papa no. in predic·decre dilectus ꝙ bñ

licer canonicis ſua autoritate recipere

aliquos ultra numerum ſine beneficiis.
ut inſtruantur in moribus et in officiiſ
eccleſiaſticis quod ñ placʒ. naʒ et iĩpſe i
no: in predic c.Qilecto.ꝙ; ſi in aliqᷓ eccia
eſt numerus iuramento confirmatus 2
aliquis ulgra numey eligatur non tenct
electio. Ri. Concrariusn ceneo in dec:
dilecto- ubi uide luper Hjuramẽto ·ſic

etiam fuit bic diputatum-. niſi in caſu

quando electus uel receptus ſciens iura

mentum id procuraſſet quo calu iple g G

periurio cauſam dedit periurs eſt. xxi*
qv C.i.FaciteqſRi quis ſe: cum tribus
ſequentibus. i: di notum: de offi: dele-
c.i.et ſic ut ꝑiurus repellitur de iureiu-
querelazʒ Et idem iun eſt ſi numerꝗ
nõ urato ſit aucte apoſtolica of irmatꝗ
cum predicclauſuł · ꝙ ſi quid otra fiet
2c. alias ſecus- ut in predicc-dilecto: et
c.pro illorum et extra de conſtitutcũ
M-2. C. cum acceſſliſlent- De illo ecia

querendũ eſt. pone. Aprino receptus

eſt autoritate legati- uel etiam proprio
motu capituli-B uero ſcdðo autoritate
domini pape-quericur ꝗs eoxp referet᷑·
in prebenda primo uacatura- Expe
dicum eſt ut.ĩ.ſequitur per dec hii qui
e prcbens b l B B. qui auẽte
do pape recetus elt· ut extra de oceßᷣ⸗
preben. cum ſuper-X in littera regiſtri iß
Numpta m papam Inno-iiii- cum eim
dare ius ad uacaturam ſit probibitum
per predictum concił- lateran. legatus
iur legationis- uel cap'm huic concilio
preiudicare non potuerunt ux extra de
prebeno. dilectus.· I et· c· tue · Sed ſolus
papa dar ius in uacatura ſeu ad uacatu
ras poteſt per ſe uł per executoreꝭ ſuu
ut extra-eo-ti. relatu et de Rptt eam te
Vnde cottidie facit apponi in litteris-
non ob. certo canonicoruʒ numero 26
æxtra de Fepti. conſtitutet ſi talis uult
renunciare tali extra de of-

deleg: e parte.i. M· uod non poteſt

Et tamen dicit ꝙ ꝗ;uis hoc poſſit n

legatus ut hoceo. i. c.płt.iñiRñnli ·vi-

eſt intentionis ſue talia rata habere ut

eæxtra de conceſ. preben·propoluit· Et

facit tarnen hoc quando uult ut inc J
ſtitutxus/quia ipe concilũs non ligatur-

—

A
5

Immo contł᷑ra illa facere połeſt ut extra
de eleſignificaſti:et de HKptt.nonnulli
ſi cet difficile hoc faciat ut ex ð renuc-
polt tranſlatt. prope fi iure legationis.
Ideo dixi ꝗa legatt maxime cardinlibus
qnñq;ʒ de gratia peciali conceditur
uideant de beneficiis adiecta clauf illa
non obſtante certo canonicoꝝ numero
et tũc prim legati autoritate receptulſ
quia autoritate pape receptus intlrigis
Prefertur ſo auétoritate pape recepto-
Qnidam tñ in hoc otradicunt dicetes-
ſi generalis legat recepit ſpeciał mã
datum ſuper proumione alicui facienda
cum predicclau.non obſtante certo 26
Fo receptus autoritate pape prefertur
primo recepto autoritate 'gati quia ut

cdicunt ſpeciale mandatumdirectum le

Sato legatõnis officio durante n ĩducit
nouam autoritatem pape ſed ꝓrogatõʒ

pPoteſtatis ipfſius legati ar.· ff.· de precart⸗

ſed ſi manente et ſic primo receptus au
toritate predicti ſpecialis mandati non
Pape ſed legati autoritate prorogata in
telligitur eſſe recept und poſtponitur
ſcðo recepto per papam- . in conſtitt-
Alex. pape.iini. de oceſ. preben· execbił.
H Quam non habemus. 5- Sed priq
dictuzʒ uerius eſt. ut intelligatur aucte
Pape receptus:quia legatus non cardim.

hoc facere non poſſet auẽte legationis.

ut extra.e0O. oficii. li viet ſic pponunt᷑

ſcdo recepto per papam Nec ob. pre.l.

ſed ſi manente:que loqintur ubi prima
et ſca conceſſio in eadem forma facte
ſunt. Sed mandatum legationis primo
factum ct mandatuʒ de prouiſione unm
uel pluribus facienda ſecundario legati
directum: non ſunt eiuſdem nature uel
formeprimũ enim non continet gr̃am
ſed generale legationis formam. ſcom
uero de prouiſione continet gr̃aʒ ſpẽalẽ
fcam legato ułꝑ ei Pꝓ quo ſibi papa ſcribt
Item conſtitutio execrabilis no obſtat
quia uel loquicur in receptis autoritatt
legati cardinalis qui ex officio legat iõis

