ar.ff· de ecu:tuto- iuriſperitos αn

Vber.de bo ar:ex de ſen.ex.cum illox

coget᷑ aur captis pignoribo ar ff· de. .

I. Duiuſmodi:5. fi. eX de offi dele. ſuſpi

tionis: f-· de muet ho.ſi quis mgr̃atus
ff·de uen. inſpiq:l.i· · eα hoc-(Sed ei
quod dixi ꝙ duo cogunt᷑ terciuʒ eligere
opponitur:naʒ ſi in duos ↄpromittitur

ſcut ſi diſſentiant tercium incertum alſ
ſumant nõ ualet qð agitur. ff eo · itez ſi
unus: 5· ſi in duos e: e innotuit. dic ꝙ
hoc non ualet ex partiuʒ oſenſu/põt tn
autoritate iudicis tertius aſſum- ut in
pre·5 princ paliter in fi- u iuris auũte
ut ex de ap· cum ſpeciali et ſic intellige
premiſſa: et dic ꝙ aut fuit actu a prin-
de tercio eligendo aut non ſi fuit actuz
aut de certo et tunc ualet ut in.. prin
cipaliter aut de incerto et tunc nõ ualʒ
Cc0· t. ii 5. mbil-. π⅞. Vide ꝙ dixi in p.
decre innotuit in gloqn ergo: et ſuper
glo:ii: et addo ad illa ꝙ Franq accurt-
de quo dixi.S. Y· quid ſi cpromiſum
tenuit opromiſſum factum in duos cũ

poteſtate eligendi terciuũ incertũ ualere

et.·:ſi in duos ꝓcedat qñ diſcordant in
tercio el igenð·Fa.ff · q cuiuſq; um itẽ
eoꝑ.5·ſi decuriones ꝓbat ꝑ tex ibi naʒ
2 in aſſumẽedo ac ceſſante ergo illa rõne
a ↄcordarunt in tercio ceſſat ꝓhibtio-

quia qð durius eſtut dicit ratio pᷣ fert᷑

Vbis albat.· ff· ð iur.pa.adigere·ꝭ· ꝗuis
de adimen-le. i· in⸗·conditio ꝙ cum eo
qui in ali.po·l-ſi filius et de in ius uoc
lꝗuis facit · C· que ſit lon.ↄlſueti⸗l.i · Et
pPredicta ↄcludunt ualere ſniam in qua
ipſi duo cõcordant tertio n electo. òriu
inuitur hic a. · . ſed pone ad ↄcõdadaſ
has opiniões otrarias cum ex op. facta
ſequi poſſet abſurditas·ſ.cũ ꝑtes diuciq
litigaſſent et tpᷣe diffinitivis diſcõdarẽt

arbitri in ꝓnunciando· quia ſic poſſent

diſcordare in tercium eligenduz: et per
i pdtes inutiliter ſic grauate eſſent diu

tinis laboribus et expenſis grauibʒ bõa

fuit oſfideratio legis uolentis huic caſui
ꝓuidereꝗ euenire poterat lʒ n euenerit

ꝗð ſepe iura faciunt de diuorquanto-iẽ

ſubſtiI. poſt aditam. *

fi.8 f̊. non or: c i · C in qui:cCa in integ-

reſ·ñ eſt ne.l.ulti·C.qñ li:uni:ſine uici⸗
ſe.uin·l.i.Sed ſi ab ipᷣo pricipio iln duo

arbitri cõcordarent ð tertio. ꝗ deberet
in caſum diſcordie tempore cifimtiõis
adeſſe.· hic peroptime ꝓcedit hec opi.

ex qua nulla ſequi poteſt incõuenientia

et ſi ↄpromittentes non artaſſent ipſos
ad habendum tercium ſolum tempore

ſententie in caſum diſcordie-ſed ſimpkr
dediſſent poteſtatẽ. de aſſumẽdo tercio
fi uellẽt ſtatĩ ille cu eis poſſet ĩchoare ꝓ
ceſſuʒ:2 ſine nlra caluma habetur ꝑino
ac ſi per cõpromittentes nominat in -
pPromiſſo fuiſſet· Sed aduertendum eſt
ꝙ ubi ponderam/ſolũ euentũ diſcoche

in his ſequeret᷑ ꝙ ſi in unuʒ ſolũ quẽuis

omiſſa eluet electio cercii· cum ille cum
ſeipſo diſcordare nõ poſſet ualeret a pri
cipio opromiſſuʒ ad ꝗð facit decre.pe·
æo·Cet tñ:c.innotuit ſolã incertitudieʒ
Ponderare uidetur· et decre: plt:habet
uarias lecturas ut ibi patet in texti· et
ſuper. ułt· glo.ſed in terminis quos dix
S incercitudini et diſcordie a prin- ꝓur
faciunt ꝓxdicta ad Im articuluʒ qõĩs
Iadl.de are.de quo dixi.S:. i Tuper- ⸗
arbitrator ad fr de ↄpromiſo facto in
duos qui ſi diſcõdarẽt/ticiꝗ daret Eciuʒ

et dici poteſt m eum: tale oprommſſuʒ

non uaxre ꝙ nec ſuis uiribʒ titur nec
pretoris ſide nuncn. ff eo-item ſi unus.

S·ſi in duos etꝭ·principabr. et e eo.in

notuit pretoris non quia cũ ꝑtes tertie
talem electionem cõmiſerint pretor nõ
poteſt cogere arbtros ad ellgen terciũ
uni enim conceſſum alus denegatur-C
S teſ:l.oſulca.nec nuciũ illuũ cogere põt
ut eligat ꝗ ſe ad id non aſtrinxit ffloc
ſi merces in prin· C· cõia dełſi duobus
in prin de atraben:emp.lfi:et ſic cum
ſuis uiribus nec pretoris auxilio iuuet.
ceſſat ꝙ nõ· ꝓ ſoł · rni in p·.·prĩcipałr
ubdit tñ dici poſſe.ꝙ ſi ↄcõdant primi
duo in ſmia illa ualet et tenut 9 ꝓmiſſu
non ex ſuis naturalibʒ uinibʒ- Sed quia
ſic fieri ↄſueuitſ· de uſufr ſi quis dona
turus cũ concor· et dele.ĩ ſi Fu pluriu
6. fi facit ec de temp· or/ q traſlatiõeʒ
in fi- nec uiciatur ex clauſu 8 eligende
incertum que locum non habuit facit
C. de legalſi legata et de impir et aliis
Sed quid ſi
dicatur m opromiſſo. ꝙ Cõſilio alicq
certi ſapientt ꝓnuũcietur nunquid ualet
non: qa libera poteſtas iudicandi uidet

