Hh43_fol-1
author: Durantis, Guilelmus, Mende, Bischof

*.

4 *
.èêùM
„
.*
2
.
.
.
. J
.
,
.
. .
*

N12511917420 021

UIMAEMIIIIIAIIIIIAII

C
Us Tüöbingen

.„α . — — EE=
14 5 . ÿMZM!
Dð
250 K .

*

*W

* — . N *
.
„
.
*
. C
.
5
4
1
. .
4 5
4
„
. ,
.
S
.
.
7
₰„
4
»*

—
. —
. .
.
—– .
. .
- *
1
.
,
.
DHZ
* .
. —
—
. —
.
„
. .
—
27
— . .
₰ .
,
5
.
„
.
.
—
. 8
14
—
*
3
1
.
.
— .
8

5

NCIPTT SPHCVLVM D
Gunlhbelmi duranti., Cum additiombus
Tohannis Andree.-Et domini Baldi ſuo
loco ubiq; poſtis-Hic totuz quicquiè
eſt iuris- recluditur. Deciſones. I am
canvici ꝙ ciunlis iun ueriſſime- Maxria
Ieriptorum aucktoritas. Aduocate-hoc
Iibro no careto- Iudex opus pergꝗſito-
Impenfi hic ſunt Poſteritati labores-
Grata ſis poſteritas-CQando queſties
emergetes ex cempore:alibi peregrinis
tocis abſtrulas. hic ſuis tituł et poſitas
lemper inuenies

Paup eras. iurilq nReqꝗ bas ſoluer̃ nodas

FHoc Lepard op mira ti odidit arte
Vt poſſis mimo geq d uis quer̃re numo

8

EVEREN
DOINCR
I8TO PA
TRI SVYO
DOMINO
OTTOB0
NO⸗ DPEI
GRATIA

Adrianiĩ dyacono Cardinali Gulbelm

SANCTI“

duranti · domini pape Subalyaconus.et

cappellanus Inter decreło: profcſſores
minimus cum recõmedatioè ſul uruſq3
homimis ſoſpitatem. et cum debita cor
rectiõe ꝑſpicaciter ſpeculari ac ſalubric᷑
actendere preſens opus- MmM. Ego Iol.

Andree· Huius ſpeculi ſpeculationem

alſſumens· Illũ ſpeculor-qui eit ſpeculuũ
ſine macula: e candor luci eterne. Sap.

vii.ipſumq; ſuppliciter inuoco ut iuxæ5

uerbuʒ Hyeronmimi contra Suſannam-
in fi mihi ſuo fonte det gratiam:per
quam in ipſo qui eſt ueritas. IoG·xiui.
ſic ſciẽtia et poſſiz ueritateʒ ſcripturax

huiuſmodi ſpeculi ſpeculari: qð in illis

ſtilo uel calamo-a ueritatis ſemita non
diuertam· Et ſic effici merear ſue mag

nitudinis ſpeculator. ui- Pet᷑. Chct

E,———

auteʒ hoc loco interpoſitio uidcatur in
congrua. quia tamen ſtatim inchoabo
concepta-hic illa iuſte cogor exprimeẽ
que nec premittere uolui ob reuerẽt aʒ
im audoris ſui operis principium cum
Iuo titulo finemq; preſeruare diſpoſui
Speculum igitur ̊ cuius omendateʒ
et meditateʒ imitatiõz autoris dicenda
reſeruo·ĩ.de offiqiuch · ulcra in prin-
quo ad decem reformare diſpoſui quox⸗
aliqua poſt factum reputabutur fuiſſe
faciliacuius ↄtrariuʒ luſpicor experiri
rĩo eĩʒ quotas oẽs biblie. 2 morales

mih̊ notas qs autõ obmiſit dare curabo

4

HM

.
¶ Sedoc um ponit dicta doctox ſalteʒ
qui ſcripſere uolumina et obruxtit ubi
Icripſerint id ſepe ſupplebo·¶ Tercio

illa que ſcripſit autore a loco Eppres

ſepe und ſupſericenarrabo Quarto

que poſt primam publicatõnem operis

addidit clarabo uĩto multa que
ſcriptoꝝ uicio uel autoris inaduertetia
ſunt cõrupta cum certo ſigno curioſius
emendabe⸗C.
æt otra non ſoluã quia id eſlet duplicare
uolumen ↄtraria tamẽ que ſimpliciter
ſignat.et non ſoluit reſpondendo uel re
mittedo ſoluere laborabo/ (L Septimo

in materiis-ſalcem quas plemus autore

tractaui uel cũ in illis ab ipſo diſcordo
ad nouella remiſſiões dabo- ctauo
in alus ſi eius opinio non place 1Cid e&
primam dicens qre· Et ſi placuerit opi.
uel dictum- illa qñq; textu ratione- uel
opinione iuuabo· ¶ Mono addam ſepe

Dexto licet que allegat ꝓ
olua

qõnes affines materns quas ſi breuat
cauſa nõ proſequar ubi haberi poterũt
intimabo ecImo ea que iura noua
corrigunt ur decidunt in ſuis materiis
explicabo. Ec que in ſexto ſunt inſerta
ſub illo ſgnabo-2 8 alł gati e uagãtibzʒ
ſi reuocate·muitateuel abreulate ſunt⸗
certificabo: ¶ Ex boc tripartitumet
in ordine ultimuz feſtinanti ꝓſequar
quia fuit inter mea motiua precipuum
expertus canõiſtas nõ ꝓuectos meroſq;
legiſtas in his errare ſepiſſne et fortig
notariosquibʒ etiã huius libri ſtudiuz
congruit ut ipſe autor aſſerit· ĩ. V. igit᷑
ſpeculum in princet. v· hoc autemet
in Nica:de notario- nam m ſententiaʒ
epyc. viii:non eſt mrandum ex eadeʒ
materia quẽq; ſuis ſtudns apta colliger
cum in eoð prato querant bos berbam
canis leporeʒ ciconiaqʒ lacertam ¶ Co
cludo ꝙ offerre non audeo quod cocepi
ſane predictis fore breuiloquium/ quna
teſtãce Hyeronimo ad atletaʒ. B- Kota
currẽte ſepe fõmat amphorã qui urceũ
formare conceperat. Cerno etiaʒ ſupra
(cripta prolixiora for̃ ꝗᷓ credidi que bis
decem lineis putabaʒ includer̃ ſumme
tñ placetet inter hui fabrice motiua
fuit hoc potiſſimum. Quod in nouella
breues remiſſiones huc addendo poſſuʒ

additiões in illa uitare plixas. ¶Filea c

igitur precor reprehẽeſores huius opent
nondum niſi cum aduertent quedaʒ hic
ſcripta ibi addi non potuiſſeſine diffor
mitate uoluminũ liz id agendo multoꝝ

