licet Salomon.ĩii.Regum ·nii ca.filium concep.·5. ad huĩus· in prin. Sit etiam

ℳ . . .

5
1

N
r
m
E
ir.
g.
l⸗

cauł maxime aduocatꝗ nouus· uł pocĩ

ꝛuuet partem rei ꝗ actoris nã iura fauẽt
reo et cicius poterit optinereet poterig
etiam uti pluribus defenſiombus ad defẽ
dendũ ſe· et càm ſuam. ffde regiurfauo
rabilioresetl - nemo ex his Inſti de ĩter
dic.6. retinende.nii·qix ĩudicas · f· de ac
et obarrianus ex de probat᷑ ex litteris
2,·3.5. Prox in prin:et leuius eſt fugere ꝗꝙ
ĩpetere·nã talib fugitiuis iura ſubuem
untextra de exceptio:cum inter · et· c· ci.
lecti.et.c.fi:et rei uident᷑ certare de dap-
no uitando. non de lucro captando Vnde
eis iuris ignorantia lapſis ſubuemtur·C·
de iurt et fac:igno:ꝗuis/preterea pericu-
loſum eſt nouo aduocato eſſe ꝓ ꝛactore·
pter libellos formandos 2 alla nulta que
occurrunt:que de facili cõprehendere ne-
quit. M· Hec ergo duo colſilia dabat for

ciſfirne uber- nouo aduocato et tironi de

preeligenda parte rei ꝙ fi eſſet ꝓ actore
in libello formando haberet conñiliu anti
quioris omĩnoſuadebat tamen id ficri ſe
creteut ex uictoria reportaret honorem
et contrariũ attribueret cõſulenti.hic ui
de poſt finitum tractatum de off. vudi .
.· ſi tu es S Iteʒ cautus ſit antiqu
aduocatus ut nouuʒ timeat ꝗ leges et iu
ra im ꝓmptu habet · tanꝗᷓ nouiter ex ſtu
dii fornace eductusar · de con:di- ni liqui
do·et qui canꝗᷓ inanis glorie cupidus fer
uet nimia diligentia ĩ uincẽdo:exquo fit
ut ſepe obt ineat contra antiquos/qui ut
plurimum lunt deſides et remiſſi:diligen
tia etemm eſt mater omnium artium ĩ
ſuo opere·negligentia uero nouerca ẽ eru
ditions. ut- læxxiii-dinihil-ſed et nouus
deferat antiquo ſaltem propter etatem·
ff.de iure ĩmuſemꝑ n· q vianterioruʒ
.illud etiam- Fken ſit cautus ne clã
culo loquatur teſtibusĩ quo d facili pec
cat cum emm teſtis minus dicit aduoca
tus factum ignorans ſupplet et ſic ĩſtru
itunde ſi a teſte quereturan ſibi locutq
fuerit aduocatus dicet ſicet ita in ĩfami
am uulgi ueniet:quia eum ſubornaſſe cr
detur·hinc eſt ꝙ nobiles et maiores noĩa
ſua in contractibus inſeri non paciuntur
ſed aliorum nomina inſcribi faciunt. ff.
de auc.tu:pupillus.S.peC. de contrahẽ
et cõmit·ſtipu:optimã extra de his que
fi·a prela/ſine conſenſu capitłi.c.ꝗto·ĩ fi⸗
nec enim decet uirum bonum cauſam Iu
am falſitatibus adiuuare-nam falſitas eſt
immutatio ueritatis ut in aut᷑colł·vĩ· d
inſtrumento.cauteet fi·in prin · et peniĩ

2 0°

dus aliza eſt a ueritate exłra de cele miſ⸗

in quadam ·S·ceterum querere autem a
teſtibus non tarnen inſtruendo cos quid
de cauſa ſciant· ut clientulo certuʒ poſſit
prebere conſiliumaduocato non interdi
co:ut.S.e·S·nunc tractemus.. facto au
tem·et uide·ĩ .· V· Item caueat ne falſaʒ

Sed nunquid chientulum poteſt in re

ſponſiombus facti inſtruere uidetur ꝙ
ſic.nam et tutor et curator inſtruetmĩio
rem qualiter Reſpondeat/ut· C. de aucp
ſtan· claruʒ /ergo pari rat ione aduocatus
qui eſt quaſ tutor cltuli. Sed dic ꝙ diſ
ſies ſuntquia aduocato nõ eſt officium
ſuũ dampnoſum.ſed tutori ſic · ſi aliquod
dampnũ pupillo cõt ingat. debet ergo prã
cipalis ꝑ le· ꝓ ſe factum ꝓponere niſi ſit
ommimode ſimplex ut ex de iudi: paſto-

ralis et ad factum per ſe reſpondereſine

aduocati inſtructõeaduocati tarnẽ lepe
faciunt illum cuncta negarect ſic deicra
re ꝗᷓuis illud non ſemꝑ expediat. ut ff· de
tribuillud.S·penec fieri debet · C· de in
dic uidul.inextra qd meca:cum dilec-
tus:2 ſcias ꝙ contra inſtruentẽ aduocatõ
nem uł teſtimonium proditum eſt ſen-
cõſul. Ilimbomanuũ de quo mẽtio ficff. ad
l.cor:de fal.in NRica.ẽ etiã de ſencõ.lĩbo·
et.ĩ:in tractatu libellorum: de fide ĩſtr.
ad fi:et ſufficit dari pignora uł fideiuſſo
res uł iuramẽtũ p̃ſtari ſuper ipᷣa corrup
tione:de quo dic ut in lib:rofin ti.q ſen.
conſul-limbo.a.l.in tide poſitiombus.·ꝭ.-
lii:iuxta fi.bʒ autẽ locum pditum ſen-
cõ.in ĩſtructõne fci nõ iun nã ſepe ĩſtrui
mus aduocatos in iure puta Reſpondeas
ſic ad talem legẽ licet aliter ſe habeat iu-
ris ueritas-Nec in ſen cõ- incidimus ubi
autẽe aduocatus inſtruit in fcõ cũ ſe heat
aliter ueritas rei tunc habet locum.falſi-
tatẽ enĩ cõmittit que eſt ĩmutatio ueri-
tatt ut dixi,2.1. V.· Itẽ arar ni pi
ergo inſtruere clientulũ in fcõ.(· inſtruẽ
do ꝙ reſpõdeat uez et ita tenet rof.in ti.
de ſenat conſul.ſibo.5 -Poteſt autẽ do
cere clientulũ qtuor modis reſpõdere· ut
ĩ. depoſi·̊.nono· v. Itẽ no. ¶ Ltem ſtuʒ
at aduocatus ſcire ꝓbationes et iura et ſe
creta cãe partis aduerſe.ut illa poſſit efft
caciq impugnare 2 ſe ſecurĩus defenſare
ꝗa nulla peior peſtĩs ad nocendũ ꝗᷓ famili
aris ĩmicus.ut.xciii:di:ſi inimicus.C. de

donat᷑data.ð con.di:nii·quomõ exaudit.

