etiam auctoritate propriaextra de iure

iuran-ſicut noſtris·xxli-qiiii· in malis-

extra eodem intimauit ubi hoc extra
de elec. uenerabilem- uel dic ꝙ ſuperior
audtoritate ueniet contra illud- et uide

ſupra dę wune oſtendenduʒ .

XlIIII⸗

uid ſi ſi tantum unus teſtis

et iurat non teſtificari dic ꝙ eſt temera

riuʒ.lʒ enim non płe probet· ualet tamẽ
ad ſemplenam probationem 2 iuramen
ti delationem. ut ſupra.5Sreſtat· uerſi·li
cet auternet infra de delati iurt.
qualiter cogẽtur teſtes dic ꝙ per cen:ec.
ut extra de teſti.co⸗ cum contra et. c. ſe

quen:per quum iutxellige cxcommunica-

tionem ſuſpenſionem 2 interdictume
tra de uerbo.ſigni:querenti:quid per cen
ſuram: deberet auteʒ prius monexi quia
hee ſententie non ſunt ſine manitiane fe
rendeextra de ſententia excõ ſacroex:
de ap· reprehenſibilis et· c. cum ſpeciali-
deberet & pri moneri ꝗ cogi extra. de
teſti·co.ſuper eoſecundum unum intel
lectum eius· xii/qii. indig ne.2. ff. ð tab
exi· locum · · hoc inrerdlctumred.Feſeqh.
cogentur per mulcte inditionem · ar · ff⸗
ſi quis ius dicen:non ob.l.unica:ucleap-
tis gignorlbus-C.de fide inſtru. iudices.
ff.de ceſti. curent et B ad exemplum tu
torum et curatorumſatiſdare nolentiũ-

quo: offm publicũ eſt- ut etiaʒ teſtium

de hoc ſupra·ꝭſcquitur· uerſic· pre-
arinſtide ſatiſda. in. S. fi-2 de excu.

u. R.i.2 ar· ad hoc.ff·de libeagno:ſi ꝗs

l-ĩ.·cogenda. Sed quis coget teſtem

Sed

a liberis· 6· ſi 1 et de uentre inſpicien-

qui eſt alterius furiſdictionis-Relpondo

in dele · pape planum eſt cui cauſa com-
mittitur cum illa clauſula: Teſtes autẽ
et cetera.quia poteſt quemlibet cogere-
ſed 2 ſi illa clauſula deeſſet poſſet quoſcũ
q; cogere dicere ueritateʒ:omnia ſibi enĩ
commiſſa intelhguntur.ſine quibus iurt
dictio explicari non poteſt ut extra. de
offdele.preterea: et omnia acceſſoriaex
tra de dote poſt direſti.de prudentia.2
exbra d ofdele:prudentiam in fine:2 ar-
extrade teſti: cum cauſam S·ꝙ; ſi ordi-
narius quoq; exquo uocatus teſtis corã
eo comparuiticogere poteſt eum et puni
re ſi falſa dicat. ceſſante quolibet priule
gio.C.de teſti.nullumet·5·i· uerſi:Itẽ

ſequen-

ſD
opponitur keſti recepĩt M et. uerſ.
ct eſt ratio ne probationum
copia angluſtetur. C· de hercti· quoniam
in fine ·xnii:q:ii-quanꝗᷓ·

get ur · et ſi neceſſe fuerit punieturar.ta
men contra quia licet renunciauerit ſuo
priuilegio quo ad hoc ut deponerent co
ram eo· non tamen in alns ſcilicet ut pu
niri poſſint·debet emʒ ſe ſpontaneus mo
tus nocere ut. C. de excu:tu-uoluntarie⸗
A Tribus modis legitur. l-ila ut ibi
no.in· ĩ· et.ii·glolſã.dic ꝙ licet habene e
cuſationem qui ſuſcipit tutoriam· non
perdat beneficium excuſationis circa ali
as · circa ſuſceptam tamen priuilegio nõ
utitur · facit:C. de epiſcopis et clericis;
auten preſbiter et ueriuſq; caſum uide
in luffrade priuilegi accedentibus .:
CIla autem notandum eſt ꝙ ſecun-
um ulum curie Roma in qunbuſdem
cartularns annotat᷑᷑ clauſula illa- teſtes

autem qui fuerint et cctera- regulariter

ponitur in cõmiſſionibus que a ſede apo
ſtolica emanantut extra· de teſti:co/ci
et.c.cum contra.fallit autem hoc in qui
buſdã caibo ĩ ꝗ bo n apponit᷑. Primus ẽ
cuʒ lre apoſtolice ĩpetratur ſuꝑ pignoĩ
et uluris contra quaicunq; perionas ec-
cleſiaſti cas. uel religioſas pro quibus eſt
preſumptio.non contra ess ut extra: de
noO.nuncic-i- ſuper eo. 2 etiam ſi aga
tur contra clericos et laicos ſimul. ucl cõ
tra clericos tantum. Secundus in cauſs
matrimonialibus quando uidelicet uir
dicitur propria auctoritate dimiſiſſe uxæ
orem uel eccleſie et alteri inherere· et eti
am ubi dicitur ꝙ quĩs non uult traduce
re eam cum qua contraxit matrimomu.
Tercius ubi dicitur ꝙ quis excommu-

nicatus exiſtens celebrauit exdra de ap-

ad preſent iam· Quartus ubi de crimine
agur ut ſupra. Quintus ubi agitur d
inquiſitione · Sed contra extra de teſti:

co.ſuper his. MH uide quod ibi diai ſu-

per ulrima Siola F Sexrus ubi quis ue
miſſe dicitur contra proprium iuramen-
tum.i.qvii ſanctimue. Sept mus cum
ſententia diffinitiua petitur confirmari⸗

