3, fi judici non conftet; fulife ad eum Iegmme appellatum, ab mhxbmo-

ne appellari poteft,

Scacc, de dppell, quaf, 2, , i.

XLV. AbApoltolis refutatorus appcllatxonem non effe admxfïïbllem

184 propugnat

Cotbmann, Vol,3, Re/[v 40.8, 74,

38; Potiustamen hancappellationem non judicant: necefï'anam, cum appel-

lator judicem fuperiorem adire eique caufas & gravamina appellandi pro-

ponere, atque fimul inhibitionem petere poífit, quo cafü appellantem

C

ad ;uüxficatxoncm Appeüatxoms admniïum effe, experientia edoctus, fcr:-

o«

bxt

bir

* Carpzov,p, t confe, z0, def, 6 » d

füs

186 Nam ]udex ad quem non attentis Apoftolis refutatorus appellat:onem

recipere poteft &debet, fi ex probabxhbus rationibus appellantem gra-

lqu

vatum repetit,

der

Mev.p,$. dece/' 218,9,4. $.

ubi fupérvacuam judicat fecundam appenatxonem ei cui ex prima con-

fültum erit,

N

r

Brun-

(h) Ex Ordmat Jud, E) Sax, vec. dxfþotïnone, quid circa appellatxonesþb mh:bmom-

bus obtincat, videatur ex dictis ad decZ, 4,s, 45. & &ne Secf. 7 130.

nnsscena

ATO

a D

IN OMNI CAUSA VEL EjUS MOMENTO AD APPELLATIONIS &c.

4?3

hj

Brunnem. ad lg. $. 1, ff, de appell, vecip,

Sed quid dicendum, fi Judex ad quem rejiciat appel)auonem, an ab 187

TTWA

hujus rejedtione appellatio permiffa? Refpondetur, fi Judex ad quem

fit intermedius, qui Judicem fuperiorem agnofcit, non dubium e[t

quin adhuüc a rejectione appellando inftare poffity

L.g, $. 1. ff. de Appell, recip,

apptlhe

À, i. C. de Mppell,

dum efi

(Ctmino

Scacc, de Appell, quafl.i7, li. 47. membr. 1, 2,107,

Capycius Decif, 34,n.6,7.

b prope

& compertum habeo, talem appellationem, ab intermedio rejeGam,

illamin

fuiffe receptam,

plorart,

vid, Stryck. Introa'uä? 4d Prax, part, 1, c, 23,$.9,

Brunnem, Proceff, civ, c. 18.9.54,

Carpzov, b, t, conft, 20. def, 6, n, 4.

fed quande fuüpremus appellationem rejicit, qui fupra fe neminem agno-

iupr

Ícit, tunc fruítra ab eodem ad eundem appellatur, potefttamen appel-

10d al

lans experta relectione apud fupremum deducendo & illuftrando grava-

LUf

mina füpplicando inftare, ut appellationem recipiat, quo cafu hunc ni-

hilominus ex probabilitate vel faltem dubietate rationis gravammum

ad receptionem commotum fuiffe memini,

hibitQ

vid. Carpzov, in Proceff, tit, 18, ddrt. 3. 9,72,

188

XLVI, Ab executione Appellatio non valet , nec recipitur,

l,ab executioneg, c, quor, appell, nonrecip,

(tbilem

7Mev. p. 1, decif. i5 , 1,

Scacc, de Appellat, quafé, i7, limit 10 n 1,

Bened, de Barcis de Guarentig. part, 2. queft,ij. f 346,

| appd

Gabriel ip concl. lib, 2, tit, de Appell, concl, . 2npr,

gt

Afrn, Prax , gudic, $.31, , 18,9. 1,

ntcerm

Cum vero fupraSedt, 2, $. 12. n, 36, circa prohibitionem appellationis ab

od

89

executore de hac materia actum fuit, illam hictantum brevibusilluftra-

os fcti

bimus,'" Admittitur ergo omnino appellatio ab executione, 1. fi excef-

füs adfit, feu ultraid, quod judicatum fuit , progredxcur executio,

Mep, p6 Decif. 207. €9 Det. 426.

Tonerm

? gf

fiquidem ab omni facto judicis exceífivo appellari poteft, & quando evi- 190

dens eft injuria,

Mev, part, , Dea/' 423.

fic appellatur 2. fi pro exiguo debito multo majora pxgnora diftrahan-

T

tur & adjudicentur,

Contard, in l, un, limit, 19,n, 21. C, Si de moment, yqf e/,

Em

p

M»,p, , dm/ 478 p,3. dec, 103 D NA

jj

(L1) 3-

, fi

jj

4534 PART.H, SECT. IV. NoN CONVENIT PROBO ADVOCATO

3.fi non jufto ordine fed potius mverfo procedatur,

Jr fà

ScAcc. cit. lim, 10,0, 23,

exec

a:ffa, deczf 3 $..L

q.

'1

fum,

Nicol, in Proce[f p.m' g6IAHSIAS

QuE

v. g. fi ad executionem feftinet judex fine mdulto lc:gah fpatxo ad fel

caf

vendum, & fine præcedente przcepto executivo,

11

Ord. Proce[f jud. tit. 39. verf. 9Barim aber Daä Urtþet[zc.

Nicol,in Proaf' d,part,3, c. $, n, [

;

Carpz, Proceff. tit, 25. Art, 3. n.7,

fi executio ftatim dirigatur ad immobilia, negle&is mobil:bus,

m

itrp

l. ij $. 2 f. de re ;udzc

nam

Ord, Procc[[ jud. cit,tit,39. $.

?Infangltcb mat $1 Det fabrem

pun þaabzc. G

121 vel ad res mobiles prtvnleglatas, quz non nifi in lubüdxum capi queant,

cum tamen viliores extant.

