nec aliquos ꝓ iloy receptie nſmittut
et de delegatis pape loquitur ut ibi pz-
henefacit de Nxptt·:ſtatutu.:· płt. lIi- vi·
Detrus ergo dictu huius. . formabat
in ſubdelegato. ut ſcripñi in decre.ſuper
quęſtionum e.ti ſuper glo· ſi ergo- .
tem quid ſi receptio teſtium trib
tur ſed quia illi de faciii non pnt
in unum locum ↄuenire una Pars eligit
unum alia alium et ipſi tres tercium
teſtes examinent. dic ꝙ cum in HRpto
cicatur ꝙ per ſe exami nent non potuit
hoc fieri: unde non ualet talis teſtiumm
examinatõ.a ſic obtinuit ar. ff. de iudi-
l-in. ex: de of. dele-c. fi- ar · tn 5 his que

nõ. 1.8 teſte Gnuc tracta. dʒ quoqʒ

ℳ—

H· Vbi datur alia remiſſio dec. finalł

ceo·ti. ſuperius al gatafacit ꝓ hox rio

cuʒ ille cui cõmittitur negociũ ꝑlonałr

exequendum de conſenſu ꝑtiuʒ deleget

mſi in caſibus ibi poſitis per quod puto
hoc ultimum ueꝝ in delegato pricipis-
Emue Procedat in delegato ordinarij

C qð dꝑei de legato principis intellige

qui iudex eſt nõ nudus miniſter ut E.

in clem. eo. ti iudices in prima glo- :

¶Eec nõͤ:- diligeter quatuor difterẽtias
inter delegatt a principe· et delegati:ab
ordinario· Prima eſt. I eo. Iii. V: icem
pPoteſt cauſam ſibi. Scda eſt quia deleg
a principe olim poterat citare cum ſol
lemaitat ediſti que oſueuerat obfuani
ed non dele-ab alio C-de iudi- ſancimus
in fi- in aud de litigi omnes. Tercia
quia ſi delegatus a principe aliqd de iu
rildidtone ibi reſeruat. cum cauſaʒ ſub
delegat ad eum tantum eſt appellandu

C0. dl ſi uper qõnum G: Porro ſec in alio

a quo ad ſuperiorem appellatur· ffꝗs 2
a quo appęl: l.I. et. il. Et e de appelr.
romana. n1[ Li-vi. 7 Quarta ꝗa ſua
ſententiam poteſt exequi. ut extra eo.

—

ERgnificaſti et. c-querenti. alius uero nõ

ff·de reiudi. a diuo· e& de fon· compe
ſi quis contra elericum.ꝙ. B. et Io.non
adimittunt ut ibi nõtt il:q-vi quiſquis
WMH-Vide quod ſcripſi in predic.decre·
ſi quis contra ſuper glop.hoc ideo . ubi
Poſui duas has differetias quas bhabuit
fupra.A. Tancreð. inſuo libello bhuius
ti in fine· et Pe. et Abet Bonagui.J.

Onſtituuntur autem deleg-
omnes qui non prohibentur
ex de ſponſ.cum apud. ff·de
Pcuratt: mutusqui auteʒ ꝓhibeantur
uide.ĩ·eo· ti:ꝭ.płt. et finał·
quitur uidere que poſſunt
elegari ſuper quo uide.ĩ. de
iuriſdic-o-iudi-in multis. H.
Sic quia titulq

ille nõ habet membra- -Delegari

autem poteſt generałr pricipiuz cauſe.
ut citatõ et medium Puta teſt um uel
iuriliurand ceptio et finis ut ſentẽtie
Prolatio. uel eius executio. es coO·ſu per
qonum: S uerum et. 5. ſe.et. c. paſtoralł
Ct:C-ex litteris de re iudi/cuʒ bertold·
et de teſtibus co.c.iĩ.

3

Equiè uidere qð ſit officiũ
M In membro lupra int᷑
Ppoſuit et iuriſdicõ. SF ſeu
poteſtas delegati/Et qui
ad officium eius ſpectant

multa de quibus dicam.. de offic iudi-

enim dʒ; formam ſibi traditam dilgẽter
Aeruare eæ de Rpti cum dilecta ad fi. ff

man:diligenter-alioquin nõ ualet quod

ꝙ per ſe cauſam audiat fi poteſt alioꝗn
alteri ↄmittat:C. de pedaiudi. l.ii. C. de
iudi. auti.ad hec ex eo:ſi pro debilitati⸗
etiam partib inuitt: cum hec poteſtas
ſit a lege conceſſa æ& eo. c-fi.et. C. ð iu.
a iudice: nec ſe malicioſe exoneret · e&

co paſtoralis:S:ieis autem qui a parte kE

a partibus ↄmuniter eligitur nõ poteſt
ſine partis uel partium conſenſu alteri⸗
A.cuicũq; de collega ·tñ plus dubitat᷑
„Fcommittere- Item electus ab una
Parte non põt electo ab alcera omittere
exX e qmn m. d.m. MI.-Ibi uide Aä. R. in
glo. dic. Hoſt. 5 In alio de egato otra
uxł.ĩ· vitem potxeſt ſuo·quod plenius
ſequere in ſumma eiq eo·ti:6/ q ſit eiq
officium:. irem lectus Gofr-tamen
Contra. H Bene fatetur Gofr̃ ꝙ male
facit delegati:ſic omitendo ſed dieebat
ex eo appellari non poſſe:cuius dictum
uide in ſuma: eo:ti. v. poteſt delegatus
Ornnino uide Hoſtie ubi:S remiſi. .
Sea nunꝗ d delegatꝗ a papa poterit
Tubdelegare aliquibus remotis partib
inuitis. nõ quia nec ipſe papa B feciſſet-
ex de Rpttſuper litten Ppe fin imme
ex HB poterit appellari. ff· de iudi ſidoc.
ff.de arbit.ſi cum dies:/5 ſi arbiter. et
ex de appeł. o . mi-remotos autem B

caſu intelł'o ult᷑ duas dietas conſtitutoſ

eẽ de Rptt nonnulli.Sed.ã. duas dietas
Poſſet.ſaltem reo contradicente.actore
autem contradicente dicunt quidarm n
poſſe omittere e locum alluʒ ub Papa
cauſam cõmiſit ne ſibi omoditas loci ex
beneficio lr̃a apł icay conceſſa auferat᷑
Nxxiirdi·de hiis. ii. q-vi peregrina e&
dę excepolim de hoc ·S. .uI in caibʒ
M. Hodie dic ut de Hptiſtatutum· g̊
in nullo· li.vi.per quem· ꝭ uidetur ꝙ ẽt
de expreſſo conſenlu partium nõ poſſit
ex locum ↄmiſſionis ſubdelegare ſuper
quo uide quod ibi diei ſuꝑ. v. quõlibet
F.· Item ad officium eius ſpectat prĩo
expedire q; prig mãdatur.C· 8 ap. l. i-
C. rei. uẽ.ordiĩarii.ex. ð Rp·cũ ciłcta

—

Z
₰„ *

G HE rir . leqere .
X ſit* ofrnn α

2

..
1.

