3x t ꝙ ob ꝓbri

cõtra aduocatũ ꝙ eſt ꝓc
is nõ rõe certat nec ſe ab iniurnis temꝑat
nã et is dapno fame et opionis multat᷑
C.de poſtula.quiſqs · ii q· vii tria.

ſi quis adeo.edtde iureiur uems. Itẽ

P eſt nimiu uerboſar.C.deap.l.fi. In

refutatoriis 2· C·S. ue- iur. enu.l i,5 nr̃azʒ
quia loquacitas actorẽ ſuũ coĩq nat. que
ſeruire auditoribus ad uſũ ꝓfectus igon
rat xliii.diſit rector 2 ad ideʒ. i· q.i. mar

chio· ar· cõtra.C¶ d poſtulãquiqs § apd

luerit et in pre·5.tria. . apud urbe.
dic ut ibi in glo· ii · ¶ lItem ꝙ fuit aſ
ſeſſor in cã in qua poſtuſat.q fieri nõ de
bet· C.de aſſ.l.fi.in princi.ffeol-penul.
Iteʒ ꝙ fuit oliʒ in cã ĩ qua nuc
Poſtulat.C. de poſtuquiſquis.2. ar. C. Ii.
xii.qui.mili.nõpoſhin quidẽ. un poſte
rum. ff· ad muml libert.5· pſcriptio. ff
de penis ſi plures C. de prox. ſacro·ſcrip.
l:hac parte.li·x uꝑ etia eoð tꝑe hoc facit
qd dic ut.5. de iudi.dele. ſuꝑeſt. . Itẽ
ſi fuerit· ¶ Item ꝙ eſt infamis quacũqʒ

urbẽ. ibi eo uſq; iceat orare quouſq;

et pᷣſert imn iur infarma.Inſti.qe excep · G
fi. M· Iſte· S·facit cõtra.quia ꝑmittit ẽ
fames ꝓcuratores eſſe cum tñ ꝓcurato-
res poſtulẽt ſcè m chffimtõnẽ datã in. l.i
S.· i· ff· d. poſtulan. ſolue ut ibi 2 in· · hoc
edicto.qui ſtat im ſequitur et dic ut ibi
glo:ꝙ diſtinguit᷑ ĩfarnia magna uł ꝑua.
quia aduocatõ ẽ honor ꝓcuratõis delictũ
et pena priuat honore.F non releuat ab o

nereFacit. C.de decunſi quis ꝓcuratõeʒ

li·x· Guil?.· an. dicebat ꝙ ꝓcun aduerſat᷑
circa fac tum aduocsti circa ius ułq; igiè
poſtulatſed diuerſimode· · ff. poſtu.
l.i.· hoc edicto· etl.quos ꝓhibet . C.e.
quiſꝗs ·iii.q: vii·c.iĩ·2· .triain prin. 2.
ſi quis adeo:qui aũt ſint ĩfames in reꝑtori
oſub ti. de penis plene eiC. Itẽ ꝙ ꝑꝗ
litem conti· ꝓpoſuit exceptiꝰʒ d llatoriaʒ
quare pumri debet in una libra auri.C de
excep·l.penult.¶ Item ꝙ non j itia;
lraruʒ. AM quẽ uocat rofft. ydiotà uide

5. di. S: de arbi. . differt· V. Iti ĩferẽdo

lʒ ſit ĩ exercitio ꝑit: Cide aduo:cl v·
idi:nemini.C de aduoot diuerſ.iudi iu
bem·C · de uar.et excor·cog ·l.i./aduo-
catos: tunc admittit᷑ eius patrociniu. q;
inter aduocatos nõ cõnumert᷑ ut no.C de
poſtuł.l.nde hoc·ĩ· e· . V· penulti· A.
Intendit de · · Item ꝙ nõ põt· qʒ clariq
Patet. ĩiantefi· et honeſte feciſſet hos du
os umendo rõnes ꝓ et cõtra patẽt hic et
ibi. Sciendũ ẽ ꝙ roff.t·quẽ allegaui ĩ eiq
fine ꝓſequit᷑ hanc qoʒ.2 guilł.anetiã ibi
S· in fine · Roff fatet᷑ ꝙ de cõſuetudĩie ad
uocãt etiã illiterati et dat cõſiliũ facti qᷣ
hic ſequiè In ciuitate uenecia uidi 2 au
diui aduocatos uulgarit᷑ allegates guilł:.
an. admittit illitteratũ ꝓ ſe ipſlo mẽxime
ſi eſt inops et uerba aduocati aduerſarii
iudex illi opponet nec ad id tenebit᷑ aduo

catus all.utC.que de aduo.l.ĩ ·et ꝑ totũ

et de hocĩ. :nunc de exordiis in fi- Iteʒ
ꝓ alio ↄĩuncto ꝙ non eſt potẽs ſalariare

S

A
*

X

Tr

S=S=
— .
rr

ſe

aduocatũ etiã illũ admittit alł/ff. ꝓcu-
ſed hee ꝑlone per totã·l· Si ꝓ eneo diſtĩ
guit an habeat exper ẽcia carum et eum
ademmittit. uel non et eũ repellit p.l· certi·
ad quã etiam·ĩ rndebit· Mihi placet ſolu
tio acur · que pcedit hic. ꝓ qua etiã facit
noua cõſtitutio bndic que incipit. De
cens et neceſſa riũ eſtimamusque uult a
pud cancellariã annotari noĩa aduocatoꝶ

qui in conſiſtorio ꝓponer᷑ poſſint· dãs eis

ordinẽ in ſedẽdo:2 ꝓponendo ᷣm ordinẽ
eſſionis 2 ſecũdũ diſtinctionẽ ꝓponẽdoʒ
cãs paupeꝝ gratis pmittẽdo·uult etiã ꝙ
illi et aln aduocati curie abſtineãt a mul
titudie cãrũ 2 finguł annis iurẽt · ſtatuit
de ipſoꝝ et ꝓcuratorũ ſalariis et de penis
traſgredietiu taxans duos aduocatos ꝓ u
na ca ſufficere/2 de ipoꝝ equa diſtributõ
ne ſi petat᷑ et uid qd chcã oin . Ba
tum em de poſtulã. ꝓhĩroriũ eſt unde ꝗ
libet admnittitur niſi ꝓhibit ĩueniat᷑ ft ·
de poſtulan-l.iquia quod nõ ẽ ꝓhĩtum
ĩtelligit᷑ oceſſuʒiex· de trãlla.cli· uerſo fi
nem: ff. de ꝓbattab ea ꝑte dũmõ habeat
cauſarũ exꝑientiaʒ ut in aut᷑·colł·vi.ð iu
di. in prin. ff·de uar̃.2· ecor·cog· l·ĩ ·· ad
uocatos. C. de iudi certi:que in ĩudice lo
quũtur. M· Et ſecundũ Koff-et. Gunl.
pre.ſit ratõ diuerſitatis ꝗa ꝑ cõſiliarios 2
aſſeſſores poſſunt recte iudicare aduoca-
ti uero per alios inſtrui nõ poſſunt cũ re-
cipiant᷑ in inſtructores· facic ff · de eden.
ſ quis ex argẽtariis. ꝓibet- inſtid ex
cutuS. minores. ·fatuus tñ ẽ ĩꝑit lit
terarũ qui accedit ad procinãdũ ĩ cãis· qa
culpa eſt ſe ĩmiſcere rei ad ſe non ꝑtinẽti

