exceptꝭ·ff.de adult::denunciaſſe.in fi · ff.
de uarłet extraor · cog ſi iudex ff. ad tre
belł.ſi ſeruus·· cum pretor extra.de in
tegr reſtituti: cum ex litteris.de fide ĩ
ſtrumenti · in᷑ hoc. tamen pernitioſum ẽ
quo ad animam que quibuſcunq; reb 2
ueſtimentis preferenda eſt· ut.. de ſacr
ſanct. eccł.ſanccimus et etiam quo ad fa
1

mam quam qui negligit crudelis eſt. xii-

qyi:nolo:qa nẽo diu gaudʒ ꝗ ludiee uici

L

iniquo:Vnde dic ut.⁊?. S. caueat.¶Ha
bito ĩgitur negocii exemplo in ſcriptis
quia hominum memoria labilis ẽ ut C.
de teſta.iubẽ.xxiiidi Hpterea.ſi heſit nõ
erubeſcat dicere uolo mecũ et Piti
et libris deliberar̃ et de libelł·cõcep.. ad
huiq in prin-quia tꝑe indi gemus ut ali- –
qd maxuriq agã ·ldi. ponderet Vnd ſa AR 2

lomõ.Mecc.· xxxii· 2d finẽ. † Oma cũ
ſilio fac/et te nõ penitebit na ue ſoli-ac·
Nacchalten 5e& deſtamo-c-ik ☚
Hiiet· viiiq/iĩ-illud:nã 2 imꝑator querit
cõſilia ſapientũ. ff·de fun.ĩſtrucqueſituʒ
in prin. Ad idẽ. ff. de dap· infec ſi in edib
et papa dicta priorũ ut. x: q-i. puenit-
Ppe prin.Roboã eni regnũ ꝑcidit qa no
luit lſemoras ſeu ſapiẽtes uare jii. QA
Re· xii: P ·xvi:qi eccłia habct. Vii.q-i. =
dẽiq; et ſudas ob hoc periit ut pe.d vi⸗
c.i,: V. Ideoq; et di- i-is poteſtatis auditi
oni nãq; lapientu uacãdu eſt ut ex depᷣ
Tump:ex ſtudiis et pumit᷑ qui cõſilia ſapi
entu nõ ſuſcipit. xxiiii:dl.c. i-· quia uti
Iius & in occulto deliberare ꝗ in publico
ſuccũbereficut docet Impꝑator · Binc ẽ
ſihereditas nobis delata eſt. quã oſtat e
lucroſaʒ adeat᷑ ecure· fi uero cõſtet eã eſſe
dampnolſaʒ repudiet᷑ aꝑte.ꝙ ſi dubitetur
termp ad deliberanduũ petat᷑ ut. C. de ius
deli berandi-l.fi- R-i- In tꝑe autẽ hui de
liberationis ſecũ ſepe deliberet ut.C.ad.I
cor· de fal-et ſi ad te ·a inſpiciat diligẽter
inſtr̃a et iura ad queſtionẽ faciẽtia ſcut
et ĩis qui deliberat de adeunda hereditate
uĩidere debet interi inſtra hereditaria. ut
ff·de iur deli.l:i.et.ii.ꝙ ſi ꝑ ſe nequeat in
ſtrui cõſulat ꝑiciores.ff.de bo:poſ.in bo
noꝝ in fi.fłquis orin bo.pol ſer- .ii in
fi-C·de inge mal. in· xxvii-diſ H fi /et
no·ĩ· de libelł.cõcep.S.fi·et cum diuerſis
quia ꝙ a pluribus queritur facilius inue
nitur· xx: di:de quibus in fi-et e& de off.
de le· prudentiã in prin · Vnde cõmendat
qui quatuor in cõdendo teſtõ cõſuluit ut
ff·de uul/ et pu.ſub/cum ex filio q dic .
ut.ĩ. :porro.immo etiã qnq; cum mĩq
Pitis ꝓdeſt conferre ut e de conſue ad
Rem. er uide qð ibi ſcipſi ſuꝑi.gł. QA
quia reuelatur ſepe minori qð maor &=
ignorat.xcv.di.eſto:in fi.et nõ oẽs P oĩa

led certi per certa meliores auit deterior

inueniutur-C. de ue ur-enu-l.. G:cunqʒ
ec materla. in fi:nec enĩ oĩum equalis ẽ
gloria nec oẽs 2li prudẽtia ł ſciencia ma
ſtrant ut de con:di.iiii.cũ tim.et querẽdo
opponendo et diſputãdo et ꝑtis aduerſe

defenſiones ſubeundo melius ueritas ĩue
nitur.ff.de muetoimunerumprope fi⸗
xxviiiiqĩ/ſic enim neq;ff· de ĩiu:patro⸗
diuus in.princi · ff · delegiii.offidiusff.d
muneet.o.l.fin·ꝭ·antepełtet ueritas ſe
pius exagitata magis ſplendeſcit in lucẽ
xXVq-IXgrauem ILcem delibera leiu-
no ſtomacho ut.ĩ. in tide pet᷑·ſent et ꝓ
ſunt pᷣmiſſa ad hoc ut iĩudex in ferẽdo ſẽ
tentiam debeat cum peritis deliberare d
hoc.ĩ· in titu:de requiſitt.conſił·ad finẽ ·
Porro ſi aduocato uiſum fuerit ꝙ de
beat clietulus litigar.primo cõuemat de
ſalario eidẽ cõuenietimt dicam infra ĩ ti-
& ſalariis.ſequuitur ad fi.2 & meo cõſilio
ſibi iungat aliũ aduocatum ut·S· V· ꝓ
quia integrum ẽ patrocinium qð plurio-
rum ſeſibus ap ꝓbatur extra d offi, deł
prudetiam in princi:a ꝑ ampliores hõi-
nes pfectiffima ueritas reuelatur-C⸗q fi
dei co:l.fi-in fi:2 in icð quibus · Xxiiii
diſ ·ex· 2 melius e eẽ duo ꝗ unus. xxxi-
dil:in omnibusvii:q/ i. illud. quia in ore
duorum ·2c· ut.ii q. nii· .·ĩ . ex⸗d teſti-
in omni 2 ue ſoliac · ut in /c illud2 ex
d ſtatu. mo:C/i:2 hoc ſi qualitas 2 di ffi:
cultas cauſe id exigatiun dicit lex aduo
catum 2 aduocatos da bo utſt ·d offio-
ꝓcon: nec quicꝗᷓ·S·fif·ꝗ poſtulan.li-
extra offictiudiq·ca⸗ ¶ Caueat autẽ
ne clientulo uictoriã re ꝓmittat ſicut fa
ciunt medici ſuꝑbe ſalutem pollicitãtes
ut lxxxVIi- di-eiciens-in fi palea eſt-ꝗga
dubius eſt litis euent· f de peculhio q
debeturnec uictoria in eo eſt ſed in iudi
cev.q.iii:S·notandũ.ſi.nam facti ff· de
abolit io.l-inec ſemper laborem ſequitxur
effectus extra de renun.niſi cum pridezʒ
6quippe:nec eſt in mechco ſemper r̃leue
tur ut eger- Iuxta illud nunꝗᷓ medici re-
ſuſcicabunt dę pedi.iĩ:ꝭ:hoc idem ꝓbat᷑-
Snunquid· AM- melius euck⸗ hinc etxiã

