um non diſceſſit ab ipo cſlientulo ut. C.
de ſacroſanceccle.iubemus:et facitfr.ſ
cer:pe.eius qui. ꝭi. primum uerius ſecũ
dum Alber papien. ¶ Hoc quoq; no-
taddum eſt ꝙ ſi coram metropoł. cauſa
appella⸗ uertitur non poteſt ipſe partes
cogere coram le r̃ pondere ſuꝑ ſalariis ꝓ
curatorur et aduocatorum-ut extra:d
fo:compe.romana/ò/nec etiam-librvi⸗
Ad ordinarii tamen ſpectat officiuʒ ut
ſalaria faciat exhiberi patronis cauſarũ
ne hoc pretextu lites ualeant prorogari

ut.C.de iudio·properandum· Gpenulti.
uer̃.in honorarns . uid ſi clericus
preſtet patrocinium perſomis conceſſis.

quod dic ut.s.iĩn.t.de aduocatis ·O.i.nũ-
quid poteſt ſalarium exigerenudetur ꝙ

o

non imo ſi exegerit eſt ſicut e

1

ponendus.xv·q· ii:c.unicoSed dic. A:
onis · ᷓꝙ illud abiit in deſuetudinẽ nec
eſt moribo utentium approbatum· ut
liiidi:5 leges nemo enim cogitur ð ſuo

ae Io.qui hoc ibi no.iĩn/ꝭ/queſti-

facere benet iciũ·x.qii.precarienec ſuiſ
ſtipendiis militare. extra: de preſcriptt.

cum ex officii:et dignum eſt ut recipi-
at emolumentum.qui preſtat obſequiũ
xii .ꝗ·ii· caritatẽ· loꝗt᷑ d regularib.ut
pyobatur.eæ·q·fi·xviq:i:· monachi.

Et᷑ nota ꝙ ſi aduocatus uideat ſuum

lentulum iure debere ↄtendere ut diæi
5‚ĩintde aduocatis.S· nunc tractermus.
tunc ut pinguius extorqueat ſalariũ. di
cat ei.amice ius eſt pro te:ſollicita tamẽ

eget defenſione· Sepe enim quis morere

tur niſi medicaretur ut de pe·di · viica.
fiinon tamen eum inhumanius euacuet
ut plurimi impie faciuntſed cum eo de

ſalario conuemat congruenxi.iii/qviii ·
6·tria · Si uero cauſam iniquam nouerix

eam deſerats·de aduoc ·5ꝭfi.uerſi. Item
etiam cautat, et ſalarium reſtituat ſecũ

dum Goff- H.In ſumma de poſtulan
caueant autem. †. Sed dominus me-
us dicit ꝙ illud. Hoſti:dixit ꝙ ali

quid in ſumma de poſtulan:. quid per
tinex: uerſi. Item ad officium. e babe-
bit pro labore ·quod forte bona fide ſuſ
cepit · de hoc dicamextra de poſtulan.
in conſtitutione grego:x properandum
de qua dic uts·ꝭ· ii· uerſi· ſʒ nunqd

in decre. predicta. recitat predictis opi

niombus: et allegato pro et contra. ipſe
tenet ꝙ pro rata temporis: quo bona fi
de ſeruiuit habebit ſalarium-pro alio ue
ro dempore non ut dicitur in poſſeſſore

ff.de rei uen-fructuset.l. in fundo.C.e-⸗

tl certumfacit.xii:qii:caritatem. ibi
pro tempore quo ſuum preſtiterunt ob
ſequium. et hoc forſan uoluit hoſti. ut
5S Proximo dixi- .
rmortuo aduocato. non poteſt ab heredi
bus eius ſalarium habitum repeti:quia
per eum non ſtetit quo minus cãm age

ret· ut.ff·de uan2 extraordi.co l. i/5 di

uus:et.C.de aduoca:diuer.iudi. poſt du

Os. S·ĩ· et · ff.de lega.l.legatus antequam

55·Fi · Super quo diſtinguenam aut ſte-
tit per eum uiuentem et tunc non pe-
tit ſalarium immo ſolutum reddent he
redes:G. de condic.ob cauſam.l.fi. M.
dicit Gui. an. ti. de ſala.aduoca.ꝙ pro ra
ta peti uel retineri poſſetff·de condict

(In

non lane.

