— —

5

2

dicit·l.merito-ff·pro ſocioet pre·l.Item
apud · 5· ſ onem ad hanc partem bñ faciv
ff. de iurfiſ-l ii- in prin.et·l.fiſcus· et.l.
ferre·5-lʒ ↄneʒ. 2. l delatoret, C.q delato-
I.nulla-et qd ibi no-lIi ·.x.utdile tn eſt oſiliũ
ꝙ preltet.ſe id non Facere aĩo iniuriandi-
Ad Fam ptem faciunt leges hic alyte.
de iniunth non es·et· lſiq dem. C.q l.
cãſi tibi. n: et iura puniunt etiã excipien
tem nõ ꝓbantem de accuſaſuper his de
elec. ut circa-li.vi. et crĩa licet qnq; nõ in
fament de iure infamant de fcõ·ex · de te
ſti:teſtimoniuʒC. de poſtula:quiſquis2

in :aduerſiu. G Ad otraria rñdetur il
la ꝓcedere ſi ꝓballet/ſed ex defectu ꝓbõ

nis inſurgit pſumptio calũpnie que pſũp
tio cum qualitate uerboꝝ que otumelio-
ſa fuerunt uincit plumptionẽ que fiebat
ꝓ excipiente qð dictuʒ fuit ſpẽale in ꝑen
te et prono ſic ſpẽale in uero duicio· in fło
uero ł calumpniolſo mi ſpẽaleet lʒ canon
dicat.ii:q:iii.ſ quis iratus· ꝙ; obiectus cõ
uicii nõ hetur ꝓ accuſatione tñ hẽtur ꝓ
iniuria ut ibi no-ad:ldeferre ſuꝑius alle-
gatam difficilis eſt Ro cum aꝑte loquat᷑
in non ꝓbante ꝑ qð forſan ↄogrue diſting
ueretur is ꝗ non fuit ꝑtinax in ꝓbando ?
quem apꝑet deceptuʒ ꝓmiſſione teſtiuʒ
il.q:ui.paulũ uel impedita fuit ꝓbõ ꝑ ac
toreʒ · c. de teſti.ↄſtitutis·i· de teſti co.
ꝑuenit. i.ſi uero fuit ꝑtinax 2 quia falluʒ
erat nõ porxuit ꝓbare oueniri poſſitfacit
qð ſcripſi d fo.opeſñi diligenti:ſuper glo-
nunquid. 5. Que aut opponi poſſunt

20. cum fſane:

odra acculatoreʒ rimonn: uide- 1· ꝗq maa

ac. poſ. uerba u. ubiS.
Fs. de dis gq. 2c. nõ Pol-crialiter-ſunt eti

am quidam qui non poſſunt deferre· ½
alios.· nã ſe iplos poſſunt ut in Heica hic al

legata.Scðo ſunt auteʒ delatores· ꝗ defe

runt bona ſpectantia ad fſcum ꝗ pmian
tur a fiſco· 55 Icʒ mulier clariſſimmus uir-
dapnatus dæ hereſi. fuſtibus ceſus: damp
natus in metallu ueteranus miles- eruus
et quidaʒ alii ꝗ numeranłt᷑ ff· de iur̃ fiſci.
deferre ·C. de his qui ſe deferunt.l.umca-
II:xet 8 delatore· H ubi e Bſuꝑ Rica
p totum. In fuma:. Aä1¹â-Xiii-Hica-
rof:quibus caſibus pdicti accare poſſunt
nõ ꝙ pᷣmiſſe ꝑlone que ĩ certis cãib
epellunt᷑:admmittunt᷑ ſi ſuam ł ſuox iniu
riam ꝓlequant᷑.f-:de accuſ.hii tñ omnes

erna K ꝓhibent᷑ex.· de te

ZIſtide cetxero:· F. Et ibi dixi de B. . q
qn fiat dicãĩ.de accuſ.ꝭ.nii. ex in cribus
excepti que ſunt B. crime leſe maieſtati

4
Vi⸗q/iĩ-quiſquiĩs cũ militibusc& de Pere-
uergentes c& de ſimo:lʒ hely. .: aliis. in-

ſtide pub-iudh-S: u et. S. ⸗Itez ꝙ mu

lier: ubi de hoc- Scdo crirmen ꝑduelhoms
qð eſt ſub crĩe leſe maieſtatis ł forte idẽ

ft. ad.- l-iul ma: l/Ffi- et illud omittit᷑ in pra

cipem: uel aliquẽ de eius latere- ut im p.l-
quiſquis uel dic ut no-inſti.& heredi:que
ab inte· &fe⸗S. interdu. . al- incipit ꝑp ↄ
trariu et ibi no:ꝗre incipit ꝑduel lio .
tercio crimẽ hereſeos ut in prec uergen
tis et:C. e: manicheos quarto fimonie q
eſt maiq:i:q.ul.patetet in pc.licet et·e-

v. ſacrilegii. C.c. ſi quis ĩ

n Culen epi. et cxi.ſi

hoc·xvii:qiini·q auteʒ. il: q-i in primiſ

1.· de perſona ianuarii 4 vim quoſ
dam fraudati cẽſus qð omittit qui furaf

pecuniã publicã ſibi cõmendataʒ · ¶. vu⸗
fraudate ãnone m quoſdã qd omitxcitur
cũ portatores furant᷑ uictualia ad exerci-
tuʒ a re publica miſſa. ar ii · qi· ꝓhibent᷑
S· mulierẽ ut ibi no: et.S. V· Item ꝙ eſt
mulier-(viii-dilapidat iis: ut in P⸗Cel
2· aliis.ill q. ii:qa ea:et·xiiq-ni.nõ liceat
exX:& reec.nõ ali.ſi quis pᷣ biteroꝝx.C. ubi

de cri:agi oportzl.il.et· ſi.q:vii:qua ꝓpt᷑

ſed nec in p̃ᷣmiſſis caſibus capitales inimi-

ci admittuntur ut ex:- dę ſimo:ꝑ tuas. et
c:licet.et. in. vcn he autẽ hic de
ſunt uide.i·de accuſationæ:iii ·

Che accuſato.Rica- 1

3 C hec fuit.xiiiirubrirof·ᷣe ptĩs li
bel.iun-Canonici qui poſſunt accuſariet
qui nõ ⁊ ab aʒoin ſumma de accuſa:2 ab

co hoſti. loco allegato·ĩ. VO·quod ergo ha

betur torum quod hic lriirvr. .
Iſo de exceptionibus que acca
torem ex perſona eius repellũt
ſequit᷑ uidere de his que rõne ꝑ
ſone accuſati cõpetuntet ſcias
ꝙ quilibet accuſari põt qui nõ inuemitur
ꝓhibitus. ut. S. in- t de accuſatore in prĩ.
diximus- (Sunt aut ꝗdam ꝓhibiti ac-
cuſari.ex primo ſeruus nõ acculat᷑ de crĩe