Sd.

ℳ

—

₰ℳ

I

,lah wr Li

As˖ H. Dic ut ibi nõt· ĩn· ii · glo. F· ff· de

iudici:qui prior: eæ de ordi:cogh-c· ii ·2
de cauſa poſſep. et ꝓpriet· c.i· ¶ Item

legitcimas exceptões admitter tucuqs

ſuper eo· ¶ Iteʒ ad eius officiũ ſpectat
omne id. ſine quo eius iuriſdic. expediri
non poteſt/2 quod poteſt per generaleʒ
cłaʒ gpᷣhẽdi · eo.ti. preterea · et· c. ex lris
et.c.prudentiamin fi.ff· de iuriſdic/o·
iudi.l.ii:non tamen poteſt cognoſcere
de rebus uel perſonis in cõmiſſione non
contentteti:p· et. getc.cũ olim in fi.
MH Excipit a rebus non a perſonis ut
in pre· decre·p· et· g· et ꝓ ſolutꝭ qrioruzʒ
ipi remiſſionem dedi in fin ulcime glo-
per modũ recõuentiõis: ec de muł-
pec.ii.iii.q.vincui ꝗqa forma mãdati
26. ut iã dixi Iteʒ ut quẽlibet ↄtumacẽ
impedientem ſuam iuriſdic ↄpeſcat ex
eo:c·i et:c:paſtoralis:et de peromana-
li. vi. . Iuriſdic- eim ſin cohertõe

preciſe Cae⸗ parte.ii: tc·

nulla eft f.. de offiq eius cui man. eſt

iuriſdic.l.fi. et ex ·e·ex litteris Vñ põt
eos excõmunicare ſi eſt ðleg: pape unde
cũq; ſint et etiam mulctare ſi ał nõ põt
ſuarn iuriſdic defendere ut ibi.et· eo.t.
de cauſis in fine· I.-Ect ibi in fi-plene
ſcripſi de mulcta· ·ffſi quis ius di.nõ
ob. l. unica. quia omnes de ſua iuriſdic.
ſunt.ix·q:iii:cunctaetc ꝑ principaleʒ
deega uero alcerius non poteſt niſi eos
qui funt de iuriſdiol.delegant: vi · q in.
placuit· C. ubi de criagi oporauti qua
in prouincia nec iniuriam ſibi dictam a
partibo uel aliis punire immo hoc fiet
Per ſuꝑiorem ut extra de penis.dilect
Cu ergo ſi altera pars occidatur ł
uerberetur uel ſpolietur uł incarceret᷑·
nunqꝗ d dele-poterit in tłes amaduerter
T. eilb. Anin iini. de Np:queſiuit
de uerberantibus nuncium depgati per
quem citat uł aduocatumqui corã ip̃o
patrocinaturtenet per dec.i · eo· ti·. p. l.
n.ff. de iuriſ:om.iudi et & offi-eiuſ cui
man:eſt iur.l.fi:ꝙ illos.punire poterit
ex ſuo officio.non iure actõnis cum ſinñ
ilł eius luriſdictio expediri non poſſit.
inducit etiam. ff·de ꝓcurat ad reʒ mo
bilem et.liad legatum ꝓcedat hoc cum
diſtinctõne que ſequit᷑. 5. Ad hoc dico
ꝙ aut exceſſus eſt notorius aut occul&
in primo caſu poteſt ſi tamen fit ut ex
hoc turbetur uel impediatur eius iuriſ
dictio:ut ꝗa offẽſus uocatus a delegatt
ueniebat uel alio modo ut in prealł att

cõcor. xxĩnii/q ñii ſi quĩs ro· et· c. pr̃nax
ex devtreug ec pacec·ĩi: uel etiã ſi fiat
in iniuriã dlegatiiũ ·.q viiſi quis·xxii-
qnii.ſi illic. et· c. guiliſarius. ex· eO&ρ
licteris ar · f.de imuriis · ĩtẽ apud labeõzʒ
5ſi quis uirgines et· S· generaliter · et· ·
Pretor et alis multis &ct0 - muriaru
6 quidem. MH.- Sic etiam allegat Inno.
ſed ibi eſt. V. et quidem ſubſi quẽ tũᷣ
FS de penis romana- A1 li - vI. *
hBoc ſiue fiat a partibus· ſiue ab e neis.
et ſic intelligo·ff.ſi quis ius dis-non ob· lI
unica e& de teſti-cum cauſam. ſi auteʒ
hoc fit propter inimicicias ignorans eu
ad iudicium uenire forte nõ ſic ar· ſt· ex
qui:cauin polſ.ea-fulcimus i et. il · ft
de hus que in fraucredi · pretor · · ii ff ·
ſoł.mat᷑/etiamꝭ·i . in quib ĩnuitur · ꝙ
non tenetur. niſi in dolum et iniuriã eigꝗ
feceritlicet quidam in hoc dicant ↄtra
Si uero exceſſus eſt occultus ſiue fiat a
partib ſiue ab aliis non cognolſcet de B
nec coget eos corazʒ ſe ſuper hoc rndere-
nec puniet quia nec ſuꝑ occult iuriſdi-
habet nec ſuper eis datus eſt iudex· ſed
ordinarius de his cognoſcet ar-extrae-
paſtoralis infi et de off or.c.ĩi a. ij . qii·
deus.Quidaʒ tamen fatent᷑. I-LPicit
Inno- ubi.ã. forte non male.· eũ poſſe
de hoc ſummatim cognoſcer et mulctã
inferre nõ tamen penam ordinariam q
mihi no placet quia nec certa accuſatio
uel atio.de hoc coram eo inſtitui põt
nec ad hoc datus eſt- ut lam dixi· C· de
teſti nulluʒ alioquun contingere poſſer
ut de omnibo illoꝝ cauſis cognoſcet qðᷣ
eſſe non debet ut ex de NRpti ad hoc· et
de iut.pa.relatum·S·porro hoc fateor.
ꝙ ſi quis etiam extraneus ſuſpectus ſit
uerinmiliter ꝙ uocatuz ad cauſazʒ uelit
offendere dele: poteſt eu cogere ad cauẽ
dum idonee de lecuritate ar e& de reſt-

