dis ap: diſpenſare nõ põt. ut. e.C· dilect
qd dicit ber: uerum elſe niſi fit legat de
latere car quia ille H bene põt m euzʒ
quod non puto.ꝗa hec eſt ꝓhibitio cõ
cilii generalis ut: et. ad abolendam q
legatus tangere non dehet.ut· S. : nunc
tractemus. V. de illo. Millud idẽ dixit
bet eadem ratione ut patet in pᷣ·decre-
dilectus in fi/fe glo ſed excuſat᷑ Guil.

* t

„ ee/ J. 1

Tr

X

—

O

A

ne in homicidio nõ:S.

quia non uidit finem illum qui fuit ad
ditio et uide quod dicam· ĩ· · ꝓxſuper

fo· . Et nõ ꝙ; diſpenſat ones luper

naturalibus uel irregularitatibus ?m

curie uſum ↄmittutur dyoceſanis

Sed quis diſpenſat in ſymonia uel in iu
ramẽto, de hoc/-nuc oſtendendum-
.iiiet. να*.111il. e dipenſatio
ux · . qn et ꝑ
queʒ iuge hic quod nota· ĩ· · poſtremo-

Onſequenter aliqua de diſpẽ
ſationibus legatog aprice ie
dis dicenda ſunt uꝑ quo ici
— endum eſt ꝓ quicꝗd pot cir
ca diſpenſationes epus uel archiep ul
primas ſeu patriarcha Acum hoc id
dixiſſet.S· nuc oſtendendum- in ulcia
coluùp. ſtatim id temꝑauit in · · qd aut
dixi: u? ꝗlibet alius ordmarius hoc

totun põt legatus de latere car ꝗa pe.
ordmarius eit in proumncia ſibi decreta

utpote in ea uices qm pape gerẽes et ple
niſſimã et maiorẽ omm poit principẽ
hʒ in ea ptatem.ut.S·5· nuc oltendenduũ
.· legatus igitur · Vnde quecũq; S uel
T.de ptãte epoꝝ uel alioruʒ ordinariox
in diſpẽſando ſcripta ſunt·hic repetita
intelligant᷑.(Ite legatus de latcre car
dinalis diſpenſare pot in omibus ut di

cunt ꝗdaʒ illis dumtaxat eæceptis que

ſunt lumo pontifici reieruata in qubꝗ
manũ apponere non attẽptet. ut ex de
of.le.qð tranſlat et ar: ex de conſan-et
aſfi:qð dilectiode tranſla:.c·fiique aut
ſund illa:nõ.S.· in pre.5 nũc oſtendendu-
illa enim ita inherent oſſibus ſumi pon
tifid ꝙ in generali legatione non tranſ
eunt· ut in pre· decre/ ꝙ tranſlatiolega

tus aũt alius ꝗᷓ de latere non põt in di

ſpenſandoniſi inquantũ ius uel priuile
gium ei ocedit· ex de offi. le e õicax·
de priuile. Porrowey -in ſertmrg C.
legatus & dlſpenſare non põt ut nouci
us uel homo alterius profeſſionis fiat
abbas. ut e de elec. officii. ar. tñ cõtra-

ct cum monaſterium· Alii dicut le

gatus car· põt ex cã diſpenſare ut ho
mo alterius profeſſiõs eligaturar e&
ð trãaſla· c.fi· cũ diſpẽſatio nõ ſit ſpẽa
liter ſedi.ap. reſeruata ar ex de offi le.
qd traſla.& ſẽ. e nuꝑ nec ob. pre.c offi
cii quia m eos legatus ibi non diſpen
ſauit.ſed electionẽ ↄfirmauit et male-
quia caſſanda erat ꝓpter cãs que ibi cõ
rinetur: Kia⸗ opi.fuit ↄpo.ut ſcripſi

in decreoſticii · ſuper· v· potuit hodie
per cle.de elec.c.i.·non uidetur hoc lice
re etiaʒ legato de latere arguẽdo ut nõ.
8·5.· Px. in ti· et. u. V· . ꝙ illud· c. fuit
conciæ ulenet cõtra cõcilia legati etiã
de latere non diſpenſãt de pᷣben-dilect
i:de ri·preſbi·c.p.et ultidiſpenſabit &
ſolus papa ut ibi nõ-in glo non ꝓhibet
P bis tacit lex. n· C. de offi-pre·or.· de
noc·S· · nunc de ep̃ox: v. In. Item non
diſpeniat cum illegiccimis ut ex de fi-
preibi. dilectus· nini ꝓut in epo cictuʒ
eſt. S· · ꝓx · O· utꝓ· et ſe· nec cuʒ irregu
laribus uc uidetur e& de of: det · c. fi 9⸗
fi.tra·ĩ. V· generaliter Et generali
ter qico ꝙ legatus quicunq; ex ſue lega
tionis ofticio non pot cõtra aliquod ge
nerale ociliu iſpelare utS.5nunc trac
ternus. de illo.Ite nõ diſpenſat ĩ ꝓhi
bito oſanguinitatis gradu ut in pre·5-
nunc oſtendendu.· · lxxy · Item nec in

etate quo ad epᷣatuʒ ſed quo ad mĩores
ordies nic · ut · S · px · V· Ini · ¶ Poteſt
aut diſpenſatiue ofirmare elec: illius ꝗ
de apoitaſia redit.ut.S.·ſupereſt· ·
electioneʒ quoq; · ¶ Iteʒ dipenſat ᷣm
b.ut illegitcimus pri ſuo mmediate in
eodem bnficio ſuccedat.S·5· Px- ad fi-
alii ↄtra- Item diſpenſat etiaʒ non de la
tere legat cum plbitero plures concu
binas habente quo ad oroinis executio
nem ut ex de biga/quia Grca T Irem
legatus de latere uidetur ꝙ polnt gene
raliter diſpenſare2 penas mitigare ubi
cunq; non ꝓhibet᷑ ut ex ð tranlla·c. fi-
ad finem: ¶ Icem diſpe egular
canonicus teneat plebanatum ut ex de
ſta.mo·qð dei· bene tñ põt talis ſine di
ſpẽſatione in epᷣm eligi· ꝓut ibi no· ᷣm
Repam. et patet de elec.c:nullus in
1i.ſi- vi- diſpenſat ↄtra confirmatiõeʒ
apłice ſedis. ut.S· nunc tractemus.
led ſi en Tce⸗ autem legato ex
fficio legatiõis ↄpetant nõ·S §Jupeſt.
CGenerahter aut tenendum eſt ꝙ in
enerali legationis mãdato traſit diſpẽ
Rnd poteſtas. quo ad ſibi permiſſa
et hoc ſoluit cõtraria · Jar.ii qv· qua
de cã ex de tranſla·C. fi ex de biga.nuꝑ
et in premiſſis cõcor· ar· tñ contra ex ðᷣ
of·le ·qð tranſla. fi:pre.c.p·diſpẽſatio
enim inſtar hzʒ reſtitutionis in inte ar-