Oauus ꝙ abbas de obedlientia et reue

rentia a monachis negata conqueritur ſe
cus ſi alius prelatus de ſibi ſubditis con-
queratur. quo caſu dici᷑. Mandamus ꝗ;
partibus ↄuocatis et cetera. Nonus quã
do ſcribitur in appellationis cauſa legit
time procedentes ſententiam cõfirmare

Quiſquis ergo

bonon-inuenitur per iudiceʒ bonome co

*

”
SS

Wϑ εαν E ſtr-

S

uel infirmare curetis · Decimus cum ar
bitrium confirmari madatur- tamen in
precedentibus duobus caſibus nõ refert-
ponatur uel non. nec propter hoc littere
reſcribuntur-Vndecimus cum dicitur
ſicut in litteris inde confectis et cetera.
Duodecimus· cum dicitur / ꝙ· a et · b. cle
rici.cexcormmunicatuʒ recipiunt ad dr-
uina:xiii . in litteris inpetratis ſupen in
ĩlectione manuum contra clericum. uel
religioſum uel etiam ſimul contra eps⸗z
laicos etiam Ri apponatur in litteris clau
ſula illa. preterea ſuper poſſeſſionibus er
cetera:ſed contra laicos tantum-bene a
ponitur ſecundum quoſdam extra de te
ſti cogen.peruemt. ui/ xiiii· cum dicitur
quod facere indebite contrad icit· prout
in inſtrumento exinde confecto plenns
uidetur contineriiquia ſufficiens eſt pro
batio per inſtrumentum xv cum impe
Cratur ſuper beneficio ad cuius collat o-
nem ſe aliquis per patentes litteras obh-
gauit.· Mhodie ſuper hoc non darentur
lictere·de conc·preben.c.ii.libro.vi. ⸗“·

Rviſecundum quoſdam quando prei⸗ 9

conqueritur ꝙ ſubditi ei nolunt ſoluere
procurat ionem ratione umſſitationis debi
tamprauam conſuetudinem allegantes
co enim ipſo ꝙ ſunt in eius dic'- ad hoc

tenentur- niſi ſe dicent enptos- extra

de offic ordi:conquerente ſed ne premiſ
ſi calus faciant te errare uide quod .S. et
ſccundum papamextra de teſti. co.c.i.

Oſtremo dicendum eſt de
renunciatione teſtium pro
ductioniad quam hoc or
dine proced: tur · partibus

enim coram iudice preſentibus dicet eis.

uos produxiſtis teſtes ueſtros ſuper ar-
ticulis per uos exhibitis ad quod habui
ſtis.primam ſecundam. et terciam dila
tionem. uultis ne plures producere et ſi
dixerit ꝙ ſic·dabitur quarta cum ſdem
nitate que habetur ſupra-qualiter-V.
quarta. Si uero reſponderint ꝙ non.tũc
dicet iudex uos ergo renunciatis produc

tioni teſtium. in hac caula:et ipi dicent

renunciamus et hoc redigatur in actis
hoc modo FOrma. Die tali et cecera.p-
ed·h.uel tales ſyndici uł procuratores in
terrogati per talem iudicem · an uellent
in cauſa que inter eos uertitur ſuper hoc
coram ipſo producere plures teſtes:Re-
ſponderunt ꝙ non· dicentes ꝙ ipſi pure
libere 2 ſponte renunciabant ꝓductioni

2 ☛
ceſtium in dicta cauſa renunciauerunt-
Sed quid faciet iudex ſi uidet producen
tis intent ionem ꝓrobatam eſſeiet achuc
uult producere plures teſtes de hec.S· S
reſtat: uerſicuſed quomodo.ſed et ſi iu⸗
dex uiderit multos teſtes eſſe produ ctoſ
poteſt partes cogere ad renunciandum
productiom cextra de teſti cum cauſam
C. eodem.lege fi· Si tamen credit mimus
bene fore probatum adhuc ſibi faciat fa
dem fieri·x . v. iudicantem ct· : cc
tra in fine:ex capiculo mcertal. di-
habuiſſe·x:q:viſi duo uel det quar-
tam productionem cuʒ ſolemmtate ut

Tupra. uel deferat iuſ urandum actori:ſi

eſt pro eo preſumptio.uel reo ſi eſt bone
Tameextra de iureiuran · c.fi ar. i:qvir⸗
ſanctimus et infra de delation. urt.
Icem nota ꝙ renunciatio productio
mMteſtium caute facienda eſt ut uideli-
cet non renuncietur ommbus probat õi
bus in genere.ne forte nõ poſſit poſtmo
dum uiſtrumenta ſuauel priunlegia pro
ducere illa enim eſt alia renunciat io: de
qua di cam infra in titulode concluſi. et
renunci: Si enim gencraliter et indiffim
te fieret uideretur ormmi generi proba-
Oniĩs· et etaã poſitionibus que ſuccedunt
ĩin locum probationom renunciatm in
fra uerſi·prox.quod dic ut infra & poſ&&