ſpoł. litteras in fi. ut lid non conteſta

accedens· ii · ec de ap:ex parte et mmehiuſ
C. de hiis qui ad eci ofu: denunciamus.
v.nã ſi ꝗs· C. de ſacnſan:ec.ſanctimus.
ff · ð edił.edi.iuſt ſſie · ff.ð of.pſi ogruit
ff.ð uſuf. eꝗ ſſimuũ 2 ·ĩ. S pig. S ſegt · V
ꝗd ſi timeo nec excuſat᷑ ĩpediẽs dicẽs de
gati n hr̃e iuriſdic· maxãe ub ꝑtes 8 B;
ñ excipiuũt que ꝓſequer ůʒ papã 2· d- m⸗
ex e. C-i-. ibi ſcripſi ĩ glo.ꝗd ſi aliq
5 Goldadeſ aliꝗs exne rẽ 8 qua
còra gato qõ mouert᷑ aufferat tri
dic ꝙ cu nlłã iun. heat ĩ ilł uiolẽtũ ñ po
terit eũ puĩẽ ar· ⁊ ð ap· cũ rõna· ·ĩ aliũ

NN2

2

—rrrrrrrr- . —

ſ*
●
A₰ 5 KTLi vi. . Sed ſi dmiſſio foret realis Eyekra eo.prudentiã·5. ſexta Vt ibi QQR
ſecus eſſet quod dic ᷣm papaʒ ut nõex dicit᷑ hoc ueꝝ ſi caſus non eſt de ref̃uat
A de Pe:dilectus· Ibi ſcripſi in ult.gł. æt tuc facta prius remiſſione ee uide ꝗ8

quã hic intelliges. (Sed nuꝗd ſecular̃

4 ihr dixi ſuper- excõmunicatoreʒ. .
brachium poteſt inuocare et eu cogere

Item poteſt caulam ſibi delegatam

90

ſuam exequi ſententiazꝭ non uidet quia txotam uel ꝑtem conundtim uel duunſiz
ſi hoc poſſet ſuperuacuo apponer̃tur in ⸗ uni uel pluribus cõmittere abſente uel
litteris apoſtolicis que tamen m iuris ignorante reo- comur ctim ut cõmiteo
.Formã ꝓcedut alla clauſula inuocato 27. tibi uices measdiuiſim ut cõmitto tibi
B 3 Bais. Mon addir ſed exprimit. ⸗ E& uices meas uſq; ad lit oteſ⸗ uł ſi omitxit
. de excef.· prelat:c.fi. in Fine· Item certa aliquem certum articùlurmex e ſuper
pena ſtatuta eſt a iurequã dʒ infligere queſtionum5.nos autem- et· 6 ſe· queʒ
delegatus.ſ. excoõmunicatio ut ex eo-c- indtellige de dele:a principenaʒ delegat
i: unde illa debet eſſe contentus ex · e. de ab alio non poſſet.C de iudicaiudice-
cauſis et hoc tenent quidam:Alii cõtra niſi cauſaruũ uniuerfſitas eſſet ſibi vmiſſa
ar: e* de offic ordic:i:2.c. quoniam in L ff.de iudi:cuʒ pretor. e& de ap. romana
fi exc: eoð preterea in fi.et· c: ſane C· de Ii· vi. uel ᷣm quoſẽ P nde Gk. A
epiſ:a udien.epilſcopale.ix.q i:de ꝑſona. conſentire uidetur:ide lit. conteſ in fi.
et:c ſi quis cuʒ clerico. xiiq-v. admi uide quod ibi dicam: Niſi coram o –
niſtratores: ex de ſen excom.dilecto de lis eſſet ↄteſ⸗C. de ꝓcuĩatneq; tutores
clerico excom miniſt-cii. Et predicta quod dic ut nõ. ex de re iudi.c hertold
clauſula apponitur qñqʒ quia plus ſolet M S.· uerum in prima glo· PDebet
timeri 2c: ec ð herett ſi ucritis wxii- Quteʒ committere perſoms in igritatt
di.quãqm. ſi enim hoc poteſt ordi nari conſtitutis uel inſtitutis in ecclefus ca
facere ut in preiuribus cum ſuis ↄocorr-· thedralibʒ aliis collegiati honorablibz
multo forti9 poteſt hoc delegatusqui extra de NRptt. pᷣſenti WQuam hodie
quo ad cauſam ſibi cõmiſſam maior eſt non habemſed dic ut de Rpti:ſtatutt
quolibet ordinario: ut e de officiudl. 5S· i li · vi. Poſſet et certum articulũ
delegatt.ſane.de off ic: legati.c.iiet hoc aliis ↄmittere.et hoc innuit iplſa oſtitt.
uidetur etiam papa ſentire ez de offic. dum dicit caulam de ꝑtium tñ aſſenſu
QA delega:ſignificaſti in gloſua · n1-ViS C Item poteſt ſuo odelegatt. ↄmittere
quod ibi ſatis ſcripſi in glo.nunquidet uices ſuas extra eo:quauis. Et hec uera
quod ſequitur ibi uide in glo·etiam.de ſunt ſi eſt impedus iure uel facto. ed
ordinario uero a quo eſt appellatum an de Hptt. ſciſcitatus de offi: delegattſi ꝓ
inuoc d. lcripſi de offi. or. C. Auper glo- debilitate· et· c Paſtoralis ahoquin ille
Pl4. Sed nunꝗd põt belluʒ indicere non cogitur ſubdelegatiõem huiuſmoð
2 Nenð·non quia hoc ſolius principis eſt. ſuſcipereeo·ti cora- imnmo ĩpᷣe omittẽs
xxili.q/ iii⸗c⸗i a ii (LPoteſt etiaʒ dare ex hoc arguendus eſt et pumendus- ut
miſſionem in poſſef̃. cauſa cuſtodie· ez5 in pre dic· c ſciſcitatus. ex c. prudentiaã-
de eo qui mit in poſſef caulſa rei · f. c. i. S- adicimus. Formam hums omiſhionis
ct ii. et etiam ueram poſſeſſionem ar· uið.ĩ·ð cita: S. iã ð citat v· ꝗd ſi. cius
extra de re ſudiq curn aliquibus-C. de uero cum conuenientia partium uł C*
iudiciis ꝓperandum 2 hoc ſi ſine armis fficio auditoris contradictaruʒ datus
. et ↄtentione fieri poteſt alioqn r̃curret Bus Vt nõff.de iudiobſeruandũ. 6
ad aräinariten i hbec manu militari Naon debet alteri ex electt a partibus †
exequatur.ff/de re iudia diuo-ff. de rei nec utriq; uel etiam alicui extraneo cõ
uendi:qui reſtituere· et in predictoc. mittere uices ſuas:quod dic ut nõti:ex
adminiſtratores ff· de iuriſdi :om- iudi- de offi.delega.c:fi·N·iet· S. in prin. h △
iubere S B·ĩde primo et fo decreto. 5§ MVbi plena remiſſio. Bals. Vide . 6
reſtat/et hoc in delegato principis-alig de arbit· lſicutxi:ubi nõ q; ammi motq —
enim non dat poſſer̃ ſed decernit dandã non poteſt committi· Item ſocq
ut in predic·l. iubere et ordinarius etiã non cogitur ſubdelegatõermn ho recipꝑe ſi
mittit. ff. de damp: infeqj·l. iiii. i et in clauſula ꝙ ſi ñ omnes ꝛc· nõ ſit appoſita
predicta-l. a diuoi. ¶Poreſt etiam in REpto:cũ non liceat ei mandati fines
abſoluere excõmunicaturn actorem liz excedere ut extra de officdelegat.pru

