Ornd ſi reus ſimpliciter ablolutus eſt
non adiecto in ſententia ꝙ ꝓpter inepta
petitionẽ fuerit ablolutusdic ꝙ non ob
ſtabit actori exceptõ rei iudi imo admit
tetur uolens probare per ĩudices et conci
harios cauſe ꝙ ob hoc fuit Iata-ar ff. de
ſuſpec.tu.l.ii.ꝭ.fictc.l. ſe- uid ſi li
bellus ineptus admiſſus eſt p iudicem n
reiectus actor tamen plene probauit qð
in tali libel. petebatur nunquid condem
nabitur ei reus ad dandu uel facienduz il
lud.qicunt quidã ꝙ ſic ſi actio propoſita
poſſit aliquo modo rei petite adaptari et
intentiom agentis-licet nõ proprie puta
ſi per confeſſori petit uſuf:eq rex.in .
bus uſuf. ꝓprie cõſtitui non poteſt ut.
.de uſuf.ea reꝑ:que uſu:Cõlul.ii- ſicu

⁶
in pecunĩa que ab ulu conſumitur ut
diciturſi tamen probaret uel per teſtes
uel per iuramentum ſibi delatum uel alio
modo uſum pecunie ſuum eſſe-aduerſari
us ſibi condemnãdus eſtlicet nõ proprie
uſuf/pecierit quia uſuʒ petere debuit.ff-
de iur iurã Ed ſi poſſeſſori:S. penul. quia

effectus ſequendus eſt-Si autẽ nullo mo

põt adaptari negocio de quo agitur dunc

eſt abſolutio facienda a petitione.. ſo
let dici ab inſtantia uel ab obſeruatione
. iudicii-quia curialius eſt dicere ſen
tetia ꝗᷓ ab ĩepta petitionelicet iudex hoc

dicere poſſit. ut patzʒ ff·ſi meſſor fal mc.

di.l.i..i.ibi diceduũ erit nõ tenere ĩtentio
nermde hoc ſcᷣm pap.in predic:c:cxami
nata-Bal-et ibi eo ꝑ- lo- an. Si ο hbellus
eſt aptus et proceſſus ineptus adhuc non

ualet probatio niſi per cõfeſſionem de reſ

ti.ſpoc.piſanis· m iocalde. de iur̃iurã-
hi patronus libertaʒ ꝑ guil. ;: C lic
fi proponãs coram delegato actionem ĩep
tam ſuccumbit-nunquid coram eo pote

rit aptam proponere uidetur ꝙ ſic· cum

enim eadẽ ſit res eadem cauſa uidetur cuʒ
ergo hec cauſa ſit ſibi cõmiſſa· et nõdum
ſit fimta:uidetur ꝙ actionem mutatam
examinabit ar- in predic-c. examinata-
u ide qð ibi ſcripſi ſuꝑ· v. nihilomi
nus. ubi inuenics:qð inno⸗-peab:ed fran-
no:ↄcorguil. ꝓ quo etiã facit qð no.e.tĩ:
de iudi.c.pe·Jet.ii-q: ii. . noxandum-
. deſtitiſſe.X. de elec. cum terra. ff. ad

ſilꝰ.cum ſillaranũ et ubi eeptu eſt iudiciuũu

ibi finiri debet.f-de iudi. ubi:ex de foro
cõpe· ꝓpfuiſti:de re ĩudi.inter mo:et qui
poſuit inicium ponat et finem: de cõ. di.
1. nullus eps. ola enim àd cauſam ſpectan
tia.et ſine quibus cauſa expediri nequit
ſibi ſunt comiſſa ex de of:dele.preterea:
et.c.prudentiã. G. na.dlixit ꝙ ſemel bene
uel male ꝓnunciando functus eſt officio
ſuo.un ampli ſẽ nõ intromttet᷑.ex. ð of
dele. in lris et.c.uenerabili· et. c.ſignificã
tibus.etff-de re iudi:iudextu chc cõtra.
licet enim ꝓnũciauerit abſoluendo ab in
ſtatia.nõ tamen ſuꝑ principali uñ cũ ha
beat iuriſdict. uſq; ad ſrĩam et poſt. per
annuut.æ.t:querenti:adhuc poterit cog
noſcerenec eſt cõtra.cx · d ofhi iudi:dele
ſignificantibus. Nã illi iudices ꝓnuntia
uerunt ſẽ non habere iuriſdic. ĩdeoq; ipſã
reſumere nõ potuerunt. & et ibi ſuꝑ g/.
ii. ſoluitur contrariurn. de decre.dilect.
ui · de preben· C Sed aa ſi cericus

trahit laicũ coram iudice culari 2 eptã

*² l 444 aaal, „7

—

00 —„ N

acCionẽ ꝓponens ſuccumbit᷑ poſtmoduʒ
nemo impetrat litteras a ſede apoſtolica-
ſuper eadẽ cauſa:uolens aptam ꝓponere
nulla facta mentione de proceſſu priori.
ꝓpter qð nõ ualẽt litcereut in predic:c.
inter mo.et de offi:dele:ex. lris ſed uide᷑
ꝙ ualeat ſaltem de cõſuetudine.licet non
de rigore- ut ex de apſi duobus. H ec-

ſovo principale dubiuũ nõ ſoluit ſed ſecun

darium de mutatione fori. tenens tamen
hoc dictum-poſſet ad contraria Rndere
ꝙ in utraq; decre-pendebant proceſſus-
hbic non. Item in decre. e litteris a diuer