ff:de reguiur̃.culpa.ex:· de eta:et·quali·

ad aures et inde obligat᷑ ut.ĩ. ·fi · V. quid
ſi ꝑ. unde ſe nõ intromittat de eo offõ qqᷣ
alis ſentit ꝑiculoſũ eſſe uel dapnoſuzʒ fł.
ad.l.acquił.ideʒ iurt eſt· ·i· ex · de hi ·

tua nos in prin. conſulo igi᷑ ut ubi uidert

aduocatũ imꝑiturn conferas ſecuʒ de api
cibus luriset ſic reſpõſionis penuria coge
tur declinare certamẽe ux.xlimi di.in ma-
datt:in fi. Immo imperit matheſeos ad-
uerſo mathematicos diſputãs riſui pate-
bit ignorans eo dogmata- ubt. xνXIidi-
qui de menſa turpe em ẽ ꝛc· ut.ĩ · V. pen-
et uide.ĩ··nunc de eordiis·v.poſtmodᷣ
in· i. forma· ᷣ et ſi penitus illr̃at ſic conſu
lo. .ſecundũ.roſ.bã ubise in f⸗ q
ĩiudici ſemo lr̃aliter loquaris et ut ſic ille
te non intelligens confuſ recedax. ut ·ĩ.
nunc.de exordiie· ſed nunꝗd. ¶Item
ꝙ fuit ꝓhibitus a iudice poſtulare ad tẽ

1

pus uel in ꝑpekuũ unde non debe᷑ audiri

i· e. puto:et.l.ſe.Ce·l.I·.2· l. fi et ſi aduer
ſarius id paciat
uocatis · f e·quos ptor.ex· de cxcepti⸗
exceptio E:ii. q-vii: alieni.

Idem.xan· in ti:de ad

HA uide quod
circa hoc diſtinguic·i· V· anpenul.
Item ꝙ ẽ Puaricator et infidelis. C. de ad

W⅓ diuer-Tudi-I-i-qa ꝓdit chentulos ſu

os qui et pumt᷑ ecordinare ut.ii q in · g.
nõnduʒ · V. pᷣuaricator.qð dic utĩ s nũc
tractemus. .caueat etiam ultra latroci
nium eni peccat qui clientulũ ꝓ uiribus
nõ defẽdit ut· łxxvii · di.in religioſũde cu
ius pena uide.ĩ·ꝭ·fl.v:quid ſi ꝑ prudẽtiã
et le · unde hod ie iurare tenet᷑ ꝙ omi uir-
tute ommq; ope id qd uex et iuſtũ eſti
mauerit ſuo clietulo ĩferre ꝓcuret. ut in
conſtit· greg·x· de poſtulã · ꝓperãdũ/6ĩ·
MA.Keuocata quia non ẽ in· v i: circa ad-
uocatos curie romane primo uult hec cõ
ſcitutõ pre.hnñdicti circa mediuũ. ad B
ſtatumus Et aduerte quia illa et illa cõ-
ſtitutõ alleuiabat aduocatos in hocquia
lex rem non nouaz nol ebat in ſinguł cãis
iuuari.ſed conſtitutões iſte greg in omni
foro bndicti in curia romana generale iu
ramentũ ꝓ omĩbus cau eligunt ſemel ĩ
a nno-illa th nõ termiabat tẽpus- ſſta d
termauit ꝑſonã corã quo 2 tꝑus.ĩſta etiã
tat ꝓcuratores ad iurandũ ſicut et illa-
Parti ideʒ poſſit eẽ aduocatus utri
Iqʒ ꝑtis et nũc allegabat ꝓ iſta nunc ꝓ
illa.xlvdi. diſciplina. in fi- ibi ð hoc
ſed ibi moiſes erat medius inter iudicem
et ꝑtẽ ĩ decre.bone iudex qui ẽ medius in
ter ptes licite allegat ius utriuſq; ſecus in
aduocato:qui ñ aſſumpſit officiu media-
tort ſʒ ꝑtis qð etxiã ex ipius deſcriptõe ap
paret canones ad hoc allegari puto quna
Ieronimus in prĩo extollit diaconos otra
pbiteros In ſecũdo p̃ſpixeros otra daco
nos ſed primũ ut ceſſet oppreſſio ſecũduʒ
ut ceſſet elatio uide.ĩ ··nuc tractam-
. ſed nũquid. ·ex de poſtu.pla.bone·
i.xciii di:diaconi.et. c. legimus:-
& ſimoniacus quia aliquẽ ꝓ pcio elegĩit
uł fuit falſus teſtis ꝓ pecunia ĩ aliquo
peccauit circa ſuũ o fficiũ nã talis ĩfamis
nec poſtulat ut.i.q/iiin filr̃a:ſcᷣm Io.
de de .· Hin ordi:iudi.li.iii. Nica de pe
nis aduocatox. in prin 3 et · ĩ. ilxez q;
nõ recipit.
piĩitur nã ꝓ uili ſtipedio tanꝗ degener po
ſtulat cur fit infamnis.ini.q:vii.·tria · V⸗
apud urbẽ.Itẽ ꝙ pactus eſt d quota ꝑte
litis cũ clienculo cũ graui eius dapno naʒ

Itez

Itẽ ꝙ nimia cupiditate ra

X

„

A

–—

=
„

–

2

◻ 61 9 *½ 46 αα1απσι Sa

ed fit infamis · C. e · ſi qui Ecx·l.le· ·Pterea ·

et.iii:qvii··tria.et ᷣ· arcent᷑:de hoc·ĩ·
de ſalarns6ſequit᷑. v.illud autẽ et ſe
Itẽ ꝙ a clientulo ſuo res tales lite penden

te emit uł ałs cu eo cõtraxit. G equiſꝗ s

5pterea. ¶Item ꝙ eſt excoĩcatus xi·q-

ii. excpicatos· et· cſeec& de excep. excep
tõnẽ · iii · q/i· c· . vi.qi. beatus.2.· Ccilli·ij-
qvii:alieni.2.S 7 prin- i. H et de ſen.
ex· decernimli vi · .·
eccłie in cuius foro poſi
de penis- in quibuſdaʒ · Iicet ibi de alio ad

