quia non requirit᷑ ad inchoationẽ naſcẽtĩs
officii ſed ad officii executionẽ iam ineſſe
ꝓduti:fimile nõ.ff. de uſufr̃.l.i. · ſʒ dic
ut iam S. dixi:¶ Quid ſi pupillus aucto
vitate tutorisqui inuetariu nõ cõfecit z
iudicis aucétoritate uendit prediũ in cui9
alienatione decretũ deſiderat᷑.ut:ĩ·ð emp-
et uen.·nunc dicendũ.vv.hoc quoq; mun
quid ualet · M1 Ad mariam facit quod
ſcripſi de con: preb.lr̃as in glo:nõ:ꝙ pre⸗
benda in glo.ſe. · uidet᷑ ꝙ ſic· ff. de rebqꝗ
eox.ſi pupilloꝝ.S.·ſi tutor et· ff.qn appeł.
ſit.l:i.biduuet· f· de mãorait pretor-
§ pmitcitur-ff. de bo polſ- ſcru- ffiquod-
fo tu l.i.G.pe.C.qui admi:acd bopoſ.in
bonorũ·ſed hec locum hñt qñ ſolus iudex
interuenit quod plus ualet/quã ſi cuʒ alio
non ydoneo:ar· ff· de arbi-pedius exdð of⸗
deł· cum ſuꝑarcõtra:nam tutoris et iu-
dicis auctoritas reqritur ut.C. ſi propter
Pu.penſi.l.fi.ſed decretũ perperã in᷑poh-
tum ꝓ non ĩterpoſito hr̃i debetff/de teſ
tatu-iur̃ nr̃oſt:de rebus eox:quamuis-
Gredebat enã iudex illũ eſſe legittimũ tu
torem et non erat unde non ualet et-ma
gis :9ſi es. et in pre· decre· cũ ſuperet hoc
puto uerũar · ff· de an M.al pe

dius et ſic alł.S. eę. V· P. 2z. C. arbi-tul-fi.
Sillo. ꝓ non tutore enĩ eſt exquo ĩuenta-
viurm non fecit. C⸗de tu uel cu:qui rõ ſat.
Ifi. et. C in qui:ca. in int᷑.reſti.nõ eſt nec

ſi tutor ex de tranſa t. inter- circa med. E

dic ꝙ ſi iudex Iciens illũ eſſe illegittimuʒ
ꝓnũciauit legittimũ bene ualet uenditio

tuitione pretoriaar· ff.qð cuũ fal:tuauc-

I.i.infi:ex facit.f.de iur̃iur.l.iuſ iurandũ

§·i. ſed cõtra.f-·de cur.fur/conſilio ubi di

citur in talibus dari exceptionẽ. ſed illuc
uerum eſt in exceptione facti non iurt.
Nõ capio ꝗd uelit auctorlex illa:G·
I.ponit caſuʒ de furioſi heredeq uẽdicax
rem uẽditam per ipſi curatoreʒ qui non
cauit:poſſidẽs reus excipit ꝙ curator u?
didit replicat auctor curatorẽ illum m

iudicis decretum non ſatiſdediſſe conſtat

ꝙ replicatio eſt exceptio·f:· de excep.ln.
5§·i·de quacũqʒ igit᷑ haꝝ exceptionum pri
me uel ſecũde ut ſic dicam loqtur auctor
cico illaʒ iuridicã ueꝝ ſi addat et probet
poſſeſſor preciũ per eum ſolutũ còuerſuzʒ

in ſolutionem creditoꝝ illius furioſi cuiq

ẽ exceptiõe doli.et huic ultimo dicto cõ
corff·de reeo:qui ſub tu·ſñᷣ pupillorũ.·.
Pę·et ult· · Item non obſtꝙ ſic agebat „
ſic contrahebat.utff·ad macel.in/et. ſf..·
de of.pretor̃.barbarius. In hiis error
Coĩs.hic ßngulaf. F mnam talis error non =

preiudicat fauori pupilli ar. ff. de reeox.

ꝗ neq;·et no·ĩ pre·l.ſi tut A faciti·.
tiĩ. Sfi:ad fi. V. hoc etiã · Bal-z.I. Larba 6
ri n hʒ locñ niſi ĩ officiis publicis audto
ritate et utilitate non in priuatis alto exi

am modoet nõ· ff. de iur iur. l. uſiur /6.
ver turcr.-Prodlg a.J d Item op-
pPonitur ꝙ tutor uel curator uel ctià pu-
Pillus eſt ſeruusct ſuꝑ queſtione ſeruitu
tis patitur queſtiõzfł:de tuteł· l-i- Inſt.
e· in prin: et qui·dari tu· uel cu:polſ..ſug
et de leg · pa.tu·M.· hoc cangellato quocd
mil ad caſuzʒ bene cõtinuat᷑ qꝗ ſeꝗ tur. C. e.
ti. ¶V. e.ti:in ſeruili. C. ð teſta/tu.ſi pu =
pillò: et de pa.po.l.in pubert niſi iudex

cert ſit ſuꝑ hoc et egerit ex mero officio A

G:qui da:tu:uł cu.poſl.i. N·ubi ð hoc
ffde tu·et cu.ei qui.¶ Icẽ ꝙ habẽti
tutorẽ tutor dari nõ poteſt· A· vcceſſi
ue ſimul autẽ plures dari poſſunt. C. de di
ui·tu.l.n. et ſucceſſiue per diuerſos dhuer
ſorum locoꝝ iudices ut ſtatim patetĩbi
ſeruus·e: ĩ. v. ſed pone ꝙ pupill· uſq; ad
finem 3· ut C· qui petãt tu uel cu. cũᷣ
iur:curator tñ ei dat᷑ inſti:de cur. 6. Int-

dum ubi de hoc.C·quida:tuuel cupolſ-

ſi ſororis.C.in qui· ca.ha · xu · l. i· ff. de tut.
l:iii.ſi pupillusct. lolet etiaʒ. niſi ĩ vi·
calibus in quibus datur tutor hñti-Prĩq
ſi tutor ſit ſurdus uel mutus uel furioſus
ff.de tutelł.l.i:Scds ſi hʒ bõa in duabus
pluribus ꝓuinciis nã tottid poſſunt eſſe
tutoresff· de excu:tu. ꝓpter litem · ꝭ· fi⸗

Tercius ſi mater tutrix nuhat. naʒ tunc

datur alius tutor In aut᷑ð nup.5 ſi uero
tutelam.colł.inii· et· S. ꝓx · V· ut aũt.2 ſe
Quartus ſi tutor eſt ad tẽpus relegatus
uel excuſatus vel remotus nam interĩ ali
us datur.C. in quica·hatul.płtet facit
inſti:de attilł.tu.5.i.et ii . Quĩtus ſi tu-
tor eſt apud hoſtes non ut ſeru ſed ut re
legatus uel tranſfuff.de tute .ſi ꝗs tu-
Sextus ſi abeſt reipublice cã ffeueſicũ

o

— - — — — —.

