poſtula:.l.i.ꝭ·beſtias.diſtingue · · ſecũ-
dum Iaco. bal. hec diſtine io noh placet
a ut dixi ·e·t·preſentium ſuperĩ

Zlo· . utrum ideo non fui uſus quia no
lui.quo caſu eum potero recuſarean ideo
quia non potui · quia nihil pro me dixit.
quo caſu non potero recuſare.Si uero euzʒ

„— 2 A

2☛—

— —

—. —

—

— — — — =—* —

SIr

— — —

N

2—

non induxi poſſuʒ reprobare ut.S.5·i. W.
Item ꝙ is pro quo aliquidiꝗd ſi ꝓ utraqʒ;
parte dixit · dic ut ibi. I. Siłis queſtio
querebatan quod dicit lex ſi quis habeat
locum etiam in eo contra quem fit ꝓduc
tio.cũ teſti aliꝗ d disit ꝓ eo quo ipſe utit᷑
remiſſio nil docet in hoc-Iabal. dixit
ſic · alł.l.illlud.fadlacquił.alii diſting-.
uunt an ex eo quo utat᷑ habuerit uictori
am ał. non habiturus· et tũc procedit qð

dixi-an uero eam ał- habiturus fuiſſet &

tunc reprobare poſſit·hoc ponit Cy.in.l.
ſi quis.· Sed nunqdveſtes meos poſ
ſim reprobare diſtingueiquia aut id facer̃
uolo ex ſuperuenienti cauſaaut nomde B
no.in autte.S:qui uero:et plene ſecunduʒ
pam:extra de excep. cum uenerabilis.
Wab uide ĩ nouel.in glo/quaſi dicat p
prin· et · V· ſed et hoc notcandũ,·F⸗ Qui
ſi produxi cõtra tex.teſtes. qui ſibi cont᷑
dicunt nunquid poſſum dicer̃ in dcã quo
rundam per alios. Keſpõdeo ſic licʒ utroſ
produxerim:ſecus in inſtrumẽtis que
ſibi fideʒ derogantextra· de fi:inſtru.im
putari: maairih E ibi no. et H

e.C.preſentium· 2· c· ſe · · uid ſi
duxi teſtemet uolo probare ꝙ tu eu cor
rupuiſti nunquid poſſum eum repellere-
cum eũ produxerĩ. Rndeo ſic. iii/q. iii. 6.
Item in cri uerſicu Item ſi quis teſtibus
Quid ſ produxi teſtem infamem cõ
tra te · · uidetur accedere opiquam te
net Gui:de ſucſuper.lſi quis que habet
ꝙ licet teſtem contra te produxi produc
tum a te in alia cauſa ̃probare nõ poſſim

ſi producat᷑ ab alio bene poſſumquia quo

ad illum eum non approbaui- et res inter
alios acta ac. C. res inter alios 2c· per totu
Innociaperte tenet contrarium in. . ſed

et hoc notanduzʒ quẽ allegaui · ·S· tercio:

pro quo facit ꝙ lex imperſonaliter loquit᷑
et bene facit lex.iii.S·hec pena· ffqd quiſ
iu. Ia.bal. qui tenet idem alł·ff.de iu
di · l.ii. ſed ex ſi agantdicit tamen Innò.
id procedere in cauſa proueniente a me ꝗ
produxi ſecus ſi a te qui nunc producis.
ta quia tuo filius uel huic ſiłe ibi uid.
g. at tu nunc in alia cauſa illum ꝓducis
contra meNndeo non poſſum eum repel
lere pretextu corum que commiſi priuſꝗᷓ
ego illum produxi. Harum ſi illa tunc
ignorabam m Iabal cum lex excipiat
ſolum ſuperuenientia.alł.ff/de iudi:cum
pretor.ſed hoc non placex ubi ignorantia
fuerit ꝓbabilis cum fint paria non eſſe ee
non apparere ff de contrahen/emp-inI.2

3 7
eſt ſatis expreſſum de elec nulli-li.vi. ſ.
de confirtul.in confirmando:bene facit
f:de iudi:l.ii.in prin·ał·eque dici poſlet
ꝙ cum lex ſolas inimicicias ſuperuenien-
tes excipiat ꝓpter alias cauſas repelli non
poſſet. cuius contrarium ibi notant acur.
et Io· · ſed pretextu poſtea commiſſoꝝ S
ſic.extra de iureiuran quemadmodum.2
in pre.· ſi quis teſti · C· de teſtamen-l.i.
Sed ꝗd ſi ꝓduæi ↄtra te teſtes aliquos
in quorum perſonas poteras obicere ſi uo
lebas:ſed facere non curaſtide nouo indu
.co eos contra te in alia cauſa uis eos repel
lIerenunquid potes:non uideturquia ſe-
mel paſſus es eos ↄtra te induci nec aligꝗd
contra eos obieciſti· et ſic eos approbaſti-
dxxil.q-v-horrendus tra de accuſamul
lIi.dic contraſecundum Ia.bal.C. de pac
ſi accuſationem f-.de excutuet tem. ea-
ſed reprobari. Xnl.· Eſt hic ſimile q ſcrip
ſi de Rptis dilectus:ii/ſuper· V· propoſi-
tumfacit.C/de excutu·l· rne. de

his:qui ſpon:muſube.l.ii.librox. .
4 Quid ſi teſtis reprobatꝗ in una cau
a a iudice. nunquid ego poſſum illum in

alia cauſa ĩducere. No refert an iudex illũ
ſimpliciter repudiauerit/dicens non adhi-
beo ei fidemet tunc ego et quilibet aliuſ
poteſt eo in alia cauſa uti.arff·:de compẽ
penſati.quod in diemet nego· gel ſi autez
S· pe an expreſſe dixit euʒ fallum uł infa
men et tunc non poſſum:. ar.ii:qii./·no
tandum extra de elec. ſuper eo.tales enim
non admittunturffe.l. rii: m uber· Iu
dic ꝙ teſtis obiectu criminis ał a teſti-
mono repullus:ſi ex hoc eius opĩo de fac
to grauata eſt:non admittetur. cum crĩa
liter agitur ĩ alia cauſa.ut.extra.de teſti-
teſtimonium. In cauſa uero ciuili uel etiã
cum ð crimine ciuiliter agitur. diſtingue
ut iam dictum eſt.tunc enim non repel-
letur in aliis:eo ꝙ ſibi probatũ eſt crimẽ
et ob hoc repulſus eſt in alia cauſa.ut.eꝰ?
de or.co.c.iil in fiet de excep·ciff·ã his
qui no:infailucius niſi iudex eum pronun
ciaſſet falſum et infamem · et ad hoc di-
recte actum fuiſſet.2 8 hoc dic ut ſupra
S:i·uerſicu:Item excipitur ꝙ eſt infamis

