ſi duobus. Sed dic ꝙ licet nõ habeat iu
riſdic. contentioſam tamen uoluntariã
exercere poteſt.ff · de offi· ꝓcõſułꝑ.et le.
l:ii· Iceʒ aliqua concedutur per onaʒ et

indiredte que directe non concederent᷑

ini:q:imn. ten in criminali-. Ful- ff.
de pac.tuter· de hoc re drce (ln.
ſumma nõ:· ꝙ ceſſante cauſa ceſſar̃ cbzʒ
quod diſpenſatiue ſtatutum fuit uta-
q:vil.quod pro r̃medio et.cſi illa et diſ-
Penſationes quas extorquet neceſſitas.
ceſſante neceſſitate ſunt mutilandque
uero regułr fiũt nõ· ix.qĩ· ab excõica-
ldi.placuit.vii.qi. mutatiões qð ſane
intellige ut uideliʒ. ceſſante neceſſitate
ſimul diſpenſatio nõ fiat. nazʒ diſpẽſatio
ſemel facta non eſt amplius reuocanda
ut exdra fił preſh. ex tua M. Ide
nõt.de iureiuret ſi xps in gbe
Sicut nec ĩiurie r̃miſſio ut· xeini.q. ini.
ſi illic immo beneficium decens eſt eſſe
manſuruʒ in auti-collatt. vn. conſtitutt

que ð dig. liberat a pa.po· 5. illð quoq;ʒ

ev·ꝗ·iĩ quecunq;ʒ eèic. non tam nouũ
et· c. inſtitutionis. MÆä Et de reg- iun-
decet li.vi· ar/tamẽ ↄtra ꝙ ſucceſſor
poſſit reuocare diſpenſationem a prede
ceſſore factam extra de cle: non reſi· c.
płt· ſed illð de gratia et ex caulſa.ſ.ꝓpi
defectum clericorum. H· Adde quod
ibi nõ· in ułc glo. ?*. ¶ ¶ De illo etiam
queritur an abſolutus ſit quo ad euʒ is
curn quo papa ſine cauſa diſpenſat de B
5·5. nunc breuiter · V. et Quałxr
autẽ ciuiliter diſpenſetur-in crumm

per inpetrationem Fün⸗ uide in

fra de abohet purg. ¶ Non eſt etiam
obmittendum ꝗa ſi irregulari eſt ineh
gibilis electus confirmatus et coſectuſ
eſt in epiſcopuʒ · ſuperior ad quem hoc
pertinet diſpenſare poteſt electoribus.
et conf rmatore uel aliis non uocatis 2
talis habita diſpenſatiõe habz canõicuʒ
ingreſſum nec poterunt electores. uel ↄ
firmator ammodo reſilire ar· ex ð elec.
cum inter canonicos in fi et de poſtuł.
bone . i. S.· fi · de probat.per tuas· S·płt.
et de hoc·S. ꝭ·nunc de epiſcoporumad
fi.·quid ſi electus. ¶ Nouiſſimne no

CQ

QN
5
5

tanð eſt ꝙ ſententia que miericordiaz

uetat fugienda eſt ut · ldi. ponderet in
fi.nam iudicium ſine miſercordia erit
ei.qui miſericordiam non uult fieri de
linquẽti ut.ii :qvii.de his ultra meðᷣ
xxii q iii.. Ppcepta-miſericordia eĩzʒ
cõis eſt uſus·2 plenitudo eſt uirtutum
Ideoqʒ omnibus eſt prepoſita perfecte
forma uirtutis ut. xxxyvi-di-non ſatis-
rope fi. iuxta illud. MH luce vi· c. :
ſtote miſericordes ut extra de reiun
c:ii:meli eſt ergo propter miſericõdiã
rationem dare ·ꝗᷓ ꝓpter crudelitatẽ· ſeu
ĩclemẽtiam.quia ub paterfamił. larg
eſt diſpenſator non debet eſſe tenax.nã
ſi deus benignus eſt · ad quid ſacer eius
auſter uult appere hec legũturxxvi.
qult.alligant· et in pre·c-non ſatis.vᷣ.
melius chuinitatis. ſfiquidem natura cle
mers eſt et pia 2⁊ ad indulgendum ꝓna
ut de pe.di.i:ꝗa diuinitatis cuiq exẽpł
rectores ꝓuidi.ex ſua ĩfirmitate aliox
infirma penſantes lapſos debent ꝑ man
ſuetudinẽ ſubleuare ut · xlv.direcedite
quia nulli claudenda eſt miſericordia-
nłli peccati ĩpunitas r̃laxãda ut.xxiii-
q:ĩi. duo iſta. Pinceſt ꝙ xp̃s ex magne
pietatĩs ciſpenſatõe· cader̃ Petx ꝑrmiſit
uł᷑ ex ſua ĩfirmitati ↄognoſceret · ꝗᷓ mifi
cõdit᷑ aliena ĩfirma dollerar̃ ðber̃t.l.di.

As

8

5 — -ʒ—ð — — — —— — ——

N

4
Aemat D

⸗
.
v
1
.
8
1 7

₰

2
Pon c160

— — 4— — — — —

Conſideranduʒ et.c.ſe·his ĩgit᷑ auẽtibj

ludicialis informaur auctoritas miarn

ſeu diſpenſationeʒ ſequi potiꝗ ꝗ rigorz
Aq quod etiam accedit-i& di: ſane- f·8
penis interpretatione· e& de tranſac. C.
Fi-nec eĩm aut ſeueritatis aut clemẽtie
gratia affectanda eſt ſed in leuioribus
cauſis ꝓniores ad leuitateʒ iudices eſſe
debent in grauioribus uero legum ſeue
ritateʒ. cu quoð benignitatis tcpamẽto
ſubſequi debent ut · eo- ti- reipicien
HRo·i quia uera iuſticia compaſſionem
hʒ ut xly. di- uera 2 diſciplina deſtituit᷑
ſi ſine miſericordia teneatur ut cad. di.
diſciplina in prin. Ergo pᷣlatos ĩ diſpeſa
tionis miſericõdie oſtituit ipſa iuſtitia
deębitores ut.S·5-gencra lux illo aprci
ſ.pape Nicolai- ſed apoſtol i ad
cCOr· ix.- dixit diſpeſatõ mibi credhta eſt
⸗ Dilſpenſatio celeſtis ſemimis nobis
iniucta eſt utxluidi-diſpenſatio nam
dæ ĩ diſpelatt·xii:q- iuii ecce-
e& officio ordinarn-Kica,
ileus modicuʒ ubi 8 iuriſdicd-

eh Faa Prrna Q Koſ-ſun-
1. Vber. de bobio ubi de ſnia

udié e

exanm.ordin- dechinetur. (
excepl/ iudicem cauił.F. in-

gui: Nica- qualiter facere reus debet. ſi
Alber-galł.ur

iudex eſt ordmnarius-
S legato-(Guilk. an ſub Heica de iu

dicibus oſiht anc Ricam. †.

