um · V. et ſi Publcre- icſ dbeir. 4 SAX
In pre·c ueniẽs · J· ꝙ non ſi preſens fuit
in priori iudicio et tacuit. nec ſibi negata
fuit licentia de ſuo iure docendi · ff· de re-
iudiſepe.ex· e.quarmuisſec ſi ignorauic
cauſam ad ſe ſpectantẽ agiar· ſt·ð acculſ-
ſi cui.ꝭ.hiiſdemex. de acculſa.de hisSe-
cundus ſi ſit diuerſy modus agendi: ut.ex
e:ueniens· ii:2·c cum in tua· Terti ſi ſit
nouus articul diuerſ pendens ex ueteri
e.t.fraternitatisquod dic ut no:et tam
litteris fmn papam. Quartus ſi prime at-
ene ſunt amiſſe: ut.I. V. ſed quid

intus ſi mutatur iudiciũ:et id uelit iſ

otra quẽ ꝓducunt᷑.ex. e. pñtata. C.e.· l. fi⸗

Sexxus ſi obſcure et confuſe depoſuerunt

„

e.d.cum clamorC Quid ergo ſi peto pq

publicationem teſteʒ ad teſtimomuzʒ int
rogari:· Rno:uidet᷑ fieri debereff.de que-
ſtiombrepetiar/contra.ff.e· ꝓduci:dic
de iure non debere fieri parte preſente· ſʒ
ð conſuetudine et etiam ad poſtulationezʒ
iudicis ſic et tunc non ut addatſʒ ut iam
dictorum rationem dicat 'm alber galł⸗
A.et. v. ſed pone uolo et Beyene3 .
de hoc no.in aut.e::quia uero/2·5. nunc

uidedum. Sed nunquid añ publicatio
nem poſſunt᷑ ideʒ teſtes ſepe induciar·

ſic .ex-e-ↄſt itutis- i- in fine-a- ccum cam

ar· tamẽ ꝙ ſit in optione rei. an uelit eun
dem teſte denuo r̃cipi: an ex pdictis atte
ſtationib ꝓcedi:et.preſentata.C. e. l. fi.
6.ſi autem. et hoc puto ut nunꝗᷓ idem te

ſtis denuo poſſit niſi ex cauſa induci ut ſi

forte primo non fuit de ominibus recor-
datusIn autteS·qin uero młti. colł.vii
ft.de queſtiomrepeti. uel ſi non fuit pleñ
examinat· ut in prec· cum clamor.a.c.
per tuas ał. tamꝗ. ſ baen repellitur.
iiii:q:ini. v.produci:.¶ Septimo ſi teſtis
ſinodalis depoſuit coram capitulo depõat
iĩtey corã delegato.ec· de teſti.co. Pterea.
Lviii-fi examinator neglexit interrogar"
iuper aliquibo art culis ſibi datis ut· S.
nunc uidendumin fine ix in cauſa matri
moniali ſecundum quoſdam indiſtincte-
e· C· ſeries et.⁊T.uerſi:in cauſa.x. ſi detur in
integrum reſtitutio- ut iterum producã
eurd quo dic ut.ĩ:de reſtiin inte· ult.
v:quid ſi in cauſa.xi in abſentia probãda

extra de teſtibus ex tenore in fixii cau
ſa appellationis- extra de fide inſtru cum

Io.et no.C.de excep·exceptionem.ĩ auti.
ibi poſita.xiii- in crimine falſi: extra de te
ſti.het de probat. licʒ/2·ĩ· Prose·xiiii-
in adiectione pro ualor̃᷑ et deceptioneexc.
de teſti· cum cauſam.xv.ſi nondum didiẽ
quis teſti ficataꝗuis fuerĩt publicata ut
iam dicam-xviſecundum quoſdam ſi iu-
dex indiſcrete publicauix · et ſic intellige-
extra·e·ſeries:quia hoc non debet uolenti
Producere preiudicare·xvii · ſi teſtes ſunt

recepti ad eternam rei memoriam. et pu

blicati.ſecundum formam traditam e&-
de teſti:ſigmificauit: nam tunc ſolum reci
piuntur ad defenſionem et non ad actiõʒ
ut no.ĩbiet ſecundum papamet. alberi.
cus:et probatur iſte caſus-e.t· ueniens-ii-
prope finem·: maxime ſi nullus fuit tunc
uocatus ad uidendum iurare t eſtes nec
aliqua ſolẽnitas adhibita. ut in pre.cſig-
nificauit/et.e.tC. in nomineet ſic obtinuit

$●
aliꝗ dixerunt eſſe tunc iĩn optione eius cõ
tra quern producti funt · an uelit primis
atteſtationibus ſtare an uelit teſtes ubi
uiuunt ĩteruʒ examinari: utet. preſenta
ta.et·c ueniens.ĩi.et·C.e.l.fi quod nõ pla
cet.quĩa ad aliud tunc fuerunt induéli.2
punc ad aliud ut premiſi· extra · e· cũ cãrn

queet extra iudicium:et forte inter allas

perſonas ut in pre·c.ueniensiextra de fid
inſtr u. inter· Inſtrumentum quoq; et
S. dixi ar- tam cõtra predicta.S. e·· nunc
tractemus ꝓpe finibiſed certe hoc de pu
blicatione autem que fit ad eternã rei me
moriamno.ĩ.de edic inſtr.ꝭ.oſtenſo.v.
et quoniam:et ſeq· et.iut autem· V.ſine
ſcriptura ·xviii·ſi princeps id expreſſe per
Hptum ſuum concedit.ut.ĩ· de in int re-
ſti.·ulti.quid ſi in cauſaxixquiĩa pu
blicatis teſtibuspoſſum teſtes reproba-
torios ꝓducere · In autẽ e· d· S· ſi ueroĩ·

