nibʒ excòicat V'git epla ĩ miſſa puata

ordinĩs legat epiſtolã uel portet cer̃os
uel quid aliud pertinens ad aliquod of
ficium faciat non crit irregularis. con

fuetudo enim attenditur in ſacræ n ẽti

et in eccleſiaſticis offici is: ut extra de
celebrat mir. pernitioſ us-cum ſuis cõ
cord.ar tamen contra extra de homic
ſicut dignumiin fi ub dicitur bhomi
cide non debent etiam reſponſoris ſeꝑ

atim cantare- Sed dici poteſt. ꝙ illud
ſpecialiter fuit inuentum propter erro

rem enormis criminis- Patet ergo e
prem iſis ꝙ in minoribus ordimbo co
trabitur irregularitas et probatur et
no-ſcᷣm dominum meum extra de cł.
excomminift.C. ii: nam et tales degra
dantur ut.xi ·qiii ep ſcopus Fſbiter-
in fin·xxiili.dil. c. fi· (Andarm tamen
dicunt conſtitutos in minoribus non
incurrere irregularitateʒ miniſtrando
in ſuis officiis-Dlam predicta C·ſiquiſ
epiſcopusi:et. iĩi·non loquuntur de hil
ſed de preſbitero·et dyacono et pene ð
moliende ſunt- uel ſaltem ſi incurrunt
poteſt cum eis epiſcopus diſpenſare cũ
non inueniatur ei prohibitum nec eſt
contra-extra de clen excom miniſtt.
apoſtolice quia ut dicunt ibi loquitur
de exiſtentibus in ſacris ordinibus-
id de ſimplici clerico. Ro- ſcoðᷣm

illos qui dicunt ꝙ non eſt ordo nullam
irregularitatez incurrit-m illos uero
dicendum-R i officio ſuo cantat:1iàâι⅛
di pſalmiſta quod ueri eſt m do. m ·
ar.ad hoc-xcldi-clericos in principio-

rarium dicunt cotrarium eſt

5

uid ſi preſ bicer exomunicat uel

Ka penſus ſimpliciter ab ordinib Iuis

adminiſtrat in ordine accolitatus- Ro-

irregularis eff citur- ux in predicto·c·
ſi quis epiſcopus darnatt: ubi dicitur-
ſi quid cõtigit de ſacro miniſterio ſeco
ſi tãtum a miſſax celebratione luſpẽi9
uid ſi ↄſtitut ĩ mioribzʒ ocait

R.n ẽ irẽ̃głan· cxquo ſm ſollenitate B
facit cũ ẽt a lac qnqʒ Igãt᷑ epłe 2 lcões
miſſa ↄſuetudie 2 io iun e ſi miſtẽt

ſacerdoti ad altar̃ ꝑa uinũ 2 aꝗ 2 lum

a huiõi.2 i ẽt puto ĩ Plbtero 2 ciaco
2 Gdy⸗ Quid ſi es a põtif ical bʒ ſit
ſulpẽl dicut ꝗqð ꝙ i ilis ceł brãdo net
ficit᷑ irẽgłan ꝗa põtificalia ñ ſũt ð ſhia
naʒ 2 ſine ipſis poteſt quodlbet ponti

picale officiũ exercer̃. nec dʒ ꝗs irregu

laris iudicari niſi ubi inuenit expſiuʒ-

V

Ir

½

SA

O„

Oiaſiqniahpenc ab ingreſſu ec.
cleſe tantu:dic ꝓ non fit irregularis cele-

brando quia etiam extra ecct iam celebra
tur deconſẽdiſilla concedim. IJ˙] dic ut
de:ſẽn · x· ĩs cui.i.Ro:li.vi/ꝗcꝗd ĩcellex
it guil.ĩ eccria ce?brãdo irr̃głar ẽ ut ibi

¶OQuid ſieæcoicat uł ſuſpenſ bap

tiſat. Edeo.non eſt irregularis ut quida⸗ʒ

dicunt. nam hec pena non extenditur ad

hunc caſũ.et quia hoc nõ ẽ ſpecialiter cer
to ordini deputatum:ar.cCõtra· xi.qĩini.ſi
quis epus.i. ſed quod ibi dicit᷑ cõtigerit ð
ſacro miniſterio reſtringitur ut dicut ad
officium eccłiaſticũ et ad ſacramẽtu alta
ris uel dic ꝙ ſi quis paratus ueſtibo ſacer
dotalibus uł cvaconalibo ſollepniter bap
tiſat irregularis eſt ſec ſi alicer hoc facit
Cearraliter aũt cicendũ ẽ ꝙ non debz

aſiqs in dubio irregulart iudicgri mſi ub?-
inuenitur expſſum in iure ar fl. de penis-

I. pſes. de pe.dii-peneirregularitas n-a liu
re poſitiuo eſt introducta ut.S. V. ii ·

ſimitur et uideS. V. ud auteʒ in fine ·⸗
C emsaleren ſolu inducit irregula-

ritatern ut. ? . de Poncc K. G Poc

etiã ſciendu eſt ꝙ habens plura beneficia

cũ cura uel płes pſonato ſine qiſpenſatiõe
irregularis e quoòd dic ut i· 6e uidendu. .
nunc aliqua: FAbber aut ꝓpter irregu
laritatem a prelatione non remouet᷑ ut ex
tra de eta.etquali:tuam.ldiſaccedens·

vi.qiĩ.legi:Frn.papam qui nõ.hoc
e S

cor.uiti· epoſuiſti- queriturquã
do occaſione homicidii irregularitas cont
hitur. M młꝑta ex his que hic ſequutur
ſcripſi poſt. Inno.et.Oſtiende homicad
auchentiam in glo:magna Flu quo nõ.
ꝙ ab GB ꝙ irregularitas et peccatuzʒ ex ho
micidio contrahatur neceſſe ẽ ꝙ interue-
niat conſilium uel pceptum uel factuʒ uł
defenſio occidentis.l.diſiquis uiduaʒ ex
tra ð cłi.pu:ĩn du.c.ii.in fi .xciii:q- ulti⸗
c.fi.d quo plene nõ.exde homiſicut dig
num. 9:clericos intelligitur autẽ aliqꝗs cõ

