bas et omnes monachi conſtituerunt bñ

eſt argu. ffde procuratoribus filius in

prĩci.f· ꝙ cuiuſq; umino-nulli W· ꝙ

mmelius ſit eos pariter facere allegatur lex

ii.ff·ſo.ma.ſed uber primus ubi ſupra di

cit per eadem iura primã formamlegitti
mã ſed ſecundã adrniſſã. ..- Si uero dica
tur abbas cum conſilio monachoruũ. ab
bas et monachi fecerunt uel poteſtas de
conſilio conſiliariorum nec illorum noia
lunt expᷣſſaaliud eſt· quia hoc poteſt ue

rum eſſe etiã ſi tantum duo monachi fui
ſſentet nõ due ꝑtesff. qui ſatieda co.int᷑

omnesf-.de uſuf.acre.l.i.f- ſi ſerui- uen-

ſi quando 9·. M. ad idem ff. de. V· ſfig in
ter illam Gfi.de manu teſtal. libertas
§ ult · que ☛ [uper regula

pluralis in vi· e Sed et ſi inſtrumẽtum

dicat abbas cum omnibus monachis ĩtel
ligitur de preſentibus. ut in.preconcor-

unde non uidetur ſufficere ſecundu- uber.

cum abſentes uocandi ſint ſi commode fi

eri poteſt· utex· de elec. ꝙ ſicut · C. P.· x.
de leg · l.fi.licet ſit cõtra.x.q.ii.hoc ĩus/i
cat ergo abbas cum duabus partibs ·26
et erit melius ſi nomina ſpecificet· Mad
hoc C.deepiau.aut:preſides et ꝗ teſta.
fa.polſ·hac conſultiſſima in pin
ð albo.ſcri ·l.i.et.C· de rebo ci uenſi que

Hereditati. et in prel. C. de legiet ad hic

quod eſt infra.quid ſi in aliquo AäHtäui
de quod ibi dicã Sed quid ſi obmi
ſiſti ante litis cont·hanc excep· de duab
pꝑtibus ſeu maiori parte· nõ uidet᷑ ꝙ poſt
poſſis redire ad ea quia eſt dilatoria ex.-
dereiĩudi:inter monaſteriũet quia ex to
to non eſt uera:quia ſaltem aliquorũ erat
ſindicus quo ad quos ualebat ſindicatus:
C.de ꝓcurita demum.ff·dele· ii cũ filiq
G§:iiiar· contra quia non intelligitur hre
mãdatum qui non habet integru·ff.ð edẽ
do·l.i.&·fi:de tranſaccum hii.Sſi pretor
ex·de tranſac.c.ii:ixĩiſi ad ſacras.ſo-di⸗
cunt quichi. uber · de boubi S. ſi
ſuſcipis onus ꝓbandiaudieris poſt liteʒ
conteſ.G.de ꝓcurt Iicʒalii cõtra. To.
de deo ubi ſupra. per predecre- inter
mo.Bal.dic ꝙ excipiẽti contra tenorem
inſtri incubic ꝓbatio- Si aut tenor inſtr̃i.

non ſjgnificat de duabus ꝑtibnon incũ.

bit ꝓbatio excipienti ſed ſindico uide.nõ
cC.de contrabẽet ↄmitſtip· l. optirnã ꝑ
Iac. de are · et
haper bar
opponatur ꝙ non fuerunt due partes
maior pars et aduerſarius dicit ꝙ non fu
erunt plures in uniuerſitate:quis ꝓbabit

ut ff

yet in. l qa Cor. F. re. ra-
Sed ſi ante litis cõteſ.

r

—

4 —

tr. 14 4. c. .

N

ð

cuʒ uderq; negeł᷑ eè uidet᷑ ꝙ is ꝗ excipĩt.
tum quia ola pſumũtur ſollépriter acta
tum ꝗa in ſua negatione ineſ t ĩplicatio-
utff· de V·obligatioe ſciendũ extra de re
nunci ſuper hoc ſtde proba.ĩin executio
ne exdra. etertio· et de preſumpilludni-
ſi ſt preſumptio contra oſtituẽtes· ꝙ cõ
ſueuerunt eſſe plures arexdra de ſindico
c.unico. aln dicũt ꝙ qui oſtendit ſindica
tum debet probare ſollempniter affuiſſe
ff·de publiq. quecũcũqʒ in fi:nec obſtat
qð alter excipit negãdo/C.de nõ·nu·peſR
ex cautione. iudex tamẽ bene faciet
et uber· pred icebat ꝙ ſic faceret ſi iudex
eſſet· · Si utrumq; ad probandum ad-
mittat et ex officio ueritatẽ ĩꝗrat· xν..
q ult.iudicantemextra de offi:dele ſuꝑ
queſtionũ:ꝭ. intentionis fine ut parcat
laborihus partium et expenſis ut e· ti· cũ
te. uid ſi pater habens plures filios
facit ſindicum ſeu procuratorem pro ſe
et pro ĩpſis Rndeo· ſi ſunt emancipati.E
malores. xxv an-nomina eorum debent
eſſe ꝓcuratione expreſſa.ſi minores ſũt
ſufficit conſcientia paterna.ff.ð procur

ſgpurnf.de muet hone-ad rempublicaʒ

Dicebat uberpecclefia tarnẽ hoc ñ
tenet intellige ꝙ minoresdevnon habe
ant uocem cde emancipatis ꝗ habent
pardem ſufficientem non eſt queſtio:ꝗqa
non uocantur ad procuratõneʒ patris ff.
de admirerum ad ci:perti. l.·6.i. C. de
cu·l.v.ft·de minort cu mandato:clerici
autem omnes uocatur ita maiores et mi
nores — debuiſſet ſed ſic po
ſuit Ioet intellige ut ſequitur uel dic ꝙ;
loquitur de maioribus.lxxqui ſecunduz

leges non admittuntur.ff·de curi.l.nõ ta

tuʒ.iĩ.edii⸗Nñquos canon admittit. F.

quia canones nõ diſtinguunt ſecũdũ Io.

de deo extra de elec·cum in cũctis· de his
que fi a maioparca.cũ ĩ cunctiſ.C.ð de
cuxt.liiiiiff.e/l.v.f.ð hiis qui ſuis E ali-
iuriſunt filius:ad trebeł-narmn qd atti
net.C.de excu.tu.onera. dic q; ĩpuberes
non uocabundur qui non poſſunt ſapien
xum iura tractareC. de teſta.mili.l- fi-
extra de eta/et quali.ex rat iõe ubi & hoc
extra de preben.ſuper inordinata.
patet de elecex eo ꝙli·vi · · C QOuis
defendet filiam in ſponſalibuset an ipſa
uel eius pater conſtituet procuratorem
2 quid iunt ſitde ᷣ nõſecũdũ papam eꝰ
e procurt accedẽs. ſed queritur utrũ

aPader agens pro filio uł filia tenet᷑ ſatiſda
,2 Te g ille ratuz habeat- Bo-ſi talis eſt cau

t.

