in· v· glop·. . ¶ Nunquid er

Lud-Xxil⸗

Petrus fun Scci. Il auriculam

ruo pontifid precidit.

Vt.·xxiiii:q.i.ſi petrus. et·xxiinq·

in· pro membris et uidetur ꝙ ſic:cuʒ B

non fecerit ſuperiort autoritate· ut ead

cauſa:q.iiii ille gladium. Sed dicas ↄtra
nõdum eĩz erant clericis arma ꝓhibita.

nec irregularitas erat induta que a iuĩ

I extus

xG
poſitiuo orłum habet uł dixi S.· Vaii.
Immo oliʒ licebat ſacerdotibo int᷑ficer
udii.qvii.Stem cuʒ balaam Vnde ct
Paulus ꝗ beatt Stephanum lapidãtibꝗ
miniſteriuʒ prebuerat. elec tus a dno
apoſtolus· ut.ldiſ.: econtra Sed in eo
oĩs irreg aritas fuit abolita ĩ baptiſmo

ut no-xxvi dideinde: et ·. ĩ · O ulc. Mm1ä.

OQui penulc eſt ſed ante additiõem erat
ult?ꝗ · Vel dic ꝙ illi ? aln ex diuina
ordinat lone excuſaci ſunt ut cxtra de
diuor-gaudemus· uerum: iii: q: iini⸗
ſi non licetet.q:viiioccidatdiuina cĩm
facta 2 maxime ueter teſtamenti ſunt
admittenda Non in exemplum noſtre
actionis trahenda ut· ii · q vi · : itez cũ
balaaʒ · :damelet. ini:q-in · 9. bicit᷑:

xxii q:ii ſi quis per teſtamentum·
Si uero Pcutiat abſq; mortis ꝑiculo

lſanguinis effuſione uel truncatione
et habet poteſtatem non imputatur ei
Ad irregularitatem. uel ad culpã ſi
uero poteſtatem non habet imputatur
ad culpam: ſed non ad irregularitatem-
Vt extra de rap:in archiepiſcopatu
et.xxili .qxC ii : quod ꝓſequere ut·ĩ· V
fato i ⸗
xlvi.diꝑ tòεεH zaà de ſindici-c. unico
ſi eĩm criminalis eſt queſtio 2 ſequitur
idem mors iiel membri trucatio lequié
irregularitas ſiue ſit iudex uel aſſeſſor-
ut not ·xxiil:q· ultt·princepset· c·ſepe
ſiue aduocatus ſiue pro actore ſiue pro
reo.ĩI. de aduocati. & i· V. in cauſa- M1ä-
Ibi dabo remiſſiõem: . Siue actor uł
notarius dictator ſnĩe uel ꝓmulgator-
uel ꝓcurator uel officialisuel executor
uel teſtis-uel accuſator.ut.l.diſ. ſi quis

uiduam:extra ne cler uel mo:ſentẽtiaʒ

et.c.clerict:extra de homipoſtulaſtis
li. di.c.iĩ. ſiue purgationeʒ uulgarem uł
uindicte ſanguims autoritatem uel bñ
dictionem.ſeu preſentiam ſuam exibet
extra de exceſ.prelati⸗ex litteris. Idem
in milice.li:dil: ſi quis poſt· xxix: q iii-
monaſteriis. tamen in his caſibz ſi mors
uel membri diminutio nõ fuerit ſecuta
dicunt quið epiſcopum poſſe diſpenſaĩr
ar· extra de clert· pug. in duelł.c.i. Alii
dicunt ꝙ cuʒ tales uoluntarii homicið
intelligãtur ſolus papa poteſt diſpenſaĩ
cum eis- licet autem clericus nõ debeat
intereſſe ub uindicta ſanguinis exercet᷑·
ſi tamen ex ſola curioſitate uel leuitate
fuerit ubi latro ſuſpend tur uel ubi ꝗs
in duello interficitur Iiʒ grauit᷑ peccet-

Itce litigioſus eſt irr̃gular

41a1 f ſire rged En

NN

922

S
=

ol

H

on kamen fit irregulani ſi nec auxiliũ
nec ↄſiliũ-nec auẽtez pſtiterit . MH hoc

ſcripñi p Inno.et Hol.ĩ predec:ſnĩam
S e ri d iudiceP ofſticiak

ut milite uł aduocato ꝗ tłia luſceꝑint
ofticiañ tñ ſunt ea executi · No. Hug.
RS no· l:di ſi ꝗs. MHer lo, mi. B. co n
huluziiberi ab ordinu ſuſceptõealii aut treſ
iudicãt irr̃gyres ꝓpẽ ꝓpoſitũ exercendi
qð huũerũt· ar · ec bi.nuꝑ.2· C. fi ſi aut
ex offõ ſuo cã iuſticie aliquẽ iudex inter
fecerit irr̃głan ẽ miles aut ꝗ fuit ĩ bllo
nec ꝑeũ ſtetit ꝗn occidret repellẽd eſt
ſec ſi nec ꝑcuſſit nec ad oꝑã dit Im
Hugſi'r iudex ꝗ exaĩauit caʒ ſãguinis
2 aduocat ea 2 officials ꝗ exofſo ſuo
dedit oꝑã ut ſanguis effũderet᷑ ir̃głar̃s
ſunt-lʒ mors ł ſanguĩs eff uſio nõ fuerit
ſzſecuta põt tñ cũ tibʒ ꝑ epᷣm dilpẽſari
utĩ.qñ aũt/2 ſiy'r cu illo ꝗ ñ ex offõ
F ex odio dit oꝑã et fecit qð potuit ut
occidret: ñ tñ occidit· nec mutilauit in
digẽt.ncł'es diſpeſatiõe-2 uide· ĩ. V. led
nuqd-ci.2. . querit᷑ qñ2 ſe. ¶ ¶Itezʒ
exercẽs artẽ cirugie uũ ꝙ ſit irr̃gulan ſi
ꝓpr ĩꝑitiã ł negligẽtiã luã mors fueric
ſublecuta ex ĩciſide adhuſtõe ł pot õe·
ꝗᷓ ðdit ĩfirmo ut ð hõicCua·i. Itẽ ſi
ꝗs ꝑituſ flebotomat łᷣ ſecat et adhibet
oẽm dił gẽtiã quã dʒ.ñ tenet᷑ in aliquo ſi
mors ſeqt ꝗa poti pᷣſumit᷑ culpa 2 caſu
flebotõati uel medicinati ſeu ſecti mõs
eueniſſe ·xxili.q·v· de occidẽdis.ſecus ſi

