eo.pediusſo-multi. MI. Inter quos eſt
Vber:predictus qui et etiaʒ ſequenteʒ
gõnem mouet led non ſoluit.· ·Dicur
et hene ꝙ poſſunt eſſe artri:Alii.dtra
niſi fint tłes abbates. uł ppoſiti· PH pores
qui poſſund de cauſis cognoſcere ex pri
uilegio uel ↄſuetudine- ut.S. eſt al'acuzʒ

arbitores tũ eſſe poſſunt ar-C. S ferns
1.-fi. laa de ſimplici monacho.

uel de fratre predicatore uel minore et
uidetur ꝙ poſſunt eſſe arbicri- naʒ etiã
ſi prius erant ſeruiefficiunt᷑ qᷓi ingenui
in auti: de mõchis. non eſt facił in fi⸗
Et.C. de epiſ.2c.· auttſi ſeruuscic ꝙ nõ
pPoſſunt eſſe arbitriquia nõ debent eſſe
dilceptatores forenſium negocio.xyi.
qi· de monachis⸗et.cde pntium. XAI
Hoc ibi tenet Io-et Vindg ſtatt. mo.
c. monaſteriuʒ ut ibi ſcripſiſuper bo
æxc pere- Item Rofr. bene in ſua.xviii-
ał·xvii-q- cuius iſte erat un articuł
de ᷓ ꝑ Cy.C. de epiſau.ſi ꝗ ex ↄſenſu.
ubi etiam huc remittit. .· C. de epi.
clert. repetita-2 quo ad hoc mõtui ſunt
æt ſerui ut predii et ni;l ẽ eis ↄmune
cum publicis actibʒ ut. C. eo·ti·placet

Ec ad hoc facit in aut quomo& opor-
mo:i-ubi dicitur ꝙ debent eſſe alleni
a ↄſorrio laycoꝝ et: ffieo.non diſting· 5⸗
ſacerdotio et hoc ſi habes ibi. ſecus ſi
non habes. et tunc eſt ſubSopromiſſo
Dns tn Odofrt. F⸗Super pre: lſi qui
cx ↄſenſu:C:de epiſ/audi: Diſtinguit
2anc, arbitros qui habent iun ſolemnmitatt
ſeruare- ut tales non poſſunt eſſe: ut m
pre. iuribʒ et arbir᷑tores ſeu amicabiles
compoſitores ut hii poſſunt eſſe mautt
ut diffi.iudic. :ſi uero otigerit collati.
Wiii⸗xi: q- iIi. iiuſtu. ff. ꝓ ſool. ſi ſocietati

MHA Iac: de are. in qõne de qua dixi:9,.
1. · arbitratoꝑ: alłc. ff. de admin tut-
ticiuʒ 6:i: ubi mulier põt eſſe arbittri
in taxatione alimentorum- et ſimilum
lęegatoꝝ ſic ergo et monachus- Item ut
dicit amicabiliter componere eſt actus
pPietatis cadit ergo in monachumC. de
Ferl. l. dies - uerus auté arbiter litium- f.
cogmitor 2 director eſſe non potxeſt niſi
Put in fiñ huius- . dicitur fmeum-
X Ego dico ꝙ non poſſunt fieri etiam
arbitratores ſine periculo maioꝝy ſuo:
xVi:qei monachi e&& de poſtuł: c-ii. n
enim poſſunt umere ſine clauſtro/ſicut
Piſcis ſine aqua: ut xvi.qi: placinit-ii.
Bals: ad hoc de iudid: cum pretor miſi
Priores ſunt ſui iurt 2 quaſ emancipati
Aiuunt 'ᷣm ab. lapu: de ſancto mimate-
Nec ob. pre-c- imiuſtuz ſi ſubtiliter
ad uertatur. H1.Vul tenim ꝙ religioſi
ſint lngua modeſti-nõ ſeminantes oda
ſed extinguẽtes· . Ec preſertim in re
Nitigioſa 2 temporali- ptiarii tamen eſſe
poſſunt ᷣm quoſdaʒ. Poſſct aut dici
mõchus poteſt eſſe arbter ſi mõſtern id
cxpoſcat utilitas: M1I.-Sufficer̃ poſſ ali
ꝗlis expediẽtia: ĩ quo uide q ſcripſi de
re iudictcu. I- et. a-in gloii . ſubdit·

Kärck IxxVI.-di: perucnit ad fin-

5 Abbate nibilominus imperante ut

in pre.cmonacB: et ea-q- pntium ex &
pꝓoltuł·c· ii: M. Et hoc ultimuʒ tenet
Töſti in ſumilde ar&: n. in fi. An aut
pꝓoſſit dari coadiutor: uide qð ſcripfi de
ler-ggrott:C-fi-in- iii- qtercii membri
F. In epiſcopo aut planum eſt quia
Cum habeat cauſay ognitionem poteſt
in eum ↄpromitti ut. C de epiſ. audi.l.
ſi qui ex conſenſuet.lſe.et ꝓbatur· eo.
ti · cum tẽporęet:c·ex parte-et & teſtĩi⸗
c:pnñtata: ¶ Sed pone ꝙ un ex arbit
laʒ electis ingredrur mõſterium nũꝗd
coget᷑ pnunciare ar.ꝙ; ſic ex & for/ope

ℳ voA

AG—

C

ℳ

0

S

O

A

ꝓpoſuiſti · f. de iudi·ſi quĩs poſtea et
in hiis que nõ.li.di :preterea:dic cõtra:
ar·C. de epiſot.et cler·deo nobis aut-in
greſſi:xix.q.ultnunc autem. M. Ad

boc de ꝓaur.c. ii. li . vi. Seo quid

ſi abbas uult et precepic ꝓPnunciet ·.
nunquid cogetur uidetur ꝙ non. miſi id
monaſtern expoſcat utilitas. ut· S· .· F
quid dear.otra.xiq-ili/quid ergo
Apertius Xνπ111. . iquid culpatur in
fi:et utrobiq; de hoc. ꝑ que ſatis uidet᷑
ꝙ ubi qualitas caule non reſiſtat obdiẽ
deberet facit etiam qð nõt de here ut

