Et cautius eſt ꝙ in indulgentia eccle
ſiaruʒ numerus exprimat᷑ ut. I· V. ꝓx·
quia ſi habeat plures ꝗᷣ duas · nõ ſufficit
dicere. utx cum eccleſus quas optinz poſ
ſit aliam recipere: quia in his odioſis in
dulgentus uerbum æccleſis ad duas dũ
taxat eccleſias referetur ar nii : q iii . V
Item ubi aurro i bene facit de pᷣ
bẽ· is cui li. vi· 6. 1/ ad l c.·2 ad ſequẽtia
E. Itẽ quo ad bnficia optinẽda cautiq
eſt ſi certa ſumma uſq; ad quam ea ſibi
recipere liceat exprimatx ſ3 nec ſufficit
ſi ĩ indulgentia dicatur ut cuʒ bificiis

— 2☛

— —
= S

9—

que habet poſſit unam eccleſiaʒ uel per
lonatũ recipere ſi obtenta beneticia cu

ram habent.reſtringeda eſt enim talis
indulgentia ut pdixi ſicut alias dicim

quia ſi impetrans lras-cum ca illa non

obſtante ꝙ ał· beneficiatus exiſtit· ha

bet etiam unicum benficium cum cu

ra non ualet lr̃aquia cum in beneficio
in illo oporteat eum reſidere ut extra ð
cleri/non reſi. quia etcfi:non fuit ſcri
bentt intxentio ſibi aliud beneficium cõ
ferre niſi expſſe dicatur ꝙ primnum cu
ram animarum haberet· M. hoc patzʒ
in predecre.ĩs cui-ĩ. R- Sed nun

quid nocet impetranti imdulgentiam ſi

in ea dicatur ꝓ obtenta que fuit canõi
ce aſſecut poſſit canonice obtinere ui
detur ꝙ ſic· propter mendacium. ut im
pre.decre dudum.dicendo eĩm ſe dicta
beneficia canõice fuiſſe aſſecutum mẽ
titus eſt ꝙ facer̃ non debuit.e ut ec.
benec unico-iuſtum ergo eſt/ ut dum
mentiẽdo uoluit uſurpare quod ſuum

nõ eſt perdat etiam quod ſuum eſt ut

xiiiq-i· Gquia ergo ꝓpe fi v. ut aut 2
C.finiũ reg·ſi conſtiterit.ſʒ dico . ſibi
non nocet ꝗa quod dixit ſe canomce aſ
ſecutum intelngitur ſic.i. per eum qui
ſibi potuit conferre defectum auteʒ
eſt in hoc ꝙ ipſa beñnficia ſimul retiner

nõ poteſt papa remouet durn indulget

ei ꝙ ea poſſit licite retinere et ſic nõ ob
ſtat pre· decre-duduũ quia ibi papa non

remouit defectũ huiuſmocdh ſup obten
xis ut dido.rmme uero dixit M. in Pp-
decredudum. u ubi uið in glo.dicunt
Inno. et oſti: ꝙ uiæ aliqua indulgen
tia ſufficiens inueniturquna in eis bn
ficia nõ ſpecificantur. ut-5 · ꝓx. ſem

Per apponitur cła illa que te aſier
tt

Hic ſolet ĩterſeri als·ſ. pter pluralit

uicium- . canonice aſſecutum- qð eſt

impoſſibile ut probatur in pre:decreti;
dudum 5. inſuper Item quua tales iĩdul
Sentie ſunt.contra intentioneʒ domini

Pape·qui non intedit ĩ tot benficiis diſ

penſare unde non ualet ut ibi debent S

ſpecificari beneficia plura obtenta ałr

non ualet ut dixit 2 miſi intelligas bũ

canonice ꝓut iam·S dixi · immo ſi quis

idiſpẽſatione taceat beneficiũ qᷓtucu
K 2 modicum non ualet diſpẽſatt-

ut de prebennon poteſt.i· Ro. li.
. Et remanet ineligibihs und uidi

mMo caſſari per dĩũm Clemiii. lum iur
eleccompoſteł. electi ꝓ eo ſolo quia in

&S5
ĩ dulgẽtia ſua non fiebat mentio de quĩ
buſdam preſtimonis que tempore im
petrate indulgentie obtinebat.non ob-
ꝙ dicer̃tur a multis ꝙ huiuſmodi preſ
timonia nomine beneficii eccleſiaſtici.
non erant cenſenda. cum in ſola tempo
ralitate conſiſtere uideantur · 1I Hoc
Pleni ſcripſi pꝑq Oſtiin dec- poſtulaſti
ad quam in fi. remittam. Vbi ad hanc
allegationem plene rñdetur et facit qᷣ
ſcripſi ð elec.c.i.li·vi.ſuꝑ bo conon.
datur etiam preſtimonns ethimologia
quaſi preſtent ĩ unum uel in unum. ad
id auteʒ quod dicitur: ꝙ non artant ad
reſident iam.et quod fructus recipiunt᷑
in abſentia RBndet᷑ ꝙ in multis bnficus
hec duo contingunt. Vnde per hoc nõ
excuſatur ſurreptio in gratia et faciut
uerba clementque ſtatim autor (dit
ad iudicandam gratiam ſurreptitiam.
que ſic continet.non ob: ꝙ canõicatum
et prebendam cum certis preſtimomis
uel preſtimonialibus portionmibus· tłi
eccleſia noſcitur obtinereet potiſſime.
cum preſtimonie nõ fint de eccleſia in 6
canomicatum obtinetſed ex hoc ĩ. reai
ſumam. Iteʒ quia duplex odium ſat᷑
in hus litteris primum cõe ut ĩ decre-
ꝗuis: ide preben. Iivi: m pluralitatẽ.
æOti quia intantum et de elec-dudum
ii-et eius augmẽtum ochuũ auget facit
cõſtitutio execrabilis fieri ergo debuit
illaruʒ expreſſio ut preſidens poſſit ſuꝑ
certificatis congrue diſpenſare P diſtri
buere ut dixi de preben:de multa infi-
et ſi fatearis ſub tali generalitate poſſe.
x.includi eque·x et· xα. et plura infi

