in prin:ſum: ꝙ dr a dicione qð eſt ptãs
a iure quaſi iuridica uel legittima ptas.
2 dʒ ſcribidico ꝑ̊ unicu. Cad diferẽtiã
dictionis que eſt pars orationis. Helter
1ʒ. ñe in dicione tua cũcta ſunt poſita.
.xXXX:-Gi-& 1-Alio mos dici iurididt.
iudicis dandi licentia. ut· ff.de iu-O iu
alia eſt plena alia ſemiplena-plena- JA-
Dicit Aʒo- uel plemſſima: quia popul
trãſtulit in eũ ac ut in..· ſtatirn al'ndo
ſubdit ſed 2 ſublimioribzʒ ptãtibʒ merũ
impium opetere dico lʒ ex hoc amilſeri
equũ ſed non fuitæquuʒ

Diuicht aut ae e

90

D

„

—

*

6

— ayfer
Iuriſdidtio

sa4 1*

õ

3
ð Rak

AM

A E, Pecl.

+△
AR

in ſolo principe conſiſtit. iĩnſtitꝭ de iur-
na.gen: et ci:.· ſed qð principiextra de
uſu pał.niſi· ð conceſ.preben· ꝓpoluit
li :qviidecreto.et:c.quiſe ſcixet·c.ar
gutaextra de offic.le quod tranſlatiõzꝭ
ij.di-per totũ. Iteʒ ius ponit differẽtia
inter maiores et minores iudices · ff· de
offic:proconſolent5G.fi·et.]:ideo et exẽ
de in integr. reſtitt· cauſa. 4 Iudicum

igitur ordinariorum: alni ſunt conlules

qui ex conſulibus fiunt alii procõſules
aln p̃ſides alii queſtores i. qvi: anriox
ff·de offic.proconſuł. et alus titulis de
offic.ff· et · C. u.q·vi:quod de arbit

Adiſtngus aliterequla iudicum
aln lunt maximi: alu-magni-alii medii

Aln minores- Aln infim ut in aut de
appel.: illud etiã colł. iii (CMaxim

ſint ſuper illuſtres. . De his no fecit
glo.metionem in. L. i. ff-de offi. eius cui
man eſt iuriſdic.et quaſi id tractat iG
Cyiii. q: ii. 5- Vt imperator et papa
ST Nn fuit Gibelhinus ſed ordinem
in

Pexit ꝗqa prius fuit imgiuʒ papat
3 AXLen. Qui ſupra omnes ſunt. 8 .

Deg den lp⸗ ef bal

—

Hac ratione Cy. improbat hoc dictuzʒ
in: l.iii:/ allegati.C. ubi.ſe.E·claũ.non
eim dici poſſunt in ordine graduuʒ ꝗa
omnes gradus excellunt et a quibus de
pendent ornes gradus dignitatum huic
conuenit quod dicitur ſtipes non facit
gradum:cum ab eo gradus deſcendant
conſanget affi.c- ułt.et pʒ ĩ arbore.
Vt·xcvi:dii.duo:vii.q:i in apibus
ix:q/ ĩiii.cunctaff. ad.l.rodi.de iac· de
pcatio It oſul It priciqſica priceps ꝗa

et princeps eum uocat patreʒ ar-initi⸗

qui:mo·ius pat᷑.po·ſol9.filius.G ꝓbat᷑
C-ubi ſenaq. uel clauf.l.in.C. libxn de
conſulibʒ.l.nemini: et autꝭ ut ab illu-
et qui ſuper ea digni ſunt colla.v. C. de
epiſet clett cum clericis omnes autem

tres ꝙ ſunt ſupra ſpectabiles ut in pre.
lI.anteriorum prope fin. . ſi autem. ut
prefectus pretorio:et orientis et ytalie
et prefectus affrice·prefectus urbis· et
queſtor.qui preerat libris principalib
legendis.ut in predic.l.anteriorum. ut
in autt· de appel. 6. illud. ff-de ori-iur.
l:ii·5. et quia ut dueimus. et5. deinde-
cum erarium . ff.ð offic.queſto:.l.unica
QAʒo.tamen contra in queſtore. J· de
quo:·s- diſtiguit eĩʒ tria genera queſtoxꝝ
m ſumma. C· de offi.queſtor.et terciuʒ

genus erat illuſtriurn Ec ſcĩas ſi
quid intra centeſimuzmuliare admiſu;
ſit ad prefectum urbis pertinet. ut· ſt⸗
de offic.prefec.lĩ&ſed et ſi quidquod
eſt in ar.ꝙ quicquid eſt in regno uł co

itatu aliquo· ãnte ligit᷑ eſſe & iuriſdic.

regis uel comitis niſi cõtrariũ oſtendat᷑
ct ar.viii.di ·quo ĩure· et:xxiliq/ vii c.
. ar. tamen cõtra- C. de epil/et. cł nulli.
.quid ſi mutuo Aπι1- Ibi non habetur
ratio prouãcie uel regni ſed ciuitatis
qua eſt unicuſ in quo defũctus deceſſit
certum tamen eſt ꝙ ſtante iuriſdictõe
epiſcopi uel defenſoris ſunt in ꝓuincia-
maiores et minores eĩs ſed quo ad dictu
prĩcipał uide quod ſcripſi de offi:arch.
c.Ffi ſuper.i:glo.5 Intra ð feud . qim
.xiiii et ſeq· Item etiam ſunt magꝑmi
ſenatores· flde ſenat.·l. fi-premiſſa etiã
probantur.Cde appeł-precipimus.C.
cle epiſct·cł.raptores Iteʒ comes dona
tionuʒ que fiunt in curia principis-C.