e ordinarius A Oſtrĩi ſuma

poſſit
addit duo membra/ſ.qualiter impedit᷑:
et qualiter finiatur

Rdinarius eſt.qui iure ſuo
I Hrineipis beneficio unmi
uerſaliter iuriſdic- exercere
poteſtff.de iuriſdic/o.ĩuð.
more maiox etl.ſe·quod locum habet
ſiue ĩ ecciaſticis ut ſunt primates arch;
epᷣi epiſcopiet alii eccleſiaſtici qui hñt
iuriſdic. a papa e eduo.x1-di. Oẽs-
HRoi.e de elec.ſignificaſti:ſiuue ĩ ciuili
bus ut duces marchiões comites et hu
iuſmodi qui habent totalẽ iuriſdi ctiõz
unius ꝓuincie uł loci ab imꝑatore naz
ſi unius cauſe cognitio eſſet ↄmiſſa tłis
eſſet delegatus qnis papa uero eſt iudeæ
ordinari ſing'oꝝ ex ð elec.cũ nodᷣ oh ·

ordiñ:mibhi car. inet ubi de ordi: mihi
r Vber.de bona:quibus moꝰ.

XHM--Allegauit ſicut Tanet antiq non
aduertẽtes ꝙ deciſa erat ſub fo.· talis
lr̃a:preterea cu ſedes apłica. caput oĩm
eccleſiaꝝ exiſtat. Et Roman pontifeæ
iude ſit ordinarius ſinguloy 26· F„ 1t.
q· ni-cuncta extra de priuigantiqua-
¶ ltem ordinarius eſt is cui cauſaru
uniuerſitas eſt comiſſa Vnde officiales
æpor uʒ ordinarn cenſentur ar-e & ap-
romana in prin. li vi f de iudiciis cuʒ
ptor.ꝭi. Gofth clicit eos delegatos ut
ipſe nõ. in ſumde offi uicarii ſed prius
dictum ueri eſt. M· qð ſatis ꝓbatur

de conſuetu·c.n. livi.et uide quod nõ-

de offi- uica. C. ii in glo · i · eo · t · Pari

ætiam ratione-Camerari domimm pape
Vicecancelł.· Auditor otradictaruʒ et
Auditor camere ordinarii ſunt ſcum

gSof et do- me- . In ſummis hui ti-
In prã. .C⸗QOuns aut dicat᷑ ordinari9

I de compe: iudi aditt:
.-ſequitur. uid de auditoribus ge
neralibus pallacii do-pape nunquid ſut
ordinarn hec queſtio fuit ſepe otra me
diſputata 2 puto ꝙ ĩ audiẽdo ordinariã
habent ptatem quia generalis audietia
eis corſſa eſt a qno papa ſecus in ciffi
niendo ut dixi S. in ti-S dele . ia nunc
· ſed nunquid in fi-2 ar· in aut collact
iu de admmiſtra offi et in aut. collat.
v ut ordinarie et urba-prefec· Sic etiã
auditori camer̃ do-pape generalis audi
entia cauſa): inter curiales uẽtilandarũ
cõmittit᷑ a camerario cui eſt officialis
Hinceſt ꝙ uacante apoſtolica ſede.Ca
merarius marſcalcus.z auditor camere
ſuã poſſunt iurſidic:exercere.et B dxit
do.retp̃e uacationis poſt obitum qñi
Clement·pape.nii:dicens ꝙ ommia illa
officia que ſunt in. Clei:ordimaria ſunt
ut dicam.ĩ.de iuriſdic.o-iuð · ĩfirmi
Pari ratiõe et iſti-ꝗuis quið cardinales

tenerent dicentes ꝙ premiſſi tũc ð cãais

audiebant autoritate collegii et nõ ſua
H Vide clem. 8 Rp. auditor et quod
ĩbi nõ.in.i. glo-et de elec· ne romani ·
eo tamen·z quod ibi nõ. · Aucdhtores
autem pallatii qui uice pape uiuentis
cauſas audiunteo mortuo etiã ĩceptas
audire non poſſunt·cũ non habeãt ordi
nariam iuriſdic· licet habeant uiuente
papa ordinariam cognitioneʒ ut pdixi
ar· otra ꝙ auditores pallaci ſint ðgati
in aut. colł vi. de iudicibus· . iudices
itaq; de hoc·ĩ· de ſententia/5· ut autem
· ceteꝝ.Item quilibz prelatus ꝑ elec.

ORe

97

A
*

9

N

N ο 0 2

factus ordinarius eſt extra eo curn ab
eccleſiarum et ex de iudia-decernimus
XV:-q“IiII. C: 1.
ferioribus prelaris epus poteſt de o'b
cauſis lubditorum iploruʒ prelatorum
ↄgnolſcer̃ ʒ papã ut i p·c:. cu ab eccĩia
=W quod di:cO: ti. Paſtoralis-
ſuꝑi.glo.ſ. ꝙ ſaluo iure ſpeciali ↄluett.
uel priuiꝑ. locus eſt preuentioniet ubi
ita concurrunt FE apparet quis pre

uenerit ibi uis †. Et hac ratioe uidet᷑
ꝙ archidyaconus non habet ordinariaʒ
iuriſdictiõeʒ quia licentiã epi requirit
ex de offi.arB. arcdyaconis- uel dic ꝙ
ubi conſtituitur ab umiuerſitate et epo
tunc eſt ordinarius- nã eius iurildidtio
eſt a lege argu:Ixiii. di. fi mn plebibus-
Secus ſi ab epo tantum.nam ſolus prin

