leuem aut temerariam habet opimõzʒ

depõat eã ſi põt· et ſic poterit ꝓmoueri

ed adminiſtrare al's nõ ar-e* de ſenti-
inſitioni et de ſimo/per tuas.ii·

Id ſi aliqs mori timens uult au
fugere- Ied aliu .
ſecuritatem/ et ei conſulit ꝙ nõ uadat

et ſic iſte propter talem promiſſionen

ſtetit 2 incfectus eſt in lecto ub mori
timebat.2 ubi temere fuit ei ſecuritaſ
promiſſa.Roirregular eſt ̃ᷣm quoſdã

ſecus tamen ſi promitttẽſ habebat pro

bablem ſecuritatem poſſe firmiter qð
promiſit implere:puta habebat in eos
qui interficere querebant illum patriꝗ
uel dominicam poteſtateʒ uel ita erãt
amicicia fibi conſanguimtate uł affini
tate iuncti ꝙ poſſit eos a tali ꝓpoſito
remouere.ſi autem non habuit ꝓbablẽ
credulitatẽ ſed fuitx in culpa temerarie
ſumptõis a Pftĩ ſi lata fuit culpa ł ne
gligetia que ꝓpe dolũ ẽ tũc fit irr̃głan

led alus promittit ei pacem 2

N
5

90 2

is beneficiatus

4 ſt etiam i
uel feudarius eccleſie ſi perſonaʒ illius
eccleſie interficiat. nec filn eius uſq;ʒ in
qrtam generationer debent in cęricoſ
promoueriextra de pen. in quibuſdaʒ:
Candg autcem et per quem poſſit
circa ir̃gularitatem homicidn q pen
ſare uideamus ſuper quo notꝭ· ꝙ cum
aliquibus ex predictis irẽ̃ gularibʒ ſolꝗ
papa diſpenſat. Et cum aliquibus etiã
epiſcopi ut extra de homicið contine
baturet·c ad audientiam- ſi igitur ali
quis occidẽdi animo aliquẽ uulnrauit.
licet uulneratus non fuerit mortuus⸗
tamen percutiens irregularis eſt et epᷣſ
poteſt diſpenſar̃ cum illo.Sic etiam in
dictatore uindicte ſanguinis qui eſt ir
regularis ut ſupra. . item perculſſor-
et ſeqn· et tamen ſi non peruenitur ad
membri mutilationem quis ſanguis ef
fuſus ſit·poteſt epiſcop dpenſare cũ
eo uteodᷣ.· c- petitio:et de clerid. pug-
in duelv.c.i. et extra ne clert uel mon-
lententiam. Si uero peruentum fuerit
ad membr i truncationem abſq; homi
cidio papa ſolus cum illo dipemat ut
exdra de corpor̃.uici·c.i.et ð clert.egxt.
uel debi:prel biterum. et in predici· V.
item percuſſor · cum homicida autem
actu uoluntario.non licet eriã domino
pape diſpenſare utĩ. ꝭ. nunc breuiter.
plt:circa homicidium neceſſitatis
euitabᷣlis dicendum eſt ꝙ talis ad ſuꝑi
ores ordines nõ aſcendix-ſed in ſuſcepti
non facile diſpenſatur. ſed Ri neceſſicas
fuit ineuitabilis datur conſihium nhᷣ
miniſtret.l:dil. de hiis clericis i et· ii⸗
H. Et utrobiq; de hoc in primis glo⸗
et plęne de bomicið ſicut ignuʒ in g-
płc· ¶ Non tamen propter hoc de
ponit᷑:immo in luo ordine admimiſtral
tollerat᷑ & ture vmuni abſqʒ diſpẽſatõe

Im Laur᷑.l.di.quia tua.et ſic Hquitur

exdra·eoO·Cc.ii: quod proſequere ſᷣm do⸗
me in predic.· pena. ·ſi neceſſitas
et ſe ·alu dicunt epiſcopum diſpenſare
poſſe cum preſbitero homicida in caſu
ineuitabili: extra de clepercuſ.pñtiuʒ
Io. de deo.dixit. I.· In libello ſuo ubi
de diſ penſatione epiſcoporum in ultĩa
c d⸗ In H ſolu papã diſpeſar̃ poſſe
. uiq S: dixi. . 8fẽſõe . d. cũ ca
fuali aũt bñ diſpẽlat᷑ ̊. · fẽo quoqʒ fix
aũt circa hõicidiũ caſuał. AHε¹11⁰ culpa
preceſſit. . Triplex diſpenſatio· ſcz·
magna. ut uidelʒ promotos ad ordines

ſacros ñ in eisſed in minoribʒz tollerał
ut.eo. ti ·cõtinebatur et c.ad audiẽtiã
maior-ſ. ut in ſacris tollereturæ.Ct·tua
nos. Ro·i-l.di.clericormma⸗cima Se

moueatur· eoti-lator ᷣm Gof; in

ſum.de ho in n. H.6 Quid ſi infas
oↄmittit homicidiu/ð Hoc in pre· . v·

uria romana nõ diſꝑeſat in crrico
micidio uoluntario. nec de facili
in caſuali- uel etiã ĩ dubio- ¶Vtrum

no· ex de apoſta.c.i.¶ Vlcimo no ꝙ

ingreſſu religionis Ern tollat᷑

homicidiũ an baptiſmu ſiue eæ cfficio
ſiue ex uolũtate omiſſuzʒ n facit aliquẽ
irregularẽ. ut ꝗꝗd dicũt:xxvidi·deinð
ubi Bldil.aliquãtos Alii dicentes
ꝙ homicið repellunt᷑ ꝓpr errorẽ facti
nõ ppter rrigiar unre, F in qõe quã
ſtatim allegabo dr̃ qð factuʒ eſt extra
ecciã añ baptiſmũ n & error uł ſcãdalũ-
qũ ergo fit p baptiſlmũ tũc ſubeſt
cã etia ĩ officiali occidente Icẽ crimẽ
pſumptũ.ꝗa raꝝ eſt ꝙ nõ moueantur
ira:uel odio.tercia/ꝗa ſalario oſtituto
ſolent ̊ facere· ñ cã pietattitñ ut ibᷣ dẽ
in ueteri teſtõ· hõicida ñ erat irr̃głarl⸗
de quo.S. eo:· ii:colump. SS.· Sed pmi
dicut ꝙ irr̃ głarital hoicidn ne afect
ſacrarnenti et ideo tollit᷑ ꝑ baptiſmuʒ
ſi pceſſit. ut in pre.concor· et· li· i· ſi ꝗl
poſt.de hoc no.ſᷣm papã ex de diuoro
gaudemus in fi. 1-Et ibi ſcripſi p
æum. Et Hoſtiiin ult· glo.in fin· Fuit
aũt hec qð ueneriallis.xni: ubi Bartho-
dicit Hug. et Tan. ita dixiſſe eum ꝗ
prius juſte occidit.promoueri quaſi ir
regularitas illa ſit ſequela peccati cum
apud infideles non ſit iuſticia.xxiiii q

