impedimentum tunc fore int᷑ contrahen-
tes· et an ipſe rogatus fuit ut ueniret uider̃
quod fiebat · Suꝑ tercio uero genere que-
ratis an ĩ uitus ur uolens eam traduxit uel
cum ea ꝑleuer auerit et an eam tenuerit ꝓ
concubina uel uxore 2 an ſit impedimentu
conſanguinitatis uel affinitatis uel ali iné
eos et ſcdm hoc in alns caſibus ſubtilis ad
uocatus formabit inerogatoria ꝓut u de
rit expedire et negocioy natura requiret-
In quinto aute cu uli agitur de uendi

ne inerogetur ubi et per quem et coraʒ
quibus et ꝓ quanto et de quo anno menſe

et die contrad ta fuit uenditio ed an coram

teſtibus fuit facta et an hoc ſciunt ꝑ cre-
dulitatem uel famam. uel hoc uiderut ſeu
aucdherunt ex de fide inſtẽ cum Iohannes-
et de alus que dicam pleñ·ĩ· ꝭ· . quid
ergo ſi quis. ¶ In ſumma no. MH. Secunð
Vber.de bobicui 1 in trac.ð
teſti.ii.colũp.et per Io. de deo li.v·e · di· in
prin. ꝙ duo ſunt genera queſtionũ pri
mum quod fit ad deſtruendum dictu tel-
tis. puta cum queritur de cauſis et circum
ſtancus ut.ĩ. de ſcia et cauſa ſcĩc.et hiuus S
:i. V. Iteʒ ꝙ interrogatus ſcrn ꝙ fit ad
fundandam intentionem producentis- uel
exceptionem eius contra quem ꝓducitur
debet enim dicere pro udraq; ꝑte nſi ſuꝑ
cerdo articulo ſic receptus.C. de epi:et cle-

aut᷑.ſed iudex xiiiiq- vnon ſane. Hoce

tiam no: ꝙ ubi de conſanguinitate teſtis ĩ
terrog ari deber de auditu.ſ. ubi quando a
qua uel a quibus preſentibus et an illi a

bus audunt fuiſſent bone fame- uel infa-

mesamici uel inimici et graues uel leues
ante motam litem uel poſt et quociens au
dunt et ſic de ſimilibus ut e& de teſtiquo⸗

cien . et. C. licet ex quadã TFi aut gene-

ralicer ommbus cauſis et interrogacoria

circa dicta et circa perſonas de quo uide· ĩ·
v. porro circa dicta fiunt ut interrogent᷑
ſuꝑ quolibet articulo et ſuꝑ quolbet dic-
to ſuo de cauſa dictiſuiſ.quomodo ſcit id
quod dicũt ut.S..i. V. Item ꝙ non reddit
et.ĩ. ꝭ. ꝓPx. v. ud aut hoc et ſequen. queri e
tiam debet a teſte an ipſe preſens fuie nazʒ
aliter non ꝓbat quia neſcit.· M. Io. iii · q
ſeimus louimur quod uimus teſtamur
C.eę.deſtium.iii.q ix· teſtes et.c.nihilo
minus · Si uero reſpondet ꝙ ſic queratur

an uiderit.poteſt enim eſſe ꝙ interfuit et

tamen uon uĩdit. unde cecus non põt ᷣm
quoldam teſtificari que dic utS. 5. i. V.

Item ꝙ non d ber Icern queri debzʒ
de recordatione lua m mime ſi dicit non

eſt ueriſmile ipſum ſcirę. Iuxda illud euan
gehi. H· Io. vin in fi. . Quinquaginta
annos non dum habes && Abraham uidiſ-
ti · xxcii. q· i. ·fi-· M. Sunt ibi uerba xpi:
ad que demum fuit illa reſpõſio ſecuta que
in textu non eſt. ꝓpter illos qui deponunt
quod uidere uel ꝑcipere nõ potueruntpo

nar hic queſtionẽ Nicolai & matta. ꝓlłe

àm et de facto que talis fuit. Actor ꝓduxæ
it inſtrumentum confectum ſcm ſcriptu
ar nunc ſunt · - anni. contra illud reus
ꝓbauit per teſtes iam publicatos notariũ
mortuumiam ſunt xxii-anmi. Actor autẽ

format duo capitula·ſ. ꝙ notari uiucbat

Tam ſunt anm.et teſtes rei erant mi

nores· xxii·annis. Reus format capitula ꝙ
notarius erat mortuus iam ſunt.xxiiii an
ni et ꝙ teſtes ſui erant maires ρ1 an-
nis querebat an dicte ꝓbationes uel ipſarũ
aliqua ſint admittende dubium facit illa
publicatio atteſtationum de qua in auel
tione ſoluit diſtinguendum.in:c.de morte
ed uita ꝙ ſi capitulum rei fuit ſuꝑ eo for-
matumet de illo teſtes depoſuerunt poſt
publicatas atteſtałiones ſuꝑ directe cont᷑
ris non liccbit teſtes producere. ſufficiat
clemẽ e·ti.teſtibus.Si uero capituluʒ nõ
erat de hocſed illa uerba teſtium rei fue-
runt ad alud expſſa forſan redeitiõe cau
ſe ſcientie poterit actor teſtes producer̃ cõ
tra illos quia nec nouit occulta nec pote-
rat qnunaread hoc. e.ti. extenor̃ ut ibi di
&i edc.ſeriesaduerte quia licet hoc dictuz
fatcar in ſe uerum non uidetur ꝙ huic ca
ſui adaptetur ſcdm membrum diſtin tio
nis: nam reus reprobare uolens inſtrumen
tum hoc caſu ut falſuʒ: neceſſe habuit cx
rimere ꝙ mortuus erat tempor̃ quo dice
Parur inſtrumentum cõfectum nec fuiſſʒ
recepta ipſius probatio dicentis ſimplicit᷑
eum mortuum quia imptinens et non re-
leuabat procederet autem ſi fimpliciter di
xiſſet inſtrumentum falſum ſine ſpecifica
tione· et fuiſſex ad ꝓbandum admiſſus· et
teſtes pro cauſa ſcientie expſſiſſent mortẽ
notarn precedentem ſic puto intellexiſſe
Nico.nunc plus ad propoſituz de etate teſ
tium tenuit actorem ad probandum illuʒ
articulum admittendum.cum illud nõ ſi-
deponere ſuꝑ articulis publicatis ſed ẽ re
probare perſonas reſtium ud non ydoneas
uel dicta ex perſonis in quibus impoſſibi
le erat cadere ſciam rei de qua teſtãtur qð
impedimentum etiam per cõfeſſum parti
um tolli non potuit cũ dqcficiat ſubſtantia
teſtimonii.ſſcientia non quideʒ ſimplicit᷑

