uelaſti ea ꝑuulis. F-Mathxi⸗Lud
Item non ualet compromſſuz;
qð ſic fit· ut certa feratur ſententia·ſt·
eo·qualem. Quid ergo ſi dicat᷑ ut poſſit
condemnare uſq; ad-x2 amplius dicut
quidam ꝙ non ualet uidetur eĩz madar
ut certam ſentent iam ferat. M. Non N
uideo hic certitudinem de uno uſq; ad
&iieſt ergo incertitudo de certo de qua
nõt. inſtit· delega. ſi generayr-2 Gui-
de ſuc· in predicta:l.qualem dixit com
promiſſum ualere. alꝑt. e-ti non diſtin.
6:de officio · Nam hec adiectio plu
ralisad modicam quantitateʒ refertrr
I.ad.xi.uel.xii.f.de b.ſig. B adiectio
pluralis ·ſecus ſi dierit ꝙ poſſit odẽna
uſq; ad.x et non ultra extra de dilat/
littere· ¶ Hoc etiam notandum eſt
ſi de pluribus compromiſſuʒ eſt non ui
detxur pronunciare: miſi ſuper omnibus
pronunciet· immo ſuper aliis cogendus
eſt pronunciareffe: dicere. alias ĩcipit
qualem. ¶ Quid ergo ſi de quibuſdam
pronunciat et eað die de ommbus alii
nunquid uidetur tuliſſe ſententiaʒ. dic

N

—

4

9

ꝙ ſi dictum ſit. ut ſimł ꝓnunciet uidet᷑

pronunciaſſe et ualet cum eadem die.lʒ
diuerſis horis pronunciatum ſit. ar · ff. ð
re.iudic:paulus.ff-de pig· fundus.S·p. A△
C.de fruc.et li.ex tckminato. B Er
appelł. cum appellationibus lib· vi. .
Secus ſi dictum ſit ꝙ unam tantuz
ſententiam ferat· arff· de teſta her̃des
6·fi· f· de·. . obliga-continuus. 9: cuzʒ
ĩta:quia unitas unſiõz nõ capit. xxiii
q·i:loquitur.ar.Cde iudiolnulli/extra
de ſequeſtratt:poſſeſſi ·c·i· ¶ Sed pone
actum eſtꝙ poſſit ꝓnunciare quotes
uoluerit et promiſſa eſt hincinde pena
ſi ꝓnunciationi nõ ſtetur demũ arbter
pronunciat reum debere actori dare·x
petita. reus uero non dat quare uidetur
incidiſſe in penam ꝓoſtmodum arbiter
uetat ſententiando reum dare illax ac
tor uero nihilominus petit penaʒ quaſi
cõmiſſa ſit.poſt primam ſententiaʒ req
ad Iui defenſionem inducit iuſſuʒ arbit᷑

ſubſecutum queritur quid iurt uidetur

dne
7
es

deer
re
C
iter

ch
e

u

nunciatt· opus· et· ff· de preto· ſtipuł.l.
ualerianus ff· de re- iudiquod ĩuſſit ex
de appelł.cum ceſſante· Sed dic conxra
nec ob ſtant illa uerba opromiſſi- quot
uoluerit 2c quia illud intelligenduʒ eit
ſi ſuper aliis capitulis ab illis ſuꝑ qunbz
pronunciatum eſt pronunciaret ſuꝑ ei
enim de quibus ꝓnunciauit. ꝓnunclar
non poterit iterato ff·de arbit/ quid tn
circa rnedium et.l- labeo- extdra de offi.
deleg. in litteris etĩ ſequitur · ¶ Eicet

pena non ſit cõmiſſa. ar ſę· de no- .

autem poſſit diuerlas ſententias eadem HZ

die ꝓferre ut dixi non tamen põt ſnĩ aʒ
Diff initiuam et hoc etiam ſi in cõ
promiſſo id ſibi fuiſſet ↄoceſſuʒ· ut dixit
Guis.in:l:qualem. Sfi. quia id eſſet in
uitare uikum. ad illud corrumpenduz
contra.l.cõueniſſe· ff· de Pac Qdo· .ler
mutare nec errorem corrigere: ut in p-.
I. differẽtie et · l.ſe· et· ĩ. ð ſentent ·S· Er
vᷣ.hoc quoqʒ notanduʒniſi incõtinenti
hoc faciatarff-de hereë. inſtitt: ſi ita⸗
exdra de teſt. co.preterea cum ſuis ↄcõ·
et niſi ſit iuſſus ſeu interlocutoria ut in
ea.l.et·ff·de re iudi·quod iuſſit· extra

de accuſatt qualiteri. 4 Sed infra q3
tempus poteſt tunc corrigere I mutare

HNoᷣm legiſtas ſemper quia ſm eos ab
interlocutoria non applr atur nec traſic
in rem iudicatam extra de appel. ſuper
eo·n· et. ii·q vi. non ĩta etl.ante ſIniaʒ
Idem eſt forte ſm canones quod dic ut
I. S excep. 6 uiſo-. ſed nunquid iudex

Quid ergo ſi cum propoſuiſſet abſol

CreoaFrore eſt officõ
ſuo.et ideo nõ poterit mutare.ut in pᷣ
lquod iuſſitextra de offic· delegatiin
litteris ar· contra quia per hoc q dixit
noluit partes diſcedere a iudicio ut in ls
qualem in principio Item non uidetur
dixiſſe quod mente non agitabat. ff· de
Iup.le.llabeo·ffide rebʒ dudᷣ in ãbiguo

et boc quidam tenent nam in hac qõne

non qixit ꝙ uoluit:ſed in:l.dicere et·l.
ſeq· .Que incipit.quia arbiter et ib
de hoc. · Dixit ꝙ noluit putans bene

dicere licet errauerit quia errar̃ eſt unũ
pro alio putare·xeii: q:i-in quibus. et
f·de iudi ·ſi per errorem in fi MH ViS
quod plene dixi de purgati · uulga.c. ii·
ſuper.i.glo.·
entia poſitum poterit

obſcurum in ſen
interpretari l Gui. in. l qualeʒ ·6· fi ·

formabat hoc dubiuʒ. qũ in ↄpromiſſo
fuerat expreſſum ꝙ id poſſet 2 dicebat

1=
7

c
ꝙ; cum certi ſint iudices: quĩ ſuas ſnĩas
interpretari poſſunt.ff. de appelł· ab ex
ecutore in princi:2 ꝙ per. l/fieri poteſt
fieri poſſit etiaʒ ex pacto contrahentiũ
ff.de pact. non eſt impoſſibile. ergo id
poterit. : Vt ſi condemnauit in &
lib. interpretetur de qua moneta: et gð
uidetur ꝙ ſic· quia eius eſt inrerpretari
cuius eſt condere ſf .· ð preto. ſti. ptorie
ff. de reguł.iurt neratius xl: q: in. 6. C&

hiis ornnibus extra de ſententit excom-
inter alia. f. de teſta-heredes palam.

