l.ff. de accul.cũ cicia:nec hic ẽ loc reſtõi
ff.de mĩol.auxæiliu.bene facit qð etiã ð e
cipiente ſcripſi p compᷣo.de elec.qð ſicut
circa prin. uld·colũp. V. ſec pone ſicut In
articulis aut accuſati reuolueret᷑ ratio fa
cit.ĩ.de accux.licʒ.ſed diſtictio ꝑemptorii
cxpſſe nõ uidet᷑ ꝓceder̃· cũ ꝑ litẽ cõtel.di/⸗
catur ornnẽ ᷑minũ haberi ꝓ ꝑẽptorio. Sʒ
in hoc auctor noſter uariat. ude.S. 8 dila-
h.i. V. et no· et.ꝭ.uidenᷣ·p prin. et· V. ꝗd
ſi data cũ ſua remiſſme · ?· Suꝑ quo ſcir̃ de
bes ꝙ qui teſtes ꝓducit debet ſuam inten
tionẽ ex petitione elicitã dare ĩ ſcriptis ſu

per qua teſtes examinent᷑ 2 uocat᷑ illa ſcrip

tura qñqʒ articuli ut.ec de teſti.cCo.c. fi.a
e*ι⅓. e ad bec al incipit pᷣſentiũ,teſtes- li-
vi.qũqʒ capitula. e· cauſãq; et·c. ꝑ tuas
ct. c. Framtatis/ et in pleriſqʒ locis uocat᷑ in
tentio.et qñq; aſſertões.vi.q:ult.actor eꝰẽ
e·ti. e pte· A.ad fi: de quibo aliqd eſt dice
dum¶Scien igit᷑ ꝙ ſcom quorũdã mo
rern Ioco nõ Fiut poſictes nec etiã articu

h ſed ſtatiʒ lite cõteſ. et pſtito iuramto. Iu

dex loco poſitionũ et articuloꝰꝶ reum intxer

rogat ſigillatã ſuꝑ quolibʒ membro libelli

qui ſi negauerit int᷑rogat eodẽ modo teſtes
acton luꝑ quolibzʒ membro libelli ſed cu-
ria romana aliter obuat.nã ibi lit᷑ cõteſ-
et pſtito iuramto actor ſuas format poſi-
tiones quas facit de mente libelli· dicẽs po
FPra dicemus. ã. in ti.de poſitioS· x

Q lid hi eas reus negauerit fomat 2 dat
ciculos in ſcript is Adinſtar poſicionuzg ·
dicẽs ĩtẽdit ꝓbaret.ac· ¶ uidã aut breuig

225

ſ expedire uolẽtes dicũt ſic ponĩt..2 ꝓba
re intẽdit c.2 tũc poſitiones negatas dant
2: 3rtculiaf dice cõſuetudo ꝓbat᷑ in Edic

ta decre · Pſentiũet.c.ꝑ tuas:C. de ecep-ſi

quiĩdẽ· ff.de iireiur.ſi duo·. Iulian· eodẽ
etiã modo reus format et dat ĩ ſcriptis po
ſitiones et articulos ſuꝑ eo qð ad ſuaʒ derẽ
ſionem ꝓbar̃ intendit:expedit em fieri ar
ticulos et etiã bo ꝓpomut appareat ſu
per quo teſtes ꝓducent᷑et deponent utꝗ
G.i. v. Itẽ ꝙ depᷣoſuit et.C.qui le.ꝑlol.fi.
ꝛbi obrepticiã ꝛc. et ut meli teſtes exarni
nent᷑ct ut uideat᷑ an ſint ꝑcinentes.et qua
liter ſuꝑ eis inrogatoria formarda ut ex
de teſti.ad hoc ał ĩcipit ſentiũ.h vi nam
qnqʒ aliq petita in genere in articulis ſpeci
ficant᷑ ut no.ĩ de libel?.cõcep·s·fi. . cau
tus ctiã ſis-unde ſepe plura ponuirt᷑ in arti

cußis ꝗᷓ in hbelł ut patet.ĩ. in formis arti⸗

culox· X· Et clem.de. . ſg- ſpe. .2 ga
qicit articulos dari ad clariorẽ ꝓbationem
Si tñ nõ dent᷑ articuli ubi nõo ẽ de coſue
idine ꝙ dent᷑ nõ credo eſſe peccatu.nam
m loci cſuetudinẽ iudicandũ et ꝓceden
dũ eſt ex: de eo qui mit.in pol- ca rei ſer.

cu uemſſet.xi-di.- in Diis reb·xi · qi ſcit ſac

ta.e& de cõſuet᷑.ad noſtr:de ꝓbacſicut· ꝙ
auũt articuli dadi ſint et in ſcriptis dixiS.
q̃lic aut ĩ prined. v.deinð. ¶ Siue igi᷑ ac
tor ſiue reus ꝓbanre intendat᷑. Iude ei trni
num ſtatuet ad articulos formãdos quibꝗ
exhibitis fiet ꝑti alteri copia ut uideat an
ſint ꝑtinentes uł nõ/et uty cõtgant nego
ciũ de quo agit ut exẽ de ꝓbac. cuʒ caulam
que qð dic m papã ut in· pᷣ.c.ꝑ tuaset.s·
·qualit᷑ aũd.in prinnõ enĩ debʒ quis acd ꝓ
band admitti illud qdᷓ ꝓbatũ non releuet
cauſam ſuã.C.de ꝓbac ad ꝓbationẽ· i. ⁊c
de of.dele.cũ cõtingat in fi.cu ſuis concor.
qñq; tñ cauſa litis abreunãde cu articuli ſut
obicuri.uel lõge recipiũt diſputationẽ iu-
dices eos admmittũt ſaluo iure ĩꝑtinentiũ ſẽ
et poſitiones ut nod.min ·c ꝑ tuasbo⸗
nonie .l foro ſculari xit egi.c.l.d
eccłſiaſ tico dixit cõtriũ.ſẽd poſſibile eſt ꝙ
ſic fuabat᷑ ſuo temꝑe·ſed hodie f̃uat᷑ cõt᷑riũ
in utroq;ʒ foroquia dant᷑ articuli in ſcript
Pti cont᷑ quã ut formet int᷑rogatoria. Itñ
nõ fit ꝑti ſed ſolũ iudici ſeu tabelliõi copia
articuloꝝ quos intẽtionẽ uocãt ſ̃ ſolũ uer
bo ꝑti dicit᷑ ad quã ꝗdazʒ intentionẽ ſibi
botenus dictã formãt int᷑rogatoria hii cõ
dra quos teſtes inducunt᷑ Ec no. ꝙ arti

