AXNIN Ccum mocho ſcienter e clauſtru co

medente de conſe. diſ.v.carneʒ· ¶ cxxx.
grinationem de conſẽ. di:v·. non oportet-
ii ex- de uoto magne ꝓpe fi:c- penult et
Cxxx: ꝙ c'xi iaceant et comedãt in
ꝓpriis domibus: et non ſimuleX de ui-et
ho:cłic·c.quoniã:a cõtrario ſenſu cõt᷑ ca-

nones illos. de conſe.diſ.v in ommib a. ii-
ꝗiĩ:nccia.¶¶ CHq diſpeſat e reducit fu

Zitiuos ad clauſtruʒ ut ex de regy.c.· fin.

xxviji·q·ii abbates. ¶ Cviii dipelat ꝙ

As
A5

A
„*

5

cCurm cꝑico uel plato religi oſout cat in pe –—

W

r E

A

ſimpheiter dcuota contrahat. ne deterius

faciat.eX qui cri uel uo.uemiẽs. licz ſit cõ
tra.e.t.rurſus.xxii:q:liii:fi. M dic ut

D uotoO: C. uno.l vi ·. &CxxXiii-diſpen

geliur confirmet uel
1

tẽdenduʒ. . xxnin-

ſat in uoto ud in meh cõmutet᷑· ex ·ð uo
to·C.i.et.c.ex multa. mſi in Ieroſolimita
no · ut · e · d· ꝑ tuas·et·c/ex ꝑte· et.c.magne
et mſi in uoto continẽtie ut nõeoti. C- i.
Cera- ut in defectum regulariũ mo
naſteriu de cularibus c icordinet᷑- ex.
de relig: doĩter quatuorſẽd cõtra · xix ·q-
ni:.que ſemel ex ex de rebus eccł. ał uel ñ
peſſeſſiones· P. uice quod dixi in pre·de

cre inter quatuor in textu 2 ſuper i· glo-
ιy.irecipiendo ſecuduzʒ pñtatũ a
rõno primo obmiſſo:.ex· de iurt patri.cu

cxxxyv'ii-cum- ſacer

autẽex.c.paſtoral.¶ cx
dote incauto qui in o cio ſuo peccat .ex·
de celeb.miſſ.c.fi. ¶ xxxviii:ꝙ ĩfirmus
uel ex alia cauſa quis ↄmedat carnces in d
ehus ieiuniorum c& de obſerĩeiu cõſiliũ⸗
ui Pia prochialis fiat mo
naſterium ex de eccł cdifi ad audentiaʒ
xii.q/ĩi:bone. ec de doñ apoſt olice.· ¶ c
xl.diſſimilare poteſt ꝙ ſponſus et ſponſa
de futuro ſe abſoluant ne deterius inde cõ

tingat e · ð ſponſał.terea.· cxli. ut pbu

ella nubilis dmittat ſponſum minorem-
xiiii annis/et contrahat ne fiat deteri de
deſpõſił.impubc.ex litteris et. c.a nobis
a Im formam decre. ex· de ſponſał·cũ in
rua.Corli i. cum filiis adulteroꝝ ut alãt᷑
a parentibus ut eõt de eo qui duxit in ma
tri:cum haberet in fi- condra iura illa. x
v ·q-iii:c.i:et.q:vii.c.unico.C.ð natura.
li.autẽ·licet pater.ex qui fił.ſint legitt/ꝑ
uenerabilẽ in fi·. ¶ cxhini.diſſimulado diſ
penſat in diſpenſatione ex falſa cã obt ẽta.

ut ualeat que alias non ualeret ex de con
ſang et aſfi.quia circa. Clv. põt diſſi

milare diſpenſatiue aduſteriu ſpõte amxi
ere confeſſatũ niſi ꝑſeueret in illo.e de di
uor. ex Ĩis- Cxlvi. poteſt diſpenſar̃ mi
tius puniendo e& caà accatoré in ꝓbatioõe
deficienteʒ n:q: mi. paulũ et. nõnduʒ ex.
de calump· cũ dilectusex· de elecſtatui-
mus: in fi. li vi.
litate cõpurgatoru.ec: de ſyõ: inſinuatu:
ii. q-v ·ommbus. ex. de purcaex duaru.
Cxlviii. cum eo qui per ſimplicitatem
fecit homagiu ꝓpter bnficiu ex ·ð ſymo
nia. ex diligenti:ſed cum directe ſymonia
co quis ualeat diſpẽſar. dic ut.S.5· nuc oſ-
cxlix.diſpenſat ud
clericus ſcolaris uel pegri- ꝓficiſcens locʒ

nunc oſtendendu. . xxvii. in fi.

lvii. in numero ? qᷓ

K4
ad tempus redditus bñficii e ne pla. ui-
ces ſuas· C.fi·ec· de uoto.c.fi. ¶ cl:cũ hõi
cidis et patridis ꝙ otrahut mrirnoriã Eς⅓
de hiis qui fił. occ. C. i. xxxin q-ii-Ecula-

res.2.C- interfectores. et.c. in adoleſcẽtia.

¶ cli.põt eccłias prochiales diuidere à u
nmire-mſi ab eo appellet᷑ de oſenſu tñ eoruʒ
quorũ intereſt ut ex. ð exccſ.preł ·ſcut
umirc.als nõ·xvi.qi/ſicut duoed.x·di-
c.i.ubi de hoc ar.cCont᷑·xvi.q·i ·quicuqʒ
Aſolue ut ibi nõ.de reli.do:conſtitut-
Cd pteſt mochiecare priuilkgl-
de non dandis decimis. AMN1. ealibus que
conſiſtunt in quarta de quibus loquitur
decre.quia circaet uide.S. V. heevi . Ftã
pteritis ꝗᷓ Rſentibus·ꝗᷓ etiam futur ex· d

priuip.quia et.c. & ore.etc. cum olmn/

vi.q· i SE Aogtur de ccimis ꝑci

pienchis Cel eciſbenſar ei filiis pro-
norum occidentiu uel mutilantiuʒ platũ

ꝓ· ſ. poſſint ĩ monaſteriis ad honor aſſu
mi ex de penis.in quibuſdã· xxiii·q: viii⸗
ſiquis mẽbroꝑ et ar. xvii/q iiij· de ſbite

rorumnõ tñ expᷣſſe ſed per cont᷑riũ actuʒ

adrittẽdos eas uidelicʒ ad elæctionẽ et ali

os actus. Mputo ꝙ per hunc finẽ Guil.
recedere uoluit ab opi.Io.et ſẽquatiuzqᷓs

uide in decre in quibuſdaʒ· in ult· gloet
ſer . cliin. cuʒ criminoſe ice
celebrante m papam: ex.· de cłic-

e Put no-

te quo ad bnficiũ.ut ex.· de cłiq mini- po
ſtulaſtis. Ro.iet.C.ii.m papã et do me-
qui hoc notauerũt. exc.·ð temp·or dilcct