ſis impetrate fuerunt litterehic uero ide
adiuit utrumq; · Item ſi ꝓmiſi tibi

dare.x.certo lococt cu conuenis me ali

Pi. iudex ex officio ſuo conſiderabit i con
denatione intereſſe meu.ff· de eo q certo
loco.l. iii. in fi:et.l.ſᷣ. ec· S pl peti.c.uni
cO·ex. de of:dele/p.et.g· q uex eſt ĩ iudi
ci:ſtricti iuris ut eſt ſtipło-ſi uero fit bo
nefidei. intereſſe uenit iure actionis· ff·SR
eo qð certo loco.l. in bonefideiff. de dolo
elegãter. 6. non ſolu. de hoc.i.in ti. ð fruc.
et intereſſe:5 ſequitur. iem ad iuchcis of
ficiũ ſpectat ut pocius ſequatur equitate
et miſericordiaʒ ꝗꝙᷓ rigorẽ-.xvi-q- ultima
allegant et. ĩ. V· et generaliter:. X:2 ple
nius.5.8 legato.5§-ulti- in fi- t ut ſen
tenti ferat in ſcriptis. ii.q:i- ſtatułis. ex
de ſen : excu mæchcinalis. ede treu et pa

cc. C. I. Item ut ferat ſedendo ꝓ tripunali

non ſtado-in-q-iii. a procedente- Mqä-bec
duo hahentur de re iudi. C. ulci-li- vi. i et.
I. Kn. Item debet in eo qð petitu eſt
et ſcᷣm ꝗð peticur condẽnare.ff·cõi. di.
ut fundus.ſt.de fideiq:li:l. fi e&&ι. de iudi.
exarmata.et ſymo-licet hely Itẽ de eo
qð cognouit pronũciare:cxtra 8 caupoſ-
ex Pro:cũ ſuꝑ·ecff.de iudi:de qua re.
Poſt ſniam quoq; mouetur officium

rudicis et deſeruit actiom mandando eaz

cxecutioni-poſt tẽpus quadrimeſtre ĩ ꝑ
ſonali.in reali ſtatim.ff· de re iud. a diuo-
ed· lſi ſẽ nõ.:i.C· de eecep.rei iudil.ii.et
I.ordo-e& de re iudh. cũ aliquibus. eæ. de
offi:dele.querẽti. ubi de hoc- Itẽ in illud
cepus artando et ꝓrogãado ſi ei uidebit᷑ ex
pedire.eX*& de re iudi-q ad cõſultationem
Itẽ ut ſi cõdẽnatus dicit ſẽ nõ poſſe rem
reſtituere ad preſens ei indulgeat tẽpus
ĩta tñ ꝙ ille caueat cũ fideiulſ. de pſtãda
litis extimatione.ſi. i.cẽpus indultum nõ
reſticuerit. inſti. de offi. iudicis.ꝭ: ſed et ſi
preſenti. Item locum habet officiũ iudic

in tribus cõmunib ĩudiciis.et quicquid

in eĩs adiudica᷑ alteri parti ſtatiz eius fid

inſtitude offi iuch:&:fi- Ite eade die po

teſt ſupplere in ſnia circa fruct et acceſ.
ſiones.ł:de re iudi:paulus.i: Ite ſi cõodem
natul in reali actione iudicui nõ paret pot
eũ cõdẽnare inquãtũ aduerſarius in litem

iurauerit cõtra eu. ff. de rei uedi: qui reſti

tuere. Ite põt interlocutoriã lataʒ ſi ei ui
detur expediens reuocare. e& de re iudi-
ad apoſtolice· f·eiqð iuſſit e de ap. cuʒ
ceſſante. qð aute ſit officium iudicis.ĩ fe
rẽda fnia.ſuꝑ ſeruixurxe colligit᷑ ffſi Erui.
uen.ha et·l.egi. ¶ Erx generaliter debet

in quacunq; parte litis diligenter cũcta

rimari. xX q-v. iudicantem. ex de of. de

le.ſuper queſtionu..ĩtent ionis. e de fi

de inſtrumẽ. cũ io:ad fi. C. & iudi. iudiceſ
Ite debet lices dirimereet a laboribus 2

expenſis ꝑtes releuare. e& de reſti-po: fre
quens. e: de offi dele-cu te cõſulente.de
do.et contu:finem. Cde iudic. ꝓperãdu.
ff.ſi certũ pequidã.partes ad copoſitionẽ
inducere. ex de traſac.c.fi:ex. de elec cuʒ
inter R- ſeniorẽ.v.q: ii.ſi primatesxc.di.
ſtudendũ.maliciis hominũ obuiareex:
HRp·plerũq;· ff. de rei uen: in fundo:excep
ciones artare. e& de excep. paſtoralis. crĩia
punire. e& · de ſen. ex· ut fame. ff:ad . l, ac
quil. ica uulneratus ante fi.ff. depoſiti:bo
nafides. R.i. eX: de collu:cria. Equitarem
ſmper pᷣ oculis habere.ff·de eo qð certo

loco ꝙ ſi epheſi·ex· ut ec.bnc. um .iiii. q-

ain. c.i. C. de iu. placuit. et.S.· : in ſnie unñ
nec precibus calamitoſo)z eũ illacrimari
oportet.nec aduerſus eos quos malos pu
tauit᷑ exſcandeſcet. ff.de offi.procõ. obſer
uandu.Itẽ dubia debet interptari: ut· S.
e· V.poſt li.cont. Itẽ lite pẽdente debʒ ꝑ
tes defendere ne ſe aciuicẽ grauẽt. ut ex
de accucũ dilecti:ex. de del põĩpu. ad diſ
ſoluendũ et caſſare quicquid iĩnouatu eſt
e&. de conſti. c oës fi: et punire iĩpediẽ
tes ſuam iuriſdictionẽ extra de offi-dele.
c.i. et. C. ex litteris. ff.ſi quis iuſdi:n ob.

lI.unica extra de pe. romana-et pone plu

ra alia exẽpla · ut. i. de diſputa et allega-

li.
Oteſt et = Keſpicit
principiũ huius ti- diſting
ui. eſt enim latiſſimu officiuʒ
iudi. Nã qnq; exercet᷑ in iudi
cijs ut in exemplis poſitis ·S. 5. deſeruit.
A. nõ eſſet hec allegacio.que etiã.ĩ· ve
petitur putaſſet ꝙ hic··nõ deberet eſſe

