cõtra naʒ obligatiõe generali tã pntia
futura bona comprehedunt᷑: C. que res
pig· obli.poſ.l.fi.ff.de piget que nõnduʒ
8 ad ider. f--de admi-tu- quotienſ.·.
ult.et de liber·et poſtu.l.placet· et.l· ſe· e
Pe·lega.l.eĩ quoq; · ·dic ꝙ cũ poſſit cõ
ſtitur ad pñtes et ad futuras ut. 1· G.i in
Fi:qua rõne poteſt extendi ad pñtes et ad
futuras:nam et dicendo omne argentuʒ
intelligit᷑ non ſolum de eo qð in pnti heo
ſed de futuro:utx.ff.S̊ procur:et dicendo
lumen de quolibet lumine intelligit᷑· ff. ð
ſerui/ur:pre. l/ſeruitus quia indefinita lo
cutio equipollet uniuerſali. ut.xie-dil-c.
· *τ⅓.de priui. quia circa-et ſic obtinuit
P de ſuʒ.t. cõtraluperl.iii· ff. e·
alc:ff:de arbi.l. de hiis ff.ð damp. infec.
I.Qapnmi· i. .ſi is.ff.deł iii.uxori. uxOri
et facit.S. 6̊. j. V. Item excipitur ꝙ licet.
Item dy. ſuper.l.iii·ff. de tuteł.in fi.per
illaʒ·l-cicit ꝙ ad futuras cõnexas pntib
fſine quibus prelentes non poſſent cõmoð
terminari bene extendit⸗ ut. I. iiii- ff. e. ti.
de tutelis· et. fr. & procurſi defunctuſ: et
Iad rem mobilemet.l. ad legatũ. et. ff.
de pecuł. le.I. ii/et ð penu.le. l. nam qð in
prin.ſed dari non uidetur ad futuras Pre

ſentibus non connexas- ut 7 pre.l-dampni

et de au. et. ar. c. l. de hiis reb et hoc pla
cetet facit de preben.quia ſepe.li.viet.

e.b ſi iuſta in demen Baldſtndds y.

mihi placet.nec.obde procur omnium
quia illud non eſt per umm madati mom
mbus Gefercder Abiatcein Pcu
ratione aliquod uerbu eſt ambiguuʒ ebʒ
conſtitueni illud interpretari- C.de leg. et
conſti.l.Ffi. C. de ſacror.eccle. in innc uati
oneff·de preto/ſtipu.l.in pretorui ſtipu
latiombus. ffde uerob.ĩ cõuentional!
ex de ſent:ex.inter alla:c&. de ſponſał. ad
audient ã. ar· tamẽ ꝙ contra coſtituentẽ
ſit interpretatõ facienda.ff·de pac.l.uete
ribus:ft.& cõtraben-emp. labeo- -ſol
uit᷑.e·C.petitio Bofiig
cõſtitut ſuꝑ fundo.mbledin
alnis rebus.nunquid eſt procurſuper cõ

tentis ſub clauſula ulla. Rndeo ſic ſicut di

cimus ĩ iudice·ex. de Rpt. paſtoralis ar-
contrae de offtdele.cuʒ olim ſed ibi in
ꝓcuraborio nõ erat clauſula generali hic

eſt ꝙ ſi ſit ſimpliciter conſtituto ſic Con

ſtituo te in cã que uertiè inter me et· t. 2
ĩ reſcripto cõtinet᷑ ꝙ eg IRirior. t-ſuꝑ Ba
rebus ali is. intelligé ſuper oibus ex ſſuʒ
cõſtitut m.p. I. otrariu vr tener
Suil.ang.ĩ ſua qõne.vin.ſub B titulo qua
quert de illo ꝗ habet duas cãs cũ ticio ᷓ
rũ altera grauis erat altera leuiſ 2 dixit ſic
talẽ ꝓcuratorẽ conſtituo ĩ cã quã habeo
cũ ticio querebat an beuros poſſet ĩ urq;
ꝙ Poſſit inducitur. ff. de teſta:tu: ſi quis
ita·5.· i· ubi dans tutorem filio ſi plur̃s ha
beat omnibus dediſſe uidetur.et.v. cõcor
dantias ibi uide in. i. glo.-ffect re.-du- ułru
ubi inſtituto poſtumo plures ſi nalcunt᷑
inſtituti dicumtur. ff-de tutex. l. iii-6rul.
ubi ſimpliciter datus curator pupillo-in
omnern eius rem datus vr de appel.ſcio
queſicũ in prin. ubi appellatio comprehe
dit aliquibus expreſſis etiã non expreſſol
de aſſig · libe.l.i.ꝭ.i. ubi ſingulare uerbuz
lſenatus comprehendit etiam plurale nec

mirum quua plural trahitur ad ſingłare

ff· de neg. gel.l.iii. S· negocia. ubi q de ne
Sociis dictum eſt de uno negocio intelli
gitur. de condi. et de falſa.S- ult. hanc ui&
in ſuffragio de probat.licet.ſuper g10. ſic
uideturde condi. inſti.l.n.: ult. et banc
uide. de reſcrip. olim ſuper ult.glo. facit
etiam in autt· ut lice·maet auil.ad hoc-

In cõtrarium de here- inſti. 5. ſed non no

minat᷑i·de libeet poſtu.l.ii.in fi.et.l cuz
quidam:ff·de reguiĩutt quod quis. Item

tenuit ꝙ grauiorẽ poterit procura. ꝑ. l. i.

.
— r . . . . .

i.et.iil.iii et.v.ff.ð ſolu.ubi dicitur q
debitor & piuribus cauſi ſmpliciter cer

e e „

edino

5

O1

X
—
„

(

tam Ilummã ſoluendo creditori ĩ duriorẽ
cauſam ſoluiſſe uidet᷑ ne igitur in duriri
cns remaneat indefenſus illius dicetur ee
ꝓcur.C.e.t.exigendi ĩ fi· et· ff. de redu-
lI.quotiens.fłde iudiſ quisleuem autez
dicit per eum procurari non poſſe. C· de
tepo· ap.l.ii in prin:cuz litiũ et chlationu
materia ſit amputanda ut ibi et lites ſũt
odioſe que etiã in crimimibul cãm dare ſo
lent.C. de iuch.properanduz in prin- iceo
reſtringendeſt de libe:2 poſtu.cu quidã
in fi:et ſatis eſt conſtituẽti ꝙ ſibi in pau
cis amici labor conſulitur. C. de neg. gel
tutori-Et iura prius inducta de materia
fauorabili loqunt᷑ ſicut in datone tutorũ
ed ſimiliu. ut ſic fauor et odium ſoluant
cõtraria.ſubdit etiã ꝙ dictũ de ꝓcurato
mbus ꝓcedat in cormſſionibus iudicu-
F Can ſi mandatum ſit ałſufficiẽs
in fine tamẽ dicié nolo ꝙ ualcat ultra an
nuũ. 2 ſi aliquid ꝑ eu fierʒ nolo illud ualere
nuquid eſt admittendus/ non vr. ar. ff x

