mo dicto. 5 Hii nõ poſſunt eſſe teſtes ꝓ
dominis dum Fᷣuiunt ut ĩ primis concor-
2 C. de teſti.etiam:2 l. eos· 2 in pre·5: ſane
S uid ſi ol fuit eius cleric
cenani uł cliens ſʒ nunc nõ eſt dic ꝙ põt
ꝓ eo teſtificari:ar. ff. de poſtulan.j.in.⸗
affimitates· H· pꝑ eandẽ legẽ dicit ideʒ Al
ber.galł.e.tilante eS Vnde uberde
bonacur.cõſulit. M.·forte uerbo uł ĩ re
portacionibus. ꝗa ĩ ope ſuo nõ habet᷑. ꝓ·
ut ſi ꝗs uelit illos ꝓ ſe inducere eiciat eos
a Fuicio ſuo ꝑ·x. uł ꝑ viii dies priuſꝗ eos
ucat 2 poſtea poterit ĩducere ipſos uł
dic aliud ſi ob hoc ĩ fraudezʒ eiecerit. H.
Idem gui.de ſuc.led Ia.de ra:ut ĩ̃fert cy⸗
C.e.l.il.nõ putat fraudem in uolẽte ſid pa
rare ꝓbacionem ꝑ cumus defectũ iuſticia

ſua perit allegat.ff.de neg· ge at ꝗ natu-

ra.5cu me2 uide ĩ. e· · . ſed pone in fi⸗
ſed ſi poſt teſtimoniũ latũ ſtatim reuertĩ
tur tunc pſumit᷑ familiart manſiſſe et ĩter
eos ſic actuz fuiſſe.ſecus ſi ꝑ interuallũ.ff.
de priuilegiis· cre. ſi uentri·5·fi.2 l· ſe · C. S
pac.petens.mo ipſeẽ guifatet᷑ in pre·l.ĩi·
teſtimoniũ domeſticoꝝ iudex reciꝑe ðᷣ
bet ubi aliter fides haberi non põt C· de
repu.cõſenſu:ex e·ti:ueniẽs.ii.in ficũ cõ
cor. arcontr nec etiã poſtꝗᷓ 3 fui⸗
cio receſſerit poſſit eſſe teſtis. C· de queſti

omb/Fuos.iff· e· l. · · ſi leruo- In 5.
e

uis loqunt᷑ nõ in uientibus mercenariis
nec mi cuʒ in pr imis domi retineant pa
tronatu In ſecundis nõ. ·Pdic ꝙ ſi ante

litis cõteſtacõnẽ licenciauit oteſt eſſe te
ſtis ſi poſt nõ ut ĩ ꝓxima.l.¶ Sed de quo

mercenario hic ĩtelligis Reſpodeo ſtricte

accipit ꝓ eo ꝗ recipic mercedẽ nõ ꝓ eo ꝗ
Zratis hi Sed nunꝗd = 2 cog
nati ſunt ꝑſonè domeſtice uidet᷑ ꝙ ſic ar⸗

C.de emen. ꝓpin.l.unica.2 ĩideo nõ uident᷑
in teſtes admittẽdi. Sed dic cõtra ꝗa a in

boc admittit᷑ domeſtica ꝑſona tamẽ non

cõpellunt᷑ ſʒ uolentes dicere poſſunt tiii·
q:ni· V. I. iuł. iudiciox. Sunt etiã domeſti
ci oẽs qui ſunt de familia ꝓducentis ſiue
fint liberi ſiue nõ· ff. de edił·edic.ediles. S⸗
familie et qui ſunt ĩ eiuſdẽ podeſtate.In-

ſti. de teſta.ꝭ.in teſtibus.et ꝓpinq· C. ds

emenda.Fuoruũ.l.unica.C.de vVbo. ſigni. l.
fi.in prin.et large dicunt᷑ familiares omẽs
cuʒ aliquo cohabitat e& e:i Iris- ubi de
oc.et de offi. deł. inſinuante de acculſ.re
Pellant᷑: pr enĩ domeſtic eſt filio 2 ecõꝰ
Inſti.de her.qua·et dif..fint auteʒ et
no.S.ꝓxiO .et pdicti nomĩe familæe cõ
tinent᷑. C. de V. ſigl. fi: in prin affinis etiã
in teſtẽ nõ admitxit᷑ ut· S. Vſic. ſed nunꝗ d
frater · et ſequẽ .¶ ⸗ de uxore et ui
ro dic ꝙ ſunt domeſticiarg t ſi ꝗs caut᷑.
ſed 2 fi .pterea.fl-de iudic.interdũ K.
has duas leges tenuit hoc accur C. e0. l.
n. F et ff.ad ſily.l.i.ꝭ̊.ſi uir.C.de re mili.
quicunq; Ii.xliet in pre-fam ille. Inſti.
de uſu 2 ha. & Itẽ his· ff. de religi famnlia
rr, A ntrd e neceſſe . in
d

Prin.ar.cõtra.M.iſtud cõtra.puto cor-
ruptum. ·C.de queſtõibus.l.ii et.iii
q·v.cC.i.unce uxor nõ admittit᷑ in cauſa ui
ri.ff. e.l.penuł.curn ſint una caro ex de bi
Sa· debituzʒ:2 nouiinqini· .idonei ·2 q
amocdo eſt domĩa rey uiri matrĩonio con
ſtanteff.reꝑ amo.l.iĩ.C.de cri expi.her̃d.
aduerſus.C.ad ſilł.l.i.S.i · · p que iura
hoc tenet alber.galł.co.ti.poſt prin
lacen. tamẽ eað indiſtincte admittit cũ
aliq:l.nõ ꝓhibeat᷑.ff. e. l.i. nec ꝓbandi fa-
cultas anguſtada ſit. C. de here · quomiã.· in
fi.xim.q ui.ꝗ- Aln diſtinguunt an ſit
bił nature que uiꝑ timeat ut hoc reſpuat᷑
nã uariũ 2 mutabile uerbu ſepe femina ꝓ
ducit ut ex de v.ſig forus ꝓpe fineʒ · an
uirago que eum nõ timet ĩmo de facili eũ
uerberaret ut hec admittat᷑ ſi ſit ałls bone
fame. I. Ibi nil de hoc ſed in.l. ii. e-ti ·
glo· et ꝑ cy·et uide etiã·ĩ.5/penuł. Vſi.ſed
nunꝗd ueor . - Quid ſiaduerſari ue
lht ut teſtificet᷑ in cã uiri-Rndeo põt dici
cã admittendã quia hoc ĩ eius fauore ĩtro
ductũ eſt ar. C. de legi.qð fauor et hoc ið
dici põt. E ndu acur.C.e.l.iĩ.et Al
ber · galł.hoc ti· ̊ · eadẽ rõnc in quolibet
domeſtico ut cogat᷑ cõtra domeſticũ teſti
ficari. M. Vbi lubeſt ſola racio domeſti
citatis bene ꝓcedit hoc dictũ ſed ſi cõcur
rit reuerentia ut ĩ liberto ſec· C.e· l· liber
toꝝergo idẽ in uxore que debet reuerẽci
am uiro.exiii/q V·6·e pmiſſi is cim oma
bus.capituł ſequen. ff.ſolu.rma.lalia · ĩ fi⸗
mouet etiã ne ſit aliqua machinacio inter
eos.C. de fur.l.eosin fi·ſcᷣʒ Ia. de are· et
cy· C. e.l.n. †Phcut alias dicit᷑ de aduocato
alterius part is quẽ poteſt altera pars ad-
mittere ſi uelit in teſtem ut nõ · ff·e. l· fi·
et e e.romana.li.vi· Sed et patronus et

