Stleitt in Difert, juridic. 13, de mbzbztwne ]udzcml in cauf. dlvpel/;tt

E

C4p, 2 -f

at

8 Et

f0 ?

Berlicb. párt. 1. zoncl . $0,8, $9.

Ti

tatione Aulx Ele&oris Saxon, feu fupremi Parlamentx Drefdenfis ftatuit,

quod in hoc omiffo judice. intermedio per obfervantiam appellat:ones

pea

recxplantur, cui.re&te contradicit -

ola

Nicol, in Proce[f, p. 2, c, 10, , 10,

9 nifi cafus excepti adfint, de qmbus mf'ra. Et hæcRegula obfervatur

&

. etiam in feudalibus.

quo

Mynfing, cent, g. obf j.n. ;,

Befold, de Appell, c, 4 tb, 16, 69 in Thefaur, Pmä' þzb »óc, QIppeHgt,

quo:

- Frid, Schencks ad $. fn. tit, 22 lib, 1, Feud, p. ,71,

gen

Eirrat th

qua

Ga/iel in /þec jur. c.33.n. 143 in fín.

Tiun

ubi cumulatis autoribus pro contraria opinione regulam cum caflbus

Tita

exceptis confundit, ignarus quz paulo ante e04. cap, 37, n, z0, in med,

Curn

fcripfit, ubi, quod fi Dominus feudi-non adfit, tunc appellandum ad

eum, qui in caufis civilibus eft fuperior,

ub

Mynfing. cit, obf, y , n. 2.

Schulz, Synopf. feud, c. 12,n, 47,

W

10 Sic etiam ab Amt(affiis ad Prxfe&turas, quibus fub;acent, appellandum,

Is

per Ord. Appell, Tir, SfBer bor unfer 9ippellation-Geridte geí

de

[abemn i pr.wf &y mpllen mit 2c,

Carpz. in Proteff. tit ig, rt. 1.2, 49.

Q

-Born, cit; Difp, de Appell, tb. 1, circa fin,

u

n Ab oppidanis judiciis adSenatum datur appellatio, cujus ratio eü quod

Do,

Senatus non. Qrnem 1urxsdxülonem abdicative mandaverit judici &

fcabinis,

qui

ii

Brunnem, ad l Lff.quis & 4 quo: 4ppel! n6.-

Tür

nihilominus in arbitrio, Appellanus ef'c Senatum ob præfumptam aff'e.

Qionem prxtetire,

I2

À commiflariis appellatur ad committentem , five fit deICgatus à

. Principe five ab alio, five ad totam caufam five ad partem,

l

Rosbac, Proceff, civil, i, 7,,72. .

-Gail. lib, t. obf tzt. n

Ruland,

«

R.ESPECTU ]UDICIS AD QUEM.

85

Q ap

Ruldnd de Commiff; p. 1, lib, y cap, 1. m. P

Htlïzg n Donell, Enucl, lib,28, c, 7, lit. b,

Covarruv, queft, Pratt, eap. 4«n, 8

Mev. p.2, decif. i,

JPP& ;

Et quxdem in foro Saxonico a Commiffariis ab Aula Ele&orah delegatxs

ad fapremum folummodo Appellationum Judncnum Drcfdenfc, non ve-

fo ad curiam Provincialem L ipfienfem,

Carpz. part, 3. Refp,124,

flatui

Ubi füperiora Confiftoria ut in Ele&toratu Saïon. con(tituta ad ea ap- I3

jationts

pellationes de fententiis in. ]udxcus inferioribus Eccleüamcxs latis dmgx

P

folent;

Abafv, Frzth:b obf jur. Ecclef, gt, -

CTVaLUÉ

& a Confiftoriis appellatio dirigi debet ad Seremfl" mum Ele&orem )À

quo delegatam habet Jurisdictionem,.

Brunnem, de Tur , Ecclef, lib. 3, €, 10.5 l,

vl

quod & de Confiftoriis inferioribus Lipfienfi & W:ttenbergenf intelli-

gendum a quibus non provocatur ad Confiftorium fupremum, tan-

quam judicem intermedium, quia huic quatali nullum competit impe-

rium in Confiftoria reliqua, & dicitur fupremum non ratione fuperio-

:S(ibus

ritatis vel imperii in Confiftoria reliqua, fed propter coadunationem

it ntd,

cum Senatu Ecclefiaftico, non tamen confüundenda fünt hxc judicia

um ad

Carpz, in Proce[f. tit. 2. drt. 2.,153, -

ubi falfam opinionem

Mattb, Stepbani de j'umd Jz!) TA lmr LC,1,2.3:.34.

explodlt, fique Confiftorium fupremum ab mferxonbus caufas avocet,

iis mandet, id. non a Confiftorio fupremo qua tali fed qua Senatu Ec-

flüms

clefiaftico fieri exiftimandum eft,

nj

Vid.idem Carpz, Jurispr, Ecclef lib, 1, tit, 1, Def. z. mum, 19. fa.

Quz ha&tenus dicta & exemplis demonftrata funt, ita intelligii debent,

14

ut regulariter in appellando judex intermedius feu proximus füperior

non poffit omitti, fed hxc Regula multas patitur limitationes,

qhod

ii &

quod pro cautela habeatAdvocatus, cui haud raro maximi commodi

erit judicem mtermedxum praterire, tales cafus €exceptos congefle-

runt

xaiïv-

Ber[zcb part, 1. concl, go, n. 6g, kqg.

Gail, lib. 1,obf, 119. 9. 2.

Mynfing. cent,1.obf, 67.

((5 à

Speckban, quaft, Tur, mifcellan, cent, 2, C!;gf 4,91!:;/?. 37. , 4. j?qq.

Brunnem.in Proceff. civil, c, 29. . 30, /ft44.

4dyr.in Proceff, Biftor, part, v e, 4, obf. 4 m, 4 /ägg,

Arzza!;?