5S.prox· xX in cauſa inquiſitionis · ſic intel
ligunt quĩdamextra:ecũ clamor. dic ut
ibi no. ſecundum papam. l· er ibi ſatis

dicem. . ð Boc ·ĩde inquiſitt· ·nuũc trac
temus. v ſed nunquid. xxi. quia publica
tis atteſtationibo poteſt exceptio perẽp
toria proponi et probari. ut.S.. qualitxer
autem. v. ſed opponitur- ¶Illud autem
notandũ eſt ꝙ quatuor modis poteſt di
ci nouus articulus-Primo ſi in cauſa prin
cipali pecii a te equum. in cauſa uero ap-
pellationis peto bouem ·2 ſuper hoc uolo
teſtes producere·et tunc non ſum audien
dus·quia hic articulus eſt penitus alien
et ſeparatus a primo ut no in pre·c. cum
Tohannes et. ec. de teſti. fraternitatis· Se
cundoſi quis ſuper re litigioſa priuilegiu
impetrat.ſuper quo fimiliter nullus audi
tur:quia non ualʒ priuilegium tale. ut. e.
t. cauſam queet eæ ut lite pen.cfi· Ter
cio ut ſi egi contra te qui ſuccidiſti arbo-
res meas· ex. lI. xii-ta-de arboribus ſucciſiſ
ſiue ex.l.acquił.et poſt in cauſa appellat·
uelim agere interdicto ꝙ ui aut clamno
uus eſt articulus qui ab eodem dependet

ſcripſi S eumet hoſti.in gloapud iu-

ff. de iureiurt. duobus/5colonus uel ſi pri

mo egi locati pro arboribus inciſis· nunc
propono arborum furtim ceſaruʒ. ffloca
ti:ſi merces· uel ſi egi primo furti pro ra-

pina. in cauſa ap.poſſum proponere uibo
norum raptorum quia eſt coniuncta pri
meff. ui borap.liin prin.xiiii:q v·pea

le.Sed hoc quod in pre.decre:dicitur non
habet hic locum ſcilĩcʒ ꝙ teſtes noui uel
antiqui recipianturiquia poſtꝗᷓ actũ fuit

=

Ilual eN a11asas g F P A A;

— — — — 2 A

— —

NV

— —

= =— ☛ — —

—
—

una uia altera excluditur. ut. ff-de tribu.
quod in heredeʒ·Seligere quod dic . ut· ĩ·
in· t· de act·ſeu petiꝭ·i ·· ſi uero plures
Quarto dicitur nouus articyusi de no-
uo propoſitus prius cum competebat. ſʒ
oritur ex ueteribus· et de tali loquit᷑.pre
c-fraternitatis-ille aute articulus quan
doqʒ proponitur a reoet quandoq; ab ae
tore · a reo proponit᷑ in cauſa app· V. gra
cia. agis contra me ut tradã quod tibi uẽ
didi:excipio quod non teneor.quia d pre
cio non ſatiſfeciſtiicondempnor. appellor
in cauſa app· occurrit art᷑iculꝗ uetus- hic
ſcilicet nõ tradere · aſſero tamen quoddaʒ
nouuʒ ſcilicet ꝙ non pure.ſed conditiona
liter uendidiinec conditio eſt impleta· ut
in pre·c.cum Iohẽs.circa prin: uel ſic uis
facere quartam productionem teſtiuʒ iu
dex te non admittit· appellas ego appella

tus propono nouum calum dependentes

ex ueteri ſcilicʒ q non debent teſtes reci
pi · et ꝙ ideo non fuit quarta productio
admiſſa.ut effrenata teſtium multitudo
uitaretur ut.ex ð teſti: ſigmf̃icauerunt
uł ſic. Tutor dat ſe excuſatdicens ſe ge
rere tres tutelas:quare excuſatur a quar-
ta.condempnatur appellat in cauſa ap ad
excuſationem aſſerit nouum ſcilicet ſe ge
rere unam tutelam ita negocioſam et chf
fulaʒ ut loco trium habeatur · ff de e cu
ſa.tutriai.et.iiet· l·ſi is qui tres:eum
qui. uel ſic agis contra me dicens ꝙ in mi
nori etate rmibi prediuʒ uendidiſti ſine de
cretoideoq; non ualere· Ego dicebã a ma
iore fcãʒ. demũ ↄdempnatus in caula app-
dico a te maiore ratam habitam· ut. C. ſi
maiorfacra.ha.l.fi- ceterum ab actore
proppnitur nouus articulus dependẽs ex
ueteri:ut uerbi gratia · obligaſti mihi di
geſtum pro centum que tibi mutuauiſe
cundo obligaſti illud titioitercio nouaſti
mihi obligationem· ego ex illa nouatioñ
petii illud pign opponit ſe ſecund cre
ditor · dicens ꝙ ſibi prius fuit obligatum
ꝗᷓ nouatio hunuſmodi facta eſſet·ſuccum
bo et appello:in cauſa ap:propono articu
lum qui tamen prius competeratdicenſ
ꝙ; debeo potior eſſe.quia mihi prius pig-
nus fuerat obligatũ et ſuper hoc poſſum
nouos teſtes producere- uel antiquos ᷣm
pre. crefraternitatis/ hec probantur . ff-
qui po·ĩ py.ha.l.ini in prin. uel ſic agebat᷑
contra te:condempnaris. Iudex obmittit
condempnationem expenſarum quia illa
non peti appellas a ſententia in cauſa api
pexo expenſas ecce nou articulus:q prio

