accucum dilectusnihil eim poſſũt ex
ſuam prouinciamarff de iurtO. iudi.
I:fi · . de offi · pſi l.iiia. ĩ. S nũc: dicam
¶ Nati ſiue ełcti ſunt qui necemanat

tuti uero proprie ſuntqui non emanäat
de latere.ſed eis committitur legatõms

— — . — —
mec eis ſpecialiter omittitur · ſed officiu

HB eſt ſue dignitati annexũet hii magñ
ſunt autoritatis ut probatur e de of⸗
lega. c.i et de appelł. ci· de fi ·preſ·c:p.
de his tribzʒ legatorum generibus legit᷑
Eet nõ. e& de offi-le. ecõicatt et. c. officii
li. vi.et:.· S·nunc dicam: dici ergo põt
ꝙ legatorum ali ſunt minimi ut nucii
æt curſores Et alii magni. ut nati· Alu

laterales. (Item nõ: legat de latei

maiores —= maximni ut

emanãs excedit quatuor legatuz natu

Primo in abſolutione excõicatoꝝ:extra
de off ic-/lega excõicat· prout.ĩ·6 nunc
dicamus plenius diſſeremus. Scëo quia
allo preſente. natus tanquaz; minor ſuis
anſigniis nõ utiturnec officiuʒ legatõis
æxercet.uteoCi: uolentes ec de priuił
antiqua.xxei. di-deniq;:· I ercio in bene
ficiorum collationibus ut in predic. C.
officii. H. ui 8 ᷣ ĩ. ii. g ſupꝑ ea. ¾:
eęt dicetur.ĩ/nũc.S·tctemus: Quarto in
ꝓcuratõibʒ ut pzʒ ex ð cen · ꝓcun.HKi.
2·5.1. M- Et uide qð ibi diæi ĩ glotene
⅓ non eim ita ꝓcurat᷑ ille ꝗq ordina
ri eſt 2 in domo ſua conſiſtit ſicut iſte
.

de cele. mil-dignum-

4 Icem excedit conſtitu tuz in excom

mncatorum abſolutiõe ut ſn predic-

5 nunc dicamus. . circa-2 in bnriciòn
collatiõe ut.ĩ .S·nuũc tractemus in prin.
Hoc et iam nõ. ꝙ preſente legato dæ
lacerẽ inſigniis utẽte patriarche ceſſane
portare crucem ante ſe ut ex ð priuił.
antiꝗ. AI-Vidimus certas progatiuas

Cardinalium. in quibus cxcedunt alios

legatos cũ ſunt legati:et uide qð ſcripñſ
poſt Hoſti.in decreantiqua B allegata
ſuper uerbo inſigniis ſcʒ ꝙ tranſeuntes
mare ułuntur ueſtibo rubeis palafr̃do
albo.freno ex calcaribus deauratis ſed
ſine licteris creditur ei aſſerẽeti ſe legatũ
exquo cardialis ẽ·de hoc quidam cõtra
et uide·ĩ · ꝓxim.S. v.ꝗd ſi ðlegati:alias
Prerogatiuas et lios legatos collige de
elecfi abbatemiet·ĩi: RE·tivi et/eo-li.
de.vᷣ·ſig·c.ĩ.in prin:· ¶ Sed et ſine lega
tione priuilegiati ſunt ſuꝑ nõ reſidenca

in titulis uł beneficris ſuis ut dicam-ĩ.

de cle.nõ reſi. in fi·. ¶ Item
ſuper actis coram ſeè licet ſcriptura non
appareat ſuper hoc uide quoi ſeripſi de
appeł.conſtitutusſuper bo aſſertiõʒ
et ibi remiſi ad.Ci·ĩ.de teſte··i· V. d
ſi aduocatus iesi uide dictuʒ

Clementiiii.

ecrequia periculoſum de ſent-excom.

li.vi/ut ibi ſcripſi poſt Hoſtiet ſuper·

iĩ. glodecre Fe de cleric· non reſident ex

Ixeʒ ꝙ ſpecialiter ſunt
priuilegiati contra oſtenlores in decre.
Item de priui'o

uide quod ſcripſñi de ſciima.c· uno ſuper

uerbo ordinatis li vi-(Item per hoc

dico idem de alus vi.priuilegiatt·ePo

nõ ꝗq· in decre.ult:de priuił.h.vi/in g?.
penultt·& quorum ultimo ꝙ cardinales
exprimit-nullum eſt dubium in clem.
(Sunt ctiam uel
fuerunt priuilegatxi circa decreti: Ioh.
exeẽ̃bilis.ut ibi patet · V· nos itaq; 1 ..

Vpereſt uidere ꝗd ad legati
pertineat officium et que ſit
eius poteſtas et quið ad ipᷣiq
pertinet officium.cõmiſlam

ſibi prouinciam tenere pacatamet caʒ

purgare malis hominibus et eos puĩre-
ut.ff·de offici.preſi.l.iiiet·l:congruit.

eæxdra de offici: iidici or. ci-quies enim

populorum et diſciplina ſpeæctaculoruʒ
ad illum ſpectatuxff· de offid prefec-
ur·l.i:· quies quoq; quia miſſus eſtex
conſtitutus ſuper gentes prouincie ſibi

2.
deczte- u euellat uicia 2 diſſipet malos
ed ficet mirtutes et plantet bonos ut in
c nſtit CQlem-pape- in eo/Ci ex parte-

