R dari coadiutor-e& de cler- egro. ex parte-
„ . ſed de hoc dic ut de cle.egro/c.uno⸗
h. vi. Iteʒ per officiuʒz iudicis pro tri
bunali ſedentis petit ſe mitti quis ĩ poſ.
bonorum ex teſtamẽto uel ab inteſtato
f.·S bo.poſſed cum patrono.5. bo.polſ-
ff·quis ordo in bo/poſ:Fue.l.utił..dieſ
⸗ff.de ſuccel.edic.l.i..edictalis.nõ enim
uideè᷑ in hac petitione certa ꝑſona nomi
nanda:ſed ſi is qui credit ledi contradicat
tunc admittet᷑· ff⸗de adopt.l-nam ita. C.
quorũ · bo.l.i.ĩn fi⸗et.lſe ex de of:arch.
ad hæc.ff. de aqua plu. ar. l.iii-et⸗C⸗ð cu.
fu:l.fi:.S·ii. C.qui admit.ad bo.poſ.l/p.
xii.q ii:non liceat/e& & re. ec. nõ ali.ſi ꝗs
AX preſbiterorũ.Item· M. ſcm uber/cui.

—

fuit qð ſequit᷑ uſq; ad · V ñi uer

tio propriorũ bonorũ tanꝗ prodigo:hot

excõmnuicat plene ſcripſi poſt Innocẽ.

c tutorez ufecede quo ſibi conſtat
I

dce cã poſ.cuʒ eccleſia.ſuꝑ glo·ñ. 5 Iteʒ

ad monitionẽ epi ſeꝑare uel teſtes ſuper

o petiè ut interdicat alicui adminiſira

ſolo officio iudicis petit᷑. unde nec libell
dat᷑ niſi ut ipſe deliberet:ut predixi.licet
cCõcedam eos qui ledunt᷑ uocandos uel ſal
tem ad cõtradicendum admittẽdos: Itl ₰
an autẽe ad hanc cõtradictionẽ admittat᷑

2 oſti. de excep. cum jinter in glo. dixit B
inno.quid de illo· ſi ut ſe ab her̃di.
abſti.aut ſi omnes. C. de liberacã.prinei
paliter.ff· de minoetiã·9.fi·ff.de cu.fu-
obleruar e. minor ergo qui petit reſtitui
ut ab hereditate abſtineat non dat libel
lu.Alñn dicũt ꝙ ſi minor ſe uelit defẽder
& non ſit dandus curator dabit᷑ libellul.
quia ab eo petit᷑ iudicis officiũ ut ceſſet
ab adminiſtratione rei ſue. ficut cum tu
tor ſuſpect accuſat᷑: Item reperit᷑ offici
umãudicis qð iudex per ſe intentat2 e
equit᷑ fine aliquo petitore ut in remouen

N

ed in inquirendis erimimb de quib eſrt
H dixi:S in prin-Huiulſ, g.

¶ Si uero iudicis officiu p actione pre
ponat᷑ cõtra nullaʒ perſonã eodem modo Nr.
mnõ eſt neceſſaria litiſ cõ ut ſi infamiſ qiiu·⸗nr
nõ poteſt poſtulare niſi ꝓ ſe et pro certil
petit itereſtitui ad famã ff- de poſtu.
l..ed· ili/qvin:S. tria- alii enim omnes
(Ilctẽ qn petit᷑ electio cõcors cofirmari.
EeX de elect. poſtꝙ xlvii di. de petro: xi.
q-i. relatio·hoc enim cõtra nemineʒ pet᷑
ſed ſolius iudicis officio confirmat᷑ uel in
fFirmat:e. t. nihil. 2. c. cuʒ nobis-ibi dusi
mus officio nr̃o.2c· H.ſuꝑ hoc uide q;
ſcripſi de or. co.c.iiin glo-hanc exceptio
nz. v. hec etiã exceptio locũ nõ habet 2

₰

cũ minor qui damnoſaʒ adut heredhtatẽ
petit reſtitui cõtra factuʒ ſuuʒ.· ut ſibi li
ceat abſtiner̃..ſi ut ſeimiab her̃ abſti
ne.l. una.et. aut/ſi omnesf-·de curat· bo;
da.l.i.ſed iſte caſus poſſet pomi.Sin pre-
mẽbro.quando cõtra incertaʒ perſonarn-
Iteʒ gnaliter cõtra nullaʒ perſonã implo
rat᷑ quocens aliquid qð petenti ꝓdeſt et
nulli obeſt petit᷑. C:de pręci:impeoffi. r
ſcripta.que ẽ.xxvq- ii. ¶ Inuitis quoqʒ;
partibus interponit᷑ officiu iudicis ut ſi
quis cõtraxit cum cõſanguineaa nolit ſe

mr̃imonio ꝓducerequia tunc poteſt eoſ

inuitos epus ecõicare e* de off. or. ſigni
Henic A ie ſi ſcienter cõtraxerut
Ecõĩcati ſunt ipſo iure per.cle.de conet

N

£

ℳ

— —

E§fi· C. ſi aduer.delic.l.ĩ.

— —

affi. eos q. eł prelati eos denũciare tenẽt᷑
ut ibi. . Item ſi uir 2 uxor ſe pretextu
cõlanguinitatis ſine iudicio eccleſie ſeꝑãt
epus de hoc etiazʒ inuitis eis uel cõſangui
mtatẽ cõfitentib ex officio ſuo inqret
ex de diuor.porroin fi:ec de eo ꝗ cog:
cõſang uxo. ſue·ſuꝑ eo· Iteʒ ſi ſuꝑ bñficõ
ſit appe llatũæt neutra pars uult ꝓſequi
ſed differt uſq; ad annũſuperior ſi uidat
ex dilatione eccleſie ꝑpiculũ imminere põt
partibus ex officio ſuo terminũ pfigere-

e de ap:oblatein fi· Idem poteſt cdicii

ſacerdote poſtulante quezꝭ inuitum
repellet. e& poſtu ·c⸗fif-.e quos ꝓhibzʒ
S poteſt dici inę

