:ii·g- Guil. angli-ſub B.t/qxii. ad caſ
ibi no addebat aliũI-quãdo intererat ad
uerlarii leges que allegat:hoc non ꝓbant
Icʒ lee de etateꝭ. ulffde interroac-que
in rñſione rei ad interrogationem uel po
ſicionem loquit᷑ ex qua queſitxũ eſt ius ac
tori:2 ui q ibi nõ:alia iura que allegat
reducunt᷑ ad regulam nõ debet aliquis:de
reg-iurII. vi. - f-de procuran litem-
ex: e: in nra inſti. mada.5 recteet. ff. q
cuiuſqʒ uniuer Item eoꝝ:5fi.poſt litezʒ
autem ↄxecum procuratore · I- quid ſi
cã fuit talis in qua ꝓceditur ſine cõteſta
dione- uel de ſui natura- uel in otumacia
pardis ut patet in clemen.de. . ſig- ſepe
et in caibus no. ut lite non contel-qmi.in
lI.glo.queri an ꝓcurt-qui in talibus cais
aliqua fecit que poſt cont: ueniebant fiẽ
da poſſit reuocari cã non cognitaguil-de
luʒin · l. poſt liti·ff/earguit ꝙ non cum
a tus illi in locum oſtõnis ſucccdat ergo
idem ſic effectus al'c-Inſtide act· fue
rat·ff.ſi quis cau:ſi eurn.qui imuriarũ.
tenet contrariu et uerbis in dubio ſtetur
ſt· derp. iii-non alit-et de cxercito.l.ĩ.· in
re igit dubia. Similẽ qoõnem format in.I.
neq;· C.e.·C.ſed retẽtis terminis ſupradic
tis tutor curator uł? ꝓcurator fecerũt ta
les actus/an poſſint ſubſtituereet tenetx
ſiæ per.l.f.manda.ſi ꝓcuratorem poſt
Prin:hic uides ↄtrarietatem et Fa placer
uemant no.& ec. c.ĩ- li.vi .·V·ꝙ ſi in glo⸗
ubi enim et remiſſ:quas ſuꝑ ea dedi.2· I·
de comꝑiti. V attendas. 55 nõ põt eo in
uido in alium lis tranſferri ſine cã et ſine
ↄxnitione.ff.e.poſt litẽ. et.l.ſẽquentibus
ad.l.ſi ꝓcurtet·¶ e.procuratorib-
Reuocatio auteʒ procuratoris d pue
mire ad aduerlarium uł ad iudicem qð ſi
nmon fiat ualet nihilominus quod poſtea
Fit cum eo ſecus ſi puenerit exc· e· e inſi
nuatione.2. C. in pntia de Rptiex parte

ns odempnatur

er hoc poſt licem cont· nam ſi ante non
eſt neceſſe ꝙ reuocatio ꝑueniat ad aduer
ſar. um uel udicem.duʒ tñ ꝑueniat ad ip
ſum procurat. m.t.et alios a contrario
ſenſu ex·c mãdatoet:C.in nr̃a:quod ego
nõ credo ut ibi n⸗ Ki dixerit hoſti-
no.S. e·t c. ii . in. ii. Bo..n ergo nocz
malicia ·quã quidam faccre ſoliti ſunt cõ
ſtituunt eniʒ ꝓcuratorẽ poſtea in pñtia
teſtium ꝓhibent ei ne tractet cãm illaʒ
ad quam oſtitutus erat uel ne utat pcu
ratione illa:et hoc ideo ut ſi ille procurt-
in cã obtinuerit poſſit acceptare ꝓ ſe. Si
uero ſuccuberit uel non utilié egeritpoſ
ſint reuocationem allegareut ð procun.
ex inſinuatione certe hoc eĩs non prodeſt
ꝗa debent reuocationẽ publicat᷑.ut.S.ff.

de inſtitſed et ſi. Bal.facit quod no.fl.q

ĩuſſul.ĩ.fi. . ſed et reuocationermn
curatoris ad negocia nõ eſt neceſſe ad ad
uerſarium ꝑuenire f-· ma ſi mandaſſem-
ↄtra. ff.quod iuſſu.l.ĩ.v.ſed ego. ſo-ibi⸗
Item ↄtra·ff.ſi cer.peeius qui:ſʒ hoc fal
Iit in ↄtractumrimomi:ex de ↄuer-con
ĩu.cx Parte.de hoc no:ex. Rpti. ex par
te ni. Wer uide quod ibi ſatis dixi ſuꝑ
lo · ſic nifrFeer de procurt.mandato-
Pone qñ de reuocatiõe obicitur deb
ſibi is cui oppomitur ↄſulere in hunc mo
dum:/ſ.ꝙ ſatiſdet ſub dditioneut ſi man
datum fuerit reuocatum teneantur fide
iuſſoresalioquin non teneant᷑· et ad hoc
ff·de damp· infecpretor..ĩ.2. l. qui uias
et·l-inter quos· ꝭalieno.et.ff. & admi-tu.
uulgo· MH ad lram fuit iſte : alb: gal.
e · t· V · ſed qnpede betenz otrarium ur

põit cy. C·æe·l.iĩ.in ul.qõne loquit᷑ tñ ð ſa

ciſda.a prin. ſic oblataſd etiaʒ in prime
ua ſatiſdatione oldradus tenct primũ dic
tum per eaſdem legesC· c.l .Sin dubio
caſu quo mandatu de quo ↄſtitit dicit᷑
reuocatum maior ratio ſuadet talem for
mam cautiis adrnitti ꝗꝙᷓ a prin-tunc n-
fit a iure grẽ̃a procuratori qð admittitur
hic uero fit ab homine gr̃a opponẽti qð
cauetur · ſibi enim incubit onus probãdi
reuocationem uel certificationẽ ſibi de Bᷓ
factam. ubi & ne fiat tardatio proceſſus
talem cautionẽ offert facit ad qꝗ; non te
netur. malicioſe ergo recuſatur cui judex
debz obuiare preſumens maliciã opponẽ
tis nõ offerentt probõnem .nec reciꝑe uo
lentis talem cautionẽ ꝓcedat ergo in prĩ
cipali in principio uero ſi talem formam
aduerſarius acceptat benequide f·ð no.

oꝑ · nun.l.i..2 poſt ał.expectet ꝓbõnezʒ

N2

——

9t2

¶ tem ꝙ ipe ꝓcun. reſignauit procura

11

mandati et tũc procederetł᷑ lis ſine cautio
ne ratiaut ſi feſtinare uult pure caueatc
ut tenetur et tunc procedit dictuʒ pe ꝙ
in pretoriis ſtipulationibus mil dʒ addi
detrahi ·ft·de preto/ſtipl.i.ĩ fi/alla ratio
V Nt Rcenmenet ocludit in practica.