qui.c ma Item ait· - pe-vr. enim ĩ frau

dem fieri ubi principalł diſtat ut poſt
nũ poſſit nouas inducias obtinere cui ob
uiandum eſt. ex de Rpti ſedes cum ſuis
concor. dic admittendũ fore quia ꝓcur.
ad tempus põt cõſtitui. ut.ĩ.de ſindi· .
illud etã quericur ecce ſindicus.2 ſic obti
mit . A. et lex. iliff-e:taperte dicit ꝙ
dari poteſt in d'ẽ· 2 uſq; ad diẽ. mſi. n.
oſt annũ ſufficiens ꝓcur: appareat ubi
is eſt cõteſtata maime ꝓcedetur cõtra
qnm tanꝗᷓ cõtra cotumacẽ ar· C.de iuch-

Ag Pperidä. ertSetaudies .
cẽ pone titius exhibet duo madata eS
date: unuʒ ſpeale ad cauſaʒ que agit᷑ aliud

generał ex ui ſpealis ſubſtituit titiꝗ aliuũ
ſibi:demuũ ſubititutus ante liti. conteſt-

recedit. titius uero ex ui ſpealis mandati

nõ poteſt reſumere cum non cõtincatur 1
eO ꝙ poſſit cãz reſumcre- uel ſubſi titutuʒ
reuocarequeritur an titi poſſit ex ui ge
neralis madati cauſaʒ reſumere dic ꝙ nõ
nam ꝓcedendo per ſpeale rnũciaſſe uidet᷑

generali- et prererea generali detrahbebat᷑.

quo ad cauſaʒ illam per ſpẽale mandatuz
ex de Rp.c:uet de ꝓcun non iniuſte.ff⸗

epluribus· ct· l. ſ quis cum procur. in fi.

et ſiæ non per ſpẽale nec per generale cãʒ
perit reſumerc. ct ſic ſenciebat qns cle.
papa.ninex omnnes palacii autditorcs. 2 ſic
obtinuit ¶ Sed quid ſi in madato ſub p
prio ſigillo facto quod põt fieri ut ĩ·6.
ꝓx ſi aut/non continct᷑ data:
deſtibuſ dicam ibi ſuꝑii. forma

epła probet.

. pre

dicti dixcrũt nõ ualere tum ꝗqaĩ talibes
data et dies et comul ac.· .t. non dicit 8

loco quia ut patet ꝑ inferiora. pluſ interẽ

de die ꝗ̊ᷓ de loco in hoc cauet licet hoſti.
miſceat hec duo ubi dicit finis. mi tamẽ
inducit ꝓpter quod interſt de loco · ſcut
nec hic. ſed guil:an- qonem formauit et ?
vi:ſub hoct.ſolum de loco ur̃ camẽ intel
lexifſe non loco quo fuit ſcripta lr̃a.ſed
de loco quo procurt debeat cõparere: uel
litem peragere nec placct ipſius ſolutõ di
ſtinguens an datus fuerit ad totã cauſaʒ
an ad chem et ſcdo caſu ſubdiſtinguens
S Ponenda ſunt ex de Rpttcam te. et ð
FIS. inſtru. inter et in aut/ ut nom impa.
xxv · q·. lIi. Rpta.turm ꝓpter periculuzʒ qð
contingere poſſet.ſi de eius reuocatice du
bitaretur per aliud poſterius qa forte
ꝓeurdiceret᷑ ecõicatus ante conſtituti
onẽ eĩius et ſimiliaex· de probat·poſt cel
ſic neʒ de ꝓcurt.c.fi·et ſc cbtimut ar. tñ
Cõtra· ff. pig·l.pe/(.i.ſed ibi non Bendet᷑
ad illam qõnem de ꝗᷓ bi queritur utrum
Balct.lcuun taberrã. G. 1· S
Ppigno:loquitur in actu irreuocabili. I. in

obligatiõe pignon·5 de ge m. exX&

de fi. inſtru: inter dilectos. Iq ubi poſt
cũ plenius uide in gloquid ſi ꝓcuratoriũ
E quã intelliges hunc finem- Item

0

O α ₰

Eõõ

cipitur ꝙ licet habeat madatũ ad agen
dum non tn ad defendenduʒ q dic. ut·S.
H. i. V. Item excipitur ꝙ licet et.ĩ. in· t.
ſatiſda.uiſo.. Item no ¶ Item ꝙ
plures ſint ſimul et mſoidũ dati alter tn
prius hoc officium occupauit·ꝗ is ꝗ nuc
uult agere uel defendere ut ex de ꝓcura.
non inuſte.ubi de hoc. MH.quod hic et
in· V. ſequẽ. dicit᷑. de datis ſimul intellige
i:comiunctim in eodeʒz inſtr̃o. Si autem
dati eẽnt duo per duo inſtr̃a diuſim nec
apparet quod priuſ. quia eadẽ die cõfecta
fuerunt uidetur neuter admittendus- qa
neſcitur quis ex illis ſit reuocatus. et im
putet ſibi ſic dubie et indiſcrete cõſtituẽſ
facit de eyc.c. ul.li.vi.2 uide quod ibi no.
in gloper ordinem et eſt hic ſmilis qõ ð
duobus teſtĩsno. de Rp:duobulſ.li. vi. in
prima glo. cũ hns que ſuꝑ ea dixi. Si aut
in alcero uel utroq; inſtrumento fieret al

Q₰

terius reſeruatio tunc ceſſat dubiuʒ reuo

catioms.·licʒ ĩ primo mẽbro appareat qæt
Fuit prius· in ſecũdo non.et puto hus caſi
bus utrunq; datum in ſolidum et ceſſare

dubium quod in. v. ſequẽ· pomtur. quia

uerba id ſonant ꝙ alter agat. licet altera
non reuocetet tunc etiam eſſet locus oc

