toreut. C.de teſtatuꝑ totuũalia a lege
iudice ſuum interponente decretũ· ut: fr.
de legit.tu.legittimos· et per totum. C.
de curtifurt aut᷑quod nuũc:alia ab ipo iu
dice.C. de tuto.qui nõ ſatiſ. I-i: et. ii· In
ſti.de attilł.Cu.·penult· ff. de tuet cu.
da:ab his. I.i. ii-et. ili.2 per totum uerũ
tamẽ iſte due ſpecies hodie de conſuetu
dine in quibuſda regionibus ſunt 2 fiunt
ad peticionem mris pupillorum 2 alioxæ
hoc mõ · FOrma petitioĩs materne. Ac
cedens:d.a.ad pntiam talis iudicl Inſtãt
peciit:bet·c.filiis ſuis habitis exdquõ
dã uiro ſuo dari· p.in tutorem ꝓteſtado
ſe uelle nubere et tutelam delerere qui iu
dex inquiſicione pᷣmiſſa dicto:p: ꝓmittẽ
te 2 iurante mihi not publico nomĩe pu
pillorum ſtipulati- utilia agere- 2 inutili
a pretermittere et pupillaria bona ſalua
re atq; defenſionem legittim facere eun
dem.p: dtutorem conſttuit dicens tutor
eſto.pro quo.h. fideiuſſor excitit.ſe ſua
bona mihi not᷑:nomine pupillari obligãs
pro tutore:. S admi.tu.l.fi:S· omnẽ ff.
rem pu:ſal.fore.per totum et noꝙ cum
non fiat de conſuetudine plena inquiſitio
ſempꝑ niſi datus a iudice ſatiſdet-non erit
legittimus adminiſtrator ut.-C.ĩ qui.Ca.

in intereſt· nõ ẽ neſi tutor. ¶ Verũ qa

tutori datio qq; non adeo pfecta eſt
ualeat mſi cõfirmetur a iudice utpote.qñn
pr̃ naturalis naturalibus filiis reliquit tu
torem ut.C.de confirtul.fi: uel qñn mat᷑
Filiis ſuis tutores in teſtõ conſtituit eos
heredes inſtituendo- ut. ff. de teſta.tu.l.
mr et:C. de confirtu.l.i.et.ff.e.l.i.talit᷑
Ffiet confir. FOrma cum.a.ticio filio ſuo
naturali in teſtõ ſuo:p:conſtituiſſet tu-
torem dicto.p.iurãte et ꝓmittẽte mihi
nota-publico.acu in precedenti forma
uſqʒ ad legittimã facereet inge coram ta
Ii iudice dictus iudex eundem confrma-
uit in tutela.et adrminiſtratiõe ĩterponẽ
do iudiciale decretum.quod dixi de iura
mẽto·probatur.Cde cu:fur l.fi et aũt.
ꝙ nuc.eoð quoq; mõ fit qñ mji filio ĩſti
tuto reliquit tutorẽ. hoc addito quia de
bet iudex inquirere an tutor ſit ydoneq
ut.C.de confir.tu.ltułoreset facit.ff.e.
dutores et.l.naturali ua liter in hac
materia libelli cõcipianti uide.ĩ. de iu-
di.5. generalia. . ſequitur er ſe- H qua
liter uero agat tutor uel curator uel aga

14 6
tur conłra eos pro pupillis uel mioribus
uide de libel.cõcep. iam nunc.. por-
ro. utor aut. i.l.dies poſtꝗᷓ ſe da
tũ nouerit priuſꝗ aliquid adminiſtret᷑ ſe
põt taliter excuſare. FOrma-Ego b ꝓ
pono coram uobis:·d· Iudicc tali cauſam
excuſationis que mibi cõpetit a tutela-
t.quã mihip. eius pr ĩ ſuo teſtamẽto re
liquit.dico enĩ me cuũ ſim in ytalia quatu
or filios habere· · Si rome tres in ꝓuĩ
ciis quinq; ut ibi.5· ꝓpter quod poſtu

lo me ab ipſius tutele onere abloluiIn-

i:de excutuin prin.ct· qui excuſare

Que ſint iuſte cãe dandi curatores re

„
„

„. N
—

gibus uel ducibus uide exde ſup ne . P·
grandi.Ii.vi ¶ Formãa aut inſtri reddite

65. dicto. porro-

ad ᷣhuius.fuit odof.ſuꝑſu
ma de teſtatu. .dicendum
eſt de tutela anonole ſeu ex⸗-
Ordinaria-T. mmris auie-dicitur aut anoma
la.quia non eſt teſtamẽtaria.neq; legitti
ma:neq; datiua:teſtamentaria non e ꝗqa
lex probibet feminã dari tutriceʒ ĩ teſtõ

Vnc. Hhoc principiu; uſq;

adminiſtrationmis habes-I. de cdic-inſtr-

ut.ff.de teſta.tu-iure nroet ſiè data nõꝰ

habet ius conſtituendi actorem nec ipſa
uidetur poſſe adminiſtrare Si enim dari
poſſet cogeretur inuita at ipſa non cogit᷑
ut iam dicam. Item legitxtima non ẽ cuzʒ
lex dicit eam poſtponi ommbus teſtame
tariis et legitt imus ut. C. qn mu.tu-of-
fun·l.net ſic patet eam legittimã non eẽ
Item ipſa ẽ cognata non agnata. cum ſit
ꝑ femininu ſexu cõiucta- ut.ff. unde cog
nati:l.i-ergo non legittia ut. C. de legi-
tu.l.i. Item ſi eſſer legittima cogeretur ĩ
uita ut· ff· de legitu.llegittimosſed nõ
cogitur ut dica artn otraC ad trebelł.-
omnem et.C.in quica.pi.ta.Cõtra.l.pe.
ſed ibi exponitur legittima- ĩ:a lege ap
bata. ſed in ueritate nõ legittima Bal-
Sed quid ad rumbũ quo nomine uocetur
reſpondeo ſi eſſet legittima falſum dice-
ret glo.C. ad trebelł.l.iii: que dicit ꝙ ex

iſtente legittimo mater priuatur ſucceſ
ſione ſi non peciit tutorem. nam cum ip̃a

mater eſſet prima in ordine legittimorũ
illa glo-preſuponeret falſum quia non po
teſt inferior Icmo dici ſi prior ltĩmus ex
tat bar. dicit ꝙ etiam fi anomala dicatur
glo:dicit hodie falſum quia mater pfert᷑
debʒ & repudiare tutelã uel agnoſcere ut
Pupillus non ſit abſq; tutore ał priuatur