ſed ſalua eorũ reuerentia dec. poſtulaſtis

non loquit᷑ in hoc cãu·ſẽd loq tur qñ excõ
mũicatus bñficium recepit· ut. S.· V. xvVi⸗
Item pre·c.ii.ad hoc nõ facit. ¶ clvi.po
teſt diſpenſatiue minuere penitentiã a pa
pa impoſitam- Hoi uið quod dixi. S. ·
B ut. l.
di accedens · acε½1iq-ii- latorẽ C. de epi.2
cFPicl. aut. interdicim⸗-¶ clvii ex cã põt

abſoluer̃ clericũ ab eccłia in qua ordinaty
elt et eum in alia collocareheiiiidi. quo
runda. 4 clviii cũ pᷣſbitcro caſu ineuita
bili homucida- ut quidã dicunt qð dic ut
8S· . iuxta ad fi. V/quando auũt 4 clixne
quis ad tempus teneatur in ecc'ia proc
hiali reſidere ut in conſti greg· x:de elec.

hcet canon.ꝭ.fili·vi.ĩ. V. pro. X⸗ facit
ctiam cont᷑ penam illius decrediſpẽſatõeʒ
ſuꝑ tardando ſacerdotio per ſeptẽniuʒ
formã decre:cũ ex eo de elecli.vi.

X ut quis deſeruiat per uicariũ in ecc'ia
prochiali digmitati annexa ut ex de pbe

R

A

Q

„

2 — öſwiee

vt

12

9N

ℳ *

extripande. ut nõc ð etaet quaeã te··
:. (clxi-cum eo qui factus erat ine
legibils quia receperat elec p abuſum ſe-
cularis ptatis factam ut.S. nõ. . 5 iu?
b.ſub. ſt quoq;. v. xv. ex · ð elec · ꝗſ
quis:¶clii.in calbus qui habentur. lxw
in·dul.quamuis· ed c· cor epiſcopi. ¶Cl

m.uit corpora ſanc toꝝ tranſferant᷑ de loco
ad locũ de conſe.diſ· i. corꝑa et reliquie es

cauſa de eccłia extrahant᷑· et poteſt etiã ĩ
hibere ne in ea diuina celebrent᷑ec de iu.
pa.c.iii:et yconomu in ea ponere ex· e of
fioi.ordi:cum uos. Aq adde caum quẽ po
rit decre antique ex s lon⸗ Be Ge
nerali autẽ magna eſt eporum poteſtas.
nam non poteſt eccria fieri mſi primo e-
piſcopus crucẽ ibi figat.atrium deſignet-
et primar iũ lapidem ponat ea:dil.nemo.
Item ij c ſolus et ſuꝑiores poſſunt conſec̃
re.reconciliare:penitẽtias ſolepnes ĩpone-
re indulgentiaruz literas conceder̃ de cãis
mriomalibus cognoſccre- ordinationes fa
cere. criſ ma conficere:e& de cæceſ.plaac-
cedentibus- wi ſatis tractaui ſuꝑ· v.
indulgent iα. an elæcti confirrrati ĩdulgẽ
dias dare po lne Parrarintocleme.
extra de pe. ed re· clim ex eo in fiex de cõ
ſecg.er. uel alca-ↄſuluuſti-et:C. aqua: I. diſ.
in capite. Item ꝗn geſimã uel centeſimaʒ
dare eut᷑ de don apł ice .xii:q: ii-bone ext.
de huis que fi-a prela ſine con. ca.paſtorał
Item ſolempmiter ccoare:X1: niide-
bent. Icem lrãs dimnſſorias darealiter nõ
ualet ordinatio ab alieno epo facta- vin-
q.nillud.et.c.dilectiſſimiexc de offi· ar/
chidyut noſtrum ubi & hoc. Iecm annu
lum portare eẽ de ui ·et honel.cłicꝭ·cłici
Itern duos de canomd eccłie ſue ſẽecuʒ ha
bere e de cłi. non reſi.ad audientiã. Iteʒ
prochias limitare et᷑ cimiteria ordinare-
xili.q.ĩ.eccriaset in pre·c paſtorał. Iteʒ
conſtitutiones in ſuis dyoci facereð con.
di. i.mnes baſilice·xvi:qvi omnes ex ·
de fer· C.fi.xi di thofia Hur melig
facientia collegide ap.c.fi:li.vi/ſuꝑ fine·
ꝓpeſicum. ex quibus iuribus colligit
omnes eccie ad eos ptinentes Item ge
neralem ſynodũ facere-xvili-di epus. eæ:.

de maio.et obequod ſuꝑ Item hereticos

cõdempnare.cxtra de hrcic: ad abolendazʒ
6·i. et contra eos inquirere-eoti. ecoica-
mus:G·fi. nec hec põtas ipius amittitur.
licet inquiſitio alteri cõmittat᷑. · hoc ẽ

expreſſum de hr̃ti.ꝑ H.iĩ. Ro. h. vi. · It-·

eccłias cenſuales facereex de iuti ·patr.

