t etia i14-

.

ne ditin e pdicta de młribo loquitur

GF-ur epus aut alia lublimi Ppdic digni-

tate:ut.ix.q:i:nec honore.C· de epi.2 cle.
aut᷑. iudex uł' ał ẽ egr̃gia ꝑſona.ff. ð ur
iur̃.ad ꝑlonas:qð dic ut . · · Px. . et no.
ꝙ teſtis.2 ſe. ibi etiã no.utrũ iudex debet
mitter̃ ſi ꝓducẽs ſit pauꝑ. un ſus. Si

.,. fuerit pauꝑ teſtis uetulq; rmot. Debi

Iis egregiq:aut ꝗ ꝓducit egen. ut teſtẽt᷑
ibi ðbebit mitter̃ tucen. . uerũt uinq
quos ſcripſi.s.e.ti.fi ꝗ teſtiũ ĩ ero tn
debet iudex nimis faciy eſſe ad comittend
talia ꝗᷓ diu ꝑ ſẽ põt ea exercer̃.ut.I. S.nunc

Tanð ꝓPpe pri.& Ceteꝝ iudex g ad mã
datũ alterius teſtes recipit· ſc reicribet

atteſtatiões remittet. FOrma. I al tali ſa

Iutẽ in dño.pces uras ꝓno exaudletes af-

fectuteſtes quos tał ð quo ſcripſiſtis ꝓ⸗-
ducer̃ uoluit corã nobis citauim 2 ab eis
iuxta morẽ recipiẽdoꝝ teſtiũ pri pᷣſtito
iuraimto eos ſuꝑ ĩtẽtiõe ᷑ᷣnſmiſſa.uł ſuꝑ ar
ticuhis miſſis coegim phiber̃ teſtiõium
ueritatiquo depoſitões ꝑ fidelẽ ceptas
notariũ uel ꝑ nos: et in formã publicã re-
dactas ſub nri ĩpreſſione ſigilli ĩcluſas.uo
bis ꝑ lacorẽ pntiũ ducio oſtinãdas. B ꝓba
tur in aut᷑.de teſti..qmn.C.q̊ fide.inſtru.
ludices-C. & Enſact᷑.l.pe.C.ð nõ nu.pe.l.fi.
ff.S uit᷑.ſficut.et uide.ĩ. ð remiſ. Et ſcias
ĩs ꝗ teſtes r̃cipit dʒ r̃ſciber̃ cui auct᷑att
cuui fame cuique cõditõis ſit.2 8 aliis cir
cũiſtãciis.ut.I.·ꝭͥ.nuc t᷑ctand. vV hoc autẽ
EHoc aũt ſcias ꝙ is cui iux formã pmii
m teſtiũ receptio cõmiſſa e alei id omit
tat nõ ualʒ cõmiſſio.niſi ꝑtes id ap ꝓbent
expᷣſſe.Alii dicunt ꝙ ſufficit ſi tacite que
dic ſcm papa et.d.mm ut exe.cũ cãz que
ĩ. . ut ibi plei ſcripſi ſuꝑ· g. ꝗa fi. 5 ·2
tetigi.ĩ· S. nũc vcta. V·debzʒ quoqʒ iudex
P ludioj.ðle.S.· Iã nuc.v. Itẽ quid ſi.

In ſuma no:ꝙ cũ teſtes uocati corã iu

ce uemiut is ò quẽ ꝓduci᷑ debzʒ attẽdere

an ſint tales ꝗ non poſſũt teſtificari.puta
ꝗa ſũt ſrui ĩfamesimici ⁊ huigmõi que
dic ut.S. ꝭ· iĩ. ꝙ ſi altera ps neget illa cãm eſ
ſẽ uerã ⁊c petat᷑ teſtẽ exaĩari.2 cãe diſcuſſio
refuet᷑ in tᷣus diſputatiõis Bendeat ꝓdu
cens ꝙ teſtis nõ ẽ lub cõditiõe recipiend
A icebat ubde bo.cui fuerũt G Vba
ubi.S. ult᷑ prĩcipiũ ꝗqa ac to legittiq.ac ff
8 uae quo⁊ que ſit forma
Pponẽdi huiqmoi exceptionẽ dic ut.S.· g. ĩ.
1. Itẽ ꝙ ẽ Fᷣuus a E 2.· · S. in fi. v.ĩ ſuma

Itẽ no.ꝙ; ꝗ buſdã caſibo nõ ſut teſtes ul
Pducedi q dic ut. 1.6-ſatt ut'lie. . B

etiã noqñq; tn põt peti rſtitutio ĩ ĩtegx

*

ne
ſe⸗
1c

ſort

— 42 ſrae 4 4 4. 120

2 2 —
ad ꝓducenduzʒ nouos deſtes ut.ĩ.· ð reſti.à§“. autł᷑ e·h.· ĩ. xv.q:við gentela 2.·C. epus
inte 5fi. . qd ſi ĩ ca. ¶Illu 5° 2. C. E.2 tã ſuꝑ eo luꝑ quo introgaber lu
ptermittẽð ꝙ cũ cõmitti teſtiũ receptio ꝑ alio e· accu cu dilect·i.2. c. qlit.1. in
ʒ.certũ minu faciẽda ut patzʒ. S. e·5:.ĩ pma fi.tn ibi loquit᷑ ĩ ĩꝗſitie 2 ꝙ ſolã ueritatẽ
forma ſic ĩtelligit᷑ fſcriptũ ut re T. eunð t dices nõ imuſcẽs aliqd falſitatt· ii. q.ni. nul
minũ teſtes acKort ò ſe ĩ principar ꝓducẽ I.ini.qix/ pura. nec aliqd ð tuo nddicies
dosſi uelit 2 poſſit debead re ꝓbar̃· alioqn etiã qꝗð tibi bonũ uideat᷑ ex: ꝗ accu. qliẽ.i·
p rnõ audieèt᷑ ꝗ illos.ut. e& & ꝓhbac: licʒ ut 2. c. ſe. 2 B juẽtu endm Air nſeneti NX
prin·2.·5. Eepe. V. re· niſi uelit eos ð Falſi - 6:. q debẽt p prin- 5 Aʒ0. in ſu. ti. . ẽ
tate quincer̃ ut ibi qa tũc aucd dũ tñ B ꝓ aut ꝓductort. dicit ĩuetu eſſe eũ ꝙ iurauit .

—

teſtat fuerĩt an ꝓductionẽ alł eri etia·ĩ .
dictũ minũ nõ licʒ ut ex · ð teſti. pſentiuʒ

dicer ueritatẽ dixiſſe duo òdiatoria ct ſic
diæiſſe certu eſſe ꝙ ueritate dit· Aa —
* —

