ſi uero agebã otra illum ſuꝑ ꝓfctit᷑io pe
culio.tunc etiaʒ nõ dʒ fieri miſſio ꝗa pr
ad quem totũ ꝑtinet debuit ↄuemiri:non
filius:qui nihil in eo hʒ niſi poſſioneʒ fl⸗
de acquirt. pol.l.poſfᷣio:S·ĩ· ff· ex quica·

poſea fulcimus·ꝭſ quis acti (Sedꝗad

R ouenit᷑ ſuꝑ aduenticio peculio ĩ quo pr
nihil hʒ. et filio agenti et fugiẽti olentire

debet nũquid ꝓpter eius ↄtumaciaʒ pr̃e

₰ℳ

„

non uocato ſum mittẽdus in porſione pe
culiũ· Rndeo ſic·quia tunc ipſe frliufſfa· de
bʒ oueniri ſuo noĩe.aſi dicat᷑ ꝙ pr̃ debuit
dſentire Ro uerũ eſt in iudicio-ſed ſi filiq
non uenit.q debuit pr̃ citari ut olentirʒ
fruſtra:n. oſentiret ſi filius nõ ageret uel
uemiret argumentuʒff· ex qui. Ca. in poſ.
ea.l.ii.licet ergo ordinariũ iudicium ſine
pr̃is oſenſu nõ ualeret ualebit tñ ecordi
nari ·(.miſſioar. C.ꝗ. admit. ad bopoſ-
iait qð ſcripſi poſt innoc.ð ap·
ex rõne ſuꝑ fi.i.glo·v:quod .nret de
ceſ pᷣben· poſt electionem ad finẽ in glo:
ſniam iſt tam: † nã et uideo ꝙ fit miſſio
oↄtra pupillũ. er contra minore f e qui.
ca.in poſea.hoc autẽ et·l.pupillus adeo-
ff.de boauc.iudi:pol.Si minor. Bal Itcẽ
patit᷑ executioneʒ ſnĩeff· de minolqni · ⸗
ſed utruʒ. Ex conturnacia tñ filñ non ca
piè poſo peculii ꝓfecticu ᷣm guil-ſʒ ex
diffinitia ſic ut noff. de noa.l.2 ſi odẽp-
ff.ſo.maſi filio hoc ĩ ciuili:ſecus in crĩali
C.de bo.prelcrip.l.ſi filius:C.qui boce
ol.l.pe.arquod quiſq; iur̃.l.iii.·ſi filiq
. Cautela tñ eſt ꝙ a pr̃ citet᷑ et facit in
ſtitu:.de acquiſiti·pꝑ arro/5·fi C licet aũt

nũquid tenet pceptum ei ſine pris ↄſenſu
factum nõ ur̃ cum ſit fnĩa utffde iudi.

filiuſſa.nõ poſſit ſuo noĩe agere tñ bñ po
teſt eſſe procurt alterius ex de ꝓcurtnõ
imuſte· fl· e.filiuſta.ple quoq;· ·d mi

norcũ mandato-2 ꝓcur̃em facere in pre

miſſis caſibus in quibus ipe põd agere ut
in eadẽ.l.et.ĩ· de ꝓcurł· : n. V. Item ꝙ ↄ
ſtituens. ¶ Sed an egeat pr̃is oſenſu cuʒ
ꝓcuratorio noĩe ꝓ alio aꝑit. ac dicit· Fl

ubi. S· poſt prin: magne glo. ſic ar ·ĩ —
p·l.cum nõ ſoluʒ. N. i.in fi. et de anali ex „

cepti.l.i.in fin·C·mandati.l.iii.Cad ma
ce·lfi.Idem dic· G.na et m hoc non in
tellig. decrenon iniuſte-nã non admittit᷑
quis ꝓ alio quin et ꝓſe ipſo admittxat᷑ · lʒ
qnq; quis admittat᷑ ꝓ ſe ſed non ꝓ alio· ff
de poſtuł.l.i..ii:cũ/noporteat euz ſatiſ
dare de iudicato ſoluendo ut.ĩ.ꝗ ſatiſda.
6.epedito in prin nõ poſſet hoc facer cũ
nil reputet᷑ hr̃e tu dic contra. A. et ſic ẽ
hodie approbatũ de ꝓcunt· qui generalit᷑.
G.i.li l ar ſk in ius uo/queſitũ·et
l.Iʒ et ſi hac.l.ꝭfi.et ar·ex · qui ma.accu:
poſ·cum in tua·et de teſti:.lʒ.gerit· n. per
ſonam eis pro quo agitff· de ꝓcurt.laein
pri.et in fi.xciii:dic.fi.xciiii:di.C.i.2 ad
hoc facit· ff·e.filiuſfa..ipſe quoq; ·exc· ·
non iniuſte.qd aũt ꝑ ſe nõ põt agere illud
inductũ eſt in eius fauorerm ne ledat᷑ in re
ſua.unde non dʒ in eius leſionẽ in aliis re
torqueri:C.dele.qd fauorehoc autẽ dãp
num et emolumentũ ad aliuʒ ſpectat ii.
vi.bĩiduũet ideo nõ ꝓcedit rõ i ac·
Sed nuquid tutor agit ↄſenſu pris Ren
eo nõ ut in p· l quintu.
in predcã maꝑna glo. et ẽ huius dicti rõ
quia tutela eſt publicũ munus auctorits
te.ſed utilitate priuatũ inſti:de excutui
in prin. In publicis aut muneribus nõ cu
ratur patria ptãs in quibus filiuſfaloco
pr̃is hetur · ff·ad trebelł.nam qð in prin:.
F.ã his qui ſui uel alie iurt ſunt filiuſfa-
Et facit· V.ſed nunquid in public ·s ea ·

col. 5. uid ſi filniſta: ↄtra ipᷣm prezʒ

agat qð põt᷑ qnq; ut predixi dic ꝙ nõ eſt

tunc nccarius eius cõſenſ:ar ex de acca·
ex ꝑte et· c.olim-quia ome bñficiuʒ legis

eſt amplian ũ. In auti· conſti que de dig Q

ni.5.ĩllud. AI· et ſic no. accur · in:l·cũ non

—

foluʒ:ad fi ·magne glo. F.· uel dic ꝙ dabĩè᷑ „

Ffiliofa:curator ad litẽ qui aget cuius offi

ciu lite finita ceſſabit.inſtide auc.tu.ĩn
fi · ff.de tutełleiii.s.ſi pupilli. in fi ·prout
noin ſimili caſu exde Rptedoceri N

*

uide· ĩ.de ſindi.v·ſʒ quid ſi cã. ꝭ¶Sed

ſic dixit a

=

—

—O

— –

2 —

9

8
„
A

utff· ad.l.acquił. ꝓinde acdicit. A· nõ
dicit ſic aperte ut dicit guil.qð uide in p.
glo·magna. ex ᷓ ego puto accur intellex
iſſe cãauʒ ↄouerſum.lq ſine litt· contt·fit p
ceptũ in ↄfeſſum ut fieri ſolet cũ non ſie
ſmia et tenet pᷣceptum ſed qñ fit poſt ode

