nul lum.ſicut ergo tabellio q; ſcriber̃ que
dicit teſtis a non aliud. ſic etiam fideliter
debet ſcribereea que ad iudicis officiuʒ ꝑ
tinent.ſ.de quibus interrogauit.et ſi cau-
tus ſic· talłr hoc inter cetera ſcribere2 ta
lis iudex ꝗ dictum teſtẽ examinabit. mi
hi notario dixit ꝙ teſtis uacillabat et ꝙ
hoc ſcriberẽ. maoris tñ auctor tatis erit
et pl ualebit ſi notarius addiciat·2 mihi

ℳ ℳ

☛r

P2—

uidebatur ꝙ uacillaret hec tñ debent ſic
ſcribi:dum teſtis deponit et ñ poſteaꝗa
poſtea iudici mõ crederet᷑· ut in ̊.dec.qmi
in prin: et in fi: hoc etiazʒ ſcias ꝙ iudex et
tabellio quantumcunq; poſſunt debẽt in
ſcriptis exprimere modu uacillandi .ſ.ꝗa
dubitando uel tremẽdo. uel ſudando ᷣ ni
mio timore loquebat᷑ uel pallidus efficie.
batur ·et huiuſmodiipatet igitur ꝙ ad of
ficiuʒ receptoris teſtiũ · ꝑtinet diſcernere
quanta ſit fides teſtibus adhibẽda.2 hòc
ipᷣm reſcribere iudiciut.S/ꝙ ſi obmiſerit
nihbilominus poſt fcãm remiſſionem atte
ſtationum. hoc facere tenet᷑ ad mandatuʒ
iudicis.ſiue ſuꝑioris.cuius mãdato teſtes
recipit non tů ꝓprio motu ut · S. et ſic fie

ri fecimus cu eſſemus in tuſcia · in cã que

982

coraʒ nobis agitabatur ſuꝑ quibuſdaʒ ca
ſtris inter archiepᷣm rauennatẽ.· et cõefor
huii. et credetur forte exarmĩatori quo ad
hoc·etiã ſi ſolus ſit ꝓpt᷑ mandatuz ei f cm̃
qꝗa creditur in facto ſibi omiſſo ar.· ff. de
re·eo: qui ſub tu. uel cur· ſunt.l.magis.· 6.
ne tñ i.qvque de cãlicet ſit arↄtra. in
e·l.S· Item pᷣtor · O· nec nimium· 2· e&. de
ꝓbat᷑· qm otra in prin · M. Sołl'onem col
lige ex no.de ap· cum parati:i 2 de his que
ibi dixi ſuꝑ.iii glo.et uide qð dixi de pro
batpoſt ceſſionem poſt gloſaset uide.·ĩ.
de remil. utile · V ſed nunqd- F. Ice 2d
officiuʒ ipſius receptoris ꝑtinet articyos:
et interrogatoria:et alia huiuſmõi exami
nare et hoc nulli omittere põt ᷣm papaʒ.
ſicut nec teſtium receptionẽ quia in hoc
eius induſtria eſt electaut.e&· d ofle.c.
fi: ſed ſcribere atteſtationes bene omittit
alteri. et hoc fr equentamus:qa hic potiq
eligitur oꝑa ꝗᷓ induſtria ar. ex. de appell-
cum cãm. tabellio & m hoc exarmnabit
teſtes z ad mandatu receptori exequetur
etiam in abntia receptoris· et ediam ſi ali
q additiat fcmi otigentia et ſibi rñideatur
bñ ualebit/ut no·. m papaʒ. ex· de re ul⸗
di:cuʒ bertoldus: I. Ibi plenius diæi ſu
per glo.ſed qualit᷑. ·hoc tñ reprobo· ut

S. ꝓpe prin.huius:: ibi licet aut dxerim

Cautiorem quoqʒ; examinatorem eſſe

oportzʒ. ut dictu cuiulſſibet teſtis integre

in ſcriptis faciat redigi qd quidaz non fa
ciunt·nam ſcripto cõ primi teſtisidicũ
ꝙ ſcdus uel tercius ideʒ dixit ꝑ omnia ſi
primus:.quod ꝗ dem curia iprobat ar- C.
ð ue iure uete enu. l. ĩ6. fi· qñs clemẽs
pPapa.ini,tale teſtimoniũ nõ admittebat⸗
poſſet enim replicari ·ſi teſtes dicunt. ĩdeʒ
ergo non ualent: uident᷑ enin ſubornati.

2 3 2
quia unum eundemq; ſermonez ꝓferunt.
ut.·S·6:i. V. Item ꝙ teſtes idem.lʒ ſcribẽſ
ſe ad mentẽ retulerit nõ ad uerba hoc ple
nius ꝓſequerem dnm meum ut no⸗ex
e cum cam quei:2 de v·ſig mhil obſtat
Mibi plene ſcripſi ſuꝑ·i:glo.ſequens· .
ad lr̃am fuit alb· galli:e.Ct· V· pone qõnem
2 errorem ibi duplicatũ eſt- 5 (Sed
pone ꝓduxi in ca tres teſtes ꝗ ſimul iura
uerunt· ſimul depoſuerunt⸗ ſimul interro
gati fuerunt. queritur an ualʒ qd agitur
et vr̃ ꝙ ſic.ꝗa non inuenitur ꝓhibitum-
f·e.la. & uidetur oceſſum.ex de tranſia.
inter· C· de relig·2 ſumpfuſtatuas ff. ex
qui:ca.ma/necnon:òS·i.arodraquia unuʒ
eundemq; pᷣmeditatum ſermonẽ dixiſſe
uidentur ut.s. debent enim teſtes exarni
nar ſecrete ut.S.in prin- huius·et ᷣ ue

rius eſt ut ibi Pbat Item diligentius
ludes in arduis et grauibus examinet- .

in leinbus et uilib quia circa maiora ma
ius ꝑiculuʒ uertitur- ut xludi geſcamuſ
ff. ad carbo. edicl.ĩ,5G.· iii:·2 ideo in eis cau
tius eſt agendum. AMN¼- de elec ubi ꝑiculũ
h.vi. F.- vil · q:iic. il. xi. di- miramur-in
auten:de mãprin· in prin:6 ſit tibicolł.
in:ex· de ꝓcurquerelam· et diligentius
examinet leues ꝗ graues ꝑplonas ut· S. O·
ↄſiderare.et ar·xlvi:di:ſunt nõnulli.in fi⸗
it etiam cautus- ut ſi uiderit articu
los eſſe ꝓbatos.teſtiũ refrenet multitudi
neʒ caute tñqdð dic ut·ĩ. O·reſtat · V. pe·
Exami ideliter ſe habcat
in inquirenda ueritate. nec dampnet aĩarn
ſuam. ut ꝗdam faciunt quia teſtibo par
tis quã obeinere uolunt non querũt de cã
ſcĩeab aliis uero quert non ſolum de cau
ſa ſcĩie ueæy etiam de cã ſcĩe ut teſtes capi
ant in ſermõe: qd fieri ñ dʒ mſi ubi ſunt
ſuſpecti · ¶ abellio aũt ſic ſe habebit.

