runt duo aut ꝗa prepoſitus eſt mortuq
quo etiã intelligit ut. ĩ . V. Sed Mar-
de tano.et tunc dic. utS. · ꝓx.et cicã
Nunquid ualʒ commiſſio quo-
ad alios duos MMähä.Si ſol fuiſſſet ñ eſſet
dubium ſeptum in totuz perire-ff-que
ſen:reſcin.lii.de reg.iurt. nerati· facit
ff.de hereð. inſtit ſi liber homo.5. ſi ita
in fi· ꝙᷓ·: Videtur ꝙ non ar. ff· de arbit
pedius:et.l.ſicuti. · de re iudic.duo.ff
de contrahen. empt.ſi duos:commiſſio
enim non poteſt ualere pro parte 2 pro
ꝑte nñ.ff.fa.hiro hoc iudicio ·ĩſtitutt-
8 hr. ĩſt. :ſʒ ſi unuʒ Item talis omiſſio
eſt ius ergo eſt res ĩdiuiſibilis ff· ſi Fui.
uen-loci.S·ſi fundus unde ratione partt

totuʒ uiciatur ar ff., coia preſi ꝗs duaſ

S:ĩ: ix· diſi ad ſacras. Item impetantis.
et committentis fuit intentio- ut tres-
eſſent: uno ergo difficiente non ualet. ff
de ediłedic. cum eiuſdem. C. de teſta.ſi
unus. ff. de conſtituttpec-eum qui. 5. ĩ.
ex de offi:dele.prudentiaʒ. Ren-i. i illa

quippe 2c Ad idem eti cauſam B prĩõo
ete teſta:preſentataet de eo ꝗ mixtti-

in poſſeſ.caurei ſerc.ii · et Sð hoc i. .

item mortuo uno- Sed Martt·de fano-
contra.naʒ ſi poſſunt duo pnte tercio et
ↄtradicente iudicare ut prel.duo.młto
fortius poterunt eo mortuof de reg
iur̃.qui poteſt muitt. Item ꝙ ſiue dicat᷑
ſiue ſubintelligat᷑ clau. illa ſi alter ueſt
26. tamen alter cognoſcere poteſt· ff. de
arbit.· ſed ſi ita.quia ratiõe maioris ꝑtt
ualet totum ar.e de contrahen emptt
domum. e& de huis que fra ma ꝑteca.
C.i. Item licet non ualuerit commiſſio
in tres ualet in duobus ar · ſ· de pactiſᷣ
unus.5.ſi acceptilatioad i8· f· de iudi-
mortuo:ff·de caſtn.pecuł.l:herechtate
ff·de regiur/quotiens· ff· de iudio.. per
minorem:ffde in integrreſtitt:ſcio. C
de cadutolł·l.i·G: i“ in prinet pf̃tim
ualebit ubi alcer ſuꝑſtitu erat eps· et
de offi. delę.C.fiet uideff· ce pac:l-tale
pactum. Mq- Ibi nõ- in glofi de mat᷑ia A
decrequoniam abbaseoti· qõ non eſt
dubia et tene primum exquo non erat
clau:.ꝙ ſi nõ omnes in Rpto 2 ſcribbat᷑
perſone uel dignitati-/que non extant· ꝑ
dec- uno delegatoꝝ.eo:t et ibi inuemes
ſuper.i.glo-improbari rationes Vber-
de bobio que ↄueniunt ratõmb Mar-
de quibus:S et licet predicti ad deccãʒ
Prealłatteo·ti.rñdere poſſent ꝙ loquit᷑
cum ſunt duoſoli delegati quoruʒ unuſ
non facit maiorem partem et decre. cũ
cauſame.x· loquitur cum tercius uiuit
et contemniturtamen decr. illa aperte
probat de uno ex pluribus non extante

in rebus humanis et uide1. de arbitro- *
6-1I. 1 n quarto P⸗ IS.Prima opinio 6
recitata.S.per ſ peo· eſt uerior ar. f· de

·cũ ĩ płres 2. I.ſicuti.
autem quas diſputaui 8 duob⸗
dati ſimpliciter ſub nominibʒz dignitat
quoꝝ alteri mortuo habenti duas digni
tates duo ſubrogant᷑ uel habenti unicã
per diſpenſationem ſurrogatur collega
denens primam uide in regula ratioms.
de reg iur:.li:viet faciunt predicta ad
qõneʒ facti deł gata fuit cauſa epiſcopo
Pragenſi nouiſſime per qmũm Clement:-
eccleſia illa facta eſt archiepiſcopalis-
quare an archiep̃us procedere poſſit in
cauſa prius inchoata uł non inchoata ſi
nomẽ do. Arneſti fuiſſet expᷣſſuʒ mãor
eſſet dubitõ ꝗa tũc r̃ᷣmaner̃t iuriſð·ĩ eũ

= ſtinguemq

Etiam kranſlatum ad aliam eccleſiamꝑ
decre. qm abbas:eo/ti fortius manete
in eadem autaet uið ꝙ ſcripſi in dec
ꝗuis eotuli vi: ſed licet nomen ꝓpriuqʒ
non ſit expreſſum. dic intrepide ipſum
procedere poſſefacit eẽ uaga- Ioh.ſedes
apoſtolica in finecerum eſt iſtum eſſe
epᷣum pragenſem non eim p dignitateʒ
archiepiſcopalem deſit eſſe epicopus.
unde et papa ſe uocat epiſcopu.augmmtũ

igitur honoris et iutildictionis metro

politice nõ tollit patriã ſed augetfacie-
de tranſladci · c.fi·bene facit.C.de digni·

kII Ii:xii-et-eο. Hiide primicerio-l.1 eE

pPer:l. eos qui: in fi:de excufimuli x ex
interponam:quia ad propõſitum perl-
illaʒ fuiſſe iudicatũiꝙ ꝗin ludo ſcacop⸗
conuenit mathare ſocium cum pedona
ui ctor eſt fi mathat cum pedona facta
regina, ad iò fa:. ff-de inſtic-kin eum ꝙ
G·l: ubi uarietate ſtatus nõ mutatur cã
pericultr et loquitun de ſeruo inſtitore-
interim factollibero: ad idem frede li;.
et pe·l.gallus.S·ſi eius.in fi et ſatis eſt
in corpore non errarifſf:de ben empt⸗
in uenditiom bʒ5 fi·. et hic eſt adcituʒ
mnon mutatum: C.de adoptt in adoptiõe
etff.eo.I.per adopt õem:unde facit qðᷣ
de ſtatulibero fadcto libero dicitur f-/ſRi
e MOXA-Caula agael. fi- Itemel-ſi longi
in fi:ff:de iudi Audiui Padue ꝓnũciat
otrarium per:lff.ſi quis cauti/qui autẽ
nouO prunlegio utitur- non uidetur in
eadem cauſa ſiſti. 2 per.l.ff. delegati· iii.