ſi debitori ar/otra ꝙ tenex 2 ꝙ nõ ia

ſtationem tuc ꝓprie fuit iudiciuũ et ſmia

et ſic nõ tenet ꝓ primo dicto facit· l.pro
inde in fiff. ad.lacquił· ubi dr ꝙ ſInĩa nõ
hʒ locũ in confeſſum et uide qð ibi no-in
fi.ulti · glo·2 ſic eſt ueꝝ qdð talia precepta
nõ requirunt ſolẽnitatem ſnĩaxde qua 8
re.ĩudi ·c.ult.li ·vi.C.de ſen:ex perireci.
P m Fa ſi fiat poſt liti·contitene
at· Secus ſr an mihi vr ꝙ ſi nõ lʒ ei minuſ
ſine pr̃e.ſ.oↄteſtari litẽ·multo fortius ma
ius·ſ.reciꝑe pceptuʒ totius cãe· C. de pci
imꝑaof·quoc ff· de regiuxt nõ dʒ cui:ct
ex. de deci.ex ꝑte·xcv.di illud etc.ccce
lxxviiii:di. geſta.e·de ſen.cxcuʒ illorurn
XI dſtmn gue cãs ut dicet᷑.ĩ.duobus.·
Pæimis- Ec nota g ſi in cã in S precep
tum dat᷑ libellus fuerit oblatus fit liti· cõ
telalioquin nonqd dic ut noex de elec.
duduz ii. H.in gł·ſed pone et uide.iĩ ·de
ſen · pro· · ii· V. eſt quoq; FK. 83 an fil io
cor à arbitro agenti pr̃ coſentiet · vr̃ ꝙ ſic
cũ arbitria ſint redacta ad inſtar iudicio
rum. C.de iudict re non nouaʒ ct· ff. de ar
bi. l.i-dic cõtra 'm ac· M· In glo magna
de q́·S. cui etiam ↄtinuat᷑ ſequens qõ. Sed
Gui.de ſuc. Nñdet legi ſequẽti: qð ibi nõ
Sr ꝙ podſit litigare licet poſſit ꝓmittere
vñ tenet ꝙ in his caſibus Arn acquiraè᷑
uel acquiri põt pri uſufructus neceſſariq
erit oſenſus pris corã arbi troał·non iuꝰ
dicta·S.· V.ſʒ quid ſi dubicat᷑ Simõ uino·
fm ILo.diſtinguit inter arbit et arbitra
torerm· ut primo calu. Ideʒ qð ĩ iudicio ꝑ
p·l.prim ff. de ar· Scdo caſu obliget᷑ pat᷑
de peculio:ffde pecux· licetꝭſed ſi filiuse
qð apparet ꝗa talis arbitrat non ðr ſen
tentia ſed tranſactio ſicut de uenditione
ſic facta ſi titius fuerit arbitratus C·
trahẽ·ẽp.l.fi:ĩnſti · de emptione·5 Iteʒ p
. F.·ff. de pecuł.liii.: ſed ſi filiuſta-
Sed pone ꝙ lis ẽ conticuz filiofa ſine
oſenſu pris nuꝗd pr̃ coget᷑ o etire · ſi forte
fuit obmiſſum et ſi poſtea cõlentit an ua
lebit. &. nõ coget᷑ nec etiã ſponte aſentiẽs
ꝓficit qina iam ſtetit᷑ in iudicio ſine priſ

uoluntate arff. auctu obligari. 6efi.2

inſti· t. nam an liti cont· debet oſentire
hẽ et cautio rati ĩ prin· p̃ſtat᷑.f·de ꝓcun

põpo·Srati-que Rmpłr preſtat᷑ ad iudicii

2/4

ſecurĩtatem· Bal unde ea que ſunt ſoleni
tatis quia requirunt᷑ ad inchoationeʒ non

ad eſtectuʒ nõ poſſunt ſuppleri poſtea ut

hic. Sed ea que ſunt ↄſenius et lunt d ma
teria nõ de forma uel ſolẽnitate poſſunt
ea ſuppleri.lfrff· cõia pᷣdio·nunquid

. aut ſi pr̃ ſatiſdat ꝓ filio ð udicio ſiſti an

undeat᷑ ꝑ hoc ꝑſona filii Etimari uide ĩ ul

tirma additione in titulo de reo- ar. cõ

tra ff.d iudilʒ ꝑ quam.llamf. hxit con
tra.ſed ibi ratuʒ habʒ is cuius noĩe cgit.

A.Subdit achic uero filius nõ pris ſed

ſuo noĩe agebatdicit ſimon.uel dic meli
us ꝙ ibi indetermĩate requirat᷑ conſenſus
ꝓpter qð ſufficit qñcunq; oſentire· Sʒ in
l.cũ non ſolũ determinatei.ab inicio · vñ

non ſufficit fieri qñcunq; allegat.ff·ð mi

no.l.iĩuſſum de quoĩ/quarto:· .Inducit
ad hoc ꝙ requirat᷑ oſenſus ante litt cont.
6⸗eo temmꝑe in.l. Si cuʒ dotẽ ff.ſo.ma de
quoꝭdicã ſuꝑ pre: de quibus det᷑rrũa
to 2 indeterrrunato oſenſu rermixtit ad ea
que ſcripſit·C. ad macc:lfi · ·ft· de neg
geſ.ſi pupilli.Sſi egocodẽ etia modo Nen
e f.
ꝗdam oↄtra: II[q. Inter quos ſuntet Guu-
de ſucet oldraqui ſuꝑ·l . cum non ſolum
dicebant ꝙ cũ lex non req rat certũ tẽꝑ
oↄſenſus omi tꝑe poterit ↄſentire Inducut
ff. de peti·herediſi quo tꝑe de rei uẽ ſi au
tẽ.· S. I· ad exlibẽ · l. tigmi· 6 ſi quis. Et per
hoc uult oldraetiã eſſie Renſum ad qõneʒ
que ſe Juitur· in V·ſed quid ſi pr᷑̃.cuu ſoło
ni quo ad illã non obft ſo.rna ſi cuʒ dotẽ
S· eo autem tpreiĩmo facit ꝓ· cũ ibi dica
tur filiã añ liti conteſ.penitere poſſepatʒ
in ipla oteſtatione nõ ↄſenſiſſe ſed prius 2
forte longe prius nõ ob: etiã lex obligari-
6·tutor · ſt· de auc· tu:quia aliud ĩ tucore
cuius autoritas reintegrat pupilluũ nõ ſic