¶ Item excipitur ꝙ qñs proceſſit in

cã poſtea quare uidetur euʒ reuocaſſe qð
põd reintegra indiſtincte.ff. e. an liti· 2· l·
paulusar.ff. man/qui mutuãnon ideo
15 etiã vr̃ re nõ ĩtegra ex de reſtiſpoł.
e conqne·ar.contra.ffepoſt litem:de
hoc dic ᷣm papam ut.ex. e petitio· ·
Immgo dic ut.e·C·c/ſi quem livi:et dxra
rium ſolue ut ibi nota. in glo ad hoc· F·
¶ Lteʒ ꝙ fuit ei expreſſe a qño inhibitũ

ne licem ſulſcipiat exee inſinuatione.

tionem re integraff/e mutari 2. J -prece-
2 ſquẽ Inſti: man:ꝭ·mandatũ2· 6 recte
Si uero non eſſet integra ipſe puriret᷑ in
litem ut ibi m Io. ð deo · AIn li iudi-
uel.iii.GR ca qñ ðlictum procuratort᷑ 2c·
P ¶ Iceʒ ꝙ eſt falſus pr curt: un non
ualet quicquid cu co fit ec. ein nr̃a. Im
mo punixurff e· licet. Inſti mãdatua
tantum I non eſt legaliter miſ
lus:·exc.e·c.i.legaliter aũt intellige ᷣm ea
que no·ĩ· . ratcione etiã forme in primo-
· et · · 2 iii· ¶ Itẽ qui rei publice cã ab

——---

.· ſiqñ autem-

portatus

futurus eſt z morbo perpetuo impedit9
et qui mgr̃atum initurus eſtet qui inui
tus iudiciũ pati non põt ut qui facto eſt
conſul uł alterius iuriſdictionis non põt

detendere uel ꝓcurteſſeff· e.neq; femĩa
C Item generaliter conſtituitur ꝓcur.

in qualibʒ Ca puta in Ipuali:ex. de in ĩte-

reſt itu·cum ueniſſent et pecumaria.C. S
ꝓcur.licʒ:et breuiter in qualibet ciuili.
et ubicunq; non prohibetur. ar.ff. e. l.i. S

fi.ĩ crimĩali nõ ut.S.dixi.¶ Conſtitun

auũt ꝓcurt. in omnibus rebus uel cais 2 in
una et pñtialiter et abſens per nunciuʒ ?
epłamdum tñ certus ſit ad litem pñteʒ
et futuraʒ in dieet uſqʒ ad diẽ et ſub cõ
chtione et in perpetuum:et ad generales
cãs et ſpeales ff.e.I.i.iĩ-ſii.ct.niil.ff.man.

ii. ¶ Sʒ nunquid ꝓcuxrt:generalis ad ne

Zocia oſtitutug uidetur etiã oſtitut ad
cãs · ar · ꝙ ſic · M.· et ſic eſt terminatuʒe.
t. Jui generałr.i. Rn.li vi·· Naʒ nego
cium dr in cãis ut ex· de · Vyſig. forus· 6.
negocium et ponitur ꝓ cã criminali 2 ci
uili ut C.·de epiet cleri.cum cłicus Rñ.
lI.unde procura. generalis ad negocia põt
cauſas peragere · niſi illas in ꝗbus ſpẽale

ibi no-
uerſi et illius/ꝭ⸗plene dica:ĩ. de ceſſact-

55
mandatum deſiderat᷑ quas hẽs S. V. Itezʒ
opponiturꝙ licet: quod intellige de ciui
libus:nam in criminalibus procumt. nõ in
teruenit ut.S. m uber C Item regłari

Pa rof. I titulo quosCirca meòë-
8

qui inabilis eſt ad ſua peragenda ne
ia.ꝑ ↄſẽquens et aliena. C. de legit tu.
I.fi.e& de eta:et qua. iĩndecoꝰ· ii.q- vii gq.
nec regimiĩs et ſimipr quicunqʒ nõ proh
betur admitciturff. e mut. 6: i inſti· S

his per quos agere poſ. 5· fi. et quicũq; ꝓ

ſe poteſt eſſe in iudicio poteſt et pro alio
arex-de probapoſt ceſſionern-
Atione quoq; cõſtituentis op
Ponitur ꝙ cõſtituens eſt mo
nachus uel canonicus uel con
uerſus uł alius regularis-quia
hii nõ pnt actiones per ſẽ mouere ut no-
· in titulo de actore. . Item excipitur
ↄtra actoremergo nec aliis omittere ar.
ↄtra expreſſum ex· de BRpti:cum dilecta-
ubi regulart agit et procurt. ↄſtituit ĩ cã
electionis ſuee& de elec. curm inter. et de
re iudi. cum: i:et.a. R:i.ſed dic ut ibi m
pPapam:2 in auti& ſanc.epi. S. ſi uero epi.
eęet ut in clemen-et.
tem ꝙ eſt ſeru uel &
annitus in perpetuum qui
Pro deportato habeturꝗa miſſus exulat
et pro mortuo reputat᷑ſt· e.ſeruũ quoq;
ff· deł.iii.l.i.S.hii quibus et.s.ſeff. de ca
Pi-dimi l. tutelas· adepta.xseeli- q-iii⸗C,
uno· ff. ð bopol.ↄtra ta.l.i.s·fi· Initi:ꝗ·
mo:iĩus Pa.po:lol.relegati et in his que
uide quod de materia huius

religioſiis.

5·i· ſuper· V· illud etiã queritur. .· in ſer
uo autem dic pleni ut.S.ꝭ.proꝰ:. V. Itẽ
excipitur contra procur·ꝙ eſt cã ſtatus
Item maſculus qui ueniã etatis impe
trare uult non põt procurcõſtitueread

hoc probandum-C.qui ue eta- impe:I 1

Item ꝙ conſtituens erat excõmunica
tus uel maiores et lurati de uniuerſitate
que eu conſtituit crant excommunicati-
ex · de procurt.c.fiar:ex.· ꝗ teſti-lIicʒ ex.
dic ut.S. prox in prin. Ibi d ꝓcun-
cxomunicato hic de oſtituente-2 debuit
auctor diſtinguere inter actorem et reuũ
conſtituentẽ· placet emnim iuri ꝙ reus cx

communicatus potius litiget ꝑ procurt-
ꝗᷓ per ſe·de iudi itelleximos. 4 Itez

ꝙ impetrauit ueniam etatis und nõ põt
agere per procuratoreʒCde his qui ue-
eta: impe·l. ii Icerm ꝙ conſtituto eſt
ab abbate ſine conſenſu conuentus.e de

