miſit que ſiipſi ſpecialiter non reſeruat
exercere poteſt legatus ſcᷣm Goffre.
Ein ſum huius ti . ingreſſus: B et
oſti eo.ti:c. i· in fi. F.· B et do:meet
fere omnes extra de ſen: ex. nuper extra
de offic/le·quod tranſlationem. extra 8
offic.uic.c.pe. Idem etiaz no.Io.ii.q.v.
que de caula. Bals Et ĩdeo ea que ſunt

quaſi paria reſeruadiĩs per ſimilitudinez.
pro reſeruatis habentur. Vnde nõ· ꝙ in
hiis que non ſunt paria reſeruatis nõ ꝓ
cedit reſeruatioff· ad.l:acquiłilludet.
C.de ſacti.ſanc.ec.ĩllud. et ꝙꝓ eĩs facit

ff·de procurati.procurator cui: et: l. ſe.

legatus emm pleniſſimam iuriſdictiõeʒ

habet· cui adheret merum imperium.

ſicut et proconſul.ff-de offici· ꝓconſuł
ſi in aliam.5Sfi- et maius imꝑium habʒ
in prouincia ſibi decreta ommbus aliis
poſt principem⸗ut.ff·. coet ideoet.ff.q
offic· preſi.l.iiii:nec quicꝗqᷓ eſt in ea pro
umeia: quod per ipſum non expediatur
ut.ff⸗de offic · ꝓconſuł.nec quicꝗꝙ ĩ pri.
Nam ipſe uicem proconſuł et preſidis
prouincie obtinet ux in conſtid-Clem-
Iiii. æo;/ti e parte- FI-De qua ſumpta
fuit dec.ii.eo/ti.li vi/ ut ibi noĩ.i. glo⸗
Sed certe res periculoſa uidetur ſic
dicere indiſtinete unde circa legati po
teſtateʒ diceno uidetur ꝙ ſi ſbi omiſſũ
ſit Q certa ꝓuincia plene legatõis officiũ
ormnia exercere libere et immediate
terit que ſiue de iure ſiue conſ uetudĩe
ꝗqlibet ordinarius ſue legatiõis cxercere

poteſt ſiue ille ſit abbas.ſiue epiſcopus

ſiue primas uel patriarcha. M.Hoc ĩ⸗
temperat· ꝓ· Vel alius quicunq ut in
prediel.ſi in aliam. :fi. ff.de offi· preſi-
lex omnibus⸗et·l.leet.l/ſi licet.ĩpſe·n⸗
ordinarius eſt in illa prouincia: ut.S.5.
ſupereſt /quid de ſententia quia gerit
uices domini pape ut extra de conſuet
cum uenerabił.ex de preſump mãdata

xcCiiii⸗diſti. c.i.extra de offic.leg: ci. et

c: quod tranſactionem - illa autem que
ſunt ſedi apoſtolice ſpecialiter rſeruata
tangere non debʒ ut dixi-ſed et ſi aliqua
immineant que ſedes ap. ſibi ſpecialiter
reſeruaſſe non inuenitur ardua tamen 2
grauja ſunt. debet legatus illa ad ap· ſeð
referre ut euidenter probaturxviqi-
frater noſter circa medium xV-:Ii. 7
Salliarumextra qui fi ſint legit ꝑ uene
rabilem prope fi⸗extra de bap: maiores
in prin-xvii- di. multis xviii di-C. i-eX
de officarchio ad hoc·9: Item in eppa
extra de tranſlati epiſcopi ca.ĩ. Vnde
legitur in exodc.xviii in fiq; Moyſes
cõſtituit principes et tribunos ꝗ ꝗcꝗd
maius eſſet ad euz referrent et faciliora

tantumodo iudicarent ad idem extra 8

re iudic · cũ eterni:i:Rñ.ſiẽ ſũt illa que
maiori animaduerſione indigent · Vt.
ff · de officio·preſi.l.prima/ſolent.

9

9 2

91 2—

—

4
et.
cie
le.

—

l.

ur
ni.
Gis
⸗

)

o.

—
—
—

†

Ad idem ·ſt. de officprefed ui gĩlum I.

iii S·cognoſcit· f.. de offic · ꝓconſuł.lſ

ui ericet abſoluer̃ occiſores clerieox
ut·ĩ. S nunc dicamus · V· ꝙ etiam ſicut
ætiam ſunt ea que per generalia concilia
ſunt prohibita. que tangere non debet-
ut.S.nunc tractemus. . de illo- licet
alias meꝝ imperium habeat ut predixi
et alia ſimilia cũ emm plura ſint negotia
uocabla ut· f· ð pſcrip. · l.naturalis
nõ poſſunt om̃es articuli legibzʒ ophẽedi
ut/-de legl.non poſſunt et ideo eſt SD
ſimilibꝗ ad ſimilia procedendum- ut ex
de HRept inter ceteras et· C. de leg leges
preſertiʒ ubi nulla diſſimilitudo notari
poteſt ut x viiiq.iĩ-ſic eĩʒ neqʒ ĩ tercia
colł· nunquid. etiam hoc intelligenò
eſt ergo dm̃m papaʒ majĩora et graulora
ſioi retinuiſſe · Licet illa norſint in iure
expreſſe ſcripta. ut in predicconcor·
Ixem in dubiie meli eſt abſtinere ꝗᷓ in
conſulte falcem in meſſem poner̃ alienã
ut in predicl.nec quicꝗᷓ· RE i-e ð elec
uenerabilem.vi.qiii:ſcriptuʒet ar· ex
de appelłdilectis. in fi-et-/xiiii-di/ſicut
quia nõ omne quod licet expedit. ut ff.
de reguł iun non omne-xi:q-i aliudò ał
aũt generaliter penas imponere diſpẽſar
et alia facere poteſt. niſi nueniat᷑ expᷣſſe

uel per ꝓbabilem oſequentiaʒ ꝓhibitũ

ut exdra ð tranſac.c.fi · Audiui aliquos
peritos dicẽtes ꝙ ſicut epiſcop omnia
poteſt que ſibi non ſunt expᷣſſe ꝓhibita
ita et legatus:nec ali ud poteſt legat ꝗꝙᷓ
epiſcopus quorum dictum nõ approbo
ut predixi· ¶ Quod autem dixi legatũ
poſſe quicqu id patriarcha poteſtfallit
in quibuſdam caſibus. nam ille confert
pallia et facit ante ſe cruceʒ ferri · ut eꝰ

de priuilegi antiqua. legatus non-Irem

pat᷑archa Conſtantinopoł⸗Sponit epos
uos 2 etiã Alexandrinusquod legaruſ
facere non poteſt. ut. S· V·xvii Iteʒ ad
illos duos põt obmiſſis mediis appllari⸗
ut.xiqi:ſi clericus/xxiidi · renouantes
lxvdi:mos antiquusquod in legato nõ
obti net ᷣm quoldaʒ.ut.S··.ſupereſt·
ill aut· Item alii pᷣlati baculo paſtorał
uxuntur nõ tamen papa uel eius legat9
Sugnen epiſcop· ꝓ Cum ꝓpter

