1. Reffitutio eff. fimiltma ap-

42. In quibus [upplicatio differt

Ptpo

ellattoni.

ab appel!atiom, rem[[rve.

32. Et /flit regu

/

43. Supplicatzo regulariter nom

Et fiq

110z€h.«

larit&r execü;

fufpeudit executionem judi-

2

?. Lrmitatur.

cati.

:

S'dxonicoi .Supplz'm-

ï

4. Aafiue remedium

7 revi-

44. Inforo

i ad

70 Adforum.

tzonis nullus efdl ufus.

2*. Revifto defiuttur.

L

£. KS:'ynJa:;:m*.aJ L'Dgnütü"t 6]?417'

26. Que ,Revifionem petenti

hus

pelatzouss.

Itca afiïnia*appellatïionïs ampliffima fefe offert materia, ut de his in:

hii o

n

cegrum tra

&atum confcribere facile occafio effet, aft valetudo ad-

huc vacillans, q

tix me per trimeftre ferme fpatium grabato affixit, cala-

Idcirco ultimam hanc

Neta

mum cohibet, & ad finem properare imperat,

deranda autem venit l,

2 Se&ionem pauculis tantum abfolvam. — Confi

fi nimirum Judex nulliter procefferit, quod quibus mo-

üitic

querela nullitatis,

oriri foleat, altiorem hoc demonftrare

&t

3 dis fiat, vel ex quibus capitibus

E]

*

difquifitionem requirit, quam v

ires noftrz permittunt; idcirca remitti.-x

j

mus Ledtorem

5

ihiqu

- ad Zanger, de Except,part, 3, cap, 26,

06701.9'?0 |

Vantium de nullitatib.per tot,

'q'gxü

./

^

qq.E? lib, , Refp. 72, nm, 12, 13.( :

Carpz, lib, 3. Refp, g$. mum.7.

lit fententiam, vel

Ciatux

4 imprimis nullitasaccidit, quando J

udexincompetens tu

lata fit fententia fuper non petito,

aut fübftantialia Proceffus non obfer-

tuüne

litis

| vata, five litigantes ad audiendam fententiam non citati.

Carpzov, in Proce[f. tit. 19, frt, 3. n, 2.

W co

.2, dedif. zo'y.;n. 2e

Mev. part, 1. decif. 77. 0. 3. decif. $3.n, 4« y.part

MOne

putt 3 decif. iq g m g part, y decif. y, v 2,

^ lnter

gcmemsatuin

FRUSTRATUS AD Hujüs AFFINIA CONFUGIT,

$79

MiectaMten

Ihterdum nullitas nonattenditur I, fi cauf meritis non noceat, fed g

orem Proceffus concernat,

"Ü

tantum rig

Mev.p. 2, Dectf, 29. . 3,

Gail, lib, 1, obf, q2.9, 4. f,

»;X ECü;

4, fi quis illi ipfemet caufam dedit,

Cravett,in tr. de indemnit, mulier n 55,

27

1g

JMev. part, g. decife g . m. 3.

3. fi non ex Judicis imprudentia aut iniquitate proficifcatur,

?7

hat

Me», part, 6, decif, 300,n, $.

4. Nec etiam nullitas ad audiendam fententiam, vel ubi fententia ftatu- 8

to die non publicata femper & indifferenter attendi folet, prout differit

Mev.part, 3. decif, 240.part. 4. decif, 105 , p. 6. dec. 352..

iert

Proponitur autem nullitas tam agendo quam excipiendo,

jt.

Paul. de Caftro lib.t, conf. 280.

a

Et ficuti excipiendo perpetuo opponi poffe tradunt,

I9

toger lg g fs ff. de Excopt, dol.

)

Cavalcan. part, 1, decif. 23,9,33,

Klock, Vol, 2, conj, 47. n,1g.

li

ita actio nullitatis ad trizinta usque annos durat,

YI

1, 3. C, de prafcript. 3o anm,

)ba

Gatl, 0. 1,00],127. , g.

;

Carpz.part. 1, con[t, 26, def. 21, -

nifi caufa ipfa breviori fpatio circumclufa, utactío dedolo & xdilitia,

his it«

Carpz, d.i,n. 10,

doad

DBrannem, Proce[f, civ, cap, 28, . 109,

1 ca]ä-

Ne tamen ita promifcue ex capite nullitatis impugnarentur judicata

y hanc

énit l,

per Receff, bmper, de Anno 165 4, . 121,

diftin&tio formatainter nullitatem /zzabilem & infanabilem, ita, ut regula- 12

$fn0-

riter rullitatis querela intra decendium novenda, & eadem appellationi

(ttate

jungenda, nifi fit nullitas infanabilis, nimirum ubi notoria nul

1itas aut

at

iniquitas apparet,

Mev, part, , Dectf, 39.

d

L]

v. g. fi vel (übítantialia Proceffus negle&

a, vel contka

]

us inthefip

ronuh-

orfum etiam nullitas fpeCtat ex defe&tu jurisdiQtionis,

c.iaþtum,.qu

;

Blum. Proceff, Tít, y6, n, a. feq, —

m,vel

tunc gravatus redta adire poteft judicium füpe

rius & coram eo prdþoi

obfee

fitis gravatorialibus medelam implorare & impetrare, nimirum füufficit,

ut conquerens fe faltem fuper actis fundet, prout eleganter exponit

- Mev, dtéif. 38.

Monet tamen

L':n' ^

I3

Suryck,

(bs.ddaa

fjtet

-

D m

$80

"PART'—..QII. SECTX. ADVOCATUS A;'PELLATIONE

d

^

liter &

Stryck.introd, ad prax.cap, 23, 5.27.

ut etiam Advocatus nullitatem infanabilem allegans caufz fit, & intra

4 in

decendium illam querelam moveat, appellationi jungat, alias poft de-

alega

cendium regulariter fententiz executionem non fufpendit.

