ideo uerborum ꝓlixitate depulſaad fac
ti uenio queſtionem que eſt talis.26c·

Vel tali ad captandam beniuolentiam-

rma :ad iudicis pertinet officium in
cauſis iuſta exaudire deſider ia patronorũ
ut dixi.S.eSĩin prin.cum ĩigitur inſtem
iuſticia ſiue iure cuius uos noui electo
rem ſedulum ab antiquo-ff-de iuſti-2 iu
re.lIĩ.etixii/q: ſicum deuotiſſimam 2 ad
quarn ex debito tenemini ut. I· . uel ta
Ii ad iuſticiam ſe io ꝙ benignam mibi p
bebitis audientiam. cum ꝓ ea inſiſto pre
cibus obtinendam·. Nam ſuperfluum ẽ
precibus poſtulare.quod de iure cõmuni

competit ut. C.li.x- de theſaurt- l. unica

ueniam ĩgitur poſtulando ad principalezꝭ

uenio queſtionem que talis eſt.2c. V ta

Ii-FOrma. Lempore indigemus ' ut ali-
quid maturius agamus.l. di: ponderetnã
lenta uirtus et cunctatrix ante iudicat ꝗꝙ
incipiatde pe ·di · iiii. Inxer hec hircum
vVſicu. ueloxReuerende domine in cõſpe
ctu ueſtre prudentie:non debuerĩ uacu
allegationibus apparere ut de con: dil.ĩ

—

4

omnis criſtianus kamen negociis uariis à
peditus ad plenum deliberare nequiui ali
qua tamen intendo dicere ut termino la-
tiſtaciam preſtituto/quare ſupplico 2
teſtor ut ſi quid minus cõpetenter adiece
rimparti mee non preiudicet nec noce-
at nam lingue lubricum ñn eſt ad cõſequẽ
ciam pertrahendum. flad. l.iuł maie- fa
mohſ.ii.qin.ſi quĩs iratuset precis uiciu
ſuperet precantis affectus ut de con: diſ⸗

ĩiii R nõ ſanctificat᷑. Vr tali: Orma:

Cum ſuper uacuis laboret 7pendus qui
ſolem certat facibus adiuuare ut.viq-i.
ſi omnia.nec adiectõe indigeat plenitudo
udt ibi et.xcvidibene quidemin princi-
ueſtra induſtria et fides explorata quam
in cauſis geritis · utff·de of.prefect · pre
to ·l.umca· ꝓpe finem adeo cunctis patzʒ
ut nequeat non eſſe notoria:nec indigʒ cõ
mendari ff· de in integ reſti:li extra de
colhabicleri. tuaextra de cleri ex:mi. I⸗
Iud:in princi:de qua confiſus cum ueſtra
atiaaccedo ad propoſitum principale-
Vel tali. FOrma quidam modus anti
quitati placuit cui debet᷑ reuerentia ut
extra de tranſla.ꝗto.et.ix.qiĩii : queſt.
Iv:di:priſtis.in priniiq:vi anteriorum-
⸗illud etiam.2. f· de iure ĩmu-ſemper-
nunc uero noſtri nouitas temporis aliuʒ
per uſum amplexa eſt modumad inſtar

eius qð legitur Inſti:de ſatiſda:circa prĩ.

et·S·ſed hoc hodie-antiquis enim prefati
onuʒ placuit ſolemnitas ut ff· & ori- iur.
I-i. hodiernus uero eas alꝑpnaeur uſus - ut
no.S:e-in prin-In hac igitur parte Pro
gat ua fultus conſuetudinis cuius tranſ
greſſio penam habeat ut.xi.di. in his cõ-
mendationum de ueſtra gratia ſemott pᷣ
ludiis Ad eã de ꝗᷓ preſens uerſatur inten-

cio tranſitum facio ad queſtionẽ que tał

eſt·2c. ¶ Vel tali ad iuſticia en
dam.FOrma.cu ſummũ bonu in rebo ſit
iuſticia colere:ut.xii:q:ii:cum deuotiſſi
mã: ad quod domine iudex ex ueſtro teñ
mini officio ut. ix.ꝗ ii cum ſcimus qa
n ẽ iudex niſi in eo ſiè iuſticia ut ex ̊ ve
ſigniforus ed· xxiiiq ii.ꝭ.i:· Iuxta illud-
Ps. lvii-dicitur recte iudi⸗ Iuſte

ĩudicate filii hominũ ⁄. Io. vii. Iu

ſte facite iudiciũ · Scio ꝙ tanꝗᷓ iuſtus et
rectus iudex ſtateram in manibus habe
bitis et lances iudicii equo libramĩe ap
pendetiset ſolum deum oculis haben-
tes omni gratiĩa et fauore poſtpoſitis ſiñ
pſonarum acceptione ꝓcedetis non decli
nantes ad dexteram uł finiſtrã et unicui

.—

q; q ſuum eſt reddere ſtudebitis extra
de accur.qualit᷑.i.et de iudicis nout. 6zʒ
Forſanet de re iudi.cum etermili. vi:xlv
di omiĩs qui: ex de elec· cum inter uniuer
ſas.in fi. Inſti· de ĩiuſtiet iurĩn pr ĩn· fj.
eĩuſticiaextra in ꝓhernio decre · Iuſte
enim iudicãti non aduerſabitur quicꝗᷓ· Ci
de ſum.Cri inter claras· S· Px. V. Item
dę iuſticia et ſe:queſtio ĩgitur talis ?.2c.
Vel fic. FOrma:Sepe tempus 2 hora
nõ patitur plemius deliberãdi coſtlium ut
ff. de exerci-l.i.5. i. v. di.baptiʒarĩ · vVi⸗
qvi hii qui:et.S. in forma- uł tali tẽpor
Vnde mora que ſepe periculoſa me ad
loquendu ſine pfatiõe inducit·e& de e lec.
cum inter·. ¶VEtali ſi fueris corã p
hic de veordnus que in ultima car
ta ponit egi·fecit unum et ei etiã ſine al

