fi periculum adeoimminens fit, ut quzlibet mora fit nocitura

» quod tunc

judexnon (olum poffit exequi reje&ta appellatione,

fed poffit exequi etiam

ocef-

nonformato Proceffu, addittamendeclarationem

?.7, quod judex poft

iV«

factam executionem teneatur flatim fcribere judici

E

ttem.

appeliationem non receperit,

appcl'latigljis:- quate

i

Boer, Decif,i3, n, f.,--"ver/: t;:mn yult,

,gxlem citat

Scacc, quæj?; H. ? 1it,

inde nonnulli fu

nt,

qui appellationi in caufis celerrímz expeditionis non

quidem effe&um fü

fpenfivum, tamen devolutivum tribuunt,

fequentibus agendum erit, ubi caufz celerrimz ex

de quoin

peditionis exemplifi-

cantur, in quibus appellatio nonadmittitur,

; V, Caufæ alimentorum,

ad quasrcff:mncm;ä

42

ptr , ff.. de Appell, recip,

$cacc, de

4

,

pellat, queft, 17, spembr, g. [iit, 7'.73-1-&*

Surd, de aliment, tit,

&. Privil, 6o, m. g, fem,

Rebuff. in tit, de

4

7,

pell, Art, 7: gleff. z.-'rn, 19. t07,3.

JMev, p. 1. decif. isg, m. "A

bbe:f

quía caufa alimentorum mora

m & dilationem non patitur, ne, dum j

à 48

appellationis cauia pendet,

tur,

atque difcutitur, alimentarius fame moria-

t

Fachin.

ib

controv. jur. lh. 1, c, 77 in fín,

hinc necare videtu

T, quialimenta denegat,

u Pauhit 0i ig l, 4, f, de agnofc, (a'—almd, l;'äer;

(l

Icïoblg

E

-

N

414. PART II SECT IV. NON CONVENIT PROBO Anvecmo

. Kobl. de Succqy' tan/ug,part 1852j

adit

Tabor, in Thefaur, c.53, de Aliment. axioni g,

49 Extenditur hoc ad quamvis caufäm, quæ v:rtualrter & confccutxve ah..

n

menta comprehendat,

Scacc, d,limit. 7,n,9.

prlm

Fio) SIC

incaufis falariorum clericorum non appellatur,

40

Brunnem, ad l, ult, ff, de Appell,m. 4,-

neali

vel caret hzc appellatio effe&u fufpenfivo,

Mev,p/trt. $. Dectf. 409: , $,

fed interim per provifionalem fententxam hte pendente citra cu;usque

$Vi

prajudicium. parocho providetur de falario, falvis cujuscunque partis

controvertentis lunbus, eaque provxücnahs Fententxa in ahmenus decer-

&

nendis folita per celerem executionem in effedtum ded ucenda,

Rebuff. de fent, provzf ip prafat,n, 16, 9 142,

Men, p,1, Dec, 23. 8 p. 4; Dec, 2447 00,1t,

inde

naminiftis falariis confiftunt alimenta miniftrorum Chrx(h , fuper quxbus

turb

appellatxo non fuüfpendit alimentationem, :

pelh

ABrunnem. dejur , Ecclef, lib.3.e, 10* $.

ceffitas divinitus fa&ta fit Ecclefix mxmürorum ülpendus eo-

piti

81 XEt quanta ne

'tumquenon differendz pra'ftationi, refpice ex multis S, Scnpturæ texti-

bus : przfertim vero eam pluribus argumentls confirmac

M

qu

Apoflolus I, Carintb. 9. .

. Vid, Mev, p. 4. dec. 154.,

K

Sicetiam, fifuperdecimis profcratur fentenua prev:fionahs, non admxt-

t0)

txtur appcllatxo,

Marant, in /þecul pzzrt 6 a& 2,J 293,

Reyger, Thefaur, woc. Appe!latzo "num. 67.

Mev,part. 6, Decif. 304. :

Brunnem, cit, Tr, dejur, Ecclef 5 $.

fcilicet r, a patte ejus, pro qua provifionaliter pronuncxatum, a&orxs

TA

saü

mtcntx

o fitliquida, 2. fites moram non ferat,. 3. nec ab adverfario talis

roferatur exceptio, quxexecutionem impedit, 4,ut per fatisdationem

q

Y

alterifatisin omnem eventum cenfultum fit; nam horum uno deücxente

appellan a fententia prov:üonal: poffe tradunt.

"Mev, cit; Deec 23 pii-

Brunnem.inl. 2, ff. d. appell. m,8.

tl

Do

53 Extendxtur 2,ad caufas Ftudxorum,

In

Gaftel. fpec, jur. c.33,9.37*

iuntur dilacionem,

d

quia ftudia non pat

Rutger, Raland. de Commzjkr lib $, 6 13 . PA

Sc4ct

!

n

IN OMNI CAUSA VEL Fjüs MOMENTO AD A'H'ELLAI«'IQ.NIS. &C-, 4:;

Scact, de "ppell. quaff, i. lim, 6 ome

mb m beo

3, ad mercedem pauperidebitam,

$4

Hilliger lib. 28,c, 6 lt KK,. —

ffve i

nam fententialata ín favorem petentis mercede

primis fi pauper non habeat,. unde fe alat,.

&icmappeuabzug im-

Ruginell, de dppell, $. 2.cap. 3, n2280, —

4, ad caufam uxoris cum maritolitigantis, nam hxc pen

dente appel!atio;. $$

ne a)imcnta petere potefta marito, licecea non

petierit in prima inftantia,

Menocb. de Prafumpt , lib, 1, quafd, 35. m, ig,

qusque

Scatc, d. q,17, lim, 2, n. 4 verf, quartus cafus,

$. iptonunciatum fuper parté alimentorum,

: purtis

$6

Coler, de aliment. c,1g,n,g.

