oↄtra perſonazʒ t. quia non hʒ ad BH ſpeciale
mandatuʒ utS· et ſic obtinuit. al.2 fa
cit ad ſtatutũ ꝙ non poſſic opponi cõtra
executionem inſtr̃i nam contra ꝑſonam
bene põt opponi ſi nõ dedit inſtẽ̃m arff.
de probat. in excep nam diuerſi generis
Tunt iſte exceptiones ut patzʒ · et iõ ſtatu
tuʒ in una no porrigié ad alia excepti. ⸗
TSed pone q; oſticutus ad ꝓlequendaʒ
appellaxioneʒ capłi narrat in libello capi-
tulum appellaſſe ꝓpter cria uel defectus
eius de culus electione ꝓuiſione agitur
nunꝗd admittet᷑ ad ꝓbanduzʒ ea. Kn.:ſi in
appellatione que r interpoſita exprimat᷑
alia cã ꝙᷓ crimen uel defectus· tunc nõ ad
mittet᷑ ↄtra ꝑſonaʒ ſi uero ꝓpter crĩa uel
defecto tin fuerit appellatũcunc ꝓcur-
datus ad ꝓſequendaz appel'onem admit
tetur ad ea ꝓbandum qꝗa tunc neceſſario
ad ea refere· non ſic ubi alia cã ꝗ crimẽ fu
it expſa· ar. · de liber·et poſ.liiiet ſic ð
cerminauit dñs Innonii . FI. poteſtatia
plus ꝗᷓ iuridica mihi vr hec ꝓnunciatio-
ſi eniʒ appellatio capłi interpoſita fuit ut
debuit qre ꝓcur. datus ad illaʒ ꝓſequen
dam ſingła ibi expſſa ꝓlequi non poſſit ·
non uideo. licet ſit in appellatione ꝑmix-
ta. pᷣmn-mernbruʒ diſtinctionis fatet᷑ ꝙ
rõ illiq uerſi·ſed nunꝗd mediañ ob.2 me
rito ꝗa apparꝭ uolũtas oſtituentiũ ꝑmiæ
tio non ẽ ꝓhibita in caſu ĩmo pmiſſa:2
uide in clemde elec ↄſtoneʒz. inſuꝑ in. i.
glo.et ſic ſolui·l.iii· ſuꝑi alłata· qa ĩpol
ſibile iurt filiũ ĩſtitui 2 exhr̃dari ut bi⸗
ſi S appelło incipit a ño ĩ illa dʒ fieri ex
preſſio ſpecifica et in ꝓcur̃io ad illaʒ ꝓſe
quendaʒ ̊ͥ non reꝗrit᷑ qdᷓ ꝓbat text dec
ꝓcur· ut ibi ſcripſi ĩ glo.ii.ſ uero ĩcipit a
ꝓcuratore tũc ſecus ut ibi: Bal: ꝓcun.G
oſtitutus ad ꝓlſequendaʒ appl'onem nmi
nõ admittit᷑ ad ꝓſequenduʒ cãs applronis
non ĩcluſas in applyone·i·ñ intentatas nã
lʒ naxura applł'oms ſit generał· non tñ na
tura procuratori ft· de ap·l·ſcio· ſed certe
ſpeculator loꝗt᷑ in appelłone a ꝓuiſione E

ſi ein. CCa ſi ſit oſtitutus otra A

electiõe que (tricti iun eſt. S poe
capłm appellat-3 hodie ꝑ dec ut circa
iſte · v· t ſe ſunt luꝑflui ſiue ipᷣe appellãs
Fuauerit ſiue n fuauerit formã ipi oſtõ
ms. F ·otra ꝓuiſionẽ titio fcãʒ. in cà autẽ
huiq appelłoms ꝓcurt· capłi obiciẽs cria

ↄtra titiuz repelliẽꝗa ñ hẽbat m andatuʒ

crĩa uel def cũs obiciendhdemuũ obtinzʒ in

cã huiuſmodi.pea in cã appely'onis ꝓduẽ
ꝓcurt mãdatuCui data Pcedit dieʒ late

ꝓ · t· me.ĩ quo ſic otinetoſtituim te ad

cãm appelłonis· que uertit᷑ int nos et·t. 2

tibi damus ptãteʒ obiciedi crĩa 2 defcct
nunc querit᷑ an ꝑ illud dẽat admitti et ſ
abp. eſſʒ ſufficies ĩ data an ꝓcurtpoſſit op
poner̃ crĩa que ĩ prima cã ꝓpolſuit qʒ fuit
repulſus ꝗqa ñ hebat mandatũ ad primuʒ
Ben. ꝙ n admittet᷑ qa non vr oↄſtitut ad
hanc cãm ſed ad eã que tp̃e date inſtri ꝓ
curationis pẽdebat. ꝓpt᷑ uerbũ pñtis tpi
T·que uertit᷑ ꝛc· que ẽ ibie ſic fuit ĩ 2ſiſto
rio demintũ ꝑ · dclem.papã· iili. data· n-
in talipus oſiderat᷑ed de NRp-eã te cũ ſuis
ↄcor. Bal.ar · tñ otraff.de libeet poſt·l-
titius:6.i-ſed ibi ĩ utero erat et ad id q
in rex natura eſt põt adaptari Ppterituʒ 2
pñs tpus· Iteʒ ar otra de teſta xu:lpe 4
illud ex natura ↄditionis et ſubſtõnis que
ꝓſpicit futunt caſibus· S·Ad ᷣm dico ꝗ;
ſi mandatũ ſit ał · ſufficiens põt tunc ꝓpo
nere crĩa in prima cã poſita lʒ tũc pᷣtextu
andati qð non hũit nõ fuerint admiſſa-
Palcka⸗ excep:mod ff·de escep-rei iu
I. is qui hr̃e n erat· ul.ꝑ dy.· nec ob.
ꝙ Eminus ad ꝓponendũ ꝗcqui uellet in
prima cã datus e quedaʒ int᷑locutoria que
vr cranſiſſe in re iudi.f· de arbiqualẽꝗa
ilud ueꝝ eſt qð piudicat in prima cã nõ
in cã appelłonis in qua põt n oppoſitũ op
pom ·et ñ ꝓbatum ꝓbari ᷣm garet gof.
ar· ex& de teſti.fr̃nitatis · ff. ð apſcio·C. e·
eos · ſi ꝗs aũtet de tem.ap·ꝑ hãc pterea
non fuert tunc illa repulſa tanꝗᷓ inꝑtinen
tia inſufficientcia-ſed ꝓpt᷑ defectuʒ mman
dati.2 15 p non ꝓpoſitis habent᷑ hec ſoło
ꝓbatur ·ft · de ap·l.i· R ·i et · · i· et fi · et · l⸗
11. 2. iii/ ff · q ap· ſic· l. · poſt prin· C· de iur
iun. generalit8:ſin aut cui. et in his que
no·ĩ· de excep· · dcõ · .· ſed ꝗd ſi in princi
pali.¶ Ound ſi appellans et apPellamo us
nerũt in Emino predcẽ oſtõnis ſtatuimu
ꝑſe ł ꝑ ꝓcuratorẽ · ꝓcun tñ ñ huũerit tũc
Ipẽale mandatuz ad dicenð otra ꝑſonã p
ca fcã omiſſione ſuꝑ quibuſdam articulis
iura ꝑtiuʒ 2 forma tangẽtibus·2 atteſta
tionibus ad curiã remiſſis comꝑet ꝓcurt.