Nℳ

ſucceſſione. ſm bar.ſed ego dico ꝙ nullo
iure cauetur ꝙ m priuetur ſucceſſione
ſi non acceptat nec repudiat tutelam ſed
bene cauetur ꝙ ꝑditc ſuccelſionẽ ſi nõ pe
tit tutorem.at habenti ltimã tutrice ma
ter que non ſumpſit tutelam non poteſt
aliũ petere ut·i ·quid ſi mater-ergo no
pumtur. Si autem ſũpſit tutelã ſi dicat ſe
nubere uelle et petat ſe a tutela remoue-
ri poteſt petere quẽ uult loco ſui qui om
nibus pfertur.quia loco lui ſubrogat᷑ ut
in.v.quid ſi mater ꝑ·s· ſin autẽ tutelam
Tecũdũ. Guil.2. bar et facit q· no- Inſti-
de cura:.. Interdum per accur. 5-Item
datiua non eſt cũ tutele munus ſit neceſ-
ſariumut.Cde admi.tu.l. fi:in.princi·
at iple non coguntur ĩnuite ſuſcipereſed
eis ꝑmittitur ſubire ſi uelint ut. C quan
do młier.tuof.fun-autt. mriet auie· Itẽ
quia preferunt᷑ omnibus legittĩs ut ibi
et contrarium ueꝝ eſt quja legittima pᷣ

ceditł datiuãa ut/i-dicam-& -Huius tu

tele formam uideS. : ſi uero- HBal Nota
menti ꝙ mater que ſulcepit tutelam te-
netur renuntiare extraneis nupciis et uel
leyano:nam ubi non fit᷑ certa mulier non
eſſet ipſo iure tuta et ideo iſta uerba 2 Oĩ
legũ auxilio ſũt de ſubſtãtia in tutela fe
mine in aũt:ut hii qui obli5. penu eE
tenetur tutor obligare bona expreſſe·C.
de. epiaudil.de creationibus.tn ſi nõ eæx
primitur ualet tutela et decretum ꝗa ta
cite intelligitur. Cde admi.tul· ꝓ offõ.
G. de iudi·l.ꝓperañ.S.fi· et ita tenet ſpe.
ĩ·C.de procuraore·cũ autem r

quoqʒ curt ·ĩtẽ quidã ibi oĩo uide.
Tenctur tutor dare fideiuſſorẽ idoneti;ʒ
tñ ſi non eſt locuples nõ ꝓpterea ẽ decre-
tũ nulluʒ:C. de iur· do.l.mulier uel ibi a
pr incipio nihil fuit omiſſuʒ de cõtingen
tibus dic ut bi nõ. ¶ Tutor teſtamęeta
ri n tent᷑ dare fideiuſſorèe tn ſi dedit tene
tur.ff·de fideiuſ.l.grece:ꝭ: a fideiuſſore
enetur tutor ꝓmittere lub re defe
ſionẽ ſine ulla cunctatiõe.C. de admi.tu-
I.fi: defenſioneʒ tñ ſi non dixit illa for-
malia uerba ſine cũctatione ſufficit pro
miſſio defenſioĩs ꝗa tacite ĩtelligiè ĩplici
te · nam ſpec.illa uerba ſine ulla cũc tatiõe
pPoſuit in forma ſed promiſſio defenſionis

explicita et eius oĩſſio uiciat dẽo6:· et ĩ

ti · de ꝓcur.·cuũ aut vᷣ. inſtr̃m ubi oĩno
uideas:nam oĩſſio modi uel forme uiciat
etiã actum fauorabilẽ· ſt. de V. ob. l. qui
rome.5· flauius. .. (Si igitur exbibet᷑
tutela anomala ut quia ẽ mr̃ uł auia-que

ſe dicit tututricem ſi dicit ſe in teſtõ da-
taʒ repellas eam ut in pre· l. iurt.nro.ſed

nec iple dar̃ poſſunt.uł pi.S.·ĩ. V. Itẽ
ꝙ; datus aladker &E Sz nuquid mater
uel auia. Mhuc habeo ꝑ odof. ſuꝑ

ſma qñn muli. · dari põt a marito tu-
drix in teſtõ filib uel nepoti · A. Oſti-ĩ
decre ex ꝑteĩĩi de app· I· alł.plene tract.
et ibi uide ſuꝑ·ĩ.glo:de mr̃e data ĩ teſtõ
tutrice cũ aliis cõũcti· an cõtutores illaʒ
repellant et tenet ꝙ non et ð hoc in aũt.
matri.Cqñn mu. in glo.quid S. . uide
tur ꝙ nõ · cũ ſit uirile officiũ ut·t de tu-
te.ltutelaet:C· qñ muli.tu.offun.lĩ.
ff.de regiur.feie· Item quia femine tin
a principe dantur · ff·de duteł.l. fi/ ad idezʒ
etiam facitff · de admi · tu.ticiũ· et. ff. ad
Etull.l.iiꝭ.ſi m · Wa multũ facit ſʒ
loquitur ſcm iura ffoꝝ infra intelliges
63 Immo uidetur ꝙ etiã ſi mr̃ cõfirma
ta ẽ tutrix in teſtõ filii qd non ualet con
firmatio ut in prel-iurt· nr̃o.ĩn prin·et
hoc tenent yret Iac.azʒ· aũt ace e
odof.ubi·S.qui ſuperiorem oppi:contra-
riazʒ acdit Nar warre uel auiazʒ dari
poſſe tutricem in teſtõ filio ł nepoti: ue
rum tn tunc non ex teſtamẽto ſed ex cõ
firmatione iudicis ẽ tutriæx· AM-Gui-de
ſuc.oↄtra.ubi datio fuit utilis ex teſtõ ſo
lẽpm hec ĩ. lii:C. qũ muli·tu/of.fun.2 ui
de glo· ad quam ·S· remiſi · V· nec obſtat ſi
et de hoc noin aut᷑.matriet ibi cy·poĩt
dictum di:in v·q· · ſi enim põt orũ tu
telã ſubire ubi nonẽ in teſtõ data ut in
aut᷑.coll.ix.de hereab in teſta.Sex hiis
multo fortius ubi ẽ in teſtõ data ne uo-
luntas ſuperfluat teſtatoris qued eſſʒ ab
ſurdum · ar.ff·dele.ĩſi qũ in prini Immo
pro.l.pᷣuarda ẽ· In auecoll:ini:de nup:9 ·
diſponat · C. de ſacro ſanc· eccle·l.ĩ.hc et
probat᷑· ſtide admi·tuĩta ſcribit in prin
et· ff. de nego· gel· qui aliena· ·quãꝗ· et pᷣ.
aut᷑.matri et auiedicit ꝙ permitti met᷑
et auie ſubire tutelaʒ fili uel repet.rec
diſtinguit fint date in teſtõ uel non2 iõ
nec nos debemus diſtĩguere· ut.ff.de leg ·
pre· ↄdra tapolſ.peæ.l· ĩ · · generaliter. ex⸗
de traſac.Cc.iiex · ii · q· v ſuluiſti · ff. de
Public.nox᷑ · de precio. tem ſi dicat ſe
a lege conſtitutã · excipe la h.
girtima ẽ et ltime.iſcdm leges a iudice
ſuſcipienda. . ad tull- omnẽ· C. in qui