17 „
ſa quã pr põt ĩuito filio uel filia tractare
uel rmitter̃ nõ tenetur cauer.ſi uero no
poteſt remitter·puta quia uilis eſt 2 fili
us cui ĩiuria irrogata eſt probus eſt tuc
tenet᷑ cauere· f·d iniuxtſʒ ſi unuis· Ofilio
et uideff· rem raha.ſi ſine iudice·.·fi ſe
cundum uind. Ænäι1â in pre:decre- accedes
materia legis ul.Cde boque li : i. - ubi
autem in prima glo. format᷑ hec queſtio
de qua etiam nõ: in.lſi filius.ff. qui ſatil-
co.hec dixi.quia unus reſtringit hic au-
ctor hanc queſtionem.ſ.ad caſuʒ imurie
filio irrogate de qua uide irfra de imun-
5§· i · ad fi. v·ſed nunquĩid nocetſed genera
lius de queſtione ubi ſupra 2 aliquid per
dynum in regula. ratum quis-li. vi- ante
fi.plenius per cy· ĩ pre·- ubi autem2 ad
huc plenius ibi per ſymo: uincen:qu ad
partem ꝙ ſatildare teneatur inducit ꝙ ĩ
ter perſonas comiunctas enumeratur que
ſine mandato admittuntur ſed cauent de
rato·ff. de procurſed 2 hee: et de hoc ſu
pra de coniuncta perſona- Item uidetur
expreſſum ff· de caſtren.pecu.l.ex caſtrẽ
ſi in fifr.ſolu.mal.ii ·.ĩ fi:2· l- ili et:l.ſi cu
dotem:. 5b:ſi pater et de procunon ſoluʒ

6ſi de dote· ¶ In contrariuz tutoris au

Ctoritas inuenta eſt ad ſimilitudinem pa

trie poteſtatis C.de ſẽ. paſ.lFi:ſed tutor

non ſatiſdat de rato:Cde adrmitu. l.tuto
res.l.ergo nec pater: Item cum pater ſit
legittimus adminiſtrator in bomis fili-2
maxime in iudicuis ut ĩ prel. cum nõ ſo-
lIumet de bomattl.iergo filius non po
teſt non habere ratuʒ ne principis aucto
ritate decipiatur conuentus ut ibi ſolue
bat ꝙ; ſi pater uſumfructum habet ĩ bo
nis filii-de quibus eſt lis·d hus non ſatiſ
dat ð rato propter legittimã adminiſtra
tionem quã hẽt in illis: ut pater per leges
proꝰcio allegatas et ſic ut dictũ ẽ de tuto
reidem putat in illis ĩ quibo pater nõ hʒ
uſumfructumdumodo patri competat
exercicium actionis ff· de procurtinõ ſo-
lũ.5h·ſi pater. In hiis autem in quibus pa
ter nec habet uſufructuũ nec exerciciũ ac
tionis ſi noĩe fili agat tunc ſatiſdabit ut
coniũcta perſona et ſic proceditff de pro
curt· ſed et heeet de neggelſ.ſin aũt 2 ſic
procedet lex ex caſtrenſi.in fi:ſuꝑius alle
gata.et· e.C.liiii:in fi· ¶· uidimus de pa

tre agente quo ad cautionem de rato-ſecd

de patre defendẽte quo ad cautionem de
ĩudi.ſoluendo. Symo.ſe expediens:dixit
ꝙ; idem quod ſupra ſed dytenet in regu-
ratũ quis li vĩi. quod tenet glo· ĩn pre·.

ſed uber. de bona et lub dubio forte.-

ubi ꝙ ſi ut admĩſtrator ñ teneatur / ſ ut
ali teneatur pro primo dicto facit- quia
iurat tunc de calup· de hoc infra de iumt-
cał.·5.reſtat. ſed an pater. Irem cu ſolũ
teſtimonium patris eximat tutorem ab
onere ſatiſdandi ·C⸗ de epiiaude creatio-
nibus-inſti de ſatitu⸗ei/fortius releuan
dus eſt᷑ ipſe pater. Itẽ orphanotrophi nõ
lſatiſdant/C. de epi:et cle orphanotrohos
ergo nec pater/qui plus iunt habet in bo
nis filii-ꝗ ille in bomis pauperuz ut pre-
l. fi. C. ð& bo-que li In cõtrariũ inducitur
regka.ĩ eo quod plus Hnemo aliene rei.R
ne ſatiſdatione ydoneus defenſor eſtque
repetit᷑ inſti.de ſati··que diximus. et. 5·
fi per quod multi tenent regulã firma-
in patre cum de ipſo non reperiatur exce
ptum facit/ff. de preuaril.ni- in fi:C. de
cołillã.de ſen.exls quili.vi.De ipſo aũt
filiofam. an agat ſine conſenſu pacris ad
ſaturitatem habetur ſupra de alore Fi⸗
b. v. Item q; eſt filiuſfa:cum duab car
tis ſe et ꝑ ibi ſcripta canoniſta intelliget
Iupradicta. - (Quid de ſindico a ca