Vid. Brunnem. cit,cap. 28. m.10.

14

ubi limitationes fübjungit,

In foro Saxonico

tenetur exnuilita-tel gra-

vatusintra terminum Saxouicum i, e, fex feptimanas & tres dies a die pu-

blicat fententiz computandos nullitates allegare acin proximo fequen-

Quet

ti Termino injudiciis curialibus & fupremo Appellationum judicio, ubi

certi habentur Termini, in aliis vero inferioribus judiciis intra duplica-

tum Terminum Saxonicum (a) ad deducendas & probandas eas citatio-

nem impetrare,

-

äGam

juxt, Ordia, P.

: rocäj].' judie. Tít, 38,

citg

tterbalb 6, $$Bodbenac.

poft prina;v. fbaä Bt fo!cþeä in;

ftite

Carpz. in.Proceff, Tit, 19. Zirt, 3. 9. g. f44.

ff

1j

ubi rationes,

Reftricta tamen eft hxc regula

ad fententias in jud'icic;

Wj

latas & limitanda in decretis (b). aliisque aGtibus judicialibus, in quibus

litas'g]

fi nulliter fuerit proceffum, etiam poít terminum Saxonicum, in. foro

Ele&oratus Saxonici intrá triginta annos annum & diem ;* fuper nulli-

tate experiri fas erit, prout ex concl

ufo Scabinatus Lipfienfis in Sgnatu

Appellationum recepto firmat

8

Carpzov, jam d,l,n.13 f24,

É

:

Ti

16 Minime ta

men exiftimandum eft, nullitatis q

gefelam in abufum a quo-

Ti

que trahi poffc, fed cum Sereni(fimus Saxo advertit, lites quandoque

D)

hoc beneficio majitiofe protrahi, certam confítituit mulé&am, nempe

g

quadraginta florenorum in ill

OS, qui friyole de nullitate conquefti de-

üicit

prehenduntur,

— Fid.cit, Tit, 38. Or4, Proceff verf. & tiud b5

ernad) ac,

à

&to

Carpzov. jam cit,loc,m.feqq,

füyr

17 ubi limitati

ones n. 26. feqq. fübjungit, fi cum appellatione vel Leutera-

m

tione nullitatis remedium fuerit cumulatum, item fi querela nullitatis

[lti

18 ab initio ftatim a Judice fuerit rejecta, ^ Notandum ctiam eft, triplici-

cipa«

ter introduci poffe nullicatem, 1. Princïpaliter/&- Iolitariq, 2, prin

liter

(2) Sed per Ordinat. Tud, Sax. recogn. 2, $9. $. 2. citatio intra wmicem, non duplica-

Min

tüm, terminum Saxonicum impofterum impetranda cft, "Ubi & expreffe decla-

zatur $. r.ad. nullitates, qui ex defe&u citationis vel mandati emergunt, neuti-

&j

quam pertinere, que 077. 7z4, Pez, de nullitatibus prefcripta, fed iftas agendo &

excipiendo /ezper urgeri poffe, nifi modus procedendi expreffe aut tacite fuerit

fatihabitus, quod etiam victori poft fententiam definitivàm , permittitur.

& fi

(b) Quoad decreta tamen dubiam facit limitationem, quod in Ord.J«4, Sax. rec. d. f

tà igj

;æ $-7 dificrencia inter featentiam & deeretum, qua querelam nullitatis/fublata fic.

FRUSTRATUS AD HU]US AFFINIA CONFLIGIT.

$8I

hter &conjunétim cum appellatione, hoc modo; /eszestiam effe nullam,

hl

Aut tameninjuflam, 3, minus principaliter & implicite, quando non expreiïe

ld

allegatur, fed in ipfa appellatione tacite continetur,.

- Gail, lib, t, obf 77, n. 6, . obf t27,n,.2,

Mynfing, cap, g, obf, 9,n. 3.

(b

IMev.p,

decz/' 14. 9,10,

ie pu

Brunnem, ctt, Mp, 29, 9. 109.

quen

Querela nullitatis executionem judicati non 1mpedxt,

15

0, ubi

Stacc, de Appell, quaft, 19, emed, 1, concl. 44 , :.fqg.

iplica

Berlich, part. 1 concl, 1. 9, u (2q,

ACCIQe

Vid, Ord. Proceff, jud, Sax« Tit, 39. verf.

ïï?aüt! atte) gleíc) fofcbe Nullitát innerbalb ver nocbgeïan'enen &rift

u

eittgemanpt mürbe, foll bod) bierburd) vie Sulffe auf bas Urtbeil, fo

feíne Stafft erreídpet, nidyt(ufpeadiret, foriberm nídit? mímber8 bamtif

berfabrem voerbem, obfd)om benr Urtbetl bíe Clauful mít angebettget

T

Daf SBeHlagtena&ionem nullitatis atigufteller unbenonmem, — Nifi nul- 20

bus

litas effet evidens & ex actis notoria, adeoque in continenti probanda,

foro

Carpz, part, i, conft, a6, def, 22.

nul

Mev, part, 2, Deti 0. 253.0.3. 65 part. g. dectif. 202.

emat

Vid, biciterum cit, Tit,39. Ord. praæf ubi :

98 vodteDen eittev Der anaeaebenen Nulticátbalber mít fonft anfebua

líden unb glaubmürbigen Gedeín qefaft, baf er fíe ítt continenti um

j (]UO

innerbalb ber 2cit, rocldbe Ó Der -þulffe pobne 045 geboret, ausfübrem

doque

uno partbur £onte»c,

Yumpe

II, Affinis appellamom eft etiam Reflituzio in mtegrum, quz non male 2I

[j de

dicitur redintegrandx rei yel caufz a&io,

Cujac. in parat, ff, de veflit. in integs

& competit non folum minoribus,' quique his adnumerantur, de quibus 44

fupr, Seà. 2.

fed etiam majoribus ex jufta caufa contra Jüdicis decre-

uea

tum, vel latam fententiam ac publicatam, ut caufa in prx[hnum red:gatur

ftatum 5 fedes hujus materiz eft.