Sic ab executione immunia funt inftru-

menta ruflica five agriculturz, le&ti, fuppelle&tilia, inftrumenta necef-

E

faria artibcum, arma militum, libri (tudioforum & Do&torum horum-

que ftipendia & falaria &c. in quz non fit executio, nifi excuffis prius

omnibus aliis bonis mobilibus & lmmsobdxbus &. 1püs denique. nomi«

oltm

nibus,

ls;

-Ord, Pracef, Sax, cit, tit,30, 5, æmfanghcö 3war x 8 4d bune

W

1

Zzegler

ll

Brunnem. Pracgf civil, c, 29. , 2f,

ufi

Carpz, cit, tit, a, rt, 2,n.14.

Tat

Coler. de Procej' Execut, p, 2, . 3. nt. 144.

Ini

192 quoad executionem in immobilia, deficientibus mobxhbus hxc etiam

pu

non indifferenter adhibenda, (ed prius ad ea dirigenda, quz debitori mi-

nus damnofa, creditori tamen ad exfolutionem fui crediti fufEcxunt,

Coler, de Proceff, execut. part, 3. €. 9. . 24.

& ita cavendum eft, neprzdia ruítica & tributaria, de qmbus cema fer-

vitia, cenfus & tributa prxítari & folvi debent, dividantur, nee, b&ma,

imprimis fylvz, dev aüe*xtur,

X

Ord, ProcefJ. jud. Sax, cit, tit, 39,9 Jm Ea[[ um zc,

'v

C

Pbilipp, ad bunc tit, Confid, 6. n, g, [

nu

Carpz. d. tit, zg. Art, 2.9,23.[2q,

W

Brunnem, decap, 29.m. 3t,

n

quoties ergo non obíervatur ordo circa executxonem præfcnptus, iné

juria

(1) Sed inOrd. 7»4, EL Sax, rec. 7.39. 6.7. heec neceffitas, executionem primum diri-

gendi in mobnha, fublata & creditori optio data eft, num in illa, an. vero in im-

mobilia, vcl etiam in nomina & a&iones prius execurionem impetrare malit,

ATO

IN OMNI CAUSA VEL Ejüs MOM;,NTO AD APPELLATIONIS &c, 453

juria infertur debitori, quo cafu appellatio abmiffibilis, & fic etiam 4. fi

193

exécutio dirigatur ad eas resyin quas fieri nequit, v.g. in rem litigio-

fam, in hereditatem jacentem nondum aditam, in bona tutorum vel

curatorem pro debitis pupillorum & minorum, contra fingularem füc-

( äd-—ïfol?

cefforem, in bona uxoris dotalitia & paraphernalia, in fundum commu-

m reus cum alio babet, &c.

IN

nem; qu€

vid, Nicolai in Proceff. p, 3. c.3.m.9,

uftas & liquidas exceptiones debitoris non attendat,

P i

i

Mev, p. 1, decif 15 n. $. 6, 69 p. 6, dec, 154 m 3-

imprimis, qux non impug

-nanrc [ententiam , fed mpderantur executio-

nem.& imminuunt,.

t bttly

4MeP, p, t, dec, 145.

"

Brunnem,in l. 4. ff. de a

7

ge&', n, 6.

i queant,

Zanger , de Exctptp, 3. e. 26.m. li,

Y in(ltüe

Rebuff, de /ämmt. Execut, drt,7, &loff 12, n, 2, & gloff, 14, num, o,

4 DCCC-

horume

E: fcribit |

Zicgler, ad Ord, Proceff, jud, Sax, tit. 39, vesb. S?eine' anbere Ex-

fis prius

ception,

& notmi«

Biim' diu difputat

um fuifle, utrum

'exceptionves, in bontinehti liquidabi-

les ac probabiles, inftrumento gvarentigiato oppofitz, executionem pa-

! alb

ratam impedire queant, Cumque unanimes fere fuiffent. Jurisconfüul-

ti, etiam illas, qux ex eodem inftrumento probantur, ut fünt exceptio

ufararix pravitatis, non fecuti implementi, rei non traditz, non nume-

ratz pecuniz, valide opponi poffe, nec tamen diferta lex extiterit, exa-

minata fit ea res & lege publica fancitum , ut admitterentur tales exce-

vc etiatm

ptiones : fedes legis elt

itorimie

In Ord, Polit,de Anno ifiz.. Tit, SRont Jufitiet? Cadyen », 1.$.

"n

SDíieincil benttbiefeo Cudoen micytunbittic v.

Noviff; Refol. Gravam, Tiz, 29n Juftute

Decif, Elett, 2.

a fet-

4d4d, Carpz, p,1. conft, 9. def. 17,18, 19;20, 21. 22, 9 lib, 2. Tit. 1. Refp,2,

C D0rt

Lsl

Ex quibus patet, exceptiones fi notoriz fint, (k)) & ex a&tis conftent,

24

vel ex natura contra&tus dependeant, & in continenti, i, e,intra Termi-

num executioni prxfixum, nempe intra fex feptimanas & tres dies Díit

nen &. &rift in foroSax, fummaliter & absque articulis probatoriis ple-

ntabeb

ne & integre per inürumbntav Durd) ri;btïge uniaugb^are um u

baffti

(us, if

: juria

(k) Per OrZ, 704 Sax.rec, 7.39.8. 6; adverfus exfecutionem decrétam non nifi exce-

ptiones Solutionis, Compenfàtionis, Transactionis, & reijudicatz in continenti

um d'ifi'

lquideadmittuntur, relique ad

0 m[m-

peculiarem, dcdq&ionem Y€l zeconyentionem

Jit.

pro indole FroceIus remitiuntur,

exinumime

!