illa tutela le-

0—

ℳ₰ℳ

5
2
QA

§

ca. pl.ta- tra lI. p. ¶( e aũt lcĩme
ſuſcipianturet que ad hec ſint neceſſaria

. . 3
no.C.qn muli.dtud of·fun.l.fi/et in aut
ibi poſit᷑t maxime in aut małriia in aut.

2 mla w.--ll- ſ..:.
α ναον11 ſer- Nι W

—

de here ab inteſta. 6. ex hiis lk i .
t

Item obicias ei ꝙ alius datus e in teſtö

qui eam precedic · ut in pre.aut etiam ſi
illud ſit minus ſolẽpnedum tn ſit cõfir-⸗
matus tunc enim is eam precedit quaſi
teſtamentariusff·de confir·tu.l.i.et.ii.
et. S. e·S. quod ſatis põt admitti ſi prius
fuerit ↄfirmatus ꝙ mater ſuſciperet/C.
e·ſi ut ꝓpomis ſcm uber de bo· I ubi
tractat de anommala. ¶·Sʒ quid ſi datus
eſſed tutor a iudice mùtreque tutelã pe-
tere poterat non petente: nunquid id ob
ſtabit ei-nunc petenti tutelam et allum
datum remoueri uidetur ꝙ ſibi n obſtet
cum factu fuerit contra-lſ-aut matri-

que prefert eam cĩbus cxceptis teſtamẽ

tariis et habetur ꝓ non dato de iurt pa-
tro:ꝙ auti in fi- ft.de re · corum qui ſub
tumagis· 9.ſi es · ft-de tu et cu-da b his
l-ſcire· ſed et ſi quiset· l· tutor ſi petit9
ubi Btʒ acur- et placʒ dy et oldra.C· qn
mu:lii. ar-ff.de adulttil.m. 6:fi ſed ipie
acur. in aut. matri in glo-quid ergo in fi.
querens ti d mre ignoranteſ· alium pe-
tere tutelaʒ et Iac.bal:ꝑ.l-ſi ut ꝓpoĩs.C.
de confitu:tenẽt contrariu- ad aut.· NFn
det Ia-id uerum re integra et hoc etiam
placuit odof · exquo mr fuit᷑ in mora. et
ſciuit iudex pupillum haber̃ matrẽ alꝑ.
C.de admi:.tu.ſanctimus ſecus ſi non fu-
iſſet ĩ mora ꝑ primna iura: et ff· de fide-
liber.l:cuzʒ uero.S.ſubuẽtuũ et· C·qui ad.
ad bo.poſ.lifi.et facit·ĩ.V. ſʒ ponehoc
placet etiam cy· in autmatri.ĩ·viqhac
ratione quna cum mater non ſit inuita tu
trix legittima ſed tunc cum petit exiſtẽ
do.ĩ mora uidetur nollear ſt·de V. ſig· a
lienationis uerbo. 2 ſic penitendo redire
non poteſt ad id cui renunciz uit.C. de ĩu
reiurſi quis · hec ſcam gui:de ſuc.proce
dunt qn mułr non erat data tutrix in te
ſtamẽto:ct quãdo ſciuit aliurn tutelam
petere quia paciecia ſibi nocet.C. ad uel-
ſi ſine et de iurt.doĩpſel.i.ſi uero ĩgnora
uit ſibi non preiudicat. ff.deæ trãſac.l.fi
de hiis qui no: in fa.l. genero: ſi aut data
fuit ĩ teſtõ ſolempni:dicit dationem per
iudicem facta de alio nõ ualere·C·qui da
tu.poſ.ſi ſorort. non obſtat.C. de confir.
tuſi ut proponisque loquit᷑ de inutilit᷑
dato in teſtõ hic loquitur de utiliter da-
to.¶ propter hec et ſequentia ſciendum
eſt ꝙ dns meus ĩ legibus diſputauiĩt que
ſtionem de mr̃e que filium impuberẽ cu
lus crat tutrix heredem inſtituit et in
teſtamento illi dedit ticium kutorem-qᷓ

1 ℳ

mortua decreta eſt ticio tutela et fuit ꝑ
iudicem confirmatus-poſt codem die le

gittimus petit ſe in tutela preferri quer

bat quid iun allegat pro teſtamentario-
teſtimomũ macris filiũ inſtituẽtis.que
ex pletate maternaet officio pcedenti ui
debatur uelle et ſcire quid expediebat pu
Pillo.ex quibus uidebatur ille confirma
dus ergo confirmatus pſeruandus. maxi

me quaa originalis huius cã pendet ex te

ſtamento que attendeda e. C. ad mace.I.
iii: Ixem legittimus ſuſpectus eſt ꝗ ope
ras ſuas ingerit contra uoluntatem mris
que alium dedit et ſic repellendus eſt. C.
fi contra uoluntatem matris tutor da ſit
lI.una.pro legittimo facit ille quia confir
madus dicit᷑ datiuus ut·S·. px · ad fiet
ſic preferendus legictimo:Iux no.C.ꝗ te
ſta.tul.iin fi- ultglo- Item cum pupil
lus haberet ltimu tutorem ſic habẽeti tu
tor dari nõ potuit.de hoc.ĩ·· ꝓx· V. Itẽ
ꝙ habenti Item decretum interpoſitum
contra ius Itimi non citati debet haberi
ꝓ non appoſitoff.de mino/uerum. 6:· ex
facto·C.ſi maior factus.lii: faci t etiam
ꝓ iſto gloque eſt inſti:de tutcł.in fi.et
G. de confir·tu.l. niet quod ſcripſt aʒo-
in ſũma ipſius- Soluit datum inutiliter
in teſtamento confirmatũ preferri legit
timo ex ordine tituloꝝꝶ codicis 2 ad ĩſtar
curatont dati furiolo ĩ teſtamento qui e-
get conf irrmationeff. de curt·furt ſi furi
oſo et tamẽ legittimus ei poſtponit᷑· Co
dice de epi: au:lde creationibus etC. de
curtfur· l/ul//ſi aut teſtium. ideʒ ergo
in ꝓpoſito ſubdit ꝙ ſi alius hũc teſtõ da
tum preueniſſet dum forte negligeret cõ
firmationẽ perer uel eẽt ĩ ſtatu ꝙ nõdu
poſſet confirmari tunc haberent locũ le-