) ———————ðŚðñðñ

. . . . „ —
culi er poſit iões udriuſq; ptis debet ſimul

ꝓcedere ſi tñ una ꝑs dicit articulos ſuos eſ
K ꝓbartos et ideo ꝑtis alteriꝗ articulos nõ

„
S Arser⸗

ℳ—

₰

Q

eſſe adrrũttẽêdos non audiet᷑ mo admitte
ad ꝓbanð illos dũ tñ ei nõ obſtet teſtium

publicatio uel aliud homodi ut. .5. ſatis

V. nec etiã·et· V. nec aũt in tp̃e diſputatio
nis . Iudes uiðbit cui ꝑtis ualidiores erut
ꝓhbationes:C.de edic:diui.adri:tol.l.fi:cir
ca með.l. In aut᷑de teſti:ſi uero:ubi dici
tur ꝓcedat quidẽ teſtatio/hic autẽ tp̃e diſ
putatitionis refuetur · pri enim debet cõ
ſtare de facto ꝗᷓ diſputet᷑ de iure utĩ.d diſ
putat᷑.et allegat᷑.S/nũc uſdenð.in prin·ꝙ ſi
ille dicat ꝙ licet articuli ꝑtis alteri ꝑtinẽ
des ſint ipſẽ tñ talia ꝓbauit uel incõtinẽti
offert ſe ꝓbaturũ.ꝑ que qſi totũ det᷑miĩnat᷑
negociũ ꝓpter qd de ꝓbatis per euʒ circa
ſuam exceptionẽ tãtũ cognoſcenð et tᷣctã
dum eſt rndebitur ꝙ hoc locuʒ haberet ſi
ſic allegãs cõfiteret᷑ intentionẽ et articulos
alterius ꝑtis ut.C. de excepſi quidẽ ubi di
citur. Si uero de hac cõfitendo te except᷑
munitum ꝓponas de hac tantũ agi cõueĩt
Ad idem eæ de excep· cũ uenerabilis. . in
telleximus. ſecus ſi negatſi enim ꝑ talem
modum excluderent᷑ articuli ꝑtis alter ius
ſic ap ꝓbarent᷑ phaties iſti circa negoci
um Papale-

eum eſſe ꝓbatu · quod quidẽ fieri nõ de

bet niſi in ſentẽcie ꝓlate et ſequeret᷑ etiaʒ
incõueniẽs quia ante cõcluſionẽ et ante dif

fimitiuam ꝑ intlocutoriam negocium prĩ
cipale deòkminaretur cum tamẽ iudex nul
la diuulgatiõe debeat ꝓmere animi ſui mo
tum circa negocii deciſionem ante ſenten-
ciam ut.C-ad.l.cor.de fal ubi.Cetex ubi
articuli dicuntur eſc ingtinentes et ꝓpè
hoc repellendi ſi iudex inuenerit ſic eſſe eos
caſſabit ut in pre.l.ad ꝓbationem et in p̃ᷣ.
decrecum cõtingat ff. de int᷑ act᷑.ſi fine· C.
ſi peculioet · l.ſi fil ius cuz patreet tũc dif
finatiua ſententia ſcᷣm iurt tramites ſubſe
juetur. ¶ Item agens cont᷑ poſſeſſorẽ eccł
ſie.uel alteri rei:debet articulos formare
et docere de iure ſuo nec poteſt articulos
uel poſitiones facere cõtra reuʒ poſſeſſorex⸗
ſuꝑ iure illiq quia et ſi ille nullu ius habeat
tamẽ abſoluet᷑ ctore nõ ꝓbante ud · vi. q ·
ult.actor. e de cã pol. et ꝓprie· cũ eccłſia

et de iur̃iu.· c.fi: unuũquẽqʒ enim iur ſuo

nõ de alieno experiri oportet ff.ſi fu uen.
loci corpus.d/competit·ffſi uſufr̃.peta.l.
uti frui. H· Ad ideʒ · ff· famhr.l hiis cõ
ſequent et ibi no.et.ffſi ag.uecti.l.ii.ff·ꝗ
po.in pig · ha.lſi prior·S/ſi fimplicit᷑et ex
d pł olim et uideĩ· ð loca. ꝭ.fi . V. lxvi-
1„.. Ex de cõceſ.pᷣben.poſt electioneʒ ubi
optinuit ille.h/quia poſſidebat et alit᷑ non

c manifeſtaret iudex ꝑ

cdit de iure ſuo. 7. . iſte debʒ intellig
qñ articuli quos format actor d iur̃ poſſe
ſioris nõ fortificãt ius actoriseo enĩ caſu
quo fortificãt certuʒ eſtꝙ licite format
articulos ſuꝑ eo·pone exemplũ qñ collatuz
eſſet actori beneficiũ quo poſſeſſor fuerat
a iure uel homine priuatus ſuꝑ hoc habet
neceſſe formare articulos ꝑ quos appareat
veneficiũ uacaſſe· cũ ał ſibi facta collatio
nõ tenuiſſz. ð S c 5.
cunt᷑ te poſſeſſorio ꝗqa me
do in ca articulos ꝗliter illã eccleſia poſſide
bamet qualit᷑ me illa ſpoliaſti.et ad colo-
randã meã poſſeſſionẽ do articulũ ꝙ eã poſ
hſdebã e collatõe talis epi· et ſic tago peti-
toriũquerit᷑ an ſit talis articul adrritten
dus.et uidet᷑ ꝙ nõ. C.qui legit· ꝑſo.lfi·ꝗ
cauſa poſſeſſonis nihil habet cõmune cuʒ
ꝓprietate et diuerſe ſunt. ff. de excep · rei
ĩudi.et an canð ·fł·de acquir.poſ.nat᷑alit᷑.S.
nmihil cõmuneet· l.ꝑmiſccri Item cum nõ
agat᷑ de ꝓpriĩetate etiã ſi de ea conſtaret· lu
per ea non ꝓnunciabit᷑ ut iam dicam ergo
nõ debet acd ꝓbanð admidtti:qd ꝓbatũ nõ
ꝓfit ut dixi:ſepe tñ de mandato cri clemẽ
tis papeiili-tales articulos admittirn ad

