nach a mſterio expellié. uel ſibi uictua
lia dene gatur bñ poteft ſuꝑ his agere et
reſt nem petere ex. de REp cũ dilecta: et
de acculolim:ſicut et Puus oqueri põd ſi
dñs ſuus cũ mimis grauat· ff de his ꝗ ſui

uel alie-iun ſunt.l. n.ff. de iudict- uix cer-

cis. ex pr̃ de malo filio et econtra.iĩi:qvi
quericxur· Canonic auũt ſecłyaris cuũ poſſit
hbre bãficium ł prebendã ut. bx. Giſcõx

bene agit noĩe ipſius bnficn uł prebende

cui habʒ admĩſtrationem et põt dicere
ago n ĩ baficii uel pbende- uel etiaʒ ago
n ĩe meo ᷣm papam. Vtrum autẽ petat
reſtõnem nĩe ſuo uel dignitatis nom
euʒ ex· de reſti.po.in lris Itern qualiter
age noĩe prebende cuʒ illa nibil heat uel
porſideatdę hoc ſm papam ex · X

cx litteris. Quid de Pceptoribus-
diæit uper. de bobi: ubi· S. in prin· ꝙ circa
iſtos frequentabat᷑ exceptioꝗqa ueniebat
ad agend mino Fcime oſtit uti.hñt autẽ
ube Knr iuſte creati Pcimaʒ admĩſtratio
nem ꝓpter q ſatiſdare non tenent᷑ iudi-
Dol.x de rato ᷣm Guide ſucalł.C.de ad
mim:.tu:lfi, defenſionem et f rem ra.
ba- l. aftor. Et uidet᷑ ꝙ a ipi agere poſ
ſint ſine lnia quia ubi agi᷑ de iuribus ali
cccie uel domus ſufficit qð magiſter illiq
domus agat ut in p:c.cũ deputati. Si ue
ro de ſubiectione eius uł reſtõnetunc dʒ
agere ſuperior mĩſter puta ꝓuincie uł ci
uitatis ut ex. de reſti.ſpoolim cãm: de B;
dic ꝓut noFᷣm papã in eſſdem capłis et
de reli:. do.cũ uenerabilis· Item eps et qui
hoet ſuperior agere põt ꝓ eccia uacante
ſibi ſubiectaq; ꝓſequer̃ ᷣm papã ut no
cxtra de (ſucceſſ.ab inteſt cum dilectus-
¶Ouud ſi poſt litẽ cõtt. cũ prelato acce
ic ↄſenſus capłi. de hoc ĩ· de his que fi-a
Prex.ſine con.ca.v.ſed pone·¶ Item ex

— . —èr
ciꝑe põt iple actor ꝙ non cogitur inuit9

agere uł accare utC· ut nemo inui· ag-
ar ·ꝑ toturn · et. C· de pig: creditores qnq;
rn cogit᷑ quis ius ſuuʒicertum tꝑus pro
ſequi qð ſi non fecerit priu t᷑ iure ſuo agẽ
di utC. de ĩge.ma.diffamari-C. de remii-
pig· ſi eo tꝑe hĩc ẽ ꝙ ſi eiuſs boñ.uelit ĩpe
di ſcolarẽ uolẽteʒ rpatriar uolẽs ꝙ ꝑma
neat et iure pareat põt ſcolant a iudice
ſtulare ut illi terminus ad agendũ prefie
gZatur ar.præ.I.et.ff.de ople.mancipiox

et·l.cui clectio ex · de reſti.ſpolfrequenſ

R

4er. H. i vi ct ĩbi poſt hoſtſcripi
ſuper gloet aln.xvincalus quibus ꝗs co

gicur agere/quorũ aliquos nõaccurin. I.
una. C. ut nemo inuituset ſub xvii calu
ibi poni᷑ pleni qð pᷣdictum eſt ð ſcolari
Tk remiſſis: Htota iſta concluſio
uit ue-pre. in fin uerſiculi: quem in prĩ.
t· allegaui
poten iudiciũ diſfferre et niſi admittãtur
Poteris appellare quia beneficiũ iuris ne-
mini eſt denegãdum. viii-di- d his eỹ.
e rᷣis nup· c· penul.et fi.ex· de re iudiqᷣ
ad ↄſultationẽ · Memorare tñ in talibus
nouiſſima tua quia circa maiora maius
periculum uertitur.xlii.di · quieſcam-

piculum.ſ.anĩe xc · de ſimo:matheus.i.q.
iiſi quis neq; · ·de hoc plene uide·ĩ.e S

cxcepxi·9'penult in ultima colump · Jꝗ

CVereo FicaA.

MH puto ꝙ auctori ſic diuidendi.per HRei
cas repulſiones atoꝝ.dedit cãm uber de
bobi:qui diſtinxit exceptiões priuilegia-
tas ab except ionibo iurt-cCõis ut dixi ſuꝑ
HReica ꝓxqd alni non fecerãt tractat ergo
de defenſiomibus rei nõ ð ipſius generatio
nibus ut dicit in prin· et uide q auctor
bene paruit uberto qui oblitus iſti pri
me defenſonis de.l-ſanctimus· addidit eã
ubi.sS. Nica ꝓx. duei in fi-dicẽs illaʒ nõ pᷣ
termittendam illã & ne pᷣtermitti poſſet
autor hic premiſit · 5·
Icto de exceptionibus contra
ac torem ↄpetentibus ſequitur
uidere de defenſiombo reo ope

tentibus et primo quus aliquẽ

ſub certa pena ꝓmiſit iudicio ſiſti-habet
ad hoc ſemeſtre temꝑ a lege· C. ð fideiq
ſcimus. Bal. Item ſuſticit rntare uſq; ad
Iniam quia talis fideiuſſor poſt ſnĩaʒ nõ
tenet᷑ nec ſiſtere nec ſoluere quia ca de iu
dicio ſiſti non ↄtinet cFarn nudicatuz ſol-
ui ?ᷣ ſoluer̃ iudicatũ · nec· n iſta ſunt ba
formalia.ff·de pto·ſti·l.ii· que otinʒ tres
cłas quia finis otinet principiũ et mediu
2 ipm de neceſſitate plupponit ſed non es
tra unde ſmia includit proceſſum ſʒ ꝓcel

ſus non ĩcludit ſnĩam.ſic et ſatiſdatio que
ↄcernit ſmam totũ ꝓceſſum ſignificatſʒ
ſatiſdatio que ↄcernit ꝓceſſum nõ otinet

iudi cati executionẽ· ſic de pac· ſed ſi tm ðᷣ

lu:hoe iure. Eſt et alia rõ quia ĩudiciuzʒ

non eſt poſt ſmiam ꝗa fimitur ꝑ ſniam g;
et promiſſio de iudicio ſiſti kine
quid ſi quis generalis promiſit ſcilicʒ ſiſti

A

et alis que occurrent ſatis 3

5

=
⸗“

Yð

.