à: ar. contra-quia cum hoc ſit conceſſuʒ
maioribus iudicibus. ut ff-de appel-ab

æxecCutore. Be. 1. per conſequens uidetur

minoribus negatum: exquo non eſt in
compromiſſo dictuʒ ff. eo- I. non diſti.
&: de officio extra de priu-- ſanexXNWi
q·ui. non exemploextra de preſump nõ
ne:qui enim interpretatur ur̃ corriger⸗
ff.de oriiu.lii. · ex actisf-ad tertub.
lI.ni. dic ꝙ nõ poteſt: nec obſtat predic.
1. beredes quia illud habet locuz in ultt-
uoluntate que ambulatoria eſt etra S
celebrati·miſ. cum marthe ii qeii⸗c
ulti in aut de teſta-imperfec- alia iura
etiam non obſtant alii contra quia non
fert de nouo ſententiam ſed eaʒ que eſt
declarat ar. predic.l.her̃des· S. l ff. fi ui.

uenð.lſicuti: ſed ſi querat᷑. ¶ Vt aut
13

ſuper biis plenius inſtruaris? 5‧ MI-B
quaſi ad litterarn nõ- Accurt in predic-
I-quia arbter. Du⸗ arbiter ?' iudex
in accelſoruis poteſt cadem die addere
mutare addendo-ff. de re iudic-paulus-
et quo ad dictamen qncũq; reformare-
c.t. a ta. nõ tamen quo ad mentem ꝗa
funus ẽ officio ſuo ut pdixi in · . ꝗd
ergo ſi cum niſi per in integtreſtit· ut
in minort ut. ſ de minon. I· prefecti/E

miſi ſentẽtia ſit lata per falla inſtrumita.

uel per teſtes corruptos· ffde in integ
reſt.dynusextra ð probattlicet.quod
autem predii arbitrum non poſſe cor
rigere uel mutare uerum eſt ſi ſentẽtia
tenuit ipſo iure alias ſecus.C de accur.
I.in.C· quomodo et quando ĩu. ſi ut
proponis. ff. eo quid tamen uel dic ꝙ ð
legatus 2 arbiter hoc non poſſunt. ordi
narĩus ſic ut in proxconcornec obſtat
predic.l.quid tnꝗa ibi non perfecerat
arbiter omne id ad qð fuerat aſſumpt9
ſed in. lI. ibi precedenti ſic que dicit euzʒ
non poſſe corrigere uł mutare 2 iunge

quod eſt infra de ſententt. équaliter-
hoc quoq; notandum. Sed ſcm

WMt a LP, N. Rrs 4r, H DD
. 4 „ .

90

RNRρ

premilſſa ſi arbitri ſentẽtia eſt iplſo ĩ ure
nlᷣa ut quia contra ius eſt lata ut ii:q
vii:5·diffinitiua. uel litigatore abſente
ut extra de conſtiti eccleſia· et de cauſa
polſ·ci:uel die feriato.extra ð fent · c · ci.
et huiuſmodi nũquid quaſi non dixerit

poderit iterum cognoſcere et ꝓnuciare

uidet᷑ ꝙ ſic ᷣm ea que dicta ſunt·2 QAz-
C.de ſent.et interlocuom.iudi-l.1·2.· C
de acculſ.l.iini.dic otra ſicut in delegato
ff· de re iudi.iudexextra de offi:deleg.
in litteris· C. quomodo 2 quando iudex
ſi ut proponis uł dic ꝙ ſi pronunciauit
de omnibulſ de ꝗbus ꝓnunciare debuit
tunc non poterit iterum cognoſcere et
pronunciare ut in predicta. l.quid tam̃
quia functus eſt officio ſuo.utS/ſecuſ
ſi pronunciauit de quibuſdaʒ ſeu ð una
non de omnibus· et hec poteſt eſſe una
differentia inter arbitrum et iudicem-
qð dic ut.ĩ · V.quid ſi arbter. uid

igitur ſi de una re tantum aſſumpt de

parte eius pronunciet Dic ꝙ ſententia
nulla eſt ar. in predic.l.qualem in fine
HRi. 2 iterum cogetur pronunciare nec
obſtat.l.C. ſi aduerſus rez iudil.ĩ:ſi bñ
aduertatur · M. Hec mtelliges per ea
que dixi de re iudiq:cum inter in ultt-
· V.· de ſca:.qõneet per Aʒin ſum.
uius ti. V. porro ſi unr⸗ Item etiaʒ
extra de eleęcl cum inter. R ubi de hoc
m Ep; 1 ſcripſi in glo · ꝓnũciat
HEt·ĩ. de ſententia. . qualiter. v.ꝗd
peto· ¶· Sed econuerſo quid ſi nõ a
pareat quid de qua re ſit actu. N. ſi cae
ĩter ſe ſunt cõnexe et coherentes tacit
uidetur actum ꝙ de omnibus ꝓnuũciet
ar· in predicl.quid tamen.ibi mihil ſibi
de cõibus ꝛc· ar· ff.de mino.etiam.ff.de
legat· iii ſi corff.de· bobligaſcire.
ff·de condiet᷑ demonſ- hec ſcriptura-
exdra de Rptᷣ·c: fl. · ſeu quãꝗᷓ etc.diſ
pendia. .decernim livi fm Vbert

Poreſt ergo pronunciare de rebus 2
ntrouerſiisque ab initio inter cõpro

mittentes fuiſſent non de his que poea
ſuperuenerunt.ff· eo·l: de hiis rebuset

extra de HRp · c· fi. Quu ergo ſi com
promiſſum eſt de cotrouerſus Ppteritis.

et futuris ar. ꝙ nõ ualʒ adinſtar iudicii
ff·de iudic. non quemadmodum. naʒ ſi
ludicium de futuris eſſe non poteſt. ut
ĩbi etff. de uſunt.l.iĩ.S.i:et extra de re.
iudic·abbate ſanelibvi⸗ ſic uidetur
nec arbitrium quod eſt ſimile ei. ff. eod
l.i.C.de iudi:rem non nouam dic cõtra