. 2.
et⸗

Werpe

2α

ℳ—◻

cum ſpeciali mandato ad dicenð contra ꝑ
ſonam· Queriĩ᷑ an ſit admittendus otra ꝑ
ſonam No nnam tm ualet eminus illius
ↄſtõnis quãcum terminus ad ꝓponendas
excep· pfeus · poſt queʒ ñ admittit᷑ quis
ſinñ ſacramento· e· de excep.paſtoralis. et
ſic deẽminauit qñs ĩnober·ↄpoſttñ tenzʒ
ↄtra:quia perẽptoria exceptio obmiſſa in
prin. põt opponi uſq; ad ſnĩam.C. de ſen-
re.nõ poſ.ꝑemptorias.nec ᷑minus predcẽ
oſtõnis prefigit ad exceptiones ꝓponẽdaſ
ſed eo elapſo poſſit ꝓcedi alterius partis
abñtia ñ obſtante · prius dcm̃i mihi vr̃ ꝓ
babiliq ñ ea rõne quã ponit ĩno. ſed ꝗa cõ
ſtat ꝙ añ omiſſioneʒ ſuꝑ articłis fcam pᷣ
ceſſerat minus ad danduz articłyos ſeu ex
ceptiones ꝓponendas p̃feusqui quidem
*minus uim hʒ int᷑ſocutorie ut predictũ
eſt que quo ad hanc inſtantiam tranſiuit
in reʒ iudicatã· non n. reſtat niſi ꝙ publi
catis atteſtationibus ſnĩa ferat᷑· arextra
de teſti·ad hec.5 cetexiquem. 56iqdaʒ non
hñtet de elecdudũ.i.uerſus finem.certo
naq; certius eſt.et ſic ſehe obtinuit ꝙ p

minum datuʒ ad dandum articłos ni ad

mittit᷑ quis ad dandũ otra ꝑſonaz rõne ꝓ
curatorii poſt minũ ip̃ᷣm Bri Sʒ3 gd

ſi ꝓcuratoriũ ad dicenduʒ otra ꝑſonã non
Fuit añ ip̃m terminum a ꝓcurt. receptũ.
lʒ fem eſſetipſe tñ ꝓcurł· ĩfra ipᷣm termi
num dederat articłos otra plonã Ro.non
dʒ admitti:qa ñ dedit eos termĩo ꝗ Pta
tem hret dadi Jᷓn. ꝓcuratio an ipm ter
minuʒ fuiſſet cõcepta. ꝓcurt.tñ non buit
dandi ptãtem.niſi exquo ea recepit et ap-
Pbauit.exc. dę ap.ſuꝑ eo.ff.de of. ꝓcõ. ob
ſeruare in fi. ie hoc et ſe·duobus.v.
ſcripſi de ꝓcurt· is ꝗ·li·vi· in glo.ii.et ad-
uerte n reſtringendo ad caſuʒ premiſſuʒ
nam ꝓcurłfuit in cã ut ꝓcurt· de menſe
mareii:demuʒ factus eſt ꝓcurtde menſe
apri' a otinuauit cãm anteꝗᷓ ꝓcuratoriũ
reciꝑet ł ſciret· p9ea recepit d meſe mai
queritur quid de priꝗ geſtis añ receptio
nem. hic ruminʒ legiſta que no.in.l.iuł.
f. ꝗ ſat.co. ubi diſtinctuʒ inueniet inter
a Torem et reũ et diſtintionis rõneʒ.con
ſtat·n. ꝙ ſiñ mandato reũ ignorantẽ:2 qᷣ
Plus eſt etiã inuituʒ defendere poſſumus
C·e.C. exigendi. ff. de ſolu.l.ſolł'onemet ð
hoc.ff.de neg · gel.liberto·5.fi. ubi no.id
fieri poſſe etiã actore inuito.2 fac. ff. e.t.
non ſoluzʒet qð ibi no. ſed therna qõnis ñ
Pponit᷑ in defenſore ſed in eo ꝗ ut ꝓcurtłi
fuit in cã. cum nõ eſſet in primo caſu. uł
eſſet ſed ignorabat ut ĩ fo et ſic ñ poterat

litem agere ut ĩn pre· dec·ĩis qui.et facit
clemẽ e·t· Cc.i.2· l.ij.ff.e.t.et faciũt no.n.
q·v·quãtcoet de cłi. x. miapoſtolice. Itẽ
que ſcripſi in regula·qd ob gr̃am in qne
quicquid dicat᷑ uia tuta eſt ꝙ oſtituẽs ex
Preſſe ratificet prius geſta an oſtõnem et
poſt qdð certuʒ eſt eũ poſſe.ff.de iudi. lIʒ.
de reg. iurtratihabitioneʒ.li. vi.nec ex ſo
la ↄſtõne dici põt ratihabitio eius qdð ig-
norabat.nec ĩd intẽdebat.ff.de traiſall.
qui cũ tutoribus.facit.clemẽ. de ſenex · ſi
ſummus. Bal. ꝓcurt. non hʒ ptãtem ni
ſi exquo recipit lr̃as dni . ar. ff. de acquirt-
Poſ-l:qui abñti.et qð no.ft.de iureiuxt-pl.
labeo.qdð ergo dr ꝓcuratorẽ in abñtia (5
ſtitui poſſe ueruzʒ eſt ut ualeat.tñ non bz
xecutionẽ niſi ognitis et receptis lrisar-
ff·ad mace.ſi filnus. de acquint. hr̃di· euzʒ
qui duobus.·fi · et.no.iĩn.c.ĩs qui de pro
cur.li.vi.ꝑ archĩet io-an. Sed ego ſic ĩtel
ligo ꝙ non hʒ ptãtem · ſ.otra aduerſariuʒ
dmi.ſʒ ↄtra dim ſic. ꝗa ratum ns hʒ ubi
ſciĩa dñi non deſiderat᷑ff. rem ra· ha..libe
nꝝ:et ita conſuluit dy. in liberatione tñ
dixit.nec tñ in totum iudiciũ ualet quia