₰ P“ õ ſ miIE

012

—

N

ℳ

Item ꝙ non eſt oſti.2 ſequen. ¶ Jed nũ

arbi. per Euas· quia etiã ipſe nõ audirełur
ſine Iris capłi de rato ex · de tranſat· con
tingit et.ex de procurt· c· iĩ· et ð iudlicãʒ
que de hoc.S·de actore.·· Item etiaʒ ob
icitur et E regularis autem bñ agit qnq;

2 conſtituit procutt · ut ·Sin prin. Huinus

5· porro ubi eſt in eccia unic rector ile
pot oſtituere procur.q iuret de calump
nia in cã ecciĩe ut no.ĩ. V· Item ꝙ fuit 2
v:q.iii quia epuset ipſe poterit cuc eſſe
.uſie de teſte· O·i. iiii · colup-
ſed nunq d rectoret.· v · ſe · et qued ibi
d⸗ F utł᷑ ex. de teſti · inſuꝑ· et· c· cũ nuũ
cius Eirca hoc auteʒ no/ꝙ ubicunq; põt
prelatus agere a oueniri in cais eccłyie ſue
ſine ſuo eapitulo:qð dic ut//de adtort·
ad pñᷣis ibi breuiter tni ac ibi pot et dare
ꝓeuratorem ut e& de peurt petic io- In

teſtis. liii

cais enim pecuniariis eled tioné habemuf

an per nos iplos an per ꝓcurt -eas trecte
mus. C.de procura·l. fi.et ffe·l· i. mſi in
cãibus qui ibi no. ¶ Nec ob: ꝙ tutor et
curator poſſint agere ſed nequeur Pcurt-
dare niſi poſt lieem contt-quia platus ple
mus ius Hʒ in rebus eccłie & illi in rebo
pupilli-nam platus illis uticur 2 fruitur
ut e& de uita et ho-cłicum ab omni In
de eſł ꝙ põt dare procur· añ litern contt
ut· v. Item ꝙ fuit. Item contra ꝙ con
ſenſus capłi et ſubicriptio requiratur ex
de procura.c.i:ſed ibi illi adhibent᷑ ut te

ſtes et non ut auctoritatem preſtante: 2

preterea ibi r ꝙ epus faciat ꝓcuratoreʒ
uel ibi loquitur & magnis cais- ut dixi in
pre. vᷣ. breuiter cn uerum tñ ſi prelatus

uelit conſtituere unum generalem 2 per

petuum officialeʒ qui ommia oruniter ne
gocia gerat.ſiue in cãis ſiue in aliis· hoc dʒ
facere cum cõſenſu ſui capłi cum hoc in
ter ardua negocia ſit. lxi-iudicat in
quibus oſenſus capłi eſt requirendus: e&
de his que fi. a pre.ſine con.ca.quanto:et
c·nouit· ut autem capły'm ſmnoſenſu pre
lati procunconſtituet no.ĩ.· de lin 1·⸗

quid ꝓcur.conſtitutus a plato:ſile a rec
core ciuitatis tempali uel perpetuo poteæ
rit cãʒ agere mortuo prelato ſeu rector ſi
ue ceꝑit agere an mortem- ſiue poſt papa
no:ex · ð fo·cõ:dilecti · ꝙ ſiz. I· Contra
rium eſt termiatũ per cle · e·t.procurato

rem ubi r ꝙ reuocat᷑ per mortem etiaʒ

in his in quibus oteſtatus fuerat litem-
Sec tñ in ꝓcuratore ad negocia cõſti
tuto de hoc.ĩ.de ſyndi:v·quid ſi aliqua·

4 Vtrum eccłie uacanti poſſit oſtituui

procurt/a minore legictime dſtitutus

ut ſtat dãa.

poſſit ↄſtituere procurĩn rebus epalib

uel epus in rebo capellaꝝ: ſuarum cic ple
ne ſm papam prout noe& ne ſe: ua. C. i·
NIcem ꝙ conſti erat minor-Xανú;

ams:nec tutoris nec curatoris audtoritas

interuenit.Ge neq; et.l. non eo minus. C

ſi aduer-rem iudi- cum 2 minores- ubi de

boc·ff. de minor. cũ mandato.ff·de nego-
geſ.ꝗ aliena· 9 quamꝗᷓ niſi qñ abeſt quia

tunc petit curatorẽ ꝑ procurt ut.ff/qꝗ pe
tant tuĩn.l.ii.̊.penul.a niſi in caibus in
quibo cẽſetur maiorqui no:.e&· de reſti.
ſpo· ex ꝑte.et.xv.qiii:certis: cum enim
poſſit in his per ſe agereergo et per alſũ
ar. ſk. e. l. i. . uſq a. f-·fam̃lr̃.plane artñ
ↄtra in p·l· neqʒ ad hoc Reñdeo ꝙ tutori

et curatori non opetunt ſuo noĩe acties
populares et ideo in eis nõ oſtituu
curt licce ꝑ ſe agant hic aucem⸗ 5

e pro
m

uberde bona:tquo:S· V. . eigo:· · no⸗

12*α—

dʒ cauer̃ ꝙ ſi minor aut heres eius aut is
ad quem res q qua agitur pertinebit fue
rit in integrum reſtitutus quanti ea res
erit tantam pecuniam dabit. ut.frẽ ra

ha.cũ minor· V.ct ideo ita ↄc. alioquiĩ re

pelli pot et iunge hbic qð noĩ. de coniũc.
pꝑſo. v. Itern ꝙ is pro quo ct ſe · ¶ Item
eſt conſtitutus a procurt/q dic plene
ut.·S. 6. prox. . Itern exeipitur ꝙ; eſt cõ
ſti.et ſe. ¶ · Icem ꝙ fuit conſtitutus ab
aore cidicãtis qui non pot conſtituere.
f.de procurt· nec ciuitatis C Icẽ ꝙ fuit
ↄſtitutus a tutore uel curatore an htem
contt.cum eis qð fieri non põt.quia non
ſunt qi·ſed poſt ſic.quia ſunt facti ñi
Per litt.cont:C· e·neq; in prinet in fi C.
de ap.ſi actorem de quo dicã.i. de actore
ab uni cõſti ·V·porro et.· v. Item Ctor
in fine dñs enim cõſtituit non alius ff·. .
l.ĩ.Ei.t. autẽ noin.lſuo. . e · t· .· ꝗs X

2 acf. & ꝓcuxl.i:· Rñ-
ĩ.et.l.nec ciuntatis · ed ac in ſũma·æ · t. in
prin. Idem eſſe in pᷣlato ut non poſſit cõ
ſtituere ꝓcurtin cã ecce·niſ prius ſit lis
conti cũ co quiaplat ñ eſt oñs rep eccle
ſiaſticaꝝ ſed procurator·xii·qĩ.c.fi ·x·

oſtituere . Fann no:in apparatu-

de donatc.i.at procurt · non põt añ lit

contialiũ facere/C.ð procurt.q; quĩs nec
tutor ut iam dixicui compatur platus
ut no· v.·qĩii quia epᷣus. A.· Multa 4
hus ẽ diſparitas ibi uide in fi prime glo·
, nec actor ciuitatis ut- . V· proxego 2£
dico contra cum ĩioet· g· na. et Inno·iiii.