et habetur illud ps. lxx:vii· quia ſepe
uicium eſt matcerie non artificis ff/ad. !.
acquip.ſi ſeruus.S·ſi calcem nec debet ſe
certum aſſerer̃ ubi cert eſſe nõ poſſzʒ ut
extra de reſcrip:cum contingat.pterea in
ĩiuriam faceret iudici quia ſic quaſ ſuam
uenderet ſnĩam.ff/de imur̃. Item apud la
beoneʒ extra de penis .dilectus.C. de ap.
a pcõſulibus ¶ Caueat etiã ne ꝑtem ſu
arn que eio fidei ſe ſuppoſuit Hecreta cae
fue quocũqʒ mõ prodat uel reueletiĩi·q-
uii..notandum:ſed ſecundum pactum ĩ
ter eos initum clientulum ſuum defen⸗

dat.C.de poſtulan/quiſquis. vVſicu ante

ornnia; 9 Sed nunquid priuſq· F. Su R
ſpicor ꝙ cere debʒ poſtꝗ ad hoc mouẽt

tria·primo quia qð ałs non dubia Secun
do quia que ſequunt᷑ plus conueniunt illi
littere · Iertio quia gloatur.format ſuꝑ
I.fi ff.de poſtulan-hanc queſtionem deil
lo qui reuelauit ſecreta cauſe 2 habuit cõ
filium et dicit ſic iudicatum et in quibuſ
dam ſcriptis habeo ꝙ omnes doctors bo
nonconcordarunt ꝙ poterat conſultus
patrocinari aduerſariotuʒ quia alias nul
lus uellet conſulere·tum quia nõ reperi
ꝓhbibitum et forte de hoc ca ſu dixt auc
tor ꝙ ſic obtinuit.ego nulla rõne patroci
narer contra illum pro quo deciſſem con
ſilium recepto ſalario et maxime in ſcrip
tis ſi uere in eiſdem termĩs quos conſului
eſſet cauſa:ſi enim iuſte conſului iuſticiã
impugnare non debeo et ſi erraſſem hono
ri meo ꝑcere dẽo de accur ·licer i. ⸗ de
mandaſti mibi ſecreta cauſe tue potero
condtra te in eadeʒ cauſa eſſe aduocat chc
ꝙ ſic et ita obtinuix· ar · xiii.qĩ.ꝭquia er
&o ubi gratis allegat ꝓ utraq; parte et x
ciii:di:legimus:et:c/diaconi: ubi ĩ queſtõ
ne diaconorum et preſ biterorum priori-
tate· Iex:allegat ꝓ utraqʒ parte alioquin
nulli eſſet conſilium dandum ſed nec hoc
ſufficeret ad iudicem remouendum. Fl.
uber · de bobi:ubi de aduorei:miĩx· car⸗
v· iure uero canonico·dicix ꝙ ſi reperire
tur delegatum cõſuluiſſe et pro eo pecu-
mam habuiſſe timendi eſt· ne ſit memor
pecunie et cõſili “ ut no ·extra de
teſti. dilectoſepe enim uidi ab aliquibus
peti conſilium non ut acceptaret᷑ ſed ut il
li poſtea parti alteri cõſulere erubeſcant
Si autẽ fui aduocato tuus in cã nondum
Ffinita in aliqua parte ſui cõtra te non ero
alioquin crimine preuaricatiõis inuoluar
f:·d his ꝗ no ·ĩfaathletas.S· puaricator
f-· de preuari:lini . ſi aduocato · ii/q.⸗
iii. notandum. C de aduo.diuer iudi.-l.
i. miſi in caſu:ſ. fauore pupillorumnam ſi
aduocatus ticii cõtra meuiuʒ meuio mor
tuo detur tutor filis eius in eadem cau
ſa poterit pupillis aſſiſtere cõtra ticium
ut.iiiq·vii.· tria· V·ſi cõtra patrem ff⸗
de poſtulan.l.fi ·.¶ .
di fidem ꝙ ꝓ te eſſem aduocatus in cau-
ſa aliqua et fui:et lata eſt ſentencia an in
cã appellationis cõtra te eſſe potero aduo
catus. Reſpondeo ſic et hoc ſepe fit in cu
ria nam ſufficit ſi cui in paucis· 26,C. de
nego· geſt. tutori Et ſic tenet acur
ff.de poſtulan/lulti et ĩdem allegat·

uid ergo ſi tibi de-

„

–

rr—rSr—rC-C-.---—

quia et aduocałus quõdaʒ fiſci połeſt eæ=æ

cõtra ficum in alia cã in qua ñ preſtitit
ei patrociniumC. de aduoc ·fiſci · lii·pre
terea caula appellationis eſt alia a princi

pali qð dic ut.ii:qvi.ſ quis ĩ quacuq; ho

neſtius tamẽ eſt abſtinere tum quia cã
appellationis eadem eſt ſecundum quoſ-
dam cum principali uel ſaltem eſt eius ſe
quelatum quia ſecreta cauſe nouit unde
in hac ĩſtancia multuʒ ledere poterit quẽ
in priori defendit:tum quia oportebit eũ
aſſerere quod primo negauit ? ecõtra qd
eſſe non debet.ĩ.prox5in prin.premiſſa
autem ſunt in ar.ꝙ pro eode m ſalario ñ
tenetur aduocatus defendere in cauſa ap-
chentulum ut dicam ĩ in ti de ſalar.
uid ſi aduoca uu clientulũ deci

dlic ut.ĩ.:fi.V.ꝗd ſi ꝑ ĩprudẽtiã.2 ſe.