hoc non fit ſibi ſpecialiter demandatum dentiam Et de reſcripti cum dileéta-

—
.

H. Vide qð ſcripſñi· eoti:de offic·dele:
c:fi.i. N:ſuper- V. ualebit. 5 Verum
cum cauſa aliqua pluribus onitt i᷑ cuʒ
adiectiõe illius clauſule ꝙ ſ non omnes

26 queritur an ia qui non poteſt inteſſe

poſſit alu uces ſuas delegare et an con
ludices ſubdelegatu admittere teneant᷑-
ad qð dic ꝙ aut eſt impediti impotẽtia
iuris aut impotentia facti. Impeditus
impotentia iuris puta: ꝗa ẽ excõicatus
uel periurus uel infamis et buiuſmodi
nequit ↄmittere· nam et ſi preſens eſſet
cognoſcere non poſſet· uel iudicare. nec
aln tenentur adrmittere ſubdelegatt ex
de HRpti ſciſcitatus et e de re iudic:ad
ꝓbandumin:q vii:tria. et · ĩ 6·fi· V
item ꝙ eſt crimmoſus:et in hoc omnes
concordant ſi uero inpotentia facti bñ
ualet omittere ᷣm Ion:quia tunc extat
condicio in ſepto cõtenta are de off.

dęlegat·ſi pro debilitate etcquamuis.
4 Tancuero diſtinguit: quia aut im
potentia eſt᷑ perpetua et tunc nequit

mittere quia extat iam conditio ·. Aut
temporat᷑ et tunc poteſt arex de offi.
delega paſtoralis in fiet deuoto ꝙ ſuꝑ
his et·c ex multa 2 poſtꝗᷓ ceſſauerit im
potentia cuʒ alus procedere poterit ar.
Cde cun furt. cum aliis-e de ſta-mo-
cum ad monaſteriuʒ in fi ex de appel.
cum ceſſante. Guilłnaſoet Io/de deo.
2 Inno: iii. dicunt ſimpliciter ꝙ bñ põt
generaliter committee uices ſuas Scd
ſocii miſi uelit admittere non coguntur
quia iam extat conditio ar. in predicc.
paſtoralis:in prin.et. eoti/ſuꝑ qõnum-
§ſi uero- Laurtet Iac:de alb. dixerunt
referre an deleget᷑ cauſa epiſcopo 2 aliis
an alis ſine epiicopo.ſi epicopo.et aliis
et adicitur illa clauſula. u frater epᷣe
cum eorum altero ꝛc tunc tenẽtur ſub
delegatum epiſcopi admittereex ð of.
dele:c· fi. S. idem quoq;· et·c inſinuante
immo fine illo nequeunt ꝓcedere ut ibi
dicitur licet uideatur contra e& de em.
et uen.c.iu· AI. Sed ibi claup.nñ dabat
prerogatiuam epilcopo. 5 - Epiſ copus
uero non cogitur recipere ſubdelegatu
ſui condele.ut colligitur in pre.5 a rio
ſenſu et patet· eo.ti.coram ubi de hoc.
y ſi delegetur aliis ſine epiſcopo chc ut.
ĩ· V·aut aliis. Gofrt.dicit ꝙ aut poteſt
intereſſe non tamen ſine rei familiart in
commodo quo caſu ſi uelit intereſſe pot
committere 2 alii tenentur recipere nõ
enim tenentur ꝓpter cauſam huiuſmõi