NTL

—, — ⏑

—

—

—

cupatiom §. Cai ſi duo uel plures
ſimul ſimpliciter ad unã cauſam dati ſuũt

nec fuit dictum ꝙ quilibet eſſet inſolidũ
nunquid quilibet aget inſolidum Rndeo
ſic et ſic curia ſeruat. itu
alibus remittam.ĩ. V.u· ĩ fi · Set no · ex
de ꝓcurt.non iniuſte uincen· autẽ et aln
dicunt/ꝙ unus nõ poteſt ſine altero ager̃
uel defendere. ff· de neg.gel·cum alicunus
ut eſt uidere ĩ pluribus iudicibus datis.
ut ex de of·dele:prudentiã · et· c. cauſazʒi.
Immo etiam dicit idẽ uincen.ꝙ admitti
non debeatquia qñ ſimul agerent unus a
lium impediret·ſecus aũt eſt in pluribus
tutoribus datis · ff.de admitut. decreto
5·fi. et. l.tutors·2. l. lucius/S· i· nec ob. lex
f..man.creditor··duobus· quia ĩtelligit᷑

quãado utriq; inſolidũ cõmiſſa erat admni

mſtratio negociorũ.de hoc noff.de ꝓcu-
pluribus.¶ quid. V· alber · galł.fuite.
ti. v. ſed pone· ·ſi plures ſunt conſules
nũquid unus eorũ agere poterit · dic ꝙ ſic
ut patet in płibuſ tutoribuſ-ff.de admi.
tu:decreto./i·ð hoc no.C. ſi unus ex plu
ribus tu-l-i.

unus inceperit alter exequat᷑· vr̃ ꝙ lʒ unq
prius occupauerit alter nihiloinus admit
tet᷑ agens. nam uolũtas conſtituẽtis debʒ
obſeruari.ut.C.e·ſi ꝓcurator · et· ſ ·man-
diligenter. ex de Rp cur dilecta Item ĩ
cãtbus põt ñs in ſe litem tranſferre. p
litẽ contꝭ· ff.e.poſt litern.⁊2 qd fieri põt ꝑ
legem.fieri poteſt per pactum.ffd pac.
non impoſſibile:econtra vr̃. hoc pla
cuit alber· galły.ꝑ rationes quę ſequnt᷑æ·
v.ſed quid ſi dictum. F. ne in plures di
ſtringatur aduerſarios qui cum uno fuit
litẽ.cont · ar.ff.iĩuch.ſol.iam tamen .·pe-
et · ff · de exerci.li.ĩ fi:et.lſe· ff.de trãſac.
cum hii.5 in cauſa· nã et ñs non põt miſi
luſta de cauſa poſt litẽ·conti. ꝓcuratorẽ
mutarc illo ĩuito.utff·de ꝓcurque oĩa
in iudicio enim quaſi contrahat᷑nec pᷣdic
ta adiectio aliquid operatur. ut ff. de pe
cuł.licet..idem ſcribitff.pro ſoc.ſed ſi
adicit᷑. et de auet arle:pediculis.5h. labeo
quia expreſſe dicitur in pᷣ.l.płibus ꝙ me
lior ꝛc. et ad idem in predec. non imuſte
Dicunt quidã ꝙ ſi uelit ceptum iudiciuz
Pficere audietur · utff. de offi. conſuł. l.ĩ.
alias ſi uelit incipere a capite non audiet᷑.
et uide.S.· . ĩ. V. Item ꝙ reuocatuſ. Aliĩi
dicunt tay procuratoriu cuʒ hac clauſula
non ualere per iura in cotrariuʒ inducta-
Iertii dicunt ualere. ſed idoneor eſt eli

in cauſis [piritu

¶Quidſi dctum fuit n

eſſet melior condicio occupantis et quod

f.de procurt.ſi procurt. et. e ·.· V. i.
ultimo nõ-
raa eſtff· de excep.lii. in fi·2. l. ii-
hoc non ꝓccdat in monacho eo caſu qu

₰
gendus ſi omnes ocurrãt ad äc d ,.
de acmi:tu-decretoin. ff· de accuſ.ſi płeſ
H.·de libero ho.exchi. I. in. 5. ſi tñ plures ·ff
de ſepul.uiol:pretor.Gi ſi autem lis ſit cõ
teſt· cum omnibus· tunc nõ eligetꝗa oẽſ
Ffacti ſunt qmi litiet ſic dixit qns clemens
Papa.iin-quiſ autem eliget uidelicʒ ꝑs an
ludexan conſtituenset alia de hac mate
ria:nõ. m papam ev de ꝓcur.in nr̃aet

vm . beti.non imuſtedic ut ibi. M. bo

die dic. ut.e.ti·ſi duo.li.vi:ubi chſtĩguit᷑
inter caulas ſpuüales et alias. et ubi patz ;
predicta clauſula aliquid oꝑatur.ſed non

uerbũ ſonat· . quid ſi conſtituenſ

ſine altero faceredic ſic. H. fFm al. gal.
c fuit toto iſte·· e·Cx · V.qd ſi duos.2.
. ſed nunꝗd plures
ut.no.ffde admi:tuticiũ et meniũ.2. ff.
de exerciAl.ĩ.ſi plures. nam intelligunt᷑
ſolum cõſtitui ad ea que ĩ ꝓcuratorio cõ
tinent᷑ ut ex de of·dele.cuʒ olim.i uł dic
ꝙ unus altero pñte uel cõſentiente agere
Poterit.ff.de ꝓcurt.paulus.et.ff.ð admi⸗
tu:quidaʒ. 5. ĩ patet ergo ex pmiſſis płes
Pcuratores ſimul dari poſſe quod uerum
eſt ex parte actoris. ex ꝑpte uero rei uel a
liorũ qui loco unius habent᷑ nõ niſ unus.-
ut ĩ prel.iĩam tamẽ · · pe· et fi:et·lI.płib
et.l.licet. in fi:et.l .omniuũ.ff.de accuſ.ne
in plures.
rocur. in liigat᷑ reuocatus. ut. S. .i. M.
tem ꝙ eſt reuocat·quid erit ſi ſecũdus
nolit reciꝑe ꝓcurationeʒ-nunquid prima
remanet in ſuo ualore.2 uidet᷑ ꝙ nõ.ſicut
in poſteriori teſtamento rumpit᷑ primũ.
Iicʒ ex o aliꝗs heres non ſit: uel eſſe nolu
eric· Inſti qui. mo. tel.infir. 5. poſteriore.
H. Idem no.e. ti ſi duo-lH. viiĩ glo.ii.bñ
Facit.ff.dele·i·l.planeĩ prinet inſti:qui.·
otol.obè: preterea. et ibi uide in glo.

plures ꝓcuratores. dit Pe⸗ nil poſſit

Equenõ ob· ft·q lice·ab emp:iſce.ſRt id
q i. En- ubi ſoluit᷑ mrigio; ( Item 8

nõ.ꝙ in ma iato ꝓcuratoris rei debʒ con
uemri nomẽ cõſtituenti et cõſtituti.2 cõ

obſeruari debere

Sed cum dato ſcðo Pprimus

—

cra quem et in qua cauſa conſtitcuĩt᷑.et ½

ratuʒ habebit ns ꝙ cum eo actum erit.
et coram quo iudice maxime ſi ſit delega
dus.nam ſi ſit ordinarius· non eſt multuʒ
neceſſe de eo fieri mentionerm· et hee lre
debent aduerſario mitti . ut certus ſit et
per eas releuet᷑ ꝓcurta ſatiſda.hec ꝓbant᷑

