tria.ff·de reg-iuul. ii· ¶rtq i e1
ne·ĩſti:de adop.5. femineC. e. mulierem-
Atintus interceſſione:ff:ad uely. l. i ·
de reguiu. l ii ar · eex·de iurtiurt &
NRpto. M. ibi ſoluit᷑ in glo· ſed ꝗreet ſe-
quens cã dbebat pcedere ↄtrariu quia fa
cit ꝓ. 2 in pᷣ.c:mulierẽ ibi fidẽ dare a6
CTri in teſtamtaria teſtificatione ĩſti-
ceſtis · ·Ceſtes et· ĩ. de teſte·ei. V· It⸗·
eſt mul E vüien crĩali teſtificariõe
m canones ut.ex· de V·ſig· forus in fine
xxxili:qv·mulierẽ· et in . v. Iteʒ ꝙ eſt
mulier.lecus m legea.ut.xv.q. in.ex eo·
viii. in tabularuũ depoſitioneff de fide
viiii. in ꝓcuratiõe ut pcdixti·
x. ĩn tuteleſeu cure ſuſceprione. f· de
eiEcF.I.fi. C. qn mr tuof.fu.poteſt· l. i·
xi.in publica accacione .·ff.de accuſ.
accare nõ pol:de crĩe:que Sc S
dic ud·S.ĩ.t·de accatore. .Itẽ ꝙ ẽ mułr
xii⸗in delatione in fſcu. ff·de iur fiſ. S
ferre in prin.
ff·de populari
maerna ptãtequã nõ hʒ Inſti ·d
S. femine.et de here/quali.a dif.ceteri·
xv. in mgr̃atus ſuſceptione ·fde reg
iurt- l. ii. xvi-in facienda filio pupillari
ſubſtne. ſt. de uul.et᷑ puſubI. i. in prin-
xvii in tuton dationemaz pr̃ põt dare
tutorẽ filio inſticuto. et etiaʒ exrdato-
E uero tin inſtituxofł· de teſta.tu.pr

xviii: in filn (ucceſſione-nam mĩ que
cedit filio ab inteſtato in rebus prnis
quo ad uſuf.ꝑdit illuũ.ſi ad ᷣas nup.ↄuolet
qð non euenit in pr̃e. In autt·ð non eligẽ
o nuber̃ colł.i.et in aus/de nup·S·hinc
nos colłiiii.¶xixiniurie ꝓſecutione.ꝗa

uir ꝓſequi pot iniuriam illatã uxori non

4*

econtra.ff. de ĩniun.l.i.ĩn fi/2· l.ĩi.inſti . .
t. . patit᷑ · Sʒ et ſi illuſtrt oueniat᷑ imuriax
Hendebit ꝙ ↄcedit᷑ fino illuſtit nõ filieC.
e·l.ii.inſti:e. penul.¶ xXx. in pene pr̃ne
exccutione:naʒ oĩa bona pris curialis odẽ
nati ad filios ꝑtinent. ad filigs aut tin me
diatas. C· de boitenbelr Xoei⸗in adul
terii accatione.C.de adulc.l.l.et· xxxiiq-
1·5· ĩ młribo.dic ut ĩbiſec vr̃ cano
nes 'm quos uxor ec accat uixqa ñ ad ĩ
paria iudicant᷑:ex· ut lite n t·C.ĩ. xxxlii-
q· i.ſi quis · ĩ.in fietq.vi.ꝑ totũ.ex· de ad
ulte·c.pe.et fiet de diuor · ſignificaſti ·et
c. ſ. ue xxii in denũciatione et honort
alſſũptiõeff·de ſena.femĩe ·exde fooↄpe-
ex pte in prin:et in fi in autde olul·Gſi
Vo.ĩ.iii:colu.colł.v.C.li.x. de incoł.l.fi.
xxiIi- in lugendi ſolemitate. ff.de bis ꝗ
no· infa/uxores. C. ex ꝙ ca. infairrodecto

Xxiiii- quia uiri noie mulier otinct⸗nõ
ecõrra. ff. dele.ii·ſi ita ſcriptũex· de iure

ĩiur:quãtauallis.¶ xxv. in moriendi pre-
ſumptione ꝗa prius mori pſumit quã hõ PFLaE,,
ff. de rebus duſi int᷑ uix. et l. quiĩ duos. j. NMla
fi:ex.l.cũ anare⸗A. xxvi. in filioꝝ hono
ratione.nã filius prem non mr̃em ſequi
quo ad honores · ff. de adop· cuʒ Etimeff.
de ſena-liberos. ar.ↄtra.. d ſer· non ordi
c.fiſed illud quo ad ſtatũ.ar etiam ↄtra.
lvi:di:nunꝗ.·ſed illud quo ad uirtutes aĩ·
vVii · in ſu aſiqui ſFic
mr̃e ſ uꝑſtite et fr̃ibus uirilit᷑ ſeu ᷣm ca-
pita admittunt᷑ſi uero mre ſuꝑſtite 2 ſo
rorib·tunc mr̃ hʒ medietatem · C. ad ſe:
con·tertulꝑł.ſi quis łᷣ ſi qua. Nepotes quo
qʒ ex filia pᷣmortua ſucceduũt auo cum di
minutione tercie ꝑtis eius quod mr eoꝰ⸗
eſſʒ hĩturaſi uiueret cx bonis aui eoꝝ. C.
de ſuis et leg·hiſi defuncto in principio⸗
vlii/ in claunuʒz ptãte quia nõ põt ſol
uere uł ilgare.e de pe et renoua d ſen.
ex:de momalibus ar. ↄtra de ma:2 obe di △ .

— 2
AV

lecta. ſo. ibi ĩ ·i. glo⸗ .(Xxxix.ĩ doc

trina et predicatione ·xxxin:q/vmuliere
xXx.· I ſacroꝑ otract oe: xIi:-di-ſactos
xxxi. ĩn ſacri ordis ſuſceptione ut in
c·nouaet· xViiqĩi-dyaconiſſaʒ ar·otra ·
C·de epi:et cłi:nulla miſi.et aut ibi p
M de B; uide qð plene dixi de pe.2
ua.luꝑ gir rarin capit
one ·xxxilii.q-vmulier dʒet · cſe·z: c hec
imago· ¶ xxxiii in ſublectiõe:ꝗa dʒ eſſe
uiro ſubleta non eotra·e:q: ada ꝑ euã · et
c.ſeex·. c·hec imago·et · c· ſe· ¶ Xxxiiii: in
come relaxatiõe · edi.C. ii· xxxVi in
lexu oplexione·ex de priuił/ex ꝑte.C.ad

104

6.

