Quinta ꝙ conuentus actione famoſa cõ
ſtituat ꝓcuratorem ffde infa. furti 5.
ſi quis vi:de cauſa exprimenda in reali ui
de de libelł.obla.c.u.ĩn.ĩ.glo.et quod iᷣ
dixi. vii ꝙ actionũ formulas ꝓponat ſed
factum:2c·de.iuddilecto.vimn· ꝙ ex plu
ribus uns ad idem conſequendum ehgat
fauorabiliorẽ et ꝑ quam plus conſeꝗ poſ

ſit · f· de tribu/qð in heredẽ·Seligere·x.

in petenda re uł eſtimationede quo.ĩ· de
libelł.cõce5ulti ·V. Itẽ no.x.circa cõſi
rationẽ iniuriean deſcendat exl-corneł.
an ex iure pretorio. de quo dicãĩ de iniu

ri.xi: ut feſtinet ſi iuſtam cauſam fouet

et habet ꝓbationes ꝓmptas:.de hoc. S.· 6·
uii· xiireſpicit angliamxiii: polſet ualer
ad euitandam refuſioneʒ expenſayz· xiiii-
offerre ſe ꝑatuʒ a lite 2 deſiſter·ſi reꝗ oſtẽ
dat quare · xV q ꝓteſtetur ſi plures ſint

articuli in libello'; n aſtringit ſe ad om

ma probanda: ſed ad ea tantum.ac ·et ꝙ;

ſaluum ſit ius addendi et minuendi:et no

ue additionis faciendeallega: C. de nota-
C.fa.S:adicientes · xvi ꝙ in caſu decreta.
paſtoralisde Hp iudices-preueniat ali-
os in ꝓcedendo· et ſic erunt ex prioritate
potiores: ſed hoc parũ ualet quadoq; ut

ibi nota.xvñ ꝙ acta cuiuſcunq; diei ſta

tatem tollẽdam. ¶ Pro reo ponit caute
las.x.prima ꝙ; ꝓteſtatur ꝙ ꝑ ea que di⸗
cit uel faciet non conſentit in iudicẽ ·2c
ſecunda ꝙ non ſtatim publicet ſe eſſe ad
uocatum reinec faciat illum ſtatim cõꝑ

tim ſcribi faciat E memoriaʒ et falſi

ere: ut ſic ꝑpendere poſſit an iudex faue

at parti an uero ſit iuſt· tercia ſi cõparʒ
ꝓcurator examinetur an legittime cõſti
tutus ſit. quarta circa reſcriptu an ſit ibi
falſa gramatica uł aliud uiciolum⸗Quin
ta ſi de legalitate iudiot et de iuſticia cãe
ↄfidit efficaciter ꝓcedat eouerſo d ifferat
2 intendat cõpoſitioni· vi ꝓPpter caſus

— —

i

forᷣuĩtos mĩłtat᷑ diuerſas comiſſiões.viĩ.

ixꝙ habeat ſalarium ſuũ ante exitũ cãe

ꝙ allegando ĩura illa nõ nominet niſi fue
rit requiſitus:ne inſtruatur aduerſarius ĩ
reſponſionibus.viii ꝙ reſeruet qð meliq
eſt quouſqʒ neceſſitas coget illũ ꝓponere

et ꝓpter id ꝓtelet cauſaʒał teneat acta.
et ꝓceſſum:donec ſibi ſatiſfiat·ita tamẽ
non ſit oneroſus ſcdm qualitatez cauſe
ꝑlonas 2 ipſay ſubſtanciax ꝙ aliter co-
ram ꝑitis alleget.ꝗᷓ coram ĩperitis · 2 hec
Bn reſpiciunt etiã aduocatuz actoris

inſuper abſtineat ab omĩ uerbo quod

ĩudex poſſit ad animuz reuocare uł quo

oſſit offendi.nã et uerbo iniurĩa irrogat᷑

acti.de iniuẽ.in prin · ff·e·l.i.iĩn prĩ.2l·
lex cor·de pe di.iaut facta:ed de iureiu
rã quĩtaualł.res enã ꝑiculoſa eſt ſub iu-
dice litigare offenſoffde arbi.nõ diſtĩg
uemusS·cum quidam. C.de.ĩudicl. aꝑtil
ſimi· iii·qv·quia ſulpecti· ec de excepti
cum inter:et de app/c.ii.in fi. Caueat

ediã ne ꝑ aliqua uideat᷑᷑ uelle eius iudiciuʒ

declinare.niſi cam ꝓponat ſufficientẽ· ex

hoc enã iudicẽ ſibi cõſtituet aduerſarium

nec appellet ſine cã euidenti:quia eſt iudi
cem ꝓuocaſſe eius ſnĩam non ſeruaſſe· uel
eius iudiciũ declinaſſe.l.di ſi quis pᷣpoſte
ra. C quãdo ꝓuoñ ẽ.ne·l.fi.ĩ fi ·ex· ·of̃
fi· dele.ſuſpitionis in prin.ꝙ ſi eum ſic ꝓ

uocauerit non plene de eo confidat quia

ſepe animi motur uult eius detegit ut
lam uidi. f. d.offi·preſiobſeruandu ·ĩ fi-
Scudeat igitur cõplacerenaʒ dum is qui
placet ad intercedendũ mittitur- tãto fa
cilius ea pro quibus intercedit obtinent᷑.

uti·qi·xpᷣi ſacerdotes:eX· de re iudi/ad a

poſtolice· ꝓpe prin·li vi.2 econtra duʒ is

qui diſplicer ad intercedendũ mittit᷑ irati

animus ad deteriora ꝓuocaturxlviiidi.
5·ecce· ꝙ ſi eum uiderit ꝓuocatum nihil

ei reſpondeat memor illius uerbicũ fu-

ror in promptu.ut· S. · Iteʒ ſtando.