;dccer-

& fub appellatione alimentorum veniunt cibaira

, Veftitus, & häbita-.tio,f*

$Scacc. cit, quefh, z. lim.7. n, 2,

inde-6, Col;

SSlefenbprff 4e jure Hofpitature c. 1. $. 1,v, 9".110,'

quibus

7,4. ^ extenfionem facit ad habitationem,

ut fi quis alterum

turbet in habitatione,

"judexautem fententiam dicat pro habirante,

ap-

pellatio non admittitur

Vl

pátiatur,

» propterea, quoq etiam hzc res dilationem non

|iis e0

Menocb, de retin,e)zd, pf. x;:eme:l, $0.44.

gtexþi-

7. Prohibe

tur a

ppellatio inl caufis alimentorum tam ab interlocqtqria,—gs

quam definitiva,

- — Scacc, d, Q 17. lim. 7.

" i. v&rf infevo tertio,

Reftringunttamen regulam

x

gdmiþ-

torum i1,ad alimenta futura

pro exclufione appbllatiogis in caufisalimen- $19

Coler, de alimentis l. 3, cap. g, )z, H

dMev,p, 3, Dec,37, n, u,.

Brunnem, Proceff. civil,c,28. m, 7

. Beier, de Colleg, Opific, c. g. $ rz, n.ig r

iaörïs

nam de alimentis prxteritis caufa a

Mev, p,1, Decif, i6g,

ppellgb'il—ïs eít;:-

) tali

oncim

qüia quoad alimenta prxterita ceffa

3

veríacur vitx periculum,

t ratio pietflþis ,x dum in his-qul!'urh'

cjente

Befold, de Appell, c, 7. $. n

Scace, cit limit. , 0. 14

Jfïn-.P. m.jif,

ubi feq, n. 1 5, per alimenta futüra non folum intelligitea,

quz c'urruvnc

poft latam fententiam, fed etiam,

quz currebant ante fententiam a-die

motzlitis, ubi autoritatem:Larcellor; & Ruginell.pro. (éaffert ,

fed ne qui-

dem i prxteritis alimentis concedit appellationem:

Coler, de aliment, lib, 3, , 1. n, 12, in fim,

- CT hónnik. Civil, P. 1)

fima-

S(dm

(Hh h?

-

Iy !

;26 PART. ll, SECT. IV NVON' 'CBNVENiT PïRSBo, Ab'vocAi*o'

— fimateria calumniandi & fruftrandi indu&?retur,

6 vl

1

s

qus a jure prohibetmf

1

l, convenire ff. de paét,

*

eoca

; qui non habet, unde f'e

busvt

6o ?. reftringunt nonnulli ad pauperem

»al:';t, y

Ruginell, de Appell. $. 2, c. 3. 0. 289,—

licet

— Brunnem, ad 1 ult, ff. de appellat.n, 4, —

cum

genere denegant appellationem finerefpedtu paupertatis,

poli

;.feä aliiin

Vid, Scacc, de quafl, i7. limit, , n, 9.

-I :3» admittunt appellationem; q

uando aliment

a debentur,iure a&ionis,

y

onel

fcilicet ex ultima voluntate, con

!;ra&-uj &c, minime vero, quando,- lo&icio-

. judicis vel lege debentur,

4

ficii

d

Speculat, n tit.,

e appellat, Sy. in qi)iäuj; z:utm'mjszu: BH

m

Fachin, controv, jur ,lib. 1. c.27.in Pr.

-

fed hanc diftin&tionem recte refütát

Coler, de aliment, lib,

Utl

tat

!

j t o d. R. 3.?.

PFOW anno

Brunnem, cit.cap. 28,n,i7,. !

& fabdiftin

gvendo hic füdat

Scact, fape cit, limit. 7. n. "

x

bi

dat. f&!u&imodd quöaä effc-

62 -4. Afferun

t limitationem, ut thema proce

&um fufpenfivum executionis, non ve

ro quoad effectum devolutivum

qui

Brunnem, ad l,x7, ff de Appällf' fecip, p. 7, &$ dejur, Eeg

1g,

..

?f-üþdy'

Y

tia Fachiseo videtut proba'biläor -

guæ fenten

éit, cap, 77, verf, altera eft /ä.ntemi;:".»

Slb

Vid, Me. p. 3. Dec. 27. B H.

u

illuftrat hanc limitationem

Coler, de Aliment, d, cap,iy. m.i0,.

d

quando nimirum judex iaferior fententiam pro

fert pro ,aïïmentisr,'aïter

n

vero appellat, tunc hxc appellatio devolvit quidem eaufam ad Superi-

W

orem, fed interim Judex a quo nihilominus exequitur füam fententiam,

ita ut ex co.

ndemnati bonis vi&tori alimenta decernat;- Sed contrarium

aifïrm-a.c

:

Bocer, dkf 6,:';?12/1?, 34, tb. æo

[

Aquem fequi

tur

*

:

Biceius im Coll

[2

^g, Adrgent, ad f: tit. de lgppeïlat.rmp 53. mm. E

63 5

$

]

$

im ent«arium,' nim-?-

l

fA'pþeHætio conceditur, fi fententia lata contra a

rumeum, qui alimentapetit; -

-

- Surd, de aliment, tit, $. privat, 6o,

ü

"

Coter, d, cap, 15. 9. 7.

t

k&ach, cst, lipn, P L

6, vult

P

d.

