eſt contra libertatem eccleſie. extra de
maior.et obedi.dilecti. et quanco eſt ꝗ
honeſtatẽe ſtatus naturalise& & iur̃iu.
quintauallis-ſcoöm Ioh. de deo- M In
libello diſpeſationuarticu/vi vy· coluũ⸗·

*

1

₰„

N

† Itẽ uĩdet᷑ ꝙ ep̃s põt interpretarĩ q;
uis non ſit ꝑiurus ex ð pigſignificãte

Vbi ſcripſi ſuper Soe. eP9

diſꝑenſat in iuramẽto dolo ui lel metu

extorto·xV.qvi · c.i.2.ii ·xxii.qiiii/int᷑
cetera· ſi tñ ſic metus talis-qui porueric ⸗

cadere in conſtantem· unde ipie no.eẽ
metus caula ad aures et de iureiun-
c:iiiꝙ abiuranti res eccłſie ſue dari põt
licencia repetẽdi illas uel iurãs oſtituet
actoreʒ qui repetat. ſi autem adiurauit
res proprias etiam ui uel metu tał iura
mentum obligat et ſeruari debet donec
iurans per epncopum abſoluat᷑ eo uero
per epiſcopum abſoluto repeter̃ poteſt
exdra de iureiuranðſi uero-prius tamẽ

ꝗ epiſcop abſoluat debet inquirer̃ utx

fuerit talis metus: qui cadere potuerit
in conſtantem uirum · utfł· ꝙ me · cã. l.
metum:extra.ead audientiam. f̈ ꝗdiu
epiſcopus aliter cõmode prouidere põt
non debet abſoluere a iuramento etiam
dolo ui uel metu extorto. nec ed legat
de latere. Et ſic uidimus plures legatos
ſeruare.ar. in predicc. ad aures/et ex ðᷣ
ĩiureiuranð.c.iĩi/et·c.ſi uero/2. c.uerum
eq in hoc uidetur concordare dñs me.
2 Io.de deo-dicens. I. Vbi S. articuł.
vi.ĩi:colump· · Solum papã diſpẽſaẽ
poſſe ubi utroq; ſaluo ſeruari poſſit· ut
in predic.c.ſi uero.etx·c.uerum.extra ꝙ;
met·cauſa:cum dilectus. xxii.q: nii · ⸗
fi:et in predic.cuenerabilem. quidam

auteʒ dicunt iuramentuʒ per metuz „£½

cadere poſſit in conſtantemextortu nòᷣ
obligare.ut eẽ de iureiuranð.cũ otĩgat
quod ueruʒ iuramento ð ſui natura illi
cito p̃ſtito· et etiaʒ iuramento ꝑ actiõz
abſolutaʒ extorto ut ĩn. c⸗uerum. XA[-
Ego plane ſto illi decre in eo quod dicit
finis ut etiam ibi ſcripſi in fi: ulq. glo.-
SAlias enim beñ obligat diſpenſat ẽt
epiſcopus ex cauſa iurament lici te preſ

titis ut·xv·q· vi.nos ſcoꝝ· etc iuratos

hiceſt ꝙ ſi iuraui tihᷓ certa die r̃ſtituer
gladiuʒ·et medio tempore efficieris fu
rioſus non debeo tibi reddere ut. xxii . q
ii ne quishoc caſu tamen eſt neceſſaria
diſpeſatio ut quið.· M. Inno.et Hoſti.
ut/S. a eſt una ratio quare non extendi᷑ᷣ
ad hunc calum:ꝗa de illo non preſumit᷑
cogitatum. ſca propter conditionem
ſubintellectã ſi res ĩ eoð ſtatu ꝑmãſerit
ibi uide. . Dicũt poteſt etiã epiſlcop
luramentũ in meliꝗ commutare.hĩceſt

Item papa no-eæ d iureiubitorea
—

3 §
ꝙ R quis iurauit ire ad ſanétum Iacodᷣ.
et utilius ſit ire ultra mare.beñ poterit
commutare ſic et in uoto cõtigit ut ex
de iureiuran. ꝑuenit.ii· Et ꝙ epiſcopq
poſſit licita iuramẽta in meli omutare
patet quia iuramentũ nõ magis obligat
uotum maxime cum iuratur qò niłꝑi
eſt utiłex alicui eſt damnoſumputa ſi
quis iurat ꝙ non loquetur cum. P. nec
curm eo ↄmedet.nec ei ſeruiet· et ſimilia
miñ forte hoc iuret/ ut peccandi actieʒ
uitet·nec obde Hpttconſtitutus quia
ibi loquit᷑ 8 illicito iuramento uniuerſi

tatis quod conſenſu ſui epiſcopi debuit

Preſtari· et ideo nõ potuit ibi epiſcop
diſpenſare et forte iuramentum uniucr
ſitatis nequit epiſcopus ꝓpter ſcandalu
in aliud commurare uel in eo dipenſar
licet hoc poſſit iuramento priuate ꝑſõe
¶ Icem nõ ob. predic:decre- uenerableʒ
ubi dicitur ꝙ papa cõſuli debet utrum
ĩiuramẽtuʒ ihcitũ ſit:quia circa ardua
negotia 2 circa magnas perſonaſ poteſt
forte per ſcandaluʒ lolus papa in tanbʒ
interponere partes ſuas uel loquitur ibi
de licito uel ſlaltem dubio iuramento in
quo ſol papa poteſt dare autoritatem
ↄtrauemiendi ſine commutatõne aliqua
¶ Hoc quoq;ʒ notanduz eſt ꝙ ſi aliqui

acturos aliquid quod ꝑtincat
ad cultũ dei ut ad religioneʒ uel pictatẽ

nequeunt ſibi remittere talia iuramẽta

Puta ſi domino iurent ire ultra mare et
ibi deo militare ad religionem intrare-
Aut duo uel tria plalterea per inuicem
dicere uel ſi paſtores uł aliq mechanici
aurant de lucro ſuo certam portionem

preſtare fabrice eccleſie uł in alios pios
uſus· poſſunt tamen in primo exemplo
ſibi remitter̃ ꝙ ſimul non uadant ſi aũt

iuramentum reſpicit temꝑale ↄmoduzʒ.
aut preter illud iuramentum tenentur
facer̃ quod iurant/puta quia carnifices
iurant non uendere carnes infectas pro
ſanis· uel mercatort qð ñ ſopibſt icabũt
merces ſuas:uel ꝙ propter prolixiorem
cerminum carius non uendent et tunc
nequeunt ſibi remittere.ꝗqa ꝓpter aĩa
ſaluteʒ ſic iuratum eſſe uidetur Aut nõ
tenentur ſine iuramento ſeruare·quod
ĩurantſed ſolum ex iuramento et tunc
ſubdiſtingue quia ſi obuãtia iuramẽti
ſpectat tantũ ad cõmoduʒ uel inomoð
iuranti et iurant & dando uł ñ faciẽdo
aliquo alteri uel ab altero poſſunt ſi re
mittere ut ſi aliꝗſ iurat alii lib ſcribre

