agit eſt m inor quia licet ages E colunc-

ta plona forte K alber- galleocuius fu
it ite · v. uſqʒ ibi econtra dieit hoc ſine
forte in Rica cõiunctis ꝑlonis et ut ha
betur ſuper · l.eigendi.C.c.Ci· guĩ·ð ſuʒ
olim idẽ tenuitſed poſtea mutauit ea ra
tione quia nullũ pᷣiudiciũ ꝑatur minori-
C:quibus res iudi.nõ no.l.i.2. ff.iudiſol.
lI.in. S. i. Vſi · ſed ſi forte· unde ſi ei expe-

dit habeat ſolempniter ratuzʒ ut ſequit᷑ a?

non.et ſi dicis ꝓ ideo non debet admitti-

quia ſibi nõ preiudicat᷑. Rndeo aduerſario

ꝓuiſum ẽ per cautionẽ Itẽ ut refret cy·
ſuper eadeʒ.l.iaco:de ra:et pehuic dicto
cõcordant et lex-nõ eo miuns non obꝗa
ex mãdato nõ legittime facto per mino-
rem. maritus nõ potuit agere 5 nõͤ ad-
mittet᷑ ꝓ eo niſi ſit tutor uel curator.ut

5ti · ꝓxi. ratione quoq;· O item ꝙ con

ſtitues. hoc ꝓbatur · C.eti· nemo minus
ipillus em dicitur iuuitus ut/ſt/de cõ-
di:2 demo pater in prin-. puto uitio

ſcripłoris deficere quod poſucrat ber/2
alber ubi-s. ff. de mincr- I. pr in prin- et
ſic intelligitur q& ſequitur ał nonet ſuꝑ
illa.l-pater. cdicebat dy ꝙ aliquale argu⸗
mentũ faciebat ad hanc partẽ negatiuaz;
que- l-etiã in contrariũ ĩduct

cui contrario ſtat uber. ccõtra ui
detur magis conſulendũ ei quiminor eſt
ff.de minor. I. I.2 ꝑ totu e& & in inte. reſ
ti:Cc-i.fde uen- inipi-l. i' prin-2 ideo ma
gis uidetur admittendus ꝓ minore quaʒ
Pro maiore· ſX ſecudu uberpre.ſequen-⸗
tes cõcor.addidit: iode de ubiS. †. ar ĩ.
q·quod quidã:e& de ſenexcõ.cum illo-
rum-
ritur quõmõ mior Pabebit ratũ quod no
mine eius fiet dic ꝙ tutoris auctorita-
te.ff·de nouaſi pupillus.in prinet iura-
bitur de calumpma tuctoris et curatoris

auctoritate aloquin mhil Pe⸗ ur ac⸗
31

tum. ff.iudi.ſol. iam tamẽ.
tur ꝙ nõ cauit de rato. ffe. ſʒ bee in pri.
C.e.l.i.de adrni:tututoresex.e.C.ĩ. ubi
de hoc.ff.de admi-tu-uulgo:nec de defen
dendo eos proquibus agũt ſeu de iudica-
to ſoluendo.fſᷣm ea que notãtur.ffe cm-⸗
mumet.l.mutus.⸗pena.C.eactionem-
et nõ·S. ti. ꝓxi·ᷣ.ĩ. V. item opponi᷑ ꝙ li-
cet habeat an cõiuncta perſona. Mm Re
milſſ. alber ubi ſupra in prin. debet of
ferre ſatiſdationẽ notat᷑. ff.e. pop: · fi ft·
de neg· g. ſi autẽ·S'i-in prin- Qitem ꝙ a
git contra uolutatẽ principalis ut pdi
et opponenti hoc inc umbit ꝓbatio.f.ð
proba.l.i.ꝙ ꝓbat oſtendedo ꝙ is ꝓ quo
agit aliũ in hac cauſa cõſtixuit ꝓcunqa
per conſequẽs uidet᷑ alios ꝓhibuiſſe
uber · dicebat ſi perſona ꝓ qua agit fecit
iĩpſum agentẽ ꝓcur in ala cauſa per cõ-
ſequens de iſta ꝓhibuiſſe uidet᷑ allegabat
primas duas leges: et ſic ſequit᷑ lecturam
glo. in lege. maritusaliã que placuit Qqno
meo ⁊ peſcripſi in decre· cõſtitutis:de ꝓ
curſuper · iĩ· glo.
cũ ita.C. de ꝓcurtmaritusarxdra de ᷣ

ſump:nonexxv.Qĩi qual ĩsff-de iudi/cuʒ

prerbr. Icem ꝙ eſt talis cauſa in qua

ꝓcurꝭ no ĩteruenit· quod dic utS. ti· ꝓx.
ĩ · V· Item ꝙ eſt cauſa criminalis·2 ſe
Quiid ergo ſi ſt talis in qua ſpalis ad-
mittit᷑ nõ tamẽ generalis. ut ĩ pre.v. Itẽ
opponitur ꝙ licet Rndeo nec tuc admit-
tam MH dixit alber e· ti· in prin/ et cy in

l. exigẽdi niſi fit paxer per.l· pr̃i. ĩ. alleg-

que aliter ĩ. ſoluit. quia nõ plus debet
oꝑari cõiuctio ꝑſone ꝗᷓ generale mãdatu

ſed ſi admittitur ꝓ minore que⸗

f.Sð condic·2 demo-

7 5

*

X
A

ité opponi

Q

,„

A

5

C

—

₰

Immo minus ut᷑ pałet᷑ in concor:que ſũe
in pre · .itẽ quod cã ibi. te·2 lbi.xvii et
ib.ixvili ar. tamẽ cõtra:quia pr petit rej
ticutionẽe ꝓ filio. ut.ff. de minor-pater ĩ
prin:ſed illud ideo ẽ quia qampnũ ad pa-
trem ſpectat.ut ibi dicit᷑ quod diuer
ſimode eſſe põt ut ibi nõ·in:i· glo. 5 Itẽ
contra.ff. de ap· nõ tantũ.2. ii:q vii nõ ſo
lent. ubi pater et mater M neicio quare
hos expreſſit cũ lex ibi dicat nõ diſtĩgui.-
an ille cõſanguineꝗ ſit uel nõ illius qui ad
ſupliciũ ducitur ſuadet enĩ hoc humãita
tis ratio ut ibi. appellãt et litẽ incho-
ant pter uolutate filn cõdempnati. ſz iſ-
rud ſpeciale ut dixi.S· V. licet auteʒ
Idem ĩ impetratõne reſcripti.ut de Rep-
nõnulli-ĩ fiubi de hoc dixiet uide qued
ſripſi de ꝓcurc.ult.ſuper fi· ult.glo

Icẽ cotuncta perſona nõ poteſt E

re lolutione ux-g. ut legFidei·nocCa.l.i.ĩ.

