et.f.de adul.pr.2· lquod ait lexet.l. ma
. ritoar.otra.xν11 - ii- inter hec noſtra.
N 5 dic ut ibi Sextodecimo curia
lis ſeu officialis fugiens ſine iudice capi
põt.C.ubi quis de cu uł coarlegi· et in
Pre.l.generali:Decimoleptimo permittit᷑
in caſu ius ſibi dicere ĩ odiũ ſui et in fauo
rem ei ↄtra quem uult ſibi ius dicere ut
ff/de petxi· Her·ſi quis pretor · 6ſzʒ et ſi ipſi.
Decimootauo uerberat᷑ iudeus uel alius
qui nõ põd a iudice alias cogi quia citatuſ
. non uult uenire ᷣm ioar· in pre alle.l. ge
X nerałr et no:in prealle.l-nullus. n1¹ aly.
in prin.huius·. . Decimonono in cau
ui eſt-C. i-xii-de methatt. - deuotum-
additio fuit iſte · V. re
e actione in fem de pau
pie añ fi· ĩuenio pecudẽ tuam ĩ mea ſe
gete dampnuʒ dantẽ. nunquid illã ꝓpria

4¾

iit P-n" aucρ cape poſſum et tenere donec mihi
i*αρ *e dampno ſatiſfeceris 2 vr ꝙ ſic. nam fu
9 rem ĩ furto inuentuʒ caꝑe poſſum tał.n.
e AInr mãifeſtus. inſtiã ob-que ex delic· naſ-
., Sa AKas 5. fureʒ nec ex B; teneor actione iniuriaru
cum hoc tim̃i fecerim iuris mei cõfuandi
ca·ff. de iniur:.imiuriaxec de elec/cuʒ ec
cleſia uulterana.nec furti:cũ animũ lucrã
di nõ habuerim artñ otra ꝙ non poſſuzʒ
R ff· ad.l auntcluneeF ber quaʒ · ldi
E

cebat ĩdẽ gloin decre. Si lex erit de tiurt-
et de dap· da· · dic ꝙ non poſſum caꝑe
ut teneam donec mihi ſatiſfactu ſit quaſi
loco pignort.poſſum tñ caꝑe et tenere do
ec ſciat qñs cõtrꝗ quem agere poſſum ·

n
Ü 4 Itez Keiit. reaſſumit uerba ub.
predeĩ uſq; ad. V. ixem r̃pellitur ꝗ fiñ ex
cept uerbis ba.ſub.ite illuſtit et/ uer.
rector quoq; et uerſi·ꝗ de quadrageſima
loqua For⸗ locatore uel vmodatorem
Petent& rem locatã uel ↄmodatã añ uſum
ↄpletũff.omo.ĩn comodato5·ſicut autẽ

ex.·e.Cc.unico in fiff.loca-ex ↄducto ĩ fi.

7

Exceptis caſibus quibus cõductor ĩpune

pelłr. C. loca.edẽ.ff.e.quero5· inter loca
torem in fi:ex ce.propter licʒ aliud ſit in

EX

en iar
Pcario quo quis: A quia mera liberaliia
te oceditur uber. ·nõ utié miſi diu pa S
titur qui oceſſit ex· de pᷣca·c.fiſt· e aĩt p
tor.G·iet.lcũ precario · ¶ Item repellit᷑
uẽeditor et eius hr̃s uendicas ab emptore
rem quã uendidit· ſt· de euic-l.uendicãteʒ
et· fl:de excep· rei uen· ex · l.i.C· de rci uẽ
cum a mreC. de realie.nõ alie- uẽditrici
uel etiam ſi agat ex uenelito anteꝗᷓ res ſit
uendita uel tradita uel ſaltem oblata Et
etiam excipit᷑ otra emptorẽ agenteʒ exẽp
to priuſꝗᷓ pᷣcium ſoluad ł offerat uẽdito
riff. de ac· emp·et uẽ. Iuł.ꝭ.offerri et..
ex uendito.inſti · de redi. uẽditeff· de ↄ
trahẽ·ẽp.quod uendidi.ex de fide ĩſtru-
cum Iohãnes ꝓpe prin· E ſi agat ex ſtipu
latu de euictione priuſꝗᷓ res eẽpta ꝑ ſnĩaʒ
ab eo euincaturffde rei uen ut iq; ff de
euiceuicta:iĩ.Ret · ꝭi· ec de emp·et uẽ·
c.fi.lʒ ernptor bõefidei poſſit ex ernpto
agere contra uenditorez aliene rei pruiſꝗᷓ

rJs euincat᷑ ut f.de ac.ep.fᷣuus quẽ · fi
(Item repellit᷑ creditor uolens ↄuemire
andatorẽe uel fideiuſſorem uel pignoru

poſſeſſorẽ nifi pri principalem excuſſit
debitorem In aut de fideiuſ·5. ſed ne ꝗs
C.de acet ob/autt.led hodieidem puto
in benefõ epłe diui adriani 2 noue ↄſtõiſ
que iuuat reos debedi ꝙ an lit·. contt · ſit
opponenduz ut.ff.de tuteet rõ dill.i. ⸗
nunc tractemus ed in autt de duobus re-
dic ut.ĩ. ð& ecep· S· cõ. uerſiꝗd ð excep.
beneficii. ¶ Item differt᷑ iuchciũ fi impu
beri qõ ſtatus moueat᷑ ff·d car.edic.lI-in.
S: due ed ad car.l.i.et.ii. ¶ Itern illuſtriſ
ꝑlona non põt agere ꝑſe ſed ꝑ procutTen

Fi ꝓcun.l.peet aut/quod i s ub⸗ N
.

Incipiunt uerba bagarotti · Sunt S„

cardinales a primates et tales qui minacẽ
timorẽ ſuis aduerſariis inferre pñt ſed et
maiores imgr̃atus et qui cũ eis ſunt ſicut

non ↄueniunt᷑ ſic nõ gueniunt niſi uſq; ad

litt· conti et hoc ſi res urgeat.ff.ð iudi.ꝑs
Ir̃arum ff:de of.pfi.ſenatus qð de temꝑa
libus mgr̃atibus intelligeſ· de oſulib ðᷣ
Ptãtibus de pᷣſidibus ꝓuinciaꝝ de ꝓcoſu
libus et pᷣtoribus et ſimilibus pᷣmiſſa ue-
ra de ꝑpetxuis.ho tñ ꝓcur̃es dicit baga- „R☚
rottus. MH ubi exprelſi in prin-huius t.
adrnittendos ad inſtar illoꝝ et ideʒ de g=
illis qui a prĩcipe. I· utroq; dixit Baga R
rott · · ad certas ꝓuincias mittuntur α
quos legatos uulgariter appellamus. ff. 8
ĩudi:legatusĩiet· l.is qui et-i.di.iuſgen -
tium. xciiii.di ſi quis legati 2 dicã · ĩ. in.t.