legatiõe urm. fueruũt iferiora uſq; 2d .
cu aut pᷣmiſ.poſuit etiã quedam cxordia

diſcipuli cũ collega męri- uel cocra ma
giſtrum- . FOrma. Si pallet facies ſi li
uent labia.ſñ ſingua balbutit.ſi mernbra
cetera contremeſcuntſi ante illum loqui
paueo quiĩ in apoſtolatus cathreda et in
em inenti preeminet eccleſie ſpecula.cui
eſt omnis ligandi ac ſoluendi poteſtas.2
cui obediunt imperia 2 regna terrarum
famulanturimmirandum noneſt. quia ſuʒ
uelut paſſer ante thronum dei et agni:2
ſicut plumbi fiſtula aquaʒ producẽs inſi
pidam et turbatam: Sed cum pater ſanc
te ſicis dei et hominum mediatoret uob
cura ſit etiarn de puſillis:nec apud uos ſit
accept io perſonarum:de ſolita fidens cle
mentia. Ante ſanctitatis ueſtre conſpec
tum loqui preſũmo: hec ꝓbant᷑. xix. cli⸗
eniʒueroxxiidil.C.ĩ. et.ii · xxilii · q· ĩ. q⸗
cunq;iextra de maet.obe·ſolice.adfi:ĩ.
qĩ.ſi fuerit.x.di:quomam ·exxra de no.
opernunci· c. ii.ad fi. de renungniſi cum
pridemS.pro graui:d iudig. nouit. 6- ſed
forſan.xlii.di-ſacrorum.¶ Vel tali co-

ram Impꝑatore- FOrma- Sere niſſime roa
norum rex-Romam Impii moderator -
et ſemꝑ auguſtus qui ſuꝑ ſolum glor ie

triuphalis in throno ĩperialis culmis ful

Zor̃ mirabili rutilatis ꝗ etiã cuncta iura
in armario uii pectort ↄfuati & iur et iu
ſticia.c eſtis tã cłtor ꝗᷓ bitor loꝗ corazʒ
maieſtate ueſtra pſũmo: ſuppliciter po
ſtulans ut aures imperialis clementie p-
beatis.ff.· de hiĩs que in teſta:delen prox.
xcvii/diſ.c.i. extrade maioet- obedien-
ſolite. Ilſic coram eorum uicariis E
delegatis -Orma- Cum digna uox in

—

por

—

;
rie
ful

l

pe·xxiidi ſacro ſancta. in fine·¶H Vr

maieſtałe regnantis. E cuz ſedis apoſtoli
ce prouidentia uos ſuum uicarium con-
ſtituerit- uel uobis cauſam talem ex cer-
ta ſcientia cõmiſeritet ueſtre ĩduſtrie iu
ſticie claues cõmiſerit/decet uos ilorum
tipum gerere cunctis paſſim iuſtitiam
reddendo· grauatis indebite opemferen-
do et fortiorum inſolentias reprimendo

26 C. de legi dignaiextra de of · deleg · c· fii

xciiii:di.ci exdra & reſcrip ſuper hittert⸗

minaria et candelabra ſplendore iuſticie
radiantia. ¶ Vel ſic Crma C eccleſie

prope finem Vel fic coram cardinali-
buskOrnaGK preclara ſi eccleſie lu

carii Iheſu criſti lateri aſſiſtitis ꝗ mudi
cardo eſt et uos exinde dicimini cardina
les quorum prouidentia 2 conſilio mũd
uelut hoſtium cardine gubernatur confi
denter ad uos poſſunt recurrere qui iuſti
ciam alibi nequeunt optinere/xci di: dia
coni ſunt in princi.et.c ſacerdotesĩiq
viiaccuſatio:.hoc et alia/extra de tralſ
latiointer vnon ennn ed · c · le · vi · q. i · gl
quis.cum militibusextra de of-i:leg · c.

Zeneraliter coram quolibet iudice·.

ma. Quedam mihbi coram uobis audatiã

tribuunt proponendi·Primum clemen-
tia qua fingulis benignum prebetis audi
tumſecundum iuſticia qua equali ſtate
ra libratis auditatert um quia in chamo
ſumptum de ps i· -manſuetu
dinis et ferno rigoris maxillas conſtringi
tis ſatagentium a iure ac rationis trami-
te deuiareipſos habena regimĩs ad uiam
rectitudinis reducentes· Quarto quia iu
ſticiam foueo et poſtulare intendo-quaʒ
hbenter uos colere ſcio.ff.de of· procon.
nec quicꝗ·: circa.xlv.i:omnis extra de
re iudi.cum eternili.vi · C· de iudicꝭ ·pro

dei ſitt pricipales baſes et colupne utpote
qui ueſtrorum uirtutibus meritoruʒ ui

.

perandum· ꝓpe principi⸗xii-qi cum de
uotiſſ mmm G Vel K COrme-A pictu

rato uerborum faſtu abſtinensĩ ſimpli-
cĩtate que amica ueritatis eſt loquar que
ad factum nouero ꝑtinere-aurum nanqʒ
eloquentie a rubiginis ſcoria expurgatur
dum prolixitas abicitur et inſiſtitur bre
uitati hic enim dulenus humanis auribꝗ
uelut balſamus inſtillatur.i.q/ĩ:marheci
on·viii.di/ſedulo-extra doet cont᷑
uerixatis· xx1-di-hinc etiam et xlv
lii:di.ci.ed.S.V.deinde. ſi plures ad
uocati fint ex altera parte ſic dicet ꝑtis al
terius aduocat-FOrma Cauſa tua mul