off cium. li. vi: in glop hecIre⸗ —

quid ſi capt ſit ab hoſtibʒ uł ã carcere
ancluſus iub iudhd lis eſt- ¶Sed nuqd
abbas poteſt eſſe arbiter in cà moſterii
ar ꝙ n. ff· · c· ſi ð re ꝗa uſufructuari
eſt· ar. ff· de uſuf.lein c& de pecul-ckꝑr.
c.fiar/otra qa non eſt qns fr. de in ius
uocan:ſed ſi “ qui manumittit᷑ ff.
qð cuiuſq; uniuer.S:·ſi quidex ð don:
C·iil.xii:q-i.c.fi. maxie ſi monaſterium
habet ſindicum. tunc enim ceſſat ratio
illius legis: ſi de reet tunc põt ↄ ꝓmitti
tã in abbatem ꝗꝙ etiam in aliqueʒ ð ipo

collegio ar e&· de teſti.inſuperquia et

legatarius teſtis eſt in teſtõ· C· de teſtĩs
dic tantibus et inſti-de teita:or. 1.5.
legatarius.bñfacit de pſcrip: cum olim
ut ibi ſcripſi ſuꝑ · v. lucamis et uide qð
(cripſfi de exceptO.cum inter. ſuper. v.
ſubieribi.tn decA.illa cũ oliz nõ logtur
de pricipali plato:de quo querit h autõ
Iteʒ ſi teneat᷑ opi ꝙ epiſcopo poteſt eſſe
iudex in caula eccleſie ſuede quo plenã
emi̊. dedi & iudicum ueniſſent luper
i. glo· et ſic ocluderetur ꝙ polſſet eſſe ar
biter uerus ſumpta ratione ex. l. cu.l. ff

de ar. non th hoc ocluderet in abbate

Poter qð uerius uidet᷑ ꝙ uerus arbiter
eſſe non poſſec in caulſa mõnſteru:pollʒ
ta eſſe arbittor iux nõ.ĩ. l. py'c- ffc. 2 S
eog:il · V.tem põt eſſe arbiter ibi Itẽ
null cuʒ ſua remiſſʒ et bñ facit ad pre
q dicunt leges · f·delei.ſenatus·· plt·
ed ·l. ſi ſic. in prin.eoti·ꝑ quas pʒ legatũ
omitti nõ poſſe in pura uolutatt herediſ
ut in· ĩ·. l· poteſt tn ſibi vmitti ut bono
uiro ut in fᷣa cui ocor lex fideicomiſſa-
5·q uã · ff · ð kga ui. F T Haoe quoqʒ
nõndum eſt. ꝙ ex ſnia arbitri non orit᷑
actio nec exceptio ut.ff· eo.l. ii. ub de B
etE & B nõ. ec m papaʒ est eoti ꝑ tuas
Vt ibi ſcripſi maxĩe in glo- uidet᷑.
ec ꝑeaʒ ꝑ ſequens actio innouat᷑

ut ĩ· V.· ĩtem quero niſi in caſibus.ſ.qñ
iuratuʒ eſt. uel quand ꝑtes ſbᷣſcripſerut
emologndo.uel qnx diebus tacuerunt
uł quanð nõ funt adiecta pena ſed ꝑtiũ

oↄſenſus interuemit hec ꝓbantur. C. eo.· l

i· et· l.ne in arbitris in fiet l-ſe.in pri.
ubi de hoc · poteſt aut agi ex ſtipulatu
ſi non pareatur ad penam certam uł in
certam ſine interſſe·ff· de arbi-diem. .
Fi.et·l.ſeq:et·.l.ii.ubi de hoc qð plemus
ꝓlequere ut in ſum:do:m.co·ti 9 łr-
et· ff. de re iudi·l ait pretor in princip-
uid ſi dtum fuerit ut actioa ex
ceptio ex arbitrio oriatur dicunt quið
talia uerba nibil operari- quia actiones
nõ naſcunt᷑ ab initio ex uoluntate ꝑtiu.
nec extincte renaſcuntur. ff. de negotti:
ge ſtopomp·etff.de pac ſi unus:G· ſed

et ſi pactum Conſueuit etiam queri

an naſcitur actiouel exceptio quado o
ꝓmiſſum eſt cu pena 2 ſmia tac᷑nitate
x·dieꝝ eſt cõfirmata Et rñdent quidaʒ
in qõne que eſt in ·v. quid ſi ſit cu pena
ac/aũt· nõ.in ſum.eo·t·płt· ꝙ ex ſnĩa
artri no oritur actio iudicati quando
pena fuit in cõpromiſſo appoſita Sed ſi
nudo pacto factum fuit et tacitnitate
x:cdlieꝝ eſt emologata ſententia uel ꝑteſ
ſubſcripſerunt tunc ſic idem nõt:acſf.
eo.l.iiiet· f· de re iudi:a diuo in prin. F
ac. nõ. ↄtra ff. de re Iu. ait preto glo-
quales ſunt dele.2c· primum th uerius
uideturet uide ·ĩ· V· quid ergo ſed pre
C. Ad hbuius aut articuli euidentiã no-
Breuſter· ꝙ oↄpromiſſum tribus modis
concipitur. Primo cuʒz pene inepoſitiõe
fo ſimpłyr:quibzʒ caſibo arbiter cogitur
ꝓnunciare 2 agitur cõditione incerti:i-
ex ſtipulatu que cõpetit ad factum q
incertum eſt et agetur ut ſmie ſtetur ł
intereſſe preſtetur ut nõt ff ſi ꝗs ĩ ius
uocan-non ieric l. fi- uel dic q; agetur
cõditione incerti et conditiõe generali.
que ↄpetit ex omni cauſa. et obligatiõe
ex qua certum petitur ut ff ſi cer· pet.
I. certi- fit etiã tercio mõ ut nuð pacto
ſine ſtipulatõne.et tunc ſi ꝑtes oſenfint
expreſſe uel tacite ſentẽtie ꝗa tacuerut
E·x.· dies agetur ac in factum · ff· e · l. p·
et hoc caſu non cogit᷑ arbiter ꝓnuciare
quia poſſet eſſe ꝙ non ualeret ſententia
ſi ꝑtes ñ oſentirẽt ¶ Iti ub nud
ꝓmittit᷑ ne petat qð ſid aꝰ?. · ꝗᷓ ex ca
S qua o ꝓmiſſum eſt ut qñ duo ĩuicẽ de
Htor̃s ↄ ꝓmit᷑tũt ðᷣ dolo ⁊ paciſcit᷑ ne pe
tat arbco ñ parẽs qð ſib ab altero debet᷑

