pPoſſibile-Immo ad ĩtcẽtionẽ domini et de
claratiõz recurrẽð erit · Et iõ dñt quidazʒ
tale ꝓcuratoriũ tarnꝗᷓ incertuʒ generale
2 oblcurum nõ eſſe admittendu t d iun
fiſci:ica fidei:ex· de Rpt:cum in multis
li.vi. Iteʒ cł'a illa promitdens ſe grata c
ur̃ ſuꝑflua naʒ exque de mãdato cõſtat
dñs cogi᷑ ratu habere· ut nõ · ſt · de ꝓcur
ſi ꝓcuratore abnte Iteʒ opponit᷑ ex eo ꝙ
ibi dici ꝓcuratorẽ actoreʒ et nũciuʒ 2c ·
ſi enim in libello utat᷑ ꝗs oĩbo hiis uoca
bulis dicet᷑ ei ꝙ eligat quod uoluerit. C⸗
de codicił neq; codicillu nam hec inter ſe
differuũt ut.l.S. ti · ꝓx ad fi:ex· S.· V. et nõ·
ꝙ nec poſſũt ſiꝰ cõcurrere inſpecta ꝑſona
cõſtituenti ſed dicꝙ ſatis tendunt ad idẽ
ut iã dixi:nec eſt lex uerbis imponẽda ſʒ
rebus.C.coĩadeleomne uerbu:· WA lex⸗

e et idẽ de elec cõmiſſa.·porro livi⸗

Ec uſus iudicioꝝ hoc admittit· maxce
m canões ut. S. t. Px-in fi·.¶. ueruz ad
euadedas biuuſmoi nd quida ſic

cõcipiũt. FOrma. Egi· Kica ſua.xii.
in prin. Anno 26. a. cõſtituit· b. pnñtẽ
et mãdatu ſuſcipientẽ ſuũ ꝓcun. ad oẽs
cas pnites et fururas noĩe eiuſ ea agẽdas

m Egi ſua

et ſulcipiendas cõtra quãcunq; ꝑlonã ecł

ſiaſticã et ſecularẽ collegiũ et un ſitat
coram quocũq; iudice ordinario et dey.
cccleſiaſtico ec ieculari ad agendum et de
fedẽduʒ et ad oĩa et ſingula facienda que
cae merta exigantet que ꝑ ue ꝓcurt.
et legittie cõſtitutũ fieri pntꝗ prcur.
mihi nott· ſt tipulanti nomine et uice oim
quoꝝ intereſſe poſſʒ ꝓmiſit ſe dim defẽ
uxcum opus eſſet et iudicatum ſoluer̃.
ceodem qno ſuꝑ pmiſſis ꝓmiſſmõibo:fide
luſſore exiſtẽte et promittẽte pro ſuo ꝓ
curator̃ iudicatũ ſolui:quo ad omẽs ſui

clauſulas ſub ypotheca 26 N π

biliter aut in precedẽti: ꝓPxima in ꝗ
nõ eſt illud uerbũ et aduerte ꝗqa ĩ illa fqr
diciè᷑ abſolutłões faciedas et ĩcipiẽdas·
forma dr ad ſolutiones recipiẽdasna èʒ
cõſtitut ſit ad petendũ ct exigẽdum de
bitũ non iõ ur̃ coſtitut ad ſoł'onem reci

piendã · ar· C. ſo·maquẽadmodũ dos pe

l.i.et·ii.ĩn fi.2.· ff·e· ci.l.nõ ſolũ.f.ð ſolu.
hoc iur.C.d pac·ſed ſi tin.quidã tñ ñnt ei
poſſe ſolui.ar·ff deł ·ni.fideicõmiſſa .d. ſi
rem.C·de nouatet delc.nõ abſtulit.C.d
lolut.inducta: Barcl Pentt. l.ſi req·
hoc placet alber · galł.qui dicit ꝙ ur cᷣ
ff.de pig act.l.ſolutũ· ·ſolutã ibi ꝓcura
tori eius uł ᷣuo ac. Inducit etiam. ff. de
neg g ſoluendo cũ ſua glo· et· ff. ð ſolutt.
ſi quis ᷣuo in prin · hoc nõe· ti · ãte fi ·et B
mihi placet in ꝓcuratore ad negotia. uel
mixto ad cãs et negotia de quo logt illa
forma. ut patet ibi. In ꝓcutore aũt litis
tin ꝓcedunt otra.ffoꝝ inducta· et· l. n·C
ſo·ma.in fi:que ĩnuit ꝙ exigere et acciꝑe
ſunt diuerſa hoc fateor ꝗa ſtricte exigit᷑
ab ĩuito accipitur a uolete cẽſi · exigit ·
li.via ut diuerla cẽſent᷑ in ꝓcuratore litt
Bacsie uero ꝑſona rõ dr̃ ꝓcun.
nec ad petẽdum nec ad exigendũ.l.in· 5. S
ſi forte · ff. iudi.ſol. et facit de minor.lpa
tri pro filio et· l. nii· ſi fihus f · q; quiſ
qʒ iuri et qui ſatiſda· cofilius. Ite
qð in pcedẽti forma· Æ prima-ſ.Puius
5in prin. dicit᷑ lcet abntes ñ ur̃ ualer
quia ꝓcun· debet eſſe cert ut· ff· e. l. ij·
hic aut ĩcertũ eſt ꝗs iſtoꝝ futurus ſit ꝓ
curff..· v · ob · ubi· ei · et hoc tenẽt ꝗqdã
alii cõtra.ſ.ꝙ ſi unus acceptauit ille erit
ꝓcur: ar · ff·ã̃ cõſt:pecillud quod ueritis
eſt. H. ſcam alber · galł· e· ti ante fi·
ꝓcurator aũt liberã et generaleʒ admmi
tratõnẽ habẽs põt exigere· nouar̃·ſacrar̃i
tum deferre 2 aliud ꝓ alio ꝑmutare ff. ð
ꝓcunprocutr.cui.ff.de iurtiun-iuſiura⸗

—

=
JJ

6

6

2

Arrn-

XA5

—

— — — —

— — — —.—

–—

q ex cõuen·5fi ¶Vbi aukem Plakus
alicui ęccleſie coticuit ꝓcun· hec erc

forma. FOrma anno 26: talis prepoſitus
tal eccłie pſencibus tali et tali eiuſdẽ ec

cleſie canonict fecit cõſtituit z ordinauit
talẽ ſuũ ꝓcuratorẽ ſyndicũ actrem et S
felorẽ ckcrr⸗ rſpoſale 2 cã łH cãis qua
łᷣ quas habet ' haber̃ ſperat cõtra tale et
quoſcunqʒ alios corã tali 2c utS in pria
forma· 1 Ex nõ·ꝙ ſi ſit negociu inter p
latum et conuẽtu ſiꝰ debet creare ſindicu
uel actorẽ Si uero diunſim oĩo canoĩci cũ
ſuo ppoſito uel decano paſſunt facere ſin
dicũ uł actorẽ epᷣꝗ ſuũ faciatexX· d iudi.
cãzʒq; et ð Rp·edoceri.ſi uero ſit negociu
monaſterii abbas ⁊ monachi debent con