—————

nam ſcriptis tituł hoc modo¶ EOrma

Anno et menle et die talis articulos exbi

buit· ĩ.ſcriptosſuper quib petiit teſtes
ſuos interrogari- Articuli uero ſunt hu-
Intendit ꝓbare 2c· deinde r̃cepto 2 ſcrip
to eẽ ſacramento teſtiũ:et die qua iuratu
ſt ſcribat eoruzʒ depoſitiones hoc modo-
. Orma- .Anno menſe die talibus-p. teſtiſ
iuratus ſuꝑ primo articło ſibi lec to 2 ex
pPoſito qð incipit· Intendit ꝓbar̃ tał otra
titium ꝛc. M.Keſpic arciculum poſituʒ
in·O·nunc uidendu. v. in primo.dixit
uera eſſe que in ipſo articulo ↄtinetur In
terrogatus quomõ ſciret rñdit ꝙ; int᷑fuit
electioni de illo fce in eccleſia bitereñn · et
etiam oſecrationi eius: et quia uidit eum

₰△

—„2 ualr .4 1⁰ as. g,. è 2

ſice P; 4

*-

—

„
—

. 2

agere et otrahere ut ep̃ᷣm in rebo epalib
et ab omnibus ꝓ epᷣo haberi 6 Ite ſup

tali articulo ꝗ ſic incipit.ſibi lecto et ex
poſito dixit ⁊c.2 ſic ſuꝑ omnibus articuł
ĩterroget᷑ ut predem eſtet querat᷑ de cãis
m foraʒ ĩterrogatorio:S. S& Px Poſito
Rñſiones eĩi qualeſcũq; fuerine redigant᷑
in ſcriptis ſub predcã forma: quo f alii
teſtes eodem ordine ſuꝑ eiſdem articulis
eodeʒ mõ examinentur æt eo dcãa in ſcrip
tis ſimiliter redigãtur. ¶ Et aduerte dili

genter.quia ubi a teſte de ca ſcie uł ð cir

cumſtanciis aliquibus:ex principalez ar-

ticulum ex offõ uel iux partis ↄtra quaʒ
teſtis ꝓducitur interrogatoria queritur
his uerbis tabellio dʒ uti requiſitus uel in
terrogatus quomõ ſciret: uel de hoc quo
modo ſcit· Rñdit ſic.arex cum cãm que
etc.ad hoc.liviał.incipit pñtiuʒ.iĩiii.q.
iii: 6· In crĩali · V. Item m Ro- ubi uero
ſuꝑ articulo principali deponet.tunc non
utatur his uer. ſed dicat talis iuratus ſu
E tali articulo:ſic dixit/ex. de probatter
cioinam hic nulla fit qõ ſeu interrogatio-
unde nõ eſt neceſſaria rñſioſed ſoluʒ legit᷑
teſti articulus. ubi eſt certi facta poſicio
ſiue aſſertio quaʒ ſequi dʒ dem ſimplex ut
iii:q-ix. puta.ex·equoo:et. c. cum tu-ue
niens:et.c.ſignificauit·2.· c·cũ clamor:ſiue
depoſiciout.et.c ũ ueniſſetcu in tua alꝭᷣ
ric lʒ ex.etc.pnñtata:ex·de ꝓbatquoni
am oↄtra. ſiue ultronea aſſeueratio ut· ex·
e·ſeries.2 in p.c.iii:non dʒ examinator ſu
per articulo pricipali querere uel aliꝗd fa
cere/ꝑ quod teſtis ualeat informari ut iaʒ
dictuʒ eſt ar: otra:ꝙ ſuꝑ eo dẽat teſtis in
terrogari:exc e ꝑ tuas: ⅓⅞-nullum abſur
dum Iʒ dicatur ſuꝑ tali articulo interro-
gatus teſtis 2c· et ſic ſeruab. ¶ ut autẽ
hec plenius clareant no- m papa:-2· d· m-.
qui hoc noin decrecuʒ cam·e.tilla
tamen ibi dicendo huc remiſi 3 c in te
ſtium examinatione quedam ↄlideranda
ſunt circa extimatorem teſtiuʒ quedam
circa ipſos teſtes quedã circa eorũ dicta.
CCn gaminatoreʒ hoc attendenduz
eſt: ut ſit prudens/et exꝑtus diligens 2 at
Prudens 2 ex

tentus. Fidelis ec cautus.

Pertus iõ dixi:ut prudent᷑ et diſcrete attẽ?

dat qd ſit teſtis offmiet que eius uerba.2
ipfius qualitateʒ et uultum. ¶ Officium

namq; teſtis ꝓ primo iux attendere dʒi

eſt dicere plenaz ueritateʒ ſine adiectione
falſitatis ſuper eo.ſuper quo ꝓducitur.2
hoc iurat᷑/q dic ut.Se.5 ſequituridʒ aũ
teſtis eam ueritateʒ dicere ſuper articulo

ſuper quo inducitur quaʒ· v. ſenſibus per
cipere põt uiſu.audituguſtutactuet
odoratu. ¶ De uiſo ꝓbat᷑.· S. 5. 1. V. Item
ꝙ; non ꝓhibet.qd fiet ſic ſi emmn q eſt in
ter aliquos an aliquis reʒ aliqua tenuerit.
uel cuius coloris ſit· tunc dʒ teſtem inter
rogare de uiſu a dicʒ ſic· ego uidi ꝙ de fcõ
Cenuit taleʒ rẽ nec eſt neceſſe ulteriꝗ que
rere caulam ſcãe: uel ſui ci cum iam red
diderit eaʒ: nec aliam bonã ualeat aſſigna
rè non tñ eſt inutile de aliis circũſtantis
querere ab eo ·puta ubi eras qñn uidiſti et
qñ audiuiſti ·2 ꝗ erãt tũc tecu. et de ſimi
libushec tñ non ſunt cãe dc ſui ſed circũᷣ
ſtantie ad ueritatẽ plenius indaganda · Si
uero teſtis dicat ſimpłr/p. tenuit de fcõ
talem rem:nec dicat uidi:adhuc ualʒ eius
dcm ſine cãe redditione ꝓlatũ:. ſi non fuit
de illa interrogatus. qd dic ut. S. .i· uer.
Itcem ꝙ inrogatus et.⁊.e. vV. uiſoipſumẽ
dum enim eſt ꝓ teſte.ꝙ illã reddidiſſet ſi
interrogatus fuiſſet· i.q/vii:ſanctimqiſed
nec iple dʒ eſſe iudici mimis uerboſus.·S.· 6.
i. Vil tem ꝙ eſt uerboſusutile tñ eſt tũc
queri de cã cĩ ſui:nam ſi dicit ſcio ꝙ nul
lus dubitat· uel ꝗ a ſic omes dicũt.uel ſcio