ſtro uel uilla conſtituto ubi ſunt centu
Familie uel centum parteſfamnqui hẽnt
plures filiosquoſdã in poteſtate:et quoſ
dam emancipatos et in conſtitutione fu
erint due partes patrum ſed non liberorũ
dic. ut iam dixi in precedenti queſtione-
conſuetudo tarnẽe filios non uocat. A. d

hoc et de etate et de mulieribus ſcripſi de

oꝑno-nundcum ex imuũcto i gl-magna
v.ſed et ſi ſit uniuerſicas. 4 Ite op
ponitur. Il
hic et tribus. .ſe. ꝙ nomina mona-
chorum uel conſiliarioru ſeu aliorũ d uni
uerſitate·non ſunt ſigillatim inſerta in ẽ
ſtrumẽto ſindicatus.C. li.xi. de uenden-
re· ciui.lfi·prope fi·v.in prouinciisliczꝭ
illud ſpẽale poſſit dici in uendicione reruũ
ciuitatis A iſtud nõ fuit uerbu alber-
ad hoc tamẽ facit·C.li æ. de prediis S.
li.l.fi.ff.de albo.ſcrib.l.i.et.iĩi.et extra ð
hiis que fiũt a prela.quãto/quidam tamẽ
dicũt ꝙ ſufficit pulſatio campane · ad cu
lus ſonum conlilium conſueuit congrega
ri extra de elec- in cauſis. E ude qꝗ ſatꝭ
ĩbi ſcripſi ſuper. V. campanam. S. i. di.
ius militare extra.de homict: Iohannes-

quid ſi in aliquo tumence⸗
ſi

ꝙ oes de coſilio narboñcõgregati. A-
exponas· i illi qui congregat᷑i erant pate-
bit non ſufficiens forma ad ſonum cã
pane uel ad uocem preconis more ſolito

reaſſurt uerba alber-gall.

talem findicum facerunt. uidetur ꝙ non
ualet· nam nomina conſiliariorum debẽt
eſſe inſcripta.ut dixiſed in cõtrariũ obti
nuit nam credẽdũ eſt inſtrumento donec
contra probetur. C. de probaticum ĩ pre
cibus. C. de cõtrahen.et cõmit · ſtip·opti
mam in fi extra de preſcrip· ad audientiã
quia enim omnes dixit · nullum excepit
&xixdi:ſi romanorũ extra de ma et.o.ſoli
te.aln tamẽe cõtra. A.· alber. galł.cuius
fuit iſte · V. . ſed ſi ciifſet cuas partes
abfuiſſe tunc indubitant᷑ deberent eſſe ĩ
ſcripta quia differẽtia eſt inter uniuerſa
lem adiectionem et ſpecialemf· de euic.
lerui uenditor· ff.de noo.nun.ð Pupillo
5H·qui nunciat et uide infra in tractatu li
bellorum in tide ap.ꝭ·i. v·2 notabiliter
et iunge hoc ſupra. .porro Bar ſed ol-
dradicit qd eque fidum eſt teſtimoniũ
inſtrumenti de quota parte uniuerſitatis
ſicut de tota naʒ cum ſit meri facti eque
cadit in ſenſum notarii. barautem dicit
ꝙ in parua uniuerſitate debent exprimi
nomina in magna nõ ꝓpter difficultateʒ
ber ·ĩ decreult de ꝓcurt ad fiułt.
glo·tenet ꝙ nomina coſtituentiuʒ debẽt
exprimi in findicatu:ĩbi etiam undet᷑ idẽ
uoluiſſe Innoſed oſti·in ſũma de ſindico
6.a qualiter- tenʒ illa exprirneda: niſi ĩpoſ
fibilitas. ? grãdis difficultas eẽt in expri
mendopropter ipſorũ multudinẽ Scias
ꝙ procuratorio non habẽte nomina mul
tum ſuffragaretur ſigillũ collegn uel uni
uerſitatis· eit extra· de probcõ· tertio·
d ap·ſignificauit· de ſen· cx. C.ĩ li viet eo
ſiem libro de elec ut circa. ff. de procur.
P precuratorem. C· de epi:et cleri · ſi quis
in hoc et.l· ſi qua.2 ſic illi ſtabitur.niſi cõ
trarium probetur · C.de probati·l cum p
cibus. ꝙ autem capitulum collegiuʒ uni
uerſitas et ſimilia fint nomina certa pro-
batur ſic.in ĩudiciis perſone actoris et rei
debent eſſe certe in principio et in fine · ſʒ
conſtat libellos formari et recipi et ſentẽ
tias ferri ſub hiis nominibus de HRep cau
ſam que etccapitulum ſancte crucis ut
lite pen.eccleſaii·de probati · licet et ſub
nominibus hiis etiaʒ infertur pena pre-
ter excõmunicationeʒ · ut· li.vi·de ſen·ex
romana·5 ułt.c.ſi ſententia.et · c· ſe · de pe
nis felicis e.li. Item conſtat ꝙ perſona le

gatarii debet eſſe certa-inſtide lega:·in

certis et tamẽ corꝑi uł collegio legarĩ po
teſtff·de legaiii/pater·ꝭ.· tuſculani· 2·l.
lucius··collegio.e& d̃ teſtĩsofficii et·c.
ſequen Item ffdele .iiiſi chorus dicitur

OQ –

CP —

3

1

ꝙ choro uel familia legatłis · periĩde eſt ac
Rſinguli eẽnt legati:patet ergo certitudi
nem per hoc haberi ſuperuacuuz ergo ẽ
certificari petere quod eſt certum . ft· de
dote pᷣle· l.i:s· fieẽt ergo certificatio ĩnq
rendaquãdo procuratorium nõ exprime
ret capitulum collegiũ uel uniuerſitateʒ
ſed diceret canonici tał eccleſie · pomines
talis collegii uel hiis ſimilia. ¶
obſtat ꝙ notarius de facto non de iure fi
dem facere poteſt ſicut de teſte dixit In
noin decre:cum cauſam de teſtiquod ui
de infra de teſte.S nunc tractandum. .
quid ergo ſi quis·nam hoc negatur in no
tario qui ñ poſſet ſecundum hoc ſcribere
aliquem ſolẽpniter ſtipulatũ cum ſollẽp
nitas ſit iuris fides enim notarii ex offi-
cio publico eſt probata· de pſcrip· ad au
dientiam. . nec credentes pro tanto etiã
preſumitur ſolẽpnitas etiam ſi non appa
ret.fł.de v.obli.l.ſciendum Inſti de fi-
deiul.S·ſi ſcriptum fortius igitur illam
pPoteſt aſſerere ſed nõ ſic in teſte/ſunt que
dam umiuerſitates que conſiſt unt in nu-
meroſicut ciuitas habet centurm cõſilia-
rios eccia ? monaſterium.xxcanonicos
uel monachos ſolẽt notarii in hiis ſine ex
preſſione perſonarum exprimere numeru
uerum et pñteʒ· ſic dicendo in quo inter
Fuerunt plus ꝗ due partes:naʒ cum cẽtũ
ſinx cõſiliarn interfuerũc octoοgainta- 2 ſic
ð clericis uel monachis.et hoc ſufficit.cõ

