e accuß. olim. E I teſtes diſcordant eſt mulier. ex.· de· V. ſign.for in fi-ſuꝑ B 5„
de loco et temꝑe ed ꝑlonis.iiii:qĩx.mhilo teneas ꝙ ſcdm leges mulier in cã cnuli et
minus ·et in pre·c·cu cauſam que· cev. erĩnali poteſt eſſe teſtis.ut.xv.q.ni.ex eo
q-vi: de parentela.ex· e· lic. ĩi.q dic ut.ĩ et. ff. de teſti· ex eo·et. ff. de teſta.qui teſ--
§. Iam de int᷑rogatoriis· V. Itẽ interroget᷑ tamento.ꝭ.mulier Inſtie·ti. 5. xeltes. mſi A
de loco ed ſẽquen. uł ſunt ſibi cõtrarũ ſeu in teſtamitis tantũ ut in pre. :mulier. et 2
diuerſi qð dic ut.ĩ. .poſtꝗᷓ de· ¶ Item ꝙ 6. teſtcs. M Fertur-Ia. de are- tenuiſſe — 5

crimen teſti obicctum cotingit cauſã de leges iſtas ꝙ etiam ſcᷣm leges mulier non

— — — S 67
☛

2

„ —, — — ——

7„

—

2*

₰J

C

teſtifica in criminali cuʒ enim in illa de
ſalute hominis agatur. fortior ratio ſua
dex᷑ illam repelli:ꝗ in teſtamtig ꝓpt᷑ maiq
piculum. 8 elec- ubi ꝑiculum cu cõcor.li-
vnet· C. de ap.l. aditos: Inducit etiã ratio-
nem decreforus in fi-et leges ibi allega-
tas hoc de facto nõ ſeruat.et equitatẽ ha
bet quando ꝑ mares ueritas nõ poteſt ha
beri.in ciuili foro· . uid ð codic. E
uł alia ultima uolutate dicit ac. Mq B
no-in prenulier Bcr. N fano
ſup. I.fi. C. de codici I. et idem ibi Cy. in
fiet uſe hic allegata. Mar. cũ in ſolo teſ-
tamento reꝑiatur ꝓhibita. ergo 2c· per.I
can. ex eo al. S. V· ꝓxi:et.ff.de iu.cu pre
tor. Ite.lfimplicit᷑dicit. v. teſtes requiri
et non diſtinguit ergo nec nos diſtingua-
rmus·ff. de ritu.nup. palã in fi nec ðbent
uno iure cenſeri que ſunt diuerſa. C/de co-
dicilł.ſñi ideʒ ꝙ ſint diuerſa patet·e· ti· l. ii·.
G. qui teſta.fa.poſ.non codicillos/et rep-
henſi ſunt dicentes codicillũ ꝑtem teſti · ff
de iur̃ co.dã referũt ał eadem ratione re
pellentur in donatione cauſa mortisarC
de docã. mo-l.fi. reſtringat᷑ ergo odiũ ð
reg iur. odia liviicum cocor.eſt autẽ in
hus diuerſitas ꝓpter piculum.ſ. ꝓpter in
ſtitutionẽ heredis que non fit in codicilx
Pchet ibi poteſt ga non eſt ꝓhibitũ.ff

teſti- I. i. narn et ibi non rogati admittuũ

tur. C. de codicil.l.fi-in fi. Ide; dicic ub.

maxirne in dubio 1. ultimis uoluntati
ff. de inof · te.ſi ꝑs· ff. dele·ii.ticia.ꝭ.· ii ·
Idz Gui.de ſuc.inlex eo ffe allegat.ff
ex qui ca.ma:nec non.·ò. Heis- C. 8 codicil
ereicremer pe ſcm canones
aut nuꝗᷓ admitit᷑ in cã cr minali. Mτ1li:
v.rmulierermn:niſi in crirminib exceptis2
ſic ĩtellegendũ eſt prec.forus In ciuilib
aũt et ĩ matrimoĩalib a ſpiritualibus et
quibuſcũqʒ alns et etiã ubi de crimine ci
uiliter agitur. ut in cauſa inquiſitionis. uł
denuciatioms dicuntt.et· ber et alii eam
adrmmitti. e de teſti:quoniã et.c.ſuꝑ eo·ii·
et. C. tam litteris ex accu.ſuꝑ hiis.2.c
ad petitionẽ· et de ſimo. ꝑ tuas. in fi·2 bre

uiter ubicũq;ʒ non ꝓhibet᷑ expſſe · ut in teſ

rarnentis et criminib. Iode deo et qui⸗
dam alii dicunt ꝙ cũ eius teſtimoniuʒ ſit
generalit᷑ ꝓhibitu ut in pre.c.forus et in
pre.c.mulierẽ non debet admitti niſi ubi
inuenitur expſſum.xv.q· iii· Ffi· ał pe · V
Et hec opĩ.no·e·q· eo in

cum eniz.
fi.ult.glo. et ar.lv· di·ſi euangelica-pu
- — — — . . * — 21 3
ta in matrimoniis· et cũ de crimine ciuilir

agitur. prius dictum uerius eſt et Io de

dep:ſatis coceditł. ꝙ in ciuilibus admittaè

.hoc facit in libro. Iudicũ ꝑte · in· de

impugnatiõe dictoꝝ teſtiu. Itẽ ꝙeſt la--

cus qui non admittit᷑ cõtra clericu in cri-

minah cauſa:ex e. ue EsS-1I et. i. q: vii-lai
cos:et. C ſe et ꝑ totuũ. ¶ Item ꝙ eſt cleri-
cus qui non admittitur cotra laycu:xiiq-
1. nullus-q8 intellige in criminal uel.
melius duxlſſet. et cu diſiuncta dicunt ꝙ
in =ððð fori ron admitten

tur· qʒð eſt fallu. : coram iudice ſeculari
Irxem ꝙ non eſt ꝓbate uĩte uł opinio
nis nec bone cõuerſatioms. nec eſt ſine ſu-
ſpitione nec fine macula manifeſtap̃ mul
ta mala de ceo dicunturet eſt criminoſus
ex ð fo.cõpe:licet ex de teſti·teſtimoniũ
et.c.ſuꝑ eo.· In aut᷑ e.5·quia ita et. quar
ta. C. ad. I. fal aut᷑ ſed cuʒ teſtator/ex de
V. ſig· forus · teſtes:aũt. ni· q. vn xeſtes 2
5S. .· Itẽ excipitur ꝙ eſt ĩfamis· viid
de portantib crucẽ ꝓpter hereticã pra-
uitxatem nũquid poſſut a teſtmorio repel
li. et uidetur e pmiſſis ꝙ ſic. Iteʒ publice
penitentes qamodo ſunt infames ar: l di
cofirmandu-et tales non admittunt᷑ ut S.
v. Iteʒ ꝙ eſt infamis· Iteʒ qui ſerel fuit
malus ſemp pſumitur eſſe malus. ·ð ac-
cuſac/ſi cui. et. xliii. diſed illud ꝓpe finez
de reg· iur/ſed malus livi. Item
c publca peĩtentia iponitur creden-
tibus receptatoribus et defenſoribus he-
reticorum et tales infames ſunt ut extra
de hereticis. excõmuicamus5 credentes.
Item omes ꝗ xpiane legis normã abiciũt
ſunt ĩfames etiã ipſo iure· vi ·q:i· ĩfames
in prin. C. de ſum. tri.l.iĩ.nii.qiiiiſi ꝗs. de
cS.di.mi.celebritatẽ nec ad teſtiõium ad
mittunt᷑.ii.qvii.nõ põt..c/ſẽ iiii.q.iĩ.C.i·
pterea licet dicat᷑ emẽdat ð cẽmĩe ꝑ peni
tẽti. tñ eu cõcmitat᷑ ĩfamia ex genere pe
ne.et delicti ꝑ frĩaʒ clarati irrogata ut.
ii.q.vn.5.porro·udenõ põt eſſe teſtis· ut
ex. e. teſtmiuʒ. Itẽ negari nõ põt quã ex

