furioſo uel mẽtecapto ſurdo et muto et
huiuſmodi cxcipe cõtra eũ ꝙ nõ ſatiſde-
dit reʒ furioſi uꝰ ꝓdigi uel mẽtecapti et
huiuſmodi ſaluã fore f· de cur · fur .conſi
lio mſi ſit a patre in teſtõ datus ut. C . de
epi:au:de creatõibus·ĩ prin· Itẽ ꝙ ñ ĩiura
uit rome corã ptore uł in ꝓuincia corazʒ
preſicibus 2 locoꝝ epis 2 tribus primati

bus utilia ager̃ 2 inutilia ptermittere et

nõ fecit inuztarium ut in e. l.i.2. C de

cur.fur.l.fi:.ſNʒ cuʒ antiꝗtas·2· 5. ſe. Itẽ
ꝙ furioſus factus eſt ſane mẽtis uł ꝓdi

gus deuenit ad ſanos mores ut in e.l· 5·ta

Ii.2.· ff. e.l.i.et hoc quãdo furor ẽ cõtimiq

hi uero interpellatus no finit᷑ ei oftin.· C.
e:l.pe. Item ꝙ cauſa ex qua datus eſt ffa
eſt ꝗa ule non ẽ mentecapt nec furioſ
nec ꝓdigus· ſt· de cur̃.fur̃·obᷣuare 2 ip
ſe curator babʒ hoc ꝓbareft· de tu2 cu-
da. ab hisis qui.ff.de cõdic inſti:ꝗdamn-

cur.fur.l.ĩ:ex de ſuc.ab inte:C.fi. C. de co

dicilꝑ·nec codicillos:de hoc noxvii.ꝗq ii

conſaldus: Item ꝙ non fuit legit tĩe Oata

tutela 2 ipſe hoc ꝓbabit ut in pre · l. obb

uare. Iunge alias impugnat

6. Px C
ri curatores uide ĩ· d
. Itern bonis.2 ſe-
perſonis datur curator ſic ĩchoabis inſtru

mentum⸗ 2
Inſtrumentũ ſupꝑp cura furioſi
(el muti · NRica- R

Rolandini fuit ſine Rica.poſt forãʒ
Curatoris dati pupillo cõdra tutoreʒ · ·
alis iudex qa citatis agnatis 2 cognat
t· furioſi uł muti ſurdi uł ꝓdigi fin quõ
dam.pad eoruũ orrium ap ꝓbationem et

iudici·:generalia-

teſtimoniu. B eius patruũ circa admini-

Cum aut predcis

ſtratõnem a curam plone et rexꝝ dicti · t· D

5

magis inuemt idoneũ Idcirco eundẽ-h.

ipſi.C· cõſtituit curatorẽ qui curator ꝓ-
miſit 2 iurauit 2c6· ut.S. in inſtrumẽto tu
tele nomĩe tuxoris in curatore mutato-
[Ceteruʒ. Mää Reuertit᷑ ad uerba mix
tim utriuſq; bere cũ de p̃ᷣmiſſis cõ
ſtiterit uide ſiſe dicic datuʒ in teſtõ a pa
tre uł dicit ſe legittimũ uel datiuum In
primo caſu oppone ſibi ꝙ ñẽ a iudice cõ
firmatus.ft· de curfur. l.pe. Cde epiau-
de creatõibus nec obſᷣuauit tria que ſũt
S.t᷑ i. ꝓx · · generalit᷑. v.hoc aut notanda
?. Si autem ſe dicit legittimuʒ et uey eſt
quia eſt agnatus ꝓximior ut.ff. eo· ſepe-
2. I. pcedenti.2.· C. e:lfi.6. ſi aut?. Inſti de
cur.5·furioſi.2.· ff· de tute · qui· habet &⸗
quis autẽ:tñ obicias ei de inuentario de
ſatiſdat one de iuramẽto uel ꝙ non ẽ aa-
natus ꝓimior 2 de etate ſua ut dixi ĩ tu
tore legittimo 2 aliis. S· tit · ꝓxi. .ſi uero
dicit. 2.·: ſequen- Si aut dicit ſe ſimplicit
a iudice datum oppone ꝙ alius ẽ datus
teſtõ uel ſaltem legittim a idoneq a que
cunq; dixi in preS-ſi autem tutor obici
enda tutori datiuo et etiã generalit᷑ que-
cunq; dxi· S. ti. ꝓxi·ꝭ· generałr obiceda
tutori quia paꝑ ab eo diſtat ut S Item
obicias omnibus ꝙ is cui datus eſt non ẽ
de illis perſonis cui curator dandus eſt-
quas· S/ixi. G. dant᷑ et iĩple hoc ꝓbatift dᷣ
cõdi.inſti:l.iii.vii.q ulti actor e& ð cã
pPoſ.cum eccłia. ꝓpe finẽ Iteʒ ꝙ ẽ fimita
cura. ar· e de of.dele querẽtiet. c.de cau
ſi qd dic ut in gre5 generałr. V. Icẽ ꝙ
tutela ẽ fimta. ¶ Item gevreralit᷑ exci
de inuentario de latiſdatioe de iuramẽtco
de etate et aliis/S. dictis ſed nugd mi de
bet ad curã filn uocari cum et ad eius tu

telam uocet᷑ ut·S.ti · ꝓx· :nunc dicendũ.

Ttem excipit᷑ contra matrẽ a ſequen
et uide qð ibi dixi ſuper . uc aut.
2 uidetur ꝙ nõ quia hoc officium ui
rile ẽ ut.Cquado mulitu.offun.põc.l.
iet femie ab omĩbus ciuilibus officiis 2
publicis exempte ſunt ffde re.iur. femi
ne· Vnde cum ſola tutela hbis cõcedat᷑ nõ
debem ei concedere curã ar ex de trãſla
ti incer corpoexX de deci:ad audientia.·ſ3
dic cõtra ꝓpter rõnes que ſunt.C. de cur
fur̃.l:ii.ſcut enim agnatis ꝗ ſucceder̃ de
bẽt tutela defer᷑ ſic et cura.C. e.l.fi.Gſin
aũt teſtamentuũ. et.l.nec luc: et ar C.·de
leg·tu.aut.ſicut her̃ditas· ¶· Dicit ub
de bobi ubi de tutela ãnomala ꝙ licet ꝑ
dotam iĩtaliã mater nõ ſuccedat filio extã
tibus agnati Immo agnati tercii gradus