. . — ſe — -- X
cõmunicato: MA quem no olu iudexs

cleſiaſtic ab hoc repellit ſed cogit et azʒ

ĩiudicem ſecularẽ ad id.de ſenex decerni
mus. li. vi. .et aliis ꝗ& dic utĩ·impe

D it ꝙ, etiaʒ inuitis ofibus officiũ iudic

interponaẽ᷑ probat᷑ ff. de poſtuli.ex: ue
ec.be:c.unico..noſ ut pᷣdiximuset:ii⸗
vii alieni ubi de hoc.
S cidenter quoq; põt officiũ“
dicis implorari-M. uið q8&
de hoc ĩcidenti ſcripſi poſt In
no:e.t.Cc.ii.in fi. ꝭ ut exc de ĩ
inte.reſti. cã. nec eſt tunc litis
C&tε neceſſaria- uel libelluſ ut ecce ſi agit᷑
rei uen re uſucapta.poſt lit· cõteſtatam
iudex ex officio iubet incidẽter caueri ꝙ
reus nõ pignorauerit rem petita uel ꝙ n
manurmniſerit ſi ſeruus uendicabat᷑- inſti⸗-
de of.iu·S.ad exhibenduʒ. ff.de nox- act.
ſi quis hominẽ5·quantuʒ.ff.& rei:uen·ſi
quis poſt acceptum.Itẽ pignoraticia ac
tõne propoſita:ĩubet incidenter caueri ð
dolo.ff.ð pigac.creditor. Item incidẽter
petit᷑ reſticutio ad aliquã probationeʒ in
principali cauſa obmiſſaʒ: ex ð in integ-
reſti.cum ueniſſentet.c.auditis.t.C.e
Iitceris. ¶¶ Vt auteʒz hoc plernius uideas

dic ꝙ of.iudicis incideẽter proponit᷑ qnq;
in moduʒ exceptiõis.quãdoq; uero ĩ mo

duʒ replicationis.¶ Officiũ mudicis inci

denter in modum exceptionis proponit᷑-
ut ſi minor qui aliemnur. Avber g po
ſuit hoc dictũ a ubi.S. in prin.dixit diſſi
pauit · epecuniã mutuo acceptam &
cipit cõcra credicorẽ · ꝙ; nullaʒ inde habu
erit utilicateʒ unde petit ſe reſtitui· C. ſi
aduer. cre.lĩ. ff. de mino.l-patri pro filio
C. Frer eaſdẽ le
ges dixit uber idem gñaliter cum conue
nit᷑ ex cõtractuquem conſtat factuz in

—S minori etate et in quo leſus eſt· S· Iteʒ

6
ſi epo petentłe ĩn aliqua eccleſa ſubiectio
neʒ. lata eſt ſentẽtia cõtra eccleſiãquã cũ
petit epus cõfirmari excipit eccleſia ꝙ n
eſt cõfirmanda:immo petitx rſtitui prop
ter ꝓbationẽ obmiſſaʒ:ex ð in ĩte· reſti⸗
C.net.c.ſulcitata. Item ſi is a quo res uẽ
dicat᷑ excipit ꝙ eã ex necſſitate diſtarxit
quia erat tẽpore peritura uł etiã fruct
ne corrumperẽt᷑ of iudicis ei ſuccurritur
ut ſolum ad precium teneat᷑ ff. de rei uẽ-
Itẽ ſi uerberatuʒ· Si⸗ ¶ In modum etiã

„ — r
. . * ½ 1JNer . . e
7 te

replicationis officiuʒ iudicis proponitur
ĩiſte · V. 2 ſe:quaſi ad litterã fuit ub-
ubiſ upra. 5 nam et replicatõ eſt excep
tio.ff. de excep.l.ii.inſti:de repli.ex ð ex
cep.dilecti filii.ĩ:et.p·et.c dilectoet· c.
ſignificauit. vbi gr̃a minor egit rei uẽ.
ad domum uel couenit bitorẽ exceptuũ
fuit de preſcripinunc quaſi loco replicati
onis minor petet reſtitutionẽ officio iu-
cõtra illam preſcriptionẽ· C.ſi aduer uſu⸗
l.unica.f-.de procu:qui proprioS item
querit᷑ et· ff. de mino.etiaʒ. C. in qui:cau-
in inte.reſti:nõ eſt ne.l.fi: in fi: Ideʒ etiã
dicendum eſt ubi opponit᷑ exceptio iurii
iurandi uel rei iudi- uel pacti-2 ubi actõ
ipſo iure ſalua remanſit. licet inefficax ꝑ
dictam exceptionez. ff. de rei uen .l. i. ff. S
pac.ſi unus.ꝭ.pactusdebʒ igit᷑ minor in
tentare aliquaʒ actionem. uł cauſaz petẽ
di.et ſi non opponit᷑ ecepcõ q quãdoq;
cot᷑ingit ut.f· de publici.ſi quis in fi:et-
C. ſen: reſcin.nõ pol.l.iñi. non habebix locũ
replicatio: extra de re iu- ĩter monaſteriũ
et ſic obtinet ſine r̃ſtitutioneff.ð rei uẽ
officium in prinſi autem opponit᷑ excep
tio a debitore interueniat replicatio mi
noris etatis et reſtituct᷑ ut dictum ẽ. ar-
ff.de iureiurã nam poſtea ſi minor-ex
de excep:dilecti: C. ſi aduer-vern iuchi:l. ĩ-
C.ſi aduertranſac.li.2· ii: ed queri
an in premiſſis caſibus minor dq
lum.ſ.cum petit r̃ſtitui principaliter uł
incidenter · et dico ꝙ cum directe petit ĩ
ſtitui:dunc dabit libellum- eæ e-C- ii- ili⸗
q:i. offerat᷑. ex ð libel.ob.ci.ii.q i. legu
G.ſi ſepi in integ.reſti.lii. in fi. ubi di
citur:agant ergo detur li:et.l/iii. cC. C. Ri
aduercre.l.fi: ibi ſolemniter2c officiuzʒ
enim iudiciſ ex toto tunc uicem obtinet
actionis ar.ff.de act et obli. actioniſ. im
mo uidetur ſimpliciter actio iſpecta dif
finitione actiormis-C. de eden: editainſti
de actio:.GRe.ĩ.ſine qua nẽo experitur · ff· SD
neg· gef.ſi pupilliff. de peti ere.ſi quĩd
S. illud tamen non eſt actio ſed quaſi:ꝗa

XN deo. I Addit cum aſſignatione caułe ?