vV. ſi aũt · quo caſu arbiter cogit᷑ pnũciare
ff.de arbi.labeo·S̊.ĩ. V. finge· ¶ Item ſie

caut ut ſcripturam in iudicio ꝓductaz

O aerteti

1asae185 W

ſuo ore ñ legał᷑qa ſi falſa ſit ex Boc ut fal
ſari pumiet᷑·ff.ad.lcor.de falfalſi noĩs
cxtra de cri.fal.ad falſariorum.ex de ex-
ceſ·:prela.inter dilectos · S· preterea· ĩ· Vſi.
quid fi ad. et ſe.excuſaretur tamẽ ptextu
ignorantie- Mä que qualiter ꝓbetur-i
iſed qualiter · ᷣ·ff. e impuberẽ··ꝗ co
dicillos: e xtraedura2 in P· decre ad fal
ſariorum.uideat prius ſi eſt ibi raſura in
loco ſulſpe cto· uł interlineatura.uł aboli
tio.uel cancellatura- u aliud hbuiꝗmodi.-
C:de edi:diui:adri.tol.l.fi.extra de capel
lIis mocum uenerabił.de fide inſtru-int᷑
dilectos/uł an poſſit redargui de aliquo
uicio falſicatisqð dic ut extra de crifal-
licet·et·c.quam grauiet.ĩ:de edic.ĩſtru.
Poſtremo:a. ĩ:de HRp:preſen:.·i·2 ſe-
Caueat etiam ne fruſtratorias poſtu
ler dilationes. ii q- vii.. cria. V. ſi quis ex

rEiee ꝓperandum·:

illo proculdubio. (Item caueat ne pecu

ma ub precio litẽ inſtructam defendat

alioquin pena falſi tenebitur. ff· eol-Falſi
pena.nec obpeccuniam falſaʒ aduocatũ
inſtruat alioquin teneturl.cor.ff.el.in
prin:2. S· O. ſed nunꝗ· ¶Item ſit cautus

ut non innitatur ſue prudentie extra de

conſti:ne innitart·2. C.i.· Sed quecunq; di
cet uł faciet in iudicõ ſummat fundamẽ
tum a iure uł rationeidiconſuetudo:2
ex ſcripturis ſenſum capiat ueritatis ·
xvii:direlarum. ¶Item caueac ne falſã
legem uł canonem:culus auctor ignora
tur uł abrogatam alleget: alioquin falſi
crimen incurrit et deportari meretur ut
ff. ad. l corde fal.l.ĩ. et.l.eos et.l.Fi.2· l. di
uus:2.· C. de iuſti· C. confir.5· hunc igit᷑2

de uc: iu:enu6: has itaq; leges-2 extra in

prohemio decre.in fi:licet ſit· ar. cõtra eꝰ
de iudi:nouit. .quicunq; litt. So -ĩbi et
xi.qiquicunq;qui enim falſam.l. ꝓ ue
ra-uł abrogatam allegat.z iudex eam re
cipiens falſi crimen incurrit. ut in primis
concor. Caueat ergo ne a ueritate diſce⸗
dat ne menciatur:ne calumpniole alleget
ne peruerſe interpretetur/G: de iudi:iem
non nouam.S·patroni.C. man ab anaſta
ſio.Cde iur: calump.l.ii. R.i.in aut.con
ſtitucio· que ex aſcrip·2 libera:maĩ prĩ.
colł.v.extra de deciad audientiam uile
enim ſatis eſt propter ſalarii nümuzʒ con
tempnere deum ut.·xii:q:ĩ:duo-quid naʒ
q; prodeſt homini ſi uniuerſum mundu
lucretur anime ueõ detrimentum paciat᷑
exdra de ſimo matheus · hinc eſt ꝙꝙ dicit
lex ꝙ ſi lucro pecuniaq; capiat᷑ ueluti ab

jectus.2 degener inter uiliſſimas nume-⸗
rabitur uti:q-viiapud urbem.2. C·de
poſtulan/quiſquis ec qui habz aures au
diendi audiatſcriptum eſt emm. Infide
lis totus mũd:nec abolus eſt.ut.xxini.
q/iini:quid dicam/et qui dicit contra con
ſcienciam edificat gehennam ut ex de re
ſti:ſpolitteras·xxvili·qi·6· ex his quia
omne qð ñ ẽ ex fide peccatum eſt · de
reſcrip·S·fi·xxviii .q.1.G·ĩ· de talihue qui
dem dictum eſt per prophetam. X1. †s.
ĩix. ꝗ quorũ os maledictione 2 amaritu-
dine plenum eſtet ſeneca ait in libro-n.
de ira:qualiter oriatur ultra ſcdaʒ collũp.
turpes lites turpiores habent aduocatos
2, corona pro mala cauſa bona patroni
uoce corrupta:2. ĩ inter iſtos quos toga-
tos uides nulla pax eſt alter in alteri ex
icium leui cõpendio ducitur nulli ex alte
rius dampno queſtus eſt felicem oderůr
infelicem condempnũt maiore gratv ãtur
minori graues ſunt:diuerſis ſtimulantur
cupiditatibusomnia perdita ob leuẽ uo
luptatem predaq; cupiunt ·2.· ĩ hoc ĩmo
a mutis animalibus differunt ꝙ illa man
ſueſcunt alentibus. horum rabies a qui⸗
bus eſt nutrita depaſcitur · de his lequit᷑
ꝓbpheta ylaias· C. x ue qui condunt leges
imquas 2 ſcribentes imuſticiam ſcriple-
runt ut opprimerent in iudicio pauperes
et uim facerent caula humilium populi
mei: ut eſſent uidue preda eorum et pu-
pillos diriperent.2 iunge hicqd no ·I. de

excep.ꝭuiſo·V· hanc igitur uid ſi

aduocatus legit falſum inſtrumentum ?
Falſum teſtẽ·.ſñi facit ſcienter· debet ut
falſarius puniri ałs non ut in primis con
cor:et extra de crifal.ad falſarioruʒ.2.S.
v. Itẽ ſit cautus.ut Icripturam. C S3
liter conſtare poterit de ſcĩa uł ignoran-

ciaReſpõdeo ex qualitate ꝑſone legentis

Inſpicitur enĩ an ſit perſona honeſta 2 di
ues a fine ſuſpitione · an uero ſit ſuſpecta
et inopset que talia facere conſueuerit
gratia odio uł lucro ff · de re mili· nõ om
nes· ·a barbar.ff.d teſti.l.iii.in prin·C.
ſi quis impera·male.l: unicaff.de rei uẽ-
in fundo:ff. de accuᷣ.ſi cui:e& de pigno.
illo uos in fi-xlvi-di-ſunt nonnulli. in fi.
Eleem ſit cautus ne uerbis prouocatus
uelit continuo ſe ulciſci ſed congruo cx
pectato tempore rationis clipeo le defen
dat.petat ergo tempus ad deliberandum