„

5X

et parere mandatis querit᷑ utrũ teneatur
lata ſma dic ꝙ non ꝗa iſtud de ꝑendo mã
datis uenit acceſſorie ad principalem pro
miſſionem unde ſuꝑ ipſa ſatiſdatiõe ce iu
dicio ſiſti debet ꝑere mandatis ſᷣm natu-
ram ſatiſdationis de in ius uoc eũ ꝓ quo
facit qð no:Dide uerob.l.continnus.ꝭ.
cum quis. ¶ Sed an reus ꝗ ꝓmiſit de iu
dicio ſiſti et parere curie poſſit opponere
etiam nunc iudicis inopetentiam 2 uide
tur ꝙ non quia in eum oↄſenſit et eius mã
datis ſe ſubmiſit f·ð iur.O.iudic.l.eſt re
ceptum. In otrariuʒ quia iſta uerba ſunt
intelligenda 'm ius ut no:in: d. S. cum ꝗs
ed de regiĩ ur non uidetur.6. qui ius et q
oꝑ· liber.l.ſi libertus ita.Itẽ oportet er.
uilegio ſpẽaliter renuntiari non ĩ nube· ſt.
ſi quis in ius uoca non ie:l.i· Itern ꝑlona
nõ ſui iudicis non fundat᷑ per ſatiſdat ionẽ
C. Iitt congauł offeratur fac quod no-
cy·C.de ſpon.l.fi.So.ꝑ ſirnplicem nidicio
ſuti ꝓmiſſ.non excludi᷑ obicctus otra iu
riſdictionem ſed cũ promittit ſtare man
datis eius ꝑ hoc ꝓrogatur iuriſditο ar-
nõ· in·l.l.de arbi·f·ꝑ ac:et· g· Et ideo ſub
diſtiugue aut iſta ꝓmiſſio fit iudici pro
prio ꝗ ex priuilegio poterat recuſari tuc
Eſicur pruuilegiũ-C· de pac.l.peaut iudi
ci ene tuc uldetur ꝙ poſſix penitere.l.
ſi vuenerit· hoc ego no credo.et ideo ſi ꝓ
miſit per errorẽ non ualet ſecus ſi ex certa
ſcia et non per metuʒff·de iudi·l. u · ff·ſi
quis cautt.l.(ed ſi quis· S. finam ꝑ otrac-
tuʒ factus eſt iudicis 2 fori illius quo ad
illam cam et uide qd no-ĩ.poſ:ꝗd ſi ſcola
rs. F. I[tem milcs. F
nes ſunt quas ub·p uocabat priunlegiataſ
ut cixi s· C· ꝓx ſuꝑ Reca F ns ↄuenitur
uel accuſat᷑ mſi coraà magiſtro milituʒ nec
ab alio punit᷑ C. de iurt o:ĩu: magiſterie.
ff.de cuſtorede militibus ff.8 re-mili-
l-n. vi:q: i. nullus omnão quod ueꝝ eſt in
milite militãte al. eſſet otra ff· de accuſ.
l.fi: in fi et dicamĩ.t. ꝓx. V. Item cxci⸗

pitur ꝙ eſt miles et·ĩ .· V· Item conſuliex

niſi in buſdaʒ cãibo ut in predcĩs legib
Ite nobił priuilegiatuſ eſt ut defedat᷑

2 nce d facili ↄuemat᷑ ar. xvi q·I·fr· vi·q. i.
H anrhk kane pur.ca.

c.iĩ.ff.de in ius uo:l.ii .¶ Item cłicus nõ
põt trahi coram iudi-ſeculari in cã ciuili
uel Gimninltener põd huic iuri renũciare
ex · de fo.opeſi diligenti.xi. q:iĩ. inolita a
c.placuitet.c/otinua. C. de epi · et cłi.cuʒ
cłicis et aut·ſtatuim et auttſed hodie
et in auꝗ· de ſcĩs epi · .ſi qui autẽ contra

–—

Iſte exceptio

æd in aut- ut cleri apud ppri e5id n.P

totum niſi rõne feudi uel reconuentionis.
H uide qd ſcripſi de iudi · at ſi clerici ſu
P glo· ii⸗ ct ĩ aliis caibus qui noxi-q·I·.
in ſumma etc:clericuzʒqd dic ut.ã. de cõ
clu:et᷑ renũ.· . cui auteʒ et ſeex meliqĩ.
de ↄpeiudid · aditt· ꝭ.·i. M. in cłicis autem
et ſeolim etiaʒ hẽbant exceptioneʒ ne cõ
uenmirẽtur miſi ſolum ſub preſde ·ĩ aut de

ſanc.epi.ꝭ·ſi uero ct in pre.lcum clericis.
Sed quid ſi pendẽte lite corã ciuili iu-
ce reus fiat ae⸗ NRo.Oñt mnkes FA

ſupple fere uł qſi ꝓpter id quod ſequitur

hanc auteʒ qõneʒz plene tractaui de oblig-
ad ratio.c/uno.ſuꝑ glo. raciociniis.
coram eodeʒ iudice fmietur. C. ad.lCor S
fal.l.ſi quis cccurio ꝓpe fiff de iudic ſᷣ
quis poſtea ex · de fo·ↄpe· ꝓpoliuuſti. ·ð
ĩuro.iucũ quedam ft·de bonis damp.l.

fi:gS.ex bonislicet ꝗdam in hoc ↄtra dice

rund ar · ff. de arbi·non diſtinguem·.ſa
cerdotio et hoc uerum eſt ſi cã ſit ciuilis-
Be Certe talis c'icatus eſt litigioſus ut
ſic dpeerim et iõ nihil ꝗpitulatur facit de
iurt. o- iudi. I. i· cum ( Sed ꝗd ſi eſt
crirĩalis dic ꝙ coraʒ ecciaſtico fimet qa