☛

A

$
lſed ꝑ impoſſibile per qð apparet ipſus nul
lIitas ſicut cum in priuato deficit iuriſdic-
tio et ĩ pupillo.C.de iur.O.iu.priuatorum
ff.de iudi:cũ pᷣtor ꝓpter quẽ defectum ac
tus iudiciarius nullus & que nullitas om
ni tempore opponit᷑.C.ſi a non compe· iuð
lI.i.et ult.ſic et in teſtimonio cuius ſubiec
m eſt ſciendia et p̃ſentia. C.eæ.l.teſtium.
¶ lItem queratur an nouerit eum per
uem uel contra quem inducitur ut· S.S. i.
r. Item ꝙ non nouit· ¶ Itemi
de loco in quo id de quo agitur actum ſit
exemplo danieł ·xiii.c· iii:q: ix.nlihi
lominusexc. e.cuim cauſaʒ queet·S.·j. V.⸗
Item ꝙ teſtes·locus tñ non eſt ad angul ũ
rſtringendarff·de = au

tem.cõtra.S. v.in o.· Idic ꝙ ſcᷣm qua
litatem teſtium fit interdum ſtric tior ee
aminatio ut.ĩ. V.et no 7T inſtrumẽ
tum debet locum contractuùs cõtinere. ui
de.ĩ.in ti:de edic.inſtr.ꝭ. Inſtrumentum
ergo· v.quid ſi locus.et uideĩ. V. x·

Item de tempoĩr ut in pre.c.cum cauſã

quee.Ci e tenor. iiiq: nHilominꝗ niii-
q:iii. V. in teſtibus· ii.et ex· de fide inſtr.
cum Io· ii.q ult.libellorũ ·ff·ad Sily.l.pri.
us.qð exauclio ubi queritur de prioritate
uel poſterioritate actus uel contractus ut
ſi uolo ꝓbare priꝗ me cum Berta ꝙ cum
Ticia contraiſſe uel ipſa ecõtrario ex de
ſponſał.ſi in.et de eo qui dux· in maqua⸗ʒ
polꝑ adulte- ueniens uel prius me cogno-
uiſſe Ticiam cõſanguinear berte que me
petit in uirum ꝙ contraxerim cum ipſa
Berta· ex de pᷣlump·tercio·ex de reguł.ue
nienset de eo qui cog· cõlan·uxoſue-ſuper
eoet ſic de alis cõtractibus · licet autẽ teſ
tis interrogatus ð anno die menſẽ hora
quod dies et hora ſint exprunende arguit
Simon.uinẽ · ſuꝑ.l.iur̃iurandi ·eti· C. ꝑ.l.
de libeet poſtu/ticius · .l· et ꝑ· l.prius/ad
Silla. ſcᷣm litteram quo in anno ut ibi no.
Vel conſuleinit ĩi contctus non recorꝭ
tur nibilominus tamẽ ꝓbat cont᷑ tuʒ ut ĩ
prel libelloꝝ.ed· ff· de arbi.ſi arbiter.et.ff⸗
de aqua pluar. I. ii.· antepe ubi de hocet
in pre.c·curn Iohẽs. ubi Icm illos teſtes
qui de hiis non recordabant ur fuit ꝓnũc
ciatum-licet quidam dicãt ibi ideo eis cre
di.quia de hoc ꝑ ꝑtium confeſſionem con
ſtitit. ſed q prius dixi eſt uerius ueruzʒten
licet tunc ꝓbet cont᷑ tum non t᷑n tempus
eius unde ſi uelit ꝓbare tempus cont᷑tus

Item interroget

4

debex teſtis de temꝑe cõr᷑ctus dicere/ ut in

pre·concor · et. C. de conthen.ſtip:optimazʒ
ex de teſti:ex tenore an inſtrumentuʒ de

beat rempus continere dicam in pre5S. In
ſtrumentum ergo. . Item ꝙ non eſt ue-
rum. ſi unus dicit aliquid factum eſſe tali
temꝑe alius expſſe dicat cont tunc eis non
creditur quia diſcordant ut in primns con-
corlicet aut dterim ualere dictum teſtis
ꝗquis nihil dixerit de temꝑe hoc uerum eſt
niſi ſit tale negocium in quo ſcia diei uł ho
re igatarif sh ui aut clam. l.aut. i/et
in pre·l.optimarm:2⁊ ubi qui prior eſſet po
cior eſſet ex · de iur̃ pa:cum aut.uel ubi p
terius derogaret priori ff. 8 leg ſed et ſi p

teriores· ff. locati:in operĩs· ff.de pigſi fun

dus.ĩn fi ff.de don.inter uiet ux. cum hic
ſtatus:C. de pac.pacta nouiſſſima:ex d ce-
le.miſ. cuʒ marthe ·5: cete et. xiii. q ii/ ul
tima Et breuiter ſcias ſcm papã. .· g
id no ·de accuſ.qualiter.ii ut ſequitur.et
ut ibi ſcripſi in glohic poteſt colligi ꝙ;
tunc demum teſtes neceſſe habent ꝓbare
et concordaĩr de temꝑe quando tempus eſt
de ſubſtantia cont᷑ Cus et ſic ĩtelligitur.iii.
q:xi:nihilominus· xxdev·q-vi: ð pentela. ut
pPatet ſi quis eum qui in contctu uel ĩſtru
mento uel teſtamento intfuiſſe dicitur ue
lit ꝓbare illo temꝑe alibi fuiſſe. C. de cont᷑
henet cõmitſtip.optimam ex de teſti.
ſeries et/c ex tenore et patet etiaʒ in eo ꝗ.
debet probar̃ ſe temꝑe deiectionis poſſedi
ſe.ff.de ui et ui ar.l. ..S. interdu- In allis au
tem in quibus tempus uel locus non ſunt
de ſubſtantia non eſt neceſſe ꝙ teſtes pro-
bent. uel in cauſis ſcie cõcordent.qd dic ple
ne ut:ĩ de inquiſit.ꝭ̊. nunc tractem. · ꝙ
ſi ille ibi. Item ſufficit ſiue eodem 2c. hinc
eſt ꝙ ſi quis uult probar̃ iuriſdic tioneʒ et

p aliquos teſtes ꝓbar̃ ſe exercuiſſe iuriſdic

tionem in loco de quo agitur licet in cauſis
diſcrepentet in loco et in tempor̃ et in ꝑ