xi·q- nii ſi quis ẽus dampnatus que nõ

tranſit in generali mãdato. ut· f· de mi
not· illud ex de in intereſti coraʒ ſed
dic ꝙ omnia põt · que nõ ſunt ſpecialit᷑

O

S

27

W

uel alicuius abbatis i. legationem cõſti
tuti. Ro. legatus licentiam huiuſmodi
dare poterit qui ordinarius eſt·quicꝗd
enim põt quilibet ordinariꝗ ſue legatio
ma· a ipſe hoc põt in pre · Vlegatq igie⸗

ſummo põtifici reſeruata. quod dic uł᷑
8. nunc oſtendendurn-. legatus igit᷑⸗
Quid fi legatus 8 latere abſoluit ab
ecmunicatione aliquem ſiue 8 ſua p
uincia. ſiue aliunde uenientem nunꝗ
Poterit cum eo iure legationis ſuꝑ irre
Zularitate otractaquia ficut legatus di
uina celebrauit diſpenſare nõ puto ut
3· 5· Pre . H. ſed nun e et ·ð· /nuũc dica
mus. h·ſane tunc-
tus cui ſpẽaliter ndulcum eſt ut cum
huiuſmodi irregularibo legationis ſibi
ↄmiſſe ualeat diſpẽſare poterit cum ſco
laribus uel aliis alienigenis intra illã ad
tempus degentibus diſpenſare- Ro nõ
quoniã diſpenſatxio interptanda eſt· 2 in
telligendꝗ ſoluʒ de indigenis et ibi inti
tulatis. Muel quaſi intitulatis ut ſunt
ſocii prioꝝ regularium et ſic nõ obſtat
fimi huius uerſiculi decre· cum nully in
fi·de temp· or ·li. vĩi. .et illic perpetuo
moraturis.· facit· ff· de pig ldebitor
et concor.ad idem uide·ĩ· de cõpeiudi-
adi·5· i.ſuꝑ.·quid ſi quis· FFfieri enim
alker fraus ut cum undecunq; uemẽti

bus diſpẽſaretſed nec põt tales ordĩare
V ertkcim ſale⸗ papa poſſit diſpen

are in iuramto ut in preS-nunc oſten

dẽdum. xxiiiiſuꝑfluo queritur utx

legat poſſit alicui prelato ex officio le
Sadionis dare licentiam alienandi de bo

mis eccleſie ſue. ↄtra ꝓprium iuramtuzʒ

ſuꝑ rebus eccleſie non alienandis pſtitũ
romano pontifice inconſulto ut ex de
rebus eccle alie- uel non ut ſuper et de
feu·c.n Idem etiã iun eſt in conceden
do licentiã aliquas res eceleſfiaſticas cuʒ

aliis pmutãdi quia ꝑmutatio alienatio

n,

eſt ex de rebus ec.np alinulli liceat ar-
en contra-cr-ci. ibi non fuerat iu
ratuʒ pape ut. S. nil ᷓ impediebat epᷣm

dare licentiam ꝑmurand· et ſic nec lega
tum ut in fi-buius 5. Scias aut falſuz
eſſe.quidam dixerunt tale iuramentu⸗ʒ
intelligi ſolum de alienatione illicita ſu

Rer quo uide quod ſcripſi ð ec.edi · c. ul-
5(LOQuid ſi alhquis prior u' abbas iu
„ „ * .— „
I8& non alienare line olentu dioc epi⸗

Quidam tñ dicunt otra cum enim iu
rauerit nõ alienare inconſulto epo illo.
uel abbate null illis exceptis uel papa

ed nunquid lega

bxviet poſſit de iures· ius diſpenſare

7
illum a tali abſoluere poterit iuramto
ar-ex & uſun conſuluit ea de iurenug-
ea te in prin ſed prius dictu uerius eſt-
nã legati auctoritas in hoc iuramento
intelligit᷑ excepta ex de iureiun- uenien
tes pocius enimn ad epm uel abbateʒ cõ
cedere hunuſmõ: licentiam pertinet ra
tione ptatis uel officu ſun ratione ſue
Eloneunde legat hoc poxerit qui põt
quncꝗ ille pot ut di lecus ſi ratione

iue diicretiols- uel amicicie uel intuitu

Perſone illius ſic iuratum elſſet arex de
of. deł· c·fi5:·Fi-e de teſta. requiſiſti 2
5. nunc oltendẽdum 0%.να*½π1.in fin-
Sed quid ſi aliquis abbas in tuſcia.

iurauit no alienare ſine licentia abbatis

montis caiſim in apulia cui ſubeſt. nun
gis qui eſt legatus in tuſcia poterit
diſpeniare cu illo in tali iuramento dic
ꝓ non cũ abbas montis calſini non ſit
de ſua legatione et ideo non põt uti ei
ptãte ubi autem nullum muramtum P
titum eſt bene põt legatus ex cã cõce
dere licẽtiam alienadi- uel permutandi
Polſeſſiones·ĩ metas ſue legatioms poſ
tas etiam ſi ille prelatus ſubſit alteri e
tius legationẽ moranti ar. xi. q. i expiẽ
tie etra de foro compe ſane et· ca⸗fi.
P breuiter dicendu eſt
e diſpenſatione dñi pape
ſuꝑ quo notandum eſt
ſunt certi caſus in quibus
— Schiſpenlare non põt quib
exceptis ꝑ cõſequens omnmia alia in eius
arbitrio relinquuntur ar ez ð tranſla-
inter corporalia. ey. di. ꝗᷓlis ff. de iudi-
cum pcor· 2 in omnmibus ratione duce-
diſpenſare põt et debetl di. dño ſcõ.et
c:ponderetet· c ↄſiderandumet C.Fide
lior · lvi·di:quia ſimpliciter. eẽ de renuũ.