ſtituere ſi' ut in pre·c.cãm et de Feptic

cdoceri.2 de ſindi:c unico et · xviq· l· mo
nachi abbate uero negligente faciat hoc
ep̃us cum cõſenſu ſun capituli et ſic intel

ligiturex.· de iuttcał. Imꝑatoxꝝ ſecundũ

ingẽm grãnum aretinum qd dic utsS- de
eore. Veltez cõtra platuʒ uſq; ad fi ·ex
uideas· .: Ratione quoq;· V. Itẽ ꝙ fuit
cõſt· Ceteꝝ monachi uel canõ ci coſtituẽ
tes ꝓcur· ad petẽdũ caſſari ułᷣ cõfirmari
electionẽ ſic fribẽt· FOrma Sanict
uł beatiſſimo pr̃i dũno Clementi diuĩa ꝓ
uidencia ſacroſancte ac umuerſalis ecłie
ſũmo põtificũ tał uel tales ei deuotiſlĩi
filii-cum oĩoda ſubiectiõe ac reuerentia
pedu oſcula beatoꝝ/ſãctitati ur̃e notũ fa
cimus per hoc ſcriptũ ꝙ nos facim con
ſtituimus 2 ordinauim talem ſeu tales
ꝓcuratores nrẽ̃m ſindicũ uł actoreʒ ad pe
tendũ noĩe nr̃o caſſari ſeu caſſam nulla et
irritã nũciari electionem que de facto di
cit᷑ de · p·ĩ abbateʒ uł epᷣm tał moãſterñ
uel eccłie celebrataet ad petẽdum noĩe
quo:.S.cõf irmationez electiois a nobis et

nr0 de tali celebrate ibidẽ dãtes ei nibilo

minus plenaʒ et liberã poteſtateʒ agendi
defedendi petedi Rndendi excipiendi er
replicãdi cuiuſlibzʒ generis iuramentũ in
aias nr̃as Pſtãdi ſmaʒ uel ſnias et pcepta
audiẽdi appelladi appellat ioneʒ ſeu appel
lationes ꝓlequendi:necnon et obiciẽd etx

ꝓbãdi crĩa 2 defect ↄtra dictũ.·I·2 otra

adherẽtes eidẽ et ſi neceſſe fuerit bñficiũ
diſpenſatiõis uel ĩ inti reſt. petendi aliuʒ
ſeu alios ſubſtituẽdi et eoſdẽ reuocãdi In
ſnꝑ damus et cõcedimus ei plenã et libe
raz poteſtatẽ impetrãdi 2c. ut.ĩ· V. ue)
et generaliter oĩa alia et ſingula faciẽdi ĩ
quibus mãdatũ exigit᷑ ſpale retũ ꝑpetuo
hĩturi ac firmũ quicquid per ĩpos et cuzʒ

ratori in cãis a
ad finẽ .

eĩs ſimul et inſolidũ aut cũ cõſtituto uel

conſtitutt ab is uł eox altero actu uel
curatu fuerit ĩ Pmiſſᷣ uł aliquo Pmiſſoz⸗

In cunus re teſtimoniu ſigillo nr'o pntes

Iras fecimus cõſignari actu ĩ capł'oac. ed
de elec: nichil e 2 iige hic qð no.ĩ.· & elec-

ſo 5⁹ 4 * br

Oz.

S. luꝑius de uia· V.tẽ nõ. ꝙ· C Ouait
aut ꝓcuratoria explent᷑ uel publicetur
dica:i.S inſtr.edi··iii· et· nii.·. ¶ Ceteg

in audiẽtia qñi pape ad impet radu et cõ

tradicendũ madatum põt cõcipi ſub hac

forma FOrma anno 2c. ut. S. in pria for
ma. uſq; ſponte recipienteʒ 2c.· Iunge ad

impetradum in romana curia priullegia
indulgentias et qhibet lr̃as taʒ ſimplices
legadas gr̃aʒ et iuſticiã còtinẽtes nech

et ad cõtradicẽdũ et cõuemẽdũ de iudice
uel iudicibus et ad iudicem uel iudices
eligendos et ad opponeduũ recuſadũ et ap

pellãdũ ꝓſequẽdu 2 cuiglibz generis iura

mẽtũ pᷣſtãduù a ad oĩa alia circa łqᷣ fac iẽdũ

que eidẽ ticius in ꝑlona ꝓpria facer poſſʒ

hſi pñs eſſet· et ſuper premiſſ.et quolibet
pdictoꝝ quociens expcdierit ac· ut· S. .
porro uſq; ad fi. de hac forma habes ex·
de renuũ· uenies in fiquis aut admittatur
in audiecia ad cõuemẽdũ de iudcibus nõ-
ĩ: de Rp. preſens· 5 ratione forme · V. Itẽ
is qui nõan aut hoc mãdatum ſit neceſſa
riuʒ et quis eum ꝓbabit uł nõ nõex.· de
HRp.nõ nulli. in glo. ſic ergo:quã glo.non
approbo ꝑ o'ĩa et · c. ex ꝑte in glo:et ita
patet et·S· i· V· nouus et poſtꝗꝙᷓ talis ꝓ
curt:conuenit de iudicibus nõ poteſt eos
ñs recuſare· ut ex de cã poſp·cum olim

ni ſi ſibi certũ iudicẽ cxpreſſiſſet et ꝓcur.

fines mãdati egreſſ aliu elegerit quo cau
nõ ualet ut ibi nõ: uñ conſulo ꝙ exprimns
faciat ð hoc fieri publicũ inſtẽm In hac

auteʒ forma nõ coſulo ꝙ det᷑ poteſtas ad

agẽdũ et defẽdendũ ꝗa qnq; nõ expedit
cõſtituenti talẽ? ꝓcunt· ꝙ ca eius in curia

tCractet᷑ ut ex· c app:ſepe in prin nõ con

ſulo etiã ꝙ de appellatiõe ſuꝑ qua uultĩ
petrare fiat mẽtio in pdicto mãdatone
per hoc ꝓbetur appellatũ eſſe ꝑ oſequẽs
cã in curia tractet᷑ miſi de electiõe ꝓuiſõe
ager̃t ut ex. de elec.ſtatuimus li.vi·per
inde eniz eſſet ac ſi dĩs ꝓpria uoce fuiſſz

cõfeſſ appellatũ fuiſſe ff.depoĩti publi.

