ff· de v·ſig· bonox prima placet nec uide
oꝙ ratio inuẽtarii faciendi quã habuit
I-urgeat in hoc caſu:et ad.l:ad fratreʒ du
plicicer reſpondetur. primo ꝙ ibi nil de
inuẽtario diciturii.ut ibi no· ꝙ erat ſpe
cies adminiſtrationis puta pams uel uini
dicit etiam ibi uber m illa ſcripta ĩuen
tariũ faciendu per tutorem etiam ſi uiliſ
ſima ſint que habet pupillus ꝑ:l.pdictas
Ba truſta eſt illud quod quidã dicunt
-ſ.faciet inuentarium de inſtrumentis

ft·de admi-tu.l-cirographis ff-de bo-auc

ta.iudi.poll.fi:C·de bo· ua.l.fi.li.x.eadẽ
ratione ergo faciet etiam inuentarium d
teſtibus.l.ĩ exercedis C. de fide iſtru:/qᷣ
ridiculum eſtſiquidern e conſtitutus ad
agen et exigendu qd idcʒ ẽ quo ad caput
agendi ante ergo exiget quia non poteſt
nere in inuentario id quod non exegit
Fraun eius officium non conſſſtat ĩ ad
iniſtratione ar:C.d in litt/datu- uł cu-
ad ꝓtegẽdaʒ: et ar·C.de ꝓcurimaritus-
et quia ſibi non põt ſoluiff· de ſoluti hoc
lurt. Quid enim in eo poneret et de quo
ipſam faceret᷑et q ſcriberet ſe inucniſſe
et recipiſſe. Inuentarium enim dicitur re
ꝑtorium quia res reꝑte in eo deſcribunt᷑
ff.de admi.xu:tutor qui reꝑtorium He-i.
ed hac conſideratione libellum dudum a
nobis editum ad reperiendas materias re
ptorium nuncupamus prout in eius ꝓ-
hemio recitamus nomina enim debẽt eẽ
rebus ſequentia- Inſti- de donat· eſt et

△

9 0 A a4

7

ur

₰ℳ

42

te talis facict inuentarium-

alið·xviqĩ ſi cupis Iurabit tñ ꝙ faciet
in cã uel cauſis:que ſibi pro minore utilia
uidebuntur· A· dicic. p. uher· de bona.
ꝙ ſic ſeruatur in lobardia. 5.· et alia deſi
net ut.G. de epiau.l. de creatiombus et
aut · ĩ bi poſita. nunc generale q quida
nibri hñt. M. In uber. de bona/ſequitur
vV.et hii curatores:et habes totum titu

Ium. F · et dicamĩ. in ti/de decur· C ·3

quid dato ad omina debita exigenda for
Qktdid de
dato ad predia ſola adminiſtranda- Idem
puto ar. C· de admi. tuxutores- ii Idem
ſifueriè datus uentri uel bonis m uber-
de bo. FI. Car. x. ubi de curatore bonis
dato. : utft·de uen in poſ. rmit. l. i · ·
penult. Sed nunquid uir poteſt dari
curator ad litem uxont de hoc et que con
tra curatorem ad liteʒ poſſint excipi uið
ĩ.in ti:de cura.ꝭ.ut autem. ſi uero di-
cant. et hii curatores et actores quia ad
litem tutoribus adiungunt᷑ adiutores uo
cant᷑:ut.ff.de tuteł.ſolet.¶ -Item actor

actore pupilli. &α-conſtituitur a tutore
ſeu curatore ad lit:eorũ ꝑpieulo ut Inſtxi.
de curt· 5·fi:et· C. de procurt. neq; de hoc
in ſum.aʒ · ti: de procur·5· conſtituunt2
tales ultra latrocinium peccant fi male ꝓ
curant res pupilli.heevii-di- in religiolu
H.e deo tenẽt᷑ quis admĩ ſtratores red
ere rationem. vein- q- v. principes in fi⸗
Itẽ cõſtituitur ti poſt litẽ cõteſt.ñ
an fine decreto iudicis ut.C. de procurt:
neq; quod dic ut.sS. in ti: de procur·:. ra

eupm SF unſtmwitte Line

n poſſunt.¶· In ſuma no:·ꝙ actori um-

tione eenden ꝙ kuit · et. S. V. iteʒ

uerſitatis obici poſſunt que·S.ti· ꝓximmO

diximus ſindico poſſe opponi 'ᷣm alber-
galł. (Inſtr̃m ergo huius actorie fcẽ
a tutore ſic conficitur ·

H. Ad litteęrã formã hanc ponit rolan-

I parte·vii. · Ialis mater et tutrix· h.
Pupilli filii cuiuſdã·t.quia ꝓpter ðbilita
tẽ ſexus et pſone uel quia nimis eſt a fo-
ro iudiciali remota uel quia ꝓpter graua
rnẽ egritudinẽ et langorem et alia iminẽ
tia impedimẽta ꝑſonaliter intendere et
ſupꝑ eſſe non ualet cauſis quas ipſa nomĩe
dicti pupilli hʒ uel habere intendit ſpãli
ter cum tali et generalit᷑ cõtra quãcũqʒ ꝑ
ſonã tam in agendo ꝗᷓ in defendendo. Id-
circa.p.pnñtem ibidem rerum tñ ſuarum

Pĩculo cõſtituit.fecit et ordinauit. acto
remiꝗ p· ꝓmiſit ipſi tutrici tam nemine
ſuo ꝗ dicti pupilli ſtipulanti et corꝑałr
iurauit ad ſancta dei euãgelia omia et ſin
gula in dictis cauſis ĩpſi pupillo utilia fa
cere et ĩudilia pmitter·et ꝗcquid ad ma
nus eius ipſius cauſe uel cax occaſione ꝑ
uenerit ei ad integr um aſſ ignare. eo ſaluo
ꝙ ſemꝑ uti ualeat ueritate cui actui le-
gittimo idem iudex ſuã auctoritatẽ ĩter
poſuit et decretũ hoc ꝓbatc᷑.C. de actore

tutore ſeu curt.da-l-umica. Forma ue

ro inſtri cure ad lites hes·ĩ. In ci. de cura.