2

1

xXceptio pcuratoria d

X

V1

oOr 8

ℳ .

dari nõ połuit ꝓcuti:a quaĩr aliud in mi
lite plene ſcrplis:e.ĩ nr̃a ſuꝑ gł· qn dicat᷑

ubi etiã ſubdit᷑ ꝗd de clerico ſeculari · ·
2 ꝓbãda ab eo ꝗ eã opponit· f· de ꝓbat.·

in exceptiomb· ſed 2 ſi ꝓcuratoria.A
Itẽe exceptio pcuratoria duobus moiĩs di

Nõnunꝗᷓ ad 1petrandu a cõtradicendur

cit᷑. uel quia non eſt procurator- uel quia
non potcſt eſſe· quod dic ut predicto· ·
ſed 2 ſi.f·.ð̊ dap·infecinter quos· alleo
.·It nõ. ꝙ fideiuſſori obrutteti hanc

exceptionẽ: A. ulcimag ·. cu non potes

eſſe ſecus de illa tu rõ es. q uide in glo-
qn dicat᷑ ſuꝑius allegata. B non denegac
atio madati: ff-man-fideiuſſor.Squeda-

bas poterit eu amodo recuſare uidet ꝙ n
ut.· S. xeii⸗q v. horrẽdꝗ ff· de nego· geſt.

põp.C. de nõ nupec. generaliter t·d bo

Hi. nã abſensff· de adrmitucuzʒ querit᷑ ar-
contra.C.de ep·2 ci autt.pbr̃os 2 dyaco-
2. C. Ii-x. de his ꝗ ſpõ-mu ſube- I.·2- ni-
So.· ſi ſic cõſtitut ad totã cãʒ uel ſimplit᷑
locũ hñt prima iura:niſi quid nouũ emer
gat. ex:· de iurt ca. ceterũ uel niſi de nouo
aliq d ꝑuẽat ad notici ptis cõtra eũ ex⸗

de except iomb paſtorał.Si uero ↄſtitu
rus ſit ad die obtinet cõtraria·Dz po

ne die ad iurandu de calupma aſſignata-
oparet aliꝗs ꝓcuxqui ideo admittit᷑ ut
iudiciũ firmet᷑ poſtmodũ uero cũ non ha
beat ſpale mãdatũ ad iurandũn uult ad-
uerſarius eũ adrmitter dic ꝙ nõ admittet᷑
ad iurandu-Iicʒ admiſſ fuerit ad iudiciũ
Firmadu talis aute ꝓcurt: bene admittet᷑
ad alia pterꝗᷓ ad iurandu-de hoc.ĩ-de iurt
calup:.reſtat · V.quid ergo ſi.
ꝙ falſus ꝓcurt-dicit᷑ qui fines mmadati ex
cedit. ut eæ de of.deł· cũ olim qui nunꝗᷓ
fuit .et qui fuit.ſed nunc non eſt quod 2
an teneat quod fit a talibus dic ut nota.
extra de Rptis ex parte decani A in-vy⸗
uide qð ſuꝑ ea ſcripſi cũ ſua rerniſſ

„₰

lo-
hoc quo 1
curatoriu originale in iudicio exbibicu n
debʒ parti ꝓducæti reddi ſi ſit ſpale ad caz
illa tin-ſeco ſi ſit general ad hac 2 ad alias
cãs.tuc enim reſtituet᷑ copia retẽta. Bal.
idem in ĩſtrumenti cauſe pricipał· ff. mã
da.lſi procurtin prin ·2 ulid 1-de edi-
inſtr/ 9·nuc dicamus 'illud aute.2Z ſe.
Taũt que ſcripta ſunt cauciq
euitent᷑ formas aliquias exepli
grẽa ſupponamus. ¶· Sciendũ

rtulé ad lirg. uadod ad negocia-

ergo eſt ꝙ ꝓcun: qnq; conſti

IXAKoladmi cuj duabus ſequetibus ꝑte
vui.ĩ ulc ima carta P Anno menſe er dlie
talibus 2c. in pntia mei nott-2 teſtiu ſub

Icr iptox tic⸗ fecit coſtituic 2 creauit 2

ordimnauit. MIäcotra hac mulciplicatioeʒ
uide·ĩ· V. ſz opponitur. F· P. Plente 2 in
fra ſcriptã ꝓcurationẽ ſponte rcipieẽtem
v. licʒ abnteʒ quelibʒ eoꝝ inſolidu. ĩta tn
n ſit melior ↄditõ occupatiſ ̈ ubi un
dimittet alit᷑ poſſit aſſumere ſuos ꝓcur
actores 2 nuũcios ſpeciales ĩ cã tali quã hzʒ
uel habiturus eſt cu.h.corã tali iudice ad
libellum offerendũ ſeu recipiercu- uel ad
agẽduũ 2 defededũ excipiẽdu 2 replicaduzʒ
licxeʒ conttterminos 2 dilatiões petenduz
2 recipiendũ iuramentuz de calupma 1
Kolãdin cuius fuit hec forma n poſuit
hoc qð de iurarnẽto dr· creces forte illud
etiã cum mãdato dmi ꝑ ꝓcurłnõ poſſe p
ſtari:cuius cõtrariũ e hodie declaratum
de iui calump:c- ultli.vi. 2 cuiuſ libz
alteriq generx·

8

§

dit᷑ in anima ſuãa pre·

ac etia defereduʒ· Preſtadu ponendum =S

teſtes etiã 2 inſtr̃a· ꝓducendu:2 alterius
ꝑtdis teſtes 2 ꝓbatiões 2 iuram ta uidẽdu
2 cos uel ea re ꝓbadum- iudices eligenduzʒ
2 recuſanduʒ ſuſpectos daduꝗ. ſmiam uel

ſnias audiendũ: appelladuʒ 2 appellatione?