lat ĩterfecit ex

uocato loꝗtur· ¶ Item ꝙ recepit pecuni

am ob non aduocandum up' eſt codemp
natus· l:iuł. repetũdax.· ff. ad.l.iup.r̃petũ
day eadẽ in fi-que ẽ.iĩ.qi.in fi·ſecũdũ d.
meu.
Icient liteʒ ꝓrogat q dic ut·ĩ. .fl.vᷣ.
Icem ſit cautus ne litem . Item ꝙ eſt

in ſumet· S.iii.ad fi.· .· ¶ Iq

mĩor·xvii.an· I· ſI.qui eos nõ opleuit ut
ibi.Iode deubiS·dixit de ·xxv. puto ꝙ;
errore ſcyiptort ꝗa dicũt de.xviii. qan
attigit. ·ff· de poſtulan.l.i. .· iniciu.li-
cet in ꝓcuratore requirut᷑ v. ut S de P
cũ.ꝭ.l·vilItẽ ꝙ eſt minor.a eſt 15. H-
Fm rofcuius fuit iſte.. 2 Pa pro
curator obligat᷑ actõe mãdati t ipe exiã
cõdempnat᷑ ut · F· man ·/ſi. remunerãdi. 5
I·ff.de ne·geliberto uł' amico · Vnde ꝗa
Ppter iſta poſſet ꝓcu.ſi eſſet mior reſti
cui ideo n debet eſſe minor · In aduocato
aut iſta ceſſant ⁊ in teſte ut.⁊. de teſti . 6.
1· . itẽ excipit᷑. q impubes. ¶ Ite
Fuit aduocatus in cà principalr Vnde nõ
debet eſſe in ca appellacionis ꝓ altera ꝑte
Pſert im ſcm eos qui tenent ꝓ cã appel
latõis eadęe ſit cdᷣ Principali ar. in his que
no.ĩ· de teſte·S.iiv. Itẽ ꝙ; fuit a.·⁊. de ſa⸗
lariis.·lequit᷑. V·ſʒ nũquidexemplo enĩ
Pnicioſuʒ eſſet ſi is cui cauſe meæ ſecreta
mandau in cã app-contra me patrocinet᷑
eciã ſi alia cã dicat᷑ a prinpali.aʒo:tñ cõtra
nõuitff· de poſtulan. l.pe- uide · . ·
nunc tractemus in fi· S.· ¶ Itẽ ꝙ aduo
cat cõtra eccyiã a qua eſt beneficiatus eꝰ
de poſtulan.cfi.uł otra epᷣm a quo bene
ficiũ hʒ ex de excel-prela. grauẽ. de vbo-

ſig: cũ clerici:ſuꝑ hoc autẽ ſcias· M.· ſcðʒ
Pe2 abqui hoc no:e.ti.c.ult.. Idez
Iunt beneficiati ab eccłia nõ taᷣ in ea 2 ta

les nõ dicunt᷑ ꝓprie cłici ĩpfius eccłie a 6
be neficiu hñt ut ſunt illi qui habẽt bene
Ficiũ in diocl/alii ſunt beneficiati ab eccle
ſia ⁊ in eccria et tales dicũt cyici eccłie q.
magis ſunt cõiuncti ꝗᷓ alii ut ſunt mnlti
tales in eccleſis cat hedralibus 2 etiã cano

X

——

„

nĩcĩ eæꝑ primi ꝑdunt beneficiũ qð habẽt
ab eccłia ſi poſtulẽt cõtra cã ł epm ut di

cunt quidà a quo habent beneficiũ ut P
dixi multo fortius 60 quid ſi habet be
neficiũ in pluribus ecc?'ns nunꝗd patro-

cmabit᷑ un cõtra aliũ Ro.nõ ſed de cõcor
dia tractet-ar- in Pre· decre.de poſtula.c.

fi: et.xini:q·v·demqʒ miſi eſſet in una pre

latus quia tunc põt cotra aliã.· ar. ſt. de in
ius uo.queſitũ.2. ini.q vn.ꝭ.tria. Iteʒ
ſi cõtra prẽm Ricut aduocatus fiſci poſtu
lat cõtra fiſcuʒ ꝓ pupillo ſuo ff. de poſtu
lanl.pede hoc M uide.ĩ. .
quid ſi aduocatus.in fi . ed nunꝗd cle
ricus beneficiatus oiuncte ꝑſone poterit
cõtra eccłiam ſuã prõcinari uł eſſe ꝓcura

tor uidet᷑ ꝙ ſic ec de poſtulã. c.fi bi

ex neis aduocatus.26c ergo a cõtrario pro
cõiunctis poterit nã et decuriones poſtu
lant cõtra ꝓuinciasff.e ·hi quidic otra
m uin'et ĩ pre decre-ſupple maxime
Kicar:dicit ꝙ lia illa uidet᷑ uelle & cõ
iũctis poſſit licet nõ ſalubriter hoc fieri
Poſſit:quia ñ debet plus diliger ſanguinẽ
ſuum ꝗᷓ eccłiam que ipſuʒ domino ſocia
uit ex de penis· C.ii. lxxxelx: di-decẽter.2
que mater ẽxii.q:ĩi.qui abſtulerit · Vñ
cdicebar ꝙ prẽm ſuum cõtra eccłiam pro
Priam no luuaret et ꝓ eo facitxliii:di.ſit
rector. in prin. ĩbi neq; oppoſuiſti nos 2c.
ed·xNiIII.q-viii-conuenior ain Prin:2‧Cle-
iin fi.uinc · dicit ꝙ ꝓ prẽ et pro madre
impotẽtibus põt pri tñ obtenta licẽcia
ałs nõ niſi uelit ꝑdere beneficiũ- ꝓ le autẽ

◻

põt quia ordinata caritas ꝛc· de pe· di.ii.

qui uult et agris meis ſicientib alieni ir
rigadi nõ ſunt· C. deſerui.pſesprelat au
tẽ neminẽ cõtra ſuã eccleſiaʒ iuuabit im
mo eã uuat cõtra oẽs etiam ſi ante fuit
P alio aduocatus in cã illa ſitut et tutor
in:qviii /qtria..ſi cõtra prẽmff· po
ſtujan· l.fiet ad hoc facit qð no ĩ. V· Iti
ꝓ poſtulat. ¶ Ped nunꝗd dʒ ꝓ ſuis con
aliquẽ de eccłia poſtulare puxo ꝙ ſic Im

umc- M. In rekant ian etiaʒ ꝓ

ex neis ᷣmd.meu. Meti. iiii. v. quid-
in H ille obtineret uicẽ umꝰꝰ
ſitatis ar. xii:qii.qui manumittit᷑.ff. qð

cuiuſq; uni.no.ſicuł · lxxxi di. legit᷑.ff. ꝓ

As

ſoc.na ſociq licet ſit· ar·cõtra ex ð offi·ð R

cnr F ne ſequit᷑ ſi ꝓpter ofraterni-
tatẽ in eccłia recuſat᷑ a iudicãdo ut ſuſpe
us ꝙ ꝓpter id impediatur poſtulare
V·-honeſte tñ faciet ſi abſtincat-· Aqſe