miſi cum pridem a de iure põt· S. ius di
ſpenſare ut e de conceſ- pben. ꝓPpoſuit

miſeratio enim apłice ſedis uema ſolet

Pſtare correctis ut· xi q ini· ð illis- quia

ipſe aſſumptus eſt in plenitudinez pta
tis nec legibus aſtrictus. ii q- vi. de cer

to ex de uſup· ad honoreʒ ut 5S. 5. nune
oſtendenduzʒ. . xlviet in. e-5§-inuenics
ca in quibus ei ſoli liceat dilſ penſare· ſu
E hoc tñ dicũt quidam ꝙ papa diſpẽ
ia

lum. cum teneat locuz beati petri.

re põt in omni caſu etiaʒ otra

qui fuit maior pa loſa. lxxx (li- in Illis

in fi:ĩ remittam. . et ſit uicarius Hu

xpi ut in pre.S·nunc oſtẽdendum .

8

7

NA,/PReve Ey

A

arnos 4J

24 S

2/ Peſtelen
Sey R

,„
E

„ℛ

2

J YON.

enpreſſa. xv · di. ficut 2. C.· ſe · et in pre e⸗

lector.
in. nin glo: et qð ſuper ea ſcripſi · uel

in p· c· ſunt quið et· vi · di:Gfi· xxcxyvi.
di. non ſatis ad fi. H. uide quod ſcripfſi
de hereticl euʒ xp̃s.

nec legibus aſtringat᷑ ut dixĩ ꝗs nõ hʒ
imperiumpar in parem ut ex de elecc.

innotuit ff- de arbit nam magiſtratus

eceptis tantum articulis fidei- ut xl-
di:c.i.i: q- ini. aliorum et hoc uidetur

papa ſentire extra de renunctiati poſt

tranſlat in fi. W—V ponendo ibi ultumazg

glo· b. que fuit etiam Io. Ahi dicur

diuinum. nec ↄtra euangeliuʒ nec otra
nii. concilia principalia diſpenſare Sor⸗
xx:-q-i-(unt quidam & de reſti. Ipol-
lirteras. xcv.di olim- predicta eni3 nii⸗

7 nec contra apoſtolum. nec cõtra ius

oↄcilia ita uenerat᷑ eccleſia ſicut et qtuor

euangelia. In quibus doctrina fidei eſt

oſt tranſlatiõem. No· i et in fi In his
aut que ad eũ ſpectant que enumerané

in pre.5. nunc oſtendenduʒ diſpenſare
poteſt prout ſibi placet et hec obtinet
in expreſſis diſpenſatõibus-nam tacite
ſemper diſpeniat· cum omnia uindicar
non poſſit ut. vi. qꝗ·iſi omnia unde ipſe
dicit uolumus exagerare q factuzʒ eſt

ne cogan᷑ uindicare quod dignum eſt-
Pexiin-di. ubi iſta. ænn q. i ſanñ · ꝙ ſuꝑ
Ricari.qi.młꝑti z anbi ꝙ ꝑmittim9

uolentes peipimus ꝗa malas uolutates

bominum ad plenum ꝓhibere non poſ

ſumus·ταα q-i-ac ratione multa eim

per pacientiam tollerantur z.. ut ex d
ſeben cum lam dudum 4 hec auteʒ
unt in quib papa diſpenſlare non pot·

¶ Primo ↄtra oltaurn ut bigam
lat dyaconus uel ſacerdos uł epiſcopꝗ

ut·xxvi-di- acutius etc. una tantuʒ· 2
c.deinde.νei ſunt quidam extra 8

biga. c. iij. ar · tamen contra·xiĩ;HHi-
uide quod nõ de biga· c· ĩi-

ut ꝗs ſimb plures poſſit habere an

ut ex de bigſuh e.et.c·de bigamis-
et. c-nuper 0.no.in Krec unn Aaenn

ꝙ bene poteſt diſpenſare contra ap'm-
m in hiis que ptinent ad articulos
ScS otra- precepta Hesloni

ut.xiin. diſicut ꝗa et ſi nõ ſint articuli

ſunt tñ articularia fidei. Et ira annexa

articulis fidei: ꝙ ſine eis ſalutem pᷣſtar̃

non poſſunt ᷣm Iohde deo.

ubi 8
diſpenſatione papali ulcra mes.

euangeliuz ut in: c funt qui Et. vi-

di. dein 2. xxiiii di ſiẽ z ar:eæ de cele

dormiẽte et ui qð ibi nö. . Sexto
ĩ gradib ↄſanguimitatis lege duuina p
beitis ut e & rel· ſpo. lr̃as.· xxx/q·iii. pic

mil. cuz mart· eĩm ius naturał diſpe
ſatio locũ nõ hʒ ut uinl-di-c. 1etraà de

tranſac.cfi- Ius autem naturat eſt q8

in lege et in euangelio conxinetur.- l:i-
pumanum -Glfi⸗ Quarto otra
8. m prec. ſunt quidam:
hornicida uolutario ut poſt quatacuq;
pemtentiam miniſtrat in oſticio altaa

ex de temp·or ·c.fi.l.di.mror·l·q· vu ·
ſi quns omnem· ex de exceſ. preł e lis

c.fi. e de hornicið·ci. Quua ſi Dauid
prohibitus eſt edificare dno templum
ꝗa uir ſanguimis erat. Eo ꝙ f igurabat

c de accuſ.inquiſiciõis 8 temp· or ·

nouum teſtamtum ut de con: dii· c 1.
IVbi ſatis de hoc accurate notat᷑·

F. multomagis homicida prohibend
it celebraiut ibi et in prec miror et

ſi qins interfecit paganum .l. di · clericũ

qui niſi ſit hoicida iuſtitie qui ex cauſa

an ſ uſceptis ordinibꝗ tollerat᷑ ꝑ papaʒ

nicʒ non diſpenſet cũ illo ꝙ ad ſuꝑiores
alcedat ut.li.di· aliquãtos et·c. pcedẽti
diſpenſat᷑ tamen cur tali circa ñficiu
I·di·ſtudeat in fi. e de cle.pug. in du-
hrtic in fi.ex d renũc· ad ſupplicatiõ⸗
xxvini/dipreſbiteruʒ xciii· di: dyacom
idã tamen dicunt ꝙ licet non deceat

papam diſpeſare cum homicida poteſt

tarmen ſi ueht extra de ceoneelprebenᷣ
propoſuit ad finem· ¶ hec fuit opinio
Oſtien. quam uide cum ſuis remi de
homicið ſicut dignuz ſuper glonõ.ꝙ

hoicidrus-S C Quid ſi quis in infatia
cõmiſit hor lcidium uidet ꝙ altern ꝑ

.