„

X= — — ,— —

—, –—
— — ——,. —— — — —.,. — —,. — —

— ————,p

r

TL

T1

e

= ALALS LP

„

§ A

ing eis aufferri ut in Ppre.l. ideʒ ſi unus. 518 arff· de admin. tuttl. iii in fi. f. de bo-
elen pomp: Sed non eſt 1ta ut quidam dicut aucti iudi. poſ/ in uenditione5. fi .C. de
lhc quia premiſſa adiectio pro non adiecta nupcl.l.i. et. I. in vꝛunctione ar.tñ otra. .
ber . habetur utff.loci· ſi in lege in prin. nec ff. de iudi. I.ii. . conuemire. X1-lex illa N
ntös QA ꝑ hoc habent eius cõſilium ſcqui · MW: dicit poſſe defendi ꝓceſſuʒ factum per
Gd V Tenetur En requirere ut probant iura pretorem eNX Parti um cõlenſu:queʒ ie
nlen ſequentia. 2 fic non habet᷑ ꝓ nõ adiecta ptor ignorabat credẽes ſuã eſſe iuridic-
t ut predixi un nõ bene cotinuat Gui-. ¶Se nunqd iſte tercius ſit datuſ S
empen de ſuc.in:. ideʒ pomp. ꝑ hanc ratloneg arbiter uidetur ꝙ ſic quaſi partes tacitt
fim diuerſam a PxX. tenet opromiſſuʒ ualer intelligantur euʒ delegiſſe ſi arbitros ↄ
ten alb.·etiaz ff· man idemq;· 6· ſi quus ea cõ tingeret diſſentire que Ipſñi eligerent- uł
ken ſuetudo approbat opromiſſa tria ualer iudex el daret ar⸗ex de ap cum ſpeciał
rn ꝓ ꝓnuncietur ꝓut certus:2 fortius in de offi.dele. ſuſ pitõis: ar·:ff· de · ob.
an certus iuriſꝑitos ð iure conſulet et nõ- ita ſtipulatus·9. griſogonus. in fi. et ex
unt . hec.ff. de hered inſti-l- illa inſtitutioẽ de offi:dele.p/et g in quibus colligitur
ſat fi-fe glo- ar/ff· de admi-tu-quidarn ꝙ nõ ſubintlłr aliꝗᷓ ꝑlona in ſtipulatõe
gen decedens eb:l ſi in ticium. NO1:extra 8 niſi de qua normnatim adct fuerit- Sed
an arbiticuʒ olim de elec cum in ueteri- dic ꝙ non intelłr eſſe arbiter nec iudeæ
ter .QKuero dictum eſt· ꝙ pronunciet qð tłi ſed ipe uocabit ad ſe arbtros ꝗ ſi in unã
mn Aperito placebit. H Quomodo Holt- ſnĩam oueniãt planu eſt ſi uero diſcõdẽt
ii⸗ Põderauit hoc uerbum ut ſonet in ali elus autoritati ſtabitur. ut in predic:5
id ꝙ arbitratus ſcripſi in decre· p- tCO tl. principałr in fi.nõ quideʒ ipſe ꝓnuciex
De ſuꝑ ult glo·et ſi ſoluit grium/ 5 ſtatiz eius dicto.ſeu oſilio eis in lcr ipti dato
tei — alt ad. Gibi ſe. no cogitur ꝓnuciar arbitri ſtare cogent᷑2 fm ill ꝓnuciar
n t in Pre§: idẽ Pomp⸗ An dicut ꝙ ſi ed ſic eſt conſiliarius ſeu mediator et ſic
nhi Fuit Aictum cu oſilio et uoluntate talis & facto obtinuit ut quidã dicut. Balo-
rn Pnuncietur: tunc ſine illo ꝓnunciare nñ Dy: dicit ꝙ eſt uere arbter/2 debet lau
bend Poteſt: ſi aut fuit dictuʒ cum ſilio tĩ dare de furt ſi dmiuʒ. et ideʒ diſputand
cunc fufficit eius conſilium requiri nec tenuit Fran: accuret Iacde are.qð eſt
ten eſt necelſe ꝙ ſit bns ut in pre·c. cũ olizʒ. uerius ergo uocem habet et poteſt cuʒ
mit Si aut cà omittit᷑ ita ut m alic oſiliu altero ꝓnuciare- immo diſcordantibus
Crm. ꝓnuncietur quid iuris ſuꝑ hoc dic m duobus poteſt ferre tertiam ſententiaʒ
ſins QA⸗ do· Innox· iin et. do. ut nõ ex.· de of. que preualetff. eo: Iteʒ ſi.S. priuet᷑ per
Acha ele ſi debilitate. I. Ibi uide iĩ glo. ac: Si aut ſit electus aucte ↄ ꝓmittetiũ
un 3 Putat Inno. . ̃deundo. :(LSed 44 tunc certuʒ eſt ꝙ eſt arbiter & ſer ruſ-
tornn ſi duo ſunt electi:2 acta eſt mpmIIS cum eſſet· fi. Pliem etiã dicunt in „
nd AR 8 tertio non alſumendo: S Nõ: quia tercio a partibʒ lecto de iudic pcepto
ur bic agebatur terciuzʒ per duos aſſumi ñ MH. Quaſi /m iſtos ubi ſponte ꝑtes eli ⸗
tſi Polſſe in qde uero de qua dixi 5. V: quid gerent bene eſſet arcer ſed exquo per
l . ſi actum duo alſumere Poterant terciũ iudicem coacti eligunt ſecus ꝓ iſtoruʒ
he ſi uoleba. . Nunquid ualet o pmiſſu dito facit quia·5,. Principaliter dicit ꝙ
Eculn uidet ꝙ ſic quia ctus X uentiõe lege iudex cogit duos arbtros eligere terciã
luk accipiunt ft. poſi l.i.6. ſi vuenerit. ft- plonam non dicit tercium arbitrum
ſi ꝗs cau:ſed 2 ſ quis·6: queſitu. Sed decrę:cu peciali dicit ꝙ tenebit ꝙ duo
n uber. de bo· cicit Huioi pactu nõ deber ex illis decreuerit. ꝑ ꝗqS Pz ꝙ decernere
Fuari-quia otrariuʒ eſt ↄopromiſſo ut.5 et iudicare ica pertinet ad terciuʒ ſicut
gn P. hoc quoq; nõndum. un opellentur ad alios et decẽ. ſuſpitionis de offideły.
Sn eligere captis Pignoribʒ uel Per penam dicit/ ꝙ tercius cum duobus uel altero
gni uel incluſis plonis. ff·ad.l.iuł pecułpl- ferunt ſniaʒ.2 adhuc aꝑti declegittĩa
ri Pltt. in fi: Alii otra ut in primis cõcor⸗ Qe ap·li vi. i-et ii.· Ro. ꝓpter que uidet᷑
cve et ff. eo·pedius·5. fi/ ſed licet dixerim.S iſtud dictum. et illa ex ſequentib que
.hoc quoq;. ꝙ duos arbitros electos ſuꝑ iſto fundant᷑: nõ ꝓcedere tenens tñ
6 R cifeorch es poteſt Pretor coger̃ terciuʒ illud dictũ rñderet ꝙ legitur de arbtro
) Zuſen 8 Tamen dicuũt Pleriq; · eIs ſeu arbitr neceſſitate adeunt᷑ tñ quo
— j ce Prin Pretor põt tercium A4 huc cãuʒ rõ; diuerſitati falẽ ñ uideo- C
„ 8 . c eOs& cogere in illu oſentit H·⸗ C Sed nunqd iſte tercius a duob

