ut ſentẽt iarer ꝓ altera ꝑte ut S. . itez
non poteſt parte cogere nec ſe & alquo

intromittere cum non habeat luricic-

nec ſuaʒ ſmiam exequi poteſt ut dixl &.
G.diifert- V. item nõ exqeuitur-poteſt
cn in ſmia die ſolutionmi faciende ſtatuer̃
H·eoquid camenS ſolutioniet.l.
ſi intra que eſt cõtra ſolutio ibi-
pone ꝙ litigãtes ð digeſto ↄpromuerut
in. t. non tanꝗ in arbitrum. ſed tanꝗᷓ in
arbitratorem- ſeu bonuʒ uirum quui ſic

ꝓnunciat condemno te ad. gti-reſttu

tionemx prius ab aduerſario ꝑceptis:
nunquid poterit iuber taliter pecuiam
ab altero preſtari nõ uidetur quia hoc
in ↄpromiſſo non fuit actum. ſt eo·l.ñ
diſtinguemus.:de officio et: : fi et.l.
ſi cum dies·: idic ꝙ talis iuſſus in pec
cunia ualet m. H2 alios ſecus tamen
in arbitro ut in preconcor/et eſt ratio
quia ei ſentẽtia tenet. ſiuę ſit equa ſiue
iniqua: ſed ſententia arbitratort rducit᷑
ad arbitrium bom uiri ut nõS 1.⸗ Et
ideo latius patet eius offichum Alii tn
contra ut ibi. M. . in i-S e0: in- .
arbitrator ibi dæerunt tamen : cex i
Pre:concorð. Bal ualet ergo ſententia
arbitrators ſuper precio cum ð precio
non ſit opromiſſumfacit. C· de ſen. cuʒ
eorum et.l. cum iudex . de rei uendi-
Il in fundo in fi. ſed ibi loquitur coram
iudice qui nõ habet iurcic. coartataʒ
Hac rõne uidet᷑ ꝙ arbit᷑tõ poſſit admit
tere ↄpẽſatiõeʒ ð qᷓ ñ ẽ ↄ ꝓmiſſũ expᷣlſe·

N

Item ꝙ arbitrio ꝓmulgato

R

4

2

„
=£

—

—
Ä,—

Quia poteſt componere inter partes· 2
quna compẽſatio eſt imaginaria ſolutio
ec quia fundatur ĩ equitate et quia eſt

ſimilis exceptioni doh de dhſtrac pign:.
ſi debitor- de admi/tu inter tu inſti de

actio. 5. in bonefidei- In cõtrariuʒ quia
habet inſtar recõuentionis C· de ↄpen

l:neq; : que non poteſt fieri corã artro

de arbi. cum dilectus Item quia eſt ꝗõ

que poteſt examinari ſeõſuʒ a prĩcipali

nec eſt acceſſoria:nec contigua ergo no

uenit· exquo non fuit plenum: I. gnale
opromiſſum. Iſi cum dies 6 Plen. Iterm

excoicat poteſt excipere tn nõ poteſt
openſare de iudi intelleximus quia non
eſt mera defenſio. Item ↄpromiſſa ſunt
ſtricti iuris et non ꝓrogantur ut nõff
de arbinon di.6.ill et ad hoc facit q8
nõ A· de recuſad·ᷣ.defecti· Viteʒ nũꝗd
ſi in una. Soaut cõpenſatio naſcitur ex
cadem cauſa ut.f- ꝓ ſocl.· & illo rũc corã
ceo poteſt opponi. ff· fam. bero meunus
§arbitk-aut ex alia cauſarunc coram
mero arbitro nõ poteſt opponi:nec põr
incidere coram eo ſed arbitrator ſi uult.
potelt conditionałyr dicere abſoluo te⸗
a.x. de quibus eſt ↄopromiſſum: ſi tu ab
ſoluis aduerſarium ruuma totidem: de
quibꝗ compen opponirur-iubere cim
de eo quod non eſt ↄpromiſſum nõ põt
ſed conditioneʒ adicere ſuadente eꝗtatt
ſic de ap. 6́:.i· . ſed nunquid in caula i
uideas nudex quoq; applromis ognoſcix
de openſatione · Mado non ob-obiecta
nec predicta nego: artros ognituros 8
exceptnam de omnibus exceptiombꝗ
ſine quibʒ nõ poteſt rite et recte ꝓcedi
uel recte iudicari ↄgnoſcunt ut de dila
toriis uel pemptorns ff. eo-l. non di- 9.
ſi is: ſed exceptio openſatiõis-nñ relpicit
iniquitateʒ ꝓnunclationis. nec ĩtriſec
uenit ſed extrinſecus: nam in ea non de
equitate libelli ſed de equitate except
diputatur: q lõge diſtat a facto prin
cipali de quo eſt ppromiſſuʒ de bñficio
aut ceſſionis-diuiſionis-et excuſationis
cognolcit: quia moratoria exceptio.etx
quelibet poteſt opponi coram arbitro.
ſicut coraʒ iudicenõ eim qui 2 ꝓmittit
([ua iura perdit nec ſuas exceptiones ſiẽ
nec actor ſuas actiones neuter eim ſua
arma ꝑdit ↄpromittendo uinmo uterq;
ſe armat belluʒ cunſis diſcriminis corã
arbitro ingreſſurus. poteſt etiã arbiter
cognoſcere de fructibus et intereſſe ac
ceſſorie uemẽtib ux nõff. eo· ꝗ arter

32
Et.l:non di-·S officio-/ de pena autem
ↄtractus uł opromiſſi non cognoſcit. ſt
eo· quid tñ.5·fi- Et eſt ratio ꝗa fructꝗ
uemut ex ↄſequẽtia prĩcipalis petitiois
Item ſi quis petit fructus etiaʒ int᷑eſſe

uidetur peciiſſe ff. ſi ſer. uen:loci corp
2 in cõfeſſoria ubi de hoc ꝗ eſt nõ· led

pena CSöuentionalis uenit iure adtionis-

et omnis adtio eſt nobilis et per ſe ſtat
officium auteʒ iudicis in acceſſoriis eſt
mercenariuzʒ et regulatur a principali-
de acti emp qui ꝑ colluſionem: ultt2
adeo mercenariuʒ ꝙ rurſus ſibi ali fa

