aũt pricipales· (¶Quud ſi ſit 5Sfuctaz
ꝓceſſum eo uiueté: nuN ataà Coram
arbictt hita ualebut hrdeʒ corà iudi
cripſ 8 B ex e t· c. fi: in. 1. glo . .
No ſic ex teſti- pntata C: de ar:I. Plici
oↄpromiſſuʒ & ad hẽdes no extendit᷑ uci
ceo procedat᷑ lecus quo ad ea que a ac ta
ſunt ſic et ſocietas nõ tranſic ad hr des.
tñ ꝓ lucris et dampmis an morteʒ ſocui
oↄtingetibo dat᷑ actio hrdi et 5 brdem.
ff. ꝓ loc actiõe · orte umus- G Ixeʒ
lIʒ o ꝓpromiſſuʒ nõ exte dat᷑ ad eos arbcuʒ

P"* „*

.,

quo oꝓmſſuʒ factũ eſt niſi ali fuerit
dictũ.·ff. e-l.ſi cũ dies. 5: ſi arbicer iudeæ
uero põt ubi uult dũ tñ ĩ loco n ꝓhibi
to e de Rp:. nõnulli ex-c:cu ĩ mult Ii.
vide ap: ex ꝑte 8 B dic ut nõ- Frn papã
e & tęit· pntata: FIbi ſer pſi ſuꝑ.v
ſolo. . utꝝ arbiter poſſit citar ꝑ totã
dio. uid.1.S citt·i⸗ V. i. M/ ſic crat an
additioões ꝗa ꝗc eſt imil O:6an. W. F
nuũꝗd detracis bꝗ primis X gußis fuit
adcitio. .
triuz ff. i 9 Ppmiſſis 2 Pn diſtiguem
6 queſitu iudex uero dele. a pricipe- uél
ordinario põt ↄmittere fmiaʒ ul aliqueg

cn ſic. .. & ar·ꝗας⅓ι. (TIceʒ arter non
nun iat altera ꝑte abnte- nini B actu

Fuerit. f-el. die ·&ſi ꝗs licigatoy iud&
ſic.ii: q:ix · Scernim cX t1 ſi lecam
S peis caluniaʒ. X 8 ludi. ꝓperanò ergo
in eio ptãte eſt ðluder̃ ꝑteʒ· No imnO
ſi nõ uenerit ↄmittet᷑ pena ac ſi ꝑ eũ ſte
tiſſet quomĩq ꝓnũctiaret arbter- ut in
P5§ſi ꝗs⸗ uIS:1. 6. ult⸗C. . ̈ nuꝗd
1 nciclk . Iteʒ nõ exequit᷑ ſuã ſmazʒ
immo ordiari--e l. In- udex uero hic
e& de offi-dele- querenti: e& & re iudi B
cedero.-e-la diuo et iuge q& nõt. I·5.
ex pit᷑. . itẽ ꝙ ab arbicro- ꝓ. et iĩtlte
ꝙ ordiari exequit᷑ ſmaʒ arbitrig elec

eus eſt de ꝑpciuʒ olenſu ſine pena. poſtꝗᷓ
eſt emologata.C. e · cũ Ancck ed

niq d exequet᷑ ei ſniaʒ cu penacſig
dic ut.ĩ· Gef.· V· ꝗ ſi ſit cũ pena. Itẽ ĩ ar

Pit᷑o nõ purgat᷑ mora cũ dies pfixus eſt

ab hoĩe. ff-e:l-celo-ĩ iudicns ſic-ffſi ꝗs
cau-l.2 ſi p tres C¶ S f ideiuſ.l. ſancimq
exX & re iudi:cu bertol- Itẽ ĩ eo ñ ueĩt
niſi q dictũ ẽ ut ueĩat. f.e·l.ſi cũ dies.
5:plenũ und arbiter nibil facere põt eꝰ
Pmiſſuʒ. ff. e: l· ſi cũ dies· 6. P:a·· labeo
ct.·I. n diſtĩguem·5.· ð of · et· 5· fi · ex ·

4

articulũ ut e& de of-delecu ce 2 c-ſi

qonuzʒ et S. de iudi. dele.5:i nuc: IteE

MW-Ym Axzi lum S ſatt- in prin ar.
ini. colup. . pducit: Corã eo nõ pſtat᷑
ſatiſdatio & ꝓſequeda lite-de no 1. de
ſat.S fi. Balo an LLteſtata cora arbtro
ſunt o ꝓmiſſa ppetua lhʒ lite ↄteſtata fi.
niant᷑ triznio 'm Acc. nã triémio [ꝑnit
arbit᷑ 180 no ſola inſtatia ipſio ꝓmiſſi
Ba exalat᷑. nõ ui trienii ui deſertionis
nã ui trienii ſola inſttia n ouẽtio expi
raret ut nõ. in.l/ſi unus· : rde ar. 3
quia ſufficit pene ꝓmiſſio ut in aut de
tt. 5ad excludedas in fi-coly. vii-2 C.
epi:2 cle. auti· gnałr ĩ fi corà iuidica
ſic.iii:q- iii. offerat᷑ 2 aut· qd fieri- Item
ei ſma nõ infamat. ff· ð his ꝗ nõ infa.
1. qd g:e IIO qa o oↄgnoſcitc de
crimie q; ĩfamat. ff. e.l. nõ diſtiguemnꝗ
S iuly. eæ & in ĩtce.reſ. cã in fi judicl.ſic.
ff. ð fur nõ põt. ff· de pub. iudi. l. ĩfamẽ
e& 8& re iudi cũ te. Bal- fi'r nõ ofeſſio
Ffarnolſa facta corã artro nõ ifamat ꝗa
non fadta uero iudicio nõ 8 ĩfaqd
5S. 6. ex opromiſſo. Iteʒ quia cõfeſſio 2
Tmia ſut duo ꝓportipabiliaet ſi nia nõᷣ

₰ .

Iteʒ no põt delegare arb

—

5

1

„

—
„₰

.

.

9.

