legati.c.Fiſi ergo qns papa aliqd agenðꝭ
ſpecialiter legato committit/ uel aliquẽ
de ꝓuincia ſid cõmiſſa ad eum remctit
legat 9) non cogitur ad hoc ſpecialiter ꝑ
ficere:immo poterit hoc aln cõmittere
peragendum ut ibi patet. et probatur
ff.de offi. preſið.l:ſepeet·l.ſe· led et ſine
commiſſione poteſt ex officio legatõniſ
abſolutionem ab excõicatione ↄomittere
ut extra de offic.ordic.fi. ¶ DPoteſt ẽc
legatus ſtatuta facere que perpetuo du
rabunt ut ex eo. C.fiet extra d· V. ſig·
c:ex parte et:c. ſuper quibuſdam: 5. fi.
· ·fimitur · V. ꝗqᷓuis .2 ea interpretari
ut ibi dicitur. Et ea excõicationis pena
uallare ut extra de loc:C.i unde 2 papa
concedit etiam qñq; aliquibo priuim.
ſaluis inſtitutiombus legatoruʒ ap. ſe-
ut extra de preſ: ueniens. poteſt autem
intelligi ᷣm Vindq. M-Qui hoc nõ. in
pre· c.fi.ſed uide quoò ibi dixi 2 ſtatimn
lgui De illis ſtatuti que perpetua
ſunt·que legatus edit in concilus ꝓuin
cialibus de quibo loquitur Graci in. di⸗
§· Porro. lxxvi:di. utinam. de aliis autezʒ
preceptt et inhibitionibus aliud eſt. ut
ĩ. V. ſed nunquid poteſt· ¶ Sed ꝑ que
abſoluentur uiolatores ſtatutoy iploꝝ.
Ho: per ordinarios locorũ extra de ſen-
excom:nuper. Vtrum autem in ↄdẽdo
ſtatuta requiret prelatorum conſenſuʒ
5. m papam extra de offic. lega. c. fi-

Ext tenet ꝙ non ut ibi ſcripſi. ·
Quid de ſententia quam ferret ſub Bac
forma:.quiſquis furtum fecerit ſit excõ
municatus extra de ſen excom. a nobii
iĩ:dic ꝙ ualet et durabit legatõne finita
ut extra de lo.c.iĩet.ĩ. vſed nunquid
legatus eĩm eſt iudex ordinarius ut eꝰ
de offic. lega.c.ĩ.et.c.fin.et.C.de offic·
rec/prouin.qui ordinariaʒ. etl. ſe· ad iðᷣ
ff·de off i.proconſuł.l.i.et.ii.et.C· ð of·
eius qui ui alterius iudicobxil.i et ii.

quĩa habet impiũ ĩ ꝓuiĩncĩa ſibi decreta

uꝑ ·ff· de off· procõſu:et ideo legatuʒ·n-
ſi ſit cardinalis dicimus ſimilem ꝓcõſuł᷑
arff. ð offi ·proconſułl.ĩ. et fi.extra &
ſen excom-ad eminentiam ꝗa cardinał
ſumitur ex conſiliariis dommni pape- ut
S.5 ſequitur. ſicut et proconſul olmm eli
gebat᷑ ex conſulibus urbis rome ad alꝗꝙᷓ
prouinciam regendam ff. de offic preſi-

l.iar. ff de off- queſtort.l.i. ꝗeex Pis

potius prefecto pretorio ᷣm dqnůᷣm meũ
ar.extdra de appelł nouit· et· C· de epiſc-
audi:epiſcopale et ꝙ legatus cardinalis
ſit ſimilis proconſux 2 ordinariam habzʒ
ĩiuriſdicl·habetur expreſſe in conſtitut
Clem:iiileo. ti ex parte- 1qVide qd
dixi in prind huius6 5-Alios autem
ſingulos legatos dicnmmus ſimiles pſidibʒ
ar.ff/de offt · preſi·l.ii illi enim preſides

pProuinciarum dicebantur-qui cuz non

R

5

eſſent prius conſules eligebatur ad regr

mina ꝓuinciarum preſes autem nomen
generale eſt-nam omnes legati ceſaris a
alii omnes ꝓu incias regẽtes lʒ ſenatores
ſint preſides appellantur ut.ff· de offic-
rec.prouin.l.let preſes ꝓuũĩcie orchar i9
eſt ut/C.li.x. delegatio.l.ſi quod extra
ordinariuũ etĩ. de offi/or. G·ĩ. C preter̃a

cauſe crim males et ciuiles tocius ꝓuĩcie
ſibi decrete deferuntur ad eum ut ex &
offi.legac.i. cum ergo hoc poſſint aliĩi
ordinarii facere ut in pre-decrea nobiſ
exra de ſent-ex- multo fortius legatus
poterit hoc quia babet maius imperiũ

in prouincia poſt principem. ut in pre-
l. et ideo. et. e.t. ſi in aliam.ꝭfi. et.l. nec

quicꝗ in prin- uicarius etiã ordinariaʒ
habet iuriſdic: ut nõ extra de offi- orò.
ꝗa ĩ pleriſqʒ et hec ualet ad qiſpoſitõeʒ
queſtiõis illius que ſequitur utꝝ uidelʒ
legati indulgentie perpetuc ſint.artñ ⸗ꝭ
ꝙ legatus habeat delegatam iuriſdicti-
non ordinariaʒνσ. q 1i igituretC. ſe.
In hiis duobus large ponitur · V· S
legationis ſequens non facit· J.· Et· c.
in galliarum· ¶ Poteſt etià ĩdulgetias
pro edificatione pontium et eccleſiaruʒ
et huiuſmoð concedere et ille perpetue
durant quia indulgẽtie extenden ſunt
ut.ff.de conſtituti· prin.l.fiet extra ð
donatt:cum dilecti prout nõ in predic-

decrede offic.lec.fi.ſi enim epiſcopi ·2

archepiſcopi dare indulgentias poſſunt
ut extra.ð peet re cum ex eoet· c.· ſe
Multo fortius ipſe hoc poteſt ꝗa maĩq

