nunc:de pupillo.5: qui opus. V. q nunci-
at.et ſeet meli in. ·ibi pceden ibi apud
iudicem queri debere-2c. ff. de iuriurt.I.
auſiuraudu et q; pecunias qui iuſura-
dum defert.C. de edic.diui.adri. tol.l. fi. 5
ſi autem et de hoc no. C. æ.l.i.et.l.in.et.l·
teſtin. de nemine eniʒ pſumit᷑ ꝙ ſit inrne
mor ſue ſalutis. i.q.vii· ſanccimus
quid fi cauſã inleruit ſed malã uel inhabi
lem puta quua dixit.ſcio quia audiui a ta
Ii.uidet᷑ ꝙ tunc caula inutilis adiedta non
uiciet eius dictum areX&. de eleé illa. †
Apcius facit.ff. de cõdi et demo.l-Falſa a
lI.cum tale.5. Ffi. ſed illa dic ꝓcedere in leg.
que pendent ex mera liberalitate teſtãtis
unde racio uel cauſa non ponderat᷑. exquι
ipſius uoluntas apparet ſed dicta teſtiuzʒ
nõ ĩ uolũtate ſed à reali ueritate. gnitiõe

S

—
–

Item ꝙ eſt ꝑiurus: ut.⸗ 6:⸗ Itez

A
E

—

R

N. NX.

₰ 20

O

o

c&οtunt que apparet prationem et cau
ſam ſcienciein aut᷑ e·ci. et licet. ·dic
cSôtra-nam non uidet᷑ cauſam reddere qui
incõgruam reddit. ut.S. O· ꝓxiINo. patet
ergo ex pdictis ꝙ ſola atteſ tatio ſiue cã
. ſup de qua fuit interrogatus- ut· S·
· ꝓximo:dicunt quidẽ ꝙ iudex non que
rens de cauſa tenet᷑ parti ad intereſſe· p· l.
ſi quando.C· e· xi · in fi.de of·pfec· pto · l.ſi
quos iudicesqd aln reſtringuntcum do
Ius imłuenit. uel notabił negligẽtia facit
e.ti.ꝑ tuas.ĩ fi· puto ꝙ huis duob caſibq
uel ſaltem foro penitenciał.tenet᷑ iudex
parti cõtra quam depoluit teſtis non ex
ſſa cauſa.qᷓ expſſa dic tum eius non nocu
iſſet fii. Sed non uideo ꝙ in foro iudiciał
cõtra ipſum petitio intereſſe haber̃ effec
tum. miſi iple reus coõf̃iteret᷑qð diſcutien/
dur ſtudioſis relinquo uide ſi qd dicam
. 6. ſequit᷑ ad fi· non ꝓdeſt quantuʒ ad
ꝓbationem uł᷑ in pre. v. ſolam. ¶ Ed nu
quid ſufficit ad pſumptionẽ· dicũt quidaʒ
ꝙ non ar. ff· de queſtionih marit. .
uice . V. quid de filio- . et. l. ĩ. G ii· .
Iteʒ ꝙ eſt pauꝑ :quia non Habet.l.aureos
in bonis cotra quem plſumitur In autde
teſti. Si. et. S. ſanccimus· ii· qi. in primis
. ſed et de ꝑploms et· 5. ꝓhibent᷑ C: ad-l-
Fal. au. ̊ cũ teſtatoret· ini. q/ in . V. Iteʒ
teſtium. H. Ibi ex in decreſtatcim aly.
idern no. F.· cõtra- e& e:ſi qui. Inſti de ſu
ſpec.tuiĩn fi. Sed ibi de honeſto· et nõ ſu
ſpecto.· In primis uero concor · de ſibi con
trario qui laltem in criminibus nõ admit
titur ſine tormtoquod dic ut.v. q·v· illi
qui.pauꝑtas enim non eſt de genere malo
rum ·xv. qi- illa in fine et ar. C. de inceſ.
nup.humilem alioquin multi ſancti uiri
ct boni religioſi repellerent᷑ qui ꝓprio ca
renr. al materiã faciunt nõta. ð app-
cõſtitut᷑ · ii.in·vi: glo·et 8 epi.2 cle-
ſi quis ad declinandam- I[tẽ ꝙ aſtru
it negatiuam ex de cã.Pol-& Ppriecum
ccja. ꝓpe prin. de quo dic ut.ĩ· S&R ꝓbacé.· ·
i. ¶ Icerm ꝙ receptus eſt in quar ic
tiohe uel dilatione Tcom alios fine ſolemp
mtate-que traditur-i/-quali autern in
prin. ¶ tem ꝙ depoluit ſuꝑ alio ꝗᷓ ſuper
quo fuit inductus uel ultra IIIud 2 ſic no
iuratus dixit. ff/de pet her ſi quis liberta
tem·5s· fi.ĩ fi.¶ Kabdi, l. Fi. e& teſti.

c. de teſtibus. M. ubi de hoc in· i· glo· bñ
facit de accu. Inquiſitionis · ꝭi. H· et de
teſti. co.pterea ex de ꝓbaẽ. licet X. of.
deł. cum olim ff.de iuriur̃ · ſi duo patroĩ

·Iuł. in fiet· l. eum qui· circa prin ar· C.

.tis depomt ſuꝑ dependentib-ſeu coherẽ

at dicere ꝓ utraq; parte que nouit· C. de

ſi a non cõpe.ĩudli·l. i.et.iii.ar.tñ cõtra ex
e. uemiens- II. pars autem. H Nõ ob 2 „
quia ibi ſuꝑ incidenti ſolum fuerant pro
duci- Nec ille atteſtationes recipiuntur
ſuꝑ Prime wol F. ur dic- H.Scom Al- 2
ber· galłe ti ec idem Gui· de ſuc ſum-
aduocatρα n- Rica- in prin. F.· aut teſ⸗ „