um menbꝝ. iſte tractatus. . qnq; exiã

bp.ſd. w. cũ in prin-tituli Pace ſu

N. — N2

= —

—

— —

ectra iudiciũ.nã debet᷑ reſiſtere uiolent ĩiſ/
hominuũideo enim uigor iudiciarius e in
medio cõſtitut:ne ꝗs audeat ꝑ ſẽ ſumer
ultionem.C.de iudeis nulliq·xxiiiq- i: Cci
extra in ꝓhemio decre ·· ce lex ꝓdi
tur- Item nõ paciet᷑ ad arma et rixas ue
mire quos poteſt ſua iuriſdictione cõpeſce
re.ff. de uſuf. equiſſimuũ. Fi.quã poteſt·
etiã penali iudicio defendere. ff.ſi quis iuſ
di.nõ ob.l.unica. ex· de offidele cx lr̃is
c.i: Itẽ ut treugas faciat obſeruari.ex de
treu:a pace.c.i-itẽ ſtatura legatoꝝ ſe ap.
ex.· de offi.lega.c.fi.Itẽ ut uiduas pupil
los et alias uiſerabiles perſonas ab obprel
ſiomibus fendat· bexvi di. deſolatis eꝰ
de foro cõ. ex tenore-Itẽ ꝓuinciam malis
hominibus purgare. e& de offi ordi- C.i.
ff. de offi preſi.cõgruit ĩtẽ ſbi cõmiſſos
uerbo inſtruat et exemplo:ex e· inter ce
tera.5.i. ex in multis aliis eeẽplis.S.· poſix
et.S. de iudi· ordi. . officiũite cõmittẽteſ
ddra ſua interdicta puniat. ut S-de iuo-.
iu.S. fiet in aliis infinitis/(¶ VYlcimo no
tandũ ꝙ licet officiũ ĩudi· ꝓ act· ꝓponat᷑
nõ tamæ eſt actioff·de mino.ꝙ ſi minor
6. fi. ſed eius loco ſuccedit ut.ff-de mino-
in cauſe. ii.et.l ſi minor.Si eniʒ loco ac
tionis ꝓponit᷑. ut ex · de offi.iudi⸗c. ii. er
g nõ eſt a ctio licet eius debeat imitari
natxurã ut. S. 5. i. V. ſi uero of iu. Alii aũt
dicunt ut M:ꝙ eſt actio.ff. & acti.2 ob
h.l. a Rionis uerbo. (Sed que uis eſt in
hoc dic ꝙ quãdo ĩplorat᷑ no eſt ut actioã
optione iudicis eſt cõcedere qd petit᷑ uel
negarecũ uero ponitur ut actio cũ tunc
ponam auxihiu mihi ex ꝑſona mea non
aluunde cõpetens oporte t illud taꝗ mer
cenariũ actioni mee neceſſario deſeruire-

C.de poſtu ·l.iiii.ff.de rei uen.officiũ · ff·

ꝙ metus caula·l.mętũ:ꝭ. eæ hoc cdicto-
m dum inno-iii Aa ſcripſi in decre.
iudicis officiũin prin.e.t.lex dicit id qðᷣ

officio iudicis preſtatur ĩ obligatione nõ
eſſe.ff.de act· emp.qui per colluſionẽ ĩ fi:
ad trebel l.deduta de ãanu.le.l-quintus-
in fi itẽ cũ ſupereſt ꝑs interdicto contra
ã agendũ eſt·parte ceſſãte ſuccedit notio

precoris · ff. de libe· exi. l. iii..in· q glo-

ibi exponit. i officiũ iudi. ͤ ¶Et no. ſe

cũdũ.dm. MHĩ ſu.e.t. ꝭ·i ubi ſingula ſmn

bra ſatis prolixe diffinit. unũ nõ obmittã
quĩa cõmendabile· et quia rarũ ·q; oſti· in

fi:ſumme iſtius ti. fatetur ꝙ ultimũ ipſi

CL. ſumme··dotã.(umpſit de ſũma gof-
„ B ĩudicis officiũ aliud eſt meꝝ puruʒ
et generale ꝙ ·.iudex ꝓprio motu inder

S

4 O◻ Jacedec 4
S 2 N 677 1

C.un ſſ ſnn 29

ponit· de quo.. ĩn prinlal iud ſolẽne ꝙ l o mezb
co actioms proponit᷑: ut·S. Si. in prin. V. G Tepn. .
ſi uero. Quidã tamen dicunt hoc eſſe me rr Petr
rũ· ut ibi dixi (aliud mixtũ ut deſeruiens
qut mimiſter· de quoS: 5: deſeruit. aluudà 6
nomalum ſumariu. uł plenariu ut in ĩter G er u, vl P S=W=èð
rogationibus et poſitiombus uts aux qð
libetx iſtox lit· con:deſideret·S. dixi. C In 2 —)
ſumma ·no.ꝙ; quedã ſũt que efficaciſſime 3 9 eft un ſſix ſanr naecf
deſiderant officiũ iudi-ſ. mumerus teſtiuz W ——
moderandus.ff.de teſti:l.in.et ex e·cum
cãm.itẽ mora.ff·de uſuris moraitẽ tem
us ĩtra ꝙ cauſa ſuſpicionis cbeat ꝓba
ri: ex de ap.ſcdo requiris. 9. iii- ſtẽ inducie
citatoriead cauſaʒ ex ut lite nõ con:quo
niã · 6· ꝙ ſi · itẽ expeſẽ· ut exde dolo.ct con
tu:finemet.ff.de rei uen: in fundo:item
numerus cõpurgatoꝶ arbitrarius eſt ĩ aſ
cendendo ex.de purgaca. cũ in iuuentu
te·itẽ canon pemtẽtialis·xxvi/q- ulti· tz
porade pedi:vic.i.em uinc·H qui 2
no· de dolo et cõfinerm. ut ibi ſcripſi ſuꝑ
ultiglo et ibi illud uerbũ uincẽ in aſcen
dendo qð eſt·S in numero cõpurgatoruʒ
nõ poſui.quia etiam in de ſcendendo ẽ ar
bitrarius. ut probat decrequã allegat· et
patet.ii.q.v·prel biter.ſi:et.c.oĩbuus · e
accu.cum:p.in fi.et.c.mnquiſitionis.iĩn fi:
de purga· ca: quoc -. et noæ·t. inter. et de
ſymo:inſinuatm. et in repertorioin t·
hii ſunt canones penitentiales- in prin: et ₰
alia multa que precedẽtib ſunt diſcuſſa