de aſſef.l.fi: nec ſibi aliquis in fi·2 q8

alii comites ut/C.Il:xii-de eroga-mnlr⸗
anno-l/prouincialum.Et nõꝙ pfect
preto.Fᷣm quoſdam eſt. qui immecdlate
ſubeſt principi 2 peſt omnibʒ iudicibꝗ
aliis et cxcellentior eſt mrantibus oĩbꝗ
et iſta trina ſpecialitate letatur Primo
quia ab eo non appellatur ut·ĩ in ti.ð
appelł·6. uidendum- Sc&o quia mĩiores
contra eius ſententiam non reſtituunt᷑:
ff.de offiq· prefec-predic.l.unica an fi
niſi a principe· ff·de mino in caulſeet.l.
fi. Tertio quia poteſt condere leges et

conſtitutõnes· Legibue principuʒ
non contrarias ut ibi · - C. & off i. prec

predic. normam. ff. dełgat·no ambigit᷑
¶ Medu ſunt ſpectabiles ut magiſtri
milicum.C-de offic- ma- mili T. I. Item
pretor in autde appelł·5. ſimili quoq;
moð collattiiii· Item prefectus uigilu
ut· ff.ð offi:pfec/uigił.liniin fi. Roi.
Item proconſul ut in predicto.·ꝭ·ſimili
quoq; moð· et in autt/de non alienan.
aut permutanð·5. fiñ Item prefectus
auguſtałC. ð priuati/car. l unica: Ixeʒ
prefectus egipti. Item uicarius 2 dux
C·ð epil et·cł·raptores.·ſi autem et.
ii.qvi:anteriox· v.illo uidelicet · et ſe·
Item comes reꝝ priuatarum. et comes
orientis. non tamen comites Italie Et
Almanie quos clariſſimos r̃puto:comi
tes uero ꝓuincias regentes ut toloſanꝗ
et prouincie ſpectabiles ſunt ut in pre
5 Rmili quoq; etii·qvi: anteriorum.

—

li 4
tſ.
Goc
d
rlce
ncl
Vlr.
nulli
Netur
te
lt
Ne
nc
dn
ch.
wogn
letii
u
8cor
pe
lags
nl
feg
chate
ab
oib
tumo
ores
u.
luft
l

esl

pfer
t
tn
lem
c
hll
wil⸗
mli
nd⸗
us
e⸗
tſ
N
E
n
ſ,

92

vV:ſimili quoq; mõet.C.li.xii:de comi

tibusqui ꝓumcias regunt l unica- ub
S hocꝗdam etiã comites ſunt illuſtres
ut dixi:· LMinimt ſunt clariſſimi. ut

Preles ꝓuincieC. & priuatt car.I. unica
æt in auttde non alienano aut permu-

re: ecclef: . fi: colł. i- Item ciuitatum
rectores ut in predicto.5: ſin autem.
Infimi ſunt defenſores ciuitatuz uł
locorum- et magiſtratus municipales.

qui non poſſunt cognoſcere ulĩ ſummã

CCC.ſolidorum- in autt8& defenf-ciui-

Gaudientcolꝑ. iii.ff. de iun OuS l. fr-

Ttem pedanei iudices. ut purxo qui non
poſſunc cognoſcere· niſi de paruus et in
duobus aureis punire:C. de peda- iudi-
l.fi. ii q vi. 5. diffinitiua. Iteʒ etiã forte
diumuiri-C. qui admit ad bo poſſeſ
l.fi/ff. de dam infect.l: dies. · ſi forte
Item rationalis. qui cognoſcit de cauſa
libertinitatis et ſeruitutis non tamen i
Se nu itatis C ubi cã· ſtatiagi del.plt᷑
premiſſa omnia ſpecifica. ut in autt. de
apelł.ò. ni: iIet. ii-colꝑ. iui. ut in aut.
ut: ab illu:et qui ſupra eos ſunt colł. v.

eC. ii: q. vi-anteriorum- Vnde uenſus- H

luſtris primus medius ſpectablis unus
A ſummo claruʒ cepit habere gradum

predicti omnes ordinarii ſunt et merũ

imperium habent exceptis fenſoribꝗ
ciuitatum 2 magr̃atibo municipalibꝗ
et qui ſupra ſequuũtur tt· de offi· pfecl-

urbis· l. iff· de offic. proconſub. obfᷣuar
et·lſe· ff· ad m umol. magiſtratus hui

enim leuia tractant. in autt:de defenf.
cluitt·5 nos igituret· S·audient Colla.
iu:et de man princi. 5.: ꝙ ſi delinquetes
e·Colladergo poteſtates ciuitatum nt᷑i
temporiſ. M. De quibus etiam nõtS.
de offic.or.S· penulc.in fi. -mutilãteſ
membra 2 capita amputantes uſurpãt
ſibi merum imperium ſcoᷣm Rofreduʒ
Ti: ii.ſed dicit Accun in auten. &
efenſo.ciuitt5. nulla. ꝙ id faciunt ex
conſuetudine t ꝗa quandoq; prãcipibʒ
conceſſum fuit ut per Fredericuʒ lom
bardis. ſciliz in pace conſtantie-· Bals.
Iſtud notat ibi Accun.in fi mag· glo-
Hanc tamen preſcriptionem poteſt re
uocare princeps quandocunq; uult. ꝗa
condra abſolutam principis poteſtateʒ-
non podeſt preſcribi:a omms oſuetudo
poteſt ab eo caſſari de conſtituti:c.iĩ.de
ſepult. uiolatt.. iii “ diuus. et in auti.

nauigia cum ſimił. Et uið qð

pe· .ſig ſuper ꝗbuſð ſuꝑ gloſolq

22778
L Bals Quero ptãs condemnat᷑ aliquem
ad mortem nunquid efſiciatur ſeruus
pene. Videtur ꝙ non: quia non poteſt
poteſtas alteri adimere ciuitatem uł li
bertneemae offic, preſie. l. ĩllicitas 5g.
uniuerſasſed iſte ↄodemnatur ex forma
ſtatuti et ſtatutũ non dicit ꝙ fiat f̃uuſ
Pene ergo c. Nã quod omictitur a ſta
tuto pro omiſſo eſt habendum. ut nõt

Cy. C .de hered. inſtittil 1i·Preterea nos

audemus ꝙ bona non confiſcantur q8
fieret ſimoreretur ſeruus pene·pretera
hodie nemo bene natus ex codemnatõe
fit ſeru⸗Ex hoc ſequitur ꝙ ualent tel
Camenta iſtoꝝ quiaſunt lhberi et r̃tinẽt
Dona- In contrariuʒ uidetur ꝙ ſentẽtia
iſta ſtatim facit damnatum ſeruum de
Penis:lqui ulcimo et l.ꝗdã ergo ñ ualʒ