A

SN

AN

ux prediæi·
nis pocerit excedere numerũ quadrsge
narium in litteris indulgenti ruet uiò
tur ꝙ non ſicut nec epᷣi uel arrchiep̃i B
poſſunt ut conſilio generali ex · de peetx
re cum ex ceo.S· fi. Neo licet ibi de lega
tis non fiat exp̃ſſe mentio tamen credo
ꝙ ipſi ꝓpter reuerentiã dicti concilii in
hoc ſe debent alns prelatt ↄofirmare. ut
infra. nunc oſte ndendum. V. lvn⸗ mſi
ſuꝑ hoc uł Rpte: ub uiue uocis oracuł
aliquid eis conceſſum fuerit ſpeciale ·
nũquid poteſt aliquem ex aliqua cauſa
reddere inabilem ad bñficia ecclſiaſtica
perpetuo obtinenda uidetur ꝙ non ꝗa
preſes ꝓuincie nõ poteſt alicui int᷑dicer
arte ſua uti ultra tempus ſuuʒ· ff.8 pe.
lfiff.de poſtuł.l.puto &Si ar. contra
nam et prefecto urbis ad tempus et in
perpetuum.poxeſt alicui officiuʒ aduo
cationis et negotiationem. et ꝓfeſſiõczʒ
et forum interdicereff·de oftiq. pᷣfed·
ur · l. i · S·pe· et hoc puto et ideʒ credo in
laico ex cauſa quo ad pubłca officia ꝗa
poteſt illum infamare per ſententiam-
que ſentẽtia facit ius et ꝑpetuo eſtectũ
habetdonec ille reſtitutionis bñficiuʒ
mereatur ut extra de her̃ticiſi aduerſq
in fi.et·c excõmunicamus· ꝭ credentes
et·ii:q inꝭ:notandum. in fiet.ĩfi.
credo etiã ꝙ quilibet epiſcopus poteſt
hoc facer̃ in ſua dyoc· H. Facit clem.
e penis/ ſi quis ſuader tet V. ipſius filu⸗
5 autem legatus poſſit ferre Inĩas
lub conditione puta ſi ꝗs ſic fecerit talẽ
penam patiatur et ꝙ poſt finitam lega
tionem duret probatur· S· V. et quid S
ſententia nec obſtat prediq: lde penis.
et ð poſtuł ·que loquũt᷑. uh iudex abſq;
cauſe cognitione penam infert fine tpᷣis
prefinitone que pena tempor̃ ſue admi
niſtrationis tantum intelligitur durar
ar. extra de cõſtitut:ex litteris.l.diſ-c.
i. Vnde ſi indignarus forte precipit uel
interdicit alicui:ne aduocet poſt finitã
legationem poterit aduocare· ſ· de pe·
moris.ſecus ſi ſententialiter · M.·Vide
quod ſcripſi eorerie fi ſuper:i glo⸗ .
Itxem ꝓuincię epiſcopi:et alui
legato ſlubſunt et ſibi obedire tenentur
et fi forte aliquis epiſcopus ad ipſius uo
cationem uenire cotempſerit mittẽdus
eſt ad ſedem apłicã ſuam innocentiam
ſi poterit oſtenſurus·extra de appeł.cũ
parati:ar· tamẽ otra·xxv· qii.ĩ galliax:

imperium eanan poſt princi peʒ

ed nunquid iur: gacio-

2
·Tbi limitata erat fõma nec expᷣſſe
loquitur de legato.5· Et iple dʒ coger̃
clericos obedire prelatis ſuis nec debet
diſſimilare quin ſignificet dño pape ea
que male aguntur ut extra de inititu-
ad decorem a iudicare de epoꝝ ꝓceſſib
ed eos m iuris tramites quãdo expechr
uiderit reuocare 2 emendare poteit·
4 Creditur ꝗquoq; ſigillo legati S lateĩ
Inde crecitur ei mittẽti ſub ſigillo ſuo
tenorem aliquorum priuilegiorum cxt
de confir· uti uel inuti:cum dilecta et
etiam deł gati qnq;quod dic ut infra ð
remir·..utile.. ſed nunquid · põt etiã

cogere dirnittere beneficia eccleſiaſtica

cos qui illa minus canonice ſunt adepti

non obſtante confirmatione a ſede ap·
obtenta ſub illa forma ſicut iuſte poſſ

des 2c. extra de conceſſi·prebenò quia
diuerſitatem ſed ibi eæ ſpecialimid5e
Pceſſit legat ctiã qui iuit ad occdenò
pallium alicui prelato· poteſt m inter
pretatõem ecæleſie romanelicite reciꝑe

ab electo equũ unuʒ et electuar ia umuũ

et ſimilia extra de ſimo. et ſi queſtiones
ar:tamen contra quia in vi.ſol-omnttit
ſimoma ut·eo:ti. tunc · A1q-Soluc ꝗ
ibi interuenit pactio ut ibi diæi ſuper-

1glo. Et pro gallina furtum-inſtitt

de reꝝ diui:: gallinorum. non emm in
totum debet abſtinere ab exeniis · nec
etiam auare modum exenmoy exceder
uia ual inbumanum eſt a nemine re
cipere ſed paſſim iliſſimum. ct per oĩa
auariſſimurm ſed nec exnia producẽda
ſunt ad numerum et qualitatem hec le
guntur/ff·de offict.proconſuł.il ſolent

Sfi-recipiat igitur cõfidenter eſculẽta

et poculenta- que intra dies ꝓximos
digantur ut. f-de offic preſi:. py'bilcito.
a donis autem 2 muneribus abſtineat.
ut in predictisl-hinc eſt ꝙ Moyſes cõ
ſtituit tribunoe munera odientes ut sS⸗
5S-legatus in fi: et ab illicitis exactioibzʒ
quia ſi debet alios ad hoc cohibere ut
I· V. inſumma-multo fortius ſe ut.ĩ/G

unc de epiſcoporuʒ. . in hiis igitur-
Item patriarcha lega cauſa re
uocat indulgentias dii pape. AI. Illud

de pape licẽtia. Ite potius ibi teperatio
ꝗ¶ reuocatio: ·Et etiam ſuorum preð
ceſſorumut exdra de clert. non reſi· c.
płti. Item non poteſt legatus de latere
cogere appellantem ad papam.coraʒ ſe
litigare ut extra de ap·ſi duobus Qia
quolibet obmiſſo appellatur ad papam