mulari nõ põt ut no: ff. petitt eredi-
l. heres fur.6fi-m unam lecturt ⸗

¶ tem ꝙ ↄpulit ꝑtes in ſe d gπιιτρ

T-H.9ErIA- et: iquis non iudex-

M·Dicic Guilꝑ. de ſu: ꝙ ſi compulſi

ſponte ꝓſecuti ſunt cm et lata eſ t nĩa

ipſa bene tenet. ff. de odit/ ob tur. cau-

ſi obturpem. C· ꝙ metus cau l ii-et de
renund:l. ad ſolutione otra de reg: iur-

non firmatur li. vi- ſolue ꝙ ibi not:
Iteʒ ꝙ ſmia nõ fuit corã litigatorbz
dłata- unde no ualct niſi expreſſe fuerit
actum f· eo:l. diem.⸗proinde (Sed
pone ꝙ ſit actum ut partibus abntib
feratur- nuquid tenetur arbiter partes
citar̃ credo ꝙ ſic.C· de iudi . ꝓperanduzʒ
S·et ſi quideʒ C.de temp- et reap cum
añ̃riorib S ill et uidę· /: fi:. ꝓpe fi.

vt

EeN 4
4. 2

1

9

· gdni arbiter-et ſe. Kem gnaliter

opponit᷑ ꝙ ↄpromiſſumaplo iure nontzʒ
C.· de legiꝰ-non dubium. x. di- uides- C

de agri:2 cen:ꝗadrnodu x':ii pia P

T aut oprormiſſuʒ 2 arbituz
recte concipiantur et nibil &
pmiſſis polſit eis oppõi utri
uſq; formas hic duximus in
ſerẽ das-forma igitur opromiſſi hec eſt
– Iſte forme ꝓmiia laudi
ponunt ed multum amphiant formas
quas poſuit Roland. parte-vi: in princ-
et eſt etiarn plenior & illa Guu ang-.
et quaʒ poluit parte prima ubi trac-de
arbit a fiet loco nõti ponit illa formã
bec uerba 'rmn morem Anglie in hunus
di-rei formatione utraq; pars cu ſigmi
dictoꝝ arbroꝝ ſignum luuʒ appoſuit
Nepos ð mõte albano dedit etiã formã
ſub Rica cõtra arbitros: et ò̊ ↄ ꝓmiſluʒ

in fi · ſed hic plemor. S. icius et ſeyꝗ

uoluntarie et ex certa ſcientianon per
errorem de tali caulſa lite et ↄtrouerſia-
que uertitur 2 uerti ſperatur inter eos

J9

H

1411⁄*½α¼ 1 g

—

144

90

„

tali occaſione ſ. cuiuſ uinee 2c· uel ſuꝑ

xque titi petebat a ſeio ex cà mutui.

uel ſocietatis hactenus inter eos habite
et ſuꝑ · xv· ex cauſa depoſiti et genarałr
ð omnibo alns qõibo litibz 2 otroſus
que uertunturleu uerti ſperantur ſeu
quocunq;ʒ modo occaſione pmiſſoꝝx vti
poſſit ĩter eos et hoc opromiſſo expᷣiſuʒ
uel ꝓſe ſuiſq; heredibus et ſuceſſoribʒ
omnibus cõcorditer opromittunt et ↄ
ſentiunt de alto et baſio ĩ gayuz electũ
conſtitutũ aſſumptuʒ ordinata cõiter
ab eis tanꝗ ĩ arbitruʒ et opromuſſariuzʒ

arbitratorem laudatorem diſtimtorem

ſeu amicabilem ↄpromiſſorem et cõem
amicum ſponte in ſe hoc arbitriũ ſuſci
Pienteʒ. Vel loquat᷑ tabellio ꝑ uerba de
Pderit dicẽs er gerut feceruũt oſtituerũt
et ordinauerunc gaiuz ac. ſed non & uis

in hoc ut ex de luxt.pa ꝙ aut et ð ↄ.

coniududum danctes ei et concedentes

plenaʒ et liberam ptäãtem ue poſſic ꝑ ſe
uel per ahum uel ſimul cum alio quem
ſibi uoluerit aſſociare· -Probatur B
ff. eo.ti: non diſtinguemus 6: queſitum

in fi. facit ex · eo· di· c· płt· VIq; ad

taleʒ diẽ in pmihis et ſingulis de plano

et ſine ſtrep.cu 2 figura iudicu exaiare
cognoſcere partes ad audiendum ſmiam
leu preceptum uel ad alia citare et dieʒ
ad ꝓnun:ian uel ad aliud prefixam P

rogare partem ↄtumacem multare et
per ſe ipſuʒ ꝓminciare dhſfinire laudar

arbitrari precipere et alte et balſſe.
ð iur 2 & fco·ł iur̃ tmn.łᷣ 8 fẽo tantuzʒ
Sicut ei uidet᷑ terminare 2 ordinar
emel et pluries cõiunctim uel diuſſim
ſimul uel ſuper altera earuʒ ordine iun
ſeruato uel nõ ſeruato ordinarie. uel e&
õdiarie diebʒ feriati a n feriati ſedẽdo ł

ſtað ĩ ſcriptł ſine ſcriptit.2 ał qłrcuq;

et qũcũq; ꝓut ſibi melius uidebitur e⸗e
Pede nullo pretermiſſo obſtãte omni
ora 2 loco utraq; parte abſente citata
tñ et ꝙ poſſit ſemel et pluries et etiam
quandocũqʒ; ſuam ſententiam uel ſnias
dictum landum. ſiue pronunciationem
interp̃rari declarare cõrigere reforma
Put ſibi uidebit᷑ expedire qᷣqʒ ſi uelut
arbit᷑ de aliquibus uel ommbus qõibus
cognolſcere ceperit uel aliqs terminauit
poſſit iam ceptas uel etiax nodũ ceptas
tanꝗ arbitrator ſeu amicabilis ↄpoſitor
reſumere:et de ipſis cognoſcere ac diffi

mire ub ecõtra et ꝙ ſuper pene ↄmiſſõe

et allis ad penam pectantibus et ꝗbuſ

cunq; aliis ĩidem arbiter ualeat qncũq;