ges. C. de ofirtuſi ut ꝓpoms et de teſta-
tu · ſi Pelr Icem obice auie ꝙ
pr̃ pueri eaʒ precedit. ut ĩ predictis aut

maxime in corpore. uid ſi mater ꝑe
tit et facit conſtitui tutorem filio auia
exiſtentedixit Iaiꝙ nõ tenet tanꝗᷓ fecta
contra ordinem iur.C.qñ mutuoffũ-
põt auł᷑matri:quod eniʒ ĩordinate fit re
tractat᷑.C· de excu:rei.inorex· de accupᷣ·
qualiter.i· ex· de Fptis cum dilecta ff.
de ap.l.i Item nõ ſufficit matreʒ filio tu
torem petere: miſi et reliqua preſtat qr-
C.ad ſe::t᷑tulł.l.fi.in prin/ſcðm a.
de matre decreta tutrice que uolens nu-
bere petit per iudicem dari cneum cui
legit timus ſe opponit quis preferat᷑·hoc
fuit iam diu diſputatum in iudicio et in

ſcolis et kerminatũ preferẽdũ legitimũ
hãc obmitto que plene ꝑ cy. in aut᷑ mat᷑
ĩ.vii .q:hoc tñ ſcias ꝙ ſimõ uincẽ recitãs
opiin autſacrametu·C.qñ mułrcõſulit
tutrici nubere uolenti ꝙ legitt imo tuto
ri denunciet ꝙ ſe tutele imiſceatquia nu
bere uult de hoc etiam iudi ceʒ certificet
alł.lI.C⸗in quica. tu·habent ĩ/26c· C
Item excipitur contra mr̃ez ꝙ ad Ta uo
ta tranſiuit· I annu uel poſt uel ꝙ peꝑit
uel peccauit iĩn corꝑe in tp̃e luctus ut in
prel.omnẽ et in pre·auti.2.· C.qᷓ pis nup-
l.i.2 autt ibi poſita.2 in autt colł. inii de
nup·Sſi quis autem.ex· de a pp· ex parte
M. uid ſi nondum contraxit mr̃i
moniu ſed ſponſalia:uidetur ꝙ nõ poſſit
habere tutelam filiorũ ut.C.· debo: que-
li:non ſine- ibi poſt ceptum matrimoniũ
2c. utff. de ſponſał.oro·ff·de adult.ſi ux
orper ſponſalia enim imciatur matrimo
nium ut ibi et. xxviiqiii cum iniciat᷑ et
noeXτι. de tranſ . C. fi. ar-contra-ff-de hiis
qui.no.in fa.ſolet..unof-.de ritu.nupt-
ſi quis officiũ.Dicit uber:ꝙ de ſtricto iu
re non ꝓhibetur et poteſt habere uidet᷑
tamen eadẽ ratione prohiberi qua et ux-
or.nec emim poteſt contra [ſponſalia ueni
re exdra de iureiur queadmodũ cum tñ
oporteat eam ſecundis nupciis renun tia
re ut dixi:non ergo uidetur eam poſſe ha
bere ałs eis ſpem et uitam adimeret.C.d
admi cu. I. que tutores ergo domus in
Fi:: L-Ouid ſi tutelam habeat nungd
ſtatim còntractis ſponſ alibus eam amit
titr· Endeo non. nam faciliꝗ impedit᷑ hr̃e
quã habita ꝑdatur ut.fde-poſtula. l i.G
caluʒ et. . de adult᷑.l.ni ſecudu uber. ¶·
Verũtamen uitricus bene poteſt eſſe tu
tor priuigni nõ tñ poteſt apud eũ ali. ut
C.de pↄtrario.iudi.tuſñi pr̃ 2. C. ubi.pup-
edu.debeiet.ff.deop.leg nunꝗꝙ in fine-
Vt autẽ in huis pleni ĩſtruaris.bre

uicer no ꝙ mulier regularĩiter tutrix eſ-

ſe non poteſt· ff · de tuteł.lfi.C.qn.muli⸗
tu.of.fun.poteſt.l-i.æt ii.ff.deregu.iu-
l.ii. etiam in teſtõ ut pdixi. In caſu tñ po
teſt eſſe tutrix.· XEt curatrix ut ibi-
quod dixit albert.galłſpeciale eo caſu-
hoc dixit Rica de cun. bo:da. uide pleniq
ĩ·ti· ꝓx· · ult. v.ſed nunquid mater. .
qũ uidelz teſtator legatut filio ne ad pa-
æe pueniat uſufruc ut in auti ux li -ma.
2 auie in prin. antiquitas tñ poterat eſſe
tutrix ſi a principe ĩpetrauerat tutelã fi
lioꝝ ſpeciałr ut ibi in prin:. etff.de tuteł
Ifi. Medio autẽ te ſi pr̃ erat maior· xx

