ſi in decreſignif icauit.in glocixit hic In
no.et ſuꝑ gloiĩi et ratio ſupradicta paruzʒ
ualet cu tuc ſibi liceat ꝓducere q uult-
Rergo teſtes abſut pquos ꝓbari uult dif
ferat hoc fiue ſit reus ſiue ec tor agere non
ualensputauia nõ extat dies uł codicio
que poſſent etiã in mulrũ temp diſterri·
et teſtes licet tũc ſani et manſuri interim
deficere poſſent et ob hoc pᷣdhei non e ſſe
miſcẽdã receptionẽ que fit d timet᷑ mors

teſtium uel abſentia diuturna-cu illa quũ

fit ad eternarn memoriam cum primo re
dicta conſignentur ſecunda pubhcentur
Item in ſcda recipiunt᷑ ſam teſtes et man

ſuri. Itẽ eox: dicta durabilia primo nõ.
ut in decre qrn freqnter/poſt pri.
de hiis teſtib receptis ad e᷑ nam mæoriaʒ

dubitat᷑ an ualeant cont exneos an uero
ſolũ cont᷑ illos quox funt facta uocatioet
ut ſcripſi p Irmo·edi· ſgnificauit.in glo-
diæit hic Inno- ubi uero et in decreAl
beric· in glo.quid ſi ·· ali uero:dicendu
aliis nec ꝓſunt nec oblũt. p.l. C. d doñ.
Int᷑ donat᷑.2. ff. S iur.iu/ſed 2 ſi poſſeſſori.
in fi.cũ.l.ſ. Scias Oyin ſuov.coſilio·.ĩ yp
potecaria tenuiſſe ꝙ teſtes recepti ad eẽnã
memori luꝑ obligatõe bonoꝝ puta inter
pacẽ faciẽtes ſi pax frãgert ſi anñ ꝓductõzʒ
et ꝓbatõeʒ illã alẽ pacicẽcium uẽdiderat
aliᷓ bona et emptores non fuerut uocati-
illa ꝓbatio eis nõ nocebit· ſed opꝑtebit cõtr
æos 8 nouo ꝓbari. Si uero poſt ꝓbatõez
illã fiat uẽdiciocũ illa ꝓlLatio iã affecerit
uẽditorẽ et ei nocuerit. nocebit etiã ẽpto
ri. allegat. C. de pigno.l.preſes ꝓuincie· ff·
de pign ſ ſuꝑat-fi f·ã exceprei iudi-
rat᷑..fi.Et aduerte ꝗa ad predicta non
obſtãt.l.mutG.plerũ· ff· de reiur que
uult ĩ petẽdo 2 fendẽdo eanð cauſaʒ eſſe
ẽptoris que uenditoris 2. l. in hiise ti · 9l·
que dicit ꝙ non debet eſſe alicui melior

„

ↄditõ ſui actoris et que dicũt ꝙ alienatõ
debitoris nõ facit cõclitionẽ crecltoris de-
ceriorẽ C. ð pig: debitorẽ. 2 8& diſtra. pig.
ſi debitoret hins ſimilia ga fateor ꝙ illa
ypothecaria bene durat in rebus uerditia
Poſt cõtractũ et añ ꝓbationẽ.qð etiã te⸗

net Dy. alio articulo eiuſdẽ cõſilii ut ſta

tiʒ dicã.ſed hoc ſolũ dicã ꝙ illa ꝓbatio nõ

—

toris pcipue qñ ꝓpter uẽditoris ĩopiã uł
alias euictionis ad tio eſſet ſibi inutił. Idẽ
tenuit Hugolino ð fontana ĩ ſua queſtiõe
que ĩcipitduo fecerũt int᷑ ſẽ pacẽ. 2 addi-
dit idẽ eſſe in cõfeſſion uẽditoris dicendu.
ut.I. facta an uẽditionẽ piudicet emptori
poſtea facta nõ piudicet. Scias etiaʒ ꝙ in
queſtione 2 in cõſilio.ut declaret ꝙ ð ypo
thecaria dixi·ponit᷑ thema a duob ꝗ fe-
cerũt pacẽ ꝓmittẽtes nõ cõr̃facer̃ ad cer-
tam penã a bligauerũt uiciſſiz omnia bo
na ſua. ad illã ſoluenca ꝑti offenſe. alter illo
rũ uẽdidit aliꝗᷓ ſua bona p temp fregit
pacẽ. ꝓbata corã iudice obligatiõe 2 frac-

tione pacis 2 facta excuſſiõe bonoꝝ fragẽ?

tis agebat᷑ cõt᷑ emptores ꝗ emerãt añ frac
tionẽ ypotecaria ꝗ ſẽ defendebãt ꝓ eo ꝙ;
uẽeditor nõ erat debitor temꝑe uẽditioms

res exiuerat dominiũ fragẽtis allegabane

ſt:qui po.in piha.l.i. et. l. potiori.tn. C. S
ĩur fil.l.i.hi.x. et de bodap.lſi ꝗs poſted

ff· de. v. ob. cum filius.in hac predicti
cdloctores tenuerũt cotrariũ ꝑ. l.pocior. ii.
Ho.·ff.qui poin pig. ha et/lqui balneũe.
ti. ſf.de lolut᷑.ſi ſub cõditiõe de ꝑi.a co.rei
uen.l.neceſſario..·ꝙ ſi pendẽte:de nau.fe.
I.nihil-et de uul.et pu-ſub. l.fi. .ticiq· de

fideiuf.ſia reo·S. Itẽ ſub diuerſis. Rſponſi

onẽ ad.l.i. et.f. potior.ixñ prius allegatas
F de Rep-ſi ꝓ te li: vi.in. et ſuꝑiiu/glo ·

⸗Sed quos uocat ſenes quo ad mii-
uidet᷑ ꝙ eos qui ſut. : anno's qui eccι Jt

ſant᷑ a cutela. ſt. de excu.xtu.l.ii.C. P. v· qui

etate.l.umcaet. C. P. . æ.ti. l.fi.ff. de teſti·

inuiti uel forte, c. anno?æ C. de ſacro ſaec.
ut in dhuinũ- H

ſeripſi in decre· qmn · ſ upꝑ. . nes et de ſene

ſatis. ii. Reg tiæet in Ps. bexbe-ibi anni

noſtri:27. F. Recipiunk ant pdicti cũ ciui

liter agit᷑.ut in predecre.qin. CQudſi
criminalit᷑ Ro·tũc nõ ſcm ber· ꝗa in cri·
minalibo ſtrictiſſane ꝓbav iones requiru
tur v:q.vi:epiphaniũ. C. de ꝓbac.l.fi. nec
in eis teſtes S de teſti.cogẽdileo

torũ uinct cont᷑· Æn1 th alénatiue ut ſerip

9

Fiuicnrei qui Erh emerat nõ uocato a?ꝰ
facile eſſet cuilibʒ uẽditori ꝑimere ius ẽp-

uiſo. . Item licet.

