debet᷑ ergo fieri diſpenſatio poſt ꝑactã

penitentiam uel partem ipſius ut ex &

iudiciis · at ſi clerici:ꝭede adultceriis et-
lxxxii-di-6-qui autez et-c-preſbiter ad
fi. ſed et ꝗ indignum ſcienter ꝓmouet
grauiſſim peccat ut xlixdiſacerdotes

dEÜEc diſpélatio breuiter perſtrin

KX

2 qui ſine iuſta cauſa diſpenſat propter
indiſcretam diſpenſationeʒ deponenduſ
eſt ſi ſuper hoc acculaturhidi.ciein fi
et·c·que ĩ aliquo in fiqð forte obtinet

ſi canonice monitus ſit incorrigibilis et

propter hoc ſuſpenſus adhuc ĩ ſua cõtu
matia ꝑſeueret uiolans Iniam ſuſpeſiois
rm do:me. ar. e& de prebend: graue9.
uolentes etx de ui:et ho: cle ut clericorũ
5S·ſi quis igitur et ex de concel.preben.
tanta (Debet autem fieri diſpenſatio
p epiſcopum cauſa cognita ſurmmarie-
cũ egeat cõſilio et inter maiora negocia
computet᷑ ut patet i.q/vii: niſi rigor

et· c·ſeq ct· :neceſſitatis et:c· ſeq et · 6·½

utilitatis et/c ſeq: niſi fiat de conſenſu
canonicoꝝ- uel maiort partis ut dicunt

qui are& de hiis que fi:a prela. nouit

et.c. uanto.e& de exceſ prela. C· i. et· i⸗
qv preſentiuzʒ in fi ubi de hoc et de B
nõ.l-di- ex penitentibus et- xxvi i.
ſi quid. Aln dicunt aſſenſuʒ capituli in
diſpenſationibus de honeſtate nõ nece
ſicate requirendũ: nam iure ſuo poteſt
epiſcopus diſpenſare.et hoc communis
uſus tenet are& de iudic at ſi ·8 adul

terns ibi poterat epiſcopus 20c et i pre-

ↄcor in quibus nł la de capło mẽtio fit
MADe hboc nõ:de elec-cum ex e0 i glo.
Iicet igitur li. vi. ꝙS⸗ C Qu
et quot modis fiat diſpenſatio et qliter
formantur ſententie ſuꝑ diſpẽſat iõib
6. 1. Sentl S·‚ut aut· V·poſtremo

icunt autem quidam ut ubi

cũq; epus ſciẽter facit aliqd contra ius
cõe et eſt tale factuz in quo ipſe diſpen

ſare poteſt. pro dilpenſatione habetur.

maxiine ubi n'lus ex boc leditur ut eæ

de biga· ſuper eo et e& de cler coniug-
diuerſis et eæ de fi. preſb. ueniens et de
apoſta.c.i. M. Erratuʒ puto forſan de
uicinitate ꝗà tex-P glo-nil ad ꝓpoſituzʒ
ſed ĩ dec-pre. ſ.ſcda ð ſciſma ẽ materia
que etiam· ĩallegaturet que contigua
eit iſti. J. In quibus nõ.ð hoc et:ĩ· V
Proxi. Ali dicunt et melius. ꝙ ad hoc
ꝙ diſpẽſare intelligat oportet ꝓceder
ca que p̃ſumi faciut/ diſpẽſandi uoluta
tẽ ꝙ pceſſerit cognitio ſummariaſuꝑ
cauf diſpenſatõis · Puta an ſit neceſſitas
uel ut litas ' alia iuſta cã ſubſit · ff· ð ĩ
ius uocand libert-ĩ-q/ vii S-niſi rigor
et:c. ſe-2 etiam neceſſaria eſt ſententia
n ſpenſationis ur potius decretum ſuꝑ
diſpenſatione conceſſa· ſcilicet dicendo
decerno eum ydoneum ad ordinem 2c

Gaale 7*2 Pne Ner r el.

uibus autez

N

ℳ

*

Vocatis forte hiis quox intereſt ut· ĩ
ꝗ:vuquoniam ꝗcquidquod non puto

ſint uocandi- aliter autem ut dicunrt

preſumit᷑ temerarium factum epᷣi nec
pro diſpenſatione habetur immo epus
punietur quod non fieret ſi diſpenſaſſʒ
prout deberet in calu ſibi diſpenſabili-
ct ſucceſſor uel ſuꝑior poterit cõuenire
li i. di. qui in aliquo lxxei:-di- quicunq;
Nunquid ergo epiſcopuſ ꝓmouẽdo
indignum. intelligitur diſpenſare cum
illo ec uidet᷑ ꝙ nõ ut in: c. qui in aliquo⸗
circa prin ibi qui concubinas aute 2c.
et. hexxiliſi qui ex-S prebenreferẽte

ſemper enim epus diceret ſe diſpenſaſſe
ut non puniretur arↄtra qð ipſo facto

diſpenſet.luiii:di:ſi fuus ex de fi·preſ-
ueniens e& de ſen- excõ: ſi aliquando et
ex de appeł.dilecti.filii et eæ qui ma-
ac.polſ.per tuas.xvni.di.dyaconi ex de
reſti.ſpo.litteras. .opimoni ubi dicit᷑
2 eccrſia mãdanð. diſſi'ando diſpẽſat
oh-dixit ꝙ circa notum ſolo facto diſ
penſat.ſed non circa ignotum tu dic ÿ

R epiſcop dicit ſe diſpenſaſſe- uel aligs

dicit ſecum diſpenſatum elſſe non eſt ei
credendummiſi hoc probet debet enim
diſpenſatio probari per teſtes uł etiam
p lr̃as diſpenſatõis. ubi crimen occultũ
fuit quis epiſcopo cõfeſſus ſecrete et de
diſpenſatide obtenta habuit litteras ꝓ
ut legitur et nõextra de ſciſmati-c ii.
neceſſaria eſt ergo expreſſa diſpenſatio
ud ibi et etiaʒ in beneficiis ut nõe de

Sis. preben· litceras et. S.· · dicunt.

Bal. non ob. f?.· de re iudicl. quidam

onſulebant in fi. quia ibi in principe-
lec in inferiore. Itẽ illud ꝓpr publicã

utilitatern ud.l.barbariq· ff·de of· pto.