Ti 1409 det giten 1

) e · e tu .
P 1 44

„

9

9

excludant᷑ cognał᷑os ꝑ ſtatuta locoꝝ ꝑ qd

uidet᷑ ꝙ deficiẽte in illis ſucceſſiomis iure
deficiat ius tutele 2 cur·ꝑ hanc autt2 in
ſti:de legi:patu.in fine· forte hoc dat ex
cuſationẽ matribo ſʒ non remouet ſi tute

lam nolunt ſʒ cuʒ ſola uoluntate excuſet᷑

non uideo ꝗd ualeat ꝙ de excuſatione di
citqd autẽ ſubdit ꝙ ſtatutũ non ĩpedit
tutelã erũ puto ne lus cõe tollat mſiĩ ex
preſſo P. pcipue ꝗa matrẽ nature pius

amor ſine ſuſpiciõe circa filios facit ut in

auttcolꝑ.viut ſine ꝓbi.madebi.2 cre-
di.Gei. MK: qui etiã de cura loquit᷑ ad idẽ
colł.vi/ut hii qui ubi equant᷑ tutela 2 cu
ra: Item adhuc fortius ꝑrnitti dʒ cura ꝙᷓ
tutela quia mino ius confertffde app-
cũ ĩ una.:i. Inſti de tute.ꝭi. . CMa
iores aut ꝑſone ꝓhibent᷑ habere curator̃s
nã exquo minoribo cõcedit᷑ , conſequens
eis interdicit᷑.xxv.di:qualis.ff.de iudi.cũ
ptor.2 uĩde.S· de ac tore ab uniuer. · pu

6

beres· ¶ : Inſtrumentum uero cure ad
caulas ſ Conficietur.

C Inſtrumentu cure ad câs Rica.

—

A-Kolandini fuit ꝑte vii ante mediuz
K. adult filius quõdã ticii corazʒ taſn
ĩudice cõſtitutus in cã quã habet uł ha-

bere intendit cũ·p.2 generał'r in omnibꝰ

aliis caup Iitibo 2 cõtrouerſiis quas habzʒ
uł hpabiturus cum aliquo uel aliquibus

rã in agendo ꝗ in defendendo m ibidem

Pñtem ſibi pecnt cõſtitui curatoreʒ quo
curadore decreto ĩipſi iudicis oſtituto p
miſit ipe curator dicto adulto et corꝑali
ter ad ſancta dei euangelia iurauit ornĩa

2 Conſtituĩ peciit curatoreʒ quo curatore

in pdictis 2 quolibet predictoꝝ ipſius de
creto iudicis conſtituto ꝓmiſit ipſe cura
tor 2 corꝑaliter iurauit omĩa 2 fingula di
to adulto in caup et negociis eiq utilia
facere 2 inutilia pretmitter̃ ĩpſiuſq;ʒ ꝑſoãʒ

et res bona fide cuſtodire 2 ſaluare 2 inuẽ

tarium ſcdm iuris ordinẽ facer 2 cure at
q; adminiſtratõis ſue cũ integra reſtitu-
tione 2 aſſignatione omĩum eox que pre
dictorũ occaſione ad ipſum ꝑuenerint rõ
nem reddere laluo eo ꝙ ſemꝑ uti ualeat
ueritate Inſuꝑ · hip̃ius curatoris preci-
bus et mãdato dicto.r.de ĩdẽpnitate om
niũ predictorũ extitit fideiuſſor · tãdern
dictus iudex predictis omnibꝗ 2 ſinguł

ſuam auctoritatẽ interpoſuit decretuʒ

uere tota hec forma ꝓbat᷑. C. de cur.fur.
cum furioſus nec nocet qã dicit ꝓmiſit
2 iurauit quis pmiſſio non requirat᷑. ꝗa
eo iplo ꝙ aliquis eſt tutor uł curator cer
ta actione tenetur utff· de tuteł.2 rati-
diſ.ꝑ totũ. Itẽ non nocet ſi ꝑmittit et iu
rat inuẽtariuz facere licet ipo iuñ ad hoc
teneatur ut in pre·l.cũ furicſet· C·q ad
mitu:tutores/2.S. in prin. hui· de iu
ramento dici᷑ ĩ aut.ut hii qui.Cb.le.hr
Phi. res.mi· in fi· Itẽ quidã dicunt appo-
nendũ ſub ipotheca bonoꝝ ſuorũſed hoc
nõ eſt neceſſe quia ipo iure obligant᷑ bona
tutoris uł curatoris ut in pre.Icũ furio
ſ·S·patcrono.in fi:etC.de admi ·tu Pro
officio. Itẽ bene dici᷑. Inſuper.h.ſeu 2· h.
26· hoc eſt em generale in omni curatore

ut.ff.rem pu.ſal.Fore.l.iiii.in fi.excepto

teſtario ut inſti:de tuteł in fi:et de ſati
dat᷑.tu.l.il:fiet aut hec ꝓmiſſio tabelł·

ͤ

ſtipulanti ꝓ minore ſeu furioſo uł etiaʒ
minori ſi fari põt utff.rẽ pu.ſal. fore.l.
ii. ex de uſur · in cõſti · gregr·x·ꝗꝗᷓ · M. „
Ii·vi.· Itẽ uidet᷑ ponendũ ꝙ ipſe ſubdit =
defenſioneʒ ꝓ ipo minore ſeu furioſo · ut
C.·de admitutt.l.fi.S. defenſionẽ· in fi.
Item benedicit eandẽ dictus iudex 2c·
bet enim interuenire decretũ iudicis quo
tradat ei curã:i/quo faciat et det eum tu
torem uel curatorẽ et ei adminiſtrationẽ
concedat in aut᷑. ut quiiobli.ſehr·phiG.
fi.poſſet etiã expreſſius dici ſic ⁊ dictus
iudex decreuit et cõſtituit eum curato⸗
rem et ei conceſſit adminiſtrationẽ tute

et ſingula ipᷣi.r. in dicta cã et cauſis utilia
facere et inutilia pretermittere2c· ut.s·
ut in. t. de actore ab uniuer in ĩſtrõ acto
rie: ulq; in fi- ubi etiã in. V· puberes · hẽs
qund iuris ſit de curatore ad lites et ꝗs eẽæ
Poſſit et an cõficiet inuentariũ et iunge
qð eſt.⁊. v. Item curad nrez. 6 Inſtru
mentuʒ quoqʒ cure generale ad cauſas et
negocig ſic conficiet᷑. .—2
Inſtrumẽtũ generale cure ad h.
Eaulſas 2 negocia Rica.

