ſi exequat᷑ mortem eoꝝ Cõtra quos inuita

non cogi᷑ teſtificari⸗o in. corteſtamẽ

taria de falſiset in teſtõ falſo liberti pat᷑
ni ? materm. ff·de accuſl.i.C.qui ac· nõ
poſ uxor.et.lſenatus·et·linon ignoratet
l. de crietercio ſi ſuam ? ſuoꝝ imuriã pro
ſequat᷑. et hoc eſt ne omnib accare ꝓhi
bitis ut.ĩ. ꝓpe fi· V.in ſũma:quarto in. l.
iuł.de ãnonaff· e milicem. 2. ft · ad l- uł.

de anl.fi.ii:q:i· ꝓhibẽtur: ꝗnto in.l-iuł.

maieff. de accuin qombus· vi-q-i.nulluſ
Sexto in crĩe ſuſpecti tutorisinſti.de ſu
ſpec.tu·et· ff. e·l.i. Septimo in crimine ſi
monie· ut in . vin ſumma .Otauo in
cr imĩe hereſeos ut in · v in ſummaex
de diuor· ð illa.xvii.qiiii.ſicut ꝗ eccłiazʒ
xxiii:q· viii.legiet ·q/v· ſi audeiris· Nono
forte in dilapidatione ut in · V in ſũma
ſicut ergo nõ admittit᷑ in publico crimine
mulier · Ita nec in populari accatione.rmiſi
ad eã ptineat.ff· de populari actio-⸗mulie
ri. In multis. n-articulis deterior eſt cõdi

cio.ferninax:ꝗᷓ maſculoꝝ:quod dig uł᷑.ĩ.
in.t. de ꝓcurt ·i. V. reg krren Itezʒ
Lica

excipit᷑ ꝙ eſt pupillus. [q. Secuũda H
qui rõne etatis · uel ĩpubes· ut in p·l-
qui accuſare · et· il.q:i· ꝓhĩibent᷑.C de fal-
mo.l.ĩ ſiii:qiii.v.inuiti⸗ff/de reĩ uen.ꝙ;
infans niſi qũ mortem pr̃is uel aui exeꝗt᷑
ct niſi in.l.cor.Ceſtaria-ↄtra teſtamentuʒ
pr̃isſed hoc fit cum auctoritate tutxoris
et cum doli eſt capax ff · e· l. il·.· fi· et niſi
forte in crĩe leſe maieet hoc cum aucto-
ritate tutoris. C. de aucpreſ-claruzʒ popu

larem auũt actioneʒ nõ intentatniſi ad eu
ꝑtineat.f.ð populari act mulieri · ¶ Tz

quid d̊ pubere dic ꝙ admittit᷑ ad acculan
dum caᷣ turoris, Fl tcuraroris ſed poſu
it ut rof · ·auctoritate.ar.pP.l.claa:naʒ
exquo d pupillo excipit᷑ in adoleſcenteↄ
cedi uidet᷑ niſi in. l.iul.de adult ubi requi
runtur.xxv.an ff·de adultſi maritus· g·
lex iul. m rofetac.Alii dicũt ꝙ nec pu
pillusnec minor· xxv· anpõt de publico
crĩe accuſare:niſi ſuam imiuriã ꝓſequatur
ar. pre.l lex iuł. cetera ð minore dic ut.S.
de actore in prin. H. Scire debes ꝙ iſta
remiſſio ualʒ quo ad ciuiles qõnes quo ad
caſum nr̃m non adiuuat. Vnde ſcienduzʒ
ueyz eſſe aʒo. in ſũma qui acnõ poſañ me
dium tenuiſſe q premittit᷑ et ea rõne et
eum ſequitur RofNica ꝓxime allegata-

accur iĩn.l.i· ff· de accul:ponit hãc opĩ et
ↄtrariam hugſupplentis in. lꝗ accuſare
ubi dicit de pupillo ꝙ idem de adoleſcen
te ꝑ pre·ꝭ·lex iułſʒ ut dicit rof.opiaʒo.
defend᷑ ſi dcat᷑5S· illũ ponere cãm ſpalem
in adulterio eadem câ ne forte viuges bnᷣ
uiuentes diſſocient᷑ ꝑ iuueneʒ nõ robuſte
etatis. ut ibiet cuius non eſt firmũ iudi
cium.·de mino.l.i.facit· C. de adult.l.ꝙᷓ
uis adultern.ſic et in adulterio eſt ſpẽale.

ꝙ non tranſigit᷑. C. de tranſact.ltraſgere·

ITcern minorxxv/teſtif icat᷑ in crĩali.g·de
teęſti. in teſtimoniuʒ. canon/in qõne.in.

ed querit rofde rõne qre mĩor·xxv.

nõ admittit᷑ ad teſtimomũ:niſi ſit maior.
&xiidn admittitur ad accationeʒ m ac.-
rñdet in accuſatiõe qð minori etati deeſt
ꝑ auctoritatem curatoris ſuppletur · C. ð
auc/prel.claꝑ·ff· de acquirtpoſ/ꝗᷓ uisſed
ꝗñ teſtificatur ſolus deponitC. de teſti-
I.nullumex·e·t·: uenerabili: eligit ergo le
giſſator qddam tꝑus mediũ int᷑ pupillarẽ
2 minorẽ etatẽ ſʒ ᷣm opioneʒ ↄtrariaʒ ſic
rndetur ꝙ in teſtif icado ſufficiũt.xv.ãni
ne rei ueritas depereatiſi. C· de hereti:qi
ex. de teſti:co/cultec qð ibi no.in fi ul
pié. H- in- RK- iii rof.
qꝙ eſt miles ꝗ ꝓp
ter ſacramentũ non põt accuſare· ii · q1. ꝓ
hibentur et in pre.l'qui accuſare niſi ſuazʒ

uel ſuoꝝ iniuriã ꝓſequatur· C.qui ac. non

pPoſ.l.nõ ꝓhibent᷑et·l.ſi crimen. et miſi in
crimĩe leſe maleſtatis. C· ad.l. iul.ma.nul

lus:que eſt · vi . q· i · et niſi + anona frauda

da-ff. de accuſa:-muliere.2 hoc ideo eſt ne

a ſulceptis ſignis uocet᷑ ar.C·loca.l.fi.2.l.