9. uII auerſi. Iteʒ quidexpreſtſi ergo⸗2 ſpe

Claliter renuncietur teſtua pduchoni

¶ Ect no ·œ expreſſa ———

còncſuſio qc ſecundum bagar . I ubi
Cradtat d teſuibus- ante medium- F. In
auten. de teſti:.ꝭquna uero multi· M
ud ibi patet e textu et gloſa: H· poſtꝗꝙ
autem renunciatum uel concluſum eſt
non lIunt ali teſtes inducendi: extra eoð
ueniens.ii et c. de teſtibus: in auten ut
cum de appella-cogno: licet. Tu dic ꝙ
licet poſſitc dici concluſio quo ad articu-
lum producendorum teſtum non tamẽ
uo al negocium principale ·S proxi:
uid ſi renuncia m didici
teſtificata-dicit aʒ· A· In ſumma eodezꝭ
titulo ante finem- .· ſolam renunciatio
nem non nocerear- in auten:de teſti ꝗa
uero.et· illud tamen: ar·contra in pre
c.cum ueniſſet/ et in predicto capitulo
de teſtibus in fine et eodem titulo con-
ſtitutus:ii. in fi. dic ut ſupra·S ſatis uti

liter. uerſicu. quid ſi publicate. . Ibi
remiſſionem Mar Item quid ſi is

qui renunciauit nullũ produxit Reſpon
deo amplius non admitteretur quamuis

nullum produxerĩt᷑ar. prec. cum ueniſ
ſet.in fine cum ſuis concor:multo minq
ſi aliquos produxitut in predicto capi-
tulo de teſtibus. ¶ Quid ſi una pars re
nunciad altera non renunciantequod po

teſtut-C.de iudici auten. iubemus-Re

ſpondeo pars renuncians amplius nequit
producere altera uero ſic/ licet ſit contra-
ar. C. de tem.in in int᷑ reſti ·pe.l. petende
ad finem· A1 Tbi actor participans di-
lationi que datur reo non renunciauĩt e
preſſe. Conſulo ĩgitur.ut caute ſem-
per cum hac proteſtatione renuncies ſci
licet ene B productioniĩ/ſi altera pars

renunciet. Baldicit aʒ.ꝙ dilatio erit cõ

munis quia non nocet renunciatio ĩidem
in inſtrumentis. et ideo talis renunciatio
non habet uim concluſionis in cauſa C⸗
de iudi:auten iubemus per accur. ſpec.
camen hic dicit contraiar f-de otra tab⸗
lI.ſi poſt in fine. tunc autem dicitur con
cludi quando omnibus peractis renunci
atur allegationibus iuris. ut no in dicta
auten.ſecundum accur. Si autem renun
ciatio non eſt generalis ſed renunciatur
tali inſtrumento ualet renunciatĩo quia
fit ſubſcriptuũ ·C. de fide inſtru.l.ii. X·

(de tabellione Rubricai/

Irca tabellionez nil ad pre
ſens tractare intendimus-
nam quis eſſe poſſit tabel-
lio et qualiter·et per quos-
et ubĩ creetur et cetera ad hanc materiã

pertinentia dicemus infra in titulo . de
edicinſtru/5.reſtat.et·ꝭipoſtremo.pre

terea qualiter ſuum debeat exercece offiĩ
ciuʒ ꝑ totũ hunc libꝝ plenius informat᷑⸗

—

e executore. Rica, —

. Habetur in libroaut. Kubrica
e

& executoribus quam non mireris in B
nigro non allegatam.quia ad mermbra in
feriora nil inſtruit/ſaluo quod dicam ſc
per quarto membro:nec aʒo ibi de mate
ria Proſequatur.ſʒ in Rubrica · C· d ſpor
tuł.et ſ ump.et cetera ſequitur a de exe
cutoribus litium-et ibi in prin· aʒo pro
lequitur aliqua de membris que hic po-
nuntur.et uide infrauerſi:ſi officiurmetx᷑
duos ultimos uerſiculos- Eſt autem ſciẽ
dum ꝙ diuerſe ſunt ſpecies executoruzʒ.
aliqui lixium de quibus hic de aliis dica
nfmne F.

Vunc de executore pauca
uideam dicẽtes.¶Quid
ſt executor· is eſſe
A quo eligendus
leu oſtituẽd h. U0
it eius officium. Et quis executionis
ſue effectus· propter reuitateʒ nõ
diuidit ut ſolex · per.· H. (Eſt autem
executor officialis per quem litis execu
tio et ipfius cauſe preparatio iubẽte ſuo

iuchce expeditur· C. de accuſea quidem-

iiii:q/iiii.S/aliquando.extra de appellat
cum parati· Exequitur enim lites et eas
preparatquia facit partes in ĩudicio cõ-
parere et teſtes conuenitiet reliqua facit

que cauſis expediendis proficiunt uſq;

ad earum finem ut.C. de iudic·l.antepe

nulti · et.l.fi· C. de ſportuł.l.i.ĩn auten⸗

colł.vi.de iudic·S·lis qui cauſas prepa-

rantiuocatur autem in iure diuerſmnode

ut notaĩnfra de citat··ſequitur prope
rinci · uerſicu:quandoq; per nunciurmn-
H-Et per Aʒ- in ſumma de ſporin prĩ
Po⸗ [Poteſt a X cutor eſſe
is qui ſiber eſt et non ſeruusquia publi-
cum eſt eius officium quod per ſeruum
non expeditur f-de reguiurtiin his offi
ciis.et ar.C. de tabuł.2 ſcri. l.iii.ꝭfi · .
de teſtamen. in teſtamento:·ſeruusIp
le enim quaſi teſtis· immo plus quia ſibi
ſoli creditur.ut.iiii q iii.6· aliquando.2
infra de accul:5.ſi uero dicatur.ini.q ii.
6-Item in criminali. uerſicu· Item ſecun
dum . Si tamen ſeruus de facto ad hoc
electus eſt et publice pro executore ha-
bitus:dum pro libero habetur geſta per
cum ualent ar.ff·de oſf·preto-barbarius

— —- —.. . . . .
Iii.q.viii.ũ.tria:prope principium:arco

dra.Cin qui.ca.in interenõ eſt neſi tu
tor · H· Solue ꝙ hic lex loquitur in er-
rore ſingulariprecedentia iura in errore
rrmam Aren poteſt executor eſſe

maior-xxvan.non minor. ar-ff. de mua

ho:ad rem⸗ ſicut et iam in decurione con
tingitff·de decurſpurium. Sfinaet l.
non tantumſed uidetur ꝙ fufficit etas·
xx annox ficut in arbitro.utff. de arbi ·
cum lege · et forte ſufficit ꝙ ſit maior ·x
vii·ff. de poſtula.l.i. puericiam Item
ꝙ poſſit eſſe minor · eſt ar.ff·de re ĩudi·
quidam · et ar.ff.de teſta:qua etate·2· C·