ętia lapſo tempor opromiſſi cognolcere

diffimre declarare arbitrari icere et p
cipere ſub pena in ↄpromiſſo contenta.
q́; ſi in dto termino non fuermnt oĩa
et fſingula terminata uel alᷓ remãſerãt
declaranda poſſit partibus preſencibus
uel abntib requiſitis uel irrequiſiti ſeł
2 Pk ies 2 qncuq; uoluerit ipᷣm terminu
prorogare. Et ſi ſint plures electi iunge
et unus poſſit pro ſe et ꝓ alio ꝓnũciar
et ſnĩaʒ legere ? alio abnte Promiſerũt
inſuꝑ diti ticius et ſeĩus ſibi ad inuicẽ
P ſe ſuiſqʒ hrcibo ꝑ ſolemneʒ ſtipulat
ſtare parer̃et obedire ei bano et lauð
dicto pene arbitrio ꝓnuncitiõi p̃cepto
ſeu preceptis ꝑ eũ uel alios ð mandato
eius facto ſiue factis et mox eis ꝓlatis
emologare et approbare et in niło ↄtra
uenire q cunq; ratione ub cauſa ſeu mõ
de iure uł de facto uerbo uel opere per
ſe uel ꝑ interpoſitam ꝑſonam que uł qᷣs
ĩter eos ſuꝑ quocũq; aut aliquo pᷣmiſſo
rum ſeu eorù occanone dierit fecerit-
Pꝓnunciauerit din inueritſeu fuerit ar
bitratus et ꝙ otra eius pceptum laucu
ꝓnuciatione; ſeu arbitriũ. n appleabut
nec appellatioʒ ꝓſequent nim ptum
uel priuilegium: ꝑ ſe- del aliu impetbuͦt
nec impetratis utentur nullaʒ except⸗
opponet re in integr· nõ petent nec illò
corrigi ſeu emendari per ſuperiorez uel
aliquem iuchcem petent ꝙ non utent᷑

cuiuſcũq; legis. Mα Additur maximc.

I.ſi ſocietatem cumlle· ff · ꝓlol· et.l.ſi
libertus iurauerit·ff- de open:-libe-2 l.
hec uenditio.ft. de cõttahen empti et
cuiglibzʒ alteri legis ſic conſulit. Guil-

de ſuʒ- in ſua ſu ubi 8 arbixn in fi: i. pct

5-Vr canonis ſtatuti ſeu AKuetudims
Pnficio ꝙ uiciet leu uiciare ł infirmar

ualeat huiuſmoch compromiſſuz ſeu ar

bitrium in totum uł in partem ſiue ex
perſona arbitri ſiue ex perſona compro
mittentium ſiue ex forma cõpromiſſi⸗
uꝑ arbitri ſeu ex rebʒ uel cauſis de ꝗ bzʒ
eſt compromiſſum ſiue quacũq; alia ra
tione ꝙ ſi facerent uel in aliquo contra

premiſſa u aliquod premiſſoꝝ uenirẽt
ꝓmiſerũt ſolemniter · ut eſt dictum ſiq

inuicem et eidem arbitro ꝙ pars arbłũ

ſeu laudum in totum uel in partem nõ

ſeruans ꝑti ſeruanti dabit et ſoluet pen
nominęe:x. libbon.et legalnim turonẽf
reficere ac reſarcir̃ oĩa ſi dana 2 cæpẽf

2 ĩtereẽ que uel qs ipaʒ facere otigerit

N

1

9

Vel etiaʒ ſuſtinere ſicut ſuo clarauerit
iuramento cui ſine alus ꝓbatõnibʒ fio
plenam eis placuit adhiberi- uel ſi nolis

tam large differẽtie dic iuxta arbitriuz

ↄgnitionem-et claratioʒ arbitri ſupra
dicti que omnia et ſingła ꝓruiſerant B
ben premiſſa et obligatione omnium
onoꝝ ſuorum pnñtium et futurorum-
fideliter obſeruare oſtituentes aciuicẽ
ſeu uiciſſim ꝙ bona ſua unus alteri et
unus ꝓ altero poſſideat bona ſua ĩta ꝙ;
liceat arbitriũ leruanti ſua auctoritate

abſq; cuiuſqʒ; iudicis uel curie reꝗ ſiciõe
cuʒ dicti tamẽ arbitri licentia ingredi-

bona uenientis cõtra illud in totum uł
in ꝑtẽ accipere de bonis eius mobilibuſ
uel immobilibus ꝓ ſumma prediata et
ꝓ reſtitutõne damnorũ et expenſax ex
intereſſe hoc nibilominus ſpałr acto &

pena predicta ſemel et pluries · 1.

dicam etiam ſemel et iterũ tenet Guił.
de ſuʒquia res penalis eſt ꝙ ſolum pro
Fa uice incidet in penã per·l·fideiomiſ-
5S ſi quis. x. ff· dele. iii. et lex ueluti. ff· S
eden.S·hec uox loquatur in nõ pẽalib
hoc tenet in.l.ſi duoꝭfi.ſt:eo/ti.uide.
5. · Pxi · V. ſed quid ſi fuit. SQuocl-
conera predicta- uel aliquod prechctoy
a quocunq; ipſoꝝ actuʒ fuerit pfatũ
laudurn ſeu dictum integre obf̃uatum
non fuerit in omnibʒ et ſingulis capłis
inſolidum omittaturet omiſſa exigat᷑-
qua ſoluxa uel ñi ſolutaet expeñ danis
et intereſſe reſarciti· uel non pdicta oĩa
et fingula et predictum compromiſſuʒ
laudum ſeu arbitrium in ſua ꝑmaneat
firmitateet laudo ſeu dicto etiaʒ rato
manente pena mihilominus peti poſſit.
et hec omnia 2 ſingula iurauerũt ꝗlibzʒ
attendere et obᷣuar per ſe ſuoſqʒ hrdes
corporayr preſtito ſaẽmento renũciãteſ
ſpecialiter auten. decernimus poſite.C
eti/que iubet arbitriũ fieri cu ſacmẽti
interpoſitione 2 generałr omni bnficio
et auxilio cuiuſlibet iunt ſpecialiter ſibi
oↄnumerati et priuilegii ſtatuti REpti 2
ſuetudinis appellationiset in integ re
ſti· emẽdatiois ſeu correctiõis 2 excep⸗
ꝑ qð poſſent in totum uel in partem a
Enaſen obſeruatione predicti arbitrii.
eu precepti ſeu a reſtitutõe damnoruzʒ
et expenſaꝝ 2 intereſſe quõlibʒ liberari
¶ BPorro ſi duo eligant᷑ lus noĩ
et adiungitur eis ſi ipſi duo diſcordarẽt
tũc ſic formabitur· Forma ticiq 2 ſeius
26. ut S uſq; ordinauerunt gayum 26.