C

r —

”

uelłſi ſine · et.l.ſi mulier·xxvĩi · q ĩ-de ui
duis. in fi xxxiii-q· vii: g ſed illud. ¶ XX
vi-in ſacrarii ingreſſu du diuina celébrant
alcant appropiquatione cX&de coha- Ci.2
mbr. c.I.8 cõ·dil.ĩ ſacrata.xxiii. diſactaſ
xxxVli- in offo argentarie exercẽdo. ut
PA1 4 Ez, de edendo.lpenul. ¶ Ecõtra quoq; n
1 multis caibus ſunt femie meliort od oS

AAX A:
D 4 —ℳMXmM P

4

ꝗᷓ uiri· Primus in uenie etatis ipetra tiõe
C. de his qui ueeta· ĩpe · l. omes · M· Im-
petrat n· mulier fimto ano-xvIi uir fini
toxx. Iteʒ ꝓbat per ꝓcurtq non facix
malſculus. Itẽ ꝓbat ſoluʒ nuero annꝶ qᷣ
malſculo nõ ſufficit. · 4 ii: in primo na

in fi. · pomt caſuʒ qñ legata eſt ancille
libercas ſi malculũ peperit:ſi parit maſcu
lum a feminaʒ:-2 neſciè qd prius plumit
fulius prumo natus et ſic mr erit hibera2
fuia igentia.F. i9 in rei c fiſco
onñis diuuiſione ga tuc
.· de his. ꝗ ſe derer.l.unica. ¶Quarte in
filioꝝ oditione ꝗ ſequnt᷑ m̃is non pris cõ
ditionz. ff· de adop.l-lcx nature eX. d ſer-
non ordic. ↄtra.xxxiqiii: liberi dci ſunt

V
3„

„

l.lombardã/ que ꝑ romaram

ſed illud
abro de B de ſer.nõ ordicfremnl.
G 2 natus ex inqꝗlina 2 decuriõe
ſequie odidt mr̃is · et nõ pris · C. de decur:
l. nati. (V. in opaꝝ remiſſione: nã ſi pr̃o
nus oſentit ut liberta nubat vr̃ oꝑas rmi
ſiſſe.ſec in pr̃ona ct filia et nepote proni
it. de oꝑ li.ſ cuʒ pr̃oni ¶Vi-in ↄmodati

agi porxerit de peculio. ſuple otra pa
5 A trem. F ct cũ eo · I· ſ. filio ↄmodati qð
intelligas ut ibi no · .. dircẽ. ſi uero filio
S fa. de peculio tmff.omoſed mihi Vr · · ſi
filiofa · et· ·ſe·¶¶ Vu: i.
de crie leſe maieſta. ſuceſſioñ C. ad-l-iuꝑ.
maie: quiiꝗs; Aao ad bona odẽpnati
nõ eſt dta inter mares et feminas qtuna in
nihil ſuccedũtſed quo ad bona mrna:ꝗa
mares in nibilofemĩe quotcunq; ſint ſuc
cedunt ĩ falcidia ut ibi. V:ad filias g dci
. ſus fuit· vi:qi.ſ quis· in quo r ꝙ ꝓ fra-
Lill cate ſexus minus pſumit᷑ audere K.
AW Vui:i bon pol: otra tabulas delatio
Xne.· que nõ dat᷑ otra teſtã eaꝝ· ää qa ſuos
hides non hñt ĩta ſtat text:iꝗa nõ hnñt
filios in ptãte ſalteʒ tales ut ibi no.
ff. ge bo·polſ.otra tailludad teſtamta.

ut pᷣdixi

—
—
fſcendi pſumptione.f-. de e- dul. ĩfuerit

repetitiõenaʒ ſi fliofam:ↄmodatu fueric

—⏑ .

Cix. detẽtione · ꝗqa ne in cĩli cã inelu

dicur ſeu iĩcarcęrat.C. de cuſto:reautt ho
dieotraetqin· F. illud de iure ueteri
— ſequens ocordat· J·2. C· de of · diueiudi

„„
m ale cuh i⸗s XNab

9 n rd, 14445 12 ½

„

1. ðð 1 .4 —— 44 N7

5

. 44α
. 4 44.4-4
B 4 .

l. ii. Cxin abſoł'one ab cxcõĩicatione· qa
non mittunt᷑ ad ſedeʒ apeXd len-ex
liereset · c ca noſeke. e mn creciro Pla
tione. ut. C· qui po· ĩ Pi. ha-aſſiduns-(X Cec
pigex lis, (Porro qnq; ẽ ſimilis oditio KR.
mulien 2 malculiꝗa nõ ad ĩꝑia iudicant᷑
Primo in ſucceſſione naʒ mi
et finus uri'r diuidut duas uncias:-ꝗs fi
lius ex pr̃is ↄcubinarii huit teſtõ. in auti-
de tri · et ſe· 6· ↄſideren colł· in. C. de na
turali- liber. autt. ʒ pri· ¶fo quia reciſſo
teſtõ pr̃is legata ſoluent᷑ lbert et ꝑentibq
ſine differẽtia ſexus· ft·de leg· preſtan l·i-
in: qa omnes ic ſine diſtinctione
ſex ad loca vn fugiũt redire cogut᷑· C· li⸗
x·de agri.2 cen· ofnes ommino. Cnii:in in
ſtitutione.ꝗa pari mõ hr̃des inſtiruun—«
inſti· de exhereliber.:·nr̃a ↄſtõ.LV.in
ſuicceſſiõe quin mr uirilitor uocaè cuz fr̃i
bus tm̃.ł ſororibo tmi.uel cũ ꝑmixtis.C.
ad ſenatus eõ.tertułaũt·2 cuʒ ſołſed et
fuln et filie ſine ſexus dria ſuccedũt cefũc
to.C. de ſuis et le. hr autẽ in ſucceſſione
Vi.ga iurt ignorãtia nõ ꝓdeſt murri
us in curlu am·P. c.dieꝝ qui dan᷑ ad ag-
nolcenð bonoꝝ poſtᷣ.C· qui admitad bo-
pol.iurt.ignorãtia ff· de iurt·2 fac.ig·li.ĩ
non ad pia iudicant᷑ ut in cor:que ſunt
J. V. xxi. ibi ſecus 2c. ¶¶ Vui: in pacto &
lucrãda dote et donat· ꝓpter nup:.2 etiazʒ
in pᷣſtatione et ↄſtõne eoꝝ ſeruanda ẽ ceqli

j „ ₰
PePler 9 * Sl raε1ια
4

tas· ff· de pac. ↄuẽtaʒ ſuꝑ dote ꝗᷓ ſuꝑ alns

2c cqualitas. 2- ex morte-2.l-ſe. ¶¶ 1 ga
bonoꝝ poſſio maſculoꝝꝶ et femina orrua
niter deferè et malculi et femĩe vrnter ca
punt · ff · vñ legit. · i. H· i. ¶. xquia caſti
tas eque requirit᷑ in inro et feminaXNNiI
· vl . c · i.· et· u · ct ꝑ zore-Aai Aui jus ſe-

peliendi ſe et allos traſit in hr̃des cuiuſcu

q; lexus.fł·de religct ſump·fu.l: uel dᷣ
Pe in prin-. C¶il-in collatie:C: de col- au
cen· qiie rerde-⸗O. xiii-quia ad omcandua
orandu uiri 2 mi ieres intrant ſcã lccʒ cłi
cis nõ plallentibus· ſic intelligit᷑ ex · de ui.