Poxeſt beneficia conferre ut extra eod

quod tranſlationemet. c officni. et tali
bene pᷣfertur receptus autoritate pape
uł dicam ꝙ cum conſtitutio illa odiola
ſit et contra iuris rationem nõ extendit᷑
ad alium caſum ꝗᷓ ad eum tantũ in quo
loquitur·quãdo.ſ.· comparatio fit inter
rgceptos intra numerum quaternariuz
B. Vt hoc intelligas Alex. in oſtitut
illa ſcias ꝙ ĩ płribzʒ ecciis erat młcituð

expectantũ reſtrĩnxĩt illã multitudie⸗
ad quatuor · ita ꝙ ſi per litteras apł icas
recepti erat quatuorilli ſoli remoanerẽt
expectantes· etiã ſi poſt receptos auẽte
legatorum recepti fuiſſent· ſi ergo intel
ligatur illud de receptis auẽte legatorũ
habentium ſuper eo poteſtatem a papa
chcatur ꝙ ilud iuri contrarium n æce
cat ſuum caſuʒ· Iquanco fit comꝑatio
inter receptos intra numey qternariuʒ
quo caſu uoluit immediate deſcendentt
a papa preferri: deſcendentibus ꝑ ꝑſonã
legati mediam. T'ercia ſolutio acchtur
ĩin decrehi qui in princlallegata in fi⸗
ult· glo.Iꝙ illa decr. eſt reuocata quod
nõ uidit Guilły- .. Ar. de pPe:di.i. pene.
ff. de leget ſe.con.quod uero- Uid
fi. P. recept autoritate legati uè PPiio
motu capituy nnpetrat lras apłicas ad
executorem-in quib papa facta narra
tione de illius receptione eam approbat
et mandat ſibi conferre prebendam ſi 6
uacat ' que primo uacabit ꝗtradictors
26 nuquid iſte- D. preferetur fo r̃cepto
autoritate pape. -Expeditum elt
prefertur prim
c: apoſtolice. preben. lvi. ·HNoO ꝗ8
inſpiciunt originem:· ſreceptõeʒ auẽte
legati uel capituli fcaʒ ar f· de priuiy.
crediti/l.iret dicunt ſco receptum au
toritate pape potiorem eſſe. T'u dic ꝙ;
ſi receptus autoritate legati. uel Pprio
motu capituli primo p̃ſentauit pdictaſ
litteras apoſtolicas.quã recept ꝑ papã
ſuas · ſit potior in prebenda primo poſt
pſentationem iparũ litterarum uacãte
non enim uideo ꝙ exquo papa ſibi pro
uideri de prebenda mandauit. ꝙ ꝓpter
hoc deterioris conditionis eſſe cbeat .
Quna habet autoritatema conſenſum
capri uel legati: Sec aũt ſi primo recep
t9 autoritate legati ̈ proprio motu ca
Pituli fuit poſterior in litterarum apoſ
colicarum preſentatione quia cunc non
habet cauſam uincendi per 'gatum nõ
ut deei- Item nec ꝑ papaʒ cuʒ poſteriq
Preſentauerit. ut excra de Repti- capym
et ſic ſepe obtentum eſtar ad hoc· ff·ð
doninter uix et uxo·ſi dotem 5§ſpõſus
C.li.x·de conſulibus:l. i- in fi.2 in oſtitt
Alex.iijli.de HRptt dilectus filius magẽ
Laurt. H.-Quaʒ habemus ꝓ reuocata
quia non eſt in/vi. ut ꝓhemio.v i. Fi.
extra de couer.coniu: placet. hodie
tamen multi curiales tenent ꝙ o rcep

tus autoritate pape pferatur ipᷣi. P. tu

Per decre ſi enim et·

0 4

Tum quia uł ofirmatio et approbatio
ape et littera executoria et ꝓceſſus per
allam bhabitus Et omnia referuntur aò
originalem receptionem ut premſſum
eſt et illius naturam non inmutant.tũ
quia ut dicunt ofirmatio ius non tbuit
nec reddit ualidum ut extra de ſent et
re iudi-cum inter uos: extra de decim-
duduʒ et ideo quið in hulõi ofirmatõil
licteris apponi ꝓcurant ex certa ſciẽtia
et etiam clauf.illam uoletes receptiõeʒ
ipſam illas uires habere ac ſi apoſtolica
autorixate fca fuiſſet · M. Fortjor eſſet

iſta clauſula ꝗꝙᷓ precedens uel ꝗꝙ ille quas

ponunt decre· ſi enim. et ſi apoſtolice ꝗᷓs
in prin: allegaui. 5- Ext d tranſac.C. I.
Sed ecce legatus e officio:ſine iure
legatiois reſeruat collationi ſue bnficiu
primo uacaturumDemum contingat
illum mori uel reuocari ante uacatie
beneficii uł etiam poſt. ſed añ collatiozʒ
queritur quid iun. MIä-Expeditum eſt
ꝙ fin ta legatione fimita ſint ommia: ſcʒ
refᷣuatio ꝓceſſ 2⁊ omnia ab his cauſata
cO·ti preſenti-li- vi 5 Ho:dicit Ber:qꝙ;
collatio illius bnfici reſeruati redit ag
ordinariũ cui legatõ morte uel egreſſu
de prouincia tinita eſt ut. I·6. fimtur.
Sed dome.no: extra de offi.leC. fi;
dñs papa uel etiaʒ legatus in ead ꝓuĩcia
ucceſſor in hoc illi legato ſuccedret ut
exdra 8 eo qui mit. in poſcaurei ſer:c.
I· .lieti. Picum alter legatus ei
ſuccedat in onere ac honore ut extra de
offic.ordi:paſtorab.· EX de offi deł.
quoniaʒ abbas: ar. extra de Hptt:litter
ec pᷣſertim ubi legatus ꝗ ſuccedit maiõ
eſt eo qui reſeruauit. ar.in huis que no-
5·5 Proxi- . ſed an maiorar-tamen or
ꝗa ꝑſonalis uidetur fuiſſe talis reuatio
vn:q:i:petiſti extra de uſupałc.ii: e&
de concel.preben. c. conſtitutus.ff. de
reg: iurt/ priuilegla-xxvi q-ii.n explo.
fi uero legatus non ſolu reſeruauit Ve⸗
etiam executorem: ad hoc exequenduʒ
dedit ꝗ ante eius obitum ſeu dilceſſuʒ
proceſſit citando uł publicando ptãteʒ
ſibi conceſſam reſeruando inbibendo et
ſimilia faciendo tis quidem poteſtas ꝑ
hoc perpetua eſt. cum talis commiſſio
mixta ſit utpote habẽs cauſe cognitiõʒ
annexam extra de iudi:exhibita- prout
contingit in cauſis ante egreſſuʒ omiſſis
et ceptis extra & offic.delec.fi:curiales
tamen pro maiori ꝑte tenẽt et ita dicũt
ſepe declaratum fuiſſe- ꝙ qualeſcunq;