Ixẽ docent quidã ut aduocatus iudici fre

NX

quent?᷑ ad aurẽ loquat᷑ putabit enĩ pars al

tera de ſe uł cauſa eius iplum loqui iuxta
illud. Æ1⅞½.caronis poſt brin F conſcius
ipſe ſibi de ſe putat omĩa dici et eum mi-
mis familiarẽ eſſe illi.ex de of iudi.dele-
inſinuante2 e hoc ↄtra eũ ꝑs altera oci
piet· ſicqʒ indignatio ĩter eos orietur·iii-
v. qaſalech ſed hec doctrina non eſt
ſʒ legẽ moyſi· vi.qi.infamesibi ꝗ ↄtraĩ
nocentes. 2c· xl vi.di.6. ecce·ec de homi.ſi
cut.5Silli uero-Vnde iudexæ cautus nõ de
bet talibus cõfabulatiomibus aurẽ porri

4
gere· Immo qð in aure audit᷑ Abelpecht
ce recitarene in finiſtrã incidat ſuſpitiõz
ex·de heret ĩc cum ex iniuncto. ꝓpe prĩ
cipium-

Vnc de exordiis et arengĩs ad
uocatorum diſſeramus:de diſ
putatione autẽ que fit ante ſẽ
tẽtiam 2 qualiter iudeæ in au
diedis allegationibus ſe hebit dicetur /.
de diſput᷑aduoc ·5fi,2 per totuzʒ In hoc
igitur.S·hoc ordine ꝓcedemus nam
Primo ante oĩa. 2c-quedã oratoruʒ cõ
mnunia uicia ꝓponem- ut patroni caruzʒ
ab illis cautius ſtudeãt pcauere.ſiłe·xa:v-⸗
di:5·ał ea demum.ex de cri· fa. licet.
Secundo uero ibiſuppoſitis ĩgitur.c łꝗᷓ

——S

circa hoc breuiter ſupponemus. ¶ Ter

Ahsdes &£ι * caú1εα

Iiter in orãdo ſe habebunt-et de cautelis.

cio ĩbi ut. autem ꝛcde pfationib aduo

cati actoriĩs· Qumto ibi poſt hoc aut

2c. de pfationbò 2 reſponſionibt aduoca

di rei. ito ibi poſtmod uero.26. de
replicatõibus aduocati actort. extOo
ĩibi põt quoqʒ 2cde cõibus pfatõibo utrĩ
uſqʒ aduocati.¶ Septĩo ibi cũ aut.2c. S
pludiis quibo utut qn facta arenga ad fa
ctũ deſcendũt:¶ Octauo ibi ·porro in ꝓ
ceſſu.ac de pᷣfatipibo ꝗqbus uterqʒ aduo
catus in diuerſis articulis ĩudicii uti po-
deſt. (Ante omnia igitur ſciendum eſt
ſecundu egi.ſuo libello cart penult.
ꝙ ꝗHπ+⁄orators ſeu ꝓlocutores ab hõeſ
ta ꝓponẽdi cõſuetudine deuiãtes ſurgũt
cũ quodã faſtu ſeu ſuꝑſtitioſe ad loquẽ
dum geſtus dñabiles pcedentes abſter-
gunt faciẽ crines poſt aures refſormant
nares crebro Purgant et guttur Spe cu⸗
lantur manus· et propria circumſpiciunt
indumentacontra doctrinã traditã. S. 5.
prox·Vcum autẽ et ſe:et· xlvi:diſ.habz
Alii uero nũc terris celũ oculos eleuãt
nuc caput demittũt nunc crebra ſuſpiria
emittut:nunc frontẽ rugant nunc labia
ↄprimuntnunc ſuꝑcilia obducuntmãq
maxillis affigunt/2 al miranda cogitare
Emeditari.ac grãdia dciꝑe Ingenio multi
plici ſiłantes O quos ẽ ·ĩ · V · p hoc·ĩ for
ma noti ſũt.2 ĩ for̃a orator· ut ĩ· v. cuʒ
auũt ·2 ſe· et illud. Moelg eſt oracii ultra
prinſed fabula yſopi.xvil· · parturi-
ent mondes naſcet᷑ ridicul mus.et illud
ſenece · Stulta eſt et mime cõueniĩẽs litte
rato uiro occupatio exercendi lacertos et
dilatãdi Mirres. Fa ude qð ſcripſi et re
miſi:ne cłi· uł mo-c.i.ſuꝑ v.ornamẽtũ

S

/

— –

–

¶Nãõ nulli quoqʒ tuti inker ꝓcellas
quτ—εnauigates-Piclitatur in portu-
Kobuſte em ĩt᷑ ĩicia eloꝗ dcurrẽtes pqꝗ
ad ↄcluſiõis metã ꝑuẽiãt ðficiũt ĩprudex
cõt᷑ quos ẽ·xcviidi.c.i. V·ipᷣa enĩ ·xxiiii.
q ·i.non turbat᷑vii qĩ.: nouacian in fi⸗
de pe· ði · iĩi · młti bñ 2 di:iii · incalſum at
econtraquoſdã rubor int᷑loquẽdo arripii
2 tremula uoce loquũt᷑ quorũ tn timidu
iĩniciũ finis robuſt exornatpro ꝗ9 bfa

cit lð. Debile principiũ melior fortũa

ſequet᷑ 2· vii .q/i:ſuggeſtũ · ibi beatq ꝗ ꝑ
ſeuerauerit.2c2 de pe.di.i.apł's in fine-
Sunt etiã qui de ſola uod magnitudi
ne oↄfidentes Fulminãt 2 uociferant ꝓpo
nẽdo et boatu triũphali ꝓloquentes uo⸗
cis ſonoritate moliunt᷑ aures ad audiẽdũ
mulcerecõtra quos facit xcii-diC.ĩ· 2. ii·
2· C.· de fer̃.l.fi-ibi uox horrida quieſcat

„ .

2. V. q- ĩiii in loco ibi mitiſmma οboru

relatione ꝓferri.2c·2 ĩ. . uerumtame⸗

Alia quocq; plura decliatoꝝ uicia-pol

nt ex ſequentib 2 Pcedentibus colligi
led nõ cuncta:/¶ Modus igit᷑ ubiq; lau-
dandus eſt.iuxta illud. AMâ oratii-car iiis
eſt modus in rebo ſunt certi deniq;ʒ fĩ
nes. Quos ultra citraq; nequit ↄſiſter cer
tũ· In ꝓnunciatione itaq; excerceri debet
uocis a ſpiritus moderamẽ corꝑis:2 lin
ue motusut uerba nõ ſint ĩflata uł ele⸗
uata uł in faucibus frẽdẽcia nec uoci in
maniate reſonantia nec alpera frendẽti-
bus. up hiantibus labiis ꝓlata ſed preſſĩ
2 equaliter lenit᷑ clare ꝓnunciatanec Oo
ſtentatõis cã frangat᷑ oratio uex ꝓ locis
rebus et cau 2 tꝑibus oratõ diſpenſanda
eſt. nã alia ſimplicicate narrãda ſunt alia
auctoritate luadenda alia-indignatõe ðpᷣ
menda alia- uero mi᷑atione flectenda. ut
ſic 2 uox 2 oratio ſemꝑ ↄueniãt ſue cãe:
Reſta quoq; ſit facies nec labia detorquã
tur:nec ĩmoderatus hiarxusnec ſuppin
uultus.nec eiecti in terrã oculi nec inclia
ta ceruixnec eleuata-aut depſſa ſuꝑcilia
labia quoq; lambere uy'mordere turpe ẽ
porro ꝓferenda ſunt ſubmiſſa leniter ĩci
tata grauit᷑ inflexa uero moderate. Item
grãdia granditer ꝓferenda ſunt ꝑua ſub
tilitermediocria tꝑate- In paruis en cau
ſis nihil grande nihilq; ſublime dicenduʒ
eſt.ſed leni ac pedeſtri ᷣmone loquendũ-
In maioribo uero ubi de deo. uł hommuũ
ſalute referim plus magnificentie 2 ful
gor ẽ exhibenð · ¶ S
nis reb grãditer ẽ dicend-