„

Geilſud. tarmẽ nõ eſt actio ſed quaſi: qa l

C& eius datur. ſi uero excipiendo uel repli
caãdo rſtitutõ ſeu iudi officiũ poſtulet᷑

fſcm ꝙ dicit᷑ ff. de procuqui proprio⸗⸗

Item querit᷑ tunc non debzʒ dari libellus.

miſi in forma petitionis ad inſtructionez⸗

udicis. et non in moduz li- ſcm Iob de

ſuo li.p.ii.tquibus caſib li.dari non dʒ
ſicut nec in aliis erceptiomibus- uel re-
Plicaciombus-Vber-autẽe de bo- dixit B;

uerum eſſe in aliis exceptiõibus que a iu

Nre opponunt᷑. aliaſ cõpetunt. ſed
hic dixit dandu libel nam hoc beneficus
eſt implorandum:et idcirco eſt hbel:da
dus cum a iudice poſtuletur:quia forte

pPronunciabi᷑ ſuꝑ hoc. ut no. C.de or. iu.
Iuĩi.ff. de minointra-Ri:de hoc.ĩ. in trac
tatu libelleruʒ in inte. reſti· i. . por
AH corrige-Primo ubi in fi-al. buc
OQuid ſi iſ contra quem petit᷑

lcer ſe abſentatde Bi. de in inte.re-
S. ii. H. ul. ¶ Et ſcm preriſſaʒ rõnẽ ui
detur ꝙ imploras beneficium epfe diui-
adri-dabit libel. f-de fideiuſ. inter eos-in
Prin:qd dic.ucĩ.de libel:concep·ꝭ.nunc
dicenduʒxxviii: u' poteſt dici libellum

eſſe dandum in quocuqʒ cau id petat᷑. C.

re iu:geſta·ff.de reſti.curentff. de fið
iſtru:in re.C. de ap. nec cauſas in fi-C. ut
I:pe.l. ni finaliter autẽ dixit idem uber.
detur ad iudicis inſtructioneʒz ut diæi
faciet ennn ſcribi rminor quomõ petit re
ſtitun. et licet officiu uideatur ecordina
rium auxiliuʒz ut. ff. de mino-in cauſe-in
Prin damen eſt in forma iudicii agendu.

ar. ex de accu.qualiter.ĩ· et.ĩi· de ᷓ etxia

min:pre. :nunc dicenduzʒ- . vin ſcom
canones tamen ſuper qualibet exceptiõe
dandum eſſe libellũ.qð dic ut no-ĩ· de ex
cep· .uilo.v.ſed nũquid. Bal. In hoc ar
ticulo an officio iudicis debeat offerri li-
dic ꝙ non ubi nõ eſt actor ubi aute eſt
actor non reus:tunc non offertur libellꝗ
Partci ſed iudici- ſed ubi eſt uterq; actor
et reus certus ſuper preparatoriiſ non of
fertur hibellus notat᷑ & interro ac. I. i. ſuꝑ
deciſornis.ſic ſi principaliter imploretur-
at ſuper incidenti non neceſſarius libel

Ius:de audtotut.l. defen&. uide & bono.

Pol.l.iii·: pe- Item ubi officium iudicis
Nummarie imploratur non requiritur li
bellus.lne quicꝗj:6. de plano: offi. ꝓcõ.

et. I. Itern ubi incerta perſona eſt in cau

ſa ut in aute ſi omnes. C. ſi ut ſe ab here-
abſti.et ar.de cura.fu:obſeruare.

ðð J

tio ſi petat᷑:ut·ĩ·de in inte.re:. qualicer⸗
in fi. ¶ Hoc autem ſciẽdum eſt ꝙ inci

denter implorat᷑ officiuz cuiuſtibz udict

ad reſtitutioneʒ faciencda. non tamen pri
eipalitere&& de in inte: reſti: cauſa. ſt. de
mino.in caule:ct·. ð reſti. in inte è uide
dum. Item alia exempla potel poner̃ qñ
incidenter propomt᷑ ad uerumq; mẽbrũ
facientia ut ex de in inte.reſti-auditiſ-
c.ſulcitata·et:c.coram.

Mypedit quoq; off- iudi. acti
ſiue in prin cauſe-ſiue ĩ medio
et hoe ſiue ad inſtantiam ꝑtis
ſiue ꝓprio motu iudicis. ut pa
4 tet in publice excõicato:queʒ
ex officio ſuo ſine petitõne partis poteſt
iudex quandocuũq; repellere ab agendo E
teſtificando uł aduocando:et ſimilibus.
Ppter periculũ cõmunionis: nec fiet ſuꝑ
hoc litiſ. Cõtee& de ecρâ exceptionenm
in fi.2· C.pia.S.fi:ex de ofdele/prudẽtiã
G:ſexta. 1â uide q& dixi. 5. 5ei in fi.
¶Ouid ſi iudex nõ repellit ex offico ac
tõrem excoicatuz nuquid reuſ ex hoc po
terit appellar. R. non. licet iudex malefa
ciat.tunc eni poteſt appellari cũ grauat
uel exceptionem propoſitã non admittit
ex: de ap: ut debitus. 2 c: cilecto. qò non
eſt hic. Mn bhoc fuit dictuʒ pe ut ſeripſi
de excep. exceptionem in N3 Item pa⸗
teſt repellere eodem modo infame u he
reticum.ii-qvii.aliemĩ autẽ. de teſtib
5-ſanctimusC. de queſtionibus ſeruos-
Item militem ꝓcuratorẽ ff. de procura.
Fihuſfa. milices. M. . eſt ſub. uete
ranl. -C. e. t. militeʒ et hoc propter pu
blicam utilitatẽ ut armis intendant-C.
loc milites: C-de iuredelib. ſanctim. in
prin. Item alias indignu ffde poſtu-l..
in prin. Icem probibituʒ poſtulareſe⸗
quos prohibet a in ſimihbus caſibus.
Etrahit etiã actioni oficium
iudhcisi-diminuit actionem.
nec eſt neceſſaria lit· ote.neqʒ
lIibellus.2 hoc qnqʒ per ſe:qua

ODr1

Or

doq; 3 petitioneʒ partis. Per le offi.

iudi- detrahit.ut cum in quarta trebelli
anca et eius fructibus mandat cõputari
fructos perceptos poſt liteʒ conte.de he
reditate que ſubiacet reſtitutioni. ut exæ
de teſtaraynuciuſ.. in eo uero ꝙ quar
taʒ· Item quando detrahit ex hereditate
filii emancipati expenſas factas a pre ꝓ
milicia filii f de peti. here.l. fi.ad petiti
onem uero partis detrahit. ut pʒ cxẽplũ