—

ꝓceſſus.ſiue ꝑ legatũſiue ꝑ executores

ab eo deputatos habiti ſunt eo exeunte

legationem añ uacationem ſeu collatioʒ

benefici reſeruati ipſo facto oẽs huioi
proceſſus expirant nec is pro quo facti
Iunt ſe poteſt in aliquo per illos iuuare.

ut per hoc ſubtrahatur legatis occaſio
eccleſias aggrauandi 2c: uerum ſi legatꝗ

reſeruauerit collatõmi domini pape tuc
indubitate non redit ad ordinarium cõ
ferendi poteſtas- M. Idem no-de iure
pPatr:cum dilectus. in glo:ſed quid. Sed

hoc uerum puto in calu ſequentt : qũ

id facit ex ptãte papali ſi iure legatõnis
non credo ꝙ ſic poſſit ordinarios ĩpedi

cContra mentem decre-Iii-2 n-cOονtI⸗Ie⸗

vVieimmo in hiis de quibus loquitur pᷣ.
decret ii. aperte patet ex textu etiam
legatione durante oydinarios per eum
impedire non poſſe S u ſi legatus
mandauit mibi prouideri de beneficio
uacante uł etiam non uacante cu hberet
Iuper hoc cõmiſſionem ſpealem a papa⸗
dixit do.me: ꝙ talis omiſſio mixta eſt.
m ea que ipe no in ſumma in ti: de of-
dele.. que delegari. . quid ſi dubitas.
Vnde bene perpetuatur per citationezʒ
ſeu proceſſum ut extra de offic.delega-
gratum, et.crelatum- et ideo ſi poſt in

ſinuationem mandati apłici ?H ĩhibitõez

uel reſeruationem pro certa ꝑſona fcaʒ-
legat moriatur uy reuocetur nõ redit
Poteſtas conferepdi beneficium illᷓ ad

ordinariuʒ cui eſt interdicta- immo ad

dopapam. cuius autoritate reſeruatio
facta eſt. et qui prouſſionem faciendaʒ
impeĩ᷑inti per ſe uel per executorem ſuu
ad ſe reuocauit ut extra de appellat ut
noſtrum. uel executor ab iplo legato 8
utatus hoc exequat᷑. I. Et ſic uat᷑-
Quid ſi legatus mandat ꝓuideri
alicui pacienti defectum in etate ub' ał
indigno-Dic lit teras non ualere ut eꝰ*
de etatet quali:eam te· No· I.2 de Rp-
cum adeo: M. Vt ibi ſcripſi in ulc gx.
etiam de papa dubitatur an eo caſu ſit
ſibi parendum. ρ - Et no.
ſcribit pro me ꝙ recipiar i aliqua eccia
ipſis uero id facere nolentibus papa mã
dat eis ꝙ iuxta formam mandæti ipſiuſ
legati me recipiant. contradictores 2c
ſic recipior intelligor eſſe recept aucte
apoſtohca non legati- ut in cõſti-Alex-
un· de ptisdilectus. M-Quam non
habemo ſed patet ᷓ ð pb·ſi eu. livi·
Sʒ ꝗd ecce F'gadi ð later oceſſit alicui

ſi legat

—

A
S
8

—

saszaſt 1P Pr

₰A De ipſo epiſcopo· an ex caula hoc
pouet node ptt· ſi propter in gloi·an
legatus et omnmino uide quod ſuper eiuſ
fine ſcripſi propter clem· de reb eccle-

non alien:ſi una.il.Ro· ſcripſi etiam ibi

ſatis plene in gloſ·penulti. epus cum

capitulo poſſet ſtatuer̃ ꝙ ꝑs certa fruc

tuum beneficioꝝ ſue dyoc· primi anni
deberet᷑ fabrice eccleſe ſue ↄcurrentcib
cribus ibið expreſſis. nec ꝑ id autorizac
facto ꝓprio· 5 Epiſcopo propter eius
pauꝑtatẽ ius ꝑciρd fructus cuiuſoò
prepoſiture uł ꝓlebis per qtunquemum
querit᷑ an potuerit facere et ſi ppoſitura
non fuit collata queritur an uacet.· et ſi
uacat·queritur an ſemeſtre tempus qð
ſpectabat ad collationem epiſcopi ·ſit e
lapſumIoh. de deonott: in quibuldam

queſtionibus ic, legat nõ

N

poterit extinguere · MAI-Iſtud no eſt e
tinguere quod patet ex ſequentibʒ·
IIlam dignitatem ad tempus uł imper
petuum cum hoc ſit ſolius pape ut et᷑
de conſtitut cũ acceſſiſſent et· xxil dis
omnes.unde nõ tenet quod fecit · ut ex
de prebẽ· dilectus ſed poſito ꝙ ex cauſa
potuerit illi fructus conceder ut extra
ut eccleſia.henefic ut noſtrum ad fiet

92

8ð. v/ſg· ma tamen debuit cum aliquo

R emolumento conferri N not· de
prebenð·ſi tibi conceſſo·livi in glo· ii⸗
Secus ſi oceſſa eſſet beneficioꝝ receptio
ut in decre· ſi gratiole:æ ·li·de Rpt· erit
autem emolumentuʒ illud quod hetur
S offi.-ordipſenti:. porro:et in extua-
Iol. mlccpe P. 4 Sed pone legatus
reſeruauit collat i fue aliꝗ prebendaʒ-
ordinarius uero illa uacante eam alicui
confert poſt huiuſmodi reſeruationem
nunquid tenet collatio ordinarii dic ꝙ
non: ar extra de iure pat᷑ cum dilectus
5§:nos igitur et extra de dolo et contu:
ueritais ad fi-cum enim ordmnarius p
AN inbibitionem. De bhoc non dixerat