2 2

ſcuta defendrent inter quos nr᷑ autor
At.· S slixi- . un et Hoſti-qui quãdoq;

addicõnes integre carte fecit ut in dec-
a nobis de deci totuz / quod ibi ſcripſi
Luper fin 310,C. ſt auteʒ ſcienduʒ ꝙ
aſte domin Ottobonus cui autor hoc
Opus direxitfuit nepos domini Innoc-

aui ut. I. V. nouiſſime PP quẽ Carcalat

fuit· et demum quinq; Komanis ponti
ficibus intermediis. (· rtis Alexancros
Vrbano-Etx Clemente: Gregorio·x Et
Inno-v.electus fuit in papã et aſſ upſit
nomen Adriani q Cardialisã ↄgnomẽ
habuerat Seg uiit ſolum tribus diebzʒ
et ſic ſpes digna et quaſi certa h autor
ad Cardinalatum Fum cum iplo Papa
ſepulta.de ipᷣo uero autore ꝙ bñfecerit
nomen ſuum in ſcribendoin ĩ nouelł
vi. in ultt·queſtione et precipue in ułt.
clumpna.· · vii· ·

trono dei ꝓcedũt fulgura

uoces atq; tomtrua et in CIr

cuitu ei die ac note clamat
animalia ſenas alas habentia
hec legutur in Apocalipſ F-Indin-
c. non tamen ad litteram ſed ꝑ ſaltum.
Scias ꝙ hãc auctern et ꝑtern ꝓlecutiis
apſius hr̃e potuit autor ex Io·fauẽtino
in ſua lectura decreti- que illo tpᷣe

ſſuimme nomen arripuit et hucuſq; ſer

uauit in operis principio anc auctem
aſſumpſſit/quam tñ iplo plenius autor
aſte ꝓlequitur- FEt-ciii-di-legimus
circa medium. Ibi filius conitrui acde
pe.di.ii:·pẽnara ex ð ełc·ſcriptũ ẽ ĩ prã·
Sane tron dei eccleſia ẽ a ꝗᷓ ꝓcedut
fulgura miraculorum uoces:madatox
eæt ſuaſionũ atqʒ tonitrua cõminationuzʒ
Siquidez miracula ſunt in ecciaſtia

N

ſacramentis et alns ſignis ut de conſec·
diſii-reuera-extra de celebn m-cun

arthe·. queſiuiſti i qu: tenecamus
Mandach ſunt ut non occides· XÆ⸗⸗
Exod:. T.αiil:-v⸗§.i-et: c ſi non-
nõ mechabert ·xxl-q-v·nõ mechabert
õne. ii · ; v· c.fin et · q⸗iiii. meretrices-
uaſiones ſunt quorum tranſgreſſio
pẽnam non meretur ut. nii di ·-finał.
Cõminatõnes ſunt ut omnis arbor que

fructum 4 facit excidatureet in igneʒ

mittatur · [Mathei. vii. ⸗Extra 8
. decimis quãuis-has quidem uoces atq;
tonitrua tam in die ꝓſperitatis quaʒ in
nocte aduerſitatis indefenſe clamãt ſiue
ꝓnunciant animalia· ĩ doctores eccleſie

2
PDM

diſtorte malicie depreſſa eſt rectixudo
iuſticieet erroris caligine obfuſcatum
eſt lumen iuſticie. de pe-di. ii. princeps
xvVi:qii.uĩiſis:ut autem ex hac cõf̃uſioe

Ve·xliii:diſit rector vii:qi.S.G̊ eunc
obſeruandum et/ ſe-ec de renune niſi
cxum pridem:ꝭ⸗propter maliciam:quos
duuna ꝓuidentia columnas immobiles
in ſue fulcimentuʒ eccleſie ſtabiliuit ut aliqntiſper infirmitas noſtra ↄſurgeret
ex de accuſat:qualiter ii/9.: i. N· et ideo miſerator deus illaz coadiuuans ut.xii.
ſancti.ii/iqvii:accuſatio:l:diſ: fidehor-· q:ii:redemptor uiuendi legem quam a
in fi:xix.di: ita dominus deus ad quod cunor hominis corde ſcripſerat lr̃is:
deſignandum in gñ:iii: in fin: legitur ÿ½ Moylen expreſſit· decemq; preceptis ↄ

cũ ds deus eieciſſet Adam de paradiſo
propter ſuum peccatum⸗ut:xl:di: adaʒ
de penitt:diin-Adam collocauit ante
pParadiſuʒ uoluptati cherubin2 gladiugʒ

flammeum. atq; uerſatilem ad cuſtodi

endum uiam ligni uitenempe paradiſ
uoluptatis/eccleſia dei eſt:ð qua in gn·
ii: plantauit auteʒ dns deus paradiſum
uoluptatis a principio sherubin uero-
qui interpretatur ſcientie plenitudo uc
de peni.di.ii.principium prope fi/ordo
doctoꝝ eſt quoꝝ ligua flameus gladius
dicitur ꝗa flanma caritatis ignita iuz
illud prophete: qui facit angelos ſuos
Quos ſpiritus.et miniſtros. Suos ignem

urentem. ut in p̃sc. iii atq; ſatilis qa

prompta ad omnia et parata-naʒ omni
poſcenti de fide debent reddere ratõne⸗
Ut: XXXNοl:-Qi-ccce ad Fr-. parati: ed
de ſac. und.C-l.quia uero . in tice
hii ergo cherubin ad cuſtodiẽdam uiaʒ
ligni uite. i ueritatem fidei orthodoxe
Per quam peruenitur ad uitam ut in ᷣ
allegat·qa uero. et. xxiiii. q- i . ſana

fuerunt in eccleſia collocaci- ut f ides ca

tolica circũcicta tri muro ĩexpugnabli
bellator poſſet reſiſtere aſcendentibʒ ex
aduerſo- ut ex ne clerid uel mon: ſuper
ſpecula.ꝭ.fi.xliii:di · ſit rector in princ.

