or homines dicant᷑ aliquẽ in domo aliꝗᷓ oc
cidiſſe 2 cõſtat eũ occiſuʒ:nũꝗd accuſator
poteſt aliquẽ ex hiis qtuor in teſtẽ ꝓdu-
cere· ar· ꝙ nõ C. de ꝓcutrreum.ed. fr. ð teſ
ti.ĩ teſtimoniũ:et ex.· e·non debet.nã ei ñ
crederet᷑.C.de accuſ.l.fie&. de cõfeſſ.c.ĩs
ar. cont᷑edictũ de teſti.eſt ꝓhibitoriu.ff.
de teſti.l.i.ꝭ.ii.uber.dicit ꝙ ã caſua ciuili
põt ꝓduci/ſẽcus ĩ crimãali.ar·ex. ð cõfer̃.
c.i. M· hec queſtio non eſt queſtio:ꝗa ſi
omnes crula⸗ ſiat ꝙ reos non poterit
inducere ĩ teſtes.ſi unu ſolũ nil ĩpedit ꝗn
reliquos ĩducat. Reus aũt ſi exciꝑe uelit ꝗ
li loꝗtur patet remiſſio·S. V. ꝓxi.
Itẽ ꝙ eſt libert ꝗ nec uolẽs audit᷑ contra
patronuʒ. nec cogit᷑ᷣ. C. e. liberto: que eſt.
ni.qni . V.liti.ede ſer.nõ or · c.iii. C.
ac. non pol.l.fi:nec etiã ꝓ eo in ciuili uel
criminali cauſa.Cde queſti.pridẽ. ꝓ alus
tarnẽ et cont᷑ alios poteſt· et uide S E. nu⸗
ꝗqd ſolius.ar.C.de poſtulan.l.ii.mſi forte

ĩ cauſa criminali.ii.q-vnullus uid

de filio liberti.·Ro.ide puto utC. ð liber.
et eo.li.l.Fi.licʒ fuerit admiſſff·ð queſti
onmib:maritus.MH· Sed no fecit etiã iudi
cium ſufficies ſcm unã lecturã- ibi no- in
glo. mſi pcechit ĩ fi. P ic ge ualall⸗
dic ut.S. Vv. ᷣ nuꝗd uaſallꝗ¶Itẽ ꝙ eſt ſer
uus.iii:qvnull.Inſtide teſta.:teſtes.
ff. e.qui teſtõ · .· ſeruus.ii·q/ĩ.ĩ primis. v.
ſed de ꝑſonis. C. de teſti. aut᷑. ſi dicat᷑. et.l.
quomia. cxc.· de. V. ſigmi.forus.· ·fiff. de re-
iur.l.qntum ax qð attinet.niiiq/ iii.V. li
berti. H· p que iura tenet guilde ſuc.ĩ.l.
illicitas :illicita. ff· de off.pſi ꝙ ſeru non
poteſt eſſe mĩſtrał· uel nucius ad citatões
nã cũ nõ poſſit eſſe teſtis ut.S.2 tales ſunt
plus ꝗᷓ teſtes qa eis ſolis credit᷑ de quo ſa-
tis ſcripſi·ĩ.de citat᷑. ſicut.v.ſed nũquĩd
credet᷑ergo.2c. Item ſeru nullã habet cõ
munionẽ cũ iure ciuili ucl pretorioff. de
teſta:/qui teſtõ.·5. ſeru/2 ſeruito fere mor
ti cõpatur.ff.de reurl⸗ anpe . 3 niſiĩ de
fect ꝓbatõuz ſcᷣm quoſã.iii.q:iii· v.
ſerui.rnſo.C. de hereti.l.pełt.ã fi·xiiii· q
ii.c.fi.et niſi in crirãbo exceptisꝗa tunc
admittunt᷑ ſi accuſatus ſit de crimme diffa
matus. ii.q.i. in primis uerlo fi· V. ꝙ aũt
ex. de accul.cũ.p. In facto tn ſuo eĩs qñq;
credit᷑ cũ tormento et᷑ aliis pſumptõibus.

iiii . B. ſerui neq;· et 7 predi.vᷣ. ſẽrui.

HRo Hque eſt lex ff. e. ti. per quarn · et· ff.
de edił. cdic.l.quero in fine dicit bagain
ſuo ope.car.iii.q; dictũ ſerui· lex dedignat᷑
uocare teſtõmiũ.ſed illud uocat rñſuʒ. Eſt

209
ſcienð ꝙ gui · de ſuc.ſuꝑ.l.illa tenet ꝙ ðf̃ᷣi

ciẽtib ꝓbatõibus recipiat᷑ ſeruq ĩ teſteʒ.

etiã ſi de ſuo facto non inercget᷑ſicut ĩ are
nario dicit᷑. e:ti:ob carmẽ . ſi ea.unde ſecũ
dum eum.I pridẽ.C. de queſtiomboet.l .
introgarie.ti ſatis expediuerãt ſeruos
dorrũo uel cont᷑ dominu non regri. ſed de
ſuo facto int᷑rogariqð ergo uoluit. I. illa
ſerui Rñio creden aliꝗᷓ ꝓbatõe defic ẽte
eneraliq ſumit᷑.fatet᷑ tn ꝑ pre.l.qui teſtõ
ꝙ ad ſolẽpnitatẽ teſtarnti ſeruq adhibi rõ
poteſt. In iudicis aut ĩ defcctu ꝓbatõuzʒ
poteſt ꝑ illa.l.facit ꝓ eo.ſt.de queſtõib-
cil Savll ꝗ:cont dominuũ uero vł
Patronu eis non credit᷑. ut in pallegato. O.
ſerui neq; niſi in caſibo quos habes.xll-q-
ii.6. patronos ar- cont. C. de ſeruifugi: &-
cũq;· 6.· fi. ſpeciale ibi ſeruq torque
tur cont᷑ qñũm ut ibi noin glo.nõ.quo.
tñ ſi teſtis temꝑe quo teſimn ſignauit ſc
erat/ſed habebat᷑ comuũiter ab ommbus ꝓ

„

libero:ualʒ nihilomino teſtm̃ ut in pre/· R

teſtes.2.· C·d teſta:l.i. MH. ut dicit ibi cy.
ſcm Ia.de ra. Idẽ ſiomnes eſſent ſerui.tñ

cõmuni opinione hberi- et idẽ ſi cõmunis

error eſſet in etate uel in ſexu teſtiu. idez
etiã eſſet cũ cõmunis opĩo ĩfamẽ hʒ ꝓ nõ
ifami ut no ff. de teſta.l.cuʒ lege. F·
Quid ſi tm a maiori ꝑte habeæt᷑ liber. No
Idem eſt:ac ſi ab obus putaret᷑. ꝗa ualet
teſtim.ff.de re:iun.aliud.éd.referturff. ad
munici:ꝙ maior. ff. de iur et fac.ĩg. regu
la. 6́. ſi.e de hiis que fi. a ma-par Ca. C.1·
uid ſi a multis- non tn a maiori ꝑte.
O. nõ ita de facili dico idẽ ar. ff. de ĩſtit.

