ille alas iudex eſt et ratione mei:et roe
rel. HM.:⸗Parum ualet hec ratio ut dixi
s: Pxi. v. F. Secus autem ſi eſt ub ad
uerſarius me poſſidet ſed ſi inpetraui
Contra te litteras ad epiſcopum omune
tibi et mihi non potes litteras ĩpugnar
ut ex de ſen excom cum illoꝝ·. ¶ Ite

ſi ſit de terra aduerſari oriundus ul eng

clericus ſecus ſi elus epiſcopus eſſct ᷣm
Vinc: e& ut litt non conte accedensu.

ꝙ· B. ñ admittit ſed poteſt eſſe ſumcies

caulſa in compatrioti e ſuam patriam
conſtitt·puta in ſcolaribus uel mercato
xibus et huiuſmoð qui le diligũt uelut
fratres- uel econtra in indigen.s contra
allenigenas· ar. ſt:de heredò· inſtit· nemo
dubicat qui frater ff·de. b⸗ſig late
culpe. : amiCos ff. pro ſocucrum qua
int᷑ idigenas 2 allenigenas liuor imudie
regnare conſueuit ut extra de inſt t. ad
decorem· F· do-me. Xn:1. In decret pre-
accedens et in decre: legittima de ap-li-
Vi ubi ſcripſi m glo il⸗ 5 C Icer li ſit
conſan Zuineus uel aftimis uictricus uel
priuign:·de iniud: lex cor. in prin- ff
de libet cau-ſi pariter extra de appeł
Poſtremo- ill: q-- ablens- Il ff de ꝓcu.
hee ꝑlone et. laut aſtinitate ( Quid
Kinon eſt conſanguineus eſt tñ affinis-
Hoc pred ixeratquod nõ aduertit
quia iſte .fuit additio· 5- Nn idem
eſt.ff· de procur.aut affinitate intuẽda
tamen eſt perſona m Vinc nam tals
poſſet eſſe conſanguineus qui rcuſari ñ

debet ut dicit ut ſi ſit mõch ciſtercẽſ

=
—

9

91 0RE

U

α eHn ſ⸗

„

920 9 N

N—☚ K.

inñi.ꝗ·iii. · item ĩn crimi · v· ĩtẽ teſtii ⸗
ff. de teſti.l.iil.ff·de re milit·nõ omnes
F a barbario. l äoc nota· iple Vinc·
de ap· poſtremo ubi etiam allegat decr
mãdata de pſump · ꝓ C¶ Quidſi platy
alicuius eccleſie unpetrat nomine eccie
aliquem ſuum conſanguineũ in iudiceʒ
nunquid ille poterit recuſari et uidetur
ꝙ ſic cum ſit conſanguineus impetranti
ut in prec.poſtremo. extra ut litt. non
conteſaccedens· ii: contra quia non eſt
cauſa prelati ſed eccleſiequod patet ꝗqà
in ea teſtificari poteſt ex de teſti/ ueni
ens·il-a.cC.inſuꝑ xiiiiqiiſuꝑ prudẽtia
nec emolumentum uel damnum ad ipg
ſpectatimmo ad eccleſiã ii:q vi biduu
S.palam . fł.quando appelł.ſit· l·i.ꝗim
propria quia ipſe non eſt domino reruʒ
eccleſiaſticax ſed procuratiex de don·
ciii.ii:q·i.ſᷣ priuatum et hoc tz Egi
Tu dic contra ut dixi in decret. in
uante.eo·ti- in glo- hoc uidetur. -

pellato qui ex illius conſi i0 obtinuit ꝓ
cedit recuſatioceſſat auteʒ ſi impetrat
appellans huius ratio patens eſt SIn
eadem cauſa ut in pre.c. poſtremoi:q·
viſtatuendum. ff de iuriſdic. om. iudi.
pretor · ar · ff. ad trebeł.ille5· pltti· ii ·qi ·
6: ſed ſciendu-C. de poſtuł. quiſquis. in
prin. C. de aſſe'·nemo in fi- uerugtamẽ
qui fuit aduocatus poteſt eſſe iudex or
dinarius 'm Vinc- ut in preal?-l pro.
Kecuſari tñ poteſt et tuc dełgꝑabx
ihi Vinci autem illò dixit ubi.S.
Quid econuerſo. ſi quis uelit eſſe ad
uocatus in cauſa in qua fuit iudex HRo-
nullo iure ꝓhibetur honeſte tam facit
ſi abſtinet ne malum cõmertium preſu
matur tempor̃ quo iudex erat buiſſe 8
Oc.ĩ. de aduocat /i. V· ixem qð fuit.
Item ſi fuit teſtis in eadeʒ cauſa· ſt ·
dẽ tæſti-l.fi. C. de alſel.l-Fi. in prin/et in
fi· ¶ ¶Item ſi uelit fieri iudex in cauſa
ſua uel ſuorurn ut. C. ut nemo in cã ſua
iudi:l. unica: ex de offic archið· c· fi.e
de for compe· cum contingat ff· de iu.
om iud qui iuriſditioni ar-contra-e
de penis. rornana. lIi. vi ff· de offi· preſi
ſenatus· AI Ad dectt. Rnñde ut ibi nõ.
lex ſacir pro⸗ P i item ꝓ uult eſſe.
Item ſi ab eb tunc fuerit appellatuʒ
in illa uel in alia cauſa ex de ap-ad B. i
H. Hoc intellige ut ibi dixi in textu.
et pleni ſuꝑ glo· unica · F· et · c. directe

cæ: eoſuſpitionis. Preciu
recip- ul heres inſtitutus eſt ab ĩpetnte
cæS de ui.et honel · cleri · cum ab ormmni

Item ſi fuerit aduocatus uel ꝓcut ·
uel a Kor. 1 i impetratur ab ap

elſe i

ut. ff·de iniur· I. lex corñn.
maritus uel pater uel filig uel patron

æt᷑.. acceptã.· et/c. romana.· cum uero
1s. li Vi · C. quõ et qñ̃ iudex.ſi ut ꝓponis
C.· ð epiau:nemo:l:di.ſi quis Ppoltera.

