demandatio nec tunc hec fiunt iure de

legatonis ſed iure proprio/quia illi non

„1 2*

deficit niſi ſolum auctoritas cemãdanti
ſeu ꝑmittentis. M1- Vt nõ: in decrer
de raile an lo gr-* unde nõ poſſent
omnia ſimplici ſacerdoti cõmitti· MI-
Vt in predic.c aqua de conſeecl· · al.
IolB. uero nõ.xcv di-puenit ꝙ epus
ibil habz hodie-quod ſit meri imperii
cum om mia ualeat delegare etiã ea que
ſunt ordinis ſalrem epiſcoponiſi uſum
pallii-extra de uſu pal.ad hec. etiam
nõ. I& nõ. in prec.qð ſedem:
1.glo:/2 6 polui alreĩſſiões.
ꝗq·uini:ille.2 ui q- vii ſcut. ¶ Mixtxum
aut imꝑiũ hʒ illa iuriſdi-que c
cãs exntes it᷑ meꝝ imꝑiũ ſeu int᷑ aĩado
ſiõʒ capitt:ut ff. de iuo/iu-imꝑiu ut 13ρ
nolcere ð traſac.alimtoꝝ et ſuꝑ eis· et ſir
reꝝ miox alienatiõibʒ decrẽ̃ta int᷑ponere
2 gnałyr olĩa que ocedunt᷑ a· I. Poſtiti. que
n actĩgũt aĩaduerſiõʒ · ff· ð.ofe:cui mã
æ iutl.l.i.Itt ognoſcere ð ĩgenuitate uel
li Grate 2 FuituteC. S peiu:placʒ. fi-
I dðinð ac. ff. & arbñ dii. S. de liberał ſi
quo uið.C. ub cã ſta. ag. dʒ.I.p.Iti mit
m polſ.a reciꝑe cautiqꝗa iuber̃ caueret
in poſ mitu/ magis ſũt imꝑiiſ. mixti ꝗᷓ
iuriſdic· ff. ð iu. o.iu.iuber 2 dỹ mixtu
ꝗa ꝑtiʒ accedit ad naturã meri-ꝑtiʒ ad
pecuiariũ ↄmodũ. ↄmodũ eĩʒz pecuĩariũ

9 2
reſpicit ſi alicui caueat᷑ ł poſ:mittatn
tłia ðlegari ñ pnt ut in ·lff. S of/ eiuſ

cui. ʒ canões uero mixti imꝑpii dici põt

e poſitiõz ꝑpetua ſuſpẽſio. F. Fioc
poſuit ſb mero:S· . ꝓx- in pri. pcor ca
noniſtas ꝙ ho materie (Gtilitate dimit
Tãt legiſtis ꝗ nec ĩ hac materia ſut ocõᷣ

des hic ẽ·ꝙ Gui:de ſuore ꝓbat omnes

gł. dicẽtes mixtũ imꝑiũ n. &legari dicẽs
alIl &legari- niſi ĩ caibꝗ expſſe ꝓphibitis
ſic datio tuton. que miæti ẽff & tute
l.muto:5tutort:a ni deygat᷑ niſi iuriſò.
hñti ĩſti/de attił:tu:: piff. & eu2cu.
da: ab his:lnec mãdãte fo qñ mixtum
Pl bʒ ð mero ꝗᷓ ð iuriſe ut ĩ- l ubere.
·e·x Iti cũ reꝗrũt ðcr̃ti inpoſitõʒ ut
ĩ. S ubi ð cr̃tũh dixid ſuꝑ.I.iff eo.· t· &t
cebat eĩʒ ꝙ cãe mixti imꝑii ñ ocedebãt᷑
maioribz magiſtratibʒ hntib merũl-
ſenat olulto ?ᷣ oſtiti:ſed eo ꝙ tłes ſunt
hñt ills. et ſic illal ĩtly'at᷑ v que uero
pꝓ qð ocludic:ꝙ pᷣſes ł alii ꝗ bnt meruꝗʒ
Amꝑiu et ſi n. ꝓficiſcãt᷑ tñ ꝓpr̃ publicas
occupatõs 2 n al cãs mixti 1ꝑii poterut
Slegare ẽt n hntibʒ iuriſdict alł·C. de
peð:· iu·l. i:C. ꝗ. ꝓ fua iurt-l una- ſalue
c ð vᷣbz ib ian ammonit one⸗
anqꝗſitões cłer icoy inſtitut. xV1:q- ul.
nivs uiſitatiões a cõrectiões et huidi ex
Sof.or·ↄquerẽte Htñ ðᷣłgari ꝓñt poci
Fʒ canões ꝗᷓ Im legiſtasff. of. ꝓo· nec
ꝗcꝗ ur̃ tñ ꝙ tłia pnt ſimpłr Sgari ut
cx S& of-de- uenerabli ub fuit rſtitutio
Sgati i iux erat ĩpedit F. ꝓficiſci
uołbat idoqʒ; potuit deł?gar̃ ut ĩ p: lde
of.ei F ẽ illo ſpale ·¶ Porro illa que in

ſuo gnñali noie ſtat iuridic.nucupat᷑ et

ↄpetit mgr̃atib muĩcipalib ut· ff/de
au.oiu mgratib-2 põit᷑ ꝓ his que tii
ãiur̃ mgr̃atus ↄpetũt 2 gari pntet ſic
põit᷑ ĩ pel. iuber.ff:S of.er.cui maẽiu.
I1.6. Fi. dicut᷑ aut ea lur̃ mgr̃at ↄpeter
que ↄpetũt eo ipſo ꝙ mgĩrat eſt etiam
minimus uille u' caſtri uł ciuitatis ut
pᷣſtare auẽteʒ manumittere uolentibuſ
et adoptiones et emancipationes et pu
blicationes teſtium ante litem contel
Et inſtrumentorum ꝑmittere exercere
iuriſdictionem contemptoſam in pecu
miariis cais uſque ad. l-aureos oli hodie
uſq; ad. CCC: aureos ſiue ſolidos- HI-
Facit ad id quod ſcripſi de iudi.c. finab
ſuper.ni. glo.*In auten. collat:·ĩii· de
defenpciuitati.6. ſed tu neqʒ; et. . ex ꝓ
uinciali er· ̊. audient quoque: C. de ma
giſtra, municip/ouẽ·l. ?C. S Bfẽ. ci: l. i⸗

L

X

445

ℳ

4 440 01

9

9—

97

O.iu. l. i

Et in predicd.l.magiſtratet inſtitut
de emanci. 5. per emancipat-C. ec8:l. 1.
Quid ſi ultra. CCCſolð. Aʒo. .-In
ſum.nõ ubi uide in fi prime partis.
dicit eſſe iuriſdictõis lʒ maiores iudices
ręquirat· Alii dicunt eſſe meri imperii-
Do.m. in. I. imꝑiu dicebat eas eſſe
mixti inducens·⸗ iudicarce de defenf-

in.l.ii ·C. de pedan:iudici- Cum non
oↄpetat hoc iur̃ mgr̃atus.ICeʒ etiã teſtã

ciui.2 ratio ſequẽs nõ rE uide Cy.