ſilium uel preceptum uel fastum in mor

tem alicuius dediſſe quãdo ſuaſ illud uel
rogauit uel mandauit uel alias conſuluit
oſtendendo utilitatem que ex homicidio
ſequeretur &.- de homic ſicut dignũled a
qui non conſulit homicidium:ſed cõſulit
id unde illud ſequit᷑ irregular eſt ut ſi ſua
ſit iactu lapidis machine uel baliſte · A⸗
uide qd ſcripſi de ꝑante baliſtꝗ ne crłi uel
mo:ſniam ſupꝑ.v.baliſtariis · · uel ꝙ ꝗs
iret ad capiedu caſtrũ qd d facili capere ñ
poteſt abſq; hominis morteſi enĩ iſte oc·

§
cĩdit aliquẽ in captiõe caltri irregulatt ẽ.
ꝗa captiõi caſtri et iactui machine uł ba
liſte-ualde affine eſt hominẽ ĩcerf cere E
cus aut uidet᷑ ſi madauit furtiue. ſeu ꝓdi⸗
tionaliter capi caſtrũ.tuc enĩ licʒ qui ad ;
uadut hoĩeʒz occidãt.cCõſil iari ex B nõ fit
irr̃gulart miſi forte alias uer iſit e eſſet ipe
idem ſuſpicaret᷑ ꝙ hoc ſine hõis morte fie
ri nõ poſſet· uel cic et meliq cũ illicituʒ

opus cõſulat irregulart efficit: etiaʒ ſi caſu

mors inde ſequat᷑ar:exc·d homide cetero
In cribus eni ita puni᷑ qui remotam cau
ſam homicidio prebet ſicut ꝓpinquã
ut nõt eo·t· Plbiteꝑ. Ideʒ quq; eſt ſi ma
dauit aliquẽ uerberari: quia ſatis credibi-
le erat ꝙ ille ſe defederet:ff.q iuſti:2· iur

I. ut uimex de homiſ Enificeſti pe fi

er ſic eſt termmatu eo.t.ĩs quilIi.vi.

ctiam ſi ille mandans expreſſe ꝓThibuiſſet

occidat ibi-· .. Sed ſi inſiſteret conſilio li-
Citi operis uidelicʒ ut maleficus- uel alter
conſi'is capiat᷑ den non fic conſiliari ire

Fnaris erbenn ſi capiens illu occidit quia

oc non coſuluit-ar- extra. eotiC. Fi:abſit
enim ut ea que ꝓpter bonuʒ facimo ſiꝗd
per hoc pter uolũtateʒ nkan cuiquã mali
accidit· nobis debeat imputari: xxili:q- v⸗
de occidendis ſemꝑ tamẽ fit irregulari da
ns chrecte conſiliu in mortẽ alicui ut ex
tra.ne crłi.uel monachſentẽtiaʒ:nec inter
eſt ſiue is cui datum eſt conſiliu. ſtatiʒ fe

cerit Homicidiu uł etiam diu poſt.niſi pri

mum cõſiliũ reuocaueritet contrariu ſua
ſerit. ec: de homic.petrusetared · de ſen
ten.excoòmulieres-cu ſêis concor imo ni
ſi firmiter et ꝓbabiliter credat ꝙ poſt re

uocatione conſiliu reuocetur is cun conſili

um eſt a ꝓpoſito occidẽdi neceſſe eſt ꝙ ð
nuntiet illi de cuius morte tractatuz e
caueat ſibi:in eo autẽ qui mãdauit ꝑ ſe fie
ri homicidiu uidetur ſufficere-ſR contrari

um mandet tantũ- extra de regł iun om
ms: uel ſi ſciente eo cui mandatu eſt pacezʒ

iuret cum occidẽdo:ut.xxii:q:i:omne qd
uel parentelaʒ uel amiciciã cu eo conthat
ex: de deſponſat.impubᷣ.C.ii · licet hoc nõ

ſignicauerit ei: quia qui certus eſt cercio-

rari non debetde actio: empt:et. uend-
I. i. in. fine-exdra de elec tio-cum inter uni
uerſas ratio diuerſitatis eſt. quia quãdo
mandato alterius et pro alio tantũ fit mã
datum de occidẽdo uidet᷑ ꝙ contrario mã
dato uel cõtraria uoluntate oſtenſa-debe-
at ab homicidio ceſſareſed ubi nõ fit mã
datum ꝓ alio ſed pro ſe. is qui conſuluit ð
bet ſemꝑ diſſuadere et etiaʒ plus facere · ſi

Sè 46*

hoc coſcientia dictat. caute ramen faciat
ne quem prodat ut.xlvi-diſticlericus. ii-
q·i.ſi peccaueritſi autem poſtquã conſu-
lens penitetprius tamen ꝙ reuocet conſi⸗
Iium. ille procedit ad actum mregularis
fit licet tempore perpetrati homicidii in
caritate ſit. niſi reuocauerit tempeſtiue-
ita ꝙ reuocatio ad illum perueneritargu
mentf.mandatum-ſi mandaſſem. eti-
ad mace:ſi tamen:et.l.ſi fihius.et ff. ꝙ iuſ
ſu:l.ĩ. Ro.-i.extra. de procurato manda
to:et.c. ex inſinuatioe-exdra de reſcriptis-
ex Parte Pe ſi aliquis alicui conſulit
proiciat ſẽ in mari: uel ꝙ als ſe occidat᷑
irregularis fit- argument-lI. diſtinctio .ſi
quis uiduam . nI-Hoc autem intelligas
ſi cõſilio ꝑitu fuit nec putes ex ſolo cõſilio
irr gular tatẽ induci-uñ can ille ſuppòit
homicidium et ꝙ ſic intellexerit Guilpr
patet ex ſuperioribuset ſic etiam ſcripſi ĩ
predlico.c. ad audient iam. et ſcias ꝙ hic
intercidit audtor ibi ſcrpta uſq; ad uerſi.
quid ſi aliquis conſulit. · Sed pone ruſti.
cus ſuper aſinum uolebat torrentem ua⸗
dere . cuq; fuiſſet in medio torrentis aſi-
nus nec retro nec ante uoluit ire. ſicut aſi-
na balaam · Mmä- Numerl: Acil-t. pe-
tri. n.c· F.- ii q-vii-5- Item cum balaam-
et· c.ſecułiſũt. Cleric uero una cũ aliis ꝗ
a aqua creſcebat clamaueruũt ad illum ut
de aſino deſcenderet et rediret ne periret.
Firmiter et ueriſimiliter credentes ꝙ ille-
ſus redire poſſetille igitur ad eorum cla-
morem de aſino deſcendens ui fluminis e
ſubmerſus.nunqdid ergo clericus ille irre
gularis eſt non:abſit emm ut ea que prop
ter bonum:ac. ut in predic.c.de occiden-
chs.et ad idem eacẽ.q cum homo- Recte