5

— –

G

–

5

Sepreſlu in pre gua eus ubi S
et· ii.q:vijſi quis erga in fi.prĩe
exc· e·petitioet ð iuramen.calũp·
ibi quox procurt2c· et ibi B

temuit tã ut ibi ſcripſi ſuper fine:fe glo-

et uide file · I. V· ſz qn · · et in aut·ð ſãcx
epi · 5. ſi uero epᷣus· V·ſ qũ auteʒet ſic cõ

muniter obſeruatur. Sed utrum ſit neceſ

ſarius cõſenſus capłi dii. Sde actore ad
fi- ·. et uera:nec obſtat ĩmo iuuat
quod e r ꝓcurłrerum eccleſie· naʒ eſt
Pcurthabens generalem negõrùm admi
ſtrationem qui põt ↄſtituere indiſtincte
ar. ff.de procur· ꝓcurator cui eæcl. mutq
H.i.· man.l.i.S. Ii-ar-contra.. manda-
ſi procuratorẽ· 5. ohatur in ꝓcura
ore negõrum qui nõ hẽbat liberam. 5-
X quid ſi canonicus al icuius eccłie ſineꝰ
niu prelati agit otra aliquem ad aliquã
rem quaʒ dicit otra forrnã iuris alienatã
ut ex. de rebus ec.ali:uel non ſi quis plbi
terorum.nuũquiĩd poterit an Ilitẽ procur-.
ↄſtituere et uidetur ꝙ non m cos qui di
cunt ꝙ nec prelatus nec comiucta pſona
ante lit conti· ꝓcurtconſtituer̃ poſſunt
ut predictum eſt dic cõtra: nam in hoc
ſuccedit in locum tocius capłi et cap'm

ꝓcura:facere põtffꝗd cuiuſq; uumuer.
Ianpenul. et ſic wbrinei. l alber⸗

galpe.t.ii colũpna ſic iudicaueruũt docd

tores bonoñ. et uide q no:de teſti.cum
olim in gloii.et qd ſuper ea dixi 3J.

uid de executore ulcime uolutatis. nu

ꝗuid potcrit an liti cont- facere ꝓcurt. de

hoc·i de inſti.edi · S: munc uero . ſʒ nũ
uid ſi his ples fllios oſtituat
ꝓ le et ꝓ ĩ Pis.dic ut.ĩ.in.Ct.ð ſin
ci ¶teʒ ꝙ ↄſticues requiſitus de calup
nia noĩn urauit cu fuit cõſtitutq/vn nõ
ualet m quoſdamC·de iuxi· cal.ii·· ſin
autem affuerit.tu dic CT no.et.· ff. de

procurł.popᷣ.5.ſed 2 is. ¶ Iter ꝙ eſt ab
infami conſtitutus-Inſti- de excep.· :. i-
et.·facit in cõtrarium potius. uide

5.5 prox B. Item ꝙ eſt infamis. C
Icem ꝙ oſtituens eſt filiuſfa.qui nõ põt

oſtituere ꝓcux:ad agendum cum exerci
tium fuay actionum ad pr̃em pertineat
ut.C. de annali excep.l.iĩ:in fi-niſi in certt

cãibusut. ff. de procur-filiuſſa.R.i.i fi.
2 ar- in his que noS. h. Item ꝙ oſtitut
erat minor. vev.an qui caſus no.S.in.t.S
actore. v. ſed et filiuſfa- ad defendedum
reʒ ſemꝑ põᷣt ut.ff. e. fuũ quoq; · K·ĩ·
cem ꝙ oſtituens e imine le

„

conſtituens re inłegra obiit C. man.man
datum re· · e· inter cãs in prin.2. prece-
in fi inſti. e· S·ſi adhuc:ex:·de of. Qclegli
cet et·c·gratum et.c.relatum.¶ Iteʒ ꝙ;
clericus oſtitut eſt a laico:ex· ne cleri.E
mo·c.ĩ.et· ii:clic ut.·q. ꝓx.uerſi:Item ꝗ;
eſt epiſcopus uel ſacerdos. ¶ Item ꝙ (o
min nouerit ueritatẽ 2 procur ignorat
et ms eſt iuſt et legalis 2 ꝓcurteſt ꝑfi
dus et infidelis· ff-e- ſi actor. C. e.l. fi K
tem ꝙ eſt dſtitutus ab eo qui de ſtatu
uo litigat uel furioſo uel mẽtecapto- uel
ꝓdigo poſt interdictũ factuʒ et generali
ter ab eo qui non hʒ liberã bonoruũ adm
ſtrat ionem.ff·de pcun ſeruum in prin-
C· de aſir.tol 1Kr no:ꝙ in rebo filio
delati pri acquiritur uſufr. und Pr per ſe

uel per procurt-in rebus illis ager̃ põt ut

C.·de bo.mali.¶ Sed qñ poterit illum

—

ↄſtituere uidetur ꝙ; poſt litem cond.Cm̃
ad ſi?itudinem tutoris et curatoris. C-de
procurneq; ff.de ap.ab executoreG. fi⸗
nam et qð in illis àr ad alios adm ſtrato

res porrigendum eſt ff.de contraben Ep⸗

ſi in emp.5.fi. et. ff. de redibitor̃ q; ſi no
lit. /qð ĩ curatorar. tñ otra ꝙ cc añ litt.
conti.hoc poſſit in pre.l.de bo.mauerſi.
atq; ita omnia- ubi de hoc. M- in glo. ii-
cui placet primuz dictum: ſed ꝑ raciones
hic poſitas. Odof-Ia& raet de are. Ginl.
de ſuʒ pe. et qy.· tenent hoc dictuʒ ꝙ põt
et am ante liteʒ contt.pro proprictate ꝓ
cur· dare. et placet ĩbi cyno ĩn Prima op
poet uide quod noet dixi. S. V. Item
fuitni. . narn et pr plus hʒ in rebo filii