ꝓ quo pecuniaria Kn ĩponiturputa.l

————

iul-ꝗ ul-priuata. uide q& dixi·Sð ac
tore ſuper. v. Iteʒ feruus· · qa ꝓpriuʒ

n hʒ.inſt᷑i·de publi:iii Re6ite- l.iud ui
priuata ? ꝓ quo imponit᷑ pena amittende
cCitatis. quia non eſt ciuis. Inſti liberti

nis·F pena capitis.quia caput non hʒcuzʒ
non heat pr̃emimmo ſpurius intelligit᷑-

ut. C. de ſuis et le.·hr̃ · ex libera· et ſic nee

Waanſar⸗

2

—

ü niniſn 7 r 11,2 h,

—

S

Px.· . Item ꝙ eſt mgr̃atus:

lege pomeia de paricĩdis · nec forte. -
ſic diæit aʒo.ubi:S/ec hoſti:et rõnem red
dunt quia ſolet pleꝝq; arbitrio udic im
pPoni pena perdicioms ciuitatis que nõ ca
dit in eum ut.S. l corde iniun hec ꝓ
bant᷑.C. ad.l.iul.de ui/-puſeruos ꝙ in fine
ff. de accul.hos.ꝭormmibus quia non põt ꝑ
dere qð non hʒ· ar · ĩ.q· vii:daybertum. eðc
de deci:duduʒ et· ff· de furĩtaq; fullo.et
ex. de reſti.ſpo/olimdñs tñ põt eum de-
fendere ff. e·ſi ſeruũ et· ff·de pub.iuch· ſci
enduʒz ſm canones · tñ põt accuſari ᷣm.d.
m.ar.iiqvii.querit᷑quia et mittitur ad
ſedem apłicarn abſoluẽdus· ex.· de ſen-est.

relarum. F iliuſfam auteʒ põt accuſari

ᷣm ac.ſed an monachus põt accuſari dii
5S.de reo· V. Item ſeruus et ſeet· S· de ac-
rore in di uerſis. O. HI. et maxime · · ſz
und ſi dubitat᷑. b et uide qð ibi dixi .
Ixem non põt accuſari preſcs ꝓuincie
nec legatus ꝓuincie-nec mgratus populi
romani.f. de accuſr. hos accuſare et· · t.
Item pa
pa et imꝑator qui ſoluti ſunt legibus ac
cuſari nõ poſſuntec de oceſ ſpbe. ꝓpoſu
it. C. de leg· digna.xxi/di: nunc aũt: 2. 1
q.in. nẽo 2. C. ſe-2. C. fcã. 2· C· Ie. B. n.ſũt duo
magna lũinariaad mundi firmamentũ 2
regimen poſita.ut ex. de ma. et obe· ſolite
6· preterea.xcvi-di:duoet ſunt etiaʒ duo
dona ad ̊ a ſuꝑna collata clemẽtiaĩ aué.
quõ oꝑ· epi:et cete:clead or:per in prin.

colł.i.Sed dic. n Fm hoſti- ubiS.quod
pcedit poſuit rof. ꝙ imnpꝑator accuſat᷑

corã papa de hereſi ſacrilegio cet periurio

ec quolibet graui crĩe.et ab eo ĩudicatur.
ex. de re iuchad apł ice et de homid pro
humanl. li. vi ut ibi dixi et ꝓ uoto frac-
to·ex. de uoto licet· ec ꝓ ſimlibus·xv · q·

vi alius. Icezʒ et ar · C. de ſum. dri.l.i. et· H

fi.ex·de iudi:nouitet in p·c.ſolite papa
etiam tq de hereſi accuſat᷑·xldiſi papa a
tunc łᷣ a ſinodo.uel a principe ut· xxili .q·
v.princeps et·xcvidi: ſicut queuis·et·c.
nos ad fidem a corꝑe fidelium edi:ubi
nam uł ſi ſubmittat le alicui iudicio ii-
q vu:nos ſiff·de iuxt.oĩudi. eſt receptuzʒ
P: unꝗᷓ accuſat᷑. ut in pre:c:nunc auteʒ-
Tien nec maior mgr̃atus:ſic nec accu
re. ff· de accul . hos qð dic ut in pre.v⸗
Iteʒ ꝙ eſt mẽ̃atus·ſed lʒ non poſſit acca
ri tempore ſui honor tñ beñ interficitur
ut in. e. V. MI. per il hoc intelliges. :=
Eius etiã accuſatio differt᷑ et pᷣſtita cauti
one ab eo reus preſtolat᷑· prout tradit. ff-
ð adul.ſi adlulceriuũ·ꝭ·fi miles tñ durãtibzʒ

ſtipendiis bene deferłur· ſt·de re mili.mi
lites ꝓhibent᷑ in fiet tutor durante oſtõ
C·de luſpectu.eũ· et·S.de reo.. Iteʒ tu
tor:et iuge hic q eſt.ĩ.· V· Itẽ nec legat9
Item ꝙ acc uit ał. abſolutus-
AH.Quid ſitranſegit. ſuper eo crimi
neqd dic ut·S/t· ꝓx ·Item ꝙ accuſat
MH. addit hoſti.qd ſi cum eo fuerit diſpẽ
ſatuʒet remittit ad ſummã de accuſ..
quis ſit effectus·.ſʒ nũꝗ d et de Rᷣ de ſciſ
ma. c.ii-2· ĩ· de abolic. porro.ct. . ſed
cum ſupra. ·
clericuz cora iudice ſecłari de crĩe canoni
co ſeu ecclcſiaſtico.in auti·d manprin· 9·
ſi uero canonicuzcolł.iiiet ut eleri apud
ꝓpri epi:cõ:ꝑ totumetS· de reo·¶· Iteʒ
clericus. quod dic utxi q-i in ſumma.

¶ Item ca crĩalis epi et preſ biteri:2 dia

com płes iudices requirit utĩ· de accuſa-
6.1iiii. V. i. ¶ Itern apud pedaneu iudiceʒ
non põd quis de crie acculari·. C. de pedan.
iudh· ꝑ torum ff. de ofeius cui màcſt uu
riſdi.l.i. ¶ Iteʒ nemo ſine accuſatore dap
natur uteXτ ut ec. bnC umco: -de mu-
et honereſcripto:niſi in caſibus qui noĩ

pre· decre et. ii.q-i de manifeſta· Itez

minor de lapſu carmis non accuſaé᷑: led de

aluis ſic. ff.de adult -ſi minor. e&- de delic.

pue.c.i. et.ii· uide quod ſcripſi d g.

ex.rormnana- ul-li. vi-ſuꝑ . inOταπο.