et ho.cicoꝑ.· c.i. B exempli gra ſuſticiat

notauiſſe querite quos agitat labor 2 pkeſ
numerate · M Excuſat᷑ auctor de nouo
iure qd non uidit· pᷣmitto igit᷑ ꝙ decre·in
dẽpnitatibus de elec.Ii.vifacit ad om̃es

tres ꝑtes ad primã de etate que maior re

quiriè in abbatiſſa ꝗᷓ in abbate d fa 2 ter
cia facile uidebis ꝑ ea que ibi collegi ſuꝑ
glo.pe.ſpẽaliter ↄd primã pteʒ duos caũs
dant dec· de ſtareg c. unolivi et clemẽ
et. attendẽtes ·ĩ fi· ꝑ qs patet ꝙ ĩcludunt᷑

ſn

*

profeſſe·qð de maribus non hẽmus Re/ viin Hptoꝝ impetratiõe etiaʒ ſi ſint
uocantur etiaʒ priuilegia ꝓfeſſayz et non Ire legendęe et ſic obleruat cace lori- cunie
mariũ ad ̃am ꝑteʒ additur dec- muliereſ ro·ex de Rep· nõnulli. et· c. e ꝑteiii. H.
de iudi.lIi.vi:a adduci põt deẽ· ea que ĩ fi. udrobiqʒ nõↄtrariũ de obſeruantia curie
de ſta.reguad terciã inducitur iurt. ca. et uide qd ſcripſi in · decre.nonnulli ſuꝑ
C/ĩ.S. pᷣterea ·x.q/ ul.uirgines cũ·· ſe · de fi:penul.glo.. ¶ ix. ém n A 30 A
bap.et eius effcũ maiores · V. ſicut.n. Itez dixit idẽ ſub qubio forte in ſum Huiq·t.
hʒ ĩmunitateʒ· Cſi ꝗs ſuadentẽ monialis 5· eſt et illud. F. in cã mr̃imoniali· ex'g c
ut monachde ſen.ex/de mõialibad id mataccupolex lis. in ꝑte decila.ar.con „
in auttde monachis.5·iĩiet pe · quõ opor. tra/ex· de ꝓcurt. accedẽs· Sed ibi ꝑentib
epi.·quanta.eſt caſ dubitabilis de quo agentibus de mr̃imonjo filioꝝ acceſſit cõ
dpei 2 remiſi ð dpõ · Jpu.c.uno.li·vi.ſuꝑ ſenſus eo ut ibi no- ¶x. ſm dm meuzʒ
d uerbo ꝑpentes CN unc g& ad pridem in uoto tranſmarino.ex. de uoto ex myttcta
GcAPAPern Lcceptã materiaʒ rede ms Ite oppomt ĩ prin.v.ilł.¶ã xi in inſttẽ̃oꝝ oſumptox
, R ↄtra ꝓcuxrt:ꝙ non hʒ lras de raxoꝗuis ha exẽplatione·exc.· ð fide c.
beat ꝓcuratorias lr̃as:ex · ð reli·do.c/pe. in his que ſedes apłica ſibi ſpecialit᷑ ref ua
ed:de tranſac-ↄtingit.de of/delecorazʒ. C. uit·qð dic ut no.ex q of. le quod tranſia
de ꝓcurꝭ.lĩ·ſed q̊ mihi nõ placet alteruʒ tionem. (xiii: in miimonio ↄtrabendo.
enĩ ſufficit ĩmo pᷣmiſſa duo ĩdẽ ſignificãt ex ·de deſpon.ĩpucC.ĩ.2. c. ii inſti.ð nup.
2 iunge qð eſt.ĩ. V.· ii· ꝓpe finẽ ibi in pre §·i. ꝗa per generale mãdatuʒ datũ queren
milſſis aut 2c. ¶ Irez ꝙ & maritus ꝗ non di mariti non fit mrimonium · fłde ritu
admittiè ꝓ uxore miſi ad hoc q Ir̃e ꝓcu nup:.generali.ed.l mulierẽ2· ar · xxα. ⸗v. J
rat ionis otinẽt· ut· C· de ꝓcun· marit in illudex- de duer. ↄiu: ex ꝑte in princ.· ¶
fi·qdð ał.non poſſet· ut.ĩ. V· px· ¶ Item MWe.tecul.i. Fen⸗l. vi. C xiin. ſpõ AX 5
opponit᷑ ꝙ lʒ hẽat generale mandatuʒ tinin ſalibus.ex · ci. uel uo:uemers. uł cic
tał eſt c in qua e ſpẽale qd otingir in pmiſſis duobus cãibo põt pr̃ filia ñ qdi
in multis caſibus. rimus in peteda cãte ↄtrahere ꝓ ea ſine eig madato. .
ꝓ alio in ĩtereſti: exc· de ĩ inte.reſti.ꝑ tu qii.honorant᷑ex·de ſpõ·tueet de geſꝑõ-
aset · c. corãet.c.pcedente ff. de minor.l. ĩpu⸗C.fi.ſecus ſi ↄtradicat/et.c.iĩ· c A
illud.S. ſi talis.et·l.põp· 0·fi⸗.C.etiã per ꝓ t de deſpõ.ĩpu.c.uno.ꝭ·penul/2 ulli. vi .
cu. cãm reſtit.in inteagi poſſe.l.unica. xv in ↄpromiſſo. ex:· de arbi-ꝑ tuas „
de hoc.ĩ. in x· de in intereſti·:ꝗs aut. v. xvi in petenda abſopone ab excõicati
Plat a ſe. guił·an· ſG I.tq· xxi. dixit one eX de ſen-ex- qd de his in fin- et ar-de
idẽ ĩ petẽda reſ tõne poſſeſſiõis actori tra Pe·di.i:ꝗᷓ penitet · ·quod d tho:nin.
Aide Ppder otumaciã rei 4 poſtea ꝓcur̃ez ſnĩayx di.x iii · poſui de ſen · ex.· c · i · li· vi. in
oↄſtituit. dʒ. n· dare ſpale mandatum ad I fi.fe glo.· non enim dat᷑ miſi penitenti.- .
·ad petendã reformationẽ poſſeſſmõis. ge ut ibi in prĩ.xxiiiiqii. legat᷑ in princi:at
neralen· mandatuʒ reſpiẽ ea que ſunt ce latis patʒ de B.de penitentia.cũ ad B mit
non ea que ſunt otumacie pcedentis. alł tit nunciũ ſpalem ſeu ꝓcuratoreʒ 2a ſic cu
„ qd hẽtur.ĩ. V.vi.et. V. xvi. ScSulſ ria romana ſeruatiſi eniʒ petente ꝓeuraro
in ſuſpecti tutonff.de ꝓcurt n ſolu.·5 re auditor aliquẽ uelit abſoluer· madabit
fr Cii ut duo ſunt ꝓcur:omiuz reꝝ ali pſ bitero cuius ẽ ꝑrochianus is qui dʒ ab
cuĩus.tunc.n. non põt uno ab alio im mã ſolui ꝙ illuʒ iux moreʒ eccleſie abſoluat
dato exigere ſpãli.ff.eꝗ duos.ec·l.iĩtaqʒ. uel ſi ꝑ auditorem ſit pntialiter abſolut
¶ ini. in interdcõ de liberis exhpibendis 2 mandabit pſbitero predcõ uł alicui prĩa
educendis. ff. e-põp.in prin. (Lvin tral rio in curia:ꝙ illũ in eccleſia ĩuxta formã J
actione pacto.ff.e· macdato. e& de tran eccleſie intreducat. Fal- fm hec põt ab 6
actotingit de arbi- ꝑ tuas. flde pac.nã a ſoluiſʒ executio abſolonis dʒ ↄnmttiar. =
nocere · et.l.ſe·niſi hr̃et omniũ bono geñ de iureiurtlabeo:prima uerior eſt ut ſeꝗ
ralem et liberã admĩſtrationcʒ ł miſ eſſet tur quia abſoł'o requirit certaʒ formaʒ ꝑ
in rem ſuã oſtitutus. ec e.petitio ff. e. ĩpoſitionem ut no·hoſti ·de ſen.excuz de
A cura qd dic ut. C. de traſact. traſactiomil- ſideres.niſi pa abſolueret ꝗaà oĩa põt· nec
EFI.et de ꝓcun qꝗ ad agenduz in fi. li. vi· ſuuʒ fem deſiderat formam ĩurft· de ma
7 ¶vyi.in iuramenti delatione et recep nu.apud.S.ĩꝑator. ·qd dic ut.ĩ· de ſnia
xione ff. de iureiurã. l- iuſiurandum 6 Fi⸗ 5· ut aut. V. Itẽ ſcias ꝙ lʒ ſic ergo patet·