nitas autẽ etiam in litteris. iuſticie eſt

odioſa ð Rp:c·. n li.vi: bene igit᷑ expſſit

cle. de of·or:c·ii:ꝙ facienda eſt mentio

ſpecialis ſupradixi potiſſime pdicta
ꝓcederequando preſtimonie non ſunt
de eccleſia ſed de ex·dictũ quare ꝗbuſð
uidetur ꝙ quando preſtimonie ſunt in
una eccleſia in qua plures per unurn de
conſuetudine poſſunt haberi illa plura
litas habeatur ꝓ uno ar. ff. ð arbo.fur.
ceſa.ſi gemĩa:et uidet᷑ quoddã cõmodũ
uel ſtipendiũ canonĩco deputatũ. potiq
ꝗ̃ beneficium uel ſaltem unicum ſtipẽ
dium de quo loqui poteſt. C. de execu.
rei.iudi.l.ſtipẽdia.ff. de reĩudi:omoð-
premioꝝ.et quia ↄſuetudo eccleſie facit

multitudinem taliuʒ non imnimicam ca
nonũ nõ uidetur de illis ut de benficiis
iudicandum depreben- quia intantum

N

N

—

ętc. cum iam dudum tene certum-
Tunc etiam dixit idem dñs· Clem ꝙ
quantumcũq; impetrans abilis fit · ſi en
ſubprimnt uel exprimit quo expreſſo r
ſubpreſſo:prĩceps moueri potuit ad pe
ticionem gratie repellendam et litcerã
et gratiaʒ ſurrepticiã iudicabit hinc e

. ſi habens prepoſiturã impetrat ꝙ ſid
1c

eat alium ꝑpſonaturn habere et ſimul
cum ppoſitura retinere tacens de cura
aiay quam prepoſitura habet non ualet
diſpẽſatio S. · ꝓPxi. nec etiã aliu ꝑſona
tũ cũ cura poterit cum prĩo2 ſi prynũ
curam non babeat licite retinere . MA1âꝗ.
Hoche declaratuʒ eſt pdicta uera. etiã
ſi in l̃a diſpenſationis adiecta ſit clauſ-
ꝓuiſio ꝙ aĩayꝝ cura ſi ꝗᷓ illis iminet nul
latenus negligatur ut in cle· de preben-.
i.i. Ho. ubi etiaʒ nõratio que ſequit᷑
FE eſt ratio quia in perſonatu cum
ra duo ſunt impedimenta. unum ꝗa
perſonatus eſt ð quo idem iudiciuʒ eſt
de beneficio curam animax habente
ut in pre· dect. dudumaliud quia curã
babet ut ex de preben. 8 multa ſi ergo
impetrat ꝗs q ſibi liceat duos pſonat
tenere nulla fa ta mẽtiõe de cura. unuũ
impedimentum eſt ſublatum·ſ. quia ꝑ
ſonatus ſunt· ali uero ſ· de cura r̃ᷣmanzʒ
ſi emim de duabus ſeruitutibus- una re
mittatur altera remanet ut ff. 8 ſerui-

ur· pred. ſi domus tua ar. ec de uſu pa-

ex cuarum extra de priui?-paſtoralis
Sed oppomtur perſonat maior eſt
ꝗ cura. unde ſi dipenſatu eſt in maiori
per conſequens in fimih- uel minori ar-
e& de deci ex parteiii/ et qui fi:ſi. leg
er uenerabilemi. Ro. ff. de regł- iurnt-
nõ debet.xn:q i· precipimulſ Sed dic ꝙ;
boc ar falli t in priuił.2 diſpenſatiõib
are& de priuip ſane. quod proſequere-
m dome ut nõ. 8& Rppoſtulaſti
Ibi plene uideas ſuper . Oè uicaria-. J:
Duid ſtbabens plura bnficia min
nomce obeiner ꝓP ſibi liceat recipere-
et haber̃ plura bñficia-nulla & obtentt
habita mentione. Ro licet diſpenſatio
nibil ualeat quo ad priora bnfieia ualz
tame quo ad futura ſi ea licit quefierit
m papaʒ. FA. In decre dudu : 6-inſuꝑ
ſuper· V. canoni ar coner s
nungd nocet. K. uic ↄtrario ſtanð
eſt per decre.non poteſt de prebenð. li⸗

vi-coniundta cum dec co·xi· eum ꝗut
ibi not in fiin 1o F. Sed quid ſi
in diſpenſatione dicitur indulgemus ut

ð

Cibi liceat perſonatuzʒ recipere· et ſimul
cum obtæetis beneficus retinere et priq
babuit unum beneficium canonice. et
alia minus canonice. Ro. bona eſt diſpẽ
ſatio quia per eam poteſt obtenta pri
licite retinere cuʒ queſito de nouo· S·
. sO eccleſiam
cura obtinuit indulgentiã ut ſibi liceat
aliud beneficium etiam ſi ſit perſonat
ſimilem curam non habens: ſi ei ↄferat᷑
recipere et cum priori tenere demuzʒ 9
fertur ei archidyaconatus nunquid po
terit illud cum priori eccleſia retinere-
uidetur ꝙ ſic· quna cura archið. non eſt
ſimilis- irmmno diſſimilis cure eccleſie ex
qui fi ſi. le. per uenerabilem/5. uerum-
Sed die contra nam fimilitudo iſta ad
genus non ad ſpecies refertur · de HB dicã

exX de conſtitu. Greg ·x · orci

narii . fi · M li· vi et uide hoc pleniuſ
eo.li. ð prebenð non poteſt. Si· in glo·
pone habẽs et quod ſuper ea ſcri pſi 5-
Itern ſi aliquis obtinuit diſpeſatioʒ
ſuper duobus beneficis. cuʒ cura obti
nendis queritur de quibus intelligitur-
HRo. c bins que primo poſt obtentã in
dulgentiam obtinebit et ſi illa uł aliqð
cæorur dimilſerit non licebit ei ex ui m
dulgẽt e alia ? aliud loco dimiſi reciꝑe.
ſine noua diſpenſatione ar.ff. deleg-in-
fideicõrniſſa ·6 ſi quis-x. ſt· de condi et
dernon. bec conditio ſi-et. l. conditio ſi-
ff. de uer. ſig boues· Si. huiuſmoð eĩm
indulgentie tanꝗᷓ ambitioſe reſtrigenð
ſunt ut dixi ar. contra ꝙ liceat ei alud
loco dimiſi recipere ex de uoto magne-
6. curm igitur: V. ex hoc attendentes · et