TO

IN OMNI CAUSA VEL gjus MOMENTO« AD

*APPI;.LL*AT[ON(S. &c, ! 417

ibet

6. vult Coler, jam cit, cap, $, n. i3, quod thefis folummódo accipienda fit de 6

,

i

eocaíu, quo alimentarius litigat cum debitore, f:cus (i ex duobuspluri-

h

busvealium nuncnon litigantem alereobftri&tis, unus appellet,

Nam

licec de futuris difcepteturalimentis, nihilominus admittitur appellatio,

L

cum res inter alios acta alime

ntario utpote tertio nocere nec deþeat, nec

gofïïc,

t

£, t, C.res inter alios adt,

Gionis,

- V. À fententia feu pronunciatione de aperiend

O teüamfntum & mi(li-

64

one heredis fcriptiin bonorum poffefionem, quando quisintendit bene-

ficium l, ult, C, de Edi&o D, Hadri

l'ani toli;ndo non dari appeliationem,

probatur

ex l,7. ff. de Aþpellzzt. Fecip.

€5 , 6, C, quorum appellat, non recip,

uti enim Teftamenta fervari publice expedit, ita etiam publ

-

ic-ari; inquit

Mev. p. 3. Decif, 405.

vid, Marant, [pecul, cit. A. 2,0, 3u,. -

4rismin, Tepat, decif, tit. 260. part, 1, €, 3.

ubi hoc fav

ori Remed, l, fin. de edi&t, div, Hadr. tribuít,

efe.

Scacc, de Mppellat. cit, quaft, v , limsit, p« m, 2,

| Racioneg— habet 66

ivum

quia nimirum apertura teftamenti requirit celeritatem

ibd.*[s

per cit. d. ult, ff, de Appell. recip.

& nemini p

rxjudicat, velgravato parum nocet,

Brunnem, adl, 6, C.

uorum Appell n. 1.

Sunt tamen nonnulli, qui huic ap

pellationi e&'c&um devolutivum tri-

buunt, licec non füfpenfivum, uti

Menoch, de adipifc, po[f.remed. 4. n, 826

diftingvit, ex hoc argumento, quod & in plerisque aliis cafib

»us', cumap-

»ter

pellatio prohibetur, intelligatur effe prohibita quoad efft&tum (ufpenti-

g'eti-

vum, nonautem devolutivum, veluti in

iaf

Fachin. controverf,jur , lib,1, c, 76,

pofïeüoriisf— fed obloquitur hic

^

108

autoritate aliorum Dd, ubi argumentum

exl, 6, C, quor, Appell.

fumit in hunc modum ; $i & appellanti & judici appellationem adm

.itten-

ti, poena irrogatur, nullo difcrimine adhibito, fequi:urindiftinötcap el-

lationem effe prohibitam, quia (i permiffa effet, quoad effectum devo-

d

lutivum, neque appellans, neque judex puniendus effet, liceret enim

aliquo modo & appellare & appellationideferre, ad argumentum A4ezo-

ebiixefpondet, quodnullalex fitin caufis poffefforiis & fimilibus tam difer-

te appellationem prohibens poena etiam conftituta, quemadmodum hac

nochii non fatisfecifTe exhibet

m caufa, fed Fachin, argumento Me

a

'(Hhh ,

| Bdcb?v,

E

—

.0

428 PART. 1l SECT IV, Wow N CONVENIT PROBO A"DVOCAT(-)

Vill

Es

Bachov. Ad Tmaler Vol 2

zjþ, 53,[1: ERGG, verb 4 jäntentm

pellauc

g.

*

attamecn

ex text, 1.6,C, quar 4ppell &l ult f zlmppeä recip,

cmfhmat, appellationem aut prorfüs nullam, aut utrumque effe&um

quiap

devolutionis, aut fuüfpenfionis operari.

À

necol

difer

67

Vl Caufie reparationis aggerum Seid: Gad)en etiam adnumeran-

tur iis, quz ob periculum non patiuntur moram, adeoque appellatio-

nem excludunt, v, g.fi omnibus accolis mandetur, ut aggeres reficiant,

(ublü

cipai

expenfas autem reftituendas effe ab iis, quxbus anuqutcus id oneris in-

cumbit, non admittitur appellatio,

tj

Brunnem, ad ff. de Appell. recip, l, ult,m,7,.

IN

68 At fic demum, ubi & quatenus lis feu appellatio ifti 1mped1mento vel

tiofi

remorz erit, fiquidem tale nihil per iftam infertur, appellatio, ubi gra-

end

vamen apparet, minime rejicienda eft, &, quamvis non fufpenfivum,

tamen devolutivum effedtum fortitur, & ita etiam, fi opere facto füper

expeufis quzftio eft, quia prteritorum non habetur fimilis ratio, dum

fed

in iis deficit non appellandi caufa, exemplo præterxtorum alimentorum.

Inq

Mev, p, 3. decif, i6g,

69

VII, Caufíz xdificiorum $8dtt- Gad)en tanquam f'ummarxæ

W

Zanger ,in tratt, de Except, part. 1. €, 1. n, 6o, verf, 2y,.

K

etiam referri folent ad eas, qux ex mora periculum patiuntur, velc qua-

rum maturatio ad pubhcam utxhtatem pcrcmet aaeoque dxcuntur ins

p

f

appellabiles,

Scace, d, quaft, 17, lzmzt 38.9.5.

$

"

Rebuff. de fent. provif. in praf. n,u7, tom,1 fol- 44

Mev. ad 7u$ Lubecenf.p. 3. tit, Atrt, g. m. 26,

ratio defümpta eft ex publico ufu, ne ruinis urbs deformetur,

l, 2, C. de edf, privat.

Et hoc imprimíis obtinet, cum ftatuto cautum fit, in caufis ædlficauo-

nem coucernentibus appellationem non effe recipiendam, .

