omi. tuc eteĩm reꝝ dõinia erãt diſtãcta

M. Vide ꝗnod nõ:ff. de iuſti.etiu
ex hoc iure· -Vnde dictum eſt.
ExO·αι⁰ ⸗Non ocupiſces rem ꝓ
tui in nouo teſtõ placitandi cõprobat᷑
uſus. unde apłs. MHi: ad corl-vi a. F⸗
Secularia gitur iudicia ſi habuertt 26.
NI: q: 1. Ge& hiis- hinc eſt ꝙ ſuꝑ htibus
dirimẽedis tã apoſtoli:ꝗ eoꝝ ſucceſſores
uarios canones ediderust ut:xvi. di C.
ii: iii ec uinetxv. di- ſancta. (Igitur
Speculuʒ iudiciale formabo m quo ꝗd
dudices.aduocati.tabelliões. ꝑtesteſtes
cetereq; perſone ſpeculari ualeãt.ꝗlicer
in ludiciis ordinariis et extraordinarns
ciuilibus et crimmalibus ac in ſingulis
ludicioyꝝ capitulis ſua rite officia mode
rentur ar. xi; di enimuero. debet nãq;
Quiq; ſollicite quid ſuo incumbat offõ
Ipeculari: ut.xxi · dicleros· . epiſcopi
enim grecequãꝗᷓ non ſit in ſpeculo res
que ſpeculatur in illo·tamẽ quẽadmos

materiale ſpcculuʒ cuiuſlibʒ forme ſibi

oppoſite imaginariam ꝓfert ſi itudiem
ſiue inſtar. ut:ar. de peniddiii-hi enim
anquit circa medium. ſi quis auditor
ſic ꝓfecto hoc ſpeculum farmas uarias
in iudiciis· et ext᷑neceſſarias rec piet:
diſtinguet quiſquis erga Hunol ſpeculo
caruerit priuilegio ſꝑeculationis catrhit

ut. xvI:q viiſed hoc dpeimus ꝓpe prã.
iuxta illud: iii· Eʒe. ꝓpᷣ. ſpeculatorem
Cte dedi domui iſrætantus-nac talis eſi
Iiber iſte ut abſq; illo ſi ꝗs iunt peritia
ſibi uolueritx arrogare ſemetipmirrida

ſicut allas ait Hyeronimus in prologo-

paralip:quanta aũt huius opet utihtalſ
ſic.· non eit opus uerbis exprimere-nam

inguis tacentibus ſe ipſa rei ueritas ex

hibebit. utff· de in integ reſtitt-l.i. et
plenitudo nulla requirit cõmendationis
augmenta / ut. vi. q-i- ſi omnia in fine:
MNH· Vide quod dicam.ĩ· de offi.iudi.
5 ult· in pri· G. Hoc aũt ſolũ audacter

alſero ꝙ huius ſolers inſpectõ quemuis

quantumlibʒ inexꝑtum-ꝑitũ iudicem-
cautuʒ cauſidicum et tabulariũ efficiex
eruditum. hic etenim iudicilia plene ꝓ

Deutxix 5 In ore duoꝝ ubł triuʒ.

uiribus epelicabo &t câ onmis ia itia
A bonis ſit moribus aliena ar x1. q-un-⸗
omnis iadctantia- et: viqi imitare. et-
xi:q: ili. ſi quis uero. uereor ſiꝗ & pricipẽ
imitari qui ſe iactat ea melius et płm
omnibus ante ſe determinaſſe- in autt-

collattiii:de trien⸗et ſeallud quoque-

Sed qui rerum ueritatem cõngiunt-nõ
facile ad culpandum uenient ſi Geritati
examinent Giligenter⸗ ut in autt- ut de
fon. ſen:Fu:eo. in prin. collati:vi. nempe
P uiribus quod ettuſum et mmenſum
eit ſubticebo ꝗq uero optimu a metitũ
ſubrogabo ut in autt collatt:vi⸗de eccł
ſiaſticaꝝ.re. unmo-alle in prin-ut mil B
immenſum neq; inordinatum ſit- ut im
aut: collatt. un- de conſulibus9-ecuncta
Riquidem in prin- ii-colum e&& de accuſ-
ꝗqualiter-i: quia pene meil immenſum
bonum eſt in auq ud deter ſit nu. cler-
in prin.colł.i.et·ar· xcui:di. legittimus
prope fi ·xiiiiq v·c. il: et-c. ſcriptum-
et · C. de ue:iu.enuctanta/ :contrariuʒ
Co eterum non eſt mel propoſiti iun
Materias-tam copioſe ab alus traditas.
refricare· nam hoc eſſet aquaʒ mari ſuꝑꝝ
addere cuʒ tamen auctione no indigeat
plenitudo. ut in precſi omnia:2 cvi.
di:bene quideʒ in prin. miſi id fõte qn
contingat ut addam uel ut aliter didta
perſtringã. ad hoc enim ſufficere ceſeo
aure uʒ reꝑtorium duduma me labore
eximio compilatuʒ ſolum ergo que ad
æxercitium leu factum ꝑtinent- ſtilo
nouo:et utili enueleabuntur. queſtiões
quoq plurimequas diuerſ̃ temporibꝗ
in cauſiset ſcolisac conſiliis examinari
uidi in romana curia et alibi infentur-
Cde queſtiombꝗ diuo:uarie inſuper in
pPugnationes ſingulariuʒ perſonaruʒ in
dudicio interuenientium numerabunèt᷑-
forme quoq; ſinguloꝝ iudicialiũ actuũ
deſcribentur.forme etiam inſtr̃oꝝ tam
in iudicus ꝙ in otractibz interuenietiu
ſupponent᷑ illis mgr̃oꝝ dict poſtpoſitiſ
qꝗque uaria ac uacua magis opi: ictãtur.
quam autoritate aliqua roborentur ut
xxvi· Oldeino · V. quero.et. xxiĩi · q· vi.
uidesquia quod ratiõe caret extirpang
Eſt ut:lxviui·da.cor epi.nec eſt ad mẽdi
cata ſuffragia recurrendam ut C. E-xii-
de palatinis ſacrarum -lJar.-1. ſcrineis in
prin: et in aut de iudi: prope princ · v.
illi autem colb viquidam eĩm in tãtazʒ
ingreſſi ſunt obſcuritatem ut diuinãdo
magis·ꝗ interpretando docuerit ut in