ſia contempnere negotia. ft· de ĩudic· R
longius. No.i.etff· de arbit licet aut-
in fi. nec eſt cõtra-lxxxvinc epiſcopꝗ
nullã ꝗa nec papa ꝑ ptũ ſuũ intendit
alicui damnum inferre ut ex de maio
et obe-humilis m fi-aut nullo modo in
cereſſe poteſt et tunc nec ipſe poteſt cõ
mittere nec ali etiam ſubdeł-tenentur

admittere et dcit ꝙ allegatio poſita in

predic:c.coram contra illam clauſulam
ꝙ ſi ambo et ac continet iuset m eaʒ
ꝓnunciatur.Ber- nõ ſuper preC:coraʒ-
ꝙ aut ab initio deł'gantur plures cum
Hla clauſuł ꝙ ſi nõo omnes 20 et millus
poſtmodum eis adiungitur que caſu
legatus poteſt aliuʒ ſubdelegare ·2 ſocii
lum tenent᷑ admiteere ſi erat ĩpotetia
temporał:dtS- iIn opinioe I ancr aut
ab initio delegatur unus uel plures. Et
pPoſtea alius eis adiungkur cum claup.
ꝙ ſi ambo.uel ꝙ ſi non omnes ac· et tuc
aut quãdo adiugitur res eſt ãcegra aut
non· ſieſt integra ideʒ eſt ac ſi ab initio
una cum alus datus eſſet de quo ſã Orei
ſi uero non eſt integra quia lis iam erat
contelſ.et hoc tacito ille adiunctus eſt·
tuũc nec ipſe-nec eius ſubdele/admittit᷑
arin pre.c·corã et in aut·de exhiben:
et intro:reis.6: illudalii quibus Vind.
aſſent ire uidetur dicunt/ꝙ ſi delegatus
non põt intereſſe non poteſt ſubdelegar
ſi uero poteſt intereſſe non dʒ delegare
ſed per ſe ipſum expedire- ut ex de offi-
dele.prudec iãꝭ adicim/et. c. paſtorał
in prin. ſi tñ delegat tenet 2 ſubdelegati
eius admittendus eſt eoο tiꝗuis et C.
ſuper qõnum.et probatur in predict.c.
coram in fi- ubi confirmatur ſententia
pPer epiſcopum ſolum lata. non adrmſſo
ſubdeleg· a ſociodo/m:dicit ꝙ ſi ꝑſona
ſeu eiq ĩduſtria eligit᷑ illa perſona electa
poteſt committere et non electa cogĩit᷑
ullum admittere ſed ſi is qui nõ ẽ elect
alicui cõmittat electus nõ cogit᷑ illũ ad
mittere immo ſolus poteſt procedere.
et Iᷣ reddit ad id quod ſupradixit Lau-
Et ſic ſunt circa hoc:viii: iniones
ut᷑ ĩgitur poſſis eas ad cõcordiã r̃uocare
diſtingue quia cuʒ delegatur caula aut
uni aut pluribus delegatur: Si uni aut
ille impeditus eſt impotentia nur puta
eſt infam's uel excõicatus et tũc neqt
committere nec alii tenentur admitter̃
ut.S. V· ueruʒaut mpotentia fadcti uł
ſola uolũtate duciturtũc põt ↄmittere
ut· eoti.ſiꝓro debilitate et. c- paſtorał

Si uero pluribʒaut᷑ clauſuł ꝙ ſiomnes
uel ꝙ ſi non ambo 2c. non eſt in Kꝑto-
aut eſt ibi· ſi non eſt poteſt committer
quando uult uteoð ti. ꝗquis- adeo ꝙ ſine
ulo uel eius ſubdełl gatt ꝓceſſus ꝑ ſociu
ſeu ſocios habit9 null erit e t. cauſaʒ.
iĩet. c·uno delegatoruzʒ. ſi uero illa clau-
lbi ſic aut ſimiliter impedit᷑ impotentia
iun ſuper quo dic ut pre · v. ueruʒ aut
facti et xunc ſubdiſtingue quiaaut im
Pedimentum eſt perpetuum. aut quia
eſt mortuus uel ꝓpetuo furioſus et tuc
non poteſt ↄmittere nec alii teneantur
recipereut in prec ſciſcitatus.ar ff/dð
uacamul.fieet. S· V. t· uero aut tpale-
t tũc aut ineuitabile ut quia grauiter

infirmatur. uel in uãculis detinetur. et

tunc ſimiliter nequit ↄomittere. nec alii
tenent᷑ recipere ut in pre.: prudentiam
et in predic:c· ſciſcitatusiaʒ eĩm extat
conditio illius clauſule ꝙ ſi non omnes.
26· aut euitabile utł quia habet propria
negotia que bñ poſſet dimitter̃ ſi uellet
ſed non uult.ut·ff· de iudiciis ſi longius
et tũc aut eſt commiſſa cauſa epiſcopo
et aliis cum clauſula Tu frater epiſco.
a2c. quo caſu dic ut.S.· V. Laun aut aliis
ſiñ epiſcopo cum clauf.ꝙ ſi non omnes
2c· ſicut poſitum fuit·s. in prin.et tunc
poteſt quilibet cõmittere et cõdelegati
tenentur recipere·quia tunc bene babʒ
iuriſdic.et ideo aln non poſſunt ſine ſuo
coniudice. uel eius ſubdelegati ꝓcedere
ſic loquitureo.ti:ꝗᷓ uis-ſed uidetur ↄtra
e.ti prudentiam5. adicimus ubi dicit᷑
ꝙ ſi unus noluerit intereſſe alii poſſunt
procedere ſed illud intelligicur cum nõ
uult intereſſe ex ſola uolũtate łᷣ otẽptu
hoc autem quod dixi intelligitur. cum
non uult non tamen ex contemptu: ſed
quia non uult ꝓpria dimittere negotia
ad quod non tenetur. ut S. V. Gorreð⸗
MHOui plene et commẽedabiliter hoc
tratàuit ſi tamen uis hoc breuius hre
uide in decre. corazʒ· ſuper fi.płt gloubᷣ

remota⸗ . ¶Cu ergo uolueris cõiter

edia; diſtinctio de clau: aplłoe

non dicas te intereſſe non poſſe. quãuis

habeas aliquod impedimentum. dicas
ſimplicicer- Cum ſim priuatis negotiis
ocupatus· uel cum ad preſens poſſim
liz minus ↄmode intereſſe uobis tenore
pnᷣtiuʒ uices meas ↄmittto donec poſſizʒ
ↄmode intereſſe ?m Gofred · et Pett⸗
Iᷣdeł.oↄſueuit ꝑ lẽ̃as fieri ſub hac fõma