In umma

tamen notandu eſt ꝙ hec ſunt que auda

ciam tribuũt porandi uidelicʒſciẽtia·po
tentia/eloquẽtia. libertas. gauchuũfauor-
et benignus auditex hiis cõtraria. F
hic decidit egi.qui pdicta cõtraria expri
eberre contrariũ opantur effec
tum.xliiidiſſit rector. ꝓpe princ·xxv-

di · pmũ ĩ fi.v·q.iiii ĩ loco.vi:q:ĩ ex me
ritoet ĩ· V· poſtmodum.¶ Suppoſitis

igit᷑ uiciis cõibus ꝑorantiũ dicend e t igi

turquałr gerere ſe debebuntet quidem
cum tẽpus loquẽdi aduenerit. ſurgat ad
uocat:quia ſtare debet qð dic ut.S.6.
xi. vcuzʒ aut: a aſcẽdat ſuꝑ ambonẽ ſeu
pulpitũ.ſeu locũ ubi ab homãbus uĩdeat᷑
ar · leixdiiqim.2 neminẽ otẽpnat ſed cun
Ctos reuereri uideat᷑ ut.ff. de poſtulã.li.
656.caſuʒ2. xvi. qiici · V. humãi· xlvi. di.
hoc hʒ.2 ſtet cũ oĩ grauitate qd plene dic
ut · S·5· Px · V. eſt aut demuũ extracto bi
reto ·ſeu caputio incipiat ñ proꝑe ut ex

ð excep.cũ uenerabiłcirca pri. iii. q/ iii.⸗7

ducielii:dic. uno·ñ ꝓpꝑe· ' ppoſter̃ · xxii

ii qĩnde illicita circa mediu:et.Cde tel

ta.·ppoſteri.non pᷣcipitanter:viq.ĩ.que-

ro in fi.C. ſi aduer.Fiſ.l.ĩ.et/xi.q.ĩiiſum
mopꝑe ii:qĩ:deus.de pe :Qiſ:iii int᷑ hec yr
cum:I. . uelox-non incõſiderate·v· q:v·
GSfi.non ſincopãdo uerba uel nimiũ trãſ
currendo-uel retractando-e& de celebra-

milſſa.dolentes de conſe:dil.niiretulerũt

ſed poſt paulã morã ut geſtu graui men
tis grauitatẽ oſtendat q dic ut ĩ pre /
cũ aut.plene quoq; ſuꝑ dicẽdis pri ðᷣlibe
retet monẽ ſuũ ponderet diligẽter/ꝗa
tempore ĩdi gẽꝗ ut aliꝗd maturius aga
lI.di:põderet.2 ſi arduum ſit negotiu.inci
piat ſc.In nomĩe:ñi·ꝛc ut.C.de of·pre.
Pre·af.in noĩeex de teſti:in noĩe.xxiii.
di. in noĩe,in prĩ In noĩe patta filn 2 ſpi

ritus ſancti:ut. lxxiii di: In nomine pris:

2 ad hoc facit.xxvi:q- ulł ñ obſᷣuett.2·ꝗ·
V · nõ liceatdeinde ſuppl cet iudici 2 alnis
aſtãtib ut benignã audiẽtiã ſibi preſtẽt
ff·de his que in teſta· delen ·l·pe· ·ꝗd er
So:in fi.5: ad qð ꝗdeʒ iudex tenet᷑ donec

nõ habeãt partes ꝗd ultra in queſtõe ꝓpo

nãt.ut.C.de of·preannone ſi quis ꝓpe·
et· xxx.q·v ĩudicantẽ. ff· de ofric. ꝓconſ-
nec quicꝗj. 6. circa. C· de off. uica:li·.a ci
cam.ĩ⸗ uel tali ad captãdũ · et· ĩ· V. ce-⸗
terũ· et exiam aſtantes utv·q in:in loco

perit enim ſermocuʒ benignus nõ p̃ſtat

auditus-luxta illud. Nemo inuito audi-
tori libenter refertut·vliq: iiex merito
et· ecꝗ·c.xxxii: ubi auditus non eſt. non
effundas ſermonem et in pred/c in loco ·

o⸗

cõmendałionĩ / ub.ĩ
pre·v· cum autẽ. Deinde acced ad
negotium princi Pale- ed Fmittat pfatio
nes aliquas buee et utiles ut.ĩ. dica ꝗbus
reddat iudicẽ beniuolum 2 attentum ne
quodãmõ quaſi in locis manibo uideatur
Puemire ad mẽſam· nam res noõ debet o'o
ſine prefatiõe ꝓcedere· udff·de ori·. iux·l·
.i. exemplo iuricõſulti qui aliqua de titu
li ſigmficatiõe premittit priꝗꝗꝙ iunt ꝑue
mat ad archana ut· ff.ſi· cer. pe.l.i· ꝓpõat
autẽ uerba dulciſſima ut ĩ pre ·V· ſut au
teʒ· nec turbet iudiceʒ uel ei auditoriuzʒ
ꝗa eratx cult iuſticie ſilẽtiũ ut ĩ pre· c ·ĩ
loco.¶ Item abſtiæzat a ſuꝑfluis: utff/d
offio· Prefec· pto-breuiteret. C.d.preci·
imp·offe.ĩſtrurnẽtoꝝ · C. de ap.l.fi G ·ĩ
refutatoriis ff· de auro-et.ar. l.pediculus
ydilabeo·f- · ut.ĩ poſ.legaſi is a quo··fi·2
. v.uel tali quecũq; nam mꝑtiloqo ſub
dit ex eo inꝗ nat ut.xlni .diſ. ſit rector-
circa fiet ſcdm auguſtinũ breuitas locu
tõis grãm parit 2 moleſtias ſimſtrãq; ſu
ſpitionẽ fugat- Immenſitas auteʒ ecõtra
ar·xviliq i.diffinimusin fi.2. 1. in for̃a
uł ſic a picturato. ꝓlixe et enim pfatiões
cõfuſionẽ inducũt 2 tedium generant ani
mis auditoꝝ ut ex in ꝓhemio decre · 5.
ſane.C.de no.C.opoſitio·/quibus.nec a
Iiqð ſuſfragiũ ↄferunt ut. C. de emanda.
Iuſti:collẽdis.2 pene nil iĩmenſuʒ bo-
nu. ut aut᷑ ut det᷑ ſit nucłi·queſitũ .in
prin.2 priſtianq·ĩ·xii. Gaudent dilucida
breuitate modermSit quoqʒ diſcretus ĩ
ſilentio:ne aut tacenda ꝓferat aut ꝓferẽ
da reticeſcat. nã cum quis ĩordinate loqꝗt᷑
errort uulnere audiẽtium corda feriucur
2 ſepe uirtus boꝝ ꝑditur cũ apud cor-
da audientiũ loquacitas incauta oportuĩ
tate leuigat᷑.2 auctorẽ ſuũ locitas coĩq
nat que Fuire auditoribus ad uſum ꝓfec
tus ignorat ut hec a alia legunt᷑.xlin:di-
ſit rec tor · Vboꝝ enĩ multitudo honeroſa
mhil honeſti hʒ in aut · de ref eren · ſacri
pal.circa prĩ.colłiii.Immo ẽ canonibus
inimica:ex de pben:ꝗa ĩcautũ · et de cłi.
ñ reſi·relatũ 2 meli eſt pauca idonea di-
cere ꝗᷓ multi ĩutilibo aures hominũ pᷣgra
uare.ut.C.de ueteri iur.enul.ata.ò.cõt᷑
riũ.Vn Oratiĩqcũ quid pᷣcipies eſto bre
uis.cõpendium quoq; ap ꝓbatur diſpen-
dio re ꝓbato:ut.exc · de· HRp.dilpendia. li.
vi:et de accuſa:qualiter.ii:in fin. et de re
iudi:abbate infi.li· vii nec enim uerborũ
multitudiede flecti põt.ut de cõdi.v.
n mediocrit᷑nec in multitud ne ſacrifici