J

N

iĩiq vi ĩ deo ar extra de ap-cõſticułus.

lacere poteſt eccleſiam inordinatam in
Pbendis et in aliis ordinare-et papa len
tentialiter approbat quod per eum fit
ut extra de clee com. mimſ. ꝓpoluit-
Hoteſt etiã
inobedlientiã ſuſpenſos et ecõicatos cu
manuali abſoluer̃ ꝓmſſione ſi nl'aten9

iurare uolunt ut extra de ſen ex. ſuꝑ eo
Parcſt ctan ſe opponere guerris et

diicordiis et propter hoc de caula que ẽ
inter duos reges cognoſcere. ut etra de
ludi:nouit. ꝭ:i. Vtrum legatus uel aliq
Poſſit ſuſpenre interdictum in aliqua
ciuitatem uł caſtrum prolatuʒ colligit᷑
ex hiis que nõti :extra de appelł ad hec
quomamet.c.dilectusct m papam:c

ut priuilegia qð· ĩ ſequit᷑· bñ faciet auc

Egat ſi interdictum per ordinariũ pro
latum non ſuſpendit ar: in hiis que nõ-
ĩ·nunc dicamus . qd autem de ſma
auteʒ domini pape uel delegati ſui ĩtro
mittere ſe nõ porxeſt ut.ĩ:S.nũc ondenòꝭ
·xxvi hoc tamen nõ ꝙ licet locus in
terdi tus ſit tamen ibi poteſt celebrari
de licentia iurt. ut extra de priuilegus-
Priuilegia et· c. ſe et etiam hominis ut
exdra de appel?:dilectis ᷣm quoſdam. ſ
ſi perſona ſit interdicta uł ſuſpenſa non
Poteſt de licentia alicuius celebrar- nec
ſuſpendi paoteſt interditum in perſona
ſuſpenſa.de quo dic m papam ꝓut nõ-

in predicc. ut priuilegia- Sed nũgd
Egat põt ↄcedere aliquibus pruugiuz

ꝙ tempore interdicti liceat eis inter-
dict s et excocatis exluſis ianuis clauf
ſuppẽſſa uoce celebrar̃ diuina:· . Ho
die queſtio iſta ſuꝑflua cũ hoc liceat 8
ĩlure coòi de ſen. cxc:C-fi. li. vi. redo
ꝙ ſic ec proderit tale priuilegi ꝗᷓtuʒ ad
ſententias ſuas 2 luorum ſucceſſoruʒ in
legatcione niſi illi ſpecialiter reuocauerĩt

illud et quorumlibet ordinariorum pro

uincie ſue ꝗa et ipſi ordinarii ſmile pri

uilegium quo ad ſuas et ſucceſſoꝝ ſniaſ

ↄceder̃ poſſunt niſi ſucceſſores id expᷣſſe

ex cauſa duxerit reuocano quo ad Inias

autem romani pont uel delegatoy eius

dicunt quidam ta priuilegiuʒ n ua're

ar:tamen ꝙ etiaʒ contra illas ualeat. nã
papa ocedit. A. Sup. quandoq;- et hoc
ſoluit contxrarium- Idem ergo ſi papa in
terdiceret ſaluis priuilegiis legatoꝝ.
Priuilegia ſaluis inſtitutõibus legato
ap olice ſedis. ut extra de preſcripti.

Notandum quoq eſt: ꝙ legatus de

heremitas ꝓpr

ſed pone ꝙ:

ueniĩens. Dari ergo ratione iĩn ſua et Iui
dele.ſententia non intelligitur ca toller
ſed ſaluare quia uult illorum ſtatuta et
pPriuilegia perpetuo durare: ut ex dra de
offi.le.c.fi: hinc eſt ꝙ legatus põt rõne
pacis cõmunitatis toloſe et precepta et
ſtatuta facer̃ perpetuo duraturq u e
de · v.ſig ſuper quibuſdam::f/ ¶ Fõr

etiam legatus etiam non de latere rege

et reginam male coniunctos ſeparare-

ut extra qui fi-ſint le- per uenerabilem
ueruz. Item is cui aliqua cà ſpeakr
dełgatur maior eſt legato generali ꝗtu
ad illam nec legatus iuriſdic- illius cebzʒ
aliquatenus impedire uł relaxare- Nec
ſententiam per dele lataʒ poteſt legatꝗ
Ture legationis irritare ſed eaʒ rite latã
confirmare poteſt et ad requiſitionem
ſiue mandatem deleg cui obedire tenet᷑
æxæzcutioni mandare ut extra de oftid-
lega.ſtuduiſti. extra de treuet pace c.
1. 9.1. et ar. xciiidi ·precipimus et extra
de offior.paſtorał· C· ſi aduer ſus re iu-
I-aduerſus ſententia . (Domino tamé
meus dicit ꝙ del'gatus nõ poteſt coger
legat um exequiſi ſponte hoc ille facere
nolit. X;! Ni alias eſſet ordinarius in
loco Fᷣm Yincut (cripſi in decre ſtudu
aſti ſuper ult glo. -Patet ergo ex pre

miſſis ꝙ nõ poteſt legatus ablſoluere cx

cõicatum a delegato ñi pape et multo
minus excõicatum ab iplo papa: nec de
ſententia uł ꝓceſſu illius ſe ĩtromitter
niſi ad illius requiſitionem ut in predi.
decreſtuduiſti:et· xl. qi· peruemt uel
clic ꝙ poteſt confirmar ſentent i illius
an omuni forma que paruz prodeſſet. ſ.
confirmamo ſicut iuſta eſt:e de oce·
Prebᷣ· ꝗa diuerſitateʒ. Sed hoc ñ placzʒ

cum cauſe aute cognitione non poteſt

quia per conſequens poſſet eti ĩtirmar

xxi.Gi inferior:de pe.di.i- uerbum. ft·S
re iudi:qui condemnare · ff· de regiurt-
ei eſtetl nemo et uide·ĩ S. nunc oſtẽ
dend. νρ11: Ou ſi is cui papa
commſſit inquiſiciohem negligens eit
nunquid legatus poteſt illi precipec̃ ut
procedat de hoc-ĩ.de inquiſiciõe··l· Ve
Hoc etiam nõ: legat
debet cauſas coõmittere tantũ ꝑſonis in
dignitatib ſeu in eccleſus cat dralibꝗ
ſeu aliis colleg iatis honorabilio inſtiti·
ut extra de Rpti-preſenti · M· Quaʒ nñ
habemus. .: Et legatus apkice Tedis et
etiã archiepiſcop bene poſſunt aliqueʒ
trahere ꝑ litteras ſuas ultra duas dictas