ü»jfj

384

PART.,IL, SECT.1II, Caurus sir ApvocATus

Arnold, de Reyger, Thefaur. gur, voc, 2ppellat, n, 6

Marant, in [pezul. c. de appell, .3$9. [64q

Gaffel, [pecul, jur., cit,cap, 33,,149.

Treutler, Vol. 2, Difp. 35 . tb. 6,

4

In qüa matería ampli(fimus & laboriofiffimus eft .

- 3$cacc,de Appell, quæjl 7.4 n,36.usque ad frn,

MUH

- Pro nunc lubet tantum exceptiones principaliores & 'in noftro foro uü—

tatiores vel validiores extrahere & huc apponere.

Tj

1 Omittitur judex medius, fi denegat Juftitiam.

Ord, Cam,p. 2. tit. 29, V, t.

(

ubi dicitur: (S8 toáre berit, Daf ber nábe(te untet æzd)ter bem Ap-

pellanten Füntlíd) ba$ Ovedt verfagrt,

Airnold, de Reyger. Thefaur, juris voc, appell, n. 9. fan. -

ubi de trina requifitione efficiente, ut quis habeat legitimum gravamen

denegatz Juftitixz appellandi ad Superiorem

fib

Schrader, de feud, part, to, Sect., 4. n, 138 feqq,

&t

Moller, lib, a. Semeflr. 30. in pr. m.1.

ratio eft, quia propter denegatam Juftitiam judex quoad illam caufam

ub

1urlsdxätxonem amittit, unde appeilare licet,

gafon, inS.praterea n. io. J de AG,

I!

16 Ampliatur bxc limitatio in eo Judice intermedio, qui alterutri pam in-

tis

anibus fubterfugiis litem malítiofe protrahenti, nimis mdulgeat, &ter

ts

requifitus adminiftrationem juftitiz diftulerit,

Q

Berlicb, d, concl,go,2, 78.79. $0,

Iel

Kónig, n Proceff, cap.t21,

&

2. Si Judex infetior fponte caufam ad fupenorem remittaty

Gail, , l. 2, 2,

17 EE Si Judex fit fufpe&us,

Ord. Cain. d. ,

—

Marant, in fpecul.p,6. a& 2, m .354.

Atleitt n Diffort, jurid, i3, de inbibition, ;ua'tc. n cf, dpprll mp.

2, 9. 6,

An autem juramento perhorrefcentiz hxc exceptxo probanda, i,e,quo

quis jurato affirmare velit; quod non fperet, fe apud judicem mfcrto-

rem juftitiam confecuturum,

lI

f

cap, i. pe Refcript.in 6,

Feltman. de furamento perborrefc 6,14, dz/þ,4 9. 2, 3

Omnino dubitandum maxime in noflris terris, ubi hoc ;uramentum

[

non obfervatur,

Mollenbec, Dzwf jurid, æm. 3. Drvif, &0.*7 (Z.

GosWwis,

RESPECTU )UDICIS AD. QUIZM

384

Ganmn 4b EsbAch, ad Carpz, p.1 , £onfh, 20 def 4, gv

Mer, p. 6. decif,71,

Lauterbach, Différt, de jurament, Perlyarre/&ent & 51 ]äqq,

Granzius de Defenf, Inqug/' 9t, cap. y , mernbr, 2, Se£t. 2, dtrt. ETA 173.

4. Sx ]udex intermedius fit inhabilis, quod Scaccia. exemphücat in €x- 1

communicato , hzretico, mortuo, füfpenfo,

foto uf

- &it, quaft. 7.m. 33 þqq

$. 91 medii de eo, quodin litem venit, non üc cognmo neque pote&as,

19

AMev, part. 6. decif. 96

6, Si controverfa eft )unsdläxo medu,

20

Qttt 4

Mev. p. 3. decif. 384. —

7. Siprovocatio tendat ad corroborandam ;unsdläxonem medu.

2t

Mev,p. 6, decif, o7,

Favamen

8. Si delegatus ad caufam, eandem alii fubdelegavm, an tunc.ad 22,

fubdelegantem vel ad primum . delegantem aypet Hatio dirigenda fit,

acrxtcr dxfputant, de qmbus

- tutd, Arnold de Reyger t2 Proceff. ;udzc difp, 10, tb, 17 , in fen.pm, 245

Ten

ubi pro primo delegante concludit,

'Sudat hic præ cæteris

Fachin. Controver[( jur , lib,1,c,7 g.

Plurimi ad diftin&iones confugiunt, nimirum d:f*cmgvunt inter Princi«

arttin

pis delegatum & alterius, fi Principis delegatus alii vices fuas commi-

j &t

ferit, ad'ipfüm delegantem appellandum eíle volunt, fi. vero alius

quam Prmcxpxs delegatus id fecerit, non ad delegantem; fed ad fupeno.

rem delegantis, Alii: aut fübdelegavit totam. caufam & ad delegan-

tem primum fit appellatio; aut fabdelegavit tantum Arcxculum cauf

& tunc ad fubdelegantem fit Appellatio, .

