anterioꝝ: eæ*. de iudi:dilectiset coram eis
teſtes ꝓducen᷑ · ed reprobabunt᷑ tanꝗ co
ram iudicib·ex· de teſti. lʒ:ſed 2 qui pri
us fuerint inducti corã eis poteruntx pro
duci:ex· e·Ffr̃nitatis.et· c·cuũ in tua· Item
nũquid ↄſanguine rei põt eſſe arbiter ac
tor̃ ꝑmittente.a eotra: Noſic ar.iil:q v-
c.ĩ. ft· de ritu:nupnon ſoluũ.S·& unoquia
põt quiſq; renũclare.iuri ſibi ↄpetenti ex

de reſti:ſpo.c.i.et de reg·lʒ.al-autem cO

ↄcradicente nõ poſſet: ex ·S ap- poſtremo
iii:qvaccuſatores· ¶ Quid ſi arbi nõ
uult reciꝑe arbitriuʒ · HM1 & ta cu dua
bus ſe/fuit Oſti:in ſumde ofdele ubi &
ręcuf. 9 dnkr. T credo ꝙ ſit cogendus·
Idem Ber. in decre-luſpicioms ĩ glo.
peet egi Ra. rvr⸗ nam tał arbitx᷑ eſt
neceſſarius ar. C.de aduo-diuer iudiſane
tim.an fi:2 ap:cũ Cpalt⸗ q ibi pa
tet in.· V· ſciãtqʒ · ·lʒ ſeco ſit in arbitro
uoluntarioff.de arbitrt-l- ini. 6. i. niſi ubi

prius fuerit ĩ moraff.eſi cũ dies· Be:ĩ·nã

et hoc eis precipit᷑ in uirtute obediencie-
in pccum ſpali·ſi tñ arbit᷑ alleget iuſtũ

C Itez

nũquid tres ꝓductiões teſtiũ fient coraz

de of.dle·· ulti./quid ſi iudex.

impedimentũ puda infirmitatĩs 2 hmõi.-
qð notoriũ eſt ð facili. de iplſo oſtare põt
et iudex B admittere debet·z ꝑtẽ cogere
almũ eligere uł diſtigue ut.S. v. ſed quid
ſi alter · ſʒ et ſi fit pſump:ↄtra ꝑtem ꝙ ue
lit tales eligere:ut ꝓceſſus principalis ne
gocii ifferat᷑.põt iudex ab ea exigere iu
ramentũ ꝙ bona fide talem eligat. ꝗ non
deat ꝓlationẽ arbitrii retardarear. ex · S

elec· cu dilecti:de reſti.ſpolr̃as de excep-
paſtoralis. FL remiſᷣ.ddi.S ⸗prox. V.
ſi ꝑlumptio.·F· ¶ SDed quis cogʒ eos dic

delegatus uel ordiariusqui recuſat᷑ ar-
ex:‚de ofdele:pterea.2. C.prudentiã.S.·p.
et ·fi :ꝗa ꝓpter ſolã exceptionis ꝓpoſitio
nem nõ deſinit eſſe iudex donec ꝓbata ſit
xvV q/ ulti:c.fiiet m.l:in hoc erit qſi exe
cutor · ꝗa coget mancãte pſide uł rector

ꝓuĩcie ut in .l.cum ſpãali:2. I aptiſſ
et ex·de ap·ad hocet.ĩ.2· c. curn a ed

uid ſi hodie ꝓponat᷑ una cã ſuſpitionis

cCras altera- ut ſic ĩ illis ſic finis.q ic ꝙ de?

gatus ſtatuet ẽminum.ĩ.quẽ omes ꝓpo
nat ut.S.G“ Px:et in fiet extuc nõ audie
tur ſuꝑ aliꝗᷓ quaʒ nõ ꝓpoſuit:miſi ꝗ nouo
emergatex·d excep·paſtorał.m ea que

no..in.t.de excep.ò:nunc uidendu. . ce

terum.d m. XKIin pre:ꝗliter. in. q- ul-
F no· ꝙ nifi omes ꝓponatxc in libello.
id eſt exceptione quã corſ uſpecto ꝓpo

N —

3 R

ſuit.et uide.S. V· ſed mmmq d corã. non S

audit᷑ deinceps:ꝗqa pᷣſumi᷑ in dolo uerſari
ar. ex· de do.et dtufinẽ æt de cã poſet ꝓ
Priad ultimum- See ꝗd ſi is iudex ꝗ
põt Ptime recularicàm aln ↄmiteit pri
recuſet᷑no/gof. M.·de ap. poſtremo:2
in ſum:de ap⸗dubitariet oſti Pern

2 d.
m· ꝙ an recuſationẽ põt ↄmittere2 ualʒ
ↄmiſſio Rue ſit ordinarius ut. ff. de iuriſ
dic.O.iĩu⸗ptor.ex · ð fo.ↄpeſi quis ↄtra- ſi
ue delegatus· ar·exX de NRp nõnulli. cuʒ
aũt liteslicet.n recuſari poſſit· mhilomi
nus iuriſdicrecipit/et ualʒ ꝓceſſus coraʒ
eo habitusniſi recuſet᷑ ut e& de of.dele·
inſinuante in fineS- uer ordinarlus pro
pe fiquod nõ poſſz eſſe niſi iuriſcdictiõezʒ
recepiſſet.C. iuridic.o/iudi:priuatoruʒ
2· l.ĩ &: de fo.ↄpeſi. diligenłi⸗ de of · gele ·
P. et · g.2. c cum olim:câ enim fſuſpicionis
onam afficit. et non iuriſdic:ar· C. de di
uer · et tẽ.preſ.l.an uicĩuz.ff.de excep·ex
ceptt.ĩi.q:ĩ.ĩn primisff.uti:poſſi duo:·
nõ uideor.e& de of- uicar-romana:2 uici
um pſonale non egredit᷑ pſonam delegãtt
ar. ff.ð excep.l.except ·vi tñ ꝙ non valz

A

õ

.
i
de

e

von

—

y»