Citudinĩs oneroſe me ſupermeloe itry
chinatiomibus cauilloſis ſed ecce acc epi
apprehendi pharetram canonum et arche
um legalem cordarnqʒ iuris utcunq; ex
tendi allegationum ſagittis ſagittare cu-
piens et ferire iuris noſtri noxios inuaſo
res et ꝗᷣq ſim in hoc certamine ſngularis
iuſticie tamen clipeo premunitus inmi-
nentium non metuo multiplicata agmi

ma belatonum Sinerofrphaſeen

4

eadem parteſic dicet unus illorum·
ma. Copiolſa et celebris domim.p/diſſer⸗
tio mirifice corda audientium recreauit

et uelut auſter perflans in ortum luris

canonici et ciuilis · fecit nigrum illorum
aromata ſuis flatibo redolereSoluit enĩ
pᷣſentis queſtõis nodũet plene cãʒ iĩſtruæ
it ado ut᷑ aliis ꝓpoſitiõibo nſit opſʒ ut
ejus paream iuſſionibus paucadicam-
Siuero ei imungitur ut predicat ſic

dicet· FOrma- Velut baſilica premitor

ad allegandi conflictum n ꝙ ſcientie me
rita exigant- ut preferar in dicendo· ſed
ut mei cormmili tones iuris in hoſtes glo
rioſius ualeant triurnphare uel ſic· Sec ꝗ
a in caſtrorum acie ordinata debiliores a
Zreſſores premittuntur ut fortioruz ui
res clarius eluceſcant ut ſupra:.G·iaʒ nũc
uerſicu:porro⸗ ¶ Cum autem premiſſis
exordiis patroni caularum ad factum de

ſcendere uoluerint ut ſupęr eo ius conſti
Cuatur ſic poterit dicere rrma Ticer
ius quod finitum eſt et certum uariari n
poſſit.ut.C.de ordi ·ĩudi:l.in omnifac-
cum tarnen ſepe uariari poteſt argu ff·.
ad munici.ordine · Quare de facili poſſet
iudicantis religio circumueniri ꝗtumcũ

qã/ʒ ſit in iure peritus.quia facti ĩgnoran-

tia prudentiores ſepe fallit ut in predi.l.
Oĩ.2.·S. 5⸗nuc tractρι2 idcirco fcum an

oĩa r̃citabo qð tale ẽ.2c· ¶ Vx ſic FOrT̃a.

Ouecnnch in lite fiunt uel ad factum.ł
ad ius referunturad inſtar eius quod le-
gĩtur.C.dehereinſtitu.cum proponas⸗
nam quelibet queſtio eſt uel facti uel iu
ris ut.ff. de- uſuris mora-Cum igitur ex
facto ius oriatur. ut.S·1·5 nunc tracte
in princ· Idcirco prius factum breui re-
lat ione referam ꝗᷓ luper edificem ĩuraꝗa
ubi non eſt fundamentum nullum boni
operis ſupereſt edificium.ut ſupra:eod
GS· uerſi.poſt hec· utar tamen breuitate-
ut excludam captiones et ſuperfluſtates
uerborum. C.quiadrnit· ad bopoſ.poſ.
ut uerborum.C. de teſta:cuz antiquitas
et.·õ.e· ·deĩndeſeries autem facti talis

H

eſt.ac. ¶ ꝓorro in proceſſu ĩudicii in di-

uerſis caſbus aduocati aliquibus uti pol

ſunt prefationibus.de quo exempla ali⸗
qua ſupponamus. et prio ſic · FOrma- Le
ge cautum habetur ꝙ edicta pretorum
deluſoria eſſe non debent ut.ff.de iudi.ſi
pretor · extra d̊ clamde · deſpon · c. fi·5· pe
extra de matri:contra-inter ecconc. c. i.
cum ſuis concornec leges ludibrio eſſe ð
bent..ꝗ bo:qʒ ·li.l.fi· vaut᷑.ex ð exce.
cuũ ĩter · · de elec.omiſſa.ꝗ.porro.li.vi⸗
et idcirco ne ueſtrum iudicium eluſo
rium ſit diſquiratur Primit an tale mã
datum ſit ſufficiensextra de ꝓcur̃. In no
ſtra in fi. C.elicet. uel ſic conclude et id
circo talem qui ad ueſtrum non curauit
uenire mandatum:animaduerſione debi-
ta puniatis:extra de dolo et otu- Put ff .
ſi quis ius dicen: non obtem.l.umca · C. S

iudic properandum- V ita. EOrma- —

Cum de ommbus confiteri uideaturꝗſ-
quis ſubterfugere iudicium querit ut eæ
de preſump nullus.ueſtra aperte uideri
poteſt prudentia qua iurt preroagtiua ꝑs
aduerſa fulciatur/que per excogitata qui
dem ſubterfugia. retardare mititur nego
tium principale.(Vel va- FOrma:- Cu
id quod infirmari uituperari poteſt di
ligenter debeat pᷣcaueri ut extaa de ſer.ñ
or. c:iſollicitus domine iudex eſſe debett
ut uires mandati primitus diſcuciatis.
perſonam actoris uel rei examinetis- an

cum eis iuchcium ualeat exerceri. ne pro

ceſſus in poſterum Iure ualeat irritari
CVv el ſic. FOrma. In qualibet iudiciox
parte occulum iudicatis oportet cuncta
rimariet medicatione ſedula intueri ne
aliquo circumueniri ualeat religio iudicã
tis· x*να. - ult. iudicantem. extra de fi-in
ſtrucum Io. ꝓpe finem:extra de of.dele
gati. ſuper queſtionu.S.nos autem in fi-
5:e inſpicere debet iudex-ꝗqd euenire po
teſt/ ut.ft.loca.ſi quis domum. 5.iĩ . et q
infirmari poteſt precauere:extra de ſer-
non ordi:c:i.ĩdeoqʒ ſollicitus domine iu-
dex 2c. ut.S.prox/¶ VEF ica. FOrma-eui
denter intelligit ·qui hoc prudenter attẽ
dit· M Miror ꝙ non allegauit de tem.
orlIitteras.in prin. quar momentanee
dilationes dari petuntur que nullum uel
modicum petenti afferunt adminiculuz
ſed retardant negocium principale. Vno
domine iudex uos ad quem ſpectat lites
dirimere ut.ff.ſi cer · pe:quidamet· ft · de
no oper-nunci. 1·F. et poſt operis.extra
de dolo et contu. finem et de reſti. ſpolł