H-De qua fur ſumpta decreilc0t-

li vi· ut ibi nõin· i-glo · ꝓ· Et extra de

maio et ob· ſolite circa með.ct· S.· ·q'r

ad officium legati pertinet ꝓuinciahuʒ
cauſas audireque per appelły. deferunt
ad eum⸗ ut extra de offict- legatiC i ex

ii · qvi:decreto.ꝑ ſimpliceʒ aut queĩr̃laʒ
ita demum ut dicunt quidam pot ipas
audir ſi quis ð immedhate domimi pape
ſubiecto puta exempto de his ĩ · led
nunquid legat poteſt an conqueratur.
ut·ix.qi.peruenit. ſecus ſi de ſubiecto
alicui ordinario conqueratur- nam tunc

coram ordinario debet caulſa agi ut in
eO&&. C-et o*εν -ii- in galliarum ſicut ec
metropoł.ſeruatur ut.ĩxq· iii.qtieſtq

cxdra de offi ordi.duo.mſi forte e ꝑciu

ↄmuni conſenſu. ii q- vi a iudicibus-C⸗

dle iuriſdic. om- iudi. priuatorum extra
de foct. comp. ſigmificaſti nec obextra

de offic lega-c·I. qua ibi loqunur & e

qui eſt ſimul ordinarius et legatus ꝗif

ergo ibi racione ordinarie poteſtatis no
poſſit per ſimplicern querelam adiri re
tamen legationis hoc fieri poteſt ut ſic

legatio aliquid opereturſt· ad munici⸗
I.i· in fi.ſt · de uſur.ſi ſtipulatus.nõ ergo

poterit indiſtincte ᷣm eos cognoſcere
de cauſis ſubditorum epiſcoporum ipis

epiſcopis obmiſſis.quia hoc eſt ſpeciale
Priuilegiuz dni pape ut dicunt n/q vi.

ad romanam ix/q.iii: cuncta Et in hboc

concor· Vinci. MI-Etx Io- in tribus lod
ut ſcripſi.eo ·ti.c.i.Iuperii:glo.in prin.
ubi etiam inuenies qui concordant opi.
contrarie que ſequit᷑ et que eſt· et ᷣuat᷑
F. Tudic ꝙ legatus/paſſim poteſt in
ꝓuicia ſi decreta cognoſcer̃ ꝑ ſimplicẽ
uerelam de omni queſtione ad forum.

eccleſiaſticum ꝑtinẽte obmiſſo quolibʒ

ordinario ·extra de fo:compec:fi-quia
roma cõmunis patria eſt ftad mumi-

roma: ip̃e eĩm pleniſſſumã habʒ iurdil.
et maius imꝑiuʒ omnibʒ poſt principẽz

ut·ĩ· 6e nunc oſtendendum: · legatus
igitur predicautic. peruenit loquitur
in defenſore non in legato.uel loquit᷑ in
legato cogẽte ſubditos prelatoꝝ oqueri
coram ſe ſuis ordinaris pretermiſſis· ex
contemptis uel loquitur quãdo legat
de tpali iuriſdictionead epin ꝑtinente
ↄgnoſcer̃ otendebat qð facert᷑ ñ debebat
ca rõe illius ñ ſibi ̈ regi forte ſubelſet⸗

90

CX dlea ) F.a F

—
„

V.Quod dic uł de appelł romana 5⸗
ergo legatus paſſim de ommbus cauſis
ecciaſticis ↄgnoſcer̃ unde ſeperat mr̃im
propter errorem conditionis ut extra
de coniugio ſeruo · c.fi:· Item cognoſcit
de queſtione que uertitur int᷑ clericum
et laycum ut ex de re iudic:cum cauſa

que. Quod hodie in legato emanante a

latere cardinali conſuetudo comprobat
generalis In ali is autem non ſic ꝙ tñ et
uli poſſint habetur ex de re iudid cum
bertoldus: ſicut ergo papa per ſimpliceʒ
querelaʒ poteſt adiri qui ordmarius eſt
ſingulorum ut: ii · vi: ſi quis etx · q- vii.

metropoł.iĩix.qin cuncta exdra de ap-

dilectus ex de priuił.antiqᷓ·ſic et ?gatꝗ
eius qui ipſius uicem gerit ut pred· v⸗
legatus igitur. leges tamen contradicet

uidentur prohibentes etiam ad prĩcipẽ?

omiſſis mediis recurri ut in autentica-
colł-iii:de manprinc.5S⸗ſit cibi- in autt-
colꝑ..ix. ut differen iudi·5 ſ quis uero

eſtimans. cum ergo legatus ordinariarn
habeat iuriſdictionem ut.. V·quid de

ſententia · generaliter ad ipſius pertiner
officium cuiuſſibet exceſſus inquirere-
et corrigere cauſas diffinire et audire ex
cas delegare ꝗuis per appellationem ad

eæum non deferantur utł exeoC- i. et e

de hiis que fi-a ma- par:ca:c/qnto·et de
accu:-qualit er et quando et:c inꝗſiciõis
et delegatus ab eo poteſt mittere ĩ poſ-
cau:rel ſeruanò/proptey contumatiam

et ab illo leg. poteſt appellari ad papã

et legato recedente uel decedente coraʒ
alio ſucceſſore legato poterit pᷣſtari cau
tio de parendo iuri:et recuperabit reus
poſſeſ · ut hec leguntur ex de eo ꝗ mit⸗
in poſſeſcauſa rei ſer-cum ueniſſent Si
auteʒ priuſꝗ dele eius partes citauerit
legatus ipſe moritur uel reuocatur ita
luam prouinciam exiuerit: iuriſdiq⸗
illius expirat ut-ĩ 'finitur. 1⸗Vide
quod ibi dicaz in prin. F· Poteſt quo
legatus cauſas familie lue auire ar. ſ⸗
officrec:prouincj. l. ſenatuſconſulti-
Sed nungd
de aliꝗ cauſa uł eaʒ admittere de plano
ſine ſtrpitu ſũmarie 2 ſiñ figura iudicii

de quo nõ·ĩ · de inquiſitõne·nunc trac

temus. · ꝗd ĩgitur fi· AMIHanc qõeʒ
uide quod nõ:de hereticl. c. ultli·vi. in
iiii:glo · G̊ · Et uidet᷑ ꝙ non ꝗa bñficiuʒ

iuris nemini & denegandum ·xxyvili di-

de hiis extra de F̃is nup· c.plti et fi:non

egatus poteſt ognoſce=

enim põt minor tollere legem ĩuciciox
a ſuꝑiori tot uigiliis et laboribus adin
uenttam/ut e de elec.eccleſia:ii- in fin-
MH. Et in clemeo:ti.c·iĩi· in prin. F C
de inoffiteſ/ſi quando·xidi intant uʒ
etc.inferiorxCvi di quis dubitet cxt
de maio. et obecum inferior α τä1 q-
tiam nũcet c·leliʒ ſucceſſor conditon
qui pari fungitur poteſtate-illaʒ toller
poſſit ut ext᷑ de elec: innotuit ce arb:
l nam magiſtratus ff. ad trebelłile a
ꝗquo.·Stempeſtiuum. uel ipſe idem qui
condidit ut .ii:5:ſi ergo- extra de
ſen.excorm⸗inter alia-ar. cõtra:nã P'gat
omnia uitur poſſe que papa ſib ſpeałr
non reſeruat quia uices eius gerit ut in
Snunc oſtendẽdum. .· legatus igit᷑· et
Poteſt procedere ᷣm eguitatem quanõ