9

de teſti ſignificauerunt alii abr dicunt QN

Expeditum eſt ꝙ de primis ĩtelłyr
de preben. non poteſ· li vi·5.i· ad ide,z
clem· e. t· ſi plures · · uid ſi indul S
get᷑ ancui ꝙ poſſit plures ccłſias licite
tener· nunquid intelligit᷑ ſecũ diſpẽſatũ
eſſe ut in neutro teneatur reſiore uidet᷑
ſic alioqn indulgẽtia inutilis uideret᷑ .
et hoc uidetur ſentire Io·- ꝓut not vii⸗
q-i-ſi quis in clero immo indulgentia B
principaliter concedre uidetur illa eim
uidetur cauſa pꝓhibitxidis gs nequeat
plures habere eccleſias: quia non poteſt
in utraq; perſonaliter reſidere etx per ſe
curam illarum agere ut e& de cler- non
reſi ·quia nõnulli et c·relatum tu dic ꝙ
talis indulgentia ñ liberat eũ ꝗn tenea 4

Ieayz altera r̃ſire niſi B expᷣſſe ĩ ea dicat
Et diſputanð terminauit dome

— C

—r =

I

7
9

1)

.

92

re.

8

SE

1 2

ꝙ eps qui diſpenſauit cuʒ canonico ſuo
ut poſſit etiam haber curatam ecciam
poterit eũ cogere ad reſidenð in curata
lacet in ablenti nihbil ex canonia ꝑcipiat
Nam ambitiola eſt et ideo reſtrin
enda ex de preben. quia in tantum et

c· ſe. clericus enim nunquam debet ab

eccyſia abeſſe ut. lxxxi-dl-eleutherius
et· c.ſeqlxxexii.Qi:C- fi.: habens igitur
talem indulgentiaʒ de conſilio meo nũc
reſideat in hac eccłſia nunc in alia ut ſic
utriq; ſatiſfaciat 2 ex indulgentia lucꝰ
reportec ar.in pre.c.ſi quis in clero et d
conſ·di-iſi quis etiam et de con: di: in-
epᷣus et uideĩ. v·ſed quid ſi ĩdulgentia
uid ſi papa dat poteſtateʒ alicui-
Aduerte:quia non cicit epiſcopo.
quo caſu proceceret primum dictum
ſequendo ulcimam opi:poſitam· S· V·
nunquid ep̃us quaſi epiſcopo conceſſuʒ
uideatur id ſolum quod non poterat

cum ð epiſcopo non formetur queſtio

mirandum uidetur: qd diſpenſationem
fauorabilem:que reſpicit neceſſitatem

ub utilitate eccie facer nᷣ poſſit et facer
poſſit min fauorabilẽ q& pʒ ex ibi nõ-

conceſſo autcʒ ꝙ facere poſſit diſpenſa
tionem neceſſariam uel utilem eccleſe;

ſatis placet. Guilp. diſtõ ubi ſolum im

minet fauor perſone per iura que alł at
ꝙ diſpenſet cũ aliquouel cu aliꝗ b

uper pluralitate beneficioru Ro. =a1

Im Inno in glo.ſuꝑ. . canonice ſuꝑi

allegaca. 5. lle poteſt diſpenſare ſoluzʒ

cum ſublimi uel litterata perlona nam
ius dicit cum tali eſſe diſpenſandum ut
ex de preben. de multa in fi: et ptãs hu
iuſmodi ad ius eſt referenda ut extra 8
conſuetu:cum dilecti:et de HKp·cauſazʒ

q; ſecus ſi ipſe papa diſpenſet de cuius
fatis diſputare non licet ſacrilegi eim

crimen eſt diſputare utrum dignus ſit
quem prĩceps approbauerit ut. C ð pe.
ſacrilel.ii.C. de diuer. Rp.lſacrilegii-
extra de eta/et qua: eam texvil- q- iii-
qui autem etc. ſe ĩpſe enim poteſt ð
iure ſupra ius diſpenſare. e&& de conceęſ-
preben.propoſuit in fialii dicunt. l
Vt ibi recitat compo-

P cum non

ſublimi et cum nõ litterato poterit diſ

pẽſare.S.S nuũc ð epiſcopoy. V. exvii-
ꝗa beneficium principis eſt largiſſime
interpretandũ ut ex ð don:cũ chlectus
et precipue ubi non concedit᷑ ad inſtan
tiam eius cuĩ beneficiuʒ confertur ᷣm
ea que nõ m papaʒ extra de preben

c.fiiego dico ꝙ ſi ĩ ĩdulgẽtia dicitur ꝙ
diſpenſet cum uno aut pluribus nulhi
expreſſo nomine uera eſt prima Inia ſRi
uero in ea ecxprimitur nomen eius cum
quo diſpenſandum eſt. tunc obtinet fa
ſententia preſertim ubi mandat᷑ ſimpłr
ꝙ diſpenſet certo modo ſeu conchtione
non adliectis- nam tunc habet obedire-

et exequi nõ de idoncytate perſone ꝓ ꝗqᷓ
putare· ut in pre-

mandatuʒ recipit di
concor et e& de offic.dele.paſtoralis

5
quia uero ar. tamẽ pro eo extra 8& RKp-
ſi quando et.c. cum adeo. C “ i8
meſt ꝙ& diid