ſtoriam· cum propter miſticam rõeʒ

exxra de ſaca· unci⸗c. unico.ꝭ· finał⸗
Prohibetur autem legatus ſentẽtiag
delegati dñi pape reuocare uel relaxare⸗

uel impedire ꝗᷓ uis ipſam poſſit ↄfirmar
ex comprobare· ut·S.· ſupereſt · V· itez

3

is cui S. R. xxvi. C Legatus quoq; de

latere non poteſt admitter poſtulatioʒ
alicuig in archiepᷣm ut e ð ulupał miſñ
Sed nunquid poterit electuʒ in arc;
Epilcopum confirmare: Æπ1 Expedituz
5 ꝙ poteſtde elecabbateʒii · xe.li. yi

5· Videtur ꝙ ſc- cum poſſit electiõe⸗
de ipſo factaʒ eaminare ut.S ſuꝑeſt
· ſed ꝗquid dices: naʒ et patriarcha hoc
poteſt ut extra de priuiłᷣ ãtiqua artiᷣ
cContra extra de electti ſignificaſti prope
fiiquicquid tamen ſit de iure benefacit
ſi ab tineat· ar.in pre·decre-niñ et xvii⸗
Di.huic ſedi:et ar extra de elec bone ĩ⸗
ubi talia ſpẽaliter legato de latere ↄmit

cuntur de epiſcopo auteʒ dubium non

eſt quin illius electidem poſſic ↄfirmar
et eum conſecrare. uel facere conſecrani
ar·in hus que no. in predic. · ſed nuꝗd
dices quia et ꝗlibet metropoł.hoc põt
in ꝓuinciaſua ut e de elec ſuffraganis
etc·cquod ſicut & preterea conſulo tarri
ꝙ abitineat· Nam eccleſia romana non
libenter alceri participat hunc honore⸗
et ſic uari uidem/ pref̃tim ĩ epi copis
æxemptis. S. e &: .½ι Iterm legat
non poteſt allenare ſine ſpeciał madato
rem ad ſedem apoſtolicam ꝑtinentem-
ar · ff. de offid. procuratᷣ. ceſart. l.i. Nec
donare· ff.de dona.frlius. S itẽ uideam
extra de dona.c·ii licet ſit ar Por⸗

de procurat.l.procurator cui - H. Cb-
Primo dicto de alien.non ꝓxi-de eo uið
Item ſi ſit cauſa:que immecdlate per
tineat ad ſedem apoſtolicaʒ forte meliq
faciet ſi ſe abſtineat nec de ea ſine ſpẽał
mandato diffmniat. uel cognoſcat ar ff⸗
E proconſuł.i.nec quicqm· HRñi-

E no· de offi.ux.c.ii ·ĩ.niii·glo.livi-

Illud autem queritur ut; prelatus-
ub exemptus qui ex iuramento tenetur
ſingulis annis limina apoſtolorũ uiſitaõ
ut extra de iureiurand. ego excuſetur
uiſicando legatum- Reſpon. nõ limina
enim apoſtoloruz ibi eſſe intelliguntur
ubi eſt papaut xciii.di. legimuſ.prope
finem. Apoſtoli enim illi ſlunt Petrus-
et Paulus. ut·xii:qõne.iide uiro quo
papa eſt ſucceſſor·ut extra de homicið
pro humani. Beno=i. libſexto. Et aliud
eſt ſedes apoſtolica. Et aliud eius legati
ut/S. 5 nunc tractemus- V. i· Sed nec le
gatus contra illius iuramentuʒ ſib põt
ad hoc terminum prorogare ut ſupra.

QN
„

*

/

—
„
RXRS

VNC Dicamus quando
et ubi ſuam iuriſdictõne 3
ſeu poteſtatẽ legat ualeatx
exercere Et᷑ qui poſtꝗm
ingreſſus fuerit ꝓuinciaʒ

ſibi decretam. prius uero non-niſi infir

mitate impediat᷑ et res urgeat ꝙ aliqm
cauſam ↄmittat- Item etiam priuſꝗᷓ in
grediatur uoluntaria· ſed non otẽcioſaʒ
iuriſdictionem exercet ut ff.de offio-
proconſuł.l.i.etii. R·iet.l.obſeruare:
5.· poſt hoc:et.lſe. Hodie tñ indiſtĩcte