⸗
Vel domum. uel aliquid aliud fa cere et
alius iurat ei mercedem reddere- uel qn
duo ſocii iurant de omunicãdis ommbzʒ

lucris.ſi autem non iurent ſuper aliquo

dando uel faciendo- uel non faciendo ad
inuicem ut dictum eſt. ſed allas iurant

aliqd ſe facturos· ñ facturos nequeũt
ſibi remittere ſimiliter cuʒ iurant et nõ
intendunt ſe obligare deoled tantu hoi
nibilominus nõo poſſunt abſolui ab hõieæ
ſi iurãt ſe aliquid facturos ĩ fauorẽ dei.
ſi iuraſſem tibi ꝙ dareʒ·x·ticiO in fauo
rem ticn non polſes miſ remittere boc
iuramentũ ſcom Ray· [qQui de hoc
tractat in ſum de iuramentt et ꝑiuriis.
pauloante frch De hoc.·ĩ:.in tractatu
libel.ð iureiurand · Ois qui· H. Et 16
allegat decre: preteraĩ ſpon: ubi ð 5
ſcripſi ſuper ultĩa glo· · Is quoq; cui
iuratum elt potel Crelaxare iurametuz
utd extra eo-C.i: et de up conſuluit. .
. cete

Becialiter iple comſſerit· põt abſoluere
excõicatũ a ſe ꝗa eiꝗ eſt abloluere cuiq
eſt ligare ut·xx-diſt- inferior- extra de
maio-et obe-cũ ĩferior· Vel eo defũcto
ei ſucceſſor ut ext᷑ de elec - uenerabile.

Gratioib· . fuit quoq; et e& de off.
or paſtorał· :i-⸗ ad q: 4 Viceſimo
ſexto ipᷣe ſol poteſt abſoluẽr a nãa lua

et non legat ut.S: et extra de elec uene
rabilẽ.xvVi-q-i· frater et a ſua ſencentia
ſui delegati. legati c iuriſdictio expi
rauitet cui null ſuceſſit in officio ſibi
inmiũcto. ut in predict. V. ad q. et extra
de offic-delega. querẽtiextra 8 cõceß.
Pb P diuerñhtatẽ e& & of. ?g-ſtuduiſti
Viceſimoleptumo ſi lex ſeu oſtitutio
mini pape-P legati ſui obſcura ſix

legatio ſit finita. nec ali legat iln ſuc

cedat in prouincia illa uel ſi queratur de
diſpenſatone in caſibʒ illis per eaſdem
leges ſunt ſedi apoſtołreleruati ad ſolũ
papam pertinet declaratio et S
ar: in concor.S.· V. proximo inducis. ex
emplũ in declaratone legis ſumi ponti .
ex tra de ſimo.per tuaset ð ſen· excom:
inter alia: exdra de offici· delegatt- ſuper
queſtionũ · intentõnis· xxV·q· i · F ſi S·
S.ipſi nãq; ſoli. extra li viin conſtit

Greg·x. de elec nemo et de ſen. ex · pntiĩ

Item ipᷣe renouat legeſ imperiales ut in

conſtit. Greg: de poſtuł. ꝓPperanduzʒ

: Quaʒ hodie ñ habern innouabat
aut-l. re nõ nouaʒ:5 Patroni-C.S iudic-

ucl is cui

circa ĩuramenła aduocatorum taxabat
autem ipſoruʒ et ꝓcuratorũ ſalaria.
Item exemplũ del·ſiue de oſt itutoeæ
legati extra de loo. et con· cĩet extra d
conſang. et affi quod dilectio· i1pſe ideʒ
tamen legatus bene declarat ſua; oſtit.
ext ra de. ·ſig/ ex parte. Item ipe inter

pretatur proceſſum ſui legati· ut extra

de elec c uene rabilem et de ap. nouit:

legatus poteſt etiam (uam conſtitutõʒ

incerpretari. ut extra de · V· ſige ꝑpte:
i: et in predicl.: ſi ergo; Item legꝑatus
interpretatur mandatum domim pape
utx exdra de poſtuł.prelat:·c·. et iunge
quod eſt.ĩ. V.xxx Item qnq; epiſcop9
diminuit penitentiã iniunctam a papas

ut.l.dil/accedens· xα1 qii latorem.

-Vt ibi not in utroq; c. Id fuit de
ſpeciali mandato papeq ał ñ licuiſſet
facit quod no:de ſortił·c· ui in glon et
de accu.cum. P. in ulct glo-aut interdi
cimus. Eodem modo ſolui poteſt licet
ſolutione non egeat: lxxV1:GiC. 1: de
conſtituti eccł·.- C. de epi-etcle. aut⸗
interdicimus- t.
ſol abſoluit ꝑticipantẽ cx certa ſc ẽt a
in diuinis officiis excõicato a ſe: ut ext᷑
de ſen. excom. ſignificauit. Citer tamẽe
aliter illo intelligitur- Hic omnino
uideas: quod ibi ſcripſi ſuperi. glo. ·
Viceſimonono ſi iple aliquẽ exc ca
tum ex certa ſcientia ſalutauerit uy abł'r
ei participauerit pſumitur ꝙ euʒ uelit
abloluere eoipſo·tra de ſen: ex ſ aliqn
et ar-extra de priuiy. cum olim eſſem⸗
6.· fiet. lxni-di cum adrianus: et de ole-

di:n.pacem. ar-contra quia formam nõ

ſeruauit in abſoluendo ut extra de ſen-
excom:cum deſideresfi: et. c-a nobis
ſed dic ꝙ prĩceps ſola uolũtate abſoluit
ſicut ec ſola uoluncate manumittit ut-

f· de manu apud eum- M-⸗Dicas hoc
uerum ſi id exprimat alias non. per cle-
de ſen exc ſi lumm. Priceſimo-.