2 5 °%
ob cauſam.lſi pecuniamĩnfra alleg. F.
aut mortuus eſt et tunc obtinent pri-
ma iura.etiam ſi mihil fecerit · Idem eſt
ſi ſit infirmus uł alias legittime impedi
tus:ĩta ꝙ per eum non ſtetit ut·S uer-
quid ſi aduocatus:¶ uidaʒ tarnen diſtĩ
uunt in actore: an fuerit in mora conte
ſtandi litem uel procedendi: et tunc ob
tinet predictus:ꝭdiuus et ſimilia-alias
auũt de equitate., reddent heredes . In reo
autem dicunt indiſtincte ſibi reddi.ſi mi
hil factum eratet hoc de equitate:2
eisff.de condic ob cauſamſi pecuniam
ſitamen per calum fortuitum ex perſo
na clientuli ſtetit quo minus cauſaʒ age
ret/non tenetur reddereputa ſi res peti
ta interierit⸗ ita ꝙ reus non tenetur ut
·de rei uen. utiq; · 6⸗non enim- per
hanc.l.et f-.de admiread ciui/per.lini.
Sſi eo temporeetc de pig·actque for

tuitis dixit Gui-an- ubi-S-idem in om-

ni caln fortuitonõ eæ perſona clientuli.
Ouid ſi aduocatus cauſam deſe-
rat᷑ uè deſperatam · Reſpondeo aut deſe
rit ex caula quam prius poterat preuiðò
re:æt tunc ſibi imputetur quod imperi
te uidit.aut ex aliqua noua et repentina
caulſa. puta quia clientulus contra ſe ali
quid confeſſus eſt et tunc mhilominus
ſalarium habebit.ut.ff· de uacati mu.l.
penultima· ſed quo iure coartetur clien-
tulus ad ſolut ionem ſalarii et cetera que
hic circa materiam deſunt uið in li rof-

in.t.conſtitutio·de ſuffragio. et in titu

lo de officl.iudi-quo petitur ſalarium.

lariis medicorum et al ioʒꝝ
dicenda ſunt licʒ enim me
ci ſint maioris auctori-
tatĩs qua ſint obſtetrices ut. C. cornmmu
ma. dele·l.fi:circa principium.tamẽ uti

le eſt ut de eis aliqua diſſeramus:namq;

plurimum in ordine propoſitionis prefe
runtur paxronis cauſarumut.xiiii-q.v.
Pone ergo ꝙ medicus cum

Oſtremo loco aliqua de ſa

3, „
O c 11 2ð Aed /

7

R

ℳ

infirmo de certa mercede conuenit pre-
ſtanda poſt liberationem.liberatus eſt
demum recidiuat. queritur an in recidi
uo tenetur egrotum pro eodem ſalario
curare.et uidetur ꝙ ſic. nam non uide-
tur egritudo receſſiſſe que incontinenti
rediit ·de pe.di.i.diuorciumet.ff· de di
uor.diuorcii: et mediĩici eſt cencies infir
mum curare ⁊2 ſanarede pe/di.iii. adhuc
inſtant · nec·n·pleñ liberatur.qui totałr