——

ſecular non poſſet eu preuenirc ar.xlq-i⸗
de ꝑſona ex·de iudiat ſi ceici ct in p·con

cor · ar· tñ otraii:q-iii.euchemuC. ubi de
criagiopor. auti:ꝗᷓ ꝓuincia in prin ui⸗
qi.ſi peccauerit in finet.ii:qvi·c.iun
de ſi uis ut ceſſent ↄtraria dic ꝙ ctiarn cã
crumnał finietur coraz illo ed mandab't
cxecutioni ꝑ eccleſiaſticũ ar: ex· de fo· cõ⸗
pe:poſtulaſ ti.et de rap:c·i · ¶ Item ſco-
laris laicus rndebit uel ſub magiſtro ſiue

laico ſiue cł'ico uel ſub iuſticiario ſeu ptã

te loci:uel ſub epo ſub quo maluerit.
Si coram omibus his citet᷑ uide·ĩ · de cita
tione in Tur in ꝓhemio.f· · et hec
omnia 2.· 6. ſe C. ne fi. pro pa-in.l. Fred. Ba

bita. lʒ ſcolares bon gu ad crimĩales qõ-

nes huuc priuilegio renunciauerint· M1
Im accurin pre·i·et hec omma:et aꝑtiq
in.l.aau᷑.hĩta ſuper.· . liteʒ. quod ibi
non placet cy·cuʒ non renunciauerint ut
corpus collegiuʒ ꝑ non uſum auũt perch

non potuit. m eum Prerirrid ad·l.i.et

Fam. C. de ſeruitu 5„. uper quibus corã
iudicibo ptãtis rndent eligẽdo tñ unũ ui
detur alis renũciare ar.iiiq- ni offeratur
et expſſe · ex · de ĩudici.c.i:ubi płes hẽbat᷑
iudices quouuldeus an auteʒ tunc-2 d
quem poterit appellari uide·ĩ· in· t· & exe⸗
ſenten. 5. n. V· quid de ſma et ſe.Sced nun-

ꝗd poterit ſcolan tali priuilegio renũciar

Ae

2

*
. *

—

0

₰„

4
. 4* 1

₰

91

ſi quis in cõſcribendo.ffſi quis i⸗ uo-
T

non uĩded᷑ cũ ſix eis ſpecialit᷑ a predictis le
gibus oceſſum ſed dic ꝙ põt ar ·C· de epi.
et cłi.ſiquis in oſcribendo etC. de pactis

non ie:l. i.2 ſic de fcõ ſeruatur· ¶ ILteʒz nũ
quid ſcolant ↄuent ſub aliquo iltoꝝ triũ
eum poterit recuſare uidetur ꝙ nõ ar · C.
de iurt.O.iudi.l.fi.Sed dic ↄtra ut in pre-
l.ał. autem habita ſiue ergo ſeolaris rece
perit ſiue porrexerit libellum coram altxe

ro iſtorum trium fiue etiam proteſtatuſ

fuerit ꝙ ſaluum ſit ei priuilegiuʒ ſiue nõ
ſibi non preiudicat niſi ulterius proceſſit
ar. ff:de iudic. non uidet᷑ ff.de in ius uoc.
libertus aduerſusiſcolaris tamen uocatus

tenetur coram iudice loci ↄparere ut uel

etiam coram eo reſpondeat. uel ſuum pri
uilegium alleget arin preconſti:habita-
MH.an ſatiſdare teneatur et coraʒ quo ui

de ĩ. de ſatiſdatioñ· 6:ni· . quid ergo. F.·
uid ergo ſi colaris uocat cor am al

tero iſtorum iudicum contumax eſt ꝓp
ter quod iudex ille decernit actorem eſſe

mittendum in poſſeſſionem bonoꝝ illius

demum ille ↄparens preſtita cautione iu
dicio ſiſti recuꝑat poſſeſſioneʒ nuũquid ad
huc poteriĩt iſtum iudicẽ declinare 2 ahiũ
cligere Rdeo ſic· cum nõ dum fit lis contti
ar · C. de ꝓbaexcep. C. de ꝓcurt ita demũ
C.de plus peti.l.iiarotra.C. ubi in rẽ ac·
l.penulcirca fi. I· Iſta lex penul eſt et
Fa:et eius uerba habent᷑ ut lite nõ contt:
quoniam:ꝭ.penult·et ponit caſum ſpecia
lem quo lis habet᷑ pro conteſtata ad unuʒ
finem cm ſeinterrupende preſcriptionis
uideat tamen ſcolart ille quõ caueat.quia
ſi ſimpliciter cauet ſtare iuri procedat qðᷣ
eſt dictum ſecus ſi caueret ſtare iuri cq-
ram illo per id quod ſtatim =
Sed pone ꝙ; ſcolaris ↄvuentus comꝑẽt
cCõram altero iſtorum dicens ſe uelle corã

.

eo litigare·nunqꝗd An illum poterit d

clinaredic ꝙ non · A. licet glo. deneat cõ
trarium in aut· habita tñ ut ibi etiaʒ te
net Cyn in.iii:qõne ↄmuniter moderni
tenent hoc dictum ꝓ quo facitquia al.
eſſet tard finis litis alłc·etiam.l.ii .g· pe·
ff.de iudi:dicunt enim c rei fugiunt ote
ſtationem litis ad quã actores ꝓperant.d

quibus loꝗtur lexſi ↄuenerit adl-ſi cum

dotem ffſo.ma.ò.eo aut tempe quã etiã
allegat accurrñdetur ut ibi noin prima
gloſa ꝙ ibi uoluntati muratio nulla erat
dampnoſa hic ſec ut mredii⸗P ar .de
eo q; certo lol.iii. ·i· ff· ele. i · · v· et · . ſi
pluribus in fi :ex · ð iudi ·ci·xνu -iiii⸗

horrendus · viii.q/ii. dilectiſſimiĩ.ĩ· de cõ-
pe· ĩudic. aditi · ·ſed nunꝗ põt· nec ob.