255
compct᷑ebat᷑ dependens eæ priorib. C.cmᷣ
prouo·nõ eſt ne.l.fi:uł ſic:aliq eccleſia pe
tit dcimas a templariis qui opponũt pri
uilegium de non dandis decimis eccleſia
ſuccumbit et in cauſa ap·proponit ꝙ pri
uilegium non obſtat quia tanto tempor̃
decimas perceperit ꝙ iam contra priuile
gium eſt preſcriptum et ſuper hoc nouo
articulo probandoquod pruus cõpetebat
2 dependebat etiam ex antiquis teſtes ad
mittuntur in app· extra-de priuile.
eedentibenC. t breuiter no ꝙ cum

teſtes petuntur recipi iteratoaut hoc pe
titur in cauſa appel aut in cauſa principa
li ſi in cauſa appellationisaut eſt rermnci
atum teſtibus in prĩcipali- uel atteſtatio
nes publicate que ꝑia ſunt. ut-extraæ ca
ueniſſent ·Squeſt ionesaut nõ ſieſt reri
ciatum uel ſunt publicate. tunc luper no
uis dumtaxat articulis dependentib ex
priorib poſſunt noui et antiqui produci
dummodo deponant iurati ut in p·c. fra
ternitatis. de hoc in autt.et· Squia uero
ſepe· Si uero eſt ẽnunciatum nec atteſta
tiões ſunt publicate· tunc poſſunt admnit
ti in cauſa appellationis. tam ſuper nouo
articulo.ꝗ ſuper prĩcipali. ut inæ·c ad fi.
nem a contrario ſenſuſi autem hoc peti
in cauſa principali aut agitur luꝑ una re⸗
aut ſuper pluribo/ſi ſuper una et eſt renũ
ciatum uel atteſtationes publicate neque
unt ulterius produc i:quod uerum eſt ni
ſi in caſibus poſitis.S. .nec etiam· ſi uero
ſuꝑ pluribusſi ſit ſuper una renunciatuʒ

nihilominus recipiert᷑ in alia a illi et alii
ut in prec: cuz ueniſſent in fi. Oe
autem dixi ꝙ publicatis atteſtatioibo te

ſtes nõ producantur intellige ſi iam teſti
ficata partes didicerunt ute/t ueniẽs.ii-
S pars auteʒ ſfiue quis didicerit dicta ſuo
rum ſiue aduerſari/ut noin autẽe·S ꝗa
ueroin glo:unam ↄcet ᷣm Pam. K.
et hoſti. extraeulcra- uid ſi pu

blicate ſunt atteſtationes· nondum tamẽ
altera ꝑs teſtificata didicit· dic ꝙ adhuc
poteſt producere miſi renunciauerit te-
ſtium productioni: licet etiam altera ꝑs
didicerit in autẽe··quia uero multiar-
in pre:5·pars autem · etc.conſtitutis·iĩi
ubi de keN.i ultima glo/2 ſuper ea

dixi et remiſſiones dedi ad decre · Intima
uitet decrecum ueniſſet.e.t· Saudiui
tamen dominum clementem in relatione
cuiuſdam negocii contrarium aſſerenteʒ-
ar ex·e.t· cauſam queet·c. cum ueniſſet⸗
quia ſufticit ita ſcriptum eſſeff·quiet a

2

qui·ma·li:non fi·proſpexit · vi·q.iii · ſcrĩp
tum eſt· et idem uidetur ſentired. m-in
ſumma.eę·t.ꝭe ct utrũ.v.dicas igituriprĩ
us tn dictum uerius uidetur quia tũc ceſ
ſat cã prohibitionis de hoc·ĩ. S·fi. V.quid

ſi renuncians. In ca autem matrimoni
ali diſputant doctores an publicatis atte

ſtat ionib

poſſint teſtes ĩduci.ut no.iiii.

q·iin.v.ſi quis teſtib:exc·e·C.ſeries2· c.

ex tenoreet de ꝓbat. iutauit et ſeruam

ꝙ ſuper eildem capitulis non admittãtur
in aliis auteʒ cãais ſuper nouis capitulis pz
dentibus ex ueteribus poſſunt ſed non lu

per eiſdem. ut·e.t.fraternitatis:ubi de l
et.c cam queet hoc tã in eodem iudicio-

ꝗ etiam in cã appel. ut ĩbi. et. C. de tempa

ap. per hc que proſequere pleni. ut ĩn pᷣ

concor. M. ene quod dixi in decre-ſeri
es · et ĩ decre·cu in tuis.ſuꝑ ultĩs glo. .
uid ſi reo audiente teſtes actort 5
ecõtra deponunt quod fieri poteſt. ſcdᷣm
quoſdã· ut.S.·nunc tractãdum in princ-
nunquid reus poterit adhuc producer te
ſtes dixit baga. AI uo tractatu carta pe⸗
ubi cractat d renunciatione tacita. *.
ſic ar· in auten:de teſti.ꝭ.quia uero.ar.cõ
tra:ex. fraternitatis.etC.ulti.et.c. ueni
ens·liet in pre.ꝭ·quia uero/hoc ultimuzʒ
tenzʒ. Io.ut no.ij.q-i.ĩ primis. ¶ Sed ꝗd
ſi teſtibus · A· v. iſte uſqʒ ad fineʒ.tu
it uber· de bobi. ubi de teſtibus tract.in
fine de quo etiazʒ Io.de deo. in cauilł. h. v-
eodem tractatu in fiſed uber. plem· 5 .
publicatis perdunt᷑ atteſtationes. dicunt
quidam hoc caſu iterum poſſe teſtes pro
duci:utextra de probat.c.fi.Alii dicunt
ꝙ aut perduntur apud iudicem uel nota
rium uel aliaʒ publicam perſonam.2 tũc
iple reſartiet totum dampnum caule et
Pumetur.Cde app·ne caulas.C.de teſti.ſi
quando:aut apud eum contra quem ꝓdu
citur et tunc ille reſartiet expenſas et ite
rum producantur. ff. de inoff.te. nihil. 4⸗
Fiex · ff· ſi omnis cã.tequid autem· S⸗non
ſimpliciter. aut apud eum Per quem pro-
ducuntur. et tunc ille ſibi imputet. quia
reus abſoluetur. nec ĩpſe ampli teſtes