ſonis non nocetuerbi gratia queritur a tel

te quomodo ſcis ꝙ talis iuriſdictionem ex
ercuerit.et reſpondet teſtis quia uidi ꝙ ip
le ſuſpendit Io.die luneAlius uero teſtis
dicit quia uidi ꝙ cognouit de tali cauſa die
mercurũi et ſic de alis · Idem eſt etiam qñ
decime petunturet unus teſtis dicit ſe ui-
diſſe quando actor collegit nomine decirne
triticumalter dicit ordeumalter fabas.d
hoc.ĩ:de inquiſi.ꝭ.i.v.quid ſi unus.Idem
etiam eſt in preſcriptione et in omnibus ſi
milibus et etiam in con? tibus quia ſi tel-
des ciſcordent de ternꝑe et loco initi contc-
tus. non ualent quia quaſi de ſubſtãtia ſũt
contctus et eius concomitantia· e& de ſen
et rè iuð. abbate ſan.ĩ fili.vi.F ſi diſcordẽt
in cauſis uel circumſtanciis puta ꝙ unus

teſtĩs dicit᷑ſcio ꝙ; talis eſt in poſſeſſione iu
riſdictionis-quia uidi qñ talis fecit talem
iuſtitiam.et alius dicit de alio die et etiam
de alia ꝑlona iuſticiata bene probantquia
uterqʒ bonam cauſam ſui teſtimonii rddit
ut in pre · V. ꝙ ſi ille· Alii uero dicũt con t
ſ.ꝙ ubicumq; aliquis tenetur aliquid ꝓba
re · niſi teſtes d loco temꝑe 2 ꝑſonis et aliis
omnibus concordãtnõ habentur ꝓ pluri
bus teſt ibo ud in pre.c.nihilomin: 2 om
nes ſunt in ſuis teſ timoniis ſingulares ex.
de elec cum dilecti C Et no ꝙ expᷣſſig et.
melius tenetur teſtis recordari de loco 2 ꝑ
ſona ꝗᷓ de termꝑe · quia illa melius tenentur
memorietempus eniʒ facile a memoria ex
cidit ar.vii:q: ii c.fi.hec no papaex ð ac-
cuſa.qualiter.ii. ꝓpe prin. I. uide in glo-
pdicta añ fi.Vet notanð:qn omnes teſtes
dicũt ꝙ non recordant᷑ de temꝑe cont᷑ eos hᷣ
ſurit᷑ ut ſcripſi de teſti& ꝑte in glo/que-
rendum. de tempꝑis uero qualita te puta
an eſſet ſerenum uel nubuloſũ dies uel nox
uel de ueſtium qualitate et collor querenð
non eſt.ii.q:viii: libelloꝝ fl. de ꝓbac. ſi ar-
bit᷑.niſi teſtis iudici ſuſpectus ſit. tunc ue-
ro fit. ff. de teſti.lni·ꝭideoqʒ et.nii·q iii.
vV. in teſti · ii nam et tunc poteſt queri de
formis hominum et circumſtanciis · et de
modo loquendi et que uerba dicta fuerunt
et an ſimul uel ſeꝑatim puenerunt᷑ ad locuzʒ
et quis prius et quis poſterius ĩ̃ceſſit et an
conthentes ſtarent uel ſederent quis eſſet
tunc papa uel Impꝑator uel rex uel comes
et ſimilia et ſic in ſermone capiantur et ore
ꝓprio cõuincantur.v·qv. Sſed aliud. quo
calu iudex eos puniet/ ut dei.S.5. i · Itẽ
opponitur teſti ꝙ recipit:et ſequẽ · Iudex
enim quibuſcũq; modis poteſt debet labo
rare ad ueritatem et etiam falſitatẽ inueſti
gandam.xq- ult.ĩudicantemC. de eden.
is apud quem.tvi.q· ix grauẽ · xx· q. Iĩ.
preſens e& & fide ĩſtr. cum Io. ꝓpe fi. Iðo
autẽ interrogantur de loco et tempe et de
circumſtãciis et huiuſmodi:.quia ſi inueni
unt᷑ uarii non ualet eoꝰꝑ dictũ qð dic ut.S.
5.i. V. Iteʒ ꝙ teſtes diſcor. Tduiddun
teſtis dicit ſe uidiſſe et interfuiſſe ꝑ·xãnos
alter dicit ꝑ.xx. uel unus dicit ſe uidiſſe bo
nonie alter mutine Ro nõ ſut cõtrii.cũ fẽm
le eſt qð de ſui natura recipit iterationẽ
Be. Si aut nõ eſt factu inſtantaneũ ᷣ ſue
ceſſiuũ ut guerra nuptie et fimilia tunc in-
telligendo de eodem poſſunt teſtes ſaluari
ut noff.ſo.ma.l.in inſulam ꝑ Ia.et.ii.ꝭ· ue
luti·ff.ñi cer.pe.et hoc ubi agicur de ban
do ſpecifico Ffacto ſi aut agitur de ꝓbando

factum in genere nõ nocet diuerficas tem

poris ꝓ loci facit q no ff. ð teſti.l.ob car
men:5 fi.m Iabutri. .