inſinuare utS. V· nõdum. Iteʒ tutores

dre.ff.de of.eiq cui mã.ẽ iusl.l.ii/2 p·.
α vaαοe curatas ad litem.

dic iun mgr̃atus ↄpetere · unde mgr̃atq

municipax dare poterit ar inſti · cur·
in fi:dumodo.ĩ· CCCaureos. A1â- und
facit ð iudi.c.ułt/ꝭ.deleli vi .· ᷓIteʒ
lenicer caſtigar̃ ut in preSaudiet ·xlv.⸗
di.cũ beatusff/ſi quis iul-di. non ob.l.

unica ᷣm canones hec iuriſdid. cõuenit

archið.ubi.eſt de cõſuetudie ipſe enim
ſcruptator eſt iurgio·xxdi plectis-
et Smandato epᷣi excõicat ſe temere ad
ordines i ngerentes ut ex de eo qui fur-
or-re.c.i:de B nõ. Vincex de offi. dele:
C·Fi. 2 in p.c.cõqueſtus· MH·Alłt. ·2
nõ. † (Mogdica uero cobertio e que
ↄmiſſa intelligit᷑ eo ipſo ꝙ cauſe alicuiq
ↄmiſſio mandat᷑ et ᷓ̊ etiam imꝑiuʒ dr

ut:ff·de offi.eiq cui man:ẽ iunt.l.fi edʒẽ

de ofdeł. e lr̃is et· c.fi:5.·fi.iᷣ ꝗa non
iuriſdic.2c.a qrio ſenſu ubi & B s Vic-
Vtx in cans mixti uel meri imperiĩ

fiat Fro np d iudi.l.i. C· ð iu

ad fi.i· gol.cũ ſuis remif̃ · et aliqd.· de
ↄpe.iuadit.S.ĩ · V· nunꝗd in iudicem
de hᷓ et ð ptãte excõicãdi: uið qð ſcripſi
de of.delep·2.· g.· ſuꝑ fi: ul.glo. ultio
no·/ꝙ ꝗ duabʒ auẽtibzʒ ꝓcedere poteſt
nõ cogit᷑ alterã eligere. arex ð preſcri-
ſi diligenti · ſi tñ elegerit electo tenetet
illa electa utet᷑ ar.ex de offdele.ſignifi
cãtibus poſſet etiã eligere ꝙ in una ꝑte
eiuſ cãe utat᷑ ordiaria in altera dlegata
Facit qð nõ. S. C· i· · fi · V· ꝗd ſi ↄ ꝓ
iſſuʒ· ν.. ut eæ & ar. innotuit-immo
etiã ur ꝙ lʒ dicat nolo ꝓceder̃ auẽte or
dinaria:tñ ualebit ꝓceſſ auẽte õdiaria
ꝗa nemo põt a ſe imꝑiũ abdicare· ut· fſꝰ
de of· pſi. Pgatus.F q'r ĩtlł'at᷑ ꝓſequeẽ
fm papã· ut nõ· in p.c. ſi diligenti. Ur.
Eſt ſcienð ꝙ Inno· materiã ad quam H̊;
remittit Guił.nõ poſuit in.c ſi diligẽti
F in.c.cũ ex officiiĩbi pᷣcedẽti erat aũt

De B de fo.ope.ſi diligenti

ſignata ſuꝑ. v. aucte· ꝗqa non hẽbatur
coiter in illa dec· putauerũt aliꝗ et ſpe-
cũu eis ꝙ caderet in.c.ſi diligẽti ubᷣ ẽ tał
bũ mirõ aut S Guił· ꝗa doc ſuꝗ oſt·
bñ poſuerat glo.illam in.c.cũ ex officii

ꝓbr lr̃aʒ ãtique quã ib poſui.i ui.
4 Illud etiã nõ.ꝙ poſſeſ· gnalis iuriſo.
acrit hi unq ac iuri&-exerceat᷑ puta
ꝗqa ↄgnoſcit ꝗsd cã una ſiue d ciui ſiue
crimiali uł ſi excõicat aliquẽ et ið eſt ſi
d alið faciat qð ad iĩuriſdicꝑtinat dũ
mõ intẽdat uti iur̃ ſuo quo ad iuriſdic.
uniuerſałrnã ſi intẽderet ꝑ hũc actum
in ciuilibzʒ cãis tin uti iure ſuo ñ ꝓpt̃ B;

acꝗreret in crimialibʒ ar· ffquẽadmoð

Fui admitti.l.fi:ec de pᷣſcripti·auclitis
etc cum olim.hec tñ gnalis iuriſdictõ
non ꝓcedit ultra ꝑſonaʒ quã exercuit

Iteʒ lʒ eã exercuit in uniuerſitate ñ ido

acꝗr̃t poſſef.iuriſdi:ĩ ſing ł'aĩrs ꝑſõas ar-
xñ:.q-ii. ꝗmãumittit᷑ gnał aũt poſſeſſio
ciuitati F ꝓuicie acꝗri᷑ ſi publice ꝑ oẽs
ptes ciuitati et uniuerſalr bannum po
ſuerit ĩ ciuitate qð vm eſt ſi nł alius
rat in poſſeſſiõe gnalis uriſdictonis
Balð· Nota ben ꝙ ſi quis preſcripſit iu
riſdic.in incolas ur ẽt pſcripfiſe ĩ forẽſ
ꝗ ibi deliquũt naʒ iſta pſcriptio cauſat
ius reale 2 uelut ofeſſoria ò quẽlibʒ red
dit᷑.ft·ſi eui ue.l.ſi ꝗs diut᷑no ĩ fi- ꝗa in
ipᷣm tritoriũ uidet᷑ ius pſcribi cui iurii
dictõ ĩberet· C. ubi et apð quos· l.fi.·
Iti ſi ꝗs facit hões alteri ofiteri ꝙ ſunt
ſue iuriſdic.ł ſacmẽtuʒ fidelitati ab eis
etochier- ꝓut in plerilqʒ loci pr̃imonii
Bati Petri inueiem fẽm eſſe dũ eramq
ibi rectõ 2 capitaneꝗ generalis uł etiaʒ
facit eos renunciare et abiurare iuriſo-
prioris domini non ꝓpter hoc acquirit
poſſeſſionem iuriſdictο. Itt ſi habens
auriſdictõz uł ali ius generale iure uł
conſuetudine uel ſtatuto in aliqua loca
uł ꝑſõas 2⁊ qntocũqʒ tpᷣe ſtet ꝙ a aliquo
locoꝝ dictoꝝ uel perſonarum non utat᷑·
Vel omni iure quod in cis habet uel in
aliquo capitulo non tamen contra eum
preſcribicur quia ſemper poſſidet nam
exercẽdo ius illud u' etiã unuʒ capituł
illius iuris generalis in uno loco ſuo· in
omnibz locis et ꝑſonis et capłis ẽtinere
uidetur niſi poſſeſſioneʒ amittat ? quia
expellatur. uel reuerſ non admittatur
uel ſuſpicetur ſe poſſe repelli· premiſſa
omnia prolequere plenius ſcdm hapam
t nõ· extra de capel mo.c.ii. M. Er
ibi pleñ uið in glo:que ĩcipit intelligas