ducet. alioquin daretur ei occaſio negãdi ·

2 dicendi ſe perdidiſſe ut iterum alios poſl
ſex inducere ſubornatos quod eſſe non de-
bet. ff.de iureiurt/ait Pretor.ꝭ.ĩ· ff· de edẽ
do · l. i. edit iones.exxra. teſti. conſtitꝗ
tus ubi dicitur ꝙ ſt archidiaconu habuit᷑
teſtes apud ſe ſit illis contentus. ſi tamen
Probauerit ſe acta ĩudicii calu ſine cu Ipa
Perdidiſſe eiĩ ſuccurritur ff. geddeno ſi 4⁸

ex argentariis·5.fi.2. I. fi- e&. de priuile
cu olʒ.i uidetur tam ꝙ; in primo calu ·ſ.
cum per ludicem:/ꝙ poſſit iterum produ
cere:quia periculoſum eſt litigare cuʒ iu
dice· et diſficile probaret ĩtereſle. uel ꝙ ſal
tern reſtituatur ex generali clauſula. ſi qᷓ
iuſta cauſa 2c. uel aliqua eeialg Sed
ſi teſtes mortui ſunt et tunc iudex ſoluat
intereſſe. ¶ Sed quomodo probabit᷑ dap
num ſeu intereſſe· Rndeo ſacramento pro
ducentis · ff. ꝙ ui aut claʒ.l.ſemper·ꝭ.hoc
C. unde ui.ſi quando·extra.q; me.ca·c.fi.
et no/extra de fo compe · cilectiet.ĩ. de
frucet ĩtereſ:.ſequitur.2 infra de editõ.
inſtru5 reſtatuerſiculo illud quoqʒ.

Vblicatis autem atteſtatĩoni
bus Fice ſunt faciende qᷓ fiet
hoc modo· nam iudex aſſigna
bit terminum partibus· I. quz?
atteſtationum copiam recipiant quod fa
cere teneturextrade ꝓbaquoniam dtra
C. ut lite pen.l.ĩ. C.de re ĩiudi. geſta etiaʒ
in cauſa inquiſitionis.ute& de accuſioliʒ
8·ſi uero:etc.qualit᷑ii.5. debet.ff· de edẽ-
liut ſuper eis diſputetur ſeu alleget᷑ori
ginalia autẽ remaneant penes iudicem uł
notariumne poſſit fabricari falſum ·ex-
de probatC.fi.et.c.quoniam:a.· ff.de tab.
exhi. l.fi: ſic enim debet fieri de qualiber
ſeriptura · in iudicio exhibita ut ibi.
¶Quid ſi tabellio dicit uolo ꝙ origina-
la acta penes me ſint ut in c. quomam·
Iudex uero dicit.immo apud me erũt· ut
in pre.c.fi:dicunt᷑ quidam tabellionem pᷣ
ferendum cui poſſet imminerę periculuz
ſi de ſuo officio dibiemeeur l ui qd e
ſcripfſi in pre·decre.quoniarm.i glo · ergo
ſi iudex.ſuper uerſic· apud ==
Quid ſi dicat teſtes ꝓducẽs ego uolo
dabere originaleʒ ſcriptura quia nolo du
plici dampno ſeu onere afficiff.ad.l.ro.ð
lac nauis· cum auteʒ Rendeo ſuper hoc
confuetudo ſeruetur. prius tamen dictuʒ
de iure obtinet ut tabellio ſeruet. uel iu-
dex:et ſic curia ſeruatde hoc·ĩ. de edic.in

ſtru.5S. nũc dicamus. V. 2 ſcias.habita igi

tur copiaiudex iterum dabit alium ter-
minum reo.ĩ. quem teſtes actort repellat
ſi poteſt. econtra poſt quem non audire
tur.ut ex· de proba.licet. Reus autem ac
ceptis ĩduciis deliberzʒ an poſſit quicꝗᷓ op
Ponere contra perſonasuel dicta teſtiuʒ·
ut ex. ut lite non contequoniã iuẽ prin.
et adueniente termino excipiat coram iu
dice. ut dicam/i.9· prox terminus autem

predictus debet eſſe competens ut poſſit
deliberare inſpecta qualitate ſcriptureĩ·
de dilax·5 uidendum. S ubi autẽ.
inde · T. uerba bonagui-deinceps·
requiſicionem partium dabit iudex aliuz
xerminum ad diſputandum ſuper dictis
teſtiumĩ/quem aduocatus culuſlibʒ par
tis ſecundum modum laudabilem curie
Ro·qui pro lege ſaltem quo ad hoc ſerua
ri dʒ.utff·de legſi de inpretatione et.i·
di. mos aut·xi. di.c.ii.2. C. fi. Inſti-de ſat
6·fi. ex · de re iudi: in cauſis:ifaciet ſuꝑ dcĩs
teſtium ſuas Nicas· ut tam ipſi ꝗᷓ iudices
facilius ad indaginem perueniant uerita
tis ad quod hac uia ꝑuenietur. habita-n-
atteſtat ionuʒ copia utriuſqʒ partis cauſi
dicus uideat diligenter ſuoꝝ depoſitiones
teſtium.et aduertat an intetio uel excep
tio ſit plene probataſeu articulus datus.

uel ſemiplene deinde aduocat qui teſten

induxit ſignet per crucem uel per litterã.
uel aliud ſgnum in margine factũ quem
libet articulum per ſuos teſtes probatuzʒ.
et concordantias teſtſumita uidelicet ꝙ
ſuper articulo ponat crucemuel littera;
uel fimile ſignurm· uel litterã ponat in om
nibo locis atteſtationum que faciunt ad
probationem uel concordantiam illius ar
ticul.ꝙ ſi plures et diuerſi fint articuli·di
uerſif icet etiam ſigna ſua ut per ſingulox
diuerſitatem appareat· qui articuh ſunt
ꝓbati.2 in quibus teſtes cõcordant 2 ſtu
deat eos concordare ſi poterit·ĩ.in·t. d di
Iputati.et allegati·aduoc··nunc uidend.