ceps facit e r dn quod 8

arbit uł dic m Vm:. W◻☛ In dec- ul-
in prin. de offi archið:dicit qſi delegat
qꝙ delegat ẽ et cottidie fit ei com
miſſio et delegatio ſicut et ulufructus
cottidie conſtituit᷑. Balo. 2 1o ſemper
res eſt integra· ar· fr. de uſufr̃. accl· l. i· ĩ
fi· 5 Non auteʒ ꝓprietas cottidie con
ſtituicur ſed tantuʒ eo te quo uẽdi cat᷑
ut.ff. S& uſufruc. accrel.1·6. fi Bal-iſta
ratio eſt ſubtilis nõ tñ uera ꝗa ſequert
ꝙ morte delegãtt etiã re nõ integra fini
retur quod eſt fitam S MH-In horuù
uerboꝝ expoſitione ſatis ibi inſtat glo-
i ad intelle tum autem facit.l.i. f. qñ
dies uſufruc.le-ce: ſi enim uſuſfructus
legatur per dies uel annos quolibet die
el anno cõſtituitur et ſi pluribus erat
legatus. ita ꝙ coniunctim competebat
ius accreſcendi uno etiaʒ qui uſus fuit
perdente conſtituitur alteri quod non
eſſet in proprietate que licet re integra
accreſcat coniuncto tunc tamen ſolum
cuʒ habet ius uendicandi conſtituitur
enim propter traditionem. .. Item of
ficialis epiſcopi eſt ordinariꝗ ut nõ&
de apromana in princ.li.vi. M· Hoc
dixerat,5. .. Item legatus ordi

reternuſſis autem in

nariam habet iurididtione in ꝓuincia

ſivi decreta quod dic ut.S.ti · ꝓxi. 5· Iuꝑ
eſt: V. quid ð ſentencia quam fert utʒ
autem morte mandatorè eius poteſtas
expiret et an poſſit per collegium reuo
cari nõ.S. ti. pxi-5. finitur. (Patron
autem non habet ordinariam iuriſdic:
inter libertos prout nõt. Fm papam eꝰ
de arbit:qilecti · M Tbi ſcripſi in glo.

nſtituit autem ordinariuʒ

Einr ut dixS in prina-

Item lex facit ordmariuʒ

de ĩuriſdic. o- iudi et quia. ¶Item con
ſuetudo e eo·duoix:q in conqueſtut
C.de eman.l. i. et fi:e& de offi archið·
c·fi · Eleen uniuerſitas non priuatus
et tunc lex dat ſibi iuriſchc- ar- bein. pi:
ſi in plebibuis et in autt. de defen-ciui
5§. nos igitur colł m-C. & iuriſdic O. iu.
priuatoruʒ e de exceſ-prela ad hoc. ex
quo patet ꝙ quilibet prelatus qui fit ꝑ
elec.iuriſdic- ordinariam habet. cxquo
habet admimiſtratiõz ut dixi S.· . P-
premiſſa probantur. ff.de Iu:O. iu Imor
et· l. et quia et uide.ĩ. de iur:o· iu- item

Eex pmiſſis patet poteſt tat et reclores ꝗ

in italia eliguncur habere iuriſchtiõez

ordinariam. Bal&: Et no- in auti: de de
fent.ci.6 non habente und poſſunt cas
delegare et uicarios conſtituere ut nõ:
·de ſen expericureci.lifi.in glo·ꝑ ſe.
Vide.·ĩ.ti ii·officiuʒ et quod ibi
dicaʒ-Sed Rof. ci ii reprebencht eos ꝙ;
uſurpant merum imperium- u& quod
dicam-ĩI. & iur. O- iu: ⸗l. infimi- fi-
2S5. Nunquid ergo ep poteſt facer
ordhnariuzʒ. uidet᷑ ꝙ ſic ꝗa poteſt alicui

comittere uniuerſicatem cauſarum ur

uel iuriſdic. c i. M1-In glo. ii.· Et uide
qð ſuper ea dixi poſt Hoſti. ð hoc etiã
i. experientie. ½. =
Officium ordinariũ et cuiuſ
libet iudicis eſt latiſſimum.
ut dicam.ĩ/ de offic.iudhc.dʒ
m cuncta dil gẽter ĩꝗrere.
et rerum ordineʒ plena inquiſitione diſ
cutere ut xxx. q-v· iudicantem- Item
tutum locum partibus aſſignare ii ·ꝗ·
li.c.ułt· extra ð ap. ex parte·timorem
a teſtibus et partibus rernouere · iii q·
I&. hortamur extra ð ſpõ· cũ locũ dilati
des ꝓut expedire uiderit moderari. e&

S.- dixi de boc no- ne plati uices ſuas

de ap· cum ſit romana. ff-de re iuð. lii ·

ff. de iudic.l.nõ nunꝗᷓ v.q:ĩiiſi egrotãs
Item incidentes.
emergentes per ea que nõ.ð or. cog· c.i.
Queſtiones ꝑ ſuam interlocutoriã
terminare et interlocutorias cum expe
dire uiderit reuocare extra ð or· cog c
i·ff. de re iudi. quod iuſſit· extra de ap-
cum ceſſante de accuſat· qualiter · i. de
re iud ad apoſtolice libro ſexto · Iteʒ
negocia ſentẽtialr diffinir̃ et ſuas ſrĩas

·ꝗ. vi. quod de arbitn-ft.

A

Cautius dixiſſet

5

w,

— —

—

l Q₰⁊— H Que ſuperius dicta ſunt ↄucniunt
— ctiamò legatis. F. Et ſuoꝝ delegatoruʒ
. lxtem ſenctentias delegatoꝝ principis- n
W eis imunctum fuerit executiom debite
ſal demandare extra de ofti.dele- querenti-
. et·C·paſtoralis et. c. ſi quand. Iteʒ curã
u ſubdicorum haberevinqi ꝗ epatum
. lrxcem ſingulos iurare ct cunétis uelle ꝓ
ur deſſe·viii:qi.clemẽes: Itẽ alienã nccitati
iu. ſuam eſtimare· lxxxvi. di· fratreʒ Itern
ius unicuiq; tribuerexii: q. ii. cũ deuo
, tiſſimam-C. Qc ap eos quu No.i · V· ſine
g deletu perſonarum e& de iudid nouit-
ꝓhe fiex de ſta.mo· c:fi· in prin· Item
no delinquentes canonice pumre ex cO c· iĩ
W et.c- irrefragabili.5.· fi: ð ui·2 ho. cł ut
9 cłi·S·płc. Ite ſcelera ĩqrere et cea inuẽta