1

Brederod. de Appell.part, 1,tit, 1. p, 7:

Brunnem. d l16 /q. [f. quis & a guo Appell ?. 7,65' m! 2, £9' 16

- C, de appell, . $,

Bacbov, ad "Treutl,Vol,2, Dg/þ 53. zb 6 lit. C, D,E, xm' er 4 fu&de-

legata p.9.4$8,

l M[&

.M:zmnt in [peculpart. 6, a£8, 2, 0. 359, 367,69' u

Í,e qUO

inferio

-9.Si fupremus Judex delegaverit. cau(àm judici infimo, tunc non nad 23

immediatum, fed ad fupremum judicem. appellatur, ut delegantegn,

fed i fupremus judex infimo per promotonales commendavxt caufam,

& injunxit redum Proceffus ordinem, id pro. delcgatxone non eft, fed

faltem excitatorium ad faciendam juftitiam , ex quo.non devolvitur

entam

caufà, nifi fpretis promotorialibus juftitia denegetur, & fic quando fen-

tentialata, nonad [upremum fed immediatum appellare oportet,

(Thonmk Civil. P. IL)

(Cco)

Brun-

Gu

—

PART. tI. SECT.ALH. CAuTUS srr ApvoCATUS

386

Brunnem,ad L zi dt 4ppella: H,H.12, 3

4d!finf gym e& 4 qua

2

ami

Appell, n. é,

24

1o. Si concartit jurisdictio mediata & lmmediata,

Socin, Reg, 2j fall. 10,

»i

Franch. limit,6, n, 4. de 4ppellzzt in 6

cij

ubi hanc limitationem exemplificant,

a

11, Si confvetudine indudtum eft, ut emszo medm ad fupenorem

iU

appellare liceat,

Rebuff. de Appell, 4rt.2 gloff. un, n. 16, 1,3,

Marant. in fpecul, part.6, act, 2, m 365,

Stryck, in Diff. de appeli, illicit. 1.S. 9.

qualis confvetudo omnino toleranda, quía folus orcfo appelfand: ad

majorem eft de fübftantia appellationis, fed. ordo ppellandi gradatim

non eftde fübítantia, 'fed de circumftantiis vel accidentalibus. Ícribit .

Job, 4ug. dret,in li. V. ff quis in 4ppel!4t. num. , ve::[ ,ä(bdzt m

G

emen. ff de :zppet'l €? relat,

26

.. 34. Quando füperior proximus effet abfens Iongo xmpedlmento de—

tentus, tunc appellatur ad fupremum.

Marant. in [pec, part, 6, act, 2,n. 363,

q

2

13 Perfonx pnv:legxatæ, uti fünt fcholares & Rudloü, omxffo medlo

provocant ad fuperiorem.

- Rebuff, d. l.m. 13, & de Privileg, Scbalajä Prmleg 164 num, , -

Socin. R. 2.] fall, g.

Marant,in fpeeul, part, 6. a, 2,,362,

Greg, Tboloff. de Appell, lib, , e, 13. m. 2,

2

14. Hoc etiam procedit in perfonis mzferabnhbt:ts, e, g. viduís pupillis

orphanis fenibus decrepitis pauperibus &c. quorum catalogum exhibet -

Qebe o Trat, de gurib, && Privil miftrabil, perfonar .cap.1,

per (ext expr in 1 un. $. quod. f pupilli C, qmndo Impemtor inter

pupill, ibique Brunnem,

Scace. de Appell. quafl. 7. n, n5. feqq.

ubi copiofiffime ampliationes & Iubamphatmnes, Ilmxtatxones & fubk—

mitationes leguntur,

49 Ex limitationibus & reürx&rombus prxcipuz hx funt, 1.f mæfera-

bilis peri"ona contra aliam ageret , qmæ privilegiatus contra pnv:legsa—-

tum non utitur pnv:legxo

Sdlgddo in Labyrintb. Cred. pdrt 1, €,7, 9. 46, 47.

Perez, in Tit, C, quando Imperator inter pupzll ". 4

ubi refuütat contrariam opinionem

Chriflinai in Pel, z. decif. 66 , 7. —

2, I€-

—

RESPECTU jUDICIS AD QUEM,

387

4 quà

. re(trmgxtm in vidua: mhone[*ca, quæ um aha prmic ia xta & hoe

amittit;

Fæ;yfz*er. de fucceff. Ab inteff., ltä h de jkccqy' 4]& falï 3

;. in pupillis fpuriis, 4, fi fint- hercdcs, & caufa ht xnchoata cum eo,

cujus funt heredes,

Covarr, Pratt, quaft, mp $,5,2.3.

«Torem

15. Si pars appellata non contradicat, tunc in appelïatzomm per faï. g

tum ad fuperiorem confentire & judicem prorogare dzmtur,

Perez, ad Tit. C, de appell, n,i6,

«

Gregor , Tholof. lib. 4. c, 3. 0. t,

Menocb, de Praf. lib. 2, Praf, 46. , 28

ndi d

Zaunfcblzfer de Officio jud. fupplet, part 2, czzp zf,(j 4, nmn, g

adatim

Mar ant, cit, p. 6, act, 2,m. 362,.

ibit

darumens de jur,publ, di /äm;/' 13, qmþ A p,m, 213

Mdtt

Contrar:um tenent

"Arumaus in ff. d,/þ, ult, tb É. in fin,

O d&«

Ziegler, Infl. Tur, Can, lib, 3,tit, 17. $ 1424 verb. a parte appam:tür

16. Si pars per ignorantiam vel errorem faltum commifit medium. 51

que omifit, tunc appellatio non effcitur deferta, fed ad judxccm inter-

tnedio

medium remittitur & coram eo juftificatur,

Me» p. $. decif. 204.in fin,

Gvid, Pap, tratt, de appell, quaft. 42.n,35.

Job, Ferrar.tr, de Appell, 1,2.c, g , n,139, Tom. g,

Gvid, de Svarez. de Ord.jud. v.19, T. 9m, 3.p.ar h.

| Grav, 4d G;zzl lib. 1 obf. ng,n, L fa.

Concedxt hoc

iil

(bet

Biccius in Colieg drgent. ad ff. de appell, tb g. in jïn.

fi major vel par appellatus, minime autem fi minor, quo cafu noceat:

L

per L. $, 3.L2 . i fdedppcl!

Nov, 23. , 3, in fin,

Vid, tamen Scacce quaft , 7. de appell.n.gg, —

ubt hanc limitationem eztendit, etiam(i ab Imperatore ad ,udtcem in-

(obl

feriorem appelfetur, & huic fübfícribo, nifi ad(it ignorantia crafïa &

error haud veri fimilis vel caufa erroris doceatur.

feta

Men,p. $, decif. £,

Qu

Differentiam inter ignorantiam €5 m-orem, enucleant

Tabar i& Thefaurylocor. commun,ex axiomatibus duguft, Barbofz

voc, Error, axiom, $.