i⸗ ub ſana- m hoc ceſſaret ratio Inno-

in dec:gaudem:diſtinguentis cũ baʒ-
homicidium ex officio ub non eſt pec
catum ergo nec ſequela peccati a uolũ
tario: Ipſe tamen contrarium dixit de
homicidio preſbiteroꝝ non diſtinguẽs
inter illa duo ut ibi ſcripſi et B placet
Gofꝙ etiã iuſte occides an baptiſmũ
ꝓmoueri poſſit in ſum:.ð homicid. ·
aliqñuið plen q; Oſti ã ſumipiqti.
S·ꝗᷓ pẽa· v. igua ½- (Multe aut ali

irr̃głaritates ſund ſcripte ĩ iur̃ ꝗs pleñ
reꝑir potert in nr̃o aureo reꝑtorio ſub

ti ·ð tẽ·or· in Rca.illa hee ſuũt irregłari
tatelque ĩ pedint ꝓmotu.2 ĩ alia Rca-
i ſe.2 ſ t. ð pen.ĩ Rcacal toci ium
in ꝗbʒ ꝓmoti Siciũt᷑ 2 Sponũt᷑. ᷣ ð hĩs
hic ſufficiat exempli gratia tetigiſſe

— — ☛⏑ e⸗

7—

—

4—

—

SSS☛ — — —

Se

—
—

— — —wm.

—

— —, N —

—

Vrc de eporuʒ diſpẽſatide ſub
iciam ad cui materie euidẽ-
tiaʒ clariorẽ primo emunerabi
mus caũs in lure ſcriptos in ꝗ
bus eis a idre pmittit᷑ diſpẽſare et ius cõe

RO relerare Io.de deo:primo poſuit ca-

ſus ꝗ habẽt in decret᷑ſcdo eos qui habẽt᷑ ẽ
decretalib. ·cõſequẽt᷑ uero illos in ꝗ
diſpẽſare ꝓhi betur. ulti ium ſit de
hac materia ſupponem- ¶ Doteſt & pri
mo diſpenſar̃ eᷣus cũ orciato exſtatuta
tꝑa.iit ꝗdaʒ dicũt.qd dic.ut.S.·nuũc oſtẽ
denduũ v. In. ¶ Secũdo diſpẽſat ꝙ ꝗs ha
beat duas eccł'ias intitulatas lxx-di- ſcõ
ſecundũ papaʒtu dic· ut.ĩ.S.uidẽduzʒ..
duplex.2. ſe⸗ (LTercio diſpẽſat cũ ordia-
to ab aliẽo epo incoſulto ꝓprio uł cõtẽp-
to.ut.ex·de.offioiarchidyaciſignificai ti
hicliſ. c. . i et. ii · et · ix. q i. ſugec
uarto cũ eo ꝗ ignorãter f̃cepit ordi
em ab epo ꝙ riæ iauit epali cignitati.
ut.exc. Oc.orab epiſco:ꝗrenuncc.Cc.ĩ.

cato ute:dC. Iil.2 q il. C. ĩ· ar ·
cdic ut utrobiqʒ not.
duo ad unã pᷣbendã eligant᷑ qð dic ut ex.
de pᷣben tue Beotis cũ crico ꝓpt᷑ cri-
men uſure ꝑ epm ab officio bñficioq; ſuſ
penſo.nõt·ex· de uſur.pterea:
cũ adultero et mĩorib crimĩbo adulteri
o irretito poſt penitẽtiã ut·xxiiii · Qi. fñ
nitatis.ex· de iudiciis· ad ſi cici.·de adul
ternis.ex.· de tẽp·or.c.fi. ono cu pu
nãte ĩ duel. ex· de cor.uici:C.i.a de cłᷣi
pu.ĩin du:c.Xĩ.cũ tñ ind mors ?ł mẽbri mu
tilatio nõ contingat.ꝗa tũc nõ põt· xelli-
q:vni.his a ꝗbus ſed et tunc põt in bñfi
cio diſpẽſareut.e.t.c.ii.2.ledi.ſtudeat.ad
fi. C Decio ĩ młtũ enormi 2 notorio cri
mine ut ꝓbat᷑ et. no. rmn papã exde cor-
uici.C.ĩ .2· ar. exc de apoſta.c.ii.et etiã ĩ ca
pitalib crirrĩb occultis. l di· de hiis ue
ro de Bex de temp.or: ex tenore et. ĩ · ·
liter ·V· hoc quoq;
dote ſi?' pł'es cõcubĩas hñte ex ð biga:ꝗqa
dciiii:ci:fr̃nitas ¶ Duodcio cũ aliem-
gena ĩſtituto ĩ eccia ꝑ cũ ꝗq ĩſtiruer nõ po
tuit.exc· de cłi.ꝑ·c.fi.¶ iiicu pſbitero
de fcõ mr̃imomũ.cũ uirgie cothete· quo
ad executõeʒ officii ſui. ut/ex de cxi. ↄiu-
ſane· ii.ſ' iter et cũ dyacono/ex ꝗ cłi. uel
uo:cC.iĩi.du tñ nõ cõtrahãt bis·xxviiidi · P
ſpiteꝝ.ułꝑ etiã cũ corrupta ut ex· d biga.
c.ĩi.pe.2.fi. ¶ vniicũ dyacono ꝗ uulne-
rauit aliũ dyaconu mrimomũ de fcõ cõ
traxit. mpapãudtex/q cxi. uel: uo·c·l·

c:qC.I⸗

uinto cũ ordiato ignorater ab excõi

Octau

decio cu ſacer-·

5
ſed ber.iſtud ĩtelligit fem auẽte mandati
apłici: ut.ex· d ſen. ex.cũ illox. Fd inꝗtuũ

illa decreloqt᷑ d abſolutiõe ab excõicatõe

uerũ ẽ ber · id tener̃ ut ibi patz ĩ. iii.glo·ſz
Iquãtuũ ipo abſoluto loq tur d diſpẽlatiõe.
ber · tenʒ primuũ:ut ibi patʒ·ĩ.nin.glo-2 in
c.ii.in fi:ſcde glo.q finis fuit additio quã
forſan nõ huit G xv. cũ mõcho
et cũ canõico r̃gulari ut poſſint ĩ ſeculari
eccia mĩſtrare ut.xvi.qĩ.doc tos · et. Cc· ex
aucte·ĩ.q/vii/S.mſi.2 ꝙ irr̃gulan ſit ibi ſo
lus.ud excde ſtamo.qd dei:ꝗdã tñ dicũt
eſſe ius cõe:qd ibi dicit᷑ſed Io·de deo
ubi d ſpẽ epoꝝ vi cop, Fcre xvi
qvii.in noua.xx.qiii.pñis ad f ineʒ ſed nõ
cũ e⸗Hod⸗ ſit ſolus.ut.ĩ. .ſunt qucq;·
·x. MHM· uid qꝗ ibi Gica. xvicu eo

qui excõicatus r̃cepit bnficiuʒ ut ex de
cłicex.miC. poſtulaſtis in prin ſm-pa

pam. X"n uide qd ibi pleniꝗ ſcripſi ſuꝑ. ni

glo.2 facit.S.· ⸗·prox. . in ſuſpeſisin .