cudum hoſti. ubi-S. nõ enĩ eſt curiale fa-

cere cõtra fratrẽ ſpalem qð nõ faceret ò

,

carnalẽ alł. de tranlſla · c· iĩ. xxex · iii· ita di
E dliere.g ·quia nõ omne qð licet honeſtũ
5. elt · ff · d reiurt· nõ omnæ ai q,i aliud ſed
et iconomus monaſterii cui dat᷑ centeha
n uł quĩquageſima põt poſtulare otra epʒᷣ
di⸗ dãte ꝓ exneo et ꝓ familiari monaſter ĩo 2
nipe ꝓ quolibet alio quia centeſima uł ꝗnqua
n geſima locũ optinet elemoſine n beneficii
l xii · ꝗ· i. bone rei ex de dona.apoſtolice·p̃ᷣ
milſſa aũt intelligo de beneficõ rõne cuiq
Ru eſt eccłie obligatus 2 q ſpuale ẽ ut quia
19. eſt canonico prebendariꝗ uł rector uł p̃
poſit eccłiæſi autẽ eſſet tale q iaʒ ꝓme
tent ruit et tꝑale eſt ut quia in Fuicii remune
n rationẽ data eſt ſibi poſſeſſio aliqua tunc
bi) nihilomino poterit ꝓ eneis cõtra eccleſi
onn am poſtulare · xviiqi· poſſeſſ es · et · · vi⸗
Nn illud.xii·q·ĩi · quicũqʒ· niſi ilud haberʒ ut

1 ualallus ut. dicã. Sed nuquid poteſt

n ꝗs poſtulare ꝓ miſerabilibus pſonis que
do non poſſunt ałs aduocatũ haber̃ cõtra ec
r clefiam a qua beneficiuʒ hʒ dic ꝙ ſi.ſi tñ
un eccc Fia bonos hʒ aduocatos. arg· lxxvi-
di ·c.fiain fiex·in.q·vii.s·tria· . ſi uero
er4 in uno.C· de poſtulã · ꝓuiden·5: ſi ꝗs ue
Vi ro. a hoc niſi habeat conſcient iã ꝙ eccłia
o habeat iusquia tunc nõ coget᷑ ſi dubitat
aſt obediat iuchci · ar: ec de ſen · ex· inꝗ ſitõni.
en Qe reſti· ſpo· ex pte.·xi . q· ĩii· quid ergo. ꝓſe
l⸗ gqyuere ut in ſumma pi meie.di ·9· q ꝑ
de AX tinet v.ſed nunꝗd XMH- ubi longe pleni
1 us. .-Quid ſidicit ſe habere oſcientiam

ius eſt ꝓ eccłia ut coactioneʒ euadat
i⸗ RKñdeo deferat᷑ ſibi ſuꝑ hoc ſacramentum
9⸗ up excoĩcetur hoc mõ.ꝙ eas defendat
mſi credat eccłiam iuſtaʒ cam fouere qðᷣ
. — dic ᷣʒ.dmut ine.S ·ꝗd ſi cxicO:·
ubi oſtendit iuramẽtũ defenſioĩs uł fide
licatis ꝑ eum eccleſie pᷣſtitũ nõ obſtare 2
S rũdet ad.l humãitatisC. ecraz
quid ſi aduocatus habet feudũ ab ec-
cſeſia ſub ea conditione ut in oĩ cã ip̃ᷣm iu
S uet poſtea recepit ab alia eccłia aliud feu

n dum ſub eadẽ cõditõe inter quas eccłias
1 poſtmodũ queſtio orit᷑ querit᷑ quã iuua-
4 bit Reſpondeo queſtio dmcalis eſt et eſt
ſolutio ꝙ ſi ſciat primã eccłiam iniquam
4 cãz fouer̃ iuuabit ſcdᷣamxi:qiiiue ꝗ di
. cĩtiset. C· d iudiciis.rẽ non nouã.et ex d
1 iur̃iurã·breui:ubᷣ de hoc.eccłia tamẽ pri᷑
ma euʒz habebit ꝓ ꝑiuro licet ipſe teneat᷑
ſequi ſuã conſcientiã ut in prec.lr̃as ·et
N 4 cninquiſitioni.xiq.iii/ſenxiſi uero hoc ĩig
noret iuuet ꝑ ſe Feins⸗ P tenet᷑ enĩ iu
uare illã cui primo ꝓmiſit oꝑaslĩn ope
4

ris fl· loca. Her Fam ꝑ ſubſtitutũ · ar. C⸗

—

5*5

de epi· eł cle ad ſi'itudinẽ·· de feudis. S.

uoniã· -xii et dicas hec iura quę ĩ que
ſtione drnũcali diſputata habent᷑· · que
ſtionẽ iſtazʒ et tres alias circa materiã ad
uocatoꝝ uide ſuꝑ regula cõtract· de re·

urxt. lIi. vi- et ibi in ſolutione prĩe inueni⸗
es qã ſtatim aue⸗; ECduid ſisqui

tenet᷑ aduocar̃ ꝓ aliqua eccxłia ſit epus al
terius dic ꝙ ᷣ uiet prime ꝑ ſubſtitutum
Idem etiã põt uaſallus facere ſi fiat clau-
dus uł clericus ut noin preqſcdm· het
tet bar.i. ¶ Sed nuũquid is qui iurauit
defendere eccłiami tenet᷑ id facere etia nõ
requiſitus dic ꝙ ſi eſt in loco Vnde põt
cõmode uenire et ſcit cãm agi et ſuuʒ cõſi
lium eſſe utile/tunc tenet᷑ alioꝗn non.ſed
nec tenet᷑ ſi eccłia ſibi nõ fᷣuauit fidẽ uł ſi
ei ſalarium ſuũ ſubtraxit uł ſi conſciẽtia
eũ remordet que dic ut noe& de iur̃ur-
breui . M ux ibi ſcripſi ſuꝑ gloii · chſtĩ
ue formã iuramæti facit d priui-porro-
.de traſac.de his. uł ſi eſt ſibi ĩgrata
ut no.ex de poſtula xc 4 Sʒ pone ab
bas dedit rem aliquã in feudu alicui iun
pito ut ſibi preſtet patrociniũ demuʒ ille
morit᷑ abbas autẽ uult illud feudum r̃uo
care quia dicit ſe cõceſſiſſe rõne ꝑſone he