C vii in acceptilatiane. ff. de accep: liii: ꝙ per ꝓcunad ̊; ſpecialiter conſtitutuʒ

“D —

NI —

SA

—
* „ s . ”“”õäs
Ve de⸗ 1 N
7 „☚ 4

—

—

OI

peti põt in iudicio.et ex abſopoet cũ co
ipaʒ dandazʒ fore uel nõ decerni: danda aut
non eſt ꝑ euʒ·i ut iple alteri noĩe abſol-
uatur.et ſic dʒ intelligi A ene gan, .
de ſen-ex:cuʒ deſideres . M1â et uide q ibi
Icripſi:ſuꝑ V. abſolutus et quod no·ĩ.de
iurca.6·reſtat· V. quid & fiet abde

auũt põt ꝑ lr̃as abſolui et excõicari.ut pro

c·penł. Cxvii· in oblatione fllii idoł ſcu
dernõib acieda de ↄ.di-iii-quert in pri-
xvili- in ograbeda excoicationeXXiiii-
III. ſi hes in Pri- Txix-in juramenti de

bat᷑ 2 Cndne, 2 ex· de cłi-ex.mi.

calũp.pſtatiõeqd oig ud i. de lura.calup.
5·reſtat.· .ꝗd & ſi ¶ xx:in exceptionis

famole ſeu criole ꝓpoſitione: ut·ĩ· V· ſed
nungdaſe· ¶1⅛ú petenda dil-

ut.ĩ. de elec. uꝑius. V. Itẽ no· ¶ xxii.
in pace faciẽda utx·i-de treu2 a Veer
quoqʒ xxiiicũ iudx finito offo ouent

—

ut.C. ut oes ta ci- mili. in. J-i. (LXxiii-
m ſtiluʒ cancellarie eccie romane ĩs qui
ꝓ alio ĩpetrat ſuꝑ diſpenſatiõe nataliũ dʒ
hr̃e ſpeciale mãdatuzʒ ad iurandũ et aliter
non audit᷑.Bal. Itimatio fingit queʒ Yti
muz ñ ſoluʒ a natiuitate ſʒ etià a oceptiõe
fl. de riru nup:l ꝗᷓ in ꝓuincia.6: diuq ĩ fi.
et ᷓ qn directe diſpenſat᷑ ſuꝑ natalibſed
ſi indircẽ puta diſpenſat ſuꝑ mrimonio ñ
fiunt łtimi illegitime oceptiff/d ſta. ho-
l.paulus ꝑ guil · et cy ſed mr̃ imoniuʒ qð
non ĩdiget diſpenſatione bñ Pcirnat filios
inſt. nup·iĩ fi· tñ Etimat non ðr łtime
natus ut no:ex · de elec/ ĩnotuit:nec ſucce
dic ĩ dignitatibus uł feudis ut in.c. natu
ralęs ſi de feu:fueↄtrocolł·x.et ibi noð

B. C Inprmniſ is aut calbo ſi dubite

mnandaco ſpeali ſuffi de rato caueri-ff. de
mino·q; ſide ſpẽali ex · de of· dele.corã qd
dic ut.I.5.rõne aut. viIteʒ ꝙ; ñ ſunt᷑ fcẽ a
ſe·qð eſt in ar:ꝙ qui hzʒ lr̃as q̊ rato poſſit
tranſigere et no:ex · de reli. do.c·pen et de
tranſac·ↄtigit. et arff· de uſu.ſi ſtipulat
qd ñ credo:miſi lequat᷑ ratihabitio p traſ
ac.ſecutãutex:/q arbiꝑ tuasquia lr̃e ꝓ
curałionis 2 de rato eedeʒ ſunt. ut dꝑi.S·
v. Itẽ opponit᷑ otraiat ꝑ lr̃as ꝓcurias nõ
Põᷣt ꝗs tranſigere ut pᷣdixi.nec ob.l·ſi ſpã
Ii. aliud. n. cauere de rato ad q ſe põt ꝓ
curt.obligare2 ſic poſtea trãſigere ſeu re
ſtõnem petere ut ibi. aliud ſi qs dicat in
ꝓcuratorio ꝙ hẽbit ratũ et firmũ 2c· ꝗa
non ĩtelligit ꝑ ſibi dare lnĩam traſigẽdi
ſed ꝑmittit ratũ hr̃e qꝗ in cã ipſa ꝑeum
Fm iur.formã fuerit ꝓcuratu ared de

2
rati no ampliat mandatũ.ſic ac. dic ꝙ cł'a
gratuʒ et firmũ mhil oꝑat᷑ ft· de ꝓcur·ſi
ꝓcurxi: abñntis in glo-et refert᷑ ad ea que fi
unt m formã iurt.xxi.q-i-relatioet. ar-
ff.de Fr:ſicut.ff mãda.creditor ĩ Fi. Si ꝗs
tñ non hʒ aliud mãdatuʒ mii quia qns ꝓ
mittit ratuzʒ hr̃e ſatis eſt· ffrẽ raha l.ne
ſatis ·· ¶ Iteʒ excipit᷑ 5
ſnĩam.niſi ad B ad totazʒ cãm
tutus. C. de traſactranſactiõis ·Ca
ſi ꝓcurt. oſtitutus ad cãʒ ap· ofitet᷑ in pPiu
diciuzʒ dñi aliqd fem fuiſſe in cà principa
li vr id dno n obeſſe quia ſolũ ad exerciti

um cãe ap-oſtitutus é ar. tñ otra-f.de ꝓ

curato non ſolum et.l.ſed hee·6. non ſo-
lum et.I. minorS.ĩ.quod uerum eſt ſed
dic ᷣm papaʒ utex· of- delecũ olizʒ. i·
exX. ut lite nõ oteſ.c.i. ¶ Itẽ ꝙ eſt minor