—

cibus capituł. et tunc ualet eius dictum 6
ar. ff. de muet hoetiam-S:ex cã-C. Sap.
er hancaut ſuꝑ non coherentibo ſeu rõ
depedentibus ex illis.et tunc nõ ualet.C.
qui.le.pl-fift.ð pet᷑. her̃.ſi quis libertatẽ
§. fi. · de juiu.·ſi duo. idemcautũ eſt
1gitur- ut teſtis iuret. ꝓut nõ.ĩ. . ſequit᷑
.illud autem. HI. Ibi dando rmiſſionẽ A
PF. ſi tamen ſpecialiter induct teſtis ſug =
aliquo articulo poſt lie. cot poteſt ꝑs al —
cera petere ut ſuꝑ toto negocio interroge
cur qð dic ut in prec· de teſt ti. Et Iunt B
in ar-quod teſtis ſuꝑ poſſeſſorio inductꝗ
non eſt ſuꝑ ꝓprietate interrogandus q; ſi
factum ſit. mil eius dictum in hoc ꝓderit
ad idern ff. de queſtionibus. .5. ii..
id ergo ſi capitula ſeu artuli na lut
recte ſeu plene cõpoſiti- teſtis tamen plenñ
dicit de hiis que ad cauſam faciunt et ui
detur ꝙ; non ualet eius dictum niſi in eo
quod in articulis cõtinetur quĩa uidetur
in alis renunciacumC. de ꝓcur̃- maritus 5
ſf. de condic: et de-curm ĩitanec notarius
debuit formam datam ecedere-C. iur-
Fi. I. cerra-f.coĩ di- ux fundus. C. S ꝓcur̃.
ſi ꝓcurator· teſtis enim debet iuæta inter
rogata reſpondereet non ſuꝑ alio ar ff.
iuriur. l.ini in prin.2 obrepticia ꝓbatio
im ꝓbatur a. l. ideoq; ualere non debet. C.
de collu.l.i-ff.de in lus.uo ſed ſi hac· Sini
et in pre.l.C.qui legit. ꝑpet in pre. lſi quis
liber. Sed dic ualere-cum indefinite debe

–—

——— — —.—,-— 2 — — — —„-7 —

——

— — — —

—w

—.w —

Ar —

epiet cleaut ſed iudex. non enim refert
an teſtis dicat ueritatem a ſe an interroga
tus -argument. ff. corrige quem
adrnodum teſt aperi · P Si in duobus
6.i. et teſtis ſuꝑ ommbus que ad cauſam
Faciunt uidetur inductus ar. .de iur̃. o·
ĩu.cui et.C.de agri:et cen.cum ſcimus in
Fi.et interroga teſtem ex capitula ronẽ
re ꝓbandumcum nõ ſit cõtra ius ſẽd pret
ar.·f.ꝙ rnæ. Ca.l· fi· ff. de codiè ĩde:e'gant᷑
6. pe.f· de interdic et rele.l.relegato.s·
ad tempusnec dando articulos uidet᷑ ꝗs
renunciare. ſi teſtes pferant ſup generali

tate cauſe.ft· de publi. l. ni et facit GnN
reſponſionem. f· de her̃· inſt ri .- Bi .

——,

—
——,
— — — —,.— —

—,.,—

91

R

facĩt qð ſcripſi p.inno/ð excep.paſtorax
in glo.magna..in hoc autem. . Cõſu
lo autem ꝙ teſtis iuret dicere ueritatem
ſuꝑ tota cauſa: ut.ĩ. G ſequitur et non tmi
ſuꝑ articulis.¶ Sed pone egi cõtra tead
x.Certi ꝗdicione ex mutuo Induseiſti tei
tes qui mil de numeratione dixerunt.f di
Nerunt ſe interfuiſſe confeſſioni a te facte
de mutuo ſibi facto· Queritur an ſi ꝓptł᷑
hoc mihi cõdemnandus· et eſt ar· ꝙ ſic· ff
de teſti.liii.g. eiuſdẽ. iĩbi nõ utiq; ad unã
2c. et e de renunẽ in pſentia- in prin. hee
enim duo.l.numeratio et cõfeſſio ꝑhibet
paſſibus amubularear C. ad.l.fal.l. fi.et
ff.de pig· act.ſi rẽ. 5·fi. Bal.et facit quod
notat ac.ff. depol. publia.5.fi-in prima
glo · et ĩdeo in libello non eſt intẽdanda ſo
la numeratio ſed numeratio et confeſſio
ſceᷣm· Het hoc uerum ĩ mutuo quia cõ
feſſio eſt ſpecies.i.mocdus et forma cõtrac
tus ꝑ ſẽ ſed in aliis eſt ſpecies ꝓbationis

quia in aliis cõtractibus non oritur actio

ex Cõfeſſioñ ſẽd ꝓbatio alias eſſet fruſtra
ex ſpecies ꝓbationis non eſt neceſſe ꝙ in
libello exprimatur ſpecies cõtractus ſic

cõdra facit de uer.obl.ſi ita.ꝭ⸗Griſogong

P Bar. unde ille qui ꝓbat cõfeſſionem in
aliis pbat ꝓbationez ꝓbationis nõ ipᷣm
fin ken ſiquis agit cõtra aliquẽ
aliqua acioneet ei defertur iuramẽtum

non fit condempnatio ꝑ actionẽ propoſi

tam ſed per actionem in factum ex illo
iure.ff·de iuẽiurando.nam poſtea. . ſi ſic
et hic poterit fieri cõdernpnatio ꝑ acc. in
factuʒ ex cõfeſſiõe licet non ꝑ act᷑. ex mu
tuo.ff.de iure act᷑.ð etate.ff. ad.l.aquiv.
Pinde
ecce. .uide quod no-et dixi.ĩ. de act᷑.
uel pet᷑.5.ſequiturb. v. hoc quoq; et.ĩ.
qe ſen. Plat. S. qualiter. quid ſi lis eſt. .
Sed dic contra ſis abloluendus cum tel
tes dixerint e& intentionem meã ꝓut in
Pre.l.fiquis ibertatem.nam ꝓbar̃ debui
numerationem.C. de teſti. teſtium.C.de
non nu.pe.ſi ex caucioñ C. ð ſolu.l.i. Ixẽ
debet iudex ſcᷣm allegata et petita ꝓce
dere.ff. de minor · in cae· ex de ſymo.licet
Heli.Sed hic mil dictum fuit ꝑ me de cõ
feſſioneet facit ff. coĩ.di.ut fundus.

idem ex·ð collu:crĩaxxiiii:q/ itſi

Huic.v.cõuenit queſtio Nicolai & a

taqua queritur de actore qui dicit reum
fuiſſe cõfeſſum ſẽ ab eo recepiſſe.c. libras
in depoſitum.ad quaꝝ reſtitutionẽ petit
eum ſibi cõdempnari:et ꝓducit inſtruñm̃
tum de tali cõfeſſio ne:quo cauexur· ꝙ cõ
feſſus fuit reus recepiſſe ab acore c. in