uando lator canonis ſibi abiolutioneʒ
retinet inferior abſoluere non poteſt ał
autem uidetur abſolutiõz alns oceſſiſſe
ut extra de ſen excom:nuper.5.· in ſca
S. in ſcoo:et idem incellige de oſtitut.
legatorum ſuoꝝ: H. · que abſolutiões
reſeruant. ⸗Exquo legatio eſt finita.
nec aliquis legato ſuccedit cũ in talib
nullus ſit ſuꝑior niſi papa.ut.sS· V·xeVi

ęt. . xxvVii is auteʒ caſus plura mebra
cõplectitur nam in pleriſq; caſibʒ papa
ſibi retinet abſolutioeʒ.et diſpenſatiõeʒ

Viceſimootauo ipfe

921

912

—

.2

Vt patet᷑ in noſtro aureo repertorio· in
ti de penittia re · · ſequitur. . iteʒ hñs
ab epiſcopo.et ſe. . Scias ĩter caſlq
excõis iurt. quos notaui de ſen. excom-
cos qui reſeruati ſunt. M. xxi li· xxleEt.
xxxIſte tamen ſub cõditioneetc. xliii
qui noin clem. de ſen· ex.C⸗i. ſunt-xyvl-
reſeruati: qui ibi exprimuntur in glop̊.
et ſic ſunt.xx-ĩun nouſ reſeruati. Et ſic
bene dixit Guilł. ꝙ iſte caſus plures cõ
Plectitur. . ( Trrigeſimoprimo ſol
Papa dilpemat cum eo qui irregłaritatꝭ
incurrit· ut.·xi. q iii- ſi quis epiſcopus
damnatus exdra. de eo:qui fun.oro.ſu.
uenliens, extra de ſen. excom. cum illoꝝ.
ed.c.cum medicinalis· g Plti: et & re iu-
cum eterni- et is caſus mulcæmembra
includit cũ inmultis caſibʒ irregłaritas

contrahatur.quod dic ut.. JS·luxtaet.
§ quis autem et ſe.¶ Tri eſimolcdo ſi
quis ſuſpenditur pro eo heretiq eccl

ſiaſtica ſacramenta miniſtrat cõt᷑ ſedem
apoſtolicaʒ abſolui non Poteſt ut extra
de heretiq excõi amus:S. ſane cle- A.
Vide.ĩ. glo.iii. .. Trigeſimotercio
cum cauſa defertur ad ipſum ad eũ per
tinet examĩatio et diffinicio-nec legatq
ſe intromitter̃ Poteſt fiue defcratur per
relationem factaʒ uel pollicitam ut· C.
eabpeXW cο.etra de preben Qilecto ex
de offic. le. licet. extra de ap: intimaſti.
ſiue per commiſſionem. ut extra de of.
le·ſtuduiſti.ſiue Per querelamii/q. vi.
quo*Xιt0anteriorum. 5. ad hoc. ſiue ꝑ
Poſtulatõem Porrectaʒ. ut ex ð poſtuł
bone· ii.S. nec nocebat.ſiue ꝑ reuocatõʒ
a ſe factam. ff. de iudi. iudicium ſoluit᷑-
extra de appelł.ut noſtrumet ð ꝓcu.
auditis. de quo not·ĩ. de remi·. nunc
uideamus. . idem etiam eſt. ſiue Pap.
ut ii/q. vi:decrto.ſiue alio quocũq; mõ
mmo in hiis omibus eſt ſuꝑiort iuſſio
deciſio. uel No:expectanda ut iii.q/ vi.

multum. vi qĩiideniq;ʒ: C. de relatt.l.i·

et.ii.et in predicto.c. decreto poteſt tñ
legatus cauſam appelł ad papam inter
Poſice examinare/non ut ei preiudicet-
ſed ut magis inſtructam remittat et ei
creditur in hoc. ut extra de appel. con
ſtitutus ubi de ̊ et de accuſad petitõz
ui:q. vi/decreto·ii.q. inomẽ extra & ſta.
reguł.ea que· . hec eaderm quod uerũ
eſt niſi cauſam iã xaminatam ad papã
remiſerit quia poſtea ſe intromitter̃ nõ
podeſt cum deſierit eſſe iudex.m. B. ut
in predidj· deci·licetet de poſtuł.bone

debeat illi

3 5

Et uið S. 5. ſupereſt. v. itẽ ĩs cuĩ· Circa
hoc tñ ſciendum eſt ꝙ quando appellat᷑
maxime extra iudic iu.ſ appellat corã
eo a quo appellatum eſt uel coram alo
ſuperiore uel etiã coram quocunqʒ alio
iuſ ſuum ſuper eo ſuper quo appellatuʒ
eſſe dicitur proſeq uitur appellans uero
coram illo excipit ꝙ ipſe appellauit ad
Papaʒ quare ille non debet ſe ſuper hoc

intromittere appellatus autem appella

tionem negat uel eam cõfitetur dicit
per eam non eſt tranſlata iuriſd ctio
ad eum ad quem appellatũ eſt: uł dicit
tempus ꝓſequende appellationis elapſu
eſſe bñ audiet ille huluſmoõl replicatões
et probatiões ſ uper eis ar- e& de appel-
romana: S. ſi uero uocatili:vi. niſi forte
ſuperior iam inceperit de caula appelł.
cognoſcere ꝗa nunc cauſam a ludice ape
attemptataʒ nullo modo inferior tager
debet.extra de offic. delega Paſtoralis-
non ergo derogat appellationi ad papaʒ

interpoſite legatus qui ał' qᷓ cãꝗ ognoſcer

Poterat Vel etiam quilibet ordinarius
cognoſcendo utruʒ a Pellatio deculerit
cauſam ad ipſum. H. Satis uidetur HB
Procedere. etiam in Pellationibus de
quibus loquitur decre- ꝗuis de eleꝙ: Ii.
Vi:et.c.ſi poſtꝗᷓ 2. c.prouidrinã ẽt illis
non omms appellatio deuoluit ſed inter
Poſite inſcriptis. et ex cauſa probabili.
Item poſſet eſſe ab illo canonice receſſũ
et ut ibi patet de hoc cognoſcit inferiõ
andteꝗᷓ ſit preſentata pape ut ibi 2 facit
quod no. in. c:ꝗquis in glo. ergo ſi · .· uel
Penes illum iuriſdictio ꝑmanſeric Imo
ſententia ſuper hoc lata Partibus p̃iudi
cat niſi fuerit appellatum.ff.de iudic ſi
quis ex aliena et extra de appelł.ſollici
tudinem. 2 fic in qõne que int᷑ archepᷣm