Herman, Vultej, Vl 3 Conf. Marp.3y,n,200,

dMenosb, de Prefumpt, lib, 6, praf. 23., 4 /'q,

C

CC)2Z

17, À

I

x

A

388 : P ART. lL SECTUL CAUTus SE'I'Lg ADVOCATus :

32 17. A Regula excipiunc ap

id quo

p.clllati()vnemr 'ddi Paþam,,-. äd E qem om,jïo

inedio re&te appellari volunt, .

Lant

€

-Ferrar, de«-.äppell.äc,- $, 134.Tom, f,

Ü de attent.párt, 2, c, 12, ampl, 21, n,3. TW' ,— n

Brederod, de Appell.par, 1, Tit.ig.—

quo &

Rotfchiz, in Proceff, part-1.6.38,2,3,.

m

d Imperatorem, (cilicet pro- quali

Wi g

133" & fic ?Fia

- Vid, Scacc.

rE erürum,

Cit« quefi 7,n,30.31,

: W/f: |

,Contradicic :

-

5

Spec

kban, quaf. ;'ur. miftell, cent, 2, qz!;g/ï;v; 37.

ubi quod de Jure Can, quidem appellare liceat re&ta ad Pontificem Ro-

Et täe

manum. omi(Bis- intermediis judicibus, at de Jure civili re&ta ad Impe-

ratorem appellare leges & conftitutiones

n

rentia ut notabiiis & fingularis diligenter obfervanda fit,

jon permittant, quz diffe-

;

Fid. Marant,in fpec. P. 6 . acl. 2. 0.358.

19. Regulam, quod appell

" volunt de Jure Canonico -

atio 'igrada;iml fa—cicrfda , non Iprbcwexdelfre

'&Uæ 1

Mynfing. cent. 2. obf. a,

Iv

— Gail, lib, obf 19, , 2,

t

Hahn.ad Wefenb. ff. de appell. n

u

3

bi cdntradi&en'täs

d qu

- Scate, fape cit, qua[l.7.2,92, 09 ante n,i.

verf, Contra hanc amplíationem, conciliat,

qu

Ci'rca« adduc&tas li

mitationes notanda veniunt fequentia,

35

I, Appellatio dirigenda eft ad immedia

-

te fqp;rior—em €o, qui eft omxf

—

Ti

- fus, non ftatim ad fupremum,

füta

Marant, in [Decul. parz, 6, AL 2.m, 347,—

quod ita intelligendum, fi aliquis fubditus alii füp

eriori, qüäm vr'Imp»era-;

tüm

tori, fit negligens in adminiftranda juftitia, revertitur ad füperiorem

ficat

poft proximum, & non fta

v

OmifïO,

tim »ad— Imperatorem, alio adhuc medip

que

ts pi

T Ba4ld, in l fed äz];' 2er Pr«

IN

CAUf. major,

torem, m adáit, v—cþar/;"iæ g(. I Jf. quib. ex ;

Scacc. de Appell.queff.7, , 44,

àpp

6

II. Circ

a appellationem omiffo medio attendendum eft, ut fuper

kior

habeat gradum cum m

g.

*

1f

c.dtiqüomifrïo, quf)wüne in fecunda inüzaqtia caret

Itc

jgrisdi&iOn

"

Scacc,et

to »q-"m/).f- 2, 1394

Qicis

IIT. Non recipitur app

e

nitur & probatur caufa omiffionis;

ellatio omiffo-medio fxd fuþ,?'rj?rcm, nifi/expof-;

attir

fim

- Mer. p, l,kdm'j; Ó^

Qto

id

,^

9

89

RES?ECWZ. 'jü-nxcx$ AD QUEM.

1cïmi[f9

indigicic)

^* Ord, Camer.p

i, th. -29.. 5 I.uä? ? Qämat*ebenmbaä | bet nad)a

--

fteuntersxi

— terfaget,

c!)tæþem?l-ppeuqt-:ftggaffünbligbïbaäægcþt

qüo- etiam ref

picit

2

- Mynfing. ce

É

«

nt, 1. obf ?f?.l

ubi quod non procedat appellationis recep

palam & evidentér denegafiet juftitiam, -

»

txo, nifi judeä interm-ed;us'

Vid, Receff. bmp, de Anno i60o. $

. Obau

d2 27 li: .aufwfüt.ä

mRo.

bradtem Cdeíntmb Docuzen:.

Et Eale documen

tum denegatz Juftitix re

hnje

Treutler. Vot, 2, Difp, 33 15,6,

quiþuqnlt etíam

d

Meichfner, Dec, catif: Cameral. 1,1, D&c.*ejz,.n

:

4

Berlichb. part. i, comlgo,n,7g. ..

Roding, Pandett, jur, Camer al, lib,1, tit,ï

m hic circa probationem caufx omi

p

:cdere

quz aute

Blumius Proceff. Cameral, tit, 37. , 16,

(Tionis fqnt nece'iïaria,d

C

. IV. Incidit hi

( quxftio: An interpofita & a*judicevinferiöri ä]ccc:epta- 38

ta appellatione exhibitisque Apoftolis referentialibus, judex füperior

am rejicere poífit ? Affirmative fimpliciter refpondet

(&5

ad quem e

$cacc

, de Apgellf quaeji; " nj. ö" quaft, 17, limit. 47, memär. IH 42.. :

qui autoritate

2

Franéb, decifa

m ex cap, g. V. ff vero de dppdl; in 0'.'

