uatam ſcripturam·2 eciam per collatio
nern ut no.ĩ. de ꝓbaS. fi. V. ulti. ubi de
hoc.· ertio põt dici ꝙ ubicuq; pro reo

preſumimus 2 euʒ ablolueremus roe cau

ſe uel rei- uel dubitationis ut.- f-. de re iu-
incer pares. inſti- de interdictictis. 9.cõ

ndum. f-.de teſti. ob carmẽ: .fi. In hiit

etiã caſibus reus debeał cõdenari uel dic
quarto ꝙ; ubicuq; dubitari põt utruʒ ac
tori ius cõpetat ex probationibus factis
nec conſtat ius ei n cõpetere.nec in euidẽ
ti calupnia inuenitur tunc reus debeat cõ
denari-ff. de uentre in pol. rmit. l. i. 6. ſi ea-
f. ad carbo. I. ii.S. cauſe et ar. e&: de uſu-

L. Fl- S. I. ubi dicit᷑ ica ſimiliter- Idem forte
ſi teſtes inducti ab actore tales ſunt qui

bus minor fides adhibetur. MW uide q
criphi de teſti ueniens. ii- ſuꝑ. . incideti
-licet ſuſticiens numerus intercedat-d
quibus habes ff. de teſti.l.ini. in prinque

eſt. iiii.q- iii.. item ĩ criminali. . teſtiũ

Fides al's ubi plene ꝓceditur· tales debet

elſe teſtesquibus lux ueritatis aſſiſtat.2

Fides ſincera.ff·e ob carmexʒ.5. Fi. 2 e& e .7

noſtra- ſed hiis opponitur.quia ſi filiq pe

tit alimenta-2 pronuncietur-nõ preiudi

catur patri circa filiationæ ut in predic. 5

dchlatiomum dictarum. H. i0. Faxioli- P
miſerat iſti.6. qð·ĩ· ſequitur. V. vij- unde

ſi uel parensĩdem re capta pignori.f. ꝓ

betur nõ eſſe condẽnati ut in pre.5. ſi ſluꝑ
Idẽ in miſſa in poſ.cã uentris vel in im

piiberẽ ex carbo- unde in hus caſibus ui

deretur ſufficere ſacramentum ut. S. EO
hic maius eſt preiudiciu quia in act. ad.
exhibendum quaſi nullu eſt in poſſeſſiõe

eti que datur cõtra ↄtumacẽ mochcũ· ut
S. dixi. Item propter cõtumaciꝗ hoc con

tingit. ff de tabulisexhi. locu. 6. condena
cio.ff·de re iudicõtumacia.2 ſic no eſt 4
ſi cõtra eum ꝓbatio neceſſariacum pp

ter cõtumacia uel abſentiam preſumatur
de debito in autt: de exhi.2 intro-reis 6. ſi
uero. C. de aſſeſſort.l.in. e. preſump. nul
lus.iii:q: ĩx decernimus: ſed iudex in om

mbus his ſit prouidus. ut hec ommia di
iudicetex perſonaruʒ 2 cauſe qualitate 2
quãtitate 2 cõdicione. uez ſacramento ſit
ſtandum-uel no.extra. q; metus caulſa. c.
fi.ff. dele:i.ſi ſeruus.ꝭ·R. nam cum boc n
inueniatur in iure expreſſum:eſt iudicis

arbitrio relinquendum. ff. de jure deli-l.i-

59. fi:e&. de offidele:de cauſis Hoc quoq;

pretermittendum nõ eſt. ꝙ; ſi lex uel ſta
tutum uł rſcriptũdic it in aliquo caſu ſũ
marie procedendum: uel iuris ordine pre

termiſſo. et talis eſt cauſa uel negocum

ꝙ ſi principalis queſtio uel illud ꝗ& poſtu
latur principaliter terminetur nõ poteſt

ad eam eſſe reo/uł ſucumbenti:regreſſuſ
nec per aliq ordinarium iudiciu uèl alio
modo uia defenſiomis uel repetitiomis ĩte
gra cõſeruatur ut ex ſuperioribus ſuma

riis cauſis liquere poteſt.niſi forte uel P
ap· uel per alios modos quibus ſnĩa retrac

tatur. in hiis iquã ut 2 in aliis ordinaris
dico plena cognoſcendũ atq; probandum

„

debuiſſet dicere guil.iĩ.dicendaruũ. ſolẽ
ntate mimme obſeruata-que recitatur-
H. de fert:l. fi-2 forte iudex non ſeruabit

ſolemnitatem peremptorii: que eſt. ff· de
iudi ad peremptorium nec libellus offeré
ſaluo tamen eo qð no.S· V:quarto· cum
fſuuis remil-dum tamen aliqua detur diala
txlo.nam ſi plene debet probare ut diier
Seo et dilationes alique dari debent ar. ff.

iuriſdic.omiudi:cui:et citatio fiet ar.

ff.de requi. reis · I. i:et. ff. de adop. nam ita

ct ꝙ plena probatio fieri debeat in Pdic

tis probatur. C. de adulte- in criminect
predic auticlericus. nec eſt preſumendũ

omnem ſolemmitatẽ eſſe ſublatam.C. de ĩ

offi. teſta ſi quando·ex · de elec.eccłia:ii·ĩ.

l

.

K

fi. et ſola plena cognitione ſublata rema
neat ſemiplena. ut in predic.l.ar. ff.de ſer
uitu ur- P. ſi domus cua-ex Pprjuil- paſ
toralis-Xτ½. de uſupal. e tuag. A1ä:-hodie
uide cle de bo-lig: ſepe in qua tamẽ nõ
ponitur: V. ſummarie: ſed quatuor con
iuncta: ſ-ſimpliciter de plano ſine ſtrepi
tu et figura-2 uide q ibi no- in v. glo-
Bal. et uerba uris ciuilisidem ſigmficant
in egibus 2 in ſtatutis lita uulneratus-

in prin-ad.lacquil-l-ſi dictu-.· de euict-

ed munquid a ſmia ſup ſummaris

uel exordmarns. uel cum agitur ad exli
bendum lata appellatur.de hoc.ĩ. de ap-
5. in quibus . ſed nunquid.-2 ſequẽ-