frequens.dilationes huĩuſmodi denegare
debetis. ; fi opponitur ꝙ a lure concedũ

tur ut.inq/im/q- ſpacium:et iuris bene-
ficium nemini eſt denegandum. ut in au
ten· colł.iiii..ſed hoc.xxVni ·di.de his ·
ext᷑ra de ſecundis nup:·pe et fi. attendi
te ſi placet qua mente locutus fuerit le-
8ilator ut.ff/ad exhibenl.pe.mens enĩẽ
Pocius ꝗᷓ uerba ſpectantur · ut · ff. de ſup-
Pel.lega·l.labeo.xxxvii:diſedulo cxtra
de boſig· propterea. maliciis ergo ad-
uerſarn obuietis extra &ᷣ reſcrip. pleruq;.
¶ Vel ita. FOrma. Iuris probata docet
ratio ordinem ĩ cauſis debere ſeruariado
ut ſi quid ex ſubſtantialnbus obmiſſum
ſeu prepoſteratum extiterit iura decer-
nant irritum quod inde ſequitur et ina-
ne ut.C. de ſenten:et inter · lu: ꝓlatam.C.
de iur/Ca.l.i.:ſed quia ueneremur. e& d
lit᷑. ↄtel:c. umco. ft.ð fideio.Ii.· generałr.

6ſi quis: quia ex his que inordinabihter

acſta ſunt.nihbij põt ordiabiliter agiex ᷣ
accuſp.qualiter· i:igitur precor uos ut ſe
cundum iuris ordinem Procedat· ut ueſ
ter proceſſus teneatet ne ex hoc pars no

ſtra in aliquo ledi Polir. ( Hec breuita
tis cauſa exempli gratia ſufficiat memo

raſſe· ¶ Sed nunquid aduocatus in cau-
ſa leges et canones allegans debet ruſtico
id petenti ipſas materna lingua propor-
re ut ille intellgat Et uidetur ꝙ ſic: naʒ
nemo reſpondere cogitur in iudicio mii
prius que proponuntur intelligat v. q. i
relatum:q-iii. quid ergoi Item nemo
lege aliqua obligatur miſi que lex conti-

net ſibi plene reſerẽtur. ut in autenti ut

facte no-conſti GS-ſanctimuscolł. vx. xvi

ii.diſtĩ.c.Fi:nec etiam obligatur quis re

ſpondens ad uerba non intellecta extra
ſponſ:ex litteris :i·f· de v· ob.· l · 6 fi ·
ad hoc etiam facitxliii· di .5. fi ibi uitiũ

animi:2c. f· de eden. l.i.ff. de in᷑·act · de

etate·: nihil. Contra quia ignorans igno
rabitur. xxvii · di :-Ffi-debet enim talis
querere interpretem ff.ð p. ob.l.iĩ. in fi.
lxiii di adrianus:Sodicunt.h·et bar
tenetur ſic allegar ꝙ a iudice 2 a ꝑte- A.
infra hoc tane. eintelie poſſit ar ·
ꝓP eis ·xxviii.qiĩ:ſic enim neqʒ : ꝓpe fi ub
dicit augad pollentiũ cum quo contend
bat.·et ſic oquebat᷑ pars pti nõ iudi⸗
ci · . Intelligis ne quid dicam an in hoc
explanando aliquanto diligentius iĩmora
bor attende ut rem ipſam explanandam

tanꝗᷓ in conſpectu declarandam planiori

ſermone ponamus:·ad idem facit. xxiii-

97

·iĩ.odi.ibĩ noſtris ſermonibus agonſca-
mus · 2c. et · xxii/qii· is autemibi ut eis
quiſqʒ in alterius noticia:ac· dominicalis
queſtõ eſt· lxvuel dic ꝙ ſi iudex eſt litte
ratus ſuſficit ſibi fieri fidẽ.2 allęgatõnes

exponi ar. C.de cõdi ob tur-cauli/etra

de NRp· inter ceterae· C· ſi ad .cre · l. . ff. ð
ꝓbatiquinquaginta · nã iudex poſtea ex
ponet parti uł aduocato ydiote ut.C · de
litigioaut᷑litigiolaet hoc utili ẽ aduo
catis ut idiotas a cauf excl äczil ut
dictum eſt · S· · i. V. Item ꝙ nõ habet · et
fuit hoc dictum rof.Rica xĩx de cauſa
edenda.ubi diſtinguit ut hĩc Iudese
ænĩ explanando fatigabitur ſicq; illos eici
et cum pudore.Si autẽ iudex ſit illitera-
tusut· C. de iudicerti · quia forte eſt ba-
ro uł comes:tunc ſic debet aduocat pro
Poncre ut a iudice intelligi poſſit · ał enizʒ
dqudicare nõ poſſet ut de pe·di · vi C.i · Nſ
finẽ · V.iudiciaria enim:ac· et.xi · q· ii · E
orum. ¶ In quibus aute cauſis leges uel
canones ſint allegandi-Et an allegationes
obmiſſas poſſit quis repetere.dic ut.ĩ.de
diſpu.aduo /Sᷣ·poſt hoc autẽ-in fine· ub
plenius proſequere hunc tractarum-
¶ Conſegquenter de cautelis et officio

Et prius de aduocato actoris-
Becundo de aduocato reĩ .
Tercio de aduocato utriuſq; ſimul di

cutiamus.
ECEe quidẽ ſecũdũ uber:de bo · O·
cùm bteuiter- Mihi cartaV. aduoca-
tuũ actoris qui ꝓportat pondus dliei et eſt9
qui etiã debet laborare ad ampliandã cau
ſam ſuã· ut:niiq:iiui.nullus:um quẽ opõ
tet eſſe ſagacem et ſubtiliorem et diligen
tiorẽ·ꝗᷓ rei aduocatum.nã reus in duob
caſibus optinet· ſ.ſi abſoluatur uł ſi non

cõdempnaturactor uero in uno tantum

ſ.ſi fibi reus cõdempnet᷑. ff-de reiur̃.quo
ci ·et·l.nemoviqul᷑.ator.et.c/qð au-
Et.eð de iureiur .c.fi.de cã pol·cum eccle
ſia. in fi. de fi:inſtruĩnter · in fi difficiliq
ergo eſt ad uictoriam per unam uia ꝗᷓ ꝑ
duas peruenire. ar. C· de donat᷑ſanctim:
in fi.et.xl.di/ante omĩaca—1di-Cc-i. iini⸗
di. ſtatuimus- T eius autem ſpectat
officium laborare ut cico reus condemp
netur Vnde iuxta preceptum dni dicen
tis apłis. Aluce.xin prin. neminez
in uia ſalutaueritis.i·nõ ĩplicetis uos alus
nõ neceſſariis. uł' inutilibus. ne impediat᷑
iter ueſtrumſeu negocium differatur in