SS

. Hoc placet· Alber gal. cuius ba
habentur ad litteramnS. o. § in princi-
· ſed queritur· Idem Guil.de ſuc.in.l.
de his alł non diſtinguemus. eo.tide
officio · f.. ð procurat.l.ni.huic ocõdat
exdra eo.ti:de procurati.c.płtin prin.
ar· extra ð priuił.quia circa/non tñ 5
t ꝓnunciet de futuris ſed ut rmaneat
arbiter in eis/et poſtea cognoſcat et ar
bitretur ar· ff· ſi ſerui uendi harum et-
l.egi al nibil operarẽtur predicta ba
S Incõſiderate dixit hocquod ꝓ ꝑte
uiĩdeas ſi dixiſſet lex de his tantuʒ rebq
26. dicere potuiſſet fineʒ ſuꝑhahundare
ſed nec ſic probaret intentum. F. Que
ſunt in predic.l. de hiis quod eſſe nõ qʒ
ff.de uſun. ſi ſtipulatus· ff · delegat.i.ſᷣ

quando:ffad munio-l. i in fi. C. lj· x. de
the,aiut.l.unica læxvi,di buio. De
loco autem ſciendum eſt:ꝙ ſi n apparz
de quo actum ſit intelligitur de eo ubi
compromiſſum factum eſt· ff. eo-ſi cuʒ
dies.·ſi arbiter. v.quid ergo⸗¶ Quid
igit᷑ ſi cõpromiſſum factu eſt in ulla 2
ſententia ĩ ciuitate lata. Ro:dicunt ꝗð
ꝙ non tenet ſi nõ fuit actum de eo loco
quia non eſt idem locus- ut in predic.I.

M.-Faci de Rpti·rodolfus de ſententi
ExcCom:ſi ciuitas = Sed nũꝗd 5§

ex poſt facto poſſunt locurmm ꝑtes decla

rare dic ꝙ ſic ar· extra de ReptiC.finał.
4 Item queritur: an ſi rite accipiatur
cus in predic.l. ut ſi factum eſt ↄpro

miſſum in porticu- eccleſia er hinõi
in eiſdem lociſ ſit pronuncianduʒz et ꝗð
uidetur· quia littera ipſa ſimpłr loquit᷑
arii/q- vconſuluiſti-ex de tranſlat int
cor- uerum tamen non eſt ita ſtricte in
telligenda nam ſufficit in eadẽ ciuitate
ꝓnunciari lʒ nõ fiat in eo loco ciuitatiſ
in quo compromiſſum eſt.ar ff. de ui-
et uiar. l.1. : ibi autem. ff. ad ſill. i · .
eſt autem immo locus quandoque acci
pPitur pro tota prouincia. C· de preſcri-
long·temp.l.fi prope prinl nec uerba
auris ſunt calummada ſed ſane inti'nda
ff. ad exi.l.płt.ff:de procur.·I. preſens.
æxtra de ·bᷣ.ſig·propterea.C. delegatt.
æt conſtittl.ii.2 hec uera ſunt dumodo
ſit locus ille honeſtus.ſecus ſi in popina
uel lupanari. quia tunc inpune arbitro
nõ paretur · ff.eo·ſi cum dies:·ſi arbter
v.ſed ſi in aliquem ¶ Sed quid ſi ſppꝛte
ĩuerĩt partes ſed alicui precepto ibi fẽo

non paruerunt uidetur eodem modo 12

ñ puiẽt᷑ ſm Acff.de iĩut·om. ʒudi·l·fi·.

—

— „

D.

irat
ierl
tui⸗
16
acl
o⸗
erde
rd
ſens
N
no
pin
N
lre
fo

. AX½ MH. Salua pace non loquitur Accur · in

R
.1—
5

—

caſu iſto·l· cuʒ in loco cõpromiſi citant᷑
ad lupanar '̈ qn citat e locũ opromiſſi
ur roma ub fuerat o ꝓmiſſũ ĩ ꝓuinciã
de quo loquitur.0 ſi arbiter i- No: et i
eſt illa glo. et ſic facit hec lex f inaliter.
quã alłgat que dicit ꝙ extra territoriũ
2c· ð conſticii· in fi.li.viputo igitur
hoc caſu laudum ualere- cui glo- uł lese
alygata non obſtatxfacit quod ſequitur
5 Ar.oↄtra quia lupanaria nõ infamãt
caſtitatemxαν. -VC i. Cuʒ ſuis ↄcõ·
Við quod ibi nõin· xlvii:di · ꝗtũ

In CSe quid ſi uterq; poteſt ho
neſte uen
uidetur ꝙ ualeat quia unus non habet
quid alteri opponat.ar. C. de heretiiqm̃i
et de epiſco.audi.ſ quẽꝗᷓ· in fiii·q· vii

5pin hoc capituloexdra de except· cuʒ

eccleſiaſtice. et paria delicta 26. extra 8
adult·c·płtet fi· Lext · i.l.· ſ. cu di
es.2. M. ſi in aliquẽ fimpliciter pceptũ
uel locũ inhoneſtuʒ improbant dicedo
in illis arbitro non debere pareri · :
Scienduʒ quoq; eſt· ꝙ ſi id ꝙ ar bter
intra diem certum iuſſerit dari non det᷑
licʒ poſt ipſam diem offerat᷑ nihilomĩq
pena omittit᷑ niſi is cui offertur acceꝑit
quia tunc penam petere non poteſt · ff.
cocelſus ait in prin · ¶ Se

recepit pecunia dixerit recipio pecuĩazʒ

ſaluo iure meo an hec uerba operantur
urx poſſit poſtea petere penaʒ. H· ſic ar.
ſt · qui ·mopyuel ypo.lol.debitor.· ĩ·
non tamen petet utrurnq; penarn: et
ulud quod dari iuſſum eſt.ff-de doliiex
cept.apud.qꝗlabeo ſed fi plus eſt in pẽa
ꝗ in eo quod dari iuſſit illud plus petex
niſi ſtipulatus fuerit. penaʒ ratomanẽt
contractu.ff· de tranſac. qui fidem etS
forma comprorniſſi-¶ Di uero iĩuſſit
arbiter me certa die tibi dare pecun aʒ
2 tu noluiſti recipere non cõmittit᷑ pea
ut in predic.l.cellus infi· allas incipit ſi
Pone igitur ꝙ iuſſit me
dare pecuniam creditori:quaʒ creditor
non uult recipere- demum eaʒ expendo
quo audito creditor uult eã hr̃e nunꝗd
teneor ſtatim dare non uidetur ar-pre
l·celſus.et· ff· de iudici· ſi iudex. Immo
debeo habere tantum tempus quantuʒ
ante habueram ꝗa hec fᷣa dilatio uidet᷑
ſubrogata in locuʒ prime arff· ð acꝗ
heredi:ex facto. uel dic ꝙ determĩabid⸗
tempus arbitrio boni uiri ffe de ſolutt·
quod debetur- Sed pone arbiter ↄdẽnat

re puta quia quiliber eſt leno

5o” .