hec remiſſio cuʒ toto hoc vſiculo vi. fa

cit ad materiã de ꝗᷓ ſcripſi de Rpſtatutũ
h.vi·:cũ autẽ.ſuꝑ uerbo iuramento.ſ.ꝙ;
cõdra uramentum timoris de quo ibi di
cit text adnuttetur probatio-2 ibi ſcrip
ſi ſi me cõluluiſſe-ſubmiſi tamen me ha
buiſſe ꝙ ſi reus ad hoc nõ adriſſus appel
led- cancellaria non dat ſibi iudice. Tbi tn
loquor de iudice iã ĩpetrato ab actore cõ
tra reum 2 per hoc fortius uidet᷑ admittẽ
dus in ĩpetrando:i:cõtra impetrantẽ uel
ĩpetrare uolcntẽ ec cgo eum admitterẽ ĩ
aucdientia cõtradictay uel in cancellaria-
ſi haberet probationcs promptas al's pro
cederet qð ſeruat:d.mns boñ eps cõtra
dicta auditor-ut ab ipſo habui quia di
cit reo uel ꝓcuratori ipſius opponenti fal
ſum eſſe qðᷣ allegabat ĩpetrans de timore
amice ego nõ poſſum huic auferre bnfici
um iun quin ſic ĩpetret eris corã delegato
ſed opinio mihi Cõtraria concludet·ꝙ in

utihiter remitti ad delegatum. equo iu

ramentum precludit ei probatione cõtra
riam.tamen id tenentes ſic id probare co
gantur. Hic agitur de timorc-ſed timer
conſiſtit in ammo.2 generatur ex leuiori
cauſa in animo umul ꝗꝙ alterius.ſi ergo ac

tor iurat ſe timere-reus cõtrarium uoles

Probare aſſerit negatiuam:2 impoſſibile
Pbari:z in iudici intellectũ ĩprimi. ſʒ
cimor non ſit in animo iurantis facit de
ſpon.tua nos:¶ Secundo induciturꝙ; ꝑ
hoc iuramentum noò minmuitur reo aliqd
iuris in principali:2 ſic facilius ei ſtãduʒ
eſt.facit.l.de etate.ff.de interroga:act. in
fi:·a quod ibi no.2 in.l.ſi poſt tres.fl.ſi ꝗſ
Cau: agrauatur hoc ꝓpter odium per
Iurii:a q probandum reus tendit-2 ꝗa

O: erit inuoluere cauſam a differre prin

cipalem.

ertio aſſerunt illud iuram
dum eſſe d ri

atuma iure cuius cotrarium

ibi dixi-a dicunt᷑

ꝙ illud q allego 4 po

nitur ad dandu ĩpecrato ordinem ſed opti

onem- ¶ Keſpondeo ad predigta incipiaz

ab hoc uIEimO:2 dico hoc eſle cotra regu
lam gramaticalé que dat uerſum- ſalcim
ſaltando-ſed ſaltem dummmuendo-que uer

ſum etiam ſcripſi de elec: quia propter. ſu

per uerbo uel ſalteʒ ubi poſita uia ordina
ria ſcrutimi ponit ſubſidiaria compromii

ſi conſtat autẽ prima debuiſſe premutti.
quia gratior-quia integrum eſt iudiciug

qð plurimo ſmis roboratur. eX. de offi-
dele.pru dentiz m. ubi concor. icem dico 8
decre:de iudi.notit ad fi-ubi pepa miſn

dluobus que ſunt gracicra ſubdit. uel ſel

tem humiliter paciatur 2c-2 reCte ſonat
iſtud ſaltem quaturn ad minus ut dicit
uerſus.2 patet de pen: 2 re Oĩs in Pprin. ibi
Iuſcipiens admmimus in paſca ac ſi diceret
ſaltem in paſca.concluditur ex hiis ꝓ·
ſiculus. ſed et in duobus de quo træcte
mus dum dicit iudici fidem facic- ſalcm

*Proprium iuramentum-in idem ſonat ac

ſi diceret adminus proprio uur menxo: et
ſic eſt diminutio probationis: con ſtat enĩ
probare poſſet per teſtes· Itẽ in primo
calu etiam per inſtrumentum banm ſibi
clati de ciuitate 2 diſtrictu: ſed ſi plena ꝓ
batio fieret per teſtes liceret reo produce
re contrarios ante publicatas atteſtatões
ſfimul cũ actore. Itẽ 2 poſt qnq; iudex ea
que no:ex& de teſti. ex tenore:2 que ſcrip
ſi·ĩ. de teſti:ſepe.in prin. Itcʒ et inſtrm

reprobare liceret: de fide inſtru. cu icban
nes uel reprobare illum exbannitu-etiazʒ

Per aliud inſtrumentu fortius 26. Item
aduertendu ꝙ iuramentum de quo loqui
mur reſpicit quodlibet ducruml. ꝙ ciun
taterm intrare non audet uel per errorem
Pone iurauit actor in primo ꝙ ciuitateʒ
intrare non audet:que ablurditas dicere
ꝙ reus probare non poſſit eu publice ĩ ci
uitate mancre-2 Impetratlionis tempore
manſiſſe ſi hoc in iſto mẽbro quare non ĩ
alia cũ umformiter data unius ſic diffini
tionis 2 forme.de bap:maiores. . ſimili
ter.2 per hoc etia ad primã ronem cõtra
riã ſit reſponſum.de qua etiã miror cum
aperte ſit cõtra texti illius qui duplici
ter aggrauatduũ cicit merito.a ſubdit.p
horrelccs·⸗ illa ratio uult directe contra
riũ.cũ tamẽ per augcat.ff. de bo.ſig·I.
urbana:·&: pernoctare-2 ſic habemo ꝙ me
rito 2 ualde timer debeta ratio illa dicit
contrariu. Ite per illa uiciatur regula ua
ni timor ĩs. ff· de rciurt/ad idẽ ex · ꝙ me

5 —R

er

9 . A

dus cauſa.c.pe⸗ff/e.I.ulti-C. e.E. I metaz·
2 ·l.ad ĩuidia-ff. e qca ma l-ini-2 ꝙ ibi
no.2a. lex in hoc dicit qð iudex habet thia
extimare ff.ſi cui pluſꝗ· per.l.fal.l.hodie
autẽ.ergo 2 cognolcere. ¶Ad m triper
titũ qð nititur deſtruerẽ duriciẽ 2 abſur
ditate:quã induxi ubiS ſ per unuzʒ fal
ſum iuramentũ poſſit quis extrahere ad
uerſarium de lare 2⁊ domicilio ſuo. ꝓ qua