5- (IIlud at nõ- ꝙ facilig diſpenſaé
in ordine ſuſcepto ꝗᷓ in ſuſei piẽdo ut.l.
di:quicunq; . ¶ Qualiter et in qunbus
diſpenſatur cum redeunte ab hereſi nõ.
x: di. nos conſuetudinem extra & elec.
qꝗa diligẽtia uł cũ ordinato ab herctid
uel preciſis ab eccleſia uł excõicatis.ix.
q-i:m ſuma et.c. ab excõicatis⸗(¶ Hoc
etiam ſcias ꝙ qñq;ʒ diſpenſat᷑ cuʒ aliquo
in alterius odium ut eæ de iureiuran.
ſi uero cum ſuis cõcor· M· Que nõibi
in ułt.glo.hoc dictuʒ non ꝓcedet ſᷣm
Gof: quod patet ex eo quod ibi ſcripſi
in glo:fi· Ad contrariuʒ reſpondetur ꝑ

ea que ſcripſi de preben. Sð multa.ſuper

. ratio:a de conſti:cũ omnes ſuꝑ glo.
ſic ̊· ar:xvi.q· vii.c.ĩ. Vhas uero

—

C Noc quoq; notandum ꝙ delicti ma
nifeſtatio Re
propter ſcandaluz ut ex de apoſta.c. u.
quod non eſt in occulto peccator/ꝗ p9
pPeractã penitentiã ſuſceptis rmanere
et ad ſuperiora aſcendere poteſt· pterꝗͥ
reus homicidii: ſi auteʒ crimen non eſt
mamfeſtum.i:notoriuʒ eſt tamen tale
de quo quis accuſari poteſt2 nel
tunc habet locũ diſpenſatio bec ꝓbant᷑

eX de temp· or.C·fi·2 nõ eo·ti cxtenor

et.l.di:in ſum.et. c. de hiis uero ut aũt

hic articulus plene liqueat nõ ꝙ ſi pec

catum alicuiq eſt enorme et maifeſt

deponitur nec promouet᷑ ſin diſ pẽſatiõe

ordinarii epᷣi. l.di miror etc. hiis uero-
ſi autem eſt enorme et occultum parte
penitentie peracta. poteſt mimſtrare
in ordimbus ſuſceptis:/monend eſt tn

a ſuo confeſſor· ne ad ſuꝑiores aſcendat
Sed ſi omnimode aſcendere uoluerit nõ
eſt prohibendus ut in:c e& tenore-nec
peccat ord ines recipienco ᷣm papam.
H· Vx ſcripſi in pre·c ex tenor̃ ſuper
glò· ii. ut.ex de apoſtac.i. in fi/et

ex de temp· orC.fietiã ſine diſpẽſat õe

epiſcopi ꝗa ſufficit ſacerdotis abſolutõ
ex clauium poteſtate ar. vi.q: i illi qui

Abet dipenlationèe lalte

R

abſtineno:tamen ex hurmmlitate merek

et hec uera ſunt miſi ſit tale crimẽ quod

ctiam poſt peractam penitentiam:e
cutionem otficn impediat de q&o-
56éiuxta. ſunt quoq; quia tłĩs et ſi
hiberi non poſſitc quia peccatũ e us e
occultuʒ ex de ſimoniad: ex tue et ar-

vi.qĩ.ſi tantum et·c.placuit peccat tůᷣ

ſiue miniſtrat ſiue ꝓmoueat᷑ ar.ĩ.q-i q

ex de ſimonia. Mathe:et ſol papa cu
eo diſpenlat m do:me ut.S 6. nunc de

epiſcopoy.· ꝓhibetur Ceterum ſieſt

modicuʒ ſiue mediocre et occultu forte
non eſt monẽdue ut abſtineat a ſuſcep

tione ordinum talis enim poſt peractãa

penitentiam licite poteſt miniſtrare et

ad ſuperiores aſcendere ſine diſpenſatde

Si uero eſt mediocre et manifeſtum et
eſt conuictus in iudicio uel metu ꝓba
tionis confeſſus deponiturxv·q· ułt· ſi
quis preſter. &xl. Gl.C· i. ſi autem eur
dentia rei uł ſpontanea confeſſione tũc
acta penitentia poterit cũ eo miſericor

diter agi qñqʒ plus qnqʒ; miuus iſpecta

perſone probitate. et alnis circũſtantis

ut· in. ·ſi ꝗs preſbiter et.l di.
uocat᷑ aut mediocr̃ mortał ᷣm do.me.

Abiterũ

2 hec uera ſunt ſi uerã egit penitentii·

55*

— — — — —

91

„

Gecus ſi ſmulatã ut e.di. ut᷑ oſtitueret᷑
Porro licet ſancti patres ſtatuerunt ne
ↄuictus de crimine:ſue penituerixſiue
mõ debeat ꝓmoueri ſed ꝓmotus diciat᷑
æt deiectus nõ reſtituatur. ut.l.di. preſ
biteri et. c· peruenit et·c.ſi poſt: non tñ
ꝓpter hoc eſt epiſcopis adempta ptãs
chſpenſandi cũ uere penitentibus pftiʒ
ubi ſcandalum non timetur ut. e di- ut
conſtitueret᷑ et·c. dño ſanctodiſcretus
tamen ſit in diſpenſando eps ut attẽdatx
icandaluʒ conditionẽ perſone utilitateʒ
et neceſſitatem eccleſie:2 ute peregerit
Partem penitendtie et alias debitas circ

ſtantias ut:S· S. diſpẽſationũ diſpẽſatio R
enim cum cauſe cognitione ſummaria

canda eſt ut.5. .debet autem.