legatis: 9l⸗diſtinguendo tamen ꝓcedie

—

—

erTR chaturm: et ſic Bonon- in ſcolis
diſputacum fuit et terminatuʒ primũ
L.dictum eſſe uerum quando conuentio

fuit de aliqua certa pedona. Secus ſi de
certa nõ oueniſſet ſed in genere ð pedoñ

iura inducta diſtinctionem probant et
fi ſoluta eſt cont᷑rietas:et facit.ff.ð .·
obl.quicquid aſtringẽde in fri NRn ub
kefert an de cert: an de omnib actũ ſie
Kedeudo ad pricipale cu in themate

propoſito maneat eadem dignitas licer

creuerit manebit et delegatio facit ff.

de fun. inficiando/ infans nec proprie

dicitur alcerata conchitio:ſt. de condi et
demon:l.falſaubi liberto legatum ſibi
debetur. Licet ab imperatore anmulos
ſuſcepiſſet dicit tex.ꝗa honor eſt auctq
ſed conditio non mutata ad pre etiam
facit in aut. ut iudices ſinequoquo ſuf-
S§: illud tamen decernimus collatt. ii.
Etem mortuo eo ↄtra quẽ impetrant᷑

5

littere re integra de REptłis:fignif icauĩt
I De impetrãte dicet:I: *. t fmniti.
F. ¶Quid ſi impetraui litteras cotra
ulurariu; a ſede apoſ-ille uero uſurari
moritur ante citationem nunquid hrs
eius per illas conuemitur Et uidetur ꝙ;
ſic ex de iudiciis ꝗa- v. ꝗa turpia luera
unt ab hr̃dibʒ extorqueda. fr·S& calup-
Vide quod ibi ſeripſi in fi- et quou hic

quia fᷣa incipit tuas duduʒ. Sed ul
in ordinario qui poteſt iudicare brdem
ſicut poterat ceſtatoreʒ unde dic ꝙ bra
per illud Rptum non conuenitur hò& eo
ibi mentio non habetur quia heptuʒñ
extenditur ad perſonas in eo no expliaſ
e de offi dele-de cauſis et-eicum olim

T. pet g ctra de hept ſignificauit-

Iubdit cde prĩo inoliderate dictum

¶ Icem mortuo mandatore re integra
i cO. gratuʒ et.C. licet. 1· Hec uera
in delegatt ad lites· & qubus loquuntur
hec iuraet ide in dat ad faciendas gras

de p̃ben: ſi cui:livi. ſec in dati ad gras

a. m factas exequendas-hoc: e-t. li ſuꝑ
gratia libr. vꝑ π Vide qoõnem quam
diſputaui poſitam ſuper regula iun: ꝗ .
in lus de reg iur H-VI. F C:manda: l-
mandatum ff-de iuridic om-udidet
gꝗquia etl more et· lſe.uel eo recedente
MW. Cum fmitur ei iuridictio per re
ceſſum ſicut in legato de quò loquitur
decre quam allegat- e& 8 offi-lega-
Ccfi licet ſecus t In mandato ꝓcurad:
ut ĩ de ꝓcurat: ravione quoq; ſed
nunꝗd. ſed licet cunc mandatuʒ expiret
non tamen preceptt fadtum a quocũqʒ;
iudice mortuo uel tranſtto dumo iuſtu
ſit ut in aut.ut nulli iudi · ꝭet hoc uero
iubermus et: -ſi uero etiam colł Ixer
xiiil:q-i.quod precipitur. J Vbi hoc
nõ. Io:in. i. gloet unde.xvniqii duò.
in glo.iireliqui uero hoc notauerunt in
decrequona abbaseo-ti· Hm Vin.
Laun-Gofrt-Guip-naet IoO-nec etiam
conſiliuʒ morte fmitum ut ecce mãdat᷑
àliquibus ut eligant eum de quo titius
cõſuluerit alioqum ſi jfecer int decernit᷑
illud irritumet inane-demum Ticius
conſuluit de.g ſed priuſꝗᷓ conſilum ad
eos perueneri mortuus eſt· Leuel fõte
peruenerat. Sed non dum fuerant illud
ſecutiin hoc enim calu iudicatum fuix
in curis conſił·ipſum ualere et nõ expi
raſſe.ar:contra in predic.cquod pᷣcipiè
IXK Solutio forma mãdati hoc ĩducit-

(Len „aa G,sS Pr /4 .