9·cum autem. . Inſtrumẽtũ uero-

C De orphanotropho Rica ..
C-Adi ſufici
ſuum integrum cũ additis- S.
Kphanotrophis pauca poſſũt
opponi .· M· uerbum uberde
bonacur. C Quid autem

5
A

ſit orphanotrophus dixi.S-de

hiĩs qui alie. noin iudi. interue. ¶ poõt
ergo opponi ꝙ; non fecerunt inuentariuʒ
ſo lepniter et ꝙ ſunt minores.xxev.anC.
de epi et cleri ꝑrphanotrophos C. de leg.
tu:l-penult· . ad hoc et ad id quod ſe-
gtur facit clemẽ .de reli.do.quia cõtĩgit

ut autem. · ¶C Item ꝙ eſt tu
ſona uel ſuſpe e uite ſo-ma- ſi cum do

temS· æo autem tpe uel illud ſpãle eſt in
dote· ¶ Item ꝙ eis eſt interdicta admi

niſtratio· ni q-n. quia ea ex de accuſ. c.

fi.et dixi in tutore.ĩ ·de tutore·S·fi. in fi
ne.et ar· ff. de euic. uendica nteʒ.C. uñ ui.
meminerint et hoc idẽ intellige in prela-
to eccleſie et adminiſtra tore uniuerſitadj

ð iſtis noĩ.de ĩſtr.edi::dicto. ·ſũt et
C. De uice domino Reica.

Cias ꝙ uicednis ꝓprie eſt ſecũ
dum iura qui preeſt rebo epa
libut.lxxxcix/i:uolumq2
C.ſei.qiiiſaluator circa medi
um v· in noĩe et· S.· de hiis qui alie.no·ĩ 2
iudi:interue· ꝓpe princi:cuius formã col
lige ex premiſſis-
De uicecomite- Rica-
timo loco nota:qualiter con
ſtituat᷑ uicecomes. et ſcias
uicecomes dicit᷑ ille· cui qns tẽ
pał cõmittit executionẽ iuriſ
dictionis fue ĩ aliquibus caſtris et ſic uul
gariter talem uocant lõbardi et aliqui in

2

—.

patrimonio btĩ petłri et talis nõ debet eẽ

cleric ut exrane cleri- uel mocclerio
et conſtituitur ſic.

Inſtẽm oſtitutioĩs uicecomitt Rica⸗

ad lrãʒ fuit rolan-ultima in. vii. pte
Dis uel talis eligit· fecit et coſtituit
P· ſuũ uicecomitẽ integre in ommbus ꝑ
tinenciĩs talis terre uel caſtri ſibi ſuꝑ ipa
terraet omnibus in ea habitàtibus 2 ha
bituris ſue poteſtatis et iuriſdictioĩs ple
nitudinẽ delegans et cõmittens ut cxnũc
ꝗdiu ipfi dno placuerit tam ſuꝑ qõnibo 2
cauſis quibuſcũq; aud ĩendis cognoſcẽdis
et terminandis ꝗ ſuꝑ collectis fuiciis et
omnibo et ſinguł ipo dño ð bitis petẽdis
exigendis et recipiendis necnon. et ſuper
imponendis et faciendis exercĩtibo et ca-
ualcatt. ad honorẽ et fuicium ipius dñi
et ſuper manutenẽdis et cõpuandis iuri-

bus et conſuetudinibus eius gerat et ha-

beat in omnibuset ꝑ ommia uicem ſuaʒ
ſu per criminalibus uero cauſis et malefi
ciis indagandis et cognoſcendis poſſit ple
ne procedere ſmĩa tñ pene ſanguinis et pu
nit ione ꝑſonayz ipſi et eius iudicio refua-
ta:qui ñs ſolẽpni ſtipulatione promiſit

dicto uicecomiti ſe firmũ et ratum bhabi

turũ quicquid circa predicta duxerit fa
ciendum. ceterurn in ſgnum recognitio-
nis pleni dnii Idem dñs ipſum. p. de ſu⸗
pradicto officio cum cirotheca uel bacu
lo inueſtiuit-
onatus col ligas ex premiſſis.

H. Cad materi iſtius rubrice er ſe-
quenti non ſufficiunt uolumĩa nam de ea
occupati ſunt duo libri.ffoꝝ·.xxvi. ct

xvii. In. C. e.ti· de teſtatu-uſq; ad fi.v·

libri que ſunt.GRicexlvii. In primo libro
Inſtitutionum ſunt Heice·xiin.ſ. de tute
la:uſqʒ ĩ fi.libriĩ libro auctticoꝝ Rica
ii:colyvi.et· iiii/colꝑy. vii. ¶

aut ꝓſequunt᷑ſ. aʒo.in ſumqui dare dari

ue tuuꝑ cupoſſint.¶ Car: ·. H.
dixi mus cõpendioſe. ¶ ·Ianſolum de
ipo ſatiſdatione G.de ſatiſda ꝓcurato-
rũ 2c.ĩ fi.rof·ubi de of. iudi.R.de of· iu
di:quo bonis alicuius cura dat᷑ cũ nii. ſe-
quendractat materiã huius Reice et ſe2
inter ciuiles de act᷑. tutele directa-et ĩ R.
ſe de cõtrariade quibus⁊. de iudio · S. ge⸗
neralia ubi tractabo queſtioẽs pylei- C

vi.ſuꝑ glo· ff de ĩurt ĩmuni.

Formam auteé caſtaldi

4 F
De hiis duabus etiam Io/de bla:et omẽs
librarii *„. ber.de bo-in. 5: ex plona:
ſepius allegato. O· ſi ueniat ad agendum
ut tutor mihi car·x· Dicit ꝙ ſapiens ad
uocatus agente tutore faciet principaleʒ
cãʒ carere principio et ſuꝑ eodẽe . V. iſta
generaliadicit ſe non conſulturu alicui-
illu in aduocatũ recipiqui ꝑmiſit ĩ prin.
litem in decendiũ inchoari. ¶·Io. d
ſine hiis uerbis ꝓlequitur. ¶ uberca-
uill.lIiin. Rĩca de tutoreRqualiter re-
pellãt᷑ tutores et curatores qui uult 6

re- (uber: de bona- poluit in genere: ¶
Oueſtionem autem dñicalem lxxvii: de
tore et eius pupillo qui in prelentando
diſcordant plene uide de elec. e eo li:
Noſtris
tpribus fuit dubitatum an tutela regis
legionurnfiniret᷑ finito anno:xiiii ita
nec hr̃e deberet curatorem. ꝙ illa et ate
finiatur tutela-patet ĩſti.qui.motu.fi.
in prin et uide·i· ·fi: V. Item ꝙ eis cui.
ꝙ adminiſtrare deberet allegabatur ius
et factũ ac conditio ꝑſone· de iure allega
batur:ꝙ maior· xiiil-cauſas. bñficiales 2
munerales etiam in iudicio adminiſtrat
ut maior.q iudiq.c· ult.F.vi. rſt.ſpoł.