ælus teſtamentxum et hoc eſt uerum de

iure quia lex non iudex facit eũ uum.
ſimile de ritu nuptl palam ad fi: tamẽ
ſi de cõſuetudine eſt ꝙ eorum teſtamtxa
ſeruentur ualet teſtamentuʒ cum etiaʒ
ſeruo lex et conſuetudo poſſint oceder
teſtandi licentiamar de officl: pretort
barbarius ad fiex: C. de hiis qinbus ut
indigñ·l:pet. et predicta uera de concẽ
nats prelentibus ſed abſentes pcenati
ex fõrma ſtatuti ñ fiunt ſerui:niſi demũ
capti tunc quaſi ab hoſte capti incidũt
in ſeruitutem nam ſententia in eòlſ fert᷑
hoc modo ꝙ ſi quo termpore ꝑuenerint
in fortiam communis 2c. de re iudicl
Paſtoralis in clem- Vnde interirn anteꝗꝙᷓ
caſus eueĩat ſunt liberi.2 poſſũt teſtari
ar. ff. de ſeruis ex. titius. (Secuno
canones etiaʒ iudicumalii. ſunt legati
alni patriarch ſeu primates 2 hii poſſut
ſuperilluſtres dici.xcix·di pretorum-
et extra de priuileg:antiquaxciiii: dil.
c.iĩ.extra de offic lega.officii in fi lib.
vi · et per totum ti:et papa etiam ut S.
. ꝓxi · Alii primates et metropohitãai-
et hii poſſunt dici illuſtres. extra & of.
ordi:duo.et·c·romana·ix·qiii:ↄqueſt
Quod autem dicitur ꝙ primas et pat
archa idem ſunt ut xcix-dic i uerum

eſt quo ad quedaʒ. Verũtamen Prarch
T

maioris ſunt dignitatis et iuriſdictõms
ut in predic.c.antiquaet. xxii di· per
totuʒde hoc·S· de legato.ꝭ·ſunt quoqʒ
prope princip: Aln ſunt epiſcopi-et hii
Pdunt ſpectabiles dicixi/ q. ĩ· S ꝑſõa
etc/clericus nullumetc-inolita extra
de penis. in quibuſdam. Nec obſtat ꝗꝙ;

dicunt᷑ ſũmi ſacerdotes: ꝗa illõ uex eit

Nariih o 6411

₰

91

imperi.ſed ei effectus.

quo ad excellentiaz ordinisnõ iuriſdic-

uel dic ut infra. eoò . hoc tamen alii
archidiacõi archipreſbiteri et in huioi
dignitatibus conſtitutiet per electiõʒ
creati qui habent iuriſdictionem et hi
Poſſunt clariſſimi dici: extra de offict-
ordi:cum ab eccleſiarumet de reſtitu-
ſpoł.litteras:de conſang et affimti·c-i⸗
xdra de priunlegiis- uolentes 9, ſane li-
wi· quia alli rectores eccleſiarumet iſti
Polſſunt infimi diciii q: i nemo et in p
dicto-C.· cum ab eccleſiay: et ſic diuidi
auriſdictio. ii q-vi- quod de arbitris-
x: di-:I· eE⸗C-Cleros lxtxiGi tantis-
Esun 2 alii qui ſunt aprinci dełgati
Eæc hii poſſunt eciam quo ad cauſarm ſis
commiſſam maximi dici- extra de offi.
legatꝭ·c.ii.in fi·extra de offic.delegati.
Iuper queſtionum·&t.c/paſtoraliset· c.
ſi quando· Aln ſubdelegati ab eis ut in
predic.cõcorð. Alii de'gati ab ordãariiſ

Ii.qviquiſquis: extra de fortcompeti
Alii

ſi quis contra⸗xi:qĩ: peruenit·
alſſeſſores extra de uita et honeſ.cleriq-
cum ab omni-Alii executores ut in pᷣ⸗
decret ſuper queſtionum é6 nos auteʒ-
et5S·porro:extra de appeł nouit⸗Alni
arbitri ut extra de arbitr. per totum-

Er uit quoq; apud gẽtiles alia diuiſio

malii flamines. alii archiflamines·

alii prothoflamines dicebant᷑ ut. hexac-
di-in illis. xxidi: S. i-2.c. cleros (Noön
dum quoc eſt ꝙ iuriſdic· alia eſt meri
imperi alia mixti alia modica cohertio
de iuriſdic:om. iudi.l.iii.et.iiiiff·de
officeius cui mandatteſt iuriſdic.lfi-
Extra de offi:delega. ex litteris Eſt aus
meruʒ imperium quedam ſumma ptaſ
per quã ea que ſunt iuriſdictõis maxia
explicancur. H. Vel eſt poteſtas ſiue
iuriiatio ſeuerioris ultionis exercend
in perſonaʒ utilitate publica ĩtroducta
Et dicitur merum quaſi ſeperatum
et purgatum a cognitione pecuniaria-
ar · inſticud: de publi iudi: in prin-illud
autem quod habeturff- de iuriſdi :om-
mudti’l imperiuʒ. non eſt diffinitio meri
Idem dicix
Aʒ0.· in fine huius ti-in prin-de iuriſò.
quo ad id quod dicit illa·l.ui. in fiñ ibi

luriſdict o:eſt iudicis dandi licentia 1⸗

de iuriſdictione eſt talis licentia. ut ſic
ponat unam iĩuriſdictionis ſpeciem.uel
unum effectum. †. Mixtum imperia
eſt cui non ſolum merum imperium. f
ætiam iuriſdictio ineſt ut in predict.l.