: ticius licet per hoc non ꝓbẽt᷑ tpa illiq

cõſtitutiomsſtatuimus fuiſſe ſeru ata-

confiliũ ð tribus mãdatis dadis ꝓcu
ppellatiõis ſcripſi ů renc·

et ꝑ cõfeſſionẽ quam facit in littera quaʒ

r unum teſtez

agit᷑ ſed tin

impebrat pcurt-datg ad impetrdum et

cotradicẽdum ꝓbabiè appellaxio- Bndeo

ſic.probato ꝓcutorio etia ſi in eo nõ fiax

mentio 8 appellationcet ꝓpter uehemæ

tem p̃lumptiõeʒ quã inducit ipſa cõfeſſio
ꝓcuratoris. ar⸗contra· eX⸗de ſuc⸗ abinte⸗
c.fi: et ſic obtinuit· ä Puto ꝙ cõtrari
inducit ꝓpter litteraʒ ibi nõ tamꝗ ſuffi
ciẽter ꝓbates · tñ cõpo · in decre.ſtatuim
de elec.in glo/quid ſi papa. · Iteʒ querit᷑
ſi ſuſticit allegabat illam pro:et dicebat
ſic obtentũ quod ſufficeret· tñ ut dictuʒ
eſt per id non appareret tpa ſeruata uide
quod nõin clemen de elec. cõſtitutionezʒ
ad fi in glo-plena ſuꝑ. v.fides: Sliczʒ cõ
feſſis quà facit impetrando non extẽcat᷑
ad cãm que ſuper appellatiõe uel bñficio
lad negociũ procurationis&
de ap. nicolao2ů renun ueniẽs tucius tñ
eſt ꝑ iuramentuz hoc expediri rõne Pſũp
tiomis· e· de iuiiunt c.fi ſola auũt littera
que impetrat᷑ nõ probat appel lationẽ.ꝗa
confeſſio ꝓcun nõ nocet (mo.niſi in cã uł
negocio ad quã uel qð eſt coſtitutus. ex⸗

Quid ſi procunoccultat mandatum

△O

e of. dele cum olim elec innotuit fi.

Boc polſit iuxta premiſſa probari ap-
pellatio in curia roſicut ſepe fit ut in p.
c.ſepe in prin· M et uide quod ibi ſcripſi
poſt oſti · in Sa korſa⸗ Nuũquid debet
cogi illud exhiberi: uiderurꝙ; ſic.ar· C· de
hus qui ad ec· cõfu ·l·fi·· ſane.· · ſic ubi-
G. à hert· qrn. in fi- et· xiiii q: ii ſuꝑ· Ego
tñ nõ cogo miſi q uult m defndere ex
de probat.c.ĩ·Sed pone ecce hns mãdatũ
ad imperr adũ et cõtradicencũ impetrat
ſuꝑ aliqua appellatiõe auditor autẽ gene
ralis palacii- reuocat ad ſe lixteram ad in
ſtãtiã ꝑtis que dicit cãʒ hui appłatiõis
debere in curia agitariet litterã ñᷣ deber̃
tranſireled idem ꝓcuxtdicit non debere
ibi agitari· nũꝗd admittet᷑ ad cognoſcẽðᷣ

de boc ex ui ilnus mãdati Rendeo ſic quia

-

hoc ẽ de negocio ĩpetrationis· ſed ad alia

hoc epedito nõ admitteè᷑ ut e. de ẽ̃nũ.
ueniẽs in fĩe · et ſic obrindir E M adatu

autẽ ad mutuũ ſuſcipieẽduz quia hoc cot
tidiauum eſt ſic cõcipi FOrina .
mutui in curia contrabedi. uniuerſis
26. ralis epus ſalutem in dno uniuerſitati
ueſtre pᷣſentibus innoteſcat ꝙ nos taleʒ
facim cõſtituimus creauim et ordina

uirmus noſtrũ procuratorem- generalem

et ſpãlem ꝓ noſtris et eccleſie noſtẽ̃ nego
ciis apud ſedern appoſtolicã ꝓmouendis
explicãdis gerendis et eepediencdisſibi ꝑ

hanc patente lr̃az mãdates. et ſpale plena
lhiberam et abſolutã poteſtatem dantes 2
ↄcedẽtes· uſq; ſummãc.marcha argẽti
cõiuncti uł diuiſim ſiłᷣ ſcu et ꝑticulari.

uno uel diuerſis tpᷣibus noſtro et eccleſie

noſtre noĩe mutuũ cõtrabendi ⁊ mutuo
Iulcipiẽdi.ac ſuſceptũ ꝓ pdictis negociis
expediendi a quocuũq; leu quibuſcũq; cre
ditor̃ ſeu creditor ib/uñcuũq; et ubicũq;
et cuĩuſcũqʒ cõditiõis fuerint ac etiã nes
et ſucceſſores nr̃os ac ĩpſã eccleſiã noſtrã
bonaq; omnia ad nos et dictam nr̃am ec
cyſiã quocũq;mõ ꝑtinẽtia pñtia 2 futura
mobilia et immobilia illi illis a quo uel
Abus pfataʒ pecuĩam receꝑit per ſolẽprẽ
ſtipulatiõem · aliter obligandi ꝓ ea noſq;
eĩs ipſa in pntiay: etiã obligamus iurandi
etiazʒ in aĩaʒ noſtram ꝙ loco et tpore et
terrnino a dicto ꝓcuratore una cum cre
ditore ſeu creditoribus ſtatuendis. prefa

tum creditum cũ oĩbus expẽſis dapnis 2

intereſſe cambio ex acceſſoibus de plano
fſtituemus ac integraliter ꝑſoluemus· et
cõtractũ ipſum ałᷣ quõlibet et ĩ ammam

nt̃am iuxtiurãdo uallandi inſuꝑ etiã renũ

ciãdi noĩe nro exceptioni non hĩte.ſeu nõ
recepte pecuũe ĩ utilitatẽ eccleſie nõ con
uerle exceptioni doli cõdiciõi ſine cãet ĩ
debitiet ĩ factũ ſubſidiarie 2 generaliter
omnmi bñficio 2 priuilegio fori ĩſtitutõis
in ĩtegerũ cõſtoĩs d duabus dietis edite
cõſilio generali lr̃ax etiã apłicarum et in
dulgentiay impetrãda; ſeu impctratey
cuiuſcunqʒ tenoris ſeu forme exiſtat con
ſtitutionu etiã oĩm qrũlibet exceptionũ
de iure ſibi cõpetentiu 2 priuilegio cruce
ſignatis indulto ac general iẽ iun cancĩci
u ciuilis dantes eidẽ nihilomino liberazʒ
poteſtatẽ r̃cognolcẽdi in ĩudicio ue X P

dictũ debitu er ſubmittendi nos ſi necefſe

fuerit iurſdiconi cuiuſcũq; auditoris- uel

ludicis generalis uel ſpalis ordinarii- ſeu

ctiã delegati in quẽ ex nunc ſcienter tanꝗᷓ

in noſtruʒ iudicem cõſentimus poſſit

ſi neceſſe fuerit ſuꝑ prefato mutuo nobiſ
precipere et nos codempnaĩ mulctare et
excõmuiĩcare et ĩ nos quãlibʒ iuriſditiõĩs
ſpẽʒ libere exercerefaciendi quoq; orrid
alia ſuꝑ premiſſis et quolibet premiſſox
que nos ipſi ſi pñ̃tes eſſemus facere poſſe
mus ꝓmittẽtes ſub ypotheca rex nrsx a
eccleſe nt̃e nos ratum gratũ et firmum
ꝑpetuo habituros· quicqd ꝑ dictũ ꝓcu
ratorem ꝓmotum explicatu geſtum ex
peditũ cõtractũ receptũ expẽſuũ obligatu