ticiuzʒ ut reſtituat.C. ſempronio ð quo
cõpromiſſum erat unus reſtwuit poſtea
idem ticius ei illa. C abſtulit. queritur
an incidit in penamar ꝙ ſic. fe· inter
caſtellianum Mn.1facit quod ibi n5.
Alias eĩm nõ uidet reſtituere niſi durec
reſtitutum f. de· . ſig reſticuere· ff
de in rem uerſo.ſi pro parte uerſum-
ff. de uſu-uideamus- ii fauiana de pe-
di.ĩ. diuortium Item ꝙ facit exceptio
rei iudicate in iudicio illud idem facit
ſententia arbitri in compromiſſo. ff de
exceptrei iudi-I. p-6-latinus 2. ff quod
cuiuſq; uniuerſitt . tem eorum g: led ſi
Scuriones ar-contra-inſti qui mno- tol-
ob. R.i.C.de acti empti et uen.l. fi. ex·
C.ſi manciita fue alie.l.płt:ff. de· E.
ob.ſtipula lio.diſtingue nam aut dedit
ſiue reſtituit eo aĩo ut poſtea auferata
txunc incidit ac ſi non dediſſet. ff· de ſobł.
qui · ſic ſol.de pe.di:iecce nunc tempus
in fi · de pen · di.iii · c · i · et · e penitentiam
agite · et· c·ſe. extra de· b·ſig nouimuſ
in fi aliter non incidit ſi eo animo ut ñ
auferat. f·de. obł inter ſtipulanteʒ
G ſacram ſed agendum eſt iun ordiario
de uiolentia inſtitutt qui. mo.to ob in
pꝓrin:2· ff· de ſol.qui resarearmn uel die
ꝙ ſi peciit reʒ ſibi tantã reſtitui ſi poſt
auferat non incidit: ſi uero pecut uel pᷣ
cepit reſtitui et reſtitutam penes eum
dimitti tunc incidit quia duo uidetur
ſibi arbiter precipere. unde quis faciat
unuʒſ. quia reſtituit. facit contra aliᷣ
A.quia non dimittit ar ff. eo· cellus· S·l·
A. Sy· ꝙ nõt de eleci cõmilali. vi⸗ in
Zl . ꝗd ſi PBas. ubi tract futuri tẽpor:
æx natura iudicu ſpectat ad eũ vrnictł
pena alias non ð olutionibʒ. l. in nurne
rationibus. Q
oↄpromiſſi fiac mæecio de expenhs quero

an arbiter poſſit ſuper eis pronunciare

idem eti quero de uſurtet de fructibʒ
et uidetur ꝙ non niſi fuerit qctum fi⸗
co.non diſtinguemus·6: de officio et in
fi.l.et.l.qui tamen· ꝭ·fi.·. Aʒo dicit ↄtra
ff. eo.quid tamen· 5. fiar · ſt· de iuriſdig
o.ĩudi.l. n. ff·& procura- ad rem moblẽ

Sed cum.S. in foma

et· l.ad legatum quia et ð fructibo põc

Ad idẽNiudi-ſol. iam tamen.S. in hac
uel diſtingue an ſumptus uł fruct uł
uſure peti poſſint iure actõnis ut tunc
ſuper hie cognoſcere uel pronunciare n
polſitc curn ð hoc actum non fuerit an
uero ueniant iudicis officio· ut in bone
fidei iudicuis ut tunc poſſunt. naʒ una

actio dicitur er non due ut C. depoſit.
I-ini- quod proſequere ut in ſum dom-

m: co.ti ·: qualiter ad effegtum. . ſed
nuquid idegolins liurr.
petite nunquid poteſt pronunciare dic

ꝙ ſi debẽtur officio iudicis tunc poteſt
ed ſi iã ꝓnunciauerit non poſſunt peti
ſi uero per ſtipulationem tunc ſicar- C
depoſi.lniil ſt. de eo qð certo loco· cẽtũ
2a E .
ꝓmiſſi cognoſcet· ar.ꝙ ſic.ff.ad.l.acꝗ
inde neratius·: plti-quia licet nõ poſſit
iudi care niſi de his de quibo ĩ eũ extitit
compromiſſum ut extra.eo: cũ dilect
Vigde quod de hac in precedenti iᷣ
dixi ſuper glo.ii.poſt princl. ½ Põt ei
de hiis coherentibus nam et poteſt diẽ
ſolutioni prefigere.ffeo.ſi cum dies·6⸗
fi papa tamen contra tenet. M. In pre

dicta decre- cum dilec Sar g.
quid tamen: 9. fi· ¶ Sed nuquid arbter

poteſt a partibus petere ſ portulas ar.
ſic in audde iudic.6. ne autemſ e-·

I: C:-de iudic-rem non nouam ar. ↄtra
quia compromittit᷑ ut expenſe uitent᷑-
Sratis Ipſe debet hoc officium expedire
ff. de negott: geſt. l.i. et· l. qui ſeruum
prope fi:· de adminiſttutil ꝗ negoci
ationi: in fi:ffman:qui procurat. . fi-
et·l.ex mandato: et.l.i.ſed certe caſus ẽ
ꝙ Ppoteſt.C. li:xii:de prepo: ſacnt.ſcrip·
in ſacris uerſus princet· C-de priuileg
ſena. l:quotiens uerſus prin. licʒ ĩ ut;
lege conſueuerint exponi arbitrum ·i.
Slegatu. MI·De hac 2 aliis expoſitõibʒ
nõt.ff.eo·l.plet ſcripſi de o iC. deleg-