„

imnfamat neq; confeſſio ut ibi nõ quod
eit not:dignum. - Item ſi fit pactum
S non appellando ? recedendo ab arbico
mihilomius recedi poreſt. C. e. l.płt. .
ſi autẽ ſecus in iudicio. C.ð temp. ap.·
fiã fi MäIäuid,8 ap5. ułyt fi-an uero

ualeat pactuzʒ ꝙ ꝑtes poſſint aſentẽtia

arbitri appellare latis ſcripſ ſuꝑ glo.u-
decre·cum dilectus quã in prin-Puius.
5allaui. (Iteʒ infamns poteſt eſſe

arbter ut S. e0.5 Pot eſſe ad fi. Sed non

audex eX 8& Rp. ſciſcitatus-iniq-vi.C. i.
Ntem arbitcuz no redditur in muitu⸗
K. de arbitrt. lI. ii· ſi tam æt ſi udiciu⸗
ſic·ff ·ce · V. ob. inter ſtipulãtem.é·i.ĩ·
dP. Pxi- ¶Iteʒz inuitus quis ſubdit iu
dicium.ff. de mu. et ho.lmunerum. 6:
iudicandi. Cqui ꝓ ſuo iur̃l.umca non
arbitrium e. e c. i. licet receptũ finiẽ

coʒatur · ff· ę.l.ii:2 dic ut.ĩ 6ſequitur
in prin. 6 Hem ex ſnĩa arbitri nõ orit᷑
atο nec exceptio/q dic ut ĩ 6 fi. v.
hoc quo q; noõnduzʒ ex Inia iudicis ſic. ff.
de re iudio l-miles in fi. C. de re cre&-
adtorict no. eX & offi. dele-coram.
In ułtt. glo: et uide qð ſcripſi de teſcis.
raynaldus in glo. non eim poteſt an ex
ſententia arbitri. tranſferatur dorminiũ
¶ Iteʒ arbiter non poteſt aſſignar
idem ad ſniam audienda- niſi id adtum
fuerit uel niſi nouo ꝑtes ↄſentiant e-
ex ꝑte: ffe.l.n diſtiguemus/6. fi- iudex
uero poteſt e& de offi:dele. conſuluit.2
de teita.cum olim. ¶ Item ᷣm Vinc-
MA. Qun hoc 2 id qð ſequié notatut in
pre-decre. cum diledtusſed no ꝓbauit
He aliquo iure. † Et alios differut in

exceptiõe ſpoliatiois in moë̈ exceptiõls

Ppoſitede ꝗᷓ nõ poteſt arbter ↄognoſceĩr
nec etiam coram poteſt peti reſtitutio

incidẽter quia nõ fuit ↄprormiſſum ſuꝑ

9122—

hoc e& de reſti. in inte cauſa: et hec qõ
eſt icalis. I-Lxxvi- ubi idem dicit᷑
qð hic. F.dic ut ibi⸗C. Item m eum

nõ poſſum excipere de excõicatiõe otra

arbitriũ quẽ ſciẽter eligi. alið in iudice

cum in euʒ non cadat iuriſdictio extra
de re iudi: ad ꝓban e& de exceptt- pia.
Ego credo ꝙ ſiue ſciẽter ſiue ignorter
arbitrium excõicatũ elegeriʒ no teneor
ſibi cõicare:nee tenet opromiſſuʒ ut in
pre.c.ad ꝓhban. Xi.q- ii. cum ecõicat
xxilil-q-i audiuimus. e& de cle-ex. mi-
ill. nam excõicatus ꝓ hrtico eſt hd
in aut.& priuuił. doti heretiol muli ue.
pre ꝭ:quia eĩmar.C. de epi et cler·au.

—

iubem et eſt ſeruus peccati.C. ð ſen.

paſt.l. ułc·ii.qvii·5·quia ergo.Ad idẽ

in autde iurelurt quod amo· pre.ar.·
quia non inuenitur excõicatus ob hoc
ꝓhibitus. ff. e qui-Cau. ma. l. necn6.
ð eis ex de tranſlati- inter corporalia-
Item infamis poteſt eſſe arbiter. M.

ut.ꝭ. V. Item infamiset· . . V. cem

poteſt· ꝓ· Idem uidetur in iudeo C. de
iudeis iderſed q prius diai ueri eſt
quia nec cum excõicato poteſt otrahi-
ð dic ut in repertorio in ti. de ſenex.
v·an cũ excoĩcati.tñ poteſt dici ꝙ int᷑
excCõicatos.· M1qCpromittentes ga nõ
intendit ꝙanter plures arbitros poſſit
eſſe un excõicatt. led arguit ꝙ ſi actor
æt reus ſunt excoĩcati. ꝙ arbiter poſſit
Calis eſſe.
ꝗquoniaʒ:iq:vn S:· in. hoc capłoet ſe.ſ
ĩigitur peto arbitriuʒ corrigi et probo
arbitrum fuiſſe excòicatt- debet ludex
ꝓnunciare ↄpromiſſum et arbitruz eſſe
nullum:naʒ et uerba illa arbitratu bõi
uiri in fuuʒ non cadunt ſt· de . b ſig-
alla et ſic obtmuit. F An aut publice
excCõ Catus poſſit eſſe arbit᷑tor nd goez
ſuper regła dolo facit de reg- lun. Ii. vl-
„· Quid de bannito ut no-inſti-
mo:iulpa:po·ſol. · relegati et uidetur
ꝓ poteſt ſn eum ↄpromitti quia nõ eſt
Thibitum. ff. de teſti.lIi q ueruũ eſt ſi
ſit relegatus ob tale delictuʒ . ꝓpter qð
non ſunt eius bona pubhcanda ap ſecuſ
ut in p·5S.relegati:et. C. adrmitu. ſine
hrde &: fi. Guilł: de ſuʒ. in.I· pediq
al.ff. ꝓ ſoc actione publicatione et
ff· de.bo.poſ-otra tab·l. i . ułt. et uide
ĩ. de inſtrm edi.S. compencdole p prĩ-
v· quid de bannito.et. vᷣ. n obpene q
ibi dicam2 de ceſſiõe actor⸗5. 1. V.illo
ctiam queritur. † Et uide ff. de hiis
qui fſui uel alieiun. ſunt.l. patre Item
arbit; eſt òcts. et otractus eſt de iur
genttff.de iuſtietãiun.I. manumiſſiõs
et ea que ſunt iun.gentt reſeruata ſunt
deportatis licet que ſunt de iure ciuili.
ſunt adempta.ff de penis quidam Fui.
et ſic de alus caſibʒ.q in iure inuemunt
expreſſi in quibus eſt differentia inter
arbitria. 2 iudicia alioquin quicquid in