in filiofapatet primũ.im· · de · V· ob · l

fi ·G.i.ĩſti·ð inuti.ſti ·ꝭ·furioſuset q fac
to uidemus filioſfa eſſe magne diſcretio
mis quam patria ptãs nõ minuit. facit ff
ad treb-nam qð in principio. Itẽ uidem
cos etade PParienol quinquagenarios et ul
tra non eſt ᷓ de illis ad minores equatio
facienda.ſatis dici põt cuʒ cyqð opi · ſpe
culatoris quam ſimõ et peſequunt᷑ ſit ue
ra.eo caſu quo pr̃ eſt legictimus admini
ſtrator· quia· ſ.uſuf: ↄgnouittũc.n·a prĩ
cipio litis auctor debuit eſſe ꝑ iura ꝑ eos

inducta. Si uero nõ agnouit uſufructuz

cum ſolũ in fignũ repudiationis requrat᷑
dſenſus.· et ne litem reſuſcitet qncunq; hzꝗẽ
ſignũ· et ↄſenſus intuenerit ſatiſtactũ erix

qui ſat·co.mił·alł.incipitſi aux· X

O

1 .

₰„—

illi legi et ſic ꝓcedat opĩ lamf. Gui et ol

dra.cu uero c& illa bonaFilius ↄuenit uł
ↄueni᷑ cuʒ in illis poſſit eſſe in iudicio ho
die ſicut olimreſtat ꝙ oſenſus non requi
ratur uel dubitãti an requirat᷑ ſufficiat ꝙ
qncunqʒ interuenerit. ad pdicta facit. ·.
ſed quid ſi dubitat᷑.S· e. H· ut· I. V. ſed an

ualeat — nuquid ualet acta hbaz
bica in tali ca d icit᷑ Iabal:ꝙ ſic maxĩe te

ſtibus mortuis ut/C. de teſti:l fi. ñ enim
rõne eoꝝ que ꝓducta ſunt in ca r iudici
um nullum.ſʒ rõne ꝑſone filiifa:qui ĩabi
lis erat ad agendũ ab inicio ſine pris oſen
ſu. et hoc ut facultas ꝓbõnum nõ angu
ſtetur ſed ſalua ſit· C. de hereti.qmi in fi.a
xiui.q.n-quanꝗᷓ et ff· de teſti: curent. Itẽ

facit ad hoc quia ex inutiliĩ otractu tranſ
fertur domimu. H. de hoc dabo remiſſ.
ſuꝑ Hica de empci· unde bur ꝓceſſit

uenditio ut infirma 26 uł no-ff. de dolo-

l.elegant᷑.ꝭ:i. Item utile n debet ꝑ ĩutile
uiciari.C. de dona-lſcimus·ff.de iur̃.do-
ſiue generał.ex· de elec·illa.et ar: ad B eꝰ
de teſti:pñtata et.c.cãm que.C.de arbi-l.
penul et..de iudi.l.fi·ex· de ap· ut debi
tus in prin. et de iudi. at ſi: in princũ ſuis
concor· et.xi.qi: in clericoꝝ que poſſunt

in contrariã rnſionem mouere 4 Ond ſi
filiuſfa.egit acti· iniuriarum ſinẽ pris con

ſenſu.⁊ fuit lis ↄte:demuũ ꝓnunciat᷑ null
ꝓceſſus:ꝑ.l.cũ non ſolum·ꝭ·i . nunꝗd per

talem litt conteſ. eſt actio ꝑpetuata vr ꝙ;

non. cũ non ſit ?time cõte: unde ꝓ nõ fca
hẽetur arin his que noeX:· de ap. ut debi
tus in prin et· C· ne de ſtadfũcti p quã.
a S. ſi p. nam et bonoruʒ poſ f̃ᷣio amitłit᷑
niſi petat᷑ ꝑ filiũ.ĩ· Etimum tempus.C.q.
admitad bo:poſ.l.i.Et prerea hec actio
odioſa ẽ·quia dat᷑ ad uindicta et iõ reſtrĩ
gendaff·de li.et poſtu.cũ quidam de pe-
dii-penenec in ea daret᷑ minori reſtõ. ff.
de minorauxiliũ et hoc credo uerũ audi
ui tñ aliquos ↄtrariũ aſſentes ar- ꝓ eis. C·
de an· excepol.li. in fi. =W iſta
fundat᷑ ſuꝑ uarietate opinionum. quas ui
diſti.S. v. ſed quid ſi dubitat᷑.et certũ eſt
ꝙ ſi lex filiuſta.ff.de act·et ob· nõ ſit cor
recta nõ ꝓcederet qð.quia teneret iudici
um et conteſtõ.Et uide.S. v· ſed nuquid
in publicis.tñ formatłur qõ:qñ ꝓpter cãz
illam ꝓnunciatũ eſt ꝓceſſum nullum lʒ
forte non ſic ꝓnũciari debuĩt facit · S. V.
Px·et uide qð dixi.S·Car.ĩ·e.·C.ſuꝑ· v.ꝗd
ſi mior · utrũ filiuſfa.poſſit facere pa
ceʒ de morte pr̃is.no.ĩ.de homict · V· ilið
auteʒ. ¶ Sed quero filiuſſapõd obligari

—.

ↄſenſu pr̃is ut in pre.·l.cũ non ſoluzʒ cõtra
Illud. ſt· de . ob·l.fi. .i. No non obligat᷑
principałr· ſed ꝑ obliquum..poſt conien
ſum pr̃is hitum. ¶Sʒ quid ſi pr filio de

dit generale madatu-uel generałr dſenſit

ut ageret uł ſe defenderet otra quemlibzʒ
uł in omibus cãis quas hʒ. I.· dictuʒ ol
dracixi. S· V. ſʒ pone ꝙ lis · - vi ſurłice
re quia tin facit generale mandatuʒ quan
tum ſpale.ft de admi.tu.ſi duo in fine cũ
luis cõcor multa induxit mar de fa
no:ad iſtam ꝑtemet ad otrariã in qõne ð
qua.ĩ dicam/et multa uidere potes in-·
queſitum.ĩ.allegato:et in ommibus broo
et de of.or.c.ii in gł.i et ſuꝑ eaet·xxin
di:quanꝗᷓ. ad ſo l'onern brocar: uide Iade
el: ſuper prel.ſi duo in ſołone ↄtrariorũ
Et ar· fl· ꝓ ſocio actione·ꝭ⸗ renũciare
et᷑.ff. de iniunſed ſi unusꝭ· ꝓcuratore.
de bo.que li.cũ oportet· ꝭ·ſin aũt ar-otra.
ff. àQ minort- illud&:ſi talis ff· de auctt. pl.
obligari:C. ad uelł.iubemus. C· auc. pſ.
claruʒ. et. f. de acquirt·hr/ſi quis mihi.6:.
et putat generꝗyr et· S iuſſum· ff.de ritu
nup.generali. I· fac ledeckccfi P.
Sʒ dic ꝙ fufficit generale ne pr̃ cogatur
ſepius ↄſentire· ar · C· de cur· furt·l.Pĩ fi⸗
Generale eniʒ mandatũ ſemꝑ ſufficit niſi
dicatur ꝙ ſpale exigat᷑ ut no.ff·de ꝓcurt.
põpo·ĩ prin nec eſt iure cauxũ qð hic exi
gatur ſpale mandatũſed opponit᷑ · naʒ vr
de mente.l.cum nõ ſolũ ſpale exigi ut pr

inquirat cãm quare agere uult filius vñ

aln diſtinguunt ut ita dixit mando uł
dↄcedo ut poſſis agere ↄtra.p·et · g et ofneſ
alios ↄtra quos cam habueris ut tuc uale
at. an dixerit generałyr non expᷣſſo aliquo

ſpãli ut tunc non ualeat ar· ffſi quis cau.