milites· et·xvi/qĩ generaliter et hec et ſi
milia ĩtellige de milite qui iĩurat ſe nõ eui
tatuy mortem ꝓ republica ff· ex quica·
ma.l.penul. H·Et qd ibi diẽ accur hic
dicit rof.ſ.illud uuramentum hr̃i ꝑ uege
cium.lIi. & re mili:quia ſpẽaliter forma le
ge aliqua non hẽtur · S· ff ·ð hũis qui no-
infa.l.ĩi.nõ de eo qui ſtat in domo ꝓpria
qui non iurat mõ predicto nec ſtipendio
meretur. C. de procurato.l/qui ſtipẽdia 2
in pᷣ·l.qui accuſare⸗ ſed forte negociatur.
2 aliis lieib patrociat᷑ ar.e& de ui·2 ho.
cłi.c.fi:et de cleri:ↄiu:ex parteet de prĩ-
uileiex pte milites eniz nros potius arma
ſcire uolum ꝗᷓ leges. C. de iur̃deliſcim
qbo militibʒ B itelligat᷑ uid-ĩ·d ꝓcuri
ſupple· 5.i· uerſi· Item ꝙ ẽ miles
¶ Item ꝙ eſt mgr̃atus. I. Kin⸗ E rf.
qui non poſſunt ꝓpter mgr̃atum.· ut
preſes ꝓuincie ſeu iuſticiarius. uel ſene-

9

.*

97

— – ££

sl ”M
a *

— =☚ .—

ſcalcus2 hmõi ꝑ ognitionẽ mixti P meri
imperii. 2 alii de quibus dixi·S de iun.o.
iudi· ft·de accul.qui accuſore · F· Et qðᷣ
dicit ibi textus tales ſine fraude in ius uo

cari non poſſeĩtelligit ibi accur. circa me

dium magne glo:de fraude reipublice ibi
uideP ponit fraudeʒ ꝓ pena · ſic eniʒ uete
res ponebandtff·de edił· edic cum auũt.· 6.
excipit᷑ et de v.ſigaliud. .eſt frausali
bi ꝓ dampno⸗C. de repu ·bo·pol.l:.ii· Sed
querit rofique erit hec pena· Rendet ꝙ e
ordinaria cuʒ non inueniat certã hoc caſu
ſtatutam. alł· ff·de efracet expil.l.fi· ·
et.l.hos ac.iiq:ĩ:ꝓhibentur.ff.de iuiuxt
nec mgr̃atibusff· de iudici · pars lrae ff.
de adult:ſi maritus fic in mgratu·H. ne

ſcio quare ſic alleget·cum non ſit alia. CF.

In pr in· hii.n- maiores męgr̃atus añ apoſi
tum offimn nõ accuſant-nec accuſant᷑ mſi ĩ
caſuquia patr põc curn cuʒ Fiha inuentũ
occidere f· d adult. marito-nec ↄueniunt᷑
ut dixi·S de actore: V. Iteʒ illuſtris.dic-
ud. i. d. Px · V. Itẽ olul. Iteʒ nec legati im

peratoris· uel pᷣſidis prquiincie/ utc · · M·
Item nec legatus 2 ſe· ¶ Sed quid de mi

noribus mgratibus ut ſunt defeſores leu
ptãtes citatum-Rendeo iſti tꝑe ſui officii
accuſant et accuſant᷑ agunt a ↄucmiuntur
ſt. ad.l.acquił·quẽadmoduz.· S.ſi mgr̃ato-
et in pre.l-nec mgr̃atibus· t.de iudic.ſñi fi᷑
lius· ſf· de regiĩunfactũ.· Inſti.de ob/que
ex quaſi delic.naſ.C. vt oẽs ta ciui.ꝗᷓ mi⸗

liudi.l.umca ¶Iteʒ. .· Quinta KEica

qui ꝓpter delictu ut infames.
famis · ut in cor · que ſunt·S.ᷣ ãc
Item qð eſt infamis· et.ĩ·de accuſ.ꝭ·iii.
ubi de hoc·niſi in. v·cãibus.prim ſi ſuaʒ
ſuoꝝq; iniuria proſequat᷑.ĩ· V.in ſumma
ſco in.l.iuł.maieſtat· Iercius in crĩe ſt
mome· Quardus in crimine hereſeos.quã

tus in crie fraudate ãnone. ut in ocorque
ſunt·S. V· Item ꝙ eſt mulieret.ĩ. V. in

ſũma et ſicut ei incerdicit᷑ accuſatioſic et
popularis actio.utff·de populaacti.po
pularis et B ſie ſint infames ipſo iure ſi-
ue per ſmam- lea quid de his qui ſunt

infarnes de falto: Rndeo non inuenio eos
a lure repellitñ circa tria obeſt infamia
facti· nam repellit a querela inofſficioli te
ſtamenti ut. C. de inof-ce-in arenam et-l.
fracreset ab honoribus niſi in ſubſidiʒ-
qñ nõ extat rimus competitor 5⸗
Ae decu. generabyr. .ſpuriose&. de ac
cuᷣonipotens 2 2 teſtificãdo. ſi ex pte al
tera fint teſtes honeſti · ff · de teſti.ob car
men:· que ini.q/in.cx.· d teſti ·c. pea fi·

3 uiĩde qð ſcripſi de teſti.teſtimonium
ſuper.·tali modo. Infamis auteʒ nõ
põt infamem accuſale ut.vi.q-i:ꝗ crimi
ne mſi prius eũ tollerauerit. æ; de accuſ-
nulli-mſi ſit arenarius qui arenariũ accu-
ſat.C.de inof.teſ·in arenam et niſ in caſi
bus in quibus ſocius crĩs non repellitur-
quos predi⸗i/ar· otra ĩi.q:vi.S in ̊ capi-
non denz q ibi r ut ibi no2 1 C· ſe-
Qui aute ſint infames:dixi płe in re
rtorio in·C. de penis (Item excipit
eſt hr̃ticus: uel paganus uel iudeus P'ſci
maticus· uel fideʒ ſanã ſimulat ofixeri uł
ↄuenticulaʒ cũ eis facitiiii.qĩ.c.ĩ.2· ii ·ꝗ-
vii:paganiarↄdrae-q-ſR hereticus XH.
ſolueut.S.pro⸗eQei· Een ꝙ ipe⸗
W lune- poſuit rofſub· vi. Rica de
queſtu-dicens ꝙ otra eũ qui ↄtra duos re
os ſubſcripſit preſumptio ꝙ ꝓpt᷑ que
ſtuʒ ſʒ ↄtra iſtũ eſt certitudo 2 in certis
nõ eſx locus diecturłff. de Ob- ↄtinuus
S·ii.· I rectpit peccuniã ob accuſandum-
uel non accuſanduũ.utff. de .ob:genera
liter.et·l.ueluti.ff. ad ·l.iulrepel.eadem
5S. i · que eſt ad finꝰ.qi.q/i.·ꝙ ſi 2· ii .qii