H.de iudiſi cõuenerit que loquitur in eo-

qui oſenſit in iudicẽ non ſuuʒ ꝓrſus ex ne
nair vn pera l E ꝗd ſi ſcolar
eſt clericus dnt Gofec·dmceſſare priuin

legium quia clerico nec uolẽs · nec inuit
trahitur ad iudiciuʒ ſecłarenec põt ĩ ali
um etiam ecciaſticuʒ. ſine ſui epi cõſenſu
ↄſentire ut in ↄcor que ſunt 8. P becoret
ex· de foope.ſignif icaſti etc· romana in
prin. Sed dictu eorum põt intelligi ĩ ſco G
Iaribus dioceſanis et ciui rftes A. 2
In quib locũ non habʒ ↄſtõ habita que
expᷣſſe loquit᷑ de peregrinãtib ad ſtudiũ
Pad⸗ tn clericus eſt pelliparius bñ põt 6
dueniri ſub carmelingo occaſione artis · C.
de iuriſ.O.ĩu.l.fi. quia clerici negociatoreſ
quantum ꝑtinet ad eã negociationeʒ iure
laicorum ciuiũ uti debent· C·d epi.2 cle·
l:ii:iſti enim ut ſic dixerim nõ ſunt puri
clerici ar · C. de ſacroſan. ec.l.ſub p̃textu-
.· Si uero ſint ex nei uł alienigene 2 ma

giſter eſſet eł'icus poſſet forte· uber · W

quẽ ſtatim allegat dixit non puto repre-
henſibile · ·dici ꝙ corã eo poterit agere 3„
et ↄueniri R uolueritał. nullũ eſſʒ priui-
legiurm qd eſſe non dʒ ex ·de.· ſig abba
tem ſane· et de priuił · in his et· c·porro
ex. de fideinſtruinter: uerſus fi2 in hoc
ↄcordant Io/de 4o nuil lian A
Nica de priuilegio ſcolaſticouber aũt B;
dixit añ fineʒ uerſi quẽ allegaui· S. t· ꝓx·
in prin. inepte tñ auctor pᷣponit uberto.
Ioquo ad ſcripta etiaʒ libro cauilꝑratio
nem dixi ſuꝑ ꝓhemio huius libri ubi de
eĩs tracto· I et uber · de bobi· ñs tmn me
us in hoc expreſſe ↄtradicit· uide qð
ripſi d e fo.ↄpe·ſi diligenti ſuꝑ glo.hic G
orom ptate autẽ non põt cleric ętiã =
uolens oueniri · ut in pre ↄcorPorro ſco-
laris boñn. reſidens per ·xxα anos ſortixur
ciuiũ priuilegiũ· C. Ii.x. de incoll.ii. RNX
dic ut ibi no in glo.ii· ſed et ſtudẽtes =
in iure uſq; ad. xxv annu. FI etatis ſue·. Xα
Frs ↄueniunt᷑ ut. C. l.x· qui eta. uł pro
el. I.i.q uerum eſt ſi ꝓficiãt· ał· autem 2„

ni in fi et.c.nulluset·c·ſtatuimus.

non-eli q·ii.głia in eann

facit qð no.in ſalutatiõe ſexti ſuꝑ uerbo „.
ↄmorantibus et qð ibi dixi · F CItem

medicus gramaticus et ꝓfeſiores libera-
lium artiu et doctor leguz et oratores et
hi loſophi in ſe et uxoribus et rebus 2 li
eris omi gaudeant ĩmunitate· ut nec in
iudicium deducãtur uel exhibeantur ut

T

ẽr

91 –

C. li.x.de ꝓfel.et medi.l.medicos · et · l. fi·
ct·lĩ.ſecus tñ in poetis et geomet · C· e
t· poete et ic. Nl.que lex geometras uo
cat calculatores:2 quare geometrè dicant᷑
ibi no- Ceen oſul et ptor t pfect
et maiores mg ratus ꝗ meꝝ imperiuʒ ha
bẽt et ꝗ cũ eis ſunt cas nõ ꝓſequatur ſeu
ↄueniant᷑ff · de iudi:pars lr̃arum. ff.de in
iur nec mgr̃atib·iij·q:ĩ. ꝓhibẽtur ſaluiſ
quib uſdã cãibus.in auticolł.iii ut iudi:
ſine quoquo.ſuf·ꝭ·ſi ꝗs aũt et in auł᷑.colł.
ix.ut dif.ĩudi:G·ſi tnar tñ otra.ii .qiĩiu
bemus ſoibiet ſaluo:quia debent cauere
ſi de adulterio accuſent᷑ m formam legis
que eſt.ff· de adult ſi adulteriuz in fidic
ſuper G̊ ut.S·de actore . Itẽ illuſtrłan
aut poſſint accari dcaʒĩ. in·t. ꝓx. v Itẽ
quod eſt mr̃atus.
facit er monachi et Heremiteet is qui cu
cquo in cã publica traſuehitur et is uel ca
qui uel que nubit2 iudex dum de cã cog
noſcit.2 ls cuius cã apud maius tribunal
agitur et is ꝗ ducit fun familiare ſeu iu
ſta mortuo faciens obſequia. uł qui cada
uer per ſe ꝓſequituret qui certo loco cae
adeſſe hʒ et infans furioſ non ↄueniunt᷑
ff·de in ius uol.ii.et.iii · et:iiii:in prni.
ex ·ĩ · V. Item heres.xcvii:conſtantinus
Item legati et ceteroꝝ negocioruz exe

Iterm epᷣs du ſacra

cutores coram aliquoſiue romeRiue ali-
bi non duemũtur immo ius reuocandi do
mum habẽtf.de iudi.l.ii:et.l.non alł· et
l.ſe · exc·de foope·c.fi:et.ĩ.in.t de accuſa
to· v. Itẽ nec legatus. Sed nec is qui ueit
romaʒ ad ocił·v. q.ii:uocatio ex de dilat.
c.fi- ub ꝓ aliqua alia iuſta 2 neceſſaria cã
et ꝓbabili ut ex · d fo-ↄpec.fi· M. 2 ibi
ſuꝑ uerbo neceſſaria ſcripſi quid de illo ꝗ
uenit pro reſtõne in integruʒ impetrãda-
Sub quo oprehendũtur fere omnes ꝗ.
ↄtinentur .ff.et · C. ex quica.maputa cã
appellatiõis exercẽde uel teſtimoni ferẽ
di- uel ꝓmouendi electionem uel poſtula
tionem factã miſi ibi ꝑfectis negocis mo
rarn trahant uel otrahãt uel alia negocia
aggrediantur ut in pre.l. ff de iudi: lii..
legatiet. S·omnes2.I.quid etiã et ĩ autt·
colł.ix.q ſcis epi:5ꝭ·reuerẽdiſſimi vo. ſe
cus auũt ſi ueniant ꝓ impetrãdis priuilegi
is uel immunitatibus uel aliis ſuis. uel ec
cleſie ſue negociis ꝓcurandis. 2 ſic curia ?
uat ut in pre-ↄcor. uid ſi is cui cõpe
tebat ĩus reuocandi Homuʒ coram aliquo
iudice citat obtinuit in aliqᷓ interlocuto
ria coram eo.k etiã ſuccubuit· ſed non ap
Pellauit demu ante litem cont- petit ſibi