1

A

„

9

90

mum tene intelligendo ꝙ

e nurus lunt de familia uł in pre
LG. de. V. ſignifi · lfi. in prin. ad hoc facit᷑
ffe.pronunciatioet C. de excu/tu.huma
itatisInſti-de teſtamen. ꝭ.· in teſtibus-
Nuqd ergo ſocius debeat admitti-h-

dicit ꝙ nonar. ff. olu.ma.I.-rei iudicate-

8fi E.ð .ſgmi.l fi.ft.· de iniur. .i.5. Itẽ
aut ꝑ met Alii cõtra ꝗa cũ inuitus nõ
cogatur.ut.iiii:qiii.v.lege iuł.2ꝛ.lgene
ri.reſtat ut uolens admittat᷑ ſed certe oẽs
familiares et cohabitantes repelluntur ſi
ſuſpecti ſunt habita diſtictione affec Chis
illi tamẽ ꝗ bus a ꝓducente ĩpari põt rati⸗
one dominice uł patrie poteſtatis uł alia
ĩdiſtinte rpellunt᷑.iiii.q:in. .ĩdonei.ff-
e.idonei.ex: ein litteris et. ff. ad. l.acq ?
liber horno:ergo ſecũduũ hoc uidet᷑ ꝙ nul-
lus de regno uel comitatu poſſit induci
teſtis ꝓ rege uel comite cum tñ cõtrariũ
obpᷣuetur. WUIet merito ꝗa ars ſẽqueredᷣ
abſurduũ ut dicit peet cy· poſt eum· C· e⸗
l.eos.et Gui.de ſuc.in.l. idonei.ff · e·ti· re
prehendens glo:que ibi nimis large loqui
tur includẽdo i pari o dictidis

poteſtatis uel obedientie. ut.. V. ſed
nuꝗd ualallus- (Quid ſi ceſtis domeſti
cus receptus eſt ignorante aduerſario ꝙ

eſſet domeſticusdic ꝙ dictum ei non ĩ-
ducit pſumptionẽ ut ex eo deferat᷑ iuſiu⸗
randũ: ar. e&· de ĩudic at ſi clerici ſecundu
beiGai ſi tepore quo tulit teſti-
momũ erat domeſticus nunc autern non-
Reſpondeo dicunt ꝗdam ſibi eſſe creden-
durn.ar.l. di-ferrum 2 infra. . ſed nuꝗd
facts. ar. contra .ff. de teſtad teſtium-
6.i. M.Huic contrario ſtatur- et uide ĩ-
v.quid ſi poſt·et ꝙ in contrarĩuz allcgat᷑
nõ facit ad caſum nec erat hec queſtio po
nenda. ¶ Quid ſi uidit teſtẽ domeſti-

cum produci 2 tacuit. dicunt quĩdam 4½*

ꝓducens inuitus ſtabit dicto eius ar. C.
de procur̃.ĩta dernũ nam contrarium nõ
eſſer poſtulaturus. C. de ſolut᷑.l.pe- QAlii 5
ar. ff. de poſtulan.quos prohibet. Ipri
ſtabitur dicto
eo non obſtante ꝙ ſit domeſticus. poſſit
enim reprobari ut falſũ. hoc dico ſiue iſte

v. intendat ꝙ aduerſarius ꝓduxit cõtra

me domeſticum meum et tacui. ſiue ꝙ e
go contra ipſum et tacuit· tempore ergo
quo iurauit ad qð citari debuit de teſti .
c.ĩi.debuĩt obicere et ꝓteſtari qð dic ut
e· i. pſentiulex ĩſta ꝓcederet in caſu quo
lus publicũ ledituret quo etiam conſen⸗
ciente aduerſar ĩo eſſet repellendus-
Quid ſi dubi cetur an ſit domeſticus. Re

quens illuʒ cum concor.e.li-

° 5H
pondeo tũc fiat ꝓ ut habetur. C. de teſti.
aut ſi dicat᷑ ſcundu Ia.bal. ꝙ recipiet᷑
dictum eius reuanduũ in tempus diſpu⸗
tatiomis hoc dico quia ibi ſunt plura dic-
nunquid uaſallus poteſt eſſe teſtis cõtra
dominum uel pro eo cui fidelitaté 2 mul
ta alia urauit ut e de iur̃iurtegoeii⸗
q ult. de forma. A1;-uide ꝙ dicami.
quid de uenditore. ar· ꝙ no æX:e. in lit
teris. ut liᷣ.non conte accedenſ.ex de off.
dele cauſam que:S. . nunꝗd ergo- ſicut

2 —
„ Poi t EE

*

—

—

120

nec libertus contra patronu ut.1· . Itez

ꝙ eſt libertus·dic contralicet non poſſit
eſſe iudex quia facilius inueniuntur iudi
ces ꝗᷓ teſtes ſecunduʒ uinct qui hoc no- in
pre:c.ego:et aliud eſt in liberto quem pa
tronus fecit hominem. X.XG hoc intendit
ꝙ Iibertus eſt obnoxius patrono ratione
Plſone quã fecit liberam· ſed uaſallus ẽ ob
noxius ratioe rei feudalis a ſic merito ius
diuerſum ex Doc-etiam ius diuerſum ex

ingratitudine que magis afficit libertuz

qurreuocatur in ſeruitutem xii- q- ni-li⸗-
ti. C. de liber/et eox libe l. ii-ſed uaſallus ꝑ
dit feudum quod minus eſt ut uſu.feu-
ad fi. Item ad quod tenetur uaſallus dño-
et dorminus uice uerſa uaſallo.xiiq-v. de
forma.non ſic in patrono et liberto Fut
C.de obſeꝗ liber.liiiet mil gratius e da
re potuitſt. de fideiuſ-liber/-paulus. als a
cipit. et ſi. . fiunde perſona patroni debzʒ
lberto ſancta uideri- ut ff. de oble-a li-
patro.preſtan.liberto. uł diſtingqe an ſit
rmagnũ feuduʒ et tunc non dicat S. For
tius ſi totũ patrimoniuzʒ ex q me cauſa
Bes San paruum- et tunc dicat. M-
ſup.teſtimoniu/2 pro hac diſtinctione fa

cit de fimoet ſi queſtiones in fi. de Rpt-

Alii di
cunt.ꝙ cum quer᷑ utrũ ualalſus poſſit
pro dno teſtificari- aut ille eſt obligatus
no ad preſtanda certa ſeruicia dantuz⸗ et
nõ ad fide litatemet tunc põtu patet in
illis qui tenent ab eccleſia decimas in feu
du.e& de decimis-ꝗuis- aut eſt obligatus
ad preſtanduũ ſacramẽtũ fidelitatis· et tũc
non poteſt· quia ſacramentuz reprelentat
quancã ſpeciez ſeruitutis· ar. e regiu
indignum at ſeruus nequit pro domino
teſtificari. C. de teſti.ſeruos: et facit ad B
eẽ ut lite nõ.contelſ.accedẽs ·ff· ꝙ cuiuſq;
uniuer. ſi municeps: FAINon facit-2 eſt
lex.ii. in ti que allegatur. in queſtione ſe.