laE . Vii, ꝗiĩ/, cũ ueroi.q- ii. ſaluatorĩ prĩ-
gHes forell que ſi quideʒ animalia ſenas habent alas

PE ſex alas· ſex leges intellige-
eit lex naruralis Sca molayca ]
prophetica- Quarta euangelica. Qluiĩita
apoſtolica Sexta canonica ut. xx. qi·
omne qð primam de conceſſit homini
in prima eius creatione ut. v di- in pri-
ĩux illð · HI.· Gñ ii. Fecit deus hoie;
Et inſpirauit in eum ſpiraculum uiteæ-
legem· ſ-naturalem. unde apoſtolq. J
Ad Rom-ii- ſunt qui habent legem
dei ſcriptam in cordibus ſuis cum eĩm

gentes legem non habent ſi naruraliter

—

ea que legi ſunt faci
ut·xix.qõneĩi due.
inuidia ſubcreſcente poſt peccatum cõ
fuſa eſt in homine lex naire qꝗa põdeõ

ipfi ſibi funt lex,
erum diaboli

cluſit: ut:vij:di: Moyſesde pemttdi-i.
libenter.e de ſum:xrinitt. ci:hec ſca
quam legẽ uetereʒſeu moſaycam nucu
Pamus ut e de eleci:.cum in ueteri: Ex
ex de purga:poſt par.c.ĩ- et etiazʒ legis
de calogus appellatur ut 8 pe/chi. tres
auteʒ ſunt/huic quoq; tanꝗᷓ modus lex
acceſſit. Prophetica ut in:5⸗hec ſancta
Nam cuʒ moſayca uſuras- cum ab alie
mnigenis ſineret exigi ut.xiiii/q-liiii: C. ab
dllo profecto talis ꝑmiſſionis uſum hre
diſſuadet prophetica:· M Ps.xiiii-5
Dicens eu fore ĩ tabernacłyo dei mãluja
qui peccuniam ſuã non dedit ad uſuras
2 munera ac- ut.xlvit-di-quoniãa 2Xiii
q:iiiiſi quis oblitus Sed quoniã ut ait
apoſtolus ad ebrevn. lex neminem ad
perfectum ducit. euangeliuʒ aũt ſalutẽ
dat omni credẽti 2 ar. xxini.q- vad fi.
cum aduenit plenitudo temporis miſie

eE filium ſuum. M. Ad Zallac- im.

c⸗ Legiſlarorem ꝑ que nobis ſtatuit
legem uite: legem quidem immaculatã
animas ↄuertentem quã felici uocabuł
Euangelicã appellamus. ut. i. di. in prin-
edt in dictoc. libenter-e& de conſtitutt-
reiioE uic uero lex acceſſit apo-
tolica illam modificans in quibuſdam.

Nam quod indulget dñs de ꝑłectionis

ad cont vii. & Ego dico non dominus-
ſi quis frater iam nunc 2c ii:q-i multi.
ad idem xviii-q: i. iam nunc.et ubi dna
non precipit in ſpiritu dei:apłus fidełr
conſulic ut ibi.de uirginibus preceptu
non habeo conſilium autem do bonum

Xt ſi ſic enacgtung iiieq:i. ſic eĩm

ꝓfilio = dicens- M⸗Prio

neq; in prima colump.¶Deniq; eccia

deo actore creſcente gradibuſq; ac ordi

nibus rite in ea diſpoſitis cum ad eos &

cCernendos clericoruq; lites dirimendas⸗-

lex nõ ſufficeret euãgelica ut·.ĩ ĩctatu
libelł.de libel conceptt in prin/tam ab
apoſtolis ꝗᷓ eoꝝ uicariis per temporum
curricula ſtatuta plura ſunt edita ut
v. ſaneque gnali uocabulo canones ap
pellãt/ utxvdi.Ciĩ.xixdi:c. i/ prĩ.iii⸗

J

2

diſtind: canon axv: qei- uiolatones- licet
et multa alia ſpecialia nom ma ſortiant᷑

ut·xxv · qli ſi ꝗs dogmata· Ex· in. dli. 6

porro quibus Miquidem ſedulo oſiderad
uix quiſꝗ heſitatõnis emergere poterit
ſcrupulus qui per eos nequeat explicar
ut ex 8 priuił-ſuper ſpecula Canon tn
duas leges ponit tm uidelicet publicaʒ
i, canonicaʒ et priuatã ut-x *IIQue
Porro ſuper huius canonice legis ex
poſitione. Iq. Nõtt ad ea que·ĩ. dicam
Varn iuris ꝓfeſſores ꝑ uarias tpm
ſucceſſiones diuerſimode laboraunt Vt
KRufinus-Silueſter: Io. hyiſpanꝗ. Iol;⸗
Fauentin-Hug- meledus Pe-hyſpan
Iolᷣ. galen· Damaſus Pe. Bohem.Pe-
papien- Alan-Pe- apulus-Laun. Vin.
T'an. Io;. I heotomid. IoB-de fintona
Ia.S alb.Epiſcop fauentin· .. Hic
fratrem Ray.de penna forti que toc's
allegat n buit obmiſſiſſe Gof.Bar-
Brix.Ioh·d deo et B permen- I-Nõô
mireris ſi oẽs ſupra ſcriptos in ꝓhemio
Nouelle non deſcripſi cum ibi in · an
tiquarum ſolum de hiis qui ſcriplerant
ſuper antiquis compilatõmbʒ uł alcera
Ularum facerem mentionem Hic uero
loquendo de expoſitoribʒ legis canonice
ommia ipſi ſcripta 2 uolũina ophendit
2 t ð aciꝗs quos ibi ſcripſi pᷣtermittit
Bernardum papieñn.credo tamen ꝙ ubi
5 eſt Petrꝗ-papienñ debet eſſe· B. Item
antiquum: Bopo⸗-de noud nõ conquero
quia ſecutus eſt iſtum Item Ricarduʒ
Anglicumet Kodoycuʒ. Bertrandum-
Gui. na-quẽ tamen allegat. i. ti-1·. ii⸗
· ſed nunquid et·: ſequitur- . ueruʒ
æęt · S·reſtat· vitem mortuo mandatxor
et:ti. il /§-nunc oſtendendum- nono.
et Phyquem etiam al'gat.. de primo
dec/. nuc uideamus in fi- (Ecouerſo
mihi noti nõ ſunt Pe. Bobhem us-2 Pe.
apulus quos B ponit illos ergo uel alios
ut Ioh. hiſpa-et Fauent-Hug et Mel-
Item Bazianum et Gandulphum quos
duos autor etiam obmiſit quoꝝ ſcripta
ſuper compilł. illis non habẽtur ꝑ moë
ſumme lecture uel apoſtillarũ congrue
pretermiſi · de modo diai quia Paulum
Vngaꝝqui notabilia fe et tercie opił.
ordinate collegerat: etiam non expreſſi
In buis aut inſtando credens n diſplicer
quero quare. Ber-papien Ioh. Galenct
antiquum.B. compolł. Et ibi prepoſui
Kuffino-Silueſtro. et aliis qui fuerunt
antiquiores dico id actuzʒ quia fuerant