poſſeſſoriũ coloranð ar.ex· de ꝓbac licʒ nõ

ad aliũ effectũ quia nõ ad aliud.ſ.ad ꝓprie
tatem eſt actu et ð qua re iudex cognouit
de illa et nõ ð alia ꝓnũciabit . de iudic·S
qua re:e de ſimolicʒ Heli.masie autẽ B
locũ habere poteſt in benificiis que nõ poſ
ſunt poſſideri ſine canonica inſtitutiõe ex.
de inſtit᷑ex frequentibo.ii:.qi⸗ leguũ ex de

cæo ꝗ· mit. in poſ eu quili· vi:ad hoc facit

qð no· ð. ꝭ· i · V. Item ꝙ depoſuit et ſequẽ

Imo etiã dicunt quida ꝙ nõ debet in benefi

ciis eccłſiaſtioi fieri rſtitutio.niſi is qui pe
tit reſtitui.prig ondat d ſua canomca ĩſti
tutione·ſiue de titulo ſuo.ut.iii·q ĩ.5·patzʒ
et in ꝓxirne cõcorlicet ad oſarius ei de
Prietate r̃ferens.q audiendus nõ ſit· ut ex
dę reſtit᷑ ſpo· in littert ubi de hoc ſm papã
V. Et æ· ti· ex ꝑte ubi ſcripſi in glo.quaſi
dieat ulẽ með.et uide qð no in cle.de cauſa
poſ.c.uno in ul⸗le. F. Ap ꝓbatis enĩ
articulis et examinatis dabit ꝑs ad vſa int᷑
rogatoria cont᷑ teſtes quibĩ· ꝓx. ·dicazʒ
porro articuli exquo curia roap ꝓba
di ſunt ĩs cui teſtiũ receptio ſuꝑ hiis cõmmit
titur ſcᷣm forrnã traditãS. e··qualit᷑. V·.
poteſt etiã nullẽ ſuꝑ hiis cõrt̃dictionẽ uel
diſputationẽ admittet ut in pᷣ. decre· pᷣſen
tium·ꝭpoſtea · ar· C. de teſtam.ornniũ.x
xv·qĩxapłice ex de iudic:cum ueniſſet
xxiiii·q·ĩ· arecteex ð confir · uti.c.iĩ.2· iu·

3

Rℳ

õ

4 Sʒz pone ago S
eccleſia ſpoliaſti.·
po

☛wA T

. . 7 W *

— . .„ = =è
111cI I 9 W%r’’—

=ẽ 4—– — ——————

— –— —

— = —

+ —☛ * S=

7

C Sed pone auditor generalis palacii ni
Pape int locutus eſt remiſſionẽ mn aliq cau-
ia faciend. in yſpaniã uel alibi ſuꝑ ꝓbatiõe
alicuiq exceptionis pemptorie uel etiaʒ ne
gocii pricipalis ut in p·decre:pſentiuũ et de
Phbac.licet.dati ſunt articuli et cõuentum
eſt de loco 2 de iudicibo int᷑ ꝑtes.poſt hoc

ĩs cõtra quẽ dati ſunt articuli dicit eos ob.

Qcuros et declarandos ꝑ iudicis inẽrogatio
nerm ut ex de fide inſtr· cũ Iohẽs ꝓpe fi-
Bendetur ꝙ auditor nõ poteſt amplius int᷑
rogarear: e& de of dele in litteris. Sʒ corã
exarninatoribus teſtiũ declarabu nẽ· dic ꝗꝙ
hec corã auditore iplo fient qui datos 2 ex
aminatos debet articulos mittere nec exa
minator teſtiũ ſuꝑ hiis aliquã diſputatio-
nem admittet ut pdixi. et fic optinuit et
ar. ad hoc in prę:c. cum Io. ꝓpe fiet. ff/de
ĩ. de poſitio··v. V. Itẽ ſcias.· ·Cõſulo au
tẽ ꝙ in libello de articulis pauca et neceſſa

L teſti curent. . de kini uide ideʒ

ria ponant᷑ ut ꝗs a ꝓbatiõis ſupꝑflue onere

·de libelł' cõcep.5.fi. æ& ſuma. Bal ad

P.C. de pp. lor 4 eſt aut ut plu
rimũ utile ꝓducẽti teſtes dar articulos ſuxꝑ
qbo ĩtẽdit eos ꝓducer nõ en iudex.nec eti
am ſunt ſemp teſtes iĩta ĩſtructi et ð facto
et ð iur ꝙ ſcuãt de omnib nccẽiis rñdere ei
aũt ò̊ quẽ ꝓducunt᷑ nõ eſt multũ utile niñ
quo ad B ga eis ſcriptis melig ſciet ineroga
toria formar 2 intẽtionẽ ꝓducẽtis E diſ

releuet᷑. et que ꝓbabilia uidebunt᷑ clie

creti pmunit. ¶ Hoꝝ eti articuloꝑ ſeu

capituloy ꝓbãdoexpedit fieri copiã ꝑti
bus ne pora paſſi audiant᷑ dicẽtes forte ꝙ;
teſtes ſuꝑ eis deponer̃ ſeu introgari nõ de
buerũt 5ᷣ lʒ id nõ fiac mhilomin ualʒ eo.
rũ r̃ceptio audiet᷑ tñ liber̃ cõtdicẽs 2 diſpu

tans ſuꝑ eoꝝ iptinẽtia. ¶ Vt aũt que dixi

mus exẽplo ſGiciam no· ꝙ qnq;. 1-Fm

bonagui.a Egy- quoꝝ fuerũt exepla que

ſequũtur. . qs uult? ꝓbare ꝙ aliꝗᷓ eccłſia
4 IB eSSe fibi Beſſe · qñq; mulier
uult ꝓbar̃ mr̃idiũ a cõtxit cuʒ ticio quezꝭ
petit in uiꝑ·qnq; aliqð monaſteriũ uult ꝓ
bar̃ ꝙ bona ticii ſpectãt ad ipᷣm eo ꝙẽ uł
fuit monach etx ꝓfeſſus ei· qnq; ꝗs uule
ꝓhar̃ exceptionẽ quã ꝓpolint ò teſtes qn
q;ʒ agit ꝗs rei uedicatiõe ad reʒ 2 ſic d aliis
exẽplis. In quolibʒ ergo caſuũ pmiſſoꝝ ar-

ticulos forrmẽ· ¶In pᷣmo auũt caſu cõcipe

libellũ ut no.⁊ · de ma.et obe · V. epus aut

ſuꝑ quo tirulo articuli ſie formantur ·
L EEe arriculorum.