v. annĩs et nullus eſſet Eutłor letmus uel
teſtamentarius. uel erat ſed ſe excuſaue
rat poterat petere fili tutelà a iudicedũ
tamẽ iuraret ꝙ ñn traſiret ad fas nuptias
2 renunciaret uelł. ſe.l· ſub ypotheca re
rum ſuarũ ut.C.qñ mulier tu:of.fun.po
teſt· l.ii·2 fi.hodie uero prefertur mater
primo-et poſtea auia oĩbus tutoribus le
Zittimis et datiuis non tn teſtamẽtariis
et ſufficit ꝙ ſimplici uerbo renunciet fis
nuptis ſine ſact̃o. M. Hoc & ſoluʒ ĩmu
tatum ẽ iur̃ nouiſſimo uerbał ergo renũ
ciatio et hodie ẽ neceſſaria:quo attentoꝛ
Põderati generalibus regulis ſ. prima ꝓp
hbibente feminas a publici officiis- et. il.
ꝓhibente eas a tutel. de quibus.S. termiĩ
nauit.d.uianiſius diſputando· ꝙ młr que
Fo contraxit data tutr i filio ab auo pa
terno non confrmabitur contradicente
legittimo cũ fit intra regulas. Iſta quã nõ
includit exceptio quia as nuptias ipa lã
cõtraxit et hoc facit cõtra.V. i. I. e. PF. 2
uelł.et omĩ aln auxilio. ut ex eis n iuuet᷑
ſi ſe obligauerit ꝓ pupillo.in autde hr.
ab inte.ue.Se hiis coll. x-C. qn mulier-
tuof.fun.põt aut᷑rmri. et auti:ſacramẽ
tum et exquo ſuſcepit tutelã d; inuenta
rium facere et cauere reʒ pupilh ſaluã for
In aut. ut matres bi. et credi. fine ꝓhi-
Filio tu. ge· 6.Fi.coll.vii/quod aut dixi
prefertur legittimis intellige collaterali-
bus- ſecus in aſcendentibus ut in pre/5
x hijs et no:in pre aut matriea aut ma
trimonmiu cõtrabente ſoluta e tutelaac ſi
mortua eſſet e·ti. S·quia ueroe&· de ap.
ex ꝑte et in pre:aut ſacramẽtũ 2 ſi traſit
ad as nuptiasnõ reddita rõne tutele·bo
na ei 2 Ffl uiri ſut tacite filiis priort ma
trimomi obligata. C in qui.ca.pi-ta:con
trahiiſi materet in auũt· coll.ĩii·de nup-

6· ſi aut tutelã et in paut. ſacramẽtũ. Ma

ter & gerens filn tutelã · agit et defendit
ꝓ ea ut ĩ pre decreex ꝑteet ex· qui fi?ᷣ.
ſint le·ex tenoreſicut 2 tutor.ut extra.&
teſta. Raynucius. ¶ Sʒ pone aliqua mi-
nor. xxvan-Pabet filu cui datus e tu-
auia eſt tutrix. quia ipſa eſſe non poteſt
ut iam dixit et dicaʒ·ĩ. 5· Px. ĩn prinque
rian mater cum ꝑuenerit ad legittimaʒ
etatem-debeat habere filii ſui tutelaʒet
uĩdetur ꝙ non quia tutela eſt ius atq; po
teſtas in capite libero ꝛc· Inſti:de tuteł.
quomõ ergo iſte tutor habet ptãtez ſi re
moueret᷑ ut· ff· e· l.ĩ . S.i.nec habenti tuto
rẽ tutor dari põt.ĩ/5·generayr V. Itẽ
habenti dic cõtraff·de tuteł· 2 rõ dilI.

—

ℳ₰

–☛,

tubor ꝗ reipublice.5 ſi duobus et Inſti.
de attiłᷣ.tu. in prin et ar · ff·de legitu.l-
1,.5. ſi apud 2 inſti quidari tupol· 9· furi
oſus. M ſic dixit uber/de bo-pronuncia
tum ꝑ has leges non obſtat· C· de teſta:
tu.ſi tutores:que ut ibi dicit loquitur de

tutore teſtamẽtario cui cedit legittirn
concor· qd ibi Nädſimi Rlee
pit tutelam filiorumdeinde ad fa uota

tranſiens eam amiſit mortuo auũt ſecũdo
ujro uult illam recuꝑarequerit᷑ an poſſit
Eſt hec ultqcy in aut. mii ſed hĩic
plemus. ·2 uidet᷑ ꝙ ſic.ſi enim tutela le
gittima caſu amittit᷑ ceſſante caſu reinte
grat᷑ a iure ut eſt ĩ tutorc expreſſumff-
de teſta · tu·ſi quis ſubꝭ·fi .hoc etiam ui
deo in pr̃ia poteſtate ut C· de ſen pal. ut.
lfi. Inſti.ꝗ. moius pa.po.·ſol.Sſi ab ho
ſtibus ut ĩ area legata· fł· deledii · ſi chor
6:ſi area ffd rerum diui in tmn.2 facit· ſt
qui ſatiſ.co.ſi arbitro.·5·ĩff. de doloet ſi
dampnmi. 5S.i· C. de iurtdeli. ſcimus do
nec et· . ĩ computatione· ffqui ·mo uſu
fruami.ſicut.N.i 2. lſi tibi:Cð fur·apð
C.de rei uen.lĩi.C.de inoff. do· ſi totas-
C. ad exlyiben.l.iii et in pluribus aliis ex
emplis Item ceſſante cã ceſſet impedimẽ
tum nec eſt pumienda ex eo qã bene fciĩt
V. de adult᷑. graccus ar· contra/quia iura
ſemel ꝑdita verai non debent ff.de euic-
l.fi:ff.de iurt· doſtipulatio de dote 2· l· ſi
ſpalibus.ff. de teſta.hõ liber.ff· de ad op-
ſi pater filium. ff· de capi.dil.i.ꝭ· ei · qui-
·de fui᷑.acillicinus.ff. depoll.ĩ.·Ri ra
tum:C. de an-excep:.l.i:C· de temp ap:l·
fi-in fi:de con:dirini. queris prope prin-
cum mulcis ſi'ꝰ ibus. So.ſi res inuenit᷑ inte
gra.quia pueri aliũ tutorem non hñt ad-
mitcxenda non eſt ſecus ſi habent aliũ le-
gidtimuũ uel habere poſſunt.ff.de ꝓcur
feminas·C· de repu.hr̃.l.fif.qui ſatiſda:
co.fideiuſſor. R.i.et.S.ĩ.ff.de mu.et ho-
ut gradatĩ .quotet.l.honos·G·fi/2. J· e
cuſacõʒ ĩ fi.2 facit ad hoc quod no.ĩ aũt.
de reſtit· S. ſi uero et ipſam qrtã LCe.
ſcias ꝙ teſtamentaria tutela ſi eſt exclu
dit legittimã et datiuam ſed ſi ea nõ eſt
legittima excludit datiuamquia ubi ha
bet locum legittĩa datus a ĩiudiceiĩpſo iu
re nullus eſt ut.ff.de tutełet rõ:dilſi tu
tor.ꝭ·ĩ ·C.quĩi dari tu:polſ.ſi ſoror. fertio
ſuccedit datiua deficiete legittĩa. 6
quid ſi fuit teſtamentarius et deſit.Ro·
vefert an remaneant reliquie ut ꝗa excu
ſatus uel remotus eſt et tũc datiuaan nõ
ut quia rnortuus eſt naturalit᷑ uel ciuilit