ſed et ſi pupillo.5. i. ¶ Quid ſi ab uno ſin

gulari tmm putabatur hber. Ro:ĩiceʒ dico-
teſtimn ualereut ꝓbat.l.que allegat᷑.
ſi cõſonat cũ ueritatc.ut.ff.de acquit.
F.cũ ꝗdã·Squod dicit᷑ cm uber.de bo-
ſed ſi ꝓpoſita hac exceptõe de ſeruitute tel
tis ſẽ libe aſſerat a natiuitaterecipiatur
eius dictuet reſeruet᷑ hoc in tẽꝑe chſputa
tionis. Si uero dicat ſẽ libe.prius ondat ĩ
ſtruſntũ manumiſſionis·ꝗᷓ teſtet᷑.mſi iura
uerit ſẽ alibi ꝓbatões habere. nec tũc ſtat᷑
eius teſtimonio.niſi ꝓbata libertate.C. e.
aut᷑.ſi dicat᷑. Si uero teſtis dicat᷑ ĩimicus.-

ꝓpter litẽ criminalẽque eſt int᷑ eu et illũ

cont᷑ quẽ inducit᷑et hoc ꝓbet᷑ nõ prius re
cipiet᷑ ꝗᷓ ð crimine fuerit ꝓnũciatũ. Si aut
ꝓpter litẽ pecuniariã.txuc in cõtinẽti reci
Piet᷑.et ĩ tẽpꝑ diſputatõĩs queſtio reſeruat᷑

—

RR
E

C.eę.aut᷑.ſi uero qicat᷑.de hoc exc.e.ex parte
A.et᷑.ĩ ·dſepe. ·queſtio de quodã ſruo

an teſtificet᷑ de eo quod uidit in ſeruitute

R

9

Ge d

edita fuit.S. V. ſed nuqd facto.
l aſſcripticus ni 4 9 4

tes Ro ſc· ar· C¶ et cleri. iubem et

aut.aſſcriptic ios Abene facit.de iude·c
n.et q ibi no-in glon et in hac queſtoe
et duabo aliis ſe cõcor. Acur.C. e: a .ſi di
catur. et in cor. e.ti.òſi uero dicat᷑. ·
Quid ð ſtatu liberis: ꝗbus. ſ. litas ẽ ſub
coditioe relicta.No.non poſſunt eſſe cum
ſunt ſerui.utf. de ſtatulib. I. ſtatuliberi
uid de monacho et cõuerlſo et fratre
inore:dic admitti cu nõ ĩueniant᷑ repelli
ff. de teſta.l.i.et ar.in aut᷑.de mõchĩis.5.co
gitanð · AI. ubi idẽ no:et plemus quã hic
o:ad id qð cẽſetur mortu et an ꝓ mo
naſterio uel cont᷑ et an ꝓ alio mõcho 2 ui
de.S. e col. . Itẽ excipł᷑ ꝑ qd· v. iſte ſuꝑ
fluit. . et cx. de teſti.nuꝑ et de cri. fal-
c.i. Ide dicas de cõuerſo et regłari canõico
ſcðm Ac ſuꝑfluit iſte.V. ꝓpt᷑.V. g⸗
x.Coluũ. . Item excipit᷑ ꝙ eſt monach
¶ Sed quid ſi dicit᷑ te tis excõmuica-
tus uel iFamis. u fur ub raptor niic ſta
tim eſt recipied:et in fine queret᷑ an fue-

rit excõmunicat uel Ifamis.Ro.ſic ut in

pPre.aut᷑.ſi dicat᷑.et in pre:decreex ꝑte- A.
quicꝗd hic dicat᷑ in ſeqn. V. dic ut ibi

ſcripſ ſuꝑ gl.huimodi exceptiones: queʒ

Oĩo uideas. S. et. eti. Pſentiii et in P. aut᷑⸗
ſi uero:nam ꝗ libet bon pſumit᷑. niſi jriũ
oſtendat᷑.e& de ſcru:in or.facienc.uno·de

pᷣſump:.duduʒ.ſicut quiſq; pſumit᷑ liber a

natiuitate- In aut᷑.co?.vi.ꝗ·:mo:na.fi:ef-

le.6. licʒ igitur ſcm uber: ar. cont ꝙ non
reſeruet᷑ hoc in temp diſputatioms. ff. de
queſtõib·l.i.·ſi ꝗs dicat᷑.et.ff/de tutelis
muto.5.i:nam 2 teſtis. nõ eſt ſub cõditiõe
recipiẽd ꝗa legitti act.2c. ff. de re- iunt.
actus et ex: de elec.in electõibus.li.vi.ſed
hic potiq eſt mod ꝗᷓ cõditio· ꝙ hic ſit ac
tus legitti pʒ·S. V. Icẽ ꝙ eſt amn⸗A
Qund erao ſi pmiſſa obicies: dic ſe illa uel

le ĩcontineti ꝓbare. ut ĩ.6. ſepe . . hac igi

tur. Ro:audiendus eſt ſi hʒ ꝓbationes in
ꝓmptu:non alit᷑ ut.ff. ad exi. l. iii.5. ibi⸗
f. ad tre.ille a quo.ex: de teſti:ad hec.ał ĩ
cipit p̃ᷣſentiũ ·S·pe·li.vi·et.c.ueniẽs.ĩi · ex·
de reſti.ſpoli.l̃as ulẽ mediũ.Si erĩ ſtati⸗ʒ
cõſtare poteſt ꝙ non eſt recipiẽd qre ad
mittet᷑.ut.ff.de teſti:l.i.certe ſuꝑflue ad-
mitteret᷑.qð fieri non debet ex. in ꝓheĩo-
decre5:·ſane nec ſuꝑfluo iuramẽto eſt ꝗs
grauamd. Kl. c5. ke ꝓbatõ.c.ii .· Xuel
diſtigue et meliusan mora ſit ꝑiculu alla
tura ut ꝗa teſtes ꝑ quod id ꝓbare ĩtẽdit.
ſunt ĩfirmi uel ſenes łH abfuturi ł cãpeſtre

c te

bellu.uel mare ĩtraturi ed tuc recipiatur
cOdiι& ſi icontineti habeat eos patos.
ap· e&· ut li non cont᷑.qm freqñter.ĩ pri.
N on fateor ꝓPptł hoc prius recipia
tur·ſed fateor ꝙ ſtati ꝓpł d recipientur
hoc ĩtelliges ubi.S. rennſi. an rno ſit alla
tura ut tuc nõ recipiant᷑ priuſꝗ ãpoſuerĩt
a uidet᷑ id cauſa litem ꝓtheci dixiſſe. ar-
ff.de ferl.ĩ.S·.fi.et.l.fi:et.ff.ad trebel cuʒ
hrditas. In receptõe aut᷑ uel publicatione