₰ fmn. p. S ſãp. . In · decrelicʒ *no ben cũ ꝗca ðpoſuiſſet uerĩtatẽ appoluit poca ò
fuerut eiq ba recepta que ego ctia 1i n0O TPEIIe1 dictο 2 cu Poea redargueret᷑ 8 Pruri/.α
curaui· qa nõ ſtetit ĩ illis ponedo · · ſeqt dixit ꝙ nõ Sierauerat qa ſi ply erat utiq;
v. ur illud nõ ꝑ diſiuctiuã uł. f' ꝑ ad Vſa⸗ tãti erat. Itẽ ꝙ dices veritatẽ ꝓ utq; ꝑte.
tiuã.· . Icẽ ibi ſeripſerã p Inno/2 oſti. qðᷣ C. de epi:2 cleaut᷑. ᷣ iudex. ix.q·i nec ho-
habet᷑ · S. V. H re · ut ibi etiã dixi- pe-di nor. xni:.q· v. rõ ſare·ex ð teſti. veniẽs.i·
erat ꝙ ſi utq; ꝑs ꝓducat te ſtes ĩ pricipał 1 fralaſe teſtis ꝓductus ab una ꝑte 8S
et actor ĩpetret recipi·ĩ· certũ cinu ꝓba cogit᷑ offõ judic iurar᷑ ꝓ utq; 2 ꝓduct ſu
torios quos ꝓducer̃ uult teſtes rei 1 prĩ p uno:c. põt cogi ofo iudio iurar ſuꝑ tota
cipał ꝓductos ĩtelligit qð ĩ. idẽ tpᷣus re9 .C. edẽ. l· i · glo. Ecꝙ nec nec Fce nec 5
5 ꝓbet teſtes actor ſi uult al nõ audiet᷑ ſed Fcio nec amor nec tĩore rec priuat odi
„. rn ſterit i B petrus ut pdixi. F. GB n pla ſeco ð publico ut ꝗa odit oꝑa ſa i „uer X1
cet ꝗa bñ poſt ipᷣm Eminu audlet᷑ uolẽs re ba ſlubis Krerdhect, nec ꝓ cõ 2
ꝓbar̃. ut patʒ. ex c· licz· iii. 2.1. & ꝓbec: in modo & ipe u alig habuerit ul habeat ?
prin· qa nec tũuc eſſet ꝗ reciꝑe poſſz ut. S⸗ paber ſperat. Int᷑mittit in ecia pſona ß
v. querit᷑. nec ob.pᷣ·decre: ð ꝓbac lʒ ꝗa teſt imoĩu dicet ex ·e·quot· 2.· C. icʒ.· ⸗ .
ibi eming dat erat tã ad ꝓdan ꝗ ad re ꝓ teſtes. ix·q iii · ᷓtuor.iiii:q- in. V. teſti fi
band. ut patzʒ ex·ð teſti. cu cam.ĩ prĩ· que des:ex S teſti.co.cũ òͥa·cC.ſe.ext· & re: ludi:
loquit᷑ à eað materia cũ ula. Ideoq; p9 mi cũ ełni· h. vi. 2 1. . c. ð pentela 2. C. eus· 2.
ni ibi nõ audiut᷑ 7 ꝓbar̃ uolẽtes uł ille fu ſe.a ꝙ ita dices ueritatẽ ſi ſcis nõ eni dʒ di
it ꝓuiſio pape ꝓpt pſuptionẽ que erat 9 cer̃ p crechilitatẽ qð ſcit ꝓ certo ułò iĩmo
fauetinos ꝗ. cã differẽdi negociu ĩ teſtiiꝑ ꝗꝗ& ſcit ꝑ uſa dicet ð uiſu.2 q ꝑ auditu di
ſonas obiciebãt irr̃gularit᷑ em p atteſtati cet auditu ut· S,5. i. . itẽ ꝙnꝓh bʒ teſti
onũ publicatiões Fiut re ꝓbatiões niſi caſi rii de.2. . ſe ·2 ĩ. p.·C & pctela:2.1· 6. nuc
tadũ . erarmiatioe-Oidã etiã addut

bus. C. ð teſti-aut᷑/ſi teſtis an e X. Z reſt⸗ 0 exarmi
N cũ cãʒ ĩ glo·ᷣ cũ reptwo. i glo 1 2 bn ꝙ n'i ꝑti pades teſtiomu tuu donec

utx.· S. rerrmiſi· dic ut dixi ĩ decre ex ꝑte · e · ti · ublicate fuerit atteſtaties.· ut.· nii⸗ qini
5 V. qꝗ fallo ex: e. frat᷑nitatis.2. ff e· ꝗ fallo.

5 ſuꝑ Zlo · huiornõi exceptiões · · E. J
6 Equit. H- Poĩt 2 apliat ba 2 B. ideo ne ex iſtoꝰ dicto alii teſtes ꝓdu-
tan.ti. S iuramto teſti-2 B ul cedi (Gornẽæt e& teſti- ult. Si eni nõ iu
qʒ ad. v. orro.coiunxerat aut ret ʒ p Spoſitiõeʒ ĩiũgat ei uirtut ſſtiti
Tcatũ exaĩatioe quẽ ꝓſequit᷑ iuran ti ꝙ nulli ſuũ d ctu r̃uelet nõ teret᷑ .

ad B cũ Frõ iurauerit ut ex iur̃iur cPi

1j. 56. nuc ?an Bal.nuſꝗᷓ reꝑit᷑ ꝙ nõrius 5 i tv
cus ult 7o aut iudex dicat ficut ego dixi ita

ſine cõmiſſõe iudici poſſit reciꝑe iuramnta .
ceſti dixit ac C. 8 teſta. I.hac Oſul.:pe- obſuabis. ſc de te adiuueta ſancta dei
lo.or.nec inſtẽa.l.cõfef.C·d libe.cã. ſube euãgel ia. M.· ꝙ dieb ferĩatis B iuramtu QW
moĩ gl. or reciꝑe enĩ tinet ad ii udicẽ ſcri recipi nõ debzʒ niſi cũ timet᷑ mors uł abſen
— ber̃ c ad aſore teſtiũ iuramnto tia uid 1. fer. uſt pri- ibi It ſi forte 2. 9
Duidet᷑. ludex ergo cũ teſtis iuratur E:ſic ei qdſi tũc. . Si aut iducit ad ꝓhand 9ladg

uimtatz. H. p teſtimoliũ 8 auditu. .. 8
bet adder ĩ ibraffito ſic audiuit XS 2
maiorib ut teſtificat᷑.a ſic eſſe credit ut
ex. e. quoc 2. c. lʒ ex qdã. IIIS aur notã
dũ eſt ꝙ nec iudex nec ꝑtes pati debent ꝙ

iuramtũ ꝗputabit/tu iurabis ꝙ dices mi
hi up illi cui B miſero inqren totã a. ple
nã 2 mer ueritatz quã credis P ſcias ð. q
tali que uertit᷑ int᷑ tales 2 uſqʒ ad finẽ litis-
quod s introgabert. iii·q Bortamur:2

N

Rr

teſtes iurẽt ð uerĩtat᷑ Ei ſuꝑ articuł datis
ꝗa ſic nõ ualeret eox teſtimomu ſuꝑ alns
que cõtĩgũt.ſ ſuꝑ illis tm ut.S.ꝭ.i· v. Icẽ
ꝙ ðpoſuit· ſ debẽt iurar̃ ſuꝑ articuł datis
2 etiã ſuꝑ cã.2 ſic ualebit eoꝛz teſtiomiũ ſu
ꝑ õnibo ad cãz faciẽtib ut ex ð teſti.c.de
teſti. H. S B ſatis eu⸗ ſuꝑ.