licere uidetur ut cauſas ↄomittere poſſit

ut in auticollati:ixde collatoribʒ·S ad
hoc prohibemus. anteꝗᷓ uero in płt.
col·Idemq; dici poteſt m do·meum-
A.In ſum huius ti. 5-quando. et CGof.
in· V·ĩteʒ legatuset ita ſeruatur dumõ
ſi promoti ſunt per apoſ/ſedem ſatiſfiat
exuagBonifa.que incipit iniuncteſcʒ
ꝙ littere promotionis exhibeanturals
eſſet pena admĩſtrãtiet illũ recipiẽtibzʒ
ad adminiſtratõnem ut bi S. Gof.
In (um·huius ti:poſt prin · · De
electo confirmato 2 preſertim ↄſecrato
ut·ſ·priuſqm dyocl ingrediatur poſſit
committere cauſasexcipitur tamen in
predictis legib.ut nõ poſſit demãdari
ultimuʒ ſupplicium uel mẽbri abſciſio
ergo nec m canones clericoꝝ depoſitio
uel perpetua amotio:nam amotus dicit᷑
abſcindiut extra de exceſ/prela.graueʒ
extra de deci:ꝗᷓ uis in fi. ut dixi.ĩ· de iu-
om:ĩud. .ſed canouespatet ergo ex pᷣ
miſſis ꝙ legatus extra prouinciam ſibi
decretã exiſtens põt cauſas in ea ðlegar
utff· ð of.prefec.ur·l.fi:quia hoc non
requirit cauſe cognitionem-ffde offic.
proconſułaliquandoetl.ſolent.licet ̊
ex imperio procedat ut extra ð of deł
paſtoralis: et hoc olim tantum qntum
neceſſariam morã ex ꝓuinciaʒ faciebat
ut ibi·hodie uero poteſt etiam ſi uolun
tariam ut in predid: anteꝗᷓ ueroꝗ8&
tamen dixerunt ꝙ quãdo poſt ingreſſũ
Prouãcie ex aliqua cauſa exit: amimo tñ
redeundi committere poteſt iuriſdictt.
contentioſam ſed priuſꝗᷓ ad prouinciaʒ
peruenerit non poteſt ut in.l:obſᷣuare.
S·PEt quia etiam ipſe illam non habet
quo ad exercicium unde quod nõ hab⸗ʒ
committere non poteſt ut extra de do.
int᷑ uix et uxo/c nuꝑ.iĩ:q.viidaybertũ
nec et poteſt cogere reciper̃ renitẽtex⸗
ut extra de offic.ordi paſtorał.ſi tamẽ
commiſerit et ingreſſus ꝓuinciam ratũ

habuerĩt᷑ qued fecĩt᷑ ualet a kempore eł
ex ui ratificationis tantum. ut in pre

l.obp̃uare ·5.fi· Ied hodie põt indiſtite

committere etiam priuſꝗm ꝓuinciam
ingrediatur ut dixi ĩ ipſo quoq; ꝓuĩcie
et cuiuſlibet ciuitati introitu dʒ legatq

ꝓuincialium mores ſeruare ut in pnc.

l:obſeruar̃./ingreſſus:eteo:Ct.lſi ĩ aliã
et in auti.colł.vii :de adminiſtratõibo⸗
6-illud autem- xiidiſ-illa-recte autern
faciet legatus ſi priuſꝗᷓ ſibi decretam in
grediatur prouinciam edictum de ſuo

aduentu premittat. ſignificans quando

ingreſſurus ſit exemplo chriſti ꝗ Iobã-
ſuum pᷣcurſorem premiſit.
iii· Io-i . . Vt corda hõim preparet-
nõ tam impudenter appetat populares
curſus et mundanos honores ſed nec ul
tro oblatoſ eeſpuat iuxta decentiam ſuĩ
ſtatus ꝗa et chriſtus ſuper aſinam tapr

uoluit honorari. .1- Mat-IO.eli

.Et premiſſa denunciatione per eam
artem prouincie ingrediatur per quaʒ
alii legati ↄoſueuerunt ad inſtar ꝓcõſuł-
hec omnia ꝓbantur in prealł.l.obᷣuar̃
S anteꝗᷓ- et · ſe.2. 6recteet in prediol-
6illd autemet iuriſdic ſuã impediẽtes
poteſt excõicare.ut.S··i · V· ſed nuꝗd⸗

Mat.

4 Legatus autem egreſſus ꝓuinciam-

ruocatus licct ſit priuatus quo ad ex
ercitium imperũ quouſq; tamẽ portas
urbis ingrediatur imperium nõ depõĩit
od dic ut.ĩ.S.finitur · Vitem ꝗcito:
E breuiter no ꝙ legatus iuriſdictie
uam exercere poteſt infra territorium
prouincie ſibi decrete non extra qntum
ad cognitionem uł diffinitionem cauſe
ut extra de offic/uic.c.płtcet/fde iul⸗
et iur.l.płt.et.ff·de iuriſdic om⸗/iudic-
l-fi:extra de offidlega:nouit:nam et ſi
ultra centeſimum lapidem egreſſus eſt
notio prefecti urbis non eſt ut.ff. S of
fiprefec/ ur.l.ĩ.̊in initio.poteſt tari
cauſas extra ſuam prouinciam exiſte
delegar · ut· S· Item poteſt luchkcare: Fl
Inter ſubditos conſentienteſ quia extra
terri torium 2ꝛc· de conſtitutc iilivi.
et ſic eſt in ep̃is. ſaluo qð hẽtur in clem-
de fo.oↄpe.ꝗuis.et uið qð i no·ĩ S: eiſð.

ĩIn.i.gł. In aliẽa ꝓuĩcia & oſẽſu eĩiq c

eſt ipſa ꝓuĩcia ar ex ð fideiuſ.ↄſtituti

in fi:2. S auẽte 2 uſupa· ex tuaya·ĩ fi ed

S ĩſti.c.iiiix·qiii ·ꝑ to.iii.qvi.ꝑegriñ
2· C le·2iuge· ĩ· V· ᷣ nũq d legatpõt ẽt
e&*& ſiò ðcr̃taʒ ꝓuĩciã exñs bnficia ofer
ut e ð cõ.p/po elec ĩ ꝑte dciſa ᷣm Io.

X.