† 7 2
poſitumet ꝓmiſit illud depoſirum reſti
tuere ad ipſius uoluntatem-qucrebat an
lequi poſſet cõdempnatio.et incidit quel
tior Titius coram iudice Pro adtore in
ducit ꝙ legittima eſt petitio que cotinet
rem certam:l:ſumaclibray cauſam git
timam-ſ.depoſiti:que cauia parit actionẽ
ff·de pac.iungen.in prin.fl:et.C. ðpoſici
Etotu et fit plena ꝓbatio quia ꝑ iſtẽ̃m
publicũ cui ſtatur.C. de fide inſt· in ex
cendis. In aut.de inſtr.cauet fi:Sſi uero
moriatur colł.vi cõiunctos aut certuũ eſt
cõdẽpnari debere. C. de ꝓhiſequen.l.una
de act᷑.et ob.l.negãtes ð execu.rei iudi.l.
fi. ¶ In cõtrarium inducit q& petitio de

bet cõtinere cauſam talem.que pariat ac
tionem ff. de ꝓcur̃. licet. .ea obligatio
Inſti:de · V· ob.in prinet ideo eaʒ uice ac
tionis repᷣſentat:ut no.ff.de eden.li.et ſic
cauſa non eſt talis.lequi non debet cõdẽp
natio.C. de tranſac᷑. ſiue apud actaet ð re
ſcin.uen.łnon id circo.hic autem petitio
non aſſerit ꝙ receperit depoſirum ſd ꝙ
cõfeſſ eſt ſe cepiſſe.ex tali autẽ cõfeſſie

eæ&& iudicium Facta licet cum cauſa no naſi

catur obl ger ſic dʒ ſꝗ ablolutio ꝙ obł
gac.nõ naſcat᷑ patʒ primo ex cõceptione
vboꝝ ꝗa ꝑ uerba ꝗbo cõfitet᷑ ſẽ recepiſſe
in depoſitum non intendit ſe obligare/ꝗa
uerba ad hoc non adaptantur. allegat.I-
quintam. ff-cle. .ob.cuʒ huis que ibi no.
et ꝑ ac. in ſumma de hbobla.ꝗ certi ſut
mocdi quibus inducitur obligat᷑io ut ſti
pPulatio de lure ciuili et cotractus 8 iure
gen:et hiis ſimi les et iſte non reꝑitur int᷑
illos per hunc modum arguit lex. ff. de
acc.et obli:obligationum fere:Splacet.
S hiis qui ſui uel alie. iurt ſut.ſj·patre Itẽ
unus eſt caſus in quo per cõfeſſionem ex
ĩudicium factam naſcitur obligatio.lI. ex
litteraꝝ obligatione.leruata formna tradi
ta Inſt.de litteraʒ: obli.et id ex cã mutui
ergo ſecus in aliis.ff.de iudi. cum pᷣtor
ff. de teſti.l.e eo- Item nec tunc ex cõfel
ſione naſcitur.ſi pecuma nurnerata fuit
uel ſtipulatio interuenit. ut ibi patet in
textu:c onſtat etiam ꝙ aln ſunt modi &
bus inducitur obligatio et alii hii quib
fit obligationis ꝓbatio. inter quos eſt cõ
feſſio.C. de non nu.pe.l.generaliter.et.l.ĩ
cõtractibus et & ꝓbac. cũ de indebito.
fi.et arbit᷑tu.l.fiet ideo ut dicit glo·nõ
dicunt ꝙ; confeſſio obliget. ſed dicunt
ꝙ confeſſio preiudicat · ſic et ſcripta
publica.nullum obligant ſed obligationẽ
ꝓbant.ff.de pig·l.cõtrahitur. In his ſatis

„

7

42 ſe
⸗

tat et loquendo de cõfeſſione facta ev

iudicium: Hanc ꝑtem tenetet maxime

ꝑ·l.fj.Spoſi.l.publia..fi. ſquendo ſnĩam
ac. in ſuma de lictera obliet quod ipſe
ʒo dicit in ſuma de cõfef.et de non nui.
pe·ꝙ tał cõfeſſio habet uim pacti- Cc in

telſigit ꝙ ꝓpter id quaſi ex cotract agi

poſſit qui pſumitur pceſſiſſe ꝓponendo il

lud quaſi obligatoriuzʒet poſ tea illud in
ſtrumtum uel cõfeſſionẽ inducendo quaſi
Poſi. et. lI.ne ſatiſdacõ in fiff.rez raha· fa
tetur tamen ꝙ; hec ſententia ſibi agenti
poſtea depoſici· uel e& ꝓmiſſo nõ nocebit
· de exceprei iudiet an eandem in prin-
et. 5.· actiones hec que dicit autor 2 que
pdici faciunt ad queſtionem quã uicdh de
facto.cõſtituit ITitius ꝓcuratorẽ ad ex
igendum a debitoribus·2 quietandu agit
poſt temꝑa itius cõtra unum ex debi
toribus qui ꝓducit inſtrumtumquomõ
ille ꝓcurator cõfeſſus fuit ſibi ſolutuʒ et
illarn quietauit Inducit ꝓ ſe.l. pecuine· C
de ſolut᷑.et.ff. de ꝓbat᷑.cum de ĩdebito in
fi. Iudicatum fuit cotrariumquia ꝓcu-
rator quietare non potuit niſi de ſoluto a
ex acto.pꝑ illud aute inſtrumtum non &
batur ſolutioſẽd cõfeſſio⸗faciunt ſuꝑius
dicta. cõtra pdicta loquntur in dño cõtra
quem bene ſuſticeret tale inſtrum tum ꝑ
I. illas. F. (¶Item ꝙ dixit ea que non cõ
uemun᷑ narure caule- - cν carméeXe
pderea:¶ Item ꝙ is p quo aliquid (lixit
ꝓteſtatus fuit pruiſꝗ deponeres ſe uelle
teſtem poſt dicti ſui ꝓbationern repeller
quare tunc non de facili ꝓdeſt ei quod ꝓ
eo dixit.ec· e.pᷣſentiuʒ· de hoc dicam.i· 6.

lepe teſtes. Alii dicunt ꝙ ꝓdeſt cuʒ aliis
admiculis uł ſi teſtis ſit Poneſta perſona
qð dic ut ibi no·G. na. H· Circa cui dic

ſentium.ſuꝑ. . ꝓteſtatus · · dixit ꝙ ſi
dixit ſic.reſeruo mihĩi ꝙ poſſum dicere ĩ
dicta et pſonas. nec ulcra ꝓceſſit· non no
cet ei talꝰ ꝓteſtałio· ar· exc· ut lite nõ cõð·
quoniã in prin. V. ne forte. Si uero dixit᷑
ꝙ erat infamis uel crimioſus unc nocet

et iudex tunc debet inquirer que cr ima

tum uide qð ſcripſi —= pre· c. R

obicit et contra quos ut fiat ſpecificatio

crirminum et ꝑſone cõtra quem opponit᷑
ut eæ e ad Doc. ay. incipit pſentiuʒ 5. pe-
h. vi. Sed quid ſi hoc uelit ꝓbare priuſꝗᷓ
deſtis &ponat ut. S. V. quid ergo ſi pᷣmiſſa
poſt publicatas autem atteſtationes ſecu
re opponat in dicta et ꝑlonas·quicꝗd pla
cuerit.ſi cõtra eum dixerintet audietur