ſi in decre· qm ſuꝑ.iii· glo 2 exquo de teſ
tiũ morte timet᷑:qa ĩiam ac tor ad talionez
lite mota tenet᷑ Tiia rret
iura dicũt poſſe lite nõ cõteſtata ꝓcedi.in
telligendũ eſt altera ꝑte ſe contumacit᷑ ab
ſEntanteſi eniʒ utraq; pſens ſit nõ ualet
ceſſus.niſi quo ad ormnia. ĩuris ordo ſervet᷑
q dic ꝓut no:ex qui fi. fint. le.p venerad

lem in glo· que incipit. ut.ii.q; vi. Sʒ et ſizẽ

Aliquo de pchetis caſib altera ge etuma

citer abſit dicũt quidã ad ſingula litis ca pi
tula citanda. Alii uero dicit ꝙ tantuʒ ad
ſEntent ĩã ſit citanda.de hoc·ĩ/de accuſ.s.

ut. M. ſup. et qñ ut
in rin dair ſntducendi
Preuit unnotemus et ꝗ
dem actor prius ꝓducet ſuos.
dein reus. et dic ut.ĩ. in ti de ꝓbæc. g. i.
ad fi- actorę igit᷑ uolente teſtes ꝓducer di
cat reus. I- uſus cauſax nõ recipit ꝓlbe
itatẽ oborũ int᷑ ptes quâ ponit hic Guił.
æt quã habuit ab Vber.de bo.car.iii. ubi
incipit tractare de pductiõe teſtio facta
enim ſitis conteſtatõe et iurato de calup-
nia:actor non requiſit format articulos.
quos ꝓbare uult ꝑ poſitões et alit᷑ ſi negẽt
quibus negatis dat᷑ copia reo ut opponat
uel ut interrogatoria faciat de hoc.f. Hi.
. frater chc mihi ſuꝑ quo uis ꝓducere
teſtes.·fi enĩ uis ꝓbare ipertinẽs et inutile
nõ debes admitti.C·de ꝓbacad ꝓpbatõeʒ
cũ ſuis concor. e&-de off. dele. cũ coringar
in fi.nec eti ſuꝑflua debes ꝓbare. uł aue
cuq; uelis ſed ſolũ ad cauſam facientia f-
de pet᷑.hrſi ꝗs libertatẽ uſt með.ff. ð iuũ
ĩur.ſi duo:S.il.C.qui legit.perſo. le.imom̃
tarie· ꝙ ſi actor dicat n facià· ꝗa iudici ñ
tibi ẽ ꝓbatõ faciẽda.2 ſibi dicã qð debebo
ut.C. cõdic. ob tur. Cãʒ.l.i. ec · ð Np. int
ceteras.·ii.q·vii:pleriq;ff· de ꝓbac.quinꝗᷓ
ginta· ad hoc reus repſicet.ꝙ cũ dixerit iu
dici. Iudex dicet ei qa nibil occulte in iu-
dicio debet agi. et certe dicẽdũ eſt ꝑti que
aliquãdo plem ꝗᷓ iudex diſcuciet. an fit ta
lis ꝓbatio admittẽda ułᷣ nõ.et ꝓbantur ᷣ
miſſa. e.· de teſti:ad hec.ał incipit ſſentiũ
li.vi. C.ſi ꝑ uim. uel alio modo. l.fi.e&.· de
ĩ ĩt.reſt.cu ex litteris ꝓpe finẽ C. de dilat᷑.
a ꝓcedẽte· de quo dic ut..é. nũ uidenduz
v· ſciend. eſt igit et guen C. Dein pe-
tat reus ill ſibi ſcriptis dari qð quidẽ fi

eri debet. ne ct᷑ materia negãdi uerũ et ꝓ

baãcdi falſa. ex. de phac qin cõt. ff.e·quot.

§⸗ Int᷑rogatiões· ff· de eden/l.i..edit᷑ ões.li
cet fit. ar. cont᷑in· e. l.ederc. Tudex ergo

— —

= = —

=

—

+=
S=

— =. =-

et officio ſuo faciet hoc in criptis ꝑ nota

riũ redigi · et ſic ꝑti copiã porrigi- ne ueri-
tas poſſit ꝑire· ſt· de teſti· curẽt· Cde fide
ſtru.plures· uel occultari · xiiii · q· i· quãꝗ
uel negari·evii-q·i: omnes femine xx-
qi.uidua.ſt.de pignor̃ cõthiĩt᷑et facit· C.
de arbimne in arbitris5 ed et ſi ipſe· quam
ſcripturã in curia articulos appellam de
uib dicã in pre5·nũc uiden ĩ prin- ¶
Poſt hoc dicet reus.frater dic numerũ erx
nomuna teſtiu quos intendis Pucer. utĩ
pre. decre· pſentiũ G.Ceſtes. Actor uero di
cat.nõ dica.quia neſcioet ſi ſcierẽ nõ dice
rem ꝗa ꝓcuratores mihi eos ſaſtrahere.
ut ex:e- ĩtimauit᷑ 2. c. cõſtitutis · rõ enã co
gor aliquid contra me dicere uel facere:C
e.mmis. iini.q·ni. v. qui indendit· c · de ꝓ
baẽ. c.i.qñ enĩ teſtes ꝓducent᷑ uidebis qui
ſundet iudex eoy numex inſpiciet et faci
eęætx ſuũ officiũ Iuxtxa.lft.de teſti.l.i. in fi
et ex.· c.cũ cauſazʒſed dicet reus ĩmꝰ dices

quia ſic eſt fieri conſueruʒ utĩ· V. Iudese

ſi enim uelis ꝓducere eos qui mortui uł ĩ
teſtabiles ſur nõ debes audiri.2 caute etiã
faciet ſi querit an uelit aliquos ꝓducer̃ ni
ſi quos nominauid· et ſi dixerit nõ facet qB
ſcribi.et poſtea dicat iudici ꝙ rõ eſt alia
gilatio dda ad ꝓducenduz- qa nulla fides
teſtibo adhiberet᷑ uel ꝗa ſut uiles et infa
mes· ec. ð ꝓbac. licet.f.ð teſti.l:nii ff.ad
uelł.l.aliqn. ec: de teſti teſtimoniũ· dixit

A K ⸗ loco in prin·huiqS: allegaro.

