tutũ eum hoſtẽ iudicat et ſibi libelluʒ in
dicit de capi. di.lamiſſione. .i · tu dic ꝙ

in hoc ſtandũ eſt forme ſtatuti.l.iꝑ cy ·

Si uero loquimur in accationibus tũc in
ceptas añ banum licite ꝓſequit᷑ð publi.
iudi.is qui reusſʒ nouas accuſationes nõ
inchoat ut ibi noergo ĩpune offencti᷑ di
cit cy·C.de acculſ.reos.Sed tu cic ꝙ mul
tiplex eſt bannũ. ſ.imꝑialis diffidationis
tunc põt impune offendi ut auũt caſſa:bel

li indictionis de capi-dil amiſſione5. 1.

et idẽ ut.l.iii:/trãſfugasflad.l/cornel-
de ſic. bono anotatiois ff· & reqreil.l.i-
tunc nõ põt impũe imuriã pati:de cuſto:
reo.l.diuusalicuius multe uel pene in
dictiõis ff·d uen. inſpi-l.i. ꝭ· ex B 2 tuc nñ
põt ĩpune offẽdi niſi ſtatuto aliud caueat᷑
nec efficit᷑ hoſtis ſz debitor nec ſi eſt ĩ 3

cere.facit de re iudi.lſi dictu cum ſi-·
tem ꝙ ſpoliauit reu aliqua re. vñ nõ
debit niſi reſticuat.et B; ſiue cã ſit ciuił

ſfiue crĩalis q dic ut ex?· de reſti ſpoł.·fre
quẽs·li vi·ed/c.oquerẽte·ĩii. q·ĩ.reintegrã
da.2 totũ 2. i. qii·ꝑ totum ex ·ð ordi-

id ſi minori excõicatione

S 123
eog c.ii·C.de rei uendi:ordinarũ·C. d ap.

IA-hanc-l. ſolam ad B allegauit uber de
na.ſed uber.pre · allegabat omnes tres
que ↄpetut cum obici᷑ ſpoliatio facta ab
actoremaxime qñ ſuper eadem re ſʒ ipᷣe
uberdicebat iurt-ciuili remoueri de iſta
exce ptione ſpoliatiois facta ſaltem a ter
cio.inducebat tñ ꝓuerbiu 7 hõ damp
natus litigar̃ non põt· em ꝙ eſt
apoſtata ᷣm Ioh:de deo· FA.li tercio in
ä 2
iii.2. i.qvii alicui.Premiſſa iura loquu

I.1.C. de donad inter ui-et ux-ſi maritus-
*

tur in cauſa crimĩali- Idem tñ in cã ciuili

caſu dec.Fe ne cłi.uel mo-li.vi. ut. vi
qi.inf ames.2.· ĩ· V. ꝓx. ¶ Idem ꝙ eſt in
famis qui nõ põt agere m quoſdam ni-
q·v.ↄſtituim/ex · teſti·lʒ ex · de exceſ·

curn ſit infamis:· .· Et eſt S⸗ in

pPre inter dilectos.C·ð infami:l.unica. li.

x.vi·:q/i: infames·cd· ĩi .qi:ꝓhibent᷑.C.ꝗ
accunõ poſ criminis et premiſſa iura lo
quntur in cã criminali: jidem tn vr in ciui

li.rmi qmii c. pe· rof · M uide s. .· Iteʒ

ꝙ excõicatus. ·ciẽ ꝙ agere põt exquo
nõ eſt ſeꝑat a cione fidelium ex· ð cłi.
ex.mi:c.fi:qui aut ſint infarnes in reper
torio nr̃o plene poten reꝑire 2 an poſſint
accuſaredicam.ĩ.int·de accuſatore· ·

Item ꝙ eſt infamis.¶ ¶ Itẽ ꝙ eſt ꝑiur

non bñ ↄuemunt ꝓpoſito caſus Pex

ceptiones que lʒ dent uictoriam cae non
tn repellunt agentem et młtas tales ſub
mittit · de iſta uero et ſe-inꝗquantuʒ de iu

ramento loqunt᷑2 de. . Item ꝙ iurauit
uĩde·ĩ·de excep·Sdicto·· ſed quero· et
:le.cum ſua remi · .qui non põt ager
nec hr̃e rem quarn petit.xxii:qv · puuli
ubi de B ex.· de iurtiuranquerelam ex· de
fideiulſ:c.ii.in fi ex de excep:dilecti-C. S
tranſacſi quis maior. Bal.hoc uerũ ſi eſt
ꝑiurus otra iuramentu ſecus ſi preter iu
ramentum.l. aliasff· de iur̃iuran. ubi de

hoe 5 Item ꝙ rẽ quam petit renun
jauit uł abiurauit-ex- de Fp: ex parte.

Itern ꝙ nõ appellauit.ĩ. decenchũ.ex·

3
5
S

6

A

—
„

R

—

7

elec-cu dilecti. 2 d ap-romana-Si.li vVI⸗
Item ꝙ nõ eſt appl'onem ꝓſecut·ĩ ·

₰

termminuʒz ↄpetentem E de ap· cuʒ ſit ro
mana.2. C.pſonas.
oceſſio ex ꝗᷓ agit fuit ꝑſonale. et non reale
ut ex. de tranſac/ueniens. etff· de pac-in

—

perſona. et.l-otra iurt·6-ſi filius.ex de in

ſti· cũ ueniſſent de prebẽ· niſ in fi. ðD deci.
ex młꝑtiplici. uel otinet ſpẽm fmnoniex
de tranſac. conſtitutus.ĩ.qiĩi:quam pio.

Item ꝙ pactum E

t2

ℳ

A⸗
„

tem excipitur fuit alii
petenti re E ipſe nuc petit· e · de trãſ

act· ex lris ¶ IEem ꝙ non recuꝑabit rẽe-

mſi reſticuat q bono anio a colone in ca

eſt expenſum ex de in intereſti. c.i ·
Ite nemo cogiĩ᷑ inuitus =

inuiagere uel ac:col.nemo. A uide 8
hoc.·ĩ· B. pe· 5 ¶ Lteʒ ꝙ nõ dedit libel
vñ ꝙ non rñdebit᷑ ei ex.de libel.obla.c.ĩ.
ni.q-iii.offerat᷑. qd dic ut.ĩ/de libel.ↄcep.
5§ utxy gn deditſa ffcicntscan
tionem dęẽ Iite ꝓlequenda. uel pena ſoluẽe
da ſi ſuccubat ut.C· e epiet cłiaut· ge
nerałr · et. C.de lit· conttautt.hbelluʒ que
ſuntin:q.ini:et.C.de dilatiautẽ. qð fieri
ſed hoc de ↄſuetudine non ſerua᷑qdð dic
utĩ. de ſatiſda:ꝭ.i.Item qð ꝑ ſe non ꝓpo
nit factuʒ/qd tn facere dʒex de ĩudi:pa
ſtoralis· (¶ Sz ꝗd ſi ſit uniuerſitas.que
ſe non agit quomodo narrabit 8 hocno-

