ſtante reſiſtentia accuſati:hoc maxime ꝑ
I·ff. de pub.ĩudi: is qui reꝗ in fi: ubi dicit
ꝙ dampnatus implere põt accuſationes
quas añ dampnationem inchoauerat. eti
arn ſi ꝑ dampnationem adimat᷑ ei ciuitas
uel hbertas- Intelligit aut inchoataʒ accu
ſationem an damppationeʒ etiam ſi ſuper
accuſatione lis ↄteſtata nõ erat.C.qui ac
cula:.non poſ.l.negãda in fi:que hriii.q-
xi:negandainducit etiam . l.quecunq;. ff.
de act et ob.z. ff.de ſeruo:cCor.l.doli.5. fi-
In quibus actiones que ex ſeruo incepe-
runt᷑ opetere· ſiue exl.xii.tabuł. uel ex.l.
acquipiniuria-furto uel corruptione mi
hii opetut quicquid ſeruo eueniat mor
te manumiſſione-alienatione uł alio mo
do põderat principaliter ꝙ ego ſi ſtatutũ
non impediuiſſet libere poteraʒ accuſare-
cum crimen ſit publicũ ſtringere gladiuzʒ
et ferireedl.corneł·de ſicca:pumtur. ff.
ad.l.corde ſic.l.i oſenſus ergo offenſi non
facit me madatariuʒ uel ꝓcuratorem. ſʒ
ſolum remouet obſtaculuʒ ſtatuti. et ſic
remanlſi in ure omuni per quod uerificat᷑
ſovo ad quã additur regula- In ambiguis
S·i· ff · de regĩuxtet regula factũ legittĩe
e.t.li ·vi· ¶ Sed quud ſi iꝑſe titius accuſaſ
Nqᷣ 2 poſtea banit fuiſſet : ut.S·Dy . in. l.
anpenul. ff.de fideiuſ-dicit aduocatos te
nere ꝙ bãnitus accuſationẽ inchoataʒ
ſequi nõ poterit per Pam.l.S. ſed cũ duo
ut quemadmoduʒ inchoare non polſet· ſic
nec inchoatã proſequicũ res duenerit ad

caſum a quo non poterat inchoari.2 quia

quoq impedit faciendu impedit factũ ut
ĩbi·et.f·de ſuſpec·tu.poſt finitamAlii
dit ꝙ ſi ſtatutu prohibet bãnitos admit
ti ad accuſandũ ipſe bannit accuſationẽ
inchoatam ꝓlequi poterit per pre.l·is ꝗ.
reus. et qᷓ ibi placet Dyno.et diẽ pᷣſtari ð
bere ſecuritatẽ bãnito ꝑ ↄmune.ꝙ nõ of⸗

2
O fendat᷑ donec iĩchoata accuſaſit finita.·

ran⸗ſas D,

ſo de aſtore uidendũ eſt d ac
cuſatore unde uideamus ꝗ nõ
poſſunt accuſare quo intellec-
to ſciem qui poſſuntff.de ac
cuſare inſti.ð ob·que ex quaſi
delic· nalcuntur· H.· 5. ii· in fi ſcito eſt

furtũ mãifeſtuʒ ſcim ꝙ ñ eſt maA
xXVil-Gi-eicis HB.n. edictu phibito
riuũ eſt ut ꝗlibʒ admittat᷑ ꝗ nõ ꝓhibet ſẽ
edictũ d poſtulãdo.et de mr̃imonio otra
hẽdo:2 de teſti.et de ꝓcux ff⸗de poſtuł.
I-i: ex · de ſponſał·cu apud.ff-de teſti. l.i.
ff·de ꝓcun.ĩuitus. 1q addit rof.ſcito
ſunt ſub ptãte ſcitur qui ſunt ſui iuris ff.
de his qui ſui iu ſunt.l-primaet ſi iudi
catur rem meam eſſe etc ff de excep.rei
iudil.ſi inter me et te. · et eſt ratio ꝗa
quod non eſt a iur̃ prohibitũ intelligicur
eſſe ↄceſſum ex. de tranſla-inter Pri .
Kof:qui ad hoc allegat cõtraria ſolunt ut
ibi no:in glo:ar:ꝙ no in med-
ff.de probat. ab ea parte.
te exceptiões ↄtra actorẽ opetẽtes de ꝗ b
S. diximus ↄpetunt ctiam ↄtra accuſato-
rem ſicut ſciet ſedulus lector adaptare-
Excipitur ergo primo ↄtra accuſato

9„

LQ

O

t ꝗdẽe mul

r α Fctim accuſator ex.dq accuc. i.

qui duos c. non põt quis eodẽ tp̈e
et eodem hbello duos accuſare.utff. d ac
cu:hos accuſare· 9· lege quod ſic intellige
ſi płes accuſationes crimmales vellet quis

icà ſ. qui Pernen ꝓPpter queſtuũ. uel

tra duos ex diuerſis feĩs uno eodẽqʒ tp̃e

et in eodẽ libello ꝓponere nõ põt niſi ſuaz
uel ſuorum inimiuriam proſequatur ſed
in diuerſis libellis bene poteſt duos accu⸗
lare.ſed non tres niſi ſuam uel ſuorum in

luriam proſequatur C.qui accuſare non
doſſunt cum rõnibus et. Ii.q- i. prohibent᷑
ubi de hoc et.C. c.t.qui de crimine.
et uide de pur. uul: c.ii- in prin- ubi idem
ſcripſi poſt hoſti.· uel dic ꝙ nec etiam
duos mſi ſuam uel ſuoxꝝ iniuriaʒ ꝓſequaé
ut ibidem.quia una accuſatio per alterazʒ
impedit᷑ ut in pre·5.· lege et.ſt·d adult.in
ter · S·fi. nec ob·pre· l.cum rõnib:quia lʒ

neget de tribus non tn ocedit de duobus
fallit aut hoc in marito:de adulterio uxO

ris querentequi põt in uno libello plurcs
accuſare.ut in prel.inter in fi: uerum oc
caſione umus facti ſeu criminis põc unuſ
mille accuſar̃.C.ſi reus uel accu morfu.
I:uI.ff. de adulteriis. uim paaʒ.5. inceſti·
Par Ee ſic nota ꝙ põt quis accuſare płeſ
ul eoꝗe libello de eodem uel cõi delic-
to nõ de diuerſis quia requiruntur plures
accuſe de factis non ↄtiguis·põt tamen ſi
codeʒ tp̃e pła dlicta ſunt omiſſa fieri cu
mulatioff·ð iniur.l.pretor.·5s.ſi mihi.C.

de accuſ.l.ſi quis homicidii 2 hoc ꝗa ꝓp
ter idemptitatem temporis ung impet

Item . AI. Poc tractauit Rofſub.vi.

— .