ab artris in i. glo.li.vi. - (IIIs aut

certum eſt ꝙ ſententia arbitri de com
muni oſenſu ſine pea ełcti eſt executõi
mandanda:ut C· arbitrt cum antea5
ſanctim 4 uid ſi ſit cũ pena elect
nũquid eigꝗ

arbit. non diſtinguemus 5- iubE-in fi-
Ixem diligentia nõ debet ſib eſſe nociua
ut·C· dę allu:et pallu:l.fi- Vber.tammen
dicit. M. Vbi's. in princip. β & ſnia
arbitri cu pena electi non eſt Cxecutiõi

mandanda ſicut ſententie aliorũ iudicũ

ut. ff. de arbittt.· pompo ait. et. l. dieʒ ꝓ

ferre·S·fi.ſufficit eĩm tunc pẽa omitti

ſicut fit alias quãdo aliquis uendidit rẽ

uam non uult tradere: nam ſufficit ſi
reddit duplum arrarum utG. de fide ẽ

ſtrumenti·contracto in fi. et ſic mãdat᷑

ed an de pena uel intereſſe

tentia eſt executiom ma
danda et uidetur ꝙ ſic ut. ff· de re iuc.
ait pretor in prina:et la diuoet ffde

cũ effectu W

uid ſi in compromiſſo

penali ſic dictumꝙ pena ſoluta ratum
maneat arbitrium ut.S· V· quid ergo·
Im premiſſa nunquid hoc arbicriũ erit
ad modum ſentẽtie executõni mãdadu
et uidet᷑ ꝙ ſic naʒ lex diẽ arbitroꝝ ſmias
executioni mãdãadas. ff.de re iudicl.l. a
diuo· Iteʒ hoc uidetur expreſſum in ar
bitris iudeis. C.de iudeis I. iudei. et etia
in aliis.ff. de tranſac.qui fidem· et· C. S
contrahen· empti-l.fi- uerba enim illa
ratum maneat arbitrium debent aliꝗd
operari. ff.delegai-ſi quando lxxvi. di.

bhuiuſmodi- alias non eſſet finis litium

contra mentem iu-C.de frucet li-e
terminato·ff·de arbiti·non diſting;
queſitumextra de dolo et contufinem
ar-Contra. C. 8 arbi. l-i. ffe ex o ꝓmiſſo
Prinatorum enim conſenſus non facit
udicem.C·de iuriſdic.o:iudi.lpuatox

Item lex ꝓhibet actt audicati dari und

litigantes pacto non poſſunt hoc facer
f·de poſtuł.quos prohibet ex ð teſta.

requmſti Item ſi fine pena cõpromiſſuʒ

fuiſſet de tenendo ratu arbitriu. tin in

tereſſe peteretur utff. de arbit· diem

GS·fiet.l.ſeq ſed pene adiectio cum ſub
ſcriptione de rato nil plus fortitudinis
acdicit compromiſſo- ꝗ cum quis alteri
ſtipulatur et penaʒ.quia ſola pena tenʒ
et prima pactio tanquam inualida non
ſuicipit ullas uires ut.ff. de· b. oblig⸗
ſtipulatio-5.alteri. Item uerbum illud
ratum manet arbitriuz nihil aliò ſonat
ut pena ſolutaarbtriũ maneat ĩ pᷣmo
ſuo uigor̃. ſed prim uigor fuit timmõ
ad intereſſe· ar · ff. delegatt·i- legata. Iteʒ
certa ſunt genera arbitriorum que lex
uoluit executioni mandari unð contra
I. nõ eſt aliꝗᷓ for̃ tradenda ar.ff. de acti.

et obligl obligationum fere.No·i · eö

de tranſlacl. inter circa með· ii · q v· con
ſuluiſti:dicendũ eſt ergo ꝙ tał arbit᷑uz
non eſt executioni mandanduz ſed ſolu

pena a inſuper intereſſe petatur nec ob

ſtat predicta ratificatioque ñ fuit pq
latum arbitriũ ſubſecuta ut· C.de arb-
I·penultt: Sed queritur quare ponit᷑ ut·

5·5.· ꝓximo in for ſibi inuicem. et eidez
arbi tro ac. nam partes debent penã ſibi

adinuicem ſtipulari et non arbiter ut ĩ

predicta·l.pompo/ait et ·e. ti in. I. ſe.

Quid ergo erit ſi arbter penã ſtipułtur
et altera pars non obtemperat arbitrio
non enim pars obtemperans.· petere po
terit illam.quia non fuit ſtipulata.

T

— ——

Er N ber

e
inem

fact
dc
u
D
nſig
N

ſſab
tine
lteri
den
big⸗
ud
n
nmd
lej
lex
W

A⸗

⅓

u

co
rb.

ut⸗
e⸗
ſbi
i
le⸗
tut
fi⸗

00

92◻

Sed dic ꝙ arbiter debet cedere ac⸗quaʒ
habet parti obtemꝑanti ff de prel· V·
ſi in rem inſpiciẽdam·ò:ſi quis iponſiõis

et ſic applicabit᷑ pena parti obtemꝑanti

C:de tranſacſi quis maiorpla.xn ic
V nõ:Accur:f:eo:lit gatores· 9⸗
quod ait:nõ:etiam de hoc in.lpłt. i·
C.eo.ti:ct ibi etiaʒ per Cynum· V ult⸗
querit glotractando de pignoribʒ dat
arbhitro ꝓ obᷣuatiõe arbitrii 2 bi poit
ærxiam dictuʒ. Gui:de ſ e. 5 Nõ tener
cõpromiſſum ſi arbiter uel alius fuerit
penaʒ ſtipulatus.qð dic ut in ſum⸗Qʒ-
e t· ·ꝗd ſi ar.uiðS· Oi ꝗd ſi ſtipu-