iuratum et ẽnunciatum ſeu ał actu ſeu

iiõõ

er

ei

ꝓcuratũ fuerit᷑ quõlibet᷑ in premiſſis uel
aliquo pmiſſoꝝ et de iure ur de facto in
aliquo n cõtrauenir.ĩ cuiq rei teſtimoĩnʒ
et memoriã pᷣmiſſoꝝ pntẽ lr̃aʒ figilli ni-

unimine duximus roboranda dat 26.
Qual iter aut fiet ſubmſlio dica:I· dq

E renu. et & illis hac formã poter
impugnare . Reuocatio autẽ mãdati
que fic pnte notaro uł teſtib- uel etciam
nte aduerſario uel iudice ſi adſit ahoꝗn
eis fignificet᷑. ut nõ·S· ꝭ·i· V. itẽ ꝙ mada
tum fuit et fiet et ſc· FOrma Quoniam

cõtra:p.quẽ in tali cã quam ↄtra talẽ heo

urt. cõſtituerã ſuſpicioneʒ accepiac ꝑ
hoc de ipſi fi ceperĩ nec immerito du
bitare. Idcirco mandatũ qð ei dederaʒ ex
nũc reuoco et ſibi expreſſe inhibeo ne ul
terius in predicto ꝓcedat negocio uel ſe
de ipſo aliquatenus intromittatexdra de
ꝓcut.e in ſinuatie 2. C·ſe·2. C. madato
it. e. ãte litẽ et: lꝗſeet-l.que omnia. ¶ In

ſuma nõ ꝙ reciꝑpe mandatuũ ꝓcuratoriu

ab micio uolutariu eſt ſuſceptum autem
eſt neceſſe cõſumari/ut inſti.mamS·mã
datuʒ.ex de ofdele cum olim abbasin
tin ꝙ poteſt ꝓcun· ꝓpter cõtumaciã e
cõmunicari ut ꝓbat᷑ m uiol.ex · ud lite
nõ conteci ad finẽ· Sed quare excõmu
mcabit᷑ uũꝗq d ſufficit ſtipulaciõe vmitti
dic ꝙ ubi ꝗs cõſtitui ꝓcurtapud acta
et ſatiſdat ꝓ eo pnte ł ſciete/et nõ cõtra
dicete cõpelli ꝓcurt pcile defendere · nec
ſufficit ſti pulationẽ cõmitti-ſi autẽ ipſe

Pꝓcur.cauit ꝑ ſedñs ꝓ eo abnte nõ cogiẽ

Pciſe·. ſufficit omite ſtipulatõnẽ ob rẽ
n ðfeſam. f·de ꝓcurt.filius.·fi · eCl· ſi de
functo et.l.nõ cogẽdũiĩi 2 in pre·deci.
cõſtitutus fuit apud acta ut patz in inte
ra m uind- hoc plene ꝓſequere ꝓut nõ
de ꝓcurſed hee pſone.ꝭpreter et.l· ſi
defũct· MA Ec.i. de ſatt· penulc· V. ſʒ
qr 2 ſcripſi ꝓcurtaccedẽs ſuꝑ gloii.ad
de cãauʒ quo etiã cogi᷑ pciſe defeder̃ ĩ cle:
e· ti. c.I.z ibi etiã 8 or in glopreciſe·
uit uidere de ꝓcuratore in
rem ſuaʒ conſtituto. H Ve
dixi in pri. tituli młtu adiut
fuit auctor per uber de bõa
cui etiã ad litterã fuit totũ iſtud prin.
uſq; ad. v. Item ꝙ iura et. vV· ſed querit᷑

ulq; ad finẽ ſui· 2 hoc ſub· iiii· Heica in

trac.de tali ꝓcun. Et ultra I:de ſcriĩpta-
ſciendũ ꝙ talis ꝓcuxi ante litt·contida
põt procuratorẽ et.C.i.S.i.li.vi/et nõ/S
H·i. b. V. itẽ excipit᷑ ꝙ eſt Item an morte
conſtituti uel cõſtituetis finiat᷑ tale ma

16
datũ. nõ· C. de actet ob.lſi quidem et de
don: l-illaʒ ſubtilem. Iteʒ licet ut pł'imu
talis ꝓcurłdetur ex ꝑte actoris. qnq; tin
datur e ꝑte rei2 qnq; ſimul ex ꝑte utri
uſqʒ et uide qð nõ. ff. de ꝓcur, plaucius
in gloſed ꝗqlicer. Iteʒ ſciendũ ꝙ ꝓcurtin
reʒ ſuã poteſt alienare- iuramentũ deferr
traſigere et paciſci/quia loco ñi habetur
ſt.· de pactisſed ſi tin2. I-ſed ſi fideiuſſor
de iurciurt iuſ iur aduũ qd · ułt· et. ff· hoc
e·ti l. ꝓcuratore et nõetiiqui ad agẽdũ
li.vi.in ultia glo. 5 Et quide contra eũ
excipit᷑ ꝙ nullo titulus eſt in ꝓcuratiõe
inſert·nã nuda tradicio et ſine cã facta
rebus corꝑalibus nõ tranſtert dmiuʒ ff- S
acꝗ: redo-nunꝗᷓ nuda-ita muda qſi tradi
cio actiõis nõ traſfert utilẽ neq; directã
quia incorꝑalia difficilius acquirut᷑·ff. ꝓ
ſott · l. ·. O·fiet·l.ii.et.ini.in.pri·ff·ꝗ pecu
quis ergo cãff·famhr-plane-nec tenet
ſnĩa eoꝝꝶ qui pſumũt ceſſionẽ ubi nullus
titul cõtinet᷑ ee donatiz · ar · ff·d cõdc.
inde.l.iĩ.f· ð regiurt:cuius ꝑ erroreʒqa
regulariter nemo preſumit᷑ donare ft de
ꝓbatt· eũ de indebito in prin et iunge q8
nõ·i. de cefſ.actio/ò·colequenter · V· i. ad
fi·ibi et nõqꝙ;. ¶ Itẽ obicit᷑ ꝙ actio ſibi

ceſſa eſt dubitata ĩ. in iudiciuʒ deducta
unde nõ tenet celſio:C.de litigl.n. et fi⸗
cX.S ali-mu-ĩu:Cfa-C-ĩi. Itcẽe eſt ꝓ