põt ĩs cõt᷑ quẽ ꝓducit᷑ teſtificari.ꝙ liceat

in eiq dictum uel ſonaʒ obicere ut.ĩ. V.
Item ꝙ is ꝓ quo ſcm uber · et. G.na. ¶
KRecepta aut ꝓbatoe ſi iudex pnunciabit
recipiend appellet is quẽ ꝓduciturf g
ſatiſca.co.arbitro.ar/cont.C. quox ap.no
reci.ante fi. A. lolue ꝑ decreſuꝑeo.iĩi de
ap· Si uero ꝓnuciet non adrittenduzʒ
alter appellet.porro in exceptõe exCoĩs ui
detur ꝙ ſtati ſit eius ꝓbatio ꝓpt᷑ ꝑiculuʒ
cõmunionis adrnittẽda. ar. xi: q. in. cũ ex-
ððð loled · et de excep·

exceptõeʒ M.facit de ſen- ex. decernim-
h.vi:et ideʒ ſcripſi in glo.ubi.S. remiſi· ·
Itẽ ctiã ubi pſumptio eſt cont ꝓducentẽ
teſtes; uelit cauſam ꝓrogare:ſtati reci
Piet᷑ eius dictu.ſed in temp diſputationis
reſeruat᷑.c de ꝓbat.licet.Idẽ ctiã eſt ubi
ab ĩicio fic ꝓteſtatio & dicedo cont᷑ teſtes
t ex· e· pſe ntiu. ut nõ·papa: eti. cũ cauſã-
P uid ſi teſtis dicit ſe ſeruu uel ĩfameʒ
el ꝑiuruuel furẽ ?'excomunicatũ forte
ut euitet teſtimomu.uidet᷑ eiq ſimplici al
ſeuerationi ſtanð. et hoc tenʒ papa ut no.
cx. de accuf.inqꝗ ſitionis. N1. ſcripſi tn in
decre.cũ cãm ſuꝑ glocame.t. 2 ganẽ
ueriſiłe ꝙ ſuã tantã turpitudineʒ i dacit᷑

alſeueret ꝗa crudelis eſt ꝗ negligit famã

ſuam·xii.q-ĩ.nolo.ar.cont᷑ qa depomit nõ
iurat.et ideo non uidet᷑ ei credend ut· V
Itẽ ꝙ nõ depoſuit. Ego tñ deferrẽ ſibi iu-
ramentuũ.ut ſic uel ꝑ torturã ueritatẽ ple
nariã ĩueirẽ ar· v.·q. v. illi ꝗ·x · · V· iudli
cantẽ· et ex.de fi.inſtr.cu.To. ꝓpe fi-utx
aut teſtis ſit ſuꝑ huimodi inerogãd di-
cã· ĩ. 6. iã de inrogatorũs. . ſed nunquid-
Itẽ opponit᷑ teſti ꝙ recipit a quocuũqʒ;
Peiu uel preces ꝓ teſtimonio feredo ułn
ferẽdo: ei ꝓmiſſuʒ fuit.et ob hoc falſuzʒ
teſtimomũ tulit uel fuit inſtructo unde
dictũ eius non ualet.Ce.ſi quis in fied.l
eos ·ĩ.qĩ.õcuſſmis.ff.de caluzʒ.l.ĩ.S.ĩ·ed.l.

generalit᷑iiii:q.ni. vV. Item.l.iulł. Sð ui 2
vV. ſ quis teſtib. ex· e·cC.i: et.c.ſicut nod

et ð ꝓbat᷑.licʒ.ĩ. ꝓpx. ·2 ideo fatue agit
aduocat qui loquit᷑ teſtibus añ depoſicõz

U

— —=

—
—

☛E
ðð

—☛ — ☛ – —

+— w

æ E
—

2—
—

4

bi

—

ℳ

ud dixi. S. de aduoẽ 5. utuſq; · Itẽ fit cau
tus aduocatus. Expenſas tn poteſt a ꝓdu
cente reciꝑe · ini.q:iii· V.liberi teſtes e
de Np · ſtatutũ ·· li. vi . S quo uide · 6.
qualit᷑. Vteſtes · F· Itẽ ꝙ corruptus
falſum teſtiomũ doeit. ut ĩ predecre. licʒ
C. de teſti:nullumet ſup.V. ꝓxiet.ĩ. V.
ſed quid ſi teſti.hic aũt ſcienð eſt ꝙ teſtia.
falſidic tres ꝑſonas offẽdit.ut ex de cri-
fal.c.i.et ideo dignum eſt.ut multiplicit᷑
puniat᷑.ex·de re-ludicũ eterni-in fi.xiii.
di:C.i.Ideoq; data eſt cuilibzʒ iudici facul
tas eum ex officio ſuo pumendi.C. e. nullũ
Pꝓhpefi. V. data:qð intelligo de iudice ordi
Sed qui no:ed ille
habet modica cohercione ut. e. de offi.S8

le.ex litteris.et ĩdeo poteſt Rer . dic

ut.ĩ.·de teſtiũ· .ſed ꝗs coget· A· In Sẽ&
legato pape bene ꝓcedit ut ibi no· delega
tus aũt ab inferiori uidet᷑ ꝙ remittere de
beat ad ðᷣlegãtẽ· In aut e.ci. : ſi uero igno
ti.facit de off.deleſi cont et qð no:eo· ti-
ſtatuim·ii.ĩ. g. ii.li.vi.¶ d ſi litigaruũt
Partes ꝑ errorem corã non ſuo iudiccquẽ
etiã ꝑ cõſẽnſuʒ ſuũ.iuchcẽ ñ fecerũt.an iu
dex ille punire poterit tales teſtes. uidet
ꝙ non qa eius ſentẽcia eſſet nulla de iudi.
at ſi.2 ſic atteſtationes nulle nõ debʒ ergo
punmiri conat cu non habet effectu. ff. ꝗ
iur̃.l.ĩ.econt᷑ uidet᷑ ꝗa lex illa-nulluzʒ
tollit oẽ priuilegiu. Symõſupꝑ. p.l. npluʒ
dicit forte poſſe diſtĩgui. an illi teſtes ſint
de iuntdictione illiq-nec ne ut primo caſu
illos puniat.ſco non.facit· · e. colup. .

ad ſris ꝗ·et facit ad queſtionẽ ĩ· ð. v. ꝗd

fi cõꝑtum. CQu Rialigs bononéeß
et aliꝗs parmẽſis htigat mutie et in cau-
ſa illa ꝓducunt᷑ teſtes Cremonen. dioceſ.
.-Non uideo ꝗd mouerit Gui ad tot
dyoceſes deſcribẽdas. Maxie cu Al. galy.
a quo habuit queſtõeʒ·e.ti in fi.nõ deſcri
plcrit miſi duas.puta lcm ſuos terminos-
mutinenet cremon.Xi.locũ iudici et com
öke locu receptõis 2 examinacois

teſtiũ. .· q in ciuitate cremonecaminãt᷑
ſcom.l.C. de fide inſtr.iudices.ct aut᷑.ibi
poſitã·nũc ala pars accuſat eos corã iudiẽ
mutineñ. de falſitate:querit᷑ an poſſit.2 ui
detur ꝙ ſic ut ĩ pre:.l.nullũqa debẽt ſecre
tum iudicis ĩtrare · ar. C.e ſi qñ.ibi enim
deliqſſe uidet᷑.ff.de act᷑et ob. cõtraxiſſe.et
facit.ff. hiis ꝗbus ut indig.poſt legatũ
5· etati. M.· et· S. E. in hiis dicit᷑ ꝙ teſtis
accuſatoris eũ adiuuat.ergo c. Gui. ſu
qui in.l.ydoneĩff.ę.ti:·tenuit hanc parteʒ
all.ff. de off. eius cui. mã.ẽ Iu.l.. § · Qui