Fi.ct. l.ſe. ¶Itẽ oppomtnr ꝙ eſt mulier.
ut.ff·de ꝓcurt femĩas.miſi admittat᷑ ma-

ter uel auia tanꝗᷓ tutri ut dixi. S ti · Pre-

6.i. . Itẽ ꝙ eſt malier. ¶ Item opponi

tur exceptio ſeruitutis. tã ratciõe agentis
ꝙ eius cuius noĩe agit᷑·ꝙ etiaʒ cauſc.quod
dic ut./S.ti · proxi. ⸗-V. Itẽ ꝙ eſt ſeru.
2·‧ . Ixem excipit᷑ contra ꝓcun et. G. ii⸗

n Ixẽ ꝙ eſt cauſa ſpirituahs puta
ſuper beneficio eccĩaſtico. ĩ ꝗᷓ pater· aut

alia coruncta perſona nõ admittitur ſine
mandato eti cũ cautione. nec pater ꝓ fi
ho poteſt facere ꝓcur ad beneficiũ petẽ
dum 'm quoſdã ar· Cde epi.a ci-ſacro-
ſancte.C.de bo:que li:cũ opoxtet· ·ſi ꝗs·
ct nõ:e& de teſtaquia nos 2 puto
intedit allegare finẽ ſecũde glo:quod aꝑti
us itelliges per id qð ſuper ea ſcripſi poſt
oſvi.a uidę. S-de actore.i· C· V. ſed cum
clericoꝝ. Itẽ filius non admittit᷑ ꝓ
pacre i caula peculii qð dic ut.Sde acto
e . pfecticium. C. Ite obicias egnera
les exceptiones ratione cauſe2 ratie eiq
qui conſtituit 2 cõſtituentis et forme cõ
ſt cutioms:quod dic ut.S. Ci. ꝓx· S· i· ij. 2.

et. u. ¶Ité generaliter ꝙ E hereticꝰ

luſmodi Mut det᷑ regula ꝙ cu nullus ſt
ꝓx imior ſibi ſeipſe qui nõ admittit᷑ pro
ſc.ergo nec ꝓ cõiuncto. ÿ ex de excep.
apoſtolice.xii.qii. cũ deuotiſſimã eiii.
q: iiii ĩpſa pietas extra de elec:quia diligẽ
tia.nq:vii:aliemi.ĩii.q:ĩuii:c.iĩ.etii·.

(he defenſoreNice- .

eſt 1 ſciſmaticus apoſtata 2 bu

—

Inber orms cauſidico ſub au ctore⸗

Ius formauit principalẽ Heicã de defenſo-
remſi guiꝑ·anglicus de cuius didtis·· ad
dam.principalẽ dixi ꝓpter Io.de deo. in

h.iudicũ.im.par te:quu unice virgule ni-
gre.poſuit rubrũ de efüire d Format

em queſtionẽ guil angli an defendere uo

lens ſine ſatiſdatione ſir admittendus diſ-
tinguit defenſorẽ qui ſolũ allegat cauſas
abſetie ab illo ꝗ allegat cãs cauſe- ut pri-
rnus ſine ſatiſdatione audiat᷑ ff. de ꝓcurt.
l-ablens reus.xviiidiſi quis epiſcopox.
ſeruus nõ inſti.de ſatiſda.ꝭ·nerno2 de re
gu·iuttĩ eo quod plus.S.i.cũ ſua glo· qð
tenet etiaʒ odofſuper ſũma de ꝓcur: i.
collump- 6
ius tiet ſe· IHomã de piꝑata chſputaſſe
queſtioneʒ de a blſente accuſato de crimie
capitali ꝓ quo amicus abſentic câs allega
uitiĩudes uolebat q; ſatiſd: ret ̊ illo pre
ſentàdo tẽpore quo iuſta abſentie cà po-
terat eſſe finitxa.querebat an ille defenſor
ad id teneret᷑ ſoluit queſtionẽ nõ eſſe du-
biam.ſed ſe illã ꝓpoſuiſſe dixit ad preces
amici.negat etiã c hac ſatiſdatiõe loqui
glo.in pre.l.In eo qd plusi·i· que loquit᷑
de ſatiſdat.iudicatũ ſolui:.de qua ibi pᷣmi
ſerat.di ergo eũ nõ teneri. quia nulla lex
hoæ dicit.Facit.ff· de colleilli.l.iii.d pre-
uari.l.iiiin fi-e& de tranſac.c· ii. de ſen ·
cxc5̊. is quilivi: Idẽ eadem ratione tenet
gui· de ſuʒinlexigendi.C·de ꝓcur. ct·
K. e.lI. ſeru· publice· rõ ob C. de aſſeſſo.
ſ poſt.ibi eni ſpeciale· quia tenct᷑ ſſes de
delicto farmliaruũ quos ſecũ duxit:· ff. de
of. ꝓconoblſeruare nec ctiã ibi dicit᷑ ꝙ de
cxhibendo abſentẽ ſatiſdet ſed qd cxhibe
atnec ob.l.ſñi ſeruũ.ff·de accu: et. lii · de
euſto.re.ĩ prinque ctiã nõ loquunt᷑ ð ab
ſente uel allegãte cãs abſentic. ñe ergo
eius ꝓcur,·2 extraneus noĩe demi uenire
poſſuint ꝓ illo defendendo latiſdãdo de il
lo vᷣentando.2 eſt ſpeciale in ſeruoquem
q's defendere põt. C. de accu.l.iiff. pu
bli. iudi.l. ſeruus. an autẽ admittac defen
ſor contra eũ qui petit ſententiã executio

ni mãdaxi dicã · ĩ· de ſen. cxcõ · ꝗ· ult· ſuper

ed ꝗd ſi obtuli me def i
ticii et caui de iudicato ſoluẽdo et de de-
fendendo ĩuxta. 5.ſi uero- Inſti. ð ſatiſda-
ante lis- conti.: mortuus eſt ticius quero
an cogar illũ defendere ał cõmittatur pe
na. et uidetur ꝙ non ne ſimplex defenſio
plus opetur ꝗᷓ mandatũ qð re integra al-
terius morte finiturinſtitꝭ mãda· 5. Itẽ