teſtis dicit ac tum uel cont tum fuiſſe die

N

dominica hora tercia uel bituri-alius Dora QRK

nona uel narbon. n1Iq. Incaute poſuit hic
. auctor ſingulare prout poſuerat bonagui-
Kica de interrogacont᷑ teſtes abſit enʒ ꝙ
uno teſte deponente de matrimonio contic
t uel adulterio cõmiſſo certo loco uł hora
ſi alius deponat ad idem de alio loco uel ho
ra ꝙ ſint probata matrimoniũ uel adulte-
rium licet fatear ꝙ ubi ꝓpter iterationeʒ
actus non fit cotrietas eſt tñ ĩbi ſingulari
tas. ut in-c. mhilominuscurn concor. non
ob.c.cum tuquia ibi plures erant concor
dantes in temꝑe uno-et aln plures in alio-
Dic ꝙ teſtes diuerſi cencordandi ſunt-
fieri poteſt ut ex· e cum tu:de pe:di.i.ꝑ
iculoſe unde iudex tunc inſpiciet an ſit.Ca
lis actus qui recipiat reiterationem ut ma
trimonium qd poteſt bis de facto conthi
uel adulteriũ quod poteſt pluries commit
ti- uel ſententia excõmunicationis pluries
ferri et huiuſmodi et tunc talis dhuerſitas
nõ nocet immo debet inpretatio fieri uł
bis uel in diuerſis locis fuit matrimomiũ
cõtractuʒ uel adulteriuʒ cõmiſſum ux ſen
tentia lata ne teſtes de ꝑiurn reatu notent᷑
ut in preconcorcaute tarnẽ reus faciet-
Et bonaguiubi.S.dicit plures hoc fe
ciſſe 2 optinuuſſeet ideo dicit de iudice.ꝗa
Ps ſibi ꝓuidere non poteſt per poſitionem
ꝙ ſemel tantum fuerit cõt᷑ teʒ quia tunc
conſtaret ꝑ cõfeſſionem ene i faciat iu
dicerm ex officio ſuo interrogare actoreʒ an
matrimonium uel adulterium de quo agi
tur ſemel tantũ. uel uno loco tantuʒ fuerit
commiſſuʒ ꝙ ſi cõfiteatur reſtat ꝙ neque
unt concordari . M. & fide inſt. cum Io-
et uide quod ibi ſcripſi ſup.. umca tantuʒ
uenditio. Si uero factum ſit irrejterabi
te ut ꝗa dici᷑ ticius occiſus fuiſſe. MI uer
bum Pile:ubi.S. Nica.quarta in fi· tunc
diuerſitas temporis et hore uel loci nocet.
quia non poteſt quis diuerſis temporibus
interfici ſine locis· niſi eum corrigeret et di
uino miraculo reſucitari. Ideo aut dixi tẽ-
poris et hore nam ſi unns dicit de die domi
nica. neq; dicit aliquid d hora. alter uero di
cit de eadem die de hora tercie iſti bene poſ
ſunt cõcordari quia primi dictum tᷣhitur
ad dictum ſcdi eodẽe etiam modo in facto
durabili n nocet uarietas horay ut ſi un/
dicit ꝙ uidit miſſam hora tercia celebrari
alter uero dicit hora nonequia tantũ qnq;

ℳℳ

9 1α

mn
hi

R duradt miſſa I. Idem in quouiĩs adtu pꝓ

N

c

bando ꝑ uiſum qñ plures teſtes ſucceſſiue
illud uiderunt ꝑ foramen artuzʒ in tantum
ꝙ ſimul uidere non potuerũt · q ꝓbat Ia-

de are.p. I.cũ antiquitas · C. & teſta.a ſic fac

tum in inſtanti nõ dicet᷑ fingularit᷑ actum
pl.illam et uno cõtextu dicunt᷑ factaquo

r um unum reliquũ cõſequitur. 8 elec.quia

ꝓpter. et.c cum poſt.Ad idem.ff. de. v.
obł ·continuus. et ſimul nati ſunt gemin
quoꝝ tñ alter prius naturam egrecltur. ſt.
de ſta.ho.aretula.eęt de hoc ꝑ Cy ·C.e.ti·l-
teſtium ſub.v.q. Nec nocet eciam in ſo
Iutione reyꝑ que fit ex eadem cauſa.ut ſi uo
lo ꝓbare ꝑceptionem decimeet unus dicit
ꝙ uidit ſolui decimam de fabis alter dicit

ð ordeo/debẽt ergo teſtes cõcordar̃ in his

que hoc· V.cõtinẽtur.res ꝑſonq · locus gra
dus·hec ſint conſona tempus- Hunc.
v.poſuit Inno,eti · c.ii/tan.ſub Hica ·de
eami ·teſtiũ . unde ſi unus dicit de uno
loco uel gradu cõſanguinitatis ſeu affinita
tis uel temꝑe alter de alio non ꝓbantet ẽ
ratio quia quilibet teſtis eſt ĩ ſuo dicto ſin
gularis- unde eius teſtimoniũ non ualet eꝰ
de elec. bone. i et.c· curm dilecti:et.c.in ge
neſi· de ꝓbac · licet cauſam que ff.de in li᷑ᷣ
iur. uidcamusff. rerum amo.marcellus S
re uel contractu ꝓbatur. ĩl q-vin libello
rum.iii.qĩx.iudicasexc de app.ſingnificã
tibus. ff de rei uen ſi in rem de ꝑpſona ꝓba
tur ex de teſti.ſeries· de loco.s.lixi: de gra
du.x. q- vi: de parentela-de temꝑe.S. di
xi que plenius ꝓſequere ꝓut ab ommbus
ſunt notata · ¶ ꝛ Qualiter deponent teſtes
inducti ad ꝓbandum intereſſe cõmane uel
ſingulare uel ctiarn expenlas· ĩ de fruc.ed ĩ
tereſ.· uiſo..i.et.V. ſed qualit᷑ et ſequẽ
Item circa dicta debent teſtes interro-
ri-an cocordauerint omnes teſtes idem
dicere. ut.S. 5. i. V. Itẽ ꝙ teſtes. Idern et de
multis aliis de quibus diæi /S.5. 1. ¶ Por-
ro-circa plonas teſtium debent interrogꝭ
toria fieri ut interrogetur teſtis de ſua eta
te.ut.S.0. i. V. Iteʒ excipitur ꝙ eſt ĩpubes
Item quantum habet in bonis ut·S. 5.1. V
Item eſt pauꝑ. MHAn huic teneat᷑ reſpon
dere uide.I. Vſed nunquid in fi:ubi ð hoe
dixi. ꝗ Itern an prece uel precio teſtificet
et an e fuerit aliqd datuʒ uel ꝓmiſſũ uel
aliquã ſpem habet ꝙ ſibi detur ut ſic teſti
ficetur.ut.S. :i. V. Item opponi᷑ teſti ꝙ
recepit. Itern an ſperet habere lucrum uel
dampnum ex cauſa hac.ſeu de uictoria ali
cuius ꝑtis· ud.S. S i· V. Item ꝙ eſt teſtis in