pr ei neglig eciã euenrit ut.ĩ · . ſc̃o
2 ſe ſi aut aligs ſagittã ? telũ gladuui

u ĩ guttur pector̃ ſeu cõge alicq
e hit ꝓpr qð uulnrat tici obit irrgu
laris efficit᷑ ff. ð reiur̃.culpa.2· l. q ꝗs
xX ð hõic:tua ĩtelłe aũt cirugicũ n ꝓhi
beri in ꝓmotiõe niſi ꝓpr̃ ꝑiculũ qn de
facili ĩ offõ ſuo errar̃ põt· uñ ſi quis exiſ
tẽs laic B officiũ exercuerit n ob.ᷓ̊ eſt
irr̃gularis :lʒ młyti ſub ei cura obierint
mñRi ꝓpt᷑ eiq ĩcuriã ꝑierĩt ut dixi cłig aut
officiũ oĩo ĩtdictu ẽ ita ꝙ ſi ceſſaẽ nolũt
deponẽdi (unt.ꝗuis ex ᷓ ſolo ñ ſint irre
glaresſi t ſub eoꝝ cura aliqui obierĩt-
et p̃ẽ eoꝝ culpã dicit papa eos irẽ̃gł ares
for ut no.ĩ pre·c.tua.2 ex ne cle mo-
ſnĩam· is aut qui an baptiſmu ẽt exñs
laic irr̃głaritatẽ qᷣit p baptiſmũ.uł
ẽt féus cleric ̃ma net irrgularis xxvi⸗
di.c.i.2.ii . ¶ Siłr ſi cuſtodies ĩfirmum
det ei biber̃ uinu ł alið ĩꝑite ò oſiſiu me
dicoꝝ faciat ꝓpr̃ qð mors ſeꝗt irr̃gF'an
ſit ꝓpr̃ ĩꝑiti aʒ 2 negligẽtiã diſſoluta· ſ ſi

talia bõafið fiut circa egrotos ñ dʒ quiſ
facilis eẽ ad faciẽð ſid oſcĩaʒ ſcrupuloſã
uis ĩ aliquo ſit erratũ ſi m ſic i0 lata cul
pa cũ negligẽtia diſſoluta que ꝓpe dolũ
e 2 huiõi ſcrupulũ & facili poner dʒ ad
oſiliũ ſapiẽt ſi autẽ lata fuerit cł'pa aut
negligẽtia diſſoluta et certuʒ ſit ꝙ inde
mors euenerit irr̃gularitas ht᷑ ſi ucro
nõ ſic certuʒ aut dubtat᷑ ꝓbabr fʒ iudi

ciuʒ medicoꝝ aut nñ- In pmo caſu abſti

nenò ẽ ab offõ 2 ꝓmotõe.ĩ fo ðpoſita er
roñna oſcia ſi fieri poſſit poterit adminiſ
trar̃ 2 ẽ&t ꝓmoueri ał ñ m fr̃eʒ. NRo ar ·
l·di.hi ꝗ arborẽe·2.· C. ſpe · ſol tñ papa
cuʒ pᷣcic/diſpenlat ᷣm quoſð · ¶ Itcè eſe
irẽgularis ordiat ad ſacx ordieʒ ab epo
ꝗ rnũciauit ep̃atui: ut ex & or· ab.e·. 2

qui r̃nunciauit ep̃atui.c.i. Iti ordĩat a

n ſuo epiſeopo ñn. r̃cipit executõʒ.ix·
qiic.il.iĩiiiiet·iiii·vi.qi:epᷣus iudicis
Xi. di-C- 1·2, i1 ·2 dixi dec. Gre·x & te:
Or:eos dun⸗. vi:2 16 uide ĩ g hlʒ
niſi fiat licẽtia ꝓpi epiſcopi ut ibi
2. &. - I: lugd qui tn dicũt ꝙ orchat
ab alio epiſcopo ñ ẽ ſuſpẽſ ipio iuẽ.ſed
ſuſpẽdẽd ut ex ð tẽp.or·qdð trã la.a de
or· ab ep ·qui r̃nunc · ep.c.i.·i·ad fi.uñ
ſi ce'brat n ẽ irr̃głart ꝗa pᷣiura loquũt᷑
ð ſuſpẽſiõe quo ad ſe tm.põt tñ ſuſpẽdi·
ſeu ĩtcdici ei ne cełbrʒ ut ĩ p·c:qdð t᷑nſla.
2 ſi pgea ce'brauerit irr̃głant efficit᷑ nec
poterit cũ eo ciĩt ſe·ap.diſpẽſari ꝓut.ĩ. di
cet᷑ 2 B eo ꝓbat ſtil curie:nã qn ſcrib
P trłibzʒ r ſic· mãdã ceno ipſo ad tꝑ

ſuſpẽſo ſuꝑ B̊ auẽte nr̃a diſpẽles.2 ẽ no ·

qð dicit ſuꝑ ̊ a ñ dicit ſuꝑ ir̃głaritate
diſpẽſat᷑.nut ñ ppõat᷑ qð fieri dʒ ʒ pre-
ĩura et ̊ ſẽtit d.m. I· ut pꝗ eũ ſcripſi
iĩn pre·c.qdð t᷑ᷣnſla.ĩ g. & talis·. ¶ Ite
ordiat ex ſtatuta tꝑa ut ex ð tẽp·or·
cũ ꝗð. Iti ñ õciat cełbraſ ut.ĩ.ꝭ· nũc ð
æpoꝝ· V. xviii. Itẽ ̃cipiẽs plures ordies
ſacn C · lie · ud · e · t · dilẽ· Icẽ mĩor.xiiii-
an.ĩ ſdiac. õdĩat ute.Ct· E.ñ ẽ Itt
tũ ꝓmott ut ex ð cł. ꝑ ſal. ꝓ· tue.
ꝗ ſi nl?ʒ õcãeʒ hñs ordĩet᷑ ĩ ſbtex-
ſi pmiſſo aliquo orcĩe ſacro ꝗs õdĩet᷑ in
epʒ ð ᷓ dic ꝓut ib no. 2 ri dr ſe.
lii:di ſolicituð .· ᷓ It r̃ baptizʒat ð o·di
ini· ꝗbʒ ex ð apo· c.i. Iti ſimoiac ĩ õdie
ex ð ſim · ſi ꝗs·i.qiiſtatuĩq.Itt nophᷣt
ut. xviii-diꝑ to. Itẽ r̃głan audi&l legeſ
E phBſicã ult᷑iumẽſ.eẽ ne cł. mon non
magñ ĩ fiið ẽt dici põt ð ꝑſois illiſ que
enumerant᷑ · eo.t.c.fi.S.fiñ. Itẽ publice
penitẽsil· di· canones· 2· Iy· di penitẽtes.