concedi ius reuocandi domum naqig ha
bebit.Reo non:et fic fuit ꝓnunciatũ· ar.
in his que no-ex de re iudi. inter minor-.
cetera de hac materia ꝓſequere ᷣm enm
m.in ſumma de excep·5.fi · V· Iteʒ eſfec
tus et ſequenet pleni m papamexde
fo.dpeCcfi. er ibi plene ſcripſi ſuper
urg1o⸗F. tem ſi ꝗs ob aliquam cam
de ciuitate

uocatus eſt. et alius euʒ ibi inuemens ue
lit duenir̃ põt exciꝑe ꝙ; non uenit ad hoc
et ideo hʒ ius reuocandi domum fm Io-
de e cetalll iii rubrica de excep-
que dat᷑ legatt uber· auteʒ hoc dicit poſt
di ſtum ſupra illi uerſiculi.Sed ꝗd ſi ſco
= uber · de boar· fde iudic.l.ii.
ex.· de lat.c.fialii contra.niſi pro publi
ca 2 ? muni cã uocatus fuerit ut ex de di
lat.expoſuit quia ubi te ĩuenero ibi te iu
dicabo·ar.ii.qiſi peccauerit ĩ fi.2· qvii.
c:i.C.ubi de cri:agiopor autiqua in pro
uinciaet ar·ex/ de elec · bone memoriei.
d.porro.ubi preſumitur quis citatus ex
quo ĩ iudicio inuem᷑ maxime ubi nõ ſub
eſt cã quare hoc priinlegiuʒ deat habere
quia tuc Pabercr. HM. Keurreitur ad pri
mum dictuʒ et clarius ponit dituũ uber
quem poſuit ipſe uber uel io-alł't tamen
ubertus eaſdem.l. ffde minor· ꝙ ſi mi
nor:·5·i.et. ff· ad trebelł.ſi legatus in prin.
ex · de v.ſig. abbate:de donatcuũ dilect.
non tñ negant quin debeant inducias deli
beratorias et alias a iure oceſſas obtinere-

ar. ili:q iii offeraturet.l.aut HBa Cere
ſi iudex eum non monet põt illlcenciatus

recedere et tota die hoc fit ſi enim preſu⸗
mit᷑ citatus et recederet illicentiatus eſſzʒ
uerus ↄtumax unde non preſumitur cita
tus de in ius uo:l.i.ff. tarnen preſentia idẽ
quod citatio oꝑatur quia non refert qua
liter quis ſit in iudicio fiue per citationeʒ
ſiue alłff.de re iudi.l.de unoquoq; et no-
in.c.ulde elec.lIi:vi.in nõ:nam citatio nõ
fit ad deliberandum ſzʒ ad oparenduz pax
ergo de modo curamus ſi finem habem
et iſta eſt vmunis opinio et uera Ergo ꝑ
talem libellum reo pnti oblatum interru
pitur preſcriptio ficut ꝑ efficaceʒ citatio
nem tam in ciuili ꝙᷓ in criminali- l. miles
6§. lex de adul-quod tene menti.nã quedaʒ
fiunt ſine citatione ad treb-l.recuſare 2.l-
ille a 0. Item heres defuncti. aut
Parensaut liberi aut ↄiunx. aut cognat
aut agnat aut affinis ? fideiuſſor P aliuſ
noĩe defũcti nõ ouemtur.ĩ. x. dies ab obi
tu numerandos.C. de ſepuluio · lfi.2 aũt

§

o ad curiam ordinariam

Crr. —

ℳ

.
V

5·penul- (tem pater uel pronus uena

iBi poſita Pe ut cum de appelł.ogno.

on petita ĩ de Oloet cõcureſtat· ·
ſed ec uocins· ¶ Item ſuus heres non cõ
uenitur an eonfec tiouem inuentarui-C.
ĩut.deli.l.Fi.e& de teſta-raynaldus in fi.
ar.xil-q:ii hoc ius placiti et c caritatern-
Bul.iſta eſt dilatio trium menſiũ et inci
piunt a die ĩmixtionis quam dʒ creditor
Pbare ſi negetur · ff. de condi-fur.l. u. ff· &

interacl.i. et.ii .f·o.rna. lſi cum dotezʒ

trãſgrediamur in glo · 4 Iceʒ is cui cõ
cedicur ne infra certum temp conuenia

tur non rndebitiI- illud-C. de preci-imꝑa-
of. quott· ¶ Icem ſi fiſc dcurrat cũ alns
urdicãtib Hditatẽ aliciui 19 fici pri/
excucietur et aliorum uendicantium ec
aliorum creditoz actiones differentim ue
ff. de iurt.fiſci· apud iub.et facit· ·ſi cur
plus ꝗ ꝑ·l.fal-ſi heres. H Iſte due leges
uidentur ↄtrarie prima dicit quod ſupra
iſta dicit ꝙ fideicõmiſſum ſoluenduʒ.cũ
cautione de reſtituendo · ſed utrobiq; nt
glo. in prima lis iam erat mota per fucuʒ

in pa non: unde.· iſte ponit ficum ocur

rere cum alus uendicãtibus · —☛c hec exe
ceptio que dilatoria eſt fauore fiſci uide
xur quaſi ex iure ↄmuni ↄpetere · utff· de
inter adct· l.imni- in ficaue tñi aduocate rei
ne actio ſic ſublaxa per id quod habes C.
de pet· here· l. fi· ¶ Ktem reus excipiet cõ
txra cicationem quod dic utĩ de citatiõe

Icem ꝙ conuentus eſt pupillus uel ui

Qdua uel orphan debihis uel morbo diu

xino fatigatus et huiuſmodi pſone mia
biles que i principẽ proclamant uł etiaʒ
eccleſam:qhq; poꝗlint etiã ordinaria iudi
cia declinare. C qn impera inter pu ui-.
I. una. lkxxVII-di-C.i t· ii et per totũ ex
de fo.ↄpe· cx tenore de of · deleſigrnifica n-
tib·C.· de epiet cei orphanotrophos ita
tamen ſi ſic grauis infirmitas ex:de ꝓcu
ra.c·iĩi .x q: ni.ſi egrotans ff.ſi quis caut