4

1. glo.2 uid.ĩ. 5. ii.ĩ pma colup.. i.q-1.
hortamur ex de accu.cuũ dilect.¶ Porro
In cã inꝗ fitiõis. aut igrit ſuꝑ crie qur uꝑ

ſtatu eccłſie.fi ſuꝑ ct᷑ie forma iuramti eric
ut ſuꝑ crĩe dicat plen ueritatẽ ex d ſimo-
lʒ Heliſi uero ſuꝑ ſtatu ccc łſie inqrit᷑ du
plex ẽ forma pᷣmaẽ ut iuret qr̃e ueritat᷑e ð
hns que credit 2 ſcit ĩ eccłſia rf ormãda ex
ceptis occultis e ð accu lit᷑.i.in fi. Scda
eſt ut iuret ꝙ ad inꝗſita ueripatẽ Benobit
ut:e.Ci. cũ dilectus ſm gof. I. In ſu:e. tc.
ſub.v.iura debẽt. c.(¶ O uera tale i
B articulo ĩdo forma.EArma. Lu iur.
ꝙ ſupꝑ hiis que ſcis a credis ĩ hac eccłſia re
formda. uł etiã ſuꝑ alns ꝗ buſiibʒ tã ciui
tatis ꝗᷓ dioct.2 tã ĩ capite ꝗᷓ ĩ mẽbris ꝗbuſ
Ilibʒ ſuꝑ uita cõꝰ pſatiõe ipſoꝝ 2 tã i ſ[puali
bus ꝗ tẽꝑalibus/exceptis crimbus exclu
ſo tĩore odio uł amor plenã 2 merã quaʒ
ſcis 2 credis m hi uerita ẽ dices 2 P ad in
ꝗſRica ⁊ in᷑rogatiões meas ꝑ ordinẽ ueraci
ter rñdebis- dic plenius utc: i. G.niẽ ttãadᷣ
Ppe fi.v. porro ĩ cã uſqʒ ad fi-.

teſtis dʒ iurar̃ pnñte ad vſario. .
a iciat uocari qnm cũ ꝓcur̃. cõtel.ẽ litez

2 ꝙ ſi e duob ꝓcur̃.datis ĩ ſolið.cuzʒ ca
nõ ſit melior 2c. ꝓdupeit teſtes ille q nõ
Terat cõteſtat litẽ·ſcripſie.ti:c.ii. .
ſẽ cõtumacit᷑ abſentãteʒ qð dic ut.ĩ.ꝭ.nuc
Etãð·ĩ pri·2 tactis euãgeliis. AIäiil. q is
horcamur. 2 patz ꝑ id qð de epo ſeꝗt᷑ uide
qð de B 2 8 cõſue.ytalie noĩ cle.d hr̃ti.c.
porro.ĩ glo.n. Quid ſi actis ſcriptũ eſt
teſtẽ corã iudice iuraſſe ꝑtibo pnitibo pᷣſu
meét᷑ ne ut debuit iuraſſe.ſ.cũ tactura.ma
teriã dilatar̃ potes ꝑ no·S·e. · ĩ.ad fi.V.
ꝗd ĩ pdictis 2. V.ſe.2 iura ibi alł.ne repazx
coĩter tenet᷑ ꝙ pſumat᷑ tactura ĩ tãtũ ꝙ ĩnl
ferat onus ꝓbãdi ĩ negatẽ cũ eni tał nega
tiua hẽat coartationèe loci 2 tpis.bñ cadit
in ĩtellectũ teſtis.ð quo ſatis ſcripſi ð elec.
bon ſuꝑ.i.glo.ĩd ẽ m curlſuʒ facit ad id
decre.pdicta bon. 5. porro ð renuũc. ĩ pñtia
ff. de pac. ĩun gẽ. 6. q fer̃· C. ne uxor pro
ma:l:i: uigor aũt pſuptiõis inſurgit ex p
ſona nõrii.2 de Gᷓ ubi.S. remiſi.ſcqo ex pſo
na iudict ꝗ ad talia dʒ aduerter̃. ð teſtifra
enitatis ĩ fi.2. c. ta littent- ibi cipiatis lega
li᷑ Itẽ pñtia ꝑtis òᷣ quã que tacẽdo ur fac

tũ ap ꝓbaſſe cũ ꝓhiber̃ potuiſſʒ iuraritũ
ſi fiebat ſine tactura.facit qd no. ð Pluʒp.
nõne:2 B tria ſit rnſuʒ ad no & ełc. uc cir
ca. vV. Corã ĩ: in. glo.ĩ fi. Ii.vi. cù ĩ illo ura-
to tria nõ cõcurrãt.nõ ob.ðcre.tuis R̊
e·ti. ꝑ quã Patzʒ ꝙ; expᷣſſa debʒ fieri r̃miſſio
luramti:no eni B leqmur d iurarmto.f de
forma ĩ illo ᷣuãda. ſine qua iuramtũ bñ ob
ligat ad piuriu. ut no/xxii:q- i.ĩ ſuma.Facit
q &α i: q-de teſte nõ iurato ꝗ depoſuit
fallu 2 ſuꝑ r̃gula nõ ẽ ſine. li.vi.ſi uero & iu
ramto teſtis ali nõ appar̃t. miſi ꝗa ĩ atteſ
tatiõibo ſcriptũ ẽ. tał teſtis iurat cxaia
tus 2c. dicas illud nõ ſufficer. tũ ꝗa aſſer-
tio illa ẽ ð pᷣter̃ito.nec ꝑ eaʒ apparet pñtia
iudict uł ꝑtis ꝗͥ quã nec dies d ꝗbo cõſtare
debʒ.e·ti:c.ii.ð ꝓbac.qm.nõ ob.j. theopõ
pus.ff.de dote.preł'a.ad quã rnde ut dic ĩ
qpdicta ꝑte.ĩi.V. nõ ob. l. . mſi ſit epᷣus
g nõ debʒ tãger̃ ſ inſpicer. C.de epi.2 cꝑi.
aut᷑ iudex· xi.q/ĩ. nec honor. es ð iur. ca

lup·c.fi:cui 2 debʒ mitti ſaẽdmẽtũ ut wbi.
gid ð pᷣlbitero ' dqvacono dic et ad
coꝑ domu mitxi cu ſit ĩ ſupiori loco a ſint

plone egregie fl. ð iur̃iurad egr̃gias.ſicut
ĩ iuramto calũp. C. de ĩ u. ca. aut᷑. principa
les.a ſi cã corã ſeculari iudice t᷑e tet᷑ urabut
corẽ epo. M1 ut patz.ximii-q: ii. quãc.2 u
de qð ibi no.in glo.ᷣ qnt᷑. .:ſicut a cõtin
git layco ꝗ iurat corã ſuo iudice.cũ ad a

t

H

hã ciuitate mittit᷑ ꝓ teſtionio.C ð fide in

ſtr.aut᷑.apud eloquetſſimuũ:2 8 epi. licẽcia
ex ð iut.calũp.c.il.mittit᷑ etiʒ R iurarmtuz
ad ſenes 2 debiles qð dic ut.S. G. ꝓx. V. põt
etiã· Itẽ ſi ꝓducẽs eſt paupꝑ.iudex mittet
teſtibo ĩuramtũ uł dabit eis expẽſas ꝗqa
tenet᷑ pauꝑib ꝓuider̃. In aut᷑ ð manprĩ
e& ð excef.pla.ſi unir ð cõ.di.i.nes.xiiq
ii:aurũ forte ali ĩ ðlegato ſufficit enĩ ĩ eo
ut ſibi ipi nõ exigat.ex·ð i. 2 ho.cxi. cuz
ab omm.a ibi ſcᷣm uinct. B no e.t· =
ſi ꝗ ut i ſcripſi ſuꝑ glo.· f q̃re· C Et S
no nõ ual mu a quocuqß etia reli
gioſo nõ iurato ꝓlatu e. e. mup.2. c. tuis.
omne en ꝙ teſtibo aſi tipulat᷑ ueriq oſtat.
cũ id adie tio ĩiuratõis affirmat. ut. xii-
q/ĩ.omne qd.põt tñ a ꝑte iudict auctte re
mitti ut ĩ.pᷣc.duis.2 no.C.eæ.iur̃iur· p A
ᷓ. I. Ia. & amel. tenuĩt qriũ ſuo ope.iii· colu
niſi cũ agit᷑ ð mr̃ionio diſtinguẽdo ar. S
ex: de eo ꝗ cogno.cõſan.uxor ſue ſupꝑ eo ſẽ
cus ſi de cõmũgẽdoar ex. ð clãde.ðᷣſj põ · c. i ·
uid ſi teſti nit nõ iurat u
rat᷑ ꝙ ſic f dixit. Ro.t.⁊ gof.dicũt non