A teſta.·fa.poſ.hi frater tuus · f·de teſti-

teſtium.ꝭ.jl.iuł.que eſt·iiii:qiii.S· Itezʒ
in crimi/et hoc quidam tenent · ut ſuffi
ciat in miniſteriali etas.xiiiian ad ſimi-
litudinem teſtis. ut in predicto/Gl.iuli

A
=S

E

A
2

R

₰ℳ

902

Item maſculus non femina.-fl.de tutelis
femine. .· et· ff · de reg ·iu· femine lex
ii. eſt. S· Item laicus non clericus C· de
teſta:conſultaextraut clerici: uel uoc
ii: et.iiii: quandoq; tamen uidimus in
buldam locis in cauſis eccleſiaſticis hoc
officiuzʒ per clericos expediri- -Mul
tum hoc ſeruat curia Rauennas et uene
ea Eſtautem eligemdus Per
magiſtrum ſcolarum. uel per magiſtrũ
ſcrineorum ſacrorumuel ubi eſt decxon
ſuetudine per officiales ciuitatum. Iteʒ
talis qui etiam ſit locuples et uite proba

te· ut non ſit ueriſimile eum uelle pecca

ał.non iple ſed eius elector poſſet pro eo
teneri.in auten.de iudict. : is qui cauſas
preparat · allas eſt · O· ſub.ꝭ:nullo nam
mala electio eſt in culpa ff ad muni.ꝗd
ergo·ff·de nego/geſ· nam et ſeruus·Sfi⸗
et generaliter quilibet iude poteſt eum
eligere.extra de appellati.cum parati ·et
de of.dele/prudentiam. Rei.i. M1-Et ar
biter etiam quo ad cauſam ð qua in euʒ
compromiſſum eſtffde arbiſed inter-
pellãtur. 6i.
eſt implere que ſibi iniuncta ſunt.ſiue ð

creta fuerint circa lites expediendas prr

iudicem cui fuerit deputatus in aute
de defen. ciui.e prouincia.
5is qui. rpoelt etiam nudam cau
onem ab actoοre recipere de lite conteſt
da infra duos menſes ał· dampnum rei
in duplo reſartiet: de hoc et quomodo ſa
tiſdatio iſta hodie non eſt in uſuuide.ĩ.
de ſatida.S⸗i· Fien de ofticio eius ui
de infra de accu?. :i.ad finem uerſi:hoc
autem premiſſa uera ſunt in executore
Iitis. non in executore ſentencie de quo

habetur infra de execu:ſenten.et de

pellati.S.in quibus. uerſiculo quinto. .

C Et no.ꝙ fas eſt iudicibus et maiotes
penas 2 corporales maculas imponere ex
ecutoribo · ſi male fuerint circa lites uer

ſati ut ſciant cauſas non eſſe deludendas

nendum.ut.C.· de ſportułꝑ·l.i.in fi· AI·.
ubi ponitur triplex diſtinctio iudicum
circa penas iſtorum- Sed queritur
qualiter et quo iure pumetur mimſteria
Iis falſam referens ambaſſataʒ et poteſt
dici ꝙ teneatur.l.corneł.de fal:nam fal-

nec lucri gracia aliquod eis uiciuʒ X.

fſitas eſt immutatio ueritatis ut in autt.

de inſtrumen.caut in principio · ff· ad. I.
cor · de fal.paulus. et probatur eodem ti
tulo.l.i.uerſicuſed ſi quis ob renuncian-
dum:cuius legis pena eſt in · e · l. · fin · et

¶ Officium autem eig

de iudi:

2 ℳ £

eligens etĩaʒ eneri uidetur ut ſupra uer
ſicu/eſt aut᷑· et facit.f:de cuſtoreo:di-
uus · uel dic ꝙ ſi pecuniam recepit ut fal
ſam ambaſſatam renunciaret. tunc tene
tur.l.cor·de fal: ut in predicto uerſiculo
ſed fi quis ob renunciandum Si uero nõ
pecuma corruptus.ſed alias id fecit tene

tur acti. in fæectum ad intereſſe ut t⸗ ad

lI:cor:de fal.qui nomine pretoris·ſic et in
iudice refert feratprecio/uł gracia ſen-
tentiamut.Cquando prouoca: non eſt
ne: uenales:que eſtii:q:vi·S.diſfinitiua-
ff· ad trebſeruo inuixo·ꝭ·cum pretor- uł
dic hanc dubitationem expediri.per pre
dictam legem de ſportuł. ubi dicitur ſi
male fuerint uerſati et cetera:qui falſuz
committit male uerſatur. utrum execu
tor poſſit uim inferreet quid iun ſit cir
ca hoc noſecundum papamextra d pri
uile.cum olim propter · M⸗ ut ibi poſt

eum et hoſtiſcripſi · Iuper uerſicu por-
riun Ednunguidtemetg
crimide côncuſſioms. utff· de concul.li.
et.ii:q/i.eademl.etl.concuſſionis. Sed
dic ꝙ non ob hoc ꝙ retulit ſe citaſſe cuʒ
non citauerit· ſed ſi occaſiõe ſui officii ali
quid recepit:tunc ſic.ut inpredictis con
cor ed.xxiii .qi: militare in fi·. ¶ Execu
txort autem conuentione- interrurnpitur
preſcriptio·licet hoc non faciat ſinplex
poſtulat io coram iudice propoſita:vel li
belli oblatio· uel precum porrectio etiaʒ
facta coram principepreterꝗᷓ in actiomi
bus annalibusC.de preſcrip.x · an · ſ⸗
et·l.cum notiſſimi.in principio- et· Sil-
lIud eciaʒ procul qubio.C·quanco li:prĩ-
ob.li:confa.l.i.¶ Sed nunquid hoc eſt

.