a
⸗
n

=
—— —

Tr

2

Cuius dictum ponit glo.e.t᷑·nouĩt
ance fi 77 Et extra de appelł.ꝗᷓ fronte
Iteʒ ea que ſunt uoluntarie· nõ ↄtẽciole
iuriſdic æxercere poteſt extra ꝓuinciaʒ
ff·de offid· ꝓconiuł.l.ii:etl.obſeruare
Vnde legatus de latere poteſt de olueti
æxcõicatos propter manuuʒ uiolentam
iniectionem in clericos extra ꝓuinciam
æeiſtens abſoluere. ut extra de ſentt eae-
ad euidentiam extra de officleg·quod
tranſlationem alius autem non ut-et⸗
æxcõicatis: Circa ptãtem auũt abſoluẽdi
ab excõicatione plenius eſt notandum-
Naz legat de latere cardinał in ꝓuĩcia
ſibi decreta exiſtens poteſt ex officio le
gationis abſoluere delinquentes ibidem
ſiue ſint ei9 ſditi ſiue ññi aliũde ueĩant
et ſibi occurrant: uel ad eum accedant-
ſed extra prouinciam exiſtens ſiue ante
ingreſſum ſiue p egreſſumprius tamẽ
ꝗ romam ingrediatur abſoluere poteſt
undecunqʒ ueniant occurrẽtes legatus
autem conſtitutus infra ꝓuinciam ſibi
decretam exiſtens poteſt ſubditos ſuos
abſoluere ratione domicilii et peccati.łE
ratione peccati tantumnon dico ratiõe
domicilii tantum ut ·ĩ. v. illud etiam.
exdra ꝓuinciã o exiſtens non poteſt
abſoluere hos uł illos quia puatus fcus
eſt · ff · de offic · pre·l.ini:ceterum legat
natus nec extra prouinciam ſuã nec int
illam poteſt aliquos abſoluer̃ regularit
niſi in ullis caſibus qui ornnibo alns epis
ſunt conceſſiet hec uera ſunt.niſi pᷣmo
ſcdo:uel tercio apli ꝑ ſpeciale priuiłm
ſit conceſſum.extra de priuił.porroG
totum elicitur et probatur extra eo. t
excõicatis: Et ᷣm hanc diſtinctionem
intelligenda ſunt iura illa:eo. ti- c. i: et.
c.quo tranſſlationem/et.c. uolentes et
extra ð ſen- excom. Ci. in fi/et.c-ſi uero
aliquis in fict·c.ſeet: c-ea noſcit᷑ in fii
et·c.dehiisin fi.et/c. ad eminentiam-

reuerſus ſit ad illaʒ põt excõmunicatos
abſoluerelicet non habeat iuriſdictiõeʒ
mſi in prouincia ſid decreta:nam et pro
conſul ſtatim atq;ʒ egreſſus eſt urbem-
ſemper donec reuerſus eſt ad illaʒ ubiqʒ;
inſignia ꝓcõſularia portat licet iuriſdice
non exerccatniſi in ꝓuincia ſibi decr̃ta
ut. ff. de offi· ꝓconſuł.l.i. ¶ Nuod aut
dicitur legatuz abſoluere poſſe intelł ge
de excõicatione quaʒ ꝗs incurrit ꝓpter
uiolentã manuuʒ iniectionem in cłricũ

ℳ 0
ſeu in pſonam religioſam ut in predid-
concorò·/etxviiqiiii fi quis ſuadente-
Naz de ſententiis ordinarioꝝ ſue ꝓuĩcie
ſe nõ põt intromittere· nec illas r uocare
ſine cauſe cognitiõe· æt ᷣm tramites ium

evxtra de ſen.excom-per tuas de offi-or-

ad reprimendaʒ de offic- lega· cũ otĩgat
Sed nec extra fines ſue legationis.utĩ·
dicam. quod intellige de ſententiis otra
certam perſonam prolatis ſecus autem
eſt de ſententus in formam ↄſtitutiõis
in genere promulgatis: puta ſtatumus
quicunq; fallaueric carca uel luſerit ad

taxillos uł furrum fecerit et huuſſmõi

ſit excõicatus-cum enim talis lententia
potiq liurt ꝙᷓ hõis ceſenda ſit. ar 1iii--
1.C. I extra de ſenexcom-a nobis- 1 et
de apreprehenſibi?. H.i.legati a talibꝗ
ſententus paſſim abſoluunt. nam etiazʒ
a ſententiis in iure ſcriptis abſoluũt ex
quo eis ſpecialiter non inbibetur extra
de ſentiexcom nuper- nI-Ad predicta
facit qð ſcripſi de inſtitiex frequẽtib
in fi:et de prebenð· graue in fmm · ·De
ſententns vo ordinarioꝝ nõ ſue ꝓuĩcie
ſe nullatenus intromittat fiue cũ cauſe
cognitione ſiue infra ſuam prouinciaz-
4 in cõcor que ſunt.ĩ. v· ſed nuqd põt

uod etiam dixi legatum de latere

2 . —
uel alium ab excõôicatione quaʒ ꝗs ꝓpr

uiolentam manuum iniectionem in ec
cłſiaſticam perſonam incurrit abſoluer
pPoſſeintelligendum elſt in leui iniuria-

2 ſic intelligeda ſunt iura predictaquo

caſu epiſcopo interdicta eſt abſoluendi
poteſtas:lieʒ ubi eſt leuiſſima epiſcop
abſoluere poteſt ut extra de ſent exco:-
ꝑꝓuenitet eoC. in decre. Innoiiii· ec ua-
plectis. L⸗ Quam hodie non habem
et omnino uide quod ſcripſi in predict-
decre:peruenit Iuper glo· -Si autem
iniuria atrox grauis 2 enormis ſit dixit
do:meꝙ nullus legatus tunc abſoluere
pPoſſit citra ſedem apoſtolicam. uel aliu
ab ea ſpeciale ſuper hoc mandatum ha
bentenec hoc trãſit in generali legatiõe
ut in concor-poſitisS.· nuc oſtendeno
v. legat igitur ibi. ſed et ſi ali; immo

quando quis ſuper hoc priuilegiatur in
genere. uel in ſpecie ſemper talis iniuria
excipi conſueuit- ut patet extra de ſen-
excomſi uero alicuius-Ro-i.in fi/et c*
peruenitetc-cum illerum S. i· et · ii · et
crelatum prope fi:et. c. canonica.ergo
Sm euʒ- nec legato apoſtolice ſedis hoc
licet in hoc caſu ex generali legatione-

G

ℳ 2D

—— 1. O00 5
On 7 ee ſiia S Aab.