aut in totũ approbet᷑ aut reprobet᷑ de ad
mi.bu-I cuʒ queritur 54 Sed ꝗd ſi re
Ceptuʒ erat priuſꝗ minus alſignaretur

articuli darẽturſed ñ fuerat in iudicio
exhibitũ quia euʒ hẽbat ĩ archa nec recor
dabat᷑ Ren/tuũc admittet᷑. quia dati ſunt ꝑ
eũ qui ptãtem dandi hʒ. et ſic papa cũ fri
bus detminauit 2 ego de eius madato ue
rum tñ ſi datus fuiſſet ſibi Eminus ſpecia
li᷑ ad illud exhibenð. nec exhibuiſſet cre
d ꝙ tunc ñ ad mitteret᷑ obſtante fibi ter
mino ipſo:ex de in ĩte.reſti.auditis ·et.c.
coram. ¶ Sed quid ſi ̊ fuerit aſſignatus
terminus ſpealiter ad exhibendũ illud.ſʒ
ad exhibendum mandatum ad cauſamidi
cO ꝙ talis terminus nõ preiudicabit. ꝗuiſ
tunc nõ exhibuerit mandatum ad crimi
na proponenda quin poſſit crimina pro-
ponere· et illud adhuc exhiberequia hec
diuer ſa ſuntet ſic obtinuit· quidam tam̃
condra dicere uoluerunt quia odia reſtrĩ
Zenda ſunt de pe ·di .i peneet quia una ac
tione eł non poteſt quis ad aliam redi
re· ff· de tri buto quod in heredem·5 eli-
gere· ſic iſte eligendo procedere cum man
dato ad cauſam non poteſt ad illud redire
de criminibus. ſed prius dic tũ uerius eſt

ayx·extdra cde collu.crimĩa.xxiiii.q.iii.ecce-

Item excipitur contra procurt · ꝙ eſt
cauſa ſtatus in qua non interuenit procu
rator.niſi ubi quis ẽ in poſſeſſione libcatiſ

l

— —
— = 2—— =

= =ẽ

B

Ir –

—

⸗ tunc enĩm ſi trahatur de poſſeſſione inge
nuitatis in ſeruitutem poteſt conſtituer
“ rocuratorem- ſi uero de poſſeſſione ſerui
— tutis proclamat ingenuitatem tunc non
1 conſtituit.udii·q· vi. ſi quandoC· de aſſ.
tol. l.ĩ. in prin-liiii-di-frequens. ſed nec in
2 primo caſu conſtituit iſtinde ut. ff.
. æ ſeruum cum ueroidic ut ibi refert au
. cem an dicatur ſeruus Illius. ub alteri ut

contra eccleſiam a qua beneficium habet
“ extra de poſtuł· c.fi. ¶ Iteʒ ꝙ accuſatio
5 criminis pendet contra eum C. de ꝓcur.
reumG.Ii-x. reis poſtulatis. I. unica iii.
2 q·xi.neganda ed · de teſti· fi. de accuſi.
3 omnipotenset· c cum/p· ¶ Item ꝙẽ mi
0 les.C. de condic/ob cauſam da.ſi militem-

ed.C· d procutt. militẽ et· l· qui ſtipendia-
et.l.ita demuzʒ · et· ff. e· neq;· niſi ſit in rem
. . [uam factusuel mſi iã ſit lis cont· cũ eo-

. (X MH.ab illo qui ſciebat illum militem a

. poſt conteſtationem opponet ſecundum
Gui.̊ ſuʒ.in pre· lica demum:allegat ff.
de tranſact.l.Fi-de confirtu-l.in confir-

—

mando.facit de elec· nulli.li. vi: dicit etiaʒ

—
–—
—

ibi. ꝙ ſi poſt conſtitutionem militet ob-
H . ſtabit exceptio.ar · ff. ec. filius in fine er.
l·poſt litem in fine · ubł niſi in cauſa lui
numeri. f-. e filiuſfa:ꝭ ueterani et in pre.

l.qui ſtipendia:premiſſa intellige de mli
tante ſecus in ueterano. f e. filiuſta. ue
terani:2 ideo hec exceptio non uidetur ef
ficax hodie ſed olim quando ſalaria de pu
blico dabant᷑· ut in pre.concor · et·¶.loca·
milites· et quando ſtigma ſeu uota publi
ca in eorum brachiis infigebantur ut. C.
Ii.xi.de fabricen.Xl.ſtigmata ſicut ſignum
impialis no's infligebat᷑ cuſtodibus aque
diictus. ut. C.æ.li ·de aquedu.l.pe · ꝓpe fi
Ae habetur de ſenex · ſi iudex.· Ii.vi·
iuſtum eſt· et quando expeditiõis
temꝑe buccellato ac pane et acceto et lar
do ac carmbus vnecinis utebantur. M-
expone iſta ut dixi de cenſibus cum inſtã
tia ſuper·iii·glo:H·ſecundum doctrinaʒ
legis.C.Ii.xii·. de erogatione mili:anno.l.
i· et quando in ſeptembri et in aprili d no
Q uo in ſuebantur-C.li.e-de militare: ueſti-
cano.li. M. hodie allegatur ſolum de mi
2S li ueſte · et quando lurabant ꝙ pro re
publica morteʒ non euitarent · ft· qui. ex
ama-l- penuleimm. M-ube de his nota-
ff· de his qui noxan. infami.l.n ſed quic-
quid pro ea utiliter imperaretur obtem-
perarent·xxiii:qi.ſummma⸗ et quando in

. diſeinguitur · C/de Oor·CO.ſi ſtatus.2.·1. V.
Item ꝙ eſt (eruus⸗¶ Iteʒ ꝙ eſt procu᷑.·