principio medio et fine· tam in ꝓponẽdo

aduocatorum pertractandum eſtt

12*

in concipiendo.liet informãado exc epei

nes et alia ſic breuiloquus non conciona-

tor italicus v.qv. ſed aliud- plura eni m

effundens inſtruit aduerſarium et ſuũ ꝓ
poſitum nimis explicat qð facere non de
bet. utS·6· Iam nunc. cautus tamen
Naã tela nocent leuius uiſa uolare prius.
Datqʒ ſibi occaſionem concionandi et dif
ferendi:ac philaterias dilatandi. xxvVi- q
v.·c.i et magnificandi fimbrias ſicq; de ſe
iĩpſo cõqueri poterit a quo uicii cã et occa

ſio ꝓceſſic.¶ ad.h iułde adulẽ·l.fi.ff. de

minorreusft/de excu:tu.quinquaginta

extra de eo qui cog· cõ· uxo ·ſue·diſcretõʒ
Ar· xil:V. 6·i⸗et c.i et. iii Non autẽ
ſit adeo breuiloquus ut de cauſe contingẽ

Cibus aliquid obmittat:nec per nimium
cõpendium ad magnum uemiat diſpendi
um ut in conſtitutionefforum. et extra
de re iudi:abbate ſane· ꝓpe finem· li · vI.

æxtra de accu.qualiter. u. ꝓpe finem · et

uide.ĩ/de libelꝰ.concep.Sad huius. et
in ſũma.Si enig pła ꝓponat grauat ſeips
in ꝓbatiombus quia ei mos gerendus eſt
f· de probat᷑:circa:extra de. ꝓbat᷑licet.

Item habeat aſtucias ſerpentis ne alłce
rius Inſidiis I upplantetur vlqĩ e neri

toin fixvi:q/i.ſi cupis.ĩmo pocius uul⸗
pinam ſimplicitatẽ. oſtendat enim ſe ſim
Plicem et ſic aduerſarius eum minus uer
bitur et contra eum parum ſibi ꝓprouide
bit Sienim eum aſtutuzʒ exiſtimaretſol
licidus eſſet ad uulpeculam capiendazʒ. ut
extra de purCa- inter ſollicixudines. Reĩ.
Tuxta illud. m1. ꝓuer · ĩxC· ·da occaſio
nem ſapienti et ſapientior erit · xxiiii:q
vi uidesin fi· Item cautus ſit· ut tan
ꝗ inops ſpecialium ſemper ſtet in genera
libus.ut ſic ſimplicitas pretendaturane
elus intentio agnoſcatur. ff.de iure fi-ĩta
utatur etiam ambiguis et duplicib ſer
monibus tanꝗ ꝓpriorum expers. ut poſ⸗

ſint ad diuerſos trahi ſenſusxXαντ. di. re

latum:ſicut ille quĩ dixit-Reginam inter
ficere nolite timere bonum eſt.a ſi omẽs
cõſenſerint.ego non contradicohec enim
vVba poſſunt ad malumet ad bonũ retot
queri intellectumet tunc accipiet uerba
ꝓ eoet eius ſtabitur interpretationiff.
de iudiqjſi quis ambigua.ff. de v.ob int
ſtipulantem. S iixiiq- v. hurnane-extra
de ſponſał.ex litteris:i. · Ibi dixi exẽ
pla de uerbis duplicibus:et uide qð nox
xii.q· ii. nec artificioſo.f-de pac conuen:
in glo.ĩi. et·S.ꝭ̊·iam nunc.in princi er
uide in pre vſicet in ſummatales enim

AX

— —

èrM

972—

ſi'ationes utiles ſuntł᷑ eł kolleraeur exeplo
yeu regis yſrahelet dauid et aliorum ut
xxii.qii.utilemcuʒ ſuis cõcorextra q
me·ca·c.i. ¶ Item caueat ne alleget pu-
blice legem ꝓ eo expreſſe facientem iʒ ea
iudici cum neceſſe fuerit dicat ad aurem
et per eam ipſum informet ne aduerſari
contra illum ſeſe ualeat in Rnñſiombus
munire:quia nihil tam indubitatum eſt
quod non recipiat quandam ſollicicaz du
bitationemIn auł᷑.colł.ini:de tabelł·ꝭ.
ſi uero indignus·v·proĩinde · hoc et leges
ſepe caluũpmantur. ut.C.de legnon dubi
um. et cauillantur utff. ad tercuł·l.n · G·.
tractari:et de reg:iur̃ea eſt natura 2 cap
tantur.ffad exhiben l. penultima 2 poſ
ſunt trahi ad diuerſos intellectus prout
unulquiſq; preſumit.ut in prec.relatuʒ.
et iunge 1 noĩ·ð diſput᷑·S.porro..

in ſumma · ¶ Cautus quoq; ſit ut recor

detur omnium que dicuntur ut· S· an

nunc· Vcautus tamen. Studeat inſu

per ſecundum uber· iubiS. in princi·

) Arumcunq; ſit peritus· ut ſi poteſt iu
cium ſine libello et ſine iudiciaria ſolẽp
nitate procedat ut eius intencio latius ꝓ
cedatet ut difficilius a re uł actione ſeu
cauſa ꝓpoſita cadat. ux.ff.ſi meſfal.mo-
di.l-i.in prin. vſicſin autemet ne libelli
forma longas capiat diputationes ficut
Fit in curia Romana-C:de eden-edita. ex
tra de iudic:examinata de his autem ne
gotns que de plano procedunt habes- ff.
ð off· ꝓcõ.nec.quicꝗᷓ/5: de plano.Cde nau
Fra· I.pe.xI.q-iſi quis cum clerico et no·
S de of.o-iu.poſtremo.et.ĩ. de libelł.cõ
cep·S:nunc dicendumct.ĩ. de ĩnquiſi᷑:.
quando aute ut autem optineas in cauſa
ſine libello procedi:.allega ꝙ boni pretor
eſt lites minuereet ꝙ parcendum eſt la-
boribus partium et expenſis· ff· ſi cer· pe-
quidarn:f·fami.hercheredes:g⸗ de plu
ribus: cum ſuis concor/extra de of.deleg.
cum te conſulente extra de reſti ·ſpo.Ffre
quens·li:vi:hec auteʒ optinent · mii ſit ta
le negocium ex quo oriatur actõ: ſin qua
nemo experitur .ff·de neg.getutori.utʒ:
autem tunc ſit de ſubſtancia libellus.no-
ĩ.· de libel?.concep. utrum- (Cautus

