ſiue bene ſue male pronuncietur Nam
ſi hoc uolunt ↄpromittant in arbitruʒ
cuius metu pene laudo ſtandũ erit fiue
bñ ſiue mal' ꝓnuũcie bidre: 6:ſt

1

*

Sõ 0
A wιοα g arb KRcit ν6ρε

— „
5

1 fn*α faehonen

des V Iobss dereeses ADwe e HS
X 4 „ 40 . . „ 6 4
AA4 A Beer ertse.

4 ,

7

Cus zas ohi⸗ galac

”M

Secundo modo ualð ſubnixo rom quia
htigetur ſub iuchce. Si bene iuchcabic
ſtabitur Inie: ſi male appellabitur huic
tamẽ appellatiõi poteſt renunciari:l.1.

in fi.quibus ap. no li- C. de temp- ap· l ·

fi.in fi · Tertio modo ꝙ ↄpromittatur
in arbitratoreʒ qui dʒ ieꝗ uiã ueritatt
et iuſtitie et indubio debʒ facere quo
utriq; parti credit expedire-non auteʒ
debet eſſe ꝑtialis homo. ſed cõis amic
facto et opere ut nommi ſuo facto con
uemiat·ſi ſec facit poteſt peti rductio
cui non poteſt renuciari niſi laudo lato

ſicut et emologari ar-C· eo.l.i.et in hoc

differt a Inia ubi põt renunciari appel
latiõi.iſte indubio laudat. ſed iudex in
dubio nõ iudicat ſi de cauſa ſibi ꝑgeſta
non liquet· Sed arbitrator non indiget

geſtis ut nõ inc quintauallis iuriu-
per Inno.
remiſſionem dabo an ualeat pactuʒ:· ꝙ

Et ibi. item eius ſnia

appellare poſſit· nec ad arbity boni
uiri reducit᷑ fm quoſò. (LArbitrator

uero eſt amicabilis compoſitor. nec lu
mitur ſuꝑ re htigioſa uel ut cognoſcat

ſed ut pacificet.et qð certũ eſt diuidat
ut in ſocietatequam certum eſt fuiſſe
contratam:ſed eligitur ut det cuihbzʒ
certã ſuaʒ ꝑtem que ipſum ex ſocietatt
contingit ut.ff·pro ſocio.l.ſi ſocietateʒ
II· arbitrorum et hoc non dr̃ arbituʒ
Vnde ut ſcripſi poſt Inno in decr.
qumtauallis ſtatim allegata poſt prin-
nõ. Io.et Acol. in aut ut diſte·iudi.5· R
uero colł.ix. ꝙ dici poſſit tranſactio ꝑ

iura utrobiq; allegata et uiqe ĩ. 6. finit

v.· ſed nunquid arbitratus. v. ff-de ar-
ſi de meis .· recepiſſe-nec tenetur iuris
ordinem obſeruare nec ſtatur eius ſnĩe
i ſit iniqua ſed reducitur ad arbitrium

bom uiri. MI. Scien eſt ꝙ martinus

de fano tractatum cuius parte careo

poſuit de hac materia dices ꝙ Accun.
qui hoc tenet in. I.in compromiſſi. ff e.
Ei:ad id al'gat quatuor leges inter quaſ
eſt lex ſi ſocietatem hic al. alias uideas

ib' ipſe autem addit alias. ſ. duas que ſe
quutur: et.ff· dele.i. ſi ſic·2 dele.ĩii fidei

ↄmiſſa.S quamꝗᷓ ex lſi filie et ð admi
tu:l.ticium.ii.No.de reg iur in pſonã
5.1· C· de dott. ꝓmiſ.ſ cuʒ ea:coadhuuat
etiam hoc dictum ſic certum eſt q a
iudicuʒ iniquis ſententiis ꝑ appellatiõzʒ
releuamui et a ſententiis pfecti p̃torio
per ſuplicationem jura obmitto ergoa
a ſententiis taliuʒ arbitratoꝝ ſi inique

. . “

Saagét Akut as . E, kiss we

ſund releuari ð bemArbitri eĩm fuar
debent ordinẽ iuris et arbitratores iuſ
titiam. uiciantur autem illorum ſnie ſi
non ſeruant ordinem ſt. eo. Cti·diẽ · 5. pe ·
et.lſi feriatis ſic et iſte reuocande ſunt
ſi non fuarunt iĩuſtitiam ꝑ iura pᷣal'att
et merito:quia unus petit malefactuʒ
reformari 2 alr petit pſeruari quis ille
monoculus qui nõ uideret quod ex hiis
iuſtius allegatur. C. cõia utri- iudilain.
Item quormodo non releuabor a decepti
õe facta per putatiuum amicum-cum
etiam releuer a deceptione mihi facta
per me ĩpſumff·de · · ob.ſi quis cum
aliter· (Nititur demu are öriu
quia ſi mique ſnĩe arbitri ſtat᷑ ut dictũ
eſt· S V. ꝓxi.fortius id in arbitratore
qui latiores hahuit habenas a partibuſ

f· de ꝓcur mandato et· l. ꝓcurator cui.

hbera et in hoc mulcum inſtat addens
ꝙ ſtare ſententie eſt lites dirimereC. S
tranſac.l.fratxris. et ſi dicas ut ꝓxi dixi
ꝙ hec ſit tranſactio conſtat ꝙ ab illa n
receditur etiam ſi tranſigens ſit decepti
in quadruplum:ff.ad treb. lucius/5. fi.
ad quam ualidãdam ſufficit timor litis