Ulitatis

nphcæ

in tit, ff. de in integr. veflit G wi, C,eod,

jQcpa

Vid, Carpzov. Proce[f, tit, 19. Mrt, 1, 0. 4

Jitet

Mev. part, 3, decif, 177 n, 5 , &8 decif,i7,

Minoribus folo xtaris beneficio hic fuccurritur, ma;onbus autem faltem 23

lupl

1. [

detdi

ex jufta caufa & claufula generali

at

L 1l 3. ff. de veflit.in integr,l.1, 65 tot, tit. C ex quzä cAuf, major,

rmdo *

WMev, part, 1, decif. 134« 10,

[uenit

& fic eandem concedunt vel doli i, vel abfentlæ caufa, i ntem ob mürumen- 24

ta ignorata vel novll,;er reperta,

"

lq 4?

);aü l

(Dd dd)3

$82 — PART. li, SECT. X.V Apvþcgruä APPELLATIONE

l, 4, C. de ve jud,

l. 29, C, de transadt,

limitat

Mevius [Wt-j. Decif, 103.9,3 '/?7- :

if |

:

ob teftes noviter repertos,

vEt

arg, l,ig. C. de fid. infirum.

ob errorem

Mev, part, 9. decif, 8,n.2,

Datur etiam adveríus negligentiam

Advocafï,

Mev, part. 3. decif, 9.

À

&

45 & qui adhuc alii cafus funt,

ubi r

Nam caufx re&ixtgtionum, majorum arbif

i

trariz funt;

ordiä

Carpz, cit. dirt, 1/n.23. (C)

46 Petiturque reftitutio non modo per v

iam aö'tionis; fed etiam exceptio-

nis & replicationis,

D

quo|

l. 46, $, item. queritur,ff, de Procurat,

Tum

nem .

Mev,part, $, De:i/',mä. "H,3.

47 & incumbit petenti probatio Ixfionis,

&f

Mev, part, 2. decif . 130, , 9, €P p

art,7. decif, 287. . 2.

48 fiquidem reftitutio nunquain dacur, nifi adfit izio, .

Mev,part. 3. Decif, g, n, 2.5 ,& part,7, decif. 3y , n,1.69 decifizg7.m,

N

49 Et licet reftitutio in integrum maxime fi favorabilis & privilegiata, atta-

men fpatio quadriennii eft circumfcripta. Poft minorennitatem fiquidem

Eta

quadtriennii folummodo fpatium eft prxfinitum, quo reftitutionem pe-

quar

terelicet, . Nec elapfo eo minores vel majores lxfi ad ejusmodi bene-

Ntür

ficium ulterius admittuntur,

fente

l,ult, C, de temp.in igregr. refiit,

j

30 Limitation

es habet

tür

Carpz, tit,tg, drt, 2,7, 19 usque 25.

Inà

fic etiam poft quadricnnium' de reítitut

Qüm,

lam vulgatam

ione excipere lice(tþ 'pcïr i-eguf

, ttlt, ff, de del,mal, eäcæpt, :

a

in hg. $

I Eft autem reftitutio in inte

gr-um ümillima ap»»pellationi ^ atquexhuie

N

&quiparatur,

Qür,

Me

V. part; 2, decf[ 1;;7. 5,2,

"

füm

Carpz. eit, ddrt, 1,0, 9.10, tt,

tion&m.

33 ubi fimul, in quibus differt. E fiftitregulariter execu

Mev.

lnfo

(c) Qua de remedio in integrum reftitutionis O74. J»4. Sax, El. Rec, noviter conüitw

W&

tafinf, jam notavimus n «£d'vecat. prud. P. L. Se£f. Pj!.;:; PTA

b

"

—

P

$83

.. FRUSTRATUS AD -Huius "AFFINIA cóNFüGIT,

; MeW.P, ?^ dæf/,' 274. , z'ü. 2

Caypz,, cit,loc, n. 14 i,

nifi per calumniam vel frauge fit petita,

33

Mev. part, 3. decif, 19, . 2,

vel executio femel coepta, quam non fiftit,

vid, Mev, cit, decif, 274, & Carpa, Alleg, loc,

Mynfing , cent, 6, obf. g0.

Trentacinq, lib, Tit, 4, Reffit, Refolut, 2,

Reyger, in Thefaur , jur , voc.

—Rcf*'im.zio.

X

T

ubi notatu digna babentur.

Ili, Adfine remedium eft Revifa A4Gorum, qux definitur, quod fit extra- 24

ordinarium juris remedium,

35

ob, Ludovic, Bender , de Reviffon, conclaf, 1. n. 27.

eptio.

quo fententia judicis fuperioris, a quo provocare non licet, diligenti acto-

rum infpectione & meditatione rationum, quibus judex füarm opinio-

nem fulfit, denuo expenditur ab his, qui huicnegotio deputati funt, ut

€a, fi iniqua aut nulla fit, corrigatur, fi xqua, confirmetur,

Meier, Colleg, Jrgentorat, ad Tit, ff. de Mdppellar, th, ig,

Bicctus Colleg, Argeut. ad Tit, ff. de Mppellat, tb.12.

h

qux autem Revifionem petentibus obfervanda, tradit

36

E

Mev.part, 8, decif. $g,

uidem

Et ad revifionem requiti volunt 1,quod caufa fit reviübilis, tumratione 37

n p

quantitatis, ut fcilicet fors fit bis millium joachimicorum, tum ratione

bene-

naturz fux; ut fit appellabilis,

2, Ut intra quatuor menfes a die latz

fententiz computatos infinuetur.