4;5 PA'RT* IL, SECT, IV, NoN CONVENIT PROBO —-A/D'VVOCATO

"

Dafftige Doc

umenta, vel per confeflionem partís probari queant, con-

vium

tra paratam executionem a

dmittendas effe,

z

Nicol, Proceff; part, 3. c. 12, . 1, 2

p

Zanger, de Except, p. 3. c, 26, n, Ót,

P

[

1

Coler. de Proce[f. execut, part, 4. c,t,

huca

a tamen lege & conditione, ut intra tres hebdomadas a tempore infi-

brevit

nuatzx citationis computandas, nifi reus dilationem impetraverit, ope

z

te à

19j ponantur

& in ipfo termino probentur, negle&o vero eo fpatio, aut

cafus

dilatione non petita, in i

pía executione nulla exceptio, nifi folutionis

tando

aut compenfationis, intra Terminum executionis liquidz, quamvis ex

natura ipfius contra&tus dependeat, aut ex inípeione ipfius inltru-

u la

menti verificari polfit, admitti debet, (»

Confiit, Elect. £. p. t,

Refól, Grav. de 4, iéét, Tir. Bott 7uf

Wiet

Decif. Nov. II,

Ord, Proce[f. Sax, Tit, 35, $. 9Batm aber 2c,

Cum ergo Judex exceptiones legitimas contra executionem intra prz-

fcriptum fpatium oppofitas & probatas nonattendit, omnino refugium

;

-

Qui in

ad Appellationis beneficium patet,

addud

Contard, cit, limir, 19,n. 6,

Wttat

Scatc. cit, limit. 10, qu, U7. 9,34, —

j o

196 XLVIL A fübhaftatione appellare haud effe licitum

te et

Moller ad Confi, Elect, 32, n, 22. 27

propugnat

; ?art, i. (m)

tenti

rationes adducit

Carpz,p. 3.

deäz'/l 274.0., 2b, feqq.

197 ubi tamen limirat . 3o, & affertam Molleri tantum procedere vult in

DIf r

füubhaftationg Iczitima,

Si enim fraudulenter vel inique fufcepta , nec

tati

debito modo & ordine peracta fuerit, omnino appellationem admitten-

dam effe concludit,

ex l.16,C.

de re/äiml; vend,

de qu

runt, [

add, i, Carpz, Refp, t, lib, 4, , 24,

quod;

- fic etiam

Brunnem, ad, li, ff. de dppell, n. 2,

appellationem a fübhaftatione & adjudicatione admittit, fi debitor ofïef

rat

UM

f f'oto

(1) Hoc per Ord, j«u4d. $ax. rec, mutatum, & reo, exceptiones fuas in ipfo termino

demum, puta recognitionis, opponere permiffum, ita tamen, ut non aliz, quam

ex inftrumentis, AGtis vel co

1

d.Ord, J«d, "Append. G. g.

nfesfione partis in continenti -li,quidæ, adqüttantur:

(m) Vid, notataad SeE. Z,s a, qz* hamte Secf, m igo,

Q

IN. o-MNIP CAUSA VEL EjJUS MOMENTO AD APPELLATIONIS&C, 4;7

o

rat folu

] COR-

üonem, dequo nemo unquam dubitavit, &nefcio, cur Carpzo-

vium negativx incufet, ad quam nullo m

in li, C, derefc, vend. .

i

ng igclinaviþ unquam, potius

ro ipfo Brunnemanni afferto indu&ia qu

iefcens h. ;ï;gz. cïf. Decif.374:

Plures caufas, fententias & actus, appellationis auxilium refpuences, 198

tt infi

huc apponere defifto, ne prafens Sectio prater inftitutum , ad ftudium

o

brevitatis omnimodo dire&um, limites excedat, Remitto ergo Lecto-

rem ad Scacc, de Appellat. quzft. 17..ubi per 49.limitationes caufas &

0, att

Qtionis

cafus haud appcllabiles amplificando, füblimitando; reftringendo & decla«

wis ex

rat,

s

tando illuft

Marant, Specul, auv.part, 6, a&, 2. m. 26g

i«

: z):qz)e 3f

ubi babentur 45. limitationes auxilium appellationis excludentes,

Altbuf, Dicaolog. lib, 3. c,y p.m,28. 29. 0. 31.

f

Biccii Colleg, Argentoratenf. Tit, de Appellat, vecip. vel non, $, 2, 4.

Reyger, Thefaur. jur, voc. edppellatio, n, 3o, uque 127, '

Nicol, Proceff. p, 2,c.12, , 14. ugue 26,

Brunnem.Proceff.civ. cap. 28,n, 14, usque 22,

a p

Gaflel, in [pec, jur, e.33. , 29, usque g0.

ii

jui in hac materia habentur operofi & perquam copiofi, Interim ex 199

adductis facile judicandum, quando ad Appellationis beneficium aditus

pateat vel non, . Nam quoties res celerem expeditionem pofcit, vel

ex mora Reipublicz pericalum & damnum imminet, vel materia in li-

a

te eft, vel odio, uti fi fcandalum metuendum, vel ad.correctionem in-

tentio dire&ta, vel cauía habetur

pia, tunc non admittïfcgr appellatio,

Men,p, 3, decif ig8, n.1,

Born, de vemed, Appellat. tb, 12, ined,

vultit

nifi circumítantiz & incidentia, vel fupervenientia appellationis zqui-

tatem fvadeant,

t2, 00

nitten

Mev,p, 3. deci], 83.

de quibus fubjun&tx limitationes

vdifï"eruerc multa, & fatis manifeítaz

runt, caufas & cafüs haud appellabiles ali

quotfariam fieri appellabilcs, id 200

quod accidit ex fuperiorum indultu,

«Mep.p. 1, dec,149. 2,3.