— — — —. — — „„ ————— — .

—

D
N
2
—

e. f.. de luſpec.ku·ſi quis abfułurus et ft
de tuet cu:da ab hiis. curator. Placẽtinq
tamen in pdictis caſibus intelligit tutore
pom ꝓ curatoreet ſic in eis non fallit re-
Zula prelibata ſecuũð a3· M1 Infumma à
qui.ca. v·quidã tamẽ · etac· contra-
Pari diæit ubi·S ꝙ cuʒ omẽs leges in-
ducte de tutore loquatur nõ eſt a hittera
recedendũ.ff· deł. in. lnon aliter que autẽ
ſit ratio quare detur curator et no tutor.
uide in gloſpredicta et per· a· in Pre · V·
. In hoc auũt dubio conſulo ꝙ ſic fa-
Ccias feribi in iſtrumito- Forma: (L-Taliſ
iudex in locũ talis tutoris cuſtituit talem
tutorẽ curatore m admĩſtratorez; et adiu
torem et ſic non potert errare et qñn opor-
tebit eum eligerequomodo agat an tãꝗᷓ.
tutor uel tanquã curator 2c. el gat quod

certius eſt· ſ.tanꝗᷓ = Iteʒ cutor
et curator qñq; faciũt actorẽ ad cauſam

ð quo dic ut.S.d acto·ab amucr⸗ IJecs H
I

oppom᷑ cõtra tutorẽ ꝙ; eſt epᷣus uel cleri
cus in ſacris- uel monachus ſeu regular 4
non poſſunt eſſe tutdores· læxviil: di:ncq;
aput.xxq: iii ciprianꝗ· C. de epi et cleri.
generaliterque eſt xvliqi in auti · de ſan.

epi. deo aũt amabiłs. ſuꝑ quo dic ꝙ pre
F dicti tutelã teſtamentariaʒ uel datiuam
dcn non poſſunt exercere ut ibi:ſed clerici poſ
Fn ſunt ſi uolũt legittirmmã exercerę ut. lxxx-
l 5 Vid-puemr. A ur hec glo · lxxxVii-
d di:in religioſumnon tñ cogũtur ut· C. de
n cN epiet cler.autt.prel piteros· M. ui· mihi
NGA tarnẽ incipit pᷣſbr̃. Fibi ꝓpria uolutate

W. mihi dicit Fa ſua ſponte. · et in
Opre· l· generalit᷑ epi aut et monachi z regu

44 lares etiã uolentes non poſſunt legittimazʒ
d exercere ut in pre· aut· pſbẽos · in fi·lxx⸗
1i 6 viii:di:epus· guber · al-nam monachus
nõ habet unde ſoluat nec hʒ bona que poſ
t ſic ypotechare ꝓ adriiſtratoe· Itẽ ꝓ mor
„ tuo habet. et q dicitur in prec· ꝑue
4 1r rnit. niſi forte ⁊c.non excipit epᷣn uel mo
nachũ ſeu regulares ſed ſolum cłicos uel
l dic derogari illi aut.per canoneʒz. ut etiam
ſe epi uel monachi poſſunt laltẽ legittimazʒ
⸗ acre A Qund ſi eam prius ſuſceperãt
quã fierent monachi uł epi· dicit uber· ꝓ
n non finiet᷑· ar· ad hoc· nã quedaʒ ĩpediũt fa
cienda que non ĩpediũt iam facta · ux ff.ᷣ
1 poſtulã.l.i.·caſuzʒ. ex· ꝗ cłi uel uo rurſ
1 ar·condtraff. de arbinõ diſtinguemus·ꝭ⸗
ſacerdotio.M. Ibi nõ dicit᷑ ꝙ non poſſit
arbiter fact ſacerdos ſrĩam dicere ſed q
1 „ non coʒiĩt᷑ et concor.qᷣ dicit᷑.ĩ.vVſi i .
1 T de cõuerꝰ nunꝗd poſſunt ſuſci

1E
Pere dutelã uł eurã dicit uber· ꝙ; nõ. Nõ
eni poſſent bene tractare ſimul diuina 2
humana exdra de cleri.cõiu.diuer.et ar-
ex de ſenexꝓrochianos. C· de ſacroſanc·
ec.ut inter qð forte uerũ eſt in ꝓfeſſis et
ueſtitis ſec ſi nõdũ ſint ꝓfeſſi ut · xvii⸗
q·iut lexde priuił ut priuilegia. V· hoc
aute Illud autẽ certũ eſt ꝙ omnes cle
rici tenent᷑ ad tutela miſerabiliu pſonarũ
neki ux ĩ frecgient F ubi idẽ

no. .et lxxxvii di. Cc-iet ĩi · C· de epiet
cleorphanotrophos- ar tñ cõtra ĩ pre-lx
generałr ſed forte nõ cogunt᷑ et ſic poteſt
Cotli illud cõtra.¶ Itẽ oꝑpponit᷑ cõtra du⸗
torẽ ł curatorẽ ꝙ eſt ſurd uł mutff
de tute.l.penul ¶ IItem ꝙ (uſcepit l
ſionẽ actionũ cõtra pupillũ uł adultu ut
in aut᷑.ut hii qui obliſe·per · ha-nes mi.?
Beica et in prin.ti. colł.vi. ad idẽ facit· ff.
ſi ler. uen.alicui·ff.de cõdiinde frater a
Ffratre et e& de natt:ex libero uen-c- uni⸗-

co. et ĩ.· V. R Itẽ ꝙ tutor ſeu cura-

cor eſt creditor up debitor pupilli ca
ulti. M.- In quãtitate non minia de hoc
in aut mĩorisin-i gł· et eſt hoc arbitra
rium ut no in corꝑe in glo. loquit. F ex᷑
adminiſtrat ſine achutorio ut in autt ut
hiig ob. ſe ·ꝑh·ha.res.mi.2 C.ꝗ/daCu.łE
cur.poſ.auti minoris:et hoc locũ hʒ tãcũ
in datiuo eꝑ legictimo nõ in teſtãrio im
quoſdam. MM.Placuit hoc odofr et dmo
meo et guide ſucc.et qd in autiminor
ubi pater fuit ſciens· Idem uber de bõa.
ubi.S ſed alter uber· ponit ꝓ dubio pau-
lo ante tractat de curatore aʒo · denʒ pri
mam in ſumquida tu.2c· Vſic · Itẽ cre
dicor trarium tenet in ſum ſuꝑ cõſtitu

cõe ut hii quiobli.accoll· vAcur utro

biqʒ et inſti:de auctu·in fitenet ↄtrari-
um et Ia· de bel:dicit eſſe texi in cor · ti·p

alle. . hec omĩa- ubi dicit nõ omĩo q ex

pomt.i.nullo modo et nullo calu Acur·
ponderat ibi·ꝭ·et hoc dicim9 · ſequit᷑ ĩ oĩ
curatore uterq; ꝓ ſe inducit aut matri-
C.qũ mulier.dicunt enĩ primi ꝙ ſi m̃ de
bitrix et creditrix adrnittit᷑ forci adrnit
tet᷑ teſtamentari tutor cui fides ꝑ pa-
trem pelecta p̃fertur matri ut ĩbi, ſcdi di
cunt ꝙ excepcio m̃is in ceteris ofirmat
regulã cum igiè teſtamẽtarii non ſint ex
cepti includent᷑ in regula.
hoc ultimũ reſpondẽt ꝑ noin lque ꝓp·-
ff. de reg· iuret ſcripſi poſt dyĩn regula ĩ
argumæztũ de reg iurli. viſuꝑ ĩ· glo ad
id qð dicam de dato ex inqꝗſitione dicunt
primi ꝙ licet magna ſic autoritas plus