₰ 2

huius ut pdictum eſt:nam E eiq

arbitris coactis ełctus uł eti a iudice
datus debet cogi reciꝑe· No ſic C. de ad

uo. diue r- iudi-ſandtumus-aln otra ar-

ff. eo:ſi cum dies in prin. et I. in tam
ęæt ſi · et in pre·· principałr.

Primu
ibi tenet Accur· et etiam qð ſequitur

in Ppxi· V. F. 4 Sed nunq ſtabit᷑ ei
ſolius dicto alns duobus cicordantib

uidetur ꝙ ſic ut in pre:⸗principaliter.
in fi. ibi cui autoritati pareatur qu

intellige ut iam dixi in- ſed nunquid
iſte· ¶ Quid ſi unus ex arbitris codet

cum iſto tercio-Dicunt quidaʒ ꝓ ualzʒ

eoꝝ ſma tanꝗᷓ a maiori parte lata ff.eo-
ſi in tresał· in.l.itẽ ſi unus9⸗prĩcipłr
et ·6· cellus et· l-ſe· exc· eO: C.i:ex: de hiis
que fi:a maꝑ.· caCi:ff.de re iuduo ex
tribʒ-Fm Ia:balet dicam·ĩ·. V. iteʒ ꝗd
ſi omnis. Sed hec ratio non uidet᷑ mibi
bona Cum iſte tercius non ſit arbiter-
ud iaʒ dictũ eſt. et ideo nõ facit numex
ratio eſt ergo quare non ualet hec ſnia-
quia unus arcer ꝓnunciat iuxta oſiliũ
Cõſiliũ ſequen eſt ut iaʒ dixi-

uid

ſi omnes diſcordant/quia un dicit· .

alter duo alter unũ:dicunt quið ꝙ iſte
terciꝗ ꝓnuncliabit. et eius dictũ ualebe
Ego dico ꝙ nõ ꝓnunciabit. ſed ꝓcedet
ut s: ſed nũqd iſte- ¶Sed põe

ꝙ in eligendo tercium bene duo arbtri

Per le ſine iudice cõcordãt et ehgunt ex
ſic omnes tres ↄocõdem ferũt ſentẽtiam-
nũꝗd ualʒ. Ro. nõ m Io-nãà opriſum
cuʒ ab initio ſit inualidu: puta factum
ſuꝑ tercio aſſumẽdo otra iuris formam
ut:S.· V· ſ ei q dixi ·. M-Omnio uias
qð ibi dixi in fine · tractu tpris niſi
conualeſcet.ff·de regł iunqð in initio
uicioſuʒ eſt et.l.płt xvi:q/in/:poteſt

ex de elec. auditis. ¶. 83 nungd ꝓceſſ

alb. in prin.tiha

duo.

pretor ait ex-e0;-

coraʒ eis habitus tenet puta poſiciones

ↄfeſſiones negationes et huiõi · No non

quia ſi principał ñ tenet.nec acceſſoriũ

If.de reg iunt. cũ principale.e. de iud
at ſi crrici de ap. ut debitus in prin· xi.
qi.in cyricox ex ð fiðinſt inter ꝓpe
fi:ar/cõtra ex·eo.c·p· I· Diuuerſas pʒ
lecturas ut ibi in glo-et ſuper glo-. 5.
Sed quid ſi arbitri elegerũt tercium

uel dat eſt eis: non eligentibo a iudice

demuz litigatores nolut ꝙ artrent᷑ cũ

iſto.ſed uolunt ꝙ alium eligat ip̃i uero

hoc nolunt uidetur ꝙ inuitis partibus
poſſint ꝓnunciar̃ auẽte iſtius arbit᷑ ꝗa
eis ceſſum eſt eligere terciuʒ a lege ut

in pre5. princiĩpałr uel eis diſſidentib
ptor poteſt eos cogere uł eis eum dare
ut dictũ eſt· ſi ergo elegerĩt· Feis ſudex
dedit terciuʒ cuius aucti pareatur iure
factum eſt et ᷣm:l: un non debet alio
euentu tolli.C. de adrmitu-ſancim/C.

8 adult· gracꝗ·xxV·q·ii· ſi ea. ne ecctů

iſtius iudicis illuſoriuʒ uideatiir f. de

iudi ſi pretor ft· ne quid m loco publi.
l· fin. ec de mr̃imo.ↄtra inter ec.ι
c.i:de clam. deſpon.cuʒ inhibitio·9 p:
credo ꝙ non poſſit.non eim coꝑitur ꝗs

traſigere uł paciſci ergo nec licigatores

in i tuʒ oſentir cogunt᷑ in auti ut hitig-
iur · · fi et arad hoc ff eo: l:nõ diſtin.
in fi:et· lſe. Balõ· nõ· ꝙ; officium tercii
ełti ſiue adiuncti expirat expirate tpe