.de procurat aut affinitate f:· de iudic-
nuꝑp. alt ecime Item ſi cimimicus meg
uel mibi ſuſpectus. dictum
fuerał·S. †½ Vel timet aduerſariũ meu
uel ab eo per pecuniam eſt corruptus-
uel eũ ex aliqua cã ſpeciał nimis crligit
Ni/ꝗ· i.quatuor · 1 eX- Hi-vi. 5 de re
udic. cum eterni- NRei %. caueat ct ſe
mi.qv·quia ſuſpecti prope fi-et ĩ prin-
ct quaſi per toxaʒ qõnem · ff · de lib-cau-
ſi pariter· C· de iud apertiſſimi et hiuõi
cauſe inimcicuarum ſunt ſpecificande.
C.de teſti aut.ſi dicat᷑.ſt · loo ſi merces
§·ſi culpe e& eο. uſpicionis. (Item ꝙ
quondazʒ fuit imm cus licet recocπat
fuerit. I· Sup noui ut probat canon
allegatus et ibi de hoc a de ſimo ꝑptuas
in glo. propter alias in aliqua ſuſpitiõis
caula que ceſſauit dicit an de recuſ in-
aiicolum. ꝓpter allam preteritam recu
ſari iudiceʒ non poſſe per-lquod ita· fr-
de edił.ediet ꝑ ills generale ꝙ ceſſante
cauſa 2c. non ob.C.· de aſſeſ. nemo e hi
in fĩquia ibi aduocatus ex affect ione
quam habuit ad cauſam illam iudicare
non debet que affectio non tollitur per
dimiſſionẽ officu · et licet uerum ſit ꝙ
preterirum nequit non fuſſe ueruʒ tn
eſt quod potelt non eſſe. Hni q;v ac

cuſatoresie& de ap- ꝓpo A Item
ꝙ eſt de minoribʒ iuchcibus un de tłi

ſumma cognoſcere non ualet· n.q-vi ·
diffinitiua V. cuʒ certa-

Item quia preciuu

Item ſi gik

S
—

de priuił. pape n poteſt alius ↄgnoſcere
CI

de eis ex de iudi-cum uemiſſent
ſi prius fuerit ab eo appellatxuʒ. qui tuc
erat epiſcopus.et nunc factus eſt archi
epiſcop: loco eius ad quem appellatuʒ
fuerat non poteſt cognoſcere ut in con
cordan·que ſuntS. . Item ſi fuerit ad
uocatus et. H item ſi ab eo- arcontra.
extra de elecquerelam.in prin. ubi & B
Ini·glo.Et ſolue ut ſuper ea dxi.
Etem in· I · corneł. de iniurt. n pot
udex. gener- ſocer uitric priuignꝗ
ſobrinu ſue · ꝓpriorue eorum qui in ea

cognatiõe uel affinitate patronuſq; eiq

uel eorum qui de ipſa cognatione ſunt.

Item ſieſt

2*
5

QAR

aduerſarii uł quia aduerſarius eſt ð eiq
familia.ff· de offi/preſi ſenatus et. t de
iuriſdic.om:iudicqui iuriſcictioni ec.
ff·de iniur. lex cor. R.i.quod intlło in
crimĩali ſeuã famoſa ac. na ĩ cuuli fili
poteſt eſſe iudex in cã patris ff de mud.
in priuatis:iii.q- vi·ꝭ·tria in fi· V. ogni

tores.ſaltem uſq; ad liti · cont· ff. de of ·

preſi⸗ſenatus. I·Hoc placet Vber.S
oo0: ti- de declinatoriis contra iudicem
. A Ect intellige ᷣm Py· „Sie eu alł.

NOf-ti di ante fi-et illud diæxi ubi S-ad
fiii.colum · S·et notandum et ꝑ Kof.

redditur ibi ratioquia delegatus fuũgit᷑
munere delegãtis.et ſic cenſetur ut aliꝗ

ordinarius uero munere proprio-paruʒ

urgent hec vba ſcòm que raro r̃cuſari

Poſſet Gelegad⸗ . Qna pater in cauſa
filii uel econuerlo non põt eſſe ordiariq
ut in.l in priuatis ſed delegat ſic ut in
1qui re A E hoc ibi placʒ
Accur:qui pomt
quaꝝ una ꝓcedit hic alia diſtĩguit. an
agat uel conueniatur et uide quod nõt.
de fon.comp:cum contingat in gloii.
et ſuper ea Kof.t.quo.S. in fidiſtĩguit
an ſit iuriſdictio contentioſa et tũc põt
eſſe iudex nec r̃cuſatur/aut uoluntaria
et tunc poteſt eſſe iudex nec recuſatur.
al. ff. ad trebelł·naʒ quod/et qð cuiuſ-
uni-iludcum. l-ſe Poterit tamẽ ut
puto recuſari.e& de appelł· poſtremo.
et uide·ĩ.de inſtt · edi §Huinſtrm aitez
ꝙ eſt domeſticũet ſe. ¶ Icem ꝙ uul
eſſe iudex in cã ſua ut· ĩ- in ti-
V. ixẽ ꝙ uult. Item ſi cauſa incipat
ad eum pertimereff. de iudicil. iuł. at.
ſi alcer ex liti:multo fortius ſi ab initio
fuit ſua.C.ne quis in ſua cã ius ſib di-l.
unica ¶Icem ſi cauſa aliquomoò taãgit

eum ut quia tenetur de eud.rei ꝓ qua
agitur- 1q-vr-biduum: & Sed nunꝗd
Ffideiuſſor poteſt eſſe iudex in cauſa rei.