g ſi quis fuerit in mortali peccato dep

henſus ſtatuturm eſt ne celebret ꝓpter
ſcandalum.qð eſt in populo 8 oblatiõe
talis ut· l.di. de hiis uero Et idem eſt ſ
confeſſus fuerit uel conuictus uel alr
ſit nororium ut-ea.di-ſi quis dyaconus
et:c·ſi epiſcopus et in pre-dec: &x tenor̃
co·titu.c.finiñ fuerit diſpenſatum cũ
cO-læxxi- di- miniſtri-et- Mxutil-di PlIbr
q& fieri dʒ ſi uere peniteat ut ã pre/Gec.
ex cenore:et. I. di ſi quis dyaconus. Sed
nõne· Idem ſcandalum t̃manet etiam ſi
fuerit diſpenſatum uidetur ꝙ ſic. ꝗa lʒ
Per penitentiã ammas ſaluare poſſum
infamiam tamen abolere non poſſum9
ex pena poteſt demi culpa ꝑemms ęrit-
ut ii: q· ui. hinc colligitur. f dic. .
Fm Inno·in c:ee tenore ut.ĩſequitur.
5Non quantũ ad catholicos firmiter
edentes ꝙ prelati poteſtateʒ habent
ligandi atq; ſoluendi et etiã dipenſand
l·di.põderet.2. c.ↄſtitueret᷑ de hr cox
autem ſcandalo non curamus ut patet
xi:q:iii- inter uerbae de uoto ma Ine
5-cum igitur- de illis ar- tamen ↄtra
ex de ſac: unc:c unico:ò. ad exhibendũ
. ſolue ut.S.de renũc·niſi·ꝭ. ꝓ graui
et ut ibi nõde uoto magne· SVcu igit᷑.
et uide qð nõ·xi.qiii- plenti. F. Si
autem crimen occultum ſit ꝗᷓt mcuq;
graue ſit acta penitentia uel parte eius
celebrare poteſt etiam ſine diſpenſatiõe
ut in preð· decreex tenore et.c.ti. c. ad
aures et de apoſta.c.ii· Niſi tale fuerix
cximen qð etiaʒ poſt peractã pemtẽtiã
officii executionẽ impediat- ut predioet
irregularis autem fine diſpenſatione ce
lebrare nõ debʒ utl.di · ex penitentibꝗ
cum iplſo tñ ſi ſit occult eſt diſpẽſanð.

SS=ſ

Im papam ut e& & renunc:niſi :Plone
hoc proſequere m euʒ ꝓut nõ in pre.
decre.ex tenore- Dreimus e 0 GEr

EC quando ſit cum ordinando diſ Pelanz

nunc dicamus qualiter et qñ diſpẽſang
eſt cum ꝓmouendo ad honores- ſ uper
ꝗquo dicunt quidam. Ingredit᷑ Zlo.
Inno:de qua in fr. . ſi oſ tat aliqueʒ
elect uerã de peccato egiſſe Penitẽtiaʒ
BS equitate ex officio iudicis. non ẽ otra
æum admittenda exceptio de crirmine-
in quo nõ ſit neceſſaria diſpenſatio.S.
ꝓxi licet de rigore iun Ppoſſit admitti
ar · ii·q-vii. requirendũ ſed et accuſator
tunc repellitur. quia preſumitur mala
intentione accuſare eum penitẽtiam
egit niſt forte ſuam uel ſuerum ĩiuriaʒ
ꝓlequatur.iiniq.v/omnib Alii dicut
ꝙ ubicunq; accuſatur aliquis ð crimĩe
ułꝑ contra eum excipitur ſemper eſt ne
ceſſaria chſpẽſatio ſiue ſit crimẽ enorme
ſiue mediocre.nec ob. S. . ꝓx. quia illa
diſtintio locũ habʒ. quando is ꝗ petit
Ordinari non accuſatur nec excipitur qᷓ
euʒ et ex hoc apparet ꝙ cum delegatq
diſpenſare non poſſit omneʒ exceptiõeʒ
cuiuſlibet crimãs admittere debet Ppru
denter tamẽ aget ſi priuſꝗᷓ in cᷣ ꝓcedat
hoc referat deleganti ut per illum ſi ex
Pedierit diſpenſetur ar.ex de ofarch
ad hec. . item in epła.et de of. archᷣpᷣſ
Zans nequeat diſpenſare nam priuileg-
lite pendente impetratuʒ non ualet. ut
ex ut li.pen:C.fiex de teſti:cauſam
er& Pari ratione nec diſpẽſatio pẽdẽte
accuſatione ? exceptione obtẽta ualere
debʒ Ad quod rñdeo ꝙ alið in priuił·
Per quod fit alii preiudicium. et alnid
in diſpenſatione ꝑ quã nemmi pᷣiudicat᷑
Bals: ad hoc-ff-ſi quis caut. I. ꝗ autem
ZSecus tamen eſſet.ſi per eum alicui
fieret preiudiciumnam et priuilegiuz
ſi nulli aufferat preiudicium. poteſt Ii-
penðᷣ· impetrari. Preterea cum nond u
ſit ꝓbatum crimen bene põt diſpẽſari-
extra de exceptapłice extra de ſen.ex-
uenerabili et uide quod nõS. 6. nunc de
epiſcopoꝝ. b·quid ſi electus: Hec uera
ſunt ſi obiciatur electo crimen pᷣteritũ
de quo penitentiã egit. . S. PxX· qd
ſi aliqs ſi uero ei obiciat᷑ crimen in quo
Perſeuerat. et de quo penitentiam non
egit ſemper eſt exceptio admittenda.I-
di abſit. xcxiiii. di.C. . æν.di. c. fin- in
oecultis etiam de quibus poſt elec· tiñ

N

„

ℳ

penituit poteſt diſpenſare cum eoð ut
xtra-de renunci- miſi cum pridem:§:l⸗

(Porro diſpenſator debet diligenter
accendere dignitatem ad quaʒ ocatur

electus qa facilius diſpenlabit ĩ mĩori
ꝗᷓ in maior ar: eæ de elect. ſcriptum · 5.
2C. ar. tn contra eæ de tranſla.C-fi-: I.
. unde licet ſed uerba ibi poſita riuʒ
ſoluunt.· M· Soluc ut ibi dxi ſuꝑ V⸗
diſpenſariTeillud ꝓcedere quãdo lolum
uinculum eſt impedimentum-. 5 Itecʒ

conſiderare debzʒ qualicatem ꝑlône naz

fac.hus diſpẽſabit cum gratioſo ꝓpter
multas bonas dotes ꝗᷓ cu minus grato-
e& 8& preben. de multa:· 9.Fl- Iteʒ facili
quus repellitur ab obtinendo. ꝗ deiciat᷑
ab obtento eæ de iureiur quemadmmoò
6. quod ſi poſt- Item conſideranduʒ eſt
quare a cuſatio u exceptio ꝓponatur
nam ſi propomitur ut quis repellatur a
promxione tune cum accuſato ſeu cũ
eo contra quem excipitur diſpenſatur.
ſi uero ideo ut repellatur ab accuſatioñ
uel te timonio in cauſa criminali-tunc
non diſpenſatur cum eo quia huius a
culacoris ſeu excipietis- llaudabilis eſt
intentio ii.q; vin ſi ꝗs epus 2 gqa fieret
in preuudiciii eius qui accuſat uꝑ teſtes
ꝓducit: il: q-iii-paulum. (Ia ſumma