Piſanum. et commune ciuitatis piſane

vtebatur proceſſi Iicʒ ꝓ parte omunis
piſani ad ſedem apoſtolicam appellatuʒ
eſſe diceretur non eniʒ paſſim eſt admit
tenda quelibet appellatio-ĩmo d iligeter
confiderare debet is a quo appellatur an
ferre ut not.ĩ· de ap:nunc
dicamus. ¶Trigeſioqu⸗ at᷑
de Npto. apoſtolico contentioſo utruʒ
Per aliud Rptum eiuſdem reuocet᷑ apoſ
tolicus ſoluʒ hoc diffinire poteſt ut ex
de offic. deleg· c.ii- Idem eſt in grat ioſo
ſ. in priuilegio ut extra de iu.cũ ueniſſz
et de ↄfir. uti.ᷓĩuti. c.i.2. ii.ſiue diffim
tiuo eτ cöp iurt candici uaxãte ut ex
8 fi ĩſtr·paſto·ſiũ ĩcluſo ut. 5 · . xxyil

ℳ

1E E 1.

₰ℳ

Si de fide uel fideiĩ
arciculo dubitat᷑ hoc ꝑ papam A.ſt iniri
debet ut extra ð bapt maiores-in pri⸗
extra de hberetid-cumm xsct in decret
Greg . li. vi· de (um trin-Fideli ux ibi

dixi xxnii-q/iquoti ia,di:Precepons-

etiam ſi indubitacuzʒ ſic xqu in dubiu
uertitur. C. de [umtrin. lfi. unde et de
ſacrament eccleſiaſticis (encienduz eſt-
prour iple ſentit etrà de heretxia ad à
olendam-ar- tamen ꝙ per eius legatum
uel etiam per epiſcopum ꝗ fidei polſet
cognoſci:xvi··i· Ffraxer nr circa mediũ
MA-Solue ut bi noet- ̃LxxXα: Ql C ·i. 5
Prigeſimolexto-ipſe di Eſat ut 8
habeat plura bnficia cu cura uel plures
perſonatus cum cura.xiq-il. ſicut · ¶ð

dic ut i 5. uidendum- duplex ct ſeq·
A Trrigeſmnoſeptimo ꝓnunciat clec: 2.

prouiſionem que nondurn Facta eſt ſi e
contingat fieri irritaʒ et inanem ut e&X&
de elec innotuit· 6:Fi- etra de preben-
inter cetera: qð alius facere non poteſt
m do/meum. quia trakus Futuri cpis
non pertinet ad inferiorem iudicem in
hoc caſu utff/ de uIu. 1. .5.1. und Brad
qui nõ eſt rumpi nõ poxeſt. f·8 muſto
rup. l· naʒ et ſi ſub conchit edelegati &
in quorum litteris non apponitur hec
clauſula ſi ipla uti preſlumant abutunt

ſcm eum-Alii tamen contradicutar.

ꝓ eis extra de concel preben. qa cuctis

6. non ſic:quia omnia uidentur ei omniſa

25. ut extra & offic-dele- pretera ed ipe
reſpondet ꝙ beñ poteſt aliter expediri:
M. Super hoc ultimo uið qð (criph 8

concelſ·preben: ſi ſoli h-vi ſuper glo: nõ⸗
ſuper primo quo cractat an iple ſol ap

ponat decretu uide quod dixi de pbe.
n apłice· eo li⸗ rigeſimooctauo
Edic legem generalem

et per hanc approbat conſuetudinẽ que
alias no excuſaret- ut extra & temp- or.
cii extra 8 conſe-ecek. el al aqua: ed
de cogn·ſpi ſuꝑ eo- riceſimonono;

———S

. eE Coniti⸗-
C·ĩ. ex fi iui-di.erit· C· S urntri- cuctoſ

approbat eletum in imperatorem. Et
confirmat uel inf irmat elec- 1phius gra
tificãdo cui uult cũ ſint p'res ĩ diſcõdia
electi conſecrat. et inungit· ec coronat
ipſum ut extra de eleca uenerabilem-
. E in clem. de iureiuran- in prin-
. Ert etiaʒ iuſtis ex cauſis repellit- ut
ibiet etiaʒ iam coronatum deponit uæ
extra de re iudi ad apoſtolice· li· vi· Itẽ
ordinat eum nam imperator ordinem

habet. ut. lxiii ·di ualentinĩanus in fi/ex
65 principibus in fi.dicunt enim quidaʒ
babet ordinem ſacerdotis ꝓut no. ff.
de rediuui ſac. NVideĩ dipeſatio
S. ius auteʒ. -Alu dicunt & eit ſub
dyacon-teren dicunt ꝙ non eit udy a
con ſed epiſcopo in offo ſubdyaconat

miniſtrat. ITu dic ꝙ nullum pʒ ociem

et ꝙ dicicur in predic·c iuxta ordinem
meum expone. oſfic iumm- habet emm

caracterem militarem ut: qi q qda

l.di ſi quis poſt· uadrageſimo Facit

conciliuz genera ut. n.-qvi ideo-X;
di per tocum. quod dic ut/S.6 Lupereſt

1.· ſed nũꝗd legatus- (Quadragehmno-

Eene Canonizat et approba- ſanctos·
Et in cathalogo ſanctorumn [cribi facit
nomina eorundem:et aliter null quan
tiſcũq; fulgens miraculis debz uenerari
pro ſano ut ex ð reliq ct ue ſanc.C. ĩ.