¶ IIn for.oↄ ꝓmiſſi nõbiłr poit᷑ ꝙ polſlx

pronunciare die feriata na ał· no poſſet
IKNWÿʒͤä De arbitro iuris i deęrecu·6. fi⸗

plt· car · V. iteʒ nunquid. F· Et in hoc
eſt arbitrium ſimile iudicio· ſt· eoð ſi de
meis·9· fliet Iſi fer atis et. I. dieʒ· 6fi ꝗl
licigatoꝝet licet acturn ſit non tamen
Poderit. diebus in honorem dei feriatis
ꝓnunciare etiam ſi expreſſe ſit dictum
C·de fen omnes dies.prope fict cxtra-
cO·CF:ν. - iini. C- lae - ii quia illa c'a-
non extenditur ad id quod de iure fieri
non poteſtffad mumq·l lucius S. ideʒ
Nãec probatur hoc.ff de poſtuł.quos
ꝓhibet· ſt.· de paoius publicum· exra
de fo·ↄpetꝭ ſi diligenti:i· di. ius publicu
In ruſticis autern et repentinis poterit
Fm Iac.hal- I. Videę.i de fert·. ułtt.
in prin ¶Sed nunquid amicabilis
compoſitor poterit dichus feriatis pro
nunciare. Noſic quia non dicitur tunc
uerum cõpromiſſum ſed quoddã pactũ
ſeu tranſatio que tũc fieri poſſuntar
C·Sð fen·l.fiv·Cranſactio.et ommi tpᷣe
poteſt quis paci intendere reformand-
ut ibi et extra. eo. c. i· ibi in fi. ꝓ pace-
2ce- C. Fi·xxii q-i omne q unde dixit
Voertt- ꝓ ſi dixit arbiter ꝙ arbitrium
obtinet uicem amicabilis compoſiciois
ſeu tranſactionis ualebit C. de fer.l. fi.
ſecus ſi dixit ꝙ habʒ uim ſententie ꝓpr
uicium ꝓnunciationis ff· de excur. tu-

Iqui teſtamento· ¶ D. Sed nungd tenet᷑

ſedere et audire diebus feriatis quibus

audire poteſt ex pacto partium ex quo
Partes renunciauerũt- So. non ſicut nec
ludex.quia hoc pactũ nõ ligat arbitruzʒ
uel iudicem. poteſt tamen ſi uelit. quia
non quicqud iudicis poteſtati ꝛc· ff · de
iudit non quicquid.ii.qin. · nõndum
Phpæ prĩ·C.quomoð et quando iudex. Ia
iff.de pac.ius publicum extra de fori:

Abenn diligenti uel in arbürs rfert

non ualebit uel etiam ſi

H

‚Scöm VYberti- de bobᷣ.carti:iii. in
prin:et Io:de deo cauilł.li. mn. cart ultt
in prin. · An chctu ſit ꝙ poſſit ſedere
ut tunc ſit in eius uoluntate ſedere uel
non: an dictum ſit ꝙ peſſit et debeat·
=W quod nõt in clem de iudioj .
iſpendioſam:ad.fi/ſuper uerbo ualeat

. Sedere ut tunc ſit obligat ad ſeden

duz quia ſicut partes obligãtur arbtro

ſic ipſe eisar·xxii-q- ult-de forma fi.
In primo caſu cogitur procedere fo nõ
Sup:niſi dies cõpromiſſi extitura
eſſet per·l.ſi de meis:d· ultff/de arbitt-
ſic etiam dixit Bert · 8& pretis in·q que
incipit ſocietas iudiciuzʒ in fi 3 Ad B
facit· ff.de. vB.ſig. ſi uerbum oportere
* arbi:non diſtinguemus: 9.6 offiõ⸗
¶In ſumma quoque illud non eſt ob
nuttendum naʒ ſi aliqui Tayei ſed
lidem in elericis etiaʒ propriis de quo.S:
Sii. V·ſed nunquid uel extraneis: ꝗ liʒ
non poſſint iuridictõʒ ꝓprui declinare
miſi certa ocurrant cundo ad almũ iudicẽ
bene tñ ſine epiſcopi ſui cõſenſu arbcroſ
eligunt in cauſis propr is ut:nõt.de fo-
compe:ſi diligenti in fi-i: glo. Spoce
de comuni conſenſu conſencianc coram
epiſcopo litiganteipſe more arbtri cog
noſcet ſi uero coacti M. Vide q& dixi
S⸗5 eecipitur prope fi:. Sint ſentetia
c altera parte
ablſente lata.hec habentur:C.· de epiſt⸗
audi. lſi qui exconſenſumſi dictu funi?
ꝙ alcera parte ablente pollet ſmare ut

In predic.l. diem proferre g: litigatores
¶Ouid fimuitrtinerentur dico ꝙ
ualet quod actum eſt ut ibi- Et rqui

teſta.facere poſ·teſtamento:ff de auct.

et de ꝓcutaccedens: ¶ Quud ſi arbter

preſtan. l. ĩ. ·fi. extra 4 pon· cuʒ locũ

ꝓnunciauit altera parte abſente:a hic ni
ualet ut dixi nec uult ampli ꝓnuciare
uel pars aduerſa non uule ꝙ ꝓnunciet.
per · l.ſt· ð re vudi. Iudex nunquid debʒ
icerum ꝓnunciare et uidetur ꝙ ſic ꝗa
Hoc faceret orchnarius ut-C. de accu.
ſi accuſatoribus abſentibus Cquomoò
et quando iudex ſi preſes licet ſit ſecus
in iudice deleutco/ti ſ ut proponis2

es de offidelega- in litceris cui qnq; in

litteris ↄꝑatur ¶ Sed Hn ᷣm Ybert.·
ꝙ iterum debet ꝓnunciare quia nõduʒ
tulit ſententiam ut. f-de arbitquid tn
et.l.qualemar. contra. nam ſi unus ab
fuit ſententia non tenuit tamen qui nõ

X

2—

uenit incĩdit᷑ in penaʒ⸗ unde non poteſt
amplius iudicare. niſi ſit dictuʒ ꝙ pena
pluries committatur ux: cο quis2
lſi duo-S. fi. ſed ſi forte die feriata ꝓro

nũciaſſet altera parte abſente· quua cũc
non coõmiſiſſet · ◻ Clarius m ſuꝑiora

— Eſſet a pretore cogendus- ut adhuc
diceret uel dic uc:S. Oſed m premiſſa
idſiarbiter pronunciet pro