W

2 —NI —☛n ]

l

l

enne
e
id

NN

„

⸗

ſNH

ue
⸗
ltare
c,
n
lia
en
tat⸗
r

5
rus
⸗
lnd⸗
l
ti⸗
lr
if
r
1

4

„ XDebeerr is qui artrio nõ par uerit

9

et 2 daè᷑ alceri exceptio ex tłi pacto

ↄtra nõ parentẽ.ff · e· litigatores·ꝭ· int

Sed pone opromiſſum eſt in ticium
iniuria et paſſus iniuriam dicit ſic ar

bitro. dñe ſi contingat eum cõdemnari

uolo ꝙ in id q; mihi preſtaret ex odem
natione condemnetis eum tali hoſpitał
nunquid per tale pactuʒ acquirit᷑ actio
hoſpitali abnti:dic ꝙ nõ utff. e arter
inter certum- Rr eãdeʒ.lið cixit
Gui.de.ſud.ſuꝑ·l.litigatores·ff eo · ſi
actum elſſet inter ꝑtes de pena ñ uanti
laudum puta ut acquirat᷑ epiſcopo regi
uel alteri · · Quia alteri nemo paciſci
poteſtff·de· vbᷣ·obli.ſtipulatio iſta.5·
alteri et inſti/de inutił.ſtipuł.S ſi quis
alii et ·ꝭ·alterĩ ille tñ põt poſtea cedere
axtiones hoſpitali et aget iure ceſſo.
Item queroan actio nouet᷑ ꝑ ſnĩam
arbitri 2 uidetur ꝙ ſic. quia ex ea datur
actio in factum. uel cõditio ex-l. uł rei
uen ut.C. de arbi ne in arbit.5. ſed et
ſi ipſe· ſed dic otra niſi A⸗ ut · S· ·

hec quoq; de ſnĩatñ. AI· Sup. iudicis
Fuit dubitatum an ꝑ, eam ꝑſonalis
actio nouet᷑· Sed de reali oſtat apud oẽs
non nouatur.ſuꝑ quo uide:C· de uſᷣ.
rei iuð·l.fi · AI · Et qð ibi nõ in glo.ſic
ergo. . ff · de big gregeetiam ſcom

der bo. C. uid ergo ᷣm premiſſa

Rdictum ſit in ↄpromiſſo ut ſoluta pẽa
Eñ ratum maneat ↄpromiſſum. ut ff· ð
tranſac-qui fidem de quo etiam dii.S.
5 excipitur circa: Viteʒ ꝙ pena· et ꝗðᷣ
in hoc cãu uidẽt᷑ dixiſſe. ꝙ reo abſoluto
decur pene petitio et exceptioſi ixeruʒ
agat actor· ad hoc facit.C. de tranſacl
cum ꝓponas.ff · de.v·ob. ita ſtipulatq
in fi- ubi agit᷑ ad penam ꝗa actum fuit
ut ea ſoluta firmuʒ maneat pactum ał
enim non daretur utrũq; auxilium niſi
dictũ fuiſſetff.de pac Eptu gek pacto
quia pactũ aliquid debet oꝑari.ftdele
i·ſi qn. ff·de uſur.ſR ſtipulatusff. de ad
miniſduti·l.i. lxxvidi.hui dñi homo
bonus.Ia.et Io· dicunt ꝙ licet qᷓ actuzʒ
ſit ante:dat᷑ tãtuz pene petitio · H. Etc
inſuꝑ intereſſe Im Mar.ð fano:.ꝗ pleñ
hanc materiam ꝓſecutus eſt in.l.cum
antea: octo rationes ad utrãq; ꝑtem in
ducens quas Cy obmiſit cã breuitatt
ut ibi dicit. er ego idem ex eadeʒz cauſa
faciam et hic in fi· remittam. 5F. Non
exceptio quia nõ cogit᷑ ſtare arbit᷑o naʒ
Zenerałr ex opromiſſo nõ oritur actio-

uel exceptio f.. eo.l. ii C. eo ſe ergo
in aliis generał'r ꝓhibetur pᷣterea ſcèm
cos quałr ꝑ pactum ipſoꝝ oriet᷑ actio ł
exceptio ex ſnĩa alteri certe nullo mõ.
Iteʒ dicit lexC.e·.l.plti.ꝙ oſenſus ꝑtiũ
poſt ſntam interueniens caʒ ↄfirmat ut
ex ea actio uel eceptio oriat᷑. ergo ſi añ
itponatur ñ orietur nec ob⸗ ꝗð dicitur
qð pactuʒ debzʒ aliquid operarinã ſepe
plura ponuntur tollende dubitatiõis cã
ff. manqui mutuam. f. ꝓ ſocl ſed ſi ad
iciatur ff. de aut. et arg. lega-pediculis
labeo.C.S fidei:nõ recte ex de ꝓcurl
cfi·. M.· Vide de maioet obe ſolite in
glo·qð qñq; et qð ſuꝑ ea dixi: „ Hoc
aut m eos operant᷑ hec uerba predicta
gꝗa ex hoc habet electiõz an uelit peter
penam uel ſniĩe ſtari· qð ał non haberet
niſi fuiſſet appoſita et in hoc ↄcor. Iaoj-
Item dixit idem Iac.ꝙ ſi dictuzʒ fuerit
ut pena ſoluta. uel ñ cõpromiſſuũ in ſua
maneat firmitate et poſtea arbitrium
æmologatum eſt tacite uł expſſe is aut
otra queʒ ꝓlatu eſt arbium uult pena
ſoluere et ſnĩe non parere nõ poterit agi
ↄtra euʒ actione in factum: ex ſentetia
arbitri ſed agi poterit ad inteſſe.· ꝑ.:· ff.
de arbi. diem ꝓferre.5.· fi et facit quod
nõ. in autt.8 iudiquia uero-Sed. Ac-
dixit et bene licet dixerit dubitando ꝙ;
Forte · A1â;-Sic etiaʒ loquit᷑ Aʒ in ſum-
Et · Vet ſi. ꝓ·JTunc dabit᷑ i .
ceptio ꝑ pᷣdictãa-l. ꝗ fideʒ. = i de B
F. Nqt. ſunghic opromiſſa- unuz
cuʒz pena· et altey ꝓpter uerba illa rato
manente ꝛc. ſine pena. unde iſto ſoluẽte
penam et ita ſublata pena ſtipulatione
et ſublato primo ↄpromiſſo.qð erat cũ
pena durat adhuc aliò ↄopromiſſuʒ ꝓpr
uerba illa rato manẽte 2c· Sed nudu eſt
unde tunc locuʒ hʒ. l-C. de arbicu ãtea
ut emologato arbito expᷣſſe uel:x diex⸗
tacilmitate detur actio in factum quia
lex illa locuʒ habet qn opromiſſuʒ non
fuit ſtipulatione uallatuz nec ulla fuic
pena ꝓmiſſa: uide.S· V. conſueuit et· ĩ·
vV.quid ſi opromiſſio· âI Et qð ſcripſi
S.c:dilecti ſuper fiult glo-et ꝑ Cy.· in
Lcum antea. C· eo. in quarta qõne.· ⸗*