res aduocati filius u? filia cõtradicit que

ritur quid iurtet dico ꝙ ſi fuit dictũ ꝙ
ꝑſone patris dabat nõ trãſiet feudũ in he
redem ar ex de inſtic.peſi uero ſimpłr
tunc tranſit.ar.l.i.c.i.ĩn fi.i:qiĩ.eos ĩ fi⸗
ex de conſti:ex lris:impleta em fuit uo-
luntas ut impleri potuitarad hocC. de
cadu.toll.unica.S/ne autẽ/ hoc ꝙ. Vſi· in
omĩbus· et ſeruiet ꝑ ſubſtitutuũ ar · ff · de
an-le.annua in fi C. de epĩet cle: ad ſiitu
dinẽ et.l.quiſquis: ubi de hoc Met. ſt
de v.obcõtinuus:dſi ab eo·2 in uſi· feu
ſide feu:con.fu.ſi quĩs deceſſerit·et · xxx
iii:qii.latorẽ.uide Iaco/de bel:ſuꝑ prel.
quiiꝗs. ·led ſi eſſet eccłia leſa tunc r̃ſti
tuet᷑ ex de in intere·c.ĩ / ſecunduʒ uber·
de bo:etiã hec uera ſunt ſi heres uelit ſer
uire ꝑ eque idoneum ſubſt itutũ ut fł de
cõſti:peqð autẽ · ꝭ·fi:et· C. de naturali.
l.iii.6.·fif·qð meca.peto ·5ꝭ·fĩ et.lſe · ſe
cus ſi nõ ſit eque idone ut ĩ pre: ne au
tẽ.v.ſi autẽin fif·de ſol inter artifices
et hoc etiã locũ habet in mĩore cuius pr̃i
feudũ datũ fuit et in doctore qui uult le
gere ꝑ ſubſtitutũ· I· Videĩ de falſaẽ
fi. et queſtionẽ ſuꝑ regula qui facit de re
r ri S. Itẽe ꝙ excipit᷑ cõtra
aduocatũ ꝙ eſt decurio:quiĩ cõtra ſuã pa
triã aduocar ꝓhibet᷑ niſi ꝓſe uł ſuis 2 miſi

X

„

or 2

O eer X1.
—R

l

à. gi :

Pupillis quoꝝ kubelaʒx gerit.ff.e.l.pe.
ſcᷣm hoc nuꝗd aduocati nr̃i tꝑis
aduocabũt otra priam ſuã puta ſi relpu
blica cãm habet ↄtra eæ neũ nõ uidet᷑ iux
ta illud BCrons poſt prin Fis⸗
naꝓ patria/ñ en dixit ↄtra patria·xxciiI.
qiu.fortitudo.2. q-viii-omis-2. c. nulla-
ex de ↄuerinfi . c.i.ff.de iuſti.2 iure · ut
uim/ſʒ dic otra 2 ẽ alia rõ in decurionib
naʒ 2 eis facultatibus lapſis alimẽta dcer
m ꝑmiſſum ẽ ut.ffde decur.l.decurioni
bus· Conſulo tñ ꝙ ſibi faciãt imũgi a loci
mgrãtu clientulo ꝓcurante. ar. ft. de odi-
in.frater a fratr·2 ſic ſepe uidi in roma-
curia nam papa pcipiebat aduocatt eius
hoc clientulo ꝓcuratibus ut agẽtibus ꝗᷣ
eccłiam romanã 2 defectũ aduocatox p-
tendentibus in caup aſſiſterent ↄtra ea a
arg:c& de re iudi. ad apoſtolice.livi-
Quid ſi pr̃ agit otra patri uel quid ſi i
det aliquẽ uelle interficere pr̃em ali uel

le ↄburere patriã:querit᷑ quẽ iuuabit uel

cui prĩo ſuccurret Rñdeo dicunt quidazʒ
patriear.ĩ preocor.carior ẽ enĩ amor
Patrie ꝗᷓ patris ff. capti-2 poſtli.reuer-
Ipoſthiminiu. 5. filiiſfa-2 cõis utilitas 26

e de poſtu.prela.bonæet·C.ꝗᷓ cadu. tol.

I.unica.S.fi.dic oↄtra.ar· ff·d iuſtiet iur.
ueluti ubi prio ponit᷑ in ordine lr̃e paren
tibus et poſtmodũ patrie. M Tenẽtes
Primũ dictũ per eundẽ moduz inducunt
C:de aduo.diueriudi.l aduocati- ubi pre
Ponit᷑ patria gentibus et ibi de hoc ꝑ cyy⸗
Peundem modũ inducunt᷑ illa iura quan

do pr̃ pcipit unũ et patria otrariũ ꝓ Pria

in ducunt p-l.poſtliminiũ:-filnira-& re
liet ſupᷣ.ful.minime⸗Gui:de ſuc.in P:l.
ueluti: dicit iuſtiori ꝑendũ. ffᷣ ·ne quis eũ
qui in ius uo.l.i. in fi.cũ.l.ſeſi eque ſunt
iuſta:obediat patrie per-l· ꝓ ea allegatas
9 ar:xliii'di ſit rector in fi.et. C. de of.
Pre: ur. I-Ffi/et de no C. cõpo· ꝓpe fiex ð
reſcrip. cũ dilecta.natura en facit ut ma
ior amor ſit inter eũ et prẽm ꝗᷓ inter eum
et patriã· ut de cõ.di.ulti.c.Fi.in fi- imo

una caro ſunt.xexv:q: iii hac auctori-

tate et· C·de impu.et aliſub.l.fiet Pri
mũ debemo circa domeſticos opari. xoese
vi:di⸗non ſatis.in prin-et excõicandus &
filius patrẽ ñ honorãs ſeu iuuãs ut. XXX.
di:ci· ¶ Item excipit᷑ ꝙ eſt clericus et

domeſticus ſudicis· es de ap. ex inſinuati
one¶ Itxẽ ꝙ prece.uł precio falſam ad/
uocationẽ inſtruit uł inſtructz defendit

uit.ĩ. G.· fi·· Itẽ caueat ne.¶¶ Icem ꝙ po
ſtulat cõtra eũ cuius eſt uaſallar xxli

q ulti de formaeł in li.feuã/qui. ca. fe.
ami.c.unico. ĩn prĩ et eã de naex liber.
uen.c/unico.ſi tamẽ uaſallus ꝓ coniũcta
Perſona poſtulat otra dominũ nõ ob. poc
forte perdet feudũ ar· e: ð poſtulã · c.fi.
G'clericus. ibi ꝓ eõneis. 2c: a cõtrario ſen
ſu quia nõ intelligit᷑ ꝓmiſiſſe ſ fideliter
cõtra ſe uł ſuos ut ex de iureĩur/peticio·
cũ ſuis cõcor. et hii quibus interdicit᷑ po
ſtulare ꝓ aliis perſonis tñ poſſunt.iiniq.
ult omĩbus.ff. de po ſi tulan.l.I. . fiet.l.
Ie.quia nullus carnem ſuã odit xni.qii
nõ eſtimemus. immoil la ꝓbanda eſt libe
ralitas ut ꝓximos tui ſemĩs nõ cõtemp-
nas ut.lxxxvi.Gi·nõ ſatis. ꝓpe prin-2.C.
Ii·xde lucra:deſcrip.l.umica et pterea ad
uocatus nõ accuſat ut. ff.de bo -libe · qui
cum mnior. .· idem puto .2 ad hoc facit
q no·S. .ſed nunquid clericq· Itẽ exci⸗
pitur:ꝙ ñ iurauit ſtatã poſt luramẽtũ a
ꝑtibus pſtitum ꝙ credat iuſtã cãm foue
re 2 ꝙ quãcito ea ſentiet deſperatã diſce-