=
2

6

principal

O

2

fuĩſſe uidetur. ff. adl.acquily.illud in fi-
Et an ille ꝗ accuſatur de mãdato uideat᷑
acculari e eodeʒ fcõ· dic ꝙ ſic ut no· Cy·
in.l. G. ſi reus pro accuſ-idem ſi acculatur
de conſilio uel fauore quia factum princi
pale inicium obligoi prebet. ſecus ſi oſihu
eſt per ſe obligatoriuʒ nec deſiderat aliud
fem poſt quia tunc per ſe ſcernitur 2 in
tentatur. l.i·-perſuadereff·8 ſeruo cor.
Nec diſtinguitur erat ał. facturus quia
ↄſilium ꝑ ſe ipm tranſit in ſpẽm criminis
ut wbi 1C Sed quid ſi offenſus accuſat
coraz ptäte ct auxiliatorem
coram alio an poterit auxiliator peter ſe
remitti ad eundem iudicẽ quidaʒ ꝙ ſic al
legant.l.ĩ. qui cau:ad eundẽ iudiceʒ ea
tur et quod notat·innode conſticũ · mi
Ego neſcio legem ꝙ in criminali fiat iſta
remiſſio.F&. Niſi in crimine adulłeriide
qua non poteſt ex eadem cã plures acc are
ſ.adulterum et adulteram ałcõrra
iceret ei quod Ppdixerat et ut tu pur ca
noniſta indelligas ſcire debes ꝙ lex non ꝑ
mittit per maricum ? pakrez uel almu qui
poſſit adulteꝝ et adulteram ceodern tpᷣre
accuſare uno libello uel py'ibus ſed habzʒ
eligere quem prius acculare uelic· hoc ue
rũ mſi que r adultera alteri nupſerit pri
us ei denunciatione nõ facta a an omnia
de hoc nõ mireris quia leges ueteres per
mitxcebant repudiũ· et pudiata nubebat
poterant etiam ꝰiuges m illas mutuo ð
ſenſu diuertere C.de repuſi ↄſtante quod
hodie exiam mutuo oſenſu non lʒ/ ut ibi ĩ
aus · q hoche lumpta de corꝑe ut liceat
macri et auic·: quia uero.ĩ et i: mulier
aat acculata etc ouuncta de adulterio puie
batur mortce C. ð aduleccaſtitati hodie ð
truditur in monaſteriũ ut ibi in autt. ſed
hodie ſumpta de corꝑe ut nulli iudi9· ad
ulteram et de hoc· xii.q.i. publico· et
de ꝓcur·tueredeo ad ꝓpoſitum lʒ adulé
et adultera ab eodeʒ ſimul accuſari nõ poſ
ſent· ut· ff. de adul.ſi marixus·· fi . C. e· xi ·
l. reos a diuerſis poterãt · ff · de adult· denũ
cialſe. 5· ult. poterat aut marit accuſatio

nem incipere a quo eoruʒ uolebat-niſi ut

dixi mulier denuciate ſibi non fcã alteri
nupſiſſet et tunc incipiet ab adultero/qui
ſi abloluat᷑ ꝓderit mulieri ut in p.· ulti.
l.denũcialſſe miſi appareret ꝑ colluſionẽ ad
ulteruʒ abſolutũ quo caſu licet ſcdo mr̃i
monio durãte młr accari nõ poſſit potit
tam cũ deſierit eſſe nupta. fe.tC. l.adult.
6.fi adultero auteʒ dapnato hoc mulieri

non nocet que reportare poterit uictricẽ

ſrĩam ut in pl.denũciaſſe ĩn fi:cx hoc ul
timo colligas rõneʒ quare lex noluit ſin
adulte ec adulter am accuſari: quia um
abſoo alceru iuuare poſſet ut predixict
uide ·ĩ. · V· Itern excipitur dtra agenteʒ
C.e.reos·ffeſi maritus·ꝭ·fi.2 in pre-
uim paſſam.ſi duoe.ſed ĩn inceſtu põt
etiam adulteꝝ et euʒ qui domuʒ pbui ſ
mul accuſare · ut in· eC.l nihil. 9fi. A-
Ad intellectũ huius V. eſt ſciendu.ꝙ cir

ca primordia ſtudii mei ꝓ quadam qõne

paduana ma gna fuit diſputatio et data
fuere diuerſa ↄſiliaet in aliquibus dtraria
ꝑ doctores legũ ſuper certis articuł·quo
rum unus fuit an ſyndicus uniuerſitatis
poſſic noĩe uniuerſitatis accuſare crimi
ne publico.et ocordauerunt ꝙ nõ:ſed ac-
cuſabit nomine ꝓprio th ad uniuerſitatiſ
ↄmodũC.qui ac non polſ.l.u/ð hac remiſ
ſioneʒ dabo·ĩC· ꝓx·in fi. Alius articulus
pertinens fuit an quatuor uel płes teſtes
qui depoſuerunt ↄtra titiũ uel cõtra ſyn
dicum uniuerſitatis caãm agentezʒ poſſent
per eum uno lidello accuſari de fallo:2 an
ſimul cũ eis is qui ꝓduxit eoſdẽ dubium
& remanʒan iſt ſit unũ factũ· an fint di
uerſa: et cir ca B premittã opinionem cmn
rmei ꝗ non fuit de ↄſultoribus meo ſcitu.
et que mihi placet.dicebat em ꝙ aut iſti
teſtes ſimul cũ ꝓducente ↄuenerunt uno
ↄſilio et tractatu tale teſtimoniũ ferrect
tunc non ſurt pła facta ſed unu.2 ſic um
co libello omies poterunt accuſari per pᷣ-
liſi uero nõ e tali tractatu et ↄdcto id
tulerunt tũc ſunt duuerſa factaet ſic uno
libello non poterũt acculſari allegabat· ff.
ui aut clam.l. ſempꝑ·5 ſi in ſepulchro ð
Iu.O.iudl.ſ famil ia 2 ſi famułꝑ furfe.
dica.l.ii. ¶ Francaccur et Ia de ar dæe

runt hic eſſe pła delicta.ct ex dnuerſis fac
tis deſcendetiaquia diuiſim ꝗlibet teſtiſ
depoſuit ſuũ teſtimomurn. et quilibet de
ſuo dicto reprehendit᷑ 2 de ꝓduc tione ꝓ
ducens.et ſic nõ eſt locus.l-ĩ.C. ſi reus uel
accu.ed legi cum rõmbus·C:qui accu.nõ
pol.Idem fredericus de ſcals addens ꝙ ſi
aliquis dicere uellex· ꝙ ſi accuſatio pluriũ
teſtium eodẽ libello ꝓcederet ex idemp-
titate delicti de ꝓducente tñ admiſſio ne
gari non põt quin fit diuerſum admiĩꝰ tio

ergo iſta uiciabit totuʒ nõ ob regula uti
le de reg· iurli vi. inducebat legem quo

niam in prioribus. C. de ĩnof.teſ: quia hic
uicium eſt in libello et eius unitate in
ex leg s cliſpoſitione uiciat᷑ totũ.allegabat

ff·de re:duſi fuerit legatũ cum fimilibo:

— —

—

112202 — —

—, – —

3
8

Dynus audeʒ otra in quo fortius inſtitit
in hoc reſidens ꝙ delitũᷣ kunrenei et ꝓ
ducti eſt idem ſpẽ·quia ab utrũqʒ falſuʒ
ↄmittitur 2 utriuſq; eadẽ pena. ff· d fali
l-i.in prin- Item idẽ numero:quia unum
factũ eſt ꝗa ex actis omnium ad eundez
finem ocurrentiũ reſultat un effectus al
legatff · ad.l.acquił.l.illud/ꝭ·fi.per quod
ocludit omnes uno libello accuſari poſſe
pre.l.primaʒ Inducit etiam.l.i ff. ad
turpilł·· inciditet· ff. de iniun.l.non ſo
lum in prin· et·ꝭ·ſi mandato.ct· ꝭ. ꝓculus
ꝑ quas patet ꝙ inſtiganti 2 inſtigati mã
dantis delinqui: et madatari eſt eadeʒ pe
na. ergo idem delictũ:z ſic ꝓcedit eius cã
cluſio-allegationes aũt eius potes plenius

uidere ꝑ Cy. in .l i in lrueſtione. .
ESe⸗ nũquid potes accuſare umuerſita

dem d; maleficio ↄtra te omiſſo.- Ro ſic. ff.

quod meca:metũetiam criminaliter et
omnes punient᷑ ut.C. Ii·xii-de re mili. tã
collatores:de hoc·ĩ.t·proxin fi. I!·2 ui

de qd ubi addaʒ qð partĩ plus Bᷓ opeteret
ed an in eodeʒ libello põt quis de
lurlbus cribus accuſari dic ut ĩ- int.de

incidentibus qõnibus· V· porro ſi diuerſe

Vtru odẽ crimine poſſit agi cri
laliter 2 ciuiliter 2 in eodem libello dic

qõnib· V·ꝙ ſi pyres.¶ Iteʒ excipit᷑ ↄtra
plures unũ accuſantes:quia magis idone-
us eſt eligendus· ut ff· ã accup-ſi płes ar
ↄtra ex: de purca-quot.n:q-iĩ. in primis
.· quia igitur. H. utrobiq;ʒ ſoluit glo.a
de collu:c.i.in prĩa glo- eAꝗda
T. ad lr̃am fuit iſte. a ſe-alber galy
t. v·pone qõnem.inet·iii feeit iſul
tum otra quencdaʒ militẽ et eius ſcutifeꝝ
interfecit.miles de inſultu in eum facto
et de morte ſcutiferi accuſauit quẽdaʒ ac
culatus hoc negauit. lite pendẽte filiq ſcu
tiferi accuſauit cundem · querit᷑ an poſſit
et vr ꝙ non Kan d crimine ar-contra

ut·ĩ.in·tde fur.in de incidentib

ſ·de adult· . et hic beñ ↄtinuatur· V.
iſed m pᷣmiſſa· .l.il. S. fi ·
ſequitur/quia hui Wrcr P. ſ
ꝗs accuſatur de homicidio h cõlangumneo
iiterfecti et eig nomẽ int᷑ reos ẽ receptũ.
.uide de inciden·qð:añ fi.ᷓ·demuũ
frater defuncti uult accuſare eundẽnun
quid põt. Io.dicit ꝙ non niſi tria ꝓbet ·ſ·.
Preuaricationẽ prioriset ſe ĩignorafſe ac-
cuſam 2 ppriuũ doloreʒ ꝓſequatur ut no-
in prelqui d criminealii otra utff· ad
ult·l. it··fi· et.l.ſeet no.ĩ pre·l·ſi cui.Si·
Anon allegauit hanc ſupra·ſed eſt·ff·e·

t.ſcʒ de accuſati·et·ff.de prevsriclen pre
uaricationis.ſed hec locuʒ hñt cuzʒ ſmis la
ta eſt ut no·ĩ· de abolit. et purgaꝭ·I. V.
porro·ſi aut pendente accuſauemiat᷑ filiuſ
dico ꝙ audiet᷑ff. de adult.l.ii.Sfi.et- ff.
de iuxfi:edictioS. cum an ff· de bomis li

ber· ſ filius· 5fi. C. qui admit ad bo.poſ.
f C Vaundg denicnus it accu

B. ulti

mo queritur · Sed pone a. A1¹.- Iſte
. fuit ad lram alber. galł.in.t. de accu-
ſat. .ultio.·.·Accuſauit.B-de uulnere
facta pace de uulnere demuz amorit᷑ e
illo uulnere· querit᷑ an heredes a- poterũt
accuſare-B. de occiſoet vr ꝙ fic quia licʒ
actum ſit de uulnerato. nihilom in sgł
de occiſo.ffad.l.acquił.ſi uulnerato.a ad
hocff·de act. et ob qui ſeruuzʒff. ui· bo.
rapl.iĩ/arotra· MI.hoc placere vr̃ accur.
inſti·de iniur?·ꝭ:fi. in ultia.gloet guil de
ſuʒin qõne ſtatutoruz ad fi. c.quia ſi de
uulnere pax facta eſt vr̃ facta.et de omni
co qd ex eo naſci põt.ff/de fideiuſ: ſi quis
reo:G.i.ff/quorum le.l.fi-Preterea aut
erat letifere uulneratuset tunc vr̃ mor-

rxuus gir⸗ ſcripture:1·2

ſare noĩ· Flinn

l:ita uulneratus: IL. ct· e·t. l.aĩt lexG: I·
X ct ad ideff.de dap. infecl. dampni·S.
l; Paartn eſt ꝙ uulnus mortiferũ
uidet᷑ de quo pax fac ta eſt cunc.n.pax et
tendit᷑ ad mortẽ quia pont᷑ ſecuris ad ra-
dicem facti et ſic hẽs ꝙ põt fieri pax de
morte añ morteʒ.l.diuus ad ſilł.quod eſt
õ·dignũ et facit qd nõ:· d ofeſſis.lſi. is ꝗ·
Fai nõ mortifere 2 tunc vr̃ ex negłia
ortuus ut fl ad.l.acquił.qui occidit. ·.
fi. dñt idam A Ife alber. gal.· P·
nõ ualʒ pactuũ.qula pactum in una re fac
tum ⁊ꝛc ff.de pac.ſi unq:S.in ſumma quia
iniquu eſt ꝑimi pcõ Id de quo co
gitatuʒ non docet᷑· · ff·ð tranſac.qui cu
tutoribus in fi:et per.l.p·ſi actuzʒ fit 2 t
ↄſiliũ eſt ꝙ fiat pax de uulnere·
ceret ſi qaſderet᷑ mortiferoet fac qd dicaʒ
ſtatim. ·et de omni eo qd ex uulnere ſe
qui põt ꝗa tunc non poterit de homici⸗
dio accuſari.iurinfuturo ꝑpactuʒ renũ
ciari põt ut.C.de pacl.i.hoc bñ ꝓbatur
ff. ad filł.l.i.ꝭ.Fi:et.l.ii.ff.de tranſact· nõ
exiguus.C.de reuoca.donatl·fi. 2· I. ĩ/ et
lũge hic qð eſt.ĩ·d fideiq··i · V· ſz põe ·
qui.v.fuit etiaʒ alber gał.ut ibi di
cam.Eſt ſciendũ ꝙ fredericus de ſcaliſ in