Brunuem, inl, ult, ff, de appell, vecip, n. 7,

Mev, p.1, decif, i6g. & p. 3, dee, 196,

^O ubi tamen varias reftri&tiones habet, fi nimirum ædtum rumofäfurn ré-

ll

paratio appellatione non prmcxpahter impugnetur, velíi non tam in

controverfia fit, an reparandæ fint ruino(x xdss , fed per quos & quo-

modo, aut fi non tam de xdificando, quam de fervitude, an fcilicec de-

beatur, difceptetur, aut i manifefta iniquitas decreti adfit, & in his ca-

fibus cauías xdificiorum Judxcat appeliabiles.

VI I

-

x

TO -

Ó———ÁÀ

"IN /OMNI CAUSA VEL L"I»Siu»lsïlwäiOMEþN;rO/AD"—A-PP-ELLATIOVI'-Us &c,. 429

/m:"æ;):fa

—X4HL In caufiscontributiones, colle&tas ö;-cri-buta concemeht

jþ.,us ap- 74

pellationes noneffe rejiciendas, colligitur

-

ex l. ,l fin, C, quor, Appell, non recip,

Patzfibenski de Periculo inmora tb.g, —

E&"cäiuni

quia publicarum neceffitatum & privati Principis xrarii utilitas depofcit, 72

necommoda, quxzdomu

S

iPLTi-ncipis debentur, calli-dis'debitorum artiþug'

meran-

differantur,

s

Yellatius

vid, Bru

nnem, » 4.1,4, C, quor, 'z:pjell; n. t,

ficiant,

(ubi fimul n, 3, fpecialitatem cit, ]. 4. & ult. vel an fifcus per has quid prx-

etiS itt«

cipui habeat, reípe&tu privatidebiti fcrutatur) & refpicit ratio nece(lita-

m, nehuicíüftentationis medi

;em publica

a dcc;dant',

M:v p.1, decif. 14$, n i,

o vel

Indealiquorum opinio gencralem ftruxit fententiam, caufam conttibu- 73

bi gras

tionum abfolute fine reftri&tione effe inappellabilem, :cumimpofitio aut

vum

exg&io non

fit judiciale quid, fed a&tus Imperii & Juris R egalis,

füpet

Speeulat, Tit. de

4

7

"pellat, $, In qUuib, cauf. non 4[»174!. "Ht 4. f.

;

- Qum

- Rebuff. de Mppell. art,7. gl , 2.2,14,

Jiiim

;Ted re&tius

dicitur, quod in caufis colle&arum vel tributor

um aþþöllatio 74

educit

in certisterminis atque fpeciebus (altem fit

lex-cl ufa,(prorut lated

Mev, ctt. Dec, 14g,

pxe

nimirum fi lege, confvetudine, conventione, aliove titulo impofitio fit,

item fi neceffitas & utilitas publica impofitionem expofcit, adeoque ap-

f*qua-

t in»

pellationem admitti, f,cum jus colle&tandinonapparet, a.impofitio ju- 75

fta caufa & ratione caret, & ad onerandos & aíflizendos fübditos tendit, 76

3.deinzqualitate & prxgravationeconfílat

;

, bam adícriptio cibutorum 77

zqualance dividenda,

l. 10, C, de fund, patrim

l. 2, C, de allwvion,

Brunmem. conf. $3. n, z1.

é

& in pun&o diftributionis colle&arum nil magis ob

(en;andum v&nit,

tio-

quam ut cuítodiatur zqualitas tam juris,

quamvcenfu'ræ,

l. fin. C, quemadin, civil, vun.

Modeft, Piff, part, 2. conf' 21.m, gt.

Et ficuti in oneribus publicis przprimisfpe&tanda &

fervanda eft æqualit;ä&,

u

ita 'nxqualitas magnumg

ravamenhabet, quod fxpe fcditionibus & tur-

j

bis civilibus caufam dedit,

Vid. Klock, decontrib c;17, . 90, t00, fe4q, -

hinc perzquatores & infpectores nominari vult

Klock, cit, cap, 17, n,12.

J

a-

invicem oþn,era probe moderantuf, 28

qut prædii; infpf:ätis & adxquatis

(Hhh) 3

4, cum

|

] OM

439 . PART u. SECT.IV. NoN CONVWT PROBO Apvo(:ATo

db

d

ubi citca

/98 4.cum novxtasm 1mponendo obfervatur, & ab antiqua confvetudine rc-

p«

cedxtur, quia, utiin aliis,tumin tributis fufpe&ta atque odxofa eft novxtas,

tà fant,

l, t, C. de auro coronario,

r

$, zftimum vel Cataftrum variatur & transfcendxtur pro taxætnonc ,colle-

L:

(cilicet.

&arum confedum,

Brunnem, ín,l, ult.ff. de appell, rmp, 7,10,

quxa C

Etfi enim xftimum pubhcam autoritatem habeat, & pro eo fcmper pre-

fumendum,

Knichen.in Em:ydopæa' c. 10, 8 30' féq. :

V:d prolixe Nic, de Pafferib. a j'dnua Tr, De Scriptura Privat, lzb, ;,

Ft nir

De libris eflimi qu, 1,n. 3. usque 231,

at 9d

attamen contra illud locus eft probationi contrariz, redu&tom & mode-

rationi, ut etiám ad unius inftantiam projutta adæquauone refox man, &

eim

hinc cuilibet petenti edi ad infpiciendum debeat,

*

Kiock. cit. cap, 12, n, 108. 109. 110,

Quf

8o

6, cumnihil debetur,& injuíte exigitur,uti ab eo fit, qui 7. per jus commu-

81

ne privilegium feu confvetudiaem immunitatem & exceptionem perfo-

haud

Ofnnt

n &bonorum habet,quisquis autem folvendarum collettarum immuni-

Veut

tate gaudet, & nomen fuum xftimo infcribipaffus eft, omifía appellatione

quan

habita eXPerlentxa de infcriptione,

velcollectas folvu;,amnttnt pnv:legu?*n

dobit

Befold, de Appell, c,7, $, 12. p. m 335.