punire e eo.c.i· ! Et ſi epiſcopus lʒ
poseſt in quolibet loco ſue dioct non e&
empto eo-ti:cum epiſcopus libvi . F.
Item gratis et ſine expenſis ius redere
e de uita et ho· cł· cum ab omm- Itceʒ
in correptiõibus et penis miſericodiam
adhibere· A1.De ꝗᷓ ſatis· S ti . Pxi fi-
Xlv:di⸗iomnis etc. licet e& de pur
ca· inter. Item ſpectãt ad eùͥ. Mt. ſup.
pum non generałr ad omneʒ orciariu
*5 Que ſunt Sð.l.diocela:et iuriſdic:qðᷣ
dic ut ex·e·ciłct filiq a q-i ſuma

teſt autem eſſe ordinarius
uicunq; non probibetur g.
autem ꝓ hibeanturct de eæ
i cept: otra eum ↄpetentibus
dix ·. ti · ꝓi⸗ KaAcom. primo et ſic ĩ.
il v· ułtc et probauic hec que ſcripſi·· c.
n⸗

Pxi: in prin· ·ſuapereſt in omnibus

in bidem ſequenti- uid ſi oſenſi
in iudicem non in euʒnunqud an lit-

m conteſ:reſilire poſſum.Noſic ᷣm ioh.a
H.ſtſolu: ma ſi cum dotem · ꝗ· eo tpᷣe
ſed poſt non ᷣm Gof.ff·de iunt.o·ĩudi-
4 ſi conuenerit ᷣm Bar:.q- eſt uenerialis

nonne- .· Er uidetur expedita extra 8

X B && iudi. c-i- ſuper glo ſed

ĩ.de compe iudi:adit· ·i. W. xxii. 2 ſe
et· V.x·et ſe·¶ᷣ Querit᷑ an exceptiones
de incompetentia iuris non fadti- ↄtra
ordinariuʒ admittant᷑. Ro non ꝗdiu in
dignitate tolleratur- ut e de cohahit

cle et mu.ueſtra et· S· ti:i..·fi· V. item
qd eſt eriminoſus miſi exciperetur ð ee
cõicatione in qua eſt ſpeciale eẽ ð offi.

delega: cum ſuper ex de elec nihil eſt. 5
condra delegatum locum habent ut eꝰ

ſcripſi fſuper

caſibus eiuſdeʒ·· et in multis qui ſunt

cedit uel

foro compe:ſignificaſti et ð hoc dic ux

. A 3
de Rep. ſciſcitat · FL. Etx uiò quod ibi
lo-ii: de accu: qualiter- i⸗

””

ſuper. i· glo.

*Auditore Nica-
an-hanc Beicam cum ſe con

E tractado & aſſeſſore 2 auditor ·
ditor eſt is. Cui ab aliquo

cõmittitur puta aliꝗs certoſ
rt iculos audiendus. uel exa
minandus ut dixi S:de iudic-delega-9-.
ſequitur ibi etiã nõan habeat 2gnitioʒ
qui ne ualeat recuſari ꝑtiu deputãd
eſt aſſenſu:nec ab eo appellat᷑ niñ moð
uel fines mãdati excedat uł miſi merito
ſit ſuſpectus ex ð offidele ſuꝑ qõnum
6. ueruʒ. et. 5.le. in fi-ii/ q- vi a iudicibꝗ
In curia aut romana-auditores dicunt᷑
qui aliorum uice cauſas exarninant. S3
ſine rllorum mandato poteſttem difti
niendi non habent. Vnce et generales
auditores pallacu qni pape uice et loco
ipſius do:pape cauſas examinant et au
diunt.poſtea eidem dno referunt· A1
Quomodo autem iſti cicãt in auchetia
eł de conſuetudine-I: duas cdhetas extra
curiam et citationum formas uide ĩ. S
citat·S. ułc.in prin. . Vt m eius im
perium et beneplacium ſententiae ei
autoritate ꝓmulgent et cauſas decidat
ad inſtar moyſi ut ex de re iudic. cum
eterni et diæi:S de iudice deleg 9-ii ⸗
Item non ob ab eoruʒ tamẽ ſententiis
appellatur eæ & ap-curn cauſam utruzʒ
autern ſint ordinari diæi.S. ti . ꝓii⸗
Itẽ que de aſſeſſorib·ĩ.ĩ ti. ꝓx diceda
funt hic rupetita eſſe intelligantur
Officium autez auditon eſt cxcqui
q mandatur e de re iudicuʒ bertols
de offi. delega/ſuper qoõnum. M· Vide
quod ibi ſcripſi ſuper articulum:

alteram partem uł ꝙ mandati fines ex
eſt merito ſuſpeétus ut s⸗
Sed ſi datus ſit ð partium conſenſu non
oteſt niſi ĩ predictis caſibus recuſari
Improprie loquiè: quia cuʒ grauat
uel moduz excedit locus eſt appellatiõi
arelt ctiarm excipi ↄtra auditoreʒ
de hiis que contra iudicem. uel arbitæ
int m Gof · —

excipi poſſ

an poſuit hanc Hica. precedenti
coniuntam et eſt quarta· ¶ Io. Sð deo

iudice aliquid & mediis caug

2

4 Excipitur ↄtra auditoreʒ ꝙ grauat

⸗
„AteLρ LKas νLFEe
MRie ſ

οen .

Liu Or EC. ιA nr 1 4

„
õ

Saſſeſſoe

—
„
A
4*
„₰

Lt

ponit hunc tractatum in cauil- li- vi- in
tertia Kica et ĩ li iudi.ĩ Beica uliĩ ꝑtis

114

*

Egi. Bica. k.2. kkvi: et. lxvii-tractat

d alſeſſoribus et conſiliarns (Guil-.
Angli.ponit Nicam de aſſeſſoribus ex
otticio premus et penis eoox. 5:
D huius materie notitiã uideò

Clpere ſalarium. ¶Et pena alſeſſoris 8
QN linquentis· Ad litteram ſic
– an. in ſuo ordine iud

5 ſſeſſor eſt is.

Scor

ut:ĩ. de conſili.- requiſitione.