ſed et ſi quis · O·queſitũ et.C.qn muli. tu.

Of fun·põt autentica intr ᷣm ter bo

.· facit ꝓ iplo de ꝓcurt. qui ad agendũ

6„

e Vrabildz non ſufficere Eren “
lem ↄlenſum ĩmo requiritur ſpecia· H1HI

dotium. 5.fi. .· ſin aut. utff. d acqꝗ-
hr̃ · ſi quis mihbi bona: uſſum ämar-
fa.qui ſatis diſputat hunc caſum in qone
prñ filio ubi tenet etiam ſpẽali cãu expᷣſſo
generale additũ nõ tenere inducit ſic hũc

et expreſſus alle gat ſi·in Farg⸗ de eꝗᷓ

6. generalis oſenſus nõ ſufficit in adeuncla
Prditate ut ibi multominus in iudicio-
cũ hrditatem minor accipiat ſine curato

re iudicium nõff·de acquirtherediſi mi

nor. C. qui legit. perſo-ꝑ totum & hic for

tius Inducit etiã· l-labeo ff·de ſupel.le.
et.l. iubemus C.ad uell. et. ff· de tranlac

—

—

—

2

unus oſenlo ſemel

cum acquiliana inuenio etiam albergali
idem tenuiſſe ꝑ·6· iuſſum et Gᷓ̊ no· in oꝑe
ſed in reportationibus ſuꝑ.l.cũ non ſoluʒ
H in flle PF.ede de apc.i.inuitus.n.in
telligit᷑ qui expreſſe non aſentit · ff · de ſer ·
urpredio.inuitu KTe aunquid ſugie

uero in quolibet actu puta in qualibʒ po
ſitione hʒ oſentire dixit.ĩdẽ ia. ein me
is ſcriptis tenet q lequit᷑ dicens ꝙ illud
approbat g eneralis ↄſuetudo .· F·ꝙ ſi añ
litis conti·ↄlentit ꝙ in lite poſſit eſſe uel
etiam ipſa lite hoc nõ ſufficit ĩmo neceſ
ſe eſt ꝙ olentiat ĩ qualibet poſitione 2 rñ
ſione·ſicut ðᷣr ð tutore in pl.clarũ.a ĩ ſti ·
de auc·tu·5·tutor · ff·æ·obligari.· fi· In

quibus dr 4 tutor in ꝗqlibet ꝑte litt debz

upillo autoritatẽ pᷣſtare ſicut et iudex
delegat ꝑ ſe debet in medio in prin-2 in
fine ↄgnoſcere/ut:C. de iudi.auti·ad hec
ad hoc ex: de of· dep.c. ſuper qõnum·ꝭ· in
tentionis· Sed B; non placzʒ: un dic ſernel
ab inicio ſuffiere ↄlentire ar.ff·e· Kr.
S auctu. ·acc ipientesff.quod iuſſu.l.
1ĩ·G·iĩet ar·xvi/q:i.mõach.e de poſtu.
c.iĩĩ et ad hoc facit pcedens diſputatio qõ

nis· et uide·ĩ· qe cura:G.fi·v. Sed nuquid
ſufficit et ſe. ed numquid filiuſfa-por

pcõ renunciarè illi legi cu non ſoluzʒ vr ꝙ;
ſic cũ in eius f auorẽ ſit inducta.C.q pac·
l.fi.et.l.ſi quis in ↄſcribendo ex· de fo·cõ
pe·ſi diligẽti de regu:2 trãſead read apłi.
cam dic ↄotra-nam illud in fauo reʒ reipu
plice ẽ inductũ ne filiuſfa. accationes ſub
cat incõpetentes ff. de pact ius publicuzʒ
ff· ad mace.l.i/et·lſed ⁊ ſi patxer in fi.2.· ĩ·
de ocluet renũ. v.cui autẽ iuri - intereſt
enim reipublice ne quis re ſua male utat᷑

Ioſti.de his ꝗ ſui łᷣ alieiu.ſunt.5G.2 recte
aur K pmilſit penã ſi contraueniret:

ndeo nõ tenet᷑; cxquo pactum nõ tenʒ

C. ð legi· non dubi
inſtru. int᷑ in fmm-
uit uidet᷑ ꝙ poſſit trauenire ut in predic
tis ↄcor.et ex·de fo.opeſi diligenci in fi-
dic otra ſi pubes d aduer- uenautẽ-

ui·x:-di- uis ex de fide ·

Iacr̃a.xxiiq.v.pueri:¶ Sed pone ꝙ filiq
pr̃e abñte egitquod pot᷑ ut dixis. · ſed
et ſi filiuſfa:demuʒ pr reuerſ uult r̃trac
tare quod a ſta eſt.Rõ:dicit lamf/ꝙ nõ
põr alio In aduerſarius autoritate.l vci
peretur.qd eſſe nõ debʒ ·C· de his qui ue
eta. impc.l.i/ff.qn ac.ð peculeſt an.lĩii·
et-C. de ſenten-pal·l.fi.xqĩde uĩduis-
¶ Se iqdſi pte pr̃e ſine eius oſenſu litẽ
cõteſtatus ẽ et aduerſarius nihil opponit

ĩimcio litis pſtitus an

uid ſi ſuper B iura

Nacter

2 3

quuia ignorat eum hr̃e prem.uel eſſe ĩ eiq

ptãte.dicũt lamfet Ia.bal.2 quidam alu
poſt licem contt.non põt B oppomicũ
ſit qſi dllatoriaar. C. de ꝓcurt: ta demuʒ
cX de re iudi/ĩter mo.C:de ſatiſda.l.i.exc
de excep· paſtorałcredo A. m ub.
ut dicit remiſſio quã datĩ · V· ii · ꝙ qñ
cunqʒ põt obiciꝗa retro iudicium facit
nullu.C.de ꝓcurlʒ.exc· e· in noſtra.in fi-
xi .q i.C·ĩ.et·c.pe. I.·ſi uinci-fortificat N
qonem querens de pre qui in iudicio ſati

er

.