ſulo ꝙ in arduis maxime Fde tra

ctadis exprimas nomina- Sed nũ
quid uniuerſitas uel collegiũ poteſt face
re ſindicũ ſine rectoris cõſenſu uidetur ꝙ;
ſic.ff.de decre.ah.or.fa.l.i.ar. ↄtra ſi ma
giſtratus adeſt · · ergo poterit ſi abeſt
uñ uber· de bonacurexaltans uocem ſuã
e· ti ·ĩ fi:dicit per · l ·ubi ſũme.bene proba
ri abñte rectore eccłiaſtico uel leculari
collegium uel uniuerſitatem poſſe ſindi
cum ordinare · ·ff·d tuet cuda.ab his
ubi:ff.qn ap· ſit.l.i.O.ſolent. extra de of-
or.cũi nosC.de hiis qui ad ec. confu. pre
ſenti.&ſi quid et infra·vV. Item ꝙ nõ eſt
cõſti.Bal.loco magiſtratus habet᷑ ctor

collegii qui etiam habet modicam coher

tionem ut abbas abbatiſſa prepoſitus.C.
de iuriſdo·.iudi.l.fi:ſed in uni uerſitatibq
Puta ciuitate uel caſtro magiſtratus dʒ
intereſſe ut nõ in.lnulli et in l.planeff⸗
quod cuiuſq; uni:quia caput eſt uniuer-
ſixatis.ff.de acquire.do-l ſtatuae. F
Hid ſi aliqua abbatiſſa cum ſuo conuẽ
tu cõſtituit ſindicuum demũ ipſa decedit

4

N°
nunquĩd ille poterit pro moraitelio age
re:dicit alber galł. ꝙ cauſas ceptas pote
rit fimre ſed ð nouo inchoare n põt de
negog nam et Fuus·5S.ſi uiuo de hoc lu-

pra de procuxt S. ratione quoq; . . ſʒ nuũ Q

quid procurt. Iq- uide quod ibi dix per
clemen.de procurtprocuratorem. * ta-
mẽ ut dicit uacate monaſterio ſindicurm
Faciet ut extra de in inte.reſti. c.ii. Alui
cõtraut᷑ extra ne ſe:ua.c.fi.¶ · Item

eſt inabilis ad agendum ut·ff· ꝙ cuiuſq;

uni.l.i.prope fi.vet quidem.ut quia ẽ
excõmunicatus uel mijes uel minor uel
rmulier et huiuſmodi- kem ꝙ dubiũ
eſt de eius mandato nec cauit de rato uo
lens agereff· ꝙ cuiuſqʒ; uni Item eorum
6.p· quod dic ut nõ-ĩfra de ſatiſdati. . ui
lerigrie. C.

Iteʒ 4. eſt conſtitutus mi
nus iolempniter·ſ· decreto non interueni

ẽteC. ap·ſi ctoretl.nomiĩnatioẽs que
eſt.ii:q:vi.nominationes· et in pre.l. Iteʒ
eoruminſti. de cura· 5.fiſeꝗ iura prerni
ſa de actore loquuntur. ¶ · Item ꝙ la

cus in rebus eccleſiaſticis coſtitutus. C.-

de epi:ed cleri:omniaxvi.qiĩ:de prelenti

umetcqui uere etcimonachi. Sed hãc

exceptionem ſecũdũ canones non admit-
to.ut exdra de ſindi.c. unico ubi de hoc-
mſi eſſent ſpuales· ut dixi ſupra ĩ xide
curx:· S. i. V· item ꝙ eſt laycus. K. uide
quod ibi d rZ infra ti.prox . Itẽ
ꝙ eſt laycus.et inſti:de cur 5.fi.ĩx.q.iii.
cum ſcimus. ¶· Icem ꝙ; eſt conſtitutus
ab umuerſitate cuius rectores ſunt excõ
municati exdra de procura.c.finali T
tem ꝙ mandatum eſt reuocatum no

—.——

miſſum nam ſi permitteret᷑ putaret. ·

cuiuſq; uni. Iteʒ eorũ· 5. pe. xxtxiq.ĩ- hac
ratione Fil ho- reſpicit ſecundũ dic
Prima concordantia reſpicit primu. 5.
hen ꝙ non eſt conſtitutus de olen
Iu epiC·de epi et cle omnes qui ubiq;.·s.

=

=

—

hoc milominus ſed ibi de yconcmoe& C

cundum tan.in hac Nica. -ſi negotiuʒ
Ptineat ad epm ĩpſe de conlenſu capituſi
conſtituit findicum uel actorem-ſi ad ca
pitulumtunc capły'm conſtituet de con
ſenſu epiſed ſi ad utrũq;.tũc nõ põt ung
ſine alie conſtituere ar. in preconcoret

de iur.ca:imꝑator.q ſic le

xviii ·q ii.q̊ tantuz ĩſti.de curt·5.fi·x·q

ii· hoc ius. C. de hiĩis qui ad ec.cõfu.preſẽ
ti·ex · neſeua.c.fiñ.de iudic. cauſam.de
Feptis edoceri. utrũ prelatus cõſtituat ſi
ne capitulo dic ut.Side procuxr.5 ratione
quoq;. .Item ꝙ conſtituitem utrum