„

Eſtat de numero teſtium uid
reiet quidem regulare eſt ꝙ in
qualibet cauſa duo teſtes ſuffi
ciunt niſi expreſſe dicat᷑ in lege
uel canone plures in aliꝗᷓ cauſa neceſſarios
eſſe ut.ii.qĩii5hi/et.caĩ.2.· απον. ⸗Vi⸗
5fi · et. iiii/qiii· · ubi nũerusff/ð teſti-

A xAN ZN * eſe à * ſt- .
7 2a erſtre

ol

ubi · extra eo in ommet.ca.liceł uniuer
ſis· In quibuſdam tamẽ caſibus plures ꝗᷓ.
duo Equdruntur. -Aliquns ex his enu
erauit tan in Rica quot teſtes in .

ſuſficiũt. æx bagain ſui opis carta pe.5·
6 Primo ubicunq; accuſatur clericus ec
cleſie romanenam ſi eſt epiſcopus cardina
lis non conuincitur ? dponitur. niſi· hexii-
teſtibus.ſñi eſt pſbiter Cardinalis.non niſi
xliiii.ſi eſt diaconus candinalisnon niſi.

xXvi.ſi eſt lubdiaconus uł accolitus 2 cete

ri non niſi · vii.ut.ii:q:iiii/pſul:2. c.nullaz⸗
graol:tamẽ illud uitur intelligere ð per-
ſonis ſuſpectis ute.qfi. Itẽ cum quis
uult probar̃ ſolutionem debiti in ſcriptis
contẽtiv.ſunt neceſſarii.C.de teſti. teſti.
um. Itẽ in probatione confeſſionis fadte
ſolutionis.v. ſaltem nõ rogati ſunt neceſ
ſarii:quia duo rogati ſufficerent ut·C.e.
ti·auti·rogati:dic ut ibi no. Item in otrac
tu qui excedit libram auri · ſi fit in ciui-
tatev.ut.C.ſi cer.peauttſʒ nouo.2⁊.l.fi.
in aud · de fide inſtruoportet. Iteʒ in
codicilł.v.ſunt neceſſarn.C. de codi.l. fi-
in fi. Item in donatione facta cauſa mor
tis. v· C. de do. cauſa mor.l.Fi. Itẽ in teſta
mentis ordinandis.vii-C. de teſta.hac con
ſultiſſimain prin: et.l.fi. Inſtie in fi ubi
de hoc et·ĩ. de edic.inſtrus· compendioſe

v. iI- quando uero teſtator nelcit litteraſ

nec ſubſcribit ſunt-vin:neceſſarn. ut ĩ· e.

lI.: ſi- uel etiam ſi ſit cecus. ut in pre.l-
. hac conſul S TQuad autem dixi ĩ te
ſtamento.vii:forłe neceſſarios fallit in ca

ſibus. Prim relictis ad pias cauſasubi
duo cum preſbitero ſufficiunt ſiue in te-
ſtamento ſiue in codicillis. de teſta. cuʒ eſ
ſes.et.c.relatum ·. quod dic ut in pre · s.cõ
pendioſe·v. uerumSecundus quando ua
let tantum minus ſolemne cum duobus.

uel tribus inter nepotes uł filios ut in p.

lI hac conſultiſſima.5.ex imperfecto·2.5.-
fi.C.de fideiuſ.l.fi. C.famhr.l.fi. Terci
us quia in uillis et mumcipiis ubi eſt ho
mmum raritas ualʒ teſtamentum in pre
lſentiavteſtium factum.C.de teſta.l.fi.
Quartus quando teſtamentator dicit ꝓ
non uult ſtare priorem uoluntatemquia
tunc tres ſufficiunt:Ceſanctimus. et in
auttut lice·maet auieS⸗his: Ideʒ ſi uelit
eam declarare· ux no de teſtaheredes· ·i-
Quintus in teſtamentis cõditis a militi-
bus reipublice.- Aa ſunt in expeditiõe.
ſufficiunt quandoqʒ duoquãdoq; uinq
d hos milites hodie non habemus MNt.
nam in illis requirunt᷑·vi.que noin· l.pe.

ff. ex qui ca maet uiĩde.Sde procun·6.ĩ.
v. Item ꝙ eſt miles. ÿ quare illud ceſſat
ut inſti:e teſta:rnili.in prĩ/2.·5. planeC.
e.milites:ubi.de hocffe.lucius. Sextus
in teſtamento in preſentia imperatoris pᷣ

cibus ſibi oblatis condito-in quo nullus ?
neceſſariusC.de teſta.ormnium. & Iterm

in purgatione epiſcopi requirũturxn. ii-
·v· omnibus· in fi. Item in purgatione pᷣ
lbiteri.vii.ut/e:qſi legittimi. Item ĩ pur
gatioñ diaconi tres· ut in·e·c.ſi legittimi-
Item in pecunie depoſitione. uel alterius
rei:ſi depoſiturm excedit librã auri uel eti
am otract.iiiin auten:de inſtru:cauiĩn
fm̃·9·ſiquis igitur.colł.vi.C.qui po.ĩ pĩ.