I.ii. 5.ſi ꝗ in iudicio- uel E exſpoliatꝗ: ili⸗

q:iiſR epus ex· de reſti-ſpoꝰ frequẽs· C·
donat.inter uiet ux. ſi marit ux dicit ſe
patuʒ ſoluere. 2 litem uitxare· f: de ꝓcur̃.
ſi reus · f·ſi cer.pe.l.fi.uel qanem ſibi mo
tam non preiudicare alii prius a ſe mote.
ff.de pet.hereſi quis liberratem · C. de or
di:iudi:.iii:qxiet ex :de ordi:cog: per to
tum uel ſe rem petitã non polſidere · ff · de
rei uen-l.fi. uel dilationem ſibi conceſſam
pẽdere ut·iii ·q· in ofſferatur ex. de ap·ſig
nificanxe uel lite ſibi motam a iure eſſe ꝓp
hibitã xi.qi· ſacerdotibus C de obſeqis

liber.l.iĩ.f.de ĩudic.lis ·C. ut nemo priua-

uel libellu inepte eſſe formatum C· d for

mubł.l.n.et u/qvin.libellox et in pre· c·
ſacerdotibus uel ſi fidet ſſor obiciat reuʒ
principalẽ. bonox poſſeſſo eʒ prius for

ↄuemiendos C. de fideiuſſ aut· preſente·ĩ ·

de ren

et ↄcluet C. de act ·2 ob· aut᷑.ſʒ
bodie

Item excipiet de temꝑe feriato

C.de fe:omnes. e-lI-ieXWτ 6 C Fiet de udi.

c.fi:f.de in ius uo.l.ii.in fixv·qini ·pla

cita. ¶ Itern non põt agere ↄtra infantes

curatoris auctoritate · 1 Querit Rof-
t. vm:an medium quid facere dbeaʒ uo
lens ouemire pupillu uel minorem Fendet

tecaptos et ſimiles perf. N. ſine tutoris

ꝙ ducniam pupillũ maior̃ ſeptẽnio: mi

norem adultu ſi pupillus eſt minor ſeptẽ

mio conuemã tutorem ſolum ſi illuʒ habʒ

ałp·petam illum ſibi dari.in adulto ſi cura

torem habet·a minor eſt pñs ipᷣm conue

mam et in ſui perſonam formabo libellu
cui reſpondebit cũ auctoritate curatoris:
ſi eſt minor abſens concipiam libellum in

perlonam curatoris ſi non hzʒ petã ſbi da

ri et dabitur ſibi inuito ad litem alłt. C.
de iun · deli.l.potuit et.l.ſi infati. E·ꝗ pe.
tu.l.ĩ.ff.de tutelqui habet·· idem caſſi
us.2 ad treb-l.reſtituta. :iet alꝑc · ĩ·
f. qᷓ admi tul. ĩ . et: ii C. ſi aduer.rẽ iudii.
I.fi. E. qui legit.perſonaz ha·l·iet. ii·2. ff.
de re iudi:acta. et.l. contra pupillurnff.
de epi·et cleri orphanotrophos nec etiaʒ
hii agere po int. ut· S.· in · · de actoreĩ di
uerſis locis· ¶ Item nec filiuſfam ut ibi
doei in. .ſẽd ee filiuſfa2 ſequen Ite
reſpublica a cephala conuemri nõ pote
ſicut nec minor-C·li. xi:de curreipu. I.i.
C.ex ꝗ· ca.ma· ĩ inte · re· reſpublica: et ſi
nec eccleſia ut e&. ne ſe. ua.Cfi · ¶ Itẽ tu

uel minores. -an-uel furiolos uel men

Q△

tor uel curator ? alius admãſtrator maxi
me necæſſari officio finito non ouenitur
ð contractibus bonafide cuʒ eo initis no
mine eorum quorũ negocia geſſcrunt · ff ·
qñ ex fac/tuuel cu.poſt mortem ff.· d re
iudi.l.itii-C. de admi-tucum quidam ſt.
de inſt to.l.fi:ð procurtplauc us nec eti
am agũt.ut dixi·sin· d· de aore .· V. Icẽ
tutor:durante uero officio rñdere tenent᷑

alioquĩ ab adminiſtratione remoueburtł᷑⸗

H. Si iudici uidebitur d hoc·s· t. prox
6.i. ad finem. . Sed queritur ut pati᷑.

nec maior · ¶ Et nũꝗ d erit ĩ plato ið ut

F. ut. C. q. fe⸗ l. ii-2·· S accu. . Icè

ex hac cã poſſit remoueri Neo non. Pre⸗
dicta enim lex loquitur ð his qui habent

,—„ —

135

—

—

onus non emolumentũ. I Quid fi tutor
ideo non uult defendere·quia ſcit pupillũ
malã cãm fouere et uult potius ꝙ aduer
ſari mittat᷑ in poſſeſſionem nunquid dʒ
adueſarius audiri- Reo ſi pupillo expedie
magis ꝗᷓ aliud ꝙ fiat miſſio nõ audietur

aduerſarius-nam tutor defender uidebit᷑

cum omia crimina in ipo ingreſſu ſint e
tincta ĩ auti:de monachis in prin·colł.i.

hucuſq; rof.et eſt finis tituli Fct

de pedi:i. his auctoritatibus aſſeritur
ꝓpe prin:cx · de fił.preſ·ci.licet dici pol
fint ext cta eſſe quo ad deũ· F.· 2 quo ad
eccleſiam facit qd no. in pre.·his aucto-