272
re. Item an eſt amneus uel inimieus alicu⸗
ĩus ꝑtis et an ummꝗᷓ mala uerba cuʒ aliqua
ꝑte habuit Item quam magis chligit uel
mallet optinere ut·5. / i- et. . Item ꝙ a-
more Ixern an ſit honeſtus.iiii:q- in ſi
teſtes. ¶ Et breuiter teſtis interrogari 8
bet de omm eo ꝓpter qð repelli poteſt qð
dic multipliciter ut.S.- iet generaliter in
ommbus que poſſunt iudicis ammu moue
re ad ſententianð.x de re iudi.ſicut qii nõ
ad unam ſpeciem ꝓbationis tantu. ſed ad
multas applicat mentem ſuamet e mul
Tis cõiecturis motum animi ſui informat
ex de renunẽ · in preſẽtia de re ĩudi cauſam
que.iiii qĩn.v.ſi teſtes.ff.de teſti.ob car
men. S· fi· et ſuꝑ hiis uide plene.j. in ꝓx.·⸗
vV.ut᷑ aũt hoc et ſequentibus.¶ · Caucat

tamen ĩudex ne indifferenter interroget ð
odio lucro et de ſimilibus que non ſut d ne
Socio principali.ſed ſolum de ſubſtantiali
bus cauſe puta dę cauſis ploms leœco et tem
pore ut premi Se⸗ nec teſtis eſt ð fac

to alieno iuterrogancdlusf.rex. amo- mar-

cellus·5.·i· C. de accu.l.fiſcᷣm baga. l-
In fine opis ſui. . Si igitur teſtis dicit ſe
preſentem funſſe et uidiſe.quando-t. ꝑcuſ-
ſit.p:queri debet de quo ꝑcuſſit et qua ꝑte
cCorpis et qua die loco et hora 2 quibus pre
ſentibo 2. huiuſmnodi. Si uero dicit ſe no af
fuiſſe·ſed audiuiſſe ab aliis dici.non ſunt pᷣ
cicte inrogatiões faciende ̈ ſoluʒ que pxi
nent ad auditum puta quando et ubi et a
quo aucdiuit et ſic aluig ſenſibus corpꝑis ut
I· · ꝓee· V. ut auũt hec. ¶ Is quoq;·quu dat
interrogatoria quoc mutatur genus arti
culoꝝ repetat hec uerba et ſimiſia ſuꝑ pri
mo uel ſco uel tercio articulo.prirm uel
ſci uel tercii.uel quarti.generis. Interro-
getis teſtes ſuꝑ hoc ſed et in quolibet arti-
culo ſiue membro ponat aliquod ſignuʒ di
uiſiuũ.puta: Item uel iterum dicens. Do-
mine iudex queratis de leco. Item de cofi-
mbue · Item de caula.et ſic de ſimilibus et
hoc ĩdeout hec clarius liqueant. ac melius
inhereant memorie iudicantis . I.Idem
5·. P.· . in prirno in fine Bonagui alle.8
fi.preſ.c.pe.et ultra facit de ꝓcur.c.ii.li.
vi:de priuuł.ſi papa.e.li:cum ſi. C Iteʒ

*

8

caute facit aduocatus exbibens int Erroga

toria ſi ea in ſcriptis redigat et ſic prelente
notario iudici porrigat et eum reqiuurat ꝙ
querat a teſtibus pꝓut ĩ ĩcerrogatoriis con
tinetur nam iudices ſepe actoribus fauen
tes non examinant teſtes iuxta interroga
toriæ poſt aꝑturam atteſtationum uideat

rre rr n

9

an ſcm interrogatł᷑orĩa teſtes examinaue
rit· ſRi nõ fecerit dolo uel ncgligẽtia petat
iterum eos interrogari et examinari etiaz

atteſtatiombus publicatis ut exc: per tu

as.licet illud poſſit intelligi de articulis prĩ
cipalibus· e t. ar. C. e· l.i· f·de queſtiomibus
repeti viii.di.que contra nam et ſi aliqua
res non fuit diuiſa diuidatur manentibus
aliis in ſua diumſione · ff· coĩ dil. iii 5.i. De
hoc.S. · Px. in fi-ſed ex ſi aliquod uerbum
dubium protulit poteſt peti ut declaret
eXe Ccum clamorff.de reguł iur in ambi

uaC Se nuncidquctiti ab eo an ſix
criminoſus uel aliquo mortali peccato irre
titus uł talis qui non poſſit teſtificari.
An ad tales poſitiones factas parti ſẽ re
ſpondere tenęatur.uide.ĩ· de poſiti.ſepti-
mo.. xix. ..- Videtur ꝙ ſic. 9. i. V. Item
excipitur ꝙ eſt furC. de ſeruis fugi:quicũ
qʒ ·f:·de incerro:acẽ·ſ defenſor.S.illud ex ð
teſti ·teſtimoninm ibi uel confeſſus: et.c.
fi.ĩi.q: vii:iĩpſi apłi et. c.teſtes.l.di·ex penĩ
tentibus ff.de probac · in probac · quia ſic
exoneratur is contra quem teſtis produ/
citur a probatiõe criminis: ex.· eſuꝑ eo ar.
ex de excep· c.ĩ. in fiarcontrade pe·di.i-
6· bus audtoritatibus- Ibi non tibi dico 26
ii.q/i.ſi peccauerit. et in aut᷑.de teſti.sſi ue
ro tibi.quia nec debet ᷣponere·niſi ſuꝑ prĩ
cipali.ar· C.ſi a nõ compe.l.ii:et.iii:nec ſuꝑ
eo ſuper quo non ĩiurauit Ber · no/exdra e·
cum cauſarm que. i:ꝙ de hiis que continen
tur.ini:queſtione· uii.v.ſi teſtes.poteſt in
t errogari et tenetur reſpondere et non de
aliis. ſed camen ſecundum eum de conſuetu
dine non interrogantur et ſatis honeſtum
eſt arex de accuſac. Inꝗſitionis.·ĩ. Vinc.
et.d.m.ↄ Roffet Papa dicunt fimpliciter
non eſſe interrogandum nec ipſe crimen ſu
um.uel condit ĩoner in ſpecie uel in gener̃
tenetur prodere⸗ſ tamen confitetur. non ſi
bi producenti preiudicat- Innuit ꝙ ſi
redatur de quo datur remiſſio.ĩ. V. ꝓxi
Ex de or.co.c.ii· in fi·ft.· de iureiuran·ſ
uO.5: Item Iuł. et de pet᷑ her̃: ſi quis liber
tatem. In cau tamen ſcilicʒ in cauſa inquiſi
tionis ſecundum Vinc teſtis tenetur dice
re crimen ſuumet confeſſus ĩcurrit penazʒ
ordinariam e de elec· per inquiſitionem
ed de conf e.c.ĩĩi.ubi de hoc ſecundum pa
pam.ſed et ſecundum Vinẽ · ſi teſtis extra
neus eſt queri poteſt ab eo unde uenit et
unde eſt er an ſit liber uel ſeruus uel mona
chus uel fugitiuuis xvii queſtione ii. ſi ꝗs
incognitus xlii. di quieſcamus in auxe5.