Ornnia-

0°9
mãdatã et ĩura que dicũt᷑ ilmi feciſſe uider:
qui facit ꝑ alium. Iteʒ inducit cremonfu
iſſe nudũ mĩãſtrum/ft dele.ii.ſi quis ticio-
ſed cont᷑riũ tenunt in aut apud eloqntiſſi-
muʒ C. de fi.inſtr.et.ri.q ult.ſub S3
ar · cont · ꝗa ſunt aliene murdictois et ahbi
deliquerũt · ude ibi accuſandi ſunt.C. ubi
de cri:agi oportetaut᷑qᷓ in ꝓuintia- 4
huculqʒ; fueruùt uerba AlB gal- eti. in fi-
ſaluo q predixi. ubi crĩ malum cõtin
Fir ib moriat᷑ii:qi.ſi peccauerit. ex. de
o. cõpe poſtulaſti dicut ꝗdã ꝙ cõmitti
debet arbito iudicis cauſe iſpec ta magni
tudine cauſẽ.et qlitate ꝑlona et ſuſpicõe
ut no in aut᷑de teſti.ꝭ hec omma et aut᷑.
colł.v.ut defunct/ſeu func.eo:.illud
Sed qualit puni clericus qui dueit falſu X.
teſtimomudic ut.C. epi:et cłi. preſbir.·
citraet aut᷑.prelbiteri dyacõi.quas habeſ
v. q· vi. H plenã remiſſieʒ ð hoc uide.S
regiurꝭñ eſt fineli.vi.in prin. queſtiõis

S arbitro nuꝗd poterit teſtẽ puni

MH nõ loꝗ tur de arbit ro ꝗ neceſſicate
ĩurt adit᷑ ille erĩ hoc poſſet ut ſcripſi poſt
Gof.et oſti.de of.deł.ſuſpitionis ſuꝑ. v-
Psb mittat eũ ad iudice
cõpetẽtẽ ꝗ eũ puniat ſcam delicti qſitatẽ
utc i pre.l.nulluʒ· et hec uera ſunt cu ò eũ
cirecte et prãcipaliter eſt actu. Quid
igit᷑ fi ꝑ moduũ exceptõis uel replicatioms
2 quidẽ nõ uidet᷑ puniẽd:licʒ eius dictu
nõ ualeat ut ſt. de hiis qui. nõ. infa. luciq
ſ.de muet.o.Rpto.i ſi quis.Vber.cont᷑
ut oĩs falſitas tollat᷑.ffadl.nuł. de adult᷑.
Lii.ꝭ.ſi publico·⁊ fi.qd ueꝝ poteſt eſſe ex
traordinarie: ordinarie uero nõ- ut extra
ð or.Co.c.ii.ĩ fi ubi ð hoc.ex. ð excep.cC.i.
niſi cõfeſſus cſſet ex · de cõfeſᷣ.c.n.et iam
dicaʒ.¶ Quid ſi modo 7dic to cont᷑ teſtẽ
ꝓbat᷑ excomunicatio minqd iurabit. De
hoc no.in pre.c-de or.co. In glo. pe.a
uide qꝗ lupꝑ ea plene diei. CSed nuꝗqd
ĩiudex fallum teſteʒ ex officio ſuo puniet
pena.l.corde fal.uidet᷑ ꝙ ſic ſcdm quoſdã
ut.C. ad.I.cCor.de fal.l.peet.ft.e.l.ĩ.ĩ prĩ.
ſed dic ꝙ exordinarie.ſ. Vberibo tm̃ eu
pumet ut ĩã dixi ĩ aut.e.Sſi uero ꝗdã K
de queſtõib.l.ex liboed. l.uniq. teſtes.
C.e.nullũ in fiv.q.v.ĩlli ꝗet hoc ſiue del
tis adhuc preſens ſit ſiue de loco receſſerit.
faciet enim eũ reqri ſicut ſi accuſatõeʒz fal
ſi ordinaret.In aut᷑.ut nulli iuð.S.ſi ꝗs ue
ro cõprehẽſorum.¶ Sed nun na
uerberũ euadet penam.I.cCor.de fal. Ro nõ
Immo adhuc ea.l.poterit accuſari de fal-
.ff.adl.corde fal.l.i.ĩ prĩ.et.l.eos.ff.de

5—

„

5„

—

—„

9

902

9

teſti. quĩ io⸗ ult.glo.mn.l.nullũque
fuit additio uidet᷑ ideʒ uelleſʒ aliq ·ſ. gui-
de ſuc.et cy.ibi cont᷑ ꝓ ꝗqbus.· xexi.Gi.pſ

biter. xiii:q- ii. c- ult.ð iudi.at ſi cleri.ĩ fi.

de accul:ſenatff.de iniur.qð ſẽnatus.

Sed pone ecce iudex nõ intfuiĩt ſed

olus tabellio ð examinatie teſtiset ſcri P
ta ſunt aliqᷓ ꝓpt᷑ que iudex uult ex officio

teſtem redarguere de falſo.teſtis negat ſe

ca dixiſſe.querit᷑ cui ſit magis credend. an
inſtrurnẽtoſiue teſtib/et ſine iudicis pᷣ⸗
ſentia ſcripto.An teſti qui ſe aliud dixiſſe
ꝗ̊ ſcriptuʒ ſit.et uidet᷑ ꝙ tabellioni non ſit
credẽdum.In autł᷑de inſtrucauteet fi..
hoc.et ſi inſtrumẽta/ſẽd teſti pociusnam
et al auctoritas teſtiuʒ maior inuenit᷑: ꝗꝙᷓ
tabelliõis ut·e.t.ſi uero moriat᷑. Bal.tu
dic ꝑ cy· C.de fal.ſicut decurio:ſi iudex fu
iſſet plens tũc magis pſumit᷑ ꝓ ſcriptura
ar. C. de teſtal.omniuʒ et facit qd nõ/ ĩn.l
i. in fi.f.quẽadmoteſtaaꝑ· ꝑ bar. de
Facto tamẽ ſtat᷑ dcto tabelliõis licʒ forte
aliud ſid de iureſi tñ iudex audiuiſſʒ tunc
ſine dubio crederet᷑ tabelliõiſcdm Ia.bal
ſed et ſi ceſtis accuſaret᷑ ð falſo ad penꝗ co
ram nudice tunc nõ ſtaret᷑ tabellioni · A1.
In. v. quem ſtatĩ allegat dicit omnes doc
tores in ſua priuata in hoc corcorcee. B.
et uið.ĩ. de edi.inſtr.ꝭ.reſtat.v.ſẽd quid

ſi unus ct. v. ſed cuʒ litteris ad fi. 4 Sed
quid ſi teſti det᷑ pecunia/ut corrupat. Nõ

tamen corrupt eſt· nugdli ufficit ſola pe
cume datio ad hoc ut puniat᷑· licet corrup

tio non Equat᷑. .· Sic ponit etiã Symõ.