paparn diſpeſabitur cũ nec talis den

l.Cor. de ſid. ff· ad.l. cor · & ſic inf antem
de con di:iiii· eœs quos. xv· q ĩ allud. ff.

de acquit · pol.l.iĩ.ꝭ·i.cX de delic.pue·c·

i· et de ſen· ex.c.iet fi· C. de fal. mol.ĩ·
qui 2 a ꝗbus manu li. non fiat pupillꝗ
ar· contra ·xv.q· iſi quis non ira us-in⸗

q· ix.iudicas dic ꝙ ſatis decet urn in
calſu diſpẽſare ꝗaà potius uidet᷑ ca

ualis
quã uoluntarius homicida et cum illo

dlſpenſare poteſt quod dic ut:·. iux.
SS· quando autem quod uerum eſt . miſß
fcandalũ aliud inducat Ffl Ierminatu

——

eſt eũ non irregularẽ et ſic diſpenſatxiõe

non eget per cle:de homic·fi furioſus
i. No. Vbi idern dicitur de furioſo uel

ttiũ ĩ aliis ſic ut eẽ o.· 2 affi qa circa

im: concilia principalia 10 a uE⸗

Nrr

2D

91 2

roõnes ibi expſſas-
patres aliꝗ d ben qiffinerunt ut-xiui⸗

E de coneeᷣ preben. propolłuit ee de
tranſaccfi: Septmme in hus que de
natura ſui ſunt mala- puta ut quis ſine
peccato poſſit adulterar ar. ex de iure
iuranet ſi xpsqueð · ¶ In ſequẽztib
aut caſibus non chſpenſat nec dipenſar

debʒ et ſi forte diſpeſare poſſit· ¶ ymi.

cum ſymoniaco directe in ordmèe et or

inate a ſymoniaco ꝑ pecumiam 1 qi⸗
ſtatuimus 2. C- ſi quis a ſymomiaet in
Predicc:mquiſitioms.1· q- vii-requirit᷑.
i· cum rebaptizato ſcieteriq-vii-
in qualibet de con-di. nu. qui bis et c.
confirmanduʒ. (L·x-cum ordinato ab
heretico in ſubuerſione fidei. curmm eſſet
catholicusi.q- vn. ↄuementibus ad fi-
xi.cũ reordiato ut eq-laluberrimũ
in fieti/q.i quod quidam. zxii. ubi
ſtatus eccłſie decolorat᷑ilq vn ct ſi illa
eyvq·ĩ· que ad perpetuam-cõtra e& 8
conſang⸗et affi non debet- Kab non
Seoloratur. immo color datur propter
.S. Xiii- ubi ſancti

Co-

erdinationem beneficiox ſulpenſus eſt

di ficut et in pre-c-ſunt quidã et· xxæ-

qiide priuigiis. et. c cum pie et: c.qdᷣ

uera& xiin-ut monachus exiſtens mo
nachus ꝓprium habeat uel mrimõiuzʒ
contrahat ut extra de ſtat. mo⸗cum ad
monaſterium in fin. (xv-in uoto con
vinentie ut dicunt quidam quia uix in
uenitur mehus in quo poſſit cõmutari
ut digem. Filcire⸗ hoc et que ſequũt᷑

uide qonem quam polſui ſuper regula.
lemel deo et de reg-iun k i⸗ Ex
enſet

nõ:ꝙ niſi papa ex iuſta cauſa
peccatnec diſpenſatio ꝓdeſt ut nõ. e&
de uoto:c. non eſt quod uerum eſt. qñ
diſpenſat contra uotum tacitum ub' eæ
preſſum⸗uel cõtra euangelium uł otra
generalem ſtatum eccy'ſie ut dixi ſecus
in diſpenſationibus que fiunt cõtra iuſ
pPoſitiuuʒ qa in hiis ſufficit ſola uolun
tas diſpenſaton etiam fine cauſa quia
iure poteſt ſupra ius diſpenſare ut dixi
quod proſequere m papam prout nõ.
in pre-decre.cũ ad monaſterium in fi.
Peb uide ſuper ulti:glo5 (Vt.
papa diſpenſare poſſit cuʒ ſubdyacono.
ut mr̃imonium contrahat nõ·xxidi⸗
illo et ex de cler· coniuga-cum olim

Per vba de preſenti contractũ quod ñ
eſt carnali copula conſumatum de hoc
& de conuer ↄiuex publico. l uide
de conſumato dii in qpõne quã poſui

ſuper Hicaactus de reguł.ĩu: lib ĩ⸗
3 Poteſt autem papa contra ſtatutuzʒ
uel conciłſui predeceſſoris diſpenſare-

ut legitur et nõe& de capeł.mo.c.płt
et & renuncpo tranſlaad fiñ 4 Vtn

auũt poſſit cõtra ius naturale di penſare
no.Xiii-drin ſumma 2. xv. q- vilaucto
ritateʒ e de deci- a nobis ex de iur̃iu.