A

A

iudicis ſtatutum eſt debet in arbitris

obfuariquia redacta ſunt ad inſtar iu
diciorum ff. eo-l. I. C. de iudi- rem non

nouam./ 5.i. (Porro etiaʒ ſimilia inue

untur nam coraz eo libellus offertur

ditc ut dixi.ĩ. de lib. ↄcep· reſtat· V. 5

R

—

JIr 2n,

Dic ut dixi.ã· d
P. ſed nunquid:
ↄteſtatio.et ſic interruptio pᷣſcriptiõis
C.de iudi:rem nõ nouam.S patroniC.
co.l.płt/:· płt. Itẽ citat ꝑ nunciũ uel ꝑ
epłam. ff-e- l-ſed interpellatur-Sarbter
ad eſſe ex de offi:delegatt prudentiam-
(Icem coram eo äuratur de calump.
de iur-calump: l.ii. G ſed quia:s
parificaxur et in alus capłis ordimis iu
diciarii obſeruãdisde quibus habes ex
de ꝓbatt:quoniã otra ſecus in arbitton
ꝙ dic 'm dome et Innoc iiI extra de

ibel. concep· reſtat

iureiun- quintauallis CIte ut ualeannt

depoſitiões teſtium coram eis habite:
☚ Supp. cum diſtinctione que habet᷑
.Ex de teſti-pntata C de teſti.l. fi-
C.· de fide inſtru:cũ apð cõpromuſſarios
rxrez in feri ruatone ν dic ut
I.5.fi. O-forma autem etſe· (LItemin
ferendo ſniam in ſcriptis· C. eo.l. p't·
i. C. de ſen-ex-peri. re ec. . umca ui qi-
ſtatutis et m hoc uidetur ꝙ nõ polſit
in ideocãa. M.· Ideotã ꝓferut cirografi
I-Illitteratum indotum mſpientem2
componit᷑ ab idos ꝙ eſt diuſio ut nõt-
ſuꝑ datavi-Ii-glo n et iota que eſt lr̃a
ſi a literatis dhuiſus. π-Copromitti
et ideo debet ibi poni tanꝗ in arbitruʒ
ed arbitcorem 2c- m Ia-Aln dicunt ꝙ
loquatur et ꝓnunciet ut ſcit etx poteit·
ar.C· de iudi:certi.et hiis queĩ de ſen.
§-in quo ſit refereda. ¶Icem ſi arbiter
non uenit ad locum deſtmatuʒ pars nõ
ueniens non eſt ↄtumax. f-eo. l-arbiter
Kalenð.ſ et in iudice contingit ð quo
dic ut eæ de doet contꝭ.cfi 2 I,5 fi: ad
fi- (Icem licem ſuã facit ſicut 2 iudex
C:deæ epil:et cle.ſi quis in ↄſcribendo in
Fi-e& de re iudi, cum etermi. M.-Vide
3·5 1. H. ſed ſi arbiter- ex. V· ſe. 3 Iteʒ
ut nec minor·xxan.nec muhlier oſſint
eſſe arbitri ut dixi.S. . poteſt eſſe- Itez

ut ab eius ſententia maiores reſticuant᷑
9 —

ff·ex ꝗ⸗ca-ma:l.ii. ¶ Itxeʒ ut: Eenniu
cauſa non expiret. XMt. Nõt:quia aliud

eſt hic quer̃re an inſtantia comproniſi

pereat triẽnio. Aliud an de inſtantia iu
dicii ðthatur temp quo partes fuerũt
coram arbitit de quo nõet di.S. ti. ĩ·
6reſtat ad fi. /ſed nũquid. : Si dies
ſtaxuta ſit ſecus ſi non ſit ſtatuta · ff· eo.
l·i.et·l.ſi unus.5.ſi multo p et.l.litiga
tores. Ro·ĩ. C. de iudi - ꝓperanduz ex ð
iudi.c.płt.ſuper hoc aut dixit Placen.
ꝙ arbiter põt ꝓnunciar̃᷑ ꝗdiu uoluerit

Icem corã eo fit lit

Marde fano plene de h

*

ſupra-

è”JM l

—

5

R 14l. 9 Nert 4 414 terrn⸗

ff. eoſed R ↄpromiſſum in fi Et B

ibi recitat finis ultie glo. et iuſtificari
poteſt hoc dictum ideo per.l tennium
non eſſe lit ꝑ arbitg fimiende ſtatutug

quia partes illuʒ ſtatuere poſſunt/q& n

PꝓPcedit in iuchce patet primum: ff: co. ſi
cum dies in prin:et· llabeo.ii impuitẽt
ergo ſibi ſi non ſtatuerunt Teem cãau
audex trienmium ſtatuere podet arbt⸗
cogere ut ĩ certam diem ꝓnunciet: ſft.
c. Ili-ρα 1-de ap- legittima:lIi-Vi. er
ut:S. ꝓpter que et preaucai allegat
opi.placet. hec tñ ciſcretio nil ualet de
aure can-de iudicic.pe ¶ Hoc Icias ꝙ

—

ſua qõne que incipit ↄpromiſim et ſine

diſtinctione tenet ↄpromiſſuʒ expirare

triennio putato- Pr.
a tpᷣe caule coram arbtro cepte: pl pro
perandum in quo autezʒ differt B dictuũ
a di cto Ax. Facile e uidere iſte põderat
cauſam ceptam-ille litem oteſtataʒ qſi
Prnus non lit lis de· - ſig e Partc. Ir-

P. Et in autt-de ap et. ſt. de- - Ob ſi

ſtichum aux pamphilum: unico que
multuz ad hoc facit ꝓ eo- Aʒ0· dicit ꝙ
ſi lis eſt oteſtatatunc uſq; ad terminu
ſicut eſt maudicio ut predpeiſi uero n
eſt conteſtata uſq; ad xν. an- ut in -
I properandum Ioh-S deo. Ren ſuis
cauily. li. vi. No de arbitit in fi. . no⸗
cuʒ Vber- ꝓubi opromiſſũ eſt iè certa
pena tunc cpirac triennio- Secus ſi ſit
amicabił opoſitor· ff.e.I. ñ diſtĩguem
S· ſoluto. Item ſecus ſi ſit d turn ꝙ in
beredes tranſeatff. el- diem: ſi hrdes
et.l/ſed et ſi non interpellat᷑. ec eo.c.fi
ar otra ꝙ nõ cxpirata ꝙ nõ eſt neceſſe

finiri triennio:C de temp- ap-autiſi tůᷣ

(ʒ í nibil aliud ꝓbatur niſi ꝙ bienmiu
qð datur ad ꝓſequendam ap: nõ currit
partibus ꝙdiu licigant coram arbitris
Sequitur etiam ibi ſi decies milies
pluſqꝗᷓ bienni tẽpus affluxerit· ergo pzʒ
triennio non finiri ↄpromiſſuʒ et idem
in clemde ap- ꝗdiu In ſequẽti qrio dr
ꝙ ſtipulatio in annos ſingulos eſt una 7
certa et ꝑpetua.ſed quia ſtipulationes-
nõ habent trienniu diffinituʒ ſicut hiteſ
ad illam facile rndetur · SSItem cõtra
in· pre.l.ſtichuzʒunico· Sed nuqd
poteſt de fructibʒ et expenᷣ cognoſcer
arbiter hoc ꝓlſequere ut.ĩ.· fi · V .· cũ
Item iudiciis 8 liberatoriis 2
cedendis. C. eo.I. pyt. -fi-. ¶ Item ſicux
legatus cogitur Ferre ſniaʒ uł ſuſcipere