Oſtremo. H. ut impleaʒ q8
circa cõmendationẽ huius ope
ris et auctoris mechtatam per
mme imitationẽ ipſius in prin.
ꝓhemũ hic obtuli me dictuꝝ· Eſt ſcien
dum.ꝙ ·5 iſte uſq; ad fi.totus fuit addi
cio.polt primã publicationẽ·non tamen
multu uul gatam· Vnde ſepe · · precedẽs
allegat᷑ pro ultimo ut tunc erat ſufficiat
5S.e .iin prin. cõcor · qʒ ſcripſi·S: de lega
to· in prin.hunc ergo tractatũ quẽ cõpo
ſuit io· ð Eaeiolieemus legũ dector pau
lo poſt dictã publicationem habuit auc
tor.et huic ĩſeruit.et de eo mernbꝝ addi
dit.S. e·t. in fi-prin. ipſuʒ tamẽ io/auctor
bis allegat.de eo autẽ mẽtionẽ feci in cle·
de uer · ſig· ſepe in glo.ſcire debes. Eſt aũt
notabilis Vrliras unius operis in multo
rum collectione ſparſoꝝ · que fuiſſent ut
plurimũ ignorata.ĩdern dico de tractatu
Mar. de fano de hõagiis quẽ habes. ĩ· S.
feu. 5S· ii · iẽ ipſius· M. queſtiones de iure
emphi·poſitas ſub ti ·de locato·ite ipfius

—

tra Ratus de alimentis poſit qui fi. ſint
le. Iteʒ tractatus Ia.bal-de primo et ſecu
do decrede quo ponitur. i.parte.ii.ſpali:
ter NKica itẽ Rra arus io. blici de execu
toribus ultimaꝝ uoluntarum.ĩ:de ĩſtr̃o:
edii:nunc uero ut ibi dicã in prin- ixem:
tractatus odofde poſitionmibus: qui etiaʒ
habet᷑ ſpecãlem HReicã itẽ tractatus eius
de cõfeſſione poſitus licet per alia uerba

ſùb Ra. de cõfeſ-item duplex tractatus

de fama quoꝝ alter fuit thore de piꝑata

quẽ poſuit autor pꝑreiii. Iub ti.de noto
rñis criminibus. Singular iũ autẽ caſuum

eſt innumeroſa mulxitudo quibus adhuc
hodie careremus ſi bic nõ fuiſſent inſerta
ſecundo fuit operis grãdiſ utilitas ea que
in uoluminibus erant ſcripta-ordinat ius
ſecundũ matxerias collocare· ꝓpter qð Rei

cas uel tractatus augere fuit epediens-
audctori. Tertio notabiliten fuit omẽeda

bile ſic opus cõponere.ꝙ etiã non iuriſta
facile poteſt ꝙ ſibi epedit inuenire2

ter quartã partẽ que requirit ſcientiã or

dinis Rica.quẽ tenet cõpilatio/ gregoria:

ma. reliquũ opus ſingulis eſt in ꝓpoſiti ad.
inuentione cõe. Maifeſtatur ex facto in

effabiy huius utilitas operisꝗqa uidem
oës iuris utriuſq; peritos cũ eis uel nouũ

uel dubium quid occurrit hic habere re
fugium ſẽcunduʒ materias
ꝙ appetuntſciunt enim ꝙ hic plurima

erquirena

ut plurimũ ignorata-ſunt ordinate collo

cata cum igit᷑ hic ſer iptis inſiſto uel trac

tando uel re mittendo caſus adi ungo ſuʒ
adiutor querẽtiũ et ĩmitator audtoris.
loco uidendu eſt quid iuris ſit de ſum
maria cognitõe cũ Gᷓ cottidianu ſit. ar· ff.
de li. leg. legaui. fl. ad exhiben·I. i. 6. ad
cuius rei euidentiam uidendu eſt. Pri
mo in quibus pleniſſima cogmitio cxigat

Secundo in quibus plena. . T tioi
ic et ĩ qui

ibus ſemiplene ſiue ſurmma
bus ex ordin? procedi᷑ C¶ Q
et in quibus ſummarĩia cognitio diff
ab eordinaria. uel plenaria-
ut in ſummariis. libellus uel lit. Con- eci
gatur. ¶ Pextoã quibus eſt iſta ſumma

gi·et que ꝓbatõnes exigant᷑ in ea-¶ Sep
timo utꝝ in concedendis dilatiombus ſit
ſummaria cognitio¶ Otauo qualiter
fiat hec ſurnmaria cogmitio. Primo igi
tur ſciendũ eſt ꝙ regulariter in criminali
bus pleniſſirna cauſe cognitio requiritur
ut:C. ð fal.ubi:C. ð probatt.l.fi.i.q.viii.
KCiant.a eſt ratio ut · C.de ap addiectos

ria cogni cioet ndner li⸗

Olde penis qui ſentẽciam.ff.de carbelĩ.
Eſt autẽ iſta pleniſima cogmitio in libel.
loblatione ſine quo nemo auditur ut· ff.
de accu.libelloꝝque eſt·ii.q.ui.niſiĩ ca
ſbus qui no.in auttde exhibẽ·2 intro.re.
is.ꝭ:ſanctimet.ĩde libel.concep.ꝭ·nuũc

dicendũ C.qui accuſare nõ poſqui crimẽæ
Itẽ in iudicioꝝ ſolẽnitatibus obſeruãchs
C.de acl.iiii.2. l.abſentẽ inaudita eniʒ ca.
2c6. MAI.Ponebat io. de deo neminẽ cõdep 2H

narirõ patitur equitatis alł. C. qui accu.
nõ pol.quj crimẽtextus autẽ eſt in.l. ſta
tim alle-S.ff.de requi. reis. I. ĩ.e ·de cau
ſa. poſ.2 Pprie. c.i-ili. q. ix. iudicas. Itam
in dilationibus cõcedendis quia minores·
Ibi que in ciuilibus cõceduntur · ff. de fe

riis.l. fi. et in probationibus. ut in prechc.

hſciant· Itẽ in ſrĩe ꝓlatione. ut in precdic·
l. qui ſrĩam. Itẽ et poſt ſnĩam. ff·de apn
tantuũ appello pro reo dãnato etiã in. AN
uito. ᷓet adeo pleniſſirna requiritur m
quoſdam ꝙ in hiis teſtes admittunt᷑. de

quibus dicit᷑. ffede teſti. liii. in prin. que

eſt · ini. quiii Gitem in criminali. V. teſti.
um fides. ex eo qð in pre.l.ſciant.dicitur
teſtibus ydoneis 2 aꝑtiſſimis documenti

Et bac eadem ratione dicũt ꝙ ꝓpter ꝓ

bationum minopiam tunc res per uſiuran
dũ minirne decidet᷑· ar. ff·qð metus cauſa

nõ eſt.ff. de muno-l. ini· G:i. ar-. cõtra. C. de Q

rebus cre. in bone- FAuide-1.· iura-dela.
1. ut autem ubi rmittaʒ ad decre ulti.
de iur̃iun- Secundo uidendũ eſt in
quibus plena cauſe cognitio requirat᷑. et
quidam generaliter in omnibus ciuibuſ