Marant,in [pec, p. 6. a&d. 2, n,304,.

L

4 Í

Brunnem. conf, 165. n, g . && 109,

Tenendum tamen, quod, folutione colle&arum Íponte fa&a , minore

quo

fpatio, quam triginta annorum privilegium nonamittatur,

i

gob, Petr. Surdus conf. 419. 4 32, féQ,. —

O&lav. Cacberan, decif. gt. . 22,

Cotbmaun, Vol, i, Refp, , n,104.

4,

82 g,cum debitum non eftliquidum, necdebitor conw&us

V

per l. 4. 6 L ult. C quor, appell. non recip,

8 3 9. velnon eftdedebito difputatio, fedaquaperfona, aut ex quibus! boms

$4 folvi debet, 10, cumab afperitatemodi executionis appellatur, fi poena

3j

85 nimisgravis morofis indicitur, 11 vel res eftde. enorml & mfclxto quo-

dam onere alio circaexa&ionem irrogato,

Cotbmann, Vol; 4. Refp,3, , 306..

hr

86 12. generatim conceditur appellatio, quando in caufà tributorum gra.

w

97 vamen& appellatio non eo pertingit, ut fifco quid decedat, aut 15, con-

K

tra tertium quendam circa colle&tas res & quzftio exx(hc, & has limi-

tauones cum aliis folidiffime examinavit

]

Mev.p,z Decif, t49, 8 p. 4 Decif, 27,.

ubi

:

n N

t

:

TO

-

lm 'OMNI'-' CAUSA VEL Ejus MOMENTO AD

APPE

— t

LLATIONS KG, 45i

Idíne re.

ubi circa hanc materiam le&u digna invägiuntur—-.

.novitas,

IX, Quz füpra de interdi&ta appellatione in caufis colle&arum alla.

96

ta funt, communiterapplicari folent ad omnes caufás fifci, autoritate

D Collé-

cit, l, 4, 7 ult. C, quor, appell, non recip,

fcilicet quoad fententiam contra debitorem vel in fa

Y

voterg fifci la;am,

Brunnem,tn Proc, cip, cap, 28.n, 17.

Xtptt

fifci eft fummaria & levato velo adeoque celeriter agenda:

quia caufa

Mattb, de Afflid, de Feu.

Vil,9,n.9,

d. tit, de frair, de kap. benefic. inveftit, pri-

: /:Z.f.

Mev, p. 3- decif. aot, n, .

Et nonnulli favorem caufz fifci eo us

'que extendunt, ucv etiam die 'feri-

89

mode:

ata ad execütionem pro folvendo debito properare liceat,

r &

vid, Bartol,inl pen.

x

C, de con, fífc, debit, n, 3,

cui redte contradicit

Klock, de Contrib, cap, v$. "

cum

z:

.

tl«

l fin, C. defer,

haud obfcure innuat, Magiítratum diebus feftís abítinere debere ab

o

müi«

omnium Exattionum, Contributionum, Pignoratiorium & Executionum

ío]d

vexationibus, quin imo ab omni caufarum judicialium cognitione, Et

quamvis contra fifcum non concedi foleat appellatio, fallit tamen 1. fi

99

,

debitum fifcale fit dubium, tunc enim a

ppellationem admitti, judicat -

Mev, p. 1, Decif.107,

2. fi non agatur de aliquo peculíari feu proprio fifci debito, fed de talí,

nore

quod ex contradtu nafcitur, 3, fi agat fifcus de lucro captando, ut in poe-

nis pecuniariis: tubc enim condemnatus a

ppellare poteft,

Scacc. de "ppell, quafl, i7. lim.17, m, 4,

Marant, fpechl, part, 6. a&2, 2. n, 28g.

4, ubi fifcus in jus privatum fuccedit, multo magis s. ubi ex jure alteri-

us privati experitur, conveniens nem

L

*

pe debitorem debiwri«s,-

Vid. MeP, cit. decif, 107, p, 1.

"

)niS

X, In caufis me

atbriis non admittitur

91

rcatorum. vgl in negotijs merc

ena

appellatio,

U0«

Sipffl of SRedfelABríefenp. m. 492,

-Scace, de Appellat, quaft, 17, limit, g. m,3,

nam favor caufacum mercaturam concernent

93

proceflu pofcit celerem expeditionem,

ium etiam in judibïogum

[4»

Strach, de Mercatur,tit, quomod, in cauf- mercat,

procedatur, 721 /g.

fl«

]l«

zeftringunt tamen ad compromiíIum & laudum,

de quo füpr, Sedi, 2, 93

äv 38' rqq'

vid, Marquard. de jur, mereator lib 3,6, 1. t g,

vel

bi

']N 0

432 — PART. ll SECTIV NON CGNVENITPROBO ADVOCATO

1

?61 äd'caufas cambiales, -

94

XL In his abfolute appellandi poteft

as äenegäta- eft, |

Receff. bnper, de 40. 165 4,8,107,. 9I

Gtábteutic ub

[ aud) be teen .