—

lie
et᷑ dunc aub aliquis remanet᷑ et datur datĩ
uus:aut non.et tunc legittimus ut de
teſta.tu:ſi quis ſub condtione·
quid ſi fuit legittimus 2; deſit: Rndeo ſe
quens legittimus erit quocũq;ʒ modo de-
ſinat primusutffde le·tu/tutelã·fi.· 2
l. ſe-nam datiuus iam datus reicit᷑ ſi uper-
ueniente legittimo qui prius non erat ut
in pre· lſi tutor··i ·. Multo ergo magis ĩ
editur dari dum eſt legictimus C
quid ſi datiu deſit· Ro-uenitur ad legix

tximum ſi eſt: alias ad datiuum alium--ar-

¶Sed

p.lſñi tutor·. 1 Se quid ſi mat᷑ ceſut.
Rñdeo Siue dicas eaʒ teſtamẽtarià ſiue
legittimam ſRue datiuam habes reſponſi
onem ex iam dictis ſed qualis ſit. noS. ex
C.qñ mu·tuof.fũ.poteſt.autẽ.matri et
auie hodie tamen nõ uidetur ꝙ ĩpſa poſ-
ſit petere quem uncz acur. idem ff⸗
de teſta · tu· ſi quis ſub cõditõe:ĩ fi. mag.
glo.fert᷑ dyaidẽ ibi tenuiſſe ſed eius ibi tri
licatas additiones habeo:et non inueni-
lade belin pre5·ſi autẽ· tenet idẽ remit
tendo·ad preglo:et ad glo in autẽ· ſacra
mentum-patet etiã id ex queſtione quazʒ
ibi format an mater in ſubſidium teneat᷑
de mala geſtione illius quẽ tutorẽ petũt·
allegat ꝙ ſic· C. de admi:tul.fi· pſonis.
cum cõcorad contrariũ. C.ſi mater in de
re · ꝓmi.l.i et.ii:ct hoc tenet niſi id fece
rit in fraudẽ ff.ad ᷑tulł.l.ii:s: non ſolum
ĩa.de are tenet contrarium azon- Acuret
Iacobo predictis dicens mater non pe
tat extraneu extante legittimo 2 quando
petere poteſt ꝗa non extatnon petat
cereumſed ſi petat iudex dabit alium fa
cile enim fraudaret᷑ pupillus ex electione
matris que eſt ſibi debicriæ ex tutela ff-
de iudi:obſeruandet.f· qui pe·tu:l-diuq
S.ſi quidem. Et ſi dicas ꝙ eadem lexi. R
robat contrariũ in prinetibi alio? no-
mina ediderit defendens-Ia-dicet utS.
petere unum uel plures poteſt ſed illi nõ
dabun᷑·ad ide· C/ quando mu·l.ii:que diẽ
dari debere tutorem per iudicem ex ing.
ſitione matre refutante tutelam et lex ul
tra.S.ult᷑.ffiqui petãt tutores dicit ꝙ ma
ternum iudiciũ non ſufficit ad ehgendos
tutores et ideo ex inqunſitione dant᷑et ui
e quod dixiS eſuper. V. quid ſi mat᷑.
&. i o nubat ut. Cad tertuly'. omnẽ de
nup.s.ſi autem tutelam: C.quipetuto·
matris ſecundũ aʒo.qui aũt tutores aliis
preferant᷑ et quando ſimul concurant ple
nius proſequer̃ ut.C· de teſtatu.li⸗z Im
dorminũ meum extra de ap· e parteil-

— . uide quod poſt oſti ſcrĩpſi ſuꝑ ĩ gl⸗

OH

circa meò. v conſueuit aute queriet ibi
tractat᷑ de quaſi teſtmenta ria:an prefera
tur legittime.et hoc uſq; ad fi.glo.uocat
aut quaſi te tamentariã- datam a Patre fi

ho emancipato uel a matre filio inſttu-

to-uel ab extraneo heredi ĩſtituto ibi enĩ
in· V.ſi uero/premilerat caſũ quo etiam

abet dari tutores filio impuberi cũ non
habet legittimos Immo etiã cum habet
neceſſe habet petere ꝙ ipſi admimſtrent

Et ĩuentariũ et ſolepnia faciãt ſup.
ał. ecluditur ab ĩpuberis ſucceſſione · et

procedit id etiam ſi pater Idẽqʒ maritus
prohibuerit eam id petere uolens cam ad

miſtrare ut in:Gſtati aly.ĩ fi. ¶ Eſt ſci

endũ ꝙ alb/odof.iĩn.q tenuit ꝙ mat᷑ que
non peciit tutorem impuberi fiho hñti
patruuũ-cum ille eſſʒ legittim/z tutores
legittimos nemo det: ſed lex.xiitabula⸗
ff. de leg tu.l. legittimos non excluditur
a ſucceſſione impubertnec ĩputat᷑ ei ſi ha
benti tutorẽ non peciit dari. ff·qui petãt
tu.·l.fiet.C.qui petu.lanplt᷑:et adducit
glo:C. ad t᷑tulł.l.ni. Item retent termĩs
ꝙ extabat patruus licet mater non peti-
uerit. ut faceret iĩuentariũ et reliꝗᷓ ſolẽp-
ma more tutoꝝ:dicit ꝙ non ĩcurrit penã
ne cã debite ſucceſſioms bnficiũ reſtrĩga
tur:non ob: ꝙ ſedulũ offin a matbus reꝗ
ratur·C· qui petu:cum a marriboret.f⸗

a0 t᷑tulꝑ.l.ii.:qui ſi non cõpulit.et p·· ſ

mater·et qð ibiin fi:no-contra matrem
cõtra m facit etff.qui petu:l.ſi mĩores

nam ux dicit hec cõtraria loquũtur in tu

tore petito a matre.in quo plenũ a matre
requiritur officiũ ꝙ bene admĩſtretur ut
ibiProſequedo tres alios articulos quos
cũ iſtis diunxitſ. in illa que pregnãs man
ſic in bomis mariti eo mortuo nec petit ſe
mitti in poſſeſſionem noĩe uentris nec pe
ciit curatorem uẽtri:nec curatorẽ bonis·
In primis duobus contra mulierẽ que nõ
petit ſe mitti uel curatorẽ uentri dari. al
legat ꝙ grauiter deliquiſſe uidetur. negli
gendo tam fauorabilia patrui ut produ-
ceretur in lucem qui non ſolum parenti-
led etiam reipublice naſciturff· de uen-
in poſrmit.l.i.vV.eo facilius:Itẽ huic pa
trui e facto talis mulieris poſſent alimi
ta negari· eti: l. c& neo in fiet hoc eſt gra
uius quam non petere tutorẽ pupillo qð
repellit matrem ergo et iſtud forti adiu
uatur hoc per·ꝭſi ſcimus.C· de lati.l.tol-