2„ A .min ſum · de etb

ↄmiſſionã · exceptĩo que obſtat uẽditori
obſtat et emptoriff·cõidi.ĩ hoc iudicio
6· ſi oueniat᷑ · ff · de otrahẽ. emp· doli. pri.
mo-Item ſi iuriſdictio inefticax erat ĩ de
legite ·2 poterat ãnullari erg et in dele
gato·qa nullus plus iurtł zc· ec de dona-
inter uiet uæ-nuꝑ· ſed tene· ux nogof.ſʒ
ſi iam ſit ſuſpicionis exceptio corã eo pro
poſita:nequit ulterius cõmittere· ar·pre-
ðcre·inſinuante in i uex niſi ð re
cuſatoris aſſenſu:qð dic ut de of: dele iu
li· vi. ibi etiã ꝓbat᷑qð hẽtur ĩ ſe.vᷣ.
nuquid i1s cui ca .
rit recu ari· qõ eſt dmicalis. lxxiuii : et dic
nõ ſi tota cã łᷣ ſimpłr ẽ ſibi ↄmiſſa.ut ĩ
Pdicſtis ocordãciis:niſi ex alia ca ſit ſuſpec
tus · Si uero qlegatus al iquid de cã ſibi re
fuauit.põt. cũ prirnus qui ĩ̃cuſabilis eſt
nõᷣ deſicrit eſſe nidex ſm. Let. H.ar. ff
de of. ꝓcon· obᷣuare· circa fi:· ĩmo adhuc
põx ad ſe reuocare iuriſdicet cogneſcere
ut ſubdeleſit ſuſpectus et in primno ca
ſu non põt ex· de of.dle:ſuꝑ qõnum·ꝭ.ii-
et fi:ff.de iudio.iudiciũ . Iterm nopapa-
ex · de ap · cũ ſpaliet ber· in p·c·ſuꝑ qõnuzʒ
5· porro.¶ Quid ſi alicui cõpetit recuſa
tio otra iudicẽ 2 excõicatio dtra ꝑtẽ
ſi hoc nõ ↄtingit iuriſdictionem ut qula
iudex eſt ordinarius uel delegatus ipetra
tus an excõicationeʒ recuſatio pcedere q-

ubi plenius ꝗᷓ hic· debet ꝙ delegatus
põt cogere reculantẽ ut coram ordinario

cicationeʒ ꝓbet. ar-ex· de of ordiſig

nificauit/et.C.de iudid..l.fi aut ut cũ ad
uerſario arbitros eligat ꝗ Primo de excõi
catione ↄgnolſcantct ſo de cã ſuſpicionis
2 fibi ad hoc faciendũ terminũ pfigere.ĩ·
quẽ niſi feceritelectio ad aduerſariuʒ de

ſtichum . uel ſi id rẽnuat.poterit otra euzʒ
tanꝗᷓ ↄtra ↄtumacem ꝓcederear · in pre·
c.ſuſpiciõis.2 uide· S. ·quid ſi reus ꝓpo
nit · ĩ de excep·S·ii · V. ſʒ ſi hoc · ¶ Q
ſi unus ex tribus dele.datis cum cłã · ꝙ ſi
nõ om̃es ac. recuſat᷑ ut ſuſpectus.dicit· d.
m· ꝙ oiudices nonſ uſpecti · de hoc ↄgno
ſcentet ex ui cłe hñt hanc ptãteʒ · ar · evẽ
de offi· dele. cũ ſuꝑ abbatia. non ergo tũc
arbitri eligent᷑. I.· ſic eſt approbatuzʒ de
of· dele.ſi contra unuz. Ii. vi etx ubi id no.

tur cũ ſubdele.a delegato recuſat᷑q a hoc
coram ipo ꝓbabié delegato. ut dixi ·S.e·
S5recuſati in fi·. H. uide qð ibi dixi. ·

uid

2*
¶Sed Roc Lkus curſtdſtr

Epus ſuus eu imuſte excõicauit vn pa
pa mãdat illi epo ut ſi eſt ita reuocet illdᷣ
alioquin mancdat aliquibus ut illud reuo
cent ar-exX de Rp- ab ecoicato queritur
an epus poterit illos recuſare. vr̃ ꝙ nõ ni
ſi mandatũ ecedãt.cum certum quid ſt
eis mandatuũ ut·ex de ap. nouit.uincen-
contra. Ket opo ut ibi ſcripſi ſuper fi-
ul.glo. Hnon.n ſunt executores ĩmo ↄg
nitores luꝑ intereſſe et alus ut in p-c ab
= Ice pone ꝙ; unus ex duob

arbitris eledtis ad gnotcendum de cã ſu
ſpiciõis obiit· dicit. d· mepᷣm aſſocianduꝛ

ut noex: de REp. diſpendia⸗fi· A1-non
reſedit ibi in hoc hoſti-ſed addidit allum
ſoc andũ uł ſubrogandũ:ut in decre· cãm
que.ii·de iudi.et de of· dele· carn que· Int᷑
põebat ꝙ poterat aliq ĩpetrari/facta mmẽ
tiõe & ꝓceſſu.& re iudi.int᷑· a ſcias ꝙ ĩ hiſ
uerbis hoſti.reſpectu habuit ad opinizʒ
ſuã:que hʒ arbitros debere cognoſcere de
principali iudice· ꝓnũciato ſuſpecto·que
nõ placet ut dixi in pri huius-:dic ergo
ut S. V. Sed quid ſi morit᷑· · ¶ ItE no-
ꝙ ubi cã ↄmittit᷑ epo et alns.· M. cuʒ cł'a
ꝙ ſi non omnes.tu.franc ef e:ał· nibil in
epo ſpale · S· ſuffiẽ recuſare ep m ad hoc
ut aln nõ ꝓcedant utex· 8 of· delec·fi

5·Idem quoq; et no ſm uincen-ex ut li

—

te nõ cont: accedẽsii. ¶ Hoc æti no:
notoriis nõ eſt locus recuſationiut ex.

de ap: ſere nec appellationi ut-

e·t.puenix · · et· c·ↄſuluiti. et tene qdᷣ
ibi dæi .· .ar. ↄtra iii · qv. ꝗqa ſuſpecti-

ſed illud de manifeſtis et nõ notoriis uel

dic ꝓ in notoriis põt nudex recuſari.quia

licet᷑ factũ notoriuũ ſit extĩatio th eſt du
bia: et in multis põt grauare litigatoreʒ.

ſecus ubi forte factu notoriũ eſt· ꝓ quo

H. qui hoc no.inpredecre · ꝓpoſuit ſed

. pena a lege ſtatuta eſt m uincen.
hoc plenius ꝗᷓ hicuide inno.ſup.ccũ ſpã
l in gloargue ultra mediũ- 4 In ſu⸗
no·ꝙ cũ agi᷑ de turpituche ſiue de dditio
ne ĩudiodele ct cã illa agit᷑ coraʒ arbitro
uel alio.Iudex recuſat dʒ iurare de ueri

tate ſuꝑ his corã illo m quoſdã ar. ad B

C. ̃ eden · is. in aut ·de teſti·i. e.· ð ap.
cCu ſoãli:S· porro:ſed certe hoc non ſeruat᷑-
SS uber · de boubi de aduocato rei-
m unucar.mihi nec uidet᷑ fie
ri deber·quia nõ dz ſe ꝓde e· ut. · in · . D
Poſitiombo6. vii · V N I ⸗Et quia qdiu B

pend:t ꝓ iudice eſt habẽdus · ut ·· V· ꝗd
ſi de recuſatione- vñ iurare non dʒ 2 quia