5

Et-

N

— — —

— ——æñ
–

—
—

— „ — —

N..Et ſunt hec in arcõtra curials regis

Ffrãcieſi enã aliꝗs miles ? plat hbʒ caſt
i quo nõ lõgo tꝑe ornne iuriſdictione ex

eærcuit. ꝓut caſus occurrerũt· nunꝗᷓ tamẽ

cõtingit calus:qð ibi oportuerit merum
imꝑiuʒ exerceri·.hodie uero otigit· dicũt
bhoc ad curiã regis ſpectare nõ ad ipſum
milite uł platuqð re ꝓbat papa.ut᷑ nõĩ
pre:c Bal-Et bñ. Nã in iſtis incorporali
bus plena poſſeſſio ↄſiſtit ĩ aptitudine ſi
ꝓ eis.in his que no·ĩ·de pᷣſcrip *
B Quarr cocipiar Ii
agitur de iuriſdictiõe ſiue petitorio ſiue
poſſeſſorio·nõ·ĩ:de cau.pol.et ꝓpri.·in
retinẽde· v.porro et· ꝭ·notãqu · ceterũ
et ð li ·do .quid ſi petat᷑-¶ Et breui
ter no.hic ꝙ cauſaruʒ alie ſut infime ut
que ſunt ĩfra ſimam·ccc-lſoł.et pro illis
põt ꝗlibet męgr̃atuſ adiri ut in autẽ de
defen. ci·.Set udicare. et Saudient.2· ff⸗
de of eiq cui maneſt iuriſ.li- Alie ſunt
medieut que predictã ſummã exœdunt
et ꝓ illis adiri dʒ pᷣſes ꝓtũcie uł ðlegat
ab eo·cũ ipſe ĩpeditus eſt ut:Cde peda:
iudi:placet in prin-Alie maxime ut que
ad merum pertinẽt imperiũde quibos
dictũ eſtex pro illis adiri debẽt rectoreſ
prouinciarũ. utff. de of-preſi-illicitas-
uriuerſas. et ĩ pre·ò-placet:nõ itañ
aut delegati ab eis uel magiſtratus min
cipałs. ut.ff.ad municip. lea que. niſi in
cau cũ uidelʒ cõtingix Pſide abeſſe ut. S.
de iudice dele.ꝭ.fi · V. Iteʒ ꝙ eſt dełã cã
Item et᷑iã que ad mixtũ ꝑtinẽt imperiũ
de ꝗbus.S:dictuũ eſt ꝓ quibus ecia ma
iores iudices adiri debent ut in p-leiet
ff·de of·procon:nec quicꝗ:i ſi eniʒ ex
traordinarius uel qui de hiis nequit cog
noſcere adeat᷑ impune ſibi nõ parebit uo
cat.ff·de iuriſ.O.iu.l-fi:eX ð NRp.pr ti·
L·quã hodie nõ hoberus:- Non
ndat

= acut ĩ actuff· ð̊ fuirul p.or̃ · · E
4 6*

e etiã obmittendũ.ꝗa ſi ma m uel
ĩhibitio iudicis cõtemnit᷑: ad eio ſpectat

officiũ hoc punire ut.ff. ſi ꝗs ius di. non
„⸗ —M . —„ . .
obdel.umica:e& de maticõtra indicec.
tracto:c.i.cũ ſuis cõcor. AIbi no-ĩglo
p:et ultra illas facit.ff. de.iudi.ſi ptor q;
metus cã. l iii. e: ca: maſed ſi per pre
torẽ. 5.led 2 ſi. Itẽ itdices licite cõminãt
de ap· cũ ceſſãte:ubi remiſ. dediet. ff· de
of·pfecur·li. Scũ patronus· ð ofpfec-
ui namn ſalteʒ· ie et iudex inferior eã ſe
qui·ff. de admi · xu.l:tutor5ꝭ.ſi deponi·ſ
dic ut ibi in glo. nõ tanꝗᷓ· Itẽ iubere põt
alicui ne de domo ſua exeat ff.de inter-

ſtatim dicam Itẽ ſcias

ſ05
et rele:l. fi-Sed uidi dubitaride Pceptis

que fiut ꝑ iudices nuda uoluntate:p

ne pars læ quar ne exeat aulaʒ ne moueat
mani ad oſte ſub pena:c. lib-2. in primo
exemplo tenuit Guil-S ſugſuꝑ meteria
l.i.et. I-interlocutio.Ccõmaepiꝑ illas
leges·et per legẽ · ff· dele.i.filiuſfa·-diuui

et deleiii:l.pater. : iuliul agrippa et. l-
luci:ꝙ pena exigi nõ poteſt cum illa

cepta nuda ſint 2 ſine cauſa. uł cauſe cog
nitione facta:alł· ad ideʒ 1Rs que requa

runt cauſam.Cde edic diui- adri:l:fi· ff-

de ſuſpec.tul.inin fi:cũlſe-de traſac.

cum hii-6;:in cauſa-de infami. I-ii-6 ĩgno

minie. de fideiliberſi legatario ĩ fide nii⸗
fi.l.ii.S:ſenatus/de dona:nuda ratio de
ꝓba. cum de indebito. 5.ſi cuius. cauſam
ponit decre.ſi caucõ de fi inſtruad ideꝭ
de lib.ob.c.fi:de ap:ut debitus.ct · e·ti-
ut · S. li vi· de cenſi.peruenitde ſen ex ſa
cro.e·t·C.i.li.vi.e.li:de ofor ſi canonici-
ad pre.fa·q; ſcripſi ð re iudic· in cauſiſ
ſuper.i:glo:2 ð penis.dilectus.fa:ad ma
teriã·ĩ· ſen prola.ꝭ·ii· V. ſed nuqiud iu
dex 2 fortiusĩ. de cõtumatia. fi.M ſed
pone iux. 5-Iuſte ergo petebat᷑ a noᷣ
ꝓ ꝑte epi maſſan. ut cõe ciuitatis ſenen·
puniremus:quia poſt inhibitionẽ eis fac
tã exercitũ fecerat, et daãnificauerãt ißm
ep̃m in caſtro celequod idem epiſcopuſ
coraʒ nobis ad ſe aſſerit pertinere.
(Oe officio omniuã.

udicum Kubrica-.