dᷣ reo· V. Iteʒ oſul C Sed ꝗd ð mĩorib

—

M ⸗ — H
ii ☚ 12 π f

mꝗaatibus dic ud in predcã . pe. Itez
tucor et curator ꝓhibentur ſuo ur ſuoa

pupilli ſimul noĩe otra ↄtutorem 2 ↄcura
vorẽ actione tutele exꝑiri · de admitu-

cum pEes.i. R.et. lactus. C. c. l ii· f · ð du

te et ra:di.l.mſi et.l.ſi tutor reipublice-
Fefi .Sed tutor et curator et ꝓPeur ub Ico
nomus depoſito officio non agũt inuitis
dominis directis actionibus durante of
ficio ſibi queſitis quia illi quoꝝ noĩe liti-
gauerunt in ſuis utilitatibus pferunt᷑·ſt·
de ꝓcunt-in caule.·5. fi. et ·l. le. et · C. qñ ex
Fac/tu-up cu.l.ii aſſiſtere tcñ poſſunt agẽ
eibus inchoatis ut. ĩ· de tuet curag eñ
rali. V. Iteʒ ꝙ hbis· Sed nec ↄueniri pnñt ut
dicam.ĩ. in.li.ð reo·. Ite tutor de B no-
.in.C.de tuet cu.acton tñ ꝓcux·petẽs

fibi ex udicacxo ſatiſtieri audié ubi qns nᷣ
eſt ſoluendo:fł·de ꝓcuxtactoris 4 Kec
tor quoq; ecciĩe poſt᷑ dimiſſam eccmz por
repetere fructus ſibi ꝑ pdonem ſubtrac
txos tpe regimĩs uſq; ad temp ꝑceptiomi
ſcdi bñficn.lʒ ꝑierit actio per receptiõeg
ſc ti bnficii quia debiti ſunt iur actioni
Item nil m uinc ut ipſe noexc · de elec-
dudum-ii 5N quod ſeripſ de preben/de
młta ſuꝑ· v·habebat. · Et ſeꝑatos a ſo
lo ut no⸗iĩ.de fruct.et inceſſe · ·i.V.·Nʒ po
ne et ſe· et uſufructuario ꝑ důũm eiecto
cogit᷑ ds ſibi oſtituere uſufrutũ deꝑdi
tum. ffde ui et iu:ar.fi płes· ·deiectum
I[tem excipit᷑ otra actorez ꝙ ppoſcere
agic iutt ordine non Puato ut ſi pri agi-
de ꝓprietate ꝗꝙ de uiolentia uel ſi qonem
Fiudicialem poſtponitii.q i. in primis-
.de appel:l.i. C-de rei uen-ordinari. C⸗
de interdic- incerti:C. loca.liiet: l omnes
et.ff.de iudi: Si de ui:ex.· de iudi:exarnĩa
Ca.C· de or · cog: ſi res et· iſi.qie· ꝭalteri⸗
¶ Icem excipi otra uolente agere furti
uel iniuriaru adtione ꝙ remiſſa eſt actio
peõ uel tranſactione uel diſi atione uł ꝙ
ipſe obiecti criminis ẽ nocens . de pac-ſi
tibi decem milia. 56. j- et. ii. et-l.ſi unus ex
HSrſed et ſi pem Inſtide iniuri.5·Ffi·ff·e·ñ
ſolum.hiet. l.eum qui nocẽtem ar-otra
Ffinale dcemi ꝗa non relacione crimiĩs ſed in
nocentia reus purgab: iii q ix neganda et
eſe. K.· dic ut no.e-q- in ſũma ibi diſtĩg
uitur int᷑ actionẽ et exceptioneʒ. -Itez
excludit᷑ agens rei uen uel noxali actione
ſi reus neget ſe poſſidere·fł· de rei uen.qui
petitorioff·ſi ex nox. Ccã aga l. ii. 5. i. niſt
primo poſſeſſor de medio fuerit redargu
eus.ff.de nox.act ·quotiens· · ĩ. et· ii · 2 l

ſi ſeruus depoſit·5·fi · Similiq; mõ ſi pol
ſeſſor pignort negat rem fore eius culq ac
tor eam eſſe aſſerit. ꝓbata uero actoris in
tentiõe diẽ ſe emphiteotaʒ etiã iuriſpoſ
ſeſſorem oportet a ſe poſſeſſionẽ trãſferri
priuſꝗ ſuꝑ iure ſuo audiat᷑ ut.C. qui po.
in pig·haaut· Item poſſeſſor·ſed et ſi re
debitum ofiteat᷑ et ſoluere fit ꝑatus nõ ce
gitur ſuſcipere iudiciũ uti.ĩ.in · t. de reo·
ad fi MKab ponit quid de confeſſo prr
tem debiti dueit uber. Et iuge hic q 2„
no·ĩ: de act. ſeu petiti:- In anterioribus
in prinetS· ſequit᷑· V· ſi autem uelit a ſe.
Item ĩ reali actiõe actoris intentio denu-
datur ſi reus añ liti cont · exhibeat rei pe
tite poſſeſſorẽ.ffde rei uẽ · is qui ſe obtu
lie et.l.ſe·et.l.ſin autem in prinex ĩ noxa
li ſi oñdat Fuum noxoſuz ab alio defendi
cum ſatiſdatione utff· de nox ad t. ſi pliu
riurm. Et in cã crimĩali ſi accuſatus oñdat
criminoſum/ C. ad.lcorde fal:ſi maioreʒ.
Item excipit᷑ ↄtra actorem de openia
tione que tñ ſit liquida 2 non multis aba
gibus inuoluta et hoc tam in crimĩalidb
in pecuniar iis ꝗᷓ etiã in turpibus et fa-
moſis ff.de open.l.ii.a·l.ſi ambo:C. e.l.fi.
ff.ſo.ma-uiro.ff.de dolo ſi duo:C.de li. cã
Si filium.ff.de eo ·ꝑ quẽ fac·æ·l.fi.S. ſʒ ſi
ſtipulator ff. ad.l.acquił ſciaʒ cũ ſact̃a
ex depo. bonafides in fi:· ¶ Iteʒ ĩpediun
tur agere uenditor mulier debitor 2 dne
ð ꝓprietate rei uendite uel pignorate uł
in doxem uel in feudũ uel in emphiteoſiz
dateff· de reiudiſepe:C. de rei uęn:doce
ex.·S· V· Item repelli᷑ uenditor Tien
impedit᷑ actor ager̃ temꝑe quadrageſime
ſaltim in cã crimiali.C.de ferł/quadragin
taiſed hoc non ſeruat᷑. etiã in curia ro
mana ut no.xv.q:iiii. placita ex de B; ple⸗
mus. ĩ· de fert in prima colũp. ·· Item a
tempꝑe feriarũ mſi in caibus ſpealibus ff
ð fert · l.i.2. ii . exc · e· c.i.2 fide iudi.c.fiet
ĩ.· de fen· ¶ Item repellunt᷑ qui uocant in
ius eos qui uocari non pnt qui hntur ft·
de in ius uol.ĩi.iii .et.iſii-Ri.et in aliis·
ff.de ĩiun.nec mg r̃atibo in auticũ d ap·
cog.5·peet fi. colł.viii:et dixi aliquos·s·
P. Item ꝙ eſt libertus et dicã · ĩ· C· prox·
Item repellit᷑ qui cãm nõ exprimit in
libello ex.de li:ob·c.fi· Et generałr pro
Ponens adtionem nimiũ generaleʒ ſeu am
biguã etc ↄfuſamĩ·de act.ſeu eti · · ſege
in prin.et. villud quoq;. ¶ Itẽ ꝓponẽs
ↄtrarias actiones repellit.C. de fur.l.ĩ. C.
ð codicil.l.fiin prin.C.ſi ſer. exteſe emi:
mã:l una ex de ap/ſollicitudinem in fine