9 P

2

☚

ℳ

X

9

2—

W

—

90

—

Vt.s·ꝓatet q neceſſe eſt ↄſſium ſequi
ałſecus ut ibi:et de arbit-cum olun-
Vide ĩ:de homiol.· ſed pone·pet
ĩ·ti · ꝓx. 5. fimt᷑. V. pone ergo. ¶ Quid
ſi delegatt ignorans delegatem mortuuzʒ
fore re integra citat et pronunciat. dic
ſententiam non ualere- propter defectu
iuriſdictionis-ff. de iuriſdic om. iudict.
et quia ex · de offi· dele licet ubi de hoc
ᷣm Vinc· et.ff· ſi cert/pett.leius qui in
prouinciam ubi 8 hoc in glo. ergo ſi ſci
uiſſet in fi et. C·de iurt et facti ignon
error Yber. M. Si-de V bertde boblo
loquitur habeo ↄtrariuʒ per eum ſuper
pre.l. et quia alł·ff. man l·- mandatum
diſtrahendo eum. 5. Et alii otra- inſti.
man· 5§.rectef·he Gonadhoc iure.·5 ſi
quis, nam uidet᷑ iuriſdic habere exquo
recepit ſReptum eẽ de appelł·ſuꝑ· eo.ff·
de iudicus uenditor·fi. ff·de offi. pre-
et ſi forte et quia ignorabat mortẽ illiq
ff.qui po.in pignhad qui abſenti C. de
ſatiſdando.l-umicaff· de procuratort · ſi
abſentem et uidetur caſus ꝓ eis extra 8
teſti.cum ueniſſent ſed dic ut ibi · MAMä-
Vide quod i plene ſctipſi ſuper glo:ii-
et ibi primos ſequor. quos etiam per B
uerba et per ſuꝑiora ſequi uidet᷑ Guilł.-
licet ſtatim dicat contrarium in ſubde
legatoEt uide quod dicam.ĩ.de Hpd
preſen: ratione impetrantis. . ſuper
ſed nunquid tunc- .: 4 Quid ſi ſuper
duobus articulis ꝓrſus diuerſis eſt datt
iudex et ſuper uno citat ſùper alio non-
et ſic mandator moritur dic m Vinc-
mandatum quo ad ꝑtem expirare Mn1-
Allegatur ad hanc partem pre l. eius ꝗ.
er⸗ Fto mim l-p. 5. 1i. f. ap: cu
in una.ff-de nego:geſ.nam et ſeruus:⸗
ſed ſi uiuoff.de minort:etiam.et nõ de
hoc ex de Rppaſtoralis in fi. papa nõ.-
otraein Predo c-lice I Vb uideas
ſuper glo.i:et in glo:dicit Hoſti:ct de
E articulo et tribus ſe tene qð ibi dixi

. J.E de Rpti paſtoralis-cuz iuriſdict.

it res indiuiſibilis ut in pre.c. paſtorał
5:i: Verumtaren licet una perſona in
Hpto contenta citata ſit ante mortem
deleganti:nõ ideo perpetuatur iuriſdic.-

quo ad aliam ibidem contentam-are*

de offi. delegatrelatum. Sed ſi moritur
ante declarationem generalitatis perit
iuriſdic.ſuper non declaratis ut in pre.
c·paſtoralis· ad fi.ubi de hoc quod ſi de
legans deponitur uel tranſſertur-

De tranſiato diſputauit· Goftt·2 eſt fa

ipſus qð et tenuit ꝙ perit Reſpondenæ
ad.l:uenditor::i· fr· de iudio ut dicam
. . item mortuo uno. ½². Anteꝗ ſub
delegati·citet perit. ex ce offi-delegat-
quoniam abbas:Alu tamen contrariug
ct erit ſubdele-ſucceſſoris ar-Predeci-
licet in autt. ut nulli iudi-ꝭ·er hoc uero
⁊t ſe.collat.ix.et intellige ꝙ iuriſdictio
ſubdele:perit morte mandatoris nõ ipᷣe
Aure ſed ope excep· et ſi delegans ꝗ tota
cauſam commiſit excõicetur. non perit
iuriſdictio dele- Item forte ſi parteʒ tin
commiſit quod dic m papam ut nõ-in
predic.c:licet· · Facit ad hanc partẽ
eo·tiiſi is cui.li.vi. . Secus autem eſt
in uicariis et officialibuſ qui nequeunt
officia ſua exercere dñis eoy excOiGaatis
cexiſtentibus e& de offi- uicarl-romana-
I.Li-vi. 5. Quia unum et idem eſt
auditorium din: et officialis ſeu uicari
ape-"omana in prm-5l-h vi⸗
F.· Porro iuriſditio legati ap: ſe&.
del etiam alterius durat etia poſt mocèe
illum mittentis de Pocĩi-de offi-legat-
G.Finitur-. ( Irem finitur mortuo im
peratore re integra: inſti man. S-recte⸗
f· eo. inter cauſas: in prin quia Bpta p
ſonalia ſunt nec tranſeut ad alias ꝑſonaſ
G ad contentas in aplisex · e0t. P. et: g;-
et:c. cum olim decus ſi egit ante mortẽ
quia tunc poterit ſucceſſor finire litem
ſi ſit tale ius ubi ſucceſſio locuʒ habeat
ut.C.de inoffic·teſta ſi pater alias non.
et B ubi proprio nomine littere obtete
ſunt ſi uero nomine eccleſie mortuo im
perarore ſucceſſori ualebũt: ar· ec ð of.

dele quoniaʒ ᷣm:t. MI.· Vi remiſſiõʒ

S· V. itẽ mortuo eo. in fl. .. Itt mõtuo
co pro quo mandatum dirigitur ff-que
ſententie ſine appełre.l·pef ſatiſð.
co·ſi deceſſerit· ¶ Item per fFas litteras

de primis expreſſam mentioz facientes

eX de HNpttceterum Item ꝑ remiſſeʒ
cauſe factam ſuperiori- ſeu ꝑ relationeʒ

leu conſultationem:ex de offi- le licet.

C: de relati.l.iĩ C.de appelł.ex illo-ĩii/q
vVI multum ex de appely mntimaſti et;

I. in ti.de relatt: Item reuocato madato

Vel ſi delegans cauſam ad ſe reuocat ff

de iudi:cum pretor.et· lſi iudicium ſol

ulture&& de conſti:eccleſia- inſti:man·56
ręcte.ex· Sð elec ĩ cau ex ð ap/ut nr̃jm
Poteſt etiaʒ delegatus re integra ad
huc exiſtente reuocare commiſſionem-
quam fecit etiam ſi fimpliciter uel totã
cauſam commiſit· idem etiã facere põt
ı

—
„
—
„

2„

2

Si ſubdelegatus re integra moriatur et
cauſam reſumere ar· predic. decre:licet
et ſic obtinuit et de hoc ᷣm papam:eo
ti. in litteris.2. c- uenerabili. II.· Et ſic
terminatum eſteo txi. ꝗᷓuis lib. vi. 3:
¶Irem mortuo uno uudicum datoꝝx
non adiecta illa clauß· ꝙ ſi n ormes 26 -
ꝙ ſi non ambo ac ex e uno.licet ſit ar
cntra. ff. de iudio uenditor: iudices.