„ 2

Niñ ſuꝑ hoc poteſtaZ᷑eʒ receꝑĩt᷑ ſpẽale⸗
naʒ et poteſtas ſoluẽdi potius ei ↄpetic
ex conſuetudine ꝗᷓ de iure- ut in predic.
c.quod tranſladet in hoc cõcordat Io-
de deo:dicẽs legatu abſoluere non poſſe
mutilatores uel occiſores clericoruʒ ux
in predidc cum illoruʒet·xiii: qultt
ſi quis membrorumet ar ·xviiq· uni. ſi
quis ſuadente ̃m ſanum intellectũ illiq
ar. damen contra extra qui clert uel uo-
c.ĩ· ubi epᷣs abſoluit eum qui dyaconuzʒ
uulnerauit.ſed dic ꝙ ibi illud hoc fecit
autoritate apoſtolica. et non ſua: Que
autem dicat᷑ atrox et enormis et grauiſ
iniuria colligitur in predicta decre- per
lectis.etc⸗cum illoruini cidde iniurt.
56‚atrox/ de pedii/aut facta. hoc tarnẽ
preter homicidiuʒ et mẽbri mutilatiõʒ

committo diſcreti iudicis arbitrio- exk

de offic.delegde cauſis:etc no m papaʒ
in predic.c.cũ illoruʒ. In hoc autem in
ſpiciende ſunc conditiones perſonarum
iniurianttet imuriam paſſe et comoò.
et cauſa illate iniurieetx populi ſcãdalũ.
ut.xsα di- ciendum-extra de tranſac-
c·Finabin fi. Dicunt autem quidam ꝙ;
ſanguinis effuſioetiam ſi os capitis uel
membri fractum fuerit nõ poteſt dici
quo ad hoc enormis iniuria exquo inde
n ſequit᷑ mors uel mutilatio quod ſatis
puto quo ad legati poteſtatem-arff·de
edilꝑ.edi.l.ſi is cui deus. Alii. cõtra-
ide quod ſcripſi & len.ex:ad eminẽtiã
Non ſolum autem pe deſt legat
e& latere excolcatos abſoluere-immo er
abloluti ab alns à caſibus a iure cõceſſis

remittuntur ad eum ſicut et ad ap.ſe-
uct in predici: decreea noſcitur. (Sed
an tunc poterit mandata miungere ilk
qui ñ ſunt de ſua legatioe ꝗ. ſic abſoluti
remittuntur ad eum uidetur ꝙ ſic quia
cum polſſit eos abſoluere.et ꝑ conſequẽſ
eis mãdare. multo fortius eis abſolutt
poterit mandatũ facere ar-l.di:accedẽs

ibi. et in hoc tue fraternitatis 2c· C. de
epiſ:et clett· auti: interdicimuset ᷣ ꝗq 8ᷣ
tenent· alli dicunt ꝙ exquo abſoluti ſut

Cum amplius non ſint in periculo non

remittentur niſi ad papam. uel ad ꝓpuzʒ
le gatum ſi in illa ꝓpuincia aliꝗs ſit lega-
ꝙ enim legatus poſſit extra ꝓuincia ſiò

decretam abſoluere. hoc inductum eſt

ropter periculum more/2 mãdata daĩ
eſt acceſſoriuʒ abſolutioni.ꝗᷓuis ergo ea

dare poſſit acceſſorie non tn principałr
pPoterit/prius tamen dictum benigniuſ

eſt. 2 ſatis per predil. decre-ea noſcitur
comprobatur· MAIâVt ibi ſcripſiĩ uld.
glo.licet hec opinio ſit beni gmortamẽ
contraria uerior. nec obſtat deci· eos. de
ſen.exlib·vi· cum textus ibi non dicat
abſolutuz adire debere eum ꝗ abſoluer
poterat. ſed eum cui abſoluere debebat
ut ibi dixi · · Et ſunt h in ar ꝙ lega-
non poteſt diſpẽſare cum illis. quos ab
ſoluit ſuꝑ irregłaritate quã ad mĩſtrãð
in ſuis officiis contraxeru Gne dic.

ut·· ·oſequenter · V·ꝙ ſi· ¶ Sed nuũꝗd
legatus conſtitutus e prouinciam 16

decretam exiſtẽs poterit᷑ de conſenſu or
dinarii ad cuius dyoc tnſit ibi abſoluer

excõicatos propter uiolentam manuuʒ

iniectionem/uidetur ꝙ non cum enim
iple ordinarius hoc non poſſic· ut extra
d ſen· excom.peruenit. nõ poterit alteri

dare licentiam hoc faciendi. utiq- vii⸗

davybertum-exdra de donati inter uix a
uxo. nuper⸗ Quidam tamen dicunt
poteſt.nam de conſenſu illius poteſt ibi
pro tribunali ſedere et contentioſam iu
riſdic exercere ar e dra de appelł. rõna
et de fo:comperomana. li.vIet· S· V. 2
breuiter.qð ſatis admitti poteſt in ſub
ditis ſuis. Si enim poteſt ordinarius ci
concedere ꝙ ibi ſubditos ſuos iudces et
illum ſuum uicariũ facere młto forti9
cõcedere poteſt de ſubditis ipſius legati
melius tamen facit legatus ſi extra ſuaʒ
prouinciam hoc non faciat.ut:iii q·vi-
Peregrina. Et ſi fuis terminis ſit conten
tus: extra de ſepultur: C. i iiii. q- iii⸗
tranſferunt.

capientem ſe. Ioh. no-
xxlii i. diſtind · c.iiiꝙ ſic ut extra ð ſen.
cxCOmad eminentia-Ar-tamen contra
Mia non debʒ elſe iudex in propria in
iuria XX1l :l-C-1·2: iii q-⸗qa ſuſpec
ti :·RK.i. M.· ð legato caròcene qð dicit
dec.felici S peis li.vi.2 ñ carò:tñ ep̃o
ceñ qð hẽs ð peĩs ſi ꝗs ſuadẽteĩ neutro
iſtoꝝ oB riũ ꝗa cũ ni? abſoluat᷑ niſ qᷣ
Petat ie ·q iii. plerũcq; 2.C.Cu aligs d eo
ꝗdux. ma.ſignificaſti petens ꝑ eũ ab
AKolui ↄſẽtit eũ ẽe iudicẽ· 2 ſic ceſſat ſuſpi
Cõ & re iu int᷑cũ ↄcõ.
xgat ex ꝓuãciã exñs excõlcar. dic ꝙ nõ
ut extra ð offiꝗlegati.nouit quia excõ
municatio cauſe cognitionem requirit-

ſine qua ferenda non eſt ut.ĩiqi.nemo

æt.xiqiii :nemo epoꝝ. unde ferenda eſt
a iudice ꝓ łbũali ſedẽte · utii.q· iii.·no

Sz nũqd põt

A

ed queritur ut lega.