Intzd ꝓbar talis epus bituren· Eu ꝓcu⸗
rator eiq ò·p· ꝙ ipe habet᷑ ab omniby habi

22 ℛ
tatoribo eiuſ diott. ꝓ ep̃o Itẽ ꝙ poſſidet
jura epatus adrniniſtrat 2 agit 2 cothit ut
epᷣus.vᷣ de hiis duob nõ ẽ uns· .· et bona
gui.illos non poſuĩtet uide q.·S· cixi. .
multum etiam. . Item intẽdit ꝓbar
dictus. P. ſẽ gerit pro rectore talis ecclene
Item ꝙ dicta eccłſia eſt.ĩ.fines Bituren
dio- ſita Itẽ intẽdit ꝓbar̃ ꝙ dicto.p·et p
deceſſores eiq ꝗ ꝓ tpᷣe ibi fuerũt/cõſueue-
rũt eidẽ epo 2 eiq Eeceſſoribo ꝗ fuerũt ꝓ
tp̃e manualẽ obeclẽtiaʒ facer. Itẽ ꝙ epus
biturenibi cõſueuit rectorẽ vſtituer̃ ⁊ de
ſtituer̃.Itẽ ꝙ ipᷣe·p·et ali ꝗ fuerũt ꝓ tpᷣe
rectoris eiuſõ eccyſie conſueuerũt accedere
ad ſinodũ bituren.tpib cõſuetis. Itẽ ibi o
ſucuerũt uemr ꝓ ſcripturis ꝓ criſmate.
baptiſmo et ꝙ capituł celebrãdis · Itẽ ꝙ
tãto tpᷣe uenerũt ꝙ de ei cõt᷑rio memoria
nõ ex iſtit. Itẽ intẽdit ꝓbar̃ ꝙ ſmias excõi
cationis ſuſpẽſionis et intdiéti in cdictũ ree
torẽ et eius pᷣdeceſſores et eccłfi latas.pro
tpe a dicto epo et eiq pdeceſſorib cõſueue
rut inuiolabilit᷑ obfuar̃. Itẽ ꝙ idẽ ep̃i ibi
cõſueuerũt᷑ corriger̃ reformar uiſitar̃ ꝓcu
rationes recipe abſq; aliꝗᷓ dictioneet ſic
aliis. Itẽ intedit ꝓbar̃ ꝙ de pmiſſis omni-
bo et ſingulis ẽ publica uox et lna⸗ .
de B articulo obmiſſo in examĩe uide q di
dicã in fi. . Hec ꝓbant᷑ ec de ma.2 obe
huſqʒ .ex de of.or·cõquerẽte.ex de eapelł
mo:c.ii.et in multis alns ex de reſtit᷑.ſpo.
olim int᷑.2 ad'oteꝗa quociẽs mutat᷑ gen
articulox tocis repetunt᷑ illa ba. Ite in-
tedit Pbaf. F.2 cõcor.ĩ · · Px· V. is quo
q; de hac dictiõe. Itẽ diſputauit Ia. de bel-
& uide in aut ut cuũ ap· cognoin.iii· mẽæ
bro queſtiõis X. In fo uero calu cõci/
pe libellũ.ut·ĩ. de ſpõla.· ſequic et ſic for/
mabis articulos.Intẽdit ꝓbar̃ berta ꝙ die
tali talis anni ipa et ticiq ĩ domo uł loco ta
li cõuenerut. Itẽ ꝙ tales et tales erãt pnñtes
Itẽ intẽdit ꝓbar ꝙ idẽ ticiq eax deſpoſauit
Itẽ ꝙ eaʒ deſpõſauit ꝑ vba de pñti Itẽ ꝙ
eaʒ ſubartauit annulu in eiꝗ digitu iĩmittẽ
do.Itẽ ꝙ cõt᷑xit matrimoniũ cu ea Itẽʒ ꝙ
dixit in huc moð accipio te in meã uxorẽ
et ꝙ ĩmediate rnditet ego te recipio ĩ meũ
uix. Itẽ intẽdit ꝓbare ꝙ de his ẽ publica
uox et fama.pmiſſa ꝓbant᷑ ec de ſpõſaſ̃
inł᷑.et.c.eũ in tua et.c:ad ĩd ex de ðᷣſpõſaĩ
pu.c.fi.e de re iudi:tenor.exc. de ſponſa-
duoꝝ. c. i.2. C. licʒ. Si uero berta uelit age
poſſeſſorio ut.ĩ.S ſpõſa:·porro:formet ar
ticulos qli ipa fuit in poſſeſſõe uł qſi ipiq
uiriet qlit᷑ ie uir eã traduit ad domum
et eaʒ ut uxorẽ tractauit in domo leetoet

O1

menla:et ð t̃e coh bitationis et qualit᷑ ſ
nominabant et con munit᷑ habebant᷑ uir
uxor et qualiter eam a ſ eiecit. 2 qualit᷑ co
modo huius poſſeſſionis eam deſtituit ſiue
ſpoliauit-et qualiter diu cohabitauerunt
ut dixi:¶ · In tercio quoqʒ calu fic forma
bit. Intendit probar talis ꝙ ipſe ab bas uil
le magne:Item ꝙ habetur conmuniter ab
omnmibus pro abbate. Item ꝙ agit contra
xit et adminiſtrat ut abbasſed iſte nõ fu⸗-
erunt neceſſarie · niſi de hoc contra ipſum
exciperetur Item intendit probar̃ ꝙ. T.
fuit monachus eiuſdem monaſterii.Item
illud fuit ingreſſus.Item ꝙ ibi profeſſi

onem fecit in mambus prioris uel abbatie

Item ꝙ ibi uixit ut monachus.et habitũ
monachalem geſtauit. Item intendit pro-
bare ꝙ in ipſo ingreſſu ſe et ſua omnia ex-
preſſe obtulit deo et ipſi monaſterio.Icem

antendit probare ꝙ tempore ſui ingreſſus

talis fundus ab eo poſſidebatur. Iteʒ ꝙ ip
ſ eum tunc ut ꝓprium polſidebat. Item
intendit probare ꝙ de p̃dictis ommibus et
ſinguł' ẽ publica uox et fama.pᷣmiſſa pbãt᷑
ex de renũt᷑ex t᷑ᷣnſmiſſa.C.de ſacroſanc.cc-
aut᷑.ingreſſu·xĩx·q/ ultĩaſi qua:ex de ſuc.
ab inte.c.fFi:de probac. in noſtra.eẽ de re-
gula.cum ſcimuset.c porrectum. C. In

quarxo ſic formabit.de quo ha besĩ. E’S ſe
Ne. A

M. v. hac igitur uia. Icezʒ intendit
Probare ꝙ talis teſtis concra ſe induct us
erat tempor poſicionis. I.·. No.hoc uer
bum quod pluries repetitur in. V. S. Px-al