dethoc enĩ tenet᷑ iurarealioquin repejlit ₰△

C·q iudioj rem ñ nouãbultñ dixit. .
Imꝑatori frederico ut dicit rof.acuribi
dicit ꝙ cuidã eius iudici · · ut ſic iuũ
tur Illa. l:cauet᷑ ſʒ hoc cõſułtudine nõ ha
betur.dñ meus dicit ꝙ illi iuri nulla cõ
[uetudo poteſt Piudicare ux no. e& de fo.
cõperomana.5.nec.li.vi. Mrut ibi ſcrip
ſi ſuꝑ uerbo aduocatox.· S·et ꝓbat᷑ hodie

quã hodie ñ habemo in.vi.2 ſic ẽ re-
uocata uide qð dixi.S. V. Itẽ ꝙ eſt puari

ror . C Ieemqmonitg iudiceut.
alicui patrocinaret noluit parere nec ſe ſu
I

ficiẽter excuſauit.iii.qvn.trĩa.¶
ꝙ ñ põt dici aduocato nã aduocat eſt ꝗ
cauf oĩo agẽdis quoquo ſtudio oꝑat᷑ ñ tn
aliquid acciꝑe ſolet nõ cãe affuturff.de
uar̃et exor/CO.l.i.ꝭ.aduocatoseſt etia
ncciũ ꝙ·lꝗnquẽnio audiuerit.C·ð aduo
diuer.ĩudi:mubẽꝗ ꝓ tꝑe5: nec de cetero-
et in ꝓhemĩoff. ꝭ.diſcipuli.et q; doctor
eius iuret eũ pꝑĩcia iur inſtructu.C.e .· ne
minipꝑ qð patet illitteratũ nõ poſſe aduo
care· durpe enĩ eſt patricio et ius tractan
ti ius Iquo uerſat᷑ ignorar ff..orriĩgi ĩurt
lI.ii.· poſt hos artñ otra. C·de iudiq.l.

hoc·S. V. Itẽ ꝙ nõ habet. H· et ibi ſoło

r eg dec poſtulan. ꝓperanduʒ. „

8

*

*
„

pe:quia etiã cũ non ꝓhibeat᷑ admittit᷑· de

Generałr aute poſtular

contrarii 5„·:

Im aʒo· in ſume·tĩi. po ulan. V.
tem ꝑ gecrerc a quis aduocar̃ ꝓ
hibetur aut accuſat᷑ de facto qð irrogat

–

Tr

9t

infamiã auł ꝙ; nõ irrogał᷑ Si de facto q
irrogat infamiã ut ꝙ eſt puaricator uel
litiũ redemptor et couincit᷑ et er hoc
ab aduocãcdo ꝓhibet᷑ tunc ꝑpetuũ nõ po
terit aduocare ſiue cã fit expſſa ĩ ſnĩa ſiue
nõ niſi fuerit a principe uł a ſenatu reſtiĩ
tut ut· ff·de poſtu.l.i.·aĩt pᷣtor2 · l. ex
ea cã · ſi uero de alio qð nõ irrogat et ꝓpt᷑

illud ab aduocãdo ꝓhibet᷑ aut iudex ꝓhi

bet eum corã ſe poſtulare ad tẽpus aut ĩ
ꝑpetuũ aut fimplicit᷑ ſi ꝓhibet corã ſe po

ſtulare tunc poterit corã eius ſucceſſore

ute.ti,· Impator.ſi uero imꝑpetuũ aut ꝓ
hibet᷑ cũ cae cognitione et tunc niſi appel
lauerit nõ põt ulteri aduocar̃ ut pre.l⸗
iĩ. aut ſine cãe cognitiõe et tunc non tenet᷑
ſtare ſnie tꝑe ſucceſſoris· ft· de peti · I·fi⸗
Ceteꝝ ſi ſit ſimpłr ꝓhibitus dicũt To iet
a3 ꝙ ꝑpetuo uidet᷑ ꝓphibitus na ſi ſtipu⸗
or annua X · hec ſtipulatio pura ẽ. fj. de
vobiſtichum aut panphilu.S:i· al's inci
pit et omelius ꝓbat᷑.l. di. c. I. in fi.2 e&
de cõſti. ex lr̃is· Iet opiodof quã ibi
Icripſi ſuꝑ glo.hic dicit adaptat᷑ huic ca-
ſui et de materia hui gloft. de poſtu.l.
puto..i.et · C. e.ti.l.i.ubi etiã hec diſtin
Ctio ꝑ cy·qui etiã ibi in fi.noſcõᷣm odof-
et pe ꝙ ſi aduocat ꝓhibitus appellauit
appellatione pendẽte poterit poſtulare
l.i:in fiff/ad turpilł.quod placet et facit
qð no· de ap· ſepe · in glo.ſic· S. in fi.qd ĩtel
lige niſ caſus eſſet quo nõ eſſet appellatõ
admittenda de app. romana.65.fi. qut. Ii.
vi:et ulde.ĩ. de ap·S.in quibus 5 cum
ſuis cõcor.tu dic ꝙ tunc ſolũ inte ligirur
ꝓhibitus durãte officõ iudicis ꝓhibente
nõ in tꝑe ſucceſſoris· ar. ff. de pen·ſi opis,2
in pre·decre:ex lr̃is.nã pene reſtringende

ſunt de po di·i.pene.ff.de penis interpre
tatione · ¶ Vtimo no:ꝙ ad ofſſiciũ iudi
cis pertinet ꝓuidere ut par ſit hinc inde

diſtributio aduocatoy vt·S. de off-iudi.
6: defuire. . ante lit́. TS diuer appel
11

lationibus aduocati dicam extra in con-⸗

ſttiu.grego-xide poſtulan. properanduz.
in prin · M. Quam ut predixi non habe
mus prout tamen ibi dixit uocantur ad
uocati de hoc uide iura que ſcripſi de po
ſtulan.ſuper rubrica· Item togati de pe.
di:i.nemo/ C. de aduo.diuerſo. mudict. l.ne
quis · et·l.quicqund.cum.irii.l.ſequent.et
1· Proxi:. Item cauſidici. C. de poſtulan.
quiſquis Item patroni cauſarum C. ad
uo:diueriudi.l.i.et.l.aduocati Item ho
norati. C. de of. ciui. iudi. I. iet quando
iudices ꝗ elec. fũdamẽta. . ĩudices.li- vi⸗