Econtra quoq; aduocatus contra queʒ te

ſtes prodocuntur.ſtudeat diſcordant ias 2

contrarietates teſtium per eadem ſigna.E

ſimilia denotare:ut tempore diſputatiõis
et cum opus fuerit habeat eos in promp
tu·ar.ad premiſſaextra· de probatlicet.
et de ſimoper tuas· et ut ſic teſtes ualeat

clarius impugnare ut.ĩ· d diſputi · 9· poſt

hoc. Sed et uterq; aduocatus genera arxi-
culoruʒ diligenter notet et di tinguat.ut
ea facilius etc prompti ualeat reperire.fa
ciẽdo ſuper primo articulo primi generiſ
in prin·5S·et ſcribendo in margine. Itẽ
ſuper prĩo articulo ſecundi generis in prĩ

bet ſic de aliis. dueniente ĩgitur ter

cipio faciendo·ꝙ et ſcribendo in margine
4 A

mino diſputent ſuper dictis teſtiuz · et Pp

ducens teſtes eos ſtudeat concordare · ut
dixi. Is auteʒ contra quem producuntur
ſtudeat in contrariũ prout mos iudicioꝝ
communiter tenet· uod ſi iudex in

aliquo heſitet· uel ſi ſuper uariis articulis

231

contẽtio oriatur.dabit partibus terminu

c-lviii · et tunc adluocatus eius qui te-

ad r Heicas. 1 ſecundum Egy.
ſtes produxit eas faciat 2 teſtes ĩ hac for

ma concordet ſcribʒ enim in aliqua carta

et utatur uerbis articuli datide quo hẽs

5·5 nunc uidendum . In primo: dicens
ſic ꝙ talis ſit epiſcopus biteren·et ꝙ com

N.

muniter habeatur pro epiſcopo ab omni

bus habitatoribus eluſdem dioc- et poſſi
deat iura epiſcopatuset᷑ adminiſtret · et
agat.2 contrahat ut epiſcopus.probatur
per talem et talem teſtes in locis uel ĩ dic
tis ubi eſt littera talis: uel ſignum tale et
pPonatur littera ipſa uł ſignum prout erit
in articulo:et in dictis teſtium ſecunduʒ
ſupradicta deſcriptum:et hec eſt una Ki
ca. Idem quoq; fiat de quolibet alio arti-
culo ſub aliis ſignis. ff· ad.l. acq c?.ĩta uul
neratus.2 diſtincte ſcribat ipſas Beicas di
ſtantia competenti:a noꝙ duos tres aut
plures articulos eiuſdeʒ generis poteſt cõ

ĩungere ſub una Hiica ſi expediat ut patʒ

in exemplo ĩã poſito· ut in pre v. In Prĩo

diuerſorum autem generum articulos cõ
nectere non expedit.ut.xvi.q-viiin una
et·xxii/q- v.horrendus Eodẽ quoq; me
do rei aduocatus diſcordant iaset contra
rietates earum per Hicas notabit· dicet
enim ſic talis teſtis et talis ita dicit uel di
cunt in locis illis ubi eſt tale ſignum. uel
littera taliset ponat ſignum uel litteram
qualem poſuerat in atteſtationibus vts.
dictum eſt:2 idem teſtis uel iidem teſteſ
in eadem ſerie ſibi contradicit. uel contra

dicunt · ibi ubi eſt aliud tale ſignum uel

littera talis et ponant ipſum ſignum uel

licteram Item talis eſt᷑ in dicto ſuo ſingu

laris.et ſic faciet ð aliis diſcordantiis 2 cõ
Krietatibusar.ad Gᷓ exde teſti:ad hoc.ał
incipit prelent᷑ ium· li.vi·2 de probatlicʒ
Item talis non reddit cauſam didti ſui in
terrogatus Item talis nihil dixit de ſcien
tia: et ſic de aliis · ꝙ ſi hec non proſint tũc
opponant contra dicta teſtium et perſo-
nas quod dic · ut · S.·l . et· S.n nC tractan
dum.v.ut autem hecet Hee autẽ
Hice ſcribantur per ſe in aliqua cedula/ec
iudici porrigatur in termino ad hoc ſta-
tuto. poſt hoc iudex ĩple diligenter inſpi
ciet.an Rice actont ſint probateet an Ri
ce rei contineant ueritatem/ ꝙ ſi ipſe uaca
re nequeat tradat eas aliquibus diſcretis

uiris. ad exæpenſas partium examinandas

ex quibus examiĩnationibus plurimi ĩ cu
ria noſtro tempore ſunt ditati. uerumtñ

gE a6 A

„ . ſte

4 2—
2UOWUõ

quonĩam aduocati partiuʒ nonnunꝗᷓ aſſe
runt probatum eſſe quod non eſt.et econ
uerſo.2 ideo laborioſum eſſet Ricas ꝑ eoſ
formatas examinar̃. Ideo quidam iudiceſ
faciunt eas formari ꝑ prefatos examina-

tores ðputatos ad hoc· ¶ Hoc autem di

ligenter animaduertat iudx ſeu examina
torquia Beica quandoq; continet duo uł
lura membra- unde licet unum probet᷑
non ideo ſimpliciter cenſenda eſt eſſe ꝓba
ta niſi alia probentur ſic a?.dici in poſtio
mbus faciendis conſueuitextra de teſti-

ad hoc ał. incipit preſentium-ibi poſtea

ſigillatã 2c.li.vi. Nonnunꝗᷓ etiam contin
git ꝙ licet uerba contenta in articulouł
Hica probari uideanturnon tamẽ articu
Ius probatur prout ponitur.uel Rica:qð
totum debent fideliter in ſuis reſponſioni
bus ſeu diffinitionibus examinatores de-

ſignare. ( Et no/; aut probaſti uel non
quod dic ut infra in titculo de probatio.Si

nunc dicendumet illud iunge hig⸗

eſt qualiter recepti reprobent᷑

luper quo eſt ſciendum ꝙ an
te teſtium publſicationem et poſt᷑ taʒ die
ta ꝗᷓ perſone teſtium poſſunt per alios te