Am nunc uidendum eſt quali
ter aduocatus ſe habere debex
cum aduocatis alterius uł eti
ue partis. Et quidẽ mhil
contra aduocatum alterius partis profe
rat ſed eum benigne tractet niſi alxer ad
aliqua inhoneſta prorumpat et cum eius
dictis reſpondere debebit eum cõmendet
ſuperficialiter et nõ nimiĩs iuxta conſiliuʒ
Senece de formula ho uite. M. Mihi in
titulat᷑ de.iiii: uirtutibus et eſt in. fi/ pri
me colũpne.aliqui intirulant ð copia uer
borum et aliqui negant libꝝ fuiſſe ſene-
ce:in ſpeculo-iſtoru et manipulo florum
attribuit᷑ ſenece ct exquo tantum titulo
inſtitim- ſequit᷑ ibi ꝙ reprehenſibilis ẽ
mmia laudatio ſicut ĩ moderata uitupera
tio.illa quidẽ adulationc iſta quidem ma
Iignitate ſuſpecta eſt · · dicentis lauda
pParce uituꝑa parcius.quia forſan ante li
tis finẽ continget ꝙ ipſum reprehendere
laborabit et ſic eſſet canꝗᷓ ſibi contrarius
a iudiciorum limine repellend ut /ff · qn
ap· ſitſi ꝓcurator. et exdra de ap·ſollici
tudinẽ ĩn.fi·xxiiiq·viiquod autẽ quia

indignum nimis eſtſi ꝙ quiſqʒ uoce pro

pria dilucide ꝓteſtatus eſt in eodem cau

lIo ſtudeat teſtimonio infirmare e
)

r
e ꝓbaper tuas:C. de non nupec. gene
raliter. Cõmendet ergo eum per uerba du
Plicia:que ſe habent ad diuerſos ĩtellect
utx evjiidi:relatum.vſi.ſunt enĩ mul
ta. 2c. dicens qñe rerum ueritas latere non
Põt.C ſi ut ſe ab her· abſti.l.i-Popus lau
dat ardificẽ. In aut. de monachis. ̊·hinc
cogendũ.colp.i.uel oꝑpa ur̃a. E frudtus ue
ſtri uos manifeſtant ut ex de ſta.mo.qqᷣ

dei.R.ĩ.eł de regĩur.c.ii. . ueſtra
manffeſta eſt· et cõmẽdatione ñ eget ꝗa
ſeipſam oſtẽdit.ff.de in intere· I.l f· de

exercitor̃.l.i in prin et demõſtrata ñ ſũt

amplius demõſtranda. ff. de dote.prele.I·
ĩ·6 ſi quis uxoriĩn. fi et eæ de poſtulan;

C.Iet-xvidi:qd dicitis- loquela etenĩ ue

ſtra uos manifeſtat xciii di- legimus-Re-
ĩetxcviidi-nobiliſſimus huiuſmõi eni
cõmendationes et ſi es duplices ſunt.pote

rit etiã ſi uelit eum rephendereſub quo-

dam honeſtatis colore ut patet. I. V. nuc
de exordũs. V. poſt hoc/ uex ſi eum uelit
cõmendare nõ omendet eum de aduocatõ
neſed de doctrĩa legu et exꝑientia reruʒ
ut dicam.ĩ.S· ꝓx:dicã in domendatõe iudi

cum Hoc tamen caueat ut nõ ꝓbris

ſed legibus certet cũ eo:nec ei uel ꝑti dtu
melia dicat ſiue palã uocãdo eũ ruffianu
uł puaricatorẽ u' etiã ſub dole dicẽdo e
o non ſum fur:quaſi dicat·tu es talisut
C·. ę.quiſquisei.2. iĩii:q:vii.·tria.· Vſi. ſi
quus adeo:alioquin diminutionẽ fame pa

Ciet᷑2 a limine ludicio excludetur ut ibi

2. v.· q:iiii. in loco.Si uero alter ei falſitatẽ
uł aliã turpẽ notã imponit ſecure dicat
tu mentir:nã crudelis ẽ ꝗ negligit famãa
ſuam·xii:qinolo.quia qui dicit ꝙ uult
2c. ut iam dicã.pᷣmiſſa tñ ꝓteſtatione ꝙ;

ri ſi non pulcii.xi-q: ii -lot harius e& GB

elecquia diligetiaet:c cumana:et de cen
ſi.cuʒ oli.ix.qiii.ſaluo:eð de ap:ſi iuſt:

ſed ſi turpia nõ imponat uerbis utat᷑ tꝑa-

tisdicendo ei ſalua pace uł reuerentia
honeſtate ur̃a uł honore uł equipolentia
xxvi·di:deinde in prin· ſed obici᷑ff. ð
eden:argentariusin fif:· de dolo.ñ debʒ-
Iti ſi alter aduocatus te pacienter audiuit
et tu uiceuerſa eũ audias pacienter-Si te
loquẽte ſtrepitũ fecit:uł ſuſurrauita tu
odra eum ſcandaluzʒ faci
enim ars deludit᷑ arteet lex equior nulla
quã necis artifices arte ꝑire ſuanõ enim
meruit honorẽ qui non honorauit Iuxta
illud cur te habeo in principẽ cum men
habes in ſenatorẽ utxcvidi:eſtoet ꝗ di
cit q uult au diet qð non uultxiii q-i⸗
:quia ergo. . quibus autẽxexii - vV.
iquu. Vnde ſalomon. Qui aliena temere
majfeſtat uicia ſua ĩtẽpeſtiue audiet cri
mina. Et Marcialis deridẽs aliqs nõ inde
riſus abibit2 ſeneca in epłis FI 2 in
ab alio expecta q

prĩ. pꝓuerbiorum.