⸗

/

. 11

C

K. Sciendu eſt ꝙ ex practicis quol

nominauit auctor in ꝓhemio/ſoli tres
hoc tractauerũt. Primus Kofquii parte
ſcða ſui operis:poſuit Ricaʒ de of.iudio
qð dat᷑ iure actionis et vi: poſt illam ad
idem. Item poſt tituluʒ ð iuramẽto ua
ſalli poſuic quaſi cõtinue xiiii. Ricas ſuꝑ
diuerſis que petunt᷑ iudicis officio· et ſic
ſũtxxi/ſcdus fuit VB ·ð bo.ꝗ tractatũ
de hoc cõpoſuit in ſuo libello ante með
·rogatus uſq; ad ſi criminaliter mi
hi.car,/vi/tertius Io⸗de de. qui poſt ipᷣm
cauiłli·x. per totũ ꝑ gnalem et ſpealem
Ricas.materiam proſequitur:2 adde q
ꝙ Kofin certis
locis et ſuper Hica de of.iudi. contra co
lonos ex alcriptiões· v·ſed opponit᷑ im ꝓ
bat ſubtilitatẽ dicentiũ ꝙ quando ĩudi.

officiũ proponit᷑ loco actionis. non debzʒ

in libello dici/ago ↄtra talẽſed propono

uobis-2c-horum ratioquia cum iudicis

1 , . 41

„ .
officiũ non ſit actio.ff·de minor̃'quanco⸗
minorẽ · fi: cõtra partẽ non dʒ propomi
ſed ſolũ iudici:ſed contra partẽ proponit᷑
cũ agit ſuo iure ſed ipſe ð hoc nõ curat.
quia noĩe actionis ſaltẽ gnaliſſimo.etiaʒ
officiu iudicis cõtinetur ff. de act et ob-·
actionis uerbo·2. ſic bñ q̃ ago ò treʒ · .
Ve ad ꝑpetua memoriam
fiut dingẽter proſpicienda
ſunt.ut.iii-di-in nomie“-
2 e. de re iudi. ad apłice ĩ

tatione uariandaxv. qisque ad ꝑpetuã
maxime ubi ſunt poſteris profutura. ut
ex· ut ec:bec. ulti. in prin ad poſterum

ergo utilicatẽ memoriã perpetuaʒ. hec
officio iudicis tradidi que nec a moder

nis ſunt etiã cõtemnenda-C· de qõmbus
diuo in f· M. Fa. clę- de iureiurã. romani
V. nos itaqʒ ĩ fi 5 C. teſta-iubem
· ſed nec aliquað con.di:i.ſemelquia
que nõbiliter fnunt niſi diligenter notent᷑
neglecta eſſe uidentur-ff.de iniuri Item
apud labeonẽ:5S.ait ptor. quia ergo de of
Ficio iudicum in ſpẽ tractauimus. hic in

camuſ.¶ Officiũ ergo iudicis latiſſime

uenientibus. nec ulla tẽporuz ſunt cõmu

que ſpectant ad omnes di

patet. poteſt nanqʒ bonoru poſſeſſionem
dareet in poſ.mittere· tutores cõſtituer
2 iudices dare- ut.ff-de iur. o. iudi. lIi-ex
xxX·qv.iĩudicantẽet· St. proxi ct tãtũ
ualet in bonefidei cõtractibus quantum
Iſtipulatiõe ĩterrogatio facta. ff· ð neg-
geſquia tantundẽ · depoſiti- lucius tici
us- Item quia ubi deficit lex cõtractus
iudex facit qð ſibi et de bono et equo ui
et᷑. inſti.loca.ꝭ.płtc.quod etiam ut late
Patet ſic plenius oſtendamus ·
G 4 quãdoq; proponit᷑ principałr Io
actionis ſeu loco principap actionis-
uandoqʒ 0ο proponit᷑ incidenter-
Handoq; impedit actionem.
uandoq; detrabit actioni-
LQOuandoq; oſeruit eĩi que ſingula ſta
tm proſequamur-
C V ltimo ꝗd iuris ſit ð ſummaria cog
mtione dicturi. Bal- officiũ iucicis quod
dã exibetur proprio motuquoddam ex
poſtulatiõe ꝑtisnaʒ ſi reſpicit publicaʒ
utilitate ſine actõne expedit᷑:inquirendo
de accuſa:qliter. Idẽ ſi publicam pietatẽ
et equitatẽ. ut ĩ tutor̃ dando uł remouẽ
do:ff. de ſuſpec.tuto.l.iii: Ide ſi publicuzʒ
decusdelei-l-ciuitatibus. 8 uſufr. I. lega

tũ· Idẽ ſi teſtatoris piecate.· ft · de pe. her

AT-hereditas in fi. e& de teſta. nos quidẽ.
Idem ſi amime fauorẽ. ut ĩ uluris et mal
toltis de iureiurã. ad noſtrã. ni·2c. Quod.
uero familiareʒ reʒ alicuius reſpicit cura
petentiuʒ impendi d;- ff-de dam.mfec· l.
.iiii.ꝭ·hoc aut iudiciũ. Et ſi lex impom
cxpediendi proceſſum et nemo petit non
intelligit᷑ iudex in mora ut ibi. .
NVdicis officiũ loco pricipalis
actiõis proponit᷑.cu alia actio.
ordinarla deficit et nõ è actõ
t.1.5. vlti⸗Rl⸗mun propter
addit ionẽ penultimã de quo dicã.. fi.
in n⸗ie⸗ tunc litis cõteſtationeʒ ex
poſcit.ut exc.eo.iĩudicisqdð tñ ſic ĩtellige
ꝗa aut interponit᷑ ad nullius ꝑtis petiõeʒ
aut ad ꝑtiu peticõnẽaut eis ĩuit· MHex
epla poſuit VB. ubS. 2 my'ta p uin ph.
2 gof · ſcripſi in decreii.e·Ci · p prin·2 ex
his et e obmiſſis et bhiis que poſuit In
no.ibi et oſti. bi in ſum. huius tforma
tus fuit tamẽ aꝑtiuſ totus iſte tractat
uſq; ad ulcimuʒ. 9. fuit addicio ut ibi
dica.· Aachen officiũ loco Pricipał

actionmis ad mullius partis petitone inter

ponit᷑-cuʒ platus uel iudex audita ſubdi

torum infamia ad inqſitionẽ exceſſuum
ex officõ ſine cuiuſꝗᷓ petitiõe ꝓcedit:ex
di.ſi quid uero de quocunq; e de ſimo·
licʒ heli. Iteʒ cũ e H mandat ut
ꝗcũcʒſcit ueritatẽ utꝝ titi ſoluerit uſu
ras alicui:q titius iurauit hoc non è nun
ciare. hec dicat ex de iureiurã ad noſtrazʒ
iiein fi. Idẽ cum ꝑ ſe inqretan tutor ſu
ſpectus ſit de tutela.ff·de ſuſpec.tu.l.ii.
G·pterea.et·i.dicã:ad eiul enim officiuzʒ
ſpectat ꝑ ſe talia inq rere.et corrigere· ft ·
de offi.pſi. cõgruit.e de off. or. c.n N NNV
qvi.epᷣusextra ð teſti.co.pterea. xxiii·
qiiiiſi is ꝗ. C.de bo.pſcrip.ſñi quis intra
in prin.2 obuiare ne fiant·heevi. Glc. l
et.iiet ſuſpectos ab adminiſtratione re
mouere ut ibi et extra de ofdeł. uenera
bili.iiiq:ii:.q ea:e& & accuf̃. cũ cilecti 2
de fimo-licet. Iteʒ damnis eccłſiag occur

rere. ex de ĩſti cuʒ ueniſſent in fi.2 ſi'ia.