Spe teſtes non legittimi d fae
to recipiuntur·. Ideoq; uiden

ſtes legittimos ̃probariidummodo id an

te ſententiam fiat. ut extraead Hoc.ał.
incipit preſentiumli.vi. et. c- ſeries de ex
cep:ci:dᷓ probat.licet. hac tamen diſtine
tione ſeruata ut qui poſt publicatas atte
ſtatiões perſonas uoluerit reprobare · ſine
diſtinctione audiri dehet ſi hoc ante pu-

blicationem proteſtatus fuerit que prote

ſtatio fiet hoc modo.FOrma Egop· pro
teſtor ꝙ mihi ſaluum ſit obicer̃ contra ꝑ
ſonas: et dicta teſtium producendoꝝ con
tra me ex parte · coin cauſa quam ſecũ ha
beo coram tali iudice et ante aperturam-
et poſtiet hoc mihi expreſſe reſeruoalias
autem audiri non debet niſi iuret ꝙ ad B
ex malicia non procedit uel ꝙ poſt publi
cationem didicit id quod nunc eis obicit.
ut extra. teſti:preſentium. XI. An p
Publicationem atteſtationum reprobari
poſſent per teſtes:uel aliter perſone depo
nentium. ſumus per hoc hreuiter expedi
tiquod tamen intelligas de illis exceptio
nibus que remitti poſſunt expreſſe uel ta
cite ab eo ̊ queʒ ꝓducũt᷑ ut ꝗa erat ꝓdu
eẽtis frater conſanguine:affinisoiune-
ualallus.libertus:domeſticus.ſociusuen
ditor. fideiuſſor-crimĩnoſus. uel ei contra

queʒ producebatur inimicus conſpirator
uel ał· ſuſpectus ſecus in his que remitti

non poſſuntut quia hereticq· excommu

nicatus.paganiudeus:non ob·S.· · i. N.
ſed nunquid orthodox· ut ibi dixi/furio
ſus·ĩpubes.et uĩde.ĩ·de excep· ꝭ·ii · V. ſed
quero de his.¶ Nunc tranſeamus ad dic

ta et quando uiciantur quia ſingularia uł
non reddẽtia cauſam uel quia communia
dę his nihil ad propoſitum. quia in his et

ſimilibus non uenit probatio factiſed al

legatio uel oſtenſio dictorumiprobanduzʒ
autem uenit quãdo opponitur. aut d nul
Itate·aut de falſitate directe cum corru
tioneaut de ſola corruptione: aut de falſi

tate directe:aut de falſitate indirecte. et

hec etiaʒ per teſtes probari poſſunt Nul
litas eſſet cum non iurauerunt uel iura-
runt/parte non preſente nec citata.ut.e.
t·c.iiiuł iuraueruntſed depoſuerund ſuꝑ
non iuratis· uel in quarta dilatione data ſi
ne ſolempnitate. S e· .i. V. Item ꝙ depo-

ſuit. ſuperet. v.preeſſet etiam nullitas.
ut dixi in. Iaʒ de interrogatoriis. . Itẽ?

queri debetquando publicatis atteſtatio
nibus opponitur teſtem depoſuiſſe · de ſci
entia in tempore quo nondum natus erat
quod ſupponit ĩpoſſibilitateʒ ut ibi dii
et ſic nullicater licet 2 falſtatem. De
falſitate et corruptione patet. extra de ꝓ
bationi .licet. ubi ſatis de hoc in glolſa. i⸗
Idem de ſola corruptione ut ſcripſi ſuper

glo/predicta/et uide.S.e· S.i. V. ſed quid ſi
teſti·etc quod ibi dixi. C De falſitate di-

recte eſt aduertendum·ꝙ; raro iſta proba

tio procedz niſi ex eulpa iudicis non faci
enktis fieri dbitam ſpecificationem exem

plum in terminis quos dedi iĩn pre.v. Itẽ
queri debet · Oppoſuiſti inſtrumentum
quod produæeraʒ eſſe falſum/admiſſus ad
probandum:probaſti notariũ fuiſſe mor
tuum tempore confectionis peroptime
aqmittar ad probandum directe contra-
rium ꝙ tunc uiuebat/ ꝙ ſi iudex hanc fal

fſitatis cauſam in capituł exprimi feciſſʒ

ante publicationemĩd probare debuiſſet
ut in clemen . teſtibus2 uide quod ſcripſi
etfraternitatis in. v.q-Aliud exempluzʒ
eſt· opponebas electo ꝙ erat indigno/2 qꝙ;
erat hoicidia:ſpecificatione ñ fca ꝓbaſti
infamiã ꝓbaſti ꝙ occiderat petꝝ ꝑoptĩe
poterit probare directe contrarium poſt
aꝑturam ſcilicet ſe bone fame uł proban
do illum uiuere uel fuiſſe occiſum a titio
abſq;ʒ eo ꝙ illum occidiſſet. etiam ſi pᷣſens
fuiſſetut minus lubintremus indirectaʒ

+X -

— — — —–—

—

ℳ

△D
2 hic uenit materia negatĩe coartare que
cadit in intellectum de qua de elec· bõe.i.
ltimo de falſicate indirecta:conſtac
illam probari etiam per teſtes p apertu
ram ut in pre.c.ex tenore.et᷑·l.optimam.
C.de contrahenet conſtiet de hac ſtatĩ
in. v.porro/et adde quod ibi dicam: NHic
aduerte ꝙ ſicut non ðᷣbite ſpecificatus arꝰ
ticulus admittit quandoq; probationern
directe falſitatis poſt aꝑturam ut nunc
dixi ·ſic ultra debitum ſpecificatus. quan
doq; poſt aꝑturam non admittit indirec
tam ut poſt Inno:ſcripſi·e·t·ex tenorein
rne Ee ſi ic admiſſus probauerit te
ſtes quòs reprobare intendit ſeruos eſſe E
infames- criminoſos uel famoſos uel cor-
ruptos uł alio modo illegitcimos. ut diæi
in· S· i et pro r̃ceptis habentur. nec dicto
eorum fides adh:betur ut extra d teſti-
ſuper eo·et.c/ex parteide excep.c.iĩ/de or.
cogni · c.ii in fique proſequere pleni ut
5·5.1. . Item ꝙ is pro quo aliquidquidã
autez dicunt indiſtincte · ꝙ ſi uolo proba
re tuos teſtes eſſe famòlſospoſſuzʒ hoc eti
am publicatis atteſtationibus ar- in pre-
c.ſerieset·c·licet/extra/e:cauſam · C. ſi ex
fal.in·per totum· Alii dicunt ꝙ ubi agit᷑
ad reſciſſionem prioris ſententienunꝗᷓ p
publicat ionẽ debent principaliter admit