ſibi uidetur.ut extra de tranſac/c·fi.et
poſtolus. M1¼â1 I-ad cor- vi-et:xX caplie
ante fi. Cuius loco legatus eſt dicit

mnia mih; licent·xi.qĩ·aliudhoc etia
ꝓbatur ex de ſpon.cum in tua et uidet᷑
expreſſuʒ:ffde offi:proconſuł.ſi in aliã
S: Fi ſo. dici poteſtꝙ non poteſt tollere
lura ſollemnitatis quo ad hoc.niſi fcut
ꝗquilibet ordinarius cui hoc licet młtt
caſibus ut nõ.ĩ.de libeł. concepti.·nũc
dicenduʒ:et ·ĩ de teſte S·nũc tractemq
ſolus eĩm princeps poteſt ſuũ aus alicui
aufferre ut.ĩ/nunc oſtendendum-⸗
Ivn: debet igitur legatus cognolſ cere et
mMittere ordine iuris ſeruato:ar extra &

iureiuranò- uenientes-cum ſuis concor-
et de iureiur-ego et eſt expreſſum. ff.

de offi.proconſuł:nec quicꝗ·S: de plano
et. S· ubi decretum-que enim cõia ſunt
omnibʒ preſidibus debet proconſulobfj̃
uare ut in: e:lein fi- ſollemnitates autez
non ſubſtantialeset in eorum fauorem

inducte ꝑtium conſenſu remitti poſſůt

Quaz

ut ex de Npt· preſenti in fi · F

A

,⸗

QA

non habem hodie- Xciod Pproſequer =

ꝓut nõ· e de offid

ciorum mutare. quod eſt ueg ꝓcedenò

ſed ſtatuendo ſicl:i. plaff.de fert· nõ
5. Sed nunquid bic legatus oteſt
de cauia criminali- que requirit Ppri

uationem officii uel benficii alias nedu
legatus ſed etiam archiepiſcopus etiam
ſin ſinodo de crimĩe epiſcopi cognoſcer̃t
ſic fuit hic diſputando terminatum ꝑ.
c/quia cognouimus.x.· q.ĩii: in fi-et per
c. romana:.de offid ordi. Iib. vi- in fi- ut

pleñ ſcripſi e·li.2·t. c ut litigãtes ĩ pri·

de cauſis. Balð. 85

Mon ergo poteſt legatus ordinem iudi

2
X

ℳ r —

J .· Epiſcopi diffinire uidetur ꝙ ſit· Et

—

AN — 00

ſi abbatem. il. Ro.livi-

ꝙ ſic hoc ſpeciale in eoar· ad hoc · xvi. ꝗ

1I· frater noſter. .· Vbi de hoc in glo
uidetur ibi uide·. ¶Sed dic contra

uc: ff · de offic· ꝓcònſuꝑ.ſolent. ff· de of.

eius cui man-eſt iuriſdid.l. unicaet in
concor.poſitis:ĩ. nunc oſtendendum-

.xvii: niſi hoc habeat ex ſpeciał ommi.

ſione ut:ii.ꝗ· vi:decreto· et· xxiii/q· ini.
iulle gladium. ff- de teſti. l. ii/ te diuuſ
ar.tamen contraquia poſſit cognoſcere
licet non poſſit dittinire: nam et ꝓcõſul
cognoſcit de ommibus utif de offi. ꝓo-
l:iI·licet non poſſit penaʒ grauioremam
ponere uteo/ti:il.iet conciłexaminat
cauſam crimialeʒ epiſcopi ſed diffinir
non põt·iii ’q/vi:ꝗuis et·c multuʒ Sed
quid dices de caula epiſcopatq- ubi duo
de eo litigant· nunquid legatus de hoc
poterit cognoſcere uel per appelł u' ꝑ
ſimplicem querelã· A1â Expeditum eſt
ꝙ legat de latere cognoſcit et ofirmat
etiaʒ ſi epicopat ſint exempti de elec-
L ‚Videtur ꝙ;
non quia hoc eſt. &Q maioribus cauſis ꝗs
ſibi apoſtolica ſedes reſ̃uat uiel in oſtiti
Alex iiii.de Rptt: dilecti · AAπ De ꝗᷓ fie
mentio in decre: ꝗuis-qu ſtatim alłat
X E xxV. qii in galliarum. ex de ap-
ut debitus in fi contra credo-arext᷑ de

appelł. conſtitutus et de elec.quia ibi ꝑ

mittimus. non enim dicit mandamus.
cum hoc poſſit etiam metropobł·et ipſe
omma poteſt que ille ut in predicto. 5
nunc oſtendendum : legat igitur et
uide in- V⸗legatus quoq;. nã et uiſitator
poteſt examinare quis ex clerici melior
lit ut.lxxxv. di⸗- florent inũ et ſati hetur
exprelſſe in conſtitutt· Greg·x· de eleot.
ꝗuis.li. vlque conſtitutio me ꝓcurãte
edita fuit in concilꝑ.lug · poteſt enim
legatus de latere electioneʒ archiep̃i ex
amimare ut ex de offi. lega licet· et per
conſequens confirmare ut extra ð elec-
uenerabilem Sed ſi poſtꝗᷓ examinatam
ad ſedem apoſtolicam tranſmiſit iteruʒ
eam examinauerit · nulla eſt ipſo iure
(cda examinatio ut in predic: dec. licet