C: ꝙ me·cauſa.l.ii. ulterioribus careo.
Ad primu ode⸗ ſbhteri

e epilet cler· canon v ·q ult
in fateor fauorabile fore lites dirimer
Sed huic reſpondest decr· nuꝑante fi-
de don. inter ui2. ux. d tertium l; aae legen
ↄpromiſſum poſſit large dici ae hi aubi l

in quo partes ſic ↄcordant. laudũ tñ cx a d⸗⸗

41
ↄpromiſſo ſecutum non ha S e, u,
conſenſum partium ſicut t nlactioert ,

ideo non mirum ſi refo vote
ab illo recechi⸗ P. ut in pre. l· ſ
6 arbitrorum eX de iureiur-
etc-ueniens 2. ff. ꝓ ſocio.unde ſi nemo
etff. de oper.hiB. lſi hbertus. ita uel ad
ſuperiorem recurſus habeat᷑.ffe.l.płt.
ex. eO. C. ii dixeriint etiam Ia de alben-
et B ſi ſententia arbitri ſit iniuſta uł
imnqua eriori tritate
ſicut in ſententia arbitratort. nec ĩ hoc
eſt differentia inter eos: ec e: expoſita.
et· Cc:i.ii et· lii.licet enim ſententie eius
inique ſtetur non tamen iniuſte uidelʒ △
ↄtra ius late m do:meu · AMI-Omnino
uide qð dixi poſt eũ.et Gof· eo·ti· c. ii.
ſuper fi.ułt· glo.hoc etiam dixit Oſti-
ĩ ſum · e· ti · ꝗ· pe · V. pe. In aũt. colł. 5
viii ĩ me ·litiñ fieri ſacras iuſſ.Si/2 B
dicimus. extra de confir uti- uel inuti-
examinata E ſi lata ſit ꝗͥ aliã ſnĩaʒ aqᷓ nõ

1
ll
el
he⸗
le
bin
n.
R
UN

t
1
re⸗
Nl

.

6ne

eri

r

A

extitit appellatum: Bals. ratio no per
Accur.Cde tranſacſi diuerſa nam nec
partes poſſunt in hoc expreſſe cõſentire
ut ibi nõ. . ut in pre· c· expoſita: .
Eſt ſciendm ꝙ queſtio illius capituli
cxpoſita noſtris temporibus reuocata
dedic materiam certis doctoribus- qui
conſultores- uel aduocati caule fuerant
diſputadi- Fredericus eĩm de ſcalis doc.
legum in queſtiõe que incipitc imꝑator
Hemricus.dicit. ꝙ poſt reititutionem
factam epo feltren- per ſententiã legati
poſt cẽpora cõe terumſinum. ill ud caſtʒ
occupauit ut heres aʒolini de romano.
cui fuerat datũ in feuduʒ et ills poſtea
poſſederat·xX annis 2 ultra 2 ruocati
lite factum fuit cõpromiſſum hoc ipſe
diſputauit ec terminauit cõpromiſſuʒ
non ualuiſſe. quia ſuper re iudicata uel
finita tranſigi uel opromitti nõ poxuit
per iura hic al?gataad idem- NX. de odi.
indeᷣ. eleganter-S-i·C. de tranſac- frati
tui et.l. cauſas. Item are iuchcata que
certa eſt recedh non poteſt per ↄtrariaʒ
ſententiamC.qn prouo:non eſt ne· l.i⸗
ergo nec per ↄopromſſum- uel laudum-
quod ſimilitudineʒ habet ad iudicia /ff
c.l.i. et· l. ſi de meis. 6recepiſſe. Item ꝓ
ut dicit ipſa.l.i.et· l.ꝗuiseti ·o ꝓmiſſa
pertinent ad lites fimendas non ergo ad
finitas- Item adrnimiſtratores traſigere
nõ poſſunt/2 ſic nec opromitter quanð
iura locoꝝ uel perſonay òs admiſtrant
ſunt clara et aperta:et ſic hic eratergo
epiſcopus compromittere nõ poteſt.C.
de tranſac.l.preſes· ff· de iureiur· tutor-

2· l. iuſiurand.· 5. i · et· i. ff · de fur · interð
5§. płt. exc de Gsnſacttcontingir. Sed

Iac:.ð are·dilatauit.qque ĩcipit apłice
ſedis legatus· dicens qꝙ; compromiſſum
fuerat in duos ea lege ꝙ ſi diſcordarent
ditius daret tertium qui dedit quendaʒ

monachum qui cum uno arbitroy pro

nunciauit· Quer̃bat primo an ſentẽtia
precedens Vgati impediuerit ↄ ꝓmiſſuʒ
de aliis articulis albi dicetur ſ: de ſcèo
1.6 ſimiliter. el-quod dixi & tertio
eo·5. . ſed quid de Gmplict⸗uerrn
hodie expeditũ ubi ponatur 9 pmiſſuz
tenere ꝑ dec· ii:eo.C· li. vi.

tenuit opromiſfum ual uiſſe (Griliʒando

ſic facta epiſcopo per teruiſinos reſtitu
tione euanuit actio in factuʒ que otra
eos ex ſentẽtia epiſcopo competebat. ꝙ
competeretx inducit.l. actor. C. de rebul
credi:et.ff/de iureiurano nam poſtea:-

A

6·fi· ꝙ euanuerit inducit quia ſolutiõe

eæius q debetur 2c. inſtit qui mo-toh-

ob. in prin. eſt auteʒ ſibi queſica rel uen
dicatio ' publiciana habita diſtinctiõe

an cõe eſſet dns ↄcludit ergo nouatideʒ

ſententie eſſe factam/ prima in factum
tranſfuſa in ſcam.fde noua.l.i ſicut
ergo facta nouatione per ſtipulationeʒ
poſſet tranſigi et compromitti ĩta et B
cũ non ex ſententia ſed ex rei uendica-
agi oporteat. · de pignor̃ ſi fundus-
creditor- Inducit ad predicta ꝓbancda-
l.ſi cauſa cognita.C. S tranſac-maxime
autem ſm euʒ quia hic allegabat᷑ noua
cauſa appreheſionis et preſcriptio poſt
ilarn de qua cumſuperuenerit non põt
dici iudicatum. Item in facto alrabat᷑
ſententiam legati fuiſſe nullam de ꝗbʒ
cum poſſet eſſe iudicium ux in preð· 9⸗
creditor. 2 de excep. rei iu ff·l ſra te· 9-
1·ergo et compromiſſum in arbitros ꝗ
et iudices ſunt.ii:q/vi:a iudicibʒ et. :
ſe. · E& de re iudi inter monaſteriuʒ
etC.le. C. de tranſac ſi cauſa. -elſi p
rem:de hoc.ĩ. ꝭfi· . ſed nunquid pen.
et k Sed ꝗs erit ille bonus uir cuiꝗ
arbitrium eſt ſequen ut predil: No-
audex loci. Bal ubi compromiſſuz eſt
ff. de arbi:l. ſi cum dies ſi arbiter. uel
dic ꝙ actor ſequitur forum rer contra
quem pecit redutionem de condi-in-
l:qui loco certo⸗C. ubi et apud quos. l-
ii quod eſt uerius Non ob·5: ſi arbiter
quia illud uey quo ad ꝓceſſum arbitri-
ſed hic loquimur de ꝓceſſu iudi. und
non diſcedo a regula ꝙ petens ſequitur
forum rei ab illo enim iudice iudicãdꝗ
eſt cui ſubeſt non ab iudice actor cui
non eſt ſuppoſitus· ff.de. V. ob-otinuuſ
6. cuʒ ita- IL. I nõ. in pre·6arbitro
Sed pone ꝙ compromittens pro
iſi et iurauit ſtare mandato ar
toris-Ro-adhuc ad arbitriuʒ boni uiri
r̃ducitur qſi hec conditio inſicſ.ſi eque
fuerit arbitratus ut in pre.l-ſi hbertus
ed in pre.dec:quintauallis et ex· e· c· i.
etiiiet cuʒ Cpe et in pre-c- uemiens et
e& de elec. cauſam que:S hoc ĩ· · fi · V⸗