imperium uel dic ꝙ mixtum eſt queð
riſdicmedia eplicantur-

Vel eſt
iuriſdictio explicãdi cauſas ciuiles que
ui excellentia- maioribus iudicibus deæ
putantur. dicitur mixtum quaſi
ee iuriſdicione et mero imperie ſcöᷣm
v. uł ꝗa neutri omnino accedit/ſc ĩſti⸗
de acti5quedarm aciο e f- de condi-

ct de mon:ſeruusque autez ad hoc m

canones pertineant dicã ·ĩ ad huiõi
im leges uero hec ſunt meri imperniæ..
aladuerterèe in facinoroſos homines ff⸗
de iuriſdic.om/iudi·.l.imperium. Item
cõiicere ðᷣlinquẽtes ĩ carcereet umcłis
et ar. contra in autde defenciuitati·6
audient. M· Ibi capiut pñtandos p̃ſidi
F. Item non poſſe agere· uel conueniri
Cempore ſui magiſtrarus ut dicam ĩfra
iin Rica de reo O%-illuſtris-Item coram
eis poſſe fieri uenditiones pduimmmoris

Itern tranſactiones alimentorurn ff-de

re.eo.qui ſub tuto uel curato ſunt-lꝗ
f..de tranſac.cum hui. Item teſtamtox
inſinuationes olim Licet hodie non ſint
eri impenii: quia poſſunt fieri coram
idefenſore uł in autt-de defen. ciuitatt⸗ꝙ
mon habente collattiii- Ivem iubere ca
uere pretoria ſtipulatione-et in poſſeſ'
mitti re ipſa· ft· de iuriſdic. om.rudio
auber̃ Et breuito ſcias ꝙ ubicuq; pẽa
rmortis imponitur merieſt imperii. uc
in predid·l imnꝑium Fxern quocun
modo capitalis ſit ut·. V. merum.
Et nõ.in pre
mẽbri mutilatõe
que quandoq; fit ut· Cde ſer.fug:auct-:
ibi poſita uidetur ꝙ ſit meri imperi.S

penitt-di-i- uulgaris ꝗqa tantomagis 26-

ut in auttð collatore-· ad ᷓ̊ ꝓhibemq
ar.condtra qa non eſt aĩaduerſio in totũ
corpus. Xl. Id non uertit animam a
corpore ſed ut dicebat dñs me.in· I. im
periũ etiã aaduertere ẽ ad vter qñcũqʒ
mernbruma corpore·?-Vt in predic.
l. imperium ſed illud ecempli gratia ibi

diciturnaʒ et alia preter illið ſint meri

.

imperii: uel dic ibi aĩaduerſo.( ĩ totuʒ
uel in ꝑtẽ · ·Vt ibi · nõ⸗ 4 Quid
emeri

de relegatione cẽcunt quidam
impern ct idem dicunt in omni crime
unde magna imponitur pena etiam pe
cuniaria. nam minores hoc ad maiores
remittunt ut·ff · de offic· prefecl · ur · l·
iii:et fi:et de offi · proconſuł·ſi ꝗd fõte
in auticolł ·iii · de defen· ciuit· ꝗ· audiẽe

.

9e2—

A

9

⏑

Q

„

LO

Et idem dicunt in fuſtigatione uł alis
correctione graui:ſecus in leui ut in pᷣ⸗
5H. audient· ſic ergo ſcòm eos nulla pena
mixtum reſpicit imperiuʒ. ꝗa P grauis
eſt ſic meri imperu eſt. uł leuis etx ſic iu
riſdictionis. Vnde alii dicunt. non eſſe
meri imperii niſi u mors infligitur na
Curalis ut in: l-iuł. de adulet ſimil ibꝗ
ut.ff·de off· eiq cui mada.eſt iuriſdic.I.
1,5.· i· et iam duei tu dic ̃m Io·et. Ac:
A. In. l· imperium:.hoc.e· ti ſepi alł.

oñis Vrmera Gin⸗ Ku

contingit. MVt infra · ad hui-
Vt.ff.de publi iudi.lii et de bo.pol.

I.edicta.et.ff. de penis· l.rei capitalis et

de contra tabuł. I.i. ꝭ. filium. in mero
conſiſtit imperie ideʒ eſt in membri ab
ſciſione ut duei cetere uero graues ſunt
mixtialle uero.- leues ſunt iuriſdict.
Quid ergo dices de relegatione- de qua
Premiſi·dic eſſe mixti et ꝙ non ſit meri
eſt·ar.ff· de penis abſentem.5· iet. l.ca
Pitalium. S. 1. ff · de public iudict d. i.

n poſſunt quod dic ut.sSde iuð ðleg-
Sfi · V/ item qð eſt delegatt in cauſa.et
dicũt duics. . Scilicʒ Hoſt cui ad
litteram ſunt uerba ſequentia uſq; ibi.
ar· cõtra et hoc in ſumma de iur· pron-
qualiter tranſferatur in fi. et tetxigit
de offic: delegati·5 que delegari ad fineʒ
Vide quod ſtatim Iubdam- 3 ꝙ licet
comes. et marchio meꝝ imꝑiũ ſpeciałr
tranſferre non poſſit ut.ff.de offic/eius
cui man eſt iuri-·l.i ſi tamen dõauerit
aliquam ciuitatem uł caſtrum-H. St
addit cum pertinentiis quod per hoc in
telligat᷑ſcripſi de reſtiti ſpoł.cu ad ſeð
in prin · Tunc cum ipſa uniuerſitati
tranſit merum imperium niſi excipiat᷑
arexdra de re iudi.cum bertoł. de iun-
pat᷑.ex litteris·et.c.ii.cuʒ ſᷣui.cum ſuil
concorò. exdra de donaci. cum chlecti:
Facit pro donatorio· C. de bo. uaci.
l·. ni· I.x-et regula contra eum de regul.
iun. libn· vi = quando ſibi
retinet exercitium uel aliquid aliud ſpe
cialiter tunc enim omnia cetera oceder
intelligitur · ar ff. de offi.prefeo urb.l.
lI.prope prin. ĩbi ſed 2 ſi quid incra et in
autt· conſtiti.que de dign.·S/illud quoqʒ
in ficollat.vi.et ar. ff.de iudi⸗curn ptõ
et de teſti· ex eo.extra de preſnmpti· nõ
ne. C. de procuratt. maritus. et de pacti.
conuenc ſuper dote.l.fi · ff. delegatt·ini.
legatis ſeruis. Ro.i ff. de ui et oleo tri