ↄcuſſionisis.n-tenetur crirne ocuſionis

ut in p.l.ocuſſionis et falſi.ff · ad.l.cor:de

fal:lI.i·S: i et actione in factum ex edicto
de calũpniatoribus.ft. de calup.l-i. tenet᷑

etiarm·l.remia · ff.ad turpilł.l. ¶ Iteʒ

eſt ſem el calũpmatus.ſt. de acci fi cun· S

hiiſdem.ii·qv.ſim Er et.c.ſe. ¶ Itẽ ꝓp

ter ſuſpitionem calũpme repelliẽ quis ut
qui ſubornatus frm teſtimoniuʒ tulit. ff.
de accula· alii.ii.qv. ↄſanguineox. niſ in
crĩe leſe maleſtatis et n ſi ſuã ſuoxc; imu
cuſatibe deſtitit ſue abolitione ff. ad tur
pilł.l.ii.C.qui ac.non pol ·ſi ea ·ii. q/ iii.9⸗
nõndum· V.deſtitiſſe· niſi in pmiſſis duo
bus caib·¶ Item ̊ agentẽ d adulterio-
S hec poluit ſub. x. Rica de quaĩ. ſup-
tum auteʒ fuit B ex uerbis aʒo·ĩ ſumma
de adult.an með- excipit᷑ de lenccinio-
Cde adult.itaff.ſoO.macũ mulier. xxxii⸗
qi:5·ꝙ ſi.et hoc ſi eſt liber qui accuſatur
C·c.qmet an ꝗᷓ nomẽ rei ſit int᷑ reos re-
ceptũ.id eſt. nõquia ſoluit qõneʒ qn
dicat᷑ receptum nomen rei inter reos2 B
Placet Ia.de bel et Cyno/ut qð facit con
teſtatio in enilib⸗ anteqꝗᷓ nõ ar quis age
re.ſed agere uelleff. rem raha l. amplius
c faciat etiarn in crialbus ut ꝑ ↄteſta
tionem dicat᷑ agere·et ſic ille dicat᷑ deſcrip
kus intctecs ſioc uide ꝑ eũC.qui ac· no
Poſ.l.i.in prima/q: ubi inuenies alias op·

—

AQA

*

,—

Qault· Mâ. Et uide quod doci- 5. et. poſt

*
ſcʒ ꝙ tunc receptũ dicat᷑. cum ĩudãx cepĩt
uirini ognoſcere alia cuʒ fideiuſſores dati
ſuntet hee reprobantur. quia.l.non hñt
in autt·8ð trienet ſeuus dſideremus. ter
cia ꝙ tunc receptũ dicitur etiaʒ an lid. cõ
teſt· cuʒ iudex ex aliqua pſumptione lite
non contꝭfacit illũ deſcribi inter noĩa reo
rum et hoc placuit Ia:de arein· lis ꝗ re
us.ff·de pu.iudl. ſed abſ urdũ eſſet ſic Pre
2 cl udi uiam exceptionibus dilatoriis. iii-
opio diſtinguit tria tpa an litem contel-
m poſt uſq;ʒ ad deſcriptionẽ factam ĩ li
bro-tercium poſt talẽ deſcriptionem. ſed
Iʒ fateamur deſcriptioneʒ illam poſt oſtõ
nem ex interuallo fieri poſſetñ nichilo-
minus ↄteſtatio oꝑatur qdsS maseime cuũ
de ↄoſuetudine deſcriptõ illa non fiat. :
anteꝗꝙᷓ ſit lis oteſ.non poſt ff c· l. ii · O· · et.
ff.ſo.macũ mulierexcipitur etiaʒ ꝙ lap
ſum eſt quinquenniũ.C.e.adult.2 in pre·
lI.itxa.uel ꝙ añ otractum cum fo mrt̃imo-
nium polt diuortiũ inter eaʒ et primũ ce
lebratu non fuerat denunciata a uiro pri
mo apã quceʒ fuerat adulterata. C.e.ſi dũ
in tua et in pre.l ida:et · ff· e.nupta: uel ꝙ
poſt· lx.dies utiles nõ põt accuſari a uiro
iurt-mariti.C.e. iurt. ex e:maritis iiii. ·
iiii.5. aliqñ uel etiarn poſtvi.menſes uti
les. iurt. e&nei cõputando in nupta. ex die
diuortu. Inuidua ex die omiſſi crimims-
ut in utroq; poſt quinquenniũ nõ recipia
tur accuſatio ut in ·l: mr.exff.e·mariti
lenociniu.5. ſex menſium et. · quinquẽni
um:et.l.miles· Sadulttał?-quinquenniuʒ
ſemꝑ ſpectat᷑.ut in p.lmariti·hoc quĩ
quenniũ niſi adulteriu cũ inceſtu ſit mix
tum . ff· euim paſſam.5. pſcriptionern.
niſi ꝑ uim ſit omiſſum. ut in p·l.maritiĩ
fi. in alus crĩbusx: anni attendunt᷑ ut· ĩ⸗
v· Item ꝙ lapſi excipit᷑ etiam dtra agen
. tem de adulterio qd deſtitit. Ce abolitio

nem in fl uel ꝙ negauerat ſe uelle accuſa

reff.e·ſi maritus.: ſi negauerit· E ꝙ iĩpſe
accuſator eſt adulter uel curpis plona·ff-
e·ſi uxor. S. iudexex.· ð diuor·ſignificaſti
in fiexde adult.cpe·et fi ·xxxIi ·q· V · C.
i et ꝑ toturn uel ꝙ eã approbauit cuʒ ea
proſtea otrabendo ut in p·l. ſi uxor et ex.
de iureiur quemadrnodum in prin uł ꝙ
adulter eſt abſolutus cuius uictoria ꝓfi
cit adult· et econtra ff· e:denunciaſſe⸗
queritur et ſic de ſimilibus· et de hoc· ĩ.S

. S prin · · ¶ Item excipitur · I vin: N·
Rof·qui ꝓpter paupertatem. odra ac
S torem quia eſt pauꝑ ut quia non habʒl⸗

culat.l.hii·5.· liberi æt· C· qui ac. non poſ..

cuſatores.ed.C-ſimiliter.2 duobus-C· ſe et

Iʒ dicat᷑ ꝙ pronĩ filius maior. an- ac-

ſeruus ff. reg/ iuxiſeruitutem et Bᷓ ſaie

uel lenocimu omiſit.