d Io.de deo:dicit ubi.sS. in ult/colup.
in hoc ſolũ papã diſpẽſar̃ poſſe.qd nõ ẽ ue
rum:niſi forte fuiſſet aucte apłica. ꝓpter
eius contẽptuʒ excõicat·ud ex. de eta:et
qua.cũ bone. ubi nõb.epᷣm nõ poſſe ciſpẽ

ſare cũ eo ꝗ ſuſpẽſo rcepit britiut Vii

ex:de cłiqꝑ ſal.ꝓ.c.i.¶ xvnicũ nõ or⸗

cum cxico ꝑ ſaltum e ut.lii.diſ.c.ĩ.

dinato mĩſtrãte põt diſpelare in bnficio-

et ut p biẽniuʒ uel trieniũ in ordine ſuſ-
cepto mĩſtret.ſed nõ ad ſuꝑiorẽ aſcendat.
ut legit᷑ 2 nõ.ex · de cyi.nõ ormi.C.·ii. Bui
ter tn teneas ꝙ is qui nullũ hns ordinẽdi
uinũ officiũ exercẽes irr̃ Sulan eſt· 2 etiã is
qui hns aliquẽ ordinẽ fi officiũ ſupiort or-
dinis exercet et cuũ tali ſolus papa diſpẽſat
ut in ordĩe quẽ habzʒ de mifᷣicordia toller
tur.et ad ſuꝑiores aſcẽdat.xi.q-iii:puile⸗
giu.xxv·qiĩiſic decʒ:qdã tñ dicut epᷣm ĩ
hot poſſe diſpẽſare ſicut ẽ in dyacono mii
ſam celebrãte cũ quo põt chſpeſar̃ in bñfi
cio poſt ꝑactã penitentiã · et etiã poſt biẽ
niũ uy triẽniũ: ut dyacon officiũ exerce-

atad ſacerdociũ uero nõ põt ꝓmoueri-ni

ſi ex diſpẽſatiõe pape ut legit᷑ et nõt.ex.· de
cFict.no or.mi.cC.i:et.i. A Tbi hoc nõ. in
glo.pe.et uide qd ſuꝑ ea dpei Fan tñ di
cunt ep̃ᷣm poſſe· etiã quo ad ſa

cipiẽte. ut ex.de eo qui furorſucC.iĩ.2a fi-
ꝓut ibi nõ-
trãſeat religionẽex· de regła:et tranſẽ. ad
r. Uig iSnikicarii e de temp.or. ex parte-
ιui& qd dicã ĩ: 5 ſut quoq; 0X;iiii

. rdociu dhiiſ
pPenſar̃.ar.exc· de iudi:at ſi cxi.
crico furtiue et poſt inhĩtionẽ ordinẽ ſu

C.x:g ĩ'igioſ ad miorem

„

A

„

ℳℛ ONT

Ve

5
AQ

Nℳ R

xi. in eõmutatiõe Pbenda er pſona-
ruʒ e& de rex pmut:queſitũ ubi d Bſcr ip
in fi et nõ in clemee·t. c. uno.ĩn glo- p·
Fre cu uniuerſox de iurc enĩ coi debzʒ
unuſqſq; maner in ea uocatiõe in qua uo
catus eſt. ut.xxi .qi: C.ĩ.æt.C. Ii.xil/de pa
keiberzhruchG i cu eo ꝙ bi
gamu ordinauit ut eX: de biga- c- 1l.2 id
iuneſt ſi ahos irr̃gulares ꝓmouit ᷣm pa
ux poſt eu ſcripſi de temp. or:di

in carcer teneat uel eu ad papã riiittat ut

xi. di. in mẽoriã. 5 ·xxiiii- in diſpẽſatiõe
ecciaſticoꝝ ordinuꝗa ipe pordinator ẽ in

cuncſtis. ut. ei-di-Cleros M*i1ii-dil. talcs-

&v.Qi.C.ĩ. ¶ ν.ut Ccricus ↄiugato habe

Cxli:cu ᷣuo ꝓ

xXXiIi-Cu Falſario-ſ-ut ul' euz

at fimpłx Dnficiu x1. di-de hns- et e-

Pilcop..

di· decernim. Tuis qꝗ& plene dixi d cli⸗
cõiug.Io.in i obiec tiõe· IXvi⸗ ut c
ricus cõcubinariq-poſt pæta peitenciam

ꝓrnoueat᷑· iiii di-fr̃nitatis mſi fuerit ꝑ
ſnĩam damnat· uel mfarmis ut.exX · ð tẽp·
orqueſitu.S.· : leta. . in ſuſpẽſis auteʒ
vii. cù ydiota im ꝓmoto: ut rĩ̃ma
neat᷑ in illo ſtaru. et no deponat᷑ ſed doceat
&x.qi.placuit.xviiidi.nullo-et. C ſẽdu-
lo.non tn ut nõ ꝓmoueat᷑l.ch: non of idat.
5·65. uUX- . contrabit ar- contra-ex. de re
nunc.poſt trani hac. Iſi iſtud contrariu

ßanat᷑ ad ulcimu dictu. reſ põde ꝙ ibi cel⸗

ſauerat ĩpedimẽtu ꝗa ꝓfecerat et uide.æ.
t. mſi.5. ꝓ defectu. et qd ſcripſi de etatet
ua.c.fi: in glo.ac ſi dicatet in glo penł.
. ¶v. in o foro penitetiall- et ĩ
Pemitecus ponechs lv:di: Iicet et fere per
totu.xvVI.qvii.tpa:2.C. allegant ratione
tarnẽ duce aly's nõ de pe.di v falſasxxelii
qiiii ſi is qui:et mitigar̃ põt canones pẽi
tentionales de pedi:i.pene2. c.· Vbu dei.
2. c. medicia:2.· C. mẽſurã. 2. C. iudices2 põ

dera prae:de con:di.iii.de pẽitẽtib· ex · d

Pe.ex.re.ſignificauit.et.c.queſitu.mſiei a
canõe ꝓhibeat᷑ xiii-q- ul peſſimã qð dic
ut in reportorio ſub ti. de pe. et re. in illa
Hica.hee ſunt pnie a canõe diffinite · non
tamẽ diſpẽſare põt ꝙ ſolẽpnit᷑ penitẽtes ꝓ
moueant᷑:l. di: ex pẽitentib: et· c.ofirmã-
dum et. c. nõ cõf idat. hci di ſacerdotibus