Forma Talis iudeæ delegaè a domino

papa in cauſa infraſcripta deputat tali
lſalutem in dno Iheſu xpo· noueritis nos

a ſede apoſtolica recepiſſe litteras ĩ hac

forma Clemens. a2c. poſito toto tenore-
ſubiungat.ſed cum ꝓpter curam rei fa
miliaris ſimus aliquatuluʒ impediti- uł
ſic cum nos tam noſt ꝗᷓ eccleſie noſtre
pꝓłribʒ 2 uariis neceſſarns ſim negotiis
impediti adeo- ut examminatiom dicti
negotii uacare ad pns omoð nequeamq
de ur̃a duſcretioe 2 ſollicitudie plurimu
confidentes ſuꝑ ipſus cauſe examĩatide
æet deciſione uobis tenore preſentium in
tegraliter ſiue cotaliter omittim uices
moſdras uel cauſam huiuſmod ducimus
ↄmittendamin cuius rei teſtimonium
et memoriã futuroy pñtes lr̃as fecim
iſigilli noſtri appenſione mumiri dati 26.
iemd⸗ tn cautela uerborũdtunc

„

—

uel ſi ipſe ſubdelegatus eſt pelectus.
C Qund ſi in omuſione cauſe appeł·no

XXPrinitur nomen eius aàa quo appellatt

eſt de hoc nõttĩ. de appelł ··de officio
ꝗquoq; · V· ſed pone· ¶ ke nõt ꝙ ſunpłyr

Omittendo uices ſuas totã cãʒ et omnia

ſine quibus cã explicari nõ pot ↄomitter
intelligitur ut iam dicam etS· item
ad eius officium. unde ſuperfluit buʒ
allud integraliter propter hoc d ico ꝙ is
cui caulſe cognitio ↄmittitur de deciſiõe
nulla facta mẽtione bñ poterit ꝓnũciaĩr̃
et ar.ff. de ꝓcuſati ad reʒ et.l:ad legatũ
et.lqui ꝓcuratorem ubi nõ-otra. Mn1.
Tbi per·l. ubi. C·de fal.ĩ. alł.et ꝑ autt.
ad hoc.C. de iudici ·tenet glo.ꝙ; is cui ↄ
miſſa eſt cauſa cognoſcẽda illaʒ diffiniẽ
non poteſt. pro glo.illa facit de Rptis.
cam ibi in cauſe cognitione ac deciſiõe
de ſequeſ.poſ.c.i.ibi plem cognoſcẽtes
eam debito fine decideret per que patzʒ
per uerbum cognitionis deciſionem nõ
ↄmitti faciat quod de auditore nõtS·e.
5. H. iiſed nunqꝗd in fi-2. 1. ti: ii. et. in.
in prin Item uerbuʒ cognitionis cadit
ætiã in ꝓcuratorẽ de ꝓcuex inſinuatiõe
ſed improprie ut ibi nõ ·ꝑ Guilł. cõtra
glo·facit de Rpti.paſtoralis in prine ibi
ſimul utriq; cognoſcant et tñ ꝓnũciãt.
ut ibi patet per ſequentia ad ideʒ ð ap.
cũſpeciali et.c. legittima et quod nõ.li.
vĩ ·hoc.eo.ti·de arbitłe de ſenexcõ.
ſi iudex in prin.ꝑ que iura patet ꝑ ꝛvbũ
cognitionis ꝓnunciationem includi. ad
idem eo ·ti.prudentiam poſt principiũ

expedit quando non & clauß. in Rpto.

ℳ —

Item de qua re 2c·.· de caula poſſef/cum

uper · ff.de iudicj.l:de qua re inducunt
legiſte.ff.de offi·prefec: uigi:na ſaluteʒ
5cogmtori-C.ſi otra ius ur uti-pu. l-1.
C. ubi ſena. uł cla.l.fi circẽ meë. ibi nec

ſacro quidem cognitori ꝑ eund moduʒ

facit.ii/q-vi. c. x. etꝭꝗa · ·ognitor̃s
ad.lI. ubi rndetur.ĩ. aut. ad B nõ ꝓcedit
de iure noſtro ut patet:eo.tiſuꝑ qõnuʒ

G:-intentioms-C(oncordando opinones-
uidetur quibuſe g· ꝓcedere cũ ordinac
ordinarius ad quem fac ile diffintioe

recurritur facit de oſti dele-ſi contra5
i. Ii·vi-ubi corã epiſcopo ꝓbat᷑ recuſatio

ſui delegati et quod ibi no in gloſca-
Opinio ↄtraria in delegato principis uł

aliter ſi omitticur cognitio per moduzʒ
ordinarie iuriſdictionis tnſit diffinicio-
quaſi in orchinario neceſſario cõlecutiua
cognicionem facit predic:l. ꝗ Pcurat-
eteOti:qui ꝓprio/6 cem queritur et
hoxco·ti: prudentiam in fi:et:c.ſi ſuꝑ
gratia: libvi: miſi ſpecialiter ſit exceptò
ut B ſequitur. ſi uero ꝑ moð delegatiõis
ꝓcedat glo ad materiam: uide.ſt · Sð. V.
ſig- notionem in prind. et quod ibi nõt

Niſi ↄmittẽes ſpealit᷑ ſibi ſniaʒ repᷣuet

Eoð. ti. cum te et c Tuper qõnum
in prin: de Offi. or. dale us. ſ’ Vel niſi
in omiſſione exprimatur

in qua non liceat ei ſententxiam ferre ff

de offi ꝓconſu:ſolent in prin et in pre·
c, ꝗᷓuis. ar. - C. de t᷑nſactranſactionis-
Lex illa di ꝙ ꝓcurati cui vmiſſuʒ
fuit cauſam agere non litem decidere n

tranſigit ad ideʒ de ꝓcuratt ꝗ ad ageno

in fi:li vi- -Cautela igit᷑ eſt ꝙ ſi dicat᷑
cauſam tibi audiendaʒ ↄomittim:2 fiñ̃
debito terminandam: ex de re iudi· cuzʒ
bertolð.S· poſtmoò. M. Melius facit
de officio archidya. c. ultt in fi.princi-
de reſti.ſpoli cum ad ſedem in prin.
Item cum ↄmittens
Kſimpliciter uices ſuas totam cauſaʒ
cõmiſiſſe uideacur poſtꝗꝙᷓ is cui ↄmittit

ceperit uti non poterit amodo reuocar

quod dic ut·ĩ·· pxi- . item reuocato-
MHIbi uide: .· Et nõ. ex de offi deł.
uenerabili.2· C. Iuꝑ. 6: ſi uero duo ĩ prin.-
ſecus in legato:ꝗ licet alicui aliquam
cauſam integrałyr omittat- bene poteſt
reuocar̃ cum ſit ei cauſaruʒ uniuerſitas
omiſſa-nam et ad illum ab eo appellat᷑.