ex parteſi ergo adminiſtratio bñficii et

cõſugis ſibi conceditur concedi etiam de
bet adminiſtratio regni. cxquo finita ẽ
tutor adminiſtratio· ¶ ¶arguebatur eti
am de lexu ad etatem-nam femina cx ſe
xu eſt inabilis ad uchcandum ff: de reg-
iurt.l.fermineet tñ ſi ex ſucceſſione lbi dᷣ
beatur dignitas ſecularis-illam adrmni-
ſtrat.xii:qĩi· cum deuotiſſima. de arbi.-
dilecti et uide quod ibi no: in. iii glo: et
quod ſuꝑ ea dixiet facit de priunł· ex p-
teii· Item inducitur lex cum pretor . ff-
de iudi:que ſolum impuberẽ etatis ĩſpe
ctu ꝓhibet iudicarc- Inducitur et lex il
laff.de re iudi.et quod node oft.dele.cũ
uigeſimum. Inducebatur etiã ꝙ pubes ñᷣ

cogitur curatorem haberequia non dat᷑

inuito niſi in litem Inſt· de cun·ꝭ. Icez in
uiti· ¶ I· In facto dicebatur ꝙ diſſenſio
tutoꝝ erat dãnificatio regni cum etiam
euangeliſta teſtetur ꝙ omne regnum di
uiſum in ſe deſolabitur. et domus diuiſa
non ſtabit matheixii. que diſſenſio dice-
batur in facto aliter ſedari non poſſe.ꝗᷓ ꝑ
adminiſtrationem adulti.-babetis penes

ſe ſapientes quoꝝ cõſilio regat regnum ꝑ

quod et ꝓpter multitudinem aſtãtium-
et officioꝝ ab antiquo ordinatoꝝ ĩ domo
er familia regia ſperabatur regimen pro

. — — —
. uſn 4) 41 ar A a
7. „ *
borphaneneßſ
Raaa Ei Aae .4 *
Nistn e tr

&△— kuac

.* 5
jſ 4464a Ce asss

[perari . De tercia dicebat᷑ ꝙ młũ
etatis ſup plebat dicrctio ſicut.al. dici
de deſpon.uinpu.c.fi.lxxviidi·monach
nouitius · ct· C.deproxiſacro-ſcrip:·lĩ ſa
criset dicebatur ei conuenire illud- luce-
ii. Puer creſcebat᷑ et confortabatur ple
nus ſapientiaet gracia dei erat cum illo
et ꝙ Salomon · adhuc puer electus fuit
a bPauli. xxlii-et illud ꝓuer-.
ex ſtuduis ſuis intelligitur puer ex-de p
fump:cx ſtudiis- ¶ In contrariũ induce
batur textus leg. i- in. prin ff· de minort ·
Item ꝙ lcet fit diſcretus adultus tamen
ueniã etatis non impetrat ante·x annu-
LCde hiis qui-ueeta.inpe.l.ii. Itẽ tales
ꝓpria negocia adminiſtrare neſciut mul
to minus publica:ubi maius imminet ꝑ
iculu de elec·ubi ꝑiculu.li.vi.cum⸗cõcor
Item ſtabilem mẽtem non habẽs · ſap iẽ
tum homnnuũ non debet iura tractare C.
de teſta.mi li.l.fi. Inducebatur indecorũ
eſſe ꝙ alios regant qui ſe ipos neſciũt gu
bernare· de eta ct.quali.inclecox et quocd
ibi ſcripſi poſt ariſto·et poſt ſocratẽ· In-
ſti.deexcu-tu·S minores et uerbu Salo
monis.xxxprouernotatũ. ex· de Plup-
cx ſtudiiset.yſaieiii:debo pueros prin
cipes eorũ et cccłiaſtes.x. ue terre cuius
rex puer eſt· et cuius principes mane cõe
dunt Et regis eſt propriũ iuſticiã facere
xxiiiq v-regũet ſpeciale ꝑiculũ allega-
batur in ipſo regno:in quo in crimĩalibꝗ
non appellatur quia non recognoſcit ſu
periorem ut· nota. lxiiidi adrianus.et dᷓ
tplo de dona-inter· uict.uxo·ct ſi neceſſe
ad hanc partẽ facit de ſupłᷣ.ne-preł grã

di:et hec pars fert᷑ electa 3 .

Kequenter ſe tutores aſſerunt
qui eſſe non poſſuntet idcirco
que contra eos obici poſſunt
uideamus- prenotadum autẽ
eſt ꝙ tutoręs curatores et alii: ſunt teſta
mentarii· HOſti- ubi ĩ· . penult- in fi·
remittã addebat quaſ teſtamẽtarios
Alu legittimi.- alii datiui- alii
anomali de ꝗbus per ordinẽ ꝓlequamur

4 VIeimo de eorum generalibus ipug

nat ionibus tradtaturi-

—

tutor dicit ſe teſtamentariũ
ſ:in teſtamẽto datũ.obice q
is qui teſtamẽtũ cõdidit talis
— eſt qui nõ poteſt tutorẽ dare
uel is qui datus eſt non potuit dariqued
dic ut.ff. de teſta· tu.l.ĩi. ¶ · Item ꝙ teſ
tamẽtum in quo datus eſt imꝑfectu elt.