aureos in bonĩs. C· de accu:non nulli ii.q.
ĩ. ꝓhibentur · et. c. in primis. plumit᷑ eim
ↄtra tales ꝙ poſſint facili corrũpi. . QA
Abi ergo talis ceſſʒ plumptio admittunt ga
ut dixit Rofet uide:I · Sð teſteꝭ·i. V. Ite 4
ꝙ eſt pauꝑ cum ſua remiſſ. aliud ĩ di &

uitibusex · de ſimoet ſi qõnes:et ſcias ꝙ · „
lxxii·aurei faciut libram auri utC· P· 90
de ſuſceptorib a archaquot· M·et no-

ff. de in ius uo.l.Fiet· C. de ſeruis fugii qq
cunq;. H.· ¶ Item ꝙ. M x- Nica Kof. 2 AX
qui rõne reuerentie· 2c· eſt libertus uk
bñnficiatus uel filius uel uaſallus P' famili
aris uel ſeruus ꝗq non adrnittunt᷑tra pa
tronos ' ꝑentes uel dños uel eccyiam. ueld
eos in quox domibus ſunt nutritiff.d cc

pe · et.l.fi:et.l.imiquum.iiiqv·Ci.a.C:ac

qixſi quis.n·et ſimiłr ſi hberti.xiiq-n-
liberti.ex· de ſer· non orde famulis ex · S
poſtulã·c.fi·et idem forte eſt ecõtranii
ubi ſpealiter ↄceditur ut in caſu qui eſt- 4
S. V· Item ꝙ; eſt frat᷑et ibi pr̃ etiam ꝛc·

culans libertuʒ repellat᷑ a bonoꝝ poſſeſſio
ne otra tabulasutfl:de bo.liber/qui cuʒ
maior in prin: uel dic ut.5S.t. ꝓse· V. Ltezʒ S

ſerui 2 duobus · ſe· et · V. Item ꝙ eſt fi

liuſta. In filiis aut et libertis eſt rõ· quĩa
pris et pr̃onĩ pſona debz eis ſancta uideri
ff. de obſequi.li.pa. prel-l.honori-nec enis
ĩdeo pr̃onus libertum manumiſit· ut euʒ “
aduerſarium haberet.C. de obſequi- liber. r
ſi manumiſſori. In ᷣuo eſt rõ quia non hbz
plonam ſtandi in iudicio ĩmo mortuo
hẽetur.ff/qui tefſ. fa.pol/qui teſtamẽto·S⸗

nunc ſint dñi ſiue ol imf uerĩt · ar · ff.de õ
mbus unius 5ſeruos et. I. etiam. C· e ler
uos.hii th omes. äâäHeruis exceptis rof. H
audiunt᷑ ſi ſuam ' ſuoꝝ iniura ꝓſequã
tur.G. qui ac.nõ polſ. ꝓpter inſidias ·f · ad
I. cor.de ſic.l.ii.2 niſi in crimine leſe maie-
C.e.l.penul:Hii etiam citulit᷑ non agunt
et dic ut no.s.de actore · V· Item ꝙ eſt li
bertuset. v. Item ſerui ſeruus etiã agit

in quibuſdam aliis caibus· ut. · t· V. Itez
ꝙ eſt raun Ciee excipit᷑.

bhec eſt A
· Rica rof.qui ꝓpt᷑ iploxꝝ delica 20· . S
ꝙ fuit de publico rregi ceE

ꝙ de calupnia notatus- (Itẽ ꝙ fuit mi/
ſus in arenam cã cum beſtia detata pug-
nandi⸗¶ Item icrã

i Item q; ꝓnũcia-
Eus eſt aliquid feciſſe caula calupmie uel

— —

preuaricationis 1 publico iud icio · ff. de ac
cuſa.ꝗ iudxioniſi ſuam iniuriã ꝓſequat᷑
ut ſupra. ¶ Item ꝙ ẽ accuſatus de publi
co crĩe unde pendete accuſatiõe. A1â- Illa
enim finita ꝑ abſoł onem accuſat quẽcun
qʒ ut in · l.is qui.ſi ꝑ odempnationẽ diſtĩg
uitur ut ibi et.ĩ. dicã Preaczuine non
põt ſuum accuſatorẽ neè aliũ.·ff.de publi.
uſi.ĩs qui.iii:qxi :· neganda.exc· de teſti
cfiĩiiiq/ĩ.c.iiin fi.mſi ſuaʒ uel ſuox in
iuriam ꝓſequat᷑ quia tunc põt quẽcunq;
et de quocunq; crieſiue pari ſiue minori
ſiue maiori ſiue lis ſit contt.ſiue non. ut in
P·l.qui ĩudicio·et·C.qui ac.non poſ:negã
damaxĩe autem ſi iaʒ fuerit odempnat
t ſuum accuſatorem accuſare licet ac.
H In ſma qui ac· nõ poſ. in fi et id pla
cet Rof· · dixerit otraitũ quia inimicuſ
preſumit᷑ttum quia ſuſpectus eſt ut. ĩ· di
cam et ꝓbat᷑. ex· de accuſa:cump.tũ qa
e& odempnatiõe remanet ĩfamis· ut in p.
I. qui iudicio.2 hoc ple ꝓſequere ĩ li rof.
Sup. unCanomici ut dixi in prin/-hu
ius·t. ꝑ hãc remiſſ. exonerauit ſe auctor
a multo labore ſed hodie uid plenius per
Cy:ſuꝑ l.i.C.qui ac.nõ pol.et.l.neganda

æ· d. ego etiã hac remiſſᷣ.me releuare diſpo

ſui poſt oĩa ſcripta uiſaet potiſſime uid
diſt inctionẽ quam poſuit ſuꝑ pdicta.l.i.
cuius principalia mẽbra circa reaccuſare
uolenteʒ: diſtinguũt tria tꝑa- Primu ſcz
anꝗꝙᷓ accuſati nornẽ ſit receptũ ĩter nomia
reoꝝ. Scòᷣm poſtꝗᷓ receptum fuit. et ante
ſmiarmcerciu poſt ſnĩam Primo tꝑe aut
accuſat de maiori eo ð quo fuit acculatq
et ĩid põt ut in pre·l.iicanoniii.q·xi.priq
aut de minori:uel pariet tunc ſ illud eſt
Piudicale.primo crimini aud᷑ et prefer᷑
et ſic legebat aʒo/preę.l.ĩ.ut patet in ſũma
qui ac:non poſ.in fi:et exemplũ eius de B
recitat ibi accur.iniiii/glo/et hoc ibi pla
cebat qno meo.ſi non eſt preiudicale. uel
ſtrangulatoriuʒ primi ut uerbis dñi mei
utar ſi uult ſolũ libelluʒ porrigere põt.ut
in.l.neganda.ſi uult ſuper libello ꝓcedere
põt ꝓlequendo ſuazʒ imuriã ał.non ut ibi
ſo temꝑe ſi uult ſolum libellũ dar̃.id põt
anteꝗ ſic liquidum et ocluſum poſtea nõ
ud in. I.neganda ad finẽcanõ: ubi.sS. ſi o
uult in libello ꝓcedere una opinio het ꝙ;
põt.ſi ꝓlequit᷑ ſuam iniuriaʒ ał. non. alia
opinio que multis placethʒ ꝙ nullo mõ
illo temꝑe ꝓlequi poſſit qdcũq; fit crimẽ
2 interſit. ? non inducunt p.l.is qui · ff. de
publi. iudi. Tercio tpe ſi ſnĩa eſt abſolu-
toria certũ eſt ꝙ põt ſi odẽnatoria 2 talis

cum-p. et.ii:q-vii: in ſuma.