QN

AA hoc calu· qñ ſic expedit Pupillo et ſic rixatibus in glo·ar · ꝙ de uoto ſcripture·
eſſet dñs prudẽes facturqał.aut cũ miſſio Pl monachus poſſit ↄueniri dico q GS
in poſſeſſioneʒ fiat ꝓpder rem indefenſazʒ ciuiliter non criminalit᷑ ſic ad penã in cor
ↄſtat ꝙ defendere non vr · et ſuper hoc ui pus luendam in fectũ pecumie- Item ad
ð qð no.in· S/fi ſtatim allegato in glo.re penas corꝑalesff. de accul. hos accuſare-
2 gulam ponit· 5 Ad inſtar ꝓcurt. ft. ꝓp Gomibus quia natura cõis eſt· Ciuiliter
cuc.ſed hee.5S.·Fi·et·lſe.ſcdðm alber.papᷣ·. autem ouenitur monaſteriũ ſi monachuſ
Item ſeruus monachus ↄuerſ profeſ obculit monaſterio uniuerſitatem bono
us et huiuſmodi nõ ↄuemunt᷑.C.de iudi. rum ſecus ſi reʒ ſinglłareʒ uel nullã ut no-
FPuus ed.l-ſe.C·de rei uendi:non ſoluff.de per.G. ct Dy. i. l. ſ. pec · · · fl .· ð pecu. nã
regiurł·cũ ſeruus ex · ſindico/c.uno ff· monaſteriũ hẽtur loco heredis rõne reruʒ
de iudi.lis nulla. et· V· Item epᷣs de hoc non rõne perſone ĩmo ẽ ſucceſſor anoma-
tñ 2 qualiter formabitur libellus otra eũ lus ſicut pater ꝗ occupat iure peculiia fi
5. nõ.· de ſtammo. l. in prin· . Nec etiã ſcus iure caduci.ff.S& nouatil.nouatio.ff.
hii agere poſſunt ut dixi.S. de actore· v. ſo.ma.l.ſi oſtante· 5·fi. inſti·ð eo cui lib.
Item ꝙ eſt ſeruus et· V. Item excipit᷑ cõ cã · l.fi· et ſi monachus diuiſit pirimonium
tra ESed an monachus põd accuſari ꝑ quotas monaſterium non tenet᷑ niſi pro
ulidetur P ſic ex ·S ſirnodilectus filiq·a- rata.ff· de rel ig · l· ſed ꝓ rata.licet tñ mõa
non tñ quo ad penam pecuniriã· quia pro ſterium poſſidendo unam ſingłarem rem
pr io caret.xii .qiĩ:nolo exde ſtamo.cuʒ non dueniatur tanꝗᷓ obligatum ſi tñ non
ad monaſterium ſicut dicaʒ in ſeruo.ĩ.in defẽdit monachũ patietur in illa remiſſio
tde accuſ.in prin.2 hec uera ſunt niſi ab nem. inſti.de acqui.per arroin fi:et de BG
R bas uelit eũ defendereft de iudi-ñi ſeruuʒ per ſpe·hic et per iaci in autẽ · cã que fit
Rrof uero no. MI. luot· viii. V. penulet urm mõacho C· de epi:2 cle ubi uie Cy.
„ · ſe · eſt ultim .· · ꝙ monachus a ſi mi 5 [Ntem is qui gat ſe ſeruũ habere ?-
les ſi delinquãt accuſant᷑· licet ał.non agãt in ptcate ſua eſſe non ↄuenitur rei uen. uel .

—

c oueniantur uł᷑ in . v· Iteʒ excipitur
odra atorem Ricut 2 de portatus.· ff. & pe.
aud dampna.ꝭ inter eos: etl. in ſeruoruʒ
Hꝙ enim etl.capitaliũ. e in exulibusft⸗
de accula.ſi cui.ꝭfi.in auten· de ſanc.epi·
: ſi monachuset de nup. ꝭ· m occaſonẽ
co .ini:ec de priuile.c.uolentesli.vi. C.
ubi de cri.agi:oporaut· qua in ꝓuincia
in prin. Mar:de fano duit ꝙ ſi monach
accuſetur de crimĩe.iple ſe Afendet nõ
abbas. põt tñ abbas ei aſſiſtere/C. de ac-
cufl.i.et.ii.C· ad.l.iuł.de ui.puſeruos.

aud · cã de hocĩde ſta ·mo. n princ.
ed ibi no/qualiè cunc aget᷑ et qualiter

C.de nox.ſi ſeruus in eA 2 cYi.

5

ocipiatur hibellꝗ.
miſſis añ ingreſſũ puenietur monaſteriu.
vẽ ꝙ ſie· et ſi nolit defendere et agitur ci-
uilitcer d bonis eius que monaſterio obue
niunt ſatiſfiet agentibus ar · inſtitt de ac
quiſit/ p arro6.fi agonne

ad idem · ff. de capit di.l. tutelas5. fi. .

Si aũt criminaliter ageretur cõtra credo

Sed nunquid pro cõ

nosali actione ff· de rei uen.l-penul.Gfi-
ff-ſi ex noxali cã aga.I. i &τ.de iudi-ea-

ar Ceice is qui nulla tenetur adtio

en:queda. ff. ad exhi.theſaurq·

ne · ff. cc ed
Idem põt excipi per illos calus in ꝗbꝗ
fallit illa regula actor debet foe rei ſequi
quos dic utĩ·de ↄpeiudiadi:¶ Item cõ
ueniri non põt is qui infirmitate detẽt
uł ad maius tribunal uocatus eſtff. ð iu
dicis ſi pretor. ff·de re iudi · queſitur · S⸗
primo extra de procurato.c..· v. qõne· i-
ſi egrotans· xviil.di.ſi ep̃us· ¶ Item reus
ꝗ debitum oↄfitetur · et ꝑatus eſt ſoluere.
nõ cogitur iudicium ſuſcipere.ff. de iudi.
ſi dbitori/ꝙ ſi parteʒ cõfiteatur ꝓ illa eti

mauerunt. Bal. ille qui non uult recipere
lielluʒ ſʒ ſoluere ñ dicitur litẽ oteſtari ſʒ
declinatoriam opponere m· G. ff. de pro
cur.l.ſi reus. Iteʒ ſi nõ uult libellum reci
Pere nec ſoluere ſed confiteri debitum nõ
uidetur liteʒ cõteſtari-ſed fit in eum pre
ctptum officio iudicis ut·lſi dbitoriff.

am kr. ut.ft· ſi cer · pe.quidazʒ eſti

.
—

7„ 5 V re . *

de iudi.a nofl.a interro/acĩn. I. ubicũq;.

Si uero reus iam libello ſulcepto offert S
bicum non uidetur litem ↄteſtari ſed ꝑi

mere litis ↄteſtationeʒz et ſm̃am · Sr uero

non ofſtert debitum ſed ofitetur libello ſu
ſcepto a in figura iudhcii fit litt ottd pla
no in qua nõ reꝗ ritur iuramentũ calunie
ut no.t· de nego·geſ.lat ꝗ natura.Scuʒ
me ſi uero otradictiõe opponitur fi lict
ↄteſtatio temptioſa et exigitur calũnie