apud bonos et graues eiꝗ opio ſit grauat᷑

qð ſuſſicit ad hoc ut repellat᷑. ſalcẽ ĩ ẽrĩa
Ii caula. ut ĩ pre· decre· teſtiõiũ. Itẽ crimẽ
hereſeos cuius occaſione punitus eſt cri
men publicũ eſt ut.i.di.ĩus publicũ· ac de
publico crimine cõdempnatus ſempꝑ fit ĩ
farms ut. ff-e qui. ca infa-irroga- athele
tas· 6. calupniator. Iteʒ ꝓ hac ꝑte facit.C
de generali⸗abolit indulgentia et. ff. de re⸗
miliqui cũ uno teſte · et. ĩ. V. Itẽ qð fuit
et. S. in ti- de accuſatore. V. ſed quid ð hiis
et. n.q:vii:non poteſt· et. . E et · l. ſ heĩr.

—

ticuset. iiniqi. c.ĩ· ar. cõtra ꝙ pe ſſit eſſe

teſtis· nam ꝑ penitentiã incipic eſe qð nõ
fuit: unde non debet in eo deſpici qð fuit
lI.diferrum e& de Rp: eam te & pe: di:i.a-
Site· licet poſſit ad hoc reſpõderi ꝙ ꝑ peni

tentiã tollit᷑ infamia canonica que ꝑ pec

catum cõtrahiturut.viq.i.ilhi qui.et nõ
ciuilis que ꝑ ſententiã uel ipſo facto irro
gatur ut.iq:iii..hinc colligit᷑. Iteʒ cum
Ppublice peniteat.non poteſt de ĩpſi emẽ
datione dubitari. utldi.in capite- unde
non eſt repellend· ut in pre.c. teſtimoni
um:quia ꝑ penitentiã omnis infamia eſt
abolita ut.S. Item ꝓ hac ꝑte facit in pre-
I-fi cui.S.ex cãet.ff.de poſtulan.l.i.· qdᷣ
ſi quis.C.de ſen· pal.l.fi.C.de aſſeſſort.licꝭ
C:de nupimꝑialis. ¶ Icem:qꝙ; uult teſti
ficari cõtra hoc qð it e&τ. eαοτâεν1⅓½.
8.· V. Item ꝙ; teſtes· et ſequen.

non ieiunus tulit teſtimoniue. ρ. C.l. ſed

hoc honeſtatis eſt. nõ neceſſitatis. Reʒ

ꝙ aliquid de ſuo addidit quo mendacio to
turn teſtimoniuʒ decoloratiiiqĩix. puta
ix.· (i ·ſi ad ſacras ſuꝑ quo no.& ſi teſtis in
dicto ſuo aliquã admilſceat falſicatẽ etiazx
ſcienter nihilominus tñ ualet eius depo-

ſitio.durn falſitas illa nõ tangat ſubſtan-

tiam uel circuſtancias negocn ſuꝑ quo
ponit.puta ſi dicat cõtrahentẽ eſſe allunðᷣ
ꝗ ſit. uel alterius eſſe affinem ꝗᷓ ſit officiũ
enim teſtis non cõſiſtit in hiis quia nihil
facit ad teſtimomiũ. unð ſit coõtrahens uł
quo ſit aſtin is et ſic de ſimilib . AI. pu⸗
ta cuius capelle ſit domus. in qua cõficit᷑
ſtrumentũ.Rcut et accidit de mea quã no
tar us deſcripſit ĩ prochia ſancti ꝓculi cũ
ſit ſancti Iacobi. 5.·ar.tñ cõtra in pre·c.
ſi ad ſacras. ubi diert᷑ ꝙ non ualet ſcriptu-
ra in qua officioſũ mendatiũ admiſcet᷑ of⸗
ficioſum dicitur quia nulli obeſt:et alte-
ri ꝓdeſt. ut.xxii:q:ii.prirnu ff. S& inof.te:
I. io. H. Csciio htterã B eſſe corrup
tarn.ſẽd forma uerboꝝ innuit cõtrarium
ibi. licet piũ.ac. et ibiſi uero Itẽ ſi httera
hic diceret. illud intelligit᷑ qñ nõ circa ſub
ſtantialia apcius ꝓcederet cũ fine huius
vV. ibi.non reddit inutile ſed id ſolutioni
cõtrariu non cõöuemiretnec etiã·ĩ.ſcriptũ
exemplũ cõgrueretquia non eſt uerũ q;
non ſit circa ſubſtancialia alterare metal
Ium pecunie ſoluende ut ſcripſi po Inno-
et Oſti.in decre.fraternitatis quã in fine
allegabo. Itẽ nec eſt ſimplici᷑ uerũq; au⸗
rea pecunia plus expediat utriq;· immo
ꝓut plurimũ cõtrariũ eius q uni ꝑti ex
pedit ꝓficit alceri ppter que nelciens ali
ter auctorem excuſare dico ꝙ forſan fati

gatus ſtudio dormitauit homer qð in li
bro. Inno:erat qualicũq; corruptũ ad
litterã incõſiderate ponencdo.. Illud in-
telligitur qñ circa ſubſtanciana. uł circũ-

ſtancias negocii de quo agitur. admiſcet᷑.