CO. “ N R =ð

. 1I6 a

R

alii fecert ſcriptũ quoq; ẽ In cathöe

poſt prin. ½ Patef legẽ quã ipe kulerĩs:
Vn· · lege quã tulert de iur̃ tenr̃ tenert
Si bene ꝓtuleris iur̃ peritus ert· ex de cõ
ſti.cuũ oes:curn ſuis cõcor ·et q quis ſibi
n uult fieri alii facer̃ nõ debz ut in ·v⸗

quibus:2 in prohemio decretoruzʒ extra

de ma.a. O.dilecti. C Cautus tamẽe exi-

ſtas ut diligẽter quecũq; alter dixerit no

tes 2 tineasf. d pac- ueteribus. xiie
nitranſferut ν1 q⸗ nec mi in fi et
q:vii:C.ĩ.a. ii:nam ſi plura effundet uix e

rit quin aliq preheſibile proferatex ef

fulſo enim mone promptũ ꝗs incidit gi

culu C. & dot/ ꝓrmill.fiĩ fi-2 multiloꝗo

ſubdit ex eo ſe inquinat ut ·xliii.iſ· ſit
rector-Vſus Finẽé 2 ex bis in anibo cap

tiones inlurgut.C.qui admit ad bo.poſ

l.fi. Vn Seneca:quottidiana fornax lin
gua noſtra ẽ. Iuxta illud uelle loqui mul
tum ſapit omĩ tꝑe ſtultuʒ ut ſcriptura
docet garrula lingua nocet ar. ĩn prec· ſit
rector.qui em cuſtodit os ſuum cuſtodit
cãm:ałs animã ſuamet qui incõſiderate
loquitur ſenciet mala.v.qv· S.fi. Wet
Prouer.xiiia:nã qd ex ore ꝓcedit coĩr
quinat hominem extra de renun niſi cuʒ

ter uerba ĩ hoc uerbo26c· n-2 Mathei
xv:· meliuſq; eſt tacere ꝗ cum pudor

§pre gaui- ibi hoc uerbo alaher

loquiiuæta puincialium uulgare ꝓpuer-

bium quo dicicur-Magis uacalar ꝙ uol
plarar·xxNνidi-eccriaſtica pał.6. et in
Pc.ſit rectoret ex ð ma et ob.ailldet ſic
ex ore ſuo eũ poteris redarguere cum ſeł

emicum uolet irreuocabile uerbu ut-xli

I.di: pariter-ſicut et iudei ꝑ fuos codi-
ces confunduintur utXlv. di qui ſincera-
und illud. MA.-luceiα ρ.tcX ore tuo te
iudico ſerue neꝗᷓ exquo quide longe ma
Zis erubeſcit et dicet heu pacior telis uul
nera facta meis -Habet᷑ enim fides dicto
ſuo cõtra eum ut · fᷣ · de interact.de eta
te· C. de hiberali cauſa. cum precum. C. de
n nu: pe generaliter extra de ꝓbat᷑ per
tuas. de dona-quidam als incipit dona
ri: quidam-extra ut ecci bn ut noſtrũ
poteſt etiã dici ſibi ft̃ legem quã pro te in
ducis pro nobis et contra te eſt ·et dicat
qualiter. et in quouideat tamen ne ſagit
rxa iunarche Fin di reguari C· in fi⸗ re
trorſum:abiens in caſu ſimłi repercuciat᷑
eundeʒ: ¶·Ex premiſſ ergo patet ꝙ di
ſcrete facit aduocatus qui in ſui dicti ini
tio proteſtetur qd intendit proponere id
qð ſic ſuo clientulo utile nec ſibi preiudi
cet ſi quid errore uł incuria contra eum

effundet.ſed et principalis perſoã caute a
git qui cum inſtrumento publico dic ꝙ
quecunq; ſibi ut ilia aduocatus eius dixe
rit rata habetet ea uult ualere et uideri

quaſi a ſe prolata- Inutilia uero reſpuit?
hibet· I. de litt·cõteſta··ii .· V· illud etiaʒ
no.ut ałs in procuradicitur· C· de procu.

maritus et ad hoc quod de proteſtatione
dici tur facit· fqui · mo.pig. uł ipo-ſol.I.
rin:g:ſi in uenditione et. ft.de pac. iur̃gẽ.
S·ꝙ fereC.de erroaduo.l.fiextra de ar
bi:per tuaset de ap· cum càm et·c· ſigni
ficantibusſi enim clientulus poteſt ruo
care cõfeſſõnem aduocati iam factã mul
tofortius faciendam inbibere·ĩ · de cõfeſ
ſio:/poſtremoubi de hoc ar:quia ſi ap⸗
ꝓPhat eum in his que pro eo diæit ergo 2
in his que contra eum dicet debet appro
barear.xixdiſi romanorum-et in aut.
colł.vde his qui ingre.ad ap. illud. .
ſanctimus:iii:q·viicuius ĩ agendo ex d
cenſi:olim.f.ſo.ma.curn muher. extra ð
iuriurãquemadmoë. Sed dic ꝓteſtatõz
prodeſſe ut extra de ełc·cumanaet c.qð
diligentia:et.S.· hoc tamẽ · ar · tamẽ cõ
tra e· ti.ſollicitudinẽ · ff·de condiinde·qdᷣ

quisinec uerecundet᷑ aduocatus tahter ꝓ

teſtari quandoq; bon dormitat ho

merus: I. uide qq ſcripſi preca.c/ ult.
in prin. Scire debes ꝙ hunc. vſi · habuĩt
auctor a bonaguiti qualiter quis reuo-
cet errorem ſuum uł aduocati et ab egi-
HC. x=Xa ualiter confeſſio reuocetur-2
uterqʒ ipſorum dicit ſe nõ meminiſſe fac
tam talem cautelã quia talis proteſtatio
redundat in uerecundiam aduocati · addit
egi:quia nõ eſt aduocatus·ſed hirc qui ò
ſe et ſuam partem alegar.
condit ione ꝓponat ut· · · fi·. Item ſit
cautus ne facile · ¶ Deferat quoq; part
alterius aduocato in ꝗtum ſaluo iure ſu-
poterit in ſede et ſalutatione et honorem

quẽ ſibi cupit fieri alteri impẽdat utii-

qvi:qui ſcit ſe.lxxiiii·diiquorundaʒ uul
Sare nanq; prouincisliũ refert ꝓuerbiuʒ
per gent.parla.bocca.nõ caet ſatis ẽ au
diuiſſe ruſtcos ſic dice ntes · ff.de le · iii·ſ
chorus- Verenm ſi aduocato uideatur
te in allegatiomb ſuꝑare· uł deficit ibi
ius uł ratio uł exempluz/quibus modis
poteſt quis argumentari · ut extra de iu

diciis · nouit.et ð uer·ſig forus· tũc ne ui

dearis reſponſionis penuria declinare cer-
tamen.prudent᷑ eũ eludasde ad aliaʒ ma
teriam trãſterendoſicut docet augu/ ut