racione facit ff. ad carbo. I.i.6: ſed 2 ſi quiſ

2 de tranſac/cu hii.S:ſi cũ Iis-2 de lib. cau
ſa.l.ordinata.dicit emm illa ratio hoc nõ
ponderãduʒ ꝑ qð non fit preiudiciũ nego
cio principali ·huic reſiſto. Primno ꝗa põ
deramus qð eſſe poſſet ſufficiat decre.ul-
ĩ. Rn:de elec.li.vi: propter pericula uero
it inerantiu. facile poſſet reo perire defen
ſio.Itẽ mirabilis cõcluſio eſt iſta:ꝙ nõ fi
at iniuſticia. uel grauamen ubi non Kdit
negociũ principale.a obmiſſis antiquis iu
ribus 2 e&σ2 auctoribus Bonifacius-Viii-
fortiter no in hoc/qui fuit tam curioſus
ut in illis terminis reus de ſuo domicilio
non trahereturnõ ponderãt predicti tese
tum legil:ff·quẽadmo·te:aꝑ· ſʒ ſi quis ubi
dicitur- iniquu danoſum 2 oneroſum.2 ſẽ
pe cũ magna captõe quẽ a rebus ſuis euo
cari.cui concor.C. de teſti-ſi q;2 ſi hoc in
teſte:qui ſigillum agnoſcendo uel ratificã
do forte una hora uel die expedliet᷑:2 ſaltẽ
ultra dies.xv. teneri nõ põt fortius in re
is quoꝝ cauſe ſepe tractu habent lõgiſſi

mũ· ĩta ꝙ; uidentur imortales- ex. de dola

c.fi.in prin.2 ſic eæ larẽ ad iudiciũ uocati
meſti ſolent eſſe·2 meſtos penates cõpone
re. de quibus habetur.ĩ: de accuſain prĩ-
V. bualiter. Itẽ inde grauamẽ prelat uł
prioratus habet aduocatos 2 ꝓcuratores
aſiſtentes oĩbus cauſis ſuis ꝓ certo annuo
ſalario conuento ⁊ forte ſoluto:nunc eun
do ad ciuitatẽ uicinã oportebit nouos cõ
duci cũ magno diſpendio. Itẽ cõſtat lon
ge pluris poſſe eſſe grauamem itineris ꝗꝙᷓ
cauſe principal is.exeplũ in qde cenſus nõ
ne in decre:olim:de reſti.ſpoerat cenſus
triũ ſolidoꝝ.in decre.cõſtitutus.de relig.
do.Sed octo denarioꝝ ardue erãt ille cau
ſe ꝓpter res que incidere poterãt in cõmiſ
ſum. ſed tolle decreolim de cenſi. ubi ceſ
ſat hec ratio:quia ibi nõ erat queſtio quã
deberetur cẽſus.vi· den.papienſed ſolum
an per papien ſufficeret ſoluere tres lucen
ſes ad ideʒ decrepe:e.t.excedetne graua
mẽ tractatõis exc domiciliũ negociu prin
cipale.2 nuquid pluſ niterent᷑ rei ſic graua
riꝙ actores cauſaʒ perdere. uideant pdic

ti qð dicitur de ocio periurũ detegẽdi mil
ad ꝓpoſitũ maxime cũ hic nõ ꝓponatur
ad penã. 2 nullo iure ꝓbatur exceptioneſ

etiã odioſas nõ cõpeter̃ rep.cuius mintereſt
2 eius cõtrariũ notũ eſt. ¶ Ei qð in fi· di
citur/ꝙ hoc eſt inuoluerẽ caula principa

lem nõ dificilis erit Rnſio cũ cõcludat ;
nulla exceptio contra perſonaz iudio uł
Partis non contingens negociũ principale
ut iudicis excoicatio- uel ſuſpicio. uel alia
inhumilitas ipſius. uel actoris. uel loci po
terit opponi cũ inuoluat negociũ.¶ Cõ
cludo ꝙ obſeruantia predicta cancellarie

ſimpliciter ſupta non placet licet fatear

ꝙ ex condicionmibus ꝑſona⸗:2 qlitate fac
toyꝝ quãdoq; poſſet equitatẽ habereĩ fac
to quaſi certo/ad illa partẽ in dubio ſeruã
da non eſſet.2 multo minus in qſi certo
ad = Peind notandu eſt
ꝙ in dilationibus dandis ſumaria fit cog
nitio quia in ſummariis min res dilatio
nes dari poterunt.ꝗꝙᷓ in aliis2 hoc ante li
tẽ contt2 poſt et etiã poſt ſnĩamut ĩ p
dic. autt.offeratur.2. c. quõ 2 quãdo iĩudex
auti:qui ſemel/2. C.de iudi: ꝓperandum.
unde has poterit minorare · C.de dhlatio.-
l.ĩ.2.l.ſiue/ex. de ap:cũ ſit ro ubi de hoc

2 ſic intelligt᷑ ff·de iudi.nõnunꝗᷓ· Itẽ ĩ me
dio cauſe artabit eu ꝓ teſtibus 2 inſtru

mentis/certa tẽpora ſtatuunt᷑· ut in pre·
I:de dila. Itẽ cũ qñqʒ tres:qñq; quatuor ·
dilationes dentur ut.ff. ferl· fi.2· l. oẽs
unã tamẽ dare poterit ut in dictis · I.2-C.
de epiſ. cle. auti/clericus.2. C. de adulte
in crimine. Itẽ circa finẽ caule ante ſiniazʒ
ſolẽmitatẽ ꝑemptori/2 illa qua querit᷑.nu
quid aliquis habeat aliquid qð de nouo e
ulterius proponat. poterit non ſeruare
xxXx·q· ulti.iudicantẽ.C. de ĩudi:ĩubem
preterea poſt ſnĩam non tenebitur. tepo
ra indicantis preſtita obſeruareft- de re
ludi:q. ꝓ tribunali:ex·/e.qð ad conſultati
onẽ 2 dilationũ materia eſt amputanda:
ſed contra.nã lex dicit generaliter plenaz
cauſe cognitionẽ in ommibus adhiberi ut
C. de ĩudi.l.iudices:ergo 2 in dilationib
hoc obſeruabitur ut.etautt. iubemus:
ut tantũ cauſa cognita tribuãt᷑ ut in.la
procedente. 2 alias nequeunt minui/ ut.
ff. de re iudi.l.iiii.S-ſi quis condẽp: ſed pᷣ
dicta regula ĩ ꝗbuſdãcãibo fallic.ꝗa in ꝗ
buſdã ſũmatim a ſemiplene cognoſciĩt᷑ er
go 2 dilationibus erit hec ſemiplena nec
obſtat qð dicunt quĩdã dilationeſ arbitra
rias eſſe ubiqʒ ut. C. de dilationibus. l. ĩ.
quia non eſt indiſtincte ueꝝ: quia cũ lex