ↄpromiſſi. C. qn tu: uel. curt. elſe deſmat

in. l. . H.· Cdſlactum ferrin 5
ꝓmiſſo ut niła exceptio ꝓponatur K
ut ·ĩ. in ti .·ð oclu·et renuci · V. pone
ꝙ poſſint Vber· in· V. ſed ſi ſub arbtro
c remi.ſine. Vcedrat
5·. il. in fi · ½- (Item quid ſi opromni
ſum eſt tanꝗ in arbitruz et ĩ arbit̃torẽ
et actum et iuratuz eſt ne ad bom umri
arbitriu recurratur- uel ne dicatur ſnia

nulla uł miqua dic non uałre- hoc

plus placet Alber:.gal:eo.ti· . pone
ar- ex & iureiur-quẽzacmnoð
et.c:ad nraʒ- u.cX& & foro ope ſi chligeti
un fi. quua tale pactuʒ uidet᷑ otra bonos
mores.unð nõ ualet if · Sð pacĩur · gen
c·Fi- Item quia ꝑ illo uidet᷑ dolo futur
remitti qdð eſſe n poteſt utff· co ſi unq
6:·illud et 5. pactaet ꝓbatur B ſolutio
·qua reꝝ ac. no dat᷑l.i· : ſi honorãde
et ꝑ huiõi pactum imitatur ꝗs ad mał
ꝓnuncianò ar:/ff. de precarcuʒ pcario
xX·eO:Cfide pac.doↄuenire et in pre-
5.·pacta-et· 9alle ff·& oꝑ. lber ſi lbertt
ſf.loc.l. ſi in lege m pri. t1. Dyi Gla-
ſcienti:de re.iur.lIi. vi· tractat plene an
pena peti poſſit ab illo qui ſub pena 14
qð·S· dicitur ꝓmiſerat: 2 demum petit
iniquuz arbitramẽtũ reduci ad arbituzʒ
boni uiriet tenet ꝙ non ꝑ raciones hic
ductas 2 p· lff. loct: quero.S. inter loca

torem·et· · de · D.ob. quidam cũ filiuʒ

6ſed uiamq cũ ſua glo. Itẽ ꝙ; cuiuſq;
a

arbitri libertas quis generalis et la

reſtringit᷑ ad id qð de iure cõi liceat fr-

de odi-indeſi ꝓcurt. que in fraucreð · ſi

Pater filioad munidll. lutius.· 6 plt C
de mune.nõ conti.l.i · ꝗ· ꝓ infante alia

.— — g—

—

ci
6
tut 9
H
elde
dlen
micel
iei
Geſnt

Nrire
e
ae
e
Ditone
Cnun
turgn
Ad
Glget
9o
1 cale
19*
ldung
fun
lco
gorit
AAn

ℳ☛

etiam inducit que ibi uideas et uide qðᷣ
ſequit᷑.ĩ. v·iin.ſcir̃ tñ ðbes ꝙ ipᷣe Dy

in quadã cauſa ſenen ut patet ſuo oſilio

xiii. conſulit ꝙ licet tał quo petenco

reduci nõ incidat ĩ penã ſi cn ſuccubat

et appareat iuſte ꝓbatum: tunc pena 9

mittetur cũ effectu et ſic cx poſt facto
Sclarabitur an pene omiſſio cũ effectu
ꝓcedat nec ne nil allegatc- Ibi etiã tenet
ꝙ ꝓuocans dicens laudu iniquũ habet
Pbare· ar⸗· C. S iur· haſte.li-li·x.alł iiii-
tr· de ꝓbati-ꝓl.ab ea parte maximecum
intrinſeca ſolemnitas preſumat᷑ inſtit-
de fideiul·· fi: et de inutił ſtipu·6/ q
(criptuʒ.· uterq; tñ ꝓbat de renuncſuꝑ
hoc·cum uterqʒ dicat· ff. de ꝓbatt:ci ꝙ
tenuit etiã ibi/ ꝙ ualet obligatio penat
quã duo e ↄpromittentes.ſid muicem
faciunt ſuꝑ obſᷣuantia lauõ ferẽdii ꝙ
ego tibi ꝓmitto ꝙ et unus ex cõ ꝓmit
tentib; uabit laudatumet cu 18 miß
ꝓmitxtis de. B altero opromittente et B
etiã ſi ipſoꝝ non interſit lauduzʒ ſeruari-
ſtipulanti enim penã nõ eſt neceſſariuz
ꝙ eius interſit · ff. de · V.obl.quidaʒ cũ
filium ubi de hoc et:lſtipulatio iſtag
alteri et· V· at ſi quis· et· V·ſi quis dolũ
edff/iudiſol:nouiſſima et ð · V.· ſig· l. H
uerba.ſi ergoB. &ð quo mibi ꝓmiſutiñ
ſeruat lauduz pena ↄmittitur et exigit᷑
cuʒ effectu ſiue lauduʒ de iur̃ ſorciatur
effectum ſiue non m eum et ꝑ ;ᷓ oſinũ
multũ in tuſcia frequentat᷑ iſte modus
opromittendi- Redo ad primum dictu
huius oſili q ꝓcedit m Gui- de ſuc.
qñ petens non habuit ꝓbablem cauſaʒ
id petedi allegatff. & re iudi:l. fi.ð ap-
I.negotõꝝ geſtor·et: ff. ð uſurt.l.tutor
i. Ko: ſi uero petens reduci ad arbitcum
boni uiri-habuit ꝓbabilem cauſam id
petendi et iuſte credere potuit ſentẽtiã
iniquam tunc non incidit in penam ꝑ-
l·ſi quis forteff·de penis.et.ff. de petiti
hereð · ſi debitor. hoc nõtin ſum . ti · de
arbi. ſed nunꝗd is ouenit materia cõ
demnatiõis expenſay eius ꝙ uictus eſt

in lice.nõ. de dolo finem cum ſuis ↄcor.

ar· ↄtra qmi qctus ex cõuentiõe legẽ
accipiuntff.depoſiti ·l.i. ſi vuenerit.ſF

illud uerum eſt in pacto honeſto: Iteʒ

ↄtra ff· de pac. pactum inter heredem-
C.æ· ſi quis in coſcribendo:et ex ð regł⸗
ad apłicam. ff. de diſtracpig. ſi creditõ
5§·p· ff. de pig actt.ſi cõuenerit. naʒ et ap
pellationi poteſt quis renunciare· ff.ꝗ·
ap.nõ licet.l.i.et hec renunciatio ſpẽm