ſerit.Relpondeo ga dTiranke Ac
cur.in predicta.l.ſi. C. de preſcrip· xxde·
an:· ſed ut ibi noin g oſa per executioneʒ
Mar.tenuit opicontrariã que ſequitur
diſtinctionem. Iac. de are-a dictum pe.
de bel:ibi uide per Cy. quia prediel·
hic non diſtinguunt ſed fimpliciter lo-
quuntur executoris enim conuentio ꝓ
litis conteſtahabetur. ff· de actiet obli.
conſtitutiõibusuel dic ncce libelluʒ eſſe
precedere·ſicut et libellus precum prece
dere debet Rptum ſuper hoc ab impera
tore conceſſum ad hoc ut annales actio-
nes faciat perpetuas.C.quando lIi:princ
da.l.ii. Item litis conteſta.ſine libello fac
ta. nullam faceret interruptionem cum
perinde ſit ac ſi facta non eſſet. in auten.
de exhiet introreis/unde multo minus

Nen be ll 0c
4 7 .H FA.KE

4
5

uerum etiam ſi libelli oblatio non preced Ü

„

— 1 o12

id faciet illa execułoris conuentioar. in
predic:/S.illo proculdubio.quidam tamẽ
contra. Kä ut otto papien dicit py· H⸗
per quas perlſo/fiat conteſtatio· et in
litis conteſta- et in executoris ouentiõe-
fine libello faciant interruptionẽ
dù& his.C. de litis conteſta. auten. offera-
tur in ultima gloſa.et uideiii.qiii. offe
ratur in gloſa fi:et in concor · de exhi et
intro/S.illudin glo.ſcilicet reo/2 in glo-

quantum ad hoc · Illa pars diſtinctiõis

Taco.de are:ad quaʒ remiſi ꝙ in preſcrip
tione ſolum odioſa procedat. hec opimo
contraria ſatis placet. ut ſic executoris
executio ſine libello:et litis etiam conte-

ſtatio interrumpant illamiin ſue negligẽz

tie odium precedentem cum ſatis per p-

dicta pateat exuigilatum actorem2 nõ

negligentem et hoc maxime indubitatũ
quancdo cicatio talis fuiſſer que feciſſet
rem litigioſam per Clemen:de qua ſtatĩ
dicam-tamen ſecundum canones illa pre
ſcriptio cum mala fide. xx: uel-è anno
rum non procedit de prelcrip:uigilanti.
et.c.fi.⁊ ſic in foro eccleſiaſtico illud mẽ
brum diſtinctionis non procederet · P.
led nunquid extenditur hic eſfectus. nõ
tantum ad actiones in rem uerurn etisaz
ad actiones in perſonam: Reſpondeo ſic
ar · preclic.l.ſicux:cuius principiuz in om
nibus actionibus loquiturunde facit to
tarn legem generalemet ar. ff·de publi-
de precio:cum ſuis concor. quia eadez ra
tio eſt in utriſq;: unde idem ius eſt cen-
ſendum.ff.adl.acquili-illud. extra de cõ
ſti.tranſlato.Alii tamen contra. ar · ff· ð
eo per quem fac eſt. l.fi Item eſt et aliq
effectquia facit rem litigioſam/ ut/C.
de litig. aut᷑.litigioſa. I.quod intellige
ut in cle · ut litt/pen.c.ii.·c·· Item perpe/
tuat iudicis iuriſdictionem-extra de of-
dele. gratuni. et capitulo relatumet de
appella.ut debitus . MAMä. ſupra titulo de
dele.ꝭ̊. reſtat in.ii.collumpet quod dixi
ſupra de lega.5· finitur in principio.·
De executore ad prouidendum alicui
deputato no.infra de actioſeu pet·S. ſu
per actionibus: A1â- uerin ſumma uſq;
ad finem5. et ĩſti dicuntur executores

gratiarum. et diuerſas ipſorum formas
plene ſcripſi de conceſ/preben.ſi ſoli in.iĩ-

gloſa.li.vi:et in eodem capitulo notatur
in fine uleim: glode ipſarum eſtectibus
Item ſunt executores ſententiarum et

de his infra parte ſecunda. ante finem

Kubrica de ſententia execu:2 uide quod

noła C. 8 execu- bei iudi-.penétima. 5. S
Icem de executort teſtamenti infra
de edi- inſtrumentS nunc uero-

EHDe diuerſis ſalariis dat auctor re QN

miſiones ad Roffbeneĩ i in fine ui
de ibi- Et de ſalario alſeſſorum remittit
I. S.i· I·fl.2 eſt ſciendum ꝙ; exxi.practi
cis quos nominauit auctor in prohemio
uerſi· ceterum non inuenio·x:cx eis quol
uidi tractaſſe generaliter de ſalariis pre-
ter ipſum Roſfre. ſpecialiter de ſalariis
aduocatorum a aſſeſſorum ſub Kubric
de aſſeſſo/et de aduocatis aliquid tracta

uit tan. ¶ Io.de de e uoca-

torumet procuratorum diuiſim tracta
ulitet modicum li.Iu-iini.2 de
ſeſ.E.i.car/ultima.( ¶ Egy.(lxiiii:et ᷣ
duobus ſequen-tractat de ſalario iudicũ

notariorum et letlorun Guil-ł. an.
poluit ſpecialem Rubricazʒ de ſalariie ad

riis magiſtroruz
hoſti ſum:de magiſtris./ u
ctil ditud magiſtris uide ibele⸗ . 8

Relibatum eſt de perſoniĩs in
iudicio interuenmientibus. ſed
quia frequenter de ipſarum ſa
lariis diſceptatur. idcirco con
Sques eſt ut aliqua de ſalaris diſſeramq
Primo igitur diſcutiamus de ſalariis

riis aduocatorum.¶ Quarto de ſalariis
medicorum a aliorum.
Icturi ergo de ſalariĩs ĩudicũ
breuiter diſtinguamusiquoni
arn ð delegati