P
n·q.viſi quis nẽm ꝙ non.quia hoc pri
uilegium ſpeciał dmi pape. ut. ĩ. ꝭnunc
oſtendendum. ν%lvli-ſed contrarium
de facto obtinet· quia uices eius gerit-
utS·quod dic plemus urx.ĩ. de appelł.·5.
nuc tractemq- er nunquid idem eſt

Illud autem querit᷑ utꝝ ad deygatũ
it obmiſſis medus appellari- Io-no-

—
Sed et ſi ab eo appelłtur ad papaʒ debʒ

Humiliter appellationi deferre ut ex.

eæ de acculſattad peticionem: I/facit
pProcum ibi papa improbet ſententiazʒ
latam per legatum poſt appelł/ſi dicis-
ꝙ approbat eius adta GRnde ut ibi nõi

810.· u. Quid fiꝗs ita dicit appello

—

re iud- cum caulſa — contra

ad archlepin appello ad legatuzʒ apprlo

ad papaʒ uel quid ſi ita dicit appello ad
lJegatum uel ad papam reſeruans mibi
optionem-coram quo mallim proſequi
appellatt. Iteʒ quid ſi a ſnia ſuffraganei
una pars appellat ad legatum alia ad ar
chiepiſcopum querit᷑ quis in huis caib
de appellati cognoſcet de hoc tractatur
in predic nunc tractemus: Pſed põe
aliquis et ſe- .· Vbi dicam.· F · C. S

nungquid legatus poteſt ſuum officium

in exemptis qui ſubſunt pape exercere
et cauſas contra ipſos mouendas audire
eæt eciã in cos ſi res exegerit aniadotere
uidetur q; non ar.xvII. di: huic ſedi. li
Podſit concra eos inquirere: ar extra de
Aup: ne prela/ſicut.· fi/et extra de ſta:
mo:ea que:et in predic.dec⸗ ad petitiõg
priuilegia enim eorum perpetua debẽt
eſſe ut. xV:q:ii ſeruat arad idem ext
de appelł conſtitutus i dbi non ut ap
pellatõni interpoſite ac. ar. contraxyv.

q·i· frater noſter. ANon loquitur de
legatt de larere· Sed de minoribus quos
rel ponſales uocat· . Hic dixit Ioꝙ ñᷣ

pot et melius facit legatus ſi abſtineat
ar. ff. dę offi-pro conſuł·nec quicꝗᷓ Ber-
oↄtra. AM. Qui B nõ eotie ꝙ tra latõezʒ
in. i· glo. 5 ut:xiiq· ie peruenit: non ob:
ceorum priuilegiis qun per priuilegia eis
conceſſa non eximuntur niſi a uriſdic.
dyoceſanorum nona iuriſdictione pape
uel legatoꝝ ſuorum.ut.xx·q: 11 9. ſi &
prope prin:et · Vꝗꝗᷓ ex de ſupne· pla
licex: unde papa cõmittendo uices ſuas
nec retinendo exemptos illos etiam con
ceſſiſſe uidet᷑ ar: e ð offi.le- uenerabili
extra de preben: graue· et de ſentexcõ·
nuperquod in legato ð latere emanãte
admitti poteſt ut probatur ex b;
ſig: uemens. R. i . M.· Libᷣ vret facit de
celecRi abbatem eo li. ⁄† In aliis autez
non uidetur mſi hoc in ſuis priuilegiis
pec ialiter ſit epreſſumarex ð offiq-
iudi.or graue. Inſpiciẽda ſunt ergo pri
uilegia legati- ut e& de uſupalł. c· fiet
de priuił.porro ex eo.excõicattalioꝗn
nõ ẽ ei in omnibo credendum ut·· P

7

91—

4

eg 111 .α .

tribz ponut 7 gr̃a qu

gari iuriſ dic-dubitetur- Dic ꝙ ca fienmn

de bet fides per litteras legatiols nec p
æſt tanꝗᷓ legatus recipiendus et tctãduſ
ut extra de iureiun- ego-nunquaz enim
apoſtolice ſedis moris fuit abſq; ſignati
apicibus undecunq; legatiõz ſuſcipere-
ut·xCvVii-di-nobiliſſimus-ad 1τ6- beni. di⸗
lecxis.et ar.ex de offi· dele-cum in iur-
de &pticum contingatC de mã prin-
I: unicaet. li.x de iure fal-prolibitum-
ſi igitur ſedes apłica alioruzʒ legatos· ſiñ
lieteris non ſuſcepit nec alii etiã ſine lr̃is
ſuos recipere coguntur: nam qð quiſqʒ
iur in alum ſtatuit ipſe eodeʒ iure uti
debʒ ud· ff.quod quiſq; iun. I.i extra 8
conſtit cum omnes et propter Bapłice

ſedis legati in ingreſſu decrete ſibi pro
ulincie ſolet legationis ſuc lr̃as publicar̃
ne quis deinceps poſſit ignorantiã alł'at̃

ut:xvii quod dicitis extra de poſtuł
Prela.C.i:ut eorum poteſtas ꝑpetuetur
MH· Hoc non expediteo· ti. C. Iii. li. vi.
niſi dicas et hec reſpicere ſpeałyr omiſſa-
quod nec expedit inꝗtum ſapiunt ip̃iq
legati gratiaʒ de oſti:dexł·ſi ſuper. li.vi-
datur tamen hodie littera legati ꝙ; ꝗm
cito exiuerint curiam ipſoruʒ iuriſdiq-
ſit ꝑpetuata quo ad omnia ſibi ↄmiſſaa
hãc habuit do-me.do/carnoten · fᷣm
ea que nõ·ĩ· . finitur · Quidaʒ tñ dicũt
legato cardinali uel aln noto et non ſuſ
pecto abſq; littere oſtenſiõe eſſe cr̃dẽdũ
ar. in predic. nobiliſſimus. et.iiq v.
que de cauſa ex de locc.i.in fi.extra ðᷣ
offic.leofficii in fi ·et· C. de ſum-trini-
liquet in prĩ et prope fi·qð ſatt ſuſtiñri
poteſt in hiis que ad legatum pertinent
ex officio et iure legationisſecus autezʒ
quo ad alia que ſpeciale mandatum reqꝗ
runt:. indiſtincte tamen creditur eis et
raro uidemus de ipſorum peti copiã po
teſtate conſulo igitur ut quicũq; aliꝗd
a legato recipit quod ad eu iur̃ legatõis
non pertineat ſiue fuerit diſpenſatio uł

aliud habeat ſub publica manu tenoreʒ
lictere per quam talis poteſtas ipſi leg

eſt ormiſſa ſpecialter. A. Coiter legati
a faciũt totã lr̃azʒ
omiſſiõis eis fẽeð ilł. Bal.2 ills ſufficit
ſꝙ ĩ lixtert cardinalis.tenor ↄmiſſiõis