25⁵
obtinet appellatõis ut in p. l-nõ diſtin-
5Fᷣ·cũ quið · Ahi M. Gui- S ſuc-m ſum-
ti. eo. . ſed quero an ꝑtes-et in: lſi qui
ex oſenſu:C·de epi-audi. inducit ratiõʒ
5S. ꝓxi. FSl Dicunt ꝙ licet non poſſit re
nunciari reductiõi ad arbitriu bõi uiri
tñ hoc beñ poteſt pacto. MH fortiq
eſt ᷓ renunciatio-quia fulcitur duoruz
conſenſu.ut ſcripſi de teſta-ra ynutius.
ſuper.iii.glo-ad fi.et ꝓ iſtoꝝ dicto fa.
ff.de liberał. non ſoluz ii. :· fi et· Iiſi ꝗs
rõnes et de pac: ſi unus:illud. et ð hoc
co-C. eo.ti. l-cum antea in pe:q: . Re
mitti puta ſi ꝑtes ↄvueniant ꝙ ſi ocigat
inique arbit᷑ri non petet ałꝗs ille rduci
ad arbitrium boni uiri- M-Clarmus ſic
formatur hec clauſula. ꝙ ꝑtes ꝑ pactu
renunciant reductom ad arbitriu boni
uiri et omni iuri.2 acto ꝓ. illa petẽda
competituro quãtũcũq; inique arbittuũ
fit er quãrũcunq; enerine preuidicium
P illud alceri ꝑcium inferatur-hoc fuit
diſputando terminatuʒ: ꝙ hoc caſu ſic
expreſſo⸗ꝗᷓtucunq; damnum uel leſionẽ
re ipſa lauduʒ contineat non erit locus
reductioni huis rationibus- quia lʒ ptas
arbitratoꝝ ex preſumpta mete 9pmit
tentium-ↄtineat tacitam conditionem
equitatis-leges iuſtas ſcripſi.S1 ſup-
2. arbitrator- ſufficiat nuc lex ſi liberti
ita.ff. & oꝑ·. liber ibi 2 fere ea mens 2c.
de iureiurt- ueniens apparet aut ipſorũ
mens contraria.ꝗ ôrium expreſſe paciſ
cuntur ceſſat ergo illa preſumptio in 7
certt.n. n ã cert 2c-l. otnu/6:1. i fl ff. 8
: O.ueĩat.l. que ꝑ expſſu tollut tacitu
ff.eo.l.doli:cła:de reg iun. expreſſa ad
caulam facit.l.ſi cõuenerit: ff. re iuð.-
de. obquidam cu filiuʒ V.: quare ſic
de leſione re ipᷣa dixi quia ſi ex ꝓpoſito
dolo ſuo uel patris corrupenti ſiue odio
ſiue ex gratia inique laudatum eſſet nõ
teneret᷑ ex tacita ↄditione ſi dolus abſit

qui nunc apparet affuiſſe.hoc ꝑ·l arbit᷑

toꝝC. eoCi: f. eo. ita demum:etlnon
diſtinguemus:cuʒ: qui ff.de iudi ſi
filius.2l. ſi pretor⸗6 marcellus: de caſu
ſic expreſſo dixi quia ſi fuiſſet generalis
renunciatio et leſio re ipᷣa eſſet enormis
non impediret reductionem ex tacita 9
ditione niſienormis leſio inferatur.f·S
uſurſi ſtipulatus de dam-infec.l.nii·
hoc auteʒ· ff. de. . ob. lv· ouẽtipales
cõiuncta cuʒl. unð ſi nerue et·l· ſe · ff · ꝓ
ſod ał ſienormis non eſt tenebit renun
ciatio cuʒ non offendat aliꝗᷓ predictarũ

„

ArLPeOELRE

ↄditionũ tacite intellectay et ſic ĩnt 'a–

qð nõ.in.l. eotiſi de meis· 9 recepiſſe ꝓ
diſtinctõne allegat ff. demmon· l· ex cã
in prin- C ſi aduer. uen pi:l. i . e& de reſ.
in integ c.i:cũ concorð doptiuus
meus hanc qõnem legiſtaxquo ad uin
culũ iurarnenti de quo ꝑ eos n tractatũ
erat/reaſſumſit. et ualo plene tractauit
et ante omnia dicit ꝙ arbitramentum
cuius obſeruatio peccatũ induceret uel

nuctriret nõ obligat iurantem un nec

periurus eſſet petens illud reduci aly.
&xii-q-iiii ſi aliquid. i. et. ii. et c- ſi quis
preuentus et hoc uoluit Oſti ut ſcripſi
in·c/quintaualłin glo:mag. · quid ſ
partes et hic nullũ dubiu in arbitmẽto
aũt a miquo concordat et qð dixi:S. i
membro de laudo qð ſolum re ipſa eſt
iniquũ dicens reduc tionem impediri ꝑ
talem: ſi ſit expreſſum iuramẽtum et
illam petens eſt ꝑiurus. cum ſolu & ſuo
Pxe uclici hic agatur- inducit q dicit
Hoſti.ubiS: aly.· de iureiurt ſi uero et.
c·cum cõtingat de inſtitt cũ uemiſſent.
de pactisꝗᷓuis.Ii. vi-ſubdit th ib Oſti-
ꝙ forſan ex equitate iudex occurret in
iquitati ubi circſtantie hoc ſuaderent
ut ibi ſcripſi facit de iureiun ad nr̃am
ii. Si uero laudum eſt iniquũ ut dixi.5
li:membro. . de leſione cocordans huis
que ibi dixi tenet iuramẽtuʒ nõ obſtar
et petenteʒ nõ eſſe ꝑiuꝑ: ꝓbat ꝑ locum
a diuiſionequia aut caſus doloſi arbitri
non includebatur in padcto 2 iurameto
aut includebat᷑. Primo caſu planuz eſt
inducit de iureiur:c: pyt:de eccł;edi-
Cc: uld: et ura que ſcripni eo qui duxit
in ma:cum haberet ſuꝑ glo-iuramẽetuzʒ
Scðo caſu cũ dicis includ ið. quia hoc
tacite incluſum non põt plus operari ꝗᷓ
cxpreſſuʒ ſed ſi exp̃ſſe iuraſſet de huiõi
dolo futuro.ñ eẽt iuramtũ obligatoriũ
cum odra publicuũ bonuʒ iuſticie. cõtra
bonos mores· et honeſtatẽ fuiſſ̃ pſtitũ
de reg iunnõ eſt obligatoriu. Ii· vi.cuʒ
ſicut pacto taliter ꝑ quẽuis ꝓnunciari.
no poſſit· xi q.iii: qui recte.2. c. qtuor
2. C: ſe: & re iudi. C.i. Iivi. et fic ipe iuras
ex prĩcipio criminis ſe inuoluit ꝑ quod
utriuſq; turpitudinez ↄtinere uidet᷑et
ſic facit ꝑ di tum Hoſti in decre.fi de
Pac:ubi ſcripſi in ul glo inducit etiaʒ
qð de exceptione nõ numerate peccuñe
ſcripſi poſt Hoſti. de ſoło·c.fi fortius
etiã hoc ꝓcedit. qñ in ipſuʒ ↄ ꝓmiſſum
eſt ut in bonuʒ uix debuit ergo arbiiri

ut bono uĩro ↄgruebãt/ff· locj ſi in lege

i· RERo.-2 MatB. xii-Lug-vi bon homo

ꝓfert bona. Rti:demuũ ad dec:debitor̃s
de iureiunt. ꝗtum ult membro ur ria
Vlcimo ſcienð ꝙ circa terciũ qdð dixerã
S. VP. Sð caſu Hoſti. bene placet ub:S. qd