—

alii ordinarii- de arbitris

dicam in fine huna 677² ieſt iudex d

legatxus.diſtinguequi aut eſt delegat
a puncipeaut ab ordinario-Si a pricipe
aut proficſcitur ex · domiciliuʒ aut nõ.
Si eſt delegatus a principe.et alibi ꝗᷓ
ubi degit ad iudicandum proficiſeitur-
eæxigere poteſt a partibus expenſas quas
fecit᷑ in uictu et in uecturis equorurn·2
fimilibus · non tamen ſalariumextra de
ui·2 ho· cleri: curn non ab omni ·&ii-qii. R
caritarem ha et quedam ex ſequẽ R⸗
tibus ſunt expedita per decreſtatutum
de HReptisli· vi. inſuperet ſequentibus
quia nemo cogitur ſuis ſtipẽdiis mi
litare ·xxviiiq·i. iam nunc in fineextra

W

de preſcript. cũ ex officii.2 munera non
ſumptus prohibenturi.q i. iudices . ff
de off·preſi·plebiſcico· hoc credo:licʒ do
minus meus dixerit ꝙ habentes benefi
cia fufficientia quibus cauſe a ſede apo-
ſtolica delegantur recipiendo expenſas
peccant/ut in predicto capitulo. cuzʒ ab

omni· petant autem moderatos (ump-

tus.et nõ delicatos extra de ſequeſ· poſ-
c.ĩ.f·de dampno infecinter quos.5.·fi·
et.ar. ff.de pignoact: ſi ſeruos in fene2
quales conſueuit in domo ſua facere · ff-
ad exhiben. ſed et ſi hereditas.ꝭ.i · ff. de
ped·here.ſed ſi·l. cõ·.alium2 de rei uẽ.
ſi res.nec ob. quod minores facere potuiſ
ſet.ff.manda.ſi quis:ii impendia.et ui
dę infra de expenſis· ·fi uer.2 no· ꝙ; ex.

chei ſi aliquus equus occaſione cauſe

morſtur uel iudes iple cappa ſpoliatur.

uel eius familia infirmatur · ſicq; eum
oportet facere moram longiorem.dicũt
quidam ꝙ hoc non poteſt a partibul pe

tere·fł.: manda.inter cauſas/non omnia

per hunc·5.ex quia decre.pre:ſtatu
tum:· 5 inſuper ſolas expenſas permittit
in quibus non includuntur dampna pu
to dampnoꝝx cappe perdite et equi mor
tui rationem non haberi · Si uero plus
propter infirmitatem eum ſtar̃ oportu
it· et ſic plus expencit · illud moderatuʒ
rxamen debere uideturad predicta facit
extra:de iniurt- in noſtra· · Aln ut do
minus meus dicunt ꝙ poteſt quatenus
plus ꝗᷓ in propria domo expendit: arff.
de incen. rui-naufl.1. ex incendio. ex.
d̃ procura ·cũ pro cauſa· ad hoc facit· ſt.
fam.hr.ex parte in principio:2 de neg.
geſ:ſi communesff.pro ſocio:cum duo-

bus:·5. dampna. ANäâet· 5. ſe ſed in ſocio
loquuntur.ut dixi in decre. cuʒz pro cau
ſa · ſuper · i.glo. F bee queſtio tangitur

in procuratore· extra de elec ut preteri-
te: et in predicto capitulo.cuʒ pro cauſa
Sed nunquid partes procurabuiat cõ
mumter ludicem Reſpondeo ſi ad peti-
tioneʒ alterius partis iuit ultra duas die
tas.ab ea ſola habebit expenſasar.ff. de
eden.pretox ait.in fi.et no:extra de Rp:
nn In.iniglo:et de excepoſñi
in prima gloſa · et uide quod no:in. in
ſuper /in gloſa hoc non habet.et quod ſu
per ea dixi. . Si uero infra duas dietaſ
iuit:dicit.b·q; habebit expenſas ab ac-
tore qui eum duxitniſi de conſenſ u par
tium fuerit impetrotus· ar· iiii:q/in. V.
uenturis extrade Rptis ceterum · 5. fi⸗

2 §
et no extra de Reptis diſpendia ĩn prin:
Ego credo ꝙ ſiue de partium conſenſu.
ſiue per alteram partem tantum fuerit
impedrat·exquo infra duas dietas-
hodie unaʒ per predidtaʒ decre ſtatutu.
Pctar communiter procurabitur-ꝗa
crus officiuʒ commune eſt xini:q. v. nõ
ſane· ,¶ Porro ſi ĩ domo ſeu ciuitate ſua

A
§

. „ 2 M
iudicat. mhil prorſ ſuo nomine pro ex

penſis uel alio obtinebitne dum ſump-⸗
tus queritur predo craſſetur ·xiii:i⸗
militare et ĩ predco capitło cug ab omi

immo etiam ut ꝗdã dicunt · M: quod
mihi non placet· ut no in predic. S inſu

per in glola non ꝙᷓ minores —
quas facturus eſſet in domo deduci de-

bent ð experſis quas fecit cum extra lo

curn ſuum pergit. ut in predic.lſed 2 ſi
lege· . ꝙ autem. et.ff.farn·h̃ ex parte.
et in autende manda-princi.Sullud- et-
6.ſie tibi quoq;· colł in.& iuch. 'ne au
temcolł. vi-ſed hos duoe⸗: alni intelli-
gundin ordinario-/i auten- ut nulli iudi-
9 nulli:coly.ix ſecundum leges tame pe
dane debet habere ſportulas ſcilicct du

os aureos in princi pio· et duos ĩ fmm cau

ſe cum ſumma litis excedit· C-aureos-
quod ac extendit ad tam ordinarlos iudi
ces ꝗᷓ etiam delein autencolł. vide iu-
dicibue6.ne autem · MA- ubi de hoc in
T. iii q- ini-offeratur in princi-
uid ſi dele: aliquid exegit et re-