ſua diſputatione ↄiunxit ſequentẽ qõnez

Buic precedenti:querens an exceptio Pᷣ
facte de uulnere uel ſnĩe ↄodempnatorieE

ſuffi

00
CMμ ω . ſ

„ -

—
„

AN

—

—

=
—

—

„

X

4

ablolutorie ſuper illo repellat accuſanteʒ
de homicidio filiu uel e&nαπ☛⁰--et incipit
q titius uulnerauit. M· primã ſoluit pri
mo de ſmia et diſtinguit · aut ſimpłr fuit
acc ulſatus de uulnerecũ ꝑ id m oↄſuetu-
dinem italie non iponatur pena corꝑalis
poterit de morte poſtmoduz accuſari ab
alio non ab illo-qui primo de uulnere ac-
cuſauit ꝑ.l:qui de crimineC: de accuſ? ·2.
ᷣm B etiaʒ ab hr̃de poterit accaricũ quo
ad hoc ꝓ e&neo habeat᷑ niſi in B qd aliis
prefert᷑· ·de bis ꝗ de ie: uel effu·l. ſi uero⸗
6: que aũt· ar/ffad.l acqunł. nã ſicut .1. ſ3
ſi otinuiſſet accuſa ꝙ; uulneraſſet aĩo occi
dendi-cũ ml:puniat᷑ ut homicida ff ad
l.corde ſi c.l.i:ꝭ.diuus:eſſet ideʒ quod de
mortifero ſtatiz dica ſi in loco ſeruaretur
lex. Si uero acculſa Ff uit de uulnere morti
fero.cum tuc cenſeat᷑ fuiſſe mortuus/ ut ĩ
lI-huic ſcriptureet aliis ſuperius allegatis
ablſolutus fuerit uel dodempnatus nõ po-
terit ulcerius accuſari exquo accuſatio ĩ
clulerat mortẽe ff· de accuſaſicut· S.buſ
e& de accuſade his ſaluis calbus ibi no- ſi
querat᷑ an n expectata morte ſic accuſat
deat d morte pumiri:dicit dim fuu fran-
accur:dixiſſe ꝙ non arDlſi uindicari. C. de
pe·et· ff.e.t.l pregnantis ſibi aut diſting
uenduʒ vr an illud uulnus dederit aĩo oc
cidedi ? non: q ex ꝗqlitate facti ꝓbat᷑ ut
primo caſu nõ differat᷑. ſo ſic ꝑ p·S: diuus
et·C· æ. t. de ſicca.l.i . ¶ Circa exceptionẽ
pacis facte circa quaʒ uide i. de abolit. -
1. V. ꝗ d ſi accuſatuset q ſuꝑ eo dixi-2 re
miſſiones quas ibi dedi dixit aut ipe fred
ricus ꝙ ſi uulneratus erat nobi accuſari
poterat a quocuũq;· 2 ſic ab hr̃deꝗa tranſ
actio n tenuit cuʒ n dberet᷑ ꝑ-l. pẽa ſägui
mis.ff.ad.l.corneł·de ſic.l.ni:⸗pe· et.l:pe⸗
et. C.de trãſact.·l.traſigereſi uero erat hu
milis ꝑſona et ſic debebat᷑ pena ſanguinis
tenuit traſactio quo ad uulneratũ ꝑ iura
Pdicta.et quia traſigere pacilci ꝓ paceʒ fa
cere e quaſi otractus piudicabit herediin
auti:iuſiurt.qð a mori:p· in prin. colł.·
e&neis auteʒ nõ preiudicat. ff. ad.l.iuł· de
ui.pul:ꝗ cetu:S: ul:ad ſilla.l.iet ibi no-
ed in · l.tranſigeread Gᷓ; ulcimuʒ· ꝙ exne
ĩs etiã in publicis iudionõ piudicz occiſi
pax ? principalis offenſi alyant Ia:de are-
et dyff.de paciungen.S.· ſi paciſcar etil.ſi
unus.·5. Itẽ ne exꝑiar · ff·de publica- licixa
tio··qð illicite:dicebat auũt ipſe Iaco-ſpe
ciali de uulnere·łH homicidio hoĩs: ꝙ illa
illata dicunt᷑ rei publice cui hõ naſcit᷑ ff.
de uen.ĩ pol/mit·li:·ſi ea que ad fi dicit᷑

etiaz homo reipublice ſubtrahi f·ð mu.
et ho.l.in:d·ſi filiq· pactio igitur ab alio
fcãà reipublice cuius res eſt non dʒ obeſſe
C. res int᷑ ali acta ꝑ totuũ ff,de pac ſi unus
am omma. Itez publice intereſt cĩtates
hoĩbus habudaref.ſo/mal.i⸗.C· de in diẽ

adiec.I. 1. facit etiaʒ qdᷓ no. ff.· ad ſilla-l. di

uus. Et ꝑ hoc etiã expedita vr̃ q· Cui S
ſuʒ in qõne ſtatutoꝝ in prin· an pena pe-
cumaria ĩpoſita ꝑ ſtatutuʒ exigi poſſit ꝑ
ↄne poſt tranſactionẽ·E pacem fcãm ſuꝑ
publico crimĩe· et dicebat ꝙ fi ſtatutum
Pcipiebat penã exigipace nõ obſtate tuc
exiget᷑. ay. diſtinguebat an trãſactio ualu

eęrit et tũc dicebat exigi ñ poſſe:cũ ꝑ illaʒ

lI audtoritate-omis imuria ſit ſublata an
non ualuerit trãſactio et tuc certu eſt pe
naʒ exigi poſſe primo mẽbro diſtinctiõis
reſiſtunt que dicta ſunt./S.ſcias tñ ꝙ ipſe
Gui.inl.huic ſcripture.S· ſi ſeruus tenet
G. fcã pace d uulnere mortiferoiintelligit
cãà de homicidio ſecuto: alł-l.- ta uulnera
tus· e ·t. f· de dap infec.l.dapmi:6: ſabim-
et· ff. ð pecuł.le.l.n·dicit tn ꝙ multi hoc
nõ recipiuũt.bonuz ẽ exprimere in pace q;
fit ipſa pax de uulnere 2 de morteſi ſeꝗ-
tur ? de omni eo qð ſequet᷑ oſulunt etiaʒ
ide Iaco& are-et Dy in P- ldampni:S: ſa
bim. uid ſi uulneraſti.p.aĩo occi
dendi-qd e& eo appet- quia gladiu ſtrinxi
ſti a euʒ ꝑcuſiſti. utff· ad.l. cor.de ſicl.ĩ.