N*

auc 8 teſta. inperfec. ꝓpe fi-Alii vero

ſub quað iuſticie ſpecie fucat buſdazʒ
inquiſitis adinuëtioibʒ equitate obruer
ſtudet·xl.q-in ica corpon Ex bns eim
que legunt ueriſi? icudies capiut ſenlum
alienum querentes extrinſece de quoq;
modo ipſum ex litterarum autoritate
confirmantes ut MVIià-di-relatum-
Sunt quoqʒ nnulli nullo dogrnate fulti
ut:xvi-ꝗ- iſunt nnulli in prin- ꝗbʒ eſt
diſcretionis immoderata ſubtuilcas qui
duũ eſtimari ebetes nolunt ſepe ſe in qui
buſdem inquſitiombus plulꝗ expediatx
exercentes ex nimia ſubtilicate fallunt᷑
ut hec leguntur.xlvui di-boc enim.
paruo auũt et· V. naſus etenim et huũ in
precipiciũ ſuos mergunt auditores ꝗ bz
non ſalutara que corrigat ſed que illos

dele tant erronea predicant utxii.q. vii

ſecuti ſunt ad fi-¶ Grano igit᷑ utilita
a paleis ſuperfluatis uentcilabro mee
ſolicitudinis ſegregato ut. n.q. ĩ: multi
:de hiis autec·xxxii qiii recurrat.
ad fi. · ſiue in area 2c· et· xxiii. q-viĩc.
itã ex hus que à eorũ libellis ſemiplen

ſunt tradita quam ex his que mibi ſcie

miniſtrabit modulus in unuʒ faſſiculu
colligãs- ut·xii-di-nouit ad inſtructiõzʒ
lites exercentium duce deo preuidi ↄpo
nere hunc elur iplum quadrifariaʒ
diui dendo-( .
in iudicio interucnientibus dieretur-
In (ca totus ordo lucaciarius i cãis
ciuilibus ꝑſtringet᷑: (In tertia iudicia
criminala ſupponẽtur. ¶ In rta uero

diuerſe libe llorum forme cũ poſitiõibo

necnonet inſtt̃oyꝝ in diuerſis ↄtractb
forme deſcribentur:que in cuiuſq; ꝑtis
ꝓhemio luculentig monſtrabunt᷑· ſicq;
quaternario numero hec iudicialis cõſu
mabixur lectio.ſicut et euagelica lectio

ad inſtar quatuor fluminuʒ paradiſi · e

ꝗᷓtuor euangeliſtaꝝ teſtimoio ofirmat᷑.
ut.xv· dicauſa-ↄiugalis quoq; ꝓhibitõ
quatuor cõcluditur gradibus ꝗqa qcuor
ſunt humores in corpore qð etiaʒ ↄſtat
ex quatuor elementis ut ex & conſang-
et affi.ñ debʒ. äâ⸗Vbi de hoc nurnero
plene ſcripſi ſuꝑ. v.in copore. E 8
cele· miſ. in quadam ad finem. uic
ergo claritatis ſpeculo iudicialia cedant
uolumina antiquorum iuæ illo recedãt
ueta de ore noſtro:ut in ps. Exultauit
cor meum: 27. H. Cautius allegauit B
pro cantico.ſ.non ꝓ pſalmo.ĩ. de aduo.

6 nunc de exordiis. . noti ſunt et fuit

n parte pria de perloms

Tumytumĩ. Regii c S. Vnde dicit
impèrator uetuſtatem renouamus uc
in aut. collat- vi-de admini-circa prin-
quibus licet reuerentia beat ut in. -
di. priſeis in princ. et:f-de vure immu-
ſemper et e& · de tranſacquanto· ct · le⸗
uiconqueſtus2 ℳαε. tCoRCra-nuC
Caren ficdes eis in pluribus no Babetur
nam fm uarietatem tpoꝝ dura uariant
pumana ut in predia-c. non debet Et-
xXi: q-iii --Hiis ita-ſepe enin prone
eeſſitate uł ucilitate mut uant᷑ et laxant
canonica precepta- ut1.q- vil: 2 ſi lla-in
fiet quod paulatig labitur conuenit re
nouari utin autt-Collatt-vide queſtore
eirc pria nihil plen in ſemetipo manet
ſed currit natura młtas euoluens muta
tiones quas neq puidere facile eſt neq;
redicer ut in aut:collat- vi- ut omnes
obediiudiq.pro/'ſi uero ulle allas in- :
arripiat et nil eſt quod mutabihtatem
non ſentiat in aut-colł. uiG non allen-
aut permut· ⸗ nos igitur alal m:non
autem lex et-lai di- ad hoc-de con-
di vne tales prope fi:ſed et ſemper oꝑe

uacante conſone cauſis leges ponuntur-

cum ſemper mopinabile emergat quod

antiquitas nen agnouit ut in aut-coly.
vV ut defun ſen- fue-c non imur in pri-

ut in autt. colł un- denupain r colup.
Gmalores et ar. Cidi. eſο in fi-nam
paulatim hecad melius pereruditoõnez
aecedunt ut in auttcol. i de monachie
S· fi ρtet. 2 omne artif iciumm per
escercitium recipitanerementum ut.
dele· in. legatis ſeruis ornatricibus et
C. Ii.xii·& re mili. - milices. †̈ antiquo
quidaʒ unio inebriati ſunt ut. α
di umo. ꝗquua non plenam ſcripturarug
notit iam habuenunt ut & de ſac unc:
C. 1:5. Fi l; nnunꝗ nouitas mab negligat
quod bene ſtatuit uetuſtatis autoritas
uenerãda uten q-vi· ̊ anteriog .llud
ed in auttcolł ·v ut ordinarie prefec et
ur. in prin plurnima namq; diſtiniti iur
cacita ſunt Et certam non meruerunt
memoriaʒ ſed uſus hoc ꝑcipiens in aliã
tranſtuli figuram. ut in autt. colbvi-

giquitas ſed quid meliga
hoꝝ que ipſa cradidit nouitas adinuenit

2

& iudi.in pri ct iiiidi-6. leges. Hoc

igitur opus agredior ad honorem Dei.
et glorioſe uirginis matris ſue ut extra
de uſu pal?.ad honorem- . nõt · ꝓ in
ocatõibʒ 2 ocor:ĩ:S inſtr̃. edi.ã.ĩi.colũ
Fare nẽpe ꝓnũcio ꝑ ſigłos grad eos