atio ab extraneo facta tenere potuerat:
CEe- no:ꝙ mater non ſolum petereę

et in auti·de nup·-ſi uero ab inicio.cõtra

rium ſoluicſ ꝙ e& utroq; uel altero pre
dictorum obmiſſo non perdat mater ius
ſuccedendi quod ſibi cõpetit ex tertullia.
non exntibus deſcendentibus uel collate
ralibus utroq; mõ coniunctis· ut patet.
fet· C. ad terculł. cum igitur nulla. le
uerbis uel mente eam hus caſibus prohi
beat dicetur admitti ad modũ ſoluendi.
ducit. ſt· de act᷑ et obobligationu fere.5.
placet.In articulo.v.l.iii.de curatore bo-
nis nõ petito:dicit textũ eſſe in.l. ii. ff. ad
turpilł·ꝭ ſ pregnans ꝙ incidit mater
in ſnĩam conſtitutionis nec mix quia ipſi
us negligentia principalit᷑ eſt ĩ preiudiciũ
pupilli licet et creditoribus piudicare poſ
ſit· ut.ę· ti.l.i. ·quociens. ·ff· ad tertul.
l:ii.:ſi mater: et in aliis·ꝭ· et iuge hic qðᷣ
no:i.de ediinſtẽ /· ·nuc uero·· ſed pone
Eneraliter etiã contra quẽ-
libet tutorem et curatorem
opponitur de etate ut quia
eſt minor:xxv. an. uel al·e-
et alterius cura/C. de legi-

tu.lfi· Inſti.qui.a·tu:pol.·furioſus et A

de excu:tu:: minores· et quia lr̃a il-
lius:·dicit ꝙ olim m nores excuſabatur
dicunt quid minores olim dari potuiſſe.
quod eſt falſũ ut patzʒ f.de teſta.tu. que
ro:9· lucius. et de excutu.l.non ſolu·ꝭ.ſi
libertusad contrariũ Rnde ut dica i· ti.
ĩ. ut autemſuꝑ. v· ſed nunquid . et
Gpel et fi. C. quãdo mutuof.fun. põt-
l.ii.6-hus illud- ¶Itẽ ꝙ capite minurus
eſt· ff· e· legittirnòs in fi· ¶ Icẽg
curator non fecerit ĩuentariũ. C· arbitu:
l.fi. ff·de uen:in poſ.mit· l.i.ꝭ·decretuet
ff·de boauc·iu.pol.l.i.fi. uel ꝙ illud ñ
fecit legittime.C. de iurdeli.ſcimus· et
dicam.ĩ:de edicinſtr.ꝭ·dicto· Item ꝙ li

cet fecerit inuentarienon tame ibi omia

bona pupilli poſuit· M- Tenet guide-
ſuc.in.l.u.C. de alimen.pu.pᷣ· per Ipſaʒ.l.
ꝙ tutor non tenetur uerba ĩuẽtarii oſtẽ
dere aduerſario. oſtendit ergo iudici ſecu
dum eum. 5. · qð dic ut in pre·S· dco· .
ſed ſi oĩa.et ibĩ uide formas multiplices ĩ
uentarii·¶ Hoc aut notadũ eſt ꝙ; tutor
2 curator non poteſt admĩſtrare negocia
pupilli uel adulniſi prius tria fecerit·ſ.

ꝙ fecerit inuentariumet ꝙ iuret utilia
et inutilia pretermittere · · de hoc ſta

tim· ĩ. V. ii. ᷓ et ꝙ caueat ſub ypotheca
rey ſuarum ut in preconcor. C epi:au.
q cretionibus in fi. et in auł ĩbi poſitaet

3

— —— — — — —. — —— — — — — — — — — — — — —

—

r

–

. de eun:.fur.lfi · ·in prouĩncĩa.2 au
ut hii qui obli · ſe · per ha res.mi.ꝭ ſi quiæx
colł. vi.fl.de admitu· tutor. . i. fi. ft · d
ſuſpec · tututor · · tutores et hoc mlitel-
tõr inbibuerit eum facere inuẽtariũ ut ĩ
pre.l·fi. C.arb· tu· M textus illius.luti.
tur uerbo uetuerit· quo etiã utit᷑ guulx·ĩ.

ð ĩſtr.edit.5·fi · v.tutor aũt.licet ibi ſub
dat uerbum remiſſionis hoc dico ꝓpter

dãm meũ in legibus qui ĩ quadã queſtiõe
quaʒ diſputauit. tenuit q ſimplex remiſ
ſio teſtatort facta tutori ne inuentarium
facere teneatur· nõ ualet cũ remittat ius
publicũ.ff· de ad mi·cu:quidã decedẽs · et
de pacſi unus· Sallud.ſi uero expreſſe pro
hibuit diſtineit aut fuit errore ductus-
aut non et ſi non aut ueĩt noua cauſa aut
non qd uið per cy in pre.l.fi· C. arbidu
2Z ideo eius uerba ſic decido·ibi tñ premit
tit diſtintio·dy·ꝙ ſi remiſſio ſolu reſpi-
cit teſtatorẽ ualet· C. ut in poſle·l. i· Si
uero reſpicit heredem quia illi poteſt eſſe
dapnoſa nõ ualet. C. de uſufr.l.ĩ.et no· eꝰẽ
de pigno·c.fi.in· g· i: qñ uero dubitat᷑ an
poſſit ł ñ poſſit eſſe daĩpnoſa hrd tũc di
cebat dy ꝙ uz remiſſio /ꝗa ueriſiłe ẽ ꝙ
uelit utilicatẽ herediset ſic loquit᷑ p.lul-
Id aũt duplicit᷑ eſſe poteſt.ſ.ne ĩuidie ſub