ſecundo de aliquo facit iupon mutando
etiam rei naturam ut C. de rei u acti-
I. unica- N-i ad idem extra de exceſ. pł.

tanta-5.1i in fi- uimmutant ergo ſubſtan

cialem rei naturam puta faciendo de il
legittimo legittimum- ut exdra qui fił⸗

ſint legit· per uenerabile-Ex de monacB

canonicum ut.-lxxiiii-di-quorundam:2
de monacho non monachuct de capaci
on capacemet puiuſmodii. : ꝓxim̃

fa. ut e &T ac:Ei Rii-q-vi-B quippe
ex tra de concel- preben conſtitutus- u.
qiein primis- et. 5. VxViii ·S. · Pxirn
uadrageſimoꝗrto Semper 2 vbiq;
allium porcat q nulli aln licet- ut ext᷑
S uſupal-ad honore: uadrageſimo
quinto- Cocedit pallin inſtanter petẽti·
C. di-priſca et c. btentum e& ge elec.
ſignificaſti·quod null alius põt/etiam
legatus. ut exdra de u upał · niſi: excep
Pei⸗ ut exdra de priui? antiqua-

de legi Pprinceps et· x⸗. 8. ſi S
prope prin. V.ita ergo: quia npli Lubeſt

nec ab aliquo iudicatur ud·5 v. primo

decet tamen ipſum ſeruare Wura-ut-C-
de leg· digna uox extra de ſup: neg. pPla-
licet· xi.qĩ peruenit. ix · q· iii· ipſi ſunt
et· c. patet· x· di. iuſtum. Palea eſt- Et
in predicto· 6· ſi ergo· V⸗hinc etĩiam de
co- Vnde Chriſtus uolens baptizari 2
Johanne dixit ſic nos decet cẽʒ iuſticiã
ĩpler̃᷑ ut euãgex · mathlegit᷑ · ii· capło·

A.· De hoc no-plene o·C· c uno:li vi⸗
.eX & tel- uenraßli uadrageſirno

Madrageſimotercio:de nilo alꝗd

uadra eſirnolexto Solut eleg bz

A

„

Nr

ri⸗

N

uadrageſimoſeptimo- Appellatur

ad eum omnibus medus obmiſis- ii. q.

licet ar.contra. ii:qvidecre o· FI ITbi
ſoluit᷑ in. u. glo. 5-Alias aut gradatim
eſt appellanðut ii. q vi-metroplitanu-

vic.ii-ui.inii/et· v· extra de Ae

xi:qi peruenit- in auttcolꝑ iin de ap.

et intra que tempora g iullo. uidelicet

S:eſtii:q vi anterioruʒ. -illo de'gato

nõ·S· S· ſupereſt/5illud autem. ¶Qua

drageſimooctauo. Sententia eius faci

aus ſi animo ius cõdendi pronunciat ex
de re iudid. in cauſis.
nono⸗Abbate et monacho ôdicentibus
poteſt monachum exthere mõſterio

et alicui epiſcopo⸗- uel principi in ſociuʒ

aſſignare. uel ſecum tenere · ix · q iii· per

pPrincipalem/viii-di:que contra mores
i·q· iii/qui reſiſtit. nec mirm nam et
m quoſdam de monacho poteſt facere

non monachum ꝓut no: ex de ſtamo·
cũ ad mõſteriũ in fi- uinꝗgeſimno
Diſpenſat in crimĩb:que ſunt maiora

adulterio· epiſcopi uero pñt ĩ adulterio

et in minoribus. ut extra de iudic at ſi
in utraq; tamen regła fallit prout dicã
1· 5· nũc breuiter. et.S·nunc de epoꝝ· v.

in his ergo. ¶ Quiaqusgeſmopruno.
Canonica impedimẽta maemonn aliqñ

reſtringit et anihilat. ut patet extra de
conſanget affiñ· non debet. xxx.q iĩii.
quedaʒ lexeet.c.quod ſcripſi·ĩ. V· lxx.
Quin Tpſe lolo lici

quatuor tempora ĩ feſtiuis diébo puta
dominicis ut extra d tempor · ci· et · c.
de eo· et ſi alius hoc fecerit papa ſol cũ
totaliter ordinato et cum ordinator diſ
penſat ut. eo.ti· cum quidamet ar.ę C.
cdhlectus. Sed uidetur ꝙ archiepiſcopuſ
diſpenſare ualeat curn taliter ordinato-
ut.eo·ti. cõſultationi.ſed illð intelligũt
quidam ibi ex ſpeciali dñi pape mãdato

factum eſſe. uteo.t. cum quidam Alii

contra. ſed ſi ordinatus ab alio ꝗᷓ a papa
extra ſtatuta tempora uel alias illicite
celebret ante diſpenſationem obtentaʒ:
ſolus papa cum eo diſpenſat ut quidam
dicunt qð dic ut. ĩ·5. nunc de epiſcopoxꝝ
HH. be EDaun uageſimotercio.
Ipſe ſolus una ec eað die ad duos ordies
ſacros ꝓmouet aliquem utæ.t. dilectis
ſed ſi ab alio promotus ſit. poterit cum
illo epiſcopus diſpenſare ut dicunt ꝗdaʒ
cum non prohibeatur ut ibi Alii cõtra

de hoc in predicto- ⸗ prohibetur

uadrageſimo

34

“½τuageſmoquarko Promotum

aſe uel a pdeceſſore luo ipſe ſol ordĩat
ut extra de temp. or. cuʒ diſtribuendis-
A-Hec decre. de ordinato probat. nõ
de ꝓmotode quo uide quod ſati ſcripſi
de temp.or cum nullusli vi ſuper.
an hoc caſu. Quinquageſimoꝗnto
Iple ſolus fact ordinationes in die ſue
conſecrationis· ut extra de elec/qd ſicut
: p̃cerea.¶ Quinquageſi molexto. Ipſe
eneficia uacatura oferre-
ut:S. .nuc ctemus in prin ct. . ð illo

Enguagehmlemenmo⸗ Tpſe ſolus
Poteſt aufferre uni et dare alteri

·viiũi.conuenior. et. c· ſe. in fi xii.q· ii.
Futuram quod non poteſt legatus. u t5
.· xi ſolus eĩim princeps poteſt aliquezʒ
avure ſuo priuare · XI· Etiaʒ nuda uolu