Papalis inſeratur ar ff. de adminil tud·

4*

Hcirographis in prin.nõad hoc i. ecoS.
cum ex iniuncto:⸗ Hforte- Verum
auteʒ ſoli candhnalraliꝗd aſſerẽti credlat
dicam infra-de teſte *1à Wσι te0ε ρui
(Sedꝗ egationis Ire gchtue ſut
dicunt Vbertt en Io TPPOte pnobare
ammiſſionem pen teſtes etaudiutun-C⸗
de veſtteſtꝛum in fi- nõ tamen ſufficin
probare tenorem litteñ niſi et probetur
allam ſine uicio eſſe- ut extna de priuile-
cum olim et in fi- C.de fide inſtnu-l. fi-
C: dæe edic. diui advi-tollen.I. i-Ben. uere
nõô.contra in predic- deci-curmolim-an-
C-de man-prin-Funica- extra de cffict-
dełcũ in iure ubi de hoc quia nec eſſet
Tuperior coram quo hec probatio fieni
Poſſet e& de elec· licet in fialias tamen
ut dicit ſi honeſt et notus ſit poteſt ex
debʒ ei credi ut in predic:c nobiliſſmuſ
de hoc de edic. inſtru.ò reſtat· V· ꝗd
ſi hʒ et ĩ · de ſen· ꝭfi ·iſi aut. ¶ Sʒz nu
ꝗd ſufficit ꝓbare mãdatuʒ factu fuiſſe
ſine litteris dixit Io:/ꝙ; non ut in prel⸗
C:de man.prindey'gatus autem poteſt
bene probare mandatum utin aut· de
litig · tορειπ0 ct ar-ext& BRptt. e ꝑte
et de offic le prudentiam. I an uero
eius ſequaces cierunt . ꝙ nõ ſufficit ꝓ
bare amiſſiõz inſtr̃i niſi originale ꝓbet᷑
quod hic non eſt ulteriꝗ proſeqendum-
et uide · ĩ·de probattS· uidendum :
nunquid ale- uid ergo ſi quis ſe ꝓ
legato ger it cum non ſit quiaſepe etiazʒ
cardinales mittuntur nuncii pro certis
negotus ſine pleno legatõnis officio nec
ad prouinciam certamet quideʒz dicunt
aliqui · M Hoſtiĩ ſum. e ti · Siii poſt
Prin⸗ e ualebunt ſnĩe ſi gentes ad eũ
Pona r ide tanquam ad legatũ omuniter
recurr̃bant quia cõis error facit ius. iiis
qvñn· S tria. ff· de offic preto barbariuſ
ff.ad maced-l.iii quos ergo abſoluit ab
ſoluti erunt ut extra de ſent ecom ad
eminentiam ſuper hoc uið quod nõ ex
de elec.cdudumii:prope prin· ¶ Sed
nunquid legatus eccł· ro.poteſt concił
celebrare2 uidetur ꝙ ſic particular̃ tñ
non generale ut.iii-dr porroxviĩi. Gi
regulamulta eĩm concilia particularia
ſine preſentia qñi pape pᷣſente legato ro
ſedis celebrata inueniuntur ut. vi-diſ
ſexta · lxiii · dic.iĩi-i.qvji:cõuenientib
Sed Hug. Lau et Io. Qui hoc nõ.
in prediol.S· porro et in. c· i⸗ ,⸗ dtra
niſi ad hoc ſpeciałr deſtinetur uel niſi

.

„*

Jℳ

O1

*

9

ei ſpecialit᷑er ↄmittat᷑.2 m hoc intlłuũt
iura innuentia legatum ↄcihum fagere
poſſeCtalis enim ?gatus poteſt facere cõ
cilium generale ſi de gencrali fuerit er
ſpecialicer iniunctum uel partculare ſi
de particulari priuilegium emm de c0
cilio congregando. A1 ſuper reſeruatis
æt ſic procecdit hoc ictum. H· dibi ro⸗
põtifex ſpẽaliter reſeruauit ut. u q vi⸗
ideo:et ido ñ tranſit in generał lega tõe
ut·ĩ· nunc oſtendendem v. prennſſa.
quia mandata iuriſdictione generali nõ
txranſit poteſtas conciln faciendi: ut ſt⸗
de offic. eius cui man: eſt iuriſdic.l. . 2
ar. e& · ð elec-quod ſicut in fi- ſed contra
cos facit· M. Dici Hoſti- urgens rõ ꝗ
hunc: vV·poſuit in ſumeti.: ni-in f.-
Sᷓ̊· Nam metropoł· et primas faciunt
iure proprio ſua concilia prouincialia.
et particularia.xvi. diſ.c. . xcui· di ſi ꝗs
epᷣus uacans uocatt ad hoc ſuffraganeis
ſuis ut.xviii:di in multis c-ibi poſitis:
ex de accuſſicut olim et epiſcopo facit
ſuam ſinodum epiſcopalem cuʒ clericis
ſuis ut.xviii di. nõ oportet·xνο: di.
quandoxii q: ii:placuit.et.c: epiſcopus
non ergo oĩbus hiis inferior erit legat
romane eccleſie quo ad qᷓ; immo poterit
ocilium facere et ꝓuinciale et ꝑciculare
cum ep̃is prouincie ſibi decrete et ĩ eo
conſtitutiones et ſtatuta edere ut:ĩ· V
poteſt etiam legatus:nec ob. predic⸗
ideo:quia loquitur de concilio generali
et uniuerſali: quod habet fieri uocatis
epiſcopis diuerſarum ꝓuinciaꝑ Item ñ
oO.predic· l.ff· de offi.eius.cui man: eſt
iuriidictꝭ quia de alio diſſimili concilio
loquit᷑. .(.circa mãumiſſiões fiendas
ut ibi nõ: Itẽ ibi non loquitur ð legato
principis. ſed preſidis et liʒ uera ſit opi-·
ꝙ poſſit propter dubium tñ opinionuʒ
qñq; id ſpecialiter conceditur ut patet
in ſt ſo de quo dixi:S qualiter i prin-
ſubi:legatione · ⸗ ¶L De conſuctuchñ

quoq; incroductuũ e ꝙ legati de latere

abſoluer̃ poſſunt illos· ꝗ ꝓpr uiolẽtam
maanuuzʒ iniectioneʒ in clericos: in cano
nem late ſententie inciderunt ut ext᷑ de
offic:leg quod cranſlationem quod dic