quia ſcio inſufficiens ca eſt unde non ualʒ

eius derm.ſed ſi dicit ſcio⸗quia uidi tũc bo

na eſt. Idem quoq; eſt qn querĩt᷑ de color

ideoq; cecus nequit in talibus teſtificari
ꝗa ibi non põt bona rõ per eum reddiniſi
de uiſu quo ſenſu cecus caret· que cic ut
pre· V. Iteʒ non ꝓhibet et ſe. e audi
tu quoqʒ ĩis ꝗ audit põt teſtificari ſi eniʒ
queritur an ꝗs hẽat uocem altaʒ uel ſub
miſſam et planã groſſam uel gracilem bo

—

nam uel malã-bic reddenda eſt rõ de audi

tu.nec alia ſufficiẽs eſſe põt.poteſt quoq;
reddi rõ de auditu.cu queritur de qua ma
teria aliquis pdicauit ? legit uel ocionatq
eſt · Idem etiaʒ eſt qñ queritur de uendr-
tione rei: uel ð obligatione cuiuſcũqʒ alte
rius otractus int᷑ aliquos initi in ꝗbo nul
la ſufficiẽs rõ reddi põtmſi de auditu. nã
ſi tunc diceret.ſcio quia uidi . falſum dic
quia uox uł uerbu uideri nequit ſed audi
ri ſic. ꝗᷓuis ariſtotiles dixerit. 1 B dixit
ĩ libro topicoꝝ et intellexit ꝙ eſt uox cla
ra et obtuſa.uel acuta et grauis ęt uide.
8· S.· i· V· Itẽ ꝙ non ꝑhibet in T u0
ces alie albealie nigre Idem etiam eſt de
aliis ſenſibus qui tali actui cõgrue neque
unt:hinc ẽ ꝙ omnino ſurd quantucunqʒ;
oculatus et linguoſus nequit de B teſtifi-
cari.ĩinſti:de teſta:5·teſtes. Sed in primiſ
cãibus in ꝗbus non de audituſed de uiſu

T

— — — — —

OA

cã queritur· bene poſſet.ſurclſter tñ qui
difficulter auditſi non ſit omnino ſurdus
põt etiã in his teſtificari.
to.non uidetur ꝙ aliquo calſu poſſet ferri
teſtimoniũ ut in pre· · teſtes· et· C. ꝗ tel·
fa.poſ mutusniſi forſan exẽplo zacharie.
iucrre ſarer lr̃as et ꝑ ſcriptu/
ram redderet teſtimoniuʒ uel ꝗa ſigna in
dubitata hret ꝑ que ad plenum intelligi
polſſet·C. eo.C.diſcretis· fł·dele.iii.l.nutu
ex.· de ſponſał.cuz apud·etc·Ctuear· tamm
ↄdra · ꝙ teſtimoniũ nequeat ꝑ ſcripturaʒ
ꝓferriex ui ma· ac.pola nobis.v.q· il·
relatuʒ·ii.q: ·teſtes· etxc.carte.exc· de co
ha.c?i.et mu.dua.ſed illa uera ſunt in hs
qui fari poſſunt.ex · de ſponſał·tue· tunc
enim de ſle loquat᷑· de condi imcuʒ ꝓ pri
ulle· ſed nec tuc ſufficit mſi ꝑ iudicem exa
minentur. ꝗ dſiderare lq uocem teſtis et
Iloreʒ. ut diæiS e⸗ ſiderare etiam
di g̊ alb. gale·t· V· pe· ꝙ ſi teſtis
ſeriberet dem ſuuʒ ocluders et iurans ſic
eſſe ꝓut ſcripſic· non ualeret teſctmomuzʒ
iii.q.ix·teſtes·v.q ii:relatum. Idem 8t.
e· C. añ finemet hoſti·e·t·ſuꝑ quib ad
fi.v·ꝗd ſi teſtis ſcribat:et de qj æ·e· t·
c:de teſtibus in princ. S d ces cũ edic
tum de teſtibus ꝓhibitoriuũ ſit cecus ſur
dus 2 mutus ex pmiſſis admittent᷑ qa ex

preſe nñ ꝓhibentur. ſt· e:l.i- Kndeo Phibi

ti inuemuntur ut in p· teſteset· ff· ð te
ſta.qui teſtamto: ſed et ſi non inuenirent᷑
ꝓhibit:. heo tñ ueram et naturaleʒ rõneʒ
qua ĩpediuntur. ff· de iudi.cũ pretor. S. nõ
aũt omneset talis rõ ꝓ lege ſeruand eſt
iĩdi.ↄſuetudo.Inſti: de iure na.ꝭ:qd uero
naturalis rõ. et ſcias ꝙ qnq; teſtunomuʒ
r de audicu ꝓprioqnq;ʒ ce auditu audi
rus que dic ux in pre · O· [teʒ ꝙ non pari
bus. et ſequen ·¶De guſtu etiam teſtis
deponcre d; v ſi queratur de aliqua re.
an dulci fuerit ? amara neceſſe hʒ reddere
teſtimonũ d ſenſu ꝗ ei ↄgrut··· dᷓ guſtu
ſi & alſerat rem taleʒ eſſe· nequit cãm ſ(cĩe
reddere ſufficientẽ. niſi de guſtu ut dicat
ſco quia guſtaui.nec aliquis alioꝝ ſenſuuũ
hic apcus eſſe põt. unde IohxxIii: aur
urba ꝓbat.2 gurt᷑ eſcas guſtu duudicat
e ta ctu quoq; teſtimomũ redditur.
uh ſi queritur an res aliqua aſpera ſit ue
leuis ſeu ſuauis. P'molł uel dura:.non põt

re idi teſtimomuʒ niſi ð tactuiaſꝑitas. n.