Inſiſtat etiam iudi

5 5
orum ꝓpiciat᷑ t Kia vii- Rore 1
fi:2· 11. q-v.C-ii. 2 c ſcriptũ eſtquia α
ba unitatẽ inflant et uulnerant caritatẽ-
ut· xcix.Gi eccein fi ·. Vñ ñeſt opus uer
bis:quoruʒ null ſequitur effectus ut.C.
de dona·l.fi quia fides ueritatis boruzʒ
admĩcula nõ deſiderat ut.C. ſi ut ſe ab he
ret᷑.abſti · l.i.2 de hocS.ꝭ·Iam nuc. vſic.
caut th. ¶ Veruth quidam hac nõ at-
tendunt doctrinam · cũ enim ruſtici gar
rulitatem auctoritateʒ putent. utlvi⸗
diſtin· :i.ĩdcirco ratiois defectũ ſupplẽt
garrulitate clamola. u lentulo et ſa
lario ſat iſfaciant ſolo uẽto ut.ĩ. V. uel ita
notis26c· Nam ut ait Seneca. Imperito
rum eſt uociferare de longe · q tn ĩdcẽs
eſt. nam ut idẽ ſeneca dicit· AI. epi. lx.
fine · -Queéadmoduũ uiro ſapienti inceſ
ſus mbdeſtior cõuenit ita oratio pᷣſſa nõ
audax.S. V·ſũt etiam.et·S··prox. ip̃⸗
cipuetamen hoꝝ fatuitas inſapiẽtũ au-
dacia cõfutatur. Coram ꝗbus imperĩtq
matheſeos aduerſ mathematicos diſpu
tas riſui patz:ſicut ignoras dogmata phi
loſopho aduerſ philoſophos certas · ut
xxxvii:diqui de menſanõ ergo ſir ꝓcax
loquax uł garrul qð dic ut.S· .· ꝓx· .
Itxe ſtandonã iudex bene faciĩet ſi talẽ ex
offõ ſuo excludat/tanꝗᷓ ſui auditorii tur
batorẽv.q:iini.in loco.2 arff.de his que
in teſtõ delen.l.iii.·pe.C.de iudiaut᷑iu
bẽq·ar.ↄt ꝙ paciet᷑ dicer ⁊ clamar̃᷑ aduoca
tos quãtu uolẽt.iilq:vii⸗i·tria · apd
gbem Al uideas miir gl J F.
offici· ꝓcon.nec quicꝗᷓ·.· circaet.S.ĩ pr
ct·xliii. dil:ſit rectornbi clama ne ceſſes-
26· cαα - V-iudicanté. ibi prebita pa-
cientia:ac.etx ibi nichil habet in qõne.2c.
Sed eſt mpdus in rebus ſũt certi deęniq;
es 2c. ll urrb:erg. Vmodu.
Item ſi aduocatus ptis alterius te ui-
deat᷑ al'atõibo ſuꝑare eũ prudet᷑ elude ut
S.· ĩiam nunc. v. ueruʒ ſi· ¶ Iem cautꝰ
ſit ut in cunctis allegationibus primo et

ultimo ualidiora ꝓponat argumẽta ut.
in. e: .· . porro· 6 Itẽ ñ certet ꝓbris ut

ga d. Mee Fi. . Itẽ oſulo

abſtineat a falſis ⁊ cauiloſis allegatõibus.

ut.ĩ.e·· fi · V. Itẽ caueat ¶ Iteʒ ꝓteſte
tur et ſub condit ione proponat/ ut·S·.
Iam nunc. V· ex pmiſſiset·ĩ. V. aduoca
tus igitur. ¶ Item caueat ne ex ſua pro

poſit ione capiatur in uerbĩis a quo garru

lus uix cauebit.ut in.e· V· caut tamẽ
Item ſi płes ſũt aduocati ſiy deliberẽt

O g 1eE d5 * eh Hl a4 Ceakbe

—

X8

—

H

.

—

quis 2 que prio ꝓponẽt· uł·e·§. V. porro⸗
Itẽ ordo poſtulãtium eſt a iudice ob
ſeruãdus· ut.rt· de off · ꝓconnec quicꝗ·.
obſeruareffide iudic:ꝗ prior- I amen ſi
pᷣm aduocat cepit orare ſuꝑ mĩma re E
cã et 7a uelit dicere de ardua uel magna
ſecũd prĩo audiet᷑ ar· C· teſta. manu-l-
fi.Sſi autẽ · Immo ꝗa per maiore qoneʒ
piudiciũ fit minori ut. iiq·xi. lciimli:.2