item quid ſiↄ ꝓmiſſuʒ. â. Vide quod
ibi dicam poſt Dyn. : Sed quid ſi

fuerit expreſſum in iuramento ꝙ ð in
iquo precepto non quereretur de hoc·
5§ fi. item quid ſi actum- uid ſi
a tempore quo cepi agere· 11 qð tps
debeam incipere uideĩ. 5. fin · V· ſed · ĩ
qð 5„ ut arbiéuʒ ̃duceret᷑ ad arbium

£ l 41 o⸗ aube 10

en, eer een

N56α

4

4„

CE

2 li. S è??
XKrAnche Wα oHEee Pen

ANA

ſi quis eo-Bar-

boni uiri lapſ eſt anno ideoq; opponit᷑
mihi ꝙ nõ poſſum ulterius agere ſicut
2 1 appellatioe dicit᷑ ut eæ de ap· cu ſit 2
c.oblate ĩ glo/pars appłlata chcit ꝙ op
Ponens non bʒ audiri quia hec no pot
dici appellatio ſed potius atteſtatio ff.
co:non diſtinguemus cum quidam-
et:C·e·I.płt · V. ſi aute et preterca alia
ratio eſt in appellatione et alia B. M1-

Vide quod dixi.S. ti. 1.6. reſtat ad fi.

ſed nunquid. Balo·chc. q; Pceſſus reduc
tionis non deſeritur tanto tempor· ꝗto
deſericur ꝓceſſus appellationis quia re
ductiõis petitio nõ eſt uera appellatio-
ſed eſt potius ſimplex querela in qua nõ
cadit deſertio iurt intentati et petitur
correctio iſta officio iudicis quado ſuꝑ
lite uel aliquo litt capitulo extitit com
promiſſum. ff. qui ſatiſda.co.l.arbitro
ubi nõö- m unam ledt. et poteſt de uno
articulo cõprormtti Na de tota cã ut
C. de pact. lI. 1. ½ ed ſi arbiter ferat
iniquam ſententiam nunquid facit hit
[uaʒ ſicut et iudex.ff. de iudi .l.ſi filiuſ
famiꝑ. inſti.de obque ex ſi delic· nalol
in prin:et ex:de re iudi: cum eterm. ii.
ubi de hoc dic ꝙ ſic. C. de pacſi quis in
cõſcribendo- (ůSed quero in quo facit

litem ſuaʒdico ꝙ tenetur ad interelſſe
ut in pre.l.ſi quis in conſcrib.ĩ fi et in
preC. cum etermiar contraC. eo: aut-
decernimus ubi dicit᷑ ꝙ a ſolo deo penã
expectet. in iudice autem planuzʒ eſt ꝙ
tenetur ad intereſſe ſi quid dolo egit ut
in premiſſis concor. Si uero iurt ipitia
inꝗtum fuerit uſſum bono umo mſti-
8& obli:que ex quaſi male. naſ.ſed dic ie&
in arbitro nec ob preaut/quia locum
habet. ubi electus eſt cum lacramento
Bals. Facit arbiter litern ſluam eo moë
quo ludex-ſed arbitrator non tenet᷑ mii
de dolo 2 lata culpa quia contractus ce
lebrat᷑ ſolummodo gratia ↄ ꝓmittẽtiũ

ar: In. I.1· . i. ſi meſFal mo:-di- m Bar.

Idem in conſiliario ut. f.. man. lI- idem
C Item arbitrator
quis in re propriqd aſſumitur no arbiter
ut dicam: i.5. Pxi-amicabilis uero opo
ſitor ſumit᷑ ad ↄponenð inter litigator̃s
et etiam ad contractus.ſad oſtituenda
precia uẽditõnũ et merces cõductionuũ
et huiõi. ff.pro ſocioſi ſocietatem.i:et
ii-hoc plenius ꝓlequere m Innoc- in.
ut nõ.in pre:c/quintauallis. ubi etiam
nò-an arbitrator teneatur ordineʒ; iuriſ
fuare-

Clari dixiſſet ꝙ arbitrator

7

non denetur ac. et ibi uide in glo. mag-
v. et ſciendum.et. SV.quid ſi ↄ ꝓmiſſuʒ
et ſequẽtibus· e·¶ Conuenut autem
. . — —
arbitrium et arbitratus: quia non egre
diuntur perſonas eoꝝ in quos ↄ ꝓmuſu
eſt nec alter poteſt pronunciar̃ nec ali
delegare: ff. eol.in compromiſſis· et. ff.