ualer. ar. ꝓ eĩs.C.eæĩur̃iurãdi.d.m2 alii ꝗᷣ

2 B ſi ẽ boñ famear. ꝓ eis de cõ.di.imiſ

—

ſaet
Olut
du
iar
N
.
Pin
ſta
oſ⸗
dci
i
Nah
Dlid
b.
aſ
fot
rnen
Urabet

cotin
Uade
ficen
lcir
rehtg
Imnt
n
eniie⸗
ro

oed6

n
Nr

—

citr⸗ . 4

A i55 ſn ctificat2 ., uenerial. . x vi
uige qð die·ti· c. S teſti.p pri. M.
Quid ergoſi teſtis nõ uult iurar dicit ub-
. 8 bobi- ubi & teſti- tctat circa med- H
ubi cõtinuqẽ iſte · v· ꝗd ſi ꝗs·S.· G⸗ E
„ ꝙ inð tenet᷑ nã teſtificari mung e publicu
2 notoriũ. ff· quẽadmodu te aꝑi-l. cũ. 2· I S
2ſi ꝗs ĩ prĩ.ex d̃ crie fal:ci.unð deb ʒ dap.
nũ riarci ff. Sð admiu:ꝗdaʒ.ĩ fi.2.· l.tutõ
R C. S executuqm. MH ſubcdlit ip̃e ubquõ
ꝓbabit᷑ iſtud int᷑eſſe.querãt quos mũdi la

bor exagitat. ui qð dii·S. g &ri ad fi. ⸗
◻ fadſi S& dr E In cauilł
= h. v. ſub Rica & rta ꝓdu i5e. Filla iu
ra ĩtelligit ĩ prĩcipali ꝑlona c malicia teſ
tis abf uit uł nõ iurauit. ex· & teſti cogẽ
puenit.iĩ·. e ð teſti. itimauit.2. C 9ſtitud
1. teſtis aut aliẽ puniet᷑ ut dicã.ĩ· e·9· S tel-
tiũ. ¶ Iuratiro aũt pſtito ſGequent᷑ ſcri-
bit᷑ dies qua uratu e- Bali actis nõ repè
aliẽ ꝙ teſtis iurauerit niſi qa nõri di tał
teſtis iurato ſic ðpoſuit an pſumaé᷑ iuraſſe
dicit ac. ꝙ ſic. ff·ð dote pᷣla lI:theopõp In
Sriũ facit ꝗa facit ĩtẽtideʒ alterio docum̃
ti & quo nõ appar̃t Itẽ ꝙ ad iuram tu ſerip
tura nõ hʒ dieʒ nec cõlulẽ. uero tẽꝑe

juramti teſtis ẽ abilis tẽꝑe Spoſitiis in-
abilis uel eõ qd iurt. No oditio teſtis duo
bus temꝑibo inſpicit᷑ ꝓp? iuramtũ ꝓpt᷑ ſo
lerrãtate 2 tẽpe depoſitiõis ꝓpt᷑ uericatẽ f
rnedia temꝑa nõ nocẽd. ar.· ſt· ð hr. inſtull.
ſi cõdi.5·ſolemo ad car.l.iii· ꝭ·due cãe · ·
Vnc uidenð a nobis ẽ ð arcicu
lis. M.e ſcienð ꝙ; ars articulã
di in cauſidicos ſumi tenʒ gra
dũ ĩ curia Romana-2 Mονρ–â7 in
bñficialidq deuolutꝭ a caueãt curiã intran
tes ꝗtũcuzʒq; ſint magmi iuriſte ne ſuo ca
pice in pricipio luo hac artẽ acſumat. an
tiꝗs aduocatis aſſiſtãt. uł ſecũ hẽant ꝓcu
ratores eptos. Et ꝗa ex predicta cã circa
huc·̊.ĩſtare intẽdo ip̃m diuido in· vĩ.ptes
Prĩa poĩt diuiſa articuloꝰ noĩa 2 diſas
obfᷣuãcias cirẽ illos int᷑ ẽs poĩc ꝙ in cercis
fort nõ dant᷑. Scda ibi ſiue ĩg t᷑·ondit ꝙ ar
ticular̃ ẽ cõe actori 2 reo qnq; ſimulqnq;
diuiſim.iii- ibi Itẽ agẽs diẽ articulos fuda
tos ſuꝑ iur dãtis.2 cirẽ ͥ unã ·q. ꝓſeꝗt nii
ibi porrotatat editide 2 ap ꝓbatie ipo

2 . 10
rum 2 ap phatis effectu. unã circ B qõeʒ
mir CCkii⸗ ibi uł aut formas arti

culoꝝ pomt lup.vcãis ꝓ a tore, Sextam
addẽdo p reo. l Ceera et ultĩa ibi. quo
q; ẽtuor circa hos notada uanleri eE
circa p̃mũ qre dicat᷑ articul· uið qð ſeripſi
e· di. pñtiũ.·li vi. ſuꝑ gloarticulꝗ eſt autez

—

— —⏑
— —

nom hoc diminutiuũ dſignãs aliq d ꝑticu
lare a gñe ſuo debitas circũſtàtias cilũ
ad hoc. ſt.d pſcrip. V. natał. .i.ĩ fi.ibi ex
phicit ẽ articulꝗ ille.do ut des Ad ideʒ de
off. dele ſuꝑ qõnũ articuł.C.quoꝰ ap· non

reci. I. ab eccutore-infi-in aut ut nulli

ꝛudi.6. pe-ibi ſupplicia ꝗbo articulidiſſol
dunmE-&Refert demu r ſuetudine
locoꝝĩ ꝗbo nec poſitdes nec articuli dant᷑
ſʒ dat᷑ petitio ·ſʒ ↄſtat ꝙ qbuſda fit econ
uerſo quia nõ da᷑ petitio.ſed dant᷑ articuli
qui tunc duphici officio fungi uidentur ſ.
petitioms et proprio:et in illis interdum
optenturm ꝙ articuli uerba gnalia u uer
ba iuris.ſieut petit iones cõt inere poſſunt
ut ꝙ poterat petitio articulo ſuccedẽs pol
ſic.ff.S& noxa clectio.: a ſi is: Inſti. act᷑.ꝭ
fuerat anteaſi ergo ĩ petitmõe talia admit-
Curtt᷑.ſt S rei uẽi rẽ actio 2 patz ex no: de
Iibelł.ob.c.ii crgo 2 in tali articulo C—◻ n
tũ tñ ð articulo iurt loquor diſtĩguo ꝙ ſi
ſimpłr̃ cõtincat merũ ius:nullo ſentu cor-