cire debes ad intelcctù hu

QA

in ꝓhermo nolatos 2 quos ibi addidi nul

5*
ſi. C. manda.l.mandatũergo non compel
litur defendere ſic eſt in emptione a qua
receditur reintegra · ffde relcin. uẽ. l.ii⸗C.
quando liab emp.re.l.i· ſic 2 in delegati-
oneff.de iurtom.iudiet quia/de ox· deł.
quãuiiſ.li· vi. Item non debet cogi recipeĩ
judicium quod eſſet nlłm.ff.de iudide qᷓ
re5.fin. ad idem. fł· de re iudiin ſumma-
5·finafacit.ſt·remn ra- ha.l. amplius non
peti. ¶ alber.papieñ· uidtur uelle ꝙ iſte
defendere debeat ut principaliter obliga
tus.quaſi ſic ſatiſdando uideatur nouaſle
ff.de ſolut.l.ſoł'onem.citatus enm in duo
bus caſibus dimittend eſt ſi defenditur.
uel ſi tranſactuũ eſſet· ff. de in ius uo: ne
impuberes.ff.fami.hiroj.l-plane. qd dicit᷑
madatum extingui morte, uerum eſt ſed
obligatio nõ extinguit᷑.ff.man-ſi precedẽ
te et hoc maxirne.quia iſte ðfenſor ad in
ſtar ðfenſoris ſi condemnet᷑ agere poterit
negocioꝝ geſtoxff/de neg.g. libero/ 9/fi⸗
fenſor eſt is qui ſine mãdato
pſtita cautione de ĩudicato ſol
uendo aliũ in iudicio defendit
ut.S.de hiis qui alie:no in iu-
ĩtcrue.vfenſor ¶ Contra quẽ iter.
poteſt obici quod cõtra principalẽ ꝑſonã
pro qua interuenit obici potuiſſet ꝗ dic
ut.sS. in ti.de actore· et in x.de reo⸗¶ Icẽ
poteſt cõtra euzʒ obici quod cõtra ꝓcurꝭ:
obici poteſt·qd dic ut ſupra ĩ.· t. de ꝓcuxrt⸗
Item poteſt otra eum obici ꝙ non ca
uit de iudicato ſoluẽdo:C.de ꝓcuxrłl.ĩet
exdra.e·ti:c.i.ubi de hoc.et·emandato/
podeſt autẽ conſtitui a mino
aiuerſitatis defenſor ff-qd cuiuſq; uni.
nonulli et.l.plane. unde habuerit B
auctor ſatis inquiſuu.nec inueni ꝙ habu
erit ab alio ꝗᷓ a Io·de deo hoc iudiciũiiii⸗
ante Beicam de fi inſtruꝗ ealdem leges
allegans poſuit a maiore parte· et licet· ĩ·
t.ii dicat de parte minori-non tñ per has
leges que dicũt contrarium. ed forte in-
ſpexit ꝙ dicit lex nulli.eu experiri poſſe
cãm uniuerſitatis cui permittit᷑ ee lege ł
cõſuetudine ut dicit glo.puta quia cõſue
tudo hʒ ꝙ ſenior experiat᷑ uel forte põde
rat ꝙ licet debeant adeſſe due partes uni
uerſitatisſatis eſt tamẽ ꝙ illoꝝ pars ma
ior conſentiat ut ibi nõex de hoc.ĩ. in.ti⸗-
ii in prin.exernplũ.ſunt.xeadſuntx· xce⸗
conſentiunt.xil-Iſti licet ſint pars maior
pneium.ſunt tñ minor pars totiusſ. xee
neſcio tamẽ quare hoc dixit:quĩa ſi ponaſ
mandałxũ ille non eſt proprie defenſor ut
hic in prin/ſine mandato auteʒ extraneus

U

„

uel unus ſolus poſſet defedere et facit qð

nõ.S.ti:pyox in prin et ſic nos fatigant erx

ciuitas aretinatenuit non admittendum

defenſorẽ qui uult defendere cõtra agẽtẽ
partẽ uniuerſitatis tmn- magno enim agẽs
afficeretur incõmodo ſi ſic defenſio ſcinde
retur. alłt.f·de procunt.non tamenque
uidI· V. iii:qui facit ad ꝓpoſitũff. iudi-
ſol. Iam tamen. 6 in hacfahr.l-plane de

exercito.ne in plures ibi in iii/q-plene ui
deas:quam etiã allegabo ĩfra de ſen- ex ⸗
lequitur.ubi uide· ·qd ſi uniuerſitas,et
uia in uolumine eſt non plus inſto- 3
Vtrum aut deſẽſor qui cauit de iudi.

ſol.poteſt cõſtituere procuntan liti cotꝭ

nõ·S.de pcux·5·i·. V. ſed nunquid defen
or & Se pone egiſti. I. Iſte. 0. fuit
alber: galł.penultimo in ti:de ꝓcura.
noĩe meo ſine mãdato liti conti:nolo ratu
hbaber̃ q feciſti immo reprobo. tu tamẽ
nihilominus ꝑleueras- demum ſmia me
lata-uolo ratum habere · dic ꝙ poſſum ĩ
meũ preiudicium et rnõ aliter ut.f· de ſo
lIutt.diſpenſatorẽ in fi.ff.rẽ ra.ha.procu·
S. i.2· I.quo enim. ¶ Quid ſi defenſor ue
lIit cauere et defendere ad una diem tatu
nunquid admittet᷑ uidetur ꝙ ſic ſicut 2
curaarft·de procural.iiiquidam tamè
dicunt cõtra is eni recte defendit qui ad
totam cauſam ſe offertff. ex qui.ca. ma.-
in intereſti. Item ait pretorS.fi.ff.de ꝓ
cura-non amz. g non recipiunt᷑ duo d
fenſores quoruʒ quiſq; uult defendere in
quinq; eum a quo petumtur x. Fff. ſi ex

autem ꝙ Rof: bene-

in queiſtior 539 Iuis. q-Vii-due incipit cu

„*½

8.
„

„ „

no-cau-agrl-Penul- Et nõ ꝓ actore
G0

inunto poteſt procura dominũ defender
ut ſupra de procura.S.·i. O. Item excipit᷑
licet. ¶· led nunquid. Fül Iſte. : cuzʒ
duobus ſequen Fuit alber galłde ꝓcura-