N

uut· C. de nudiciis: iudiees que eſt in libelli

oblatione et in litis contiiii.qni offerat᷑

æd hoc fallit in caſibus qui no.ĩn predic⸗
5S· nuũc dicendum Item in dilatiombus tã

teſtiũiut in autt·de teſti.·quia uero· et
mixtim teſtiũ et inſtrumentoꝝ C. Gc di
la.l.iet in citatiõibus. et aliis ſolemtati
bus obſeruadis. ff- de iudiad percmptori
um. C. quõ 2 quãdo iudex:ea que et·l. con
ſEntaneu.C.de ſrĩis prolatã· ex · de proba.

quoniam contra et la de quibusS. in cri

minalibus dicta ſunt. nam oportet iudi
canterm cuncta rimari ut. C. de ſniis. ex ꝑ
iculo re· l.fi. et· S. ꝭdeſeruit.ad fi. SBene
raliter. nõ eſt enim precipitanda ſnĩa ut.
C.eę.Dj.ii.et.vi.qi: quero·xxxill/q· ii. qS
non eſt · ii / q i. deus · in prin. Aʒ. uero no⸗
in ſum. C. de ma uindic·ĩ prin In hac ple
na cauſe cognitione.vii· requiri alias ſnĩa
nullius eſt momenti. uidelicet libelli obp

latio.cautionis expoſitio· litis conteſtatio

2- — — %7 – — — —, ——,, D) vFvwG ( pG(PYv6 .õ

N

–◻ 1T

ſun

Ir
uſ
C4
4

C

N⸗
ni

l⸗

iuramenti de calũp preſtatĩo cauſe con

grauis interrogatiombus examinatio.ſnie

in ſcriptis ꝓlatio et executio.de hoc no-
ĩ. in prohemio ſcde partis· Iob. xit ꝙ
mſi plena cauſe cognitio adhibeatur poc
ſententia nulla dici-tanꝗᷓ iuris ordine non
ſruato.ut in predicl.ꝓlatam. In alns au
tẽ omnibus que n requirunt plenaʒ cauſe
cognitionẽ uidet᷑ condrariũ. quia nõ uidet
ĩeis dilatio aliꝗᷓ dada. ff-de adulte.ĩ crimi

neſed debet cu celeritate nõ cũ deliberati

one ꝓcedi.ff · de dãp· infec.li.2 ſine aliquia

N

V. quo ap· nõ recil.

rmora uel dilationeC.de epiſ·2 cle· aut· cle
ricusff.de fert · l.ii.2/ niiſed ad hoc reſpon
deri põt. ꝙ licet in illis breuius ſpaciu ſit
ſtatuendum ꝗꝙᷓ in aliis non tamẽ debet iu
dex precipitari ſmam ſed cã cognita pro
ferre.utx arB 1 Are hiis que

no·ĩ. v.hoc quoq; ¶ ¶ Tertio dicenduʒ ẽ
in quibus ſemiplena ſiue ſurmrnaria ſit diſ
cuſſio adhibenda.2 quidẽ in caſibus in ꝗ
bus premiſſa fallũt.nã illa regulariter ue
ra ſunt ſed fallit in caſibus in quubul ſemi
plena ſiue ſummaria cauſe cognitio requi
rit ur- uidclicet cũ agit᷑ ad exbib dũquia
tunc queritur Mar ut.ff.ad exhi · l.

uii. 5 ſciendum. H dixit io2 ibi ſaris de
bac materia ibi ehim in glo- qð fiet enu

merant᷑ fere oẽs caſus ĩfraſcripti· ex ð

teſt· ueniens Item cũ filius petat a pr̃e

alimenta-qucerit᷑ an ſit filiusut.ff.ð libe-
agnok-ſi quis a liberis -ſi uel parens. Itezʒ
c f ilius pexid ee carboñn·bonoꝝ pol ſiue
agaxur an ſit filius. utff.de carbon.ecic
l. m. 5. cauſe-Item cu mulier nomine uen
tris pætit ſẽ mit. in poſuxffde uentre in
polmit.l.i.ſi ea.itẽ cũ actor in reali uł

perſonali act reo abſente petit ſẽ in polſſeſ
ſionæ rei perite induci. C. ubi in rẽ act l.

ii. eX& ut lite nõ con.quomã · Geꝙ& ſi ſuper-
V æex · ĩ. de libel· cõ
cep · 5·nunc dicẽdum · V· xl v. et idez ſſex
in calu ð quoĩ. de primo 2 ſecũdo decre-
5H.reſtat· poſt prin· v.ſed qualiter.· · itẽ
ſi legatarius petit pro legato ſatiſdari· et
querit᷑ an ſit legatũ relictu· utff. ut ĩ polſ:
Ile:ſNi is a quo. Itẽ cũ bona capiunt᷑ ex cau
ſa iudicati:queritur an ſint illa cõdẽnati
ff. ie re iudi-a diuo.5 ſi ſuper. Iteʒ ſi liber
tas ex teſtamento pẽdeat et ſperetur mo
ueri queſtio iudex ſurnmatiz cognoſcet-
an forde bona fide imploret᷑ iudiciũ ð tel
tamento. ut ff. de peti.hereſi quis liber
txatern.6. plane. Item ſi petitur caueri- er
dicitur hoe per caluniarn fieri · ud · ſk · de ̃
tor.ſtip.lĩ..pe. Item ſi teſtes pexuntur

*

produci ante litẽ contt.2 dicant᷑ ſenes uel

ualitudinarii ut ad.l.acquilĩ lege. Ixé
ſi queritur utʒ alique interrogationes ce

dent fieri uel nõ ft. de interroga:ct.ſñi Ge

fenſor. Item idẽ dici poteſt in caſu qui ẽ
f.de mino:l.in. .i. Item iĩdẽ etià forte di

ci poteſt in ommbus incidétibus 2à cmer

gentibus.ſi tamẽ tales ſunt que reuocant᷑
diffinitiua frĩa reuocataet ica nõ penit9
preiudiciũ afferuntquin per aliã ſuã uia
ordinariã uel extraordinariã reſeruet᷑ con
dẽnato regreſſus alias ſi per cas diffiniret᷑
principale negociũ uel ad cas nullus reſer
uaret᷑ regreſſus tunc plene procedit᷑ ꝓut

cõſueuit in interlocutoria diſtingui. an ui
delicet ſit talis que reuocetur ꝑ diffimti

uã. quo caſunõ appellatur ab ea:ſi uero ñ
reuocetur tunc appelletur.ut.ĩ· de ap· ·
in quibus..ſed nuqind poteſtqð nõ pu
Sdan tnete A ba iopredicti

uid enim ſi incidit queſtio falſi:q
icié inſtrumnentu falſuù- certe tunc

rCeE

plene ꝓbabit· ut. C. de fal. ubi. ct. ni. · i

prius. Item quid ſi:opponitur actori ꝙ
ſit fuus uel monachus: uel excõicatue. uł
ſimiles queſt iones incidunt uel emergũt;
certe plene debet eas ꝓbare opponens. ut