Rebuff. de Appell, in prafat,n.67,

Ob prxcellentem favorem appellantis,

or df

Mev, p.1. decif. i0,

fit

a

fi notoria injuria & injuftitia appareat,

Brunnem, adl, ult,

prermio

Jf. de Appell, vecip. , &.

[ quamï

AMey, p. t, Decif, ijo

$

yrcat

Natta conf,g1.m, 20

(Thónnik, Civil. P. IL)

mà-

CMl.mm) :

^

p m

458 *PVA.RT. ïvll—. SECT. IV. Nox. CONVENIT. ?gosd WAD/',VOCXA..T'OA&C.

m as

d

maxime ubi pars vocanda ncn eít citata,-

confide

H

Tóm, 1, 9, 732,:' :

eft, cir

Stephan, Gr atian, Forenf, difcept, 41.

Rota decif. 32. de Refcript,in ant

quavis

?q. glia: 501. £od, th, z';f "ov, :

an

Propter exceffum Judicis,

EEE

Mev, p. t, Decif, 23, n 4.

Nam quoties exceduntur termini intra quos cau

i

fx non *d'icxuntur appet;

labiles, tunc appellabiles fiunt,

Mev.p. t. Decif, ult, n, 26.

Ob perverfumProcefïus ordinem;,

Mev, p.1, Dec,77,

ob nullitatem

[N

Mev.p,t, Decifz4,n.9.

€

Covarr, Pracl. quefl, « 24.9. 9. 1

n]ïn.

iori fententía inter

zdx nam a nulli

tateappellationem locum habere commun

JCtorum diffenfum creditur, & dudum ufu

:

Mev, d, decif. 77, , $,

approþatuq; fuit,

L Fon

v

Brederod. de Mppell. part,1, tit,

þzz,

canj

Propter magnum prxjudicium & damnum exrejedion

É futürum;

i

2- APPi

Mev,p. 2, decif i6g m. 1

i,

ubi dubitatio adeft circa admi(fi

onem veï rejectionem, üqliiidemkin,du-

bio femper deferendum effe appellationi, propugnant .

d

W

Surdus conf, 16g, n, $, lib, 2. 69' n tmä", de 4lim£7?t. -titf if .szipi(. 60,

n: 1. ZI

4,ltu

Marcbefan. de Comumilf part, 2. c. 1,n.7.

ij

In fumma, quoties gravamen imprimis notorium -

?

fefa 6xerit; tunc con-

M APP

cedenda Appellatio,

74

Mev,p, 3, Decif.154.€ Decif, 8,n. g,

&(u

402 & circa materiam prohibitionis in appellando venit fingulariter notane

tef

dum, quod omnes leges, qux prohibent appellationem , fint odiofz,

cum fintcontra regulas juris communis, qux permittunt regulariter ab

^M

[

emni a&tu appellari, & ideo reftringi debent, prout poffunt,

Reyger. Thefaur.jur, vocab. Appellatio, u, 127,

*

$ r

Inde etiam circa prohibitionem appellation

Is tot

haberi limitationes,

d

*

i

ut fere regulam abforbeant, fcribit .

H

9, An

Et

Brunnem, in L 7.ff. de 4;:9311; recip,u,1,

l0. À

Mevius p?m*. 3- /alm'f.' 1$f.

impoffibile judicat regulam denon admittend

a appellatione in bmnes ca-

[

nftituendis certis cafibus pu-

ll,

fus concipere, ideoqueob dif&cultatem in co.

ecta

tat,

P

fn

€

| multo præüantig;( €os prqdeprxs & cgnfcicntioü Judicis circum?;

conm-

&c,

ol

)O( 'ïä

459

confiderationi atque caufæ cogmuonx relinquendos effe ,. cujusofficium

eft, circaillascaufas fequi, quod;ur:s communis eft, juxtim vero in lite

quavis dxfpxcere, utrum caufíam vel cafum ab eo excipere zquumfit, &

anexccptxones, quas leges habent, femetxü; appiicari finant.

a.

POAGEIIS IE

SBEQTIO M.

IN MODO APPELLANDI

. QUID CONSIDERET ADVOCATUS.

at

$UMMAHRI A.

I. Forma Appellatzoms 2" quo

ce, & alia verba equipollen«

con/iflat.

. 14 402 adinittat ?

2. Appellatio fiert debet oada-

12. Ex intervalo appellatio fit

ttn.

n järzptzs

idu

3. Ád jörmam pertiuet amodas

13. Libellum appellatorium cer-

Qd 60e

mterponmdz 4ppellatzanem.

ta requt/tta babere oportet,

4. Item ut fatalia Appellattouts

I4. In. $chedula appellationis

- obferventur.

nommjïudms exprimeudutn.

yccon

$. Appellatio potef? fiert vel vi-

L. Ttem aomen Appellautzs,

va voce, "vel 17 feriptis.

16. Nomenzn Appellat:

6; Quomodo appcüatur "viUA "U0-

17. Coatrartum,

nota

ced

(8. Exemplificatio.pro. contra-

ydl()(æ:

7. Regulartter appel!atur per

fia OPZ i19Au€ P

E

feripturam.

19. Ltinitat10,

8. An Appcllatzo viva voce in

20. Sbedule agpel]gtwms 45

def'vetudiaem abierit ?.

an[erendus tenor feutenttez

jones

$, Azn ex intervallo tva voce

A. ÁAdds folt im aprelistione:

appellatio conce[]a

proteflatio pro. bouore vet

10. Au 12 appellatzone viva voce

aucioritate jua'u /5 4 qua.

cau[a appellationis addenda.