ibidem ᷣm papã · ut ibi ſcripſi ſuper
prima gi Item

ter uiri ma
leficium uxor no debet pumiri: ex de pig
noribus ex lis. Mqâetiaʒ ſi maritus elſet
hereticusqd dic ut de beretic decreuit
li. vi. Elien ꝙ iurauit nõ accare uł
non agere uel no ↄuenireex de accuſ· ue
niens. EX: de Rp. ex pte. i. ¶ Item ↄuẽt
d dolo excipit ↄtra actorẽ ꝙ alter ſinir
qui tenebatur ſoluerit- Nã uno ſoluente
ceteri liberant᷑.ff·de dolo ſi pł'es in autẽ
ut ſpon. lar. ꝭ.rulr.¶Item ꝙ actor nõ
ſeruauit᷑ fidẽ. vn nec ipſe uare tenet᷑ ĩuꝰ
illud- Frangenti fidẽ fides frangat᷑ eidem
ex·de ĩur̃iuran/puenit.i. C. de pac.cuʒ ꝓ
ponas: ¶ LItcẽ ꝙ eſt ſeruus qui non pã
ſe uel ꝓ alio agere · AM1: dicut aʒ et hoſt-
niſi ſit ſeru principis. 5in ciuili uł cri
minali cãniſi in ſpalibꝗ cãaibus qui habẽ
tur.C· de iudici ſeruus.C.de preci:imꝑa-
of.l.i.C.de qõnil-iĩ:C.ſi ꝑ uizʒ uel alio mõ
poſt᷑ tur.f.l.i. NH·.Et in caſu illius.l-hcꝭʒ
dño abñte agat ꝓ recuꝑanda et ꝓ retinẽ
da: ꝓ adipiſcenda nõ agʒ/ ut no. nag

qui leg perſo-l.ulciet aʒibi in ſuma.
C. ubi cãe fiſcał.l.fi.-de iudid.uix certꝭ
ubi d hoc. . In textu 2 glo enumerat
hoſtiĩ ſum ma de iudic· Seuii. V. attendẽ

XX da. . ff. de regĩuxt/qð attinet cõueniri

tñ pot ciuiłr et criminalit᷑ accuſari · A.
Eſt ſciendũ ꝙ in:S.oſib ſtatĩ allegato
hẽtur duplex lẽ̃a:una ꝙ pena huiusl.nõ
cadit in ſeruũalia ſin nõ prima plus ami
catur textui inquantũ premiſerat/excep
ta..l.iuł.ac.Cñ utraq;ʒ lr̃a bona·de quo ſa
tis ibi ĩ glo.ut.ſ.accuſari nõ poſſit illa·l.

in prin. 5. l. Iuy. de ui priuataet in eius

ad penam pecuniariaʒ poſſit tñ accuſari
ad corporalẽ· dampnata ea lege pumiutur
publicatione tercie ꝑtis bonoꝝ·& non ca
dit in ſeruũ.illa pena-uide·S· de acculato-

accuſatioe ſeruant᷑que in accu.liberi ſer
uantur · f-ł·de accuſ.l.hosSſi ſeruus· 2· .
omibus intereſttñ quia ſi nolo ager̃ ciui
liter ↄtra ſeruũ.tunc ocipiã libel. in ꝑſonã
dni ut patet. ĩ. de ſolut. ꝭprenotandu. v.
uerum ſi exet ſe.de pecuł.cłi. :ceterũᷣ
Si uero criminałr · tunc ↄcipe li: ut di· l.
ff.ð accuſa.libelloꝝ que eſt·ii.qviii.ño
auũt ↄceditur defender̃ illum.ut.C.e.l.ii.
ſic ergo patet ꝙ excõicatuſ quĩ nõ ↄuẽit.
ſed ↄuemt᷑ ut exde iudiciĩis intelleximus

is eſt ſeruo ꝗ nõ accuſat ſed accuſat᷑.

hanc inſtantiã dabat rof⸗in qõne qre △

ſeruus de crimĩe accuſabat᷑ et non accuſa
bat addebat ꝙ quia reipublice intereſt
maleficia pũireex · de ſen. ex ut fame ff-
de fideiulſi a reo:ꝭ: ultra ad.lacquił ita
uulneratus in fi:expedit illũ pumiri- ſi de
linquatalius aut delinquens. qʒ nõ accuſe
ctur a fuo ꝑ aliũ poterit acouſari. In ciui
libus aũt ideo regłariter non agit. ꝗa ac

cxiões ſunt de iure ciuiliff· de origine ium

Lii ad fi.i:colup.cũ quo ſeruus non ꝑtici
Patĩmo quo ad id hẽtur ꝓ mortuo.ff · Sꝭ
regĩiurꝭ.lanpe· et· l.qd attinet nec habzʒ
cõioneʒ edicti ciuilis nec pᷣtoriiſt·ꝗ telſ- .
fa.pol:qui teſtõ.ò.·ſi ſeruus. ·et uide ·. .·
.· Item ſeruis. Itẽ ꝙ eſt ſtatu liber.i. li
bertas eſt fibi ſub ↄditione relicta qui pẽ
dente ↄditione ꝓ ſeruo hẽtur · ff. ð ſtali-
lI.ſtatu liberũ in prin- in medig tpᷣeet·⸗
ſtatu liber · a ceteris in prin· ¶ Itẽ ꝙ cõ
miſit crimen leſe maieſtatis. F

it uber· S& bonaculus fuerũt iſti duo-v; .
et · V· Itern ꝙ eſt cũ Irez 4 eſt 5

heres adhucĩdeliberationis tpra oſtitu
tus. hisn·regz alienatio a diminutio/ ꝑI·
eſt interdicta:unde ſuꝑ eis nõ poſſunt ac
tiones exercere. utff.de donat.l.conatio

nes.ii.in fi:C.ad.l.iuł. ma.l.fi·ff· de ĩure

P pror ·5·i· ex de hereticis uergẽtis QA△

Itẽ ꝙ eſt tutoret eſt accuſatus ð ſu
ſpecto. unde nõ agit ut tutor licʒ non ſit
ei intdicta admiĩſtratio ut.ĩ.de tuto.v.