3. Ut tam Advocatus, quam pars

juramentum Reviforium przftet,

4. Ut AQa revidenda ftatim taxen-

tur & fportule in Archivo a petente revifionem deponantur,

$, Ut fi

magna temeritas vel prurigo litigandi appareat, debeat pars non tan-

tum, fed & Advocatus mulét

N

rl

poena corporali,

a pecuniaria affci, & in fübfidium, fi paupet,

Vid, Brunnem,in Proce[f. cap, 2$, . ug, /gqq.-

Revifio non füfpendit executionerm, fed fententia prior executioni tradi-

38

exhuiä

tur, modo vi&tor cautionem fufficientem przftet, de reftituendo

d

jin :ca-

fum fuccumbentix, excepta tamen caufà religionis,

Brünnem, jam cit, loc. n. ug,

In foroSaxonico Revifio plane non eft in ufu, & extat de hac

39

jn.

ut &

T:, 37. Ord. Proceff. jud, qu,

Or4, Apgellgzt.k I2, San ber Swpplimiöü utnb Rez)iji'qn,

T'A

33

2

$04 PART. IL -SRC TC2 .ADVOCATusj -APPELLATIONE &c,

x

APE

40 IV.A Revifione pervenimus ad Supplicationem, qux haud raro confun-

:

-

41 duntur, Et eft Süpplicatio querela ejus,

xquiiab €0, a quo alias vel Pm-

pte

r ejus excellentiam,

Lj € avib, feq, C. de prec. Imnp,off.

l,ux, C, de fent. praf.prat,

vel propter ftatutum provinciz, aut Refcriptum Principis, vel in totum

vel intra certam duntaxat fümmam appellare non licet, (e gravatum que-

A

yitur, & fententiam vel ab eodem, qui eam dixit, vel cjus füperiori

retra&tari petit,

Bocer,claff. é, difp.35, tb, 64,

Mev. part. 1. Decif 197*

42 In quibus

Supplicatio differt ab Appellatione, late pértractarunt

P

Meier. in Colleg, Argent, ad Tit, ff. de Mppell, 1b,17.

Biccius in Colleg, Argentorat, ad eund, Tit, de Appellat, tb ut,

43 Supplicatio regulariter non fufpendit executionem judicati,

l. 3. C. de Appellat.

Me», cit, decif. 95,

Á

À

ecepti

atlie

44 InforoSaxonico, utiRevifionis, ita & Suppli

cationis nullus gfus ei'rkper

Acceptil

cit, Ord, Proceff.& Ord. Appell,.

45 V.Cognatum etiam appellationis eft $yzdicatus,

five A&io adverfus ju-

ÀQ £0

dicem, ob male latam fententiam , ad intereffe, Sienim judex litem

n

ET

fuam faciat, in quantum zquum vifum fuerit, condemnabitur,

limitn

l. ult, ff. de extraord. cognit,

.Cunf

pr. . de obligat, ex quafi delidt,

2

f

fin autem doloinjuíte ferat

ententiam, in folidum tenebittir,

l.ig, pr.ff. de jud.

Aunde f

Qur äc

goh, Bapt, Cefar , Confil, illuffr . $9. . 9, Vol, 2,

án Tm

Hicabrumpere feffa & vacillans manusimperat, Siquis dec

*

"ï'u;ones

rat, adeat

ogna;is agf

Bttines

pellationis plura defide

Meter: Co

a

h

lleg.

Argent, ad t. ff. de Appell, tb,i6, fa.

Jnits

Biccium in Colleg, Argent. ad. d,t. tb. 16.

Quop ;

Brunnem.in proceffu civ.cap, a. m,tog. feqq,

Mioris

pl

Siryckiintrod. 4d prax, for, cap, 23 $, 26. [44,

Eenis

Quom

lan

- COmp

SOLI DEO GLORIA.

j &;-)m;

|

Quan,

Qu

(

88 ) 86

INDEX

$ ääoää

fokos

t2

BU

IIIIRI

CAM

*

$

i

Qu nAS

9A QAS &AD.

$ eA* v gU Cb

"0

ri

1

AD

$

[5

$

ROROKX

a pIoktog

O«

Des

PO

ï:

Q

us

107

eY

*

iä&ï*i** :

SEROES

ao

/A

od

Scme

Xaocat

D

nfün

X

TOS

:

IIIII

$8 äïäï

d

iil

w

sE

L

:

Jpto-

ää

$ ä

INDEXI

totum

. PARTIS .

1 que-

perior

ADVOCATI PRVDENTIS.

IN FORO CIVILI,

PRIMAE INSTANTiAE

Prior numerus paginam , alter numerum marginalem, litera adjeta

annommney Andxcat.

Á

A&lonum«cumuhuo mterdum toleratur, mode

AACCEPTILATIO,

judicium non reddatur retro nullum. . 13.28

ACTO R.

Acc

eptilatio eftfolutio imaginaria,

156.17

actionem tollir,

157. 19

A ftorem !'emper conftituit tutor vel curatoria

(rper

Acceplation:s folennitates funt. rcmr.ü'æ.:ä 20

Sixoria?

$4. fr.

ACT ..

quomodo id re&e fiat?