xliii.di. in mandatis. in fi potes etiã ſi ille

¶ Ice ſub

—
S=
—

==— 2-
=☛,²—à+
Rmee

—
— ==n ü/
—e

—
— —
—

ſit melancolicus aliqua indirecte eł curia
liter dicere ꝑ que moueatur ad iraʒ tunc
enim ſuum nõ poterit bene ordinare ſer-
monemNã ira impedit animũ ne poſſit
cernere uerũ et cõmotionis tꝑe iuſtuʒ pu
tat eſſe omne q dicitar.xiq iii ira eniʒ
et. C.illa.2:C ira ſepeii:qiii/ſi quis irat-
et.S·nõ ndũ.ibi et inconſult ·2c.
ro ſue partis etiã aduocatis moreʒ gerat
qui ſi plures fuerint ſimul conuemãt 2 fJ
mul deliberent ſuper quolibet dubio ꝗs
eorum:et que proponet quia tempore in
digemus2c et quod a pluribus queritur
2c· ut·S. S· nunc tractemus · V· habito ig
iturex hoc enim melius ueritas inquirit᷑

et cauſa ſalubrius dirigit᷑ et aduerſarii ter

rentur ut ibi- Iumores tamẽ primo
ponant et maiofes ultimo ut eorum ſpe-
cioſas ac efficaces allegationes melius iu-
dex memorie cõmendet.nam que ulcimo
aucdiuntur melius memorie cõmendãtur
de con. di:iiliquido/et.ĩ.de diſputa·ꝭ.pq
hec in fi:et ut docet tulius ĩ retorica. ua
lidiora argumenta ſunt in fi reſeruanda
peritiores enim ultimo ſurgentes.melius
defendent ꝓpoſita et plemius Relſponde-
bunt obiectis· alii tamẽ dixerunt ꝙ ubi
Plures ſunt aduocati unmius partis uł eti
ubi plures ſapientes conuemunt pro ali-
quo conſilio dando antiquior prius dicet
ff.de iure ĩmuſemper.C. li.xi de trroni
bus.l.fi.et de primicerio.l.i prope finẽ
et expreſſe in:e.l.de prefec.pre.l.ii.et.xli
iiidi:quando pᷣ biteri.pał.eſt.lxi.diſta
tuimus· t·xvi·di.S· ueruʒ etc.placuit.
pałeſt· Vnde eco ·c. xxcxii.loquere maiõ
natudecet enim te primuʒ uerbum dlili
genti ſcientia dicere et non ĩpedias muſi-
cam.et hoc niſ¶i forte adeo in euidenti ſit
maior ſcientia iunioris ut nulla poſſit de
hoc heſitatio ſuboriri ꝓpter prolixiora 2
lõgiora ſtipẽdia pᷣce.ut.C.li.xii ·ã ꝓxi·ſa
cro.ſcri:unicuiq;· in prin.et.l. nemo.2. ff.
de fide ĩnſtru.l.fi et. hexxiiii · di. porro ·.ẽ
fi ·lxi.di.miramur.C.de of magiſtri of⸗
nemo:in fi:C:de decuẽ.l.fi.in auti:de mo
nachis:5. de ordinatione abbatis. et in cõ
cor:que ſunt·ĩde citatõ· iam ð citatio
ne porro/uł niſi minor etiã minor ſci
entie rõne dignitatis debeat predicere ff.
de albo. ſcri. l-iĩ.et. C. li.xri ut dig ordi. .
lyi·et.ii-in prin.et in concorque in · ⸗
Porro · ſed et ſi ſint eiuldem ſcientie et eta
tis is prefertur qui plures hzʒ filios · ff. de
cur. urüi5fi. W. vcunchun uber · ð bo

8 bi· · xlyiidi. 5. nec eſſe· ego tñ credo ut

O.

Por

—

predixi nec ob.p̃dicta iuratunc em̃ pri-
mũu.i/ pociorẽ locũ habent antiqui et pru
denciores cuʒ ulti ſubſequnt᷑ ut fortiores
et diſertiores Sicut etiã patet in caſtro-
ruʒ acie ordiata ubi maiores et fortior es
ad cuſtodiã exercitus ſubſequnt᷑ ut etiaʒ
patet in ordine eccłiaſtice Pfeſſionis
Caueant autẽ ne adinuicẽ diſſentiant. Nꝗ

N

ommis gens a ſcia in ſe diuiſa deſolabitur
xxv.q:ilſ ea Iuxta illud effuſa eſt cõten
tio ſuꝑ prĩcipes 2 errareę fecit eos ĩ inuio
et nõ in uia ut pᷣs:cvi·I in fi. ſeda
ſi quis impitus et ꝓcax fuerit inter eos a
lii dicant clientulo ut ei ſilentium impo⸗

natquia quod ſapiens agit.fatu deſtru

it.iĩdeoq; nõ eſt aranduz in boue et aſino
xvViq- ultinin nouaexde elec cum cam
De ordine autem allegandi
dicam.ĩ.in tituide dipuet alł/aduoc·&
nunc breuiter-

Ic dicenduʒeſt qualitar aduo
catus le debet Babere cum pri
mo indicẽ aggredit᷑ et quali
eum cõmendabit. Et qui
in eius cõſpectu ueniẽs eum r̃uerẽtur ſa
lutetC.de ofdiuer⸗iudil.fi fi ſi iudeæ
eſt ep̃us uel rexuł comesetS. depoſito
bireto· ſeu capucio uł genibus flexis uel
uultu ad terrã demiſſo uł cum alio ſigno
humilitatis ut-Ixiii-di-cü adrianus-2-l-
in capite.humanũ enĩ eſt illum uereri cu

ius uoluntate et iudicio quis nunc ergi

cur. nunc deprirni᷑ utxvi-q-ii uiſis - Si
uero eſt archidiacon- uł prepoſitus uel
miles ei reuerenter inclinet ex de his que
fia maparca-e ore-Si aut eſt ſimplex
clericus capite Piu ulũ inclinatoet oſue
tudo regõis in hoc Yᷣuetur.ff.ð ofi ꝓcõſu-
obfᷣuare· ingreſfſumplati eniz mgriĩ ac
ludices ſepe ſalutationes querunt in foro
ac reuerentiam ſibi fieri et aue Rabi ſib
dici. Meli eſt cñ moribo ꝓſperari ꝗᷓ v
bis ut. xxbei. efi F i⸗ q; ſeripſi
ma.et ob·his que:poſt prinet de iureiu

Pr⸗ poſt prin-in gloarguid hoſti-
b

¶ Ictem nõ ſedeat iuxta ludice ꝓ tri

naſi ſedentẽ ut ſit delecto aliquĩs inter
auti ut qui ab illuſtri/et qui ſuꝑ
eã digni ſunt·xviidiſ ·Sillud de clericis:
textus eſt in. l.ĩC.de of-ciuiiudi-