ad fi. et uide quod Fannanke Hica de

eo qui mitin poſ. reo ĩuito poteſt ꝗs
eum defender⸗Rndeo fic ſi animo nouãdi
et actore uolente in ſe tranfferat iudiciũ
ał non. ut nõ.ff.de ſolutt.ſolutioneʒ et in
aut᷑.colł.v.ut ofnes obeiudi.prouin..
ſiquidem ipſi in prin. Cled pone uendi-
diſti rem ad me pertinentẽ cõöuenio emp
torem. XI.poſſem etiã conuemire uendi-
torem ut nõde rebus ec· nõ alieſi quisin
ul.glo.· tu uis iudiciuzʒ in te tranſferre
me inuito dicunt quidam ꝙ; nõ potes · ut
no-C. ubi in rem adt. I. i. Ia. bal-contra- ut

ff. ex qui cau. ĩn pol-ea. hoc autẽ :fi⸗ ff⸗

ad.l.iuł.ma.liii:5·fi.ff· de pe·her̃ſed ed

3

A
*

„

ſi. in. I. ·fi· qð uerio eſt v. alber. gal·
ubi ſupra (CHal-ſolemniter cauendo de

reſtitutiõe poſſeſſioĩs 2 ſub pena.& alie-

rudi.l. ai- 1 fi. ſʒ Iac:buti⸗dicit ꝙ; omnino

nouãdi nõ admittit᷑ muito actore ſʒ ſulci
Piendo liteʒ pro ẽptore ut ferat᷑ ſnia a in
rẽ ĩpſam fiet executioC. ubi de cri:agi
opõ· aũt.qua in ꝓuincia nõt- Cyde peti.
here.l.ſz ſi lege · itẽ ſi rem ꝗa ſpãle in pe
titione hereditatis ubi non debet fieri ee
ecutio in rem ipſam ſʒ ĩ id quo uenditor
bonefidei locupletior factus ẽſecus ĩ rei
uendicatione nã nõ debet dominus re ſua

carere arff. de publi. l-fi.niſi rei uenditio

ſucceſſerit loco petitionis hereditatis ut
clie it.S·itemſi rem a facit.C. ubi in rem

ac:l.illa.ff. mãda.l.ſi mandato meo:Sillo-

ff· de nego · gel. l liberto.S. fi· ubi hoc per
glo-a Ia.2 8 ſołyl. ſo'oneʒ 2 iudiciũ ubi ꝑ
dyv. Si aut emptor uult in totũ ſe liberar
neddat poſſeſſionem uẽditori ut nõĩ pre
dici Ser idiuſſor a pr̃e cuiq
dam minoris datus cõuenit᷑· ipſe uero ma
nor cum tutoris auctoritate ipſum defẽ
dene uult. nuquid debet admitti2 uidet᷑
non · ſtemimor2l. neq; femina ff· ex
qui.ca-in polſ.e·l· ii. ifi· ar contra quia *
fuo ꝓcuratort:podeit fideiubere ft/qui
tiſ.co· de dieg.i. nam 2 al' mulier non ui⸗-

rt᷑ fideiubere cum defendit eum qui ha-

biturus eſt regreſſum contra eamff. ad
uelł.l.ii·9.Fi.2.l/ſequen-hoc etiã nõ.
de quoſatis ſcripſi qui fi.ſint le-cauſaʒ.iĩi-
glomagna . ſed nüuid hec caula
cauſa illigitximitatis agi poteſt ꝑ defẽ
lorem ſine mãdato.C de ſat·l.unicaff.rẽ
ra·haſi ꝓc urator ·5 ſi quis ubi diciẽ ꝙ cã
ſtatus agi poteſt per ꝓcurator:ſine man
dato alii aut dicunt contra 2 formabit᷑ ſẽ
tentia Ro. ut nõ·ĩ. de ſenten· S. ut autem
ſi autem agit᷑:ubi enim cauſa ꝑ defen-
ſorem ſine mandato agit᷑ · tunc in eum ſẽ
tẽtia eſt dictãda.prout ibi nõ. uic
de cauſa matrimoĩali dic ꝙ ñ defenſor
adrmittendus in ea niſi in eo caſu ubi ꝓce
det᷑ in cauſa etiã ſi nullus defenſor appare
at·C. de ꝓcun. exigendi nec etiã debz tũc
ſatiſdare ratam rem dñm habituruʒ que
metu pene tenẽda non ſit· ut extra de ſpõ
ſał·gemma. nec format᷑ ſnĩa in pſonam ꝓ
curatoris uel defenſoris/ſed prĩcipal per
ſone· licet ſemper fuit abſens. extraqui
fiſint le·perlatũ.⁊· qui ma· ac.pol.c.ĩ.nõ
enim ubi poſſunt aperte uerba concipi
perſonam euA u⸗ quod poſt oſti.
dixi de elec querelam ſuper glo. concipiẽ

da . Idem etiam eſt ĩ cauſis crimĩalibq
in cauſa iniuriarum extra. de iiur-olimn

¶In inmquilitione autem bene admitti-
mus defenlorẽ ut nõſecundu papa extra

ꝗ fi · ſint le·cauſaʒ que.n· M. uerié

an confeſſio ñi preiudicet defenſori Eſt

ſciendũ ꝙ lambertus de rampo:chiſputans

hãc queſtionẽ ad eius ſolutiõeʒ dixit.imn.

premittenda· que ſit hec cauſa-ii: quando⸗
interuenit defenſor· iii: qualiter fuerit is
defenſor.iiii.quis iurauerit de calupma.dqᷣ
primo dicendũ cauſazʒ fuiſſe ciuilẽ uel cri
mĩalem requirẽtẽ penam relegatioms uꝑ
· relegationeʒ includendo circa hoc uide
quod Icripſi de accuſa:uemiens ſuperi·gl-
nam ut chcit ſi cauſa requireret ultra rele
gationem ibi non caderet defenſor. fan
r Ncav ap- ĩ:de penĩs abſentem.· S· i.
e ſecundo dicit non eſſe curandũ an añ
litis cõteſ: uel poſt int᷑uenerit cũ utre
caſu ſit cõdẽnãdus · C. de ꝓcuratort-nibil
arbitramur. ſt. de iudide qua re. 6. i. ff· de
1 ) Sel liberto in fi· C. de ſen. 2 inter.l.
1· De tertio dicit ꝙ non refert an cuʒ mã
dato. uel ſine defendat inſti·de ſatiſcla. 6.
ſi uero reus· De quarto dicit defenlorẽ iu
rare de calupnia.ſicut 2 iurat procur·ĩ rẽ
ſuam.2 hoc quia cõmodũ 2 incõmodurn
ad eos ꝑtinet · f· quando ap·ſit li. . in pro