„—

en⸗
tr

NMXW

fſuper hoc dixit do. me:
6 prt. .νCno poteſt. nam talis poteſt

Sedere aũt ꝓ t᷑ribunał ñ põt in alterius
ꝓuincia nec ibi aliquid diſponere ut in
predicc.peregrina·xiq·iĩſi quiſꝗᷓ·et·c·
peruenit.extra de parroch̊. nullus. ix q.
ii epiſcopum.xxidideniq; ff- de bon-
auctiudi:poſ.cũ unus..płtAln dicũt
ↄtra:ut· xi.q.iii.ſi epiſcopus forte.
Ad hoc capłm et rationem ſequentem
Hende ut ſcripſi in dec.i. nouit.ſuperi⸗
glo· Sic apłs excõicauit corinthiuzʒ
abſentem. extra de appelł cum ſit rõna
in fiñxi.q: iii· uidi. ·qiii.5·fi: Et hoc
poteſt uerum eſſe ᷣm dome Aps
ti: nouit ut ibi ſcripſi ſuper glo P. In
notoriis in ꝗbus cauſe ognitio ñ reqrit

ut in proxi-concoret extra de iureiur.
ad noſtrãiiide fi:preſqm. ¶ Illud eci
queritur utꝶ legatus cõſtitutus poſſic

abſoluere ſubditos ſuos qurex ꝓuinciã

ſuam deliquerunt· Nunc uero ad illam
reuerſi ab eo petunt abſolui/et uidetur
ꝙ non cum nequeãt abſoluere ſuos ſub
ditos extra prouinciam ſuam exiſtens.
nec infra illam aliunde uenientes- ut in

prediq decre.excõicatt.Ar.contra quia

eius ſubditi ſunt. Balo. bum ſum es
eſt indefinte ꝓlatum ſignificat originẽ
C.de exculſduton.l.teſtõ. .-Et in ſua
prouincia abſolui petuntut in e decr̃.
In ſume t.

ĩudicari aliund ueniens cum rõe delicti
factus ſit de foro eius in cuius iuriſdic-
deliquit ut extra de fon- compettcum
contingatet· c.fi.C. ubi de cri:agi opõ:
autiqua in prouincia:C. ubi ſena.F. cla⸗
Iii.iii:q- vi.C.I/.2 ab illo poteſt excõicarĩi
ut ex ra.c.i:hec ſolutio probatur eʒ
de ſentt:excomofficii:.quod euidentius
apparet. Si ponas duos legatos eiuſdem
genen et ſubdit unius ĩ alteri ꝓuĩcia
delinquat nam indubitanter iĩs in cuius
ꝓuincia deliquit abſoluere poterit. Ex
hac etiam ratione dici poteſt ꝙ aliun
ueniens.et in ſua prouincia delinquens
poterit per eum abſolui.ut.ff· de officl-
Preſi:l.iii · Vhabet. Alii uero dicunt ꝙ

poteſt abſoluere ſuos ꝓuinciales extra

ſuam ꝓuinciam delinquentesar. xi.qĩ.
c.placuit·i: Vnde ̃m eos unus legatus

abſoluer poterit ratione domicilii. aliq

uero ratione delicti m ea que no in ·.
c.placuit.ſed ᷣm do:me· M· In ſum:ei⸗
ti.: p?t. ⁹. Non eſt B mens apłici eë
eo.uolentesquia ſic fines proumciaruzʒ
confunderentur. quod eſſe nõ debet ut

dixĩxĩ.qĩ.peruenit.ex e de parroch
ſuper eo⸗Ar.camen ꝙ in premiſſo caſu
unus non poſſit ſine reliquo ablſoluere-
extra de ſen-excomcum illorum. X -
5Sſi uero/ſed de religiõ loquit᷑ ꝗq fortiq

Itẽ uið qð ibi dixi p Hoſ:/ſuꝑ·ii·g.

uid ſi leſus legato de later cardieꝰc
ines lcgationis occurrit dicens&
nõ debetis huc abſoluere niſi ſatiſfactõe
premiſſa offero libellum peto tantuʒ ꝓ
iniuria michi irrogatanam non ſolum
uerbalis uey eciam pecuniaria eſt ſatiſ

factio facienda: ut ꝓbatur extra elen L

excom-parrochianos. etceo noſcitur
xviiq:iin. ſi ꝗs deinceps:nec teneor nec
uolo ſibi remittere ſatiſſactiõz ut legit᷑
et no xx.di.ſi quis contriſtatur:· Qund
faciet legatus. nõ eim poteſt ex ꝓuĩciã
ſibi decretã cauſam hanc diffinire.neq

lus dicere..de iuriſdic.omiudic. l. fi-

ſuper hoc dicit do:me. Qui hoc nõ-
e·Ci:officii.li·vi:et uide quod ibi ſcripſi
ſuper glor·tria genera. Quod debet
ſcribere ordinario ut iure ſuo B audiat
et diffiniat et uice legati excõicatuʒ ab
ſoluat.uł ſi ꝑiculurn ſit in mora ſtatim
illum abſoluat ut extra de ſen-excom-
ſacro/ et mandabit illi ut ad arbitrium
ordinarii ſatiſſaciat: alioquin in eãdem
excõicatiõʒ illu r̃ducat.ſic.n.curĩa ᷣuat
Quid ſi legatus exiſtens in ꝓuincia ſua
aliquem excõicauit nunquid poſtꝗᷓ eſt
illam egreſſus poterit illum abſoluere-
dic ꝙ non:nam exeundo ꝓuinciã puatq

eſt dignitateff. de offio· preſi. l-iii ex

aſtringutur abbati ꝗꝙ ꝓuincialis e

8

7 ale⸗ ſaa ur Ve α.

NN

ſtatim expirat eius luriſdic⸗extra & of
lega:nouit.2: C. fi - abſolutio enim caule

cognitionem r̃quirit ut dixiiq ueꝝ eſt

quando exit prouinciam reuocatus et

animo non redeundi: als ſecus. non eĩim
uidet᷑ diuertiſſe ꝗ incontinenti reuertit᷑
ut · I· · ꝓx · V· ii PapaQixit ꝙ ſi legatus
exit eti aʒ animo non deſerendi legatiõzʒ
non tamen poterit extra ꝓPuinciaʒ exns
excõicar̃ ſine licentia epiſcopi dyod · ſed

cum illa ſic· ut·S· Viſed nunquid poteſt

et·v.ſed nunquid legatus:poteſt tamẽ

abſoluere ubi ſuuʒ errorem recognoſcit

ſine caule cognitione propter ꝑiculum
ex cõicatiomsar.extra de ſenex. ſacro-
§ſi uero iudexſi aũt aliquẽ ꝓnunciaſſzʒ
excõicatum propter uiolentam manuu
miectionem poteſt bñ egreſſus ꝓuĩciã

illũ Sönuciare-nã Sönuciatio ñ ligat ex de
ap· paſt·2 d ſen. ex cuz ñ ab hoie 2. C· ſe·