22. An bhec protcflatio vel ex.

;55 C

n. An verbum appello /ft de

cufatio uecelJaria?

yjs p

. forma Appellattoms vrva vo-

22. Appellatio stroduida eff, ut

eu

e

t M h m) 2

iniqui-

E m

A60

PAR'I II SECT V, IN MODO APPELLANDI

ais

tim, D

^

iniquitatem vel zmperztmm

| 40. Iaterdum iufinuatur appel-

udicantium corrigat.

busp

latio judict ad quem.

bembi

24. Per appellationem judici a

44 Interpouttur etiam appella-

pertmt

quo n0n tufertur tujuria, .

tio coram Notario &? Tefti-

nis ol

2f. Niff appellaus utatur verbis.

bus.

ms, |

anjuriofrs.

42. Valet appel!;ztza coram No-

D jati

26, ÀAn caufa appcllandz ff gra-

mrzo 77 färo Sadxonico.

torug

vaiten addeudum?

vocef

Appelz'atzo coram Notario

27. Exprejfro gravaminis. utilis

mtm decendium mterponm-

Aää)

'iü icatur.

da eft.

28. In apþellatzane exprzmz jö-

44. Et aon folum coram Nota-

Q v

det nomez judtcis ad quem.

rio, fed etiam teflibus,

29. A bec exprefjro necefJarza?

49. Appellatio coram Notario in

Echo

3o. la appellatioue fubjungitur

fériptis offerenda.

petitio pro ea rectpienda.

46. Declaratur.

Negul

31 Petitio Apa/folarzsm 2 fcbe-

47. Àn infirumentum. Notaris

dtila appellatmms a uece[-

fuper Appellatione confetium

appeli

faría?

judici a quo inf/Jauandum?.

Dom à

$32. Hauc pet:tzanem utilem ju-

48. Negatur, .-s:]frmzztwa Judi-

äweïlg

dicaut.

Ccatur tutior.

denta

33. Non fujficit bec petzt:o quod

'49. Àn f fficiat znf mmïzo partz

ac?a e

er exempluim demonfivatur.

24. Suepe inflare debet appellans

jo. In cutia jitprema Ltg/ïmf' j

Yult g

pro obtinendis Apoftolis.

20n acfmztt:t ur Appellatza £0*

€tiam

2f* Adjicitur dies a fcbedula,

TAH Natarzo.

tntia

quo inter. pomtur aþpellatzo.

$1. Ratio,

26, Forauula libeli Appel!atarn.

$A szmtaz'zo.

Ài P

37. Schedula Afpellatzams cui

J2. In catufis metallicis Appella-

infimuanda ?

tio coramn Notzmo 4n0n babet

&deo

28..A n loco judicti zafiaua-

loctum.

Yoee |

tionem fieri oportet ?

$4. Sdc etiam in Marchia Braa-

39. Speciale Privilegium Collegii

denburgenfr.

Senatori & Pratori L:pf

ff. Formula iuffrumenti Ap-

enfis.

gellationis a Notario confed1,

ptoba

n,I P

Rogredimur nunc ad fbrmam appellationis, quam uti in prodromo

NU t

di&ttum, confiftere volunt in co, ut I, appellatio fmn debeat grada-

ïlm;

N qu

d

m

: Quu) CöNSIDERET LA.DVO»CATVL.]S,;

4

46t

tim, nullo intermedio judiceomiffo. Hancregulam cum fuis limitatio-

nibus percurrere, fupra Sed, 3, w. . usque »,3$, occafio fuit, quare cram-

hptu.

bem bis coctam hic proponere defiltimus, cumque 2, etiam ad formam '3

pertineat modus ínterponendi appellationem & 3. ut fatalia Appellatio- 4.

T€ Z.j

nis obferventur , fub przfenti Se&ione modum appellationis examinabi-

mus, fatalia Appellationis ad fequentes refervaturi, Poteft autem Ap- $

n N

pellatio fieri vel viva voce, velin fcriptis, nimirum per libellum appella-

,

torium, judici a quo exhibendum, aut inftrumentum Notarii, Viva 6

htanto

vocefit in przfentia Judicis, a quo appellaturillico & in continenti, apud

A&a, antequam judex de confilio difcedat, unoe

?WIM'

l, 2 ff. de Appell, && velat.

4

tiam verbo appello,-

Nite

Biccius in Colleg, Argent. ad tit. ff, de Appell. & relat, tb

cui verbo vim devolutivam & fufpenfivam adícribit

ef, &5. h.

^

atio it

Befold, de Mppell,c, $. PA

Et hoc dicunt, appellare ffante pede.

- Stryck, introdné], ad Prax, part,1, c. a3. ä, 6,

3

Regulariter quidem appellatio per fcripturam fieri debet, & putät

7

r

Reyger.in Thefaur, Jur,voc, Appellatio s, 26,

dunt

appellationss, quz viva voce oretenus in continenti fiunt, in defuetudi- 8

"m

nem abiiffe, non tamen dubitandum, quin adhuc hodie quis viva voce

S

appellare poffit

) )Ml*,

t

, modo confeftim fiat, judice gdhgc pro tribunali fe-

d

l.7. ff. de in z'nteigr. Refiit,

n

Bruunem,in l, 2, ff. de Appell.& l, 14,C, eod,

m

yult quide

9

zW/ï

Bacbov. ad Treutler,tb,7, de Appell, lit, E,

etiam ex intervall

Iai??fa'

tentiam defendit

o viva voce appellari poffe, attamen cghtrafiam fen-

Habn. ad Wefenbec, ff, de Appell,

Àn autem hic caufà appellationis addi debet? negat

1IO0

Bacbop. ad Treutler, ciz, tb,7, lit, A. B, C, D

Wäa-

171

adeoque appellationem a fententia, in qua mul&a fuit irrogata , viva

voce factam valere, etiam absque ulla caufz expreífione, ex

Reufücr, decif, 23. n.i$,

j Drute

INatta lib, 1 conf.92, n 2,

-

Mynfing -cent, 3. obf 45, 69 cent. 4, obf. 41,1, 4,

i

probare fatagit

Carpz, Pr, Crim. quafl. 159,n, 6.