ſtatutuʒ S: inſuper.li- vi· de reſi Prara

OV

Alb papᷣ·ſuper. · libertoxʒ·e.ti. C. 2 Gui.-

ℳ—

de ſuc.ſuꝑ.l.iniet ſuꝑ.l.ydonei.ff.e.tenent᷑
uaſallum cuʒ liber homo ſit. nec expreſſe
ꝓhibitus admitti debere.per.Ii:ſt. e· mi
nor tamen fides ei adhibet᷑quia non carec
ormni ſuſpitione ſecũduʒ.l. m.ff. e. ĩ prin-
can.nii:q-in-ĩ prin.C. e.l. eos tu dic . ex
qualitatibo ꝑpſona domini et uaſalli: polſ
ſet ceſſareuel eſſe ſuſpicio.ſuper quo uide
8 dixi de ali iu.muCã.fac- C.ii.luꝑ.ĩ. g
Sed nunqd in cà uniuerſitatis uel

collegn Iibet de collegio teſtificari po-

teſt. Reſpondeo ſic.xiii:q.u ſuꝑ prudetiã
ex·einſuper.etC.tuis: et.c.ueniens.ii- in
fine· et.ff.q; cuiulq; um.no.l.ii.Siue ſit ci
uilis ſiue criminalis puta accuſatio plati
ipfi eccleſie. ut in pre. concor. et ni:q vii-

lator.ex.e.cu nuciusde accu.olim de ſy.

lcet hely:quod intellige in defectũ alio%½

et non ahter de iurut ex .de iureiux et ſi
xp̃s·iĩ fine.et.xiin.qii.C.i.ã fi.etx·ff.ð rex
lui.in tãtuʒ. :i.ibi torquen-2c. ubi de q̊
tidã aut ſuplent.in decre et ſixpᷣusibi
eficientibus 2c. maeime per decre de tel
ti.infuꝑ. Sed et cõtra ipſã uniuerſitatẽ uł

eccleſiam poſſunt ĩduci qui ſũt de iplſa. ut

no:in pre:decre:cu nucius ar: contra quod
aliꝗs de uniuerſitate non adrnittat᷑ ꝓ uni
uerſitate. Inſti:de teſtĩs. S· licʒ:C. de teſti.
omnib.imni.qiii. v. ommibus lop:qui in
cauſa uniuerſitatis teſtificat᷑ pro nullo de
ipſa umuerſitate hoc facitergo nec pro ſe
ar.xii:q-i- ꝗ manumnttit: et hoc uey eſt
inchſtinate in ciuili eauſa. M. Idẽ Albe-
galp.e. ci. V. ſed nuquid: uber. de bona:.diè
ſuꝑ.l.ſcut..ſi ꝗdfł.ꝙ cuiuſq; umeuzʒ ad
mitten.ſed minor fides adhibetur. Vn&
Symon.uincen.dicebat illi credi.cũ adiue
tis aliter non. Sed omnino uide et tene q
ſcripſi in predecrecum nuci ſuper.i.gl-
ubi diſtinguiĩt᷑ an finguli de uniuerſitate ꝑ
ticipent comoduz nec neet etiã inter uni
uerſitateʒ paruaz uel magnam. Bal- ueru
eſt ꝙ ſi cauſa eſt uniuerſitatis ꝓprietate-
ſed utilitate eſt finguloꝝ ut ulus nemoris
uille tũc aliqs de umiuerſitate nõ eſt teſtiſ
ydoneus.qui hoc cõmode frui debet᷑ quia
ca uſa ſua eſt facit quod no. ff. q8ᷣ cuiuſq;
uni.no.l.ſicut. per glo..e In criminali ue
ro diſtĩgue ſic.ſi platus accuſat᷑ tunc ſubdi
ti de ipſa uniuerſita e poſſunt cõcra eum
teſtificari. licet ab aliquo de iplſa umuerſi
tate accuſet᷑ e& de teſti.in ommiin prin et
ar. n.q-vii.lator. cX:· de accuſa. ex parte ex
t ra.de elec per inqſitionẽ· et eſt rõ.ꝗa nõ
magiĩs reputant᷑ domeſtici accuſantis quã
accuſati. S ſi aliqs ð umuerſitate accuſat

extraneu.nõ poteſt teſtem induccr̃ ſociũ
qui eſt eiulde uniuerſitatis miſi in defectu
ut xiiii:qi ſuper.ii⸗q- vaccuſatoribus
uero.et.Caccuſatores.ex·de accuf. repel
lant᷑.de hoc ſecundu dominũ meu.in ſum.

e. t. S. ij.ſub..et cum cauſa⸗ ¶ Sed Ri d
rector uel prelatus eccleſie in cauſa eiulde
eccleſie poteſt eſſe teſtis.dico ꝙ ſic· et eſt
Caſus ex· e. inſuper ut patet ex eius ſuper
ſcriptione.actor tamẽ et teſtis ſimul eſſe
non poſſunt.ex· de iura.Calump.c.fi und
cauſam aln cõmittat et iple ſit teſtis. ut ĩ
pre.c.inſuper.quod dic ut in p.d.et cũ cã.
v. ſed nuquid papa.nõ.extrade teſti.ad
hoc alias incipit preſentium:li. vi. Hut
ibi ſcripſi ſuper. · ab eiſdẽ. ꝙ quando
abbas conſtituit ꝓcuratorem mm cà mona
ſteri ipſe non poterit eſſe teſtis in cauſa.
ſed ſi conuentus agit.dtunc licet in ĩſtr̃o di
catur ꝙ abbas et conuentus cõſtituũt ta
lern ꝓcuratorem bene poterit abbas cſſe
teſtiset eti quilibet de conuen.licet tãꝗᷓ
ehermentiores plſone iuraucrit & veritate