ergo conſului illi rehigioſo facto ut erro-

neam deponeret conſcientiam.utextra:d
ſy. per a nin fn & Quid fi uudex ha
bens latronem captum querit ab aliquo

Perito quid fieri debet de tali et ille reſpõ

dit.talem eſſe morte puniendum uel ſimi
le- iudex autem ſecutus eſt confil ium. la-
tronem punit ad mortem. Reſpondeo r

gularis eſt ſecundum Re.-taliter conſulens

fuit eniʒ ĩ culpa ſic in caſu: qui de facto e

rat reſpondendo.extra dę exceſſ.prelator.
ex litteris ubi de hoc. Xnäâä-in gloſa. ii-et-
uide quod ſuper ea dixi et ne c'cci uel

2

nach:clericis ſuper uerſicu-officium-

Si uero non eſt cal de facto ſed iudex ſim

plicicer querit qualiter ſint tales punien-
di:et clericus reſpondet ꝙ ad mortem- uel
ſimile quam reſponſionem ſecutus talis

punit ad morteʒ uel ad ſanguinẽ ſi reſpõ
dens reputatur iuriſconſultus 2 ſuper ta
hbus conſueuit conſulere 2 reſpondere cõ
ſultus aut errauit in apicibus iuris 2 ubi
ſunt uarie magiſtrorum opiniones reſpõ

det ſecundum opinionem ſuam in qua ett

am aliqui periti erant.et tunc non eſt ir-⸗
regularis-dum tamen conſulenti dicat ſu
per hoc uarias eſſe opiniones · aut errauit
per craſſam ignorantiam et ſupinam ubi
nullus peritus probabiliter dubitalſſetet
tunc fit irregularis-quia fuit in culpa la-
ca-ſi autem non reputatur iuriſconſultus
ſed ſimpliciter dicit quid de talibus ſenti-
at nec preſumitur nec preſumere debet ꝙ;
iudex ſequatur ipſius reſpõſionemnon co
trabit ex hoc irrcgularitatemexquo non
reſpondet ad caſum qui ſit de facto ſedſi
ſcienter reponderet ad caſum qui eſſet de
factoutpote ſi iudex quereret ab eo ꝗd
debet facere de ticio reprehenlo in tali et
tali crimine ſi ex eius reſpoſione ſequatur
mors irregularis eſt. quia m culpa eſt. in
caſu de facto reſpondendo ſecundum fra

————

trem Gedeo de pena forti. H. Cuius eti

R

am fuit uerſicuſeque. in ſummade hoic.
uerſicu-Item a Q ſi epſco⸗
pus habens iuriſdictionem temporalem
interrogatur a iudice a ſẽ conſtituto quid
agendum ſit de aliquo crimine pro quo ẽ
pena ſanguinis infligenda- Ho.poteſt rel-
ndere hoc non pertinet ad epiſcopum-
ſed conſule frater hoc alios peritos- argu-
in predict· decre. ex litteris · poteſt etiam

=

5½

,—

—„

precipere ut quidam dicunt ut pumat ur

lura uoluntdum tamen non exprimat &
puniat ad penam mortis uel ſanguinis
ut nota. Hug dil.in. omnis autern lex-n
tamen debet intereſſe ne uideatur auto
ritatem preſtare-alias autem. ſi alius pre
Iatus ex ſola curioſitate talibus intereſſz

non ob hoc fieret irregularis- niſi alias de

fac to cooperaretur ut ſupra:uerſicu . ſed
quid de iudice 2.· ſic ĩtellige predic.cex lit
teris ſi uero epiſcopus a ludice interroga-
tus reſpondeat malum eſt- ſi iſte malefac
dor remanſerit impunitus irregularis fic-
ſi poſt eius reſponſionem ille penꝗ mortis
uel ſanguinis benarurur nc⸗cdud

ſi aliquns conſulit alicui ꝙ aliquem occi-

cdat. 1pſe tamẽ ab illo occiditur.dicunt .

dam irregulareʒ fieri conſulentem:quia
dit operam conſilio illiciti operis und ꝗc
quid mali culpa uel caſu inde ſecutum eſt

ſibi debet imputari ar gument: extraeo-

demtituł.continebatur. et.c.ſuſcepim:

E

1

Potuit enim confiderare et examinare
diligenter qð etiã ipſe poterat ab illo oe
cidi unde fit irregularisladi⸗hiiꝗz c.
ſepe-Alii contradicunt ꝙ nullum ↄfiliuʒ
dedit in mortem iſtius immo euʒ mori
nolebat. Si eĩm hoc uoluiſſet et fraudu
lemter ei ↄſuluiſſet ad H ut ipſe occideret᷑
in ſubnate irregularis eſſet arpᷣdictorũ
c.hii qui et.c· lepe et ex e ſignificaſti
conſilium enim illius licet malum fuerit
et magne negligentie non tamen fuit ad
mortem eius: nec funt in negligentia-in
morte eius: quia confilium ſic debuit in
telligi ut bene ſibi caueret et hoc faceret
in loc) z tempore ubi recipiens cõſilum
uel ſui occidi non polſent occidendo euzʒ
Sæq ſi excitaret eu ad ocidenduz alium
in loco ubi periculum elſe poſſet tũc bñ
eſſet irregularis:etiam ſi is cui conſuluit
occidatur ꝙ ſi dicatur lemꝑ apparet ꝙ ñ
fuit diligens nec bonum dedit coſihum-
α auο 1S qui recipit eſt occiſus- Iꝑhre
ſpon ſet fines mandati diligenter Tuanꝭ
ſunt extra de Rpttcum dilecta.ff. man.
diligenter- unde ſi non bene ſibi cauet et
fines man ſati egreſſus eſt. non uidetur
elus oſilio feciſſe unde nõ eſt irregular
Hucuſq; ſic ad litteraʒ recitat Inno-
in dec:ad audiẽtiam ut ibi ſcripſi · ·ꝗ
ſi titius.ſed tu fimpliciter dicas eum urre
Sularem per dec. is qui de hormic. Il:vi-
naʒ ut ibi ſcripſi ſi ille ꝓphibes hoicidiuz;
Propter culpam et quia non preuidit q&
debait eſt irregularis fortius g ex eue
cauſis iſte qui ſuadebat occidi. & ibi ui&
notatum ſuꝑ. voccidatidem in olulẽte
agg eſſionem dicen jum ſi ſequat᷑ mors
erũcatio· J porro ſi ꝗs alicui ſuadeat
Pro patria lua uel ꝓeimo ſuo uelꝓro
iure ſuo uł ecc Pne ſue ꝑiculo ſe exponat
non ob hoc fit irregularis etiaz ſi ille ibr
moriatur.xxiiii:q:i-pro membris et c.
le · et· ꝗ· viii: igitur et.ciſe:et c·conuemor
in prin· ꝓpę fi:v·reſpond·et. V. ſanct
eim:· ſed ſi ſciret uel crederet eũ morituʒ⸗
tunc uidetur ꝙ fiat irregularis quia eſt
ordinata caritas ꝙ qlſqʒ diligat plus cor
pus ſuuʒ ꝗᷓ alterius de pe.diin qui uult
ſed fi ei cõlulat ꝙ ſe indubitate morti cx
ponat pro honore xp̃i uel pro fide uel ꝓ
ſtatu eccleſie non fit irregularis etiam ſi
mors inde ſequatur· xxvqiĩ.ſunt dam
xi: q iii:non ſolum etc/ſe cum xpᷣs pro
nobis mortem ſubierit · xii: q:n. cum re
demtor ex de homiciðpro humani et
ſancti martires ꝓ eccleſia ſanguimnẽ ſuuʒ

1

effuderunt: Hac etiaʒ rõne exculari pñt
ab irregularitate inq fitores heretice ui
tatis ſciẽtes ꝙ ſtatĩ poſtꝗ ꝓnuctiauerit
aliquem hereticuʒ elſe ille morti tradet᷑-
Hoc etiam alias multipliciter ꝓcurãdo
ad hoc etiaʒ accedatxxiii:q- vii legi-et
q·v.ſi audieris. uid & hus ꝗq. ppter

CD „O0 4 114 . d rryesIa

indulgetiam habendaʒ portant higna ad
hereticos conburendos. Ho-ſi illa ligna
conbuſſerũt hereticum irregulares ſunt
nec cum eis diſpenſatur niſi per papam-

C Facto autem ſi quis ſpõte committat
bomicidiuʒ propria manu- fit irregula

Etiam ſi paganu uel ſarracenũ ccciderit
l:di.clericum:etc. de hiis clericis ex de
bomicid: c. pPt- Idem etiam eſt et ſi non
ſponte ſed caſu cũ daret operã rei illicite
Vel ſi non adhibuit diligentiam quam

debuit ut ex- e·-ſicut cdignũ · et · c· pſbitex

et. c· continebaturetcad auchentiam:et
c:10· et/C.fi· Idem eſt ſi caulam ꝓximaʒ
morti dedit ut.l.di ſtudeat-T ſi uenenuʒ
dedit ut. eoti-ſi aliquis et-Cde malefic-
et matB.l.i.ſiue accuſator- uel iudex uel
aduocatus- T teſtis fuit in cauſa crimiali
ut·S. . Item litigioſus 2c. Si auteʒ calu
omittitur homicidium et dabat operam
licite rei. et adchibuit dihgentiam quam
potuit ex hoc non fit irregularis ut c&&
elator ct.C.ex litteris- ii-etC-ſeet.c.Io-
et fi- Alii dicunt ꝙ talis fit irregularis-
licet ei non impeiet᷑ ad culpaʒ qa Deus
cor interrogat: Lex autem opus querit.
xvV.ꝗqi-ſi quis nõ watus. Sed prius Gictũ
uerius cſt. Hinc eſt ꝙ medico qui adhi
buit diligentiam quam potuit et oꝑatus
eſt iux· traditionem artis medicine non
imouatur mors egrotantis c& de ctatt.
et quaad aures 2 ce homictuaetS. .
contrahitur a? aũt ſi ĩ aliqua negligẽtia
fuerit conſulitur medico ne ꝓmoueatur
ad ordines- Quid ſi aliquis infirmuz
Vtit uel traſuertit in aliud latus ut ciciq
moriatur. NRo- urregularis efficitur tam
ipſe qui fecit ꝙᷓ ille qui conſuluitſ ex B
mors (biecuta ſit puta ꝗa forte uia anhe
litus precluditur † rumpitur apoſtema
ex uiolentia motus et ſubferatur. Si aũt
non cicius moritur ex hac cauſa non eſt
irregu aris licet alias pemtere deberet 8

peccato ſi tñ de his et ſimilibo dubitatur
an inð mors fuerit bſecuta ponat leuẽ

2 temerariaʒ conſcientiam ad arbitrium
prudentis uiri: alioquin eligat tutiorem
uiam et iunge quod nõS· exercens-
C Quiid ſi aliqs tenct ceruũ uĩ leonẽ g

—

aliquem occidit Dic ꝙ nõ eſt irregulat
dum modo maliciam uel latam culpam
no adhibucrit in morte alicumus no cum.
uidetur ꝙ leuis culpa uel negligentia de
beat huic imputari- cũ muluu in remoia
caula ab hoicidio- Alii dicunt ꝙ ſi aliq;
eſt quod poſſit impctari tenemu ceruuz
u leonem qui occidit eſt irregulan ar⸗-
I·di:ſepe inſti ſi quadru: Pauꝑ fecil. di⸗