Item ꝙ nec legatus unꝑator ucl pre

is Puincie accare uel accuſari poſiunt-

nec legatus ꝓuincialis P ciuitatis-niſi dũ
taxat de crĩe in legatione vmiſſonec ma-
giſtratus populi romãi nec ĩs ꝗᷣ reipubli
ce cã abfuit. dummõ in fraudẽ legis abns
nõ fuerit ut.f.de accuſhos accuſare ·ff· ð
ĩiudic.l.ii.in auti:de ſanepiꝭ·reuerentiſſi
miet ar· ff· e qui.ca:maiĩn interehi ꝗ
2.l. data et uide.S. de reo · O· Itẽ legati.
uud & de comitibo et aliis ordharns
nr tpris et delegatis pape uel imꝑatoris
nunꝗ d poſſunt accari:dic ux in ſuc- mei
in:d accuſ.S-quis accari · ¶ Iteʒ omnis
ꝗ in lus uocari nõ poterit.nec acculari po

teritꝗ ſint illi:uide· ff· de in ius uo.lI. .n.

etin.ii.v.et.l.adoptiuũ·et dixi · S in · t·
de reoet ideo nec e eg ſʒ

an monachus 2 ſequẽ. ¶ Itẽ non poſſunt

—

acari omnes illi 4 nuerant᷑f. iuch. l. i.
Item ab uno accatus pendẽte accula-
tione. non põt ab alio accari ff.de accuſa·
hii tñ omnes5·fi:et.l.hos ·hoc bñfitio.
ii:qĩ. ꝓhibent᷑ · ab alio: Itẽ mortu9
accuſari non põt ut.S.ĩ·C.ĩi.d accatore·.

Iteʒ rᷣ reus. ¶ Item nec infans ł furiol

— 1— — N — ——

—,¶ —

iiiii .qiii.cl·
culari ſed otra eum ꝓ
₰

fft. de reĩ uen ꝙ infans. ffadlcor.ð ſic· in
fans.C. de penis ãĩpunitas· iii qix iudicas
fl· de of/preſi.ogruix.et.l ſe.arↄtrae· d
delic· pue · c. ĩ.a· li. utrobiqʒ ſoluit᷑et
Iteʒ non pot abñs ac-
cedit᷑. ut· · in · t · de
accul.S·vi·2 que hic deſunt.uide ibi ·

₰⏑

— hoc dixitquia Rof· hic tratauerat · ·

2

uid ſi uniuerſitas deliꝗt:nuꝗd põt
accuſari uel ſindicu ↄſtituere. dicũt ꝗqdaʒ:
alber. gal.ſub HR.de ſindico· .· Iʒ põe
ꝙ ſi pulſata cãpana·2 9ſilio cõgregato
eliqt accari põt.f· ꝙ me·ca.metũ · · ar
aduertendũ 2· ait ptor· de hoc.ex · ð
ſimo:dilectusIi.2· xii. q: ii. epus ꝙ 2.· S. b-
Px· ·ſed nunquid põt etiaʒ facere ſinci
cum ut no- C.li:xii de re mili:l.tã colla-
tores· : at uniuerſitas2. ff. qd cuiuſ.vni ·
no:ſc. S.ſi quid papa no:in P.c· dilecto ꝙ
uniuerſſras non pot accuſari uł puniri- ſz
delinquentes tin ciuitas aut oueniri 2 Pu
niri põt ex delicto rectoz. ar. eX. de ſirno·
ueniẽs. xii :q·ii·q manumittit᷑·ft · qd me·
cã. metũ ·ſ.ii · xxliii:q.iii ·ſi hs · vii · ꝗ·i · ſi
ff· de acqui. pol.l.i.6fi·põt ctiam inquiri
ſuꝑ ſtatu uniuerſitatis. non tñ tunc pumi
untur.niſi ipſi delquentes.e& de accuſ-c
pe.ex de ſimo.licet hely · de ſen· ex. grauẽ

cur:. Si. V.ſed pᷣcedens· II. uide ꝙ pleni
us ſcripſi in p·decre dilect ſuꝑ glo·ſic. s.
ubi etiã plene tractaui an uniuerſitas poſ
ſic de publico crĩe accuſarean aut pumta
uniuerſitate poſſint ſingulares omies puni

Er 8 perns -c. ul-li. vi⸗ſuꝑ glo· penult-

ubi etiã de hoc 'm ipᷣm rarke, pro-
9

Bal. ad materam Formo tibi has qõnes.
one ſtatutuz diẽ ꝙ ptãs teneat᷑ de delic
to lue familie 2 ſoluere omnez ↄdẽpnatio
nem eius 2 repreſentare tpe ſindicat/mõ
dicũt teſtes ꝙ uider̃t quendã familiarem
ptãtis ꝑcutere ticiuʒ tn neſciunt nom an
lufficit · vr ꝙ ſicinam cũ ſit uniformis cõ
dictio inclulort ſub genere dʒ ualere ꝓbõ
generał· ar f. de acqui· here. lꝙ ſi dubitzʒ
2 de lib- et poſtul. gallus· ſi eius. Cõtra
riuʒ eſt uerũ naʒ 2 in libello2 in ꝓbõnibz
exigiè ſpecificatio certi hoĩsf· nau-Cau
ſtab. lI. .·5fiet i teſtes non ↄgnoſcũt ꝑ
ſone nom debent teſtibus corꝑa exhiberi
ff. de public.lcũ ſi exhibuiſſet· no per -
ex. de teſti.c. cum cãmhoc tñ fallit in ac
tione qð metus cã ubi non oportet certi
hoĩs fem̃ argui ·ff · qa me · ca · l. ſi cũ
6. in hac- Sin aut ptãs non uuluſ
liam exhibere teſti bus vr̃ ſu
bationes2 fingi᷑ otra eũ· ar-C.

s

I· ꝓuidendum in fi ſed illa lex non loquiè
in ſufficiente pſumptione ſed melius fac
C.de aſſeſſo-l.nullus.a.·lſi poſt:et·l oſilia

ios que optime fac·2· ar · xxiil · · V. cũn hõᷓ
1 Sed nunqꝗꝗ tenet ptas pro faĩliari ꝗ dʒ

ↄdenari ex otuacia et dic ꝙ ſic quia tenet᷑
de iudicio fiſti 2 iudicato ſoluendo cũ tñ
reneat᷑ e offõ alieno nõ r ptas teneri e
maleficio ſed ꝗa uſus eſt oꝑa malorũ ho

minũ ut. f-- furti aduerl’nau. l.i: in fi. 2 fa
cit glo·de of· ꝓcon·in·l ier ga⸗ ed

nunquid tenet᷑ ptas ꝓ faĩlia quã nõ eligit
ſed enigit one 2 dat ſibi:dic ꝙ non ꝗa non
eligit ipe ſʒ ne ut.ff.loca·cu ĩ ples· · ſer
um meũii. R.ꝗ eſt in ar. in rõne ſui-