H. ꝓferens.ꝛc.· ar. cõtra i di. Pſbit᷑.

et ex· pe:et re.queſitũ. Nutrobiq; ſol

ſi eo tꝑe li·vi·ſuꝑ glo/pe

— xxX'IM. Cu ſacrilego. l.diſi quus
preſbic&r· &t & de fur. c. fi- et ſcias capi

ens uel capi faciens cardinalẽ eccie· ro· ſa-
crileg eſt. ut᷑ e. & re iudi:ad aprice. l
ct graues penas ĩcurrit ut in decrefelicis

de pemis.· li· vi et uide q dixi s. . nuc dlica

mus. v.· Ed querit᷑ ty H. C rne

fuit erratu in mumero nec corrigẽd E er⸗

ror ꝓpter allegatiões ſiculox ſequẽtiuʒ

multociẽs iteratas ſiłe.ĩ·de locatiõe. nec

tra de crici pug in du.c.ii. ſed nõ ĩ officio
l.di.miror.S.:luxta.V·ſed querit᷑ quãto-
ſi uelit eu redimer-
xlii·cũ fuo mõſtern ut

IIii.di- genra-l

S A

aliqua.· · clviii .· 4 xl.cu hoicidia et B
in bnficio dtin ne mediced.l.di.ſtudeatex

ꝓmoueat᷑.liin.ci: multos.ex· de ſer n or-

—

de famuł.et·c . xliiicũ cricis ne pP-
moueat᷑ inuiti. xxiIII-diſ.c. fi· ¶Xlini⸗
cuũ aſſupto de ſua dozt· in eõm ut rmane

⁊t in primno bnficio ſin admittat᷑ ad eccłi

am ad quã ꝓmotus eſt. wen i. di-ſi quis e-
i. (LXlv. cum hr̃tico conuerſo-l
di.pᷣſbiceros qui. e&. de hr̃tic· ad abolẽdaʒ
de conſei.n· ego berẽgarius¶ xlvi:cuʒ
ſciſmaticò ut.l.di.ut cõſtituert᷑. ¶ xlvn
cum raptore quãtũ ad uiaticũ ei cedẽdu.
ex· de rap.ſupꝑ eo:Sſi uero:pdonibo enim
diſpẽſate cõicam·ut.xilii:q· ii ſane qd

ſuꝑ. ¶ xlvmi.in cipiẽdo ex cà miorẽ P.
curatõeʒ ſolito.x.q-nirelatu .· Aâäde ceſi:

Felicis. Ii.vi. (Xlix. in mãâoratioe tercie ł

—

A

quarte decima. ex cã.e·q·priſcis.ed·c· u⸗-
nio.xii:q:iii.C.fi..· V. xvi¶ l.in execu
tione ſmie differe daxi.q:nii-eſt apud-
¶ li. cũ ſortilego:ut ex· de ſortił.e tiia,
I-qv·Cont᷑ ydoloxet· c puenit. ¶ lii
põt cõſentire diſpẽſatie ᷣm quoſdã · ut mo
nachus unius rligiis pſideat mõſterio al
terius religiõise- de elec. cu mõſteriũ q
tamẽ eſt cõt᷑ canonẽ·xvi.qvii:noua acti-

Ex de elec.cũ in magr̃m. Alii cont᷑ ut.s.ꝭ

nunc oſtẽdendu. v. xix. M. uide qd dicã
T. 6. oſẽquet᷑. v. legatus. ¶liii.põt diſpẽ-
ſare cũ cłico poſt xiii.ann.et non an ul e
tiã ſi paciat᷑ defectũ in ſcia.dũ tñ nõ ſit ni-
mis rudis uel etiã in ordinibo. dũ tñ ſit in
moribus 2 in breui poſſit ad ſacros ꝓmo
ueri:et hoc quo ad ̃gimẽ eccie ꝑrochialis
ſeu plebis.uel quo ad dignitates · ut ex · de
elec.dudu.i.de eta.et qua. ptereaet·c. ind
cox· H qde hac dec. ui·qdð ſcripſi de HRpt᷑.
et · c. ex rõne-
quod eſt contra pre:decredudũ et.e.Ccũ
in cũctis. ſd ibi ẽ ius cõe· Ahucuſq; uer
ba Iode deo· ubi ponit caſ decretaliuz in
prin. 5. ber. et. t. nõ.ex. d elec. cu diſci ꝙ
nullus põt diſpẽſare in defectu etatis. niſi
ſolus papa et iã quo ad inferiores dignita-
tes· ut ex de elecnic .C.de hiis qui uee-
ta:impe.l.iĩ· ii.ed.ni·ſed prius qctuʒ tenet
goffet Io·de deo/et papa. qui no·ĩ pre.

A

6

*

decre.incecoxet· c. ptercaq;·ĩ· xiiii.ann.
ꝓhibet᷑ ciſpẽſare ut ibis. aut põt cũ non
ſit ei ꝓhibituʒ et.d. me ut nõ·ĩ ſume. C.
6 edas. Io.tñ de deo- uiſus eſt alibi chcere.

SHubi.s. ante med. ½ Polſit dipenſa

re cũ eo qui eſt·xninan. quo ad optẽta ux
non priuetur illis ut in pre.c. indecorũex
co ·t· eã te ·ſẽd nõ quo ad optinenda. hodie
autẽ uidetur ep̃is adempta diſpẽſandi põ⸗
tas in etate quo ad eccias ꝑprochiales ꝑ cõ-
ſtit᷑.greg·d elec· licʒ canõ.Ii.vi ut ibi dipei
Mbodie pmiſſi ſunt diſpẽſare in dignita
tibus ꝑſonatibus ſine curacũ hiis ꝗ ꝑege
runt.xx annu. de eta et qua:C.uno.li.vi.
Sed nuquid legatus uel rchuieue

Potelt᷑ diſpẽſare in etate uel in ordimbus

cũ poſtulato ad epatũ.nõ uidt᷑ ex hiis que
nõ.in pre.c.cum dilectiet.ar.e.d.ĩnotuit
2· C. dudũ.ii.e ꝗbo colligit᷑ ꝙ folo papa ĩ
epatu diſpẽſat.et ̊ tenet goffr.papa etiazʒ
nõ.ex. S poſtuł.preł.c.fi/ꝙ qncuqʒ quis
in ep̃m poſtulat᷑. ſolus papa poſtulationẽ
admittit.ſed Io.cõtra ſcᷣm ea. Xä ideʒ ꝑ
illas rõnes et argumẽta ꝗbus ibi utit᷑. cuʒ
tractat an diſpeſet in pł?' itate curatox uel
dignitatu hoc dico ꝗa de hac qõne in dcĩs
locis mil tractat. que nõex.de pᷣben.ð
multa.et·xx.i:ſanctoꝶ et· xi. q-ii.ſi ꝗs
lam·cũ erĩ papa non reſeruet ſibi hoc ſpe
cialiter. uidet᷑ eis ĩdulger̃ ex. de ſen.e· nu