Item accedẽs ad mõ

Tiäta ex ð renuc.poſt traſla·l.di.ſRi iłx

CIce ſuſpeſus ut eX& d olue:cu dilectus. ꝗ.

aut ſint ſuſpẽſi ui in reꝑtorio ſub tið ſen.

ex.in Heca exor. [âꝗhac i. declarat· V. caſq
aut uide qð plene noĩ cle·ð penis cupiẽtes.
in glo nõ.nouã · · ¶ Itẽ accatus accatiõe
pẽdẽte ex ð teſtic·Fi· Ite ouictus 2 ofel

et odempnatus de crimine·xv.q- ultt· ſi ꝗs-
ar:e& de teſti teſtimonium I eſt ſi non ſit
odemnat ſi crimen ſit enorme et maifeſtũ

l.di.& his nõ Iteʒ nũciat ð aliquo crimĩe

ex accu:omnipotens.Itt accator accatiõe

pendẽte ut.i/qunentheniũ Iti excõicat9

ſcienter ordines recipiens: e & ſentex. cuʒ
illoꝝ: Iteʒ r̃cipiens ordies ect ignorãter ab
her̃tico łH excõicato uel ſciſmat c F' ſuſpeſo

uł etiã ab eo qui ruũciauit epatui ut legit᷑
et noeX de ſcilc. n ex de ox ab ep: qui re-
ep.c.fi:iiq:vii:oueĩentibʒ. ¶ Iceʒ qui qxit

eriuz cà penitẽétie
ibi agende ꝓ quocũq; delictoſiue leuiſRiue

— .

Imt̃im.cũ ioculatce' ał unli młeri⸗- F acilla
xxxiiii-diſi quis uiduã-e& c?-ↄiu: ſan i1·
Iteʒ ꝓmmot p inhihtõz pena anathmatt

ex ð eo ꝗ fur or.ſuſ.c.i.¶ Geñralit᷑ ꝗ cũqʒ

ꝓmoueri nõ põt ad ordines uł Bonores ſine

diſpenſatõe et quicũq; ĩeligiblis eſt irẽgłar
eſt· Itt omnes caſus ꝗ ĩpediunt ꝓmouendoſ

uel deiciunt iã ꝓmotos: et qui plenã depoſi

tõis merent᷑ irr̃głaritateʒ ĩducut quos plen
ꝓſequer̃ in reꝑtorio ſbᷣ ti · de teor-in duabzʒ
Hio·excor·et lub ti:de penis ĩ Rca illa. caſl

toci iurt in quibʒ ꝓmoti deponun᷑ et ſic 8.

alis mul ut pʒĩ· 9nuũc de epoy: Ixeʒz in
ueteri ceſtõ queð inueniunt᷑ irr̃gularitates

qui ĩ pediebãt aliqueʒ panes dño off erẽ que

ſi ĩgulariter intellecte ec in nouo r̃pellunt
ut cecus:iĩ.ignorãtia.claudus.ĩ. infirmitas
menti· Itt naluʒ ꝑuũ.i: indiſcẽ̃tõ uel q adez
uel tortũ habens: i- immoderata diſcretiõis
IGcilitas Iteʒ habenſ fractu pedẽ i. allenatõ
a bono· uel gibuʒ.i p ſitas· Iteʒ lippusi.8
preſſio ingenii: Item albuginem in occulo

habensarrogãtia: Iti habens iugez ſcabeʒ
i· luxuria Itt põderol-i-imunda cogitatio

Iteʒ habens impetigineʒ in cõꝑei: auaritia

B legunt᷑·xlix·di·hincetn. Ixeʒ laguidum
i: tcarditas 2 negligentia- indignuʒ: n. eſt dafß

deo qð dedignat᷑ hõ. ut.e:di c fi·. ¶Sunc

nõ habent õdinis executoʒ ut e de r̃nun-

6 cuʒ p8 5:i. qd otingit in pluribʒ caſibz
A⸗ quos ſcripſi in pc·niſi ſuꝑ glo:ex loco⸗

Primo in hõicidio.ldi.mirõe de tem⸗
or · c fi:̃o in ſimõia in ordine· ĩ.q·i.erga ex
de ſimo tanta uel in beneficio quo ad illud

quo ꝙ ir̃gular̃s hi qui p ꝑactã pemtentiã

X
retnenduz e de aäccu. inquiſitõis i. RE.3.·5-
nunc oſtendenduʒ·xxiii tercio ſi quis ex
excõicatus uel ſuſpenſus uel interdictus in
ↄtemptuʒ clauiuʒ ſe fecerit ordinari ex de

ſen.ex:cuzʒ illoꝰ·ſi auteʒ hos. ꝗrto ſi talis
preſumit celebrar᷑.xi·q· iii · ſi quis eps in cõ
cilio·ex de uiet ho:cle ut clericox ſi qui

igit᷑.uel beneficia oferre uel ſi quis a dtem

nente interdictuz beneficia r̃ciꝑe uel ipſujʒ

intdictuʒ uiolar̃ preſumite& de excel/ pre·
tãta.Quunto falſarius lr̃ax do:paex ð cri-
fal·ad falſarioꝑ·S⸗i-talis tami m papa-
in dec.niſi cuʒ pri ·p prin. ſi occult ſit
p abſolutõzʒ et pemitentiã ꝑactã ſine pecco
ordinat᷑ nec põt peter̃ ceſſiõʒ quia nullo iur
cauet᷑ ꝙ ſit infamis iĩplo iure:· Sexto her̃tic

æXτI de purg-caint᷑ ſollicitudines qui et funt

heretic.i.qvii ouenientibʒ 2 fi-xii- di-

nos ↄſuetudineʒ Septimo exibens hereticii

æcciaſtica ſacinta.ut ex de hr̃a excõicamq

S. ſi uero clericus et·⸗ſane clerici· Octauo
ſodomitae&& de excel prelatclerici Nono

prel biter peccatoreʒ ſibi ofidenteʒ denucãs

eX 8& pe:et re omms·5fi. X. Incorrigibilic

et in nimia ↄtumatia ꝑſeuerãs. e de dolo-
et con.ueritati.·fi.xxiii:q iiii.forte ex de

iudi. cuʒ nõ ab hõie. Vndecimo crimen no

Coriuʒ de iure uel de facto exc de tem or· c-
fi · Duodecimo utens officio aſſeſſinoꝝ uel
eos receptãs uel defendens ul occultas licʒ
exinde mors nõ ſeꝗt ext᷑ de hõic. ꝓ Pumãi-

livi·xiii apoſtataeꝰ ð apoſc.fi xiiii. ſcii
matici S ſcil.c.iĩ.j.ĩtruſq.xv·q/ vii ſiqi

deinceps:vii.qiĩ. factus et.cſe et ꝑ abuſuzʒ
ſecular ptãti uoluntarie elect ext de elec·
quiſquis:xvi. fm Io-omne crimen quod ip
ſo facto inducit infamiã ciulem iu:q vii-
G porro.C de infa.l.i/ff· de his qui-no: infas
l.iI.eC. I·. ait-xvii- infamia delſcendens ex de
licto ꝑ ſententiã Sclarato quia pena poteſt
demi culpa ꝑennis erit ii q. in. 5 Pinc col
Iigit᷑ infamis n eſt irr̃gulan ſiue ſit infamia
auris:ut.lidi:qui in aliquo et.u q- ui· 6.· no
tanduʒ⸗-Cde infa..i. excra te. teſtimõiuʒ