puta ſi inter cõtrahentes actu eſt ꝙ ſolua
tur argentea pecunia.et teſtis dicit de au
rea que melior et utilior eſt utriqʒ; cõtra
henti · nam hoc mendaciu.licet ſit piuzʒ et
.utile teſtimoniu.tñ non reddit inutile. Si
uero amiſceatur ſiiꝑ ſubſtancia cõtract
uel ſuꝑ circũſtancus ipſius tunc ſiue ſcien
ter.ſiue ignorant᷑ falſum admiſceat.nõ ua
let teſtimoniurnnurnꝗᷓ emim debet dicer
niſi q in ueritate nouit et uidit.ĩ quo nõ

poteſt eſſe ignorantia. ut.iniiqix. teſtes

et pura:.que aut dicta ſunt in teſte.intel-
lIige etiã in tabellione iuſtrumtum cõfici
ente· et uide.ĩ:de edic.inſtr.ꝭ.inſtrurmtũ
·quid ſi aliquid. Pb uide opi.Io.et
Bar.bri et qdð ibi dbei et plene de utroq;
ſcri Pria Oſti.de her̃ · fraterni
tat᷑. .¶ Itẽ ioſus. uel indiſcre
tus. ar.iii:q vini· . tria.iii:q/ ix ĩdicas.
de luc.ab inte.cum dilectode ſpon. dilec
tus. .. ff. de ſta.ho:qui fuere· ff. de iu.ce-
cus.et.l.cũ furioſus.et. S. v. Itẽ · ꝙ eſt ta
lis· tal etiã ꝓ abſente 2 ignorãte habet᷑ ff.
ð acꝗ· poſ.l.i..furiol.ct. ff.e ꝗca.ma:

ergo niſi hahbeat intualla.ff.ð teſ.ꝗ. teſtõ.
eug. AIcrrige nec turioh⸗ Sa Ité ÿ*
E teſtis.in re u; cã ſua.ut.C e.· Oĩbus.iiii

qiii..null ĩ reet.V/Oĩbus et. v. eos.

et ·q·v· c· ĩ. ec. e inſuꝑ.ff.c.null.lex tñi fin

git qñqʒ aliquẽ poſſe in re ꝓpria teſtari.
C.S fidei.l.fi.Sed nuũꝗd uẽditor erit teſ
tis ꝓ ẽptoredic ut.S. v.qd de uẽditore.
Quid ð fideiuſſore· nũꝗq d erit teſtis p
ebitore:dic ꝙ ſic. cũ nõ ĩueniat᷑ ꝓhibit9
f. e. I.i. Sed dic. ſcoðm Alb. gal.
aut debitor eſt ſoluẽdo:et tũc admittitur
aut nõ.et tuc nõ.ar.ð furt᷑ ĩtaq;· ar. cõt᷑
ff.deł.i.ſi cui. ·fiet in prel.ĩtaq;. S. fi.ff.
quando app.ſit.l:.pe . M· que etiã eſt· ii·
fi.non Ro cõtrariis quia uidet᷑ illis ſtandũ
cum int᷑ſit eiq ſaltẽ litibus et ſuptibus no
uexari. ff. de minor-l. minoribiis. æxv. de

2

5

A

As

arbi.c.ii.et maxime cũ fideiuſſor renuci·

anit ꝑ moduũ qui no:de fideiup.c.ii.in.i.
glo·lex itaqʒ ĩ prin.nõ obloquit᷑ enĩ ð in
tereſſe debẽtis agere quo enĩ fullo cui fu
rate ſut ueſtes nõ ẽ ſoluẽdo illay: nñs agit
hic loq mur ð int᷑eſſe eius ꝗ cõuenire põt
ꝓp᷑ qð teſtiõiuʒ ipſiq ſuſpectu eſt.2 uid
ꝙ dixi·S.ti.ĩ.ſ.de legato..ſuꝑeſt an finẽ·
¶ Sed pone mutuaui tibi.x.q cum

☛r

Sr

ll
d

ꝓbare nõ polſem niſ ꝑduos filios meos:
ceſſi actoẽm meã·p·e cauſa donationis.
nũc querit᷑ utxꝝ·p· poterit ꝓbare ꝑ los/2
uidet᷑ ꝙ ſicrã ad eu ſpectat cõmoð 2 ĩcõ-⸗
modũ hui cãe 2 nõ ad me ł ad iſtos· ii.q
vi · biduũ· V.palã· ff · qñ ap·ſit.l.ĩ· . ĩ ꝓpa-
Itẽ quia edictumde teſtibo ꝓ hibitoriũ

eſt. ff. S. teſti.l.i.ar.cõtra:quia ego nõ poſ·
4 no p/

ſem illos ꝓducere ergo nec.p· qui eiſdem
iuribus uti debetquibo et ego forẽ uſu-
rus· ff. ð acqui.poſ.põp·ꝭ·cũ quis. Itẽ ego
iurare debeo de calupnia· ut.C. de iur.ca
l.ii.d.ſi aut affuerit· Solutio ſi donato ac
tionis cepit a pactione tunc nõ poterunt
eſſe teſtes. Si uero cepit a traditione tũc
ſic.quia tunc nihil ad me ſpectat rec de e-
uictione teneor ut.C. ð euic.l.i.ꝓux diſ-
tinguitur in dote. C. de iur. e
has duas leges ed· ff. ð edił:edic.ad res do
natas. et. f:. de dona Ariſto· dixit· Gui. de
ſuc.colligi qᷓ; donans teneatur de euictio
ne· qd ſatis patet ex hoc. ·quia tenet᷑ fi S
euictione ꝓmiſit· ſi donatio cepit a pacti
one.uel ſi fuit fraudulenta.hiis ceſſantib
dicebat in. l.omnibus. C. e ĩpſũ etiã dona-
torem admitti et ſic fortius filios uide.
ð.quid de uẽditor· Kr hoc uerũ eſt ſi
ceſſio fuerit facta bona fideff de condc.
ob xur. cã. lI. pe· Si uero mala et in fraudeʒ
legis ꝓhi bentis filium teſtificari ꝓ pa-
tre. ut. C. 8 teſti. ꝑentes tunc ſẽcus eſt ue
rumamen lex docet fieri talẽ. ut ff. fin
reg · ſed ed de loci · · ſi cõuenit· ff ð neg · ge ·
at qui natura.5. iii et ex de teſti: inſuꝑ.S
hoc.s·de ꝓcur.5.Fiin fi· ¶ Ltẽ ꝙ ipſe eſt

—

teſtis 2 accuſator. qdð eſſe no poteſt ut ex

de. v.ſig· forus· S. in omnict no· ꝙ impe-
trans accuſationẽ nõ admittit᷑ in teſtẽ · ſẽ
c ĩ impetratoĩ in ꝗſitionis uł de nũctia-
tionis ·qui admitxit᷑ in teſtẽ in cauſa inꝗ-
ſicionis uel denuũ tiationisſi eas nõ fuerit
ſecutusſic intelligitur ex de fimo. licet
ely · 5· cuͦ igitur · er ibi qui cũ iplo uł cõt᷑
ipſum· 2c. H. Sʒ uide q ibi dæi ſuꝑ. v

uolumus. F.· Itẽ fuit ob carrnen famo

ſum dam pnatus · nii: qĩii· V· ob carmen.