Pria:2· C· de procurt qui ſtipendia.2 nõ

Cde iuntca· I.ii.5ſi aut.nam qui iudiciũ

Iuſcipiunt animo nouandi dorminum libe

rãt.ff· de ſoluti.l.ſolutionẽ.· f·de neg · geſ.
I.ſoluendo: Ex hiis concludit ꝙ procura
tori dato in rem ſuaʒ uel defenſori qui ſuſ
cepit iudiciũ animo nouandi quos iurare
conſtat ut duei nõ nocet dommi cõfeſſio
niſi forſan iudex dominũ uocaret· quia le
galior uł melius ueritatẽ nouitquo caſu
iuraret dominus 2 ſue confeſſiomi ſtaret᷑.
ff. de ꝓcurſi actor. C. de ꝓcuxłl.fi.Indu
cit etiã quod nõ.aʒo. ĩ ſum. de iun. ca. 5.
reſtat · procurt.2 uide etiam . quid ᷓ
defenſor̃ Si uero ille eẽt ſimplex defenſor
ſiue cum mãdatoſiue ſine mandatotunc
cum iĩip̃e dominus iuret de calump ut in
dicta l.ii.5. ſimili modo cõfeſſioni ipſius
domini ſtabit᷑ ał ad quid iuraret- Item 2
ſibi fit preiuidicium cõfeſſiõe cedentis
cõtra ceſſionarium nõ2 dicaʒ infra de ceſ
ſi· ac.ĩ prin. . ſed nũquid. cõᷣſtat autem
ꝙ ĩ defenſore cui nõ immineret preiudici
uʒ· nõ eſſet queſtio dubia 2 nõ obſtãte ꝙ;

Herieum uł dampnuz ſibi ĩmineat ĩ ca

u de quo ſupra ĩterrogabitur 2 ex facto

ſuo defẽſor dampĩficatqui alteri afẽſõ⸗

P

ſuſcepĩt· facit de reg· iutł:dampnuʒ li vĩ.
cum concor ſRcut de procõſule qui ſecum

uxorez duxit· r.ftde offi. pconſulis ob
ſeruare poſt S t dixi ſupra
ſimile ſu per Rica.pro Hanc Re cam exe

nominatis ibi ſolũ poſuit qui compoſuit
contentionẽ actoris a rei:dicens ꝙ actor

dicit reum citatum ut ueniat reſponſurq

ſi mittit excuſatorem facere contrarium
citatiomque uult ut lis ꝓcedat/2 ecula
tor uult ut nõ procedat: 2 ſic nõ audiedus
dat ſimile de l.tranſactionis C. d tranſac
procurator enim datus ut agat· ſi traſigit
uult non agi 2 ſic cum agere 2 tranſigere
ſint contraria non ualet tranſæctio ut ubi
ad idemC.ſi a non compe· iudi.liex qui
bus concludit reum contumacem addẽs
diucr ſa eſſe/facere contra mandatũ ĩ quo
ꝓcedunt· allegata 2 facere iuxta mãdatũ
ut ĩ noſtro calu.qd bene licʒff. ꝓcux
ad legatum petendũ miſſus-nibilominus
agere poteſt interdicto de tabuł.exhibẽ
dise hoc patet ꝙ habens certam formã
mãdati.facit aliud qd quia non eſt cõtra
mandatumſed iuxta uel preter audit᷑ ſie
ĩ ꝓpoſito quare nõ ꝓcedunt allegata †

Xcuſator ẽ ĩs qui uenit ad
ponenduʒ cauſas abſentie ali-
cunis qui non poterat uel rati

qui uocat erat ut perſonaliter
ueniret. ut ſupra de hiis qui alie:no. in iu
diinterue· excuſator.2 probat᷑ extra d
dolo 2 contu- cum delicti5S. ſed cõtra ex
acCu: ueniésſic intelligit᷑. x q: iii. reos
Excipitur auteʒ cõtr eſt ſim
ex unicus:quare nõ ualet.ex ce priuił
ex pParte abbatiſſe·de elec.bone.ĩi· Bal.po
teſt ſimplex nũtius excuſar̃ ſʒ ad iudici ĩ
choationẽ uel am nõ admittit᷑ cy. ff. d

ꝓPcurl-illa ĩ add / ꝗa litis cõteſtatio 2c6·

ſalia exigunt pñtiaʒ 2 comparitionẽff⸗
de confeſſis.l.certum.Sſi quis:hĩc eſt q
Fit cum nuntio dicatur fieri inter ablen-
tes ſicut qð fit ꝑ epłam que ẽ pica 2 orga
nũ 5. Itẽ ꝙ ita potuit mitti ꝓcurt
ſicud excuſator.ud in preccum dilecti 2

c.bone me quod dic ut nõe de ꝓcur.
guere⸗ Sed grocudmancatoei
us reprobato offert ſe defenſioni ꝓmittẽs

ſecundum uſum cu.ro ſub certa pena da
to ſuper hocp· fideiuſſort ꝙ infra certũ
tempus habebit mandatum ſufficiens2
ꝙ dominus ratũ habebit qq ſecum medi
o tempore actũ erit demũ ĩ termino ipo

one ſui: uel cauſe ꝓcurconſti

2

non offert mandatum-ſed idem p. fidciad
ſor offert ſe defenſioni parat pᷣſtere ydo
neam cautionẽ· C. S procur exigendi ff⸗
ꝙ cuiuſq; um.no.l.i⸗S.fi:f.ð ſolu.l.ſole
tioni querituran ſit admittend. Bñdeo
obtinunt᷑ ꝙ non in ſpiritualibus in qui
non eſt ſoiuendo:ftde dolo elegantt·.pe
per tales enim dilationes poſſet aduerſari
us defraudari· M1IVige quod dixi de of-
Ae · corã ſuꝑ Bo-i· Pal arrelepi unuz
notabile ꝙ oes conſtituentes debent eẽ

preſentes 2 ratificantes non ꝓpterea ohli

gãat᷑.l.ĩ. S pe ·S¶ magi-conue ubi de hoc?
Quid ſi quis reputatus eſt contume

quia niſſus non reſpondit poſitionibus ſʒ
receſſit nunquid admittet᷑ pro eo defẽſor

de hoc dicam infra d poſicio·. uni . V. ꝗd
ſi pro 11 Itẽ quando excuſator admnit
ti debeat 2 utrum teneat proceſſus habi

tus contra illum qui exculatorẽ mittere

quid ſi altera 2 ſe. uid ſit excuſaton

debuit.a non miſit citatõ · · fi. N.