ti probationes contra dicta prio teſtiuzʒ
ut nouinoin pre/cacauſam que¶.DBed,

qualiter probabitur falſicas. no ulnci-in
pre:c.leries · ꝙ per predicta aliorum ꝓdu
cendorum- X debet dicere produtoruzʒ
ut patet eti m.S.S·qualiter. V.ſed oppõi
tur · et.ĩ.V.ii: In ꝗ bus ſunt uerba uincẽ.
cet per inſtrumẽta:extra ð fide inſtr·
cum dilectusał.non.niſi ĩdirecte/ ut ex.
e:ex tenoreet.C.de contrahenſtipᷣ· opti
marmed ſic intelligitur· Cſi ex fal.in· per
totum.et.C.de tem.ap·per hanc· ¶ Sed
nunquid poſſum dicere otra teſtes ĩſcrip
tos in inſtrumentoſicut ⁊ contra prodùc
tos· Fndeo ſic· ſi enim condempnatus de
adulterio inſcribitur in inſtrumento non
ualetff.de teſti ·ſcio:contra.narn ſufficit

tp̃re inſcriptionis teſtes fuiſſe bone opini

onis· C. de teſta.l.iĩ.2 fi·S. Sei· V. quid ſi te
ſtis erat.¶ porro dicta teſti roba
ri poſſunt per alios teſtes poſt publicatio

nem hoc modo: dixerunt teſtes ticiuʒ cõ

traxiſſe cum berta in ciuitate boñ· in Ka
lendis ILanuarii:nuper tranſactis · ſi proba
tum fuerit per teſtes omi exceptione ma
iores ipſum.teodem die fuiſſe pariſius in
francia non adhibetur fides dicto priorũ

.

23
estra.e.ex tenoreet/c.ſeries.C.de contra
hen:ſtipᷣ·.optimamet is eſt quidam mo-
dus probandi negatiuamconſulo tamen

ut ſi potes potius dicta ꝗᷓ ꝑſonas ĩpugneſ

ar. extra.de acculſ. lIicet.in fine.Si uero ui
des ꝙ dicta ualeant·tunc obicias in perſo
nas utrũqʒ etn.lzʒ ſcilicet repellere ꝓba-
uin.q/iii·v.ſi quis teſtib.et dixiS.·Iaʒ
de interrogatoriis · V. fiunt autem et· ·
ſequen. v·debet quoqʒet.· V. uiſo.ſed nõ

omnia que licent quandoq; eepediũt · nec

honeſta ſunt.utff/de regiurt non omne
xi ·qĩ.aliud/uinci.no.cætrade excep.c·ĩ⸗
ꝙ in dicta teſtiuʒ poſſunt dicere per alia
dicta aliorum teſtium iam productoruʒ
ſed non per nouos teſtes exquo didicit te

ſtificata:in auti/de teſti.illud.S.ꝭqua

liter · V. ſed opponitur.ſed per inſtrumen

tum poſſum bene dicere contra dicta te
ſtium utextrade fi:inſtru.cum dilcũs

ar·contra.ex·de teſti:ex tenoreubi ꝑ no
uos teſtes impugnontur diata iam pupli
cata.Solue ut ibi no-ſecundũ uino. Mn.-
Oer pertinaciter ibi tenuit dicta reſtiuzʒ
pPolt᷑ publicat᷑ionem per teſtes reprobari
nõ poſſe etiam indirecteidixit ergo ꝙ ibi
mulier in continenti uoluit probare ſi in

intellexit id eſt ante publicationezʒ.textꝗ

ibi contradicit. uel ſecundum eum ſpecia
le in cauſa matrimoniali.potiſſmmum mo

tiuum uinꝗ-fuit- quia ſic timetur ſubor

natio in probatione indirecta ſicut in di-

recta.ſed ad hoc reſpõde per id quod ſcrip

ſi: e·Cfraternitatis.ineq- ſubdebatꝙ ob
candem cauſam ſcilicet ſubornatioms tio
re nõ eduntur inſtrumenta cum die 2 cõ
ſule:de quo uide no:de fiinſtruG perpe
tuusad fi:ultime gloſed tu reſponde ut

ibi notatur ꝙ bene illa eduntur ſi redar-

guitur de falſo:ad predictam pertinatiaʒ
defendendam inducit ꝙ ſicut ego produ-

bare preſentiamiſic nec tu abſentiam. ſed

Primum nego ut in precex tenore. no-
in ultima gloquam etiam ipſe poſuit p

tan:dicebat etiam non licere reo publica

tis atteſtationibus· per quas probatum E

eum cum agente contraxiſſe probare per

teſtes prius ſe aliud matrimonium ↄtraxe
iſſe· iſtud etiam nego per decre· teſtibo
e·t. ſubdebat ꝙ ideo cõtra inſtrumentus
licet producere teſtes:quĩa producens po
xerit illud iuuare per teſtes · que ratio ceſ

lat in teſtibus publicatis: qui cuʒ iuuarĩ
non poſſint:ergo nec ĩpugnari et ſi dicat
ꝙ ſecundum id nõ poterit otra teſtes agi

Qualu t ſtes α*ν7‿αm

de falſo.cuius otrariu patet de ꝓbat licj.