90

in qõne· hoc dico ꝓprer ea que ſcripſi le
= preben.ſi apłice. h.vi-ſuꝑ pr. no Et
refuatiõʒ ſuſpenſus ſita collatiõe illius
bñficii collatõ eius tanꝗᷓ a (uſpenſo fca
nõ tenet ut e de conſue.cum dilectus
et de eleq· cum inter. eæ de conceſ pre.
a ptim ſi decretũ fuit inpoſitũ iux·
S(cripta fõmã ut pzʒ ĩ his que no ex de
pᷣbẽ · dił ct fin. G.et ĩ ſum·dom·e·t·
A 562 a quo. . ꝗd ſi legato de hoc no ᷣm

papã ĩ pᷣ c.cũ diłcto . Vt ibi ſcripi

ſuꝑ uerbo- inhibens

VNC Oſtendendum eſt
que ſunt interdicta legato
Super quo prenotandum
eſt ꝙ de hus que ſedes ap·-
Sibi ſpecialiter in ſignum
uniuerſalis domini reſeruauic- nullius
. generis legatus · iure legationis ſe intro
mittere poteſt ut ex eo· ti/ qð traſlat.
cum enum ludicatur rem mea eſſe ſinul
udicatur tuam non eſſe- ut Rt · de ꝓcunt
Pomp:ſer bit ·0·ſed et is ¶Duper hoc
autem ſciedum eſt: ꝙ maiores cauſe ad
ſedern apoſtolicazʒ ſunt referende ut (
de baptmaiores etra de tranſlat c i.
ii.q vi:ormmmi oppreſſus· et citatus ſuꝑ
iſtis corã ordinario:poteſt etiam abſq;
aliquo grauamiĩe illato uel cCominato ad
ſedem apoſtlicaʒ appellar̃/ut.n/q- iin.
nullam et.q.viad romanam-etcum
ergo· quodſpecialiſſlimum eſt ut ꝓbat᷑
extra de appelł/ ut debicus in fine que
autem ſunt illa per ordmer de aligbuſ
eſt uicencu Pruno igitur papa uł
prima ſedes a quπονραa cufari: uel u
dicari non poteſt miſi ſolum de hereſi ut
xl:di ſi pa- ix.q:iialiox mſi fõte ipe pa
pa uoluũtarie ſe Iòmittat iundidtor. n
vii: nos ſi inopetenter- u . q v mandaſti
ff. de iuri dic orn/ rudeſt receptum nã
etiam ipſemet depomt utxxi dinunc—
autem· [âq I extus bene probat ꝙ ab A△
inferiore Hepomi non poteſt. Sed ꝙ ſe 8
poſuerix nõ pʒ ex textu. ſed ex biſtoria
renuntiando auteʒ ſe deponit8& renucl- ⸗
c·i.hib.vi· . ¶ Scdo iple erigit ſiue d
nouo ordĩat ecleſias cathedralesxvi. q
i.·felix et · c· precipimus·et ar · de conſe·
di: i. de locoruʒ nam omnis dignitas ab
eccleſia ro-origineʒ ſumpſit· xii n· c. I·
æt m hoc intelligitur cxtra de maio:2
obecum inferior· No-i-ibi eccleſiam ca
Chedralem erexeris 2c· ſuppł? autoritati
noſtra ad i· lxxx . di in illis et · ĩ. V· ꝓae
¶ Fercio a dno papa conſueuit regalid
dignitas impetrar-uty et a quo Rex *
ĩnugat᷑. hoc eĩʒ ad ipſuʒ ꝑtinet diſfini
ar. extra de ſaci- unc.c· unico. S· unde
in ueteri teſtõ· ¶ Quarto ſubicit una
æccleſiã cathedralem altceri.quod legato
facere non licʒ ut in prediocquod trãſ
laronem. uinto unit duos epatus
in unum. Et unum diuicht in duos ut
xvi·qi: et temporis · et· S/ſicut duoEt
hoc ſpecialiter interdicitur legato de la
tere car. ut in pre.c quod trãſlatiõem:
in fiñ· eccleſas autem inferiores forte ·

C—

HEt fine forte cum minores poſſint
et uide ã· penultt · colump·. S· legatt ig ĩt᷑
Pbpter que plus dico ꝙ legatus latere
Poceric eccleſiaʒ ſubiectam epiſcopo ex
iuſta caula unire eccłſie cathedrali non

erigẽdo illã in cathedralẽ ſed applicãdo

illam menſe epiſcopi ð q umone loꝗtur

clem- ulcima de rebʒ eccł. nõ alie- n- RE- e

fiet aũt ſine preiudicio rectoris ſi uiuit
propter quod non eſt neceſſe eum ad id
uocari ut ibi.i. Rno- illo uero mortuo.
reget illam epiſcopus per uicarmum per
Petuum cui de redditibus eccleſie alſig
nabitur congrua porcio iu' diſtãctioʒ
decre. i·de iure pat. in clem. . Poterit
legatus de latere ex cã diuidere et unire
arexdtra de exceſprelatſicut unire ſiñn
preiudicio tamen dyocelani ut ęxtra de
confirmat.utiuel. inuti:cofi·¶ Sexto
mutat ſedeʒ epiſcopalem de uno loco in
alium. ut extra de tranſlatt: C. i vii: q: i.
t tẽpot·lxxx. diin illis e& & Puib. c. i.
Septimo tranſfert unum epiſcopuz
una eccia ad aliã ut.vii.qi: mutatoes
et · c·ſeextra de tranlſlat· epiſcopi.c.i ·
et.c.pl&et fi · Legatus autem de latere
Cardinalis hoc non poteſt· ut extra de
poſtuł.prela.gratuʒ in fi- immo punit᷑
ſi fecerit extra de offic-legat. niſi ſecus
de abbate ut. I. V.æeii.¶ Octauo ipſe