Vt de peniti.di:ii:dum ſanctãa: in prin/

et accedit· C· de prefec·pretoraſtric in

nomine domini in prinet·xxxvVi: ul.

non obleruett et·xxiil-di in nomine et
ex de teſti. in nominæipſe namque res
deſperatas ad eſſe produci opketez e
obis
ↄmuni utilicati mhilominus ꝓſpiciens

C. de uet ur. enuc-I. i. primum n

ut.C.de no:C. compoin prima conſti-

decre5 ſane ac anime mee ſaluti oſuler

per hoc credens no eĩm iuſtitie dei eſt.
ut obliuiſcat bonop opegy 2 mimiſteru-
ꝓpter nomen eius exhibiti ut de peni-
di. ni. ſi enim inquit circa me& etcnon

eſt tam iniuſtus et· xv. Gi-deindeꝗa

nec debet labor uacuus eſſe a mercede-

ux in aut· olł·Vi.dẽ ĩudie ne autem.
de pe:dii.poteſt fieri.xii·q: ii caritatẽ
e& de prebenð· cum m/ex· de renunc.
mſi cum pridem:ꝭ:quippe· nec irremu
neratum apud eu remanet ullum bonu
dẽ Pẽ: di-iII. Pitimm ante- es DOCc Tenu3
et.c·cauendum. et de pe·di.v·c.i.in Tᷣa
colum. v. pium-: loxvVII-di-diuine et
de cen: procurationes. Iuſtitiam enim
colere ſummuz bonum in rebus eſt. ut
xui.q-nicum Suotiſſimam. nec ꝓfecto
ad B laus humana uł gratia me iducit.
ea naq; ueritatis eſt regula ne quid fiat

gratia ↄmendãdi ut·xiq- ni ſi ꝗs uero.

et S. V. igit᷑ ꝗuis doctor 8lectari uałat
auditoribus doctrinã eig admiraãtibus-
nõ auiditate oſequend laudis ̈ caritate
ſeminande ueritatis- ut.Xαναα α²Ii b
iciuntur-(Parer ergo reuerendiſſime
hoc op queſo ſuſcipite.ipſumq; ueſtʒ
facite approbando ut· C· de ueiuenu-
l.i..· 3 neq; 2.·5 tata aut. cõrigeteſ que
correctoοe noueriti indigere Eimuero
negare nequeo quin aliꝗᷓ buic ſinc infta
opuſculo que poſut iulto iudicio nlła
temeritate culpari ut:ix: di-negare ſuꝑ
opent infe te Pumihiter ueniã poſtulas
et deuore · q.Expedir̃ puto ꝙ nõ ſolũ
Beice uł membra que ꝓcedunt in tribzʒ
partibus ex quatuor diuidentibus hoc

uolumen qð obmiſſuz in quarta cauſaʒ

habet nocam legiſtis meris ingratam-
Sed etiã diuiſiones et mẽbra ſingł ariuʒ
Ricaxꝝ.ſernꝑ ſcribant᷑ in capite uirgłax
Curm eĩm experientia ſepe docuerit dif
ficilime inueniri. que in hoc uolumine
allegantur conſulo ſingulas h uolumĩs
cartas numero deſignari loco ꝗ gratior
ſx ſignanti dum tamẽ unifomis exiſtat

qui numerus poteſt eſſe cont᷑inuq uſq;
ad ultimam cartam libri-Poſſet etiam
lars quelibet ſuum numeꝝ cartaꝝ hre
bene tñ poſſent in numero partes tertia
et quarta oiungi. Et licet non ſint eque
poſſet de prima et ſcda fieri illud idem
Singulis aut membris deſcriptis ut·S.
iungat᷑ ante uel poſt numerus ſue cartꝭ
Et ſi carta continet plura membra illa
per uirgulas numero diungant᷑ 8 Rid⸗

quo ad ſua membra fiat idem Sed hiis
adiungant᷑ duo nomen.P· et numerus
carte ſue cõiungant᷑ etiaʒ numero carte
Hica:.q in neutro paginaruʒ eſt NRica
deſcripta. et in· · boc idem ſeruo. Itex
in.S· hoc ꝓlixius quacunq; parte carte
prima columpna non integra finiatur-
per alphabetuʒ ſignetur una littera tmm
ſingule quatuor columpne integre que
ſequuntur ut· I· in cornu quinte integr
columpñ ponatur.B: in prin uero none
ponatur.c.et ſic fiat de ſingulis quatuõ
ordinatiʒ et ſi poſt ultias integras qtuõ
ſuꝑſit una ſola colupna uł minus ĩ᷑nſeat
ſine ſigno ſi plus reſtat:ſua lr̃a deſignet᷑
Quiſq; uero prudens aduertit ꝙ B
uiſio Iiʒ cois ſit omnibus uoluminby
in cõi ĩ numero tamẽ et locatõe ſignoꝰ
in tantuzʒ erit ſingulis uoluminibus ſin
gularis· ꝙ etiam poſꝭ ltoy annoruz
curſum non reperien p duo uolumina
que in hiis in toto concordent niſi foſaʒ
ad unius xernꝓlum punctatum-aliud
ſcribret᷑· ¶ Dint etiã infõmati ſt udẽteſ
ꝙ hec Vba nõ:2 ſcripſi uł diæi differut
quo ad ſextum Apparatus eim ꝑ pmũ
et eius nouella inducitur per ſecunduũ.
Item ſcienð ꝙ inter diuerſas ſignoꝝ

foõrmas per quas deberet a bis autort

mea ba diſcerni- hee due pᷣualuerunt
ſ. ut inter rubei coloris.a/et· 3· uł imter
ITo· et An.locari deberent-ſed primum.
ut breuius et min põpe deferẽs pelegi
aliq bz uidebat᷑ ꝙ interad. 2 do. includi
deberent·ſed nõ aſſenſi:eo ꝙ additciõib

