ut·ff·de iuriſdic.orn.iudi/et ꝗa: et ſunt
hec in ar ad queſtiõz illam de qua ꝑitoſ
Dubitare uidi:.ſi papa conceſſit alicui ꝙ
poſſit punire in ſua dyoc: uł prouincia

abuſores litterarum apoſtolicay utruzʒ

mortuo ĩpſo papa conceſſio huiuſmod
expiretet ſunt in ar:ꝙ non. ad ideʒ eꝰẽ
de conceſpreben:/quia cunctisquod in
dubitatum eſt quo ad cauſas ceptas. ut
S.ar-contra-I. S uidendum- . quid ſi is
cui . M.-Vide quod ibi dicam- Bals.
Hec deciſio Gulł.hic procedit in mĩs
ſuis ſed ſi commiſſio eſſet facta nõ hñti
territorium:tunc iſte eſſet delegatus n
ordinariq m Ia.bu᷑.Sed ꝗd ſi omiſſio
diſcrepat a iure cõi in ordine ꝓcedendi:
puta committitur epiſcopo cauſa ſuox
ſubditoꝝ que erat ordinaria ut ſumarie

9 5 mioin ſ. Ioget eary
R—

A6

A

₰

90

cognoſcatet᷑ fine debito decidatł᷑. dic ꝙ;
in ognoſcendo erit delegat in iudicãdo
erit ordinarius-ꝗa quantum ad ꝓceſſuʒ
mandatum diſcrepat a iure cõi. ſed non
quantum ad ſententiam ᷣm Iacbutia⸗
ſt: de ꝓcurati.l.qui procurati:dat: unde
a proceſſu appellatur ad papaʒ a ſnĩia ad
metropoł.m Iac. Ego dico eũ in totũ
delegatum. nec diuerlo iure cenſeri· ff⸗
de iuſti et iur.lius ciuił.et quod ibi ꝑ
Giet.d:l.qui ꝓcu:dat:et ar.ſt· de uſuc-
l.eum qui edes-cum ſi-.â. (Sed quid
ſi papa mittens legatum prius mortcur
q̊ legatus intret prouinciam ſiò decretã
uidetur ꝙ expiret legatio arff·de offi.
ꝓconſuł.l.iini.S·fi quod uerum credo-
A-Contrarium no-eo:tic. ii. li-vi⸗ in
glo:płt. Contraria auteʒ que ſequũtur
inducit ad id ꝙ res non erat integra.7
Ar.tamen contra extra de elec-in cau
S,.finał. extra de offic:delegati: gracum
Sed pone de fa a 8 oſilio frm
ſuoꝝ miſit legatũ ad ꝑtes ultramarinaſ
et in franciam ſigno crucis ei dato:de le
gatõne tamen tranſmarina nulla littera
facta fuitdum intraſſet regnũ francie
et cepiſſet uti legatõnis officio pᷣdicãdo
crucem homines cruce ſignando: 2 aliis
modis mortuus eſt papa- ¶Queritur

uty ſaltem quo ad terram u Eramarina

legadio expiret·et uidetur ꝙ ſic ꝗa quo
ad illam res eſt integra: extra de officl-
delega gratum.et.c relatum. et. c. licʒ
inſtid:man. S recte: es quia ſine littera
legationis non eſt admittendus tanꝗm
legat/ut.S··ſuꝑeſt. .quid ſi delegati
et· V·ſed nunquid.ſufficitar.cont᷑ quia
non eſt res integra cum iam legatus ſic
in cruce ſignatus.et ſe Pparauerit ad e᷑nſ
ferendum. C.de inoffiq teſt ſi pater· ff.
de condi.cauſa data.ſi pecuniãet.l.dedi
legatõ enim Francie qua uſus eſt pᷣpara
toria eſt ad aliam ar.ff·de ꝓcul.ad rezʒ
mobilem. et· lad legatum: uel ei onexa-
ar: ff.· de neg geſ.eum actum.ff· ð min-
etiam ſi patre·S·i· hinceſt ꝙ legatus in
pluribus ꝓuinciis negotia unius ꝓuĩcie
podteſt in alia tractare. ut extra de offi-
legatt:nouit preterea hoc non uidetur
ſimplex mandatũſed potius miſſio ſiue
preceptum: quod etiam re integra non
epirat ut in aut:colł. ix ut nulli-iude
5§ad hec uero iubemus: et. 6. ſi uero etiã
precepta et hanc ſententiaʒ do:meam
plectitur ut no. ĩ predic.decre.cum ex

littert · I. bi ſcripſi ſuꝑ · v.denuo

Sed nunquid ſede apuacante cetus
Gardinalium poteſt reuocar̃ legatum a
papa miſſum: uidet᷑ ꝙ non ar:extra de
maior et obe/cum inferior· f de mino.
I. minor magiſtratus:c uʒ enim a papa
de oſilio cardimnaliũ miſſus fuerit neceſſe
eſt ꝙ ab omnibus reuocetur· ar· ext᷑ de
reg ĩurt·c.i/f· de pacti ab emptionee
pectetur ergo ſucceſſor ut extra ne ſeð
uacanC.i/arcontra extra de ma et ob.
hiis que:et.ccũ olimſuꝑ hoc nodm·

J ubr . reunent ot ex magna g£
æt euidenti caula et non aliter ben eĩim

reuocat aliquando minor factũ maiort
I.diſ. accedens . FA.· Hodie non poſſun
P clem:de elec. ne romani. irrituʒ ·
(cem aduentu legati maxime auctis
cêteri ſulpendunturextraeo. uolentes.
ergo multum fortius aduentu pape ut
excra de priuipantiqua5 dominice: de
quo dic plene. ut. S.ſupereſt. V. illud
etiamet· ·le · ( CItem ꝗcito porntam
rome ingreditur imperium deponit et
non priusſicut nec proconſul f. S offi-
ꝓconſuł.l.fi.ĩ· R non tamen imperare
poteſt niſi in prouincia ſibi decreta ꝗtũ
ad exercitium.ut/æοtitu- Ia et fi nam
æ&X uinciã exiſtens et reuocatus pᷣuatꝗ
eſt quo ad excitiuʒ imperii ut.S· · ꝗd
ergo: Vidi tamen do.RKudolfbon me-
albañ. epiſcopum de legatione Apulee
redeuntẽ cũ intraret ciuitatt Viterbeñ⸗
ubi do.papa Clem erat preſens per uial
æt uicos populo benedicere cum tamen
ibi roma ſic. ubi papa eſt ut.xclii- dil.
legimus. ꝓpe fi ſed ill fit de ↄſuetudie
uel mandato do/pape:pocius ꝗᷓ de iure-
is aute pdictis modis fmiat
tiOα ſtatuta tamen per legatum fca
perpetuo durant/S. 6reſtat. V· põt etiã
EBed pone legatus de latere fecit con
ſticutionem ꝙ nullus reciperet bñficiu
eccleſiaſticum niſi ibi faceret reſidentiã
perlſonaleʒ alioquin dans et recipiẽs ipo