—

4

—

rã iudice accedês ad aduocatiõis o fficiuʒ

1389

catoy.
tractatù uberð bo2 Io·ð de-
lunt uerba quaſi ad lẽ̃am uſq;
ad. ·nõ ergo. .· Et quidẽ oduocat co

exercendũ ueſtes talares habebit a ſuo o
ficio congruẽtes ut· C· de poſt ulan · l·fi⸗
que ẽ de pe:dii.nemo:et ꝓbatur. xxiii
di.c penul-Iuxta illud-
ſtitus ꝓ ueſtibus eſſe ꝑit.crecht a mille
ꝗuis ĩideota ſit ille- Si careat ueſte nec ſit
ueſtitus honeſte nulliq ẽ laudis ꝗᷓuis ſciat
omẽ qd audit. A-habuit a rof ſuꝑ oſti
tutione de fC. Talis em pri
ma facie pſumit᷑ qual meänidſesſt de⸗
ſtes eſſe ut f-·de miur. Itẽ apud .5.ſ qs
uirgines ex de ſen excontãgit. ĩ f.de iu
re fidiuus:et.l.ſed ſi accepto.Vnde ſene
ca ait uxori neronis. Indue te delicate ca
riſſima nõ ꝓpter te ſed ꝓpter honorẽ im
Perii. ad q; facit· xxi.q.iiii:c.ĩĩbi nõ ꝓptł᷑
neceſſitatẽ.2c. et ad idẽ eẽ d cuſtoeuca-
c.ii.in ficũ ſuĩs concordebet ĩgit᷑ ueſtis
eſſe cõuemens ſtatui et ordini et offõ ut
in pre:cõcoret ex de ui.et hocłi.c.deus
qui.et·elq: iii cii ęt.c-ſe et ſcarn hoc
tollit᷑ cõtra eq:c.ĩ. . vomẽ quippe-
¶ Preterea aduocati dicunt᷑ ſacerdo

Ces uł.f.de iuſtiet iure.I.iet ſacerdotes

habere debẽt ueſtes ſuo officio cõgruen-
tes de quibus legit᷑. C· de ſacroſanec ſanc
cimus in prin et· xxiii- diipterea-et-xliii-

diRi rector- vnii.q-i. Iicʒ.i fi-xvi. q.iĩ re

tim. e& de euca.cuſc.ii.e& de ſæcranon
iĩteran:cC.ii:quas nõ debent delſerere ſine ca
ei de uiet hoclecłiciin prin.et . ſed
nec alibixxl:q:iiii-ſfiue: ſunt etiã milites
C.de aduo.diueriudi:iudicio aduocati.2
milites habent militaria ĩſignia que ſi eis
detrahunt᷑ fiunt infames. · de his q no-
infa.l.ii.ornati ergo debẽt eſſe in ueſtib
ut etilli quibus alſ'antur-quia dignuzʒ
eſt ut qui ſi'em ꝛc· e de ſta.mo-recolen
tes Ipſi quoq; togati a toga ueſte deĩ ſũt
C:de poſtulan.l.pe.defulant igit᷑ nomini
qd debet eſſe cõſequẽs rei. Inſti:de dona.
5S·ẽ et aliud xvi:qĩ·ſi cupis· C. de epiet
clę-decernim.C.de defen ciui defenſor̃e⸗
hic coutinuabat To:de de.poſt ube
id ꝗꝗ põit auctor.ĩ. . iam nunc. .por-
PO⸗ *
ſpe um mſi in habitu ornato ut xxiii-

di:c.pe.in fiet.xxi.q: iĩiii. ſine ornatu ꝗa

in domibo regũ ſunt qui mollibus ueſti
untur ut.xxi/q/iiii.ci-in fi/2 luce-vii/2

Equit᷑ uidere de ueſtib aduo
ab his incipit ſuuʒ

Vir bene ue-

UNs ergo accedat ad iudiq con

—

—

W

t2

edictum de poſtulãdo ꝓpoſitũ uł nõ ſo

lum rõ tuẽde dignitatis habea
decori utſt. de poſtu.l.ĩ. Eilicet enĩ ex
ornatu ueſtis nõ ſit quĩs iuſticiã habitu
r ut.xxx.di ſi ꝗs uiroꝝ. et licʒ ueſtis hu
milis et ornat nõ colorat laudet᷑ ut·xli.
di:parſimoniã· tñ affectate in ueſtibo ſor
des laudẽ nõ pariunt utc di.. ie cu
ſtoeuca.Cc.ii.in fiſepe erĩ maxime inter
ignotos ueſtis ẽ caula honor iuxta illud
hunc homãĩes decorãt quẽ ueſtimenta de
corant uts. ꝓbatum ẽ et quẽ iudex ma
gis ornatũ inſpiciet maior eſtimobit eſſe
auctoritati et ei aſſurget ſalutatione dla
ta dicẽs ei ſede a dextris meis ad quod ꝗ
dẽ tenetur ut.C. de of.diuer/ĩudil.fi in
Fi.et eũ pᷣ aliis honorabit utC.e · ti · l.· p·de
meo ergo cõſilio geret ueſtẽ ſue ꝓfeſſiõi

ↄuemenvæ non diuerſi colorie aut diuerſe

ꝑtis ut.xx·qiĩ-C.fi·nõ nimia breuitate E
longitudine notanda ut ex de uitet· ho-
cle.clerici.non ex ſericis texturt uariatag
ex uariis coloribus ornataʒ ut Guido de
ſucca:mutine leguʒ profeſſor. . forte
cum auctor ibi legit de quoS- de tuto-⸗

generaliter · V· fiet· hoc dico quia reginꝰ

Ffuit· ·xxiqiiii· c.i.nõ fiſſam ut Iaco.
doc tor decretoꝝ bon·xxi/qiiii-precipi-
mus:·quia diſſolutos et fractos ueſtibus
nõ recipimus utxlidiparſimoniaz;:et in
cõpoſitio corꝑis qualitatẽ indicat mentis
ut.e.di:G· fi:regionis ĩgit᷑ in qua ſunt mo
rem ᷣuent et his cum quibus umũt le cõ
forment.xli:di:quiſqs- in prin.xii di il-
la.vii:di· que cõtra:ut cum in alia fue
rint pallis afiibulat utantur-cu uero ul-
tramontes cappis manicatis ? pallus chf
fibulatis ut dqmi legum bonon ueſtiant
ut no·xx·/ĩſi quis uirox: et ꝓbatur in
pre·decre.clerici:ĩ fi.et V.cappis ·ſʒ 2 ett
alio ornatu ſe honeſte gerant puta in ſut
tellaribus frenis ſellis-pectoralibuscal-
caribusfibulis corrigiis et aliis ornamẽ
tis ut in predecre· clerici· C. li.xi- nulli Ii
cere in frenis-2 equeſtribus ſellis et ĩ bal
teis-l.unica.et imel-de ueſtibus ole.2 au
ratis l.nemo-et·xcvi -diſ-conſtantimus
pał.eſt uolentem autem ex humilitate
uel corporis neceſſitatem humilem ferre
habi tum non contempno ut · p de cum
bis · MI ex nr̃is diebus boatinus de man
tua in ſtudio paduano · SS in mõte peſu
lano ut in predictoc.ſi quis uirorum ·et
c.parſimoniarnet·xxiiidiſtin. his igitur
circa medium:et ·xli:di.clericus ·