₰ℳ

7

9

de hoc incident᷑ agi ſecus forte.h prĩcipa

liter contra euʒ ageret᷑· C. de iudic·quoci-

A·ſubdit ubere tn otra iudicen aut-

d reſei i oi⸗ de apintpoſita. in fi. 2
iunge hic q noĩ de ecep· . uiſo· V. fcã

igicur. M. et uide quod no:de excep· c. i/

Incipit ſecunda ꝑticula et

rino de actore. Nica-
R. Sciendu eſt ꝙ ſumnſte. A0. gof-
Oſti-Buius-

e SUIUSt-materiã tradctauerut ſu
per. t.de ĩudicis ꝑ hunc modũdicẽdo
udic iũ eſt legitimus acus.triu plonarũ
ILudicis.actoriset reitractant de his tri
bus:et primo de iudicibus. quomõ ſunt

młte ꝑſone:ex quibo ut iudicibus ñ põt
oſtare iudiciuet de his uidimus ut dicit

hic auctor in prin-Sunt etiam multe ex

quibus ut actoribus ut reis oſtare n põt

et de his in hac Rica-et ſe· Azʒ. igit᷑ de ac
tore primo 2 ſtatiʒ poſt de reo tractauix
Ipo.c.poſtprin. v. in plona uero agentil
2 demuũ in.tqui legit pſonam habẽt ĩ iu
dici:et ibi incipitc a miore ut hic auctor
gof.idẽ de iudi: . Item ex defectu acto
ris.hoſti.eC· iii. V· Item attendẽda eſt
Bagarottus pagia prima Iii· V. nunc de
ciuilibo pulcriſed nõ tam bñ tractauit
et miror ꝙ auctor ipᷣm nõ fuit in diunio

ne ſecut. exquo eu uidit: queʒ allegat. ĩ.

uerſi·ſed quid ſi dubitetur.et e. uerſicu.
Item illuſtri per qð ſuſpicor ꝙ ipᷣm urd

rit poſt hanc materiã ordinatadixit enĩ

apliando uerba azonis qui aliquid tetige
rat ĩ pre·t· de iudiciis : ꝙ in ciuilibo ages
ſuo noĩe repellit᷑ primo rõne ſui . ſo rone
aduerſarri.tercio rõne iudic quarto rõne

Ccae quinto oſideratione ſui ec aduerſarii.

ſexto rõne ſui et ſudicis. ſeptimo rõne iu
dicis et aduerſarii:octauo rõne iudicis et

cae-nono rone cae 2 aduerſarii-decimo rò

ne mõi uel ordis.xi.rone loci-xii-rõne tẽ
poris. peroptie hec uerba ↄpetebant auc
tori:et de aliquibus per remi ſe poterat
expechre:Excuſari tn põt quia per illum

. moduz ꝗ pra ſepius repeti oportebat ne

tn in taca ꝓlixitate huius t: Oĩs partitio
deſit ipſarn diuidaʒ in tres ꝑtesquia pri
mo uſq;ʒ ibi:et quidẽ ↄtinuat trac tatum

ad ſuperiora.2 inferiora eprimẽs
18

di modu: Secundo põit tractatuz de

que repellut agente tercio in ul. v. dclu
dit utilicate tratatus cũ ſuaſione ſaluti

fera. Pars-ii-diuidié in- vi-ptes-prima re
pulſionẽ agentis ꝓpter ipius etatẽ ꝓſeꝗ.

utriuſqʒ ad· · Item opponi᷑ otra actorẽ

tio pᷣcedit et Kenſioneʒ petitio:

Fa ponit·xviii· uerſiculos diſperſarum
caãrum ad id uſq; ad: M. Item ꝙ eſt fili
tercio de filiofamagẽte ponit circa dual
cartas uſq; ad. · Item excipit᷑ contra ac
toreʒ· quarta ibi de religiof̃ tractat uq;i
ad. S. Item excipit᷑ otra fideiuſſorẽ quun
ta ibi incipit quaſi.lv. uerſiculis ꝓſequit᷑
alias cãs diſperſas interſerens·xix. Caſus ꝗ
bus quis ius ſibi dic/ 2 tres qõnes. uſqʒ ad

. Item otra platuʒ ibi tractat de platt

admiĩſtratoribus canonici uel cicis agen
tibus et calum quo quis co git᷑ agere uſq;
ad ultiuerſi:· Redeundo ad pdtι—+ς. Kof-
fecit ſpalem Ricam nuũeroviii. de ꝑſonis
litigantiuqui ꝓ ſe agere poſſunt uel non
et iſte in ꝓpoſito ſatis ĩnuit auctorẽ ub.
de bocar:mibi. he6: ex perſona actoris ĩ

vii.colup. uerſi.ſi ueniat uſq; ad·Nʒ ſi G

arbitro/qui mihi ĩcipit. carxii: et chſi Tig

uit exceptiones. iuris cõis et priuiiatas
que magis congruũt.ĩ. C. ꝓ ut ibi dicaʒ
Io.de deo.in cauilł.li.iii.in prin· et circa
mediũ libri. R.de eo qui uult agere · et ſe
quẽtibus.uber/de bo:et plene et pulchre
in ſua Rica:ii.uel primapoſt princi.pro
fecit auctori.Gui: de ſuc· modicum ſub
KRubrica de aduocato rei· Nepos de mõ-
al-R.contra actorem. .
Xpedito tractatu ð iudicib
ſuꝑeſt ut de aliis ꝑſonis ĩ iudi
cio neceſſariis uideamus-2 pri
rno de his qui ſuo noĩe agunt-

uel accant· Vnd primo uidendũ occurrit

de actore:ꝙᷓ de reo· Nam actor in carum
diſcuſſionibus prior in cuctis hetur ipſe
enim cãm nitit᷑ ampliar̃ ut.iiii:q:miic.i.
2 i iutpponit᷑. ut ex · ð̊ · ſig· forus·· in
omi.et naturali ↄſideratione paſſionez ac
Vige
mus ĩgitur quis poſſic ager :et quidẽ om
nes qui non ꝓhibent᷑ ff. de ꝓcux mutus
ex:·de ſpõ.cu locũ.Viſo ergo ꝗ nõ poſſũt
agere: ſciem per oſeques qui poſſuntꝗa
unſo uno ↄtrario uidet᷑ et reliquuz ff· de

his qui ſui uel ali- iunt-ſunt. I-i· lαν

dr:eicies palea eſt. ſupponam S que pon
ſunt excipi otra Rauciectn
oↄdbra actorem de eta
eſt minor.xiiii.an-aut maior ſi minor ex
cipitur cõtra eũ ꝙ e y6.
qui non põx agere ł: uſare uel eõueniri⸗
ſed tutor eius.C·qui legit/pſoſtã in iu.
ha.l.ĩ et.ii f:de admi.tu-l.i.C.ð aucl.
I.clarum:e& de apex pte-z iunge qð eſt
53.· in· t. de arbitro.ò reſtat· . uuset ſe⸗
ęt.ĩ.de primo 2. ii/-decreto-. reſtat.2. .