J. is cui mandat

notandum eſt ꝙ in buiulmodi except.
que opponuntur contra ele tum ſernꝑ
probationes·2 dicta ĩ mel oreʒ partem

interpretanda ſunt · MHanc partem

et eius exẽpla plenius uide de elec. duò
ii. poſt prin ſuper. : obiecta- ExX 8
reg iurt eſtote:niſi forte alie ꝓLationeſ
ꝓPhbabiliores in Irium moueant iudiceʒ
ev*& de eledcti- cum inter-K-ſenoremde
preſump:quia ueriſimile. Hec auteʒ in
terpretatio lat or fiet qñ excipit. ꝗ qñ
quis accuſatur nec iudex eccleſiaſticus
debet admittere illum qui libidine uin
dicte accuſat- Item ſi in moð exceptõis
probatum fuit crimen: de quo electus
penitentiam egit uel egiſſe prelumitur
et crimen eſt modicum u non eſt in
exortum ſcandalum-non ſemper caſſaè

eius ele io- ſed ei alla pena imponitur

eX& de elec. quod ſicut in di- ſalõitane

e*τ& 8& homid ex litter s- 1·5. fi. m papã

Quod proſequere

eum prout nõ m

pre. dec. dudum. M. Hic eſt errarum
quuia in toto iſtoS: non allegauit dect̃.
dudum. ii de elec de qua intendit 2 nbi

ſcripſi ſupradicta in glo. hoc non facix
a ibi in fi mnuen es dictu Oſti q ſege

. Sed do:medixĩt᷑ ꝙ etĩiam ſi papa ꝓ
bato crimine in moduʒ exceptionis ur
denuciatis uł acculat onis Hanc graʒ

facere polſit licet non deceat non tame
Poc alii uudici facere licet ꝗᷓuis aliud ſit

8S ilo dicendum.qui ſuo proprio motu
petit conſil um ſalutare arex ð homi-

elec innotuit prope princ· Et uide
quo ĩ poſt ipſum Oſti diꝰ e clericx.-
P ¶ Poſtremo nõ-
ipenſet cũ mochiſ
penſare etiaʒ poterit cum abbate uæ
extra de ſimoniacl· c. fi ·

. cler ſuꝑ.i. glo-

Idendum reſtat de diſpẽſatõe
uꝑ pluralitate benef ciorum
ſuper quo undenduzʒ eſt· ꝑ quẽ
et in quibo bnficns dilpelet ;
Et quid iun ſit de huiõi diſ penſacione·

¶Brimo igitur ſcien eſt ꝙ bnficiox

Aliud eſt ſimpleæ alið dup? ſiue com
poſicum· Simplex bencficuun dicit᷑

Rimplex canonia cum prebeda ubł alnud
beneficium curam animay nõ habens:

et in talibus ut quidam dicunt· bñ põt

epiſcop diſpenſare ex cauſa. ut aliquis
Habeat talia plura ut ex de elecc.prt-

xvi·qi.poſſeſſiones nam dum oſtitutõ

e& 8 preben:-de multa reſeruat ſpeciarr
apłice ſe. diſpenſandh poteſtatem ſuper
pluribus pſonatibus et beneficiis cura
ammay habentib oſequens uidetur

relinquer alns ordinarus ptatem ſuper

ſimplicibus diſpenſand. ar ex de plum-
norine-ev-di talis ff · de luchc.cu ptor
2 per otrarſam conſuctudinẽ derogatu

eſt ul canom lxx di-Ccõx. ubi iĩcerdicit

epiſcopo diſpenſandi ptãs· in pl uribus
preben quam conſuetudinem do'papa
Ieit et tolleratet quod permittitur du
rat utff ꝙ cuiuſq; uniuer. Item eorũ.
6· pe· Ali uero dicuũt ꝙ nec ĩ ſimplicib
poteſt epiſcop diſpẽlar̃.nã ilł antiqu
canon ſanctoꝝ mſi corrigatur exprelſe
rernanet cum nouo ſimul-C. de apellat.
precipimo in fi:quod enim noua actio
unducit᷑ uetus non tollitur niſi B expſſe
dicatur. ff· de ac· 2 oblig· l quo· ανα;
qiii de inceſtis in fi quod emm nõ mu
tatur qre ſtare prohibet ut. C. de teſtĩs
ſancimus. Ro.i:ad hoc etiaʒ facit ex ð
reben. cum iam dudum in fi et de cõ;
pben. litteras/ nec ob. ut poſſit ꝙ ð ſcĩa
do pape ꝓpõi᷑ nã młta ꝑ patictiã tolle
rãt que ſi deducta forent in iuchciũ nᷣ