de bo:multũ ampliauit. Ioh.
de deocuius ba etiã amplia
uit autor·2 ordine meliori
ſequĩtur hoc enĩ poſuit quartũ poſt ueſ-
tes iplſe Io.· ·tractemus qualiter aduo⸗
catus ſe debʒ habere cum clientulo.iĩ· cuʒ
eo cuĩi cauſã ſuſcepie ðfendenda ut.C.d
ĩudici ꝓperanduʒ·ꝭ·illo proculdubio.e
honorariis fruſtra enim aduocatum hz
ĩs qui cam non habet de pe·di.iiſi enim ĩ
quit in Ya columpnaꝰ.in toto autẽ mũ
do et· ar.i.qi multiet quideʒ ſi ad portũ
ſalutis· M· fuit hoc uerbu ubertii· car ·

. in fa o· ſuſpicor tamẽ per ea que di-

&i de tutore ſuꝑ· Rica/qdᷣ nõ intellexit de
ſalute anĩe ſed de uictoria cauſe ct tamẽ?
ꝑ ſequentia uidetur cõtrariũ tamen ĩpſe
idem ſic exponit pauloante·6: de officio .
puenire deſiderant cum iĩs qui litigar
intendit ad eum prio ꝑuenerit dicat illi
cariſſime tres ſunt ꝑſone quibus eſt omĩ
moda ueritas aperienda et nihil eſt illis
celandum uidelicet cõfeſſor·xxii.q. ni.cũ
humilitatis.dc pe:di.iii inter hoc ircum
ilI.Medicus ut extra de pe:et re omiĩs:·
ſacerdos.2· c ſequẽ e& dæ homi:tuaxlv-
di.diſciplina in prin- Iuxta illud ſi cãʒ ig
noras quormõ curas et iurtperitus de pe-
di.vi.c i. V. iudicia: ꝗqa facti ignorantia
ſepe peritiſſimos fallit utif· de iur̃ 2 fac:
igno.l.ii.dicas ĩgitur mihi omĩodam ue
ritateʒ et negocii exemplũda mihi ſcrip
tum ut cõgruum et ueꝝ poſſim tibi dar
conſiliurn ſeu reſpõſum.C · de tranſac· ut
reſpõſum et ex de ſponſa·de mulierc · qa
ex facto ius oriturffadil:acquiſi ex pla
gi·5 · in cliuoffde iureiurando.duobus.
6·‚ſi enim · et.lfi· ff· de ĩure codicił · qui⸗
dam et ſepe ex breuiſſima facti mutatio

ne totum ius mutatur . ff· de excu·tut.ſi

is et · ff. de le ·iii.hoc legatum et · lfi · ff · S
contrahen· emp·ſi in emptione · · pe-ĩ fi ·
et. l. cum ab eoet.l .qui fundum. GR.iff·
de in diẽ adiecl.iii· fr·de leg.iſi quis a fi-
lio.ꝙ ſi nõ detur exemplum negoci et er
ret in facto dicetur ei minus inſtructus
eſt qui te ſolicirum reddit C· de acquiĩrẽ
poſ minus.epedit enim aduocato habe
re ſcripturã ſuꝑ narratione facti · quã cli
entul ꝓponit ꝓpter ꝑiculum piurũ cu
habeat hodie iurare et ut ſine rubore afe
recundia poſſit cum aliter inuenerit cãm
deſerere ad quod ex forma iuramenti qð
preſtat hodie in inicio cãe tenetur et ut
poſſit euadere penam multiplicem ð qua

Vne· H. ut dixi uerba uber. O.

w

40

rrrr

–—

l

habes ĩn decre·grex. de poſtulan. ꝓperã
dum. ÆA=quam non habemus in. yl. 2
quia et iam talis criptura quandoq; ſibi
Poterit prodeſſe· ut patet infra de ſalariis
5‚ſequutur · ·quid ſi reus. debet ĩgitur
inquirere ueritatẽ negocii et etiã cauſam
ei:unde ſeneca. Cuiuſqʒ facti cauſaʒ req
re et cum inicia inuenent exitus cogitabd
Tra autẽ intellecto ſi ſi actor que-
rat de ꝓbationibo quales habz nã qui ac
cuſare uꝑ agere uolunt ꝓbationes habere
debent ꝑatas. AMâ de pparatoriis que re-
ſpiciũt unc et ptes habetur. Rica. ĩ.

Iꝑte ꝓxim· ꝓ·C.de eden qui acculat C.
de act᷑ et.o-neg antesvi.q. ult᷑ actor- Si
autẽ eas nõ habet ſibi nõ multum expe⸗
dit ius habere exquo deficit probatio ut
ff. de teſta·tu·duo ſunt ticii etii.q· vii
Pleriq;ʒ · Nam et probatione ceſſante ĩter
dum uindicte rõ conquieſcit· xii-q- v⸗
xpiana Si autẽ habet ꝓbationes 2 factũ
eſt liquidum dicat ei. age ſecure.C. de teſ
ti. I.i· Sed et ſi reus ſit querat ſi quis habzʒ
defenſiones et etiam probationes. nam o
pPortet eum habere probationes paratas
ad ſuas exceptiones probandas.f de pro
bationibusin exceptionibus ꝙ ſi habet
dicat ei ſecure te defende ueruʒ ſi uiderit
Ffactum inefficax uel propter ſe uel ꝓpt᷑
probationis defectum dicat ei: amice no
li inambus ſumptibus te uexare ff.de in
offiite.li.:non enim eſt ſpes ꝙ debeas ob
cinere.ff·de inoffi ·te.l.i nec defendi debʒ
quod ratione uti nõ poteſt.xxiiii.q- iii.ſi
habes edt xxvi dil.deinde . lxvini diſ. cor
epi:nec debet quis malam cauſam ſeu de
ſperatam fouere uel ſuis allegationibq co
lorare:C.de iudiq rem non nouã GS‚patro
ni:ſepe tamen hoc aduocati non faciunt
ſed dũt ſic frater ꝗa euento litis dubi ẽ
aliquando litigantes obtinet ex iduſtria
uel aſtutia uel ambitione uel gracia uel
fraude uel ignorãtia aduerſe partis· ff. de
iudio.ſi filiusff.de inoffi.te. poſtumus.
ſi quis.ff.de peccuł.quod debetur.ff.de
euic?᷑:ſi per imprudentiaz.ff.de fideiuſſᷣ.