fſicut quidem ſapiens obprobriis laceſſit9

feciſſe diciturxlvĩ.di.ſeditionarĩosxlv.
di ·2 qui emendat- ltem cautus ſit · ne

AX
„

= — —2 — — — — — — — —

— — — — — mm,. D- — —

Ne⸗
Uir
lur
r
dio
mo
mn

efe

paſſim pro modico ſalario aduocet nam
ex hoc uilis 2 degener habet᷑· ut· iii. q· vii.
S· tria· V· apud urbemnec expedit ꝓ mo
dico lalario alteram ledere partem no eni
fieri poteſt quĩ ledatur qui uincitur quo
niam interceſſionis beneficio ſe uictum

arbitratur. ut· xiiii.q·v· deniq;. ¶ Itẽ ſit

cautus ne plures cauſas ſimul rcipiat ꝗa
pluribus intentus minor eſt ad ſingula
ſenſus.extra de cle:coniudiuerſis· ¶ Ixẽ
ſit cautus ut priqꝗᷓ a iudicio ̃cedat · que
cunqʒ acta fuerint uideat per manuʒ no
tarii curie ſcripta:nam ſi ſcriptum ſit ali
ter ꝗᷓ actum fueritet in alio termino cõ
tradixerit ſtabitur ſcripture tabellio nis
extra de probat᷑quoniã contra.C. re iu
di· geſta. C. de donat᷑ in donatõmbus ſepe
enim ex breui mutatione ius mutatur-
S. 6 nunc tractemus-prope princi .
It em ſi iudiciũ declinare intendic om
nia que dicet et petet faciat cuʒ proteſta
tione · ſ.ſaluis exceptionibus 2 defenſioni
bus ſuis exdra de dilat᷑.c.fi. ¶ Itẽ ſit cau
tus ut procuratoria et reſcripta omma p
que datur ſeu fundatur iuriſdictio-2 bre
uiter omnia acta faciat iudicis auctori-
tate tranlumi cui ſumpto ſtabitur C. de
teſtamentis-publicati: e& de confir- uti-
uel inuti.c.pe alioquin ſi ꝑderet in poſte

rũ ſnĩe nõ ſtaretur.ſi erat deł que dic ut
noex de of-dele: cum in iure. ¶ Icẽ etia

caueat ne cãm cõtra conſcientiam recipi
at ſed ꝗcito eam deſꝑatam ſenſerit deſle⸗
rat:quod etiaz olim iurar᷑ tenebatur · ſed

hoc conſuetudine nõ hab etur. C de iudi.

rem nõ nouã·5. pałroni:2 ar ff·de excep·
do.l.ĩ.5Item queritur ſi quis . in fi.2 ho
die etiã iurare tenet᷑. ux ĩ cõſti. gre· de po

ſtulan. ꝓperandum. M· Reuocata quia
nõ eſt in· vi · et uide· S· .· V. Item ꝙ non
habz cum ſua remiſp. 5.et alibi ſic iura

tur.tutori enĩ imputat᷑ 2 pupill ad ĩter
tereſſe teneturſi cam pupilli deſperatam
ducat.C.de admi:tu.ſi bonam.a. l nõ eſt
ignotum.fde admi.tuquox᷑..ſicut.Ig
noſcendum tamẽ eſt illi ꝗ bonã fidez ag

nouit. ut ibi2. ff · mandaquintus.¶ Iteę

ſit cautus ne facile aliq d confiteat᷑ a legã
do.ſed ꝓteſtetur. ut.Se· I am nunc· V.
ex pᷣmiſſis:eius narnq; cõfeſſio.ſicut 2 pa
tris nocet nmiſi fuerit reuocata ut.S-in ti
de confeſſ.ꝭ.fi. ꝓpe prĩ.ſemper ergo ſub
cõditione ſeu in modum exceptõis ꝓpo
nat/dicens nõ eſt ita.⁊ ſi eſſet obſtat tibi
hoc ut ex de cxcep.cũ uenerabił.ſic eniʒ
reſpondẽdo ſeu excipiendonõ uidetur ad

20⏑

uerſarii inłentionẽ ſimplicit᷑ ofiteri ut i
a. ff · de excep:nõ utiq; ff.qui.mo-pig uel
ipo.ſol.ſi dehitor.ĩ·de excep·/uilo·. cũ
igitur/2 ſe· ¶ Ixẽ ſit cautus ut nihil di⸗
cat· uł facit qð poſſit iudicem ꝓuocare
Vngde nõ ſit ꝓmptus ad eum reculandu

ubł ſuum iudicium declinandum- ſed ſtu

deat ei placere 2 ſibi ſepe loquatur ad au
remque diciut·S.ꝭ hic dicendum.Ca
ueat etiam ⁊ ſequẽ· ¶ Item ſit cautqne
litem ex in duſtria protrahat alioquã pu
nietur in duabus libris auriqð dic utĩ· ĩ
ti· de excep· . uiſopropefi. v. hanc igi-
tur. (Qund ſi per imprudentiam aduo
cati quis cauſam perdat. nunquid tenet᷑
aduocatus ſicut 2 ludex ut. de requiſit᷑
conſił.· ꝓpe prin:poteſt dici ꝙ imputʒ ſi
bi qui talem elegit·ĩ· de ſalar.ꝭſequitur-
1:quid ſi reus fuit.2c· uł dic ſecundum
dominum meum · M In ſum: e:tiᷓ po
ſtulan. ꝭ ult᷑. tenetur etiam· ad
uocatus tenetur ſiue per negligentiem. ſi
ue per ĩprudentiam cãm perdat. ar. ff-ad
l.acquił.idem iurf.locet con·cũ in plu
res. 6̊.locatorfl. de of·preſi-illicitasſi⸗
cuti. extra de eta/et qua:ad aures:f-.d pe
nis ſi quis aliquidSſi quis iuſtum. ff· ad
lI.cor.de fal.l.ĩ.ꝭ.is qui.2 breuiter ſecun-
dum eum tenetur qualicunq; eius uicio
cã perdatur · ar/ ff·de euĩcſi ideo.C·e·em
torextra de emp·2 uẽ ·cfiff de tabelee
hiben loci.·condempnatio . ſecus ſi ex ᷓ
litate cãe uł ob defectũ ꝓbationũ quia
tunc uiciũ ẽ materie nõ artificie· ut· S. ⸗
nunc de exordiĩs· V. poſt hoc autẽ· Illud

—.