ꝓbatorium et ſic intelligit. llutius. t· de

Pſtito ĩurarm̃to ꝙ ad hoc ex malicia nõ ꝓ
cedit ut in prec. unde non cõlſulo ꝙ ante
receptionem uel aꝑturam aliquid ꝓteſte

to iurarnto deficit in ꝓbationc obiectoꝝ
Relpondco dicunt quidam ꝙ non dãpna
tur in expenſis.nam curn graueturã uno
ſcilicʒ quia fine iuramento nõ admittitur
decens eſt ut in alio.ſ.in epenſis alle uiet᷑
ar. eX de ꝓcur e inſinuatiooe et ĩideo pᷣ⸗
decre:pſentũ tacuit de experſishoc autẽ
certum eſt ꝙ cõtra ꝑſonam teſtis quam
quis inducit. non poteſt aliquiĩd opponer̃

niſi ex noua cauſa-ſed cõtra eius dictuʒ ſic

teſtem enim quem ꝓ me recipio ðbeo cõ

tra me etiam reciꝑe:quod dic ut ĩ. . ſepe
teſtes · V· et ke e enr Duid

ſi ꝓ utraqʒ parte dixit. M Ne òb .s.
Itcer ꝙ depoſuit.intellige ꝑ utramq; par
tem formata capitula et ſuꝑ illis iuratuʒ
ꝑ teſtem· ab altera parte cus . ut
quia dixit ꝙ numeraui.C. x-. ſed dixit ꝙ ei
feci pactum de non petendo.v-nurnquid
ergo ego poſſum re ꝓbare in eo q& d
contra me et.t in co q; dieit cocra eum
uidetur ꝙ ſic. naʒ et utraq; pars appellat

a Ententia quatenus eſt cõtra eu lata:e τ?

de teſta. Raynutius et.c. Raynaldus dic
cõtra ꝙ e cuius ꝑlona quis lucruz capit
eius fact horreſcere non debet· ut. ſf
de reg. iurt. e qua pſona re ꝓbetur ergo ĩ
totum uel ap ꝓbetur. licet dici poſſit. ꝙ
n5 uidet᷑.t. aliqd ex perſona teſtis haber
occaſiõe mei ꝓducẽetis teſtẽ ſm V ber-
¶ Breuiter autẽ uti Ppore
rc cont᷑ teſ tes poſt publicatas atteſtatões
ꝙ licet poſtꝗᷓ fuerit ꝓteſtatus.nõ em ex-
pedit re ꝓbare ĩpſosdonec uideat an ꝓ ip
ſo an cont᷑ eũ deponãt ſi tame opponit in
ꝓductione reſeruabit᷑ hoc ĩ tempo diſpu

tatõis · S.· V. ſed q ſi dicit᷑.et ſE. ¶ Item ꝙ
teſtes ſunt uari et ĩ ſuis dictis uacillates
ecv*. de cã pol.et ꝓpriecu eccłiaet ð penis
ſuꝑ hiis ex ud eccleſiabene.c. unico.in.·q
ix.pura. ff e. l.i in prin etl· qui falſa· et.ĩ
M. Itern ꝙ fallo.et.ĩ· S.nunc tractandum
.i.l.teſtiumini.q ni. v.qui falſa cõſið
rare uel ꝙ teſtis titubauit ſeu dubitauit
nõ ualʒ eio dẽm: qa titubans ꝓ ignorate
habetur. C. de con.inde.lfi· ff. ð libe ei⸗
I. in. hiis qui. immo errat nec dicit ar. fl
de reg iurt· non debet·: in re cbſcura Et

no. teſtis dicitur uarius cum nulla cau

ſa aſſ gnata dicit cõtrariũ eius quod prĩo

i

N =–☛n

„ =

(A

—

NW 2

diite de temp.or:dilectus. bunc uero
ſibi ipſi cõtradicit quando duo incompai
ſabilia dicit/ut ſi primo diit cõtractum
Fuiſſe rome die tał cełbratũ.poſtea dicit
ſe illa die fuiſſe narbonuacillat auteʒ qui
timendo et dubitando uarie loquit᷑. ſt. de
fal. eos qui · ff.de.teſti.l.ii.cd.l.ꝗ falſa que
eſt.imi.q:iii et teſtimoniũ talis non ualʒ ·
ymmo ipſẽ punitur.C. de teſti.nullũ ᷣm
papam- X ut ſcripſi de teſti.co.pᷣterea ĩ
ułt. glo. uel dic ſcm Vin.ꝙ uariat
qui cõfitetur unum et poſtea cõtraium
uacillat. ꝓut.ĩ dicetur.ut in p.l.ꝗ falſi.
quandoq; etiam quas fimul uariat 2 uacil
lat.utd ex ·de penis ſuꝑ hiis Barur no-
tata. C. de teſta.hac coſultiſſima.S.· pe. 5
uid ſi dicit uidi hic immo ibi reſpõ
S. ualet- . de Per- inſti- ſi ita. Sʒ ſi tertio
addit. immo ĩbiet redit ad primũuũ dictũ
uidetur uacillare ſcm Vin. ut noex. de
elec.ſcriptumet in pre.c.dilectus et ſic
non ualz. ut.S. Ia.bal. deit ꝙ poſtqᷓ ðpo
ſuit dicit ſẽ male dixiſſe et aliter dicit
nec primo nec ſecundoeius dicto credet᷑
Idem dicit ac.ſi cum aliqua ꝑte fuerit lo
cutus. Alii ſtant ſco dicto ff. de queſti.
repeti.ff. de manu .C· ſtichus.ff.ð her̃.-
ſti. ſi ita ſcriptũ:nam poſteriora derogant
prioribus. ex de Rpt᷑· cetey tercii ſtant
priori quia pſumitur ꝙ corruptus uaria
uerit. Ego dico ſecũdos bene dicere· ſi teſ-
tis uidens ſẽ erraſſe incotinenti.et priuſꝗᷓ
parti loquatur. uł Icm alios ante apturã
ſe correxerit e de teſtifratnitatis-Ter
cii uero bene dicunt ſi correctioni ſue inẽ
poſuit interuallũ- ur parti locutus eſt ex
de teſti. cogen. pterea. MI. debilicatur tnñ
primum dutuz et minor fides illi adhibe
cur ut ibi dixi poſt Inno-in ultia glo et
uide qð ibi poſt Oſti· dixi ſuꝑ glo

fi. . qualiter autem diſcordes teſtes cõ
cordentur. no.ĩ·6. Iamd e ĩtrogatoriis.
quid ſi unus et ſequen.
teſtis ſcundo inductuscdlicit cõtrarium
eius quod primo dixid Rlpondeo:tuc neu
tro dicto eius ſtabiture ð app·ſollititu
dinem in fi.f.e. qui uariaC. de li cacu

precũ.niſi forte ſit ĩta ꝙ prime atteſtatio

nes non ualeant ſedm Vin. M. Ipſe et
Io.hoc no.eti.curn cauſarn et hoc ibi in
glo.ultia.que fuix· Io.ꝑ quã etiam ſol uis
ſequens queſtio. . Si uero teſtes hbinc
de ſibi cõtradicunt.dic ut.ĩ.de edic inſtẽ
·reſtat. uid ſi cptum eſt primum
coram quo depoluit iudiceʒ nõ fuiſſe dic

ꝙ ualet ſcm dictum:quod eſt priori co

Uid ſi idem

„.