—

et iam ſic· ut prius agat ſi poteſt poſſeſſo
rio ꝗᷓ petĩitorio quia cõmodius eſt poſſid
re ꝗᷓ in rem agere.Inſti:de interdic.· re-
tinendeextra de reſti.ſpo·ex conqueſtio
ne et.c·ĩ litterĩs et.c.iĩtem cum quiĩsffa
de iudiſi de uiC. de rei uen-ordinarii.et
ſi expedierit in lite contepoterit.de poſ⸗

ſeſſorio ad petitorium habere recurſum

extra de caula.poſ.et propriepaſtoralis.
ff·de ui et ui ar· eum qui fundum· ¶ IG
caut ſit ut aliquid coram iudice reuocet
indubium et ſuper hoc faciat iudicem ꝓ

reo interloqui ne reus eum poſtea ualeat
recuſare quod dic utS.ĩ ti.ð r̃cuſa᷑..fit

autem. Item ſtudeat deſtruere exceptio

nes per iura uel per replicationesextra d

teſti:ex tenore.C.ð contrahe et cõ· ſtip·

optimam:extra de his que fi:a maꝑca·

ex ore:Item caueat ne ſibi ſit contxrarius
in ſuis petitionibus uel al legationibus.

quod ſi fir non audietur:extra de appelł.
ſollicicudinem-in fi·arlxxiiii:ci· geſta.x

xiiiq·vii:.C.i.C.de mu.pe.profeſſio tua.
aduocatus tamen rei uariis eł contrariis

poteſt uti exceptionibusff· de excep· ne
mo·et.ff.de inof.xeſta.cõtra ueterani/ꝭ.
ſed nec ĩpuberłtarmẽ ſi aduocato errat ꝓ

Ponẽdo cõtraria piudicat dormĩo pſenti2

§: poſtremo in prin.

Itẽ cauto ſir mul

nõ cõtradicenti qdᷣ Cirie⸗ ti:de ofeſ.

tipliciter circa libelli Conceptione. q& dic
uꝑI. de libelł.concep.é.fi· ¶ Ceterum.
Iſte Vᷣ. ad litterã fuit a ber gal. de

accuſ· v· ſed qualiter.2 hoc uſqʒ ibi quali
ter cum ipſius 2 uide qð dicã. . S. Pꝛei . in

titur. ut ·xlii:di. quieſcamuset iĩdeo ĩ eĩs
cautius eſt agendum.viĩ.q-iñi.c.fi.2 ma-
gis conſulendum ff. ad carbo.l. i. i · 2 di
Iigentius eſt tunc res cxaminanda· C· de

ap· adictos.2 ad hoc.C.de ꝓba.I.fi. C. ad
l.cor:de fal.ubidebet igit᷑ aduocat ? cto
ris cõmendare perſonam in quam crimẽz
dicit᷑ eſſe cõmiſſum ar. ff.de re mili · m-
ne.Si:ff.de penis· aut.S. ĩ· que eſt de pe.

di:ĩ.dʒ et iam notare uilitatem ꝑſone del

quentis. ff. de iniur.ſi plures·ff.de incen ·

rui:naumelius· O·ĩ. f·de penis quedam
Item etiã magnitudinem exceſſus · nam
atrox iniuria ex magnitudie uulner eſti
matur· Inſtide iniur̃..atrox.fle· ptor-
6.fi:2 qli res mali exẽpli/et ad hoc ſac
ff·ad.l:corne·de ſic.l.iiii c·ĩ ff. de penis · ſ

quid:S.ab ortionis.C.de preci:impꝑ:of· I·

iĩ: ad fi:dicat etiam qualiter magna ſuadʒ
ratio ut pene preſtentur . ff· de fideĩuſ · ſi
a reo··penuł.ff · depoſi.bona fides· C. ad
l. iuł.repe.l.i.et qliter poteſtates debent
eſſe ſpeculum ſucceſſoribus. C de priua.
carcer.l.ĩ.C·adl.iuł.de ui pu·l.fi· ff· de