Q

rirni achd

2
7Z

a

e, „ „ er
&£ K.* ₰ 4 6
— enn *. r 4

tñ ualeł patris teſtimoniũ ꝗᷓ eĩus inq ſitõ

nã ꝓ filio pupiullo teſtat᷑ et dat tutorè illi
etia exheredato et gui alł.l.iſti ꝗdemin
Fiiff.qð me cã. Inducit etiã ad primũ di
ctu·.diſponat. in autt.de nup. C:arbitu-
lI.fi. ¶ Dyſuo cõſilio ·xxxvIll:tenuit cũ
Acuret ſequacibus ꝙ debitores et ſi te-

ſtamẽtarii ſint non poſſint eſſe tutores e

ad id qð fides dici ap ꝓbata: Reſpondet
ut acur.in corut hii qui:illud uerũ quo
ad honus ſatiſdat ionis nã de cõſtitucõne
illa ut hii qui ob.ac/ que nõ dum erat lese
de creatiõibus-C.de epi:auet·ꝭ. primus-
Inſti · de ſatiſda:tu.nõ potuit cogitat᷑· Icẽ
ſi releuacio a ſatiſdationis onere ſufficeret
ergo et datus ex inquiſicõe qui ñ ſatiſdat
ut S.Sſi autẽ. V.hoc poſſet eſſe creditor.
uł debitor qdᷓ omẽs negãt his rõibus glo
ſayx utit᷑ dy. Dicebat etiã ibidẽ ꝙ dato ꝙ;
Poſſent eſſe tutores qð eſt falſuʒ ſi nõ pro
hibitus eſſet datus ſimul cum eis ꝓpter
qð timet cũ eis gerere põt illos ꝓuocare
ad ſatiſdationẽ ꝓpter qd ueniet᷑ ad alterũ
duoꝝ ut dent fideiuſſores nõ ꝓhbibito et
adminiſtrent uł totã admĩſtationẽ dimi
ttant nõ ꝓhibito et ab illo ſatiſdationezʒ
recipiãt re pupilli ſaluꝗ foreff- de teſta-
tu.l.teſtamẽto datos: ¶ Kedeũdo ad ꝓ⸗
poſtuʒ diſputauit oñs raynede for.poſi
to ꝙ conſtitutio ut hii qui ob·2c· habe-
at locũ in teſtamẽtario tutore querebat
de credhtore dato in teſtõ pupillo qui he
reditate adita ſe fecit decermi tutorem de
credito mẽtione nõ facta et fcõ ĩuẽtario
adminiſtrauit an patru pupilli ꝗ ſciuit
omĩa pdicta poſſit illũ petere remoueri-
et fibi ut legittĩo admĩſtrationẽ decernĩ
copiole 2 ſubtiliterallegat ad utrãq; ꝑtẽ
uirtus queſtõis eſt in hoc qð no.accurin
lpr̃·ſt. de ꝓcur.in.iĩ.glo.Certũ eſt talem
dari nõ poſſe ſed dubitat᷑ an datio teneat
Ponit ibi op·aʒo:ꝙ datio teneat ſzʒ cadat
a credito et cõtrariã ugo quã ap ꝓbat ꝙ;
nõ teneat datio uraq; etiam opinio not-
in l:propter litẽ ff.de excuitu ĩn. i· glo.
in preaut᷑.minor̃.undet᷑ glo.hoc ſi ſciuit
uariare ab eo qd pᷣdixerat in.iii·glo · Tpſe
ſoluendo ſeq tur agonẽ · Motiua ipſi hec
quiĩa auttĩlla ĩ corpore ſucceſſiue ponit qᷓ
tuor caſus uſq;ʒ adquomã autẽPrim
eſt ĩ creditore ex antiꝗᷓ cauſa.ſecũdoĩ cre
ditore ex noua.tercius ĩ debitorequart
ĩ iqʒ tutore recipiente ceſſionẽ cõtra pu-
pillũ Primus qui ad ꝓpoſitũ facit ſubdi
uidit᷑ ſi cõſtabat illũ eſſe creditorẽ a prĩci
Pio repellit᷑ nec punit᷑ qð ĩtelligo etiã ſi ſe

ingerert ad illã ccipiẽdam.ſi tacuit᷑ nec a

principio cõſtitit de credito cadit ab illo
et alia pena nõ ĩpomt᷑ ergo nec nos ĩpona

mus qd ſic ꝓbat repulſio tutoꝝ eſt de iu
re ſpali quia regułr quilibet qui nõ ꝓhi-
bet᷑ admittit᷑ iĩmo:et cõpellit᷑ ad tutelã2
curaʒ mſi ſe excuſet Inſtide excutu.in
prin· et S·pecuũ autẽ pena illa qua cadit a
credito faciat eu nõ eſſe creditorem et ſic

ceſſat cã finalis ꝓbibiciõs ceſſabit ꝓPhi-

bitio cã reducta ad nõ cauſaʒ. fatet᷑ ſoluen

do.l.nõ dubiũ.C. de legi ꝙ qn ꝓhibitio

efſet ex iure cõi nõ ſpãli ſuſficeret legiſa
torẽ 2c. ut ibi ſecus cũ ex ſpãli.ff.ꝗ diuõ-

l.fi.et ſufficere debet una pena. ff.de uul.