Eis ꝑ teſtẽ ꝑceptibile bñ repellit.2 m B ꝓ

cedat qð dicit᷑.i· . nuc ctan. . d ergoſi
ꝗs 2· i· S poſitio··ſeptĩo· D·cili 4 ubrauat

qð ĩ artic ulo cõtinet᷑ aliquo ſeniu corꝑis ꝑ
cipi poſſc. lIʒ ãnectat᷑ cõcluſio iun que ne
ceſſario narratis ſeq tur tuc ꝓcedit articu
lus. 2 recipiet᷑l uꝑ illo teſtes· recipiet᷑ etiaʒ
talis poſicio eemplũ pono uł articulo.ꝙ
poſſedi talẽ rẽ mobiẽ tali titulo:2 bona fi
de ſpacio triẽnii incõcuſſe.2 ſum ñs. ad
mitxtar 2 ponẽt teſtes ꝗlificãtes B factugʒ
Enſui Bmiſſũ.ex quo ius r̃ſultat lʒ ĩ articu
lo expᷣſſu:meli tn uidet᷑ ill ̃linꝗ ðpoſiti
om iur cũ & illa pte teſtis in᷑rogari nõ de
beat Per eunð moð defẽdunt᷑ articuli
ſuꝑ coluetudm fudatiò obiectioeʒ ꝙ olue
tudo ẽ ius.l.di: cõſuetudo·nã cõluetudo di
cer põt tria actũ frequẽtatũ habitũ geñra
tu 2 ius ex udroq; collectũ. De prio·.
q. ii. ita nos·C. de epi. au.l.iii·& ſcdo inſti.
S reꝑ·diuu. . pauonũ·2.6. ſe fere enĩ que re
di cõſueuerut ſi alceratã 2 hi tuatã hñt
naturã a dici ſolʒ cõſuedudo altera natura-
ff.ad macel.i.ĩ·prĩ. ubi no Et idẽ ð cõſue
tudine pr̃i ffamn.ĩ loquẽdo 2 utẽdo primuũ
ff.deł.i.ſi ̃uus płium.S.i.fm de optõ.le.
I.ii.ĩ.fi· ad idẽ ð ingreſſu ꝓcõſuł.ff. S off.
Pcõ.l.iii.pe · ð tertio ĩ· p. c.ↄſuetudo ĩſti
ð iur.na.ge.· a ci.ꝭ. cõſtat cũ aũd ᷣmones
adaptãdi e materie ut ſut utiles d. V. ſig.
abbateff.loca.ſi uno in prĩ·2 fam:her.et
puto· · i. C. SD don:an nup. frAEr arti⸗
cul ꝗ ꝓband offer᷑ emꝝ referat᷑ ad fac
tũ fiet ð iplo t̃latio·ad cõſuet᷑.fac ti nõ iun

Bait

ANe. 1

ſt.S. v.ob.ſtipꝰo iſta.S. B quoq; 2 8 cõdi.

ec moꝗb dieb.g. Qns.ſic etiã recipiet᷑
cõſuetudo ĩ·l.ꝗ ꝗ off ð legi.du dicit mo

rib 2 cõſuetudin ĩtroductu 2. l. cũ ð cõlue

tudineilla ergo que icludit ↄoſuetudo.l.ob
Fuãtiaʒ lõg tpis uł tãti ꝙ ð cõtrio nõeſt
memoria quiete pacifice ſcitienb us 2 pa

ciẽcib aduerſariis.- iſta lur facti 2 ꝓbari
Poſſũt ergo 2 in poſit iões ⁊ articulos ðduci
ut dixi.S. ꝓx. (¶Adluc ò articulos 8 cõ

ſuetudin opp.eos no recipledos qa nõ exp
munt illã inductã & oſenſu illiq q poterat
legẽ cõdere· ¶ Ad qð rndet᷑ illð ꝓceder in
coſuetudiñ que hʒ uim. I.i.ꝑ quã iudicat᷑
ter illos int᷑ quos nõ aſſueuit ut plen ſcrip
ſi ex & cõſue.c.fi.ſuꝑ ult.glo- Iſta uero ꝓ
cedit ſolũ int᷑ pſcribetẽ 2 illu ̊ quẽ pſcribi

tur.et ᷓ eſt 5 naturãl.uł coluetudis que

hẽat uim.l. ff. de legib:l.iura nõ ad ſingu
las 2 u qc no- iiii: di:: leges et ben facit
ad ꝓpoſitũ de cõſtituto·c.I. Ii.vi.ubi patʒ
cõſuetudinẽ rõnabilẽ eſſe poſſe ſiñ pape ſci
entia et ligar · ¶ Ad buc opponunt aduo
cati ꝙ ſalte nccia eſt illiq
tudinẽ uł p̃ſ criptionẽ acqrit᷑ 2 ĩiducut.l.i.
C.ð acꝗpoſ.cui ba canoĩſta uide pᷣbẽ.
accedẽs in.i.glo.Sʒ r̃ndet᷑ ill faller qn infe
rior qſ ex qda peculari cã ſuo ſuꝑiori pſcri
bẽdo acqꝗret ut.ff. ꝓ ſo.l.ni.ð acꝙ Pol- li-i

6. Itẽ acqr im & uſuca. l. labeo p pto.-l. 4

fuduʒ. 5. Fi. I. 11. 6. cello. ¶·Cu igit romana

Cia-cui ꝑ cõſue

ecc?ſia hẽat poteſtatis p'mtudinẽ in õönes

ecCcſias.ix.qeiii:c.pe.2 ulẽ ð uſupał.ad ho
norẽ ð cenſi: cũ inſtãcia. V. ꝗa nos. facit.ii.
qvii: p uto.2 no.xi.di:ĩ nouo:de priuĩ.
ſi papav. cũ eni.liviqð hnt ĩferiores ec-
cſie ab ipa hnt qſi in peculio ſẽꝑatu a rõni
bus dnicis dui ꝑrmmiſſu quo caſu nõ ẽ neceſ-
ſaria dñi ĩdiuidua uł ſpealis ſcia uł ſpealiũ
rerũ nec expᷣſſa cõceſſio.F̈ ſufficit generał.
uxr qð plo ẽ ſufficit ill nõ adimi ft de pe-
cuꝑ.l. &poſici. . ult.2. 1. ꝗᷓ tuberõis. 6. (ut ꝙ
dam et. l.nõ ſolũ ĩ prĩ. Põt etiã rñnderi ꝑ id
ꝗð nõ.ĩ.ð pᷣſcrip.v.ill etiã·ſ.ꝙ B eccſie
romane mil acrit᷑ q& nõ haberet uł ſaltem
ſua uolũtate haber̃ poſſet facit q no.xvi.
q:iii: uo lum . Ad primũ cõuenit ecc?ſiaſ
tes·i·ĩ prĩ. Sol occidit 2 ad locũ ſuũ reuerti
tur 2 ad locũ un exeut fluĩa enune P.
Icẽ opponuũt aduocati cõſuetudinẽ ꝑ quaʒ
ꝓpriq ordinari nõ poſſe pumir delicta fuùᷣ
dari ſuꝑ ĩhoneſto a clar̃ materiã delſiquẽdi
ſubiectis.ð ſen.ex. ut fae cũ cõcor. g.a ſic
nutrir̃ peccata 2 p Bᷓ ĩ olcriptibił. & ↄſue.
fi.¶ Ro R falſu cũ ſit a iur̃ expᷣſſe ap pba
ta.q of.orirrfragabili-6. excelſ de fo:co-