NAA

Z

fadto eſſet excaicatus-conſtitutio tam

non fuit in ſcriptis redacta ꝓceſſu tpis
poſtꝗᷓ legatus exiuit ꝓuãciã metropoł·
eiuſdem ꝓuincie fecit ſe eligi in canõicũ
cuiuſdam eccleſie contra conſtittlegatĩ
queritur utrum ſit excõicatus Io. deo
no. in qonibus ſuis · M. I i· · nii. c ü 5
ſic ſi audiuit uel aliquo modo ſciuit con
ſtitutionem promulgataʒ fuiſſe. extra
de poſ.pre.c·i.· M· Hanc qpõnem plene S
uideas ſuper regu:nemo poteſt de reg-
iut · li· ieet ibi in fi Neñdet᷑ ad ſequens

— r——

=DP–

ẽ

—

Q
5

s
5

Primum otrarium. Scom non obſtat.
ut ibi in contrario no. in gloſecus- *.
ar· contra.quia ſententia excõicationis
ferenda non eſt ſine ſcriptisex de treu.
ct pac·C.i.exdra de ſenti excom cuzʒ me
dicinalis· R. ĩ. Item epiſcopi et ſuꝑioreſ
non incurrunt ſententiam ſuſpenſioms

Zãraliter ꝓlatã miſi eæxpreſſim nominen

ut extra de ſen· excõquia periculoſum
li- vi⸗ 1
ſeu etiam conſtitutus poteſt renunciaĩ̃
legatiõi 2 recedere de ꝓuĩcia ſibi omiſſa
et redire ſine licentia illũ mittentis NRo
nõ·ff. de orig.iun.l.ii.S·et cũ placuiſſet
nam et legatus ceſaris abdicando ſe non
amitcit imperium · Vt. ff. de officio
preſi:lpltt.· et ar· in con cor·poſitis eo ·6·
nunc oſtendendum· . xe· et. vi · q: in.
deniqʒxvii.q.ii·gonſald·immo punit᷑
uoluntarie deſerens. ux ff. de legatt·l·i
unde quið legati ad cautelaʒ indulgẽtiã
ohtinẽt· ut ꝑactis negotiis ſibi impoſit
Quandoq;ʒ limitatur tempus puta

ſt annumet ſic habuit do.tornacen.

Polſint redire alia licentia nõ petita
iux illud. M Tobie ii ad fi· F.re
eſt ut reuertar ad eum qui me miſit.
In ſumma notanduzʒ eſt.ꝙ princeps
m.ctendo poſteriorem legatu ad aliqua
Puinciam nõ uidetur ꝓhibuiſſe priorẽ
ar·xxv·q-ii: in galliarum prope finem.-
MWH Vbi ide no-Io. †£. Et ar. ff-de leg
l-iI.S:ceſſatio . Bals. Erx. Cde of.pfec·
ur.l.. F Sicut abłs ſimile contingit in
duobus tutoribus. ut C. de teſta. tu. l.
ii ſecus autem eſt in ꝓcurato. ut. ff. de
ꝓcurad·ſi quis cum ꝓcuratorio·5:fiet
exdraeCti:non iniuſtead idem extra 8
offic·dele:paſtoralis. 5. preterea. ſed nec
legatus reuocatus deponit imperium.
et officium legationis· niſi uelit priuſꝗᷓ
ei ſubſtitutus ꝓuinciaʒ ingrediatur ut
ff·de offic· ꝓconſur.meminiſſe. G. i. et.
ff· de offic.prefec/aug.l.umca.

Sed nunquid legatus de latere

Item

not ꝙ ei qui ſemel fuit legatus ſemper
reuerentia debetur in memoriã priſtiñ
dignitatis· Hinceſt ꝙ eum qui ꝓuincie
Zubernaculis. Comes primi ordinis eſſe
meruit uicarie dignitatis· poſt depoſitã
adminiſtratõem Priuilegio frui opõtet
ut.C. lIi ·xii. de cormitibus ꝗ ꝓuinciam
reguntl.unica cum ſuis concorð.et ar-
extra de fo.compeex parte in fiet de
epiſcopo qui reſig ep· ci. et de trãſlatt.
inter · ¶ Nec eſt obmitt. Sfũcto
uł ẽuocato Pgato ſucceſſor ei ĩ legatõʒ

P

uel domĩnus papa tenetur beneficiare-
et remunerar ſeruitores et ſocios legati
quos ille non remunerauit ar: ſt-de offi.
aſſeſ.dieʒ · ubi dici diem functo legato
ceſaris ſalarium comitibus reſidui tpis
debeturet arxii.qii.hoc hui placici
et.c.quicunq; ſuſfragio.et·c.ſeq/ ¶C E
iunge hic quod not.S.5. nunc dicamus.
:·quid ſi legatusct ſequenti

6 Kubrica de Dilenationee’

REMISIMVS Que
circa forum ↄtencioſum
ad legati ꝑtinent officiũ.
Nunc autem dicendum
eſt que ſit illi ĩ diſpeſanð
poteſtas.Ve ꝗa materia de dſpenlati
onib utilis eſt et frequens ·et tã legati
ꝗ alus prelatis eſt oportuna plurimum
ſuper qua dubia oriri uidimus infinita
et ſapientes plurimuũ adinuicẽ diſcrepaĩr
Idcirco ſuper ea quadam noua: et utili
dctrina plane ac pł'ne pᷣuidi diſputaẽ
Io.de deo.compoſuerat ſuper hoc
libellũ tractãs in eo de.xiii diſpeſatõ bʒ
diuina.papali-legatoꝝ- patriarcharum-
archep̃oꝝepiſcopoꝝ. abbatuũ pᷣſbiterox
regumuel principũ:proceꝝ:et nobiliu⸗
patrummaritorum:amicoꝝ·2 ſocioꝝꝶ.
.-Dicentes primo.

quare vt᷑iat
¶Muoc ſut genra ſeu ſpẽs diſpẽſatõnũ
uid ſic irregularitas Et quid iuris
a ſit ·
e diſpenſatione epiſcoporum-
e diſpenſatione legati apłci ſedis.
¶De dilpenſatione domini pape-
De dipenſatione abbati et prĩcipis
æt quarundam aliarum perſonarum.
Oualiter et qn ſit diſpẽſatio faciẽda:
uid iuris ſit ð diſpenſatione ſuper
benefic iorum pluralitateet quis ſit diſ
nſationis effectus

prõſequamur· M. Scienð eſt ꝙ Hoſti

in ſumma ſub Nica:/ de penitentpoſuit
Kubricellam de diſpenſationibus· ex qᷓ
autor primuʒ.5 ſumpſit tamen aliꝗ bꝗ
additis Ei etlastractauerat hie
Rayn.libr. ii-

Rubrica de lapfs
( diſpenſatiomibus.