C tractauit in

90

00

Jor 2

N

☚

iudicium qð in legatiõe ſulcepit᷑.ud· ff.

de iudi.l. ili. ſic et arbiter.f. eo-l- non

diſtinguemus.· - item ſi quis rome Itxeʒ
collige alia ſimilia et ciſſimilia m hiis-
ques. et. I. nõ. In oĩbus aut ſunt ſimilia
in quibus diſſimlitudo. non inuenitur
E Preſſa ut dixi-
Initur autem arbitriumſi ð
omnibus de ꝗbus o ꝓmiſſuʒ
fuit ſit ꝓnunciatum ſecus ſi
quibuſdaʒ tãtuʒ niſi actu
ſit ꝙ de parte litis ꝓnunciare poſſit. ff.
Ee:·ldiem et· Iꝗᷓ diu a. quid th. ¶ Item

finitur ꝑ lapſum diei in com ꝓniſſo a

Polite· ff. eo.l.ſi cuʒ dies et.l- arbiter ex
compromiſſo et dicam.ĩ. 4. ꝓxi Itern ſi
licigatores ad iudiciu uł ad ali arbitũ
iuerint.ff. e.l-ſi quis.ĩ.et-l.ſʒ et ſi ĩ Fuũ
5. fi · et · I. ſe · et · l. litigatores et.l· icem ſi
unus.S: ſi multco poſt· H· uide ·ĩ· V. p.
et ubt. In morte arbit᷑ ub alcer
liti S M-R plures erat Ppmitrett
P qualibʒ ꝑte ñ facta mentione Prduʒ
ſuoꝝ et unus opromittentiuʒ moritur
tenet Alber· gał e. ti. . anpt· ꝙ ſi res
crat chuidua et quilibʒ htigabat ꝓ ꝑte
ſua durat ↄ ꝓmiſſũ · ꝗa tot ſut ↄ ꝓrniſſa
quot ſunt partes 2 perſone C. cõi diui-

l.ad officiu. ff.& ob. cire 2 8& iniunt-

ſi plures ſec ſi res erat induundua:quia
tunc finitum fuit opromiſſuʒ ut eſt in

Fuitxutibʒ m eum ff:fa-herc-heredes.

S:an eaet ſi ſerui uen:loci corp/5· płti
Tenet etiam ibi · ultt· ꝙ ſi non facta
mentiõe hereduzʒ ꝓ le et uxoribus com
Pmilerunt duo ꝓPmittentes de rato-2
alterius uor morit᷑ nõ fimit᷑o Pmiſſum
cum executio non otra illam ſed contra
Pmidttenteʒ fieri deberet. ff. de ꝓcur-l-
plava.· .·niſi dictu ſic ꝙ her̃s ſuccedat
uel ſi dtum ſit/ſed ab altera parte tin
ff· eoarbiter Kaled⸗ 2· I. nõ diſtiguemq
6: ſoluto e de teſti. pñtata.e& · eo. c. fi.
If· ꝓ ſocio.l. actione.5. morte. ff.e. I. diz
§·l. et· I. ſed ſi interpellat᷑.in fi· et.l. ſi 2,
miſſuʒ ita et.lſe. Sed uidetur ꝙ arbtro
mortduo alter ſit ei aſſociand us. M. De
buiſſet dr̃e ſubrogandus. †. ff. de iudi-
I.ꝓponebatur.et.l.mortuo.C. de peda-
iudi:l.placuit. illa 2 ſimilia loquũtur in
iudiciis nã arbitriũ ſoluitur ut ſocietas
ex de ſpon.c.ii.quia in infinituʒ poſſet
dari termin et dilatio. et iunge hic qð
n. 1·5. Pxi : V. itẽ q; 9ꝓmiſſuʒ.ii 2. ſe.
Sed nũquid arbittus ſoluitur morte

umiĩus ſicut ↄpromiſſum ſeu arbitrium

ar .· ꝙ ſic in pre·l.diem.Vber.dicit otra

quia nõ eſt ueꝝ opromiſſuʒ ſeu arbit᷑u,
ſed quoddam pactuʒ Bal uide dele. i.

I. ſi ſic.G·i· ꝑ Iac.de are.ubᷣ chcit ꝙ ↄpro

miſſum in arbitratorem non eſt ꝓprie
ↄpromiſſuʒ ſed quoddam pactuʒ qð eſt
uerum ſi ſuꝑ tum:ſed ſi ſuper lite eſt

oprom Mum uey Et B facit ad ſtatutũ

Peruſinum quo cauet᷑ non ualeat cõ
ꝓmiſſum mſi in pntem et acceptãtem
nam ſi de lite cõpromittit᷑ habet locum

ſtatutum ſi aut opromittitur declarat

ctus non habꝭ locum ſtatutuʒ ſed ius
Cõe et ſic ualet· nam uerba ſtatuti ſunt
intelligenda ſtri te et proprie· Vel
trãſapio in quo heres ſuccedit e
tranſit·ff-de probatt:ſi pactuʒ.
qð dixi:S. .·l. arbit᷑tor uero.
ubi fit mentio de herede nun
tantum de uero hrde. uel etiam de alnſ
in infinitum et uidet᷑ ꝙ tantũ de prĩo
C·de uſuf.antitas:chc vtra.C. ð legatt
I. in annalibus. nam et heres heredis in
inf initum teſtatoris eſt heres ut C de
ereð.inſtit.lfi mec ob pre·l antiqtas
mã illo ſpeciale eſt in uſuf. ne ꝓpriẽtas
WI. niegara Sit inualida abnte
U ufrucku. . ius rei legato her ech
fimetur ergo cum primo hered. 34 qðᷣ
aut dicitur ꝙ heres no ſuccedit in cõ ꝓ
miſſo ueꝝ eſt an ſentẽtiã. Si uero poit

Anĩiam moritur licigator heres eius ſuc
cedit in emolomento uel damno quod
ex ſentẽtia contingit ar:m pre·l diem.
in prin et· eoti:ꝗuis ęt uide in pre. v.
item ꝙ ↄpromiſſum·¶ Qrtid ſi platus
alicuius eccleſie compronnſit ſuꝑ re
ipſius eccleſie. nunqd eius morte finit᷑
cõpromiſſum uidetur ꝙ non. nam ipſa
cCcleſia uidetur opromittere· e& de reſ.
ſpoł.cum ueniſſet in fie& de ſentt. ex.
muieres.a eccłſia nunꝗᷓ mori᷑· ini.q-ii-
liberti.iiiet ad idem. fr-de annu-lega .
annuał. S i· ubi dicit ꝙ ſi legetur ſacer
doti talis eccſe 2 ſacerdos morit᷑ eccia
nihrlominꝗ habebit xii q- ii põtifio-
ex de teſta-requiſiſti. Sed dic cõtra ar
in preð .4.diem. ꝭ.ii. cum enim a parte
uni finiri poſſit eo mortuo.ergo debʒ
Eſſe idem in alia parte ut in prel. ſi int᷑
pPellatur. fin et eo.tiſi cum dies ·S· ſi
arbiter in fi.non ergo debet claudicare
ut.S. et ex dę except. cum inter ſcᷣm
Odofuerius dic ꝙ ſucceſſor ñᷣ cogitur