ſi aũt per premiſſa.nec etiã finito offõ ut

I. e.t. V. Idem tutorĩdem etiã põt dici ĩ
prelaxo de dilapidatiõe ſuſpectoſuſpitio
ne ꝓbata.eðc de ſimo.licet hely uerſiqa
uero.e· de accuCfiiii.q:ĩ.quia ea.ex d
dolo/a dtu:ueritatis de ofdeły. uenerabili
tales enim nõ poſſunt alienarc/ut in pre-

—

==

S —

—

4

— es —

0
7

1,
4

t T

7„

0

ibi no-

concor.ergo nec rem in iudiciũ deducere
ut· ff. de iut· deli:ait pretor. M· quõ illa

lex nõ dat regulã- uide.ĩ:e g: in prin. ulti-
colupna. F Tig eſt ab heretico hrs

Iſtitutus vñ non pot ꝓ heredixate agere

C.de hereticis ↄgnouimus·ex in p:decre
uergẽtis 2· e·t ſi quis epus: ¶Item uir 2
uxor ꝓhibent᷑ inter ſe famoſas intentare
actiones.ↄſtante mrimonio: ff.rey amo-
l.i. C. e.l diuortii In caſu tñ ſpłali uiruʒ.
H. qui ꝑ tacitũ fideicomiſſum inſtitue
bat hr dem nõ capaceʒ ipam uel aliũ iuxæ
vuxor deferens cõmendat᷑et de

—

bonis eius certam ꝑtem cũ fiſco partitur

ut.C.li.x.de his qui ſe deferuntl.unica.
Itẽ ſerui ↄtra qnos econtra. C an ſer
uus e ſuo fad to-lI.Fi- fde iudi. lis nulla.
ii.qi:ꝭ· ꝓhibet᷑ar·ↄtra·xxiiii:q. iini· ſ e
ↄtraqic utĩ. de accuſatore ·· Icẽ ꝙ eẽ li

bBro: Itct ꝙ & litꝗ ꝗ n audit᷑ ò pronũ E

pronam uel pentes uel liberos. FA. etiaz
non hrdes. Iteʒ nec e? neos hrdes:C. de in
ius uoc.ln.ubi nõratio quare cæne he
res liberti. nõ debet reuerentiam ff.ð ob
ſequi·a liberis ꝛc· l.hrs.que tñ debet᷑ ext᷑
neo heredi pr̃oni:quaʒ 2c.no:Rofubi de
edictisſuꝑ.iii.edicto. pr̃oni maxime
in famoſa actione uel que famã ſigillʒ m
ſi hoc ĩpetret·f-· de excu.tu.neꝗᷓftde ob

ſequiis a libe- pa.2 pa·pres:l.i:et:l:nec ſer

uiet-l.ſe.ex. de ſer.nõ ord ð famuł ĩſti
de pena te liti.in fi.f/de in ius uoca.l.
et ſi hac.l..· p̃tor.· l.quicũq; · .i· C. e · l. i.

ed. ĩii C. qui:et aduer:quos. I fi. ꝓhibetur

etiam petere reſti.ĩ inteaduer. pronum-

C.qui et aduerſ quos·l.fi:qð cic utĩ.de

reſti.ĩ inte · V· Item ꝓpternõ põt etiam

accuſare ut dicã ĩ.de accuſatione· V· Itezʒ

w eſt libertus. ¶ Itẽ ꝙ eſt aſcripticius.

qui nõ admitxit᷑ corxra qnm et forte nec e

ↄuerſo.C. li.xi.in qui.caco.cæeſi. de capite
ac.poſ.l.ii. ¶ Item ꝙ fuit ↄcumax uꝑ in

obediens iudici. et ideo debet ei ſatiſface

requem ↄtẽpſit et etiaʒ aduerſario de ex
penſis et idonee cauere ꝙ in terminis aꝑe
bit priuſꝗᷓ abſoluat᷑.ff· cx quica/maſed
et ſiꝑ pretorem ·5: actio. .ſed et ſidum
et. v. Idemq; ff. de iudi.eũ quem cx de
do·et contu. actorli· vi:nii:qvquiſquis
xiq:iii.abſit·a.c.certũ.ex qui fi/ſint le
P uenerabilem. 6rõnibus. -qui aut ſuꝑ
bierit et· O. cui ſniarn ex:de ma2 obe
ci. (Ixem ꝙ eſt furioſes qui nec ꝓ ſe

nec ꝓ alns ager
et/q-iindicas.ex · Ce ſucceſ-ab inte.c. fi
ff. de codicily.l:i et.S. · Icẽ opponitur

dum-( Ixẽe

*
Item ꝙ reo dedit noã ſe ganpnuz F.
de nox· ac. l.cum ſeruus. P· no ꝓbat ad
q inducitur · cſt. l.anpect ſic allegat ea
io:de deo cauilꝑ.li.ni. ubi de pr̃efa- Item
ubede bo.ſub uerſiſi duematalł.ſuper
Hica. v. in ceten actiombus aliter pornt
hec uerba ibi uið. Jiini:qi reintegrãda
Fm io. de deo C Item ꝙ de eadeʒ re non
põt codẽ tpᷣre ciuiłr a criminaliter agere
ff· ui. bo·rap· ptor.S·i· f· ð publi.Iudi:in
terduʒ · ff· loc·ſi merces.ꝭ·culpedic ut.ĩ·
E

· Item ꝓponens. ¶ Itẽ ꝙ eſt bamtus.

ff.ex qui.ca.ma ſed et h p pretorem· S ac

dio nam deportato ↄꝑat᷑ ut no.inſti:qui-
mo·ĩus pa.po.ſol.5.relegati · F¶· uide.ĩ·
de ceſ.actionisꝭ·i· V. illud etia querit᷑.et
remif.alias ibi dabo. · ¶ Item ꝙ agẽſ
fahr̃.non ẽ coheres nec cõionem Bʒ cum
poſſeſſoreff.fami.hr.l.i.ff.de excep· fun
eſt filuſta. ÆπIſtud me
brur tltra duas cartas durat includẽdo
.ſed cũ clericox. 5 qui nõ põt agere cõ

tra prem uel otra cuʒ in cuius ptade eſt-

etiam cũ uenia.C. S in ius uoc. l. fi-ſt· l. e-
generałr. et· ff. de iudi:lis nulla inſti · ð pe
na teliti.in fi.niſi in certis caib:prim-
. uerba ub.de bona2 Rof ubi d edic

dis. in tercio edidto.F.· ſi uelit agere 8 ca

ſtrenſi peculio.ut in p.llis nulla exf de
fur̃. ſi quis uxori R.i:C.d in ius vocquiĩ

in ptãte· uel de quaſi caſtrẽſi uel hodie re

dactum eſt ad ſimilitudinẽ caſtrenſ· ut.
C. de inof · te.l.f·in his ita quiade quo

larn dicã- Ts in cãa alimentoꝝ· C. de ale. li-a
pa.l.fi.ff.de agno-li-lſi quis a liberis S·ſi

uel ꝑens. erciq ſi petit emãcipariĩ illis

eaſibus in ꝗbus pat/eũ cogit᷑ emãcipare.