midttantur heredis diuicie uel ne denudet᷑

7 =

paupertas. C. q et qui:quar · ps·l.ii. E·x·
C id ſi cepit facereſed nonð per-

frcit nuquid poterit agere et ↄuemri- ui-

detur ꝙ non · ar.C. arbitul.fi:Sillo pro
culdubio:et in aut᷑de reſti:et ea que ꝑit.
in pri·ft·de pᷣtor.ſtip·l.ni.ff · de. V· ob · in
executxione&·pe· ff · dele.iiiliberox. ꝭ· ꝗd
ergo·ff · de · V·ſi. edificio:5/i·ar· contra ꝙ
ſufficiat cepiſſe.ff· de aur et arleet ſi nõ
1 =èð quid ergo et ibi cõ-
cor. . . de alimæ et ci. leg l. uos. ff. de
polic.l.vᷣuus·i.5· cepiſſeft· de· O. ſigni aãnĩ
culus.ad idẽ ff-deleiii. ſeruis--ornatrici
bus.lxxxiidiſ.preſbr· uerſus fi ·V. exple

to.xii .q.ii.ð uiro:ex·de furt·cfi⸗ ¶fier
ſic uber de bonacur ubiS.

aũt forte ·
Acur.in.l.cutores· ii.i. alleg in glonõ eſt
dicit eos non uocãdos et ronẽ reddit re
aliud in herede:ꝗa ex inuẽtario habet he
res duo bnficia.ſ.falcidieet quia ultra ui
res creditoribus non tenet᷑·tutori uero ĩ-
minet ſolũ onus· S. ĩuẽtariũ debitorib
pupilli uocat corã ludice ut noff· de ad-
miducyrographis nec do eĩ temꝑa
dant᷑ heredi titubanti ad ĩuentariu cõfici
endum. C. de iurtdeli.l.fi.. i. V· ſin autẽ
dubius. M hucuſq; uber.de bona- ſub-

dens q mutiñ· hoe leq?. · ſed mex abĩ
icio qm cito poteſt: putaitriduuũ. I⸗
dixit uber · de bobi: uel.ĩ. xeα. dies al. cal
dem leges· et pre.S:ſi autẽ de hoc ĩ.l tuto
res in. i glo Funapzer conficere ut.C. S
adini.tututores. ii ffe. tutor qui reꝑtori
um ĩ pri · C.· arbitulfi.illo·xxviii di⸗
de ſiracuſane ibi deſcriptione 2c. et in fi⸗
et · xii :q· i ·manifeſta.et.qii· caritatem-
licet contrariũ ſeruet᷑ mutinę eo tempore
quo ibi in decretis rescä Fl dixit gui⸗
de ſuc.in pre·.lfi:ꝙ in tota lobardla id -
uabat᷑ſ· ꝙ ſufficicbat ꝙ ĩ illud tp̃us qdᷣ
S heredi-ſuũ inuentariũ inchoarent.

XF ut⸗ aute curator ad lite faciet inuen

tarium dic utS de actore uniuer. V· pu-
beres · · Et uide qð ibi dii. F. nec
poſſunt hii uendere uel aliemare Itl. erig
coheredeʒ uel ſocium ad diuiſionem ꝓuo
cando· Cde prediis. mil-plé. et dicã ſuꝑ.
HRica.I. Pe 5 uł pignori obligare niſi ea
que ſeruãado leruari non poſſuntſine auto
toritate pretoris C. de admitu lex que ĩ
fi. et· l fi.infine· ff · e·ſed ſine·S/quod ſicut
ff. de ſuſpe.tututor ·ꝭ̊ſi tutor.C.q pred.
rmiſine decrenõ ał.l.i.et: ii.C.ſi res ał· pi⸗
da.ſit.l.curatcor et.lſi ĩ rem uber tñ di
it ꝙ licet tutor non uurauerit ualent tñ
facta per eũ ꝗqa cum młta egerit decepti
eſſent qui cum eo cõtraxiſſent/ar/ff·ð of.
prebarbarius.iii:q/vii· 5 xria in prĩ·z ꝗa
licet ſit hoc in curatore. M· qð ſimon in
pre.l.ĩtelligit etiã in curatore ad litẽ · ·
epſſum ut in pre.l· de creationib·ro tñᷣ
in tutore ex· de deci: ad audientiam ꝗuis
p ſſit dici cadem equitate ꝙ tutor luret⸗
M. hec opi· uber· ĩuſtificat dictũ gude
ſuc.qui tenuit in. lfi.C. arbitu poſſe per
teſtatorem hoc luramenrũ remntti quod
etiam plene diſputauit· Inducit ipſarn.l.
fi. et· ff. de teſta·l.iꝛin au᷑.de nup· Sdiſpo
nat.colł.iii.C. de ſacro ſan:ec.l.ide reſti
mi:que a patrecum cõcor- Item etiã per
cõtractus legũ auſtericas mitigatur C. S
tẽp · apil fi·.· ult.ff · de fer̃ · li · C. loca licet

como.l-i. fortius per ultimã uoluntatem

ex de don:cũ dilectiiĩn fiffiq patis. pac

tum. inter inſti · de.l.fuffi ·ca· tolĩ fi· Itẽ

remittit ad quod habet᷑ C. ut ĩ poſ. le·l· ii⸗
et ſatiſ eſt ſibi non eſſe ꝓhibitu·ff· ex ꝗ.⸗

eum tutor qui nõ SE nec ĩuẽtariun

fecit. non poteſt exercere iudiciũ momen
tarie poſſeſſionĩs· niſi magnũ periculu ſit
ĩ mora ut.C de tutor.ed curalfi· per to
rum·etf-· de admixututxor ꝗ reper· R

₰J

—

„

=

₰

—

X

C

—

W

— z 5 aate. 5 &

i. icet ſeruus eł pupillus ad hoc admittã
tur · ut.C·qui legperlo:ſtandi ĩ iudi.l.fl⸗
ſed illud ulcimate et fauore dormnĩ et pu-
Pilli dictu eſt non tamẽ ꝙ ſatiſdatio non
eſt de ſubſtantia eiusquod tutor neceſſe
habet facerequia poteſt ſuſcipere tutelã
antequã ſatiſdet et admĩſtrar̃᷑ mſi ꝓhibea
tur-C. de tuet curqui non ſatil.I. ni ſcðʒ
ber. M. de bobi ubi ð datiuo poſt pri-
al-et ideo in alio inſtret alio die preſ-
tari poteſtar· C. de preci:imꝑaof.l- uni-
uerſa etff.qui.ſatiſda.co.de die:i·ſi nece