£bid,

.quando curater pro curanda & maritus pro

s t

A& , £C in furemario judicio, non probant

uxore conflituunt?

$5.0

Àm ordinario, fi probationes non fint

A€oris Advocatus que in Termino obfer-

x lícefnl

qp:enaris,

215

yet?

hmltatur

217

66.25

44 CTORIV M.

,cum fententia reverfa, in prefentía partium

A&om requifita que?

,aperienda,

296.11. & 297. d.

ACorium an & quando a curanda fubfcmbcn-

MCITO.

dum?

,A&ioin perfonam que dicitur?

4.5

ib. 3. & 32

Aunde fluic?

25.6

&àe A&óriis monita ex O:d. Jud.E.S. rec. $4. feg.s.

.cur.fic appellatur?

3b

A&oria quomodo expirenc? diítincte,

dbid,

4án.rem.qu£nam eít?

ACTORVM 1INROTVLATIO.

4.6

us p

Attiones contrarie at uge 2

12.24

Ad inrotulationem actorum ,partescnantur. 293

q,

Aiones funt. vei rcaïes, vel perfonales, vel

!Vtæ.

4«5

Circa mroruiatmnem a&orum officium advo-

mixtze quænam

funt? -

Aär]

cati.

296.

auot modis dicuntur

i6.8

ACTORVM TRANSMISSIO.

Attorum transiniflio zecte fit ad müantmm unie

AGionis inveftigatio & cegnitio. requirieur.ad

nræpæranor,em Jadxcwrum.

3. 2.& a.

us partis,

294.4

genuseruendum

$22

cujus expenfis fit?

1& $. &Cc

uomodo.?

T

Áeri debet ad collegia Saxoníca, non extra-

AGienum divifio

43

nea , vel ad Doéctores fingulos,

394. b,

- commoda & incemmoda,

.

facienda ad aliud collegium , leuteratione

AGonum -cumulatio .eít. matería .confragro-

adverfus priorem fentendiaimn interpofi-

a,

10. 16

tbid,

quando fuftinenira

ADIVDICATIO

vando prohibita?

15.17 fegg.& e

i2. 24

Adjudicatio q iomodo fiat ?

312. 42

( bünnik. Croil, P. I1.)

Eece)

Adjudi-

»

n

—

NDEXI

PARTIS

— —

p m

ibid. 43* 46. &y.

illud extendi aut prulungarx non poteft per

Adjudicationis effectus.

Adcglho

ADVLTER IV M.

Ord. Jud; El Sax: rec,

264 €,

tün

Quodlibet fcriptum difputatorium in duplo

Adultermm fimplex , prefcribitur quinquen-

|

nio,

159. 31

efferendum, & quare ?

265, ,

Vide E

ADVOCATVS,

B

Advocetus irjufiam caufam ne defendat. $.

Z

BELLV M.

Ceffionatiti

1O,

*

€.

Bellum rzefertur ad cafus furtuitos.

-

Advocati officium, qua-*xda judex clientem, ju-

167, $o

hinc dec

älamet

itam caufam foventem, ad ineundum

quid jus

iniqua & damnola perfuadere ftudet $9.5

Vide Charta blanea.

ium

1

Advócati in Saxonia Elettor. requifita. 93. fq. s.

C

AMICABILIS COMPOSITIO.

CALVMNIAE JVRAMENTVAM.

Amicabilis compofitio a Judxce fuadenda 58. s.

yid. Jurementum calumniz.

Ablatqut

it. 10g. 67.

Slancetur

CASVS FORTVITV S.

eam fuadere , nec impedire jubentur Advo-

Chat b

$9. .

Cafum fortuitum nemo praftare tenetur. 167. $0

pht

Cctx, fub qua poena?

Ad cafus fortuitos quasceferuntur ?

168. 50

anad cid

quan( 9 imperanda?:

109. 68.

CAVSA PETENDI,

q;ï

qualis ejus inftiruende norma O.I. E. S. R.

di

preícribatur,

58.€.

Qjotuplex ? & que omitti poteft, que non? 18

Aunicabili compofitione omiffa , Proce(fus-m-

14.

Dtio blan

fecutus. non habetur nulius,

ib. 68

quomodo exprimenda in AGione reali, &

APPELL.ATIO.

quomodo in perfonali ?

dbid,

ia &

Appeïïæno ia multis convenit cum leutera-

CAVTIO IVRATORIA.

py

tiOnv.

eltur

121. 03

Ad Cautieonem juratoriam quis admittatur?

quando non adm:f'ïbxhs eít?

ib. 91. & fq.

v'.älïq 2

ibid. 93.Íeq.

quomodo ea preftenda?

n 77

35. ddl,

J*

quando deíerta eít?

5

ARRESTVM.

CAVIIOPRO RECONVENTIONE

io

EF . BXPENSIS.

iüf bí

Arre&am injítum & ilicitum re'axandum

Nl

cít,

130. 154

Cautio pfo reconvertione & expenfis preftatur

&

Arrefti illegitimi & invalidi euepxm quando

vel pwnonïu

vel fidejufforibus, vel

C0gva

obrinetc?

H,. /'*S

ecdam jurament

u.;s Bona ('OI'*HI"D!(" 'e nonlicet ?

A caudtion

eor

"j 77

ad iní

Ar?eiu)

xig

x...lx

oieconve ntxone & expenfis qux-

T

Arreí

m'n hoi:e in Sax. El

&i Lö-

Vr

amplius non im-

ramífuntimaqunes? j 78. & 44. infin,

i20.À.

cgd&üt

peuatur, & quare?

add 114. ee,

Citstione

ATTESTATA.

Cautio gm reconventione hodie in Saxonia El.