¶ Sed ꝗ d ſi famnliart deceſſit. dic ꝙ ptal

non tenet᷑.f.qui ſa.cCo.lſi deceſfit ide eſt
ſi eſt banitus ex alia cã ita ꝙ de iure ſiſti
non põt ꝓpter bannũff.ſi ꝗs cau.lſed ex
ſi quis 2 i cum familia ptãtis delinquit 2
ptãs nõ uult teneri nec ipſe põt oꝑnoſcere
faciat anteꝗᷓ ſit tps ſindicatus poni delin

quentẽ in banno aliquẽ aliuʒ officialern
citati pdicta.l. (¶Sed nunqd ꝓcedit ade
cuſatio ↄtra ſindicuũ qui accuſat᷑ ꝙ denũci

auit qddam hoĩcidiuʒ omiſſuʒ tali te.et
tki loco nec ar a quo nec in quẽ 2 vi ꝙ nõ
ꝗa ſuffiẽ ꝙ oſtat ſcelere interẽptum liczʒ
nofn facienti uel pacientis nõ apponit᷑ ut
7. ad ſil. l.i.6: illud- ubi ꝑ ia. ↄtranaʒ ſindi
c ad curã a ſolicitudinẽ ſuã dʒ B ̃uocare
2 dʒ aliũ ĩſtruere 2 alii noĩa eder̃ n aut pe
ter̃ ut ſibi edãt᷑ff.ð edẽ.l.ii.2· lſh ꝗs ex:S
Fiar·otra.l.licʒ·fiff· nau- cau. ſta.
prima ꝑte fac̃ ꝙ nõ ſi tneceſſe nom̃ offen
hi apponi ſi tñ de corꝑe dſtet qd no · in .q-
vii.libellox. non eſt aut neceſſe quo ad li
belli aptitudinẽſed quo ad effem ꝓbõnis
cõſtare de corꝑea principio n. mil liquere
põt quia ꝓbõnes non fiũt a prĩcipio ſʒ in
edio cãe ut lite nõ ↄteſc·qin frequent᷑
ed nũquid exculant ſindicũ noctis te

nebre. ar. ꝙ ſic. g- in. I.ſi cũ excep·'ĩ hac

Sed nuquid excul at eũ ꝙ ꝓpt᷑ tumul
um non pot ſciri ꝗs feceriC· ar ꝙ ſic cã
glo·ʒ ↄtra vr̃ ꝙ tunc omies qui interfue-
runt denunciadi ſuntff· ad.l.acqui.l. itẽ

Sed nunquid excuſat findicu domeſti

F 5:ſi plures/et facit de ſic·l.ſi in rixa.
a

inquiſicio ꝗa interrogauit ornes et non
potuit inuenire2 vr ꝙ ſic ut no. C. de his
ꝗbo ut ĩdigliſi ea ĩ g pua in vᷣbo hr̃et· ꝗ
riũ vr̃ ꝗa B nonẽ ſuu o flimm.ſ. exãinare te
ſtes· ſed ad iudicẽ pertinet fac qd noC.ð
teſta.hac oſul.pe So:ſi fecit quicꝗd po
tuit ꝓ inueſtigando nõᷣ tenet᷑ · ar · ff · lo· l. i

—

— aanſato

merces in fi:nã ĩgnorãtia publica excuſat
eũ iĩmo etiaʒ ſua ꝓpria 2 hingłis ſi fuit iu
ſta puta ꝗa fuit abñns ar.in.lfi.ff.ð dec.
ab orfa:de pig act.l.tuxorꝭ·i.ꝗᷓ interro⸗
act.l·de etate· ·ex 6C Sed quid ſi ſunt
duo ſindici umus caſtri 2 un denunciat-
utꝝꝑ ꝓdeſt alteri qui nõ denunciauit· dic
ꝙ ſic quia ſunt college 2 fcm ab uno uide
tur fcm̃i a quolibet ar.in.lĩ:de of.oↄſułe⸗e
quo.nunus noĩa edidit alter ſe intromit
tere nõ dʒ. Item quia denuũciatio eſt indi-
uiſibilis omnibus ꝓdeſtar quemad
uit.amitl.ſi pnem Item quia delatus ab
uno non dʒ deferri ab alio- Itern quia nõ
intereſt reipublice. ¶Sed an fama publi
ca excuſat ſindicu qui denunciauit falluz
maleficiũ dic ꝙ ſiciquia ſicut fama ſuffiẽ
iudici ad inquirendu ſic ad denunciãdum⸗
Itẽ fama excuſat de adul.l.miles.ꝭ mułr
Icẽ ſindicus non vr teneri niſi ð dolo ꝓPpł
neceſſitate officii de cuſto.reol.diuus.et
ar. no.ĩ. l. atletas. . calupnmiator infami.

eꝑ in.I.fi.h melfal. mo.dix.et ad turpil.
1 nũquid ſindic ĩ denunciadʒ appo
nere teſtes dic ꝙ ſic quia debʒ ꝓbones ac
ducere ad turpil.l. ab ac· 5. i· (LSDed quid =

fi iilla caret ſindico an poſſint cogi boĩes
uille ad faciendu ſindicuʒ ꝗ denunciet dic

ꝓ ſicar.de fide iuſ:libquid g.·creditori

bus.et qð ibi ꝑ Iac. ¶ Sed nuquid iudex
. . —
Poſſit cogere ad denunciandum illum qui
ſcit lʒ non hẽat offm ſuꝑ hoc dic ut noff
Hodi-ob turpe cal. ideʒ §;/ſi tibi iudicʒ
dan denet᷑ findicus denuciare malefi
cium nõ punibile-ar ꝙ non naz non ẽ ma
leficiũ ſi nõ eſt punibile ar.no. C. qð me-
cã·l.accationis. In otrariuũ quia ad ſindicũ
non ꝑtinʒ hec ↄgnitio:ſed ad iudicem fac
ad ſilla.l.ſi quis in graui.S/i. So.maleficiũ
Potuit eſſe etiã qð non punit᷑ quna qnq; 2
maleficiũ ſine pena ut ꝑluriuʒ. C. rebus
credi.I.i.ff·de alea.l.i.ꝭ̊.quod aut de le.i.
quid g. §. heres - Item ex poſt fcõ manet
maleficiũ impunituʒ ꝓpter tpᷣris pᷣſcrip
tionem de adul.l.mariti..i. ꝓpter princi
Pis indulgentiam · ffde oſti.prĩ.l.i.tñ ne
mo negat maleficiũ eſſe qd eſt iure natu
rali ꝓhibituzʒ. l. ut uim de iuſti et iunt tñ
quicquid ſic ꝑ hoc vbũ maleficiũ in iſto
ſtatuto ego ĩtelligo·i.fem cui imponit᷑ ꝑ
legem nom maleficii.ĩ.furtuʒ. pcuſſionex⸗
danum datum. 2 fi ia que cadunt in natu
ram ſenſiciuã· nam ſindic eſt tanꝗᷓ teſtis
ar· de teſti · co·p̃tereaBe.ĩgit᷑ ad queſituz.
Aud erat tale fcmi de quo non poterat inĩ
ciari ꝓceſſus et t unc ſindicus nõ tenetur