A

= 2
—

——

— rP

*2

◻2

&αge teſtaraynucius. . dictus uero- in
Ppoc qð ibi ad petitioneʒ partis iubet de
trahi tertiã et quarcam priuſꝗᷓ hereditaſ
xeſtituat᷑eſt et aliud exempluʒ ut ſi cau
fortuito colonus graui damno uicio rei-
non ſuo afficiat᷑ eo enĩ petente fiet remiſ
ſio penſionis. e de loci. propter. ff-c &
ductoS. i. Item d traht- ab hic fue
runt uerba uber. 5e qnq; actiõi ĩ expes
propter cõpenſationeʒ que opponit᷑.com
penlatio enim plerũq; facit ut min ꝗs
cõſeqt ꝙ ſibi debet᷑.ĩſti:de act.ꝭ·p· hndo
reſpectum ne reus agat in caſib:ar. fl·S
rei uen. Iteʒ ſi uerberatũ inſtide act. in
fi: e& de depobonaf ides in fi- Item tra
bit actõni in expenſis factis aliquando a
malefidei poſſeſſore· ut.ff.de peti.hered.
miles. C. de rei uen-domu.
Elſeruit quoq; officiũ ĩudiciſ
cuilibet actioni cum emi nia
actio poſſit habere effectu ſñ
iudiceipſe eaʒ faciet edi ab in
ĩcio/ux.ĩ. V. Iteʒ facit edi.deſeruit ergo
ĩ actione bonefidei. et que ex teſtameto
deſcendũt et plenius in hiis ꝗ ĩ alns. .

lcm uber. cui quaſi ad litterã fuerunt

hec uerba uſqʒ ad. v. ubi auteʒ qui fuic
vincẽ. Ai in hiis iudex ex qualibet
mora ex officio ſuo facit uenire fructus
et uluras.f. de neg gel· quia tantundem
fl.de uſun.mora· ·i· et· l :uideamC. S
ur.et fruc.le.l.ii.et per totuzʒ:C. de ulu⸗
in bonefidei.ff. ðle·iniapud. etl.queſitu.
h·iuł.et.C.depoſñitil.ſi depoſiti·C· de rei
uen:certumet eſt ratio quare in hiis ple
nius deſeruit ꝗᷓ in aliis: quia in hiis bona
fides magiſ debet habundar̃ quam ſi nõ
faciat iudex emendabit inſti-de obli. e&
cõtractu.in fi·et·C. ꝓ ſoct·l.ii. Item ad
eiq officiuʒ ſpectat decernere ut.iet ubi
tabule teſtamti ponant᷑ alias aperiant᷑. ſf
famihr.certeꝭS.ſed 2 tabulas. Item adti
onibus arbitrariis deſeruit, ut patet. ff.
ꝙ me.cã. l.putat.5S. ex Gᷓ edicto· et· l. Iteʒ
h cũ exceptione.5. aliquãdo etff. de edil.

ecdic. ediles-S- Item ſcienduũ.ff. de rei- uen-

qui reſtituere in fiinſti de act. · pcerea

ff. de uß. I-iii. 6 in hiis ut patet in eo ꝗ.

certo loco dare promiſit/qð dic ut.ĩ. v. ĩ

ſententdie prolatione. Item officiũ iudicicd

cõmuniter deſeruit poſt᷑ liteʒ cõte.etiaʒ
in actõnibus ſtricti iuris quo ad natura
les obuentõnes· ñ quo ad ciuiles.· ff.ſi cer
pæ· cum fundus.H.i.C.de rei uen-certuʒ
ff. de uſur·l. i. et.l. uideamus· §. fi⸗ ff· de
cõdic.inde.l.indebita:Item deſeruit euili

9ℳ%½
beł eł quibuſſibeł in ĩd qð a reo H
poſt litt cõte:circa rem petitaff·ne quidi
in flu-pu.l-unica: ad fi t-de rei uen: non
ſolu.ar. ec de do. 2 cõtu. ꝓut.e& de pPur-
ca:per totum.ii:q-v ſi legittirni2·Cc-pre
Ibiterſi·iii.q.i-reintegrandaex de oftic.
deł.oſuluit· ð pe· ci.v.cC.ĩ.2 8 pe:·vl·c
i. It·of.iu-certũ ſeruiciũ pᷣſtat ĩ ĩcorpali
bo qð uið ·ff · fi Ffui: uẽ.l.haxet. lI. egi- ubi
autem agitur iudiciſ officio deleruiente-

eæt non iure actõnis non fit lit. conte ꝗa

iam fadta eſt. uel facienda in pricipali ac
tiõe cui deſeruit ſicut alias quidaʒ dicut-
ꝙ in cauſa appelnon eſt litis cõte· faciẽ
da:quia facta eſt in principali. ex de ap-
per tuas· A. de quo uide-iĩ libel-ↄcep.
S-nunc dicendum ad fi inrno lite nõ
cõteproceditur contra ablſentem. unde ſi
uolo probare ꝙ aduerſarius meg ſe Occulł
tat uel procurat ne citatio ad euʒ ꝑpuem
at hic n fit liti contee& ut lite nõ cote.
quoniam.S:porro.xi.qĩii certũ. poſſunt

poni et alia exempla in appellꝗtione ed-
de ap. interpoſicam.et.c.ſepe (Sed nun
quid in hoc officio dabit᷑ libell-dicas ꝙ

preceſſit lite cõte·dari debet libell: ⸗
dixit uber. cuius fuit iſte uel in hbel
lo principali id addi· 5 Si uero petitur
ratione eorum que contingunt poſt litẽ
cõte:non eſt dandus hibel. immo ſufficix
ſi ſolo uerbo ei dicat᷑ ante ſentẽtiã· uel
eadem die- hoc uerbum repetitur. I.
.poſt ſentetiãſed non repetitur. infra
.ſed quero.et reſiſtit in· vhoc aubeʒ.
ante fi ut ibi dicam. 5¾. uel forte ſi nõ di