¶ Sed pone ꝙ admũĩſtrator eccleſie norni

ne ipſius ecc leſie contrahit ꝗ contractus
poſt in dubiũ reuocatur. nunqd ipſe pote
rit eſſe teſtis.quæſtio domãcalis eſt- .
Immo uenerialis et eſt.xlvii et inquantũ
illa queſtio dicebat ꝙ ſi ille erat canonicꝗ
debebat admitti per decre-cum nucius-c.
tiet fortius ſi nõ erat canonicus collegio
ꝙ de camerario.uel ſimili admiũſtratione
intellexit.& pᷣlato enĩ eccleſie collegiate.lu
pra.prox:dixerat.in prelato auteʒ capelle
iſta non ꝓcederent adhuc prelato manen
te· facit de teſta.relatum.n.propter hoc
Koff. bene ſua queſtione. xxiii expreſſe
querebat de adminiſtratorc eccleſie uel
ciuitatis an finito officio produci poſſit
in teſtem ſuper hiis que adrnimſtrauit-

et tenet ꝙ ſicquicquid hic uel alibi dica

tur:ego puto ſecundum terminos litiuzʒ
hoc oportere ĩiudicari ſi em eſſet queſtio
an ſollempnitas que per adminiſtratorẽ
adhiberi debuerat.et cuius obmiſſio uici
at quod agitur interuenerit.nõ reciperẽ
adminiſtratorem ĩ teſtem pro parte que
ſtat pro illo actu:uel contra.cu ſuſpect
ſit pro reprehenſione uitanca uel for ſan
cãpno quod deponeret ꝓ producente ubi
uero a parte altera produceretur eum ad
mitterem. Idem ſi termim litis tales ſint-
ꝙ ex facto uel obmiſſo mil fioĩ aſcribi pt᷑
ad dampnũ uel obprobrium et tunc que
cu mʒ pars illum ꝓducat illũ admitterẽ

fa/qð ſcripſi.S.ð re·u.2 ſuꝑ·i.g·2 de teſt·

—½ †

—
—

6
3

cogen. dilec torum. ſuper ĩ.glo.poſt prin.
E ·et dic quod fic.ff. de iur.fi. cferre
idẽ decreuerunt . Bal. Idem eſt in ꝓcu-
iudicii- fimto officio per predicta
ri

( Item opponi᷑ ꝙ eſt criminolet ĩ
mine pſeuerat ut.ĩ· V. prox·ꝗa tuc nõ

ualet eius dictuʒ ſiue in ciuili ſnie in crĩna
li cauſa.ſi uero ſit enim datus ꝑ pemtẽtiaʒ
de crimine- Nec enim ſeꝗtur ifamia iur⸗
hoc probato admittit᷑ in ciuili:et etia cuʒ
de crimine ciuiliter agitur. de pedi.ĩ. agi
te · niſi eſſet tale ꝙ infamiam irrogaret.ut
dhixi et ꝓbatur. ni.q-vii. S. porro. ꝓbabit
autem hoc per ſace rdotem cui cõfeſſus ẽ
ex de ſymo:nemo.l.di in capite.ii.q·i ·ſi
peccauerit in fine · Vide ꝙ ſcripſiĩ de
cre·teſtimoniũ ſuꝑ .go et hoc ubi
crimen marifeſtum eſt. nam in occultis
ſine ꝓbatione preſumo eum penituiſſe et
ſue ſalutis memorẽ eſſe·i.q/vii.ſanim.
et pocius pᷣſumitur in dextrã qᷓ ĩ ſimſtrã.
extra. de . ſigni.c.ii.e de pſum.c.fi.et
ſufficit ad hoc cõmunis opinio. ff.de offi.
preſi.barbari/C. de teſta.lei.ff. de teſtib.
teſtiumet.ĩ.v. Item ꝙ eſt ſeru: Si aut
agitur criminalit᷑ſiue ſic maĩfeſtum ſiue
occultum repellit᷑ſi alias de crimine con-
uictus extitit. uel coõfeſſus uel ſi nunc ꝑ
exceptõem repellat᷑ uel ſi e hoc c facto
eius opinio ſic grauata uel ſi ei ꝓbari põt
licet egerit penitentiĩ· Hec omia ꝓbacur
exdra.e.teſtimomũuũ.de accupᷣ.cũ oporteat
iii:q.xi:neganda. e- de excep· c. ĩ. vl · q· ĩ⸗
ꝙ crimẽ.xxxiiq·v.preceptuũ·et· ĩ. V. Itezʒ
excipit᷑ ꝙ eſt ĩfamisquod ĩtelligi uinq
de illis crirãĩbusque ppetuã ĩfamiã irro-
gantar.li:qa tua.ibi:age pnĩam:2c. et
c.domino.et.c.ferrũ ff.ð ediłedic. ꝙ ita⸗
Is ergo cui crimẽ in modũ exceptois op-
nit᷑. non admittit᷑ in ciuili uel crimĩali:
priuſꝗᷓ ſe ꝓbauerit ĩnocentẽ ſiue cõuictꝗ
fuerit ſiue non -Jumodo cõuincat᷑ etra.8
or.co.cC.ii.in fi.exce·ſupꝑ eo·et·c.teſtimo⸗
nium et de excep.c.i:niſi in excepdis cri-
mĩbo:·exc. e.c.fi:de ſymo-licetet·c.ꝑ tuas
Idex ſi ſic accatus ut.ĩ.v.Item ꝙ pedet
Sed nuqd queret᷑ a teſte an ſic crioſus.

e hoc uidęi. e· nuc uiden. V. ſed nugd

queret᷑.¶ Item excipit᷑ ꝙ eſt furraptor.
adulter mamfeſto et humuſmodi et gene-
ralit᷑. ꝓ quolibzʒ peccato mõrli ̃pellit᷑.iii.
q· ii. V. ſi teſtes. eX Ee ExX parte et· C. ſuper
eo·i·q vñi· teſtesft. de fur · nõ põt.et. S. V·
Px. nam tales ſunt infames infamia cano.
vi.q.ĩ. illi qui.et.c. omẽs· ex offendẽs ĩ uno
facto eſt omniũ reus ex de reĩur flead⸗

*

6
ſiquis · ſed ſi teſtis ꝓ quolibʒ mortali pel
Iitur-ergo nullus iuenietur teſtis. cu nul-
lus ſine crimimne uluat ut e&: de renu. mſi
cum pridem.S.i:et ex de iudici. nouit 6.
non igit᷑: cet de pe.di.ii:ſi enim inqt · V. cõ
Cluſit· æt di.ii.adhuc inſtant. dic ergo ut.
S. FPx. . M. ſupra ꝓima remſſio-fuit ₰
qditio. Intellexit autẽ de. V. Itẽ oppõ t᷑.
et iuge ꝙ cſt.ĩ. V. Item ꝙ fuit ob cͤrr S
net trib.v.ſe. ¶ Sed pello
teſtem pretexdui crimims uel defecto-nu
quid ipſẽ poterit mihi crimẽ obicere uł ð
en non:· &a nõ habeo cuʒ

co cauſam. I. Iſta quceſtio et que ſequit᷑ Q
notat᷑ in decre.teſtãiomu. c. ti. in ultci. gl. et
cictum uinol.qð ſequnt᷑ quod fuit etia Io-
ſuꝑ alru, Si tnſe uelit oſtẽdere ĩno
centẽ. ucl cartm mam miſſonis.2 bhuiuſ.
mocdi ne grauet᷑ ei opĩo bene ᷣ põt ĩ aut᷑.
de teſti. crca meðti ſecuns uinci. ¶ Sed
ſi teſti crinẽ obicio nuꝗd aduerſari me
poteſt mihi obicere. non ſcm uinct:quia

cauſam meam ago-iin- q- ul. oibo et me

defẽdo:etra.de excep dilecti. nmi obicerẽ
teſti crimẽ cuiq ego ꝑticeps ſum.C. de li-
ber.cauſa.ſi bertem Cd uid ſi poſt da-