Ebee⸗ Snunc dicamus. . circa:

Poteſt etiam legatus abbatem- uel

priorem exemptum tranſſferre:de hoc:
i:nunc oſtendendũ-.xxii . CIIIud

quo q non eſt oirrenanz g lẽgat du
de

legatione fungit᷑ nuigilare deber ſaluti
et edificatõni cleri et populi ſibi omilſſi

4

Cio locu habet ar-in eo:C.

Fi-

26
t . . de offi. pfec/ ur.l.i:ꝭ̊.quĩes quoqʒ:
nam Fgatus fidelis ſanitas. . ꝓuerb⸗
xiIII. Nec debet ſubditos in ꝓurati
onibus inbumamter aggrauare Nec in
hoſpiciis prebendis prouinciam oncrar̃
ut·ft·de offi ·proconſuł. obſeruare. Ne.i·
ne longe temporis uictum breuis hora
conſumat-ex de cenſi:cum appus ager
Enim rempublicaʒ ut diuicie augeant᷑-
damnabile eſt· et propterea quadam ꝓ
uidentia milicibo ſtipendia conitituta
ſunt ne du ſumpt querit᷑ predo craſſet᷑
utx1 i militare Ppe printalis eĩz
concuſſor eſt ut ibi in rienec ibi per po
tentiam legationis nomine totuʒ quod
leuitarum eſt. in ſuos redigat ulus ut
xciil.di:·dyaconi. .ſinguł.nec cũ aliea
iactura deſideraret locupletari ut ex ð
penis.ſuam· ff de condi.indeil. nazʒ hoc
natura ꝗa exquo auaritia creuit perit
lex 8 ſacerdote et uiſio de ꝓpheta: ut in
predic.c:dyaconi circa med.· V. nuc aut
Prandia igit ei ſint ſcm cq; loci me
diocricatem uteo ticum nuper- et: X.
qin:c.fr: ſic agens ut nulla eccleſia ſeu
pꝓrelatus ſe indebite grauari rõnabiliter

conqueratur: ſed paciatur ↄiungi eccias

ꝓcurando que per ſe nõ ſufficerent ſigil
lacim ut eo: ti cum inſtantia extra de
preſcriptt:accedenteſde talibus enim ↄ
tributis licet uiuere non de ſimbolis uł
confertis.ut:xluii:di non oportet.2.C·
non liceat ꝙ ſi debituʒ moð in exigẽdo
excedat iur poterit ſubdit denegar̃ eꝰ
de exceſ:.prela-ſane et:c: cũ ad quorund
alias autem nullus ſe poteſt ab ipſius ꝓ
curatione excuſare nec cõtra hac currit
preſcriptio ut in prdic:c:cum inſtatia-
In modo tamen procurãdi forte pſcrip
ſane ar ta
men contra et: quanto: A1â boc ca fa
cit pro: et contra ꝓpter diuerias lectu
ras quas ibi ſcripſi in pe· g· Item pro B
ird facit quod nota·ĩ· de cenſi·in

ſed nec legatus uel nuncius abſc
mamfeſta et rat ionabili cauſa debet ꝓ
curationem recipere mſi ꝑſonaliter uſ
tet. et cuʒ ĩ uno loco oportuit eũ necel
ſariam moram contrahere recipiat mo
deratos procurationes ab aliis eccleſiis.
uel perſonis: que non cum fuerant ſuis
procurationibo aggrauateet cũ aliqua
non ſuffecerit per ſe ipᷣaʒ due uel plureſ
coniungantur in unuʒ ita tamen ꝙ nu
merus ꝓcurationum numerum dieruzʒ
ꝗquibus huiuſmodi moram fecerit non

AdleganPnta . 7.

Q

.

.ℳ

ℳ —

excedatł᷑ uteo.v᷑. procurationes Intelło
autem moderatas expenſas ſi fiat iuta
modum in ſuis litteris ſtatutum- uel ſi
non ſtatutum iuxta decentiam fui ſta
tus · Muide q dixi de cen- ꝓcuratiões
in glor·tene ꝙ· non enim coguntur
diuites paupeꝝ cibis uelci ał uti ut-xli
di.ñ cogantur.et ar· Z de pᷣben.de młta
in fiet ̃m ↄſuetudinem alioꝝ legatoru
ut.fdelegl.ni··fi· et ex de cenluꝑ eo
in fi-latius eĩm ꝓcurandi ſunt maioreſ
ꝗᷓ minores prelati ar.· x. 1ανſρ u
ex de cenſi: cum apoſtolus:et· cρνν e
alias ea demum prope fi- ubi dicitur ꝙ
uenialiter peccat qui pauperibus mimis
delicata et ſumtuoſa cibaria miniſtrat
et uide·ĩ· de expen· 5ꝭ· fi · V· et nõt · ꝙ ex
penſe et·ĩ· de ſalariis· · ĩ · ꝓpe prin/hoc
et iam ſciendu eſt ꝙ legati de latere dñi
pape miſni 2 alii honorables nucii puta