ℳ

7„ —
non liberatur ut.edi. ſunt plures · ff·de
interroga actꝭ· de exateꝭ:nihil- extxra- de
bap.maiores· ꝗᷣled adhuc queritur ibi ꝗ
totum bominem ſanauit et cetera-2 ar-
in his que no S.· proximo- uerſi · ſed nũ
quid aduocatus · langor enim proliior
grauat medicum breuem uero langoreʒ
precidic medic· ut in eccleſiaſticoc.x.
et hoc etiam in contrarium facit · et ſe-
cundum auguſti ſepe enim eſt ꝙ more
retur-niſi medicaretur ut ſtatim ſanat᷑
languet uicturus qui prius erat moricu
rus· ut de pe· di.vn.c. ſed ad finem ar · cõ
tra.quia ob'igatio ſemel extinta non re
uiuiſcit· ff · de ſoluti: qui res· areamnõ
enim ſemel adepta ſanttas perdit᷑· miſi ex
proprio facto · ut de conſe· di· uũ · quer is
uerſi.non autem ibi et ideo ſemel et cete
ra.et ideo fa tum eius non debet medi-
co nocere:nam peccata ſuos debent tene
re auctores: extra de his que fi. a maio-
par. ca. queſiuit· C. de pems ſanctimus-
et ar· ff· de damp infect. l. dampnt infec
ti· S· ſi is qui edes cum ſuis concor· ſo.p·.
H-Pyleus in ſua: q·xii . diſtinguit
an incontinenti redherit egritudo ut cũc
teneatur. an ex interuallo-2 cunc non te
neatxur · ut in predhc.ldiuort ium:et oꝑ/-
time probatur.extra de cleri percuſ.ca-
u:et de hormipreſbiterum. uel dic ꝙ ſi
culpa egroti recidiuauit. nõ tenetur- ꝗa
talis euentus non debet ei imputari. ut
infra dicam alioquin ſic.· ffde reguiurt
quod quis ex culpa:dominicalis queſtio
ele Tl dermn guon uide ſuper predic.
regula contract ſub·q.u. Quid
ſi infirmus diues eſt et mhi uulc medi
co dare:non uidetur ꝙ eum debeat gra⸗
tis curare: nam licite poteſt mercedem
recipere· xiili:q· v.non ſane.nec de ſuo co
itur beneficium facere.x. q-ii precare
nec ſuis ſtipendiis militareextrade pre
ſcrip. cum ex ofłicii · Sed dic ꝙ tenetur
eum ſuis fſumptibus curare. ar· lxxxVI-
di· paſce fame · et ſi conualuerit᷑ repetet
expenſas· ut in predic· ca:non ſane. quia
uriliter eius negocium gelſſit. ff. de neg.
gel.pomp. extra de procura/ꝗa in cauſii
et etiam ſi moriatur.nam euentus mor-
talicatis ei non debet imputari: quia nõ
eſt in medico ſemper releuetur ut eger.
ut.ff.de offi.preſi: illicirxas.ꝭ.ſi cui. lxxex
viidi:quonmiam non cognoui in fine pa
lea eſt. extra de eta:et qualiiad aures:nec
enim poteſt medicus ſuſcitare moreuũ
ut᷑ in pſal.lxxxvii, nec ſemper ſequitur

—

laborern efectusexdra de renunniſwi cõ
6· quippe. Sed quandoq; in talibus tuti
us eſt pginori incumbere ꝗᷓ in perſonaʒ
agere· ut inſti:de obli:que ex delic. nal·ꝗ
furti autem· Ideo dum dolet infirmus

medicus ſit pignore f irmus-. Habuic

a Io. de deoli-i. Cauilla. ubi ſalario ad

uocati· uber·. iin prima car: ponebat du
doſet accipe· et Roffredicit quod eſt id
amphoriſm medicorum quod non cre
do textualiter- resaliter bene plimus iu-
nior in principio ſui hbri ſic loquitur cõ
tra medicos frequenter mihi in peregri
natiombus acciditiut aut propter meaʒ
aut propter meorum infirmitatem· ua
rias medicorum fraudes eperirer qui-
buſdam uiliſſima remedia ingentibus p
ciis uendentibus. aliis que curare neſcie
bãt cupiditatis cauſa ſuſcipiẽtib/quoſ
dam uero comperi hoc gener̃ cræſiari ut
langores qui pauciſſimis diebus. uel eti

am hors poſſent repelli in longum tem

pus extraherent et egros ſuos diu habe
rent in redditu. Semoreſq; ipſis morbis
exiſterent. · ar/C.de ĩudici· properan-
dum.5ꝭpenltimo⸗¶ Sed quid ſi infir-
mus prohibzʒ ne ſibi aſiqua medcia det᷑
dico ꝙ tał ꝓſumi᷑ furioſusff· de odi in
ſti.quidam.exdra de ſuc. ab inte · c· fi. un
de inuitus poterit curari. naʒ multa bo
na preſtantur inuit·X11⅛- -1⸗Paratus,2
q v·non uos · ff·de nego.gellolẽdoxlv
di.et qui emendat. 2 expreſſe · V· q· v· ce i⸗
et.ii.de hoc · M· ſup·et de eo quod .