Pan quia tũc nullus ĩcidiſſet ĩ penã·

a
preſens nõ pareat ſententie HNo.ſic:.ablu
rduʒ eĩm elt ut autor ueniat contra ea
26 ut. C. & iureiurand. generaliter- uno
lepe euenit ꝙ is ꝗ petit·excludi poteſt
exceptõne nõ tn eſt ꝗ opponat ut.C. de
tranſac.ubi.C· de ↄſti.pec:autt:et ita
B lʒ nõ heat ac:mero iure tñ nõ ẽ ꝗ obi
ciat ex cepti· pterea ſnia lata ꝓ minore-
ſine tucot aucte ualet ut. C/de ꝓcur.ñ
eo·ſed dic ꝙ pñs põt euadere ꝑ aliã uiaʒ
dicet eĩm abnti et tu incidiſti in penaʒ
qꝗa nõ ueniſti:2 ſic poterit openſare cuʒ
Zenera?r dicat lr̃a p.l.q ſnĩa uno abñti
laca non ualet et ideo eſt generaliter in
telligeda ut xi- diſi romanoet quia
ↄpromiſſuʒ nõ debet claudicare ut ff.S
arbi ſi cum dies in fiet. l. nõ diſting· 6
ſi Fus ſicut nec iudiciuzʒ ut ex ð excep-
cum inter m Vber. Bas bee ratio n
ualet quia hʒ locuʒ. qn actus fit cõiter
gẽa utriuſq; ſecus qn gr̃a uniq timmoð
et ideo melior rõ no-C· de iudi- ꝓpꝑanò-
Sſin aũt naʒ ideo non ualet ꝗa eit lata
omiſſo ordine iudicioꝝ naʒ citatio eſt

de ordine. F. Et uideS -excipitur ad

fi. ¶ ¶· Sed pone arbiter nocte pcedẽte·

f. de in dieg adiec: l.iĩ: ubi de P. C
ceptum arbitri aliud eſt momtorium-
et nõ trãſit in aliud tpusldieʒ· 5ſi int᷑
ff.e. ibi erat dilatcio exceptatoria que ñ
tranſit in ſucceſſoremqð eſt nõnduʒ
terminis banni qui non trãſeunt in ̈
ſucceſſor· ſed diffinitiua precepta ſunt
Ppetua licʒ cuʒ illis expiret iuriſdictio

nunquid ablens petet penam-R

añ dlem ſtatutaʒ decedit pars uero que

non uenit ad diem nõ mouerat tunc ſe
ð loco ſuo a certũ eſt ꝙ ãmõ ñ poterat
uenire die aſſignata: querit᷑ an ĩcidit in
Pana et uideętur ꝙ ſic· ar · ff· de · V. ob. in
ulam et· l:cuʒ ſtipularxus ſim a ꝓculo
Odof-otra cuʒ aduerſarni nõ interſit ar-
ff· ſi ꝗs in ius uo⸗nõ ĩe · l:ii . S· fie et unde
I. de expen..fi⸗ v⸗cum aurx: Æn1-Alat
qð nõde dolo et contu.c.fi. et ið in· ꝭ.
Qi ffert. v. iteʒ ſi arbiter Fins rii nõ⸗
queò que ad materiã ſupradictoꝝ faciẽ
tia ſubiungo. aut tacita odicio ineſt ad

inchoatiõʒ obligatois. aut ad executiõz

aut ad expiratiõʒ: Primo caſu ñn naſcit᷑
obligationõ.ff·de pac.l.item ꝗa:Scðo
naſcitur ſed eliditur ꝑ except. f.eo.ĩta
demum. ff. loca.quero.S· inter · Tercio
caſu naſcit᷑ reſoluit᷑ m naturã ctus

iudicis- l- iudex: f-de iudi. decreta-ctiaz
Cranſeut in ſucceſſore:l.ꝗ uis de re eo et

acta facta: A.· de iudi, ꝓponcbas CAn

ualeat ſnĩa arbitratoris. pte non Citata-

dam ꝙ non de. :ob. lſi quis arbitu

Qe ediedi. 1. ſi nolit.·fide in diem

adiec:-nocere le- inſttn in jörium quia
cCitatio eſt de ꝓceſſu inſtit: teme-liti⸗
pena in fi: Sed arbitrator non procedit
udiciałr ergo non citat Itẽ iudicꝗt die
dominicoC. de fert-l. fin: ꝑ l An
P umat᷑᷑ dotra lauduzʒ ꝙ fuit latumcel

Ho.nõ·quia de hoc non pᷣt pars facere

quicꝗᷓ et arbtrator ut ↄponat in ſecreto
loquit᷑ ideo in piudiciuz ꝑtis id ſumi nã

debʒ ar. nõ deł:i. l-lutius.5fi. Item ad

hoc.ff.de boñ. poſ:l:iin:GS. plc: hoc eſt
uerius ꝙ non citat/ſed tñ monet ad ſui
in ſtructoʒ a ſi B amicabłr facit bñ fa.
et pars que nõ oↄparet ad euʒ inſtruen

dicicun impeclire laudu ferenòdl’ſi ꝗs
arbitratu- (QAn opromiſſuʒ generale

tGt unum ue

unum ſed plura et ideo non extenditur
lauduʒz ad ipſa omiſſa ſic eſt m ꝗd unuũ
et m quid plura. ff.e.l de rebus ubi de
boc uideas¶ Sed quid ſi opromittitur
cauſa diuiſionis an corã arbitro poteſt
opponi exceptio prepoſterationis nam
coram iudice põt opponi ſi nõ poſſeſſor
ꝓuocat ad diuiſõʒ· t l.i. fam. Bl· ſi ue
ro poſſeſſor pᷣſumit᷑ her̃s uł qñs rõe poſ
ſeſſionis et ꝓcedix iudiciuz ut ibi cicit
certe ſi illa lex diceret ꝙ pᷣſ umeret᷑ ñs ·
hoc eſſet ꝗtũ ad iudicũ ordiatioʒn ꝗtu
ad efficace ꝓbatioʒ ut C. unð cog· l. nõ
B: cõi di:leinter pᷣdones nõ ciz ꝙ poſſidʒ
ut heres ideo uĩcit ĩ dluiſorio mii tituł
Pbet ſed nõ põt ſibi oppõi exceptio pre
poſteratiõis · qſi priq debeat mouere pe
titiõʒ heredi tatt nam petitõ hr̃ditatis
nõ dat᷑ poſſidẽtiff. de pet. here.l· ſi: quis
libertatẽ · V· naʒ cũ qð lucinianq· Et ſi
dicat᷑ ĩmo ex poſſeſſioe traſferatur ong
ꝓbãað in ad oſariũff · SR p.·circa ib erat
polſeſ·ĩ qᷓ ocurr̃bat aſſeſ ucuſq; ꝑti ſæ

Plura:⸗ dic ꝙ unuʒ quo ad
Capitula ꝓſecuta uel ſcienter neglecta.
ſedà quo ad omiſſa ꝑ erroreʒ nõ reputat᷑

um

Kind

„

ſen
inlf
lunt
dt

hedi

n
leelti
Nectt

. 4
nden

tce
(A“
unc

ſaer
ſcee
umini
tona
weeſt
Adlui
nfa.
verd
Cral
don
Nh⸗

dt .