Cateę·ĩ · V· xxx ixet· ꝗ nunc breuiter an

fi·non tamen debet id facere ſine caula
ut no·æii-di. c. i· Item inferiores qnqʒ;
id facere poſſunt cæ cauſa ad B de relig-
dom:conſtitutus.in glohic ergocurn

ſuis remiſf. e ut in predic-concor-et.
C.S quadri prebñet.ixqiii . cuncta

et.c.per principalẽ· ¶ Quinquageſimo
octauo.Ipſe poteſt otra ormma Itatuta
et concilia uenire ut extra de elecl ſigni
ficaſtiqued non poteſt legatus in pre-
v: de illo. ¶ Quinquageſimonono. Ip̃e

concedit epiſcopalia inſignia abbatibus

et inferioribus puta mitram annulum
baculum paſtoralem ſandalia et ſimihia
prout no in ſum: dòᷣ min ti:de uſupał
bᷣ·et quibus diebus. · et notandum·.
0 Paix- FA Ad boc ePriuib ur apol
xolice· li.vi. ⸗ Vel ꝙ aliquis faciat añ
ſe crucem portari. ut extra ut lite pen-
c.iĩ: quod tamen fieri non debʒ in pntia
eius uel ſui legati ut extra de priuileg-
antiquaet archiepiſcopi inſignia ſua re
cipiunt & corpore beati Hetri- ut extra
de e lec/ſignificaſti ad fi. ageſimo

cligendi · AI. Vide quod dixi Pæi5
ſuper. v.ſed nunquid legatus. e ut eꝰ
de iure panobis fuitet eccleſias et decã
mas eeimendo ipᷣm a pᷣſtatiõe decima
ut extra ð deci-a nobisquod aliq facer
non poteſt ut:eo·tiꝗᷓuis et· c·tua· et· ĩ.
ad idem.iq:v.mẽnam ibi coraʒ te 2c.

Tplſe Arir co ſpiritualia puta iul

ν Gi.5 uerum%.(cribit enim ubi
uicgert᷑ ſpiritualia ſiue caule ſpirituales

laycis delegarique tamen ſunt eis alias
interdicta ut patet extra de conſtitutt
cccleſiaet de reeccł· alie uel ñ cũ layci

8

1

„ „

ð rNN kate,

ſtatiʒ allegat᷑ in fi-

Xcvi· diſtinoi.bene quidemextra de ĩn
diciis. decernimmus de hoc extra de arb-
contingit. Sexageſimoprimo-QConce
dit preſ bitero ꝙ poſſit infantes criſma
re in fronte.xcvdiſtind peruenit/quod
a nullo alio fieri poteſt ut extra de con
ſuetuð.quanta· et de ſacra unc.c:unico
6qa uero⸗· V · ꝑ frõtiet 8 ↄſe ec:ł alaqi
Sexageſimoſcðo· Ipe ſedet in ſeð illa
uam dominul ſibi in plona beati Petri
(pecialiter elegit ut extra qui fi · ſint le.
per uenerabilem·5rationibus. : ſane-
M.De eled fundamentaS-ne autem-
li vi.uide quod dixieo·li.de cemp· or·
c.i.ſuper gloquid – Extra
de bap. maiores in prinxix. di-cuʒ uero
ideoq; ſum. pon appellatur: ut extra de
ſta.mocum ad monaſtterium in fi: ad

alioruʒ et conſi
in fi.xα.di-ſi romanorũ xV· diſ-ſancta
romana xviidiregula extra de herett.
frat᷑nitatis- Sexageſimoquarto: Ipſe

lia extra de ſum tric ñ⸗

ſolus diſpenſat cum filio acerdotis. ut
habeat eccleſiam. in qua pater eius im
mediate miniſtrauit m Gof ut extra
de fi·preſò dilectus. · Vide. ĩ . qui
Sexageſimoꝗg nto.
Ipſe ſolus diſpenſat cũ illegittime nato

quod dic ut.ĩ·5. nunc de epiſcoporum.
S utrum zurem Bera e moſero.
Ipſe ſolus diſpenſarcum ſulpenſo leu in
terdicto ab homine· uel excõicato cele
brante de quo dic ut.ĩ· S-nunc de ep̃oꝝ
S. ſed nunquid poteſt Veagaſte
ſeptimo ip̃e ſolus abſoluit incendiarios
poſtꝗᷓ ſunt excõicati denunciati m Io
de deo · H. Vt·S. articulo.ii · SS· ut eꝰ
de ſentt. xcom ex conqueſti-et·c·tua.
Sexagcſimoodtauo. Solus abſoluit

occiſores cleriĩcorum. uel ſi alias leſio ſit
enormis ut.ĩ· 5̊.: nunc dicamus. O circa
CSemgeſmonono. Ipſe ſol diſpenſat
ux nouicius. uel homo alterius ꝓfeſſiõ s
fiat abbas ᷣm papam:et Io· de geo⸗
bi . F u extra de elec:.c/officii:ahii
contra. ut·ĩ·nunc de epiſcoporum· V
lii.ec·ꝭ conſequenterV. legatus: .
Vide quod ibi dicaʒ· ¶ Septuageſimo
Ipſe ſolus diſpenſat ut mochus:F layc
uel in minoribus ordinib exiſtens fiat
epiſcopus: lxidi. miramur· xiii. diſtãol-
ualentinian. Ixidi. 6⸗ aliud S.· · xiii-
imo. Ipſe ſolo diſpẽ

.Etiam religioſo. g. .