Pe: cu cõtingat ibi ĩdulgẽtia. uł cõſuetudi
ne ſpẽali: Ite ecc ſia Romana coõcedic talia
priuilegiũ 2 luff icit priui. ca olim ⸗
Pter.2. C. ch Cũ pſone. Ii. vi. abſur ergo ẽ di
cere id honeſtum qð eſſz apponere eccleſie
romane macula ò id ν - I·Oĩb.xxii
q:iii. currat ĩ fi- etx ĩpio idẽ agẽti.C. ð pri
ui.ſcolaxj.l.i· Ii. xii. Itẽ equat᷑ puilegiu et
cõſuetudo ad ius cõe leden. de ludi.nouit
d. nõ eni 2 in P· decre. cũ cõtĩgat.mapcie ð
ui inicio nõ ẽ meoria ð V.· ſig· ſupꝑ ꝗbuls
et ibi cõcordacie· Itẽ ſic opponũt ubicuq;
cõlu etudo uł ſcriptio habʒ cõtriũ ius còe
qð cõcludit malã fidẽ pᷣſcribẽtis.2 ſic ſalcẽ
noſtro iur̃ nõ ꝓccdit ð ſcrip.c.Fi. facit re
Zula ꝙ cõt᷑.livi. Sʒ rnde ut ſcripſi p oſti.
pPapał coſtitutõ pᷣſcribi ꝑmittit illud ius.
facit.xxiii:q:iiii.ꝗ peccat. Auctas igié pa
palis cui auctate pẽdẽt talia.id ꝑmittẽs
malã fidẽ excludit. facit. ix.q.ĩii. cucta per
rmũdũ.etc.ꝑ prĩcipalẽ et.l.bñ a ʒenoneC.
de dri. pſcrip/ał eſſz eccyſie romane iĩpone
re maculã ut ꝓxie dei fe⸗ ut ſcripſi pq
Inno. reſti.ĩ inte.c.ni glo. magna.i ult.
colup.ſub. . notanð ibi uł qð lõgo Plu
mitur ꝓiillo ꝗ lõgo tp̃e poſſedit ꝙ babue
rit bonã fide 2 B dicta ortiq ꝓcedit in pᷣ
ſcriptiõe c pricipii nõ ẽ mẽoria qua pẽdẽ

re multi ſucceſſores ĩchoantis haber potu

erũt bonã fidẽ de iu patro.cura.ubi de B
ff. ꝓ ſuo.l.fi.facit decre.ide ſcrip.·ĩ· fi.li.
vi. ¶.Icẽ ſcieno ꝙ edi qn ipos all'gat᷑ e
ẽptio p pᷣcriptionẽ uł'a lit ſolet dicer intẽ
cionẽ ſuã eſſe fùdatã cũᷣ exẽptio pſupponat
priſtinã ſubiectionẽ.· Sʒ ad ̊ rndet᷑ ꝑ regu
H:exceptionẽ obiciẽs li. vi. ult G pta cõ
cluſionẽ tollit decre ex ore ẽ pri-& priuił.

ubi alł gabat᷑ a ſua fudatiõe mon. liberũ et

exẽptũ ꝑ qd recte dici᷑ ꝙ du plex eſt exẽp
tio una que tollit uinculu cõtctũ et cõis
de ꝗᷓ de priuiy.cũ olimi· et. ii. Alia que ĩpe
dit cõrhenð ut in .c. e ore cũ cõcor. ff. de
V.ob.il.decẽ et de ſoluł᷑.l.ſi decẽ que ponuũt
eun caſuʒ. ¶Icẽ ꝙ; ĩ articło cxpmũutur
act ex oſuetudſie ꝓcedẽtes.opponuũt cau-
ſidici ꝙ nõ de illis.lſʒ ð actibo illa ĩducẽti-
bus debuit formari articul:et uideret᷑ H
cõgrue dictũ prerq ĩ oſuetuqe uł pᷣſcrip-
tõe:cui icii P rii nõẽ mẽoria.ĩpole enĩ
eſſet exquo de pricipio nõẽ meoria. P-
bar̃ acto ꝗ prĩcipiauerũt oſuetudieʒ. fruſt

ergo querit᷑: qð ĩueniri nata nõ ſinit. inſti.

de ĩ uti .ſtip̃.ĩ prĩ.ꝗd aut ĩ B caſu ðponere
habeãt teſtes. Dabet᷑.. x pbac. 6. i. V. ule.
querit᷑ ulq; ad fi. et abſurduũ eſſet dicere

— X

illos acto neccio ĩ articło ponẽdos ð ꝗb
teſtes ſcᷣm ibi nõta deponere non tenent᷑
Multu etiᷓ hñt cauſidici curie ĩ uſu qñ
ici de plato pᷣſcribẽte uel cõt᷑ quẽ pſcrip
tũ uł caſu ſimili facer̃ articulũ 2 poſitionẽ
talis fuit habit 2 reputat ꝓ pᷣlato et
ꝓ tali ſẽ geſſit ꝛc et patʒ.ĩ·ĩ prirnis articu
Iis et ſtatim opponit᷑ articulu ĩꝑtinẽtẽ cuũ

illð ſic haberi 2 reputari nil ſuffragaret᷑
E⸗⸗de

poſito ꝗa nõ cõcludit eum fuiſſe tal
mor. ĩferẽ.l. õga poſſeſſio ius ſepulchri nõ
tribuit ei cui iure non cõpetit Rñdet arti

culãs duplicẽ noĩationẽ 2 rputationẽ ba

lem a realẽ, Pria in ſola noĩatiõe cõſiſtit et

aliqñ multũ ꝓficit. Inſti.de adop · · fi· C.

ð lati. B. rol-l.una.5. fimliq; mõ regularit᷑

parũ.ff. admuic.l. Impatores 2 uide de
bac̃· ꝑ tuas ĩ· i. glo.nã parũ ꝓluũt boꝝ fo

lIia.i.q.i.marchion realis aut multũ ꝓficit

ff. dele.ii-l. ruis urbanis i.2. ii. RKn f· de

iur fil.ſi accepto et ad mac· ſi pater cõſti-

tuit etiã quãdã qſi poſſeſſionẽ pᷣlatur cano
nie filiationis 2 ſimili. ff.S lib· agno.l.ĩ. S·
Iulian ð qdibus.l.iĩ./adqC·de ꝓbac.l.
M epłis 2.l.nõ nudis 2 utrobiĩq; de B. Itẽ ð
materia prĩcipali oñdit ſciam ac'ſari que

neceſſaria ẽ ĩ pſcriptiõe ĩcorꝑaliũ C. ð fui

2 aqua· I.ſ aquã et talẽ ſi poſſeſſionẽ red-
dit legitimã. ſi ad oſariox ſcĩa roborataʒ
C. ð acꝗ · pol.l.nẽo ꝑ que apparet ba illa
que cõis habʒ uſus ĩ omni foro acceder̃ ꝓ
poſitio et eſſe ꝑtinẽtia.¶ · Itẽ ſolent ſupxpᷣ
ſcriptiõe exẽptionis formare capła ꝙ ꝑ tẽ
pa de ꝗbus capłatuʒ ẽ romani põtif ices ꝑ
ſonas illaꝝ eccyſiaʒ monaſterioꝝ uł capi-
tulox ex ĩmediata Biectiõe uiſitar̃ 2 corri
gere cõſueuerũt ſtatim opponit᷑ articuluʒ
obſcuy ꝗa nõ declarat ꝗ fuerũt illi romani
põtifices/uł ꝑ quos uiſtauerũt.ᷣ quos cor
rexerint. addetes articulũ ꝓbanð ꝑ teſtes
ſuꝑ correc tiõe nõ admittenð cũ ĩllð ꝓbari
debeat ꝑ ſcripturã · Inducuũt.C. S man.prĩ.
I. una.xcviidi. nobiłſſim-2 q ibi:no. e&
de priu. cũ olim . i. Sʒ ad I rñdet᷑ act in
capło ðſcriptos attribui dignitati nõ pſo
ne e de ofdele·qi·ff.ð anno.le.l annua.