ſunt quatuor tres ꝓ bat iura que al

legat quartum addã et hii caſus no-inſti-
qui.mo· ius pa.po ·ſol.S.Fi:et dixi de re

ſti. in inte ↄſtitutpoſt prin:· fl-.d cõ.

et de·ſi cui legatum· M· ff· de adopt·nõ
nunꝗᷓ et.l.ſe. · ffſi quis a pa.fu:mali.

ed fi:C.de epali: au.l.leéones et-C. li· xi. de

ſpectabił·et ſte.2 leno.lf. Q uartus ſi cũ
reuerentia factum ꝑtis arguat:dicens ſe

ab eo ꝑ uiolentiam de poſſeſſione expul

ſum nõ ut crimẽ intentzſed ut poſſeſſio
nem recupꝑet ff· ð accuf·hii tñ caſus·9li

heri. In ca. n- criminali.Filius nõ Sic tra

pr̃em · ut.ii·q:ĩ.5.· ꝓhibet᷑. V. liberi· uĩ

tus ſi pr̃i ſit hereditas ̃licta ux filio reſti

tuat.filius agere põt. uel ut reſtituat.uł
ut de ca nõ diſſipanda caueat fad treb-
imꝑator emãcipatus etiã non põx niſi ue
nia impetrata ut. C. de in ius uo.lfi. ſed

2

A

A

2

2*

”

ð
ſ.e aH A HDñGð

„

nec tunc in criminali ut dixi-niſi in eum
imiuriã omilerit· ut-Cde pa/po. - iii. un
non põt agere de furto.ſed act·in factuʒ
ſic.ut.C· ð dolo:ma ſed fuꝑſtite d hoc:ĩ.
de accuſatore · · Item ꝙ eſtł hibertus nec
ot etiã petere reſtiti·ĩ inte· aduerſ pr̃eʒ
I. de ĩ intereſtt·S·i · Icem ꝓpter2 hoc
ſiue ſint ꝑtes naturales ſiue adoptiuiff.S

in ius uoc. pentes.2.·lſe et-l.adoptiuum-
A T esr e ae fuit rof· de edic
tis ſup tercio edicto. · nunqd edictum
D ge in ius uoc. Iocuũ hꝗ ni diſcipulus mgrĩjm
uel iuuenis ſene- ſine uenia in ius uoc vr
ꝙ ſic · f· . generalit᷑ nam ꝑſonas ꝗbus re
erentia debet᷑ non poſſum in ius uocar̃
ſine uenia ut ibi at ſeni debet᷑ reuerentia

£ ſt.·de iun in mu-ſemꝑiiqvi anterioruzʒ
1.illud etiã/ex. tranſlat/quanto·2 ma
. giſtro/ut.ff·de dona: a quibus reglis xc

Wvin. di.quis dubitet viii.qĩ .qualis · vi/q· i⸗
. ſacerdotes ſed nõ eſt ita ut plgeneralit᷑-
AX . ut ibi no· de ꝗᷓ gloſumpto fuit iſte
.et·d.mad illius decłationem diuide
bat quatuor caſus illoꝝ quibus reuerẽtia
debet᷑ de iure ciuili:et de illis lilla nõ loꝗ.
tur.quia ĩ ius nõ uocanł᷑·e·C· l. ii ·2 dic ut
LDbi no- cs illoꝝ quibus debet᷑ e uer et
5 mente edicti pᷣtoris·et illi cũ uenia uocã
tur ut ĩ pre:l-fi·C. S in iusuoct. iii. illoꝰ
quibus debet᷑ ex mẽte uel interptatione
ut ſocer et ſocius et in his loqui põt lex
lla. ut ibi no in fi glocqrtusquib ex na
turali equitate debet᷑ ut hii de quibus lo
gquit᷑ iſtę· V.ed iſtos in ius uocari nulla.l.
2„ nexar. =W de reuerentia pr̃nitatis

uel pron ltatis etx iuge hic qdð no-ĩ·de do-
æt otu.5 reſtat. ·ſed etxiaʒ uocans et ſe-

75 Sed nec eouerſo:pater põr otra filiũ ager
F·de iudiq- lIis. ubi de B: nam intra domũ
AQAz inter ſe 2 filiũ ortas ciirimere qõnes · C.
e pa. po.ſi filius. et-l.ogruentius. C.an

tit filium per int᷑dictũ de hberis deducẽ
dis alias exloibẽdisff-de Iib-exi- I.1·.1 et
I.in.ĩ prin: a quo repellit᷑ ſ eũ expoſuerit
ut.C.de infã expo. l.ii:et exxt᷑.e.c: unico:
Icem põt ↄtra fili agere: ut eum alat ut
· qui fi: ſint le. in prin. Iẽ et in alio caſu:
ut᷑· C. de pa: po.I.i· Itẽ in caſtrenſi pecuł.
ut: f·de iudic. lis nulla:ff:de in ius uoct-
adoptiuurn·2 hoc cũ ciuier agit: nam cri
minari potpr̃ filiuʒ ffad lcor de ſic- au
dicurmn-2 crimiĩaliter agit otra eu· ut. C.
pa tin Al erdier pſes ſmam quam
pr̃ dici uolułrit ut ibi in fi- per B intelli

„„ uus. ex Facto ſuo:l·fi- interdurn tñ pr̃ pe

crimĩnalr agere põt et nõ ciuier Reo ꝗa
in crimĩalibus coſiliũ capit-perſona pris
ꝓ filiis · ft· de adult..nec enim· Iteʒ nõ.ꝙ;

1 qð dei in fulo locu habet in nepote et

om̃ibus delcendẽtibus ff· de in ius uocſ3
ſi hac.l.·liberos.ſed vr̃ ᷣm canões ꝙ põt
filius ↄqueri de pr̃eet eouerſo ciuiliter
crimĩaliter . n qvii:quareet.xxxvV.q· Vi.
c.i.et ar ·C· de pa:po.l.ĩiiet no·ĩ·t·prox.
do· Item ꝙ frarer⸗d 8 ed 2 filiuſfa. l;
ſit maior tñ ſine pris oſenſu otra quẽlibet 1
exneum non axit nec cõuenit᷑ nec in iudi
cio eſſe põt et ſi ſit nullum eſt iudiciuz.
ut.C.de bo-que li:cum non ſolũin fa co
lũpna· uerſi · neceſſitate. et ibi in glo; A—
accur· reddit rõnemquia ipſe nõ eſt inte
. “ * „ *
er homo ſed mediq que ro nõ approbat᷑
Kper quo uide cy in pre. in fa oppõne

ubi inuenies diſtinctionẽ Ia:de arę·5C 3
Qde ãna. excep. l. 1/6/ fl: ed, C. ad mace. Il. fl-

