forus §⸗in omni xxiil-q-ii C. 1. u X ill8&
ſire priueris-nec nomẽ habere mereris

ar. Ixviii. di cor epi in Fi-2. xili-di.

que in ipſis Et in probemiofforumS·
diſcipuli. in fi·5. Item

nimis lue

prudentie innititur. e de conſtitt/c. i ·

ene imitan· Item ꝙ ſuas ſententias uł

conſilia nimis precipitat viqi. quero.

e de in intes

l.di:ponderetii-q isde
Item ꝙ citat

reſt itt-cuʒ ex litteris.
nõ eſt de (ua iuriſdic.æ
etiam locum hahbet ff. de iuridid. om-

iudil.fi·2 poteſt ei dici ingreſſus es ux
acuena nungꝗd ut iudicesiii q/vi-leges.

etqvaccuſatores.et iudex cognoſcet.
tunc an ſua ſit iuriſdici.ut/S· V. ixem ꝓ
cauſa ↄmiſſa et ſe· ¶ Item ꝙ mãdatuʒ
u⸗s
c

ſibi traditum eſt re

ſed ſi dicat᷑ tractat quis B cogno

at
Extra de appel ut noſtrum. ff· de X

iudiciumet de procurt. /poſt liteʒ ſiue

expreſſe. ut ex ð ꝓcuratt in noſtra ſiue
tacite.ſ.quia alteri eſt commiſſa.ff· de
procuratiſi quis cum ꝓcuratorio in fi:
X de offid.deleg· paſtoralis.S· preterea
d nungꝗd tacite re
cauſam per quã et legatuʒ et fideicom
maxime per illam de qua tractatur ff.
dę adimen leg.l.iiiet.iii:dixit Vber-
Ad litteram ubis. . ſed nunꝗd.
* ſic ꝗa in ultima uolũtate eſt mee
lucrum.ut·ff·mandahereditatem hoc
autem eſt honor habens onus annexuzʒ

·Eos ti.paſtorał·in land,

et honon· munerumS⸗ ludicandi- -
Ixem ꝙ; commiſit tale crimen quod
ege diuma morte puniebat᷑ ᷣm quoſlð.
nini di rlos- di.catinẽſis · lxiiidi.
nouit. ¶ Item ꝙ eſt tał crimen de quo
ipſe cognoſcere non ualetii

finitiua· · cuʒz certa. ¶ Item ꝙ punit
in principio litt uł nimis auſtere ꝓcedi

ex de regiurt⸗ cum in contemplatione
ii . q · vi. ante ſententiamEt.c.non ita.
C Item ꝙ cauſa pendet coraʒ ordiario

hoc in ordiario

°

Exxra de appely. ul debitus Extra eoë

gratum· Sic econuerſo ordinarius ſe nõ

antromitteret de cauſa coram delegati
Fnkez de purg. can. cum chlecta-
In fi⸗

In antiqua ut dixiS. item ꝙ e
pluribʒ. ¶ Item ꝙ partes nõ audẽt
ad eum ire ſine mortis ꝑiculo liʒ habeat

0

litteras de conductu uel non facit ꝑxes
ſecuras in eundo et redeundo ad ſe. ut
iiiq: ix hortamur e*& de appelyex pte
ꝙ cõdelegatus obiit et cauſa commi
eſt ſin clauilla ꝙ ſiar
. item mortuo uno.
ſe delegatum a legato pape nec O tedit
legatum habere iuriſdictionem ar ext
de offi.delegatt· cum in iure. C. de man-
pr in:l. unica. ſe puto ſufficere ſi faciat
fideʒ & delegatioe fibi facta. nec ẽ necce
ut faciat fidem de iuriſdic. egati : quia

Item qa dicit

Iufficit oſtendere ꝙ ſic agebat ſi contra

hebat. ut.ſ ad mace.l.in. et. iii q- vii⸗

5§dria in princ-ex de offic-leg-nemini-
æx de ſen. excomad eminentiam et hoc
propter excellentiam dignitatis iplius
legati·xcvii-di nobiliſſumus. C de ſum⸗
trinit I.liquet. A· Et hoc maxime qñ

fecerat legatus Iuas litteras publicari-

it nõ. i. ti. 1 . upẽ · ꝗqd ſi ðẽlegati·½
Item ꝙ aduocatus alterius parti eſt

omenlalis eius ex de ap e inſnuatione

et de offic.iudic·ci· I. Dic ut ibi in
ult.glo.et uide ꝙ ſuper ea ſcripſi Guił
an:.in-tide recuiii· columdiſtãĩguebat
an iudex cum illo ↄomenſał habeat oſilia

et tractatum ſuper ordinanda caula et

tunc recuſatur an non tunc nõ recuſat᷑
Vel aut propter defectum uel inequa
litatem dedit iudex ↄmenſalemet tunc
non reculatur. ut in predic · c.i· et · ff · de
poſtuł.l.i.5ait pᷣtor/et.C.eo· ꝓuidenð

Aut alias illum habuit et tunc recuſat᷑
Vel diſtinguenda qualitas clientuli ub

qualitas iudicisex quibus uariatis põt
et non poteſt oriri ſupiciobene duenit
quod ſcripſi poſt Hoſt:cum querit ꝗd
de caſu ↄuerlo cum iudex eſt ↄomenſalis
aduocati In predic.decre·. i.ſuꝑ ult· glo-
in fi. . ¶ Iteʒ ꝙ eſt crimĩoſus: cexii⸗
qvi.:i..ꝗvii:qui ſiñ 2 ·c.ĩ graui

æt. c.poſtulatt Batrn I fi.2. cſacerdos

hic in delega. HA ontra ſcripſi poſt

H-Vide. 5.5reſtat ad fi-. iteʒ
Finit᷑ ꝑ litt· ¶Item ꝙ eſt pſumenꝰ
ꝙ ſententiam pro uoluntate aduerſarii
Ferat.ex de eo qui.mitin por̃ ·cũ ſicut·

.