officiũ.nõ.· plene ſecundu papam ctra de
accu- ueniens-

B aga: de hoc tamẽ parum in .
I uez; allegaui ſuper Rica- de ꝓ
curatore Tan. cii parii in hac Beica-
Poſuit autẽm hic auctor totum uberde
bo:car:mihi.ix.· .ſi ueniat tanꝗᷓ ſyndic
Aliquid de uberde bonaſub ſua Feica.ſ.
de hus qui impediunt ſyndicos uel acto
res CIo:de de li iudi.iii. parte: poſuit
Hicam de lyndico 2 eius oſticio- IT otum
autem quod dixit albertus galł. ſuper
hac Rica- tribus. exceptis quos alibi
collauit poſuit hic auctor:.2 hec oĩa in
ſecutione ſignabo ĩ fine ponit formas Ro
lan. ¶¶ Guilv. ang poſt ti

endũ etiã ꝙ oſti:de ſindico tractaturus
mittit quid ſit uniuerſitas: quid collegiuzʒ
quid corpusquid ſocietasſubdens dernu
quid ſindic:quid actor:quid yconomus.
a differetias eorudem ibi uide-2 pri per
gof.e. Rica in fi:patet aut ꝙ hic auctor
tractat de ſyndico ꝗ procurat cauſas um
uerſitatis Sed uiget in italia quoddaz offi
cium ſindicatusrectorum 2 officialiũ lo
corũ qui dicant᷑ in officio deliquiſſe habẽt
id cognoſcer̃.2 culpabiles repertos pumi
de quibus ſepe queſitum eſtan merũ uel
mixtum imperiũ poſſint᷑ exercere uł pe
nas corporales imponer̃2 breuiter iſtud

ſuit de actore unuʒ 2 hac Ricam. ¶ Sci

* 4
= reſer 14
„
* 1 T

6

5

ululmntatum .

officium non habet᷑ rimas a iuttſcripło-
quia potius ut ſic loquar rector uel pote

itas ſuccedens deberet penas pro foris fa

ctis imponer̃· ꝗtales ſindici cognixores S
fectuum uel extorſionum.fatenduzʒ autẽ
eſt ꝙ B diſcerni oportet ex ordinatiõe of
ficii. 2 poteſtate ſibi atcributanon enim
uenirent ardua meri 2 mixti imperii niſi

ſpecialiter ſint conceſſa. ff de offi:eius cui

maneſt iur. l.i:ſicut de uicario 2 de offi
ciali dr. de of- uica:C.ii:2. ii . li- vi.2 de ar
bitro-ff·dã̃ arbi:nõ diſtinguemus· · de of
Ficio · 2 priuilegiato ex de priuił. porro-
unde umuerſitas ſtudentium hic in iure
per ſua ſtatuta eligit ſindicos qui contra
Preritxos rectores 2 maſſarios audiũt que
rulantes. 2 denuntiantes a habent officiu

licus grece latine dicit᷑ S
fenſor ſuꝑ quo dic ut ſupra
in ti.de huis qui ali:noin iu
di:ĩterue. · ſindic ubi nõ;
ce nominibus licet ad ſindi
ci munus quod perſonale eſt inuitus co-
gatur· M- ſup:qui eſt de eadem uniuer-
ncate uł collegio ut ibi Frr⸗fik mu:2
ho.I.i. in prin 2. I. fi. ·defenſores tamẽei
obicit᷑· ꝙ non eſt conſtitutus ab uniuerſi
tate.uel collegio licit H uide irfra ti.
ii. v. Itẽ cõmumter F·ff. ꝙ cuiuſqʒ uni
uer.no.l.iĩ ubi de hoc H· Tbi enumerant᷑

młta collegia licita ĩð gloque multa ſunt

alber- galb .1uel ab eo cui uniuerſitas po
teſtatem co tituendi conceſſitff.e·Item

cnmn 91 enc maeſta duchuag.
tibus curie uel collegi conſtitutus utff

cuiuſq; uni:no.nulli.2·l. plane ff. de de

cre:ab ordi.facil.ii.C. li.x.ð decurl· no

minationum extra de elec licet· uel ſaltezꝭ

a maiori parte exdra de hiis que fi.a ma-

par.cCa.cl. H uide q ibi dixi ſuper glo-
2 ita 5 extra de elececcleſia noſtra.iin
fi.2. ili.di:obeutibus tamẽ ad defenſio
nem eccleſie etiam minor pars poteſt con
ſtituere ad quod etiam unus admittit᷑ ex
tra de conceſ.pre.litteras 2 ſic obtinuit 2
n. Aiecundum alber· galł. ꝙ quidaʒ
legiſte dicunt ĩ conſtitutione ſindici ſuf-

ficere duas partes preſentium in ciuitate

adelſe ·C. de lega.l·fiſed. h. 2 aʒo. dicunt

oportere intereſſe duas partes totius col-
legii a maior pars duarum partiuzʒ debet

cõcordare ut᷑ nõ. in pre-l. nominationum
ibi glo non eligit ſed remittit ad-l ſe
que. ieFa fre cuiuſq; uni no nul
lh.fft.de decræ ab ordi.Fal.ii. 2 ꝓbat᷑ extra

col legio/uno cxcepto.

ſolempnit᷑ debet fieri decuriombus cõuo
catis· C. F.x: de lega-l-penv in fi-2. C. li. e.

cũ in eccleſis li.vi.

ſerui pro nullis habent᷑

de elec:eccleſia nr̃a·ĩ.

maniiſſet 2 eẽt collegiu diſſolutum q8
dic uł ĩfra ti.n.V. I dez ꝙ umuerſitas 3

receſſerint. nunquid poterit ille conſti
ere de hoc no. f· q cuniſq; umno: ſicut

muncpium:. 9 fi:2 extra cc poſtuł.pla-
c. n. O MWad litteraʒ fuit
alber· galł.e.Cti-poſt prin.2 totum qð ſe
tur uſq; ad· · Itẽ oppom? cõſentit ho
die. alius cras- uel un in uno loco-2 alius
in aliouidetur ꝙ ualet conſtitutio quia

ratibabitio cõparat᷑ mãdato.C. ad mace·

lfi·C. de donati· inter ui:2 uxo in donati
ombus· ff.& ui 2 ui ar.l-i· quottextra

elec.qd ſicut ar. contra ꝙ non ualet.ſicut
aꝑp dicitur in auctoritate tuton inſtitt de

de auc·tuto · .fi ff. eo· obligari.fi f· de
uſucinunꝗᷓ· · ſi ſolus dic ꝙ non ualet· nã

de pre.curt· l.fi.ibi nec ex tabella. de re-
bus ciui. uendẽ.l.ii. circa f/li.xi. Bal-Sin
dicus debet conſtitui a collegio collegia-

tim non a ſinguł per le quia tunc peccat

in forma. nam non habet formã collegii
dipartita uoluntas ſingulorem ſed colle
gium in congregatiore conſſtit. Suffice
ret aut ꝙ unus hodie cõlentiret alio cras
ſi eſſemus in caſu ubi płFes nõ facerẽet col
legiuʒ de paccum in eqft · de uixuruſ.