4. -

yatio it

35att ítt foldyemn SBedofelgállen benr Oidhter er

ftet Inftang umtbenore

menfeyn (ofte, ungebütbert eittigep Appellacion ober Provocation tad)

fuppoüt

ter CGadyert Befinbo ub Gemdftgutg entiieber miít oberobie Caution

N 93

Dbet Gifubigerit bíe Execution gu oollgieben, un bie Debitores jut

.Gcbulbigf

eit anmgubaltett,

dfadh

Vid, Mandat, Elect, Sax,

de dat. 21, jul; 1630; in

2

Cor[. Sax, p,.zfo;; |

- Et fimile Maudatum fub ig, Febr, T TA

| Scacc, in tratt. de Commerc, 8 Camb, $. $.

$

a t

Raphael. de Turr, de Camb. quaft, i6, n. 75. [q.

P

»;'l. zm.'; ?. 1.1 [qq,

g

iite?

& cum literz cambiales vim & effedum

fentqntiæ ac *» ;'ei' judi-gaiäe adïcf

f

oque paratam executionem habeant,

2

Tabor, Decif. 92. », 7,

tcen

Tonor

aþpeïlationc'm interpofitam carere dicun—t

lutivo;

effec?tu tam f*ïme*ïïoï hcvlyugnmu

fus(it,

devo

bitott

Marquard, cit. cap, , m, 12,

95

Sed interdum pro gravitate exceptionum

x

:

liqüïdaruih : quæ ihtïeïrd-üm

tique

OP

oni folent v. g. folutionis

M

fle,

; *.prgefcr'iptiOnis, v.el quqd non fit mangä

fügr

illius, qui afferitur fcripfi

Nicol. de Paffe

vibus A Tanua de Scriptur, Prth., quaft, 6, nz)kz*; $

liati

invt

omnino effe&um devolucivumhabjent, licet non fu(penüvumf

Mer. part, 9, Decif, 133.

inde. hoc modo refcribere folec Serenifimus Saxo

: Siborauff ünfen*

. S8egebremn bicentit,

bu vopolfe(t, voenm Der SGedofel 2 SOricff itt originali

roduciref tuirb, í1

l

Gutftebung gütlider S3efriebígung, oiber Dett

Wte

Debitorem itad)

3B

edfel Sedot verfaboer, ba er aud) aleic barmibee

re

(olte, ibit benitod) i 9tereft bebalten, u$ aber f02

iW

- t u appelli

hi

* Pentt eíttem $3

tícbt erítatteit, cujus tenoris nuperrime Refcriptum Ele-

ü

&orale erat; fub 7, J

3

an. 1707, 6t Smtinanm àu Gbenmig Sobanm

IK

SSergtierit Ce)- —

-

K

um aufa &dulbrSpun. contr

i& : XIl.In caufa. ad. catcerem public

X

obaïratum intentata, qpn admittitur ?ch"atio: ita fancicum

3A

ul

i

i

mersssuss

te

e Iciem -difpofitum in örd.ïsz

J. El Sax, rec, "Append. 5 72, fcilicet, ut, -nonuart-,

tenta appellatione,

s

debitor cambialis in arrefto retineatur,

ufque dumfe perfo-

3

- Jutionem aliave

[*

'editori dcceptabili ratione ab eo' liberaverit, illico tam'ex? fu-

per interpofita appellationesad fuperlorgm relfoio dirigatur.v

enrES

VY

TO

——

"IN OMNI CAUSA VEL';Eju'SA MOMENTO AD APPEïLLATrans &c, 433

ip Ord, Proceff. jud, Sax, tit. g2, $. a et aäer au fetiter Gnte

fbulbigumng 2c vero, uttb as barauff erfant,obie £ette

Wwæ

ferumg um 2[ppellatíom

CiecIe ítt Der at nídot ftatt

baber (ollem) exeguiret.

Áetotti

ratio intérdi&ti remedii fufpenfivi hzc eft, quia totus hic Proceffus prz- 97

n tj

fuppofito debiti liquido in executione confiftit, adeoque prolixa difquifi-

Aütion

non habet,

tione opus

t5 t

Zicgler, ad cit, Tit, $2, Ord, Proceff, jud. Sax, ad verba: 9tad)

benfelben Sermtim 2c.

ij

aliaadhucratio latet

in Copfl, Elect, 22, p. 2,

a falute fubditorum defümpta in verb. 111 ti

þacï)bem mir tett Giidubis

jecn aunt Deften, aucd auit 9ibídoeu bíeler [cicbtfertiqen sperfonemn, fo

ä: ade,

poneStad)benden fíd in exbulb eimulaffer, unb oieL voobibabenbe i

teuntibr Gutb ub in duferften Oerberb gu brinaen pflegett bíefebare

te &traffe be8 Gefángmiffes Dermaffem, wiepbftebet, qeprbtiet, Sivee

98

qum

ronondebitum habeaturliquidum, nec debitor excuffus, fed calamito-

füs fit, & nihilominus judex ad inftantiam morofi Creditoris miferum de.

bitorem incarcerare velit, velalii exceffusjudicis in

proceffualibus doce-

üont

riqueant, tunc minime prxclu(à erit via appellationis,

ENUM

X1I, In caufa fpolii appellationem non admitti, patefcit ex iis, qux

99

fupracirca poffefforium fummaritlimum allata fünt, quia reftitutio fpo-

M !g

liati celerrimam expeditionem pofcit, &, ne quod beneficio celeritatis

inventum eft, fübdetur injuriis tarditatis,

p

Carpz, p, 1, Confl, 19. def, 244

Gail. lib, 1, obf. 7, in fín,

(

*

Lyncker, decif, 6g1, in med,

*

;inali

M

Brederod, de AMppell, lib. 1,ti2, t9. concl, 2do, /ffeqq.