—

ſde

N

capituluz conſtituet fine prelato-uide ꝓ
et contraS. . ſed nunquid uniuerſutas-
MAMW de B. plene ſupra de actor in ul- car
ta F Bes quid ſi cauſa eſt ĩter prela
tur et capitulum nunquid capitulu po
teſt agere et cõſtituere procurt et dicũt
quidam ꝙ ſuꝑior dabit tunc collegio ꝓ-
curatore. cuius officiũ expirabit cauſa fi
nita:inſti- de auctu. in fi:tu dic ꝙ licet
hoc fieri poſſit.ſi tñ non fiat ipſum colle
gium habet caſu ̊ adminſtrationẽ legit
timam et poteſt agere et defendere 2 P-
curatorem conſtituere ex de elec/ cũ ec-
cria uulterana· extra de cã poſet/propri:
cum olim Idem eſt etiã in queſtiombus
que ſolent uacante eccleſia locum habere
ut in cauſis electionum ut extra de elec-

cum dilecti et.c. cumanaet de v.ſig· ab

bate et de cã poſet proprie ·cum eccleſia
H. uid de HRp·edoceri ĩ fi prie gl:et qᷣ
ſuꝑ ea dixiet eſt ſimile: quod de filiofa.
contra patrem agente.nõ ſupra de actor
:i · V.quid ſi fihuset.C. dę bo.que li.cũ
non ſolum ad fi:magne gl· F· ¶Quid
ſi ſindicus conſtitutus a colſegio ſine auc
toritate prelati proceſſit in cauſa nuũquid
prelato poſtmodum ratificante ualebit
quod cum illo factum ẽ uide pro et otra
extra de rebus ec.ał. uel non. dubium li.
vi:et de hiis que fia prela:ſine con.cacũ
n0sS· Quidam tamæ dicut ꝙ ſi cito et p
modicum interuallum ratificet ualet ał
nõ ex. ð clecoffici.ff.ſi cer. pe-lecta. C
debet autez fieri de ipſa uniuerſitate ſi fi
eri poſſet·xviiiq-vii.in noua et c.prece
f·quod cuiuſqʒ uni.no.plane ubi de hoc
et· l.ſe. et·l·item ibi ꝙ ſuffragium 2c C.
de epiet cleri.placet·xvi. qĩ:qui uere et-
c.monachi:ex · de teſti.inſuper.tamẽ ſiẽ
neceſſitas.puta quia ibi non eſt ydoneus
dunc etiam aliunde · Aqde v· ſig· abbate
in fi· H· extra de ſindi.c.i.extra de iura-
ca:. pertra ctãdis. ff. & cun-fuxrtda.l-ii.
5S:ii-C. de epi et cleri-in eccleſiis· ff.de tu-
et cu.daab hiisdiuus. poteſt etiam eſſe
Paterfa.uel filiuſfa.ut in pre.l.item eorũ
55fi- extra de procurt. non iniuſte. ¶ iteE
poteſt reuocari.ut et procurator. ut ĩ. e⸗
l.fi ·poteſt etiam poſt liti⸗contt. procurt.
dare:C. de procun neq; (Item in crea

fuerunt hu-ſ. dñs-b-dnñs. m. 20c.

tione ſindici uel actoris dʒ contineri quis

ad quid contra quos et in qua cã uel caĩs
conſtituitur.ff. de procurtſ procur.for
ma autem ſindicatus talis erit-

Forma ſindicałus Reica. W

. IMt= forma et ſe fuerunt rolan.ꝑte-
vnĩ fi: excepto quod hic premittitur d
epo. . Venerabilis pater dis Io: ab
bas u lle magne dyoc: bituren de uolu-
tate et aſſenſu tał epi bituren. pro ſe ipo
et eius ſucceſſoribo uice et ncmine dicti
monaſterii preſentibus et cõſentietibus

fribus infraicriptis et monachis eiuſdez

monaſterii ad hoc in capitulo ſpaliter cõ
Sregatisfecit cõſtituit et ordinauit. p.
ibidem pᷣſentẽ ſuuʒ et dicti monaſteri a
cõuẽtus eĩiuſdeʒ ſindicuʒ ꝓcuratorẽ·acto
rẽ et certũ nunciũ ſpale ſpeãaliter ĩ tali cã
quã dictu monaſteriũ habet uel habere ĩ

tendit cum tali 2c pone ea ad que conſti

tuiturut ſupra in inſtrĩs procuratõnu
In fine autem dicas et ꝓmittens dictus
ñs abbas uice et nomine dicti monaſte
rii preſentibus et conſentientibus eiuſdẽ
fratribus ſe firma grata et rata habitu
quecũq; dictus ſindicus et procurt.circa
predicta:uel aliquod predictorũ duxerit
facienda. fratres auteʒ ipſfius monaſterii
hiis omnibus preſentes et conſentientes
Porro
ſi ab aliqᷓ uniuerſitate caſtri uel uille con
ſtituat᷑ uel aliqua ſocietate poteſtas con
ſul rector aut miniſter cõgregata unĩuer
ſitate:una cũ omnibus ipſius uniuerſita
tis preſentibus ibidem cõſtituant 2 tuc
ſic conficias Forma Cõuenientibus et cõ
gregacis hominibus caſtri de podiomiſſi
one apud eccleſi ſancti martini eiuſdem
loci more ſolito ad pulſationẽ capane tał
poteſtas uel conſul- uel baiul uel rector
cõrmunis eiuſdeʒ caſtri pro ſe ipſo et ſuis
ſucceſſoribus uice et nomine dicti cõmu
nis eũ conſenſu et uoluntate hominũ eiq
dẽ caſtri ibidẽ preſentiũ.ſ· talis et talis ð
ſingulis.et ſalteʒ due partes adſintiet ipſi
omnes et finguli ibidem preſentes pro ſe
ipſis et uice ac nomine umuerſitati dicti
cõis fecerũt oſtituerut 2 ordiauerut talẽ
pntẽ ł abñntẽ eoꝝ et dicti coĩs et uniuer
ſitatis findicum actorem et ꝓcuratorem

2 certum nuncium ſpecialem-
Che yconomo Rcs.
HC Vbe-
it qð.I.dicam-
Ricãa.Ii. iudi.iiii-

HNicã ſupiori. i. capłocẽteſimo.x

CEgis
xxi-.-Guilk. an-continuauit illam Iu-

-

Io.ꝗ deo fecit de hoc
ac

3

ona- & iſto ĩd ſolũ dix A

8

CcC r

——

. NANE te epi uel prelati.xq.iii cum
R imus et in pre5-hoc nibilomnus- Mäi-

ℳ

—

Vid ſit yconomus iã ſequitur
ontra yconomũ excipitur n
15 eſt conſtitutus auctorita-