— —5 *

2 — —

„

— — — 4

YN

deberent᷑ mediante iuſtitĩa tolł'rari ue
in pre dec.cũ iam in fi.Ad idem·xxxci
q·i.hac rõne in fiet· xci q-vilapłus

in fiñ· prior tamen opimo uerior eſt et

cõmuniter obFuatur. uerũtamen epᷣus
non poteſt diſpenſar. cum aliquo ſuper
pluribo tłᷣibus bnñficus. Iä[ Si intel'it
de hiis de quibus loquitur· c. quod prĩo
allegat planum eſt ſi intelligit ut uidet᷑
ſequentia de ſimplicibus ꝗbus ꝓx:

dixit contrarium nõ:m. c. litteras ſtatꝭ

allegato in fi. ultime glo-et uide qð ſuꝑ
ca i in eadem eccleſia obtinendit
ꝓut colligitur in pre:decre:de multa·G
PłEt.et in pre.decre.litteras et.co·ti · cũ
noſtrjs et. ar/f. ad municl municipes
ii·xxvi-i/ acutius infi.f̈ quod in dyod
lua poſſit quis plura talia haberebene
diſpenſat epiſcopus- m prunã opioneʒ
in diuerſis autem epiſcopatibʒ chſpeſar
non poteſt· ꝓpder iun impoliibilitateʒ
quia teneret᷑ utriqʒ epiſcopo obedire et
ordines recipere ab utroq; 2 ab utroq;
iudicari Polſet q; eſſe non poſſet ſi jria
mandarẽt·ꝗa nemo poteſt duobo dnis
Ffuit̃ ut ei:qliC·I et.· xxvidi: acutius
Vnde huiuſmodi perplexitatem ſolus
Pobe tollere poteſt m do:me-ꝗ diſpen
ndo uidetur ei concedere ꝙ; eligat cui
maluerit obedire hoc autem no e de
elec.dudum. ii utriuſq; epᷣi neceſſariaʒ
diſpenſationeʒ eſſe et ſuſticere quo ad ̊
ar e de ſen-ex-cum illorum. 6 ſi uero-
et ð of. archið. ad hec.5. fi.ſed ſi primũ
bãficiũ requirebat reſidentiã diſpẽſatio
alterius epiſcopi ñ ſufficit ut ille poſſit
recipere prouentus prioris beneficn et
ſic poteſt intell gi pre-c.ſantoꝝ⸗-Item
licet epiſcopus prioris beneficn chſpen
Iare poſſit tacite uel cxpreſſe. uel ſalteʒ
ſuſtinere ᷣm papam ſine diſpenſatione-
ꝙ habeat canonicatum in aho epᷣatu ſi
placuerit o epiſcopo uel etiam in ſuo.
nõ tamen ualet eius diſpẽſatio- ut otra
ſtatutum uł conſuetudinẽ eccyſie heat
prebendam. quia ſic aliorum prebende
diminuerent᷑ et eccleſus eſt ad profectũ
ut plures habeant conſiliarios beilii. di-
ex. hoc proſequere m papam ꝓut nõ-
* de cleri:non reſið.cfin. Gorautem

dueit ꝙ nullus ſolo papa excepto neq; ĩ

codẽ neq; in diuerſis ep̃atibus in tłibuſ
diſpenſare poteſt et nõ ꝙ expᷣſſa diſpen
ſatio eſt neceſſaria in talbuseſt etiam
neceſſe ꝙ fiat ex cauſa:nec intelligitur
piſcopus diſpenſareconferendo etiam

notoniſi hoc exprimat.quod dic ud.s.
5:qualiter autem. . dicunt autem 8
2·‧ ſe. uid ſi col'o prebendarom
pPertinet ad regem ub abbate ul capim
uel decanum nunquid illi poterunt diſ
Penſare cum aliquo in duabus pbendis.

uidetur ꝙ ſic cum non ſit eis. Phibituz

are&& de ſpon-cum apud est de tranſla-
inter. poſt með: pſi enirn poterunt con
ſiderare perſone merita ſicut 2 epucop
et preterea ipſi utütur iun epicopiin
collationibus prebenday re diſpen ſare
poterunt ſicut ille.pro rege eſt ar·ex. ð
conceſ.prebenc-fi. ꝓ abbate eſt· ar · ꝙ
maiora poteſt·S. ſunt quoq; · ꝓ cap?o
eſt ar: ec de concel preben. cum noitt
in fi de preben. cum non ignores in fi⸗
et in pre · . ·capit'm ubi uideas
1 dic contra ꝙ non poſſuntde iup
eum cõmuni nullo poteſt duo bnficia
obtmere ut.ĩ. V.illud et ſpecialicer per
miſſum eſt epiſcopo ut poſſit ĩ hoc cau
diſpenſare et ius cõe relaxare ut S ergo
aln hoc ſibi uſurpar̃ non debentqa pri
uilegia ſinguloꝝ cõem legeʒ non faciut
ut ·xxvIq: ii. non exemplo et. ii dipri
uilegium qs ſi fecerĩt tanꝗᷓ uiolatores
canonũ pumendi ſunt- ut. xxv. q u. uio
latores ꝙ auteʒ rex hoc nõ poſſit ꝓbat᷑
e& de penis in quibuſdaʒ et de offi. leg-
dilectus ꝙ abbas non poſſit probatur.
ex de exceſ.prela accedentibus xvI:q-.
. interdicimus-
ſta·relgio ne inagro : ad hoc ubi non
poſſunt abbates eccleſias unire licet ad
eos ſpectet collatio et i de ꝑmutatiõe

nõ· in clxm. de rey permu.c. uno in glo.
pe · Quid ſi papa ita dicit dilecto
Filo maaiſtro Guilv- duranti canonico
Beluacen capellano nr̃o ſalutẽ · oferim
tibi decanatum carnotennon obſtante
ꝙ es canonicus narboneñn· et ibi prebe.
obtines · No· credo ꝙ; abſq; alia diſpenſa
tione potero prebendam narbon. tener
cũ ſatis appareat intentio q pape ſuꝑ
hoc duʒ dicit non obſtante 2ꝛc· ut extra
de concel:preben. quia cunctis. AâMäâ-li-
vi · du dic contra ut patet de preben.rõ
poteſt./ułt. n i P circa prebendarn
auteʒ beluacen licet᷑ non poſſit dici lr̃a
ſeu gratia ſubreptitia ꝓ eo ꝙ nõ tacui
ſed de hac in ſalutatione fit mentionõ

intelligitur mecum diſpenſaſſe quia cx

ſſa diſpenſatio eſt neceſſaria ut pdixi.
Illud autem queri conſueuit utrum
gꝗs poſſit ð iure cõi ſine peccato 2 abſq;

bene facit clem de

de

e

Q.
„

₰

d

y⸗ e ſ *† Plarn .