heeeeeee

— — — — — =—

n

— —
.

n
4

PHEEHEPrr r r

Je

J

lxxiiii: di· geſta uel diuerſas et cõpellitur
alcerarn eligere niſi una ſit alterius ppara
coria E niſ una ſit penał.ſui natura et ab
incio-altera uero rei ꝑſecutoria uel niſi B

faciat ↄotumacia rei non rndentis. ff.d tri

buto.lquod in hr̃dem.S· eligere· t. dele·
ii.l.cum filius/56. uariis. ff-de cõd:furſi
ꝓcur· Fiff · de fur.ſi pignore·ꝭ:·cũ furti
ff·arbofur· cc· l· ĩ· et· I. pe f· quorum le-
l.i.·quod aitff· ad exhi.l. iii· eſt autez⸗
pſonalis. ¶.
ſeſſione fundi uł domus ꝓponit ꝓ una ꝑ
te fundi interdictũ unde uiet ꝓ alia tri-
ticaria m actt contra deiectorem P'inua-
ſorem vr̃ admittendus ar · de ui:et uiar-
l.ĩ·56 ſi fundus e:de ꝓbaIʒ nam et triti

caria cõtra pdonem intentat᷑.f·d condi.

triti.l.i. ̊.fi.2·l.ſe·di:tam̃ uber· ð bona-
H. conſcia ductus illum nolat cuz tñ fe
re totuʒ qð eſt ſuꝑius fuerit eius quo ad
caſus ̊ autem dixit ſui oꝑis Reica fa ĩ fi⸗
ubi ad lẽ̃am hẽtur totum qð in hoc· V·
ſequitur. · dicit otra ſumens ar ex rõne
legis que reddit᷑ ĩ palł. 6: uariis 2 ad B ac-
cedit arbofuce·ſi gmamſeco cum ꝑtẽ
Ffundi domus emit a o ꝑtis aliam a nõ
ño uel ſi una ꝑs domus erat feuduz alia
allodium ꝗa tũc ꝓ una parte publicianã
ꝓ altera rei uẽ- intentabit et ꝓ parte uti
lem 2 parte qua allodium directã rei
uen· ar. ff. de publi.l-i.· ff. ſi ager uecti. l.i·.
Gꝭ.i.uerumtatm ſi ↄduxit aream 2 poſtea
ĩpoſuit ſuꝑficiem qualern ꝓ ſolo taleʒ ꝓ
ſuperficie ſoli ñs poterit intentareff. de
ſuꝑficie.l.ĩ·ꝭ·ait. in penalib autem ſi dã

tur cx uno Facto oportet alterã eligi uexs

tñ ſi plus eſt in una ꝗ in altera poterit ac
tor ꝑ aliã conſequi q; non cõſequit᷑ ꝑ eam
quam intentatffcomo. l· unde queritur
et. l. prece ff. de act. et ob/ qui ſeruũſi ue
ro e diuerſus Ffcis dant᷑ una non impedit᷑
ꝑ aliam imo poterũt ambe in eodẽ libello
intentari ut furti ꝓ ſuo ſurrepto·et· l. ac
quilł· ꝓ occiſo ſi ſeruus ſit a fure occiſus
ut.ff. de priuadelic· nunꝗ. f-⸗de re-iurt
nunꝗ.· I. hic eſt finis uber de bona: Se
quences calus fere omes fuerũt baga ubi
S. uſq; ad v. Item otra platum- Suꝑp
hoc dicunt.ĩ. de act. ſeu pet· ſequit᷑. v·
nöndum etiam ¶ Icem repellit᷑ qui ſine

principale Repto alium uocat ad exorcia

rium iĩudicem C de iurtdi .O iudi-i crirni

cium. ¶ Irem repellié qui libertatem uł
aliudl e teſtõ petit ↄtra hrdem ſcriptuʒ
qui (uſcepit uel ſuſcipere ſperat iudiciug

uiid ergo ſi deiec kus de pol

r ſy. exr ey 4 α è

1*
petitionis hr̃ditatis ut ꝑ hanc pexitioneʒ
heredi preiudicet᷑ quo ad illud iudiciũ. C.
de peti · here·lfi· ff·e·ſi quis litatern· ff
de actet obꝗq cum hr̃de·¶ Item ꝗ fac

piudicium maiori qõni de minori ca iudi

cium pponendo-f d iudi ꝑ minorem.f.
de inte · reſti ſcio et.iii :q:ix · S· aliqn A-l-
ibi poſitis. Excipi᷑ quoq; ꝙ non ſatis

dedit.ĩ.t. de ſlatida.ꝭ.i. Itern ꝙ nõ uenit
in mino ad quem reũ citari fecerat unde
non audiet᷑ mſi prius ſibi refundat expen-
et caueat de fidelic oꝑendo ex. de do2 cõ
tu.actorlivi. C. de iudi ſanctimn- Itern
noluit agere infra tempus ſibi prefiæũ
ad hoc de inge ma:diffamari- Cde accu-
ticia ex. de reſtiſpo.frequẽs·· ſolʒ· livi⸗
extra de clandeſti:deſpon:cum inhibitio⸗
Itern repellit᷑ ꝗ exꝑitᷣ coram iudice cũ
quo degit ut ĩ ↄcor· que funt de iudi:deł.
656.(uꝑeſt. . Itern ſi uelit Item repellitur
qui ꝓmiſit nõ ↄuenir̃ reũ coram iſto ĩudi
ce ar. C. de pac.l.pee· de iudi· c·ĩ· Sed ui
det᷑ tale pactum nõ ualere ff e ius publi
cumſuꝑ quo uide·ĩ.·de cõpeĩudi:ad S·ĩ
1· circa hoc querĩt᷑ et een ſi p̃ co
ram Ffilio iudice ł? ecõtra de famola actio
ne expiat᷑ quod dic.ĩ· ſuꝑeſt· V. Item ſi
maritus.
tus eſt ł nõ pot eſſe ĩudex qð chc ut ĩ dic
to· H ſupereſt 2 ſe⸗(Item repellitur qui
reſtõnem cãâe petit coram eo ꝗ tribunali
non peſt uel qui a principe delegatus non
eſt· C. ubi ex apð quos ĩ intereſti:poſtu.
l.fi. uel ꝗ reſtõnem petit corã minoribui
am et factum minoꝝ ff-d mino-