opilatores nõ ſolum glolarum teactuũ

(uper Heicis. eompilł quam fecerat Et
cui ſuuʒ nomen inſeriplerat fecit ſũmã
que ãcipit ꝓfec diſcipuł gloria mgr̃i
Fecit etiã ſuper illa pauens gloſellas- Io.

. Galen· ð quo autor·ĩ/actiõe uł petitiõe

S.i. . porro· Et per me de elec ꝙ ſicut
uper fin glo:ſic patet aliquas glo.Fecit
ct ipfius fuit pars prime glo- decreſuꝑ
hoc de renunclb. compo- quia non diuu
uiguit ſua compilatio:non habemus ꝙ;
Allaʒ gloſauerit: ſed legerat duas primaes
cormpilatiopes et apoſtillas dederat ſuꝑ
illis cui certas legendo ſignabã ut 8 ap-

cC.ii. etanterpoſitionem aciendo-ſcien?

dum decretales legebamdabaʒ ſigna
antiquoꝝ quomm fuerant glo ꝙ Ppter

preuitatem raro poſui in nouella.quod

Enim breuſſſime fiebat figno- multcum
occupabat in ſcripto Ruffinus de quo-
1x. q- iein ſumma: mi q ανiνummaS
pPedi.16. illud autem 8 biga c. i i
Eglo.et Silueſter cui fuerut due prime
glo:decre-ad noſtramde conſuet Ioh.

hiſpan-fecerunt lecturas ſuꝑ decreto-

in quibus nullam decre-allegant- Idem
dico de Io-Fauentt. de quo nõtt:xin-di-

erui-xxvVIIdi-qued interrogaſti i-g

1 in ſumma. ix. qõne i· C: H·xyI q· ii- Et
Niii· q- uni. in ſummis de iure patr. c. ii-
S ſen excuũ nonab homine- preuenerut
Enim compilationes de quibS dicunt
Camen prin duo ſuperuiſſeet certas
ꝓpilationes legiſſe et ſic reportatas poſt
cos aliquas apoſtillas- Hugo certuzʒ eſt
ꝙ uidic primam et fam compił in ſua
Camen ſumma rariſſime decre: allegat.
Et ſi allegat ut facit.lvyi:di Seiet-c.i.nõ
Camen allegat ſub compi?. uł ſub Rica

motus ut puto ꝗa non fuerant papaleſ

ꝙ illas uiderit patet quia dec- in quað
de celebrł milet dectt quanto ð diuor-
directe fuerunt ad ipſum tunc Ferrart.
epᷣum et de iplo loquitur decre· totam
de offic· dele ut ibi dixæi que omnes in.
Iii compił poſtea ſunt inſerte- Ricardi
nglici- uidet᷑ furſſe glo ulttdecreex lis
ĩ/de ſpon· Rodovycus habuit cognomen
mochci paſſus: de ipſo cixi poſt Vin.
de ſepultt fraternitatem ſuper.rii. glo.
ſibi etiam multe glo-ſignantur inter qt
eſt glo:penułt.cecreti. ii. de coniugio-
leproſo- ibi perpendens q horum poſte
ri ipſos allegando. Vel ipſorum gloſas
ſignando ſolam litteram. R. fine uocali

õõ

2
2 2

„

KufinumKicardum et Rdoycuz nos
relinquerũt incertos ꝗ uocalibus poſitt

certi ruiſſemus- ꝓpter uarietateʒ ipſax

de Mellendo nõ. xviii. di uʒxXνWπιορ
i. uirginibet de ſer- non ordiinullus de
accur ueniens in prima glo. De Peti-
hiſpano:de appel. paſtoralis in glo hed

ratio et· l.diſ: in ſumma:xæi:q in. nemo

contemnat.xxxiii:q: i ſi quis acceperit.

Ect uide quod de æo ſcripſi de reſti· ſpo⸗
Iiteras ĩ gloergo eccleſiaac. Bertrans
&g·fuerunt Fa in dec:non eſt de ſpon ex
Frim in cc ſe. Damaſus fecit ſummã
uper primam compil-et libruʒ qõnum
ſuper multis decretalib. Et Brocarda
et hunc allegat glo:.ii- in decret ad hec
de Rpdt- Alanus-Laurenc-Vand. Ioh.
Theuet Ian: gloſas mabudanter hẽꝗ-
Vin: aũt ꝗ ſoriplerat ſuꝑ· iini: ↄpił.fẽa
opr Greg gloſauit illa an- aut i ãtiqs
compib- al?gat Vincen et ipe Vancen-
in cõpił · Greg allegat. anc. Baʒianuzʒ
miror ꝑ autorẽ obmiſſum de quo młte
glo.loquuntur de clericl egrotantttus
et ſiimme diſtinctionis et qnis. vu-in
cauſa ſcda et diſtintõnis prime de pe
V.qĩ · qui ſtudet·xxvi:qii: deſponſatã
Nxxilq· Viilicite · Xiι1 q-vmuhier. 8
cõ:·diii:c-ii:2 di-in. ꝗ bis · 8& Gãdulpho
idem dico. de quo autor in· O. porro. de
quo.S·et nõ.de conſec.eccłᷣ uł alc.uno
lib· viein. iu-glo. et. xα. di-quoniam.
1·q·i detrahexi.q: iii nõ licet zil. q-
I·dixit dominus et-q- ii-honorantur. 2
qvii· Jicite · Guił. Naſonis reportatões
multas habuimus et de ipſo loquit᷑ gł:
decre ad hoc quoniam.de appelł. Ia. de
al.mgr̃ Hoſti.gloſauit honorianas q
prirna erat decre:nouerint de ſen. exco-