—0

xaæv. an. f de ꝓcurt rmor in prin C: c e*⅓
gendi.C.qui legiꝑ·l.i.etĩi· et dic rõneʒ ut
I·de aduo:S.i ·V. Itẽ ꝙ eſt minorar· ꝗff.
de mĩort · cuʒ mãdato ĩ prin.2 ĩ fi· ft· efili
uſfa..ipſeũſti.ꝗ 2 ex ꝗca.manuñ poſ.
6·2 q mauumittit᷑ ff. e. I3.6 fi- in fi.ſed B
loquit᷑ in ꝓcurad negocia.in quibus põt
eſſe ꝓcuri:mĩor.xviil. an-tñ ꝓ pr̃e ł mĩe
et ſi? ibus abntibus indefeſis vr̃ admittẽ
dus in ſubſidiũ· ut in p:lexigendi.fte.fe
minis.ff.de tuteed rati:diſ.l.i.ᷣ.ſi nõ nul
lIos.2 no-ĩ. belania vof aG in hbr-
Iut.ciui: Nica:de act ex ſtipulàtu reʒ ra
tam hr̃i.v.ſz nunꝗ d mĩor·que ẽ.ii.c.cõ·
S minor·v. an. põt eſſe ꝓcurt· ꝓ ꝑ
te actori cù mandato-ſed ñ ſine mandato-
nec etiã ex ꝑte rei ut in p.l.cuʒ mãdato/2
eſt rõquia qn cũ mãdato eſt ð ſibi qeat
imputare qns qui tali omiſit. Cetex ſi ſine
mandato⸗ qñ ꝓ reo oportet illũ ſatiſdar᷑
in quo caſu obliget᷑.et iõ ſuccurr᷑ ei.2 fi
deiuſſoribus eiuset dicit q pl.cuʒiman
dato n loquit᷑ in otractibus lʒ et in otrac
tibus ueꝝ ſit.et in p·l minor loquit᷑ in iu
diciis. 1 dem rof.placuit hoſti.2 Ia. de
are· ut ſatis ſcripſi·e·Cñ iniuſteſuꝑ.i· gl.
2. C. qui generałr.li·vi·ſuꝑ glo/pe:p qd ca
pitulũ.ut utrobiq;ʒ ſcripſi ꝓcedʒ opi.pri
ma·ſi E exceptioſi n oppomi᷑ ꝓce

dit fa. : Iteʒ ꝙ cã eſt crĩalis publica
E priuata in qua ꝓcurtn inuemit in agẽ
do defendendo.it· de pub.iudi.l.pe.ex.
de ꝓcurttuede accuſ. ueniens in fiiiq-
Vi.ſi qn.v.qiii.in crĩalibus· et·c.ſe · iii · q·
ix.abns.ii/ar/odraff·de ꝓcurt.ſeruum.Gr
publiceiſo.ibi Icẽ otra·v ·q/ĩii.reosſo.ibi

0

Item otra.ex de dolo. et ↄ- ueritatiſo-ibi

N procur·c.ĩet· xxi · q. . elatio- Bel cra g et ſcias de B otrario-iĩ.de acculſS ul-

et ẽ duplex rö. M. 'm rof⸗
Pprimo ꝗa ſi interueniret pro
curator ed ſubcuberet ipſe ↄdempnaret᷑ ꝗ
nõ deliquit.f·d neggellito P amico qð
eſſe n dʒ:ex de oſti ognoſcẽtes.de his que
fi:a maio.ꝑca:queſiuit:Fo ꝗa id qð amit

teret ñ poſſet olequi ꝑ actionẽ mandati ↄ

trariã. Iʒ ſec ſit in cã cili· M· per B vr̃ ꝙ

his ronibus deficiẽtibus poſſit inuenire

ꝓcuri puta ſi ꝑ ſtatutũ capitalis pena re
ducta e ad pecuniariaʒCc:c. l. ii etiaʒ ſi
crimẽ ſit publicum ·/2 eo fortius in priua
to ut ſic ceſſante rõne ł cã ceſſet ꝓhibtio

et effcũs · ff.de iurt.pr̃o/adigere ꝗuis bene

fac ad hanc.l.qð ad ſtatũ··de penis 2· e.
t. in ſeruo ĩ fi- Itẽ capitalia cria ĩudicant᷑

cx pena · ff· de pub.iudi.l.ii.facit.ff·de bo

nis liberqui cu maior. S· fi· cu. l. ſe· Guilł-
de ſuʒ.format hac.q:ſuꝑ.· publice in. l. S
uum. f-· ecx in p.l.n.C.e.x·et in qõnibus
ſtatutoꝝ ſub lẽa·p·et lʒ dicat ſe uidiſſe ꝓ
nunciari ꝓ et otra tenʒ ꝙ admitti n pote
rit ꝑ·6 ad crimẽqa origo reſpicienda eſt
Cad mace.l.ni. ff.manſi ꝓcur̃em·ĩ. NEn.
et ꝗa pena ſuccedens ĩ locuʒ prime ſapere

dʒ illius naturãffſi quis cauſi eu:. . ec

f·de dona.int᷑ uiet ux.ſi donate·.ſi ſpõ
ſus et eadeʒ rõne dicit in prĩ·qpnum:ꝙ ſi
pena adulterii que capitał eſt· C. de aduli
caſtitati-reducta eſſet ad pecuniariaʒ nõ
liceret drn ſigereꝑ · l.tranſigere. C· de traſ
at: alł. etiaʒ ad predcã. ff- de obfilius
GFi. ff. de don:.q id qð· ff. ð fideiuſ.l.tutor.
Cõmuniter doctores moderni tenet otra
riuʒ ꝑ prius allegata- ubi in ſola pecuiaria
ↄſiſtit pena.ſec ſi admiæta eſſʒ corꝑali ut
ſi dicat᷑ ꝗ tale crimẽ ↄmiſerit decapitet᷑ ni
ſi infra:·x: dies ſoluat mille. ?ᷣ ſoluat mille
quæ ſi ĩfra·x.dies ñ ſoluerit decapitet᷑ tũc
eniʒ corꝑalis pena ẽ in obligatione.primo
uel o gradu- m uerba ſtatuti ; ꝑ pecu
niariaʒ lo?onem euitari poſſit· de hoc cy.
in:lreos.C·de accuiii.qiſed hic plem
Gandinus etiã magnus practicus nomi-
nas doctores ꝗ bono. ſic tenebant tractat
hoc ꝓlixius Iua Ricaxi. et qa predicti
duo ubi.S. otinuant ſi'em caſuʒ Idẽ agaʒ