ff. qui.te · fa.pol.hiis · ff. de teſti·oh carmẽ

et. lI. teſtium C. e eos et·ĩ· V. ꝓxi: ¶ Item

ꝙ eſt publico iudicio puta ð calupnia cõ
dempnatus. ff.e queſitũ. uel 8 adulterioe-
ti. ſcio. uel repetundaxeti/repetundaruʒ
et · i. q· i. eadẽ · l· in fi. Idẽ etiazʒ uidetur ſi de
priuato q dic ſcᷣm papã. ut:ex Tc Ceſtĩo
nium. EHI ut ĩbi poſt eũ cripſi ſuꝑ. . S

crimine. C Iteʒ ꝙ in aliis eſt reuser-
go in hocquia delinquẽs in uno in ceteris

2/

eſt obonoꝰiusff. de bonis li. in fuis eõ
de reg iun def leat · de pedi· v. c.i:ff. ad ſil

lamanu ſi quis in graui-5· ſi quis. Item
ꝙ olim fuit criminoſus et ad huc plumi

tur. C. ad.l.Iulł·ma.l.quiſqs.ex de pig· c.

n. in fi. C. de ꝓbac. fine f-de penis capita

lium ſcᷣm.Ia. bal.ar/cõtra:ex ð pſump.

cfi H· So- bide loquẽ nocſtat ful-⸗ X

ſe amnnolum. 3 G Iie ꝙ falſo uel ua-

ſuũ ꝓdidit.
git hoc de illo qui utriqʒ ꝑti diuiſim aſſe
ruit ſe ſcire:quia eis ꝓderat ut ꝓduceret᷑
in teſtẽ ut ſic ꝓductus poſſit alteri ꝓfi-
cere · S imi:qni. .qui falſo:uel uarie.C.

rie Kane XRR-Uel utriq; pti d'etu

æ.nullu. ff.e.ꝗ falſa.ff. ad.l.cor.de fal.eos

et uide· S. · Itẽ ꝙ teſtes ſũt uari· et. ĩ · S
poſtꝗᷓ· ¶ Itẽ ꝙ accuſatus cõtra quẽ indu

citur eu liberauit uel xers eius- uel teſ

tis publico ĩudicio dampnat fuit nec fu
it reſtitut uel 7 in uinculis pubheis leu

cuſtodiadetinet uł ꝙ ſẽ ad pugnandũ cũ

beſtia dentata locauit. uł pala queſtuzʒ
facit V' fec S corꝑe ſuołᷣ peccũiaʒ ob teſti
rmõiuʒ dicẽs ł ñ dicẽð r̃cepit.iii:qin.ᷣ.
Item.l.Iuł.de uiet. v. teſtimomu.i:q
i. cõcuſſionis/et· ρ1â q-ni-meretces2,1·.
H. Item ꝙ imite · Itẽ ꝙ nõ fuit roga

tus a ꝓducerve ut in aut. de teſti/ licer

xijni/q/ii/quãꝗᷓ· et talis eſt cal in quo de-
buit rogari ꝗ plures ſunt.· Prumg eſt ꝗa
cõtractus fuit in ſcriptis· et debitor uulte
ꝓbare ꝑ teſtes ſolutionẽ quã voluit faceẽ
uel quã fecit. uel cõfeſſionẽ quaʒ creclitor
fecit uidelicz ſibi ſolutũ fuiſſe.que ſolutio
facta fuit in ſeriptis oportet enim ꝙ ſint

tunc rogati. non tranſeundes uel fortuiti
iii:qĩxGᷣ·de hiis. aliquos de hiis caſi-

bus no.lIoibi. ?ꝓ·C. e.teſtiũ.et aut᷑. roga
ti.ar.tñ no.ĩin ſm.e.ti·:ſunt autẽforte
ſufficeret ſi creditor corã duobus teſtibus
non rogatus cõfiteret᷑ ſibi ſatiſfactu fore
Itẽ qualit᷑ fiat cõtractus in ſcriptis.no.C.
de fide inſtr. cõtrac tus. Scs in teſtaimtis
ut in prcaut᷑.rogati etff.ð teſta.heredes
6. fi. C. e.ac cõſultiſſima· ĩ prin et ar.cõtra

t. de teſti ad fidẽ. H·ᷓ hẽs iii q· iii. 7(cd N

ut utrobiq; no illud regł are fac qð ſequit᷑
J uel ſi teſtini aꝑiatur. C.quẽad.te ap.l⸗
iilet in militis teſtõ.ſcdᷣm quoſdazʒ Inſti-

de mili. te.5. plane in codicilł aũt uel in do

natione cauſa mortis admittunt᷑ fortuiti

C.ð& codicilł.l. fi. 6:fi. NIä-que lex ſtruit

dictum pylei·qd dixit·ę·ti. in fi· ꝙ forte
ubicũq; requ irit᷑ certus numerus teſtiuʒ

debẽt eſſe rogati,Baga.diseit hoc ſiñ forte

.Pileus-e. ti-an fi. intelli

—

RN

Xss

cunt pre:lad fidẽ.corrigiſed primu uerig

ut ſtatim dicz. . Terci ĩ matrimonio
ut uidetur. xX. v. noſtrates. 1- ubi 8
HB.2 uide qð ſcripſi ð ſpon.ex Pie.P7 prin-
¶ Quartus in d: uortio. r de diuor-
nullu ſed Hunc calu non admittit. t. . ĩ
ſuo ordi.iudi: ꝑte.in. Rica:quot teſtes in
cauſa ſufficiantin fi:et idẽ Pe.de belł. ut
dicit Cy-ĩ aut᷑rogati:ſed Ac: ibi et ĩ aut᷑.
de inſtrurntocau:: ſed et ſi.et pre.l. nul

lum et Io.in pre·5de hiis. hunc caſuʒ e⸗

numerant.ipſe tñ Ac.in.l.ad fidẽ eti.ff.
dicit ꝙ lex nullũ.id bene nõ aperit. Baga-
in oꝑe ſuo añ fineʒ enumerat primos tres
et duos hic ſequentes addit caſus quibus
certus numerus teſtiũ exigit᷑. qð etiã tan
Sit ac.in pre⸗l:nullũ.et ideo quoldã uerſæ
uos de hoc poſuerat gallicus nõ curo·
Ouinetus ubi quis uult caute deponer ſi
ne ſcriptura tabellionis. In aut᷑. de inſt-
cau.S.ſi quis igit᷑. Sexto ſi depoſitari uni
ex heredibus deponentis ꝑtem r̃ddat pe-
cunie depoſite.fł.depo li..ſi quis tabulas
et.S.ſi pecuniã ał autẽ nõ requirit᷑ ꝙ teſ-
tis ſit rogatus.iiiq/nii· v.ad fidẽ.viiiq.
iii:talia. xxili:q- iiii inter querelas ii. qĩ⸗
ſcelus.xxviii.di. de firacuſane.quidã tñ ex
igunt ſmpꝑ rogatos eſſe ꝑ Pdictã aut᷑.ro-
ati. MI!.-bi hoc placeat Gui. ., q& di

de iure uſus tñ ſcᷣm dictuʒ aplectit᷑ quo
ad teſtes qui inſtrumtis adhibent᷑ naʒ ho
die in cuctis inſtrumẽtis ſcribitur teſtes
fuiſſe rogatos.ſed hoc dicit᷑ ad cautelã. C
ed quid in pdictis caſibus ſi teſtis nõ di-

cit.nec negat ſ fuiſſe rogatũ et in inſtru
mento ſi qd cõfectuʒ fuit hoc nõ dicirur
ec certe uidetur pſumi rogat ar. f. S. v.