generał iuramẽtuz de ſtando dicto ars
tratori ſuꝑ et de non petendo reduci ad
arbitriuʒ boni uiri nõ ĩpedit reductiõʒ

circa hoc etiaʒ uide ꝗð poſt eum ſcripſ

eo.ti:ꝑ tuas in glonõ.ergo.et.c:ii· ſu

ult.glo· . De hoc. S 6arbiter- . ſed
pone.Balò. uide hoc ꝑ Cy. in.l.penłt

C.eo.ꝑ Dy. in regł· indultuʒ:li. vret ꝑ

me de ↄdi.indeb: l.ſi ꝓcurator in lec· f
nimia cautela eſt ſuſpecta:2 inſolite re
nunciationum clauſule: ff. de ↄdi ĩſtit
I·vii ubi de. B. †- (Sʒ quo ure
reductio huiõi Ro-

lucho officõ ut ex
de arbi. C.ii:et. c. expoſita q latiſſimugʒ
eſt· ff. & iur.O:ĩud·l.inec petetur pro
modlica reſed ꝓ magna· ff. de in integ-
reſtiſcio:ar e& de arbi-C· ii- et- iii .
Benefacit.l.unð ſi nerue ff ꝓ ſoc.2 iura
que non curant de modico:f· de dolo/ſi
oleum in fi:cum.l.ſe-de otrahenemp:
reſ bona ĩpen. in re.dofac.l.omnino.
Balo. duob modis poteſt peti r̃ductio
ſ.excipiendo:et agendo:excipiendo non
ſimpliciter de iniquitate-Sed adhuncta

incidenter pet tione reductiõis ffe. noõ

diſtinguem:5 cu quið fið ĩoffite.
lI·papinian g&filius. et tuc qui ẽ iudex
prime caule eſt iudex cae reductioms-
C.de iudi:l.quoti.nõde inoffic.teſt.lſi
ſuſpecta·9.fi.et iſta exceptt eſt ꝑpetua
C.ſi maior facto ſiñ decreto.l.illade ex
ceptt· doli.pure:: fi.2c. Agendo et hoc
duplicit᷑:nam aut eſt laudu latuʒ ſuper
ctuaut ſuꝑ litt. Si ſuꝑ ↄtractu actõe
ff.ꝓ ſoq· unde ſi nerue bi dum dicit ꝑ
audiciũ bone fidei. intellige.i ꝑ actiõeʒ⸗
ꝓPlocio:naʒ officiũ iudicis nõ eſſet bon
fidei. Si uero eſt laudatuzʒ ſuꝑ liteaut
eſt laudatuʒ tranſigẽdo aliquo dato uel
retento uel ↄdemnado uel abſoluendo?
tunc officio iudicis agend eſtquia non
eſt ꝓdita certa actio· ar:ff·de mino:qð
ſi minor·S/fi. qð officiuʒ iuclicis debet
implorari infra qᷓdriẽniuzʒ ſi reſtitutio
in integyC. e ꝗbʒ cau-ma. l. 9
Vel dic ꝙ eſt ꝑpetuũC. de pᷣſcrip·xxx
an.ſicutqð eſt uerius ꝑ regłam gnaleʒ
I.ii·C· de conſtit·pecu·facit qð nõt · in

ſimiłC. de falf.l.querela. et ſic falſa eſt
opi·ꝙ ĩ· x.dies · Nec ob.l.płtC· eo ꝗa

A

RNW⸗pͥð S

. —

loquĩè᷑ in uero arbit᷑o/nõ in arbiẽmento
non eim debem extendere legeʒ illam-
que loquitur in arbitro ad arbcratoreʒ
et ĩiſta eſt cõis opi. E
cauſa reductionis poſſit arbitramentu
executiõi mãdari. uidet᷑ ꝙ ſic ſi ꝑ formã
alicui ſtatuti habeat executionẽ ꝑatã
Et hoc qᷓtuor rõib· primo ꝗa pᷣlumit᷑
petẽs reductõeʒ facer̃ cauſa moderanò
lſołõis. C· de ordi.cog.l.fi·C.de falſſat⸗
aperte. Scdðo quia cauſa executionis eſt
ſummaria: un non retardat᷑ ꝑ petitiõʒ
que requirit recognitionem pr nariã · C.
de ↄpenſ.Dl.fi.· C.de edic.diadri.dol.l· ii⸗
ff. ad trebelꝑ.ille a quo· i ff ut in po-
le ſi is a quo.ff.ð reiuð· a diuo:S·ſ ſuꝑ
Tercio ꝗa iſte uident᷑ mutue petitiões
et in ſummariis ſummaria petitio non
ſuſpedit᷑ ꝑ recõuentõeʒ cãe n ſummarie

ut nõInno.i. c. i. ð& mutuis pet. Quartt

quia qũ duo iĩudicia ſic ſe habent ꝙ unũ
æt alteꝝ ſunt pariter oppoſita unum nõ
impedit ꝓceſſum alterius-de excep·rei
iudi:.lſi inter me et te Quinto uidet᷑ B
ꝓbari ꝑ id. qð nõInno·de of:dele · cum
in iure In cõtxrariũ uidet᷑ pluribʒ rõibzʒ
Primo ex natura piudicialiurn nam qò
preiudicialis pferenda eſt.ff. de iudic.ꝑ
minorem:et nõtin.lqui prior eoti et

ſemꝑ intelyr puenire etiam ſi ſit poſtea
mota. ff·de nox· al· de peti. her̃ ð·l. ſi ad

libertateʒ in prin. Sdo quia non debet
iudex exequi qñ poſtea ſubiacet retrac
tationiar ff. de excutut: dix. ertio
ꝗa r̃ductio inſtar hʒ appellatõnisergo
interiʒ nil innouandC: de tranſacſi cã
cognita:Quarto quia actio piudicialis
habʒ uim exceptiõis uc nõ in dicto/5;
ſi filius:ſed exceptio ob: igit᷑ 2c· Quãto
uidet᷑ caſus ex ↄiunctiõe duax.l.ſi filiq
erat debitor pat ex Inia2 pr̃ moriens
inſtituit e neum filio exheredato põt
filius cõueniri petitiõe hereditati.tanꝗᷓ
iuris poſſeſſor.et habʒ ꝑataʒ executiõʒ
de peti. hr iteʒ ueniunt· · ið recte quã
tñ filig opponendo querelam remittit-
caſus ergo eſt ind.S·ſi filius q uerum
credo.ſi ĩ. duos menſes cauſa reductõis
debeat differriforte ex forma ſtatuti.
ar· de iur̃ fil auffert᷑ S. qui ↄpenſationez
Si aut requirit longu tctatu põt iude⸗
exequi recepta cautione.de in inte.reſ.
c.ſuſcitata. ſed de re iudicata ꝑ iudiceʒ
non poteſt opromitti ut nõtC. de epi
audi:ſi qui ex.ꝑ Cy. Sed pone ſtatutuʒ
dicit ꝙ cõtra lauduz nil poſſit obici an

d an pendente

—

poterit peti reductio.dico ꝙ non ar de

alea. lĩ.· q; autẽ· Idem ſi cicat ꝙ mbil

poſſit excipi nam cui denegat᷑ eceptio
et act· ꝑ quaʒ ꝑuenitur ad ecipienC⸗

de tranſac.nec intentio:ff. ſo?mrm. I.
cum mulier et qð nõ ff. de minort:l. in
caulſe et· l.i:in prĩ ꝓ gloet Cyin addi-