in.l.ſi ꝗs. C. e.xi.2 ſic uideè poni dictoriũ
E puto ꝙ intedunt eũ non dixiſſe falluz.
Ita ꝙ eſt queſtio an coniũctim rerärur
corruptio et falſitas et eſt ſis quel tio an
ad ſentẽciã ẽtractãdam.neceſſe ſit hec duo
ꝓbariquc nõ·de ꝓbat᷑licet ĩ gl·ii. et uidᷣ
ꝙ ſuꝑ ea dii.pe. bel deridebat hãc queſ
tionem.in.lſi quis. C.e· ꝑ·l.ii ff · de cõ. ob
curpẽ cauſam cũ iudex corrũpi dicat᷑ data
etiã pecunia ut iuſte iudicet et ſi idem
teſte. facit ad primũ · xi. q- i. nõ licet adde-
bad Ia. bal.quod iſte iĩn.liuliarepetũda
deliquit. ff. ad. l. iuł. re.l.ea./ lege. Rof. be-
ſatis de hoc trac.tið ſenacõ.limbo.tenẽs
ꝙ ꝓmiſſionẽ recipiens· et fortiq ſi iuramẽ
tum uel dans fideiuſſores uł pignora reci
piens corrupd eſſe dicat᷑et de hoc · ĩ· de fi ·
inſtẽ. v.ad huc.et.S.ti. Px·S·fi · V. ſed nũ
quid 3 uidet᷑ ꝙ non ut ar · in pre.l.nulł.
et ar. ff· quod ꝗqſq; iurt. l.i· · i · et · f. ne ꝗd
in flu.pu.l.ĩ.S.final.argu.damen contra-
ff. de calurmp.l.i· et· leg et generaliter ·et

C.de fur.ſ quĩs.et hoc pudo.ux᷑ precio re
cepto et teſtionio ſecuto corruptus uivat᷑
licet ſecundum aʒo.uideat᷑ cõtra.ff. de re-
iucdi.dyuus adrian.Idẽ etiã puto ſi nulla

Peeunis data.falſuʒ tulit teſtimomũ ſcdʒ

et uiqe ſupra.v. Item opponit᷑ teſti-
et ſequẽ.¶ Qtud ſi is tulit teſtimõiuʒ
maior eſt eo ſub quo tulitdicut ꝗdam ꝙ;

non poteſt ab eo puniri. xeidi. inferior.
exX · de ma.et ob.cu inferior ſed mittit eũ
ad ſuꝑiorẽ · Alii diſtingunut an ſponte ſe
illi ſubiecit. ut tũc ab eo puiæt᷑ utff.ð iu.
o· ĩueſt receptũ · ii.q.vii. nos ſi cõpetẽter
an uero coact ut tũc nõ puniat᷑ſed ad ſu
per iorem rermittat᷑ uł cic ꝙ ſi eo loco alt᷑
maior eſt tũc ad cũ mittit᷑alias a iudice
punit᷑ ar·iii.qvi.C.iſcm Iac.tCñ p·l.nul
lIumin fi. uidet᷑ uelle ꝙ indiſtãcte puniat᷑
et no ꝙ corrumpẽs teſtẽ pari pena purit᷑
cũ ĩpſo fallo teſte·ar· C. de hereti.l.n.2. C.
de maleet mæathe· culpaarcont· C. de he-
reti.qcumqʒ in fi. AM Tbi ſokuit-et de he

reti: cornunicamqniã glo.n. F·¶It?

teſtis obſcure uel cõfuſe dixitiinqni-
F.in teſtibus.ii:unde non ualet niſi iterũ
deponat 2 dictũ ſuũ declaret qð facere po
teſt ex.c.cu clamorar f.ð pretor̃.ſtipł.
in pretorũs· extra.de teſti.cogen· pterea
t·qui teſta.fa.pol.heredes..iclaritas ermũ
ap ꝓbat᷑ in aut᷑:de teſta.inper.circa prin.
colł.vini.C.e: aut᷑.teſtes bõe · V. nec nimis
obſcuros. Quidã tñ hoc intelligũt.cũ luꝑ
crimine inqrit᷑.tu dic idem in cuilib- uc
ibi no et in. c.ꝑ tuas. · e.ti.et ð ꝓbat᷑.
in pſentia in. iin. glo:et in aut᷑ e.ti. Gillud
in glo·ĩmo et tuc ĩterrogabitur
ofricio iudicis et eciã qn uerbũ dubiu eſt
eti:cum tuet non alias- ĩudex quoq; uer
bũ teſtis ãbiguũ põt intptari:ĩ dubio fiet
ĩterpᷣtatio ut res poti ualeat quã ꝑeat ut
ibi et.ff.de re du:quodiẽs ex. fide inſtr.
inter dilectos.et de · V. ſi.abbate.fiet etiaʒ
iut e pᷣtatio ꝓ reo 2 cõtra ꝓduceẽtemex.
de ꝓbat᷑.ĩn pᷣſentiaet.c ex litteris et in p
c. inder dilectosff.de act᷑et ob. arrianus
mſi in teſtõ et matrimoĩo et doteet reli-
gione· et libertate.ff· de.v. ob.inter ſti. ⸗
luff.de iudiciis ſi quisĩtẽtione.ff.ð re· ĩu·
in armnbigua eX. de NRp · olim · ff· de religio-

f f—————

— — — — ———

— —

— — — — ——

— ²

Q

„

— — — — — — — 2—2

— —“

A

—

. +ͤ+ — — — — —— — ——— r — — — — —

ſunt ꝑſone.ff. ð iurt.dioẽ in ambiguis exæ

ð reĩudi.c.fi. ſcqʒ quoſdãa ĩ aliis cõcor.
que ſunt.⁊.:poſtqᷓ. v.ſed quid ſi tot. ubi
de hoc. Ite ꝙ in eius receptõe uel quando
iurauit non fuĩt pars altera uocaca/uel p
ſens ut·ĩ. e.ꝭ.nunc tracadum in prin.