6·cicia ꝓ ꝗbus facit qð ſcripſi p9 Inno.S

ſen. ex.ſi uere ad fi. magne glo:certo:rego ẽ

articul cũ certa ſit dignitas.·2 fruſtra ꝑſo
na queri᷑ cũ q intẽdit iaʒ hẽtur · facit ff.
quẽadmoð tel.aꝑi.l. hi in duob·ii. Rñ · de
V.ob.cũ ſᷣuus· et ibi·no. Itẽ articul dicĩt

ꝙ ꝑ tpra c. illud ꝑ habʒ duo notarſ.actꝗ

pfectionẽ et tpis cõtinuationẽ. ff. S · V. ſig ·
urbana.5· pnoctar̃ ð bonĩs eoxꝑ ꝗq ſibi mor ·
cõſti·l.ii·ꝭ·ſic aud.edt de adull.ii:in prin.

2.2. K

Articulꝗ ergo intelligit de õni ſumo poõti-

fice int᷑ tpra capłata et illi ſunt certi uł ex
eis multi.et ſic articulꝗ ẽ certo.Itẽ ſufficit

dici factu ubi no rfert qs fecerit. ff. ð pet᷑
br. Itẽ uemũt. S·petitã et admi.tuꝗdaʒ

decedẽs· ult.ti:ad uelł quãuis. 6̊.plan fa
cit qð noð excep.pia.li.vi:ſuꝑ.v. nornen
Generalitas eni tũc obſcuritatẽ parit.qñn
rõẽ uniformis codicio incluſoꝝ ſub geñra
litate ex ð ſpõſa· pterea ał ð muliereC. de
inſac· ut rñſum uł nõ intelligi᷑ ꝗd loquẽs

ſenſerit.cuũ ᷣmo uariu hẽeat intelledtu.ſf. de

ujr fil: ita fidei.quoꝰ neutrũ eſt B. Eodem
mõ rñdet᷑ ad id q de correctiõe dicit᷑ quia
nõ refert quał fuerit. rmaxĩe ꝗa nõ ſemꝑ ui

ſitator corrigit D.cu mhil im nz corrigen

uc ð tutor̃᷑ ꝗ patrimonio pupilli optie cõ
poſito nil habuit auctoriʒar̃.ff.ð adm.tu.
ſi tutor bñ facit qð ſcripſi p Inno.ð capꝑł.
mo · c.ii:in fumag·glo:cu luis rerniſſ.¶
Ad id q& 8 ſcriptura ſubiciut rudet᷑ illud

ueru ſi corrigẽd id petat eo cãau loquũtur
et ꝓcedũt aſlegata. cu aũt ð actu priꝗ exer

cito ad qð fuit admiſſ uiſirator querit᷑ ut

hic teſtis id habẽs notũ de illo optĩe ðᷣpõit

C.de fide Inſtrul. emancipatione· ct.l. ſi
ſolẽmbus et de teſti.l.teſtiu.¶ Interduzʒ

etiã in articulis dict᷑ ꝙ ſedes appłica per
tempus quo de cõtrario nõẽ memoria fu

it in cõtinua poſſeſſione uel ſi immediate
ſubiectionis eccleſe.pſcriptionẽ allegãtis
Statim opponi᷑ illud ſtar nõ poſſe ꝗa cuʒ
ſit res inaĩata actũ aliquẽ exercer̃ non põt
Rñdet᷑ ꝙ articulꝗ nõ loquit᷑ ð actu exerci
toſ ce poſſeſſiõe Pſeruata qð bñ cadit in ſ
dem uł eccłſiam uacãtẽ quo ad cõtinuãduũ
polſeſſionẽ 2 pcriptionẽff. uſuca.l.nũiꝗᷓ
6. uacuũ et.l. ceptaʒ. 2. l.iuſto:ꝭ notand ct
dixi cõtinuanoga illã nõ inchoat heres an
aditã ut ibi.2 licz poſſeſſio nõ ſit penes her
ditatẽ iacentẽ.f.ſ qs.te.lib.eſ.iuſ.ſic.l.ĩ.G
ſceuolaet ſic ꝑ ſolã adititionẽ nõ querit᷑ ad
eũti·ffde acꝗ ·pol.cũ herdes · nõ tñ ſic ẽ in
dignicate que ꝓprie iacere non dicĩt᷑. eo ꝙ;
co ſuo nõ morit᷑ ſf adminiſtratori a ſic poſ
ſeſſionẽ non perdit· de hoc ſatis ſcripſi poſt
Inno.et Oſti.de ca.poſ.cũ ſuꝑ.ĩ magna gl-
.Nüuc uidendũ de articulisquos cauſidi
Iipugnaticos uõnt cãt ĩ bñficialib cãis
a cre· ut cirẽ ð elec·li· vi. et fõrt᷑ tał cal.
Prim RF.febyꝝ impeiᷣuit ecc?ſiaʒ ſancti
petri. uacãtẽ ꝑ mortẽ ſui rectort ſcds impe
tuit ean. R? marcũ.p appellationẽ ſcdi
deuol uta eſt cã ad curiã ec format ipſẽ ta
lem articulũ.ponit·t.eł ꝓbar̃ ĩtendit·t.

a.r̃ctor quõdãi eccłie ſancti.p· ceſſic tali

WE

—–STĩ

anno po primã diẽ febyꝝ et añ primã diem
Marcii:dicit primo articulũ nõ admittẽð
ꝗa prirna pꝑs eius ĩpugnatiua et ex appella
tiõe nõ deſcẽdit querit᷑ ꝗd iunt.C· Avi
detur uera obiectio ꝗa omnis ille articul
impuguatiu dicit᷑ pſ tĩ cõſiderat ius
alteri ĩmpugnat et idẽ ſi alteri articulo ĩ
iudicio ꝓducto adiũctus id agat. ꝓbat᷑ B
ſedᷣm pᷣ.l.ſt de aqᷓ pluarcẽſi.aut plures. ĩ
fi. et de fluminibol.pe.ᷣ qs patzʒ flumẽ di
ci nauigabile ſi ꝑ ſẽ uł ꝑ aliud adiũctũ naui

get᷑.r ſic ĩin ꝓpoſito.prima ꝑs articuli po-

nit impetr᷑tionẽ primã factã ð bñficio ui-
uentis et ſic ſubrepticiã qð nõ licet exquo
ex appellat iõe nõ delcẽdit.ĩmittit enĩ ĩ alie
num. ff.ſi Fui. uen.lʒſfiẽ.S.ariſto.cũ et ultĩa
ꝑs.lſ.ꝙ deceſſit añ primã diẽ marciluffici
at ad ius ſuũ.Hᷓ ðmõſtrat prirnã ſimprr no

ciuã 2 ſic repellẽca. ff. ð aqᷓ. plu ar. l. .5. idẽ

aiunt. et.·deniq; et de lega.pᷣſtan.pebo.

pol.l.uirił.5.ii. Inducit᷑ etiã·l.iii.6ſi duo.