I.S. proximno.· uerſicuet in ſequenti· -

no:lxxxili.d.capitulo primo d Sed ſu
quid poterit repetere que expẽndit · di-
cunt quidazʒ ꝙ non. C. de nego · geſt · . fi⸗
et·ff. mancla qui fidem· et.lſi cum pro
te-nam uidetur dediſſe. Inſtixu de rerũ
diui.6· cum in ſuo ſolo. Iohan. tamen cõ
tra innudr. Mb S.melẽdus dabat uti
lem actione nego·geſt· cum illa det ur
ctam illi qui amimo depredandi negocia
mea geſſit in eo ꝙ factus ſum locupleti
or.ff.de negoq geſt.ſi pupilli.9.· ſed et ſi
Quid ſi monachũ bonoñ. ſtu

actum aliquis curauit
animo tamen repetẽdi expenſas quas ip
le fuit etiam proteſtatus demum mor-

tuus eſt monachus. nunquid poterit re

petere ab abbate· an uero a patre natura
luex hec queſtio procedit quando ille de
abbat uolũtate tacita P expreſſa erat in
ſtudio alias non eſſʒ queſtio·
ꝙ non ſufficit tacita ne cleri/uel moca-

E

5

xu dic *

—

Li⸗li vi. † ar. K.de re mili:deſertores.
iu.ffde nego. geſt-ſine hereditaria et da

to ꝙ conſtet de abbatis uoluntate ꝓ ab

bas teneatur.nullo iure cauetur ar-C.d
colł.illam ff- de nego.geſt. ſi pupilli.6.
ide m: preterea pater tenetur eum inſti-
tuere et alere. ut-C⸗de epi:ed cleri:deo-a
paria ſunt hecff·de lib·agno. ſi quis ali

bert ar-conxra quia nõ poteſt dici inops

Ffilius cum habʒ monaſterium locuples
a quo uiuere debet ut extrade preben-
cum ſecundum apoſtolum in princi. et
in predic. li quis econera aduerſus abba
tem facitquia monachus eius leruus di
citur In auten- de monach::i lnii: di.
c.Fie unde iplum alere tenetur. ff-de ne-
Soct· geſt. ſeruum Icem abbas eſt uſu-
Fructuarius quia ei acquiritur ex re ſua
utoperis: ut. xvili: q. i-c: i et ulufructua
rius tenetur. ff-de uſufr- hactenus. et-l.
ſi quid·s:iiff.de uerbo:ſig: uerbo uict
So:negari non poteſt· quin negociuʒ ſit
utriuſq; . Sed diſtingue cuius contem-
platione factum ſit, ut ille teneatur ar-
ff· de negool · geſt· ſi pupilli.g.ſi ego ff.
manda:qui fidem. Sed ſi gratia utriuſq;
teneatur ułriq; in:-l-qui Ffidem, In dubio
ex perſonis dicta penſemus ar. C. ſi quis

Patex. ꝙ medicus tenetur gratis pauꝑeʒ
curare.et probatur ex. de ſen: ex:quante
et· IxXX11:- di-6:i. nam plus debet apud il
lu n uit a ill us ꝗꝙ ſua pecunia ĩ burſa ua

lere. xXXi-di. non ſatis- immo uidetcur

ꝙ b aliquo non debet aliquid pro con-
Fe en la ſanixate recipere: ut.lq.i: ꝗ ſtu
det I dic ur ibi no-et ad idem. x. di-
lis igitur- ibi bencficns medicine dei
munera non accipiant-- led illud de medi
cipis anime id eſt ſagramencis intelligi᷑-
M. ut ibi no·5 u in rectore ci
ulcatis- uel adetiore- uèél doctore- uel ma
ſtro mortuis an reſtituentur ſalaria
habixa. Aeſpondeo non. immo habenvla
eius heredes repetent: exquo per eos nõ
ſtat.ut in concor. que ſunt.S. G. ꝓximo
uerſi.quid ſi aduocatus · et prope finem
uerſi.in ſumed. ff. loc qui operas et. ff⸗
de condic.ob cauſam ſi pecuniam ibi. et
cum parce et cetera ff de ſta-lib/cuʒ he