cde · V· ob · ſi quis arbitratu-

—
5

–

Oteſt eſſe arbiter omnis qui
non ꝓhihetur uiſo ergo qui
probihentur per conſequenſ
uidetur qui eſſe poſſuntnaʒ
uiſo uno contrarioy noſcitur 2 reliquu
IxxxVIii: di-eiciẽs f. ð his ꝗ ſui ' al-iu.
ſunt:l-iet inſti.eo⸗ti in prin- H. Sed
quid ualet hoc ſcire cũ uoluntate adit
non reprobetur uide·ĩ· ſequit᷑ in prin.
ualet et iam ante compromiſſum: ne in —.
utiliter laboretur. Probibetur g J
muher eſſe arbiter- e: cum lege- C. e.
I-fi: &Xiii:-q-v: mulierẽ niſi ſit tłis que
habeat poteſtatem iudicandi. viii q·1·
uereor.et niſi terre conſuetudo aliud te
neat uł ꝑſone excellentia aliud inducat
ex:· &: dilecti.xii: q- iicum deuotiſſimaz
amcabiliter tamen poſſet componere:
ꝓ bono et equo.ſed nõ de iure ut in p.
c.Gilecti.contra. ff· de. ·ſig- illa uerba
arbitratu- Sequitur ticn fieri ius A
ſignificant et non cadunt in fuum ſed
non eſt facienda equatio inter feminaz
et ſeruuʒ. quod collige ex notatis in pᷣ⸗
decre:dilectiin.in.gloet hiis que ſuꝑ
ea dixi et de ſepul-C.Ffi.h.vi. in ul. glo.-
et hoc patet etiam in teſtõteſtimonio
2 tutela. filii que cadunt in feminaʒ; nõ
in ſeruumde primo et ſcᷣo de teſti iu
dicante de ſepul-de uxore. f-de teſta ſi
filius 2· l. ſe · ᷣ mulier et.6 ſeruus extra
de teſti. quomiam liberi. de tertio patet
in pre·glo.et de ap. ex parte ii. ad ſolu-
uide etiaʒ quod ſequicur ĩfra· V. n· .
uid ſi compromitcentes i mulieré
iurant non contrauenire dicunt qdam
H. Alber. galb.e.ti. . ſed quid ſi pree A
Non ualere compromiſſum ut nõt-
Gde legiet conſtit non dubium in fi-

Item ſeruus et liber ſunł pbibetur 9

eſſe arbitri- ff eo.l.pedius. Si tame
inſolidum dati ſunt liber pronunciare
cogitur ut in. I. ibi ſequenti que incipit
ſed ſi ita:· R·ſed ſi ſeruus fiat arbiter et
liber factus pronunciat. ualet ex nouo
ↄſenſu:ff. e. ſed et ſi in eruum· I · uide
quod hic ſequitur· v.quid ſi pendente

—

—

— , —

ee ,—

nio

S = —☛ ⸗-

2

AX

₰ℳ

5 Arbitrator aũt eſſe põt de equiĩtate
ſcöᷣm quoſdã- VeabrssSann
ut ibi et in. .lilla uerba. A· Vide
quod circa hoc 2 circa id q premiſſuzʒ
eſt de femina dixi in ſolutione queſtõi
quam polui ſuper regula- dolo facit de
reg iu.l. vi ·. · ¶ Sed quid ſi compro
mittatur in duõs liberos et unum uu
nunquid pena comittit᷑ ſi ſententie eox
nõ ſtetur uidetur ꝙ ſic· ut in predic.l-
pedius in fi.quia quod fitc a maiori ꝑte
ad uniuerſos refert᷑· ff· & reg- iur refert᷑
5. fi. extra de clec,cum inter canonicos
in prĩ: e& ð his que fia ma: par.Ca. C i.
ff.ad municl.l.quod maior · et·l· ſe. ar.
quia premiſſa locum habent qñ omnes
tales ſunt qui poterant pronunciar̃.qð
non eſt hic ut in pres· l pedius in fiet
preter̃a utile uiciatur per inutile ut in
e.l:S:· in ſeruumet.l·ed et ſi in ſeruum
et ec de elec. maſſanaBal.preterea qñ
cõmittitur quid aliquibus copulatiue-
illa copula uidet᷑ eſſe de forma ↄ ꝓmiſſi
a qua non poteſt recedi:dicta: l. pedius
5·1. .ar-tamen contra ori il. .
Solde utx nõ-in regula utile de reg.
li. vi- F. Iteʒ prohibetur Kr
furiolus.puppillus ſine tutore · I· In
epte hoc połuit cuʒ tractemus an in eu
poſſit compromitti et cõſtat ꝙ ñ hẽat
uel non habeat tutorem cum nec in mi
norem.xx· an.ut ſequitur procedet aut
id cum queritur an poſſit ↄopromittere
ut in.·S.· corãet·eo·ti.ſi pupillus de quo
I·5. proxi. · ſed quid de minore · ff.
e·l.ſed et ſi in ſeruum:·ĩ· et: l diem:·
coraʒ·iii.qvii.·Cria/hii eĩim ñ cogunt᷑
arbitriuzʒ ſuſcipere quia nec tenet ↄpro
miſſum ut puto:ff. e.l.nõ diſtĩguemus
6umma- Item minor-xX an
lI.cum lege e&& de offi.delecu ui
ff.de muet honor.lad rem publicam-
Quid ſi pendente ↄpromiſſo. factus
eſt maior uidet᷑ ꝙ non coget᷑ ꝓnuciare.
quia qð abinitio nõ tenet ex poſt facto
non confirmatur. ff. de ac. et obł.l.obli
gationum fere. 5. placet ar. e de elect.
duduʒ. ĩ.et. c.auditi ar· contra.C ſi ma.
fac.ra ha.l.fi :e& de renund· poſt tranſ
lationeʒ· item ſi quis. nã maior factuſ
conſentire uidetur. et exquo conſentit
contrahere uidetur et in iudiciis ſeu cõ
promiſſis quaſi cõtrahitur · ff/de pecul.
l.ini·S· ĩidem ſcribit. unde uidet᷑ cogẽd
primum uerius eſt niſi de nouo in eum

compromittatur . ff· e.l.ſed et ſi in fuuz

nouo opromiſſo procedat facit ff. deł

₰D A
Ho·ĩ . Aduerte quia.S. · itẽ Fuus
dixit contrarium ꝑ ean. l. niſi cxponas
ubi ex nouo ↄſenſu id eſt ex nouo com
promiſſo ut hic et ſic etiam illud ponit
Poſt. in ſum . eoti:poſt prinſed in B
nullum dubiũ glo- ibi uidet᷑ intelligere
ꝙ fingatur nouum compromiſſum: ex
quo partes proceſſui conſenſerunt· ego
darem alium intellectum illi legi-Iciliz
qui compromiſſi tempore erat Tuus
Ied tempore quo recepit uel acceptauit

erat liber partibus conlentientibus ſne

iu. I-i. .iet tunc facit ò no8 preben
dilectus- ii. in glo. u. Sed delegata iuriſ
dictio non ſic pendet a partibzʒ ſicut cõ
ꝓmiſſaria ut pʒ de of.le.ſigmficãtibzʒ
. Item ꝓhibetur laicus eſſe arbiter
in ſpiritualibus eæ eo: contingit in fi⸗
ex de iudici. c. i. ſed ſimul cum lcerico
cẽ põt· Al. Sup. S auctoritate ſuꝑiort
querat udex caulſe ut ibi- 5 Ex eo ꝑ
tuas. ( LItẽe etiaʒ laicus pot eſſe arbiter
in re ſpiricuali. auctoritate iucio dep-.
ſim papam:. MmäIq-Cuus dictum intelłe
ſimul cuz clerico ut.S.5· ꝓα dictuz eſt
Prod nõ. et probatur in ksie