Aoſti eoti⸗ cũ Tuper in fi/mag/lo ·

ꝙ ſic quia iura precictàa non di ingu
unð nec nos diſtinguer̃ debemq·xviii:
di romanoruʒ e*π de maio. et ob- ſolite
ii.qv-conſuluiſti æXτ de tranſlacl- inter
cor ·de deci·quoniam:dic ꝙ nullus ordi
narius ꝗꝙᷓdiu tolleratur-poteſt a iudicio
uel officio remoueri-2 ualent que fiunt
ab eo nõ de mero iure F̈ de officii ptãte
aii:q vii6:· ſed obiciturare de purg-
cano-conſtitutus-et- ii q- vii.g oc non
officio.de hoc·ĩ. Ct· ꝓxi · V·querit᷑ an-
A. debʒ dicere tiii- in fi:2 ibi remittãa
et facit littera corrupta ad id qð dicam
7.Ci.i. in prin · ½ TI ſum pupill
uel uidua uel debilis uel diutino mõbo
fatigatus uel ſcolaris uel legatus ? gr̃a
teſtimonii uocatus uel cauſa iudicadi-
uel appellationis uel tutele. Vnde non
teneor coram uobis rndere uł ꝗa coraʒ
tali litigo. In hiis enim caſibus poteſt
al ius eligi et forum reuocari: e& de fo-
compe-ex tenore. XI. Et. c- ultx ubi de
hoc. ·De offic.delega:ſignificantibʒ-
lxxxvVII/di. de conſolatt·C· qn imperator
inter pupillũ et uidu. l- umica. C. ne fili
pro patre auti.habita. ff·de iudi:l· fi-

ex de las ⸗.ft. Icem ꝙ defecto eſt
in NRpto-ſuꝑ quo ic ut·i. de inpugnat.

Hepti: Item ꝙ eſtis indiſ cre
non eſſe poteſt pupillus iudex C. fal-

mo. l.ĩ. extra de regula-cum uirum de

conſang:2 affi·c.1·¶ Item non hett

iuriſdia und non potuerunt partes uos

iudicem facere C. de iuriſdic· om-iudi.
priuatorum ex ð fo.comp.ſignificaſti.
et:c·rornana- i lr ꝙ eſtis
laycus qui non poreſtis eſſe iudex in cã
clerici in autt: ut clerici apud proprios
epiſcoposcol. vi:et de ſancepil·9 ſi gſ
contra.et·Cde epiſ.et clen·auttcleri c
et aut: ſtatuimus: e de fort· competi;
ſi diligentixi. ꝗ/ i- inolita. uel ecciaſtica
puta dec imay uel matrimoniiet huiõi
ut ex de iudi:decernimus· et. cſe· et · c·
at ſi:et de offic.delęgacum te. ubi de B
de Rpti preſenti. A. Quam nõ hem

nſtiti:eccł·xxvi· di benę. eX de reb
eccx?.non alie:cum laycis.¶ Quid ſi cã

commiſſa eſt alicui canonico expreſſo

nomine canonicat ille uero p citatõʒ
contrahit mr̃im.dic ꝙ ſi cauſa ẽ ſpuali/
non cognoſcet e de cler· coniu:diuerſᷣ
Sed ſi lis ſt iam conteſuel contraxit cũ

Sed nunquid ideʒ in ordinario uidet᷑

de arbitr contingit· x. diſ· c· ĩ eX de

rgine bene cognolcet Ruuk Pr iuiO
clencali gaudere quod poteſt: ut. xxI:
di:una.ſecus ſi cuʒ uidua:quia nec tun
poteſt uti priuiłgio cłicali. lxxiii:Qr-
quiſquis et in conſi tit⸗Greg de biga-
altercationis-li vi: Io-de dee De ß
et de monacho ð quo lequit᷑ ꝓlen ſcripſi
de Rpt/ſtatutum: li-vi ſuꝑ glo⸗bitibzʒ
igit᷑ ex ubi Io:de deo· ᷣ tractet ibi clxi
(⸗Quid poſtꝗ citauit fit epus
diſtans ultra duas dietas: dic ꝙ pPoteri
ſubdelegare cauſamar-extra de ecep.
Olim et de offic.dele.c.fi·. renec obeX

Qde teſtipreſentataed de eo qui mitt- in

H Quia decre: preſentata loquitur in
arbitro qui non delegat in decret ii alle
abbas qui iugrat in angliam non ſubde
gauerat quod utiliter feciſſet ſi in Ept-
erat clau.· ꝙ ſi non omnes. ¶Quid
Ri fiat monachus dicit Io. de deo ꝙ põt
procedere de licentia abbatis· ſi erat lis
conteſt: nam et ei poteſt cauſa cõmitti
ut. S. V. nunquid ergo.ſecus ſcðᷣm eum
R non erat lis contel.tu dic ut in pre
¶ Item ꝙ cum ſint ꝓplures iudices un
ſine alns citare uł procedere nequit niſ
alius ſe excuſauerit· n Queſtionem

Pksd ſer. c.ii :ſi ben intelligant᷑

quã diſputaui cũ col'ga uero impedito

ſed non excuſato uel fide non facta pro
cCedit ſocius- uide gen er
de reg · iurli: yi · Extra de offi. dele-

prudentiam de quo dic ut a.· de citatt 6

aar de citatione · porro et ſequẽtibz
¶ Quid ſi in Rpto in quo papa maãdat
alicui prouideri eſt illa clau- uos l alter
ur̃m exequamini ꝛc. dic ꝙ tũc un põt
altero mrreꝗ ſito ꝓcedere et ſic obtinuit
et uide ſuper hoc decre. Alex Æ Dec-
illam non uidli. ſed ſic eſt expeditum nõ
ſolum in executoribʒ ſed etiã ĩ iudicibzʒ
eo-ti:cum plures. Ii-vi. ubi exiam dicit᷑
ꝙ pᷣueniens excludit colł'gas niſi ĩ caſbzʒ
ibi poſitis.ſubditur etiam ꝙ ꝑpetuatio
iuriſdictionis facta per unum prodeſt

colleg. an uero proſit adiunto ibi ſatis
ſcripſ ſuper vbo eo ⸗ Sed ꝗd S

ſi plures ſunt conſules uel college in eo
officio et coram uno illoꝝ fit ſtipulatõ
nunquid poterit coraʒ alio ſuper eo agi
et procedi et uidetur ꝙ ſic quia unũ eſt
officium et una iuriſdictio habent eĩm
officiu et iuriſdic.a municipioqð uniq
uice fungitur. ff·de offi · proconſuł·me
miniſſe· E.i· ff· ad munic-magiſtratus
vi.qiii:ſcitote ·xv·q· vii.epiſcop ĩ illig