5·diuus- et actuʒ eſt otra te de uulnere et

abſoło uel odepnatio Gſecuta-poſteap·
ex illo uulnere decedit.nunꝗd ĩteꝝ poter
accuſari.l.cor · de fic de morteidic ꝙ ſi de
uulnere actuʒ fuerit cĩliter puta impenle
uulneris petite fuerĩt et eſtiatio oꝑaruzʒ
amiſſaynã alit᷑ ꝓ libero hoĩe uulneraco
non põt agi acquił.ut.ff.e.liber hõ. M-
e B.ĩ.de iniuri. ii · V. ſz nunꝗ d ꝓ libero
bn poterit ꝓ morte criminaliter agi-
utC. q ciuił ac.l. i. ff· ad.l.acquup.ide ne
racius·S.ſi dolo.et.lſi uulnerato· inſtie·
t. 5. libeꝝ Si & actuz eſſet iniuriax lzʒ cili
ter nõ vr̃ poſſe agiꝗa illa prodita eſt ad
uindictã ut in pl. C. una aut pendẽte alia

intentari nõ pot·ff. de publi:ĩudiintduʒ-
4 ic ſi primo actu fuerit de uulnere
ic. Accuſo h.qui me gladio ꝑcuſſit et pe

to eũ pumiricerte hec accatio crĩalis eſt:
nec põt dici ciuił petitio ĩ libero hoĩe · ꝓ
ut ex ſuꝑioribus liquet·tũ ꝗqa nõ petitur

ĩpenſa curationis/ uł eſtimatio opꝑaxtuʒ

etiã quia pena nõ petit᷑ ad ꝓpriã percuſſi
utilixatẽe ſed publice petĩt᷑ inferri.2 eſt di
cendũ ꝙ ex tali accuſatione accuſatio ał·

YJX

₰

◻⏑ 1

61

actio.l.cor ·de ſic·ꝓpoſixa ẽlʒ hoc nõ ſpe
cificetur ꝗa id eſt in ulſu ut in S· diuus
un e ſi priori accuſatione termĩata ꝓpo-
nat᷑ alia accatio de morte nõ eſt admitten
da.cũ ſit eadeʒ cũ prima-lʒ in prĩa fiat bo
norum ł uulnex mentio: in fa mortisqa
in.l.cor ·non ſpectat᷑ exit utʒ moriet᷑ ali
quis ' non ſed prima uolũtas inſpicit᷑ delĩ
quentis· vñ mors non ĩducit ſpẽʒ accuſan
di.ſed modũ ut.ff·ad.l.cor.de ſic·diuus.2
ita vr̃ ꝙ ãpliq accatio ð morte nõ admit
tetur · ſi fuit ddẽpnatus uł abſolut/cũ
idem ſic crimẽex· de accuſᷣ.de his.ff.eſi
cui:hiiſdẽ et· lſenatu et. C·e.t.de crĩe.
Bei et quia mors retrothit᷑ · l.huicſcrip
t ure·S:i.ad.l.acq ł· & obſtat exceptio rci
iudi· ff. de excep·rei iudi.l.ſi mr.candeʒ
cãm. Bᷓ non vr̃ ueꝝ quia primo ñ fuit bñn
actũ qʒ ex poſt facto apparuit 2 iðo pri
ma ſnia dʒ reſcindi łᷣ in Ta dodemnatione
Putari ſi B fieri põt ex genere pereff· ad
l.acquil.l.ſed ſi priore:Sed ſi occaſione uul
nert eſſet fcã executio ⁊ tał executio que
reuocari non poſſet puta fuit amputata
manus non pote ſtde nouo puniri ne ab-

ſurduʒ ſequat᷑ inbumanũ et citius eſt tol
lerãda mĩoritas pene ꝗᷓ aſꝑitas 4 E no.

in iſta qõe mutat᷑ titulus crirnis.ſ-uul

neris ĩ tituluʒ hõicidiiſed quid ſi nõ mu-
tat᷑ titul crimis ſed addit᷑ qualitas an pri
mo ablolutus rõne addite qualitatis põt
iteꝝ accuſari dic ꝙ nõff.de noꝰa l. in de
lictis. : ſi detracta: ¶Sed quid ſi primo
fuit odẽpnat et vriĩdeʒ quia non põx gAs
accari niſi ſemnel miſi in prina fuiſſz collu
ſum ff.de accu.l.ſenatis:ide furtis· l.infici
ando:ꝗ. infans. Iteʒ rõne ſolius qualitatis
non põt fudari iudiciũ ut in. 5: ſi detracta
Item ſi ↄdẽpnato ſoluit hẽtur ꝓ abſo
Iuxo nõ a crimie ſed ab oĩ eius pena que ĩ
ſo?one oſiſtit naz ſi a crĩe ̊ repeteret ut ĩ
debituʒ qð eſt ridiculũ.2 põt iudex decla
rare euʒ abſolutũ ꝑ ſołonem de excep.rei
iudi .l.ſi ꝗs cũ totuʒ·5.plane ſi ſerui uen.
lege hax· Iteʒ in accationib ad uindictã
una tollit alterã etiã in qua plus eſt de in
iĩur·l.pᷣtor edixit.S. ſi dicat᷑ et ita ↄſuluit
Iaco.butri.ał.·facile erit fingere qlitateʒ
et itcrato reu inuoluere ĩ uno iudicio qðᷣ
ſati incõueniens vr̃ niſi ꝓbet᷑ colluſioft·ᷣ
Puari. l.iii. in dtrariuʒ eſt ꝗa nõ eſt actuʒ
integralit᷑ a principio &̊ põt ſupleri qd de
ẽ qð no.ff:naucau.ſtaliii.S. nouiſſime-
2 inſtiſ̃ quadru.pau.fe di ad fi:ar.ad GB
C·de ſportuł.l.ii.qð no.bde iudi · at ſi cłi
ci B̊ tenuit bar. in.l.ſenatus et ita oſuluit

òẽU?