durant in tempus ſucceſſoris.ſed ut ibi
no- illud uerum ꝑpetuata pri iuriſdic.

uel ex conf irmatione ſucceſſon. F S3

hoc fallit. quando dignitas non nomen

proprium exprimitur. eo xiqm abbas
de hoc. S. V·quid ſi a iten finit᷑

quando appoſita non eſt clauf ſi non

omnes ꝛc· ſiĩncidat· Aunus coniudlieũ
ut ſic iſte caſus equetur morti. de qua
predixerat. G̊e In ꝑpetuã ĩpoſſibilicatẽ
Iuris et facti. ec de pti. ſciſcicatus et
de re iudic.ad probandurn ut diis 6:
Px· V. uerum cuzʒ cauſa. (LItem laplo

tempore cõmiſſionis. ut.ĩ·& F· Sixem
ꝙ iuriſdictio. ¶ Icæ ſi inſtantia audicii
triennio durauũt̃. de iudi-properanò.

Ied nunquid omnia acta pereunt lapſu
triennii. . hec queſtio non procedix
Im lec.Pe. ð bel.qui tenet lapſu trienii
inſtantiam non perire et ſic etiam poſt
triennium ex actis finiri poteſt cum
lex illa non uetet. ſed punit ſudicem erx
Parteʒ eiuſqʒ patronum per queʒ ſtetit
quominus prius cauſa finiretur-hoc ẽt
recitat Cy in.l. properandum in prin=
2· S. ſin autem utraqʒ2. 5 illo. procedet
ergo queſtio qñ per ſententiam iudicis
reum abſoluentt ab obſeruatiõe iudicii
finitur inſtãtia que ſolo curſu temporiſ
ſine tali ſententia non finitur m eum-⸗
Cõiter doctores otra tenentes eã triẽnii
curſu finiri uł dato ꝙ non finiatur ſine
iudicis ſententia tenet tamẽ ex actis

pertinent ad inſtantiam finiendar illaz

finiri non poſſe· quod plene ipſius legis
uerba ſonare uidentur · Dicunt quið
ꝙ ſic ut in predic.l..i. M·Et ultt ubi
dicitur/ꝙ cauſa cadit per qð Iᷣ tenuit.
Gui· de ſuʒ.et pro hac parte arguit · g.
f. iucli. ſoll. i. ff· eo.et poſt edictuʒ
alii dicunt ꝙ ea in ꝗbus grande ꝑiculu
uertitur non pereunt ut ſunt cõfeſſiões
et atxteſtationes quibus eſt ſubuenienð
Gde reb.credi: generaliter.xiiii · q iĩ·
ſuper.teſtes enim poſſent mutare ↄſiliũ

ff · ad trebelł.l.in··cauſeC. de receptꝭ ·

Ibi dicitur ꝙ iudices dati a preſið

*

I pe·C· de lib/cau.ĩubemus. Ea uero in
quib non eſt tantum periculi illa ꝑeut

ſicut eſt libelli oblatio li. conteſtati· iu

ramenti preſtatio.et huiuſmodi. ut in

Primis concor.ã de iurt. calump. Sleꝗqé
S

ed ᷣm Can nõ
perit inſtantia lapſu trienni ut etra &

90· quid ſi inſtantia.i

iudic.c.pe· Mä-Vide ad queſtioneʒ q
ibi dixi ſuper:i/Slo:ſed plenius de teſtis
cauſam.i- ubi omnino uideas. .
nunquid tempore triennii dedu

cetur

tempus quo partes coram arbiti forte

fuerunt ſicut otingit in anno ꝓſequẽð
appelk.
Adiu eſt ſy.quod nõ.ĩ.de arb·i · V. ꝗ
ſi a tempore · Videtur ꝙ non cũ hoc
non ſit iure cautum ut allud. ar. in pre-

I· properandum in pleriſq; locis eiuſdez

Tet ex de offi:deleſi quado:quidam tn
oↄdradicunt. I[qPro primo dicto facit
quod nõ⸗ Accur.in.l. ꝓperandum.poſt
principium in- g quedam ubi tenec de
conſenſu partiuʒ trienmuʒ prorogari ñ
poſſe.pro fo facit. quia uidetur eadem
ratio de confir uti. uel inutrcũ dilecte
et ibi concor ſed ad hoc reſpondetur ꝙ
non eſt idem ꝑiculũ in ucroq; ꝗa ĩ pr in
cipali perit ſola inſtantia cauſe ſed ñ cã
ſed lapſo tempore appellationis perit cã

quia rata manet ſententia ð ap· cum ſit

et in clem· eo · tiſi appellatiõemque bñ
facit unde primum tene. P.
ſi ĩ ſtatuto ciuitatis continet᷑ ꝙ lites tã
ciuiꝑ ꝗᷓ crimmales certo tpᷣe ſopiantur-
et.ĩ- illud tempus iudex non cognouit
ſuper aliqᷓ·q· =ð ipo mott
ruditer ꝓpomtur qõſed recipe ĩtlłatu
ponentis. -Nunquid poſt illum mi
num poterit cognoſcere ex illa generali
lege properanduz. et-C. ut int᷑.cer · tẽp·
I. fi.dic
publi: l.I.5. unde queritur. m· Mar-S
fano. Bals hoe ueruʒ · ſi ᷑minus pᷣfigit᷑
iudiciſecus ſi parti ·C.de iudi.l.ꝓperaðᷣ
per Cy. F. KI.Oldra. in ſua diſputatt:
de qua mecum cõtulit padue intellexit
hoc dictum Mar.quãdo ſtatutum licʒ
daret certam formam et tempus cum
e uerbis uel ex mente non tollebat iuſ
commune prouiſuʒ de eo caſu quia tũc
cum ſublata uia ſtatuti ꝑduret uia ĩun
cõis perlquotiens ff· de aciet obli. et.
C.de ſepul.uiołqui ſepulchriagens ea
uia non patitur exceptionẽ ſtatuti quo
non utitur . ff. qd faltutauti-l.plane.
Eſ tamen aduertendum. an ſtatutum