.lI. prius. .Vtaut ue hic et in pre· ꝭ.·P

miſim: eemplo ſubiciam-formas ali-
ques rudiũ gracia ãnectamus. ¶Aduo-
cat iĩgit᷑ actort incipiet ſic· POrma:
blãdiciis abſtinere philoſophicũ eſt tẽꝑa
mentũ in aut᷑qui mo:naef.ſuicirca me
diũ.conſtiti/colł.vii:adulationibus uero
uacare reprehenſibile utxlvidiſ. cleric
xx·Qiſ.Gl. ał. ea demuũ ꝓpe finem quia
nihil illo paſtore miſerius26. xXX11 di-
mhil conſidero cõpendiurn breuitatis. C.
& uiſtinia-C. confir-li-ad ueritatem illui
nandã admĩcula νοονρο bl&.ſi ut ſe
ab here· abſti-l.iĩ.et.ĩq-i marchiõ uſum
quottidiani in cau ap ꝓbo/C. de odi.ĩð·
incerti.2 re ꝓbo que ꝓponuũtur extrinſe-
cus 2 nil ad pᷣſentẽ ꝑtinet actum ueluti
arma uirumq; cano ff· de v· ob: que ex-
trinſecus/ultio me inſufficientẽ reputo

uelut neruaff.de poſtulã.l.i. ⸗ initiũ · ců

igitur etas deficiat ſciĩa ſi qua ẽ deliteſcat
et ſedens in medio:nõ curet adulatõibus
extolli ſeu laudibus ut in Pc· nĩhil et·xl
vi.di:ſunt nõnulli.his excuſatus eidẽ ſup
plico ut me benigne audiat ac ueniã tri-
buat ſi ad pᷣſens eus ↄmendationi ac aſtã
cium non inſiſto ut.S in prin-Duius- 6-E
ↄmendet eum ſi uelit ut.S· ꝓx· V deinde⸗
et.ĩ.· V.ſR.uꝑ tali ad iuſticiade ur̃a ĩgit᷑ li
cancia domine ad pſentẽ uenio queſtõnezʒ
que talis eſt ꝓponat ſiquidẽ factũ ꝑ hec
uerba.breuiter omemorare neceſſe eſt ꝙ
talis ↄtraxit.2c· ud.ff·de of·p/pre.lĩ. N·
i Fꝑ ſi?ia-2poſtea ius alleget ex q poſtu
la.prela.bone·iff·de iur codicilłꝰ ·quidaʒ
referunt e de ſponſa:de mulier.nã ex fa
cto ius orit᷑ utS. nunc tractem· ĩin fi-
uero ſemꝑ ſic adiciat.quelo igit᷑ domine
ꝙ; intret poſtulatio mea in ↄſpectu tuo a
ſcom eloquiũ tuum eripe meut ĩ psprĩẽ
cper Fl ut· Sdixi :· Pxin prin ul

xxi.Octonariq- et iudica iudiciuʒ me
um et redime me ·2 ꝓpter eloquiuʒ tuũ
uiuifica me ut ĩ ps clamauiSi qd autẽ
p me ignorãcia ſeu ĩcuria obliuiõe obmiſ
ſuʒ extiterit ſupplico ut hoc ſuppleat di

time col-et ⸗ qd ſtatĩ allegat᷑ eſt·

ſcretio ĩudicantC. u᷑ que deſunł aduo.
parĩudex Iu.lumca.2 in pre:decre.bõe.
2. Xxviii · di-priuſꝗᷓ· ff.de iud nec quicꝗᷓ.
multas alias for̃as uide·ĩ · Vſic.põt quoqʒ

Poſt hoc autẽ ſurgat rei aduocat licen

cia a iudice humiht᷑ petita-et grauitateʒ
fuet quã diximus. S· 6: p cum aute-
2 ea que·S. in prin:huiq/ò:ſunt deſcripta-
demũ incipiat aduocatũ actori omendare
uł etiã rephendere ſub quodã honeſtatis
colore que dic ut.S..ĩã nunc.a.·ĩipatebit
Dicens ſic POrma: Sapiẽs qui paulo añ
porauit ut cũ eius pace loquar cernẽtuz
ſine arena uł arenam ſine cemẽto ligauit
ut.læxxvidiſ-facientt animũ ueſtruũ a aſ
tanti um uerborũ ſepe refricata mult᷑itu
dine nimiuʒ aggrauando utS. deinòᷣ·
Vnde cũ ſciam ueſtrã prudẽt nolle c

ꝓſperariſʒ morib paucis utar ut.xcix

diecce:ur̃e ac aſtantibus ↄmendatõni de
ur̃a licentia ſuꝑſedens Siquidẽ ꝑtis adꝰx
ſe patronus euident᷑ cam fouet iniquam-
cur eã uerbis releuare conat᷑ cũ ueritatis
beneficio nõ iuuet᷑.qð in fi:luce clariq ap
parebit.nã ueritas uincit ualet et inuale
ſcit·ut.viii.di:oſuetudo:nec ſtare põt qð
caret pᷣſidio ueritatis ĩmo qð rõne carʒ ex
tirpandũ eſt. lxviii · di: cor epiet ubi non
eſt fũdamẽtũ nullũ boni oꝑis ſuꝑeſt edi
ficiũ ut ex de pᷣbi.nõ bapti.c.ĩn.ct.i.q·
ĩ:cũ paulus:uerũtarnẽ ſibi nõ poterit ĩpu
dari cũ ſit uicium materie nõ artific ſt.
locl· Itẽ querit᷑.·ſi geminaffadð·l.acꝗł.
ſi ſeruus/S·ſi calicẽ · et· ĩ.· V· ad oẽs.dilige-
ciã enĩ etiã ↄtra rõ nẽ adhibet ut uidetis
ff·de of · Pſi.illicitas·ꝭ·ſicut/ex de homi.
tua.Quelo igit᷑ qñe.ut nõ vbo folia ſʒ
uer ĩtatis rõnem cõſideretis ut.i.q ĩ mar
chion:ꝗa ſicut aĩa pfert᷑ corꝑi ſic ſnĩa uer
bis· ut·xxviiidi.ſedulo/et qm ĩiuri ac ra
tioni initor aperiã in ꝑaboł os meuũloqr
ꝓpoſitiões ab ĩitõ ut ĩ ps.lxviiprĩo emʒ

ſub opendio his que ꝑs altera ad ſuã ꝓpo

ſuit intentionẽ fundadã Reſpõdebo.ſcdo
ꝓponã ea ꝓpter que ꝑs mea ẽ ĩ caſu abſo
lutõiset altera eſt ei ad intereſſe /ac in li
tis ſumptibus odempnãda ff·de ĩudiæuʒ
quẽ temere· C.e· ꝓperandũ.ex de dolo et
cõtu.finẽ uł fic· FOrma⸗Sapiĩẽs nunqᷓ in
anis eſt ſʒ ſempꝑ ĩ ſe Pns amctu prudẽtie
qui põt dicere. Induebã ĩuſticiã et ĩudici
um ueſtiebã. Sane dm talis uere ſapiens
eſt · Quẽ ſcĩe fulgor et diſcretõis uirt ex
ornãt · qʒ qm homo eſt decipi potuit.2 ad
credulitatẽ ꝑtrahi falſitat is quia filii ho
minuz mendaces ſunt.in ſtateris ·et ſe ad