Id eſt deb coris et impetrantis.na⸗ʒ
impetrante creditore non eſſet dubiuʒ-
Picunt quidam ꝙ ſic ſi eſt ſoluenð.
Intellige iple reus alias pax uałretx
hec diſtinctio·quia etiã diues fideiuſſõ
ſuſpectus eſt ne ſe lihrar̃ uelit abſoluẽð
reum. ut.ĩ. V. ꝓxi.

ge in fi · et · ff · de fur:itaq;

fullo/5·fi.· M.· Iſte due leges ꝓbant ſic
dicit prima ꝙ in᷑eſt fideiuſſoris librari

qncumcunq;ʒ debitor ſit ſoluendo ne ha

beat nocere. Scda dicit inteſſe cr̃ditor
incũbere pignori liʒ debitoyr ſit ſoluenð

tas alias ſolutiones-

actore

Alii contraar-

/
Ad idem · ff. quando appeł. ſtt ·l. iia in fi⸗
ubi diciturꝙ qui ſua intereſſe dicit ꝓ

priam cãm defendix Et hec iura ĩiducix

etiam Alber.galin qõne an fideiuſſor-
pPoſſit eſſe teſtis pro debitor̃ de teſt. ·
ſed nũquid fideniſſor- licet uideatur ſi;

pPrlacere ſuperior diſtinctioetiã eo caſu

mihi placet ꝑ iura predita ꝙ lʒ debtor

ſit ſoluendo.eius fideiuſſor ſuſpecto eſt
ed a iudicando 2 teſtificando re pellitur

in cauſa in qua fideiuſſit. de primo quis
dubitat longe equi repelli fidemuſſoreʒ

ſocium conſanguineum uel dominuʒ
et ꝗplures de quibus. S. de ſcdo ſatis pzʒ

ꝓꝙ cauſa ſalte Tario ſua eſt quod ſufficit
facit quod nõ C.de teſti· omnib· in. ·

glo.et uide .ã. de teſt §. i · et· V. quid de
Fideiuſſore:fortius hec ꝓcedunt quãdo

fideiuſſor ſe conſtituit principalem. et

renunciauit iuxta formas quas uide- i-

—

de fideiuſſor bʒ· 5 Sed põet.debxo

reus inx dedit ι1 P. in fiotuſſorez

uerum ipſo· L·dicente ↄtractum huig
factum rore in fraudem uſurarum um

petrauit contra me ſuper hoc iudicem

fratrem dicti-P. nunquid eum pot ero

recuſar eo quia frater fideiuſſor ẽ ur
ꝙ ſic ext᷑ de appelł. poſtremo: cum ſuis

concor nam uidet᷑ ꝓpria ca Fideiuſſorii

ff.de appelł· ab executore- intereſt eĩm
eius ut liberetur etiam ſi cebicor ſit ſol
uendo ut in. predic.I.ſi cui. in fi:et. l-ſe-
Eet ar/ex de fide cideiuſ.C.fi-ar. cõtra.n
enim uidetur propria cauſa fideiuſſoril
cum ↄmoð uel inomod non ſpectat ad
ipſuʒ ff. quando ap: ſit. l.I·. impropria.
n.qvi:biduum preterea fideiuſſor qð

preſtaret recuperaret a debitore· f· iu·
ſol. iam tamen-ò. in hac e& de fideiuſc.

iiet:in: 2 hoc tenent qtudam ꝙ non re

cuſetur cu frater eius non ſit pricipalis
e. Ergo inbibitoria facta iudici ſe

culari ne capiat interiz reu non extẽdit᷑

ad fideiuſſorem ꝗctus· ſec in fiiuſſor̃

iudicii facit manda. l creditor in prin-
Non obſtat.C: de diuer=reſer. libellum

quia ibi in hbello ſupplicatorio. non in

conuentionali. Item ibi preſumit᷑ rnſio
ad i terrogata-

Et generaliter quamlibet caulazʒ luf
cientem ad recuſandum ꝓcutort- uel
arbitrum credo ſufficere ad ordinariuʒ
uel delegatt· exiam recuſanð· Hoc

Albert gał·hoc czʒ
cuius ad litteram fuit iſte · · et pcedeſ/
cti:de iudicibzʒ ordinarns et deleg. in fi-
.· Et ĩ alus caſibʒ quos habes · ĩ· · Px ·

„

9

△

*

rſee,

„

NW 2

fuie ? ictum Tanet Vin in dec· ð ap

ionmibʒ dicam-i. in ti-
hac eadem parte hic dico

5 recu:

quia in parte ſcda ponit etiam Ricamꝰ

in qua remittit in- l . Cradens. :

ꝙ finita ſit eius iuriſdictio⸗

dic ut. S.6reſtat. Q¶. Ite

eſt ſuſpectusquod dic ut.S.· PainO.

Iteʒ ꝙ eſt excõicatus e de re iudu
acprobandum de excepti dilecti fin-

ætc·cum inter et· c· exceptionem: 2. C.

pia li; vidic ut ibi nõ.aa1 q-i Ira
mur :et. c audiuimus ff de iudi-cu prõ
etiã ſi tempore quo recepit Rptuʒ erat

abſolut ꝙ dic ut eæ de preben. dił'tι—
il. . Vi quod Picnis ib ſcripſi ſuꝑ
glo.u. S- Quns auteʒ cognolſcet de hoc
nõ.ĩ· de ccep· · ii · V ſed ſi hoc.-
ibi dabitur plena ſo R.
ꝙ eſt ſeruusff.de offi:·pretor: Parbar9
e⁊ de exceptſciſcitatus:C- de iudi.u

Item

iii:q. vii. tria- Item ꝙ eſt libertus .

An in ñ plene manumiſſo ꝓceder
poteſt.qui non poteſt ordinari ał.cum

ordinari poſſit ergo et iudex dari-Inni-
di.quicunq; et facit:llibertum aly·in
Scm quoſdam ariii· q· v.

. Pxi
accuſatores.iiet. c-nullus ſeruus:vl.q
i. infames Item ꝙ eſt periurus- uel als

infamis-C. de infam l unica. Ii-x et de

tranſac.ſi quis maior:C. li.xii-de digni-
nec famoſis. jii · q· vii.5· ultt. ex de Rpt
ſciſcicatus. A. Vide qð ibi nõ in glo-

ii: et quod ſuper ea dixi de qõe que ſeqé
(ui autem ſint infames- in aureo re

Xcipi poteſt ↄtra ĩudicem

quod fit multt modis quocd

—

pertorio ſub ti. de penis dii plen- quia

nec infamis poxeſt eſſe alſſeſſor ut.ff· de
aſſeſᷣ- liberti. 6 De nunquid infamlis

poteſt procedere ſi non excipiatur otra

ff· de infaml.n. ᷓ· miles et de ſenato· l.

caſſius:quia illud debet intelligi ope ex
ceptioms: non ipſo iure. nec eĩʒ ꝓprf
infamiam ab honoribus publicis quis
excuſatur ar. C. libt·x de decurt. l- nec
infam. et arff-de offic. preto/ barbariq ·