ſolus· uel is cui ipſe mandauerit.poteſt

omutare uotũ terre ſancte redẽptioʒ
illius recipere ut extra de uoto et uoti
redẽ mag 2. c. q ſuꝑ hiset. ce młta
Nono reſtituit ſoleniter degradatos
ut·ii.q.vi:ĩideo/ubi ſic dicitur no huic
ſancte ſedi prefata priuiygia ſpecialiter
ſint cõceſſa tam de congregandis ociliis
2 iudiciis: i. Spoſitiõbʒ ac reſtitutiõ bʒ
epiſcopoꝝ ꝗᷓm ed ð ſummis ccciaſticays
rerum negotũs ut ab ea omnes opprelſſi
auxiliuʒ et iniuſte damnati reſtitutiõzʒ
ſumant a talia ab impiis nõ preſumant᷑
abſqʒ ulcione Nec exerceatur abſqʒ ſua

damnatõne:Ad idem facit:vii:q iſi ꝗqs

prelſ biter.extra de clen non reſi. ex tue
et.l.di:cCc.iet.ii.et:xvii:di.huic ſedi:de
Pe · di.vii · c.ĩ:in fi:naʒ nec preſes ꝓuĩcie
Poteſt illuʒ reſtituere quem damnauit
ff.de queſtiõib.l.i.in fi.hec uera ſunt
cum reſtitutio ſeu diſpẽſatio de gratia
petixur ſi peciabiſi uero petitur r̃ſticutio

ſiue diſpenſatio iure cõmuni/puta quia

dicit degradatus ſententiam contra euʒ
latam fuiſſe per falſos teſtes.uel ꝑ falſa
inſtrumenta uel contra ipſum abntem

ex cauſa paraboli uel non citatum. uel
conuictum tunc poteſt epiſcopus reſti
tuere:et diſpenſare·x.q.in.eps pᷣſ bixer

xlvi/diclerico mal dictus etc ibi expõit᷑

degradeturi.ſulſpendatur. porro ſi non
ſunc ſollemniter degradati ſed ſunt folo
uerbo depoſiti poſſunt per epos r̃ſtitui
ut ex ð udiciis at ſi clerici:t.S poſtuł
I:i. :aqua. nam in criminalibo notorns
locum habet diſpenſatio ſeu reſtitutio.
non in occultis extra de tempo ordi. C.
fide hoc dic prout noin prediccideo

etldiecontumaceset· c domino extra

de clert. excom mini ſtrtc lerici-CGunl⸗
na. uero dixit indiſtincte epiſcopum noᷣ
Poſſe diſpenſar̃ ſeu reſtituere polt ſnĩaʒ
cum ſit functus officio ſuoſiue bñſiue

male pronunciando: extra de offici dele.

in litteris et.c. uenerabili et in pre-dec.
at ſi clerici:Alii etiam contradicunt in
di tin e per eandem decre ſed primiugʒ
uerius: quot epiſcopi aũt ſint neceſſaru

accuſati.ꝭ·ii · Vſed nunqd-

Decimo

in reſtitutione- uide in in ti-de

remouet ab epiſcopatu uel ab admini

Crat ione epiſcopum deſerentem ecciam
Tuam qnq; tamen hocl pecialiter legato
de latere cardinali committitur ut ext᷑
de clef non reſi· ex tue. regulariter aũt

Iʒ cauſa criminalis, A . VI8 8. 9⸗ſupeſt
v.· ſed nunquid ai- ·Epiſcopi poſſunt

pPer cõcilium tractari tamen ꝑ dominu

Papã ſolum habet diffiniri: ut. in/q vi ·
Auis.et/c.duduz.ar. contra extra de &-

non reſi.cii. M1. Ibi ſoluit᷑: in i. glo.
¶Vngdecimo eximit epiſcopos et alioſ

Ti à C.

—

G.i. nam legatus non poteſt unaʒ ecciaz

alteri ſubicere ub conferre nec iuri ordi

narii preiudicare nec confirmatio ſedis
apoſtoł. in commum forma ſuper hoc

obtenta preiudicat. ut extra de confir
uti.uel inuti:C.fi:et extra de appelł·c.
i:et de preben.dilectus. i-ſol eĩm papa

Calia poteſt Ioh wn d Huodecimo

legittimat illegittimos IIIOS- ut extra

qui fi·ſint lege:per uenerabilem et.c-

tanta et uide i. nunc de epilcoporum
eIbi icam X et
Gpoſtremo. ¶Tredecimo promouet

. utrum autem.

inſufficientes 2 defectũ pacientes puta
bigamos xxiiii. di-lector. Idi. quicuq;
iiet illegittimos ut extra de fi preſbc.

ad epatus ex ð eleci. cũ nobis olim.S·fi.

Quidam etiaʒ dicunt ꝙ nullus ali põt

„„

=
„

. .

X .
. õ

TPaon

N.em Eujnkt

3

diſpenſare in defectu etatis de Boc· ĩ· 5.
nunc ð epiſcopoꝝ. v·lii. Item ꝓmouex
ad epiſcopatus illos qui nõ ſuntc in ſacriſ
ordinibus conſtituti quod alius facere
non poteſt nec in hoc diſpenſarearex
de elec.dudum:iĩ. ·fi.et de etaet quał.
a multis ſed ad eum pertinet ꝙ ſolus:2
nõ ali poteſt de epiſcopalibus iudicare
arxyii-diſ-multis. in fi-lvi di cenoma
nenſem. et.c.apoſtolica/etc:ꝗa ſimpłr
extra ð cor.uicic.im do:m. I u dic
contra ut in predic. V. liii: ibi ſed nũꝗd
Tbi remittam quia primuʒ; uerius⸗
Et ið poteſt in aliis defectibus dici
m ſacrilegii inſtar eſt diſputare utrũ
dignus ſit quem princeps clegerit C·de
crimine ſacrilegni.l.diſputare: et in aut
colł.ii.ut iuð.ſine quoquoIuffr·5· eos
autemibi quis nõ diligit 2c·iι⅛ nii⸗
§qui autem Decimoquarto nullus
excepto n poteſt ↄmitxtere ccſlſãa
appellatione remota. ut.f-· quibzʒ appeł
non liʒ.l.i.in fi. et delegatus ſuus ut ex
de offic·dele ·ſuper queſtionum·ele uel
legatus. qui nemini poteſt beneficium
juris ſua autoritate auferreS 6- ſupeſt-
vſed nunꝗd legatus. ¶ Decimoꝗ nto
ab eo non appellatur cum ſuperioreʒ nõ
habeat ut.extra de eled. licet. S.· fi ſed a
ſic.S· ·Iupereſt.illud autem-