rei corꝑalis- uel ſuauitas non ↄmeſtabilis-
nec uideri-nec audiri nec guſtarinec odo
rari põx· hic Fucile eſt querere cãm dicti
que ñ eſt ſufticiens niſi una ut dicat. Scio

Quid mu

233
ꝙ eſt aſpera uel leuisquia eam tetĩgi ſeu
palpaun ar. xxl q-iili-cC.i. in finez ibi pal
pate et uidete F iluce ult. : e
odoratu etiã teſtis deponit. unde ſi quera
tur:an aliꝗᷓ res odorifera. uł fetida ſit hic
non põt reddi cã dicti. niſi unaſ· de odora
tu.ut dicat ſcio:ꝗa odoratus fui eaxxlil
q:un·nabuchodonoſor.ĩ prin.ex · de ſacra
unc.c.umco.òad exhibendumpot tñ iu
dest ulcra ad circuſtantias ꝓcedere et que
rere. an alie res eſſent uicine ex quibo ma
lus uel bonus odor poſſet exalare et an tẽ
pore quo oderatus fuit ſpes eſſet ingurgi
tatiuus uino. uel cibo uſq; ad crapulã- ut
ſic potius ex ſe ipo ꝗᷓ ex ſ pebus fetor eua
porabat na ex nimia ingurgitatiore ckt
osſt · de edił.edic qui cſlauuʒ/5is cui:uxi
le eſt igit᷑ talia et his ſimilia:hoc caſu et p
cedentibus quercre. naʒ non oĩa ideʒ hic
officiuʒ nec umus c ſim eſt alteri attr bu
endum. ut. lxxce ise dl-Rngła e”& hereci:
cum ex iniundtoet laborabit iudex qui-
buſcunq; mdis põt a ueritatem ec falſi
tatem inueſtigandam ut·S. · S. Px uer-
Item de tpre· dum tn ↄgrua ſint 2 gcinen
tia:et que poſſint negocio adaptari:ex de
teſtiad hoc.al's incipit pntiuʒ li-vi ſi tñ
obmittarur nõ mino ualet dem̃ teſtis. ut
5· P de ulſu.(dDebzʒ & iudex ſeu examl
nator eſſe diligens ut uerba teſtis atten-
dat et eius qualitatem.ut.ĩ . uiſo et ſ.
et uultumut· S·e·.· V/oſiderare 2 locũ ec
tempus cãs.pſonas:et circuſtantias 2 alla
que dic ut.S.G· ꝓx dixi:attendere dʒ etic 3
Pſumptiones. nam atteſtationes que non
ua lent:qnq; ratificantur ꝑ expreſſuʒ cõ
ſenſum et etiam ꝑ tacvu ar. uii:q- in. v-
ſi quis teſtibuslʒ aliud ſit in lubſtantiali
bus:puta in lit s oteſtatione et ſimilib-
ex · de litt. contc. unico a teſtationes enĩ
uires ſumunt ex ꝑcium pactiõe · ita ut ſi
alterutra ꝑtium poonat atteſtationes nñ
ualere:quia non ſunt in hoc iuchcio ꝓduc
te talem exceptionẽ collet replicatio pac
ti:ar. ex· de teſti.uemens. uec· ſt·. de re iu
di:ſi ouenerit·ff. cõi.duui.iudiceʒ ff · d no-
oꝑ · nunct.l.i.ꝭ/et poſt oꝑis·et le et hac ra
tione ↄſiderata:dicunt quidazʒ ꝙ is cui cõ-
miſſa eſt teſtiũ examinatio: pot eam alii
delegare ſi ꝑtes exprelle oſentiant. ut teti
gi·S. e· ᷣ·qualiter.auteʒ· · hoc aut· fider
eciam et cautus dʒ eſſe- ut fidełr in ſcrip

tis ueritaem redigi faciat.ſicut ꝓferet᷑ 2

teſte nibil mutando uł detrahẽdo· et dhli
geter uulgare in latinum interprerxet᷑ nec
dicat teſtem dixiſſe credo. ubi dixit ſcio

ð

” 1.⸗

KAs

„

B

a4 E

* eE

OtNR*

uel econbra..5.i. V. Item ꝙ depoſuit. et
58.· · :ſequitur- ꝓpe prin. taliter eniʒ pote
rit dem̃ ceſtis in ſcriptis redigere. qd au-
fert ius hñti:quo caſu ſe ad reſtõnem ob
ligabit. · uide qd ſcripſi de ꝓbati: qm̃
in glono:.ꝙ; exquo ultra með· . ille etiazʒ
extẽſiue & ſcribat.nec dicaꝑ tał dixit ꝑ

oia ſiẽ primqiut.S. cautuũ. a

circa eæaminatorẽ oſideranda ſunt. equie
uidere que circa ꝑſonas teſtiuũ ſunt atten
denda et quidem attendendum eſt an ſit

inimicus- uel muł'r uł minor- uel infamis .

et ſic de aliis que ꝓſequere utS. ᷣ·ĩ.ñ eniʒ
dʒ aliꝗ d dicer̃ odio:uel amicicia uel timo
re uel pce:uel precio.ut.S.O.ſequit᷑.2·eĩ.
· Item ꝙ amore.Circa eorum dcã etiaʒ
oſideradũ an aptã caz ſui dc reddat ut.5
V. ut aũt H.a le.2. ,. i. . Ict ꝙ; n reddie
( Quid s quis petit fundu rei uendi-
cacide et teſtis qui iurauit ſuꝑ tota cã di
cere ueritatẽ· dicat ſic: ſcio ꝙ. peſt qñs rei

.

petite. nuquid eſt ſufficiens tale teſtimo

nium.Hndeo-non- imo reus abſolueémſ
tor ꝓbetquia talis teſtis non reddit te
ſtimoniuʒ de fcõ ſed de iure qᷣ ei nò licet
WH de iure rPeln dixi. S·5 nunc ui

denduz in prin. Bal-per Cy. de ꝓba. lcu
res⸗ X. nec neceſſariũ eſt cum ius certuùa
limitatũ ſit· alius eniz eſt teſtis iurt 2 ad

uocatus et ali teſtis fci· ut teſtis d quo
hic loquimurdʒ ergo teſtis interrogari