ſed etiam a uolentibus recipientes con-
tra decre-ſtatutum tenentur ad reſtitu
tionem:nec ualet eius remiſſio ut ibi⸗
ſiquid. F· Reſpondeoaut id fecit nomi

ne aſſeſſorumde quo dic utS. in.Ct· de aſ

ſelſdre· ſalariumuerſi:hoc tamen: aut

ut ſibi retineat.quo caſu tenetur crimn-
ne concuſſionis quod dic ut infra: uerſi

ſed nunquid ibi autem per extorſionem
et cetera: Si autem aliquid ſponte offer

tur per modum exenmi-ſi ſit moderatu

recipere poteſt· xvin.di.de eulogiis in fi᷑
ne. extra de ſimodilectus in fine mode-
ratum autem intelligo eſculentumz po
culentumquod inter dies proximos cõ
ſumitur.ff·de off.preſi·plebiſcitoidoqʒ
trabi nequeat ad muneris qualitateʒ In

humanum enim ualde eſt a nemine reci

pere.ſed paſſim uiliſſimum ut ibi.et ff
de off · procon·ſolent·5·fi· uel dic ꝙ hec
attenduntur ſecundum qualitatem per
ſone dantis.2 cui dantur. extra de fimo-
et ſi qnes. Multum autem ſeu magnũ

— —ð

Crſic· AI-odie non ſolum extorquens

“”Pĩ 4
„ ſa 4 14 e; *
π ſnie. * Aelife1

„»
—„ ..

non debet᷑ recipere ut in predic:concor-
quod eſtimo· ſi excedit ſummam. Cau
reorum a quocunq; mittatur. ff adl. iu
li.Repe:eadem:in tine uł ſecunduzʒ qua
litatem perſonaruʒ ut premiſi hodie ta
men iudex qui recipit ſalarium a publi
co ſumptus non debet reciperequa rati
one uidetur ꝙ nec ordinarius qui habʒ
admimiſtrationeʒ ut tangitur in pre· 5.
ne autempremiſſa probantur- in auten-
coł.ii. ſcriptum exemplarĩi: 6: ſicut eni
ed in predicta decre · cum ab omni:iq-
ii.ſicut/extra de ſimo.c.i:ſecus ſi non re
cipit:ut in predic.lplebiſcito·et.l.ſolẽt
et in hoc dico eas non corrigi:.¶ Si o

datur iudici pecunia ut inique udicet.

ic ut.extra de re iudi.cum eterni-lIi.vi⸗

uid ſi alcui ſcolari bonon uel pari

us commoranti cauſa aliqua a ſede apo

ſtolica delegarur. nunquid ille poxerit a

partibus expenſas exigere licet eum nõ
oporteat ciuitatem exire. Rndeo non ui

deturcum nullas faciat occaſione pſius

cauſe. ut.S.uerſio· porro.nam nec teſtis
habet . mſi cum eum proficiſci oportet
exdra domiciliumiiii:qiii:uerſi:· uentu
ris: contra. quia ipſe ſtuderet uel corri-
geret cum oportet eum cauſam audire
et ſic dampnificatur quod eſſe non debz
extrade Fideiuſ.peruemitde renunol. ſa
nenec tenetur de ſuo beneficium facere
x·q:ii. precarie/nec quis cogitur ſuis ſti
pendus militare. excra. de preſcrip· cum
ex officii. nec dominus papa per ſuum
HNptum intendit alicui inferre preiudi-
cium extra de ofor-licet de ma.et obe.
cuʒ inferior in fine:et de uſupalł· ex tua
rum:nec debʒ alteri per alterum iniqua
conditio afferri.ff· dele.i.nemo.Suꝑ hoe
dicunt quidam ꝙ non debet habere de
ſtricto iure· licet ſit ar · contra·xiiq· ii.

caritatem niſi cum eum proficiſci opor

tet.ut ſupra in principio- uerumtamen
deleg: cottidie de conſuetudine recipiut.
2 male ſecundum quoſdam.ſi habent be
neficia.unde poſſint commmode ſuſtenta
ri: ut ſupra dil.ſed et ſi ſint ſine benefi⸗
cio poſſunt exiam ſalariuz recipere ſecũ

dum Egy. ͤA.1âcilxiiii de ſalario iudicuũ
Hextra de preſcrip. cuʒ ex qfficii quod
non placet ſed expenſas ſic. M.quando

propter cauſam domicilium egreditur
proprium et ſic eſt terminatum in pre
5⸗inſuper; Si au bor
dinario quid iuris ſit infra dicam.

uero eſt ordinarius iudex etiã expenſas

„

quas fecit in uictuet in equitaturis et
ſimilibus cum ad aliquem locum ſue iu

riſdictionis uadit- non habebit ut in P-

ca.cum ab ommi et·x.q- ii⸗ illud ne alle
num lurgium putat ſuam eſſe predam-
ad.l.iuli:repetun. omnes luxta illud-
lIucj.iii · c. E eſtote contenti ſtipen
lig ueſtris· lxxcvi: di:non ſatis eirca fi.
&R Ii:-q-i-paratus in fine-etca. mihtare.
nec enim licet eis uendere iuſticiam.xi.
qiin non licetin fine.et in pre:c·cuzʒ ab
omni:poteſt tamen habere quod datur
apparitoribus uel ſcriptoribus qui ſcri-
bunt acta cauſeet huiuſmodi. et coger̃
partes.ut pred ictis perſonis ſatiſfaciant
in talibus que olig ſportule uocabantur

et hodie etiam uocari poſſunt. ut in au

ten offeratur.xiiii:q v. non ſane.ſed nec
ſportulas habebit ſi litigantes pauperes
ſint.ut in predic.ꝭ.ſit tibi. et in prechc.