Decimolexto licet quilibʒ legittim
Eectatis poſſic in qualibet relgione facer
profeſſioneʒ.tamen in inſulis citi⸗
an:conſtitutuʒ prohihet ſulcipi uc exæ
de regu.quia in inſulis ad quod accedit

in autt:collat. viii- ut A de ap · cog / S

habet autem penam. Æl1- Ideʒ dici pêc
de ordinibus mẽdicantibus iuxta id q8

abet᷑ de regunõ ſolũ.et.c.ſe.li.vi.
D⸗cimoleptimo deponit epiſ copbs⸗

in·qviꝗuis et c mulcum: et. c. duduzʒ
ix:q:iiiſi autem · iii-qviiiC· ievi. q-in⸗
denic; extra de reguł. licet.S. illa ſemꝑ
Idem iuris eſt.quo ad hoc ð electo con
firmato ut extra de tranlſlatt- inter cor
Poralia.5.· i. nec legat de latere hoc põt
ut extra de tranſlag. inter quod dic ut
no:extra de officle.c.i.preſbiterum tñ
deponere poſſet. ut ibi iunctis ſibi aliis
epiſcopis utxv·q· vii:felix.et c-ſi autes
Vtrum legatus poſſit ð cauſa crimĩali
epiſcopi diffinire not·S. upeſt· V. ſed
nuꝗd legati·ii· (LPraircha aut Coſtãti
nopoł· uidet᷑ ꝙ poſſit ðponet epos ſuos
ſi 2 papa. ar. iii.q· v· ꝗa ſucepti et alee
andrig ut. y dimos atiquo: Nl oc

6 ceceꝑ 2·5 ſe .

repetĩt᷑ ad fi.h·5.· . qd; aũt dixi ſed.c.
iſtud nõ ꝓbat id ad quod inducitur ᷣm

fam lecturaʒ gloquę placuit Hug: qa

c.factuz recitat-. † Decimoostauo –
5 „

ſupplet defectũ ſiquis eſt in otractibz ⸗

uel in iudiciis. ut extra de tranſlatt.c·i·
Vide quod ibi ſcripſi poſt Inno· in
u Soi, Etiii.qvi.B quippeidoq ⸗
in ↄofirmationibus beneficio; frequenf? ☚
apponitu. 'lla clau-ſupplentes defectũ
ſi quis eſt de plenicudine poteſtatis. Et
ꝓbatur extra de elec: illa. nam ſm ipᷣaʒ
põt de iure.S.ĩus diſpenſare·ct idco illo
tollere ut ex ð concel· preben· ꝓpoluit
9· Ffi.extra de cog- ſpin· . i. et · N· xlin · 2
nota ꝙ ſi clauſur. illa ſupplemus de ple
nitudie poteſtatis ſi quis fuerit fect
ponitur ã priuił.intelligit᷑ tin ciſpeſatu
eſſe in defecvu ſi quis fuit circa ſollẽnia
juris· Aäs1äꝗ-Vide cle-de re iudi paſtorał
ad fi. ceterum defectus.2 · ſequẽtꝭ
Non autem ſi is de quo agitur erat
excõmunicatus uel illegittime nat uł

alium naturalem defectum patiebatur
nã tunc neceſſaria eſt expreſſa diſpẽſatõ

ut:ĩ ·qualiter autem· v.de illo ꝙ ſi di᷑
catur ſupplemus defectuʒ ſiquis cira
iun ſollemnia fuittunc parum oꝑatur
ut quidam aicune F Bomgio u⸗ A
predici illa allegans eàdeʒ iura. - Niſi —

defectus ſpecificentur ar. ff ſi quis cau-

ſed et ſi quis:/queſitum:extra de officl.
delega:ex parte ¶Decionono ſupplet
defectum regis uacante regno ut extra
de electt. cum inter uniuerſas in finñ . Et
defectum imperatoris uacante imꝑio-
ut extra de foro:compett.licet· Secd

nũquid cardinalis legat in terris imꝑii

pPoterit ex officio legatois uacãtt imꝑio

ↄgnoſcere de cauſis et qõnibzʒ int᷑ laycos
M.-De terris eccł'ſie nõ uidetur dubiu KX
de eo qui mit· in poſſe · c· p· ꝓ·Videtur
ſic extra de tranſlat/c.fiein princontra
credo nec ꝑ fimplicẽ querelaʒ ut in pre-
dec:lʒN·iĩet ex de elec: uenerabilẽ nec
eciam per appeł ut in eadem decre · V·;
lIicet tamen. ibiad noſtram ſi maluerint
26. 2 in fi- ibi ad nos ꝓ iuſticia recurras
niſi forte ſibi ſpecialiter ſir commiſſum
ratione pacis tamẽ de multis poterit ſe
intromitter̃ legat uł e de iudi .nouit
etex: 2· Viceſimo depõit ĩꝑa
tore ꝓpr ipi9 ĩiꝗ ctat ut ex ð re iudiad
apłice li vi:2 ẽt reges ut.xx·q.vi aliq 2
dat eis curatores u ipſi ſunt᷑ ĩutiles ad
regendũ ut ex ð ſup.nep̃ · grãdi lib. vi⸗

N

g—

Viceſimopr imo epiſcoporuz recipit

renuciationes ſuꝑ quo ſcriptum regrit

ut.vil:q:i.Oecce hiis autoritatibus e&
de renun·c iet.c:mſi cum pridem. ex
de reguł:licet Silla ſemper immo etiã
epus electus ſimoniace eo tñ ignorante
non poteſt renunciare ſine licentia dni

