tunc forte poſſet dici ĩideʒ eð in delegato
a principe Iupra dixine ofticium luum
ſic ili dampnoſum· et hoc tenet uind·
.in decre: cum ab omni:· · ar · iiii q⸗
in. uenturis- ut in predict c· non ſane
extra.de offiodele- cum te conſulente-
E leem nota ꝙ perſone que debent ſala
ria recipere debent ea ante calculum ſen
tentie exigerepartes namq; fallacibus
aduocatorum promiſſiomb eluſe ſe in
cauſa uictorie fore exiſtimantes ad ſen
tentiam properant et libenter ſalaria ſol
uunt quod non facerent condempnate

C Quid ſi concluſo in negocio partes

ante ſententie prolationem componunt
nunquid iudex poterit partes cogere ut
ſatiſfaciant aſſeſſori: dicit guilł· na. qꝙ;
ſic.ar.in his que no·ĩ.ꝭ/ ſequitur.uerſio·
ſed pone quod hoc calu. de aſſeſſoruzʒ au
teʒ ſalario/dixi ſupra de aſſeſf.5 ſalar ũ
eſtat uidere ſalario arbitroruʒ-
de fano:de hoc compoſuit magnam
gloſam in qua tener ꝙ arbiter a copro-
mittentibus ſalarium exigere poteſtet
dicit de hoc uideri caſum eſſe:C. li.xii·
prox.ſacro ſcri.l.in ſacris.ii.circa princ.
et de prin/agen in rebus:l/ ultima circa
finemin ꝗbus expreſſe dicitur ꝙ ſi cau
lſa eſt coram arbitro poteſt pro ſuo ſala
rio unum ſolidum exigere et ſolidus po
nitur pro aureo-inſtiti·ð penatelitis·
fi.de quibus.lxxii faciunt libram auri-
C. de ſulcep·et archa.lquociensli ·x. In
ducit.5. ne autem in autende iudicibꝗ
Iupra ſepius allegatum et quod ibi no.
quo ad quotam in prima gloſanam ſi id
licet iudicib ergo et arbitris ffide arbi.

l.i. Inducit etiam multa ſimilia- in qui-

bus iudices 2 arbitri conueniuntque ui
de ſupra de arbitro/5 differt uerſi· porro
et ſequentibus et paxentextraet. cum
dilectus· in glo.ĩi · ergo et in iſto conue
nient cũ diuerſitatis ratio reddi non poſ
ſit.nam ratio quare iudices exigunt eſt
ne laborent fruſtra ſcilicet compendii
mil laturi ut in · . ne autem ſed tan-
tundem 2 amplius laborent arbitri. am
plius dico quia iudices ſe alleuiant com-
mittendo ꝙ non poſſunt arbitriff. ð ar
binon diſtinguemus/Squeſitum. Item
ſepe arbitri a litigantibus infamantur
quos punire non poſſuntff·de arbi. ſed
ſi in ſeruum·cum .lſe.et ſe· et · l. licet · q
iudices poſſunt.ff·ſi quis ius dicen · non

Ob. l.i. extra de penis dilect/nõ ob: ſecũ

dum eum · ſi dicat ꝙ arbiter recipiende

O'ſala .. A.

4.“

compromiſſum: ſine prouiſione ſa arii ſi
bi habet imputareft de tranſactioqui

cum tutoribus2 commo-in commoda
to·iſicutx · Reſpondet per.l.eC.de com
mo-ſi ĩis qui ſcilicʒ ꝙ ſepe extra id quod

agitur tacita obligatio naſcituret de ᷣ

ſpon.impu.cunolivi· et tale tacitum

actum haberi debet pro expreſſo. H. ſi

cer.pe·l.cum quid quod in fimilibus in
uenitur ut in aduocato/qui nulla conſti
tuta mercede patrocinatus eſt ſalarium
exdra ordineʒ ordiatur pro labore 2 cau
ſe quantitate· et fori conſuetudine· · de
uartęt extraor. co- I-i-2. l. in honorariis
Idem in aliis preceptoribus arrium ut

ibi in pri· et in mẽlore.ffſi mel.fal.mo.

di:l.i.in principio. Itez et ſi lege non ca
ueretur equitas fuadʒ remunerari labo
rem ergo ſequenda et preponenda rigori
C.de iuchp'acuit.ff· de aqua pluarl. ii⸗
6. Iteʒ uarus.in fine.et ſi hoc dicatur ab
ſurdum ex contrario ſequetur abſurci
quia recuſabuntur compromiſſa. et ſic
non finietur diſcordie-quod maxime fu
it precoris propoſitum: ff.ð arbi-l. ni. S.
vſic de minoribus et femimis clicitur · ꝙ
non ſemper reſtituuntur quia ſic uide-

rexur eis interdici commertiuz; ff- d mi
non/ꝙ ſi minori:/ non ſemꝑet ad uelł.
l.R. nner.

Vnc ꝗ̊ procuratorum ſeu
aliena negocia gerentium-
2 tabellionum ſalariis dil-
putemus . Super quo bre
uiter eſt notandum ꝙ ſa-
larium ſeu merces incerte pollicitatmõĩs
peti non poteſt. C· manda.lſalariumſolu
tuʒ tamen retineri poteſt. pollicetur au
tem quis cum nulla interrogatione pre
cedente ſalarium offert dicens ſubito fa
cias hocet ſic faciam tibi. ff. de pollict-
pactum. et huiuſrnqdi pollicitis diues
quiliet elſe poteſt
amã.car.iii.et precedit.promittas faci-
to:quid emm promittere ledit. . In B
tamen diſtinguequia aut quod promit
titur eſt intertum re et genere · aut eſt
incertum re tantum.ſed certum genere
aut eſt certum re et genere· Si eſt incer
tum re et genere.puta dixi bene faciam
tibi uel recognoſcam hoc ſeruitium uł
tibi plene retribuam tunc peti non po-
teſt· ut in predicta.l.ſalarium.et. ff.eo.
qui mutuam.ꝭ.ſalarium. Si uero re tan
tum ſit incertum ſed certum genere . pu
ta promitto equum ubł ueſtes in genere