2 de iu nõ tenet᷑ quis dicer̃ noia teſti
m abſolute- miſi ubi eſt hoc fieri cõſuetũ
ut Mutine et in quibcã aliis locis u ni
AX ſappareat ꝙ fraudulent᷑ ſubticeat.
ratio prioris dicti non ꝓximi.
hns ĩſtruat᷑ aduocat utriuſq; ptis ad cor
rũpendũ uł impediendũ teſtcs ut· ff. ðD ar
bi.nõ ee omnibet.C. de poſtulan·l.pe.¶
ſi pig· in cãm iutt · l. ii·nec ob.· predecre· P
ſentiũ que dicit ꝙ nomina teſtiũ re ꝓban
dorũ exprimant᷑ in articuł · luꝑ quib dᷣpo
nent teſtes re ꝓbatori·hoc enim ideo fic
ne ſic locus uariationi- uolẽdo forte ꝙ teſ-
tes deponãt cõt᷑ eos quibo nulla exceptio
fucrat oppoſita·qʒ fieri non debet· exc de
p·cũ in multis. li. vi · · aliud aur E
cũ quis in cauſa uult teſtes inducer quia
tũc nõ tenet᷑ ox numerũ uł nomĩa aducer
ſario dicer. Sʒ iudici eo modo quo iam.j.
dicet᷑. Sʒ adhbuc eſt cõt᷑ ex.· S accuſ.qualid
i. 5. debet auũt ſed ibi p9 publicationẽe at-
teſtation teſti nomina exprimi iubent᷑

R⸗ H. Oſti. in ſima de dilat·5:e*α qi - u

prin. vᷣ.cx no· ꝙ ad ꝑdem ꝙ norunãdi ſine

deſcribi. 3:

ne lup

2/2

Z — * .
teſtes ał etiã aut᷑.de teſti. ꝭ.ca ucro mul

ti. de teſti · co · c.ĩ.et·c.cũ cõt᷑ et clauſulam
teſtes auũt 2c. que ſepe ponit᷑ ĩ lixtcris.edi-
cũ cauſa.ſed uerũ eſt ꝙ illos quos uult ci-
tari oportet judici nominari2 apud acta
.Eade queſtio etiã et ſolu
tio fieri poteſt in nomme tabelliomis qui
dicit᷑ cofeciſſe inſtrumntuʒ quo quis uſur

eſt ne det᷑ materia fabricadi fallu nã ſoluʒ

corpus inſtrumti ur ſũme que petit᷑ eden-
dum eſt at nomina tabellioms uł inſtru

menti rõ ſut de corpe ſeu de ſũma ipſiꝗ de

biti · ar · ff. de eden.l· i.·diẽ autẽ. ¶ Quid
ergo ſi ſit ex aduerſo talis poſitio pono ꝙ; ſi
aduerſari utat᷑ aliquo ini trufnto talis no
tar us illud cõfecit uel tales teſtes fuerũd
uel fuit tal factũ cicũt quidã reſpondenð
eſſe et coſulũt.ut reſpõdeat᷑ ſic Credo ſicut
in inſtrumto meo cõtinet᷑nec ·ob.ut di-

cunt ꝙ; ꝑ hanc reſponſionẽ incert rema-

net introgans· ut ff.ð int᷑ro. act᷑. S etate· ·

qui tacuit et. ꝭ. uide:qa iudex cui inſtru

mentũ oſtendet᷑· cert efficiet᷑.ſufficit eniʒ
ſibi fieri fidẽ · ut.C. ð eden.l.ꝓcurator.alii
dicũt nõ eſſe reſpondeno ne legi obuiet᷑ ſt-
de ſponſał. oratioet ff· de tu:et curada.
ab hus ſcire·x.di. uide et uide.ĩ. de edic-in
ſtẽ.ꝭ.nũc dicam.qd ſi ꝗs. certũ ĩ hac
reſponſione credo ſicut in inſtrum̃ to cõti
netur/dicũt quidã ꝙ ualct:quia aut int᷑ro
gans habet illud inſtrum̃tuz et ꝑ eius lec
tionẽ certo poteſt effici. aut nõ habz ĩmo
inrogat tmn illud habet quo caſul uffici
et.ſi illud oſtẽdat iudici ar ff. de reiud.
ait ptor. .ĩ C. de eden.l.fi. Inſti. deleg··

ex contrio. ¶ uolẽs ergo teſtes ꝓducere.

faciat eos p ecfice uocari ſi emi ſe ingeräâr

qdammõ ſũt ſuſpecti·ff. A ꝓcur̃.que oĩa.
G. de teſti.aut᷑rogati. · Et feſtinare pᷣ
ſumũtur ut ueritatẽ corrũpant. in aut᷑ e-
ti. 5. ſi uero ignoti:non ob. C. el. eos d. l.

libertox.ff.e·l.iuł.et.l.ĩuitxi.i.2.ii/et quia

ibi ſpõtanei uel non inuiti dicunt᷑ ꝗ citati
cõpulſionem non expectant non tarnen ſe
offerunt non obſtan: ſi dicas ꝙ etiam ad
dignitates ſẽ quis poteſt offerre ĩ quo op
pone et ſolue ut no.iqueſti:vi.c.ultimo.

Bal. attende ꝗqa ualet dictũ teſtis qui nõ
fuit citat ſed ſponte cõparuit ſi ipſe teſtis

eſt alias fide dignus ꝗa citacio teſtis nõ ẽ

de ordine iudicioꝝ nec requirit᷑ ſi teſtis eſt

Fſens ut.ff. de hiis quibo ut indig.lpoſt
legatũ.·5. is uero in glo.or. ·et etiã ĩuiti
qnq; ꝓducunt᷑ ut·ĩ. e.· de teſtiũ et dabit
ad hoe iudex dilationẽ cõperentẽ. ꝓut tra

ditur mii:· in 5, ſpacium. CIudexergo

—ð

c xi. 6 ga uero;

agendũ eſt et qui dica uel que alia e

aſſ gnabit dilationẽ ſeu terminũ.ĩ. quẽ ꝗs
Pducat teſtes ſuos quo facto is qui ꝓduc
turus eſt colligat omnes quos poterit ha
bere et eos æꝓducat et iudici repſentet et
clicat en dne hos teſtes uobis repſento ĩ ta
I cauſa. ꝓ prima ꝓduc tione et poſtea col
ligit alios et eos repſentet. et dicat ei. ñe
hos teſtes uobis repſento ꝓ ſecũda. tercio
colligat alios et eos ꝓ tercio repſentet q
dotũ fiat ſub una dilatione.et hoc ſecũdũ
gof. M.ĩ decre in cauſis et in ſuũ.huiq ti-
iii.colup. . teſtes ꝓducti. et alios ꝗ;
dicũt unã tantũ dari dilatione.lub ꝗ́ᷓ poi-
ſut tres fieri ꝓductiones· et fm.t. di⸗
qn et qualit teſtes ſũt proin fi. .queli⸗
bet ꝓductio debet cõtiner̃ unã plures
ljes ad arbitriũ iudicis und ſcmd. men
0 ſuma de dllat᷑.. et quilibzʒ po prin.
caueat notarius qualit ſcribet. debet

enim ſic dicere aſſignata eſt dies-ad facien

dũ primã ꝓductio nẽ· ſi enim diceret dila
tionẽ nõ daret᷑ ſca dilatio:ſine cae cogniti
one: ułꝑ ſic plamus in principio ſcribat.hii