et pu·ſubl.ex factoS.iulianus.Itẽ eodẽ
momẽto quo creditor tacẽs creat᷑ tutor ł
curator ipſe cadit a credito· ff. delei·ſi pq
mortẽin prin:et ſic uidet᷑ creatus nõ cre
ditor Itẽ ipᷣe remiſiſſe uidet᷑ q lex remit
tit. C.ſi manci:ita fualie.lfi. Certũ ẽ cre
ditorem remittentẽ creditũ ad tutelã ad
mittiergo et ĩſte ar · ff· de fal.l.i..tuto⸗-
res· Inducit ultio·:ſi uero tacuit ubi de
bitori tacenti ĩponi᷑ pena et remanet in

tutela ergo idẽ ĩ creditore.ad iſtud quod
plus urgere uideret᷑: Reſpõdeo ibi nõ pro

bari debitorẽ ꝑmittente lege ĩ admĩſtra
tione ꝑmanere bene tamẽ ondit ꝙ in illa
manſit· intelligo de facto donec apparue
rit petens illũ remoueri et tũc ſi tepor̃ cu
ratiõis quã ſic de facto geſſit aliqs libera
ciões obtinuit ille nõ iuuãat. Memorõ do
minũ meũ in legibus in ſcolis ſepe dixiſ-

ſe illas opiones Pſnias ſequẽdas quas pru

dentes laici cõmẽdoabãt nõ credo aliquem
prudentẽ laicũ iudicare illũ qui ex recep-
tione tutele dapnificatus eſt ĩ credito po
ne mille libꝝ uł qui ex uera ſolutione de
biti qua nõ iuuat᷑ ſed dapnat᷑ ut itey ſol-
uat longe magis eſſe ſulpectũ et plus ĩ il
lis timeri rõnes illius conſtitucõis quaʒ ſi
ſic dapnificati nõ fuiſſent ſuppoſito igit᷑
ꝙ ſcom alyg fateri oporteret cãm credi-
ti directã ceſſare ĩ ereditore qui deſit. fa

teri tamẽ oportet fore cauſatã ab illa cãz

duriorẽ et longe fortius urgentẽ et ueri-
ſimilius plus dapnoſam que cuz ab illa ra
dice ꝓcedat durabit ꝓhibitio· C de nup.
lfi.in fi:2 ꝑ hoc declaraſſe puto iĩd quod
ſcripſit Iac.deę bel.ſuꝑ.·ſi uero tacuerit

qui dixit ꝑdentes creditũ nibilominus a

tutela et cura remoueri dicẽs dictũ ugo
lini tenendũ tanꝗᷓ luſtiſſimũ et ſanctiſſ 1-
mum puto ꝙ ꝓpter illã diffinitionez ĩid

dixerit. ꝓ quo etiã facit illud penitus qðᷣ

R

eſt in Rica.cõſtitutõis.ſ.ut hii qui ob·
26 ad eoy gubernationẽ penitus nõ acce-
dant qd licet ab alns allegatũ nõ uiderim
qð allegari poſſit uideĩ de qnſpu:et alle.
in fi.2 qð ibi dæi Ad id qð dici᷑ de dupli
ci pena.Nꝑ no:· de iudi· at ſi clerici.ĩ glo
pe· ᷓper ĩd
luper·i.glo · ꝓ· Quod dic ut noin pre.
autt fallit autẽ hoc in matre et auia ĩ au
tẽ. ut matres· debi.2 credi:ſiue ꝓhib tu·
fi.ge · colł.vii.C. quãdo muli.Ctu.offun·
potd aut᷑.ad hec.2 fi · ¶ Itẽ ꝙ is cui dat9
eſt tutor ł curator exceſſit xnii uł·xxv-
an.2 hoc ſi uelit nouũ iudiciũ inchoar̃ q
nõ poteſt inchoatt autẽ aſſiſtet etiã poſt
ꝙᷓ exceſſerit.ff.de tu.et cu/a ab his ſeio
inſti. de attilł.txu in fiet ꝗ motu · fi. in
prin.f de admitu- ita th·&: ſi tutor·2· .
ſe·z. C. arbitututor põt.C. ut cãe p pu
ber.tutor adſit.l.unica:de hoc· S.ĩ titu.ð
actore.· Itẽ tutor / Accuſatõnẽ tñ quã
noĩe pupilli ĩſtituerat eo defuncto rõ co
git᷑ adplere ff. ad turpilł. diuq adrianus.
Tie tutela eſt finita ut pmiſſo ca
ſ uł ꝗa ĩpubes qui ſub tutela eſt ab ali-
quo arrogat᷑ u? deportat᷑ i; fuitutẽ re-
ducit᷑ uł ab hoſtibo capit᷑ uł ſi tutor ad
certã cõdicionẽ que ĩeſt datus eſt uł ſitu
tor ſeu pupill obut ł ſi tutor max ĩaʒ ca
piti diminutõz pati ꝗa tc oĩs tutela fini
tur:mima uero ſoluũ legittima ꝑit ꝑ mini
mã autẽ capitis diminut᷑ionẽ puplulli oĩs
tutela fimt᷑finitur etiã ſi tucor ad certuʒ
temp datus eſt qdᷓ aduenit uł ſi deſit eẽ
tutor ? ſi exculatus ẽ qð fic multi ex cau
ſis quod dic ut inſti:de ſuſpec/tu.pmiſſa
omnia ꝓbant᷑Inſtiqui .motufi.ꝑ to-
tum 2.· C. qñ tuułꝑ cu: eſſe deſic ꝑ totum
2 in pre· V. Itẽ tutor- id ſi tutõ no
lit cam pupilli defenderæe de hoc·S· in tit·
de reo: V. Itẽ tutor · ¶ Eiſdeʒ quoq; mo
dis cura fini᷑ ꝗbus 2 tutela ſi pupill ſeu
ĩpubes hʒ curatorem 2 eodẽ tꝑe ·ſ· in xii·
anno in mulier 2 1 xiii in malculo ut C.
e.l.iĩ.inſtiqui.mo.tu.fi-in prin:paxʒ enizʒ
diſtãt curator̃s a tutoribo utff·de excu
tu:ſcire in prin- Inſtide tutelis · ꝭitaq; ·
In quo autẽ differant no ff· de tut/2 cu
da ab his- uentriadulti uero cura finit᷑ i
xv · an.ff-·de mino.li.in fi Inſtide cur̃.
NR·ĩ.niſi datus ſit ad certã cãm uł ſpẽm ꝗᷓ

finita finit᷑ officiũ nõ ante ĩſti:de auc· tu·
in fi uł niſi datus ſit furioſo uel ſurdo uł

rmuto uł ppetuo impedito quia tunc de
ſinit cũ ad ſana mentẽ redierit uel libera
tus fuerit ñ ante Inſtide curSFurioſi·2

ſcripſi de elec·cultcili vi

Ber - Xr

15/

vͤ·ſe · ff. de cur-Fur.I 1‧51 (Item excipit᷑

ↄtra tutorẽ ꝙ ẽ datus a teſtatore ſub cõ
diciõe · ·lup:adimente · · que exiſtat
uł ad certũ cꝑus uł ex certò tꝑe qd prete
riit ĩſti.quida·tu⸗poſ.S.ad certũ.2· S. H.