quas poſt publicatiõz open fecit autor

expedit ſepe noſſe· ut ĩ ꝓceſſu patebt
ſtud ſignum licet non eiuſdem coloris
affigam. ¶Iſtud mibiſumptuoſum
elegi/ſ. Speculum cuʒ addit: ſic faciẽdo
tranſcribi uolentes tn preſeruare hibros
ĩaʒ ſcriptos et tãto ſumptui parcere ad
dit iones ꝑuas in marginibo ꝓlixas aut
ordinate deſcribi faciat in quaternis in
quibus cartarum numerus deſcribatur

ut de libro dictũ eſt ſupra. Et additõis

ſigno iungatur carta tali columpn. tali
Ec ſic facilime habentur-cui rei multũ
confert ſi igna ad quaternos remitxtẽtia
Ffiat ordinate ꝑ licreras alphabeti-ſemꝑ
reſumẽdo fintũ ꝗa ex uarietati cartaꝝ
non erit dare concurſum- poſſet tamen
a primo uariari 'm puta tractatũ poſt
ponendo premiſſlum a-a. bi auct
non eſt grauis modus per que additioefꝗ
Odofredi.ad ſummã Aʒonis in ꝗternis
Fuere deſcripte. ¶ Vlcio ſumme miror
de huis qui in tantu algorumuzʒ aborrẽt
ꝙ illud de peciis nouelle ꝑ Andruiciuzʒ-
oportuit alcerari male enim ꝑ ſeptẽniu
in iure proficient ꝗ algoriſmũ reputat
difficileʒ in diſcendo- cum tñ id ſaltem
quãatum iuriſte competit in unius hor
pꝑte ſeptima ł ad plo in una hora poſſet
ſciri pleniſſime C ibi autem grauis
eſt modo ille ſcribendi ꝓpt duo- Primu
quia litteris mulcũ opus abreuiat utes
illo. In quo ſcienð ꝙ algoriſmi numerꝗ
citra denarium unmicam habens licteraʒ
in·xiiIitten cõputato nario ccedit a
cõi: Item ab ·xl:uſq; ad. C. duas litteras
non excedit.omnes uero cões numeri li
mitationis il lius pter otι¾½. ν ν 2l-
l.li: lv·. lꝑ·xc· litteras duas excedunt qui
exceſſus conſiſtip eà ducentis CCC. Iris
niſi fallat nec it hanc rationem-
qui uiſa conſti e. Io: que incipit-
Cum ad ſacro ſancte percipiet ꝙ C. L.
liccere unam lineam in apoſtolicis Iris
faciũt que ibi num turonen· ꝑte ꝗrta
taxat᷑. ꝙ ſcriptores ĩ illo mino fallut᷑
2 fallũt et Iᷣ deriuãt a prio ꝗa ñ ſic ĩ mi
nori errat᷑ numero ut cõiter ĩ maiori.

CFrime aũt ꝑtitiis capitula ſunt .

e Iudice delegato ℳ

C Cgato.
rdinario- A 2.
uditore. ,„ 3
ſſeſſore· 4¾ J

e . rbitro et arbitratore· A F
uriſdictione ornnium iudicuzʒ. 99
e Officio omnium iudicum- 1⁵ 3
e Recuſatione-

1„.
ECVNDA PARTICVLA

Ne Core. 20

eo.
Recnatore ℳ
Accuſato- 4

iis ꝗ alieno nomĩne intueniut
LDe Coniuncta perſona / 6G †
C Pe Pefenſor- — .

¶De Actore uniuerſitatie- /
CD eObanotropho —, *
¶De icedomino
e Vicecomite-

,. 8 2.
VARTA PARLICVLA-)

erſõis que nec agũt nec ðfẽdũt
duocao⸗ ——
eſte; 260 7
abellione
xecutore &ϑ3

alariis: 2 m☛ FK

eſſet noſſe iura fore ꝓdita·
miſi perſone quaz caula ſunt

de iu na:gen· a ciuił· 6.· fi⸗
Et quia prius ꝑſona ꝗꝙᷓ ratio eſt querẽda
ut. f·de iur. codicilł quidam referunt
Et· ff · cõia pre:uẽditor e& & ðſpon. ĩpu:
ad diſſolu dumet e& de re iudi abbate
ſane· 5i. .· Lib vi. S. Ideo nobis de
audiciis tractaturis prius in hac primna
parte neceſſe eſt uidere de perſomis que
in eis interuenine ſolent-Et de ipſarum
conſtitutione et officio et inpugnatiõe
que quidem generaliter ſunt hec ſcilicʒ
Tudexactorreus defenſor· et Teſtis·
Cum hic non ð ꝓbatiõibʒ 2 ipſax
ſpeciebus. ſed de ꝑſomis tractet ſatis pz
ꝙ nõ debuit inſtra exprimere Iteʒ nec
. Vt ex de · v. ſigm/forus· in omni
æt.iiiq:iiii.c.ĩ: hee perſone neceſſario

interueniunt iudicio-ſ-ordinario-Nam

in notoriis non ſunt neceſſarũi teſtes-

Sup.nec in his que ałr pleñ ꝓbant᷑

Vt.ii qið mãifeſtaetc maĩfeſta

evx de iureiurl- ad noſtram- iii- extra de

accuf cuidentia.et. c.q̃liter.ĩi· defenſor

quoq; qñq; interuenitet quãdoq; · ut
pʒ e de ꝓcu:ꝑ totũ e ⸗d⸗G Sub

dluidit᷑ aut E prĩa ꝑs ·qtuor. pciculas

VONIAAM PARVM

Pꝓchta note elſent ut inſti⸗

ias ꝓbationes cauſatas a facto ꝑtiuʒ ·

46
)

912

—

deſcribere

In prima tractatur de iudicibus e

eoꝝ iuriſdictiõe et officus et recuſiatioe
n (ca de actore:reo et accuſatore-

ætc acculato. ¶ In tertia ð perſonis.que
ꝓ aliis in iudicio intuenire B

rta & teſtibʒ a tabelliõibʒ 2 8 ſalarisg-·

Ch⸗ Tudice delegato Beica-

ceterumceteros practicos qui añ ipſuʒ
ſcripſerant nominarit. quoy uolumina
declarauiconcepi ſuper ſingulas HBeicas
ex pdictis-et ub materiaʒ
trac tauerũt.ſepe etiã ð his quos addidi
cumulando.Et cũ ĩ ꝓceſſu titłi ex illis
aliquos allegabo:.dicẽdo talis ubi ſupra
habebitur relatio ad Rubri cam .quod
ſatis breuitati proficiet¶ Pueus ergo