02 Peo

trariumcum prima pofito nulla fuent
corã nõ iudice facta: e& de iudiat ſi cri
ci ex app· ut debitin prin ibi ydoneo
2c. quia non pᷣſtat inpednntum qð de lur
non ſortitur effectumde iure paulud et
c.qð autem . de elec.auditis. Bal uide inſſi G
mili de Ricrip- preſ⸗6 i. igié. . Item e
cipit cõt᷑ relcriptũ. · ¶ Itẽ ꝙ eſt bo S
ſus cõtra quem p̃ſummiturar. de preci
irnꝑa.O l.Ffiæt noC. e.ſolaʒ in fi. gloabi
Poſita Ad excuſationem teſtis qui A
non expſſit cauſam ponit id glo:nõ ad cul .
l Item ꝙ habet coſimilem caa S
am uel crimen-ex·e pſonas iii:q·. ii. V. li
beri teſtes:C.equqmamedar eXc · de iu-
dict·cauſam que: M qð ibi dixi de udice ——
ic in teſte quo ad ſimilitudinem cauſe
ct nota· S. Vſiculo. Item ꝙ eſt ſocius. =
te ꝙ in alia cã criminali †–ne tult
timonmiu. un nuc nõ debet admitti in
iſta. ga pſumit᷑ iimicus. ut e· ð accaime
mĩmus. . uið qð ibi dixi ſuꝑ ult.glo. A₰
eb qð n eti· fratnitatis.· glo· u.2 a P .
ea dixi· ·et. C. cũ.p.ff. de teſti. pduci.et =
iiii.q:iii Itẽ ĩ crimĩali No.i: ubi de hoc
ð Gracian et Ioð deoet qcaa alii ĩtelli
gund ſimplr in cã criminali ar. e& de ap.-
ad hec.i.Io.autẽ dixit ꝙ ſiue ſit crĩnałſi
ue ciuił.poteſt contra eũdẽ itey in alia in
ducj.nec obſtant primaiura que in eadez
cã. IL. ſupet.e:c. ·po publicatas grtel A 5
tatões loq?᷑ ſcᷣm euũ uel qn pri rnaluʒ tu
lerat teſtiium· ¶ Item ꝙ hʒ cam confß/
cũ ̊ quẽ ꝓducit᷑. ex · S̊ pur.cCa cũ ĩ iuuẽtu QA
te Pe fi.et.S.edᷣ·in prin I. dic ut ibiꝰ
ꝓ lolutõe qrii· uide qð nõ:de reſt.ſpo.fre
qnñs.S.illũ.in.i.glo· · ar.cont᷑.ꝙ nõ repel 2
latur teſtis licet habeat cauſazʒ aliã illũ-
Inſti.de excutu: Iteʒ ꝓpder ien C

Item ꝙ fuit in eadem cauſa uel in princi
Pali. ſ. Reeſt. cauſa appellatioms iudex
ucl aduocatus. uel ꝓcurator- uel aſſeſſor
uel executoruel actor uel arbiter ·ii.q.vi
ſtatuendum ex: e romaua.-li vi ff. e. l. fi.
ff.de aſſeſſo.l.i.ini:q iii.v.teſtes quos ex
æ.delictoet.Cc.iĩnſuperet in aute.coll. vi.
6G:quomã.ff.ad Ireb-ille a quo. pe. C. de
arbi.ne in arbitris·5ſi aut/eſt enĩ pſũptio
dicerẽ ꝓ ea ꝑte ꝓ qua pri fuit cuanel
cit autẽ tał preſuptio.ſi prius ſit teſtis. 2
poſtea iudex uel aduocat ſcm Hug. In
ꝓcurator tñ nõ·ꝭͥ. M· . ꝙ admittitur.ſ; Q
cont̃᷑riũ.ſ. ꝙ nõ admittat᷑ nof:· de iu.fi.
f. e.l.fi.ꝑ
pre··qu oniã uero et de fide inſtr.S·ſiue

lI.deferre ꝭ·Idẽ decreuerũt.
or moriantur. ·ꝙ ſi etiam· et. v.ſequẽ

—

r 4

A
5

.

coll. vi. In quibus loquĩtur de mediatore
cõtractus.nos uero hic loquimur ð ꝓcu
ratore ad cauſam. Aâ et de ꝓcurator ad
gotia no · e.ti: romana li:vj- in. iii. glo-
3 et ideo dicit euʒ repelli. FI. Ad leges
eſt Riponſu. ſed inducebat᷑ ibi alia ratio-
quia ꝓcurator non iurat calupnia q&
uerum eſt ĩ animã domini niſi habeat ſpe
ciale mandatum & iurCal.C.fi.lIi-vi. ᷣ bñ
iurat in animã ꝓpriãe.Ci. C. ii·5·i. Pterea
nec aduocatus iurat de calupma nec fit do
minus litis et tñ ꝓpter affectionẽ cauſe
repellitur/fortius ergo ꝓcurator. und Ia.
bal.multur turbat᷑ de illa glo-negans illa
fuiſſe Azʒonis dicens fortius deber r̃pelli
emrrclui uoluntarius-et qui etiaʒ
Imto officio tenedur ex contractu.ff.de

ur. ꝓcurator qui ꝓ euictionequaʒ tuu

torem uel curatorem quox officium eſt
publicum et neceſſariumet ꝗ finito offi
cio non tenent᷑.C.an.excõmumc. tutoruʒ
ꝑ totum · et facit· fj· in iuſ uoc.l.queſit uʒ
p quã patet oſticiũ publicuzʒ excuſatione
pſtare quã non pᷣſtat uoluntariũ.?· ꝗdã
tamẽ ipſu adrii Stra dommu- ut i
pre.c.rornana.Item quidã. MH.AlG.gał-
e·ti. . ſed an ꝓcurator· S·dicunt quidã
ꝓcuratorem non admirti negotio duran
te Ed eo finito ſic. ec. e· inſuꝑet no.ffe·.
fi.de hoc et an alter ex duobus cõ ꝓcura
toribus admittetur. e&: c. inſup- còᷣm pa
am. FM. uide q ſcripſi ibi ĩ glo ut un
quidam aute ur Ia-dicunt- m1. Non
muenio Ia. bal. dixiſſe ſuꝑ.l· fi. .e. ſuꝑ
que habeo eius ſcripta:dideit kame wi ad-
uocatum in defectum admitti ad ꝓbanò