R . Rolan fuit continua ꝓxime ·et q
C

— bD

quia omiĩa ſunt uerba rolan. 5.Radult

dicit iunge dic ad urieKam
260 uc.⸗S. in precedenti uſqeꝗq a in defendẽ

do Iunge tam in crimĩalibus ꝗꝙᷓ in ciuili-

bus 2 omĩbus eius negoclis tractandis a

Zerendis. M.ibidem preſentẽ ſibi decernĩ

le uł cure et ſi dicat᷑ et rerũ non eſt abſo-
num ꝗal:dicit res ei tradant᷑ et ipſe res

ſuſcipiat ut in pre.l.cum furioſus.5pr̃o
no·quaſi dicat ipſay rerum admĩſtratio
ei tradatur et uide· C/de magiſconuẽl.

fi. G. arbi · u.l.fiĩ. ff.de le.ulegictimos
Sed certe in tutore teſtãrio et legittimo
uidet᷑ ſufficere ꝙ adminiſtratõ ei ſolũ tra
dat᷑ et concedatur ut in predictis. I. cũ ĩiazʒ
ſint tutores ut in.lilegittimos.et ita non
conſtituunt᷑ per iudicẽar·tñ ꝙ tutor le-
gittimus conſtituat᷑· ffiqui petant tuto-
res diuus. é: i ſed dic ut ibi Sed ad euitã
dam oppoſitionẽ huius.l/non nocet dicer
ꝙ iudex iplum conſtituit tutorẽ melius
tñ dicitur decreuit ipᷣm eſſe tutorẽ·ĩ ma
tre autẽ uerbũ decreuit et uerbum cõſti
diut ſiue dedit ſtare põt cũ nec uere legit
tima nec uere datiua ſit: ut.·C· qñ mulier
tuof·Fun/põt.autimater· Bal.dic ꝙ e

bum dedit nõ uiciat legittimã uł teſta-

mentariã tutelã quia verba im ꝓprie po
ſita factis adaptanda ſunt.l.et puto.h·i·
ff.fami.her · · Sed an is qui abfutu
r ẽ põt peter dari curatorẽ bonis ſuis ui
detur ꝙ non ꝗa adhuc eſt dñs · Sed dic ꝗ
Inſtade excutu· Itern qui reipublice ·
et differtur huiuſmodi admimſtratio in
tempus abſentie ut.ff. de donat. interui-
et·uxo·ſicut.q.fi.et.l.ſe.2 faciet ĩuẽtariũ
utff · ð uen:in poſmit.l.i.ꝭ.curator.ſed
nõ ſatiſdabit. ꝗa ſat: eſt eius fides appro
bata a hoinſti · de ſat. ꝭ·i.
lens adoleſcenti literm mouere petit ſibi
dari curatorẽ ad litẽ ipſe uero dicit. uolo

habere generalẽille replicat non debes au

diri ꝗa hoc dicis cã litcis differende ut ille
generał hẽzat inducias ꝓ inuẽtario facien
ο 2 huiuſmõi ſed is qui dat᷑ ad licẽ nõ te
net᷑ facere inuentariuʒ ut no.S· de adctore
uniuer· v·puberes.dicunt q dam dãdum
eſſe generalẽ ar · C· qui petãt tu-uł.cu-l.
i ubi dicit᷑ curatores generalit᷑ eſſe dãdos-
. In lite que eſſet corã delegato etiã pa
pe nõ ꝓcederet queſtio cũ ille dare ñ poſ
ſit niſi ad cãm ſibi cõmiſſam de iudi.c. ul

ti. li. vi. . Sed Jund ĩuitus quis co
git᷑ ſuſcipe tetelam ułᷣ curã ad litẽ 2 qui-
dem de generali cicũt quidã ꝙ tenet᷑ quis
cam inuit ſuſcipere 2 pupillu uł adulcũ
defendere ut · ff. de cur̃· boda.l.i·· queri
tur.S· de reo.· V. Item tutor Sʒ certe idezʒ
uidet᷑ in ſpãli ut· C. de admi.tuſanctim
Vlſus prin.ibi neceſſicatẽ hñte creato 2c.
ad idem . ff.de ĩti.actuqʒ · priua.ꝛi.5·ſi igi.
tur. Itẽ Ia. bal. dixit eu n cogenð ſuſciꝑe
= ꝓ eo facit.ff·de tutelis·qui
babet. ꝭ̊.ſR pupill:/ad quid erĩ requireret᷑
eius pntia ſi cogi poſſet ibi de hoc quo ad
illum cui datur. Cyautẽ utrãq; op · reci᷑
tat in·l.i.C · qui petãt tutoidñ me dice

ſt ) fiate Wα. ce

*

44e.

P CHeN' lα al ſe⸗
P. ſen cre- Sne l.s r— e4
*½
bat ſe nõ uidere qᷓre ñ ſit cogẽdus cũ offi-
cium ſit publicũ ⁊ non ſit exceptatus·
nec ob· pre · l.ſanctĩꝗ·que loquntur qñ iazʒ
ſuſceperat adminiſtratiorẽ quare merito
eſt cogendus ut patet ĩ· e:l·/ ꝑpſoms etiazʒ 1
ibi uł ſi illi nolurĩt. 2c. Alii cõtra ꝑ pre.l.
de cur.bo:da:.que ĩdiſtincte dit tutorẽ
2 cur̃.cogendos nõ diſtĩcto generali 2 ſpã
Ii.ĩ. V. ſed an bonis.¶( Sed nunqd ſuffi-
cit curatorẽ adeſſe his que cũ minore agũ
tur ĩ cau etiã ſi non auctoret᷑ nec ↄſenti-
at uidet᷑ ꝙ ſic · C· de auc·preſ.clax · ſed dic
ꝙ dʒ adelſe a auctorare 2 in ciuilibus 2
crimĩalibus cauf ut in. e. libi ẽ cautius a

a⸗

melius2c· et. C.qui leg ꝑſonel.iet.ii.
uid ſi nolit auctorari uł conſentire ali
cui actui iudiciario puta ofeſſiom a uide
tur ꝙ ſic nono cogendus ꝛ ſi fiat ñ ualeat
utf de auc·tu.l.ĩ.ꝭfiſʒ dicunt quidam

ſufficere ſi auctoret᷑ in ↄoteſtatiõe · S. de ac
tore· V. led nũquid fufie. Sed quid ſ.
nec in oteſtatione uelit conſentire · Ro:
cogẽdus 2 põt dici ꝙ pᷣl.locu habet 1 bis
que uolũtarie fiunt ſʒ iudiciũ redditur in
inuituʒ cũ ergo dicitl.cũ auctoritate tu
toris agi debere uidet᷑ cõcedere ꝙ cogat᷑
aucorariar· ſt· de ne·geat qui.cũ me:
ff· tutelis.l.iii. Bal:uide ꝑ cy in. l.clax
C.de aucpᷣſtã· Vcru ſi filioſla:hñ
cãm 2 allegans pris abſentia petat ipi cãe
dari curatorem ꝗa nequit aliter ĩ iuditõ
eſſe ut·S. de actore. V. ſʒ a filiuſtfa ·ſic con
ficies inſtrumẽtũ ·
Inſtrumentum cur ad litez R
ate pr̃e ablente. NRica ⸗

I Folan ubis. 5. talis filius-pin AX =S
Plentia Ialis iudicis oſtitutus lcct preʒ
Pebeat tñ ablſentiã prĩs allegas peciit. h·
cae quã habet uł habere ſperat cũ. Mcu
ratorem ↄſtitui 2 decermi quo curator̃ ip
ſius decreto iudicis cõfirmato ꝓmunſit ipe
curator dcõt· 2 corꝑaliter ad ſancta dei
euangelia iurauit om'a 2 fingula ipi cau
ſe utilia facere et inutilia pᷣtermittere et
quicꝗd ad manus eius puenerit 2c. utS.
in inſtrumento curre ad cas ¶ Si ueõ de
tur curator ĩpuberi excedenti tn infatni
am nõ habenti tutorẽ cũ ei aliqua immi

net cauſa ſic conficies· 1.
C Inſtri cur cũ lis ĩ publico mouet᷑:R.