ĩita tñ ꝙ ibi põas de duobz arbit b

opetenter mutatis poſtea iunge ꝙ ſip

dicti gaius et mar- inter ſe ciſcoroaret

elegerunt ſemproniuzʒ in tertium dates

ei plenam 2c. ut·S.et uide ſuper hocs.
Pꝓi · V· item ꝙ erant.i mnit

Forma In nomine dniamen Nos gaig
et martinus concorditer electi arbitri-
arbitratores et etiam ut S in forma cõͤ
ꝓmiſſia titio ex ꝑte unaet ſeio e ꝑte
altera ſuper lite et cõtrouerſia 2c. ud⸗
uſq; ex premiſſis uel non 2c· prout. in
Forma opromiſſi plem continetur lite
coram nobis legittime conteſtata uiſis

auditis mmtellectis 2 aaτπääatis ptium

auribus deliberatione prehita diligenti
ꝓ bono pao et cõcordie ex uigore com
promiſii predicti æpᷣi nomine inuocato
ordinam-laudam arbumur diffini-
dicimus atq;ʒ precipim ꝙ dictus.s: ad
ꝓæimas Klen&- ſepternbrie uel uſq ad
alium terminum quem dictust. ſibi 9
ceſſerit det et ſoluat dictot. uł cui ip̃e
aus ſuur dederit X:que ab eo petebat-
ex cauſa mutui uel ſocietatis in quibꝗ
ſibi cenetur· ꝓut nobis oſtat ꝑ publicu
inſtrm uel per teſtesad hoc iplum con
dẽenamo.ſuꝑ xv· uero que ab eo petebat
ex caula depoſitiquia i· t· uſa itẽt iõeʒ
non ꝓbauit dictus- ab eius impetitiõe
duximus abſoluendum eideʒ:t- uꝑ eis
pꝑpetuum ſilentiuʒ inponent et ꝙ una
Ps alteri adinuice de omnibʒ et ſingłis
aliis que unus ab altero occaſie Pdict
mutui ſeu ſocietatis peter̃ poſſet faciat
hodie per totam diem finem rfutatiozʒ
diffinitionem-et pactum & ulterius no
petendo per publicũ inſtẽ̃m· et hec oĩa
laudamus arbitmur diffimimus dicimn
atq; inuiolabiliter precipimus fieri et
obleruari ſub pena in ↄpromiſſo appo
ſita in ſingł's capitulis laudi et ↄ ꝓmiſſi
ſi contra factum fuerit committcenda-
ſaluo et reſuato nobis arbitrio.2 ptãte
declarandi interpretandi et corrigendi
ſuper pᷣdictis ubicunq; et qñcũq; uiluʒ
fuerit expedire et ſuꝑ predctis et quo
libet predictorum. iteꝝ ſemel et płries

Pnunciandi Pabellio autem in fi. ſInie

dicat ſic· latuʒ fuit predictuʒ arbium
pñtibus partibus et laudũ ſeu arbit᷑uʒ
ſtatim expreſſe emologantibus ſeu ap
ꝓbãtibus ubł ſi altera pars abeſſet dicat
nte titio FH Ced- ꝙ uicio ſcripton
hie deficit ec abnte ſeio tñ lcime citat

de negocio ſnĩiam ꝓferent in hac forma

“
*

V c 1 1 e94 2 1 3 NRrZIr 9 11 F A

.

—

Ad laudum. ſeu arbitrium audień
et ego talis tali aucte nõ. ꝓlatiõni hu
arbcri interfui et de mandato pdictox
arbitroꝑ: et de partium uoluntate hoc
ſcripſi ꝛc et nõ· ꝙ ſi fuerĩt ſolummodo
arbit᷑ ꝗ ordie iudicario ſuato ↄgnoſcũt
debenc in forma diffimtiue ſnĩe de qua
dicam.ĩ. in titu: de ſen:et re iudi /9 ut
auteʒ· L Qualiter arbit ad ↄgnoſcenò

de cauſa ſuſpitionis electi ꝓnunciabut

„

rĩi: de recuſ·qualiter ut autem-
¶Nõ. etiã ꝙ ſingula ba in ꝓmiſſo
5S:poſita põdere nõ carent ſicut.S·6. px:
et ꝑ totũ hunctirõnem ſingulis dictiſ
diliges poterit reꝑire. (Et nõ· ꝙ qnq;
fit ↄpromiſſuʒ in arbicx tantum qnq;
in arbitratorem tantuz qñq; in utrũq;
ſimul ut in ſe.g apparebit.

NEAquitur de quibuſ& nõblibz
ex de quibuſo dubuis uidere;
icur in primis nond eſt
Tm ber- bob· et Io.
ed mi IBarbitro-q in prin-
huig ti/ allegaui ꝙ ſi degiſti E ar
bitro litigare quem elegiſti uoluntarie
non poteris ampli diſſentire Xi: q-

v:horrendus· viii:q-ii - dilectiſſimi-exs

de re iudi.ꝙ ad conſulcatiõeʒ et ð reſt-
preterea: ſf·de euic:ſi dictuzʒ·5: ſi fine.ff
de iur.O· iu: ſi cibi. .i· C. de ac. et obli.
ſicut ĩ imcio immo ĩ te inuitum reddit᷑
iudicium ſeu arbitriu.fł·de. V· ob. ĩter
ſtipulantem:ii.q vi· 9.· q de arbitrt e&
eo. cum dpᷣe · de preſcriptt. cum olimet
C: ueniens: ar. ↄotra ꝙ poſſum eũ re ꝓbar
ff.& mu:et ho. ut gradatim. 5. medic.
Cde ꝓfeſp. et mediql.i.ii. et. ii-et. l.
medicos. e& de iureiunt:quẽadmodũ ſo.
ubicunq; oditio ſubintelligit uel noua
cauſa intercedit ł iuſta poſſuʒ re ꝓbare
qð approbaui: pe-di:i. gobrem. xxli-

qii: beatus Pauluses de offi-delegat-
inſinuanteſi ergo arbitrium nõ tenuit

ipſo iure· FI. Concorð. qð nõ de clen.
coniug: diuerſis in glo. pltt· . Vel alia
iuſta cauſa de his que S.· poſite ſunt ſub
eſt poterit arbiter et arbitum re ꝓbari
x·di- uides. C. de leg. l. non dubium cæ 8
confir. uti. uel inuti examinata de reye
ꝑmuti·c·fi ·de teſti. c.ii.in fi· de hoc.&.
differt· · iteʒ arbeu 2 ſe. Notare