geſta. in iudicio-ſi ꝑ ꝑtem negenturcum
forſan alii aduocati et ꝑtes non abeſſẽt

alł.I. coſenſu.C. de repu:et decre- ueniens
ii· e. ti. in fi ·non ob.l. ne in arbitris·fi-
quna ibi non creditur arbitro ſine iuram
to.hic autem iurabit ut teſtis: putat etiã
aduocatum in cauſa ꝓprietatis teſtifica
ri poſſe ĩ cauſa poſſeſſiis · ff. ð acqui ·poſ.
naturaliter. ꝭ.nihilfacit.S· V· Item ꝙ de
poſuit in fi. . Aduocatos 2 executores
uolentes admitti-licet non cogantur- ut
in pre·.quomã.ff.de iur/o.iu·pᷣtor:Alii.
dicunt cõtra ꝙ; etiaʒ uolentes non admit
tuntur-quia ſimpliciter in pre-l- ꝓhiben

tur. Item qð duxi aduocatu non poſſe eſſe

teſtem· Intellige uerum eſſe poſtꝗᷓ cepe-
rit patrocinari ſecus ſi non inceꝑit licet 8
ſalario cõuenerit.etx paratus fuerit padro
cinari. ud no.ff. e.lI.fi. M mouebatur ibi

glo.pꝑ textum qui dicit patrocinium pᷣſti

erundtet illud placebat domino meo in
legibus ſed et. Gui.de ſuc. cõtra inducens
l.rr. S uar̃ et ex· l.i.S/aduocatcs que dicit
illu aduocatuʒ cogi qui de lalario couenit
C.de poſtuquilꝗs qui dicit aduocatum
illum qui in ſua fide cauſam ſuſcepit.fate
or ꝙ cõuẽtio facit illum aduocatum ſed
quacuũq; de cauſa ſe nõ intromiſerit· tu
dicis eum repellendum da textu al locus
eſt.l.i.ff.e.Cti.fateor ergo ꝓcedere dictuzʒ
Guido·ſi lex ſunplicit᷑ ꝓhiberet aduoca-
tum.ſed cum limitatione ꝓhibet ubi er
go deficit caſus limitans ceſſat ꝓhibitio
bene facit.C. de poſtu.nemocCanð pedi-
ĩque ad ſui penam requirit cfficiuʒ aduo
cationĩis ſuſcipi et patrocimuũ pſtari Itẽ
nũquid in decre ult:de poſtu.ii. Rn et in
decre.ſi aduerſus de her ſola cõuentio pa
trocinio nõ pſtito inducet illas penas ab
ſit cum uerba id nõ paciantur decre: etiã
romanae·i. li·vĩi.ponit aduocatũ in pri-
ori iudicio patrociuium pſtitiſſe.5:
Quid ſi recpit pecuniam ab altera ptiuzʒ
ut aſteram nõ foueret: uidetur ꝙ nõ poĩ
ſit eſſe teſtis.iiq.i:eadem .l.ar.cotra quia

hoc edictum ꝓhibitoriũ eſt. ffe.l.i. fᷣm

dorninum men. M-Qui ad litterã ſic lo
quitur in ſũ ·æ. ti.· ii· V. quid ſi aduocatq
id ſi aduocatus. Bal- iudex non
cbet᷑ Habere conſiſium ab aduocato litis

Fin Pirna ſ de big que in teſta:del-

*

adrmittit᷑ a ꝑte cõt᷑ quã ĩ teſtẽ ꝓducit᷑
Reo põt cſie teſtis 2 cogit᷑ ut no ff. e.l. fi.
A.Iſta queſtio ibi non nõ/ſed illa qn ꝑs
cor quã fuit aduõtus petit illu in teſteʒ-
que licet huic ſit affinis eſt tñ diuerſa. ed
id qð dici᷑ eum cogi ꝓcedit maime ĩ du
obus caſibq. Prim ibi no.qñ pars ad Vſa
anñ receptõeʒ officii. uel poſt ĩcontinẽti ſi
bi nũciauit ꝙ nõ reciꝑet aduõtionẽ· quia
uolebat illu in teſtẽ iura.all.ibi glo alias
ſubtᷣheretur parti copia teſtiũ. cõducẽdo
iIllos i aduõtos· Scòs qñ ueritas ał haberi
nõ põt·facit · xiiii.qn.quanꝗᷓ· de teſti · co ·
ꝑuenit.ñ.C.de eden.l.nff.ſiqs cau.ſi cũ.
1. Rn et ibi cõcor.in ul glo·fa.oð nõ. e. di.
ſi qiu.ĩn.ĩ.glo. · Sed et ſi ꝗs ĩſcript ſit
teſtis in aliquo Ccõtractu uł ĩſtr̃o. exquo
nũc agit᷑. et ĩpſe patrocinat᷑· nõ poterit am
pli ĩ teſteʒ ꝓduci.nihilomĩ tñ ꝑ tale in
ſtt̃m ꝓbatx᷑ cõtracto.ſʒ nec tał inſcriptĩio
auffert ſibi ius luũ ſi quidẽ habebat in re
in qua aduocabat.niſi quo ad hoc ꝙ non
poterit cauſã ĩ qua aduocabat dicere iiuſ
tam ff. S pi. ac. Gaius e & tranſac· ex lit
ceris ubi de hoc ſcᷣm papaʒ · et de ꝓbac.