2‧4

Poitmodum ualeat recuſare· et ne ſub
Luſpecto iudice litigare cogantur ut in

Prelet ar· ec de oſti: dele.luꝑ qonum ·
9: uerum et. 5:ſe. · ꝗq; vi-placuit q-i⸗

c. ui. M. Hoc patet de Nep· ſtatutum

I12

electus eſt· non poceſt nii ex cauſa im
probari:C. de aſſeſſor.nemo et.l.hceat
xXXII: q- vV. Orrendus ff. de muet Eo-l-.

honor··fi. viii.q-ĩi:dilectiſim-ſ uero
non cõcordauerint partes iudex eligat.
ꝓut uiderit epecdhre arex de ap cum
ſpeciali etiam inuitis eis quia iudiciuʒ

redditur in inuitum. ff. de- O ob. inter

Zoł · in· c. ſuper qõnuʒ: . Ibi Ber- in.
uerum in glo: et ideo et uide ſuper ea
ditum Inno:quod ſequitur. e Inno-
Papa: iii dixit ꝙ iudex tantuè eum dʒ
eligere qui de eius facto tenetur ut. C.
de aſſeſſor.et·l.nullus iudicum. Bal.
ciuiliter non criminaliter de offi· Pcõſ.
l.obleruare5. ꝓficiſci.ubi ð hoc in ſiłi
et. ff · qd quiſqʒ iuris. leu er hoc apð
nos ſeruarurr. —
L bet aũt eſſe integri ſtat a
fame nõ turpitudlne notatti
uel infamis· ff. ð offi aſſeſſo.
l:ii · C. ð digni.neqʒ lixii.nõ

90 o1 0

eſt quis fit alſeſſor C . dun cug
bec eligere· ¶ ualis ſſẽ de et

Wod ſit eius officiuʒ. (An poſit re
olut-.

zin ſumma huius ti-Cet euui.
. płt Item ultim prima ꝑte
5 Quem illi 4 iudicandi poteſtatem
pabet.ſhibi aſſociat ut ſibi in cauſe ↄogni
tione aſſideat uel aſſiſtat et eũ ad recte
decidendum cauſaʒ inſtruat ut. C:de al
ſeſſo·l.i.is aut aliter uocat᷑ conſiliaruus.

Ligitur auteʒ a iudice ut pʒ
6. in deſcriptione uerutamen
ↄſuetudo tenʒ in pleriſq; loc
et congruit rationi ct iuri 2
tutius eſt- ut aſſenſu partium ehgatur
xnii:q/v. nõ ſane. ne aliqua partium eu

5 aſſelſorem hvi- 5 equo cirm ſemel

ſtipulantemet in hoc concordò. Ber et

ſuſpectus alteri partium Si enim eſſet
recuſari poſſet cuʒ partieipet iuriſdic.
iudicantis.fł̊. de offi aſſeſſo· l.i- extra ðᷣ
offi· dele.ſuper qõnum.ir ueruʒ et·.le.
Iteʒ ſi grauat ꝑtẽ·poteſt ab eo appellari
ex · de priuił· ex ꝑtelicet ibi ĩ udicib

loquaturexcõicatus autem non poteſlt

eẽ aſſeſſor ſicut neqʒ iude ꝓpr̃ cõionis
periculum rmulta etiam alia poſſunt

eu excipi que collige · .in RKica-de iud.

dele..fi. ¶Sed nunquid clerici
eſſe aſſeſſor in curia. Non dicit in

cauſa ciuili. · Ciuili uidetur ꝙ ſic ꝗa
aſſeſſorium officium nõ eſt publicum-
ut/C. & aſſeſſo.l.iiui. publica eĩm officia
ſunt dericis interchcta ut· C. de epil-et
cle ·placʒ dic otra ſĩm Vber̃.nã oportet

eum ſepe intereſſe in corſiliis cauſarum

ſangumis quod eſt ꝓhibiturm ut cxtra
ne cł.uł mo-ſententiarn per quam hec
queſtio expeditur-
fficium eius oſtat in exami
natione cauſe ut patet S-in

diffinitiõe puta in poſtula

ct iomibʒ ut umdelʒ admittat
aduocatum ꝗ de iure poſtulare poteſt

infamem autem et indignum repellat.

Item ĩ ĩterrogationibus in hbellis · ſ. cõ
uent onalibus recipiẽdis ſi bene cepti
ſunt uel reſpuẽedis et qlamiãdis· ſi ĩ pte
uel ſuper re illicita concipiantur ff. de
of aſf· l.i.eX ð excepcxcept.ff· ð of.

ↄ:nec ꝗcꝗ obfᷣuar fr. ð̊ poſ.quo. ꝓbi
bʒ ex ð libł·ob.c.iĩ.ii.ain.qvii. ꝭ· Ccria

xI. q:i. ſacerdoti ibi libellos quol acceꝑ
at ĩtedit ac. f.S accur. libel orim que

eſt.q:viii: Item in edictis ꝓponendis ?2

in epłis dictandis que ſuꝑiori mittunt᷑
uel relationibus pro dubus uel ꝓ penis
inferendis · et citationibo faciendis. ff-
ð aſſeſſo.li.C.e.l.fi·xxiii:q inii queſitũ
et· c.illudii.qvi.ſi quið in inſulam·
eſt ſub·l.biduum· · Item in cecretis
formandis ſuper rebus minoꝝ alicnan
et ſuper tranſactiombo alimentorum·
ff.e.l.i.et.C·e· li.i. ¶ Ixẽ nõ ꝙ aſſeſſor
nullam habet iuriſdictionem C. e. I. ii·
uid eſt ergo de aſſeſſoribo ptaãtuʒ
in ycalia qui iudhcãt et alia faciunt cic
poteſtas debʒ conuocar̃ unuerſitatem
et facere ꝙ illa det iudicandi poteſtatẽ
illi aſſeſſori ꝙ autem uniuerſitas det iu
riſdictiõz dixi·S·& iuriſdic· or · 'i · et · ii.
MN· Ibi dixit in fi · ꝙ poteſtates habẽt
ordinariam de iſtis afſeſſoribus eorum
quos odofreet uulgare uocat iudices

D

X

–☛

.

mi
in
a

Muerebat ipſe Odof. an ſint ordinarii-
et᷑ tenet ꝙ ſic ſi ſunt clecti a populo per
leges ſibi al'gatas Sed ſi dantur a ptãte
dicit eos delegatos allegat·C. de tuci
a iudice. C. qui ꝓ ſua iur. I-i. f· de offi-

alſeſſon-diem functoet uide quod nõ-

cO. ti:l. i. in ułt glo:de offi: deleg ſuper
qpõnum.S. porro: Et dato ꝙ ſtatutuum

ciuitatt dicat · ꝙ; poteſtas ſecum teneat᷑

ducere duos iudices- non putat eos per
hoc ordinarios-dat ergo confiliuʒ quod
põit iſte · V. u ut dicit ptas in publica
aregna cõlentiẽte populo ipos eligat in
ordinarios Dodie cõiter ſtatut cnntatt
dant eis ordinaria Pass . poteſt tamẽ
aſſeſſor ꝓnunciare libellum aptum uel
ineptum. licet utraq; ſic interlocutoria
ſiue pronuncietur libellus aptus ſiue in
eptus· ff. q; me.caul.metum:. g:· ſed ex
facto ſcio ubi de his eſt tex. nobilis:
Qualiter autes iudex uolens ꝓpnun
ciare deliberabit leu confert cu aſſeſſor

dic ut.ĩ. ð conſi? req ſitio.in principio.