—
Rolan cõtinua pxime. F. T'i- —
. — » .1 . — —
pubes maior tn infante filius quõdaʒ p·
tutore carens 2 cãm hñs uł habere iten-
denscũ. Mcorã tali iudice conſtitutus

N

02

A
S
=£

ſibĩ ĩn dcã cã.h.·ĩb ĩdẽ pᷣſentẽ peciit eura⸗
torem oſtitui 2 decerni quo curatore ipſi
us decreto iudicis ↄfirmato ꝓmiſit idem
curator dcõ·t.a corpali iurauit2c· ut.Se
in ĩſtro cur̃ ad cãs. CO ago etia dat᷑
curator pupillo hnti ułoõrẽ non idoneuʒ
uł ablentem uł qui ſe excuſauit᷑ ad tꝑus
ut dixit 2 ꝓpbat᷑. Inſtid cur/qui enĩ ĩuti
lem hʒʒ intelligiè ñ habere ut ex de trãſla-
ĩter corꝑaha.5·ſzʒ neq; ſuper quo qlit᷑ in
ſtrumentũ ↄficiat᷑ ſatis põt ex antecedẽti
us et ſequentibus iſtrument perpendi-
Porr curator pupillo tutorem
hnti ſuꝑ negocio et ca cuʒ ipſo tutore ha
bitura ſic cof icies.

Inſtrumentu qn curator datur bnti

tutorem- Nica. α‿-cotinuatur Peme-⸗
I Pupillus filius quonda· p: quia
ũ. M-eius tutore ad diumſonez ꝑuentu-
rus eſt de bonis cõibus inter cos uł quia
cũ eo caz babit ur eſt corã tali n chce cõ
ſtitut pecnt ſibi-heius patronu, ſuper
dicta diuiſione ĩ dcã caula decermac con
ſtitui curatorẽ quo.h.ſuꝑ Pdictis cura-
tore dcõ pupillo decreto ipfius iudicĩs cõ
ſtituto ꝓmiſit ĩpſi.t·ſi maior infante fue
rit uł ſi minor ĩ fante fuerit dicas mibi ta

nõrio ꝓ ipſo pupillo ſtipulanti ·2c ut
5: in ĩſtrõ cure ad cas. Venſiltcurs
tor bonis dat excipit᷑ cora eum ꝙ non ẽ

ↄſtitutus de ofentu maior̃ partis credito
rum: Mta i oppoMπ. allegat iura- =
2 ꝙ non eſt in ca regione cõſtitutus in qᷓ
accones mouere intendit et ꝙ conſtitu
tus fuit inuit fieri n debet mſi ĩ mag
na ecaſtatc-A Eapane ibi glo.quia
non inueni uoluntarius 2 bona diſſipant᷑
·ff. de cura. bo:da·l.ii. circa prin· 9· ſi
er regiones 2·-queritur. H -bucuſq;

vVba uber· i que ſequunt᷑ fuerunt uber.
primi uſq; ad . Item 25. Itez ꝙ
In cert is caſipus cõceſſù ẽ ut boms curatõ
det᷑ 2⁊ certo modo dari dʒ de ꝗ bus hẽs· fl.
de tute muto in fi In aut ut liccat ma-
2 auie pri.C. de calup·Fiĩ.C. de bo. qʒ.li.
lfi.ĩ.fr. de carbo:e.ſed ſi is.ff·de cura.
bon:dan.per tottuʒ.ff · de herdi:inſtitu·
ſi quis ĩnſtituat᷑.ff· ex qui:ca.in poſ.eal.
Fi.z aliquis horum caſuũ non euenit nec

Fforma ᷣuata fuit Itẽ obicias de inuetario

f:·de bo.auc.iudi.poſ.l.fi. Ict no ·ꝙ qñq;
datur curator bonis abſenꝑis indefenſi- ut
ff.de cur.bodan.li. 2i1. Bol hoe euenit
qñ abſens non defendi 2 aftor uule pro
ueniri ad diffinitiuã ſniam nec lis eſt con

de ſtata kunc enĩ remediũ eſt ꝙ petat ac

tor dari curatorem bonis abſentis cũ quo
htẽ teſtari poterit 2 ad diffinitiuã ꝑue
mir̃ ut no.ff· de ne· gꝑe.l.ĩ.2.· fl ·q boex cau
ſis ma.lab hoſtibeꝑ ·ci.de ĩura.calũ.ꝑ
B. quod eſt nöndurm

tuz ſic conficietur· 5

Inſtrumentum cure ad bona Rica ?ð

Hoc ubi · pᷣcedit tres ꝓx imas. F.
¶ Cum : t: ad plurium creditoꝝ ĩſtantia
citatus a tali iudice et eius defenſione le-
gittime ꝓclamata non oparuerit nec alt᷑
ꝓ eo Idem iudex bonis eiuſdẽ.t· abſentis
et indefenſi.p.ibidẽ preſentẽ decre uit et
conſtituit curatorem qui ꝓcurator ꝓmi
ſit mihi tali no.iĩ.ſcripto ſtipulãti et reci
plẽti uice et noĩe dc · t. 2 bono ei et cõ
porali᷑ ad ſancta dei euangelia iurauit di
Cta bona fidelit᷑ et diligent᷑ perꝗrere 2 in
ueſtigare defendere et cuſtodire et ſaluat
et omma et ſingła ipſis bonis utilia facer̃
et inutilia ptermittere et inuẽtarũ de ip
ſis bonis facere nec nõ adrriſtrationis et
cure ipſcrũ bonoꝝ ſcè m iur ordinẽ redðᷣ
re rõnem ſaluo eo ꝙ ſemꝑ uti ualeat ueri
tate Inſuꝑ· A.ipſius curatort pcibus et
mandato mihi nõrio recipienti ꝓ ipſo et
boms eius de predictis omibus et ſinguł
extitit fideiuſſor ſub obligatõe bonoruzʒ
ſuo Ceteꝝ idem iudex· 26· ut. S. I· In

cipiũt hic ba alb. gał: Nica: de cur̃.bo.

