rmedu ſacramẽti calupnia refrenaturC.
iura:Ca.l.i-ſed hec falſa ſunt ut predixi.2
niſi in termino ab arbitris prefixo- cauſa
ſuſpitionis expediat᷑ iudex in cauſa ꝓce
det. licet autẽ laxa tibi detur in recuſ ado
iux pmiſſa poteſtas· tn tibi ñ Ae
ad lr̃am ſunt uerba uber de bonacurſo/uſ
q; ibi qualiter autẽ · ꝙᷣ ꝙ facile ad recuſã
dũ ꝓrumpas nã ſi nõ plene cauſaʒ ꝓbaue
ris-ille iudex remanebit. ut dixi 2 forte
eũ ꝓuocatũ ſẽtics 2 acerbũ 2 dux.2 ĩſidia
torẽ caule tue ut. C. de teſta. ma.l fi. .
ſin uero quida. in fi.2 ar.l.i.ſi quis Ppol
tera·2 ĩ pre.c.ſuſpitionis: nec tibi hibẽter
in aliquo gratificabit. qdð erit ualde graue
cu multa ſubiciant᷑ eius poteſtatiff. iu
di·nõ quicqd.x. ii.q.nñi:·notanduzʒ. 2 C.
quõ 2 quãdo iu·l.i:eX. de offi. dele.coſ ulu

311
it· f.de edił.edic.ediles.· Itẽ ſciendu.eꝰ
de poſtu·bone.i.cõſulo autẽ ꝙ eũ bladis
uerbis eloquaris:2 quib modis honeſtis
tamẽ poteris eũ tibi fauorabilẽ facias.nã
uerbis homines flectunt᷑qð dic ut.⁊ĩ.ĩ ti.
de ad uoca. ꝭ hinc docẽdu· V. deinde poſt
premiſſa illa ꝓtłeſtatione ne in eũ uidean
cõſentire·ſaluis omnibus excep:dilatorus
2a declinatoriis tã cõtra Rptũ ꝗ. cõtra iudi
cẽ ꝓponencdis:qualiter autẽ libelli recuſa
torii cõcipiant᷑·dicãĩ. in tractatu ljbello
rũ · in ti ·de offi·dele. ¶ Vt autẽ. H. po
nit uerba egi:N.xxiII. 2. ſe. 2 hoc uſq; ad
v· quid ſi. Iln hiis plemus ĩſtruaris.nõ
ꝙ iudex corã quo ſuſpitionis cauſa ꝓpoſi
ta eſt debet uidere an cauſa ipſa ſit ſuffici
ens:ſuꝑ quo tamẽ 2 qualiter arbitri eligẽ
turdic ut ĩ. de excep· S uiſo··facta.igi
tur 2· S. e·· V. ſi quis deinde arbitris elec
tis iudex per certũ ſuũ nũciũ eos ad ſuam
aduocet prelentiã uel per ſuas litteras eiſ
ſigmficet qualiter ſuꝑ tali exceptione ar

bitri a partibus ſunt electi aſſignãs 2 pfi

Bens eis certũ ᷑minũ.ĩ:quẽ cãʒ pfate recu
ſacionis ꝑ ſe-uel cũ tertio ꝑ eos aſſũpto ł
aſſumendo debeant diffimre alioquin cõ
minatur ſe ex tunc ꝓceſſue ĩ negocio prĩ
cipali: ut in predic.c.legitima.2.· c. ſuſpiti
onis. a de ap.cũ ſpeæciali:R.i.2.· S. dictu eſt
arbitri autẽ citati corã ſe partibus 2 pniti
bus icgãt ꝑ ſe eis.uel ꝑ notariũ quẽ haber
debẽt excep: recuſacõis- deinde terminuzʒ
eis prefigant ad ꝓbandũquicquid uolue
rint ſuꝑ eacaueant tamẽ ne nimis ſe ar

tẽt. ſed cale aſſignent. ꝙ poſt illũ poſſint

articulũ ipſuʒ decidereĩ· terminuũ ipſis ar
bitris a iudice Pſtitũ. receptis ergo ꝓba
tionmibus 2 auditis poſt cocluſione ꝑtium
in caula recuſatioms diſputationibus par
tiũ ſuper eis ꝓnuciẽt in hũc modu. FOr
ma. Nos tales arbitri electi a talibus ſuꝑ
excep.recuſationis ꝓpcſita ꝑ ipſum taleʒ
cõtra talẽ iudicẽ que talis eſt.quomaʒ na
turale eſt.2c. ut.ĩ.in tractatu libel.in· t.
de offi. delerecepti.· ꝓbationibus hincide
2 auditis qð ꝑtes ipe corã nob ꝓponer̃ uo
Iuerũt ſmĩaliter pronuciamus.2 pronũciã
do diffinimus dictã exceptionẽ nõ eſſe· E

eſſe. uel fic eſſe probatã. ꝙ ſi probata ñ fu

erit.iĩudex procedat in negocio principali
ut ex · ð ap· Fo requuris.ᷣ in fi.2.· c. legitima
utꝝ partes poſſunt recuſare iudicẽ in quẽ
cõſenſerunt. nõ. . de cõpe iĩudiaditi.· ·x.
2 Ie·2.S. 5eli⸗ . delegato-Iteʒ quid iuris ſi

Plures delegati recuſent᷑.nõe&: de offi. de
lecu ſuꝑ

uid ſi ſubdelegatus recuſet

—

—

S

A1E. „ 3 42 ſa 1

9e . ot

9122

cle appelCu ſpeciali. in glo.propriu: di
cũt quidã qdð nõ dabitur ei hibellus cuſa
tionis nec caula recuſationis corã eo ꝓpo