ſenſus. n. hic exigitur ad ſolẽnitatem qua
deficiente/nullu eſt iudiciũff.ð tranſac-
cum hii:5 ptor hoc tñ fallit in tribus ca
fibus. primus eſt.quia ſi abñs ſit agit pro
ſumptu·ſeu ꝓ uiaticulo. I i. qd in uia
portat ꝓ expenſis in ſtucio· · nõ recep ⸗
to-Secudus pro furto ſibi facto:· Verciq „

qñ̃ pat᷑ uel pris ꝓcurator abeſt uel ñᷣ pr
eſt pñs eſt tñ ſenex uel demens ſic ꝙ non

põt filio agenti- uel defendẽti ↄſentire: ff-
de iudi · ſi longi·f ſi cer· pecum fili ff⸗

de ꝓcur.filiuſſa Re·i·ff · ſoma·ſ cuũ dotẽ

5S·eo autẽ tpe et·· nec non etiã illud:ffð

iniurt-ſed ſi unq·5. filiofa. Idẽ ſi filia agit
ſine cõſenſu pr̃is Aâ textus dicit inuito Q
Pre 2 æ calus qñ rari t uergit ad i nopiã —
2 dos eſt mni r caſu·C· de colł.au —
ten:qd locum In factũ quoq; aCtiões fi
liuſfa xercere põt fl. de ac:.· et ob.in lac (
tum· I[ Et cum quatuor fint actione *½
in factuʒ de qua lex loquié ur ibi no 5 5
Sed et in aliis quatuor ·ſ.in actione in
riarum: ꝙ ui aut clam depoſiti.cõmoda·
ff.de acti.et ob.filiuſfaet in 5 ee us;
2. ff. de iniunt-l-lex cor §Frin lege ((Item
cum agit de peculioffad mace-l-ulqeit
quo tn ſic diſtĩgue· quia peculiũ aliud ca
ſtrenſe aliud quaſi caſtrele aliud paganuzʒ

fſiue ruſticanũ q ſubdiuidit᷑ quia aliud ẽ

aduenticium aliud ꝓfecticiũ ut colligit
inſti ꝑ quas per no ac·ꝭ ſancitum:et C.
de inoftel.l.fi.ĩn prinet C. de bonis que
Ii.cũ oportet5ĩ: caſtrenſe eſt quod in ca
ſtris querit/ft de caſtren. pelcaſtrenſe
.l.ſi forte . Quaſi caſtreſe eſt· quod ex pu
plica cã in ciuitate queritur. ut ſalaria ex

— 4

—
— —

— — „ — — — —

=— —

— –—

—

–—

—

— ,

—,

OrN

90

XS

9⁰

agere de

publica cã in ciuitate queritur ut ſalaria
ex publico uel ex aduocatiõe uel notaria

uel doctrina u? medicina- uel aſſeſſoria ?

ſi'ibus publio ſalariis · C·de aduo-diuert-
iudi.l.fori tui C. de epi.2 cłi-ſacrolancte
C. de inof.telcũ antiqui · V·de aliis autẽ
ed in prel· cũ oportet et · C· de aſſeſſ.l.ue
lut qui enim ſtipẽdia de publico habent
dicunt᷑ quaſi caſtrenſę peculiuʒ hre ut in
pre· v· de alus autt. Bal:unde lucrũ mer
catoꝝ quia nõ eſt de publico· nõ eſt quaſi

caſtrenſe·ſed aduẽticiuʒ qð no· · nec in

telligas ꝙ; per p.lcũ aãtiquis. moderni ad
uocati dicant᷑ hr̃e quaſi caſtrenſe peculiuʒ
ut ᷣm hoc habeant illud precipuũ qdᷣ lu
crantur.ꝗa ibi loquit᷑ de eo qð publice ꝑ
cipiebaturerãt/n oſcripti in matricula. 2
ſalaria d publico ꝑcibiebant · nec obpre
I-Fori que intelligié m illam- ᷣm alb-pa
pien· niſi forte in aduocato fiſci. uel pauꝑ
um et firnilib ꝗa alicubi ſtatuunt᷑. .
hoc tenuit antiqua glo- in prel.fori. ſʒ in
addicione tenuit otrariu per-luelut. C.d
aſᷣ.cum aſſores nõ recipiant de publico-
et tñ qð acquirũt eſt uelut caſtrenſe: Itẽ
qð miles ex militia acquirit licet non ex
publico eſt caſtrenſe·ff. de caſtren/pecu:
ſi forte.ergo idẽ in aduocato ꝗ militat ut
in.laduocatide aduodiue· Iudi. Item
cũ iſta ſalaria priuatoꝰ ſuccedant illoruzʒ
loco que dabantur de publico:ergo ac· de
uoto magne· V. cuʒ igit᷑. · In premiſſis
autẽ caſibus.ſ.cum agi᷑ de peculio caſtrẽ
ſi. uel quaſi caſtrẽſi bñ agit filiuffa:abſq;
pr̃is olenſuff·ad trebel. imperator . ffad
mace.l.ii:quia ĩ his maior cenſet᷑. ut in .

luſqʒ etff·qũ acqpecaneſt.ꝑ ig.

A bene fa· de lepul.licet in fi.livi··

oportet aut euʒ docereꝙ ſit caſtrenſe: uł
quaſi ſi neget᷑ nec prius lis oteſtabitur et

ꝓpbat᷑.hoc. de pecuł.l.iii·6.i. die tn ac

dicit. M. in. l. cu nõ ſolumin glo-magna
an fiiet ſimiꝑyr uind ĩbi ei ↄocordat ſed cõi
ter illud ĩprobat᷑ ut ſequitur qð ꝓbat·l·
miles· 5· i· ff· de caſtrenpecu:ↄliuncſta legi
qui põt inuitisf: · de reg iurt Inducitur
etiã·l.ff.de furtſi quis uxori.poſt prin.
lI-ii.ff·ad maceꝑ quam hoc tenet GuiS
ſu/alꝑ.etiam.ff/de iudi:.j.lis nulla.2 de mi
nort. I. iii /6 · ſin rn , cũ agit᷑ ð ca
ſtrenſi uel quaſi:neceſſaſius eſt pris cõſen
ſus per p·l.cũ non ſolũ.uerſus prinſed tu
dic cõtraut iam dixi ꝓ eo tñ facit pre.l-
cum non ſolũ.5·ſin autẽ pr̃. vVᷣ.ſimili quo
q;ʒ modo.¶ Sed quid ſi filiuſfa:qui u
culio caſtreſi uel quaſi ſt mĩor

in fi ·.ſ. ꝙ ꝓbet agens et ſic ꝓcedit di

25

xxv· an-numquid debet curatorez hredi
cunt quidã ꝙ non tu dic ꝙ hẽbit curato
rem bonis eius datũ ſic intelligit᷑· C. d bo-
rmati.l.ĩ.S· i et de bo-que li. l.Fi. fin autẽ
in Fa.2 in autẽ.ut li :maet a·ĩ · et · i· et

C. de auti·preſ.l.claxet ar. ec· de eta· et qᷓ

li.indecox et·c.æ rõnenõ dico ꝑſone ꝗa
ei qui in alterius ptãte eſt nõ datur cura
tor.C.de curꝭ·ful.fi·R.i.¶ Aduenticiu
autem eſt qð eæ ſucceſſionẽ mmr̃na uel ex
alia ĩuſta ca ꝓuenit ut in p l'cũ oportet
C.de colł.filieet in hoc non põt agere fi
liuſfa- lʒ actiones ad eũ ſpectent ſin patit