— —

N

—9
ed. 5F. le et. ff. de offic. preſi: ſenatus.led R
ipñi agunt-et otingat cos ↄueniri rnder
ctenentur niſi agant ꝓ iniur a ſibi illata
uel pro furto uel damno ut in ea. l.5. F
ſi agant et delegatl-paulus rndit: n et.
l.ſe.poteſt tamen in aliuʒ cõpromitter̃
ucſt· de arbi:non diſtinguemus·5· iteʒ
ſiquislegato autem tempus prodeſt ex
quo legatus creatus eſt nõ exquo romã
uenitx.ut. ff. de leil.legato. Item qui in
legationib publicis uerſati ſunt a ciui
libus muneribus:et honeribus excipiũt᷑
utC. dele· l. iui. Ii⸗. In traſmarina aut
legationę pf uncti uacationem biennio
habent non temen hn qui de proximo
obſequiuũ reipublice uidentur exibuiſſe
ut· e.· c:l in⸗ ¶.· Iterm preles ꝓuincie fi
nes ꝓuincie excedere nõ debet: miſi uoti

a finibus dyoꝗ:ĩpſius citati:et ið uidet᷑
de ðgatiſ eoruʒ cum hoc non inuemas
pꝓhbibicum conititutio eimilla de Rpti
nonnulli loquitur in delegato dmi papea
Aln autem contradicunt-Sed.do.męe
dicic ꝙ cõcra litteras legatorum excipi
poteic· ſi per eas quis ultra duas dietas
trahatur ar-extra de &ρpreſenti-RK „
A quicquid tamen iple (cripſerit örium
uidemus ubiq; Fuari. De archepi
dic ut de offic/or ut litigantes lib-vi⸗
de legatis uero dic ꝙ cora miſe bñ citãt
per tota legatiõem licet ult duas dietas
Si uero delegant ipſi et ipſorum ſubde
legati ſeruare debent decret ſtatutum
de ptt. l-vi. .. Ceterum lʒ legatꝗ
alicui in aliꝗ;ᷓ cauſa-ſimpliciter omilerix
uices ſuas nipilominus poterit ruocare

4

„X

—*

reſtat· V· item reuocato.
notandum eſt Oñs papa ita leruar debʒ
qð fix per eius legatum ac ſi ipſe feciſſʒ
ut.ii.qv:que de cauſa et. ff. de of· ꝓcu
cęſa.l-i.in prin:e& de clerio ecommi-

ad ſc cauſam licetalle ꝓceſſerie quod nõ

eſt in delegato de hoc nõãĩ· de remi. :

que autem prope prin· et·S de offi · deł
9·ſequicur . ec nõ: ꝙ ſimpliciter· et.· S.
lud autez

propoſuit. ec de appelł-nouit· credere
enim debet princeps eum qui ob ſingu
larem induſtriam explorata eius fide 2
grauitate ad huius officii magnitudieʒ

adbibetur- non aliter iudicaturum eſſe

pro ſapientia ac luce dignitatis ſue quã
ipſe foret iudicaturus utff· S of. pfeci·
preto.l. unica prope fi: extra de NRpti;
ſuper litteris prope fiextra de officle-
nouit un non eſt intentonis dñi pape

lites ſopitas per legatum de ipſius lateõ

ſuſe care ut et᷑ de in inte reſtexpoſida
niſi eius ſma foret iniuſta quia illã bñ
reuocat. ut extra de re iudi. cum cauſa
que. immo quod per legatum minus ca
nonice fit qq; ipſe ex cauſa tolłrat ut

ex de accu ad petitionem et ið honor

uli exhibend ẽ ſicut et pape ut:/S·G· i.2
ipſe facere dicitur qð eius legatus facit

ff·de admi.xu:l-ĩta tamen.· geſſiſſe exæ

de ſent. excom mulieresxxV· q ii ſi ea-
Porro priuilegium legatorum.
ui intelligantur que ad hoc legati-et

de materia huius:S. ſatis ſcripſi de for7·

comp· c.fi ſuꝑ glo·fi·· Eſt ut ?gatõe
durante rñdere non teneantur niſi ð his
tantum que legationis tp̃e ↄtraxerunt
niſi forte legatione finita- in prouincia
permanſerint utff· deaudi: l ui 6 Pgatit

ſoluendi cauſa dum tamẽ ei abnoctar

non liceat ut.ff· de offi: preſiil.illud. (I.