netur . ſed corã delegato cantũ Ka es eſt

E Cot q ſequi᷑ uide ꝑ me poſt 1

ut cx· ed.ſuꝑ queiſtionũ· ꝭ·i. M: diſting
uikur an totu ſubdelegauit uel partem-2
primo caſu an ſit res integra uel nõ.2 u d
qc dii ſuꝑ. ii:ad fi · 2 ſi abſens ſix ꝓ
teſtetabit᷑.2 etiã probabit cauſas recuia
tion is· corã epo loci- uel archidiacono- uel
aliis iudicibus ordimariis loci- ut. C. de iu
di.cuʒ ſpecialis· Alii dicunt nõ eſſe eundũ
ad iſtos ordinarios· ſed ad deleſi pns ſit. ſi
uero ablens ſit dicet pars illi ſubdelegato-
ꝙ habʒ eũ ſuſpect ũ 2 hoc ſimpliciter nul
la cauſa aſſignata:a ꝙ uult ire ad dele: ut
obtineat aln cauſaʒ cõmitti.2 extunc n 8
bet ſubdele·procedere.qdᷣ ſi faceret debet
ab iplo appellari-quia euʒ grauat ꝓceden
do contra ipſuʒ.poſtꝗᷓ uulc probare cum
fore ſuſpectũ corã illo a quo ipſe iuriſdic
tionẽ habet. ut in predic.c. ſuꝑ queſtio
nuin fi:qð ſi nõ appellauerit:tenebit pro
ceſſus per ipſuʒ contra recuſatẽ habitus.
cũ iuridicticio penes euʒ ſit. nec ſit ꝑ ap.
neq; per reuocationẽ. uł alio medh ad ali
um tranſ lata:generahliter enʒ crechmus
AHMᷓ uerbuʒ Inno- qui dicebat ſe nõ legii
ſe contrariũ: ꝙ Pceſſus ſiue per dele. ſi
ue ꝑ ordmariu poſt recuſationẽ propoſitã
habitus tenet. mſi appellet᷑ uel ꝑ aliu
dũ cũ effectu cauſa ad aliũ traſterat᷑. A-
Inducit᷑ pro et cõtra.ffde arbi. nõ diſtĩ.
·cũ quidã. tutius tamẽe uidet᷑ m hac
opi:caulas rycuſationis ꝓpom corã ſubðᷣ
le ut in predicc.iiet pol tea ipſas ꝓbent
corã dele:quia forte ſubdele.cas admittet
et partes ab onere probatioms releuabit
uidã dixerũt ꝙ a ſubdele· poteſt appel
lari.abſq; ullo grauamine-hoc modo-
Orma. HNabeo te ſuſpetum ex talibus
cauſis 2 appello ne procedas. ar-in pre. C⸗
ſuꝑ··cũ uero ro. Aln tamẽ dicũt 2 bñ il
lud reuocatũ eſſe ꝑ gecre:de ap.ut debitq
2z· Cecordi. li- vi- 2 poſſic appellari
ex ea cauſa quia ſuſpectus eſt iudex- cum
tunc cõpetat recuſationis remediũ nõ. ſe
cuncdũ papã. in predic.c.cuʒ ſpeciah .
ibi ſcripſi in prin-ini- glo-a ibi uideas.
Frectus aut recuſarionis mul
tiplex eſt.a primo nã eo iĩpſo
iuſta cauſa ſuſpicioms pro
A dpont eiul iuriſcictio eſt ſuſpẽ
ſa.u deel. .5. prox. Itẽ ſi ſit ii probata ñ
dehet recuſatus ammodo in cã procedere

ſed ſuperſedere exc·de ap· o CCuie 58

le.cognoſcet de principali.ſuꝑ hoc dic

aut recuſatur deleaut ordinarius. ſi dele-
pape quia ſecus in delęepi:de cffi. de
le:ſi cõtra unuũ-in frni e cauſa nõ
betur uera-arbiter remittet eã ad iudice
qui eã terminabit· ut 2 iudex ap. fac:t ut
lã dicã Si uero probet᷑ uera: iudex non ſe
intromittetcuũ ia ſit pronunciatus ſuſpec
tus.ſed ipſe arbiter qui de ſuſpicionc cog
nouit ð cauſa cognoſcat taꝗᷓ delc.ab eo
recuſatũ delegauerit·2 in hoc ſuccedet in
locũ iudicis recuſati ut ex· de ap.cũ ſpali
ibi ſciant quia ſe.2c· C. ð iudi. apertiſſimi
2 I. cũ ſpeclalis:qui loquunt᷑ in dele· 2 e·
de Aptisdiſpendia/5. reus ſicut ⁊ facit
iudex ap. ut ex· de ap.ut debitus. in fi. eꝰʒ
de excep· dilectiex de teſta. raynuciue:2
c.rayn aldus. nã recuſatio 2 appellatio pa
rificant᷑.ex · de ap· ſuper eo· ii. et. c. cu.ſpali
2 hoc dicũt rof2 amn fun etiam
darnaſi ut ſcripſi de offi:dele uſpitioms-

ſuꝑ· iii. glo.⁊ nõ placet ut ibi ſcripſi:2 ĩ de

cre:fo requiris-de ap: in ulti. glo. aln
autẽ fere oẽs ut vincẽ.C.iĩo.2 ber qncũt

Im canoneſ probpata ſuſpicõe euanelcit iu A

riſdictio dele. MIq.bic fuit dictu.io- i. q⸗
vi.ſi quis in quacũq;qd hodie falſuʒ eſt·
quia nõ ſufficit ſuſpitionẽ eſſe probatam
niſi pronũciatũ- unde diſtingue tria tẽpo
ra in poteſtate ſubdeleganch ut de offi.8
le.iĩudex.li.vi· unde arbitri iſti de prĩ
cipali nõ cognolcent.nec dele·poteſt aliis
cõmittere. nec partes cogere ad eligenduiʒ
alios arbitros qui de principali cognoſcãc
Fdnee Ta. in libele.t.in fi:ꝙ ſic ſᷣua
bat bononia 2 tota italia. imo necelle
eſt aliud de nouo ĩpetrari meptuʒ. miſi ali
quẽ cõcorditer elegerint. ex de ap· 70 re
quirisque loquitur in dele licet aliud ſit
Zm leges m quas itur ad arbtx. i. ſubde
legatu ſuper principali. utł iã di. Or

dinarius aut recuſatus probata cacda ſu —

pitionis. poteſt de recuſatoris alſenſu cõ
midttere perſone neutri parti ſ. uſpecte cãʒ
leu cogere partes ad cligendu arbitros · ꝗ
bus ipe uices ſuas cõmittatac deleget· et
hii taꝗᷓ delegati eius uice de principali ca
cognoſcant.2 nõ ut arbitri. uel põt caz re
mittere ad ſuperiorẽ e&. de ap· cum ſpali
2. C. ad hoc. 2. 1. e· c cum a te· de fo.cõpe.ſ

quis cõtra clericuzĩi.q-vi.placuit.xi·qi

ꝑuenit· nec ob. e· de fo.compe. licet in fi·
ubi uidet᷑ ꝙ nõ cõmittat.quia illud locale
eſt. uel ibi fuit ab arbitris appellatuʒ. uł

bi partes uoluerunt ire ad arbitros. ucl

B

C
d

„

—

90

hoc non negat᷑ ibi ſed dicit ꝙ ſi fuerĩt ap
pellandum ad papã uel epm appellet᷑ m
uincen-rõ aut diuerſitati eſt quare aliud
ſit ĩ deł·et aliud in ordi:quia delegat re
cuſatus nlł'am hʒ iuriſdic tiõz vn nõ põt
eã delegare ex · ð offdele:cũ ſuꝑ in uerbo
deſierat.ĩ.qvii:daybertũ· 2· q.i· gr̃aex · S
deci-dudu:2 nemo cogiĩt᷑ ad arbitx ire ſt.
ð arbi:l.iii.S.i-ordinario aut id opetit rõ
ne ordinarie ptãtis- ut in p. c.ſ ꝗs cõtra-
Item hii qui deputant᷑ ab ordhario poti
ſunt iudices ꝗᷓ arbitri2 iudiciũ reddit᷑ in
inuitũ.ff.ð. O·ĩter ſtipulantẽ. CGof.tñ
a cõi opione recedẽs dixit · H. de ap. 0
requiris 2 1 ſumę· t· S.· Itẽ finit᷑ t
dele·ꝗᷓ ordinariꝗ ꝓbata cã ſuſpiciois põt
ↄmittere negociũ prĩcipale de recuſator:
aſſenſuutet in pre/c.cũ ſpãali:quã intel
ligit cõiter loꝗ 2 ĩ ordinario et in delega
tonec ob.pᷣ.dec. fo ibi ſuꝑſedere tenetur
nã illud uey eſt ut ognoſcatnõ aut ut nõ