Ouidius de ar.

uel faciam de militem · nec dixit quem
uel quales uel quando uel etiam quartũ
pro milicia daret· tunc non eſt pemtus
incerta promiſſioĩdecq; peti poteſt ar.
C·rman. l.ĩ et agetur preſcriptis uerbis-
taabitur autem hoc arbitrio boni uiri
ſt. de preſcrip· uer. lege.ſi tibi pollienda
ff.pꝓro ſoci·ſi ſocietatem f· deleii.li.in
fine.f:dele.iii.ſi filie- Si autem certurn
re et genere promittetur/ puta promit-
to tibi calem equumuel talem veſtem
uel ꝙ te taliter in tali die faciam mulitẽ.
et tanturn pro miſicia tibi dabo-ſul di-
ſtingue:quia aut deductum fuit hoc in
ſtipulationeiet tunc certi conditione pe
titur quod promiſſum eſt· Inſtitu de
uerbo.obi prinffſi cer · pe· ſi quis cer
tum · ſed ſi incertum eſſex promiſſum-
tunc peteretur per actionem e ſtipula
tu ut ibiaut non fuit deductum in ſti
pulatione quod certum eſt ſed ſoluʒ nu
do pacto promiſſumet tunc iteruʒ ſub
diſtingue nam aut promittitur in ipſo
contractu ſeu mandato uel inconxinẽti
an mãdatuʒ. po:aut ex intuallo-ſi inoti.
nẽtiaut erat᷑ ał.facturus aut nõ ſi erat
alias facturstunc petitur actione ex eo
contractu ſcilicet contraria mandati in
formata bec probantur- C mandarl-i in
e u no.quod ſequitur hic 2 in
duobus uerſiculis ſequentibus et ibi ui-
de Cy:qui cum pe.improbat hoc dictũ
de actione informata quod tenzʒ ibi glo⸗
et uide remiſpᷣ· quam dabo infra titulo
ĩi:..ĩi.uerſi:quod autem dixi. F. 2 ffe:
ſalarium.C. de pacpetersff·d duobus
reis · quos.Sfi· tunc enim ueſtitur nudũ
Pactũ coherentia contractus. C. de pac.
in bone: Si uero non erat aliter facturq
aut eſt tale factumquod conſueuit lo-
cari ab ipſo procuratore et tunc agitur
locati.ſt:manda.l.i/et Inſti:e·ꝭ.: manda
tum·aut non conſueuit et tunc eſt con
tratus innominatus. et agitur iοa0ρ
Preſcrip·uerbiĩs·ff.de preſcripti.uer.na-
turalis· 5 at cum doſi auteʒ ex inderual
lo ſcilicet poſtꝗᷓ contrahentes ſe ad alia
negocia diuerterunt et erat alias factu
rus· tunc petitur promiſſuʒ iudicis ſfi

ſe u extraordinarie f.. manda- ſalarium-
Hoc etiam no. q; procurator non po

0
teſt de certa Parte iitis. puta mecdha uel
quota paciſci. alioquin non ualet immo
punitur.ſfeſalariumet.l.ſi remunerã
di5maurus. C. ð poſtula quiſquis. ff.
de uanet extraor · co·l.i.5. aduocatos ·

Sed nunq d ſalariu 5
excedere. CaureosReſpondeo no. qua

nec aduocati ff· de uaret extraor. cog
ni.l.iĩ. licita.naʒ et procurator dicitur
aduocatus ut.iilq.viic.i.2 econtra.ut
v·qiii:quia epiſcopus: et quandoq; hec
duo equiparantur ut extra.ð foro com
pe :romana-livi.ꝭ· nec etiam hodieaut
procurattin quacunq; cauſa non poteſt
nomine ſalari ultra-xn-libæ-turon. reci
pere:qui etiaʒ debʒ iurare · ꝙ ꝗcitò cau
ſam malam elſſe nouerit ipſam deſeret 2
alia plura. alioquin mnultipliciter pumi-
tur· quod dic ut in conſtitutiqne greg.
x de poſtuł. broperandtam odie
reuocata· quia non eſt invitamen per
benedictum.xii. fuerunt poſtea taxata
ſalaria:in conſtitutione que incipit. De
cens et neceſſarium- ultra medium uer-
in ſalariisde qua dixi ſupra d aduocato
5·1· ſuper uerſi· Item ꝙ non habet et ſe-
cundo.ueribi —= Sed quid
erit in tabellionibus qui utplurimum
inhuman ſunt in ſalariis exigendis. Re
ſpondeo aut eſt ſcriptura forenſis ſeu iu
dicialisaut eſt extraiudicialis: aut eſt
forenſis. ut ſunt acta iudiciorum F emã
cipationesproteſtationes.et huluſmo-
di que coram iudicibus fiunt.2 notariꝗ
immoderatum exigit ſalarium ad offi

cium iudicis coram quo actum eſt per

tinet partes releuare a grauamine curia
lium et expenſis.de peGii nemo- uel in
foro:extra de offi/dele· cum te. de doet
contu.finem. et cuncta que litem ſeu li
tigatcores impediunt emẽdare·i.q·i: emẽ
dari. extra de offi-dele-preterea. et.c.ſu
ſpitioms· et.c.iet tales improbos exac-
tores punire.ut/C.de off·prefe/preto:af
fri:in nomine uerl f inem.· hoc etiam
decernimus.et in auten ſcriptum exem
plar:in auten · utx liti g iurent5S·ex hoc
quoq; · in autt:de iudic.:nullos.ĩ autẽ
ut diffe:iudi:s·fiet·ſed etiam ubĩ di-
citur quomodo punientur.C. d re mili:
l.fin/S. ut autem:debet ergo moderari-
ſecundum Egy · c. lxv· quid da-
bitur pro termino ſcribẽdoquid pro ex
ceptione:quid pro citatione:quid pro li
tis conteſtatione-quid pro poſitioneꝗd
pro articulo-quid pro depoſitione teſtis
quid pro exemplatione inſtrumenti:ꝗd
Ppro interlocutoria uel precepto uel ſen-
tentia:uel appellatione · et ſic de aliiset
hoc inſpecta et conſiderata conditione 2
qualitate litigatorum et cauſe · et fori