In ſumma nota:g; ad ofticiũ legati pti
net ut in adeudo facilem ſe prebeat uta
Camen ꝓle C0 nt empnmi non patiat᷑ necC
in ulteriorem fariharitaté ꝓuinciales
admittat nam ex conuerſatione equali
conteprus naſcitur dignitat- EA. ocit
AIxxxVI-di: quando et q ibi no.te⸗
de iudeet ſi iudeos- E. Sed nec exſcãadeſ

cat aduerſus eos qu malam cauſam fo

uere putat.nec precibus calamitvoſoruzʒ

cum allacrimari oportet et ita ius recd

dere debet ut auctoritatem dignitatã
genio ſuo augeathec legunt᷑.· ff· de off·
preſi obſeruanduilicicas quoq; exacti
ones et uiolẽrias ꝓhibere debzʒ et ne po
tentiores humiliores miuruis afficiant
f· de offi.preſi illicitas in: pr inc-et· 6;-
neq;. iin.di.facteet· xiii:q· v· nõ fruſ

tra- -Vlcimo conſulo legatig tami

citat õmꝗ ꝙ. in conf irmationibet in
diſpelatiombus et alus formis ſequant᷑
ſtilum curie roma:ꝗ ſuꝑ iure fudatur
( In fumma-ii. no⸗ quib dale

pꝓlus conceditur. et qbuſdaʒ minus: qᷣ
ex ſuarum litterarũ patzʒ inſpectiõe· ut
S. . nungquid legatus in fin.
ſi lẽ̃e legationis indetermĩate Ioquutur
HNeo:·plenaẽ interpᷣtatio facienda in eis
ex · de &ſignifi-olim: de dona:cũ dileĩ.
ff·de.conſtitt·prin/lei: quedam tñ ſũt
que non tranſeunt quantumcunqʒ ſit le
gatio generalis ut eæ eo. quod inſ latõe⸗

cæt··nunc oſtendendum. (IIlud etiã .

gatt

nõ: ꝙ ([uperueniente legato maioris au

toritatis puta de latere minoris officiũ

ceſſat ꝗdiu ille pns ẽ ut extrae uolẽtes

R

Q

9

ℳ

. Ibi ad litteram notauĩt Vincl. Ola
que ſequutur uſq; ad fi·S· ut ibi etiam
Icripſi in ulcima glo · Ext᷑ de priuił-
antiꝗ: (Sed ꝗd erit de cauſis inchoati

coram primo:dic ꝙ ipſe ammodo ſe de
illis non intromittet nam tutor gerere

Phibitus romotus eſſe intelligitur · ff⸗
S ſuſpec·tut· l.hee enĩ C Sed an ſcus

ſuperueniens de illis cognoſcet· Ro. ſic·

ff·de iudic.ſi iudexextra de offic ordi-
paſtoralis de eo qui mit.in pol.ca rei ſ.
cum ueniſſent ar. tamen contra quia

apud aliquem nomina edidit apud aliu

conſulem manumitterę non poteſt ff.
offi. Pconluk.Ii. M. lbe collega loquit᷑
nõ de ſucceſſore2 et ã impedito primo
etiam collega id agit ut ibi:⸗ (Ideʒ

quoq; erit de prebendis quas minor ſuæz

donationi reſeruaueratquoniam ſcus
eas conferret.ĩ. · ꝓoei · V. ſed ecce. M.
Ibi Hõ ſi aliqua acta ꝑficieda
erant ille Perficiet extra de fide inſtru-
cum p· ¶ Quid de cauſis commiſſis ꝑ
primum ante ic& aduentum Ro. non
expirant commiſſiones:· ſi iudices ceꝑat

õäü

Sed ad quem appellabitur ab illis iu

dicibus. Nο. ad legatum de latere quaf

ad ſucceſſorem. ¶ Sed ꝗs abſoluet eos

qui exmunicati erant ante aduentum

ISi. NRoOiſte us de latere tanꝗᷓ ſuceſſor
Uid ſi lata ſ. la per primum-
ſcous infra decẽnium ſuperuemt·. Rn-
dixit Vind' non deberi appellari ad m
quia pares ſunt. licẽt primus factus ſit
Priuatus. ii.qvi anterioruz· 6. fi· ar· tñ
contra quia ſcus de latere maior ſit e&
eo:officu. M.Lib. vi- uerum eſt ꝙ eſt
maioris honoris et poteſtatis ꝗᷓ ille. ſed

non eſt maior illius i· ſuper illum- cum

utriuſq; poteſtas ab uno epenvac-

C uid ſi prim extra prounnciam n.

cidic in canone late ſentetie. R. poterit
abſolui a ſco de latere.quia primus in
ferior eſt illo quo ad hoc. ar: extra eoð.
e*ε πcatis-X*νX dli, inferior. Sed quid

econuerſo nũꝗd miſſus de later poterit
abſolui a Primo:qui non hʒ executiõeʒ
Ec uidetur ꝙ ſic.quaſi ſe ſubiciat illius
luriſdictõni. i.q· vii. nos ſi inopetenter
et.q v. mandaſtis. Cõtra credo ut in p.
c-imferior. Nec enim poteſt legatus de
latere ſe ſubicere alicui infra dum papã

niſi iudicio anime ꝗ eſt caſus except
uł extra de pe. et rea fi Sed nuꝗd
iſte ſuꝑueniẽs poterit cõriger 2 iudicat̃

nomine legationis.

Primum ĩam ſuſpenſum: Ho· ſic ſuper
hiis in quibus exceſſerit tpe ſuſpẽſioniſ

quia iſti miſſi de latere eſt iuriſdictio

ſecus ð huis que geſſit an hmõi aduẽtũ

extraeo ſtuduiiti- quia par in parem

non habet imperium. ff:de arbit nam
agiſtratus extra de elec innotuit-
CSedan iſts da laere poterit aliquid
mandare priuſꝗm ingrediatur ꝓuiciaʒ
Beo. uidetur generaliter in quolibet
non ff. de offic proconſuł. obſeruarc-
Sed ſi moram ne la facit in uia
nunquid poteſt premittere legatum ad
prouinciam ad quam uadit et uidetur
ſic.·eo l.aliquando.ĩ. ꝭ. nũc dicamq
in prin· ſed dic ꝙ pre· l·non habet locuʒ
in caſu in quo loquimur quando uidehiʒ
alius legatus eſt in proumcia- qui non
tenetur ſeiſpendere ſue legat iõis officiũ
niſi demuz uiſo legato de latere ſuperue
mente: nec etiaʒ hoc caſu ante ingreſſuʒ
in ꝓpuinciã exercebit uolũtariã iuriſdic-
H-Sup: quo ad illam ꝓuinciaʒ eu
eſt ibi legatus licet minor Et ſic etiam
intellexit Vinc. 3.- Quod alias poſſet-
ut in predic g nunc dicamus immo pri
mus ludicabit et omnia faciet uſq; ĩ ad