3

WI/&& i /

cum tamen pro aflerto Car

Pzovii non omniao faciant ab €o c

ifati Dd,

ydf omo

rad'a"

Et c;uam?ri's Dd, communiter

- (f

N

[2

J (Mmm)3

—

ao as

—

462

PART. IIl, SECT. V. IN quo APPELLANDI

Iu d

exl,2,681,5. ff. de Appellat.

Contta

colligant, in appellando viva voce non 'indigerc gravaminis vel caufx

exprefiïone,

nomm

vid, Gail, lib, 1,obf. 130, 9,5.

Befold, de Appell,cit,c, 8.9.3. P. ". 347.

dia ex vocabulo appello fübintelligatur, quod

appello a te, a fententia,

quam ftatim p

rotulifti inter me & adverfarium meum, intali caufa fcribit

quos d

Bart,inl, i. S. fin. n, 2,

€9 relat,

ibi. & primo circa appellationem f de dppiil,

- vid, Scacc, de Appell, quaft. 4, drt 1. m.ig,

wifp

attamen hoc non undiquaque procedere credo, cum pro effentia appel-

ut Gu

lationis demonftrative appareredebeat, quare &- quomodo lzfus fit ap-

imprim

pellans,

Mandof. de Commiff. þart. ) incommiff, appell, e, 1.. 48. |

Scacc. ctt, quafl. 4, Aart, 6,9.$2,

tbi tan

Zirt. 2, (imulpertra&tat, anverbum, appello, fit deforma,

II füb qua quzft.

velfüfficiantalia quecunque verba xquipollentia,

quodaffirmat, v. g. fi

fiqui

uisdicat: proclamo wl provoco , feu conqueror , icem fibonitto »e 65* mea

tio folu

12 bona fub protettione Papz,

Sinonincontinenti viva voce

fuit a

-

appxcllgtum, ex

gellati

intervallo appellatio fieri poteft in fcriptis,

L

cap, 1. de Appell.in 6.

l. s. S. fin. [f. de Appe

li. 1, 14, C. eod;

uo modo libellus appellatorius feu fche

dula appellationis componitur

13 &judicia quo infinuatur, Oportet autem hunc libellum certis requi-

fitis conftare,

ff

Tancretus de Ord, judic, lib a. cap. quomoda fit appellandum p. m.457.

mum ponunt, uttitulus & nomen judicis a quo exprimatur,

inapp

14 quorum pri

Bart,inl. t,S. fin, f. de Appell.

$addi

Lancellot, de attent, p, 2, c. 12, de Attent.

& in nov. 4ppgll, pend, limii,

Audori

go.pr. n.i$p, Tom.5.

apnda

Rugincell. de Appell. $. 2, 64 4,930. verf.

, HOXiEn j'udici:;

€ d

Sufcit tamen, fi fchedula tanrum contineat nomen dignitatis judicis,

teflati

Scacc. de Appell, quafh, 4, art. 6 n.43,

Ton at

15 4, Contineredebet nomen appellantis,

liet, |

Cantiu

feu quis' appe

l.1, g&,ult. ff. de appell.

Ruginell, cit, c. 4.w, 22, verf omen appellautis,

TC yud

Lancellot, jam d. L,

DOvoc

dverfarii, fcilicecappellati,

16 3,nomena

cit l, 1 V ult f de Mppell, & relat,

Biccius Colleg. dirg. ad Tit. ff, de Appe, tb. $,

Pïæcip;

Mafcard.

QUID 'CONSIDERET . ADVOCATUS,

463

L4

E lt

Ma/&ard de Probar, concl, u4,n, 10,

cufz

Contrariam ópinionem, quod appellatio valeat, licet non contineat 17

nomen appellati, tenent

gloffin L. 1, V. fín, f-. de Appell,.

(Speculat, tit, de Mppell. $. qualiter autem n.4. lib, 2,

tntfy

Puteus decif, 46,n. 2.lib, ,

[cribit

quos citant

p

- Scacc,eit, quaft. 4 A. 40.

Brunnem.ad L3,ff, de appellat, u.1,

ubi fi plures fint adverfarii & aliqui nominentur, non neceffe judicat, 19

ut caxteri omnes nommentur,

apd

Donell, lib, 28. , 6. Liz, TT,

j ap

imprimis fi totus tenor fententiz infertus vel a tota fententia appellatum,

Beroj, conf.ug, n, 4.€8 , , y verf, G prointeligentia lib.3,

ubi tamen limitat cum aliís, quos citat

19

fortid,

Scacc. d, quafh, 4, n, 42,

T2

fi quis pluribus ex diverfis tamen caufis condemnatur, quod tuncappella-

! m

tio folum interpofita dicatur quoad eum, cujusnomen in appellatione

fuit expreffum, & non quoad alios haud nominatos. . 4. Schedulz ap- 20

pellationis inferi debet, tenor fententiz, a qua appellatur,.

per 4. li. $. ult Jf- de appell.

Bicciur cit, tb, g.

)onltur

Nicell. de concord, gloff. contord, 6 fall. og. n. 17. Tom, 18 fol 107.