ſi petat᷑ hoc officium racione tẽporis 1

catur aliquo modo iudex hoc tamen ſup

plebit uxff·de ediłedic ediles ꝭ ſciedu-
ff.de uſu: parum/C ut que deſunt-adl-
unica-ff. de libe. cã. l. fi:de hoc ĩ. V. illud.
Iteʒ prefigit· Hic reincipiunt cba
vnnce. iudex di qua expediat heredẽ
et legatarium-2 ſi illa die non ueniat alte
ra partium nihilominus iudex ex off i cio
ſuo procedit.C. de uſurt·et fru-le.lI. ii.Itẽ
ſi altera par ſe ſubtrahit die aſſignata ad

menſurandum fines meſſor procedet cea
ablente.C. fini regl.ini. ¶ · z quero qre

non ualet tanturn officium iudicis deſer

uiens quantum ubi tenet locum actiõis
cum dicat lex ꝙ; tantum ualet officium
ju·ꝗntũ ĩ bõefmi ĩu.ſi noĩatũ fuiſſʒ duc
tum in ſtipulatione ut no· S· in prin- F
ti.ſed dic ſcdᷣm vincẽ ꝙ tantum ualʒ du
rante obligatione principali uel actione.
ſi uero ellet perempta uel finita ea que ꝑ

— Y”
8 * IAs N. 4sς A En
„a S 4 Jaad⸗ “
4* 2 . M
9 SF. elee Re. 4 ⸗Lya en,

, 2„½
A

9

ſig· ex parteii·

officium erant᷑ debita ut ulure et hmõ

peti non polſẽt:C.de uſu.in bonefidei:ſʒ
debite per ſtipulationeʒ peti poſſunt m
leges: G.· de iudiol.l.i. ff· eo quod cer · lo-
certum lʒ non m canones ut ex & uſu-
quia in omnibus xlvii.di-quonia multi.
dea queritur qn incipiat officium iu
Cis deſeruire 2 uidet᷑ ꝙ a tempore cita
tionis non hʒ locum anteꝗᷓ partes comꝑ
ceant coram ludice ar-ex de ap. ſignifican
te ubi de hoc ſcom uincen: et quia forte
in termino impugnabitur iuriſdictio iu
dicis adepti. ff· de iudi-ſi quis ex aliena-2
areX de excep-æceptionem et iĩta de of
fenſis uel innouationibus.uel ante termi
num emergætibus iudex ſe intromittere
ne quitlicet citatio pceſſit:vincẽdicit ꝙ;
poſtꝗ iudex citauit partes auctioritate
Hpti: apoſtolici-at eis terminuz aſſigna
uit·2 res de qua agitur epreſſa fuĩt.
in c itatione qð dic ut in cle ut lite pen.
c.ĩi :2 Cõcor. oſti:ei q;ᷓ ſequit᷑.ĩ pre.decre.
ſignificante. æt ibi ſcripſi ĩ glo-a malo-an
fi-uide 3 cripſi·ut li:pen.C.ĩ..i

reximus. Incipit officiũ u dicis deſer
uiens cãae: ut os in nouaio vł uioletia uł
mutatxio ſtatus debeat aduemiente termi
no an oĩa ꝑ officiu reformari priuſꝗꝙᷓ ad

alia ꝓcedatur. ut eX. de ap. ſolicitudinẽ.a
NyVi: q. Iiii. uolumus: e&& ut lite pen-a me

moria:C. de iudi.nullusquãuis uideatur
cõcra: ex. de ap-cum teneamur Pahuer
ſos inellectus habet ut ibi d xi in tertia
= enim incipit in citatione- ex. S
offi:dele. gratu-licʒ ſit ar. cõtra.e& ð uer.
ii diuerſis reſpectibus iſ
ta Predũt ut ibr ſcripſi in ulti glo. et
in prin.litis dato libello. iudex facit icer
rogationes que an litt contt:habent fieri.
ux.ff.de inter ac.l.i.ct.lI.de erate ·S. ii· ex
ſic iudex anteꝗᷓ recuſetur purgabit ꝑ offi
cium oẽm uiolentiã precedenteʒ- et imu

tadionẽ ſtatul ar. ff. de mu- e lyo.reus-5-
eit. et. C. fi:reg·ſi oſtiterit ſicut poſſet par

tẽ punire ſinõ ueniret ad terminu.ec. &
of: dele. preterea:et hec ĩtelligo niſ gene

ralitas preceſſerit in citatione ſine ſpecifi
catione ubi nõ potes exercere iuriſdictio

nz. e& & Reptis paſtoralis. ꝓpe fi. nec ob·

Pre:C. ſignificante. quia ibi actores qui ſe

dicebant Poſt citationẽ ſpoliatos nõ erãt

in poſſeſſione.uñ nõ erant reſtituendi-uł
ſi erant nõ poterãt petere ante litem con.
ĩſtirutõnẽ ut ibi d.ĩmo pociq iur̃ acti·
hucuſqʒ vincẽ.declarãs q; licʒ ibi epſ

alibi feciſſet uendi carnes id non fuerat

„ D
*
“

Iudex ex officio ſuo me inſtãtc illũ ci

Priuare illos poſſeſſionc.ſed pocius turba
re ka Cõpetebat uti poſ uł actio in

iuriag. quia que ante litis con- fiunt-

uemunt in iure actioms et libel.peti de
bent ut.ff.de edił edic:ediles.. Ite ſcien

dũet quãdiu ſuꝑeſt ordinariu attrliu nõ

eſt ad exordinariu recurrendu ut e 8i

Ite.reſti.coſtitutusff.de mino. in caule.

ſecus tarnẽ eſt in hiis que fiunt poſt ap.

ad diffin tiuã interpoſitã utc ĩ. de ap·.no
uiſſime.· et nõ· ꝙ. et ſe. ¶ Vt autem i
hoc mẽbro plenius ĩſtruaris. no. ꝙ Offici
um iudicis tanꝗᷓ ſeruies ſeu mimiſtcr. ſeu
mercenarius ĩterponitur ſeu mouet᷑ ante

lit. cont.ſed tamẽ poſt citationẽ et i ipla

citatione nõ ante. ut ex: de ap. ſignifican
te· et ia·S.ixi.¶ Ltẽ in lit.cont: ¶ Ltez
Poſt lit. cont. ¶ Ite in ĩploratione ſmie.