Pxi. qð intellige de teſtãrio qui dat᷑ ſub

cõdicione ut ibi.ſecus in datiuo ut.ff· de
tutełmuto.ò·i2 eſt ratio · A· uide qᷣ
ripſi de reguiur · actus ſuꝑ·i. glo-li.vi-
quia dare tutorem eſt acto legittim
ui nõ recipit dieʒ uł oditioneʒ. ff· de re-
iur̃.actus ⁊ pᷣterea pſurnit᷑ ꝙ pr benefaci
at 2 lex multũ de eo ↄfidit adeo ut ab eo
datus ñn ſatiſdet reʒ pupilli ſaluaʒ fore ut
chxi. S.6ſi aut. ¶ Si auteʒ · · V· uber
de bona ubi.S. ulcra mediu· ρ premiſ-

ſa eũ nõ potes repellere ſuppone aliquẽ ꝗ

eũ de ſuſpecto accuſet 2 ſic durante cã ſu
ſpicionis ñ poterit reouenire ꝗuis etiaʒ ſi
n ſit ei adrmimſtratio interdicta ut ar. C.
de ſuſpec.tueũ quem. ff · de ſolu:qd ſi for
te · S.· i inſtitt · e · : ſi quis autẽ ſuſpectus-
ff· de iure deli.ait pretor· Squid ſit.2·ĩ·
V.fi: M. hic tñ haberi põt remediũ de⸗
cre frequens:. de reſti:ſpoł.li.vi.ultra ea
que ſtatuta ſunt cõtra calũpnioſos delato
res 2 uide qd dii de teſti· nõ debet in ul
ti· glo.· Itẽ durante officio nomĩe ſuo
uel pupilli nõ põt agere dtra contutoreʒ
uł ocuratorẽ qð dic ut.S. iĩn ti. de actoi·
. Itẽ durante.2 in ti.ð reo· V·. Itẽ tutõi

—R

„

5

X

C

2 ſe. ibi etiã no:qd iuris ſit ſi tutor ciens
pupilh caz mala eã defendere r Ele
no:ꝙ pupillus debet petere tutorẽ cu

ratorem apud magiſtrat loci ubi ducit
originẽ ꝑ pr̃is conditionẽ uł ubi eiq ſunt
facultates ꝙ ſi pupill narboñmorat᷑ ꝑiſi
us ubi nihil habet neq; inde rõne lui uel
pacris originẽ duxit redibit narbonaʒ ad
tempus ubi originẽ duæit 2 patrimomũ
habet 2 ibi tutor uł curator ei dabiéhec
legunt᷑C. ubi tutor uel curator·pe-l uni
ca. M Et ibi no gl opies otrarias que
ſequũtur. 5ſi tamẽ habet ꝑiſius domici
lium rõne eius wi poſſet ei dari ſecunduzʒ
a 0.· ut. ff. de tu/2 cudaab his. -i·2 ar⸗C.
qui. da.xu.uel cu.polneq; ſed h · cõtra ni
ſi haberet ibi facultates ar/ff.de tu.2 cu
da ab his pupillo Sed nec pſes ꝓuincie
narboñn nec mgr̃atus municipał eiuſdez

poteſt dare tutorẽ ei uel eũ qui eſt ort

apud ciuitatẽ Arelateñ. qui nõ habet do
micilm ĩ ꝓuĩcia narbon· ubi normĩat᷑ cu
nõ ſit ei ſubiectus ut in pre·l neq; 2· ff· d
tu.2 cuda. ab his.lĩ. in fi· Bal.quã doq;
clericus 2 laicus conueniũt in cãdo tutor

. —
baeen e 2 ν*C

Inſti:de attil.tuS.nos autẽ· in glo· ordi.

uel generali pone · · ed pone ꝙ pu-

pi llo habet pr̃imomũ ſuu in ciuitate nar
bon·z bituricenquer ᷑ quis dabit tuto-

rẽ ſeu curatorem Reſpõdeo iudex narbo

neñn·ĩ prionio narbon2 iudex biturenin

patrimonio bitureñn ut in pre.l.de pupil

lorff.de excutuĩu r̃peritoscũ oriũdꝗ-

MH ſecunduũ uber.de bonacuĩo fuit iſte

S ub.·S. in fi-·a ſcm acur: in lſtatĩ- alł.
in.ii. glo-2 uide.l· de inſtru:edic nuc ue
ro- in ule collũ. V. ꝗd ſi fuit.

I. Ciubi tu: uel cu:petant᷑ RR Qus
3

2 in pre-

ſi quaſi omnes res habet narboñ. Pʒ tame
unu fundu apud bituren nõ uidet᷑ ꝙ iu

dex bituren poſſit dare tutorẽ ꝓ illo ꝗa
certe rei uel cauſe nõ dat᷑ tutor ut Inſti;

daretutor̃.poſ.é.certe· uber· ð bocõt᷑·
Vide.S. de ac tore ab uniuer.ſuꝑ. .

puberes. .Dicit enĩ ꝙ certe rei dari po

teſt tutor dum tn generaliter 2 uniuerſa
Iiter det᷑ ut ita dicat iudex tali prfimonio

2 tanto cõſtituto apud biturem. do tibi
talẽ tutorẽ nõ tamen dicat tali fundo ga
tunc nõ ualerʒ.f/de teſta·tu:certa.2 ſic
contingit in petitione hereditat ꝗa licet
ipſa ſit umuerſał tamẽ ꝓ uns re opetit.a

Pponit᷑ff. de pet᷑.her̃.l.licet curator.etiã

ad unã litẽ dat᷑ ut inſtide cura:· Item ĩ

uuri.. Ite generayr contra tutorẽ 2 cu-
ratorẽ excipi ꝙ eſt ſuſpectus poſtulat
uel iam remot. AKNë an id , delegatũ pſi

dis fieri polſit uide ꝑ cy· de ſuſpec·tu·l.pᷣ
5. uel eſt ſibi admiĩſtracio interdcã
ff.de ſolu.ꝙ ſi forte.ꝭ. ĩ· e& de offi.deleg-
uenerabilis· iii qiiqtuia.2· S⸗V. ſi autẽ ꝑ-
4 Quid ſi plures tutores dati ſunt ali-
ciũ quoꝝ aliqui nolunt agere· Ro- uolen-
tes agere faciẽt illos citari corã iudice 2 ſi
nõ uenerint remouebunt᷑ ut ſuſpecti · ut
f.de ſuſpec·tu: ĩpuberibus in fi:C.e· ci. p
ſes:ſi nõ ueniant tollent᷑eis pignora:2 pre
cipĩet᷑ eis ꝙ adminiſtrẽt uel ſi nõ admini
ſtrent indicet᷑ eis mulcta ut ĩ. lpᷣſes2. f
de admitu.l.iein prin: etx ſi poſtea ceſſa-
uerint admĩſtrare remouebunt ab admi
niſtratione· In hoc tamẽ quidã diſtĩguũt
quia aut qui nunc ceſſant ceperãt iam ad
miniſtrare et ut ſuſpecti accuſant᷑ in ·l. p
ſesaut nondũ attigerant adminiſtratõeʒ
et tunc nõ accuſent᷑ ſed officio iudicis fine
accuſatore remouentur ut.ff. de ſuſpec·
tuihoc enĩ· 5. fi inſti. e·ſuſpectus · C·ſi
tutor · nõ gel.l.ĩuel dic q; qui cepit remo
uetur ut ſuſpedt et accuſatur ob dolum
et culpã· Qui uero nunꝗᷓ geſſit ob doluzʒ