Icem ꝙ eſt minor · xx an. niſi maior

al&. Nec obſtat quod nõ

XVII-an datus fuerit de conſenſu ꝑtiuz
el etiam minor: xviii,: datus fuerit a

rincipe ex eo: cum uigeſimuz ff-de re

iudi:quidam. ff· de arbitt · cum lege:et

hoc in delegato/nam ordinarius nõ põt
eſſe niſi xxv· an attigerit fʒ Aʒ2 Rof:

utx᷑ ĩn predic.l.quidarn ed de elec.cuʒ in
cunctis. ff. de mune et honort·lad rem
publicarn. f. de iudic. curn pretorS.· fi-
ſed certe predic:l. quidaʒ uidetur diceĩ

mus et poſſit iudicare de cõſilio aſſeſſox⸗

ar. iii- q-vii-6 tria de hoc dic ut nõti-in

pᷣdic.c.cũ ungeſimuʒ. MI-Et ulde quod

abi ſcripſi ſuper fi· Fe:g9lo Cks,
non eſt conſtitutus in aliqua qignitate

uel in eccleſia cathedrali- uel cqꝗllegiata
onorabili ex de NRp plenti- Bc
hodie non habernus. EX eo ſi ꝓ de
litate et. c· cum te conſulente partes tñ
bene poſſunt renunciare huic exceptiõi
ud.C.· de pac·ſi quis in cõloribenð · n1-
Hoc bhodie falſum eſt de Rpti ſtatutu

H·i. et · in nulloæt in ei nug

ergo monacho uł canonico regłari pnt
cauſe ↄmitti · Aâ[ëâa-De regkari canonico

æcCcleſie cathedralis uide quod ſcripſi de

Repti·ſtatutum.li.vi: in prin. ubi etiaʒ
anuenies obſeruantiam curie- .Et vr
ꝙ ſic ut æ de priuiłcurn olim ꝓpter-

in prindl. etin predic:c prelenti. bi ſeu.
qlus collegiatis ac ar-contra quia a cage

ſtrepitu debẽt eſſe remoti: e& de findict
C. unoet. C-de teſta. conſulta- in fin-nec
alicuius forenſis negotii debent eſſe ſuſ

rmonaſterii nihilominus ſuadẽte xvi q⸗
i:.monachi extra de poſtuł. c-iI.2· C. de

epiſ et clert· repetita dico ꝙ nullus pot
eis cõmittere niſi papa.nec ob·xvi. qi ·

quere ibi propter urgenteʒ 26. quia illo

intelligitur m predicc.monaßſᷣ abbal

poſſet forte ſibi cõmittere ꝗa eſt in eĩiq
poteſtate.xii qiĩ non dicatis nec etiaʒ
pape omiſſio ualet nec proceſſus per eoſ

habitus niſi expreſſo nomine mochatꝗ

ſeu canonicatus ut in pre·c olim ar-ed
de NRpt cum ordinem et de confiruti-

uel ĩuti:porrecta: et.xvi:qi.Sð pnñtium
nec in hoc eſt differentia in᷑ monachos
et canonicos regulares ex de poſtuł.c·
ii. Et eſt ratio ad premiſſa ne detur eis
uagandi materia ex de offi.or quanto ·
nec obſtat predicc.preſenti.immo hoc

probat quia ibi dicit inſtitu.et hoc ad

differentiam regularium qui non dicutk
inſtitui nã in ingreſſu tria ꝓmittunt

que habes ex ð ſta mo:cũ ad mõſteriũ
in fi· premiſſa autern intellige ð funpli
cibus regularibusqui non poſſunt eſſe
ĩudices· niſi ex certa ſcientia dmi pape.

I.Sup- inquantu excludit impulrez

qꝙ exquo pubes eſt poſſit eſſe ordia

E

ceprores niſ de abbatt impioa utilitat

G

9122

A
*

Et ſic dicunt᷑ quidam fuiĩſſe declaratueu
et ſuper hoc ltteram bullatam aſſlemit
le uidiſſe. ubi autem eſt talis qui ſit per
elec.ut abbas et quidam priores ut et᷑
de ſta:moin ſingtxis in prin:etcea que
in fi:et de priuiꝑ ualetes.S-ſane- . Hac
in prioratibus 26. HI.-Li-vi J I unc
ſatt credo ꝙ ualebitc omiſſio non expſſo
noĩe monachatus nam talis eſt in dig
nitate conſtitutus ut in predicc.pnci-
Idem etiã credo ð habentibus ꝑpetuos
priorat curia romana ↄmittit hntib
perpetuos prioratus non ſimplicibus re
Sularibus nec hntibʒ officia ut ſacriſte
uſtodi pori clauſtrali caerario 2 huiõi

H.-De hoc 2 8 officiali epi e expeditu
in cle· de = GQ Ii papa
ſcribit alicui uocan⸗
clericum nunquid poteſt contra euʒ ex
ci pi ꝙ non ſit in dignitate uel in eccx ſia
honorobili conſtitutus rñdeo non ſec
ſi legatus ſic ſcriberet miſi ꝑtes oſentiret
MHKI.Per decreſtatutum de Rptt 5. imn
nullo dic conſenſum nõ ſufficere ut etiã
ibi dixi in· 6. i- ſuper glo pone papa ubi
hec queſtio nõ. Hquia legatul ſtatuto
enralis concił:derogare non poteſt ut

EX de preben. dilecto.¶ i ſi deleg.
Pape ſubdelegat nunquid habet locum

premiſſa exceptio:Rndeo ſic eadeʒ eim
rat io eſt in eo que et in delegatt. Aln
L-Primum 2 de Npti/ſtatutu

§Hein nullo lib vi . .. uid ſi certus
articulus alicui ormittitur puta teſtiuzʒ
examinatio uel ut coraʒ eo fiat lit: cõ⸗
NRo·nõ habet locuʒ hec exceptio-et i80
ſignanter dicitur in prin. conſtit pnti
cauſe · ¶ Item illa oſticutio in oõdiariis
locum non habet. Bals.ff. de iudi⸗-l.fi.