quanto et fm papam ex de ſtamocũ
TEgsauten ſunt illa

monaſterium-
in quibus ſolus papa
S·nunc oſtenden

C no. ꝙ roman

antifer⸗ inter hommes nullum habet

uperiorem ut extra qui fi. fint legit. ꝑ
uenerabilem prope finern-

Vnt quoq; nõnulł alie perſone
que qnq; diſpenſare poſiunt ut
ecce quatuor patriarche princi
ales diſpẽſant cũ illo qui ꝓpter malaʒ

pPer concilium prouinciale a collatione
Peneficioy ut ex de prebend graue ad
fi.quod non poſſet fieri per metropoli
tanum:nec etiam per ipſum concilium
quod ſuſpendit ut ibi patet 2 põt etiaʒ
dici ꝙ iſti poſſunt diſpenſare cum ſuis
ſubctis ubicunq; non prohibetur. ar-

lxyv:di-mos an iquus et ex de priuiłyg⸗

antiꝗᷓ ad fin- ¶Et nõ· ꝙ primas et pri
archa ið ſunt.ſicet nomma ſint diuerſa
nec eſt inter cos realis diſterẽtia.ſed uo
calis ut eit cl. Protuncic gprit tamẽ
quatuor principales patriarche uocant᷑
1 Coſtãtinopo. Alexdrin Antiocenq
Ieroſolomitanus ut. xxii. (li- per totum

cx & priuileg antiqua-Alii uero ꝓprie

dicunt᷑ primates ut aquilegieñ gradeñ-
toletan/ cantuarieñ. bituricenz ſimiles
utix qiiinullo primaset fere ꝑ totuũ
et. c conqueſtus. xiil/di-cum longe e*
de offior.duoiĩſti tamen qñqʒ uocãtur
improprie patriarche. ad iſtos ergo oĩa
negotia difficilia reſtringenda ſunt nec
epᷣus ſine eorum licentia conlecratur de
quoꝝ primatuet qualiter ſunt maior̃s
et quid ad eorũ ſpectat officium et ubi
debent conſtitui: et qualiter ſi peccant
puniri dñt uide ꝑ orcinem. M Omnes
Ragueners concorẽ.poſuit Io. de deo ſ&ᷣ
iii arrieulo. xvii-di multis-XViii⸗
di· c· iĩ·xiae· diſ.ecundum. et. c. propter-
xxi: Qi:cleros ed/c. ſubmittitur et. c- in
tantum.xiidi.per totum lxiii- di c-i⸗
etiĩi etc.agatho · lxv.di.ꝑ totuzʒ. lev
di·qð a pr̃ibus 2. c. quod dic.lxxx di.

lpenſat- uide.S.

d Al, . js 8 7

80

9.

ſP Trrr 1

4

totuʒ·xcvi · di. ſatis. C.di·c.ĩ. a·ĩ.q·vii.
c.in:n.qvii:mꝑtum·iii.q/i · quod aux
ii.qvn.nſicut ĩquit.iii:q/v· qa ſuſpecti
ix.: iii theogalò.· X. q-i: dilectiiims
xvi. q;i. frater nꝗſter et.q.vi.placunt &
con.di.i noſce · ¶
AMęOQOumtus articulus Ioh. dæ dco⸗F
ubi poteſt inter ſubdicos ſuffraganeo=
et ĩter ipos ſufſfraganeos ſur̃ metropo⸗
iudicare poceſt ꝑ conſequens cuʒ eis in
penalibus actionibus diſpenſare· ar de
pe·di.vi.c.i· ad fi.et de pe.di pene- in
ꝗbus caſibus habet iuriſdictioz in illis
nõ. eτ de offi-or- paſtoralis- In ſua aut
dyol. poteſt ꝙ quilibex ep in ſua põe

non pot qð ille non poteſt· poteſt autẽ⸗
diſpenſare cum mab inſtitutis a ſuſtra

ganeo ut ex 8 eta:et qua:.et or: pri

rõe et de tẽp. or. conſultatiom Itẽe ſi
uenit ſuffraganeuʒ circa rem aliquam

deliquiſſe poteſt illud emendare · x·q·

ni. cum ſcimus· Et nota·. ꝙ archiepus
cum metropoꝰ. idem ſuntſicut autem
primas põt iudicar̃ 2 puire metropor.
nõ tamen ei ſuffraganeos niſi in caibꝗ
ita et metropoł: põt iudicare et punir
[uffraganeos ſuos: non tamen ſubditos
eoꝝ niſi in caſibus: und tam in primate
¶ in metropoł. fallit regula illa ſi uico
umcentẽ· multo forti te que habet᷑
de diuer et temp: preſ:de acceſſio bʒ
Abbas quoq; . M.-vn- articulis Io-
deo quia intermedi fuit de diſpen
ſat õe epoꝝ et quaſi ad litteram fuerũt
eius uerba ſequentia uſq; ad. . xini et
omnia ſequentia etiaʒ eius fuerunt. tñᷣ
per ſaltum. Et etiam ſciendum ꝙ hic
inſeruit de ommum religionum ſtatu.
et origine iqʒ ad pdicatores et miores

incluſiue. poteſt u monacho multi
pliciter di lare C Prioſtule fuerit

nocturna illuſione pollutus ut ĩ die ſe.
ualeat celebrare ut vi di. teſtamentuzʒ
ere(es in diuerſis capituł ᷣm
monaſterni conſuetudineʒ dum tamen
non ſit contra ius uel contra regulaʒ ꝓ
feſſam. uel contra bonos moresX1: di-
eccleſiaſticaꝝ et tribus capitulis ſe· xi-
di:illa.ſi tamen cõſuetudo ſit irrõnabił
tollenda eſt per llum qui hoc poſſit ut
e.di.ommia. ¶ Tertio diſpenſat ſuo ar
bitrio in penitentia monachi nubentis
ut.xxvii-di pᷣſbiter. xxviiqĩi: nec alꝗᷓ
tales enim nubentes uel concubinas ha
bentes canones damnãt ut in pᷣ·c. pᷣſbr
xcii di /ſeriatim. xxvii .qiĩ · ut · l· et· c.

uotquot 2· C. impudicas 2· rmonachi
Quarto cũ illis ꝗ ĩ oratorio loqunt᷑

tra imnbibitionez beati benedicti XI.