9

ℳℳ

ss

Exdra de offici·delegati.uno· et.c.finalł
ar· cõtra e&& de hus que fi a ma-parca-
queſiuit-ſuꝑ hoc dicunt quidam ꝙ aut

ſtipulatio fuit concepta coram illo⸗eiq

proprio nomine expreſſo/ut quia dictu
fuit ꝓmitto tibi ſoluere quod- L. ↄſul.
iudicabit et tunc non omnttit᷑ ſtipulat
apud aliumaut eius proprio nomine ñ
expreſſo ut quia dictum fuit. ꝓmitto
tibi ſoluere qð conſul iudicabit · et tuc
ſicar.ff·de condi:et demon-nonnunqm
ff. ðlegatii·ſi heres nominatim.extra ð
ic dele.quoniam abbas· et.c.cũ ſuꝑ.
Item ꝙ non eſtis iudex ſed ↄf uator

qui poteſt ſolum defender̃ a manifeſtis

iniuriis: nec poteſt manum extendere

ad ea que iudicialem regrunt indaginz

ut extra de offi.delega/ſtatuim-li.vi⸗
Alias differentias inè oſleruatores-
et iudices uide nõtieo·ti:c.ult· in glo-

Płt.et ſuper ea li.viet ibi etiam poſui

de materia conſeruatorum per modum
ſumme.xvi-mẽbra-an uero dari poſſint

ab alio ꝗᷓ a papa ibiſcripſi quod non ſuꝑ

uerbo dietam. Et ſcias ꝙ Mar de fano

propter decre.illam ſtatuimus fecit de
conſeruatoribus unam magnã gloquã

non curo propter decretiuleod&ᷣ. ti et
utrobiqʒ notata ſatis Pene F. Sed
nunquid conſeruator poteſt committer
uices ſuas alteri. dici poteſt ꝙ ſic ĩ hboc

in quo ipſe habet cauſe cogmciõz puta
in cognoſcendo utruʒ iniuria uel offelſfa
ſic manifeſta uel non: in aliis autem no·

ut ex de offi.delega.c.fiiet nõ/ꝙ hodie
nullus poteſt eſſe conſeruator miſi ſoluzʒ

epiſcopi:abbates et canõici cathedraliu
eccleſiaꝝ pᷣſertiʒ in dignitatibʒ oſtituti

Item nullus podeſt eſſe couſeruator eiq
ui ſuus eſt conſeruator- Item ſi ð aliis
ꝗ de manifeſtis ſe ſcienter intromiſerit
poteſtatem.uel iuriſdictionem aliquaʒ

exercẽdo eo ipſo per menſem ab officio

eſt ſuſpenſus· et pars hoc procurans in
expenſis aduerſario condemnetur. Item
nullus debet habere conſeruatorem ſibi

ſubditũ exceptis regib et hec hnůtur
in conſtiti· Alex.iiii:de offid deleg · ꝗq a

de conſeruatoribus- M.-Cuius mentez

habes hodie.eo.ti. c.Fi. lib. vi.· et ibi ex
peditur ꝙ non committit niſi citatönes

et ſententiaꝝ denunciationes ubi etiaʒ
corrigitur quod de canonicis eccleſiarũ
cathedralium dicebatur in illa- ibi etiaʒ
prouidetur/ꝙ ultra unam dietam quis

nõ trahatur ſed ut ibi Icripſi ſuper· V·

2

dietam forma conſeruatorĩay: que dicit᷑
concilium uien- in multis tollit illam

conſtitut ionem et permittit iudicialez

indaginem a ſubdelegari totum 2 trabi

ulcra dietam dumodo non ultra ꝗqtuor-
Ec ex hoc uidi dubixari de pluribus ert

ſit primumSi monaſterio hnñti mebra
in diuerſis dyoceſibus dentur ofuatoreſ
in diuerſis locis cu illa clau.an iniuriatõ
uno conſeruatore preſente uł.ĩ dietam

poſſit coram alio trahi ad qtuor dietas
ſed non ultra:quod uidetur fieri poſſe-

cum uerba que ponderanda ſunt ec ñt

aliquid operari de deci ad audientiam-

de pruulegiis ſi papa&1 in fi.- Ii. vi fint

clara 2 ſic eis eſt ſtanò nã ambiguitate

ceſſante ceſſat queſtio uolutatt· ff dele-
iii- ille aut ille. :i et. I. non ałr. in prin-

ptt.ſtatutum. et cleme

Itẽ 2ſi ius ceficeret equitas Bᷓ̊ ſuggerit
Ffacit.ff.de aqua pluar in ſumS:· labeo
in fi.iiii:dierit autem ſolum enim cuzʒ

urgens ratio id flagitat babri debet rõ
quatuor dietarum. C. de dilatt-l. i- ar- ff⸗
qui ſatiſda.co.l.de die.S:fi· ſeruari igit᷑
debent iura de dieta loquẽtia ꝙdiu fieri
poteſt· ut ſic clau:ciuiliter intelligatur
et quantuminus fieri poteſt diſcrepet a

Iure etiam ſi uerba non patiantur· facit

xxiii:q.iĩ· paratus. de Rpcanſam de of.
deleg: ex parte-ii-ff-de in ius uo. l. ꝗuis

C:de inoffi:tel.ſi quando· Item cum lr̃a
ſit odioſa quia per eam preiudicatur or

dinarie poteſtatiS. eo.ad hoc et clauf-
odioſa ledens eum qui cum diſpendio a

longe trahitur. otra iura predicta facit
C· de exacti᷑- tribu aparitores in fi et in

autt· ut dif· iudi.ò hec autem omnia.S
reſtringenda ſunt.ut de fił.preſ.ci· Ii⸗
vi:de reg-lurt᷑.odia ff-de al/et oblig: in
honoraris. 5. Pp- de bonis li. ſi pacronus
cteſtõ·S·ſi patroni filius:maxime cum a
hic uerſetur incommodum utentis-ff.

de ulufr. Ri cuius 2 qa talis fuiſſe uidet᷑
mens principis ne graue damnuʒ alteri

inferatur concor:uide de priuił: in hiis
in glo·ii:que mens pᷣualet vbis.de ełct-
ſi poſt quam·5ð·i.cum concor.li.vi. ff.ꝗ

pe·tuttlicredendumad tertuł.l.ii ·· ſi

mater · de excuſtu:ſcire oportet·alið
de pac·tal pactum·ꝭ·pac· Si ↄſeruator
reſens ex perſona iniuriantis-Velalia

noua cauſa eſſet ſuſpectus impetranti.