Pedran urn

—

numero ponebantur et ribchanus K.
de teſtamen milit- e eca- et quando non
negociabantur- C. libæii-negociatores ne
mili-l-iet quando examinabantur- ut-C.
Ii. e qui milita-non pol.l.i.ili enim erant
quibus lura priuilegia huiuſmodi conce-
debant· Quidam tamen dicunt eciarn hbo
die competere cum cingantur enlſe ut oliʒ
ff.de teſtamen⸗mili. fiuſta-et inducint-
ff. e.l.i.et fiquod mihi nõ uidetur X.
Idem hoſti:ut ſcripſi de ſenten· ex·cuʒ de
ſider es.in princi:uberde bona- dicit hoc
ſub dubio forte ſua N.iiii-in prin· de hoc
Ia.de ra.et Cy· ponit.in.l.i⸗C.de iurt æt
facti igno · in· vi:q .·et iunge quod no-
S. in-t.d accuſatore uerſi- Item eꝝcipitur
ꝙ eſt miles lemg eſt conſtitutus
in iudicio antẽ licem conteſtatã · a tutore
uel curatore C.de procura-neq; ad nego-
cia. tamen omni tempore poſſunt conſti
tuere· ff· rnanda/ ſi procuratorem· ſi tu-
tores· ¶ Quid ergo ſ- conſtitueris ad im
ccretem iudicis Iuper uendi
tione rei minoris facienda et ad faciencd
ſibi fidem ꝙ neceſſario res eſt uëdenda a
uidetur ꝙ ualet conſtitutio-et impetra-
tio et decreti interpoſitioet rei uend cio
ſublecuta.nam hoc eſt quoddarn negoci
um · ar· contra quia facere fidem iudhci et
probare. ꝙ ſit calus in quo poteſt fieri uẽ
dixio eſt quoddam iudicium ideo in hoc
dubio conſulo eisꝙ iplimet impetrent 2
iudici fidem faciant . M1q uide- ĩ de ceſſ⸗
a c. .i. uerſi ſed nunquid minor · 391. ſic
ff. à officio conſulisl.i.ff·dep.l· poſt mor
ter in fine ſed ibi opus eſt preſentia ꝓbP
ter ſolempnia uerba que in preſentem cdl
riguntur ſicut ſunt illa eſto tui juris naʒ
uerbum prime et ſecunde perſone non re

pic procuratoreʒ quia eſt tercia perſona
F. ESiadlokum perubehemka
IC iudici uggeſtuũ ꝙ iuſta erat caula uen

dicioms- et uerum erat - Iudex uero nulla
alia inquiſitione facta ſtatim interpolſuit
decrerum.dicunt quidam ꝙ tenet licʒ mi
nus benefecerit ar · ſt· de rebus e· quu ſub
tuto uel cura /ſuntſi pupullorum-multa
enim fieri non debent et tamen facta te-
nent. utft. quando appel· ſit· l. i biduuzʒ
que eſt · in q·vi. Bal. 2 facit quod no- ft. ð
cranſac-l. cum hi5-eamper glo· ordi·
ar. contra. ft· de tranſat- cum hig. ſi pre-
tor.ff. de teſtatuin teſtamento. f:-de re
bus eoqui ſub tu:uel cu:ſunt:quati⸗ Et
nod ꝙ iudex uolens decretum interpone

.₰

re de multis habet inquirereut·e·x· maS

„

R

interceſſit poſt litem̃ cont:. dic ꝙ non po

6. ne paſſim e?. 5.ſe· Item excipi

eſt conſtitutus a procura. ad litem quod

Ffieri non poteſt· niſi P litem conteſ.con
ſtituatur ab eo qui generale mandatum
habuerit ad totam caulamC:· procunt-
quod quis.et. l.neqʒ in fi.2. I.procuratori
bus et.l.ſe.et niſi eſſet in rem ſuam datuſ
ut.C. de dona: illam: XI1â. et-e t. C.i. F.i.li.
i: ubi ponit᷑ alius caſus de quo ·ĩ. ii. v.
uel ad negocia.ff/de procur.ſi procu-
ratorem. S.ĩet-l.ad legatum. de hoc ſecũ
dum papam ex: ut lite non conte· c:iet
iunge hic quod no.ĩ· V.ſed quid ſi ꝓcurta

nſt Ere Jꝭratione aute. V. quid ſi oſti-

Ouid ſi conſtitutus eſt ad exceptides

Proponendas -MH an tale procuratoriu;
ualeat uide.i.5ratione autem forme-.
quid ſi ſit conſtitutq · · dicit uber.ꝙ po
terit aliumſub ſt ituer̃ cum in eis fiat litct
conteſtatio 2 iuretur de calump. ut.C. de
iutt: ca.l.iĩ.et no:extra de offi: delega. pru
dentiam ·5. uid ſi procurator

teſt alium ſubſtituer̃ quia non eſt facty
ns litis quod eſt negeſſe. ut. ff. de appel?.
ab executore· S. fi· I[L:et ſic eſt termuina-
tum e·C. ci. . i. Ii: vi. procurtailt uic
tus in cã poteſt facere alia procuratorem

ad appellandu m ut ibi: et ĩ/2 etiã ipſe iĩct

Pbeſt ſi uelit ap pellareut: e&. de ꝓcur.
non imuſte: ſed inuitus non tenetur Ple-
qui licet teneatur qño munciare ut ibi uo
lens tamen põd per ſe
municat: uteXτι. e -. . il-. . ut no-C.

quorum ap. non re nulli. et iuge quod no-
1 de 5 & Sei poneromatne aopel
lans non uulłẽ appellationem proſequi. 13
uocatus per ludicem appellationis cũ ſit
Forte in curia romana. dicit ꝙ uult hoc
domino ultra mare uel in friſia ablenti de
nunciare- ut in pre.c:non iniuſte· dic n
eſt audiendus debuit enim mittere domi
nus ſuſficienter ad cauſam unde appella-
tus poterit petere conf irmationem ſentẽ
tie· ar· C. de ap in offerendis. ut tamen
et· ii:q vi.eĩ qui ·et ſic obtinuiti utruʒ aut
ille cogendus ſit proſequi dic ſe unduzʒ. d.-
m.ut in pre.c.non uſte . Se uid ſi
Procura:conſtitutus eſt᷑ a Eelre
Poſſit aliuʒ fubſtituere. quod fieri poteſt
ar.ff. de ſeruit. ruſt. pre cum eſſent. .1·2
ff.quod cuiuſqʒ uniuer.item eorum·5.· de
curiones nunquid poterit hoc ante litem
conteſta: facere Rackte non fuerit