:

omif

haurit, per quem textum etiam a

re-

judice a quo admiffa appsl-lzgt;io

futari vel rejici a judice fuperiore poteft, fed negat

Bertachinus in Repertor.lit, A. verb, tppellatio 4dmï2;z'iur. 9. 1. ,17/..,'

m

tum quod Judex füperior ex defedu A&erum, qux in Termino Jutti-

Ym

ficationis demum funt exhibenda, de ulla appellantis temeritate ne-

edio

queat fatis informari, tum quia appellatio femel acceptata absque par-

tis przjudicio vix rejicietur, nam judex a quo cognofcit, an fit defe-

renduma

ppellatibni,

appellatio,

v—erïumï judex ad quem,an l?g—itvi-ma & re)exfahsüt

— Carnpz. Decz'jl 241'. mtm, 14. :

.

riot

Fentur, de Valent, in partben, litig. li

" g 141. 9. 2l,

Et cum appellatio favorabilis fit, & in dubio admittenda, in affenfü ju

?ICC

dicis a quo deferentis omnino quiefcere debet fuperior, quodque

alleg. cap. g, de appell,in 6,

d

attinet, eo inrendit Pontifex, quod judex non teneatufïerhittere cau-

fam ad priorem judicem, quando appellationem deprehendit frivolam,

proinde verbum refutari iya com

mode acceptari poteft , ut prafuppo-

id

nat

(b 3

390

"PART.II, SECT. TT DP y m

judicc

pat cognitionem pleniorem , qux profecutionem feu juftificationem

appellationis. p

rxfupponit, probabile igitur eft, cognitionem plenam

/indiü

ia fimul, fummari'am, ;

ad fuperiorem fpe&tare quoad formalia & material

d

an admittenda, ad inferiorem judicem,

Pl;O |

- Fid,elegantisftme Schilter, Prax.

j"r. Romafz; m

de appell, S. 9.p.»n. 26, feqq, -

fzppefzd; E:ferci!. 4;;'

latioi

qect

39 . N.Interdur

feri folet, ut ex duobus

litiganfibus unus ad hunc, al«

hibit

ter ad alium judicem ab

admittit

r

eadcm f;nt?nt-igïappglllct, q—.ugs.-;;?ppcllai:ieneis»

lem]

quii

: Hez'gf ng"æj?. j* part,a, quag/i. 21: Á -24. :

Sed

:

Sraccia de Appell, quaft, 1»; 4&, 2

2

fice

variis diftinctionibus utitur; quarum prx

cipua;. quodþ':',vtlïþcauüs fepara--

tis vel diverfis

dern

connexis,

capitulis utriusque app?lla;ionem. fadm*jtcac, non vero

gitut

Brunnem.in Pracgy: civil, c, 28. 9.$1.

ri po

An vero uterque judex procedat in fua appe

g

"Scaccia cit, quefl, 10. art. 2. f. g.

llamone,afürmat :

|

fimul fübjungens, quod textus oppofitus .

E

Nj

-dn c,3, difpendia de Refcript.in 6,

Don

non procedat in caufa Appellationis, at

tameh diiï'cnfientem Dä'c.z'umg fi-

mul adducit, Sed quid (i una

pars appellat ad unum, & altera pars ex

quaï

caufa a regula fupra exceptaa

d illius fuperiorem, qu

Kæräittur, quis eorum .

? -Difcuffit hane. quxítionem.

;prævalöat

- Scaccta cit. quafl, 10. art 3«

cum extenfionibus & reftri&tionibus variis ,

& z i?, pro »c'ommuni» ch)pi.v

nione affert , quod füperior cognofcat.

o Vl Ubicunque inferior & füperior

fimu

| cognofcunt, femper aprpel-k

latur ad fuperiorem illius fuperioris,

omiffo medio fuperiorf:.-illius in-

"Sracc, de dppell, quaft. 7.n, 102, -ve?[ infero 42

4

VIL Ab Ecclefiaftico & Laico

Qmul judicgntewappe

llatur ad .fuperio)ä

Ecclefiaftici,

rgm- judicis

Marant, fpectt

l, aur.part. 6, A8., 2. 9. 351 verb, Sepii?w)z Regz)la. '

n appell, n.ij. ff. de appellat,.

' ;'Bart,in L. $. f quis 1

"Straccb. n Tract, ex Hippolyt,

de Marfil, de ]?vaïejuy'orib;uf n. ?2,

pnmóg.

N;s

uod non procedit , quand

[e utfiiqtie*iudex ex autoritate uni&s-—PrinEi-

licet fimul

—p'is feu domini jurisdictionem habentis, judicant, quia tunc,

judi-

m A

——

R.ESPECTLI ]UDICIS AD QEEM

39I

attonet

]udxcent tamen ad eum, ex cujus autoritate &Commu[l" one ;udxcanc,

| lenam

indiftinate appellandum eft, five fit laicus five Ecci eüalhcus,

traram,

Gregor, Tbolof, de App. lib, 4 c. Zj

Scace, de Appell, quaft,.7, n. 102, in frn,

àtrth, 4f

Pro coronide hujus Sedtionis vel tribus attingere lubec, quxd de appel- 42

latione ad Pallem Jofzphat vel Dei tribunal habendum.

Siquidem contra

hunc, 4l

decreta Regum & Maglllratuum, a quxbus lege humana provocare pro-

llationes

hibitum ,. haud raro invenimus provocatum ad tribunal Dei vel Val-

lem ]ofäphac.

Hzc uti ipfümi nomen indicat erronea eft forfan ex

quadam traditione Papiftica ad vulgus prorupta,

FAid, Hering. in tratd. de Provocat, ad Vallem 70].'417114:,

. Herold, de provocat, ad judicium im Valle gofapbat,

s fepta

fic etiam, quand'o provocatio ad Dei tribunal exlevitatefit, aut immo-

yon Vero

derato fervore, & ut xgre fiat judici, adque ejus contemtum diri-

gitur, nullum eft dubium, quin ejusmodi provocans temerarius puni-

ri poffit, fiquidem hic rancor animi cum manfvetudine Chu[hana pu-

gnat, .