8 1 ereſe 4

collegiuz ꝑuſinũ alc Ki. lz multi eſſent l.

traria opi-quiadtracta ꝑmittit addi
litateʒ pendẽte iudicio rõ tinito- unde vr
ibi calus 'm Ia. cuzʒ. n. idem fœm eſſentia
liter et ſubſtantialit᷑ repetit᷑ in quo iam ↄ
cluſuzʒ eſt et finis fuit eodẽ mõ de uro ac
cuſante qð de alio ↄcludat᷑ ueriſſimuʒ eſt
ſecus ẽ ſi nouus accuſator ſuũ dolorem ꝓ
ſequatur· e de conſuetudine tn licet di-
catur quis occidendi animo ꝑcuſſiſſe non
de morte punitur arf-· de penis aut.6 pe
nultimo. Bal m ſtatuta terrax que põ
derant fcm finale nõ pumet᷑ talis ut hoĩci
da quia nec ẽ nec hʒ locũ fctio in ſtatut
nec in dſtõnibus terraꝝ ſic et quo ad irre-
gularitetẽ que ↄſiderat actũ opletuʒ non
irregłarłquinimo etiaʒ de iure dni eꝗ
tas iudicãtis miti punit qui minus leſit
de penis·l. aut facta. S.i· . quid ſi primo
et idem no.cy/C.de ſic.l.ĩs qui cũ telo ibi
uide cy·theologi uero actũ intranſitĩe cõ
ſpiciunt et leges eccĩaſtice aĩos diſponere
uolunt ppoſic is pmiis atq; penis.ff de iu
ſti:2 ĩurt · l.i.ĩ· Et nõ ꝙ ubicũqʒ ponit᷑
ꝓceſſu hoc uerbum et ꝑ eũ non ſtetit niʒ
oꝑatur quantuz ad penaʒ ſtatuti que req
rit ueros termĩos fcĩ 2 totiens ſtatutum
hʒ locum quoti eſt uera ꝓpoſitio de uera
exiſtentia termĩoꝝ ſtatutiſed illa uerba

3 An⸗ cõatui nõ forme ſtatuti ̃ᷣm old-

an uero cx inſtantia inquiſicioms fcᷣ
ſuꝑ uuln er̃ morte ſecuta illa pẽdente poſ
ſit ferri ſnĩa de occiſodicã ·ĩ de inquiſit o

ne ſuꝑ kica. P. Quid ſi iudex ibmn b⸗
& dicto uulnere in certa lumma pecunie
2 nõ corꝑaliter ↄdẽpnauit No· hoc nõ ob-
quia l cet debuerit penã corꝑalem inflige
reforte Bobmiſit quia talis erat loci con
ſuetudo Bal hoc ueꝝ in Irĩa que expec-
tat hoĩem declaratorẽ ſec ĩ ea que uenit
iplo iure ut infamiaff.de infal.quid · 5
pena grauior cu fi:a ſi iudex errauut no da
tur fuco auxiliũ reſtõnis in publici penis
ff·de mino-l.auxilium qd̃ eſt nõ· ft· de
le.et ſen.qde quibus/uł ex aliqua cã hoc
fecit · q; preſumendũ eſt.ut.ff·ð pẽis ho
d:c.fr. de his qui no.infaquid ergo. 5·pẽa
et uide· ĩ. de fideiuſſp· .i. V. ſʒ pone·t· ꝗd
ſi uulneratus remiſit mmiuriam pecunia re
cepta nũquid ꝓ ĩpenf.in uulnere factis
Poterit agere.l.acquiłet vr̃ ꝙ nõ ĩmo re
nunciaſſe vr. C. de rebo cre.l.iur̃iur:.C de

pPactis poſtꝗᷓ/f cC ·ſi duo pr̃oni:·ĩdẽ iuk.

vii ·q · i. ꝑiculoſumar. ↄdra:qa ex ĩiuria
due naſcunt᷑ aſtiones una ad penã alia ad
remet acto una. põt alia agi ·de cõdic

07

C.

—
J

912

—„

fur ·ſi ꝓ fure · 5.i. f· de iniun pcor.· 5i · ff·
ad. l.acquilx·ſ quacunq;5. fi: ad id- ff· de
fur.ſi quis uxorivñ dici põt ᷣm quoſdaʒ
collié a tio iniuriay non autẽ actio.l-
acquił. et facit Cli.xni:de nuerariis et ac
tuariis- I-nulli.
tus quis accuſat qd elſe nõ dʒ ut.s· de ac-

tore. v. Item exciꝑe põt anñ fin·. (Quid

ſi nullus audet accuſare hoĩcidam Ppter

potentiaʒ eius- nec põt in eo crĩe ex oflõ

ꝓcedi· utff ·de mu.et·o.reſcripto · S ſi ꝗs
nunquid põt frater occiſi cogi acculſare et
vr ꝙ nõ utC· ut nemo inuitus l unica-
H.et. ff. de accuſatldiui fres· · ar· cõ
tra quia expedit ne maleficia remaneant
ĩpunita. ar & de ſen. ut fame. ff.· ð of ·
Preſftl.ii. E.e t.l.ogrint facit:eX · de ꝓ
curt accedens · de ſpõcum locũ · · hec · n ·
eſſet res mali exẽpli. ff/de iĩudi.O ſeruan⸗
dumdnt gace P (Gr⸗ ſuz · ſuꝑ pᷣ⸗
I- unica.et Kolandoctor in prin ſui oꝑis
ambo tñ fatent᷑. B lege n caueri: nõ obeis
lex ſi quis hoĩcidii· C. de accuſ.que loquit᷑
in illo qui ĩchoauit. ut ibi no⸗Io·no·xXii.
q-i. ſi quis ꝑ capillũ·.ꝙ offõ iudicis põt ꝗs
cogi ꝙ accuſet·ſʒ ñ iure actiis· uide etiã
4 no.iñ·q·vii: qua ꝓpter iiii:q/vc uno.
t

qꝙ iudex bñ faciet ſi cogatet ei ſecuri

tem pſtet ſi timet. C. de bis q ad eccõ
Fu:ldcnumninrny bexis di crii pm

premiſſa querit᷑ quare põt unus accuſare

płes 2 nõ ples unuʒ Rendeo M rof.
in-vi- Rica... Si p'es accuſarent unum
et in accatione deficerẽt· maluz eſſet ꝙ; ꝓ
uno ſolo qui occidẽdo eſſet.ſi duinceret᷑ oc
cidant᷑ tot ficietes:quia calupniantes ad
uindictã poſcit ſi'itudo ſuplicii:ut.C. de
accu:I.fi:C. de calup.l.fi.ii.q/ ultꝗſquis-
W. dixit Io. ĩn.c.in primis-V.quua igiè᷑
s. allegato- cui iſte. .· cõtinuat᷑· ꝙ polſet
eſſe ꝙ unus ꝓbaret et alter deficeret· ·
C Itce Ghriie- Ahe⸗ fuit.vn·. Bica rof
et iſtis ↄrunxit· V. Iteʒ ꝙ eſt ſemel cum
duobus argeaui fuit ſocius et ꝑpticeps
crĩs. ex ·de ceſ ti:ueniens et· C. c.qm. et.l.
fi:ff·de qõnibus repeti:S·ĩ· ex· de ofel.c. i
C. de liber. cã.ſi filium de epi:2 cłi-ſi quẽ
ꝗffſo. ma. uiro. niſi in caib·ſin ſimoma
ꝓ. ̃patu habẽdo omiſſalæxix· Qi⸗ ſi quis
papa. 2 in crĩe leſe maieſtatis· xv· q· in· ne
mini: et ex. de ꝓba.c.ĩ·2 cuiuſſibet ſimo
nie ubi ẽ eadeʒ rõ.ex de fimolʒ hely·xv
q·iiiſane et f?'e monete· C· de fal· mo.l-i-
ft. de cuſtoreo.diuus et ſacrilegii·ii: qĩ.
primis.2 niſi ĩ mathemathiqC d male-
ed mathe ·l.fi. et in latronibus quia umius