da.uſq; ad .ſi uerohoc addito ꝙ ſieſſẽt
plures curatores tales non hẽret int᷑ eos

locum beneficiũ epłe ut no· acur.ffe l·
curator det᷑ oms no.ff.dᷓ cur.bo. daluꝑ
Rica.2· ff.de muet ho · l.i.S.fi.ff.de her
iĩſti:ſi ꝗs inſtituaturet capet poſtli.
reuer.l.ii. M· Et quomõ dari petãtur 2
quõ contra mgr̃aturn agat᷑ qui nõ dedit
uł dedix nõ idoneũ uł ſaciſdationẽ nõ re-
cepit uł recepit nõ idoneã uide.ĩ · qe iudi
cis· 9. generalia in ultĩa colũprna. C
I18 da⸗-

Obpponitur aut cõtra curatorz bo

TFum ad petitionẽ creditoy ꝙ n eſt cõſti⸗
tutus de cõſenſu maior parcis eo ut. ff ·
de cur̃.bo:da.l.ii/et de bo:auciudpoſ·
l.fi· Item ꝙ non fecit inuentarium.ff de
uen. in poſ:mit.l.i.5·fi · ¶ Sed an bonis

ct tunc ĩſtr umẽ =
7 .

As

5
5

plſentis dari põt curator c ꝙ ſic q debi

tor ceſſit bonis. ff. de cur̃. bo:da.lfi· Iteʒ
et quãdo her̃ditas delata eſt filiofami:cx
aduenticia cã et pr̃ repudiat᷑ uſufruetum
utC. de bo.q; li· cum nõ ſolũ./ ubi al
adde nõta ff. manda.l.qui mutuã·S·n iõ⸗

6

—

+0 —

eł᷑ uide.ff·de mgr̃a:cõue·l.ĩ· ꝭĩtrantib-
otra. · (Inuitus aut nõ dat᷑ quis cura
tor bonis in auł- ut licet ma2 auieĩ prĩ-
colł.vin.ff.de cur.boda.l:ii··querituri
MH. dixit hoc 2 unũ caſum excepit.S· ·

uex ſi ſit.· P C Que autẽ differẽtia ſit ẽ
ter curatorem boms datu et alios curato

res.no·de cur·bo.da.l. ii. R.ĩ-ſ.⸗de ad
I·tu. inter bonox.
Awrſte eſt alh.gal:qui dixit cur ator
P

ms datus neſcio quare auctor mutaue
rit an curator ad lite faciat inuẽtariu ui
de ſatisS. de actore umuer. Vſi. puberes
intentat tm̃ actiones tꝑe ꝑituras ſᷣm
a30· ut noff·de boauc.iĩudi.poſ:crediror̃

Alii dicunt ꝙ intentare põt omẽs et tꝑe

pituras 2 allas ut.ſt·de cur̃.bo·da.l.ĩi:H
l·tercii dicunt et bene · M· ſcm alb:-gal
qq quado dat᷑ curator ad cõmodũ cre
itHα². I- ut ſatiſfiat eis talis curator intẽ
tat oẽs. .· ĩid eſt qn datus eſt ut cõſᷣuet
non ut ſoluat 2 ide. Ia. de are: allegãs ff
nir deli. I. ait Beir 1l non nin cemꝑe
pituras ut in. e·l.ꝙ talis curator intercũ
detur ꝓhat᷑·ff.ex qui:ca. poſea.fulciq-
adco-et.lſi diu.ff.de cur̃ · furicurator
bo.et·ĩ.de.iet.ii decreto:ꝭ̊ ·nunc dicãq·

Item cur ad litez

vVi·iꝙ ſi n Aeeint autæ bonis da

tus aut eſt dat Eẽũ inqſitione et tunc nõ

colł.viii·ff· de cur.fur :·bonox A· et G
no-alii duo caſus ꝗbus n ſatiſdat᷑. cu dat
eſt a patre in teſtò et cũ opulentus ẽ. ·
ftde uen. poſ:mit.l.iĩ.quociẽs · de Boc
S. ti· Px. S'ſi auté. 8ruero datus cu-
rator uentri · . de matre que nõ pec ĩt

ſatciſdat In aut᷑ ut li.maet auie Prer

hunc curatorẽ nec poſſeſſionẽ no'e uentrt

nec curatorẽ bonis di.S. ti ·i.̊ nũc dicen
dum-in fi:an excludat᷑ ab illius ſucceſſio
ne⸗ F.⸗ occaſione uentrt attende formaʒ
an ſit datus uẽcri tm an uentri 2 bonis de
quo kgie⸗der uber· de bona:qꝗa int᷑

iſtos magna & differẽtia allegat eudez..
ff · ð uẽ pol:mit.l.i. ꝭ· quociẽs auté.

Ixẽ obicias ꝙ uenter cui datus eſt nõ eſt
rat ſe mixti in poſſeſſionẽ et ꝙ abortiuã
ſe fecix. M.dicit uber.ii·quia abortum
fecit· · uł tale edidit qui & a ſucceſſide
repulcus uł exheredatus ut. ff. e. l. 1.5 Pg
nantẽ. 2. 5. fi·2. lſed 2 ſi cum.2.· ff. ſi muſi

er: uen.no:l.ĩ.ꝭ/et hoc edictu. Itẽ obicias

etia de pſonĩs que debuerũt dari 2 de ĩuẽ

tarlo ed aliis ut ĩ e.l. f· de uen-ĩ Poſ. rnir.

I:i:'pe·2 fi: Itẽ ꝙ nõ intentat mſi actões
tꝑe perituras ut.S. Ite otra bhos duos ex-

pgnas nec ẽ certuũ ſed per calumpmã deſið

. 5§ 5
cipe de his queS. cõtra alios curatores di
xI exciplenda et de poteſtate iſtorũ diæi
S. c· Ci· :ct ſcias. Ite ſpaliter iſtis duobus
obicias ꝙ leue oſt ciu hñt et debile. ſt de
admituinter boporum 2 ꝗqaà raro datur
curator uentri. .n-Iup:et quua rolàdinꝗ
non formauit. ideo ſcient᷑ ſuꝑ hoc in⸗

ſtrumentũ formare obmitto ff· de legi.

na ad ea 2 quia ſatis e Emiſſis ĩſtrui po-
tes:.¶ Da etiã curator cuilbet ĩfirmo
qui ꝑecuo morbo laborat et rebus ſuis
uꝑeſſe nõ põt·ſt·de tuteł muto:& · fi in
ſti.de cur.S.ii:liia.v·C·de poſtli. r̃uer.
l:iiiff. de muet ho.lI-i:: perſone.2 boms

ablentt ut in.l muto:9: fi-2 in pre:l. C· da

tur etiã curator quãdoq; bonis fiInfem-
minort:xxvan qñ pater n uult res gu
bernare et tuc taliter ſcribet᷑. ¶ Forma
Aaccedẽs ad pntiam tahs iudicis pccit
bonis ſuisp. fratr ſuũ dari curatoreʒ in

dicti. a-. uocauit qucrẽs ab eo an vellet res
Filn gubernare qui facere penitus recuſa
unt Gcõ igit: p- iurante et ꝓmittẽete ipi a-

7
de ſhy * ce. u h . ; òò“ .