Aan ꝓuti:a.mcõt· b·alii:ut ber.d

H qui hoc no. in decre in cauſis c. ti. et

cdt Aʒ: et alii dicut tres
dari dilationes et ſub qualibet eaz plures
fieri poſſe ꝓductiones· uerũ licʒ actor ha
beat tres ꝓductiones uł dilationes ſcdᷣm

uide qð ibi arce⸗ ea de hoc in aut᷑⸗

alios de meo tñ conſilio nadifferat omnes

teſtes ꝓducere in ultima ſed ꝓducat om

nes quos habere poterit in prima et ſda-

Pꝓpter uaria impedimta que ſepe in talib
occurrũt.nocuit enim difſferre Patis-2 ui
de qð noĩ. de ꝓbac: in prin. ¶Finita aut

chlatione ſeu ꝓductiõe uenient teſtes ex

tue ĩis cõt᷑ quẽ inducunt᷑ eos uidebit 2 cog
noſcet qð facere debet. C. de iur deli.I.fi.
i. et cõſiderabit an ſit talis ꝗ poſſit eſſe teſ

rere tempo huiq dilationis.2 quidĩ. ilud

ipſa deduci no.ſcᷣm papa: c&. c ult.

qð lcripſi in·v.q· et ulterioribo. . Aar.
ta auteʒ ꝓducko uł dilatlo ſcm alios nã
abitur ſine ſolemnitate legali que tal eſt
FOrma. Iurabit enim is qui eã petet

ꝗeO nuᷓ fuit pctatus dicta teſtin ꝑ uł ꝑ

aliũ. puta aduocatũ uel ꝓcuratorẽ nec ea
chdicit uel ſubſtravit et ꝙ nõ petit quartã
ꝓdutionẽ ꝑ aliquẽ dolũ machinationem
uel artẽ. ſed quia nequit uti teſtib/quos
ꝓPducere ĩden lebat.et tũc concedet᷑ petẽti
ꝗrtam ꝓductionẽ etiã poſtꝗᷓ renũciauit.
2 etiã poſtꝗᷓ aduerſariꝗ didicit teſtificata-

nũ cõpetentẽ.
In ſuis reportationib patet et ð plusẽ

ipſe uero rnõ m uinci. in aut de teſti 5.
ijuiauero multi.colł. vii. e&. e. ultet/c.m
cauſis. 2. C ſigmificauerut. C. de ꝓbac aut᷑.
at qui ſemelſẽd anꝗᷓ renunciet ꝓductioni
teſtiũ qð dicit᷑ rta ꝓductio exẽpli gr̃a.

dicit᷑ poteſt enĩ milleſimã laluclbe here

exquo nõ renuciauid a ſibi eſtirnat pediĩ

ſcom Vind·qui hoc no.in Pre·c.ſigmfica

renuũciatõeʒ nullũ inducer podeſt.ur non

Rdabit᷑ tũc qrta dilatio.ut.æ.ti.ð teſti.2. c.

et.·ĩ· fi.pꝑ totu. 7· Itẽ ad hoc quod
cixi d milleſima ꝓductõe eſt cont᷑ paut᷑.
at qni mel A'canbe ai dicat᷑.

cij ueniſſet·ð trs itn ctiã no.

illã milleſimã fieri int᷑ dilatões. . ceterũ
ſiquarta ꝓductõ legittie· i. cũ ſolepnitate
Petat᷑. Iude uero nulla cã aſſignata eã de-
neget· e hoc iuſte poterit appellari.quod
che ſecundnm papam. ꝓut noed e ſigni⸗
cucrune- A. ide quod ibi plene ſcri
U

ſi in glofß. q cumq· et in glof᷑ᷣ.nota -
4 Sʒ quer᷑ hic lurat᷑ cũ iam iuratuz

uerit de calupma.nec debeat niſi ſemel iu

rari- ut in aut᷑ de hiis qui ingre ad app. 6·

fi. N hoc noin pre.decreul tercia.ĩ
loii. ⸗ Rñdeo· hoc eſt ſpeciale ꝓpt᷑ fal

um iuſiuranduʒ. in autł᷑.de fi: inſtru.G. nee

uero. uł ideo qa plo ſolʒ timeri.2c. xxe iji

di:quã· es de her̃ti:uergentis · ff. de fur-

Item apud.ꝭ.hoc edicto-ct ubi talia iura
menta inueniur᷑ ſpecialia ſux ex. ð teſti⸗
ſentiũ.nam et ał urarmtu de cal-ad oĩa
huiqmodi ſufficer̃ uidct ¶ Sʒ pore ꝙañ
ceſſori meo cõceſſe ſũt inducic· ' tercra ꝓ
ductio.nũquiĩd Wrihi ſuccedenti ad quartã
oneroſã cõfugiẽdũ eſt. Ro nõ.niſi ueli.iu

cõmuni enĩ habeo dilationẽ. ff.de fer. ora R

tione ſcm uinct. M.· in pre-c.ſignificaue

cant᷑ut ex · e teſti:c.de teſti.nun
quid in eis dabit᷑ quarta ꝓductio cũ ſoleʒ
nitate legali uidet᷑ ꝙ ſic. ꝗ a idẽ iurt eſt in
acceſſorio qð eſt in principali· ut ex ð of.
deł ·prudentiã in fine· ſicut ergo in princi
pali cã cõcedit᷑ ut pdictũ eſt. ꝗ2 ecep
tione que ẽ acceſſoria. G. na. cõt᷑ ꝑ pdictazʒ
decreprudenti·5.· ſexta ubi dici. . termi
MWer ibi hoc recitabat ut

dicebat ꝑ illud ſingulare unicã dilationem

dDanc in oioſis q cõcedi poſſet ĩ hiis odt

oſis que differũt et nõ pimunt. ut ĩ decre.
frequẽs · ĩ· alł.et de cxcep.pia..vi.In pꝑẽp

toriis in quib mai us ꝑiculũ eſt ſecq nam

cd in pre.c.ð teſtib pated teſtes qñqʒ ſił

— ᷑ P»beWͤ — — —,— — — — — — —

9. 4

W

runt ꝭ· (Sed cũ ſuꝑ exceptiomibo teſ- 2„
tes ꝓdu

+

— . —,ä. — , — — — — — —
— — — — — — — —

en

ſuꝑ peremptoris ed principali deponere.
ꝑ qð patet illa in hoc ſatis eꝗri ut dicebat᷑
Pmo. pterea huimodi exceptiões odi
oſẽ ſũt 2 frequent᷑ ꝑx excogitatã maliciã o
ponunt᷑ ut ex·de do.et cõtu:finẽ·2 ex de
excep·paſtorał·de reſti · ſpoł· frequens in