c·cum ab omni.habʒ etiam expenſas or

dinarius cum conſecratx eccleſiamextra
de ſimo/cum ſit romana. ut ibi dixi
non ſic cum reconciliat. Tet curm unſi-
tat eccleſiasextra de cenf- cum apoſto
lus.et/c.ſopite.et per totum · ſalarium
autem non pereipiet ut in predic:dec⸗
cum ab ormi.niſi forte ſecunduʒ ac/quat
uor aureos ux predpei· Æn.ä11 in. . porro-
clenie quq; preſtat ordinariis quar
Ur ſiliquas- Fc⸗ is ſatis diei in deẽ
cum ab ommſuper⸗ii:glo· .Cde epi-
et cleri/auten/ſed hodie nulla.uel medi
um biʒantium ut eodem titu: omnes
qui./executoribus. Conſuetudo tamen
uniuſcuiuſqʒ fori in hoc ſeruetur ut in
fra dicam. que ſecundum locorum uari

etatem uariatur. nam in patrimonio be

ati petri/et in prouincia Romanmiole ſta
tim poſt litis conteſta.dantur de libra.
ii:denarii. bononie ðcima pars. F·⸗-ho
die ſublata nec olim exigebatur. mſi cuʒ
forenſis agebat. .·2 alicui uigeſima. ut
in predic · decrecum ab ommin terris
Comitiſſe Mathilde medietas· et repro
bo quarundazʒ eccleſiae abuſumub ex
quo pars aliqueʒ terminũ recepit huiuſ
modi ſalaria exiguntur etiam ante litis
conteſta:quia litis conteſta eſt litis ini
ciumiet ante illam non dicitur quis age
re·ſed uellead idem facit.iñiq.viſi quis
libellos. in auten. de litig· omnemar-
tamen contrapro tali ulu. C. de litig au
ten.litigioſa· extra de off.dele. gratum
et in conſti · greg:x·de elec· quamuis·6.
ceteruz.· . Exquufſita contraria fuerũt

2

attenditur licis conteſtatio-

iſta que ad hoc tendunt D eis hon

eſt. ut in predic· decre·cum ab omni.

T.autem notat in libello ſuo. A-

Parte·ii· in. t. de ſaxiſdac- rei · ꝙ licet

prelati ec leſiarum decimam uł ahã par

tem litis non poſſunt recipere. ut in-de

cre. cum ab omm:tamen moderatas ex-
penſas et ꝓ eis pignora recipere poſſunt
debentur enim eis expenlſe ſicut et cſti
bus. ut in pre uerſi. uenturis quia nemo
cogitur ſuis ſtipendii militar ut ſupra
quod non credo in ordinario⸗niſi ut dic-
tum eſt · alſeſſor uero iuſte ſalarium et
pro eo pignora recipiet ut ſupra in· t· ð
aſſeſſore· Idem ctiam dicit.tde iudice

eccleſiaſtico qui de bonis eccleſie non ſu
ſtentatur. ¶ Porro ſi ordinarius det de
legatum ſubdiſtingue·quia aut eſt deꝑ

atus ad uniuerſitateʒ cã aut ad unam
Hecialiter ſi ad uniuerſitateʒ cãruʒ tunc
idem eſt quod in ordinario:cuz idem ſit
conſiſtorium ut extra de appelromana
in principio.livi. Immo ordinarius illi
dabit expenſas: ut extra de off/ or- inter
ceterain autẽ ut᷑ nulli iudi Sinulli:colł'i
x.et de man.prin. ꝭillud tamen:quãuis
hoc in quibuidam locis male ſeruet᷑ ubi

indifferenter expenſas rcipiunt. Sed
munquid poſſet ab eo uł ab ordinariõ re

peti quod receperit diſt ingue nam aut
dati ſunt ſumptus ſcienter· et tunc non
poxeſt· f·de regu.iurt.cuius per errorẽ
aut ignoranter· et tunc poteſt ut in:e·l.
et extrade magiſ.prohibeas. et de cenſi
bus procurationes in fine Item aut gra
tis. et tunc non poteſt ut in predic:c· de
eulogiis aut per extorſionem et tunc in
quadrupluʒ reſtituuntur In autẽ·coly.
n: ſcriptum exemplar. ii. 5· ſicut enim2
xvii di· quoniam quidam C de crim.
concuſſio.l.fii.q·vii ſanctimus in. fine
et. q · i in cum C Inpremifaramche
teſt conſuetudo uãlere: ut aliquid certũ
percipiatur- In auten· colł.ii ut iudi·ſi
ne quoquo ſuſfragioS hec auteʒ omnia
uerſi. nam etiam:et·5·ſic ĩgitur · uerſi.ſci
at eniʒ ar. extra · de of or/dilec tus. et ar.
ff·de public·2 nec ſi publicamus-Si ue⸗
ro ſic delegatus ad ſpecialem cauſam · et
ordinarius ei malicioſe cauſam commit
tit. idem ut pridem/ quia non petet tał
expenſas· ar. extra.de offdelepaſtoraliſ
Si uero ſine fraude committit uolẽs for
te parcere laboribo partium et expenſis

Paciſci

audem de certa parte litis prohibitum

2 0–