(¶ Itẽ Cando nõ ht loquax garrulq H

ue procax. ut. C. de poſtulãquiſquis· iii. .
q·vii.ꝭ/tria.ſi ꝗs aðo/ꝗa loquacitas ac
torẽ ſuum coĩquinat utS ꝭ· Px · Vſi· cau
t tñ ne dicat᷑ ei garrula pica tace uir enĩ

☛●U

2

„
„

§

—

312

„

=è

qui fluxuʒ ſemĩnĩs pałit᷑ inmũd eſt. uł᷑ q no· de pe·di.iii · prima cõſult atĩo ĩ ſu
xlin.di.ſit rector et dicã.ĩ·5. Pæ2 licʒ de perſcriptione ·et ꝙ totum ſit in ps · cCxv
us diſſipet omnia oſſa eorũ qui homĩbus rii · probat epła ad paulinum.ĩin/cap.p
placẽt· ut in ps · liiiiux· illud apłi. Si hoĩ prin. · Iuſticia tua ſicut mõtes dei · Iu
NR bus placerẽ ſeruus chriſti non eſſem. dicia tua abiſſus multa ut in s.ανυνο
ad gał. i. 2· xlii. diſ-c. ulti. in fi. loquat᷑ ſic quaſi ceruical ſub eĩi capite ponat/ut
3 tamẽ que credat iudici cõplacer᷑. ut. C · fa i eius ſuffultus laudibus iudex molli cõ
mi.hr.ini pſiq 2·XIVii⸗ di ſunt no nulli quieſcat ut &lvi · n · ſũt n nulhi. quis hoc
caute tamẽ nam ſepe diſplicʒ imprudẽs non ſit ſecundu legẽ anie tutum utxv.
A unde placei putat. . ylopus fabula xv di·6· ał· ea demuʒ ad finẽ · ¶ Cum autez
— ui. ar · in· P· C · ſit r. ctor. Vſus.fi .. qa tempus loquẽdi aduenerit. Juia orma t
ſepe dictorũ uirt ꝑditur.ꝛc.ꝙ ſi eũ mo⸗ pus hñt ut·xxiii q iiniſi eccia.tunc ſur-
tum uideat nõ r̃ſpõdeat ſibi.ĩuxta illud. gat.quia ſtare nõ ſedere debet dum orat·
Dum furor in curſu ẽ currẽti ced furori C.de poſtulan.quiſqs · in fme. C de of· ci-
Et ſi in facto alieno qõ iur ibi tractetur ui.ĩudi.l.honorati.de cõii.apoſtolica ·
2 ſcit canonẽ uł legẽ deminantẽ illam qõ alio uero tpe ſic ut. C. de of. diuer. iudi-l·
nẽ uł bonũ argumẽtũ dicat audacter miſi fiet cuʒ debita grauitate et curialhit᷑ ſtet
pcẽ timeat offẽder nam ex hoc iu cre non inciſcrete ur arroganter.xlvidi· hoc
det magis dicto eius in propria cauſa ſi habet · quia incõpoſitio corporis qualita
eum uidgerit in aliena ꝑitum: ſciptũ enĩ dem indicat mentis ut·xii · di. fiactus
2 8„ Mathei. vii. †. a fructibils eorum quoq; eius ſeu Zeſtus fit tardus et Srauis
cognoſcetis eos ut.· .. Px. Ppe prin.quo non preceps et celer. ut in: e· · nam lenta
en quiſꝗs maiori rõne niti tanto maion uirtus et cunctatrix ante ĩudicat ꝗᷓ inci-
auctoritatis ei uerba uident᷑ eſſe. xxdi⸗ piat quid decoꝝ quid honeſtum ſit · ue⸗
G:i. Si uero ſit nota ꝑſona iudici-taceat 2 lox autẽ iniquitas que ad nocendum occa
. morem lõbardoꝝ. AIâ-hec intelligesi. de iil. inter hoc hircũ.i· Vuelox X.g Iiieil
requiſitione cõſil. .et lucrabit᷑ ſalarium la ut ſic ueterẽ et bene fundatã uideatur
A: W. ſcom uber · de bobi- † quia nõ põt habere ꝑiciãff· de ĩure Pat- diui fratres ·
5 Pponere pro una ꝑte quin alterã ꝓuocet momentaneus naq; aduocatus neſcit ha
Vnde tucius eſt neutrã iuuare·ꝗᷓ alterazʒ bere humilitatem nec modos perſonaruʒ
offendere ar.xiniiq· v. deniqʒ eꝰ 3 poſtu nec ſe cõtempnere · ut· xlviii· di. G· i at res
AͤN— lan.c.fi.Ite nõ rideat corã iu dice ſine cau informata Priuilegio caret ut. ff. de acq-
ſa qa ut ait ſalom. M. ꝓuer. x ñ ad lza; rerum domiquicquid.xiiq-ii⸗ q non

eſt formatumet · c· moyles· Pcipue autẽ

Kiſus in ore ſtultorumſed
8 ⸗ . eſt us ha 1 .
geſrus l circa tria exbibeat ſe maturum ut ſic ex

eat ſapientis.extrinſeca eni faciint pſu

. . 6 . . 1 1 L. . F
eric·qualia męete gerit. . eroni Phobler . . .
— furih Ipeculum menke ſtkan ri 66. 4 piſco: uidelicet in uultu·in geſtu·et uoce
„ ff.d i81. 18 j. §. di In uultu ut uultum affabilem iocundũ
etuet cu. da.ab hisl.is qui.6⸗ din 34 .
ff.de condi.inſti pe. Re·i. extra de pᷣſup· et bemgnum: iudhci ac aſtantibus oſten
ex ſtudiis. et i nopoſitio corꝑis ·26. an da.at. abiq; riſu tamen indiſcreto ut p̃dixi
dicãa: unde vſus . Sũt eteni . In geſtu ut caput uel pedes non ducat in
Dut etem riſ quos gr
non onuttatur. Ex quibo i K“ eſ debite/ſed cuncta membra debita matu
tur homo⸗¶Itcẽ i⸗ 1 11 line g ritate regat· Iuxta illud-Officium tene⸗
em iudicè et eius di us. ac etiam ocul
*Alce . . . — - * . . . . ..
rabilis n Nzermie deus noſter Somi tua · xli.diſ.fi · vi · q/i.ex merito e gra
. apia tua-lgnitu eloquium tuũ . 4 . t mentis matu-
hamenten 2 ſeruus tuus cdhlexit illud. le riceten Re 5 areUt in re-l. obleruã-
t ergo ſ. uper eloquĩa tuaſicut qui in in ede in rerc ſop⸗ In uoce ut eᷓ
uia un ſanne eea ulcin faucibo elo non plus chbird prinu uel exaltet · ĩ.
Vus mei ld tencn, O cerna eci 5 W S. uerũtñ· in cunctis enĩ mediuz
els- uerbuʒ tuu in ſemi PXKH˖⸗ . 7
SD tis meis- ſommn guc en n l ſernt ſeruet maior eniʒ mediĩs gracia rebo inẽ
ps· cxviii.in octonariis ius plnl i ſl ut.c&cde offic: cuſto:ci· de oK delegie
„ . .. — . 1 1⸗ j. . . exce E
lul.xviii.et·xxi · et ſi non intelli gis. Vide renti · cum ſuis concor · nam ſicut