—

alłt·s. ꝓʒdi· V. Iteʒ non ẽ· i· J·ex.· S
of.or.cũ nos.¶ Iteʒ ꝙ ẽ laycus ut:xvi.
qvii in nouabex⸗tiâ: di- iudicatũeX Ce
Hp·edoceri et ſupra· S· ꝓx· V. Itẽ ꝙ eſt
laicus.ſed hoc locũ habet in ſpualibus ſe
cus in ciuilibus ar. xxxvi- di- in ſingulis-
C Itẽ ꝙ non eſt de gremio ipſius eccłie
xepe.iquia:et in concorque ſunt ſu-
pra ti ·ꝓx .vV. debet autẽ · ¶ ¶ itez ꝙ ẽ cõ

ſanguineus epi conſt ituentis. xx& -di-
dicentt.i.q:iii.peruenit contra.viiiq/i ſi
ergo.v.audis · · ſolue ut·nõ in pre· c.
decenter· C tem ꝙ non gubernat fi
delit᷑ res eccleſie ꝗ- n-hoc ius porrectuzʒ
et.S yconomus. ¶ Item ꝙ nõ uult epo
uel capitulo reddere ratione ut iĩbidẽ et
Hxxix.idvaconũ·et·c.ĩudicatuzxvii
qvni· quoniã· xxiii .qĩiiiiqd autẽ·xxiii-
qv.principes.¶ . Item ꝙ ñẽ oſtitutus

cum epi aſſenſu: ubi ad eum Pertinet. C.

de huis qui ad eccle. confupreſenti. C. de
epi· et cle·omnes qui.S. in hac.ff. de mu-
et ho· munerũix.q ĩii cum ſcimusecx·S
urtca.impatorum- Item fructus
egcleſie conſumit. ex de of/or-cum nos.
C Qund autem ſit yconomus dixi ſu-
pra in ti · de huis qui alie: no in iudi- inter
ue. v. yconomus· M. Et unde qicat᷑ ibi
dixi. 5 Cauſe tamẽæ eccleſiaſtice ꝑ ſindi-
cos non per yconomos tractãtur. M- di
xi uberide bona.ſe nunꝗᷓ uidiſſe ycono-
mũ agere caulſam eccleſiaſticã nec pomt
de ipſo miſi principiũ et hoc dictũ Et qð
decretiſte prepoſitũ dicunt iconomũ hoc
intelligas per· c. ſaluaturet per ibi no:i·
q·iii · . licet non ſit ius in nomĩbus faci
ẽda.ut dixi in e.ti·formam iconomatus
collige ex predictis ·

&C De actore ab uniuerſitate ſeu a R2
5

tutor̃ uł curator coſtit uto Rica.

EH. Cuber de bona:d imiſit has Beicas
de primo fecit unazʒ. de ſecundo et tertio
alreramet ſume iuuit auctorem uber.S

bo.ubi.SEt albergalł.paruz· Egiparuũ

Cettili-Guil?. an. ante Ricam de ſindico-

Eſt etiam ſci or dicitur
multis modis.pro agente de quo ſatis.s·
de actore. ꝓ adiutoreff. de tuteł.lſolet
ꝓPeurator.Inſti.̃ cura S ulcð tu2 cu:

ℳ₰ℳ
da: ab hiis.l.in omnem- Item pro leurg

tore·C. de procura-neq; tutores aliqn ꝓ
caſtaldione.f-· de le.pre·l.legato.et in lo-
ro.

bro et ni

ekcipitur ꝙ ſine decreto pre
ſidis conſt tutus ut.S.de ſind.

bar ·lii.ſi rei regis res regias 2c. n ru-

ntra actorem uniuerſütatis

—

C.de procun neq; · ¶ Item ꝙ non fideli
ter ꝓtegit res eccleſie uel ni ſui-lmi di-
frequens et.c.ex antiquis. extra ð& ꝓcuri⸗
cfi. C.· Item ꝙ eſt ad futuras controꝰ
ſias conſtitutus-non ad preſentes uel cer
tas· ff· ꝙ cuiuſqʒ unino- Item eorum. .
ſed ſi ita/ff· ad trebełita.licet aliud ſit in

v. item 4 conſtitut 2 nõ-

ꝓcurator̃.ff.dę procur·l.ui:uel oic ut in
Pre·5· ſed Cleenremoueturinal
defendere unmiuerſutatem reconuentam-

ut in pre.l.item.S.actor .¶ · Itermn ꝙ nõ

uuł de rato cauere ut.S. de ſindio· V. itẽ
ꝙ eſt dubium.¶ · Itẽ cõmuniter utri

opponitur ꝓ eſt a collegio illicito cornſti

tut us-prelumitur tamè licitum niſi illi-
citum probetur ut. ff· ę.l.i.et . fł· de colł.
illi.l.in.in ſurmma. Æn1 Iſta iura pro-
bant contrꝗriurn. et iſtud tenet uber. de
bona:e.ti. 3 Ite catus &£
prohibitus ł agere ut in pre.l. item. · ;
ſi actor· ¶ ¶ Item ꝙ umuerſitas ſeu colle
gium eſt diſſolucum: ff. dele · niipater fi
lium.5ꝭ· tuſculanusex· de v. ſig abbate
in fi:et· xxv.q· ult.S fi · prope finem ibi
ſic religioſe uiuentes ꝛc· niſi iaʒ ad unionẽ
recherit/quia tunc ſtat natura uniuerſita
tis · f.quod cuiuſq; umi:ſicut municipii.
S· fi.ſcut et ſi omncs de uniuerſitate qui ĩ
terfuerunt ordinationi ſunt mutatinazʒ
eadem uniuerſitas cenſetur non altera ff.
de iudio ꝓ rarn⸗ viiicenicgcu

ſuis concor · ¶· Itern excedit fines mã

dati ut in prel-irem eorum. Si cum eni

demandata habeat admiriſtrationem ꝓ
curatoris fungitur officio et iõ nõ põt ul
dra id quod mandatum eſt ex· de of deł.
cum olim· de hoc nõ·S. de procux/5. i. .
item ꝙ excedit.prelatus uero habz legit
timamet quaſi ordinariã· ut nõ·v.q.iii-
quia ep̃us. ¶ Item quilibet repellitur:ni
ſi a duab partibus fuerit conſtitut ut
5. de ſindi.in prin. ¶.
hii conſtituere procur niſi ſit lis conti
cu eis.ff·d procun nec ciuitatis· i. V. itez⸗
actor. Item non ualet ſi ſint excẽmii-
nicati uel infames. uel etiam a talb us cõ
ſtituti.ut nõ·S. in tide procunin prin.