di. in oratorio palea eſt. CQumoci

monacho nouitio ur ꝓmoueatur ad or
dines ſacros. lxxvii-di-monachus artñ
cõtra.xlvin ſicut neophitus. âä ſolue
ut not. in pre·c· monachus et ·xv· q/i·
monachos· . ¶ Sexto cum monacho

apoſtota·l:d .cC. fim- reconcihando eum

uidelicet et ei penitentiam miungendo
nõ tamen ſi in apoſtoſia fuert ordinat9
ut ex de apo.c.fi· ¶ Deptimo ↄtra illu
canonerm.lini dilege ubi ꝓhibet᷑ miles
ante probationem trienn monachari-
ad hoc accedat e de regula ad apłicaʒ
xixq: ii monaſterns ꝗa põt renuciare
abbas ſeu monaſteriũ iuri ꝓſe ĩducto-
ut ibi et· xvii.qiĩ. conſald licet hoc ꝑi
culoſ umſr. W. Et ideo ſpeciałr oĩbus
mendicantibus ꝓhibituʒz ut dicam 1
. xii- F. vVii q-i-gᷣ periculoſam In
ſer uis autem alenis dũpenſar̃ non põt
contra illud autem-liii di ſi ſeruus
ingrediente ut poſſit ad ſacros ordines
promoueri et adminiſtrationes tenere·
lvi· di· c.ĩ ex de fi prlb.c.. M. nde.
53·5.· nunc de epoꝝꝑ. . utrum ad fi5: et
iO ſcripſi in pre decrei· glo/ penult.
. Nono cum fᷣuo monaſtern ma
numittendo ipſum ut ibi mõchus fiat

di · qui ex farnuł.et. capł. multos .

A. Coniuncto .ꝭibi pᷣcedenti · · eX&
ſer: non or ·ð famulis. C Decino
monachus detur in cappeſſanu ecclene
parrochialis ſi epiſcopi et popłi ↄſenſq
accedat.lvyiii.di:c.ĩ.z: ii · xvi/q. i doctꝗ
2.C.ſi mõch a· c: mõch et· c· nos aũt 2
c.in parrochia et.cſi quos dum tamen
non ſit ibi ſolus extra de ſta mo·c. n · ð
capel · mo ·ex parte et. cad audientiam
Sed canonicus regularis bene põt ſolus
utS. 6. nunc ð epoy: V. xv. Veriq9
dic predicta locu haber̃ in clauſtralib
et qui poſſunt ad clauſtra reuocari. In
aluis non ut nõ in clem. ð ſta: mo ne in
agro.S:ad hoc in glo-ſepius. · de iure
enim cõi non poſſunt monachi habere
cappellas uel decĩas uł ſepulturasxvi-
ꝗi.C.iĩ.2.· c.placuit.Fᷣ ſolũ ex indulgẽtia
ut.c·pueĩt ¶¶ Xi. ut eũ reducat adclau

möſteriid

A

ſtꝝ ſi ſibi ñ placʒ eẽ ĩ capełuł prioratu

lxxiiii:diquoruð ¶ ¶. Xii. c
murmuratore 2 ſuſurrone in diſciplina
et correctione.x di. alienus etc· ſeq ·

2

R

R

A

accuſans ſocnum ad penitentia-

Prelatum acculare: i/q- vu56. finali.
4 To.:de deo contra ubi:sS. per dec. ex
Parce de accup. dic ut ibi no. in glo- u.
Diebat etiam ꝙ peccat monachus nõ⸗
de hoc

——

in glopredicta et ſuꝑ ea. .

quarto ſi cõtra regulam alquid occulte

recCipic x1: q-i no dicatis ex & ſta-mo-
cum ad monaſterium ad fia contrario
Aenſu C Decimoꝗ nto ut fiat epiſcopꝗ.
xyviii: q'iC- umco poteſt etiam ocedere
ut epicopus fadctus iterum monachus
fiat· m ea que leguntur e& de renunc.
pPolſt tranſlat.cu luis concor ecio
ſexto ex cauſa ut monachus habeat cel
larm propriam-i/monaſteriuʒ -xvii q-
11 nullus. x. q- ul C.C. fi ad fi Decio
ſeptio diſpeſatiue dʒ fugitiuũ requirer
et ad claultrum reducere et cum eo mi
ſericorditer ager ut-xvin q- ii abbates
EX de regulac fi·xxvii: q: i nec aliqua-
H⸗hodie per oſtitutionem Benedicti
ad hoc artantur ut in decre que incipit
paſtor bonus. . ¶ Deciooctauodiſ

Penſat in penitêntia hoicide gmechis
E fatus. xxxxili⸗q ii armouere⸗Il XI⸗

— .. .— . .
in leluniis et cibis in eſu carmium et in
operibus in animalibus ad que mõch
tenetur de con- di-v-non mediocriter2

C. carnem 2⸗c. r e& de ſta-mocum

ad monaſterium . curn nouicio n
Profeſſo ut illi recẽdenti bona ſua reſti
tuant᷑ e& de renunc:ex tranſrniſſa ſeculſ
ſi donaſſet ĩter uiuos. xvii q: nn. ſunt ꝗ
Opes et. · i et fi·x&. q-iii-qa 2.· Cc. platũ
Sl- uUt pmoueatur ad ſ uper iores or

dines qu ia ſine eius licentia . poteſt

ut ex de tempor-ad aures- Xxil-Giſ

penſat cũ monacho et conuerſo ut etii«ẽö

ãuitus ferat teſtimoniuʒ ĩ cauſa ſui mo
naſterii ex de teſti. inſuper ſtatuimus
Et⸗C⸗cum nuncius cC. C. Cuis et:c-nuper

de iureiur et ſi dehe⸗ XXiil- ut nouiciq
ĩ. annum profiteatu reminciandot? Pi
profeſſionis nomine monaſterii extra 8
regula:ad apoſtolicam contra iura illa
xvñi: q/igonſaldus 2.: q. ii. ſi quis incog
nitus· xix:· · ii. mõſteriis et es ð regł.
non ſolum. MH.et. c. ſe. li. vi/per que pʒ

dictũ eſt in mendica tibo ordinib
locum non hobere P. T en iu wI

nachus tranſeat ad iorem ordinem-
X de regł. licet et. c. ſane uel etiam ad
Parem ex cauſa- Sed non ad minorem-
ut no.eo⸗ti.nõ Tri:-gi et uið