ſeu appellationes ꝓlequẽedu. 2 generaliter
ad oa ſingula faciẽdum que merita cay
exigunt 2 que ipſemet uel quilz uerus 2z
legittimus ꝓcurt facer̃ poſſet. äIaddié᷑
etia ſi madatũ exigãt ſpale per.cqui ad a
gendũ · e·ti. li.vi. · ꝓmitxens ſe ratum
gratum 2 firmũ ꝑpetuo hĩtuꝑ quicꝗd ꝑ
Ipos uł altez eox circa predicta uł aliq
Pdictoꝝ fuerit ꝓcuratu. hec ũltĩa clauſu
la ſumit᷑ ex.c.ii :qv·que de cã· t no ½
ꝓcuractor. Aä[ ſupple 8& cuius mada
dubitat᷑. ut ſact nõin. Cſtati allegato

audiedus n ẽ ſin cautiõe de rato ut ex

T A

pcur· c.i. ð of. deł.·corã in qua nomine

cautioĩs intelligurt᷑ fideiuſſores ff·de ꝓ
curt. Fuũ· ait ptor a ubi agt᷑ pro eccleſia
uel eius ſubiectiõe non põt hac cautione
agi ad intereſſequia illa nõ recipiũt eſtia
toõnẽ ſʒ ſolum ad impẽſas liti·f· re ra-ha-
I.ſed fine·5·cũ aut ꝓcur·2 hoc petebat᷑ in
re.decre/ corã 2 ſic pʒ ꝙ qnqʒ melius eſt
babere cautioneʒ de rato ꝗᷓ Fras-quia per
cautionẽ ſemper cõſeqtur expẽſas · ¶ Ji
uero reus ↄſtituẽs ꝓcurt. uelit eũ releuar
ab oner̃ ſatiſdatõis qð fieri poteſt ut. ff.
iudi. ſol-ſi ad defendendũ Inſti. 8 ſatiſda.

„

—

,ðð

curatoriu-2 eX 30ta

ſi autem etiã in eodeʒ ĩſtẽo ſub ũgatd ſic
16 ma⸗ L. Etc ꝗa ide ticius uoluit ipꝑm
P. ꝓcuxt iuu releuare ab oner̃ ſatiſdations
ꝓmiſit ſub obligat õe bonoxꝝ ſuo⸗ʒ mihi
notario infraſcripto ſtipulãtr uice 2 noĩe
omniũ eoꝝꝶ quox intercte poterit & iudi
cio fiſti 2 de iudicato ſoluendo 2 ꝙ iple
ſrãe date in udicio aderit ſi opus fuerit 2
cõmod fieri poterit2 ꝙ Gia ſoluet 2 da
bit aduerſariis ꝓ oibus clauſuł que in cõ
demnatiõe ↄtinebunt᷑:miſi fuit ꝓuocatuzʒ
ſub obligatõe bonoꝝ ox.

ſ.egy·in ſua Rica· xi · Hſic dicut in

ſuꝑd ictus.p. ꝓcun· ꝓmiſt mihi notari

o ĩfraſcrpto ſtipulanti uice a noĩe chicti ·
h.2 ommũ eox quoꝝ intererit iudicatuzʒ
ſoluere ꝓ omnibus clauſulis ſtipulatiõis
2 dictot. tanꝗ fideiuſſor dicti ſui ꝓcun
promiſt ſub ypotheca rerum ſuaꝝ mihi
notario infraſcripto ſtipulãti noĩe cicti
hb.a ommbus quo; intereſt ĩtererit ſe fa

ctu 2 curaturum ꝙ ditus procurde

fendet eũ ĩ dicta cauſa 2 ꝙ dolum nõ con

mittet a iudcatuz ſoluʒ.2 ꝙ ip̃e.t.aderix

in iudicio temꝑe ſnĩe ferende: quod ſi nõ
fecerit ipſe dabit 2 ſoluet actori oĩa in cõ
dempnatione ↄtenta niſi fuerit appellatu
acta fuerunt hec tai loco aãno menle a die
pdictis preſentibo talibus.z ego tał tali
auctoritate notarius predictis interfui
2 ſcripſi 2 in publicam formã 2c·2 ſignuzʒ

meum appoſuiz uid 2 quere ſuꝑ hac for

ma ut·ĩ: de ſatiſdat/. cxpedipo in prin⸗-
·ſʒ queritur ⁊ ſequẽti aut& hec M

ſatildatio fiat in actis cora iudice ſic ſcri

bet᷑⸗FE

expediri ab

Et quia uoluit dictus ꝓcu-
ere ſatiſdatiõis iudicatum

ſolui promiſit mihi notario infraſcripto

ſtipulati noĩne dicti. h-2 Oĩuʒ eoꝝ quox
intererit ꝙ defendet dictum.t·2 ꝙ nihil

dolo malo faciet in tota dicta lite 2 ꝙ tz=-·

pore ſnie ferend erit in iudicio 2 iudicatũ

ſoluetniſi ab eo fuerit ꝓuocatũ ſub ypo

theca reꝝ ſuay 2 pro his omnib 2 ſĩguł

opfᷣuãdis dictus t. extitit fideiuſſor ſub

obligationc bono ſuorumhec ꝓbantur
inſti.ð ſatiſdat,ſi uero aliquis2 in pre-

5 expedito in prin.2 ibi etia in. . ſatiſd.

habes formã ſatiſdatignis pſtande ex ꝓ
&C Et nõ ꝙ large ꝗ

—

libet nucius eſt ꝓcurt · ar.ð teſtcaz que

in fiſed nõ quilibʒ ꝓcurt eſt nuncius. nũu
cius enim eſt is ꝗ uicem gerit epłe eſtq

ue lud pica 2 organu et uox dni mittentt
ipm ut ĩ cõcorque ſunt.S.de iudi. deł · ) *
iam nuc: .ſed mundd ibi et ſi uelis 2c et

lii ucro

ff.de procurt.li. ex/e. auditis
aecchdui debet ꝓcuxt:coõſtiuere ad defe

0
recitat Vba di puta miſit me dns ut ſci

ret an uendis en rem ꝓ·. et ſi ille Rndeat

uendo tenet cõtract et querit᷑ n- actio
E ſe ipᷣm ñ alius querit ci/quãuis alterius
mimiſteriuz intercedat.ff. de conſtipe.
aut ·ꝗ.fiet.l/licet/ff.ð uſurqui ſołoi · ꝭ.
fiff· quod ui: aut clã.l.ni. in prin. nõ aut
debet fomare uerba in ꝑſonã ſuã alioqinn
tenet᷑ q;o madati· que dic ut. C. ſi ꝗs alte
ri u? ſibi multuʒ Sed ꝑ procurt:dinuʒ 2
Polſeſſio bene qno querit᷑ĩ ·ð emp:cet uẽ
.i· V· plerumq; tn ipſi ꝓcut. ꝗ in ꝑſõa
ſua format utfł·q̃ coſti.peceum.·iuł·

querit᷑ actio ex cõtractu eius et non dũno

etiaʒ utilis niſi ille ſir ſoluendo.ff· de act.
ẽp·iuł.·ſi ꝓcurct de inſti.l.i.a·ii:quia

libera ꝑſonaʒ no actio nõ queritur ut
C.ꝑ q́s E.no · ac.l.i.ff·de.·.o.ſtipło iſta