Qedit iudicio ſiſti uel fideniſſit an per id

filio reo oſenſiſſe uideat᷑ ꝙ nõar.prel.fl-
qd iuſſuli.in fi:i.Gn.Qd ↄttariu induc
C. de euic·l = Sed an ualeat
tunc iudicium qn aduerlarius ignorabat
Sa iuſte ignorare poterat ſᷣm Iabal
alł.f ·ad mace· l.iii:et.l.pe· ·euzʒ hr̃e pa
trem · et ſic lis eſt oteſtñt quidarn ꝙ; ſic
ne decipiat᷑ aucte· l:. ut iam dictuʒ eſt. Si
uero ſciebat non ualere ↄtra filiufa/ſed ꝓ
eo ſic ar·C.de procurt.nõ eo minus ſi aut
dubitet᷑ ſi ſciuerit uel nõ· qñt quidam ſuf
ficere ſi tunc in quacũq; ꝑte litis ↄſentiat
ut potius ualeat iudiciu ꝗᷓ ꝑeat ut · ff. de
relun.ſermꝑ in dubiis et.l.in obſcuris· ff/
de re.iu:quoti·C.de cõi.ſeruo.ma·l.fi.ex
ð fid.inſtru· int᷑ ꝓpe fi.t.tu tñ dic ut.S
v.ſed pone ꝙ lis eſt contt. ¶ Sed querit᷑
an exceptio iſta nõ hẽs pr̃is ↄſenſurn obt
ci poſſit de hoc·.ð excep· S·dicto. .ꝗd
S illa nõ habes. uid ſi poſtꝗᷓ eſt pro
ductioni teſtiũ renunciatu⸗Keus malici
ponit ꝙ actor huit pr̃em łtimum et
actor hoc ofiteat᷑ deinde reus negat illuʒ
mortuũ eſſe· et ſic dicit iudiciũ ſine eiq cõ
ſenſu hĩtum non tenere · NRo adhuc pote
rit actor ſuꝑ hoc teſtes ꝓducere cum ſit
nouus articulusC. de temp.ap. per hanc
ex.· de teſłi·fr̃nitatis ff. ð iureiurt adrno
endiff-de interro-act. de etate. . ex cã.
LPed quid ſi iſte eſt alienigena 2 de lon
ginquis ꝑdcibusnec põt hic pris ð morte
doceredic ꝙ non põt hoc ſibi obici/quin
etiam pr̃e abñte agere poſſit ut.ff. de Iu
di.ſi longiqf-·de ꝓcura.filiuſſa. · et. 5 J
e·col.v·lſed pone·.· unde et ſi ſit de eadẽ —
ciuitate in qua agit᷑ et pr̃ non ↄparet filig
admittet᷑ quaſi patre abſente ar.ff ſi cer ·
Pe·cuʒ filius.ſed et ſi reus negauerit pr̃eʒ
abeſſe uel defunctũ eſſe.ſufficit actori P
bare ꝑ famã d morte ax. ff de acquit·hr·

9120

ſiquis mihi. -plane. F. de plene dixiĩ

ĩ. de no.cri:5·famã ſuper. v.quid ſi agẽti᷑
Hct idem eſt in abñtia. nam eo ipſo
non eſt pñs preſumit᷑ abñs et probata eſt

1 —

1i. de ſta mo. · xii- (LSed nuquid in caſi

hls ante fi-
alio modo polſturfu l-i idem etiã puto
in aluis in ꝗbus cenſet᷑ maior ut in p·c. ex

pñtia ar. C. de cõtrahen ſtip.li et..opti

mam ubi ꝓbat᷑ preſentia per inſtt̃m2 ſa
tis eſt ꝙ non ↄparet ar.C:d his qui ut in
dig· ſi ideo ĩmo et ſi de hoc iudici ↄſtaret
non deberz hane obieationem admitte-
re quia manifeſta ꝓbõne non egẽt ut eꝰ
de elec.bonei.ft.de in intereſti.l-i. puta
nõne lati eſt ꝙ actor eſt in quaſi poſſᷣõe

patriſfa.probet ergo reus prem acton ui

uere arfł quemad· teape. l.ii· ſi dubitec᷑
licet ſit ar-contraff.de ꝓbañ filius. H
ibi nõ erat in poſſeſſione tali ut ibi nota-
maxirne ſi ꝓbet ſe longo tpᷣe ut pr̃em
fuiſſe quod ſatis eſt ut.C. de papo.l.ĩ.
uid ſi p̃ intrat monaſteriũ nunꝗd

Pʒ necelſe filio agenti ↄſentire 2 nunquid
eum in ptãte retinet. Itẽ quiĩd ſi filius in
trat nunquid ꝑſiſtit in pr̃ia ptãte de hoc

bus in quibo mĩor pot eſſe in iudicio ſine
tutore ?' curatore qui noe&: de reſti:ſpo-
e ꝑte poterit eſſe filiuſſa- ſine pr̃is ofſu.
credo ꝙ ſic. · hoc placet ſed aliqui otra
dicentes ꝙ alia eſt tutoris ? curator auc
toritas a alia pris uoluntas· ft de · V· ob.
l-ulti-6:i- inſti-de inuti. ſtipᷣ·5 pupillus-
et ꝓ hoc facit qd no.S. V·quid ſi dubitet᷑
in fi. ſed ad hoc ultimũ rñdetur ꝙ loquié
e illos calus ꝑmiſſos- Ad primu rñde ꝙ;
ſi excludit᷑ auctas que plus artat fortiq 5
uoluntas et facit qð dixi:s· V. ʒ pone ꝙ;
P.ar llan. Ler. ſ per uim E

ꝑte et de pcur:accedens et uide·S· V· Ltẽ
mulier-. ¶LSed nuquid pr põt ocedere e
ercicium actionu in illis caibus qui ſunt

in. l.ff. de iudiſi longius quos· S. ſcripſi in

.· ſed et filiuſfa:ar/ꝙ non in palle.l.cuʒ

non ſolũ· 5. ubi aut puerilis dic cont᷑ ar. C

de colla. aut:qð locum etff· de ꝓcun fili
us:5· Ipſe quoqʒ illud autẽ certuʒ eſt ꝙ

pPr in rebus filns queſtis agit per ſe uel ꝑ

ꝓcurtquod dic ut.ĩ.ĩ.t.de ꝓcuxłꝭ·ratio
ne quoq; ad fG Quid d filiofa.in ſcoł
eyxzñte dic ut.S. in pre. . ſed ut filifa:z.· ĩ.