quoq; dʒ ſGtił. aduoca- rmaxie reo fauzs
ꝙ ſi duo.uel plures arbitri uolunt reuz

in centum marchis odemnare et in hoc
concordent faciat ut unus ex arbittt ig

reo fauens condemnet.in-v.· ſoł.et Inia
eius tenebit et omres alios ad ſe trabet

quia ornnes in illa ſumma concovdant- 4

ff.eoti. dieʒ ꝓferre· ſi plures. F Ex

quo duo ex tribus ocordant in ſumma

hec cautela nõ ualet ut eo:ti.C.i. li⸗vi⸗
Nec propter talẽ diſſenſum cogunt᷑ „
aſſumere tertiũ. ꝗa inter ſe non dc
immo in unam ſummam concurrut ut
dri: maior enim numer inclucht in ſe
minorem ff. de adile·l. in.· ſi quis pl
f· de regł ·iurt in eoetar:xv.Gi. C. Ct
inter alſe uerates non eſt dctio- ex de
hiis que fuunt a prelatt ſi con ca cum
apłica-C. de nõ mu:pec ſi aſſeueratio · f
de inoffi. teſ.pap:· . ſed nec impuberis·
tunc eĩm eos eſſe diuerſos intell go quo
ad hoc ut tercius debeat aſſumi quan
unus uult abloluere alcer condemnare.
hic uidetur loqui lex.f· co-itẽ ſi unus· S⸗
ſi in duos et: ·ſe: in abſoluendo autem ?
ddemnando ma ori parti ſtabitur ut in
Pre··ſi plures.ex de re iudicata:c-fi ff
ceo·ti:duo-ff. de pacti maioremSed
pone compromiſſum eſt in tres unseꝰ?
dẽnat in.x:duo uero in.x-et ꝓteſtant
ꝙ non oſentiunt in ↄodemnatione facta
ad.x- et abſoluunt ↄdemnatum ab illis
x. nunquid preualet ſma duoruz- dicut
quidam ꝙ non: ar in pred. l d'em 6ein
tres. Aln contra. ff de uulgaet pupil'.
ſub· ex facto:G:·ĩ · qð uer eſt. Bals.qa
maior numerus in comutabili ueritatt
minorẽ numerat et pſupponit· ut chcũt
ariſmetci et geometrect ꝓbatur in d.
6 ſi plures hoc tñ uey ubi in cã oſonãat·
ſed in quãtitati excedunt ſe ſed ſi in féo
uel equicate cauſe ciſſonantquia unus
Sclarat eſſe nomine precii libri ꝓmiſſa
xalterv·eſt locus electiom tercn quia
non ſunt ↄcordes· C. locl.l ſi x. Scd otra
iſti in abſoluendo nõ ſunt cõcordes: ꝗa
qui plus ↄdemnat minus abſoltcit:quõ
ergo ualet nam condemnatio parti ſine
abſolutionc ↄcordi nulla eſt de except:
doli.Iapud.. ii:ſo:tacite uidentur eſſe
ↄcordes in. :R plures MH- Verba ſunt
Alber · gal.eo.ti.v· ſed pone queſtioneʒ
et quid dicat ille.:iĩ- ſatis d xi in pred
dectti ſuper ung g1o F. Sedauidk ☚
arb ocordant in lumma odenatõnis· timn
duo ex eis dicũt.ꝙ; det᷑ anno concẽnato
ad ſoluendurn condemnationemterciq
dicit de duobz ãnis dic ꝙ ſtabit᷑ maiori
parti. unde cum maior pars in anno eõ

cõdet annũ habebit ut patet ex pᷣmiſſf

Be

e
nt
nnmn
gunt
ſoi⸗
tit

inſe

9 207

dO Q
nare

Et ex de his que fi-a ma.ꝑ ca.cCi· lxvy ·
di.c.i. Balð. Idem iuris eſt ſi adiciatur
locus uł alia adiectio de- . ob. l. i cũ
adicit.ſi tamen ex arbit unus diceretx
ↄdemno in.x-floren- ali ĩ quadraginta

librt que tantũd ualẽt iſti elſent ocõdeſ

de.v.ob.lque extrinſecus. ·ar. otra
quia in dubiis · Æ- Hic non eſt dubiũ
exquo maior pars concordat ut in pre.
decre.i.eo.ti.hi:vi. ubi idem nõt- ·Id
accipienduʒ eſt. q; utilius eſt debitori
ff. de condi:2 demo.lĩdem et q mimmi
ſequenð eſtff· delega.iii. numi.iii.-di-
nerui vſus finem. O. cũ ꝙ. ex & ſponſ.
iuuenis prius dictũ facto obtinuit
Ect nõ.ꝙ ubi tres ſunt arbitri ualet ſnãa
duoruʒ pñite tertio lata. licet diſſentiat
Quid ſi taceat. Alber/odof: in lua
diſputt que inchoat titius a ſeius dixit
Im QAʒo:ualer̃ ſnĩam duox tertio pnte
ſiue taceat ſiue ↄotradicat per.l.ſicuti ſ-
eOhoc etiaʒ tenuit Gof-in ſum-huius
ti · vᷣ·quid ſi duo:dicens ꝙ illu tacenteʒ
habet ꝓ otradicente. Iple uero tenuit
Srium quia requiricur ꝙ omnes tres ꝓ
nunciet ad qe etiam ſunt cogendi hoc
ueruʒz niſi in ↄopromiſſo eſſet clauſula ꝙ
ualeret ſnĩa minor partis quia tunc no
eſſet necaſſaria ꝓnunciatio terti ff co.
non diſtinguemus· 6: cuʒ ĩ plures. et ſic
rdit ad pre.lſicuti2 ad. l. duo ex bus
ſt · de re iudi ꝙ ſnia maior partis ualet
qñ in ↄ ꝓmiſſo uel delegatione eſt clau-
id ſonans uel cum omnes ꝓnũciauerũt
duobus ferentibʒ unam ſniam.2 tertio
ↄtrariam-allegabat ꝓ ſe ꝙ in ſententiis

opus eſt uerbis ↄodemnatorins uel abſlo

lutorns:ff. ð re iud.l.i.uñ nec ſufficer̃t
ſnĩam dari partibo in ſcriptis. C. ſen.
experi· recit·l.ĩ.ſic in ſtipulat reqrunt᷑
uerba.ff. de.V. ob.l.i. in prin. ad idem
facit.C.de nouatt·l.Fi. ad hoc. j duo-
reis/autt. hec ĩta: Iteʒ licet in collegiat
ualeat faatuʒ maior partis· in eo tn
opetit ſingulis qles ſunt arbit reꝗqrunt᷑
oes no-mar:de oſtitcum omnes- Item