ðnunciĩare ar f.ĩudi. ſol.l.uĩr bonus aut
poterat ꝓcedi lʒ reus poſſet euitare ↄodem
nationẽ.2 tunc ſindic tenet᷑ denuciare ru

de·ſ.fcm.¶ LSʒ an ſindico tenet᷑ denucia
fcm̃ cũ qlicatibus·dic non miſiſtaruti
eum artzʒ ad oĩa denũcianda nam ꝗlitates
non ſunt crimẽe2 ideo ſi ſtatutũ facit mẽ
tionẽ de fcõ ⁊ crĩe non includit neceſſario
qualitates· põt & ſi uulttñ non cogit᷑ per
ſtatutũ · ſed q omittit᷑ a ſtatuto non dʒ
admitti religiõe iudicãtis. ar. de teſti. ſcio
yñ ex officio dʒ opellere ſindicum2 ab eo
plenuʒ offmi deſidcrare.d.l.idem ẽ. s.ſi ti-

bi:de di.ob turp:ca.ar.ad tertulł.l.n .G.
e Qucn ndeiczz scalar di
de muneribus·dic ꝙ nõ ſed ꝗᷓ negligentia

ſic.l.ii.ff.ad ſilł.a ibi „C ex for̃a ſta

tuti põt fieri pas de hoĩcidio.ĩ· octo dies

et filius occiſi ad quem ꝑtinet fac pacem
cum titio noĩe occiſort an occiſor ꝗ forte
erat in remotis ꝑtibo poſſit ratif icare p
terminuʒ· di · di.ꝙ nõ in.l.bono rez ra.
ha·fac.l.l.in prin:ff/de appel.reci· dubiũ
eſt.quia ſtatutũ vr reſpicere facientem 2
ei ĩ ponere terminũ.ſ.factioni nõ accepta
tiomi.nã ĩſta ſunt diuerſa.de elec/quia ꝓp
ter cum ſi. Item vr̃ reſpicere uerixateʒ at
qð fit ꝓcurvr̃ fictitie dño fieri nõ uere
de religi· oſſa·. fi:ſed certe pax eſt de his
que inherẽt oſſibus et ideo ratificans uer
eſt in pace nõ ficte de manumindicl-pat᷑
et ꝗa pax ẽ actus reciprocrus eodem t᷑mi
no Iimitat᷑ hinc inde.arde uul.2 pu. l. ja3
H̊ iur̃. ꝭ·led ſi alt᷑.nec obſtat ꝙ abñti que
ritur liberatio 2 obliuio ↄtumelia 2 gr̃a
de libe· lega:l.nõ ſolum.GS.ſi liberat inſti-
de iniurt.· in fi. de iureiun labeo ꝗa aliud
in pace ex natura pacis que eſt actus cor-
relatiu ſic amor. .

Tncipit tercia pticula de his

qui alieno nomine i iudicio inter

ueniunt-Rubrica.

. Kof:de hac generali Riica tracta
uit q̃ſi ut hic ſeꝗt᷑in ſua Rica.ix.ſed non
tinuauit Ricas ut auctor ð acex ſtipu
latu rẽ rataʒ hri.2 iudicatũ ſolui.que fa-
ciunt ad płes Nicas Inferioreset pri po
ſuerat de actiõe mandati · dircã et ↄtraria

Nepos ð mõ albaponebat e

ił auctor ĩ fi.pmittebat tñ ultimũ:
Atis utiliter de excep.que ſ
noĩe agẽtes ? accuſantes repel
lunt oſtendim·nunc de eis
que alieno nomine agentes uel

ℳ₰

— — — — —

—

—

—

A

5 8

5

—
2

defendentes ĩpediunt uideam-
dem noĩe alieno interueniunt in ſudicio-
rocurator-
Cor⸗
oniuncta perſona
zfenſor-
xcuſator-
yndicus
conomus-
rphanotrophus-
icedorminus-
icecomes-

aſtald-

ubor
De quibus fingulis uideamus:
rocurt.eſt qui aliena negocia anda
c& qai admiſtrat· ff·de ꝓcurl.. Hebi
eſt ſic text· dixer̃t aʒo/2 hoſti· ꝙ hanc ð
ſcriptioneʒ multuʒ calump niané legiſte
ꝓpter qð dicit a30· ꝓcurt· eſt qur aliea
negocia madato dmi gratuito gerenda lu-
ſcepit · hoſti · diẽ gratuito admiſtrat ut ĩ
telligas unde qð ibi no-in prima glo. dice
bat aut aʒo et accur-in fi.p·glo.ie iõ dix
iſſe ſuſcepit quia ꝓcurt tenet᷑.non quia gꝑe
rit:ſed quia gerendũ ſulcepit · fl · man · ſ re
muneradi 5.i.2 diæi gratuito-quna ſioue
ni ret de mercede eſſet locatio operaꝑſi ñ
ↄuenit lʒ poſtea qñs ꝓpẽ laboreʒ ꝓudeat
durat actio madatino-C. etilʒ accur·2 ſi
mon- uincen. in. li· C. mã: dicunt locatiõʒ
operaꝝ eſſe in ał · nõ facturo · Scias ꝙ pe·
de bel. no uult fateri ꝙ ꝓcurt·oĩ0 debeat
eſſe gratuitus allegatl ff·de pᷣſcrip- uer.
naturalis· 5·fi · hoc ponit Cy. C·e· c:ſuper
FRica. ꝓ B facit cõis obſeruãtiafit S gra
tuitum ab illicita vuentione 2 à remuera
tione ꝓhibita · et ſic loquat᷑ lex litẽ. C· e · t.
v· q iii · ꝗa epus al.ĩ.q· iiii ſaluator
fam herc.lſi pig · ꝗs aũt ſit nũci di
camĩ· t. px 6 ut autez· .· et no: large
negocio: aut geſtor eſt· qui ſine mãdato
gerit. inſti · de obli· que ex quaſi cõtra·na.
6.1· Oue aut hin
. t. ii. Fal-dixerunt antiqui lex non facit
ↄiuntarn ꝑlonã ꝓcuratoreʒ ſed ꝓcuran-
teʒ non ad exi cn. fl.ſo.ma.l.iiiff-de mi
nol· pr̃i. G Defẽſor aũt eſt qui abſq;
mdato ſe alieuius defenſioni offert. fl·de
ꝓcun minor · xxv· an inſti · de ſaxiſdat/S·
a b eius-m canones etiaʒ exorciſta r de
feſor.ut.lxxvii-di ein ſingłis· et·c. mõach
us. cunus offf eſt obleſſa corpa a demoni
bus Jefendere ut.xxiiidi . exorciſta- de o-

di.v. ommi die dr etiaʒ defenſor re; eccia

rqui

Icam—

ſticarum ꝓcurator a defenſator · x· ð re.
ec.non alie· ſi quis pᷣſ bitero et ex hoc offõ