cui mandatum uel cõmiſi
Penſet cum aliquibus chſpenſauit cum
uno mumquid ꝑ hoc eſt poteſtas ei per
peduataita ꝙ poſt morte mancatoris
poſſit cuʒ alns cſpenſare. Ro.obtinuit
ꝙ non ar contra ĩ hiis que nõ.S. .· fmit᷑
: põe ergo.M · Iu diſtingue ut dii
de fi·preſb in glo.- nũquid an fuerit lra
cõmiſſionis de certis perſonis an littera
gr̃e fce diſpenſare debenti. Item primo
caſu. an fecerit actum omm diſpẽſatõn
fiende comunem uel ſpecialem tantuzʒ-
ibi uid.
8 pluribus beneficus obtinendis- otine
atur clauſula illa-dumodo in beneficio
in quo ñ reſiderit· faciat idonee defuiri
exdra de offi or-in conſtit gregxordi
naria. Ii-vi-nunquid- ſi nõ obſeruauerit
hunc modũ ſeu condidl ualet diſpẽſatio
et beneficioruũ collatio et receptio. Ro.
ualet nibilominus oditio enim nõ fuit
appoſita dationi indulgẽtie et r̃ceptiõi
beneficii immo quod dixit dumodo nõ
hʒ uim conditionis ſed potius mõit 6s
que licet non fuit appoſita m!ilominuſ
eſt ſeruanda. MHI. Facit predictum c.
ordinarii·V. ꝓuideat.li·vi.· ar ff.
tuteł.muto ſiue connnatõis ut· C. 1 mi
na:epłas pro gra:per totum 2 nõ ſcöᷣm
papam extra preſumpc.c.fi. poterit
tamen priuari ꝓpter negligentiã ut ex
de cleri:non reſi. ex tue et.c.relatum·⁊.
:quid ſi diſpenſatur 2 nuquid ſi indul
getur- uid ſi habens duos ꝑſonat
canõice c apoſtolica indulgetia rcipit
tercium ſine diſpenſatione/queritur qð
ð primis duobzʒ uacet.2 an uacʒ uterq;
an neuter. et uidetur eſſe in uol untate
prĩcipis qð de primis duobo retinebit-
ff· de excuſ.tu.P. vi·ò: ſi duias. mmmo ur
eſſe in optione recipietis quod retinere
malit extra de preben. preterea: et.c. re
ferente· poteſt dici ꝙ cum prima duo

Sed quid ſi in indulgẽtia

QA

e

habita loco unius ꝓpter indulgentiam .

habean uacat utrumq; ex de preben:
de multa preſertim cum indulgentia 8
luralitate beneficioꝝ et ipa pluralitas

odiola ſit ut.S.et odioſum priuilegium

de facili perditur ꝓut nõ eX& de coſtiti
cum acceſſiſſent: et de deci ſuggeſtum
nec ob. pre · l. ff. de excutu-nam licet n
debeat quis pluribus tutelis grauariñ
tñ per receptionem umius tutele uacat
rius obtenta qð cõtingit in beneficiis
tem decre-preteręa et referẽte coõrigit᷑
per decð multa: .Ad litterã f ueruũt
hec uerba Compo in dec· de elec·duduũ
u: ad fi: expeditum eſt ꝙ omnia uacaãt
Per clemde preben. ſi plures et ibi plen
nõ. an ualeat collatio ultimi in glo ſi in
telligas. 5 Sed nuquid babes plura

bnficia cum cura ſine diſpenſatione im
peditur eligi ad minora beneficia puta
ad archidiaconatum uel prebendam et
ſimilia. ſicut impeditur proprer eligi
ad maiorem digmitatem ut in pre dec.
dudum et dicunt quidam ꝙ non cuzʒ B
no inueniatur lure cautuz CC malor
perfectio requiritur in electo in epum
immo collatio bnficii facta crimmnoſo
puta adultero tenet duʒ tamen non ſit
alias irregularis- ut eæ de exceſ- prelat-
inter dilectos et ar. ex de cler/ e mi. C.
fi: Se d uidetur uerius ꝙ de rigore iuriſ

impediatur. ſR B I iudiciu deducat᷑ eX B8

preben: cum iam dudum in fi-nam eſt
uiolator canonis eæ de cler-non reſi- ꝗqa
ac ut canonuz uiolator debet deici-etiã
ab obtento ex ð ma et ob.c.ii · xv · qi.
uiolatores. M Vide hec ba que fue
runt ad litteram Compo: que ſcripſi in
dec.dudum:ii· in. i· glo· et ut ibi dixi in
fi.hodie per conſtiti· Io- execrabilis. ·
ꝗ uero dinceps ſunt ĩabiles ad quecuũqʒ
beneficia·per quod etiaʒ ſoluitur· qð Bᷓ

[equidur. Sed an epiſcop poterit

diſpenſare cum tali ut eligi poſſit ad hu
iuſmodi minora beneficia.2 uidetur ꝙ
non cum eim diſpenſare nequeat ut ꝗs
plura talia beneficia retinere poſſit· ur
in pre·c.dudum ex· c·de multa in fine⸗
multomimo toller̃ poxerit᷑ irregłaritat
ex hoc ſecuxaʒ Quidam contra ar pro
eis e& de ſen: e.c nuper nam et ĩ mjłtt
maioribus ꝙ; hoc ſit diſpenſare poteſt
extra de iudidl at ſi.3·5⸗nunc de epoꝝ.
S.de his igieur et ſead hoc etiam beñ
facit q; ibi nõ· I. v. Clxi.quo ad epᷣatũ

audem cdlſpenſare nõ poteſt· ¶Sed poe

ꝙ aliquĩs male tenuit beneficiuʒ puta

quia minus canonice inſtitutus uelꝗa

diſpenſatio quam habuit non fuit ſuffi

ciens poſtmoð impetrat indulgentiam

ꝙ beneficiuʒ illud licite ualeat rtinere
de ꝑceptis exind fructibus nulla peit

habita mentione nunquid r̃manet iſte

ineligibilis nõdo. me e de Rp· poſtu
laſti:et in pre·dec.dudum·ꝭ:inluper ꝙ
ſic ꝓeo ꝙ fur et latro· et abitioſus funt
ad eũ fruct non pꝑtinendes percipienð
ar. in- c. dudum. Ro.i· neceſſe eſt ergo
fieri in indulgentia ð fructibus menti
onem uel dic purgatũ eſſe uicium Ulud
Nam conceſſo ſibi:ꝙ bencficium illud
poſſit licite retiner̃: uidet᷑ ſibiĩ qs papa

per conſequens conceſſiſſe fructos ꝑcep

tos cum ſit factus uerus prelatus un
nomine eccleſie nouiter ſibi collate ſuos
facit tanꝗᷓ nouus ſucceſſor· 2 uero platt