en
i

dixeratł arkandas uel prorogandas cuʒ cãe
cognicione.ſequitur ꝙ ſine ea uel ſuo arbi
trio hoc nõ poſſitarff.de trãſac.cũ hii.
6S·ſi pretor · u
liter iſta ſ⸗
tum qð ſequitur fuit. Marde fano.ſuꝑ-
l.iii:ff.ad exhi/hoc ſolo mutato:quia · ĩ. di
citur.qnq; ubi· Mar ·dixerat aliquando.
Ec certe fit diuerſimode. aliquãdo ſine
ibello ſoummodo teſtamento- uł inſtru
menso iudici demonſtrato. C. de edicto
diui:adri.Col.l.Ffi:2· ff de.le. no. ca. poſtꝗᷓ
ałs incipit ĩperator.S. ſi dles .C. de boms
auciudi. poll.fi: qũqʒ ſuſticit ſolummõ
fimpliciter petere· 2 de caluũnia nõ faciẽda
lurare· ff.de eden.quedã·fi: aliqñ eſt ne
ceſſaria litis contel.ſed ſola probatio ſufti
cit iuramenti ut ff. ad exhi-theſaurus. 2
e·di. tigni· Sfi: qnq; dicitur fieri ſolis pro
bationious ſemiplems inductis. ut ft. ad
carbo.l.lii·5. cãe ſ. de fideiq. liber · l.iiii·
5.ſi ee die.qñq; fit in temporis breuitate
ut.C. taʒ ciuiꝙᷓ mili. l. i.2 nõ· C. de iudi.
ꝓperandũ:qñq;ʒ fit altera tantũ ꝑte audi
ta. ff. ad trebel. recuſare2. I. ille a quo N.
I.2. C. de bonis auciudi. poſ- ei qui- ubi er
g nõ ſit ſummaria. ibi udicioꝝ ſtrepit
dicitur ĩteruemſſe. C. de offi:teſta.ſi quis
in luo-G. ad.l.corde fal. ubi:alibi autẽ di
cicue ſummariaque fit ſine inſcriptionc.
Cde bigarmus. l. ĩi: qñq dicit᷑ fieri ð& plano
i.Olo iudicis officio ſine ſcripta (nia.ff· de
accu.leuia·. C.de ſen·ex peri. reci:auti· mſi
beeuiores· ff· de offi. ꝓcõ. nec quicꝗᷓ.·5. de
Plano:qñqʒ eci dicit᷑ fieri nõ difrimendo·ſʒ
inderloquendo. C.de chla:a procedente · ſt⸗
de admi· du.l. tutor.2.5· ſi depoſiti ·

—

HC P ileus ſatis de hac materia parte

tiã recuſ. 2 hac diffimit oſti-=

Fa iũd̊ ica per quas plonas cõteſtatio fi

eri poſſit. Lan.parte ſca.de recuſatione
audicũ. Rof.bene in prin.ſui operis rtaʒ
2. V· 2· Vi. NRicas poſuit hoc ordine de recu
rione ordinarii.2 8& recu.delegati. An cã
ſuſpicionis ſit inſerenda.2 qualiter libelłq
recuſationis cõcipiatur.2 adiuxus multu
fuit auctor in hoc titulo per eaſdẽ.ð ubᷣ.
de bo.a io. de deo. dicã ſtatiʒ. ·. ni. Vber
de bona.in prin ſui operis Bonagui par
te·iĩii: NR.qualiter offeratur libellus recuſa
tioms. Egi. Rica. ciii. cũ tribus ſequẽti
bus. Alber. gal. Rica de iudi. or.2 dele. .
ſed an ordinarius cuʒ tribus ſe.a· V. pone
ꝙ ande 2 le · guil.angli. ſatis ſub Nica de

recuſatiombus.guiĩl-de ſuzʒzaria. d
to rei · v· ſi uerocũ ſequetibuſ.
Dea de iudicib 2 eoꝰe officiis coſequẽs
eſt uidere de eoruzʒ recuſation bus. uidea
mus ergo⸗
Qund ſit recuſatio-
uis poſſit recuſari-
X quibus cauſis-
t quando-
qualiter-
quis ſit recuſationĩs effectus.

CAd e Ic&m uerba ꝓlequit᷑ oſti.
in ſumma 8 offi-dele-in fi-ſed guil an- ad
didit quid ſit officiũ recuſati q chc ut de
offi.dele ſuſpitionis2 de ap. cũ ſpeciali/2
C-legitirmna fvi l
Ecuſatio eſt iuriſdictionis uel
audientie caula ſuſpicitionis.
ꝓpoſita declinatio.C. de iudi.
apertiſſimi: iii: q- v. quia ſuſpec
Eeie ffi. dele.ſuſpicioms.2. cſuꝑ queſ
tionũ.(.li.lii.2· v. Æ Kof. in prima- Nei
ca. iĩn diſtõ.a.·qv·dixit ꝙ recuſare eſt in
dicẽ ſuſpectũ ante lit cont. ꝓclamar̃tẽ.
in ſuo iudicõ or. R·de recudicit ꝙ recuſa
tio eſt audientie uel iuriſdictionis decli
natio per eceptionẽ ſupitionis oppoſitã-
nuiſte ber. Cof Oſti:in ti:de ap: non
diffinierunt recuſationẽ: tarmnẽ in tide of
fi.deleoſti: eã diff iniuic prolius ꝗ bic
guilan· in hoc ti.diffiniuit ꝙ reculatio
cognitionis iudicis refutatio- multa Pol
ſent hic fundi que obmitto hoc temẽ ſci
as ꝙ almud eſt diffinire aliud hcẽ

Ecuſari poteſt quilibet iudex
fęam canones. ut in prechc con
cor. de ordirario. pa tet ex. de
foro cõpeſi quis cõtra:2· Cc· licʒ
acuit· xiqĩ· peruenit· ex · de ap·
cũ ſpecialiet.c. ad hoc. ſi in una.2 in pre
c.quia ſuſpecti: Idẽ uidet᷑ etià ſc m leges ·
C. ſe iuril.omiudinemo: ubi chct nemo
poſt litis contt. ordinarie iuriſdictiomis
clinet examẽ. ergo a cõtrario · an litis cõt
declinet. 2 ad idẽ facit · ff. e. qui iuriſdicti
oniC. de ſen.z interlo.om iudi: auti.2 cõ
ſequenter. 2 hoc ſcᷣm Mar. ſed ſcem io-
2 ber. 2 aʒo- non reculſatur. n1 rationmes
utriuſq; opinionis 2 quõ ad utraſq; reſpõ
deatur. ponit Rof, in prima RKica in xri.