„
Drred A ar/

7

.-
actνα lr n ,ſitn ſ. 4

Gü⸗e.

qcetOeD, Asss e .
AEU 5 .

σ

et. V item infamis: craliter aD ern
conſtituitur adtor ab uiniuerſitate no-

ff. ꝙ cuiqq; uniuer no. l.i. ꝭ· quib CT

Itẽ que uniuerſitas oſtituat actoreʒ no-

K. de nego· g. cum alicui· t ad trebelt ita
tamẽ in prin- (L·Sed aliquis con

ſtitutus eſt ab uniuerſitate cCor ſindicꝗ
et procurt nunquid poteſt his cribus ot
ficns expiri-ui ꝙ ſit cogendus eligere. ff.
de tributt qd in heredem· 9: eligere. 1.
uber· de bobi:qui hoc tenet inducit·ſ
ſolu.ſi duo rei-Item rõne iuramẽti qð ꝓ
cur· non preſtat ſed ſindicus ſic:fatebat᷑
xñ ipſe uber:qd ſequit᷑ ᷣ iun. cañ. F quia
iſta oſticia ſunt uaria et diuerſa ut patet
pde hiis qui ale-no. in iudi- interue- 1-
2 nõ: acctir. 6 cuiuſq; uni-I.i in gloidik
ferunt. . ſed non credo hoc neceſſariuzʒ
maxime m canones 'm quos rõ eſt uis

in noĩibus ut ibidem dixi et probatur e

trade procurt᷑ peticio et· ĩ.q iii ſaluator
et preterea uſus quottidianus. Æn etiag
romane curie ut.ĩ. de libe lł.con. 6 iã nuc
uidendum. . contra ſindicum-et idem
uber.qe bonacur.Reica de findi:et actore
in fr. 5tales admittit utff-de lcgibus
ſi de conſuetudine ex · de conſuecum di-
lecti:iiii:ch·S· leges Cecz procur: uni

uerſitatis ſeu ſindic non cauet de iudica
to crele F To. de dein queſtiombꝗj
ſuis F.ni:q v.tenuit ꝙ ſi ſindicus fuerat
contumax et poſtea ueniers abfolut ca
uerat de ſtando iuri ſi iudici uideret᷑ poſ
ſet etiã abeo cxigere iudex cautionẽ iudi
catu ſolui ꝓ bono et exquoallegat. ff.
Katiſda.l.una. in Ffi-ſed in ꝓcuratore loqui
tur · ſt· deiudi.non quicquidxα -V:i
di cantem de confelſtatuimusli· vi·Hoc
non puta- grauaret enirn in hoc et appel
lare polſetſicut et reus ſi hoc exigeretur
ab ipo.Inſti.d ſatt..ſed hodie fa. ap· exe
pte · n. ꝗa ſuſtinet uiceʒ uniuerſfitatis

uł collegii- et iurat in aĩaʒ ꝓpriã et dʒ ee

bõe fameque dic ut nõe& d procu:ma-
dato 2d ſindico.c.unico. ¶ · Porro ctor
conſtituitur etiam a tutore leu curatore
ut. C. de adtore a tu- ſeu cu-da. l· uni-
ca.C.de procurtneq; cum enim ipſi non
poſſint ĩ cauſis pupilli uel adulti procura
tores conſtituere ante litem con· ut·. Ss.
de procurt.5ratione quoq;· V·itẽ ꝙ fuit
licet ipſ minores cum eorum auctorita-
te hoc facere poſſint· ut ĩ · l. neq; eo. ti.

ꝓcuratoribus f-· de admi · ti· decreto

ſtituent actores hoc modo FOrma I
Iſta forma et que infra ponitur · acceclit

illi parti ꝙ tutor quanco eſt caſus dancdh
actore- non habet illum peterc ꝑ iudicẽ
conſtitui.ſʒ iple tutor coſtituit et iudex
auctor iʒat/utrãq; ponmit aʒoin ſumde ꝓ
cu. in fi·prime colum. · conſtituent.ꝓ
primo dιο— facit-ĩſtid cur· in fiet q8
nõ·C. de actore a tu:et cura-l- una et ui-
tur placere tan. Feica de ſindico in fine
Ego·a. tutor· p.cu ius negotia impe-
or agere: quia abeſſe debeo- uel quna in
firmus ſum.facio et conſtituop· actorẽ
et defenſorem ad gerendum et ad æcmiri
ſtrandum negotia dicti,p.pupilli in ud
cio et extra quecũq; et ſpãliter in cauſa
tali quã dictus pupillus habet cũ tali ut
meo periculo adminiſtret recipiat et ex
erceat actiones et quicquid per eum fcũʒ
fuerit· firmũ et ratum perpetuo eſſe pro
mitto. -forma que pomtur infra e g:
ĩ fi.addic de promiſſ ione et iuramẽto ac
toris. ad que omnia talis iucex ſuum
ĩterpoſuitc decretũ ſuãqʒ interpoſuit auc
tortatem ut in preconcortutor autem
ageret contra actorem actioni mandati
zZ actor contra tutorem contraria manda
ti. ff. de admiitu-ita autem·5. geſſiſſe ar-
ff. de negog nam et ſeruus. 5.fi-¶.⸗Co⸗
ſtituitur etiam actor a prelato eccłie ii.
q·viiſi quis ergaet ab eo qui non eſt cñs
et ad preſentes lites tantum inſt de cur
6· fi. ſt· ꝙ cuiuſq; um Item eorum qꝗ dic
ud nõ. in Pre-Cih quis en Aravic-
viiquomam· . que dineretia ſit ĩter ſin
cicum et actorẽ nõff· ꝙ cuiuſq; uni/no.
Itern eorum· · ſi decuriones et· Sde hiis
qui alie · no. in iudi.inter · V·. actor Item
que ſit drĩa inter actorem uniuerſitatis et
actorem tutor.nõff.rem ra.ha·actor cõ
aucr Aiinegian quaſi ad litteraʒ
uerba uber ·ð bonacur.Gicaqualiter obi
citur contra actorem a tutore datũ uſqʒ
ad. V. ſed quid de aro⸗ autem a tuto
re uel curatore in duobus caſibus ſ/quan
do pupillus eſt abſens uel fari non põt 2
tutor ualitudine impedit eſt uel ſi nego
tia ſint diffuſa.ut nõff.de admi ·tudecre
to ĩſti.de cux·ꝭfi · C. de ꝓcux neq; · C. ce
auc.tu·l.ĩ.¶ · contra quem põt excipi ꝙ
conſtitut eſt ſine decrero pretoris et ſine
cauſa ligittima conſtituendi quia ñ erãt
diffuſa negotia pupilli. nec dignitas uel e
gritudo. uł etas aut ualitudo tutor hoc
poſtulauit᷑ nec pupillus erat abſens im
mo preſens et fari poterat ar· ff· de ad-
mitu.decreto.inſt· decuxt· in fi. na pupil
lus exquo fari poteſt debet conſtituere