A5Mtbuf, Dicaol, lib, 2, c, yg , m. 44,

i

fu?rïcere tamen dicit

n4jf

Pacian, de Probat, lib,1,c, 46, m, 169.

in appellationeponere fübftantiam fententiz, licet non ponatur tenor, 21

ja

$, addi folet excufatic feu proteftatio, quod fcilicet falvo judicis honore &

au&oritate gravatum fefentiat, qux tamen füpervacanea eít: nam ad.22

[ /!Wo

appellationis remedium confugiens ab injuriandi affectu remoti(fimus ef-

fe videtur, fencentiam latam iniquitatis accufando, licet folennem pro-

teftationem: /a/va autoritate, feu falvo bonore judicii vel Dmm, Concipientium

(5

non adjiciat: fiquidem appellatio, ut iniquitatem vel imperitiam judi- 23

cantium corrigeret, publico jure introdudia eft,

li, f. de Appeli,

nec judicem opottet injuríam fibi fieri exiftimare eo, quod Litigator ad 24

Provocationis auxilium convolavit, inquit

Corflantinus in L. 20, C, de Appell,

Befold. de Appell, cap. 1. 5.6 p.m. ,

præczpde cum neghgcntxa pamum in recepfendis f'a&s pcma' mis clt-

eum-

/WJ

PART. 1. SEGT. V, IN MODO APPELLANDI

m

:

[ otensttt

cumítant

iis plerumque iniquioribus fententiis caufam prxbeat, adeoque

bene informatus audiat,

judex non

Brunnem, ad l, 20, C. de Appell, n, t.

N

Harprecbt ad V.1, 3. de injur. m 42,

id quo

Martin, Comment, Forenf. in Tít.10. Ord, Tud, Sax ,mum. 204,

Menckenius in differt, jurid, fele&&. Difp, 2. de Probat, animi inferend,

nihildmi

tojur , tbef. 20,1n fin,

tOR '

25 nifi apþella

ns utatur verbis injuriofis ju

dici dolum fordesve objiciendo; ^

L.$8.€9 L. 42.ff, detnjur,

Brunnem, ad banc, l. 42. €8 l, 8, de Appell n

Cüm 37

Gvido Papa fíng, 35 9. , $.

;

)031

Hillig,in Donell,lib, 28. c. 6. L. Y

1.

Mev, p. 1. decif. 146. n. 6

idque v

tiorem

26 6, 'ïzdjicitur

caufa appellandi feu gravamen,

Maftard, cit, concluf i, m.to,

Mev, p. t, decif. 7,n. 12,8.

80 Subjï

htl

quod tamen in fpecie exprimere neceffarium non

*

Scacc, cit. quefh, 4,n. 25,

Hartm, Hartmann, tit,19,0bf. ig.

üt&,

Brunnem, Proce[[.ctv, c, 28 . m, 49.

fChedui:

fed generaliter exprimi folet, fa&ta remi(fione a

d juftificationem àppel-

lationis hís formalibus:

9$Beil íd) ntid) benm Durdo fotbames Lirtbeif

(j Ua Y

bocbft befchmer

et fínb, aucprod) weiter be(chmeret werber miütbemenit

m?n*jt

ic) (oIdes rafft Recbtens craceiffen Eeffe,

woie

íd) folde8 .þcp fünffti:

get. Juttification qusfüprlid) Darftellen werbe,

f femg

vid, Stryck.in Introdutt, ad Pra

, part. lf 0,2;, 6

füm, ;

27 (vadet tamen

4

Cffari

Befoldus cit. c. 9. $,3.

licet enim non requ

iratur ad fübftantiam ap-

uüt gravamen exprimatur :

pioro

pellationis, tamen expre(Iio ad id uti

lis f,lt.'i ut Judex fciat, an appella-

tíoni deferendum,

Roland. a Valle conf. 43 n. 6, Vol, t.

fed in

Gail, lib, 1, 0bf 128, 0. 4. (4))

flopj

Mer, cit, decif. 7, n, 1.

Wt

28 5. Requiru

nt expreffionem nominis Judicis ad quem,

Chedi

"T.

Rebuff. tract, de Appellat,in præfaf*, 9, 30. n fin, fM. 3. fol.4

Lantel-

Tümt.

O (ent

Implo

(à) Etin 074, 7»4, El.*l?ax, recogn, präefcribitur, ut, quemadmodüm in Leuterationis,

itain Appellationisfchedula unius vel alterius gravaminis fpecifica expreffio fi-

Bu

at, non perz relationem ad A&a, quamvisa definitiva fit interpofita, alias cum di«

Cta,

&atione multa s. cha]er. rejicietur : 2. 0. . $. R. . $9. $.5 J- 5.16

fiolon

(Th

— :

Ó Ó—À

r -QUID coüsmsRäïj .A'bvoch?-us,,

46

deoque

Lancellot, de attentat, P

9. 199, Tom, s.

art. 2, 6, 12, 65' /n nov, 432:*!), p&;e(l. Iz'ng. $. pr-

- Luc, Petus in Prax, for,Capitol, lib, .

1d -qu,.od :

probare volunt ex

C,1.9b, bgr/.' 444(; e qm?itærk,

l, t $. ff quis in appellatione ff. de Agpell,

ï;ferfm!,

nihilominu

s appellationem valere,

h

:iendb,'

tenent multi, quos citat

:

etiam non expreffo. judíce ad q'u»ïhem'.' 29

Stace. de quaft, 4,n, 46, ve

r].' contra boc,.

cum appellatio videatur ad proximum füperiorem dire&a,

Hillig. ad Done!l, lib, 2g. c. 6, Lit, XX.!