ha:autiſi quis uult. Iteʒ in ſcriptura per

manum priuatam facta tres.C· e · t. ſcrip
turas·ar·contra ꝙ duo ſufficiunt. ut cx.
de proba:quoniam contra-cui hodie ſtat᷑.
ſz ſi per publicam duo ſufficiunt in aud

dqᷣ inſtrumen/ cauin fine.S. ſi igitur ĩſtru
mentum. Item in interruptione preſcrip

tioms tres. & an·excep.ut perfectius ĩ fi-
etxv·qiii.O.poteſt..hec de preſcripti
onibus in fi. V Item in ẽ̃nunciatione uel
leiani tres. C.ad uelł.antique:S ne autem
Itẽ in inuentarii confectione ablentibus-
quos res tangit:tres: in autende hr.2 fal-
6. ſi uero abſuntet/ſanccimus · etC. de
iure· deli:ſcimus/5.ſi uero dubius.Itez cũ
fit comparatio ex cyrographo uł alio in

ſtrum̃to non publico tres.C.de fiinſtrui

comparitiones· Item cum aliquis promo
uendus eſt inter agentes in rebus.xv ut.
C.li:xii:de ꝓximis ſacro-ſcri.unicuĩqʒ cir
ca prin. Item in inſpectione priuilegiorũ
debet eſſe quis contentusnumero.xiiiee
trade fide inſtru:accepimus in fi · Item
tres obſtetrices uocantur ad uentrem in
ſpiciendum et tamen due probãt pregnã

tem · ff·de uen inſpi.l.i.in prin. uel etiam

v·ſi ſe pregnantem confitetur· ute.l. ⸗
de inſpiciendo· MXAäquando ſe ingerit ſe ſu
ſpectaʒ redditut ibi noet ideo maior nu
merus requiritur ꝗᷓ quando negat· Ict
ad hoſtiũ camere ubi mulier paritura eſt
· deſtes ponuntur. et tempore partus de
cẽ libere .2. vi: ancille- in conclaui mittun

tur:utel.in quo:et·5ſe · mos tamen re

gionis in hoc attenditur · ute.l/5· fi· Ite⸗ʒ
cum per epiſtolam datur libertas uel eti
am inter amicos.v/Cde lati.lib:itoll uni

ca· 5· i. et. ii et · · ille etiam. Item in diuor
tio/vii.ff.de diuor.nullum.Item quando

qʒ ·x. C. Iixii/de erogati.mili: anno:lpe.

5⸗hoc uero · ¶Licet autem ut premiſſuʒ

C

ℳ

r=

S —

i⸗

=

=

—

— ——
S —

—r

BNR

.

ℳ2

D

eſt quedam fint ſpeciales cauſeque plureſ
ꝗ̊ᷓ duo teſtes exigant. nulla tamẽ eſt que
unius teſtimonio· ꝗuis legittime termĩe
tur.ut·extra.e.licet uniuer.in fi:etiaʒ ſi
preſidali prefulgeat dignitate · ut.e.d.licet
ex quadam·C.eiureiuran iiiiqiii:uerſi ·
nunc iuranda-quia uox unius uox nulli
ut in pre.concor · et ar · ff· de queſtionib.

l.andepeet· l.i· ⸗ Idem cornelius z unius .

teſt imomium. nec iuſtificat· nec cõdemp
nat.xxiii.qii :admouere. ¶ Hoc tamen

fallit in qu ibuſdam caſibus in quibo cre
ditur dicto unius et primo probat quis
reuocationem mandati per unum teſteʒ-
et cum ſuo iuramentoextra.de procura.
ex inſinuationeubi de hoc. Secundo ſi du
bitetur de inſtrumento:an ſit publicum-
Solus tabellio facit fidem· ut·C· ad.l.cor·
de fal.ſi quis decurioin autꝭ·ð inſtr̃.cau.
5·ſed et R ĩſtru:colł.vi. Tercio ſtatur iu
ramento creditoris tatumſuper eo quo
luperfluum eſt in precio rei uendite· C. ð
iur.do·impe.l·fi· ſi Vo· Quarto ſtatur
unius teſtimonio. cum teſtator ita preci
pit · ff· de doteprele·theopompus Quũto
quando quis habuit probabilem cauſam
ignorantie · e · de ſen· ex·ſi ero· iiar·con
tra.extra de preſump·c· i·. . bi nõ erat
ꝓbabilis cauſa. . vicreditur dicto uni
us abbatis cõtra epiſcopũ qui uicini meſ-
ſern ante miſſarum ſolemnia exarauit. x

xxvidi· tanta:Septimo creditur uni cx&

iudicium ſeu tanꝗᷓ ſocio·xxũi:q.nii: inno
cens. Octauo creditur uni cum iuramen
to principalis perſone· C. re.credi.in bo
ne· extra.de probatficutiquandoq; tamẽ
hoc fallit.ut no/extrade iureiurt- mmłieri
Nono ubi non fit alicui preiudiciumpu
ta cum dubitatur an quis ſit baptiſatus.
uel an eccleſia ſit conſecrata et huiuſmodi
de con.di·iiii· cum ĩtaq;et.c.paruulos et
di:i.ſolemnitates· Decimo cũ dubitatur
de uoluntate obmuteſcentis ſeu moriẽtis
ut ar .·xxvi.qviqui recedunt.2 ca.ſequẽᷣ
Vndecimopropter dictum unius ſigillũ
ſuum in teſtamento appoſitum redditur
dubiumff.quemað.te· aꝑi· l.i..fi · Duo
decimo in terminis appoſitis ſtatur deter
minationi uenditoris f-·finireg eos ſecũ
dum unam lecturaʒ · Xiii: unus impedit
matrimonium contrahendumextra. de
teſti.ſuper eo.extra· de ſponſał.preterea.
ii · Xiiii: un fac iudici purgationem· ex
tra· de purca.dudum. FXI· puto ꝙ alle-
gare uult cum in iuuentute ire

tur dicto uniqcum ſibi defert᷑ iuramtuʒ

2.α⁵°
exdra.d iureiuran.cfi · Xvi.creditłur ſac
doti dicenti aliquem penituiſſeextra: de
ſimo.nemo:2 ar.extra.de teſti:teſtimoni
um.et de pe·et re oinis · Xvii:credit᷑ uni
tanꝗᷓ recitatori propter eius fidem indu-
bitatãvini.q· intaliaet·xxvin.di ſyra