Eum teſtimoniu fit criminol uel ſer

Vel infarmis ur heretic.Rñdeo mi officit

ff.e.ad teſtium.non enim quod rite factũ
eſt debʒ ex alio euentu infirmæri-C.de ad
mi. utoſanc timnec eſt culpandus qui
teſtem ydoneum indupeit: ſi is poſtea fit
malusqa non potuit diuinare f-man K
fideiuſſor· 6:ſi debitor. f. de coli.excep:a-
pud celſum.Sfiex.ut ec.bene.c.unico. 2
uide.ĩ.· V. Item ꝙ eſt ſeruet 6&C id
ſi teſtis erat teſtabilis tempore quo i ra⸗
uit. ſed ternꝑe quo eius dictum recipitur
inteſtabilis eher⸗ lia; quefifurt N
iſte · V. Jo. de de.in aui. p uber de bo-
lIi.v.Ci.de iur̃.teſtium: Iſtu calum et con
uerſum noGui de ſuc. in. l. ni. ff.e. allegat
iura ꝓ principio et ꝓ fi.tenet ꝙ non ualʒ
cu utroqʒ tꝑe debeat eſſe abilis-tractauit
etiaʒ de hoc.ff.de pig· acſi rẽ alienaz. 6.fi. ¶
infra remittam. . Ro- dicut qdã ſpecta
ri temp quo iuruit.ff.qui teſta. fa.poſ-
ad teſtium.ꝭ:i. C. de teſta.l.i.ec. de rerii⸗
poſt tranſlatõeʒæt de elec.dudum.ĩ. Alii

temp quo deponit ar.ff· de teſta. mili. I.

anplt: et de re.mili:ꝗ cõmeatum.terci di
ſtinguunt.cui culpa uel dolo fuit᷑ dilarũ
ꝙ ñ depoui tff.de minor. intra utile Rñ-
ĩ·et de eecuCu ſi cum ipſe. C. ad.l.iuł.de
adult.lfiin fi · Tu dic ꝙ ſi crimẽ alicuiq

“

9t

non eſt nodorĩuʒ dictum eius reciĩpĩet᷑ et
in tempo diſputationis refuabit᷑ ut.ĩ. V.
ſed ꝗd ſi dict᷑. Si uero ſit poſtea notoriuʒ
poitꝗᷓ · H· ſi diceret priuſꝗᷓ mel ĩtellige
retur. 5. depoſuit nõ adttit eius dictu
ꝓpter amã ſuꝑuenientẽ vni.q· iii· talia
ad finemFatuus em eſſet.ꝗ illud recipet-
ar · i . q v.cCoſtituim· vi.q-i.if. mes 1ĩ. V
prox. [1- inepta eſt hec ſolutio ut ſcriphᷣ
queſtione can· florẽtim ꝗ uide luꝑ regu
la.factu legttime· de re·iurt et tene quod
aibi dii in hoc caſu2 calu cõuerlſo-2 un&
ĩ. S.· nũc uidenð · V. In quartoet & ibi di
cam ubi cum ſua remiſſ. uide ꝙ auctor
ponderat tempo diſpoſ õ s qð mihi pla-
cuit in ſolutõe pdic ta PF. Iteʒ excipit

q eſt ĩfamis et leuis opimoms· ut · cx · e
teſti. & quadam. cd· c. teſtimoniuet · c· &&
arte.a. f. e. l. m. é. l. iuy.ex· de teſti.co pᷣt
en. de ꝓbat.licet. de · ſigni· forus· ·fi·de
e ep · c. i.i . q·vii· teſtes· ec · q· in primis:
mſi in eecept s crimĩbſt ꝙ cuiuſq; unĩ
uerſ.no.l.ſicut.ff.de queſtionibo ð mĩore
ꝗa tũc admitrit᷑ ſed nõ ſine tormẽto · ff· e⸗

ob carrnẽ. 5.-ſi ea-extrade ſymo licet hely

A . Ecund.t. H.· In libelꝰ.eti.ultra prin.

papa aũt dicit ĩfames nec eſſe admittẽds
ad accuſa dez uel teſtiõiuʒ· n ſi accuſatus
ſi: male fãe.tũc ſic.utii.qi.iĩ prim s.ex ð
ſymo.pꝑ tuas·i· ſecus tñ eſt in denũciatiõe
exceptione · ut exequoniaʒ · Qui aute
ſint infarnes in noſtro repertorio in-di de
pems plene poderis reperi/ et hoc de infa
mia iur nz ĩfarmis fato bene admittit
in ciuili cauſa- vel cñ & crĩe agit᷑ ciuiliter
e& e. teſtimoium . ſt de obſequns. . u· ſed
cõtra.nã is ꝗ eſt male opinionis et de quo
mala dicũrur non admmittit᷑. In au· de teſ-
ti. G.rta.¶ .ad.l.falci-aur᷑.ſed cuũ teſtator
e&· de accuſa. repellart᷑ et de xeſti· c. fi.ð B
dic ut extraeteſtimomũ. I uide quod
ibi ſcripſi luꝑ. v. tali modo. · et · · J xi⸗
. et. v. Item ꝙ ñ eſt ꝓbate a.ĩ· · ſepe ad
fi. et. C. de ſum.tri. et fidca.l.irin fi.ferre
enim teſtimomiũ eſt d gnitas · xν -v⸗
preceptũ· et eſt act legittimus ut. C· de
hereti·quoniam. Pe Fi.at talia ſund infa
mibus intdicta. ex de eceſ- prelaint᷑ di-
lectos. C. de ĩ farnib.l.unica.C. Ii.xii.& cfi
gnitate neq; famoſiz. unde piuri non ad-
mittuné᷑ C. de tranſac ſi quis maior ex. S
teſti. ſicut 2. c.teſtimoniude pſump·lit-
teras. V. pret᷑ iuraroriam cautio .ed. vi⸗
q·i. cumqʒ· ii q· v paruuli- Naui
leus.l.niide teſt·ĩ lombarda·li.ri·que dic
ut qui ſemel priuatus fuerit· nec teſtis ſæ

tis poterit ei ifamia ꝓberi-

Sed quert᷑ utru

iua caula uel alterius iurator eiſtat.-
tamen temerariũ iuramentũ non uidetur
repellere a teſtimomo:qð dic ut etra·e·
intimauit cet ſcᷣm papaʒ. in· c. cõſtitutis
.illoset. c. teſtimomu rec aln infames
ut.S. . ꝓx. ¶ Sed nuꝗd poſt