et ĩ hiis quidez ommibuſ non eſt lit· oteſ-

neceſſaria. ſed Tunt illi exponẽda capitła

ſuper quibus iuquirit᷑ otra eũ · ex ut lite-
non cõdeſ.qmi fre · · lut 2 alii: ut in pre..
qliter · S. debzʒ igit xi. qiii corum.uel dic
ut.ĩ ·de inq ſitionjbus··nuc tractemus.
v:cũ ĩgit᷑ et ſe· ¶ Si uero officin iudici
interponit᷑ principayr ꝓ aCtõne ad petiti
onẽ partis petẽtis aliqd ſibi dari ul fieri

O 22

6
d
1
l

tunc lubdiſtingue:quĩa auł cõłra certazʒ
piona aut codra incertã aut cõtra nulla.
ſi cõtra certã ·tunc habʒ locũ decreex æ
iudicis.ꝗa tunc eſt meruʒ officiũet dat᷑
Iibellus.et expoſcit litis cõtel.ff/de min-
Papᷣin fi. et· l.patri.iet. C. ſi aduerſus
delicl.i.C. in ꝗ·cau.in inte.re.nõ eſt ne-
I.i.C.de mino.l-inie& de reſti- in inte-c.
i cum em loco actiõis ſuccedat. ut· S. .
xi -ſine qua nemo experit᷑ ut· ſt· de neg-
gel.ſi pupillusꝭ.fi.vindi.quo iur.ex Sᷣ
tudieanääna- eius naturã dʒ mitari-ff⸗
ſi ꝗs cauti ſi eum.ꝭ. ꝗ imuriaru C. de reĩ
uxo:act·l-unica:ex de ſta.mo-recolenteſ
xxvidinoſceet.c.ſcire:lʒ non ppetuet᷑
P litt cõteſ· ut in P.l.papᷣ·qð aute dixi ꝙ;
expoſcĩt litil.oteſ.patzʒ in multis cxẽplis
ut ecce primo in reſtõne in integeſitie a
minore ſiue a maiore ꝓpoſita-pone enim
eccleſia alienat iuris ſolẽmtate adhibita
aliquã poſſeſſionẽ in quo ledi᷑ enormiter
ultra dimidiã iuſti pciicerte põt petere
ꝑ merum officiũ iudicis ut pecuma emp
tori reſtituta recuꝑet poſſeſſioneʒ- ut ex
de reec. nõ alrad noſtra æt ex de reſti. ĩ
inte:c.ihuiuſmmodi eniʒ offrciu iucicis ꝓ
poni᷑ a parte pro ac tione 2 cõtra certaʒ
ſonam·ſ. cõtra emptoreʒ- unde dcbet lis
cõteſtari. Iteʒ etiã in minore leſo licet eĩ
Pedict pretoris ſubuemat᷑ ut. ff-/de mi-
ait pretor.2.· I-patri.S. i. 2. l ꝙ ſi minor-5⸗
fi:et ex de in intereſti·coſticutusff/de
euic.minor-N-i.C-in ꝗq;cau-nõ eſt m in
teg reſti .ne.I.iein fi:ft· de excep· excepti
pes- in fi. Ideʒ eſt ĩ maiore caula reipubli
ce abſente leſo.cun licet ptor ſubuemat
ut f· qui-cau-ma-lItamẽ eæ officio
iudicis iuuat᷑.C. e ꝗq:cau-ma-in otracti
bus Idem etiaʒ i reſciſſoria que ꝗtis ex
bñicõ ptoris oↄpetat/ud. ſt-e. maiores-et
I:ab hoſtibuset.C.e.l.i:tarmnẽ officio iu
dicis expedit᷑· un dicut ꝗqdã ꝙ ex edicto
ptoriſ eſt inefficaxquouſq; ptor unius ĩ
eaʒ inſuſflat ſpiraculuũ uite utff. ꝙ me-
cã.met uʒ.S. uolenti-inſxi-de act. rurſq
H. NHoc ſcripſi poſt hoſti·eti.c.ii.ſuꝑ

—

dra abnteʒdic ut ex· e.c.i.et de in inte-
reſti· c.i.et.c.cũ ex litteris.Itẽ aliud exẽ
plum nã ſi pater agit cõtra filiũ obedien
tiã et reuerentiã ſibi preſtare nolẽtẽagit
ĩudicis officio·: di-C-ĩ. e& de maio et
ob· cuʒ inferior. C. de emandat. ꝓpinquo
ruʒ.l.unanqvii:querit᷑. Itez ſi peter uł
mater agunx cõrxra filiuʒ. uel filius cõtra

glo.ni. an Fn Jen autẽ reſtit:. in inte-
ſic neceſſaria lIitt cõteſ.uel poſſit dari con

le
æoOs ꝓ alimentis aget iudicis officio. elt
en hic neceſſaria cognitioquia forte ne
gabit᷑ pater eſſe· uel trliαα1dαρςε
reliquerit. ff. de hb-aꝑno-ſi quis a liberi-
H.iet ꝑ totaʒli.di.ns naturaleex fi-
Eſbi:michaelex de eo ꝗ dux-in ma. quã
polper adul.cũ haberʒ in fiĩ autẽ ut li-
ma.et aui:ꝛillud quoq;/ex ꝗ fili. ſint le·

tranſmiſſe· de ꝓbaꝑ tuas· Itẽ ſi patron

ad inopiam uergens: petit ſibi per ecclſa
uel libertuʒ ꝓuideri: e& de iurepa. nobi-
xviq:viiquicunq;ʒet in pre.l.ſi quis a li
beris·5: ſolent. Itẽ ſi patronus petit ut hi
bert obſequiuũ ſibi preſtet uel ſi dquerit᷑
ſe ab eo cõtemptuũ· u ab eo couiciuʒ ſibi
factuʒ uel dictuʒ officio uchcis ageté ff.
de of.pre. ur.l.i.ꝭ:cuʒ patronus · Itẽ offi
cio iudicis agit᷑cũ inter patrẽ et finuʒ ð
patria ptãte diſceptat᷑· et cõſtat tantuʒ ðᷣ
Ffiliatioe ff. 8 lib. cxi:d inde. S. ĩ-f. de rei-
uẽ.l.i.S.ꝑ hanc.C.ð peti.hr·ſi putal:C.ð
patria ptate. l.i.2· ii e ð conuerinfi: c.
fi·¶ querié an in Pmiſſis caſibus. ſ. 8
Potxre et filio 2 8& patrono 2 lito ſit libel
lus neceſſariusqð dic ut.ĩ.ð libel. cõcep.
6. nunc dicendu. αν. M1⸗q ibi po
ſuit fuit hoc dictuz uber · ¶ Sed an ẽ