1/

¶ Quid ſi plura capitula otinentur in

romiſſo uel òctu et pena ſit promiſſa
et aliquis facit: uel uenit contra unum
capituluʒ. nunqd pena in ſoli omittit᷑
et exigitur. Ro non ſed ꝓ parte ut.·.S
excipit· v. ĩrem pena in opromiſſo nam
quot ſunt capła tot ſunt diuiſiões illius

6r

E, dab6, 0 MarI ſ W gP

penalis ſtipulationis· ſicut᷑ et alias quot
Lunt res tot ſunt ſtipulationes· ut/ff. de
vV· ob. qð dicit᷑ ſicut ergo ſi uemret quis
ↄtra om na omitteretur in totum: ſic 2
in ueniendo ↄtra parteʒ. ꝓ ꝑte dutaxat
ↄmittetur ut i8 muris ſit in toto quo ad
totuʒ qð in parte quo ad partemff. de
uſuc· ꝓ delic. an parsff· de rei uẽque ðᷣ
tota.t.ð attił·tuſi duo:xα1. di- tener
et· c·ſi laycus.xx1. q-vil-hcite ideoq;
lex conſuli ut ſi uelit pro uno capitulo
penam inſolidum omitti apponatur ſic
in ſtipulatione ꝓmittis hoc et hoc ſub
tali pena et ſi ꝗd predictoꝝ non erit uł
non fiet dabis penã inſti:de · V· ob· 6. fi

Vnnde et tabellioes nri tempon ſcribut

ſic promttis omma predicta et ſingula
Fuare.·2 ſi otra Ppchcta uł aliq pᷣdictoꝝ
ueneris dabis tantũ nomine pene ut pz
3 5 Pxio in forma- EVe autem circa

materiaʒ hanc qñ peha inſoliduzg uel ꝓ
parte omnttatur inſtruaris no. licet ex
ꝓhpoſitum pñtis operis principale· ꝙ ſi
quis ꝓmitcit ſub pena aliquid dare uel
facere et illud ꝓ parte dat uł facitaut
appomt᷑ loco intereſſe· et tunc iuæ eſti
mationem facti uel non facti: dati uel
nõ dati omittitur 2 exigit᷑ aut apponit᷑
loco pene et tunc imnſolidum ↄmittitur
et exigitur interſit uel nõquia in pẽali
ſtipulatione nõ inſpicimq quid interſic
agentis '̈ que ſit qualitas in ſtipulatiõe
deducta initi. de muti: ſtipuł·5 alteri.
ff · de.V.ob.ſtipulatio iſta haber licere
§ alteri: ſic diſtguut qui ſed mirablis
uidet᷑ hec dutine tio-Primo ꝗa dubiuʒ
eſt an loco pen.ᷣ inteſſe pena ꝓmittat᷑-
ditficilis eim eſſet hec ꝓbatio- preterea
nõ ſemꝑ pena inſolidum ↄmittitur nec
uinſolidu; exigitur ut iam dicãâ dic ergo
refert utu dare ? facere ſit in obligatoe
ſi dare · M·Hanc partem plene iude ꝑ
Pileum in fua qõnexxviii:
ꝓ parte fiat otra pena inſolidũ omicxtit᷑

et exigitur etiã ſi de marcha reſtat unq

denarius ad ſoluenò tcantum ff. ð. b.
ob· ſtipulatione. Alie iudi 5/ſi ſortem.
et·l:in executione9.pltt· et· ar · C. de diſ
trac·pig quãdiu.a hec uera ſunt quado
aliquid dandum eſt ab uno. ceteruʒ ſi a

plurib-tunc ꝓ parte omitti et exigit᷑

ut:ff. de condi et demo-qui duobʒz et·l.
qui heredi:et.l.plaucius:et.leui fuũdus
niſi th illi plures loco umus habeantur-

ut in pre.l. cui fundus etff· ð. · obli-
l.ii ſi aut fatum ſit in obligationeaut

PTunc ſi

illud eſt diuiduum aut indiuiduum ſ
diuiduũ tunc ꝓ parte mittit᷑ et exigit᷑
Si indiuiduuz tunc in ſolidum omittit᷑

et exigitur utff e. ſtipulationuũ:quedã

in dando·a. l. eadem. catho.Fallit tñ HB;
in quodaʒ facto in quo pena omittitur
inſolidum. ſed ꝓ parte tantũ exigitur·
ut·ff.ſi quis cautſi ſeruus ꝗ·R pluriũ-
BE ibi ſatis & hoc. - Sed allud ca
ſuale eſt ꝓpter iudicia ubi pena inſolð
cõmittitur.ſed pro parte exigitur quia
habito reſpectu ad iudiciuʒ indunduu
cõtinet quia omne iudiciũ eſt ĩdiuiduũ
f·de re iudi de unoquoq; ff· famhĩ
in hoc iudicio e de ſequeſ/polc.i.Sed

habito reſpectu ad ſeruosFactum illo

eſt diuiduuſed ̃m hoc ideʒ eſt qñ dare
eſt in obligatide ut habito reſpectu ad
ſtipulatiõz que eſt ius otineat idiuiduu
hĩco uero rſpectu ad dar̃ eſt diuiduum
unde dic ꝙ ideo in. l. ſ ſeruus pena pro
pte cõmitti᷑ ꝗqa pendet ex fad to alieno
ſicut et alias parci᷑ ppter factu alienuzʒ
C. de fideiuſ-l-ſanctimus.ĩi .q: iii: paulu
licet in facto ꝓprio ſccus ſit ux· ſr ſi ꝗqs
cau:et fi poſt tres e de elec.ꝑ inꝗſitioʒ
uel ibi hoc operatur ſpontanea oblatio
debitoris ſicut et ał fr. de dolo elegãter
5S·ſi dolo.ff. de iure fieditio ex de eleq.
cum dilccti filu. ar. in fi et · xxiii. di.&
ſed qn dare eſt in obligatone.puta
x.dundi poſſunt· ſic et q factum dhui
duum eſt in obligatione· ergo ꝓ parte
debet pena omitti et ꝓ ꝑte exigi- doq;
mał uideturS diſtinctu ſed dic ꝙ ĩmo
bñn nã quoti debes dare.x.·ſi ſoluas minq
ꝗ x. pena uel ſtipulatio cõmittitur in
ſolidum: Inſoliduʒ emm danda ſuntx-
ſicut et quãdo fac tum indiuiduũ eſt in
obligatione et ꝓ prima diſtactiõe facit
ff. famihirct: beredes 6. in illa. Sed
nũquid obligatio mutatur ꝓpr herdes
iura in hoc uariare uident᷑ naʒ dicit lex
ff:de.vob·ſt ipulationũ quedaʒ. i· ꝙ
ex ꝑpſomis heredum conditio obhigatioiſ
non immutat᷑ ar. in·preð ò: catho · ſi
ideo cautugʒ.dicit᷑ cõtra.Gotũc mutat᷑
quia illud qð erat in non faciendo.diui
duuzʒ erat et hoc caſu loꝗt᷑ pre··catho