Im Guił S cun- C Iteʒ excipi põt
l-iułrepe-i:q· i.eað

eſt cõdemnatus-
I. in fiñ· ¶ Item ꝙ fu eſt officio
ſiue bñ ſiue male ꝓnũciando. Vide
5·6. reſtat in õ de ſequeſtratt.
Ol. C:i⸗&Wρ. litteris et-c-uenerablis.
ff·de re iudio iudexet hoc in delegatt.
ſecus in ordinario.C· de ſenet interloc.

om:iu.li:et de accũ.l.iiii. et de ſenti.

ex per icuł.recitt.l.ii.ex de mrio.otc.
5 interdictuz eir Item ꝙ ex plu

ribzʒ iucicibʒ maior 2 digniõ SKalseet
quia ex hoc alii recuſari ał ̃uocari pnt
ex ð eo qui mit.in poſcum ſicut.ð of.
delega· c.fi. ꝭ⸗ i. M. Iura iſta hodie non
probãt ad quod inducitur ſi ſuperior hx
recuſari uerum eſt ꝙ antiqua decre·cũ

iplum ſimplicen

OSροαaο dic ut eX -cο. cuj olam.

ſicut᷑ bene probabat Hhoc.ubi recuſabat᷑
archepiſcopus Nothomagenet ꝓpter
cũ college archi. et abbas ſibi ſubiecti
eæt ibi fatebatur ala. hoc ꝓcedere quado
college ſubditi ſunt ſuſpecto- facit aut
hec decre.inſinuante hoc.eo.ti. et quod
poſt Vinc:dixi de ludi:C.i.· ſuperglo:
Fa ſed cõis littera habet reuocari et tũc
uno recuſato ſine quo aln procedere nõ
poſſunt conſtant iuriſdictionem aliorũ
reuocari alla uero clau.q; hi non omneſ

Eu 26. ſolent artribui manori et ſic facir

predicdec. ult·6.l. .· ¶ Item ꝙ iurii
dictio ad tẽpus data expirat . de arb.
ſi cum dies òſi intraextra eo: de cauſis

hoc niſ de conſenſu partium et iudicuzʒ
fuerit ꝓrogata: ut ibi et intellige ꝙ an
Tapſum termini poſſunt prorogare non
pPoſtꝗᷓ expirauerit ff. de precar: ſed 2 ſi

manente et no. ex. eo ſgmficantibus.

Sed nunquid ꝓcurt eam poteſt Pro

iii: glo et uide quod ſuper ea del· ⸗

CIrem ꝙ caulaʒ remiit ad ſuperioré?

ide quod ibi dixi poſt glofin:i.

W-J. m.

unð non poteſt ſe ampliq intromittere

ut S. 6 reſtat· . iteʒ per imiſſionem.
MK.-Queſtionem de uno ex duobʒ dat
cum clauf qui renunciauit an penitere
poſſit uide ſuper regula mutare de reg.
Iurt. li. vi . . (Icem ꝙ non
Cſa non compé, iu 1. fi-C. ne de ſta-
defunc:ſi pater ex S iudiat ſi xi:q-i in
clericorum. 2. C. clericus ſine-et· c- ſe. iii-
ꝗqvipulſatus.C. ubi in rem ac-l.fi: exĩ
de conſuett ad noſtram. uł ratone ꝑſon
ſue ut.· de iudic. cum pretor · ꝭ·i.et· S·

in multis exemplis uł roe rei de ꝗᷓ agit᷑-.
extra de focompetent· capłi.et capł'
cum ſit. et· c R clericus. xi·. q- i: expiet ie

et in concõ·que ſunt·⁊ĩ · Vitem ꝙ eſt is
laicus. uł ratiõe cauſe ut quia eſt fiſcał
ff.ce offic. proconſuł.nec quicꝗᷓ uel liᷣ
ralis-C.de peda i udi. I placet: uel crialis
utĩ ·ſequitur· talia enim non delegant᷑
uel ratione perſone conuente ex de for
competſi diligenti ·xi:qi.inolitaet.c
clericum:iec i· q.c·clericus. uel ratiõe
domicilii eæ de fo compe ex parte de
Reptt:dilectus filius Io. uel contractus
ex de for̃.compe:romana· Sotrahentes
li. vi.uel conſenſus· eo.ti.ſignificaſti uł
dilicti· C ubi de cri.agioportet autt.ꝗ
in prouincia· iii .q vic.iĩet ſic ð aliis ex
quibus quis forum ſortitur qð ꝓſequer

non eſt uidex·

912

2 1

9 3*.

Vr eẽ de foil·compe.c.ule· et.ĩ · in xi ·
de compeiudi-aditionei· (LItem n
poteſt ↄgnoſcere poſt mortẽ pdeceſſoꝝ

lui cui expreſſo proprio nomine ſcripti

fuit ec eoquoniam- C Item ꝙ datus
eſt ſuper re certa Vnde de alus le intro

mittere nequit.C ſi a non compe: iudi-

I.i·2. I. ſi de proprietate e de offi-dele·
cum olim ( Item ꝙ ñ põt poſt annu

abſoluereque priꝗ legauit.eti quereti
ſed hoc intellige prout ibi nõ: ¶ Item

KKt.-Secus ſi non perpetuo.ff-de iudic-
cum furioſus. ½8-Furioſus- etiam achg

nitate propter curpitudinem motus ſt

de tu-et cuda ab hiis nec mandante ff
de ſta.hoqui fuere f-de iudh. cũ ptor.
5§non autem et. l. caſſiq: iii:q- vii 9 tria
ff. S ſena· liiet ex eleci·ſuꝑ eo·xxli-
qvii.neq; furioſ:
ut·ĩ· in ti:de ſentent·g: Iequitur. ¶ Itẽ
ꝙ eſt mulier unde nec iudex nec after

eſſe poteſt·ff·de reg · iur · lii.et.iii:q vii

5F·cria. C. ð arbi.l/fi·xxiii- q v mulerẽ
ↄtraii.qv· mẽenã · extra de arbi: diłcti.
. Ibi uide in glo·ii·2 ꝙ ſuper ea dixi
et de hoc etiã ·xv ·qiii.ꝭ·I.· · Niſi heat
iuriſdictionem idem ſeu iun ſucceſſiois
ff·de acquitredo.l. quedam. C. de teſ.
mili.l. fi. fm Vber. HnIä-de bobio cum
car.con. ubi de officio aduocati rei · -
nõne poterit· ipſiq etiam fuit qð ſequit᷑
. Sed tunc honeſtum eſt ꝙ omittat
niſi aliud ſit de conſued᷑. ut in predicc.
dilecti et· C. de emanci.l.i/et fi. Aq-I&
ꝙ ↄmiſit alteri totaliter uices ſuas.unð
non poteſt amplius cognoſcere exquo
alter cognoſcer ceperit ut:S : ſequitur

uid de ceco dic

vV· et nõt · ꝙ ſimplic ter. 4 Item ꝙ eſt

iudex ap. unde non poteſt᷑ cauſaʒ alteri

committere. C de iudi: auti ad hoc. ſed
Icorrigit᷑ e& eo/ſuꝑ qõnum:é intẽtõil
tem ꝙ per calummam tulit in aliqᷓ
cauſa ſententiam et inter aliquos unde
in aliis merito poteſt ſulpectus haberi
ff.de ſuſpec.tul.ini . nunc uideamus.