ſubdełget·ſi forma id patitur ſi ñ patit᷑
uel ſbdełgaĩr̃ ñ uulttũc iuſte mõſteriu

In contrariuz facit ratio decr- li-. vie

.

adiert remotiorem et᷑ ceſſarent ſupꝑius

dicta facit de offic delega:cum plures.

multuʒ hodie in conſeruatoriis uſitata

ſ.preſentibo poſt quinquenniũ minime

ualituris: an duret poſt quinquennium
ruriſdictio quo ad cepta teneo ꝙ nõ: ut
ſeripſi in predic· decreti· ulti· eo· tci·Ii vi-
Tereio dubitatur cõceſſa ut.Sdicitur
udiciali indagine et ꝙ ſubdelegare poſ
ſit etiam toxum et non obſtante oſtitt-
Bonifa per ſe 2 alios procedere etiaʒ e
locum in quo deputatus eſt oſeruator·
et iudex an poſſint ſubdelegare hii qui
de iure poſſunt eſſe delegati. ſed non cõ
ſeruatores ut canonici ecciay cathdra-
ques ↄſtat delegari et ſubdeł gari poſſe
per decre. de Rptiſtatutum lib· vi- Ex
dubium ſumitur ex decre-fi-predicta-
æ/tet ꝓotiſſime quo ad illa gquereꝗ rũt
aàudicialem indaginem procedit dubiuzʒ
fortificatum per allud uerbum ↄfuatõ
et iudex: quodin queſtione ponitur de
facto fuit nuꝑ queſtio mihi S apuła
delara quam adoptiuo cõicaui· ꝗillam
duſputauit exr mecum tenuit ꝙ iſte nõ
eſt purus delegatus ſed eſt conleruator
babens poteſtatem ꝓrogatam ad queò
prohibita ſed decre- ultt- Ppredic. de offu
Adele· 5. uices lib. i. aperte ꝓbat ꝙ ſi ex
beneficio litterarum cõpetit ↄuatori
committere neceſſe habet committere
Plonis in dignitate uel perſonatu oſtitt.
in eccleſiis cathedralibus uel collegiatis
clau.igitur ꝙ poſſit per ſe uł alin ut ił
eſt in hocquia exceptis citatõnibus et

denunciatoibuſ ſententiay non poterãt

committere modo poſſunt ex ui clau⸗
predicte non ſunt auũt priuilegiati circa
Perſonasquibus fienda eſt commiſſio-
itat igicur in ſuis finibus uirtus illius
clauſuł maxime in materia ĩ̃ſtringihli
qualis eſt iſtaque iudiciarium ordinezꝭ
xollit et exteditur ad futura qð ſimpłx

iuriſdictio delegata non facit de Rpti-

ad hoc· et· c.fi æt uide quod ſcripi in p
decre.ultt· li ·vi·ſuꝑ obo dietam et cic
ꝙ nomen et officiu conſeruatort rrinet
Iicet eius iuriſdictio amplietur· ut dixei
in decre/ predic. in ſlumma et fateor euzʒ
iudicem ſed non ſimpliciter delegatum
ſed delegatum conſeruatorem et ſic non
obſtat illud uerbũ conſeruator 2 iudex
immo facit pro et facit ipſius ↄfuator
deſcriptio quam poſui in ſumma pᷣdiq
in prin:et quomodo prorogatuʒ primã

mat᷑eriam retinet uĩde eæ& eo ti de of.
delega· p. et· g ad fi: ult glo æt ſuper ea
ſi lat᷑ius uidere uis: quere qõnem de qua

3. Copioſe et ſubtiliter pertractatam-ſ·

ꝙ teneat in totuʒ ſubdelegatio· ſco ꝙ
ſolũ quo ad iudiciale indaginem: tercmo

ꝓ in nullo mẽbro teneat et hoc placuut

Item ꝙ eſtis i udex pedane
gui non poteſt cognoſcerẽ de caà liBralt.
C. de peda.iudil.ii.C. ð iudicnslquoti
uel rationalis: qui non poteſt ↄgnolcere
de cauſa ingenuitat⸗-C-ubi cau ſta agi
de.liam dudum- uel de aliis minoribus
magiſtratibus. qui non cognoſcunt de
magnis C. de defen-ciuitt. defenſores in

autieo.ti· f.de iuriſdic om iudi mgr̃a

tibus. uel quia cognitio iure ↄmuni uel
municipał interdicta eſt uobis ut ibi-
ed. fl ad munx.- inter ↄuenientes. . It
ꝙ nõ poteſtis uos intromittere quia in
Pac cauſa bene uel male ꝓnunciaſtis ut
3. dixi. item ꝙ functus-Vel quia ap

pellatu eſt a uobis· ii · q- vi⸗ĩ fi C· de ap-

ceOsS: pPri eX- ap- ut cebt łᷣcã ẽ alteri
commiſſa.C· de teſtaconlulta/etra de
offi· dele-paſtorał 9 preterea: .
autem poteſt eſſe iudex. quicunq;
prohibeturar ff· de iudic·cum pretor:
¶ teʒ generaliter qcunq; oppomtur
contra teſtema contra iudicem poteſt
opponi minor eirnn caula repellit nuchcé
A teſtem quia facilius inueniunt᷑ centu
audices ꝙ unus teſtis ſcõdm Vber F.
Vbis. V. nonne in genere :· et nõ. ii
ꝗq· v.· c. i. quod ſimphciter non approbo:
AM.-: Nec iple VYber · approbat ꝙ etiam
Qixit ſe diæiſſe ut daret cauſam ſtudẽdi
æt de principali dicto loquitur autor ñ
de ꝓxi rat ione cicti:certum enim eſt.
ꝙ teſtis eſſe nõ poteſt· niſi habẽs factũ
rum F & Item excipe de aliis que
habes · I de ſen: ·ſequit᷑· et.· płt et fr

CDe Legato HBeica- .