Gun
t
nun
rl
BN
U
iu

☛

N Et

ns⸗
no

ſſich

icu
e

reß

5

taet
4

Bf
o
9

A

Ex de ꝓbati ꝑ tuas.· Et ſi dicat ꝙ et ĩaʒ
ſine oſenlu alterius ꝑtis ſufficit poſſeſf.
ut· nõ:in: l:ſicuti.:ſi querat᷑ff ſi ſerui.
uend · Aduerte ille ꝗ eſt in poſſeſpᷣ.pdii
ſui.nõ tñ ideo preſumitur Gñs eius. ſed
ſieſt in poſſeſſ/taʒ pᷣdii ꝗᷓ Fuituti ſic ꝗa
in fuitutuʒ poſſeſſione accecit pacietia
preſumit᷑ ꝗs platus ex poſſeſſiõe ꝗa eſt

uex qn lis eſt iſtitcuta de bñficio agit

aliꝗᷓ actione ut pᷣlatus nam ſufficit ſibi

el in bolleſſe platur:aucte ſuꝑion

lecus uero ſi eſſet predo de condi: indeæ⸗
ſi urbana· de elec: querelamde of:pᷣtop
barbari:aliud ergo eſt querere ad hoc
ut iudiciuʒ ordinem accipiat de li. cau
I Aibert: aliud ut ꝑſona legittimet᷑ aliud
ut de iure uel dmmo ꝓnuncietur. al eſt
quierere quo ad comoda poſſeſſionis ut.
l-iré mela 1ad:l acqut.aliud quo ad
Ptãtem contradictioms-C ne uxor Pro

maritt·l.ob maritox ubi dmiuʒ nõ petit

Pricipahr ꝓpter ſe ſed uenit incidenter
ꝓpter aliud et adminiculatiue poſſeſſo
plus facit preſumi de ſolu: ticia de odt-
inſti.l.iet dic ut ibi ꝑ Oldra cet Cyj· et
Bartho. An ergo iſta corã arbitro uera
ſint uidetur ꝙ ſic. ff.e.nõ diſting 5. ſi is
ſed certe arter nõ põt cognoſcere ð eo
de quo ↄpromiſſum non fuit ut in:98

officio.Facit. ff. ſi pars hereð pett·l. non
Poſſum Coraz arbitratore exceptio S

poſteratonis nõ hʒ locumquia nõ fuat

ordine iudicioꝝ.2 iſta eſt exceptio ordi
nis ut.nõ.ff·S euic:l.ſi mãci. 5:·ſi cõi.

R

Buius ti: C et Rofreðti ii et. ii-autor
Potuit haurire his exceptis que de iure
canonico ponit 2 qõnes que tractat᷑ ſub
v'que auteʒ pileus in Rica de delegat
caulay in prin: diffinit iuriſdictionem.
æt aliquid & materia ꝓſequitur et ſcias
ꝙ ex practicis quos autor in probemio
nominauit ſolus Io.de deo poſuit hanc
HFicam et eſt in cauilł ultt: quarti libri
Tra ſtatu de iudicibus utile eſt.

Xped ito ut de eo⸗ iuriſdid.
di cutiam.Eſt aut iurilſdic.

ſe
tas de Publico introducta-
— Subdit Aʒ· in ſum.eoð
ti/cuʒ neceſſi

ab Ag. in ſum-

tate iun dicendi et eq tatt

94

ſtatuende. Idem in auti. de defenciui-

5§:-ſ neqʒ colł.viii:· Sed Odofr̃:addebat
accũ iudicis dandi licentia de hoc dica
1 . noönduʒz. Bals. diffinitio predicta
Aʒ: ponit᷑ 2 no- in. l.i: ff. e que ciftimtio
eſt de ordinaria iuriſdictie itẽ delegatt
et ex uerbo ſtatuende in ea poſito/dicic
Bar ſtatuta facer eſt iuriſdic:ordina
rie quia cui ↄpetit diffinitiocõpetit et

diffinitum ᷣm Bar. Sed Ray-dicit otra
quia non omnes populi hñt iuriſdictõʒ
nec locum pubheum cauſay: de excup

tu.l.ſi duas G. dietazʒ et tñ tales populi.
Poſſunt achuicẽ ſtatuer̃ de ſuis negocui
nõ de iure publico miſi a ſuꝑior̃ ofirmet᷑
C. S teſta:l.fi. nõ obſtat bũu ſtatueno
quia precedit uerbum cum neceſſicate
ſtatuta aut non fiunt de neceſſitate led

ſponte· ergo facere ſtatuta. non ↄpetit

iure magiſtratus ſeu iuriſdic- popuhis-
ſed mgratibus ſic. Sed an iſta d ffrimtio
eſt uera in uoluntaria iuriſdic.dic ꝙ ſie
quia reſpectu litigatoꝝ. dicit᷑ uolucaria
ſed reſpectu iudicis eſt neceſſaria:/ff· de

offi. ꝓconſ.l. n et in autꝭ-de queſtore. 5

uꝑ hoc. : Et hec qnq;ʒ eſt ordinaria-
qnq; delegata ordinaria eſt que a papa
uel imꝑatore uł a lege ? ab uniuerſitatt
Cõcedit᷑ q ꝓſequere ut:S. in tde iudlice
ordi- Item ordiaria dicitur iuriſdidtio-
que generaliter le extedit ad omnes cas
in ſolo territorioff/de. :ſig ſi pupill:
5 Cterritoriit-vII⸗ q. Y⸗C .„1⸗CC. 11 q' . lʒ

Irregulart: ad fi: ff: de iunt om-iu-lai.

delegata eſt que a principe· A1I-Vel ab
allo qui delegar̃ poſſit de quo uide S.ti-
1. G. il/ et: ĩ. OTunt et aln · ⸗ Demãdat᷑
pecialiter ad unam ubł plures cauſas:ff
eoO:l·more.e& de offi.dele:qmi:et: c ſuꝑ.
cet ·c· paſtoralis. Iceʒ dicit᷑ iuriſdictio a
diffinitione qð eſt ius et poteſtas za⸗
Non bene fuit ſumptuʒ de Aʒ qui di