Nam nec minor B caſu aduerſus laudũ
polſſet in integy reſtitur ſᷣm Cy ibidez
ꝙ eſt nõdignu Si aũt dici ꝙ nõ poſſit
agi uidetur ꝙ poſſit excipi quia qui e
cipit Prrie den Prede de cauſa

pol. c. i· ꝑ- Inno e emologatione

nò eſt. ꝙ in otractu uel arbiimento no
habet locuʒ emologatio-nam nulla lex
B dicit ergo ſtam regłe·ff/de ac:2 Ob.
l.obligatiom fere · : placet. Si th ꝑs eſt
preſens laudo debet ꝗdicere ne aqelcer̃
uideatur ar· f ad maced ſi fihus C. de
rela· i. ff·S fideiq-tu. cum oſiẽdim
Gᷣ·fi ff. de pign⸗fidenuſſor. : pater· Ego
non credoꝙ pñtia habeatur ꝓ cõſenlu
ſed facit bene p̃ſlumi ꝓ iuſticia laudi nñ
dicti ar eo que H Hoſti. S
ꝓbad.quomiã otra.rmiſi nõrius ſcriberet
tali pñte et cõſentiente:nam tunc talis
pacientia hẽtur ꝓ oſenſu ſic lquit᷑d.l.
cum ondim in fi- Sed in uero arbicrio
habʒ locũ emologatõ cũ hac diſtinctõe
naʒ intero fic ↄpiſſum nudo peccato
ſine pena:tunc habet locuʒ emologatio
C.col.i.interð nudo peccato cum pena
tunc non hʒ locum emologatioquo ad
laudi uigorem- quia lex nõ ꝓindet ei
ſibi ꝓſpexit· C. de pac-ↄuentl.fi- C. de
ꝓcun·l.maritꝗ ex quia ſoſuendo penaʒ
nõ tenetur ad aliud ar-nõ. in J. I. m. prã.-
de ac/emp· et quia ↄmiſſone pene uidet᷑
fieri quedaʒ nouatõ.naturalis eim obli
gatio nouari poteſt ut nõff. de pact·l.
Nptum·S·ñ pacto·cicit Accun.ꝙ aut
erat appoſita pena ſine clauſula rato ma
nẽte laudo 2 9 ꝓprmiſſo- aut erat appõita
clauſula. Primo caſu ceſſat emologatio
Fo habet locũ emologatio qſi ſint plura
ↄpromiſſa unuʒ cũ penaalceg ſine pena
utĩ.ꝑ Guił.ĩ. V.ꝗd ergo ita dicit glo-
ff.de arbitt lii-hanc ꝑtem tenet Cy· et
Barthoł interð opromittit᷑ ꝑ ſtipulati.
ſine pena tũc dicunt quið ꝙ ceſſat emo
logatiõis uigor ſed agit᷑ ad intereſſe qðᷣ
tacite facta ſtipulatione ↄtinet᷑ de arb
diem ꝓferre· .· fin. Alii dicunt ꝙ cadit
emologatio· ꝗqa petitio ĩnteſſe deſcẽdit
potius ex ꝓuiſõe legali cã coadiuuandi
lauduʒ ꝗᷓ cauſa ꝑimendi qð credo ueri9

Interð opromittit᷑ ꝑ ſtipulatõneʒ cum
pena·tuc aut eſt adiecta dicta clauſula
aut nõ ut in pacto· Non tn placet miᷣ
iſta ratio ꝙ duo uideant᷑ opromiſſa ſed
eſt unum habens plura capita: de ↄchc-
et demo.hec ſcriptura.nec fit hoc calſu
nouatiode ·. obł ita ſtipulatus-:fi-
ff. ð tranſac.l.qui fidemet maxĩe quia
naturalis obligatio eſt de iur gentium
unde nõ nouatur a pena: ff: de ac emp-
I.predia. ff. ꝓ ſoc. duo- Item ſciendu eſt
ꝙ emologatio debet ſequi laudum non
Precedereſex interuallo.d.l.płt· C eo
Sed illud queritur. dictat ſtatutum ꝙ
pena inſerta datõni quãtitatis nõ poſut
peti :modo arbiter odemnauit ad danò
quãticatẽ non datur petit᷑ pẽa queritur
an poſſit· et uidet᷑ ꝙ ſic· nam pena petit᷑
ex opromiſſo ſed ex laudo·. Sed attento
promiſſo pena nõ eſt appõ ta certe rei
ſed facto.ſ.ſtari ſnie arbitri ut nõ· ff· SD
.obł:l.i. ò:fi· In cõtrarium chicir ibi.
Dy · ꝙ pena opromiſſa uidet᷑ inſerta da
tioni. Sed arbiter iubet dari et facto ſi
arbiter iubʒ fieri- implicite eĩim utrũ
cõntinet a principio: ſed ex poſt facto
declaratur m Dy et Bartho. Sed pro
prima ꝑte uidet᷑· ꝙ poſſit peti ꝗa peti᷑
loco cõtemptus non loco rei. fr- e.l ſi ꝗs
rem Sed ad hoc rñdetur ꝙ aut mora cõ
mitt᷑ in ſoluẽdo et tuc peti᷑ loco ſołis
non loco cõtemptus:· et ideo non poteſt
peti una cuʒ principah: ff· eo-cellus aut
in alio tunc loquitur lex qria et ſic non
obſtatſed ð iure cõi dicta pena poteſt
peti: quia nõ uidetur appoſita in frauò
uſuraꝝ ſed ad uigoreʒ opromiſſi ut nõ.
Iacbut.C.de uſu.cum ars·et aut.ad
Aut loquimur oſiderato dicto ſtatuto
tunc ad laudum requir ᷑ aliq factum
cũ datione.et poteſt peti tn ratione fci
facit qð nõ ·ff. ſi cer.pe.rogalti. 6: ſi tibi
E Ia. aut iubet ſimpłr dari łuc dubiuʒ
eſtſed idem puto ꝓpter naturã com
mſſoꝝ· f · eo· l.ini. .i.et.l.celſus.⁊2 ſtatt
debet intelligi: ubi non offenditur tcia
perſona que òit ſed hic offenderet᷑ non
ſolum pars ſed arbiter-
ds tempg petetur. MS. 5 1. V. quid ſi
a tempor tractauit·i.qð tempo finiat᷑
S· Hec r̃ductio dicitur hoc iudicis ar
bicrio relictum cũ ñ ſit a ure diffimtũ
ex de offi: dele. de cau. e& de iudi: at ſi
clerici e& de tranſla:. c. ii· f- de iur. &li.
I.i. F. idem.ff. de euic.ſi rem quã
5·fi-de lib. et poſtu.l/gallus . uidendũ