ſic dicens ꝙ au or int᷑ caſus ſequẽtes nu

merare debebat caſuʒ quo de crie abſens
dãpnari põx ꝑ.l.ſeruuʒ6 publice: ubi aꝑ-
te innuit᷑ ꝙ eo caſu etiã in capitalibus ad
mittit᷑ defendẽs innocentiaʒ.ſed ſic eſt ho

die ꝑ ſtatuta italicoꝝ·ꝙ d omi graui crĩe

dampnat᷑ abñis. & in on ꝗtumcunq; gra
ui audit᷑ defenſor innocentie.qd tenʒ Ia.d
are. in.l. inter accatorem ff· de pu-ludiet

fertur dyſic in quadaʒ cã regina dſuluiſſe
et ᷣm hoc duo reꝗrunt᷑ ad excludendum

defenſoreʒ ꝙ pena ſic ſuꝑ relegationẽ
non poſſit diffimicie dampnari

ℳ

Sʒ põe ꝙ in cã tali ↄſtitcuit᷑ ꝓcun.nec
ↄtra eu aliqd opponiè nuquid ualent que .
cum tali fiunt dic ꝙ ſic. exquo n oppom
ut no· ed de diahecfe A iand P. R
intelligas2 uide qð ſuꝑ ea i. F. 8 5
pcedens regula fallit.primo in crie imuri
aruʒſñi ſit illuſtit.ꝗqa tunc intuenit ꝓcur̃
iii:q/ix ·Gniſi.C. de iniur.lff ii.in ac-
cuſatione ingratitudis.ff· de ꝓcur·ſ3 hee
: pr̃onus. ¶ Tercio in accat ione ſuſpec
ti tutoris·ff.e non ſolu·5.fi.(
platus r ſuſpect ᷣm Inno·iiilar · ꝓeo
in pᷣ.l:non ſoluet·ex· de do.2 · ueritatis-

—

4 v.ſi crimẽ ſiue publicũ ſit fiue priuatũ J
nexcedit penzz Awi dixit alber- gall-

ꝙ in ea pena ł minori dſtituitur. e.C. fi.
prirne colũp. relegationis ł etiaʒ ab or 8
die remotiõis. mm ac. et ta. M.· e · t. V. in +—
ꝗbus cãais et ibi allegatut aʒo:qui Hᷓ dixit
eC· ij .colũp.v.ſi e⸗ ut · ff.de pen·ab
ſenteʒ· ff.ð pub:ĩudi:l:p·S/ad crimẽ.2. ff·
an ꝑ aliuʒ cãe ap· ex· Pol.l-i ſed illud ueruũ
eſt in cã apſecus ĩn principali m quoſda
nn qd ſatis ſcripſi de accul ueniens
ſuꝑ.i.glo·ex lʒ illa Hno·ouenire poſſet. ..
ĩ· S. ꝓx alł'ate non tñ ↄuenit.l.abntem et

in utraqʒ eſt illud uſq; qd fac dubitatiõ;
in actioe populari pro priuato .
dapno inxentata. f de Pcun-Nq in popuſa
ribus· et· l ñ cogenduzʒ·' publica ſed ꝓ
publico admittit᷑ non ꝓ actore ſed ꝓ reo
f·de populari acti-l.qui populari: et eſt 5

ratio. H·fFm rof ubiS· quare ꝓ pu-
blico ex ꝑte actont n admitcit᷑naʒ ꝓcunt
ↄſtituit᷑ a qño.ff.e.l.i.at hec actio non ẽ
mag mea ꝗᷓ tua: ſalteʒ an liteʒ ott· fj. ð ᷣ.
ſig·ſ cui.vn et in ea fidei uſſor ñ accedit:
ff·de fideiuſſi quis ꝓ eaꝭ·fi· ¶ vi:ad ꝓ
honendum excuſationes utv·q. Iiiireos. 6
¶ viii:cũ ſeruus accuſat᷑ queʒ Gs defen- 8
dit. ff- de accuſ.ſi cui.5. p· et. Ceſi Puus.
N: in leulbus crĩbus ffde accul leuia ·
xX. ad exſcuandu ? excipiendu. · Oĩ/ο AR
uide qð ſcripſi in p·decre: ueniens ſuꝑ gł ·
iĩ. et ſuꝑ eodẽ uerbo dixit alber gall· ubi.
Sꝙ eſt rõquia id ñ eſt płe defendere cuʒ
a crĩe ꝑ id nõ petat᷑ abſolui· ·ft· de uar.
et ex · co·l.i.ꝭognitionũex· d dolo.2 cõ·
cũ dilecti in prin de accuſ:ueniens·xxili-
q.vreos:admittit᷑ etiam ad ꝓponendum
cãs ablentie.non cãs cãeff· de ꝓcun.l.ſer
uum ·S· publice· v.q· ni ·ſi egrotãs2· creoſ

—

—

— —

——

dre dr-

—„

boc n approbo-

quod dic ub.⁊· in.t/de accul.iĩ. V· ſi aũt.

C xi. cuz agit᷑ de erĩe ciuilit᷑ e& de accuſ-
er is in fi-de Pcur/tueet.c. in nra.

ut lite ñ contt c.i:de re iudi.Cũ.i.2· a.2· ff ·

an ꝑaliũ cãe ap e& pol-l-i· i pſocius

litt agitur in cã crĩali pin Io. ex. de do-et
con. cuz dilci in prin.iii.qvihic quippe-
e&*. de accuſatlʒ in prin-¶Xiii⸗etia in caà

criali ad libellũ offerendu? et ad alia Ppa-

ratoria põt oſtitui ꝓcurt ff. de adult· de
nũciaſſe in prin. m uber. FAI: ꝗ ſalua pa
ce expſſit ꝙ non dicebat id aſſerendo ubi
5. V. cũ oſtiteritet Io. de deo ubiS-nõ aſ
ſerit hocled dieit dñt quidam· et Io
de deo qð mihi nõ placet cuʒ tunc oporte
at inſeribiff:de accuſ.libelloꝝ:que eſt· ii.
q-viii q n fit ꝑ ꝓcurt:nec in aliis Ppara
toriis ec ut credo⸗niſi ut· S· V. æ. ¶Xini.
ſi uniuerſitas cĩtatis ' eccleſie que ꝑif̃icat᷑
ut.C. de ſacro ſan:ec.l.ii: ſi accuſetur põt
ſindicuzʒ ↄſtixuere· utC.li.xii:de re mili.
tam collatores et. C· de epiet cłi: cuzʒ cłi
cis. et eſt rõ.naz uniuerſitas que caput nõ
habeł dampnari non poteſt in perlona ſle
cus cum priuata perſona accuſatur ꝓꝗᷓ
ſi ꝓcu.intueniret in ꝑſonam ꝓcureſſet
formanda ſniaet ſic decapitaret᷑ qñq; fine
culpa:qd eſſe non dʒ.ut.. V. ꝓx2 Gic ut
no·S. de oer⸗Per uide q& ibi
add idi in fi· et. ex· de ſi. dilectus filius
Bal.no. & ꝙ ad litem ↄteſtandu ad ofitẽ
dum 2 ad Iniam dz reus eſſe pñs. facitC.
de cuſto-reo.l. ii· C. de pems cu reis2. l q.
ſnĩam Cide accul. F.· Sed nuquid me-
dia cae criminales pnt per ꝓcurt-exerceri

puta teſtiũ arg allegatio poſitionuzʒ

factio a ſi'ia. Bal-de B no-accur in. l.pe-
S. ad crimẽff. de pubiudi-noĩe medii oti
nent᷑ exceptiones que ꝑimunt fcm uel diſ
ceptationeʒ et ꝓbones c-a oteſtatione li
tis uſq; ad ſmiaʒ no- in. l. i in prin ffſi ꝗs
lus diin ob.ſma aut non eſt mediũ ſed e