lex uidet᷑ expreſſa ꝙ aut omnes arbitri

ꝓnuncient aut nullus. ff. e item ſi unuſ
5. item ſi plures et hec ſolũmodo uideè᷑
Placere Oſtiin ſum huius ti·5 quałr.
ante fi,· Ego puto cum AQʒo. et Gofr· ꝙ;
ſnĩa ualeat etiaʒ de iure ciuilia põdero
ꝙ gec · ii · e · ti. li. vi. ponit duo.prĩcipale
eſt ius nouum. in foro eccleſie locũ hũs
ut ibi nõ in glo.ſuꝑ. v. ciuili ĩductiuũ
uel ſimilitudinariũ eſt ius uetusquod

3 5

ponit ibi ſicut poſſet illo pñte et nolẽte
cum eis in unam ſententiam cocordare
ergo patet de iur̃ ueteri ſufficcre pntiã
ſine ꝓnunciatione. Itẽ ratio legis ficit
etiaʒ preſente et tacente qui colł'gas in
ſun opinione tacendo trahere nõ poteſt
cum ergo eum ocordare nolle appareat
Podictionem ſine pronunciatone cum
dicit nolo cõcordare et ꝑ tacit᷑nitateʒ ꝗ
durante coſtat eum ocordare non peſſe
et hec impotentia ſuꝑ uoluntate fudat᷑
ergo conſtat eum nolle ualebit S duo
ſnia cum per id pateat hic non eſſe illʒ
medium quod pomit regula. is qui tac-
de reg iur.li.vi.quo medio ſublato ſiue
iplum tacenti habeas ꝓ oſentiente ſuie
P dicente ꝓcedit precicta ocluſo.bñn
Facit ad id finis iſtius partis.- qui finis
uult illum haberi 4 pnte et ſic oſtẽdit

Iufficere pntiam. . Eo uero abſente-
. Vel mortuo iłc in decre- uno. ſtatã

allegata. laxa non tenet. ff. & arbtr⸗

ſi in treſ.ex eO· C.iĩ:niſi atum fuerit in

— 4
bL SPE

ↄpromiſſo ux duo ſine tertio ꝓcecãt·H-

eo.nõ diſtin· ⸗ cu ĩ plures ſicut obtinet
in iudicibus e& de offi-dele-prudetiam
ct, c- uno et de teſta. Raynaldus in pri-
Hodie iure noſtro tenet ꝓceſſus 2
ſententia ſi ille arbiter tertius legittimm
requiſitus cõuenire non uult eo. ti. c. ii-
li:vi-iſte uero articulus pleni ttatur

I· V. quid ſi igiturſi ſeq C. Z. ¶Sed
nunquid qñ hoc actuz eſt debet tertig

uocari ad procedenò uel ſ niam dicendu
cũ alus 2 expectari. No ſic. ſicut ct ci
ĩiucdex citat᷑ et expetat᷑. P' eiq excuſatio
ał. non poſſunt ꝓcedere duo ut in pre.
c-prudentiam . o-i arbitria enim ad
inltar iudiciorum redacta ſunt.ſ. co l⸗
ĩi· ſecus autem eſſet ſi actu fuerit ꝙꝓ duo
Poſſint ſine tertio ꝓcedere et eo pñte 2
abñte citato et ñ citat·ſicuc qnqʒ dici
de partib cõſueuit. E Diſtinguc in
forma ↄpromiſſi:ſicut dictinguitur in

.

forma delegatõnis decre. cum plures8
offid· deleli:vi. . Sed queritur an

ualeat ↄpromiſſum fadctum de omnibꝗ
litibus pntibʒ et futun dic· . Scom
Alber.gal.cuius eſt iſte· v ſed pone ꝙ
een ſic cum non ſit ꝓhibitũ
ff·ex qui. Ea ma. necnõ 5: i- fi-de ꝓba.
ab ea parte · M.· Hoc pleni ꝓſequitur
et dubium a eritur. I· ul. car. . quid
ergo ſi· . ¶Sed põe ſicut cottidie fix
ↄpromitxtit᷑ in.· p. tanꝗᷓ in arbit uł ar
Ttcorẽ ſeu aĩcablẽ opoſicorẽ pẽa appĩta

ON

A. W

in fi. 5·

deinde. P.pronunciat nunquid ualebit
dictum eius iun arbitru tantu uel etia
arbitratus tantu uel utriuſq; uł neut
ct hoc ꝓdeſt querere. ꝗa arbitrio ſemꝑ
ſtatur arbitratus autem reducitur ad
arbitrium boni uiri ſi fuerit iniquum-
ut diæ.S. e·§:1.· . eſt etia dra. Ec quis
uidetur ꝙ neut᷑us iure ualeat fr· de re.
du.in amguo: ff·8 reg-iun ubi repug
nantiaC. de fi mnſtru- ſcripture· C. de
codicilł.l.ſi idem et·l.fi in princ· ex de
fiò inſtr. imputari de cenſi: cum olim-
de ap.·ſoli citudineʒ ad fi. e de offi: deł.
cum ſuper in fi:ex de NEpt ex tenore
eæ ð poſtuł.c: fieotra uidet᷑ ꝙ teneat
iur̃ utriuſq; nec eĩm nocet teſtamẽtuʒ
diuerſis nominibzʒ appellari-C·de teſta-
teſtii C.ð codicilł.lri xcin.di· legim
in fixiiii.q:ii.płiq;ex de ſimo· in trii
ar. ff.· ſi certi· pe.lſi cibi pec.in fi:immo
uidet᷑ ꝙ teneat iur̃ cõpromiſſi maxime
cxquo pena uallatum eſt nam uerbo/
nõ neceſſaria multiplicatio ſubſtatiam
nõ mutatff/de auet arg· leg·l.pedicuł
6.· labeo f-·de reg- iun que dubitatiõis-
lxxxvji. difacietĩ·q/i:marcqo·XVIi
diſeduloex de · ·nig nihil obſtat et-
c·ſe· immo uidet᷑ ꝙ tantuʒ iur̃ arbit᷑tus
tanꝗ humanio ar.C. cõia: dele- l-omne
ꝓPpe fi: ec de tranſaolc.ult· ad fi.cum
ſuis concor. No- ualebit m quoſdam-
I· Vber.de bona. cui ad licterã fuit
iſte · V· ſui operis colump:pe et etiam
Alber.gał· hoc tenuit·eo · ti · V· Płt · qn
nec ex bis ſententie nec pacti ꝗa nła
apparent diſcerni põt quo iur̃ ꝓceſſerit
facit quod nõS C· ſequiturad fi·
quid ſi epſcopq. ·eo iure quo melius
ualere poteſt.2 potius iure arbitrii- ne
poſſit reduci ad arbicriuʒ boni uiri ar-
f. mandati qui mutuam et in concor
politisS. ibi:ĩmo uidetur ꝙ teneat nec