prin:lIivi.2 patz de fi. inſtru- accepimus
v. ſi uero:in/qv·c·unico. uĩca uero

ꝓductio nullaten cocedit᷑ 2 Bec uera ſlur

ubi in prima ſca et tercia aliquos ꝓdue,
rit. Si uero fuit legitie impedit ut nullu
ꝓducerethoc ꝓbato dabit᷑ ei quarta 2 qn
ta et milleſirna ꝓductio uł ſcm aliã opĩo
nem ſcdᷣa uł tercia dilatio ſi neceſſe fuerit
ſine iuramto.hoc nõ ꝓſẽquor ampli-ꝗa
de hoc plene no.ĩn pre· concor · ed· iii· q/ ui.
6: ſpaciuet in ſoma domini mei in ti.ð di
lat᷑.5.2 quibo.¶Leſtib aut iudici pſen
tatis ex pectabut teſtes ipſ¶i donec depoſu
erint uł ſaltẽ ꝑ.xv. dies. C. e· ſi qñ.C. S ap.
eos et nõ ult᷑ ar. et· ff. de tab· exi. l. iii· · e
hiber̃. uid ergo ſi teſtis iurauit.
nõodũ ſut arciculi dati uł introgatoria. nõ
debent teſtes citari-miſi eũ cõditio et ſta-
tus cauſẽ requirit. ut ð Fp.ſtatutũ..pe.
li.vi.quar̃ male facit ſic citansed uidet᷑ ci
tatio nõ artar̃ ut ibi no. ½- No dicũt qui
dam ꝙ expectabit ꝑ·xv. dies ut in pre l-
expenſis eius ꝑ quẽ ſtat quo min reci
piat᷑.depoſi.l.fi. in fi/ uł ꝓducentis ut.ĩ·
. ꝓx. primũ ueriq- Ali dicũt ꝙ recedet
2 imputet ſibi qui nõ dedit arciculos uß ĩ
terrogatoria. C. depoſi.l·fi:in fi:dic cõmit᷑
ti iudicis arbitrio ꝙ, Pcedat ułᷣ cufferat. f
8 iudict.nõ quieꝗd. MI uber.fult iſte·
quẽ ponit To. de decauilł. . v. H de iure
reſtis. 5 Teſtes aut exhibendi ſũt ſũp

Eibus ducentis. ii.-q-ii⸗V. uetun⸗C.e⸗
qfn. Met in predecre.ſtatutũ .6· pe· et
ult᷑ ibi no. in glo. anpłt·ſ ꝙ licʒ ĩuret dice
re ꝓ utraqʒ ꝑtenõ tñ ꝓpter id cõtribuit
is cõtra quẽ ꝓducit᷑ſic etiã dicas ꝙ ꝓpter
interrogatoria que dat ille cont que teſtis
ducit᷑ ſuꝑp quibo uult teſtem examinar
iĩpſẽ nõ debeat cotribuere ad expenſas ꝗa
nõ ꝓducit illũ ct ꝓducens tenet᷑ ud. S. dic
tum elſt. Itẽ et ſi ꝑs nõ daret introgatoria

ĩudex tenet illa facere.eCi. cũ cauſãĩ prin-·

et. c. uenerabiF. fl-e-l. ii.i prin- alleuiat er
g i n hoc ps iuchceʒ- nec Puotat ſed ꝓuo
catur 2 ad enſione urget᷑: facit ð ecep.
cũ int.fl. de con fur et ideo et ſic ſeruatur
Itẽ ꝑ pre·d: pæet iura añ ill allegata dici
mus anteꝗ iter teſtis arripiat ſibi miniſ⸗
trandas expenſas peundo 2c·q intelligo
niſi ꝓducens ꝑ ſe uł (uũ rminiſteri illas hi

00

2 2 0°
bi exbibere uelit. nõ ob. de cenſi. cu inſtan

tia in fine quia ibi multi ſingularit᷑ erant

obligati hic un ꝓducens tantũ dico etiã
non haberi rationẽ expenſaruʒ quas domi
faceret P no in P·c.ſtatucxũ.6. nſuꝑ-in gxrF
no.quẽ minores et tũc maime qn expen
ſas in domo lucrat fuiſſet.ff. ad exſed 2
ſi. S.ni.ſi ꝑſone cõditio id reꝗrit.ſoluet etiã
uecturas equox. ff. manda. idẽq; : Ite la-
beo.2. ff· ꝓ ſocio.lſiinter fratres:ſiquis
ex ſociis et de tuet ratio.diſ.l.i.ſi pupil
lus in fietiã ſi teſtis ꝓpriũ equuʒ duxerit
uæ locare loleba t bracit.ff. man.ſi uero
nõ.5Ri mihi: Idẽ uidet᷑ ſi locare nõ ſolebat.
ał ꝓducens fuiſſet uecturã ſolutur/fac.
ff. de Uurt .I. et in contria. Teem ſi ꝓducẽs
de certa ſumma ꝓ die cõueniſſet cu teſte-
et ſoluiſſet ꝓ·x:diebille prio expedituis
reſiduuũ reſticuere tenet᷑:f. mãda.creditor
G·ſi in.ii. Rn.et dep.ii.l.anpe··i.cd de ali
le.l.pecunie ſortẽ. · ¶ Recipient᷑ etiaʒ
teſtes pᷣſente altera pde lel ſ otumacié ab

ſntãte.ut dicã ·ĩ. e·ò: nẽ ttan.( Iudex
quoqʒ; debet effrenatã teſtiù multtudine

refrenare ut dicã .I. 6 reſtat. V. hoc etiam

no⸗. Debet quoqʒ ipſis codudtu et ſecu

ritate pſtare et om formidinẽ ampucare
ut.ni-qehortamur. ¶ Is quoq; cuĩ da

tus eſt terminus ad teſtes ꝓducendosla-
tiſfacit kmino:.ſi ĩ· illũ eos ꝓducet et iura
re facit licet.I.illu nõ Fuerit exarmniati ar-
C.·de teſti.l.pe.2 ſic cur ĩia ſeruat.ſecus for

te ſi dat fuit termin ad ꝓbanð ur ad ꝓ

ducen et ad facienð illos exarminari-ar
de ꝓbac licet in prin· nä1-dat hodie emi
nus ad ꝓband et ꝓbatũ habeno. ·ar cõ
tra ex de of· deł. cõluluit.ſed de hoc dic.ĩ·.

de dilat᷑.S.i.v. ſed Adſi. H. 8 bi clici

non minat bunc caluʒ- ibi enim de teſti.
exarninatis ſed non publicatisbic uero 8
non eaminatis hoc auũt forſan intellexit
ꝙ ſem illos ſcm quos requiri publica-
tio.fortius examinatio quaſi de illa nõ du
bitartur tñ ibi patet dubiu publicatiõis
reſtringit᷑ ad caſu decre:pia:de excep. F vi.
que facit etiã ꝓ ſcdo membro ſolutionis
quia iĩbi dat᷑ ninus ad ꝓbanduʒ et ut ibi
ſcripſiſuꝑp.v.vni:diex architenz ꝙ non
ſufficiat. I. illos teſtes iuraſſe. Io.faxo de
quo mentionem feci.S. de of iudi: , ult. in
prin.teng idẽ principalic quia dilatio ſcᷣa
danda no eſt.niſi ex cauſa. ff·& feri.l.fi Itẽ
lapſus emini et quia ſẽ arrauit obſtant ei
C.qui accu:non.pol.ſi ea ff. de rei: uen.naʒ
ſi Itẽ.l.ſ qn. C.e·ti. ubi ult. xv. dies iudex
nõ poteſt tenere teſtẽ· principalit inducit