in mandato expreſſum. 5. uidetur ſic.
nam conſtitutio procuratont eſt quodda

etiam ſi ſit eæx

negocium et᷑ potius eſt facti ꝙᷓ iuris · p
alium explicari põt. ff. de cuxt· fuxt. ↄſilio.
6fi:etiam ante lic conti · ft. rnã. ſi ꝓcura
torem · .ĩ· ad hoc etiaʒ facit pre·6ſ decu
riones:et·ffde redu.quidam.eæt f de ma
nu ·te:paderet.· ff.qui petant tu. uel cu.l.
i. S. fiet no.in prel: cu eſſent in fi. et hoc
admittit uber. . rimuz non inueni
dicere. et curia. alber.gal.æ t. uer
ſu·breuit᷑.et Egy Beica x. dicunt ſe uidi
ſe in curia ro-ſeruari. Iſed de utraq; diit
ub·de bona. ubi.S. in fi. pro hac parte eſt
hodie expeditũ · e. Cc. c. ĩ. · i. l. v. S. ſic te
net 2 bene gr̃a litium dirimendaꝝ. alber-
Pap:contra/C. e neq; et. I quiſq;is. 2 ber-
ut no:ex · de Rep:ex parte.iii. . ſed ibi
Potius tendit ad primum dictuz in ultia
glo. . ne fiat fraus legi in predictis 2
co facit diffinitio procurt. ubi dicit man
datum domini 2c· FA-qua rat ione ſuper
l.i. ff-e. dixit Zui ideʒ etiã ꝙ ſi hoc fuerit
expreſſum in mandato hoc poſſʒ ante
nitem conteſt. tamen id non pPoterit. non
ob:ꝙ illa uerba debet aliquid operari-qa

ut dicit quãdoqʒ ſecusiſuper quo uide q

dixi de ma.z obe.ſolite ſuper glo ꝙ; qnq;
P ff. de procur.-l. i. in prin-at ꝓcurt-non

et: I- procuratoribus. et quia certus debet
eſſe domino conſtituenti.ff· e.l. ii.et ff. &
teſta-tu.l.tutor incertus:unde ad evaden
das huiuſmodi oppoſitiones pommus
ba illa in procuratorio. et eum uel eos ex
nunc iple conſtituit 2c·.6.ut autem. .
Porro. A.- improbant aliqui hoc conſiliũ
ut ibi dicam. . (Sed nunquid tał ſub

† dominus ut an litem contt-C.e mulla.

22

ϑ „

5„

ſtituere tenetur alium ſuis expenſis et ſi

non facit an imputxatur dño uel etiaʒ ſibi
de hoc no. Inno:iiii e& ut lite non cont
C.i.in fi.Et ſcias ꝓcurxłſubſtituens ali
um poſt litem conttdicet ſic. facio talem
Procuratorem in tali cain qua ꝓcurfieraʒ
C·qui ac.non pol. .i. ¶ 2 nunqund ſubſti
tut ſatiſdabit dominuʒ rem ra Babitux
an uero ꝓcurt:dicit a . K.⸗ ſimõ uin
cen-G.e:t:l. nullam · .· ſatis eſſe ſi ſatiſa-⸗
det procurt rem ra-ha.naʒ factus eſt ñſ
lixis ꝑ litt. otel et preiudicat cmo q fit ꝑ
taleʒ. H.5 ſi ſubſtituit ex ui ſpalis man
dati ſatiſdabit dno- ut ſcripſi de ꝓcur:is

'li:vi. in. i. glo.rõnem ibi uide.⸗ 83

Pone ꝙ ꝓcurt habens ptateʒ (bſticuendi
te ſubſtituat nũꝗd ipſe te poterit reuoca
re cũ uoluerit Rn.no. ar. e · de of. deł. ue
nerabili.niſi haberet poteſtatẽ reuocandi
ex ſic curia ſeruat er eſt terminatuʒ

ℳ% ☛

GqH
N
l
e

en

— —
—.—

₰

E

eib. ĩs qui · i· Een li vi.
fenſor qui cauit ð iudi:lſOl põt conſtitue
re procun ante hte conte: uidetur no
quia procurnon conſtituit᷑ mſia Ono ff
de procurtl .i·ſed iſte non eſt ons cuʒ cõ
modum 2 inomodum non ſpectet ad eũ
ii·.qvi.biduum..palã. Item hodie non
efficit᷑ pricipalis inunto actore quia noua
tio non fit miſi utroqʒ uolente ut.ff. & no
uat/2 deł.ſtichu.ꝭ.fi.C. c·l.fi· et ideo ſi fi
deiuſſor. ueteri principali actione conue
niaturreus iurabit de calup. ut nõ. ff de
procur·non ſolũi. ·ſed interdum. 2.·C. de
iut· ca. I. il.S. ſi autem pterea ſi procunE
tutor non põt añ litem conteſubſtituer
ut predixi:multominus defenſor ar con
tra quia quilibet põd conſtituere qui no
rolibet᷑ ff. e. inuitus. cum queri᷑ ac n
prohibet᷑ Preterea rõ quare procur poſt
litẽ contꝭ ·pot ſubſtituere eſt.quia ẽ ens
lIitt:. & eadem ratione poterit defenſor. ꝗa
eſt ns litis poſt ſatiſdationemffc· ticiq
Item iſte litẽ facit ſuam adeo ut ex cau
ſa iudicati ↄueniri poſſit.2 ſnĩa contra cũ
mandabit᷑ executiõi. utff.de re iudi ſi ſe
non obtulit.ff·de mino.Xl.eũ qui exetff⸗
de procurſi procur:meus in fi.2.l plauci
us in fiergo ut dñs põt conſtituere· Itẽ
quia factus eſt principalis. nam ſoł'oneʒ
uł iudicium 2c. XAπ1 pro accipiẽdo
etiã inuiti et ignorates liberari poſſumq
ft·de ſolut.ſoł'onemet etian iurat &
caluũp tanꝗ dns 'm placen. ut noff-de ꝓ
curinon ſolu. Iteʒ reo latitante fideiuſſo
res conſtituunt procurff. e. licʒ· · reo. g
mulco forti defenſor:qui ſi ex cautione
iudicatũ ſoluerit.non hʒ contra quem ex
periat᷑· ut in pre·l.ſi procur.in fiet· fde
re iudi· ſi ſe non ob ut in prin. ſed fideiuſ
ſores ſic.ſ.aduerſus reum actione manda
diff.iudi.ſol:ĩiam tñ·S.ꝙ ſi hoc · et in pre
I.ticius in fi: Itern quia ſpectat ad eu cãe
periculum põd oſtituere ut ał.in fideiuſ
ſore· ut in pre.l:ĩam tñ.S.ſi tñ·pro hac ꝑ
te fuit ſmatum licet muilti ſapientes con
trarium tũc ſentirent cũ alber galł.
de comiũc. perſo·v. ul. ubi eſt iſte.V. ſed
dic Plenitu. g nec ob· m eos ꝙ eſt loco
dni nam tutor et procuraſunt loco dñi-
ut.ff.pro emptor/qui fundũ ·5.ſi tutor.a
ff· de furtinterdũ..qui tutelam.et tam̃
non faciunt procuante liti contꝭ· ut.ĩ. ᷓ.
prox. v. Item ꝙ fuit. Bals.ſic et cauetur
in procur a a dap.infec.l.ĩnter