91

R

S .

allegata. Fled ſi luſpectus eſt epus ei aſſo

ciarur. C.de iudiaut · ſi ocr. o in.. aꝑ
tiſſimi. et ſcᷣm cũ aũt· et cõſeq· kra. oc
tur in dele.etiã ipie aſſumit ſic ar· a cetra

S

rio ĩlliusl.nemo ergo ate litis cont: ñ or
dinarie ĩuriſdic declmet examæz q-ddele-
non ordinarius ecufrur Vberduargfl
in ſuo opere ultra mediuʒ: ubi tractat
ofſti. aduocatirei.q ponit io·8 deo.P. iii.
Re de excep- contra iudiceʒ in fi. 2 quia n

lus dicunt ad materiã eos obmiſi ſuꝑ HRe

ꝙ ordinari recuſat᷑ ante litis con /max
e in foro ubi ſunt plures iudices ubi
ceſſat ratio-quare fuit inuenta aſſo ciacio
in l- apertiſſimi-2 i prel. nemo:2 uide ꝙ
ſuper hoc nõĩ· de inquiſiti. S· i. V· ice ꝙ ẽ
ſibi. ¶ Oe dele.etiã eſt expreſſum C· de
iudici.cu ſpecialis.2.l.apertiſſimi. 2 ca
nones in pre·c.ſuſpicionis.2 de ap. poſtre
mo-licet ſit. ar. cõtra:exquo papa ex certa
ſcientia cũ dat. xcinii· di:c.i. ubide h
de offi. eius cui man: eſt iuriſddea ſi
2·C. de enn idrn
lam.l.loqui cũ prĩceps ex certa ſcieti
iudicẽ ſibi notuad.lI.ſequi. dicebat ꝙ;
quens mãdatũ fungit᷑ uice pape ſeu prin
cipis:ſed inabilis ad ecquenduz ut ſulpec
tus nõ eſt talis. Road primã nõ uidet᷑ ſuf
ficiens noticia emim quã habet princeps
de iudice n ĩpediret recuſationẽ. niſi dicas
ꝙ haberzʒ noticiã cãe recuſationis. ut ꝗa
cauſam meã ſcienter cõmiſit fratri meo-
dic ergo ꝙ dicere iudicẽ ſibi ſuſpectũ.nõ
dicit ĩ dignicatẽ perſone ſed prebet tuiti
onẽ recuſ ati cõtra timorẽ ꝗ ex cauſa pro
babili ipᷣuʒ terret.2 circa qð multũ ſibi iu
ra faue ne·que uide·S. S· ĩ et per hoc · et ꝑ
decre:de offi dele.e ꝑteii. ſit reſponſuʒ ad
alia cõtraria-a uide de offi-dele. ca olim-
ii in gloſic ergo 2 ſuper ea dixi. Ec ff-
S offi.preto. pretor.l.unica. ꝓpe i. 2 ar-
ex. de Rpti. ſuper litceris·l. umca. ꝓpe fi.
quia non eſt ueriſimile ꝙ aliter iudicet ꝙ
Papa iudicatur/ẽ. ut ibi dicitxur. ſed ad
hoc facilis eſt reſpõſio· qd autẽ dii dele

1.

gatũ reculſari poſſe. uey eſt miſi ſit dat ad
pPetitionẽ partis quia hus qui petit neꝗt

cæũ reculare· ii.q:iii.offeratur.e&! de cau
ſa pol.2 pro.cũ olim.exc.· de offi. dele:cuʒ.
olim.iiniſi ex noua cauſa:ex· ð offi.
inſinuante.2 ar.. de arbi. licet.
quid ergo a or poterit recuſare. ar. ſie
C.de iudiaꝑciſſimi. in prin- ubi dicit liti
gatoribus ſed dic cõtra. C. de ſportulis. I.
1·2. C. de aſſer- tollen. I. i.5. fi ff- de offi. ꝓ
cõ·l.una.fm uber · IIn iudice iazʒ adito

dicas hoc uerũ ex noua cauſa per iura-S.

. ꝓxi allegata in fi. in adeundo ſi eſt or
dinarius.dic ux dixi de focõpe ſi quis cõ
tra.ſuper· rectſacus 5Ser cũ dixe

ris em aſſocidũ·quid erit ſi cauſa ſit epi᷑
agentis alias n ꝓcederet queſtio ꝓp
ter illud generale actor foꝝ rei ian.
tunc alter iudex alſociabitur nõ iple:2 ſic
optinuit ar. in auti.de exhiben 2 intro re
is. 6. ſanctimus- in auti- in me. Ii. nõ fieri-
ſa. ius.̊ ſuper hoc·ex. de fo.com. ſi quis
dt᷑.uel dic.ꝙ recurret᷑ ad ſuperiorẽ· ut·xi·
uenit· ad arbitros · xl·q.i-ſi cleric.

ed quid ſi cauſa comiſſa eſt apre: nu
quid poterit delerecuſari:uidet᷑ ꝙ nõ. qa
ubi tollitur appellatio.2. recuſatio. ut ex
de ap· ſuꝑ eo. o.a.· C.nouit ar. contra. ·
qviſi quis in quacũqʒ cã.·2. C. de ſen.2 in
terlo. om: iudi.l.fi.dic ut ibi. .· in tex
tu 2 in ulti.glo.· ᷓ uel dic ꝙ appellatio in
terdicit᷑.z uaga recuſatio.qdð dic ut ĩ pre-
I.ſi quis in quacũq;ʒ.uel dic tertio.ut no.ĩ.
pre. c.ſuper eo· 2 in predic · V. Itxẽ ꝙ eſt ſi
bi. ittit᷑. ut ñ