912

902

diſpenſatione plures prebedas- et plura
ſimplicia beneficia retinere· et uidetur
ꝙ non ut ex de preben cum iã dudum
i plures dignitates atq; preben-2c cc
in fi. 2. c. cum non ignoretis et. c-ſuper
inordinata- ubi hoc uidetur expreſlum
Ixx. di- ſanctoruʒ e de concel- preben.
litteras ar. tamen contra eæ excel· ·
cu eccleſiaſti. Hunde qð ibi ſcripñi:
ſuper ·i. glo. ec de electi-dudum n-
pe finem. ubi prohibetur aliquis hre
ticuluʒ in diuerſis eccleſiis prochialibʒ⸗
unde uidetur concedi ꝙ poſſit habere ĩ
diuerſis ſimplicibq· So· dicunt quidam
quos do.rmeſequitur ꝙ hodie lʒ haber̃
plura beneficia ſimplicia: cuʒ oſtitutio
de multa interdicat ſolum ð duplicibzʒ
et in eadem eccleſia: nec ob decre· cum
iam dudum. nam licet poſſet ꝗs plures
preben. haberenon tammen młtitucĩeʒ
ꝓut ibi dicitur multitudo enim eſt ca
nombus inimnca ut co ti quia intãtuz
et ſic intelliguntur omnia contrar ia uE
de beneficus curam habẽtibus aĩarum
et ſic conſuetudo generalis interptatur
quarn ſcit papa et tollerat unde cam ap
robare uidetur ar. iiii-di-5. leges ibi
abebat ille finul dignitates et pbedas
quod eſſe non poteſt abſqʒ diſpenſatiõe
et in hac ſententia ↄcordat papa dicens
ꝙ quis põt eſſe prebendarius 2 caoicus
in diuerſis ecclefis quod proſequere ᷣm
eum ꝓut nõ· in pre. decrecum iã dus.
A. 1bi plene ſcripſi hanc materiam in
magna glo. † Et poteſt rnderi ad iura
contraria ꝓut nõ. mn ſum:domei in ti.
de preben· 5. et qualiter.ſub.9· et illud.
et in predecre cum iam duduzʒ et fm
eum et ᷣm hãc opinioneʒ nõ eſt neccia
diſpenſatio quia tuperfluum eſt pcibꝗ
po tulare quod ð iure cõi competit· C.
li.x. & thezaun. l- unica- Aln aut ĩherẽt
uerbis pre.c.ſanctox dicẽtes · ꝙ ꝗs põt᷑
haber̃ plures prebendas in diuer eccis
propter honorem perſone uel utilitatẽ
eccleſie ſed non erit canonicus ĩtitulat
niſi in una ar. beeii-di-C. I. et: ii/et extra
de ꝓcura.ex inſinuatione. de iure enim
cõi ut dicũtx nullus poteſt plures pben.
habere ſiue in eodeʒ epatu ſiue ĩ diuerf
ut.S. et in hac ſentenxia fuit Io.hinc ẽ
ꝙ ſi quis in indulgentia tacet minimũ
ſimplex beneficium non ualet. ut.· ĩ. V·
ſed nunquid nocet.nõ eniʒ poteſt aliꝗs
eſſe in pluribo collegiis ſimul. ff. coł.
ill ici. l.ĩ.5· fi · ec: de priuił uolentes · S.

fi h.· vi. e de religi· do.c· fi·nec poteſt
lures militias nec plus ꝗᷓ minus nomẽ
ordinis affectare nec dignitateʒ oiuger

dignitati ſuper quo etiam non poteſt a

prĩcipe diſpeſatio obtineri ut C. li. xii⸗
qui mili- non poſ: l. is quideʒĩpoſtex
nec duos honores ut-ff· ad muml- liber
tus.· ꝭͥ.preſcriptio· ſi igitur hoc in laicis
et in ſecularibus honoribus ſtatuitur-
multo fortius in clericis et in ecciaſtid
Ponoribus obtinebit lix- diſtã fiofficia
tvViii- di ſi in laicis Ber- etiam et do·
me.nõ.in pre·decdudum ꝙ nulli hcet

paber̃ duas eccleſias quo ad tĩ·caõicat)
immo ſi primum beneficiũ ſit ſufficiẽs

nõ poteſt aliud recipere fine diſpẽſatiõe
ar. ꝓ eo i.q iñ clericos et. c. paſtor 2. C.
ſe.ſuper hoc nõ plene do me. in predi-
dec-ſuꝑ inordinata ibi diſtinguit
beneficia regularia 2 ſecularia duplicia
et ſimplicia- iterum ſubdiſtinguens ut
ibi ſcripſi in ułt· gloqð autem ſcripſit
in decre.litteras coniumi in predecre·
cum iam dudum cũ eo q ibi nõuerat-

et.c. Itteras et quãcunq; opinione⸗

quaris per receptionem ſc ſimplici
non uacat primum ipſo iur C Duplex

autem beneficium ſeu compoltum ar

orne aliud beneficium citra epatum-

uſqʒ ad ſimplex ſiue fit dignitas ſiue ꝑſo

natus ſiue plebanatus ſiue qcũqʒ aliud

curam habens animay annexam et no⸗

ꝙ nullus poteſt habere duas eecłſias in
titulatas ð iure cõi quo ad ti clerĩcat
uel canonicatus uł ordinationis ur pre
lationis. uel dignitatis ut es de electi
dudum ii. V. ſuggeſſit· ubi ð hoc · lxx.
di:ſanctoꝝ.viiq-i· ſicut alteriq extra 8
reben ad hoc. et· c ſe. immo recipiẽdo
crn cuʒ cura e quo illius poſſeiſionẽ

habuit uacat primum ipſo iure· ut ex

ð preben. de multa et. xei ·qyi- ſi gs ĩaz
Cranſlatus licet quidam dicant ꝙ debz
uacare ꝑ ſententiã/ niſi utruq; ĩ udicio

.