ꝑte uenditaex ꝓ ꝑte donata ut· C· man:
lI. fi.·fi · ¶ Item ꝙ ceſſio fuit ſimulata

ut ibi 2. C: płs ualere quod agit᷑ ꝑ totum

ex· qui fi·ſfint le per tuas q pſurnitur in

Item ꝙ facta eſt tutori uel curatori
ↄtra minore aminiſtratiõe durãte-C. qui

Er⸗ qui nõ·ĩ·ð ceſſ· act.· ꝭ·i· V· ſi uero

OSSͦUYẽRWñV „₰
8 L αετπ*α 1 aa e⸗

dari tu uel cu:poſauti-minoris- LItem

debitor delegatus AI[ incaute cuz uber-
pdicto ſic loqtcũ lex illaet qẽt hic dicit᷑
nõ ꝓcedat qn facta eſt dlegatio debitor
ut ibi patet in prinet rõ huius nõ·e·ti.l-
ĩ·qd dixi etiã patet.ĩ. V. in ſũma.i· Sfẽdi
tñ poſſʒ hoc dictũ m nõꝑ oſtiin ſũma
ti·d̃ legato.ad fi ſub Nicade ſoluti ubi
dicit ꝙ licet nouatio requirat cõſenſum
debitoris. delegatio nõ uide quod ſcripſi
ĩ· deceſſ.act· i.ad fiſuꝑ. .que auũt·
obiciet ↄtra euũ ſic · dñe ego ſolii creditoxi
meo ꝗ me tibi dlegauit priqꝗᷓ mibi ðnuũ
ciares P priqꝗ mecũ fueris litẽ oteſtat
tertium obmiſit qui enĩ nõ ſoluerat
nõ poteſt congrue dicer̃ priuſꝗ incipere
ibi ſoluere poſuit tñ uber hunc tertiuʒ
F5. C. de nouatio.I in. ¶Item obicit᷑ ꝙ
cõſtitutus eſt ꝓcun in cã lucratiua und

5

ſann,

nõ debeł audiri. niſi ſatiſdet᷑ de recõuẽto
no drendendo.ſt de ꝓcurꝭſeruũ:fiex
l·ſeſecus ſi nõ lucratiue:puta quia emiæ
tunc enim nõ cogit᷑ defender̃ ux.ff·e· ſ ꝗ
in rem ubi de hoc· ¶ Item ꝙ iꝑle rone
Potentie uł dignitatis terribij.
C.ne li· po.li · i. ed· l. fi· Itern ꝙ iura

ceſſa ſur ab illo ꝗ ceder̃ n potuit ꝓhibe᷑

aut mior cedere ſine tutoris uel curatoris
auctoritate item tutor uel curator ſine
pupillo.miſi abns ſit et certificari ñ polſit
it. ad trebelreſtitute·2 iuge quod nõ·ĩ·.
de ceſſ.act.S.i· V· ſed nunꝗd minor· ite⸗
furioſus. ꝓdigus utff· de. .ob· ĩs cui. ſt

de reg· unt in negocijs· item pater filio.
ff. de coõera emp·l.ii- IIdR cxCO

catus mibi cedit donatione aĩlo donandi
nunq d potero agere priuſꝗᷓ cedes fuerit
J potero agere priulg r

abſolutus. Fenfic et ſi uendatmihi uilla ĩ
qua habet ius patronatus potero pnñitare

eæt põt excõmunicatus delegare polſe ſuũ

ſiue debitorẽ alii- et ille ſtatim aget.põt
etiã aln obligare/ ̈ nõ alius ſibi: hac qonẽ
Inuenies di putata ĩter ueneriales. Il Et
eſt· xvi:d hoc nõ:de ĩurt:pac. uno.li· vi⸗
in glopenul.et uide qd ſuꝑ ea plene dixi
5 et facit ad hoc qd nõ.papa exð dolo
et contu.ueritais.et ſcqm.dmeumedẽ
de ecep: pia- Fur MHiſte. . et ſe.

fuerut al. galy. t. d ꝓcur re ua. an

aut ꝓcurt:m reʒ ſuà dicat᷑ ꝓcur·nõ· · de
ꝓcutł.l.ĩ. MH in pri.i.glo:dubiuũ facit de
ſcriptio ꝓcuratxoris /que ibi habet᷑et·S.
t· ꝓx. in prin. ultra ibi nõcdicebat gui de
ſuʒ.iſtum gerer̃ negocia aliena qdamedo
uel ꝓcedit ideo ·ꝗa de cedẽte oportet᷑ fi-
eri mẽtionẽC.et.qui ſtipendia.et ſic cłi
ꝓcuratori ↄpetit diffinito 5 (itẽ ꝓcu

celñſione n habebit utilẽ acti-ſuo noĩe-niſi

ratorem in re ſuã facer Poren quicũq; ſe =

obligare põt et actionẽ habetquis aut ſe

obligare poſſit nõin ſum· aʒo·ĩ tde pac.
et de hoc · i · ðD cely. acti. l Se⸗ queric an

talis libellus admittẽdus ſit ago ò·p-pe-
tens ab eoc et ago ex iure milpi ceſſo/a.t
creditore et an directã uel utilem tũc ui-
dear intẽtare actionẽ an utrãqʒ Et qui
coĩs uſus tłem libellũ admittit-nlł'o alio
exquiſito.tu tñ exigas cam ceſſionis. et ã
ſit lucratiua.ł ſimulata: ut pdii a credo
per tale libellum directa actionẽ ſolumõ
intẽtari: utilẽ enim habet emptor noms
et legatarius et qui inſolutũ accepit ſine
aliqua ceſſone· C. S hr. uel act. uen.ẽptor
noĩs.C.de actet obinſolutuũetl.norbus
G.de leg e legato a fi ſuccubat in prĩ· l.i.
quo ad utilẽ actionem eidẽ ſuo in nomĩe

Ccõpetẽtẽ rei iudicate exceptõ n obſtabit
ar· ff·de ex. rei iudhſi mater · .· deniq; et.
:ſ quis autẽ. ff·de euict. mnor · 6 i Fu
Preterea ꝓcur. iurat ĩ ſua utili quia ſuu
negocium gerit etã ea eſt principalis· C.
de ꝓcurtqui ſtipendialicet quida dicant
ꝙ directis ceſſis utiles admictãt᷑ unde cõ
lulo ꝙ aꝑat ſuo noĩe utili ſibi ↄpetenti et
abſtineat a directa cuiq ei ſolũ exercitiu
eſt cõmiſſũ ᷣm er A bona ut dixi
in pri-huius.5. CEt noõ.ꝙ ꝓcurt: in
rem ſuã habet utile noĩe ſuo a caĩibus ut
·e· ꝓcurin rẽ.C.de donat:.illã et nõ.C.
de actet ob.l/i.ex contractu autem ſine

in caĩb ut no.ibidẽ
utcilẽ p̃ferat᷑ hñti directa nõ:ff·de ꝓcunt-

in cãe· 5·fi/et.l.ꝓcurator ĩ remſtſi ager
uec·l.i. Gi. C. de nouatioſi delegatio.ĩ.de
actſeu peti9· V. in ſu et ſequẽ. ¶ ſed
nunꝗd agẽs ex ĩut ceſſio:debet exſiner̃
an agat utili ſuo noĩe an directa noie ce
dentis · uidet᷑ ꝙ nõ quia tiñ conſequit᷑ per
directam ꝗtum ꝑ utilẽ utff-de neg: g.· l.
anpenultet nihil-intereſt quo genere ac
tionis ac. ff ad uelł?.ꝗuisRi muli er- ſed
dic cõtra· ff· de ſolut.ſi duo· adre.
de barupꝑ hãclſic fuiſſe de facto ꝓnũci
aburn Fafkackan mihi · ſipliciter aut
agendo Uidet᷑ intẽtare dir̃ctã ut dixi.ff.ᷣ
t.hr.nec ullaS· item ſciensf· famhr⸗
plane:et ad hocff.de religet ſũp·fu.l.ĩi-
·i. M hucuſq; fuit iſte. alber ubiS