quOs§⸗alieno.
heat mandatumà agendu uel licet ra

*

§ 5

to cauerit ñ tñ hʒ ad defendendum:quod
tamen eſt neceſſe· uel ꝙ non defendit cx&
de procuaccedens · ff·e: inuitus. Pena et
lI-led et hee S preter/ubi de hoc:C. c. acti
onem et.leum quiC. S ſatiſdando:lumi
ca: Immo condẽpnabitur ad expẽſasar
ex· e. conſtitutus dʒ enim defendere no'e
ommium adctionum tẽepore conſtitutiõis
ↄpetentium otra agẽtem dubitatur
autẽ an req qui per procur.ctoris petit
ſatiſdarĩ de dno ſuo defendendo quẽ uult
reconuenire teneatur exprimerc ſuꝑ quo
euʒ reconuenire uult et uidetur ꝙ non:
quia ex predictis legibus nulla cum ad Bᷓ;
artat & nec nos eum artare debemus ſt⸗
de publil.de precio- Item ſatildare debeſ
ſequi dʒ uoluntatem illius cui ſatiſdar te
neturff.qui ſatiſ.co-li.ad fi.2 è&. . ob-
l.ſtipłonum alie. 6 ſatis uber. preſuꝑ p-
I.actionem fert᷑ tenuiſſe otrarium et ide
ibi Guil. de ſuʒ nam mil plus placet legii
latori ꝗᷓ claritas.iiii.di:erit autẽ extra de
conſti:c.fiin auti.ð teſta·imꝑ· ꝭ.nos ĩgi
tur colł.viii.facit.ff.de rei venſi in rem
de nooꝑ. nunde pupillo.S: qui nuciat et
forſan malicioſe ꝓponitur ut honeratus
ꝓcurator cogat᷑ a lite deſiſtereet ſi dĩcas
etiaʒ declarando poſſet Bᷓ; euenire· Rndco
ꝙ tunc iudex ꝓuideret inſpecta qualita
te perſonarũita ꝙ non grauetur ꝓcura-
cautione ſuꝑuacuaf ut in poſ·leg.l. B
lI.hec ſtipulatio in fi:et obulabit malicie
ex de REp·plerũq; ff/de rei uen in fundo⸗
prima uerba ceſſiant ſm opique habʒ ꝙ;
licet procuractoris teneat᷑ eum defende
re ſi reus reouematcauere tarnẽ de defen

dendo nõ tenet᷑ cum mullo iure id caueat

cum igit᷑ reus reconueniet tuc ille defen
det.et cauebit de iudicato ſoluendo·⁊ ſc
ꝓuiſum eſt reo.et ᷣm hoc gloi.in fi:de
cre·prime·e·t.2 glo:pre.lac tionem· e· d.

C·et · ff· e FuũS.ait pretor·et·l.ſed 2 Ece.
5 preter-2 multe alie que dt ꝓcuratorẽ

adctoris cauere debere ð defẽdendo ſi reus
nõ uult ſtatim agere.- uel cum iura rei ñ
ſunt ꝓmpta alł ſi ſtatim ꝓceder̃ uult ſa
tĩis eſt᷑ ꝙ defendat in primo dicto non ꝓ
cedant.equitateʒ hzʒ hoc dictum et ſatis
placet 2 legibus ſatiſfit que Iñt ꝙ debet
defendere· et ſi aliqua dicit de cautione/ð
bet intelligi de cautione iudicatuʒ ſolui
quam preſtat peu⸗ rei 2 actoris reouen
ti ·qui reus cenlet᷑·2 hoc placuit Flo⸗in .
lꝑd et hee· ꝭdefendere in.iĩ ·glo.ff· eet fa
cit qʒ no·oſti· ĩin pre·e · t· Sad quĩd. ·ſi
uero certum et lex mut/5 pena nõ loꝗt᷑

6

72

de non cauenteled & non defendenkxe licʒ
utrãq; lecturam ponit ibi gloet placuic
hoc Ia. de ra:et peqð uide ꝑ cyin pre-l⸗

actionem.C.e· t· placet etiam ſimom uin

cen in. I-i. in fi-C. e.t. et ſuꝑ eadeʒ l ad de
clarationeʒ ſequentis. . dicit guulS luz⸗
ſequendo homoet uber ꝙ añ licẽ conte-
uel in conteſtatione reus ↄuemire tenebit᷑
ay. non audiet᷑-quia cumĩ. illud tempus
teneat᷑ reconuerure qnim ut in aut cet cõ
ſequeter.C· de ſen:et interergo etx ipn g.
ei uicẽ gerit / f· minor· .1. nec eſt gra
uior cõditio ꝓcuratoris ꝙ dni preterꝙ in
ſatiſcando:ffct· ſed et hee: defendere-
mon que poſtea cõpetere ceperũt. ff · ·
mn.ff.de neg. gel-naʒ et uusff de Gap-
infec.ldampni infecti:5:ſi is qui:ffde ar
bi·de hiis er hoc in ꝓcura-ſimplici. Si ue
ro ſic in rẽ ſuam diſtingue an ſit ex cã lu
cratiua 2 tunc tenetur defẽdere an ex cã
necſſitati et tunc non tenet᷑ fendere ff·
ð ꝓprocur ſeruum.ꝭ·fietl.ſi quis 2.· pa

ter. g. Sð reg. iur c qua perſonanõ eſt au

term uis utrũ dicatur ad ofendendum uł
Rendendũ qð ideʒ eſt ut in prec accedes

fi. ꝗa oſtitut ad rndenð oſtiut icelli
git᷑ ad defẽden ut ĩ las H⸗ nu

quid perpetuo ſtabit obligatus a ecfen

dendumet uidetur ꝙ liberabitur ab ob
higatiõe ſi non recõueniat reus uſq; ad du
os menſes: equo fuerit dies ſtatuta pro
curatori agenti ut ꝓ dnño rñndeat/ut.C·S
fideiuſ.l.penul:C. de lit cõtt-autiilibellu
C.de dilat.quod fieri·queè eſt. iii/q i · 6⸗
ſpaciũ uel dic ꝙ ĩudex ſtatuet reo cẽpus
ad reconuenieudum ꝓcurff.de damp in
fec:qui bona:fiet. I. ſi finita: extra ð te
ſti.plentium de reſti. (połfrequens. ſo
let li:vi. m uincen „aui hoc no-in p⸗
decre-accedens in ulci- glo. · (LSed nũ

quid procur. qui ſatiſcedit Cogixur defen
derede hoc.I·de latiſdat.ꝭ/expedito· V⸗
ſed queritur ¶ Ec noꝙ; actore imuito