Item ꝙ cauſa eſt criminalis: unde teſtiu

rin⸗

ln
be.

tie

receptio non potuiĩt delegari- C. de fide. in
ſtr.aut.apud eloqntiſſimu.ff.ð teſti.l.in-
5·teſtes v ·qv·illi qui :· Met facit clem-
de of.ðle:c-uno/ĩ prin. Itẽ ꝙ non ꝑ
hibet teſtimoniũ de uiſù et auditu. ſ.
ut.ĩ. v. Itẽ ꝙ iterrogatus et.xiiii.q.ii.e
e·cum cauſa que.i.et c. pterea ex.· e elec-

per inquſicõeʒ· ec. de ſuc.abinte· c.fi.et de

conſuet᷑ c.ii.debet enim preſens fuiſſe hiis
ſuꝑ quibus deponit.et uidiſſe. ut in p.con
cor.iii:q:ix·teſtes et·iin.q:in.v.alia ẽ. C.
eteſtiũ.C.de ero:mili:an.per hanc.II.xii.
et ĩtellexiſſe que acta fueruntnam aliter
non dict᷑ preſens fuiſſe.ff.ce.v.ſig. coraʒ.
quia audlire et nõ intelligere negligere eſt
ut ait cato-unde euangeliſta. MH. Io. m.ñ
ad littera:- uerã litteram uide in. . Iam de
interrogatornis. O. Fiunt aut/qð uid imus
ſcimus et qð ſcimus teſtamur et teſtimo⸗
niũ noſtrũ uerum eſt ex de cele:mil. in
dã 2 7 pſal.xxxiiii. Surgẽtes i me teſtes ĩ
iqui que ignorabẽt interrogabãt me dicit᷑
autẽ p̃ſens fiue ſit in cadẽ domo ſiue alibi
du tamẽ audire poſſit. ff. ad ſił.l.i.. eodex⸗
tecto ubi ergo teſtis auditu ꝓprio ꝑcipit
ue ritatẽ rei ſuꝑ qua teſtificat᷑ puta ꝗa au
diuit uerba cõtumelioſa que cõ tra aliquẽ
ꝓtuliſti 2 de huis teſt ficat᷑ u' audiuit ali
quẽ cofiteri 2 dicere talẽ ſibi pecumi eſſe
ſolutã uł audiuit tomitruũ & quo fit queſ
tio.de tali q dem auditu fiet teſtimomuʒ
ed ualebit.C. e.aut᷑. rogati.ini.q: ixſi debi
tum:xxvi.q· vide hiis 2.· C. qui recedũt et
tał teſtimoniu licʒ atiditu pceptũ fuerit
dici᷑ ghiberi de uſu quomiã nomine uiſus
ſenſ corporis intelligitur ut dici᷑ Aug
ſuꝑ To. · Nõ eſt Io· ſed in luca ultio·c·
et uides ꝙ in prima auctori cat᷑ unſo pomi
tur et ꝓ tactu m intentionẽ inducẽetis
In ſca auditu Icẽ ꝓ guſtu plal. xxxiii-
guſtate et idere . Ibi palpate 2 uidete
et in exodo dict᷑ uidebut uoces · M- uer
ba hec inducit Io.in.q:ixteſtes Sed ibi
ſ.Exo.x.C.dicit᷑ Cũctus autẽ populꝗ ui
debat uoces 2 lampades 2 ſonitu buccine
cõmunior tamẽ littera ibi habʒ audiebat
que etiã in cõcordanciis ponit᷑ ſub littera
popul tamẽ ꝓ prima littera facit ꝙ ibi
ſequit᷑. uos uidiſtis ꝙ de celo locutus ſum
uobishabundant autẽ iura quibus patet
uiſum ſumi ut. S. ſ.x. di-c.iĩ.ĩibi non uiſſum
eſt nobis. I. di· de hiis in prin: de elect᷑.In
noduit. v. multa de renun-mſi. . graui
2.5. E. in prin et in ꝓhe vi: ultra með. ibi
ꝓut expedire uidimus ·e.li.de of.or ꝗuiĩs
ibi ſi romano pontifici uidebit᷑ expedire

tu. ſ. ſuo

2 1 0
Clemende elec:ne romani.V. &t in fi-
S iuðdudũ..ꝗa o.ff.delc.rn.ſi ticio a
Cy.i.Rñnin fi-ibi magis placer̃ uideo- l-ĩ
telligo.ð iniur. Itẽ apud . v. ptor ait ibi
uideo dorninu iniuria agere poſſe uiden
tur aute iſta oculs cord s. ut de homici-
ꝓ humani. livi. · de quo dic ut.ĩ. . nuc
andu. -de uiſu. eC· V· ſequenti

Era
5 clauſa exiſtetibus teſtes qui erant
ext᷑dicut ꝙ audierũt eos dicentes ba 8
Plenti inter ſe apta ad matrimom u cõtra
hendum Rñndeo dicut ꝗdarn. l ſ.alber-
gal?. cui fuit iſte.v. ad litteraʒ:e. e.
ꝓ ualet eox teſtimoniuſi priꝗ uoccs illo
rum notas habeãt ar in pre·Seodẽ tecto
et ꝓbatur in pus que ro.in prec. teſtes
ed. c.pterea. . uide qð ſcripſi p QOſti.
de cõſue· c.iſuꝑ. v.audientiu et ꝙ no.ff-
ð aqua plu:ar.l.iĩi.d. idem labeo· u.glo. ſit
ergo. Teſtimoniuũ autẽ de auditu
alienoſꝙ audiut᷑ dici nõ ualet ut.ii.qĩ⸗
in primis. . ſed et & ꝑlonis- ex: e. licet ex
dam·C.e.tęſtiũ ubi de B a in epiſtola ad
KRomanos. H. Vranſuptiue tn quia in
ductu de yſa.li.ii.in prin· · domĩe quis
credet auditui noſtro qð ꝓlequer̃ ut no.
xii:qv.̊ᷓ uidet᷑ et.in.q: ix··hiis. In caſi
bus tñ ualet teſtimoniũ aucitu-primus
in Oõtractu ad quẽ teſtis uocatus eſt. ut
in præ.:de hiis. led ibi & ꝓprio auditu di

citur-Scs cuʒ ꝓbat᷑ olutas obmuteſcæ?

tis .· xxvi.q· vi: qui recedũt ex de ſen. ex.a
nobis. V. unde qcumnmq; Tertius in cõpu
tatione parentele·xανυ.. .vi⸗ parentela
e& e cõſan: et affi.tua.qð intellige ut ex
de teſti. hcet ex quadã ꝗuartꝗ in ꝓbatiõe
Piurii ut in pre.c.hoc uidet᷑ (en
moria facti operis ſeu in ac tiõe aque plu.
ar c. ff. ðR pPhac ſi arbit᷑ et. ff. de aq plu ar
cen. I. I·S anpenult. ubi de boc. Sexto in
ꝓbatione cõiuntiõis maris 2 femine eX
teſti.pterea ęt.c.cuũ cauſa que ſ̃ ibi ð ꝓ
Prio auditu. F. 5 intelligas ut ibi diei

ſuꝑ ułt.glo.iĩn fi. ·ſeptimus in ꝓbatiõe
fame et cõmunis opinionis ꝗ& dic ut plen
no.ĩ· de ꝓba.·ĩ.V. upr.querit᷑ qualit᷑ 2 ſe·
De teſtimonio aũt credulitatis dicã: ĩ. V.
Item ꝙ; oppoſuit deteſtimoniũ quoq; de
unſu debet reddi in caſibus illis in quibus
deſiderat᷑ uiſus ut in pre.cõcor.2. iil.q ĩx.
teſtes.v.q:ni.relatu et in pre.l teſtiũ et ĩin
au᷑· de here.et fal. ò ſi uero abſunt 2 8 ſãc
tis.epi.5.nulli qð uerũ eſt ubi fir ꝓbatio

p uiuã uocem ut ibi ſi uero ꝑ inſtrumtũ

poteſt adhiberi teſtis ignotus.2 qui non

uid ergo ſi uiro et muliere in ca

—

C.

vAer „ 21 .