dex ut in eccia bonon. .I-hodie ceſſat

J O AAseen de Hie. **

AFPücsee *

qnqʒ uocat᷑ caſtaldus.ſ.in reb ecqn q; iu

norm q̃ in ea pulſaſſe patet ꝑ inſtr̃a mul
ta il temꝑis et ꝑ gloIo.in·c·ſaluator·
6 hoc ꝓbał · v ·q·iin. ꝗa epᷣus · et · i · ꝗ· iii ·
ſaluator/xvi.qi.de pntium in prin· C. de
epi audecermmus:defẽſor.n2 aduocat
ꝓ eodẽ ſonant ut· ex · de elec. uenerabilem
6: qd auteʒ2 fac ad predcã · ex· de iui.pa.
pterea· defenſor ec dr uicedñs· ut. lxxcix·
di:diaconũ.¶ Item defẽ ñ
tus ſeu rector ꝓuincie-P alicuius epatus
ut.xxviiidi :qa ſunt culpe.ii:q.i.in pri-
mis in ſuꝑſcriptione.xxvii. qi· ſi hõ in ſu
ꝑlſcriptiõe · Excuſator aũt eſt qui ſm̃ mã
dato ad cãz ad ptendẽdas excuſaciões ſeu
cãs ablentie non cãs cae mittit᷑ ut· ex · de
elec · bone me · i. H. nos ĩgit· ndico au
tem oↄſtituit᷑ tin ad iudicia.
põt ꝑ ſe ciuitas ↄſentireſec in colłio uxł
corꝑe ubi finguli hñt ĩmediatuz oſenſum
ꝑ e ipos de ꝓcun-l.filiuſfa.S. ueteran cũ
K. et r findicus qſi fingulorũ.· Fl- Sic
dixit accur. in· : quibo ſtati alleg 2 Sof.
in ſũma. gui · de ſuc·hoc dcm̃ reprehendit
in p· ·quibus p.l.ii.illoe·C.2·lſicut.ꝭ. i·
ubi patz ꝙ cã uniuerſitatis non ẽ ſingulo
rum.ſed bonus fuit intellectus inquantũ
ſinguli ꝑticipant·hoſti· dicit ꝙ r ſi fin
gulox.P ſimul cãʒ dicens · De collegio
uel uniuerſitate cas dicens.
nõ diſtributiue. naʒ nõ poſſunt adrmiſtra
tores ciuitatis obligar̃ ſingulas pſonas · f-

lecio 2 uniuerſali- ut ff. de mu-2 ho-

alquia nꝰõ

al. collect'e

6

SXR

—.

5

cõia edan Fe nmiſi lub noe col

munerũ.ii.defenſores
greci ſindicos uocant/ q ad certazʒ cãz agẽ
dam k defendendaʒ oſtituunt eligunt᷑ 26
ſubdit ꝙ munus pſonale- disei. quia di
uerſas diffinitiones inuenio ab atiquis da
tas de findico:adhuc nulluʒ inueni qui po
Iuerit illud tmn ad iudicia qd põit auctor.
darna. n. et tan. et Io. de deo · ubi · s· dicũt
ſyndicuʒ oſtitui ad agenduʒ defenden
as uniuerſitatis Ber in ſumma dixit ſyn
dicũ eſſe ut diẽ textus in apparatu diffini
endo ſindicũ utit᷑ uerbo legis predcẽ· dicẽſ
in ſingulari certaʒ cãm ut dcã lex pr edcã-
ſed ſtatim ſubdit 2 generałr ad omes cãs
2c.Io.in.c.ſi quis ergai ·q· vii · ꝙ ber dix
it diiunctiĩdiẽ ↄdiunctimdicens ſyndicu
pꝑ uniuerſitatẽ ↄſtitui ad unaʒ et płes cas
in · c. qmn· xvi · q· vii dicit eũ oſtitui ab uni

uerſitate ad uniuerſicatern cãruʒ · hoſti/in

ſequit᷑ quos

—

ſumm.ꝭquis ſyndic dicit ſyndicũ oſti
tui ad cãs uniuerſitatis agedas et defendẽ
das pnᷣtes et futuras. Aʒonezʒ uidere non
Pocul:ꝗ in ſuma remittit ad apparatuz
ſuum in.l.i.ff·qð cuiuluniuerquẽ nõ ui
di:reſeruaui gof-qui plus amicat᷑ auetori
dicens ꝙ ſyndicus eſt ꝓcux uniuerſitatiſ
ad iudicia oſtitutus non tn dicit iudicia

tinſicut autor.et illud ẽ otrariũ cõr ob
Fuãtieque hʒ ꝑ uniuerſitates eccĩaſticas

et lecFares ↄſtitui ſindicos ad eæiudicialia
ↄtractus quoli ibet ꝑ uniuerſitates facien
dos uẽditionuʒẽptionuz. locationũ/ↄduc
tionum obligationu in mutuo ↄtraledo
et his ſi'ibus· 2 lʒ de. unica hoc. t. pl ob
horreat religioſos ꝓſequi lites textus ti
diẽ et repetit generałr de negociis-. fl⸗
ꝙ cuiuſqʒ uniuer.no.l.i.circa fi.et qui
bus ubi de hoc-2.l. Itez· . ie de ꝓbat.
lʒ.ext ·de ſindi:c.unico:que aur ſit differen
tia int᷑ hunc et actorẽ uide ·ĩ· V· actor· ſʒ
et ſindicus qñq; uocat᷑ ypocriſarius. ut in
aud:col·i.quõ oꝑ.epi:5.non alit᷑.2.5. ne⸗
q euʒ ·:iq·vij.ↄuemientibus in prine&· d
elesſignificaſti et qñq; etiami Pocriſariq

Ponit᷑ ꝓ iconomo ut ĩ aud·e. t. j·reuenrẽ
tiſſimi. ¶Iceʒ 2 findicus defenſor uocaé-

ut in p. defenſores et ordinat᷑ ſin oſenſu
et tractatu epiet etiã in ciuilibus cais et
ſecularibus.et ẽ ꝑſonale munus ut in pre⸗
Ide mu:et ho.et ſic dat᷑ inuitus qð no eſt
in pcus ut.ff-de ꝓcurtfilius. 5-inuitus
Aor ucro oſtituit᷑ etia ab umuerſi-
are er ad unaʒ cam ut. ff ꝙ cuiuſq; uni⸗
Iteʒ eoꝝ. ſepe tñ unum ꝓ alcero ponit᷑ ut
ibi: ex .· S Purłpetitio· ff· ꝙ cuiuſq; um.
no.l.iiin fi: actor etiaʒ qnq; ab uno cõſti
tuicur· Inſti:de cur.in fi.in hoc tñ difſe

runt:naʒ ator ad lites pñtes tmn 2 cuʒ de

tendit᷑ aꝗ futuraſed ad pñtia tmn. · ſic
dixerat. Io. ii· q. vii.ſi quis erga alł.l.i.ff.
de uſurt ad quam HNndenduʒ ut ſcripſi de
Pcur auditis ſuꝑ ul. glo.vn in formis qᷓs

creto oſticui᷑ ut ibi.ꝗa decretum ex

Ponitĩ.de actore uniuer. patebit huius

dicti otrariũ. in· v. porroct in fi. et uide

qd ibi dicã ſuꝑ. . a ctor Siad.l- Iteʒ eorũ
8:· ſed ſi ca. ff.· ꝙ; cuiuſq; uni:rũdenduʒ ut

ibino. 5- Sindicus uero ad pñtes 2 futu

ras·et ſine decretout ĩ prel. Iteʒ eNρα ſi

decuriões· de B; no:ĩn: e·l. .actorqnq; ue
ro aſtor ponit ꝓ procur ut.Iiiii-di-ex an
tiquis et duobus ſe. Bal. non ẽ uis fienda
in noĩe ſed ĩ aptitudine oſtituentis 2 lnia
iur:de odi:et de.l Ppr̃. oditt. · Item ac
tor dat᷑ inuit2 ſic differt a ꝓcun/nõ fi

ar .