4 ſn .–& Caate aa&-Baen.

agẽdo et reſpondẽdo qin iudex h-prem

ſtipulãti ſub obligatõe ſluorum bonoruz

utilia agere-2 iutiha ptermittere pfatus
ĩiudex eu dictis boms in agẽdo et reſpon
dendo ↄoſtituit ꝓcur̃.ꝓ quo:.l.2 per cmĩa
extitit fideiuſſor·. ¶Si aut adulcus uelit
agere cõtra curatore uł curator cõtra ad
ultũ ſuꝑ admiĩſtratõe cur̃.ocĩpe l. bellũ ꝓ
ut no.ĩ tutela.ĩ.ð iud.ꝭ·generalia.· ſeq.

turiet ſe. mutato tn noĩe actõms quia hic

ꝓponit᷑ ex utraq; ꝑte actio neg · ge ·C.· de
ne:geſtcuratorem: et.l. curator: et.l.ob
negocium.C arbit tute. quicquid. ff- de
ne:ge.l.ni.ꝗſi furioſi:2 · ⸗curatori.

orro nõndum ẽ ꝙ curator dat᷑ tn a iudi
ce· M. a teſtatore dat᷑ ſed rebus n ꝑſone
In aut᷑ut li:maet aulie. in pri 5 tutor

uero a ludicc et a teſtatore Itẽ ttor daé᷑
mulicri minori xii-aniet malſculo minori
xliian-curator uero dat᷑ et maori et ma-
ĩori uſq; adxxv· an: et furiolo et aliis ut
5.qd aut dixi curatorẽ n dari in teſtõ ue
rũ eſt ꝙ non ualet ꝑ ſe datio ſʒ a pᷣtore cõ
Ffirmat᷑ hoc mõ.Forma.reſcripti. 4 Pu⸗
blice utile eſt ſupma hominũ iudicia fir

ra eſſe et ea perduci per iudices ad effec

tũu.ea ꝓpter cũ cõſtet euident᷑ ꝙ· a · in ſuo

teſtõ.bfilio ſuo tribuit.h.curatorẽ nec
P le hoc ualeat cũ effectu miſi fuerit decr
to iudiciario cõfirmatum Ideo ego talis
ĩludex eandẽ curã mea auctoritate cõfirõ
ut idem curator poſſit hcite ſuum offici
um exercere:ꝙ ſi uelit iudex ad cautelam

91

Otρα

„

ꝙ ille ĩuret᷑ ſic dicet JOrma. accedẽs. .
corã me mudice tali teſtamentuʒ A mibi
oſtendit quo eum:b.filio ſuo conſtituit
curatorem Vnde dicto.h cauente et iu-
rante utilia adulto agere et inutilia pᷣter
mictere eũq; defender. dictã curã mea au
Ctoritate ac iudiciario decreto cõfirmo-
De diſtributore uero bonoꝶ a teſtato
re up iudhce uł etia a iure deputato no-
ĩ:de edic. inſtrumuũc uero- ¶ Hoc etiã
in ſumma no:ꝙ is qui interuenit ꝓ adul
to uł pupillo uł ecccleſia uł umuerſicate
in iudiciũ ẽ uocandus ęquo id officium
ſe aſſerit aſſum ge. Ba d C. de ꝓcur̃.l.
eum qui res:2. ff.d ali-le.l.i ii·ꝑ ITa of
ficium enĩ ſuũ debet adiplere et in eo cõ
tra quẽlibet defendi debet. ff·de ne· gel · ſ
quis mandato.et·l.mancaſtiffde eden·
ſi quis ex argentariis ·· ꝓcuratori / ſed ſi
eo ſolo in iudicio interueniẽte ꝓnuntiatũ
fuerit eũ legittime ordinatũ et admittẽ
dum talis ſnia nõ piuchcat predictis ꝑpſo
nis uel log f. de collu: Gctenulloc&&e:
totum. CIn cuius bonis ſit executiom
mandada ſma in tutort ſeu curatoris uel

tefäie ſen· execu./ſeq tur.· V · ſʒ

—

Pone⸗- It atcende an ſit talis ludex ꝗq
daE. dare tutore uel curatoreʒ ut /S.

5i. ¶ Attende etia aduocate ſuꝑ cmnia
ne cũ falſo tutore ſeu curatore ꝓcedas. ff.
qd cũ falvutoauc.l.ĩ:in fi· ¶ Inuẽtarii
aũt formã habes.ĩ. de edic.inſtru.ò⸗dcõ.
et·ĩ· de primo decreto/S/nũc dicamus. .
ꝙ ſ nullus:
Q¶ Incipit. iiii- pticula de pionis que/
nec agunt nec defendũt Rica -

Ompendioſe ſatis ac utiliter ĩ
premiſſis de ꝑſonis que in iudi
cio ſuo uł aleno noĩe agunt ł
. defendũt prelibauim:nuc aũt
uidearmnus de aliis que nec agũt nec defen
dunt ſʒ adminiculũ cauf preſtãt ut ſunt
Aduocati.
eſtes ·
abellio ·
executor:
t prĩo de aduocati dpiciamus
C De aduocato NRica-

MH. C Liĩcet quicꝗd eſt in hibris practi
cis de quibS. in Permio informationẽ?
aduocatoꝝ reſpiciat ſpaliter tñ d ipſis ad
uocatĩs tractat auctor quo ad octo hic ĩ
Pprĩcipio diſtincta ſub octauo tria ultia

includendo Sumiſte autẽ· aʒo· gof2 ho-

ſti· ¶ Itẽ Lan· ĩn ſui opꝑis.v· Rica. de ad
uocacis et Ipſoꝝ oſticõ prĩcipałr tractat
primũ ec octauũ et de ipſoꝝ ſalariis 2 qð
auctor pomit in Fica de ſalariis. ¶ Kof.
bene fecit Ricam:ꝗ poſſunt eſſe aduoca
ti 2 eſt·vn. ¶ uber.de bobi . in prĩ. 2 7
greſſu plene · ¶ Et To · de depoſt eũ pleæi
us in cauily. li-i-de ueſtibo cautelis 2 mæę
bris aliis tractauerũt de prĩio mhil ſed .
le Io.li· iudi.nni.in prin. aliqd de priõ nõ
ie⸗ (Bonagui:inin rubruca:tacat S
moribᷣ aduocatoꝝ 2 de ipf̃ inixrubrio
ſequẽtibo ponẽs in. viii·xxiiiii.
telas. i: ubi de caute B
et in fi de exordis. ¶ Gui ·de ſucfecit
duas rubricas de officio aduo-actoris 2
officio aduorei ſub quibo includit dimi
diaʒ ſui oꝑis.ſed de aduocato quo ad. vn.
Prima mẽbra nõ tractaut. (¶Guil?an
glicus ſatis plene tractaunt ſui oꝑis car-
ii ubi incipit de officio aduocati 2 ꝗ poſ
ſint aduocare de ipſoꝝ exordiis excuſatio
mbus ꝓhibitõibus honoribus penis ſup
pletõibus 2 ſalarus ſubdens diuerſas ipſo
rum cautelas. (Nepos de mon. al- fecit

pſoꝝ cau

rubrica· cõtra aduocatos in cui fine po-
ſuit ad lram text᷑ũ qui habet᷑ in· ii.q.vii.