9 41 r- teR ſt

Prea “

ꝙ ĩurar̃ et deponer̃ cõiur ct requirunt᷑.a
ſut inſeꝑabilia.et primũ fit ꝓpter ſcm.
unð lex uult ꝙ iurati deponat- C. & teſta.
I· ult.in fi:et qui te.fa.poſ.furioſuʒ et qð
ibi no· ſ ꝙ de indiuiduo nõ ſuſficit facere
ꝑtem ino eſt ꝙ ĩꝑfectu dici᷑ nullu. Inſti-
qui mo·teinfir. ꝓ iſtoꝝ opimõe benñfacit
ex de ſen.ex·cuũ deſideres.in prin:et.c.qð ĩ
dubiis. i· Ro facit etiã optime qð dixi in
regula.Nõ eſt ſine. de reg: iurt. I.vi.ĩ ſcda
pꝑte queſtiomis de teſte qui falſũ depolſuit
rõ iuratus.fert᷑. Dytenuiſſe cõtrariũ ꝑ.l-
unicã in fi.ff.de bo.poſ.ex teſtarnto-mi:2
masce cũ ſua glo:que uult militeʒ exquo
iurauit militẽ eſſe et ut militẽ teſtari.licʒ
nõ ſit in numeris ſic ſoluendo cõtrariũ.S. I
ex eo.ff.S milite/qð etiã ſcripſi ð priui.
Cpeſuꝑ.ĩ.glo.et ſcᷣm alia ſolutionẽ quaʒ
ibi ſcripſi et quã uerã puto. illa.l.nõ facit
et dato ꝙ uera eſſet ſolutio cõtrñ diſtin
uens an ſit iuratũnõ tñ ꝓbat ad qð indu
citur ĩbi enim de cõmodo ĩurantis qð ſibi
merito debet᷑ exquo grauatus eſt iuramẽ
to.hic de cõmodo ꝓducentis fateor ergo
ꝙ ibi iurans miles eſt et habet cornmoda
militu: et iſte iurans teſtis eſt alſumens il
lud officiũ et iurando habet cõmoda teſti

um:puta ius reuocandi domu et ſi urnptus

ff. de iudi. lI.ii.S: legatis e Rep ſtatutuz.5.
pe· lIi.vi.non tn ꝑ id dici poteſt ꝓducentẽ
ꝓbare undens. Ia. butri-qui in ſua diſ
Putatione tenuit ꝙ depoſitio poſt ᷑minũ

legat᷑ ꝙ licʒ ꝓductio teſtis ſpectat ad ꝑtẽ
exarnatio ſpectat ad iudice cui debet ĩ
trare ſecretu.C.e.ti.millũ addo ꝙ etiaʒ ad
petitionẽ ei cont᷑ quẽ cxaminationẽ face
re debet.ut no.ĩn.l.ſi q. C.eę.t᷑i. debuerat
ergo etiã aduerſari inſ tare. ꝓtelatio ergo
iudicis ꝓcedat ſine piuditio ꝓducentis· f
de iudi.l.ii.. ĩ ornmibo.Mihi placz diſtĩc
tio.Guił. in prirno membro et eti ĩ ſco

ſaluo qð no.ĩ. de dilat.6.i. . illud quoq; ĩ

fi. F.· ¶ Quid ſi quis pecũt teſtes· ĩ. ter

minu exarminari-ſed ipſi noluerũt teſtifi-
ari et ſic ſuccubuit. dic ꝙ; ei imputabit
ſi non fecit eos cogiſcdᷣm uber. ff de tab.
exi.locu.5.hoc indictu.ſiue cauſa ſit ciuił
ſiue criminalis.C. de teſti.ſi qñ ff. e. l. j. G. ĩ⸗ J
ſi auteʒ pecit cogiſed iudex nõ coegit. Iu
dex dapnũ reſarciet ſcᷣm eũ ff.de magiſ-.
cõue.l.i.ff. ð anp ufee ain ak d
ad litterã funt.v. ipſius uherde bob. ubi
tract. ð teſti:circa s Sed nũꝗd

teſtis ꝗ noluit iurare teneł-dic ud. ĩ. 6. Ppe
v. quid ergo ſi teſtis. E Sũt aut. H In

fata ualeatillã. I. no idusit. ſed in᷑ alia a

choãt uerba ban. ubi.S que prius fuerunt
QAʒoin ſumma. . ꝓducẽdi aut ſunt.ex-
cepto· V. priq tñ. 3 teſtes ꝓducẽdi de P
uincia in Italia uel ecõuerſo⸗ uel de ꝓuĩcia
in ꝓuinciã uel de ciuitate in ciuitatẽ. ſi iu
dex id ꝓlpexerit expedirſi uero nolit nec
expediat uocar̃ teſtes cora ſẽ debet ſcribe
re iudici ſub quo degut ut eos reciiat ſe-
cundu formaĩ. ĩditaʒ. et ille ſibi mãdabit
Ata fides ſit teſtib acdhibẽda. pri tñ quã
ſcribat recipiat caucionẽ ab eo cont quem
inducunt᷑ ꝙ uadat uel mittat.ĩ. Eminum
cõpetentẽ ad uidenð iurare teſtes.2 hoc
ciuilibo cauſis.nã in crĩalib pciſe cogent᷑
teſtes uemire ad iudicẽ qui de cã cognoſcit
hec ꝓbant᷑ in aut. de teſti5. qm ſanccimq
C.de fide Inſtru. Iudices extra.de fideiuſ
ſore.conſtitutus in fi. 3 uiĩde ꝙ ibi no.
in glo:antepẽult.et qu

1 nota· de Ep.ſtatutu.li. vi.ĩ glo. pe.

ct nosin ti. wudi dele:.iam nac. x S

ſed ſcöᷣm vmſſſa.

Scri 1

talẽ er talẽ:talis queſtio uertit᷑ corã nobis
ĩ qua actor ad ſua ĩtentionẽ ꝓbancã quol
dam teſtes ut aſſerit ueſtre iuriſdictiomis
ꝓducere intendit ne igi iurt executio.

bacionis defectu. uł occultatiõe pcat ueri

tatis. prudentiã ueſtrã duco attenti depᷣ
cand quateno citatis hiis quos idẽ ſeu eig
ꝓPcurator uobis duxerint nominãdos re-
ceptolq;ʒ ſcdᷣm formã iuris et iudicii mo
rem ab eis prius iuramento ſuꝑ intentiõe
ſu articulis uł capitulis Eſentibo intro-
cluſis cogatis eos ueritati teſtimoniũ ꝑhi
bere atteſtaciones ipſas in publicã formã
redactas·2 nulli ꝑptium ꝓditas. nobis ſub
ueſtro ſigilio ſecretas incluſas ꝑ fidelẽ nuci
um quanto cici tnſmiſſuri uel dic ut.ĩ. ẽ
ſequenti forma·hoc ſaluo.qa cũ unus iu-
dex ſcribet alii.nõ pcipiet ſed rogabit.2 is
cui ſupᷣſcripta forma ſcribit᷑ ſua nõ ſcribẽ
tis auctoritate illos ecaminabit ut in p-.
v. ſed ſc m pmiſſa. . uice qð ibi dixiĩ

Fi. .et ꝓbat᷑ hec forma.ex·ð fideiuſ.cõ
ſtituto:et. C. de fi inſtẽ· aut᷑ apud eloquẽ
tiſſimuũ et uide fimile·ĩ· de ꝛur̃. calũp.reſ

tere delegato a papa. H. Etiã ſi ſolũ dat
fit ad teſtiũ rceptionẽ· ut in cłe ·ð of·dex.
c.uno q dic ut ibi no.ĩ.i.glo. · uł epus

up etiã is cui uniuerfitas cauſa ẽ cõmiſſa

alicui clerico etiã- in cathedrali ułᷣ collegi
ata eccleſia nõ in ſtatuto⸗/ꝗa oſtitutio ex·

ſuper ea dixi-et

Q

92

31 —

— —.