ſcienter excõicatus ordinem recĩpiĩt ut᷑
extra de ſen excom.cum illorum. 5-i. 2
hoc ſiue ſciat ĩus ſiue ignoret·et etiaʒ ꝙ;
plus eſt ſi nõ recordabatur de facto ꝓpẽ
quod excõicatus erat: quia in culpa eſt

nec poteſt cum tàli epiſcopus diſpẽſare
Im papaʒ ut r Tpeu tgeſnnciro.
Iplſe ſolus diſpenſax cu ordinato in apol

taſia ut extra de apoſta· c-fi. ar: tamen
contra ꝙ abbas etiam hoc poſſit ut eX
de temp· ordi:ex parte · 1. Ibi nõ fuit
uera apoſtaſia. immo 4 rmaiorern traſ
iuerat ñ peccauerat. ep
tercio · Cum dinato a ſcilmatico ſolus
papa diſpenſat. ᷣm B. Alii contra ꝙ ed
epiſcopus hoc poſſit uel dic ꝓut legitur
et nõextra de ſciſma:cii:extra de elec-
quia diligentia. ¶Septuageſimoꝗrto-
Is qui renuſᷣciauit executiõzʒ põtificał
officii ingrediendo religionem per ſoluz⸗
papam ipſam recuperare poteſti ut cxi
de renunc. poſt tranſlatiõezʒ
geſimoꝗnto. Ipſe ſol diſpeſat in gradu
conſanguinitati ꝓhibito et non legatus
ut extra de conſanget affi ·q qilectio:
et. c/quia circa. cxtra de tranſacl-c. fi-
TRe ke qð ſcripſi. V. Ii⸗
c regularibus exeuntibg ad audienduz
leges et phiſicam ut ꝓmoueantur ut ex
ne clen uł' mo⸗nõ magno in fi et:c· ſuꝑ

ſpeculaR.iĩ. m dqům meum. Itez
d.m. in additiõe quam ibi poſuit in finñ

ult · glo⸗
Cum nõ ordinato miniſtrante ut ad ſu
periores aſcendat· ut·ĩ J· nunc de cox
exviii: tuagelir .

Septuagſimo

=
2

eptuageſimolexto: Ipᷣe ſol diſpẽſat

Septuageſinoleptimo- 5

uelfar
quoſdam cum eo qui excõicatus uel

penſus recipit beneficium ecciſticum-
utã. e·5. xvi· MI· Ibi dabo remiſſiõʒ
F·Quod non placet· ¶ Septuageſimo
nono-Ipſe ſolus concedi 1t
pagis ſiue ſandaliis utatur ut.xciii diꝑ

yacono ut caã

uenit ad noset clerici 2 mapux uti pnt
ut. C.·di s 51 Ntegim.

Tpſe ſolus diſpenſat in decimis nõ dadis
quod dic· ut expra de decimex Par te &t
c a nobis. Cuageſi moprimo.Vt

portet chriſtianus arma ſarracenis. Vt

extra de iudeis. ſignificauit. Octuà
geſimoſecundo· Committit cauſaʒ layo
ſpiritualem ut ſupra.. he· ¶¶ Octua

Zeſimovcio. Ipſe ſol diſpẽſat cũ clerici

conferentibus eccleſiaſtica ſacramenta
hr̃tic.·2 ab eis oblatoes 2 e'molinas reci
piẽtibʒ ut e d̃ hrexcõi /ſañ/ub ð H.

3
3
X

,

☛◻

☛ —

0*

☛ = — EE

—
— —

£☛ – £

—

JD

C O Ruageſimoꝗrto · Ipſe ſolꝗ diſpẽſat

m quoldamotra canones inungentes
certam penitentiam ſeu ſatiſtacti oneʒ
in enormibus criminibus ut eſt hõiciò
et fimonia in beneficio cum cura:uel in
ordinel.di:mirorde B extra ð renunc
poſt tranſlationem in fjineContra:ĩ·5·
diſpenſatio· V·2 ſcias ctuageſimo

quinto In uoto continentieet ꝓ terra

ſca emiſſo.ĩ ·ꝭ·nũc de epᷣoꝝꝑ· cxxxlili

ctuageſimoſexto In etate m quoſ

am in eodeʒ. . V. Iii et ſupra. V·IIi.
Octuageſimoſeptĩo. Iple ofirmanð

ex certa Icietia firmat et lanat infirmu

extra de confir uti uel inutił·c.i. extra
de tranſac.c:i·et· S. V. xviii· CCa.
eſimooctauo-Ipſe hʒ utrurmnq; glachuzʒ
temꝑalem et ſpiritualem ex omiſſide
dei. ut.xiidiſ/c.i- Et in euangelio. I:
Lucexxii .· v· Ecce duo gladu: Et qns
cui ipſe uices gerit utroq; uſus eſt· ux
k.di.quoniam idem et di-cum ad

uerum ſed et aln qnq; habent exerciciu

utriuſqʒ gladii.ut extra de ſen· excom
diłcto.li.vi.¶ Octuageſimonono. Ipe
eſt ſucceſſor Petri. Et uiccarius Ihelu
chriſti uicem nõ puri hominis ſed uere
dei gerens in terris- ut extra de traſlatt.
inter cor · REi.Et.c quanto.G.ĩ/et/C.Iʒ
extra ut eccł·benefidl..ut noſtrum.·i⸗
v·porro·xxidi:C.i. extra de homict· ꝓ
humani:xxiiliq- i quonmiaʒ uerus unde
omnia regit· et diſponitet iudicat ꝓux
ſibi placʒ.ix.qii.cũcta·et.c.ꝑ pncipalẽ
ii :q·vi.ideo: licet et quilibet epiſlcopus
ſit quo ad queð uicari chriſtiut. xeiii
qv·mulierem et extra de lacrt.un·c·.
unico.S·ad exhibendum. · caput igit·
et ·5·ſe · V. ad qð etiaʒ. Habet etiã papa
plenitudieʒ poteſtatt ad quã uocat eſt
Alii uero in partem ſollicitudimis ſunt
uocati:ut extra de uſupał ad honorem
ii q·vii · de cetero·etc.ꝗ ſe ſcitet dum
modo contra fidem non ueniat in oĩb
et ꝑ omnia poteſt facere et dicer̃᷑ ꝗcꝗd
Placet/auferendo etiã ius ſuuʒ cui uult
Quia non eſt qui ei dicat cur ita facis-
xix. diſ,-in memoriam: de peni:di.iii..
ex perſona alias in.c/ꝗᷓ uis nam apud eũ
eſt pro ratione uoluntas.et qð ei placet
legis habet uigorem.inſtit· de iurt na-
6ed 65 principi põt etiã õe ius tollere
Ectiam taliter ꝙ habeamus pro nõ
f cto. ut in clem. de immunitt Kæe·qii.
et ð iur̃ · S ius diſpẽſar· ut· j. V· xviii.
tem non habet ſuperiorem ut extra d