æt eius glo- ibi ſignaui ex de eo ſcriꝑſi de
appeł· ad hec ſi in una ſuper 80.
mautem ſciendum ꝙ Grego-. ſucceſſit
Imcdiate Honorio tercio quo creato

. PE, ſtatim fuit fama ꝙ compilationeʒ qua

AA

utimur facere intendebat ita ꝙ pᷣdicti
antiqui ñ curarunt Honorianas gloſar
2 merito quia multe ex illis obmiſſe uł
reſecate fuerũt Iter ſciendum ꝙ queð
glo. in decretis allegãt Pe-mãducatort.
NXXX-Gl-C. i-lxxVi: di. non ſatis- in prin-
Spe:di ·i.ĩ priĩ ĩ gł·alii.xxxiii.q iiii:uir
cũ ꝓpᷣa· allegãt ẽt cardinaleʒ. xxei . q ĩ . ĩ
ſurmma-xxxili :q· ĩ-ſi per ſorciarias · S⸗
Hn ſiquið p̃ ceteris clarioribo ſapiẽtie
preconiis coruſcarunt quorum nomina
dignum duximus ad penpetuã mẽoriaʒ

°

recenſenda vii di. Moyſes etc. fuerũt
ct . V· ꝓ.tanta enim nobis antiqtati
habita eſt reuerentia ut nõia ſapieẽtum
taciturnitatutrader nło patiamur mõ
Ted unuſquiſq;ʒ eorumqui auctor fuit
opinionis noſtris inſcriptus eſt dictis
utC:ð ue iue.l-tanta.ꝭ·tanta:¶
uiſſime aut due ſtelle lucidiſſime noſt
temporibʒ mirifice rutflarunt undelicʒ
ſanctiſſime recordatiõis: do. Innocẽ. pa
Pa. iĩlii ur̃ patruus pater iuris M1-De
cuius promotione et commendatione-
E icam ſuper Rica: ne leò uacant

„

dei gratia Hoſtien. epus lumen iuris

ꝗquorum ueneranda memoria fulget utł

Aplendor firmamenti ꝑpetui uelò ſte
in eternitates perpetuas ꝑmanſure-
Damhis xi. F ut ex de magiſen ſuꝑ
ſpecula quorum etiam dignitate nil eſt
altius uc. C. li.æitede oſuł licũ euctos
incomꝑabiliter tranſcenderint cuiuſq;
magnitudine maiori excellentia obum
brantes ut de pem/di: u.principiu ꝓpe
fi: ſicut corum opera indicant euideter
c de ſta mona· ꝙ dei in prinex de re.
iun. eſtote IxxYVI:-di- tanta quicquid.

namq; alibi circa iun theoricam querit᷑

in eorum ſcriptis perfectiſſime reꝑitur
XxxVII. Gdiſ.5 hic etiam uerſus finem-

eterum cum eorum actio-mea ſit

treueredus pr ns meq Henricus

inſtructio- ut-xi-ꝗi⸗exemplum: quia
que bonus pater facit debʒ deuot fili
Imitari: ut Ilvi.di-dominus noſter in f.
nec poteſt fili quicꝗᷓ a ſe facer̃ · niſi q
patrem uiderit facientem- ut de conſe.
di.ułtt· c.fi in fin- Ideo animaduertens
Ego ſolicite ꝙ contra iuris practica-ſ.
tam circa libellos aliaſq; formas iudici
ales tradendas ꝙ circa iudiciariũ ordãeʒ
a plurimis ſit diuerſimode laboratum.
uidelicet a Pileo Cogataio. I ancredo.
KRofredo-Beneuẽtano⸗ Vberto de bobo
Vberto de bonacurſo.Io.de deo gratia
et Bonaguida-Aretinis Io- blanoſto-
Egidio bon et alus plurimis . .-De
hus quos notos habui infra dicam: 2a ne
per tot fruſtra d;cenda diuiderem. reaſ
ſurno ð Pileo qui mochcenſis fuit quod
Tancin prin· ſui libelli:de quo ſtatim
dicam diæxit ꝙ Kicardus anglicus queʒ
nominat autor de aduocatt · 6.i. . ſed
nunquid clericus preuenit pileum legef
et canones ꝓ utraq; parte ſub· S· alł ndo
quod pileus ciuili ordine paucos ĩducẽſ
canones in modum ſumme perfecit.

–

Vns ipſe Ricardus diſtinctionibus qs

(uper decreto compoſuit:que inchoanx

patres noſtri omnes ſub nube fuerunt
dixit ſe ſummã ordmis iudicioꝝ utilem
neceſſariam compilaſſe-Ricar ſummã
non uidi Tumma uero Pylei ĩ titulata
de ordine iudicioꝝ incipit inuocato xp
nomine rem agredior difficimimam Et
Cractatum inchoat a confectiõe et por

rectione libelli- Sesve Bagardetus-

qui libellum cõpoſuit et incipit pcibuſ

et inſtantia et tractatum ꝙ incipit ab
accuſatore opoſuit et ʒ cui cauillatom
nomen ĩpoſuit et incipic cũ ꝑiculoſum
ſit mihi et de iudirecuſatione pᷣmitctit