X

S 8

ℳ—

₰ℳ

ꝓcurt·auctoritate tudoris· C· de ꝓcunt
neq;:5- pupillus· C. actor ergo conſtitu
itur ad liteʒ et eti
tutor dari non poteſt· quia non dat᷑ cᷣ uſe
el certe rei . Inſti:qui:da·tupolS certe
bac rõne dixerunt ꝗa et placʒ ac.
C·de procun.l.neq; ꝙ licʒ actor umuer
ſitatis dari polſſit ad unam litem . ff ꝙ cu
iuſq; uni Item eorum actor tutoris non
ut ſic fit eius conditionis cuius is in cui
locum ſubrogatur · ff·de dona:quid id ꝙ
in prin. ut le:no.ca.l.i. Gei. ſi quis ſub cõ

ditione Item.l.decreto:ffde admi-tu-in
prinet· - ultimus- inſti: de cun pluralit

loquutur ð negotiis pupilli: ut tutor ua
litudie neceſſitate ĩpeditus det actorẽ

ad illa ergo non ad unum ſolum negociũ

uel unam litem dari debebit ad unu er⸗
go dabitur curator ff de tuteł· qui habz
§:ſi pupillus et P·5. ul ĩſtide curtĩ pri-
Odofplacet ſuper ·l.unica: C. de 3Cto- a

tu· uel cudanꝙ; tutor actorem dare po

teſt ad omnes lites et ad omnia negotia
item ad unum negotiumet ad unam li-
tem et hoc tenuit ipſe accur · ſ:ꝙ ad unã
litem dari poſſit in:l.ſi actor.C· de ap.fa
ciĩt prel.neqʒ que in ſingulari loquitur &
re pupilli. hoc autem maxime procedit
fm iplum odof.quãdo lis in ablentia uł

in alio loco debet eſſeallegat· ff· de procu.

ſed hec.S.defenderede iudiciis ſi longius
6.i. et ſi ceærtum petat᷑.l. cum filius: facit
de ofor. romana. in fi:li vi· . hicet olim
pretorius tucxor darctur maxime cum a
liquas actiones uolebat contra pupillum

intentareInſti:de auc·tu· fi:ex C. de ĩ

li tt·darituper totum cuĩus procurato
ris ſeu ſindici et actoris officium finmitur
peracto iudicio ad quod eſt conſtitutus
ut ibi et eiſdem modis quibus et manda
dum procuratoris ut in pre.l· Item eorũ
in fi.item ſindicus et actor iurãt de calu.
ſicut et tutor·C. de iun.cał·l.i·· quod
oblſeruari extrae in pertractandis et cõ
teſtantur litem et interrogantur et eorũ
confeſſioni ſtatur et omnia faciunt ut ue
rus dominus ut ibiet extra de cenſi-oliʒ
et de capelł.mo ·c.ii:et idez ĩtellige ĩ yco
nomoet uice domino-

in curator- ad quam

Ppuberes autẽ

indiſtincte tenentur ad lites aſſumere cu
ratores.inſtide curt⸗ꝭ: inuiti:et idem eſt
in pupillo.nõ infanti:et ſi indiſtincte det᷑
curator dari uidetur ad omnes lites ff. S
tuteł.l.ini.S. pupillus. et.ꝭ· deniq; et· ·
Idem caſſius et·l.q dicitur et nõff. de
tu:et cu:da-ab iis l. curatorem. Indefi

A £
nita enim locutio equipollet umuerſali-
utxixdi-ſi romanorum et. l.di:c- i in fl⸗
extra d priui· ꝗa circa. et curator ad lite
uel rem certam clatus non faciet ut pu-
to inuentariũ· I. Ideʒ accurC. de epi-
au:de creatiomibus et ideʒ ibi Ia- de are-
et pe· et marde fa:ibi allegat ad hanc ꝑ-
tem ſingularia a generalib diſtigui: C.d
ſen· paſ:ſi debitor:et ibi conco·gun· de ſu
dicit hoc ſolui per-l- ad ꝓtegendam que
ſtatim allega:et ibi hoc no Idem uterq;
uber ubi tractant de curatxore primus:2
de actore tutoris ſecudus Et per hoc pu
to falſo attributazʒ uberq bo-ſuperl/tu
tores. i. C. de aãrmi:tu-opioẽm contrariaʒ
ad quam ut dicut illa ſcripta iple allegat
ff·rem pu.ſal.foreet ſi ad ſpec ubi tene
tur ſatiſdare tutor dat ad ſpeciem et ibi
8 hoc de iurtdoiſiue generalis C:e:t· mu
lier et de bo: pſcri.l.ſi quisdicit autẽ ꝙ
in inuentario ponet inſtrumẽtum quo ſi
minor caret ponit actiones que in inuen
taris ponuntur-quia actio eſt in boms-