R 2

–

e
hee

in eo qð eſt plus ita iĩn eo qd eſt mino·li⸗
diſ.qui in aliquo xli.diſ:quiſquis · Aet ẽ
clemen/de iure.pa.c·i · ·et breuit᷑ nõ ſit
uagus oculis.non effre a lgua aut petu
lantiafluidoq; geſtu incedat.ſed pudorẽ
ac uerecundiam mentis ſimplici habituĩ
ceſſuq; oſtendat obſcenitatem etiam mẽ
borum ⁊ uerborum.ſicut et opus penit9
exercetur·hec leguntur.xxiiiil-hiis ĩgi
tur-

Deinde poſt paululã moram inci

piat non & abrupto a iudice ac aſtãtib
benignã audiẽtiaʒ ett poſtulãdo que dic
ut.ĩ·9· ꝓx· priniudiciſq; beniuolentiã
captus et eum multipli᷑ commendet di
cens: Rectos decet collaudatio· Te decet
ymn deus in ſion 2 ſia et exponat · de · I.
iudicemrecte en collaudat᷑ qui ſue utili
tati alns experientiã pᷣſtat. C.· ð iudi·rem
non nouã · in prĩet hoc adaptet ĩudici co
ram quo loquitur hoc autẽ ꝓferat dulci
fᷣmone: eta illd. u driri ni
micias mellis· ĩ· dulcedineʒ eloquentĩe do
mino offeretis· ut· xxxviidi:S-inc etiã⸗
ed eum humili cõpoſitoac blando ᷣmõe
in ſuam nitatur trahere ſmã ut ex de ma
ĩo·et ob.humilis:xlvidi.hoc habet ·qui
enĩ dulces ſunt in fmonibus plus audhun
tur ut de pe·di:iiſi enĩ inquit. ultra me
dium. V· eos uero. Vnde in eccleſiaſtico
c.vi. uerbũ dulce multiplicat amicos · et
mitigat ĩimicos et alibi.- ꝓuerxvi⸗
ad fi. fauus mellis ba cõpoſitadul-
cedo ame et ſanitas oſſium et allegatões
aduocati plerumq; trahunt iudicem ad
ſuam ſnĩam · ff·de arbi Item ſi uno in fi⸗
2· l. ſe.xxii-q- v/humane aures.et homĩiẽs
uerbis flectunt᷑de con:di.v.nõ mediocri
ter.2 humili ac blando mone infideles
ad fidẽ trahunt᷑xlv/di:qui ſincerain prĩ
et · c.ſe.et dicam.ĩ · · ꝓimo iuxta illud
pamphili. Excitat 2 nutrit facundia dul
cis a morẽ · AI ſequitur et mulcens ani-
mos mitigat ipſa faror firor autem
et ira ſeu indignatio/non tractantur huỹ
li ſermone ud.C.de of ·pre.pᷣ.affriceĩ no-
mineultra medium ·ficut autem.xi.
q: iii.illa.2. Cc. ſequẽ.2 ideo ĩin omĩbus re ꝓ
bat᷑.ut.l.di:ſtudeat· Vnde ſlalomõ. .
In libro auctoris- . humilis moa bu
milis homo triumphat in domo ·et ſene
ca. Nobile cor homĩs contra potentiã re
calcitrans pocius uult duci ꝗᷓ trahi. Vñ
uerſus lac ſugit blando geminis dementi
bus agnus. T'ucius eſt aſtu ꝗᷓ te defende
re faſtu Sed nec quiſꝗᷓ ſibi licere exiſti
met ut ꝓ ſue noluntatis arbitrio humili

tatem ſibi uendicet et fur areß 5 RH.
quini fr· ¶ Cõmendet autẽ eum de reã
fide qua mihil magis in principe ſplendʒ
C·de ſumtri.inter claras xxelll.qviii·cõ
uenior xcvi/diſi impꝑator. Item de ſingu
lari induſtria et fide explorata. ff. ð of. p.
preto:.l· unica · ꝓpe fi ex de pᷣlumpmã
dataxcũii-di. c. I.2 %ε diin ea-ex pben-
niſi· Item de moribus bonis et ſuma ꝓPbi
tatef·de decre:.ab orfa.l.i.ff.de nudi.l⸗

ii- Item ð hone ſtate et caſtitate·C. & ſen

ten· cũ ·orph ·ſi quaĩ.auti quõ oporepi-

in prin·xxxii.qĩ integritas-in autt qui ·

mona.ef·legiꝭillud quoqʒ colł.vi.que
ſola poſſibilis ẽ deo animas repᷣſentar̃ · In
aut᷑de lenonibus/5 ſanctimus. x⅝2 -
ĩ· nupcie· xeiĩi . q v·qui ſitit.Item deiĩ ti
more et reuerentia ii:q/vi/anterioruʒF.
illud quoq; in aut ut omnes obe. iudli. ꝓ
uin:in prin/xi.qiii:nolite.etc.iniuſtuzʒ.
2·c non enim. 2. C. ſe.e d re ĩudi.cu eter
ni Iivi· Item de manſuetudine et benig
nitate et miſericordia:ut ii/q: vi ·. hiis
ita Reſpõdet᷑. v.unde a ño·xxvĩ:q:ultĩ
ma alligantxlvdi:ormĩs ꝗ.etc·ſunt nã
q;·et.c.ſea-c.diſciplina.ex de ꝓur.caint᷑