uel ꝑ epłam datus eſt. C. de confirtul.
ii/ſt. e. lIin. ¶ Ite ꝙ; cx illo teſtõ n è adica

ber̃dicas· ſt. de teſta:tuſi nemo et.l. ſe
l. an teſtamento· ¶ 83 an. Iſte. . K

fuit acur· ĩ l.i.C. c teſta.tuin· i. gloque
fuit additio. . dat ĩ teſtamento facto
inuetario poterit couemre debitorem pu 2

pillare noĩe pupilh uidetur ꝙ non. nam
Dns me QARe

—

hbic uidetur eſſe ꝑplexitas-

in legibus negabat pplexitate dices huc
caſuʒ quo ſurticit de facto fieri: auctora

bit ergo tutor pupillo adeũti licʒ nõ poſ
ſit de iure ꝑ l mulier.O.i. fl.de cõdic.ſti.
cuius cãuzʒ uide et plura ſiia in qõ. ſuꝑ
regula nõ preſtat de regiun.li. vĩ. V. ad
huc. 5.n. n- poteſt eẽ tutor. miſi ſit adi ta
her̃ditas · ut iã dixi nec eti adiri pᷣt mſi ſt
lucroſa ſñ tutor auctoritate.ĩſt i.de auc.
tu:.S·neq; tñ ſed dic ꝙ iuſſu iudicis adi-
bit hereditatẽ ut. C. de iurt.deli:ſi infanti
in fi.uel dabitur curator ad adeunda C.
admitucũ queda ſcoðm alb. pap. πEt N
ille faciet inuentariũ in quo ſolum ponet
ſpem hereditatis adeundeet ita uat᷑ali
qui reprobãt qd de curatore dr ꝑ.l. cum
in una.ff.de a p· et dicunt dãdum alium
tutorẽ ꝑ.l.hereditas in prin. ff. de teſta-
tu:et no. in lſi nemo ibi prece dici tñ poſ
ſet ꝙ hec perplexitas ceſſat᷑ in ſuo herede
ad quod bñfacitft·deleiĩ.ſi xoſt mortem
in prin et.Inſti: de hr. qui ab inteꝭ.ſin
1 de his ꝑ quod in . l. ii. C. de teſta- tu-

Bal. Replica hanc qõnem in dubiũ ſic tu 6

tor datus pupillo in teſtõ patris facto in
uentario et decreta ſibi admimſtratione
ꝑ iuchcem agit contra debixorem pupil-
I qui opponit cutori ꝙ agere non poteſt
cum hereditas non ſit adita queritur ꝗd
luris.et uidetur ꝙ non auchat᷑ naʒ debuit
dari tutor attilianus Inſti:de attiltuin
prin. in cõtrariũ quia exiſtentia ſui here
dis cõfirmat tutela teſtametaria inſti.
here· ab inteſt.ꝭ. ſui.adeo ut ſi abſtineat
pupillus:nihilominus ſit tutor teſtamen
tarius cum effectu narn pretoris propoſi
tum du ſuis abſtinere ꝑmiſit. fuit eos ab
oneribus releuare non cõmodis obuiar̃ ᷣ
uulg.ſub.l.ſi filiq qui patriet hoc tenet
di.ſed ſpec: hic uidetur uelle ꝙ ĩmixtio
precedere debeat uel iudicis auctoritate
uel dato tutore attiliano: uel q det᷑ cura
tor adeude hereditati. hoc non placet ꝗa
curator pupilli nõ poteſt auctorari adi
tione hereditatis nõff·de ap·l.cum ĩ una
6·tutoret ideo tutor attilianus dabitur
et adita her̃ditate eius audtoritate finitũ

—

—

———

de

teſtõ.

dioſe-

? ſuũ officiũ et ĩcipit᷑ tułor łeſtamẽtarĩq
et ſic ceſſat attilianus qui eſt datiuus et
ita tenet od ſed bar · tenet ſe cũ dyno pro
pter priuilegiũ exiſtentie ſun heredis nazʒ

tutela ẽ de iure ciuili et ideo ꝑ exiſtentiã

ſui heredis cõf irmat᷑ in preiudicium ter
tii.i· tutoris ar. cõtra de teſtatutel:lꝗ
a patre et qd ibi nõ. et de tu:et cul. ĩpu
beri filio centurio:forte põt dici ꝙ uolẽs
teſtamẽtari admittit ad admimſtratio
nem ſed nõ appellat᷑ nuitus miſi adita he
reditate de excuſ.tuſi is qui tresS· illo
ubi dic it ꝙ teſtamẽtaria tutela cedit ab
adita hereditate 2 tamẽ tutor teſtamen
tariq non datur niſi ſuis: Item text dat
Formam ꝗ attiliano tutore dãdo et a for
ma textus non poteſt recedi Item ſi exi-
ſtentia fcit ilum tuxorem efficacẽ iſtud
poſſet retorqueri preiudicium pupilni h
eum immiſceat· ¶ Ex ꝑ boc patet an ĩ
Pace quã facit pupillustutor predidtus
poſſit auctorari. et fuit de fato.
Item excipitur ꝙ ẽ talis qui ał non pot
ex teſtamento capere· ffc· teltamẽto tu
– non iure datus eſt. ff-e-

oſum-uel falſuʒ ff· e· iure nr̃ᷣo:et· lſe:
Item ꝙ eſt irritũ et uide cauſas· ff. de in
luſto:rup-irrite- Inſti- qui mo-te infir-

per totum et dicã.·ĩ. de edi: inſtr.cõpen
Item ꝙ ẽ minus ſolẽpne:nec ipe

7 a iudice cofirmarus-G-de cofir-tu. I. ii-

ff. e.· qui a patre.ct.l. ſi filioet· de admi-
txuitutores-5:-curatorcs teſto:et ſi exibet᷑

cõfirmatio uide ſi eſt legitrime facta qᷣ

dic utff/et.C.e· ꝑ totum. ¶ Item ꝙq da

tus ẽ a patre uł matrevutor uel curator
filio natural MH hoc quod facit hũc ca

ſum diuerſuʒ ab illo. Item ꝙ datus ꝗ ſe

quitur· · Nec eſt cõfirmatus Vnde nõ
ualet.ff· de confir: tuli:etl.qui a pr̃e.et

l.naturali. et-ꝓl- util cateC. e. l.fi- C.q epi-

au.de creationibus Inſt: d cur:/5.i·2 1 .
6· curatores· C. de neg geſcuratorem Itẽ
ohice teſtõ·quicquid obici cõtra illũ poſ

ſer ſi ex eo hereditas peteretur puta teſta

torem non fuiſſe ſanemætis uel ał fuiſſe
inteſtabilem et ſi'ia ex. de ſuc ab inte: c.