ſtar̃ niſi ĩ H utilitas ecce fuerit ꝓcurat

eJN ☛

um
ti
lil.
hn
Dne

UN
„„ ¹

18
d
dlr
nl

S

„

2

ℳ

Ar.exX eo.C. ĩ de precart·c.iĩ. de ſoluti-
c:i. et e& ne prela uiſuc. fi. I-Vide
qð ibi nõ in glo il et Iuper ea 1i. F.
Prima facie ↄcrdicere uidetur 2 f-loct-
ſi quis domum·5 hec ſubiungi- et quia
nec tenet ↄopromiſſum ab eo factũquo
ad ꝑpetuuʒ; preiudicium. ſine conſenſu
ſuꝑioris ut e & C: iii et. c-cum tẽpore
A. Vide qð ibi diæi poſt Hoſt in fi-
æt eo·tic.iu.ſuꝑ ułtgloct facit clem-
de ꝓgurt. ꝓcuratorem ubi de boc ult
ei E E tuas cuʒ non ſit Ins. ſed
ꝓcui ut ex & don. C i- (Itxeʒ expirat
ſi arbter coram pretore ſe excuſetquod
Facere poteſt in mulxis caſib poſicis· ff
coO. licet aut et. I. ſe:
ut pᷣſente utroq; litigatore aut hrcib
cOꝶ½ ꝓnunciet᷑ 2 alter deceſſerit pupillo
relicto niſi tuton autoritas intercedit:
C1 pre-l opromiſſum i ta 2. l. ſequẽtt
Iceè ſi capitales inimicicie ? infamia

A Iteʒ uidet᷑ ſi mimicicias:que prius
erant ꝓbabi liter ignorabat cui dicto
ſaris conuenit lr̃a.: cum quidam in. l.

non diſtinguemus- bene facit de electi-

nulli-lIi: vi et. ff. de confir- tu-lI. in cõfir

mando in ficuʒ· I:ſe et dixit Guily. de
ſuz. ·5:. ꝙ ſi ltigator offendit arbit½

E ꝗqð factus eſt inimicus- illum rcuſare
non poterit ne ex dolo ſuo commodum
conſequatur-alł. e ti ita demum i prã.
etff· ex qui.ca.ma.lv.facit decre·v. ð
donat inter ui: et ux. F. Vr. 1 5. Pxi-
Printerẽ ꝙ inimicicie·
eſt in mgratu poſitus ue porteſtate qa
forte eſt conſul uel pretor non cogitur

ſententiam dicere. ff. eo. l. ii. in fi Item H

ſoluitur opromiſſumdie morte accepti
latione:iudicio peccato de non petendo
tr anſactiõe rei ꝑempte:et ſacerdotio
aà dueniente-ff eo. non diſtmguemus: 6-

ↄpromiſſo et.ꝭ:ſe.et·.ſacerdotio ex ·

ex parte ar· etiaʒ ꝙ æiret ſacerdotio
ex de teſti pͦtaia & Gs geſ ung
ex arbitr fit mõach Gica 2 dic ut.I.

55· ut. V· ſed põe.ꝙ un· ¶ Itẽ uno ex li

tigatoribus cedente bonisff eo- item ſi

unus. Ro·i- ¶ Ltem ſi ſit furioſus:ff· ··

ſi opromiſſuʒ ita etlle. E kemn aeio
triẽnii ut.S·5. pxi · I. Circa fi i uis
Co ſi factus eſt arbiter ad litt
nti· ut interrumpat᷑ criptio- nuꝗd
poteſt ultra procederear. ꝙ non. ff.eo.
l. nõ diſtinguemus 9.&& officio/5,5. Poe⸗
circa prin. S. item in arbitrio uero 2c·

Item ſi dictuʒ ſit

ti arbicri et bunſmod ſuperue mat

Iteʒ ſi arbter

ut dixi:S ·6· Px.

5
Dicas ↄtra ff. de ꝓcur̃.quẽ Peueerdne
ff· de iudiq. ubi ſecus ſi cictum eſſet ꝙ;
ulterius non procederet. C. & iudli- cum
ſ.ꝗ ſatiſ· co.l.arbitro ʒ Vber· ( IIIs
auũt certum eſt ꝙ Ilʒ caula corã orciario
iucdice uel legato pendente ſinphiciter
oↄpromittatur n ob B expirat iuriſdict
audicis-immo poteſt ad eum rechri-C-

de temp· ap autt-ſi tñ Ee nec eſt

ñ

ↄtra recte intelligenti · A1.- ut ibi nõt-

in glo: ii-et uldt.2 ExX d offi: delegat-

Rignificatibz et arbi- innotuit uerutnᷣ
ſi temere ab arcro receditur ad iudicz
redeundo pena omittitur- ff. de arbi-I-
ſi quis rem et quando ĩtur ad arbatros
delegat a quo receditur non pot coger

Partes ad arbitrium obfuandum Qtna

Fines mandati 26- ut eæ de Kptis cum

dilecta: niſi hoc actuʒ fuerit mter ptes

ut in preð·c. innotuit proroganda eius

iuriſcditio ut eX & offi-dele-cum olim
Sed qñ itur de uno

et.C-penł. et glo- m
arbtro eundo ad alurn- utur a priore
receſſum ut f· de ar.l·ſed et ſi in Fuum
·fi. et.I· ſe -non aur uidetur recedi a iu
dicio accedendo ad arbitrium ut pdixi
Ho.arbitriuʒ eſt uoluntariuz et ideoq;
pPartes cõi oſenſu ab eo recedere poſſunt
libere ex & reg- iurt.C. i· ff. eo· l. mihil tã
udicium uero redditur in inuitu- ut ff
de · vV. ob. inter ſtipulantemG i ideoq
partes ei renunciare non poſſunt. Item
Iuriſdicl-da᷑ a lege u' ſuꝑiore ut αν=
di.ſi imꝑator. ff. & offi-eius cui- mã: eſt
iu. I.i-ec de offidele paſtoralis Ho: i.
et·c.ſuper qõnuʒ·.iet ideo ei nequeũt
partes renuciare. Sec ĩ arbitrio qð fit
per ꝑtiuʒ oſenſum unde de eoꝝ diſſenſu
poteſt uocari ut dixi .· I. Ideʒ ſeripſi
co./ti:innotuit ſuper.i:.glo.
arbitriuʒ ꝙ non· .. Poteſt
eſſe arbiter qð dic ut dixi.e-
ti. . põt eſſe. (
eius expirauit/quod fit in multt modis
qua nõ potuit ↄpromitti- uł tris ꝑſona
ꝙ nõ potuit ↄ ꝓmittere· q dic ut dixi