et·ff·de accul.l.ſi. atulann Ahe⸗

re mili:nõ omnes:. ꝭ:a barbaris- Abuc
uſq; Vbert.ubi.S. V. nonne Po et. .

e&& de preſump-mandata ii. q-iiic· i C
de aduocad diuer iu. l. i- ¶ Item ꝙ eſt
iudeus uel hereticus. FI. De hoc ſatcis

ſcripſi.e.t.f a ſubdelegatiſuꝑ glo/puta
5 Vel credens uel nondum baptiʒatꝗ
uel ſciſmaticus uel paganus uel alias in

fidelis.ii/q·vi catholicus. C· de heretio

I:peet in auti. ĩbĩ pohca:liiii-di nulla-

C·de iudeis:·l· fi. e de hr̃tic⸗cexcõica

mus ·5credentes 111 i-audiuimus
xvii:q: uiii⸗conſtituit/e de offic · or · qð

ſedeme& de elecquia diligentia. ¶It

ꝙ eſt ſubdele: a delegato alterĩus ꝗ prin
cipis ec de ap-cum cauſamC· de iudi
a ludiceex eρ uper qonum: 9:i· et · C.
Paſtoralis in prin. ft. de offi ei cui mãa-
eſtiuriſdicil. fi· quod dic ut:S aà nunc
'ſed nunquid. ¶ Item

in caulſa crimĩali et que ſpectat ad mex

impermum ab alio a principe: aĺ.

uel eius delegato C: qui proſua iuriſo-
Ei.ĩn. fi· quod fieri non poteſtix.q·
in ſaluo ſt:de offic proconſuł. nec ꝗcꝗꝙ
S:omnia: ff.de reg iur omnia. ff. de of
eius cui man eſt iuriſdicl.vniſi quãdo
Preſens impeditus eſt quia tunc poteſt
ipſe aliquem ad prouinciam ſibi decr̃tã
mittere qui omnia poterit pret᷑ ultimuũ
uppliciuʒ et membri mutilationem in
autt:colł:ix. de collato:et. aliis ca/6: ad
bhoc autem quod ucrumeſt priuſꝗ ꝓui
Ciam ſil decretam fuerit ingreſſus- non
poſt et niſi quando contingit preſidem
Pꝓroficiſci.ſteeo/l:peſed licet delegatus
Cunc cognoſcit non tamen pronunciat-
ſed iple ordinarius ff. ad turpil. l.1.6. ſi
is· et f ad muniol.ea queet niſiin ꝓcõ
ſuł:qui mittit cognitionem q n ſniam
G de offi.· ꝓconf ſolent: et niſi iniudice

in locum alterius ſurrogato-C de offic.

eius qui uicezʒ alterig iu. ob. Ipe ſed ilł
habet commendatam mon de legatam
muriſdictionem m Rofnt. M-Ti. mi-
ult prin-
ſi per principeʒ delegata eſt cauſa meri
imperi an delegatus ſubdeleget glo- in.
Nuna C:qui pro ſua ĩuriſdic.dicix ꝙ ſic
per.l.a iudice.C.de iudic et per.l-illam
unã in fi. que uult nõ haberi diſtĩctiõz
cauſarum- Sed Iaciet Peillð intelligut
de cauſis delegabilibus ſed cum bii qui
ctales cauſas audiunt ex omiſſione legis
allas non cõmittant ut S ergo nec hii ꝗ
habent ex omiſſione principis quaſi ex
maioritate cauſe uideatur electa ꝑſona
allegant epiſtolam liquet circa fineʒ C.
de ſumtrinide hoc Cy: ibi in. I. unica-
in· uin- qõne iurt noſtro.cu omia ſint or
dinariis delegabilia ut nõ. ĩ de iuriſdic.
om:iudi:V· m canões nõ procedit hec
ſolutio ſed dicemo delegatos pape poſſe
quod poſſunt ordinarii · . Ex · f· 8 teſ.
Fiii: item diuus ex de preſump. lr̃as:

Sed hic incidit alla queſtio

5

QA

e

S –☛¾àqN
„

96

W

Qui⸗ ſi princeps caulam crimialem
E. 1
mnittit ſub hac formacauſam que int
talcs uertit᷑ tibi omittimus decidedam
actũ eſt primo crimiĩaliter deſiſtit actõ
et uult coram eoð iudice ciuiliter ager
H-Eo caſu qꝗuo ał poſſet coraʒ iudice
competenti: de quo dic ut.Cquãdo-ci.

(Aeritur an

ac.l. is ubi uide in ultt Pd ergo hec

queſtio ſoluʒ de iudice

poſſit cic ꝙ poteſt ar. in predicc. lr̃as-

Ali contra ut ex de offidele- littert qõ
H ueñrialis eſt dic ut ibi · A Eſt noua
formadur tamen cum ſententia iaʒ lata
eſt in criminali-fuit etiaʒ queſtio Gof.
xx* Damaĩ de Rptt. et omnino uis
quod ſcripſi de REpti · diſpẽdia· li.vxi· ſuꝑ
H.ad diuerſos. ꝓ · ¶ Item ꝙ eſt caula
liberalis. que delegari non poteſt.C. de
peda.iudi.placet de hoc ã· inti de iun.
om:iudi- M Ante medium ſed ꝗd
de cauſa. T Icem ꝙ cauſa omiſla ad
iuriſdic ſüam non pertinet uel delegat
C.qui pro [ua iuriſdic. iu.dare dariue
pPoſſunt. l.unica-C: ubi 2 apud quem-
fina.ff·de ꝓcuratſed et hee· :defẽder
C.de peda. iudi. lii. in fi. ff· de arbitris-
non diſtinguemus & de liberali- ſed ꝗs
cognoſcetx de hoc et an ſit ipſe iudex uel
nõ dic. M. Scðᷣm Vbert. ubiS.· V. põt