Ri, et infra.ꝗ. ꝓxuer. quan

2 △✕

conluetudine:nos uero quandcq; ſcrip-

ta noſtrorum notariorum facimus per
alios notarios in talbus &pertos 2 fide
les taxari: Si uero ſit extraiudicialᷣ ſcrip
tura-puta inſtrumentum depoſiti · uel
ſolutionis uel uenditionis uel procura-
tionis et huiuſmocdi · debet hoc per loci
ordinarium expediri qui miſi conuentuʒ
ſit de certo ſalario inſpecta condit ione ii
tigatorum es conſuetudine fori- et qua
litate cauſe.hoc taxabit.uł faciet per ui
ros expertos taxari . et. ar · de uartet
extraordi.cog l-i et in predicta conſti-

properandumiĩii.q: vii.ꝭ.tria. uerſicu.

apud urbemexdra de ſimo:c.iĩ.et.ĩ/q:ii·
ſic· x.q. ii. B 19 porrectũ .··q; ſi nolit.et
uidimus aliquas curias ſatis bene in tali
bus ordinatas:et nos dum eſſernus audi
tor generalis cauſarum palacii domimi
pape·ſatis bene quo ad hoc ſalanium ip-
ſum procurauimus ordinari· FI. qua
ordinatione loqui puto decre. IO. cuʒ ad
ſacrclancte5circa. . Sed et dum pa-
trimonium beati peèri temporaliter et
ſpiritualiter gereremus. inter plura eti
am ſtatuta ciuilia 2 eccleſiaſtica que ibi
edidimus ſuper officialium ſalariis· pe-
nalem ordinationem fecimus generalezʒ.
In ſumma no: ꝙ; dominus tenetur ꝓ
curatori ad expenlas moderatas in nego
cio ' iudicio factas ut.e& de ꝓcurt cuz
pro cauſa:et de elec.ut preterite.led qua
do debet ſolui ſalarium procuratori. Ke
ſpondeo papa no:·extdra·de loc· et con · c.
propter/ꝙ ſi quis locauerit oꝑas ſuas ꝓ
aliquo opere faciendo. uel exercendo de
nouo uel etiam ſi ſalarium ꝓmiſit aduo
catouel medico. uel procuratori uel in
aliis fimilib caſibus tantum fimito ope
re debitum eſt ſoluendum ar. C. de ſuf-

do-
de lo

Ibi plene de aduocato·. infra
·5Poſtꝗᷣ: uerſicu.ſed queritur.
Equitur de aduocatorum
ſalario uidere.- ante omnia
igitur notandum eſt- li
cet aduocato uendere pa-
trocinium et iurifperito
um conſilium utxi.q: iii.non licet-

iuſt
„ Eubi no:quod ſequitur- Pet.· xiiii.

Vnon ſane-Gandulfus tamen dixit
aduocatus uel iuriſperitus nõ debet uẽ
dere conſilium uel patrociniumar. pro
eo/xv/qĩii.c.ĩ. nam ſi cauſa eſt iniuſta
non debet eam aſſumere:immo ſuſceptã

7 — WM
Aſnlar. „ Pe re⸗,
6 „ Q „ Hr ”MMU
& ſa lar Je 4 „ A s 2 8

N22

debet deſerereut.C. de iudioi rern nõ no

uam.extra de poſtuy.in conſtitu.greg ·
x. properandum. A⅞. dic ut. S.5-proxi:
5. Si eſt iuſta gratis debʒ conſulere- uł
patrocinari.quia ueritas cum non defen
Iatur opprimitur xX„α1di-error-2 dio
it predic.c.non ſaneet predic.c.non liczʒ
loqui ſecundum leges Ego uero talem
rigorem reprobo cum Io arpredic.cex
xvV.·q-iii. 5. hoc autem. et: de uart-2 ex
traordi/co.l:iĩ.: in honorariis.poteſt er
go tales operas locare. ft. locatiqui ope-
ras:et premium recipere pro laborexiii
q:ii.caritatem etcaeccleſiaſticis- nam
nemo de ſuo cogitur facere beneficium-⸗
utx:x.q:iĩi. precarie. nec de Iuis ſtipendiis
militareextra de preſcrip- cum ex offi-
cii: uerumtamen ſi abſq; labore. N er
go ſi cum laborenon tenetur gratis ex
hac ratione ſequitur ꝙ ego qui ultral.
annos laboraui in ſtudio-per quod cum
modico nunc labor̃ ſtudii preſentis que
rentem expedio- ero deterioris conditio
nis ꝗ qui parum laborauit in ſtudioet
modicum prouectus haber nunc re-

ſpondeat laborare-qnare conſtanter dico

in his non ſolum preſentis· ſed et preteri
ti laboris rationem habendam. et re

uolutione librorum conſulere poteſt ſa

tis poteſt dici ꝙ teneatur gratis ſubue
mre:maxime pauperibus-eaxyVII di:de
ſalariiset capitulo ſequẽ:extra:de uſurt
conſuluit:quia ſcriptum eſt gratis acce
piſtis gratis date ut extra-de magiſtriſ
II. Sed ego eum ad hoc non cogerem-
Illud autem certum eſt.ꝙ aduocato