Cuas in fi-et ar-xX1-di-ueruz P1 C
ordinarii nec delegati auctate põt fieri
ꝙ clericuſ habeat laicuʒ in iudicem or
dimarium Item excoicatus non poteſt

eſſe arbiter quod dic utĩ eo/S:differt·
.item ᷣm eum. 4 In iudicem autez

delegatum poteſt compromitti extra-
de preben:niſi: e de preſump: litteras.
ex eo· cum olim· C
dimarium & re in 4 iudex non ur
iii:q· vii. 6: tria in. l.ſi quis non iudex. ff
eo:ſed et ſi in ſeruuʒSſi quis- ⸗ Fm
canones ꝙ poteſt eſſe ex eocũ tempor
exæ de elec cum cauſamet de iureiura-
ueniens. Et etiam 'm leges poteſt eſſe
arbitrator in auc ut dif. i. ſi uero cõ
tingit C. de iudi appertiſſimi.2 aũtt-
ibi poſita. ar. contra ff.de tuto et cur.
I.ptetor I. Depliciter legitur ut ibi
nõ:2 neutra lectura obſtat ſiue dicatur
ꝙ ñ poſſit pretor ſe facer̃ arbitx ſiue ꝙ;
non poſſit ſe facere tutoreʒ dato quod
de hoc ↄpromittatur· . ¶ Itẽ
eſſe arbiter liber homo filiuſfami. etiã
&& re patris in cauſa ciuili. cum etiã poſ
ſit eſſe iudex Item ingenuus libertin
et infamis K. ui tamen non poteſt
eſſe arbiter iun. ut nõ.ĩ. de recu·6: fi.
: ſed nunquid poſſunt · F· ff · eo ſec et

d nunquid in or

ℳ —

i filius et duabus.l.ſe.iii.q·vii·tria ẽ
prin-et: l. cognicores- Item nullus in re
tua fiue in totum ſiue in partem arbié
fic · ff. eo·l.płcff. de iudi.ſi alcer alias
incipit iulianus et C. ne quis in ſua cã ꝑ
totũ C· man. re madata: ſʒ arbitrator
ſic etiaʒ in ppraofene A V nõ⸗
in pre · l.pe· et fuit queſtio Pylei:xlini⸗
qui idem tenuit et de hoc C. de dote ꝓ
mill.ſi cũ ea et patet in dec: ꝗntaualł
de iureiun-. -Dum tñn iuſte arbitret᷑
X Vnde dixit Guily⸗de ſuʒ in: I- non
dutinguemus ꝙ nõ poſſet illi ĩterdicer
certum locum cuz illa ſit pena corꝑpalis
ſt· de penis.l.fi:et de in intereſt.lfi.- 2

id non pertinet ad primatu ſed ad pſi.

uł eo maiorem ff. de offi: preſi-illicitas
9: añpłc. niſi in compromnſſo id dictuʒ
eſſet.e· l.S“e officio-: alias eim itur

ad arbitriuʒ boni umri- locd: in legeĩ.

Heo. ff. de otrahenempt-hec uenditio-
ff. de iureilin l:labeo.. queſtiones: et-
ff. man. l. in re mandata. et ff. de opert-
lihᷣ.l. ſi libertus et in concor-que ſunt. s-
6. Ppxæ- arbitrator uero-Sed nunquid
abbas põe eſſe arbiter in rebz moſteru
dicaʒ. ĩ/ 6: fi. . ſed nuq d abbas-
ed nunquid in uend torem rei de ́
Eigatur poteſt oprormtti ar non-ſx
e:l.płt·ff quando ap. ſit. l. 1.5. in Ppria

ii: q: vi. 5: biduum. . palaz. uiderur tuᷣ

contra. ff- de euic. I. ſi diétum-5: ſi ſnia.
ceſſant enim hic rõnes legis. ſt. de arbi-
lI: płc. ex ꝗa forte ꝑpiculum huius cauſe
nõ ſpectat ad eum cum non per iudiceʒ
ſed per arbitrum tunc euincatur ux in
pre·l:ſi dictum.ò ſi compromiſſo. -
Subdit Vber ubi.S.ꝙ non eſt multuzʒ
laudabile ꝙ ĩp̃e pronunciet· ?·· ¶ Sed
Pone ꝙ opromiſſum eſt in eumct iple
tulit ſententiam otra emptorem nuqd
emptor habet actide euic ammodo ꝗ
eum ar: ꝙ ſic:quia facto ipſius emptor
rem ꝑdidit.C de aſſer. tollen. I. Fi- ſub iu

dice lis eſt. ſed coram quo cognoſcetur

de hoc quod obicitur ſ. quare non põt
eſſe arbiter. dic coraʒ ſuperiore. -
Dixit Vber ubi.S. ad quem pectaret
arbitri compulſio. . ſi iple non habet
iuriſdictiõʒ.ff. de iudi.ſi quis ex aliena.
Sed nunquid premiſſe exceptiones-
leruitute de ſexu et huiõi ceſſabunt
ſi ſit electus ad certũ tempus. 3 Vbi
3. dicebat et melius breue tempus-. +.
Arbit᷑ uidet᷑ ꝙ fic.· . Quaſi res ſit te
Peritura et fic nõ ſit in talibus inſtan

—

„

S Paplica uel p

E. ar. ſf. de dilati. li. in fi. et. l ni er de
arbitris pompo. u Alias incipit hi de
meis et ſic allegatur:S·5.1. . In fi- uel
dic contra et imputetur ſibi qui ſic eli
gerunt· A.Ri ꝓpter examẽe cxceptiom

non poteſt.ĩtemp cauſa ciffimri boc

dico:quia et cõtrarius intellectus inde
Poſſit Haber . vuid ſi ſit actu
ut nulla except io opponatur dic ut.ĩ ĩ
ti. de conclu-et re. ¶ Vtrum au
regularem opromixti poſſit dicam.ĩ. c.
fi· .· ſed quero chligenter et ſe. . de
milite 2 crrico diſputauit Fran accur.
in qõne ſua mihi xx: que incipit duos
conſortes ꝙ quiſq; ipſoruz poterat eſſe
arbiter fort mus arbitrator alł. de milit

ff.eo.l.iii.·fi·C·de iudi.certi. in aut· ð

defen: ci::iibi nobilioribus ac-nõ ob.
C. de ꝓcura.l-militeʒ: et.l. neq; femina
ff. e. filius· S· urterani de ꝓæ ſacro.ſcri-
I. hac parte. li.xii. de prin-agen- in rebꝗ
lI.I:eo Ii.que loquunt᷑ de uilibus officiis

de clerico alł.ſt e. non diſtinguemus. 5.