penis.l.ſi poſteaex qliter facilitas uenie

26. ut extra de uiet hocle. ut clericoruʒ

ſi cauſa ſit criminalis.caute ꝓcedat
quià circa maiora maius periculum uer-

912

eł. xxiii.q iiii eſt iniuſta · fi. et qualiter
innocentes tradet exicio/qui liberauit ex
icia cogitantem· ut ibidem Et in autt de
manda.prin5· ꝙ ſi delinquentes· C de cõ
mer.et merci-l·iiet qualiter cum impiq
interficitur2c· xv·q·i.nec is quiet quali
ter per hoc multorum ſalus. 2c · C. de fer ·
prouinciarum in fi:et qualiter domini ꝑ
cunt.2c.xlv·diſed illud.exdra de iudioi
cum non ab homineibi ne poſſint eſſe ꝑ
ditio2c·2 qualiter non eſt crudelis ſz mi
niſter legis qui malos percutit/ ut.x in:
q · v. non eſt crudelis/2· C·ſe· et in plurib
aliis capitulis ibidem- J
Equit᷑ uidere de aduocato rei
et quidem ille ſecure clientulu
defendat Nam fauorabiliores
ſunt rei ꝗᷓ actores · ff de regiu
ris-fauorabiliores et tucius eſt condemp
nandum abſoluere ꝗᷓ abſoluendum cõcep
nareff. de penis abſentem.in prin · e de
ꝓbat᷑.ex litteris·in fi et de fide inſtru·imn
terin fi · f.de act᷑et obarrianusxxvVl ·q-
ultĩaalligant·xxiii/q/iiii/ꝙ magnumex
cqui ſecundum etc ·ſe ·non dico hoc ut
aliquẽ contra ſcientiã iuuetſed cum qui
libet preſumat᷑ eſſe bon· ut extra de ſcru
tinio· in ordi:facien· c. unico.nec preſum
tur eſſe immemor ſue ſalutis· ut.i·q:vii ·
ſanctimuslecure laborꝭ ꝙ reus ablſolua
tur donec contra eum fuerit probatum.
ff·de proba.eĩ qui·C.cactor que eſt·vi.
q:ult᷑.C·de edenqui accuſareu.qviiiſci
antquia non ſtatim qui accuſatur reus ẽ
ſed qui conuincitur · xv·q ul᷑:c.fiin fi2.

C.de accuf.l.fi:in prin·2 ſepe falſo crimi
na imponuntur ii:q-i.multiin fi. In

primis ergo ſciendum eſt.ꝙ officium ei

us ẽ cauſam extenuare et fugere et differ

re.iiiq:iiii.null inique In aut᷑de litig-
5S·omnemcolł.viii· Vnde et reus fugiti
uus eſtet ſic in.l.uocatur.C.de iudic: ꝓ
perandum:/5·et ſiquidem. Sic tamen fugi
at ne contra eum ex nimia fuga iudex pᷣ
ſumat utiii:qix.decernimus.in fi·ff· de
euic/ſi ideo:nam qui iudiciuʒ refugit/ap
paret eũ de iuſticia diuiſlumxi/q:.icriſtĩ
ano·in fi.ec de preſump.nullusIcẽ ſcdʒ
uber· AIq ulcra mediũ . de officio-car ·
mihi ·viii. .die termini non compareat
mane·ſed ſinat aduerſarium primo uenii
et tam diu expectare donec tedio affect
recedatet tunc ueniat· uł ſaltem ulxima
hora diei iudice ꝓ tribunali ſedente.quia

tota dies eĩ cedit niſi dictuʒ fuerit ut cer

2 9

tahhora diei compareat᷑/uł aliquid agat-
Inſti:de bo obli. : In diem. ſi: ac nec
æo.ſed et ſi uiderit aduerſarium ablenteʒ-
poteſt tempeſtiue uenire et eum iuchci
accuſareet priuſꝗᷓ uenerit recedere cuzʒ
aũt actore recedente ultãa parte diei ue
nerit premiſſa qualicunq; de mora excu-
ſatõne oſtendat qſi ĩportune ſe uolũtariũ
et paratum in cauſa ꝓcedereet de dilatõ
ne dolereut ſic iudicem placet· non ꝓuo
cet et inter hec ſuam ſcribi faciat cõpari

tionem et niſi iĩudex dixerit ei ꝙ expectz

uber
Ego tamen cico ꝙ nõ ð

poteſt recederę ſecundum euz
tum.ſ ubis.

bet ſine udici licencia recederealioquin

contumax e etra & iudi.c.i xi: q: incer
tum. C.li·xii.de decur̃.ſi quis de decurio.
Iicet enim apparuerit non tamen ꝓceſſit
cum tamẽ ad hec duo teneatur ar, cxtra
de dolo et contucum dilectidemum p⸗
ſente actore uel recedente petat a udice
ab inſtancia iudicii ſe abſolui:qð ſi obti⸗
neat cum recedet faciet licenciam et ab-
ſolutionem ſcribi.Si uero actor inſtet · ſe
deat aduocatus rei et taceat et ſe lormi
Fingatſicut ſagaces ſepe faciunt aduoca
ti:et cum iudex ei qxerit. Reſponde ob-
iectis · tunc lente et pigre ſurgat queſi ex
citatus a ſompno et ſupplicet iudici pro
audientia bemgna ut.S. in nunc de cxõ
dus:in prin·deinde iudicem cẽmendet.et
Atum poterit blandiatur eidem ut.Seo-
ti:S: hic dicendum. cum autem et ad
finem premiſſa tamen prius ꝓteſtatioñ
et ea iuſſa ſcribi ꝙ quicquid cicʒ ł faciet
ſalua tamen ei ſit omnis exceptiotam di
latoria ꝗ peremptoria- ut ext᷑ de dilat᷑ c.
fi:nec per ea que dicit uł ꝓponit conſen-
tit in eum tanꝗᷓ in iudicem nec actorem
tanꝗ legittimum admittitde qua prote
ſtatione habetur · C.de liłcontel.l.unica-

f·qui.mo/piuł ipo:ſol.ſi debitor·a. l. fi.

quaſi ad litteram uberti . uerum pre-
miſſa doctrina non illummat cecos.nec a
nime ſe lutẽ ĩformat:Immo ſicut ſeriptũ
eſt in p̃s xxxvi/ꝗ malignantur. extermi
nabuntur · Vnde conſulo ut compareat
fideliter in terminoet ſe iuribus nõ frau
dibus tueatur quid enim eſt ꝙ homo ſe
mel malicie deditus-non adinueniat. ut
au.colł.vi:ut hii qui obliſe ꝑhi · hares
mi.prope prin.nazʒ omnis etas prona eſt
ad malum. xii qĩ omnis etas. Ideoq; po
ci eſt aqd bonum ꝗᷓ ad contrarium infor

manda.¶ Itẽe ẽ̃cepto libello ·ſRi ei offeret᷑
F— J .