„

non licet pacici de certa parte litis Icili

geſima uel centeſima. X-l. accedat opini
oni accurin.l.ſi qui contra. Marqui di
cebat ̊ quotta citra dimidiam poſſe pa

cet de quota. puta de Ken uel quĩqua

ciſci. ſi fecerit interdici debet ei fo

rus et eſt a communione aliorum patro
nuʒ remouendus-C. de poſtulã ſi qui.iii
q:vii.S. tria-uerſicu:arcentur.de quanta
tamen licet dummodo non tranſęgredia

tur legittimum modum fſcilicʒ ſummã

Caureorum quantacunq; ſit cauſa.etiã
de uno regno. In minoribus autem pro
aduocati facundia caule qualitate. I-
per hot dixit Rof.ꝙ ſi cauſa eſt de.l.nõ

poſſent promitti aduocati.xx. licet Io.

condraut no-in.lſumptus in fineff.de
pac.putat autxeʒ ꝙ congrua pactio eſſet
de.vuelvi. et fori conſuetudine dᷣe
in predic/· in honorariiset.e·l.ꝭ.·licita.

qu a homine palmarii id eſt uĩctorĩe po
teſt aliquid ſtipulari- f- de uar:et extra
ordi:cogli: led et ſi nomine:et:·ꝭ:lici-
ta:C.de poſtuł:quiſquis: In iſtis autrem
centum aureis computatur etiam quod
nomine palmarii ſib promiſſum eſt.pu
ta ſi uicero dabo tibi⸗x. preter ſalarium
tuum ut in Pdic iiled et ſiet. Gñ licita.
uid ſi cum
Huel feudo RKoff. -paciſcitur
cât s de certa re eiuſdem hereditatis. de
hoc dic ut noin predic.l.ſi qui. .· Et
no-eadem uel Fmilis queſtio. ff. de pac. I
ſumptuset in:l. Codicis uidetur tenere
ꝙ ualeat exquo nõ ſub nomine quote in
alia.l. forum-tenet contrarium cũ aʒo-
ꝙ Roff.2 peuidetur ueri quia ita mo
ueretur ad calumpniam pro relictis ſi-
cut pro quota:et ipſe accur.ĩdem tenet:
ff.manda.l.ſi remunerandi ad finem · et
in:lſequen-que incipit ſalariuʒ. Contra
rietas auteʒ accur.ſic excuſari poteſt pri
ma gloſa Codicis loquitur in pacto rei
hereditarie. cũ petitur hereditas in quo
iudicio uniuerſali nõ uenit expreſſio re
rum in libello proceſſu uel ſententia cu
ius contrarium eſt in generali et ſingu-
lari iudicio/de his extra-de li-obc. I- in
gloſa-ii:uidebatur ergo & re poſſe paci-
ſci de qua non cognoſcitur ante ſententi

am .· Iteʒ lex dicit ꝙ non proprie in una
re pars hereditatis intelligitur ffſi quiſ

obmiſſ. cauſatel.quarnuis Et uidetur
hoc probabile dictu:ſi ratio legis timor
ſcilicet calliditatis et calumpmie non ob
ſtaret·. Sed et ſi id quod dicitur ð
ſumma.Caureorum non excedenda-olĩ
locum habebit cum ſalaria aduoc atoruũ

de publico dabantur: et par diſtributio

aduocatoruʒ fiebat a iudice: ut.iii:q vñn
·tria: uerſiſi uero in uno/C. de poſtuł.
prouidendum. tunc etenim ſalariũ con
ſtituebatur aduocatis pro modo litis:2

adudbcati facundia et fori conſuetudine-

dum tamen ſummam.Caureorum nõ
excederet.ut in predic.S: in honorariis-
et.S·ſequenhodie uero paciſci poteſt de

quanta.non tamen de quota parte litis-

ut dixi.Sed hodie iure nouiſſimo. aduo
catus nomine ſalarii non poteſt in qua-
cunqʒ cauſa reciꝑe ultraxx.: libri. duroñ
et ſi ultra receperit non tranſit in ei do
minium immo tenetur ad reſtitutionẽ

in tantuʒ ꝙ ei remitti non poteſt· ut in

conſtitutiogregox.· de poſtulã. prope-
randum.5ceterum.ubi de hoc dicemuſ

ente de bereditate.

v
2

R

or2

oen

H· de qua dic ut dixi 5·5. proxim .
ſed nunquid in fine· · ¶ Is quoq; qui

de ſalario pactus eſt ſtipulatione inter-
cedẽte· poteſt illud peter̃ per certi condi
tionem.ſi certum promiſſum eſt ut ĩſti
tu · de uerbo/obli.S·i·ff · ſi cer ·peſi quis.
ſi uero incertum per actionem ex ſtipu
latu.ud·s..proimouerſi·ſi autem- Si
uero non interceſſit ſtipulatio:ſed nudo
pacto promiſſum eſt aget condictt· ex il
lal.C. ſuffra.l:unica· Reſpondeo·i abi
ſponſione et cetera.ubi de hoc· ·et in
I-ſalarium. ff.man.uide diſtincquaʒ po
nit Cy. in· l. una. C· de ſuffra. maa
hoc enim caſu ſpeciale eſt ſecundum le-
ges · ut ee nudo pacto agatur et ut ſala
rium inẽte pollicitationis peratur-licet
aliud ſic in procuratore·C. manda ſalari
um et dii·S/ꝭproxi. ꝙ ubi mhil cer-
tum pactus eſt nec etiam ſtipulatio in
terceſſit·poteſt tunc iudiq officium im
plorari· ut pro modo facundie et nego-
cii qualitateet ſecundum fori conſuetu
dinern ſalarium conſticuatur uel redda
tur · ud in predic.S· In honorariisa in p:
c.non ſane:¶ Et ſcias ꝙ ſalarium petit᷑
cum ante litem conteſta.uel ea finita ꝓ
miſſum eſt· pendente lite promiſſio fac
ta non tenet· ut.C· de poſtulan:quiſquis
5.preterea. ff· de uart. 2 xtraordi- co. l. i.
5ſi cui.ꝙ in initio litis poſſſit de ſalario
conuenire.probatur.C.de iudio·prope-
randum .ꝭ·penul· ſicut fit cum ð penſio
ne ſoluenda tractatur.ff· locatiſed addeſ
5S:ſi quis cum in annum. Si igitur aduo
catus. uel medicus in initio litis uł mor
bi de certo conuenerit ſalario-totius litꝭ
uel morbi · alia conuentio poſtmodum
fata non tenet. ſecus ſi non conuenerit᷑
de toto.licet receperit ſalarium pro con
ſilio unius diei quod dic ſecundum pa-
pꝗam· prout no:exdra de poſtulanca: ĩ⸗