qð ſuper ea dixi poſt Oſti.qui lbi nãt

eti abbatem ex cã dare poſie licẽtiam
tCranſeundi ad minorem utaũt. not. de
preben. cum ſingula lIi:vi- in glo. ut ſi in
tr'i tranſitu ſine cauſa diſpenlaret ſolus
pPapa. Et aduerte quia:/ S.5:nuc de epoꝝ
V· x. nõ: epiſcopum diſpenſare debere
in tranſitu ad minore. Et Inno- in dec.
ułt de renunc:nõ ut ibi ſcripſi ſuꝑ- ur
glo. diſpenſationem epiſcopi requiri cũ
tranſit ad parem uel laxiorem et dec
ſignificatum de reguł. ut ibi ſcripſi ſuꝑ
frultime glo:dicit hanc diſpenſationẽ
facił fieri ubi minor ꝓfeſſionẽ faceret:
Ray: in ſum: de tranſitu clen-circa fin.
dicic. ſed male ꝙ in tranſitu ad parern-
ſufficit petere licentiarmn: licet non obti
natur.dictuʒ Inno· placet cui concor-
Archi.de elec ſi religioſus li:vi in fiñ
Et Io.mo cum trãſit ad parem in pre
dec cum ſingula. †. (xx
expenſas ꝓ ĩniun ta ſibi adrrĩſtratiõe·
Sed nõ ꝙ habeat proprium e& de ſta-
mo:C.i: eC iii- ¶ XvI. põt diſpeſatiue
recipere clericos ſeculares 1 monaſterio
ad beneficia contra conſtitut. ec. eo/t.
C.-Fi . idem dixit iohde deo in arti
culo.vii·: iiii colùp- Sed neut hoc ꝓbat
quare contrarium uidetur cum. vi- pre
cepti.facta ſit hec ꝓhibitio in oſtibe-
Predicta circa monachos etiam migros
ſpecialiter eſt prouiſum- et prohibitio
innouata ſub Nca:de creatioe moõcho

in bi CCxxvii: dado mõcho licentia
eundi aa (colas e& ne cleri- uel mo. non

magno 2 8 magiſtris ſuper ſpecuł.ᷣm
ſanum illorum iurium intellectuʒ.
Per decẽ. ut periculoſa ne cleri.ucl m
neceſſaria ẽ licentia abbatis cum oſilio
conuentus: alias eſt pena excõicationis
monacho ut ibi-¶ L Xxviiicuʒ illo
qui priuſꝗ fieret monachus ordine fur
* rcipit e& ð eo qui r biur rc ci B.
XxXxXIN- Cum illo qui priuſꝗᷓ religione
allumeret eSlcit m, Bter mmnats
imiectionẽ uiolentaʒ in clericũ incurrat
et etiam cum monacho qui ſimilem ex
cõicationem incurrit ſi per ignorãtiam
iunt uł facti excõicatus ordineʒ ſacruʒ
recepit niſi ↄotra ignorantiam uiolenter
preſumatur e& de ſen. ex- cum illatum
Prope fi cX& & eο qui fur-or reC. ii · põt
etiam monachum ſuum aliuʒ mõchuʒ

FProniaar abſoluere-eo.ti Pper tuas

M. mil facit ſic poſuit iohde deo F. i ·
colump: cuius errorem autor lequitur-

ut habcat

V
L.

N

7

pu 1Arſp Re ,

“õsõs

4

7

„

8g. Ec. c. mochi ſec ſi cyricũ pcuſſerit
ſeculareʒ ut in predic.concorð. M. Et
ſen: ex.· higiolo.I· No-Ii Vi. † Xι;
poteſt diſpenſatiue exomunicatuʒ a ſe
recipere ſine iuramentocuʒ manuali ꝓ
miione ex de ſen ex- ſuper eo. Sed ibe
lo 8 r Sato XXxXI- ut mõchꝙ r̃mane

ac i domo ꝓpria utes ibi rebus ꝓprus.

ut ex ꝙ cłrici ł uo/c.F. ¶ ¶xxI: abbaſ
ſacerdos ꝙ r̃cipit manus bendict oʒ ſeu
impoſicioem iux morem preficiendox
abbacum poteſt in ꝓprio mõſterio cõ
ferre clericatum ut ex de eta.2 qua cuũ
contingac. lxix. di:C.i· MI. boc uerum
quo ad ſuos monachos uel cõuerſos uel
eos in quos habet epalem iuriſdictiõeʒ
uel quaſñi alus non. uel niſi priuilegiu
habeat 8 priuil- abbates in fi. h R
Crrn diſpenſat in reguł obfᷣuãtuis
remittendis ut X. q. uyt. c. fi- de o. di-
v carnem ſaltem in his que non ſunt 8
ſubſtantia ar e& de uiet ho cle-deus.
XXXIIII: in penitetia ſuo arbitrio im
Ponenda ei qui in monaſterio ingredit
non eſt enim certa hti ſatiſfacto in
iungenda ei cuius totum uite tempus
obedientie impenditur creatoris· ut de
Pe: di.I. ꝭ his auctoritatibus. (NX ν⅓;.
cum monacho qui mutato habitu ſine
licẽtia abbatis in alio mõſterio recepit
ordinem ux nõ. Gofex de temp· or ex
parte. (Erobibetur autem abbas uel

epiſcop diſpenſarecu in cod moſterio

ſint mõoachi et mõiales · xvili:q: ni: diffi
nimus et.C. in nullo et. c. monaſteria.2
c· pernicioſam:. Itẽ non poteſt abbas di
Ipenſare ut monachus mortałr peccet.
immo monach ei obedire nõ tenetur

x· q iii:ſi quis epiſcopii· Item n5

—

—

diſpenſat ut defctu ſumptus mon alis

ſeruiat clericis. xxi. diad reatum põt
autem monachos uerberare ſi ſe uerbo
nõ corrigãt ut. xlv. di. ſalomon-xX11
q:iii. C. fi- . er eſt expreſſum & ſen.
& uniuerſitatis . Princeps quoqʒ
MAAMHâ nonus articulus TIo-cumus fuerunc
uèrba ſequentia uſq; prope fi ibi uty-
qui alium non recognoſcit ſuꝑioreʒ
in terris niſi ſolum papaʒ diſpenſar̃ põt
quila per reges et principes omnia deus
diſtribuit huãno generi ut. viiidi :quo
iure.C.& quadri. preſ. bene · xxiii q- ul.
ↄuenior ct.c.ſe· diſpenſat eĩm imꝑator
in aĩaduerſionis ſententiaxi.q- ni cum
apuid:xxiii q-i. paratus i. q- i. q; quidaʒ
Item in abol tione infamie quã facere