omittat utC. de iudio aꝑtiſſimique ex

pᷣſſe loquit᷑ in deł· Item m euʒ nõ ob. p.
decread B.a. i: quia qð ibi r in fi-qõnuz
intelligit.ſ.principalẽ.lʒ alii ĩtelligantſ.
ſi Ufpicmnis ſe ſalua reuerẽcia tati docto
ris:l.a ptiſſimi2. J. cum ſpali-e.t. non nt
ꝙ dele·poſſit omittere uel ꝑtes ad eligen
duʒ cogere imo ad ordinariu loci ſpectax
eas ad hoc coger̃· ut ibi Item dec · cũ ſpã
Ii.ex decread hoc.2. ſi? es loquuũ᷑ in orcdina
rio-decre-aut fo- in dele. vn ad ſaluadas
dictas opĩones.dico ꝙ ordinarius recuſa
tus de ꝑtiũ:nõ dico de recuſatoris tin cõ
ſenſu dʒ cãm icrare Fl
ſe loquit᷑· cũ etiã ex his que ſubdit appeat
ꝙ de neudrius partis aſſenſſu omittit ſal

uo iure recuſatiõis. ꝑ prealle-decreiudex

patet ĩ delegato iã recuſato ſufficere ↄſen
ſuʒ recuſatorł.ſaluo ec iure pdicto añ ꝓ
nunciatiõeʒ tñ non u. Pen 1p·: c.
cuz ſpali·2 ex· de of. deleſuꝑ qõnum:d:i⸗
ibi dumodo de ꝑtiũ. 2c· et· uerũſed ſi ꝑ
tes nõ ↄcordant ipe uel ei executor coꝝʒ
cas aliquos eligerequibus ipſe cam omit
tat. uel ipſe ꝑ ſe aliquibus neutri parti ſu
ſpectis ↄmittat ut in concorĩductis.S.
v.ordinarius aut:V'ſi malit remittat cãʒ
ad ſuꝑioreʒ ſua eĩm eſt in hoc optio.ut ĩ
Ir̃a illius decrecũ ſpẽali exponẽda ut illa
cła de recuſatoris aſſenſu determinet pri
maʒ partẽ qiſiuctiue ut 2 ibi no· lʒ Gof-
hanc optionẽ det recuſatori dicẽs ꝙ prin
cipale nõ omittit᷑ ſine recuſatoris aſſenſu-

2 l ñ oſentiat recuſator recuſat remittz

nimis animo

Pccum ſpali:2 m hunc intellectuʒ eſt

A

negociũ ad ſuperiorẽquia 'm euũ licet olᷣ
eligerent᷑ arbitri qui de prĩcipali ↄgnolce
rent ·ut in p·ch otraet.c.peruemt2 hoc
inſiſtente iudice recuſato- ut in P·c· ad Hᷓ
hocdie tñ eligunt ſolum. utł ↄgnoſcant de
caã ſuſpitiois ut in c-cu ſpãli: in prin ·ſz
hoc mihi nõ placet vn dic ut iam dixi-ds
le·aut nihil põt᷑ ptibus inuitis uel nõ oſe
tientibus et ſic intelligit᷑ dictu Gof. qð ẽ
5. V. Goftñ ud tũc intelligat᷑ qſi ↄopromif
ſarius in B uel ſaltem intelligat eius iuriſ

dictio ꝓrogata de pſona eius ad perſonã

alterius. e& de ofdele.p.·2.· g. Si opponas
ꝙ iuriſdictio que nõ eſt nõ põt Progari-

ut ex· de ofdelede caiset. f· de pcart · ſʒ

ſi manente ad ̊ Ro ꝙ; ĩmo ſuſpectus hʒ
iuriſchtioz;- Iʒ fiat inefficax ꝓhbata cã ſu
ſpitiõis·2 fi recuſator nihil opponeret ua
leret᷑ eius ꝓceſſus.ar/e&de re iudi-inter
mõſter de ritu nup.nõ ſolu.·de uno-
· ſed quid ſi iſ:et.· V.ſed ꝗs coget·dictũᷣ
aũt Rof. etd.m.ſ.q ꝓbata cã ſuſpitioiſ-
Idẽ arbitri ↄgnoſcet de cã principahilicʒ
Im canones non ſit neceſſitati·tñ põt m
leges defendi: m quas nõ neceſſe ꝓbari
cãm ſuſpitiõis.ut dixiS. G· Pxi & opor

tet corã eis cãm principalé pbari-¶ Ve
P Pa

rum licet m canones deł recuſat in to
tũ dẽat ſuperſedere. ꝓbata cã ſuſpitioms
eñ m leges vr ꝙ iple exequet᷑ que ab ełc
ct arbitti fuerĩt iudicata mſi ab eis fuerit
appellatũC.de iudioi aptiſſimi.2. 1.fl- qt
cn non poſſetſi ipſe ꝓmunciaſſet· ff. de re

iudi-a diuo-Iʒ 'm canonesdel. a pricipe-

ſuã ſmarn exequat᷑ eæ. de of. deł- querenti

cetcpaſtoralis· 6 poſtulaſtide hac mate

ria dixi. I. in. t· de excep· ·uiſo qn. v. his
̊ obmiſſis2 ſe-Sed nunquid una ꝑs põt
duos ubꝑ tres arbitros ad ognoſcend de cã
ſuſpicionis eligere nõ vrquia decrecum
Ipali:vr̃ dicere ꝙ quelʒ pars eliget unum
et poſt cõiter terciuzʒ uel etiã iudex unu.
ct pars alium ubi ꝓcedit᷑ ex officio2 qa
nto płes erũt tãto faciliq lſentiet ’.
de arbiſi unq·5.·fi·z ar.de cõ·di .iiii ſicut
in ſacramtis ex de cõcel.pbenꝗa diuerſi
tatem·2 ſufficit ſic ſcriptuzʒ efſe·vi/q:ii-

ic puctaał· deficerzʒ ſo-

dic ꝙ põt· F
on placet nec uideo qre fit

qõnis que tñ

do⸗N. a qui:ma. Ii ñ fi. ꝓſpexit

recedenduz a uerbis textus in hoc caſu.ſi
Goↄuenire nolũt.aſſummant cõiter unuʒ

et płes. ꝓut placʒ· ut ſeq tur.alłs quelibzʒ
pars unuzʒ tmn ut diẽ lr̃a facit decre· pre.
de elec.Ii vi· per quam tñ dico ꝙ poſſet