uid ſi ſic cauſa cõmit
ſit reculari 2 hoc ex certa ſcientia.dic ꝙ;
poterit recuſari·ar. ff. de offi.prefec.pte ·
I. una.2. xCilii.di- c.i.cũ ſuis cõcor.2.xvii-
q:iiii·O·qui autẽ.ſicut nec appellat᷑.cuʒ ap
Pellatio interdiciturff·a quibus ap. nõ li.
Pi-5,Pe. H-auta ibi de hoc· Pex· S
ap· ſuper o.a· c.nouit· 2 hoc ſi ſic a princi
pe cõmittitur. ſecus ſi ab alio. qð fieri nõ
poteſtut in pre.l.ff.a qui.ap·nõ li.C. de
ſen. pfec.pre·l.unica/ex·de offi:dele.ſuꝑ
qpnum·5ꝭ.nos autẽſed forte tunc ei aſſo
ciabitur epᷣus· cũ ſic a principe cõmittit᷑
C.de iudi:auſi uero.uel dic ꝙ nihilomi
nus poteſt᷑ recuſari·ſi iuſta cauſa ſubeſt
Bla guil.an. hoc·t.poſt prinallegat
de ap·poſtremo: Jex: de offi.dele.ex ꝑte
ĩi.na 2 licet inhibita ſit appellatio mihilo
minus ex cauſa poteſt legitima appella
ri. e& & ap ut debitus. 2. C. cordi in prin-
ii.q:vi.non ĩta:2.· c.placuit.⁊ appellatio 2
recuſatio quo ad hoc pari paſſu ambulat
ex·de ap·ſuꝑ eo· i· ſed ſi certa cauſa expri
mat᷑ ꝓpter quã nõ poſſit recuſari·tunc n
recuſabit᷑ ꝓpter illa·2 ſic intelligo pceden
tia.2. ffſi quis cautio:ſed 2 ſi quis:quin
tũ.2 uide in predic. v· Item ꝙ eſt ſibi·

Jed nuquid aliꝗ a principe põt ſic cau
ſam Eõmittere ne delegatus ualeat recuſa

ri. 2 uidet᷑ ꝙ ſic cũ enim ipſe recuſari non Q

polſit. MI.· Forte de facto quia nõ ſuebſt
cã. uel loquit᷑ ſcðõᷣm leges ĩux· nõ·S.ĩ prin.
uł prefectus pretorio de quo ſequit᷑.2 ad
Ir̃am iſte·.fuitRof·in.x. Rñ.ð qua ĩ
prĩ· dixi. Iuriſdic.ſuã 2 eodẽ ĩure poſ

—

ſit alii demãdare ſed dic cõtra ut iã dixi-
nã a a papa non appellat᷑ 2 tamẽ ipſe non

9.

poteſt ſic commit᷑tere quoniam appellari
poſſit ex cauſa ut·ft. a quiiap-non licz. l.
ackmd-Ziedelein fi.2.·C de ſẽ
tẽciis:per pto-lI.i.2 in prdi decre. ex ꝑte
ii. H. uide q ibi no. in. i·2. i glo. 2 luꝑ
1 u A I auditor etiã recuſat᷑ ut ſi
partiu ſit datus aſſenſu:ex de offi. dele.ſu
ꝑ queſtionu. 6. ii Iii.2.· v. Itẽ aſſeſſor. C. de
aſſeſ.l.fi ſi ipſi abſint debet reus recuſa
re eos cora loci iudice.utC. de iudi. cum
ſpeciali · Item ſi ſubdelegatus a delegato
Pprincipis recuſatur corã Gelegaro Fl
ſubdelegauit nõ in totu.a hic nullu dubi

*

um.ſed Inno-ide putat ſi ſubdelegauit to

tũ 2 res ẽ integra. ut po eũ ibi ſcripſi in·
fi.ſuꝑ. aucditores.2 pro eo facit de of-
dele/ꝗuis.lIi. vi. ſed dices quõ erit res inte
Zra cũ citatus ſit is qui recuſat ioneʒ ꝓpo

nit. ſo-ſto. obiectioni. ut patet ex illa g.

Inno. ꝓcederetx ergo hoc quãdo pars certi
ficata de cõmiſſione citationẽ preueniens
uadit corà lubdelegãte recuſãs ſubdelega
tũ.2 idẽ ſi corã ſubdelegato ſic preueniret
citationẽ.2 quo ad hunc caſũ recuſatõis ñ
eſſet abſurdu.iĩmo equu tenere-opi archi-
de qua dixi in pdicdecre.ꝗ/ſuꝑ glo.pe. ꝙ;
ad perpetuãdã iuriſdictioneʒz ſubdelegati
requirat᷑ citatiocnec ſufficit alter actꝗ.cer
tũ tamẽ eſt ꝙ ex cõtrario iuſticia non pe
rit/quia itur ad arbitros. ac ſi ille fuiſſet
Princ ipalis delegatus. In calu autẽ mortt
ſubdelegantisde quo etiaʒ loquit᷑ ipſa de
cre·ꝗuĩs dãnoſa eſſet illa opinio: ꝙ ad per
petuationẽ requireret᷑ citatio ſcm nos-
fit recuſatio 2 ſuſpicionis ꝓbatio. ed&⸗
offidele: ſuper queſtionũ quõ uero.
Idẽ forte⸗ ſine forte.ĩquãtũ de ꝓba
cione loquit᷑ per decre.ſi cõtra unuũ in fi.ð
offi.le.li. vi.· In delegato ab ordinario
ut corã ordinario ꝓponat᷑ z ꝓbetur. Itezʒ
merus executor nõ recuſatur e appel

lationibus nouitprope fi-

Auſa recuſationis unica eè tmi
ſcʒ ſuſpicio: hoc tamẽ ſurgit
ex multis et uariis cauſis- e
quibus poteſt delega: uelordi
narius- uel auditor uel alſeſſor
P arbiter reculari.qᷓs dic ut ut ĩ Rĩcj.ſpe
cialibusS-tractatur-2. nõ- ex ut lite-non
contt.c.i.¶ Hoc autẽe hic no:
ſa ſuſpiciomis que allegac hinqa inde p
neutra pars poteſt ea allegare cũ eff u
ff.de ritu nup.nõ ſolũ·5·de uno· ff· ð cur̃
furt. l.fi:circa prin.C. & execu. tu-huma
nitatis. Itẽ nõ ꝙ nõ oĩs cauſa que ſufficit
ad repellẽdũ delegatũſufficitc ad ordiar iũ

it corã iudice uel cius iudiciu Kuae

inde par S

ſi ſit pater uel patronus

uel corruptus uel nimis odioſus uł fauẽſ
uel ſi fuit prius in eadẽ cauſa aduocatus.
uel ꝓcura- uel iudex. ut. S. de iudice dele.
§recuſari.2 in quibuſdaʒ aliis ibi poſitis
caſibus·