1

Circa Atteftatorum publicationem quid ob-

pane abrogata

69 9.113. CC,

ilev

tineat?

262. «

Cautio pro expenfis quomodo hodiein Saxonia

.El prefianda?

l

tteftatorum difputratio Gno*mfi:; fit?

1631

H5 €€.

l

quando « dm:ïitnr & quando non?

6:.4 $

CAVTIO RATI.

[

Ti

&

ficin mututs fcriptis.

264.15. fq.

Cautiorati non fufficit loco mandati,

60.9

putes

p.mhca io an diflerenda

uque exhibitis ar-

quando per O. E E, S, R. fufficiac?

60. P.

tic

[j

alis reprobatortalibus?

205. 3$

realiter pignoribus vel fidejufforibus praftan-

Sequui

remunciatio quando utilis?

291. 1.

da eft.

61. lo. vid. z£;4, f.

N

Circaatteftatorum difputationiemReplica;266.z0

limitatur.

*

zbid.

Q

Dup!íca unà Salvauan edrifft

2742

Sub cautione rati admittuntur p

Tiiglica

28:.22

ne conjuncts.

'erfonse fangui-

2)n

61.

€ur

. 'Terminus « '.ïput..,t on;bu'; etteftatorum pre-

quodex O.1

. E. S. R. partim declagatur,

par-

finitus an à judice ex officio coanguftari

Bmpl

tim re (ïrm gisur

8bid. z.

oteft?

2^3 ;o

limitetur

25,10

Jimi

Quale fpat:um dlfþutatlün bus Átteítatorum

Confo:tes litig

2b. 11

hodie ia Sax. El, prefinitum ?

2655

lamitatur

62.12

i

CES-

WeeSarr h.

!ND!*X H

PAR1I»5 l.

—

EE

Le1C D6

- CESSIQ.

j) nomen citantis

37 9

264 e,

* Adceffionem legalem & lesitimam que reqm

43 caufa, ob quam in judicio htmandum déao

runtur?

136. 14

tanquam fpeciale rcqu'ütum Citationis ha-

duplo

bctur

tbid.

s d

CESSIO BONORVAM,

quid citatus, ea omiffa, urgeat ?

DA

Vlde Exceptio Ceff. bonor.!

in Sax. Ele&, hodie prima it«tlm citatio fub

CESSIONARIVS.

H

prejudicio facienda

34- £.

Ceffionarius vice cedentis & ejus loco eft 246, 24

$) locus, ubi judícium habendum

34. 11

DT

zbid.

hinc decatumnia jurare ténetur

limitatur in judice ordipario, qui cettum &

Sax, Jud. Rec. dfmof'-

deputatum tribunal habet

1b,

quid jure O:d. EJ,

zbzd

, £üum?

€) certus Terminus, i isque ;ca.aixs

34«

4.12

CHARTA BLANCA, .

quid Ord Jud. E. S, rec.

fía

4àt«

ïü

35. d.

35lattqoet.

7) iubferiprio a judice facta

35.

n5

V

interdum etiam fubfigillatio

10.14.

fBlattquet unde dicitur?

62.14

Slancetum non trahitur ad ignorata

3bid. 16

8) rite facta infinuatio

ib.ig

que fit per nuncium certum & juratum, cui

XCharta blanca defectum mandati non fup-

cred

veià

$114

dum

441

67 fo

let

62,15

In pagis fieri poteft per Srukerum,

utScabi-

1650

anad cafz.s fpeciale mandatum requirentes ,

nos

quin imo mandanti prjudicialesexten-

36; e.

2. 16

ampliatur in infinuatione a Juuce ipfo vel

on?rg.

di qu-äfaf ?

Notario fatta

«6 5

JDatio blanceti res neucuiofg eft

$. 18

14 &t

limitatur in infinuatione sb advería parte

l; &

CHTATEO,

facta

zb fh*

ilit,

Citario & in jus vocatio nunc confufim ufur-

infinuatio fieri dsbet ad manus cirsti

36 17

jari coeperunt

3o.1

interdum ad domum

eft juris divini, naturalis & gentium.

ib. 3

iid.i8. & f.

atura

quod de folo d'vtmcxho, feu leco habitatio-

tanq iam

gunx

spzum, bafis & fundamentum

nis folito , intelligendum

17.18. & 7.

)7

cuj

E

isvis, fine manifefta nuliitate

j di

JJJ Cl

quomodo contra univerficatem legaliter per-

totius Pm.,cfïus oiitti non potett ;/iZ.

agenda?

7.19. & f.

)NE

án fübfidium quando decernenda? 40. 24. feq.

nenreüe fitad manus Manäatam

3(2 :9

invalida & impeife&a omaia fequentia vitiat

limitatar

ib.

& non obligat

4336

»latt

ad litis confortes & eohzredes quomodo per-

us, vel

convalidatur per compar.tsonem citati 43.37

agenda?

38. R. 39. 22. feq. & 7,

e2d inftantiam citantis non emifía, nullius mo-

577

menti eít

adeos, quiextra territorium funt

40. 14.

s qui

3* 9

ad pupdlos, minores, furiofos & prodigos. 47.

uando «ffigenda forlbnsa

7418

injin,

28.& n.