2 F /

le ſubſtituatut.I. uerſcu-proximmo·

¶ Quid ſ doctor m ſit colaribus all

qucin Brum uel uno leu duohus annu
legere 2 poſt recedit e aliqua caula. nii
quid poterit per ſubſtitutuz eque bonu
legere hec queſtio eſt dommcalis- Æα1
lxx:2 uide quod ſcripſi ſuper regula-qui
facit de egtr un e l vi 2 U dctur
ſic.C.de epi:et cleri.quiſquis et· l ad h-
milicudinem: .1-Super qua- J. Gui: de
ſucitenuit eum ex iuſta cauſa ſubſtuuue
re poſſe eque bonumał.nor ff. de con-
ſti.pec.qui autẽ · penulti.· dic cõtra
quia ꝑlone induſtria eſt electa.ff. de ſo
lur.inter artifices. C. S caudu-tol-l un
ca: & ne autem- uerſi. ſin aute ff. de e. iii-
fideicommiſſain fine extra de (ft· deł
c.fi- ſecundum bar et odof
queſtio è et ſolutio de poteſtate ꝗ uult
pPer aliugʒ regerecet de ſcriptore qui uułkt
per alium ſcribcre: Sed pił chſtinait ꝙ
ex cauſa iuſta poteſt recedere et ſubſti-

tuere·AF. non ft ad.liulia:repe. lfi.f· ſi
quis cautõ: quetiens- Sed hee leges in ne
ceſſarns et obligatiombus loquuntur-

ideoq; non eſt mirum ſi e cauſa iuſta
alhum ſibi ſubſtituant. ſecus autem i uOo
Iinrearis ad quas nemo neceſſitate ſʒ ſo
la uoluntate inducitur.C. de acc-et ob-
ſicutet ideo ſola impoſſibilitas non dif

ficulcas hanc obligationeʒ immutat ff-

de uerboobcontinuus. cum ita- 2 ui

de·ĩ: de cauſa:pol.et proprie/: notanduʒ

iĩigitur:uerſi:quiq ſi promiſic· et·ĩ.de ſta.
mo. uerſi.x- (LIcem quid in quolibʒ
alio operas ſuas locantede hoc dic ut ff.
loqjſi uno·S. Item cum quidam. Quali
ter autem libelli ſuper ſalarlis concipian
tur: diceturĩ int· d magiſtris· IIb
Pomt libellos ques Koffre: poluerat ubi
S. in fine Proxim5. :

—
—

èZ

rez.5:ſtichus. nec poteſt dici ꝙ alios ꝓ

duranti-cu Additiombus Iohannis An
dreeet dormim Bald- ſuo loco ubiq; po
ſid. Rome impreſſa per uenerabiles Ma
giſtros Leonarduz Pflugelet Georgiu
Lauer. adiuuãte magne ſciẽtie uiro qno
ITobanne Aloiſio Tuſcano. Iuris utriuſ
q doctore.et aduocato Conſiſtoriali:

Finitur prima pars Speculi (Euillelmi

Eteadez

—

Incipit
Vt. xliii.
KRufinum

Nec fuit-
H. i. vi .

Si uero
ego
etiam

ſi ſubdełg

exdra de
in ali is

HK.: quod
itẽ excedit

Sed ꝗd
pbendã
tum

Wet
octuageſi .

ad idem

H-cuius

ſledere-

quia qui
ex de ui-

Nunc de
Decre-
q:i.

Vc epᷣus
ſummo-
Et de
¶tredecio-
hec

Quod ex.
EC ar⸗
conſideran

MH-que-
querebat
Dic .
ar-ctTYA-
MH-Guido-

quia-

uel etiam

Ar. ſt.