5 eo · 9.reſtat. ¶ rema cõpromiſſum
factum eſt ſine pena uł ſine eo qð uiceʒ

pene obtinet· Vnde non ualet ff· eol.
litigatores.ꝭiiet. C· e. l.plti·ꝭ altera 2
co.cper tuas et dixi Seeo· ti · S. i⸗

tem ꝙ claudicat unð non ualet f·

Wen 9 a vebe

—

M

Xcipitur contra Pß ſeu

¶ Iteʒz ꝙ pts
Itẽ ꝙ ẽ talis res B

6

ſ

C1. vad,

rõ

v

non poteſt· Hi. li. vi.
diuerſis tẽporib poteſt fieri ꝓrogatio

eo.l/quid tñ.5plt·eẽ de excep.cũ ĩter
Icem ꝙ ꝓnunciatio arbitri incerte col
lata eſt in arbitrium tercn ff eodem.l-

Item ſi unus:idem ponpo· et· ſe · de
hoc.ĩ. 5.fi · ·ſed quid ſi dicatur · ¶ Itẽ

actũ eſt ut tercius incertus aſlumat

At.ĩ. 5. fi · V· hoc quoq; nõndum et ſeq
Iteʒ ꝙ lapſa die in ↄ ꝓmiſſo appoſita
it pronunciatum nec erat dictum ꝙ;
arbixer poſſit dieʒ ꝓrogare ſt e arbter
ex ↄpromiſſo: et.l-non diſtinguem:g;
dies et.·fiet.l.ſeet.l.pompo.S:·fiał-
incipit ſi de meis· . fi. et.· C· eo · l-i in fi.
et: l-n: ſed ſi lapſa ſit dies in cõpromiſſo
appoſita poſtea etiaʒ cogicur ꝓnucian

ſi ei liquet de cauſa ut in pre.l.pompo.
6. fi Ciseg er ers diei fuit illegit
tima ux quia ſine olenſu ꝑtiuz uel huiõi

f.eo· l.arbiterita ff· quibus mo- uſuf.

a:l.ni. in prin. ff. de in diem adiecquod
ait·ff.deł. ui ſi ꝗs 8 fideicõ.· ſi quisx
e& de officdelede cauſis poteſt autem
fieri ꝓrogatio ꝑ nuncium uel ꝑ epłam

ff. e.l. diem. No/i. ¶ Sed quid ſi arBter

mandat uni litigatoꝑ- ꝙ ipſe ꝓrogauit
diem a die dommica in-vi-dies:2 alteri
mandat de altera die- querit᷑ a quo tpe
currat ꝓrogationis tempus qui dicut
ꝙ a ſco tempore ut ar: ff· ð teſta ma.
qui duosff:de ſerui:ruſti· pre ꝑ fundũ
t.cõmu:predi:l:fi: Et uidet᷑ calus licet
in alia materia f-. 8 iur· do:l. tali facta
ſtipulatõneRo·i.et ar· ſt. de bo.poſ.ex
teſt· mili.l.ĩ·. Ego puto a neutro inciꝑe
currere quia et ſi altera ꝑs in altero tpe
non ueniret non poſſet vtra eam ꝓcedi
ut.S.·5S. differt. V. iteʒ ſi arbiter no ueĩit
et.ĩ. ̊ expenòꝗ·fi · n1.¹ Qui incipit poſ
tremo. - O. cu autt et facit ec ð NRp-
c.Fl. V· Jut res: et ex de in intereſtex
licteris. et e& de ap ſuper eo:nein fl:6.
poſtremo·. . tua aut et ſe. Aſſignatio

enim dermini:facta ſine cauſe cognitõe
non ualet ut ĩ de dilat·:nuc uideam
v.·ſed pone. ¶ Sed quid ſi fuerit actuʒ

in cõpromiſſo ꝙ dies ꝓrogetur nũquid
ſemel ꝓrogabitur an pluries-2 uidetur
ꝙ pluries: ar. ff. de eden. l. ueluti.. hec
uox iteꝑ:et. xi-di-ci. T'u dic ꝙ tãtuʒ
ſemel licet ſimplicicer dictum ſit de die
ꝓroganda.ff. deleg. i.l.fideicõmiſſa.· ſi
quisff·de.·ſig· l. bouem.··hoc ᷣmõe
et ex de HRpttcum in mula MAM-Ad B
de clec· ſi opromiſſarius. et de prebenð.
=

et Bodie oſentiat adtoreras reus uidet᷑
ꝙ fic quia 2 hoc poteſt fieri per epłam
ut dixi:ſed non eſt magna uns utx fiat

coð tpᷣe. uel diuerſoet omnis ꝓrogatio
p ultimam ↄfirmabuntur ut. ſt de ſer-
ruſ.pre.per funduʒ. ff·omunia· pre.lfi

Iteʒꝙ eius turpitudo eſt mamifeſta
la accepit peccumiaʒ utx ꝓ altera ꝑte

amncet ſt eleem ſi unus et: l.qualez

cus ſi ut ꝓnunciet tantum F·e. I. ii⸗

65h6.i. et. l ſed et ſi in Tuum::lunt et alii⸗

¶ Iteʒ ꝙ inimicicie capitales-M. De

tłes · ·aut infamia facti aut etas aut
ualit udo aut occupatio ꝓprio negoti
orum: aut prefectio urgensaut munq
aliquod reipublice caula 2 ſiqua alia in

bhus X. ꝙ dii:S. : Prox· . itẽ ſi capi

ↄmoditas ſuꝑuenerit tunc enm arbter

non cogetur ꝓnunciare ff. eo·l. licet· et
l.ſe.et· l.non ciſtinguemus:: cũ quið ·
C Sed nunq d excuſabitur eodẽ modo
Propter amiciciaʒ. ar. ꝙ ſic. C. de excu-
tuto humanitatis fr· de procurati aut
affinitate ex de offidele: inſinuantem-
q:vquia ſuſpecti:ar. ↄtra-ff.ð imun.I.
lex corff-de iun.o.iu:qui iuriſdictioni
primum uerius. A1 Lex humanitatis
benefacit ubi tutor nõ cogitur fẽder
pupillum otra ſororem uel eius filios
Sed adito pretore ꝓuidebitur pupillo
ſatis uideretur diſtinguendũ an armnici
aduerſarius reſiſtat ex ↄmuni 2 eo calu
nõ procedat cuʒ etiã pater in caula filn
et ecõtra poſſit arbitrariff. eo, ti. quin
etiam ſicut et iudicare.niſi recuſentur.
ff· de iudicl.in priuatis. Leges otrarie

lo quuntur ↄiuncto agente et ad vſario
recuſante tñ ꝓ lolutione facit quia iſte
arbiter uult ꝓuidere fame ſue que ledi