&.qiiſi quis epiſcopus·xii· q· ii de laio

extra de teſtarelatum. ii V. ubi auteʒ
unde nonniſi ſibi ipſi reſtituere tenetur
ut extra de offi.or. cum nos in fiet de

preben.dilecto.ꝭ·fi quaſi ꝑ canonicam
adeptioneʒ prelature adtio confundat᷑

ſicut 2 per aditionem her̃dixatis ut C.
de hereð· aceut debitum etl.ſedo me-
tamen hoc non admitti niſi per ueram
penitentiam fuerit Deiſfacteerlei n
lacet propter rationes predictas. A1:.
Turta doctrinam datã ut.S. . nuqd
nocet uidetur tenendum primuʒ dictũ

ecxpertus enim fui cum papa Io. q cuʒ

mihi iuſtificaſſet cuiuſdam mei ſcolan
titłʒ remiſſionẽ pᷣteritoxꝝ fructuũ face
F noluit:niſi ea ↄditiõe ꝙ ipſoꝝ dimidia

infra certũ tempus ſue camere ſoluere

poſſet tamen tranſire dictuʒ Guił.ſi cõ
uerteret illos in utilitateʒ eccleſie abſit
eĩm ꝙ ſucceſſor illos reciperet iun frue
cuum-immo recipet ut debitum eccie
ex maleficõ recipietis furtiue ut dictũ
eſt· S. benefacit᷑ de ſimo⸗auditum· fi.
cum concorð· ułtglo.- „. uid ſi
diſpẽſaè᷑ cũ aliquo ut ſibi liceat plur̃s ꝑ
ſonatus recipere· ſi ſ canonice oferant᷑
ipſe uero eos recipiat non canonice· Ro
licet peccet ꝙ cõtra eum procedi poſſit
eo quia illos male tenet nõ tamen quia
lures tenet unð papa nõĩn pre.c· duð
ꝙ diſpenſatio non uiciatur. ꝓpter mul
Eitudinem beneficioruz licet ꝗs peccet
ea multiplicando ꝓpter qð ẽ deponẽd
uł ei electio caſſanda.et ñᷣ ꝓpter B ꝗa
plura bñficia curaʒ aĩax hnᷣtia receꝑit

è

1

1

4

.

uod ex eo apparet·quia ſi dirmtteret
Priora baricia uno excepco Et poſt cil
Peniat onem obtentam aliud recipiat-
ambo licite retineret- contra B tamen
tacit ꝗqð nõ:S. .ꝗd ſi anquis obtinuit.
¶ Borro do:me.nõ. in pre: : inſuper
Rufhicies dipenſatio: et ſi ius nõ oferat
beneficiuʒ retinedi obſtat th ordinario
ne talem priuet ſcdo beneficio dum tũᷣ
in diſpeniatiõe otineat ꝙ poſſit primuʒ
cum Ilcs retinere non ob. conſtitutie
concił generalis ut ita: 2 ſi nõ in utro
peretur ſalcem quo ad ſcm ut uidelʒ
co ſine pape licentia nõ priuetur ar eæ
de confir· uci uel inuciłc. i et· u: qui
ch ałs priuaretur ſi utrumq; otenderet
retinere ut extra de prebeno: de multa
HNo.·i· Primum auteʒ in hoc calu aferõ

poterit tanquaã uacans ut in c:Cc. 5. et ſi

ultra quia quantug ad illud parum aut
nihil dipelatio operatur-

et irregularium quantu ad eccłſiaſtica
beneficia obtinenda no·ã poſtremo-
In ſumma no g ſih
ellas uel perſonatus in termino ſibi ꝑ
ordinarium aſſignato non oſtencit d
penſatiõʒ poterit ordinarius eas oferre

ubi auteʒ dubitatur utrum diſpẽlatio

ſit ſufficiens dommi pape eſt cogmitio:

Sed ſi fuſfic ẽs diſpẽſaxooltend ordia

rig prouidere dʒ ne illa beneficia debid
obſequnis de fraudetur hec leguntur in
ↄſtitu gregx: de offi-or. c orcanari Ii-
VI· 2 ſi lllas hʒ ĩ diuerſis epatibzʒ uterqʒ;

Put ibi nõ⸗ I.

ep̃us poterit i ſtatuere ·S

ibi uið ĩ gad quos

quis ſit iſpeniatõis eſtectus
Ect certe ut ea obtenta ecẽiaſ

digne 2 licite recipi poſſint. nullus cim
in morxali conſtitutus ꝓmoueri debet
regulariter niſi penitenta iam peracta
Xl-di-multi xV-di-illud XI:q-iII. audi.
Item effe tus eſt. ut iam promotus ea
obtenta ſuum officium licite exequat᷑-

ꝙ nõ poteſt exquo mortaliter peccaun
niſi poſt penitentiã obtinuerit diſpẽſatt

quia ſuſpenſus eſt quantum ad ſei: q-
vii. : quna ergo Iceʒ eſt effectus ut bñ
ficium quod alias licite retineri nõ põt
ca obtenta licite ualeat r̃tineri extra
cler:coniu:diuer:et de cle pere . c. fi
exdra ſup.ne prela. lr̃as. Itẽ elfect

ud ut
ſitc circa ciſpenſationeʒ illegictimorum

abens plures ec

Oſttemo loco dicendum eſt

tica ſacrarmenta et beneficia

ut ſuꝑ crimiñ publico ſuꝑ quo publice

cdiſpenſatum eſt non poſſit quis ulteri9
acculari ex de rił, preſé ex tua extra S
accuſ.de hus ſi uero diſpenſatuʒ fuerit
in occulto bene adhuc poterit accuſari
Qquia etiam poſt ſententiaʒ aceuſari põt
x eIiI. qu adnoneree& de temp-or-

cfi:de poc nõ.ĩ. de aboltet purgat
Porro:¶ Sed nun uid epus mpliciter

diſpenſando cum aliquo crimnoſo ius
ea que dicta ſunt.S.5: nũc de epiſcopoꝝ
v· uerum et ſe.intèlligitur in fuſceptis
et ſuſcipiendis ordinibuset in habitis
et habendis beneficis diſpenſaſſe. Ro-
Re nam in beneficiis ampla eſt interpre
tatio facienda e& de don. cum dilectus
cextra de priuile:quia circa. ¶ Quid ſi

duſpenſatur cum aliquo illegittino dS

ualeat fieri clericus·dic ꝙ intelngieur.-
diſpenſatum eſſe cum eo- ut ad miores
orchnes tantum ualeat promoueri de B
nõt.extra de fił. preſb. litteras Quid ſ
diſpenſatum eſt ut ad ordines ualeat ꝓ
moueri. Rode minonibus tin ordimbꝗ
intelli gedum eſſe ar-i-dr-lec tor fr-
dele. ii. nummis priuuilegium emim cał
cum ſit odioſum reſtringendiu eſt ut