uentum ſucceſſoris uel quaſi. M⸗Hoc

puto dictum ꝓpter illos duos dies ꝗ bzʒ
deponit cinguluʒ añ ſucceſſoris aduexu
in autt-de adminiſtrt in fi.colł.vii. .
de offi.proconſuł·et le. meminiſſe et
ualebit quicquid egerit· donec nouerit
illuʒ de latere adueniſſe ut eo·Ct · l ſi fõte
¶Sed dñs papa primo legato ↄ
miſerat diuerſas caulas ſingulars expſſo
Sup· et proprio
alias non procederet quod Kauitur. F.
et ipſe ante aduentũ f̈i in illis ꝓceſſerat
apo. tolica autortate non legationis nũ
ꝗd poſt aduentũ ſci· poterit ĩ illis pro
ceder̃. E.ſic ex ·eo.ſtuduiſti·ex de offi·
Eqm. && of- or. c. paſtorał. 6: pretera-
Ig qd ſi iſte ð later ſe t᷑nſfert ad aliã
Puĩcià fid ſir omiſſã ĩ ꝗᷓ Pᷣm ñ ẽ lgatq
nũgꝗd prim poterit flurmeĩ offici exe
cutiõʒ 2 Pgatois dũ ſic ilᷣ abẽ 2 vr ꝙ ſic
ut ĩ p.dec.uolẽtes i ꝗdiu Pgati 2c·2 ar.
ff.ð aſſeſ.ſi eað.ᷣ dic ꝗ·nã legat põt ne
Sotia uni ꝓuĩcie ĩ alia ctar᷑ ut exc eoð
nouit ¶ Quid ſi iſte ð later̃ f̃manz ꝑac
tis negotis Pgatõis ſue nũꝗd ali põt re
ſumer executiõʒ ł uſuʒ ſue iuriſdidl.vt

d we

—

—

ꝙ ſic ꝗa aliq vr̃ ceder pᷣuiło:ff. ð iudi · .

1·5 omes. †̈ dic ↄotra niſi tᷣus certũ eſſʒ

ſibi prefixum extra ð offi deł. de caup·

Nr
nl
to
ü

—

—

—

Ese⸗ quid ſilcdᷣus egreditur ꝓuincia,
annimo redeundi ad illaʒ-Dic ꝙ primus

nequit uti iure ſuſpenio- Quia ulle pra
preſenti habetur- licec enim ex ꝓuiciaʒ
audicare non polſit· tamen inde caulſas
cõmittere poteſt· et iubere ſicut preſes
qui prouinciam egreditur f- de offid-.
prefec.ur.lfi uidetur tamen de mente
luris:ꝙ huidſmodi egreſſus non debet
eſſe longe ff. de offi.preſi·illuc/ĩ-. Finit
in prin· ¶Quid ſi iſte de latere exiſtẽs
in prouincia- concedit primo ut ſuum
officiuʒ exequatur. Ro hoc non poteſt
quia abdicando a ſe imperiuʒ n amitciv
fr. de offi.preſi-legatus: miſi hoc faceret
ſipi ſubdelegando infra- ſed an hoc ·
eſ⸗ cre ahimmo. DoOl

rat. No alius poterit
immecdliate iur̃ ſuo reſumere exerciciuʒ
ſue legationis/exceptis cauſis inchoatis
P delegatos a cardinali· ¶ Quid de cãis
ceptis coram ipſo cardinali. Nel coram
auditoribʒ curie Ro: dici poteſt ꝙ illat

finiet ſcus · S.V· ſed an zus⸗ A. Se oe.
ꝙ aura aduerſa iterum reducat illuʒ ad

portũnunꝗd primus tenetur ei cedere
dixit Vincl⸗ ꝙ ſi in breui rediit- debet
illum admitterear:de pei.i.diuorciũ
quia in ingreſſu rome deponitur imꝑiũ
ff · de offic.proconſuł.l.fi.ſi autem lõgo
tpᷣe poſt rediit·finito legationis officio
per longum exituʒ ad prouinciam. non
uidetur ex neceſſitate admittendus-ar.
ff.de iudiciis ſi longus extra de renunc⸗
ex tranſmiſſa-uel dic ut.ĩ. S. finitur. ⸗
quid ergo. MSub eadem alternatiua
ibi huc remittit.ſed iuſtior eſt iſtus cã
quia neceſſaria.illius uero uoluntaria &
quo ibi queri᷑. ᷓ· Sed an caſu pᷣmus
poteſt ei cedere·ſi uult ob reuerentiam
apłice ſedis. Et uidetur ꝙ non.S· . ꝗd
ſi iſte· unde enim haberet iſte iuriſdict-
ſi finita ſit· ar· exc ð offi· le.ſignificãtibq
de conſec̃:di:inii:queris· V. prin· Vinci-
ↄt᷑. et dicit ꝙ reuiuiſcit ex eo ꝙ recipit᷑

fingitur enim non receſſiſſe ſed uoluſſe

recedere. ſicut qnq; quis non peciit· ſed
uoluit petere· f· rem ratthaſ. amplius
preterea in ingreſſu rome dicit᷑ imꝑiuz
deponere ut.S· et ita ante ingreſſum id
habet licet nõ habeat executionem cuʒ
non ſit in ꝓuincia ut.ſffde iudi.uenditõ
5·fi· ſicut et primus legat:qui ibi erat
preſente iſto habuit imꝑium ſed non
executioneʒ.ſi ergo admittitur poterit

LExercere.