T.e.l.2· C. & ordi-iudi-l.i.C. denudi. quoc'
ii.q-i. in primis et node hus de crch. cog·

c.i.ſi autem fiant alique poſit iões in cau

ſa 2 opponitur non eſſe adrrittendaſ quia

ſunt ĩpertinentes uel alia ratione ſi quidẽ

talis queſtio emergeret· tũc forte poſſet
locurn habere qð dicunt et ſummatim ꝓ
cedetur. ut ff· de interroga:actſidefenſor
6. illud. uel ſi dicitur teſtis inimicus uel.
coſanguineus: uel uilis uel infamis ct hu

iulmodiet ſic nõ adrniteedus- ſummaria

eæt ſemiplena probatione habita. poterit
eius teſtimonium recipi-et in tepus diſ
putatiomis poterunt queſtiones ſeruari.

aut· de teſti: 5· ſi uero. Idem dicunt in oĩ
bus ſirmilibul leuib:que ſi admittantur.

uel nõ mipilominulſ de facili integra defẽ
ſioniſ uel impugnationiſ uia reſeruatur-
ut in ĩterrogationibuſ iam predixi quia
meliuſ eſt qq; aliqual friuolaſ excipi ꝗꝙ

unam neceſſariam reſpui: ut: ff· de interro

ga. act. ubicũqʒ · ff · ð uen. inſpi. li·S. i. xiiiĩ
q.ii. non extimem. et idem in teſtib et
alns. ut prediæi ad hoc etiam facit qᷣ ch

ci cõſueuit an ſuper ĩcideti plene cogneſ

catur. et tunc ſnia in principali lata pre

iudicet incidenti. ut. C. de ordi. cogl ii·2.
7 predic.l.ubi an ſummatim·2 tunc 15 P
iudicat. ud.ff.de re iudi:a diuo ſiſuper.

91.

1 „

f.de lib.agnolſi quĩs a liberis. ꝭmeriſſe
Idem quoq; uidet᷑ in oĩbus quecũq; etiaʒ
hRi principaliter mouerent᷑.a nõ eſſent ĩci
dentes. uel emergentes per aliã tamẽ uiaʒ
puta i lem refricandopoſſet dãnato ſuc
curri. ut alias habes in ſirulibus que prĩ
cipaliter mouent᷑ in predl · 5· ſi luper · et in
predic.ꝭi:meminiſſe.et.C· de carbo.lii.ed
if.· e.l.in..cauſea in auttad echiben. et
ſimiibus ſummaris ſupradictis Itẽ idẽ
dicũt quidã ubi lex dicit ex- ordinẽ agi.
utff.de relig·ſi quis ſepulchrũ.a ubi ius
dicit de plano aliquid debere cognoſci. ut
ex·de aceuſa.olim.ud in leuibus crimini
bus.ut.ff.de acculeuia.ff·ð offi.procõ·
nec quicꝗ.·ꝭ.de plano.ff.ð offi. prefec. ur
I.i. Secum patronus. ff. de queſtionibus.
unius. 5.fi. ff· de adulte miles. 5. ſexaginta
ff.·quis ordo in bopol.ſer. l. ii. S. dies2 in
telligunt de plano.i.ſine magna diſcepta
tione·atq; ſummatim.ſed io. faloli. Hoc
non approbat 2 intelligitc de plano. ĩ. ſine
ſcriptura· uel libello.ar.ff. de cõſti·prin.
l.i.non pro tribunali uel in figura ſolem
nis iudicii.puta ſeddo in pretorio uł ubi
Emper ius reddere coſueuit ſed alibi non
ſEruata ſolẽnitate ſtrepitus iudicio ut ĩ
pre.·ſexaginta. et in predic. ꝭ.dies · uł dic
ut·ĩ de inquiſi.· nunc tractem- .quid
igitur ſi et uide.ĩ:de libel:cõcep..nuc di
cenduʒ. .lii. no autẽ ſummatim ꝓredi
tur. i. ꝙ ſolũ ſemiplena ꝓbatio ſufficiat.
ut in ſummariis iã dicetur· preterea ĩ eʒ
ordinariis nõ proce detur. utputo ſumma
tim. i ſemiplene. ꝓut dicunt quidã per pᷣ
dic·leſi quis fepulcx miſi in hor forte ꝙ n
aufertur libellus et ſic poteſt lex ſta itel
ligi nex forte in hiis ecordinarues iſta ſo
lenitas iudicioy' ſeruabitur ut in alus e&
ordin)ruis cauſis ergo circa hec tria gene
ra cauſaꝝ dſtingue:quia quedam dicunt
ſumm rie in quibus ſummatim ꝓcedié
2 miplena probatio ſuſticit de quibus
plenius.ĩ.dicetur.que autẽ ſunt iſte ſum
marie.ſuperius explicat᷑.ſcdm genus eſt
quia queð ſũt eRordinarie: ut m. I. ſi quil
ſEpulchy. idem dico ubicunqʒ iudex ſuo
mero officio procedit conſtringendo ali
que ad aliquid faciendũ ipſo facto uel dãa
d ut in autt. de colla. 5de hoc quoq; iu
b:mus · j. ne us fiat ei qui mileſt ĩ poſ.
l.ſi quis miſſum. ff. ſi uendris nomine mu
li.in o)l.I.i.etĩ-de ſma e6. breuiter Itẽ
põx dici in oĩbus criminibus in quibo ſi
ne ac ꝛuſatore ꝓcediturque no · ff. de ad
ul.l.ii.et e · ut ec·bene.c. unico· has eniʒ