Autoritate cũ eaꝝ exerciciuʒ-et uſufruc

tus talis peculii. H. ĩuſte queſiti alias ſe
cus quia de tali abſtricto reſtõni nec uſq
nec uſufructus ↄpetit pr̃i/fł · de acquirẽ
poſſeſſioneiqd ſeruus et.ff. ꝓ ſocil.qð au
tem. et uide q dicãĩ.de teſta.ſuꝑ Nica
poſt Iaco:de areſui oſiliimernbro quĩto

·ad eũ ſpectet.C·de bomat·l.i.2 in ̃
Icũ non ſolum:5· upi autẽ·ff· de iudi ſi
longius.6.ſi filius: ¶ profecticium uero

eſt qð filiuſfa · de rebus pris acquirit ſeu
qð ex eis ꝓuẽitut ꝗa eæ modica “l pe
cunia multa lucratus eſt. ct ĩ his Fili nõ

agit.narn totũ cedit pr̃i· ut inſti ꝑ quas

per.no· ac.· ꝭ·ĩet in pre.l.cũ oportet. Iteʒ
nec noĩe pr̃is ut ↄĩiuncta ꝑlona admittit
Im quoſdã.quia cuz filiofa: nõ fit iudiciu
inuito pr̃e· ut ſic corrigat᷑.C. de ꝓcurex
iĩigendi:et eſt ſpẽale ſᷣm eos in peculio· ut
filius non admittat᷑ tanꝗᷓ iuncta ꝑlona-
ne forte id fiat in fraudẽ ut in P/·5. ſi fili
us:et ar.x.q.ii.ſi yconorn·et· f· ſi cer · pe.
cũ filius uł uerius dic ꝙ admittat᷑ ut cõ

iuncta ꝑſona ar· C. de teſtaſcimus. l.

et noex·de ꝓcurnõ imuſte. in · i. glo! 3
d quid ſi dubitat᷑ an ex profecticia
uel aduentic ia cã filius queſierit dicut ꝗ
dam. Hl. Kefert guide ſucĩn· l.ultra.¶
de pigno· ꝙ ꝑ illa.l. dixit pla.indiſtincte
pſum pro pr̃eet dicit ꝙ nõ habetur lex
que melius id dicat · J preſ umi ꝙ ex ꝓ

fecticia ad inſtar uxon ff· de don- int᷑ ui⸗e
2 uxO quantus eX& de don- inter ui. 2 Ux-
C.iĩi· ar. Cra.ĩ. inſtt·ð leagnaſuc.in fiaʒ·
dixit.

In ſũma.C.de boque li.ꝗd
ſi dubitetur · tñ hoc dictuʒ attribuit ac
Io.in.l.cũ oportz ĩn prin. C. de bo·que li
qꝗ etiã ibi approbat·d.mſi mortuo pr̃e
qð eſſet cum fr̃e ·placet qð tenet illa Ao⸗
u
pilei. in·q- cxini: qui põebat fr̃em agentẽ
et iudicauit ꝓ io Ratencdencun eſt

an pr̃ ſit inops et filius ſit diligens ĩ arte

A

S
—

97

490 OHO EEe

5

ſua.et tunc pſumĩtur ꝓ filio an uero ecõ
tra et tunc ꝓ pr̃e:C· arbitu:ſi defunctuſ
alias auteʒ non põt filiuſfa agere ſine con
ſenſu pris.mſi ut dei uerumtñ ac Ma
gui · de ſ ae; B
tim in quibus ſibi acquirit᷑ uſufet non in
bis in quibus ſibi non acꝗrit᷑-qui 10. S
bo·que li:autiideʒ eſt· Vt noet bag·
cauilł.t.i:ad fi.i.columpne et eadeʒ ſunt
uerba ub.de bonae. d· 2 =
tini ubi uſufr.pr̃i nõ querit᷑:ideo quia nõ
uult. ubi auteʒ pri non queritur quia nõ
põᷣt tunc nõ exiguntut no-in p.lcuʒ nõ
lolum. · bñ allegat ĩbig. magna in fi⸗
ottonem hoc eike Feeren dicũt ꝙ iu
diciũ cũ filiofa: ↄuento ſine pr̃is cõlenſu
hituʒ tenet ff·de minor·deniqʒ · · ſʒ ut
ibi et quidem in ptãte manẽs2c· ff· de fi.
deiqſi dubitet.5.fi/ff.de noxactquoti
et·l-ſe:nec ob. m eos.l.cum nõ ſoluʒꝗa
loquit᷑ de urbanitate alioquin iaʒ eſſet in
pris ptãte ↄueniret᷑ filius uel nõ:agere tñ
non põt hodie ᷣm eos· ut in · l.cu non ſo
lum ſed nec olim poterat agerenec actio
nes ſuo noĩe mouereniſi in caſibo ꝗ ſunt
in pre.l.filiuſta.ff/de act.et ob.iĩmo ea
exercicium pr̃i ſi pns erat ↄpetebat· ff. de
imiurſed ſi unius· .filioet no.ĩn pre.l.ſi
Hngius· S.i.alii dicunt ꝙ filiuſfa:põt ho
die ex delicto ↄuemriet olim etiaʒ po
rat pter oſenluʒ pr̃is ut in p· l· quot
aliqui diſtinguut an debeat᷑ pena corꝑaliſ
et tunc nõ requirit᷑ꝑ.l-nam qð .ff. ad tre
belꝰ.et.fr.de his qui ſui uel alie:iurt-ſunt
lI-Filiuſfa:an pecumaria et tunc ↄſentir̃ dʒ
quia fieret executio ĩ peculio.Ia:de are-
nõ requirebat cõſenſum ubicũq; deficie
bat rõ:quare oſenſus requirit᷑.et de hoc ꝑ
cy.in.l.cũ non ſolũ ꝑteii.ĩn.vin.q· ·ſIʒ
non ex otractuut in p.l.cũ non ſoldnec
ob·pre · l.demiqʒquia ibi in vuentione bñ
interuenerat ↄienſus pr̃is ſed ex cã iudica
ti potuit oueniri:quia res iudicata non ẽ
uenxilãda ſed executioni mandanda. de

iudi.-ſi ptor.ff:de minort minor. xxv-an-

cui fidei· ff. de excep.rei iudi.lii.uł ᷣm
lamfre.ſoquiẽſm ſua tpᷣa ᷣm que poterat
ueniri filiuſtaſine cõlenſu pris · et tene
bat iudiciũ ut ibi.hodie tñ non põt ut ĩ
lI.pre.cũ non ſolũtu dic ut dixiS. . ſed
et ſi filiuſfa.oſiliuʒ tñ eſt ut ſemꝑ pr is cõ
ſenſus requirat᷑ etiam in delictis· et hoc ſi
filius maior ſit·ſi uero minor ſit.nõ ſuffiẽ
pris conſenſus in iudicio· Aâ.-dicit uber.
pri:licet multi fatui dicerent ↄtrariũ·