— — — — — —

—.—

—

—
—

l

SNp. fenti.
loco decreſtatutuæ.ti. li.vi· 5: Nõ extẽ
diẽ ad auditores ſed iudices ꝓut ibi no:,dʒ
t eſſe al ꝑſona ydonea et diſcreta ut ext·
e·ſi qui teſtiũ.et cõmittet ſub hac forma.-
FORma- I alis tali ſa?tẽ in dno- nouerit
ur̃a diſcretio ꝙ nos cãm que int᷑ talẽ 2 tʒ
ſup hoc uerti ex cõmiſſione ſanctiſſimi
pris ni pape talis uel aucte ordinaria ſul
cepim audiendã2 fine debito Eminandã
uerum lite corã nobis inter ealdeʒ ptes le-
gittime cõtepſtitoq; de ueritate dicenda
ſeu de calumpnia iuramẽto:. factis quoe;

poſicionib 2 HRſponſio nibo ad eas ſecutis

articulis etiã a ptibus hincino f ormatis
ꝑ ea que hinc in ãfuerũt ꝓpoſita corã no
bis. de ipſius cauſe meritis liquer̃ nequit
ad plenu. quocirca diſcretiom ueſtre auc
toritate ꝗᷓ fungimur in hac ꝑte cõmitti-
mus 2 ſtricte pcipiẽdo mãdam quaten
teſtes quos utlibet ꝑs ꝓducere curauerit.
corã uobis ſuꝑ articulis ſuis quos ſub noſ
tro ſigillo ẽnimittimus uobis intcluſos
una cu inrogatorũs ꝑtinæorunð· ĩ· ſpaciũ
umius meſis a receptioe pᷣſentiũ cõputanð
ꝑ uos aut aliuʒ uł alios ad hoc ydoneos 2
neutri ꝑti ſuſpectos altera ꝑte pſente ux ſe
p cõtumatiã abſentãte prudent?᷑ reciper̃ ac
eos ſcᷣm eadẽ inrogatoria iuxta datam a

deo uobis prudẽtiarn diligent᷑ examinare

curetis· ꝙ ſi forte alutra ꝑciũ teſtes alte-

rius re ꝓhbare uoluerit ceſtes hinc ino ſuꝑ

re ꝓbatione huiuſmodi ꝓducendos·ĩ· xv·
dies poſt dictũ menſeʒ inmediate ſequẽtes
fideli adrnitter̃ 2 ecaminar ſolicite ſtude
atis:depoſitides ommũ eorunð teſtiu cum
articuł 2 inrogatoris pdictis nec nõ cuʒ
toto ꝓceſſu quẽ ſuꝑ hoc corã uobis habe
ri contigerit ſub ſigillis ueſtris fidelit᷑ in
trocluſas ad noſtra pſentiam quato ciclus
nſmiſſuri. pfixo mipilominus eiſo ꝑribus
mino pemptorio cõpetentiquo cu omm
bus actis iuribus 2 munimtis ſuis cauſaʒ
ipſã cõtingẽtibus ꝑſe uł ꝑ reſpõſalẽ ydon
um cõpareãt corã nobis iuſtã dãte domĩo
ſEntentiã recepturi teſtes aut ꝗ fuerint no

minati ſi gratia odio uł timor ſubſtra

erint ꝑ cen· eccleſiaſticaz cogatis ueritati
teſtimomiũũ ꝑhiber̃ datu2c· et ſi cõmittat᷑
duobus uł pluribus. poteſt addiꝙ ſi non
omnes hiis exequẽdis inteſſe poteritiĩs alt
uł duo ueſtrũ nibilominus exequent᷑.pre
miſſa forma ꝓbat᷑ ex· de ꝓbac. licʒ ex de
teſti. ad hoc ax incipit. pſentiũ·5. deſtes et
S.ceteꝑ. Ii. vi et.c.cuũ clamor·et·ccu cau⸗

ſam queĩde hoc·s· S iudi· deł · · ſeꝗt · V⸗

ꝗ Bodie nõ habẽ.ſ̊ eig

H 2 2
qq; etiã potes etiã adder̃ claululã ilſã tej

tes maxime ſenes 2 ualitudinarios quos ta
lis duxerit nominãdos admittatis et depo

ſitione s eoꝶ cõſcriptas ad nos ſtinar cur
cis ut ex de teſti- cu olim. t nog in P
r

dicta clauſula teſtes aut2c que habet᷑ eæ
S teſti· co.c.i.ſemꝑ teſtes intelligunt᷑ ſe ſiᷣ
ſtraher qn nõ poteſt alit᷑ ueritas haberi
apparer̃ in ciunb. AMπ Inchoat ba In

no- uſqʒ ad fi. que uide in decre. I. Palł. ſuꝑ
glo.n. F- In ꝗbus cogit᷑ ꝗs teſtificari ꝗa
tuc celar ueritate peccatu ẽ⸗iq- iii-quil-
sO metuexX: de cri.fal.c.i.niſi hac pſuptio
nẽ alia elidat puta ꝗa ẽ religoſ2 ideo ma
gis uereret᷑ iurar. uł alia coſiis In crimi
nali aut 2 ubi nõ ẽ peccatu celar̃ ueritatezꝭ
nõ pᷣſumiĩt᷑ ſẽ talit᷑ ſubſtraheris ꝗ nõ uulc
teſtificari.iõq; cogendo nõ ẽ. niſ manifeſt᷑
malicia appareat ut ex de teſti· co·puenit
ii:Itẽ in ommibo caſibo in ꝗbus teſtes nõ
cogunt᷑.cogi debẽt ſi alie ꝓbatiões ðficiũt
WH. Ide no. ĩ.· S. de teſtiu. S. ᷣ nuꝗd frat᷑ t
fi. .. etia ſi nõ ſẽ ſubſtrahut gratia odio
ułᷣ timor᷑. ute.c. M·ſi actor dicit ſibi ax
ꝓbatiões deficer̃.2 re riũ dic. ꝗs ꝓbet
dixi p damade teſti. coſuꝑ eo ſuꝑ glo. 5
ꝗs puto utrũq;· ſi uelit ad ꝓbanð admit᷑ti
ex de renuc. ſuꝑ ̊ ubi neu ꝓbar̃ uelit uł
poſſit nõ uideo.G tał inteſſe ꝙ ſtar̃ nõ vᷣbe