ſumunt quibo ſtandũ eſt.· J

/2

eſt ꝙ nõ infamat idem/ꝗa põt quiĩa nõ ꝓ
hibicum eſt ſi infamatet uult uti antiqᷓ
accuſatione quam añ ſnĩaʒ intentauit po
teſt ał·oblatio uel ꝓpoſitio fuiſſet inuti
Iis. Si uero uult nouà sdtionem ꝓPponere
non põt ſi ddepnatoria illa abſtulit ibta

term ł ciuitatem ut quia deportatus uel

daãpnatus in metallu. Si non abſtulit 2
ſequit᷑ ſuam ł ſuoxʒ imuriã põtiſi non ꝓle
quit᷑ talem imuriaʒ alium ꝗ;ᷓ accuſatorem
ſuũ accuſare nõ poteritff· de publi:iudi.
I-infamẽ ſed accuſatorezʒ poteritet igno
ſcit᷑ eĩi qui uindicare ſe uultnec obſtat ſi-
bi ꝙ calũpnioſus fuit in defendẽdo.quia
calupnia ꝓpria in agẽtemit no- in.l. is qui-
et in p̃.l.i:in fineninglo. Item ut d aʒ0
in fi- ſume ſupꝑius allegate potuit iniuſte
dapnarirof/ubi. S uult q; etiam perdens
libertcatem ł ciuitateʒ accationem incho
atam ꝓſequi poſſit oera accuſatorẽ. et ſic
intelligitl.is qui.refert aliquos tenere ꝙ
ↄtra accuſatorẽ. nouas inchoare poſſit qð
ſibi non placʒ.· ·int·qui ꝓhiac. ꝓpter

xi⸗ Rica rof-· cum. . ſe.

ipſorũ delic.
EElen E laicus qui non põt cłicu
accu FScX acetbcm pg viiecct
ii etc. ii. et· v. c& de teſti-de cetero. miſi in
exceptis cribus ſuꝑ quo dic t no. in p·c.
Tezg⸗ non
eſt eius ordis cui eſt accuſatus · lʒ ſit cyi
ud et ille:ar:ii:q:vii.ipi apoſtoli:.2. c.te
ſtes et.c.ſacerdotes/et quaſi ꝑ totum.non
eniʒ poſſet tunc pena talionis puniri-cuz
en regulariter calupmiantes ad uindidtaʒ
Poſcat ſiłitudo ſupplicii.ii.qvin Qſquis
C.de accuſ.lfi.e.e· lʒ.et.c.ſuꝑ his/unde
epᷣus accuſabit epᷣmpreſ biter prelbiterũ
et ſic de aliis.ii:q.viiclericus SKar ibi
no-illud capiculu non tenet loquitur de
irregulari. 5 · Si-n-epus uel preſr debe
rent degradàri:qualiter acolitus- uł ſub-
diaconus. et ſimiles accuſatores poſſent ſi
militudine iudicii puniri ſi in ꝓbõne defi
cerent·certe non vr ar.tñ otra:quia pote
runt uerberari in pene ſupplementuũ⸗v.q-
vi:quia iuxta HI p quod capitulu patzʒ
. priuat ur etiã ſpe. illius ordinis quez nõ
abet. ex· de calup.c.i.ibi.n ſubdiaco
nus accſauit diaconu: et ad ideʒ facit.ii.
·vii·lator. ubi cłicus accuſax epm 2 C.
MRict rof;
ꝙ ał.pauci eſſent accuſatores. quia cor-
uus coruo non extrahit oculũ 3

al. q& S

deficit in una pena ſupplet᷑ in alia.C. ut t
tra errfe lit E dan iſta pena ſubro
Sata dicatur pena maleficii et yr̃ ꝙ non.

5„

Bet Tt *

0

E
ſpectꝗ ł facile litigans † male ouerla

52

ff. de in litẽ iuril·i.ſed offõ iudicis merce
nario ueniatad idẽ ffde peti-here- Jetiaʒ
6 Pe - In contrariuʒ; quia ſubrogat᷑ loco or
dinarie pene vn ſapit eandeʒ naturam: ar-
fk. de don-int᷑ ui-er ux-lſi donate ·5. ſi ſpõ
ſus.a diẽ tex.ꝙ; vberib ſatiſtit & iiuria
ff. de iniunt.l ſʒ ſi unigſ an. S ſi eſt ſoło

purgat delictuʒ ſicut pena originalis:
uel dic utĩ. de adult. V· ſed . Icé
ꝙ eſt talis qui non põt teſtis eſſe ·ł ad or
dines ꝓmoueri· vñ non põt accuſar̃· xiiiii
q·i. luꝑ prudentia· ii: q· vii. ipi. t · c· teſtes
q dic ut ibiet. xv.q:ii- ſane: ¶ Iteʒ ᷣm
canões excipit᷑ ꝙ temꝑe 'm leges repelliẽ

omnis. n-qui m leges repelliè et m cano

nes repellit iii. q· v/Canica.2 duob.c· ſe·
Icem ꝙ; ał. ei crimẽ? ꝓbatũ eſt ꝓpter

qd fui a teſtimonio repullus Iʒ non ſit in
Famis-e&:de or-CoCc. ii. in fi:2 de elec- ſuꝑ
eo.·i ·qĩ · ꝓhibent᷑ · V· ꝓpter ſuſpitionem
&. de teſti-teſtimoniu-et no.ĩ prec· ipi
Item ꝙ· xii. Rica rof. pelluntur
immici 2c et durat uſq; ad. · Itez ꝙ eſt
yſtrio. cũ inimico cohabitat de eiuſ
domo ꝓdit e&Xπde accuſ repellant᷑ et. iii-
qv.c·nietc. accuſatores uel teſtes· quar
reſumitur inimicus ĩiii. q·ĩ· teſtes C.· de
inoftel.liberi xcnii. di ſi ini micus. ex · de
of. dele. inſinuãte· ¶ Item ꝙ eſt inimicq ·
iii · q· v ci. nmi. et. ini. et·c. omes · ex de ac
cułc.cũ oporteat.2· c.cum.p· et. c. qualit᷑