₰ 2

Denunciĩałor enim non eſt ꝓnũciator·
ſed eſt lace ſententie declarator extra 8
elec: uenerabilẽ . obiectiõi& apnouit
I. Item ſcripſi hoc.eo·ti·nouit.ſuper
fi.i.glo.m Gof.Ia et Hoſti .· · f · de

prexerea.5· fi · Delegati autem ab eo

erergn A exdra de teſti cogen-

oſt eius egreſſum poſſunt excõicare et
abſoluere et de cauſis cognoſcer̃ ſi ceꝑũx
ante egreſſum illius uti iuriſdic extra
de offic.lega:c.Ffiet ab eis appellabitur
ad papã uel ad ſucceſſorem illius legatĩ
cauſam uero ad ſe inchoataʒ non finiet
legatus poſt egreſſuʒ·ſed ſucceſſor ipſig
uel papa qui intelligitur eius ſucceſſor
exquo alium non dat.ff. ð iudi /mortuo.
extra de eo qui mitin por̃ · cũ ueniſſet·
extra de offict ordi:poſtorał. ¶ Sed an

poterit legatus poſt egreſſum ꝓ uelz

infra annum exequi ſuam ſententiam-

Ho:non ᷣm premiſſa.nec eſt contra eꝰ

de offci dele- querenti- que loquitur in
delegato-. legatus autem ordinarius eſt
ut.S. ſupereſt ·quid de ſentẽtia alii
autem dicunt ideʒ iuris eſſe in delegato

et in legato: ar in pred id.dec.paſtorał

5.i. ꝙ uidelicet uterq; poſt ſententiam
retineat iurildic. infra annu. qd n puto.
. Idem Innoci · ut ſcripſi eoti/nouit
ſuper · i.glo.ubi etiam inuenies id quod
ſequitur · ꝓ· Quia legat exeundo pro
uinciam ſibi deputata amimo ñ redeũdi
nullam reximet iuriſdic- immo ſit puat

ut dixi: do.me dicieqð ordinarius põt
exequi ſententiam legati & qua nullum
eſt dubium et coraʒ eo proponi poterit

actio iudicatiar extra de offic.leg. c.ĩ.

et de offie orc:ſignificauit.de fo.cõpe.
poſtulaſtiff · de re iud· l.a diuo. Ted

Pone quod non ſubdici uł de aliena pro

uincia luper qõne que inter eos titur
iuriſdic. legati in ſie prorogãt et legatq
incipit de illa cognoſcerenunquid eo r
uocato talis iurudict. ꝓrogata expirat
Idem etiam queri poteſt de epiſcopo cq
ĩuriſdictio ꝓrogata eſt ſi ipſe poſtmoð
ad aliaʒ eccleſiam traſferatur et uidetur
ꝙ duret iuridic· ꝓrogata exquo incipit
ea uti priuſꝗ ordinaria finir̃turar · ex&
de off.le.gratũ.et.c.licet·potius enim
uidetur fuiſſe ełta perſona que ſuꝑeſt
quar inriſdid. que defecit. ar- extra de
offi. le.c.ĩ.et de offi.dele.c.fi.ꝭ̊. hiis aut

ad fi-extra de arbi- ex parte·c. fiet· c·a

nobis extra de teſtarequiſiſti ff. deleg-

iii.ſi quis concubinam· S· p· ar· cõtra ꝗa

iuriſdic.odinarĩa erat prĩcipal ꝓrogata
uero acceſſoria.pempta igitur ordiaria
uidetur perimi ſurrogata ff· de re- iunt-
cum principale- extra de elec qualiter-
ad fi-et de fide inſtruĩter· ·cetegz ã fi.
ad hoc facit·i:qi. cum paulxlviil:di-
quorum uices· ĩ fi v. ꝗ-ii- G fi- extra
de ap.cum ceſſante cumſuis concor · ff·
de publicd·ſi ego ideʒ ait ſi edib ẽpti
f.de uſufruc.ſia ticio ad fi.pro:et otra
etiam facitf/eo. Item ſi fundi.ꝭ nunc
uicinus ff. de. . ob·l- inter ſtipulanteʒ
5Sſacram Tuper hoc nodo me extra de
Offi-le:nouit. AA- Vbi ui in glo ꝗ d ſie
E qꝙ ſi iuriſdic. dignitatis eſt ꝓrogata
uppreſſo proprio nomine legati uel epi
omnino expirat. quantuʒ ad perſonam
iudicis prorogati il? enim ad (ſucceſſorẽ
tranſmiſit at extra de offi or- paſtorał
HF. i· prope fr Ce autem fuit propriũ
nomen eius expreſſumtunc uidetur ꝙ
euʒ iuriſdictio ſequitur ꝓrogata ar. ſt-
qui.mo: uſuſfruqaquid tamen: i· Ro-

mſi propter crimen uł aliam cauſam fa

molazʒ remotus ſit.que ipſuz ad iudicãðᷣ

inableʒ reddit ut iii:q-viiiudiceti extra

de Fept.ſciſcitatusſed contra I ultimũ
membrum facit quia ꝓrogari n potuiĩt
iuriſditio ꝓprio nomie expreſſo tacita
dignitate ꝗa n tanꝗᷓ Petro u? Marłinꝗ
ꝛauriſdictionem habet ſed ſolum ratiõe
dignitatis et priuatorum conlſenſus eũ
iudicern non facit qui nulli preeſt iurii

dictioni-utf. de iudi-l.ĩ et: n. in princ.

extra de fo.compe· ſignifie aſti ·Cde iu-
omiĩudipriuatorum. de hoc.ĩ:de ope-
iudi:adicio/ꝭ·i. quid ſi duo/ ¶ VIcio
not : ꝙ legatus in pluribus ꝓuinciis poõt
cauſas umus ꝓuincie in alia tra Rare ut
extra de offic/lega· nouit
Initur autem legati iurii
dictio ꝗtuor modis princi
paliter · ¶ Primo tem or
quando uidelicet ad tepus
datus eſt ar. extra de offic
dele.c.S ca 8. (Scëo reuocatione ex