Vt patet in clem.ð appeł·

(QAnd

ſicar.C. de noxaac.l.ii. f.· de

Daub aa eν P= PA ief

imponat terminum ĩudici- et iuriſdie-
an iudici tãtũ primo calu poſt tminuʒ
non ualeret ſententia. Cquando ꝓuoc.
non eſt neceſ. qd non eo die·f· de iud⸗
I. ni·6. ſi et iudex etl. iudex · Sco caſu
tenet C. ut omnes tã ciuilcs.l. una in fri-
de edi:pri:l-ulti et ſic loquitur· C¶ de de

curio-l. generaliter Ii.x que ſolũ punit

iudicerm non finientemi: tres menſes-
ad hoc concorquod diæi eotide cau-
poſt gloin.i/q- Ricar malumbra in· q⸗
ſua quam poſui.ĩ· de procuratt nunc
breuiter ſuꝑ. V. licet auteʒ detur addes
tertiam qõnem.refert quoſdam tenere-
ꝙ ex eadð inſtantia lapſo tempore ſtatt-

I. tempus· iuris poterit cauſa diffiniri 2

uide tunc tres leges S. ꝓxi · allegatt· iple
tenet contrarium ut ſic tempus per ſta
tutum inſtantie deputatum- an cocum
cenſeatur uice teport a iur cõi iſtantie
Sputati ſuper quo uið quod d pre
:licet inducit glolegis properandum
ſuper. ·trienii.que a tempore inſtãtie
deputato excip. certos caſus ad:l ut oẽſ
tã ciui. rnñdet ꝙ ibi fauore admĩſtraton
nõ fauore expediende caule eſt tempus
ſtatutum.ĩ. quod ſi cã nõ fuerit finita
recedet adminiſtrator 2 punitur iudeæ
qui fauorem adminiſtratoris uiolauit-
Tamen poſt illos·l-dies inſtantia iuris
cõis remanet pro qua principaliter tps
non fuerat limitatum eoð modoRn.
ad.lfi.C.ð echfi.pri:lł.ꝙ ibi ñ prĩcipłr
pro cauſa terminanda ſtatutum ẽ tpus
ſed fauore operis nõ dilatandi:fimto g
tꝑe in opere ꝓceditur manente ĩſtãtia
pro qua tempus principaliter ñ fuerat
limitatum ſic etiam reſpondet ad legezʒ
generaliter ut ſtatutum ibi de meſtri
tẽpore fauore curie ad quod.ff. & decu:
l. generaliter. 6· purios nõ pro inſtantia
principaliter et ſic illa durabit poſt tpᷣs
trimeſtre uel ᷣm eum quando lex penã

imponit pro eo quod factum non fuit

tempore ſtatuto ↄtentari debemus illa
pena· f· Sð. v. obli · ſi ſtipulatio. ne idem
factum dupliciter puniatur ff. & accu-
lſenatus et ſic circa inſtantiam rmanet
ius commune et ſic et iam poteſt dici ð
l. ut omnes tam ciuiles. ubi uero.l· ſolũ
ſtatuit tempus terminandi:nec penam
adicit tunc non factuʒ corrigatur in B
ut pereat inſtantiaallegat quod notari
conſueuit. C·ð legib non dubium hoc
tenendo quod in. l.generali inſtantia nõ
ſit finita tamen gloibi et in·l· ꝓperãð·

„

tenet cõtrarium ut ſic indubio ubi ali
non appareat expreſſe lapſus cemporis
ſtatuti ad cauſam f iniendam perimatx-
inſtantiam et hoc forte odio hti ſicut
ſimile nõt· ff/ſi certi petquidam C. de
pacti: poſtꝗᷓ· Item cum pꝓrmnclpaliter in
ſtamie ſtatutuʒ eſt tempus eo lapſo mn
dubitatum eſt ꝙ perit iuſtantia 2 qn;
cauſa ut in appellatione dixi:s· : Pxi⸗
Et quia uerſiculus tractat etiarn de
terrnino Ffimiende cauſe criminalis et de
Kicar-locuti ſumus ueniat eius alia qõ
de accuſato/de homiol· couicto ꝑ teſteſ
coram iudice cui lmitatum eſt temp9
cauſe fimiende pone· dierumacculat
frater accuſati- uel iple idem uel tertig
ornes illos teſtes de falſo teſtimonio il
Rus cauſe ad penã falſi:queritur an ꝓpr
hanc liti pendentiã ulcra. k. dies polſit
fimitio prime câe tardari-Incipit q ex
forma Itatuti et prolixe tractat illam-
et uide hanc per Cyin li/ C: qui accu:
ñn poſ:ĩ tribo ultis queſtombʒ diffinitõ

in hoc reſidet quia dicit quicquid ꝓdif
ferenda ſnĩa in cauſa homcidi allegare

poſſet cẽdit ad hoc ꝙ ꝓrobata falſitate
teſtium accuſatoruʒ probata eſſet inno
centia accuſati et de pomi uideretur
eſſe purgatus.hoc eniʒ deficiente ad ꝗd
Fieret dilatio non enum formatur qõ cũ
ipſe accuſatus excipit de fallo/nam etiã
m accuſatore eẽt diuerſuʒ an accaretur
an exciperetur dicit enim lex ꝙ non re
latione criminum: Sed innocentia reus
purgatur:ff-de public-iudi- l. is qui et
de adult. l.ii ·ſi publico/ſaluo cau pre
dicte · l.i. C. qui accuſ:non poſet de ter·
fug.quicũq; 5 ſane.quãdo.ſ· crimen qð
refertur eſt cale a ſic preiudiciale ꝙ ſi ð
illo oſtabit nõ eſt polſibile ulud de quo
prius accuſabatur fore commiſſuʒ. R B
de accuſatore-fortius in teſte Cum igit᷑
accuſatio teſtium per accuſatũ uł aliũ
facta ad penam falſ non releuet accuſa
tum cum res inter alios acta 26. C. quu
res iudiciales non nõ Lii. et quo ad caſu

Iin.eo. ti-que ſi locum habex in eodem

delicto ut dicit abi glo.forti in ciueri
ut hicſic etiam per caſum conuerſum.
ut.l.Iutius· ff· de infa- cum igitur non
ſubſit cauſa quare uel ad quid ergo non
differetur ſentẽtia ff. ad uely. aliquãdo
in fi-et differens cum cauſa nõ ſubſit in
penam incideret: cicit etiã executioneʒ

non differendam-etiam ſi fitas teſtiuʒ

exprimergt᷑ in hoc· ſ·ꝙ uiueret ille quẽ

ee

4
1
P
.
1
“
1
4
4

9

9

N ſta. lz. H.