Itẽ poſt ſentetia. ¶ An Ii
it adtioni- ut ſi ago cõtra aliquẽ rei uES

bit.e&c ut lite nõ cont. accedersct.c. qm
5:ſi uero. Itẽ facit offerri hbellũ q-mn.
offeratur.ex: de libel-ob.c.i. Ite facit edi
actionẽ ſeu cauſam.ff. de edendo:I. ĩ. R. 1I.
C.de edendo-edita.Itẽ ut nõ admittat.ſʒ
reiciat Iibellũ ubi nõ eſt admittendus.qðᷣ

dlic ut ·ĩ. de libel concep.5. ſẽquitur· Iterm

facit libellũ ineptũ ernendari.ſeu ctionẽ
mutari: ne ipſe et partes ĩutiliter laborẽt
et dentibus laniabit ut in predic.l. edita.
et.ĩiq ul. libellox. .ꝙ ſi libellus ·ff. de
of.alſ.l.i:et.ff·de accu.l.ii.xi.q:iſacerdo
tib:ff.ſi meſſor.fal.mo.i.l.i..ſin anit·
C. ut nemo priua:pci:ſuis:uł ałst. po.
I. ii. in fi:.C.de ſacra. pa. I. ii i. e&. de ludi-
exarmminata-dic ut.ĩ. ĩ ſnĩe ꝓlatione Item
aduocatu nõ habẽti dabit. e&· de of. iuch.
c.i:ff.de of. ꝓcõ:nec quicꝗ·S:fi:niq vn.
65. tria. Itẽé aduocatos pacienter audiet ſzʒ
cũ ingenio ne contẽptibilis uiat᷑ nec diſ
ſimilabit ſi quos concinatores uł redemp

tores ĩueniant.ut in pre:.l.nec quicꝗ · ··

circa-(L Itẽ aduocatos pariter diſtribu
at ne oes boni una x Parte conſiſtant ut
iii.q.vii:G:tria:v. ſi uero ĩn. ſed illud ob
tinebat olim: cu ſalaria. de puhlico dabã
tur:hodie uero otra.fm ago. A1 2 ber-e-
t.c.ĩ:in gloii:et.iĩo.in precic·V. ſi: uero.
tu dic ᷣm al.papᷣ: et hodie de equita
te poteſt iudex equalitatẽ facerear.C. S
ꝓximis ſacro.ſcriin ſacris.ff.de co quod

certo loco· ꝙ; ſi epheſi · 5. fi · c ð excepcũ
inter. Itẽ aſſignabit terminũ ad oẽs dila

torias proponendas. ex. de excep. paſtora

Iis Itẽ facit redigi ĩ ſcriptis ꝑ tabellionz

.
.

8

Cont. de r

½
3

2 —

vf ſaees dae al raE Fae , dIA

9 °

—

* ——=— — —

— S=ꝛT̃ —- — —

*— SSe-

——,—

J12

uel per duas perſonas quecũq; fiunt ĩ iu
dicio eẽ de probaqi cõtra· Itẽ ꝙ locuʒ
tutũ partibus aſſignet.2 omnis ſecuritaſ
ſit in iudicio ante lit.cont:et poſt ex de
ap· ex parde ut lite nõ cont: accedens· ii
extra de ſponſał. cũ locum de ꝓcu. acce
dens.xelii.q- ii-ſiue de coniugu Item ꝙ;
citet eas in locis quibus morantur-extra
de ap.cum parati: et de dolo.et cont·cuʒ
cauſam. uł ſi ibi nõ inuemunt᷑ faciat pub
lice edictũ proponi in eiſdẽ locisin pcic
c:cum cauſamct.c:contingitex de cle-
nõ reſi.ex tue·xvi⸗qiii.·põt.ff.de cap·
infec.l.ini:ꝭ/pretor: Itẽ ꝙ dilationes con
cedat.e de ap.cũ ſit romana.Iteʒ ꝙ eas
conſideratis cicũſtanciis tẽporis cauſe et
perſone moderet.ed de dila.c.i.ff·ð iudi.
nõnũꝗꝙᷓ· e de in intereſti·cũ ex lĩtteris· ĩ.
fi·xxilii.q:iii.de illicita. Itẽ ꝙ facit prin
cipalẽ ꝑ ſ. nõ per aduocatũ factũ ꝓpone
re niſi fuerit ualde ſimplex. e& de iudi-
paſtoralis.ex niſi ĩ aliis caſibuſ.ibi no. Itẽ
repellet publice eecõicatũ etiã aduerſario
tacente ct alios de quibus dixi:S. . impẽ
dit. Itẽ de duobus uolentibo acculare eli
git idomiorẽ ff· de accuſi plures: Idẽ etiaʒ
eſt in populari actione.ff. de populari ac
tione.ſi plures.Idẽ etiã in pluribus ꝓcu
ra: ã ſolidũ conſtitu-ſimul ad lite conteſ
tandã cõcurrentibusut no:ex- de procu-
nõ imuſte. H et idem in datis n ĩ ſolidũ
quo ad cauſas ſpuales:de procunſi duo.
5· ulci · li: vi. e Idẽ eſt in ꝓſẽcutõne inꝗ
ſitionis m vincen.ex de accu.olim·G-fi
cũ ibi plures poſſunt eligi ut ibidẽ dicit᷑
et ꝓbatur e ð ſymo:licet heli:G⸗cũ igi
tur. Ite faciet interrogatiõcs 2 ad eas reſi
ponderi iubebit/que ſunt an litcontfaci

ende:quas habes. I.ĩ ti. de interroga.2 ali

as et ia faciet in quacuqʒ parte litis et qñ
cũq; fibi ui debitur expedlireex ce fi: in
ſtru.cũ io.in fi ν. v. iudicãtemff. S
inter-act ubicunq;. «I fuit de iura-ca⸗
c.ii.i fi. h.Vi· 5 Itẽ faciet itey ſatiſdari.
ſi fideiuſſores dati ad inopiam uergunt.
ff.qui ſatiſ.co-ſi arbiter. in fi- Itẽ relaxa
bit iuramentũ ſuper uſuris nõ repetẽdis
preſtitũ:ex ð iureiurã. c.i:et.c.ad noſtrã
ui. It; moderabit diẽ uel tpᷣs in ſtipulati
one appoſituʒ.ff.qui ſada.co.l.de dieexc
de ap: oblate.eX&ι. de re iudi-q ad cõſulta
tionẽ· Itẽ poteſt ſupplere de iure et pro
utraq; parte plenius quã aduocati dixe
runtx allegare. de quo et qualiter ſẽ habe
bit audiendo allegationes. uide.ĩ. in ti :de
diſputati/et allegat.aduocat-S.fin:et.ĩ·