cerea· de cenſi:ſcientes. Item ĩſtituere cłi
cos et deſtituere· ex· de fił Fſbi:e tua.S

inſtituex frequẽtibus.de hus que fi. a p

la.nouit.ec alia plura. narn ad eos ſingula

referuntur ut. xx. di. plectise de offi-

archipſoi.ut ſingule. ¶ Ipſi quoq; in mł
tis ſunt priuilegiati. nam non ĩcurrut ſen
tentias excõicationis ſuſpenſõiĩs et inter-
dicti ſicut alie perſone· ut exxt᷑ de ſen· (x · ꝗ
a ꝑiculoſum· WA· de excõicatione non eſt

uerum. ut ibi not. in glo ſecus ſed ut ſuꝑ

ea ſcripſi poſt Oſti:a prin·bene fuerat ibi

de excoĩcatione ꝓuiſum. ſed poſtea ſubla

turmm:et hoc excuſat Guil.qui deciſaʒ for
teñ uicht. Item aliter ꝓcedit᷑ contra e
os contumæces ꝙ contra alios ut in oſtit᷑⸗
Alexiiiide priui quia pontificqli.
que habet᷑ de oftic dele·c.ii.li.vi. Iteʒ
ipſi anter. urant ꝗᷓ alii nec teſtificari co-
guntur e de iur.ca.c.fi.xi.qi.nec hono
re in auten.de ſanctis epi..nulli. Iterm tẽ
pore generalis interdicti poſſunt audir di
uina ex de priui? q& non nullis. Item poſ
ſunt ſibi quem uolunt eligere confeſſoreʒ
ut exdra de pe·et re.c.fi.Item non cogũt᷑
ſubire iudicium mſi imgialis iuſſo pce-
clat ut nõ.in ſumar. in ti de epiet cłi ..
qᷣ ſid· Item epᷣalis dignitas liberat a patri
a põtate.liiiidi ſi ruus.et nõ · de eta2
Ii indecoꝝ Item cnq; priuilegia habes in
leanti·xi:qiĩquicuq;. Item plures teſ-
tes contra eum neceſſarii ſunt.n.q.ĩini.p.
ſul. ętd. ·ſe· et in pł'ibus aliis ſunt priui ia
ci. H adde caſum altart uiatici. de priui
le.c.ulc.li.vi et ꝙ etiam religioſi familia
res eorum ſe poſſunt eis in officio coaptai
ut in cle de ce lebmiſ.dignumet adde qð
habes in cłemen:de priuił.c.ii.S.i. ubi pri
inlegiart᷑ de celebratiõe diuino et bndic
tione populi in loct exemptis· et uides qð
auctor dimiſit hic priuilegia ab aliis que
poſſunt epi ꝑ quod dici poſſet ꝙ ꝗcqd ho
die es licet quod de iure ueteri non lice-
bat:poteſt inter priuilegia cõputari: per
quod cadit exemplũ clemen:de foro ↄpe
quãuis in eo ꝙ epi expulſi ſedere poſſunt
in dyoci.aliems contra expulſores 2 fauto
res et inter ſubditos et ĩ eo ꝙ ſtatur aſſer
tioni iporum.iii.sſane· Item in eo ꝙ ſup
plent negligentiã exemptorũ et certas ꝓ

uiſiones Faciunt contra illos:de ſe up· ne · P⸗

la.c.i .non tn id faciunt iure ſuo. ſed aucẽ-

te apłica cui vuemut duo iura uetera ſx
ti duo:et alia d
ſuꝑ ·v.apvica. curitate etiam i5on
multum ꝓuidit ecreſRi quis ſuadente d

clernent ine. ibi nota-

lbi
lbh

e

ℳσ

pæis. Sz ſtucẽtib cdom citdi mah.
OQuero an bnficium decre: cum in cunc-
tis. de elec.et · S. cũ uero. locari cebueit in
ter prĩa uł aqueſt io uidetur expedita ꝑ
id quod diei poſt Oſti.de pᷣben. de multa
ſuper · in· gloĩ prĩ.qui uocat B priuilegiũ
ſi carens apparatu (ſti· mihi non credit.
uidea in ſum . de elec·S·quo tꝑe · · ꝗ d ſi
ante et in. V·prece. ed omnes qui aſſerũt
hoc·in epo ſpale ſatis iucluduũt hoc eſſe ta
le.ꝓpter hoc ſcripſi ſuꝑ preglo·abbates.
illi non ꝑticipare de bñdicendis loquor &
a de aliis non eſſet queſtio· non eniʒ omnẽs
bñdicunt· ut in clemen.de ſtatu mo attẽ
dentes· S· ſtatuimuset q ibi nõtad hoc
ꝙ non ꝑticipent facit decreſane·de priui
le.curn concor ·i.glo.ſiue legitur expectet᷑
bndictio:ut in abbate tali ſiue ordo- ut in
archipbr̃o ſacerdotium· in archyð· cya⸗
conatus defectus horũ que neceſſe eſt r̃ce
pi non retardat uacationẽ priorũ et in ha
bente poſfionẽ et quo ad abbateʒ ſatis fa
cit. xvi.q:i.pr̃os · et ſatis ſcripſi ſuꝑ gloſa
pre·ibi uide · F¶ In hiis igitur caãib ꝗ
expreſſi ſunt in iure exẽ Hmilibus.potelt
dubitatxe ep̃us diſpenſare: et ius cõe relaxa
re· ſed non in aliis qui non ſunt᷑ in iur expᷣſ
ſi.ſm Goff et Guilł.na. ſuꝑ decreat
ſi clerici · ·et Io·de deo· Mubide diſpẽ
ſatione eporum in prin Aet eO& ſqua-
ces cum premiſſis caſbus ſit ei e onceſſuʒ
uudetur in aliis enim eſſe ꝓhibituʒ ut. ff.
de hiis qui ſui. uel alie-iutt. ſunt. l.i.et in-
ſtił.e·ꝭ̊·i· Item cũ epᷣus aſtrictus ſit cano
nes błeruare ut ex de iur̃iurã. egoS· fi.·
xV·q- ihac conſona. non debet cont eos
faccre:niſi expᷣſſe fibi concedatur a iur̃. ut
ex de naex liber.uen.cunico.ex· d elec-
dudum n.ĩbi qð in aliis re ꝓbare2c. te
ii ·q.vſñi paul in prin· xxv ·q·ĩ. c. ĩ· ii. ini · i
ii.et ·v ·minor enim non poteſt ſuꝑion le
gem dollere·x. di.c.i.nec de ĩlla.ſd ᷣm il-
lam iudicare tenetur.ini:di- in Her

in clede elec. ne rornani in prin. non
poteſt epus diſpenſare ſᷣm eosnin ubi in-
uenitur expreſſuʒ ꝙ poſſit· ar.ex· de iudi
G·at ſi cłiciex de temp· or. Galectus. de
ſup.ne·prela ·romana.l.di:miror.et hoc i
dem tenct Inno.niidicens eum diſpenſar
poſſe ubi ius ei ſimpliciter diſpenſationez
concedit.ut in predecre nuꝑ· et ex ð cxi
co exmi.c.poſtulaſti. ſi aũt diſpenſatõ ei
non conceditur a canone nunꝗᷓ diſpenſare
Poxeſt. ut dicit in decre:dilectus.ſed cer/
ce pᷣmiſſa obiectio ĩꝑtinens eſſe uidet᷑· nazx
d,ſpe nlando in caſu non cpreſſo in jure n