cCcuſane.Xyili · credit᷑ executori dicenti ſe

citaſſe uel denunciaſſe.extra:de app·cum
parati·etff·de rebus: eorum qui ſub tu.
uel cu:ſunt magis.Sillud. v.nec tamen
et.ĩ.de citatioſẽquituret.ĩ.de accuſa-
5S·i· ad fineʒ· Xi creditur Cardinali ali.
excellenti dicenti ſe legatum uel aliquiĩd
aſſerenti licet id non debet quod dic ut.S-
§.i· V. Iteʒ ꝙ fuit in · Xx · creditur patri
dicenti filium inuitum monachum eſſe
factuʒ.xxi.q/iii· pſens. Xxi.creditur uni

reuelanti inſidias factas eſſe pape· ſeu con

ſpirationem et idem in crimine leſe maie
ſtatis.lxxix.diſi quis papavi.qĩ·g uerũ
Xxii.creditur ſoſi epiſcopo·xi:qi:qcun
q;ſed illud antiquum eſt 2 tollitur ꝑ pri
ora iura. S
6· ·et.· vi· ꝗqiſi tãtuʒ.2· c. ſe- Xxiii -unq
teſtis inducit preſumptionẽ ff. quemad
teaperi.l.ii.in fine · et:ff.de dote.preleg-
theopompus. alł. incipit pomp· et in omi
bus prece:concor·Bal.dicit placſe nunꝗ
legiſſe ꝙ unus teſtis faciat ſemiplenaʒ ꝓ
bationemnam hoc uerbuz lemiplena nõ
reperitur in textu aliquo:bñ reperitur ꝙ
facit iudicium de probal. cum probatio
ſed glo ·ibi dicit ꝙ iudicium minus eſt ꝗᷓ
ſemuiplena probatio· ſʒ illa lex loquitur in
teſte integro minus et torquendo: ſʒ glo-
allegat· contra plac.l- theopomp que nõ
dicit hociquia ibi facit plenam fidẽ naʒ fi
des eĩi erat ibi approbata a teſtator̃ · 2 ſic
ab eo qui cotum poteſt de hoc.ĩ. de ꝓba-
S·fi. V. ultimo nota finaliter dic ut dixi
in.l.admonendiff.de in litem iun. . ari
contra.ff· de queſtionibus.lantepenulti-

Que incipit maritiſolue ut dixi pg.

Sof· et hoſti :de ꝓcurt. cx inſinuatione ſu
Per glo·ar/qet uide.ĩ.q/prox· V· ſi uero-
5 xxiiii ubi conſenſus partium in hoc in

ſciliczꝭ allegata in prin-huig

VVI 2.

ruenit. cum et iam teſt imonio aduerſa

rii ſtari poſſit· C. de ſententiaʒ paſſis.l.fi-
2· C. de fideicõ.l.fi·Xxv. creditur uni te
ſti cum fama ut no:dmextra de teſti·
Preterea.S. i. A uide quod ibi dixi ſuper
igk ſecundum alios-et· tã lit
teris· et.ini:q.iii.ꝭ̊. Item in criminali . .
Item ſepe ſiue· et.ĩ:de notorj.cri.S·farna-
Xxvi.unus ꝓficit ſed non ſufficit· ut ĩin
milite ab hoſtibus remiſſo/cui aſſertiõi

OANA

7
N A Aà ae

„
Ce5 cr ſte.- .

——

crediè ſuffragantibus meritis uĩte prion
ff· de remili:deſertorem.S.ĩs qui ad et.l
nõ ofnesꝭa barbaris · Xxvii.creditur iu
ram?tu dicentis le res per uiolẽtiam per-
didiſſe:uiolentia primo probata.eꝰ quod
me· ca.c.fi. C.unð uiſi quando quod dic
ut.T.q fruc2 ĩter.ꝭ uilo. ꝓpe fi. Xxviii⸗
creditur iuramto alicuius circa fraudem

aduerſarii-extrade in int᷑ reſti.ex litteris

8& re iudi:cuz bertoldus· XX. credit uni
teſti ð cauſa denunciatiõis⸗extraide teſti-
in omi:e de iudi.nouit. Xxx.unus teſtis
facit ſemiplenam probationemquod die
ut.ĩ·de probat.·5. fi · . ulti. ¶ Premilſſi

autem caũs ſunt ſpeciales- teneas ergo ꝙ;
ſepe uni fides adhibetur extra iudicium
ut in pre:concor/puta ubi nullius agitur
piudicium ut.S. V.nono.In iudicio uero
preſumptionẽ inducit· ut·· · xxiii · non
condempnationem ut in primis concor
Hoc etiam ad iudici ſpectat offi
cium multitudineʒ teſtium refrenare ſte
de teſti . l.i.puta ſi iam fint.xl.producti⸗
exdra· de teſti ſignificaueruntet.c· ſe·et·
c·de teſtibus.uel etiam ſi uidet producen
tis intentionem per pauciores eſſe proba

tam.ar.esttra:de ofdelega·cum te·ĩ e·
Fi. in prin. ¶ Se quomocdo id faciet cum
nullo ſigno debeat ſuam mentem denuda

re:unde non debet ei dicere ꝓbaſti/ ut. C.
ad.l.corde fal/ubi·et· ·de otti:preobſer

uandum in fi· Reſpondeo ſi uidet produ-

centem ſuam intentionẽ probalſe· poteſt
ſibi dicere.frater tu ĩiaʒ ꝓduxiſti ·x· teſteſ
attende utrum hi quos uis producere me
lius nouerint ueritatẽquia ſi probari poſ
ſit ſatis uidet᷑ ꝙ per.x.poſſit probari.Ido
moneo te ꝙ me fruſtra non facias labora
re:non ob hoc dico quin paratus ſim reci
pere · ſed pro deo ducas eos qui nouerint
melius ueritatem et parcas mihi et tibi-
et etdiam debet potius illũ terrere ·ꝗᷓ ſ[pem
ſibi aliquam dare ut᷑ poſſix partes ad com
Poſitionem induceredicendo forte proba
ſti· et forte non· Item forte obtinebis et
forte nonhoc nodmin ſumma in . tde
dilatt·5·2 quibus. . ſed ſi uidet- uel dicat
ꝙ ideo facitnar ad ſuum officium ſpec
tat lites abbreuiareff·ſi cer. peꝗqdam in
fi· etra·de dolo:et con.finemextra.de re
ſti.ſpo· frequens in prin. et de re iudi.iĩur
gantium · prudenter tamen iudex faciet
R ad refrenationem huiuſmodi non proce
dat niſi prius faciat renunciare parteʒ con
tra quam producunturꝙ nil dicet in te-
ſtes: uel niſi ea admiſſa ad dicendũ appeat