6

VNC cracdwnus udrum
legat poſſit bnficia oferr
Et qui legatus cardinab
põt ex ſue legatoĩis officio
beneficia uacantia cõferre
Qut extra de offic. leofficni
li.vi· ſed oſtitutus et natus ex legatiõis

ſue munere ᷓ nõ poſſunt. niſi eis ſpẽałr

ſic indultum.ut ibiet extra de appelł
C.ĩ· Nec poteſt legatus ð una prebenda
duas facere- uel. ꝓ Pro id eſt-al enim
ex cauſa de una poſſet facere duas-cum
hoc poſſet epiſcopus:extra de prebenda
uacante in fi ubi-de hoc: eti maioribzʒ
5ꝓ Duos ad unam recipere ut extra de
preben. dilecto- ¶ Sed nunquid poteſt
Cardinalis legatus ↄferre beneficia
que tanto tempor̃ uacauerunt ꝙ ſcᷣm

ſtatuta lateran.concił. eorum collatio

eſt ad ſeð apłicam deuoluta. M. ViS
quod nõtieoti· c.i-libvi in ult glor
Et quod ſuꝑ ea plene Icripſi oĩno umas

Item pro legato facit clem. de prebenð

ſi de beneficio ut ibi nõ in fi antepltt-
glo: Hodie cõmuniter datur legatis de
latere littera ſuper hoc ut patet in ſtie
curie ſub prima legatiõe et hac nuꝑrne
habuit do-me legatuscardinab-ſancti
Martini ſn montib. F-Non uidetur
quia non ĩpie ſeò papa eſt ſedes apłica-
ar.xciii/di- legim prope fi- immo aliò
eſt ſedes ap.aliud eius legatus ar/ extra
de ſenten excom-quod de hiis et aliud
romana eccleſia et aliud eius legatus ut

cO⅓. ti. c. ea noſcitu. in fin- Nec dicitur

emanare a ſede ap· quod ab eius legato
emanat· mſi et ab plo papa emanet ut
le et nõ m papam extra de fił-preſb⸗
C.pltet᷑ exquo papa ſibi ſpecialiter hoc
releruat non tranſit in generali legatiõe
utĩ· nuc oſtendendum: . legatt igit᷑
Dic contra. ut ex de preben: uenerabił
et arextra de preſumptmandata quia
etiam quod metropoł facit ſedes apłi-
dicitur facere ut. lxnu-di ordiationes
extra de traſſati. inter.ſed neq; immo
etiam uidetur ꝙ legatuſ conſtitutus B
poſſit.· . Scoõm Franol uercelłcuius

motiuum--et reſponſionem ad illud uið

ubi. S. remiſi 5 Vt extra de ſup:neg-
prelat:litteras ſed illud ibi contingit ex

irtute mandati:nõ ex officõ legatiõis
Iteʒ legatus cardinał. poteſt refuar
ſue donationi collatiõʒ prebende primo

uacature certe perſone faciendam et in

hibere- ne illa ab aliquo conferatur:

90

V 1) 4 e

Peſt Pſine fr⸗

ON

Ex decernere irritum et inane qð òͤ fiet
ut extra de iure pa- cum cdhlectus circa
princ: ar·tamen ꝙ non poſſit decernere
irricum.1·6 nunc oſtedeng· XανRαν—:

EH. Ibi dabo remiſſioeʒ. - Promiſſiq

aut facta a legato de confkrendo alicuĩ
beneficio primo uacaturo non ualet ꝗa

hoc eſſet contra lateran concil·quod ꝓ

hibet donationem uel ꝓmiſſmõʒ bnficii

priuſqꝗᷓ uacet-extra de conce. prebenð·

c:ncontra quod concił. legatus nil põt

papa autem hoc bene poteſt ut·ĩ· V· ẽ

illo. Nec etia conferre poteſt loco ꝓxĩo
uacaturum ut extra de preben:chlect
i de concelpreben: c.ii. ¶ Sed ſi nõ põt

mihi beneficium primò uãacaturum ꝓ
mittere quomõ poterit primo uacatug
pro me reſeruare. Geno·bene et eſt ratio

diuerſitatis, quia plus eſt promittere ꝗᷣ
reſeruare· äπ1 Cum reſeruans penitere

et reuocare poſſit· ut nõ/ eoð.ti:ceiii in

glo.illa igicur:quod non licet cõmittẽti
Ppreſ:lxxeviii: di: que procedunt a labiiſ
meis non faciam rda Sed non vr
ꝙ legatus poſſit reſeruare prebẽ primo
uacaturam alicui conferendaz quia hoc
uidetur fieri in fraudem predicconcił
lateranut extra de ↄceſ/pre:conſtitutt.
ſed ilud loquitur de epiſcopo. cui B int᷑
dicitur et legatus ibi nõ ſua ſed domini
Pape autoritate proceſſit· legato autem

qui maior eſt epiſcopo poteſtas a iur

conceditur ut predixi Item qua ratõne
poteſt leg atus primo uacaturaʒ ſue do
natõni releruare. parĩ etiam rõe poterit
et ſcdam et terciam reſeruar᷑. Sed ſcm
hoc uidetur.; legatus poteſt capitulo
uł epiſcopo auferre poteſtatem eligẽdi
et benef icia cõferendi·dic ꝙ nec poteſt
cos priuare poteſt tamentue legatiõis
tempore eligendi poteſtateʒ ſibi reruaĩ
et eis inxerdicere collationem: iuxta pre

miſſa. Quo dic hodie ut de offic.

legati·c·iii.Et.iniili.vi per que iura ſatt
. eſt in his legatorum poteſtas

Poc modo. nam primo SDrare dus
reſeruabit ſub forma que iã·ĩ. ſequit᷑. ð
quo fieri facit publicum inſtr̃mdeind

icribet aliq bʒ executoribʒz ſb hac fõma

FOrma- Frater Latinus miſeratione di

uina-Hoſtienñ et uellerceñ· epᷣus apłici
ſedis legati.talibus ſalutt in do. cum noſ
in tali eccleſia intendamus auctore dño
perſone ydonee · Vel ſi uis exprimatur

perſona ꝓuidere· canonicatũ.et pbendã

Keſeruatio autem fiet ler legett

*
3

Si uacant᷑ ibi ad preſens. uel Fprimum

uacare contingent nulli de iure debitos
iunge ſi uis conferendos tali collationi
noſtre autoritate ꝗᷓ fugimur r̃ſeruam

diſtrictius inbibentes omnibʒ 2 ſingur
ad quos alias eorundem canonicatuset
pbede collatio e?ctio ſeu ꝓuiſio ſpectarx

poſſet/ ne ipſi canonicatum buiuſmodi-
ſeu prebendaʒ alicui conferre ſeu & ipis
ꝓuidere quoquomodo preſumantnos