ꝗ eutor uł' curator in reb pupilli ucl ad

ulti ga hʒ admiſtrationem 2 uſufructũ
ut et prelatus et quia pre.I. Cde bo-ma-
I.i. indiſtinc te loquit᷑ et ideo vr indiſtio
te intelligenda quia clicit ꝙ põt cõſtitue
re ꝓcun nec dic an li:at·? pf.dð alim-
le. l.i. ·i·2.·& leg-preſ-pe.bo.pol otra ta-
I-i.S.iĩ.xixdiſi romanorum:et quia uſu
fructuarius loco cii hẽtur.ff.ð bo.auc-
in pol.in uenditione bono:.et quia nullq
eſt amor qui ꝛc.· C. de cunFur.lfi in priĩ
et quia uſufr:ꝑs eſt dii.ff. de uſuf.l.nii⸗
unde põt diſtinguĩ utrũ pr̃ agat ratione
proprietatis ut bunc poſt liticonti.tin-
an ratione uſufret tunc ante 2 poſt ſm
uber · Et alb.galł·e.t.ii.coluũp.uerſi·
queritur an pr̃ de hoc mẽbro nullum du
bium cum agat noiĩe proprio.. Ged in
cuius perſona talis procurator concipit·
libellum·dic ut.ĩ.ĩn.t.ð libelł.concep·s·-
iam nnc nuenſ älad ars Fl ner,

A

NN

3
Q

N

uerſi · eſt *. PIIIud quoq; notandũ eſe

ꝙ hcet contincat᷑ in aliquo inſtro. uel Ira
cg talis epus talis loci: uel ego talis pro
cuxꝭcurator uel tutor talis uł ſindic ta

lis umuerſitatis nõ ĩdeo creditur epus uł

ꝓcur uel tutor uel ſindicus niſi ꝓbetur
nec ualet qð ꝑ eos agitur · ut · f· de rebus
eoꝝ qui neq;ʒ quidam tñ cõtra ꝙ credant᷑
tales eo ꝙ ſic in ſcriptura ſe uocantar C.
pe contrahen . ſti·opt imam.S·cuʒ ĩtacq;·
ibi 2 ĩta eã eſſe ſcripto o. 2c· Iʒ ideo ibi
Ize crediturquia erat ↄtra eum ꝗ eam fe
ceratſeco eſſet ſi ꝓ ſe ut ar·ff.de interro·
act de etaꝭ:·i· Item ꝓ eis facit quia non
fit piudicni libero hõi ꝗ ſic ſcripſit· C· de
hber· cãliberos. Sed bñ fit preiudiciu ut

dicatur eſſe in poſſeſſione fuit utis ſcm

uber. Item ꝓ eis facit nam ſcriptura faẽ
Ffidern etiazʒ in eo negocio ſuꝑ quo princi
paliter non eſt facta ut probat᷑ et no· ᷣm
papam · ex:· de cenſi·cũ olim ad fide hoc-
ĩ.de ꝓbat.s.·fi. v.ſed pone 2.· de edic.ĩn
ſtru.5.edicto.. ſed nunquid 2 m papã
de of.dele-cum in iure. ¶ Icem breuiter

põt oſtituere ꝓcurt.paterfaliber homo
maior.xxv an:compos mẽtis qñs rei uel
cãe et generaliter quicũq; quĩ nõ ꝓhibeè᷑
ff.e.mutus. Ri. ¶ hoc autẽ certum eſt

ꝙ ĩ nullo eſt deterior odit io ꝓcurt·ꝗ duauii

miſi in ſatiſdandoff eodẽ· ſed heegfina-
et. l.uel in opis etl.mãĩor· S.qmde ſatiſda
tione autem dicam.ĩ. in· t de ſatiſdatiõe-
Generalitxer autem opponitur contra
urt: ꝙ eſt conſtitutus ab eo qui coſ
tuere non põt poteſt autem quilibet cõ
ſtituer̃ niſi ꝓhibeat᷑ utffe.mut·i
hibentur autem premi S nũquid

reus ualitudine impeditus tene mittere

procurt vr ÿ ſic.ff.ð mĩor põp ff. ex

cã.rna.ſed et ſi ꝑ pretorẽ·i ſed illud ĩ ac
tore ar. contra ꝙ nõ teneatff.ſi ꝗs caut·.
liiꝭſi quĩs rrea quem·ac r hoc
tenʒ in.lqueſitumff/de reiĩudi:·· de B
nõ·exec.ii . M·et.v·qiii.ſi egrotans 2
ſuper · iiii:glo.pre:decreiĩi.dixi riſionem

ad:.l.pãap. Pm Innoet ſpẽalitatem in cãis

electiomum in quibus licet ſint ardue ne

ceſſe hʒ infirmus procuratorem oſtituer
ibi uide · · et. ff.de diuer.2 tẽp·prel.l.ĩ.
uel dic ꝙ ſi longum ſpaciũ ĩnterceſſuʒ ſit
uel dilatio dampnum ſit illatux tunc co
getur · ar. ff.de hr· inſti.ſi quĩs ĩſtituatur
in fine etf.ex qui:ca.ĩn poſca.fulcim-
nceo. N huc uſqʒ uerba alber.gal.e·
ti·circa mediuminterſerunt tamẽ ꝙ in
ualitudo mentis· non ꝗa furioſus eſt uel

menecapłus excuſat᷑ ab inobedientia a

pena ſuſfciat decre· clemen de homici · ſi

furioſus ubi ocorin prima 2·ii· glo In in
ualitudiinem auũt corpis diſtinguit. ut in
I.ff· de uaca:mu.l.ii.ꝭ·corꝑĩis qbilitas-cu
ius textum canõiſta uideat e& de teſti-
ſi qui teſtiũ· in fuffragio dixit guið ſuj.
ſuper · l.fi·C.eæꝙ nulla eſſet immuũitas in
Ffirmitati ſi tenerent᷑ infirmi facer̃ pꝓcut ;
cũ ſanis id ſufficiat ut rS Biſum.
dme. C· ct in qua re.. led nuquid-
Acione autem forrmne ↄſtõnĩs
opponitur ↄtra procurtꝗa nõ
dtinetur ibi ad quid eſt ↄſtitu
tus.puta ad agendũ ł ad defẽ
dendum.ex· e: accedens et. c.conſtitutis
de ap- nicolao- ur
nis is qui hʒ ti mandatum ad excipiend
dtra electionem põt litem oↄteſtari 2 om
nia facere ut ꝗdam cñ̃it et quere hic · ut
chi·S. 5 i. V. Iteʒ excipitur qd licʒ hẽat-
Iemg Ife procunariomiaparri ul i rationis parti uel iu
dici non dirigunt᷑ quod fieri debet ut in
pre·l.ſi ꝓcuratorem ctff.rem ra-ha. ne
latiſdatio.¶ Item ꝙ non ſunt facte per