Paner iudicaret pro coniuncto cõtra
anc lolutionem facit de concelſ- Ppben⸗

quia cuctis in fi ut ibi nõ- in glo płtt

(Ixez ꝙ& corruptis peccunia
tulit uel dolo aduerlarn decepto ł ſorò
uel gratia corruptus. ff. eo: I.iiI.. tam
æt ſi neminem in fi etl:ita demum- et
I.ſed et ſi ſeruum:ꝭ·ſunt et alii et ex⸗c⸗
c.ii:et de re ĩudiocum eterni· xi, qiii⸗
quatuor.iii:qvaceuſatores uel teſtes
et ſie ul latrocinium peccauit· heevi⸗
di in religioſum ar/ otra/C. eo/ arbtroꝑ-

H. Ibi uidet᷑ ꝙ neceſſaria ſit exceptio

ibi ſoluixur. ' Iteʒ ꝙ tulit contra ius
extra de eleet cauſam que· ubi de hoc-

in auten. in medi- libnon fieri ſac iuſſ̃.

ii:s· Et hoc dicimus collati otaua

ℳ—

95

— r

α
£

9

MH. Guido in qombz ſtatutox ſub Iiſa
I. dicit iuchcatuʒ fuiſſe ꝙ ſi opromiſſuzʒ
eſt ut ꝓnuncietur m iura: arbter non
poterit ꝓnunciare m ſtatuta ſalti iur

otraria alb:autt:preſides. C: de epiiudi

,C.:· de iu-rem non nouam Et quua iuris
nominatio ſiue additio: intelligit᷑ de cõi
iure romanoꝑ- inſtitt-de iun na gen. &t
ci· : ni: in fi: et licet iudices iurent Fuar
ſtatuta et Muetudines locoꝝ: ureiun
uenientes arbic no B;ᷓ uident᷑ diſtĩguẽda
ſtatuta ordinatia proceſſus a ſtatutis:
diffinientibus principale exquo ſolum
ꝓnunciatõni impomtur illa meta. ſedſi

addituʒ fuiſſet ognoſcere ex ꝓnunciare

tunc fortius ligaret ꝑiculoſum eſſet ſic
cõpromittere enqui ꝑ ſtatutum fouet
iuſticiam ꝑ ius coe non uide ĩ: S inſtr̃.
ediq·S. opendiqſe· . ſed nunꝗd oſuetu
dine cũ. vſe. .· (Item ꝙ ꝑs nõ fuit
ſtipulata penam a parte ſi arbitrio non
ſtaretur. H· de-pre. : ſi gratuitaʒ §fr⸗
ff. eo.l. diem· .Fr-et-l: ſi cum dies9. plt
ct.lſi de me s et.llicigatores-aup. et
SF· . ait· ¶ Iem ꝙ non fuit opromiſſu
pena uallacuʒ ſed conſenſus ſolus inter
uenit unde non poteſt agi ad penam: f

„

ad intereſſe: fic· eo l-diem5·fide B ã

ℳ

5

G fi⸗ ſed ꝗd ſi ſtipulatus. Iteʒ ꝙ pẽa
ſoluta non eſt neceſſe ſtari arbtrio quia
expirauit et ſi peto ꝙ laudatum eſt nõ
poſſum exigere penam. f-de do.-excep:
apud celſurn· :labeo et· ft eo. ſi duo· ⸗
ſermel.æt.̊·fi⸗et.l.celſus:miſi dictu eſſet
ꝙ pena ſoluta laudum firmum manceat
et laudo rato manenti peti poſſit pena
quia runc utrumq; exigetur ut in pre-
:- ſemel:et· Cde tranſac- cum ꝓponas:
ff·de tranſac-qui fideʒ xv:q. il. ſi eccie
ubi de hoc et de hoc ex eο qilecti.
uũᷣ ſcripſi ſuperfi ułc. glo· F.· Et iuge
hic qð nõ·ĩ. eo:·fi- -quid ergo ſcom-
Irxeʒ pena in opromiſſo promſſa: nõ
exi git niſi pro capł'oſuper quo actum
eſt.niſ forte dictum ſic ꝙ pro omnib
et ſingulis peti poſſit. ftel-ſiduo in fi.
ff.ſi quis cauti⸗h ſeruus S: Pluribzʒ. de B
1·5. fi:. V⸗quid ſi plura. ¶ Item ꝙ in cõ
promiſſo interuenit iuramentuz arbit
uel alteri partis ut- S. in prin-Buiꝗ ti-
¶ Ircern ꝙ factum fuit nudo pacto q
non ualex niſi in caſu:qn ſcz litigatores
paciſcuntur & non petendo id qð debet᷑
ſi arbitrio non pareatur:ff.e litigatoreſ

6-interdum. H- uide- 1· 5 ultt · item
ußᷣ nudo. . Itẽ ꝙ ſi arter nõ ſuſce

92

pit ſe promiſſuʒ uñ non ualet.ĩ·S fi.

. ſed nuquid arbitrator. ¶ Item ꝙ ñ

Gé. interdumetilſe:6: plurium et lſi cũ

dies:6: plenum. in: l. non diſtinguemus-
5§·de officio/et·· fi et :lſe:ex eo· eum
Gilectus-Omnis enim poteſtas arbixri
pendet ex ↄpromiſſo 2 nihil e& illò põt
uut in pre concor. Q.te nuciauit
[uper una re tantum um tamen dictu
eſlet ut de omnibus cõtrouerſis unam
ſentenxiam ferret ut in prel:quid tñæa
in predic: dc ofticio: Itemꝙ erant
Pplures arbitri et unus uel duo tantum
ꝓnnuciant unde non ualet niſtid actuũ
eſſet. ut innon diſtinguemus: cum
in pluresct· leitem ſi unus:·iteʒ ſi płes
et.l.pedius ał incipit parui6. in Fuuz