—

–

—
a/

— — —

SιHK = * —

=S

S2 *

w

8

§

Arn

—

A credetur eis F

—

3

P tuas ar. cõtra. ſibi piudicet.ff. ð pĩg/
nor᷑.fideiuſſor. A1I-Soluitur in decre-e
litteris· in gloii.a uide qð ſuꝑ ea dai.
ex de re iudi.ꝗᷓuis. FAâ-Ibi de actis in iu
dicio h c ex iudiciũ. S· qð uero dixi exe
cutor expõei.apparicor.ſcmn Io. uł m
aliosi- dutor- ucl curator. uel ſyndicus et

ſimiles. ut noff. el.fi: et ꝓbatur ex-e-in⸗

ſuꝑ.ſEd et᷑ q dixi ꝙ iudex non poteſt eſſe
teſtis. intelligunt quidaʒ lite pendente et
ſuꝑ principali: nam ſuꝑ actitatis coraʒ E
poteſt ſcm Hug2 Bar et-t ar- e& S ap⸗

fſagni icauerut- de elec. cuʒ cilecti: et ð ac-

cuſac. cu dilecti in fi: aln contra. ar.ex · de
ꝓbac quoniam cõtra· Rñ. i.ſẽd dic ꝙ uni
iudici non creditur ſuꝑ actitatis coraz ſ
ut in pre· c.quoniã cõtra.niſi ſit Cardinał
uel alius magne auctoritatis ut ex · ð loc
2. C. co. i. et. cvii-di-nobilſſſim.2. C. ſũ
tri. liqueat in fi ſed nec ut dominus Cle-
mens papa quartus dixit et bene illis eſt
de iur̃ rigore credendũ.ar.eR e.licʒ ex ibi
etiã ſi pſidali 2c· de quo no:ſcᷣm papaʒ in
re:c. cum dilecti . e acuſac· ut ibi
ipſi ſuꝑ gloſmileS.· et ð fi: inſtru-
ꝙ ſuꝑ his et iunge qð no:ĩ· de ꝓbac·· ui
dendum. . ꝗd de audicorib us- ubi auteʒ
ſunt duo uel plures tunc bene credit eis

ut in Ppriſſis concor-et eã de excef. pla:

inter dilectos· 6. pretereaet de hoc ex de
teſtibus-cum a nobis- Inno-iiii-no- in P⸗
6. pterea et/ de arbj· non ſine · ꝙ ſunt incer
rogandi ut teſtes ſed colulendi tam fue
runt iudices. et de hoc ſcᷣin dominu meu

i1in pre.c. romana et in fſũ de teſti· S. ii· ſub

6. hi uero omnes- idem in iudice· ed · ſt
e.ob carmen. uid ſi ſunt tres aut v.

. rom

mnon. uinc.alł. ff·de euicſ

iudices credetur ne plus duobus teſtibus
illis.dic ꝙ pocius credetur teſtib s in
Fiudicium alterius-cum ſint iurati/iiii · q
ii. V. Item iuriſiurandi: eX de teſti-duis-
Si aũt iudices ipſi iurat i deponerent plus
ſuppłꝰ.ceteris paribo
alnis teſtibus quto maioris eſſent h
neſtatis e&: e in pſentia. .Quid ſia

lerur a iudice añ ſntentiã nuiquid poſtea

poterit eſſe teſtis in eadem cauſa. Nſpon-
deo non:quia iudex ex appellation ſolet
indignari e de officio dele. ſuſpitionis.2
l. di.ſi quis ppoſtera: Ad iocatus tn elſe
poterit. cum nõ ſit publicũ ſcᷣm Hug-
hoc autẽ certum eſt ꝙ ſi is cõtra qᷣ fue
rit ꝓcurator uel aduocatus a- aſſeſſor· uł
executor uel cõtra quẽ tulit ſententiã pe-
tit eum in teſtembene admittitur cu m
eius fauorem hoc ius fuerit inductũ·cui

2. ℳ
remunciar̃ licet qd dic ut no.:e.l.fi-2 e&
I-h-viein glo- intelligas- *
uid de uenditore nuqui

dic ꝙ nõ· obſtat ſcm pile · fi· reg.
I. peſolue ut ibi.ed uide qð dic aʒ.ĩ · ꝓxiOαι
65. B. xvii X ꝓpria caulſa eius eſſe ui
detur cũ ſi ad uenditorẽ habend regreſ
ſus ꝓ euictionee de emp:et uen:c fi-
uſqʒ adeo aut ſua caula cenſetur ꝙ eti ã
olim ficut in ꝓpria cauſa biduũ pititue
batur utff quando ap·ſit.l.ii.S ſed et ſi
alius.ii.q·vibiduuz ff· de appelł.l. ini· /
alio.ſcᷣmd.mut no. in pre. . hii uero
Alii cõtra ut admittatur ſicut et legatari
us admitt iturin teſtarito udS e.· V. Itezʒ
ceſt talis · Si aut em non teneret᷑ euic
Cione ·tũc poſſet ſcᷣm ac.vt no ff S teſti:
nullus.etC.e omnibus- iaen ibi. Si
minor. 5.· fi. et
I. patet. in prin/et Alb. galł.e·ti· in prin-
Gui.de ſucdicit idẽ in donatore dh ſting
uendum qui quando de euictiõe teneatur
dicam.i. ſed pone mutuau quid dixe-
rit. Ia. de ra-qui indiſtincte tales repellit
dixi· e.ti. inſuꝑ.ſupꝑ.i.glo.in fiqueſtionezʒ
de fideiuſſor uide. V/quid de fideiuſſor
emphiteota uel uaſallus ubi de re emphi
teotica. uel feudali agatur. certũ eſt ꝙ nec
teſtificari poſſunt ꝓ domĩo nec domin
eis· quia mixtuʒ eſt ꝓpria caula. ff qñ
ap· ſit. l. ĩ. · ĩ Ppria P.. QAlid de plon
dic ꝙ cogitur teſtificari ꝑtib coſentien
tibus. ut no in aut᷑e ti⸗ quoniam uero
Et uide quod ſcripſi·S·de teſtibco.

qlle

A debitore in caula pignon A

–

Q

Id ſ impetres eu ludicem quẽ

uoleba ꝓducere in teſte dic cum remouẽ
durn a iudicancloet feret teſtimoniu-ar-
ex. e.dilecto-et. c. conſtitut᷑ et de teſti. co
genpuenit- (LSed nunquid poteris i
ſonarn eius opponere ut a teſtimonio re-
ellatur quẽ iudicem impetraueras- Reo
nᷓ. ar. iiii/q- in· 6. Itẽ in criminali in fine
et veii:q·v· horrẽd ſcm Vin. Xn½ -[gez
ber.in decre.dilec toĩ glo·antepe J

adfudeta comktk uicts; uas ahi
mbil ſibi retinedo nuqd poterit teſtis eſſe

corã eo:dicit Ioet papaꝙ nõ ꝗa ĩs fügie

uice eius qui dele auit.bercontra ux no-
in Precectlecti. . ꝓ quo facit de offic⸗
deł. iudex ĩ prin-li:vi.