he

ĩuĩcẽ decipĩunt᷑ cãrum merit᷑a occultãtes
de pe · di ·ij· ſapiens·2· i. in forma ſunt non
nulli.2· S. ·nunc tractemus. in prin ta
li pfatiõe reus utat᷑. EOrma:¶ Human
aures talia ba indicat qualia foris lonãt
utd.xxiiq·v·humãe· Ideo nãq; inſtituta
ſunt· ut ꝑ ea quiſq; in alteri noticiã ſuas
ꝓferat cognitões· nõ ut ſe eis hormmiẽs fal

lãt · ut · e · c· q·ii.inſtitutũ · Reuerẽd qñe ſi

aurẽ credulitatis his que corã uobis colo
rate ſunt ꝓpoſita pᷣberetis.tãto magiĩs de
uobis mirarerquãto uos noſco udriuſq;
ĩun ꝑitia ppolere. ex de diuor · ꝗto· Geiĩ:2
in negociis cautũ eſſc· ut · xxiii · di ·ꝗ epil
cop·in prĩ · Sed ſcio ꝙ a paleis nouiſtis
grana detegere· ut.ff.de acqre·do adeo·
5§cum quis· et ibiaut ſpici tuis26c· 2 iii
q:iibi multi uelut in meſſeut palea2c
2 de cõdi.v.diſcipulos. Vnde coloreʒ
borum nõ attendtis-ſed rei ueritatẽ que
nõ cõſiſtit ſolum in cõtentõe ſᷣmonis po-
cius inquirettut·xx1. di-omneʒ um-:
palea eſt.quo fcõ umbrã ſolã imaginariã
omĩ quidẽ affectu uacuã in eis poteritis
reꝑirececevVii-di-unio.e de cõſue· ꝗtoio
ratoriq; aperte dicetis.· Recede · recede· lo
quela tua nõ illumĩat cecũ.nõ ſanat egro
tum.nec tuet᷑ cliẽtulũ Sed ĩpugnat.xlv
direcedite. nee ꝓpter eius paleã areã ur̃e
rectitudis relinquetis ut·xeiii.qvi · c·
ĩ· Immo ſecernentes uẽtilabro recti iudi
cii granũ ueſtrum ab eius paleis ut in p⸗
c.multi.In finali ei dicetis calculoqð pa
lea eſt palea ẽ· ut.xxxii.q:iiii·recurrat ·ĩ·
fi:uidebuntqʒ recti et letabunt᷑ et omĩs ĩ
iquitas oppilabit os ſuuʒ ut in ps. C· vi⸗
uł tali. EOrma. Callida ꝗdes ac mul

tipliei argumentatoe-ius noſtru ꝑs alte-
ra offerre ↄtenditita ut ſi fides vbis ad

hibeatur. nõ uerba ꝓ uerbis· Sʒ res repor

tarec ꝓ bis · ſed deo ꝓpicio ſi vba deð
runt. vVba etiam reportabunt hec legunt᷑
xiii·q:i.·ad hec callicalicet ergo ꝑ aduo
catũ partis alłerius multa 2 latis elegant᷑
ſint ꝓpoſita2 auctoritas me moueat ꝓ
ponẽtis a ĩure nõ tñ diſſencio .nã 2 ſi auc
toritas tuberonis excellens fuerit tñ iun
cõſult ꝓpter hoc a mone nõ diſſentit.
ff. de ſuppł. lega.labeo· Et quideʒ partis
aduerſe·c· ut.S/ĩ forma-lapiens.·¶ Vx
ĩta.EOrmanoti ſunt uobis qñe ĩ udex .
uentos de theſaurꝭ ſuis ꝓducunt.nubeſqʒ;
ab extremo terre educuntXut in ps · C.xe
xiiii · xxiĩii: qi.nõ afferam · apiunt nãq;
fondes ſcie.qui cum nõ habeãt aquã doc-
drine· ꝓmittut ymbrẽ uelut nubes ꝓphe

192 &

kice·et turbinĩbus exagiĩtãtur menda cĩo
rum loquunt᷑ grãdia 2 totus ſᷣmo eoꝝ fal
ſitas eſt· ut de pe·di.nſi eni inquit ultra
mediũ. v· hii ſunt fortes· et.ii.qvii.ſecu
ti ſunt · ad fi. cõtra illud. Nolite multipli
care loqui ſublimia gloriãtes ut in Cati
co.Exultauit. Mn1q- umpta de-ĩ-Ke. i.c-
ueniẽtes nãq; in altitudinẽ mart tem
ſtas demerſit eos ut in p̃s: lxxiii.poſue
runt enĩ ſecundũ ꝓphetã · Mendaciu ſpẽ
ſuã.2 in mendacium opis ſperauerũt. C.
de lan crrnieee der axł eſt ſub.l.in
ter claras.et habet᷑ yſaxxviii· · Vñn ꝗa
ut ait Ouidius · Nullum tꝑ fuit nobis
moroſum in fabulis cõficiendis.2. q·i.
ii.in loco· in prĩ·et ar.ad hoc· xxvVii. diſ-
C:i.2. ii.2. C. legim·2.· xxvjĩiq vinec mirũ
in prĩi.ii.collũp.. his ĩgit᷑quia ꝑ oblec-
tamenta fabulax mens incitat᷑ ad incenti
ua libidinũ · ut.ei.cideo⸗Idcirco fabuł
ex aduerſo ꝓpoſittquia pondere carent.
nec cãm tangunt non ꝓpoſui reſpondere
ſed deſcendã ad ea que ad cãm faciuntet
que clientulu meu iuuẽt ff· de v.ob.que
exdrinſec·. ¶ Vel ita.FOrmaNihil oĩ

no reſpondere ꝓpoſitis auditoꝝ gr̃a utile

nõ uidet᷑· ne forte credar reſ ponſiois penu
ria declinare certamẽ2 ne in auditoꝝ ani
mis cõtrariꝗ nr̃m quiſꝗᷓ credulitatis ſcru
pulus relinquat᷑ ut·xliii:di- in mandatis-
i fi· idcirco his que ſũt ex ad vſo ꝓpoſita
lIicet pondere careãt · nec ad rem faciãt re
ſpondere intendo· 2 primo ad hoc qð priq
dixit.2c ·2 Fua modum in reſponſionib
quẽ dixi ·S. ·poſt hocin fi.2 quẽ ponit
gracian ·xiiiq.i:acd hoc callida:2 papa
ex de V.ſig· abbate2 de re iudi.abbate-
ſane:2 de oceſ pquia cunctisli · viet in
multis aliis a aug·xviiiq i· ſicut enã ne

q;· ¶ Velita · POrma Sunt nõnulliqui

dum eſtimari ebetes nolũt· ſepe ſe in qui
buſdam inquiſitõibo ploꝗᷓ expediat exer
centes ex mimia ſubtilitate fallunt᷑. Sub
tilitas enĩ ĩmoderata dum pl ꝗᷓ decet exæ
ercet᷑ actionis ſue rectitudinẽ ipᷣa ofũdit
xlixdihĩc etenĩ.circa prĩ· v.ꝑuo auteʒ.
2· . naſ eteniʒ.· hos ĩgit᷑ talis dom qui
Paulo ante ꝓpoſuit irmitatus/uolauit ſu⸗
per pẽnas uentoꝝ ut in ps.xvii. oculos ſu
os trans celum leuãs · 2 ultra ꝓfundũ ter
rarũ 2 abiſſi qddam inane dernergens ut
xxxvii-di-nonne-2 ſtateras doloſas.nõ ju
ris attulit quib nõ rõnisſed uoluntatis
arbitrio qð uoluit appendit. ut.xxiiii.q-
iĩ.nõ afferamus.poſuitqʒ os ſuuʒ ſuꝑ celũ
hgua tranſeunde ſuper terrã ut.xxi ·di · .