enim itur ad arbitros cã inducendaruʒ

ſed dirimendarũ litium ff· eo· ꝗuis- nec

iudicantiu decreta debet eſſe deluſoria-

preſertim arbitroꝝ nec ĩ alios trãſferri
ar · F· eo.non diſtin. ꝭ· queſitum · ar · ff. ð
redub quot. f. ð iudici. ſi pretor· No-
i:ff· ne quid in loco pu.l.fi. C· ð bo·que
li: cum non ſolum: ubi autem pueriꝑ
uid ſi ↄprom ſſuʒ e ĩ aliquẽ
tanꝗᷓ in arbitruʒ arbir᷑tore ſiue aicabile
ↄpoſitorem coram illo libellus porrigè-
liti·oteſtfit · ð calump. iurat᷑ poſtrnoð
ipſe uult tanꝗᷓ artrator cognoſcer̃.ſeu
diffinire et non taꝗᷓ arbiter dic ꝙ ñ põt

c de iureiun quintauał † ixi /S. eo.

exquo ĩncepĩt ut arrer cognoſcere dif
fimiat ut arbiter ar · C· de codicillis nec
codicilumC.de iure· doti· ĩpe·l· n· Et
eligendo unaʒ uiam alteri renunciat.C
de pac int᷑ emptet uen. I. omiſſorie. et
uarietas reprobat᷑. ex ut ec· benefioc.
uno.Alii otradicunt. AM. Vt Oſti ut
ſcripſi in· c quintaual?- in glo mag. v.
et quid dices et Fran. accur. in ſua qõne
que incipit duo cõſortes. alł: duas. leges
que ſequũtur et.l:n· ff·& op.lefacit qðᷣ
nõ. Cti.l. V. ult· nõt · ꝓpter hoc dubium

poſitus fuit in forma compromiſſi.S.

ꝓx· ãte með · v.quoqʒ ſi uelut. Per
I.ff .· de teſtõ milit·:l.ſi miles:i·ec ſt · de
acquit hereð.lclaudius et.idem dicut
cconuerſo ꝙ ſi primo cepit cognoſcere
ut arbitrator non poterit ꝓnuciar taꝗᷓ
arbiter et uide:ĩ .·. V·/ ſed nũquid peti:et
facit C· de epi·audien/ſi qui ex coſenlu:
ꝗa iuxta formam petitionis debet ſnia
formari eæ de accu.qualiter et qñ.n. ꝭ⸗
fi:Balð· Caueat ergo actor ne coraʒ tał

quia uideretur elegiſſe certam uiaʒ;-
uid ſi ſit compromiſſum ut poſiic
er ordine iudiciario ſeruato et nõ
eruato· NRo. M Scoòm Innoc. ut i glo.
predicta.·ꝗd ſi promiſſuʒ. Bec
uerba ſic ſunt interptanda ꝙ ↄ ꝓmitxtit᷑
in eum tanꝗᷓ in arbitrum- t tanquã in
arbitratorem et ſi ꝓceſſit ut arbiterſ·
leruato ordine iuris.non redigitur eius
dictum ad arbitriũ boni uiri- ſi ut arbi
trator.ſ.ordie iur nõ fuato ſit ut·S.ꝭꝗi.
BScòn Innocut in glo pre · V. hoc
autem Quod non intelligiè electus
ut arbitrator niſi ex alns bis oꝓmiſſi
appareat & qria intentiõe · puta ſi deind
ſit ꝙ poſſit ꝓcedere ordine ĩudiciarion
ſeruato et ecouerſo ſi electus eſt in arbi
tratroem uel in bonum uiꝝ non intilyr
elect ut arbiter. niſi ex alns bis alis
apꝑeat. ¶ Que differẽtia ſit int arbtʒ

formet libelluʒ tanꝗ corã mero

et᷑ de ſmis eoꝝ et effectu
eaꝝ et qliter cognoſcẽt· et ð emoloꝑatt

et arbit᷑t is e

ſententie utriuſq; dic m papaʒ ut nõ;

6. i· V. eſt etiã differentia

d nugqd

arbitr᷑tor ſeu amicabillis ↄpoſitor · poterit
cogi ad arbitrandum in otrouerfſia et o
tractu in quo etiã poteſt aſſumi utff-
ꝓ ſo · ſi ſocietatem· ii· ar · ꝙ nõ ſf · eo ñ
unus: principaliter ubi dicit tantum
de arbitro qui ſuſtinet partes iudicis-

20

O1

9020

W.—

„2 be E/

e
Ree
E
6
e

tbe

Ge
Hge

un

Vnde aliud uidetur in arbitratore ſeu
amicabili ↄpoſitorequi habzʒ pacificat
Cde iudi-auten. ſi uero cõtigerit.2 ar.
ſt.de · V·ob· lſi quis arbitracu:cuzʒ eim
nemo cogatur tranſigere uel pacuũci- ut
in auti ut liti iurẽt·S/ fi. ergo nec ſmaʒ
diceread hoc tñ dico ꝙ ſic ar · ft· e.l.ini·
9· tam et ſilicet et ibi arbitro loꝗcur
ſi enim ſcripſi tibi. ff. uel feci foſſlatum
debet mihi ſatiſtieri arbitrio ticn nõ
nult arbitrari equum eſt ut cogatur-2
etiaʒ equi ꝗᷓ in arbitrio. nec eſt ↄtraſf
locl. ſi merces in prin. et C. de ↄtraben-
empt·l.Fi. v ſibi autem de B
ed cõlter nõ approbatur.ꝙ; ultima glo-
ibi diſtinguit arbitg ab arbitratore.f
ſoluz diſtinguit᷑ in utroq; an ſuſceperit
nec ne ut ſequit᷑.ſic et in F cicõmilisrio
diciè de teſta Iohannes. †. Quod cim
ibi dieitur noluerit uꝑ non potucrit ſic
intellige noluerit. (. ꝓ in ſe arbitriuz nõ
recepic ñ potuerit (qũ recipit et iuſtã
caulam allegat quare ꝓnunciare neꝗt-
alias autem cogencdus eſt ꝓnunciare ne
litigatores uel otrahẽtes cipi uideant᷑
qui alium amicablem ↄpoſitarem inue
miſſent ſi iſte non recipiſſet ut in pre.5·