„.

dtra ſni

l:minor autem. C. ubi et apud quem. l.i·
Itern repellitur qui ſatagit agere non

in cribunali ſed in popira ur lupaneri uł

di non ↄſueuit: Nec eſſet clarior·.
uel qñq; di tũ fuerit·ff· de arbi ſi cũ dles
S:· pe:fr· de iuſti:et iur .l. fi et de iudi:ſi lo

cus. C. de dila.a ꝓcedente.C. quõ 2 qñ iu.

ſi ut ꝓponis ex · de Hp· c.fi· Item ſi otinẽ
ciaʒ cãe uelic diuidere: C. de udi-nulli. exX.

Item ubicunq; iudex ſuſpec

quouis alio loco ubi more maioꝶ Ius red

de lequel·poſ. Elen ſi ſuper płibus
ꝑlonalibus a tionibus uelit reum coram
diuerſis trahere eõ: · de Fep · c· fi et · · diſpẽ

dia li.vi·. Icem reus ↄueniens ? recõue

miens actorem repellicur miſi B coraʒ ecde

iudice faciat ute.t·diſpendia G.reus:iii:
qvui:cuius C de ſen·2 interlo:o.iĩu autt
et conſequenter Clen filia ſine pr is cõ
ſenſu non ẽ audienda in repetitione dotis
nec ecõuerſo-ff/ ſo.ma.liietiii:ubi de
et.liiiiet in pluribus aliis·l. Nec etiam

₰

diucta pſona n aud

mulier oſtante mrimonĩio põt dotem uel
res qoales peter̃ ab aliquo poſſidenteC.
de colla.do·l.dotes· C· de rei uen dote 2
dotis ꝓmil.ſi ꝓ teniſi in cãbus ut. C de
iur do.ubi et autt·ibi poſita ex · de cõſue.
ex ꝑte·C.de repu.li.in multis.n. caſibus
deterior eſt ↄoditio feminaꝝ ꝗᷓ maſculorũ
ut dicã ·ĩ· de ꝓcurt·S.i. M· dixit᷑ rof ubi
S· ꝓpe fi:ꝙ de iure lombardo młier ſine
mudualdo ſuo agere non põt ut in lubar.
HRica qualit᷑ mu:alie ꝓmiſ.ſit·lũi.ſi uidẽ
eſt.x.rubiſcõi libri et.e.hrub. ni. eſt
illa que ſine uoluntate mudualdi ad mari
rum anbaulaucri-F.
ac tione de dote et fundùs datus ei inſolu

tum ꝓ dote ꝗ poſtea eum alienauit 2 de
mum obiit nuc filia que non eſt heres pe

cit fundũqueritur an poſſit dic ux no C.
de rei:ux act.l.iet autt.ſed ꝗuis a d iu-
do.l.reʒ et facit· ff·de coll.do.l.fi.ff.ad.I.

TEen Aac pig · uel ypo·ſol.l.luciq·

Idem repellitur ſires que perxitur ſit P
tripta.C· de oſti·pele-ii:2 de anaexcep.
l.i. xvi·q.iil.6· põt ex de preſcrip· ſcõruʒ

et.c.uigilãti et ſe·c· ¶ Lteʒz ſi that reũ cłi.

cum corã ciuili iudice in cã criminali uel
ciuili hue trahens ſit cł'icus ? laicus ut in
ↄcorque ſunt·S·dę iudi.dele:.·fi. ꝓpe fi.
v. Icẽ ꝙ ẽ laic· Itẽ oſors eiſð litt eciã
n ine mãdato an litt o
teſ.a pᷣſtita cautiõe ſʒ p ſic pᷣſtita cauti
one de rato.C· de cõloreiuſdem littl. ii-
et ſic incelligit᷑ ec · de oſti.cũ.Min prin.
taʒ in tex:ꝗᷓ in glo· π⅞q prima et uide q
ſuper ea dii tratando qn preclud t uia
huic cautioni exquo lis ↄtt.nõ eſt· C ·2 8
do.ex contu:cũ dilecti in princi.

repelliè᷑ is ꝗ non ↄparuit in mino a quẽ

reum uocari fecerat donec cauerit ꝙ fide
liter oꝑebit et donec expen ſoluerix ex ·ð
dolo.et contuackor. A.· li. vi.ct hoc dic
teum eratis.e·colurmp· poſt· v.excipit᷑.

G Item qui ꝓcur̃em ad totam cãm con
ſeicuie cu quo eſt lis conttamodon. ipſe

nõ põt agere mſi ex iuſta cã ꝓcurator fue
rit reuocatus. C.de ꝓcu.l. ꝓcuratorib

F. e. in ca et.l.an lici contt:ex.l.ſe C. mã.
R Prer A. ꝓcur: cc ii. li· vi. I[tẽ
ſe dicit hdẽ repelli᷑ niſi dicat an reſd .

mento uel ab inteſtato ft· de inro:adt.ſ
defenſor. 5. illud. .· de hoc plene ſcripſi
libel · obla.C.ĩi.ſuꝑ.ĩ.g.2 ſuper. .quia
ſum hercs.· Sed ſi d ex teſtamẽto et
alcera ps id negad non tenet᷑ incontinenti
ꝓbareſed in ꝓceſſu iudicii ꝓbabit et ei
rũdebitur interĩ ſuꝑ principali aribi et-.