enim ex nunc irritũ decernim et inane
quicquid de ipſis- uel eorum altero otra

predictã reſeruationem noſtram a que
cunq; quomodolibʒ cotigerit attẽptari
quo circa uos prtiuʒ tenor omittim
et madamus quatin uos uel alter urmn
per uos: uel alium. aut alios predictas

reſeruationem et inbibitionem noſtras
ac decretum in preſentia talis epiſcopi·

et capituli.necnon et in ipla eccia coraʒ
canonicis 2 alus boneſtis plols ſtudeat
publicare 2 nibilonũus ex parte noſtra
Iub forma conſili reſeruare inbibere et
decernere ſi contra fiet irritum inane

facturi de publicatione buiuſmodi necc
non et de noſtra exbibitione ac decrete
ↄfici publica documenta. (LRed nugòè

legatus poteſt conferre prebendam ſeu
eccłſiam ſpectantem ad preſentationeʒ
layci patroni illo muito non uidetur ut
in predic.dectt cum dilectus2 extra 8
preben.dilectus.iini. Et hoc tenẽt Vin:.

et Gof.et fere ommnes· Iä-Ec facit q8

nõi de acti- uel petic ſuper actombz
ad fi. Villud eciam. ⸗(uia nec epus
hoc poteſt utxvi.q vVil decernimuset
hãac opi. patroni layci in regno Francie
defendunt uł dic ꝙ ſiue ſit clericus hue
lavycus quiuis patronatus. uel alia iura
ſpiritualia obtinet ſempꝑ de illo domino
pape et eius legato reſpondere tenetur.
exdra de iudi: qnto-binc eſt ꝙ plus iun
habet in oceſſioe prelatusꝗᷓ in pnñtatõe
atronus ut extra de offic- legadi'ct
t hanc opinidem ſequi uoluic domin
Nicolaus papa conferendo p̃bendã quã
ipſe an ſuam ꝓmotiʒ ĩ ecẽia lauduñ-ha
bueratrex tn frãcie dicẽs collatõʒ ip̃iq
pben ad ſe ꝑtiner̃ alii ð fco ↄtulit illaʒ.
MH. Pntatoz; poſſʒ hr̃e collatõʒ n niſi ex
rir Ppapal 2 uið q; nõ.xvi q· vVii·ĩ fi.

um.2.· x. di /ĩpiũ.2 pui'm.ãpial & quo-ĩ
S p: ad fi:n dat collatõz ut idᷣ dica 2

uið. 2 uið q& prnᷣ ſcripſi ð eł · ꝙ ſic ĩ prĩ.

28p.c. i- Ii. vi ſuꝑ. glo-nil diæit 2 8 iur

pa nobᷣs · glo- que dicat᷑ ĩ·5. P. W. lx

ℳ

O

C
₰

Prebendam auèem ad prelentatiõeʒ
eccleſiaſtice perſone Ipectantem poteſt
legatus indubixanter conferre- ut in p-
dec-dileatus ubi de hoc- Æ Vide q8
ibi dixi ſuper iil gloet in predic-dectt
lectus ſuper glo.penulti.·⸗
Sed ſi legatus re uauit collatom ſue

prebendam primmo in eccleſia uacaturag.

mihi oferendam nunquid poterit facer
me ſtatim recipi in canonicum ad illaʒ
ultra numee in eccleſia ſtarutum· Ü1.
Vide quod ſcripſi de preben ſi eum. Ii-
vi.ſuper. οGbtemperatum-- ubi etiam

ſcripſi de reſeruatiomibus legatorum cũ

beneficio acceptandi: Videtur ꝙ ſic
ut e de preben: dilectus . cæt: Cc⸗dilecto
et de conceſ.preben.cum ſuper ar otra
quia non dʒ eſſe canonicus ſine pbenda.
ub in predi·c.dilectus et ex de ↄſtitt⸗
cum. M· quia nec executor deputatus
a papa ad prouidendum poteſt h facer
nulla prebenda uacante prout nõcom
apam eædra de conceſ:preben. ꝓpoluit
tem non debẽt plures inſtitun in eccis
ꝗᷓ ex fructibus poſſint omode fultẽtari
ut extra de inſtitt ca-Item hoc r̃cepto
uidetur fieri in fraudem uacaturarum
ſuꝑ hoc dicendum eſt ꝙ ſi in eccleſia eſt
certus canonicorum numerus ſtatutuſ
iuramento roboratus cum nullus cano
nicus uacet nõ poterit legat infringer̃
numex et me facere recipi in canõicuʒ

donec mihi fuerit de prebenda ꝓuiſum

ut in predic.decre:dilecto:quia non liʒ
ei ex ſue legatiis offõ tollere iuraſmtuzʒ
uel in illo icpenlare. ut ·ĩ·5. Pxim. ·.
xxi'iii- Sed ſi ad mandatũ legati cap'm
ſcienter me recipiat tenet qui recepto
ipſi tñ remanent ꝑiuri. ſed et ſi numerꝗ
ſtatutus-non ſolum eſt iuratus immo
etiã eſt autoritare apoſtolica ↄofirmat
tenet quidem facta receptio etiam ſi in
confirmatione appoſita ſit clauſula illa
R quid contrafiat non ualeat. tamen
remanent periuri ut dixi quoniã in eoꝝ
fauorem fata fuit confirmatio Vnde
ei poſſunt renunciaf. Bals cet hoc caſu
decretum ofirmatioms appoſitu hetur
loco priuilegii cui poteſt renunciariC.
de teſta.l.omnium ał autem de re con
firmata per papaz inferior nõ ↄgnoſcit
ſine ſpeciali mandato.ut nõ· in.cfĩ:de
conſue.li. vi· S.· Et preterea legatus ex
officio legacionis poteſt circa predictã
clauſulam diſpenſare ut in predic ↄcor-
ex extra de preben pro illorumextra ð

reguł ad apoſtolicam- &autoritade
uero legati ubi in of irmatione appoſita
eſt clauſułillareceptio non teneret ut
in predic.decre.dilecto- Item Innocen-