Alarium auteʒ dicumt quið

nõ poteſt·ſicut nec iĩudex ex
g ui:et ho-cle·cum ab omni
Tu dic contra ut.ff. eo.ti: diem fucto
æt·xi:q: iii:non licet in fi· MIä Et patet
hoc in preS aſſeſſorem · .⸗ Vnde licet
legatus moriatur priuſꝗᷓ ꝗqo terminet᷑-
nibilominus th alſeſſores ſua ſalaria ha
bebunt ut in pre.l.diem functo: et ar.
f·loo·qui operas: quia non cogitur ꝗs
ſuis ſtipendus militatr᷑·nec de ſuo ĩuitq
beneficium facere e de preſcrip-cum

e Officii:xiii- q/i-quia ergo-extra de

ſimona: cuʒ ſit romana.x.q:ii.precarie
xil ·q ii: caricatem.etx B eſt qð dicit lex
quia aſſeſſores ſpe premiorum honorifi
centia debitanõ metu terribili ſunt ꝓ
uocandi.C.de alleſſo.l.i.nec pre· decre.
facit in contrarium: immo ꝓbat quod
dixi dum dicit in fraudeʒ 2c· ergo ſi nõ
ꝓponatur. in fraudem poſſunt aliquid

petere noĩe alſeſſoꝝ· Hoc tñ ſan ĩtellige

ꝙ ſi iudex delega:eſt peritus moil debzʒ
etere nomine aſſeſſoruʒ quia debet oc
currere laboribus partium et expenᷣ
ev de offi. dele.cum te conſulente et de
ap. ut debixus et de dolo et con finem-
Si uero non eſt multum peritus poteſt
aſſeſſorem habere ne ſibi imprudentia ĩ
putet᷑ et ex ea puniatur quod fieri põt.

quia tenetur ex quaſi maleficio inꝗtuzʒ

ſm canones reciꝑe a ꝑtibz

=

G
bonum a equuʒ uiſum fuerit iudici in
ſtitut de oblique ex quaſi delic-na. in
prinff. & uan· ct e&o: cogn. lI. fi-ar c&
de ſen. et re iudli· cuʒ eterm. Gſi quis i
contra conſcientiaʒ 26 quod dic ut.i. in
ti de requiſiti: oſi' et ꝓ eis põt ſalariuʒ
exigere dum tamen mhil in frauò fiat
ut in prcdicto. c cum ab omni M C.
Terminatum eſt in pre:: aſſeſſore
Boz relinquitur conſcientie ut et ſic nõ

poteſ⸗ 1R 54 io referri · q ñᷣ indigeat

ut ibi nõ-T. ¶.·Sed nunq d ordiarius
poteſt habere alſeſſorem in pmiſſo cau
et pro eo caſu exigere non uidetur cum
debeat habere conſcientiaʒ diſcernendi
xX di-& 1-e& de conſan-et aff-c- i.8 Pe-
di. vi:C.i.uerſ.fi ar: contra ex 8 olue-
ad noſtram et. iiqi-deus omnipotens
prope fi. MI⸗-Vide quod dixi in decre-
cuʒ ab ommi ſuper glo- aſſeſſor· Item ſi

poſt ocluſioneʒ par tes ante ſniam com

ponant nihilomino habebit ſuũ ſalariũ
ut.nõ. I. in ti. de ſalart· S“i. in fi: ſi quid
autem aſſeſſor lucratur cx officio ſi eſt
filiuſfamił erit illud quaſi caſtren· C.
de offi: aſſeſſo.l.uelut nec illð qð lucrat᷑
ſubicit᷑ oneri inditiois ſeu examiatiois-
C: eo- non paruum. ¶Hoc au 6
ꝙ ſi aſſeſſor importunus eſt ĩ cxacte
immogderari ſalarii-ꝑ iudiceʒ debet eig
refrenari importunitas-2 ſalarium mo
derari ut.ĩ. de ſalar. ꝭ nunc de ꝓcurat.
S..fi. H· Hoc patet in pre· 9: aſſeſſorẽ
55.· Sed nec iudices ſibi debent aſſeſſoꝝ⸗
ſalariuʒ ret inere. licet plerumq; contra
faciant et ſ̃m hoc poteſt intelligi pre-
ccuʒ ab omm H-onera iſtos eit ꝓ
uiſuʒ ꝗa tenentur ad reſtitutiõem-nec
iuuat eos remiſſio: ut in pre& aſſeſſorẽ
et5· ſe · et · G. ſi ꝗd. . ¶ Quid ſi duob-
aſſeſſorib uel conſiliarus aſſumptis ut
de illoꝝ conſilio ꝓnuncietur ad ĩuicem
diſcordantibus tertius aſſumitur unde

habebit iſte ſalariu dic ꝙ illi debent ſa

lariũ ſuũ ꝑticipare ne ð ſuo dolo ↄmoð
reportent quod fieret ſi eis fingentibus
ſe concordar̃ non poſſe ad hoc ut tertiq
in eorum exonerationem aſſumatur ut
ſepe fit partes illi ſoluere tenerentur et

huic fraudi iudex obuiet ꝓut habes.ĩ-
de reꝗſit· conſił· in prin. Gnd ſi alr

litigatoꝝ dicit iudici dñe ↄſulatij pitos

ſuper iſto articulo.nunquid alius tene᷑

ſoluere parteʒ eius quod datur illis ꝑiti
ꝓ conſilio ar ꝙ ſic. f. finium reg ſed et