ꝗa filiq pupillo pr is oſenſus obligari nõ

cxigit pr̃is oſenſum in bis

podelt · ud · ſ · de · V. o · l. fi. i ĩſti·de inuti.
ſti..· pupillo/et uide ff· de pecuł.l.i S. ii·
nã ſicut in ſtipłone ↄtrahi᷑ cum pupillo
ſic et in iudicio· utff. de pecuł · hcet· .ʒ
ſi fili· dadus eſt ergo ei curator · cuiq auc
toritate ↄueniatur: nec ob. ꝙ filio in pr̃is
ptãte ↄſtitutoicurator dandus non eſt ut
C. cut.fut· l.fiꝗa ueru eſt ꝙ ꝑlone da
ri nõ põt·ſed liti:uel rei ·ſic ut in pre·lcũ
non ſolum. et ĩ autenut lice maet a-in
prin · Sed nec iſtius curaton ſufficit auc
toritas ſola.ĩmo neceſſarius eſt cũ ea priſ
ↄſenſ qm auctoritas tutort uel cura-oꝑa
tur ut dicuum ipſius minon ſuppleat᷑ ꝑ
illam.l. ut ꝑinde habe at᷑ ac ſi maior eſſet-
ft·de acquirt.poſſ.quamuis:S: infans im
mo aliqn minus facit tutor uł curator

auctoritas ꝗᷓ maior etas quia licet illa in

terueniant tñ mihuominus datur ipſi mi
noriin inte reſtõ:qð non f eret ſi maior
eſſet cautela eſt ergoqn uis ouenire filma
fa.minorẽ·ꝙ facias pr̃em cõlentireet fa
clas etiam ſibi dari curt- ad litt- m uber-
Sed querit᷑ utꝑ pr̃ coʒat᷑ defendere fi
liũm dicut quida ꝙ et in deli tis ct in ci
uilibus·nõ põt cogi- ut defendat tanꝗᷓ de
fenlſor/ut exneusſed ut pr̃.ct 'timus ad
miniſtraxor ſic ar.in p.lquotct· ff.e.ex
qui:ca.in porſ.ea:hoc aute · ei· ubi er ꝙ;
tutor et cu/et huiuſmõi admĩſtratores
cogunt᷑ capitis pignoribus 2 alns remedi
is defedere uel remouent᷑ ab adrrĩſtratio
ne· C. de ꝓcutteũ quem ubi vr̃ innui:q;
ſi uelint ab admiſtratione ceſſare non co
guntur quin ſit in eorũ electione uel dic

hoc uey eſſe in ꝓcuntet defenſoribus ſed

in tutoribus et curatoribus et ſimilibus
eſt elect o iudict utruʒ uelit cogere an re

mouere et uide. C. de admiCul.fi-pr̃ aũt

uidetur omĩino cogend quia remoueri n
põdet ide.C.de bo.que.li.lfi.ꝭ·: neceſſi
tateʒ· ed nunquid ĩ publidi iudi:põt
filius agere ſine oſenſu pris cicunt ꝗcaʒ
H. accun:. in pre·g. magna circa fi- alter
natiue tn. Si:uinq.dicic hoc uex ciliter-
uel crimĩaliter/agat per eum:uel dtra eũ
ſi ordinaria uia agat᷑.ſ.oblato libello- in
ſtituta accuſatione ſecus ſi ex offõ ſuoiu

dex ꝓcederet ↄtra eũ.quia tunc ↄlenſ nõ

uide·ĩ ·de inqui.S.ii.· ·q non.C·de bo·

requirit᷑ et quibus = inquiri poſſit.
jue.li.cũ non ſolũ ·5s.et filii.ſed ibi loquit᷑

in pecuniariis cais · vñ dic ↄtra quia qð ad
ius publicum ꝑtinet nõ refert int᷑ pr̃em
tt filiũ. ff. ad tre. nam qð attinet et uidet᷑
cxpreſſuʒ · ffadl.iuł. & adultt/int᷑ liberos

—

—

—

—

6filius et. . filiuſfa. E.ſed primi dicũt
leges illas correctas per.l.cum nõ ſolum.
an aliquid pr̃i deꝑire poſſit. uide.·S. e. col⸗
plus dic· Qui-de ſuʒ· ꝙ etiã in priuatis
lictis non requirit᷑ pris oſenſus ff· & noꝰ·

quoti · de condictt · furliiii/de iniuriis · ſʒ
ſi uni · S·filio · et · · ſ fia A a

ſcias. m homo bon·ꝙ que ð pris con

ſenſu hñdo dcã ſunt.locum hñt qñ filius
agit uel cõuenit᷑ ex ea cã ex qua nihil pr̃i
querit᷑ ut predixi. porro ſi ex ea cã ſibi cõ
tunt actiones· uel etiã tenẽt᷑ alteri. ex qᷓ
pr̃i querit᷑ uſuf· tunc pr̃ hʒ earum exerci
ciũ· et in eis ipſe agit et durnit⸗ N. et an
xunc ſatis det de rato uel de iudi:ſol:uide
.de ſindico.·ſed Aericrr Ca² bo⸗
matil.i.2 in pre.l.cũ non ſolum·ꝭ· ii · V.
ubi autẽ.in unũ:et hoc in aduenticiis.nã
in caſtrenſi uel quaſi nõ eſt necceſſari pa
tris oſenſus ut.Sdixi ſed certe non bn ui
deo qñ in aduenticiis pr̃i nõ querĩt᷑ uſuf.
cũ.l.cuʒ oportet dicat ei in ommibus uſuf.
queri.unde intlłige pᷣmiſſa cũ pri acquiri

tur uſuf: ipſe eu reſpuit.2 de hoc oſtec

tuncn. obiciat᷑ eidem de oſenſu pr̃is.C.dᷣ
bo:matt.l.i.et in pre.lcũ non ſolum../i⸗
Sed quid ſi pr nolit ↄſentire fili
ti in caſibus ubi eſt neceſſari eius dſenſ
Hñde coget᷑ ꝑ officium iudiccaptis pig
noribo ut in p.l.cũ non ſolũ.ibi nccitate
ꝑ of.ĩudi·ac.inſti.de ſatida/tu.2 cu··

bus. fſt.ð uẽ inſpilĩ· S. ex hoc edictoibi.