ſ·de Iiben · 2 poſtu:cum quidam e& 8

conſang:et aſtinquod dilectio extra de
tranſac:c-fi-ad fi generalr eim diſpẽſa
tiones cuʒ ſint ↄtra ius cõe reſtringenò

Iunt ar.de pedi.ĩ. pene ar tamen cotra

ꝙ large ſit tale beneficium impetranò

t · de conſtitud.prin.l.fi:extra de don.

cum diledti. xil. q-â duo ſed hec oↄtraria
loquũtur in indulgentiis que non ſunt
coOntra ius cõe uel in alterius p ucliciuz
. Vide qð plene ſcripſi de.· ſig ol
ſuꝑ ułc· glo 2C ſi diſpenſatuʒ

ſit cum aliquo: ut ad aliquem ordinem

ualeat ꝓmoueri. Ro. nõ ideo intelligié

cii eo eſie in ceteris ordimbo diſpéſatuʒ
Hoc intellige 8 maior bo et ꝙ ſic
intellexit patet per ſequentia. hoc dico
ꝗa licet ſcripſerim poſt Hoſti- de Rp.
poſtulaſti in magna glo· ad fi ꝙ in t
penſationibus odioſis non argu 8 pari
ad parẽ lʒ de maiori ad minus: illud tñ
ut ibi dicit᷑. non habet locum in inclucß
Vnde chſpenſatio ad dyaconatuzʒ bene
includet ſubdvyaconatuʒ 2 minores ſed
ñ ſacerdotiũ masime etiã ꝓcedit illud
in diuerſis ſpeciebul que oneeitatem nõ
habẽt hoc dico ꝓpter id quod ſequitur

infra. v. iij. Non ob. predicte doctrine

Hoſt.ꝗfi·ſñ·le.ꝑ uenerabił.in prin/gꝗa

—

67 4 2 —
E A ſyeRenſ. fea⸗

eque poſſes opponere de regła utriulq;

2

O„

iud cui licet li· vi- cum concor- dat eirn
Hoſti: caſum exceptum a regula A:diſ
penſationes odioſas que diſpenſationes
otra ius cõe fiunt utS. eo.·. diſpeſatio

in prin. 5 Ar-άt¹111- di-lectX1di.

nos conſuetudinem ubi && hoc·l. di: qui
cunq; penitens. xv/q- ułt· c.1:2. 1· 2 ar ·
C.de ſent·paſ.et reſti.l-imi.poteſt emm
aliquis habere minorem honoreʒ· ꝙ nõ
poteſt habere maiorem . ff · de intercnc-
et rel.relegatorum. .·fi et qui dignus
eſt mineri non tamen maior ut ar. e&
de elec. ſcripturn eſt· Sic etiam hcet diſ
penſetur mecũ ĩ uno mr̃ imonio qhẽdo
MH.Super certo. uł expreſſo.et unẽ qðᷣ
ſcripſi ð preben: non poteſt li:vi: Iuper
. primis poſt princ Jenon tamen in

ſequenti ut legitur· et nõt. xxxiii: q- i.
antiqui et· x⅜ναπ 111. i aut- uid ſi

degradatus et beneficio ſuo per Imam
priuatus diſpenſatiue reſtitutus eſt ad
ordinem et eius exe cutionem nunquid
ꝑ ↄſequens reſtitutus eſt a ad bficiuʒ
No.non-nam deportatus ex indulgẽtia
principis reſtitutus ad digmtateʒ- non
eſt per hoc reſtitutus ad bona ut ff · de
ſen et reſtitt · l.i.· mii gencraliter reſti
tutus ſit ad ordines et honores 2 cetera
bona ut ibi et· C· · l· i.que eſtii/q:in. S
notandum in fi- cum ſuis concor et e

ti:.l.ii. et ar. ff. ð ſerui: ur.pre attilicin

in fi. M. ad hoc dictuz: et ſequẽs facit
quod ſcripſi ð fiły. preſᷣ.c-i· in fi et eo·
ti:c. i- ſuper glo- hoc intelligo i X.
Quid ſi dipenſatuʒ eſt cum ahquo

olum quo ad ordines-dicit papa ꝙ eps

poterit tali beneficiuʒ ſimplex cõterre-
Sed non cum cura mſi in diſpenſatione
contineatur expreſſe et ſiæ de ↄſuetudĩe
obtiner̃ uidet᷑ et ſic intelligit ex· e. Cc.· fi⸗

Quid ſi dſpenſatum eſt cum tri ur

al omnes ordines et ad omnmia ber ficia
ualeat ꝓmoueri: nunquid quo ad chgni

tateset prelaturas diſpenſatum eſſe uß
dic ꝙ non propter rationem ꝓxi:dictã

nam et ſi mecum diſpenlatur in aliquo
non ob hox intelligit᷑ eſſe in alio diſpen
Sic ponit etiam Gof.et Hoſt.