MW. et ibi eum et hoſti.in

glo·notandum. C Et nota·ꝙ mali-
cioſi aduocati uidentes cauſaʒ deſperatã
paciſcuntur de ſalario cum clientulo mo
re medici. de uita deſperantis infirmi ꝗ
dicit· Si uixeris dabis mihi tantũſi mo
rieris tantum ſic et hiĩ de cauſa faciunt
deſperata·xiiii /q· v.nõ ſane· de pe·di · vii.
cFi.prope finem/xxiii:q/iiii · cum ſuper
na ad finemquidaʒ tamen aduocati ecõ
tra faciunt. M.dicit Kofſe uidiſſe mł

tos tales· .· quia ſi ſuccubuerint faciũt
ſibi mai ſalariũ promitti · ſi obtinuerĩt
minus recompenſantes honorẽ uictorie

2.₰ £
cum minoratione ſalarii.et uituperium
amiſſionis cauſe cum augmento ſalaru
Quid ergo ſi litigator promiſit dare
ntum aduocato ſi uinceret ſi uero nõ
obtineret.l.Reſpondeo pacta ſeruentur
exdra de pae.c·i.C. e.l·i et.ii.ff. de uan
et extraor · cog · l.i·ſi cn · ¶ ubi patet
nomine palmarii poſſe aliud plus ſtipu
ri:ex idem Roff et patet. S uerſi. ulud.
Sed põe ꝙ hoc caſu litigator ipᷣe traſ
egerit cum aduerſario- nunquid aduoca
tus habebit integra centum · FAl hanc
queſtionẽ plenius uid ſuper regula con
tractusde regu- junt.li.viet eſt ibi-in-
queſtio · · Et uidetur ꝙ ſic.quia ꝑ euzʒ
non ſtatquo min uincatff.· ſocatiqui
operas2. lI. ſed addes. ꝭ.fi. ff. mandal.fi-
C.de condic.et de iure ciuili.2·C.de con
dic ob cauſam datorum l.aduocationis
ſi autem non ſtat per eum uidetur im-
pleta conditio/fr·ce reguiurt· in iure ci
uili.a obtinuiſſe uidecur.ff. manda.l-fi.
Iuſtutmn eſt enim ut conſequatur ſtipen
dium. qui pro tempore ſuum reperitur
preſtaſſe obſequium.xii.q.ii.caritatem

nam et aſſeſſor preſide mortuo.toti an

mi ſalarium recipiet. ff/de aſſ.diem: Idezꝭ⸗
in aduocatoff· de aduoci· diuer. iudi.pq
duos.arcontra.nam negocio tranſacto.
fideiuſſor nõ cogitur reum iĩudicio fiſte
re · ff · ſi quis cautio · l.ii.Item conſtat ꝙ
promiſſa ſuntx ·C.ſub illa cõditione ſi ob
dineret· ax non obtinuitergo nihil obti
nebit· C. de condic. inſertis. legatum. ff.
condic.ed del . municipus. extra. de con-
dic · appo:de illis· Item iniquum eſſet ſi
totum ſine labore haberet. xiilqi.6qa
ergouerſed nunquid de eo· unde nõ ha
bebit. nam quotiens fine captione aliqd
fieri non poteſt· fieri debet quod mini-
mum habet iniquitatis · ff· de regu-iurt-
quoci.ſo.het bar/et ac/et odofetd.m-
XI In ſumma de poſtulan in fine. .
dicunt ꝙ totum habebit ipſe uel heres
eius eo mortuo.C.de aduocaci. diuer. iu
di:poſt duos. et eſt queſtio domimcalis
lxxii:uber.2 alii dicunt hoc uerum eſſe
de equitate tamen habebit pro rataar-
ff. deleii .qui ſolum.Si. Si tamen aduo
catus duxerit ad bonam compoſitioneʒ
non perdet quicꝗ conſulunt ergo ut de
promiſſione fiat ſcriptura ne dubiũ uer
&atextrade fide inſtru.ſi cautio.xc. q.
i· uidua.uidetur tamen contra:ad dictu
h. et bar/quia ſi agit ex ea clauſula.quia
obtinuitdicetur ei non potes agereꝗa

R
5

4 ₰
X* Arrvro⸗f. ſalautttα

5

₰ℳ

N 2

eo ꝙ non obtinuiſtis uideris ſuccubulſ-
ſe · ar. ł.ð inoff.te.contra ueterani:Sme
miniſſe ſi uero agit ex illa clauſula ꝙ ſuc
cubuit·dicetur ei:.hoc non apparet 2 ſic
non uidetur ꝙ poſſit petere· prop
ſito cõgruit quod pulchre ponit aulo ge
lius.F.v.noctium atticarumet uide in
Spe· yſton·F.iii:c.lv·dicens ꝙ euthal
diſcipulus prothagore ad diſcendam elo
quentiar in cauſis orandis conuenit ſi-
bi dare centum ea die qua cauſam apud
iudices oraſſet et uiciſſet.qui eum habũ
de profeciſſʒ cauſas non recipiebat. Ma
giſter coram iudicibusC.ab illo petẽs.
lite conteſtata· ſic ait ad illum:ſi contra
te pronunciatur ſolues centum ex ſentẽ
tia qua uici ſi pro te mihi centuʒ ex pac
to debentur quia uiciſti: quod diſcipul
retorquebat in illum dicens. Si pro me
iudicatur propter ſententiam nil debeo.
quia uici ſi contra me mil ex pacto ðbeo
quia non uici. Iudices uidentes hoc ĩ ex
plicabile. cauſam ad diem longiſſimum
diſtulerunt/de iure kamen uidetur con
tra diſcipulum iudicandum:ꝗ regu-ĩiun

cum ſtat.li·vi.ff. e·tin iure ciuili. et:l.