- Brumnem. cit,c. 28, ", a,

iciqu—e* mi

riorem,

nus dubii habgt? quandolapp?l!ahs habet unum tantum f'upe.gv

"

8. 'S'ubj"*ung"*

r

Scacc, j&m ciz, loc. . 49, €8 quaft. 7. , 9. 10,

(olet petitio pro admittenda appellatione,

bitfe 94

ä'ppfeuat-i

0lt att utib cum przfen

5:61: þiefe 30

Stryck. cit, 6,23, $, 6,

tato ad acta 31 nrefimert,

ut & 9, pe

titio Apoftolorum,

ppellationis

quam qüid;m non *neceffariam ;juaibac in- 31

fchedula a

Scacc, eit, quaft, a. m

d. verf, declava z'flz)d re'quz'jz'tum,þiafc;

Utl

quia poffu

nt

peti etiam poft

!Wïmï

appellgtionem ] d'ef quo ivr-lfrgf Utilius ta-

m'ep judicat

2

Vfünfi

üffempär i

Brunnem, cz't.xc. 28.n, ;f.

:

n ipíà appellation

€ fimul pet

antur ad äbbchiandum*PrpceL ä:

fum, & hoc fa&to u

lccriorem geticiong

ceffariam

m'Apoüolor—um non vult effene-

Spend;

provocando

endi

r'jïiin Pröæyï part, i, 62 mgizzbr. E? S. .21. p 3(J.f'

m ap

awæ

aq

4d Carpz,p,t. confi, 20. Je/: 7.9.7.

Ada. Berlicb, part.t, concl, 0. P. I2I,

3

fed fruftratus fui hac caut

ftopb Gberweína , SBeFl

ela, cum Anno 1703, in

'caüfa:SDEanü Gf)rgiä

33

agfen umb 9[p

pellatens , unb 9martím 98íepe

fchedul

Wegera, 8fáger8 unb

?Ippellattens ,

fub petitione Apoftolorum in

a appellationis ad SeréniíTimum

me fecurum credidiffem,. cxte-

rum tamen proexhibendis apoftolis ante

"l :

lapfüm 30,dierutmn a diepublica-

j

tx fententix peculiari imploratione non

folicitaffem Judicem;-hac vero

imploratione omiffa appell

atio in füpremo appellationis judicio, fine re.

[ægationisa

fpe&tu petitionis Apoftolo

rum inlibelloappellatorio, pronunciabatur de-

zpfïmo '

lerta. Hinccautus effe

difcat Advocatus, ut,

j um ^

ftolorum ia fchedula A

prxter petitionem Apo-

P

pellatiqnis,k fi Judex in

prxfigendo Termino ad

—(','I—'hömxik. Civil. P. II)

: 'NnAr-)

€or um

—

U

PART. 1l S:EG-T.'V. IN"MODQ APPELLANDI

ssiiid

466

eorum acceptionem ante lapfum 30, dierum fit morofus, adhuc cum

proteltatione de adhibita diligentia pro tis inflet, quo ipfe |

- Cargz.in Proceff, tit, 18, dirt, 3. m. 60, —

t 4

nimirum ad obtinendos Apoftolos unicam petitionem hau

publi

34 inclinat,

bt :

füffcere, fed p

lures requiri interpellationes, & de fatal'fb'us non jlabenj

Á

ttfitil

dis proteftationes, defümpto argumento

i

t

ex l, ult, ibi:: denunciationibus

du

./

fregu-emef'

| 2nteipojiti; 'C, 4:1 ufllr.

pupil!amæ, i

n

vid, etiam

iif

Tancretus de Ord. )'uditi';liä;grc. Ex off

Md

*

cío Appe?lat aris p,m. x-;öz.

Gail, läb.l 10bf iat, . g.

W

Et fcribit

t

Scacc, de Appeli. quaff, 13; drt3, , 28,

fidti

in ipfa Appellatione in

ftanter, vin-

indüci

uod non fatis fit Apoftolos petere

mmr

ftantius & inftantifime, ut morise

ft, fed debeat appellans redire pro

eorum refponfione, & fi nullum ei przf

*

geret 'Ferminum Judex , fed

etta

taceret, debet redire ultimo momento tri

ginta dierum, qui dantur ju»

hOT

qltess

dici ad refpondendum de Apoltolis. (b) -

35

10, Adjiciturdies, quointerponitur appellatio,

quamvis hujus omif-

qtjf

fio non vitieclibellum, cum ex przfentato Judicis vel AQuarii, quinon

"d.

folum diem, fed & horam,

vel punétum,

fi przfentatio forfan in ulti-

ftür

*

d

at, n

n

mutm diem decendii inci

notare tenetur, decifio ftïm&n;ia, an fatale

interponendi fit obfervatum,

W

Gail. lib. 1, 05/. 139 9, $-

i

gtl

Scace, eit. quai, 4,n, 57«

Wif

Et hxc füfficiant de requifitis libelli appe

il'a'torif'i,x

| Ad pïenï&;ærfem vhuiüy;

puma

intelle&tum fequens fubjecta elt. formpïa;

foed

j

IN

36

SaobtASblet xc.

fl

ujus 3mi,fcb--&:: ut$ Setía

gt

« unb premm ä

d

. &g i& Setmfcï;enen 16. h

L

$8 9. G. stidgern, einilrt

beíl biefes Cunbalte :

thel

S»a$ c8ber cíngemat

oter geuterung unb. befche

betiett adhafion

mirg

ungead)t, bey

bent aiis.

Sept. Anno 1699. ttDffHe

fei, iunb

betimblidoen Mrtbeil billig DIeibet,

ieond) fo

Wt (

fol, 252, VQI, ?

b

tf

04

ppellar. teftatur fufficere, fiuno

T

(b) Praxis *tam*ev

Qhodiernä, quc fequitur Cle., z. de

am in ipfa Appellationis fchedu-

ä M