ue aũt meri imperi ſunt delegari
Sl

59
leg·lii.ff.de auro et argẽ legli· Ro-ĩ.
et· : penult. extra de hiis que fiut a pᷣ.
cum apoſtolica. in fi ar contra.iq- vii⸗
daibertum-extra de deci-dudum. XA1.
Tbi in· : nos igitur patz ſolutio utuſq;
contrarii · Verutamen plures ex iu
dicibus regis francie· F-Pileus in ſua
uiltima queſtione tractauit de don. fca
Per ipſum regẽ francie de caſtro turõis
eccleſie ſancti martini. cuz omni honor
æt iuriſdictione plenaria- retẽtt in ueſti
Cura decani et theʒaurarii-Eſten ita o
fuſe qꝗð nil confert huic queſtioi· ſed in
QueſtioneæviCractauit an caſtro dato
In feuðtranſeat iuriſdic et pro ſolutõe
remittit ad id quod ciit in· lxxin.q &
uide infra dę locato.S·fi ſuperꝰ oxcin-
ubi ſcripſi· · I enent ꝙ quãtumcũqʒ
ZSeñralis uł indiffinita ſit alicui caſtri
uel uille conceſſio non intelligitur traſ
ferens etiam princeps ea que ſunt meri
imperi trãſſerre · niſi hoc ſpecialiter ex
Primat arin hiis que nõ- in predic. .
Tem ꝙ eſt delegatt.in cauſa et:ĩ in hoc

cO·ti: et ar. ctra de offi leg- q trãſlac.

K:de hus que in fraus credltt- ſi pater·
ff.de offic.preſi:l.penult xviq.n. uiſ̃
æxtra de hiis que fi. a prelat. paſtorahi
MHW-Vidiſti duas opiniones. α2 Primna
uult/ꝙ; etiag merum imperium traſeat
niſi fuerit exceptatumet hoc maxime
quando aliquid fuerat reſeruatum ſcòa
habet ꝙ non tranſeat etiam a principe
collatũ niſi id fuerit expreſſum J ertia
Opinio recedit a proxl quo ad pncipem
ut per eum dato caſtrotranſeat etiam
merum facitC de bo.que lib-cu młta
in fi.Sð preĩpeoffe·li.fit eim ex ꝑſona
donantis larga interpretatio ff· de ↄſti
prin: lfi· Item ex ꝑlona eius cui donat᷑
C. de/oblig· uotoꝝ. l/una Ii.xii- Quarta
opinio ſubdiſtiguit pricipe an ꝓprio
motu concedat Et tunc procedat quod
Proxime dixiſecus ſi ad inſtantiaʒ alte
rius.pro hac facit de preben. motu
proprio et· cſi pluribus.lib-vi. Quinta
opinio in priuatis diſtinguit an òctus
Rt gratuitus· et tunc tranſeat ĩ fauore⸗
donationunmvextra de dona. cum dilãi-
et ibi concorð.in ult.glo.an ſit ↄtractꝗ
non gratuitus et tunc non tranſit niſi
cium eſſet tam granð quod bñ ogruer̃t
emptioni meri imperii ar.ff-de iur̃/ do-

cum in fundo.5: uxor. allas cõcordãtial

uide de ſcruin ord.fac.uno ſuꝑ.iĩ. glo.

de coniecturaSexta opinio hab⸗

A

Q

„*

ꝙ merum ĩmperiuzʒ. ſic inhereat oſſib
principis ꝙ illum a ſe abdicare non pot
Facit quod nõt.de renunciatt.C·i· li. vi.
in glo· et erat:et quod ſuper ea dixi·Ad
contrarium facit ipſa dec ſed reſpõderi
poſſet ꝙ de heſione dicicur in imꝑatore
ſtante ĩperatore ꝓcedit· ſecꝗ ſi renuciat
quod poteſt fortius ꝗᷓ papa· de re iudi:
ad apoſtolice.libn. viet tunc licet non
hereat perſone tamen heret imperio ut
infra lcam & Habeo conſinium Dy-
datuʒ mõaſterio ſancte Marie i regł.
de Imola ſuꝑ quoda imperiali priuiłio
illi monaſterio conceſſo· in quo tenet ꝙ;
imperialis conceſſio facta ð omni iuriſ
dictione caſtri includat etiam merum
imperium quod eſt ſpecies iuriſdictõis
ff.de officq eius cui mandatt eſt iuriſð.
l:i.et nõt: in.l.imperium· f-de iuriſdi.
om iudi-inducit etiaʒ priuilegia eſſe in
terpᷣtãda largiſſime in his que reſpiciũt
ius concedentisff. de conſtituti:princ
I·fi- Idem in alla donatione ꝑ principeʒ
facta in eccleſiam. tenuit Oldrað cum
principis liberalitas freno nõ ſubiaceat
C·de donatt inter uiꝝ ct uxo:l.peet de
don.lſanctimus· · exceptis. C. de agẽðᷣ
in rebus:l· fi.li.xn: ubi dicitur ꝑ abſur
dum. et temerarium fore per aſtutam

interpretationem:non ad augmentum

ſed ad diminutionẽ priui?gia principuzʒ
uelꝑ perducere/ponderabat etiam dona
tar iam·ſ:eccleſiam-C. S ſacrt ſanceccł.
ut inter diuinum et in donatiomibus ei
Ffactis ſola imenſitas eſt meſura in auł:
collatꝭ· ii.de non alienan. aut permut:
5 ſi minus et maxie hoc quando pietatt
cauſa et pro aĩe r̃ᷣmedio fiebat donatio

de teſta. ſi pater.li.vi.quo caſu dici põt

ꝙ ſub liberalitatis apoſtolice debitum
nature perſoluitur. C de impo- lucra. &
ſcrip.l.i.ultra princip·. lib.x. inducebat
etiam uerba Innoc: in decreex litteris.
de iupatro:que ibi ſcripſi in glo· mag-
.diit etiarn Innocladdebat ꝙ in do
natione facta eccleſie Roma:ꝑ Lodoui-
et Ottonem et Conſtãtinuʒ de ciuitat
Roma et adiacentibus non fuit exp̃ſſu
merumet mixtum imperium- tamen
notoriũ eſt ꝙ tranſiuit et ꝙ eccleſia ro
mana utitur illis: de illis Pabetur-Ixiii.
di.ego Lodouicus. et· c.cibi domino et
in preallegat c. Conſtantinus.xcvi di.