ff.quis et a quo appelł.l.i. MAH·Probat

m vgnitio
non deciſio demadatur. C- ad-l-corneł.&
fab.ubi:in:qvi ꝗ uis uel mſi cã ſit talis

Sup: delegatt

hoc de offic· delec.ii Ni: vi. ubi patet q;
eſt Ordinari- ¶Veꝝ qñq; ↄmittit᷑
cauſe cognitio uſq; adſententie ꝓlatiõzʒ
quam delegans ſibireſer uat ct tuc poſt
uerba illa ſuper ipfius cauſe cognitonez
26. iunge uſq; ad fnĩam diffinitmam c
ꝓlationem nobis reuam uobis tenor

* pntium ducimus omittendam. eX&;eοα

cum te conſulente- ¶ Ouandoq; etiam

commitrxitur un ſolus articulus puta
teſtiuʒ examinatio- uł iuramti receptõ
eæt huuſmod utin prec·cum te eteo.
ti ſuper qonurn5 uerum et:5: ſe·2 tuc
ſic dicet Kinlertaunrenote omiſſmis
Forma- erum cuz in cauſa apſa lis

inter partes fuerit conteſi tata Difricile

foret partibusad noſtram perſonaliter
uenire preſentiam uel teſtes ducere nos
Naboribus et ſum ptibus iplax parcere
cupientes auramenti de calumpmaſi Ca
ſic ciurlis uel de uer tate ſiſit ſpiritualis
M-Hodie dic ur dedurt-cCa.C-l. in fi-lt-
VI. X. Receptionem a partibus necnon
et examinationeʒz ac receptiõem teſtiu
in cauſa ipſa utriq; ꝓducendoruʒ uobis
tenore pncium ducimus cõmittendam
Quicꝗd ſuꝑ premiſſis facien duxerit
et quanta fides adhibenda ſic teſtibz (G
ſigillo noſtro nobis fideliter ac plenarie

referentes Vel dic melius quantum ad
teſtes ꝓut nõĩ de teſti.S. qualiter. V⸗

ſcribet autet ſe.Iteʒ ꝗntu ad iuramntũ
dic in ordinario ꝓut notĩ de iuracaß.
G-reſtat: ·ꝗd ergo:ſi uero ałr oructim
cõmittit alteri uices ſuas-dicet ut.S.
2ſic ſunt fine ſed ſi un vmittit alteri
eimn cicatiõz dic utĩ·ð cr: . ia ð citt. . I
aut ¶ Quadoq; uero dici᷑ omitto tibi

uices rnèas donec eas duxero reuocadas

M. Et per talem formam trãſit etiam
ſenñe ꝓlatio niſi prius fiat reuocationec
expirat rmorte omittentis re nõ integra
c· t· ſi delegat/G ieli. vr· £ De quo nõ:
Im papã eo ·t-ſi debilicate· ¶ Cetex⸗

ñq; talis omiſſio fit per uuam uocem
qnq; ꝑ curſorẽ de quo cʒ fieri publicuzʒ
inſtẽm ſub hac forma: Forma. Anno-
menſe.dieloco.indictie tali. talis in cã
tali que uertiur uel uerti ſperat᷑ int᷑ tyes
iudex a ſede appoſ-delegatt prout con
ſtat clare per litteras apoſtolicas ↄmiſit
uices ſuas tali ſuo ↄſocio· ſeu odeleg att-
uel tali ſi ſit ſolus uſ q; ad lit· conteſta-
uel uſq; ſmiaʒ donec eos duceret reuo
candas uel ſimpliciter uel recipiendum
iuramtũ de ueritate ſeu calup. 2 huiõi-

90

A

—

—

Ego talis tali autoritate notarius. pre
dicte commiſſioni int᷑ ui et de madato
pdicti dñi talis ſcripſiſi uero uno alteri
ↄmittit citationem uide ĩ de citatione
Giam ð citatiõe· v· ꝗd ſi terti9. Forma
uid ſi ordinarius cauſam omittat:
dlicet ſic anno 2c Wenerabilis pater talis
epiſcop-uel nobilis uir talis comes cãzʒ
que inter tales uertitur ſeu ti ſperat᷑
ño tali preſenti et recipienti audiendã
. omiſit et fine debixo terminandam. Et
ego talis 2c. ut.S. ¶ In curia uero rõna
qns papa omittit cas ꝑ ſuos hoſtiarios
ſeu curſores ut.ĩ. de ꝓbatt· · uidẽdum
vV·quid de auditoribus:que commiſſio
ſcribit᷑ ĩ hac for. Forma. Anno:2c talis
hoſtiarius uł curſor dñi pape mãdauit
uen:· uiro tali: ut cauſam ap uel negotii
principalis uł utrãq; que in tales ti᷑

uel uerti ſperatur audiat 2 fine debito
decidat. et ego talis 2c· ut·s· uekr

autem ſcribatur omiſſio cauſe appel

uide.I. in ti: de appelł. 5· de officio autẽ
vV.in ſumma · et uide ſuper hoc·ĩ. in ti·
de uicedomino- Ca
ad eum ratione cômitatus ſpectantem
cum ſit comes et epiſcopus. M- Vt de
epiſcopo par iſieñ.nõ. ð fon.competẽt
quod clericis et ꝓ ſolutione facit quod
ſcripſi de preſcrip:cum ex officii:ſuper.
·contemptoreset quod nõ·..ĩ.de arb
=S 5. fl. poſt prin. v. ſed pone ꝙ· omiſit
hoc modo· Ego talis epiſcopus ↄmitto
tibi talem cauſam nunquid ualet uidet᷑
ꝙ non· quia uidetur ꝗmiſiſſe ut epᷣus ñ
ut comes. ar.C.de inoffi.teſta.ſi filiazʒ
et.fr·de officeius cui man.eſt iuriſdic
et ſi pretor.dic otra: nam uidet᷑ omiſiſſe
eo iure quo et qð potuit.ar.ff de iur̃iu.
ſi duo.ꝭ· idem iuł.licet erratum fuerit
in prenomine: ff·de iudiqſi in nomine.
eo ipſo ꝙ epiſcopo ẽ comes · vii·:q/i:ſcit
Sed querit᷑. utꝝ delegatus poſſit reciꝑe
. delegationem condelega-parte dicente
R. cic ꝙ ſic Cum nullo iure ſit ꝓhibitũ
et ꝓcedat hoc ſiue contradicat pars que
impetrauit ſubdelegantem.ſiue reliqua
aptiuſ autem poſuiſſet hanc queſtiõem
poſt prin-huius§ uel poſt · V· itez põt
S ko⸗ Quid ſi ſint tres delegati ung
preſehs ẽſt in loco. ubi cauſa agi debet
pro alio comparet ſubdeletertius uero
ſe excuſat· nuquid eſt in poteſtate deł·
admittere ſubdeł· Item nũꝗ d pᷣiudicat᷑
abñti excuſato ut ĩ alio termino poſſic
repelli: Item ſi ambo abſentes mittunt