—

eſtes nõ eſſe reprobatos per teſtes repro

batorios.qui contra primos inducuntur-
quod fieri poteſt.ar.extra.de probalicet
H·iet ··ĩ/et extrae·ad hoc.ał.incipit ᷣ
ſentium.Speet fili·vi: ne ſibi probandi

adimat faculcatem.xiiii:qĩi:ſuꝑ. poteſt

tamen partes cogere reſignare productiõi
ut · ĩ· e· · fi· de hoc plene ſecundum papaʒ
e· t· cauſaʒ que EGe ſi aliquis uelit
ducere.xl.teſtes-Iudex uero non uult re-
cipere niſi· x.uel.xx. nunquid ille poterit
appellare-ubi uĩidetur ꝙ ſic. ut in pre· ca-
cum cauſam queidic contra · nec in pre· c·
pPonitur ius quo ad hoc.ſed papa ĩbi ſic fi
eri uoluit ſecundumGuilhemum.na-

Oſtꝗ de teſtibulſ tam plene de
ſeruimus conſequens ẽ ut que
fides eis ad hibẽda ſit diſcutia
rmus. IAπ- Materia huiq5-ha
tur .ĩiii .q· iii· fi teſtes· et·e.· e · t· in nr̃a ·
Kecepit autem auctor notabilem parteʒ
hui us.5.a tan.tvide quo ſuper Hj. et a
bagarecto ſui operis ultima arta
Super quo no.breu um ex una
parte tantuz producuntur aut iĩdẽ teſtis
ſibi ipi dicit.aut uno alii.aut un płibq
auit plures pluribo.¶ Et quidẽ ſi unq te
ſtis ſibi ipſi contrarius inuemturut quia
dicit ſibi contraria uel aduerſa- uel uaria.
uel uerum in uno:et falſum in alio repel
litur nec ualet eius dictum ·iiii:.qiii.v.
qui falſa.uel uariaf:.de regĩun. ubi due
iii.q/ixputa/extra/de probat.licet/extra
de appelſollicitudinẽ.in fi · C. de liberali
cauſa:cum precum et· l. e· militis · et de
tranſac.cum hiiet/S.G.ĩ · V. Item qui fal

ſos.ix.diſi ad ſacras. eiiii.qiĩiĩi. alienus.

ſi uero tantum duo producti ſunt.2 unuſ
alii contradicit/neut᷑ ſtatur.nam quilibzʒ
eſt in ſuo dicto ſingularisextra ð proba.
licet.et de elec·bone.i.a.c cum dilecti · et
quia uni non creditur. uł·S.: prox. quid
alter aptiora negocio dicit · Reſpondeo

non prodeſtniſi quo ad preſumptionem.·
E. begareclus

ff· de queſtioni.l.antepe-
cuius fuerunt hec uerba per eandem·ldi
cebat ꝙ non proderat etiam quo ad pre-
ſumptionẽ ex qua deberet deferri iuramẽ
tuʒlex illa hʒ diuerſas lecturas ut ibi no-
in glo · niſi procedant.et glo·pen· uin.te
net ex hoc deferri poſſe ut ſcripſi in dec ·
in noſtra ·ſuper ·ĩ.glo.poſt prin/et dedi re
miſ.S. ·proxſub. · hoc tamẽ · V.· xxeili⸗
F. Si autẽ unus pluribus contradicit

tunc uox umus uox nullius ut. 5,5.Prox:

S

ℳ

—

Lõõ

6⸗

91 *

S.lice ᷑ autemextra.de beſti in noſtra.

niſi ipſe ſcriptus ſit cũ eis in aliquo inſtr̃o
ff.quemadmoteaꝑi.l-iĩ.ĩn fi.
plures teſtes pluribus cõtradicantaut in
ducũtur ab una ꝑte tantũaut ab utra
parte· Si quidem ab eadeʒz parte plures in
ducuntur. et concordant et negocii quali
tas et motus animi iudicis. cum his ocur
rit.ſequenda ſunt eorum dicta- et ſecun-
dum ea eſt pronunciandum. ffeo· ob car

men. . fi. iini · q. iii. V. ſi teſtes. Sʒ ſi ſibwi sd

inuicem contradicuntlicet in pari nume
ro ſtatur eoruʒ dictisqui nature ne gocii
conueniunt. et omni qui carent ſuſpicioñ
et formabit iudex motum animi ſui. ex
argumentis et teſtibus que cauſe aptiora
compereritnec eniʒ ad multitudinem te
ſtium ſemper reſpici oportet · ſed ad ſince
rar fidem eorum ut ibidem extra co⸗m
noſtra·et· c. ueniens. extra de proba licet
cauſam. ſed et ſi teſtes diuerſo modo fac-
tum narrant. bene creditur eisquod dic
ut extra·de · V.ſi.mihil . de pedii.pericu.
loſe ꝙ ſi unus dicit de.xalter/d.xvalter
de.xx. non uidentur adinuicem contraria
dicere· ar. C. de fideicom lIi.ſñi quis in teſtẽ
uerſi :nos autem.et ſupra de arbi:ꝭ-ſequi
tur prope principium. uerſi: notare.
uide quod ſcripſi de arbi.c.i.li.vi.in ulti-
gloſa.5 Item cum teſtes dicunt. nos ui
dimus talem eccleſiam ſemper in tali loco

percipere decirmnas intelligendum eſt ĩ ho

ris competentibus. extra de preben. ſigni

Uid ſi

.