legat᷑. et. . W. ii-quod facit ad queſtionem

no· S. 5. I. V. quid ſi teſtis.2 ꝓ ſolutiõe mea
ad quam.S.remiſi: Iteʒ non putes ꝙ in hac
exceptione uel intentione ſuff icit iſta ge-
nerał locutio ſed facienda erit ſpecificatio
ut uidebis.ĩ.de excep.ꝭ.uilo.V. ſẽd quoni
am.et.ĩ.de polidio.·quinto poſt prn .
excõmunicatus. Item ꝙ erat pauper. Iteʒ
erat Ppter paupertatem luſpectus. Itẽ
ꝙ cauſam iſtam reputabat ſuam ꝓpriam
et ſic de aliis eceptionmtbus S. in-6.1 Poſitis
cum ſuis concor.¶ · In quinto concipe li-

bellum ut.ĩ.de cauſa por̃ᷣ.et ꝓprie: nota

dum. v. alie ſunt et tunc ſic formabis arti
culos: Intendo probare ꝙ talem fundum
a Licio emi. Item ꝙ tali tempor̃ emi.Itẽ
ꝙ ꝓ tanto precio. Idem talibus Pſenti-
bus. Item ꝙ idem ITicius mihi eum uen
didit. Item ꝙ eum mihi tradidit. Icem in
tendo ꝓbare ꝙ ipſ eſt paterfam. Item ꝙ
eſt talis perſona que potuit uendere Item
dictum fundum tenui et poſſedi:Item
euʒ detines uel potes probare tibi fuiſſe

5. *

datũ uel pſcripſiſſe uel ad te ex patris ſue-

ceſſione ꝑtinereet ſic de ſimili hec ꝓbã
tur·ĩ. nunc tractanduzʒ. . ulloet ſe· )
Reus quoq; qui uult teſtes actoris re ꝓba
reſfermabi articulos. Intendit ꝓbar/p
quia· aet b.teſtes cõtra eum ab.h. in cau
ſa tali ꝓducti ſunt. et erant inf ames tem
por̃ ſue Spoſitionis.tem ꝙ erant infames
ex tali cauſa. Item ꝙ erant piuri. Item ꝓÿ*½
deierauerut in tali cauſa. uł non compleue
runt quod murauerunt et ſic de alus ut· ĩ. 6-

ſpe. . hac igitur.¶ Et hoc ſufficiat e-

empli gratia poſuiſſe.nec emm eſt hic an

Pl ius ĩmoranduz nam cũ plura ſunt nego-
cia ꝗᷓ uocabula. ut.ff.de pᷣſc..naturalis.
æt ex in ꝓhemio in prin-non poſſumus in
ſingulis caſi bus artitulos formar et. ĩ.per
totum tractatũ libellox poſitiones inueni

es formatas. que in mocico ab articulis dii.

tant ut predpei de quibus etiam poſitioni
bus tractatus ·. ſubicietur ſpecialis er ſe-
cunduzʒ negocioe uarietatem ſtudvſus ad
uocatus articulos uariabit et mimten et ad
det ꝓut nẽgocio viderit expedi. ¶Hoc
quoq; amimadtendum eſt. HScëm 19

ſum bonagui et Egy. articuli ꝑuer

ba affirmatiua fieri debent non ꝑnegati-
ua quia negantis factum ſem curſuʒ cau
ſarum nulla eſt directa ꝓbatio e& de elec.
bone.ie de ꝓbac.qm̃ contra.de renunẽ.
ſuꝑ hoc in fi·vi:qault. actor que eſt· C. de

ꝓbac/quod dic ut.ĩ de as .ig HEoc

ctiam no·ꝙ in erticuł et ꝓbationibus pol

ſum dec larare colorar̃ ſpetificare et ampli
are que in petione continentur et ſubſtan
tia non mutata.ar.ex . S appeł.conſtitut⸗
Ppe fi:et de fide inſtr. cum Iohẽs et ð re.
iudi.abbate ſane· 5.fi·li·viet.S. V.ſed pone
cum multis fimilibus. Ph dico ꝙ ꝗ
lapſum termini articulos nouos dar no
Poteſt datos poterit declarare nil enim ał
mutat nunc dat qui datum declarat ſt.de
teſta. heredes·S.i/ et ibi concor. in ult. glo.
facit ex de dila.littere ſic ĩtiam uidemus ĩ
ĩudice qui ſuam ſententiam reuocare non
poteſt· C. ſen.reſcin. non poſſe.l.i.de ſen.
ct int᷑.l.poſt ſententiamquam tamen de
clarare et interptari poteſt.et ð in .5h. ĩ
in glopłt. ð hoc e de poſtulan.c.i.in glo
no:·quod ſcripſi ů. v.ſigolim ſuꝑ. v. apien
dum. 2 id uerum durante officio ut ſcriph
e:ti. e pꝑte.iii. in ult. glo.plus dico ꝙ etiazʒ
illa declaratio ſic eſt implicita articulo q;

una cũ illo fing itur emanaſſe beñ facit. fI.
de her̃. inſti.l.aſſe:totooubi nominatus in

codicillis. cenſetur in priori teſtamento in

A

8

☛

— — . — —

= — —— —

— —

ſtitutus edt ĩbi quere eoncordantiĩas in ule.“
glo· et in.lh ita ſcripſero.ff. de condic.et ð
mo-bene facit in aut᷑d fian do.inſtr̃a.na.
ante fi. ubi interpᷣtatio reſpicit ius interpᷣ-
taturn.Hinc eſt ꝙ declaratio cõſtitutiõis
reſeruetur in ꝓrogatione ſecus ſufficiat ð
cre· conſtitut ionẽ de reguł ·i.rñ.li·vi.ſiue