1P quo dic:ꝙ aue

upillus uel infs-

3

—

kunn
i
lg

le

8
A

5„

QA

ſed pone ꝙ pupilli.admit᷑tit᷑ tñ in cãibus
qui nõ in figura iudicii intentant᷑ ut bo.
pol.petenda·ff.de bonopol.infan.muto.
et cetera · l.i:5i·C·qui admitad bonoruʒ
pol.l.bonoꝰ quidẽet.l.ĩ.C.de iurxtdele·ſi
infãti.in fi.et ĩ int᷑dicto·de li·ho.exhi· ſt.
de lib.ho-ehi.l. nii: S·ſʒ 2 ſi młr.2 popu
lari actſfi vmoduũ ſpectet ad pupilluft. S
pła. ac-lI multiet in delatione nam pu
pil? ꝑmittit᷑ ſe deferree quibus cãis nõ
capit· ff · de iurt·fi-lait diuus: in fi.2 iu

dicio momẽtarie poſfionis:qð põt ꝑ quã

uidi.ha.l.fi · M.·2 B intelligũt ibi accur-
et aʒ· in ſumma de omi poſorio adipiſcẽ
de.recuperãde· et retinẽde· et id intelligas
in agendo ut hic loquit᷑ ouent.nin Pis
nõ hret Ptimaʒ perſonãſine tutore uł cu
ratorequia qð fauor̃· 2c· q etiam vr uel
le.g.in· lilla:ſed Ci aptius poſt pe·et qð
dixi de recuꝑanda. no ob. lex ſi quis in tã
tam. G. unde ui:cuius pena nõ ꝓcedit ex
ĩterdicto poſforio ut * cã·poſ:paſto

libʒ ꝑlonam asnenn alhia In

ralis/in gloſed nũquid. C. ſi per uĩ. uel
alio mõ.l-i:qd ber intelligit in ꝓxi.pudᷣ
tati:qui ome negociũ recte agit inſti:de
inuti · ſtipᷣ./·pupillo·ſec ſm eũ in ĩfante
uel ꝓxi ĩfantiequi nullo mõ põt efſe in
iudicioxcñ ſma lata tenet.m uber.ne liti
gantes pricipis auctoritate decipiant᷑ C.
de his qui ue. etaĩpetra.l.i. M dat᷑ tñ re
ſtitutõ.ut plene no.ſi·C. S&D mo.pol.l.una

et per aʒ.C.qui le ·ꝑſonã.in fi „. Se S
nũquid tunc põt iurare dic utłi:Gæ iurt-

calu.ꝭᷣ·reſtat..ſʒ nuũquid.Premiſſa etiã
uera ſunt ĩ pupillo qui fari põt utff. de
admi.tu-li.lufficit.et·ſe. ſiue inxelli
gat᷑ quid agit᷑ ſiue nõff.rẽ pu·ſal.fo·l.ſer
uum-licet ſecus ſit in acꝗſitione poſſonis
ff.de acqui.polſ.l.i.·furioſus.2· l.ꝗᷓuis
infans ·C· de acquinpoldonatarum
legesffox uident᷑ uelle ꝙ ĩtelligat lex co
dicis ↄtrariũet ibi de hoc dant᷑ multe ſo
Iutiones ĩ glo.m opi.Io·ibi no:quam ſe
quebat᷑d.m.ĩfans . nõ intelligit poſſio
nem ꝑ ſe nõ queritſi tradita fuerit tuto
ris auctoritate querĩt et ꝑ tutorem ſu
plet᷑ affectus.hoc ergo uoluit illud ſecus
ſ.ꝙ in acquirẽda poſſeſſione ꝑ ſe ipᷣm ẽ
neceſſe ꝙ intelligat. Recitabit etiã ibi.d.
mopi·diſtinguentẽ inter rẽ ad quã pote
rat hĩe aliqualeʒ affectũ ut ad iocale- uel
pomũ an non· puta ad prediuzʒ ut primo
calu acquirat. o nõ. 2 cy. ibi refert ꝙ;
po placebat dinoaliã pe.uide ibi ꝑ eũ.
¶ Si autem ſit maior. xiiiiaãnis 2 mi

uide de B per accur ·

WB

₰

nor. xxv. non hnñis curałoremeodẽ modo
impedit᷑quia ſnĩa ꝓ eo ſine curatere lata
ualet:ſed contra eũ non ut dicã ĩ. b · por
ro· In ſpãlibus tñ caſibus in quibus cẽſet᷑
maior põtł᷑ agere uel accuſare· ſine tutoris
auctoritatequos hẽs noex · S reſti · ſpo.
ee pte · et · xv · q· iii·de =
cipit ex certi cãis· ſic allegat.ĩ· V. Itẽ mu
lier · · V · pupilli.Ideʒ etiã vr in omi cri
mine·ſi ſua ſuoxqʒ iniuriã ꝓſequat᷑· ut· ff
de accuſ/ꝗᷓ accare 2. l.hi tn· in prin-iiiiq-
ul rnnirs E. Oi ſi petat alimenta a
tutore.HR.ſi de fa sr Pfecurmenzd
dus eſt ał. eũ ſine curatore admittere- C.
ali.pu.prel.I.i.ꝗa hec res dilacionẽ non
capit-ar/ad hoc ſr- de re iudica.l.n. ff.S
fen·l.ii.in prin- II· facit. S. de of. ĩudi. .
fi. uerſi.tercio dicendũ in rin. Felatk
regłariter ↄtra eũ excipit de etate cũ ſuo
noĩe in cĩli uel crimĩali cã ſiue in iudicio
agit · ut· C.qui legi.ꝑ.li:2.· ii/ff·de mãont
l.I. .pᷣcor.et ĩ p. decreex ꝑte·et de ĩ inte:
reſti ↄſtitutus.C.de auc.pre.l.claru.miſi
ꝗa forte a ſuo debitor̃ exĩgitff. e.lait pᷣ
tor. S.ii- uel a curatoribus liberari petit-
ut.emĩor·xxv. an adito- Ideʒz etia. es
liudiciũ.ut ſi uelit admĩſtrar̃ bonaut.ff-
c:·l.i:in fi uel alienare. ut.ſt· de reeorũ.q;