C uid ſi p̃ egit

camus. .ſed quid. ¶ Iteʒ petẽti fundũ

ſt· e. I. j. in prinz.·ĩ· ð Ee⸗ cdi · S· nunc di

non rñdetur mſi euʒ eprimat ꝑ decentes
ↄf̃irmationes uel ſi pr'es hʒ reus ſub eiſde
ↄfirmatiombus mſi ipᷣm oculo ad oculuʒ
uel digito ondat.· · dicit nepos de mo.
alba. ꝙ ſic ſeruat᷑ in dyoc tholoſan:2 can
turcenſi reus hoc petat. Sic intelligit
cx. de li.ob.Cc.i· ff · ſi cer.pè certum ff. de
condi.et de-l.noĩatim·d cenſi.forma a
uideĩ.de libel: cõcep·ꝭ.iuꝰ ꝓpoſitionis
Ixem nõ ualet· M. in acte reali. .
Itern actor qui iteruũ deſerit litem at
omi cadit actipe ipo iure in auttde licig.
656·omnes ĩ fi. ¶ Item otra platum agen-
tem excipe ꝙ nõ fuit eletus.xlini: di in

mandatis · xxiii/q- iiii:tres ꝑſonasvii/qi.

nouacianus et.c.factuslxii.di. c. i⸗et· u.

confirmatus· xii q ĩi· alicnationes ex de

elec.quałr et·c.ꝑ inquiſitioneʒ et·c:noſci
2a.c·bone memorie primũvin. q iii talia
et.c·ſe. Sed et is qui tanꝗᷓ Plarus agit de-
bet in alus mihi rñderede reeo ꝗ ſub
cu.łꝑ cu.ſunt·lqui neqʒ ar.ex · de iudicũ
cdcputatiG ed ponc quidã dicẽs ſe epᷣm
cuiuſdam eccie in grecia uel in barbaria
cõuenit me in curia noĩe illius eccłie cui
me diẽ obligatũ ĩ centũego dico nõ te re

ↄgnoſco epᷣm eſſe.nec in poſſeſſione epat

eſſe nunquid añ litis conti·tenet᷑ ꝓbare ſe
epᷣm elſſe· uel ſalteʒ in admĩſtrationis ipiq
eccĩe et poſſeſſie eſſe· vr̃ ꝙ ſic in his que
no.ĩ.de ꝓcur · V· illud quoq; cum ali ꝗ

noĩe alieno agũt teneant᷑ docere priuſꝗᷓ ad
mittantur ſe ł?time orcãatos puta ꝓcurt.

eX de pcurC.1-Item tutor 2 curator ut
uideatur ſi eſt datiuus uel teſtãrius et ſi
datiuus utrũ ſatiſdedit et fecit inuentari
um.C.de tuꝗ

miles ad hoc tenet᷑ff.ꝙ cuiuſq; uniuer-
nulſi No in qõne ꝓpoſa et ſi bus cũ ꝗs
agit aut noĩe ſuo aut aliẽoſi ſuo puta pe
titione hr̃ditatis uł ex iure ceſſo et ſimi-
libus non tenet᷑ añ litis contoſtendere ſe
bhbr̃dem. M Saluo qd ſcripſi ð lit· con · c.

unoli· viſuꝑ· . impediat. Suel ius ſibi
eſſe ceſſum ut no·ĩ.· de inſtẽ·di nũc di

camus. v.ſed quid ecceet S V. Item qui
ſe dicit ſicut ſi rei uendi: agat nõ tenetur
añ lit:i contoñdere ſe qñũdrmhuiuſmõi eniz
exceptiones nõ es hrs · non eſt tibi ius ceſ
ſum non es ñs ſi ꝓbent᷑ perimũt intẽtio
nern agentis et iõ litt cont·non impediũt

nõ ſat.l.fi·C.ꝗ arbi.tu. ue
teris Item ſyndic actor yconom et ſi⸗-

ex:· de litis conttexceptionis li.vi ar-tra

ſtFfam·herl:i:ubi contra pponentem ſe

to
1

AS

1.

heredem a ob B famhHũagentem obſtat
exceptio ꝙ non e heres HRo-illud bi ſpẽa
le eſt ne fiac piudicium pettion hrdta
tis que d ſui natura pcedere debet ut ibi
dr. Idemqʒ dici põt in aliis piudicialbus
ut ſi dicxt᷑ actor ſeruus uel filius cõuenti
ut · C· de or:iudi.l.i.et· ii.inſti·de act. S· P
iudiciales 2⁊ hee piudiciales ꝓponunt᷑ 2
bant᷑ an liti cõtt· ut. C· de adultqmn. Si au
tem alieno noĩe quis agat tunc añ omnia
docere debet de mandato et ſe łtime con
ſtitutũ eſſe ut in tutore curatore ſindico
yconomo ꝓcuratore et ſiminbo ꝑſonis.s.
ꝓbaui excepto lato ᷣm quoldam qui lzʒ
noĩe eccleſie agat non tenet᷑ ante litis ↄteſ:
ondere ſe ↄfirmatuz uel inſticutũ time
uel in poſſeſſione admiĩſtrationis eſſe ſed
ubi an miarn aliquid hoꝝ oñdat abſoluet᷑
reus et eſt rõ in plato quia licet noĩe ſuo
non agatſed eccłie tñ ius maius hʒʒ in re
ꝗᷓ Pdicti noĩe alieno agentes: quod dic ut
no· v· q·ii · quia epus.alii ñt ideʒ in lato
quod in pdictis aln ñt et melius ꝙ ſi ꝓ
ponat᷑ exceptio ſic · tu non es pᷣlat nõ bñ
excipitur.ſi uero dicat᷑ tu nõ es pᷣlat nec
es in poſſeſſione plationis neq; haberis ꝓ
plaro tunc bñ et hoc caſu añ liti cont· dʒ
agens docere de ſua poſſeſſione uel quaſi
ame patenes furtũ fecit Guils pO
elano cuius ad lr̃am fuit hec qõ in deẽ·
nihil eſt de elec · in fi:2 ibi ſuꝑ fi ult.glo.
et in fine huc remittendo deciſi gloillaʒ
Idern hiuuc fini nõ ob·qd no·ĩ · de ꝓbat··
i.penul.colũp · V. ueru licʒ.hiĩc.n· format᷑
calus de epo ualde remoto · Item ſi

unus canonicus uel cłicus eccie agit vel

defendit ꝓ eccia quod poteſt ut e· de o
ceſ.ben.ex ꝑte ex de elec· cum cãm que ĩ

ter. et de teſti · cum olim ubi de hoc oppo

nitur ei ꝙ non hʒ mãdatum uel lr̃as ð ra
to ut ex· de of · dele· coram· de tranſaccon

tingit qc hoc in p·c· cum oliz et in p· c·ex
Cur
cccleſiã defendere ſi eius noĩe reconueniat᷑