contenderit retinere ꝓut nõ. in predic-

decre. multa-mſi in quibuſdaʒ caſib
ſpẽalibʒ ĩ ꝗbo pñt plures haberi .Prĩo
propter paupertatem eccleſiax ·x · · iil ·
unio: de era:et qua. eã te· ex· de prebẽ
expoluiſti. Sco ubi una dependet a b
alia ut in pre. · ſuggeſſit· et in pre· c.
cã te.et ec de preben· exſtirpande. 6·i·
Tertio olim propter penuriam cłicox
teei . q· ĩ· c· · in fi. et. . ĩ · et . · q· vii · · mſ

rigõ. ꝗrto ſi una fit ĩtitulata2 alia omẽ

data. ut ĩ p· S.ſuggeſſit· xxi q·ĩ.ꝗ płes

90

☛ –

————————

— S— — —

Sed tunc in commendata nõ eſt pᷣlatus
ſed procurator immo uacat nec habeat
cõmzdatarius ius ea nec facit fructuſ
ſuos.ſed colligit.2 eos in utilitatẽ eccie
cõuertere dʒar ex de accuſ ſi oſtiterit
hodie cõmenda eccłſie ꝑrochialis n põt
Ffieri indiſtincte. ut dicam in conſtitu-
greg x· de electc.nemno. lIi.vi· Quinto
ex iſpenſatione pape ut eʒ dę preben-
8 mkta -fi exi J, relaeto E Sedep

Sedeps
nunquid diſpenſare poteſt ut quis hear

dud beneficia duplicia dixerunt. I· et
Bet fere omnes ꝙ non. Sed ſolus papa
ut in· c-de multa in fi-a contrario lenſu
ubi dicitur circa ſublimes aũt et lr̃atas
Per onas-que maioribus ſunt benficns
onorandecum ratio poſtulauerit per
ſedem ap.poterit diſpenſari ergo nonꝑ
aliosar. ed pſump. nõne · ev./ Gdi/qlis-
ff·de iudiciis cum pretorxxv. di illud
que eim titio nubere iubetur omnmibus
aliis nubere prohibetur ut. ff. de condi.
et demon⸗cum ita.hoc ideʒ ꝓbatur ed
de cler: non reſi-nonnulli. ubi epiſcopus

conferens beneficiuʒ habẽeti alio ſimile

Priuatur poteſtate conferendi bnficiu
ut in pre:v.ſuggeſſit Io.autẽ ꝗ młtaſ
et prolixas gloſuper hanc materiam o
Pilauit 2 do· me cum eo dixit ꝙ epi oli
Poderant diſpenſare ut aliquis haberet
Plures eccleſias et plura bencficia cum
cura ut.· xxdi ſanctoꝝ. et ꝙ hodie idẽ
poſſunt in pre:conſtide multa interdẽ
tamen eis uaga et indiſcreta diſpeſatio
quod enim non mutatur quare ſtare Pp
hibetur ut.S. prope prin. hui us. 5·Papa
etiam nõ: ex de tempordilectus epuzʒ
diſpẽſar̃ poſſe ut ꝗs habeat duas eccias
intitulatas ut in.c.ſanctorũ· Sed certe
ibi non dicitur ꝙ ſic neceſſaria epiſcopi
diſpenſatio. ſed Giſpoſitio 2 propter hoc
cdlicunt aliqui nõ eſſe in hoc neceſſariam
diſpenſacionem: quia de iure cõi poteſt
quis eas habere. ut nõ ᷣm eum in pre.
decr cum iam dudum quod non placʒ
dic ergo ꝙ aut ĩ diſpenſatione ↄſiderat᷑
utilitas et neceſſitas eccie aut progatĩa
meritoꝝ et excellẽtia perſone in primo
caſu dico ꝙ ꝓpter neceſſitatem. et eui
dentem utiliratem eccleſie. uel ꝑſonarũ
iphus poteſt epiſcopo diſpenſare. ut ꝗs
habeat duas uel etiã plures ecchłſias ar-
e de conceſ.preben. cum noſtris in fi-
Iq/v. preſentium ex-de conceſ- Ppbenð
expoſuiſti de reꝝ permu:quantuz vii
q:i:ſcias ez de elec. in cauſis in fi · lx ·di.

R4
cis N-. i-regendaet in hoc concor-
VmNco· et do me: et ſic poteſt intelligi

opi- Io. nam etiam ex hac cauſa poſiet

duas eccleſias unire quod fortius eſt e&
de excel.pre.ſicut umire· Si uero in diſ
penſatione huiulmodi ↄſiderant᷑ merita
uel fauor ſeu excellentia alicuius ꝑſone
tunc ſol papa diſpenſare poteſtar· ex
de elec. innotuit in fi et ſic loquitur et
intelligitur pre-conſtitutio de multa &
fi-et de elec. dudum-ii. ꝭ nos igitur. et
opi. T..et Ber et ſequatium ſuorum. 2
aura ꝓ ea inducta licʒ enim olim poſſit
epiſiopus diſpenſare- ut in-c- ſanctoruzʒ
hodie tamẽ poſt lateconcił.·nõ poteſt.
A. ecpete propter prerogatiua ꝑſone-
Im predicta. ut in decre de multa-

et in decreduduʒ hec diſtinctio ꝓbat᷑

in dec:gregx.de elecnerno ibi euidẽti
utilitate ipſius eccleſie ac. MI- Potius
facit contra. cum illud permittatur ea
S cauſa ſolum in temporali cõmenda et
uide quod dixi in dec-de multa ſuꝑ ul.
Sed nunq d poterit epicopꝗ

diſpe ſare ut aliquis habeat unum ſuimn

plex er aliud duplex dic ſic quia cum
hoc ñ ſit phibitu uidetur eſſe conceſſũ
ut ex de ſen-ex· nuper ex de tranſlac.
inter poſt með ff-ex qui.cauma.neci
Sſed quod ſimpliciter: unde etiam nõt.
ex de conceſ Ppreben.litteras quod non
uidetur adempta epiſcopis poteſtas diſ
Penſandl ſuper beneficis fimplicibus E
ſuper uno beneficio et eecłſia ꝑoſtitu-
de multa et bñficiũ intelligitur ſimpł
eccleſia uero duplex ut.·· V. ꝓx et ideʒ
uidetur dicere papa. ·quid ſi habeo ñ
ergo recipiendo ᷣm uacat primum Ii⸗
Peccet ſine diſpen.tenẽð.¶ Sed querit᷑

qð beneficium intelligitur curam aia?