ſub tu uel cu-ſuntpl. i. uel ad honores

mitti:ff.de mu.a ho.lad rẽ.ſi ergo· F
uerbaIo.de deo/poſt uber· ubi·S· · ex
cipis cont᷑ euʒ ꝗ e aſpectu repntat᷑ mĩor

ev· an. iĩi .2 l de etate nazʒ per hoc.
ſ.per aſpectũ. 5. ſatt ꝓbat᷑ exas. uel ſa

dicas ſic tu es mĩor- .de minori l. minor
1

tẽ

trauſfert᷑ in illũ onus ꝓbandi ſe maiorem

ut ibi:ete ut eccłiaſtici.bñ.c.unico.ſi
uero dubiũ eſt quia etas ſe hʒ ad utrũqʒ
ſeu aſpectus · tũc dicas ſic .nego uel ñ cre
dꝑ te eſſe maiorẽ· ſt·de ꝓbat.cuũ de etate
T. uber.de boubi. S. et Ioallegant.Ciizʒ
querit᷑ ſed cõiter incipit cum de indebito
ibi dicebãt colligi hac cautelã · et ſic ĩ
cũbitł ꝓbõ actori.ut.C. de ꝓbalcum te-
Io. n o· hꝑxviiidi . plbiter· ꝙ; ubi dubitat
de etate actori incubit ꝓbo · vn ſi actor
minor dr ipſe ꝓbabit ſe maiorẽ ut in ̃⸗
l. cũ te IRn C-l. et- l. Px hic ſequẽti-
ꝑet:C.de ⁊ inte · re
ſti.mi.l.ſi cũ minorẽ et in p.l.mĩor·ſi ue
ro reus ðᷣr minor · actor etiã hoc ꝓbzʒ·C.
qui et aduerſ quoslĩ.et in p.l.de etate
prius tñ dẽm mihi placetᷣ breuius dic
m aʒ· ꝙ aut quis alſerit ſe maioreʒ quia
uult a tutoribus liberari. uult admitti
ad agendũ· uel accanduʒ tãꝗ maior.2 tũc

2
„

5

„ de⸗

„ een Pe ete
48 Ka ð T ASt
“ —

„
4

t ο 0 W 28*

—

dʒ ꝓbare ſe maiorẽ ut ĩn p.l.minorxxv⸗
an· et.l.de etate-Idẽ eſt ſi d ſe minoreʒ
ut ipſe hoc ꝓbet· ꝓbãdo ſe minorem eſſe
tpᷣe ↄtractus. ut in pre.l.ſi minoreʒ et in
p.l.cuʒ te. quia ex tranſcurſu tꝑis preſu
m eſſe maior ſcm aʒ:ex& de ꝓbatt. in
pñntia · FAI. Ibi de hoc aliquid diei ſuper
glo.no:ꝙ ſi otra electum opponit᷑ defec
tus etatis.uide qonem ſuꝑ reg a infaib
de regu-i urli.vi 5 f:de iuntiura nam
poſtea·Sſ minor- c negat ſe maiorem.
puta quia tutores uoluũt fmire tutelaʒ di
centes eũ puberẽ eſſe factuzʒ ut tuc eis in
cũbat ꝓbatõ.ipᷣm puberẽ factu eſſe· Io.
de deo dicit. ubi · J ꝙ ſi ꝗs dicit ñ
ſũ rnĩor · ꝑ oſequẽs dic ſe maiorẽ. A ut
enim dixi in ſo?one qonis ad quã nunc re
miſ ꝑ ſoph iſticatiões uerboꝝ natura af
firmatiua): imitari nõ dʒ ibi uide · · vñ
hoc ꝓbed· ff·de ꝓbatt·el:Ce.actor ex.· S
renũc.ſuper hocin fi:de hoc nõin ſurna
d.m de ꝓbatt/5·2 quot ſunt· MI. ꝑ Kof-
ſatis plene Rica de of:iudi:quo reſxi-dat᷑
i.pecolu.. ſed queritur quis 4 C
uiid ſi uterq; negatĩe ꝓponat:dicit ac.
n.I. de etate· f.de minor in fi ſce-
glo. eꝙ forte pſumit᷑ minor · ar· C· ð P
batt.ſiue ueri us credo ꝙ iux ex aſpectu
iudicet ꝓbõneʒ· ꝓut uiderit expedre ar-
in ↄcorque ſunt· ?. V. ꝓx.ĩ prin. ¶ Por

ro ſi is qui mĩor eſſe r dicat peto curto

rem. uel iudex ſibi det-obicias cõtra cura
torem ut.ĩin.C.de curatore dicemus ſed
ſi uelis eum ꝓbare minore.tã in crimĩali

ꝗ in ciuili cã- poteris ut negociũ differat᷑

qui legit.ꝑ·ꝑ totũet in p·l.claxſi aut
IL uerba lunt uber-primi. ..-nõ curas
ifferre cam dicas ne iudes: inſpicite eũ
ut.C.qñ tu:uel cu.eſſe deſi:indecoraʒ· de
pe·di:i ex his itaq;: ·moyſi:quoq; ff.
fert·l.i. ſane.ff·finiũ reguſi irruptione
et in p.l.mĩor.tñ ut omia caute ꝓcedant
in dubio.ſ.cũ aſpectus ſe hʒ ad utxq; ·fa
cias ꝓnuũciare eu mĩorem maioreʒ · ex-
de elec.cum dilecti:ii.q:.vi:Sdiffimtiua-
ex.de ap·ſignificante uł facias ei dari cu
ratoremff. S excuſtuei qui:C: qui dari
tu:uel cupol.l.i.C·ſi aduer: rem iudicũ
et mĩoresff.de re iudi.actaet teneas qᷣ
certius ał tuti ẽ ex de ſpõ· iuuenis ·ff·ð
iudiſi quis intentionede pe·di vii ſi ꝗſ
poſitus.et.c/qui egit.ſi.n ageret ſine cura
tore.a poſt apperet eũ fuiſſe mĩorem ua

leret ſnia ꝓ eoſed nõ otra eum C· de pro

cutinõ eo minus/C. ſt aduer reʒ iudh. l. p.
2.· . ff. ð tuet cu.lſciendũ inſti:de aut⸗

ℳ

tu.pꝑ totũ ·cet·ĩ·. q· ii · S fi. ꝓpe fi · et ĩin ᷣ ·
lI. cu et minores et ar · C. de legibus.qð fa
uore· qð intellige de diftinitiua· ſec ᷣm
quolda · · Accur · in · l.i· C· qui legit pſo
na.2 re publica- Idẽ no C. li·xi. de iurt.
rei pub.l.iet dyno in diſtĩc:quaʒ poſuit
[uper.l impuberes.ff · d auc tu. ꝓpe fi· di
ſtinctenetidẽ allegat etiã uterq;lſi mi
nor. ff.de re auc iud.poſſi. ſed ut refert
Cy· in p·l.iĩ.pe·ð bel.negat interlocutori
am tenere ↄtra pupillũ uel mâorem inde
fenſum.niſi in cãibus illaz legũ.(interlo
cutoriis ð mittendo in poſfionẽ dtra pu
pillũ. ut in primis legibus. uel de uenden
do otra adultum.ut in.lſi minor-excipit
cãs ſpuales et mrimoniales de quibus nõ

eſt dubiũ.cũ in illis teneret etiã diffinitia

de reſti.ſpo.ex ꝑte· de re iudi:c.fili.vi·2
ſequiè in. . Item mulier. Et ſine dubio-
I.i. C. qui legit· ꝑ· de ꝓnunciatione loquẽ
dodiſtinitiuã et interlocutoriã vr̃ inclu
dere qre dici põt reg am oſiſtere ĩ utraq;
et ꝙ certos caus exceptos hẽat ucraq; de
primis·S. · ſed auũt de fis dixi Fn int
locutoriautff· ex quicCa in poleapud
iuł.5.fi.et lin poſſionem5. i: Ideoqʒ cũ
etas eſt in dubioforte ille ſcient᷑ tecuʒ li
tigabit. ut retractent᷑ pcedentia· et in ſe
quentibus iure minoris admittatur . ff.