liter ſcit ꝙ actor ſit ñs et ex qua ca huũit
dñiume&: de fide inſtr.cũ Io.etx ſi radeat᷑
ꝙ ex cã emptionis P alterius otradtus in
rogetur a quo emit: ꝗa nec omnes uende
re poſſunt.xii.q/ii· alienat iões · Interroge
tur etiaʒ de quantitate pᷣcii.et an res fue-
rit tradita. ꝗa ſiñ rei traditione non acqui
ritur dñium. Inſti.de rex. diui.5. p tradi
tionem.et:ò:uendite-C.de pactt.tradit iõi
bus· et an hoc uidit et pñs fuit. ex. de cõ
ſuec.ii.et.S· .i.vV. Item ꝙ non paribus
et an in totũ uel ꝓ parte et ꝓ quota ꝑte

emerit: et de mult alus que occurrere poſ

ſunt.ut.S. · Px· . In quĩto. Iteʒ non bñ
r uidi ipſum dñm eſſe ut.ff. de interro-
acti·quia pleyq AKar⸗ bene ubi trac
tat de cõfeſſoria plene ꝓſequitur in: ii.co
lump:et Io.de bla:ubi trac.de rei uen-in
fi. dicens teſtes qui deponund aliqueʒ elſe
dm rei mobilis quia emit et trienniuz
otinue poſſedit. uel ĩmobilis quia emit. 2
P·Xuel.xx. annos otinue poſſedit. uideri

falſos quia dponuntq impoſſibile ẽ eps

ſeire·aut en de ciuili. aut de naturali poſ
ſeſſione loquunt᷑. ciuił oſiſtit in aĩo. C. de

acqui.poſ.nemo ambigiti qui animus per
teſtẽ ſciri uł uideri non potuit · teſtis aut
deponere dʒ de eo q ſcit. C.e.C· l· teſtium
ergo reproband eius d'ctuzʒ. ſi deponit de
naturali illud idẽ· quia ĩpoſſibile eſt illuʒ
Otinue.x. uł·xx. anpedibus incediſſe-poſ
ſeſſioni rei ĩmobilis- uel otinue tenuiſie ꝑ
trienniũ rem mobileʒ alo poſſidendi. Iteʒ
&e pte teſtis impoſſibilis eſt· eum otinue
id uidiſſe.et ſic ñ diuertiſſe a loco nee dor
miuiſſe . Ad utrãq; etiam poſſeſſioneʒ dic

tum eoꝝ referri non põt/quia naturalis 2

ciuił ſimul non põt eſſe ↄtinua. ꝓpter na
Curalem ut eſt qcm/2 facit· ff. de ſeruĩtu.
I.ſemuitutes iiii· ex ꝗqbo ↄcludit᷑ ꝑ taleſ te
ſtes nec qrem dmiuʒ ꝑ uſucapione nec utiẽ
le per pſcriptionẽ eſſe ꝓbatumicurn non
caclat in intellectuʒ ↄtinuata poſſeſſio: ad
hanc cauillacioneʒ · rnde qd no.ĩ.de ꝓba.
Giad fi. .ſed querit᷑ qualiter · · ueruʒ
tñ ſi teſtis dicit. uidi ꝙ talis geſſit ſe pro
cino talis rei tanto tpre-intellige e ſuffi-
ciat ad pᷣſcriptionem bene ꝓbat utile ñi
um.etiã ſi non reddat cam quia abeo nõ
quer it.ar·Cde preſcrip·xx: an-ſi quris ep
tionis:attendat eciã iudex an teſtis dicat
ueritxatem· de his que ꝗquinq; ſenſibus cor
Pis percipi poſſunt ut.Sdixi undeñ que
rat ut quidam faciut anp· ſit Ins tał rei
et an ſit iracundus· ł ebrioſus/ad hec emʒ

et dñũm meuz nullo ſenſu corꝑis. Xn1 ſolo

et ſinilia non tenet᷑ rñdere:nam m papa A

ut ſtatã ſubdit Eoborehen põt ꝙ p⸗
ſit dominus alicun srei·q; ſit iracundus
uel ebrioſus.ſʒ oculo mẽtĩs tm·ſ.rõneut
æ X: de ſacra. unc-c-unico-squia uero. -
in uertice hoc apprehendi põt. Ipſa etenĩ

rõ ex his que mediantibus corpꝑis ſenſibo

apprehendit· bene põt ipᷣm.p·ebrioſum
aracundum. uel důũm A e i tamen
non adducit᷑ in uudicẽ led in teſtem nõ iu
ris fed f. & nõ aſſumat ꝑtes aduocati ut
iain.·S. dii· qd ſi fecerit non piudicat eius
ccmneqʒ ualet niſi ultra ꝓcedat ut uide
licet ſufficientem carn ſui teſtimonii red

dat ſic dicens-Scio:.p. dum talis panni ꝗa

uidi ex preſens fur qn ipſe emit lanam de

qua fec pannuũhoc.n. caſu ꝓbat nim rnõ

rõne prime pxis ci ſui: In qua dixit eum
dñm quod uidere nõ potuit · ſed iudicare
tmi ut dictum eſt. immo rõne tantuʒ fe
ptis ĩ qua dixit qð uidit 2 pñs fuit 2c ut
S: in qua reddit cam iuſtaʒ et ſufficienteʒ
ſui iudicii.nec ẽ maluʒ ſi teſtis uel rõ bene
et uere iudicat ex his que ſenſibus corꝑis
apprehendit/ ꝙ iudex ocordet cum coex

„

N

N₰

quo ſufficientẽ cãm redditalĩter nõ. Idez
etiam ſentias· ſi ſic dicit. Scio iſtuʒ hoĩeʒ
ebrioſum eſſe:quia fui cum eo multis an
ms ↄuerſat/2 quolibet die me pñte bibe
bat uinum pue ſine aqua. et in tanta quã
titate ꝙ uix tranſibat dieʒ ſine ebrietate.
ꝗa ita ſoporabatur · ꝙ non intelligebat ſe
ad plenuʒ nec uti poterat rõne ualet eni⸗
tale teſtimoniũ non rõne prime ꝑtis in ꝗ
dixit ip̃ᷣm ebrĩoſuzʒ ſed rõne fe cãein qua
ſufficientem cãm ſui teſtimonii ſiue iudi
cii ſui reddidit ut BanCla quoq;ʒ ẽ ſi
ſic dicit.ſcio·p.iracundũ.quia multo tpᷣre
ſteti cum eo:et uidi et audiuiqð de facili
mouebatur.2 iralcebatur ſine iuſta cã. et
ſpeciali᷑ cum ſuis male rndendo uuleum
atrocemet qñqʒ pallidum.qnq; rubeum
oſtendendo:male dicendo. ↄminando. ꝑcu
tiendo ·et ſeipᷣm dilacerando. hic.n.ualet
teſtimoniũ non rõne prime ſʒ ſe ꝑtis ut
premiſſum eſtet idẽ eſt in ſłibus obſer
uandum.ex. de NRptinter ceteras. B
ergo intendit ꝑ ſuꝑiora diſtinguere iudi-
cium a teſtimonio- dicere & ira iudico /E
ita mihi vi· non ualet in Bis que ſolo ſen
ſu corꝑis ꝑcipiuntur. in illis aut que rõne
mentis ꝑcipiuntur licʒ cauſata ab aliquo