igitur declarans dicatur inplicitum decla-

rato ſiue dicatur connexũ a unitum ſiue
dicatur conſeqnens uel dependens omni ca
ſu dicetur tpᷣe primi rel ponſi manaſſe.2 ad
hec tria facit.viii.di:quo iĩure· in ult.glo-
cum iuribus ibi allegatis reſumẽdo prirnũ
de implicito bene facit·ff.ſi ex nocauſa a-
atur.l.fi- de pacti ur̃gen:S:dolo malo in
fi. de iur̃iur · ſi duo patroni:.ſi quis iuraue
rit · et · Sſe.ad ſcm de connexo 2 unitoe
de conſti. ᷑ᷣnſlato·ex de app.c.płt.C.de di
uer · REp.l.i.bene facit. C. de naturalilibe-
autł᷑. Item ſi quisff·de damp.infec:ſi finita
6. ex hoc edict ad tercium de cõ juente
uel pendente facit de cõſtit᷑· nam cocupiſ-
centiam.ubi concordantie in glo.ar· ꝙ ff.
de acqui.hr.ſi quis heres.rñ.i.ĩ fi: ibi ſunt
enim apẽdentie ꝛc. et.C. ð lat᷑lib.tol.l.una
5·et ſiquis hominũ. Ex hiis cõcluditur ꝙ
pdictorum qdcumq;ʒ ſumatur hoc clara
tur non dicitur habere tpis diuiſionema
primo Nñ · ſed cenſebitur tunc factum ſi-
rile de tẽ. or. ſlitreras. Ec que dicta ſunt de
artitulis dicta etiam circa poſitiones intel
ligas .Iter articuh non ſunt ſub dil
iunctione formanch-mſi forte ubi agitur
de alieno Facto in quo ꝓbabilis eſt ignorã
tia. ut.ff.de iur̃ et facig:regula:tunc enim
paſſunt ſub diſiunctione formari ar ex ð

ĩ inł.reſti.conſtitutuset noſcðm ſrc

ex de REp.ex parte/S de pᷣ ſcrip: auditis ¶

ILIiud aur non eſt obmittendu nam ſi dediſ
ti articulos ſuꝑ quibus tui teſtes debent

examinari- et aliquis ex illis articulis dolo
ſeu incuria iudicis ſit obrmiſſus. q pſumit᷑
eo ꝙ ſuꝑ illo teſtes non depoſuerũt publi
catis atteſtationib poſſunt te petente iĩte
rum teſtes ſuꝑ illo requiri.nec obteſtium
publicatio-nam nouus cenſecur articulus
et non uetus ar eæ de teſti · ꝑ tuas · ut· ĩ· ·
ſatis utiliter. V. nec etiarm.et · V. quid ergo
Si aũt ex certa cauſa iudex obmittit int᷑ro
gare puta quia non debet tunc exiã ſiꝑs ab
incio ſuꝑ capituhs ſeu articulis eos inro-
gare pecut non tñ iterabitur Bhirodetio
ſi capirula ipla eſſent pribus pſentibus ap
ꝓbata et poſtmodũ aliqua eſſent obmiſſa
bene ireraretur introgatio ſuꝑ illis ut dixi
Diſputauit doming meus in legibus

+21
de acculatore qui duos articulos formauiĩt
contra accuſatum. Primus ſuꝑ crimine ꝑ
eum comiſſo. ſcòs ſuꝑ fama- teſ tes de poſu
erunt ſuꝑ primo tantum ſuꝑ quo ſolo fue
runt introgati teſtes. In fme dicti ſui dicẽ
tes ſẽ mil plus ſcme poſt publicationem ac-
cuſator petit eos introgari ſuꝑ ſcdo articu
lo ð famaopponitur ꝙ ꝑ illa verba quib
dixerant ſe mil plus ſcire uidentur depoſuiſ
ſ ſuꝑ articulo famxquerebat quid ꝛur et
tenuit illos inrogari deber̃.faciant ſupᷣdic
ta alł.fide arbi.qualems:ſẽd ſi de plurib
xt.l.quid tñ in prin ſicut etiã iterato depo
nit qui obſcure ðpoſuit.ex. e.ti.cũ clamor
Ad cõtrarũi rñdet ꝙ ꝑ illa generalia ba
non poteſt dici de poluſſſe ſuꝑeod quo nõ
Fuit icrogatus· Incelligunt᷑ ergo dixiſſe nõ
plus ſcire:ſ.de ueritate crimims ſuꝑ quo ð
ponebantnon obſtat ꝙ allocuti fuerĩt ꝓ
ducentẽ quia illud ꝓcedit cum primũ dic-
tum corrigunt/S.· . i. . V. Iteʒ ꝙ teſtes q
aũt ſupplent obmiſſum nec obſtat timor
ſubornationis qui ꝓcedit ꝓpter publicati
onem examinationis et inrogatoria exa-
minata ut dixi e ti: frat᷑nitatis. in vin. q-⸗
hic uero ſuꝑ illo capł'o examinatio non eſt
facta unde non plus tirnetur ſubornatio
ꝗ in prima ꝓductionecuʒ quo ad illud iſ
ta uere ſit prima ad caſum facit qd no-ĩ. p
tein.de notocri:S·fama- in fi. Fe

terrogationibus aut que fiunt ſuꝑ eircum

ſtanens non cõtingentibus principale ne-
gpocium ſi obmittantur quid iurs ſitdicã
1.5. P. V. Item caute-

Haliter auc in

cauſa inquiſtioms formabitur inquiſicori
um dicam.ĩ. G̊. nunc tractandu ad finerm ·

tat Sunt aut mmerogatoria intro
gationes quas ꝑs uult fieri ſuꝑ
– negoci circũſtantis teſtibus
ſe inductis ex. e: ad hoc ał incipit pᷣſentiuʒ
6.Ceſtes. Ii.vi.et.c.ꝑ tuas et de hiis non de
bet dari copia ꝑti teſtes ꝓducenti ꝓpter
piculum ſubornationis- ſcm ub. ubi
ſepius.S. dixi in-ĩii·colupna. ꝙꝙᷣVinc.et do
minus meus idem notant in pc.pꝑ tua
ubi ſatis dixi ſuꝑ· i.glo:Ia.de amelia in fi.
ſui operis interrogatoria dixit edẽda p.l.ĩ

Sedenda.ff.de edendo.-ubi dicitur illa om

nia edenda que ꝗs apud iudicem editurus
eſt ſed dic ut ſequitur ꝙ ad inſtructionem
examinatoris dantur· Item edentur cum
atteſtationibus. Poteſt etiazʒ eſſe et alia
ratio quia ipſe dantur ad inſtructioneʒz ex
aminatoris.qui ſi interrogauerit ſuꝑ alio ꝗ
debet· non fit in hoc partibus preiudiciuʒ