Ilj [2

Cxta-twnes omnes im foro Sax. fiunt perempto-

ad mulieres

-d^, 29

rie

3412

xia B

Quando infinuatio fiat ?

dbid. 36

1200

2d eos, qui extra territorium funt citandi, fi-

non procedit die feriato:

ibid,

uncin fubfidium judicis immediati, per

hmxtaaur

XoLa

41. 31. & e,

TTE

literas requifitoriales

49. 24

De infinuatione conftare debet per relationem

Citationis deforiptio

1o.

legitimam

43. 36

partes. Ífpecies caufe, materia, forma, finis,

Q»ænam :requifita relationis?

zbid,

(0.9

effettus, affinia, contraria

3.3

(o.h

31 7. ffqu-

Malitiofe procurens; ne cítatio adfe perveniat,

sequifica

pro legitime citato habetur

37.18

e[lare

funt 1)nomen judicis

w. 7

"

cur nomen Judicis exprxmgndum ?

ibid.

Pena Judicis in citationis infinuatione negli-

entis

41.

H

ilid

2) nomen & cognomen citandi

32.8

Citationis effe&tur, nimirum preventionis & li-

cur exprimendum ?

3bid. & 72

figul«

tis pendentize

44. P

ét.)

ampliatur in pluribus litis confortibus vel co-

hzredibus

ibid,

CITATIO EDICTALIS.

Paï

[Jm. h

AMmitatur in citatione univerfitatis vel colle-

Citatio cd:&ahs decernitur contra vagabun-

i, ubi non neceffe eit fingula capita fub

38. 26

1410

15, 20. feq

hu

uawcr.htace comprehenfai exprimere P.

quando alias adhibetur?

eee 2)

Citati«

f2

E*

—

INDEX I.

PARTIS.

qusiseeemum

Cit?tio.,edzcteflia; cit e*urbitans & injuriofa — 38

qua im continenti probate inflitutam

79. feq.

aclionem enervant

149.4.

CLAVSVLA.

quando non eft neceffa:ia?

187. 21

bcpeüti

Claufüle in libello fuperabundantes quz? — 20

Litis conteftarionis effzctus

ibid. 33. feq.

Ad litis conteftationem que neceffaria? 186, 17

COLLEGIV M.

21.fequ.

Per litis conteftatinem

judicio

quafi eontrahitur in

D'ihtio.

Cellegium an fit fufpefum, quod uni litigan-

182

tcm'al,

tium parti confilium f'uppeditavit? 295.7

Prolitis conteffatione affirmativa qua val

cnt

quat

COMMISSARIVS.

verba, & qu« non*?

*

183. $. f.

Pro litis con

k

eftatione negstiva que valent ver-

d |

ComiffariiPrincipis exercent Jurisdi&ionem vice

& nomine committentis

o. 26

ba, & que non?

18446. 8

Plures litis confortes conteftationi uni

usadhz-

dilatiór

.mon implorato fubfidio Vafalli ve! judicis in-

rere poffunt

187.j22

ferioris citant fubditos

ibid. & m.

CONTVMACIA.,

dilation

re(tringitür,

ibid. 27

COMP ARITIO.

Contumaciæ aceufatio quomodo facienda? 66

Dihtio

. 28, fegg.

Comparitio perfonalis quando neceffaria? 57.1,

. quomedo fist fecundum difpofitionem Ord.

Jud. E. S. rec.

zbid. 0. & 67.p.

| DIS'II

bodie in EI. Sax. eft neceffaria, fub poera :þ d.

Decontumacia, ex. O, J E, S, R. que notanda?

quomodo ab ea fe liberent partes?

ibid.

Quendo partes in termino comparere dcbent?

67. £,

.$8. 2

COPIZ VIDIMAT..

Docum

Copie vidimate an recegnofcende ? 226. 16

an ante horam quartam pomeridianam ? ib.

9. 1. 4. X b.

2

an prpbant?

227.l7

Qu

COMPENSATIO.

D,

uen

ecu

Compenfatio eft fpecies folutionis

154. IO

DEBITOR.

liquida que?

3b. W

Debitor fe die folutionis ipfe interpellare, fibi-

locum hibet inter mercatores circa literas

?

qu

p

Gitea

cambii -

!5$. 8

.cHu

e dcnunciaïe debet, quid fui fit offi-

"

£2. 24.

cum fifco

z

Vr

COMPETENTIAE BEN

bfd .

Debitoris interpellatio quando, & quid profit?

Vide: Exceptio competentia,

EFICIVM.

22. g,

ov

DECRETV M.

CONSCIENTIA,

Decretum faciendi arbitrium judici permiffum,

Confcientiam probatione defendess que obfer-

& quotemperamentu?

294. D.

amp/

vare debet ?

251. 14.

circa publicatienem decteti aut fententiz

Quini

Confcientiz defenfio per probationesin quibus

quid fecundum Ord. Jud. El. Sax, rec,

Oobífervandum ?

Docar

juramentis & caufis locum habeat? 256. s.

s

297. €,

CONSVETVDO,

DEFENSIQ.

fitf

Ad introducendam confvetudinem requirítur

Defenfio ipfo jure competit.

Rtüg

Ípatium 3o.annorum

160, 5

DELEGATIO.

- 35

CONTESTATIO LITIS.

Delegatío eft fpecies folucionis

169. €

)

Conteftatio litis nullo modo omitti poteft. 192. 1

non valet, nifi expreffis veibisa priore obliga-

€am omittentis peenain Sax E].

185. d.

tione fuerit receffum

ibid.

Quo;

pro fundamento litis habetur

2bid. 2

differt a ceffione nominis

170. $3

a

quomodo dividitur ?

ibid, 3.183- a.

h

negativa proprie litisconteflatio eft. 183. 4

.ad-de!egatic—ncm an requiritur ftipulatio?

3169. $3

debet cíffe clara

18$.

in delegatione que requiruntur?

df

adomnia libelli membra direCta, . 184, 11, & g.