5

6

predi.l. per fundum Et no.ꝙ conſti

tCutio ſindici 8bz fieri Ioco publico.2 no

priuato uel ſecreto ut.C.li.x.d decu.l.ii.
28 legatiombusl pen·2 de prediis cur-

cum:dicuut quidam ꝙ debent eſſe maio
res-ν*ν an- AI boc procederct qñ colle-
giurn eſt tale qd non admittit minores.
ut collegiũ curionũ ꝗ nt attigiſſe·xv
an- ut in l. ad remn ſtatim alłt 5 cum mi
nor non admitta ut. C qñ ꝓuo·ne · nõ . ẽ
ſi pater · f.de mua hoad rem. ffd excu.
tu.ſcire.S.i. aln dicunt ꝙ debent eſſe ma

iores· xini an-quia tales teſtificantur 2 fi
delitateʒ iurant· ut ĩ conſti · frederici.I

perialem 2 hoc de c ſuerudine ſeruat᷑ F
Et ubi eẽt otraria cõſuetudo ĩlla ſeruãda

I.n. ·d reg iun aliud: 6 referé CBc
ius etatis debent eſſe conſtituentes ſindi

§

₰△

eſſet.ff. ꝙ cuiuſq; uniuer- Item coruʒ i.

Ben.in fi:d decur.l.nõ tãtũ · S· ultde iun
in mu:lſemper· . lege .facit d̊ preben;
Sed nurquid ſer
uus debet conſentire ſndicatui- uidet
non ꝗa quod attinet ad iuis ciuile 20 .
3 de reg- iunt.

*

5

ł‚ —

,D —

—

—

N

19 N

9(22

qᷣ attinetff.de teſtĩs.qui teſtõ..ſeruus
a· f-. ad.l-cor· qe fal.nullo modo 2 hoc ue
rius uidetur Subdehat alber galg
de conſuetudine ciuitatis ſi moratur ſeor
ſum a domino admittitur C quid de

con uerſis monaſteriorum
pia ſolos conuerſos habentia.non eſſet de
es dubium ut nõ · de elec.ex eo ꝙli· vi· ĩ
glo·penult.a ſuper ea dixi. ſi autem eſſẽt
conuerſi 2 cõuerſe uict᷑ ſpectare ad ſolos
conuerſos ff. dc ſena.l.i.de fide.inſtrum-
l.- ult- Melnus ur conſiderãdum cui ſexui
magis deputatum ſit collegium ut per il
lud fiat ſindicatus ſi pariter utriq; ſic pa
riter fiat. Inducitur lex hermafrod tuʒ-
f.de ſta.hoia ð teſti:l.repetudarum ĩ fi.
fr · de cõtrahen/emp. quid tamẽ et · l. cuzʒ
ab eo··mẽſam hec autem perpendi pote
runt ex mimſtro loci-et ex eius denomi-
natione. ..ad mact. I. ii.de iurt-Fiſci.ſed ſi
ↄccepto-C. de defen. ciui.l.defenſores.in
ſti.de donatt.·i.2 fa:qq nõin clem en.de
preben. c.ii Per nqſetur ꝙ debent ſindi-
catcui conſentire. nam et ipſi clcrici dicũt᷑
xI· · iduo et ar. xq- n-lhc ius porrectu
ibi ibidẽ uientiũ ar- cõtra. in aut-de ſan-
epi:S.clericos exdra de inſti.c.ii.ubi uide
tur prius dictũ approbare: Inno-ni- aln
dicunt in hoc cõſuctudini ſtari ar- aut
coly.ix.de ał·et emphiet.ff· de decurñ

tmn /Idem uber pre ed Io de deo poſt

eum ubi ſupra ꝑ eadẽ iura: dic ut dę elec.
ex eo ꝙ in fine ut ibi nõ in ult.gl-

uid de maileribus dic ꝙ ſi faciunt col

ſi eſſet Ilcca

.
legium ut ſun moniales bene poſſunt fa

cere ſindicum Aπ☛ Nõ à ſe ſed marẽ per ra
tionẽ que ſe Juł' nee dant᷑ curatrices.. de
tu:et cu.da:.ab hiis ſcire oportet in prin-
Fek⸗ priuił ex ꝑte:i de pcum dile
ka· alio quin non cum non fgantur ciuun
libus ofticus.ft:de reg- iurt femine· et ſic
de conſuetudine ſeruatur. que multum ĩ

talipus operat᷑ ut. C· de emãal.i et il et l.
Infra remitxtam. .quid de ſincico

fii
et ſupra. v·ſed cui9 Quid ſi aliqua

uniuerſicas deliquit.dic ꝙ poteſt conſti-
tuere ſindicum ut ſupra de accuſato· .
fr Pler ibi remiſ.dedi:an poſſit per ſn
dicum accuſare. quid ſi iudex ꝓnu

—

ciat ſindicum illegictimũ fore legittimu
nun uid piudicat uniuerſitatidicunt ꝗ
dam ꝙ ſic propter autoritatẽ iudicis · ff.
de mino· ait pᷣtor in prin et· ff· de bo/pol
ſi fu·et.C.qui admi.ad bo·poll·bon
ahi contra quia factum pretoris 26. Ff
iuri derogare nõ poteſt utff·de teſta.