poteſt ꝓcur̃.qnrn cfendereniſi perſona
domin iuſtior ſit ꝗᷓ ꝑſona procur- ut no⸗
ft.de procur.ſi actor ·f·famihr·plane et
ĩin polſ:ea.hoc aut᷑.5.· fi· et.l.ii.
8Fl:G mandatu eſt ge
le in quo ſic qicitur conſtituo te ꝓcura-
in ommbus cãis quas habeo cum tali uł
cum qualibet alia ꝑſona ꝓmittens ratuzʒ
26. nec eſt ibi ad agendum et defendendũ
dic ꝙ ualet cum ſit generale nec ob pre
Scre:accedens.ſi bene attendat᷑. M.· forte
ponderat quod ibi non diciĩt᷑ aliter factũ
non ualere uel non dicit illa uerba in pro

qʒ uerpa id poſſit liquere · ·et ſic obti
Ice ꝙ reuocatus eitqa poſt eu

curał̈orio ponenda ſed ſatis . ꝑ quecun

mo uł ſi ſi? dati fuerunt alter prius cam
hanc occupauit mſi ditum ſit ꝙ non ſit
melior condictio occupantis- extra- e;
non iniuſte · ff · e·płibus·et· lſi quis cũ ꝓ
curatorio in fi. de Bĩ· ratione autẽ · V.
Item ꝙ licet płes et ſe. ¶ Iteʒ ꝙ non ca
uit de rato et dubiuʒ eſt de mandato.C.
de procur.l.ĩ.et hoc ſiue interueniat ante

Iit᷑. cõteſ. ut.ff.e.popᷣ. Srati/ſiue poſt ut.
C. de conſor-eiuſdem lIi:l.ii/et no- in pre-

6S:rati.qui⸗·prima facie uidetur otra· et
In. 5.preceibi ubi dicit᷑ ꝙ ſi ab eo ꝗ ante
lIit. conteſ-interuenit non exigitur cautõ
poſtea nõ exigetur cum hec ſit dilatoria
et uide quod no·ĩ· de ſatiſda.ꝭ uiſo · n1
et· S· de actore· ·ĩ· e · V. Itẽ oſors.
Icezx & excedit fines mandati et:ꝙ: facit
aſiud ꝙ ſibi fuerit madatum-C.e ſi ꝓcu
rator.ct.l.maritus.et.C.ð traſac/tranſac
tioms. C. & nouatnõ abſtulit. ex de ełc-
innotuit. in fi-e& de ofdele-cum olimS
Rept.cum dilecta unde debʒ puniri ĩ eſti
matione dampni e de arbiꝑ tuas· et de
NRp.non nulli de hoc.ĩ· de umuerſi. ctor
.· Item ꝙ excedit. ¶ cem ꝙ non iura
uit ius tenorẽ greg oſti.x eX 8 poſtul.
ꝓperandu. MH· euocata eſt quia in vĩ.
non inſerta-.F. ¶ Itcem ꝙ eſt monachꝗ
uel canonicus uèl quilibet regularis nec
habet mandatum ſui maioris cã-

A. ut in clemen.e· t religioſus· ·Pro
pria ex. ne cleri:uł moc.ii·xii : q· rõ di
catis. xviq-ĩ· mõachi.et. c.qui uere. e&-
de poſtulã.c ii dic plene ut no·X· de re
judi.cum.i/et.a. m Innoiii.2 fm alios
de ap micolao.2 de cenſi·ſopite· niſi pro ꝑ
ſonis mi abilibus et tuũc de abbat᷑impꝑio
ut dicam.ĩ.in/C·de aduocato · ꝭ·i. Vᷣ Itez
ꝙ eſt cicus 2 ſe · i· ꝭ· Prox in prin.2· I. V

prox· Item ꝙ eſt epus uel ſacerdos ſẽ
cularis- U n lacris rimrss Xiſtens E

in minoribus et eſt beneficiatus · ex · ne
cleri. uel mo.c.ĩet.ii·xxi .q. iii:c.iĩ.ĩ au
colł.ĩx.de ſancepi·S·deo amabiles et. ⸗
ſquen·ſalium auũt· xi.q·i .· ex hiis omni
bus· et. c.te quidẽ. C. ð epi:et cleri · repetiĩ
ka niſi ꝓ mifabilibus perſonis et viuctis
et ꝓ eccleſus ſuis ex de poſtula· c ĩ.et fi⸗
maxime in cãis laicox et in foro ſeculari
ut in pre.ĩuribus:et ex· ne cleri:uel mo.
c.i.et. C. de epi· et cleri/placet arↄtra ex

—

„–

de ſimo cũ eſſent ſed ibi non habetur

5

— —

—

ℳ2

ille reſponſalis clericus eſſet᷑ uel nonex ꝗ
fi.fint legit· per uenerabilemſed ibi cau
ſa erat ſpualis licet elſet cã laici·ec tunc
beñn adrnittunb· et pᷣterea ibi.ex iudiciuzʒ
agebat᷑. Idem aut qicũt ꝗdã ĩ quodaʒ cle
rico ut in pre.l.placet· et extra de ſindico
c.unico. ſed ego hoc reſtringendo ſolum
ad predictos ar. e& de poſtulã · c· i de hoc
no.G.de procurmilitem Quidam auteʒ
faciunt cłicos per laicos oſtitui procur.
uelut in rem ſuã et ſic admittuntur rof-
dirit. El-ant finem Rice quam ał.S.C
prox.ſuper Nica clericum prohiberi
in cãis ſecularibus-ſʒ in eccriaſticis indi
ſtincte admitti ar· C. ᷓ procurt:qui ſtipe
dia.de.hoc no: ff.e neq; femina- n1â2 in

litem. Item ꝙ eſt laicus et cã eſt

auti· de C ng iud cy· Ce.l.mi

ſpualis ẽt generaliter ꝙ non põt ꝓ ſe-uel
alio agere pro re quã ipſe nequit poſſider
ar. e& de elec.ſacroſancta:a.c.maſſana de
preſcrip: cam que:de oſti.eccleſia reec.
non alie.cu laicis. de iudic. C.ii.de excep-

appice in glo.ex hoc uidet᷑ 2c. Ibi nõ pnt

ꝓ ſe uel alio ꝛc niſi eſſet cĩ matrimomał-
quia hoc ſpẽaliter cadit in laicum ct ꝑ eũ
hʒ tractari. et ſecus in ciuilibus- xxvii-
di- in ſingulis artñ contra. AIäcui ſtatur
e.C. c.i.ĩ. NGEn.li.vi. ·e de ſimo cum eſ

ſent. hoc proſeque e mdm.in ſumma

e.t· ·qui dari..fi:et·S. V·prox.2· ĩ· de
ſindi. · Item ꝙ eſt laic· ¶ Item ꝙ
in ingr̃atu· ff·c· neq; lina: &el-penul.
ii.q·ĩ.prohibentur. ¶ Itẽ abbas dpoſit
non põt eſſe procu Im quoſda.in.q vii
5§.tria in prin. ibi qui ſenatu 2c quod põt
eſſe uerum ſi ꝓpter fraudem ãpoſit eſt
quia tunc fit infamisſecus ſi ꝓpter ſim
plicitatem ut. ff.de ſuſpec.Ctu.l.iii:.6.qui
ob ſegniciẽ · et. C. c· l.fi. et· . V· Iteʒ ꝙ eſt
infamis et no.eX: de ſimo-per tuas in fi.