mtur etiag ꝙ ĩui

confeſſio ↄłra ali auditur ꝗᷓtum ad pre
ſumptionẽ·C. de fer· ꝓuinciarũ et mii in
hereſi.ex· de pſump.lraset niſi in allis e
ceptis criĩb·de hoc ·ĩ· de teſti.·i.· V· Itẽ
eſt ſocius.z hec exceptio eſt dilatoria.
AH. uide i· V.· ſʒ be Scn tñ qualiter
oppones· qa ſi dicis tu me feciſti in id cri
rnen incidere. non potes me accare. uel 9
tra me teſtificari. quia fuiſti mihi ſociuſ
in ipſo crĩe ut ĩn pᷣ. corlĩaʒ ex tua ofeſſio

ne ↄdepnaberis:ex· de ↄfel·. C.ĩ.ii.qĩi.nos

quenꝗᷓ · Balſi tñ aliꝗd excipiẽdo pſuppo
nit non vr̃ illud fateri ĩmo ſemꝑ intelyr
cõtradicereſic et ꝗ agit non intelłr id qð
dixit narratie non ꝑ modũ cãe uel funda
menti ↄfiteri de iure aduerſari ſed poti9
errareff. fam.herciſ.l.qui familie que leꝰe
eſt nota.. Si uero dicas ſic nõ feci quod
mihi ĩponitur·et ſi feciſſem tu mihi ſoci
us eſſes ſic mẽtireris· 2 lex n docʒ mẽtiri
xxiii ·q/ini:qui peccat.xxiiĩq- viuramen
ti.lʒ ſi ar ↄtra C. ð leg· digna· ſed docʒ ſo
cium criĩs repellere ut in pre· ↄcor unde ſi
dicas excipio ↄtra te ꝙ non potes accare-
quia ꝗcunqʒ fuerit in celicto· tu ulud fe
ciſti. et id probare uolo ſm uber · ce bo-
IIn⸗s: pſona actoris S· de actore
prin allegatoun penultcolup.Canautem
hoc diit᷑ in Fa opilſuꝑ decre ꝗuis ad ob
olendam de ſimo- . et tan. q eſt hic ſpe
ciale. ut ofeſſus nõ puniat᷑.ut no.in pre·c
ſi qe . uide q ibi no.et qð no-de te
ſti. c.i.li.viin ultglo/C. de libe.ca.l-ſi fi
hum ĩ ult.glo· ꝑ hoſti. in ſũma.de fimo.5
qui ad accationem in fi. P· Sed quid
ſi quis ofeſſus non põt illud ꝓbare chc ut
ibi. HInfine ma ne glo-cui ↄcorquod
nõ. i:q-i.reꝑiuntur in o⸗pe G Item
Fm quoſdaʒ eccipit᷑ ꝙ par. ſune crimẽ
ↄmiſit· f.ſo.ma.uiro:areX. de ſimo:ꝑ tu

as circa prin-ex ·d teſti· pſonas: quid ki

te uocaui latron?· 2 tu me nuꝗd ex Bᷓ poſ
ſum nos ad inuicẽ mutuo accare òqn
acculatio ꝓcedat ex uicio illato ſcripſi p9
hoſt de imurc.fi.ſuꝑiiiigloet adde ad
ibi dicta.qð plene ſcripſi·ĩ· de iniun poſt
prin. F. vr ꝙ non.quia ſicut lʒ uim repel
lere ui ſic imuria imuriã rtorquere ut ft
de iuſti. et iurt: ut uim atqʒ iniuriã· et eã
ꝓpulſare.ut ex · ð hoĩci·ſignificaſti· ꝓpe
fiet.ff.d bo-liber q cum maior:et paria
delicta mutua openſatione tollunt᷑. ut ex
de adult.c.penul-et fi·2.· ff de dolo.ſi duo
fl. ſo.ma.uiro-et.C.de inof.teſ.in arenazʒ
dic otra:quiſq;ʒn· nrm aget de ſua iniuria
lʒ ꝑ ſic imuria.C ꝗ. ac.ñ poſne ganda que

5

—„
5
8

A
E

õ

—

2☛

2VNV

—,.—

—

⸗

N☛

eſt.iiiqxĩ.et᷑ ex·de iureiut᷑: ueniens nec
ob·illud ꝙ ꝑia delicta ꝛ⁊c̃ ꝗa loꝗt᷑/qñ crĩa
circa idem feœm omittunt᷑ et ex eis ciuili-
ter ? criminaliter agit᷑ puta circa ide mri
momum:E circa eãdem ſocietatẽ 2 hmõii
ſec ſi ſint diuerſa facta ex quibus cĩliter
uel crĩaliter agit᷑· ut in prel.neganda nec
iniuria ꝑ ſequentem imuriaʒ ꝓpulſab ſeu
tollit᷑.ſeu poti accumulat᷑ff·ð adul.l.ii.
5/ſi publicodnt tñ ꝗdã ꝙ ſi te prouocaui
dicto uel fcõ ad iram et ſic dicto uel fcõ
mihi iniurian· nõ debes ex hoc me odẽp-
nare· ar· f:·ſi quadru.paufedica.l.ĩ.5·cũ
arietes.qd enim calore iracũdie fit nõ im
putat᷑.iiiqiii.ſi quis iratus et:ꝭinõndum
uerſus prin Cke⸗ repellit᷑ accuſator ſi iã
tranſegit. pactus eſt de crĩe priuato.uł
etiazʒ capitali.niſi in crĩe adulterii. In aliis
aũt publiq que penã ſanguinis non inge-
runt.nõ lʒ tranſigere pterꝗᷓ in crĩe falſi:C.
de tranſac.l:tranſigere·C ad.l.corde fal.
erelã · ii.q/ ĩni ·ꝭ·nõndum.vin omibus.
ubi de hoc =GG hoc