—

hdi⸗

& la

. 3 er Nr Pea. g

9

ISPENSATIO EST
prouida iurt cõis relaxatio
utilitaxe ſiue neccitate pen
lata.¶ Vel ſic.diſpematõ

quem ſpedtat canonice facta relaxatio-
utraq; diffinitõ colligitur 1· q· n.5 niſ
rigor ·et. c.ſeq et· ĩ· :genera Bald. Diſ
penſatio eſt rigor mitigatio- uel penali
tatis moderatio ꝑ habentem auctatem

rationabili equitate .· uando
tamen diſpẽſatio impropre ſumitur ꝓ
iuris declaratione- ut extra de iureiun
quintaualł?· A-Verbum benlarite⸗

facta ſuadente are Sr de ubł allia

ibi non eſt. nec erat in antiqua aliqᷓliter
facit decreet ſi xpᷣs.eo · ti. in fiet qð id
notꝭ.in ułt·glo ſed magis proprie facit

dec.ii. de tornea.quam allegat · ĩ. V.· plti
in fi · ꝙ·Vocatur aũt diſpẽlatio uuln
qua ius uulnerat. ut ·xxiiii-q-niii. ipla
pietas.Circa fi: uocat᷑ etiã milercordia.
et.ĩ.· V. ſed nunquid.ibi ego dico:et.ĩ ·
fi:in fi ideo dixi prouida:nam prouida
deliberatõe eſt in diſpeſatiõibzʒ ꝓcedẽduũ
ut extra de tranſac.cfialioquin pocius
diſſipatio ꝗꝙ diſpeſatio eſt dicenda ad q8

accedit: ꝗa dns non uult ſimul effundi

opes ſed diſpenſari· Æ1 Idem diſtribui
ſic etiam ponitur:xliii diſ- diſpenſatio.-
.VtiIxxVI. di. non ſatis circa mediũ
Quomodo diſpenſatio otra ius cõe

et quod ſuper ratione bundat᷑ poſſit eſſe

rationabilis ple
mulca in Ffi-:

ſcripſi de prebenðde

eſt rigont iunt per eumad

urca q& tres regule

ſunt notande · ¶ Prima eſt ꝙ pec
mortaliter poſt baptiimum ꝓmoueri ñᷣ
poteſt·xxv· di:primum xlviiidil.qrn.
l:di. illd.i.q·vii ſi quis omnem. ¶ Scða
eſt ꝙ promotus poſt ſuam ꝓmotioneʒ
mortaliter peccans deiciet᷑ ſiue deponit᷑
ldi:qui ſemelet:cſi epiſcop ·a.· c. ſi pq
ordinationem Ixxxi:Giſtici. dyaconus-
Tercia eſt:quua depoſitu ine
non reſtituitur· l.di:C.i.a ĩiet· c· ꝑueĩt
et·c:pꝗᷣᷣ· Hee tres regye colligi pnt·l.
di:ut conſtitueretur. Vbicunq; autem
mitius agitur ꝗꝙ dicte tres regule dicãt
diſpenſatio dici poteſt quod proſequere
ꝓut no.l:di.in ſum.¶ Et ſcias ꝙ otra
duas primas reglas poſſunt epi diſpelar
in adulterio-et in minoribus crimibus
adulcerio-ſed in maioribus illo non. niſi
in caſibus a iure expᷣſſis ut e de iudic-
at ſi clerici.Exprimuntur emm quidaʒ
caſus maiores adulterio/in ꝗbus poteſt

epiſcopus dipenſare. ut in hereſ.l. diſ-
Pbiteros·ã ſacrilegio·e· di. ſi ꝗs pᷣbiter
in matrimonio ↄtrahendo qnq;-xsiii.
q:ii antiqui:et qñq; in imonia:et homi
cidio:et in ſciſmatico· et in ꝗbuſdã alus
ut.ĩ.nũc de epiſcopoꝝ- uel poteſt dici
ꝙ pre.c.preſbiteros· hodie non hʒ locuʒ
ꝗquia her̃tici hodie incarcerantur. ut ex
de hereticc.p· Item pre.c ſi quis pſbi
non ob:·quia illud ſacrilegiuʒ de quo ibi
dicitur non eſt maius immo minus cri
men adulterio et ſic de alis Contra Eciã
uero regulam ſolus papa diſpenſare põt
utx ſupra.-nunc oſtendendmn- ⸗nono-
¶Notandum eſt aut ꝙ aliud eſt rigo
ſiuelſeueritas aliud ius aliud equitas et
aliò diſpenſatio:de hiis omnibus hẽtur
E& de tral.c.fv Rigor eſt diſtrictio iun
ſiue exceſſus et auſteritas iuris ſcripta.
aliquando ad terrorem ut patet in accu
ſatore clerici in ꝓbatione deficiente cui
denegatur omunio etiaz in fine uite ſue
uci-q- ni ſi quis cpiſcopumet in eo ꝗ
nominauit preſbiterum in teſtamento
tutorem filio ſuo ꝓ quo non eſt orãcuʒ
ut. xcxili:-di-neq;- ad i& facitiqvir⸗
ꝗ in qualibet et qnq; ſeueritas appellat᷑
Ut. l. di. ut conſtitueret᷑. H. Et ibi no·
hec materia in glo-hic habes:2 y di-
diſciplina in glo:ſed qualiteri:q vii: it
penſationes· et· c exigunt. SF· ix · q- l. c.
inin fin- i qv- quando-xi: i§;-
precepta extra de len: excom-ſuper eo·-
ſed rigor iſte ſeruandus non eſt- miſi ubi
timetur exempluʒ mali- ut:xlV di-il8
et ext᷑ de tranſac.Ccfi:qnqʒ; tamen rigor
eſt idem quod ſubeilitas iuris- ut extra
de reſti ſpoł. in litteris· et·c ſepe. exdra
de preben. tue extra de appeł. int᷑poſita
6.fi- Item rigor dicit᷑ diſciplina- ut. xlv.
di-diſciplina in pri- Itẽ dicitur iuſticia
ut.e:di omnis quiet· c ueraet ſcias ꝙ;
qnq; rigor inducitur contra naturalem
equitatem ex caula et ꝓ bono publico:
et qnq; etiam ſine cauſa ſeu ratione·2 65
ſolum pro ratione ſufficit ꝙ ita ſcriptũ
eſt· ff.ꝗ et a quima. lib:non fi- ꝓſpexit
vi: qiiiſcriptum. quia alla ratio reddi
non poteſtut.ff. dele· et ſe·conſul.l non
ommiuʒ iâà1 qiiii nabuchodonſor:in
prinet hoc extra de Rpt·ſi q;· hoc pro
ſequere et exemplifica ꝓut no:ĩ. di ius
generale· et f-· de iuſt. et iur:l.anteplt ·
6 Ius aut eſt ars boni et equi.cuiuſ ꝗs
merito nos ſacerdotes applłat.ĩ ſacrox
pceptoꝝ mĩſtros· j· ð iul2 iu.li. g· ĩus