autẽ certo cercius eſt.ꝙ cũ aduocat do

lo malo fecitut clientulus ꝑdat caãm beñ
tenetur.ff.de euic.Filiusar:ex de imur̃.
C.fi.l.diſepe:2 hoc probato cauſa reſti⸗
tuet᷑· ut de ea iterum cognoſcatur.C. ad
uo:diueriudi.Xl.iff:de minor minor ma
giſtratus ĩ· qd uerum eſt· cum ad hoc
actũ eſt contra uĩctoremut cã de nouo
agitet᷑ et ꝓbata eſt aduocati puaricatõſe
cus ſi actum fuiſſet contra aduocatuʒ ut

puniatur:quia tunc non obeſſet uictori
ut cã reſtitueret᷑.2 de nouo aget᷑.quia res

Inter alios ca- 26c-ut eæ de Fi-inſtr. ĩter
dilectos. V.finẽ·z· C qbo res iudi · nõ no
cet.I.ii.2 e de re.ĩudiꝗqᷓuis- Alii tamen
dicunt ꝙ in hoc crimineet iĩn aliis pub⸗
blicis.res inter alios acta aliis preiudicat
f·de iureiurã eum qui in popularib-
ff·de accu.ſi cui.6̊.ĩiet ar. ff· de preuari⸗
cat᷑l.iii.R.i.¶ Sed quare hboc caſu r̃tra

ctatur iudiciũ:quia hoc n eſt ꝓcuratore

ub.ff.de iudi ·ſi pretor/5.iii·ff·de dolo ele
ganter ·5·ſi dolo.· NR:quia contra procura-

quare non datur actio de dolo contra ad-
uocatum ut non retractetur iudicium
Keſpondeo:quia aduerſarii deprehendi-
tur calliditas que ſola ſufticeretff. de iu⸗
2 dict marcellus ſed hec ratio non placet-
Nam bene eſt agendum contra aduoca-
tum actione in factum-ſicut contra iu-
dicem qui male iudicauit. ut in preti de
requiſitt.conſił.eſt ergo ratio illa-quia ꝓ
curator per litconteſta.fit dominus litt
ut.C. de procur.neqʒquare non reſcindi⸗
tur iudicium.ſecus in aduocato quare re
ſcinditur ſed uidetur etiam quo ad aduo
catum non reſcipdi utff de minore mi-
ersn rlare cum aduocatus
cx induſtria caulam prouocat pumtur ĩ
duabus libris auri- ut dixi et mbhilonnn
chlientulus eius ex hac chlatione leſus po
teſt agere contra eum ar: C.de iudipro-
perandum.S:illo proculdubio- 0 83
ſi ex induſtria aduocati alterius partis ſit
leſus -nunquid poteſt agere contra eum
Ho.ſic actione de dolo utff·de doloarbi
trio.: pe: 2. l. ſi dolo. 2 ſi ille non fuerit ſol
uendo Clientulus ille reſtituetur contra
partem aduerſam ne ex dolo eius aliquid
lucretur.ffde eo per quem faceſt.l.fi-in
prin.ſecundum uber· ¶ Cautus et iaz ſit
ut ultiuo proponat ſi poteſt et ſub cõpen
dio repiloget rationes efficatiores-2 ma-
gis cogentia iura ut iudes: ea melius me-
morie cõmendet utS. · Iam nunc. vſic.
penul.et.T·de diſputa.a alleg.·poſt heci
in f Item ſit cautus ut ſi uideatur al
legationibus ſuperari prudeter eludat a
uerſarium utS,. Iam nunc-Vſi- uerum-
C Itxem cautus ſit ut ſi ſperat ſententiazʒ
contra ſe ferri deberenõ adſit eo tempore
quio feretur.qð dic ut·ĩ.de pet᷑ſen.in fi·
tem debet legere litteras cõmiſſionis
et libellos et facere poſit᷑ioesut capiat ad
uerſarium in aliqua poſit ione et ſc opti⸗
ne at.C.de confeſ.l-unica.ſicut iudei uole
bant Iheſum capere in ſermone nam ho-
mines ꝑ uerba a boues p cornua ligãt᷑. ut᷑
no.Inſti:de obli Ppri. Ex Pmii 1s igit
collige ꝙ iur ꝑit dʒ eſſe in cõſilio cautus
ĩ pr̃ocinio fidelis. In iudicio iuſt qm de
talẽto ſibi credito tenet᷑ reddere rõnẽ ut ẽ
N cõſti:gre.xde poſtulã. ꝓperãdu. I· fu
erũt pec vba ĩ ꝓphemio prime ↄpilatõnĩs

S P.: Que aũt hic deſunt uide·ĩ ti.de

torẽ agitur mãdati ue C.manda: um
curatorẽe. ſed non contra aduocatũ. ¶ Icẽ

pPlene·2 ubi de poſitiombus. ¶ Vber de

diſpu.a alle-aduo- 4 It Ilit᷑ aduocati ſe
corã dſiliariis hebut: uid.i.t.ꝗqᷓ Oni.gſit.

4 1 de teſte Rica-/ .

A Materiam tractant omnes ſum- A
nnſte ded per diuerſa mẽbra. Ex praticis

Pile in iin ꝑte ponit Reicã de teſtibo·er
ꝗtuor poſt illa.i.de ipox ꝓductõe de iu-
ramento:· de fide ·et de ſubſcriptis in in
ſtrumẽto. ¶ Baga tractat de hii
car.ii.v. quid ſit teſtis mixti uſq; ad fi ·
rate.ii:fecit ð materia. vi.Ri

of :mil niſi inꝗtu tractat q libo

uber. de bobi-mihi car- iii. d-6
erſa/ uſqʒ ad. G. cuʒ breuiter ſatis

ſi ꝑs ad

bona·mhil.¶ To.de deocaui.v.li.poſt
Prin/poſuit unKicas2 de hoc in libro
Iudi:pte.ĩ.in:et.iii.ſub fuis Ricis.t RBo
nagul:ꝑteiii. Fica qualiter formæt᷑ arti
culi ꝓbãadi ꝑ teſtes uſq;ʒ ad finẽ ipi arti
Egidſub.x. Riicis. continuie. una int