ii. u fuit olim ʒ nunc non ſit. in · q· v· c·

i. vl. q· ĩ. qui crimen. KRepellitur etiam ini
mic ab excipiendo· utx- ex:de accu:c.me
mimrnus.Ide puto in oſpiratore ſec au
cem de aliis-na is qui acculat dep ublico
crie eſt inimicus ft · V. ſig · 3 capitałff.
de his qui ut indig ſ inimicicia· ff · de iur
pa:cuʒ pr̃onurn- in aut· colr nii: de ceſti⸗
6·ſi ueroii· q-viiſi quis eßs · vi · q· ĩ ſi om
nia g eo ꝙ accuſat uidet᷑ poſſe repelli:ar-
in.quii. cæ icus Fen· ym ubi rof · S.
premiſſa iura loqunt᷑cum pri accuſauit
ſed in ꝓbõne defecit·et iudex ei pepercit
qui eũ de calupnia non odempnauit: ii: q-
ili .5.nonduz ff-ad turpilł.l.i.uel forte ĩ
petrauit abolition?-C-de aboli-l. ii vñ ſi
nunc uelit accuſare preſumit᷑ inimicus ex
pcedenti facto.ex · de accul:meminimus-
ſecus ſi d nouo uelit accuſarealioqui nul
lus admitteret᷑ cuzʒ om̃es dr̃entur inimici
Sed que inimicicie repellu 5
cic boc arbitrar iu eſſe:quĩia etiaʒ frau
dem poſſet hoc allerere· e&c: de accuſ.inqſi
tioniset de ſimop tuns-CIrage Kfu⸗
tiil

ꝙ nõ ꝓ deo.ſed ꝓ uana g ia. uel odio· uel

lel uite accuſabilis. uel nõ recte fidei uel
non recã docet fideʒ· ute:q-ſuſpectos
et·c.canonica ·et · c. ſ icer et duobus-C.ſe.
et.ĩi.qvii:querendũ · Ite ꝙ eius un
fides libera eſſe neſci et ꝙ mortuus eſt
in peccato mortali ut in Pccanonica. et

q:niihii qui in fi.et·i ·qvii.querendu
2.C. placuit- C Itez q; Italicnügern
(upple. 2 ignotus ur noĩ:c. canonica. ubi
uide. .in.q-v accul cores etc/accuſa-
tiones:2. c. canonica. ¶ CTteʒ ꝙ eſt homi
cida. maleficus fur ſacrilegus raptor adul
ter. inceſtuoſus. ueneficusſ uſpectus cri
minoſus et domeſtic/ꝑiurus raptor uir
ginũ ꝙ falſum teſtimomũ tulit. uł ad di
uinos et ſortilegos iuit⸗ ſi'ese.qↄoſtitui
musii:qviii:ꝗſquis. Ite r0l⸗
‚dixit rof. multu. iid eſt libent᷑ flec
titur ad gr̃am uel crioſus. uel ſceleratus
e·q·ſłiter· et.c.ſc. narn in cã criminali ꝓ
quolibet crĩe quĩs repelli ut ibi et: qin⸗
ſi quis a ſuo et · c·ſe · et· ii .q vii. qui ſine t⸗
c:poſtulatuset· dria in fi·ex de exce p·
a nobis. Icẽ q; conuiciis: uel iſidi
et. in. q v. nullq2. C: omes õ
Ixẽ ꝙ eſt inceſtuoſus uł non Ptimeꝰ
nus ꝗ; ſacerdotẽ uel Ccime ↄiunctum
on põt accuſare iii. q.iiii oſanguineoruzʒ
Item ꝙ eſt oſpirator ł detractor·e· q
olpiratores et· c. detractores eX: de accu-

cdiectue u-⸗ Icẽ ꝙ eſt anathematiza

As

A& 4

cus- u exomur ĩcacus.e.q nullus/etx· c· ſe ·

ini · q · i · c · ĩ · ex · ii e& · de excep exceptioneʒ.
er in p⸗c. cũ dilectus Iteʒ ꝙ eſt ſacrile
a a he de⸗ non elt bone eitt
mationis uel opinionmis ꝙ eſt mala fide
uel intent ione uel temere accuſat· uel ꝙẽ

male uite uel conſcie uel mali meriti:-u

cupiditate accuſat·ĩi · q· vn · ſi g ſunt et· c·
ſe·2. C. c'icos.¶ Itẽ E publice ↄcubina
rius. e&. de ac-c dilectus. (Icc ꝙ& odic
quẽcunq; iii.q/v/omes in fi.¶
eſt yſtrio.iii · q. ĩ· c. i·
qꝗ non põt accuſare pñtem
accu· et inſcrip· abñte · ii· q ult· c·i ec· c.
ſcripturã. 2· q·ĩ.in primis. V: quia igitur
ni.q.ixabñs.et· cſeexX· qui ma ac· poſ:
nobis. Item ꝙ& non põ und?
licto płibus legibus accuſare/·ð accul⸗
ſenatus ubi de hoc. qd dic ut in ciuifibus.

utS. int.de actore· ¶ Ltem non dat li
bellũ accuſatiõis·ii ·q: ult.Cc.i:.2.· C. libellox.

Iteʒ ꝙ eſt de illis plonis que ꝓhiben?
a publica accuſatione et populari acione
ut · ff · de populartact. pplares-2·l- miert

—

è!.äl

=- =

— S5 ☛ =

—

*
.„

2

5
A△

₰

ff. de accuſaqui accuſareet.l.iiii:/in qdᷣ
nibus· et· C· qui ac. non polſ· l.iet· lde crĩie
et.l.lanatuſcõæt.l:peet fi.xv/qiii:nemi
ni.que tñ exceptio locũ non hʒ in crĩe ex
cepto· C.ad .I. iul- maie-nullus-ex⸗S ſuno-
lʒ hely· ¶ Item excipit᷑ otra accuſatorez
neſciui eſſẽ ꝓhibitu id de quo me accuſas

yñ non teneor RadereeX&α de oſtic-ogno
ſcentes · et·c. ex ꝑte cfIgA.
Iſte · V. cũ drib ſequẽ:fuit᷑ uber-S bona-

t.ini:circa mediũ·Gẽ tutor ? ꝓcurator
et generałr otra quelibet alieno noĩe accã
re uolentẽff/de publiiiudi:l.pe.Sad cri-
men.C.qui ac.nõ poll.ii.exc·de accuſ.luꝑ
his in fi. et de procurtuehoc tñ fallit in
illuſtrib ꝑſonis que oſtituunt ꝓcurt· in
act. iiuriaꝑ C. de ꝓcurt.l/pe et autt-ꝗuis
Itez q; lapſi ſunt-xx-anni a die coõmiſſi
cris. C. de fal:querela in fi. ec de excep. cuũ
uenerabił ꝓpe fineʒ. niſi in crie ſuppoſiti
pꝑdus cui nullo tꝑe preſcribi᷑ ff. ad. l. cor.
de fal.l.qui fłaʒ.ex.· de peet reofficii młꝑ
to fortius m quoſdam. WA· uber.de bo
na. et.lalleg. pomt duos caſus:qñ mulier
Pgnãs corrupta a ſubſtituto abiecit par-
tum malis medicamẽtis. uel qn id abiecit
ui ꝓpẽ odiũ mariti:a quo pgnans diuerte
rat· F. in ea que ptũ abegit-ne mariti ini
micoò ꝑtũ ꝓcreetff. de penis cicero: et ar.

ii: q- v.ↄſuluiſti · εα1 ii-ſolet et cribus
c.ſe·z ex · de hoĩoj ſi ni⸗ 6 Ixe 3. reꝗ
mortuus eſt vn crimen extinctuʒ eſt. .