iuramentum. C. de excep· l.ſi quidẽ de iu

di:l. rem nõ nouã C. de iuramẽto cal.l.ii-
Ru⸗ ꝑfectioneʒ tituli ſi pater ſa
tidat pro filio 8 iudicio ſiſti an uideatur
perſona filii legittimari ſine alio ↄſenſu et
uidetur ꝙ ſic utff.qui ſatiſda:co.l.filius
ſʒ ibi pater erat in iudicio nomine filii nõ
fili ad idem quia ꝗ fideiubʒ oſentire vr
ff.ad macedo.l·ſʒ ſi tpr · S. non ſolũ· ſed cũ
iſta ſatiſdatio preſtetur an litem oteſta.
non vr̃ ſuſtcere quia oportet ꝙ pr̃ cõlen
tiat alio tpr.ſ.te li conteſta ·ft.ſo. ma.
l.ſi cum dotẽ ·S·eo auteʒ tpe· iſtud eſt tu
tius tñ et primum credo uey quia oſenſq
perſeuerat donec reuocet᷑.et quottidie cõ
ſenviri videdur ar. ff· de uſufr acl.i in fi-
Sed quid ſi ſtatuxũ dicit ꝙ filius non
poſſit ſe obligare ſine expreſſa licentia pa
tris. mõ in eodem inſtro filius 2 pat᷑ prin
cipaliter ſe obligãt uel unus ꝓ altero fid
iubed nec dr ꝙ& pater dederit licentiam fi
lio an ſufficit quidã dicunt ꝙ non ꝗa eſt
tacita licentia nõ expreſſa.ueꝝ eſt eniʒ ꝙ
pater dicitur conſentireff·quibus ex ca-

pigta: trabal ſi gratuitaʒ 6·i· ff · · mo.

pi: uel ipo·ſolltixius ſempronio in prin-
nam et duo rei uidentur inuicẽ fideiuber
lI. iureiur·5.fl.ad uely. z ar ꝙ ſufficiat.ff.
de procurt. filius5:ſed et filia- et ſi dicat
q; non eſt exprelſa lñia dico ꝙ ſatis eſt cx

preſſa rebus ipſis et factis ar· ff·de legi · l.·

de quibus a neccſſario ſequitur ex uerbis
et ex tenore uerboꝝ aperte colligitur ar-
ff· de li.et po.lgallus.Gi-nam et rõni ſta
tuti ſatiſfatuʒ vr̃ 2 ipi ſtatuto.ffd ri
tu nup.l.li9·ſenat/C.d indic. uiduiĩ
l.fi.de ↄdi.2 demõ-l. cũ tale.·pe in glolʒ
ꝗdã pnũtiauerit otrariũ inherẽs uerboꝝ
expᷣlſioni arff. de aucto. du:li: in ficum

gloſaet.letiam et quod node regu-iĩurt.

ubi non noce.et de adop.l.ſi pater natura
lis per guil.naʒ nec tutor ſi ſe obligat una
cũ pupillo r ꝓpea ſufficient᷑ auc toriza
re ꝗa reꝗrit᷑ uerbox expᷣſio qð ẽ tutius.

. . i.
Cb⸗ culatore Nica. —

mine hẽmus quatuor Nicas que cuz alle
gant᷑ integre ſunt ſcribende de accuſatore
hic de accuſato que ſequitur de acculatio
e in parte in· 2 1. Mii: de accuſatiombus.
Item eſt ſcienduzʒ ꝙ lcgiſte hñt in. C.
IPealem Ricam qui accuſar̃ non pñt que
cõgruit huic nigro·quia ſpẽaliter ad hoc
tendit 2 aʒo- ibi in ſumma ĩnuit auctorẽ
et nr̃i ſummiſte ſuꝑ Hica ð accuſa-CGof-
uſqʒ ad. v.accuſari·hoſti.ĩn· ii · · Dagain
prin. uſqʒ ad. .· nunc de ciullibus oſtẽdit
accuſaxoreʒ repelli rõne ſuirone accuſati.
rõne mixta utriuſqʒ.rõne iudioi · Item rõ
ne ipſius iudicis et cae· et rõne temporis.

Taan.Fᷣa parte. Rica de crimibus et ſe

quen.quaſi nil ad ꝓpoſitum. ¶ Kof:in lii

beł. iun-cano: in prin e partt oſuit.xii.
Hicas de ſingularibus perſonis:que accu-
ſare non pntqd multuz iuuit auctorem-

—

quem allegaui ſuper rubrica de actore
Vber:de bona.fecie ſpẽalem HGicaʒ de

hs qui in criminalibus actiombus repel
lunturque ẽ tercia Rica aleſt ꝑs ſe ex
qua ſatis adiutus eſt auctor ð reliquis di
tur de accuſatione et de accuſatiombo-
Etc circa Kicam ↄgrue queritur ſi per
arutuʒ non põt quis acculare de crimĩe
publico ſine ↄlenſu offenſi·2· a· accuſat· b.
de publico crimine dicens. Ego ade uolũ
tade talis acculo. B quis dicatur hic accu
ſator/uidetur ꝙ olentiẽs quaſi ille uideat᷑
mandatariuset per eum mandãs acculzʒ-
ueniat regula qui per alium cum ſuis ex
emplis de reiurtli.vi· Item quia poten-
tior eſt in accuſando et eius plus intereſt
ita ꝙ preuentus exneum excluderet ſuffi

ciac.ĩ.prima colũp· v.pone quidam cum

1. ſe. Tu dic ↄtra quia per id uiciarẽtur
iura uoletia in criminalibus cãis interue
mire ꝓcuratorem ex:e·t· ueniens. et · c·ſe ·
in fi.fde pub.iudi.l.peGei Itẽ aliud eſt
agerealiud agenti oſentireffde reg. iumt.
aliud. Curioſus in hoc ꝓſequendo uideat
queſtionem domimi Iacobi Butripatris
qui hec mixtis duobus articulis plene diſ
putauit in qõne que incipit Certum eſt.

Propter quod eſt ſcẽdum ꝙ idem oli

tenuit lamberde rampo- in qõne que inci
pit duo ſunt capła. ponẽs unum ſtatutuũ
eſſe de quo.s aliud ꝙ querele banitorum
non audiantur. nec dampna eis illata emẽ
dentur ponebat ticium uulneratuʒ a ſeyo
t quia crimen erat publicũ. ego poteraʒ
ulnerant acc uſar e.ſIʒ quia ex ui ſtatuti

— —

rr-=

Narerae AAι να

5 4

neceſſe ſic erat habui oſenſuʒ ticii offenſi.

et accuſaui ante litem ↄteſta. uel priuſꝗ
nomen ſey recieꝑtur inte r reoꝑ ne minaæ
titius bã nit fuit ꝓ homicidio inſto: ut
ꝓcedatur in accuſationeſeyus otra ex ui
cdi ſtatuti·querebat quid iuret tenui
idem· ſ ꝙ ꝓcedatur in accuſatione nõ ob