Icem q illud teſtmneſt mmoffici

fi. ff. qui ta de Lr totuz. Inſti. qui.
I

non ? ꝑmilſ.fate· ¶ Itez excipitur ꝙ tu
tor datus in teſtamento ẽ furioſ-Inſti⸗
qui da.tu.pol.S·furioſus

certus uel incerte datus. uel ad certã reʒ
uel cauſam datus/quod fieri non põt· ff-
de teſta. tu. tutor ita inſti:ꝗ dari tu.pol
§Secerte

; ðͦð

Item ꝙ cã quare datus ẽ mu

actui legitimo ſuaʒ autoritatẽ interpo
ſuit et Seretn E.
ſtator liberauit 2 ablſoluit tutorem a red
denda rõnetunc non facies eum iurare.a

₰ℳ
tata ẽ·quiĩa ex amico factus ẽ inirnic⸗ E
ex diuite pauꝑ. ſt. de teſtatu: paterfa-in
fi:ec de confir: tu. l-penul. ¶Icem da
tus a matre cutor uł curaror nec a iu
dice confirmaxus. unde non tenet ſt. S cõ

fir · tu:liet de tutc.teſta.l.mr. (Qend
ſi detur tutor a matre.

cit a patre·. in teſtarnento cora:- iiii-te
ſtibus: uidetur ꝙ tenet datio: ꝗa poteſt
teſtari inter libros quocum q; mõ uult-
C:ꝗ teſta:hac conſultiſſima· Sc& in
ecto-2 uide quod ibi no- Sed hoc ue
rum ẽ in hereditatequia ſi decedat cx uo
to ꝑueniat ad eos ſm Ia. ¶ Quid fi auia

acur- ubl. S-di

V

A
B

inſtituens nepotem dat ſib tutorem ur
ꝙ non ualetiquia lex lernꝑ dicit de mr̃e
eum inſtituit ut.C· de teſta/tumr

. ſubdit acur. ubiS quod dis ir in ma
dre. Idẽ in auia-
autẽ teſtamentarie tutele ſic ocpicur·

fm hõbo· ¶ Inſtrm

C F orma teſtamentarie Feica.

EH. Rolandini fuit uſq; ad fi puius 5·

tevn:poſt prin· ½-Cum nupert: i ſuo

teſtamento:manu talis not ſcripto/p tu
torem:.h.et:meius filns reliquiſſet· ideʒ
Pin pñitia talis iudicis cõſticutus eandẽ

tutoreʒ tutelã peciit ſibi auctoritate ip-

L ſig decerm.eode igitur ludice t utela iPaz

ei decernẽce ꝓrmſit ideʒ: p: mihi tłi nõt.
ſupraſcripto ſtipulanti et recipienti uice
et nomine dictoꝝ pupilloꝝ et cerpaliter
iurauit ad ſancta dei euangehia- omma et
ſingula utilia ipſis pupullis facere et inuti

lia pretermittere ipſoycq; res et perſonas

ad cõmodũu et ucilitateʒ eoꝝ bona fide cu
ſtodire et ſaluare et inuẽtarium de r̃bus
eorũ facere adminiſtrationis ſue rõnẽ tẽ
pore debito redder᷑. cum integra reſiduo
ruʒ reſignatione eo ſaluo ꝙ ſemꝑ uti ua-
leat ueritate Ceteruʒ dictus iudex huic
4.

Hoc tñ no· ꝙ ſi te⸗

ꝓmidtere de reddenda rõne ſed poſt illa
uerba inuentariũ de rebus coꝝ facer̃ 2c·

or—

iunge rõnẽ uero adminiſtratioĩs reddere

cum ab eo fuerit abſolutus a teſtatore-
n aliter de iure debuerit teneatur-
Item teſtamentarius tutor non tene

tur preſtare fideiuſſorem. ut. 5· il. V.
hox. A.an poſſit eſſe taſtamentarius d
bidtor uel creditor uideĩ/5.·fi- ultra medi

N

„*

5 annuale-

decedit unico filio ĩ

Iuero dicit ſe legitt mũ · ſ. ꝓ
ruſſorẽ: n abita dra ĩter og
tos 2 agnatos ut ĩ autii de hr-
ab inte ue· 0. e hiis colł. i. P
bet hoc ex ꝙ etiam ſit legttime cõſticu
tus tu uero proba.ſRi potes ꝙ alius ſit ꝓ-
xioret ꝙ non ẽ legittime conſtiutuset
uide· C. de legtu:aut.ſicut 2 ff· e· F. P.2 P
totum. ¶Item excipe cõtra eum ꝙ te-
ſtamentarius tutor extat- unde non e lo

cus le gittimoff· de teſta. tu.ſi quis fub

condicione · ſt.de tute·et rõ diſſi tutor·⸗⸗
· ¶ Item ꝙ non ſaxiſdedi ydonce rem
pupilſi laluaʒ fore-niſi ſt pater uel patro
nus. ff. ð legi.tulegittimos· 9· ii. Cĩ qui.
ca:in inte.reſtinon ẽ neſi tutor.C de tu
to.qui non ſad.l.i.et notaiĩnſtide ſatiſ.

tu.n· (Item ꝙ non recipit tutela- ĩ.
annu. M-Vber.ꝗq bo.dicit forte ſubdẽs

hoc non eſſe claruʒ allegat eaſdẽ leges-Io⸗
etiã de de non poſuit hoc quẽ imitatus ẽ
nuctor. F. & d e ee Fn ttu
E.I. iu. -ſmi mater non pecierit: Eal- quan
tum ad excſudendã ſucceſſionem poteſt
hoc opponi cuilidet legittimo tutori de

lI-ſciantſed quantu ad excludenda tutelã

nullus textus dicit ꝙ obſtat lapſus anni
2 ideo etiã poſt annu mater 2 auia poſt
lulcipere tutelã uacantẽ quia hoc ius nõ
Inſtrumentuũ aut tutele le
gitt imc ſic cõcipit᷑.