: alteri: Idoq; oportz ut ꝓcurt qho actio
nẽ cedat et eu ꝓcuratoreʒ ĩ reʒ ſuã faciat
ad qd tenetur.f· mã. ſi ꝓcuratoreʒ in fi-

ff.de acquirt.poſ.poſſeſſio·fi. Iteʒ opor

tet ꝙ caueat domino de facto ſuo:prout

habet᷑ff.rnã.de tuo:etx.l.ſequen · ſecus tini

eſt in mutuo. Item procuri: datur. ad cãs
agẽdas uel defedendas:nuncius uero non
qd dic ut in pre.l.młcuʒ:etff. de procu
lI.i.Gi ubi de .ff· de cõſti:pe.qui autem
6-oſtituere. 2. l. ſequẽ. Itẽ nutius dr ꝗ Iiñ
mãdato et lis mittit᷑ ec·d of. deł.prudẽ
tiã Riiet de pig- c penlt ꝓcurator uero
eſt ꝗꝙ negocium mãdato dni adminiſtrat

dendum ſi forte ipᷣm cõtinget recõuenire

ut. . . i. V. Itẽ excipit᷑ q licʒ debet illuʒ

releuare a ſatiſdatiõe qd fiet hoc mõ naʒz

prolſt ba illa pdictoy fuerit ꝓcuraturn
26. poſita ſupra in fi.prime forme iungat᷑
ſic ꝙ ſi forte ipᷣm ꝓcuratorẽ r̃cõueniri cõ
tingat. uolens idẽ ticius ipſũ releuare ab
onere ſatiſdationis promiſit 2c ut. S· V.
ſi uero et ſe .

Nõ eſt a
ĩſtt̃m ꝓcuratiõis ocipiat᷑ in tercia łᷣ prĩa
ꝑlona ut ex ð cõuerconiu:dudum uel ꝑ
uerba de E pnti eæ de iurt paqdᷣ

auteʒz in fi.

—

actor

Quid aut debet continere
mãdatum procuratiõis dixi. S.5pro=:
v:item nõ ꝙ Si autem nõ põt haberi

copia tabellioms. I
inłcos ultramõtanos. poteſt per lras i
hbac foma oſtitui FO ma-

hixit egydio apicd

Vniuerſis

xp̃i fidelibus ad quos pntes Ie pervene
rint. moagiſterbaug. młor ſacriſta ſãcti

pauli narbone ſalutem ĩ dno uniuerſ tati
ure tenor̃᷑ pnciuũ ĩnoteſcat. ꝙ nes facimq

0 —„ 2

2 „ 2 —
W18 ſr- Prar

„

coëſtituĩmus 2c ſicuł in preſcripta forma
cotinetur uerbis ↄpeteter mutatis et in
Fine ſubiungas ut aut hoc pns ſcriptũ ro
bur obtineat firmitatt iᷣm fecimn ſigilli
nẽi mummne roborari ſlufficit emm ſigil
lum.· I. ſuple ſine ſubſcriptõe teſtiũ qui
regulariter in epiſtoł nõ requirurt᷑ ſcam
gun:de ſuʒqui hoc no ff- e.li· allegat.
depo luciusĩ/ ut cõſtit· pe·l quida. C. de
epi · et c'iſi qua per calun à 6. fi:fallit in
codicil hs f-deł.ii-l. miles ad ſororem ut

ibi patet in prima gr.·2 C. de codicillis.I.

ul.5 firet ĩ cau. C. de lati:liber toll.una
·ſimili quoq; ii .· et ipli poſtꝗᷓ de ipo
cõſtiterit. X& ſʒ an cõſtabit per collatioʒ
ſiyis ſigni diẽ gui:an.ſub h̊ ti:qõ· xviii · ꝙ;
n mſi apparet id per quod fit collatio:æ
fuiſſe probatum et hoc uel ꝑacta uł per
appẽſionẽ ſigiln prĩcipał iudic s ordinarn
up delegati cũ filo ad illud ſigillu: allegat
G. de fide. inſtrucõꝑitiões et in aute·ti⸗
S.·ſi uero colł v. Tet de procu·ſi ꝓcur
· de pig-l-plt. · 1·S.·. Pe-in prin. V.· Itẽ
ꝙ nonſut.melius eſt aut ꝙ ſcribat᷑ iudici
huc parti ut·S. Prox. . Ia. V. Itẽ nõ-
unde dicatur ſic: Orma: MmQue fuit
Egyſub Nicax-cuius fuit ad lr̃am to
tum q ſequitur uſq; ad. V.porro et hãc
formaʒ precedit ibi forma que eſt .ſub
1. uey. .talis tali iudici tam uiĩte pñtt
uePchoran tv tenor̃ preſẽtium

intuimam ꝙ in cã quaʒ mouet uel motu

r9 eſt ↄtra me uł ego ↄtra eum cora uob
b· ꝓcurmeu conſtituo: cCõcedẽs ſibi gene
ralem et liberã admiĩſtratiõʒ dãs etia eid
poteſt atem agedi et defedendi ratũ hitu
rus 2 gratũ quicꝗd ꝑ eum in dicta cauſa
ꝓcuratũ fuerit ſiue factuʒ ꝓmixtẽs ctiã
ſub ypotheca reꝝx meaꝝ pro ipſo ꝓcun.
ſi neceſſe fuerit · XAMä doeit guilk?- an-poſt
formã quã poluit·eti: in prima carta ꝙ

iſtud ſi neceſſe fuerixr pomt᷑ ĩ ꝓcuratornſ

actoꝝ qui ſi recouemiant᷑ habẽet ſic cauere
aꝑ nõ. in procuratoriis aut reoy nõ ponit᷑

qalempꝑ in eis eſt neceſſe ſatiſdari ð iudi.
ſol e nud icatuzʒ ſolui et hoc uobis