appello ecrdinerias-quĩa in eis non ẽ ne
cetie libellum afferre utS dix-2 aliquid &
ſolenitatibus iudicii rela at᷑ in eis. ut pa
tet in predidtis legibus dicunt᷑ enim ex
ordinar ieet ſic ſine ordine ut deſeruiam
no.inſtide dona. eſt et aliud. 2. xvi.q.·
ſicupis.nam libelli oblatio eſt de ordine
2 ſine ea non ualet qð agitur. ut. mn.q-in.
offeratur. 2. ĩ. de libel. concep. 9utrum-2
alie ſolẽmtates:de quibus dei. S. V. n. no
tamẽ ideo dicunt᷑ eordinaria ꝙ plena ꝓ
bacio nõ requiratur in eis ĩmo bene eigi
tur.nã regulariter in omni cauſa crimmna
li actore nõ ꝓbante ꝛc· C. de eden.qui ac
cuſare.C.de pen.qui ſnĩam.ex· de cauſ a
poſ.2 propriecũ eccleſia.ex. de iureiurã·
c.fi.a iſti caſus nõ inueniutur ab hac re
gula excepti. C. de iudiciis. iudices. 2 pro
bantur per.l. C. de epiſ.a cle.autcleric-
ff. & adul in adulterii. quia quãꝗᷓ ille cau
ſe citius decidantur.plena tamen adhibẽ
di eſt cognitio. que autem probatio ex
igatur/planũ eſt quia non ſemiplena ſed
plena 2 in criminibus pleniſſia. ut.S. . i.
ad minus per duos teſtes. ut ft. de teſti.
ubiq; eſt. uiiq.iii. : Itẽ in criminali. et
ex· de teſti.in ommiuel inſtris. C. de fide
inſtru.in exercendis et cx·ð teſtibus. co·.
perueniti· uel preſlumptionibus ſue indi
ens indubitatis/ut,C.de proba.ſciat que
eſt.ii.qviii:ex · ex· de here.cxcõicamus.7
fi. uel cofeſſionibus ut.ff.de cofeſ.l.i.uel

aliis modis ut ĩ. de proba:. uidendum-

tertium genus quia quedaà dicuntur cog
noſei de plano. hoc eſt ſine libellis. ut qin
dã dicunt/uel uerius-i, non ſedentc iudi
ce ꝓ tribunali/nam et diebus feriatis po
teſt.ut in pre⸗:ſexagintaet etiam ccmi
poteſt cognoſcere.uel alibi ꝗᷓ in tribunel
ludicio utc colligitur in predic. :diee,2 fr
de damp:infect·l. un. S. penul.ff. de inter
ro, acto.l. iii. 6. fnar. libellus tamen in
hus offertur. ut probat᷑ in precic. 6:ſexa

Zinta.2 ꝓbationes plene nõ ſemi plene re

quiruntur ut dixi per cn'a:S. ꝓX mę. in
ſecundo genere et que iſte ſint cii·? .
ribiItem idem dicũt quidã ut lex· I

hoc qð ſeꝗt᷑ uſq; ibi quarto loco poluit “

Guil.nec fuit.iofa. Lid de

mfeſtis nunquid in illis eſt ordinaric- an

uero ſummarie et ſine magna ꝓbatione

ꝓcedendum2 uidet᷑ ꝙ ſic. C. de ap. ciucs

C. de ſum.driicredentes.in prin.ar.cõtra

ex.de ap·puenitet.e.ſeff.dele.iii.ille.ſt
de bo. obli. cõtinuus. . ii. ff. de atv ro et
or. le·pediculis5· ii· ff· de in ĩte reſti. l. ĩi.

— —— = — — —

.

— — —

—

— — —

põt

—

ſ· qui ſatiſda. cogunłur·ſi uero.5· ĩ. C. de
lib · pteritis iii.eX. decohabi. cle. tua ex&
ge teſti · cogen · ſuꝑ eo·ii ·qi :ð manifeſta
ex de elecbonei. ſed prima iura locum
habent in nõ notoriis ſcda in notoriis. ex
de ap.cõſuluitexc· de iureiurã ad noſtraʒ
iii de hoc e ð diuorc.iii2.·ĩ. ð noto.cri
mi:5. ut autẽ legatus. uel aliis poſſ/ t cõ
mittere cauſaʒ ſummarie audiendã. no. S.
de legato. ſupereſt. v. ſed nuquid legat
dedi remil. ad· vi.· F
to loco uidendũ occurrit utʒ 2 in quib
differant ſummarie ab exordinariis et in
quibus ad illis que de plano cognoſcunt᷑.
et certe hoc liquet ex premiſſis quia in ſu
mariis ſemiplena ꝓbatio fit· et in quibuſ
dam libellus offert· 2 in quibuſdam non.
ut iã dicã. in eordinariis vo plena ſed li
bellus nõ datur. In hiis autẽ que de plano
tractant᷑ libellus et plena ꝓbatio requirũ
tur· nõ tñ eſt neceſſe fieri: Iudice ꝓ tribu
nali ſedente ut.C. de dila.a ꝓcedente. que
eſt.in. qiii.5·ſpaciũ·2 in hoc etiã cmneſ
cõueniũt.quia oẽs ſummarie poſſunt ex
ordinẽ appellari. quia in qualibet earuũ ali

quid de ordine ſeu ſolẽnitate iudiciox ob

mittitur · quidã tamẽ imperiti oms exor
dinariai appellãt nullam in eis differentiã
facientes· i
maria offeratrur libellus. Rohoc expreſſe
cautum non reperitur in iure olim tamẽ
nõ erat in ciuilibus neceſſarius· ut. ff. de
eden. l.i· niſi in calu:C.li.xii.·ð dig:quot·
In cri minalibus uero ſic· ct olim 2 hodie
ut in predic.l: libelloꝝhodie uero genera
liter in ommi cauſa offertur ut in predic.
aut oſferat᷑: niſi in quibuſdã ſpecialibo ca
ſibus:ut dii.S: V·ĩ .2.· V· i · cu igitur hii
caſus nõ excipiant᷑ a regulaſtabimus ge
neralitati.ft dey. pſt. l.i. generaliter-vel
dic ꝙ ſi in predictis ſumrmariis cõpetit ac
tio iure actionis petitur. ut eſt in act.
ad exhibendũ ſi qua cõpeteret alia tunc ĩ
dubitate debet libellus offerri nã actio ẽ
in lbello edenda.ff· de edenl.i.2 in pre
auti offerat᷑fallit hoc autẽ in act· ĩiudica
ti·ſuꝑ qua ſunt opiniones qð dic ut·ĩ. de
libel.concep·.nunc dicẽduũ · V· xxv· led ſi
aliquid fiat uel petatur iudicis offi· nuꝗ d
cdabitur libellus· ð hoc dic ut·e· 5· V· vini.
Hic exportando cõiunvit guil: duo
furta.ponit enim in illis ſiculis ad li
uęrba. ĩo.Faxioli· illa ſibi artribens. Z
Scd queritur in hiis ſu
at᷑ litis conteſtatio NRoſic in ormmbus ĩ ꝗ
bus iud icis officiũ principaliter implora

Quar

doc.

umnmdo 3 U —

2.