Iui operis parte f̃a: NRicam poſuit de lde

legat ione cauſarum- 4 Tancr: hic in —
Nica Fa- C. Rofi. in Rica f̃a delegatos

ct ordinarios milcuit- in tercia ſubdens
que cauſe delegari poſſint· ¶· Vbertus
de bobio ubi de ſententia delegati mi
carta-iii et ubi 8 legato mihi carta ix.
¶Albert de bonacur de exceptt·cont᷑
tumet otra delegatos. ¶ Io.ð deo-

li-uII.cauily. Rica de except otra iudich

et ſena·ſ. contra Rptum. ¶Bonaguio·
Hicaʒ/qualiter reus excipiet ò̊ iudicem
2 Lica . Ckg:.
etiam alibi diuidentur. Albert· gal.
Poic EicaRimul de ordinarns 2 delegati
hac prima uice. reliquos pret᷑mitto-
anct. in ordine iudiciario ſubmitter
Poſſem Barth. brixquod obrmnitto ꝓpr
id qð dixi in phemio. . tertius I an.
libellus. ¶. Eſt etiam ſcienduʒ ꝙ hanc
compilationem ſecuta eſt opilatio ſexti
Cuius conſticutiones non uidit autor-
et ſic nec illas huius tituhi preter primã
que fuit Innoceniin: et am. que fuit
Alex· etiam quarti ð quibus. ĩ· ante fi-
tituli. Sunt autem ibi ſub hoc ti·xni-
conſtitutiones Bonifadque aꝑtiſſime.
et uciliſſime multa hui materie duba
declararunt. Quatuor autẽ ex illis cões
ſunt huic titulo et Nice ð appeł·qua
Pr ima uult ꝙ cum oↄcurrũt iuriſdictio
delegata 2 ſubdelegata. ſemper appellet᷑
ad primũ ᷣlegancẽe. eo.ti. ſi duo-̃a uult
ꝙ a ſubdełgato dato nõ ĩ totũ appelleè᷑
ſubdeleganſ quicquid ſibi reſeruauerit-
eo·ti· ſi delegatus in finepercia uult ꝙ

1.vii⸗primis RKicisqu-

xæaæcõmunicato ſubdelegande. ueĩ ei ſeʒ

uacante d ipſo ſubdelegato non in totũ
appelletur ad papazʒ· eoti ſi is cuiqrta
uult idem cum appellat᷑ propter id quo
negapur etiam ſubdelgantem iurilcac.
hr̃e·c·ti ſi a ſubolegato Hec ſunt dicta
Ppter illos meros legiſtaſ ꝗ ſolu ſtudet
huc librũ licʒ nouũ:
bʒ lociogruis fiet·ĩ.ſuppletõ omædablis
Etiam eſt unica clem.eo· ti. que ſoluit
duo dubia frequẽtata.¶ Ad queſtiões
quatuor quas de hac materia dſputaui
remittaʒ· ĩ·· reſtat.ſuper.iiii· v. in fi⸗
· qõnes autem et ſuper . V. in fi· et. .
fi · v·ſed nunquid ꝓcurator. et in ultia
columſuper. item querit᷑ c ſint F

— —

Væra promiſſionis ordinem
uiden occurrit 8 iudicibus.
Vnde nott. ꝙ iudicum. Alu
unc legati-aln ordinaru alu
auditores- alal aſſeiſores-alu arbitri-alii
arbit᷑tores· ut· il:qv.ꝗ quod de arbicn
de quoꝝ ſingulis per ordineʒ diſſerem-

At quomiam iudex delegatus. ſaltem a

Principe ſupremũ inter ludices obtinet
locum:ut eæ de offiq ordi.paſtorał·6.
preterea.et de offi.deleſi quandoet ar.
XcCili:di. Cfi. 2 ciiii: di-ci ab eo merit
dueimus inchoandum. ut ſt. de edend.

argẽtari i· 2. l. di.qa. ꝓpe prãi.chcẽtt.

uid ſit Gelegatus-
uis eum conſtituat-
Uuis conſtituatur:
ue delegari poſſunt
¶ Quod ſit dełgati officium iuriſdic.
leu poteſtas.
H Hoſti- in ſumma. hic interpoſuit
quibus modis eius iuriſdictio ꝓroget᷑.
quod quare autor obmiſerit· uidę·I· .
ſe quitur.in fine · Iancrautem in ſuo
ordiñiudic: Nica Fapoſuit ſolum tria
embra.ſ-primumv. et. vi · ·
Oabes modis finiatur-
Ex quibus cauſis recuſetur.
¶ Et que contra eum excipi poſſunt.

Elegatus eſt ĩis·ꝗ ex alterius
commiſſione alicuius cauſe-
recipit iudicialem ↄgnitiõem
ex eo.t.ſuper queſtionũ ·i·.
Et·5eius ergo- et.ff·de offioeius cui-
man-eſt iunt. l.i- in a. ub
uero eſt is. Cui cã uel aliqð de cauſe me
diis a delegatoii- loco omittit᷑/ ut ibis

e reliqs omni

delegatus

„

„

—

ſe⸗⸗ PaUegferen xlcgak⸗.

det ſubdelegatus dicit delegatus

e quo nõ ĩ 5. Ppeimm: Item executor

dicit᷑ delegatus.ex. ec.fi. cæ de oce?f·
Item is cui aliq 8

preben. accedens
mediis cauſe omitcicur delegatus dicit᷑-
ĩ· 5. pxi . V.ſed nunquid. ſed tunc ꝓprie
dicitur auditor ut in prealyatocAuper
qõnuzʒ. 5· uero et. 5. quezꝭ uero. MI-ViS
tres qõnes quas ſcripſi ſuper Rica:e· ti.
quaruʒ prima conuenit huic ſicuationi
fa eſt in hoc membro ſolutatercia ĩ.
ſequitur expedi tur. . M