4

poſtea. nec ad ſcramẽtum =

maa paſſet ꝓPbori ſi uiucret. primuʒ dico

gꝗa ales imutilis (ſſet ꝓbatio. Scè m d
ꝓpter decre·pneu m·æ·ti. dic ꝙ ſc. ut

Aitelh e N.
hoc de teſte qui iem depoluit· ct cun ĩfa

C. ę.l.fi. ꝓpe fi.C.ce ĩofteſtaſi ꝗs fihũ.
et.ff.Oe iur.fi.eiq ꝗq:in fi.· . alber gal.
cui ad litterã fuit iſte · V. allegat q no-
taune.ti.preſentata In Alerna e . C
it ſtatuere ſeu
chſpenſare ꝙ piurus ſeu cõſtitut ĩ mõrli
non repellat᷑ a teſtimonio ferendo.GNo ſic
ar ex · de re iudcu.i.et· a. Inſti .de ut.na.
. ſed quod principi- Sicut cum co diſpen-
ſare poreſt m ord mb:ex· de temp.or.di
lectusſicut etaʒ gictare põt.et quo ad
ſucceſſionẽ et quo ad mat᷑monũ cother ð
vel non õhenduʒ et reddere a liquos abiles

heret᷑in fidei.et.caccuſat·(·licet.h. vi-
Ad materi facit queſto qu ã poſin ſuper
regula actus. de re iur.hvict remiſſio ꝗᷓ
abi dedi in fi. Item excipi᷑ ꝙ eſt re
mottis ab ali digmitate ꝓpt᷑ alꝗᷓ turpi-
tudinẽ ff. de ſenat᷑.l.ini.q vn.ꝭ.tria ĩ prĩ⸗
Item ꝙ eſt ecomumcat eR · ð teſti.
emiens i· i. qv·Coõlpiratores. et. C.· ſe.ex

cdle here cõmunicam:5 credẽtes· i ii q-

i. C.ĩi.C. de heret᷑.. Pe Xnclli q:ĩi.miramur-
et dic ut.⁊ĩ. v. ſed qd ſi dicitur. idfi
ohm fuit excõicat: ſed nuc eſt abſolut
de hoc ſecunð papã e: e-deſtimonin.·
Et ibi plene uideę in glo.ſi dicas. J ct. ii
q-i. in lumma- uiid de ſuſpelo.Rñſio:
Gof.et domin meus cicut ide ut de ac-
cuf.olim.ĩn prinet de ccep· apoſtolice.
S Oſti.hoc dixit ĩ ſum· huiq t.·ꝭ· ii · ſub
.Fides ſed in decrepre.olim.Gixit hoc ĩ
telligi de ſuſpenſo ab homine puto aucto
rern erraſſe allegãdo Gof. ex ſigno gof · qdᷣ
poſuit oſti.in fme illiq..fides·qdð tamẽ
reſpicit ſolũ ulcimũ dictuũ. hec in utriuſq;
ſumma uideri poſſuntdecre. apoſtolice.
non ꝓbat ad qð inducit᷑ qa nõ loqt᷑ de ter
timonio et glo.ĩbi poſita facit ad qriu an
finern. Sed decre· olim ĩtellecta ut glodic
bene facit.dici tammẽ poſſet ꝙ ibi de ĩure
ꝓpter litis pendẽtiam debuerãt ſententĩe
relaxari. uel ꝓpter cxcëmunicationẽ fuit

uel non· ſicut ſuos et liberos .· AI.· facit de Q

.

A
E

alternat'ue ð ſuſpẽſione ſubiũdtim cõſtat
ꝙ multe ſunt ſpecies ſuſpẽſionũ qs nõui ẽ
clemẽde penis cupiẽtes ex illa⸗ igitur et
culpaꝝ uarietate iudicari oportet que re-
pellamt. Sed nuquid excõmuĩat 5
excõmumcatu.uel criminoſ cõt᷑ criolum
uł ĩfamis cõtra ĩfamẽ admittent᷑ ĩ teſtes.
Ro.non ſcdʒ uber · de bob.ꝗa ſi excipio ꝙ;
non potes eſſe teſtis.ꝗa es excõicatus.non
potes cõtra me de excõicatõe replicare.ff
ð excep· do.apud.5.marcell ex ð excep-
dilecti.et. c.nobis· ar. cont᷑.i.q:vii. ſi here
ticus.So.ĩbi et. C.de here:quomã.ſed ĩillð
loquit᷑ ĩ caſu ſuo. M. adde qð habes de he
reti.in fidei.li.vi . d ſi omnes ð uni
uerſitate ſunt excoicati.nuqd unq teſteʒ
cõtra aliũ admittet᷑ dicũt dam ꝙ ſic ut
Pre.l.quoniam.in fi.niſi iudex ex officio
ſuo r̃pellat.ut.ff.de poſtulã.quos ꝓhibet
de hoc no.in aut᷑.e.ti.s.ſanctiq.M.ad cõ
textum fuit iſte.v. AlB. galy. e.ti. V. ſed
diet glo.illa eſt prima.in.ꝭ. de ĩfamib
tamen loꝗt᷑ non de xoeri Itezʒ
ꝙ eſt talis cũ quo non eſt teſtſf catio.uel
eſt mulier uel ĩpubes uel mut uel ſurd
uel furioſus.uel eſt ei bonis interdictuzʒ.
uel eſt inteſtabił.ur ĩ poteſtate teſtato
ris uel eſt heres in eo teſtamẽto ſcriptus.
uel eſt.l.iuł.repetuůda dãpnatus uel eſt
mulier de adulterio dãpnata.hii enĩ nõ ad

mittũtur in teſtes. legatari aũt et fidecõ

miſſarius et alie plone eis coũcte-que nõ
ſunt ĩiur.ſed rei ſucceſſores:et tutor in eo
teſtamẽto datus admittunt᷑ in teſtioniis.
non ſi aga de legato uel fideicõ. int᷑ eos et
heredẽſed qñ querit᷑ cui hereditas debeat᷑
Inſti.de deſta.ꝭ.teſtes autæt trib:G.ſẽ.2
Ee.qui teſtõ ꝑ totam.l.C.e.ti:omnibus⸗
Ideʒ dicit.ĩ.de ĩſt.edic.ꝭ.poſtremo
alias Inſtrʒ. ꝓpe fi. v. ꝗd ð legatario .tu
diſtigue an in omnẽ euetũ ſui teſtionii de
beat᷑ legatũ uel in alceꝝ tmi ut ſcripſi:e.ti-
inſuꝑ ſuꝑ.ĩ.glo. :·de uolũtate tñ aduer⸗
ſarii poteſt legatariq eſſe iudex uel teſtis-
et tñ ĩ ꝓprie loquit᷑.ſ.cũ iuramẽtuʒ defert᷑
heredi:C. de fideico.l.fi. de muliere dicaz