eõ de offi:dele kna G qð.dic ut nõ⸗

1X.5. ultt. O. poſtremo. (Icem ꝙ opro
miſſum expirauerat: priuſꝗꝙ, arbuiretur
morte opromitrentis- niſtactum ſic de
utroq; herede ſucceſſore et etiaʒ morte
arcri ꝗ dic ut S: eo finirur.. itez
morte· ¶QOrnd ſi actuʒ ẽ ꝙ beres ar
bitri ſuccedant. uidetur ideʒ ꝙ in hrde
litigatoris de quo diæi. in pre . Item
mortenam poteſt dari alicui et heredi
elus luriſdictio-ff:& re iudi. ait pretor
ct ocra uidetur ꝙ heres nõ ſuccedat Et
ſiue ſit actum ut᷑ otcingit in herede ſocii
ff. ꝓ ſod-ladeo:2. Lnemo. ur diſtingue

an fuit actum ehercanbe deiSantil R
1

uel arbitri ut tunc ualeat a' non.
anepte poſuit hoc dictum Vbert qui
car in. ubi deſententia arbitri ſic dixit
de heredibus litigantiuz et cunc ualeat
an arbitri et tunc non ualeat uide ꝙ- E
de otrahbend ernp- Fult ad fi. licet non
otigat dirce calum iſtũ 5 Item ꝙqꝙG
doli clau: non fuit appoſita unde non
fuit plenum ff eo8ρ. ita demum in fi.
¶ Icem ꝙ nõ peteſt mulætare niſi boc
adtur Fuerit-H.8 iudi-l-dii-Fr⸗ At
ꝙ ſuꝑ una re tantũ que fut ſpecificata
fuerat diſputatum- und Iuper ea et nõ
uper alia uidetur fuiſſe ↄopromiſſuʒ · ff

1 cũ dies.5. plenuzʒ. ¶ Sed pone.t. ₰

HEec qð.· ad litterà fuit Alber- gal-
eo.ti.· v. ſed pone qonem Sed. Rofred
plene diſputauit hunc caſum ut dicam
in fine T. Dedit filio ſuo tutorem · P.
debitoreſn Iluuz tutela finita conuentꝗ
eſt.p· act·tuteł tanð gnałr ꝓmiſſu 6
et arbiter odemnat P:de malegeſtis er

Gapt z abee ſen abeitr

S
„

–

442

de obmiſſis nũc pupillus ↄuenit·Pact
ex ſtipulatu ꝓ debito pr̃no.ille excipit
ꝙ eſt condempnatus in:x=. et ab aliis
Petitõibus ablolutus. Querit᷑ an poſſix
conueniri2 uidetur ꝙ ſic nam imquuzʒ
eſt pacto perimi:id de quo cogitatuʒ n
docetur: ff. de tranſac. qui cũ tutorib
et·l.cum aquił. ar. otra.nã prima actio
deuoluta fuit in acti tutele et debuit a
ſe exigere.ff. de nego geſtti diuortio6:
fi merito & ſi gnalis fuit petitio omne
ius ſuum in udiciu deduxit- f· iudi-
ſolemus: eæ de cã pol.et ꝓpriecu eccia
C. ap.l.fi- un ſi gnalis fuit abſolutt-
cuc nõ poteſt ut ã chctis legibʒ.nec ob-
C.ð iudi.licet ꝗa ibi fuit gnaliſ petitio
hic ſma ſpecialis. Suſpicor ꝙ dicer
uoluit ſed ſententià ſpecialis 2 ſic pomt
Alber/quaʒ lecturã pomit ibi finis prie
ZBlo. lʒ non approbet: quo ad uerba piq
legis . · Sed cdi ꝙ nõ poteſtquia alio
eſt in iudicus. M1Que reſtringuntur
ad cogitata/quia dantur in inuitos o p
miſſa et traſactiões ex cõſenſu ꝓueniit
et ibi nõt. m. I· glo. in cuius fine nõt:
in cralactionib dicitur arbitris locu
habere ꝑ.lſi cum dies S: plenum. ff. eo.
ut hic in princi:dixi Nori-bene plene
in ſua qõnexli.trac tat hunc caſum Et
tenet otrarium:qd et mihi placet ſciliʒ
ꝙ adultus agere põt primmtiua actione
£ mutuo quia quod debebat᷑ an tutelã
non uenit in ratiõe tute ergo peti põt
nam ꝓut dicit lex qui cum tutoribul-
luperius allegata que tranſit cum tutor
de admimi tratione tutele agit contra
tutorem: et alia cauſa & 2c· non ob. lex
diuortio·S. fi: uolẽs ꝙ actio prima traſ
fuſa ſit in actionem tutey. Cui concor-
lex quocj·ff·de adminilxu per totaʒ. l.
et maxime.S-item temporali illud cim
ſtatutum in pupilli fauorem nõ 9tit᷑
in ipſius leſiõe uemat regula qð ob Zraz
de reg urt. Ii vi: cum concor-intelligit
ergò illam tranſfuſam ſi uult.et ſi ſid ſic
expedit/facit· ff. ad car. I. carbomanum
5:due ubi differtur qõ ſtatus et bonoꝝꝶ
in tẽpus pubertatis ſi uoluerit Pupill
alias non principaliter iducit ad ſoluti:-
I· marcellus. : quidaʒ. ff- ad trebelł?. ubi
rogatus reſtituere quicquid de portie
[ua habet in hereditate non reſtituit B
libata ad ið·et·ĩ fideicõmiſſaria ĩducit
etiam:l.ſi is quiff.& ac.et obli ubi ſi 18
cui ex ſtipulatu debebat᷑. ſtichus fiuit
heres debitort habz actionem ex teſtõ

etx᷑ ex ſtipulatu:et᷑ una intentata altera
ſalua manet:allegatur etiam ò tutoreʒ
ſe debuerat excuſare-quia debitoret
id nen faciendo debebatur ſibi pena-et
ſic non premiuzʒ ut in ↄcor ut hi ꝙq ob-
cColł.viet in aut minort-C. ꝗq dari tu.
Poſ· Item ꝙ in ↄpromiſſo debuit expri
mere caſum illum unde cõtra eum fiat
interpretatio ut in regula contra eum.
de regaurt-li.vi. .. Et aliud in arbi
ut:C.·de tranlſac.ſub pretextu ſpecierũ
æt ex e:c à. (Item ꝙ ꝓnunciauit die
feriato. C. & fen omnes. ff-eo·I. pomp-
in fietb:l.ſñi feriatiS. quo dic ut & ultt
PPe fi · . in forma-et ſe-( Itex ꝙ aliſ
Pnunciauit ꝙ ubi fuerat ↄpromiſſum-
uel alibi ꝗꝙ ubi fuerat dictum ꝙ ꝓmun
ciaretet eſt arbiter talis conditionis
non conſueuit in ſeceſſibo agere hie. I.
ſi cum dies·ꝭ: ſi arbiter qð dic ut.ĩ S. fa
.S loco. ¶LItern ꝙ ſic fuut aſſumnpt