Płes noĩare uel eligere ad finẽ ut ille ſolg

7 17 D

OtR

R2

opihoſti.

it ia. C

qui aocepłarz. uel ꝗ gratior eſſz iudici.
ti ↄgnolſceret ad materiã facit qã no-
c?i:eg paſtorar in glo-barc arn et qd
cripſi de ofdelecũ te. in pri. - pollune
cia partes in unuũ ↄſentire ſiue delegatus
fiue ordinarius recuſet᷑-2 q ibi dr exepli
gr̃a ponit᷑ et eſt ałs ſiłe Iq. Ponendo ꝙ;
a ade numer triũ nõ ſit de ſba

æ&. dà elec qa ꝓpter- ibi eligãt tres 26.
adl.acF· ita uulneratus i 4 Qund
R arbitri electi nõ poſſunt ↄcordare- X0o-⸗-
aduocent terciũ · · t ſuſpiciois. ¶ Ite ꝗqd
ſi duo uolũt terciũ ↄcordare. nec poſſunt
ꝑ iudicẽ ocordari-dicũt quid ↄſulendũ ſu
perioreʒ ex· qui fi-ſint le-p uenerabilem-
ui ma-drit ꝙ epus uel alius iudex loci
ĩ decſaſſpiciis:dicebat q̊ ipᷣo ĩudice
4 recuſat· dabit tciu.xi.q:ĩ.qcunq; · ¶
de iudiq· cu ſpãlis in autt:de ſanc-epl:⸗ſ

quis litigantiuz ſt-de admi-tu I. m. 6.fi·

cu dic q iudex ſtatuet eis cõpetentẽ ter
minum:.ĩ· quẽ ocordetet niſi fecerint.ipe
in cã ꝓcedet ed. de ap· legittima. h. vy. et
c. cuʒ ſpali.ex de ſe· or- ſignificauit .

Q fi ſint le- laror- A-ꝑ quaʒ decre- Idem
ſi arbiter. uid maliznat arbicri-ali

quo mõ in tractatu ſcu deliberatione di

cix · Vincen ·ꝙ iudex urgeat Iitigatores
alios eligere auctoritate illi oſtoms cuʒ

ſpãli:a illi ſi'r hebunt iuriſdic auctorita
re cidẽ oſtõmis. ubi hoc ipe no- u cogat
cos ↄcordare- ut in. c. ſuſpicionis ub Pc
no.2 ar-eX de Rp paſtorał·z- Viq-I. C.
.iII.et.ini et fi nõduũ ſint admli-nõ adrnit
tax eos ut ·ĩ V. ꝗd ſi reꝗ eligat.tu dic ut

*. . prox. Quid fi arbitri duuerſas fe

rũt ſnĩasdic ꝙ neutra ualet-t. de arbitat

diẽ · 5.·ſi py'es- e&*& de re luC-Fi-2 iudex in

cã ꝓcedat. uel habebié recurſus ad ſuꝑio

rem. ſi ordinarius fuit recuſat uꝑ ad pri
muʒ delegantẽ. cũ delereculat᷑ 2 iſti ſunc

dele.-de re- iudi-duo- m CQui-na-et uin

cen.tu dic hoc ueꝝ cſſe· MH ſup· delegati
dati ad cãm pricipalem. nõ n- intẽdit ſeꝗ.
K ſupꝑ principali diu erſas ſe
runt ſmas ſecus ſi ſuꝑ cã ſuſpicionisquia

tunc nõ hebitur recurſ ad ſuꝑiorem ut

parcat᷑ ꝑtiũ laboribus et expen· et de of.
dele.cũ te-ſed cogat᷑ ehgere terciu. uel ali
e ut.S. V. px. Qund ſi ap

qd ad eos ſpectat ut dpei.·S·9· P. ſed no

ocordtc in mino I. queʒ deat ꝓhari-dic

ꝙ iudex aſſignabit eis eminum. quẽ cõ
ordenr. ue terc ũ aduocent. ut in. P-c-le

dicat mims opetens uel de B ſit dbium
et qõ int᷑ iudicẽ et arbitros ber·chẽ· · ?
ciec. tima cui dictũ ꝗa nõ placebatb
miſi ſʒ ibi mõ ſuppleui ſuꝑ glo ꝙ ſiĩ fi-
que· g tenet hoc cau appellancuex ꝑ quẽ
und ſuper ea.ſequẽs aũt cictũ fuit hoſti⸗
ut ibi patet. Sᷣ ſtandũ arbitrio iudio ux
in p.c.ſuſpicionis· ed de· v·ſig· cũ olim in
fiiſed timeo ꝙ uocatus obeſiʒ vñ dico re
currendũ ad ordinariuũ loci . C· de iudicj.l-
fi. uel ad dioceſanuũ ar. in autt ut df. in · ꝗ
ſi uero dtingit· colł·ix/C.de epiauchej a
le. er dᷣei. S· V. Itẽ quid ſi duo: ¶ Sed nũ
ꝗqd arbiter quĩ nõ põt ĩtereſſepot oſocio
uices ſuas committere · M. Tene ꝙ non
poteſt committere ficut nec aliq arbit··
de a bitt.·6.differt · V· Iteʒ nõ põt: i cuʒ
nec ſit ordinari nec delegat datus pri
cipe· et dato ꝙ ↄmittere poſſet non tñ ce
beret cõmittere ſocio a b alł e a parte clec
to/de quo uide·S.C. i· 9·ſequit᷑ in prin. .
Ro· fic ar. ex · de ofdele:ſupꝑ qonum unde
G.na· dicit ꝙ cũ in ꝗdã cã duo arbitri fo
rent ad ognoſcendũ de cà ſuſpicioms elec
ti:nec uellent ꝓcedere mo excõicat onẽ
paciebant᷑. papa mãcauit cuida udici ꝙ
Illos uocaret et facerʒ ꝙ illi uices ſuas co
mi tcterẽt alicui ꝑſone neutri parti ſuſpec

te.ſed ad ̊ rnderi põt ꝙ hoc fecerunt nõ
ex ſua ptãre-ſed ex uia el In

no.papatñ uidet᷑ nuemre. A.â in decre-
ſuſpicionis nõ tñ id alſerit ſed di quoſſa
id dicere et iõ id ibi ponere nõ curaun·

ꝙ ipſi nõ hat iuriſdictideʒ. lʒ poſſint Erni.

nos aſſignare et ꝓbõnes recipere · H ſu
ple.2 alia facere que pnt puri arbixri-nec
decre cũ ſpali.dic eos delegatos· ſʒ ex mã

dato pape ad qddam teneri:q nõ fac eoi

vurudictiõz hrefacit.Sde Np.cuũ otigat
ſic recitat- nno ubi⸗s. de mandato pa
pe et ex. de ap· cũ ſpali-ſi igit᷑ non hit eaʒ
ↄrmmittere ñ poſſunt ut·S· v· racio autem
QAund ſi arbitri unt

—,—

—

W.-Non incelligas ꝙ ĩ xcõicatu poſic
ↄprornitti.cũ etia uolutariꝗ arbiter talis
æ ſe non poſſit.utxSde arbi 6. differr. .
Itẽ im eũ.Item ñ putes ꝙ arbitrũ excõi

catum ꝓpter aliã cãm recuſat poſſit ab
ſoluere · et· S· ſexta loquit᷑ĩ actore: mſt
abloluat᷑ ĩpeditur ꝓceſſus qre facta priql

rerniſiie ad excõicatoreʒ delegatus ablo
urt ſed hic alius põt aſſũmi· 2 fic nõ impe

di ꝓceſſus gu·& naſo formabat qõnez in

arbirris pprer ↄrumaciaʒ excõicatis a re

cuſato.dicẽs q; illos abſoluet. et dabit ter
ciumuel algignabit terminũ ut. . V· qd

—

D

—

„

„ 2 –

40
ni
lin⸗
3
A
Dr
4.