I.· V. Item ꝙ eſt młr.de furioſo.ĩ · v. Itezʒ
ꝙ eſt furioſus.de mut ꝓbat᷑.C. ꝗ teſta-
facere poſ.mut und 8 ſurdo hiis

et aliis pᷣmiſſis uide. nuc uidenduʒ.
ubi aut hoc.(¶ Itẽ exc ĩpit᷑ ꝙ eſt ĩpubes.
ei e teſti. teſtiũ. 2. inii. q. ii-
teſtes. et. V. Item. l.iuꝑ. de uitalis emĩ re-
pellit᷑.ꝗa teſtis non ualʒ. niſi iuratus.C. æ-
ſolaʒ · et.ini.q.ii.v.ſola.et..iuiuran.et
ex:e.nuꝑ.2.c.duis.at impubes ĩurare non

20△ △

poteſt. ff· de ĩiuriut:qui iuraſſe et de lit.
ur. lI. ill. x1. q-v:Paruuli. ubi de hoc et-
c.pueri.niſi in caſib:ff.de li. cauſa. l. Fi. ĩ
mittit᷑.nã in crĩnali etiã factus pubes re-
pellit᷑niſi cõpleuerit æ. an. ff. e- inuitil.1i⸗
et.iii:queſti.in. v. in teſtimonium. Ac-
tarnen-no-in pre.l.uiti. minor:xx-an-
5 Hglo-ibi loquit 8 impuber̃ doln capace
et ꝓximo pubertati. Sed excuſat᷑ guilꝑ.

quia ſi illud in impuber̃. Fortius ĩ adulto-

et nõ. ꝗa lex in teſtimomuũ:can. iii q- iii-
dicit ꝙ accuſans non debet facer citari in
teſtẽ minorem. xx.an.pquod dicit gui.S
ſuc.iudicem non eſſe ꝓhibitum quin ſuo
motu minorẽ·xx. ſalteʒ in defectu ꝓbati
onuʒ reciper̃ poſſit in teſtẽ nõ ad iudiciũ
tantu:de quo ꝑ prius dicta nõ eſſet dubiũ

racione re minor.xxv.teſtificat᷑. et non

accuſat dhei·s/de actor̃. V.ſed quid ð pu⸗

bere. admitti᷑ ad iudiciũ ne ꝓbationil
facultas anguſtet᷑. ꝗa quãdoq; admittut᷑
aliqui nõ quatũ ad plena fidẽ. ſed qntũ ad

preluptionẽ faciencã. ut nõ.e&. S re iudi-
cum. Tet Aad fiſed et pupillo quãdoqʒ
poteſt recipi maxĩe ſi dominus dicatur a
Familia occil.ff.e.teſtiu et.l.inuiti.C. e.
quoniãa. ff. ad ſily.l. ii.·6⸗impuberes.

nunqd facto pubes poteſt ferre teſtimo

mum de hiis que uidit in pupillari etate
cõſueuiteſſe queſtio ſabatina. Fra pi
kar;, et uidet᷑ ꝙ non.C.ð fal:mo-l.i.
in fiff. & teſti.lfi.f. S iur̃. et fac.ĩg.l.fi.
Keer ð cor.uiciex parteĩ.2 uide qct ibi
dii in gloar:contra. . dic contra ſcðᷣm
omẽs. ad declarationeʒ hoꝝꝶ premittẽ
dum eſt quod nõ/qui fi.ſint legittimi per
uenerabilẽ. in v.g. que innuit Eirin qñ
q; pPoni ꝓ maxie quandoq; ꝓ tatuCirca
Sleienad eſt ꝙ “ rn teſti. ad fi.
1.colũp.ſimplici᷑ dicit impubereʒ factuz
pubereʒ teſtificari poſſe de hiis que uidit

1 pupillari etate- Idem tan.pꝑte.iii. Rica-

de teſti.v. ꝓhibet᷑ etiã minor. Idẽ oſti.e·.
ti. G.ii.ſub. vV.etas.et baga:ubi tractat de
teſtibo. v.querit᷑ aut ĩ hac.Itẽ bonagui.
inducẽs aʒo/pte.iii. Rica.de ĩterrogatorio
cõtra teſtes. . circa plonas:et Ia.de ame-
lia in ſuo tractatu de re ꝓbatõe teſtiu. v.
repellunt᷑ maioreset nepos de monte alt
Hica cõtra teſtes. . ſed querit᷑ an: et ſcdʒ
ipſos hic pſertim pomt᷑ ꝓ maxie Sed Io-
argiuiit.iii.q.ix. teſtis.quem teſtificari nõ
poſſe de hiis que uidit in pupillari etate-
cũ etas illa 2c. Ipſe tamẽ Io· tenzʒ cũ laur.
in· c.relatũ.inferius allegato eu teſtificari

91

207

poſſe de hiis que tũc uĩcht· ſi tuc erat doli
capax Acur · . e.ti. l. ii. . l. iulia et· ff · de
teſtaad teſtiu.5·i.tenet ꝙ teſtificari põt
mſi factuũ ſit tale qð reqreret᷑ etas pfecta
a prin. ut in pre:i·Al. galy. e:ti-.in pri-
admittũt eũ ſi qndo uidit erat ꝓxi pub-
tati. alias n. allegat. ff.de iur. et fac. igno-
l.fi. C. de fal mo-l.i. Idẽ dino in.l. excipi
untur. ff. ad ſilla.et ſcᷣm iſtos pſertiʒ hic
pomt᷑ ꝓ tantu. Pileꝗ ubi.S. tenet eu ſi ĩtel
hgens erat et doli capax teſtificari poſſe.
ſEcus ſi tunc erat ĩfans uel ĩfantie ꝓxirn-
allegat Inſti· de inuti·ſtipł.5.pupilleſt
ſcienð ꝙ Acur.ĩn preS:diuicit etatẽ que
excedit infantiã ꝑ mediũ ut pars citerior
dicat᷑ ꝓima infantie- ulterior ꝓpxima pu