ab unĩuerſitatłe que nõ eſt dẽia Icê adtor
ante liteʒ dat᷑. ꝓcur uero an et poſt. Iteʒ
actori municipu fit oſtõ ułp ſti pulatxio in

plonam mumcipini. ꝓcuratori uero in pſo

naʒ eius· ff· de oſti. pec.eũ qui. G. iuł. Ral. 6

de hac forma. Conſtituo te ꝓcur̃emſi ne
celſe eſt hr̃eff·manda.l. creditor 5Gfi.

Iconomus aut eſt cui res eccie 5
nanda mandat᷑.ut.C.de ſacro ſanc.eccle.l.

iubemus in prin. C:de epi.et cleri.l.orneſ
qui. hoc nihilomin:et.· lxxxix· di ga in
ꝗbuſdã· ex· de of.or.cũ uos.e · S iuxt ca.
mꝑatox et interuenit tã in iudiciis ꝙ in
ↄtractibus: et eligi᷑ cum tractatu epi ut
G.de epi.etcłi:c iubemus· et in p decre.
Impatoriconomus qñq; ᷣr uice domĩin

ut.lꝑxπ. di- uolumus. et· c. ſe. i. q· iii ſal

uator ꝓprie tñ iconomus in rebus canõi
coꝝ uicęns in epalibus. ex.· de ſimo- con-
re
debes ꝙ uarie deriuationes dant᷑ iſtius no
mims· unn eſt ꝙ ðr ab icos greceqð latie
r diſpenſator 2 comes ꝙ eſt pauper inde
iconomus.i.paꝑum diſpenſator. Sed hec
non ↄgruit ei q; dem̃ eſts.et qd dicet᷑ĩ.
de conomoHugo dicit ꝙ iconomus qr

ab tccon: q eſt imago uel ſignũ et noma.

q eſt lex uel regulaquia ad eius ſignum
uelregulà tota familia diſpenſatur unde
iconomia idem ꝙ diſpenſatio. vñ extat

Iiber qui dr iconomicus xenofontis ꝗ di

poſitioneʒ domus et farmilie docetaln de

ſeribunt. Ec onomo ab ecco. qð eſt ſonus
E ad eius ſonuʒ familia ordinatur- .

Iteʒ prepoſitus et iconomus ide ſonãar

utc in pre.c ſaluator- rphanotroph
aut quis ſit habes:C.de epiet cleriorpha
notrophos:¶ LDe uicedno.ĩam pmiſſum

non ꝓbat.ad qð inducit᷑ ſcire AR

eſt et qicã.ĩ.de uicedno.
te dicet᷑..de uicecomoite·¶Ca
ꝗ curam hʒ exterioruʒ rexqui abr ma
ior domus ſcòm Io. ut in pre.c.ſaluator-

Tucor aũt dat᷑ pupillo. ut inſtic·d tu

ter. :eſt autẽ· ¶Curator uero dat᷑ adul
toet fur ioſo:et ſi ibus inſtie.t et inſti.
de curt- in prin:et··furioſi et.Sſe:de hac
materia.C.d ꝓcurneq; tutores.2 inſti.
de cutin fi:et· ff.qð cuiuſqʒ uniuer· no.
I-i-in fi:unde uerſus.Eſt ꝓcurator cunt.
ſindicus ac tor. Priuati minimi:plebis epᷣi
ĩconomus datur eccleſie·tutorq; pupillo-
Veytamen m canones nõ eſt uis in noĩỹ
bus.ſed ofris admĩ ſtrator rite uocat᷑ pro
curator · ut.iĩ.qiii.ſaluator et in predcõ

c.peticio·et etquia:extra de iura.ca· caua

cauſam. Inſti:per quas per/no · ac. 5.fi · et

Caſtaldus ẽ

e

N 5 Oe
.
EP 6 e 9₰ 1 e *,

„R c „
4 S?
4 te *ſein Aetrisgs; e 24 6K1 *

quere hic ut no · ĩ· in · .· ð acto· V. ſʒ pone· rem ſuã utf.e. ꝓcura tore.ff8 iureiur:
ius Iurt-7 fi. C Iin aliena re- ( an oP

C De procuratione Hica-/ ponit᷑ otra euʒ ronẽ ſui 2 cae· ¶ qnq; rõne

oſtituentis. ¶ Et qñq; rõne forme ↄſtõöo
A Scienduũ eſt ꝙ azʒomultũ pleneet ms de ꝗbus ꝑ ordineʒ eſt dicendu-
tan.breuit᷑ ſic ꝓſequant᷑ B menbraQuis iie formas ſupponemus- (LVIcio uero