5pFt: Ltem qnqʒ auquis eſt mregularis

ut non ꝓno ucat᷑ ſed non qui minii tert
in ſulceptis ordinibus- ut & de homici⸗
ↄtieba? fi.·2.· c:ad audietia fi⸗ Itt n iolu

æ& irregularis qs ſi e ei cuſnone ahꝗs
4

internt uex eſt etia ſi e& hoc infirmuate.
contraxit unde mortuus eſt ut cxtra- E
prerbiterum etc:ad audientiamm et. l⸗di⸗
ſtudeat extra de cleriq · percuſſ cap? .11..
O& comittitur homuci

dium Vn ſi qu 1 incuitabili calu ſe de

fendit et homcidium comittit irreg art
efficitur ut in precſi quis uiduam quia.
uoluntate committt homicichum Sed
facilis eſt cum huiuſmodi diſpenlatio⸗
K⸗ B. i. e: S: ad fi- hod e terminatug
t ꝑ cle·de homicſi furioſus ꝙ occicẽs
necæ lſitate ineuitabili quia mortem a?r
uitare non poterat irregularis non eſt ut
ibi-ii- REoet uide quod ibi nõtet ibi i⸗
Beo. Idem dicitur de furiolo infante uel
dormiente- Item etiã cæfenſione onnttit
ut ſiquis committat occiſionem ut eum
defendat e dehomic: ſicut digmun de
hoc.ĩ · V·quid ſi aliquis · Lid ſi
potui hominem defenderẽ et libe are eu
a morte et ñ feci uide ſum irregulant
quia qui põt hominem liberare a morte

et non liberat eum occidit ut inedec· ·
illi etiã e S ſen:ex:quantect.c:dilectio

6·fi·xxiii.iii: non inferẽda· lxciiidi⸗

S-i· ff· de libe-agno-necare ſed ſuper hoc

*

uide quoꝗ nõ. n pre: dec-quante ct-c.
dilectio-¶ Quid ſi cum uelles bominẽ

liberare a morte iniuſta te retrabo a pro
poſito liberandi· Ro- irregularis ſum gꝗa
quodãmodo homicidium committo mm
directe.l-diſi quis uiduam de pe d i.i.
periculoſe: Illud etiam nõꝙ ſi quis occi
dendi animo percuſſit latronem non ñ
letaliter latro autem ex alio uulneribꝗ
periit irregularis eſt ut colligitur ex de
homicſignificaſti Hoĩ. Ideʒ eſt etiam
ſi non percuſſit ſed aliꝗd operis impedit
in mortẽe eius puta quia latronẽ detinuit
uel contra eum clamauit et huiuſmodi⸗
alias autem ſi clamaſſet contra eum non

in mortem eius ꝙ caperet᷑ uł detimuit
cum uꝶ leucm ictum e dedit regulan
non eit-etiam ſi ab alns cecidatun ic&
papam:ar. pre:dec· in hoc enim uidetur
ciie uis ꝙ non auxilium nec conſihu cet
in morte alicunus aperte- nee etiam ſit in

negligentia quia f culpa ei uel malicis

pomicidium perpetratur irregularis tut⸗

Et idem eſt h eius negligenua omututur
I.di·.mi ꝗ e&ρ- petrus-et ideo Hue clamet
contra latronermn ſiue euʒ capiat huc quo
cũq; aliomõ potuit itelligere e clamoe
el alio actu ſuo homicidium poſic ieg.
irregularis eſt miſi forte faciat ꝓpier iut
corporis perieulum ut ſi timet ꝙ aliquiſ
eum occidere uelit tunc m bene pcuſt
Inuccare et clæmare pro aueilio quia r
intendit in aliorum mortem ſed in iluam
liberatione; et preterea liberat a Peccat
anumam uolentis eum occidere- Secus ſi

faciat hoc propter per culum rerum uT

ſi fuge plidio euadere pot· e·tſulcepim:
TAlre quoq; ꝗ una cũ ſocio cpit
lacronem et igaun et po tmodu timens

interfici a latrone ligato eum Irmerficit-

irregularis eſt-e& de hormiclulcepimus
Rezʒ ſi clericus nõ ualẽs ar recu ꝑa-
uas tenet furem ne cũ rebus fugiat
donec eũ exhibeat iudici uel ci auxiliu
inuocet ad res ſuas recuperàdas: non eſt
irregularis ut quidam cncunt heet fur a

iudice poſtea corporaliter pumatur ut⸗ĩ

v. proximo dum tamen enus mento nñ
fit corrupta intendendio ad furis morteʒ
uel mutilationem uid ſi clericus
tradit ſeculari poteſtati latronem petens
eum puniat circa ſanguinis effuſione3
uel petens rem ſubtractam ſibi reſtitu
Ho. licct poteſtas in latrone aiĩaduertat
non propter hoc clericus fit irregularis-
nec etiam nocet illi: ſi ad conuincendum
lacronem tradiderit interſigna et idẽ eſt
ſi ſimpliciter deponit querelam de muri
antibus ſibi et cccleſie ſlue. ꝗuis tales ulxe
abiq; ſanguinis effuſiõc ualeant coartari
&c.tua nos-5-ad ultimũ 2.c- poſtulaſti

xxiii:qiii maximianus ct· q· v · c. i.et · c·

unum et.c· pena et ar ff. de bonis liber-
qui cum maior §Hi· et hec ue a ſunt qñ
non intendit ad mortem nec B in animo
gerit F fore E I dic ſine forte teʒ
proteſtatiõem eceſſariam per dec- fam
de homicið· libro ſexto · Et uide quod
ib ſcripſi ſuper · V · querelam·. Et hbunc
. plene poluit Hoſtien· in fumma de
bomiciS· 5· qua pena · Vſi· uerum circa:

—

S ½-Expreſſe inſtabat uł circa languĩs

fuſionem caſtigaretur e de rapti· in
archiepatu.uel in exilium mitteretur
ut ex de iudi.cum non ab homine-2 8
ſg· nouimus uel in ꝑpetuũ carcerẽ
detruder̃tur. ex de here·cexcõicam9
ii·S·płt. 2 de apoſta.a nobis·xxiii· q· v⸗
uero nosnon eſt ergo irregularis ags
contra furem ciuiliter de crimine non

crimãaliter ad mortem uel ſanguinem

licet iudex eo probato illum ſuſpendit

ex officio ſuo ut no ĩ pre.cpoſtluaſti
abſit enim ut ea que ꝓpter bonũ facĩig

ſi preter uoluntateʒ noſtrã cuiꝗᷓ maluʒ
contigerit nobis debeat imputari· Vt

xxiliq· v/de occidendis et ſlunt hec in
ar.nullius nocã irregularitatt incurref7

eum qui per executores altuius curie
ꝓcurauit aliquẽ capi ꝓpter tłe ðlictũ

ꝓpxer qð nec mori. nec mutilari debu

iſſet· lʒ iudex inueniene eũ alia omiſiſſe
ꝓpterea ſuſpenderit eum.ſi tamen ille

nec credidit nec cogitauit illa ↄtingefß

Ponn. Quid ſi iudex uel officialis in
equitur furem fugientemet querit a
me utꝝ uiderim illumet ego ſciens
fur ille ad mortem queritur ĩſtruo eu
HRo·ſi ꝑ meã reſpõſiõʒ fur inuentus eſt
et occiſus irregulart ſ umiſec ſi neſciui

nec ſuſpicatus fui ꝙ ad mortem uł ad .
penam ſanguinis querer̃tur

ſi ſco illũ ad mortẽ queri nec iſe fugeẽ

Poteſt niſi ꝑ alteram de duabus uiis2
dico ꝙ ꝑ hanc uiaʒ non fugit ſciens eũ
„ per alteram fugere· Notanter hoc

dixitquia ſi penit eſſet ignarus nullũ
ſid eſt irregularitat ꝑiculu. In ᷑minis
pon: artifex ſutor uł cerdo ſedens fon

in uia reſpondens de negatiua cert

ℳ

ꝙ nõ ſim irregularis ꝗa nõ ſudicaui eũ
ar/cõtra: quia dicẽdo ipſum ꝑ hãc uiã
nõ fugere implico eũ ꝑ aliã fugere ar-
ex de preſump · nõnetucius eſt ergo
tacere:uel querentẽ crimĩaliter eluder
dicendo· nũquid ego cuſtos illius ſum.
uł alio modo. de pedi.i. · e his itaqʒ
H. deniq; xliti. di ·in mandatis in fine
De
fa To placet ꝙ latro ſuſpẽſus ẽ et ratũ
habet· et quidem uidetur contrahere
irregularitatẽ.nã ratihabitio ẽ̃trothit᷑
et madato ↄꝑatur. ut.ff. & ui et ui ar-
l.i. S.·quottet ex de elecj· c.płt· et.ff.Sð
is qui no infam/quid ergoes de rel-

ilł queſitus illa uiaʒ non fugit · B mI
attribui poteſt ad culpaʒ. Et uide

„

ſpoł. cum ad ſedem ĩn fi·qꝗ8 enim non

Pronunciat ore deus audit in corde et

uoluntas ꝓ opere reputat᷑.ut.xvii:qi.
S·ſi ergo· et hoc tenet do meg. . In
Ium.de homiq·qua pena quid g&

Ri placʒ · . qd ueꝝy eſi d ut dicit ſi gauoz —

S morte perione· ſec ſi gaudet ꝙ mał
ficium eſt punitum.xxxiii q-v·reos
licet doleat de morte ꝑſone et cõpaciat᷑
figure delet triſtatur quia omiſit/ und
caliter eſt pumita arextra de homict.
c.u·C. de penis ſi quis in metallum e
de len: ex. ut famein dubio aũt r̃linꝗt᷑
quis conſcientie ſue quaʒ intentionem
habuite de homici exhibita. et. c.
Petitio cxtra de iureiur mulieri
di:habulſſe: e de eta-et quaad aures
ægo ſimplicicer credo ſolã ratihabitiõ

irregularixatẽ· AMtët3. Sicut nec inducit
æxcColatiõeʒ de len ex-cum quisil- R-
Ni. vi· ᷓ ubi nullus cõſenſus ? cooꝑatõ
uel exortatio preceſſit nec eius nomin

ſiue placentiã dixeriʒ nõ inducer᷑

Fadtu eſtar. · man-ſi uero.5· ſi poteſt

peccatũ eĩm qð ſola uoluntate omittit
ſola uoluntate contraria abolet᷑ ar· ex
de ſimo· c.fi·ff. de regułiur.nihil tam
naturale: extra eo-c. I. Icern dico ꝙ irre
Sularitas ratione homicidii nõ hitur
ſola uoluntateniſi homo actu occidat᷑
ut extra de homict.ſicut dignum ·5i.
ubi de hoc in i.· glo.ex corde 2c· xi · · ĩ-
ſi quis non ſed nec fit aliquis irregłart
Ppter ſolum homicidium. niſi culpa ł
uoluntas preceſſerit· uł ał inde ſetur
ſcandalum ut ꝓbatur et no.l.diſ-hi ꝗ
Primo:extra de homici-ex littert 8 cł-
ESg· c· tua.¶Qui ASà rixa motug
elt neſcitur tn qui ullum interfecerit.
nunquid omnes ſunt irregulares et ab
ordinibus repellendi.uidetur ꝙ ſic· ꝗa
omnes cenſentur homicið ſalcem quo
ad ꝓmotionem ꝓpter incertitudinem
itxxiil-q ułt.C.fi ff.ad. l.acquil.ĩteʒ
mela.S·ſed ſi plureset hoc dixit Iol;·
Sed Guilł.na:.diaut nemineʒ indubiuzʒ
repellenduʒ ar. extra de homicj· petitõ
etc. ſignificaſti:do:medicit ꝙ eſt ſue
conſciẽtie relinquẽdus qð ꝓſequer̃ ᷣm
æuz in ſumeti ·· qua pena. .· ᷣ nuũqd
omnes· M· Mouebat eum exuagans
que attribuebatur Greg· que incipit.

nullum- Et uide infra de homicio .

pone quatuor homines. Hic omnino
uide quod ſcripſi de homicið ſignif icaſ

ci.ii in glof. Arg ad queſtionem.