ceteꝝ ſi indiuiduũ: ut ꝗa homo ĩ geñre
ꝓmiſſus eſt ꝓ parte preſtari nõ poteſt
uel ſi erat inchuiduum ut uiaʒ preſtari
uel non impediri uolentem agere m mu
tatur conditio obligatõnis ꝓpr̃ ꝑ-ſonas
hereduʒ. ideocq; dicit pre.l·nõ mutatur *„

ↄditõ obligatõiset nõ dicit ĩ obligatõe

4
“

4

„

e

Quaſi dicat Conditio obligatĩionĩs non
immutat᷑ condicio dico ſi nt inclumioelis
Sed otra.eo.ſtipulationum: fi ubi

factum eſt diuiduuʒ 2 tñ uno ſoluente
pena inſoliduʒ cõmittitur- NRo- ibi etia

non mutatur cõdicio in ꝑſonis hẽ̃dum-
licet eĩm ibi ꝗð debebat᷑ eſſet diuiduuʒ
natura nõ tñ pſtationenaʒ nec debitor

auditur uolens ꝑticularẽ facere ſolutõʒ

ff. S uſu:tutor· :lutius et hoc 'm Aʒ-
et Kof. Iad uero diſtinguit an quid ab
uno ſit facienduzʒ uel dandu puta ꝓmm

tiò uł legaui ſi aliquid faceres up dares

an a pluribo ſi ab uno non poteſt aliqd
agereniſi totuʒ qð imnũctum eſt faciat
eæxcipere tñ poteit ut non teneatur miſi
ꝓ parte ut in pre·5 ſi plurium. et ſf· de
condi.et demonqui duobz et·.l ꝗ hrdi
ſi aut a pluribʒ ſubdiſtigue ſit pecuma
an ſpecies uel factum ſi pecunia dari dʒ
quiſq; ad ꝑtern tenetur et ꝓ ꝑte ſoluta
agit ut in. p.l:cui.ſi uero ſpecies ꝓ ꝑte
quudem tantum tenetur ſed nõ liberat᷑
nec agix ꝓ parte ſoluta. ut ff · de · V· ob ·
I. n. quedam partis et l in executione
6:· ꝓ parte ſi autem aliquid faciendũ ſit
a plur ibus neceiſe eſt- uel ab uno uel ab
omnib adimpleri ud ff· de teſta. ma: ſi
ita fuerit ſeruq· Inno-papa ſequit᷑ opin.
Iac.B.ut nõetra de penis ſuam: π.
Ibi etiam de B ꝑ Ber. in i glo·* Lau-
dixit ꝙ ſiue factum fſit diuidu m: ſiue
induuduũ- ſemper pena inſoli omittit
ſed de equitate cõdemnatio fit in parte
ut in pre.l. in executõne in prin: 2·/fi.

ff. depoſi · ſi duo peres- Q Quid ſi dictũ
fuit in ↄ ꝓmiſſo ꝙ pena pluries mittat
ſi pluries otra fiat nunquid pena ſemel
ſoluta ſolutuʒ eſt opromiſſum:an uero
durat dicunt quida ꝙ ſi ante ſentẽtiam
artri fiat otra eius preceptuʒ puta ꝗa
citatus non uenit comittit᷑ ſtatiz pena-

eæt nibilominus poterit ꝓnunciare et ſi

itey non pareat iterum cõmittetur. Si
uero ꝓnunciauitaltera pars non parct

comittixur tantũ ſemel- Alii dicut etiã

poſt ſnĩam quotꝭ. cõtra fiet tociens agi
polle ad penam ar. in hiis que nõt · f · de
arbitſi quis rem. Tertii dicunt uerba
premiſſa nil operari ut alias euenit in
Pleriiq; caſibʒ. ESedquid ſiſtipularg
eſt artcer ſue ſnĩe ſtari nlła pẽa ꝓrmiſſa
uidetur ꝙ teneat ↄpromiſſum quia ud
ſtipulatio interuenerit ſine pena agitur
ex ſtipulatu ad intereſſe· ff. eo. diem.:
fi · et uidet᷑ ſic ſtipulatus gr̃a litigantis

9 –
ff.ſi quis cau:l.fi.ar/ad hoc ff. de mag-

con:l:i.̊·cαττ f-rem pu- ſal. fo-l. u-
iii:et iii:ar: otra ꝗqa non intereſt arbir

unde n tenet ↄpromiſſuʒ nec ſtipulatio

ar ff · ð. V· ob· ſi ita ſtipu:n. et ſic fuit
ꝓnunciatuʒ boñ Et hoc uerum eſt mſi
arbitrium eſſet a partibzʒ emologatum
tacitnitate & dieruʒ C.e· l pyt. nec ob·.
pre:l ſi quis cauti· que loquit in ꝓcur.
qui ratõne officii acquiric dño utilẽ ac⸗
ahe leges loquutur ã iudicibꝗ odinariis
etx iunge hic qð eſt ã. vſed quia ponil=
Sed nunqtuud incidit in penaʒ qui ad
Cltationem arbitri no uemeno uidetur

ff· eo:nõ ex omnibʒ dns Vber: dixit ꝙ
pena non cõmittitur rniſi qn chftintiue
Inĩe non paretur · 1â/-Vel mſi termir9
ꝓrmiſſi tiniret᷑ ea die ʒ Symo. uicen.-
qui ſic dicit intelligendaʒl'uC. etiuB
hec nõ:glo- ibi dat alium caſum quando
id actum fuerat in cõpromiſſo et facit
qð hic ſequitur dicebat ergo i do. M-
ꝙ Ra. eſt ꝙ non ueniens ad citationem
non per hoc incicht in penam ↄpromiſh
inſtantie uero ſunt due qs prmiſi dabat
et terciam quã non capio de.l ſi cũ dies
56·ſi arbiter . eo · ti· de his ſatis per Cy⸗
in pre.lii· C. eo.ti · S- Vt feo/non c
omnibꝗ etl. diem ꝓferre· : ſi quis liti