obł.ſciendũ et.l.quociẽs.naʒ et ꝓ reo eſt
interpᷣtandũar.cõtra quia cũ duo ſint ne-
ceſſaria.ſ. ꝙ ſint teſtes et ꝙ ſint rogati.ſi
unũ deſit. nõ ualet qd agit ur.ĩ. V. ꝓPxi ſed
diſtingue an dicit ſe fuiſſe rogatũ et tũc
Planu eſt.an dicit nõ fui rogat:et tũc ſi-
militer planũ. uł dicit ſe non recordari: ut
tunc pᷣſumat᷑ rogatus.quid tñ dicũt ꝙ ſi
factum fuit inkrumntes pnte iuriſperi-

to tunc credunt᷑ rogati 2 nõ alit᷑ ſcm ub.

d ergo ſi dici᷑ in teſtamento:tales
teſtes fuerut pᷣſentes nec dicit᷑ ꝙ fuerint
rogati et uidet᷑ pſumant᷑ rogati-nam ese
quo notarius iplaʒ ſcripturã nominat teſ-
timoniũ. credit᷑ adhibuiſſe quecũq; fac iũt
teſtm.alias enim non eſſet teſtimm.ſi nõ el-

ſent rogati uel ſi aliquid de ſolemnib de-

ficeret.ff. qui.ſat᷑.co.quoxr᷑ff.de re. iudi.ſi

ſ.nõ/j.cõdẽpnatũ·ii·q- i.ſtatutis evili

di·que ĩpſis. dicendo ergo teſtm̃. uidet᷑ di-
cere teſtes fore rogatos. ar. ff.e. quidã in
fi.f.& iut̃.O.iu.l.il.eęt pᷣſumendu eſt tabel

honẽ uera et rite ſcripſiſſe. C. ð cõtrahen-
et cõ.ſti optimãex de pᷣſump: ad audien
ciam. Ite in cõtracubus omnmia Pt. umunt᷑
ſolemmit᷑ acta. ut.ffde. . obł. generaliter

et.l.cicia.5·fi. C. de cõtrahẽ. ſtip.l.i.inſti.

de fideiũ. in fi:et de inuti. ſtip. 6. ſi ſcrip
Fum-multo fortius in ultmmis uolitari-

bus. ubi etiã que deficiũt. ꝓ ſuppletis ha
bent᷑.ar:C.de fideiuf.uerbu uolo.ff.dele.
ii.cũ paterS·cũ impꝑfecta.ff.dele.i.ſi in tel
tamento in quibo etiã fit plenior interp-
tatio.ff.ð reg. iurt.ĩ teſtamtisff. ð uſluf.

Plenuũ eæ de donac. cũ dilecti. uideo etiam

dicit· lteſtes debere eſſe in Ppſentia teſ

tatoris. ut. C. de teſtamtis ſi non ſpeciali

et ꝙ teſtator uoce ꝓpria debet nomẽ he

redis e xprimer̃. utd.e.Ci.iubemet tñ de
hiis tabelliones nõ faciut mentionẽ ſed di

cuntacta ſunt hec in ſentia taliũ. et di-
cunt talis talem inſtituit nuquid ergo pᷣ
ſumunt᷑ ſolemnitates huiomoch deficere
liget in teſtamito nõ exprimat᷑.abſit ut.ff.
de redu. quociens ar. cõtra quia qui eos
rogatos aſſerit.illud ꝓbet.ff. de ꝓbac ei
qui.vi.q ułt.atorrogatio eniʒ facti eſt
et que facti ſut ꝓbari debent ar. C. de ꝓ-
bac.cuũ res· et. l.ĩet de nõ nu.peaſſeuera-
tio· ·fi· pterea quid eſt rogare teſtes.niſi
eis denunciare ut aſſiſtant. Bal. de teſta.
mili:l. diuus. at denuũciatio ꝓbandaẽ

ergo et rogatio:ar. ff. de euiẽ. ſi pentes. ex&
de iudic· nouit in prin. nam 2 qui ſolerr-

tatem allegat eam ꝓbet.ff.de publ.que
cumq;. é.·fiff.de ꝓbac̃ ab ea ꝑte. C. de fi-
deiuł. l. fi. et · I. pe. Itẽ plures poſſent dicer
ſẽ audiuiſſe ſic teſtantẽ. et tñ nõ ualet.mſi

forent ſpecialit᷑ conuocati. ut.ff. de teſtj.

mili-diuus. et quociens duo uel plura in
aliquo negotio requirunt᷑ nõ ſufficit alte-
rum tm ꝓbari.ut.ff.de tranſac. cũ hii.é.

ſi ptor ut patet in minor̃ qui debet ſe ꝓ-

bare minorem et deceptũ.fl. ð iuriur.nã
Poſtea· ſi minor et in ſpoliato ꝗ dbet ꝓ
bare ſe poſſediſſe 2 ſpoliatu ẽe ut ex ·Sð reſ
ti.ſpoł.ex tᷣnſmiſſa.ſic a B a ſĩi. ſit. vñn.
teſtes 2 ꝙ ſint rogati.ergo utxq; ꝓbãð ẽ
gꝗa ð ſimilibo ĩdeʒ eſt iudiciuexc· ð Rpt
inter cetera.ar.ff. ad treb. apud iuł. Solu.

omẽs doctores dicũt ꝙ ubi qneſtio eſtð

ſolẽpnitate.illa ꝓbanda eſt ut dixi. licet
ꝗdam dicãt ꝙ ꝑ duos teſtesAlii uero ꝙ;
p plures.ut.ĩ.de edic/inſtr̃o.ꝭ.cõpendioſẽ
vV.ꝗd ſi iu·ergo ĩta eſt tenendũ.ff.dele· et