ſigmfico atq;ʒ pti. In co rei teſtiouzʒ pntẽ
ſacram pagina feci ſigilli ur F Si aut

uelis ſigillum auteticu apponi q& urihus

eſt quia de eo nõ põt ueriſimihi᷑ de facili
dubitari puta epi uy officiay. uel al ordi
nariã iuriſdicioneʒ hitis. ut cx de ꝓbat
poſt ceſſionẽ et·xl ·.q:incure et in pre ·
Icem ꝙ nõ ſunt.cCõſtituat pcurxt in illius
patia et tunc ep uel alius ſcribat ut ĩiazʒ
di ſtum eſt. et ubi dicit᷑ nos fecimus

dicatur ꝙ magiſter · baug·2c· fecit coſti
tuit 2c· ut in predicta ferma. Int ine aut

iungat᷑ ſic In cuiq rei teſtunomu et certi

tudinem pleniorẽ pñs ſcriptum ſiglli nr̃i
appẽſione fecim comumr datuac-

De hiis qui mittunt cedulas uacues ÿuü0⅓

ſigillo ſignatas ut in eis ſcribet᷑ procura
toriũ ad eoꝝ uoluntatẽ quibus mittunt᷑
lene ſcripſi de fide inſtru:c.n.im magna
glo·· quid hiis ꝓcuratoribus·et facit
quod ſcrpſi de ſolut · c. iiet de hc exiam
ſcripſit guilł.an. ſub hoc.x·qii ·E S⸗
nunꝗ d talis ꝓcurper hoc releuat᷑ a ſari
datione· HEgyfuit iſte · V ubi ſtatim
dica F certe quo ad cautionẽ de rato
planum eſt ꝙ ſic exquo de mãdato oſtat
ut in pre. l ſi ꝓcurt.· C· e. l.i ſed ꝗtum ad
ſatiſdationẽ iudi.ſolquã ſemꝑ preſtat ꝓ
curt. rei et etiã procurator actoris ut.ĩ·
ſatiſdat.ꝭexpedito in prin- nõ uidet᷑ rele
uari. primo quia hec prormiſſio fit inter
abſentes de · ·ob·l.ĩ.in prin· 0 quia licʒ
facta ſit illi perſone publice uel autetice
que ſigillu ſuum apponit nõ eſt tñ auten

tica uel publica quo ad cum cõtra quem

Fit ꝓcur.quia nõ eſt eius iudex uel pub
licus notarius V nã nulla ſibi ex hoc que
rit᷑ actio:ff. de mgr̃a:cõuen.l.i.exigere
tertõ.quia hic iã cõueniret᷑ fideiuſſor ſine
principale debitore cũ tñ obligatio acceſ-
ſoria ſine prĩicipali regulariter n ſubſiſtat
·de fideiuſp:l.ſi fideiuſſor· Inſtitue.6.
fideiuſſores· Barh uidet᷑ ꝙ ꝓmiſſio
facta per drim pro ſuo ꝓcun· Iudici uel
notario ſit ſufficiens releuatio ꝗqa ꝓcun
in iudicio ſine ulla promiſſiõc Vnde hinc

tamꝗᷓ principali accedit illa fideiuſſoria

et facit de uſufruc:e rerii. tribus et. c·
ſatiſdado-l-i ꝑ cy· Szche ſm Exy-
Sua Fica. xnin fine · tale ꝓcu
ratorium ſuſtineri poſſe ubi hoc fieri cᷓ
ſueuix inſtide ſatiſdat.ã fine uel dic.
m eundẽ· 5.e ꝙ talis ꝓcur coparens in
iudicio:aut pot dare pignora vel fideiul
ſores · et tuc det qð maluerit .ff·de cõſti ·
pe· ꝓmiſſor in fine e& de ofdeł-coram2
hoc pro eſtimatie litis · inſtide ſatiſda.
6.Fi. aut neutrũ dare põt et hoc iurat et
tũc ſufficit iuratoria cautio:ff. qui ſatiſ⸗
co:l.i.et cõtra tercia · uerbũ guil· ·
obiectionẽ facit eẽ de of. dele · paſtoralis
in fi· et melius in cõſt ẽg.x. cłc ut cir

ca:lIi.viet uide in pre. expedito· V· ſed ⸗
H

querĩt᷑ · Afo et hic proſeqtur qð bhic cõ
tinuauit egy et ſalua pace auctoris iſta
duo iura que hic alyt.nõ otingunt tercia

.

3

4

S

„

S

obietionẽ cũ in neutro illoꝝ ð fideiuſſo
ria obligatõe tractet᷑ que facit hic dubiu
tercie obligatiõis quod pẽdʒ ex·· ſi uero
aliquis ĩſtie·C· ubi dicit ꝙ cõſtituens dʒ
eſſe ꝓcurat ris fideiuſſor Itẽ ſatiſdatio
iſta eſt pretoria· et ptorie quurũt fideĩiu

ſoris obligationẽ ft· de preto· ſtipꝑ·l· pto

rie ſadtiſdatioes2 talis forma ñ põt tolli
niſi a pcore e·t.li.in fi. fideiuſſoria non
ſtat ſine principali ur ꝓbatum eſt.S· Itẽ
ipſe ↄſtituẽs ſui ipio fide iuſſor eẽ ñ põt.
ff. de fideiuſp. hr̃s.S.ꝙ ſi · Scire debes ꝗ;
cy·plẽ. ꝓleꝗ tur · C.ð ſatiſdalunaed ut
ibi dicit quidã defẽdũt formã perlſi ꝗs
reum ff.de li. lega.in prin- ubi patet eſſe
poſſe fideiuſſoriã ſine principahli. et illa fi
deiuſſoria habet᷑ loco principał 2 hoc vñ
placer̃ dyff. utle.noca· ſi q.Sĩ· uel m
alios curm ꝓcurt. in iudicio qſi contrahat
ff. de pecuꝑ.licʒ ·· idẽ ſcribit huic futur

obligatie que per ꝓcurt. in iudicio ohet

accedat precedes ꝓmiſſio qi et ſic erit-
licet ex poſt fa to cui adhereat· uel ut di
xit y in.l Fideiuſſor.ftde fideiuſᷣ·caue
bit ipſe procurſalte ũde et huic caut õi
fiet illa acceſſio- ut dixi· ĩ. de ſatiſda·9 ex
pedito · v.ꝗd ſi qñs Cy.ibi dicit ſe cõſu
jluiſſe releuationẽ nõ fieri niſi interueĩat
ſalte nuda cautõ ꝓcuratoris·cui obligatõ
dni releuãtis accedat per pre.Sſiuero. ꝑ
quẽ patzʒ ꝙ iſta eſt fiiuſſio 2 fideiuſſor
eſt qui aliene obligationi accedit. ff· de fi᷑
deiuſ:l.i. ex- ii. inducit etiã-l ſi miorff⸗
de ꝓcurquõ ad contraria HRnd; ibi uiò
In ulterioribus · vr̃ tñ fateri ꝙ fufficicx
ſequẽs cautio ꝓcurt.qa fideiuſſor bñ ac

cedit future obligationiff· de fideiuſ.l.

ſi ſtipulatus ſum ·ꝭadhiberi dat᷑ aut cõſi
lmũ qð multi ſeruãt ꝙ qñs releuãs abñtẽ
promiſſiõi quã notario noĩe omniũ quoꝰ
intererit adiugat fideiuſſorem· et tũc ꝓ
miſſio dñi et ſatiſdatio ſũt ꝓ promiſſiõe
quazʒ procurfacer̃ tenebatur niſi qñs ſic
feciſſʒ quo iſpecto dr̃ eius feuſſor ..