tam et ſi. nec enim amicicia debem de

cipi ſed iuuari. ſt. de neg · gel.ſi pupilli.
/uideamuſff como in comodato5.·ſi
autem ex eo·c. unico et ð fideicõ.c. i.
exquo ergo ſuſcepit cogi debet non alr
ut in pre:.. tam et ſi. et: C. cõia dele. l. ſi
duobus.: ſed et ſi quis ibi hoc facere ſu
ſederit 2 et ff. dele. il. I.i· ſuſcepiſſe aut
uidetur ſi pñs eſt eo ipſo ꝙ patitur ĩ ſe
ↄpromittit· HM-Hoc dictum et qð de
abſente ſequié non placet et de arbitro
eſt expreſſum ↄtrarium-fſf. eo.l. pomp-
alias ſi de meis. 5. recepiſſe facit predic-
decre- Io.& teſta. et qð ibi dixi ſuꝑ. -
ſIulceptum ff. de ꝓcurafilius. 9 inuit
et clem. de ꝓcuratt:c.i- ubi non ſufficix
ſcire niſi inſtẽm ſimpliciter receꝑit.nec
etiam illud ſufficit niſi oſtituens ꝓ ip̃o
canit leges. ĩ. al'a-non ob. i- loquitur in
Paſſo ꝓ ſe fideiuberi Fa loquitur in illo
qui patitur ab alio mandari ut ſibi mu
tuet᷑ · I. ſi filius loquitur in filiofamił.
qui quaſi ex patris mãdato.peccuniam
recepit madans patri ut ſolueret· ꝗ tũc
debet oſtitutionem ꝓPponere contrarie
uoluntat s dec· allegate de ꝓprio facto
loquunt᷑.ſed in caſu noſtro quidã addit
ſi duo ↄpromittunt in me ꝙ poſſunt ꝓ

„½

libito facere quare igit᷑ teneor rñdere ł

loqui.niſi cum requirarfaciant nõt· de
preſumpt nõne Piar.g manſi remu
nerandi::ſi paſſus etl qui patitur al-
ſeſi uero abſens eſt ſtatiʒ cum ognouit
debuit dicer̃ alioquin ſuſcepiſie uidet᷑

ut.ff.ad rnanc·l.Ri filiuſfamit abſente.

Balð.et ſic arter uidetur acceptaſſe ta
cendo qð eſt nõ. F. ex ð ſpon ad id qð

et qui ma.ac.poſ.inſuper id ſii

act eſt inter ↄopromittẽtes: e arbiter

cogi poſſit ſententiam ferre· -CGui-

de ſuc·in. .ſi in duos.alł.in fi- Hvui
querit qñ actuʒz eſt. ꝙ duo cogi nõ prñt
eligere tertiuʒ que qo differt ab illa de
quaĩ · V.ſed quid ſi duo ut ibi dicam 2
tenet pactum ualere per. :de officio
lꝑ·2 quia-legũ auſteritas pacto litigã
tiũ mitigat C-de temp ap.l.fi-in fi-
Et uidetur tale pactum ualere, cuʒ ius
illud qð dicic ꝙ arbiter cogatur non ſit

ius publicum auctoritate et utilitate.

Im eaque nõĩ· de concluf.2 renuciao:
cuil autem. Ad idem. ff. de minor ſ
iudexet cum quilibet 2c C. pac ſiꝗs
conſenſus enim litigatoꝝ facit licitum
qð alias nõ liceret. ſt· de fert A. MA1⸗-Et
Ex e.tde fer.c.ultt:in fi.· . ſt. de arh.
ſi feriatis et.l:non diſting· 9·cu ĩ plures

et ·ð officio-etliſi cum dics · . plumũ

Item forma mãdati uanda eſtſt. mã-
diligent᷑ ex de &ptt. cuʒ dilecta Qens
ↄtra·hoc eĩim pactumuidetur appoſitũ

ad maliciandum et ideo ualere no debz
ffde pac.do.cõuenire. et. ff. de relig et
et ſumptt funeꝝ. ueracius fł-de arbic.

ꝗlẽ. ff. ſo. mat᷑. alia cã· C. de inof id..teſ.
ſi qñ··i. naʒ daretur arbitr᷑ mali grãdi
occaſio qð eſſe non debʒ ſicut in ctibꝗ
C. S otrahen/emp.in ementt nec pactu

ↄpromittentiũ poteſt hoc ius toller ut

ex & teſta.requiſiſti· ff. delegi·l. nemo
poteſt pretim ꝙ opromiſſu.2 arbituzʒ
ad hoc fiunt ut lites fimant᷑: ff. de arbi.
I. item ſi unus.5. ſi in duos A· Gui. de
ſu·licet in fimili qõne de qua predixi.

teneat qriuz in iſto· coadiuuat tamen

hanc parteʒ quã fatetur equam ꝑ.l.mi
5S· i· ff. eo.et. Fſi de meis. recepiſſe g.I.
Pltt· ff· ꝓ ſod. et ſi cer.pe.l.quidam 5
oc quoq; nõndum eſt. ꝙ ſi ſunt duo

ubł tres arbitri cogendi ſunt ꝑ ordiaria

ſentetiam dicere uel tertiam- I Sup-

qñ ſunt duo. . perſonaʒ eligere ne res

ſit ſine exitu futura propter hominum
adiſtentium naturalẽ facultatem. ff e-
item ſi unus· ·principaliter et ̊ ſi ſunt

N

JN

G1

eiuſs iuriſdi ctiõis · ff. eo:liii: ,tam 2 KR
quid ſi iſti duo non ſunt eiuſdem

iurnichc:-puta unus eſt narbon alter bi

turicen.tercius forte eſt clericus:credo

ꝙ iudices eoꝝ debent ſimul conuenire-

et eos ſimul ad hoc· M.(. ad eligenduz
tercium qñ ſunt duo uł ad ꝓnuncianò
qũ ſunt tres et idemſi duo: £ Cogere