—

AM nunc dicendum eſt ꝗs
poſſit conſtituere. ¶ Ec ꝗ8
conſtituere poteſt princeps.
ux in prealłatoeius ergo.
. LIrem ordinarius extra de
offic ordi. Paſtorał. R-i.es de appel?.
dilecti filii por. ut ibi nõ. in fi. mag· gł
cem delegatus a principe:2 talis Or
ſubdelegatus reſpectu delegantis extra
eo.ſuꝑ qõnum.ꝭ:nos autem et.c. cũcte
et:c.paſtoralis et generaliter quicunceꝑ
ordinariam iuriſdictionem habet.ipᷣm

conſtituere poteſtut ff· de un.O.iud·

ſolet.et per totum.C. de iu:a iudiceC.
qui ꝓ ſua iuriſdic:iu:dare dariuepoſ-
l-in cauſaꝝ: naʒ & iuriſdic ordinaria eſt
iudicem dandii licentia. ut. ff·& iu. O. iu.
I.more. niſi natura cauſe uel alia ratio.
delegationem impediat que dic ut ff.8
offi. eius cui man-eſt iu.l.i. et· ff. ð offi
ꝓcon.nec quicꝗ S: ubi etualʒ ica demu
de legatio ſi fiat de cauſa et perſone que

ad eius pertinent iuriſdictionem ut in

Prealłata-l-in cauſaꝝ. I Pomt uerba
Rof· in oꝑe iur̃ ciuiꝑ.t. ui. v. ita demuũ
Sed indubitatum eſt ut etiam ibr nõt.
ꝙ bene ualet delegatio facta perſone ni
ſubiecte. al leganti: ſed ille ꝑ delgaãteʒ

non poteſt cogi ut recipiat hoc ꝓbant

iura ſequentia et facit.l.in. ff. de offic-
eius cui man. eſt iun.2 ſic nõ. in· . eum
qui · ff de 2ðð de of-
ordi:paſtorał. in prin ex de fort. ↄpeti-

romana· :· i· et. f- de iur om-iudi- I. fl.

delegatus autern ab alio ꝗᷓ a prinpe non
delegat. C. de iudici a iudice eæ de offi-
deleſuper qõnum.5.i. nec dicas ſpeciał
in legato ꝓcoſuł ut. ff. de offic. poſuł.
et leg- legatus. 'm unam litteram· -
Hoc intiles. I. V. ii⸗ F
cum pretor certum uero articuluʒ põt
cõmittere 'm quoſdaʒ. ut. ĩ· . Pxi. uel
diſtingue quiaaut eſt lis oteſtata corã

Et. ff-de iudi.

delegato aut non Alii dicunt ꝙ aut eſt

delegatus ad uniuerſitateʒ cauſag alicꝗ
ciuitatis uel caſtri uel ꝓuincie aut ad

unam cauſam tantum que ꝓſequere ux
nõ.e de appelł·cum cauſam et·ĩ. V.
nuqd ex ĩ. ſequitur · V· itẽ poteſt cazʒ

. als.· Cauſa ſimpliciter coõmiſſa intlEié

commiſſa ciuilis et criminalis de Kpd-
diſpen. Inno. omnis autem delegatꝗ
ah alio.ꝗᷓ a principe dicitur pedaneus
M. De iſtius poteſtate uidei- de iunt.
om iudi- infimi· &π-C-de peda- iudh-
I:i. in auti: colł-V. ut defunc-len-fu. c-ñ
in iure. iHud- Bal C-qui ꝓ ſua-iur-
In caſidus auteʒ ubi pot

„

B

—
——, .

I. i. in fr X
delegatus ↄmittere cõmittet et ꝑcibus
iuuid ut uidet᷑ cum poteſtas omittendi
ſit ei a iure conceſſa ut ex de oſti · dele-

Auis et.c.paſtorał.in princi.et.c·fi.ex⸗

nemini facit iniuriã- qui utitur iur ſuo
EX de elec. cum eccłſia uulterana 2 f. S
iniuriis. imuriay·5. i. et. ſi quis miſi ſe
vnalicioſe uelit exonerare ut in prealłtt
c-paſtorał·2.· e. Ci .·prudentiã S adicim
eæt de Rptt ſciſcitatus Vel dic ꝙ utraq;
parte contradicente non poteſtar. ff·S
arbit arbiter ita ſurnptus- I-Non
in delegato pricipis· ſed in arbitro loꝗt᷑
cuius poteſtas dependet a parcbua .

Quia eis debʒ ꝓuidere ke grauare

ut.e& de offi:dele:cuncte-· M-Vt ibi
patet etiaʒ ſub delegare eſſe poſſet ꝑtiũ
ꝓuiſio. ½⸗Altera uero tantum dcete
pPoteſtf-de arbit non exomnibus6;-

1· et: l.nõ diſting.ꝭ dies ꝓmiſſi ᷣm ho.

uel dic ut.ĩ. S·ſequitur: · ſed nuꝗd
uid ſi Slegatioe. M-Sup alteri
ꝗ principis. ι Dicat᷑ delego tibi cam
talem et do tibi poteſtatem alium ante
litt:conteſt ſubſtituendi:ñi tibi neceſſe
fuerit. nunquid iſte dele. poterit alii añ
liti: conter̃ᷣ.
que habet ꝙ poſt liti·contel·hoc poſſet
ſuo iure de qua·ĩ. ſequitur.· vitẽ põt
cauſam in elegare'dicunt qun
ꝙ ſic ar:ff.ꝙ cuiuſq; umuerixem eo⸗
-decuriones-e*τ de dolo 2 contu:C. fin
in fi · Vberti:de bobio⸗ↄtra niſi expᷣſſuʒ
ſit de certo.ff· de ꝓcur̃. lii.in fi et.lſe·
et: ff.de teſta/tuti tutor incertus. Mn1ä.

Pro V berto facit de offideleis cui-li-

vi ubi is cui ↄopromittitur ꝓuiſio eccie
fienda certe ꝑſone dełgat ał ñſed ĩ qõe
ego ibi tenui ꝗriũ in ultt glo et uið qðᷣ
ſuꝑ ea płñ ſcripſi nec ꝓcedit ꝙ diẽ ubr.
8 pcuꝑ dec.iĩi.· ð ꝓcu·li vi · i F. fi

Hoc dixit propter op.