—

kantũ ut i pre. ·et eti⸗ fame ꝑiculũ patit᷑
ut·C.de admitu.l.fi. Itẽ in eo qui nihil
geſſit locũ hʒ coactõ ſec in eo qui aliqd

. t ut.ff. de admi·tuĩta tamẽ 5 geliiſ

lſe · ¶ ¶ ꝗd ſ unus tutor uult uendere reʒ
aliquã que uari nõ pot. alius ueõ uel un
uult locare alius nõ uel uno concedit uni
alter alii : Reſpondeo dicitl. C. fi ex plu.

tu·uel cu.l.iĩ·et.C.de auc.preſ.l.fi ꝙ ꝗ⸗
libet poteſt ſine alio talia facere per que
nõ ſit tutele diſſolutio et ille leges loq ui
dentur quãdo alii nõ ↄtradicunt ut patet
C.ſi ex pluribo tu:uel cu.li. Sed ĩn pᷣmiſ
ſis caſibus iudex hʒ pupilli util itatẽ ppo
nere ff· de cõfir. tu.l.utilitatẽ et hoc quã
oſ:mul diuerſ̃ cõcedũt.ſʒ ſi primo unus

ↄcedit alicui et poſtea alter aliiforte pri

mo pfertur · ar. ft· loci. in oꝑis · Itẽ qn non
dum factum eſt 2 unus uult facere ſed a
lius otradicit forte fieri dʒ ut. C. cõia de-
Ig.cuũ duobus. AIäq ut . dirimat᷑ res ſorte
P dic fieri ut primo dixi . Imo certe

n ualet qð fit ab uno uetãte alio ut.ſt.ð

cur.Fur· cõſilio:.fi · Wl· de executorib

teſtõrum diſcordantibusI:de inſtr.edi
nuũc uero:d. V· ſed ꝗd erit.
duo tutores nõie pupilli cõuemũt᷑ 2 unq

Quid ſi

cõf itetur alter negat dicit acur. ſtari con
feſſiomi etiã ſi ſit factũ otra minorẽ cu fa
ctũ neganti nulluũ ſit· ar. tñ cõtra ꝗa nega
cõ dici᷑ confeſſio ut.C.quiipo·ĩ pi/haau
tẽ. Item poſſeſſor:2 uideĩ. de cõfeſ.ꝭ · po
ſtremo.v·ſed pone ꝙ feci.H.· Ibi ð du
ob ꝓcuratoribo/de ꝗbo ibirmittã. F.·

¶De curatore- Rica
S Vide q dixi ſuꝑ Rica· ꝓxi · hoc

autẽ qd ẽ ad utrãq; Ricam cõmune que-
ro an tutor pupilli uł curator adulti poſ

1

ſit eiuſdem coheredẽ uł ſociũ ꝓuocar̃ ad

diuiſionẽ 2 aſſignationẽ pᷣdioꝰ: 2 rerũ cõi
um quo ad culturã 2 fructus tin Et ut ĩ
telligas ſcire debes· canoniſta ꝙ ſi duo ſut
coheredes uł ſocii quoꝝ uterq; mĩor neu
ter ad dluiſionẽ ꝓuocat rexꝝ cõium . ſi ueõ
alter eſſet maior diuiſio ad eius ꝓuocatõ
nem fieri põt· habet᷑ utrunq;C. de pdiis.
rmino.l.pe·ff.de rebus eoꝝqui ſub tu: uł
cu.l.iĩ.Oſi cõis. 2. l.ſi pupilloꝝ: Idez ſi eẽnt

2

duo minores a tercius maior-ille enĩ ma-

ior ad diuiſionẽ ꝓuocare poteſt · ut ff · de
auc·tu·lantepe/2 ut ibi no/pᷣdicta ꝓce/
dunt in pdiis 2 rebus ĩmobilibus 2 diuiſi
one que in illis fiat quo ad ꝓprietatẽ Ra
tio autẽ qre lex uoluit ꝑ minorẽ diuiſiõez

= –

= — —☛

—

S – — ———

nõ queri eſt ne ſuam ptem diſſipz habeo
queſtionẽ hanc ab olim ꝑ lambertũ de rã
pombus diſputatã 2 incipit:z demũ ꝑ ui
amiſium reuocatã 2 incipit quaſi ꝑ eadem
uerbahoc tñ ſcias ꝙ ſecundũ legẽ lõbar-
dam nõ eſſet queſtio quia etiã infans pro
uocare et ꝓuocari põt ad ĩtegrã diuiſio
ut ibi li: ii de ꝓhibita alieñ. mi. l. iii C
Soluerunt talẽ ꝓuocationẽ fieri poſſe-

Ect hoc etia tenuit guideſucſuꝑ.l.iube

mus · ii.C·de ſacroſanc/ecet ſuꝑ .l.pe·C·
de predi mino Sed qua uia petat᷑ ron ex

preſſit nec alber galł. in reportatiombus

idẽ tenenspdicti auũt dixerũt id peti uti
li iudicio fariher̃.ułR cõi diuidudoalle-
gant pre.l antepeff·de auctucum ſua
loet.ff.fami her.l.luci et titia:que de
tali diunſione reddituũ loꝗ uidet᷑.C·ð ſa⸗
croſancec.l.iubemii.in prin ubi pᷣdia
eccłiarum diuidũtur nõ ad ꝓprietatẽ ſʒ
ad culturã et fructuũ.ffde leg-u.l.gaius:
:i- ubi unus fund diuidit᷑ quo ad cultu
ram cõmodiorẽ non ꝙ ſint duo funch faẽ
C.adq trebeliubemus · ubi cõputatio fru
ctuũ differt a ſolido Item ſatis eſt iuri ſa
tiſfactũ exquo ꝑ talẽ diuſionẽ non ꝑimi
tur cõio rei.ff· de rebus eoꝝ.l/qui neq;in

fi· Item exquo ſic expedit minori dʒ cel-

ſare ꝓhibitio:ff· de iurepatro adigere· 6⸗
ꝗuis. Immo ſi ꝑ illud ĩpediret᷑ utilis expe

dientia mino? incipiet illud ius eſſe ini-

quũff·de uul.et puſub:ex facto.in prĩ.
cum ludexqð eis utiliſſimũ eſt inſpicere
debeat. ff. cõi diui:l.iudiceʒ in prediis · exe
pedientia uero nõbilis eſſet ſi ille coheres
uł ſocius eẽt imurioſus ⁊ rixoſus ff·de
ſoci:ſi cõuenit ĩ fi ꝙ autẽ illa iudicia ſint
apta nõ ſolũ ad ꝓprietatis diuiſionem ſed
etiã ad uſuʒfructũ 2 ulſuʒ cõſticuendum
2 aſſignandũ patet /ff· famił · herc · ſed ſi
uſucapio:i⸗2. l. 2 pPuto6:1·2. 11. ff. coidi
uil.ſ ꝗs· 5· officio·2. · cõi diuidũdo· S· cũ

— de uſufructu ff. de uluff. l. eqſſimu. F

Viſo de tutoribus aliqua de curatori

d quibus dentur -
le ſit eoꝶ poteſtas ·

uibus modis conſtituunt᷑.