— — — — —⸗

„

” 1 .

Equitas uero eſt media int᷑ rigorem
ec dpeſationem ſiue miſericordiam. C
de iudi. placuit· xiiiàdi-fraternitatin-
ex de tranſlattc·fi interpretari autẽ an
ius ſeriptum ſit equũ uel iniquuz ſolius
rincipis eſt. ut· C. 8 leg et conſtiti·l.ĩ⸗
quitas ita deſcribit᷑ a Cypriano-eꝗtas
eſt iuſticia dulcore miſericordie tẽꝑata
R

Vel dic ꝙ eꝗ tas:eſt mot rõnabiuli
ens miſericordiam et rigorem xlii-
di:diſciplina.et.ciꝗ emendatet.c· uera
quia rigor eſt magkerruame temꝑand
ut extra de purcan:cum in iuuentute
Hee avem eſt equitas illa quam iĩude⸗e
ſemper pre oculis debet habere ut· ff·
eo ꝙ certo loco.l:ꝙ ſi epheñ ·in fi·et eꝰc
ut eccł.benefiut noſtrum in princin
ꝑte deciſa·et de tranſac·c.fi: in fi.xxv⸗
q ultt·alligant. uid fidiſpenſati
8· eſt dictum et illa utendum nõ eſt niſi
neceſſitas utilitas id expoſcat.ut.ĩ.

5·genera. Bal8. Rigor eſt iuris ſtricti
ſeueritas. Equitas eſt flexio rigoris ad
humaniorem partem. Ius eſt ↄſtitutio
ratõnabilis. Diſpenſatio eſt preter legẽ
oxdinatio aliquali ratione Prpecdene
FEe nunq d diſpenſatio eſt ius dicut
quidam ꝗ; ſic ſed tał ius quo ſuꝑior uti
poteſt inferior uero illud petere nõ põt
ut.ĩ. S· genra⸗Alii ut Hoſtia M: dicũt
condtra. ar.i:qvii·exigunt· ¶ Vbi de
hoc. ·et.c ſi quis omnem nam indul
Zetia n ẽ regła. ut· xceeiii · q inłfectores
ergo nulla diſpẽſatio eſt ius:quia regła

eſt canon leu ius ut/iii:di:canonet ea.

regula. Item aliud eſt ordo legittimus
et aliud uſurpatio idem diſpelſatio ut.ĩ
q·vii:quod pro remedio. Terci dicunt
ꝓvm ꝙ eſt in diſpenſante non eſt ius.
ſed poteſtas a iure permiſſaiet eſt queð
axtio.ſed ᷣm ꝙ eſt in eo ĩ quo diſpẽlatũ
eſt· ius priuatum eſt non omune et eſt
quedam paſſio/ad hoc extra de fi.preſ.
ex tueet in pre.cinterfectores· et· e·q.
in adoleſcentiaxxxi.q-ĩ.hac roæ·e eeil-
qvii. apoſtolusin fi- extra de preben-
cum iam dudum in fi · Ego dico ꝙ ubi
diſpeſatio debita eſt· ut.ĩ/ꝭ.genera ·tũc
eſt ius· cũ ſir executio iuſticie. ff.de iuſ.
ed iur.li· H.iſi uero eſt prohibita tũc
non eſt ius·ſed diſſipatio iurn.ſi autẽ ſic
Emiſſa tunc nõ eſt iusſed miſericordia
ut in pre:calligant. 2. xlv-di-diſciplina
in prin· et·c omnis qui ·iĩxq·i:ordĩatõeſ
d· ꝗuis et· ĩ.q/vii·hii quiſiue ↄpaſſio.
ut·s.·diſuera.qñq;ʒ tñ diſpenſatio ponit᷑

”M
ꝙ iure uł ext᷑ de ornea.c.ĩi/ubieunqʒ
autem iudexæ debitas penas et a iure ſta
tutas relaxat ſemper diſpẽſare uidetur
multa enim ex officio ſuo facere poteſt
ad que de rigore non tenetur· iudi
non quicquid.ii. q:iii·5-notandum in
prinad idem xxviii:qi iam nunc:et.c
hic enim et minor qñq; mitigat penam
a luperiore inflictam ut.l.di: accedens.
xxliiq ii. latore· C. de epilet cleauti⸗
interdicimus. Aä[äâ-Vide quod dixi-5.5.
nunc oſtenden·ſuꝑ · V/·xxyii in fi. :.
Kiginem autem. H.· huũc
5 uſq; ad. . nõ eſt igitur
habuit a Io/de deo- ubiS.
Traxit diſpenſationis
. remedium ab eo ꝗ ex ſola
miſericordia. et diſpenſatione uniuerſa
creauitet ea homini ſubiecit ut/ff· de
uſu.in pecudum. in fi- inſtittede reruzʒ
ci: 5 in pecuò. et. xxvidi- huius. xselii“
qvu:quod autem-in fin unde po-viii ·
omnia ſubieciſti ſub pedibʒ eius 2c· quz?
de limo terre ad ymaginem ſui creauit.