Sed nũquid tayr age

parte·

mus· V·ſed pone: ¶ Nem etiazʒ obicitur

dic ut.ĩ.in.td· de Ekkenansa dica-

plato agenti ꝙ non lenſum ſui capłi⸗
uel ecõtra cx · de Rep · edoceriled certe ibi
non r utrum platus poſſit agere ſine cõ
ſenſu capłi uel ecõtra ſed ꝙ cogit᷑ prelat
defendere uel expiri ꝓ ſuo collegio uł ca
pitulo ſi bona eoꝝ nõ ſunt omnino diſcre
ta non tñ deterrmiat alqd de conſenlu ut
ibi patet quod pauci aduertũt ubi autẽ
ſunt diſcreta tunc nõ cogĩ ſed ut quilibzʒ
e*eus uolens admitxtcié: ft-quod cuiudq;

32
uniuer no.l. ĩ· ·fi/ uel ſaltem ut ↄiundta
ꝑpſona nam quihbet cłicus eccĩe oniia
ſona eſſe cenſet᷑ar.xiiq.u.non lʒ ut chcaʒ
de hocĩ.de procu· ·rõne quoq;· Ite?
qd oſtitutus eſt. MH uide qẽ ſcr ipſi ð& ꝓ
cur· c. ult.ſuꝑ fi:ultimc glo·ad pntis
aũt articłi clariorẽ dotrinã noꝙ luꝑ B
ſan platus poſſit agere ſine ↄſentu capłi
uel econtra uarietatem corpoꝝ ſequit᷑ ua
rietas opinionũ ut ex · de conceſ·pbenꝗa
diuerſitatem cũ ſuis ↄcor-Primo igif᷑ ui-
dendũ eſt an pᷣlatus poſſit agere ſine oſen
ſu capłi 2 poſtea de capło cnſuri ſuꝑ pri
mo igit᷑ quatuor ſunt opimones Primaẽ
ↄmums·ſ·Io:lauret.B.et ſequaciũ ꝗ qnt

fimpłr ꝙ non põt ut ex · de iudicam que

2 8 ꝓcu · c: i· 2. æii. q i: placint 2 ff iurt⸗
deli:ait· xvii.q: iiii in uenditiomb·C· de
epi. et cleri:omnes··hoc mihilominoñt
enim ꝙ ſi negociũ principałyr ſpectet ad

platum tuc ipſe aget u' ꝓcuratoreʒ con

ſtituet de ↄſenſu capłi. Si uero ad capitu
lum tunc capł'm ↄſtituet de ↄſenſu plati
Si aũt ſit vmune tunc prelatus cõſtituet
de conſenſu capłi ꝙ ſi inter ſe adinuicem
litigẽt·tunc ſuꝑior dabit collegio curato
rem ad litem cunus oflin ea finita cxpira
bit hoc no.in pre· c. edoceri:ſcda eſt gvi
ma Oñtis ꝗꝙ ſi negocia prelati ꝛc· ſint dmu
nia ueruʒ ẽ ꝙ primi ont quia neutxy agit

ſine dſenſu aſterius.ſec ſi ſint diſcreta ꝗa

unus aget uel ꝓcurt· cõſtituet ſine altero
ar· ex · &̊ Rp. cum dilecta in prinde teſti
bus in nẽa p.et de iudicexamĩata in prĩ⸗
ex. de ꝓcurt. in nr̃a ex · de dona· fr̃mitateʒ
lle-Gi uOlumus et in pre c edoceri-
Tercia eſt uinc·dicentis ꝙ prelatus põt
agere ſine conſenſu capłi et diſcrete agit
qui ipᷣm ↄuenit ex· de iudi:cãm que. nec
enim filius eſt conuemendusꝗdiu eſt in
ptãte pr̃is. C· de anna· excep.lei·in fi: nec
tenetur de rato cauere ſicut nec tutor ca
uet de rato.niſi cum dubitatur an ſit tu⸗
tor· ut· ff.de admi:tuuulgocui prelatus
eccie comꝑatur· xvi.q:i.in canonibus et

no· v·q:in :quia epiis nec admĩſtrator de

curionuff.qd cuiuſqʒ uniuer · no.lFfi:cui
comparat᷑ prelatus·x.qii:precarĩe:eʒc · de
donat· c.i:nec actor uniuerſitatisniſi du
bitet᷑ an ſic actor ut·ĩ.de ſatiſdat· ꝭ uiſo
.⁊ no:·ꝙ; actor ·ſed contra ex· de ꝓcur
c.i.ſed ipſe Reꝙ; iõ ibi exigitur ꝙ qddim
inſttẽm ꝓcurationis ſit publicum 2 hẽat
ſubſcriptiones cłicoꝝ ut ei credat᷑. Quar
ta eſt Gof.qui dixit ꝙ bene põt prelatus
agere ſine conſenſu capłi:ſed tenet᷑ ð rato

—

CL ſe asrn.

„

—

4

cauere ar. ex de of·dele:coranã 2 maritq

cauet de rato in ca uxoris. C· & ꝓcurt ma
ritus ergo iſte cauebit cum ſit marit ec
cleſie ut·vil.q:i-ſicud alterius e· de tranſ
la.inter corꝑalia et· c.fi.etiam ſi cã ſit cõ-
munis ſicut et oſors cauet in cã ſui ↄſortit
ut.C.de conſor·eiuſdẽ li.lii.hoc no.gofſt.
in ſumma de tranlacſed querit᷑. Iteʒ B-
nõ. ex de ꝓcut.c.i prelat pᷣſtica cau
tione de rato bene audiet᷑ ſine ↄſenſu capi
tuli:uł etiam preſtita cautione de iudica
to ſolſi conueniat᷑·ſicut et quilibet ex neq
ad hoc admitteret᷑- Innopapaini ambu
lat int᷑ opimionẽ· C. na. 2 uinctandem vr
declinare in ſnĩam uincen ut· ĩ. patet liczꝭo
de cautionne de rato nihil tetigerit dicit
etiam ꝙ licet ſint deſcreta bona prelati 2
capłi.ſi tñ negociũ ð quo agĩt᷑ ſit vmune
in eo alter ſine altero non agit᷑.ð rebus ue
ro ad alterum tm̃ ſpectantibus alter tin
ꝑ ſe aget et hec uera ſunt ubi generaliter
ſunt omnia bona diſcreta. Si uero nõ ge-
neraliter ſed conuent ꝑ ſe hʒ aliquas poſ
ſeſſiones puta ꝓ ueſtibus et hmoiet ab-
bas ſimiłr hʒ alias· tũc abbas ſine oſenſu
capłi aget ꝓ ↄmunib/ĩmo etiã ſm eũ ſi
nulle ſunt diuiſe-ſed omes ſunt cõrnunes
ſiue ꝓ medietate ſiue ꝓ inequalibus ꝑti-
bo ſiue ꝓ ꝑte diuiſe ſiue ꝓ parte indiuiſe
et etiã ſi omes ſint diuiſe uel ſi ſunt gencra
liter diuiſe ſed prelatus hʒ per ſe multa a
ↄuentus ꝑ ſe multa non tñ habent per ſe
admĩſtratorem temꝑalem uel ꝑpetuurm
qui eoꝝꝛ cãs agat· In his inquam caibuſ p
lacus ſine oſenſu cap?i cãs ctiaʒ conuentuſ
in iudicio aget et in hoc ocor· cũ uinæ·cũ
ſit eaꝝ 'timus admĩſtrator · ar ·ff. ꝙ cuiuſ
q; uniuer.l.Cĩtatꝭ·et· l.fi Multum enim
luris hʒ abbas in eis ſ·admiĩſtrationem lʒ
fructus diſpenſẽt᷑ in uſus monachorũ ex
de rebus ec.nõ alie · poſſeſſiones et hec a
ſunt niſi ↄoſuetudine uel oſtõne ?'cime fcã·
uel alio modo ?time ordinatũ ſit ꝓ ꝗᷓ ꝑte
agat ep̃us.et ꝓ qua ↄouentus uel niſi diui
ſa ſit admĩſtratio-nam tunc rõne admini
ſtratiõis põt ↄuent facere ſindicum:·qui
e ius cãs agat ex·de iudi:cum deputati:2
in p:l.cĩtatis etc·Ct·l.fi uerum qm ꝓmp
tuʒ leges legibus ocordare ut. C. ð ĩof.
do.lumica utc hec opinionũ diuerſitas ad
ↄcordiam reducat᷑ diſtingue: Cũ prelatus
uult agere· aut ſuo noĩeaut eccłie ſ ſuo
puta quia electus eſt ex ꝓſequi uule ne-
gocium ſue electionis põt hoc ꝑ ſe et per
ꝓcut · abſqʒ ↄſenſu ſui capłi et hoc caſu
locũ habet opinio.G naet iura ꝓ eo quo