Ecextenditurhoc, licet reus conventus de fpolio obtuliffet probationes i52

sïm

in continentide domino, vel terminatum effet judicium fpolii, quia ni-

T

hilominus, nififuerit etiam facta plenaria reftitutio & purgatum fpolium,

He.

tam quoad poffedionem, quam quoad fru&tus & expenfas reus fpoliator

j

non poteft audiri in negotio

principali, & priusquam quitur, tenetur

reftituere usquead obolum,

Qu

Scacc, de Appell. quaft, i7 , limit. 6, membr,7.n, ug. fe4q,

ubi, ut & prxced, membr,6.n 4.feqq. pluresextenfioneshabentur. Li^ jo,

M

mitaturtamen, &ípoliatori concedunt beneficium appellationis i, fi fen-

at

tentia fit notorie vel evidenter injufta, nam generalis Regula rejiciens

appellationem non pertinet ad evidentem iniquitatem,

»

o

Cravett, conf. 3, n. i,

!

(Thónnik, Fivü. P.IL)

(lii)

,z.fi.*

&

IK

434 | PART.II, SECT. QV. NON"—CON;ENVI' —mojno onggc.uö

X

2.ficau(a jufta proferatur, ex qua appellans fe inique gravatum docere

queat, 3. fi Proceffus fit inordinatus, 4,fi dubium exiftat, an de fpolio

[icere

a&um fuerit, nec ne, & an recte a&um fuerit, $, fi fententiz, latz in

"

À

U0

poH"eHorio,

diffcilisfuturafitin petitorio reparatio,

»

Me»,part.t, Decif, 25.

bl

IÀ

Brunnem,ad tit, C, Si de momentan

pa]fj]' fuerit 4þþellatum. 9,10,

Interdi&um autem appellandi, ad fpoliatoremrefpiciens, non eft exten-

quæ!

dendum ád fpoliatum ; nam hic poteft appellare,

$acc, cit mtnbr, 6, n.76.

£m

Ga, confil, sy, n. 1. part,t.

ioz

&eo

XIV. In caufa, qux ad correctionem & emen

;latïonem .t'endit:, non

goncediz

ur appellatio,

p

- Scacc. de edppell, quafü, i7 , limit, ab. m, g.

Rebuff, de Appell, tom. 3. 4rt, 7. gloff, 2. 9, 24,

Ruginell, de Mppell. $. 2. c. 3. n. 46

2

Qu

dMarantt, in [pec, part, 6 a£1,2,9,322, 327,.—

10j Limitatur, quando correctio habet exceffum,

quia nulla ex caufa, in

Ri

qua poffit prohiberiappellatio ab exceffu,

qua

Scace, de Appell, quaft, 17, lim, o , n, 28.

a

Sic

»

Io

XV. A fufpenfione ab officio, ad corre&tionem tendente, non datur

appellatio, ob rationes appellationem excludentes; Nam, uti dictum,

$i

qux ad corredtionem tendunt, quxque fcandalo fünt, inappellabilia re-

putantur; quz duplex caufa a Canonifítis traditur, & dicitur fententia

p

fufpenfionis medicinalis,

Scacc, de Adppell, quaft, 3, n, 77.

ubilicet fu

fpenfusappellet, tamen appellatione etiam pen.dkcntve;remanet

fufpenfus,

Lancellot, de attentat,part, 2 €, 12, de attent, 66 in novat, appell pend,

n praf, n.104, lrm, 2. Tom. y,

h

:os Limitatur tamen , fi de ipía fufbenfione nonres eft, fiquidem qua alia

N

extra ofhcium competentia & ifti

ditur,

non connexa efï&:ättis fententix fufpen-

Scacc, d. l, n,d7,

2; quando

füfpenfio infligituralicuiin poenam, & non, utcorredtio,

u

Scacc, d.1. n,78.

li

Me», p.1. Dec, i9t. $, 7,

z

f

3. quando corrector modum correüionis tranfierit, tunc appellationilo-

q

cuseft, ficutabomni executionis exceffu admittitur,

Á

Mev,jam cit, Decif, 191. m. 7,' $,

XVI,

asss d

rO

Q

IN OMNI CAUSA VEL Ejus MOMENTO AD AEPELLATonns &c. 435

—

| docere

R fpolio

XVI, A nominatione vel eledtione ad munus, feu þo&ïcium, appellare ro

licere, communiter DoGores negant,

| It m

arg, L t,S. 1. ff. quand. appell, fit, $. 16, . de excufat. Tut,

uod tamen intelligi voluntin illis muneribus, qux funt autoritate

blica & utilitateprivata, quale e(t munus tutelz feu curz,

pu- ro7

1.1.1,

dMarant. n f[pecul, part, 6 adi. a. m,gug.

&exr:n-

quz fententia tamen de vento videtur,

Scace, de Appell, quaft i2 , limit, 33, . t

"

eamque putidam dicit

Biccius in Colleg, drgent. ad tit, de Appell $, g. infrn,.

it, od

& eo inclinat, 4uod ille qui ad cutelam vel curam vocatus eft, appellare

posfittum a nominatione, cum a fententia,qua excufatio ejus repellicur,

perl a. pr. lag 16. ff de excufat,

l,i£, C,eod,

cui permulti fubfcribunt,

cit, $ 16. 7 de excufat, Tut.

, in

nixi, juxtaquem nominatus fi habeat juftam excufationem, fe infra quin-

quainta dies excufare debet, & i non admittaturexcufatio, tunc appel-

lationem admitti volunt

datat

Vinnius ad cit, $, 16, verb, mon 4ppellzznt.