c:i.uſq; ad.c.qui ſine·¶ Sed baꝑa alber
gal: uber.de bona: uł aliq ex ·S.· ꝓPhernio

noĩatis de his nõ fecer̃ tractatũ ſaluo ꝙ
pPileusꝑteniiii pomt de aduocatis ꝗliter
debeant allegare 2 quis ĩciꝑe ꝗq; pomé-ĩ·
de diſputati·: ii. ¶ Secũdo excuſatũ me
fore pcor ſi nõ trado quotas omẽs aucto
ritatuũ ſalomonis allegatay inferius Su-
picor eni auctorẽ aliquẽ ipſius libꝝ cõi
ter ĩcognitũ habuiſſe 2 forſan poſſet ſe

uocati ꝗ ambigua fcã carũ
dirimunt ſueq; defenſion's iu
ribus rebus ſepe publicis et
riuati lapla erigunt fatigata
repant nõ minus ꝓuident humano gene
ri ꝗ ſi pliis ac uulneribus patriaz parẽteſ
qʒ ſaluarent/milites ergo ſunt militat na
qʒ pr̃omi cãrum qui glõſe uoo confiſi mu
nimine laborantiuũ ſpẽ uitã et poſteros d
fendunt hec legunt᷑.C. de aduodiuer iu-
di.aduocati. De his git᷑ glorioſ militib
et eoꝝ moribus dicendũ ẽa uidendũ.
ue cõtra eos poſſunt obici ·
Uales ueſtes habere debent·
uabr ſe hẽre debẽt c ſuis cliẽtuł ·
c qualiter cum alcer ius parti uel eti

am ſue aduocatis-

C Pualiter ſe habebunt cũ pᷣmo ĩudicẽ

97

——

—,—B à —

—— —— — ==S — „

Voſc

aggrediunkbur-
Et qualiter eũ cõmendabund
e exordiis2 iploꝶ arẽgis .
c cautelis 2 officio eorum ſ-
rimo de cauteł aduocati actoris
cdão de cauteł 2 officio aduocati rei-
ercio de cautelis utriuſq;.

Biciè autẽ cõtra aduocatu ꝙ e

ſurdus uł mut cecus uel ꝑ
petuo furioſ uł ſeru umi
nor.xvii-annis u' mulier u' ĩ
corpore ſuo muliebria paſſ niſi fuerit ui
Ppdonum uł hoſtiuʒ ſtupratus uł ꝙ; de
capitali crimine uł de calum publici iu
dicn dampnatus uł ꝙ oꝑas ſuas locauit
ut cuzʒ beſtia dendata in arena pugnaret
hec omia legunt᷑ff. de poſtulan.li.ꝑ to⸗
tã.l.et.iii /q· vii..cria. Vnde uerſus: Nõ

cuicunq; dat᷑ ut poſtulet ĩmo uetatad di

nibus caſſo mulier muli alus
Itce obicitur ꝙ eſt Hereticus uł iudeq E
Filius infidelis uy excõicatus ꝓpter ſuſpi
cione hereſis hii cõtra æianum aduocar
no poſſunt· Immo infidelis pᷣſcribit᷑ et in
ꝑpetuum exiliũ mittit᷑ de pe·di:i:nemo.
u in foro. C. de poſtulan.nemo: ct C. de
epi:aunerno· n· ex de e Aaas⸗

us pene Fuus puer audtor alar

5. credentes. et c.ſi aduerſus. I· debebat
auctor ſpecificare calſũ illiꝗ decre que ad
uocatos ſuſpendit ab officio et de hoc qd

ſtati ſequit᷑:uide qd ibi ſcripſi in ulti glo

VYerutamen ꝗuis aduocato fuerit ex

Sicatus uel hereticus- non ideo retracta

bitur ſnia· Idem ſi ꝓcur. fuit talis ſecus

aute ſi Fuit iudex uel teſtis ut. eX ⸗de hbe

reticis uergẽtilſecudũ uincqui hoc no-
ex·de ſen:ex.ſi aliqñ de hoc/Sde ꝓcurt⸗
Gꝭ.i.ĩ prĩcipio et.ĩ. V. Iteʒ ꝙ eſt excõica
d.E. Icem ꝙ eſt monachus uł canoni
cus reguſlaris etia in foro lrar ⸗ niſi

id expoſcat monaſterii utilitas: · dire
cte ſuꝑ hoc ad queſtionẽ uide quã ſcripſi
ſuꝑ regula in argumẽtũ de reg· iur̃livi⸗
ablaee nmibilominus imꝑate.xvi. q. i·
onachi:et· c:alia eſt· C· de epi:et cle·r̃pe
tita. e& q poſtulan.c:ii:ex ne cle uy mo-
c· i.in fi.et·c. nõ magno. ¶ Sed nũꝗd re
Igioſ pnt poſtulare ꝓp miabilib pſois
= lã dicaʒ· nunc dicit.ꝙ ſic⸗

Iq Io.2 Ia.vi.qi.de pñtiũetx alios ꝗ
tenẽt ideʒ uide de poſtulãciii-ſuꝑ· ĩ glo-
quia opus miſericordie eis ĩiungit᷑. lx
.di.C-fi ar· tamẽ cõtra:quia funeſta
? eorũ uox: qu intdici potius ꝗ audiri o

F 5*£

portet· ii/qviiplacuitet·c.ſequen.Si tñ
tenes dictu uinci:dicas ꝙ hoc faciẽt ab-
bate imꝑante et non aliter · ut ĩ predi ·c·
monachi:et hoc tenzʒt· II ubi dixi?⸗
Nica·et hoc per pre · c.fi:et facitS · de tu
tore/é generaliter.. Itẽ· opponit᷑ cõtra