diui fratres de penis

accuſatus dicitur occidiſſe.mul uidet

hoc durum cum facta decapirxatve ho
micide non ſit locus temperationi ſi tpᷣs
datum ad finiendum non ad exequene

Ego differrem nec puto Kic. eſtimaſſe

contrarium ſcòz quem etiam ſi per ſue
cauſe acta uel propter illa puta ð oſciig
uel oplicibus acculatis cum illo oſtaret

innocencia accuſati. uel illũ abſolueret
uel non exequeretur ſi iam odemnaſſet
allegat etiam ad ſilła. l.et ſi certus · et ſer
uaretur ut dicit: l.i:ff.de qõ.ad fi:et.l.
Si aũt accatus
de falſo excepiſſet cõtra teſtes et iudex
uideret ꝙ malicioſe differendi cauſa ꝓ
poneretur exceptio nõ eſt diffinitio ult᷑
Ixidies differenda metu peneC. de iurt.
Ca. l.i. delegatt:ſi in fraudeʒ ex de reſt
in integ.ſulcitataIdem dicit. ſi accatuſ
ſe artauit quia prius potuit excipere.2
modo ſic artatur tempusꝙ exceptõ ex

aminari non poteſt facit. C. de tempon

reſtiti· in incxegt·l· petende.et de temp-

appełnemo ad fiſi uero quia aceuſans

tarde produxit: uel al non eſt quid ſibi
pPoſſit ĩputari nec aliquo mõ examĩatio

exceptionis. et diffinitio fieri poteſt.ĩ.

tempus poterit diffiniri ſine metu peñ

C.de adulteriis.l. fi ad fi.f. de excuiat-

tuti· l.ſi cum ipſe:determinatõnem eĩim
recipiet ſtarutum a iure omuni ꝓpter
neceſſariam et iuſtã cauſamff. de mu.

et hono ut gradatim/i⸗ C.de noał. I.

li. ff· de ſeruitu.l.ſi cui.ff.de rit· nuptt
quãꝗᷓ ad materiam facit quod ſcripn:ĩ.
de accuſ.i·fi. in· O. gradum ſeptimum
5 eem finitur per liti conteſ.fcaʒ
ↄcorditer coram ordinario lʒ ꝑ delegat.
fuiſſet facta citatio.nã tacite r̃nũciaſſe
uidetur quia res de facili ad ſui naturã

reuertiturff·de pac.ſi unus.S·ꝙ ſi non

ut totum et ubi negotium ceptũ fuit
per licontel-ibi finietur. ff-de iudict.
ubi-ar · ad p̃dicta ex de appelł.ſi duobq
et.c.ut debitusquod plenius ꝓſequere

in ſum·do.m. eo · ti.·quod ſit ei offmã.

MWHIn fi. et uide quod dixi de purgat.
ca.c.peſuper ultiglo.et de accuſatt.ad
ad petxitioneʒ ſuper·i:glo/et ad hũc. .
remiſi in decre ut debitus de appellatt-
ſuper⸗glo·ſed nunquid. · ¶ Itẽ finit᷑

ſi duo dele:diuerſas proferãt ſententias

æ * de re iudi.c·fi · ¶ Icẽe ſi quis p ſnĩa
abſolutus eſt eẽ de accuſati: de hiĩis eꝰ
de collu.c.fi.de calump.c.ĩi·ff.nauca.

Secus ſi condemnatus fuiſſz

(S5

guia łunc reſtat eecutłio/quam Facere
poteſt ð hoc.S: iiã fi- ſed abſolutio ñ
requirit executionem quod pen ſe patzʒ
nõde appelłpaſtorał in glo hec ro-
¶ Itẽ ſi litigantes adinuicẽ le abſoluut

„

ſimo-querelam ( Icxem finitur accepti

ii.q·iii ·ſi quem E de mu:pet·c.ĩ:ex de

hatio pacto de non petendo tranſactomnm

et rei peremptiõe quibus etiam caſibus

arbiter ſententiam dicere non tenetur-

mniſialiquid litigantiũ interſit ff- de arb-

non diſtinguemus: ſumma-et:6⸗ item
non eſt cogendus ex ð arbi. ex ꝑte ex ð
Aitt:contelexceptionis peremptorie lIi⸗
VI et in multis caſibus qui ſunt.ã. fi
alᷓ finitur officiũ iudicis nõ iuriſdiot
de condi.indebieleganter:ſi quis naʒ
adhuc ſi pronunciaret ualet ſententia G
non eſt functus iuriſdic. ſed officio· ꝗa
non debet partes ſuas ammõ in᷑poner.

Vpereſt uidere quis ualeat
recuſari.Recuſari auteʒ põt
delegatus ſi ſit ſuſpect·in⸗
gq vꝗa ſuſpecti ex ð excep-
cum interC-de iudicus-apertiſſimi q
Fit ex multis cauſis . Que omnes ſut

exempla ſi uſpitõnis que eſt unica cauſa
recuſatiõis. ut autor fatetur- i. de recu-

SG:iii: in prin· Eſt auteʒ ſciendum ꝙ ſuſ
Pitio delegati pape ꝓbatur corã collega
uno uel pluribus ſi dati ſunt cum clau.
ꝙ ſi non omnęs uel ꝙ ſi arnbo alias itur
ad arbitroseoti. ſi contra unum:li. vi-

F Primo ſi ſit dominus impetrantt

ex:· eO:cauſa. il.q- v-accuſatores ni· licJ

ſit ar· contra ex de for̃.ope-ex ĩnſmiſſa.
ubi de hoc ſcm papaʒ- M. VS ſcr ipſi
ĩ glo:hic Parz. P. Liern credo in ualſalł
impetrantis · xxii:q-v· de forma extra
ut lite non cõteſta:accedensi. C. & aſſer