4

m de introgatoriis uidend rei⸗

☛ zatt r 60170

—

N

RN

ℳ

ar.· ſt. de ĩnt᷑. acł..fi.papa dicit ꝙ ſi iude
Inno:non ſic expreſſit de iudicc unde
ſti:putat eum dixiſſe de ꝑte uide ubi.s.
P· Focit parti copiam non peccat.ſed face
re non tenetur. Secrete ergo dabuntur iu⸗
dici et iudex ꝑ ſe uel per aſſeſſorem cas cor
riget et ſuꝑfluas reſẽcabit ut iam dicam·ĩ
v. fiet ſi qua illis deſint ex officio ſuo ſup
plebit. I.· Hoc placet ꝑ rationem que ſẽ
quitur licet Vber-dixerit contrariumſ.
ꝙ debet minuere non addere:quia illud eſ

ſec ſupplere de facto-hoc dictum Vber-

non poſuit Io. de deo in cauily. de teſti. ad

fi:li vi:quia ſibi non placuit. ar-C. ut
que deſunt aduoca.ꝑ iu.ſup.l.umca.ex.·de
poſtula.prela.bonei.ad officium enim ci
us ſpecialiter pertinet teſtem interrogare
et de circumſtanciis ueritatem inquirere
diligenter ut.ĩ.e: ꝓ per totum. a

tis igitur articulis de quibus. S. . pxdici

mus.is contra quem teſtes ſuꝑ eis debent
examinaripetat terminum ad dandum in
terrogatoria et talis dilatio ei danda eſt: ꝗqa
ſic eſt de conſuetudine introductum.
Verba fuerunt Vber et Bonagui.ubig-
eł idem no.g.ti: pſentiuz.li. vi. in glo.inter
rogatoria Fak eſt legum intepres:ex S
conſue:cur dilectusff. de leg.· ſi de interpᷣ
tatione· xl.di. in hiis rebus.licet hoc nõ ſix
epreſſe lure cautumnon enim quicad iu
dicis poceſtati perrmittitur iurii ne ceſſita-
ti ſubicitur . ff.de iudic non quicqd ĩmo-
quod a lege obmittidur a iudicis religione
ſuppletur.ut.ſt.de re iudi.ſi ſ non obtulit
·ſi quiset ec de excep· exceptionem uel
dic ꝙ ſatis talis dilatio a iure dari concedi

tur exquo facultas ciandi erri

ſualetur ut in pre:concor.ad hoc. ·i.
ſentium . e.ti.li·vi ed ante illum non habe
bamus textum:ꝙ pars contra quaʒ daret
interrogatoria· et de creꝑ tuas:que ſequit᷑
non probat hoc que loquitur de articulis
ꝓducentis — per tuas·nec enĩ
in mora modici temporis eſt ꝑiculum. ff-
de iudiciſi debitori. modica tamen erit ne
Pars producens grauetur in exhibendo
Tpeurando- Pereſte⸗ et huiuſmodi
quandoq; tñ articuli formantur et dantur
priusꝗ teſtes ꝓducantur:et tunc non eſt
peric ulum ꝙ; malicioſa mora fiat in inter
rogationibus formandis et ſic in curia ro
mana ſeruatur: ¶(EHabita ergo dilatione
huiomodi:aduocat eius contra quem tel
tes ſeu articuli dantur habeat copiam arti
culorum contra ſe datoy· ut.S· 9. Pae· V. fi
ue igituret eos uelut ſpeculum chiligen

der intueatur. l. Verbum Bonagui. .

et ex hus ſua formet interrogatoria.ſicut
et arbit᷑ con ꝓꝑmiſſum intueri debetne gd
ultra illud faciat.fride arbit᷑. nõ chſtingue
mus·5· de Cfficio·et· 6 arbit.ſi enim ſuꝑ ali
is que ad cauſam non faciunt interrogari
petat· ut ſepe uidi fieri non auditur nec ua
leret· quia ſuꝑ hoc teſtes deponerent.non
iurati. e· de teſti.c/de teſtibus. Immo iu
ex il ex ſuo officio· et quicqd ſupuacu
um repierit cancellabit. ut. xxcvwii. di.huiꝗ
ne fruſtra membranas occuparet. xix. di-
ſi romanoxet omnis ſupfluitas eſt reſccan
da.ut.C· ð ſenexpꝑireci.l.ii.e& in hemio
decretallum.5Sſane.C. de noC. faci.l.i. C. ð
probac.ad ꝓbationem ex.· e. cauſazʒ. et om
nis impertinentiaut ex. de teſti: plentium
Ii.vi. ¶ Interrogatorium autem ſup arti
Iis.S· · Px formatis ſic ſcr berur et conci
pietur. FOrma.interrogatorii. Hoc eſt in
terrogatoriurn contra teſtes. P. Iſtud erit
loco ſubſcriptioms.deinð ſubiciat ſic. Do
mine iudex ad ueſtrum ſpectat officium
diligententer cumta rimari et rey ordinẽ

Plena inquiſitione diſcutere·x: q- ult. iu

dicantem e& de fide inſtõ. cum Iohẽs ꝓpe
finem ꝓinde uobis ſupplico ut teſtes ꝑtis
alterius diligenter non ꝑfunctorie exami-
netĩs et ab eis prudenceer ſuꝑ cquolibet arti
culo queratis de ſingulis circumſtancns x

xiii q-vii occidit et ex. ecum cauſam que

i· M. de circuſtanciis ergo ſuꝑ capituns
ad que ꝓbanda ꝓducuntur ab eis queren
dum eſt.ſed non debet interrogatoriuʒ eõ
tinere nounm capituluʒ ꝓ aduerſario pu
ta cum ꝓducto teſtes ad ꝓbandum mu-
tuum tu petis illos interrogari an ſoluerꝭ
de hoc enim habes facere capituluʒ et cgo
interrogatoria ſuꝑ illo. . Videlicet de
cauſis loco.tempore:aucdſtu.uiſu. ſcientia
credulitate·fama. certiduneet aliis ut in
Pre.c.eum cauſam quequeratis etiarn de
fide teſtium et conditione an ſint nobiles
uel plebei-infames uel rephenſibiles. diui-
tes uel egeni et ſuſpecti.an lucri cauſa ðpo
nant.an ſint amici uel inimici alterius par
dis:an de uilu- uel de auditu deponant.iiii.
q · iii. V. teſtium. et · ii · q. i· in primis · V. ſed

æd ð pſonis queratis etiam de rei confini-

bus.ex de libelł.ob.c.ii·ff.de cenſi.forma
queratis etiam utrum ſit de iuriſdictione
uel de familia uel cõmenſalis uel conſang
uineus ꝓducentis et utrum doctus uel in
ſtructus fuerit teſtificari er quam partezꝭ
mallet optinere 2 8 eius etate et an cõcor-
daucrit cum aliis teſtibus ſic dicere et de

n

te
Lln
nce
i⸗

r
i⸗

4

e
In
tte
/

4
ce

omnibus circumſtanciis que poſſunt᷑ eb de
bent animum iudicantis mouereet ꝗ qui
bus iura dicunt et decernunt atteſtationi
bus eſſe qucrendum.que no.C. & teſti:aut᷑.
rogati/et de hiis aliis iam.ĩ: dicetur et ad