DEMONSTRATIO.

ibid,

fine eppendice

difi

185. 04

1€,

Demonftratio differt a probatione

19I.

fieri debet in prima vel fecunda pofitic:

termino probatqrio- non pr&cife eft a

dftri-

186,18. & e.

ibid

-þ;uandoa fallit?

sbid. 10

dtq

ozgiuitur, quando reus Vexcefpt/ioncsv habet,

DE-

m o

d

—

w

INDEXLPARTISI

illitütam

"DEPOSITIO.

recognitionis & difï"e;fïï;e;nïsgä'eftïüs."

i!:. 37."

494

Depofitio utpro folutione habeatur, que re-

Wt

quiruntur ?

"

circa documentorum: editibng*m" quid juris ?

ij n

—153- 8

23[- 0

TAT

DILATIO.

DOLVS.

rabitur in

Dilatio prima & fecunda datur cum modica cau-

Dolus' dans caufam contractui bon& fidei, facit

fecognitione

192.13.

eum ipfo jurenullum.

p

ib. 14:

Doli a&io biecnio finitui

176.2 4

Vg valent

tertia non, nifi cum caufz cognitione:

177. 75

ief

quarta raroconcedisur

229, 1b. 15

Doli exceptio cui datur ?

176, 73

dent vete

circa dilationes concedendas difpoficio: O«d,

biennio non circumfcribitur,.

177. 75

18401.6. j

Jud. EE Sax. rec.-

107. £.

quändo'?'non' att'enditïr »

niusadhe-

dilationes quo:odo fecundum eand. Oid,

k

177-76*

compitande ?

e

192. d.

i.j2

dilatio

nes térim

E

ni probatorií quot & q

uome-

: E""R;Rþ; JN.S*'.')'

do concedenda ?

192. €.

jenda? 66

Dilationes quomodo in curia Provinciali Li-

E'rramï;f nullus' eff ccnfenfus -

378. 85

ERR OR(

men Ord.

28 fegt.

pfienfi conceduntur?

- dbid, 17;

Error ubique evitart debet

DISPVTATIO A1TESTATORVAM.

quando centiugit ?

178". 86

zbid.

Lo 6p

vid. Átteftata;

P notandi?

&ignorantia d.fferunt, & quomodo?179. 87

DOCVMENTA.

Erroris exceptiocui & contra quem datur?' 158

- —

64

Documentaneri funt recognofcenda ab eo, corï-

85

tra quem nihil probant

.2

quando nor attenditur ?

179.80

! g Y

quznam recognofcenda?

226.15

Errori in fententiis circa verba, nomina, nume-

vt

us non recegnofcenda ?

ros &c. admiffo quomoedo remeden-

4

226.b. 329. 27

dum?

ecumenta publica hodi

;

€ in Sax. El.n

onre-

3or. €s

cognoícenda

237.1.

EXCEPTIO,

lue, li«

circaproductionem documentorum quid ju-

Exceptio dicitur Defenfio

P.

fui i of«

ris per Ord. Jud. E. S. R. 214.a. & azc. d;

9224

in fummario predu&ta an probent in ordína-

repellit eundem, quem de jure tenet a£tio,

78.5

rio?

215.217, 223

gd prolt?

facilior eff, quam actio:

ibia.

ibid,

PA

Roviterreperta poft Terminum probatoriumr

producere licet

majore nititur zsquitate, quam a&tio,

224.4. & b.

in jure tertii fundata nemini proficit,.

Ed

ampliatur

ibid.

limitatur

vb:d,

pcmiffumy

194 ^

quando tam ante, quam poft L, C. producun-

oppofita rejeCta cenfetur, juäice* ad ulte

tiora

-tür?

6

procedente

ib,

fententie

Documentorum recognitio vel diffeffio eft ne-

pro reje&a habetur, que non eft compatibilis

L Sax, tEC.

ceffaria

ibid. 7. & e.

cum fententia

ibid,

N h

fit falvis exceptionibus

recoguitio quemodo per tefte: fit ?

226. f.

' Exceptiories unde defumuntur ?

225.8. f.

diftribuuntur in dilatorias & pecemtorias, 7

T

229. 29

dantur etiam anomala

$

.

quid jure O:d. Jud. El, Sa;; rec,

ebtincat ?

emnes fuanatura funt perpetua

8o

1. 0

2.30.4.

non prefcribuntur

ibid.

quomodo percomparationem literaru

m

236

dilatorie ad ceinpus folummodo nocent. ;7. 6

ore ob

(

ea per Ord. Jud. E.S. R, plane füblata, i/j.

& nm.

inprimo itatim Termino, & ante L.C.fünt

fit inloco judicii

226. 12

m5

limitatur

opponende ?

ib.2& a.

füipulitie

iffeffio jurata non admittitur in. infir

umen-

ij* ag

quando fallit ?

81. 8.134. 133

' gf

tis poblicis

ante litis conteftationem prolate fimul pro-

fpift

2113f

bandefünt

diffeflio jurzta quomedo fiat?

& quid circa

pertinent aut ad Proceffum judiciarium, aut

199

eam jere Ord. Jud.

El. Sax. rec. obfer-

ad merita caufe

ibid, vid. :/4, d.

vandum ?

231. 9.

que merita caufz concemunt;opponi poffunt

gü dem

d

documenta quando habeantu

* pro recognitis,

oft L. C.

jure Ord Jud, E. S,xec,?

ii v

226.g.

dilatoriis fuper exceptionibus judicandum

i

jcee3

ante-

zM

as

qNDEXTIPARTIST

á

——

xmnf

etiam in fecunda inftantia opponitur 134. 136

qui

az*.tequas*ä fuper L.C. cv;nzuaii pro

$1.

ex officio judicis fuppleri debet

i5.132

quai

cietur

ibidoy8

[

uid O:d. Jud. E. S. difponat?

84. /.