ſiue ſit infamĩa facti ut extra ð accu.oĩpo
tẽtis · ii: qii· 6. hic colligit᷑. xxxi di, tãt C.
li xiide dig. l iii extra de excel.pre inter ·.v ẽ·
6⁶poſtremo V. hoc etiã no:qui autern ſint

infames uide plene in noſtro reꝑtorio ſub-
tde pein NRica-exdraorxvili. in caſ bus in
quibus papa nõ põt diſpenſare quos habeo
I·5S nunc breuiter et in quibus ipſe ſolꝗ diſ
penſat qui no:S. 5nunc oſtendenduz in bis
enim caſibus etiã ſioccultuʒ ſit nõ põt quiſ
miniſtrare· ut· ĩ· . qliter in aliis autem caſi
bʒ nõ impedit᷑ executio õdinis p penitetia
peractam.ſed ſufficit per ſolam penitentiã

„ 1 “ 4 srI la
*

RA
5

912

ſuo ſatiſtacere creatorĩ· nec illa ſi latẽtis uk
occulta ſint irregłaritatẽ inducuũt uł ex de

ſim · C · fi·ĩ fi·ldi:fer)·xxxii. q· v pianaedt

de coha.cł.et muiur̃a exc de renucmſi cug
pri:ꝭ· ꝑſõe· alii tñ ꝗͥ ar· ꝓ eis·ldi· ſacerdotes
et.c· de his ueroꝓ dici põt ꝙ ĩducũt irr̃gła

ritatẽ canõicã que ꝑ penitẽtiã abolet ex nõ
aliã pᷣt i hõicidio et ĩ aliis prem ſſis caſib
e& 8 te·or ·c.fi-uin. dixit 1â- in.C. ꝓx alł-
qꝙnũꝗꝙᷓ ꝓ peccato occulto acta penitẽcia
impedit᷑ ꝗs uti orchibz habiti et aicẽder̃ ad
ſuꝑiores· nec inuenit᷑ expᷣfſuʒ ut in ſimõiaco
in ordĩe-e& de ſimo:tãta. nec acta pemcẽcia

indiget diſpẽſatiõe quo ad ulũ ut ?cxpian

et in.c.ferꝝ et ĩ· edi:ꝗlub gradu. et pc⸗
de his ubi dr gradu.intlłił:n· Sᷣuato.ſ-ipſo
iur̃·ar:·ꝓ eo ex de tẽ.or.c.fi ibi ñ qñt ꝛc et
intlłe jᷣria loꝗ de crie ĩ quo lata ẽ ſmĩa·łᷣ de

fama F ĩfamia irr̃głari·xxv.di ·primũ: lxi

di.ſacerdotibzʒ. Itt n ob-e d̃ tẽ or· ad aureſ
qꝗa loquit᷑ ð regulari ꝗq. ñ hʒ uelle-nec nolle
quo ad Haut ue nuꝗᷓ inð accare poſſint ba ẽ
næcẽia diſpẽſatõe ð fi:prel·ex tuaub aut
aliqs mãaifeſte deliꝗt peccat celebrãdo Rue

ex fur:ex lr̃is. Mhucuſq; uin/ꝗ adbat
maxĩe ſiſ cãdalũ ẽ uitari tñ nõ poterit ante
ſniã· xv:q ul.c.ul.F 2ui.ĩ.ꝭ.nũc ð epx·
ꝓhibet᷑ et· S.qᷓ'r aut. . ꝗquoq;. (Ttem

ðð

r

noꝙ ſuſpẽſ ab offõ celebrãdo fit irr̃gł atte
ut:xi ·q· uiiſi ꝗs epᷣs daãnatet·c ſi ꝗs eps in
ocilio.̈ canões illi loquuũt᷑ in excãicatolcie
et ĩ ↄtẽptũ clauiũ celebfate hodie xñ i iun
eſt fuſpeſo a diuinis: ut e de re iu:cũ et᷑ni
et d ſen: ex.cũ medicialis ĩ fi · li.viet B; caſia
ſol papa diſpeſat uł·ĩ. ꝗ. nũc de epox · D. E
nũꝗd põt.ſuſpẽſ aũt a bnficio tin ñ fit ceł
rado ir̃gulart nullo iur cauet᷑ ſm papã:
in prin- c· niſi eũ prid. e 8& elec cug
i Cuctis. 6:cFrici.2-c· ſtatuã-6.fi. ex ð oceł
pre ·ꝗa di vſwatẽ mĩori quoqʒ excõicatõne
ꝓp̃ ꝑtĩcipatõzʒ ligat łʒ celebrãdo grauiter
peccet ñ tn efficit᷑ irrgłatrt ĩmoſi medio tꝑe
.pꝗᷓ cõicauit excõicato celebrauerit bene
potert ſine pape diſpẽiatõe celebrar. uł eẽ
de c?·ex.riic. fi·l· q.iii ſi quis preſ.et. c.
ſe.q; auũt dii. S& excõicato mãori ꝓpr̃ ꝑtici
patõʒ i eci dicenð ẽ in notorio fornicator
et ſimõiaco et oĩbʒ aliis ſuſpẽſ a iu cum etł
dicipãs excõlcato ſit a iure ſuſpẽſꝗ ut·e.q/
excõicatoset duobʒ·c ſe. et ub ẽ eað rõ idẽ
ius dʒ.de ↄſan.et af.tua ex ð oſti ·nã ↄcupiſ
cẽtiã · ſec aũt ẽ in ſuſpenſ̃ ab hoĩꝛe· illi eĩz ſi
celebrãt irẽ̃gulares fiut ux ĩ pre·cſi ꝗs pᷣ¶
ed·c.ſe.ed ex de cł·ex·mi ·c.iiet· c· latores.