Eoſica ꝓlequit᷑ materiã inchoas. in enelse.
Alber gan Kica: de teſti multũ de
lIt auctori caʒ dilatadi- epes & mõö.
al Kica cStra teſtes Cesime.
de capitulis ſuꝑ ꝗbus ꝓducunt teſtes.2
ubi de interrogationibo teſtiũ. C Rola.
doctor aliqd ſub Rica de ꝓbatobo
Gallico ſub tota Rica.de ꝓbatiõibo um
uit.xii: que in teſte et in eius ꝓducone
requirit et illa eadem. xii poſuit qui ulũ
in ordine ſequit᷑.S·in prohemio ĩ cotẽtide
actoris et rei ulcime coll mpne. Minor
ordinarius in car.penuł. ¶ Eſt ſciendu
ꝙ ex predictis ſolus bagarottus diſtim-

re uoluit quid ſit teſtis dicens ꝙ teſtis ẽ r 4
ueritatis adiutoret opertorum detector ix
Sed multi ueritatem adiuut et detegũt M

occulta qui nõ ſunt teſtes· Ipe tñ allegat
G:ę.ti.l.eoset de repu.l.conſenſu-In qui
buſdam ſcriptis antiquis imueni aliũ cuiq
nomen ignoro ſic diffinientem ꝙ teſtis ẽ
qui oĩ gratie 2 oĩ potẽtatuifidẽ religoni
iudiciarie debitaʒ poſſit preponere.G·de
teſti. l. eos canoniiii: q. ini eos teſtes · ſed
illa non eſt diffinitio teſtis multi enm
id poſſent qui de feõ teſtes non eſſent et
ideo tranſeamus cũ ſummiſtis oĩb q ñ
diffiniueruntnec de hoc mẽbrũ fecerũt J
¶ Nterum quia utile puto quedã tituli
Iſtum tangẽtia:que in quada acculſatõe ᷣ
quodã epo facta in curia fuerũt in dubiũ
deducta cõicare diſpono-plus remiſſioni
ipſarum ꝗᷓ ꝓſecutioni uacando ſuꝑ delati

=☛
☛ =
☛B =

= =
=—

= =
=2 ä—

—
=

—
=
=
2
—

SEFS 2
—
=ẽ .

. S IS =S
= 2 2 =
2— E =2
= — —

—
=☛
S== =

=
P–
=
=

qui ꝑ de latores nomĩati ecõicati erant.

querebat᷑ an illi delegati poſſent illos ab-

ſoluere ꝓ dicẽdo teſtimonio cũ diceretur
ꝙ ꝑ alios ueritas haberi nõ poſſz In dubi

urn autẽ eſſet hoc ſi id illis iudicibus Ffuiſ

ſet ↄmiſſuʒ de teſti · ueniẽs.ii.in fi.ſi com

miſſuʒ nõ eſſet uideret᷑ idem de hoc no·ce

ſen· ex·ſolet.li.vi.ĩn.2 ſuper iii.glo.
cudo querebat᷑ an ſtilus curie Romãae.
beret certũ numex teſtiuũ taxatũ ſecũduʒ
uar ietateʒ cauſay ad hoc ſimplex iuriſta
reſpondere nõ poteſt fateri tñ oportet
numerus dragenarius ſtatutus ĩ deẽcũ
cauſaz e·ti.nõ eſt ordinariq a ibi de hoc a
ſuꝑ glo.penuł.a fi.e.tCi.l.i.in fi.
dio querebat᷑ an ꝗdaʒ teſtes quos efo car
cerauerat ut ĩudex eſſent ꝑ hoc repellẽdi
Reſpondeo hic iure nõ expſſum tñ ex ea
cã minuit᷑ fides teſtis. In au.de teſti.5
ſi uero odiol. arto querit᷑ de fami

liaribo ep̃i P ipm epulſis Ppter lcelcra⸗

an ſint recipiendi otra ip̃m ep̃m ad quod
Reſpondet᷑ ꝙ crimĩa poſſent eſſe ſufficiẽs
cã repulſioms ſʒ ꝙ fuerũt familiares not.

l epiſcopoꝰ. ¶ Qttinto querit᷑ de laicis 2
mulierib an adrnittant᷑ ad ceſt imomu ò
epiſcopu de his ĩfra ·prĩio E. V. Iteʒ ꝓẽ
mulier cũ v. ſequẽ.¶ Scxto de his ꝗ ali
quã otẽcionẽ uł cãm cu epo habuerut Ke
ipondeo illos nõ repellẽdos inſti.de excu.
tu.S. Itẽ Ppt er. 2 ĩ aut᷑ · de teſti · S. ſi uero
odioſ.¶ Septio de his ꝗ ſun nere
deferentiu epm uł illoꝝ ꝗ ↄtra ep̃ᷣm ap.
pellaruũt Reſpondet᷑ illos adrnitti. C. e. ti.
parẽtes 2 libcri cũ ibi nõtis.2 dicet᷑ ĩ.poſt
prĩ.nõ tñ ſunt tante fidei ut eẽ nei:·Nam
ſi ſola amicicia ĩ aliquo detrahit fidei te⸗

ſtis.ff.e.l.ni..i.fortiq dſanguinitas ·ff.
iniur̃.l.lex cornecirca prĩ Gurcber

iil q vii. cũ paſj e de cauſ de accuſ̃.nul

ep ultio an ĩ ꝓductione teſti deberet m

bi amplior fauor ꝗᷓ delatorib Reſpõdet᷑
ſic:ꝗa delatoris eſt illaudabilis ĩtentio
ii.q.vil.ſi ꝗs epus.2 ꝗa delectat papã te-
ſtimomu bone fame cporum:de acca. licʒ
ĩ fi.2 facit.ff. de fer̃.l.ul.ubi in dilatõibq
plus fauet᷑ reo ꝗᷓ actori 4
Vnc de teſtib aliqua ad ĩſtru
ctionem utilẽ legentiũ ſuppo
nam dicẽtes C
tra teſtes oppom. MH· de hoc
Prĩo trad tat op Iaco.de amelia.quẽ no-
mĩaui ſuꝑ Rica.de teſti in fi.quem inti-
dulauit de pꝓbatõe teſtium- In quo ponò

ratis que ĩfra ſub hoc mẽbro ſcribũtur ũ

comiſſa fuit receptio teſtiũ ad patres· ali.

—

ue Poſſunt
teſti.
. a no. q;

29 Doz
expedit laborare. 5·
Quando a quahter ſint᷑ ꝓducendi ſeu

recipiendi-
De iuramento iporum-
De articulis.
De interrogatoriis
De teſtium eaminatõne
¶ De atteſtationuzʒ publicatione.
De rubricis.
[De teſtiuʒ r̃probatõne-
De munero teſtiumn -
b2 teſtib ma gis fides adhibcatł.
De ipſorum compulſſione
¶ Et de renuntiatione produætioni te⸗

2 autẽ. ibi poſita f teſtisſt e⸗

deſtiuin pri.eẽ de accuſa.repellãtur.a c.
cũ oporteat.2. c. meminim:2 de ſimo.li-
(et.a.C.per tuas.iii:q/v.Si.2 ꝑ totũ uł fu
it oliʒ nunc ſẽ uult uindicare.iii.q· v.c.
1.2 il. M1 Vbi ſatis ð hoc. F a.iii u ꝙ
cũ ĩ imcis cohabitat ut ĩ. V· Itẽ ꝙ coha
bitat.2 hoc ſi eſt capitał uł cõſpirator ꝗ
nunꝗ adrittũtur ut.ĩ. v. Itẽ ꝙ eſt cõ pi
ratoralias autẽ ſi ſit inimicus Propter li
tẽ crimĩalẽ ante finẽ litis nõ admittet᷑ ſed
tẽpore duſpputatõis diſquiret᷑ an ſit ei cre-
dẽdum uł nõ. ut.ĩ. v. ꝗd ſi ab uno F