de mona:dicemus¶ Quid ſi ſit ſcolaris
minor in illis caibus qui ſunt in P. lſi lS

gius:ff. ſi cer.pe-cum filius dicit ub.
ubi:S. . ſed de ſcolari/·8 reo ſcolari plene
ractat᷑ in. t. prox. de eis etiãi de ſatiſda.
ꝙ non admittet᷑ ſin curatore dato cãe
non ꝑſone ut predixi- ¶utꝝ autẽ minor
accuſans admittat dicam- it. u. ¶ Sz ca

cłicorum ſint bona poſt cłicatũ ꝑ eos ad

quiſita 2 ea poſſint uẽdicare ut.C. de epi·

et cleri.l.ſacroſancte 2 autiprebẽos 2a au
ten.lriamnunquid in uendicatione ẽ ne
ceſſarius pr̃is oſenſus vr̃ ꝙ non cum ſint
eius ꝓpria ut ibi.2 uẽdicatio ſoli cño da
tur.ft. de rei uen. in rem ar ↄtra quia agẽ
ci et lugem Si er reo· · debet pr̃ cõ

ſentire ut in pre.lcũ non ſolũ·ꝭ·ĩ· et hoc

dictum quidã dñt 2 exponunt in prealł.

l.ſacroſancte:uendicenti. habeant agere

tum ueri· I ut patet hodie de iudi.c-
ulti in finelivi. nam qð acquiſiuit iu
re caſtrenſis peculi cenſet᷑ ut in predicta
autt/prelbiteros· et in caſtrenfi põt filius
agere ſine cõſenſu pr̃is ut.C. de boque li-
cum oportet cũ ſit Iñs.C·ad mace · I.i· ff ·
ad tertulł.l.pe.etl.cuũ non ſoluʒ non loq

tñ nequeũt Aner conſenſu · qʒ pri dic

tur de tali ſed in his in quibus pr̃i quer᷑
ulſuf·et facit.ĩ.de ſta mo/ iC Itez

excipit᷑ contra actorem ꝙ eſt monachus
uel canonicus regularis uel alius alterius
obedietie ſuppohicus ꝗ non põt ſuo noĩe
agere uel ↄueniri ſine conſenſu pr̃is et ab
batis lnia ut extrað ſindi.ciuno·xviq ĩ⸗
monac:ꝗa ꝓ mortuis hñtur 2 nił hñtx

vi·qĩ.cl.ii q/vii placuit ĩ auttd mo·ꝭ·

illud quoq; et·5: ſi uero relinquens colł.i·
et·xii:q-i: non dicatis et in aut:hec oſti-
interpre ꝑ ↄſti·de his ꝗ ingremocolł·
vi:et in auti apud queʒ oportet mocau-
dil:e·coll ex· d ſta·mocu ad monaſteriũ
C.de epi·2 clerirepetita in fieo · n · ipo ꝙ
monaſteriũ ſunt ingreſſi omnia iura et
actiones eoꝝ in monaſteria ſunt trãſſata
vñ ad illud ꝑtinz exerciciũ earum q dic
ut no. m papam ex· de ꝓbõne in pñtia.
ubi ſcriphi ſuꝑ uerbo kftirui por
ſunt tñ ſuos abſtes accare ut ex·de accu-
c:ex ꝑte et· c.olim uenia tñ prius a prin
cipe ĩpetrata· ff. de in ĩius uo.generałr· et
C. e.l.i.ed.ii.uel dic ꝙ non eſt alia lnĩa im
petrandacũ iarn ſit a iure oceſſa ut in pri
mis ocor. ¶ Porro abbates et priores et
aliquibus admiſtratio oceſſa eſt · H ud
oſpitaliũ rectores . u: de bona-

Fpnt agere nã ꝓpriũ. 1s dixi
ſet pecuſiũ ut dicit decre·monachi · ſed ſe
cut fuit uerba uber.predicti. · habẽt
æv. de ſta.mo-monachĩ ex.· ð reſcrip.edo
ceri · et ð ap· bone ex . de iudicũ deputati
q dic plene ſᷣm papã ut ex de reſti·ſpo·
olim ex· ð̊R ꝓba.e lr̃is an aut ſit tunc ne

ceſſarius còſenſus capłi uel lr̃e de ratoet

an ↄuentus poſſit agere fine prelato-2 qd
iuris ſit de hoc no·ex· de HRp · edoceriet

de ꝓcun ·c.i· ed ð reli·do· c/pe·de tranſac.

cautius dixif

=—

———

SX

contingit eè de of.delecoraʒ· et. ĩ. prope
fi· ceterũ monahiqui ð abbatis lma ſunt
in ſtudio · credo ꝙ pñt cõtrahere et agere
ex otractu cã ſtudii imtoet etia accular
iniuria fibi fcã·nam exquo hñt lIniam
Kand in ſtudio per dſequens faciendi ea
ſine quibus ibi eſſe nõ pntff· de iucliñi lõ
gius.fł·de poĩuł.ff.de iniunſed ſi unius
:filios. ff.de re iudi quidam ↄſulebãt eꝰ
de offi:dele. ex lẽis 2. c.preteręa ff· de iur

A ccncenece ſi ſm eius uoluntate

5

X

—

2 dunc excõlcatus eſſet ꝑ decreii.ne
cle:uel mo.h. vi · ff.de pec-liberaet in
auten:de mona.S peibi erronea. etc.fi au
tem nõ ſit in ſtudio non põt agere nec ꝓ
imuria accuſare ſibi fcã quia hoc ſpectat
ad abbatem uel findicũqd dic ut nocx:
de ſen:ex.prochianos et pleniusxli q-i.
non dicatis.ſi tů monachus a monaſterio
expellit᷑. uel ſibi uictualia denegent᷑ ſuper
his põt agere ed reſtõnem petere ar. e& ·ã
Hp.cũ dilecta:et de accuolimſic et fᷣu

—

bot oqueri ſi eum dñs multũ grauet ff.S
1

8q ſui ĩurt ł aliſunt.l.ii/ff. ð iudi. uix
certis. ¶ Sed quid ſi ſpoliatus ſit cappa ł
ſibro.nuinquid põt petere reſtõneʒ· qõ eſt
uenerialis · xxix uide eam et ẽ ſoło ꝙ ſic
ſi non fit abbas uel ſindicus qui agat noĩe
monaſterii:iĩpſe tñ eam petet noĩe mona-
qdixit damaqui eandẽ qõnem poſuit
et non ſuo · · quia ueſtis quã portat nõ
eſt ſua neqʒ cuculla ut in ocor·que funt.s
x. in prin:nec etiam eã poſſidet᷑ cũ ſit
leruus ut-Hiii- di multos ibi fubire ſerui
tutemiueſtis n:qua ſeruus utit᷑ eſt de pe
culio dñi ut.ff.de pecul-id ueſtimentum
at ſeruus nõ poſſidet ea que ſunt in pecu