eæt de elec:fundamenta· 6 ne autem lib.

vi · ¶ Ex predictis cocludi poteſt ꝙ in
donatione ualida que per imperatorem

facta fuĩt uł fiet romane eccleſie tali ꝑ
quam tranſeant expreſſe uł nõ expreſie
merum a mixtum imperiu. nulla 1 plox

iurium adheſio rmanet penes donanteʒ

uel imperium et ſic procedunt que dixi
de donat. Conſtantini et aliorum-ſed ſi
talis donatio fiet uel facta ſit in laycuʒ
uel inferiorem eccleſiã· dico ꝙ lʒ traſeat
tamen herent oſſibus impern iure ſupe
rioritatis ita ꝙ etiaz illa delata ad ipm
cauſa per appellatione uł aliter poterit
æxerceri oppones 8 decre:romana/9. dʒ
de appelł. lib. viquod facit pro- quia ſi
nulla eſſet ſuperioritas conſuetudo de
appellando non ualeret Tacit de cõſuet
C. II: Ii. vi. ueſtioneʒ nõ ad ꝓ poſitũ

led affinem propoſito uidi de facto te
tator legauit caſtrum in quo tenebat
inſtrumenta quedam quantitatum ſibi
debitarum- habebat etiam ibi arma- le
gatari dicebat nomina illa er arma ad
le ſpectare heres negabat -diflinitum
fuit pro herede quo ad nomina per.l. S
legati·iii: ſi mibi menia.i.et.ii.Nn- et-
eo.ti.l. uxorem:5.· legauerat non obſtat

I.ſi corus . e0Oαt-quia in inſtrumentis nõ

accidit diſtinctio ꝑpetuitatis que cadit
in theʒauro utſt/de acquiren· redo-
I. non nunquam. S·i. De armis autem

fuit diffimtum ꝙ legato cederent illa.

que proprie erant ad defenſioneʒ caſtri
reliqua nonff· de uſufruc:legat·l gene
rali:.· uxori de fun. inſtrucl.queltuzʒ
S·ſi quis ex eodem: de here inſtit.· l ex
Ffacto· rerum autem. S Sed et que
ſunt mixti imperi non delegantur ff·
ad munmc:ea: que autem illa ſint inferiq
apꝑebit· Hoc tamen fallit primo circa
tutoris dationem. ff· de tutonet cura-
dan:ab hiis.l. iuſdandi. ff de offid eius
cui mandatt eſt iuriſdic.l.cognitio. ff.
adminiſtratt. tuto · l. lucius· 6: cum teſ
tamento in prin. ſed tamen delegatus ñᷣ
ꝓnunciat.licet cognoſcat ſed ordinariq
tantum/ff- ad turpul.lI i G.· ſuſpecti. di
cunt tamen quidaʒ ſpeciał in legato ꝓ
conſuł ut pronunciet in cognitione ſuſ
ecti tutoris ut inſtitutde ſuſpec·tu-

Scðo fallit in cauſa r̃ſtitutõĩis·que olix

Panera ſpecialiter demandari:n gnałr
odie uero ſpecialiter et generaliter. C.

ubi et apud quos in integr reſtitt· pe.lI.
fi · in f Sed quid de cauſa libera? an
eſt mixti uel meri imperũ. dicunt᷑ ꝗdã

ꝙ; meriꝗa ibi quaſi de araduerſiõe trac
tatur puta ð ſeruitute que morti ↄꝑat᷑

.

— ½

„„ 2% „

—R

—
„.

01 O

poſſeſſ. Sm tabuł. contra.

f.·de reguł.iĩurl· ſeruitutem in auti· de
nupt ·5ſi uero decretum collat un ſt.
de arbit. non diſtinguem-5. ð hibrał.
Item non poteſt delegari.C· de pedan.
iudi.placet·quod fieret ſi mixti eſlet/ ut
dicunt:Sed uic ꝙ eſt mixti-intellige B
de queſtione ingenuitatis. Nam alie li
berales ſimplicis uriſdictionis ſlunt-C.
ubi cauſa ſtatiagat/ĩiam dudum. extra
ge teſti· cum olim: Idem puto in cauſa
reſtitutionis quare non poterat olim 8
legari-ff-ad municca que 2 qa ſiderat
magnã cauſe cognitionem: ſt· de in ĩte:
reſtitt omnes tamen hodie delegantur-
utx duen. (Sed an bonorum poſſeſſio

poſſit celegari. NRnð. naʒ ſi eſt talis que

ius tribuat ut ſunt ille· vi.ſciliʒ· bonoꝝ
Et hee
due ſunt ex teſtamento relique quatuõ
ab inceſtato.Dicitur autẽ otra tabulaſ
ideo ex teſtamento ꝗa non competeret
ſi teſtamentum fadtum non fuiſſet de
hoc.et quare detur cum teſtamentum
ſit nullum.nõtt.in ꝙ ſunt autem infra
allega- in glo-il. de hiis autem 2 libellos
circa ipſas Vide infra de teſtamenti-ꝙ.
ſequit᷑ uidere. . Vnð libri uno ognadi
unde uir et uxor unde extraordinaria-
de quibus habes inſtitutde bono· pol
5·1.2.5. (und aute. et-6⸗cum teſtament
Ect· unde et in. Ii · Rof. in ti de bo poſ-
Titulo geñrali poſt quẽ de diuerſ

Honoruz polſeſſiõibus ponic.xii- Fcas.