autem et. ſequentibus ubi tracque

ſequũt᷑. ꝙ ipſe deleꝗ rõe incerticu
dinis iudæ eſt ex. eo· ſignificantib· C.·
de iuriſdic. omĩudi⸗priuatorũ-extra 8
Hpddilectus. C. ſi contra ius uel utib.
publi. l. ui. et. hb. x. de decurt generali-
quod in ordinario indubitatum ẽcuiq
iuriſdicl-certa eſt et firma. ff· de iudict-
ſi quis ex aliena.ffad municl.lfi: et · l⸗
de iure alii dicunt ꝙ delegatus qui pri
uatus eſt non cognoſcet quia ſi negatur
delegantẽ habere iuriſchc negat᷑ ſimpłr
delegatum habere iuriſdic-aliquam ſed
0 dinarius qui eum dełkgauit ognoſcet
chur, uelit hec opimoꝙ orchariq
2 ſi non habeat iuriſdictionem in cauſa
quam delegauit habet tamen in aliq bz
et ſic cum ſit iudeæ poterit cognoſcere·
ſed delegatus in cauſa ĩ qua iuriſdic. ñ
habebat ẽ priuatꝗſed hiis n obſtatibo
procedit prima opinio quod bene ꝓbat
decre.ſi a ſubdelegato· eo Cli- vi ubi pzʒ
ꝙ exceptio eſt coram tali proponenda-
et ipſe habet illam admittere ł r̃pellere
et ſi dicas dubium eſt de probatione nõ
de propoſitõne uide quod dixi de excep-

pia ſuper bo iudex. 5 & Sed ſi negaé

—

mandatum ut. . Iteʒ excipitur ꝙ &

ꝗquis cognoſcet de hoc et quidem ſi iple

habet alias iuriſcic uitur ꝙ ipſe deł.
nanr autoritas ſua facit pro eo ar. ff· de
teſtiteſtiumet:xCviidr nobilſſimus

C.de ſumtri:liquet.· de fide in ſtrox:

EFi ar. contra: ft-de offieus cunmand
eſt iuriſdic.li2 ſi pretor. nam et ſi teſtes

eſſent in hac caula neceſſarn tamen ipſe

uidetur uocandus ꝗa de iure ſeu honor
æius minuendo agitur Ff· de aqua plu-
arin concedendo extra de offi archidy⸗·

ad hec ſcᷣm Vber- MI⸗ Vbi.s-

in eorldllrrrns Filius i0 B-in fine-

dictum placet ar e& de Rptt paitorar:

1

ed ſi dicatur mandatum reuocatu

ud.I· Vtem ꝙ mandatum:coram quo

de hoc cognolcetur uidetur coram der·

quia conitat ꝙ quãdoq; habuit iuriſe

contra quia reuocatum eſt mandatum

et ſic iudex eſſe non poteſt 2 ſic uidetur
cauſa ad ordinarium remittẽda Vber-

Qicit P ſi conſtat euidenter de tacita re

uocatione per commiſſionem caule aln

Meitem mandatumſi uero merito ð
hoc dubitetur ambe conueniant ar. ff-

de excufetuto l iuriſperitos- C: ubi cã
ſta.l.plti: tu dic ut extra de Rptt. cum

contingat et.c· paſtoralis. et cdi'ctus
Filius ob-in fi Quid ſicommittens

t pe cõrmiſſionis non erat ilhus iundic.

ꝙ poſſet commistere led poſtea illa hr̃e
cepit nunquid delegario ualet. et uidet᷑
ꝙ ſic ſi poſt ratuʒ habet. . Ipᷣe com
mittens· Sed pocius uiderétur requuri
debere ratificatio eig qui ampliaut po
teſtatem commitentis: de materia tari
ad ſaturitatem uide quod ſcripſi eo.ti.
prudentiam ſuper glo-ii.
ar.C. ad mace-l-fi- MnMä1-Per L
ff·de iudic.l.licet. Guido⸗de ſuʒ:hoc te
nebat.ff· de iuriſdic.omni.iudchct leum
qui: inducens pro ſe glo·C. qui ꝓ ſua iu.

l·una.que mihi dicit contra.dicebat tůñ

Ia. de are· ꝙ; ſi delegans erat electus. nõ

camen confirmatus. uel iuriſdic-habés
ſi poſtea confirmetur ualet delegatõ ut

nunc.non ut tunc per leges ſequenent-
quaſi radix iuriſdic. preceſſiſſet delegat

uide àbi Cy-in pre.l. una in eii et: iil · q⸗

et di ſtum Iac. male procederet de iur
nr̃o quo omni ſuo iure priuatur elect9
ante confirmatioz adrnimiſtràs quoquo
nõ ſuff iciatde electione auaricie hvi⸗

& Dic contra ffremra-hab/ &finalł.

Quod faz

quam.let.

*

Baß

ð

9

Gelegati-cum in iurt⸗

ff·de ofſfi·proonſuł.obſeruare &fi-Et
ar.fſt·de aqui.· poſ.l. qui bona-iuſſus
Etcf de autut. l.i. “leadem ætia rõne
dico ꝙ ſi lis eſt conteſcoram eo qui pu
tabatur habere iuriſchc in cauſa ipᷣa cu
non habeatx

.Si ordinaria putatiuã L

auriſdictionem non ſubditi ꝓrogaſſent

ualet proceſſus ipſius ut nõ·.·ĩ· de opet·
iudi:adi-S. I. V· quid ſi priuati · 5-Non
ualent que ſunt acta coraʒ co licet poſt
modum cam nanciſcatur- nec etiã ualʒ
interuptio preſcriptionis per talem lid
conteſ.facta ut· C.ne de ſta· defuncti·ſi
pater extra de iudi at ſi clerici:eX ð ap.
uł debitus in prin· ubi d hoc. Icẽ eſt et
ſi prius habuit iuriſdictiõʒ ↄgnoſcendi
licet poſtea eam perdidit:naʒ non ualet
ſententia per eum lata quod eim nulluʒ

eſt ipſo iure-ratum haberi non poteſt.