Scias tamen hoc quaſi per omma idem

opus ad licteram cum opere Vberti de
bonacur de quo ſequitur quis hoꝑ fur
fuerit relinquamus illi: cumus eſt furta
Punire alcerius igit᷑ nomen quo ad illud

op expᷣſſũ ꝓ uxroq; ſuſficiat Terciq

Tancredi libellus incipit. Aſmiduis pod

tulationibus:2 in quatuor ꝑtes diuiont
et tractatus incipit a iudice ordinario-
Et hoc ſciendum ꝙ Barthobrix Punc
lmbellum-ſolum in antiquay opilationu
allegationibus reformauit reliꝗᷓ ponenſ
ad lixteraʒ obmiſſo tñ Tancredi ꝓheio

¶ Quartus Rofredus bene- in utroq;

iur hibellos compoſuit qõnes uciles cir
ipſorum materiam ꝓlequendo:et opus
incipit·. Si conſiderarem ingenium et a
iudicio.ſ.quid ſit. Inchoat Nactatuʒ. in
iure uero canonicoincipit ſuꝑ omnibꝗ
actionibus allegare aut primos ſemper
intendo niſi exprimaʒ de fs. Uit
Vbertus de bobio:cuius opus incipit.
quia pietas paterni nominis:et inchoat
ab aduocatis fecit opus ita confuſum-
ꝙ particulariter diſtici al'gatur ut in
Proceſſu patebit Sextus Vbertus-

de Bonacurſo. cui us opus ab eo nomen

ſuſcepit de pludiis caularum et incipit
cum de mandato imperlialis maieſtatis
et inchoat ab exceptione contra iuchcẽ
et uide q& premiſſi u de Bagardeto ſed

cum allegabo ſimphiciter- Vbertum in

telligam de primo- Item ubicunq; Io.
de deo coniungtur (Septimus To de
deo reformare uolens libellum
de bobio ofuſum ut dixi illu ampliauit
ordinauit et in ſeptem libros diuiſit· et
ili nomen cauillationum impolſuit· Et
incipit. Ad honorem ſumme trinitatis
Inchoat aut ſicut· Vbert ab aduocatilſ
de quibus eſt totus primus liber· ſed et

*

poſtea fecit libelluʒcuius nigꝝ incipit
principio noſtroquern hbelluʒ iudici
uocauit aiuchcibʒ et iudiciis mchoado
illuʒq; in quatuor partes diuſit multu

etiam in illo fauit canoniſtis quia cum

leges allegat annectit hibrorum ptiahũ
mumerum et diſtinguit tria uolumina
Koy.ut ſic legem poſſint facile inuenir
Kicaxetiã ſepe quo ad partiales libros
rnumeꝝ expmedo (taugꝗ Gratian
Aretin quem allegatlautor.ĩ de ꝓcu-
5S ut autem. S· et nõ·quod ſi· et de iur-
ca. :nuũc dicamq- Vet item qxit queʒ
queſitum non dum inueni· ¶ P
Bonaguida etiam aretinus-iſt
fecit ĩcroductoriã aduocatoꝝ ecciaſtici
fori.et incipit Cum aduecatõis officiu
et prima Rica ciuiſione operis-Scda
S moribus aduocatorũ et ipſam ſumag
in: v· partes diuiſit · Compoſuit etiam
margaritam ſatis urilem ſed inorciataʒ
ct ꝗque inepertorio ſuo ꝑ Nicas decre-
ord nato muleum potuit muare-Quil.
apſam autem que incipit quomaz poſt
muentionem ſcientie gemmam uocari
uoluit quaã tres ptes cuiſit 2 a iucicns
et iudicibzʒ inchoauit- (ecimus Io-
de blanoſto borgundus: qui plene proſe
ꝗquendo Lrulujn de actiomibʒ ſuꝑ parũ
ſRingulis ponit hibellos- premittens poſt
prologum ſuurmet otmuatiozʒ materie
an ante oblationem libelli ſit aliquid fa
ciendum. Incipit autem poſt ttulum
eius opus. Ego Iohan: de Blanoſto-nec
in rehquis nomen celat in omni enimn H

bello ſe ponit autorem et noſtra iura n
uexat- G Padecunts Egidius bonꝗq

poſt inuocatõʒ xpᷣi incipit Ego Egidiꝗ
et inchoat a preſentatione Nptorum-a
libellum diundit in. v· ptes. g aliis
autem quos autor nõ exprimit pmitto
Bernarduz dorna ꝓuincialem: ſcolart
fuic Aʒoms et librum de libelloy ocep.
compoſuit: ꝗ incipit quoniam nefancia
ſubdolaq; hominum tractatum autez
inchoat querendo:quid ſit hbell ð nrĩ̃ᷣ
iure pax⸗ iesans becund ſit Guil-
ð droreda anglicus ꝗ legens exonie ſatt
commendabilem: 2 copioſum libellum
compoſuit de iudicioruʒ ordine- quem
in. vi: parces diumit et inchoauit ab im
Perromla imeihit aũt.cũ omne artificia

n e autem ſatis noſtris iuribus utit᷑-
¶ Tertius ſit Albertt Galioti ꝑmen⸗
cunus utile opus lIʒ margarita uocetur-

n tñ ab 0 ills eĩʒ uocaut ſũmubł qonu

Nec fuit margarita oliʒ remĩttẽs. ĩmo
prĩcipaliq et lõge aplius decidit cãisica
et inſtruit aduocatos· incipit autem cũ
Ego Albert-a a ꝓcuratoribo inchoat
ct incongruis materiis plenius ꝗ ſupra
ꝓxi æuminauit noſtra iura Miranduz

enim uidetur.ꝙ autor ſuperig obmiſt.

eunð cum credam ꝙ ð& toto ilſius opere
decem uirgulas hic inſerere nõ obmiſit
et illuʒ licet non ſemper ſepe tñ allegat᷑
ſed inter practicos pſuʒ ponere noluit
quem practicũ nõ putauit Tene,
ſi nepos de monte albano ꝗ farmmliari9
ſe exhibens noſtro iuri opus ſuuʒ quod
incipit. Cum pllures libelli- fugitiuum
libellum uolunt appellari et merito.ꝗn
ſue Rice:ↄmuniter formantur ꝑ cõtra-
Inchoat ergo contra Rptuʒ ꝓlequitur
ↄtra ſcripturam. contra iudiceʒ contra

arbitruʒ 2c. Et ſic forma ſua docet reos

—„

fugere ut etiã ip̃e dixit in fi.