etc.poſtulaſti·2 ẽ rõ ꝗa miti agĩt᷑ cũ ·l. ꝗ
cũ miſtro legis · ff · de arbi·celſ idaʒ
——

tñ dicũt ꝑticipãtes ſeu cõicãtes cũ excõicatꝭ
et illos ꝗ ꝑ ſaltũ ꝓmoti ſũt ñ ſuſpẽlos a ui
F ſuſpẽdedos eſſe 2 ſolũ ꝓ
eũ ꝓhihri a ſacmẽti 2 a ꝓmotione ut c& de

cle·ꝑ ſal. ꝓ·c· unico·a· Ii. i · ci. q ueri uẽ

m papa 2 di:iii· M· ꝗ. B no · ĩ. c.· ſ celebrat
ut ib ſcripſi p prĩ· ſi.n·a iur ſuſpẽſ ellẽr
ceł brãdo fieret irt̃ gars ut ex li ·vi·ð re iui

cũ ełm · · ſi ꝗs · et · · ſcitur·2 de ſen· ex cuũ

medicialis. ſi ꝗl·2.·. fnaln ti alłr dicũt ex
8& coha.cł.⁊ mu.ſic ad ið ex de ſen.cx.ſolet
h.vi. ¶ ut aut ĩ hac mat᷑a pleni ĩſtruaris

no.ꝙ; excõicati maiori excolcatõe ſie a lur
ſRue ab hoĩe ſc. Eter durãte cæcoicaticne ccł

brãs lernꝑ fit rregular et deponẽc ẽ· ut ĩ

p·c·ñi ꝗs ꝑſb·et· c. ſe · et. e·q de illis2 m pre·
dec latores/ſec ſi ignorãter · ut· e·C apł ce.
2·l· inuc epαν%. nuqꝗd põt2 t cxric
illi miſtrãs ut dicũt ꝗðar. ex ð apoſt c. i.
.Bn placʒ nec & cipit interptatios
ſuetucdis · et ꝓbat ̊ dec.ĩs ꝗ·i· No· ſen· ex-
li.vrñ obdec.ii.diſpar. ne culpa celebrat
an exomunicatione et rebaptiʒat qui quañ
crucifigere xpum dicitur c conſedi un . g
bis:et in quo punitur etiã ignorãtia rbapti
Zati ut ibi et ſecus in exomunicatõne ut 5
. Si aut dubitaret ꝓbab Iliter de ſua excõ
mun icatione pfᷣtim qñ conſcius eſt S culpa
ſua ꝓpter quã iuſte pocuit excõicari nelciq

tñ exponit ſe diſcrimini et celebrauit curmmn

pr̃ peccatũ ꝗtũ d

Jr

ſit excõicat irregularis eſt et indiget diſp?ꝛ

ſatione dom. ut in. c. apoſtolice· craſſa autẽ
dici poteſt in talibus ignorantia- ſi citatus
pẽptorie nec iuit.nec miſit et ſit excõicatq
celebrat licet nil de excõicatione r⸗Ra
Durum uidetur hoc cum potuiſſct exiam
non excõicari-et poſt peremptorium iterũ
citari de off-dele.conſuluit· de dolo et ↄtu;
Pꝓut uel alia pena contumacis puniri ut lit
non conteſquoniam. 5 In ſuſpenſis auteʒ
diſtinguitur quia quoienſcuq; quis ſuſpen
ditur a iudice · ſiue ad certum diem ſiue per
petuo ſiue quouſqʒ peniteat ſẽp ſi celebrat
Fie irregulan-huiuiuſmodi enã ſulpenſi nũqᷓ
debent celebrare niſi prius ſententialiter ab
ſoluantur Per iudice m ſicut ſnĩałr (ulpenſi
ſunt extra de reguł· iurt capłc. pruno.·
Quidam tamen contradicunt inultio caſu
ſ.quando ſuſpenſ eſt quouſqʒ peniteatſed
pro primis multum facit·ii:q/v·preſbtex
ubi dicitur de tali ꝙ ad arbicriuʒ ſuſpẽdẽt
ſatiſtacere aeber. remil’dabo·ĩ. V. ꝓx·
SEr ſi tales ante abſolutionem celebrant
nt irregulares. ut in predic.c· ſi quis pᷣſeᷣ

et · c. ſe· ex de Rptt/dilectus extra de excep.

apoſtolice ſuſpẽeſi uero a deo quałs ſunt oẽs
peccadores ut extra ð coha ·cle et · mu.c·fi⸗

2

di
an
güͤc
4
rhi
bra⸗
ſee
nin d
Nc
tti
oler
ars
rectk
eaj
n⸗
lee.
Cln,
i
atio⸗
eneex⸗
biit
graf
fbapt
eui
e
alp
eleng
cum
aule
iratun
beer,
cüum
niui
e⸗
utld.
zae
en
le ſet
brat
er a
ſpni
no⸗
elcd
beey⸗
* 1

Nrant
N

5

—

91t2

Quia qui indigne corpus xpi ſumit.
audicium ſibi manducat et bibit ut de
oſec·di:iĩi :ſanctaet·c·timorem. et.c.
ſcelerate·xi q· iii ꝙeidenter-Xiiiα.
niii· forte nunꝗᷓ fiunt irregulares ſi cele
brant. licet peccentniſi in criminalibzʒ
criminibus ut in homicidioſymonia-
et huiuſmodi in quibus etiaʒ poſt per
actam penitentiam executio officii im
ponitur · utS. v·ſi quoq;: quia hoc non
inuenit᷑ in canonibo et hec irregłarital
a iure canonico tantum eſt inuenta ut
dictum eſt ſupra-v. ii et ideo neminẽ

irregulareʒ iudices niſi hoc in iure inue

niatur expreſſumut ·ĩ. V· generaliter.
MH. Et ſic eſt declaratum.extra eod&c.
hiis quii. HEnñolibvi·? ¶ In ſuſpenf
autem a caõneab officio propter crimeæ