per. Idem cdicit Egichus ꝗ ſuꝑ hoc ꝗdam

gloſaʒ ogiſſimnã copilauit. Ed ſalua eius

uerẽtia iura facientia ad hanc materiã nõ
induxit. A Nimis detrahit illi doctori
ſui tẽpon Rine ↄpatione miori: et qui euzʒ
iuuit in hoc ope per quẽ primo anno quo
decretales adhuc puerulus audiui cũ qdã
eẽniolum ſibi ex patris parte portaſſet.
me cxaminatum ſum mẽor ſuꝑ lectione
diurna cui quia grate reſpondi me cũ oſcu
lo fuit ãplexus ꝓpter quod eum cõt᷑ hac
detractionem cu gloſaʒ illa habeam tuer
diſpono.Et breuitatis cã recte fuit illius
gloſẽ queſtio qualis in hoc. . ꝓponit᷑. ad
negariuã inducebat.I.j. C. de hiis qui ue.
eta:impe.ꝑ modlũ quẽ inducit in glo.de-
cre.de elec.cuʒ dilecti. in prin in fi. Item
eo· t.mhil eſt. quia cuʒ ibi pumat᷑ ꝓmo⸗
uẽs minorẽ hec ꝙ̊ pẽa n cedet in cõmodũ
de dona.ĩnter uĩet ie et ſi neceſſe·induce
bat dec indecoꝝ de eta et qua.de elecdu-
dum · et· c.innoduit.et de f 1x. plbi c.pe.qe
mum. poſita opi. goff. ꝙ in epatibo ſolus
papa chſpenſet p·c.innotuid.de elecin in⸗-
ferioribus ep̃i ſubdit opi. Io.quaʒ ſeqt᷑ ꝙ
legati et archiep̃i in epatibus chſ peſent.

§§
non uage ed indiſeredeſẽd ubi neceſſitas k
utilitas eccie id expoſcit.alł. de eta.2 qua
li.cuam.et.c.indecorũ:de conceſ. preben.
cuʒ noſtris.de elec. cum nobis olim. in fi⸗
ĩquãtum ibi patet ꝙ nccitas 2 utilitas ciſ
penſatiõeʒ inducuntad idem de p̃ben exe
poſuiſti· ut ſic moruʒ ꝓbitas ſuppleat eta
tem et ordinẽ. xxvii.di.c.ult fundat aut
opiquia diſpenſatio hiis duobus caib nõ
eſt eis expſſe ꝓhibitanec eſt de reſerua᷑

et ſpẽaliter ꝓ legato inducit ꝙ confirma

re electionem uel admittere poſtulationẽ
eſt iuriſdictiõis 2 iuriſdictioalia que ſpec
tant ad papam cõpetunt legato. qui enus

uices gerit8 conſue cũ uenerabi?exquo

reſeruata non ſunt expᷣſſe de offic leg. qᷣ
tranſlationẽ- dallegata in contrariu
rñdʒ prio ad ?ges ꝙ leges mĩores dũmodo
ſunt puberes e cauſa uel nccitate urgen
te ꝑmittunt ad honores promoueri. ft/de
decur:.non tantuũd.iet de iu:ĩmul.ii.
Ad decre.mhil eſt. reſpodit ꝙ de con-
irmatioe loqꝗ?n de diſpẽſatiõe prĩa rᷣꝗr it

iur obſeruantiaʒ per ſcdam fic iuris rloe

atio.poterat etiaʒ dare inſtantiã per. c.ꝗ
in aliquo.l:.di.Item licet turonconcił.ꝓ
hibeat diuiſionẽ pᷣbendax de pᷣbenmaio-
ribus. ex cã tamẽ epus illa facere põt:e.t.
uacante Idem in ꝑmutatione de reꝑ per-
mu.qĩtum. per hoc reſpondet᷑ ad conciliũ
cum in cũctis et ſi ia.que licet deẽminẽt
etatem iuſtã diſpẽſationẽ non ꝓhibent-
Clagakuten. ii. V. nos igitur-
Relpõdet ꝙ indiſcreta- et temeraria fuit
ibi diſpẽſatio ꝓpter pluralitatẽ ꝑrochia-
lium ecciarum que trãſgreſſionẽ et ĩfami
am inducebat. nec loꝗ tur in defectu or-
dinis uel etatis concludebat autẽ contra
tenentes contrariu cũ uerbis canonis-vii-
qi.ſcias.in fi non uideãt᷑ ꝑ ius nouũ ſuꝑi
us allegatumhec uerba ſuꝑflua que caſuũ
S directe non reſpiciunt ut ꝑ ſẽ patet

dico ergo eos diſpẽ ſare poſſe de iure ẽ
defectu ordinũut ex /de etaet quaa mł
tis. MHtu dic contraut ibi dixi ſuꝑ glo-
ſic olim. 35 l·iſ:nullus in eᷣmet patet
in hiis que nõpapa ex · de temp or:dilec
tus.eccłia tamẽ romana que tanꝗ domĩa

omnia ad ſe trahitñ pateret᷑ ꝑ eos tł'r dil

penſari. ĩmo epᷣm paduanuũ cũ quo patri-
archa acquilen. diſpenſauerat iaʒ ↄſecratũ
ab epatu amouit in etate uero nõ ĩmo ſo
lus papa. ut exde elec· cum nobis olim-
electiones enĩ eporũ inter maiores cãs nu
rmerant᷑ exde ap ut debitus in fi· de trãſ-
laci inter corporalia.xvii. diſtinc mulc:

2 ſpe acv

ſR

Ag⸗

=

ℳℳ

dr

et eſt expreſſum de elec·ꝗuis in pri.
hvi. 5H5-dis aut meus dixit contra in de-
featu butẽ ordims . F quo ad dignitatẽ
epaleʒ rmiſſionẽ dedi ad decretalẽ a młł᷑.
5:e· Oquo ad ĩferiores dignitates unð q
nõ. de etaet qua-c:uno:hl. vi- in ultiglo-
et ſcripſi ge elec.duduũ iſuꝑ uerbo uel ĩ or
dinibus. - ut.S. 5-nunc oſtẽdendu. . xi
ii-et. V. xx. Iini-cuz eo qui bif cium
renuũctiat ut ſibi ↄocedat in illo uictu.ar.
iq/iĩ.ꝗuis:edc ·de renũcad ſupplicat ioneʒ
etiã ſi ob culpã remouetur.ut.S- V. nono-
E cCũ eo qui petit ceſſionẽ.ſ.ut uel ce-