epiſcopi abbates et cappellai ſui decen᷑

recipiendi ſunt et honorandi-aliis auteʒ
minoribus puta curſoribus appłice ſe-
debet tantu in uictui neceſſariis ꝓ eꝗs
et perſonis in domibʒ prelatoꝝ ꝓuideri
nullis alus ſibi datis expeſis. ut in oſtitt
Alex:uiii:de cen licet· H Keuocata eſt
quia non infta in vi- ut in ꝓhemio. vi-
in fi · F. Item qñ nuncnii uel alui legati
apoſtolice ſedis tranſeuntes aliquid ab
ecc?ſiaſticis perſonis poſt ulabunt ſi ipſi
pntes uel uicii ſint bent facer̃ copiã
litteraꝝ ſuarum:fſi uero ſint abntes illax⸗
tranſcriptuʒ autenticoſigillo ſigillatuʒ
oſtendere tenenturalioquin nullo tenet᷑
eis in aliquo rndcre ſed ſi oſtederint dʒ
eis pro numero perſonay 2 equorum in
litteris comprehenſo iuxta temp. quo
eos morari contigerit competenter pro

uideri:duʒ tamen illi dent ſuas patetes
litceras continentes quid quantuʒ et qů;
receperint ab eiſdem que littere locorũ

ordinarus aſſignentur et ſi abſentes per
Puracore aut nuciũ ꝓcuratõz exegerĩt
loluẽt dñt t᷑nſcriptũ lraꝝ ſ ſigil-. autẽ
tico retinere 2 ſic ſub aliquoꝝ teſtionio

ſoluere nec petẽt procurati uel alia mſi

ab illis. in quorum dyoceſes tranſitum
fecerĩt· niſi forte alicui ↄtĩgat eos morã

contrahere uel niſi forte aliqua dyoceſis

ſcm tempus mor inibi facte nimis in
ꝓcuratõnibʒ ſit grauata. et hec obtinẽt
in legatis quibus in aliqua ꝓuĩcia pleñ
legationis officium non eſt cõmiſſum-
ux in conſtituti· Alex.iiii:eC· ne legati

I.De qua dic ut proxi · dixi· de declʒ

.. Ve autem breuibus ułar legatꝗ ꝗqa
loca apoſtoli eſt-illius ↄuerſationem et
abſtinentiam imitetur nõ mrtuʒ curet
de ſpacioſis domibus de lautis couiuns
et multo labore epuł·ↄꝗſitis ut αR;
di · eccł· princepsde conlec: di:v ne cxel
in prin non ſimulam ct mella faſtidiat
ut.xii.quiigloria epiſcopi: bonis tame
æt delicatis cibis utatur ur in predic-c.
non cogantur Et melionibus ꝗ Ioh- ei
preparet in glo quam pomit in predic-
c·cu inſtantia nec ſuper barbas paupe
cCõmeſtationes-Rue conuiulia exodlaria
Ffrequentet: naʒ ſpecies furti eſt uelle &
alieno largiri ut . de furt: l pignore
S·I. unde m Aug: qu oſtert lacrificiu
ex ſubſtãtia pauperis.ſi qu uctimat

fihium in conſpectu patrs ut ν r

imolans: et- i A i. nõ eſt putanda et ſi ꝗs
totũ tribuit quod altervabſtuht-poci

addit ꝗꝙ minuat ut itii q-V Fote dupeg

auteʒ legato ꝓficiſcenti dati itituent
ſi deceſſlerit in munere legatõnis priuſꝗᷓ
ad patriaʒ reuertatur ut tr: dele:l. Cgatꝗ
anteꝗᷓ et/C· li·x/e.C.l ii ſed illo obtinet
quando de publico ſumptus legato ſub
mimiſtrancur. legatus autem ſedis apo-
de ſubſtantia pauperum procuratur et

ideo caueat ꝙ ulera uict neceſſaria nil

anbunrſet.xlvil-di ſicut bir-in fi-naz ap-
ſedes ꝓ magna pante per ſua priuileg a
diuites a preſtatoe ꝓcurationũ exemit
cum pocius pauperes eximere debuiſſʒ
MH. Hoc diait propter bolpitalarios 2
olim templarios uel ſimies Labentes ta
la priuilegia quibus an obi tent uerba
generalia que ponuntur in lcteris lega
torum ſepe diputatũ eſtnec diff.n. tu
ſed uide quod ſcripſi de excel:prelatoru
C. uno. . vi- ſuper- i glo. H-Orauté le
gatus mortuus nõ f derit nec al a urges
neceſſitas fuerit· ſed ſponte legationem
deſeruerit tunc benèe reficiet ſumptus
ut le.et:no: in. pre·l. C. quo et a cau pu
mitur ut .ĩ punit᷑ Iteʒ legato de later
cardinał· debet᷑ procuratio ex ꝓuincia
ſibi decretam. ſi forte contingat eũ alio
tranſitum facer̃ fm:dm. Anää Vide qð
dixi de cenſi procurationes in glo:-tene.
ꝙ; ibi uidebis ꝙ legati et cardinalibus
taxat curia in tinerando·xlflor. ꝓ die
in prouincia uero ſuanon fit taxatio-

5 recipiunt uigeſimamꝗntã reddituu

Sed alteri non niſi forte hoc habeat

ex priuilegio ſpeciali ut e de cen· cuʒ

inſtantia ex de iureiuni, ego ar. ex· de

—

õ

offici· legatiofficii· Et legatus de l atere
excedit legatum cõſtitutum in ꝓcura
tiomibus ut 5/5ſequitur. · 2· no.· ſolẽt
autem legati et nuncii litteras ſuꝑ ſuis
ꝓcurationibus mittere ſub bac forma
Forma- alis domim pape nuncius ub
apoſtolice ſe. legatus tali epo ſalutemĩ
domino Iheſu chriſto⸗cum ꝓ negotiis
apłice ſedis nos oporteat in tali ꝓuãcia
amplius morari et iã recept aru ꝓcura
etionũ tempus cõpletum ſit decreuimus
ad preſens pro tot futuris menſibus dhie
tali inchoãdis ꝓcurationes recipere or
dinatas. facta igitur de cõhlio ꝑitorum
diſtributione equali eccus ciuitatis et
diociſis ueſtre.tot librẽ ꝓ dicto temꝑe
duximus imponẽdas quo circa ĩponẽdi
ac ꝓportionaliter exigendi per uos uel
alios dictã ſummam cum moderati et
ncciis expenſis pro exactione huiõi faci
endis ab eccus et eceleſaſticis perſonis
exẽptt a n exẽpti ciuitatt a dyo ur̃e Fʒ
umuſcunq; eccleſie et loci facultates. ꝓ
ut fieri conſueuit auctoritate nobis in
hac parte conceſſa:patermitati ueſtre pᷣ
ſentiũ auctoritate plenam cõmittimus
Poteſtatem:nos uero ex nunc cõtrad ic
tores quoll bet 2 rebelles:ſi legitcia per
uos monitione pᷣmiſſa:de portione ſibiã
pPoſita in pfixo eis termo ſatracere cõ
tempſerint in hus ſcri ptis excõmuica
tionis uinculo innod amus et corum ec
cleſias eccleſiaſtico ſupponim interdic
to/quarum ſẽetetiarũ denutiationẽ2 pu