9

DN
1e.

na W

c
nſ

69
40
ee
n
I
3.

en

rr egidius. I

A

ſñ quo a ſic nõ pñt ꝓcedere· dic ꝙ per

judicẽ abſoluent᷑ex · d of.dele.prudentiã
lera ur ſi arbitro actoris uolen
te ꝓcede arBi rei no uult-dixit colũb

ludex eũ excõicabit.niſi ꝓcedatextra
le ap· legittia Ii Vi-2 de teſti.ↄſtitut.i·
per hãc dcredixit. C. na. ubi . S ſi
arbiter excõicationeʒ otẽpnit iudex reuzʒ
de quo preſũmit᷑ ꝙ ſit in cã excõicare po

terit. H ct. Cc-tam lr̃is-nã ex põt ormns ĩpe
dientes ſuã iuriſdictiopem excoicare. ex. d

of dele.C.ĩ·2·C. ex lẽis ex de pẽis romana
lIi·vi.2 ſuã iuriſdic:penali iudicio defende
rę· ut.ff.de of.eiq cui mã:ẽ iuril.l.unica:
Qttid & ſi nõ uult cogere t r
ĩpẽdit arbity actor id ager̃· dic ꝙ iudex

eum excõicabit tanꝗᷓ ĩpedientẽ ſuaʒ iuriſ

dictionẽ ut iaʒ dictũ eſt. dic hoc in qõ
ne pcedenti ꝙ; ipſe nõ excoicabit. cum in
om̃ibus ſit ſuſpect ut in oſtiſuſpiciõis
ſed miſi ĩ termĩo prefixo cã ꝓbet᷑ iple pro
cedet (K quid ſi actoris arbiter non
uult cũ alio ↄcordare: imo ſubſtinz excõi
cationẽ.ut ſic elapſo termino eis a iudice
recuſato pᷣfixo·ut.S· V. x·ad fi: ꝓcedat
iplſe iudex in negõ principali-dic ꝙ ſi no
lunt ouenire:ne dum ad ſmanduʒ · ſed nec
ad ognoſcenduʒ de articulo recuſatiõis co

gendi ſunt ꝑ ceſurã eccłiaſticãĩ. certum

terminuũ cõuenire· ut . S. V. ꝓx · ꝙ ſi ſic cu
in libelſuo Rica

xxvi· Hꝙ creſcẽte eo oturnacia creſcat

a penaluc iudx priuet eos bnficus-quod

nõ placet cũ B ad eum nõ ſpectet· ſed ał·
ſnĩam grauet uel alios nõ ſuſpectos elige
re cogat:hodie uero ſuꝑ ̊ ſic ꝓuiſum eſt

quia lepe arbitri odio uel fauore nolũt in
unã ſmam:Fĩ terciuʒ arbit;e ouocand cõ

uenireſed potius excõicationẽ paciũtur.
ut ſi·i.mẽſem a tpᷣe ſuſpiciõis obiecte cõ
putandũ arbitri electi nõ fuerĩt et qõneʒ
ipaʒ termĩauerint. iĩudex ex tuũc in ca ipa
ꝓcedetobiectiõe huiuſmõi nõ obſtante
mſi ꝑ eũ uel ꝑ partẽ ei in B̊ oſencientẽ ſte
terit quo minus..id tpᷣus · qõ huiuſmõi
fuerit terminata ut in decrealex iiii. de
of· dele · ꝓbãde · I· quã nõ hẽmus in. vi-
2 fic reuocata eſt. ut in eius ꝓheĩo cõtra
maliciã rei: ualebat B ꝓuiſio: ſed nõ otra
maliciã actont.de ꝗᷓ iſte · V· loquit᷑.Idẽ di
co de ꝓuiſione illius decreFtima.Sed dic
ut ibi in ul. glo:et ſuꝑ illa gloexꝗro con
ſtõneʒ ↄtra aliã fraudẽ.ſ.q ab arbitrt᷑ ap
Pellat᷑ ad papã 2 arbiter appellãtis defert
ibi uideas. F· Sed nuquid reus hẽbit
inducias ꝓ arbitro eligendo 2 expectãdo

admittat-

4 Sed

eſt cãus d of-dele.ab arbitxt Ii· vi. .

net iuriſditionẽ viinq inin

ſi remołus eſt queʒ eligit ar:ꝙ ſic ext· uł

litt. nõ contt:c. i. ſed B reliquo arbitrio iu

dioi cuʒ non ſit iure cautũ ex: Ce of: dele-

de cãis d accuſſuꝑ his ex ut lite n cõtt ·
quoniaz-

uid ſi reus ualde remotum
uult eligere Puta ultra duas dictas ex ſu

am n it HRp& -nõnulli. R-non

ipſe iude· ·ꝗa ſic nego
cium ꝓroget᷑ qð eſſet ↄtra mentẽ illi cõ

ſtõnis ſuſpicionis: que dh ne prĩcipale ne

gociũ plus debito ꝓroget᷑ et iõ eſt uitan

dum. x.duides ·i:qi-marchion:xενlI⅓1¹

di.ſedulo:.C.dele·n dubiũ 2 pterea expreſ

ſum eſtꝙ nõ ſint ualde remotieXð ap-

fo.ĩmo ĩudex ab eo exigat iuramentuũ de
malicia ut.ĩ. V.quid ſi arbiter· ¶ Quid

ſi pendẽte arbitrio reus uocat᷑ corã ùrdia

rio/ſuꝑ alia cãet ſic arbitri nequeuũt ꝓce
dere ſine ꝑte ut.excde in intereſt᷑ i.cu ex

lr̃is.in fi.de cã:polſ.2 ꝓpri:c·ĩde ap·ſepe

nec ipſe tenet᷑ mittere ꝓcunt· maxime ſi
cã ſit ardua· ut ex· de ꝓcurtquerelaʒ· No
dico eũ expectandũ Iʒ negocium plus de

bito ꝓroget᷑ ↄtra oſtiſuſpicionis · ar · ff · ſi

s cau. I. Il. i.2 Il.2· I. iii ff· e ꝗ:ca ma-
tẽ hiiff· de re iudi:otra pupillu5/ is ꝗ
xviiii: ſi epus· de of· delepaſtora lis. ꝓ
Pe fi.hec.n.ſatis iuſta caex· ut lite- non
contiqm.duʒ tñ nõ fiat malicioſeut ĩ p·.
c.paſtorał · I.· facit cle de penis rnłtoꝝ
illis. .·2 idem puto ĩ actore uocato.
id alter arbitroꝝ inf irmat᷑2 ſic
negocm plus debito ꝓrogat᷑diſtĩgue qa
aut᷑ eſt perpetua ĩfirmitas aut tpalis. ut