gatoyꝝ nobiliter ergo S.5: Pxi-in forma

Poſui. ut ſub pena ꝓmittat᷑ ad citatioʒ

—

uenire (Sed ſi ueꝝ eſt qualiter arbter

citabit Partes ꝗqa nunꝗ obtempꝑabunt
citatiom ubi ſciant penam nõ co lttr=
et ſic ↄopromiſſum fiet eluſoriuʒ A8
ptãtem haberet pumiendi cõtumatiam
ceſſaret hoc ut nõ. Accur- m Marin-
1. non ex ommibus. Sed -V ber ꝙ
ſempꝑ debet citare ad ſmiaʒ diffinit uaʒ
audiendam nec erit hoc incõueniens:l3
nõdum ſit lis compoſita quia nõ facit B;
doloſe immo facit ad excludendu dolũ
non enim uidetur dolum facere- qui eũ
excludit. ffdele.ii · cum pater-:ticio 8
poc.5.6: differt. (Sed an mittetĩ Ol.
cauſa rei ſer. ꝓpter cotumatiam. HNo.ñ
quia hoc eſt meri imperiff· de iu.O· iu.
iubereff-ad munil- ea que ff-de arbi.
nõ diſtin·5. iuł ct .·8 Iiberali 2 arter
nõ habet iuriſdic· ſed notionem. ff.de re
iudi: aĩt pretor in prin. I· Alber. gal.
æ. t. S. ſed põe ꝙ duo:i· dicit VB. bo.
tenuiſſe· ꝙ ꝓnunciare poreſt miſioneʒ
faciendã licet nõ poſſit mixtere quand
illuſonem cõpromiſſi. dicente reo poſt
receptum libellum ſe nolle licigare ſiue

„

2

„ 444 Je 4 byn 711 4 “ P; ℳ. Ic

dicat ſe nõ poſſidereſiue poſſider̃ ponĩt
Hoſti. ᷣm ipſuʒ Vberin ſum eo ti ò⸗

plꝗᷣ·circa mediu. v. ſed põe ↄopromſſuʒ

¶ Hoc quoqʒ pretermittenduʒ nõ
eſt ꝙni ex altera tantu parte ſtipulatio
pene promitttur. non cogitur arbiter

ſententiam dicere utff: eo⸗pomp. ait et
I·ſe. et l. Iit igatores idem iuł. C Sed
circa hoc quero pone ꝙ in ſtipulatione
pene eſt equalicas: ut puta ꝰ ꝓmiſimus

ego et tu. Ego ſtipulatus ſum a te·xv

nomine pene ſi arbicri ſentent e non pa

rueris. ego uero promiſi tibi:x nomme
pene ſiei non pareremquero an tenet oↄ
promiſſum et uidetur ꝙ non ut in pre-
6. idem iuł. Ko. maior pena redigetur
ad minorem et ſic ad equalitatern· C de
pactdo.l.fina:ne fiat preiudicium rei
maiori: ff. de in integꝝreſtitutlſcio-
C Sed quid ſi ego ꝓmiſi ſub pena et tu

cum pena et fideiuſſoribo nunꝗ ualet
uidetur ꝙ non:propter inequalitatem.
ſt.eo:ſi cum dies·9·fi:Diſtingue utruʒ
mihi ſit mehus credendum uel adeo bn
abſq; fideiuſſoribus ſicut tibi cum fice
iuſſoribus et tunc ualet inſti.ð ſatiſda-
tutt.5-Fi- (LSed quid ſi iuraſti
Hñ ut in proxima qõeS

uid ſi cũ

adulco cõpromiſi ciciuʒ et ipſe iurautt

ego non. Rñ: ualet compromiſſumnaʒ
iuramentuʒ ducit hic potius ad equali
tatem ꝗꝙ ad inequalitaterm Nam prius
erat ineꝗpᷣ cũ ipie eſſet minor. ut xxn.
qv ·paruuli:et.cſe- ſed nunc ſacmentũ
eum repreſentat maiorem.C.ſi aduer.
uen-l.i:et autt ſacramenta- Hoc aut

certum eſt m leges ꝙ in compromiſſo

non debet iuramentum interuemre ut
C.de arbitdautt· decernimus tame m
canones exquo interpoſitum eſt ſeruari
dębetextra· eo.C.ii· et· c· cum tempore
Sed põe ꝙ compromiſſum per ridei

interpoſicõne eſt uallatum nunquid ꝑs

uolens arbitriuʒ ob eruare eſt periura
et per ↄſequens infamis. ut C. 8 traſac-

ſi quis maior. etvi:qi quicunq; et in
pPredi to:·c: paruuli.et uidetur ꝙ nõ cũ

non iurauerit nec corporaliter euãgelia

uel ſacroſanta tetigerit· Item quia P
hibixuzʒ eſt in tali caſu iurari ut ia dixt
die cõtra nã Fidei preſtatio et iuramtũ
equipollent ut extra de fideiuſſor-c.ii.
in fi et extra quod meti⸗cauſa ad aures
ed inter ſimplicem fidem et iuramentũ
non eſt differentia quo ad eum. xii:ꝗ-
VYiuramenti licet maior penitentia im

ponatur uenĩent᷑i conra iuramentum-

ꝗꝙ uenienti contra fidemut nõextra BZ

iureiuranð:c.penult iuſtus eĩm ex fi&

uiuit ut xxiini/q/ĩ· ubi ſana et extra ðᷣ
ſaci.unol.c-unĩco·S.quia uero. nam et
iuramentũ quod fit per ſalutẽ prĩcipis
ei quod fit ſuper euãgelia comparatur.
ut in predicta lſi qs maiorin fi Item
autt.predic. prohibet arbitrum nõ ꝑteſ
iurare m quoſdam- iuramentum autẽ
quod fit per deuʒ ita infamat ſicut illꝰ

quod fit ꝑ euãgelia utxxiiq n ſi al ꝗ-
Quid ni iurauit ꝗs ſe cõtra arbium

Uel Conuentionem aliquazʒ ron uentug

et poſtmodum actiões ſuas alicui puta
clerico cedit- ut aduerſarium per ikum
uexet dic ꝙ eſt ꝑiurusar ſr· de camp-
infedl.flumunum: achcitur C-ſi maci-
iĩta fuerit alie.l.i-ipſe enim ucxat· cum