Cfec HD * fer
1. decf of“ lom ſ'et 2

OO r

eiſdẽ caſibus 2 etiã in cautione damni in
fectide quo.ĩ. ſubicit᷑ debeat appellatio
admitti 2 quidã dicũt ꝙ nõ.ffde ap· r̃ci.
up nõ ſi res-Alii cõtra · ſ- uber. cuius
ad litterã fuit iſte · ·2 Uid.ĩ. de ap· S- in
quibus. ſed nunquid quando. C.· de
pedaĩudi:l.placz ita t ꝙ pẽdẽte ap· alat᷑
qui fuerit ꝓnunciato aledus ſiñ piudicio
tñ·ff.ð inoff.tel.ſi ſtitutaS·pe·C. ð or.
ĩu.l.fi.ff.de teſt· tu.l.itẽ a. f.ð̊ iur.deli.
filius et noff·de hiis qui ſui uel ali-iuris
ſunt.l.płt· Iteʒ agit᷑ officõ iudicis.cuʒ fi.
lus petitur qui a nemine detinct᷑·f. li.
exi.l. ii- -hoc auteʒ interdictuz. cxtra 8
cõuer in fi:c.fiiii:q:i.reintegranda.Itẽ
mpetra᷑:curm filiuſ petit a patre eman
cipari· M qð quatuor caſibus petere po
terit/qus ſcripſi de reſti.ĩ inteↄſtitutq
in prin. .ff.ſi quis a pafu/ma. l.fiet ðᷣ
cõ·et de.ſi cui legatũ·.arbitro.Iteʒ cũ
petunt᷑ ſeparari bona:ff.ð ſeꝑat.lfi. Itẽ
cum petit᷑ ſentẽtia pronunciari nulla uel
proceſſ e& de ꝓcu- in ſentia: e" de of-
dele· cum cõtingatf.de fer̃.l.i..WA hoc
fuit ultimu dictuʒ- Inn . C. iĩ.e.t: ĩin fi·
magne glo. .· Iteʒ implorat᷑ contra her̃
dem.ut ultima uoluũtas teſtatoris plcaè?
e de teſta.tua.C.de epil/2 cleaut· licet
C.de ſacroſan.cc.l.i.Item implorat offi

ℳ „—

2

9

ciuʒ iudicis qui ꝑmetuʒ rẽ ſuaʒ tradidit
licʒ ei ſubuemat᷑ per edictũ mecã. ff-

met cã: metuʒS·ex hoc edicto. Iteʒ
deceptuſ ꝗ ſe ſupponit gr̃e capituli ſuaſ

Iras ei tradedo:ſi cap?'m malũ cauſamen

A lbi dixi poſt uincẽ. ꝙ cauſamẽtum
cIt uulgare hiſpanorũ-in glo. uidet᷑ in fi⸗

Ri ei.e& de renuc- ſane-etc· ueniẽs

5:·ITte qui decept renuctiauit iuri ſuo

et ꝗ decept eſt. ꝗa aduerſari nõ ſeruatx
qð promiſit. et e de pac:cuʒ prideʒ. et
reruũ permu. cũ uniuerſorũ et de pben- in
ter cetera Iteʒ cum aduocat ſeu qualic
cunq; defenſor a chientulo. uel mgr̃atuſ
cuiuſcunq; facultatis a diſcipło petit ſa

lariũ/q ſola pollicitatiõe nõ pacto uł ſti
pulatione ad hoc obligato eſe Aaie⸗

T. de ſalariis.Sii.in priet.·ili. V· is quo

qʒ · · Idẽ intelligas in nutricibus et ob
ſtetricib et mechciſ.ff. de uar-et exordi
na. Co. l.i. honorariis et ꝑ totaʒ legem
C.mã. ſalariũ- et ff.e. ſalariuʒ dic ut ibi
e&& de fo. com. romana:in hoc etia- et i
hoc forma libellũ utĩ. de magiſtris. Idẽ
ĩs qui paſſus eſt in occłtis propter mala
colliria que medicuſ appoſuitex propter
hoc reʒ ſuaʒ uendicht factus ſanus rem a
medico officio iudiciſ petet. ff· de uar. et
eær:.co. l. medicuſ. et hic forma libelluũ-
ut.ĩ. de iniur. Item uxor timẽs ſeuiciaz
uiri. petet offieio iudicis ſibi dari licetiã
ab eo recedendi uel ſihi idonee caueri. e&

de reſti-ſpo.lr̃as in fi ex de pon:cũ locũ

55
5

de procu accedes. Iteʒ cuʒ ſeruus cõque
ritur de mmia ſeuicia dni ff-de hiis qui

fui uel ali-iu-ſut.I.iet. Ii. et inſti:.e. luſ

fi. et tũc libellus dat᷑ ſi pet᷑ᷣ. alioquin ap
pellet᷑. E. de epiſau. ſi lenonesff. ſi quis a

pa. fu.man. l. fi- Item cum pater aquerit᷑

de malo filio uel filiꝗ de atre duro.ii. q-
vii cõquerit᷑· Iteʒ cum propter ingratitu
dinẽ officio iudiciſ petunt᷑ hberti- uł etiã

que donata ſunt reuocari-C.de libertil ⸗2

eoꝶ*αIi.- I. i. e& de dona-c. fi- Item petit᷑ of
ficio iudicis. ut arbiter uł iudex pronuc
tiare cogat᷑.ff de arbi.l. ii. O. i. ff de iudi.