de cura. furtobſeruare. ff· de tuto et cu.

datis ab his ſeie- unde iudex bene faciet

ſi faciat utqʒ ꝓbare ne eius ĩudicius ſit
deluſorium. AMâ-'m uber-primuz. Bal-

Ego dico ꝙ; aut quis allegat ſe minorem

aut allegat ſe maiorẽ· primo caſu aut ꝗs
ptendit ſe minorem ad reſcindendum qð
factum eſt 2 dʒ ꝓbare ſe minorẽl: na po
ſtea. ò.ſi rmor · t· de iur̃iur·no. in. · inl. de
arbi. cum ſi Aut ad id qd faciendu eſt et
xunc iudex ex aſpectu põt tranſferre onq
pbõis et aſſignare ꝓbonem cui uulttn
ſi lata ex al pectu eo ꝙ eſt lata hqʒ ꝓ ſe
preſumpt.ſed recipit ꝓbõnem in contra
riu.ff-de minol.minor.xxvan. e aſpec
tu.ſed ſi iudex nõ figit pedeʒ ex alpectu
tune ꝓbʒ qui dicit miorem quia pſumié
quilibet abilis niſi otraruʒ ꝓbetur · ff · de
ꝓba I-ab ea pde · · fi. lʒ accurdicat quez
minorẽ preſumi exquo ſemel fuit mĩor-
.I. & etate et facit q no C. de ĩiurt·ca· l.iĩi
6.qᷓ obſeruari,Si quis o allegat ſe ma
iorem ad honores forte oſequendos preſu

mitur minor niſi votrariuʒ ꝓbet᷑ qð dic ut

no. in mercur ſuper regula infarmibo Si
uero quis non ſe ſed aduerſarium allegat
maiorẽ aut ad expirationez officii 2 loqt

R6

“ ääl MWBw . 8 äü
2 ðð 3 5 4 2 5 — .

5 Z . H . * en 110er⸗ MU
np 22—
8 l.ꝓminor· cv· annis ex aſpec tu in rone ſii dicit nõ ualere ꝓcelſum 2 petit ne iudex
in ut quia dicit curator curaʒ finitam rõne ulcerius ꝓcedatmĩor uero dicit omma ꝓ
etatis aut ad inchoationẽ omodi ut quia co bñ acta for̃quare ualere dent- ut Pat3
1 eſt relictum tibi cum titius maior erit. ex ſupꝑioribus dic ꝙ iudex nõ dʒ ſmiaʒ fer
tunc tu ꝓbabᷣ oditionẽ eueniſſe: dele·i· l. ſi renec ulterius ꝓcedere.C qui dari tu uł
ui cui leget᷑ ad treb · l· ſeiq ſaturninꝗ aut ad cu.pol·l in umuer̈. in fi. 2 faciut 2 Cc0
1 extin tionẽ bificii ut quia r quis egreſ tra:que no.C.de ꝓcurnõ eo minus.2. C.
in ſus quadriẽniuʒ reſtõnistunc diſtinguſt deleg quod fauore C. Ii xii- de Paciſacro
in aut allegat᷑ tranſcurſus etatis ꝑ modu af ſcri. in lacris Melius eſtn an tempus oc
d firmatiuũ aut negatiuũ ut no.in.l· d eta currere2c. ut.C. in ꝗca.ĩ inte-reſti:nõ ẽ
n te:Et ſic cautela eſt negãdo formare capi nęceſſe.l.fiet dicix lex ꝙ iniciata 'time-
d tula m glo:et. G. Et ſi dicat᷑ ergo uerbo 3 hoc acr⸗ ↄtrouerſia e finienda
n rum cautela ꝓdeſt· Endeo quid mirum- ut.C·qui legit.ꝑlonã ha ſtã- in iudicio-l.
ſemꝑ prudentia ꝓfuit 2 uerboxʒ temꝑieſ fier.C.qui dari tu/uł cu-polin umuer
ept dñs iaci·dicit ꝙ ſemꝑ fundanti defenſiõʒ ar. tñ cõtra:quia hoc debuit ab inicio op
nd incũbit ꝓbõ etatis · Et aut quis uult ad ponere · MIq·Hac rõne diſtinguũt ꝗdam
dch mitti ut minor et ꝓbet ſe minorẽ· facit an ſciuerit uel ignorauerit ut o caſu au
Nn qð no·f-.qui ſatiſ·co.l.ſi uero:/qui ꝓ rei diat maxĩe negocio nõ finito-C. de iux.2
bͤ 18 tʒ bar.faẽ· C·ꝗ ꝓba · l·cũ te· nõ.n.ẽ pu fac.igno·.l.error.facit·ft de iuchrnõ idcir
mi ra negatiua iſta negatia etatt ĩmo ẽ ual CO.5i. In primo caſu nõ audiat᷑ nã qui li
irt de ꝓbabilis 2 ꝓbat᷑ etas ecordinariis mo citã puocationem obmiſit ꝑpet uo ſilere
t dis ut priuatis ſcripturis. C de hiis ꝗ ue dʒ. C. ut lite penilfi 5F iii· ꝗ· vn · 6. excep
A eda . l. ji · Sð excuſ · tu · lii· ꝗetas indicus.ff. tio.C. de ꝓcurt. ita demũ-e& de ecep· a
InNI de ꝓba.l.cu de etate·domeſtico teſtimo ſtoralis.quia licʒ ipſe n5 poſſet uicere ut
nl nio·ff.de ꝓba.letiã matris facit · C.ſi mi ualeat mihi nõ tn põt ut-.· Sed contra.B
g nor ſe maodi ·lſi alterius de hoc no. ffð eſt· ꝗa nõ dʒ iudiciũ claudicare. Fll ut ð
in inter · act · l. de etate in prin · · ¶ Secd excep· cu ĩter/ſup.2 ſic primo de eo ſtanð
nl nũquid iudex põx deferre illi iuramentu eſt · poſſet tñ dici reũ ſi malicioſe diſtulit
ſ. ut muret ſe maiorẽ credo·. H ᷣm uber2 odepnandũ in expen. de excep eceptõz
⸗ Io· ubi. S.· ·& ſic· niſi ꝑs altera uelic con hoc ue ſi dicat ꝓceſſuzʒ nõ tenere· ut ibi
tra ꝓbarerf de ĩuditam ex. ff·de pecuł. no. in gloetiã ſi hoc dico. quia aliquibus
ſ, l· 6. Pe· ſed et ſi ipſe offerat uramentum vr ꝙ ſi liquidu eſt ꝓ actore bene geſtuz.
8 credo ꝙ nõ eſt audicndus ut in p.l.ſi tñ. ut ꝗa publicate ſunt atteſtationes·2 tuc
cun oſtea uellet ↄtrariu ꝓbare no audiretur nõ repellit᷑. et tenet ꝓceſſus.et ex co feré
1, ut. C· ſi aduer· uen aut ſacrã·C.ſi mior. ſe Inia ꝓp more Fmd'm. Ma rlul in p.l. ñ
ma:dixerit.l.penł·ꝗa non eſt ueriſimmle. eo minus alle.no. e·t. neq; 2· l.ta demuzʒ.
i ꝙ ſic ĩmemor ſue ſalutis uel ꝙ fłym lura aut nõ eit liquidũ · et tũc repellet᷑.et ꝓceſ
16 uerit·i· q. vilſcimus· C. de no nupec. geñ ſus nullus. Se Iade ra etiã de primo ca
raliter. ex de pſumpꝑ tuas.niſi uellet ꝓ ſu.dicit eũ repellendũ.ſed tener proceſſus
bere tũc ſe fuiſſe ĩpuberẽ.cũ iurauit ut ĩ et inſtabit ut cũ curatont auctoritate e
t P.l.ſacrãet ·xxiiqult.ꝑuuli:et.c.pueri. primis acti ferat᷑ ſnĩa ar ft·de reſcin- uen.
anin uber· et Io· poſt eũ ſi urauit ſi id q· ꝭ·i. m ꝙ loc nõ eſſet ↄodẽpnatio
,t ſe eſſe minorẽ · bñ poſſe iurare nũc tunc in ni expenſax et uide cy. in plnõ eo minq
i ſtanti fuiſſe maiorẽputa die ſequenti iu Vber · de boe& uolum ꝑ eandem. l. ſi id
ramentũ.niſi de certa minori etate iuraſ qð. tenet idẽ q Ia.dicẽs elſe in optiõe mi
Etreddit ergo in his aduocatos cautos. noris.deſiſtere a lite tota:aut illa cum cu
— cũ tutoris aũt autoritate põt mor ratoris auctoritate finire allegat etiã ff.
6 in iudicio adeſſe· C· de auc/prel.l.clax.et· de act. emp.liulianus ał. incipit int᷑ euʒ
ff· de admi txu · l.i..ſufficit.et tutor ſem Gſi quis colludentenec dicatur ſcdrmn eu
p adeſſe debet. ff.de auc.tu:obligari-2 in ꝙ leges l'e loquant᷑ in otractu· 2 hic trac
GH ſti · e· . er uide · ĩ. de ẽp· et uen· S·nuc dicen tamus de iudicio.quia et ĩ iudicio ↄtrahpi
r dum. · illud aut et C uid ſi minor tur. ff. de pecuł.licet· ꝭ. Idern ſcribit. .
I fuit ĩ ĩudicio ſine curatoris aud toritate- 4 Quid ſi curator nolit auctorati:de GB
4 quia forte nõ hẽbat uel hẽbat · ſed non pᷣ J. de curt. Fi. * quid ſi nont. ¶ Fed 4d
ſtitir au Toritatẽ aduerſarius oppõit añ ſi minor uult fide uſſores dar· uel iurare