EAutor in ee Ricaribil eſt ad
autus per ſuos practicos ſpecialiter quu
de legatis nil tractauerunt in hr is: de
quibus dixi in prohemio: Saluo ꝙ per
Rofn adiutus fuit in materia de ꝓcura
tionibus legatoꝝ quam uideã· ſuꝑeſc
·illud quoq;/uſq; ad. legat quoq
quam in libeltiur·ca· poſuit· Rofred
Rica· de procurationibus. in tractatu
etiam diſpenſationum per quos extra il
los libros adiutus fuerit ibi dicamn ·

—„

ℳ

Veslegeato

22

In aliis habuit neceſſe ad Lummiſtas re
currere et ad gloſas Aʒo tamen in ſum.
de offi·proconſuł. et legati mi ꝓfuit
noſtri ſummiſte multum contribuere-
Et uide de hoc t.quod ſtatim ſubdam
et iura noſtra antiqua loquẽtia de Igatt
nunciis. Item de legatt iudicibus ſcri pR
ã·nõ.eo.Ciſuper Rica. *

Egatus eſt Seu dici poteſt
gquicunq; ab alio miſſus eſt
ut. ldi preſbiterumV.
qiſatagende·iii.q; vi- hoc
quippexcvIi Ganobiliiig.
lxiii.di:ego ad fi:xciin.hſi ꝗs ?gatiõʒ.
4· di iuregentium. -de legationibus'l.
I·et. ii:et·l. ſciendum:fi-ſiue a pricipe
uel a papa ad alios ut: f de off iol-aſſleſ.
dieʒiſiue ab aliqua eccleſia ad papam ux
in autt.collatt:i. & ſanctis eo::ſi uero
epiſcopiſiue ab aliqua ciuitate uel pro
uincia ad principerm uel ad alium ut. C
IG.x. & leg: per totum. I- ide quod
ibi plen ſuper Kica nõtur. 3 Siue etiã ⸗
a conſule. ut/ ft. de offi:-proconſuł et le. —
R Peculuʒ legatoꝝx. A1q. De hoc loquendi obfᷣuar̃:·fi.2. l.ſe⸗2.l. legati a.l.ſe hĩcẽ
modo quo in aliis Ricis-non utitur-no legat dr uicariꝗ muner alieni. ff de *
mireris quia hunc titulu'n a princi pio lega- uicarius.2. lI. legati Sed et nucii
fecit 2 publicauit eadaror d Et ꝗa ꝗquos apð nos hoſtes mittuẽ lgati dicut᷑ .
ſic publicatũ erat in prima publica tioe quorum caula ſancta res eſt: nam ſi ꝗs
ſpeculi huius illud non inſer uit-Poſtea eos pulſauerit hoſtibus quorum legati
mutato conſilio et bene illuʒ B inſeruit erant tradendus eſt. ut illorum ſeruus
aliquibus additis. Vndei. Fa proxima

efficiatur·ſf.·de legationib·l.fi.nos tñᷣ
colum- ſed nunquid idem allegabat- hic principaliter de illo legatoꝝ genere
Nicaʒ ſequentem pro Paima precedẽti

Cractare intendimus-quibus a ſede ap-
Kiceet idem uidere potes S/ti. Pim

es Ser delm certa prouincia gubernanda mãdatur
V.i ante.· v. ſed m. et. ĩ. i· ꝓæimm 5. fi. extra de offic lega.C.i. et. c. nouit· etc.
2 Ceterum quoniam que ſit eoruʒ uel ſe. qui uocari poteſt miſſus dominicus-
etiam aliorum in diſpenſando poteſtas. ut eẽ de regułet tranſ: ad reli:c- i. ext?᷑
ſemiplene a doctoribus iunt ca tradituʒ de frigi.et ma.cĩ u apocriſariq ut eʒ
eſt Idcirco ſub hoc tractatu ꝗᷓdaʒ noua

zockeina. Plene de diſpenſatiomubus dif legatõne fungunt᷑: unde qui eos ꝑſequit᷑ .
eremus. G

Xpm perſequi dicitur-vn q i. omnis g
Item ſacerdotes legati chriſti ſunt. ude
illorum imuria ad æpm pertinet cuius
legatione funguntur ut-xi: di in nouo
li :q:v.habet hoc pro prin- in fi: ii: q vi
accuſatio in fi·. ¶ Honorandu
eſt legatus-et nuncius apoſtolice ſedis-
ac benigne tractandus tanquã qni pape
uicem gerens-Et ſi quis ſecus tiranmce
preſumplerit a gradu proprio repiuilſus

Voniam legati officiuzʒ ſeu
poteſtas paucis prudentibʒ
innoteſcit· ſuper quo dubia
oriri uidimus infinita. Et
peridos ad inuicem diſſentire Idcirco 8
officio legati plene tractare preuidim
et qdðdam breue ac preluciduʒ formare

LPrimo igitur de officio legati-.
co de diſpenſatiombus diſputare
. intendimq- ut ſic binario numero huig
tractatus lectio compleatur.
Kiobis ergo primo de legati officio
tractaturis undendum eſt-
Ou⸗ ſit legatus:et qualiter ſit trac
tandus- JUJJM

ualiter conſtituatur-
uot ſpecies ſint ſeu genera legato
uid ad legati ꝑtineat offic

ulcimus omnium in ordine ſuo fiat ut
XCiii-di-c. fi-et eundo et redeudo in ſuis
eſt neceſſitatibus adiuuandus ut extra

e preſcrip:accedentes Et hoc quilibet Sð
epiſ copus in ſua conſecratione obſerua
rurum ſe iurat ut extra de iureiuran.