lio-ff. de acqui.poſquod leruus Ee

terea nihil poſſidet ꝗ ab alio poſſidet᷑ ff.
de adul.ſic euemet .ñi igi᷑ non poſſidex nõ
põt ſuo noĩe petere rellönem de uiet ui-
ar l.i.S r/e& de reſtiſpo· olim cãm ꝓpe
fi. Si uero abbas findicus fint pnñtesipi
agent arff.de pᷣcartſi adoptauero2 in p-
alle.l. libera-uerũtamen ſi ille ab eccia ſua
uel prioratu eiciat᷑ poterit peter̃ reſtõneʒ
ar· eX. de Rp.cur dilcã et de accuolim 2
hoc eſt rõne admiĩſtrationis fibi oceſſe ut
pdixi.ſed de rebus propriis non poſſet ut

dixi · ¶ Sed nũquid abbas põt monacho
dceder ꝙ heat admſtrationem poſſelſio

alicuius uille-2 q; ꝓ his agat dic ꝙ ſic
ym inno·et hol ut ſcripſñ de reſcrip.
edoceri.ſup.i.glo.in prirna ſupp · SS· con
ſtituendo ipᷣm ꝓcuratorem uł ſindicum
ad iſtã ex·d ſta· mo⸗mõchiał.ñ nã ałr ſi

9

ↄgeret᷑ oporteret euʒ dicere ago noĩe meo
q non licet monacho.xiiq-I n dicaxis
Mhoc reaſſum it.i. in ulti:colup · ·ſ3
ſuꝑior uel plat agit noĩe offõrum Pobe
dientiarum ſuaꝝ-canonicus aut ſecularis
qui ꝓprium põt hr̃e ut.xii :qi. certe bñ
põt agere noĩe pᷣbende ſue ſeu bnñficũpro
iuribus ipſius 2 dicere in libello ago noĩe
meo exide ꝓba ex l̃is ut autẽ monach

us et ſimiles ualeant accari dica ĩ· t. ei

item ſeruus et le· ¶·¶· Item. Æ reaſſu
mit quaſi ad lr̃am uerba uberde bona- uſ
qʒ ad. v. item ꝙ uult. excipit᷑ otra fi

deiuſſorem qui agit ut hberet᷑ a fi deiuſſi
one : q non põt agere priuſꝗᷓ ſoluat.ff. de

ↄdi inde indebitum et inſti-de fideiꝗ- in
prin:niſi in caibus qui ſunt ff· mã- lucius
titiuset · C. e·fi ꝓ ea contra ꝙ: ex: de fide
ĩuſ.c.Fi:Item excipit᷑ contra actoreʒ ꝙ ni
rmis mature agit añ finitam tutelaʒ 2 cũ

debitor agit pignoraticia intra ſo łoneʒ a

debiti oblationẽ ut.ff. de tute2 racdil.l.
niſi finita·et·l.ſi tutor reipu ·GFfi.et· l. ſe.
et.ff. de pigno:act l.ſi rem alienã · . ormis
lʒ debitor an ſnĩam offerens recte egiſſe
uideat᷑ ut c.lin fiſed et ſi ſtipulatus fue
ro:c amphoras uini ex fundo ticii uł are
tuſe ꝑtum. Iʒ pura uideat᷑ obło tñ ꝓpter
tacitam ↄditionem que inẽ expectare de
beo donec naſcat᷑ſ· de ob inter ſtipu
lantem:ꝭ: acrã . V. ſi ſtipulatus et·l. inter
dum.i.R.ĩdem quoq; eſt ſi hs dampna
tus eſt fideicõmiſſario de reſtituenda hr
ditate r̃cepta ab eo certa pecunie ꝗtitate
Eſi inſtitutus ẽ ſub oditione noĩs ferẽdi.
iiꝙ nom̃ ctuʒ forte teſtõris fibi ĩpo

neret ec ibi ethimologiſatiaccurſiq nomẽ

ſuũ dicebat uber/de bona:quia maluiʒ eſt
inhoneſti hoĩs nomẽ aſſummere · S uel
ſub alia poſſibili et honeſta et non turpi-
ꝗuia oportet eaʒ impleri uel equipollens
fieri.ffad trebelli.fcã. gſi in danda alias
ſi uero et·D l.ſi mulier5.· braſſidas quidã. ff.
de condi:et del.nõ dubitamuset genera
liter omes creditores ĩpediuntur agere añ
diem ł oditionem ut.fł·ð pac- item quia
dditiones.a· f.qñ dile.celcũ illud in fi.
et inſti.de excep·5· tpraleset lʒ olim ꝑde
rent cãm ſi prius agebant.hodie ſoluz du
licant᷑ inducie ut in ocor·que ſunt.ĩ. v.
tern ꝙ plus petit. I amen qñqʒ ex cã iu
ſta ante diẽ exntem agit ad cautionẽ. ff.
de pig· grege·5·pe· et · f· de ĩudic.ĩn omni
bus bonenaʒ et ĩs qui aliquĩd ſtipulatur
ſib oditiõe creditor ẽ anteꝗᷓ ipſa exiſtat.
. quo ad que cenſeat᷑ creditor nõ inl.

Da 4 ee Jit

„

1

is cui ſtatim alł.· legatarius auteʒ ꝓ tãte
non cenſet᷑ creditor quia prius decedẽs nõ
traſmittit ad hr des. Cid caduto.l. una
ſin autem. “" is uero cui aliquid ſub odi

tie legat᷑ interĩ non eſt ĩ nuero creditoꝑ

ut.ff.S ac.2 ob. ĩs cui 2 iſti.ð¶ w. ob · S· e
ↄditiᷣali ar:.ft · &R ſig: cre ditor 2.· l. ii.2

I. ↄoditioales-l-tn indiſticte dic illu ſolu de

bitorẽ a quo ĩuito pecuia põt exigi ut ff.
de · V. ſig. l. debitor · ¶ Irernrcheilech
alienam lite uult agere cu alius ei pferat-
ud. ff. & inof · tel-poſiumq/S:ſi quis ex hiſ
C admit: ad bo-pol-l-fi-in fi. C.d edic.
di:adri.tol.l.i.ff-de acqui-hr.I. ꝗdiu: ĩ·2
.Ii.C. de li:cCa. l.i. f. & iurtdeli-lſi płes ue
rumtn pr̃ agit ꝓ filio quem hʒ in ptãte
C.de bo:ma.· lI-i-te negorum geſtor ſi tał
ſit qui ſin mandato admitti᷑ alienam hitẽ
põt ꝓlequi ut·ff. de negocgeſti-ſin auteʒ
item orphanotrophus actor ſindicus ico

nomus admittunt᷑ ut.ĩ. per ſpalestappa

rebit· ¶ Icem repellit᷑ fili natus ſi petat
ultra quartã hrdi pgnante uxore Ppris.ff⸗
ſi pars hr.pe·l.i.ꝭinterduũ a lantiq:
ꝑ hanc.l.in fi: melius intelliges·ſquia in