Brzmnem, in Dg[ärt. de ! Appellat, Re/&rzyt Prmap rettot, c. 4, V. 78

Nihilominus docent exempla omnium feculorum, talem appellatxonem

non fuiffe fine effe&u,

D7

Brannem., ad l,un,a quib, 4ppeä "on lze,

ais [^f

Is eorgrm

qualta exempla congefïerunc

D4, 4b Hilligero citat, [ib, 28. Mp,ä,lu*. 5.

Drexelius ip tratf. de Tribunal,

Befold. de Appellat €4p, 2. $. 13 p.m. é7. fe44. .

Junt opt

Corteríus in Differt, de extrema provocatione ad conpdmgf 4'5' intos

eentiff, Tribunal JESU Cbrz/h

[ appöf

us 1

PARTIb IL:

fupeti

"SECTIO IV

V[/f-

hON CONVENIT PROBO AD-

p

VOCATO IN OMNI CAUSA VEL EJUS MOMENTO

AD APPELLATIONIS BENEEICIUM

; rind

PROSILIRE

et (

SUM-

j

MU as

IN

392 PART ll. SECT. lV Nox CONVENIT PROBO ADVOCATO

$ 0

SUMMARIA

f

Materm feu. objeäum Appel.

19. Limit. quando apitur de thá-

3 L

. dattioznis.

*

.gnuo prajudicio.

40. i

2. Abufüis appellaudr.

20. Limtt. ff gravamen illatum

[!

3. Studium abufui accurrmdz

la

per polfeljorium | mon pqy' t

4. Temerarius appellans quis?

repämrz [17 petztorto.

"

f.Paeaa temere Appellautium. —

21. Lemit. atione ]zms Canom-

ct.

Jï(q

6. Qu pena. i appellantes te-

al

snerarios im terris Saxom.

EL Limit. quaad efäc*lum de'va-

"

lutioum.

couflituta?.

4

7- Laus bonorum Advocatorum.

22. Lisiit. £a dubio.

44.

9. Labor prfentis Sed iouis.

24. Limit. [i de faido in po[Jeffo-

4

9. Iu po]Je[Jorio jmnmargf "HO

viis appellatio [it recepta.

hi

Z05 admtttltu?' appellano.

:.-f. In ProcefJa criminali iuqui-

1h

10. Amplmtur

/| ffterio appellatio.z0n admtt-

& (

li. Procedit. ettain 12 E/eäam-

/

titur. .

fil

tu Saxon,

JYéc m Ratioues bujus Regulæ.

4

12. Hec Regula diffenfrouis p!e-

a7. Rationum refutatio & op-

[j/i

za dicitur.

po/itio Oldekopis.

H

P

Diflingount biuc inter pdf 7b

29. Refpou/io ad oppq/' tzom*m

49.,

jörzum ardmawum & fum-

riman.

n

mariaum.

. 29. Oppofítio fecunda.

ü

t4. Excipiunt poj e[forium . mz-

$0. Refponfio ad appq/'t:onem

fl,

xtum.

fecuudam.

Q

zf.Lzmztant poje[armm mtza-

31. Oppofitio tertia.

4

4ue eXcepus.

32. Refponfit. ad oþþtf tionem

tfï'ttdmo

15 Limit. quando fäntent:a jiz.

MIT

ger. po[f-[Jorio lata. effet dolo

37. Oppofttio quarta.

vel lata culpa.

4 Refpoufio ad oppoftionem

J4

17. Limit. quando injufte æ* j.

quartam..

-1e cauifa alicut aufertur pof- -

E Oppofitto quinta.

f

]€/[/10.

36. Refpoufo ad oppofitiouem

uintám.

j

1$. Limit. fi ultra. po[]fronem

i

füit quis condemnatus ad ex-

37. Oppofitio fexta cum fubjzm-

l

ngenfas, fradius &? interefje. —

a refponfune,

28. Oppo-

Q

IN OMNI CAUSA VEL E]US MOMENTO AD APPELLATIOVIS &C,

393

28. Oppo/itio: feptima . cum re-

6 ïtem, Jf prounuuciatum [uper

T

Jfpoujtone.

porte. alimentorum.

29. Confirinatto Reguld:.

f7. Extmdztur etiatn. ad babi-

tlatim

40 Hujus Regule limit. 1. a

tattonuem, uam fententia pro

pzm&a iacidenti, ubt apl)ela

/yabztattanc latàá äppelïazw-

! p*

latio adinittenda.

Aem nou admittit.

41, Limit. 2. $1 nullitas Prace[

f8 In caufis alumentorummeqtue

o

ff«s vel fenteutie adfit.

ab interlocutoría neque a

42. Ltinit, 3.

n ng/z's /ä/yala-

definitrva appellatur.

1 df«

Ti U.

$9. De alimentis preeteritts cau-

42. Lümit. 4.1n deltäa lew.

f apge![abzlzs eff

44. Rejicitur Juec fiinitatto.

60; Rc/!rz&m Regule ad pau[)e-

Z

4f. Caz Je celerrime expedstto-

remy, qui uon babet, zmda Je

epta.

$ appellat:anem /.mud ad

alat.

dipti

7!122 tunt.

ér. Quando alimenta. debentue

Vatfüte

46. Ouenam caufz /' ut ce!errz-

jure acttonis , 4[)peilatzancm

i& expeditiouis,

admztmnt

$

47. Cau[e alimentorum uon ad-

62. Lünztant Regu/æm ut [o-

d

mittunt appellationem. —

dum pro exclufrone appella-

48. Ratio Regulæ.

tionis praceäa

quead effe-

AOCT

49. Ampltatur Regula.

um fufpenfroum.

$9. Iu vaufis falariorum Cleri-

6;. Conteditur appellatio, ff feu.

fentia lut;z com*m alzmmta-

carum Aon appellatur.

At

, In cau[a decimarum . non

Titn.

cam'edztur appellatio.