Marant, d, n. 3i5,

;i&um,

ilia 1€

Sicetiam in muneribus publicis, autoritate & utilitate, beneficium ap- rog

pellationis concedunt,

ytentia

per . 2. C, de decuriomb,

l, 2, C, de Appel?,

mnanet

1.1, C. detemporib, appellat,

Reyger, ip Thefaur, vocab. dppellatio $. 76.

Scacc. d. limit, 33, m. 2,

penJ. ,

ubin. 3. 4. infert, quod ele&us ad confülendum, item nominatus in Re&to-

li

rem, feuScabinum, appellare pof(lit,

aliegat, Rebuff. tratt., de nomsinat. quaft, t, n, zo. fol. ug.

;fpen-

'vid,,Bdcbo'u. ad Treutler, Fol, 2, Difput, g. B, ad verba : an a datione

tutüris p, 12. 230,

3

3

ubi quxftionem. an a datione & decreto, quo quistutor datur, appellare

liceat, in utramque parrem difputari & defendi poffe judicat, fimul re-

fpondendo ad rationes & argumenta, quz tam a parte affrmantium,

jilo

quam negantium afferrifolent, fufpenfo tamen calculo velfüffragio, cui

fe gregalem dare malit,

XVII, Inter caufas non appellabiles refertur rationum redditio 5 hinc IC9

AJ'

(lii) z

tutor

.

!

I 0

A36 PART.IL SECT. IV. NoN CONVENIT PROBO ÁDVOCATO

!

tutor vel admmþihaær ad reddendas rationes condemnatus, licet ap-

pell

et; tamen cogitur €as reddere, non ob/[tante appellatmnc,

Scacc, de Appellat, quaft. 17. limit, 29.

«id, d

Marant, Specul, part. 6, at1, 2, n.197,

Borgninus de Tut. & Curat. Tom. $. P. 2,0,Ugs

qmaa !

irO Limitatur r.fi ipfa adminiftratio, adeoque, an quis rationes reddere te-

neatur, in dubiofit3 nec enim in ea quxftione, utrum quis adminiftra-

verit, vel an rationes reddere teneatur, przclufa eft appeliandx licentia,

2, 9

lleg

fi caufx proferantur juftz, qux ab hoc eximunt,

Munnoz. de Efcobar. devatiocin, cap,4,n, 6,

Guttieretz, Pratt, quafl. 37.

sd«

2 Sx poft difcuffas rstiones refiduum alxquod injungatur i, qui non ad-

riniftravit, imo etfi admmlftratm ad id condemnetur , locus eft appel-

lationi,

DN

Nicol, in Proceff, part, 2.€,12,9.25,

4Mev.p,t, Decif. 47.

4E

Hl

. AVII, In notoriis non datur appellatxo,

cap. y. cum fit Romana, in fin, cap. 13. pcrvemt, de appellat,in 6

W'efenbec. conf. 174. n.6. Vol. 4,

DT

Mundius Vol, i conf,i2, n, aig,

üvul

fed judex a quo, non obftante appellatione, poteft & debet hic procede-

Vrit

f

re, & exequi,

7

cap. cum fpeciali $, porro de appellat, in £.

Cotbmant, Vol, 1. Refp, 36.n,71.

112 & hoc procedit tam in civilibus, quam criminalibus,

Scacc, de Appell. quafl.vz. limit, 4. n.9. feqq.,

115 quia in notoriis judiciis pronunmacxo non eft propx ie fententxa, fed qux-

dam juris executio,

id, Scacc, de au, 17,l:mzt 6,membr. 7, n. 6.

& convenit.inter interpretes, in notorio non requiri caufz cognitio-

nem, fententix nec folennitatem, fed prxceptum (u£icere de. exequendo,

Qx

»?.

- Befold., de Appellat, cop. 6tb 2,circa fin.

114 puta fi.notorium fit, . vel evidentia fadi, vel confeffione ;udtcxah, vel

d

probationibus, contraquas nhil opponitur,

gob.Andrea, in cap, 61. cum /þmalz 9n, U4, de appell,

Scacc, cit.smembr.7, 7,

À

€rotus de Teflib, part, g. ..

W

Cotbmann, d, Refp, 36. n. 73.

115 Hinc appellatio permittitur 1 .finotorietasdubia fit, feu ob f'aöh obl'cuu-

i

tatem, lqu objuris dubictatem,

Am"

——-—

|TO

IN OMNI CAUSA'VEL 'Ejus MOMENTO AD APPELLATIONIS &c, 437

a ag

licet ap

Mev,p, 1, Decif, 2y, , $.

Scacc. d, membr ,. , 9.

vid. de notorietate juris & fadii

Mafcard, concl, u07, uof,

"libuf, Dicaeol, lib, , c. 37. , 22, 23

dere te.

quxa a declarationenotorii datur appellatio, licet non detur a notorgo,

nini(lta-

3d, Scacc. cit. limit, 4. n,6g. 68 92,

licentia,

2, Si in appellatione exprimatur caufa, vel excufatio ratxonabllts v, g.

alleget, fuam confeffionem effe erroneam,

^

*

Maraní, p. 6 4cb, 2. , 282. ..

Clarus ia Pratt. quaft. 94. c.l 9,47 de dehä?

nonad

vel offeratur probatio in contmentl,

Lappel

Scaec, d. lim. 4,m,94, '

3,51 fententia fit notorie injufta,

Farin, quaf. crim, part,3, Tou, t, quaft ioi, mlm, u2, fub. limit,6,

4, Exceffus poenx appareat,

Lancellot, de attent, part. 2:6, 12, deattmt & inpoy. 4ppell pend, lzn

mit, 9. pr,m, 10,

*, generaliter limitaturregula, utnon procedatquoad effe&um devolu-

Regu-

tivum, quia adiftumeffectum appellari poteft etiam in notoriis.

Xt«