manum publicam uel ꝙ tabellio fuſt ig
notus uel uus uel uilis uel deportatus-
his obiectis uacillat fides inſtri. nõ enim
fit tabellio niſi a pricipe uel ab eo cui ife
cõmifit vel a comite uel a marchione iu
riſdictionem hñntehoc probatur in aut-
de teſti::ſi uero ignoti.ff. de edẽſi quis
ex argẽ··cogitur.C. li·x.de tabgenerali
et per totumff · de pubquecunq; in fine
ff·qui teſta· fapoſ.l.ii.ff.qꝗ uĩ/aut clã
prohibere in fi.i. R.in auticolł.tiii.ð ta
belł.et de inſtr̃o.cautet.ff·colł.v.et.ĩ.
de edic.inſtru.5Sreſtat · uerſi· ſed quid fi.
Item ꝙ; non ſunt ſigillo autẽtico ſigil
late · ſed ignoto uel falſſo uel non Eñte ca
racteres uel hñte. ſed illegibles. C. de epi-
et cleri.ſi qua in fiC. man prin.I unica
ex·de probat·poſt ceſſionem.ec· de cłi-
Pe·Ccixi .qiĩĩ:curent·X. de fide inſtr.in
ter. ff. ð teſta.ad teſtiumsſignũ · xcvii-
di.uictor.et·c. nobiliſſimis/priuate uero
Pſone lr̃is non uidetur credendũ in facto
alieno.niſi probẽtur·. C.de probati.inſtr̃a
et. l. ſe. ff.deł.ii.l.fi. in prinex·de fide in
ſtruſi ſcripturã quia dicto umus nõ cre
ditur.eX&-de teſti- Iicet/ii. xεοXi q.ii · ad
monere:nec teſtimonmiisex· de cohĩ ·cłi.
tua·ar · contra.ff.de ꝓcur.ſi procuratorẽ
ſed illud in proprio facto et. ff.reʒ ra.ha-
ne ſatiſdatio.ſed diſtingue inter iudicem
autenticũ 2z priuatũ.· remilſſio decłat

91

A

ℳℳ

4

Hoc dictum qa põt᷑ diſtinguere inłer ĩiu
dicem maiorem et minorẽ et ſoluʒ inter
iucicem et priuatum· F· C de ap· eos de
hoc uið.ĩ.in.t.de probatis:uidendũ.x.
decimo- In his tn caibus et in his ꝗ ſunt
S.· . ꝓxadmitti poteſt ſi offerat cautio
nem de rato:ſi dicas te dubitare de mãda
to.ut.ĩ de ſatiſda.S.uiſo:unð caue ne hoc
dicas. n[1/ ſcʒ te dubitare de mandato ꝓ
pter ſigillũ uel aliaet fuerunt hec uerba
uber.pre.Io·de deo poſt euũ locis que alle

gaui ſuper Rica etiã ſic tenebat diſtictio

nem bur. in ſigillo aliis. C. de ꝓcur-
I.I. e e ca. of-dele-coram- ubi uero in
ſtro uel lr̃is etiaʒ in modum exceptionis
falſitas opponit᷑·tunc non admitterẽ euzʒ
etiam cũ cautione de rato niſi probet ue
rum eſſe inſtr̃m ? ſigillumC.ad .l.cor· ð
fal.l.fiet.l.ſi quis in fi.C.de fide inſtru·
płes apochis. C· de probat· iubemus. licʒ
contra utẽtem inſtr̃o alibi diſtinguatur
utff·de acquir· hr̃.cum f'm porro ubi
quis ſine inſtr̃o et liis dicit ſe procurtet
hoc uult probare ꝑ teſtes. M. uidet᷑ auc
tor pᷣſupponere et uber.pre:·et Io:de deo
quoꝝ fuerunt hec uerba ut proxdixiet
azʒ· in ſumma huiq/t.ultra mediuũ · vV. eſt
aliudet uide.ĩ.de ſatiſdat 'uilo in prin-
ꝙ ꝓcuratoriuzʒ poſſit probari per teſtes
ꝗ iudicioꝝ oſuetudo non recipitet maxi

me ex parde actoris ꝓuocãtteα parte au

dem rei ad excuſandam ipius ↄotumaciazʒ
et impediendam miſſionem excõmum
cationem contra dñm ſatis ↄgruũ eſſʒ ta
lem ꝓbõnem admitti ſi talia erant in fi-

et ſolum ad illu finem nõ proſecutionem

litis et maxime ſi dicant inſtẽ̃m ſtatim
portandũ quia feſt ine p̃uenerunt. ał.aũt
uia ꝑata eſſet reo fugienti protelãdi liteʒ
ordinando ꝙ aliquis dicens ſe procurato
rem ſuũ petat dilationem ad producẽdoſ
teſtes ſuꝑ mãdatoet illos producat quoſ
forte reprobari ↄtinget et hebit forte lõ
giorem tractũ articulꝗ iſte ꝗꝙᷓ principale
ad materiã facit qð no.ĩ.ð ꝓbat·5· uidẽ

dum v.ſed nuũquid ðᷣlegatus· cy- luꝑl.i.
C.e.t.in·viqlrefert pe·de bel. per hoc te

nere ꝙ ꝓcuratoriũ non probet᷑ per teſteſ

ſed per inſtt̃m cuius ꝓbatio eſt probata

Inſti. de ſatiſ:.5.ſin aut probatio auteʒ te
ſtium non eſt probata ꝗa improbantur
Mihi nõ ocludit hoc cuʒ ex pPlonis et dic
tis reprobetur utraq; Inducit etiaʒ quar
tam rõnem prolixaʒ ſumptã e. l. ii. ff-ese
quibus ca.ĩn poſea·.·defendi:que etiam