64. Limttat10 Culer:.

J2. Quando a Jententia provi-

6y. À féntentia de apericudo te«

T

jzanalz appellatur.

Jlamentum & sniffoue berc-

J3. Ia caufis fludtorum non ap-

dis in bonornum polJc [fFouein

ellatur.

202 datur appellauo.

Ht

f4. Extendttur . ad mcrcedem

66. Rattoues bujus Regule.

auperi debitam, que non

67. Caufe reparationis ap perum

eff appellabilis.

— &xideCadyen appellationem

excludunt,

p

JJ Caufa uxoris cummarzto lz-

t:pantis non admittzt afpel-

69. Liinittatüur.

Jatiouem.

um

69. Cau/Ze ædz/ïczorum æau,

(Thónnik, Civil, P II)

(Ddd)

Gadpm

r

394 PART. H. SECT. IV. NoN- CONVENIT. PROBO' ADVOCATO

f^

li,

Gad)m 2on adm:ttunt ap

87 1,) €Un contra- tertmm

pel!atzom'm.

quaflto exiflit.

Pi

1.

70 Hec Regula re]z'rzäzanes ba-

88 Iu caufa fifca nou appeäatur.

- bet.

89. Favor fifci efl maguus.. -

Ij

2 In caufis contrzbutzom*s tol-

o. Quatdo appellatto admitti-

Il

letdas & tributa concernen-

tur 1 caufa fifet. —

Ilf

dibus 0 reczpztur appcl!a

91. Iu caufts mercatorum dene-

I

ïl 0.

[/

gatur appellatio. -

72. Ratio Regule..

92. Ratt0.

I!.

73. Extenfio Regulæ.

92. Refiridito.

If

74. Lzmzmt:ones.

94« Iu catfis. cambialibus uon

10

2*. Admittitur appel]atm 1)

dattr loctis appellatwm.

cum jus coleiandi uon ap-

of. Limitatur,-

120,

paref.

96. In cauja carceris publici

I3I,

76. 2-) cum impof z*zo ]zg/z'a r4-

beé Ciduíbe €ourms zoz

2,

i10me caret.

- admittitur appellatza. *

125

97. Rati0.

742 )cmn de mæqualttate C0/t-

at. .

98. Éxceptio. -

124

78. 4.) cum noums in :mpa-

99.In cau[a /fþa!u dmegatur 4p

Ly,

zendo ob[ervatur.

ellatzo.

n6

79. f.) cum effimtum variatur.

J00. Extenfio

8o. 6.) cum tujufte extpitur..

loi. Limitationes vvaria.

$1. 7.)cum [)rwzlegzzem féu con-

t102.In cauía, que ad corre&to-

u

Jietudo pra zmmumtate ad-

- nem tenudit , 2204 cancedztm'

1j

€jr.

appe!latza,

lx

82. 8.) cum dsztum 205 6]2 p

103. Limitatur.

m

usánn.

104, À fafpenfroue ab o/j??czo 407

82..9-) cum.uon de debzto fed de

- datur appellaüa.

tj

pe;y?ma vel boms e/l dszu:-

10f. Lzmztatp:r.

Íat10.

106, À-noinimettone ad HATLALS

)

$4. 10.) ctn modus executionis

4071 apþellan' Licet,

excm'zmr.

107. Refirzcto impugnata. -

$r. 11.) ewm. res efd deenormi

1o08. Lzmzmmr Regula.

[j.

& infolito ouere. circa exa-

109. À rattonumn reddzzzafze "0m

- :Iiónem irropato,

aþpel!zztur.

P

&2. zz) cum fifco ex Appc/lzztzo-

uo. Limitatur.

U ne ul decedat,

"TTPRU

x

0

um

IN OMNTI CAUSA VEL EjuS MOMENTO AD APPELLATION!S Gc

39$

UTERUR

1. In notoriis um datur. ap-

138. Ratio.

elatw.

pel!a t0.-

139. I caufa fkm'm/z vel jepul-

112. Extenfto.

turenuon rectpztur appe/latm,

A

140. Ratto,

-

I13. Ratto.

diiti-

114. Explamztzo.

r34r, Extenfio.

11f. Lirttattones adducuntur.

142. Non. appellatur a jmtmim

i deitt

116. In. caufis minimz momenti

anterlocutoria.

205 appellatur.

142. Ltznitatur,

117. Ratto,

144.À fententia lata virtutejn-

n8. Linttationes

ramenti delatà praffità aom

(5 1009

19. À transa&iione non adimit-

- datur appeü'atzo.

lil.

ütur aþp:llarlo.

145. Extenfn.

120. Litmitatur.

146, Limttatur.

pub //

121, A re judicata non :zppellatur.

147. A feutentta ex mandato

$ du

122 Limitatur.

Prmcz[):s lata "n a[)pella-

5. Contra flatutum vel a j?a-

- fu.

tuto 202 datur 2 ppellatlo

148. Ratzo.

1£24. Ratio.

149. Limitatio. -

"

£2gp. Reflridiones.

1yo. À. féntentía füper de/ärt:a-

126. Caufe Pohttce Solicegs

"e Appellat:oms lata 4ppc[-

- Cadyimn zon /z'mt appell.qbz-

- dari non potef?.

les.

11 Ratzo. -

ii

127. Expl.mntzo.

152. Refiridito.

128, Que caufa dicitur Pal:tzm.

AHf

1f3. À fententia fortis vel for-

129. Limitationes aþïäv'untur.

tiune uon admztt:tur eppet-

- Jatto.

o A futuro. gravamine non

TEU

datur azpj)ellatzo.

1f4. Ratto.

Es

(1. Explicatto,

Ijf. Explzcatzo Repule.

132. Limitatto.

1f6. Failmtm.

T

72. In piis caufisan admztten—

rf 7. À pæme 1ndidizone non da-

da apþellzztm ?

tur appellatzo.