at. uel remaneat et admonet et. c quida?
et. C.i. 4 lvi ꝙ mõchus exiſtens in mio-
ribus ordinibus fiat abbas ex. de eta-2 3
lIi.cuã.olim en abbates et monachi laici e
rant.ut.xcxiii:dia ſubd yacono·xvi· qiĩ.le
Ei- ꝓpe fi:ar.contra.xvi. q·i.S.ſuperiori:
licet abbas poſſit fieri ſacerdos et ſa-
cerdos abbas ut ibi non tollit᷑ ꝙ primatie
eccx ie ſtatue illos ad id nõ cogebat. ut pa
tet in prin.ꝭ:et in fiqui hocle cogurt᷑ de
eta:et qua.c.iĩ:non ob.ꝙ in contrio cicit᷑ ð
regula bnñdicti cũ illa ultra.cc.annos ſecu
ta fuerit.c.a ſubdyacono qð fuit ſilueſtri
qui fuit tꝑe conſtatini primi. et bndicto
tꝑe iuſtimani- ut patet ex cronici· fuerat
ergo monachi ante bñdictu ſub r̃gła bax
iln·xvni:qii: pnitioſã et ut patet in fine
cõtrarii uſq; ad tẽpus euſebii:coſumi. et
ſiricii:mõchi n fuerũt c'i. F.
diſpẽſare cum illis quos ſine titulo diſpẽſa
tiue ꝓmouit ad ſacros ut habeant uictũ

ex·de eta.et qua.accepimuse&: de pᷣben.-
4

cum Fᷣmet.c.nõ liceatet.c.epus. ¶ lviii
diſpenſat cũ ſectis in cunabilis uel à domi
is uel a barbaris. uel ſi caſtrati timore le
Pre. uel ut ita nati ſuntſ. ꝙ ꝓmcucant᷑
ꝓmoti remaneãt in ſuis ordimbus ut ex⸗
tra de cor· uici.ex Pte · b. et. C.ex pte· i. ly⸗
dilſi quis pro egreditudine.et. c.eumicus
ſi uero aliquis hoc ſpõte uel ꝓpter cdeu fe
ciſſet.uel ſibi fieri aftec taſſet. non diſpen-
ſatur cum eo mſi per papam.lv.i.quui ꝑ⸗
demexdra· e:ſignificaunt. ubi c hoc ſoluſ
ediam papa diſpenſat cum habente macu
lam in oculo ut nõ,ſecundũ papam:eo.ti-.
c.n. M. ibi uide et qð ſcripſi eo.ti.ſigni⸗
ficauit. ſuꝑ So f. F⸗ l cum ſacerdo
te: extraneo ut celeBret occulte ſine littert
uel teſtibus ſue ordinationmis extra de cle
rict pere.c.fiad fi. hei: Qiſet. hoeii diſ.p
totum x: Prelatus faciat ppetuum
uicarnim ex bKick une. ad hoc. cum BG
iure ipſe prelatus debeac in Ppria perſo-

lvii. ðdz S

na ſeruire in bñficio quod beneficiũ datur
ꝓpter officium. ut. IxxxiChl eos et. C. E.
ed · pre · · V. cx. I.lxi. poteſt diſpenſatie
concedere minoribus platis ꝙ poſſint ſu-
os ſubditos excõicare ex de officl or-Ri ſa-
cerdos· et.c.cum ab ecck iaruzʒ. quod illi ñ
habent de iure cõmuni ſecuduIode deo-
A ub⸗ S.· ad fi.prime colump· · e · de
ic archycum lſat et.c.archycdliaconis.
extra de foro compecum contingat. mſi
hoc habeant de ↄſuetudinelicʒ poſſint e
cauſa interdicere duuimim officiu: et eccłi
aſtica ſacramenta ut in pre.decre·ſi ſcer/
dos.et.il.q:ĩ.nemo/¶ HNii:diſpenſa
crico pcuſſoreex: de c ic: percuſ. cC.i:ar

A

xlvi.i-ſedicionar ĩos-et. i/q- vn ſi ꝗs om- X

nẽ. A. in fi uide quod nõ.in pre.decre.i.
xt.xlv.dil.in lum. 5(hni-d cu
rectoribus ad ſynoë non uenientibus e&.
de maiort et obedi. ſuꝑ eo. poſſint erĩ pu
niri niſi ueniant ut.xviiidi-de eulogiis2
c.penult. ¶iiii- ut ſine uicio flat tra I-
ac io ſuper decims. extra de tranſac ſta-
tuim.de rerũ.prnu.cC. ĩ.et.ii: ſic ec in bñ
ficio extra de tranſac.de cetero.¶xv. po
teſt et debet diſpenſare. cum clerico depo
ſico ne curie ſeculari tradatur.æX. de iudi.
cum non ab homine.ſemper ̃manet in il
lo caracter.et uiuere debet cler icaliter.li.
diſaccedens exxi:di- dictum. et ideo nõ
reordinatur ſi reſtituatur xi:q- in. ſi eps
facit quod ſcripſi de cł'id. comiu. uꝑ
R. lvi: diſpẽſat ut ↄtuax n ſit otu-
max ex q ofri:dele-conſuluit de dolo.2 cõ
tuma.c.i.et.iĩ/et.c cum dilectiet.c. cuʒ
trat fruétus ante ſmiam extra de ſequeſt.
c.penulc.et.fi:cum tamẽ ſequeſtratio ſit
regulariter ĩterdicta. ut.C. de ꝓhibita ſe

quelſtra.per totum. ¶xviii:diſ cuz ſuſ-

pecto de crimine ut non condepnet eum
exdra de plump- litterasex de dolo et cõ

A

tumacum neci⸗Klen di ꝙ uir 2 ux
or ſeperatiĩ contine ant ne deterius inde cõ
tingat. e: d eiu tiurt.tua nos quod eſt ꝗ
canonem.cxvii.q:iĩi.ſi uir et uxor.lIxe
poteſt ratione iuramenti cogere cricu uE
monachium eſſe loco obſidum. extra de iu
riurte Rpto. ¶ Ixxi. ſi prelatus difficit
de iure ſuo poteſt dimitte re rem quã ec-
cleſia poſſ idet ut dicũt quĩdã. ar· extrade

—

poſtuł.boneĩi .·v.q; ſi contradicentibus A

Eed dic ut ibi nõt· · in v.glo. ſuꝑ qua a
lias tenuiſſe uideas. ii-diſpenſat i
correctione morũ et in diſpenſat ione ecci
aſticarum rerum et hoc breuia rõne xii-

NNT

2—

8,2

71☚ B
— —

— T

☛n —= *

2
3

3

= — — ☚ ☛ w⏑ —

e ꝗi precepimus xviq· vii.c.i.ał.cõx.