C Ieem æ aſt certus lunquo not.
Eres eſſe ordines non poſtulãtiu clericoruũ

Primus eporuũ et aliorũ ſuꝑiorũ qun omĩ
no ꝓhibentur ꝓ alii ulare corã ec-
cleſiaſtico uł ciuili iudice ut· xi. q ĩ·te q
dem.v·qiii:quia.epuslxxxviii di· platu
Secundus ſacerdotum qui nec corã eccleſi

aſtico nec corã ciuili poſſunt iudice poſ-
tulareniſi ꝓ ſe: uel eccłia ſua:uel ꝓ cõiũc

tis uel nũabilibo perſonis. uel miſi necelſi
tas immineat utex/e· c.ficX. ne·cłici.
mo:ſacerdotibus.xv.q:ii.c:unico:.xiiii.q
v·deniq;et in precte quidezꝭ neceſſitas
uel ſcᷣm uinq· MX. qui totũ qð ſequié uſ
qʒ ad. V. certi· node poſtulãc.fi. Si
uidemus liberos uel comũctos nr̃os cgere
ad uocatis uł ſcietia nr̃a et ĩpetunt᷑ de ſer
uitute ar ff.qd me.cã· iſti quidẽ· · ĩ. 2. G⸗
fi.ſuã quoqʒ eccleſia hoc cãu ĩtelligo ſi ſit
in ea placus uł beneficiat uł ĩtitulatus
uꝑ receptus licet nõdum beneficiũ adep-
tus ex de reſrip· in nr̃a:ex de elecin gene
ſi. Idem forte ſi non eſt in ea receptus eſt
tamen ĩ ea ſine titulo ordinatus extra de
preben:cũ ſecundum.2. c epuæ uł ſiĩ ea ẽ
ad tiſui prĩomi receptus ſcòm uinct. e&
de ſimotua:de Pben:tuis CSe iſte po
ſtulat in quo diſtĩguetur No in frna ſo
cletate·xvili:di-placuit.iiiq-iiii engel-
trudã et in ꝑfectõne beneficioꝝ ipius pr̃i
momi ꝗa de foro ipſius eccleſe eſt ut ĩ p
dcõ.c.Cuiset.xvi:qi.ſi'r.¶ Lercius or
do ẽ clericoꝰꝝꝛ in ſacris exiſtentiu etia n be
neficiatoꝝ et exiſtẽtiũ ĩ minoribus bene
ficiatoꝝ qui nõ poſſunt corã ſeculari iudi
ce poſtulareniſi ꝓ cã ſua uel eccleſie ſue
ułꝑ miſerabiliũ ꝑſonaꝝ ex e:Cc·ĩ·2 in pre.
ciſacerdotiduscora eccleſiaſtico tn credo
ꝙ poſſunt ut.xv.q·n.ꝭ·hoc aut .quia cũ
Phibet de leculari cõcedit ꝑ cõſequẽs de
eccłiaſtico ar:e de pᷣſump.nõneff.q i u
dici. cũ Ptor. ¶ Eſt 2quartus orda queʒ
in quadã cã fect ꝗdam ruſticus otra quẽ
dã religioſuzʒ dicẽs ei.tu ñᷣ potes ꝓ meo ad
uerſario poſtulare prĩo quia es regularis
S. V· Itẽ ꝙ ẽ monachus· Fo quia es ĩ ſact
ĩii ꝗa de bonis eccłie uterrto es ſacer-
dos· diũictas aut ꝑſonas in pmiſſis ĩtelligo
filios 2 nepotesxii.q- ii epus qui filios2

X ePncl- „Pee A wer e

N'c J.. αε 6*

—

„
„
1r Wren Pp irlane
7 dus ae FPerrt

l

—

*

„

2

,„

—

ens rne pillos uiduas 2 orphanos- xxVi-

alios uſq; ad qrtum gradum C. de epiet
cxłi ·aut᷑ · licẽciã·2.C. de aduo:diuer iudi.
peticionẽ ··licẽciã ·c de cõſang·2 affini
nõ dʒ dominus meus. ĩn · c · fi · · ti · ub
ibi ſcripſi ſuꝑ.i. glo.· F hoc extẽdit etiazꝭ
ad amicos dumõ nõ ꝓ pecunia fiat ut in
pre.aut᷑.licẽc iã 2 ad libertũ 2 patrẽ· C. de

pcu:exigẽdi 2 uxorẽ. xxvii. Gi. ibertos-

2 C lſe. lxviiidi:neceſſe· C. d ꝓcur·marit-
C.de re mili.maritus quicũqʒ ecneas ue
ro ĩtelligo alias a domeſticis noiii-q.v.ẽ
ſumma-miſerabiles quoq; intelligo pu⸗
EF.
2· Kx⅜ν1 i:C.-1. C. qn imꝑa inter puet
ui.ꝑ totũ riſi ſit diues 2 nobilis uidua eꝰ
de of: deleſingnificantibus ĩdẽ in pegri-
nantibus e& d ꝑegrina.c. unico·xxiiiiꝗ.
iii ſi quis romipetaset duobusc/ſequẽ.
Ixxxlidi.diuine. Idẽ in quolibʒ imuſte
depſſo et deſolato · xxiii /q iii.no in iĩferẽ
da:lxxxvii: diſ- deſolatt:· lxxxiii:-diſ-error
et generałyr in qualibet ꝑſona eccleſiaſtico

auxilio indigente et ꝓpria defenſiõe caræ

te lxxxvi· Qlic. fi.in fuet in prec.deſola.
in prin: et in quolibet peccato cõmittẽdo
xxlii:q:iiii:tã ſacerdos.xciiidi. diaconi
ex de hereti:.c.nñ. ¶ In cã autẽ criminali
nullo cleric poſtulare poteſt corã iudice
ciuili ut li.di. aliquãtos:xxinq- vni-hiis
a quibus· ex ne cle:P mo/ſnĩaʒ niſi ut ſup
Plicet ꝓ acculat᷑ut.xxiii:qv.cC.i.et.c.ro
manos·xliii :q:viſi res.ex de .ſi. nouẽꝗ-
Eque iura dixerũt quidã eos poſſe ꝓ reis
Poſtulare et appellare et appellationẽ ꝓſe
qui utde appꝑ: no tñet cãs abſentie ꝓ eis
cempnandis ꝓponer̃. ff. de ꝓcur̃. puuʒ.
C:qui ac.nõ poſreos.v.q inreos. non tñ
actoribus ſed tucius eſt totũ abſtine
re arin pre.c.ſnĩam· ut et noĩn pre:c.ali
quãtos/et in ſumma.d:mei tide poſtu
lan.ꝭ:quid ꝑtinet· v.illð tñ. · uide qqᷣ
plene ſcripſi poſt eũ de clerico zuriſꝑixo g.
fratrẽ acculatũ defendit ita ꝙ fuit ablo-
Iutus et acculans decapitat in decre- pri

ma de Baderin igl- ( It excipi