e de elec auditiet ·xvi:qiii . S· poteſt
et aliter · ¶ Item excipitur ꝙ nõ ondit
mandatum litteris comprehenſum ut

Alber · galł.
tide iudi oret dele.circa meë. . ſed
nunquid fatetur ꝑ hanc decre. ꝙ ueruʒ
in ecc?ſiaſtico foro in ſeculari dicit ſecq

C· de rauakini eX de offid.

quia in eo probari poteſt per teſtes alł.

in au ti⸗ de litig 5⸗preſenti- collatt.vni⸗

—

ut liti:iurent quia uero.collat ix· ad

legem ꝓxi. Rt allaʒ loqui cũ omittitur
adminiſtratio· ·- Et ſi illud perdiderit
chc ut.ĩ.de ĩſtr̃oꝝ:ediꝙᷣ·reſtat ·illud
quoqʒ et.ĩ.item quia dicit ſe delega.
ſi autem ſit legatus uel nuncius ſeu am
baſſiator et ſit nobilis et autẽtica ꝑſona
ct nota/ſatis eſt illi ſine litteris crẽ̃cẽduzʒ
xcCvii.di. nobiliſſimus: et in aut.S8 man-
prin. I Non allegat·· cum tñ textuſ
ſit ibi prolixus ibi in5 ſit tibi et in · 9·ñ
permittas facit diſtinctiones perſonax
litigantium et ementium filſcalia· · C
de ſum.triniliquet· M Ab·ẽ. v·ſub
epiſtola inter claras de hoc pleniusĩ· t.
i ſupereſt · V. quid ſi artaner
E ed nunquid mandatum poteſt per
teſtes probari dic ut.ĩ in ti-de probat-
6suidendum-
eccleſie· uel perſone proumo P abſolutio
uel ſuſpenſio uel humuſmodi ſibi omiſſa
ſunt que non poteſt alii ſubdelegaree
c.C.fi.et in decre. Alex pape. iin de of·
delega:queſiuit.· Reuocata eſt quia
ñ infta li.vi:ut in ꝓhemio:vi.Ii. ĩ fi.de
ꝓuiſe tñ ecciaꝝ dic ut· e.Ct.iĩs cuili· vi

Item ꝙ inquiſitio uel

2 in clem e·ti:c uno et duas queſtionecs

alio loco factum quod dic ut cotiſta
Cuimus. ii Iib vi · - Icẽ imuctu

Io. S deo circa ̊ ſcripſi in pdic· decre · is
cuĩ in prin in quibus ðlegatus ſubdeł.
partem commiſſionis et aliam partem
non et quiaiſte · · de inquiſitie pᷣinſit
MR illa uel ahud faciendum committitur
certo loco et ibi fieri non poteſt: tenet

2

eſt ei ut perſonalter exequatur. quare
committere non poteſt etiam ð partiũ
conſenſu:eo. ti.c ult · M· Illa decrett:a AA
talis. 5. il. dicit otrarium. ꝙ de oſenſu
partium cõmittix mſi in duobus caſibꝗ
ad quos reſtringe hoc dictum. · f· de
ſolut:inter artitices . C· de cadutołl·
unica:· g ſi uero extra de Rp cũ diłctaα
ubi de hoc. 4 k ꝙ datus eſt cũ illa
clau:æa que è boms eccy. uel cum illa-

Auicquid poſt iter arreptum ac uł

ila quicquid poſt litem motam ac. Et
ipſe uult inquirere et non in iudiciario
ordinæ cognoſcer̃. Item non uultð pol-
ſed ſolum de proprietate cognoſcere qð
dic ᷣm papam ut nõ· e& de re-ecc;. alr-
uel non epiſcopi·. Vbi ſcripſi in g?H. N
ſumitur hic et de hoc etiamã de Rpt
preſen· ꝗͥ. ratione forme ad fi- icolup-
Idem ãäuris eſt etiam in illa clauſula =
thandamus quatenus uocatt ꝗq uocandi
fuerint ſuper propoſitiſ ueritatem in
ratis ut extra ð iudi-exhibita. we A
clau R ꝑtes n conſenſerint procedas hoc
modo ſcripſi poſt Inno. et alios de elec.
criptum poſt princ· ·
illitteratus et imperitus de pedi-
ꝙ autemex de pe:et reomnis · in auti
de iudi.Si.colłvi.C.de ſententeæ ꝑgi
reci:lii.xx(li. e de conſang et aſfim-
C.i·xxe vVi .il. S.· contra quia illitteratt
habens cauſarum experientiam poteſt
iudicare. C. de iudi · certi · extra ↄſuet
ad noſtram et in pre.aut᷑et· f· de re iu-
quidamquod 2 ueruʒ eſt ſi alias natu
ralis diſcretio.que mater eſt cũctarum
uirtutum uiget in eo ex de officuſto-
Cc.i ·et·i q- ipreſentium·licet quidam di
cunt illud quod in predicti.certi diciẽ᷑ Q

eſſe ſpeale ĩ mʒr̃o milituʒ. MH Vide ĩ.
de ſent. prolaſequitur in princip. 5 · D
Cn quod ipſe ſpoliauit iii. qĩ. re
integranda e de rel-ſpo. conquerente-
ni qi:notuʒ. ¶ Item ꝙ eſt odio fauore
gratia prece.precio: uel metu uel ꝓmi
ſione uł iuſſu alicui potentt prauatq
ii qeviihoc etiam placuitextra de re
iudio·cum ætermi· I · Libi ſexto-

—

—

nec iudex uocari meretu

△
in· q·vi.acculatores.iii· ¶ Iecem ꝙ non
habetx deum pre oculis Nec ꝓcedit m

conſuedum uſum cauſarum et ꝙ apuꝰ
euʒ eſt acceptio perſonax: nec ula regia
proceditæτ de accul-qualirer-i-de iud.

decernimus: et· c nouit· ſed forſan de

preben.graue ut eccł.bene utx noſtʒ in
princi ·ſt · de eo ꝙ certo loco:ꝙ ſi epheſi
Item ꝙ non eſt in eo iuſtitia. Vnde