nõ in pre·l.trãſigere̊ſed hee uidentur
perẽptorie· etiam in ca criĩali.et ideo ante
lid contt.opponẽde.arfl/de adul.ſi mariĩ
tus· S:pſcriptionesſed forte ſpẽale eſt in
accatione adulterii ; de dilatoriis loqtur
m uber · de bo abi. oſiliuʒ aut
eſt ꝙ ꝑeæmptorie bpponant᷑ an litt conti·2
probõ reſeruet᷑ poſt ut dicaʒ.ĩide excep.
5§: dicto-in prin Derniſ poſt litem cõtt
ſuꝑuenerit·C.de oſor.eiuſdeʒ liti·l.ii. Sed

ego dico ꝙ aut repellit crimẽ et penã aut

ꝑlonam:/primo cau põt opponi poſtſcdo
non de adul.lii.ꝭ·ꝗ hec dicic⸗F. Itez

ꝙ fecit patũ ut nõ accuſet de crĩe iaʒ cõ

en ff· de pactisſi unus·5· pacta.
unquid ergo cłicus pacilci põt ne pᷣ
latum ſuuũ de crie ↄmiſſo accuſʒ. H Pac
tu aut ne ſuꝑiori ipſius r̃uelet· etià ſi iura
tum ſic non obligat· de of·or· quia płiq;.
li ·vi· ·rõ no·xxiiiiq.ĩni:eccequia tur-
pPe pactum eſt ne de crĩe agat᷑.ff·ð pactis
ſi un·S·illud et.ꝭ.pacta.ad idẽ.ff.de reg-
iurt otratus. ex· de iureiurquemadmo

dum illud aũt.ubi d HB.ſecus ſi tacite fiat

pactũut.ex· de accuſ.ueniens· 2 ſec ubi
Eꝑ ſnĩam hoc pcipitur alicui. ut eũ de cete
ro nõ accuſetxxxiiiq;v· imago. ¶ Itẽ

excipit᷑ otra euʒ ꝙ ſpoliauit accuſatuʒ to

ta ſubſtantia ſua.uł maiori ꝑte e& · de re
ſti. ſpo.frequẽs.li.vi· ¶ Itẽ ꝙ ipſe crimĩ

noſ eſt quocunq; crinie. vn non põt ali

um accare ex de excep.a nodᷣ · iii · · iiii · ſi
quis a ſuo et.c.ſequentibus· 2· q· vii· ꝗ ſiñ

ℳ °

et᷑·c.poſtulatus.et.5·Crĩa ĩn fi· lʒ etiaʒ nõ
ſit nunc.quia ſufficit ꝙ fuerit.vi:qĩ.qui
crimen Xν":di-cfi C tem ꝙ eſt uilis ꝑ
ſona.exc · de ſponſał.cuʒ in tua:et de ſimo-
lʒ hely/et.c-ſequẽ ·ii.q-i.ĩ primis.¶ Tte⸗
ꝙ eſt fr.
de qua· ĩ. V. Itẽ ꝙ eſt libertus. · qui nõ
põt frem uel ſororem crĩaliter accuſare
maxno et capitali crimĩe ĩmo ſi faciat pe
na exilii plectend eſt:niſi ſuam uł ſuo

iniuriã ꝓſequat᷑ uel niſi in leuibus crĩibus
C.·qui ac.nõ poſ:ſi magnũ·et.l.ſi ſororẽet

ſis ut exde preſcrip· lr̃as:etxxiii.q/viii
legiet·S.dictũ eſt.aff inis aut accuſat affi
nẽ ar·C.qe aboł.liĩi.in fi.arotra.iii:qv·
ſimilit᷑. I Ibi quo ad affines ꝙ non poſ
ſunt = exponit᷑.i.accuſatorĩs

niſi in crĩe leſe maĩeſtatis · C· e· l. pe· et her

teſtes. pater etiam 2 mr̃ accuſat filiol
de crĩe in ſe commiſſo/ał.non ut.ff.ad.l.
cor ·de ſic.inauditũ.C.qui ac.nõ poſ.ꝓpt᷑
in ſidias PHſi prẽ̃nam pietateʒ non agnoſcat
C.de patpo.l.iii.⁊ nõ econuerſo.ut.ĩ.d.
Item ꝙ eſt libertus. uid ſi aliquis ĩ
terfecit pr̃eʒ ?ÿ tutoreʒ meum ſed poſt ea
penitet et fit bonus:nuquid potero eũ ul
terius accareet vr̃ ꝙ non·uideor emim ex
odio ꝓcedere.cũ ille otritus et emendatul
ſit ex·de accuſ.acculaſti.lxxxvidi.odio-
ar· contra q uia ſi nõ fecero priuor hr̃dita
te·C. de his quibus ut indigli.Item liczʒ
lſatiſfecerit quo ad deũ non tñ quo ad mũ
dũ·ĩ.de aboliti.S.i. V. porro. in fi· ſed dic
ꝙ potius debeo ꝑdere her̃ditatemalii tñ
tra dicentes ꝙ Iʒ acculeʒ non tñ uideor
ex odio ꝓcedere ᷣm uinc· I qui B no. dᷓ

ſequor · · ¶ Item ꝙ accuſatus fuit ał.

B poſuit Rof ſub·ix· Feica

½
—

ar ler ut ibi ſcripſh ſecũdam

ſuꝑ eodemc ablolutus.q dic ut in

gato·/Sicolũp·quid ſi quis· F· ¶ Itẽ
altero accuſatore mortuo- uel aliqua
cã ĩpedito lapſi ſunt.x dies utilesvn ñ
eſt alter admittend/ff,de accuſ.libelloꝝ⸗
in fłque eſtii.q:vii2· ff·ad turpilł aut
priuatim. et.ĩint.de obilit.uerſi.legalis
Item ꝙ aliis primo cepit accare· unð

pre · V·porro · W.· eſt · ĩ· de c alle

Iator admittendus.ff.de accuſ.hii ormies-
ab alio· ¶ Item ꝙ eſt apoſtata uł filiq

Naaeſaros

94 22

—

—

pendete illa accatione non eſt alius accu-

ſis.v. ¶ Item ſi exl.cor.de iniuriis expe
riatur coram ſocero.' genero uł aliis qui
numerantur .S.d iudideleSrecuſari· V·

Itẽ.l.cor·¶ Item ꝙ ẽ mułr · · hic in-

choãt ad lr̃aʒ ba rof·ð ꝗbus dixi ſuper

Ffa- uel Ekand. ut.S.d actore in diuer

Rꝛica.et Boc ſub Gica.ĩ.qui nõ poſaccu
Poè? ſexuʒ· S · que ꝓpter uerecundiaʒ ac
cuſare nõ põt. i·q.i· ꝓhibent᷑ xv.qĩill:de
crĩe.f·d accu:ꝗ accareriſi ĩ caibo primo