Cias ergo ꝙ curatores dantur
ab eiſdem mgr̃atibns a qboꝛ
tutores:Inſtid:de curaGi· ſ·a
pfecto urbis a pretore a pſide

a P Zonſu

b cauillacõibꝗ ab agẽdo repellant᷑

ea pfecto egipti 2 ab eo ꝗ re-

§ 2-
git ꝓuinciam pᷣſide mortuo uł tee 2
a mgr̃atibus municipalib utſt· de tu/2
cu:daab his. I.1·2 il· 2 l-is qui-2 aluis 12
a prefecto uł defenſore ciuitatt uł' a iuri
dico alexandrie- Inſtid-de attilł tuto⸗
6. ſed hoc iureet· S· ſequenticet de tu:
ſed ſolent.2 in aut⸗de defen:ciui/genulla.
ff.de offi· ꝓ conſuł·et le.l pe · M.: de mi
nore uni ciuitatis originario qui ibi ett
facultates ſuas habet·led quia de illa ban
nit eſt habitat in ciuitate uicia 2 ibi cõ
uem᷑.querit᷑ ꝗs det ſi curatorẽ·l.umica.
C. ubi tu. cu:pe:uidet᷑ uelle ꝙ iudex ori
ginis 2 facultatũ ibi 2c·. ¶ Gui:de ſuc-
tenet ꝙ rõne neceſſitatis id liceat q als
nõ liceret.ff· de of. conſuł.l.unaet ibi cõ
cor·et e de reg iur:ꝙ nõ eſt·2 hic neceſ

ſitas ſit ibi dari cũ ſine uite ꝑicło illuc ire

non poſſit ipſe iudex ſub quo cõueni᷑ cu
ratorẽ dabit ben facit ff ad mumi: l. filii.
6· relegat·et· l. eius:Sfi ubi dicit᷑ ꝙ rele
gatus co loco artet᷑ ubi habet domiciliuʒ
facit etiã qdð de uagabũdo dicł᷑. C. ubi de

1

cri: agi oporretli-t. uidam auté
dare ꝓhibent᷑ ut dixi.·S. Cl- I.9/ ſin aut· V·⸗

—- —

Item ꝙ eſt datus. Et no ꝙ non hʒ quis

ius dãdi tutores uł curatores ex eo ꝙ hʒ
meꝝ imꝑiũ uł iuriſditionẽ ꝗa is ſoluʒ Bʒ
cui lex uel ſen conſul uel priceps conſenle
rit· f..de tuxelis. mutoé· tutores. ut ſunt
iam C
tidie impetrant a papa uł principe quos

italici iudices appellant 2 ſunt priuate

ſone dic ꝙ poterũt dare tutores ualet enĩ
hoc priuileguum cu alterum nõ ledat-C.
de preci imꝑa of· Epta:que ẽ·xxV.· q . li ·
etC.li.xii. de Ppo.ſa·cu.l.fi.et tales ſund
ordmarn ſine admiſtratione ex de in ĩte.
reſti. cauſa-dixerunt aut quidam curato
rem poſſe a quocuũq; iudice dari:arg C. de
admixtulifi- in fiex· Si· et forte a delega
to 2 ſubdelegato. Mπ¼⅞ ſi dicas delegati pa
pe et quo ad cãm ſibi comiſſam hoc ẽ ap
phatum de iudi-c ulti-Ii. vi6: delegat-

alii contra tu dic ut prediei ·
a autẽ uolnutate dari põt curator-
rchs⸗ F ut in aut.colł.vin ut lice
at matri et auie in prin. Itẽ curator in te
ſtamẽto nõ dat᷑ licet datus cõfirmet᷑.ff. ð
confir.tu·l.i.ĩ fi.exl.fi:C· e · cit· l· i · .

uide.i.5fi · V. cetexet ad finẽ ſicu por

ntur aut? furio et ꝓdigis
de curatoribo hoꝝ duoru

(uꝑ hacHicaet no.acur · C· de

In ul

multum plene a30 ·in ſumma

uid de his qui hoc quot⸗

2n o, 2

77

LH 4

„
KRrelbJe -

*

5
COrAH rE fus e 6 Aa a:

cT

epi:au.de ereationibus qð Boꝝ cura eſt
legittima· alie ſunt datiue· · que nec tẽ⸗
pus nec modu.nec fineʒ hñt expenſax ut
ff.de cur.fur̃.2 ꝓdi:dan·l.i.a hoc de furi
oſis · xxV - annis inſtiti · eo · H·furioſis
minoribus autem furiof dantur tu uel
cur·qui intelligũtur dari etati pocius ꝗᷓ
furioſi· f. de tute.qui hʒ.S·i .2 pre · S· Fu
rioſis. M· Icz uber:de bona- .
tur etia mente captis ſurdis ex mutis et
morbo ꝑpetuo laborantibus 2 pupilł tu
torem teſtãrium uel legittimũ uel dati-
uum no hnñtibus uel minus idoneũ hñti
bus uel ad tempus datũ uel infirmuʒ uel
ex cã neceſſaria impeditũ · inſti · de cuper
totũ.dant᷑ etiaʒ oĩ bus ꝑſonis ꝗs habes· ft·
de poſtulan.l.iĩ.ꝭ·fi.2 l. ii iii2 iiii.2.· V.· 2
ff· de priuił. credi ·l.iii. iii · v· 2 vi ⸗
Tſcias: · ſcdðᷣm uberde bo

nacur.cuius fuit tot iſte· ⸗
2 excepta ultima remiſpᷣ.·
iſt i duo.ſ.curator furioſ a cu

rarxor ꝓdigi hñt plenam reꝝ adrrĩſtratõ
nem ſed curator bonoꝝ 2 curator uentris
habent ſolã cuſtodiam a rerũ que dererio
res fucure ſunt uendicationẽ · ft·de admi
tuinter bonoꝰꝶ2 ſi es alienum urgeat et
dilatio ſit dãpnũ creditoribus illatur̃.ff-
ex qui:ca.ĩ poſ.ea.fulcimus·ꝭ·adeo· et.ꝭ·
plane.et.ꝭ·labeo · ſt· de uen.ĩ polrᷣ.mit.l.
curator uentris· curator ulucap es eti
ĩterpellant utx ·ff.de mu.2 ho.l.i 6· Ite
piculuiufł·de cur·bo · da.lĩ· in fi· 1
e curatore ad litez dato dixi:S. de ſindi

cO. M-forlan a pricipio pefuerat duoòs
tractatus ibi ſcquẽtes ſub illo titulo qd

colligo quia princitide: ctore umuerſ
tadis allegat pP· H quẽ cu.V.ſe· bi quere
GòCõtra actorẽ · V· puberes·ꝛiſequen·
3 · porro .
Tautẽ breuem dem tibi ex-
cipiendi doctrinã ſcias ꝙ cura
tor. ¶ Darur adol re A
Dat er enef Ei der to

ber· de bonacurpoſuit Ricaʒ.