124. Ratio pro uegatzva.

158. De mula aliter f fzt:zmt.

175: Pia catfa quid concermat ?

(f9. ReffridHio.

m

i$6. Limitationes.

160. Contra iuldam Advocatis

137. Caufa dotis uon admittit

didam appellationi non eft

apgellgt:amm.

GCüS.

jj

(Ddd)

16:. A

396

PART I SECT. W, NON CONVLN'T PROBO ADVOCATO

IN

10 À dzcretö

179 Lzmu amr.

quo. Creditori

alienatio p:gnorzs fom"cfa,

1$0. Appellat:a circa Arc/ia vinh

lt

196.

M05 appel!atw'

tantut devolutivam Lbabet.

162, Am[)lm!zo.

191. Ab 1nbibztione zon adinit-

[

107

16?, À taxatioue. expqurum

tenda eff ,zþpelltztza.

182. Ratm.

i.l

21072 CO2 Cedit Ut Appe/lauo.

d

164. Limitatur.

183. L:mztatm:zes

f

16j. À fententia de. con)?czmdo

184. Ab Apoflolis refutatoriis -

4uventarío non datur appel

Agpellat:o 402 eft admü bt—

L$.

M:

atio fufpenfrva.

166, À fententia de demoliéudo

18f. Appeliatio ab Aþa/?blzc r

$

B

edificatum . pofl. nunciatio-

— fütatoriis non e/i necqäarm

zem "02 appellatur.

& cur?

jf

167. À fententia, qua judex

186. fudex ad quem uon atten-

qnaudat .. caveri. de damauo

vei

tis Apoftolis refutatarits ap-

zufedio , dvm'gatur appel/a-

. gellattouem rectpere pote/l

210.

:87 $z judex ad quem rejtciat

C

169. À citatione Hom. pe*rm:ja

appellattonem , au. ab bujus

eff appellatio.

reycc*ïzane appel/etzo permz['

X

170. Lt/iitattones,

a.

s

Cot

77/.. Per[onalzs cstatio multum

188 Ab execuzzafze gppellano

def

22comnodt babet

209 valet.

1

172. Edidlalts citatto mf?zmmm

:89. Lzmitationes aferuntur.

190. .Ab omni facfo 7udzczs ex.

2072 1rr0D4t.

173. À. delatione juramceuti n0n

ceffrvo appellari poteff. .

I91. Res snobiles ab executzanc

vel

poteft appellart.

174 Ratto.,

exenta quæ m

17j. À. juramento n litem uon

192. Ordo executiatiis gd ünmo--

aþþella tur.

bilia.

Wi

g

176. Contm g)mdur*?zanem tc]lz-

i93. Ia. quas res executza )G'crz

E

um 1 Pc'?'PCtZl a1H.Te£ 1hé7H0-

nmu:t

:5

fü

viasm appellatio nou eþ ad-

194. Exc eptzozzes am & que

contra exemtzo:zem adm:t-

mi//rbi lts.

177. Àb Areflo appcllam "0un.

tendae?

asideteer.

ng In zp/o exemtaams aduaas

178. Ratz9.

"

«

ö' quæ

g

RE

t Ü

TO

—

B OMNI CAUSA VEL E]US MOMENTO AD APPELI ATLONIS &C

397

- & que cxceptmnes admg,fzï

199. U?zdc ]udzmndum, quando

£m

biles.

appeltatzo 402 admt/[bilis.

7)

196. À fubbaflatioue a?pe/läre

200. Caufe band appellabz/es

1adingt

baud efl licitum.:

quando iunt appellabtles.

1 97 Lzm:mtzo

205 À zullitate 4ppellatto la-

98. Pures cau[e & cafus, quan-

€ttn babet.

. do appellatio mou permtlja,

202. Leges, que pro/a:bent appel—

TATOPNJR

remilfroe.

latzonem, funt. odtofa. -

if

M

4Ateriam feu objetfum Appellatloms, nimirurp caufam & pro hac la- n,t

tam fententiam contemplaturis rabularum forenfium nequitia & -

li f

permtzoü protervitas in abufu appellandi fefe objicit. -

Nam €o per- 4

ventum eft in hoc féculo poftergatx ]u(htxæ, hi man bte]uftr[j binter

(tatia

fïd) juric mirfft, uti fatis fuperque exponit

) lia

Mmdelr/o de pajierg:zt Jufiit in Ingreffu p,m s

vel uti cantat

15 ap

"m

"Ambrofius Labhmjär in Pfriz,verft,

Gà8 í(t nunmcbr feíne Gered;tigfeít, ubi cum Darío ]ufhtxæ facnfi

tiicidt

cante exclamandum foret: O Domina, fi qua es usquam!

hujus

gob, Hmffkld in Spbynge Theolog, Pbilof. c, 24,p. 874.

m'm:[

ut tales fpermologi, qui omnibus modis fandam Juftitiam. adulterare

conantur, ad protrahendas lites & corradendos nummos adeoque in

llflllü

defenfionem Juftitiz faluberrimum appellationis beneficium (ut vocant,

rectius diceres impium iniquiffíimorum hominum przfidium,

Tf

vid. acutiffimam Difputat. inaugural. 7o5. Pbilipp. Gd)mlbtä

de Procesfi bu.r 4&brwmnd þ&b Pralid. Sam, Srryck. Q 3 án

4f 6X

sned,

!

*

vel iniquitatis Afylum uti vocat

ii

Job, Sleitt in Programmat, ad Dgä: zmzztgztml de mbzbzt, ]udzcm/

p.m.6o,)

Hmo

ufurpent, & in quavis caufa, ubi haud raro vix de faba vel glande le-

genda aut titivilitiolis oritur, vel etiam in omni judicii parte concate-

fet

natis appellationibus crepent, de quo abufü dudum gravxter conqueüx

fünt cordatiores JCti.

iud*

Brunnem, de dppellat, R(]Zrzpt Przmzp rem mp. $. 1 2.5.