Et infra. ti. de teſtamentt·5.ui. hee
enim omnes ius tribuunt ſt. de bono.
Poſſeſẽ.l.in. bonorum polſeſ̃. magna
enim deſideratur ſolemnitas in petenda
bonorum polſſeſſione ·Aʒ. . Nõtt- in
ſumma · eo·ci. · Dicit ꝙ hodie poteſt
nam nulla 8ſideratur ſolemmitas-C. quit
adimit.ad bon.poſſeſſ.lfi.C· de curatt.
Ffut.l-fi· Si uero ſit bonpoſſef.que eſt᷑
fa ti ut carboñ. et illa que datur młeri
nomine uentris et legatario nomine le
gati ſub condictt relicti illa iure ueteri
etiam hodie delegantur ff.de offic.eiuſ
ui mandata eſt iuriſdictio.lI. penultt.
Pcn uero dampni infecti poteſt ð
nandari- nam habet eam magiſtratus
municipal ut mittere poſſit in poſſeſſᷣ.
ex primo decreto. et B Ppder celeritatẽ
ffde dam. infecl-l.i ar-contra premiſſa
quia que cauſe cognitionem deſiderant.
non poſſunt per libellum explicarii· de
mandari. ff. de reguł.iun· ornnia et ff⸗

de offid·proconſuł. nec quicquam.5i.

⁰⁹ 0°
Ireʒ niła cauſa eſt in qua caule ↄgnitio
non deſideratur. ergo nulla delegari põt
cic ꝙ quedaʒ ſunt que deſiderant plenã
cauſe cognitionem. i· per ſolũ officium
iudicis expediuntur ut bo poſſeſf.que
ius tribuit: ff. de bon⸗poſſeſi.l.iĩ.· płt.
et reſtitutio ĩ integrũ · ut.ff/de in inte.
reſtitutt. omnes. et- ff. de mino⸗ꝙ ſi mi
nor/ꝗ·fi: extra de offid iudiol:cFinet
tranſactio ſuꝑ alimetis ut.ff. de trãſac.
cuʒ hii et hoc ñ &m àdatur ut diæi ſed
hoc fallit in datione tutort. et in cauſa
reſtitutionis ut ſupra. quedazꝭ ueròſunt
que deſiderant ſemplenaʒ et ſolo iudiq
officio expediuntur 2 hoc demandatur
ut carbonbo.poſſeſi.ſt·de carboedic
I: ui.que uero petuntur iure actionis 8
mandari poſſunt. lʒ in eis cauſe ↄgnitio
requiratur- Item licet ea que ſunt meri

uel miæxti impern non commitxtantur-
ca tamen que ſunt coherentis imperii-

Aeu iuriſdictionis tranſeunt et delegant᷑

ut modica cohertio ff: de offio. ei cui

mancata eſt iuridictio.I. f mał-extra.
officdelegatt:ex litteris. ff-de iuriſdic.

om: iudic: l-iietl. magiſtratibus et de

coherenti imperio eſt pronunciatio- ꝙ
aliquis mitctatur in poſſeſſioneʒ· non tn
ipſa miſſio-ſed tamen cottidie uidemulſ
contrarium. Cde iudic properandum.
G:ſin auxem.et infra de execu.ſententie
S· uI. in principio. et executio ſententie
arbitri uł delegatiff. de re: iudia diue
HRo·i.f·de Bonmauci. iudic: poſſcũ uniq
G·is qui:ff-de iuridc⸗om. iudic. more.
et.l. ſequent· et citatio partium ſcom
Rof- 3I. Cujus ſi ad licteraʒ fuerunt
Hec uerba ſaltem a. ſed et que·xi. iii
. C Hoc tamẽ ſcias ꝙ ſcoᷣm ꝗquoſdaʒ

5 us papa 2 1perator a bus non appel

latur habent merum imꝑium ix:/ q- Iii.
cuncta· et.c.ipſi et.c.pater.fl·a quibus
appelv. non licet.l. i. Aln. uero a quibuſ
appellatur habent mixtum .Ii.qvi: de
creto·xvi· qõne.i/frater noſter: epiſcopi

tamen et ſuꝑiores dicutur habere me

arperium reſpectu inferiorum ſicut et
dicũtur ſumi pontifices ſeu ſacerdotes.-
reſpectu inferiorũ extra de ſacra- unci-
c:unico/ꝙ per frontis de conſecra&. diſ.
v.de hiis et-c ſequentt.i.q-viiaccuſatt
eæt.xviii di.ſi epiſcopus-Aln dicũt etiã
merum imperium. Alis ut preſidibus
competereut prediæi. ut ff. de iuriſdi-
om.iudicuʒ.l. ui. f. S& off. preſi illicital

.

S.·qui uniuerſas. ¶Ex premiſſis patet

9g

S gatd,

12 4.91

ꝙ res dicit᷑ meri ĩmpꝑĩi eſſe us ð iudicio

Teu pea ſanguinis tractat᷑ Mixti uero
imperu eſt· quicquid excellentie cauſa
preſidibus perl. aliquam reſeruatur nõ
continens ammaduerſionem ſed pecuni
ariam cognitionem ut tutoris dato et
fimilia: li3 enim habeãtur mero ĩperio
non tamen ſunt meri ſed mixti imperu
et hec non poſſunt delegari iuriſcictoi
autem ſunt ea in quibz agitur de pecu
niario commodo et que delegari poſſũt
de iuriſdic.om-iudic. l.more et · l· ſe.
al merum imperium liberum habzʒ
papa et imperator legi ſubnixum hnt
infer iores quibo prenominatis partici
patum eſt in partem ſolicitucimnis non
in plenitudinem poteſtatis. l. i. in prin-
de offici eius cui mandatteſt iuriidid.
Conſiſtit merum imperiuʒ circa huma

num corp gladio materiali- lege ciunli

conterendum. Quia homo ſumma res
eſt.2 o ſumma iuriſdictio requiritur
ad hominem morti tradendum ubł capi
taliter condemnanduʒ- Nam homo eit
creatura creaturaruʒ facta ad imagĩeʒ
dei · C· de penis. I- ſi quis in metallum
Conſiſtit mixtum circa res et actus in
quibus nobile officium iudhcis uel mer
cennarium decretum uł auctoritas im
ploraturnaʒ in decretis auctoritati
et officio iuchicis ↄſiſtit Cõſiſtit iurtdic.
circa actiones ui eĩm actionum exercet᷑
ð8 origine iun. l. u. poſt originem. dic
plemus de huis per Guiłł. de Cun: Cy.
et alios in. l. imperium ff · de iuriſdictt-