- debet Ur«
quaſi.

Sed dic
exd ra.

gSEt.

runc-
de agri.
affi.
ex de teſta.

Fi.
dixerab.
poteſt
delegatis.
hoc non

FEp.
Concor-
pubhca-
§:-Filius-
ſi debitori:

Conſenſu.
et parere·
C. lixx.
onus
neceſſe.

ff. de.
dicit-
ff. de rei.
defẽdẽtes
quere.

E:td.
IIle.
mandati-

et eſt.

hoc dictum-

Procuratum
hoc.
M.d icebad
ſi. C.
ſuſcepit.

Patrimonio.
eſt ſuum
ut quia
dex.

Eſt in.
non queri.
IJ. an.

fi. C.

Infamĩiam
habes-
quia ed⸗

ſic.

IIIud.
maieſtate.-
qĩ:odi.

Commiſſa
teſtibus
gener
cogen⸗

alternatiie .

Dixit.
P Euas-
teſtificatur
Pbare.

ſñ.

Non
illos-
ſuum.

¶ ſed pone.

Nunc-
uidebatur
cauſa
quo
et ibi.

V. licet.
contra.
uel⸗
item.
de pſcrip·
iſta⸗

.
3
* 17.
7
S
.
.
„
*
.
.
5

—

—

Vc.·xliii:diſit rector.vi.qi..B̊ eunc
obſeruandum . et·.· ſee de renune miſi
cxum pridemꝭ⸗propter maliciam:quos
dmuina ꝓuidentia columnas immobiles
in ſue fulcimentuʒ eccleſie ſtabiliuit ut
e& de accuſat-qualiter ii/9.1. : et ideo
ſancti.ĩiiq/vii: accuſatio:l: diſ- fidehor-
in fi:xi: di: ita dominus deus ad quod
deſignandum in gnñ:ii in fin: legitur ꝙ
cũ dñs deus eieciſſet Adam de paradiſo
Propter ſuum peccatumut:xl: di: ada⸗ʒ
de penitt:diſ: iii-Adam collocauit ante
pParadiſuʒ uoluptati cherubina gladiuzʒ
flammeum. atq; uerſatilem ad cuſtodi
endum uiam ligni uitenempe paradiſq
uoluptatiseccleſia dei eſt: ð̊ qua in gn-
ii: plantauit auteʒ dns deus paradiſum
uoluptatis a principio sherubin uero-
qui interpretaturſcientie plenitudo uc
de peni. di. ii. principium prope fi ordo
doctox eſt quoꝝ ligua flameus gladius
dicitur ꝗqa flanuma caritatis ignita iuõe
illud prophete- qui facit angelos ſuos-
Quos ſpiritus. et miniſtros. Suos ignem
urentem. utx in p̃sc. iii atq; ſatilis qa
prompta ad omnia et parata-naʒ ommi
Poſcenti de fide debent reddere ratõne⸗
ut: xXXVII. di-ccce, ad fi- . parati: ed
de ſac. un.c⸗l·quia uero in tice
hii ergo cherubin ad cuſtodiedam uia
ligni uite i ueritatem fidei orthodoxe
Per quam peruenitur ad uitam ut in ᷣ
allegat· · qa uero. et. xxiiii.q- i· V. ſana
fuerunt in eccleſia collocati ut fides ca
tolica circũcicta tri muro ĩexpugnabli
bellator poſſet reſiſtere alcendentibʒ ex
aduerſo- ut exæ ne cleric uel mon. ſuper
ſpecula.ꝭ.fi.xliii.diſfit rector in princ.