ſpeciem etiam deſcendatis ſic. ¶ Super pri
mo genere articulorum primi caſus.ſi tel

tes dicant dictum epiſcopum cõmuniter
haberi a ſubditis ꝓ epiſcopo-queratis quᷣ

modo ſciunt et qualiter ſciunt adminiſ-

tret poſſideat agat et contrahat ut epiſco-
pus et ubi quando 2 in quo eum uiderunt
haberi et adminiſtrare poſſidere agere et
condrahere ut epiſcopus. Item quibus pre
ſenti bus et quocDar.S.qe actore·.v. Item
contra prelatum et ſe· ¶ Item ſuꝑ ſc
nere ſi teſtes dicerent dic tam eccleſiam eiſe
ĩ.fines dioci·bit eren:queratis qualiter hoc

ſciunt.queratis ętiam de limicibus dioct2
qui et ubi neen untercogenerfi
dicant manualem obedient iam fuiſſe epiſ

copo pᷣſtitamqueratis qualiter hoc ſciũt
et quid ſit manualis obedientia. et quando
et ubiet quibus·et a quibus et quibus pᷣ
ſentibus preſtita fuit tt an nomine cicte
eccleſie uel alter ius preſtita fuit.et ubi et
quandoet a quibus·et per quos criſma.uł
alia pet ita uel facta fuerunt que in eodem
genere continentured an nomine dite ec
cleſie uel alterius. Si uero dicant ſe audiuiſ
ſẽ queratis a quo ubi quando et quibus pre
ſentibus et a quibus et a quot audierunt·
Ite uarto genere queratis de ſen
tencis a quo et ex qua cauſa et in quos qm
et qualiter an in ſcriptis uel ſineet an cau
ſa expreſſa uel non uel quibus preſentib
late fuerund et ubi et qualiter et quando 2
a quibus fuerint obſeruate et quis epiſco-
pus.quos uel quem uel quando correxerit
uel reformauerit in dicta eccleſia et qualit᷑
hoc ſciunt.Item ſi dixerit eſſe conſuetum
uel conſuetudinemqueratis quid ſic con-
ſuetudo et qualiter iudicatur et qualiter di
noſcatur.et an idem ſit conſuetud o·&ꝙ lex
ſcripta. Item que eſt cauſa uel ratio ipſius
conſuetudims:et an hodie ſit uel ceſſet dic
ta conſuetudo/et quot adtus eam indu-
cantet an et quociens fuit ꝓnunciaxum ſẽ

cundum eamet ubi et per croe. 4 In quĩ
to genere ſi dixerit de ho: fore famam pu

blicam· Queratis a quot et ubi 2 quoau
diuit et an illi erant amici uł inimici et an
bone uel male fame et quid ſit fama publi
ca et quot homines cam inducant.2 ubi ſit
publica fama 2 an fuit fama publica ante
litem motam uel poſt quid iuris autem ſit

2 2 „%
Eum eſtis diffinit notorium.uide.⁊.de no
tor.cri./iĩam de notorio.v.ſi uero ſint no
toria alis· ¶ In (cdo uero caſu 1
de contractu matrimomi ſic poteſt inter
rogatorium formari.FOrma. Domine iu
dex 2c. ut.s.ĩ Ecedenti forma uſqʒ ibi-luꝑ
primo genere articulorũ 2c. Iunge ſi dicit
ad talem domum uel locum cõòuenerũt
queratis qualiter I ſcit et qua hora et quo
anno. et quo die et in qua et in cuius domo
uel qua parte domus uel loci uel in qua ca
mera.2 an dorus illa haberet ſolarium uł
eſſet terranea:queratis etiam de confimnb
domus uel loci.queratis etiam qui fuerũt

preſentes et an fuerunt plures ꝗᷓ ipſe nomi

nauerit. Si uero dicant exæ domum fuiſſe
contractum matrimonium. queratis an ĩ
uia uel in uio · Mn Bonagui-cuius fuerunt
hec interrogatoria dixit ĩ uirida rio. .. et
ſi dixerit in uia queratis in qua de qua par
te uel latere uie· et de erus circũſtancus.Si
dicant ꝙ in platea queratis in qua uel qua
eius parte et eius cõfinibus et ſic & aliis
ſuꝑ ſcðo uero genere ſi dixit ꝙ eam delpon
ſauit per uerba de preſenti uenaris quo-
modo ſcit utrum uiſu uel auditu.et ſi dixe
rit ꝙ uiſu queratis utrum in ipſo actu de
ſponſationis ſtarent uel ſederent conthen-
tes. et quibus ueſtibus erant induti.quera
tis eciam qua manu et ĩ quo digito iĩmiſit

annulum et an eſſet aureus uel argenteus

uel qualis an cum lapide uel ſine et an ipſe
uel alius immiſit. Si dixerit ꝙ audiuit que
ratis ubi et a quibus et quibus preſentib
et quando utrum ante litem motarn uel
Poſt audiuit. queratis etiam de uerbis qui
bus dicunt per uerba de preſenti contrac-
tum eſſe et que ſint uerba preſentis tempo
ris que futuri et quis eorum prius interro
gauit uir an mulieret an in ipſo inſtanti ĩ
terrogationem ſecuta fuit reſponſuo et an
animo contrahendi uel carnalem copulam
extorquenci. uel ludendo uerba ipſa ꝓla-
ta fuerunt et an aliquis tractatus ð matri
monio contrahendo preceſſerat uerba illa
et an metus uel coac tio intceſſerit uł ſpon
te id fecerũt et an ſemel uel pluribus cont
erint· et quo anno et quo menſe quo die et
qua hora diei et an nouerit tunc uel modo
agnoſcit contrahentes quod dic ut.S. 6 ĩ.
· Item ꝙ non nouit 2 adde quod eſt.ĩ. v
hoc etiam no.et quis erat epiſcopus tunc
uel poteſtas ſeu rector loci ſi reſpõderit ꝙ;
x.anm ſunt Queratis quomodo ſcit inter-
rogetur etiam an alius contratus de pre-
ſenti pceſſerit illa uerba et an deſtis ſcireʒ

=

ℳ