I·fi. C Icem ſi eſt nimis ci familiaris ł
cõmenlſalis eius. W
dicit in eo qui aꝑte recipit magna dona
Per.l.unaʒ.ff.ad.liułꝑ.de ui:ſecus ĩ ꝑuiſ
ff·de offid. proconſuł:l.ſolent: uide de
Hpti.ſtatutum.òꝭ. inſuperli: vi · eo.
Ci.inſinuante.et·iii.q/v· accuſatoresc
ĩ· ubi nõqui ſint familiares M. Go.
illa eſt in ſum.qpnis:et idemn uide nõS
teſti. in litteris. in glo.ii · Item ſi fit
nimis fauorablis alteri parti e ð Rep-
ad hoc ex ut litt.non oteſtati:accedens-
Item ſi ipſe ſe iplum impertauit uł

rocurauit/ff. de procurati

impetrari P

que omnia ibi ſuſpectus eſt ac· et ar. ff⸗

EE Guile-an idez

=

A

(CQAraad .Aca — . .απ

3

°

09

de orig· ĩurꝭ·pretor.G ne quis in Ilua ca

iudi.l.unicaff·de arbil.pe · C· de alſeꝶ·
l:fi.in fi.ibi iudicar.ff. ad·l.cor· ð falc
uxori ·5⸗g let nen
alterius partis Sr eſt. F. de iudic:l·

obleruandum. MA1-Dic ut ibi nõoeot-
cũ:K. ul. g:2 8 Fo:ↄpe.cCiĩ g ule⸗

ex ð of:de ĩſinuãte¶Iteʒ ſi ſic comes

Item ſi ad peticionem

aduerſari ſeu aduerſari ẽ failiaei -

libertinus uel filius eius: ff.·de offi- pſ-
ſenatus.C.ſi quacunq; prepo-l. unica.
C.de epif. audi.ſi preſes.ff·de iuriſdic·
om:iudiqui iuriſdictioni- ex: e. cũ- R-
ff·ad.l.iuł.repelii:et.iii. ſed hoc non
ſemper uerum eſt ut ex de fo u
contingat de offi archidy C. fi.
ſi eſt inimicus uel ſuſpectus· Qlue
(ulpicio etiam oritur ex inimicitia non
capitali 2 ſic non eſt neceſſe talem expri
mere.non obſtatff. de adimen: le.l.iii.
in fi. quia ut dicit Guilł.ang de recuf̃.
in·. nii- colump- iudex ruit in reum etiaʒ
inuitum fł· de · O/ obli-inter ſtipulante
6:i·non ſic teſtator in legatarium- unde

non mirum ſi leues inimitie que non ad

imunt legatum impediunt iudiceʒ nec
ob·in autde teſti·ſi uero quis.colla.
vn. ubi leuis inimicicia n repellit teſtẽ
ratio patet. ĩ. . ultt· in fi Erird w-ge
ſuſpeti ·ar.ff. ð ſuſpecti.

exilio:ff. de lipe. cau. ſi pariter. C· ð iud.
apertiſſimi · ¶ Item ſi ſic immicus dñi

tutor quoqg
6:ſi tutor inimicus ff de procuratt- uel

mei nã propter dim r̃cuſat alique tora
familia et econuerſo oms de familia re

cuſantur propter eum.C/ſi quacuq;ʒ pᷣ.
po:·l unmica. (Item ſi eſt familiaris ini

mici mei ut in predic.l/ut exc de accuſ.

repellantur (CI
ſocius ſ pecialis.

differt a- . ſe- Et Guily. an- indiſtãcte

repellebat ſocium per.l.ſtatim allegatt

dicit ꝙ ſocietas ẽ altera fratermtas

MH Aduerſarii e e:ti cum. R. ꝓ ſot·

uerum. K. ĩ: et in concorque ſunt·ĩ.
itẽ fi fit ð terra · et. v. ſed ꝗd ſi:niſi fõte
ĩ cauſa tercii ↄcanonici Quia tunc par

effectionis cauſa ſuſpitionem tollit.ff.

de ritt·nupt-non ſolum·é de uno· AI.
Per hanc·l.dixit Guilły. angł ubi ſupra
ꝙ reus recuſare non poteſt iudicẽ ex cã

ex qua etiam recuſare poſſet ipſe actor
alł.· etiam. I. in arena. C. de inoffici·teſt.
et.lquoniam. C. de heretiddari poteſt

exemplum quando oↄtra conſangumeuzʒ

meum impetro iudicem ex eadeʒ cauſa

.Extra domum ur

—

—

cõmunẽ iĩnimĩcũ ſibi et mihiĩn his que

iudiœs perſonam afficiunt de quibus
· Pxi. non puto eum intellexiſſe ał· mil
ualeret materia illius : Item ille nõ ſut

ꝓprie recuſatiões ſed excepties primu

dictum mihi non placet· ꝙ actor ſpõte
gadens coram inimico/compellat reum
litigare coram illo facit de conuerou-
quidam etc. placet et ð elec ab eoã fi-
li·vi:nec eſt bona equatio dicere pet᷑u
contra te cõem conſanguineuũ ocanõicu
uel magiſtꝝ de quo.ĩ · V. i· tu nõ Potes
illum recuſare ergo nec cõem inimicuʒ
ibi enim recuſo quia tuus qð n poſſum
te replicante de facto meo·.¶ ꝙ eſt meq
hic uero recuſo quia meus de tuo facto
replicare non potes· licet de meo poſſis

puta ꝙ fibi reconciliꝗtus ſum. uel ꝙ cõ
ſenſi uel aliquid Bie Cigen obſtant: l.
in arena etl. quomame
de adultt. in illis enim crimims paritas
ab agendo.uel excipiedo eiicit crimino
ſum hic non eſt crimẽ in recuſante ult
hoc ſatis eſt uehemens preſumptio · ꝙ
ſuſpicionis cauſa in reo perdurans ſit ꝑ
ccultam recõciliatiõz in actore [blata-
Crannlt tamen poteſt dari iudex
in cauſa alterius cardinalis ut ex 8 ełc.
querelam-ex de excep: cum uenerabił.
ſed poteſt dici ꝙ ibi non fuit exceptuz⸗
e& de accu-ad pecitionem uel forte ibẽ
ex certa ſcientia principis fuit dictum
non poſſet recuſari.i- in ti · de recuſ.
c.ii .V·quid ſi ſit ca ¶ Quud ſi ſit ſociq
in eadem domo dic ꝙ durante ſocieta
repellitur poſt non. ar extra de of·deł.
cum.R· H Vbi.Pe et Ab. poſuerũt
iſtud dictum et ſe · S·Vbi ocanonicꝗ