omniuʒ; iudicum. 5. (Qualiter aut?
fiat commiſſio iuriſdtomsnõ. infra

in tide uicecomite. Et ſ upra de iudice
delega·lequitur- eo autem ipſo ꝙ prĩ
ceps uices ſuas uel plene legationis offi
ciuʒ alicui committit in aliqua ꝓuãcia
Videtur illi omnem iuriſdictionem et
imperiuʒ commiſſiſſe: ut.xciili. diſtic.
alde. Extra de preſumptt mandata-
Puius autem articuli notitiam
P eniorez no · ꝙ iuridid. Alia uolutaria
uc emancipare Et hanc poteſt legatus
exercere priuſꝗᷓ ingrediatur prouinciaz
ut.ff·de adopd· emancipati ſf de offid·
proconſuł·l. uar. extra de offic legatt.
excõmunicat· Alia contemptioſa et H
quedam eſt ſeu habet merum imperiũ
uedam miætum quedam uero genrali

uoca10 iuriſdictio appellatur et queò
dicitur modica cohertio meruʒ imꝑiuzʒ

habet illa per quã tolli caput ciuitatis

uel libertatĩs.ut.S· V⸗quid de relegatõe
Et per quaʒ animaduertitur in hornĩes
Facinoroſos. utff. de iuriſdicti:omniuʒ
iudicum.l. imperium · et· ff · de offi· pſi·
illicitas. 5qui uniuerſas-extra de maio.

et.obeð ſolite.et de homiqpoſtulaſti.

ii:q- vu iĩtem cũ balaam· · cũ dauid
et talis iuriſdictio ſcᷣm prima iura nõ
demandatur niſi cuʒ preſes abeſſe ceꝑit
et tunc quantum ad cognitionem non
quantum ad executionem ff de offi
eius cui mandat- eſt uriſdical. i- hodie
tamen omnia poſſunt demandari pr̃ter
ultimum Iupplicium ęt illud etiam qñ
preſes abeſſe ceperit · I. Ex neceſſaria

non ex uoluntaria cauſa. ut nõt. in-l. i⸗
j· de offi. eius cui mandati eſt iuriſdid
dicitur autem incipere abeſſe. cu parat

ſarcinulas ad proficiſcendum. fa: ff. ex
qui. ca.ma.l.ab hoſtibus.: qð ſimpłr.
m Cyn. in predicta.l. i. facit infra. V-
mixtum in fi-et ibi etiam tenet ꝙ ſi in
firmo eſt id poſſit propter fimilitudieʒ
caſus et idemtitatem rationis ſed glo-
in. I.ii-de pedan. iudict. uidetur uelle cõ
trari um:et textus. l· i· ff·de offi: ei cui.

mandat eſt iuriſdioaperte dicit ꝙ nõ
aliter quod dns meus exponit etia ſi ſit
infirmus. . Vt in autent collatt i-
de collat· prohibentur et miñ in caſibʒ

qui nõt.S. in ti:de iudi.delegat· fi · V·
E quod eſt delegat in cauſa crimin-

¶ Et nõꝙ epiſcopus habet quandoq;

erum imperium ut extra & for ↄpe-

conqueſtus in prin et quantum ad ill

exercẽdum ſemper intelligitur ꝓficiſci
unð poteſt ᷓ officiũ ſuo baiulo gnæłr-
Immo 2 ſpecialiter quod dic ut in

c.· ul ne clerici uel monach. lib· ſexto ·
5 Semper committere ux in predicta

1. . de offic. eius cui mandatt eſt iuriſ-
quia cauſis ſanguimis. intereſſe ñ poteſt
ut extra ne clerici uel monachclericis

ubi de hocetc-ſententiamet extra de

æxceſy· prelati·c. ex litteris ſm Vind.

qui hoc nõt in predicc ſententiam Et

Eæxbra de raptt.in archiepiſcopatu ct in

Prrd ic. ccoqueſtus et eit ar ꝙ ipſe ſolꝗ

ii. q/ vii cum ſuis concord- MA. Facit de
offi. ordi. cum epiſcopus-lib.vi:de hoc
v. di.perlectis.·xi. qi· perſona. =
Secundum canoneſ autem meri ĩpii
oteſt dici c'ricorum depoſitio uel eox
perpetua ſuſpenſio.v.q· vdelatori· ext᷑

abet merum imperium dyocd ·

de iudicat ſi clerici. et extra de uita et

90

9

JN —

—, — - —

8

i
9.

l.
ſu⸗
id
15
dt
don
.
Nde
er
hcn 9
Ir

ii⸗
e⸗
6
ſſci
lr.
to⸗
3
4
ſ

9:

Or

honel-clen. ut elericorum:ſi quis etgᷣ
cleric·excom:mimiſtu latoresexcomu

nicat io ut extra de offc ordi: paſtorał

i· NGo· L-Wide quod ibi dixi luper.
aĩaduertere † Vt nõdom.e ti q ſedᷣ
pꝓurgatoms idico. nq V: to diſpeſatõ
l.di. ut oſtituer̃tſolenis peitetie ĩpõitõ
I.di/ĩ capite ð exceſ.pᷣ.accedetibʒ ꝙ dic
ut nõ: in repertorio in ti aureũ nemo-
ſad et confeſſin f me ti:Item eccł ſarũ
erectio de conſec-diſ. t nemo eccleſiam-
et.ceccleſias uirgmum conlecratio dα
ꝗqne.i.deuotisextra de elec· quod ficut
clericorum ordinatio extra de tranſlati
anter cor :2 iĩ prechcto.c.quod ſicut criſ
matis confectio ut ibi eccleſie cõſecrati
reconciliatio. ut extra de conſec eccłſi
uel al aqua.talia enim que ſunt ordimis
delegari non poſſunt ut ibi dicitur· ſed
contra. nam unus epilcopus alteri hoc
demandat ut extra de temport ordin-
quod tranſlationeʒ de elec. ſuffraganeis
ix·qõnen epiſcopum- et.c.lug· extra
de offid. ordi- quod ſedem ſed ibi nulla
eſt commiſſio-led quedaʒ permiſſio leu