de qua re. e&- de cã polet ꝓpri: cu ſuper

Ite implorat᷑ officium iudicis. ut tutor̃s

uel curatores compellant᷑ gerere: etx ſi ma

le excuſati ſunt ut reducatur in geſtõnẽ
.f. de mino- ueru.é. ex facto. inſti. de ex.
tuxo. ò:fi. uel ꝙ remoueant᷑.C. de admi.
eul.fi- Iteʒ implorat᷑. M1â-ſcom Vber-
. ut caueat᷑ de dam- infec. et pro legatt
et fideicò. ſoluendis:et ſ'ibusff de ac:et᷑

ob. actionis uerboff- ut lega- uł fideicõ-

no.ca.l.ĩ.et.I. etiaʒ.xxi.q: iiii.neqʒ cecen
miet · f·de dam- infec.lpretoris-2. l. ii.
S. hoc auteʒ et.l.pretor. . eius. an auteʒ
ic ſit neceſſarius libellus no-ĩI.de li-cõ-
H5.nunc dicendũ· . νv. et · .·ρνα1 Ité
implorat᷑ in actionibus priuatorũ crimi

mi pro pena imponenda. unde dicunt᷑ ex

ordinaria crimina illa. & quibus tractat;
ff· de ecor.cri.et de priua.delic.Item im
Plorat᷑. M. Dunc ev vi.Cãq ſe.poſuit᷑ ub.
Pro exibendis tabulis teſtamentiff.
tabuehi. I i- in fiffquemadteſ ap.
I. ii an auteʒ libellus ſit hic dandꝗ dicam
in pred. v. xxx. Item implorat᷑ ut cogat᷑
heres adire hereditatẽ ut eam uel legata
aliis reſtituat.ff.ad trebelreſtituta. 6.ti
tius.et.l.nam et diuus.et.l.cogi· R.ĩ.etx
l-ille quoq;tempeſtnuʒ. et l. recuſare
et no.ffde fideicõ:he.pe.l:ii.an autẽ hic
ſit dandus li.no. in pre··xXα. Item cuz
ns imponit ſeruo neceſſitatem peccãcdi-
C·de epi.auſi lenones. Item implorat᷑ ne

uis fiat ei qui. in poſ:miſſus eſt. ut defen

dat᷑ fi repellit᷑:uel nõ admittit᷑.ff.ne uis fi.
at ei : I poſ.miſſ ẽ.l.ii.et.rni ex de do.
2 con. cõtingit. Item in edicto diui adri⸗-
proponit᷑ officiũ iudi. ſcm quoſdam..
de edic.diui adri.xol:l.fi. M. ut ibi no.
in glo.ſigilloruʒ 5 Itxeʒ in alio cauff. ad
l. fall.pe.in fi⸗ Item ſi ſeruus uł filiꝗfa-
argentariaʒ exercuerit pater uel Oñs per
officiũ iudicis edere coget᷑. ff/de eden: pre
tor ait· 5. ii. H. xxiii- ubi de hoc. S. et.
l.fi quis exſcòm quoſdam. Itẽ implorat᷑
etiaʒ in denunctiatione mr̃imomii⸗ex⸗
ma:accu.pol:cum in tua-Item in crimie
uſura.xiiii.q.iiii ꝑ totuʒ.ex ð iur̃iurã-
ad nr̃am.ii. Iteʒ in quolibʒ crimine eccle
ſiaſtico in quo cunliter agit᷑:xxiiii.q.iii.
ecce. e de collu. crĩa 11 . i⸗C. fi. Iteʒ
implorat᷑ cum agit᷑ conditione ex canone
iiii.q:i. reintegrada ut cuz cleric chcit ſe
amiſilſe rem per uiolentia u' metuz- uel
doluʒ. uel captiuitateʒ uel ꝑis odict. ut
ibi· et e de reſti:ſpo:ſepe. Iteʒ implora?᷑
cõtra collectores uel duos homiĩes in col
lectis ult᷑ uires grauãtes. I!et quõ iſti
ad reſtitutionem teneant᷑uide per oſtiĩ

ſum, de pe.5· fi. v. ſed quid de quefſitis.2

. ſequẽ. †. Item cuʒ uocant᷑ ad officia

qui excuſationẽ habentfł·de uacat mu.
ſexturmocimu..fi. C. i. x. quẽad ci· mu
nera.I.i.ii.iiiet:irii.et in hoc et ĩ ſequẽti
forma libel. ut.ĩ⸗de cenſi. Item contra co
lonos ſeu aſcripticios reddit dnis ſoluer
nolentes.quia dubitat᷑ an hii i ſint C.

20
1.

1

— — 2–

ii

ſo

/

ſo⸗

6.

— —

de agri ct cen. Iitibus.S·ĩ· Ii.xii- Itemcũ
ualallul a dno indebite grauat᷑ſaltem exe
mte iurisſtſi quadrupaufe.di. l-i.S· p⸗
ff. de iuriſ/O.iudiſi quiſ id q.C. li.xi⸗ in
ꝗbus ca· co ceſi.liet de agriet cenl.p-
et fi-in auti/de queſtocolł. vi: et in hoc
forma libel/ut.I. de feu.Sfi- Item impe
trat᷑ pro fructibut rei mee cõtra dᷣtinẽtẽ
eamC.de rei uen-certum.-bonefidi ff.
e·ſi nauis⸗9.fi e& -de reſti-ſpo. graue ff-S
pe-hereaillud.S. predoet·: ad officiuʒ et
lI. ſed ed ſi legecõrniſſoria. S ſi ante hitem-
et in hoc forma libel.ut.iĩ:de caupoſex
ꝓpri.5·notanduz porro. Item pro im
pen ſiue de nouo ſiue de refectiõe factiſ
C. de rei uen-domu. ff-de pe-here-plane
et. IJ.-illud. ad officium. Itẽ pro uſura in
bonefidei iudiciis. et in hus que imitant
udicia bonefidiſicut in legat/C-in qui⸗
cau.in intereſtit. nõ eſt ne⸗in minorum
plſona.C.de uſu·et fruc.le·et fideicõ.l.ĩ.
n. et. m. et. ff-de uſu:uſure/et in hoc for̃.
libel.ut-.de uſu.¶ Item implorat᷑.
uerba Rof ubi Rica de of iudici· per ꝗS&
uſum aque retines. 2c. %. Ioco principal
acõnis in-v-caſibus-Primo cõtra turbã
teʒ mihi uſum quern habeo percipiendi
uel hauriedi uel ducẽdi aquaʒ quia nõ ꝑ
mittit uti · uel forte amouit uſum aque
uel ipſaʒ aquaʒ quo caſu iudex ꝑ officiũ
ſuũ faciet me retiner̃ uſuʒ aque cohercẽſ
faum aduerſarũ et rei competentẽ for

maʒ dans·2 intellige ꝙ habebã illu uſu;

nõ iure ſeruitutiſ/ꝗ tunc cõpeteret con
feſſoriafl.ſi ſerui:uen.l.ii. et· l.fcuti.· a
riſto.et.g. de ſerui:quociens. Secund
inſtituentz inciuiliterĩ· non de ĩure ciui
li riuũ ſeu ſeruitutẽ aque per pcmũ meũ:
in hoc etiam calu ↄpetit mihi negatoria
direce-ſi ſim directe Ons predii uel utił
ſi utiliter ſim qñs · ff·ſi ſer· uend·l.ii· ff · de
publicia:ſi ego· Si uero nec directe nec u
tiliter ſim dns tunc ualde neceſſariuʒ eſt

officium iudicis. Lertiuſ coõtra detinẽtẽ

equaʒ meaʒ penes quem cõcepit et peꝑit
petam enim offi. iu.tam equã ꝗᷓ fetuʒ.lʒ
enim in hoc caſu mihi competat directa
rei uen et public ut in pre.lſi ego· ff. de
uſur.equis.· I· exponit᷑.i equabus.et in
.l.ſe·bos ponit᷑ pro uacca. 5.·ff· de uſuct.
ſi alonn-lokola⸗ lterr s cõtra mittẽ
tem aĩalia in ſegetes measet maxime cũ
ſunt in herba. uel in uineam. Iicz et hic a
lię competant actiones ut nõ.ĩ. de iniur-
Qaieu cum plurimi hoĩeſ qui per loca
plura debẽt r ti in exer

KM ſe 5
citu dicit᷑ ibi glo F. uia forte mittan
de loco ad locumut ſarracemi diſperſi ĩ ci

cilia mutati funt in apuleaʒ- ut-C. li. æ &

lur fi-l certa-in meũ agruʒ collocati ſut
per iudicem enim tunc fiex diſtributio.