It autẽ recuſatio uſqʒ ad· xxt.
dies ſcòm leges: C.de ſniis.2 in
terlo:om.ĩudi: aut: 2 cõſequẽ
ter. 2 hoc ſiue lis ſit conttſiue
nõ.dum.ĩ. xx. dies ꝓpoſuerit m quoſdã
ſed hoc eſt falſum dicere:quia lite contt-

nõ eſt locus deliberatiomi ad quod dant᷑ S

dicti· xx. Glies ut patet. C. de litis ott. autt

offerat᷑. Igitur nec recuſatiom. ꝓpter hoc

expreſſum eſt.C.de iudi:apertiſſimi. Iteʒ
nec ſemꝑ fit uſqʒ ad. xx. dies cũ illi poſſſt
abreuiari a udiceeX& de peura-dilectus-
ex·de ap.cũ ſit romana.ſed et m canoneſ
ante lIitis contrm fit recuſatio cuʒ ſit dila

toria:-2 nõ poſt ut ex: de re iudi. ĩter mo

na:ubi de hoc:mſi ex noua cauſa poſt litiſ

con ſuſpicionis cauſa oriatur. ut in pre.c.

inſinuante-2.ff.de arbi. licet autC. de tel
ti-ſi quis teſtibus. ff· de uaci. mune.l. pe-
§fi- uel niſi quis iuret eã de nouo ad eius
notitiã perueniſſe.ex· de excep. paſtorał
led nec ſemꝑ ante litis con-nã ſi. i. die a iu

dice ad hoc prefiã eã nõ ꝓpo nat ulteriq

nõ audlit᷑.ut ibidẽ.2 ex: qui maac.poſ cuj.
in tua. Ite. m.t. M In apparatu ĩ ordi.
iudi:tenuit cõtrariu- ut dica. ĩ. de excep.
S uiſo. . porro- ſi alique ꝓceſſuʒ habu

MAfacit.I. fi· vV· quid ſi req·. uidetur
eã approbare-unde ulcerius ipuz nõ pote
rit recuſare.ar.ff.de iurt.om.ludi. ſi cõue
nerit a cõtrario ſenſu:quia hec exceptio 8
ſui natura.oẽs alias precedit.u patet ex

de ꝓbaquoniã contra ex ordine uerboe-

2 liq-vquia ſuſpecti·Io.chcit ſi corã
eo obtinet in aliqua excep-amplius euʒ nᷣ
poterit recuſare.·ð iudi ſed 2 ſi ſuſceꝑit
in prin. arff.de neg:g pomp.ff. loo· 2 cõ
duc:ea lege in fiff. ad.l.iuł. de adulte ſi
uxorin fi:S. de ſen:2 interlo.om:iu.l. pe.

2 aut. ibi poſita. e de offi-dele. gratuʒ-2·.
c.cauſaʒ. iii.q:viii.cuiusſecus ſi ſuccubit

ar· iii:q.iii: offeratur. Ia.de al:2 uber de
bonacur. H. qui in princi ſui operis con
ſuluit.hanc exceptionẽ cũ ꝓteſtationib

ꝓꝙ ſalue fint declinatorie. quãto plus fieri᷑
poteſt tardari. ꝓpter rationẽ que ſequit᷑

2 eius uerba ad litterã poſita ſuũt.ĩ·5 Px:

remouendũ ar. e. de ap. ut —

tame ꝓ ordinarius poreſt t remoueri.
id eſt reculari.

4

J₰

. DiE Kr eſletn

1

—

1
1.quidã ibi· licet aũt.· dicit ꝙ licet ꝗſ
aliquas excep· propoſuerit. adhuc poteſt

ad hanc redire ulſq; ad litis cont-ſiue tran

fierint-xx.dies ſiue non- ĩmo reputant fa
tuũ qui eã ulłcimo nõ proponit. Nã ſi pri
mo ꝓponit 2 ſuccũbit iudicẽ prouocauit
e&. de ofti dele- Iuſpicionis.Idi⸗ ſi quis
poſtera. Ego dico ꝙ tutius eſt eã primo
propomi. / ut dicit· c·2 in hoc cõcor· gof
beruin.2 inno-nec obſtat proxobiectio
de prouocatione iudicis-quia Poterit ab
eo appellari.X· de ofti· dele.cũ ſuper abba
cia. in S=SS ponit.i. g·. hoc dixit
quia textus nõ probabat. quia nõ pla
ced ſimplicixer qd dixit ĩioꝙ qui obtinet
in aliqua ecep: non poteſt amplius recu
fare:nã conſtat ꝙ : dies in quibus m
iura ciuilia fit reculſatio dant᷑ poſt libelli
oblationẽ. 2 poſtꝗᷓ cautũ eſt de iudicio ſiſ

Li. ut in predic.aũt. offerat᷑.2 inſti. de ex

cu.tuS·qui autẽ · ff· de iudi ſed ſi ſuſcepe
rit.ſi ergo iudex interloquitur pro reo li
bellũ eſſe danduũ. eẽ cauedũ mibilominus
adhuc poterit᷑ eũ recuſare ut in pre. aut᷑.

e&·de libel.obla.C.i.2· ar.ex de ap/ad hoc·
2 ·ĩ. quia non uidet᷑ in iudicẽ cõlentire· qui

ſibi edi genuſ poſtulat actionis· ff·de iudi⸗
nõ uidlet᷑ diſtigue an ꝓponat᷑ excep
tio per quã nõ neget᷑ ut ſcripſi ĩ pre. ðcre.
inter mona·ſuꝑ gł· quicũq;ʒ.2 huic cõcor.
Zuil.ĩ. de excep ·S. uiſo.· porro.2. · ſc⸗
in fi. Sed nuquid poſt· x· dies pote
5 seangun dilatoibus-5. nunc

ridt recu
uideanmus. in ki.
Vahiter auteʒ debet fieri recu
ſatio uideam· 2 ꝗdẽ ſic nã ꝓ
poſica coraʒ iudice ſufficienti
cauſa ſuſpicionis recuſatio faci
enda eſt in ſcriptis.cx· ð ꝓbationibo quo
mã cõtra.2.C. de iudiaꝑptiſſimi- ibi hibel
lo recuſationis ↄc.2 -l. cũ ſpecialis: ibi recu
ſationis libellu 2c.2 in libello ipſo contine