ſir O) dof. qui ſummã de lbellis onadis

ſuper qualibet actõne dicitur ↄpoſuiſſe
que incipit· Poſtꝗᷓ opus notarie.in qua
primo tractat quid ſit libellus demum
compoſuit ordinem iudiciarium. Qui
inc pitquẽadmoð xpᷣi fauẽte clemẽtia
t tractat primo de editione actionis.
Acxtos ſic Martinus de Fano-cuius
pus incipit. quoniaʒ pleriqʒ pricipaleʒ
cauſam qui diſtinguit xi tpa caularuzʒ
Compoluit etiam aliud opus in quo in
ſingulis actionibus ponit inſtrumenta
breuiſſima quibus Mungit breuiſſimos
libellos:quod opus cxiam breiub glof

ornauit Et ĩcipit ꝑs hic agẽs. Ego ꝗS
Martinus ↄfiteor et ueꝝ eſt · G Tei,
Guido de ſuzaria· cuius opus poſt inuo
cationem explicitam trimtatis incipit
ſuper cauſaꝝ ordinatõneprimo uidenò
eſt inchoat autem inſtruere aduocatuʒ
actoris et nr̃oꝝ iuriuʒ ſibi familiaritaſ
non fuit.licet uoluerit eſſe epiſcop/ ux
ſcripſi ð uoto.c· uno li.viſuper·iuii:glo
Fateor tamen. quod in ipſo 3 e duos

canones et tres decalłat G abuumg
Bonon.duos Rolandinosl- Rolandinuʒ

de romanciis 2 KRolandinuʒ paſageriuzʒ
primus fuit· ll.doctor. Et maximus ad
uocatus. et compoſuit libelluʒ ð ordie
malef iciorum. Cuius principium poſt
inuocatiõʒz dñi eſt· Incipit ꝑuus libellꝗ
Ect tractatum inchoat ab accuſatione·
Scdus fecit ſummam notarie. quaʒ q̃ſi
totam inſeruit hic autor Ex hii multis
additionib cãm dederũt:

rTrendohinf

ſibile eſt eundem incipere et finire à

4 abemul

C⸗Kli⸗

△
Aꝗuałruor Buiĩus rei opera et autorum
nomina ignoramus op I. quodincpix
Vt nos minores que uerba in ꝓgretiu
ſepius repetuntur ct inqntũ e teατ
percipere potui Gallicus fuit autor ei
et poſt tempora Innoci.iii· fut etam

iuris utriuſq; peritus Inchoauit autezg

Habemus etiam opus quod incipi
ummariam notitiam curſus oſueti
caularum.quod eodem modo Cauſaʒ:
Cempora diitinguit· et tam breuiſſime
ꝓlequitur ꝙ rmibi med ã peciã excedit
in modico.Habemus etiam libelluz
qui uocatur contentio actoris et reiet
Icipitquidam litteras impetraruntin
quo poſito quodam themate de citatõe
et multis cauſarum articulis de utroq;
iure diſpuxant Reus citatus. et ac tor-

diſtinguendo decẽ tempora cauſarum.

Item libellum qui dici᷑ ꝑuus ordiarius

qui inceipit· qu a deciſio catiſax 2 ttatu

inchoat quid ſit cauſa quid iudiciuʒ ac.
uerbis autem utriuſq; iuris utitur ſed

norninatimaura aliqua non allegat-
(lncegraliter iii- iſta tranſcurri inꝙ
. rmis uel aliter poſſeʒ de au
toribus coniecturas habere qui tamen
ita loquutur ꝙ nedum iplorum nomiĩa
ſed nec prouincias· tercn et quarti mih;
licuit comiectari quia tamen in perſonã
Grego·pape.ponunt formas uxriq; cos
tempore Greg:decimi ſcripſiſſe ↄcipio.
Nec adhu ſuper his doctrina tdita
ſic ad plenum ꝗa nulla lex in republica
Cufficlẽter uidetur ab initio ꝓmulgata
ut in autt collati ·vi qui.mo nafi:etti⸗
legein prin- M. Concor pulchr Seneca
epi. lxv: dicens Multum adbuc reſtat.
open multuũq; reſtabit nec ulli nato pꝑꝰ
recluditur occalio aliquid

cS0 de

artem. †. Nilq; perfectum in buma
inuentiomibʒ reperitur ut. C de ue. u-
qã diuine iuæ illꝰ ps. NI
Imperfectũ meu uiderũt
oculi cui- ut de conſecrattdi.iini-ſi non
ſanctificatur· Idcirco reuerende pater-
quẽ deus inſigne lumĩare fulgore nẽpe
rutilans mirifico ſuper ſue candelabruzʒ
eccleſie uenuſtiſſime collocauit· cuʒ ſitii
iuris lucerna radians. et auriga iuſtitie
ſingulatt et faciendi plures libros nli?us
ſit finis: ut legitur in libro eccleſiaſtes.
K. Quod eſt ulcimum in fine

—
2„
R Orneen

S alieng

5
Q
3

△
Merito ad vr̃e honorem reue rẽtie.
uc.lxxxxV- di quedã capitła ac ad uri
glorioſi odorem nominis ubiqʒ diffuſuʒ
in cuum memoriter retinendum- ut ex
de re iudad apoſtolice in ſuperſcriptõe
ibn Et ex de· V. ſig in Hiis
ęætC.de teſta iubemus. .ſed ne aliqua
et de conſecdiii:ſemel.et. S. V. ꝓ· Dis
uacare diſpoſui: ne qua iuris prudentie

particula ueſtro tempore maneat indiſ

cuſſa.ut·C. S ue:iurenucil-i. ⸗primu
no 8. 2. I. i1 6. B igit᷑: Imitati ſapiet ſſimi

eccleſiaſtem:qui que fecerat inueſtigas

cõpoſuit ꝑabolas multasqueſiuic oba
utilia. et ſcripſit ſermones rectiſſimos-
ac ueritate p? nos ut in ei libro c. xii-.
habeturet futuris proſpiciens ut· ĩ· de