HEi quinq; caſus ſuntff.de ua:et exor-

co. de uſu:et in hiis quinq; caſibus con
cipies libellum. ut.i.de cau.poſ.et ꝓpri·

5· priuata. Vſi. ſed et fiue-Item implorat᷑

officium iudicis ſeu mgr̃atus ſi uia ciui
tatis que eſt prope domu alic facta eſt
artior- uel anguſtior uł eſt clauſa-ita ut

publicus comeatus impediat᷑. uel ſi facta

effluxior- quare expedit dno domus ut

debeat adequari- uł ſi fic impedita eſt ut
non poſſit tranſiri niſi fiat pons. cogetur

enim ut euʒ faciat. uel ꝙ ſic paret᷑.ut adq
Poſſit labi. uel etiã ſi uia fodiat᷑ uel aliꝗd
ibi fiat propter qð non poteſt traſiri- uel
uehiculum duci: uł ſi morticimia ibi pro
iciãt᷑.uel ſtercorauel alia immuũda.ff· ne
quid in lo.pu.fi.l.iĩi·.5·hoc interdictum.
tn tunc etiaʒ cõpetunt ĩterdicta utĩ. de
cã.pol.et ꝓpri.·quia ο. . cetey et ſe.

Item contra euzʒ cui relictum eſt legatu

ut filium ſuuʒ emancipet nec uult emã
cipare:coget᷑ enim ad hoc exordinarieii.

iudhciſ.ff.de cõet deſi cui legatu.
iſte··eſt unus de quatuor caſibus
ad quos S. remiſi · S.· Item bona ð bitoriſ
non ſoluentis petunt᷑ officio iudicis poſſi
deri er uendi et ſeꝑari ut.ff. et. C. de bo-

auc iĩu.pol.e ut lite nõ cõtelqim·5. in a

liis ſuper quo forma libellũ ut.ĩ ·de eo ꝗ.
mit. in pol. Iteʒ ĩplorat᷑ off.iua creditori
bus ut ↄſtituat᷑ curator bõis eius ꝗ bõis
cedit uel qui ſine herede decedit· uł etiaʒ
cum herede qui tamẽ non uult hetedita
tem achre: ut per eum bona uendant᷑ et
creditoribus ſatiſfiat. ut/f.de cur.bon-
da. l. i- in fi-& In hiis igit᷑ caſibus iudici
officiũ directe ſẽu Ioco principalis ac tio
nis proponit᷑ ad petitionẽ ꝑtis ↄtra certã
pſonam.2 eſt merum officiũ unde expoſ
cit litt cõteſ.ut dixi:uidet᷑ tamẽ hoc faci

le in denunꝗgtiatione quã quis proſequiĩt᷑
ubi nõ uidet᷑ litiſ. cõ. neceſſaria: ex ð do-

et cõtu.cũ diledti:ex ut li·nõ cõteſquo

niaz 5 ſunt et alii:e& de accuſ:qualiter
ii.h.debʒſed dic ꝙ tunc dʒ lis coteſtari

et ordo ĩuris ſeruari ut nõ.e& de purca-

cuʒ diledtis · et.ĩ· in ti. de inquiſict-S· nũc
tracſtemul. . ſi autẽ inquirat᷑ ¶ Sed op

ponit᷑ naʒ in multis expreſſis canb certe
competunt actiones et ꝗdiu ſupereſt or

dinariuʒ auxilium non eſt ad exordciariu

ꝓecurrenduʒ utff. de mino-lin cauſe-in

Prin- Sed illud uerũ eſt in caup minoruz“
ſup· et ecclefiarũ.utx ſcripſi·.eCt. c.ii⸗
prin.ſcde glo. ½ In aliis autẽ caſib

Rcet alie cõpetant actiones nibilominus

tamẽ et iudicis officiuʒ implorat᷑ ¶Er
nõ:·ꝙ; hoc officiuʒ cõpetit ordinario prin
Cipaliter et incideter ſed delegato ĩcidet᷑
etiã pricipałr ſi H ei pricipałr omittit᷑-
X ð in intereſti. c.p. Itẽ officiuʒ hoc dat᷑
fauor perſone nõ rei: unde poteſt cõputa
ri inter perſonales actiones:et non inter
reales cum implorat᷑ a minore uł eccleſia
uel etiaʒ a malore EDen ſi officium
iudicis loco principalis ad tonis ad petiti
oneʒ partis cõtra incertã perſonazʒ implo
rat᷑.tun nõ eſt neceſſaria litt oteſſed res
iudicis officio epedit᷑: qð ĩ caſibus ſequẽ
tibuſ patʒ. utx ſi mihi furtuz fit et neſcio
per quem ſacerdos me petente ex officio
ſuo poteſt excõicare fureʒ incertũ.ed ð
OfF· Or. C, ii,Iteʒ in eo qui famoſuz libellu
clanckło proiecit v.q-i quidaʒ- Item quã
doc petit᷑ dari tutor pupillo uel curator
minoribꝗ.xxv an. maiorib tarneXiiii-
annis· inſti. de cura. per totu. ff·8 poſtu-
Ii. ad fi:et.l.ſeuidet᷑ tamen hic peci con
dra cercaʒ perſonã- quia certa perlona de

bet aſſignari ab eo qui petit tutoreʒ uel

curatorem. ut.C.qui petãt tu.l.ii.et per
totũ titulum. ſed dic ꝙ nihil petit ab eo
quem nominat uñ in talibo non eſt dan
Qus libellus. niſi iudex dicat ſcribe tu
2 Petitioneʒ. urx ſuper ea deliberemus
fſfcdm uber. cuius fuit iſte · .,queʒ etiaʒ
2 poluit Io/de deo.· 5. fic vii. q-i.qualiter.
Ect᷑.c.quãuis.et.ꝭ·ecce hiiſ.Iteʒ quãdo pe
tit᷑ dari curator bonisff.de cu.bo-da.l:ĩ-
ex fi: Ivem quando epo impotenti petit᷑