Q
2

5

*½

idem gui ·de ſuc/ſuper.lſi ꝓcurator.C. ·

ti.habeo ꝑ dy· cõtrarm ſuꝑ pre l-ſi mihi
ca ratioe quia utihs et directa ſunt idẽ in
effeccu .ff. de neg· gl: actio.et nõ · C· de
lega.l.ex legato:no ergo eſt cogẽd expri
mere. C· de ꝓbatl.ad ꝓbationẽ· et ad
Hoc faciuũt iura inducta ·ĩ· S act. Tcu pet-
6·i. vx·ſed nunqd tenet᷑. qñ autẽ is cui ceſ
ſio facta eſt agat utili uy directa nõᷣ ſu⸗
d. m. ind.de acti- ceſſ· ſub ti:de ali:iudi-

mu:cã (ie unde naſcat᷑ utilis no in
ſũ·ac.in ti de acti et oh· Sfi· Met ꝑ ac-
C. deleg.l. ex legat. C dſi mhbi- H
ad lẽ̃am eſt alber/uſq; in fi· V·et relqu
.uſq; ad. van autẽ. obligaſti noni
debitoris tui· nuũquid priulꝗᷓ cõueuĩiam
principalẽ cõuenia illuʒ ucili actione m
l·ff. ð pig· ac. ſi cõuenerit· ·i· et · C . ð hũ.
act/uen.l.poſtꝗᷓ·an aũt primo ccuemam
principalẽ ſecũduz autẽ· Poſitã· C.de ac2
ob. l.fi dicũt quidã ꝙ nõ ꝑ·l.C. q fiſcus
uel priua.l.ñ priq et. C· ð·acti · hĩ·heĩ̃dẽ
ſt.de iure filci limõchiĩs alii cõtradicetes

5

—eeeeeee

e

—ꝰ
——2 »

–—

,?

ꝙ hoc locũ habet᷑ ĩ kacita ypothecaſec
Texprelſſa·ut.C· de act.et ge an⸗
et.lfiet.C· de pig·l· ꝑlecutionẽ· Bal.et
eſt ratio primi dicti: ga cõuenit᷑ utili ꝑ-
ſonali qſi ceſſa ñ ypothecaria qð ẽ notadu
et eſt ſecus in re corꝑali debitorisꝗa pro
ea intentat᷑ uera ypothecaria:que rquirit
poſſel.reif/de pig-ſ fundus.. in uẽditi
oneet adde qð nõ. C. herediacl-heredẽ
et de iur̃ fil·l. mochis. Et nota ꝙ qñ itur
cõtra nomẽ ui ypothece non eſt uis fate
atur uel diffiteatſed qn non ui ypothece
ſed ex ordine executiois ſme· tune dʒ eſſe
debituz cõfelſatũ ·l.a diuo pio/5·pe. ft/ de

re iudi:cum ſi:ꝗa cõtra tertiuzʒ nõ fit ex

ecutio ſi cõcradicat et ſit in poſſeſſione:e-
I. · ſi ſuꝑ· nec ob.predic/auti: ꝗa loꝗ
in re corporali que poſſidet᷑et nõ in incor
poralibo que nõ poſſidẽtur. ut·ff· de acꝗ.
pol.poſſideri:nec ob. in auti.de fideiuiS·
neq;. . Iteʒ dicerẽ ſi quos hoĩes 2c/ quia
ibi loquit᷑ in fideiu.obligati:pro princi-
palib.2 hoc uerius eſtet aec, nõ⸗C.
qñ fil.uel prius I. ier: ii. Sed nunꝗ
is cui iura ceſſa ſunt tenetur facere ueni
principaleʒ/dicũt quidã ꝙ non:quia noĩe
ſuo agit.ſff.de procurtſi actor.C·e.l.fiñ·
ſed nuquid cõtra ꝓcuri- in rem ſuaʒ op
pomi põt compẽſatiois exceptio. vr ꝙ nõ
quia iple non tenet᷑ defendere qům ſuum-
niſi in duobus caſibusſ. q factus eſt in
fraudẽ et ex cã oneroſa.utff. de ꝓcurtſʒ
hee.·fi. et.l.ſeqet.l.pactu. ſed dic cõtra
ꝙ omnes exceptõnes que obſtãt uẽditori
obſtãt et emptori. ff.cõi diui:in hoc ĩudi

cio.ò·ſi ouemiatff.pro ſoci.lidemq;-

albergalł.fuit᷑ de excep·· ſed pone con
rra. ſed nuquid pactum ꝓcurt in rem
ſuã nocet᷑ qno.NRndo ſicut.ff/de pacſi cu
emptoreff·qui.mo⸗pĩ uel.ypo/ſol/ſi cui
§.i⸗ ſed an ecõuerſo-padtu dn noceat

eæo et tibi prohibere ·

cur.no. fr. de tralac-l.fi. KL.-de cofeſſi
one:nõ.et dicã.ĩ·de ceſſʒ acpoſt prin· V⸗
ſed nunqd F.quis aute iurabit de calũ-
de hoc nõ.ffde ꝓcurtnon ſolum⸗et · C. S&

lura.calũ.l.ii ·· ſi autẽ. H. et.ĩ.de iura⸗
calup.·5. reſtat· V.· procun.· · an aut
tutor curator uel ꝓcurator in rem ſua-2

ſimiles debeant añ litt cõtti.probare uel ex
hibere mandatur dixi.S. in ti-de actore-
· Item contra pᷣlatũ.prope finẽ. et.ĩ. d
edi.ĩnſtruꝭ:nunc dicamus. ·ſʒ ꝗd ecce
cem cl UD

tHi decem. ſtipulorq; mihi reddi expen RW

ſas Faciendas pro illa pecunia repetenda .„
deinde uendo cuida:p. actiones mihi otra