58
ob hoc impugnat canones uł eos tollit niĩ
ſi eis exprelle a canombus diſpenſandi po-
teſtas interdicet᷑ in caſu in quo diſper ſat.
et ꝓpter hoc Io.lau.hu.et· b·et alii quoꝰ
dictum cõius eſtdicunt ꝙ epus diſpen-
ſare poteſt ubicunq; non ꝓhibeturaret
tra de hr̃tio excõicamus/S.ſane d ſẽenex
nuper .et.c.a nobis/et.c.cum illoꝰ·ex · de
ſponſalibus cum apud.xvi.qĩ.ſunt nõnł
li.ff.qui.ex ca.manec non5S.i.nam et apo
ſtolus dicit omnia mihi licentxi:q-iĩali-
ud.nec ob.predecre. at ſi clerĩci. H ibi
nõ.uincen:aũt dieĩt ep̃m diſpenſare poſ-
ſe· ubicunqʒ non ꝓhibetur et inuenit᷑ quã
doq; per epm diſpenſatum fuiſſe. In aliis

aute nouis caſibus papa oſulendus eſt. ut

dicit et in ill is intelligitur ꝓhibitum qdᷣ
non ĩuenitur cëceſſumex de tranſla- int᷑⸗-

ut ĩn pr e·c·dilectus. Sed hec opin io pax⸗

diſcrepat a prima: Sunt etiam qui di
cunt non licere epo diſpenſare regularit ĩ

hiis que ꝑtinent ad generalẽ eccłie ſtatũ
ut in pre· decrediledtus.eteo · ti· ſaneed
xiiii diFeut. In criminibus autẽ ut dicũt
ſEmper diſpenſar̃ poteſt niſi ꝓhibeat᷑a ſic
poteſt intelligi pre · decre · nuꝑ· do· me· die
it ꝙ in hiis in quibus mortale peccatum
eſt ſcundũ legem di umam ſicut in furto
et rapina. ut.xiiii:q:v.penale. diſpenſañ ñ
poteſt.nec etiã papa ut aliqui dicuntquo
minus penitentiã agat. et reſtitutio fiat-
ex de uſurt.cum tu·et.e.qſi quid ĩueniſ⸗
ti.et.c.multi · et.q· vi·ſi res· In hiis uero ĩ
quibus mortale peccatũ eſt m ius poſi-

tiuũ · ed ẽ eps ſiue ĩferiobus papa interdie

ta diſpe nſatio nullus diſpenſare. uel paciẽ
ti preſtare poteſt niſi ſol papa. uł is cui
ſpecialiter comiſit.ſi uero non eſt interdic
ta tunc Pen E hibeta
ſare cum homicida.l.di. miror · Item cuʒ
filiis illegittimis quo ad dignitates ꝑſona
tus.ed bnficia curà habencia aĩaruzʒ. ut·ĩ-
. utrum Item cum minore· xiiilaniad
dignitates ut.S. v. Ini· Itern cum corpor̃
uiciatt.lv.di.ſi quis.artn cõtra:ex d cor-
uicia.fignif icauit. .ibi ſponte ſe abſci
clerat. uide tñ qð ibi nõ. in uit glo.2 quod
ſuper ea ſcripſi· Item cum bigamis et
uiduage maritis e&:d biga: C. i. α11π. i-
lector·ſuꝑ.S.ĩuta·vV. contrahit᷑. Item cu
co qui. duas uxores de facto duxit· uel ꝗ
Fas nupoi.de facto contraxid.eo ·ti· nuꝑ-
Itern cũ pᷣbro fas unpcibenedicẽte.ud ede
tra de fis· nup.cĩ.Item cum faciẽte cu
ellũ ex quo mors uel mẽbri debilitas ẽ
cuda/a cũ eo ꝗ facit duellũ tłe fieri· ut··

rohibet᷑ aũt eps diſpẽ

—

ℳ

N. . pute.

v. ix. Item cuʒ eo ꝗ de imiuſta excõicatõ
ne conquerit᷑ ĩ iudicio ſeculari.xxi: q; ult-

c.:penult. Item cum ſymoniaco in ordine
ut.S. nunc oſtendendum. xiii⸗ Itez
cüu inf amibo u q- iii.6.hinc colligit ubi 8

hocet· Snotandum Item ut quis in una
eccłia habeat duas prebẽ. ex de concel.p⸗-
ben.lr̃as. A. uel ꝙ quis ſit triplex in cer
ta eccia:quod dic ut de conſue.c.i.livi.E-
ꝙ mõchus habeat admiĩſtrationẽ uel offi
cium alterius mõſterii ut in ꝓprio plur̃s
prioratus uel curatas eccł'as:qð dic ut ð pᷣ
ben:cũ ſingula.li.vi.: Item cũ penitus
illẽ̃atis ut clerici fiant et cũ ſolepnit᷑ pei-
tentibus.S. . xae:2 ſe- Itern cu ſeruis 2 oh

ligatis certis cõditionibus ut.lI.diſ. nõ cõ

fidat.liiiidi.per totum Item cum obli-
gatis ad racocinia preſtanda ex de ob:a d
rõ.c. urnco. ſeruata tñ diſtinctione que ĩ
bi nõ. Itern ꝙ ſine aliquo tẽporis interual
lo quĩs ordines maiors aſſumat ut in pre-
c.non confidatſẽcus de minoribus ut eʒ
de temp.or.de eo· Iteʒ ĩ hiis que ſunt ma
lora adulterio: ex de iudicuis at ſi cx-ici..
de adulter nis. Item non poteſt mitigare
uel diſpenſare canones penã depoſitionis E
ſuſpenſionis in enormibus criminibus in
ducentesl.diſ.miror·xii.qii.ð uiroex ð
accuſ.inquiſitionis. Ro.ide quibo nõ edẽ
de elec. mihil-et in reꝑptorio- ſub tide pẽis
in Ricacalus tocius iuris in ꝗbus ꝓmo-
depo. ¶ Item nec in criminibus ĩ quib
poſt ꝑac tam penitentiam impeditur exe
cutio officique enurnerat᷑.S. iuta⸗ .
ſunt quoq; niſi forte ĩueniat᷑ ei expſſe per
miſſurn urx in predecre at ſi cłici tales e
nirn qtumcunq; peniteant regularit᷑ priſ