R£

uidit. H. Qlund uoluerit autor non ca
pio.nec hoc docet/quem allegat.2 ſi lit
tera diceret non uiuit eſſet inepta locutio
dicendo poteſt adhiberiſi dixiſſſec nõ po
tuit adhiberi ꝓcederet illa corretio tn
bec ẽ ueritas ꝙ ad ſubſtanciã inſtrum̃ti

ad hoc ut ualeat.nõ eſt neceſſarium ꝙ ceſ

tes ſint noti/2 ad B;̊ inducit᷑ :·2 licet 2· 9.
uero ignotiedi: fallit . inuentario in quo

reqrit ꝙ ſint noti.C. S iur.S li·fi. ſin aux-

dubius 2 in aut · de here-2 fal. S. ſi uero ab
ſunt 2 in inſtrumto in ſcript᷑.cõf̃ecto ab
impito litteraꝑ: in aut·8 inſtrumto cau-
6. ex hiis 2.5⸗oportet. ii- coly. vi fallit eti
am ubi eſſet ſtatutum quał bonon ubi in
omni inſtrumto oportet ſaltẽ ex teſtib
inſcriptis cognoſcer̃ cõtrahentes.2 ut cla
rius recitem materiã no.eti. cuʒ cauſam
in fine- im. gloſe-2 no. in precicto. 5: ſin
autẽ. 2. ff. S teſti. l.ini.i· quo ad teſtes in
iudicio ꝓductos diſtĩgue:aut id ſuꝑ quo
deponut recipit effectu ex facto utriuſq;

partis: aut alterius tantũ. aut neutrius-

Primo caſu neceſſe eſt ꝙ utrãq; partem
cognouerit. 2 hoc claret ſco calu ſufficit
illum cognoſci dato ꝙ aduerſariu cõtra
quem ꝓducit᷑ non cognoſcat ut ſi uolo ꝓ
bare me poſſediſſe rem luꝑ qua inqetor
uel me emiſſe uł ꝑmutaſſe uel aliqd tał 2
hec duo uoluit glo.pre.l il. :i. dicens ꝙ;
in pꝑſonali teſtis debet cognoſcere udrãq;
partem ſecus in reali.2 q dico de ꝑſonali
intellige quo ad teſtes qui de princpali de
ponutnam ſi in plonali incideret queſtio
etatis ut qa pars minor dicit᷑ fuiſſe tem
pore obligationis ſatis eſt teſti. qui. ſuꝑ
illa ðpomit habere illũ notũ licʒ aduerſari
um nõ cognoſcatidẽ ĩ ſimilib In tercio
uero caſu non eſt neceſſe ꝙ alcerũ cognoſ
cat. In Eminis petit actor a reo rmorolo ð
cem corbes frumti.2 quantuz plus ualue
runt a tempe more ſuꝑ tay eſtimation ð
ponere potuerũt teſtes etiam ptibus ig
noti:opppnit᷑ exceptio cõtra teſtem ad il
lius ꝓbationem ꝓduci poterũt teſtes ꝑti
bus ignoti.habentes tn illu notũ ð quo 8
ponunt.nec dicas ꝙ nõ poſſit eſſe ĩgnotus
ꝓducenti:qa certu eſt ꝙ ꝓducens nomni
nare poſſet teſtem quẽ nuũquaʒ ar
In auł. de teſti· 5.·2 licʒ ſed contra ꝙ ſcðᷣm
teſtimoniũ 8 uiſu uel auditu nõ ſit iudicã
dum- ut in ylſaia. c .xi- ubi dicit᷑. non ſcoðm
uiſionẽ oculoꝝ iud cabit.nec Icᷣm auditũ
aurium arguet. ſequit᷑ ſed iudicabit ĩ
uſtitia Cn enim actio noſtra
debet eſſe inſtructio ut.xii.q-ĩ.exemplũ

ut habes:li:q:i.deus ommpotes. 2 no.
teſtis debec dicere ueritatẽ v.ſenſibus
ſ auditu/guſtu.tactu-a adoratu:qò
ic ut.I.-nunc tractadum ν.t ofricium⸗
¶Scd nuquid cecus poteſt eſſe teſtis- ui
Ict e miſis ꝙ nõ ꝗaà nõ poteſt uiſu cog
noſcere: licʒ auditu ſic- credo tñ . potelt
cum nõ ſit ꝓhibit .· ff. e.l.i. NRo.i. FA.· cõ
cor.qð nota.in Pòſi uero abſunt. In autł-
S hr 2 fal.in glo-no-teſtimoniu. 5.2 ar-
eX. c: Fterea. maime 8& hiis que uit pri
us ꝗ fieret cecus:nam factus ceco retinet
dignitaterm· ff. de ſta.ho/qui fuere. 2. ff.
de iudié cecus 2.· l.cum furioſus:qð auteʒ
dixi cecu poſſe teſtif icari. ueruz eſt ſi pri
Redonnec ade notas Pabuit-

Ed illud nõ obſtat ſi redte

4

2 ſic no.in pre.C.teſtesill.q:xi.nõ ua
let qð dicit cõtra hoc uincen. vſaac decep

non fuit deceptus ſed in tactu- ut patet
geneſis.xxvii. dicit tn ſy ꝙ pᷣſumptionẽ
mae ae obſtat ſi dicis ꝙ in uoce
decipi poteſt:naʒ 2 unſus decipit᷑ quãdoq;
vii· q-i: nec aliqua:2 breuiter poteſt ce
cus teſtificari in ſtipulation 2 in act᷑- ĩiu
riap 2 huiqmodi 2 dicat ſic· EOra:ego au
diui ꝙ talis ꝓmiſit tał ꝑ ſtipulac. ſe datu

rumæ ſolut⸗ C-et pſens interfui 2 tale

teſtimoniuũ de auditu ualet.2 equiparat᷑
teſtirnonio de uiſu:2 ſic in ad tione iniuri
arum a ſimilibus· ſi uero aliquis qui nõ ſit
cecus ceſtif icet᷑ in Pbuiqmod uł in alns di
cet ſc.ego uidi2 audiuia. Ppſens interfui
ꝙ talis ꝓmiſit.C.tali 2 tales Pſentes erãt
qui uiderunt 2 audiuerũt quia poteſt eſſe
uertebat ille oculos ſuos ad alia parteʒ
uel clauſit aures ĩta ꝙ non audiret nec ui
deret 2 ſic ſubiret anceps piurium qꝗ eſ
ſe nõ debetf. S& ĩ li.iur: uideamusC⸗Sed
ualit᷑ teſtificabit᷑ cecus uł uidens ſuꝑ iu
riſdictione alicuius. Rndeo ſic li non ſit ce
cus-ego uidi 2 audiuia Pſens interfui ꝙ
talis 2 talis litigabãt in pſentia talis iuch
cis cõſtituti auctoritate tał? domini-2 ui
di 2 audiui ꝙ tunc datus fuit libell: Itẽ
uĩidi æ audiuĩ ꝙ in tar uilla ð mandato ta
Iis domimipconizate fuerut tales caualca
te.2 uidi 2 audiui ꝙ parituũ fuit ei.2 ſic ð
aliis ar e&τ de ꝓbaé. lIicet. 2 de fide inſtr.-i
ter dilectos· ſi uero ſit cecus dicet in pmiſ
ſis capitulis ego audiun et interfui 26.c8
autem dixi cecum poſſe teſtificari fallit
ubi teſtis debet cognoſcere teſtatoreʒ ut

C.de teſtĩs:ſi non ſpeciał.·2 ubi debet cog

noſcere et uidere heredẽ ut · C· de iu:deli-

tum ꝑ Iacob:dicentẽ ſẽ eſau:quia in uoce

lon
e
fuig
giu
ſaui
N
o
a
1h
ſtii
brn
1
(f
ngi
t ⸗
.