ρ4

te competentes.nunc querit᷑ an dictul p⸗
poſſit a te exigere expeſas factas pecuniã
a te repetendo ex iure ceſſo:2 Vr ꝙ ſic. nã
et uſuras poſſet exigere ut.C. manda. ꝑ
diuerſas prope prin:.· . ĩta tamẽ:et.ff. S
uſuris herennius modeſtinus. Itẽ ego uẽ
ditor poterã exigere ſi eas feciſſẽergo et
ipᷣe.p.emptor·hoc poterit.ar.ffd coõtra.
emp·dolia in fiet de hr uł act· uen emp
tori:et contra uidet᷑. ut ar · ff·de uſuĩd
tepus in prin. Item quia perſona eius nõ
fuit cõprehenſa in ſtipulatione· utar. ff·
de uer · ob.ñ ita.griſogonus:et hoc dico
de expenſis futuris. ar.eX ·d re iudiabba

te ſane prope prinli·vi. nam de preteritiſ

nõ eſt dubiũꝗa ꝓ illis non poterit agere
niſi pro eĩs pᷣciuʒ dediſſet.poſſet et in hoc
caſu diſtingui qualiter dictu fuit in pro
miſſiõe expẽſarunã ſi dictũ fuit ꝓmitto
tibi:et cui hoc promiſeris tunc planuʒ ẽ.
ſi uero dictum fuit ſimpliciter. ꝓmitto
tibi expẽſastunc etiã emptor poterit pe
tere expẽſas.naʒ ceſſat caulſa predicte·l.ꝑ
diuerſasquia non fit in fraudẽ hec ceſſio
uidet᷑ enim dare aliquid nomine expẽſarũ
illaruz cum cas de ſuo facit uł? diſtingue
an eas faciat ex uoluntate et tunc non re
petet an ex neceſſ itcate· ut quia fideiuſſor
erat cui facta ẽ ceſſioet tunc repetet eas

m uber. C de huiuſmai ceſſionibo qd
iun ſit et qualiter fiant et qualiter cõſti-

tuant᷑ ꝓcurt. in rem ſuazʒ. dic plene ut.ĩ.
ti: de actceſ· v.in ſum.et per totuz ti-
CIn ſurmma nõ:ꝙ ſi tibi creditori meo
mado ſiue cedo ſolutiõis cã actiones quas
habeo cõtrap.debitoreʒ meum faciendo
te ꝓcuri ĩn rern tuaʒ·non tammẽ eum dele
gdo.nihilomin potero adhuc petere ab
hoc nõ dicit lex
illa ut S ex littera ibi eo mõ a uid q

ibi nõ. 5. ne ab eo exigas anteꝗᷓ cum illo
litem fᷣueris cõteſtatus uel aliquid ex de-
bito acceperis/Fid debitori denuciauert:
ut.C.de nouati·liii:et · f·de ꝓcur.l.pro
curatore in rem· X.äq:et ſcripſi de ali. ĩu.
mu.cã fac.c.ñſuper.i.glo· ·que denũ
ciatio poterit ſimul fieri. FOrma. de
nũcio tibi tali:q; talis tu creditor ceſſit
ſiue mandauit mihi adtiones ſibi cõtra te

ex tali cauſa competentes et ecce inſtru-

mentũ inde confecturm et idcirco tibi de
nuncio.ne ſibi deinceps pſoluasar·C. que
res pig·ob.poſ.nomen. ff·de euict. ſi cuʒ
uenditor in prin. C ſed nunquid ſufficiè
ſi ſolum dicit denuncio tibi ne ſoluas tali
creditorĩ tuo id quod debes · Rñdeo aut

—

Q
5„

ℳ

Kl

917 *

07

ſari ex bõa fide ſe ei nõ credidiſſe

§:ſequit᷑ ppe prin-

*

debĩtor petiĩt᷑ a creditore nocianłe expri⸗
mi cãm quare nuũciac.2 eſt dicẽda aut nõ
petit.2 tuc ſuſticit ſimpliciter nuciari-ad
anſtar eius qð fi in noui oꝑs nuciat· f·
ð no:oꝑ nu-l-ĩ.ĩ pri. Fl ut ibi no·ĩ glo-
legittimã 2 idẽ eo cau dicimus ð iuramẽ?
ut dixi de no-ope:nun.c.ii: ſuꝑ glo.ii⸗
ꝗd ſi ipſemet cedẽs denũclat debi
tori:nunꝗd poterit eu amodo cõuenire·
Fendeo noquia cũ alterius denũciatõ ſibi
noceat. multofortius 2 ſua-C Sed ꝗd ſi
de bitor certus erat: nunꝗd ẽ amplius cer
tiorandus.nõ vr · t · de actt: emp·l.i.ĩn fi.
uel dic cõtra.quia hec certioratio ſiue de-
nũciatio nõ eſt de ſubſtãtia.ut vr̃.utff ·
de adult.l.denuciaſſeG· ii.in fi.ex· de ac-
cuſac.ii.ĩi:qi/ſi peccauerit/2 in prel:no
men.ex de emp:2 uen:c.fi unde etiã non
ſufficit ſi a tercõ certificeturet ar in hiis

que nõ-ex de elec· cuʒ inter uniuerſasar. /

contra ff. de peti.Bere· itẽ ueniunt/ peti
tã · et· ꝭa quoet· ff-de furt·I.vii. eſt
et neceſſariuʒ ᷣm accun⸗ qui id nõĩ pre
I.-nomen in fi.ult/glo/ubi tenet ꝙ neceſſe
eſt eũ a ceſſionario certiorari ꝑ· l debito-
res.C· de pig.que nõ facit cũ de urbanita-
te loquat᷑. ut ibi nõ·et ex ð ſimolicet he
Iyin glo·eaæ hoc.Itẽ iple acurcõtrarium

rn. in. l.fi.ff-de traſact. ad quod facit re-

gula eũ ꝗ certus.de regu: lur A vi. et qð
ibi (cripſi poſt dy.cyexiã in.lilii:preet ĩ
I.nomẽ.· hanc partẽ tenʒ quã dicit placer
moderms.et guide ſuʒ.etiam ibi hac ter
net per pre.l.fi. f.de traſact. cũ illa.l.iii⸗
de noua:ponat regulã a qua tres caus exe
cipit. ad dere quartũ nõ eſt tutũ propter
quod ſequere guilꝑ.conſiliuʒ ·ex uide· ĩ · de
emp· 2 uen· in fi · F conſiliu eſt ergo ꝙ is
cui facta eſt ceſſiò.uel etiã creditor ĩ cau

pre.l.nomẽ.denũciet per ſe·et ſi extet in-

ſtrumenxũ de ceſſione uel obligatiõe ſibi
oſtendat et legat. ne ſi ał nolc ei debitor
credere et ſoluat creditori ſuo.poſſic cau
for
te melius dixiſſʒ ſoluiſſe- ſed pomit᷑ ꝓ cre
do credis. 5†⅞.ar-ĩ hijs que nõ-ĩ. ð citatio.
bene facit clemẽ·
de eleccam.i. R.in ine · FC In ſumma
nõ· cautelã nam ſi nõ potes ꝓbare inten-
tionem tuã niſi per unũ teſtẽ cede actõ-
nes tuas alicui tuo amnico nõ potẽtiori.2
ille agens poterit te et illũ aliuz in teſtes
ꝓducerear.C.de ꝓcur:qui ſtipendia · eꝰẽ
de teſti ĩſuper · H omnino uide que ibi
ſcripſi ſup.ĩ.· glo-in fine ꝑ que deſtrui võ
hec cautela. de hoc.ĩ. & teſte.ꝭi.E· V·