ſn ĩam ꝙ ipſe nõ põt eſſe in iudicioqua

ſe ratũ hĩcurum 2 vr qd ualebit· qd cuʒ

RR

οaαm eſt- ar-Cde ꝓcun-non eo minus
nam in iudicio ſi otrahit᷑ utxff.d pecuł.
lIʒ·5.·ſed ſi fin⸗ ſi aduer. uenautt· ſacrã ·
dtra credo: Bal-z bñ quia nõ cogit᷑ aduer
ſarius deferre uramentuʒ nec admittere
ipᷣm idẽ tenet pe·et· G· · Eadem qõ fi
n tutor fuit in iudicio nõ fco inuẽtario

EF nõ pſtita ſatiſdat one et facit· C.ar·tu·
I.fi. C.de tu-uł cu.qui nõ ſatt· l. m dubiũ

xt in filiofa qui he oteſtatus eſt cũ hoc
ignoraret᷑. .·q quo·ĩ · e· · ſed quid ſi p
lente· et· V. ſe·. ꝭ·Itẽ mulier uel uir · mi
nor.xV-an-mailor th-xil uel-xiiii-cenſe
tur maior quo ad cãm mr̃imomalem et
quo ad alhia ſpualia tractanda. ꝓut legit᷑ 2

no.ex de reſtiſpoł· e ꝑtxe·2 quo ad alioſ

caſ ibi nõtos.2.xv.qin- certisſed ſi fue
rit·ĩ. xii uel.xiiii.ãnos tuc ñ cenſetur ma
ior.ĩmo debet curatorẽ hr̃e etiã in ſpuali
bus.ut ·xx·q.ii.puella:2 ipſe curatoraue
toritate dioci eppi dʒ cãz tractar̃.ſiue agẽ
do ſiue defendedo.qð dic m papam ꝓut
no:ex· de etaet qua.ĩdecoxet ude·. V·

ſed nũquid in caibus. Hdic ut de iudi-

c· ul.hi vi ·. F.· (Sed nuquid minor ſciẽs
tutoris ↄdùmaciaʒ eam no purgas pot ex
ut.⁊.de otũ cia.ꝭ·n ic dicamq
aut formabo petitionz uł

ag otra pupillũ uel otra curatorẽ dicazʒ

ĩ· de libel-ocep:ꝭ·lã nunc·ii.· · porro aſe-

ELobgno otra atorẽ ꝙ eſt ꝓdig9
cin

nis eſt inedictum-- uel demens. uel

ſurdus uel mutus uel fatuus. uel orfanꝗ
2 breuiter idẽ in ommibus qui nõ poſſunt

eſſe in iudicio ſine curatore · Ide in mulie
re Koeurioſainſti. qui tefa:poſſ int · ·
digus· et. ꝭ.mulieri:edff· de prunł. crc.l.
dabim: 2. l.uel ſurdoa. l.ſe-f- de poſtu.
l.i. ·l · ꝗ·Fi.et. l.ſe · ff de curt· fur· .·oſilio ĩ

prin.2. l-curatorff·de opt:.leglſi tibi· 5.