æxX. renũ.C.iĩ.iĩii:q- ixiĩudicas.de Fp.ſciſ

citat· ¶ Sed quid ſi morit᷑. Ro pars illa

aliũ eligat ut ſic ꝓcedãt ar eX- de of de'.

qim abbas naʒ ſupſtes ſolus nõ põt ꝓcede

rę.eCt.uno·et de teſtarainucius in prin.

ellabié- ut no in pc. ſuſpiciois.

Quid ſi reus eligit aliquẽ puerſum 2 lici
gioſum· de quo nõ eſt ſpes ꝙ dẽat ocorda
redic ꝙ nõ admittet euʒ iudex. ar.exX · de
ſindico:c:unoxlvldi S.l. ex · ð elec· uene
rabilẽ.5· i. V. nunquid.xxiiii:q.i.alienus
de con·di.ii.qui diſcordatĩmo exigat iu
ramentũ de malicia ut.ĩ· · quid ſi arbit᷑
QDuid ſi recuſatione pẽ lterutri
pꝑtiu poſſeſſio turbat᷑ dic. M· ᷣm G. na-
ubi ·S. J . ꝙ iudex GB ꝓhibebit ar/ex de
ap· cũ teneamurff. ne uis fiei:quĩ miſ.ẽ
in pol.l ĩ.xvi.qirii.nolumus·cx· ð ſimo-
querelã nã pendẽte cã ſuſpicionis· bñn reti.

.5. . er.

õne:extraS

A

1

—

Je 22

dit i ordinario ſfimp
ſeſſio turbat᷑ ꝑ parteʒ ſiue turbet᷑ recuſan

in otrario-.†·

TIOS.

tuunt diẽe et

accu.olĩm ĩn prĩ ·xvĩ.qul.c.fi.et᷑. ar.p.
decre.ſuſpicionis · et.c· Ptimaar.ex.d ap-
romanaSin u⸗ Tupior ſolutio ꝓce
r 2 in delegato.ſi poſ

ti ·qd eſt cõius ſiue ꝑ recuſantẽ·puta qui
ↄueniebaè uti poſſidetisſi uero turbat᷑ ꝑ
terciũ.tũc delegatus ſe nõ intromittit ut
Sed quis ꝓuidebit arbi
tris in expen vr ꝙ ꝓpriis expenſis ;̊ faci
ent cũ emm cogi poſſunt arbitꝝ ſuſciꝑe-
ut.C.de iudici. aꝑtiſſimi-2. l. fi. S ſi quid
receꝑint ut ↄcuſſorestenẽt᷑ reſtituere-i:
q·i.concuſſionis·xxiii/q.i:militare.ad fi.

xviiidi:de eulogiis dic ꝙ nõ cogunt᷑ ſuis

ſtipẽdiis militar.xii-q-iicaritatẽ. xiii.q
i. ꝗi eXde pſcripc.cum ex officii.nec

ob:premiſſa o biectio:quia 2 teſtis cogit᷑

ut ex · de ·teſti · co·ꝑ totũ:et tñ ei in expẽ
ſis a ꝓducente ꝓuidet᷑ iiii:qiii:uẽturis

et.xilii:q· v.nõ ſaneſic et hic eisa pde eli

gente ꝓuidebit᷑.ar · exc· de of/or.inter cete
ra.utx no:ex· de Rp.diſpẽdia in fi:2 d ui-
et ho·cłi:curm ab omi.ſunt.n.dqle/ut ex
de ap:cuʒ ſpali:ibi ſciant quia ſe.2c · MI⸗
uið qð dpel.s· V. ſed nũquid arbiter·.
2. C. S udiclfi. et. ex de ofdelecũ.

eis appellat᷑ ad papã. ut ibi a no in c.ſu

ſpicionis lʒ quidã eos dixerũt ordinarios.

. e deẽ·ſuſpiciõis dic eos ꝗſi ordiã

xciii:di-legimus quod fy'm eſt· ¶ Sed
pone ꝙ ꝑtes nõ ueniut in termino ab ar
bit ſtatuto ·dicũt quidã ꝙ recuſat im

mediate ſuꝑ principali ꝓcedet ar·ex· de

preſurp:null.et ꝙ ſtatim reſumet iun

dicſicut in alns arbitris fit ff- de arbi. ar
biter · et· l.ſi cũ dies ··pe.2.· l.nõ ex ormibꝗ
C. e.l.-ii-mihi ve⸗Aͦ Innoſic uiſum ẽ
ut ſcripſi in decreſuſpiciõisſuꝑ ulti.glo-
ꝙ nõ ꝓcedet donec totus termino ar
idris ad ognoſcendũ d cã ſuſpicionis ſta
tutus effluxerit. ut inc/ſuſpicioniset in
clegittia · I. facit de elec.omiſſali.vi-
cũ concor.. d pone
ne d ad ognoſcenduʒ ſuꝑ ex
ceptionibus ꝓpoſitis ſed arbitro actoris
ueniĩẽte arbiter rei uenire nõ curat.demũ
arbitri remittut ꝑtes adinuicẽquia nihil

ꝓbat᷑· nũquid actor petet expenſas factaſ

Ppter aduerſarii maliciã. REo ſic eæ·ã dor
et cõ.actor · li.vi· ff.de iudiciis.eũ quez.ex
hẽtur ex his que noð do.et .Fins
Guił·an.hoc·ex. ix· 2.· x.qõneępꝑ eadex iu
ra dixit euũ ↄodempnandũnõ ob· ꝙl. fi. C.

eo ꝙ a lege r̃cipiũt iurtdic.ff. ᷓ iu

principali hoc eſt emergens
riſdico· iudi:a qa. et quia fiunt pelect.

arbitri ſa

de iudi·eł deẽ· cuʒ ſpali.nil dicãt dᷓ hac pe
na. quia ſatis eſt ꝙ alia iura generaha B
uolut Inter que allegatl.omnes il-C. de
epi · et cle.in fi:a ĩſti: de excepti.ꝭ.hodie.
Itẽ etiã a.l.obmiſſa non obmittit religio
iudicãtis· ff · de teſti .l.queſituũ.Id tn vm
niſi ꝓbabilis cã excuſaret recuſantẽdicit
etiã ꝙ hanc odẽpnationeʒ facere debebat
arbitriqui lʒ principłr iudicẽ ꝓnuũcient
ſuſpectum uel nõ tñ 2 iudicãt ↄlequentia
ff. ꝓcurad legatũ2. l. ad rẽ ex ·ð don-
int᷑ ui · 2 ux C.ĩll.allegat etiã ꝙ hoc facit
qui de ap.ↄgnolcit.de ap·ut debito·ergo
2 ↄgnoſcens de recuſ.e.tſuꝑ eoiiſi ergo

nõ ↄdempnauerit locuʒ habzʒ iſte · V. . S
4 Quid ſi nõ ocordant de notorio hñdo-
dic ꝙ iuæ dabit eis nõ ſuſpectum · AWä QR

facit de Rp.ſtatutũ.G: aſſeſſoreʒ. et. S· ſe-
li. vi 5„ ar.ex: de ap·cum ſpali:et de of.
dele· cũ ·r· exc de fo.ↄpeſi quis otra ex. de

of.iudi.c.i.f·qᷓ of. procõnec quicꝗᷓ.9.Fi.