ſacerdotio.C. de epil audi ſiꝗ ex oſenſu
æt.I.ſe.ff·de· v.ſig. illa uerba.C.de hiis
ꝗa ad eccleſias con.l.preſenti. S. płt. et
ultc:non ob. in aũt de ſan: epil.6: alium-

qui de officio proculoquitur/quod eſt

uile officium arbitrari autẽ competit
hominibus maxime dignitati- ut in p.
I·iil: S.fi. ſt· eo · ti. et eſt officium pium
ad ocordias et paces inducendas. ad que
clerici precipue tenent᷑C. de epil. et cł.
ſi quis in hoc.et de ſumtrinix. epiſtola
inter claras in prin. in fi-et iura noſtra

ulð ·ĩ. C. ulcar· ult· V· in epiſcopo. ·
Eſtat uidere ſuper quibet

aquibus poteſt cõpromitti ·
et quiò de omni cauſa ciuili.
ex/cO. C. i. nõ aut de crimiali
riuata:nec de liberali
ominis non ſic & libertate eccleſie rõʒ
diuerſicatt ſcripſi in dec· cauſa ſuper. v
liberali Kar mr̃imoniali ex de ĩ inte.
reſti.cauſa ·de tranſac·c. fi.ff·de arbi-
non diſtinguem·§· ſi per errorem et. 5
de liberali ec. e cum tepore de iureiunt
txua nos ſed ſi de crimine ciuiliter agat᷑
A Diet guilł·de ſuʒ.inl:non chſtĩg
uemus.S. iulia-ſuper·i· glo. ꝙ de omm

crimme de quo licet tranſigere de ꝗbuſ

C. de tranſac.l. tranſigere põt ↄ ꝓmitti·
quia fi poſſum trãſigere fortius ĩ arbtxʒ
cõpromittere. Item de crimine qð otra
te cõmiſi poſſum iurare ſtare mandato

☛ũ 2– —

— = —

l

Ne

dt 22. 97

tuo de hoc.·S. S. ꝓx- V. Itxeʒ poteſt 2 ſic
de crimine cõpromttitur-Sed illud in
arbitratore ut ibi- .Poteſt- f de Puiſ
ꝗ:no. infam. l.ꝗd ergo.. ex ↄpronnſſo

ar:Contra ꝙ de crimine compromittat᷑
ex de preſump licteras. M1 Soluitur ĩ

pre.dec:cauſa in fi. ult.glo. . Item ꝗ
ꝙ de cauſa ſtatus compromittacur-C
de rebʒ credi. cum proponas · Piwi
tripliciter ſoluit᷑. uid famoſo
delicto ał. criminc qic ꝙ non poteſt cõᷣ

promitti Piimar no in pre 5. ſi per

crrorem. ¶ lLItem de cauſa reſtitutiõis
in integy promtti non ualet extra de

reſti. in inte. cauſam incidenter tamen

9

arbiter de ea cognoſcit. C.ð iudi.quoo
ex de or-iudice.li. e qui fi.ſi:le. lator·
Sed nunquid arbicer incidenter põt
are reſt· Ac. nõ. in ſumeo.t. 6. poteſt.
ꝙ ſiz 2 ꝓbatur Eec pr H reſ.
in inte·F. Aln th dicunt cohtra ut-C.
ubi et apud quos·l.fi in fine. M.- Hoc
placet Inno-et quale ſit tunc remediu.
lcripſi poſt eum in pre:dec.płt.ſuꝑ gł
pł?t.ubi omnino uideas ipſius dictum.
ed gof. 5* Eleen de miimonio ſpuali
comprormitei᷑ e. cO e parte catra &
elec cum inter caſum etc.quia ꝓPpter.

4 Item quid de cauſa conuerſionis- et
onachatiõis de hoc nõ in· 6. liberali

rerm de ſencentia excoicationis- ucd

alio iure ſpuali uel etiam alio in quo ꝑr
culum anime uertitur non uidet᷑ ꝙ poſ
ſit ĩ aliqueʒ tanꝗᷓ in arbit cõpromitci
ne pateat uia ingreſſui ad ſpualia uncio
ſo· et ne metu pene pareant miuſte ſnie
uel iuſtus etiaʒ condemnetur e& ð& ſen-
ex:cum med cinalis.xX:q- il· .· ſi ergo-
eꝑ·: cum ergo etc. nemo 'm do:me.
A In ſum: 9:de qua re. . Poteſt thᷣ

de talib in iudiceʒ compromitti tanqꝗᷓ

in amicabilez arbitratoreʒ et nõ in almu
ut ꝗtum ad ſpũale de iure pronunciet:
et quo ad expenlas et alia arbitret᷑.
de pben· niſi eſſent· ¶ ltem de pub

lica uł populari ac. non poteſt compro

₰„ 4

—

mitti/ff/e non diſtinguem/: iulianuſ
6:-de liberali. ed nunqund pmſlu
ſuper alimenti Sup: futuris et in
ultima uoluntate relictis 2 ꝓbant iura
ſequentia. ꝑ que patet de preteritis uel
alicer bitis tranſigi poſſe ſine pᷣtoreet
gleg i ſnr, le. ſed queritur utruũ
½ Fa um ualeat uidetur ꝙ ſic. ·
m Alber.galł..· Nam de ommibus.
que expreſſe nõ ꝓhibent᷑ põt ↄ ꝓmitti.