C Forma tutele legittime Rica⸗-

MH. KRolandini ubi.5. F. Talie iudex ta
lem dominã matrem.H- pupilh fihi quõ
damt.in ipſius pñt᷑ia coſticutaʒ eiuſdeʒ
h.tutelã petentẽ 2 affectãtẽ cũ eadẽ cute
la ſibi ſcdm iurt ordinem deferatur 2 ipa
ſic in ea pᷣ cetxen pferenda eidẽ pupillo tu
tricẽ cõſtituit ⁊ decreuit que tutrix pro
miſit mihi tali notario infraſcripto uice
2 nomine dicti pupuli ſtipulãti 26· utS-
in alio inſtrumæeto uſqʒ; ibi- uti ualeat ue
ritatepoſtea iungerenunciãs uelł. ſe ſ·
2 Fis nupriis-2 Oĩ alio auxilio-de ipſis iu
rib et bñficiis plene certificata que ſint
et quid dicant.inſuperp· dicte tutrio p̃ᷣ
cibus 2 mandato ꝓ ea extitit fideiuſſor
er demum huic actui leg itt imo idem iu
dex ſuam auctoritatẽ interpoſuit 2 cre
tũet hec forma prohatur in hiis que no-
I. in. 6. nunc diceædũ. S3 pone paterfa-
pubere puta auun
culo-et alio pubere.puta.xxiii anni agẽ

te relictis.reliquit etiaʒ frẽm legittime

etatĩs· Ecce frater impuben eſt in bilis

quia inſuſricientis ctatis nunc querit᷑ an
ſit locus datiuo/Itẽ eſto ꝙ frat᷑ defurcti
uocetur ut legittimus uel almus ut dati-
uus:queritur an iſte pubes aduente le
gittima etatc excludit alium illegit muz
uł datiuũ. et uidet᷑ ꝙ patruus tꝗg legitti
mus precedet datiuũ: et ei prefertur. ut.

G.qui da.tuiuł cu.pol./ſi ſoron · H· quo

mõ oſti exponit textuz illius.lſcr pſiſu

per decre·ex pꝑte· ii.ð ap · ſuper .i. glo · V. ſi
tñ iudex. F- Item patruus ipſo iure eſt
tutor · l·xiita utff/ð legi. tu-legitt imos
datiuo locus eſſe non põt · quia haben
ti tutorẽ tutor dari non poteſt ut.C.qui
petãt tucũ iure hnti. Item cum fraterĩ

pPubert qui nunc mabils eſt ſperetur ſie
abilis adueniente ctate ff. de legitu. liĩ·

locus eſt datio.· Nec uocabitur agnatus
qui e in gradu ſequẽti: ut.ffde excu.tu

non ſolum·5:fi hbertus et. C. de epi.au

creatiomb· Iteʒ uidetur ꝙ frater im pu
ber legittima etate aduemente excluderx
patruu qui eſt gradus inferiort ar· ff · de
ſuc.edic.l.fi excludet etiam datiuuzʒſi a
iudice datus ſit utff·de tu.ct ra.diſſi tu
tor·5S·ſi duobus· et ar.inſti:ce attił · tu·é.
ſed ſi teſtamẽtoet· ꝭ· Item ſi iure et·ꝭ·ab
hoſtibus ecõtra uidetur ꝙ non excludet
patruum:cu abo fint egttimi 2 ſc am-
bo debent eſſe tutores: ut·ft· de legitu.l.

ii. ·ſi duoet.l.ſi plures:quaſi pares ſint

et par in parem non habet imꝑium ut
ff· ad trebel. ille a quo.. tẽpeſtiuũ. ex
d elec ĩnotuit Item uidetur ꝙ non ĩmo
ueat datiuũ cum ſeł legittime datus fue
ritar.ff. de tuteł·queſitũ.C.de teſtatu-
ſi tutores teſtamento·.Odof. . Cuius
ad lrãʒ fuit tota iſta qõ uſq; ad 6· ulcimã
lineã· in addic ſuper ſũma ti. de legitti.
tutela. P. dicit locum eſſe datiuo tu

tori patruo excluſof de legi·tu.l.i. ſi

apud 2 in pre:9:ſi libertus· 2. J. de creatio
mbus. Iteʒ chcit ꝙ legittima etate adue
mente frĩis impuheris ipſe erit tutor 2 ex
cludʒ datiuum. M. teſtamentarium nõ
2 concor. ĩ· ·nunc dicendum. · ſed pone
aliqua. FF ut in preconcor licet: in x.
queſtione·ał.no.per·hff.e·agnato.
2 uide· I· nunc dicenduzʒ . ſed pone ali
qua minor · S. ¶ Et ut ſciss qñ tutele
legittime locus ſit

aut impedit᷑ ab inicio cuʒ tutels eſt defe
renda: aut ex poſt facto:cea iam delata ſi

ab inicio 2 impedimentum eſt perpetuũ

ic cum perſona agna
ti impedit᷑ habere tutelam legittimam.

5

—

△—

ud quia femina uel ꝑpetuo furioſ mu
tus uel ſurdustunc non eſt locus datão.
ſed ligittio ſequẽti gradus utiff de legi-
t u.I:I. - interdum alibi 2 . Itez in liber

timis-2· 5fl:2. J agnato in fi. Si autem eſt

tpᷣale impedimentum ut quia minor uel

captus ab hoſtibus· tunc non eſt loc le

gittimo ſequẽtt gradus:ſed tin datiuo ut
ff. e.l.iĩ.O.ſi locus 2 pre·S·ſi lbertus/cete
rum ſi impedit᷑ ex poſt facto: ut quia re-
mouet᷑ uel excuſat᷑ locus eſt datiuo 2 non
legixtimo ſequent gradus utff e. liii·⸗
queri poteſt.ſi uero morit᷑ uel capite mi-

nuiĩ᷑ locus eſt legittimo ſequenti gradus

defuncto· Bal.nota bñ hoc quia ſi ex p9
Facto repe lli᷑ poſt tut elam ſuſceptam ſi
remanẽt reliquie uemtur ad ſequentẽ in
gradu de teſta. tu · l.ſi quis ſub cõdi.niſi
alius exiſtat ĩ anteriori gradu ſed que fſũt
iſte reliquie rndeo in tutela curm tamen
remanet ipſa tutela inſeꝑabilis qꝗ eſt qñ
tutor remouet᷑ ab actu tunc remanent re
lquie facit qð no. de aucto. tu: et ſi plu
ribus et in ſiyi.ff. ut le.noca:.l/i9:qui mi
noꝝ · ſed qn ipſa tutela funditus tollitur
mortem uel quaſi cunc non remanẽt re
hquie. ar. ff. de cõdiet d.l.intercidit 2 fa
cit de ſuſpecxtu.l.hoc emim et dixi ð iur
iurãa-l- iuſ iuran ;: illo et H ſi

non ſortem: qui filius. ue aut

2 non ut f·c· lL.ni. · nõ trin⸗2.l qd

tutela excludat alteram dicam1· nunc
dicendunm.
I auter tutor uel curator ſe
dicit datiuum.ſdatu a iudice
excipe ꝙ alius eſt teſtamẽeta-
rius uel legittimus qui ꝓcedit
eũ·ff. de tute· et ratio:diſiſi tutor· S·i.qa
habenti turxorem tutor dari non põt. ut
ĩ· dicam. ¶ Ltem ꝙ eſt datus ab eo qui

dare non pruit· puta a delegato pᷣſidis

uel a pretore. uł preſide furioſoffde tu
et cu:da:ab hus.l-iuſ dadi ex.l nec mãdã
te.de hoc ·ĩ. ti: ꝓPx. ¶ Item ꝙ erat talis

pupillus cui non eraẽ datus ſt. e l-i et· lID.