habere Ro- illud cui ineſt inquirer̃ cor
rigerereformare precipere interdicer̃-
ſuſpendere excõicare.2 abſoluere ar. in
pre:dec.dudum. standem e& of or-
c·let. iii:2 c querente:6. i exæ ma 2
obeð.hiſq; ſed hoc plemus proſequere-
Im papam ꝓut nõ:ex de of arch·cum
ſatis. M. Ibi uide in glo-m Inno ubt
etiam ponitur dictum Hoſtiet ibi ẽt
remiſi ad ex. Io.qa quorũdam.5 quo
ad hoc tamen large ſumitur cura aĩax
ꝓut nõ.fm eum in pre.decre.ð multa
nõ enim eſt uis ſiue ſit eccleſia ꝑrochał

ſiue cappella habens curam aliquorum

prochianoꝝ. Item non eſt uis ſiue hẽat
Erochanos ſiue n dũ tñ habeat ꝑrochaʒ

*

₰R

S
„

97

9

AQ&

In qua habeat ius prochie ſuꝑ quo do.
me. plures et utiles queſtiones ad meã
inſtantiam notauit et ſcripſit extra de
cleri- non refi- ꝗa nõo nulli. bi ſcrip
ſi ui ſuꝑ. v. prochiales. ¶ Qudni
babeo prebendam haben em aliquã ec
cleſiam annexam nô-papa 2 do:mę:eX;.
de prebe extirpãde:qui uero g epus
et quilibet ſuꝑior poterit diſpelare me
cum. ut poſſim rcipere aliam curã ant
marum cum dicta pbenda-dicit exiam
ꝙ recipiẽdo am curam animax nõ ua
cat prima p̃benda. quod tamẽ duruʒ ur
deturet licʒ hanc qõnem apud apoſto
licam ſedem uiderim pluries coraʒ meæ
et corã alus in iudicio agitari-nunꝗ tn
eam diffiniri uidi. multi th non appro
bant glo. ipius pape: nec rationes in ea
nõtas. M-Sed approbata eſt hodie de
preben· ſuꝑ co.li vi. C Nuc aliꝗᷓ de uir
ture indulgentiarũ tangamus-nõ ergo
ꝙ babẽs plura bñficia cuʒ cura-uel plu
res perlonatus ſine diſpen irregulart et
mneligibilis eſt ut ex 8 elec.dudum.n-
cenuit plura beneficia ſine diſpenſatiõe

Sed ea ante tempus electionis ſue ipſe

dimiſit. nunquid caſſabitur electio· de
ipio celebrata papa:et do. me notain
predic·dec dudum: ii/nos igitur et · G
Lande . Ibi ſcripſi in glo.hoc uero
facit in prin. · ꝙ ſic de rigore iun ar-
xx.di. primu preſumit᷑ enim ſimulata
reſignatio propter electionem ſecutam
e& & elec-officui et penitentia ſimulata
quo ad hoc non proficit ut.l.di. ut con
ſticueretur-Secus ſi de uera penitentia
conſtaret. i. di. ferrum cum ex hoc am

bitionis preſumptio tollatur de hoc S.
§. -ahro Tahu ſi aliquis

Impetrat indulgentiam ꝙ cum ei red
ditus ſint cenues. et exiles poſſit licite
archidyaconatũ recipere et habere una
cum talibus eccleſus: quas eſt canomce
aſſecutus. Noꝙ hoc non indulgetur ei
ꝙ iplas eccleſias habeat canonice ſi pri
canonice nõ habebat ut e& de elec-duò
Ad hoc de Rp. ſi gratiole li/ vi-
S.OQuid fi archeS tenuitate in im
petratione indulgentie non expſſit ſed
ſimpliciter pecut ut cũ obtentis poſſi
aliud recipere 2 habere. Ro dici poteſt
ꝙ diſpẽſatio ualet dumodo nõ ſit nimia
pluralitasqa tunc non ualeret ut ſi ſG
primeretur tale quid quo expſſo nõ ha
buiſſet diſpenſationem/ſuppreſſio eim

*

haberet eam non hab

uerĩtatis et expreſſio falſitatis reddunt
indulgentiam inualidam ut in pre dec-

dudum: et es de conſang et affin quia

circa et ar f-de nata. reſti- . · et ex B
of. or. e parte ficut et in Fpto otingit

ut eẽ ð Kp- ſuper litten. quod uey eſt

ubi falſitas eſt expreſſa- uel ueritas ſub

preſſa de his que circa diſpenſationem

optinẽdam conſiſtunt D. quibus tacitiſ
uel expreſſis eam non habuiſſet: qualia

ſunt que in pre· decdudum continenk-

puta ꝗa habebat canonice eccleſias ſuꝑ

quibo diſpenſabatur ſ enim diæ ſſer ꝙ
non haberet canonice nunꝗ obtinuiſſet

ſimiliter ſi non dixiſſet ꝙ exiles ꝓuetus
ſſet de facili-ĩ-

· ſed nunquid nocet ’

getur alicui quod preter obtẽta Foſſit

Unum beneficium. curam animay bns
recipere et licite retinere dic ꝙ per hoc
non uidetur ſuper obtentis diſpenſatuũ-
Nam indulgetia tanquã ambitioſa eſt
reſtringenda ut e& de Fept cam buius
modiq; et de elec dudum ii ff.de ſena-
l.i: ar. contra. ff-ð annu-le. l ſeyo armico
5S.· uxori ubi hec dictio preter poitur
cluſiue ſed ibi loquiè᷑ ĩ teſtamento ubĩ
plenior fit interpretatio ut ex de don-
cum dilecti bic autem loquitur de diſᷣ
penſatione ſuper pluralitate bñ iciorũ
ubi fit ſtrictilſima ut predixi .- Ille
uxori dicit ꝙ ſi uir legauit uxori pre
ter annũ q& dzã cuius aureos. C. bhebit
illud annu ſernel-C:aureos 2 hãc ſoluti
onẽ pleniꝗ ui ð ełc dudũ· ii· ad fi: glo.
ſi dicat· melior eſt Sᷓindulgentia ſi
dicat᷑ ꝙ tales eccias que uacauerat gr
ceptionem alioru bnficiorum ucl aho
modo poſſit licite f̃tinere·2 archidlaco

.

nacum unicum recipere et iplu3 licite

una cum predictis eccleſũs habere per
banc enim formam ꝓuidetur quantuz;
ad optenta et quantum ad optinẽda et