—

poteſt et debet: et non lolum princeps

l.abolitio ¶ Item prĩceps reſtituit ad

c poteſi Tie 2 iudex. C. de aboltc·

famaʒ et ad natales primo et ad ſtarduũu

primum ex ad honores· et ad ordinem
proprium ut. C de ſen. pal et reſti-l. i-

et hoc uex eſt cuʒ ſpecialiter reſtituit

alias autem ſolum mdulgentiaʒ facit
infamiam non tollic - nam indulgentia
quos liberat.nõt.ut.C.d genera. abolt.
indulgentia que eſt.n:q m.S·notãdum
ꝓpe ri:C. de ſen paſ et reſt· cum pr̃em
et.l.tutor · et·l· generał Item reſtitcuit
illegictimos filios natalibus- Non
tñ per id cenſent᷑ legittimi ad ord nes ð
hoc·ĩ· ·fi. ſed illud queritur. Et

facit eos patribus legittimis ſuccedere

in aut᷑.colł.viiquibus mona effi-le.
:I.et. ii.et circa medium poteſt enim
in hoc leges tollere: quia non habet im
ꝑium par in parẽ ex de elec.c· innotuit
ff. de arbi.nã magiſtratus. Item ĩꝑator
uel rex qui nõ hʒ ſuperiorẽ. legittimat
ꝓprium filium tanꝗ princeps ſubditũ
non pater filium ex qui fi-ſint· leg per
uenerabilem uey- et in au᷑. qui mo-
na. ef.le·ꝭ.illud. Iteʒ diſpenſat cuʒ ᷣuo
alieno et eum reſtituit primis natalibʒ
lberoꝝ. · Vt·ſ. Iñs non habeat pr̃o
natum ut bi Poter † mirec iſch ma
numittitur. Item generaliter concecht
priuilegia et abſolutiões et ĩſtitut ões
etiam contra ſententias in crimimbus.-
ii ·.i · ·porro iĩiii.i· ·fi · xcvi· di. ↄſtã
tinos.xcvii· di ·. uictor.iĩ/q·ĩ.ꝙ quidã
xii:q. ii: eccleſiarum ſeruos et in pre:·
illud et: notandum et. ff. de ſen-paſ 2
reſti· lI.i.et· i. Vtrum autem reges uel
collegium cardinaliũ poſſint in integ⸗
reſtituere laycos et quos et a
Fm papaʒ de re iudi:cumte· ¶ Capm
etiam qnq; diſpenſat ut ex de ſymom⸗
ex inſinuatione et ex de preben. cuʒ nõ
ignoree xvi. q-ialia- Nam capitulum
comparatur ſenatu ut·c·q eccłſia. Sed
ſenacus reſtituit aliquem fame ſue .ff-
de poſtuł.l·ĩ.ꝭ·de qua 8. et capitulũ
B poterit· papa nõ· M.· Et Oſti. J e
de eo qui fur· or· re · M· c. ii.et ibi dixi
in ułt· glo· et idem dit de poſtu.pᷣla-
c. ubłt. ut ibi ſcripſi ad fi. ułt.glo·et inðᷣ
I. 5. uidendi vV · quid ſi collatio. F. q;
abbas archig uel alius prelatus epo
uel etiam capitulum diſpenſare nõ pnt
minores eĩm prelati ardua ad epiſcopoſ
debent deferre ut e de offi. archið/ad

uc non

QN

A

₰ℳ₰ℳ

—

A 8

* — — — –

„
—

=
—

— —
—

— — — —

Tr

hec.xviii:di:ci⸗mec uidʒ qualiter iura

pro capitulo indudta faciant pro ipſo⸗

Io.tamen nõ.in prec. eccleſia ꝙ captm
eligendo aliquem indignuz intelligitur
dil penſare cum illo miii ſit talis caſus in
quo prohibita ſic ei diſpenſatio- Item
cilium diſpenſat contra apoſtolum ut
legicur 2 nõ. xxxil-di- preſbiter in pri-
Lacerdos quoqs diſpeéſar poteſt otra
nones peni Pric

1
C

qui· et·xxyvi:q-vii tempora: Et dixi in

reportorio ſub ticulo 8 pe:2 · re ĩ Nca-

J be ſut penitentie a canonibuſ diftmite

..

.
. *

.

Xlvi: tales canones collegit Oſt. m
ſum:de peni:6: que penitentia ſub. ut
autem ſed plures pomit ibi autor-2 ibi
tra ans in princ. an ſint penitentie ar
bitrarie in caſibo ubi ſunt per canones
expreſſe de quo Ioh. de deo in articulo
viii et tenẽt ꝙ ſic· ex cauſabenefacit S
Peæc redeus qui idem nõ de pen: di-i⸗
mẽſuram. ubi etiam nõ.qd ſi ſacerdos
male fuerit arbitratus alias queſtiones
proſequitur Io-de deo-que nõ reſpiciũt
propoſitum. ſed ponebat alios quatuor
arciculos diſpeſationuz.ſ. dñi cu ualalb

Irxeʒ pr̃is cũ filio legittimo:et nñ 'timo

Ixem mariti cum uxore- Item ſoci cũ
ſocio⸗et donatoris cum donatorio quas
ut exquiſitas autor obmiſit-

Valiter aut 2 quando facienda

¼gam. Et quidem faclenda eſt
e iuſta 2 ex certa cauſa et magna hoc
exigente ut/ĩ.q.vii⸗et ſi illa 2.S·6-gna⸗
Is tamen qui diſpenſat. Oia illa que ibi
enumerancur diligenter penſare debet.
Alioqum non chſpenſatio ſed diſſipatio
potius dici debex. nam ſi is qui prelat
eſt debitcori domimco- culpas impune
dimittet non mediocriter ꝓfecto offen
ditqui debita celeſtis regis et dommi-
ſua preſumptione reſoluic: ea nãq; que
in nobis committucur facile dimittere
poſſumus ea uero que in deum cõmiſſa
ſunt cuʒ magna diſcretione-nec tamen
ſine penitẽtia poſſumo relaxar ut·xxlii
ꝗ iiiiſi is ꝗ· qa qñq; eſt culpa relaxare
uindicétam ut-xvili-di. ga ſunt culpe