rino ſtatu reſtieui nequeut. miſi cum eis

per ſedem apłicam fuerit diſpenſatuʒ ex
tra de temp· or.C.fi·vdi-primum. xl
vinidiſ.qml.di.illudet.c. miror.ĩ q-vii.
ſi quis omnem.vi:qiĩ.qui crimen· Itemñ
criſmat ſeu confirmat miſi pueros ſue iu-
riſdict.e de reli:do.c.ĩ. Item ꝓhibetur
diſpenſare cum non ordinato mĩſtrante.
ut ad ordines ſuꝑiores aſcendat. ut. S. .

xviii· Item non diſpenſat. ut aliquis una
et eadem die plures ordines ſacros recipi-

at ſed fi ſuſceperat ab alio non prohibe-
tur diſpenſare cum illo probibetur. et
diſpenſare cum ordinatore et ordinato eæ
tempora ſtatuta que dic ut.S/S-nunc oſ-

tendendum. . In. et. h. Hii. 2 cum illo ꝗ

extra quatuor tempora-ed als illicite or
dinatus eſt et ante diſpenſatiõeʒ obtenptã

miniſi trat ar. Ini di ſolicitudo- et:ar · ex d

ſacra.non ĩtec.i. Alii dicunt ꝙ epᷣus põt

diſpenſare cum tali ix·q-ii. Lug ex ð tẽ
po·orconſultacioni.niſi interchta eſſet ei

ab homine executio uel ab eo ſuſpenſꝗ eſ
ſEet et poſtea celebraredar· eodic curmn &
dam et.c. Fas.et/c.dilectus.iĩn fl.S. · iuxẽ
poſt. . nunqd ergo· ibi ꝗcã dicũt ꝙ Itẽ
ubi papa uel alius cde ip̃ius mãdato aliquẽ

ſuſpendit. nullus conera ipſiue ſmiam põt
diſpenſare: uel eam relaxare. xxiidi. infe-
rior.e de maioet obe. cum inferior ar.

contra.5. . clvi. Aä ibiere ib. dedi per
quã ſoluitur hoc irumm lemnon

diſpenſat cum ordinato ſine diſpenſatione
qui canonicum habebat impedimentu. lx
xxi ·i ſi quis ſine examinatiõe. Item cuʒ
religi ſo uel plebano-leges uel Phiſicaʒ au
diente:S. nunc oſtendenduʒ. . hexyvi

Item ut umi eccłie duo equaliter pſunt

xi:qi.c.penult:quia hec res monſtruoſa
eſſet.ex de offio·or. quia in pleriſs. Itez⸗
cum ſuſpenſo in concilio ꝓpter ĩordinatã

collationem beneficiox. in quo caſu ſolus

papa et qcuor principales priarche diſpen

ſant ut ex 8 pben.grauein fine Item ge
nera lit᷑ ñ diſpenſat in hus que ſedi ap.ĩ pri

uilegium ſpẽale reſeruantur. ĩn quibus ſo

lus papa ciſpenſat ut ex de conſan et affi.

non debet etcqd dilectio.αν,ν. -ii⸗ q8
ſcripſi que nõ· in pre5:nunc oſtendenduʒ
nec in hiis in ꝗbo aeſhife n põtque

n. i.·5nunc breuiter-

erum ut tata
opinionuũ diuerfitas ad concordiarn reuo-
cetur:quoniã promptum eſt iura iurib

cõcordar.C.de inof.do.l.unica etar.ex·
de reſti:ſpo:litteras et. xx iedi.per totũ.

et ex de decimis·c.i.dici poteſt ꝙ in adul
terio et in hiis que ſunt illo mĩora poteſt
ſemper epᷣus diſpenſare. niſi expreſſe ꝓhi-
bitum ĩueniatur ut in pre. decre at ſi clłe
rici.6: de adulterns- et ſic poteſt intelligi
opi.Io.et ſuox ſeꝗtiumet ĩura ꝓ ꝑte illa
inducta in maioribus uero aduſterio nuũ-
ꝗᷓ diſpenſare poteſt. niſi ubi ĩuenitur ex-
preſſe conceſſumut.S.5·diſpẽſatio.· ſci
as. et ſic poteſt locum habere opin. Goff.
vin:2 pape· et alioꝝ et hoc puto ſmplicit᷑
eſſe uerum et aperte probatur de pe: diſ.
vi. c.i. in fi· ubi dicitur pontifex n cogit᷑
ſuos ſacerdotes ſemper abicere-nec mox ĩ

ſtituere:miſi ſtatutuʒ fuerit a romano rvõ
tifice uel dici poteſt non licere epo giſpẽ

ſare in faciendo ut uidelicet aliquud f aciat
contra canones niſi ubi hoc ei a iure ꝑmit
titur ud in predecre:diledtuse de oſti

tu.C. i-e mſi contraris conſuetudine ct

—

8⁴;— —

*

2. —

☛ =S — 2⸗

r.- ς.

M — n.