Dic ꝙ fiunt irregulares celebrando ut

in prediũ· decret· cum eterni et·c· cum
medicinał. Sed contra nonne excõicati
mĩori excõmunicatione ſuſpenſi ſunt a
canone.et tamen non fiunt irregulares

celebrando- ut.S. v⸗item nota Solutt ex
comunicatus minori excomunicatione

eſt principaliter a deo ſuſpenſus et non
a canoneniſi per approbationemquod
apparet e eo:quia ꝗcito uult penitere
abſoluitur a quocunqʒ ↄfeſſore et ſtatẽ
celebrare poteſt ut extra ð ſen-excom-
nuper-in fi. Sed ſecus eſt in ſuſpenſis a
canone· quia ipſi qtumcumqʒ peniteãt
ante tempus ſuſpenſiois finitu celebraĩ̃
non poſſunt:ut in predid· decrett cum
eterni:et.c.cuʒ medicinalis Sed adhuc
opponitur/quia in minori excõicatione
aliquid adiectum eſt a canone-Nam in
abſolutione eſt neceſſaria ſollempnitas
exdra de ſenti excomnuper· et·c/ꝗuis:
et:c.uenerabilis·et·c. duobus/et omnia
noſtra merito facimus quibus auctas
impartitur. ut. C de uetere ĩureenu-

l. i·5. ſed neq; et/· tanta autem ſed dic

ꝙ hec adiectio quo ad ſollempnitatem
non immutat ſtatum ſiue naturar ſuſ
penſionis- uel minoris excõmunicatiõis
et ideo non eſt dicenda ſententia canõil
ſed dei tantum. Iteʒ quando dicitur ſis
ſuſpẽſusquouſqʒ ſatiſfacias. peniteas
uel uſque ad annum uel aliud tempus-
Quomodo H duo ultima diſferũt
a primis duobusplene ſcripſi de etati
et qualid:cum bone.in glo· moderate
.· Non dicitur proprie ſententia- uel
ſuſpenſio canonisſed deiet ĩdeo ſtatiʒ
poſt penitentiaʒ legittimam celebrare

„
poteſt ut lxxxi dil. R q lIunt plbiteri
in princ Et etiam prius celebrans non
fit irregularis ſcm papam ut ꝓbatur
et noti com eur extra de cohabitati
clerico et mułiſicut. · Vbi ſcripſ

in glo· ſatiſfactio· et· glo knorr

quoq;ʒ fornicator non eſt principaliter
Tuſpenſus a canone:ſed a deo quod patet
ex eo ꝙ cito penitet licite ceł'brat ut
coS. C ti· licet per canones in odium cri
iis aliquid additũ ſit quo ad uitatõʒ
æorum ut.eO:ti tua-et. C ueſtraxXá -
di.nullus et·6. uerur ſcòᷣm papam do;
autem meus dixit ꝙ ſymomacus et no
Corius formicator ſuſpenſi ſunt ab offo·
propter crimena canone quãtum ad ſe
et quantum ad alios- ut in precicto/
uerum Vnde quãturmmcunq; pemtẽtiazʒ
eægerint nunquaz celebrare debent ante
obtentam a ſede apoſtolica diſpenſatõʒ
alioquin contrahunt irregularitatem-
ut extra de bigamis quia circa et nott⸗
ſcm eum extra de lymonia · vanta et
in predictoc.cum medicinalis ſi enim
aliquis eſt ſuſpenſus ab officio propter
crimen quantum ad ſeet quantum ad
alios ſiue a canone Rue a iudice ſemper
fit irr̃gularis celebrando ſcᷣm æum· ut
nõ.in predici· decre:cum eterni· et· c· cu
medicinalis. Ar. tarnen contra in hiis
que notiinfra:S·nunc de epiſcoporum
·xxv· porro ſi nõ ſint ſuſpenſi a canoe
propter crimen ſed propter aliquem de
Fectu. utputa illegittime nati: et corꝑe
uiciati et huiulmodi non incurrunt no

uanm irregularitatem ſi ante obtentam

diſpenſationem celebrent et hoc curia
romana obſeruat: quia quando diſpẽſat
cum talibus ſimpliciter diſpenſat ſuper
defectu tanturn nulla facta mentione
de irregulatitatequia nullaʒ contraxit
lvi:dil: apoſtolica. et.c. cenomanenſe:
extra de fiłpreſbitert· ueniens· 2· C· Per
uenit et idem eſt ſi ſuſpenſi ſint a canõe
non propter crimẽ ſed propter infamiã
ſicut ſunt illi quorum crimina ſunt no
toria. et qui etiam poſt peractam peni
tentiam celebrare propter ſcandalum 2
infamiam prohibentur. ut in predicta
decre.de cohabitatcleriq· et muł c.fi.
et de homici. ex litteris·6· finał· et tñ

celebrando ante diſpenſationem nouaʒ

irregularitatem non incurrunt: quia B
non inuenitur iure cautum. Et ideʒ eſt
in ſuſpenſo a conf eſſionibus auchendis
celebrante ante reconciliationem. quia

RnnI NWrryca“e 44.

ðõ

ℳ

II

„

hoc iur̃ non cauet· xi/q iii: euidenter

de hac ſuſpeſione habecur. xvi /qv. a
q-vi ꝑ totuʒ· Hinc etiam eſt ꝙ ſi quis

in irregularitate exiſtens beneficium
recipit᷑ tamẽ impetrata abſolutõe ſuꝑ

*

irr gularitate non indiget alia diſpenſa

tõne ſuper beneficio obtento ſecundũ
fratrem· Neñſed ubi quis debet eſſe in
ſuſpenſione. ideſt in probatiõe priuſꝗᷓ
celebret· ſi illa durãte celebrat beñ põt
cum tali epiſcop diſpenſar̃ ut legitur
et notatur ſcᷣm papam extra de cleri.
Peregriñ/c·i· M Vt ibi ſcripſi ſuper

v.· ſulpenſione Rc autem in
qui bo fit aliquis ipſo iure ſulpenſus.P

debeat de iure ſuſpẽdi uide pleñ in noſ
dro aureo repertorio ſub titułde ſen.
excom:ſub rubrica caſus toci iuxt. in

ed queritur utrum is qui nõ fuat

led tum eccleſiaſticurm
celebrando in loco interdicto ſit irr̃gu
laris et ſuſpenſns iure iplo. et uidetur
ꝓ ſic. M·. Et ſic eſt determinatum de
ſententi.· excomis quiii:· Rño.hb. vi.
et quod ſequitur de celebratione coraʒ

excommunicato ſi ſcienter ibi expedhé

in· i· NEño. ᷓ· Vt extra de exce·prel-
tanta uerſus finem. et de clen.cxcom-
miniſt. poſtulaſti:58·fiñ. Sed contra
quia celebrans 2 communicans excom
municato non eſt ſuſpenſus ipſo iure.
nec irregularis.ut.o·ti: ſi cclebrat. in
princ multo ergo minus qui nõ ſeruat
interdictum ſuper hoc dicunnt quidã
non eſt irreg ular· nec ſuſpenſ ipᷣo
iure: et intelligunt predictam decrett.
tanta. AMâ. Vt ibi recitat Ber-in glop.
nob: T ut quidam- oan quando
quicunq; non ſeruarent interdictum.
ſed ceł'brarẽt in loco interdicto expſſe
per ſententiam erant excommunicati