ficante:de condiv. nunꝗin principio-
4 Quid ſi teſtes producuntur ad probã
qm famam.et unus dicit ſe auchuiſſe ab
unoalter ab alio:uel quid ſi uolunt pro-
bare ꝙ aliquis habet merum imperiuʒ in
aliquo caſtro-uel ꝙ aliquis fundus eſt ali
cui eccleſie decimalis: et deponuũt de diuer
ſis actibus· de hoc infra de inquiſitt· ꝭai.
uerſi quid i ung. Porro. M raufuit
utraq;

iſte · uerſi. Ccum 3 parte plures

teſtes inducuntur. ſi concordant ſequẽda

ſunt eoꝝ dicta ut et predictum eſtquan
do ab una parte tantum inducuntur. Si
autem ſibi ſunt contrarii uel diuerſi iudxæ
debet eos concordare ſi poteſt · ut ualeat
edrurm dictumextra eodem cum tu. de

pe·diſtinc.prima. periculoſe ff·de uerbo.

oblig· ſtipulatio ĩſta· eum qui iĩtaſed ſi
non poteſt concordare quia prorſus con-
tria dicunt.iuðæ ex motu animi ſui ſcire
ppterit quibus potius ſit fides adhibenda
ombord; inducit eis pugnam ſciliczʒ
uni pro parte et rennuens ſuccumbit ut

2 X4,f

eæ.E.ſi duo:eł.l. ultirna in fine- . .ie

tamen ut potius credat ingenuo ꝗ liber-

tino.ſeniori ꝗᷓ iuueni honorato ꝗᷓ inferio

ri:nobili ꝗᷓ ignobili.maſculo ꝗᷓ feminede
curioni ꝗᷓ plebeio.honeſto ꝗᷓ infami:et lo
cupleti ꝗᷓ egeno · magis alii ꝗᷓ ualde ami-
co uel inimico ueridico ꝗᷓ mendaci: mori
rato ꝗᷓ. ꝓdigo⸗uel luxrioſo/graui ꝗᷓ leui
habenti dignitatem ꝗᷓ non habenti.
In auten eo·t·· ſanctimus· et ibi de hoc
duplex ratio noin glo:no- maiorem ſcili
cet quia honeſti ad illas ſolent aſſumi /et

quia minus timent potentatum. 5. ff.de

teſti .l.teſtium.Ce.auten:ſi dicatur.et.l.
ſeruusĩiiiiq.iii: uerſi:teſtium/ff· de fide-
inſtru ·lfi.ff.de ſta.ho.l.ĩn multis.extra
e:in noſtra:extra:de uerbo.ſigmiforus ad
finem.C.de inof·teſta:ſi miliaff.de ſena.
I-iĩbiquiĩa maiori 26· C. de teſti iureiur
extra.de elec.eccleſiaĩiet.c.duduzʒ. ſi cer
pe·l.iiiii.q/i:in primisar.ff/de dolo.non

debet · fl·ſo.maſi cum dotem·Sſi eo tem

ppre · ſt de nup·ſi pateriii:q· v·per totxuzʒ.
H-Hucuſq; tancre- qui ſubdebat nõ in
telligas.ꝙ; his qui ſuperantur omnino fi
des ſubtrahaturſed quia in dubiis magis
creditur potiori et digmori/qd prius dixe
rat pile.et iiii. Rubri-circa nrrn .
Item ei qui eſt bone fame magis ꝗᷓ eĩ qui

eſt leuĩis opinionis extrade probatlicet

ſed et ſi teſtes partis alterius ſint numero
pPlures et eis potius luxæ ueritatis aſſiſtit.
qui etiam aptiora negocio et uero proxi-
miora dicũtillis magis creditur. ut inc.
lIicet.S.ĩdem quoqʒ· Si uero plures teſtes

ſunt ex una parte ꝗᷓ ex altera-illi tamẽ in

ter ſe dicunt diuerla uel aduerſa· tunc te
ſtes partis alterius qui magne preeminen

tie ſunt preferuntur: quia non oportz tã

tum teſtium multitudinem r̃ſpicere:im
mo etiam eorum qualitatem et fidem et
teſtimonia quibus potiꝗ lux ueritatis aſ
ſiſtit.extra:de teſtib-in noſtra Hade
quod ibi nota in ultima glola.et quod ſu

per ea di · ·ffe ob carmen· · ſi teſtes

Quid ſi omnes ſunt eiuſdem conditio
8ůO uel honeſtats et fidei:Keſpondeo tuc
ſtatur pluralitati ut in predictoc. In no
ſtra:quia pluribo creditur:extra:de elec.

eccleſia noſtraii:ar.in auten. de teſti. ꝭ·ſi

uero quidamet.ꝭ.licetet.ff.de arbi. Ixẽ
ſi unus.ꝭ. Item ed.l:diem.ꝭ.ſi plures · ff ·
uen.inſpil.iĩ.in princi.lxv.diC.i.ĩi:2.iii.
ff·quemadmodum teſta.aperi·ſed ⁊ ſi ma

ĩior quia ubi maior eſt numerus maior p

Iumitur ueritas 2 in prec. eccleſia ueſtra

Q

N

4
ii. exbra/de off·deł. prudentiaʒ prope prin dixi poſt bar· ĩn. l.i. f. ſi cer: pe. Ar te
cipium:quia quod a pluribus quer cur fa ſtimonium credulitatis ualeat et an tune
S⸗ cilius inuenitur. xx: did quibus. Sed teſtis debeat eſſe ĩuratus de uen· inſpi in
2 quid ſi cot ſunt pro una ꝑte quot᷑ & alia- I-i- in principio per gloſam et Ia:et Cy. in
et eque boni· uł quid ſi ex una parte ſunt prohemio conſtitutionis ff. uexeris ĩ lec.
plures. ex altera digniores ita ut dignitas hec pro nunc ſuſficiunt · F. Vtrum 5
polſſic numero adequari-Reſpondeo tunc atteſtat ĩiones in uno eF. 6 Ann ur
ludex abſoluat reum ut in predicta dec- extraordinario habite fidẽ faciant in alio
* in noſtra:et· f·e⸗ob carmen/quia promp no·extra·e·preſentata · et.c/cauſam que-

tiores eſſe debem ad apſoluendum ꝗꝙ ad
condempnandum exdra.de probatiombꝗ
ex litteris: ff. de actet obarrianq·xαοW
queſtione ultalligant ſunt ſequẽdi enim
potius teſtes ꝙ́ in humaniorem declinant