Plcripta ſit eie derogatuʒ. ut ex d cõlue⸗
c.fi:mich 6: leges iq-i-ꝗqcunq;: 2. C. ſe.cõ
ſuetudo emm facit diſpenſationeʒz ualere
que alias non ualeret are& de celeb. mi ſſ.
ꝑnicioſus cum ſuis concor- et- ar-ex. de
tranſac.c.fiet.ĩ·/ſunt quoqʒ. .ii.et ſic
intelligi poteſt opi. Gof. et pape. et ſeq-
cium Rokurn ſuper eo autẽ.quod iaʒ fac
tum eſt diſpenſare poteſt ut tolleret᷑ niſi
prohibeatur ut in predecre nuper. arg.
ad hoc.xxIi· q- vhoc uidetur: 2 ſic poteit
locum habere opin.Iohet Vincen et idẽ
eſt in hiis que obmiſſa ſunt.ut extra de ſa
cra unc. c. unico:et de ſacra.non ĩite·C.i.2
ii -poteſt et aliter diſtingui ſecudum ma
giſtrum.p. de ſampſo. quõdam noſtrum
canonicum narbonen nam refert an epiſ
copus uelit diſpenſare contra canones qui
non inducunt mrregularitatem. an uero ò
alios qui eum inducunt in primo calu &q
cit hoc ſibi non licere.uerbi gratia cano-

nes prohibent aliquem una die ad plures

ordines promouceri: et hoc non eſt prop-
ter irregularitatem ſed ut tempororum
interſticia a canonibus diffinita ſeruent᷑·
hoc enim caſu epiſcopus diſpenſare nõ po
teſt· cum huiuſmodi diſpenſatio ei a ca-
none minime ſit permiſſa ut in.c. dilect
Item prohibetur epiſcopus de eccleſia ad
eccleſiam tranſire ſine licencia domini pa-

pPe: et hoc non eſt propter irregularitateʒ

ſed quia dominus papa hoc ſibi m ſpeciale
Priuilegium reſeruauit. ut extra & traſſa.
c.i.unde in hoc caſu archiepiſcopus cum
ſuffraganeo ciſpenſare non poteſt. ut ibi
eteodiinter corporalia-nec etiam lega⸗
tus ut extra de offici. leg·quod tranſſatio
nem:ſd contra hoc facit.nam prohibitũ
eſt bñficium cum cura conferri paciẽti
defectum in erate uel in ordimbo ſed ſi fi.
at mulla ſẽquitur ex hoc irregularitas 2 ta
men potſt per epiſcopum diſpenſari. ut
cxtra de eta:et quali.indecorum. et.c.pre
terea. MnMää - uide ſupra- .Iiii- 3.8S autez
uelit epiſcopus diſpenſare contra canones
qui irregularitatem inducuntdicit ſub-
ſtinguendum eſſe-nam aut irregularitas
prouenit ex defectu aut ex delicto- Si
Prouenit ex dcfectu ut quia cõtraxit ꝗs
cum uidua uel corrupta uel habuit duas
uxores· uel alias effectus eſt bigamus.tũc
ut dicit epiſcopus diſpenſare non poteſt-
ut extra de biga.ſuper eo. ed.c.nuper.ſed
contra nam diſpenſat quandoq; cum mu
tilato extra de corp. uicia.c.ĩ. et cum pa-
ciente defectum in ordinibus exdra de e-

„.

5

taed.quali.tuamet tamen hec eſt irregu

laritas proueniens ex def ectu. Ii:diſ-in ali
quo ſi uero prouemat cx deliato iterum
lubſtinguitur ꝗa aut eæ ꝓprio aut ex ali
eno·ſi ex proprio poteſt ut dicit epiſcop

dliſpenſare in adulterio-et in alus que ſu nt

minora ut in pre:decr.at.ſi clerici non au
tem in maioribus niſi ubi hoc inuenitur
expreſſum ut ſupra quia exquo concedi-
tur de minoribus negatur per conſequeus
de maioribus. ανσt 1:qualis-exdra dep-
ſumption:nõne.de tranſlatio.c.ii.S:ſed ne
q; · Vet quod non eſt.ſed certe quandoq;
poteſt in maioribus. et quandoq; prohi-
betur in minoribusſi autem ex alleotũc
ut dicit epiſcopus poteſt diſpenſare ĩ ma
ioribus crimimibus ꝗꝙᷓ ſit adulteriũ ut pa
tet in crimine ſymome ·ĩ.qv·C.i.et fina.
quod eſt maius adulterio ut extra de ſy-
mondanta.et.c.licet hely etc.per tuas
ſi enim aliquis tuus amicus te ignorante
per pecuniam tibi beneficium acquirit ł
te ad ordines preſentat poteſt epſſcopus
poſt tuam liberam reſignationem tecum
diſpenſare quamuis ĩ dgnitate taliter ac
quiſita diſpenſare non poſſit: ut.iĩ.q v.C. ĩ
et fina: extra de elec.c.penult. ſed contra.
ꝗa filiq preſbiteri ob delictum pr̃is nõ ſu
um pumtur.vidi:naſ ci:et tamen cuʒ ta

Ii non diſpenſat epiſcopus ut extra de fi
lpebicti er r dl dee queritur ſe
cundum eum quare epiſcopus diſpenſat

canones irregularitatem inducentes et no
contra alios cum potius uideatur contra
rium eſſe dicendum Ro in canombus irz
gularitatem inducentibus. ideo epiſcop
diſpenſat quia tempore diſpenſationis ceſ

ſax cauſa conſtitutionis. criminoſus enim

non prohibetur promoueri. niſi propter
crimen quod commiſit ſed cauſa eius con-
ſtitutionis ceſſat poſt penitentiam ab eo
peratam. ut.l.dil.ferrumet.c. domino
ſancto.ibiage penitentiamet prima ope
ra fac ð peii.miror aut. uð merito

reſt eps diſpeſ ar̃ ꝗa ceſſate cã ceſſat ↄſtitu

tio ut.ix.q:i:ordinationes ubi dicitur ꝙ⸗
uis autem miſericordie intuitu magnaq;
neccſſitate cogente hanc in ſacris ordim

bus diſpenſationem conſtituerimus nul

lum dtamen preiudicium ſacris canonibꝗ

fieri uolumus ſed obtineant propriuz ro

bur et ceſſante neceſſitate illud quoq; ceſ
ſet quod factuz eſt pro necelſſitate.ad ĩdẽ
extra de app.cuz ceſſante.ĩ .qviiquod ꝓ
remedio.ſed in canombus qui non ĩducut

irregularitatem nunꝗᷓ poteſt ratio cõſti-

tut ionis ceſſare. Et ideo nee conſtitutio
ceſſar poteſt.uc.i.qvii.et ſi illa.nunꝗ enĩ
ceſſare poteſt cauſaalla que prohibet epii
copur tranſterri ſine licentia pape quna il

la eſt ſpeciale priuilegiuʒ apoſtolice ſedis.

ut dixipriuilegia em; ſemper durant. ut

ev·q· ·C.i.ed· Il ed:l- quecunq;.