△
nos ĩgitur et.iii:queſtione · vĩ .leges de Bᷣ
uide· S.· · V. Item opponitur ꝙ eſt crimi
noſus·et ſe· ar· contraff.de off· pretor̃.· Bar-
barius e de iudic cum deputati. Quidaʒ
dicunt ꝙ ſi ſt grauata opinio teſtis apud
bonoset graues poteſt queri ab eo de cri-
mine non in genere ſed in ſ Peci ft. cõrnuia
prein tradendis. Alui dicunt. !l. Vt Io.
ii.queſtione:viii.querendum in fii glo. ꝓ
go facit.viii:queſtioneiii:artaldus. Pe
poteſt queri non in ſpecieſed in genre ſic
frater es talis ꝙ poſſis teſtificari uel con-
miſiſti aliquod crimen quod ĩfamia irrogʒ
uel e s diues uel pauper et ſimilia tamen

ad hoc ultimum forte non tenetur reſpon

dere.niſi euidens ſit pauꝑtas C. li-x.quado
et quibus debe:quare pars ex bodecuxrt. l.
Ii. AGard ſuc.in.l.teſtiumC.e.t.tenet
quod reſpondere non tenetur ad ea que ſuã
turpitudinem ðtegunt . ut crimẽ infamia
æt exconmunicatio-C. de tranſact᷑ l. tranſac
tione⸗Ad alia ut paupertas inimicicia et ſi
milia reſpondere tenetur. e.ti ·l. iii uide

C

quod ſcripſie·i eum cauſam ſup glo.cau
ſam enmim ad fi cum ſua remiſſ. Secd B

quid ſi teſtis dicit crimen ſuum nnquid
ei creditur.de hoc.S/. l. V. quid ſi teſtis.
OQuid ſi principalis interroget is
quern ꝓducit᷑ ſic infamis dicunt quidam
eum non cogendum reſpondere per ſacra-
mentum calumpnieRof. cont᷑· nam cumĩ
auramento calupnie adiciatur ꝙ iurans nõ
honorabit aduerſarium ut ꝓbatur.C. iu
ra:ca:aut᷑in hoc ſacramento ergo gebet re

ſponder᷑̃ de ſua uel teſtis fam Quid
ſi principalis inrogetur ꝑ ſacramèntuʒ an

omnes teſtes uerũ dixerũt uel an unus be
ne dixerit tin Rodicit Kof.ct alii eum nõ
cogendũ reſponder̃ maxime añ aꝑturaʒ 2
ſcĩiam atteſtationuzʒ. Inſuma caueat lu
dex. Alſcom Egy ubi.S-ca. Iini. et re-

pellet aſtutitiã quorunð aduocatorũ ſtu⸗

Qentium dicta teſti etiam uera deponen-
tium anmichilar̃ hoc modo. In fi- emm ſuiĩ
terrogatorii ĩta dicut Item querat᷑ an cre-
dant ea que depoſuerũt· et ſi derint ſe cre
dere ſicut uulgares communit᷑ rſpondetur
arguũt eoꝰ teſtimoniũ non ualer. ut· S· g·i.
1. Item ꝙ depoſuit de credulitate etĩ· ꝓx
v.fidelis.talis ergo ĩcerrogatio uł alia cap
tioſa eſt ꝑ iudicem cãcellanda ut.S.in priĩ:
huius· m Vt ſcrpſide accuſ. inquſitiõis
ad fi.ſuꝑ.V.credulitatẽ.fortius cancellanð
interrogatoriuʒ an ſciant ex audituan ex
credulitate in quo fortior eſt captio··

S

„

ð

„

=

—

—

i
ſto⸗
lad

1 9

7

X

5 A

genter exemplo danielis:

ſeruatur ubiq; et bene.

Vnc tratandum qualiter in-
teſtium examinatione ſit ꝓPce
dendum et quidem iudex hac
uia procedetexiget enim a te
ſte iuramentlim utS·6 ſequitur. et hoc
preſenti parte contra quam producuntur
uel ſe dtumaciter abſentante. MIAn ſuf
ficiat hoc caſu citatio ad domũ:diſtigue
ut ſcripſi ſuꝑ regula preſlumit᷑.8 reg- ĩur:
lib. vi iii / q · Tkek ii-G ſ e- Ifl per
quam.l.dixit Gui: ſucſuper.l. iur̃iura
di:et· ꝙ etiam ſi ꝓcedat iudex ex officio
neceſſe eſt uocari partem otra quam ꝓce
dit uide·ĩ·de inquiſit·ꝭ· qñ autem· V· ut
autẽ uſqʒ ad fi:2.· 6:· ſe. ' In aut e· 6. ſanc
timus.et··pe·et·iil:q/&cCarte.Cde fide
inſtru.iudices demuz imn ſuper articuliſ
datis ſecrete ac ſigillatim examinabit dili
x il. C. . te
ſtes qui otra ſuſannã inducti fuerunt ex
aminadis.2. ar. ex· de elec.quia ꝓpter.e&·
e. uenerabili-C. enullum ex de accuſa. in
quiſitionis.G·l.de peet re:omnis· ĩ. V. ſed
pone·ſi enĩ ſimul dicerent ſeu examinaren
tur:unus aliuʒ inſtrueret· et unus ſciret
quid alcer diceret· et eius dem ſequeretur
ſic ꝙ non poſſet de facili uericas deprehẽ?
di:in auteet quia uero multi. Quidaʒ
tamen ut Io.Ctheu:et ac. dicunt ꝙ quecu
qʒ pars uelit intereſſe interrogatiomb et
examinationi põt.C.e ſi quando:S· ſed cũ
oportʒz in fi ibi erg hoc dem̃ ſʒ