v.in ſnĩe. Itẽ ſuꝑ exceptionibus ante li
tẽ con· ꝓpoſitis.facit preſtari iuramentũ
de malicia ut ex de reſti. ſpolr̃as.ex· de
elec. cũ dilecti. Itẽ cõdẽnat in expenſis ꝓ
ponentem calunioſe aliquam dilatoriam
exceptionẽ.ex·de Np.cctex. in fi:qð cic
ut noĩ· in ti · de expen.d.ſi ante lit-· Item
qnqʒ non requirẽdos requirit e de accu
ſa.ueniens: Item de contumace facit non
contumacẽ extra de of dele. cõſuluit- In
oĩbus hiis et fimilibus caſibus officiuʒ iu
dicis deſeruit actioni.2 ipſam coadiuuat
ut predixi.¶ Ilud autẽ certuz eſt ꝙ di
lat ione pendente iudicis officiuʒ cõquieſ
cit. ut extra de ap·ſignificante Ibi ctiam
probatur ꝙ anteꝗᷓ declinatorie proponan
turſiue dilatorie.officiu iudicis debʒ ceĩ
ſare:et ar: in autꝭ·de exhiet intro-reis S-
ſi uero quidaʒ.ſed ſi corã dele.proponatur
aliquid factu eſſe poſt citationẽ circa rẽ
de qua agiturpotuit de hoc cognoſeerc-
quia perpetua eſt ei iuriſdictioextra 8
offi:dele.gratũnec debet ad diuerſos iu
dices irif-ł· de lib:cauſaſi pariter. et exiaʒ
cognoſcet ſi ante citationem aliquid dolo
factũ ſit. extra de ali:iu.mucã facC- i.S
hiis autẽ que fiunt an lit· cont. cognolſcet
Iibel.dato et alio iuris ordine obſeruato-
de hiis uero que poſt accidunt puta ui
olentia circa rem petitã facta uel de dem
no dato. uel ſuꝑ fructibus iudex ſuum ĩ
pendit officium ff/de edił edic cdiles-⸗

iem ſciendum. f-de aqua plu.ar. ſi tertiq

5· officiũ. Alii dicunt ꝙ licet iudex poſſit
ĩpendere ſuũ officiũ poſt lit:con ſuꝑ no
uis iniuriis nõ tamẽ poteſt cognoſcere ĩ
modũ directi interdicti uel ætionis. de
hiis que ante lit. cont· acceduntquia hoc

nõ intelligit᷑ ſibi cõmiſſũ ar e· de Rept-

ſignificaunt. ff. de arbi· de his. ff. Oe iuch.
no poteſt hoc proſequere m pap· I et
oſti. prout no:in Pic. c. ſ nificate. et
5. v. ſed nunquid. et· c· ſe· ¶ In lit: cont·
etiã officiũ iudicis deſeruit ctioni cõpel
lendo reum petitioni actoris Rndere. ex
tra de iun:Ca cũ cauſaʒ. prope fi extra
tlec. dudũiĩi·· licʒ autẽ. Itẽ ut faciat pro
poni apta uerba ad litẽ conteſi tandamex
trae.C.i.et.C.el.umca:¶ Poſt litẽ con·
quoq; officiũ iudicis deſeruit acRioni uu
delicet ut ſtatim poſt litẽ conteſtataʒ fa
ciat a partibus preſtari calunie iuramen
tũ in ciuilibus 2 criminalibus: eX- ium-
ca. cum cauſaz. in fiet c cetex· C e.l. i. ul
in ſpiritualibus de ueritate dicenda.(X.· 8
uuni.ca. Itas. Hl. et de calũp· qð dic ut·c.

Or

L. c.i. in fi. H vi Plte⸗ kaciat iplug ſſ

tari ꝑ principalem ſi eſt iuſtior ꝗ ꝓcura-
Ce.aurprincipales·xc.-e.in pertracãdiſ
C.de procu-l.fi-Item defert iuramentũ
qnq; actori-qñq; reoiſpectis ꝑlonarum
ex cauſe circũſtanciis-ec de iuriuran c.
fi.et.c· in t-de iuramenti delatione· Item
defert illud circa quãtitarẽ expenſarum
uel damnoꝝ in autt.-de iudicibus. 5opor
tʒ.colł.vi. exdra ꝙ metus ca ula.C. Fi. C.
unde uiſi qn ii- q. i. in primis· Item ſta
eim poſt litiſ con· facit iuramenta edi . q
dic ut.i.de inſtrumẽ edi:ꝭ.nunc dicamq-

Ixtẽ poſitionibus et interrogatiomibulſ reſ
pderi facit ſi ꝑtinentes funt etiã negati

uis qnqʒ er ſuper quolibet capitcło earun
dem-ff. de interro. ac- ubicunq; ex de iu
ra.calũp. cũ cauſam.ex de confeſ. ſtatuiĩ
mus.li.vi.et eodem:li.pñtiu.et.S. Vĩteʒ
faciet interroga. Iteʒ articulos examinat
et eos reſpicit ſi ſint tales qui probati cã
tem reiciunt. ut in predic. decre. preſenti
um et.c.per tuas. item cogit teſtes phi
bere teſtimonium ueritati. cX. de teſti-
co.per totum.iĩi:qvi:ſtatuencum Item
publicat dicta eox et ſuꝑ eis facit partes
diſputare· ex. de teſti in cauſis et· c. cum
ueniſſent. et. c ueniens· ii. pars autem.
in item eol interrogat de ſingulis circũſtã
xiis-ſ.de loco-tempore uiſu-auditu: ſcien

tia. credulitate. fama-certitudine. exe⸗

cum cauſaʒ. Item mittit ad eos qui egre
gii uel ualitudinarii. uel egri uel ſenes ſũt
qui uemire nequeunt: ex:c-ſi qui teſtiuʒ.
in aue:&. qm.mulci-ff-de iu uran. ad
egregias. Item teſtium effrenatam multi
rudimem refrenatexc: de teſti/ſignificaue
rundet.C. ſe·. fi- ic& eos facit iterato ex
cauſa reiquiri- e. e-cuz clamor. Item nõ
pꝓmiteit aliquid pen-lite innouariex ut
hce pen.C.i. C. ut ne:liiſine iudi. auc.ſig-ĩ
po.l:i. et. ii: Item innouata reuocat ex ·S
poſſeſ.poſt ap·turbatã reformat .ed ð

ap eum c teneamur. Itẽ iterdicit appel

a nti ne faciat id proprer q appellauit.
ese. de matri-contra- intt-cc. contrac- c. i:
Pprietaterm:e&X&de cauſa pol: paſtoralis.
II er in cauſa appellationis quo ad cau
ſas beneficiales deuolutas ad curia ut in
clee.ti. caſſam. Item dubia debet in
terpretari. e&. de offi. dele. de cauſiſ. uo-
c.ĩ·ff. de uſuris mora cd: de poſtula. c. ĩ.
ff.de teſti. lI.iii. et de uerpoob. cõtinuus.
bhoc autẽ notandũ eſt Ras Ponit glo.