in ommb cauſis unde diſtingue ad
cõcordandas opiniones an clientul rraſ

egerit in fraudem ei ut tunc totum ſa

larium habeat quaſi per eum non ſtet.
an bona fiò ut quia lis erat dubia.2 tuc
pro rata ſeruicii ſua facundia conſidera-
ta: niſi aliud factum fuerit inter eos:
Eu ſi aduocatus aliquo caſu impe
deus nõ poteſt aduocarenon tame ſtał᷑
per eumReſpondeo non uidetur ꝙ ſibi

ſit imputandumiquo minus habeat ſuũ

ſalariumarft.de uartet extraordi:co-l.
i.5:diuus.xlvii-di. quod ad nos et de pe.
ci:i.dixi ubi de Bał. ĩcipit magnaxvii-

qi.G·ſi ergo/extra/de eo qui mit.ĩn poſ·

cauſa rei ſeruan.c.iĩ. ff.loc/ex conducto
5S.· Item ſi:et.l.qui operas.ꝭaduocati: et
ar.ff·de condicec de:ꝗᷓuisff.ad.lI. ro.de
iac:qui leuãde.ſi uehendo.Etx ſunt hec
in ar. ꝙ ſi aduocatus uel magiſter ſit in-
firmus.nmihilominus habeat ſalarium2
ar.ad hoc. f·de ſtatulib cum heres·56ſi
ſtichus.iĩi.extra de cleri: egroiex parte-
ar.contra:C.de iudiq: properandum. S-
illo proculdubio.ð hoc·ĩ.e.· V. in ſum
ma· et. I. 5̊. proximouerquid in rectore
t no. generaliter ſecundum Iob de
eo. Mn.1-qui hoc dicit in ordie iud.
poſt princ. Z· aduocato debetur pro
ſeruicio premium et honor·xii ·qii.ec-

aduocat in cauſa lrrenan nar

.TIII

cleſmaſticis unde ſi aliqua ſint eĩ promiſſa
tenetur promiſſor ut ibi et.e.qquicũ q;
ſuſtragio·et.q:vx/quia Iohannes· etiaʒ ſi
non defendat dummodo non per z=duo-
catum ſed per clientuluʒ ſtet quo minq
patrocinetur ut dixi · ¶·Sed nunquid

prꝓ eodem ſalario patrocinari· XAn. hanc
queſtionem proſequor ſuper preregula
ↄtract·et eſt queſtio·i. · uidetur ꝙ
ſico non enim uidetur condempnatus
appellauit·ff. ᷣ pe· I.ii:fiffad turpil-
ſe:con.Dl.i.in fi:nes dicitur eſſe actuz duzʒ
aliquid ſuꝑeſt ad agendum. C. de his qui
bus ut indigl.pe.in finenec perfectuzʒ
niſi perfectionis ordie ſit perf ectum ut
vii:q.i.nihil.preterea cauſa appellatiõiſ
eadem eſt cum principali · ut· n·q vi · ſi
quis in quacũq; C.de procur.ita demuũ.
at ipſi debent uſq; ad terminum cauſam
fimire ut in pre·Sillo proculdubio.2 ar.
ad hoc·C.de ap·ſ actor · et· ff. de euictꝭ·
herrennius.C: de rebus cre- l-antepenul-
contra:inam cauſa ap. alia eſt a principa
Ii vi.qiinoſius.circa princet.ii.q·vi.ſi
epiſcopus ibi renouetur et cetera· prete
rea procurator ad cauſam principalẽ da
tus non cogitur proſequi appellationeʒ
C.de procura inuitus extra e: non iniu-
ſtein fine ergo nec aduocatus.nem a ad
uocatus procurator dicitur. ut-/S: PX;

ad finem. ne in infimtum teneatur. .d

darmpinfec·qui bona·ꝭ·fi· et.l.ſequẽ. et
l.ſi finita.in princiextra de Rptis cum
in multis · et ad hoc facit.ff.de procura
qui proprio⸗: Item queriturff. manda.
fi procuratorem·56ſi ignorantis · Sodic
ſecundum py · A queſtio.ſua.xxviet
barbrixqueſtio ueneri-lv aʒĩ ſumma
de ſuffra.ꝭ-penul. Acur . e.C.l.una. in ul
tima glo:et cõtrariũ· C. ut ca.poſt/pub:
al·tu.lii:dixit arguendo. ·2 baret azʒ.
et acet alios:ꝙ non tenedur·et licet di-
£ . . .
cacur eadem cauſaid eſt idem negociuzʒ
tamen aliud eſt iudiciumcuʒ alii ſint iu
dices:et ſic non ob·C.ne li in una eadem

cauſa:l.unica.et hoc poteſt uerum eſſe
cum a diffimitiua appelhtur & Sed ꝗd

ſi ante ſententiam appellatur. uel ĩ inte·

reſtiti.petitur.nunquid debzʒ in cauſa ꝓ
eodem ſalario patrocinarihic poteſt al-
legari pro 2 contra ut in precedenti que
ſtione · ſed dic ꝙ tenetur · ff·de procura.
qui proprioSii·quod uerum puto ſi cã

tractetur eo loco uel ſaltem prope ubi

fuit principalł queſtio agitata.utĩ · V·

Nr 2

YV

A

quid ſi cauſa H. Et uide quod de pro-

nõ imuſte in ult· glo:
tur ſalariuʒ aduocatis et uidetur ꝙ cau
ſa finita et patrocinio preſtito. uel ſi per
eum ſteterit· C. de fuffra.l.umca in prĩ