ꝗs ꝛc. ff·de damp infec.liiii.·ĩ · V. an
tñux mulcta indicta ar. ff·de uen. inſpi.
l·i.S.ex hoc edicto. · cogenda uel ſcom
larnf .· ·2 albpapi.qui dicit ſic ſeruarĩ
dicebat ꝙ etiã ꝓpter neceſſitatẽ caſus ut
crimẽ puniret᷑ ſi erat crimĩalit᷑ accuſatus
filiqꝗ poterat dari curator ꝑſone ſicut ał
fit in.l.fi ·C.de ſen.pal.ſed illa paꝝ facit:

a pr̃ deportatus no hẽbat filiũ in ptãte
ꝑ miſſionẽ in poſbo.eiusff·de in ius

uoc/ſatiſqʒ uel pr̃i negabit᷑ uſufarinſti.
de acꝗſiti/ꝑ arrogatt · ꝭ·fiffſi & nox. Cã-
aga·fcut uſuf.5.fiuel forte · I· ſic dix
it uber.de bona · · ſufficiet prem inter
pellari/ad hoc ut ſudiciũ ualeatlicʒ nolit
oſentire.ſf. ut in poſſleg· uel fideiq·l. i. S⸗
non exigit· ſed tutius eſt ſi cõſentiat·
Ita ibi accurin magna glo uel m guið
[ucĩterloquat᷑ iudex ꝓcedi poſſe cu filio
ſine ↄſenſu pr̃is er ꝓpter iudicis autorita
tem ualebit iudiciũff. de mino·aiĩt pᷣtor ·
6: quid tñ alia iuraad idernibi uið ĩ glo.
hic no· ꝓ dicto ꝓximo ·ꝙ ſcʒ interpellarĩ
ſufficit faẽ·ljſi longius.ft·ð iudi/diuncta

CLe ſen ℳ d SZD

2 ☚

cuʒ·l.non dt̃ff.de fideliber.S.ſiue iuſta
et· l.neq; infantes · .ĩ·ꝑ quas ꝓbat᷑ qñq;
pñtem ðↄſentire nolentẽ hri ꝓ abnte 2 iP
ſo abnte audiret᷑ ergo et tunc. ? · Econt᷑
uidet᷑ ꝙ oſenſus pr̃is non ualeat qui inui
t cogt᷑ · ff· de auc.tu ·l. i.fi · et .· l. i · ff · q
cum fło tuaucl.nouiſſimeG· ꝙ; ſi cõpul
ſus. FAI.ad iſtas-let adl. fam fł · S iudi-
circa prin. Rndet᷑ ꝙ aliud eſt auctorizare
uel agere aliud olentire de quo hic loqui
mur m accurſed gui/de ſuc.dicebat cõ
traria loqui cũ quis cogit᷑ ad id ad qd nõ
tenet᷑ et iurt executio nõ eſt iniuriaff⸗de
iniuriis. l:iniuriax·· i. ex· 8 ſpon.cũ
locũ ·xx:q.iiipns:credo tñ eũ cogendum

ſicut dixi:ſi grande piudicium filio paret᷑

niſi iuſtam cam ꝓponat quare ↄlentire ñ
debz· ff rnrarer Eid nolẽte fiat

uoles. leatx ii ii diCc.Fi- d quid ſi iura
uerit nõ oſentire: Rnihulominus cogetur
cum nõ potuerit in p̃iudiciũ alteriq iura
re et fiet ei remiſſio iuramentiff. ad mu
nij.l.fi:in prin et:C.qui mili:nõ pol.l· i-
li.xiiet cũ ꝑiurus ſit imputet ſibi:ꝗa ĩta
temere iurauit ſicut ał. r in iuramento
calup.m uber de bona· · qd uideĩ · S
iur·ca.ꝭ·ultão poſt prin/et uide ſiłe d te
ſte ·.· pe · ·quid ſi quis et de citatt·Gĩ
fi·facit etiã qõ dñicalis.xxxi · de ꝗᷓ ſcrip
de of.or.quia pleriq; in glo· pli·vi · ·

Fm Ia-bal-
ten· ud li ·ma:et
l.fi.ff& qui:Ca. maab hoſtibus in prin:
ſi enim abñs eſt quis iuſta de cã puta ꝑe
grinationis uel captus ab hoſtibus dabit᷑
curator bonis ſi nõ eſt ꝗ eũ defendat ut ẽ
p.lab hoſtihusa.. de EEn nõ
tñ dabitur ꝑſone utS.dixi- ¶ Sed nuꝗd
poterit ꝑ eptam uel nunciũ ↄſentire ſi ab
ſens eſt. intellige· i · nõ pñs in iudicio:
et ſic etia intellexit glo·in.l:cũ nõ ſolũ.̊
dixi.quia ſi pr̃ longe abeſſʒ nõ eſt neceſſa
rius nucius uel epła.per.l.ſi longius. ff.d
iudi 3 ar · ꝙ; ſic · ff · ðD acquixt·here ·l· ſi gs
mihi bona.S·iuſſuzʒextrade of.delepru
dentiam. N·i:ex · d tem:or· nec epi:uber.
de bo · M. et de bõa · et lʒ hoc teneat/ Rñ
det tñ ad.l.alłytas.ĩ·ut ſtatim dicã. · et
Ia. b. El in meis ſcriptis Ia·baltenz pri
mam pꝑ·5· iuſſum · · et odof.notãt ꝙ p̃
ſentiałr corã iudice cõſentiet ad ſimiłitu

dinem tutor ar. ffde auctuobligari· .

pupillus et· 5·tutor · etlaccipiẽtis · 2 ĩſtĩ.
e.5·fi· et ar · de pe.dii/ꝗᷓ penitent in prin.
ex· de ſen/excõ ·qð de his in fi. gerit autẽ

uid ſi nullo mõ uult conſentire: R.
det᷑ curator bonis ĩ au QJ
prin.ff·de curt·bo/da.

=
„

4

B

Z

—

JN

Q

S
„

₰

—

5

„

pater legittimam admũĩſtrationemtanꝗᷓ
curxox in bonis filio delatisC. de bo-ma-
I-i. H-mutauit auctor uerba uberꝗ di
cebat leges illas loqui in auctoritate pſtã
da pupullo·ſed pr̃ hns admiſtrationem in
bonis filii gerit ut pr̃.nõ ut tutor alł eã
dem.l.a facit q; dicam in. v. ſed pone ꝙ
lis in fr Fuel dic ꝙ dabit᷑ curator bonmis
qui ↄſentiat uice pris arĩin pᷣ-l.cũ non ſo
luʒ.·ſin aute in fa/¶ Sed ecce feci cita
ri filiufa. in caſu ĩ quò eget pr̃is ↄſenſuiñ
cõparetquerit᷑ an debeã mitti ĩn poſſ. cã
rei ſer-R: ſi ille ↄuenitur ex cã caſtrenſi-E

quaſi ſuſticit eum uocari. nec eſt neceſſe

pr̃em uocari · ut.ft·ad mũicj · l. ii· ff · de ca
ſtren· pemiles .i.et debeo mitti in poſ.
et hoc ſi ille ſit etatis Fcirne ſed ſi agebam
ð peculio in quo pr̃ hʒ uſufet ille ꝓprie
tatem.tũc non põt fieri miſſio niſi pr̃e ci

tato qui ẽ Ecimus adminiſtrator ut.C. de

bo-que li. I.ĩ.et.l cũ oportz·ꝭ ubi autem