rõ dicti in teſte · · B quoe; notandũ
eſt ꝙ quedam ſunt᷑ que non ſoluʒ ad iudi
cium rõnisſed etiaʒ teſtimoniũ ſenſuum
corꝑis trahi poſſunt ut ſi teſtis dic. Scio
ꝙ Pp·talem reʒ tali tpᷣe poſſidebat ? iuſte
poſſidebat.naʒ poſſeſſio maxime qñ adiũ
git iuſte aliquid iuris hʒ ar-in hoc q no⸗
de conce · pᷣ·ꝓpoſuit/ꝭ.auditor ad fi-habʒ
et multum fcĩ ut ibidem: unde et dictu
teſtimoniũ ſic eſt intelligendum: poſſide
bat.ĩ:de fcõ tenebat ed ei corꝑalit᷑ incube
batx. ꝗa talis eſt cõis intellectus huius 20
bi quem ſequi debemus ar. exde ſponſa.
ex Ir̃is ·ĩ.ex de ·ſig intelligentia.Sed di
ces a ſimili dicenduzʒ ꝙ ad iudicium rõnis
ſpectat an·p·bñ uel male cantet et an res
ſit odorifera uel fetida· et ſic de ſi'ib rñ
deo:non eſt itaiquia hec tin ſenſibus corꝑ
is apprehendi poſſunt.lʒ in his ᷣm qð ſen
ſus magis uel minus in homibo uigent-

ſenſu corpꝑis illo E bene E.in talis

Peint hoc unus melius et fortius appre-

endere ꝗꝙᷓ alius· et ideo magis uel minus
credendu eſt in hac et hoc in ſenſu uiſus
manifeſte apparet aliquis enim hʒ curci
orem uiſuʒ ꝗᷓ alcer · ideoqʒ magis creditur
ei qui hʒ curciorem de uiſu ad ꝓpinqua-2
illi qui hʒ longiorẽ de uiſu ad remota vn
et in teſtimorio ſenſuuz ſepe rõ iuuat et

tcur ſupponamus

1
adminiculum preſtat/quare etiaz ſi de de
ſtimonio uiſus- ſeu inſpectionis agat᷑ ma
gis credenduʒ eſt illi teſti ꝗ perſpicatius
et ſubtilius uidet ꝗᷓ alii.hinc eſt ꝙ in tali
bus magis credenduz eſt iuueni ꝙ bzʒ per
ſpicacem 2 ſubtilẽ uſum. ꝗᷓ ſeni qui ipᷣm
hʒ obtuſum.puta qn agitur uel queritur
ut mulier arta ſit uł apta ad uiriles am
plexus . qð per mulieꝝ inſpectionem per
penditur ac iudicatur ut. ex · de fri·2 ma
lefi.fr̃nitatis in prin-2. C.fi·de ꝓbac-pe-
xxVii/q- ĩ nec aliꝗ/ alique etiaʒ mulieres ĩ

rłibo exptiores 2 pitior̃s ſunt aliis vñ eiſ

magis credendũ eſt.l.di.ut ↄſtituerẽt᷑ibi
experto crede 2c. et in tali caſu ſuſticit ꝙ;
teſtis dicat uidi 2 palpauicam artam ꝗa
ſolo ſenſu corꝑisiſ.uiſu ⁊ tactu hoc appre
henditur et hoc eſt qð r ſepe manus uel
oculus fallitur obſtetricum. ut in precõ
cor.Idem eſt ᷣm Inno papãcum querit᷑
an quis frigidus ſit et irmpotens ad coeun
durn.ſʒ tñ non uidetur ꝙ hoc de facili ap
prehendi poſſit per ſolam inſpectionem.
unde m quoſdamet hic requirit᷑ alla cer

ta ſolenitas. priuſꝗᷓ mrimomium diſſoluaté
ut. e& · S frigi· c. fi ſeddm:dicit ꝙ illa ſo

lenitas ẽ ſeruanda qñ agitur de maleficio⸗
frigiditas aut uel alia impotentia qũq; ꝑ
ſolam inſpectioneꝭ ꝓbari põt ut iple no-
eX-de fri-et malec.I.et· c/ laudabilé luper
quibus aut iudex interrogabit teſteʒ dic
cum eſt. S.· . ꝓp. Porro in cã inquiſtci

onis capła uel articuli fiunt ſuper quidboy

teſtes examinantur. ut.ec.· de accu:quali
ter.il.. dʒ · ut aũt expertos utiliter in ta
libus inſtruamus- formã inquiſitorii m
quer teſtes in cã inquiſtionis examinen
W.: Inquifcorii autez
qð fit ipſis inquiſitis cuʒ generałr in capi
te et in mẽbris inquiritur de ſtatu eccłiĩe
uide.ĩ/de inquiſit·ꝭ̊·nunc tracternus.·
licetx aut.· “
Orma inquiſitionis-
Toue 8 2 te.- an ſcis uel credis u' fama
eſt epm uel clericum aliqueʒ ciuitatis uł
dioci. feciſſe ↄceſſionem ſuper quacuq; re
ſpuali ꝓ pecunia- uel alia re temꝑali data
uel ꝓmilſa. uel reteta: uł ex pecto ſeu cõ
uentione · i.q:ii :quam pĩo·ex· de ſimo· cu
in eccleſie. Iteʒ an ſcis uel credis uel fama
eſt. ꝙ aliquis cederit aliquid epo · ꝓ eo ꝙ
eſt incontinens uel ꝓ eo ꝙ hʒ uel habuit
oↄcubinam- uel ſubſtinuerit euʒ ꝓ aliquo
alio ↄmodo tpali · et·de ui:et hocleri. ut
cler icoꝝ/5. prelatie de ſimo· nemo. Itez⸗
an ſcis credis uel fama eſt ꝙ epus aliꝗd

aen *
e ). r

4

„

receperĩt 2 habuerit᷑ ꝑ ſe uel ꝑ alium taci
te uel expreſſe uel cricus aliquid dederit

uel ꝓmilſerit per ſe uel per inpoſitaʒ per

ſonam. ꝓ bñficio eccłialtico obtinendo.E
ut eligeretur. uel pcibus illud otulerit.ĩ.
qiĩ.reꝑiuntur:et.c:ſunt nõnulli:ex · de ſi
mo:ad hecet:cC.ſicut.ex·de eta.et quali.
tuam. Iteʒ an ſcis uel credis uel fama eſt
epᷣs monuerit cłicos ſuos ſuper uita et
Hhoneſtate et diligẽtia in diuims officiis 2
aliiset ꝙ delinquẽtes puniuerit ut pre.
cut clericoꝝ.Heni.xiidi:de his.ex de cẽ