Pape ut legitur et no. extra de renunc

polt tranſlatiõeʒ··rurſus et de ſimo.de
reguł·legatus autem non poteſt reciꝑe
rengnationem epiſcopi ut extra de ofti
lega.qð tranſlat/et ð tranſlatt.c.iI.2 no-

xxiii: Glc. . ¶Vicehmoſco abbas:

uel prior exempt renunciat in maĩb
domii pape et nõ aliter ut ex ð renuc.
dilectus.tranſferri autem 2 confirmari
poteſt autoritate legati de latere cardi.
ut extra de conſuetu:cum uenerabilis ·
Im Gofrłet papa idem innuico autẽ
meus dicit · ꝙ nec tranſferri poteſt ſine
autorite pape ut extra de oſtic lequod
tranſlac regular̃ enim eſt ꝙ nullus pot
renunciare niſi in manibo prelati ſui ut
extra de renunciad admonetcum ſuis

coõcor · et· c. lecte nec poteſt 'm eũ reddi

rõ d iuerſitatis qre alið ſit ĩ renuciatõne

ꝗ in tranſlſatione nec obſtat predic.dec·

cum uenerabił.immo coadiuuat. nam
quod ibi dicitur qui uices noſtras ? illis
partibus tunc gerbant intell gitur quo
ad illud de quo ibi queritur ſpecialicer-
De facto autem ſeruatur ꝙ legatus de
latere electum ad monaſteriũ exemptũ
confirmat. Curia tamen romana tenet
ꝙ legatus ꝓuidere nõ põt tali mõſterio
uacanti:preſertim diuiti 2 famolo er lʒ
aliud ſit confirmare et aliud prouidere-
tñ ipla curia moleſtum gerit ſi legatus
KN in maioribo mõſteriis ↄfirmet.
I-Hodie iſta ceſſant cum confirmet
et lam epiſcopos exemptos quos tamen
nõ tranſfertſed bene tranſtert abbates
exemptos· hec patentx de elecſi abbate⸗
wo Rai B. Viceſimotercio
ipſe ſolus diſpẽſat cũ ſimoniaco in ordie
ut·iqiĩ/ſi quis a ſimoniaci.luper hoc tñ
breuiter tenenduʒz eſt ꝙ aut mittitur
ſimõia ĩ õcde aut ĩ bñfijſi ĩ cie ut ꝗa
ie aliꝗs pecũiã ut ꝓmouert᷑ ad aliquẽ
acru ordinẽ ſuꝑ hoc nõ poteſt epiſcop
diſpenſare ut extra de ſimo-nobis. quia
non poteſt diſpenſare niſi in adulterio 2
in minoribʒ ut extra de iudi · at ſi cłrici
at fimonia maius crimen eſt adulterio-
ut extra de ſimo.licet hely.etc.ſe. Sed
Papa in hoc bene diſpenſat et purgabit᷑

3 A
uicium ordinis: i q·v·prelentium. Iicet
quidam dicant papam in hoc diſpenſare

nõ poſſe ut ĩ· ꝭ·nunc breuiter. : ſexto

ſed ſi ignorante eo pecunia fuit ſoluta et
ſit occultum dicic do·me ꝙ epiſcopus
poterit diſpenſarear/extra de ſimonde
ſimoniace Si uero beneficium eſt quis
ſimoniace adeptus:aut illud eſt ſimplex
beneficiuzʒ aut eſt prelatura. ſi ſinplex
poſt hberam eius reſignationem poteſt
illud ex diſpenſatione epiſcopi- uel etiã
capituli epicopo conſentiente recuꝑare
ut extra de elec-ſi alicuius in fl- extra &

ſirno- ex infinuatione. ſi uero ſit dignitas

uel prelatura-puta plebes uel bnticiuzʒ
cum cura ut extra de offi.or. ab ecciag⸗

et illo nullo Ipo acculſante uł denuciate

ſuo proprio motu renunciat in manibʒ
epiſcopi poterit ex diſpenſatione ipſius
epiſcopi.qui tamen non deliquit in hoc
recuperare ſi utilitas uel neceſſitas eccie
id expoſcit.i.qv.prelentiũ et·c ꝗcũqʒ.
Si uero in iudieium uocatus. couictus

ſit uel timore probationum confeſſus 2

propter hoc eius electio reprobetur nõ

poteſt epiſcopus illa uice cu eo chſpeſar

ut in predic.decreſi alicuius-et extra ð

ſimonianobis fuitS.i·2 Fm hoc poteſt

intelligi iqi.erga et extra & elec-ſuper
æO.et·I· q v.C.iet fi. uel dic breuius
in beneficio ſimplici diſpenſat epiſcop
cum capitulo ex cauſa et ſine cauſa:duʒ
tamẽ id meritoruʒ progatiua expoſcat
ut in decrett ſi alxuiusin fi et in· c. ex
inſinuatione· In duplici poteſt dupẽeſar̃
ætiam ea uice ſi neceſſitas eccie id expoſ
cat ut in·c.preſentium ał non põt epus
diſpenſare ut in. c. nobis fuit·5:i: Vez⸗
eſt ea uiceſed ſcdᷣa bñ poteſt ut in dec.
ſi alicuius in princ.et ſic-c.preſentium-

dleterminat decretalem ſi alicuius. a illa

determinat illam.nobis fuitff·delegñ
eſt nouum. et· l.ſed et poſteriores:quod
autem dixi epiſcopum diſpenlare poſſe
intelligendum eſt quãdo non ſibi ſed eo

ignorate alicui & ſociis ſuis pecuĩa datt

fuit · Si enim ipſe deliquiſſet indignus
eſſet poteſtate diſpenſandi: ar. extra de
cleric comug diuerſis in fiet inuitur
hoc in predic·c.preſentium ibi non epᷣo
ſed cuidam principum 2c. arĩ·qi fert᷑⸗
v. uulnerato⸗Et xxvi:di una et uide.