Tnidd ordi
nari põt eſſe teſtis corazʒ officiar dic ꝙ

ſic. ſi neceſſitas ĩminat.ar. i:q ii.· V. ſi res
exigit.
rat ſẽ mil lcire de cã uidet᷑ ꝙ nõ remanebit

dſi iudex ꝗ teſtẽ inducit᷑ iu

*£

QAR
„—-

₰

— —
ĩudex.nã ꝓbãdi facultas ñ eſt anguſt ãda. qua agitur. e ð exccp.c.ĩ. in fine · Icẽ
xiii· q-ii: quãq· C. de herex᷑. qm in fi. Item ꝙ non fuerũt ſigillatiʒ 2 ſecrete exarminati
luſpecto uidetur eo ſie le ingerit· fl. de qð dic ut.ĩ.S.nunc aeta⸗lacs
ꝓcur̃que omnmia. Item quia nõ creditur det accuſatio criminis cõtra e& nii in —
eius iuramnto. in alterius piudiciuʒ. ext᷑ de exc eptis crimimbus. e& e. c. fi. Het uiò
A teſti-licet ex quadã cõtra puto. Iq. Ideʒ qð ibi di in ultia glo loluendo obiectio
Ber.2 Inno.in decre.dilecto.ubi uide ſuꝑ nem fraudis que in hoc procurari poſſet.
* tus recuſatus ante Iit con?᷑. i aliqua cauſa lIibus ꝓcedit non in ciuilibus ut ibi atz
puta ꝓpt᷑ cõſanguinitatẽ nũquid poteſt et hoc etiã ſi iam dampnat eſſet ſeq appel 4
eſſe teſtis ĩ cauſa illa-non uidetur.il.q vi. laſſet ut ibi no in fi.i.glo:et fuerat hec A
ſtatuendi: v. ibi no· Hug.et de ap· poſtẽ queſtio ueneria lis xlv· S. ff. e. teſtiurm. de
mo.et.iiii.q: in.v. padroni quoq;.tu dic ini:q/ iii.v.in teſtimoium et.v.teſt tiuz 2
cõtraar.ex: de teſti-dilecto-maxime ſi P ar· C. de ꝓcur̃.reum.ii.q.vii.teſtes ex de
dueens non habeat miſi unicu alium teſiẽ excep·deniq; uł etiã exceptio ut.S. v. Itẽ
nec ob-pre.iĩura. que loquntur in iudice 2 opponit᷑ ꝙ eſt criminoſus. Bal.lata Entẽ? 6
aduocato-facilius enim habetur centum tia ex cauſa famoſa teſtis a pellauit a in
tales ꝗᷓ unus teſtis. (Item excipi terim tulit teſtimoniũ deinde appellati
recept us eſt poſt renuntiationẽ uel pu- onem deſeruit uel ꝓſequendo ſuccubuit
onemuel poſtꝗᷓ in eadem cauſa ſuꝑ eodeʒ de infa.l.furti·.i.p ac. gul.et Ta. 5. C
capitulo-depoſuerat uel poſtꝗᷓ pars ducic Item ꝙ; amore:odio. ułᷣ comodo. ut tij no
teſ tificata que dic ut I.. ſatis utilit᷑. per re Spo uit. ex c.quociens2 teſti· cogẽ·
totum5.· et. ꝭ.fi· ¶ Item ꝙrecepto eſt an cum contra et · c. ſequen.et.c.ſuꝑ eo.im.q.
litẽ cont᷑ qð dic ut·L· PpiOI& Lel⸗ iii:eſtiũ.C.e.eoOs.· et. S. e 5. in prin . ¶ Itẽ
A tis eſt gracioſ-ſcᷣm Io.ð deo. qui B; ꝙ cohĩtat cum inimicis eius cotra querm
. no. in Cauilp. Ii. v. Ricacde teſti. i.q⸗ ꝓducixur. e de accuſac. repellant᷑ Eed. C.
v.ſimilit᷑a· c accuſatores. ¶ Itẽ ꝙ eſt are cũ oporteat. ff. & teſti.l.fi. C. ᷣ ĩf. te . qm̃
narius uel uilis pſonn qui ſme tormntis nõ liberi. fi. ff. de dap. ĩfec. ꝗ bom 5. & cap „,
debed admitti:ſf.ob carmenS. i. ¶ Itẽ ꝙq nu-hii eni repellunt᷑ criminal ib F ciui 9 V
teſtes idem dicunt in omnibus ub ſimilia libo eſt p̃ſuptio eos 2 ui. 5. e.6. in prin.
ꝓPferunt quare ſubornati pſümuntur. ff. er ꝑ cy. C. eti · ſi gs in Rar al ui 6
e:l.teſtium.5 ideoq; ex. C· de penis ꝙ ſen⸗ . de p Inno-ĩn.c.eum.i.et.a.de re I i F . =
tentiam.iiii.qiii.V. in teſtibo⸗de hoc.. S Item ꝙ eſt homicida i.qvcõſtitui
nunc tratandũ. . cautu et ſequen· ¶ mus:eCvi/qiĩ:infamesſcdõm leges aut ad
Irẽ ꝙ non nouit pſonas litigantiu. et ui ittirur. uł nõ ff. e. teſtiũ.6. l. Iulł. de ui-
4 ei. n0.
ÿ d&τ16. s- e. . teſtimomu aut an fine nec WH -dicebat ibi Gui-de ſuc. ꝙ ſi glo⸗ĩtel- Aꝰ L 5
nomina dixit.e&*&ι e- licet ex quadã in fine lexiſſet de d ĩpnato.fra cſſʒ cu publico iu-
C. de iur.deli.ſcimusS.· ſin autez dubius in dicio dapnat rᷣpellat᷑ ut ibi 2 meritoꝗa
Fi:ar. in aut᷑.de teſti. .i.et de inſtru-cau. eſt ĩ famis.ff· de publi.ĩu.l.ĩfamẽ. Io. ð dðo
et fi circa prin.Sſi quis igit᷑ uult.tñ ſpeci ſuo libello.i:qxvi:dicẽs homicidã d apna
ale eſt in inuentario- ut ibi dicitur-e de tum nuꝗᷓ recipi teſte niſ reſtituat᷑.u.q- ——
teſti.cuũ cauſa que ubi ð hoc et.ĩ. Pximo e Norg g ¶ Iteʒ ꝙ eſt cõcubinarigg
v. ¶ Itẽ ꝙ huiꝗ rei eſt inſcius.Itẽ ꝙ eſ mamfeſt. uł ĩc õõü
ignołus ergo eſt uerberib ſubiciendusĩ nõ audit᷑:ni.q:iiii: cõſanguineoꝝꝶ. Item
aut᷑· e.5:quarta- Forte uult allegare ꝙ eſt hermafrodit.iiii:qin. v. herrna⸗
que itaq;· ſed cõmuniter non ſeX. 4. Froditus. A. In caſu quo repellit᷑ mulier
Idẽ ꝙ eſt cõtra cum ſuſpicio uiolenta.ff. Pcedlit B.et diſtiguit᷑ ut ibi. A ee —