uel ſuſpenſi Lu dic cõtra etiaʒ ſi ſuper

hoc nulla ſentent ia lata fuerit ut eo
ti· apoſtolice. et extra de elec cũ inér.
et de poſtuł.pᷣlatt.c·i. qui enim in loco
interdicto celebratł non a canone ſed a
laxore ſentẽetie intelligicur eſſe ſuſpẽſ:
Melig diceret nõ a latore ſentẽtie
ſed a canone ut patet in prediqdecre.
is qui.ii. Rño. Et huic littere melius
coaptatur iſtud. unde ꝙ ſequitur non
obſtat decre. nuper ð ſententi· excom.
ut ibi ſcripſñ ſuper glof colligitur.Et
uide quod not.eo.ti. ſtatuimus. in. v.
glo · et ſuper ea. Ii.yi · F.· Vnde cum ſit

uibus eſt aliquis ſuſpenſus. et in ti. ſei

irregularis non poteſt diſpenſare cum
eo ut.xi:q: inſi quis epilcopus⸗2. C ſe-
Qui autem excommumicato cele brat
uere irregularis non eſt ꝗa non eſt lul
penſus. nec ab homine: nec a iure ſed
eſt cenſendus ſicut ille ꝗ exdmunicato
Participat in oratõne qui tantum mi
nori excõmunicatione excoôcatus eſt ⸗
ut ·xi:q:ni: excommuncatt· nec eſt ir
regularis ut in precic· dec· ſi celebrat
in prin unde poteſt a quocũq; ablolur
ut extra de ſenten-excom nuper in fi
Sed quar᷑ non multo magis eit ſuſpẽl
celebranset communicans excoicatis
celebrans in loco interdicto de hoc

Cuius mentem ibi poſu Ber in
Nitione · -Suſpenſum aũt ab hõie
Teputo ſiue nominatim ſuſpenſ ſit ut
ſulpendo taleʒ ſiue generalis ſuipẽſiõis
ſententia feratur in omnes qui in tali
facto commiſerĩt. ubł interdid to talem
eccleſiam uel talem ciuitatem ut in p-
Qccre.tanta.et extra de poſtuł.c.i de
Vb.· ſig: cum in Partib: uod aut
Qixi ꝙ celebrans excommimicatis non
eſt irregularis· fallit ſcm quoſdamſi
ulli fuerit a domino papa excõicati.ut
extra de ſententiexcorm. ſignificauit.
omnino uides quod ibi ſcripſi ſuꝑ
1 glo-— (IIIud qu notandum eit
cum locus interdicitur. non ſolum
clerici illius loci. ſed etiam alienigene

K Papam ut no in predioc.tãta

ibi prohibetur celebrare. niſi ſint Priui

legiati ut extra de priuileg: ; nõnlł's.
ct· c⸗cum priuilegia. nominatim autẽ
interdicti celebrantes irregulares fiũt
ut·xi:q: iii/ſi epiſcopus in concilio.2.c.
ſi epiſcopus damnatus. Que autem di
cimus de loco interdicto intelligimus
etiam ſi parrochia fuerit interdicta.ſi
autem eccleſia interdicta ſit ideo· quia
eſt uiolata ſanguims effuſiõe uel ſemiñ
Polluxa nõ eſt irregularil in ea celebrãſ
H· Et ſic terminatum eſt de ſentent.
cxcomĩs qui.i.Rno⸗lib.vi.- Tunc
enim non dicitur proprie interdicta.
ſed dieitur in illa organa eſſe ſuſpenla.
exdra ð conſecrateccł⸗ uel altt·c.Ffi.ex
de adulti·ſignificaſtiquia interdictuʒ
nomen iuris eſt· et plus importat qm
uerbi proprietas ſonet. Ideʒ etiã puto
ſiepiſcopus ꝓpter patronoꝝ diſcordiã
clauſerit eccia- 2 ins r̃liqas põtauerit
pcipiẽs ne ib miſſax ſollẽnia cey'brẽtur
nn cr̃do ꝙ celebrãs ib ſit irregularis.

A
5

½
§

—

— —

— — — — —

—

Ex de iur.pat᷑.c.iet.ii:ſi autem dicat᷑
ſic interdico talem eccleſiam celebrans
in ea ĩcurrit irregularitatẽ et ſuſpẽſiõʒ
Sed clerici et layci illius eccleſie bene
oteri nt alibi ubicunq; audire et cele
brare diuina mſi aliud additum fuerit
in ſententia interdicti m Papo;.
ĩ hoc dixit in predic/decr tanta in
fi.. Idem no-Vin extra d conſue:
cum uenerabilis Bern-tamen dicit et
melius ꝙ iſti layci non poterunt alibi
diuina audiręeet not: extra de priuile.
ꝙ nõnullis. 1⅞â-Salua pace Guil-Ber-

non loquitur de ſpeciali interdicto ec

cleſie- ſed de generali interdicto terre S
quo loquitur ibi textus ſy.quod no: de
ſententꝭexgom c ultt·6addicimus in
oit annr eo· iin/ q· vꝗſꝗs
ſi autem: de hoc dic ᷣm papam ꝓut

not.in predic.c/tanta2 in predic:dec-

non nullis et in. c-:cum uenerabilis.
A-Tu diſtingue ut de ſentt excom-
ſententia/&. i.l. vi. F. Hoc etiam
noꝙ excommunicatus ut interdict
dicitur uiolare ſententiã uł interdidtũ
agendo ſuum officiuʒ ſicut prius puta
orferendo in miſſa calicem uꝑ urceos a
huiuſmodi. uel celebrando ſollemniter
ueſperas uł matutinum ut in predic.
c.ſi quis epiſcopus in concilio: ut aut
cpiſcopus· uel legatus ſic poſſit in hac
irre gularitate diſpenſare nõ·I.ꝭ/ Pxĩo-
v. ſed nunquid epilcopus. ¶
officio diumo intereſt et cantat nõ tn
celebrat.Ro.nõ incurrit irregł aritatẽ
uel ſuſpenſionem licet peccet quia non
facit tãꝗᷓ in officio ſuo agens: ar eiuſð
c:legere eĩm plſalterium uel docere ec

euangelium uel nouũ uel uetus teſtmm

in eccleſia interdicta non eſt pbibituz
cum etiam ibi predicari poſſit ut ext
de ſen· excom.ciĩ.ĩ.NRo. ar.tamen ↄtra
extra de exceſ.prelati tantaet de cle⸗
excom.miniſ.illud.fi- MI-Vide q8
ibi ſcripſi in glo:diſtingui et in prec
tantaſuper · V· uiolauit. . Et extra
de re iudicd. cum eterni:/5ſEiturus Sed
diſtingui poteſt utrum ex ignorantia
ſeu etiam deuotõne an uero ex ↄtẽptu
ſeu ex malicia ſe offõ ĩgerat. id
ſi excõicatus celebrat ſicut pri łᷣ dicit
horas ſuas officiando populum non in
eccleſia.ſed extra.puta in naui: uel ĩ ex
ercitu: uel alibi.Ro irregularis eſt ar-
de conſe.di.i.concedimus. ſecus ſi dicit
horas cuʒ uno uel duobus aut pluribz