ſollicitudines.attendentes· Item paci

entiã quã debet erga aduocatos diſſeren
tes haber/ffide of· ꝓcon/nec quicꝗ· S· cir
ca. Item de humilitate-nihil enim eſt q
lumĩe clariore pfulgeat ꝗᷓ humilitas ut
centeſima/di.otra morẽ ex de renun.niſi
in prin· de ma:et obe.humilis.Itẽ de pru
dentia et ſapĩa-nam ſapiens nunꝗᷓ inanis
eſt.· led ſemꝑ in ſe habens amicum pruden
cie de pedi.iiiſapiens 2 diſcretio eſt m
omniu uirtutum e& de of cuſtodu c.ii
Item de diligent ia que mr eſt omniũ uir
tutum in ſuo opebexxiii/di mbil -Item
de iuſticia quia iuſto nõ aduerſabit᷑ quic

ꝗ malignum-ut in pre.l-ĩter claras. 2·xi

q·iii:iiuſtũ 2cꝗ rcẽxlvdioĩs ꝗ- dicẽs:
Iuſt es dñe·a rectũ ĩudiciũ tuũ ut ĩ ps.
Mirabilia. Æπmmo ſi pſalmus ẽ in pſal
mo ſequenti qui tamen eſtxviii.octona
rius pſalmic.xviii· · Iuſtus aut eſt
iĩuſticiã facit · ut in.pre.c. Tiuſtũdicẽs ꝙ;
ipſe induit iuſticiã et ueſtiuit iudicium
ut iu pre·c.ſapiẽs·ĩ·ꝭ·prox: . uł tali ad
iuſtitiam et.ĩ ·prox: V. Item de equitate
quia ipſe eſt equalis et coĩs et mediusẽ ñ
declinans in dextrã uel finiſtrazʒ eæ de ac-
cuſᷣ·qualiter.iC. ad.l.cor.defalubi.edẽ
de excep: cum inter · et ideo uocat᷑ ſedens
in medio ut extra de re iudi:quod ad con
ſultationẽ dicens illi pronuntiabit ligua

°

. AaA ρνe a α4 l

„₰ . .
„ ir ſe Lrat. 52 4 DZ
– Q

—

8

i.qiii · S· cum ergo-
cõmendet uirtutibus ſicut ſciet/naʒ ficut

mea eloquĩum kuuz quia mandata kua e
ꝗtas ub ĩ Ps Prĩcipes· Irmmo i ſequẽ

ti qui eſt ultimus octonarius de quo/s

Equus eſt enim iudex qui ſeruat int᷑
par tes equitaterm.In autẽcolł.ii.iuſiu;
quod preſta:ab hiis qui admſuſ/ult᷑ me-

diu m equus e · de tranſac?· c. fi · C· de

fruc.et li. expen.lfi. C. ð prox.ſacro.Icri ·
in ſacris. Ii · xi·xi-q-in qui recte iii q ix.
reuera -xxiii - qiiii-ea uindhcta als autẽ
ĩiudex qui fauet actori occidit reum et e
contra xxiii .q nii eſt iiuſta. tribus autẽ

modis fit nõ equusſ Ereda ordine

ait tulius: les nõ eſſe putamus ut iure
laudemur/Ht Iuuenalis. Nil eſt qd creð

In hoc aute caueat-
ne omes pmi

re de ſe non poſſit cuʒ laudat᷑ equa po

ſecudũ
as uirttuiu

tes uni attribuat quia nemo omnes habʒ

ut de con.di.iii.cum tantum ſed eam ?
eas quam uł quas ſibi nouerit tribuendas
Si enĩ laboret uicio contrario uirtuti eid
appropriate ſicut uulpes cõmendauit de
corem corui 2 dulcedinẽ cantus eiq- .
Eopi fabul.xvi credet deriſione fo

re d'tumarxli:di: pſimoma et e d he

re excõmunicarn·:quia ueroet· c ſe· et
ſic ꝓuocabitur:memor eius qð ait boeci
us. Nq.hi. ii-circa ccnir nii tua fa-
ciet eſſe fortuna:que a te natura reruz fe
cit ahena-fame enĩ detrabitur alicuius-
duũ plus ꝗᷓ expediat omedatur cix-di'ec
ce· Et pᷣterea magno triſticie quis ſtimu
lo pungiturdũ bonum ſic attributum ĩ
eo nõ reꝑitur ut.xi.q-iii- inter uerba-in
prin.cõmendet igitur de uirtut bus.que
inſunt uy quibus ꝓximus eſt-formas au
tem omendandi aliqsĩ· Px ponã. M11.
Dicit guil·angli ꝙ cõcludet ꝙ ipſiq cõ⸗

mẽdato pena ſcribi ł mẽte cogitari n poſ

ſʒ nec uera narrãdo dies ſuſficerz ĩmo 2
nox dficerʒ ᷣmũ ipe ĩſtat ĩ vmẽdatõe ꝑti
ſue:ꝓut occurrit.l.de pietate.de iuſticia
religione et pauꝑtate-hoc reſpectu ꝑſonñ
Ixern et cã de qua informari uoluit.2 qa
iuſtam ĩuenit ideo ꝓmouenda uł defen
dendam aſſumpſit: ſubdit demũ excuſati
ones aduocationis recepte-puta ex iudio
precepto uel quia alium habere nõ potu
it.uel poterat uel ꝓpter mericu-quia pau
per erat uł ex debito-quia beñficia ab eo
receperat- uł ex attinencia-quia oſangui-
neq- ub affinis· et his ſi ſa:· Subdit que ꝓ
hibentur aduocatis 2 hec incluſa ſunt·S.

Ert ſic de aliis ip3

6:i· Itẽ de honore aduocati exhibendo ett
p iudices 2 ipſorũ pena ſi cõtra faciãtalł.
C.de aduo.hueriĩudi:ſanctimus Iteʒ de
aſſertione aduocati an parti noceat /2 de
ei errore 2 ludicis ſuppletõe ponit de ſa
lariiset ſubmittitvin. cautelas quarũ

Prima eſt ut in prin habeatur ſalarium
de hac·ĩ· de ſalarns ſecũda q; non creda

C
miſſiombus C.:de lati.libe.

tol.l-una·S·ſimiliq; modo fi. Terciaꝙ;
ſit audax non menticuloſusff. q· rme cã

metũ ii-nam audaces fortuna iuuat-2c.

Quarta an poſſit poſſeſſoriũ pᷣponere de
hacĩ.S·cõpendioſevſu. Cautus etiam.