ĩe·t.c.. F q es due poſt ltẽ cen aci

dunt ualde ſpétant ad officium iudcis

ut que accidunt circa rẽ petitam.et circa
eius fructus uel partus et cicra danuʒ in

ca datum uel lucrum uel morã uel mor
tem uel ſi pretiuʒ eius uel aliquid loco pᷣ

ci peruemit ad poſſeſſorern· uel etiã erca

expenſas· ff. de rei uen. non ſolu.et·l. item
ſi uerberatum · ꝭ.ĩ · c. e certumĩnſti.ð of.

iudi:ꝭ.poſt inchoatã · et· h· eo quoq; nocĩe
ff.de edil. edic.l.ediles.ꝭ.itern ſciendum.
et.l.item ſi ſerui. ꝭ.iĩ.ff-de aqua pluar.l.
hactenus· 6. officiu. ext. ð reſti.ſpo.grauid
de penis caluũpniam et idem eſt in dolo et
culpa uel negligentia poſt litern cont.ad
miſſa.ff. de rei uen:qui petitorio· Si. Iteʒz
idern eſt etiam in tribus primis exempt

poſitis. S. e. 5 incidenter. in beke hec pe

tuntur ante ſniam nõ poſt· H. S.· · ſed
nũquid dixit/ niſi eadem die pro quo dic
to facit lex ſequens primo allegta ſed ſe
cunda facit cõtraet uide q& ibi no-ĩ ul.
glo. · C. de fruc· et.li.ex.terminato:C.
depoſiti·l. tii. extra de offi. dele. in littern
ea autẽ que contingunt ante litem cont.
ut᷑ expenſe et huiulmoch peti debernt no

minatim in libelł alioquin iudex nõ pro

nunciabit ſuper hiis. ut in predic·6: item
ſcienduũ.¶ ¶ In ſrĩe quoqʒ prolatione mo
uetur ſeu interponitur officium iudicis
tanꝗᷓ Eruiens uel miniſter ut uideliccet ĩ
his que in numero pondere et menſura
Ccõſiſtunt.fiat per officium iudicis condẽ
natio.nõ tantu in re. ſed etiam quatipluri
mi fuit a tẽpore more. ff.ſi cer.pe.uinũ.
extra de offi- nidi. dele. p-et. g.ĩ prin. Iteʒ
ut certã ferat ſnĩiaminſti:de ac. curare
xi.q:iii. grauex alli-di-C. fi- niſi in noxa
li ubi fit condẽnatio in. x uel noxe dedi
cione fl. de re iudi: milcs.6i ct. i AAu
de qð ſcripſi de empet uen:cũ dilcti. in
prin k. Itẽ abſoluit reuʒ ſi inepta ctio
eſt pr poſita-nec enim per ſẽ poterit ab *

cio litis eam corrigere quia hoc eſſet de

facto ſupplere.extra de iudi. cxam inata

na.ĩter dilectos-m uin. et ber. ÆGuil.
nõ uidit addicionẽ ber:que eſt in prede

cre. examinata in prin. penul. glo.et uide
q ſuꝑ ea dixi. F.· Ego dico ꝙ ſi ctio ꝓ
poſita euidenter eſt mepta poteſt ſtatiʒ

dicere iudex e officio ſuo hec actio eſt ĩ
epta et dentibus lacerare libellum- ut. C.
ut nemo priua. prediis ſuĩs uel ali · t. ĩpo

1. ii. in fi. et. f.. de alſeſ.l.i.ff.ſi meſſor.fal-

. . . . —

.ſi meſſor-Fal.mo.di.l.iĩ. RE.i.cxtra ð co A
S
„

7. S. anbe lit ibi: ĩtem faciet᷑ li·2c· et-ĩide
Rbel. concep·S.ſẽquitur etiam aduerſario
uolente quia boni pretoris cſt lites minu
ere.ff. ſi cer· peta-quidã extrade dolo et
ↄtuFl-ſi uero male actũ eſſet in hoc iudi
cio poſſet itexꝝ agi in alio. et ſic lites pro
rogarentar. ſt.ð pig grege 5. fiff·8 edi-
e.bouem 5:fiff. de excutuCu e oratio
ne. Si igitur uendicãs fundũ proponat ad
hoc negatoriam que datur neganti rẽ el
ſ alterius iude poterit dilamare libelluzʒ

eęt dicere eam ineptam ad uendicandũ rez

utff. de rei uen. ſi in rem:quia reus abſol
uerecur. ab inſtantia iudicii. ff-ſi meſſor
fal mo-di.I. i. E. i. uel econuerſo ut extra
de iudi-examinata et ſic in ſimilibus- et
hoc eſt ſupplere de iume non de factohoc
emim plus habʒ iuris ꝗᷓ facti. ſ'que actio
ꝓponatur:et in iure ſupplere poteſt Si
uero ab inicio eſt dubiu an ſit apta ueln
latis põt exſpectare tũc uſq; ad ſententiã
nam per probationes poteſt declarari-an
hit apta uel non. et tunc pro nũciabit ec
decernet intentionem actoris nõ tenere.
ut in predic.c. examinata. et in predicl.
ff. ſi meſſor fal.mo-diet ex · de reſti.ſpo-
cũ ad ſedern-uerum tam? ſi petitio tolle
rari poteſt admittenda eſt ut ibidem ꝗa
Emper interpretandũ eſt ſm actoreʒ ſt-
de iudi.ſi quis intent ionem-

fac it q&
ſcripſi de or:co·C· ii. 2=

an autem iudex poſſit de iure uel de fac-

to ſupplere:uide.ĩ. int. de diſputaet alle
ga-aduoca 5 fi. Et no⸗ proponẽs inep
tam acti ſuccumbit.ut in pre:5ꝭeĩdeo-et
ſi ꝓponat poſtmodũ aptãnec obſtat ſibi
exceptio rei iudi⸗ff. de euic: minor:S. i· et
. de pigno:gregeff.ð iudi:nõ id circo.
Fi f.de edil.e bouemò ſi ſub condic.