ft·ſi quis cautt.l. ii.in i MI· Pucuſq;

duas habeł uias uł nõtur.i de libelł. con reſtitui ĩuſſerĩt ſue małri ex preſumptõ
cęp. Sſequitur. ſicu.hoc etiam nõt᷑· ne uiolenta.Non tamen ſubripientem de
Item ſit cautus ut a conſpectu iudio prlagio dapnauit habetur hoc prelump
ſi ne aduocato actoris non dilcedat᷑ ne le tionibus afferte.facit quod poſt Inno·2
al iquid ĩ eius abſentia proponat quod iu hoſtiſcripſi. e.ti.quia ueriſiłe Quarta ẽ
dicem mouere poſſit. Een ludiceʒz ſe ꝙ dampnandum oportet priꝗ diſſertiſſi-
pe moneatne aliqua t̃epĩatque non mint mis probatioĩbus et luce clarioribus eſſe
in actis uel que non fuerint cõiter lecta:. conuictum.C. de proba. l.fi. Canomiſata-
que dic ut.ĩ· de diſputatio· porro- r.· et ii· q.viii · ſciant cuncti. ad idem· v· q· vi e⸗
no. ¶ lIterm ſit cautus non ſubito ſed deli piphanium et Ieroin expoſitonibue ſm
berat᷑ione prermiſſa Reſpondeat ut· S· eo⸗ boidicit ꝙ, magna ut credantur idonetss
6.nunc de exordiie.m prin. Q Itẽ ſit cau et indubitatis teſtibus indigent quinta
tus:ut cum petitionem uiderit ĩepte for eſt maleficium nõ probari:mſi per teſtes
matam uel alium defedtum in aliqua ꝑ- qui interfuerunt et uiderunt 2 dicant ſ
te iudicii·propter quem debe at procelſq ſuis obtutibus maleficium fore cõmiſſũ
annullaritaceat ⁊ in finali calculo hoc re ĩĩi:q/ĩxteſtesff·de queſtioĩbus.l.unius
ſeruet uł dic ut.ĩ· de libelł.concept᷑ꝭ·ad facinoris.·teſtes. C· de ero mili. anno.l.
huius. vſic· cautus etiam ſis· ¶ Icem ſf᷑· Pe·S· hoc uero adiciendoli.xiiet in au᷑. H
cautus ne partem ĩſtruat in Keſponſionmn de teſti· : ſanctimcolł· vii. Sexta te AX
bus ſacti ut.ĩ. 6. prox. v. Item ſit caut⸗ ſtes ſint integr̃ opinionis·et fame ſi emm
ne clanculo: le autem hic deſunt- hoc in ciuili requiritur. C. de teſti.lteſti
m uide· ĩ.de·cõꝑit᷑interim Inboneſlte um facilitatem. ff.e.ti/queſit umin fine.
ſe habuit auctorquiS· ꝓxi.in fi-ſpecia⸗ et intantum hoc requiritur ꝙ ſola infa-
liter inſtruit aduocatuz actoris in crimi mia facti ipſum repellitff. de ſena.l. cal-
nalibus caufet aduocatum rei uacuum ſius: ubi de hocfortius ĩgitur hoc in cri-
dimiſit ſed imputemus alber.galłqui ñ minali:extra d teſtiteſtiumC. li-xiide 4
plus dixit ubi/S. In illis ergo ſuplenco:di agen· in rebus.lex , 5 0

cet aduocatus rei ſic. Domĩe iudex pond
ro certas regulas:que in criminalibus ab
utroqʒ iur̃ ſumunturquarum prima tał
eſt. ꝙ diligentior fiat examinatio/ubi de
ſalute uel permitie hominis agitur C. de
appel.l.aditos ſupplico.et merito quia u

poluit egi· Beica de cautelis ad
uocatorum· quoq; partis
aduocatum cqutum eſſe opor
tet/et primo ut ſi fint płres ex parte una

Triuſq;. F Sic permĩxtim Q

bi maius periculum ibi cautius inceden ſimul ſuper quolibz deliberent dubio ut
dum de elec/u periculum in prin.li. vi- aduerſarii moagis timeant et ne quid ĩ cõ
ff.ad carb. l.iĩ.5. ſʒ et ſiꝗs· oſtat aut maiq ſiderate depromãt ut. v.q v. ·fi:que dic
fore ꝑiculũ ĩ ꝑua crimĩali ᷓ ĩ magna ci ut·S· e. S· Iam nunc. . porro . Item ſt
uili.ff de pemsin Suoꝝfacit. xxiii.q-v. cCautus ut querat a clientulo qalem cam

c:i·Secunda quam dat lex.C. de penis q.
ſententiam que precipit in ſententiis cri
minalium hoc temperamentuʒ teneri ut

ouet/et ꝙ faciat ſibi dari exemplum
tem icite de probati quo

—

o clientulo cõſulat ſicut debet. Item

non prius capitalis ſeueraq; ſentẽtia fera clientulo uictoriam non repromittat/Iq
tur in quenꝗᷓ·niſi prius ſua cõfeſſione uel Hiäres exigit alium ſibi aſociet aduocatũ.
certa depoſitione teſtium ſit conuictus 2 Item caule ſecreta non pandat que et alis
ſic in ſubiecto flagicio deprehenſ· ut ipe dic utiS.S nunc tractemus. Item iudicez
etiam uix ea que cõmiſit negare ſufficiat cõmencet. et ſibi ſtudeat placere non euʒ
facit · xvii:q/iiii:uxõ felicis et ut patʒ ex Prouocare.nec prouocato etiam reſponð
l.reſpiciendum . ff. e. ti. non eſt in his ſeue atque et alia cic ut.SeS: hic dicendum-
ritatis gloria exquirenda-immo debet iu Item cautus ſit ne aduocatum contra
dex temperamentum benignitatis leguzʒ quem patrocinatur. comnictus irritet · ſ3
ſeueritati miſcere· Cui conuenitoelv· diſ- nec eum multum cõmencet · ſed diligent᷑
diſciplina etc.ſunt namqʒ et · c. ſe. Ter- eius ſingula dicta notet. que 2 alia dic ut
cia eſt ꝙ ex preſumptionibus quis crimi 3·e0.,Iam nunc. Item cautue ſit ut
naliter dampnari non debet extra de pre ſemper cõſulat iĩn cauſa peritiores.q cſ
ſump. litteras· ff· de penis abſentem. Vñ̃ ut·s e· · nunc tractemus.et.ĩ ·de libelł.