mihi non ↄludit ubi depoſitiones teſtiuz

H

A

eſſent᷑ in actis vnde dabat cautelã. guilłᷣ.
anglicus ſub hoc titulo in prima qone
iudex interloquatur probõnern hac Per
teſtes fieri poſſe et redigatur in actis et
ſic ualebit ꝓbatio e decreti ꝓnũciatiõe
et actoꝝ recitatione.C. ſi mᷓ indempni-
Promit.l ul-dicebat etiam diſtingui poſ
ſe an flat ꝓcurt in ciuitate aut in rur. ut
primo cau requirat᷑ inſtrm ł lr̃a.fo ſuffi
ciat teſtes. ſic alibi diſtĩguitur.C. ſi cer.
peautiſed nouo de fið:mſtru · auttat ſi
ↄtractus:et ð teſta.l.fi. Iaco:aut & ram-
admittebat probõnem mandati ꝑ teſtes
in iudicio ꝑatos ct omni exceptione ma
lĩores·ał.ſi ꝑati non ſunt P'exhibentur fa
cile repellendi tunc ut altercationẽ tollat
2 ne iudiciũ protelet᷑ tem probõnermn nõ
admittit ar- inſti& excep:5S.fi. fateor du
ruʒ eſſe detrahere probõmiteſtiũ ne equẽ
tur inſtr̃o ↄtra textus utriuſ- q; iuris ſcd
econtra fateri & oportet aliqua melius ꝓ
bari ꝑ inſtr̃a:ut nõ:de probat. tercio. Itẽ
eſſe certos caſus quibus ſcriptura requiri
tur:de quibus·ĩ.· de inſtr̃o editio.é.reſtat
et de cenſi · romana.li.vi.nec inique iſtud
illis adiungeretur ꝗs eĩm teſtis bene me
morabit᷑ quiſ.quern ad quid coram quo
Procuratorẽ conſtituit·2 cum qua ptãte
et cum qua limitatione.cuũ qua releuatio
ne:2 ſi generalem clauſulam cedebat ali
qd ſpaleet his ſimilia que facile ĩ inſtẽo
clareſcunt. Placet ergo conſuetudo iudi
cio que talem probonem non recipit ut

pri dixi ꝓ ꝗᷓ facit clermen:e.t. C. i· . pri.

et in fi:quod tamen ornendo quo ad lites
Proſequendas. ſi enim de preterito tracla
retur an talis fuerit procurt.· Rõnes pdic

te non urgent et merito probõ admittet᷑

ſiue q ſit inter procuret qnm. ſiue inter
lteꝝ eoꝑ 2 terciuũ.ſiue inter duos tercics
exige prius calupnie ſacramentũ C. &

ĩuxꝭ· calup.l.i.e&de elec. cum dilecti. V.

nos uero:et pᷣſtabit illud qns non ipe m
quoſdam ut᷑ nõ· e.C.lii et probat᷑ in auti-
Prĩcipalesalii dicũt ꝙ ipſe qui ſe diẽ pro
cura.illud pſtabit ꝗa hoc negocium ex
ordinariur eſt et in hac cã ipſe principa
lis eſtf.ð damp.infccqui bona.&ſi alie
no ar. eX de iurtcalump. in pertractãdis

hoc aũt certum eſt ꝙ per ſigillũ ad cãs ð

putatuũ non põt procurt. ↄſtitui ut ex. S
ap.ſignificauit.ſecus ſi eſſ⸗ ſigillũ alteriq
et notum· ut· Cde teſta.ſi uno preftim

ſi ſgillans aliud non hẽat ut.?. de citati.

iam de citatione.. Ir̃is igitur · m uſuzʒ
autem cancellarie romane curie nõ ualet

UR

2 —ð 1 g
vPonee & 105 — 97 1ker
. 9

6

2
X
5

5

—

uratorium ibi fadtu ad ipetranduz er
ↄtradicendu miſi fiac ſub ſigillo auchitoril
ↄtradictaꝝet licet młti plumant hoc in
ductũ ꝓpter queſtũ tñ utiliter eſt ĩduc
tum ad multas fraudes excludendas-

Itẽ excipitur ꝙ in ꝓcuratorio èr ꝓmit

to me ratũ hĩcurũ ꝗcquid ꝓ te fuerit le
gittime ꝓcuratum q n ualet nazʒ ſemꝑ
diceret nõ eſt G̊ legittime factũ dʒ &̊ ſim
pliciter dicere quicꝗd per te fuerit ꝓcu
raxumff·de ꝓcurt ſi ꝓcuratoreʒ· I · q. v·
que de cã in fineex de ↄfir uti- uel ſuti.
cũ dilecta ꝓpe finẽ 2 de dolo et otuC.fi.
Frmioe bar. E in.c.relatio qð ſtat al
legarur⸗E aln otra nã ſemꝑ intelligit᷑ ꝙ
ꝑtime ꝓcedat· ar· xxi q· i· relatio ubi ð
MNz uide qd dixi dilat·c ulſuꝑ glo-
et ita. . et ↄditiones que ipo iure intel
ligunt᷑ n uiciãt otractuz ſi exprimant᷑· ff·
de odiet de·ↄdictiones · ex· ð elec:ſignifi
caſti ex de pᷣſump.cFi:pri dem uerius
credo/ꝙ licet ꝓcurtĩ aliquo exceſſerit.ñ
ob hoc ſma reſcindet᷑ĩmo pᷣiudicabitſed
iple hẽbit recurſuʒ contra ꝓcurC. de ꝓ
cuxſi ꝓcurtcx· de cã poſ·cx ꝓpriecum
oli.eæ. ut lite nõ contici.ĩ fm̃. Sed ſi dic
tuʒ ſit quicꝗd łcime ꝛc · tũc poſſʒ cauilla
re ut dixi ns tñ clemẽ.papainii. Iumen
iun uiſo eſt in ſnĩaʒ Pᷣaʒ declinare T
ꝙ in Iris ꝓcur̃toriis rei dñs nõ expofuic
Liciſdatioeʒ ꝑ quã ipſe Ons ſub ipoteca re
ruʒ ſuag fideruſſor ſui ꝓcurator exiſtat
iudicacũ ſolui.Inſti:.de ſatiſdat.S ſi uero
aliꝗs cci ſi apud acta coſtituat᷑ ut Cel-
umca in fi cet. C. de ↄſoreius li:l.i· W.· S