4 5 . 1a* c

,0 a 6 4/ t

N₰

le
znnr ſte

—

ed breuiter nullus dele

Sea nun quid (ſubdelegat dele
Principe cui tota cauſa ſub de legata eſt
uel etiam delegat ab alio & a principe
qui non eſt ad umuerſitatem cauſarum
deleg· poteſt citationeʒ· uel quẽuis aliu
certum articulum omittere et uidetur
ꝙ hſic ut in concorð· que ſuntx ĩ·6. ſequit᷑
æt e& eo· ſuper qonumS tibi uł iudex
L Vbi uid ſuper glo ſi

uicũq; 2c·
* F.Ee eo.ti:ex litteris/et: C· de ſport

i: ex quibus iuribz et aliis notauerũt
Guilł. Naſeet do. Inno- iiii et do- me-

Hoſti.ꝙ tales poſſunt omittere certug

articuluʒ executoriu ſine iur diſcuſſiõe
unde ſi arciculi et interrogatoria et alia
plene ſunt exãminata- polſunt teſtium
receptionem cõmittere ut in prealł ato
c.cũ bertoldus· ſec ſi plene nõ ſunt exã
minata ſed habent aliꝗ caèe ognitionem
annexaʒ eæ ap. cum cauſam- poſſunt
etiam cõmittere citationem. ut in pre
c/paſtoralis 5 item cuʒ. uel denuciatõz;
S.eO·t· e& litteris. ubi etiam nõ do-m-
Hoſti-. XI-Vt ibi ſcripſi in glo-forte.-
5· talis executor a talibʒ deputatus
habet cohertionem ò omnes opponẽteſ
ſe ſibi et iniuriantes illis quos mittit ꝓ
expeditione articuli ſibi cõomiſſi· quem
etiam articulũ poteſt alii delegare quo
ad denunciationem faciendam- ar-pre-
decreex litceris mihi uidet᷑ ſalua tantiſ
uin debita reuerentia:ꝙ null ſubdeł:
nec etiam delegatus a legato ordiario
ab alio qm a

pe dag. aKa Princ e poſſit citationem uel litt oteſ

—
„
. Alafe
D
2

uel teſtium receptionem- Bal. Secus
in auditorib camere uel aule do- pape
tñ iſti auditores nihil poſſunt diſſerere
ſine (peciali mãdato pape. et facta priq
relatione uide.ci-de offi. dele: in clem.
nõ.· S. uel ſenten tie ꝓlationem mitter̃
ut ex de appelł.cum cauſaʒ que hoc e
reſſe dicit· de conſang et affi: c. i· quia
talia ſunt iuriſdictionis- ſeu uidicialia-
ut ex de probatquomam otra falſam.
et cauſe cognitionem deſiderant.ut iii.
qꝗ:ii.· in procedenteff.de offi· ꝓconſuł.
nec quicꝗᷣ·5.· i. et· C. de dilati· a ꝓcedẽte
quia forte opponet᷑ citatiõz non tenere.
uel eum non poſſe citare uel lit contelſ.
non te nere uł nõ eſſe faciendã uł teſteʒ
h abere cauſam criminalem cuʒ eo otra
queʒ ꝓducitur in autde teſti. 6. ſi uero
et ſic de aliisque quið iudex admitxere
dʒ unde tales talia ↄmittere nõ pñt/ꝗa
a iudice iudex datus iudicẽ dadi ptãteʒ
△

8

noen habet ut.C·de ĩudiciis a ĩ ſdice ff·
de offi ꝓconſułet le legatus fm ꝙ eſt
ibi in lttera nõ- 3 Vra littera habzʒ
ꝙ legat iudicis dandi ius habʒ alla lra

habet ius non habet et uide qꝗ ibi nõ.

EtefK.- de iun Om. iudi-l. fi- ubi B Vr
cexpreſſum eX de appelł· cum cauſaʒ nã
et tales dicuntur non taʒ exe cutores
cognitores ſeu auditvores ꝗ bñt notiõeʒ
aliquarm ut in prec ſuꝑ.· 9i et: 9: Porro
ff. de. Rg notionem f· de re udi ait
pretor. in prinetſubdelegati uocantur
ut e& de re iudi cum bertoldus et in
p̃·c.cũ cauſam nec ðlegati olim citabãt
per executores ſed per ſeff de iu· om.
iudi iubente C. deiuſancimus pterea

ꝗqua ratione poſſunt unũ articuluʒ com

mittere eadern et totam cauſam- quod
fieri non poteſt ut in ꝓximis concorò.
hicet eĩm delegatus a principe uꝑ legat
uł ordinarius i urſd'ctionem totam in
alium tranſſerre poſſint non cn ptatem
alii omittedi- de iun om-iu. Pi-i fi-
et eſt ratio quna illa poteſtas no hẽtur
æx omiſſione ſed ex lege: uel oſtitutione
ut. C·de iudi:a iudice ff· eccum pretor-
HB·i: ex · co· paſtoralis in pr in et: c- ultt·
Heiet que ſpeciałr lege uł ſenatuſcon.
Cribuutur mandata iur Idic. ñ t᷑nſeunt

Ff. de iurt. om-ludict. l i: nec ob decret·

paſtoralis· 6:. i quia ibi loquit᷑ del gatꝭ
a principe· qui hoc facere poteſt: Item
nec obdecre · cuʒ bertoldus quia ibi ſic
de facto contingit. nec cõditor iuris ad
hoc ſe ibi retulit uel Rnñde ꝓut ibi nõ
H. In glo ſed qualiter à uide qd ſuper
ea ſcriplſi·. Nec decre-ſuper qonum. S
i·quia ꝗquod ibi dicit iudex quicunq; m
Cellige de ordinario ut et innuit glo. ibi
poſita que incipit ergoſ ordinarrus 26.
nec decr᷑. et litterisquia ibi patriarcha
non omiſit publicationem ſententie ſed

ipſemet ꝑ ſuas litteras publicauit. Iteʒ

bi priarcha erat ſubdelegatus a deleg-
principis quod poteſt fieri ut in palłtt
cſuper·:i. et· eo. ti-paſtoralis in prin.
unde habebat cohertionem ut ibi et liʒ
ibi faceret legi ſuas litteras hoc nõ erat

cõmittere.ar. ff· S arbitt ſed et ſi inter

pellat᷑5· arbiter.etl. diem. S.i ubi dicit᷑
ꝙ arbiter poteſt citare ꝑ nuncium uel
epiſtolam et legendo per alios ipe leger

uidetur ff·- de admimtuti ita aucezʒ. 5
geſſiſſe ex.æ. paſtorał·: pterea. R i· in

fi. M Vide qð ſcripſi de dolo et dtu.c.
fiñ ad finem ſuper uerbo uel alios.