—

.
1

—

C De coniuncta perſona. NRĩca-
T

Koff.de l de act ex ſtipu
latu rẽ ratam haberi. ¶ uber · de bobi. 8
hoc tracſub·. ex perſona ſepi allegato-
V.ſi agat de iure mihicar· xi· et poſt eũ
Io:de de.libro.iii.cauilł.Rca.ii.¶ Al-
ber · galł.fecit ſpecialẽ Nicam tñ parum
tradidit.et pars Iui nigri poſita eſt de ꝓ
curatore.C. v. ſed nunquid defenſor. ·
iedũ eſt ꝙ quedã ꝑſone ſurt
que ſine madato ꝓ alio agẽtes
admittunt᷑ pᷣſt ita tamẽ cautõ
ne de rato ut cõiuncte ꝑſone-

f..e.ſed hec perſone.ĩ prĩ ubi de hoc
Ibi tenetg· ꝙ aſcendentes et deſcendẽteſ
in infinitu· de aliis tenendũ quod dicit in
I.i.in fi.cũ.l.ſequentibusff·de poſtł.ut-
ĩ.ſequi᷑ uide quod dicã· ĩ. de accuſatione-
b·in. poſt prin.gui·ð ſuzʒin.lexigendi.C¶

2. t. alcẽgẽtib 2 Sſcẽdeti. ↄcor. In colla

teralibus dicit inſpiciẽdũ qᷓrtũ gradũ per
lI.peticionẽ.S·egred ienteʒ· C. de aduo.di-
uer.iĩud Idem gof· in ſuma ð ꝓcur9· cõ
ſtituit᷑ allegat decre.nõ debet de conſan-
affi:et auten:licentiã. C. de epi· et cleri·
dicẽ tñ ꝙ illa forſã loꝗt᷑ ð gradu legali: ui
de rof ubi de cautiõbo Nica.i.· de act
ex ſtipłatrem ra.ha-in prin. 5 de hoc
ft.iudi.ſol.ĩam tamẽS.ĩĩ.ex de Rp·non-
nulli &uide quod ibi dixi ſuꝑ fine ult-
glo · et.c.ex Pte⸗in fi ·nõ tamẽ ſine cau
cione Frcdta cũ qua nõ admitteret᷑
exneus quẽ conſtaret nõ habere manda-
tum.in hoc cõſiſtit priuilegiũ perſone cõ
iuncte Pff iuch ſol.l.iii. · ſed ſi forte-
Itẽ maritus in cauſa uaoris utC.eſi ma
ritus·2.· l. ni· xvil. q/iiii- uxor. Iteʒ cFici in

cã eccleſie ſue ar· xii.q:ĩi·nõ liceat pape2

c-qui abſtulerx.lxxilii:di · honorat:cxX
de teſti:cum olim.artñ ꝙ nõ habeat cłi.
cus oſtendere lr̃as de rato·e& de cõceſ. p-
ben· ex ꝑte. 2 8 rebus ec. nõ alie· ſi quĩs p
biterox· in fi.2 & of · dele·corã · utxe teneã-
tur ſatiſdarenõ.ĩ.de reconuen ⸗ꝭii · V. fi⸗
Item cõſors eiuſdẽ litis ſed hic admittit᷑
poſt litẽ cõteſ.et nõ ante· C. ð cõſor.eiul-
dem litis.lii.ni .qvi·hoc quippe· ex.· de
cenſti·cũ.m in prindc dolo:2 contu.cuzʒ
dilecti. in pr in. 2 ꝓbet ipſe ꝙ ſit conſors
ff·de ꝓba.l.i.Idem eſt in omĩbus ꝑſonis
que enumerant᷑ri.qvii.tria.V. pmit-
tit᷑ autẽ eis · ft · de poſtuł.ʒ.i.in fi·et·l· ſe ·

e

ſ.cõſ. anguinei affines hiberi- et hberti

—–

2—

—

I

—

R

S
„
QA

M. dicebat Rof. Heſuper hoc tituloal
lega· ꝙ ſi uſq; ad illos grad us poterãt poſ
tulare qð eſt honor.fortius ꝓcurare ꝙ ẽ
onus.inſti · de excep:in fi licet auteʒ
predicte ꝑſone admittant᷑ ad caulas alie-
nas ſine mãdato cuʒ cautione de rato α☚
2 i plures cõcurrãt preferet ꝓximior uel
ydoneor · de ꝓcurt.ſ. duo.S. ult.li.vi.cum
cõcor.2 dicit gui:de ſuzʒ· ꝙ agens intenta
bit actionẽ normie cõiuncti nõ proprio ꝑ
lI·exigendi:· C· de ꝓcurt.iĩbi filius ac tioneʒ
Pris noĩe intetat ſeu dirigit quis iuret de

calumpnia uidei· de iun. calump· 5 rel-

tat ante finem.. Itẽ cõiuncta.2. . M⸗ſʒ
ſi admittit᷑. 5 nõ tarnen audiunt᷑ contra
mandatũ contrarium- uel cõtra uolũtatẽ
cuius cauſa agit᷑ ut.C. de ꝓcur:cxiĩgẽdi ·
2.I.i ff.e.ſed heeet.l.pomp·ꝭ·fi· et · · V·
Itẽ ꝙ agitlicʒ enĩ ex edicto pretoris age
re ꝑmittant᷑ hoc nõ facit eoſ ꝓcuratores
ud in pre.ꝭsſed ſi forte:q ueꝝ eſt.niſi ĩ ca
ſibus.ſ. ꝓ libertate ut. fe ſed ee.ff. de
liber· cauſa.l.i.ji-et.iii.extra.de teſti:cuz

olim.2 ꝓ defenſione cõdempnati ad mor

termff.de ap:non tmmn:ii:q.vi.nõ ſolent de
hoc nõ.ffe.pomp·ĩ fi .· WInchoãt uer
ba uberde bobi C contra coiunctaz

autẽ perſonã ꝓ alio agente ſic excipit᷑ pri
mo ꝙ nõ eſt de comuũctis ꝑſonis:quĩa nõ
eſt cognatus uel agnatus nõ & affinis nõ
eſt cõſanguineus. 2 ſic de alũs ut predixi
Ite ſi conſtet.ꝙ ſix coniuũcta ꝑlona e
cipe ꝙ eſt minor ut dixi·S ti- Px. : l. .

Item ꝙ eſt mninor 4 Item ꝙ is pro quo