offic.iudi.in prin ſcriptis tradere quod

ſpiritus ſancti gratia miniſtrauit qðq;
exper tia prebuuit ac lectio docuit diu
turna de prato doctrine- illorum flores
etiam aliquos colligendo nec miruʒ eſt
de eodeʒ fonte gratie diſcipulus biberit
et magiſter nec alið doct tᷣder̃ poterit
quaʒ quod a doctore ſuſcepit ut-xxiin-
q:i. cum beatiſſimusnemo enim deber
uiam ingredi quam a dogtore n didicic
ut· xViꝗi Rclericatus in fi-et. C. 8 ali-
pu.pre.l.ii: in fi:immo oportet ſcietiaʒ
ab eo diſcere ſcripturaꝝqui eaʒ a maio
ribus ᷣm ueritatem ſibi traditam fuat
Vt ipſe eam quam recte ſuſcepit poſſit
aſſerere cõpetenter ut · xxxvIi· di. re latũ
ꝙ autem ex eoð fonte ut dixi diſcipulq
biberit 2 magiſter patẽes ẽ cũ omis ſcia
ſit a deo·ud.xcρi-di-hinc etiam-2. i· q
ii quam pioex omnis leæ ut: ff-de leg2
ſen-ↄſu.lin. immo ⁊ ipſe xps eſt ſcietia
ud:xtviiidi ſi iuſta a iura ſut diuinitt
per ora principum ꝓmulgata- ut. xvi-
q/in. nemo.xxv·q.i: uiolacoreset·q:ii-
igit᷑·vnudi:quo lurel. di . ſi gs diaconq-
in prin· etc· ſi ille in fiet· lxxxdi.illud
ed · C· S preſcriptłlon· temp.l.fi.ib/ideo
enim 2c. quia deus imperium ad hoc de
celo ↄſtituit ut in autt· de inſtr̃o cauti.
et fi· ꝓpe prin·: quia igixur imperiuzʒ.
collati vn. ¶ Verum licet utrumq; 18
fons imbuat non ob hoc ſequit᷑ ꝙ eꝗl'r
quiſq; ſummat· hinc eſt ꝙ non ommuz
cõmunis eſt gratia. ut de peñ.di.iii. c-
ſed non in pluribus poſt· · eorum uero
neqʒ eqlis gloria.nec omnes miniſtrant
equaliter nec equali ſciẽtia uł prudẽtia
omẽs ſunt prediti.ſed in euangeliʒando
alius alio melius operatur. Ideoq; dici

potłeſt alius alio doctior. Etĩam in ĩpſa
ſalucari doctrina ut hec legunt᷑ de ↄſe
li :ii cum tantum et probantur-viii-
qi.licet ergoetix. di ꝗs neſciat. bono
enim me lius inuenitur: ar- ff ſi cer · pe-
cum quid. M Non eget argumẽto ꝗa

tex eſt f-· de· obli: ubi autẽ nõ appet

in prinet facit de cõ· di.vñ mediocrit᷑
Quia nec omnes ꝑ omma. ſed certi
per certa melioresaut Steriores inuen
untur utC.de ue. iu-enuc I/1·§⸗curmnqᷣ;

hic pluit nammq; qñaſuꝑ unam ciuitatẽ
æ?t non ſuper alteram et eanð ciuitatem

ex parte compluit et e parte aridaʒ de
reliꝗt ut de pe:di.i pluit· M. Et amnoa
aiii. c. - Hinc etiaʒ eſt ꝙ legitur. ad
cort xu. diuiſiones gratiarum ſunt. M⸗
Alis quidem datur per ſpiritum ſermo
ſapiẽtie Aliis 'mo ſcĩe· Aliis fës- AIns
gra ſanitatũ Alus ꝓphia A his diſcrtio
pirituum. Alus genera linguag Alns
interpretatio ſermonum et factt: qyl-
ceneam et quoſdaʒ dedit apłos.quoſ&
ꝓphetas-quoſdam euangeliſtas. quoſ
pPaſtores et doctores: ut ex de here:cuʒ
ex iniuncto in prindct.C. ſicut in imo-
C Bane placitandi ſcientia perꝗ eſt ne
cſſaria na effrenata cupiditas ex huãne
conditionis corruptione ꝓuemens pad
emula:mater litiuʒ et materia iurgiox

tot noua litigia generat. ꝙ plura ſunt

negotia ꝗꝙᷓ uocabula.ut ex in probemio
decreet· tł.de prel criptt. uerbis natura
ev de conſtituti:naʒ ↄcupilcẽcia xlvii⸗
cli:bonorum in auttcollat:i· ut uudi-
ſine quoquo ſuf cogitatio uerſus fin.
et natura prona eſt ad diſentienduʒ: ut
de conſec.di.ini.ſicut in ſacrament.ex
8ð conceſ/pre·quia in prin.ffad trebeł.
quia poterat· lxiiidiſi forte et nouas ð
ꝓperat edere formas·Cde ue· iur/enu:
l.i.S:ſed ꝗa diuine hinc eſt ꝙ iuchci
ordo et placitãdi uſus in paradiſo uidet᷑
exordiũ habuiſſe. nam Adam ð inobedi
entia a domino redargutus quaſi actori
excepti obiciens relationeʒ criminis in
coniugem immo in coniugis actorem
ↄuertit dicens- M-Gn-in 5“-Muher
quam mih ſociaʒ dediſti me decepit.2
ↄmedi ð pe·dii:ſerpẽs vr̃ tñ ꝙ cũ hõies
iur̃ naturał regebãt᷑ ſimn ꝙ oĩa cõia erat
xlvii.di.ſ.2 dii.ĩuſ naturał.a·xii/q. i·
cłctiſſimo placitandi ñ erat uſus nã f
Senecaʒ MHin ꝓ obiis (6 Ira q· hoĩes

AQquietiſſime uiuerent ſi bec duo nomina

meum et tuum de medio tolſerentur-

Qenera-

*

R

W.

Et alibi dicitnoſtri eſſem ſinoſtra nõ
eſſent. Sed dic ꝙ et tũc aliꝗd erat ꝓpuʒ
Vnde Ade ubi lupradictu eſt ĩ ſudore
uultus tui ueſceris pane tuo- ut.l.di: in
capite a lege quoq; uełri õdo iud iciarig
idetur cõprobari. Ait enim Moyſles·

teſtium ⁊c.ii:q: uii:Gie ex de teſtib·in