loci.ꝭ·i·ĩbi ſed et ſi meſſor ab altero 2c·

Ne

◻

. *

Arcondra f. eden.pretor in fi ſuꝑ B
dici poteſt ꝙ aut peto aliquid q nnbi
ꝓfuturuz eſt et ſic obtinet pre:l. ptor
aut peto quod et mihi et aduerſario ꝓ

furxurum ſit · et ſic optinet pre.l-ſed ctE

loci ad hoc facit· C. de rebus creditis·l.
plc: ·expen. et. inii·qin· item in cri
minali · . uentunt. Sed nec debzʒ iudex
unam partem in ſolutione huius ſalarii
Srauare 2 alteraʒ alleuiare ꝓut ſepe fit
quia in iudiciis equalitas eſt ſeruanda-
Ec in hboc debet actoris et rei equa eſſe
conditio ut ex de mu pet: c-n. S iudi.
nouit· ́ ſed forſan.et·ꝭ·ſe· nec debet iu
dicium claudicare extra de cxcep cum
inter. loc patet in pre. 9:-alſeſſorẽ
Iudex quoq; bene poteſt
leuiare eερτπ1as Factas in conſiliariis- ut
xiiii:q: v·/non ſañ et in mittendo ad di
uerſa loro pro conſilio requirendo-

B aſſeſſori alicui ciuitatt
in ſuo officio ðᷣlinquentis eſt
Vc depoſito officio·l diebus
remaneat reſponſurus. de ſe
querentibʒ et male oblata in qdruplũ

rei ttuat.que inter ſpohatum et fiſcuʒ

eꝗliter diuident᷑. C. S aſſeſſo:l.oſiliarios-
t.l.poſt depoſitum C. ad.l.iuł.repel-
I:ed· I· qei. iubemus et l-in eum et. l· ſe ·
xvII: diquomam-Item punietur ſicue
iudex ff·q quiſq; iur.hoc echcto ·
Vide Cii·qvi.hoc etiaʒ placuit et qð
ibi nõ. in ułt· glo. uide etiam qð nõ.ſf᷑.
e:l.nii:m ubł. glo. & preſide remoto ante
tempus propter culpam aſſeſſoris ſed ſi
propter imperitiaʒ uidetur imputanò
ei qui talem eligit᷑ de hoc nõt ff·de rei.
uen.l. utiq; in ubt. Bo⸗P leem interð
plus punit᷑ ↄſiliarius ꝗꝙ faciens- lxννν.
di tanta in fi. xi:q- iniet oſentit et pluſ
eſt ſuadere· M-quia ſe habet ad bonũ
et ad malu;. .. ꝗqᷓ compellere. ff.ð uo
corrupto:. l. . ſuadere et obligatur ꝗs
ex conſilio fraudulentoff. de regu- iun
conſilii non fraudulenti eæ de renunci.
ſane et. c·. lecte. . De hoc 8 reg iur.
nullus ex conſilio lib vi. Sꝓ.

4

qʒ cauſa diuerſaruzʒ perſonax⸗
officio fũgi poteſt.inii-q.iiñi⸗
(c. i: et ii. et ex ð inſtiti·c· fi.
Vnde nõ poteſt ꝗs uti officio aſſeſſort᷑
et aduocati et iudicis: C. de aſſeſſo.l. fi.
quia qui ad utrumq; geſtinat neutruz

TTan ſua- iii- Rn-

„ Lxtimo nò- nemo una ead

bene peragit ut ibidem et.xvi: qi preſ
biteros eæ de cle-non reſi quia non rtli
x.q: ii. umio· nec poteſt quis in duobus
collegiis eſſe Nec in duabus eccleſis in
titulari de

illud autem. 1I. Ibi ante fineʒ allegat

C· Sed quid ſi is qui primo fuit ad
uocatus factus eſt in ead cauſa aſſeſſor
nunquid ualet ſententia per eum lata.
uidetur ꝙ ſic licet eã ferre nõ debuerit.
ar. in aut.de reſtitt. et ca que pa-in. xi
men:·S·fi: uł dic ꝙ nõ tenet debuit eĩim
eam demandare· f·. & iuriſdic· om-iu·
pretor. ᷣm Vbert.

1

e arbitro et arbitratore-Rica-

FCE.& et alia ſmmilia 5 duplicitatẽ

ℳ

¶Legiſte habent Ricas C. et· ff·
de recẽptis et ſic dicuntur ꝗa recipiunt
a partibus et uide ſuper RKica ffc et ꝑ
Aʒo· in ſum S Vrra ere pomt

ber.de bo- car.

mibi- iii- ubi & ſententia arbitri et car.

Xii- ubi & arbitf:.
in K. ult· ( Iode deo.cauil?. li- iinn
vi. poſt prin· et ĩ iu 1· K · płt. Bo

nagur- ſolurn poſuit formã libelli cra

Egi: Be.

non ſeruantem arbitrium-

Cxxili. et pri Rca-xxiIi-e - Te-tracta

uit de arbiſuꝑ recũ. iudiq. Alber.

galv ·poſuit HKica.

ber. S bonacur.

Guilꝑ. anglico p

HRcãa & offid.or. poſuit &icaà de arbitro
et eius Ofiicio Nepos de mon:al:po

ſuit Ricaʒ otra arbitros et ↄopromiſſuz

Guido de ſuc. in carta ułt. poſt gene
ralern Ricaʒ poſuit tres Ricellas-Balò.
Arbiter eſt bono uir electus ſuper lite
cognoſcenda et eadem ſnĩiałr cirimẽda·
Arbitrator:ẽ bonus uir electo ſuꝑ lite
trãſigẽda/et ocordia uia equitatis ĩter
partes inducenda. Arbiter ergo debet
ſequi rigoreʒ iuris uel equitatẽ Icriptã
et non potelt aſſumi niſi ad diffimtiõez
litium/ Arbitrator ſequutur equitatem
ſui capitis ex natura arbitratus ex qua
oteſt modicu ledere· ſed nõ enormiter
nõ. & ar bi. lI.ſed et ſi in ſeruum: ſi quiſ
et.l.ſi & meĩs. .̃cepiſſe.et ſi arbitrator
eligeret᷑ ſuꝑ lite babʒ uim tranſactiõis
in aut ut diffe·iudio: ſi uero tamen a
uera diſtat tranſactione. Sicut in ſnia
tollicur omnis queſtio propter eius au

toritatem. f· ad trebeł.l.lutius.ꝭ·fi. de

pigno· ſi fundus·5.· ſi plur·ſecus in arbi
tramentoquia uidetur compromiſſuzʒ
ſiib ſpe future eque pronũtiationis· nõ
tamen hec ſpes conditionem facit· Sed