Mι Xluat

7eMr gſnas de eter

QA

—

ewr 3- yet

⸗= u D S⸗ð

12

1

ſos: A re H S —
„ eͤe N E Arrrr reaet
4 –

.

5
Ke, 2

—– .

— 7

*

Non ergé poteſt mandare aliqu citxani
per alium: ſed poteſt ſic aliter icribere-
kerma. noueritis nos ſubdelegationem
TCalis recepiſſe. unde nes citamus talem
ut tali die et loco cõpareat coram nobiſ

quare rogo. ut hanc citationeʒ ſwi corã

teſtibus intimetis. uel etiam icribat ei
quem citat et de preſentatone littere ei
facta fiat publicum inſtr̃m uel in enis
preſentia legat᷑. .· Facit clem. de elec.
cauſam in prin. -Eodem etiaʒ modo
Per nuncium.ut ex eo- prudentiam in
Prin.· 2 in hoc uidet ur conſentire ILan-
Aan Ii- in Beica de iudi-deleg- circa prin-
Ibi loquitur de ?gato Principis. 5
Et Vin: e& de offi: dele.c. Fr-et- Innoe-
c:S: ceterum (Quod autem dixæi ueg eſt

Qe iure cõi prius th dictu 8 facto Puat᷑

æt benign ſuſtinend gr̃a dirimeday
licium ex de reſt-ſpol-frequene i prin.
C:·de iudict. ꝓperandum nec enim tłes

ſemper poſſunt omma ꝑſonałr expedit

et ſi uelis prius dictum ſuſtinere dic
ſi coram tali excipiatur contra citacio
uel litt conteſ. uł contra teſtes uł huioi
non ipſe ſed delegatus de hoc cognoſcit
ut in prec-ſuper qõnum.· quem uero

et ſic ceſſat premiſſa obiedtio et ꝙ acty
citandi non habent iuriſdictionem. ſed

citans eſt ill& organum uecl Pica citant
et mimſter: ff· de rebʒ. eo.qui ſub tu.E
curt: ſuntl. magis·6:- ne tn titulo tentus
ft · de offi·prefec- ur. li·6. pe. xeiii · q- v.
mules etĩ de ꝓcurati·6 At autem. . 2

nõ · ꝙ et idern poſſet dici in ſententie ex

ecut ione qula hec facti ſunt. qð autem

dicit dns meus:ꝙ talis executor habet

cohertionem non placet. niſi datus eſſet
a dele· a principe et ſic loquitur decret.
ex litteris· Item qð dicit executor talis
Põt etiã alii omitter̃ quo ad denũciatõzʒ
non placet quia ſic res poſſet ĩ infmituʒ
abire:quod eſt uitandum e& de Rptis-
um in mulc cuʒ ſuis ocor: . Li-vi.
Et quia talis deputat eſt ad certũ

miniſterium unde non põt alii omitter

ex de off dele quomiam. 5: płt et H mſi

ſibi mandatum eſſet poſſet per ſe uel

per aliuʒ expedire-quia tunc poſſet · ex
de dolo et contuc. ult. in fi. Iteʒ nõ ob.
ſi obicis de auditorib palacn do:pape.
qqi citat iones indifferenter cormictunt
. De hoc ſatis. ĩ. de citatione·6 ułc.
Nam ipſi ſunt quaſi ordinarn et uni
uerſitas cauſay audienday totius mũdi
eſt ipſis omiſſa ut ex generali omiſſione

audiant uice dñi pape cauſas appel?. et

uſ ad duas dietas ꝑ ſimplicẽ querelaʒ

niſi in pᷣlaturis et maioribʒ digmtatibz

f·de iudic. cũ prexor:5·i.ix.qvii-cucta
et.c per principale in aud- de iuchc:g;⸗

uetus colp.vi. lieet ñ poſſint aliquid ſm
cei ſpeali mãdato diffini ut ex ð teſt·

raynucius .cum autez-ſ. en facta prig
relatione fideli ut extra de redudi-cum

bertoldus . qu cum nobis et de deci.

dudum:S· prior aut. et de ap-intimaſe
Aeo Ptotuʒ et uideĩ· Ci· Pi::i
Corrige fo. ęt uide q dicam ti-
Pxi in prin. Sed m premiſſa ꝗd
ſi teſtes non ſunt in Ioco ubi caula agit᷑-
dic ꝙ delegatus rogabit ordinariu ilhuſ
Noci ut eos recipiat. C. de fide inſtr. aut
apud eloqueneiſſimumet. l udices. et
ille reipiet autoritati iunt cõis n rogãtt-
E& de fideicõmi conſtuitutus: et ad hoc
cCenentur: f· derrequntt: reis. l. 1.6. Pſides-
Quam rogandi formam colligo* mn. ti.
de teſte· ꝙ qualiter aute· .ſcribet aut
nec enim ily iſti omittere poteſt nec eu
ad hoc cogere. quia ex territorium ius
dicentiimpune nõ pareretur :-de iur.
m:judtlFi-in q-vineminemct. Cſe-
t par an parem ac: e& de elec- innotuic-
Cuʒ ſuis concor. et ideo caute dicitur in
dec ꝙ debet ſuis litteris ſigmfficare· e&

fideiuſ. c. ii. in fi. Si uero pntes ſunt

per ſe exãminet ecs 2 cauſaʒ ꝑ ſe audiat
C.: de iudi.aut ad hoc. S conſ- 2 affi.c. i-
·Tu dic p̃dicta ꝓceder̃ in delegato
ordinarii que ſunt falſa ĩ del gato pape
de quo etiam uidetur S. intellexiſe per
decre iuide Fideiuquam alłatque tã

aperte ꝓbat otrarium cumabi dicatur

ſignifices ut ees uice tua. ꝓbatur idem
de offrorſignificauit:et mi nõ accedut