— 1e .
cνν arr 0 tu ſ⸗

„
*

tantũa in s· lxxiinõ attendẽs · ꝙ cĩto ſe

pe ruit qui ſuꝑ aſtra uolat nõ attendens-

etiã ꝙ contractus de quo agit᷑ ſir bone fi
deĩi.a ubi bona fide agit᷑ nõ eſt de iurt api
cibus diſputandũ.ff·. man ſi fideiuſſor·S·

quedam. a ꝙ ſubtilitas nimia in iure ?
baur aperte ut ex· de iudi:dilecti · ergo

huiqmodi ambagibus re ꝓbatis ut.C. de

cõpen · l. fi· ad ea que de facto tetigit 2 de

iure ſic ſub epilogo Rñdeo dixit enĩ. 2c.
Qedhiater Bum lalet icales
argumentato eſt ſic dicas. EOrma locu-
cio ſcripturarum fm cuiolibet ſcientie ꝓ

prietatem accipienda eſt· hʒ enim omms
ſciencia quedam ꝓprie locutõnis genera-

que cũ in aliam tranſferunt᷑ uidentur ab

ſurda.ut.xxxvyii-di-locutio Palea e ora-
tor ille quem audiſtis omnẽ uim inuẽto
rum ſuorũ in dyaletica poſuit: que ſcðim
philoſophuzʒ no hʒ uim oſtruendi- ſʒ ſtu

dium deſtruẽdi - Sed nec in ea placuit de

us.p.2 fi.2 ſpi.ſ. ut. e·di omnẽ palea eſt·
ſine quibus nullũ boni oꝑis ſuꝑeſt edifici
um ut.ĩ.q/ĩ.cum paul:Qyaleticoꝝ enim
tedicule fantalmata ſunt 2 imagines que
ciĩto ꝑeunt a ſoluuntur utedie unio ·2 e
orum garrulitas:2 argumenta ſophiſtica
re ꝓbantur utedi.ꝭ⸗hinc etia cum ꝑ ea
ſepe uiri eccleſiaſtici opprimant᷑ ut · xxii

ii: q.iii tranſferũt. ¶Vel ſi allegauerit

poetas.Dicas ſic Fc rma-Orator ille que
audiſtis amatoria bucolidoy uum ſeu
uirgilni uel ouidi in ſue aſſertionis teſti
monium allegauit nõ attendẽs ꝙ; per fig

menta poetaꝝ mens excitatur ad incenti

ua uicioꝝ ut.e di. ideo:quare meret᷑ cor-
ripi.ſicut et Ier. ob hoc ab angelo eſt cor

reptus ut.e:di.legim CVI ſic ſi natu-
rales hibros induxit. 2 rmma⸗Orator il-
le phiſicus ? naturalis ꝑſcrutator qui nẽ
pe oculos trans celum leuauit et ultra
ꝓfundũ terrarum a abiſſi qddam ĩane de
merſit ocioſis philoſophoꝰ⸗ ſubtilitatib
ſe inuolues-cur inuamtate ſenſ 2 mentis
obſcuritatẽ laplus eſt.ute.di·nõne ex · c⸗
ettnn ee⸗ eſt. C Vel fic ſi induxit

multos vſus. FOrmaOrator ille quem
audiſtis iam bene feruet ꝗq magnam me
troꝝ multitudinẽ cõgerit a diſtĩguit ut
ibidem Vel ſi dixit de Geometria- ue l a
ſtronomia uel ariſmetrica uel muſica.
uel medicina- uel gramatica et buiul-

modi:dicas ꝙ licet ueritatem habeant. i

tamen ſunt ſcĩe pĩetatis:ut.e ·diſ ·ſi quis
gramaticaʒ . Immo deſpecta ſunt2 in de
ſuetudinem abierunt/quia in errorẽ mit

kunt᷑ ułæ. di·5 hinc etiã.2 7i: ii. bis
ita.in fi.2 legunt᷑ ut repudient᷑ub.e.di.le
gimus· Vel ſic ſi dputat de iurib bo

rum ꝓut faciunt ſepe dyaletici et grama

tici· FOrma- Orator ille quẽ audiſtis ac

curate de borum iuribus diſputauit ñ

attendens ꝙ indignum ualde eſt· ꝙ iuris
Iciencia regulis ſubiaceat priſciami. ut.e-

diindignum. Nã dum borũ ꝓp rietas

attenditur ſenſ ueritati ãmittit ut ex

v: ſig· ꝓpterea2 uerboꝝ diſputatio ꝑtia

cibus eſt relinquẽda/ſecũdum tulliũ. cu
rioſs qui de his de quibus nõ expedit fa
cile diſputant ut ex de re iudi:abbate ſa

cõcludat ſic.fed certe excuſari meret᷑.nam
nõ uoluntate ſed pociꝗ grauiſſima neceſ

ſitate ꝓpter inopiã uidelicet iun et rõis
noſcit᷑ id feciſſe ut.xxxvjĩidiqui q men
ſa. ĩin Ffi:et·ci .et·x.iſi in adiutor ĩuj.
oſtmodi uero ſurgat aduc
dargut et dicat ſic· POrma. Nemo reẽ
ꝑſonã rephenſort ſuſcipit:mſi qui ſins ac-
tibus errata cõdempnat lxxxidi-nerno-

Seneca quioq; uir eruditiſſimq 2 lul. ut

Inſti:de fideicõhere.·2 in neronis ait
Si tibiipi nõ imꝑaſti ut taceres .quomõ
ab alio ſilenciũ exigis. Et in canone dicit᷑
qua libertate potes alios corripere. dũ ta
cite tibi reſpondeas eadẽ que corrigis cõ
miſiſſe· naz male caſtigat quem ſua culpa
ligat .xxv.ĩC.Fiet· xxvl.di una· xeli
i.ci.S·qd ergoiii.qvii:gquod ergo. ñ
ille dilataui ſuper me os ſuũ ut in ps x
Aliii-2 uiſus eſt ſermonem meum redar
guerede prolixitate uł inꝑtinẽcia.' ni-
mia ſubtilitate· ſʒ ſi tacuiſſet/philoſoph
fuiſſet ſicut dicit oratius de quodam mi
nus bonos vſus conficiente- prius enim

debuit a ſe repellerequod in alio uiderat
reprehenſibile nam iudicandus alium iu
dicans ſeipſum condempnat ut de pedi.·