Nα

—

WLrN

n.coõlul.mũme ed.fquiĩ ſat᷑.co/int᷑ omẽs
in pri · et.x·i.ĩ canonict. niſi en rogatio
ꝓbaret᷑ abſurditas ſequeret᷑ ꝗa iã nõ eſſet
differẽtia in ꝓbatõecũ de teitĩ ſolẽnitate
uel alteri ſimplicis cõtract:queſtio uer
teretquia utrobiq; una ꝓbatio ſufficeret
qð dicer̃ eſt abſurdu.nam ubi diuerlſaeſt
ratio diuerſa iura ſut cenſenda-ar. f·8 fi-
deiuf. generalit᷑ et.xci Qĩi.C.Fi.in fm A
quid plural.uidet᷑ dicere: ꝙ teſtes debẽt

eſſe in inuentario qui cognolcand herede,

et qui uiderũt q notari fuit de ſubſcrip
tione rogat.quaſi diceret· licʒ ſublcripſẽ
rit nõ tñ credit᷑.niſi rogat ꝓbef.C. de iuẽ
N Qdeli. In 5.ſin autẽ dubi in fi. . Dema
teria uide . & inſtrumto edi: ii. V. 2 no.
2 licʒ hic dicat᷑.non credi eũ rogatũ licʒ
fubſcriplerit.nõ tñ dici᷑ ſibi nõ crech ro
gatu.ſi ſcripſit ſẽ ro atu. 2 ſic nõ cont᷑ di-⸗
cit huic qð ibi no· 5· ¶ Itẽ in caula cri-
minali repellit in multis caſib-quos dixĩ
ʒ.in ti.de accuſator.v.Itẽ ꝙ ax ei crimen
26.2 ſquentib accuſatio eniʒ deſtimoniu
2 ordo quo ad H parib paſſibus ambulãt

uii.q.in.c.i.qð dic ut no ii· q/vii.iĩpſi apol

toli:qui autẽ repellant᷑ ab ordimb habes
vi.qi: infames. 2 in reptorioſub ti· eta-
2 quali. Itẽ cm Gof. Hl- in ſuma.ii:co⸗
2 lump. . Ite ornnes illi. ecaP! poreſt
cont᷑ teſtẽ quicqd excipiẽ cont᷑ iudicẽ que
dic ut.5. in tide of. dele. ego cn hoc ap ꝓ⸗-
bo ſimpliciẽ nam minor caula repellit iu-
dicem ꝗᷓ teſtẽ quia facili inueniunt᷑ mille
iudices ꝗᷓ unus teſtis. MI nõ enim teſtis
elſe potcſt. niſi qui factũ habet notum q8

nõ requirit᷑ in iudiceaccicdit aut intduz

ſoli duo habent facti noticiã· ubi extantc

2 iudices impethiles. F· ¶Itẽ ꝙ eſt arti⸗
fex. M· dicit Pileqe· ti · an fi: odie de

R rogatũ eſt hiis ꝑ generalẽ coluetudineʒ ꝑ
quã teſtes hodie no repellunt᷑ ꝓpter aliq
artifici. uilitatẽ- obſcuritateʒ uel ĩgnobi
litatg. niſi eſſent ſerui u mercenarii ꝓdu
centie F ignotus uel nirnis obſcurꝗ-uel
ignobiſis nõ diues.nõ in dignitate·nõ mi⸗-
les. nõ officiatus tn quandoq; admittitur
R 2 cũ e beribo- . itoriitie-Ac: a iu-
üR dice inferendis ſi admminiſtrator. F.ior
2 dinarius ſcilicet ipſẽ torquens: ſix. in au
tentica eodem.S. ſi uero dicatur· ſi uero
ianoti cx. 6.lanccimus auten?collac- vn.
Itern ꝙ inuite dixit teſtimonlu-quar
ualet teſtimoniui-t. de te A:qui tel to-

in fi. nec cõtractfl.de duob reis-cadez

Idẽ ſi liberĩs ſe ingerendo. v· · veilli quide

bet enim eſſe roałus S dlic ur· H. Itez

2 /4
nõ fuit. ¶ Qualiè᷑ autẽ formet᷑ cep/
tio cõtra teltcs. no-I·9⸗quia ſepe-.⸗Re-
gularit᷑ aut quilibet poteſt eſſe teſ tis qun
nõ ꝓhibet. f. e. l. i-S.i. Et generalit ſcom
Io.de HS libro iudicũ parteiii.
Eeicade impugnatione perlone teſtis. .
quẽcũq; uitioluʒ reperis potes 8 iur ri-
gore repellere ar· ll · q/i· in primis et. iiii.q
v. cotũ· vi:q/i infamis·iil.q/i.prohibent᷑.
ex&te e pteet.C. ſuꝑeo.i.q-vilteſtes-2. c
ipſi. ¶Que aut poſſũt obici teſti in cau

Cer excludit᷑ nec admittit᷑ puta cũ para-
tus ſum incõtinenti oſtender̃ ipſũ ſeruuz
uel inimicũ capitalẽqnq; nõ excludit᷑. ſed
recipit᷑ et hoc in temp diſputationis re-

ſeruat᷑ puta ſi dicit ifamis. uel fur 2 huiq
rnodi·qð dic ut ex.· teſti. ex ꝑte.ĩ.2·S. O
Itẽ ꝙ eſt ſeruus. et ſe· tucius tñ eſt ꝙ hec

poſt aꝑturam teſtiũ ꝓponant᷑ ut ĩbi no.pᷣ
miſſa ꝓteſtatione ꝙ poſt publicationem

atteſtationũ poſſic in dicta obici et ꝑpſo-⸗-

nas.q; dic plenius ut.S. V. Itẽ ꝙ is ꝓ quo
aliquid d K. Bal arrencle quia teſtis eſſe
debet abi? tempe iuramti ꝓpter ſolemĩ
tatẽ et temꝑe depolſitionis Fhr ueritatẽ
Ed media temꝑa nõ nocẽt.

l·ſi ſa cõdi:ſolemnis · ff· ad car.l iii. due
cauſe.

Vnc tracternus qñ ſunt teſtes
recipiendi. et quidẽ regulariter
poſt li.con᷑.et ſi añ recipiant᷑
nõ ualet qð agit᷑ e ut lite nõ
cõtel.c.i.a.i.2. C.qinhoc aut fallit in caſi

bus ĩ quibo teſtes an lit᷑⸗ cõtſiue lis ſit cep

ta. Rue nõrecipi poſſunt. Primus ſi timet᷑

ſa crirmmali ꝓduc O.dica-I· q ma ac. poſ.
4 In ſũma no:ꝙ qnq; teſtis ſtatim tota
1

97

.8 her- inſti.

de morte teſtiu. ut quia ſũt infirmi uł ſe

nes uel debent belluʒ campeſtre ingredi-
Secudus ſi tirnet᷑ ð abſentia diuturna quia
forte debẽt ire Romã uł ulſt mar̃ uł ĩ aliã
lõgaʒ pegrinationẽ. I erciq ſi agat᷑.de elec
tion alicui cõſeruãda uł caſſada.ĩ. V. xxi.
Quartus cũ agit᷑ de matnnonio carnaliet
iĩs qui cõuenit᷑ ſẽ malicioſẽ abſentat 2 cõtu
max eſt. Quinto fi agat᷑ de alicuiq crĩne ꝑ
rmodũ inqſitionis· I. V. xiiii. Sext cuʒ pe
tunt᷑ teſtes ad eknaz rei memoriã publica
ri·hos vi/caſ habes in pre decre. qrni.
In textuet Hiis cõputatis· α hiis caſi
bus ibi ien et de hũs aliq iiiq· he.

in ſumma.

et q·et.vi.ex ·de teſt:ſignificauit.vii.ĩ cã
appell. a grauarnĩe int᷑poſite ſcᷣm papazʒ-

uej etiã in alia cũ appellat cotumax eſt·

a. †. pbat᷑ etiam tercius caſ exæ
de elec.dud in fi ed. V. EX. de accuſa.qlit᷑.