Sed nũquid coraʒ eis dabit᷑ libelluset
fiet litt· contt. et alla dic ꝙ ſic ut patet in
his que nõ· ex&· de ofdele/prudentiã. ſex
ta.ſicut fit etiã in cã ap· ut no.i·de libel.
oↄcep·ꝭ·nuũc dicendũad fi ··ſed nũquid-
quia hec duo ꝑiter ambulãt.ex ·d ap.ſuꝑ
eo.ii:qd etiazg patet.quia hic ꝓducunt᷑ te
ſtes.qd nõ dʒ regariter fieri.añ lit· cott.
ex. ut lite non cont.qim. MWA Id eᷣm ſuꝑ
ſed ſi
hoc ignorãter obmittat᷑forte nipilomĩ

ualzʒ ꝓceſſ m ea que noĩn pre lexta.-

uide ad materia q ſcripſi poſt inno-
iĩ fi· fint le lator.et qð nõ.ĩ·ð or·co· cõi
ter ᷣuat᷑. qd no.S.ꝭ· ꝓx · V. ut aut · ſ. ꝙ ſu
per exceptione dant arbitri Eminuz ad ꝓ
banduũ. TOnt⸗ tñ dixerũt nõ uale
re.ar:eæ & elec-dudu:-iI/ 2 iII q- iii. offerat᷑
ex de litt. conteſt. c.uno/ſed et corã uer
arbitris bñ offert᷑ libellus. qð dic utĩ· de
libel.ↄcep· ꝭ·reſtat.v· ſed nũquid-¶ 83
nũquid corã ĩſtis fiet ouentio: uidet᷑ ᷓ ſi
quia iſti ſunt iudices ut in p·c.cuʒ ſpãli·
corã quibus fit reconuentioii:qvi·cu
ius:X&. de Rp- diſpẽdia.5reꝗ-eXα0d mut.
et᷑ Cc.i. et.ii.ſed dic ꝙ nõ põt ex eo quod
r in pᷣ.c.ſuſpiciõis· ne negociũ plus debi
to ꝓroget᷑ 2 ſolũ hic articłyus eſt eis com
miſſus ut ibi ex ·de apromana- in ali

um.li.vi.2 ꝗa corã arbitrt nõ fit reconuẽ
tio· ex de ap:cũ dilectus nũquid poſſunt

eſſe laici:dicũt quidã ꝙ nõ ĩmo erunt per AN
ſone eccłiaſtice · ·imo ſi eſqz uera opi- ⁊

hoſti.q q̃ ĩ prĩ·huius.·q; delegato pape

recuſato.iſti arbitri haberent delegatã in

5

AA

S

„

W Tt

—
—

en
lan

N.
ct
li
en
en
Con.

☛
=
=

=
=

=

= -=
S

2 2 =
—
— —

— „
= S —
——

— * =

— =— — = =
— = = = F —

S=
7

ete

1

negocio prĩcipali oportxerz illos eſſe ĩ dig
nitate uel ꝑſonatu: uel canonicos eccłia
cathedraliuper decreſtatutũ· de HRp.l-
Var e A of·ceł·cũ te.quia iſti hñt
exercere cenſurã ecciaſticam excõicando
teſtes et cohercendo partes · ut in p.c.lu
ſpicionisque nõ poſſunt per laicos fieri-
gꝗa nuũꝗᷓ licuit laico anathẽa dar̃.xcvi.ĩi.
bñ quidẽ.excõĩcatio.n.eſt mucro epalis.
xvi.q.ii:uiſis qð ſatis põt ocedi maxĩe in
cãis ecciaſticis ex de iudic decernimus-
ex. de ↄſti.eccłia.et ſpualibus ex d arbi-
contingit ſi t de rebus ꝓphanis inter ꝑ
ſonas ſeculares agat᷑ ſatis credo ꝙ poſſint
hici lr̃ati eſſe arbitri:quia poſſunt expen
ſis et aliis remediis teſtes cogere et ꝑtes
punireex· de pecaluũp.C.de ĩudi·certi.
uel mulcta ĩductaffſi quis iudi:nõ ob·.
leuna e de ofdele-de càis uel captis pig
noribus inſti-de ſatiſ.du.ꝭ.fi ..· de lib. ag
no.ſRi quis a libert· · ſi quis ex hiis. Qtiida
tñ uidentur dicer̃ ꝙ recuſatus opellat te
ſtes in cã ̃cuſatiõis.2 B expᷣſſe dicit oſti·
alex.iiii. de teſti. coexhibita. MHKeuo
cata eſt quia nõ eſt in ſexto· ſed ber.2
uincẽ.et gof· dicũt ꝙ oĩa que ad artic ulũ
cãe ſuſpiciõis ſpectantptinẽt ad arbitroſ
I.termĩos aſſignareteſtes uocare·locuʒ
eis ſtatuere eos compeller·2 examĩare-iu
ramenta eoꝰ: reciꝑe ſi fallum dixerĩt eos
pumreexceptiones ĩ perſonas:2 dicta eo
rum admittere2 an ca ſit ſufficiẽs uł ap
ꝓbata ꝓnunciare et deficienteʒ ĩ expeſis
ↄdempnare ſed forte hoc ultimu ad iudi
ceʒ ſpectat.2 uideS· · Px· V led quis dg
nolcet. ¶ Sed nunꝗd poſſunc eſſe ĩfames
HRo.nõᷣ.&u ſint udices.e&. de Rp:ſeiſcita
tus. niq:vii infamesC. d digm · neqʒ fa
moſis. li xii- ſecus in ueris arbitr ut no.
5 de arbi.S.põt eſſe · ¶ Iteʒ pone qꝙ arbiũ
actoris excoicat arbitg rei- uel econt᷑ uid
tur ꝙ ſit hndus ligatusſaltem ꝓpter du
biũ·xi .qiniic.i:etCſi epus. forte iracun
dus:e&. de cleri ex miĩllud-dic otracuʒ
in eũ nullã heat iuriſdic:e&· de ap-ad pñᷣ
tiamex deę oſuead nr̃aʒe de ludioat
ſi.ii.q.i-in primis nec par in pareʒ hʒ im
periũ:ex · ð ełc.ĩnotuit.ffde arbi:na ma
giſtratus xi-di inferior- Itẽ quid ſi arbĩ
ter rei excõicat iudicem. ꝓut de facto ui
di dicens ei tu ĩpedis quo minus ꝓcedere
Poſſiʒ:a ideo cũ oĩa que ad hunc artic'm
ſpectat ſint mihi oceſſa · ut in.c.ſuſpicio
nisiedæe · dt· preterea excõico te.ut·e/t. Cc·ĩ⸗
et·c.ex Iĩ̃is· nuquid eſt excõicatusvr̃ ex
Premiſſis ꝙ ſic ar· contra quia iſte nõ eſt