Vi.C.iĩ. Vſi·iudicans.et ſeet.xldi:multi.
2 prius debuit de ſuo trabem ꝗ feſtucaʒ
de oculo educere alieno.ut.iii:qvii:.qd
teſtaturper me etenim ſufficienter que
circa factu et ius conueniunt tacta ſunt
quibus nondum reſponſum extitit ex ad

uerſo-xliii- di in mandatis-in fi-2· Xiii

qiiii:nabuchodõlor.G:iĩ· Iple uero quod
intellexit retulit ſed quia non bene intel
lexit.nõ bene retulitnec decenter· ut · xx
vi·q· v· nec mirum vſus finem ꝑ unã col
lump· v·quod intellexit/2c̃· Immo diſci
plina meã odiuit et ſermones meos r̃tror
ſum proiecit· ut in pe.xlix. Nõ attẽdens

—

— rren

12

Xiqiii.eorum

illud Salomonis. Priꝗ intellige Et tunc
increpa priu ſꝗᷓ ſcrutert non rephendas
.ad litteram nõ habe
us.ſed conuenit quod habetur eccł.i-
5 Vnde plano fateor ꝙ; uicium animiẽ
indignis· et nõ intelligentibo ſciencie ſeci
ta uulgare ut. xliii· di·fi quia nõ ſunt
ꝓiciẽde margarite ante porcos udedi · ĩ
mãdati.2.· xi qini·nolite· ꝓpe fi.ĩmo opo

tet eum qui rudes alloquitur eorum ĩge

nio ſe aptare et uerbi ordinẽ pro audien-
cium capacitate dirigere · ut·viii.qĩ opõ
tet.cum igitur ille nondum ſufficienter
militauerit ſcolaſticis diſciplinis · ut ex
de elec·boneii.· Riĩ.cum oporteat in tali
bus prius animas et poſtmodum lIiguas
fieri eruditas ut in ꝓhemio ff· Sillud ue
ro ſatis Idcirco adhuc donatuʒ ſectetur
2 ad hoſtiuʒ uigilet priſciani ut. xs*α
di:- ꝓum multa:exdra de etate et quali:c-
re ita. FOrma-Sicut ait boecius
tot lunt artis hoſtes quot ĩignorantes .O
rador ille quem audiſtis uiſus ẽ me redar
Zuereeo ꝙ aliqua dicta philoſophoꝝ uel
poetarum uł gentiliũ inſerui dictis me
is· ſed certe co ip̃ᷣo ꝙ hoc uituperatſe illa
ignorare demõſtrat nam uituperatio ar
tis teſtis eſt ĩignorancie et ſcᷣm Iero ne
mo bene ĩudicat qð ignorat 2 ar· xi·q- iii⸗
eorumnon eni malum eſt ab his exẽpla
ſumerealioquin Moyſles et daniel ſapiẽ
cia 2 litteris egiptiorum et caldeorum ñ
paterentur erudiri: nec paulus aliquot?
ſus poetarum ſuis Kr. a ſcripturĩis ut
xVildicurbat. Mâ ubi ſatis de hoc-.
nec Ier:de cõdiv.nunꝗᷓ· nec aug · xx
vi.qv:nec mirumnec iurtconſultus.ff.
de reꝝ di.in tantum. in fi. ibi cenotrophi
um· c. et inſti :de cõtrahen/emp· ꝭ⸗preci
um nec yſið· extra de Vboſigmforus.S.
lis autem nec Inno-iĩin. de iureiurã-quex
admodum.nec damiel annanias miſael er

azariasdoctrinam babiloniorum didicii

ſent ſi id peccarum eſſe ſciuiſſent ut:xxe
vii:di:qui de menſanon ergo abſurduʒ ẽ
ſiquis aliquid ex eruditione cõmuni ac li
beralibus ſtudiisque forte in puericia at
tigitx ad aſſertionem ſue ꝓpoſitionis edi-
cat.ut.xx vviidirelatum-in fi:unde ſi ta
cuiſſet philoſophus f uiſſet · Vel ſic·
Orma.Sicut ait ſen
dionum · c· ii· Creſcere ex mea ꝓpoſuit in
uidia homo qui ſe melius ĩactar ꝗᷓ defen
dere poteſt · Orator ille cum ſe nequiret
deſendere in meã depreſſionẽ uoluit ſe ia
ctare nõ attendens ꝙ omnis ĩactancia a

à libro exclanma

122
bonis eſt moribus aliena ut.vĩ/q:ĩ imita
re-iĩgnorans etiã regulam ueritatis/qua ꝓp
biberetur quie cõmendandi ſui cã dicere
quo minor alius fit ut xiq: ii ſi quis ue
ro quĩimmo arrogãtia tento nimia neſci
uĩit humiliter ꝓferre que diæit ſed oran-
do in quodam ſibi uidebatur culmine re
ſidere aſtantes ut lõge.ĩſe poſitos · uelut
in Ima cõſpiciendo utxlvi·di:habet hic
ꝓprium n atxtendẽs eti illud eccle·xx1-
ca. Importune noli extolli in ſapiẽtia tua

qui enim poſtulat alium contempnere n

debet ut·S.in prin.S·ſed caueat. Naʒ ꝗto

gradus altior tanto caſus grauior· argde
pe·di.ii:pri. ipii et.i ctcueri⸗ G Vel
ſc.

c
QAne Ous laudem meã ne tacuert
quia os peccatoris et doloſi ſuper me aꝑ
tum eſt.locus eſt aduerſuʒ me lingua do
loſa et Fᷣmonibus circumdedit meet ex-

ESrn me gratis.2c· ut in Ps Cvin.

Vꝑſic.FPOrma uerba mea auribo ꝑci
pe domine intellige clamorem meuʒ ·c.
tnn autem audietur patrõ
rei uolens ĩterum replicare-dixi.Sc h . V.·

ceterum. ¶Doteſt quoq; utriuſq; par
tis aduocatus ſequentibus uti prefationi
bus et primo ſic: FOrma: Quia fides ue-
ritatis uerborum2c. V. deindeet ipe le-
giſſator captiones et ſuperfluitates uer-
borum excludit ut.C:quiadmitad bo-
Poſſ/poſſ:uerborum:et extra in proheĩo
decre:s/ſane:C.de no⸗.cõpoſiquibo-