ſireus uel ac·. mor·fue ꝑ tocumιaâäli. di-
quorundaʒ. ex ·qui fi:ſint le· puenit et: c.
cãm. ii.ſed hoc fallit in crĩie hereſeos. C. S
heretici l. inij-et-xiii-q-ii ſane proferèa
c.ĩ. et . Fi. .c ibi de hoc in ſũma ··
et apoſtaſie · C. de apoſtaapoſtatay.2 lele
maieſtatis et repetunday. AMâ. eſt oſti
tutus in publico offõ pecuma data uł
miſſa facit qð facere non dʒ uł obmitetit
qð facere deber. F.⸗ cum quis diuidit ci
uitateʒ in duo:ffde accu.ex iudicio vi.
q·iĩ.ꝭ·uerũ.C. adl.iuł·maquiſquis·et.l.
rmmeminiſſeet peculatus. MHI: qd eſt fur-
tum in pecunia publica fiſci ? ciuitatt ro
mane intercepta uel machinata in pecũia
aliay ciuitatu nõ·ft·de fur l.ob pecuniazʒ
ut·ff· ad·l.iul.pe:l.fi.·2 ubi quis in crĩe
nołorio deeſſic. læ11- di-neq;-iii--
v·placuit·E ſi hereticos heredes inſtituit.
ex· de herexicſi quis eps uel ſi ſibi mortẽ
oſciuit qd intellige ꝓut habeturff·ð bo.
eoꝝ qui mor ſibi oſci.l.iii·C· ſi reus uł ac-
mor.fuedefunctis in cãau.C. li. xii- de pri
mipillo⸗l'i. Ite⸗ ꝙ& non recte hbellum

concepitł uel ꝙ nõ iaſeri r.iü rulr iue

lorum-Cqui acnon pol qui crimen ex⸗

ð accul:ſuꝑ his· f de priua· delic.l.fi·hec
tamen fallit ſi accuſator ſit priuilegiatus
ut fermĩa in quibuldam et maritus pater
et pr̃onus/quos non eſt ueriſimile calũp-
niari. vñ non inſcribent C· qui acnõ poſ-
de crimine 2 de adulc.ꝗᷓuis f-de iur̃iun-
I. iuſiurandum. 5 hoc iuſiuranduz ff qui
ſat.co-de die.⸗iubent᷑ fallit etiam cũ uir

accuſat uxorem iurt-mariti de adulterio

Im quoſdaʒ. C. de adultiurt⸗mariti ſed ;

nõ placet p decrede ꝓcurtvue- M1â-de B
I de adult-poſt Prr flur etiaʒ in alus
caſib qui no.ĩn p·c luꝑ his

ii et uide qd ſuꝑ ea dixi.
6.aliqn.et·· de libel:.concep·S·nunc dicen
duʒ. . iii ·2. M. ρι0 uIq; ad..½ ²=
hodie tñ de ↄſuetudine multay regionuʒ
non fiuũt inſcriptiones que tollerãtur p-l-

f:de publiĩiudi: ordoct. ff· de penis ho-

die. I· dicebat ub. predictus ꝙ in lobar
dia non fit inſcriptionec libelli accuſato

dictuʒ uulnerantis 2 uulnerati-coram iu
dice·2 ſcriptura hʒ uim libelli:et cogitur
accuſatus ſle defendere ꝗ oluetudinẽe dice
bat nimium dãpnoſarn aduocatis· hoclie
euanuit illa ↄoſuetudo- ꝓpter qd auctor il
la uerba non poſuit· hec tñ ↄſuetudo du-

rat in italia.ꝙ licet inter laicos dentur li

belli accuſatorii:non tñ fit inſcriptio uel
obligatio ad penaʒ talionis· de hoc etia. ĩ.
de libel.ↄcep· ꝭ.Ffi in prin. Hanc aur oſue
rudinem improbat egyidicens ꝙ per illã
inuitantur homines ad calupniandum et
ad grauandos reos maxie in illis locis qui
bus de certis grauibus cribus accuſati ꝑ
menſeʒ carcerati tenent᷑. Gui.de ſuʒin.l.
qui crimen.C· qui acnon poſ-ↄmendat il
lam:quia timore talionis remanebãat crĩa
impunita. quia in uera acculſatione poſſet
agens facile deficere:ut quia non plene ꝓ
bat.uel ꝓpter repulſam teſtiũ uel ꝓpter
imperitlaʒ aduocati. ꝓpter que nolunt ſe
homines ſubmittere ꝑiculo talionis- Ex-
penſa aut a carcent et cuſtodum poterit
fieri ffuſio. Bal. Sed quid ſi ſtatutuz dat

hanc formam ꝙ ille qui accuſat dẽat pro

mittere ꝓlequi 2 ꝓbare et caſu quo ſuc
cumbat debeat ꝓmittere.xx.auſi non ꝓ
miſit eri ꝓceſſus nulluset vr̃ ꝙ ſic quia
eſt obmiſſa debita forma et õmiſſio mo
di uel forme nedũ in actu odioſo ſed etia
in a ctu fauorabili impedit diſpoſitionez
legaleʒ de :b.l-qui rome/flauiq Iteʒ

cC· Mii-q. iii.

„3

—

—
—

rii porrigun ſed ſcribitur per tabellionz

7

τιι αια ð

non teneł ꝓceſſus ordina tus d iudi. exhi
bita· de reſti:ſpołpiſamis de Fpcũ dilec
ta:in otrarium vr̃ ꝙ ualeat ꝓceſſus nam
iſta promiſſio pene · xx. ſucceditc loco in
ſriptionis ſed ſi õmitti᷑ inſcriptio nihilo-⸗
minus ualet proceſſus et punit᷑ actor ac ſi
ſee inſcripſiſſet expſſe ut no.C· qui ac:non
Polſ.l.qui crimen:et fac ad hocC. de pci-
Imꝑa.of:l.uniuerſa.ſo.ſi oppõitur an litẽ
ↄtel.nõ admittit᷑ accuſator:quia non fecit
q debuit.ſed poſt litẽ conti:cu ſit dilato
ria non op:ff-de ꝓcurtl.põp. .·rati/aliud

infra.x. dies decapitet qdam baãnitus de

hoĩcidio ſoluit centu ſed non ſoluit quar

tuʒ plo an decapitabit᷑ qð ẽ an pena addi
ta rone ↄotumacie ſapiat naturã pene prin