ſir eius iuriſchto ſiue poteſtas.
¶ Vtrum poſſit beneficia conferre ·
Ou⸗ ſinc ei interdicta. Et ſoli ſedi um

apoſtolici reſeruata. ægo autem legatus domini pape ſicut
A OWD ubi. M.⸗Hoſti: de hiis ct in ſit honorandus ꝓbatur ff-de of⸗
2 fecit duo membra· SS· Suam ualeat iu prrefectt:pre. affrici.I. umica ibi credidit

r(dictionem exercere. “ eĩm prĩceps 2c.·xcilii.i:c.i C. de ſum.
Qualiter ei poteſtas ſeu iuridictio trinitt liquet in prind et in fi. Vnde in
finiatur parabolis Salomonisc. xxV·ſicut frigq
nimis in die meſſis ita legatus fidelis ei
.

ℳ—

qui miſit illum aiaʒ illig quĩeſcere facit

unde ſedes apoſtolica honoratur in eius
honore ute Ct· uolentes immo ꝗ. Igatã

apoſtolice ſedis impedierit eclue

eſt iux illud debent legati tri
pati·de iure enim genti· eſt legatorum
non uiolandox religio ut ldi. ius gent-
unde Alexpapa alt. ſi quis legatioeʒ i
legatũ impedierit non umus ſed młtoꝝ
profectum auertit et ſcut multi nocet
ita et a multis arguendus eſt et bonoꝝ

ſocietate priuandus et quia dei cauſam

impedit. et ſtatum turbat eccleſie ideo
ab eius liminibus arceatur ab omnibꝗ
ĩtaq; talis eſt cauendus· et nõ in cõione
fidelium uſq;ʒ ad ſatiſfactiõzʒ r̃cipiendꝗ
leguntur hec·xcini:ci-ſi quis legatõneʒ
nam legat fidelis ſanitas. Æn-Pro'o.
in. gies quoc populorum et diſ
ciplina ſpectaculoy ad eius curã ꝑcinet
ux ff·de offi· pᷣfec · ur ·li:· quies quoqʒ
P d nunqd legat
et᷑ punire eos q ſibi uł ſuis uł ei nuciiſ
iniuriam uel damnum inferunt uel eiꝗ
iuriſdictionẽ impediunt ad ꝗð obmiſſa
ſolita doctorum diſpuxationeque nõri
conſueuit·xxiii.q- imi inter querelaset
c.guiliſarius· et· il: q vii.ſi quis erga. Et
c-ſi quis ab epiſcopo· Ro ꝙ legatus põt

ulciici iniuriam manifeſte ſibi. uel ſuis
ulatam arff. de offic.rec.pro.l.ſenatuſ H

conſuł· extra de for̃. compe.cũ pꝑxingat
ad fi:ex ð of-archi,cetn w.i⸗ Dol Fa
honor quaſi pape legato' ſeu proconſuli

elus debetur et non aliter creditur iudi

caturus pro luce ſapientie ſue-l.i·S of⸗

prefeci.pretor· Item ꝙ iſte non habet

Nuperiorem niſi principem. quem adire
dificile eſt cum procul mittantur. Itẽ
iſti non habent tempus determinatuʒ
et ideo ꝓ ꝑpetuis ſunt hñdi.ff·de excu.
tuto·l-iuri peritos Secus eſt in preſide
prouincie qui eligitur ad temp taxatũ

tt. de iuriſoic.om-iudi.l.ꝗ iuriſdictiõi.

ff.de offi·preſi.l.ſenatus cum ſi· ¶ Eot᷑
ſi ſua familia delinquit poſſet eã punire
ſi eſt ꝑpetuus officlalis ſecus ſi ẽ tpᷣalis:
de penis.lſi quis forte· ſi quos· Nam
qui dicit ꝙ poſſint condemnare dicit
poſſint abſoluere. ſed H̊ eſſex incõuenies
qula forte eſſent nimis gratioſi. 5Ee
poteſt ſuam iuriſdictioneʒ impediẽtes
pPunire ar extra de penisromana-li-vii
et de offic deleg.c.iet.c. preterea cum

ſuis concor · ff.pe offi/eius cui man eſt

iuriſ.lunica/xciiii.di.c:ii.ał. deluſoria

rit excoicar

uideretur eius poteſtas ſi cohertionem
eius non haberent/e de offic· delegat
ex litteris potius enim hic iniuriam ro

mane eccleſie proſequitur.ꝗᷓ ſuazʒ ut· ii
ꝗq vii acculatio. m ea que nõetra de

ſenexcom · contingit¶ Nuis aut dicat᷑
uiſitator et quis interceſſor et quid ad

eorum ſpectet officiuzʒ colligitur a nõ-

xi.di ·obitumetc/cathamenf. exi. die
fraternitateʒviiq-i-conſtixutum pot
autem eſſe legatus ſubdyaconus apłice

ſedis. ut xcii/dic. Fi. et etiam dyaconꝗ

ut.xciiii· di: ĩ et· c·i· et ꝗ cũq; ſuꝑiori
uidetur- un eſſe
legatus debitor reipu- ſed non debitor
filci Ponit igitur hec eſſe duerſa:
quod oſtendit etiam diuerſitas Hicay
C. Iib.æ: de iure fiſci-et i.xi. de iur̃. rei
Publice et uideĩ de reſtit in intei
S. item quoque et quod ibi dicazʒ in fi.
IItem is ꝗui poſtular non poteſt nec
legatus eſſe poteſt ſed nec qui alium ac
cuſat de crimine publicocogit᷑ Igatiõzʒ
ſuſcipere ad amicum. ſeu domeſticum
accularxi. ut:ff. deł. ſciendum et ar ·cx S
accu:repellantur. Item non cogitur ꝗs
amplius ꝗᷓ ſemel ſuſcipere niñ neceſſttaſ

ſubſit ut:f·de muet hone·leſtimatõg

G-fin Item pater trium incolumium hi
berorum legationibus liberatur ut. C.