unius:C.d ĩ inte.reſti mi ſi curatorẽ m.
q· vii·56. tria in prin. C.de epi·et chiorpha
notrophos · uerumtñ priuſꝗ mẽtecapto

et ꝓdigo interdicat᷑ bonis poſſunt ꝓleꝛ
ꝓ alns. dixit Rof- ubi:S gaudeat qui

furioſo negocia ſua curanda ↄmittit · .
in iudicio eſſe.nõ.neſt eis adminiſtratio
bonoꝝ iplo iure intdicta. otrahunt a

iure curatores Ptimosſ· agnatos ff.ð mi

nori.l.patri nſti· d cu:ò·furioſi· dic rof.
lʒ tales hẽat ñ eſt ꝑ id talis eis admĩſtra

tio interdicta · ſed ꝑ iudicem dʒ inter

dici.et idem ĩ muliere lIustorioſa ff. de cu
ratore furiolſi. I. i. 2. . mukri Bela- jup.
Katio nõ ff. mandal.ꝗq mutuã.· nõ ĩdo
etiã ſi ꝓdigalitas ſit nodoria quia notoriũ

equĩpałur ſnĩe declaratorĩe rõ ſnie intro
ductorie noui iuris licʒ a'r de . ob⸗lis
cui bonis ᷣm bar.qð ueꝝ credo in co qui
eſt ꝓdigus ĩ dilapidãdo ſin turpidĩe ſccuſ
ſi cũ turpitudine ut ꝓdigo luxurioſo.ſt⸗

ð uſuca. ꝓ emptolſi quis cũ ſciret. H.

de muliere religioſa.-dic ut de iudic. il·- R-
vi· F. Sed utruũ maſculo luxurioſo dabiè
curator hoc nõ eſt iure cautũ:· A-Kof-.
dixit me legiſſe et nõ inueni 5 et eſt rõ
quare dat᷑ mulieri.2 nõ maſculo-quia ma
Zis ĩ ea ardet ſtimulus carnis 2 magis ob

probrioſuʒ eſt arnic. FH.rof diæit genri⸗
et melius. S· ſi młier fornicet᷑ ꝗᷓ ſi maſcu

lus.hicet ſit ał. piter in delicto ut. xxi
qvipꝑ totũ:pᷣterea ſexus muliebr magis

fragilis 2 debilior ẽ. ut in cõcor qu e ſunx

ĩ de ꝓcurt·i. V.regulariter ibl·xxxv·
Ite ꝙ eſt ecoicatus. H.: qui ſegatuſ
eſt a corge xpi et a cõlone fidehium ſecuſ
ſi a ꝓx·ſepatus eſſet ꝑ peccatuʒ mortale-
etiã ſi ſit infamis· ſed nõ a o ſic ſe dc iſto
·2 ſeqle expediebat Rof 5 cet hoc ĩ qᷓ
cunq; ꝑte lit is· ex · de excep· cxceptionem
et·c.a nob s· et cũ int᷑ in fi.ex · de of.deł.
prudentia.ꝭ·ſexta.·xxiili:qiauchuimus.
C·de ſacro ſanccc· placet.et de cpi:2 cxi.

auttſed 2⁊ quecunq; et in autt·de ſcis epi -·

5·nlꝑi colla · ix et autt. coly?.viiide priui.-
dot·hr̃tic·muł.nõ pᷣſta.licʒ poſſitc appł
lare et appellationẽ ꝓſequietc ſuꝑ ca ĩpe
trare· exde excep.c.fi·et.c.c&hlec ci ·2.c.ĩ.
lecte.et.c.ſe·ubi de hoc m papam· -
uide qð ibi poſt eũ 2 hoſtidiin/ g· no
ꝙ· F idem etiã ẽ in reoꝗ recõuenire nõ

põt e · t· cũ int᷑. in fi·e& iudiciu aut dicũt

quidam að nõ põ: excõicatus appellare-

appellationeʒ tn añ excõicationem int᷑po
ficam ꝓlequi põt:de quo ⁊ an in negociis
põt otradicere a reſtõneʒ petere:no- in p.
c.cum inter ᷣm papã.
euʒ et hoſtiſcripſi in glo.diit hic Inno-
5. ſane reo necelſario excõicatoomnis l
gixtima defenſio ĩ iudicio reſeruat᷑· ut exX
de iudiciis intellexim:et etiã in caſu u
luntario.puta ſi canonicus alicuius eccie
uoluntarie ſe opponit· et qui eſt electus ĩ
pᷣlatũ eccĩe ſue pendẽte ↄfirmatione elec
tionis. licet.n.ſit excõicatus admittet᷑ eñ
ad defenſionem eccĩead quã tenet᷑ · ꝓpter
q neceſſario admittit᷑ ſi uero ꝓ ꝓpria r

hodie ſeruat

22 —— admittet᷑:et ſic curia Q

qde hoc ſcripſi poſt pre

forte agendo. · Vt hec exceptiĩo ĩ au
dientia admittat᷑ ↄtra ĩpetrantem no·ĩ/S

dictos in ac Veun excep· in gloſa

A

AX

.uide qð ibi pg

„

=
5„

— ——

= 1

cant᷑.C.de bodap.aut.bonaquerit᷑

Nep · preſenta·S· ratione forme · V· ſz quĩd
ſi contra XCSicati
Ro.illa non repellit ab agendoex· de cłi⸗
.mi.C.fi. iii · q:iiii engeltrudam. niſi ali
quis ꝑticipet alii in crime uel ei qui eſt
excõĩcat cũ ꝑticipib · A· ſaluo qð hẽſ
de ſen-ex.ſtatuimus· Ii.vI · ex de ſen-
ex.nuper · et.c:qd in dubiis: t.c.ſi ↄcubĩe
et iũge hic qð eſt·ĩ. de excep·ꝭ/nũc uidẽ
dum. .porroet.ꝭ· uiſum V· et qmn.
H. ĩſte etiã · V· fuit rof·ad
fi.t. deportatus qui nõ agit nec ↄuenit᷑
ſuo noĩeſed fiſcus qui in ei bonis ſucce
dit.ff.de fideiuſſ.ſi debitorff· de nouatt
quo.C. ð bonis dãp · ſi ꝗſ pol.Id ẽ ĩ quo
libet qui amiſit ciuitatẽff· de capi:·tu
telas licet hodie bona dapnatoꝝ nõ publi

liquit utx·ĩ. d· ꝓPx· . Iteʒ ſeruus 2 le: Bal-
T'u ſuꝑ hoc dic aut bãnit uult agere de
re familiari aut ad publicã ultionẽ ſi re
Farmuliari aut hʒ bona 2 põtff. de mino-
I.papᷣ.exuliff-manda.-ſi tibi.: is cuius
bona. ff. ex qui:cau:ma.l.ſi ꝗᷓ mili·9·ĩ · ſi
nõ hʒ bona nõ agit ipe ſed fiſcus noua

quo · 56. fi. ff - ſo· ma. ſi ↄſtãte· 5·fi/ð capi.
di.l. tutelas·6ſi libent᷑niſi ſtatutuzʒprĩo

caſu ĩterdicat agere ubi nec acculare põt
ſo.ma.l.cũ mulier de alea · l.i.S· qd autet
hec uera ſi ĩ agẽdo utit᷑ uia ĩurt Cõisſi au
tem uelit uti progatiua ſtatutoruz non

põt ᷣm iacoff:ad trebel l.ex factoſʒ ſta