blicat ionem et pᷣdcõrũ etiã ſi neceſſe fu

ærit ablolutionem et interdicti relaxati
onem. poſt cõdignam ſatiſfactionẽ. uo
bis tenore pᷣſentiu duxim cõmittẽdas
pecuniam ipſam nobis intra dies a
ſentatione pſentiũ cõputandos omni ex
cuſatione 2 dilatione ceſſãtib ꝑ aliquẽ
ueſtrum certum2 fidelem nuntiũ trãſ
miſſuri-porro urgẽte nos uiarũ difficul
tete cogimur ex nunc uos monere et 1
ſuper in alus ſcriptis excomunicationis
in uos et in eccleſiam ueſtram interdci
ſententias ꝓferre ſi moram uel chfficul
tatem aliquam in pᷣmiſſie adhibueritis
æt pᷣmiſſa adimplere cõtẽplſeritis · uel ſi
hac occaſione aliquid ulcra ſũmam pᷣdic
cam a ſubditt ueſtris duxerid extorquẽ
dum ſcituri quod ſuꝑ pſentatione p̃ſen
tium litteraru fidem eaꝝ dabimus por
tatori.in prima autẽ ĩpoſitone oportet
ꝙ nũcii faciãt fidẽ ð apł ico mãdaxo ut
S. V ·prox·et · V· quid ſi legatiet· ſe nu
cii quoq; er legati uiatorea adiſtar for

NNNIII;

2.4,
re pᷣdidte ſuas litteras hoc mõ forma
bunt: Forma- tali epo talis domũ pape
nuncius ſalut: litteras apricas me rece
pilſſe noueriti ĩ hac fõma Clemẽs epᷣ 2c
¶Vemiens igitur ad talem locum pro

executione imuncti mibi mandati- uel

tranſiens per talem locum ꝓſumptibzʒ
tot dieꝝ quibus ibi moram traxi cepi
tantuʒ a tali ꝓcuratore ipſius cleri ure
ciuitatis uel dyocdante ac ſoluente ꝓ
ipſo clero euʒ itaq; diunſim in ꝑtes ong
Facilius ſubportetur iĩponendi ac ꝓpro
cionaliter etc. ut.S- ulq; ibi pecumam
uipſam ac. [Legatus quo conſtitut
poteſt reuocare in irritum quod fit per
litterae apłicas obtẽtas tacito de pẽhoe
per alias quibus renunciatuʒ fuerit ob
tenta et decernere impetrantem earum
omodo carere ut e de Fp ad audietià
uel dic ꝙ ibi proceſſit legat autor tate
amandati apo tolici-Poteſt etiã legatus
de latere inpretari mandatu dnmi pape-
ut ex de poſtułprelati“c: I.· V nec ualʒ
cx officio legationis poteſt interdicere
totam terram regi adberentem ꝓut ibi
nõ.m papaʒ immo etiam mendatur
ꝓceſſus eius contra regem francie fcus
poſt appeł· a rege interpoſitam:et poſt
caulas reculationis propoſitas ut ex de
appel?. nouit. appellatione aut ad dhm
ꝓapam intpoſita ie nõ intromittat: mſi
Prour nott. i·5. nunc oſtendendum .
Electionem quoc celebrata
de illo qui abiurao ciſmate ad eccleſie

rediit unitatem poteſt legatus de later̃
diſpenſatiue contirmare ut eW de eleci-

nos conſuetudinem. MAIL’Tbi ſoluntur 2
uide ·5 eo: 5. . ed dices. 5 Item etiaʒ
legatus de latere examinat qnꝗ; qð eſt
notoriũ ꝗa n ẽ ſi notoriũ 2 papa defen
dit et excuſat eiq ꝓcelſũ ut & ð ełc· bõe
1.2. Cc. uenerahᷣleFacit et Pgatt a later
cõſulatiões ſuꝑ ſùs dubus a ei reſpõdet᷑
ut ex · deelec.dudu.iet.de temp·or·qᷣ
tranſlati et de dolo.et:con. cum dilecti
ætceX&ι. de priui?-recepimus-et c:ꝗqa cir
caet de ſen ex. officn etiam quo ad fo
rum ae. ut e& de peet reofficu.et pa
pa libenter debet eius conſulatões et re
lationes audirene illiꝗ uideat᷑ creſcere
auctoritas. ſi eius conſulta ueluti ꝓpha
norũ preces a ſuis aditis repellit / ut· C.
de officio uicarii.Iai- conſulit etiam do
minũ papam legatus de latere ſuꝑ ꝓceſ
(u per legatũ non de later̃ factu utx ua

quia diligentia: ar- . cõtra1.di⸗

8

Q◻ adlegat ptaret

90 2

AXSπσ

leat ut ex· de elec.officii: delegat autẽ
legati iplum legatum conſulere debet
in dubis iuris et non papam.utff· de
offiq·. ꝓconſuł.et.le·l:ſolent.ꝭ·legatos.
4 Preficit etiam irregulare et in mio

—

ribus ordinibus conſtitutũ in abbaté
ut legitur 2 nõ· ᷣm papaʒ extra de eta-
et quali:tuam et de corpore uiciato.ex
poſuiſti- Poteſt etiam committere
aliis pdicare crucem excõicare abſoluer
diſpenſare cum irregularibʒ et iniugere
penitentias ſi hec fuerint ſid̊ commiſſa
quod alius facere non poſſet ut extra &