hHib.·x. delegatio:l.i. M.-Eteſt ſpeciale

in hoc cãucum alias requirantur quin

q; · quod dic ut ibi f codem-l. qui

mumero liber d. in. - Debet uoqgs

Calis legatus mitti qui in ſemetipio 58
beat ſpiricum der et precepta eius in 2
(pectu ei ſint et ꝗ Moyſi·i pape ual
notus 2 familiaris ſit-i.ĩ quo ſit olaricas
eius et leg ſcientia ut polſint euʒ audii
filii irrahel ut-viu·q-iſi ergo: un legit᷑
in exoC. xvii qρMoyſes uiros dommni
Cimentes in quibus erat ueritas et qui

Ogdiebant munera cõſtituit tribunos et

centumones ut populum iudicarent·
Peler autem legatus con
ſtituat᷑liz ad nos no ꝑtineat
tractare ꝗa hoc ex mictẽtis
illum dependet arbitrio tñ
qa ex uirtute litterax poteſtaſ depẽdet
ipſius.ut ex de priuił·porro·C· S man.
rin. l-unica: ad aliquam inſtructioneʒ
vba que ĩ lr̃is legatiõis modernis appo
nũt᷑ tꝑibʒ ſuppõam 2 cũ negotioꝝ uari
etas uarletateʒ fõmax reqrat exemplo
unico ſũ otẽt pᷣmiſſo.n·pfatõis pᷣludio
. .

ℳ

NX

—

A

₰

—

H.- Quod uocamus exordium Et q̃m

plura pulcherrima uider̃ poſſunt in or

mulario uel ſtilo romane curie ſub hoc
ti-ubi etiam forme multarum gratiay
que ſolent ocedi legatt per diuerſas lr̃as
deſcribunt᷑. ſed oceduntur hodie multo
Pl res⸗ Sic ſubiungi oſueuit. Forma
Sane licʒ ad ſingulas regiones deo 2 ap.

ſedi deuotas nr̃e ↄſideratiõis diffudam

intuituʒ. tales tamen prouincias in ꝗbʒ
humani generis inimicus pacis emulus
Et ʒiʒame ſeminator · Turbationes. et
ſcãdula ſuſcitauit oculo ſer̃dno oſpicim
Et infra clauſtrum noſtri pectoris pre
dilectione portamus: et ad illas. et eone
incolas feruor noſtre dilectõis exubrat
circa ſui ſtatus ꝓſperitateʒ cũ affectõis
paterne plenitudine cogitando· Veruʒ
quia innumerabilium quaſ negotioruʒ
uarietate diſtrahimur et huana natura
non patitur ut eſſentia noſtri corporis
tota ſimul in diuerſis locis exhibeat ſe
preſentem illos in partem apoſtolice ſo
licitudinis de latere noſtro nonnunquã
aſſumimus quibus fore pᷣcipimo celeſti
dono ꝓuiſuʒ ut in arduis negotis ſciãt
et poſſĩt prouide conſulere 2 utili ↄſilio
prouidere attendentes itaq; ꝙ ꝑſonam
tuam dñs conſcientiaruʒ magmitudine
ꝓuidentie munere circuſpectionis gr̃a
inſigniuit humen tuis fõtitudis robur
adiciens ut ad laudeʒ ſui nommis onera

grandia ſubpõtares plenã quoq; de tuis

merit fiduciaʒ obtinentes· A⸗Cõmen
dationes Albanenf. legati in franciam
habent᷑ ubi/S. in prinſed lõge pulchriq
ↄmendatur miſſus in angliam in forma
que incipit.pater futuri ſeculi. ante fi.
Vbi narrat papa facta excuſatione ſui
plonalis itinent ꝙ ingruentiuʒ negocioꝝ
uarietas nõ permittit quod deliberauit
ſabinenſem ut fortem ad fortia mitter
et onera grãdia humeris robuſtis impo
nere ſubdens ad litteraʒ cum eĩm ſicut
experientia didicimus dederit ei dñs os
et ſapientiã liguamq; adiecerit eruditã
ut ſciat quando debeat ꝓferre moneʒ.
cum eius ſicut adipe et piguedine reple
uerit aiam ut uigeat᷑ in ipſo rectitudo
iudiciiↄſilii. ꝓuidentiarigiditas cẽſur
in aduerſitate ſecuritas et in ꝓlperitate
deuotio in ʒelo ſobrietas Et in agendo
ſtrennuitas et in arduis experiẽtia mul
tipłyr approbata ſpam n immerito ꝛ2c.
. propter optatam illarum partium
quietem de fratrum noſtroruz conſilio

illic tanquaz pacis angelum te duxim

deſtinandum fratermtati tue- in eiuſde
ꝓuinciis uices noſtras et plene legatõis
officiuʒ omittentes ut euellas-deſtruas
diſſipes et diſperdas edifices et plantes
et facias autoritate noſtra quecunq; ad
honorem dei ꝓſperuʒ ſtatutum ꝑtium
eoruũdem ac reformationem pacis huiõi

uigderis ꝑtinere: conceſſa tibi autõitate

fimili ↄtradictores et rebelles quochibzʒ
per excõicationis ſuſpenſionis uy admo
nitonis ammouitionis aut depoſitionis
ſentẽtiasſiue alias ꝑ cenſurã ecciaſticazʒ
appellatione poſtpoſita.ↄpeſcendi Iihra
facultate:non obſtantibus quibuſdam
indulgentiis 2c. nos enim ſententias et
penas ꝗs ꝓpter B rite tuleris in rebelles
ratas habebimus et faciemus auctore

domino uſq;ʒ ad ſatiſfactionem odignaʒ
inuiolabiłr obfuari dat 23 Antiqꝗt

aũt temporibus ſub hac forma legatus
dſtituebatur Forma-Valde neccarium
eſſe perſpeximus ut ſicut predeceſſoruʒ