ſat 2⁊ ſi uult nom · Afacit·ĩ. V. ꝓpoſita
in fi. arbitri quẽ eliget 2 proponatur
talis chuſa que probata debeat ſ ufficiens
reputari.ex· de ap. o/2. c.cũ ſpeciali.ff·ð
n berali cauſa. ſi parĩtder ff de ſuſpec.tuto/
lIii:· V· 2. e, de fo.cõpe.ſicut fit in ap.
ex:· de ap: ut debitus illa etiã probabitur
eſſe uera corã arbitris ut in predic.c. ſulpi

ciomis. 2 non corã recuſaxo:qui forſan pro
uocatus obeſſet ut ibi. (L Sed quis co
noſcet. an ſufficiens uel admittenda ułn

dico ꝙ eo ipſo ꝙ cauſa ſuſpicionis propo
ſita ẽ iuriſdict· iudicis eſt ſuſpẽſa ar·ex· ð

bitur quis · quẽ. 2. A⸗ cãa.2 quare recu

ut nõ· in predic.c.cu ſpãli · ubi ſcripſi

ofli· dele · ſuſpicioniĩs.ĩn prin. ibi aſſignata
2c. 2 C. paſtoralis:pterea in fi- undi ar
biter no ĩpſe de hoc cognoſcet 2 decernet
quia ſemꝑ diceret nõ eſe ſufficientẽ· unde
oĩa que ad huc articulũ pertinent ad eos
ſpecant.2 quia forte prouocatus obeliet
ſicut ⁊ in caula ap. cõtingit. ubi non is a
quo appellatur. ſcd ludex ap. cognolſcʒ an
cauſa apſit ſufficiens ſiue iuſta.ex. ap.
romana/ 5S:ꝙ ſi 2 hec uera ſunt. niſi cauſa
notorie eſſet ar eX D a

toralis-2 in hoc cõcor- .

Ppal
ſuꝑ ibi. vin As
cẽ·2 ber· ꝗdã tamẽ dicu ben ui. Q
„

ubi de libello recuſarionis-. 2 nO· et S
male ꝙ iudex be a⸗ quo queris· ſcʒ J
an ſit iuſta. † decernet- ſed arbiter an ſit

uera- uel diſcingue utꝝ ſit manifeſte legi „
tima. uel friuola:an dubiuũ ſit. ut dixi ·ĩ.
excep · · uiſo.·v· facta ĩgit᷑· de hoc 1. 6· Px.
.a nunquid poſſunt tamẽ in.c· cuzʒ ſpali AQA
X

no. F. in quarta glo:a uide de exemplis

qð ſuꝑ ea dixi. Ide etiã nõ. de of.dele. ſuſ

picionis· in· i· glo. q& ad arbitros ptinet —
declarare an exceptio- ſit legitima. ubi du
bia r uc ſi pᷣlumptio ſit ꝙ excep
tio recuſatibnis maliciole oppom᷑ dic ut A
A5

quidãa. MEgiNica.xxvi. Ii·f. ρ iud
poteſt xigere iuramentũꝙ mlicioſe n
proponat · ut ĩ cõcor ·que ſunt.ĩ.V.prox-
. quid ſi arbiter nõ uult in fi.nõ obſtãᷣ
qð dicit᷑ ꝙ ad arbitroſ pertinẽt oĩa que
ad hunc articulũ pertinẽt/ ux in predic.c.—
ſuſpicionis:2· C.cuũ Pecan A hoc ple
ne ſcripſi de iura· ca. c:ii:poſt prin. Ii. vi-
Tepai autẽe cauſa ſiſpicionis eli
ent a partibus arbitri illico. 1. triduu ut
In. l. cũ peciali-ul etiã ſtatiʒ ſm canoneſ
qui d cauſa ſuſpicionis cognoſcant quibq
electis recuſaxis hoc eis denuciabit. 2 co
get eos ſi necelſe fuerit arbitriũ ſuſcipere

uc dicã.· i. .f. v/led quis coget2 iſti hnt

cohertionẽ.2 a poſſunt que pertinẽt ad
articulũ recuſationis· ut no in. c- ſuſpicio
nis· et ſunt pocius delegati ꝗᷓ arbitri· ur
nõ. ꝓ uſticit recuſanti cauſas recuſatõis
legit imas proponere.nec oportet ꝙ; iudi
ces perxat corã ꝗ bo ꝓbenł· q cic m pap.

in tercia glo-et uid qð ibi diei ſuꝑ · V· ſul
PeS Hoc facto recuſatus prefi
gat ipſis a ibus termi
num infra quẽ cõcordent· uel tercium ad
uocent.excde ap.legittima . quando
ergo non itur ad arbitros ut quia recuſa

K officialis uel delegatus epi uel unus ex

—

2ðòð

00

₰

92.◻

NN

91

delegatis datdis cũ clauſula.ł ſubdelegat
delegati pape. non eſt locuſ termino aſſig
nando per recuſatũ maiori uel pari ut ibi
ſcripſi in gloquãdo ergo/ubi etiaʒ ſcripſi
tria remedia que habet ep̃s.cũ eius offici
alis uel delegatus recuſaturet ſi eps eſſet
abſens · uide qð ſcripſi de offi.dele·ſi cõtra
una lrvi ſup ⸗er S arbitri uero an
recuſatus partibus pfiget terminu.ĩ. quẽ

ueritatẽ cauſe ꝓbent. alioquin ipſe proce

dat ut in predic/c.ſuſpitionis· 2 ſic utraq;
illaꝑ decre maneętnec una per alterã cor
rigit᷑. licet a pluribus en

ibi de B ĩ gloipᷣm recuſatũ.

audẽ legiſte dicunt nõ eſſe neceſſe uſarmn

recuſationis etiã ordinarii ꝓpori-ſeu pro
bari.ſed poteſt ſine cauſe expreſſione recu
ſari.ar. C.de iudapertiſſimi⸗ ibi iudicem
preſentant 2c. H 2 ibi hoc nõ in glo:niſi
a principe 2 aliquid. de ap: ſco requiris -ĩ
glo.penul:Rof.in.ni. Rica.de qua dixi in
prin. ti pro cauſa nõ exprimẽeda 2 cxpri
mẽda inducit iura ad primũ.ff ad trebel-
quia poterat·ff·de ap.l.ii.C. de ſen.2 ĩter-
om. iudi.illud2 autt. 2 cõſequenter· C: de
nmup.l.uidue:2. l.aperciſſimide iudi:ad ſe
cundũ inducit f·dę libe:caulſa ſi pariter-
C.de tranſac.ut reſponſuʒ. 2. Nicas ff· ex
quibus cau:in pol:ca.2 ex qui.cau.ma in
ĩte· reſti⸗/C.ð edic.diui.adri.l.fiff.ð hiis
qui no-infa-l. ii:2 de tranſac. cum bii. . in
hac.hoc nõ poſui ꝓpter caſuʒ de nr̃o iure
nõ dubiũſed quia als poſſent in aliis ma
teriis expedire· et ibi ſuſpitionis 26 et
autſi uero·a· iii·v:quia ſuſpecti· · ſed
Iolu. Ahi etià dicunt. M Vberde bona.
in n recuſans ſalce iurabit ſe ha
bere ſuſpitionẽ licet nõ dicat cauſaʒ: nam