—QA tremuʒ ad qd.· dicunt multi. M pru

dentes dixit rof · S·ꝙ fic. et B ſeruantſ3
rof.in hbelł.iurt: ca-
no.t:qualit᷑ in accuſ. ꝓcedat᷑ neutro otua-
ce.dix. alii cõtra 2c. I ercius & eligit᷑ auc
tor et longe plemus 2 aptus vr textus C.
ut om̃es taʒ ciui:ꝙ mili:l.iĩ/ad fi. ibi accu
ſatione uero 2c. ꝑ quam etiaʒ alber.galł.
hoc tenete.t· v.ulet qd de accul.l.i. Ci
per rõnem que ſequit᷑ et quia aliquo ꝓhiĩ
bito omne id ꝑ q ad illud ꝑuenitur intel
ligitur eſſe ꝓhibitũff· ð ſpon.l.or̃o.Ite⸗ʒ
ſi ſpẽale eſt in quibuſdã · ꝙ dant ꝓcurato
res ad media tmm non tñ ad ſniam C· de in

iufl.lfi. & in aliis ius vmune ẽ in Ai
fad munic.l.iĩ.ct pre-lii: non loquitur ĩ
procura· ſed in domino qui defendendo ?
uum ſuam cauſam proſequitur-Ac-in. l.
penulS. ad crimenjff·de pubiudi · tenet
ꝙ poſſint· Idem Gui de ſuʒĩn · q· ſtatuto
rum lIr̃a:-n. Gandi-etiam ſua Rica· xi·di
cens odof.recte tenuiſſe/ponit tamen ca-
ſurn in carcerato ꝓpter illud crimen-eſt
æorum ratio quia ad certam ſpẽm datur
ꝓcurator. ff.e·l.ĩ. Icem ĩn ciuilib hoc lʒ
et in crĩialibus non eſt ꝓhibitum allegat
ff. de ꝓba.ab ea pte.ad.l.nde cuſtoreo
que dicit ꝙ in uinculis dʒ reus cãm dicer
Hniꝙ loquitur de litis cont ad quam fa-
ciendam reus cuʒ cuſtodia ſe iudici pſen
tabit· In aliis autem non certum ẽ ꝙ me
dium cauſe preſupponit principium ſi &
principiata eſt cà per oteſtationeʒ et reuſ
manet in carceribus cuſtodia uel ↄpedibʒ
iudicis · ita ꝙ ſi epedit facile ab ipſo ue-
ritas etiaʒ de medus haberi poterit · ſi ex

pechat etiam ꝑ tormenta. rõ uideo quare

per ꝓcurt non poſſit ꝓducere uel noĩare
teſtes et ĩpugnare teſtes accuſatorxet hii
ſimilia-cũ ibi neceſſario ipſe reus maneat
et in uincxis ĩpſius cãe tractet᷑.ſatiſtactũ
vr. uel illis duabus legibus · Itern ceſſant
ulle due rõnes:de quibS. . et ſic duplex
cuʒ hic ñ ſit in procuratores tales ferẽda
ſmiĩa. Item ceſſat rõ fugiendi pena F. noz
talia ſunt ꝓſecutione negocii ex ·ð of.
dele·ſuꝑ qõnum.S: intentioniset· ꝭ· porro
ad quã ꝓcurt· non admittit᷑ ut ·S· patʒ ꝗa
quod iur eſt in toto.ĩdem et in parte· ar-
C:·deñ nupe⸗cuʒ ultra:et·xiiii q- v· pena
le:lʒ ergo cõſtituatur ꝓcur gene ralit᷑ ad
omnes cas tñ de ciuilbo tin intelligitur-
C.de epi.et cłi.cum cricis: et auttcicus.
etS in primis ocor. Balde oſuetudine ge
nerali que eſt optima leguz interpres pro
carcerato interuenit ꝓcurtniſi ad rnden-
dum accuſe uel inquiſitioni uel niſi ad cõ
ficendum et ad ſniam.naʒ in criminali ex
ficta ofeſſione non damnatur quis crimi
naliter.l.ii · de iure fiſci.et noinliii. C.
fide inſtru.ſed ofeſſio ꝓcuraton eſt ficta
ↄfeſſio domini et intellectualis non natu

ralis.quia non exprimit᷑ proprii corꝑis or

gano naturali ar de religiof.oſſa in fi. mſi
forte eſſet cõſtitutus procurt· ad ſic conf᷑i
ten ar. de manuiuin pr ex ſed ibi ſolu iuſ
ſpectatur 2 py?imum iuris habet manu
miſſo de ſeruis expor. l ſeruus ea lege2
in ↄfitendo opus eſt pñtia ut uideat᷑ quo
uulcu·qᷓ trepidatione loquat ff· de queſt⸗

—

. — ——
„ ſ 9 PFee 5

.

O

N

I. de minore5S.ĩar. de officio preſil.obſ⸗
uare-et de ꝓcural.fi. in uerbo cauſas ue
hernentiores· · qini minor ſiue generał-
ſiue ſpãlis ad cam ſit ꝓcurꝭ· non tn põt ꝓ

ponere crimina. uel defectus etia; excipi

endo cõtra ꝑſonaʒ eius qui lixigat de ſua
electione ? ꝓuiſione uel de alio niſi ſpecia
liter fuerit ſibi mandatuz ꝙ de crĩe exci-
piat.ex? · de in ĩntereſti.coraʒ· et eſt rõ nã

cum grauiter puniat᷑ obiciens cria uel de

fecto ſi deficiat in ꝓbando ut ex de ełc.