—

5

ideſt id non poteſt cum iuſticia a ratio ñ
funt preuie · ·xi.qliquõ etc.illud. ex
c.plerũq;·xuqiĩi.cognouimus · x· qiii.ꝗ
a cognouimus. ¶ii-cum fure rei ec-
cleſiaſtice ut ſibi pena mitiget᷑.xii.qii. fr
nitadis. xliii· q· vi ·ſi res et. l. di.ſi quis preſ
biter.xvii.q:iiiſi forteet ut poſt ꝑactaʒ
penitentiam uel partem eius poſſit a ſa-
cros ordines promoueri:extra de fur.C. fi
na. ¶ xxiiii. ut ſeruus eccleſie benemeri
tus cum pecuſio mauumittatur. ut. xii.
rii ſi quos de ſeruis. et.c·. cum r̃demptor
Feirre eccleſie tempore famis uẽ
daàtur pro alimentis pauperum et pro re
demptione captiuorum x.· qii· C.ii:xii:q
ii:aurumet.c·gloria·et.c.ſacroꝰ.et.c.ſe⸗
lexvi· cum eccleſia ꝑrochial: ſeu ſacer
dote dimittendo ei quartam dcimayz ſibi
debitam extra de p̃ſcript. de quarta. xii.
qiii. epus· ſi tertiã et·xq/iĩiirelaturnet a
lia epalia iura: uide quod plene .

de cenſi. cum uenerabilis ſuper glo.ii. *.
exdra de donat᷑paſtorał.quod ueru eſt de
conſenſu capituli-non aliterextra de hiis
que fiunt a prelac.nouit.¶ ¶· lxxVil. u
pater exhr̃dato filio inſtituerit eccłiã hr
dem mortuo patre reſtituit filio heredi-
ditatem. xiii.qii· f quis iraſcitur. et ideʒ ẽ
ſi credens ſe non habitu filios cõtulit bo
na ſua eccyie uſufructu ſibi ̃licto.2 poſt
modum naſcitur ſibi filiq. ut. xvii q- nii-.
quicũq;. ¶ lxxviii· ut ſuſpenſo in quo ſig
na prie appãaruerunt apud ecciam ſepeli
adur· xiiiq.ii· queſitumnec eſt contra.x
xiii:q/v/placuit/quia ibi loquitur de im-
penitente· ut in· ꝭ·qui ibi ſequit᷑. ¶ Rxxix
ꝙ ſacerdos in ciuili caula corqʒ laco teſti

moniũ ferat.xini q·ii . quãqᷓ (lxxx. ſcʒ

quoſdã in iuramento metu extorto quod

eſt in detxrimentum amime et corporis de
B S. 5. nunc oſtendendui. Xα11 le

xi · ꝙ una eccłia ex cauſa faciat alteri ptezʒ

de dcimis ed primicis · xviq.ĩ·. ·ſicut du
O.et.c.ſtatuimus- RRuide quod de hoc
nõ.de relig · do.conſtitutus in glo. hoc ui

detur. lxxeii- q patronus of erat de

per totum-.

cimas monaſterio male a laicis detentas-⸗1

quarũ poſſeſſionẽ non erat eccłla ut.xvi-
q·.i.c.fi.extra de huis que f i:a prelſi. con-
ſEnſu cap.cum apłica.¶ lxxxiii.epus pa
tronus diſpenſatx ut pnñtatus ab eo admit
tatur fine examinatione quia preſumitur
pro eo· xvi· q· v. c.i. E eui diſpenſat
ut abbas conferat inueſtituram in eccle-
ſus per eum ſibi collat᷑xvi ·q·n· uiſis .· ¶ I

N

5
ev: ecelefia det clerio ad uitam eorũ
de ſuns poſſeſſionionibusxviq- iui. clerici
ed.cC.ſi.epq·xll.q. ii.ſepe iĩt.et ect ipſe ð poſ
Eſſionibus eccleſe ſue dat ſuis ſeruitorib

ad uitam eoru et de ꝓpriis imꝑpetuũxv

netur- utxii q· i oc lus. & beexVI .diſ. ₰

i. q· vi illud quia et ſ illos alere te

in pena pro ĩmunitateeccleſie uiolate .xvI

i:q·ijii.ſi quis vtumaet ar . xiiqude ui
ro.(lxxxvii- ĩ ſẽperãdo ſuo arbitrio mo

naſteria duplicia.xvIII. q- ui in nulloct.c.
diffinimus: (Ixxxviii. cum monaſteriis

in tributis ſibĩ dandis. xvni:q. i eleuthe-

rius. ¶ xx he·ĩ c'ico ſuo. ut poſſit ad al

trario rne Cer et· lbllet. Rili.diſ-

nachis· et· c.cellulas:et. c.nullo. qð abbas
e facer̃ põt cũ bnimeritis.cx·q ult.Cc.fi.
lsseei-in te ueladi uirgi es
temp. or. c.i. .· dic ut ibi nõ·ĩ ult· glo.
als non miſi
uitatib- ut. xα. q-i. deuotis.
teſt diſpẽſando mitigare penã ſim modu
canonuũ.xciii.q· nii.forte. de pe-di.vic. i.
in fi:ex. de offic.legniſi.¶xciil· dſſi'an
do uel correctioni ex cã ſupſedendo.xIii

„

terius epaturm tranſire· xix. q- due a co-

xc.cuʒ mõchis ut hr̃e po

ſint cellulas inter clauſte viii:q- iid mo

NcCilii-pcẽdo teſti·

pſonaliter puniat᷑ c- q-v.C. i- ad fin-
xCv. relaxat excõicatioeʒ ad cautelam
ne plus debito principale negociu retarò
tur.ex.· de except᷑. apoſtolice·eXde teſti-
ueniens in fi ſcus ĩ interdicto AMWloci nõ
plone. ut ibi nõ in glo penult. ut in cõ
ſtitut᷑greg.·x. de ſenex.pniti.li vi. ¶ Ix
cvi-diſpenſat in modica iniur ia ſi iniuri-
ans ex Imĩa ſit infamis.ex.· de re iudicum
te.ii.qiii. nõnduʒ. ¶ cvii⸗poteſt d -
penſatiue differre friuole appellationi ꝓ⸗
pter ſcandalu uitandũ ex. de ap.conſtitu-
ii:q: viappellatione pendẽte q& de iur̃ fa-
cere nõ tenet᷑.ĩmo ĩiude hoc faciẽs mulc-
tandus eſt ĩ·xx.librt.argẽti ut·iĩi:q/vĩi·⸗
ſunt etiam quoꝰꝶ· · ſi quis etiã.¶ cviii
in trãſſormatione habitus ex cã &. & ul-
et ho.cEicl.c.deus.¶ Xcixcuũ c' icis cõcu
binariis.eX de cohabᷣ. cict. et mu-c'icos.
et.c. ueſtra.niſi irregulares effecti ſint· ut
5. 5. iuxta. V. in ſuſpenſis. C· C. cũ cłico

qiiii:non poteſt.

non reſidente in eccłia.ec· de cler· rõ reſi.

ex ꝑte et.c.tuaet.c.fi.· ¶ Ci. cu duob ĩ

diſcordia electis et unns habeat dignita-

tem et alius aliquid ultra oſuetũ ex·de p⸗
ben.niſi lvidi.oſius.xii.q:ĩilh ii ut

aliq heant cãpanas ex ·ð priuił. patẽtibꝗ

X cauſa pterꝗᷓ ĩ certis feſ =
xCii⸗Ppo

K

„

912

N

penſatiue unit capellas. ut augmentet p-

cis pegri c: fide conſedi.ieunicuic;·2. c

dixi ſuꝑ fieult.