V . W
. Nu ir n V a

—

A

4

X

—
„

6*
„

mniuriantem me inuito et 5 meaz
prohibitcionem &R mibi non nocet-
uteO·Ctiipetrus. et· l/q- iii: ꝗqa pſulatus
idem eſt ſi me ignorãce ut ex ð ſimo-

nobis 2.· C· ficut nobis et/c. ð regłaribʒ

ſed ſi uoluntas turbarxa ſit: puta ſi quia
nec conceſſi expreſſe:nec otradixi miᷣ
imputatur:ar-extra de ſimo. Mathe
Immo etiam dicunt quidam ꝙ ſi ſciẽſ

tractatum ð morte habituʒ n ruelaui

non ſum irregularis- quia Homicidiuz
non commiſi racto mandato conſilio-
uel defenſione-ldiſi quis uiduam: 2 in
predic:decre· petrus. A. Vide qð ibi

dixi:ſuperiii· glo·X. Alii dicunt otra

ſi credidi ꝙ non obſtãte mea
mei intuixu interficeretur. ¶
aliquis uadit ad interficienduʒ aliqueʒ
et tu eum ſcienter aſſocias: non tamen
eum incitas ad homicidium ꝑpetrãdũ
nec cũ eo ſuꝑ hoc aliqua ba habuiſti
ſemper ex animo ei hoc diſſuaſiſti led
cum tibi nollet acquieſcere timens de

iplo eum aſſocias eo ꝓpoſito ut ſi forte

quis eum inſequerexur eum defendas.
et ſic homicidium perpetratnunquid
es irre gularis. Roſic Im do.m ut: co-
ti: ſicut dignum: 5§.illi-et -fi- An1-Ad
hanc materiaʒ et ſequentem uid quod
ibi ſcripſii inS eos in mag
petitio. glo:no.ꝙ. ·

Item cłyric

pugnantibo armæ m iniſtras irgulan

eſt Ri aliquis inxerficiatur ibi ar xiii
q: ulti:c.fi:nomine autẽ armox fuſtes
et lapides intelliguntur · ff.· de. Vb·ſg.
rmorum-Contra. ĩ. V. quid ſi clerico
d nunꝗ d clerici poſſunt induce
ilites ad pugnandum pro defenſfone
eccleſie. uł reipublice uł fidei·2 nud

imputatur eis ſi tunc in oflictu aliq e

moriat?᷑ et nunꝗ d ĩcurrũt irr̃g aritateʒ

Ppter hoc ſi ipſi ſint preſentes.& Hᷣ no

XXIII: q: iii. mastimianus et m papam
extra de reſt.ſpoł·olim cauſam Et in
ſumma· dom m. in pre qua pena .
illud no· et ſeq: et breuiter teneas ꝙ ec
cleſiaſticus iudex põt hortari brachiũ

ſeculare contra uiolentos uel her̃ticos

uel paganos. nõ ut occidat uel mutilet
ſed ut de terris fidelium expellantur

nec eſt irregularis· licet aliqui ſint hĩc

inde occiſi.xxiii qvde occidendis et
in pre.c. maximianus papa noextra &
homicis. petitio. ꝙ licet in bello iuſte
aliquos percuſſerit· ſi tamen nullo indᷣ

C ſi amici mei int᷑ficiũt aliquz
Mmil H

mag. 8lo:et e.· t·

morduus ſit. non fit ex hoc irregularis
ut ibi probatur. licet enim ibi de ꝑcuſ
ſione queſitum fuerit· nõ tamen ridet
Qe hoc ſed de interfectõne· in bello aũt
iniuſto quocunq; auxiliumuł oſiliuʒ
dederit in mortẽ alteri uł ſi culpablis

uł negligens fuerit· et ex hoc eſt mors

ſecuta irregularis fit-ldiquantum:a

cepe. etx· cſi duo unde uidet᷑ ꝙ eũtes

ad bellum iniuſtum ſiue preſtent ſuis

fauorem puta quia ledunt ſecurius ini
micos. ſiue terrorẽ incutit acaſariis
Icʒꝙ fugiant uel timeant ſe defendere
uł ꝙ amicici eorum ſtupefacti eos de
ſerant. ſi exinde ſequat᷑ mors irreglłareſ
unt Si uero quis accedit ad iniuſtum
bellũ cauſa pacificãdi- uel ex alia iuſta
cauſa liʒ eseius pſentia aliquod robur
accreſcat ſuis uel timor incuciatur ad
uerſariisnon eſt ei imputanð dũmod
dolus. et etiã lata negligentia abſc oĩo
ara contrarioſenſu in predicc ꝗtum
ct ex de homiclpreſbit᷑ et ·xx:q- v·
d occidendis- extra de torneac.1 ·
Poteſt etiam dici ꝙ clerico qui cu
armis intereſt in bello iuſto ut iiuſto
in quo aliqui interfecti ſunt hincinde
irregularis eſt- Iicet ipſe non occiderit
li.di:ſi quis poſt. xvi:q-uii-porro ν.
ꝗ uld quicunq; ex clero 1i. q ĩ. C. fi: ſed
Ri ad religionem tranſiuerit poteſt ſm
quoſdã ex diſpenſatõne epiſcopi in ſub
dyaconum ꝓmouer ſecurius eſt tamẽ
Hoc fieri per ſolum papã cleric quoq;
ꝓiciens lapides in conflictum etiaz; e
Parte illorum qui uiolentiam repellut
arregularis eſt ſi ab alus ſint hinc ince
aliqui occiſi: licet ĩple nullum ꝑcuſſerit
et debet a miſſarum clebratone biẽnio
abſtinere:extra de cleri·perculc. fi-
eæt pe:ubi de hoc ar· extra de cler/ pu-
in duelł.c.iet.ii. Qundam tamen hoc
intelligunt quando cleric eſt in culpa
mouendo enormiter arma in cof htu
uoluntarie et ſine neceſſitate: quia ſi in
neceſſitate defenderet ſe.uł ſua ſuos
licet tunc aliqs ex defendentibus eſſet
interfectus ex alia parte reliqui non in
terfeciſſent· nec incfectores adiuuaſſẽt
non fierent irregulares licet uolutateʒ
occidendi habuiſſent quia lex ꝓrmmotõd
factum requirit xv·q-i.ſi quis ñ iratq
et uide.S. V⸗ſed quid de iudice nec ob.
predic.cſi quis poſt:quia ill intelligi᷑
8 milite ·ꝗ BGllis ſepe ĩtfuit ł ð officiał
Itẽ non obſtat extra de cł.ꝑcuſpñtiũ