inſtit: de fideiuſ-in prin-

15
ut ĩ· e·èet · ̊.ſe·ff. ex quica manecnõ
6:ii: dicunt quidam bic contra cũ ques
maiores deſiderent iuchces ut in pre6:
de liberali. et· ff. de tranſact. cum Hii.in
prin. Alii dicunt ꝙ ſi opromittatur in
aliquem ut cognoſcat tanꝗᷓ iudex ualet
et pinde eſt ac ſi facta eſſet tranſactio-
iudicl autoritate alias nõ· C. de tranſac
I-de alimentis primu ueri us. M1.-Forte
intendit de prima opi nõ de prima alle
gatione ꝗqa tunc dixiſſet B ueri immo
Per pre:l.cum hii:: uult igitur oratio
uudetur non ualere compromiſſuz etiã

factum auccte pretoris cum requirat᷑

1pſius requiſitio circa cauſam modum.
et ꝑſonas.ut ibi ſine ꝗbo non ſufficeret
ipſiuſ pretort auctoritas.5 quid de
preben clericorum dic ꝙ bene poteſt
cõpromitti de eis ut.ĩ.· V. ſed nunquid
eEs .
promittere mi ſe gerat pro libero- Sed
filiuſfamił.ſic· ff. de pec.licet.: ſi Fuus
f-e. non diſtinguemus: 5:ſi ſeruus- nec
furioſus nec prochgus. f. e. l diem. : p-
Sed ꝗd de mmore:

P filiofami-
uideĩ.de actore 6· fi· Vſed an fno.

Ho:pupillus ſine auctoritate tutoris
ꝓmittes. no obligat᷑ ciuiliter naturałr
ſic.fideiuſſor tñ efficaciter · ff.co.l.ſi pu
PiP.2. I. in. in pri- Kut utrobiq; nõ-

cedit. quod de fideiuſſori obligatiõe dr

cum pupillus eſt talis- qui naturaliter
obligatur accedit enim fideiuſſont obli
Zatio ciuili tantum-et naturali tantuʒ
Fn iudicio
uero dato etiam fideiuſſore non poteſt
eſſe ſine tutoris auccte.eo.l. dlem·ò.
coram ubi de hocC. ſi aduer-rem iucdli.
cuʒ et minores.C. de aucẽt. preſh. cla⸗
ffᷣ·de re iudi.acHa.:fi:niſi in momenta
nea poſſeC· qui le ꝑlo.ha: ſtan in iul.
fi:et niſi in caſibo in ꝗbus minor cenſe
retur maior:quos dic ex de reſti:ſpoł.
ex parteet.xv·q- incertis et melius:ĩ·.
de actore in prin. Balò minor non hns
curatoreʒ/ pot cõprormitter̃ ſicutx ohere

ſed non procedere ad actus iudicialiter

coram arbitroquia opromiſſum tenet
inſtar contractus ſed proceſſus ſequenſ
tenet inſtar iudicii indubio tamen qui
ↄpromiſit preſumitur etatiſ legittime
ff. e·l.iii. in prin. quia ꝗlibet preſumit᷑
idoneus de proba. ab ea parte·. fi· uide
nõta.in textu et in glo-in.l.ſi minor· .-
minores. . Itex in adulto.ſ· in minore
xxy an curatorẽ habente. C. & in inte.

Seruus autem nõ poteſt cõ

ap al/ aa

9ℳ☚

A

ℳ

9

N

erapimnch

reſtimi. ſi curatorem hi uero curatore
caret tunc non poteſt in iudicio eſſe ut
in pre.l.clarum.tamen dicunt quidam
ꝙ poteſt opromittere2 tenet ar. pre l·
ſi pupill et.l-ii.im prin et in B diſtert
a iudicio arbitriu. ut ĩ pre lſi curatorẽ
et iunge hic qð eſt.ĩ. V· ĩiteʒ ſi ſit filius
Alii dicunt ꝙ non poteſt copromitter̃
et ſi opromiſerit ſimpliciter expectabit᷑
donec pr conlentiat uel curatoreʒ heat
Cqui le.per.ha ſtain iudi.lii· ec. C. ſi
aduer-rem iudi:lI. cum ad nos-nec etiaʒ
tenet compromiſſum ar:xGi. uides: ſt.
e:·l.pedius et.l-ſe· et hoc uidetur tucius

4 Quid ſi mater dicit ſe preferendam
ucoribus datis in teſtamto mariti ſui

cum illud ſit imꝑfectum nunquid põt
& hoc opromitti non uidet᷑ quia tutort
datio eſt miti imperii et de huiuſmõi
compromittnnõ poteſtnec 8 populari
acd ut.S.2 a tio iuſpecti popularis eſt
multo magis ſi poſtulatione cõfirmet᷑⸗
arcontra:quia hoc non eſt probibicuʒ
et lex uidetur dicere ꝙ poteſt. C. de re-
cre:l-cum proponas: ſed illud eſt ueruʒ
ſi mater poſtulet ne cõfirmetur ꝗa ipᷣa
debet preferri: ſecus ſi petat eum tanqᷓ
ſuſpectuʒ remoueri 'm Vber. ¶ Ite
exemptus non podeſt ſuꝑ rebus exept
ↄpromitcere in preiudicium eximentis
extra: e cum temnporeν. ni. poſtea
uero quaʒ- EAen nunquid uaſallus cu

alio contendens ſuper re frudali cõpro
mittere poreſt. Ho ſic quo ad ſuũ n qni

preiudicium ar.predecre:cum tẽpore

et ex·ꝙ mecã cum cdhlectus de cõfir.
uci. uel inuti cuʒ dilecta:quia uero-
ex don. ĩter dilectos in fi. Balo· Iſtud
eſt ueye quo ad ꝑſonalem obligationem

non quo ad realem feudi alienationem -·

ar.C.-ne- rei domi- tempł. l. unmuerſas
niſi qno concedente f. de Fuit. ruſt ti.p.