47

oe,

moð exceptioõz a eius petẽdi reductiõzʒ

Nam ſi ineſſet utx concitio non ualeret
arbitramentu iniquum iplo iure.quod
eſt falſum. f-loca-l: quero:6: mter ĩ fi.
Narn nec dolus nec culpa arbitratoris
facit lauð nullum ſed parat æxceptionẽ

V

demur- ubi de hoc et ar · ff· ad trebelł.
l.ſeruo inuito . cum pretor. Eligitur
ætiam arbitrator ſuꝑdiffinitione απt
C. de otraben-emp.lfi. g. loca-l· ſi mer
ces. et. l ſi in lege in prin· et ſuꝑ teſtõ.l-

i· et dele ii ſed hec differendia eſt quia ẽ

otractu uidetur eligi in moð ↄditiomis
in ultima uoluntate in moð dclaratiuũ
Qicta-I. i 5 . V
Ictum eſtS.de ĩiudicibet ꝗ
arbitr ia redacta ſunt ad inſtar
iudiciorum ut· ſt· de arbit· I a.
q;ʒ ↄnter ð arbidiſſer̃m ondẽtes.
uid ſit Arbiter-
uis poAit eſſe arbiter ·

ĩdeo

n quibus differat a udicibus.

ͤ H. Premitto ꝙ Vberaliqua de infra
ſcriptis notauit in ſuo libel carpe· V.
ſed ſi ſub arbitro. et car: ui. ubi de ſnĩa
atbitri que Io- de deo. poluit in cauilł⸗
C l. in ſub Wica de except. contra arbitę
cxdli. vi · ub. NR- de arbirris⸗ F
Rbiter eſt · qui de partium
conſenſu eligitur· Et in eum
b peñ ſtipulatõe ↄ ꝓrmittit᷑
AH-Quomodo diuerſimode
ſumitur nomen arbitri ſcripſi de offic-
delega ab arbitn in prin. li vi. F ii ·
vi.-a iudicibus et-5: ſe non enim ſtatur
ſentẽtie eius niſi metu pene uel ſine pig
noris datione uel alicumus loco pene ff;
e.l.non diſtinguemus·6.· i: C. e · l. i · ff· e·
litigatores··let. l.nõ cogendum. M.-
Ał.& &.2 incipit ideʒ iub: et ſic al'atur
Dhurict- wtra-e.dlecti et dicam-
1ĩ. e. 6. excipitur uel metu iuramenti q
poteſt interuenire m canones e e · C.
ii. et. c.per tuas.xxii .qĩ:omne qð licet
ſecus ſit Sm leges. C.eautẽ· decernim
in aut de iudi. quia uero:colły. vi
Vide quod dixi.æ· ti · c. ii · ſuper . ii · glo ·
15-Non tarnen uiciatur licet iuratuz
it dum tamen pena interceſſerit ut ibi

☚

ℳ ◻

de arbit. non di- cum quidam et I.ta

uꝑ ꝗbʒ poſſit et a ꝗbʒ poſſit eligi

S⸗“ ☛☚ „

5
ſcd et lʒ premiſſa non interuenerint: tia
ſtatur e in duobus caſibus ſ. ſi ꝑtes
ſoripſerint ſententie· uel ſiæ· dicbus pq
latum arbitriumtacentes eum emulga
uerint C. eo cum antea. ¶Eſt autem
differentia ſcm quoſdam Æ Inepte
loquentes cuʒ arbitriuz ſit ſententia uł
daudum compromiſſum: cſt comientio
partium. unde primu tranſit ad hrdes
t.e. ꝗus ſecund non. niſi id fuerit actu
co· ti· c· ult quia multuʒ ſic uſicatur de
arbity arbitrandi poteſtas et ſic ſumit᷑
S. in v-membro- . Inter arbitrium a
compromiſſum. n m arbitrium eſt q8
fit ſine pena eſt tñ pignorib iur̃iur.-
uallaturn-C-c.l.ne in arbitris ↄ ꝓmiſſũ
eſt qð fit cuʒ pena:C. ce ĩudi· rem nõ
noua5.i. C. ubi et apud quos in integꝝ
reſtitt· poſtl.fi Sed mihi non placet B
differentia ut-C. e-l illa in pri et. f e.
diem in-fi- (Quid autem ſit arbitriã
dic ut in ſummna di mei eo. ti in prin -
AUIet ꝑ me poſt Inno in-c-ꝗntauallis
de iureiurand in glo-magna- . noõnda
eſt. .- Eſt etiaʒ differentia inter ar
bitrum et arbitratorem-Ram arbiter
eſt quem partes eligunt ad cognoſcen
de queſtione uel lite et ſic ſumicur ſuꝑp
re licigioſa et incerta ut ea ↄgnoſcat᷑
ut ex/co quaſñi per totum et debet ium
ordinem ſeruare f-· e. l. i· ubi de hoc. et
fit ſemper cum pene ſtipulatione fe
I. Iitigatores-6-i. et. l. non cogendum.
Alias- eſt ſub· ideʒ iuł ut ſupra
dixi. 5 et ſtatur eius ſentencie cuʒ eꝗᷓ
ſic ſiue iniqua⸗v·qvi· e qð de arbitris ·
ff. e l. dieʒ · . ſtari nec ab eo appellat᷑ ut
dicaʒ ĩ·6. differt· Bal · Hoc ideo eſt ꝗa
appellatio dʒ fieri ad ſuꝑiorẽ gradatim
ſed arbiter nõ eſt in gradu. Idem in ar
bitratore ꝙ-ſ/ non appellatur Sed loco
appellatiõis petit᷑ reductia ada bitriug
boni et innocentis uari- que in arbicro
peti non poteſt. etiam ſi proceſſerit ut
arbitrator et diffinuerit ut arbiter pre
ualet eniʒ auctoritas qua pronunciauit
aucoritati qua cognouit. unde cõſulo
ꝙͤ ꝓnũciet ut abirer t nõ ꝙ iura
uotis litigaãtium triphciter ꝓ pexerue
uno modo maximo ad lites diremendas

ſi partes uoluntꝙ id ꝙ ſententiabitur

firmum ſit. nec decetero lis fieri poſſit