. — .——
quo uidelʒ reuocat uel alio mõ ꝓuãcia

egreditur non reuerſurus · ft · de of· pſi ·

lI.Iii- K. i-extra de offi- le. nouĩtet.c. fi-

ff. de iudi udicium ſoluitur.2 tũc finit᷑
legaxio quò ad ſe¶
in cauſis ceptis per alios quibus eas dele
gauit. Et intellige cauſas ceptas eſſe ꝑ

ſolum citationis edictum. ut extra de
of.dele· gratum· C. de litig auũt.litigioſa

d non iuriſdidtio

4

— *

— W

—— S2——

SDS— f – „

— —
—

A

5

A Fut queſtio diſputata ꝗd ſi citatĩo
prius fuit commiſſa:ſed poſt facta qᷣm
poſui:eo·t·c.ult·in ułt.glo. Cauias
auteʒ inchoatas per ſe uel per auditores
curie ſue ꝑficere neꝗt poſtꝗᷓ reuocatus
uel egreſſus eſt cum deſinat eſſe legatus
et factus ſit priuat· arff. de ſuſpectt.
tu.l.hec eniʒ: ar· tamen ꝙ etiaz egreſſ
retinet iuriſdictionem:licet eã exercere

non poſſic·S.· 5· ſupereſt· ·ſed põe iura

et ſe·ſed ſi egreditur ut ſtatim reuertat᷑
iuriſdictio intermittitur non finitur-2
Fm hoc intcelligeff· de offi:prefec· ur.l⸗
fi et extra de of.le.c.fiet. c⸗excõicatis.
nec eim uidet᷑ egreſſus ꝗ ſtatim reuerſ-
eſt·ff·de diuor.l.diuortiumque eſt ʒ
pe:.di:iet· ff·ð in rẽ uerſo.l.ſñi pro parte
5ſi notiſſimi. et extra de · V· ſig nam et
ego.S.·S· ſupereſt.v. ſed quid ſi Fuqiſuꝑ
flua ergo uidetur indulgentia:qua ꝗdã
legati obtinent ut ſi contigerit eos ꝓpr
aliquam cauſam exire ꝓuinciam ſuam
reuerſi ad illaʒ poſſint hoc non obſtãte
legationis officium exercere-ar- tamen
ꝙ ſit neceſſaria in hiis que no.S.S·ſuper
eſt · V· item preles: 4 ed ſi uocatus a
principe ex ierit non debet᷑ abſq; ſpecia
mandato redire.

ꝓuinciaʒ egreditur animo non redeũdi
Sed audita morte pape· pocius uult in
loco paſcue manere :ꝗ ad apł icam ſedezʒ
redire: nunquid poterit ad prouinciam
redire et iĩbi legatiõis officiu realſſumer̃
Ho.pʒ ex prerniſſis ꝙ nõ:naʒ egrediedo
illam animo non redeundi priuatus eſt
dignitate et exercicio iuriſdictiomsff.
de offic.preſi.l.iii.S.· nunc dicamus
quid ſi legatus uel die ut.S· ſupereſt.
ad fi··ſed põe ꝙ aura:2 ſe · ¶ Tercio
exquo aliquod negotium retulit ad ap-
ſedeʒ quo ad illud negotiũ eius iuriſdicj
eſt finicautS. nunc oſtendendum
xxiii- ubi etiam alii modi ponuntur-
garto morte ipſius legati- uel illiq
quĩ eum miſit· et hoc quando ꝑſonalis
eſt legatio m do:me:extra de preſum.
mandata:. non tñ quo ad cauſas ceptas
ut in predic·decre:gratuʒ et e·t.relatũ
quia quo ad illas remanet legatus. non
obſtante morte mittentisſi autem rõe
dignitati competit legatio:tunc morte
alcenius non expirat ut e* de ofile.c. i.

one ergo ꝙ legatꝗ generalis miſſ

eſt ad aliquaʒ ꝓuinciam eo ibi exercẽéte

iuriſdictionem papa morituriqueritur

XY
uty ulterius poterit de cauſis ↄgnoſcer
per ap· uel per ſimplicem querelam Et
uidetur ex premiſſis ꝙ non-Super hoc
no. Io. de deo in queſtiõbʒ ſuus· I. Lii
i q ii· ꝙ poterit exquo in uniuerſuzʒ
incepit uti ſua iuriſdic:ſicut ałſ dicitur
in iudice delegato- in cuius commiſſiõe
continetur clauſula illa quidam alii- et
rebus aliis qa ſi quo ad expreſſa uiuete
mandatore perpetuatur iuriſdictio· Et
quo ad contenta ſub predictis clauſuł.
intelligetur eſſe perpetuata. ut legitur

æt no.extra de Rpti paſtoralis. Cofaut

no. in ſumma ſua: eo:ti-id quod do me

S. H⸗ ꝓxi. dpeit ꝙ; uidelicet morte man

datoris expirat legationis officium niſi

quo ad cauſas ceptas papa uero no: exk

de offioleg licet iuriſdictio legatoꝝ

apłice ſedis et etiam aliorum durat ec
. . . . 2
poſt mortem eius qui eum miſit: Et B

puto ſimpliciter uerum eſſe et ſic fuari
uidemus ar:exdra de in inte-reſticum
ex litteris prope prin- ibi offin legatõis
denuo 2c· m ꝙ dictio illa denuo detmmi

nat uerbuz illud commiſit q& ibi ſequié

eſt enim legat apoſtolice ſedis ut patzʒ

in oĩbz iuribo ð hac materia loquẽtibꝗ

at illa nunꝗᷓ morirur- ut.xii q ii- liberti
ĩi:hoc hodie expeditum eſt per conſtit
Clem. pape. iiii-e. ti-e parte KlQu

habes quo ad mentem eo ti. C. ii· li . vi·

„·Vbi dicit᷑ ꝙ legatus ordinarius eſt.
ſicut et ꝓconſul.et alii ꝓuĩciay rectores
Vngde non expirat obitu ng .

¶tem etiam uidetur 'm Vind⸗ A⸗

co.ti. relatu. 5..- In quolibet cui cauſay
uniuerſitas in gener̃ ↄomiſla eſt ut mõte
mandatoriſ eius iuriſdictio non expiret