ad aleraz ptem ſue diſtinctis inducta
ſi uero noĩe eccleſie aut uult agere aut de
fendere · ſi agere aut ꝑ ſe aut per ꝓcun· ſi
per ſe.aut cã ſpectat tm ad cum:aut ſimł
ad euʒ et capłm.aut ad capłm tm̃ ſi agit
noĩe eccłie:per ſe.et cã ſpectat ad euʒ tin
põt agere ſine oſenſu capłi nec tenet᷑ caue
re de rato:et hoc caſu intelligitur opimo
uincẽ et iura ꝓ eo inducta Si uero com
muniter ad eũ et capłm tunc ꝓ parte eũ
ↄtingente Idem ut iam ꝓx. i. pro ꝑte
etiam capłym oↄtingente põt agere ſine mã
dato preſtita tñ cautione de ratoet hoc
caſu loquitur opinio · g· et iura ꝑ euʒ ĩduc
ta et qð berde cautione norec mirer

ꝓ parte capłi agitur ſine madato nã etiaʒ.

quilibet clericus eccẽe hoc poſſet preſtita
cautione de rato ut in pre:.c·coram Si au
tẽ cã ſpectat ad capł'm tin tunc cdhicas ſo
quod ꝓxime dixi de ꝑte capłi otingente.
Nec admitro ſimpłr opinioneʒ dicentiũ
ꝙ qñ cauſa cõmunis eſt inter prelatum 2
capitulũ põt p̃ᷣlatus ſine mandato ſeu cõ
ſenſu agere ad inſtar ↄſortium eiuſdẽ litt
utS. V·quarta ·quia illud uerum eſt tin

poſt ſitis contquod dic ut noex· de con
ſti:cum· Min prin·ct ſic uera ſunt cum
ꝑ le agere uult ·ſi uero per ꝓcun· Idem ẽ
ᷣm quolſdam et hoc vr̃ uelle uinc:et ſatis

ſubſtineri põt qn cã ſpectat tin ad cum
uel qñ pro ꝑte epm otingente tantũ uult
cõſtituere ubi ↄmunis eſt cã ſed ꝓ parte
capłym otingente. uel que totalit ad capi

tulum ſpectat non poſſet ĩmo eſt opq di

ſtinctione: nam aut eſt lis cont:et tunc
põt ꝓcuratorem ↄſtituere· C·d ꝓcut:ne
tutores:aut non eſt cõteſet tunc non
pot quod dic ut·ĩ.de ꝓcur·· rõne quoq;
ð. Item ꝙ fuit oſti· et de ſindi · V. Iteʒ ꝙ
nõ eſt conſtitut.ſi aũt prelatus ueit de-
fendere· tunc in cã ad eum pertinenti tin

uel in otingenti eum qñ eſt cõmunis põt

om̃ia ſĩ oſenſu capłi. In cã uero que ſpec
tat todaliter ad capitulum uel pro parte
ip̃ᷣm capł'm ↄtingente· cum cà omumse
dhcit · p·ſimpłr ꝙ põt defendere ecciam ſi
ne mandato pᷣſtica tñ cautione·nam et ꝗ
libet alius clericus ipſius eccie admittere
tur . ff · ð ꝓcurſeruu quoq;· ꝭ·publice· ſt ·
ꝙ cuiuſqʒ umiuer· l.iin fi·ex · de celpre
ben. ex parte Sed an cogetur inuitus de⸗
fenderædic ut in pre·c· edoceri in textu.
Breuiter aut tene ꝙ epi abbates 2. aln

preſati et omes pſone Tcimam admiĩſtra-

tioneʒ hñtes · ſicut ſunt tutores et curato
reset ſimiles poſſunt agere et ouenir ſine

õ

—

e
a
⸗
e⸗
⸗
n
16

N
n
me

ari
U

Gn

Or

conſenlu alterius ut.ĩ· Vv. quid ſi clericis
nec eſt uis ſint bona diuiſa inter platum
et capł'm uel non ꝗa ſemper platus ẽ om
nium admſtrator etiam eoꝝ quoꝝ fruc

cus cedunt in uſus capłi.et hoc eſt uerũ:

niſi conuent et cap'm prioreʒz uel alium
admĩſtratorem uel mĩſtralem ꝑpetuum
uel temꝑalem hẽantqui eoꝝ cas agat uel
av. oſuerxudine uel oſtõne 'time facta or-
dinatuʒ ſit ꝓ qua ꝑte abbas et ꝓ qua ꝑte
ↄuentus agat. uel niſi ciuiſa ſit adrmiſtra
tio inter eos ut dixi. s ᷣm papam et m
hoc põt intelligi pre·c. edoceri:et ꝙ ĩ his
attxendat᷑ cõſuetudo no m paparn ex de
ꝓbadl·ex lr̃is· Item arduas cãs debet pre
latus cũ conſenſu capłi tractare ar/ec ·
ma.et obe·hummił. et ſic põt intelligi ex.
de Pcur C. i. (Pequiét᷑ uider anC mn
polſit agere ſine conſenſu plati et ñt qui
dam ꝙ ſic ſi bona ſint cnſtincta ut in p·c.
edoceri ſed dic contra ex· de udi · caʒ que
WM per illam tñ decre · ꝓbat᷑ ꝙ etiam in
bis que ꝑ almũ ſine altero in iud cio tracta
ri nõ polſent teneret Rpti impetratio ab
altero ſolo fcã ut dicam·ĩ· de Kp· pſen· ·
rõne eius in fi- Katio autẽ diuerſitatis
ꝗre prelatus põt agere ſine oſenſu capłi2
nõ capłym ſine oſenlu plati hec eſtiquia
latus noĩe eccłie intelligi ſemꝑ tanꝗ ca-
put.vii.qi-(cire: unde mhil põt fieri ſine
eo:e& de his que fi:a p. ſine conca:nouit-
d̃ preſcrip:cu non liceat ſed noĩe plati nõ
ſemꝑ intelligiè capłym ſine eccłia ex ·d te
ſta.requiſiſti ut ibi noet ex· de aceſ: pre.-
poſt electionemꝭ.cum igitur. Dñs c9
diẽ ꝙ refert utʒ agæt᷑ de Srminucione o
noris: uel digmitatis eccĩe puta de ſubiec
tione uel limitationc epatus uel mẽbroꝶ
ed tunc unus ſine altero nequit in iudicio
eſe.an ð his que ad menſam ꝑtinent quo
cãu ſi menſa eſt cõis.idem ĩiun eſt·hoc ſal
uo quua miſi findicus ſit cõſtitutus pplatus
tanꝗ caput ſuo noĩe et capłi crit in iudi-
cio.et in his caſibus locũ hbzʒ prior opinio
ſi uero menſa eſt diuiſa tũc prelatus regu
lariter de iure ſuo aget ꝑ ſe uel ꝑ procura
torem et collegiũ ꝑ ſindicũ et ſic unus ſin
re ĩquo in iudicio admittetft· ꝙ cuiuſq;
uniuer · no.l. i·5· quibus nec aliu defẽdere
cogit᷑.ut in.c edoceri in fi. et hoc etiaʒ di
cit Innoiiii-et in hoc vcordat cuʒ Guil.
na· que dic plene m . d m· ut in pre· c· edo

ceri 2 ſumma eius · t de pnñt
obici B. 5. pe .· V. etctix et ſe· uid

de cyicis ↄuẽtualium eccleſiarum Irẽ ꝗd
de ſacerdotibus capellarurn nũquid ẽ cis

3
agẽtibus neceſſariq ↄſenſius oꝝ et vr ꝙ
fic cum n.nõ pnt alienare ſine eo. utxil.
qii:abbatibus a· c. fine ecceptione·xviii-
q-ini. in uenditiombus ergo nec in iudici
um dducer̃ꝗa ꝗ non põt alienare.nõ po
teſt rẽ in iudiciu deducere· ff·de iumt· li.
ait pᷣtor-dic ꝙ agere põt ſin oↄlenſu: ut ꝓ
batur. cx. de ꝓbat && lris in prin- ubi de
B ̃m papã hntn. Ftimaʒ admiſtrationẽ
C. de iun· c.l.ii nec obprel.ait ptor·naʒ
dicim ꝙ hñs a qno gencralem admiſtra
tionem põt rez in iuciciũ deducere ut. ft-
de pactis nã et nocere vn tutores curato
res ſindici yconomi generalis ꝓcutrt et pr
I bonis filn non pnt ꝑ ſe alienare fiñ auc.
et decreto iudicis et tñ pñt per ſe ſuꝑ re
bus quay admiſtrationem hñt actiones
mouerenec pre·l.ponit ꝓ regula.ꝙ ꝗ nõ
põt alienare non põt reʒ in iudiciũ dedu-
cere ſed loquit᷑ in ſuo cæſu·ſ ꝙ cum heres
deliberat an adeat hereditatem nõ poteſt
alienare rem hereditar iam nec cam in iu
dicium deducere uerbum fuit uinc-
hoſt et ↄpo· ut ſcripſi in decre edoceri ſu
per· i· glo· dicimus generałr·ꝙ qun-
cunq; habet de ↄſuetudme uel cx oſtõne
uel ab epo uel alio iudice ordmnario adrnĩ
ſtrationem is põt agere et ↄuemiri ſine cõ
ſenſu alterius· t ꝙ cuiuſq; uniuer .l.fi. cx
ĩ pre·c.cũ ðᷣputativii.qlquia ſunt ĩ fi-
in auti· & cc.C. S.fi-nã uſufructuarii ſunc
ut no:ex de pecuł.cłi c.fi. qui agere pnñt
utf.fini regu.l.iiii.i:nec ob C. de epi.
2 cłi orphanotrophos. neq; ·loĩns qui··
hic mlilominus otradicit: imo cõcordat
cu dicat ꝙ yconomus debet ↄuemiri-nec
dicat alicuius oſenſum ĩ agẽdo requiren-
du. licet ĩ eius ↄſtitutione cũ eſt negociũ
ome reqiurendus ſit· hac ea deʒ rone non
ob· pre·c.edoccri Iteʒ rõ ob· ex · ð¶ ꝓcurt.
c.i.quna ibi preſbiteri et dlacoi adhibent᷑
ut teſtes utS- uerſu tercia. ¶In ſumma
rõndum eſt ꝙ ſi prelatus ſit ꝑſona de di-
lapidatione ſ uſpecta-nec ꝓ parte ſua nec
ꝓ parte capłi facile admittet᷑. nec ſm ido
nea cautiõe ut ĩſtiid ſuſpec·tu/a ĩ cocor.

que ſunt·S. V· Item ꝙ eſt tutor .¶ Mo

nachus quoq; ꝓ digmtate uel officio ucl
obediẽtia ſibi cõmiſſa agere põt ut ex· de
iudicꝭ·cũ deputati.abbas autẽ nõ põt mo
nacho ↄcedere ꝙ hẽat admĩſtrationez ali
qꝝ poſſeſſionum uel uille·2 ꝓ eis agꝑat
niſi tanꝗᷓ ſindicus uel ꝓcurator nam ſi ue
lit agere nõ tanꝗᷓ ſindicus uel procurator
oportʒ eum dicere ago noĩe meo ł prebẽ
mce. quod non licet ut·xii qi.nõ cicatis

. ——

QLa⸗ ſan Sa M ./* t

970 2

„

ORN

MNhoc dixeratS. v·ſed nuquid abbas-
ex de ſtamcũ ad monaſterium ĩ fi.
2 C. uI. : qui uero ſed ſuꝑiores agunt noĩe
officioꝝ uel obediarum ſuarũ. Si tñ mo-⸗