ſi.romanaS:ſaneę.li.vi.Item an ſcis. cre

dis. uel fama eſt aliquẽ clericũ cuiulcũ
ſtatus uel ordis ocubinaʒ hr̃e.uel ei coha
bitare- uel eam ſuis expenſis in domo uel
ex· tenere · uel ad aliquam accedere uel ad
le uenire uel cum aliqua ſuſpecta mulier
oſortium ubł colloquium hreex de cohĩ.
cleri/et muli.c.i.ii etĩiiet ſe·C· de epicet
cpi: aut. epus.xxXi-di-prel bit· lxxtsel-Ql-
legitur· Item an ſcis uel credis/' fama eſt
aliquem eoꝝꝶ aleatoreʒ eſſe.e& de un-2 hor
ecleri.cłici.ex. ne cleri:- mo:ci.C·d epi.2
cleri. auti/indicimus uel blaſphemiu. esz
de cleri · male.cii·xxv.di.Salł-ea cermum
in fi.etcC:ſeq.xxci i:deniqʒ xxiiil:qni. ſi
iĩgitur/2. Cc.ſe-uel uſurariũ.xlvii.di non 13
et·C.ſe.e&. de uſuris preterea- uel oiurato
rem ſeu oſpiratoremxi.q-ĩ ↄiurationum
et · c· ſe ex de reiudi.cũ.i/et· Ade iudic.
exhibita.F alienatorẽ ver eccleſiaſticexii
q-ii.monemus· et trihusc.lequen.(X· de
re·eccleali:uel non ſi quis plbiteroruũ. uel
obligatorez.ex de pĩig· c·ĩ.eC.iii.C. de epi.
et cleriſanctimusi. in prin. male admĩ

ſtratoremuel res eccialſticas dilapidant?
et oſumentẽ uel male diſpẽſanteʒ xxviii ·

di·de ſyracuſane:edtd ſimo. Iʒ hely. ii.q-
li:quia ea.e& de accuſ:c.fi.ex. d off.dele.
uenerabilis Item an ſcis uel credis- uel fa
ma eſt ꝙ ſacriſta uel theſaurariusuel cu
ſtos: uaia. uel ueſtimenta 2 alias ſes ul'or
namenta eccie.puta libros- uel alia diuio
cultui dedicata. bene ſaluauerit et ſi aliᷓ
de mobilibus diminuta ſuntet per queʒ·
cd quare:et qñ et qualiter.e de off.ſacrii
Cunico. et de of.cuſtocunico·xxv· di.p
lectis in fi.2 de of. archiðea que·xii.q- ij.
alienationes · et ſic quere ſuꝑ ſingulis offi-
ciis· de his que ad qlibet eoꝝ noueril per
tinere·quod dic ut in p̊.c.ꝑlectis et xzel-
di.cleros et. e&· in t. de officiis. Itẽ an ſcis
uel credis uel fama eſt ꝙ officia diuina ᷣ

uote horis ↄpetentibus 2 ſolemniter cele

brenturet an in ſingulis eccleſiis mos dio

. . . . — „„
celane uel metropolitane iĩn diuĩs ſeruetᷣ.

ex·de cele ·mil.cC.l.et.c.dolentes .xii·di. ð

his· et de oſedi.ni- inſtitutũet an ineſunt
exequiis mortuo 2 an tenent eccleſias E
cimiteria. uel euchariſtiã uel reliquias et
alia huiuſmõi munde et caute.ex· ecum
creatura.Nn.ĩetc.ſaneet d cuſto.euca-
L·ietĩi.et qualiter baptiʒant uel peniten
tias imiungunt.et an ad B facienda ꝓmp
ti, ſint uel negligentes.et an aliqui ob hoc
ſine penitẽtia uel baptiſmo deceſſerĩt.ex.
de bap.c.i.de o.di.iſii.de cathecurnimis.a
c:ne qð abſit.e&· qᷓ pe.2. re.Cfi.xvi·qvĩ.
ſi quis preſbĩt᷑etc/ſe. Item an ſcis uel cre
dis.uel fama eſt aliquem eſſe in ciuitate E
dioc. hereticum uel ſuſpectũ de hereſiuł
ↄuenticulas ꝑ tales fieri. uel an ſcis domũ
uel p̃dium uel antꝝ uel locũ ubi ↄuemãt-
uel an ſcis uel credis. uel fama eſt aliqueʒ
eſſe receptatorẽ. uel fautorem uel creden
temuel defenſorem uel laudatorex uł ui.
ce eo miſtrantemeis quo ad uictuz uel
ueſtimentũ:et alia neceſſaria/e. de hrti.
excõicamusĩ.crédentes.et. c.ſi aduerſ
et·c.ſe.in prin.C.de ſum⸗Cri.l.iii.2.ĩiii.E
de epi:et eleri.ↄuenticulam.xxx.i.ſi quiſ
ex:et· Cc.ſe.C.de hereti.cuncti.2.l.arriĩani⸗
et.l.ſe.et a tt· credentes:xxα⅜ν. ⸗vi- epus
in finodo· Item an epi 2 clerici fint aſſi

dui in officſis- et an ſurgunt ad matutias

horis opetentibus. et an intrent chox ho
neſte cum cappis.Fſine cappiscum ſup-
pelliciis.uel ſineſi dormiunt in cõi dormi
torĩo et medunt iĩn cõi menſa.ſi aceeper̃t
aliqua ð poſſeſſionibus iĩpſius eccẽie aucto
ritate ꝓpria-R epi uel capłi negligẽtia ali
qua d poſſeſſiombus iĩpſius eccĩe lunt alie

nata:.exc·de ui.et hocleri:qm.cum ſuis ↄ
cor.· Item an ſcis uel fama eſt aliquos eſſe

ſimoniacos.ꝑiuros dilapidatores ex · de ſi
mo.lʒ.de reiudi:cum.leta.Item querat᷑
de ſingulis in quibus oſiſtit honeſtas cłi

coꝑꝶ.· que dic ut e&. ne cłi: Q mo-cC.ĩ. xxiii-
di.