Pponit᷑ autẽ otra deſtẽ g in
imicus ex/ e· quocl.ii/qiein pri
mis .ſʒ de ꝑlonis· C/c. ſi ꝗs⸗

ergo magna inimicicia repellit᷑. .· et
ſi de facto recipiat᷑ nõ ↄualeſcit teſtimoni
um pꝑ recõciliationẽ ſecutã ut᷑ no.in autẽ-
c.ti.Gſi uero ꝗs dicat.ĩ.ini.glo. F· co ſi
pua ar. ff.e.l.ni.ĩ fi.a l.ſẽquẽ 2 in pre· S. ſi
uero ff. de queſtõibus.l.iĩ.. pterea.amic
etiã n pot eſſe teſtis iini/qin. V. ſi teſtes
2 . teſtiũ fides.2 hoc ſi maxiĩa amicicia
aſtringit᷑.nõ aliter ff.de uerbo.ſig. late de
hoc.iil.qv.C.ii.2 7 hoc ocor. Ia.bal.ar.ff.
de ꝓcurat᷑.aut᷑.affinitate diit tñ ꝙ nõ le
git᷑ aliquẽ repelli ꝓpt᷑ amiciciã nier li
beros 2 parẽtes uirum 2 uxorẽ. M. uide
I. v. ſed ꝗd de uxore. F5. ff. de teſtibus.l.
ãii.ĩ prĩ· Ego dico ꝙ hoc legit᷑ ibi expreſ-
le et ex e .quocl·. uide qðᷣ ibi di ſuꝑ
glo:penul.2 hec duo iura bene exprimut
de amicicia.ſed qtuor ſequẽtia nõ dicunt
de amicicia.ſed de grã2 idẽ l. eos C. e:ti.
ubi dixit cy·poſt pe ꝙ ubi amic admit᷑
tit᷑.nõ facit tã plenã fidẽ ut alius..·2 8
cogen:ceteyꝝ 2.C. cũ cõtra.2 C. ſe.2 C.
Itẽ ꝙ nõ ĩurauit.ut dicã ·ĩ.·. ſequ ĩit᷑
j nõ dicit de certo tꝑe
quare nõ plene ꝓbate& de fide inſtt cũ

fi.

a

N

ℳ „

o*α

N

To.circa mediũ a de ꝓbat᷑.ĩn plentĩa.a ar.
.de eden· l.i. ecdlitiões qð dic ut.ĩ.ꝭ.Iaʒ
de ĩterrogatoriis.V. Itẽ de rore E
ꝙ eſt cõlpirator uł olurator in.q·v.oſpi-
ratores.ex de accufſ.cũ oporteatex de ſi-

mo.hicet hely.2 c.ꝑ tuase ð re iudi cũ

iĩ.2 a. ubi de hoc/xi:q:iĩ.ↄiurationuʒ2. Cc.ſẽ
quen. âſâ⅞: uide q dei de iucdi expibita-
ſuꝑ un. glo.cũ ſua remiſſ.? · ¶ Itez ꝙ ẽ
parẽs ſcu pater ꝙ nõ põt teſtificari cõtra
filiũ uł ꝓ eo nec filius ↄtra ꝑentẽ ſeu pa-
trẽnec ꝓ eo etiam ſi uterq; id uelit. M.
Nec ſufticit iudicis talẽ rcipientis aucto
ritasque iuri naturali derogare non põt
ſcðᷣm gui:de ſucc · allegat.ff.de fer.l.ĩ.jſi
uero.Si autẽ oſentit aduerſari otra queʒ
pater filiũ Vel eouerſo ꝓducit ualʒ quia
ꝑ talẽ priuatoꝝ cõlſenſuʒ de iure aliqd re⸗
laxat᷑ C. de tẽpo.ap.l.ult.in fi ·ſcᷣm eũ
etiã tenet in l.parẽtes· C. e.2 in l.teſtis K
e·ti.in filiis naturalib hãc.l.ſocu haber.
e· ti: eos ꝑ.l.quiq;· in fi.2 l. pentes.ff. de in
ius uo.2 qð plo eſt etiã in ſpurns ĩſpeta
ſanguinis rõne 2 precipue ſi in domo ſtãt
licet nõ ſint uocãdi filiĩ aut᷑.qui.mona-
ef.ſui. ·fi.tñ ut dicit experiẽcia docʒ eos
qndoq; plus diligi ut legittãos ꝗᷓ natura-
les circa hoc uide q; ſcripſi de heretic ſta
tutũ.n.ſuꝑ v.glo.· C.e. ꝑentes ex ꝗ ma
tri. accu.poſ.uidet᷑i fi.iiii.q:iii.ꝭ⸗Itez in
crimĩali. V.pentes.2 V. teſtis idonc ·Ið
ĩtellige de mrẽ que ſub nomiĩe prĩs cõtĩet᷑
ar.ff. de vbo:ſig·patroni.2 hoc ĩ alceden-
tib a deſcdentib ĩ infimtu.ff · de ĩ ius
uo:.quiq;· S.i: ſiue ſint in poteſtate ſiue ſint
emacipati. FH. idẽ Acureadẽ rõne ĩ. l.pa
rẽtes. C. e.ti.ſʒ ibi refert cy.opionẽ F

riã in emãcipato cuius rõi reſpõdet·

ſupᷣ.qui nõ habẽt filiũ uł nepotẽ

n9.
fl. de

in ptate de cõuer · inf ide:c. ii .

bo·ſig· appellatõe parẽt is.remoti autẽ ex

collaterales. uolẽtes ĩter ſe ſi uolũt teſtifi-
cãtur nõ in alios iiiq.v.C.i.2 eſt rõ ·quiĩa
Pater ſeu mater 2 filii nec ꝓ ſ nec cõtra
ſẽ admitturxur.nã uox patris uox filii ẽ et
ecõtra Inſti.de inutił.ſtipS:ei quiet ꝗᷣ⸗
poſt mortcẽ.C. de ĩpu.2 all.ſub.l.fi. in fi.