nunquid cum clerico cõdempnato poteſt

epiſcopus diſpenſarede hoc ſupra: nunc
oſtendendum. . nono. Sed cum epiſco-
pus diſpenſet circa etatem et ordines 2 cir
ca filios ſacerdotum quo ad ordines- 2 cir

ca corpore uiciatos et in adulter io et mi
noribus criminibus et i pluribus aliis ut

ſupra patet quare eodermn modo diſpenſat
cum defectum pacientibus. Rdeo- quia
crimina per pemtẽtiam abolentur. ut i-
q·iii:hinc colligiturirregularitas uero
non tollitur. ut.xxvi. Gdll. acucius et·C. de
inde. Item irregularitas ex delicto proue

mens ex accidenti eſt. ſed proueniẽs cx ui

cio originis eſt naturalis. ad hoc inſtit. de
jurt. na.gen.etCi.: ſed naturalis. ſeciiduʒ
Goff. .non eſt uerum ꝙ Goff.ſc for
mauerit᷑ queſtionem. Ed erat eig queſtio
uare in crimimbus diſpenſabat.2 non in
defectu naturalium quam nõt. per euʒ ð

Fił.preſbi.c.fi uide in ſumm. ĩpſius titu.

cuſatus probat
te prolationem probat ſẽ de illo crimine
penitentiam egiſſe· et ideo petit ſecum ꝑ
epiſcopum diſpenſari: queritur utrum e
piſcopus accuſatore inulto ſecum poterit
diſpenſare.de hoc infra de aboł·2 pur6-
ĩ. V. ſẽed cum. H et uide quod dixi de iu

. ne ut ſic eam poſui eo.Cit· c.i. lIi v i.iĩi-
HRo.in gloſa·ii· Sed ponc clericus ac

imine contra ipſum ã

diq. at ſi clerici. ſuper. O. poteſt· cum ſua
renni; Se⸗ nunquid cum accuſato

re deficiente in probatione poterit epiſco

pus diſpenſarereſponde non quia ille non

egit penitentiam de calumpnia que con-

tra ipſum preſumitur ut diæi unde ſecuʒ
diſpenſare non debet. xxiiii-q. ii: legatur-

extra de iudi at ſi elerici ad fin a contra
rio ſẽnſu.ſed ſecus eſt in accuſato proban-

te penitentiam ſe egiſſe ut diiar· bonuʒ
iĩ. dil.ſi quis dyaconusclaudicarc ergo ui-
detur hic iudicium contra iura-extra de
excep. cum inter· ſed non eſt ĩta dixi.et iũ
ge hic quoꝗ nõt. infra.·6· poſtremo.?.· Be
tiam nõt.

Sed nunquid poteſt epiſco⸗

pus uel lcgatus de latere cum excomunmi-
cado uel interdicto celebrante diſpenſare

uidetur ꝙ ſic. ſi monitus uelit abſtinere ·
ubd.· xi.q· iii de illisetra de cleriqexcom.

miniſ:clerĩci. ibĩ enim non retinet paps ſi
bi ſpecialiter diſpenſationem · Mornmno
uide quod ſcripſi ſuper prima glo- ubi et
am inuenies quid ſeruetur circa legatos-

Preterea legat gerit uices domini pa S

ud ſupra.S· nunc oſtendendum. V· le-⸗
gatus igitur et abſoltut excõmunicatos
quorũ abſoludio ſedi apr?ice reſeruatur ut

S.5-nunc dicamus. . circa. ſed dic ꝙ nec
cepiſcopus nec legatus nec etiam ſynodus

diſpenſare poreſt cum excõmunicato ma
iori excõmunicatione uel cum ſuſpenſo
ſEu interdicto celebrãte ſcienter · xi .qiii-
ſi quis epiſcopus dampnatus etc. ſẽquen-
et.c.placuit extra de crict.iex.minilill
extra de eo qui fur.o rdi.ſulce.Cc.ĩ.et · i · q·
v. que de cauſa.ſed ſolus papa in hoc diſpẽ
ſat. ut extra de ſenten excom cum medi-
cinalis.S·finet d re iud &cum etermi . Ii.
vi. talis eim irregularis eſt et ab officio
et beneficio remouendus ut extra de cle-
rid.ex.min-latores et fere per totum et

Ai S. : ieta. . Item nota ꝙ ſuſpenſo.

cæt ſe.ſi autem probabiliter ignorauerit ſe

excoõmumcatum uel ſuſperſum nullam i

cCurrit irregularitatem celebrando extra

de cleric. ex.miniſapoſtolice-poteſt tam
epiſcopus diſpenſare quo ad penitentiam
imponendam cum excõmuntvato uel luſ
penſo miniſtrante ut in predic:c. de illis-
fuerunt autem qui dixerunt ꝙ in omni
excomunicatione de qua poteſt epiſcop
abſoluere poteſt etiam diſpenſareſi aliter

excormmunicatus celebrauerit uel ordies

receperit ar. xdra de offic delega:prete/
rea- quod indignum eſt recitat ione-
aut cu illegittĩs ualeat eps diſ pe
ſar dubitari 9 ucuit- tene q hẽs ð fi
Ii.pſbic.i.li.vi. Sup quo dicũt qã ſo⸗
lũ papã poſſe diſpeſar cũ ill is nec ĩuẽi ꝙe
pᷣus diſpẽſʒ cũ eis ut.S. V. ꝓhibet᷑ aut. ibi
Icẽ cũ filiis itĩs·tu uero dic ꝙ aut ilłtiq

F̃liglõʒ ĩgredit᷑ aut ĩ ſec'o r̃ maet ſi ligidzꝭ

7gredit᷑ tuc ð iur cõi fñ̃ iſpẽlatiõe aliꝗ po
teſt ad ordies promoueri- ut extra de fi-
li.prei.c.i.cũ ſuis concor·ad hõnor̃ã uero
promoueri ſine diſpenſatione non poteſt
ut in eo.c.ihi prelationes uero.ꝛc et· eod·
titu:C.fina-et ubi neceſſitas imminet po
teſt ſuus prelat diſpenſare cum illo quo
ad dignitates perſonatus et beneficĩa cuzʒ
cura et quo ad ordines Iacros ſecundu do-
meet ar extra de apoſta. ex litteray. ex-

de penis in quibuſdã ad fin.ĩn auten: colł.

iĩ. ð mõchis ĩ prĩ . iĩpſe ið tñ nõ·ex · e · c. f.