cura· ſcripſi poſt Innoet Ertus ꝓPcur⸗

ibi quod optauerit conſequetur- MA ui

de quoel ſuper illo uerbo no. Acur. pro
quo facit quod not:qui ma · accuſ pòſſ.
inſuper in prima glola:et dicebat Roff⸗
e alio intellectu ſequeret᷑- ꝙ uicaus
nõ ſolueret ſalarium cum non conſequa
tur quod optat · tunc ergo conſequitur
optatum ſcilicet patrocinium aduocati
cum ille promittit ſibi patrocinari ·S-
ed·ff.de uerbo/obli:qui hoc annoet hoc
uidetur papa ſentire ut no-extra. & loc-
propterĩmo uidetur ꝙ ante ſententiaʒ.
C:d iudi:properandum. illo proculdu
bioue rſi:.in honorariis:er hoc tenẽt· Io-
de deo· ed aʒ:acdicit· F· in predicta.l⸗
unica.C.d ſuffragio in.ii:glo:/aʒ in ſum
ma ipſius t.s·antepen · ꝙ in prin,ſta
tim cum patrocinabitur ut in pre- uer-
in honorarus.C⸗de condic. ob cauſam.l⸗
fi. et.ff· loci.qui operas··i.et hec etiam
tenet odofet ar.ff· de ua et exdraordi-
cO.li. Proinde· ibi qui in ingreſſu/2 ce
tera ed. .in honorarus- bi ſi fidem ſu-
ſpectam exibere paratus eſt et cetera2
ar. C. quando di.le. ce.l.ietff· de annu.
leg in ſingulos· et ar· fj. communiapre.
uendito 5.ſi conſtat. Mubi dicitur pri
us ſoluendum ſalarium.ꝗ lapidicine ce-
dantur et ibi hoc arguit gloet Koff ꝑ

illam:l.hoc tenet ubi all. f inis huius -

et hoc in aduocato pr iuati. nam ad-
uocatus fiſci:non niſi in medio l icis con
ſequatur. ut.C. de aduodiuer. iudi. per
hanc/S.centum: ego dico in hoc fori con
ſuetudinem ſpectandam . ſi ibi ſit· ut in
predic.ꝭ.in honorariis.et de pedi.i. ne-
mo uel in foroux ſi nulla eſt ſtatuat ad
uocatus diem qua uel infra quam ſoſuat᷑
puta ſtatim in initio medietatem et in
Fine aliam medietatezʒ prout in ro⸗curia
fieri conſueuitquod ſi non fecerit ſtatizʒ
forte debeturut· S.inſti· de uerboobli⸗
6·ommnis ſtipulatio. uerſic: pure.nec ob
ſtant pre · ·proinde.et·Ge in honorariis.
quia loquuntur de ſalarii conuentione
non ſolutione· tamen clientulus caute
aget ſi petat ſibi caueri ð preſtando fið
liter uſqʒ in finem cauſe patrocinio/ubiĩ
in initio de toto ſalario ſatiſfecit ar · ff·
locati:inſulam.ꝭ.fi.et de condicti:et de⸗

Sed qn ſoluę

2 ℛ „

7 — . 4 5
„ M mResO ſlat.

ꝗquib diebus · . fi. ( Sed pone ꝙ nomi

ne palmari id uictorie aduocatus pac

tus eſt aliquid ſibi dari:ut.S uerſic-illud
et. .ꝗd S. et cũ pła ſint cae copła ĩ ali

Abus [uccubit 2 in aliꝗ bus uicit quero
an totum hẽbit· dic ꝙ ſic· ar. ff. d uan.

extraordi:cogni.l-i. 9 licita-et. fl. de an-

nu:legfilie mee:et eſt alias fimile· quia

qui aurem tetigit totum hominem te-

digiſſe uidetur. de pe· di:i:uulgaris· et ſi
quis parteʒ fundi alieni aqua influxerit
cotum uſurpare uidetur ff. quemadmo
dum ſerarmt·ſi locus.ꝭfiet. l.ſi in par-
tem. uerum eſt enim eum uiciſſe· A-
bhac ratione tenuit hic aʒoet Ac. ambo

ſub dubio forte in ſumma.et in predic.

l. unaC. ſuffra- 5- adinſtar diuncta
rum ubiſi quid eſt uerum totum uide
tur uerumar ff.de rebus.dubi ſi is qui
ducenta.⸗ utrum:etar.deleiii- cum
filium.S-heres-Aln dicunt· AI-Gui:d
ſuc.ibi per eaſdem leges idem de equita
ce dicant ibi Ia:de ra.et pe:alł:l:que de
tota, ff.de rei uenet dele.ii:qui ſolidum
S·i · · pro rata deberi:ar.C. de tranſac-
ſi ex falſis.et.l.etiam/&ᷣ.ex cauſa. I ercii
& nihil. ar.f-de uerbo.obli in executiõi

bus. 6: pe et. C. de diſtra/pig: quamdiu.
Arcun iſti ꝙ indefinita equipol

let uniuerſali:materia no:extrade elec.
at circa li-vi 5. uarti dicunt ꝙ ſi ca
Pitulum in quo uicit maius eſt ceteris.
et preualex totum conſequiturał.mhil
habebitutftde contrahen empti:do-
mum et. l-.in modicis- -de in int᷑. reſti-
Icio.A·facitff·de pac.l.maioremet dᷣ
reſti· r. frequẽs.li. vi· F.· ſed priq dic
tum uerius eſt licet ſit ar: cõtra quia mil
uidetur eſſe actum et cetera ut· S. uerſi.
ſed nunquid aduocatet facit ad hoc·ĩ.

dę expeñ.S·nunc uidendum uerſic·fi
4 Quid ſi cauſa de uno auditorio tranſ

retur ad aliud. uidetur ꝙ aduocacus
non tenetur ſequi cauſam:uel ĩ ea pro eo
dem ſalario patrocinariar- ff· procun.
ſed hee perſoneSnon ſolum. ubi 8
Pals arbiſi cuʒ dies.:ſi arbiterC.
de àduoc diuer- iudi-ſandtimus- ibi in
eo dumtaxat loco 2 cetera:ar. contra ff.