Enccimus in lecunda collup. V. fi autem
Qubius ibi-teſtibo uidelicʒ ac. et in pre-
5·ſi uero ablunt.et ubi deponit dc colore
rei· ff.de rei: uen-ſi in rem.S:et ſi ueſtirmẽ
ta:quia in hiis nequit cauſã redder ſui dic
ti. ꝗ dic ut in pre .officium:2 ſequen-
& tem ꝙ depoſuit de credulitate.no de

—

ſententia- unde non ualet ut in Pprec-rcla

tum ubi de hoc· I. In glo:ſic ergo 2 ibi
Plemius ꝑ Cy.ĩn· v· q- in qua ponit᷑ dictuʒ
ad are:diſtinguens.an credulitas ſit P
xima et cõiuncta ſenſu:ꝑ quem ueritas P
cipituret tunc ꝓbat. an ſeparata:et tunc
non ꝓbat. Scm patet. primu exemplifi
cabit᷑ ꝑ decre.pterea:e.Ci et ꝑ decre. litte
ras de pſump. et ꝑ.l.filiu. ff. ð hiis qui ſui
uel ali. iur ſiint.ad idem.l. anpenult.C. de
Plagiariis. - quia non ualet teſtimomuzʒ
de alieno auditu- ut.S. V. Item ꝙ non ꝑhi
bed.ar:cCõtra:ex·e.ti.qð. in fiſo. ibiet.c.
Iicet ex quadã ꝓpe finem.qnq; aut admit
titur Sponẽs de credulitate ut ex S pur.
cano:de teſti.ubi de hoc.et.c.quoẽet. ff.
de uen. inſpi.l.i. in prin et aut᷑. ut hii qui
obli.ſe pdi.ha.res:miet de her̃ et fal.5. ſi
uero abſunt.et in aut᷑:de ſanctis epi..j.2
ubicuq; admittit᷑ teſtimoniũ de auditu
qð dic ut iam.S. dieiet de hoc in pre.l.ff.
de aqua pluar.et.ĩ. de ꝓbac. .i. V. illud
aut.end iurt ſit cum principap perſona
reſpohdet de credulitatę- unde infra po-
ſic, . ſexto. v. hoc tn. ¶ Item ꝙ; iudeus

uel paganus uel inf idel's uel hereticus ꝙ
non poteſt cõtra xp̃ianum teſtificari. ex
e.C.i.et.C. iudei et:c.lIicet.C. de her̃ti.qm̃
et aut᷑.ibi poſica.In ꝗbuſdaʒ libris ·
ut ibi no- in ult.glo- Fern ſi xæpiamus a
criſtiano ſit cõuentus:ſi:q:vii:ſi hereticq
et.c.pagani.heret cus tñ uel paganus cõ

txra hereti cum uel paganũ admittit᷑ ut in

c.Ri hereticus q uerũ eſt cum hereticus
agit cõtra Hereticum. uel paganus cõtra
paganum. ſecus ſi catholicus Co eos agit
naʒ teſtis dicit ꝙ utraqʒ; ꝑte:xiniq: v· nõ
ſaneet ar. C. de epi.et cleaut᷑ſed iĩudex-
ſcðm acur.M.:qui hoc no.ĩn pre.l.qm̃ in
i. glo.ibi etiam no:que ſequn᷑ in duobus
Pximis. . – cet alios d ſic dicunt corri
gi pre.c. ſi hereticus. . ut · ibi no. et. C.
de ſum.tri.l. i. uide qd no de. pe.di i. mul
tiplex. . ſd ſi ſup et. . fideliũ. F. ubi
dicit᷑ fi orthodoxus cõuenit hereticum
ꝓdeſt dictum heretici orthodoxo cõtra
hereti cumuel paganum. ſed nec ꝓPdeſt
eis cõtra orthodoxum-ſd nec bereticus
poteſt ager̃ cõtra aliquemut ex ð her̃ti

ExCõmunicamus. I. 5. credentes. & Sed
numqd orthodoxus poteſt huic prninle
Sio. AMNπ quo-I. ualebat teſtimoniu ipᷣo
non ꝓ. aduerſario. 5. Kenunciare- REnoo
utiq;. AMâ1 ſic deit acur. ut pxime dixi
bhoc non puto:quia hoc eſſet dare fauorezʒ
heretico cõtraC. excõmunicamus.de be-
reti. et/c.tifi aduerſus. quia et tacita
uoluntas ꝓdeſt.C. de teſti.ſ quis. C S⸗

numcd orthodoxus poteſt cõtra infidelæ

admitti. Ro ſic ar. pre.c.ſi hereticus. et in
nouellis. ę.ti et ex· e. Iudei et in Pre· ⸗ cre
dentes. e
excipiᷣů8oeſt infamis-. Itermn ꝙ inerro
Zatus non reddit cauſam dicti ſui. N. i.
cauſã ſententie quomodo ſcit qð dicit. cau
ſam enim illiq actus de quo deponit dice
re non tene᷑:licet et de rer Ea pol

ſit ex de reuunẽ. ſuꝑ hoc. P. e. e. cũ cau
ſa que.C. de fiinſtr. apochas. C. de apoch.
Pu.l.i.et.ff.de libe.cauſa.ſR parit᷑. in aut.
de teſti.5S:et licet dudurm iĩbi.et cauſã tel
timonii. et· xxii.q- v. hoc uidet᷑ ff. de tran-
ſa. cum hii. S. nihil. in q iii. v. ſolam et
V. in teſti.iñi.et ar· il. q:i. in prirmis · ff· de
ſuſpec.tu.hee enim. ff. de adul᷑. denunciæl
ſe et e de fide inſtr.ſi cautio uel redcdlit.ẽ
minus ſufficientem et ineptam ex.· e· Pte
rea ar.e& &̊ tranſt.c.ii..ſ neq;. V. ſicut
iustta que dic ut.. v. Æα. et. I. 6. nuc trac
tandum. . ut aut hec.et ſequen. et. . ui.
ſo.et hoc intellige ſi fuerit inrogatus de
cauſa al. ualebit teſtimoniu mude ꝓPlatuz
W.et ſic ſeruat᷑ ſcõm alber. galy. FT. ut
E de re-iudi-ſicut nobis ubi de hoc- .
In glo.n. et omnino uide q& dixi in pre.
decre.cum cauſa ſuꝑ glo.cauſã eniʒ et idẽ
dixit pileus in ſua.q-xiii· F.·ff. de no-op.