—
-— 2 .

—

„

=

SE
.—

2

— „

– ex de dolo 2 contu. ueritatis. „Oſti
hac decre faciebat caluʒ qñ nam

alienatis a platu ſuſpenlo uły ex

ex de ap·int põita ĩ fi et.c ſepe C. ð pſẽp.
xNXε Ucl.Xlan-cu notiſſimi:6-fi. C. & tern-

ap·l· fi. S. fi.ĩi.q/viei qui.vii ꝗqa in cõtu

maciã actoris reus ſuos teſtes ꝓducit lite

nõ cont᷑ex de do·2 concauſa que.C.quo-

modo.et qn iudex. autł᷑.qui ſemel. C.de u-⸗
ſut᷑. pupilla.l.iii:et eſt ratio quia nõ eſt in

eius poteſtate qn cõueniat᷑ ut. C. de temp.

in inte· reſti .pel.petende· ꝓpe fi:et· in. q.
iii.. ſpaciũ.. ei aud.a teſtes pnt mori uł
ĩfames fieri u t· f. ð carbo.l.ii G due aut
et facit ad hoc. ff.de teſti. curent.2.ff. ad. i
acquił.ĩ. l. acqui. Nonus cu actor nequit
agere ꝓpter inpoſitũ iuramẽtum ex.· de
iur̃iur.ad noſtrã.i. Decim cũ minor iu
dicis officio ab hercditate ſe abſtineat. C.
ſi ut ſe·ab heredi.abſti.l.i.et aut᷑.iĩbi poſi
ta. Vndecimus cũ cauſa eſt mere ſpiritu
al is. a ſine cõmodo alicui temꝑalis · ut in
crimine hereſis. ar.xeilii-qiĩi ſane ꝓfert᷑.i
prin·2. xν: q-vii ab infirmis. 2: q:vi qui
recedunt.et duob/cfquen.e de ſen. ex.
a nobis.xii.ubicũq; publicũ cõmoduũ of-
Fendit᷑.ut in malo officiali.C. de penis. ne
diu:a ar.iiiq: n.quĩa eaC. Ii.xii-de coar. l.
ſi apperiĩtor. xinſcdòᷣm quoſda cuz agit᷑ de
ſtatu et hibertate eccleſie ut c& de teſti.
cũ olim. MH. Ibi de in ultĩa Bo En
Fideicõ.lib.in fideicõmiſſariis.2. l⸗Bereduzʒ
I. . xcviii-xiiii- in cauſa denunciationis.

unmica
to poſt inhibitionẽ. Guiponderauit non
caſu ſed modu:iĩpſe Oſti:dabat alios calus
de decre·ꝗ ſit.de exceſ·pla.de decre:cõſti
tutus: de ap.de innouatis lite pendente de
cõſti.cu. M.2 cu uniuerſali iudicio actuzʒ
eſt poſt diffinitiuazC. de pet᷑her̃. lĩ.hos
ſeripſi in decreqm.ſuꝑ.ĩ.glo.. ð iudic.
nouit· xv. cũ reſtitutio in integrũ inciden
ter poſtulat᷑ officio ĩudic. e&. 8 off. iudi-
Ceii.ꝛ. . de reſti.in inte::ñ. V. ułt.xv.ĩin
petitiõe legati. P fideicõmiſſi:ar.C. & uſu.
et fruc.l.ſeu fidecõmiſ.l.ii. ĩbi tñ dicit ĩ
fi.poſt lit᷑.cont᷑xvii:cu agi fimiũ regun/
doꝝ.ut.C. finiũ. regun.l. ii/ uel dic ꝓ ibi
erat lis contel. ꝓut ibi no.tñ an litẽ cõteſ.
fit ibi ꝓbatio ꝑ agrimeſſorẽ . forſan
diffinitio cũ.ſ. S& iudicis mandato fines po
nit qũ certũ eſt ꝙ in pdio.x iugerũ .vn
habet·v· iugera alter Huaruor F NXVIii i
trebellianica reſtitutione· C ad trebel.I.
pe.·5.cũ aut. .uide qð ibi no ĩn glo·pe.
xie·in cauſa hereſis poſt mortẽ emm

s punit᷑ ſine lit.cõt᷑.ut.xxiiii·q:ii·ſane·ii ·

C. de her̃.l.iiii·xxx.cũ ꝑlona eſt incerea.v.
q·v.quic· xxei. cũ agitur & aliquo poſſeſſo
re ĩ beneficio obtinedo:ex.· de eo qui mit.
in poſ.eũ quili.vi.xxin.·ĩ dilapidatiõe ar.
in·q.ii.qui ea et ar. C. ubi de cri.agi.Oʒ.
Ii.·X ii:mcauſa purgationis-e&& de pur.
ca.cũ.p·et· c. int· l. V· xxvI. xxiiii.cũ ꝗs
infra pubertatẽ 2 timet᷑ ð eiꝗ uariat e.
S car · e. l.i. ꝭ. ii . xxv.· ĩ cã ſubreptõjs.cx. S
Je iudicũ olim xxvi-ĩ notoriis qn iudex

in eis teſtes recipit ad cautelã. ex de elec.