H noſtroꝝ fuit iudicium- ita uni eidemq;

perſone omnia cõmittamus- et ubi nos
preſentes eſſe non poſſumus:noſtra per
eum cui precipimus repreſentet᷑ auctaſ
dobrem Petro ſubdyacono ſedis noſtre

int᷑ prouinciaʒ Sciciliam uices noſtras

auxiliante deo cõmiſimus Nec enim ce
eius actib dubitare poſſumus cui deo
auxiliante cotu noſtre ecc?'ſe noſcimur
patmonium omiſiſſe- utxcilii:di. ualde
Vel ſic.Forma. Mandata celeſtia ef

ficatius gerimus ſi noſtra cuʒ frarrib

onera parciamur proinde ſuper cũctas

eccias ſcicilie uices apłice ſedis mãſtratr
decreuimus quas non loco tribuimus-

ſed perlone (uia ex tranſacta ĩ te uita

didicimus qd de ſubſequenti latiõe
tua pſumamus eæ de preſump mãdata
dʒ & papa onera ſua partiri ꝓur ibi nõ-
et probatur in exodoc xviil: prope fi⸗
quod eſt contra quoſdaʒ romanos pon-
qui ſic quos uolunt ſiby in negotiis fami
liares eſf iciunt ꝙ omnino alios a ſua fa
miliaritate excludunt contra ſententiã
Gregort:dicentis is qui cunctis preeſt-
ommib diſtribuatnec quicꝗ uni ꝑſoñ
hõrabiliq exhibeat. un aln ſcrupuloſo
corde moneantur quia inhoneſtum eſt
ut alii ſati habeãt Alii uero detrimẽtũ
patiantur ut · xvi:/q-vii. c.i· debet auteʒ
continere littera legationis princi paleʒ
cauſam cõmiſſionis legati ut·ii:qi· in

primis patz ergo ex premiſſis ꝙ legatq

*

gerit uices domĩnĩ pape ut infra. Snue

oſtendẽdũ · legat igicuret eo ipᷣo ꝙ

princeps uices ſuas uel plene legatioms

officium alicui cõmittit in alꝗᷓ ꝓuicia-
uidetur illi omnem iuriſdictionerm · et
omne imperiuz commiſiſſe in illa ut in

edice. ualde et· c mandata-Hoc aut

cias ꝙ legato in regno francie ↄſtituto
conſueuerunt ſpecialiter omitti uieneñ-
lugduñ2 biſſuntinñ H In ſtilo & quo
S. forma primaet fa non fit mentioet
bifſuntina. -prouincie- ut e de oſti:

leg nouit. Elindem eĩm plureſ ?gatiõeſ/

ſulcipere prohibitum non eſt ſi ſumtus
eſt · et itineri erK ſuadet.ut.ſf

de legatt eundem-

et non aliter eſt mittend ut probatur

C.li x.de legat fi. ubi dicitur quoc-

legatio deſtinatur uniuerſos curiales ꝗ

iuxta urbem conſiſtunt ſiue egrirudine

uel alia excuſabᷣli neceſſitate impediant᷑
in locum curie precipimus conuenire
decreta ſua ꝓpria ſubſcriptiõe firmare
et ſub examine prefedti pretorio ꝑpẽſa

legatione res ordineturet ar e de hius
ꝗue fiunt a prelat·ſi.conſen.cap· nouita

—

quĩtur uidere quot fint ge
nera legatox-alii ſut laterał
Alii conſtituti-Alii nati-

uilegiatus ſit m dom me· AI-In ſum

Buius ti S-u. cuius ſunt ba ſequentia

V· i: ad eius-ar/ad hoc ex de maio-
et obeper tuas· et· xciiidicFi.2 meliq
Viii :qĩ·ſi ergo ad fi:eẽ de conſec· eccł

uel alx·quod indubiis hinc eſt ꝙ ep̃is a
curia uenientib ob reuerentia ſummi

Farveklcis quem tetigerunt. et oſculati
unt ut extra de priuił cu olim eſſem
proceſſionaliter obuiatur- Sed romane
ulſus eccleſie ·ſolos legatos cardinales de

latere uocat ut.iiiq· vi-decreto et extra

de ſen excom-ad eminentiameæ de of.
lega: uolentes illi enim ſummo põtifici
in conſiliis 2 in arduis negotiis aſſiſtũt
e de offi:delega uenerabili. e& de dila.
expoſuit· in fi:de reſti:ſpo.pilanis ĩ fi⸗

Vlcimo nott. ꝙ
Je gat gnax᷑ ð oſilio collegii Cardinaliiũ

domini papè emanant. poteſt aut dici &
latere domini pape miſus etiã hi non ſit
cardinalis pura aliquis officialis eius-
cappellanus- uel familian uel ætiam ex
neus/dum tñ ab eo mandatum ſuſceꝑit
oraculo uiue uocl ut ſic tetigerit fĩbriã
ueſtimenti eius quo ad hoc lalu et pri

c&* de fið inſtẽoꝝ eum iohannes ꝓrope
fin ęr ad hoc⸗C·S iuſtiniano-C⸗-ofirl.
unica. C. de cadutoł-l. nuica-Rin ꝗq
Pars corporis eius cenſetur ut· vi ·q· i⸗
adil.iuł ma-quiſꝗs-et in locuʒ ſenato
ſuccedunt. ut. xvi.di-conſtantinus une

* cccleſia habet ſenatum.xvi.q/ĩ: eccleſia
habet-Cardinales enim ſunt ſacerdotes
leuitici generis ꝗ no pape in executõe

ſacerdotalis officii coadiutores exiſtũt.
ut extra qui fiſint le per uenerabilem-
Gé:ratiomb-bir autem legati tanꝗᷓ ipſe

ns papa ſunt honorandi ut: 5 5. 12 ſuůt

maelme autoritattund et ſicut honon
prerogatiua letantun ſic ampliori aucte
in beneficioruʒ collationibus et in alns
funguntur ut e& de offic legat officii-
li.vi.et.c.exchicatis.et·ĩ. S·ſupereſt·
illud quoq;. Nec eſt credendum ꝙ ipſi
alièiudicet ꝙ ip̃e dns papa iudicatxurus

eſſet ut in · ſuꝑeſt.:eſt aut: Coſti

offmmviiꝗ.ĩ:placuit. et hii ſunt mĩoꝝ
autoritatis uεεα de offi:le. uolentee de