ille nomine ſuo agat. ut cxtra de ſenti·

cõ mulicres in Ffi. cum ſins concorò:

fecit citari.- Cora eccſiaſtico iud
Iuper eo de quo iurauerat ut ſupra.
Aduerſarium ſuum qui mil timens- qa
alle iurauerat non uenit ct ideo cxcom
mumcatum- nunquid ſi excõmuncatq
penam exigat repellit᷑ et nunquid citãs
ſit infamis et uidetur ꝙ nõ polſit peter

cum non ſit in pari cauſa turpituchmis-

uid ſi poſt huiuſmodi reene
„

—

„

ff·de reguł.iur.iĩn pari.illi. ff· ne quus
eum qui in ius uocanvi. e. l-n Secd

hoc non fuit par delictum unde chc ꝙ
oteſt petere· poſtꝗᷓ fuerat ablolutus.

tem ille infamis f 4. Dorre ſi res uł
quantitas de quibʒ eſt ſlis apud arbitrũ
depõite ſũt eo pacto ut det ei ꝗ uiccrit
uel ꝙ det alas de quibʒ non eſt queſtio

ſi arbitrio non pareatur cogẽdus eſt ar

biter pronunciare f. eo. litigatores -
ꝗdergo. M.· Et eo caſu ut pignora det
parenti agetur contra eum preſcriptis
uerbis ut nõt· Accur· Ceo.ticũ antea
55.i· et ibi de B per Cy. ?5 Sed ſi ſimpłr
data ſunt pignora. n.1- non expreſio
dentur parenti ut.Set nõ Accur. ca-
I·: quod ait: ꝙ tacite id uidetur actuʒ-
ꝙ parenti dentur et ſic habenduʒ eſt ꝓ
expreſſo /ff.ſi certt.petl cum nd .

Sibi non poterit retinere. im mo ei qui

uicerit: uel ſeruanti arbitrium tenetur
ſrerere de tranſactiſi quis maior-
¶ Poſtremo ad ſententias et ꝓnũciati

ones arbtroy nos breuiter trar ſferam

2

„

ſuper eis aliqua noua querẽtes·2 pmie

ſcienduʒ eſt ꝙ ſi in plures ↄ ꝓmiſſuʒ eſt

fhfhf — — 5ʒ—

– r

7T2

„U SR

d⸗

I. *

cri

D

Non unus ſolus ſed uel omnes uel nulli
cogendi ſunt · f. eoidem ſi unq·S· iteʒ ſi

plures. 6 Pone ergo ꝙ un legit ſniaʒ
aliis preſentibus nunquid ualz ſentetia

in iudice-planuʒ eſt ꝙ non ualʒ except
quibuſdam qui poſſunt legere per allos
ut.C.de ſententi·ex peri reci · I. u. et· I· SD
ſententia.5. ſequitur· /ſed et ſi. Vnde

idem uidetur in arbitris f. e.l. i. niſi B

O
—
O

A

„

inter partes conueniſſet· ff. de iuriſdic⸗
om.·ĩudioñ conuenerit f. comuni di-
iudicium-et. l. iudicem et- l. ſeq· et Ideo

compromiſi formaʒ nõbiliter poſum9

ꝙ unus poſſit pro alio pronunciare· et
lententia legereff· eo non diſtinguern9
56· cum in plures- quia in compromiſio
omnia procedunt ᷣm conuentionem li
tigatorum ff.eo. litigatores· 6de off ic
et ſic obeinuit et hac rat ione ns Aʒo.
et quideʒ alter doctor. arbitri elect ſił
ſententiam legerunt. nMA1- Equati ſunt
ĩudi ces et arberi hodie in hoc quia unq
ſolus alns preſentibuset mandantibus
pronunciare poteſt ſententiã de ſcripto
tamen per uerba pluralis numeri de re
iudi-cum ab uno Ii. vi · ☛. Dixit etiam
Laut. ualere ſentent iam ſi tempor̃ quo
ferenda eſt litigantes oſentiant ꝙ unus
ro ſe et ꝓ alns poſſit ꝓnunciare.
C dixi ſufficit preſentiaet mandatuzʒ
ollegatum etiaʒ ſine conſenlu partiuʒ-
. Item nõ ualz ſi duo cercio abnte
pronuciantc- quia abſens poterat eos in
uam ſententlam concordare ut in pre
l ſi unus· in fine. alias incipit ſi in tres.
Pede dixi poſt princi-huiuſ

₰*½

56·· et nõ · C. Sed quid ſi omnes pre
ſentes ſũt et maior pars ocordat altera
diſſentit uidetur ſtandum maiori parti
ut dixi:S. eo· ꝭ. V. quid ſi unus ex et.ĩ.
·F ꝗd ſi actum. ſec uidetur ĩ iudicio
in autt· ut non expecſa:iuſ. ſed contra-
ff·ð re iudi:duo ex tribus. M· Et huic
contrario ſtatur. Et de hoc extra de re
liudi-c. ult et aut-non obſtat licet eĩim
dicat ꝙ omnes ĩudices debent ꝓnũciar
non c dicit· ꝙ debeant neceſſe con

cordare.- e (
duo condenant aln duo abſoluant fõte

Miror de hoc forte et de diſictia

que ſequitur. S Valet ſententia abſo
lutionis ar. ff. de re iudi. inter pares ff.
de inofficteſtaſi pars iudicantium uł
dic ꝙ neutra ualebit. ut in predi:lduo
exdra de re iudi.c.fi·ĩ.Sð ſententi · ꝭO. iux