xxiii ꝗ.v · H ymago· Iteʒ iple Qiſpẽſauit

cum Adam et Eua tranſgreſſoribus· et

poſt penitentiam dimiſit illis peccatuʒ
de pen:di:ĩ:lerpenset·c.ſicut primi.de
Pedi:ii·romanoset· c· adaʒ ał eſt. v.
de pedi ni:iudas· et de pe.div.c· i- Ite⸗ʒ
ex diſpenſatione ſaluauit Noe et filios
eius cum unus illoꝝ ſcʒ Cam reprobus
eſſet: ux. xxillq:iĩ.qa ex ſola2. C.quoniã
uerus ii:/q- vii ſententia Cham- Iteʒ ex
diſpenſatoe liberauit Abrahaʒ a caldeiſ
ut· xcνν: ]- i-G⸗FI- Item ex indulgentia
liberauit Lothde ſodoma· ĩiqi. deus
xiliii/diquo d ait/quia perit ſepe iuſtus
pro impio.xxiiii:qi:tuebatur.de dſec.
di:i.ĩ ſantaiq ini5· itẽ peccato achõ
Icem eundem liberauit ex indulgentia
de captiuitate gentiliũ·eiii q- v. dicat
Item ex diſpenſatione liberauit Iacob
de manu Eſau xxeii⸗q· ii· 5 fi·2 Moylez
de multis periculis de pe. di i. O ppõit᷑
æt filios Iſrahel de fornace ferrea·xviq
iii porro/ et de babilonica captiuitate
de pe:di/i -predixerat· Item diſpenſauit
deus cuʒ humano genereqñ miſit filia
ſuum ut nos redimeret· viii.q:i.ĩ ſcrip
turis · xii/q ĩi. cum redemptor2 in pre
cporroꝗ etiam cottidie nobicum dli
penſat · ut de pe·di · v· c .· ii · et in ps· mile
rere mei ſcᷣm ꝛc non eſt igitur mirum
ſi homines cum hominibus diſpenſent

2 ℳℳ—☛

N

Quia omnis ei actio. noſtra debʒ eſſe
inſtructio·xii:q-i. exempluzʒ. et ubi qns
eſt largus diſpẽſacor nõ debet cſſe auarq
qꝗa melius eſt de miſericordia ꝗᷓ de ſcue
ritate reddere rationem xi-q- ultia-
alligant.xliiidi.diſpenſatio να.. diſ.
uſq; adeomiſericordia eĩm omunis eſt
uſus lxxvi. di- non ſati ad fim extra de
regiurleſtote miſericordes/et defectꝗ
noſtri tempont ꝗbus non ſolum miſeri
cordia Sed etiam corpora defecerunt
antiquam canonuz non patitur manere
cenſuram ut. xxii- di- fraternitatt uñ
eſt miſericordia enpeRgaar vs-de)

20· eq tasundð Aug impł æpiane iudex

pii pat officiuʒ ſic ſuccenlere iniꝗq tati
meminet· ut ĩ peccatoruʒ atrocitatibꝗ
non exerceas ulciſcen libdineʒ ſed pec
cacorum uulneribus curandi adhibeas
uoluntatem xxiiiq- V·ci.

Enera aut diſpenſatõnum
ſunt hec naʒ alia eſt debta

Preuiter Hoſt ub· S. 5. ii.
et ſeripſi poſt eum de renunol· mſi cum
Pedern .6 Derſone ſuper · V.· poteſt· F.
ebita eſt ub multorum ſtrages iacet
et de ſcandalo timet᷑-l.di. ut ↄſtitueret᷑.
extra de cler᷑. excorn. milIatores.xlv.di.

lʒi : q-vii:diſpenſatões · xi.q-in. plerũqʒ

XIII. q- i- noli- In fi-multitudo eim diſ
penlatoem ĩducit esłtra de tranſac.C.f.
In·q-ic.·ii fiet noextra de temp- or-
ad aures et preſcrip/mihil: Iteʒ debta
eſt ratõne tẽpon uel perſone. uł pietatt

uel neceſſitatt ł utiłtat eccleſie· PHeuêtuu

diei-hec eĩm diſpenſatõnem iducunt ut
probatur ſigillatim per ordiem. iq vii.
§ niſi rigõ ·2 cap tul s ſe uſq; ad 9 ecce
quibus extra de preben expoſuiſti· ex
de eta.et quałtuaet.c.indecorum et·
c·quen.vli:q:i-ſcias.xiiii:di ſicutex S
conceſ.preben. cum noſtad fin. Item
qñq; eſt dedca poſt peradtam penitẽtã
uꝑ extra.ĩ de reſt.ĩ integ: 6· i. ſumma
¶ Sed nunꝗ d ex cauſa probabli poteſt
et debʒ fieri diſpenſatõ· Ala.dixit ꝙ ſic
ar.Ivii:dic unico. Ioh-contra: nec ob-
pre.c/ꝗa ibi ſi poſtea fides eiq appareat
probab.lis abolet᷑ irregularicas plumta
et ꝓmouetur de iur̃ omuni et breuiter
ubicunq; perſona res et lorus eaʒ exigit
dehca eſt· απ;. di-C. I. et. i l-di-domino
ſanto. /precipuum cet· . necelſe ſit.

lia probibita. lia cõceſſa
alia permiſſa. W-De bus

et. cconſiderandum. unde et dpenſare

eſt diuerla diſcrete peniare et in animo
utrum relaxatio iur is eρρàα uerſare
ar.xliii:di. diſpenſatioet·⅓τ111 ulq;
adeo Cum enim diſpenſatio ſit quedam
miſericordia certuʒ eſt ꝙ quilibet debzʒ
eſſe mi ericors ut. V. di-non ſacis-
prope fiel-di-ponderet ad fiVI:q- ulc
alligant. Item fit qnq; diſpenlat o rõne
etatis ut extra de ien excom. C fi ubi 8
boc-Xii qii. in adoleſcetiaxIII-
ci- Fraterni tacis. Item qnq; quia timet᷑
maius ſcandalum ν - n q ſcriphi
ar. condra extra de reguł iunt-C- i. 3 1⸗
olue ut ibi noin gloii. cu ſuis remi.