NMideſt ſicauſa ſubeſt. .. e.ti. maiori-

cum olim:- 2. C. e ore·xVI: q-i- puenit. C

coytu monialé. xxvilq- i eos.

Ciii: ut ex una 'benda fiant due et
cx cauſa e de en- uacante- al's. contra.

bus Eet.C. dilecto .1 . II .C.P 1* 7 mi⸗di-

bendas· exc.· eo:c: expoſuiſti.¶ ¶v⸗ cle⸗

rici ꝑegrini e aliqua uſta ca in ſua dyoc

recipiamt᷑. et ſine hittert cõmẽedaticiis cele
brent:e ·de inſtit᷑. ad decoremet de cleri

cFicos a''s contra. lxi-diſ. cC.i. et. ii S. .
x. ¶Cvi: poteſt diſpenſatie ratu ha
actu eſt ꝑ pdeceſſorẽ eius. licʒ il

bere qð

lud inualicũ ſic· puta ſine vſenſu capituli.

ex de hiis que fia prela.ſine cõſen. ca. cuzʒ
nos.2. c.cũ apoſtolica- Ceyn põt ex cã
retinere ad tẽpus fructus bnficii uacantꝭ
ex ut ec.be·c· uni. ꝓpe fi uide qð ibi
glo·. ꝓPpder cle/ſi una de re-
bus ec.non alie·Cviii.põt dare monaſ-
teriis priuilegia exemptionis.
mſſ·quã di.s v. ovi Pes priunle.

ftic.· ex lieter. ¶Cxix: cu
liey ut euadant legalẽ pena et acta pemtẽ?
tia cum mulier ib raptis contrahat. xte
vi q i. C. i. d.q·ĩi.Cra·ex de rap/c.i. ar.
Xse.

nne duas miſſas celebraunt. de conſẽe. diſ.ii.ẽ
latum · et. c.cõperim:¶ Cxxiii · põt mi⸗

cxatam. ut. ev. ꝗ. e: qquiĩs unde reſti-
tuit mulierem contra iniam in cauſa mri
momiali latam quę non tranſit in rem iu-
dicatam ut: e· q. g1. et ec de iĩn integrt. re-

raptoribo mu

e ·qc· fi. . ſo ibi in. i. glo·

per ſtatu eccriarum ut eas faciat nume-

rv0 paut iores ſi plures ſint uł etiaʒ minor̃s
nanrro F, nequeant de ꝓpriis ̃d

idibus ſubſtentari. de conſe. dil.i. omnes

Baſilice ed ꝙ etiã numer canonicoyꝝ dimi

nuatur uel augmentet᷑ ex de conſti e ꝑ-
ce·a contrario cõſenſu eẽ de.v.ſig.c. fin.

eẽ de inſti.c.i et.ii.ex. ð conceſ.pben-c
Parteet ut fiat nou ꝑſonatus in eccleſia
qui nuꝗᷓ fuit ex de conſue·cumolim. ¶ e

uiſſa cantetur in or- .
ocedimus. etc.cł'icus et.c ſi quis.
Cxxii⸗cu Plbi ui ano

ix.poteſt capellas oced .ut
exX de don paſtorał.xvi:q-i puenit. (C mere penam ſacerdoti ꝓpter cunus negli
x.dil.abreuiando penitentiam an-lacri Exẽtiã mus cõmedit ſpẽs· Meuchariſtie.
Fedic bene.¶ Cxxiiil:diſ.:ut pſbiter

lego:qui u moĩali ocraxit xxVIi- q-i. uir

ginem. xi-cu cognoſcẽte fornicar

frequẽ nubentibus. N1. -i.
ibi uide i. i ee = Paad
ulterã ponere in monaſ terio ſi uir eã nolit
ciper:· xil:q·I·& bndicto:adulteros au

ter excoĩcare põt, ute. cã: q: v·pceptuʒ.

4

CXIäIä pmittitur eß
s Poſt trienmu-XXIι⁄⁴ : ni ſorciarias-
ex de refr Ge Poteſt ex cã miti

ricide: *II: q- ilI. latorẽ

gare penam ma

nter pemtente ec cu inceſtuoſo in mrio
nio contrahendo ute:q-ſi quis cu duabus
etł·c.in adolelcentia.et.c.antiqui.¶ Cxx

ii.cuzʒ inceſtuoſo ꝑ errorẽ ſororẽ uxort ſu—

e cognoſcente: iii q:ii.in lectu et etiã
cum inceſtuoſo ſimpliciter ex d eo ꝗ cog
nouit conſang. uxo ſue ex litten·ονν;
qini. de inceſtis. ad fi:et.qvnii.ð gradibq

et·c.hoc ſalubritx er ad fi. et.C. inceſtuoſi-

unde diſpeniſat ut cognoſcens matrẽ ſpon
ſe poſſit ↄcher̃ cũ alia:ex de eo qui duxit ĩ
mat quã poluit per adultexc. ii. de hoc
XXX1I: q-ii-ſi quis cumet. xvii Ji. uir⸗
ginẽ. et ut is qui ſepatur ab uxore ꝓpt᷑ cõ

ſanguimtatis impedimẽtũ poſſit cu aliaa
trahere·xxxV.q vi.ab iſto ieiG CxvViiI
ĩ. contra ſnĩam que non traſit in rem iudi

ri cum uederi criſmate bapæiſantis e-dil-
6i quis de alio- ¶ Cxxvili-Coſentire põt ꝙ
S biter ſignet pueros in uertice quos epus

de de ſa:unccl/c.uno: . quia uero.5

ce lebret in altari in quo eadẽ die ep̃us ce-
lebrauit-e.qiſ.c.ĩ.
ſed glo/ſic.
caula baptuet᷑. de conſe.diſ.iii· ne q abſit
. C cxxvi: m quoſdam cuʒ ignorat᷑ fbap
Cllato cum eſſet puulus- ſi neceſſitas et illi
us merita et eccleſie utilitas ̊ expoſcunt

textus id non dicit
(CXxvV. ut iudeus ſtatã ex

— .

ut.ediſ.quibus.(¶xxvii in pena pᷣſbite

—

non potuit omnes in uertice criſmare- e-
d.omni tẽpore·xxV. diſ. Cc.Fj. ipſe autẽ ſol
poteſt cridhnareincantes. Tlin fronte ui

ex
de conſuequãto:de con.diſ.vimaius ¶ C