approbat quodĩſeq tur · et aut᷑lſed a
ſi quis.ffe.curent.ed:ii :q:l:in primis.v.
quia igitur ſtephanus: ubi de hoc: et.ex.
e·c:ii· M· uide qd ibi ſcripſi ſuper mi:g
adde quod ſtatim enri quia pars que
nouit cãe circumſtantias- melius interro
gabit.ff.de adulte· ſi poſtulauerit..qõni
ſed ibi non loꝗtur de uero teſte et predcã
iura intelliguntur.ꝙ põt et debet int᷑eſſe
ln pntatione iuramenti:non in ecxamina-
tione que ſecrete fit ut plæi:et ſic de f
qd placet pi-
leo hoc.tC·Nica.ii. dicit tam ꝙ quando te
ſtes ſund receſſuri: uel morituri tunc par
te utraqʒ pñte deponunt. uel altera tin.ſi
reliqua requiſita non uenerit per.S et hoc
uero· In aut᷑.e.t.ſed hoc eſt f'm et ad:S.
reſpondetur in p· glo.decre.ii:e·C· que gloi
innuit doctores tenere:.5ailluʒ loqui in ca
ſu publicationis.ut co caſu partes audire
Poſſint teſtes opponentes. que opinio da
to ꝙ eſſet uera falſum tñ eſſet id locũ ha
bere in teſtibus morituris uel receſſuris-
quoꝝ dicta oſignantur ut in decre:qi in

funeoνα0 illud- ubi dr ꝗ;
dices ꝑ pſiliarios teſtes =ð

prin ud lite non ↄteſ/et no·e.c.ĩ·S·ſunt et
alii:ubi uide in glo.iidico etiaʒ ꝙ in cau
publicatiomis ꝑs que audiuiſſet teſtes de
ponentes ſi eſſʒ ꝓducẽs:audito primo irn
pediretur ꝓducere ᷣm pars aut ↄtra quã
non poſſet eo caſu ꝓbare dicte otrarium.
ut in cle :· e· t· teſtibus ꝓpter que etiam in
caũ publicationis non ſeruatur ꝙ audiãt
deponentes· ·Ideoq; ſic eſt renendum.
ff.de legiſi de interpretationeex· de con
ſue:cum dilecti:alioquin teſtisnon liber
ↄtra illum pñtem teſtificaretur: nec debi
tas negocii circumſtantias rei d qua que
ritur exprimerꝭ: nec obiq dicunt interro
gationes meli fieri per ꝑtes:nam articłi
et interrogatoria dantur in ſcriptis· ut.S-

5. prox. - Item caute. et. ̊. nunc uideno
2 ſic iudex plene per ſeip̃ᷣm inquirere põt.
licet aũt dixerim hoc ſecrete debere fieri·

non tñ propter hoc excludo notariuʒ qui

eorurn cã ſcribet.nec iudex hoc officuuz

in quo tota uis cauſe eſt notario ↄmittat

ſicut ĩ curia faciunt auditores ᷣm ea que·
notantur. I.· V. hoc aut. ĩbi- ſed ſcribere G

ſed per ſe ipᷣm examinet ff·e·l. in · 6. Iteʒ
diuus et: l.mulier- ubi de hoc C. de iudi.
aut᷑ad hec.2 in autcolł.v.ut defuncſeu

ↄtra:e&· de teſti:co-ca:iĩ. I.· Ibi ſoluitur
in ulti.glo:et idem in· ſtatim allegato
mſſi ut dixi.S.ꝭ.qualiter aut· V· poteſt
udex.uel dic m uinc·
in.c.cũ olĩ ſtatim alle· ꝙ in cwuili uł ec
cleſiaſtic a cã poſſunt iudices ꝑ alios reci-
pere teſtes. In criminali uero non. ſed tmm
per ſe.niſi ſol papain aut᷑. de fide ĩſtru.
ex· de teſti:cuʒ olmm ubi ↄmitcuntur in
remotis partibus· papa tn etiam in cr imi
nalibus poteſt per alium teſtes recipere-
ar.xxiii q.iiiiille gladiuʒ ſicut et poteſt
per alium ꝓnunciaree& de teſtaraynu

cius. et. ꝭ.illud obtinet cum teſtes pntes

ſuntquo calu meli eſt· hoc ꝑ iudices ex

pediriubi aut vmittit oſulo ꝙ quando ſi

non debent iu

qui hoc dicic

bi tradet interrogatoria. Iniungat ei ſub

pPena excõicatiõis et ſub inminatione di

uim iudicii.et ꝑiculo fame ſue ꝙ bñ et le

galiter ſuper quolibʒ articulo iuæ ipla in
terrogatoria examinet ipſos teſtes utruʒ
auteʒ poſſitc ↄmittere uideS. de ĩudi:deł.·
iam nunc.V.ſed nunquid.- 1
natione ergo ſic Pcedet Orma Vocal it
enim quemilibet teſtem ad ſe ſecrete et ſi-

gillariz ut dixi et dicet ei. amice· falſificq
teſtis tribus perſonis eſt obnoxius ·ſ· deoi