2 una ꝑſona ſunt. .·q-iii.5.hac aucto

ritateĩ prin.2 ubi eſt un alter eſſe uide

tur C. de ag·2 cen.cũ ſcim ꝓpe fi.lh.xi. 2

—. .- -.

part pars uiſcex eſt de conſẽ.di.nii ſi ad
matris.q autẽ dixi ꝙ pater uł . nõ
poſſunt teſtificari ꝓ filiis fallit. . dix

it cã.in trib caſibo qa nõ poſuit ſecũdum
. Nã pater eſt teſtis ĩ teſtamento filii-

cũ
rECi dicãtur mater 2 auus macer-

de peculio teſtãtis ut iã dicam - Sccundo

pater põt ꝓ filio teſtificari ĩ cauſa religi
onis xα. - ii Fe en mater cũ que
rit᷑ de ecate uł etiã genere ſeu cognatione
filnteſtat᷑ ff. de ꝓbat᷑. etiaʒ matris. 4
No.ibi acur/ꝙ nõ recipĩ᷑ ut teſtie Hz ut
ex ipius reſponſo iudex ĩueniat meli ue
ritatẽ· aʒo dixerat hoc ſub o in

ſum·e·Ci.ii:collu. v. Itẽ ĩuenio.
to fallit ĩ cau matrimonialibo.lcũ que-
rit᷑ utꝝꝑ matrĩoniuũ poſſit eẽ cũ eis Hñᷣ ꝓpp
ter cõſanguinitate uł affinitatẽ ev q-
vic.l.ex de mrionio.cõtra ĩterdic.ec ·cõ

tra.C.i.e qui:maac.polſ.uidet᷑ e de re.

iudi.tenor:e& qui fi.ſint le·traſmiſſe 2. c
P tuas ubi autẽ querit᷑ an matrimoniũ ſit
cõtractu uł nõ ſpõſa dicẽte fore cõtractuũ
ſpõſo hoc negãte ſi ipſe ſit dicior uł nobi-
hor uꝑ potẽcior uł honorabilior pr 2 m
ſponſe nõ admittutur ſi uero par uł infe-
rior ſic.in fauorẽ mr̃imonii ex de teſti/ſu
per eo.edc de ſpõſał.ſicut ex lẽis.dominus
meus dicit ꝙ etiã ſi fint pares pr̃ 2 m ui
det᷑ ſuſpecti. Vñn bõ iudex hoc arbitret᷑
ff.de v.ob.cõtimi actus. in prin.de hoc
no.ĩ.qui ma:ac.polſʒ nunq d ſufficit alte
rũ iſtoꝝ.ſ. ꝙ ſit dicior uł etiã nobilior li-
cet ĩ alns ſint ꝑesad hoc ut pr̃ a mjr ĩtelli
gant᷑ ſuſpecti puto ſic.ut in pre:decre-
ſuꝑ eo ubi dicit uł honore dicit enĩ uł.2
nõ dicit 2. ¶ S ꝗqd ſi un 2 uxor ſe habet
ut excedẽcia 2 exceſſa ſ.ꝙ uur eſt dicior ip
ſa nobi hior 2 potẽcior 2c uł ecõtra dic ꝙ
iudex eſtimabit ꝗta ſit uiri pauꝑtas max
ima uł mediocris an ipᷣa ſit multũ nobił
a ipe ualde uilis quo ad gen ita ꝙ nõ eſt
ueriſi łe teſtes ꝓpter ſuas diuicias moue-
rI ſe cuduʒ hoc ĩterptabit᷑ an teſtiomuʒ
ſit ſuſpectũ ułᷣ nõff.e.l.in..tu iĩp̃e :2 C.
de Incel.nup.humilẽ. H. ut ſcripſi ĩ de-

creſuꝑeo ponderada eſt regionis cõſuetu
do.In ꝗbuſdã enĩ parũ ponderat᷑ nobilitas

2 i alig bo multũ. Pr aut 2 filiq ꝗ ẽ in
eius ptate 2 duo fratres ꝙ ſunt ĩ eiqꝗdẽ po
te ſtate ĩ eodẽ teſtuneto Gel negocio eX
nei fimul eſſe teſtes poſſunt iiii:q:iii. Vſi.
pater 2 filius ff.æ. 1-Corrige de teſta-
mẽtis.ut an teſtamento.5· per 5
riu⸗In patris aut teſtarnẽto nõ poteſt 1
Iliq eẽ teſtis nec pater uł ꝗ ĩ eius poteſta

Uar

te eſt ĩ teſtamẽto filii niſi filiq teſtatõ ſit

miles. Seu de peculio caſtrenſi teſtat᷑·tuc

enĩ ſi ante miſſionẽ fecerit teſtamentũ pr
põt ſibi teſtis adhiberi ud.ff.de teſta qui

teſtamento·. cõtrar iu ſec ſi poſt fece⸗
ſ. de teſtamentis. J.· S·

—ñc

92

deſtibo·ĩ. S ĩſtru.edic..cõpẽdioſẽ. V. iĩi·
ibi. Itẽ ꝙ teſtis· Vt autẽ legatari poſ-
ſit eſſe teſtis no·in eoCi.·poſtremo · Vſi
Itẽ excipitur ꝙ negocio et ſe.ułᷣ dic ꝙ in
pcedenti ꝓximo calu nõ filio·ſʒ ĩter here-
. des intelligit᷑ eſſe teſtis ſʒ in teſtamẽto ex

nei in quo Licius her̃s ſcript eſt nõ po

teſt ipſẽ ticius eſſe teſtis. Nec is ꝗ in eius

Z poteſ tate eſt nec pater ei in cui poteſta
te ipſe eſt. nec fratres ꝙ ſunt in eidẽ pote
X ſtate.inſti.e.. de teſta. J· ſʒ neq; he
res. ¶ Sʒ nunq d frater admittit᷑ E⸗

uł còtra eu Ro.ſic in ciuili cũ nõ ꝓhibea
tur aliꝗᷓ·lff. e-l.i.V.2 hii quib/2 ar. C.
accu.nõ poſ.ſi ſorore· niſi hẽant omnia ſua
bona ꝓ indiuiſo ĩ. v. ſʒ nunqd ſocius tũc
en caula uni intellig᷑ eẽ alterius 2 ſic el
lſet teſtis ĩ cauſa ſua qð eẽ non dʒmi.q.iii-
5. Itẽ in crimĩiali.. nullo idoneus2 ſi⸗
orib/2 C· e: omib2 niſi forte ſint in ei
dẽ poteſtate.iiii.q.iii.. Itẽ in crĩe ſi pa

mmER

minor tñ fides ſibi ꝗᷓ aln adhibet᷑ ff· cod
lI.iii.Rñ.i.ibᷣ ideoq; · Bal.Ec eſt ſiagitur
iniuriaꝝ ꝗa iniuria cois eſt coti agnacio
nis ff. de iniurel.lex cor. in prin.C.R rectõꝗ
neu.n ſed uta coget᷑ dicã ·ĩ · e ·⸗
teſtium· v. ſed nunꝗd. In criminali uero

cauſa nõ admittit᷑ ut. iiiq.in. V. Itẽ lege

S ĩuł.ar.tamẽ cõtraext᷑ de pſlump·litteras-
Sed illud ĩ crimĩe here. In quo põd qͥ fie
ri ut ibi 2 XX1. q-viii-lcgi- nec etiã ĩ cau-
ſa crimĩali affinis admitcitur. ini · q-x- ab
ſEns.ii.de hoc.C.e.ꝑentes·ct ĩ ſum · aʒo·e⸗
. ti. . fratres-Sed in cã crinali collaterales
cõſanguinei admittũtur uolentes inter ſe

illum gradum nõ cogunt᷑ ĩter ſẽ teſtifica
riiin.q.ui. v. I.iuł. iudicio:et dicã illos
ÜR . ſuß quos excepit lex illa. 5deſti⸗
um (Sed qd ſi teſtis in eodẽ gradu atti