4 „

uł modicum fit. ½T. uc in caſu noſtro
quicquid colorerxur tex eſt decr.ĩ. fi-
de fił.prelbli vi.q; hee diſpenſationes
ſunt reſtringende · · Tunc late inter

pretabitur ar. etrà 8 deci. ad audiẽtiã

curn aliquo ꝗ

ſatum ut dixi. quidam tamen =

ubi per priuiy.nulli fit preiudicium

et ð. V·ſig·olimſed tamen interpᷣtatio
nõ excedit metas iuriſdikiõis interpre
tantis ¼ Si dicasi- concedenti c eſt
interpretari de len. cx- inter alia cunc E
planum- .ff. de iuriſdic.O- iu.l fi- ubi
uero fit enorme preiudicium- eſt inter
pretatio reſtringenda e& de priuiłgc.
porro·et.c recipimus de deci:ſluꝑgeſtũ
de: ſig· quid ſi ꝑ nouale· Sed quid
ſi cum tali dſpenlatũ eſt quo ad ordies
et beneficium. nunquid potero Pabere
tatn 5 A.Gof-dixit plonatuzʒ

ut-I. dicam-

diſpenſatio facta fuit ut ex ð fił-pſb·
c.fi · et ec de cor.ui· cii.extra ð pbẽ·
cum olim- ſi uero per papam intelligiè
diſpenſatũ etiaʒ in ꝓrcbẽda cxtra & pb.
pro illoꝝ extra de eta.et qua.accepimq
§.fi. et etiam in eccleſia parrochiali non
tamen colł giata. · cixit gof· cui per
electionem prouidetur de rectore- 5
Extra de prebend c. fi. ſm gof M. In
ſumma de fi · preſb·in ult· colup. ubi ẽr
ponit qpneʒ pᷣcedentẽet ſcias ꝙ Hoſt
ponens hunc· .ineo.ti:ult-colũpat
tribuit hũc etiã gof/tñ gof· ubi ĩ prin-
qðis:dicit canomicatuzʒ derat ꝑlonatũ

△

Ruto ꝙ Holſti. mutauit propter id q;

ſubmiſit gof.de prebenda ·de canoicatu
autem non procederet m opi archið.
qui tenet epiſcopuʒ diſpeſare poſſe-etiã
in canõ catu eccie cat hdralis ut ſcripſi
de fił.preſbc.ĩ. ſuper ꝑlo· intelligo lo-
mo:contra ut etiam cicazʒ ·ĩ· de fi· pſb⸗

in fi:patet ꝙ ſi adidiſſent Oſt.ct autor

S canon catu cathedralis eccleſie trãſire
poterat· Sed ſic ſimpliciter dicẽdo placʒ
cum ſonet in canonicatu ecc ſie ruralii

epiſcop diſpenſare non poſſe qð nullus

aſſerit. .. uid ſi diſpenſatum eſt

Vel eccleſiam ꝑrochale
HRo.non ſi per epᷣum uł archiepilcopuʒ

ſibi non obeſt defectus

natalium uel alius qui poſſit hopores kcx

dignitates eccſiaſtical retiner̃· H No.
hoc et duo que ſequũtur Inno et Oſti.
de conceſ.preben dileus ut ibi lcripſi
in glo:nõt exrra hoc Et aduerte ꝙ iſte

qnes formantur in diſpenſato. non in

legittimato ſuper quo uið quod ſcripſi

qui fi. ſ. le-per uenerabilem ſuꝑ glo.ii-

et hec duo minus permiſcentur.ĩ. V.
illud. &.. Dic ꝙ non poterit propter ]ᷣ
epiſcopaturn obtinerequi eſt non ſolũ
dignitas. Sed eſt culmen dignitatum-
ut extra de preben ueneræ bilis ꝓpe fi-
nã diſpẽſatiões reſtrĩgenð ſunt ut dixi⸗

t

ce

atu

Atu

1ö.

l
6
ti⸗
ſ
ſte
nin

ii⸗

6
⸗
f
⸗

eſt 1

9 α

1

Et arad HB eã de clec.innotuitð pben ·

uenerabilem ꝓpe prin- :I1- Ibi non ad
maiora ampliatur Sed ad minora-
¶ Quid ſi ſic dipenſatũ ſuꝑ epatudico
n icelligi dipenſatũ eſſe ſuꝑ archepatu
xii. di-nos conſuetudinem eæ& de elect-
ſcriptum-quia ꝗ dignus eſt minori nõ

ſernper eſt dignus maiori ꝓut ibi nõt-
Cui

c.fi.ar· tamen cõtra ex fiiſi:le· per

ſi dpenſatu eſt. qð ad omnia

Ipiritualia licite aſffſumatur- dic ꝙ non
poterit in epᷣ um eligi Namin generali

obligatiõe non comprehbenduntur que

ſpecialiter conceſſurus eſſe quis nõ pre
(umicur. C:que res pi O-pol.li: cum g
hec dignitas cxcellens ſit inter alias et
ſ Pecialibus gaudet priuilegns- ut. ii/ q-
niipreſul et:c. ſe. et.iii:qviquãuis· et
c-ſe:et inueniam ipſaʒ aliax dignitatuzʒ
iuribus non oprehendi ut ex de concelſ-
preben:dulectus. et quia epᷣus ſummus
pondifex ſeu ſacerdos dicicur ut de cõ-
div.de his.xii:q.iii:põtifices · ii ·q/vii.

accuſatio.non credo illam ſub generali
obhgatione ſeu conſtitutõe ↄprebendi

ar·ex ð ſen-ex quia periculoſum. Aä[1lꝗ-

Bene facit cle·de pems ſi quis ſuadente ·

ad fi.-nec ſuper. Hoc etiam nõt-
H. Scom Innopoſt quem hoc ſcripſi
de ſen· et re iudi.cuʒ te in glo.que pot.
ſi epᷣus ſuſtineat infamem ipio lur̃.
uel per ſententiam condemnatuz uel ẽt
diſpenſet cum eo:cuʒ th diſpenſare non
Poſſit ut:il.q:iii:ꝭ·hinc colligit᷑ tamen
talis non admittitur ad accuſationem-
uel teſtimonium cũ ſit infamis ut. i· q

i· ꝓhibentur eæ de teſti- teſtimonium

infamis enim irregular eſt ut·S·. iuz
v: ſunt quoq; ſed ſi ẽus dipenſet cum
alio ꝗꝙᷓ cũ infami:talis poſt qiſpenſatiõʒ
adimttet᷑ ad teſtirnomu et ad accatioeʒ
et ad alios legittimos actus.et in ciuili
et in criminali cauſaet ↄtra clericos et
alios. nam cũ rõne diſpenſationis poſſit
eſſe in ordimbus ſulceptiset ꝓmoueri
ad maiores eadem etiã ratione poterit
accuſare et teſtificari in ſacerdotes· ii.
q·viiepi· et· c. teſtes:ar· tñ ↄtra in pre-
decr.teſtimoniũubi dicit᷑ ꝙ de crimĩe
condemnat: nõ admittit᷑ ĩ teſtimoniu
in criminali. ſed illo intelligo ubi diſpẽ
ſatum non eſt. A· qdð hic dicit Hoſti·
uide in glo. predicta. Videtur tñ ꝙ;
epᷣus poſſit reſtituere infamenm et per
oſequens tollere infamiarn: ut colligit-
l.di· Qno. . ergo dum ibi ignominiam