repellit᷑ 6 Quid 3 magiſtro in cauſa
ſcolaris dic ꝙ; non eſt qõ· quia doctor

iudes in cauſa ſcolaris ut. C· ne fili · pro
pa:.aud·habita et in ꝓhemio.ff.. pe· F
contra ex de offi:.delecauſam que ubi
ſi ſubditus contra alium impetrat dům
ſuum quia alias iudex ſuus eſt · põt ñs
recuſari ſic ſi Icolaris contra non ſcolarẽ
impetrat uidetur poſſe recuſari · Secus
ſi contra ſcolarem quia tunc par affecti
onis cauſa ſuſpitionem tollit· ff- de ritt.
nupt. nõ ſolum· 6· de uno· ¶ Item ſi hbʒ

ec Peet ul.·

conſi

que
dicit-

Quod dic ut ibi dixi in g. ba
et de teſti:perſonas. ¶ Item

ſi unus eſt iudex alterius ut quia impe

traui te contra ticium et tu me contra
menium hic meniꝗ recuſabit me eo ꝙ

ilem cauſamextra de ludi-cauſã “

9.

d

ſudex meus in caula ticii et tĩci te eae
eo quia ſum iudex tuus in cauſa meiut
hu eim reciproce iudices: ſuſpecti ſunt
M-Si cai ſunt ardue:dixit Wbertt-
ubi tractat de recuſatt delegati · Hoſt
hoceo·ti: ubi tractat dereculati·6. que

Tunt iuſte habet hanc ꝓ iuſtiſſima. Et .

E vi ĩ numero· et dicit ibi ꝙ magiſter
ſuus tales iudices uocabat caſſionarios
Aꝗuaſidnter ſe caſſent proceſſus 2 in hoc
ibi inſtat. ½ C. de iudi properandum.
xvVi. q. ii. ulnis ibi humanu eſt cũ uereri
26. ct ibi unde fit ut in partem 26· Vii.
q ·ii:c·ĩ·xiq- ſit:quatuor: ex de colluſ̃.
detegen.c.i:unde nullus poteſt eſſe con
ſeruator putati cõſeruatoris ſibi ut in
conſti. Alex-iiir dę oftig- deleg quia de
conſeruatoribus. MI1ä- ( Cunus mẽetce
uide· eo. di · c· fiin prin l. vi. ⸗ ¶ Ide
eſt ſi cum altera partium l temn habeat

ff.de excup·tuto. propter licem. C. qui.

da.tu. uel cur. pol autt ſi curatoris- e&
de offic.deł. cumſ uper abbatia in caſu
ibi ſcripto. ¶ Item ſi eſt ſuſfraganeus
aduerſarii mei-e& de littnon conteſta.
accedens et de pur.ca. cuʒ in iuuentute
æt hec non eſt probanda cuʒ ſit notoria
A.· Eſt tamen proponenda: ut dixi in
Pre·decre accedens·iſuper.i.glo.et ut
Tcripſi.eo.ti.iudex· li vi:in glo antepłc-
Iſta recuſatio quia reſpicix dignitateʒ.
afficit ſucceſſorem. licet primus datus
fuerit ſub nomine dignitatt· .Sʒ ꝗ
ſi conqueror ð ſubdito ſuſfraganei mei
coraʒ ipſo ſuffraganeo nunquid poterit
Iubditus ſuffraganeum recuſare. ar. ꝙ;
ſic ut in predicc.accedens æt.xvi :qi-
uiſis ibi humanum eſt euʒ uereri 2c ex
de fort · compe· c.i. contra credꝗ ꝙ ex B
ſolo cum ſit ordinarius eius. . Hoc
tenuit Hoſtiin ſumma:de appelł. ubi
tractat de recu.ꝭ: ex quib cauſis in fi.
dicens ꝙ ſecus eſſet ſi illum impetraſſet
in delegatũ.ſed hec ratio ꝙ ſit odinar.
Paꝝ ualet que concluderet idem ĩ ꝑce ł
conſanguineo ipſius epiſcopi illuʒ impe
trante uł coram illo agente unð primũ
teneas non ob. generał quod ſequitur ꝑ
quod reo non tollitur recuſatõnis bene
ficium:non obſtat.decre uſtt. de offic.
archi. liʒ enim familia epiſcopi poſſit
coram ipſo conueniri nõ per illo ſeꝗ tur
ꝙ; ſi familiaris: corã ipſo conueniat aliũ
conuentus illum recuſatr᷑̃ non poſſit. uel
ꝙ uoles familiarem eius conuenire non
Poſſit uti remedio quod ſcripſi de fo/o/

6

ſi quĩs conbra. E. Quia actor ſequitur
forum rei.C.deurudic om. iudh. iuris
ordinemxiqi: experientie- ex de fon-
compełcum ſit.ar/ad hoc e& de oſtio⸗
archid. c/fi. Qund ſi impetro litteral
contra te ad eſcopum meu. -Hoc
bodie non procedit contra reuʒ alteriuſ
dyocl· per en HKptt 9· cũ

autem li vt. F-⸗Videtur ꝙ polſis eum
vrecuſare ar⸗ e& de offic-dele- cauſam ur
litnon conteſaccedẽs· i· quia epiſcop
loco qñi eſt et egoſum de ipſius dyoCi⸗
ut ibiet · V·i poſſet tamen eſſe ſcòm
Vinc. W. ui hoc nõ in decre-cauſaʒ
ꝙ ſi ego poſſideo et tu es

que eoOc:
Aelor. Aa Tmunte loquit Vin-2 Gui-.
ſi enim actor inpetrauit certumeſt ꝙ
non recuſat ſi polſidens impetrat puta
in interdicto & retinẽda ergo pe e actõ
Non potes reculſare ex hac cauſa ꝙ
cõmittitur epilcopo meo cauſa quomiã