Cipalis et dic ꝙ non ꝗaà nõ eſt natura pri

nordialis ſed accidetal is.d pet- hereditt-
¶ Itez ꝙ fuit teſtis in alia cã otra ip

2 — m

ſum acculatu:e.de accuſ.Cu·p.et.c· me-

D

minimo- C Item ꝓ fr̃ eius accuſatu E

us acculauerat ex· de accuſ-cũ:p

pone MH. Iſte- . totus tenuit ad arn A

uber. de bonat.iii.· poſt prin. 5 obici

ĩ exceptione ineptixudinis ꝗa reddit ĩpoſ
ſibilem ꝓnuũciationeʒ ar ff·d interroac-
I.Ri fili el i⸗ Et no:q; accatĩo ðr inep
ta p'ibus modis: primo quia cã non ĩfert

ens infamiam ? turpem exceptionem ea
nõ ꝓbat:nunqꝗd põt iniuriag ↄuemiri vr
ꝙ non: ꝗa iurt executio nõ hʒ iniuriã / ff-
de iniur: ini uriaz 6ei-ff-de reg- iurt fcmn-

ↄcluſionem nec de iure nec ð fcõ.puta ac
cuſo te quia minxiſti ad ꝑietem ut no-in
I. i. de eden. 2 de doli: ex-l. ii. 6 circa-Scdo
q otinet aꝑtam rei defenſionẽ ut accuſo
te quia occidiſti bannitũ ut no/Cy. C. de
accułl.reos. ꝓbatur E. de his qui ad eccł.
ↄfu:l.ſi ſeruus 2z. ar. C. de libe/ca-l cum pᷣ
cum. Iercio qñ otinʒ aꝑtam accatort ca
lupniacionem f-:de boms li.l.qui cuʒ ma
ior::·ſi pris de of: uicaC.ĩ-ꝑ inno- Quar-
to qñ otinet aꝑtaʒ lapſu tpris prelcriptio
neʒ. ff. de adul:laccatur:2 fac ad predcã
c.ne quis uel a regia l.ii in fi ubi de hboc-
En ubi hbellus eſt ineptus quo
quomodo ſiue ꝓpter õmiſſionem mõi et
Forme ſbalis ut. l-libello- ſuie ꝓp alias
ineptitudines predcas bannuũ latuʒ tanꝗᷓ.
in ↄtumacẽz non ualzʒ nec vr̃ otumax ofeſ
ſus eſſe maliciam. d.l.ſi filius 2 no-C. de
iurt.Ca: lfi::ſin aut reus et fi nõ ualet bã
nuʒ nõ ualet ſubſequens ſma que fundat᷑
in bano.f-:d re iudiſi cũ nulla:nec meret᷑
executt · ſma que eſt ipſo iure nulla. ff· de
Feriis.lſi feriatisff·S iudi.l.ſi ptor· in fi.
deę re iudi. l.ini. ↄdenatuʒ cum ſimilib-
ESaar⸗ nũqd in qõne·s. formata qñᷣ
tatutu dic de ꝓmitcendis xx. an:- exit
fideiuſſor ſi non fac mentioneʒ de dando
fideiuſſore·vr ; non ut.C. de v.ſi.l.ſanc
timus:dic otra quia redacta eſt ad inſtar
Ptorieet ad uigorẽ et executionem iudi-
cio interponi tñ de viunctis ꝑſonĩs om
nis fideiuſſor eſt bonus etiaʒ nõ poſſidenſ
ĩmobilia.ff. in ius uoca:ut eant. l. ii/ſʒ ad
alios actus non miſi poſſideat ĩmobilia ut
no.in aute de exib: reis.- ſanctimus- 2 te
ne mẽti. ꝓ hoĩcidio ꝑ ſtatutum imponi
pena centu libraruʒ et hi quis banitur es
tumacia banni᷑ in quarto plurialio ſta
tcuto cauet᷑ ꝙ nõ ſoluens penam hoĩcidni

5S nunc vr ex. de elec/cuzʒ eccia uulterana
nam et proni filius a liberto delatus non

Punit᷑:nec a otra tabulas repellit᷑ſi retor-
lſerit criĩa in libertu dum uoluit ſe ulcſci
Fde bo.li:qui cum maior.S·ſi lbertus2
6:id puto Pterea cum aduerſus ꝑenteset
Pronos ꝓpter reuerentiã eo doli- uł alia

turpis exceptio: a filio ' lIiberto non ꝓpo

natur.&& contra alios ĩpune ꝓponi poteſt

alioquin nõ eſſet in eis ſpale. f de doli ex

cep:apud celſuʒaduerſus- C.d theſaurt
Iumca. li. contraqa fideiuſſori recula-
cio opetit iniuri aꝝ actio cõtra recuſantẽ
f.qui ſa:co-ſi uero pro-et recuſatio quaſi
exceptio eſt pterea ſi tenet᷑ imuriae is ꝗ
aliũ dicit delatoreʒ ſeruũ utC. imun
I.in:et.lſiquidemmulto fortius qui co-
ram iudice excipiẽdo dicit puto tñ ꝙ pr
uel pronus habent act. iniuriarum ſi con
tra eos filius ' Iibertus turpem obiciant
except ioneʒ· ar:ff·de aqua co:et eſti.l-i et
Penul. in fi inſti:de iniurt - pein fi. 5-
Credebã ꝙ hic eſſet aliquis defectus·ruo
luto tñ uberto pᷣdicto quem hẽo duplica
tum inueni ſic eſſe.ſed multũ fuit ſubtił
et congrua iſta ſoł'o dic mihi quid repor
tas ex llla Fortificat᷑ ꝑs prima ꝗa cu innu
ria iudicetur ex aĩo excipiẽs qui intendit
agenteʒ repellere. ſolum hʒ aĩm ad ſe defẽ
dendum et ut condẽpnationeʒ euadat ut
Puniat᷑ agens quia uirtus exceptiõis id nõ
hʒ.ex· de or.co.Ccii:ff·de infami.llucius
et ſic defendit eum cã dicendi lʒ non ꝓbzʒ
bñ facit. ff. de ĩniur Item apud5·ſi quis

aſtrologus/ubi ponderatur cã dicendi ad

excluſioneʒz ĩniurieet excuſationis ꝗ non
nocendi.ſed ſibi ꝓficiendi aĩo fecit qd no
cuitff·de aqua pluar l.ĩ.:deniqʒ 2 ſi eti.
am dubiuz eſſet de aĩo preſumendũ eſſet

ꝓ ipſo:ſicut de illo qui amouit reʒ onñem-

„.
.

— E — — E —