2 lequen.
mO-.
Vel ꝓdigo- .
el alteri maioriĩ
tem datur bonis-
tẽ uẽtri de ꝗbus ꝑ ordieʒ ꝓlecmur-
Si ſe dicit. Aâ ꝓPlequit᷑ uerba uber S
bo ubi de curatore · - daturn adoleſcen
ti aut ẽ datus generaſit᷑ aut ſpalit᷑ ad cer-
tam cãm uel liteʒ qð fieri põt ud·S· ti · ꝓ

xi.5hfi · iquid ſi quaſiſi ſe dicit generalh᷑

3·CDS

ſpalem P generalem de ꝗᷓ dixiS. di,pro

datum uiĩde a quo datus ſit er alia que di
xl·S· ti · ꝓxi:S·ſi autem.2 per totũ ipſum
ti· de tutore datiuo.Excipe etiã de inuen
tario de ſacramento de ſatiſdatõe2 de ſta
tu et etate eius et pupilli ut.S· ti· Paei · in
tutore dixi et qd eſt dat cur ator haben
ti curatorẽ ⁊ ſine cãe cognicõe· f· de tute
Iis.li.C.qui·dari·tu.uel cu·poſ.curatorẽ
de hoc·s· ti · Px · /·generalit. V. Itẽ ꝙ ha-
benti.et ꝙ nõ fuit dat uolẽti et petẽti
et p̃ſenti ut iam dicam. ¶ Si uero dicat

ſe datũ ad certã cãm ułꝑ hite nõ potes toet

obicere ꝗa põt forte dari a quolibet iudi
ce ſub quo litigatur ut·S. pii.5.i .2 hec
r̃uoco ĩ dubiũ obicias ꝙ nõ ſatiſdet· ff.rẽ
ra. haliii· ſed hoc forte non admittet᷑ ga
ibi ñ dicit de certa lite ſcðᷣm uber. de bo.
et de etate finita ut ·S. ti · ꝓx · · Fi · V. Iteʒ
ꝙ his ẽ 2 ꝙ non fuit dato preſenti 2 petẽ
ti·ff · dc tute·qui hʒ··pe.licet enĩ cogat
reciꝑe curatorẽ tamẽ ĩpſe eum petere dʒ
2 ad hoc cogẽdus eſt· C· qui ·pe·tu. cu·
l.i. Inſti de cu·· Item inuiti.ff. d mino-
ait pᷣtor· · ꝑmittitur:an autem conſtitu
tus ſimplicit᷑ u idest᷑ ad cmĩa cõſtitutq 2
an curator datus ad rẽ uł litem certa et
ad quedã alia faciat inuẽtariũ dii.S. de a
ctore ab uniuer · V. porro.et ſequẽ.
qdᷣ hic cõtinuauerat uber ·pre · S · Item
ꝙ ẽ creditor uł debitor pupilh. Cꝗ. da-

tu:uł cur̃.pol·aut᷑ minoris.ſed forte illõ

loquit᷑ de curatore generali. uerbum
uberpri. 2 hoc no in pre ſic.porro-

Sʒ nunꝗd uir põt dari curator ad ltẽ?
uxoris· de tutore non querit quia ſi

uxor ergo pubes· dicunt quidã ꝙ non
que rõ ibi noin:s.peInſti:de excu.
tuſ.ꝙ ſi male gereret maritus pſumitur
ꝙ ex affectõe uxor ſibi remitteret etiam
caderzʒ in ꝓcuratore ideo ĩ illa nõ ĩſtat et
aduerte quia ille·s·pe· uidet᷑ ꝓbare ꝙ da-
ri poſſie · dicit enĩ ꝙ ſi det᷑ põt ſe excuſare
ſʒ dic ut ibi noꝙ i ꝓprie ponit᷑ excuſatõ
exquo uolẽs nõ admitteret᷑. 5 ub ĩchſtĩc
te dicit᷑ ꝙ uir nõ poteſt dari curator uæo
ri Vnde indiſtincte eſt accipiendũ ut ff.
de publi.de pᷣcio · xix · diſi romano· ex ð
priuił.ꝗa circa. Et p̃terea rõ illius.l.ctiã
ad hunc caſum extendit᷑ que eſtſ.ꝗa ma
ritus act᷑. neggeab uxore nõ dʒ conueni
ri ergo idem ius dʒ hic eſſe ex de conſti.
tranſſato · ff· ad.lacqli:illud.C· de uſufr·
antiquitas · C· de nup: ſi libertã in fi.Io·.
uero diſtinguit an marit cõſtituatuni-

Aagte dare uł dari tu- uł cu Pol·l.ii. S

uerſalis curator qd eſſe nõ poteſt ut in p·

A
5

8

—

—

— Nr 42 — - —

— — — ———— —

730

xXlvi.di-ſi habʒff·de acqui . her.fihuũ.ff · ð

I. an ſpalis 2 kunc ſcdm eum ceſſat rõ alli
us.l-unde 2 poteſt eſſe ꝓcurator uxor · C.
de ꝓcur marit2 põt eſſe ratio ꝓ Ionã
maius ꝑiculum ẽ ĩ curatore uniuerſali cũ
hẽeat cuncta negotia eius gerere 2 ſic ee
tali negotiatione magnũ dapnũ poſſʒ mu
lier ſuſtinere at ĩ ꝓcuratore ſpali nõ põt
magnum uerſari ꝑiculum pterea muher
põt reuocare ꝓcur̃ ad unam litẽ datũ ut
ff. de ꝓcur.ante litẽ ·2· l.poſt litẽ · ſed uni
uerlale nõ cuius officiũ certis modis fini
tur ut.C. de neg · gęe · tutori.a fcĩt.C· ð ex
cu.tuiampliſſimi:2 in hoc cõcor. Ia.bal.
(Porro- Hreaſſumit mixtim utrũ
ubertu⸗- .ſi dicit ſe datum uł ꝓPcdigo uł