Kolandini ubiS. multum ampliata

Porro generale mãdatũ ad cas et ne
1 lub hac forma cocipitur. Sre V

p auctorẽ.
forma uſq; ad ſpõte recipientẽ 2c· Iunge
ſuũ ꝓcunt.et nunciũ ſpalem in cã tali quã
habʒ uel haber̃ nitenditcum h.et genera
liter ad oẽs cãs qõnes et lites s habʒ uel
habiturus eſttã ĩ agẽdo ꝗꝙᷓ in defẽdendo
cum aliquo uel aliq bus coram quocũqʒ
iudice tam eccleſiaſtico ꝗᷓ cuuli auditore
uel dey. uel ordinario uł ſubdele. et ſpaliẽ

Anno mæſe 2c. utsS. in pria

corã tali ſuꝑ quibuſcũqʒ rebquel negociis
ad libellos oſterẽdos et rec:piẽdos 2c. ut-

5. in prima forma- uſq; ꝓmittens ſe 2c.

poſt runge: Item ad pecendu exigendum
et recipiẽduʒ omne id2 quicꝗd Pi tici
cx quacumq; ca uel contravtu ab aliquo
debet᷑et ad facienduũ finẽ et refutationezʒ
ſuꝑ receptt eius noĩe abſolutiões faciedas
et recipiedasnecnõ ad paciſcendu compo

nendu tranſigẽduz et in ĩteg reſt. petedũ

ↄpromitcendum. laudũ et arbitriu audiẽ

dum et ꝓſequendu et emoliendũ et crĩa
et defec t ꝓponendũ et ſic de aliis calbꝗ

in quibus mmadatum exigit pale ut. S. 5⸗
ĩ· V·opponit᷑. Itẽ ad cõtrabedum debita

et ad cõſtituedũ ſibi alios debitores ec ad

uenditiones emptiões locatiões et cuiuſ
cũq; genert cõtracto faciedos ſeu imedoſ
et ad obligandũ ſe alus noĩe ipſius tſuꝑ
quocumqʒ cõdractu et generalic ad omĩa
ipſi negocia tractãda 2 gerẽda et ad oĩa
2 ſingula facieda que circa pdicka- uy ali
qd predieto*ν uel etia quecuq; alias ſibi

.J 3
. “

uidebunt᷑ utilia et que per quẽlibʒz ꝓcu ·

ueꝗ et legittimu ſeu nuciũ poſſet aliquo

modo ꝓcuxari:dans ei plena et libera po
teſtatem uide ꝙ hic ſeꝗtur ſtati et
in.· V. Iteʒ quod· et mãdatum ſpale p
dicta omma et ſingula faciẽdi. et ſuper ᷓ
miſſis et quolibʒ eoꝝ quociẽs expedierit
et uoluerit ꝓcur unum uł plures ſimul

et eum uel eos ex nunc ipſe ↄſtituit.
ut xS· · i. V. ſʒ quid ſi ꝓcuratori: iſta
adiectio facit dubiuʒ quia uere per hec
uerba dat᷑ procuraxor incertus cõtra. l. iĩ

uel ſucceſſiue uł etiã inſolidũ ſubſi teir

ff.e.unde ut ponit cynus in.lqð quiĩs. C.

e·Ci.ĩin fi:prime qõms ᷣm Ia:de are:ſi di
cat qñs cõſtituo te ꝓcurt ·et alium queʒ
feceris.non ualet ſubſtitutio ꝑ pre-l. Paʒ
ſufficic ergo dari madatum procuratori
et ſubſtituẽdo eti ĩcertuʒ qui ſubſtituẽ
do dabit certuʒæt. C.iĩ.ii. Rn.li.viet eſt᷑
ſimile de electo qui debʒ certo eſſe/ð ełc-
c.n:li.vi. et tamẽ bñ datur ꝓcur ad elĩ
genduʒ incertũ:e.C. c.p· et eum uł eos
qñ et quociẽs uoluerit reuocãdi ꝓmittẽs
ſe grata 2 rata hĩtue et ĩ aliquo nõ cõtra
uenire quecũqʒ; dictus.p.procur. uel alii.
ſeu alius ab eo ſubſtituendi circa Fdicta
uel aliquod predictoꝝ facienda dixcrint

ſeu etia ꝗrdinanda ac ta 2c. ut.S. in primna
krma Qucd auteʒ dixi libera pote-
tatem multu ꝓdeſt quia al᷑ nõ habzʒ ita
Plenaff·de procuxt. ꝓcurator cii et· l-ſc-

et.lmandato· nobiliter-

Peſſet

—

ℳ

quoqʒ fieri B forma ſub

ſigillo ꝓprĩo uel
autentico ut pduei. ¶ Se nisc
tra preiriptam formaʒ.
la primo ex eo qd dicit fecit cõ
ſtituit cccauit 2c· ur̃ enm ſuſficere ſolũ
uerbum fecit· et ſic cetera fruſtra mẽbra
nas occupant·xix · di.ſi romano læxvi-
di. huius et ſuꝑfluitas reprobat᷑ in actis.
C. de pci.imꝑ ofl.fi.in prohermno. S ſane
Immo puntt. C. de ap: apliorẽ 6/ in refu
tatorns. Item in eo quod dicit ꝓcuxł et
nuciurm ur cõtraietas nã aliud eſit ꝓcur.
et aliud nunciq/ ut/s· . et nõ.q.ſed hec
ꝓpter cõſuetudinẽ tollerãt᷑. Preterea qui
libet nunci9 eſt ꝓcur ut in pre · V· et nõ
Itẽ illud quod ſeqtur in caula tali ur
füperflui quia tmi ualet generale in oĩbꝗ
Acum ſpãle in ſingulis· ff·de admitutoſRi
duo ĩ fi. xix:di.ſi romanoꝶε eX. de priuil-

quia circa · f·ſi cer·p.certu. Item qd dicit᷑

quas habet uel hĩiturus eſt ur̃ inducere
dubietatẽ tum quia diſiũctio illa ur̃ dar
optioneʒ cõſtituẽti ad quã cãz uelit illuzʒ
eſſe ꝓcurt.2 an ad eã quã habet an ad illa
quã hĩtur eſt·ff · iudic/ ſi quis ĩtentiõe
tu quia cã quã habitur eſt nõ ſpecificat
unde ſi quis in hoc dubio cum tali ꝓcurtł
litern ageret et obtineret nõ fieret execu
tio ĩ bonis qniin eũ actio in factũ dabit᷑
mſi ꝓbet᷑ eur de illa cã ſenſiſſe quod eſt ẽ