Et uide circa ;ᷓ dictũ Io-8 deo-

Sʒ nꝗd diſpeſat ep fimo onuſſa:-

„*

—
OO—

i.de ſententt·5⸗ aSd den ð
L 5

00

Q H. Quod ſimonia ſit patet de ſimonia

no ſatis. et. c-ſeetc.ea queet.c. in tini

Circa officia mortuoruz bñdictiões

bentiu ſepulturas criſmatt uenditiõs
ſacmentorum uaſorum et ueſtimetoꝝ

benedictiones et huiuſmodi. dnt mgri

ꝙ ſic poſt peractam penitentiamcum

non ſit ꝓhibituʒ ar· e& de ſenex c· nuꝑ
T ſi aliqs ſimoĩace ingreſſus eſt

aliquam religionem Dici poceſt tꝙ epꝗ .

poteſt diſpenlar̃᷑ cum eo ſi eo ignorante
Fuit pecunia data. Alii dicũt indiſticte
ſtan fore concił generali ex de ſimo:
c.quoniaʒ.et·c/de regulart· ꝭ Ber- ibi
tenet primum in: iin: glo. quod placet-
reſpectu eius quod de ſecularibz cleric
et ſimplicibus beneficiis d ctur eſts·
.ii et ᷣm hoc concilium loquitur de
ſimoniacis. · ¶ Hoc etiam nott ꝙ ſi

aliquo ignorante ſimonia commiſſa ſic·

oſtmodum tamen ſciens ratum habet
perinð eſt ac ſi ab initio conſenſiſſet ux
leg et noin predic.c.ex inſinuatione:de

hac materia no extra de renunci poſt

tranſlatt.in mẽtali uero ſimonia ſuſficit

per penitentiaʒ ſatiſfacere creatori- ſecd
et ſi papa committit alicui ꝙ diſpenſer
in monachis ſimoĩacis ille dpenſare po

teritetiam cum abbate ut ex 8 ſimo·
cafi.l.di:de hiis uero ex de ſen ex: nuꝑ-
LIn ordinato auteʒ a ſimoniaco plato
cdhcenduʒ eſt ꝙ caret executione donec
cum eo diſpenſatum fuerit per papam.
uel etiam per epiſcopcm ut quið dicuũt

quod dic prout legitur ex noi:q· i.ſi qd
ix·/ qoe . i·c. · et de

a ſimoniacis · M. Et--i
ſimonper tuasii · Viceſimodrto
quando dubitatur ty iuramentum lic
licitum uel ſeruandum- uel nõ ſeruanè·
ad papam pertinet diffinire 2 decerner
ut extra de clert.non reſad audientiaʒ-
et extra de elec uenerabilem·· p· extra
de lureiuranò· uerum.et/c/quãdoetec⸗
intellecto. Item cum in omni iurarnto
intelligatur eiꝗ autoritas excepta.
Et in hus in ꝗ bus ſic intelligit ex epta
dicit Hoſti ꝙ poteſt ſola uoluntate ab
ſoluere iurantem ut ſcripſi in dec· qᷓnto
ſuper.ii/glo·5.· Vt extra de iur̃iuran
ueniẽtes:ꝭ·ĩ.et. ff.ad munic : imꝑatoreſ

et·xxii:q ii·beatus uidetur ꝙ põt illuzʒ

ablſoluere qui iurauit quod uerum eſt

Im do.mĩter clericos etiã in ecciaſticd

indiſtinte ut patet extra de Rpt·con
ſtitutus et de appelł. dilecto· Icem etiã
inter laycos et in temporalibus et ſi nõ

abſoluat omnino tlaxatł᷑ tñ ſiue ſuſpẽdit
ad tempus ex cã ut pʒ·xv·q vi iuratos
extra de penis.cfi· et de hereti ·c. fiñ⸗
Quiidam tñ hoc ultimum non reputãt
ſpeciale ᷣm do·m. Quidam aut qicunt
ꝙ papa diſpenſare poteſt· et abſoluere
alique a iuramto propter graue ſcadalu

* uel malum exemplumprecedente tarmm

claue diſcretionis ſed. H contra niñ ſic
licitum quod iuratur quia iuramentuʒ
et uotum ſunt de iur̃ naturali ut extra
de iureiu: et ſi chriſtus et uoto.mage
et iura naturalia ſlunt immutabilia. et
indiſpenſabilia ut. v- di . 1. et. vl · cnſ · S·
hiuis itaetĩ· é nunc breuiter hoc no.
xv·qvi:autoritatem. H Et in pred-
decrett:quanto de iureinraud in glo:u.
curioſus in hoc uideat Ihoſca ſcce·
q·lxxxix· artꝛculoix· et de uoto· ni · q·
prece · lxxx articulo-:2·X - Vbi
aucem quis temere iurauit quod de ſui
natura illicitum eſt- et quod ſeruatum
uergit ĩ dexrimentum utiuſq; ſaluti i.
amine et corporis· poteſt eps diſpenſar

ITo.de deo. q· VYbi ſtatim dicam-
xxii :q ĩiiiqui ſaco· et· S.fin· et· c. inter

uel potius nunciare non tenere 2

cetera etc- in malis- e& de iureiurań

peruenit · i· et · c. ſcut ex litteris- Immo
etiam ipſe iurans poteſt tuc autoritatt
propria otrauenire licet debeat peniter
ut ibi et.xxii .q: iiii.C.ĩ et. c·ſe:Si uero
poſſit ſeruari ſine interitu ſalutis eterne
licet alias temerarium ſit et periculoſuʒ
non debet propria autoritate uenire-
extra de iureiuranð· ſi uero· et.c.cũ ꝗð ·
6.fi-2. Cc ueg immo papa ſolus abſoluit
a temerario iuramento- ut in pre deci·
uenerabilem artamen contra ꝙ etiam
epiſcopus in temerario diſpenſat extra
de cenñi:grauiſ.et hoc quidam tenent ꝙ;
ep̃us diſpenſet in temerario ſi ĩ peiorem
exitum uergat ut extra eo quintaualł.
et:c.ſi uero xxii:iq/i:qui ſacramento:·et
G:fi. Poteſt etiam diſpenſare epiſcopus
ut non exigat iuramentum ab alio. Cui
committit curam animarumα1V
nullus epiſcop-a contrario ſenſu extra
de iureiurano nullus diſpenſat ẽt epus
quando eſt contra primum et ẽ illicitũ
extra eo uenienset/c.quanto.ct quãdo