4 teſtium compulſione ali-
quid iudicum gratia dictu
ri: uideamus qui ſe excuſare
poſſunt a ferendo teſtimo-

ſententiam ar/ff.·de pac maiorem · C.· qui nio nec coguntur. Et quidem ſe excdſant
bo·ce.polil.fi quod uerum eſtniſi actor ualitudinarii.ſenes et maiores · xx.C. qui
ſit fauorabilior· ut quia ſtat pro hbertate ætate· l.milesiet hoc propter ſacramentuʒ
pro dote pro teſtamento: pro legittima- et hii qui cuʒ magiſtratu rei publice cau
tione.pro pupillo pro uidua. pro orphano ſa abſunt· et hii quibus in urbem uenire
pro fiſco-pro eccleſia. uel alias pro alia re- non licʒ. ut quia milicia ignominie cau
ſeu perſona fauorabili. . ponunt py ſa miſſi lunt/publicani.iĩs qui abeſt ex ꝓ
leus:tan.et baga.hos caſus ubi.S. in prin-. babili et neceſſaria cauſa non de tranctan
bat er d dhera quia tunc aſt pro ae di teſtimonii caula: is qui conduæit pre-
tore ſententiandum :d re iudi- inter pa bendam uehendam exercitui et pupillus
res in fi.ff. de inoſfteſta.ſi pars iudicantci f.e · inuiti:i:et.ii/etiiii’qiii:uerſi.inuiti⸗
um. C.quando impr. inter pu. et ui. l uni 2 ſequenti Item excuſatur gener ne dicat
. ca.C· de ſacroſanct ·eccleet·lantepenulc. contra ſocerum et econtra- uictricus con
extra:de re iudi:c.fina- unde uerſus. Stax tra priuignum et econtra: ſobrinus con
A teſtimoniuʒ libertas coniugiumq; = tra ſobrinum uel ſobrinam uel contra na
2 alias dos et melius. . Si ſunt equales ꝗ tos.ex eis et econtra uł contra ecs qui in
producuntur utrunq; de hoc ſupraSi. propinquiori ſunt gradu- libertus contra
uerſi· Item ꝙ teſtis obſcure· ¶ Quid ſfi patronuʒFilii ipſius contra ipſum patro-
fauor hincinde contingavx COuderu; num. libertus etiam parentum ipſius pa
ſi plures teſtes dicunt contra fauorabilez troni contra patronum- libertus umi con
perſonam eiuſdem poteſtatis et probita⸗ tra uorem et econtra⸗ libertus patroni
tis et pautiores pro fauorabili-Reſpõdeo contra patronum 2 econtra:libertus con
hec prolixitatem generantet iudiceʒ am tra conlibertum nec libertus etiam uo-
biguum reddunt quare tutius eſt iudica lens admittitur contra patronum iii.q-
. re pro reo ut in predig-concorſecundum ni.uerſi·liułĩudiciorum · ff e.l.iiii. C. e⸗
QA3 baga ubi ſupra.ᷓ·quod non credo· aduerſus quidam tamen hoc intelligunt
₰ Aa bene exquo põixur parilitas in me in criminali cauſa.Aln.ut baga. Iaco· et
“ ritiset exceſſus in numero ut ſupra vſi. Ac.in ciuili et criminali quia predicta. I.
= quid ſi denmes. P erctade teſti.in noſtra indiſtinate loquitur-ar· extra de tranſlat⸗
ex. de elec.eccleſia.ii: fauor:nin dubio et iter cor:ii:qv·. conſuluiſtiar ff. de alea
in paritate operatur- non autem ubi ex tori. l.i.ꝭ.Ii · Iſti tamen licęt non cogan
aduerſo plenius probatur exłra/ð iudici. tur uolẽtes admitruntur. E.et tunc tu
nouit. 5. ſed forſan- et iii:qix neceſſe in tum eſt conſilium et ſecundum quoſdam
Fine.extra.de re iudi:cum eterni:ibi mihil neceſſarium ꝙ proteſteretur ꝙ ſponte id
fauor uſurpet. libro/vi iĩi:qvii:ſicut in- faciunt per auten. preſ biterosii rrmihi in
6 quit. xn-q iii quatuor. pal. An magis cre cipit prelbiter. C. de epiſcopis et clericis
dixur teſt ibus affirmatiuis ꝗ negantibus ĩil:q.v·c.iet nota/lſupra·:iĩuerſi: tẽ S
ff.de arbiin.l.diem · ·ſi plures in. c·ĩ. de eſt parens et ſeqet· ff.einuiti:n·cogũ
Preſc.li.vi.¶An magis credatur uicinis . tur etiam ubi alias ueritas nequit haberi
ꝗᷓt aliis· ſicut in his que uicini melius ſcire Iecundum quoſdam:Alii contra quod dic
preſumunturC.quando fiſc· ł priuaiĩi. utt noin predicto capitulo-ĩnuiti CTea⸗ 6
In gloff/de queſti.l.de minore.S/ĩ dic ut nũꝗqd frat᷑ cogetur in cã ciuili teſtificari

conbra fratreʒ · Io. uĩderxur dicere &; ſic.

in his que notã · iii:q·v· c.ĩet ſu pra·i ·

uerſi.ſed nunquid frater et ſe:ar · tamen
contrain predictal-iuli- cum ſuis con-
cor.prout intelligitur in ciuili. et crimi
nali.ut iam dixi · M. dicebat Ia-de are-
ut dixit Cyin.l parentes· C.eetiam ĩ ci.
uilibus eum nõ cogi quia teſtificarieſt
munus publicumied tutela que eſt mu

nus publicuʒ remittitur alicui ne ſit cõ

tra fratrem. C. de excuſa/du:humañnita-
tis. & 2 cetera.Sʒ reſponderi poteſt illud
procedere fauore pupilli. ut ibi patet.
Item facili habebitur alter tutor ꝗᷓ te
ſtis. ut de ſudice dicitur ſupra:5h.ia. V.
ſed nunquid uaſallus ad finem uerſicu-