C Itez ꝙ ñs eſt eo luſtior uel ꝙ ca eſt

uehemens uel eſt talis cã in qua cenetur
ns perſonayr comparere ut.ĩ:de oparit-
in termiin prin. ¶ I Icem ꝙ eſt furioſus

ff. de ꝓcurtl.ii.et. I. mutus uel mete cap
tus uel ꝓdigus:cui bonis eſt interdictu
ff.de reg iurtl.ni/ uel ſurdus ut in pre.l.
mutus · ¶ Item ꝙ eſt potentior.C. ne li

cCę. Polſ.l.I. e& & ali- iu. mu:cauſa.fac.Ciĩi
Iterm ꝙ; eſt fiſco uel res publica C· ne

fil·uel res pu. ꝓcurt alicui patro.cã in li-
preſ.per totum. ¶ Itẽ q; eſt infamisiii⸗
q·vii. infamis:2. V. q Iii-qiuii epus ar-tra
inſti:de excep· 5·fiſed ibiĩ de mocdica ĩfa
mia-uel ſtaailli N'uide quod ſcripſi de

iurꝭłca· imꝑatox ſuper ul. glo..
ꝙ eſt mutus et ſurdus uel mut tmn u
lurdus tin qui prorſus nõ audit ut · fe·.
mutus· et· l.i·fiet· ff. de poſtula.l.i. ·

Item furioſus. Item ꝙ omnino cam

ignorat.ut ex· de ſuri.ca- in pertrac tadis
dʒ emim talis oſtitui ꝗ i lite interrogat
de facili reſpondeatquia non habebit in
ducias ad conſulendum dim niſi ex iuſta
2 euidenti cã. C. de procuxt.l.fi. ff. e actor
ex· edilectus.immo ſi ꝓcurtreſpondʒ ſe
neſcire ea de quibus interrogat᷑ que ad cãʒ
ꝑtinẽt pricipale ↄdepnabit᷑ in expeſis ꝓ
pter hoc factis ſm papam ut in predec.
in pertractandis· ibi ſcripſi ſuꝑ bo
omnino· et.ĩ · oſit ·9. ſexta · V· in ſũ
ma et ſe · Hal:nota ergo ꝙ procur:reſpõ
dens ſe neſcire ea de quibus interrogatur
qnim facit reputari ↄtumacem quo ad cõ
demnationeʒ expenſaye intellige ↄtumax
in non ueniedo non ut pro ↄfeſſo habeat᷑

uide ia:de areet dyde uen inſpi.l.i· G:e&

hoc:.qui eniʒ non ↄparet legittime nõ põt
cenſeri otumax in ofitendo uel negando

cum hoc debeat fieri in iudicio iſte aute

cam negandi non dicitur tacedo fateri &

interro:acſi filius.ꝭ.iĩ.per iaco/butri.·
Elen ꝙ eſt ſeruus.·de ꝓcur.fuum

ar- C-de rei uen. non Tuum. C. de iudi- ſer

uus·led ad negocia põt eſſe procurt.ut in
pre.lſeruumet no.C·e·neq;: iii:qvii. ·
tria · xxxiliq:iii. c. unicoet· S· V ĩtem ex
pitcur otra procur·ꝙ eſt cauſa ſtatus.
Tien ꝙ amiſit ciuitatem uł libertatẽ
no·C. de procurtreuct. f-.S accu. is
ał.nec qui ex · teſtic· fi · ¶ Icem ꝙ eſt
de capitali crimine accuſatus ut in prel.
reum. Itẽ ꝙ eſt curialis alicuius curieC
Ii·x.de decur.l.ſi quis procurationemet
C. locca.uriał.ſʒ illð à ꝓcuxł:ad negocia.
Item ꝙ eſt filiuſfa.2 in eius conſtitu
tione non interuenit pris conſenſus . ct
hoc m quoſdaʒ ego ↄtra· MI· ſup· 2 bñ
eit qui generaliter.5·i·li ·vi · ut dixi.S

—

ĩn.t.ꝗ actore·v.licet aũtet. V· ſʒ an egʒ
4 Item ꝙ eſt medicus ſeu pabolanq.C·

eepi· et cleri.placet. I[tez ꝙ eſt redep HW
tor litis.f. manda-ſi rerminerandi& mau

rus. C.e. ſi contra. C·ð& ꝓcurłlitẽ ¶ Item

ꝓꝙ non hʒ mandatuz nec oſtendit: nec c

diundta perſona · ff · de neg. S.ſi pupilli..
fi.et· lſe.2.l.ſi autẽ.ff.ð pſcrip:. V· natura
lis· Ffi. C. ð procurlicet ex · e·c. ĩ·2· C. in
nr̃a.ff.ð admituquociens coniunctan.
ꝑſona et quedã alie admittunt᷑ ad agencũ

pro alĩo ſine mandato pᷣſtita cautione de
rato.ff.eæ·ſed heęet dicamĩ in Rica ð cõ
lunc.perſona ſi ꝓcur·ĩ prĩ

litt madatum occ cur.
ſecus ſi poſtꝗᷓ agere cepit.2 factus ñs li
dis ↄtumav ſit ut.I.de exec u· ſentẽ · · ſegq

tur.ſẽd quid ¶ [tem ꝙ mandatuʒ eſt

Finitum q fit multis mochis- Item
cerca ſpẽs eſt ſibi mãdataet ſuꝑ alia

agit.C. de procurſi procurator. ¶ Item

ꝙ mãadatuʒ fuit an lirem reuocatumnqd

põt fieri etiam ſine cae ↄgnicione· XAI1. ſal
uo qð habet ur.ff.e·tque omnia-2 Oc
txi: is cuius 2 ſcripſic.Ct. Cc. ii.lIi .vĩ .ĩ prima