pupillo 2-C-ubi pupillus Jecr. et qui
dari tu:uel cu:poſ:neq; ed querit᷑ an

⁶
—

filio ingreſſi monaſteriũ debz dari tutor

et uidet᷑ ꝙ ſic quia ĩgreſſ trãſit ĩ alcerius
poteſtatexviii.q:il abbatem- unde aliũ
in ſua poteſtate habere non poteſt ff· de
adultſic euenĩetff. de acqui poſ.cuʒ he
redes et de acqui.re do.liber hõ· Immo
Fuus efficitur ut.liiii.di.multosſed dic
ꝙ non tranſit quo ad hoc in abbati pote-
ſtatemut filius eius liberet᷑ a patria po⸗

ö115
teſtate certi enim ſunt modi quibus g*
hberat᷑. de quibus nõ eſt is Inſt/qui.mo·

iulſ.pa:Po: ſol.6: fi cum ergo filius ingreſ

ſi in patris maneat poteſtate. non debet
ei dari tutor. dabitur tñ curator bonis-
C.·de bo:que Ii:l.fi· ſi aut a prẽ et d̊ cap
ti:et poſtli.re . l.iii.ff. ex qui:ca mal.
ab hoſtibus in prin:et uidei/ de ſta.mo-
V. xii⸗ Q O&ε aut datiuo; q dam dant
ſine inquiſicione alii e in quiſicione- al ii
eordinarie ſiue anomale hii qui dantur
ſine inquiſitione·ſeu cauſe cognitione/ ut
quia nõ queritur an ſint locupletes uel nõ
et huiuſmõiff·de confir. tu.l.iĩ. Inſti:de
attił· cu:é: ſed hoc iure.ſatiſdabunt rẽ pu
Pilli ſaluam fore ſicut et legittimi ut p-
dixiet probatur:C. de tu:et cu qui non

ſatil.il/et. ii· C. in quica. in intereſti. nõ

eſt neſi xutor· C.de poſtli.re · cuũ cogna

tos.C:d tuet cu:fu.l.fi 9· ʒ cuʒ atiq tas

C.de epi:au.I.ii.ſed dati ſeu cõfirmati ex
inquiſicione non ſatiſdant. inſtitu de ſatiſ
da.tu:et cu.Gli: C. de tuet cu:qui non ſa
tii-:non omniũ ut patet in eo qui a patre
datus eſt tutor in teſtõ emancipato filio
qui ſine inquiſitiõe confirmandus ẽ et ſiñ
latiſdatione ut inſti:de tuteł. in fi: mſi

curatore furioſi: qui licet datus ſit ex ĩ

ſitionetn latiſdat ſi non habet ydonecam
ſubãaʒ.C. de cun·fu:l: fi.ſed ſi. quidemet
§ ſi uero non talis·hodie · Mnaä1-dixit azgo-

in ſum. miſi dicas ut· bdhcere ſolebat hoc

emendatuʒ 2c· H̊ uero. p. conſtit ut᷑ gre
cam que recitatur inſticu:d attilꝑ-tu.S:
nos aut omnis datiuo ſatiſdat hoc tamẽ
Brrene dictum. 5.fallit ſcům quo
Idam in matre tutorem filio danteꝗ rõ
ſatiſdat licet ex ĩquiſitione detur· Id
eſt licet inquiſitio ſit neceſſaria. ·ff. de
confir.du:l.i. C.e.l. iiueruũtamẽ ſi cutor
curator ſit locuples remittitur ſatiſdatio

C.de epi.au. de creatiombus ff- de teſta.

tu:teſtamento circa finẽ ff. de legit.tu-
legittios: circa prin.ſed 2 teſtamentarius
tutor non ſatiſdat cuius fides a teſtator
approbata ẽ. Inſti-de ſatiſda:tuetx cué:
iff·de teſta.tu:teſtõ datus. R.ictiam ñ
recte catus.Ii tñ ſit confirmatus ut. ff. S
confirtu:lidum tñ confirmatio ſit le-
gittime facta alł's n f-: e naturali-et dixi
TSe an datus inutiliter et confirma
tus lit teſtamẽtarius uel datiu/dic:
ſcdm aʒo · de confir. tuto· . cgo pu to
dns meus in legibus tenebat eum teſta-
mentarium non ob.l.lege obuenire ff. de
vſig · que dicit ꝙ confirmans dat dicit

R

‚ —
☚ a ⅓ faa e De LrDsK
4 0 ſ ee en esse

enim id uerum in eo qui non habetł᷑ neceſ

e corirmare- ſed hic iudex neceſſitat᷑ ad

hoc ergo non dat· niſi abuſiuecum in ne
ceſſit ate non eſt liberalitas.ff. de adi-le
lad rem.2 eadem rõne no elegit· · dele-
u. unum ex familiaS:ſi de fal-2 de adop-
ſi arrogator·predictam neceſſitatem pro

bat ꝑ.l.ſi impuberi:ff.de cur.fur̃.2 talẽ

preferendum legiteimo probat P ordinẽ
Ricayz. C. is ubi prius.S teſta· i · de cõfir.
ſ.dato in teſtamento-iii- de legit· tu·2
hbus uide ꝑ Cy- C.de confir tu lneq; qui
uolẽs opiones pacif icare tenet e m datxi
uũ cum aʒoet ſequa· ſʒ ſapere naturã te-
ſtamẽtaruita ꝙ pfert᷑ legittimo ibi uid
Vpi narrat Ia-de are:cõcordare dno meo
Item ſcias ꝙ dñs meus ſatis breui ter in
ti:de confir. tuſic diſtnguebat· ſi det᷑ tu-
tor inutiliter aut a pr̃e naturali et egit-
timo aut a nacurali tfn aut a mre aut
ab extraneo- primo calu non ualʒ- fed dʒ
oĩno confirmari ſine inquiſitione et ſatiſ
datione:etih-ii-2.· ff. e'q a pre et I-ſi fili
o.ſcdöᷣm unum intellectu-hoc regetlar fal
ht ·qn ſuperueĩt noua ſuſpicio's ca uł' no
uiter innoteſcit antiqua. ff· e·Ci in confir
mado:2. I. ſe-et- l-utilicaté. Secundo caſu
ſi mi illi reliquit· nõ tenet nec confirmat
h reliquit confirmatur ſine inquiſit õe cũ
ſatiidatione thc.Ci. l-fi. .e.l.naturali et