ſub eo·xxi di.ĩnferior ex· de ma.a ob·cuũ
inferior· dic ꝙ ſi ꝑ ſe uel per ſuos impedie
bat·tenet ſmia per decrede teſti.ↄſtitutq

1.de ſen-ex- mmEieres. ii q:vii:negligerede

reſti·ſpo. cũ ad ſedem N placz
1

ſoło.cu ille ſolus iuriſdictione non heat-
ut dictũ eſt·S· V.quid ſi morit᷑facit etiã
·S. ꝓx. bene tñ fateor culpã dignarn ex
cõicatione:et ſi per aliũ ĩpediatet B ſolu
ꝓbant hic allegata.ꝙ aut non poſſent cõ
tra extraneum nec poterit contra iudicẽ
non ob.qd ſcripſi de of· deleſi contra unũ
li.vi ſuꝑ · V· nõ poſſuntꝗa ex duob da
tis cum ca in euentum cxe alter ſolo eſt
iudex.· ¶ S nũquid excõicatio iudici
oppoſita ꝓbabit᷑ coram arbiti · dic ꝙ ſic

gqa nõ dʒ ipe eſſe ĩudex in cã ſua· C· ne ꝗs
in ſua cã ius ſibi di.l.i-non.n-libent᷑ ſe e

cõmunicatum ꝓnunciareqa ſic ſuã tur
pitudinẽ allegaret·ex·Sð diuor.c.ex lr̃is 2
de ap.ſolicitudineʒ · H. uide· ĩ· de excep.
5· ii · V. ſed ſi plenius ſcripſi de excep.pia-

li.vi. ſuper.· V. iudex. C uid ſi reus

ꝓponit cont᷑ iudicem ꝙ eſt ſuſpectus et
ↄtra actorem ꝙ ęrat tpe ĩpetrationis e&
comunicatus- Wä.- In hoc differt iſta qõ
ab illa ad quã remittit hic in fi-ga illa ex
cõicatio non ↄtingit Rptum ſed ſolũ age

gi et pcedere · S̊ uidet᷑ primo debere cog
noſci de excõicatione ꝗa ea ꝓbata cõſtac
iudicern nõ recepiſſe iuriſdictionẽ quam
põt 2 dʒ in arbitros exercere ut in prec.
[uſpicionis·et inc.· Pcima:ſi ergo eã nõ re
cepᷣ. eaʒ exercere non põt. MH. patet hoc
8 HNp. c.i.hvi. F· Quidam tñn dicuũt pri᷑
mo.ↄgnoſcendu e ſuſpicione:nam excõĩ
catio talis coraʒ iudice ꝓbanda eſt ſi igi᷑
ꝓpoſita ſuſpicione otra iudicem uelit ꝓ
bare corã ipo dictam excõicationem ui
tur ſibi ↄtrariq· et i n eſſe audiẽdus ut ĩ
p·c·ſolicitudinem· XI. uide qd dixi. S· ·
ſit auterm an fi-et in fi. ſuſficit tñ reũ
alteram iſtay exceptionu ꝓbare ad ener
uandam iudiꝗ urildictionem uideĩ. V.
quid ſi alicui.¶· Itẽ ꝗd ſi unã iuſtã cã
ſuſpicionis allegaui. FA. corã iudice2 ſci
as ꝙ qð que ponit᷑.ĩ.·quid ſi hodie pᷣce
dere debuiſſet iſtam. · quã nõ potui co

tem. ſed ſalua E illa debuiſſet iſti ↄui

ram arbitrt ꝓbare ſed aliam ſufficientez

probaui-Vincen. A1- T'an-2 dama- ubi
lene Sen ceX&:à ap- poſtremo id luffi
cere·ar · f.de ap.ſcio queſitum· ex· e· oſti ·
ↄtra credo nonncoram eis debeo ꝓpone

re cãmquam corã iudice non allegaui.3

eam ſolam ꝓpter quã ipᷣm t̃cuſo · ud · · d ·

ℳ

2

9120200

ſcðo·et·c.cuʒz ſpeali eł de reĩudi. abbate
ſane·5·cetex·li.vi·poſſibile eſt enĩ ꝙ ꝓp
ter illam ꝓbatam eu recuſare uolebam.
KI facit cle de piappalner ne ob;
pre·decre:pqſtremo ubi dicit. uel ex alia
luſta cã2c.Ouia intelligo ꝗ; illa fuerit al
legataItem pᷣ.l.ſcio nõ lge de recuſatio

neſed de appellatione a diffinitiua.ĩ qua

ea que no:ex· e· cum cãm in fi · Bal:et iu
dex appellatiõis eſt iudex totius cãe prin
cipalis. C.de temp.ap:l per hanc.et hoc ẽ
otandũ ꝓpt᷑ arbitros ſtatuti cõiſ ꝑuſn.
Item decreoſtitutis non loquit᷑ in re
uſat ioneſed cum quis ĩpedit ꝓmouend
cʒ nuquid ꝓcedere poſſunt et teſtes

non eſt necelſe cãm ſpẽalem er pm

recipere die feriato · ar: ꝙ ſic ex de teſti ·
ſignificauerũtdic cont᷑. e· de fertcõque

ſtus et.f.de fertſi feriatꝭet uide.S.de ar
bi.S.·fi ad fi· V in forma2 ſe- (Sed da

to ꝙ ob hoc ſit caſſatus ꝓceſſus:nuquid

poterũt de nouo ꝓcedere:dicunt quidam
ꝙ ſic.ex·de accuſqualiter·ĩar · tñ dt· ex.
dę of.dele in lr̃is.et· ff-de re iudi· iudex.
et hec uerius etiaʒ ſi dicant᷑ hre dele

gatam et de Bᷓ uide qð no-ĩ de ſen ꝓla

ꝗliter. ·hoc quoq;ʒ cũ duob. ·ſe· ubi

ſoluit᷑ otrariũ:de decre.qliter.

eis et totidem dilatiões· dic ꝙ ſic.cuzʒ ſint
iudices exc · de teſtiul᷑ et· cin cãais/ne ni
mia ſub cilitas ſit ꝑtibus dãpnoſaii · q· v⸗