Detrabendum eſt eim ſeueritati a

ldi- ut conſtitueretur. et ubi multorũ
ſtrages lacet detrahenduz eſt ſeueritati
ut.I·q.i.ordinationes fi-extra de ſen
excom.ſuper eo:in fi ·qñqʒ etiam ꝓpter
futurum bonuʒ ut quando dipemacur
euʒ heretid ut alii facilius reuertantur
xxliiq iiii ipla pietas: ¶Licet autem
ex predicts cauſis debica ſit. Et etiam
peccet pᷣlatus non diſpenſando tunc ut

ar.il:q-v·quanto- in fin et. ldi-domino
ſancto. vV.· ergo ita eſt et.i.q/vii:cxigit᷑

tamen ſubditus non poteſt eam petere
niſi forte ſuplicando/ſic et mel ori de ec
cleſia debetur ep ſcopat ut· viiq i· hʒ
et extra de offi/cuſto.c n.nec tamen eu
petere poteſt· ut.eqin ſcripturis· et· i ·
q·vii: ſicut is. cxemplũ etiazʒ patet in cõ
co/dic poſtulato cui fit gra ſi admittat᷑
cum ſuperior ad hoc non teneatur et in
ĩuria ſi repellatur quod dic ꝓut noex &
poſtu.pre ·c:p·ſicut et panis quẽ auarq
detinet eſt egencium ilii tamen nullam
habent actionem ad illum petendum-
udt legicur2 no xlvildi-ficut hu. nugd
ergo tenetur epicopus ex debito cu cri

minoſo poſt peractam penitentiam chi

enlſare· ar e& premiſis ꝙ ſic. ar tñ otra
eX & ludi· at ſi cler ici·S·de aduleriis ub
dicitur poteſt epiſcopus 2ac. H·Vide
quod ibi dixi ſuper illo vboęt de tem-

ordi.ex tenore ſuper glo.iii. .· Sed dic

ꝙ debet de bono et e uo· ut:xqvii ·
igunt ubi de hocet e de tranſac· c.fi.
ubi di citur poteris ꝓiit uideris expedit
et ſi nolit poteſt ſubditus adire ſ uꝑiorẽ
ut euzʒ compellatar.ex de iure pa.nlł
quod non placetquĩa nerno cogi᷑ facer
beneficiũ. ut·x.q:ii· precarie. I-Facit
ad materiam quod ſcripſ ne clerici. uel
monacłᷣ·c·ii· ib.ſexto·ſuper. · pᷣlato:

cr —

Sgener E⸗ ſ⸗ „.1 e,
C⸗g ur tr- VVèG tca
. 1

W hfEE —— — — 0 — —

9

— — —w ——— — —— —

— — — — —

Bal.Diſpenlatio hõͥs pprie loquendo
eit in hbero arbitrio ſuꝑioris 2 diſpẽſat
cauſa ſuadente ſed non eſt miſericõdia
nulli tamẽ querele locus eſt ff· de aqua
cot.et eſti.l.i· permittitur nulla em
diſpenſatio gratioſa bhʒ caulam finalem
neceſſitateʒ· ſed fundatur in cã ipulſiua
large tamen etiaʒ diſpenſatio que eſt ne
ceſſaria et debita dicitur diſpenſatio ut
etatis miſeratioff· de minol auxilium
S·fi de infami. l.ꝗd ergoꝙ pena grauiõ
de moffic· teſt. l. pãap.5. fi- in glo H oho
lltexraro utunt᷑ ̈ indulgetiã dicũt.
Probihta autem eſt ubi non pot
fieri ſine decoloratione ſtat eccłeſie et
ubicunq; non ſubeſt iuſta cauſa diſpen
ſandi.ut.iqvii ·et ſi illa.et.c.tali:ex de
elec.innotuit· multa. 2.·5. fi· in ꝗqbus

autem caſibus ſit prohibita itĩ· S·nuc

breuiter et· 8·ſe· et Shar de epᷣox · et ·
V. prohiberur- & Conceſla elt Picig:
a iure concediturquod dic utS.· ·nunc
oſtendamus· ct in predic/5 conſequen᷑.
et S. nunc de ep̃orum et·ĩ. ſunt quoqʒ
Permiſſa autem dici poteſt in caſu.
Puta ſi quis aliquo accuſante conuictu
eſt ſacra uaſa uel aliam rem eccleſie ſur
ripuiſſe. hic enim poterit epiſcopus etiã
forte aduerſario contradicente diſpẽſaẽ
ſi poteſt intelligi.l.dil.ſi quis preſbi.
Vide·ĩ. de abolitt··i. V. ̃ cum g-
De hac dicit᷑ ꝑmittimus ꝙ uolẽtes
precipimus ut·xxi.q- i. hac ratõne per
mittitur eim aliquid ut peius euitetur
ut ex de ſpon·c.n. qd uocatur ↄꝑatiua
Permiſſio.ſiue tollerantia. ut ex ð pᷣbẽ.
cum iam dudum.in fiqð tñ ꝑmitticur
non iubetur· ut/xxxii qvii.apoſtolus.

in fi.ſed quod permittitur durat ut· ſi

ꝙ cuiuſqʒ uniuerr.no item eorum·5· pe
de hac legitur eã de fił.pre b licteras-
et de cor· ui.c.i.Et no·ꝙ tribo mõis dẽ
aliquid permitti. quod dic ut no.ini: di-
omnes ſunt: et alia diſpenſationũ geñra
prout no· ĩ· de ſententia.ꝭut autem

Poſtremo· ¶ Doteſt et aliter diſtingui

nam diſpenſatio. alia uoluntaria quam
ſolus princeps facere poteſt ut in pre.5
nunc breuicer. v. et noalia rõnabilis.2
neceſſaria quam eps interponere poteſt
ut infra dicetur. Hoſtienf. in ſum.
de fił. preſ bitert· in fine ponit terciam
Peciem ſcʒ de ratõnabili non neceſſaria
que fit propter prerogatiuam meritoꝝ
de prebenð de multa in kine · ·