4
portans 26. quod uey eſt omni crimĩe
in quo diſpenſare poteſt: nam et ſenat
tollit infammam ut.ff·: de poſtuł: l. 1·.
S qua et eccłia ↄꝑatur ſenatui ut:xvi-
qi ·eccleſiaſuꝑ B aut licet ex prĩcipale
ꝓpoſitũ notabis ꝙ ĩfamia alia iur̃ alia
facti:alia canonica:ꝗqliter utraq; tollat᷑
nõ· vi.q- i omnes uero etc. illi qui· Iu
uero hoc ex noſtra dectrina tenebis. ꝙ
Em canones infamia tripliciter abolet-
Primo per in integruz reſtitutioneʒ et
hoc directe ꝑ principe qui ſolus directe
ad infamiam reſtituit. ut F.. de poſtł.
I.i.S·ceteruzʒ Indirecte autem et ꝑ oñs
etiam per alios iucdices ut in. e·I. 9. hoc

ecicto- Scdo per diſpenſationem factã
ab eo qui poteſtatem habet diſpenſanꝰ

quãdo uidelicet penam crimini debita
remittit ut ĩ premiſſis ſepius eſt tactu

Tertio ꝑ pemitentiã et hoc diuerſinoð

Fʒ diuerlas opiniões que nõ-l:Giĩ ſuma
patet ergo ex premiſſis
penſatio-2 aliud eſt reſtitutio.ar:tamẽ
ideʒ ſunt S-5. ſequẽter-· V. generalr
1 Vtruʒ eccłſiaſticus iudex reſtituit
aſiquem ad famã nõĩ. de reſti. in integ-
Fuidendug. Vſtem lude- Sed ills
querit᷑. utrũ legittãatus ꝑ epᷣm poterit
effugere obiectioneʒ illegittime natiui
tatis dixerunt . Vinc. Iet Papa
Poſt.queʒ quod ſequitur uſq; ad. V.in
ſumma ſcripſi qui fiſi.le ꝑ uenerabileʒ
ſuper obo diſpenſatum: ubi etiam ſatt
tractaui an habẽs ab imperio poteſtatt

„½

ꝙ ſic quo ad act legittmos·ſ· poſſit
Eſſe iudex et teſtis et tabellio et hunõi
in paterna autem hereditate uł in aliis
non intiłr eſſe diſpenſatuʒ quia ſicut nõ
poteſt ſuper hoc iudicare ut ex · qui fi.
ſint legit. lator et·c. cauſamq;ʒ ita nec
chiſ H poteſt ar/extra parrochiis
nullus: et nõꝙ legittirnat 2 reſtitut
fame et cũ quo dipenſatum eſt in quo

Patan id facer̃ poſſit ĩ terris eccie

eunq; foro ſiue ecciaſtico ſiue ciuili o'z a

ea facer̃ poterit ſuꝑ ꝗbʒ habuit ptãtez
is qui legittimauit-fame reſtituit. uel

diſpenſauit poterit eĩm in omni iudicio

teſtirmoniũ reddere 2 ad ciuiles honores
uocari. niſi ſint talia que ſint in alteriuſ
preiudiciuʒ bi gr̃a quia legittimatuſ
ab uno prĩcipe uł ciuitate. nõ obtĩebit
ab inteſtato bona hereditaria in terra
que non ſit ſubdita legittimãti quia ſic
aufferantur bona cõſanguineis dfucti.
uł fiſco ꝗ debz ſuccedere ab inteſtato.

ali ud eſt di

— e ſir A⸗

S

—

Pe

Fo

02

π
Ixem legittimatus a iudice ſeculari nõ
incelligitur quo ad ordines legittimat

ꝗa ꝓmoueri ad ordies nõ eſt iuriſdic-

iudid layel· ſed ſi unus epiſcop ltimet

aliquem. ille poterit etia in alia dyoceſi

ꝓrnoneri:quia diſpenſare in ordimbus
cum ilegittimo de luriſdiceſt cuiuſq;
epil copi et ꝙ illegittumus ꝓmoueatur
in nullius uertitur preiudiciuz-In aliſ
autem in quibus nõ eſt neceſſaria legit
timatio fame reſtitutio uł diſpenſatio
ut ſi ſeruus detur libertati uel obnox
nexibus curie abſoluatur etiã ſi laycus
hoc faciat tñ ad ordines redditur aptuſ
lim.di.c.i.i.in:ini.2. vx · Rõ diuerſitat:
eſt quia in his non eſt aliquod delictuzʒ
uel defectus nec eſt in predhictis aliqua
diſpenſatio neceſſaria- Ahi autẽ dicunt
epiſcop diſpẽſare poteſt.quo ad ſuc
ceſſionem et etiã intelligitur diſpẽſatũ
in hr̃ditate lð ipſo ꝙ in ordine diſpẽſat᷑

Ar: extra qui fiſi: leg per uenerabilem.

:i . V. preterea 2c. Sed contra. ff. ð ſen-
paſl:ii:et.C.ea.l.net: in. Item contra
eO: ti. in inſulam ubi dicitur ꝙ uinculo
Patrie ptãtis exemptus ideo quia filiuſ
eſt in inſulaʒ deportatus ſi poſtea ex in
dulgẽtia redditus eſt in paternum ſolu
et precedens dignitas reſtituta ptãs tñᷣ
patria non uidetur repetita ſed illa non
tangunt hunc caſuʒ. Item otra utrãq;
opmmioneʒ uidetur. quia epiſcopus non
habet iuriſdic: in tpalibus extra de ap.