is ĩgitur·et dixi in reportorio.in· t ãᷓ
ui.et ho.cleri. et de alis ſicut inꝗſitor: di᷑
Iigentia uiderit expedire uidelicz an aliq
ſint adulteri: uel inceſtuoſe comũctiet ſic
de ſimilibus.iii:q v. dſanguineorũ.·.

eer wi c infarne ex pre
miſſis & patet ꝙ cuʒ inquiritur de ſtatu

eccleſie et tam de capite ꝗᷓ de membris iu
rant᷑ teſtes ſuper omnibus his que ſciunt
uel credunt᷑ in ſua eccleſia reformanda. tã
in capite ꝗᷓ in membris. exceptis occultis

crimimib. meraʒ et puram dicere . A

tem.ut ex·/de acculqualiter·i. 5·fi·

–☛ †

Nℳ

△
Et ibi in fine Icripſi ꝙ licet non debeant
occult criamina reuelare:occultas tamen
circumſtantias manifeſtoꝝ criminum re
uelare tenẽtur · ·etc. cum dilecti:adde
ſiue fuerit interrogat ſiue nonaddũt eti
am quidaʒ ꝙ non reuelabunt dictuʒ ſuuz
alicui donec teſtes fuerĩt publicati: ut.S⸗
Sſequitur · ¶ Eſt et alia forma que nonᷣ
ſeruatur ſcilicet ꝙ non reſpondebunt ue-
ritatem ad inqueſita. ut in pre. c· cuzʒ dilcẽ
ſed hoc põt preſtari ab eo contra queʒ in
quiritur.precedẽs uero eſt a
autem ut omnem fraudeʒ excludant utz
q; iuramentum faciunt preſtari. tam ab
his contra quos inquiritur ꝗᷓ a teſtibus.S
hoc uide·S:5. ſequitur. ubi autem inquiſi
tio fit ſuper certo criminei non debent te
ſtes deponere de occultis uel mamffeſtis.
niſi de his ſolum de quibus facta eſt co-
pia infamato/utde·t. qualiter·ii··debet·

Atis utiliter et cõpendioſe do
cuimuis qualiter ſint teſtes ex
aminandi.nunc auteʒ dicam
qualiter examinati ſint publi
candi· . Tan-fecit Ricam de teſtium
publicatione 2 reprobatione cuius uerba
multum ampliat auctor:et ᷣm proſequi
tur.ĩ.· 6.· ii. %. Et quidem teſtibo produc
tis exarninatis ptes debent renunciare te
ſtium productioni-Caute tamen ut.ĩ. 6.
fi:quo facto poſtulent atteſtationes pu-
blicari uel ſalteʒ pars producens id petati
2 hoc redigatur in actis- Iudex igitur uo
lens atteſtationes publicari uocabit ꝑtes.
quia eis non uocatis non debet aperire uł
publicare.e de re iudi:cum.i.et · A. ft.
mino.in cauſe/S·i.fad.l-iuł.de adulte.ſi.
poſtulauerit.: de queſtione:maxime ceaʒ
contra quam ſunt ꝓducti.que forte ĩmo
ſine forte in aperitione uolet aliquid pro-
teſtari.utex · de teſti.pñtium:.2·ĩ· x
in prin: eis ergo preſentibus uel per cõtu
matiam abſentibus.ꝗa forte tunc haben
tur pro preſentibus. ut ex de teſti: in no
minc.et.C.de iudi:properandum·ꝭ· cum
autem:e&X de dolo.2 contu- ueritatis i fi.
et de eo qui mit.in poſcaula reiſer eum
qui.precipiet notario ꝙ legat coram ſe. et
coram partibus publice in iudicio dicta
teſtium in tali cauſa receptorum uel ip̃e
męt legat . de facto ſeruatur quod le
gitur aliquid de una atteſtatione in prin-
cipio et de una in progreſſu: 2 de una ĩ fi.
ſine hoc tamen ſatis eſt iudicem pronun/
ciare illas pro publicatis haberi · et tunc

Ana l⸗ Nast Re . e P el.

3 F
non dicetur.lecte 2c ſed dicetur ꝙ iudex
pronunciauit partibus preſentibus atte-
ſtationes pro apertis 2 publicatis haberi
c decreuit ipſarũ copiam partibus fierr.
et ſi ſunt multe atteſtationes uel pro
Iixe.ſufficit unam pro oĩbus legere. H. ☛R
et dicebat egi: ſic ſeruari boi ad fcõ
dicat iudex hee ſunt tales atteſtatiões.ha 5
beatis eas pro publicatis: uel eas publico
et hoc totuʒ redigatur in actis. ¶Publi
catio autem iſta cribetur. FOrma: ecte
et publicate ſunt hee atteſtationescorazʒ
tali iudice utraq; parte preſente et teſtiũ
productioni renunciantehoc autem uex
eſt niſi aliqua partiuʒ aliquid rõnabile ꝓ

poſuerit quare non debeant publicari pu

tca quia non fuit facta legittime rerniſſio
ab his quibus commiſſa fuit teſtium cx
aminatio uł huiuſmodi ¶ Hoc etiã no
ꝙ poſtꝗ renunciatum eſt teſtium ꝓduc
tioni.uel concluſum in cauſa non poſſunt
alii teſtes induci quod dic ut.ĩ·6.· fi· Itez⸗
non ſunt teſtes inducendi poſtꝗᷓ ſufficies
rolucti facta eſtut·S·ꝭqualiter autẽ
quarta.a ſe·nec poſtꝗᷓ dilatio lapſa eſt
ut m:e:ꝭ⸗ ¶ Nec etiaʒ atteſtationibo pu
blicatis ſuper eildem articulis ſunt teſtel
producendi regulariter ut. et intimauit
edt.c.Fraternitatis·hoc tam fallit in caſib
Prim ſi inter alias ꝑſonas agatur ute&.
e‚conſtitutus.2. c. prelentata. QrdlAdld
a ſententia lata ĩter me et te tercia ꝑſona
appellat uel cõtradicit executioni- ut.ex.
Q reiudi.cum ſuperinunquid poſt illa te
ſtes in cauſa appellationis ſuper antiquis
articulis producer̃ poterit· ar. ꝙ ſic.ex·e-
ueniens. il/ex· de preben:dilectio.in fi.ex
de fide inſtr̃. inter·ꝭInſtrumentum quo
qʒ: et in pre.c:cum ſuper P.uide quod AQ
ibi dii poſt Innoin glo:magna. anñ medi