f.ad carbo- ubi ſi ex duob alt᷑ dicit ſẽ ſolã
filiũ alt᷑ dicit et ſẽ f iliũ.prim nõ patit᷑.· ſed
facit ſtatus cõtro vſiam. ¶ Per pdicta pa

tet ꝙ nõ diceret᷑ articulo impugnatiuus in
hiis éminis cu ad epᷣm et capitulũ ſpectar̃t

bñficii collatio/epus excõicatus fuit. Rꝑp.
marcii: uacauit bñficiũ.x. marciet capitu
lum illud mihi cõtulit die ſequẽti:quo au-
dito epiſcopus il lud cõtulit ticiocã etiã ꝑ
appellationẽ deducta ad curiã beñ potero
ego formar̃ articulũ ep̃m fuiſſe cxcoĩcatũ
Rł.marcii uł eſſe excõĩcatũ·xi. ipſius mẽ
ſis qa hoc expedit iuri meo ꝑ qð apparet ſo
lũ capitulũ mihi potuiſſe cõferre neſẽ.ua.
c.uno li. vi. licʒ ergo id mihi. C.de iudi.l.
quoꝗff.d Iid. lega.lanpein fi-nec iniuriã
facit opponẽs quẽ excuſat cõfuatio ſui iu
ris eæ & elec.cu eccyſia.ubi cõcordantie in
glo.iii. ꝓbat᷑ hocqa omnis obiect.aut ẽ
in pſonã aut in formã ut in decre ut circa;
ſed iſte ĩ neutrũ cadit. ꝗa in ad vſarni ꝑlo-
naʒ nil dico nec in formã. ꝗaà nõ dico excõi
catũ ep̃m.cũ cõtulit illi ſed excõicatum cũ
collatio facta fuit mihi licʒ ex facti accidẽ
tia ſit ĩta.ꝙ excõĩcatio utrũq; tõus ĩcludit

unð ſcripſi in decre: cõſtitutionẽ clemde

elec.in prĩ.v.glo.decreut circa locũ nõ ha
bere cũ dico ius eligẽdi uł cõferẽdi deuolu
tu ad electorẽ uł collatorẽ meũ et iſte ẽ ca
ſus noſter·cũ dico ðᷣuolutuũ ad unu.ð altero
duo uł de duob cõſortibodico alterũ ef
fectũ ĩ nabilẽ. ita ꝙ alter ſolo ius ĩcorꝑale
habʒ exercere.ff. de bopolſ.Cont᷑ ta.l.ſi pq
mortẽ ò· liberiff · de ſtipᷣ. Fuox·l.i.S.ſi cõ⸗

munis · et. I. Puide in fi· cu. l· ſequẽ. ¶ Con

A

ı
cludo ĩgit᷑ ꝙ ſm decre:cymẽ.cõſtitutionẽ
de elec: uitat rigorẽ decre· ut circa qui ſoluʒ
initendo iuri ſue ꝑſone uł eccleſie appella-
ta ꝓuiſione·primuſ.ꝑſone ꝓuiſẽ coſiſtit ĩ
uilificzd⸗ iure ſuo ſine quo deficeret etiã
ſi cõpetitorẽ uel obiectorẽ nõ haberet ᷣm
4 requirũt ꝑſone abilitas cõferentis po-
teſtas et modi cõgruitas ad rem collatam
Huic concor.ff.de cõfir. tu-l.naturali6. i.
cs ſi ·ex· ð ſimoet fi queſtiões.hec ern ſunt
canoniʒãtia actu qui fine hiis comitantibꝗ

eſſe nõ poteſt et ſic directe et ꝓprie ſunt Sẽ

ĩure ipſius facit de re iudi:abbate ad fi.li.

dumin fi que igit᷑ directe alterum hox

reſpiciũt nõ ſunt ĩpugnatius.quia non iſta
ſd illa ꝓprie inmit᷑tut in aliũ et.l.diciĩt ꝙ

quiſq; in ſuo ſolo facere poteſt qd uult. ʒ

P ĩd alius dampnificet᷑ dummõ in ali non
Imittat etiã fraginta.ff.ſi ſrui.uẽ.l.ſicuti
S·ariſtoet de dap. infec.l. ꝓcul· tał ergo
defenſionẽ ſibi ꝑmmiſſã trahit ad alteri im

pugnationẽ Phibi tã cot᷑ decre:cu int᷑ in fi.

S excep.facit.ff.ad carbo.l.iii.ſi duoalł
S. bene facit ad hoc lolutio cont᷑rietatis du
arum legũ f-. de acca.l.uos et.C. S adulł-

qĩi alexanceprirna dicit ſeruo accuſato.e
tiam a cho omnẽ defenſionẽ cõpetereique
daret᷑ liro Ic ða dicit ꝙ dño eũ accuſante

de adulterio ipſẽ non excipit de lenocinio-
huic cõt᷑rio datur ſolutio ꝙ ſibi cõcedit᷑ de
fenſio que ĩpſuʒ tueat᷑ et defendat ut vbũ
ſonat.ſed nõ que alterũ aggrauetquał eſt
illa lenocinii. ut.ff. & adult᷑.l.i. ſi publico
et.C.e.lita pudor.ał ita nobis.¶ Viſo ð
pſona ꝓuiſa dicam ᷓ ꝑſona opponẽte que
appellauita cõtempta opponi᷑ illi ꝙ nõ
Fuauit decre.ut circa.que requirit ſeruari
ubi opppnit᷑ in ꝑſonã ? formãſed iſtud eſt
in formã ergo ꝛc. Sʒ hoc ẽ falluʒ qa pecca
tum ĩ forma reddit electionẽ nullã ſed nõ
ſic in contẽptu uocandide elec.eccleſia.ii
ꝗa nec etiam ãnullandã illam reddit niſi B
petente cõtempto qui tñ ratificare poſſet
de elec.quod ſicut.de pᷣben.cum ĩ eccleſiis
li:vi.concor.ff.ſi Fui.uenl.ii.eſt aũt iſtud
ius ꝓpriũ cõtẽpti.ꝓ quo ſibi cõpeteret cõ
feſoria ue gß ſatis ſekipſ poſt
Innode vbo.ſig. Abbate· ſuper.i.glo.in
qua habet quis de ſuo iurenon de alieno
docere.ffſi uſufruc.l.uti frui.Item is qui
dicit aliquid ad ſẽ ſpectare ratione perſoñ
uel officn delator non eſt.ſeq cauſaʒ ꝓpri
am agit de pſona. C. de delato. I.ĩ. Ii. x. de of
ficio· ff.de iure fifiſcus.in.qĩ. ꝓſequens
auũt ſuũ cõtemptũ eſt talis ꝗa dicit ad ſe et

N

— — — —ↄ. — – — —

N

ſuũ officiũ ꝑtirere eoeligere ergo ꝓprĩam
caulaʒ agit· Itẽ eligere ẽ fruct ſi poſſeſſi
onis iuris canonicay. ut p Inno ſcripſi de
reſti · ſpo· in littert in prin·et de reli:co· cũ
dilect · in glo-hoc ſatis. opponens ergo cõ
temptu fructũ rei ſue defendit quis gi᷑ ne
are poteſt quin in ꝓpriã cauſaʒ agat hec
dicta ad robur eius qð notaui in cm.
cõſtitutionẽ in prin. v. glo-ubi exempluʒ
poſui de — Et ꝗqa.i. V. ſiue igit
dicct auctor ꝙ iudex ſtatuet terminuʒad
articu la. Qu ero nuquid p terminũ arti
culare uolens audiat᷑diſtinguũt ꝗdam an
ſit ad id uel nõ ſit ꝑemptori9 ᷑mmnus aſſig
natus ut audiat᷑. Si no fuit ꝑemptorius ſi
fuit talis nõ audiat᷑ de iur cõm uni ꝑ beñfi
cium reſtitutiõis ſic de reſti:in ĩnte:corazʒ
Aln diſtinguũt cauſaʒ criminalẽ a ciuih-2
in criminali acculatorẽ diſtinguũt ab ac-
cuſato.ut accator p ᷑ᷣminum non audiat᷑
cũ in gener᷑ eius illaudabilis ſit intẽtio.il· q
vn.fiquis epus. facit· C.qui ac· nõ polſi ea