c
tuĩur noſtrofl.de re. ecrug qui neq; ff.
de fen · l-i Nii uberde bo. — ſic allega
bat ereu Sare ꝓÿñn preiudhcat ur
uerſitatiut·ſt.de collu.detecum non iu
ſto:niſi forte iudex dcreuerit ſe ratuz ha
biturum quicꝗd erit factũ per eumut-
ff· q cũ fal tuauclI. i. · Penult. ÆIſte
fims non placet et ad ſolut oneʒ Hunus..
et ſirmlhiuʒ uide quod di ð Rp. ſuper lit
eeris poſt ꝑlo:in. n.clh mp. ſecus que
ſolutio conſiſtit in hoc ꝙ iudex non põt
dare pardi ꝓcuratorem cet tamen dat pu
Pillo tutorem Inducitur etiam ꝙ certi
ſunt caſus in quibus ſentcẽtia fac uſ. ſt
de ſta.ho-ingenuũ ct nõ:extra de re iudi-
C.pe. Inter quos iſte non eſt Item ſicut ñ
fuit ſindicus in cauſa principali.ſ rec in
iſta ut ſindcus pronuntiaret Bal. ſi findi
catus erat ipſo iure nullus ut quia a mo
ri ꝑte umiuerſitatis conſtitutus interloci
toria iudicis mibil operatur mii ſciente
citata uniuerſicate et nõ reclamãate.ſi aut
non erat Ipio ium nullus. ſed per exceptio
ne poterat elidi tunc ualet. ad. :· idẽ põp.

in ll:ff.qd cuʒ fal,tu:auc.dic ut ibi ꝑ Ia-

de are. et põt appellari a tali interlocuto
Sed nuquid quilhi tata
li pronuntiatione appellare dic ꝙ ſicap-
Pellatur enim ab interlocutoria cũ tals ẽ
ꝙ non poreſt emendari in cauſa app.
uerbum alber galł·habentis reſpectu ad
ius ciulle ff.de minor- intra utile.C. ſi
ſepius in inte.reſti:poſtu.l.i.
ꝙ umuerſitas poſtes ſoluit expenſas-nun
quid uidetur ratum habere q& factum &
P9ea: NRndeo ſic.ff.rẽ ra.hapaulus xſt·
de decurl.pe:ex· de re iudi:qd ad conſul
tationem ¶ſed nunquid ilie ſindico tene
bitur ad eæpenlas. Rndeo aut ſciebat ſe n
legittime conſtitutum. et tunc tenetur
actione de dolo ad exſpenlſas. aut ignora-
batet tunc non tenetur. ff.de dolol. pe-
nuilt.ff. qd cuʒ falſo tuto.nouiſſime:5fi.
Illud etiam queritur ſindicus cõſtitu
tus eſt uſqʒ ad annum quod fieri poteſt
ut ſupra de ꝓcux5 ratiõe forme V.
quid ſi mandatum ut.ff · de procurI.
nct. iii. ff. qc cuiuſq; uni.no. Iteʒ. S.·i. ff.

man.l.i:infra quem conteſtatus eſt litem

nuquid fimto ano tenebitur cauſam ĩcho

atam finire uidetur ꝙ ſic cum ſit factus

ns litis: C. de procurneqʒ ct ad hoc· ff.
de neg· gel.nam et ſeruus· é:penult cet. C·
ut poſt puber· cauſe adſit tutor.l.i.et.ff.
de ap. tutor et.l ſi penoẽte et hoc quidazʒ
tenẽt diſtĩãcteſiue lis fuerit cõteſtata cũᷣ

C cECc

N

do N.

eo· ſue non.ne promiſcuĩs actibus rerum

turbent᷑ officiaC· de teſta:conſulta et ar·
extra de renun:cC.i:alii camẽ otra per pre
I.couſulta:nam rerũ cõturbarentur offici
a.ſi nouus nouas cauſas ageret et atiquus
antiquas et ar. pro eis· C. de procuntli ꝓ-
curator uel dic A1bic incipit ſolutio al-
ber·de quo infra quam pomt:ę·ti in· ii · co
lump. ·ꝙ aut fuit conſtitutus inuitus
puta quia erat de collegio uł umuerſitate
et tunc uidetur ꝙ non tenetur eam finir
ut.ff. de uacati munerurnlegato:ff. de le
ga pauluset hoc ſi rationem reddidit.ułx
ff.ð admi. tutor. ita·ꝭfi. in fi · ſi autem
ſponte factus fuit ſindicus. tunc cogit᷑ eã
finire· ut ĩ pre lnã et ſeruus· .· ult.ſed ad
maiorem cautelaz uniuerfſitas faciat ſindi
cum ed ille· . Antiquus qui conteſta
tus ẽ litẽł· - facit procuxt: eundem findi

cu ʒ alber Salk⸗C. Quid ſi minor pars
bominuz alicuius in ec, Foſuit

alber-conſtituit ſindicum 26. promit
tit nomine uniuerſitatis ꝙ iĩpla uniuerſi⸗-

tas ratum habebit et ipſe ſindicus condẽ

natus eſt et cum non eſſet legittime cõo

ſtitutus ſententia callata eſt: nunquid p⸗-

ſentes · I uerbuʒ eſt legis allegate· lI. cõ

ſtituents · tenẽtur. uidetur ꝙ ſicff.

mag conue.l i in prĩ Bal.naʒ 2 mĩor ps
poteſt ſe obligare et contrahere. ff· ſi ſer

ui.nendi· I. teſtatrix· S· plures nꝗ-bene il

laml.i ĩn prin·de mag.conue· I·ꝑ quã
l. et per.l.ſi e duobus ſociis in fine· ff· de
neg geſ et · C. e.·Ci.l.fiet.ff. man.ſi pro te
dicunt quidam ſindico facto per maio
rem partem. ad cauſam proſequendã ſi-
ue contradicente minore ſiue obtineatſi-
ue ſuccumbat contradicentes non tenent᷑
contribuere ad ex penſascontrariuʒ tene
cuʒ a toto corpore uideatur factuʒ quod
facit pars maiorff.& re. ĩunaliud S r̃fer
tur ad muni:qd maior F de huis que

fi a maio/par · ca. c·i· ·

5 Item opponi
tur: ꝙ aliqui non fuerunt uocatiſed cõte

pti ĩ oſtitutione ſindici ex.de elec/quia/p
pter et.c geneſi et:c.boẽ ff.de ĩurt deli-

ait pretor.G. de ſacro.ſancecc'. aut:.hoc
ius.nam in talibus nomĩa ſingulorum de
bent eſſe lcripta.ut infra. Item oppoãr
tur· ¶Item ꝙ nomina abſentium ſunt
inſeripta extrã ð hiis que fi:a pre ſine cõ

ſẽ.ca:quanto in fi C porro- Nunc
ingreditur uerba uber de bobi. ubi ſupra

ſi in inſtrõ dicitur abbas de conſenſu

omnium monachorum conſtituit- uel ab