25

elec.licet.led ipſe ſuper omnes eſt: Nec
põt ab aliquo iudicari xxi-Gi: in nouo:
Et.c.nunc autem:ixq ui cuncta:et:c.
nunc uero-ex· c. leiiq vauditum S. 0
xlvi-ex habʒ in terris plenitudinẽ ptãti
ii ·qvi·decr̃to.Balð.Et ubi appomtur

clau.de plenitudine poteſtati ſupplẽtes

26. excluduntur defedtus ſollemnitatis

ali naturales defecto qð ẽ nõ dignũ

Item habet celeſte arbitrium ut-C
de ſum.trini. I. i. Item ei iura celeſtis et
eterni imperii a deo commiſſa ſunt. ut
Nxaclii di- C-.1. A.-Scias de hiis. lxxν
caſibus Hoſtienf·pol ueratlxi in ſum.
huius ti· quid pertinet. illud quid-

miror ꝙ obmiſerunt caſum decre ultt ·

de religiofdo. in prin de noua religiõe

creanda per aliũ ꝗᷓ per ipſum cui concõ.
e.ti · c.i. in prin· Ii-vi Idern dico de caſu

¶Nunc addendi ſunt caſus iuris noui
E primi lIibri ſexti-et ante omnia de ex

F aduerſus · V. ꝓPpter: de immu ec·.

ormunicationibus iuris noui reſeruatis:
reuate

uide qð dixi · S· . ½⅓. Item ꝙ;
dicãtur perpetue gratie ſuper abſentia:

de Rpt.c. fi. Item ꝙ quis ſit triplex in
eccleſia ð oſuetu·c.ĩ q ꝑlſone prohihite

preficiãtur urbi romane:· de elefunda
menta. 5S. urx g. Iteʒ dare adminiſtratiõzʒ
eccleſie catherali uacanti.eo&&tiis cul-
ſaluo qð habetur de ſup· neprelaeccł.
Item diſpenſare cum ultramontano or
dinato per epiſcopum italie otra formã
decret·primede tempo.ordi: Item dare
ſimul poteſtateʒ redipiendi renũciat mõʒ
beneficii et illud conferendi de offic.le-
c.płt. S. i- Iteʒ conferre bnficia uacãtia
in curiað prebenc.ii. Item mõchus
habeat adminiſtrationem alteri moñn.
uel plures prioratus proprii- uł curatas
eccleſias. eod·ti:cum ſingula Item dare
coadiutorem epiſcopo q dic ut de cle:
egro.c.uno. Item dare licentiaʒ faciedi
recognitiones uel ſubmiſſiones de ꝗb

ræebus ecck- non alie-hoc conſultſimo-

Item quo ad mendicantes approbatos
poſt concilium duo reſeruata ſunt pape
de relig· do-c.uno·5.· iet ulti· Item cal
decre.unicæde ſciſma. Itẽ ut mẽdicanti
poſſint acquirer̃ noua locamel antiqua
mutarede exceſ.prelat.c.uno· Item ut
agens penitentiam uitra mare ꝑ decre:
felicis de penis poſſit inde redire · ut in
cum autem in clem qꝙ; immutetur
uł diſpẽſet᷑ dec· ubi pĩculuũ ð ełc/ ne rõni
Item ꝙ quis prouideat eccie cathedrał

X

Du ſe m Rerta lgte

—

R

ℳ

4

carenti clero/et populo chriſtiano/e·E·
in pleriſq; Iteʒ forma citationis que ha
betur de iudiq dudum. Item caſus qui
habetur de religido. quia contingit et
ibi nõ in glo·per hancItem ſolus papa
reuocat et temperat priuigia ꝑ ſe data
de cenſi: c.i alias concor- uide de rehigi-
do. c. decerx. in glo.fi· Aliquos etiazʒ calq
collige per glo de Rptſñi propter ĩ glo.
an legat:et gloſe.eoti: indemnitatcibzʒ
in prin. et in clem eo:ti:c.i: et clem:.de

probatlittert· in· irii glo. Alium caſuʒ

collige ex qone quam poſui ſuper reguł
indultum.de re:iurt.li vi: aS

tamen ſunt in quibzʒ papa diſpenſare nõ

podeſt ut· i· nunc breuiter et dixi in

noſtro aureo reꝑtorio-ſubti:de ternp-.
ordi.in Rica: hee ſunt irregularitates-
que deiciunt iam ꝓmotos.¶ Premiſla
auteʒ omnia que ſibi ſpecialiter inſignũ
generalis dominii ſedes apoſ. reſeruaut

generali legationis mandato nõ t᷑nſeun

in legatum. niſi ſpecialiter omittantur
ut .q. il· ſeruatis extra de offic-leg-
quoꝗ tranſſationeʒ: et xviidi:huic ſedi
hec enim ſunt quaſi meri imperiiff. de
iuriſdicom-iudiql-imperium et· de
iurt. omiĩudi: V· m canones:ct ideo ge
ncrali commiſſione non tranſeunt ſicut
et multa alia ſunt que generali madato

non tranſeundt ut probatur. ſ· de offict.

eius cui manda:eſt iuriſdicl.iad idem
accedid.fł·de hiis que in frau: creditiſi
pader.ff. ð do.filiuſfamilias. ff.de pecu-
qui peculii. ff · Sð produr.l.pompo et·l.
mandato.ff. de damp.infec.dies cautiõi
S:i· ff· de iuriſdictꝭ omiudiq. iubcre.
Legatus igitur quicũq; pdicta uſur
Pare non debet ᷣm dom alioꝗ n ofũdet᷑
ut extra de uſupał in fi et de tranſlati⸗
eo.ci:iii et iiii/extra de offici. le quod
tranſlationem: et.cniſi: uſurpare aute⸗
intlłigitur niſi ſuper premiſſis priui'm
et conceſſioneʒ habeat ſpecialemar. ed
de priuił. porro.et. c. ſanenec intelligit
a ſede apo-emanare. qd ab eo emanabit
ut·S. nunc tractemus in prin:alia aut
quecunq; exercere poſſet is qui legatuʒ