certum eſt ꝙ naſcant᷑. . ft de iuchi- ſed 2
ſmreſtituat 5Fi-.Icem repellit regubr
quilibet ueniẽs ↄtra factum ſuum: ex de

elec.qui diuerſis·xii.q/ii :monemus led B
fallit in quibuſdã cãibus ſpẽalibus ut ibi
no· et.ff. de adop: poſt mortẽff· cõi pᷣdi.
ueditorff· de re iudi. iudex xiiq:i: certe
ego ex.· de elec.noſti· ¶ Iceʒ turpitudinẽ
ſuam uel ignauiã allegans ex- de dona int᷑
dilectos de pben cum ſuꝑ. C. de tranſac.
I. traſactio eſt finita. fl. deleii qui ſolidũ
8S:etiã. Cde ſer:pig/da.ma:·ſi creditorib⸗
Item qui plus petit cà uel tꝑe uel re E
loco qð dic ut ex de plus peti:c unicoet
C.c.l.una et inſti:de acti·ſi quis agẽs 2
6·tripli· et inſti de excep. appellat᷑ et·ĩ.

de pl geri 4 een uult ꝓpria aucte
ſibi ig dr̃e qd eſſe nõ F ut.S. de ĩudi.deł

CS:ſuꝑeſt.V.iĩtem ſi uelit et· v.ĩtem ſi cã
et ſe:non. ndʒ quis in ꝓpria cã eſſe iux
C.ne quis in cã ſua iudicet.l. i.nec ſe debʒ
uindicareqd ſi fecerit punit᷑ff.quod me
cã.l.extatC.de ĩudi.nullus ubi de hoc in
aut᷑· ut defũcſeu fu:e.ꝭꝓĩ. MÆ1An peug-
ep̃i coram iĩpᷣo uł ei uicario uel delegato
cãʒ epalis mẽſe agere poterit uid in ſum.
hol·ð ſen. et re iudi:ſub Nica: de ſen·ꝗſ
debet. v·ſed nungꝗd põt epᷣus et qð ſerip
ſi ̊ cenſi· uenerabili an fi:magne glo··
fallit tñ in cã bus in quibus poteſt ꝗs ſi
bi ius dicereEt primo fallit in his caib

in quibus põt quis aliquem ſine iudice ca
perequos dĩc ut.ĩ. ĩn.t.de accu..ĩ · V. H
tamen- item fallit nã inuenlẽs ſuã polſio
nem uacuaʒ põt eaʒ ꝓpria aucte ingredi-
f.quoꝝ legal.i.in principioextra de or.-
og· c.ii· Iercio cũ ĩter ꝑtes dueni᷑ ut res
aucte ꝓpria capiat᷑ ut..de pigact. pig-
noris et de pig:l.jii. ff·de dtrahen/emp.l.
ſi quis ſub hoc. Xn’ formã huius ouentio
nis uide.ĩde obliga.ĩ prima forma ibi ꝓ
quibo omibus ꝛc: et ad hoc facit qð ſcrip
ſi poſt ĩnoet hoc ð fo/ↄpeue in glo- iij.
.dicuũt aut quid am.et qdᷣ ſcripſi de ełc.
Iʒ:i.li.vi.ſuꝑ.iiiiet ·vx·glo.·quarto de
bi torem fugientem creditor ſua aucte ca
Pitffde his que in frau.cre:ait ptor.ſi
debitorez · ¶ Quinto põt dũs ſua ꝓpria
aucte eicerẽ colonu penſionũ ſtatuto ter-
mino non ſoluente C. loca.l.iiiet de iun
emphi · l·. ii · ff · e· ꝗuerit᷑. ꝭ. inter locatorem
ex·/e · d· c. pe.2 fi· ¶ Bexto rõne officii tu
tele uel cure quaz quis admmiſtrauit qui ſi
bi dicit iusſt·de admitu:quot.ſicut.
f·de otrahen-emp⸗fiſtulas· .ĩ/ et. C. qui
da.tu.uel cu:polcreditoreʒ Septimo in
ꝓcur.a negõrum geſtore qui pñt uti re
tentione expenſax quas fecerunt-ff. de ꝓ
cura. añ Oĩa.⸗fi f:de neg ge: debitor.g:
ſed ſi ipi.Octauo ſi mgr̃atus copia nõ ha
beatur C.li ·xde decurt generali· Nono
cum eccĩa rem ĩmobilem ex ꝑmutatione
tranſtulit in principẽet eandem tranſtu
lit princeps in priuatũ: cunc.n. iconomus
ſua auẽte rem apphendere põt et ad eccle
ſiam reducere ut in aut᷑·colt· v/ ut de cete
ro rerũ eccia ↄomunon furfi.: de cetero
X.ſRi uenditor uini emptori ad mecieduz
uinum certã diẽ p̃ᷣſtituit · poſtea uero ei
denũciet ut uinu tollat:ipoterit n. uinum
fundere ẽptort ꝑiculo miſi tollat.de ꝑi-
et comorei uẽ· l.ĩ.· lʒ · Vndecimo ſpolia
tus põt ſpoliatorẽ incontinenti ↄtimiato
bello deicereff.de uiet uiarl.ĩ. G·ĩet·l·
I· 5·cũ igitur · et.iii :q/ iii· S·fi: Duodeci-
mo ſi quis citra ſeruituteʒ ꝑ domũ meaʒ
aquedutum prxerit poſſuʒ ꝓpria auc-
toritate illud interdicere ffad.l.acquił
quemadmodũ5.i.i.R. redecio fur noc
turnus põt a quolibet capinon tñ occidi
niſi defenſiõis cã.·ff.e.ĩtaq; ex de homici.
ſi pfodiens et.c.ſuſcepim.Quartodecio
ſi incendiũ immineat poſſuʒ autoritate
ꝓpria uicimi domũ deſtruer ffad.l.iuł.
de ui⸗pu uel priua. lſi quiĩs ꝭ·quod.r ad
hoc facit.ff/adl.acquiliſi quĩs fumo:S:
ffde incen·rui. nau qui autem ·5 aĩt

„

.

.
AIuLſc

Nn

ao,

–

,

= – S
—

— == = — à —

redor in hoc tñ caſu dicunt quidam uici
nos debere otribuere ꝓ dampno reſarciẽ
do ar.f·qð ui. aut clãfi alius-S-eſt a alia-
et.C. de oꝑ · piib·edificio/ff·ad.l.ro/ iac
K per totum· M uide qd dicã.ĩ·de iniurt
dðiiiſuꝑ · v · ſed pone immic · · Q uinto
O cecimo ſi poſt tres denunciates te inue
nero in domo mea uel in popina ↄuenien
teʒ cũ uxore mea te fine iudice interficiã
ſi uero loquentẽ te capiaʒ in auti· ut lice:
maet auie· 6. his quoqʒ et · ·ſeq· col·