—

uid ſi epiſcop caʒ

—

et. c.querenti:et: c. paſtorał·ꝭ· ꝗqa uero

AK proſequere plemius in ſum. dm-

LJ1. 5 Rrss Pa ,

ſubdelega: nunquid preſens poteſt illos
repeller et ſi delegatus nolit illos admit
tere hoc proſequere m papam ꝓut nõ-
in predic.c:ſuper queſtionum.·:ſi uero
I-Vide ibi nõ-in pri. 'i glo iſtruit.
. Sed pone tercius iudex reſpondʒ S
ſe uelle intereſſe die uero ad ꝓcedenduʒ
ſtatuta. nec uenit. nec ſe excuſat.neq;
coõm ittit immo forte mittit nuncium
ad dicenduz ꝙ intereſſe uultet ſic facit
qncunq; alu ꝓcedere uoluũt·dic ꝙ reliq
monebunt eum ꝙ ueniat et ꝓcedat qð
niſi fecerit ipſi ꝓcedent quod dic prout

= de offic. deleg: cum cauſam que-

MXK. In prima glofſuꝑ qua ſcripſi poſt
Hoſti: ꝗd agendum ſi monitio ad eum
peruenire non poteſt. Ttermn delega-
pape maior eſt ꝗᷓ ordmarius ut dixiS·
in prin.hdt. Ite põt ſuam ſententiaʒ ex
equi uel ordinarie uel alin hoc cõmitter
cO. ti. in litteris et-c. ex litteris ubi de B

91

Eo. tiS: n in prin. . Item poteſt
fàcere de contumace non contumace;-
eX: eo. conſuluit. Item poteſt excõicar.
et in poſſeſſionem mitteree ut lite nõ
conteſ- quomam :in aliis 2 in fi-extra
eo·ſi gnificantibus ubi de hoc ᷣm papã
et·S. V· poteſt. ¶ Item ſuſpendere 2n
Cerdicere exc eο ane-(Item ſententiz;
Pape exequi- Hoc no intelhgo miſi AA
Ipecialiter committantur et dec al'ata
non ꝓbat. Fet querenti ECu⸗l. — 5
auteʒ ſit eius luriſdictio ex forma com
miſſionis apparet e& de iudici: exhibta
æxX de uoto ex multa. ff. de arbicri non
diſtinguemuspoteſt etiam młta facer
de quibus ſupra dixi-C De rogatidhe
iuris dic per omnes bene tractatum eſt

illud ad preſens B nõ repetamus-

H. Per A0. in ſum. de iuriſdic. o. uu. Q
r Accur:eo.t.l.i.uideS/eO.p.et· g· in 4
ult:gloet que ſuper ca ſcriph Hoſtiẽi
autem plene in nk d era . 5

in:· lſi qui ex conſonſu:C· de epi:au-

ſtat uidere quibus modis
cius iuriſdαιâο finiat᷑-Finié
autem iuriſdictio dele. Inia
lata et executioni mandata
. Cui aliquãdiu ꝑitum eſt ut ſcripſi 8
eo:ti · querenti ſuper fi.penult glo. 5- „S
ex. eo. in litteris et. c. uen erabili. ff. & re H
iudi: iudex Then per appellationem

legittimã e de appeł.ut debitus et.c.

–—

A

90

in fi.

£$
Ad hoc.iiiq.vi. ad romanamnam is ꝗᷣ
de ea cognoſcit habet confirmare · uel
infirmare. C·de epiſoaudien autt ſi ꝗs
litigantiumet medio tempore dicitur
ſuſpeniſa iuriſdictio prioris. C. de rebus
creditis generaliter- in prin. C· de appel.
precipimus·Shoc ſi · f.ad curpilłl.i. in
Fi:ex de offi. dele.paſtorał · ꝭ· preterea·
Itẽ ſi ðfert ꝗp.ex ð ap·ſepe 2.· citpoſita
et·c·corch.· M. Dic uceo.ti.de ap:cuʒ
appellatiõibo livi. .C Item ſi iudex
ꝓnunciat cõmiſſionis litceras nõ ualere
eo.tiſignificantibus. A1 Et ibi fſuper
glo.ni.reſpondetur ad decrdilectus-iii-
e preben: que facit in contrarium-
TIctem per recuſationem cãâ eiq legicia
ata ex de fort: competlicet- de offi-
deleſuſpitionis et de appelł plurima.
hoc tñ quidã negant dicentes recuſatũ
poſſe comttere quod dic ut·ĩ. ð recu·
6:effectus in prin. . ſed quid ſi is- A:
Diſtingue ut hic.eo·ti- iudex li vi· .
Item mortuo iudice cui noĩe ꝓprio
criptum erat ex-eo quomiam abbas a
ot rario ſenſu. xviii.qn dudũ. uid
ſi cauſa cõmittit᷑ tribus puta epicõpo.
abbati et prepoſico et prepoſitus no eſt
in rerũ natura . M. Aut quia digmtas
illa non extat Et ſic nuper fuit in eccia
regina. ubi cõmiſſa fuit cauſa epiſcopo
et abbati ſan. Proſpcri et ppoſito regiñ
cum tamen ñn ſit prepoſitura in eccleſia-
ſed ex ui clauſuł ꝙ ſi non omnes ꝓPceſſe