A:

quo ad pᷣmiſſa tria ñ ꝓdeſt ĩgreſſo r̃ligiõis

„—–—

— —
— —

2 = . — —

ut epus ualeat᷑ diſpenſare ut · e·t · e · i. fl
uero remanet in ſeculo ep̃us põt cuʒ co
diſpenſare ex magna cã- ut ꝓmoueatur
ad ordines ſacros ar-exc uenies-et-c.
ꝓpoſuitet ad beneficia minora ſimpli
cia:ar:e:t: cũ decoreʒ 2. C-ad abolendaʒ-
quo ad plationes aũt et dignitates et ꝑ
ſonatus et alia bñficia curam animarũ
habentia ſolus papa põt diſpenſare cuʒ
eo ex de fi:prelbi:c.fi : ubi ꝓhibet᷑ epo
diſpenſare in perſonatibus et dignitati
bus et aliis bnficiis cuʒ cura. Vnde per
conſequẽs uidetur ↄcedere de ordinib
et ſimplicibus bnficis quia qð de uno
negatur de alio conceſſum eſſe uidetur
xxV· Di: qualis ff-de iudio: cum pretor
ex: de preſump:nonne:ꝙ aut ſol papa
diſpenlat in predictis ꝓbat᷑e. t ex tua
et.cad abolendãet/c:p.ſed aidetur ꝓ
nec quo ad orcdines nec etiaʒ quo ad ſim
licia bnficia poſſix cuʒ tali epus diſpẽ
Rre uterrerei tec ibi ius commune ſta
tuitur diſpenſatio tn non negatur. Itẽ
cont ra:c.d- litteras ubi papa cuʒ tali di
ſpenlſat in clericatu: ſed dic ꝙ licet ipſe
dilpenſet ꝓpter hoc alios diſpenſare nõ
negat: uel expone ibi ꝑmittimus-i-per
muſum eſſe declaramus:ꝙ ſi forte epuſ
dipenſatiue illum ordinauerit-tenetur
ei bnficium aſſignare ut in pre-c- ueni
ens:etc· ꝓpoſuitæt ſi aſſignauerit:non
Poteſt illi aufferre- ut ex de cleri:cõiu:.
diuerſis ad fi et dixerunt quidaʒ ꝙ epᷣꝗ
diſpẽſat cu illegittimo et ſi in leculo re
manet quo ad miĩores ordines et fimpli
cia beneficia ex meritoy progatiua. ut
lI.di:c.fi:ſi aut tranſit ad religionẽ diſpẽ
ſat cum eo:quo ad ordines ſacrosſimili
ter e& meritoruʒ prerogatiua. ut ibi tu
dic:ꝙ ĩmo ipſo iure diſpenſat᷑ ute.t.c.
ĩ. et etiã quo ad beneficia cum cura ſed
B ex neceſſitate. Puis 15.tant quoqʒ;
H:viii. Sed cum epus diſpenſʒ cũ
adultero et minus criminoſo ut ex de
iudi. at ſi:qre non diſpẽſat.cuʒ illegitti
me nato. Ro 7 odio parentu ſcdm gof.
uide q; node fi:preſbi:c.iili.vi:in
in glo: tu dic ut · S. ſi cum ep̃us

*

Eurià uero rocenet ꝙ nullus preter
Papam pot dipenſare-cum illegittimo

ſeculari:quo ad curã et quo ad ordineʒ
ſacrum. Item cuʒ nato de religioſo. uel
de adultero- uel inceſtuoſo coituſedes
apoſtolica non de facili diſpẽſat.niſi ad
religioneʒ tranſeat.are de ſer-non or-
ↄſulit et facilius diſpenſat cum nato ex

ſoluta. cuʒ nato ex piugato et ſoluta
uel ecouerio-quo ad epacum autem in
dubitatum eit qꝗa nullus preter papazʒ

diſpeniare cuʒ illegittimo põt ut c&& deE

elec-innotuit-nam ſi ibi reſeruat diſpe

ſationez in dignicatibus et glonatibus-
multo rortius in – u ſi elec
tus in epm tacuit hunc uel anuz; defec

tum et confirmatus eſt poſtea uero di
Ipenſatur cum eo. Ho: notat papa in p-
c:innotuit et ex de renun mſi-· plone

tenere q factum eſt- ut in-6-perione.

dum tn is qui diſpenſat ptatem habue
rit conferendi dignitatem illam in qua
qupenſat ſicut papa ſec ſi nõ habuerit
Aln dicunt ꝙ ſiue is qui diſpenſat heat
ptatem conterendi bnficium in quo di

penſat:ſiue no licite tenet exquo ciſpẽ

latum eſt ſi ille tamen ptãtem habet di
Ipenſandi 2 fic diſpenſatio quod de iure
non tenet ualidum facit et accedit ex
cor- uici: cxpoſuiſti-nec electores nec
confirmator reſilire poſſunt ſi is qui po
teit diſpenſare uelit ar-e de elec:cum
Rcanonicus in fi-et de poſtu-prelabo

ne: n· .:· fl:2 ar eX de probact-per tuas-

9-penult. in fi- et 1 penul -non eſt.

ſed ſi duo ſunt electi. non pot cum uno

in alteriq Piudicium eps oiſpenſare: nec
poterit electionẽ que nulla eſt reddere
ualidam ꝓut nõ-fm papam ex && elec.

duduʒ:i. Muide qð ibi dixi ſuper glo.

talis electio-2 in remi. ibi dat m fr.
C Ceteru phibetur illegittimus E
ex etiam an de fipreſ biad ex

tirpandas. . ſuccedere patri ſuo inme
diate in bnf̃ cio paterno. tñ archiepi 2
epᷣi in hoc Giſe e poſſunt m fratrẽ
HNo.ð pena forti. Hin ſum. de fi. pſbi-
micli. Texe⸗ x tua ubi reſponde
tur ad ↄſulcationeʒ: unde patet quod lo
quitur de iun cõmuni gof.tñ cõtra ar-
P eo: et: ueniens ꝗa hoc eſt contra apo
ſtoluʒ ut: e: t ex traſmiſſa in fi vini:q-
iĩ: apoſtolica. Aopinies plene uide nõ
tas de fi. preſbi:c.i. Ii.vyi .i. Ro.in fin-
tenet etiam do·me. ꝙ in hoc legatus le