bone: i.5.licet aut et.ĩ. ð̊ notor.cri.xxvñ.
cũ ꝗs deficit in purgatione punit᷑ hite nõ
conteſe&· de ſymo.de hoc.et.c. ſin uatuʒ-
et de cohĩ:ci:tua.in fi.xxviii.ĩ libert ate
Im quolſdaC. ð inge- ma. d'flamari. xxide
ubi an lit. cont᷑aliqd ĩcident᷑ oppoĩt᷑2 ꝓba
tur.e& de teſti· uemẽs · ii. et de appſuꝑ eo
i. ſed forte tunc lis eſt cõteſtãda luꝑ inci-
denti: ut noex. 8 of· deł. prudentia·8 ſexe
ta. M1. Ibi glo antiꝗᷓ que incipit ex loco
hoc tenuit qð ĩ addit᷑oe correxit. F. de
ubieumq; aliqd iudicis officio expedit᷑. ut
ex de ſpon.pterea:et de officio iudicis.c.i.
C.fimium reg.l.iiift.de minor. in cauſe.5
cauſa/ed&-de colan. et affi: ex litteris- et de
teſti:cuʒ in tua.C. ſi ut ſe. ab her̃di:abſti-
au ĩbi poſita.q intellige de officio ivdi-
ceis ſeruiente actioni- ut ĩ expenſis lite pẽ-
dente factis/et huiqmodi. ut. 5. . Prrl. ſe
cus ſi non ſeruiret actioni⸗ſed actio ſibi ut
ex. de offi.iudi.c.ii.C. de iudict ſanccimnus
&xi·ſecundum ac. cum is qui non poſſi
det lIiti ſe offert.quia et tunc lite nõ cont᷑⸗
Ffertur ſentencia. ff. de rei -uendc ſi autern-
A. Idẽ Acur:et in.I.qui ſe. e. ti. Nxi
liſcdm Vinc-- in odiof in quib termin
accuſatoxi pfigit᷑ in quo ſi nõ ueniat pea
non audiet᷑ e& ꝗq mri· ac.polſ:cũ in tua.et
de clãde.deſpõ.cũ iibicio.C. qui accu.nõ
poſ.ſñi ea que.⁊. ð excep.paſtoralł· xceiſi
in exceptionibo dilatorus 2 declinatoriis
fori:et etiã in quibuſdã ꝑemptoriisſ.cuʒ
xCIpiĩt᷑ de re iudicata.uel tniacta finita
iii· q· vi.. exceptio exc. de re iudi. int᷑ mõſ
teriu.C.de ꝓhbac exceptionẽ. ex. & li t᷑.
exceptõis.H.vi.xxxiiilſcʒ ac. cũ ĩpubes
c carboniano edicto/ uel mulier nomine
uentris petit ſe mitti ĩ poſſ. uel cũ reo ab
ſente actor petit ſe mitti ĩ poſſ. bonoruz
rei cà cuſtodie.uel cum queriĩt᷑ an intſit ac
toris rem eĩ exhiberi. qn legatari petit
ſibi ſatiſdari ꝓ legato cet queri an ſit ei le
gatu relictu.uel cũ fili petit alimenta et
querit᷑ an ſit filiq uel cũ pĩgnora capiunt᷑.

ex cã ĩudicati.et querit᷑ an ſint cõdẽpnati.

—

—

el
15
i⸗
4

r

——

VNMN—d

„

2

₰ £

bec ꝓhanbk.ff. S carbo.edicto ·liiii · . cãe·
ætff.de uenĩ poſ/mit.l i.S. ſi ea.C. ubi in
rem actio.l.pe.C.de bo/auciu·poſ.aũt:ei.
qui iurat.ff.ut in polſ.leg ſi is a quo ff· ad
exhi.l.i et ii·6: ſciendurn ff. de lib. agno-I-
ſi quis a liberis.·S.ſi P? parens·ft-de re iudi.
a diuo. ſñi ſuꝑ. In hiis enim ſi uocatus ſit

cont uma poſſunt ſecundũ ac.teſtes rcci

pi.et ſentencia diffinitiua ferri. xxαν ubi
cũqʒ agit᷑ ð iuribq/licʒ ſuꝑ hiis raro agi ð
– rẽdo niſi iuſta cã ſit ſcdʒ papaz-
E. ut poſt e ſcripſi de iur̃iur ad noſtrã
i· ſuꝑ Pego vien omnibo emer⸗
gentibus ſcᷣm quoſc 2 breuiter ubi cũq;
libellus nõ admittit᷑:q& dic ut.ĩ de libelr
cõcep· . nũc dicendũ. Fl · Adde caſ ð of.
or. ꝗuis et de homici· ꝓ humani lIi vi. Itẽ
quos ponit clemen· de iudi.diſpendioſã· cõ
iunta cũ decreEpe · de · V· ſig · J ·ał autẽ
terꝗᷓ in dictis caſibus ſpecialibet ſi qui
alii reperiurt᷑ nõ recipiunt᷑ teſtes ex parte
aCoris lite non cõtel. ut·S. eæ pte uero rei᷑
ſic ut.S. V. viñn In hoc autẽ eſt differentia
quia cũ teſtes actoris ſenes uł abfuturi re
cipiunt᷑ lite nõ contel.nõ publicant᷑ donec
lis ſit cõteſtata ſed cõſignant᷑ uſq; ad annuũ
ut in pre.c.qũialias enim eis publicatis·ſi
didiciſſet teſtificata nõ poſſet alios ꝓduce

re.e*&ι. de teſti uł't et. c. de teſtibus et· C⸗

frarermtatis. In aut᷑ e.S: ꝗqa uero. cũ uero
teſtes rei recipiunt᷑ ut quia aliꝗs in here-
ditate alicui ſuccedens· et timens ſibi im
paſterũ queſtionẽ moueri· petit teſtes de
quoꝝ forte morte uł abſenti ueriſimilis
dubitat᷑. uel quoſlibz alios-
het duo miſcenda ſicut miſcęt au tor hic
et ſtatim ibi. uł ad eternã. Feas coẽ.
racipi et tũc dicũt multi taliẽ ̃ceptos ſta
tim publicari debere ut ex/de teiti fſigni
ficauit et. c. albericus· que iura in reo loqũ
tur.nec obſtat ſcᷣm eos pre:dcre·qim̃ ubi
nõ publicant᷑ quia loquit᷑ in aore· ſed cer

te hoc cõceſſo ſequeret abſurditas nam in

ꝑcium fauorẽ ĩductu eſt ut teſtes li. nõ
cõł. recipiant᷑· cũ timet de morte uł a bſen
tia. uł ad eternã rei memoriam ne ueritas
occultet᷑ et ꝓbationis copia ſubthat᷑· ut in
pre. decre· qin· unð nõ debet in eox leſionẽ
retorqueriC. 8 legi:q fauore qd cõtinge
ret ſi teſtes rei publicarent᷑·quia tunc non
poſſet alios ꝓducere ut iam in aοre di-
xi et ſic copia arioni⸗ ei ſubtrahet᷑· dic

ergo ꝙ ſiue actoris ſiue rei teſtes recepti

an litẽ cõtel. nõ publicant᷑ ſed pocius con
ſignant᷑ ff. de oæcep.ſi quidẽ et cũ hoc ſic ĩ
actoreidem eſſe debet et in reoar. e de

non lũt ſic

2 /%
rmu᷑· pet · c. fi et ex ð exce.cuũ ĩt᷑ ee ca cad
ratio eſt utrobiq; ergo idern ius debet el
ſe.ex· de cõſti.tranſlato.nec ob.predecre-
ſignificauit- ubi dicit᷑ ꝙ coz dicta debent

redigi in publica monuimta- nec detre-al

ricus ubi dicit᷑ in publicã ſcripturã. quua
hoc uerũ eſt ꝙ digant᷑ in publicã ſcriptu
ram no tn publicant- uel apientur atteſta
tiones ptibus donec lis fuit cõteſtata. et
alii teſtes ĩ ducti. uerũ cũ re citat adeſt
in iudicio actor uero abeſt. tuc teſtes rei
recipiunt᷑ lit᷑ nõ teſtata a publicant᷑2 ſen
tentia fert᷑ ut in cõcor.que ſut.S. V. vini-
ar. cõtra pmiſſa. in his que no.ĩ· 6. ſatis
Pvii Plerbuis cõtrario ſtat᷑ ut ſcrip