I·cum eſſet:5. fi. Idem in emphiteoh p

ſertim cum perſona ꝓhibita de. ob.
I-ſi ita qS. 5. ea lege- in glo·-Poſſet tñ
dns hoc phibere ff. ſi ꝗs iudi nõ ob.l.
unica 2: Ii-feu:C. lex-Cõradi. p ti- teſtes
ſunt uocandi ad uo- inuel- m dome-
De boc remiſ 5eʒ ipſius ad ſumaz;
ſeripſi ĩ decre.cuʒ tpᷣe in fi ułt.glo.·
LSed nung d clericus maxie religi ſ9
Pzt 9 ꝓmittere: dico ꝙ religioſus no
ns adminiſtratiõz ſine licentia ſuꝑion
non poteſt opromittere ar. ex de ſtatt.
mo.cum ad mõſteriumet.c. monachi
xii:qi.n dicati·xvi:q.i.placuit ĩtẽ nec

hñs admiĩſtrati nec ẽt cłerio ſecłari põt
d ꝓmitter̃. quo ad ꝑpetuuʒ pᷣiudicium
eccie cui pᷣeſt ex de deci:ex multiplici.
ex&. &ο. C- ili- et:c· cum tpe et. c· per tuas
ꝓpe fi: ibi qui iuramẽto 2c. tenus aut
tangit ſuũ ꝓprium factuʒz poteſt unö
ſrageretur ſuꝑ poſſeſſiõibʒ ſuis.uel ſuꝑ
eccia tanꝗᷓ ſuꝑ bñficio.poteſt ↄ ꝓmitti
eo modo quo licite fieri poteſt: e de
tranſac.ſuꝑ eo:ex de preben.niſi:de of.
deleſi quando⸗i.qiĩſi gratia ex · eo/C·i.
eꝑ.iĩiet·cidilecti:et:c innotuit.et·Cc.ſe.
Item mulier nõ poteſt alieno nomie
ↄpromittereff.eo n diſtinguemus ·. ſi
mulier. ¶ Item ſi fuit filiuſfami-is cũ
quo ↄpromiſiſti de tali cauſa que prem
tangit et in qua eius olenſus requirit᷑.
poteſt diſſentĩ quouſq; pater ↄſenſerit
ſicut et in iudicõ ᷣuatur· ff. eo-la.C. de
iudi:rem non nouaʒ. C· de bo.que lib.l.
fi:9'1. M. Vbi de B; ſecus ergo ſi prem

nonotingat 8 iudic ult. in fi. li vi ·. 3

9 Item cũ excoicato nõ põt ↄꝓpm

pter periculum cõionis ex de excepct

dilecti:xxxiiiiq-i⸗ audiuim ex & ſen-
ex.ſolent Ii. vi⸗et de iudiciis ĩtelleæim
liii:q- i. C.i. nõ eĩm aliquid cora arbixro
Poderit petere ibi et ſic crpirabit.
Per hunc finem uidetur ꝙ de adctor̃ in

tellexit. et idem V ber- ubi⸗S. et ſic etiã

loquit᷑ ni glo-circa mediuʒ decre inter
mon· de re iudi.durum eĩm uidet᷑ ꝙ cu
reo exõicato opromitti nõ poſſit ob·tñ
periculũ cõiomis de quo/S. Item abſurò
ex uolutario actu excõicati &&–‧tnlicui
vuriſdictio ſoluʒ ꝑptibus attributa. qua
rõne dico/ꝙ reus excõicat uoluntarie
non eligit arbitros omni eĩm caſu quo
de nccitate eliguntur quos uide offi-
deleab arbitri in tex-et glo-li: vi-illos
eligere poterit ał ſi ibi eſſet fauor id nõ
poſet otra dec. intelleximus: de iudi.-
ad pdicta facit ꝙ de ouenientia iuchcuũ

ſcripſi de ptiC.i. I vi⸗in uyt glo . .

Iſtius·ꝭ· materiaʒ ponit
glo:iĩi:dect·cum chlectuse.
— ti ubi etiã epilogando clariq
pono in quo ↄueniant 2 in quo differat
in prin- in medio et in fi· naʒ uenahſ

iudicis nõ ualzʒ· ii. q/ vi. S. di ffinitia

V. uenales et uið qð ibi no. :e& AXAS

de uiet ho-cle. cum ab omni.

uero ſma per ſordes.a preciug lata tenʒ

Cotra petẽtem

licet polſit excipi. H

A

Iffert aut arbitum a iudicio

— —

nſ — ᷑᷑— — — — —

— —

ſni

un

n

lo⸗
ſfen

1

NN

„

expreſſius de ofti dele-ab arb

penam anon parente-e dñs mestenuit
eum iplo ure tutum-

De dolo:C: e·
larbitroy. Ixez a ſnia arbitri no ap
pellat᷑. C· · l· i. i ·: q vi. a udicibo miſi li
tłis ꝗ ex iunt nccitcat eligit᷑ ut ex ð of.
K

dele:ſuſpiciois et 8 apcima & Patz
Alh-v-
Ha ſnia uero iudic ſic. i: q- vi: nõ ita-
cc. C. Oĩs opplſus-Ite corà eo nõ bʒ locu
recouentio e&Xαe cu dilectus. H.1: uide-
i de recouen. in prin· 5 Cora ludice ſic
III.q-vii: cui in agedo ex mutu-pe-
E totũ. CIce Saäu no extendit in

e Ae.

cũ diledti ᷣ ĩ iudicio uemũt quecũq; rvᷣ
ꝓhibent᷑· ff· S iudi. ſolem eʒ ð caà pol-
cũ ecẽia. (Itxẽ arbiter n põt otumacẽ
punire nec teſtes coger. nin ꝓpr
acdtũ ſit. M· Iſtud mſi reſpicit primuʒ
dictũ tmᷣ. il niſi q ſequit᷑ utruq; reſ
picit et in B cautig locuta eſt glo. quã
in prin- all'aui F de iudr-len.: G⸗fl. ſt
æ. nõ ex oĩbo dic ut ibi et niſi in caſu ꝗ

7

„lea 1 — — 3
Kαν☛ανυρυ .ͤ Petur e& & of-de'. ſuſpitiois ibi arbié

ili nõ hit iuriſdic- et cohertioʒ ꝓut i
nõ iudexæ uero ſic exæ & of: le- pter a. &
ut li· nõ ↄteſ:qinff ſi ꝗs iusdh no ob.l⸗

Pedes o pmittent mſi Bmeo exprimaè Tvus e , unica e& de teſtico·cu ò et· c· ſe· ex de

cX·æ· C.· Fi ff el· diẽ ꝓferre·5:i: iudiciu 25 Ym Ja, teſti-cu cam 8 B no.i· 5fi. V. ÿ nunꝗd
ſic. C. delic. defun. qñ heres o-l unica iiS⸗, incidit- Ite ñ põt citare ꝑtes miſi ad locu

ex. de iudi. qa) ber.2.· C. S iurt calup.