—

8 dicat᷑ ꝓcurt· ii:qliter inſtituat᷑· tercio ꝗs ĩ de ꝓcuri in rẽ ſuam ↄſtituto adnectem
ſtituat· quarto ꝗs inſtituat᷑.quĩto in qua Atione igit᷑ ſui et cae prĩo op⸗
re.vi. ꝗliter ſuuzʒ offin explicet᷑ · vi. ꝗlr fi pom᷑ cõtra ꝓcur eſt excõi
mat᷑. of. p·viaddit que 2 qñ ab iĩ catus·ex · de ꝓba.poſt ceſſionẽ
cautio exigat᷑. (Q·Hoſtiꝑ alia ba que de of.dele:prudentiã· ſexta ᷣ
rit ad ꝗd teneat᷑ et ꝗs ſit effect uides „ O iudic.ĩntellexim.ſʒ ſi ſit occultus credo-
auctor obmittit primũ8 quo dixerat· S. .:- ideʒ hoſti in ſuma buius t5gs da R
t. ꝓx.in prin.de quarto aũt 2. v. facit pri ri. .is uero:et uide qd ſcripſi.c·t.c· fi-ſu
mum mbruʒ· de tercio fac ᷣm:de o ter- Per . · glo. J· ꝓceſſus hĩtus cuʒ eo tenʒ
ciumformaʒ auũt hanc hujt ab uberto d ex.·de exceppia:iii.q·viĩ:Gtriain prĩ·et „
bonac.ſui hnis F, Ee eſt etia o no.j.de aduoc.S:iin prin. lʒ ꝗqdam cõtra.
mẽdabiłet ipe ubert 2 al. galłſua pri N Io.mo:quo ad actuʒ ĩpetratioms ut ₰
. ma et.ii. Ricamultuzʒ inuener̃t auctorẽ ſcripſi de Rpt·c.i.ſuꝑ xlo:quid ſi ubi — J
9 faciendo etiaʒ ſpẽalem Geicazʒ de ꝓcun in 5 ꝓcur·tpe oſtõnis eſt excõlcatus· nõ la
rem ſuaʒ:¶ Baga. in.· ni· carta. V. reſtat S et oſtõ. ut in p·c.poſt ceſſioneʒ· ¶ ꝗd ſi
paꝝ ponit.lłul ; ad. V. qd S rof ulcimaʒ poſt abſoł'onem ꝑduret ̃s in eadeʒ volu
Nicaʒ generale m de qua dixi· S. ꝓx duas tate vr̃ ꝙ ualet ꝓcuratio. ut ff. de of·pro
Hicas poſuit que huũc· t:reſpiciunt: ut ibi con· obleruareqd non credout in p·c· p
diæi de ꝗbus ſatis ꝓfuit auctori. ¶ VB. ceſſ ioncz. F ibi de 8& plemus ſcripfipoit
ð bo/luo more trac de his in an·x. V· ſi ac gloſas. V. Circa. lIi: Bal- facit· ſt:de arbi.I. 6
Hica de ꝓcurqui uuſt agere 2 in ibelt· mior.· P. de hoc dic ut. ex de ꝓcur·c. fi- 2£
uide.ł.im. Nica quid ſit ꝓcur·cu.vii. ſe Sed nũquid ꝓcurt:excoĩcatus qui cz rv, a ⸗e) ne⸗ mir oς
Egy.ſua NGica: ix Cii. ilii- ſequẽ:aucto ineipaleʒ dixit poterit cam appelłomis Fc ir n, ,eere
ri ꝓfec · uilꝑ. ang ſub Nica ꝓcun. exercere · papa no·ꝙ ſic·cx· de excep.ſigni
połuit płcs Reicellas et diuerſas formas2 ficarũt. ¶· Et ibi ſcripſi in ꝓlo:no ca
xxxii: qõnes que occupant multas cartas- piculuʒ- · C. Icem geel 5
uſqʒ ad· t· de defẽſore Is etiã queʒ ſuꝑ pro põt hoc Offmm:. W Pcurationis ad uchcia – =⸗
bemio uocaui gullũ in ultia carta poſuit ad negocia põt.ff·ð nego ee in⸗i K⸗ „ „
duas formas et pan inſtruit. ubica exercer̃ ff.d ꝓcurt neq; fema ff. ad uel'i· veG. er P . ven

tuʒ uidi ſi aʒo. dicẽs ſe ꝓcurtien agit E
otrahit ñ adiecto ꝙ id facit noĩe ipſius ti
. tn· an id ſufficiat· 2 ad negatiuã facit.f·S
. iurt.Fulde eo- cum fi l.pcedentis · et · ff · ſi
quis cau:.l.pe.in prin: in oↄdrariu fuit ob-
tentũ ꝑ.l.ff·ꝗ ſatilco.ſciendũ:G. tutores.
eæct q ibi no.2 p. l. cu poſt· :lff· de admi.
tuto.ipi ponderat᷑ ꝙ exp̃ſſuʒ fuic uerbuzʒ
curator.lʒ ñ dixerit· curatorio noĩe- in. l. S
eo nõ dixit de lator ſe mandatariu l-penl.

in eaecſe allegando ut ibi no.

l.n.Ce.quiaet.l:aliena-fl-d reg- lurt. I n.
et.uiq:vn.ò:tria. ar.otraex· de ofir- uti.
uel inutcili cũ dilecte ꝓpe fi. ſed illud ibi
uolunt papa qin cũcta põt.iii .qvi.B ꝗ p
pe de oceſ:pben: ꝓpoſuit.C. de cri:ſacri.l.
n.-uel illud rone admiſtrationis fuit & ut
abbatxiſſa gerebat. ¶Iteʒ in cabus tamꝰæz ..l. A A. „ 2.
f.

młier ꝓcuratri adittit · (pPrumus ſn
ſic in rem ſuã oſticuta.C· de ꝓcunt ꝗa te
Scdus p parentibus morbo aut etate
agere ipeditis nec alios ꝓcures inuemen
tus· rt e. femĩas ¶ Tercius qñ filiorũ
tutelã gerit· ut.C.qn mulier tuof·fu:pOi
l·fi.et auti ibi poſito·exc. de p· ex ꝑtee&

cer eas pſonas que ali?o noĩe
agunt ł defendunt ꝓcur fre-
quecius ĩ iudicio intuenit iõq;
ecens e ut de eo primitus ꝗ

ar · ex· ut lite nõ otel·qm frequent᷑ in prĩo
erboxix. di- in canonic f--deł-nã ad ea-

¶Et ſcias Ttituif peunt ſimpyr
in rem ſeu in cam alienaʒ· ¶ Quadoq; in
⸗ —

. qui fi.ſint le:ex eenore ((Qiarre cũ agi
bus cauillatiõtbo repelli ualeat diſſeramq tur ꝓ libertate filii uel pr̃is ue .nd —

uiri. ̈ alceri de ↄoſanguinitate ft·d li-ca.
l.in. Quitus cà filn ꝑ ſniaʒ ↄdẽpnati
quia appellat pro eo 2 cam Plequit· ff · de
ap.reci. Pñ·l.i· S fi. que eſt. ii.qvi.ñ ſolẽt

Q

—
1 14. . rted * 16 ſ

2

iſtru. l. fi

Idem forte ꝓ quolibet oſlanguinco ar.
ex·dæ reæg cu cimus in ꝑte decda:- ibi
non dicebat᷑ eplſe de muliere. ſed dicebat᷑

; olanguinei illiq filii milicis ꝓ ipſo erat
in cà 2 appellauerant. *½- Kegularit
aut in mulctis arciculis deterior eſt oditio

aliquos ex his caibus enumerat ibi

⸗ —-

Ki qꝗᷓ maſculoꝝff·ð teſta.hoĩ młtt
8

ꝓcur̃es 20 ¶Drimus artic 41
riſdict· quia non pot eſſe iudex ff· ð iudi:
cuʒ pᷣcor.ꝭ·nõ aũt.iii/q·vii:·Criaxxxii-
qv mulierẽ ar odra. . diei. l v
loluit᷑ ĩ textu et glo· ·ſt de regiĩurlii.
Scdus in arbitrio quia non põt eſſe ar
bitxer.C.de arbi.l.fi. contra/ex e. dilecti.
WH· dic ut ibi·· ¶Tercius in poſtu-
lacioneff· de poſtuł.l.ĩ.·ſexũ.et in ··