pertati:Et ſic marem uſq; ad decimuũ anu

et dimidiũ. dicẽ ꝓximũ ĩfantie feminaʒ
uſq;ʒ ad nonũ et dimidũ. In reſiduo dice
eos ꝓpximos pubcatihoc etiã tãgit Inſti
de obli.que ex delic.nal.: in ſumma.hoc
dictũ ꝑ quod maiorẽ etate repelliꝗ a teſti
monio eoꝝ que uidit minor- anct d- mi
dio non placʒ · Nec hãc diuiſionẽ ꝓbãt iu
ra ibi allegata.nã inſti g bus mo:tu.fi-ĩ⸗
Rñ.non facit· et.Sfi.q·manõ pol.ð ꝓxi
mitate mil dicit. Vnde licet imꝑtor circa
manumiſſion? ſeruoꝝ diuiſerit ꝑ mecium
etatẽ que erat poſt xiniet·ĩ· e/ an.· ex ar
bitrio id fecit. nõ ex ſignificatõe ꝓiĩtatis
Itẽ ꝗa habebat rõnẽ illa talis diuiſio. Ido
ut ibi noiu autẽticoꝝ fuit reuocata. ut
ſpon. lar. 6. i. colꝰ. i. Nec reciꝑet etiaʒ illa
diuiſio in alis materis-i ꝗbus ꝓPxitas at
tendit᷑.puta in matmõio conthẽdode quo
dic ut de ſpõ. ĩpu.ↄtinebał· et qd ibi no-
in glo· ſd qñ et q ſuꝑ ea dii.etę· ti· atte
ſtatões·et. c.fi. et qð ibi dixi ſuꝑ bo nu
bił. Ergo ſaluo qð dixi ſcðDm acur admit
terem adultũ ĩ teſteʒ · ſuꝑ hiis que ĩpubes
uiderat. ſi talia ſunt illa que cader̃ poterãt
ĩ poſteꝝ tunc ĩpuberẽ ĩtellectuʒ.nec ob.l.
Fi.ff. de iu. 2 fac.ĩg ut ibi no.nec:li.·C. ð
Fal.rno.qa materiã illã nõ facile poterat 1
pubes pcipe etiã ſi ſciret illã facari. Naz
ꝙ id elſet ꝓhibitu. uel ꝙ illa eſſet falſa nõ
cadebat in ipſiq ĩtelletu ·ſẽd ſi cadere Pote
rat. neduʒ in ĩpuberẽ ſed etiã in ĩfantẽ illũ
admitterẽ ĩ mĩs. Qucrit᷑ de etate ticii
fuit ſocig meo et mnhi coctane-duzʒ eraq
vi.ãno i eiſ ſcoł. eað arteego ſuʒ ·
anoꝝ.et querit᷑ de etate illius an fir maior
xxv.qre ego nõ admittar ĩ teſtẽ· de tanta
diſtãtia diqa ſi quereretur an ſit maĩor
xix. inis nõ putarẽ me ydoneũ qaà modi
cĩ temꝑis uarietatẽ tũc pciꝑe nõ poteram

uagãti· de ſyõ. mediatores

4

nmiſi forſan eſſe fratreset ille me fuiſſz ĩ.

circulu am ſecut:2 maxiĩe aliis fribo ſub
ſcutis et facit ad hoc qð xi de infante
an poſi dere poſſit.S.de actopoſt prĩ.ſuꝑ
V. premiſſa: 5 pſertĩ que uidit du erat
Jxum pubertati ꝗa non ꝓ hibetur ergo
admitti᷑·ff.e·l.i. et. l . ex eo. Scire eniʒ põt
aliꝗᷓ de facto et de iure· licʒ non ad ſun pre
iudicm. Bal.tenet ꝙ ĩpubes nõ põt teſti
Ficari ad lolermmtat actus.ſed facto pu-
bes poteſt teſtificari/ad vitatẽ de eo qð
decidit in ſenſum ipuberis et ita intellige
ſupradicta. nõ tñ ꝙ ad teſtimoniũ ĩpubiis
ꝓcedit iudex ad inꝙ ren·et facit ſe lenu
ꝛudiciu. C. ad ſilla.I.-fi.q eſt or Pn⸗

et ſeruus liber facto teſtif cat᷑ de his que

prĩo undlt. ff.ð. v.ſigni.notionẽ·.· fi·2 ar.
ad hocxν1 di-relatũ ubi de hoc et· ex
q· ma · ac· polſ.cũ in tua.Item dicũt ꝗdam
de hiis que in furore uidht aliꝗs uel priuſ
uã fieret cecusĩ e·ꝭ. V. ſed nuqꝗd cecus
Itẽ excipi᷑ ꝙ eſt mona- uł coicꝗ uł re
gularis ue
obediẽtia poſit qui non poteſt eſſe teſtis
ſine eius licẽtia cui ſubeſt.ar.xvi.qĩi: mo
nachi. e&. de poſtulan.c.ii.eX. ne cler ici·
rmo.non mognoff. de re.mili.l.ini·. · in li-
bello·xi.qmquid ergo· ft·ð teſta·ꝗ teſti
rmo.in prin æini: q-nſuꝑ prudẽtia in fin.

funeſta erĩ eſt eoy uoæ ꝙ poti intdici ꝗᷓ

audiri oportet.i.qvn.placuit.ii.qxi. ſi

ꝗs ex·ct. q· v· cõſtituim/in fi.C. ꝗ ac. nõ

poſ.l.pe.et mortu ſunt.C. de epi.et cleri
deo nobis. et in aut᷑ de mona· · illud et· ⸗
ſi ꝗs autẽ.et in pre.c.placuit et · xvi · qi·
pPlacuit.licʒ quadoqʒ ĩpregnẽt.ut ex. 8 ho
mi. ſicut. e litteraz etiã ꝓprias cõmr̃es-
ut.xviii· q:ii. ꝑuenit. ac.tñ dicit fimplicit
cos admittẽdos qa nõ ĩueniunt᷑ Fhibiti.
ff. e.l.ĩ.2 ar. in aułde monach. 5· cogitãð
et ex. e.nupꝑ et no· ¶ Ke.aũt.ſi dicat᷑ĩ cauſis
tarnen ſuaz eccleſiq teſtificari poſſunt.

Cr uel alius religioſ ſub

N

qð dic ut.·S. v.ſed nuqd in caula( Itceʒ ꝙ

eſt ſoci crimãs ſeu eoð crimĩe irreticus·
iiii.qii. v.liberi. ex· e· ueniẽs · i· et · c. plo⸗
nas.et.c.ſicut.et de cõfeſſ ·c.ĩ.xx·q/lil.ne

mini. C. de teſta.qm. C. ð queſtõib ſicuti

q non audit᷑ cont᷑ aliũ niſi ĩ caſib.quos dic
ut. 5. in ti de accuſatoreĩ priĩ· V. Ita repel
litur ꝗ· ĩbi etiã dicit᷑ qliter hec exceptio 8
bet pponi · ed no. uerſusp teſtẽ ſociũ ſcele
ris ſymonia ꝓbat᷑. Muneris ed ſceleris de
dis ſoci re pꝓbat᷑. ut no In pre.c. uenies Ed·
ĩ.v. Itẽ ꝙ habet cõſiłem · et . V. ꝓxi · q
dixi de ſymo. ꝓbat᷑ in decre. reg· x.· et⸗-
que habetł

Q

ſec
G

4

, 4

i.vi. ſub ti. de teſtibo. S. ¶ Quid ſi ãtu