—

hoc.ĩ.de ſatiſdat.·cxpedito poſt prin-
et . 6.· Px· V. ſi uero lr Cle
ipſe fuit generalit᷑ oſtitutus et alter ſpea
licer · ff. e ·l.i.n.2iii ·ex·eC.iĩ.de reſcrip/c.
i. uerũtñ niſi ſpale ſequat᷑ generale ualʒ et
ſufficit ad lites utff. ꝓ ſocactione· S. re
nuciaref· de imurſed ſi unius ’· ꝓcurt·
niſi ĩ caibus ꝗ nõ.·S. 5. . V· Itẽ opponit᷑ ꝙ

licet· ¶ Quid ſi dedi uxtad litẽ conte
ſtanda nuquid ille poterit litẽ ulteriq ꝓ

ſequi vr ꝙ ſic· ax. C. de ꝓcurl.ꝓcuratio
nibusffe l. qui ꝓcurt. nam ꝑ litẽ contt-
factus eſt ñs et qño ĩuito ꝓcedet ud.e·
t. po litẽ· et eſt ſiłe.ff.de li·2 poſtuſi ĩta-
6· regła· alii ↄtra. C. e.ſi ꝓciixt.2. I· maritq
ibi id ſoluũ ac.ff.el.ĩ. .ĩ uſq; hic fu
it alber. galł.e.t. v.ſed ꝗd ſi dedicui otiĩ
nuat᷑ ſequens. V. uſq; adremiſ:
ꝙ ſi dedi ad Iitẽ conti · dĩ tuc non pẽt ul
tra ꝓceder̃. Si uero ſimpłr dedi ad litem
cont. tunc põt F.m Inno.et uide qð

du dic

ſermnꝑ in prinli .mitctedus uel o

leripſi·e.t. peticio ĩ glop hocet qð noę·

t:C.il:·i.in.in.glo·2 q luper ea ſαο
Quid ſi ſic oſt tutus cit ad ꝓponeno
cρρQà ι vr non ualere-ſt- e-CrncS 2
l.fi.ex· de ap·nicolao et ex: de do:etx con·
uenerabili qd ueꝝ eſt qn oſtituẽs funt ci
tatus ut rnderz ꝑ ſe uel ꝑ ſufficientẽ enſa
lem.alioquã otra·C. e.ſi ad unã: de hoc·s·
5.i· H. quid ſi coſtitutus · et breuit᷑ nõ· ꝙ;
iuſte oſtituit ꝓcun.iĩ nudiciis anñ Iit· cott·
ad ꝓponendã carn abñtieet ꝓbandu. ut
cx· de ꝓcuxquerelã et nõ: ᷣm papã.ex ð
accu.uemnẽs Itẽ etiã ad agenð et defendẽ
dumet᷑ ad teſtes ꝓducendũ 2 ad appella
duʒ et ad alia huiuſi mõi que poſt litt ot·
occurrunt.ſed ſi an libelli receptiõeʒ oſti
tuitur ꝓcurt ad ꝓponendas cãs cuſatio
nis. uel dilatorias uel decl inatorias fori .E
ad aliud hmoi non eſt idoneus ſeacm⸗da
ferendus
reo ut. ni:q· ni. ꝭ/ſpaciũ· V· offeraé at ꝑ

tale mãdatuʒ non bʒ talis ꝓcuxt ptãrem

recipiendi libellũ nec cuſandi nec excipi
endi:Alii qñt ꝙ procurtↄſtitutus ad ex
cipienð tm bñn eſt admittendus2 cxc ꝑe
põt etiã ſi non hẽat mandatũ ad qfenden
duʒ. uel li recipiendũ.qꝗ dic ut· ſmn papã
ex ⸗de raſerts ibi poſt eum
2 hoſti.plene ſcripſi ĩ glò ñt Inno·2 ho
ſti. et ibi ſequentẽ· · plenius ĩuenies ĩbi
ecl ſatis de procurt. ↄſtituto ad ea que cer
ta die occurrũt agenda · ſʒ ult᷑ ea fuit hie

diſputatuʒ ſi iudex ĩpeditus prorogauit

tunc agenda ad aliã die an illud procura
toriuʒ ſufficiat ad diẽ prorogatã-2 termi

natum fuit ꝙ nõ· e quo ad die terrmatã

fuerat cõſtitutus· facit ð of· deł.· cuʒ olĩ
ĩ· de ap.ſignificauitð preben. cui de non
l.vi.C.de procurt:maritus ff.de arbi.nõ
diſtinguemus · 5. fi. ff. iudi. ſol. cum apud

et cõſtituens hoc euenire ſolere2 poſſe 8
ad hoc.

buit cogitare.· ii. ꝗ vi: anterio?.
facit de homiis qui.li. vi. G ¶ IIli
g0 nõ.ꝙ qñ alſignat᷑ ermin teſtes ꝓ

ducædos. uł ad aliud hmõi ſempꝑ debz ad

dici clauſula illa.2 ad om'a alia que faciẽ
da occurrẽt ał ſufficeret dmo conſtituere
ꝓcuratorẽ ad ꝓducẽdum teſtes 2 taliter
cõſtitut nõ tenetur.miſi ad hoc 2 ad alia

§

circa hoc neceſſaria.2 ſi ex aliꝗᷓ cà teſtiuʒ

ꝓductõ obmittat᷑ nõ ꝓcedet᷑ ad alia cum
iĩpſo:cuz nõ ſit ad alia ꝓcur· uerũtam ꝓÿ

curt. quãtumcunq; diſtinte ad certu ar

ticulũ dato põt quo ad alia que ſequunt᷑

iudicõ faciæda recipe terminũ ne circũdu
catur edictũ·xi.q: i. certum ſm papaʒ·.

.

18

Cse⸗ illud querit᷑ utæ pcun: ex pte ac

ſHatiſdar de defẽdẽdo F uiò ꝙ dixl.S· 9 i·

tent ad unu ſolu uscar tenex᷑
ſuꝑ.v.Itẽ excipit᷑ ꝙ licet 'ỹ et vr ꝙ ſic

nec aliter admittet᷑arff. de admituto. ſi

duo ff.de acquiren.hereſi uus eius qui
ar. cõtra ff·e mutusS.pena· M. ibi no.

ꝙ procuratori dato ad agendu uimet man
datũ q defendat.facit ergo dubium. ꝗa

exquo ad unuʒ ſolum capitulũ datus eſt
ctiã defendendo aliuʒ tractare nõ põt.

ſentire.¶ Itern ꝙ ſit generaliter ad orneſ

et.l n fi:et hoc uidet᷑ uber-.

cauſas conſtitutustn tantu ciuiles reſpi
cit.et non criminales ut dictũ eſt.S. S. i·
v. ſed nunquid media.¶ Sed quid ſi pro
curatoriuʒ eſt gnale ad omnes cãs nec po
nit᷑ ibi aliquod uerbuũ per qð innuatur lo
qui de prelentibus uel futuris quia in eo
continet᷑ ſic conſtituo te ꝓcurart: meum ĩ

omnibus cauſis meis cõtra quaſcuq;ʒ ꝑlo

nas 2c nunquid poteſt extẽdi ad futuras
non vrar ff. mandiligẽter· ex de Rptis
cum dilecta.etc. fi ric nil et. ff.
auet ar⸗lc-ſi ita. ibi dicit᷑ ꝙ demonſtra
o meum pñs non futuy tpus oſtendit.