Cur.2 loco uel iuris actaliquid petit᷑ 2 in
ommbus in quibus offerẽdus eſt hibellus
2 ubicuũq; fertur diffinitiua ſmia ut. ff. de
re iudi.l.i aliter eniʒ nõ uidet᷑ res in iudi
cium deducta. C. de litis cont: l.i. nec ua
let alter factus proceſſus ut in pdic.aut.
offerat᷑ 2 hoc eſt regulariter ueʒ in cmmni
cauſa. preterꝗᷓ in cauſa ap· ut quidã dicũt
e&. de offi- iudi.c.iqð dic ut in prę.S. ui

dendum. . ſed nũquid in cauſa: 4 Sex
eo querenduũ eſt in quibus cõſiſtat hec ſu

maria cognitio. 2 que pr atio eigatur

in ea.ſuper quo no.Aʒ. Miofaallega
bat Aʒ. 2 melius quia ad litterã fuerunt
hec eius uerba in ſumma ad exhibenduz
. in hac uſq; ibi idem aenne In
actione adexhibendu ꝙ cognoſcatur ſum
matimiĩ:Emiplena probatio ſufficit ĩ
nõ ſunt neceſſari teſtes uel inſtrumer ta
ſed ſtatur iuramento actoris ſuper ſuo

intereſſeff·ad exhibenduʒ theſaur Bal-

ſi tamẽe reus opponit excep. que

=W=èð caule per glo· et
Facile repellit agentẽ abſoluitur. S uero

eſt obſcurior differtur. exceptis quibuſ

dam caſibus. ut-et. l.iii. S- ibidem. Idẽ di

cimuſ quãdo cõtra cõturmmacem ante litis

cont dat᷑ poſ.rei pro mẽſura debiti decla
rati.ſ-ſemiplene.Ode bo.auc.ĩucdi.poſ. cũ
ꝓponas 2 aut.ibi poſita:ĩ qua ſcmiplena
ſuſſicit ſacramentuarin autde collato
ribus·5d·pe2 ſic de cõſuetudine obſeruat
ux no.ex· ut lite nõ contquoniã.ꝭ.fiſũt
2 alii quãplures caſus ĩ quibo ſtatur ſacra
mento unius ut · C. de dona.ſi quiſ pro/C.
de fi. inſtru.lfi.2 aln qui no: E. de hiis ꝗ

ad eccõfu.preſenti·56· plane. Et hec uerba

ſunt in predictis duobus caſibus.ſ ꝙ ſuf᷑
ficit ſacramentũ·forte ideo quia llud ꝓp
ter qð principaliter intẽditur · nõ finitur
nec per hoc reo grande piudiciuʒ generat᷑

quia in adtione ad exhibendũ re exhibita

in ordinario iudicio rei uendicatioms ĩte
gra defenſio reſcruatur2 2ctori ꝓbatio ĩ
cubit. Item in.iiaudit᷑ĩannũ recuperar
uolens poſſeſſionẽ ut.C.de boauc· iudi.
pol.auttei qui iurat2 in pcdic.decre.qin
et poteſt eſſe ratio/quia in hiis ſolũ ſufſi
cit ſacrarnentũquia cũ in uno reuſ graue
turquia ſtatur ſacrarnento actoris in al
tero alleuiatur · ſ.ꝙ ð facili audit᷑ defenſio
uel ad recuperãdu admittitur· Item ideo
tam de facili ſubuenitur Mtori-quia 2 de
facili reo ſubuenitur ſicut eſt alias ſimile

in ĩterlocutoria que eſt de facili 2 p aliuʒ

2 ſine magna cognitione reuocat᷑· fl· de re

₰ℳ

N

. Nitεαε rſte

4 g&.

„ C

2

9

predicta. 0
ut patet in calu qui eſt in predic.. ſi uel

iudiq iuſſit.e&. de accu:qualiter.i im

putatur el q pe facili potuit agere uł re

uocare.et non fecit. ff-de neg gel-ſi autẽ
C.de pigno: nec creditores.2 hoc generali
ter quida dixerunt ꝙ in oibus ſummari
is ſuſfficit preſtatio iuramenti:a ſic alicu
bi obſeruatur ego nõ credo. · ba 10
Pir⸗ indiſti cte intelligi debere

parens. licet ibi de ſurmmaria dicat- Itern
in caſu qui eſt in pre.l.ff-de re iudi. a di

uo. 5.ſi ſuper-nam in illis nõo ſtatur ſacra
mencto actoris magis enim poſſet ex hoc

euemire iniquitas cum aliqui fint ualde fa
ci es ad iurandum- ar. H.- de condic. inſti-
que ſub cõdic.2 alii timidi ut in-e-l.2· e

Qe.ſymo ſi queſtiones· e de iur̃iurã.2 H

xps. nec debet uia giurns aperiri- ut eæ
ꝙ merus cauſa.cum dilectusiĩmo ſi talis
iniquitas eueniret emendancda eſſet- inſti⸗

ad tertulł. in.prin ff- de ſucce: e. I.i in pri.

io. faxioli dixit ꝙ in hiis 2 ſimilibus ubi
poteſt reo maius preiudiciũ generari. ꝗ ?
act. ad exhibendu 2 in aliis ſupradictis ſe

miplena probatio fiet nõ per ſacramentũ
led ſaltem per unum teſte⸗f. de dote pre

le. I. heopõpus.nã et alias qnq; umi teſti
ſcatur C. de ueteri iunt enu. l i. in fine pri
me colł. Item fit ſemiplena ꝓbatio ꝑ pri