at iuramto dicẽtis ꝙ ali᷑ ꝓbar̃ nõ põt bm

facit.e.ti.ult tciofortius de Rpſtatutuzʒ
Ii.vi.6cũ uero in fi ubi lõge maius uertis
inteſſe aduerſarn faciũt etia cõcordãtie ꝗ
ponit ibi glo.· ¶ ·Sʒ quõ tuc ꝓbabi o
diuũ. Ro ꝑ euidtiã ſicut 2 dolqf.8 iudic.
ſi filiq/ſ dici põt ꝙ ſi teſtis admonit nõ
uult teſtificari.- pcumnit᷑ ꝙ odio gratia uel
timor B facit.miſi priuiłgio.uł alia ratiõe
excuſet᷑ et iõ ẽ cogedo:pſertim ſi apparent

aliꝗᷓ iudicia uł coiec tur̃ ut ꝗa teſtis uici-

nus eſt ꝗ nõ põt iĩgnorar̃ nec uult teſtifi-

cari ut in p·c. quits- (. Sʒz ꝗs ꝓbabit o
diu.ur ꝙ ꝗ illud allegat-C ꝙ me · ca. l. me

tuũ·ſ̊ dic ut pdixi attendẽdas eſſe circuſtã

tĩas et iudicia-
pradictũ ẽ teſtes quos urſibʒ ꝑs 2c. nã tũc

demũ debzʒ ꝗs exceptõezʒ pernptoriã oppo

ner̃.poſtꝗᷓ actor ſuã ĩtẽtõeʒ fũdauerĩt ut-
C. de excep.ſi ꝗdẽ e de excep.cũ uenerabi
lis ĩ prinibi pre ꝓper̃ c. ĩmo fatu ẽ ꝗ añ
publicatas atteſtatiões actort 2 anꝗᷓ ſciat
illũ ſuã intẽtionẽ ꝓbaſſe exceptionẽ pem
toriã ꝓbat ut noexc de teſti.c.ð teſtĩ · et
ĩ. ð excep· S. uiſo.v.et no· Fᷣ dic ꝙ ſi re an
aptas atteſtatiões actorl uelit ꝓbar ſuaʒ
exceptionẽ ̊ bñ põt ut in p c.de teſti·et

C Sʒ oppoiĩt᷑ ad hoc ꝗqð ſu

e

We

7

4

Aen ſſ.

33 4 ‚n.

—

cõmuniĩt᷑ obſuat᷑ grẽ̃a dirimdax litii.

ti. fratnitatis ſuꝑ.in.glo. 5.ů ut tã actor ꝗᷓ
re ſuos offerãt articulos.2 ſimul.f. eudeʒ
tminuũ:ſuas ꝓbatiões ſuꝑ illis ĩducãt. ex · S
ꝓhbac: licʒ vſus pri.2 e& & teſti- ad B ay in
cipit pſentiu. Ii. vi·2 ſic dixim inq- coraz
nobis int᷑ cõe ciuitatis Arimin-ex pte una
2 archiem Rauẽnat. e&α pte altera-ſuꝑ-
vii: caſtris agitabat᷑
re:calup.ꝭ.reſtat.v.ꝗd ſi aliqn· in fi.· ·Sð
hoc.ĩ. ð excep·· dicto·. Fᷓ nuqd attelta-
tionib Vinc.nõex.· S teſti· ſeries ꝙ ſi ex
ceptio pemptoria ſit tał que non deſtruit
principał ꝙn tenuerit audiẽd eſt eã ꝓpo
nens p publicatas atteſtatiões ut ſi ꝓbaſ
ti me tibi deber̃·x.poſſu opponẽ ꝙ feciſ
ti mihi pactu ð nõ petẽdo:qꝗa utruũq; po-
tuit eſſe Sec ſi dicit. dico ꝙ teſtes illi fallũ
dixerũt tuc em nõ audit᷑ niſi ᷓ ꝓbet ꝑ dẽa
teſtiũ iaʒ ꝓductox. uł niſi ꝓducat teſtes
ſuꝑ corruptiõe ut ex ð teſti.ſicut.Sʒ ᷣm
B ꝗliè aget᷑ falſo 2 qualit᷑ ceſtes ĩ pbabut᷑
HRo p da teſtiũ iaʒ ꝓductoꝑ u' ꝑ inſtra-
ex ð fið inſtrcũ dilectał nõ niſi ĩdirecᷣ
ut ex ð teſti:ex tenor.2 in.p.c.ſicut.2 ſic
põd intelligi.C. ſi ex falſis inſtes. totũ eł
C. appeł. ꝑ hac. 5. ſpe. . porro. H. Et
Patʒ in cle.e:ti.C.i. . ¶ Sʒ quar̃ apponi
tur illa ca. ꝙ ſi forte alutra2c. Rrideo
ꝙ is cui coõmittcit᷑ ꝙ r̃cipiat teſtes ſuꝑ prĩ
cipax nõ debet recipe ſuꝑ re ꝓbatiõe mſi ſi
bi ſpecialit᷑ ſit comiſſu.ut e: e.licʒ.iii· nec
ob. p.5.teſtes nec p.decre de E
ꝗa ibi fuit ſpecialit᷑ cõmiſſũ uc ibi pʒ. I
et ibi p krſk ſcripſi po Inno:2 oſti.

Et ꝗa timẽt raoSei dixi.e-

ſuꝑ. v. potuit. F.· ꝓteſtationẽ aũt ſuꝑ re
ꝓbatiõe r̃ciꝑe debet/ꝗa ſine illa nõ bñ ꝓce
dit teſtiũ receptio-ar. ff.8 iurt. O. uch.l. iii.
ex de of.del.pterea. uãdoq; etiã in

romana curia ibi utplrimu , ꝓcurato-
res litigat᷑ mittut᷑ poſiciões negate cũ artĩ

cuł ĩcluſẽ ut prĩcipales ſuꝑ eis inerogẽt᷑ ut
.e. decre.pſentiũ. . poea.2·. . pcedẽ. qñq;
etiã mãdat᷑ ei: ꝙ uiat ꝑtiu ĩſtr̃a. tc adcit
ſic.a nobis ſignifices ꝗta ſit fides inſtrum̃i
tis 2 teſtibo adhbibeda: ex. fiĩnſtr.c.iii·
in fi.ff. de teſti.teſtiũ:ĩ.
dex. MH. Reaſſit. vbat. ubi.S. *mitxte
re cãe nõriu ? aliu de uolutate ptiu ad teſ

tes diligent᷑ rcipiẽdos· ſi B̊ uiderit expedir

ex de teſti.cũ olim⁊ de teſti.co·c.i.puta
ꝙ teſtis ẽ ĩfirm ſenex ita pauꝑ ꝙ omo
de neꝗt uenire:e& de teſti.ſi ꝗteſtiu uł ẽ
neſta młr ut.C. & of. diuer-iudi-nemo.
Et de iudi.mulieres in prin.lvique

Við qð u