SD

moti et ꝓpinꝗ cõſaguineĩ admittunt᷑ ĩter
ſẽ ꝓ et cõtra et ctiã inter eẽneoshec no·
iii.q-v. c.i.2.5·i. 2. 3. O· ꝓeimoar tamen
9 cõtra:qa ſunt domeſtice ꝑſone ut dicam
ĩ. Vv. ſed nunꝗd aganti-
excipit᷑ cotra teſtẽ ꝙ eſt cõſanguineꝰ ue
ii. q.v.Cc.iĩ.uel affimis ut in pre:c abſens.

—

ui.de ſuc.dicit ad ꝓbandã ſocietatẽ euzʒ
admitti cõtra terciũ id neganteʒ in re cõi
indiſtinte eũ repellit cũ in ſinguł ꝑtibus
partcẽ habeat.ſcolarẽ autẽ ꝓ ſocõ in ſua ꝓ

ter 2 filius ſecundũ ac ut noC. e pentes

poſt tertiũ gradumiii:q·v·Cc·i. ſed uſq; ad

net ꝓducentiet ei cõtra quẽ ꝓducit᷑ dic
par affetõis caula ſuſpicionẽ tollit. ff.
de ritu nup. nõ ſolũ·5. i.· In ciuili autẽ re-

General'r erga

priĩa re admĩttit P.li ff e. ½. o Hc. ꝓ ꝑ
te ſoci nõ ꝓ ſua ita ꝙ null cmolumẽtuʒ
alteri. id eſt ſibi teſti et intellige emo
lumentũ cum uitat Capnuʒ. acꝗrat᷑. ut
lam dixi et idẽ ſi incidenter ſine ſocietate
ſit res cõis ut ꝗa ung fundus dat eſt duo
bus ga licet un umcat mhil ad aliu redit
ar. ſt· ſi pars her̃.l.i.ꝭ:quiimo:ex de pbẽ-
dilecto.in fialiud ſi eſſent ſocii c?um bo-

nq u? ulli rei que peti᷑ que cõmunis eſt R⸗⸗

M. aduerte ꝙ auctor diſtinguit coioneʒ
ſine ſocietate 2 cu ſocietate ut primo caſu
adimttat᷑. Secudo nõ. ſed Ia: de are primo
caũ ſubdiſtiĩguit an ſit eadẽ cã defenfionis
utriuſq; et tunc ꝗa ſalcẽ pſumptiue com
moduũ uł incoõmodũ ſpec tat ad utrũq; re
Pellet ſi nõ eſt eadẽ admittet᷑ alł.ff.de ap.
ſi ꝗ ſeꝑatim. ad idem ex de ap.c.pe.Ia ·de
ra.inchſtincte repellit ſociuʒ rei comunis
pe ·de belillu admitc it tñ ꝓpter quale qᷓ
le piudiciũ minorẽ fidem adhibʒ. e ob
carmen 5:fi-de his p cy. in l.cin-C: co.ti.
ſocio cũ duobus.ꝭ.fi. M.2. mu

a ſ⸗ ritu nup.illud.ſi ſit futue

ꝓpria.ii:qvi.biduum. . ꝓpria de hoc
no.C.e.quomã·2 ſecudũ papã eX.·· quomã
illud tamẽ ſcripſi.e.ti. Inſuꝑ ſuꝑ prĩi
ma glo. et.ĩ.· V. Itẽ ꝙ eſt ſociq·.¶ Iteʒ
exc pi ꝙ eſt domeſtic uł familiaris ſeu

de dom? adtoris Paiens no admittitur

C. c.l.ii. && e. in litceris· ff. e·l.pe:iii. qiri·

C-i.ec H. teſtes quos V. etiã in iure Ii: q⸗

v. 5i. M- ubi de hoc ſatis in ſumma. ⸗
et.c.i.i.ꝛ in.e& de accu.cump:.C · ꝓ
bat᷑.inſtr̃a.Inſtide teſta.ĩ teſtibus.C·
quiĩ ax·nõ pol.l.penuł.xiñiii:q·i. O·1 ·2. il · 2
c.i. MH.Pile allegatloxi-dicum obus-
.fallit hoc-C. de repudus.conſenſu.cir⸗
ca fi. ec & teſti: ueniensĩi: in fi.e ꝗ ma-
ac.pol.uidet᷑ Domeſtici autẽ ſunt ſẽeruus
colono libertus et aſcripticius ꝓducentis
C.de his qui ad ec. confu:l.fi.. ſane ſi ſer⸗
uus. fj. de furt᷑ ſi ibertcus.C· de queſtõibq
pridẽ. tamẽ ſẽcũduũ V ber colon et alcrip
ticius ꝓ domino admittutur maxime de
conſuetudine:Sʒ mãor fides cĩ adhibeat᷑ ꝗᷓ
aliis. ff.e.l.iii. R.i.ibi.Ideoq;ſunt etiã do
meſtici mercenari ſeu cliens ff. de penis.
reſpiciendum.ꝭfurtaet ĩ pre.l.ſi lbertq.
p has duas leges qdar ſe expediunt.
dicentes illos domeſticos ĩ quos cadũt fur
ta domeſtica.ſed Ia.de are.ſtat illi.. ſane-
ali legi unice. C. de emen. ꝓpin. de ᷓ ſequi
tur. Nepos de mon al-coniugit᷑ prĩias du
ans leges. 2. 1 idonei2 5. ſane ut Hii dicatux

NO

”Mõſ
* .
6

N

domeſtici ſi.uĩcẽ. i.l.ii.C.e.ti.his rcitatis
ſubdit forte illos dici domeſticos qui ĩ do
mo ꝓducẽtis ipſius expenſis alunt᷑ etiaʒ ſi
liberi ſint uł nõ aſtricti ꝓducenti qð pe-
tro placere uidet᷑ ut poĩt cy.ĩ pre.l.n.C.e
Multa iura que de domei ticis et familia
ribus loquunt᷑ collegi ĩ no.ſuꝑ decreſicut
nobis.de .ſig.li vi-que facit ꝓ hoc ulti