)

ſociis non officiando eccleſiam tunc tñ
benefacit ſi ſubprimit uerba illa que a
ſolo ſacerdote dici ſolẽt ut qñs uobiſcũ
Hec etiam ſubprimunt layci · et
moniales dicentes orriciuʒ ut ſcripſi
TErieran ſuper cc mpleatur-

3:·Et ſi per alium etiam nõ ſacerdctẽ
facit officiciuʒ cr & Qudie

coömunicatus- uel interdictus celebrat
in eccłſia non conſecrata. Roĩdeʒ iu
eſt ac ſi eſſet c onſecrata quo ad hoc ex
de immu: eccxłecceleſia: extra de ↄſect.
el. uel alta.c-fi Nam etiam idem eſſz
ſi extra eccleſiã cer bret/utS· ¶Quid
ſi ſacerdoſ ſepelit aliquem in cimit
in quo certu eſt aliquos exomunicatos

eſſe ſepultoset uidetur ꝙ ſit ir głariſ

cum conſtet eum uiolare interdictum
extra de excef̃·prelatitanta:nam tale
cimiterium interdictum eſt donec re
concilietur-extra de conſe. ecquel alt-
conſuluiſti extra 8 ſepult ex parte †
dic cõtra cum hoc non ſit expreſſe iur
cautũ.I. V· generałr.ſicut nec celcbrãs

in eccleſia ſanguine uel ſemnne polluta

ut.5. v· illud quoq; mit ius eĩm punit᷑
committens contra interdictum legis

ꝗ hom mis. ff: de ar. cellin cimiterio
auteʒ per ſentetiã hominis interdicto
ſepeliens ſolemniter bene fit irregulan

ĩ. V·quid ſi excõicatus. extra d poſtuł

prelat:c.i:-prope prin: extra de cleex-
mi⸗C. apoſtolice:regulariter emm ſiue

interdictus ab hennne in loco non int᷑
dicto ſiue etiam non interd ctus ĩ loco

ab homine ĩterdicto ea que ſuo ordini

ſunt ſpeciali ter attributa ſolẽmter ꝓ

phanet preſertim ſcienter et in otẽptu

ex hoc efficit᷑ ir̃głart· ar · xl·q iii ſi ꝗs
ep̃s·i· ibi aliqd contigerit de ſlacro mi
niſterio c.· ¶ Quid de illo ꝗ ſcieter a
ſollempnitr lepelit publice excõicatos

Feo. lʒ grau iter peccet nõ tñ ex hoc fit

irregulan ſicut nec ille qui celebrat ex
cõicato .· V· ſed queritur H. Dic ut
de priuił.e p̃oꝝli:vi et in cle .8 ſepuł.

erio

eos 4· ½ Quid de officus uel minii

terũis puta ſi mgr ſcolaꝝ ſuuʒ exerceat

officiu.et ſic de aliis forte idem dicẽdũ
quod de ordinibus m papã. Ml in· c.
tãta. · qð ex eo apparet ꝗa laici qui
irr̃głaritatẽ.uel ſuſpẽſionẽ ñ incurrut
cũ õcheʒ ' offin nõ habeant puuinnt᷑· ſi
uiolẽt interdictũ tu dic. .i5 Oſti.
ꝙ talis non incurrit irregularitate
i opetũt õdinis rõe peccat tamè

a5* . 441 1. ſrdvEXα gl 14

X

„

—

—

Et grauiter eſt puniendſicut 2, laĩc
exc ommunicationem contemnens’uc

ed quid chces de aduocatis tabeli

CRX de clert. excommimſ-c- uein fin

on us iudicibʒ et alns publica officia
gerentibus nunquid ſi ab illis per ſupe
riorẽ ſuſpenſi ea n ibilcminus exequut᷑
irregularitatem incurrunt uidetur ꝙ
ſic.ar. extra de heretict ſi aduerſus i tia
et de cler·excom.minil.c i· Noĩ· dX
de re iudiol. cum eterni: ſciturus ſed
die contra- nec obſtant iura predicta-
uia locum habẽet in ſuſpenſis a ſpuali
officioo dini ſacro anexo:i: quin- ſi qſ

epilcopus damnatus et. c. ſi quis epus
n ocilio Quid de bendicente n ea

et uidetur ꝙ ſi irregularis quia ex ot

fieio incumbitxliin: di. ꝓ reuerentia-
de conſecrat:diſ v. in omnibus: 8ðz dic
contra cu hoc nulli ſt ordini deputatũ
xlii. di-.-fi-ſecus in benechctõe aque
quia illa fit cum lollempnitate de die

Di. inaquam(Quid de abſolutione

ab excommuntcatione-dic abloluer
excõicatum per ſententiam non eſt or
dinis. ſed iuriſchtiâςοι. cu 2 ecoicaz

utiiq- i. nemo naʒ par eſt ius ligandi

et ſoluendi:de pemitenti: di- i uerbum-.
Sed abſolutionmis ſolempnia adhibere.
ſicut eſt dicere orationes cum ſtola-et
pſalmum penitentialem. ct in ecclcſia
introducere ordinis et offici eſt. Ar.
extra de ſententt excom: nuper. in fine
xi. q: nii: debent et v ſeq ct ĩ dę lenti.
5 ut autem. porro et ſeqn. ÆA. Et
illa exercẽs irregularis eſſet. ut in dec-

tanta ſcripſi poſt Innoc:·2. Hoſti. :
Oudſidiacong uel accolitus leguc

epi tolam ſine apparatu in loco ubi de
conietudine generali per ſubdiaconum
dicitur epil tola. uidetum ſint irregu
lares ar xi:q- in. ſi quis epicopus dam

natus: ubi dicitur generaliter- Si qud

contigit de ſacro minilterio: ſed hoc in
telligendum uidetur de hus que certo
2 fuo ordini ſũt deputata ſic Odiacono
legere epiſtolam: uel accol.tò portare
cereos et ſic de alns.ſimile xidi. ſub
dyaconet/C.ſe·xxVdlperlectis. xxl2

diſ. cleros: Sed ſi facit ea que non ſunt

certo ordini: uel officio deputata uel a
iure uel a conſtitutione eccleſie. uel de
conſuetudine ut ſi cantat reſponſoriuʒ
uel legit lectiones: non fit irregularis-
Vnde uidetur ꝙ ſi in aliqua eccleſia ſit
conſuetudo ꝙ quiſque ſine diſttinctõe