ſecundum Goſt. .. Sed et in maioribuſ

criminibus. Item ſecundum dominum

meum cogitur frater contra fratreʒ nõ
tamen in magnis. C. qui accuſ. non poſ ·

ſi magnum:etx.l.ſi ſororem · niſi ĩ excep.
xxiiiqviliſi audiens. et.c.legiextra de
preſump:litteraset hoc in defectum ꝓ
bationum:C.de hereti quoniam⸗ in fine

Xiiii:q-il.quanꝙ. Item proſoneta qui nõ

cogitur niſi utraq; parte conſentiente- in
auten:de fide inſtru:S:ſi uero moriatur.
uerſicu:ꝙ ſi etiam.et ſeet in auten: te
ſti:Squoniam. Item excuſatur clericus

multo fortius ꝗᷓ predictiii:q:viſtatuẽ?

dumxvi.qĩ·teſtamentumet in predcõ
capitulo quanꝗᷓ.ii·qvſi quis prel biter.
xv·qi:generaliter.extra:d teſtico·. per
totum. Item epiſcopus· xi:qĩ.nec hono
re· Item notat dominus ne in ſumma
de teſti:co· WH ſup. 5i.

Haberialinon quo proſequere ut biet
iam ſupra tetigi· H· in uerſi et no.ꝙ; al
legat infra uerſiculo proximo mn fmAc
cur: in.l.inuitii·ff· e· tenet contrarium
cum Aʒo.Guide Iuc. in eadem. l.tenet
illos de quibus illa.l- loquitur cogi in eũ
caſum et ĩidem dicit de his in ꝗbus ? l.l.
iuli:excipit libertum. Ce.lilibertorum-
2 ſocerum qui parentis loco habetur. ff.
ſo:ma.lquia · inducit iura que faciunt
pro ueritate inqrenda. C. de eden. is ap
ff·ſi quis cauti.ſi. eum.iĩ· Keſpo in autt.
ut defunc.ſeu fu in prinepr⸗

ciuili cauſa contra uirũ mota propter in
opiam probationum.2 uidetur ꝙ ſic. iu
dicis officio ĩplorato ·ftde tabu. exi-lo-

cum:·S: hoc edicto/f quemadmoduʒ te.

aperi cum ab imcio-C. de teſtiquomiaʒ.

qꝙ omies pre
miſſt coguntur fſi alias ueritas nõ poſſic

S

nunquid uxor cogenda eſt teſtificari in

L?2
et᷑.l.ſi quando in principiomullo enĩm ĩu
re prohibetur cogi. et quicunqʒ; non re-
pPellitur uel excuſatur cogi debet. ut.ff.
de teſti:liĩ.et· ff· de procuracoxr- mutus-
.i· f.ex qui ca. ma necnon· 5· ꝙ eis· Itẽ
propter inopiam probationis admitti-
tur qui alias nõ admitteretur. C. de ſum-
trint. l.iĩ-in finear·tamen contra. C.ð te
ſti.l.ii:et in his que no/ſupꝑra.Si:a. vVſi ·
ſed quid de usdreet ſeq W.er omnino
uide quod ibi dixi poſt Iaco.de are .
de clauſula illa teſtes autez qui ſe gracia
uel odio et cetera.uideS.ꝭqualiter uer.
et no· ꝙ· Item dicit baga M ubi·s⸗
prope finem· ·Iolos rogatos eſſe cogen
dos non fortuitos uel tranſeuntes. cu ne
q;ʒ quis aliquem iudicare cogatur · ffde
condic:ob turca.idem..fi· ff:de preſc
uerſicuſolent.ff.de fur.Falſus. niſi cauſa
habende queſtionis agatur ut ſocius iu
dicet· ff· ad exhi:l.fi:ego credo omnes co
gendos qui nõ ſunt ĩ hoc priuilegiati ra
tione Iuij uel cauſeii.q:i.ſcelus.xcili/q-
ini: inter querelas/viii:q:iii/talia-2 extra
de collu:crimina-xxiiii.q iii.ecceæ extra-
de fur:/qui cum fure-
autem ſecundum canones. non ſunt te-
ſtes cogendi⸗ſed monendi ut extra eodẽ?
ex parte·ain fiñquod qualiter intelliga
tur plene traditurextra de teſti. co. di-⸗
lectorumet ſecundum papam:c.t. ca.ĩ·
ſecundum leges uero ſic: extra eodem ſu
per eo in fine·C.e.ſi quando.ff·e·liĩ:iiii-
·ni. uerſi: lege ĩiuliet per totum.miſi pro

In criminalibur

Atr rgnl ſve

ut ſupra:.a in principio huius dicti m

eſt. In ciuilibus autem regulariter om-
nes coguntur:ſi ſe odio gracia uel timore

uel fauore ſubtraxerint ut extra eodem
c.i.et per totumar· contraff·de bo-libi
qui cum maior5Sii:et.ff. de his quibus
ut indig poſt legatum.S. an libertusſed
ibi ſponte dixit: nec coactionem expec-
tauit:et cum de crimine ciuiliter agitur
compellunturextra eodem peruenit ii-
et capitulo ſuper hiset.c.fi·Iteʒ cum in
criminibus non cogatur iudex interim
debet Facere caueri de dampno infecto.

æt de aliis periculis· ne dilatione teſtium

dampnum poſſit euenire ·/ f· de dampno
infect.l. iii·6· penulti. quid ſi teſtis non
uult iuraredic ut ſupraé·ſcquiturut
cogetur cum crimen opponitur ordinan
do:uel conſecrando:uel etiam in moduʒ
exceptionis:uide infra de crimine in mo
dm excepti:propoſi: in fine. uid fi

tłeſtimonĩum · Reſpondeo ĩuramentum
temerarium eſt quia celare ueritatẽ pec
catum eſt utxiq-ni. quiſquis· extra de
crimine fal· c.i.2 ideo põt uenire contra