de oper · lib ꝙ niſi: uidetur enim conue-

niſſe ibi pᷣſtare patrociniũ ubi de ſalario
conuenitet non alibi:mſi ſpecialiter ac-
tum ſit.ar.ff.de arbi:quid tamen··pe
et · ff.de actt.et obli.cõtraxiſſeff· de bo-
auc.iudi:poſſ.l.iii.ffã iudioheres· ·ĩ·
nec ob·ff· de an. lega.l.i.quia illud ſpeale

ℳ% 2 0

eſt fauore ultime uoluntadis uł diſting

ue-an modicum diſtet aliud auditoriu-

ff.de an.lega-menia.9fi: in fi. AN ſup-
et tunc teneturan uero multum diſtet
et tũc ſi caſus talis eſt· ꝙ hoc euemre poſ
ſe debuit cogitareet teneturet ſibi im
putet · ff. de euic-ſi kundum- aurx id ſcire
uel cogitare non debuit.2 tunc loco erit
diſtinctioni que ſequitur d quãtitate ſa
larn ſecundum Iacoet pę ux ponit Cy.
in predicta.l.unica· in fine · ·et Hque
ſtio etiam poteſt locum habere:cum in
uno loco ab interlocutoria appellatur.2
alibi datur iudex in caula appellat ioms
utS.uerſi:ſed quid fi anceet etiam cum
appellatur a diſt initiua- ſecundum illos
qui dicunt ꝙ cauſa appellationis eſt ea-
dem cum principali. et ꝙ aduocatus ꝓ
ceodem ſalario tenetur in utraq; patroci

nari- ut:S. uerſi ſed nunquid aduocatus-

poteſt etiam tercio locum habere in lõ-
bardia:ubi quandoq; malicioſe ꝑtes om
nes ſapientis ciuitatis dant ſuſpeetos ſic
qʒ oportet extra ciuitatem pro conlſilia
riis recurſum haberi coram quibns de-
bent aduocati proponere 2 allegare ipos
informare. ut infra de conſi?. requiſit.
uerſi:tu igitur.et ſequen · etuerſi:quid ſi
eſt. A- omni tamen caſu quo aduocat9
pergit propter cauſaʒ. expenſas habebic
ſicut de teſte dicitur.et de delegato.C. S
teſtiquomiamde Hptis ſtatucum. in
uper.et·Sepe· li.vi.. de appell. eos · 6· ſi
quis autem cum nullus cogatur ſuis ſti
pendis militare: de preſcrip-cum ex offi
cii.et aduocati militant-C.de aduoci- di

uer-ludti.l —ð Quidam tamen
hic aliter diſtinguune ſci

erat magnum: ut tunc aduocatus coga
tur pro eodem ſalario ciuitatem exire-
quia ea que ſunt moris et conſuetudimis
cæt cetera. A1- In bone fidei iudieiis de-
bent uenire · S. ff. de redibi:acc ꝙ ſi no
lit·equia aſſidua/an modicum et tune
non:nam ſufficit ſi cui uel in paucis 2c.
A armici labore conſulitur· . C. & ne
ꝑo·gel:itutori in principio.¶ Quid ſi re

licet an ſalarnuin

us fuit abſoluxus ab inepta actione. uel
quid ſi reus fuerit contra iura condem

antusnunquid aduocatus debet preſta

re patrocinium in actione apta- inſtitu-
ta ſiue in defenſione rei pro eodeʒ ſalario
poteſt dici ꝙ ſi aduocatus actoris ĩnep-
tam propolrit actionem · ſibi imputet
qui talem aduocatum elegit ff. como. ꝗ.
non tam ydoneum 2.· ff. locatiuideam

et.K.ſi mel.fal.modi.l.i.ꝭ̊·hec actio uel
dic ꝙ ſi id per imprudentiam aduocati
contingit.tunc aduocatus tenetur ꝓ eo
dem ſalario id facerearin his que no-ĩ.
de requiſi: conſi?· prope principium. Si
uero actor eum deceperit in proponen-
do factum quia aliquid obmiſit uel fal
ſuʒ ſuggeſſit xunc de ſe ipſo queratur.ſʒ
et ſi aduocatus rei ſuccumbens ydoneaʒ
propoſuit ðfenſionemtunc non tenetur
eusn iuuar̃ pro eodem ſalarioar.ſudi.

ſol:cum querebatur. cuʒ noua res 2 alia

cauſa eſſe incipiat· C· ad exhib.liil.l.di.-
ferruʒał·ſecus:ut infra uerſi quid ſi ad
uocatus. Item ſi aduocatus rei tot pro-
poſuit exceptiones ꝙ repellat agentem
integrum ſalariurn habebit.C.de iureiu
ran.propter:cał· dan.l.ĩ. ¶ Illud etiam
notandur eſt/ꝙ ſi res mobilis detur ꝓ
ſalario.ſola trachtio ſiue ſcriptura ſufſfic
ad dominii trallationem Si uero ſit im
mobił tunc eſt ſcriptura neceſſaria ut
C.de ſuffra-l.umica · A1.-Et eſt calo ſpe
cialis contra.l-tradicionibus C. de pac
inductus. ne aduocati decipiant clientu
los.C. de poſtuł.l.quiſquis et᷑ iſte cũ ali
is no in decre.i.d cenſi-li:vi:an uero ſu
ficiat unica ſcripturaan requirant᷑ due
abi no.ſed plenius per Roff. in.· t hic alł.
in fine: uer. quarto ubi tractat an ſuffi
ciat alteram eſſe — 4 Pone 5
ꝙ aduocatus ipſam rem immobilem fin
uicio nactus eſt:nec dicta ſolemnitas in
teruenit. nunquid ſe poterit exceptione
tueri. uidetur ꝙ ſic. cum eniʒ habeat ac
tionem.rnłco fortius habebit exceptio
nem.ff.de ſuperfid ·li.O/quod ait. Item
dolo facit qui petit qd reſtituturus eſt-
ff·q excep.doli.l.dolo/ar.·quiĩa dornini