Sed infra

de uen. inſpi. l·ĩ. 5. meminiſſe de re auc.
in poſ.in uendit one:ꝭ·de tpe · S dicut
tñ̃ quið ꝗq uſq; ad xxx an C. Pſcr p.
εοRD ul. Xl-an- ſcut in rem-cum emm B
ius perſonale ſit tollitur ſolũ curſu.xxx
an C-de neg. geſt aduerſus f.. ad-l. fał.
l.falci.bñficiu·C. de oſti ·pecu:.ln.Alii
diſtinguunt aut in arbitrio poſitum
eſt tempus quo aliquid debeat ſolui uł
fieri et tunc.ĩ.illud tempus debet hec
reductio peti aut non eſt pref um et
tunc debet peti.ĩ· ſpaciũ ꝗtuor mehuʒ
qð datur cõdemnatis ad ſoluendum ſt-
de arbi. ſi cũ dies ex ð offi:dele quereñ
2 hoc in agendo nam ſemper excipi po
terit.ff· de doli except· pure· fr.tuciq
tamen eſt ꝙ· ĩdecennium petatur ꝓutt
in appellatiõe et in ſupplicatione fuat᷑
Bke B tenet Guið 1 in ſua ſum- ₰

iſed quero hoc eoti·
peti poteſt hudi reductio qn ↄ ꝓmiſſu
eſt tanꝗᷓ in arbity arbitratorem 21 am
cabilem opoſitoreʒ: dic inſpici qualiter
ſit ꝓceſſum C.de teſta:non codicillum
nam ſi ꝓceſſit ut arbiter locum non hʒ
ut dicunt quidam tu dic ut:S 9: arbter
· arbitrator ſi autem a princ pio cog
nouit ut arbitrator ſed ꝓnunciauit ut
arbiter tunc ut dicunt non reducitur-
f· de arbitrt dieʒ. ſtari: ſed ſi ecõuerſo
tunc reducitur. de ope- liber-hbertus
iurauerit ct uude quid ſi opromſſuz
eæſt 2· V· ſed pone ꝙ ſicut. ¶ nd ſi
ſui me in arbitrio alicunus ut arbitre
ſuper beneficio et appoſita eſt pena ipᷣe
aut male arbitrat eſt non ut bonꝗ uir
nũquid rtmeri poſſit pignora ne eatur
ad arbitrium boni umi No nõ friudi-
ſol.l.m. MH⸗- Vide. S. · ꝗd ſi ꝓmiſſuʒ
9

elt tanꝗᷓ: 8 ligenter an

Sed quero

in abbatermn uel priorem uel Teten

regulareʒ poſſit ↄopromitti. El iſte .
fuit Vber · de bona in fiſui ùperl:· J⸗
Et uidetur ꝙ ſic.nam et in famoſumo
ꝓmittitur Item poteſt eſſe arbiter qui
cunq; non ꝓhibetur que dic ut S e· 6·.
poteſt eſſe. cum ergo de his non ſit ꝓhi
bicum uidetur eſſe cõceſſum ex ð trãſ.
ĩter⸗ff.ex qui:cau:ma· nec non quod
ait pretor. et C. ð teſta:mili.in teſtõ ff
de iudicũ pretor. &οαιpreterca abbas
habet iuriłdic·2 cohertionem xviii q⸗
ii·ꝗᷓ ſic ec de offic·or.qnto:e& de ſimo:
ſicut ergo duo priuati.poſſunt in euʒ ꝰ
ſentire:et in ſe illam iuriſdc· ꝓrogare
ſ ĩ epᷣo otĩgit· C. ð epi.auſi ꝗ ex olelu·

°α.

2

„NL

ene,

meym’
l
s
lnen
oeſtn
G
ebee
brint
dr nin
ndng
elen

NN 1

ur
ne

luahn

nit
nzan

gulte

N
nnnh
ahr
opon
Claue
HuCN
cO
hon
ronli
E
or
uſt
Necaet
Fudn
mnbn
wen
lie
e;
ſun
ter

t

—
2

J

in multis locl-
et caſtra ut patet in abbate fraſſinoꝑ a
in germania eſt maiõ priceps abbte

Ar.F de iudid li. exłra de offi· delega-

pjet g multo fortius in eum tanquam

in arbitrum conſentire. quia quicunq;

repellicur ab arbitrando et a iudicando
non eſt otra maxime cuʒ habeãt abbatt

ut in plurimum etiaʒ merum imperiuzʒ
Habentes coitatus

ncti Galł. ut dicit predictus Ybert
* Item ſacerdos poteſt eſſe arbiter ut
in pre. l non diſtinguem:5. opromiſſu

ſed illud 8 alio ſaccrdorio- 1 V dixi

de for: compett: ſi diligenti ſuper:iglo-

2. Contra ꝗa mortui ſunt et uox eoꝝ

funeſta eſtCde epilet clert.deo nobis

HKo:·iiĩ fi.ii.qvii.placuit:vi:q.i.Cc·ĩ .2
ↄpromiſſuʒ morte expirat:ff. eo arbter
Kalens.ctcπ de offi- delegati:c. uno/ et
de teſti pnñtatxa.nibil eim ĩ terra haber

debentain autt. quomodo oportet mo-

uiuere:. non egredietur. coly.vin quazʒ
Beicaʒ quið habent et in autt: apò quos
opõ:mo.cauſas. collatt-vi:naʒ corpus et
animaʒ in ipſo egreſſu dedicauerunt- in
autt hec oſtitutio interpri. priaʒ oſtiti
col?·vi C.de ſacroſanqec: autt- ingreſſi
an autde mõc.S.ĩllud.ergofacti ſunt
ſerui: liindi.multos et nõ- inſti:de iur
perſo:unde non poſſunt eſſe arbitri ſf⸗