ſtatuimus-li.vi · qdammodo per B ſtat
eius minuit᷑- quia ſuſpendit᷑ ab omnibus
bñnficiis ꝑ trienniũ .2 i ſe illis ingeſſerit ꝑ
peruo priuat᷑ ut ĩbi et ſic contra ſtatutuzʒ
dignitatis ſue pena plectitur lʒ manente
libertate.hoc.n.diminutioneʒ ſtat indu
cit.ut/ff-de uart᷑et exor.cri.l.pe · et ideo
ꝓcureius admitti non dʒ: niſi noĩatim ſi
bi mandet᷑ ff· de ꝓcur non ſolum .5fi/et
ar.f-·de mior.illudet uere eſt diminutio

ſtatus lʒ ad tempus tin priuetur bñficiis

quia et relegatio et dampnatio in op pu
blicum temꝑales ſunt. ut probat᷑ ft· de pe
nis.lI.quidaʒ. et pᷣterea cum oñs puniatur
ut dictuʒ eſt apparet ꝙ ꝑ mandatuʒ geñ
rale.uel ſpeciale ad càm uoluit ꝙ ꝓcura-
crĩales defectus ꝓponeret ne dns penam
huiuſmodi paciat᷑ et generałr ꝓhibet᷑ ne
ꝓPcurt in cã criminali intueniat. ut pᷣdixi
curia B eenet
batuzʒ ꝑ clemenet.non põt. etiazʒ ſi habe
at formaʒ decre/ꝗ adagendum et-h vi⸗
et in pre:decre.non põt.nohic recitata.2
in duobus..ſe · S. ar· xñ otra.ff· ꝓ ſoci⸗
actione ·S. renuciare:2. ff/de iniur:ſi uniq
6. pcurlo- ibi non minuit᷑ ſtatus di cu
lus ꝓcurtſocietati renunciat uel qui ĩ ac
tionc imiuriarum nomine dñi agendo ſuc-
cumbuit et ideo ibi generalis procurł. ad
mittitur procurtauteʒ ſine ſpeali manda
to ad ̊ quandoqʒ; admittit᷑ ad excipiendũ
de crimine tercu:unde bene põt ꝓponere
de expmunicatione iudicis uel executor's
alterius ꝑtis licet non habeat ad hoc ſpe
ciale mandatũ quia ꝑ talem exceptionem
non agit᷑ ad penam ſeu priuationeʒ es· de
or cosc s⸗ quid ſi cà electionis uel
prouſſionis non eſt ꝑ appellationem ad ſe
dem apłicam deuoluta. ſed ꝑ citationem
uel quia ꝑtes ſponte illuc iuerunt · uel mi
ſerunt.uel forte cã huiuſmodi coraʒ me-
tropoł. uel alio ſuꝑiore tractat᷑. nuquid ſi
det᷑ ꝓcur. ad hanc cãm requiritur ſpẽale
mandatum ſuꝑ his· dicit ber.oↄpo/ꝙ non-
quia exquo appellatum nõ eſt ceſſat pena

J. et ſic eſt hodie appro-

in dicta conſtõne ſtatuta · ꝓpter quã ſpe
cliale mandatum requirebat᷑ ut diæ. MÆ-
omnino uide quod ibi no- in predec. non
poteſt ſuꝑ ·v/dilecti· ꝭꝓ · ¶ Sed nunꝗd „
ſufficit hre mandatum ad obicienda cria
in genere eĩis non ſpecificatis·ar· ꝙ non-et
eSale reſti⸗ pfirirun. 5,fi. Kl ibi de for- xQ
ma excipiendi uel opponendi. hic de for̃a
procuratorii· nec turbetis quidem in pro
curatorio ad agendum in quo nõ ſunt ne
ceſſario exprimenda que oportet exprimi
in libello/et/qui ad agendum.li· vi.de li⸗
ob. c ii er iii. ubi requiritur ſpecif ĩca .
tĩo criminuũ·ſed dic otra:quia ſatis appet
p hoc de mẽte oſtituentis· et ſic obtinuit᷑⸗
1 uide quod no · in pᷣ·decre·non põt in
iiii:glo-ubi inuenies qui ocor· huic dcõ2
quõ ĩ hoc differt ꝓcuratoriuʒ ad appellan
dum in quo requrit᷑ expreſſio criminum
de geon ꝓPcur li: vi arex · de ꝓcur·

petitio Bal.z bñ par. neſt rõ et dditio in
cluſor. Guil. & cun. dicit ꝙ iſtud non eſt
ſpeciale mandatuzʒ.f-·ſi quis caut.ſed et ſi
quis· ·queſituz ibi perg. nec ſatiſſfit legi
que requirit ſpale mandatuʒ- nam genera
le eſt apud legiſtas quicquid de płibus pᷣ
dicatur. ſic dr generale mandatuʒ queren
di marituʒ. licet de intentione mandantis
appareat ꝙ. nubere uelit/ff. S ritu nup-
l·generali: Et generalis r ſubſcriptio que
nõ adaptat᷑ ſpecialit᷑ certo capiĩitiff·d fal.
diuusS. ſed nec generaleʒetx generale mã
datum qr adi hereditatem ſi qua tibi de-
lata eſt.f·de acquir·here.l.ſi ꝗs mihi bo
na:5.·pe· legi aut que requireret expreſſuʒ
mandatuz et non ſpale etiam generalib
uerbis ſatiſfit· ar · ff·de uul.ſubſti.l.luciq
ſe d tu dic de predcĩs ut in.cii de ꝓcut ·
in clemẽ uide.ff.de dona.filius ꝑ r. —
hodie nullus põt aliquid otra formaʒ uel
ꝑſonas obicere niſi que ĩn appellatione ex
preſſit.quod dic ut in oſti · gregorii·x· de
elec· ut circa · . li·viet ĩ clemen.e·C.cõ S
ſtitutionem Quid ſi hʒ mandatũ S
ad ꝓponendum cria-nec ibi dr ad ꝓband
Ho:uidet᷑ uoluiſſe oſtituens ꝙ ꝓcuxrt · ad
cãm et ad ꝓponendum oſtitutus admit
taturetiam ad ꝓbanduzʒ et ideo admitte
tur.arff· de ꝓcurt·ad remet · l· ſequen et
I.ſed et ĩd/ar· tñ contra:quia procuratori
um non extenditur ad alia ꝗᷓ que in eo ↄti
nentur ar · ex/ de ofdele/prudentiã ad fi-
er.c. pterea· .· dic illud ueyꝝ in nõ depen
ntibus uel non ↄnexis ·2 B probant hic
iura allégata· unde puto ꝙ hic fuerit de
Fectus ſcripton. ꝓpter his allegatazʒ Beĩcã

–-

–——

X

— —— ———V— —- — „mrr ———— ᷑ᷓ0———— — — — — — — — — — —.

–☛1

—

de of.dele· Eſtimo auctoreʒ ſic poſuiſſe ðᷣ
of.dele cũ olimĩ ſed ꝓ primo dcõ facit d
al⸗ ꝓcun oſtitutus ſolũ ad exc1
pienduʒ non põt inducere ꝓbõnes ſuꝑ ex
ceptiõe ar. ff · de ꝓcur· linſec in ꝓcunt
ſctituto ad agendũ quia ad totaʒ cam vr
ↄſtitutus: naʒ noie agendi totus ꝓceſſus

ſignificab· ff· el qui ꝓcurt dat.qᷣ pcĩs · l.

uiſionem fcast-et eius executioneʒ et cõ
tra ip̃ᷣm· t· Rennon admnittet᷑ ad dicenduʒ