. CGuidſe qeuor aritn

v·i· ¶ Sed põe lata eſt ſentetia altero

£

arbitrorum ablſent᷑e et ſic non tenet ⸗
æo. Item ſi unus in fi: alias incipit ſi in
Cres. edra de offic-delega uno quia non
fuit dictuʒ ut unus alio abſente u'mo
riente ꝓnunciaret ſte nõ diſtinguem
5cum in plures· et. lſicuti extra & teſ-
raynaldus in prin demum ille reuerſus
confirmat ſententiaʒ nunꝗd ualet ſnĩa
et confirmat᷑ ar. ꝙ; ſic- ff.·ð Peruſ pre.ꝑ
fundum:et· C. ſi rector prouin:l-i. in
Fi.f· de ritu nupt· ſi quos in ſenatoria-
æxtra de clecti- quod ſicut extra de bus
que fi:a prelat.ſine con. cap·ccum nos
ubi 8 hoe. Erxid nrC1et uide q
ſcripſi de oſtic.delegatt.prudentiã ſuper
zi. glo. ½ -De hoc K de offic preto-bar
barius f de iudi- licet ubi de B quidaʒ
dicunt contra· ff· de reguł· umt. quod ab
anitioxvi. q ii- poteſt 1l-cXt de elec-
auditis-C. 8 ſentent ex perit-recial-i-a
ii et premiſſa iura non obſtant quia i
tales perſone erant.que nouo poterat
ſeruitutem conſtituere uł mrnomuz

contrahere uł electionern que non erat
ulla approbar̃· C lui igit ſi ſe fraus

abſentat ne preſehtes ualeant ꝓnuciare
gꝗa forte cu eſſent in tractatu ꝓnucia

Qixit expectetis me aliquantulug quuia

ſtatim ueniam 2 dies compromiiſi tini
ebatur nec uenit ar ꝙ preſentes nõ pnit
pronunciare. et ſi fecerint ꝙ non tenet
ſententia ut in predicta. l-tem ſi unus
in fi-et. f· eo:l.diem.S.:ſi plures· ff. de re
audi.duo ex tribus-C- quando prouoci-
non eſt neceſ. cum magiſtratus que eſt
ii. q vi.6 diffimtiua et hòc dixerũt ꝗð
Aʒo.:et alii contra-nam ratio predic-l-
item ſi unus in fieceſſat hiccertum eſt
eĩm ꝙ ipᷣe non poterat alios trahere ad
uam ſententiamquia ipſe uolebat con
demnare aln abſoluere et ideo receſſic.
quia tenet ſententia ratione latitantis
ar · C. que ſit long conlſ .1I.1. cum enim ſit
contumax pro preſente dcbʒ haberi-C.
ubi de crim agioportetaut qua in ꝓ
uincia extra de eo qui mit. in poſſeſeu
qui alias iſte ſol poſſet arbiuʒ Sluder̃
quod eſſe non debet. ſf. eo. non diſting
S.de officio- nec malicus hominum eſt

indulgendum-ff-de rei uendi-in Ffundo-

extra de Hp·plerũq; C· ð indicta uidu-
I.ii. in fi·extra ut eccleſiaſtica benefio:
c. uno in fi. ad hoc etiam facit extra de
offic. delegati prudentiam:5: adicimus
Sed illud loquitur quando Illa clau ·ꝙ
ſRino omnes erat inſerta-ad ctiã facit

⁶

97

2 à
Aiey cAa lLre

N

A

G

Quod nõ. æοtti-cum cauſamq; .ek. ff. de

iudic.ſi uni-Item cũ fuerit in tractatu

et ſic certus ſit de die non debuit citari·

ar:f. de actt.emptiet uen·li. ff. · V.
obligat- continuus· 6 cum ita- Item ꝗa
eo ipſo ꝙ receſſit contradicere uidetur
ar. F ſolut:mat.ſi cum dotem extra de

preſumpti nullus-extra de elect. cum

nobis olim-ne dolus eius ei proſit· f de
furt·l.itaqʒ fullo.ex de Rptſedes. ꝗ
te rum remitto- ut remiſ in principio
huius. . . et nõt:ad decre.Fam.eoti ·
lib. vi. Et uide quod ibi ſcripſi ſuper.ĩ-
glo.poſt Inno:et Hoſti: F. Sed ꝗd
8 e

ſi tertio abſente reliꝗ du us licetia

ꝓnunciãt ar:ꝙ ualʒ ſententia quia qui

per alium facit 2c· · de adminiſt- tutt.
ita autem.S·geſſiſſe.xvi.q/ vi-oſuetuco
in fi- extra ð lententt. excomde mulie
ar.contra in predicta.l. ſi in tres· C· de
ſenten · experi. rcitt l.ĩ.il.2. ii ĩ aut. ut
defunc. ſeu fu:defunc.ꝭ:illud queð eim
[untque per alios fieri non poſſunt· C-
de hiis qui: ue· e.ĩpe .l.ii: ar- ad hoc. ff-
eoſicuti:et hoc tenet Vber.de bo:hoc
autem certũ eſt· ꝙ ſi partibus· et arben
Placet ꝙ unus ꝓ ſe et pro aliis ꝓnũciet
hoc bene ualetet tenʒ ut in ocorð/que
ſuſᷣt.S. eo · · V. ſed pone ĩgitur ꝙ unus
ibi niſi hoc inter partes ↄc. ꝙ ſi dictum
eſt ꝙ omnes. uel maior pars ſententiet
ſingulorum ſententia penam non facit-
Ita loquitur textus legis·- Vt i
edicta. l-non diſtinguemus· cum in
plures. C. ged quid actum eſt in cõopro
miſſo ꝙ concorditer pronuncient. dico
ꝙ non ualebit ſententia duorũ ſine cio
Idem nõ.eo·Ct.c.ii:li·vi:in glo.plt.
et benefacit de teſta. c.ii. in fin-lib-vi⸗
Nam uerba debent aliquid operari
ut.ff.deł'ga.i.ſi quandoff. ad municip.
l.i.in fi:ft:de uſſi ſtipulatus· et· lxvi
di.huius ar. contraf?· de pac iur. gen.
in fi:nam in talibo ualet ꝙ maior pars
facit.et dixi·S. eo . quid ſi unus ex et
v·ſed quid ſi omnes.· ¶· Hec uera ubi
contrarium non fuiſſet actum expreſſe
uel tacite ut in hoc caſu. . Iteʒ; ee
eo quod dicitur ĩ predictal. ſi in tres ꝙ;
abntis pntia potuit duos Thnere-querit.
pone ꝙ duo preſentes erãt doctores.Il.
uel alias multum periti.- Percius uero
abſens erat laycus imperitus nunquid
habebit locuʒ ratio dicte legis nõ uidet᷑
ſi enim ille preſens foret ñ traheret illos
in ſuam ſententiam et arad hoc.ff. eo-

—

pedius in fi.dic ꝙ poſſetquĩa quãdoq;
uidet ſubtilius imperitus ꝙ peritus/C.
de offi· rec. pro.pociores. ʒcv. di eſto-n
fi extra de conſuecin. Xn.1- Delcctabt Q
ad propoſitum uiderequod i dixi ſuꝑ
ĩ· glo. Quia nõ omnes per omnia 20
C.de ue.iu.enu:l.i et in euangeho-ne
deus qui abſcondiſti hec ſapientibus2