In exarni

e

1. S 44 ü. £ g4a
20 8 Ar pe 4 . f 4 „

cuĩus preſentiam cum ſit ubiqʒ; ↄtẽpnit
Item ludici quem mẽciendo fallit· tercio
innocenti quẽ fło teſtimonio ledit teſtis
quoq; qui ueritatem quã nouit occultat·
et eciam is qui mendacium dicit reus eſt
Primus quia ꝓdeſſe non uult: ſcdũs quia
nocere deſiderat-hec leguntur ex· de cri-
fal.c.i.et·.xi.q/iii.quiſquis metuproinde
cum iuraueris dicere ueritateʒ ꝑ illud iu-
ramentum obſecro te: ꝙ animam tuã ſal
ues:et qd ſcis de tali negocio plene dicas-
Inter talem enim et taleʒ ſuꝑ hoc qõ uen
tilaturet tu in teſtem induceris · Intẽdit
enim talis ꝓbare 2c. legat ſibi plane arti-
culum de uerbo ad uerbũiet exponat euzʒ
ſibi diligenter ut.ĩ· V.fidelis. et ipſe rñſio
nes eius ſuꝑ ſingulis articulis diligent᷑ au
diat.et in ſcriptis ꝑ notariũ uel ꝑ duos ui
ros/ad ᷓ deputatos ux· C· de teſti. nulluzʒ
ex·/ e·uenerabili.e de ꝓbat/qii ↄtraiſin-
gła uerba quemadmoð ꝓferuntur redigi
faciat · xxii.q· v· humane:exc·e cum cãm
que· ed· I· V· cautum quoq; et redacta te
ſti:iteꝝ legat. ut ſe poſſit corrigereſi ip̃e
uel ſcriptor errauit. ut·ex. d teſti: co.pre
terea.quibus aut uerbis teſtis utaturdic
ut .· S.· · ĩ · V. Item ꝙ non ꝑhibet et ſequẽ
et ſic ſuꝑ ſingulis articulis euʒ interroget

Qc his que. S. Px. (unt notata-hac tarne

cautela adhibita. FH- m pile. Ni- Iil. V⸗
ſʒ bon:2 bonagui. NR.pe. F· ut qnq; ĩter
rogʒ de prĩo articło/qnq; ultio qnq; ð
mediis· nec hic ſcripture ſeruet ordinem-
licet ał·qñqʒ ſit ſeruandus ut.xliu:di. ſit
re tor. in fi:et.ex. de Rp.cum dilcà cum
ſuis concor. Ideo autẽ ſic prepoſtere diit
querendũ ut facilius apprehendat an fue
rit ſubornatus teſtis uel nen
doctus eſſet qualit᷑ luꝑ primoet qualit
ſuꝑ vo.2 ſic de reliquis rndere deberẽt.
ud. S. ·i · V. Iteʒ ꝙ teſtes· Iteʒ et an dicat
uera uel ſipia. uel negocio de quo agit᷑ ap-
ta: ut:iiii.qiii: V. ſi teſtes:diligenter & te
ſtem interroget non ſuadendo einec euʒ

inducendo. ut aliquid certũ dicat /ſʒ ꝙ in

genere ueritatẽ querat·ff·de qõnibus· l.i·
: qõnem:nec inducat euʒ ad dicendum ſe

ſeire qð credit uel econtra.utĩ. V. fide'.

Coſiderare etiã debzʒ an teſtis uacillet
in dcõ Iluo ut.S.S.ĩ.V· Iteʒ ꝙ teſtes ſunt
et an cũ trepidatione: uł cum oſtantia de
ponat.ff.de qõni·de minore·et ſi euʒ uide
rit pallidum trepidantẽ uel uacillantem
eæum tormẽtis afficiat et timoreʒ ſibi ĩcu
ciat.C. de teſti:nulluz in fiv·qvilli qui.
niſi ſit preſbit᷑.ud.C· de epi2 cłi:l.preſb.c

ut quia

ĩ ed aut᷑· preſbiteriquas hẽs·v.qvĩ.unde

.
ſicut ait marcus tullius in topicis · M.· ꝗ

induxit ac. in ſumhuius· t· V· hoc auteʒ
omnes: .-Sepe pallor- uultus rubor ti
tubatio faciũt ut mino fidei alicui habe
atur iuꝰx illud-. Ænα Ouidii methamor- †o
c. F5. O ꝗ difficile eſt crimen non ꝓdere
uultudr ideoq; iudici. tu magis ſcire po
tes quanta ſit Fides teſtibus adhibẽeda. f-
e.l.ii.i: e& de fideiuſ/ↄſtitutus in fm̃-.
Hoc auũt᷑ ſcias ꝙ is qui teſtes et inſtr̃a
de mandato alterius recipit dʒ reſcribere
cuius auctoritatis cuius fame - cuiuſue
ↄditionis ſuntet de aliis circũſtantiis. ut
ex · de fideiuſ.oſtitutus.in fi.ex· de teſti-
cãm queex de probat.lʒ.. quanꝗᷓ·2 dʒ
in actis etiam inſerere. quãta ſit fides eis
adhibenda.ut dicũt ꝗdamunde ipo teſte
pñte et audiente dicet et ſcribi faciet per
tabellionez·ꝗ depoſitiones ſcribit ꝙ ipᷣm
reputat uacillantẽet huiuſmõi · S· i · V.
Item ꝙ teſtes ſunt· et ipſe teſtis poterit
etiam oↄtradicere- ꝗa eius intereſt: cuʒ ex
hoc ſit puniendusextrade penisſuꝑ his
nec obſtatex· de orco/c.ii· Ibi. n. non cõ
ſtabat ð malicia teſtis per teſtesquia iu
dice abſente recepti fueruntet ideo pumi
ti non fuerunt. hic autem ipſe iudex ui-
dit maliciam teſtis et ideo eum punit.
Immo etiam dicunt ꝗ dam ꝙ teſte nõ in
telligentehec ſcribi poſſunt· ꝑtem auteʒ
non oporret eſſe pntem nec talia ſcire · ſʒ
certe non vr̃ ꝙ tabellio hoc debeat ſcribe
re: uel dicere ſeu interſerere in atteſtatiõi
bus · niſi ipſi teſtes uideant.2 recog noſcãt
ſe uacillare Dicunt ꝗdam ꝙ ſi ſols iux
in receptione teſtis dicat eum uacillare ei
credendu eſt.et tabellio ad dictum eiuſ ð
bet hoc ſcriberelʒ ipſe nulla titubationeʒ
uł uacillationem uideat. Ipſe enim nulſa
hʒ au oritatem in recipiendo teſtem · ſʒ
ſolummõ in ſcribendoIudex uero ſic qui
Põt teſtem caꝑe 2 ligare ut in pre.c· ſuꝑ
hjs · et. e·C.dilcũs.ex de ꝓba· qm otraĩ fi
MW.: et hoc ibi ſcripſi poſt Innoet hoſti.
in glo.no:q; exquoultra medium. ·ille
etiam qui teſtes· uſq; ad fi. .C. ð teſti-