Pn. alas & Vii, q-i. cu uero-i:q-iii. ſaluatorĩ prĩ⸗

ges mrii α que ſiquideʒ animalia ſenas habent alas

PE ſex alas· ſex leges intellige. (Prima
eit lex naturalis Scda molayca T ertia
prophetica. Quarta euangelica. Quiĩta
apoſtolicaSexta canonica ut· xxv. q·i-
omne qð primam de conceſſit homini
in prima eius creatione ut. v di- in pri-
= E iux illð · MI. CGn.·ii· Fecit deus hõieʒ
Et inſpirauit in eum ſpiraculum uite-
legem· ſ-naturalem. unde apoſtol.
Ald Kom. i. ſunt qui habent legem
dei ſcriptam in cordibus ſuis cum eĩm
Sentes legem non habent ſi naturaliter

ea que legi ſunt faciut ipfi ſibi lunt lex
utxixqõneĩi·due erum diaboli

inuidia ſubcreſcente poſt peccatum cõ
fuſa eſt in homine lex nadure gꝗa põde

diſtorbe malicie depreſſa eſt rectirudo
iuſticieet erroris caligine obfuſcatum
eſt lumen iuſticie. de pedi. ii. princeps
xvi:qii:uiſis: ut autem ex hac cõfuſioe
aliqntiſper infirmitas noſtra ↄſurgeret
miſerator deus illaʒ coadiuuans ut. xii.
Ain redemptor uiuendi legem quam a
eculo ĩ hominis corde ſcripſerat lr̃is ꝑ
Moyſen expreſſit. decemq; preceptis ↄ
L cluſit/ut.vij di: Moyſesde pemtt dii.
libenter.ed de ſum:crinitt.c/ĩ: Shec ſca
quam legẽ uetereʒ ſeu moſaycam nucu
Pamus ut e& de eleci. cum in ueteri Et
e de purga:poſt par.c.i et etiazʒ legis
de calogus appellatur ut 8 pe/dii. tres
auteʒ ſunt/huic quoq; tanꝗᷓ modus lese
acceſſit. Prophetica ut in:6⸗hec ſancta
Nam cuz moſayca uſuras- cum ab alie
nigenis ſineret exigi ut.xilii/q-lin c. ab
dllo profecto talis ꝑmiſſionis uſum hre
ciſſuadet prophetica M1 Ps.iiii-
Dicens eu fore i tabernacłyo dei mãlu
qui peccuniam ſuã non dedit ad uſuras
2 munera ac- ut.xlvit-di-quoniã 2,Xliii
q:iiii:ſi quis oblitusSed quoniã ut ait
apoſtolus ad ebre:vii. lex neminem ad
perfectum ducit. euangeliuzʒ aũt ſalutẽ
dat omni credẽti 2 ar. xxini.q- vad fi.
cum aduenit plenitudo temporis miſit

e Ffilium ſuum. M. Ad Sallad-imi.

0

c⸗· & Legiſlatorern ꝑ, que nobis ſtatuit
legem uite: legem quidem immaculatã
animas ↄuertentem quã felici uocabuł
Euangelicã appellamus ut. i. di. in prin-
et in dictoc. libenter⸗ex de conſtitutt-
rziaroE uic uero lex acceſſit apoſ
txolica illamn modificans in quibuſdam.

Nam quod indulget dñs de ꝑfectionis

ad cortvii .· · Ego dico non dominus-
ſi quis frater iam nunc ac· ii:q: i multi.
ad idem xvin q-i. iam nunc et ubi dns
non precipit in ſpiritu dei.apłyus fidełr
conſulitc ut ibi.de uirginibus preceptuũ
non habeo conſilium autem do bonum

Ed ſi ſic enacgtumg iiq:i.ſic eĩm

ꝓfilio = dicens- M:⸗Prio

neq;· in prima colump.¶ deniq; eccia
deo actore creſcente gradibuſq; ac ordi
nibus rite in ea diſpoſitis cum ad eos &

cernendos clericoruq; htes dirimendas:

lex nõ ſufficeret euãgelica ut·ĩ.ĩ ĩctatu
libelł.de libel: conceptt in prin- tam ab
apoſtolis ꝗᷓ eo uicariis per temporum
curricula ſtatuta plura ſunt edita ut
v.· ſane·que gnali uocabulo canones ap
pellãt/utxy/diC.ĩ. xix di· c. i prĩ. iii⸗

„

XA8

INTTIII..

V

0

25

S

R

Balance Q

20

Focus

N

15

J

10

H

G

F

E

5

D

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

,
8
S
5
5
2£
5
8
2
5.
8