VXTA Propohitiones
ordinem dicenduz reſtat
quid iuris ſit de irregula
ritateCirca quod primo
uidendum eſt Quid fit ir
rexzgularitas et unde dicit᷑
4 Quotd mois ſumitu ſiue acicpiatur
Irregularitas perſone⸗/ Quib modis
et in quibus caſibus irregularitas hat᷑
¶ lrregularitas eſt nota ſeu ĩpedimẽtũ
canonicu ex facto ſeu defectu ꝓueĩens
qua quis ꝓhi bet᷑ ad eccleſiaſticos ordães
ꝓmouerret in eiſdem miniſtrare-bene
dixi nota ꝙ eſt idem quod infamia ſeu
Arregularitas- ut extra purCa. accedel
ii qii. notandum et in. I-indulgẽtia-
·de hiis quino. infa⸗furti accipere·6:
ſi quis alienoet· l.ſe· A· Et e ð ſortił
c·fi·ubi de hoe dixi · et de offic:delecuzʒ
Olim· ii: Iuper . notauiſſet. E Et eſt
etiam nota idem quod cicatric ut ff. S
ſer·fug.l.ii.et iiregularitas eſt cicatriæ
criminis- uł defectus ut· lxi di in ſacer
dotibus in fi- unde ſanitas ſcʒ penitẽtie
poſt uuln/ſ.peccati ſecuta ſiue cicat᷑ce
Icʒ inregularitatis eſſe non poteſt· ut.i
q-i-uentueſt- Item ideo dixi canonicuzʒ
ꝗquoniã irregularitas a iur canõico ortiũ
habet ut.ĩ. V.ii · I· Vnde non õbhitur
niſi in caſibus expreſſis a iure de ſent⸗
æτE d0 —π☛⅓%⁄ s qui-Ii-vi⸗ ¶ Ex facto aũt
ſeu ex crimine peruehit irregłaritas ut
Patet in clerico cenſuram eccleſiacticazʒ
uiolante- ut infra dicetur uel ex aliqua
notabili inobedientia. preſertim ad'cſ
apoſtolicam ſedem· lxxel-diſi qui ſunt
eXW ne cle- uel mo-non magno opere-in
fi. extra de heretic excõicamus·5 ſane-
ex de cler excom-rnini-c.fi:prope fiñ
æx de ſen-exſignificauit.et in ſimõiaco
in ordine et in clerico per ſaltũ ꝓmoto
æt in fimilibʒ et generaliter in dmittẽte
aliquod de criminibus in apłica regula
contentis ut dicunt qui dam . di §;
nunc autem et.c.primumet in crimĩe
homicidiiquod quemlibet hominezʒ ir
regularem facit ut l.di. miror- Item ex
defectu peruenit qnq; a natura· qnq;
ex euẽtu a natura ut fect naturaliũ
regula eĩm eccleſie eſt· ut ꝗs de legittão
mr̃imonio naſcatur contra hanc regulã
natus irregulart eſt. ut.lvidi · per totuʒ
æt ex de fił·prel bi:per totum uel ſi ꝗs
cuʒ corport defectu naſcitur: exquo ſit
in membro nobili et apparenti uiciat
talis enim nequit promoueri ꝗquil ſit de

ℳ

9 2

legittimo matrimoniĩo natus · ud· ly.di.
pertinentes et ex de cor uicꝑ totum.
Ex euentu autem prouenit in quolibet
homine carnaliter ut bigamia que ꝓpt᷑
ſacmenti defectũ inducit irr̃gularitxatẽ

nõ tamen omne crimẽ· nęc ors defect
irregularitateʒ inducit:. (Licirur a
ab in qð eſt ſine et regulal unð irr̃głan

ideſt contra regulam eccleſie natus ſiue
propter defectum uel factum ex eam
pPoſitus ut pᷣmiſſuʒ eſt· · ¶Quod ſeꝗt᷑
uſqʒ ad· .contrahpitur.poſuerat Inno-
in decreniſi cum pridemde renunct. s-
perſone ubi breuitatis cauſa huc r̃miſi

Iuper gloar. pro opiniõe · · Sumie
ergo ſiue accipitur irregularitas prumo

pro defectibus qui ſunt in homine.ſine
peccato/puta ꝗa eſt bigamus uł uidue
maritus. uel illegittim: uel huiuſmodi
ex de renuũc.niſi cum pridem· Sperſone
alios etiam defectus habeslun et· lvi⸗
di:ꝑ totum-etl.di.non confidat:et e ꝰ
dę f;. preiᷣ.et de ſer. nõ orð· per totuʒ·

—

ecun ularitas ꝑſone

ubi generaliter omnis homo ꝓhibetur
ordinari- uel etiam celebrare in ordĩe iã
ſuſcepto ſine diſpenſatione domini pape

ſiue paciatur defectum ſiñ peccato.ſiue

commiſerit grande peccatum2 qui ſint
hii dicetur.ĩ.S nũc de epiſcoporum: nõᷣ
ergo hic dicitur irregularis ꝓ eo ꝙ ᷣm
regulaʒ apoſtoli ordiari ꝓhibeat᷑ ſed ꝗa
talis eſt ex regulam aliorum nam cum
genraliter epiſcopi poſſint diſpenſar̃ cũ
omnibus:niſi eis ſpẽcialiter ꝓhibeatur.
ut quidam dicuntx utĩ ·5·nunc ð ep̃oꝝ-
V.· his igitur.et ſe cum predictis tamẽ
diſpenſare ſpecialiter ꝓhibentur papa
aũt in ommbus irr̃głaritatibzʒ diſpẽſat.
qꝗa irregular itates ipſe et pene earum ð
iure poſitiuo ſunt ĩ quo ipſe hʒ plenariã
Poteſtatem.ut·ĩ.de ocel.pben: ꝓpoſuit
ꝓbpe fi·artamẽ otra ꝙ a iur diuino irre
ularitas ſit inducta Nam dictum eſt
auid. FK.Li-paralip.xvii- et:xvViii⸗
Non edificabis miᷓ templum quia
ulr ſanguinis es ut de oſeẽ dii:c.i·. I.
Vr ibi no: et.ĩ. . nunc breuit᷑·v.quito
QAauid fuit figuratõ noui teſtachtt
Tercio etiã mõ dicuũtur irregulare
o&s illi ꝗꝙ nec poſſunt r̃ᷣmañre ĩ ſuſceptiſ
ordinibusnec ad maiores ꝓmoueri etiã
poſt peractam penitẽtiaʒ ſiñ diſpẽſatoe
uel pape. uel inferioꝝ prelatoꝝ de ꝗbus
dicetur.ĩ · vV. ſunt qu q; / et in predic/g.
nunc de epiſcopoꝝ: ¶ Defectus auteʒ