C.qñ mali tu.of. fun-po.l.fi. in prin. In

mactre diſtingue aut inſtituit filiuʒ aut
non-primo caſu iudex debet eum confir
mare.Fo poteſt et uxroqʒ caſu cũ ĩquiſtõ
ne quod eſt notabile: ut dicie aʒoĩ ſum-

huius tiiq confirmatio non ſit fine inꝗ⸗

ſicione-cum al iudex cum illa 2 fine illa-
det et confirmet tutores· hec patent. ft⸗
de teſta.tu.l.iin.f.c· l.i.ii-et. in. quarto
caſu ſi non inſtituit.non ðbet nec põt cõ
firmari ſi ĩſtituitet mil ultra habeat pu
P'llus:non male facit iudex- illum decer-
nendo tutorem ff.e. ſi patronus dicit aũt
aʒo.in fi:-ſumme ꝙ forte non remittirur
ſatiſdatio in hoc calu-ffe. l.tutores. Æ.
ꝙ datiq.ar · ff.de.v. ſigni.l.lege· et ĩ aut
de defen:ciui. interi· C:de ue-iurt. enu.
I.i. 6. ſed neq; de hoc no. C·de confir. tu.
Iuii et uide· ĩ. 5. Ppx. . Item obicias ei.
Item excipitur- H.pm utruq; uber-

dati

contra tutorem uel curatorem ꝙ nõ
ſatiſdedit reʒ pupilh ſaluã for.ut.C.ẽ ꝗ·
ca. in inte.reſti.nõ eſt neceſſaria ſi tutor-
nſi ſit teſtamentarius uel ex ĩquiſitiõe da
tus quod dic ut iam dixi in. V. hoꝝ. †.
C Item ꝙ dubitatur an ſit tutor uel cu

—

rator. an geſtus ſit eĩ cẽmiſſus.unde nõ
audietur.mſi caueat de ratoff. de adni-

tuto-uulgo· 1- ut bi no. Io· diit ꝙ GX

nõ ẽ ibi cautio ꝙ pupillus factus pu bes
ratum habebit led ẽ cautio quod aduer
ſarius nõ patietur danũ dato ꝙ ille n ſit

tutor-ibi uide Eſt ſciendum ꝙ dy: · ν.
ſuo cõoſilio tenuit ꝙ preſtca cautione de

rato uel equipoleti ſi cõtingat ꝓnũciari
cõtra tutorem et ipſe nomie pupilli 2 ut
tutor appellet n aſierens ſua intereſſe ꝗa
ſatiſdedit.ſi in cauſa app-iteꝝ negetur tu
tor uel eſſe ta is de iure oportebit eum ð
nouo cauere.quia licet in proſecutione to

tius cãe ad quã extenditur cautioms effe
ctus· ff·de ap. Infecinter quos· alcno

nomine in fi· C.de procur ita demũpl9
cauere non tenetur quia tñ illius cautio-
nis efftectus ad contrariu appellatioĩs nõ
exteditur. fr.udh.ſol· cum apud Inſti de
ſatiſda.S:ſi uero:et cã uel exceptõ ẽ talis
qua quo ad pupillum exquo ille tutor ñ
erat redditur iudiciu nullu licet ſit dilato
ria:oppom tñn poſſet in qualibet ꝑte prin M
cipal.s cauſeet ꝑ ap:cà reducitur ad ſta-
tum quo erat ante ſnĩaʒ ſicut tũc· ita et
nuc cauere tenetur. alł. ad predicta ff. de
penis. l.II. Ofi:ad turpilł.l.i.in fi-ff.d ad
mi.txuſi mĩoris· C. de tẽp. app· ꝑ Pie
uel ſi dubicct ρ qua ꝑte geſtus ſit ei com
miſſus ubi erant plures tutores uel cura
tores· ff · de ſoluti·quero et· l. ꝙ ſi forte.·
iĩ· f. de adrmi.tu.l.fi.:defenſionem.¶ In
la inſtrm ſic coficiet᷑ For
ma tutele datie· M. fuit rolãdim ĩ med-
duarum premiſſarumn et uide que dicené᷑
ĩ·ti.prox. §. ulc. ſuꝑ cura generali ad cãs
et negotia. · Tał iudex cognito ꝙ h· 5
pPupillo filio quõdamp:nemo fuerit tu-
tor teſtamentarius et ꝙ etiam hii qui le
gittimi fuerant admittendi ſunt excuſa
ti. et rõnabihiter abſoluti citatt agnatt
et cognatt eiuſdem.hquia omniũ eorum
teſtimonio et approbatiõe inuenit·t. ad
ipſius pupilli tutelam gerendam magis
ydoneum idcirco ipm.t.idem pupillo tu
toreʒ cõſtituit et decreuit ꝗᷓ ꝓpt᷑ idẽ tu
tor ꝓmiſit mihi nõt᷑.iſcripto/ꝛc· ut.S· ĩ. ĩ
ĩſtrõ:uſqʒ · uti ſemper ualeat ueritate· Iũ
ge inſuper. M· dicti tutort· precibus et
mandato promiſit mihi nõti:nomine di⸗
cti pupilli ſtipłati ſe facturum et cura
turuʒ· ꝙ dictus tutor predicta omnia 2
ſingula attendet et obſeruabit ·et ꝙ ipſe
di tum pupillum ĩdenẽ ſuabit de oĩb
et ſingulis ſupraſcript· poſt hec dicto iu

— — — — — wẽ, N

— — —

dex oĩb pdeĩs et finguł ſuã auctoriĩtatẽ
interpoluſt et dcretum C Pattigitut.
ex premiſſis ꝙ tutela. ali datur a teſta-