S E f— —

22

H

Vbi fuit ad tempus ſuſpenſus:quia H
El propter ambiguu duphcitati

lericus ergo non o prepom bellu
nec ruptarnsnec baliſtarns nec buiuf
modi uiris ſanguinum ut extra ne c?.
uel monach ſententiam. tamen iuſto
bello quod non ad occidendum. ſed ad
defendendum ſeu recuperandum ſua
geritur preponi poteſt· utSet nom

papam nacksi⸗

v· ſcdᷣo. · Olim cauſaʒ non ut preſit
directe predictis urris languinum ſed
ut reſpondeat militibus. Ec ſumptus
miniſtret· tractatus teneat. ſentetias
proferat/et negotia cuncta diſponat.
prout nos huluſmod oſficiuʒ geſſimq
in guerra-quam eccleſia romana cotra
ciuitates ſibi rebelles in prouincia Ro

maniob.geſſit·poteſt etiarh clericus in

vereſſe bello iuſto. n.. Dedi plenam
remiſſionem de bello uſto et miuſto-

de iurelurſicut- ii ſuper.ilegloet dici

hic an clericis ſit licit uʒ bellare uide ꝑ
homſcda ſcde ·q-xl: articulo.i et· u.
utαIH1 maman2 q. viIi.
ortatu. non imiuſto:extra de homic.
ſicut dignuʒ.ſfad·l.acquił.itẽ mela.ꝗ.
item ed hortari et dicere uiriliter pug
nate 2 capiteinon dico occiditeect bhoc

priuſꝗᷓ uenlatur ad actus ſeu ꝑcuſſiões

nec obſtat extra de homici:c.pe. ꝗa
ibi aliquos percuſſerat. bello aucem ia
cõmiſſo incicans aliquern ad ꝑcuciedu
aliquem alium. ſi ſic percuſſus obierit
irregularis eſt maxime. ſi bellum ſic in
iuſtum. ut ext᷑ de penis.quod indubus
Idẽ eſt ſi generaliter.ſeu ↄmuniter ſu
bellatores clamauerit. dicens uirilixer
Pugnade· uel date illis- uel fimilia. Ar-
tamen contra exdra de homici.c. pe.

uel dic ꝙ in defendendo poteſt clerich
licite nauẽ gubernar et alios ad pugnã
defenſiomis incitare/et in tantũ hoites

.

confligere ꝙ eos dimittãt: ar· xxi. q i

apð· et ex de cle.pegri.c·płtet fi.ſecq
ſi ſit bellum ĩiuſtuʒ- i 3
ſit in bello iuſto miniſtrat balſtas ſeu

ſagittas bal.ſtario ad ſui defenſionem ·

et ille poſtea aliquem interfecit. Ro ſ
non intendit ꝙ baliſtarius aliqueʒ int᷑
ficiat ſeu ĩ ficer̃ uelit. ᷣ ꝙ illos terreat
uel ſe· uł ſua defendat uel recuperet ñ
eſt irregularis. licet ilł aliquẽ occiderit
Pro eo quia noluit alienum dimittere.
uel ab impugnando deſiſtere. licet ſit 5
· . iteʒ cleric· qð ꝓſequere m papã

5 »

ꝓut no· in prec. ſententiaʒ. FMI ut ibi
ſcripſi in glo:dicũt. ·Eoð quoq; mõ
dicimus non eſſe irregularem illum ꝗ
in bello iuſto prepoſitus eſt exercitui.
ut ſumptus faciat.et cuncta diſponat
ſi forte pcipiat lãceas· uel ſagittas emi
eæt miniſtrari. uel ad exercitum ſeu ad
cuſtodiam caſtri mittiuł ſi hortat᷑ ad
currendũ poſt hoſtes ut eis pda hõim
uel aĩaliuʒ auferat᷑et tũc forte aliquis
interficiat᷑ dimodo intẽderit ſolum ad
recuꝑcatiõeʒ prede nõ ad uindictãtłiſ

eĩm cã remota nõ nocetarin pre·cde

occidẽdis.ſacerdos quoq; ĩ duello pug
nans irr̃gularis eſt.ſed ſi mors ł mebri
mutilatio ino n fuerit ſubſecuta ſuus
eps poterit cũ eo diſpẽſare impoſixa ſid
penitẽca ꝓ peccato.e de cor uici:c
1·2. i. . ſcom ñ facit ſed puto ꝙ qʒ
icerę:c i:et de cle pugĩ duel-C:lcCn
Itcẽe ꝗ hõi uł mulieri facit aliꝗd
e cõcipere uel generare uel p oceptu
Parere poſſic et ꝗ pregnãteʒ mulierem
percutit ca ꝙ ob hoc abortiuu faciat
mortałr peccat.2 ſi ꝑtus iã uiuificat

erat irregulart eſt-ał's nõ et cũ talibus

ſolus papa diſpenlſat.utlegit᷑ et no· eꝰ
S homuc:ſi aliꝗs. ANIâ::2. c. ſcut est lr̃ax
.iI. q- veoſuluiſti in fiſed ſi ꝓbabir
ubitatuł credit. an ſit mortuq uł ab
ortiuus factus ex illa percuſſione- uel
utꝑ concept fuerit aĩatus- uel non in
tali dubio dʒ a ꝓmptõne et miniſterio
abſtinere· nec ꝑiculo ſe omittat.fi uero