ſacmentoꝝ uidetur ꝙ tm̃i ex ↄſtitutide
eccleſie irregularitatem ĩducant quo ad

ordinatiõem in hoc ut cuʒ eis nõ poſſit

diſpenſari-niſi per papam:ar contra:qa
unum de capitulis apoſtołce regule eſt

opõtet epiſcopum unius uxont eſſe uig

ν di-C. i. 2- ii ſed Rnderi poteſt Bꝙ
talis prodᷣbetur ordãari non ex defectu
ſacmenti: ſed ꝗa nõ poteſt eſſe hõtator
uiduitatis.ꝗ cõiugia frequẽtauerit ut
Pʒ ·xxvI.di- una fi uel cic ꝙ

non poſſunt/ar ·xxvi(iſ.acutiuset ext᷑
de bigamis.debitũ.uel poteſt reſpõderi
ꝙ eſt cauſa coadiuuans· uel dic ut. S. in
ueteri autem teſtõ erant irr̃gularitates
temporales.et non perpetue ut quando
quis eiciebat᷑ eæ caſtra ꝓ eo ꝙ tetigerat
morticiniurmuna tamen uidetur fuiſſe
Peibrrte ſ:ꝙ ſummo ſacerdos deberet
pabere uirginem et non repudiatamde
quo no.m do:meum extra de cle. diu-
ſane.i.ſed nec iſtud erat ꝓpter defectũ
ſacramẽti.ſed ꝗa nõ poſſet eſſe hõtator
uiduitatis ut.S. ¶Idem etiam uidetur

dic ꝙ lʒ ꝑ nouuũ
teſtin inducatur huiõi irr̃głaritas quo
ad hoc ꝙ promoueri non poſſit nõ tam̃
quo ad hoc qum per alium ꝗꝙ per papaz
diſpenſari poſſit. ſed uidetur ꝙ defect)
ſacramenti eſt cauſa qre tales ꝓmoueri

de his qui tantum de iure poſitiuo ſunt
irregłares ut corpor̃ uiciati illegittimi
2 obligati a aenn E. ontrabitur

autem irregularitas ex defectu nataliu

quia non legittime genitus. ordinari nõ
oteſt ut · S· V.i · et ſi ordinetur non pro
moueb ad bñficia cũ cura ł dignitateſ
ſine diſpenſationeut extra de fil/ preſb.
c.iĩ.et.c.unius:extra de elec.cuʒ ĩ cũctiſ
Ho.i.et:c.innotuitet.c/ cum uinctiõe
de quo dic ut·ĩ. O. nunc de epicoporuʒ.
· utrum Iteʒ etiã ex defectu alio mõ
puta ſi careat oculo manu uel pedeut.S
Item hitur ex facto puta ſi eſt crimi
noſus ꝓut in regula apoſtolica cõtinet᷑-
tales enim non promouentur de quibuſ
habetur·xxv· di ·per totuzʒ et.vi·.qi.in
fames ubi tales defectus enuerant᷑· Itẽ
bigã ẽ irr̃głatt ꝗ ñ põt ꝓmoueri ꝓpr
ſacrmnti ðᷣfectũ ut ·xxv·di ꝑ toexc ð bi-
ꝑ to·2. S. V· ꝓx·2 ſciaſ ꝙ ẽ Epł'x Ggamia
I. uera qñ uiẽ lʒ ꝗs hit cũ una poꝗᷓ huit

aliã. ut ·xvidi: accuti.ſi'itudĩaria/ut
cũ mcõh ſeu mõialis ꝓfeſſa mr̃im òRt

ut x Xii· q- iĩi quotquot 2 ? tatiua ut
cũ hnſ unã ð iur̃ ht cũ alia ð fcẽ̃o ut ex
d̃ big·nuꝑ 2. c· debtũ·xxxi ·qĩ .quõ ĩ fi

=

=

1
ſ

ſ

⸗
i
or
ur
nt
ni
1r
iu
no
o
1l
6

AX

„

9

Idem ſi cum uidua ↄtraxił᷑et eam
cog ouitde higami: c:iii:et. c debitxum
v· cum ego· Item ebrioſus ideſt nõ

ſoorius eſt irregulart/qui ſi perſiſtit eſt

deponendus. nec ordinatur ut. x iſ-
h:i. ay ea Smu:xv.dieps uinolẽti:n nõ
Sfacili otinent xlnii.di:G: ĩ. xlixdi· hĩc
2eĩjm ꝓpe fi Item illr̃ati ſiue ĩpẽdentes
ſunt irregulares. ut·xxxv· di-illicteratt·
5 nunc de epiſcoporuʒ. V·xxvii Sed
nunꝗd talis ꝓmotus recipit caracterezʒ
non uidet᷑· nam ſcientia caretet ſcietia
clauis eſt. ut· x. diſ.. i· ubi de koe A
Seʒ 8 claui ſcietie- ibi eim nil ð qõne in
qua contrariuʒ eius quod tenet glo no-
in prec.illitteratos et uide qð ſcripſi ð
mo:or.null:li.vi.ſuꝑ. illẽ̃ato: F
Icez cuꝑi lan:

idus e ut:xIVI⸗
I·per totum. Vnde uſurarrus deponit᷑
et turpis lucri ſectator de clero eicitur-
eꝗ · dil:c.i.et: iĩ: extra de uſurt preterea:

Clerici. percup·per totum Et ſcias
percuſſio cõſideratur dupliciter: Primo
Paſſiue.ut ſi ꝗs ꝑcuſſus eſt lepre mõbo.
et uice ſcandalum generatur talis enim
non promouetur· Immo ꝓmotus non
miniſtrat· ſed ei coadiutor dat᷑: ut·vii · ꝗ
i· cum percuſſio- extra de clert egrot: uł
debili:c: p· Balò. Vn dicit lex ꝙ lepra
percuſſi debent ab alioꝝ cõſorcio ſeꝑari
in autt. iuſiurand in fi- SF. Sco actiue
et B etiam dupliciter conſideraturinam

alia balis ut ſi accuſet· ?Q ðferat crimẽ

pro quo capitis pena debetur. ud vi: q·
1·ſumma extra de accuᷣ accuſaſti:alia
realis. et hoc quocũq; modo fiat.ſue in
ꝓpria perſona ſiue ꝑ alium eiꝗ mãadato
ſi ſequatur inde homicidium ptrahitur
irregularitas extra de homici preſbi:ex
c·petrus.l.di· et. c· clericuʒiet·c· ð his·l⸗
Idem eſt ſi ſequitur membri mutilario
ut dæi in aureo reꝑtorio/ſub ti de pen
in Kica.caſus tocius iurt quibo ꝓmoti
deiciuntur Vtruncans-
eſt in decreis qui de homio·li. vi et in

clem · e.ti:c. unoet ibi multe ↄcordãcie