Reſpodet ꝙ poterit directeet cunc uarla
to iudicio.licet teſtis dampnetur. non re
tractatur ſententiaicõtra producenteʒ au
tem agi nõ poſſet.niſi probaretur corrup
tio.e·t· ſicutet in pre· decrelicet · hec ꝗa
nõ placebant in decre:ex tenorenõ poſui-
ad que etiam hic ponenda inuitus uł qua
ſi manum appolui.· (EHac igitur u
poteſt in perſonas teſtiùz obici-premiſſa
enim ꝓteſtatione ante aperturam quod
uis in perſonas obicere potes ut dictum

eſt. et habita copia atteſtationum in ter-

mino tibi a iudice datoad dicendum con
tra teſtes. ut.S./ proxin prin ſic poteris

uaʒ poſint bonagui·2 egyCali-
Coram uobis domine ego talis cõ-

exciperę cõtra eos·
. Orma excipiendi contra teſtes.

titutus in modum exceptionis propono
contra teſtes per talem contra me induc

tos in tali cauſa ꝙ nulla uł modica eſt ei

Ffides adhibendaummo ſunt a teſtimomo
repellendi:nam omnes et ſinguli ſunt ĩ ſu
is teſtimoniis fingulares- Item talis teſti
eſt. et erat tempore ſue depoſitionmis leuis
opinionis et uite ſuſpecte et infamis infa
mia canonica et ciuili. Item talis eſt per
iurus:et᷑ in tali cauſa fuit de periurio con
uictus Item talis eſt et erat tempore de
poſit ionis adulter formcator.et de adul-⸗
terio condempnatus- Item talis eſt pauꝑ
et ſuſpectus. Item talis eſt inimicus· Itẽ
talis eſt precio corruptus: et falſum teſti
monium tuhit. in hac cauſa:dicens me ta
li die bononie contraxiſſe cum eadem die
pariſius eſſeʒ 2 ſic de alris que dic ut S· ꝭ· i.
Ponebant Egy:et bonagui. Item ꝙ;
hanc cauſam reputat ſuam propriam et
ſpecialem dicens eum tunc repelli a teſti⸗
monio ac ſi in propria cauſa dpoſuiſſzff·
e.t.nullus·ſubdebãt ſe has nominaſſe:ꝗ a
ſepius occurrunt cauſidici: tamen has uel
alias proponent prout ipſoruʒ ſollicitudo
eꝑ caula nature Ridabit. Iunge ſi uis:
ſecundum eundem bonagul. has
autem exceptiones alternatiue propono;
et eas admitti peto utĩ· de excep.S: uiſo.

.porro.nec ualet talis appellatio. appel

lo ne recipiantur iſti teſtes quos uolo pro
bare criminoſos. niſi ſtatim ſe offerat pro
baturuz. ut extra de teſti:e parte. aubi
de hoc ſecundum papam:quandoq; tamẽ
alia ante depoſirionem obiciuntur ut in
pre· V. Item is pro quo et tunc excipiens
põt addicere 2 hoc offero me incontinẽti

probaturum ut.·S· Sĩ · V. Item ꝙ eſt ſer
uus·ĩbi.ſʒ quid ſidicitur:et ſe·hec forma
proponendi et crimina ſpecificandi ꝓba
turextxa· de teſtiad hocał. incipit pre
ſentium.li.vi:et· ff.e.l.i.ꝭ:adhiberi.ex · ð&
ſimo·licet· et· c· per tuas/et eoipſo ꝙ ſe of
fert incõtinenti probaturum dicunt qui-
dam eum admittendum. ut in pre · V· It
eſt ſeruus. ¶ Et ſcias ꝙ teſtis quando
& totaliter ſtatim excluditur:quandoqB
uero id in tempus diſputationis reſeruat᷑-
quod dic ut ibi æte·dad fi · ſumma-
¶ RKeus uero contra quem teſtes produ-
cutur eos poterit reprobare per alios. Itẽ
actor teſtes rei reprobatorios poterit per
teſtes alios reprobare facta ſimili ſpecifi
catione criminum contra eos ut in eadeʒ
decre · ultra autem non licet teſtes repro
bare. ut in· e.c.licʒ dalectus. FI. bi ſcrip A
ſi in ultima glo:an due ſole re probationes
inſtrument fiant per teſtes.Itẽ an ĩd qð
dicitur ſecundos reprobatorios non poſſe
reprobari · non procedat in reprobatione
chctorum. ſed ſolum in reprobatione per
ſonarum.ſcripſi:e.t.c.ii.li.vi.in glo·no.ſe
cundum Inno.· 5. uerurntamẽ ſi: ĩ. termi

num ad reprobandum datum quis non re

probauerit ulterius non auditur extra-
de probat. licʒ· immo iudex refrenabit in
finitatem · fl.· de teſti·l.i.in fi.ex. de Npt.
cum in multisli vi-quod dic ut.S. h. nũc
tractemus. . Ffi-. ¶ Et no. ꝙ teſtezʒ queʒ
induco pro me · teneor recipere contra me
niſi oſtendam inimicicias poſtmoduz in
ter euʒ et me exortas.utiiii.qiii.v ſi ꝗſ
teſtibus · ſicut et inſtrumenturn pro me
inductum:extrade cenſi :cum olim C. d
fi: inſtru:auten. ad hec.¶ Sed quid ſi eũ
produsel. ſed nõ ſum eo ulus nunquid eu
Potero repellere ſi de nouo inducitur con
tra me.quod uidetur ar. in preliſi quis te
ſtibus.· ibi uſus fuerit ac e eo ꝙ dr uſus
ſed quia non dicit littera uſus atteſta
tiombus.dicam ꝙ taſtibus utitur qui il
los producit. ·et ar· fl.ad.l.corde falq
falſam:et.C.e.C.de fal.ſi falſos/et.extra ᷣ
cri-fal. ad falſariorum. Re i. et. ff. de eden.
I.i.S. edenda.ar-cõtraetrade cri:fal: du
ra:etff·quod quiſq; iureliii · G.ĩ et de
