" Éeacc. de ju:l lib, 1, cap. $0. . 20,,

Na

(4) Si

io2

PART. I, SECT. VI. Ds soLERTIA ADVOCATI

(4) Si debitor, ad inftantiam unius creditoris, incarceratur, licet folvat

debitum, pro quo arreftatus fuerat, ab aliis tamen creditoribus in ar-

refto retineri poteft, atque contra illos deficientis citationis exceptio-

nem urgere neqmt

Rivin, d. cap, 42, 9. 7,

Oldend, d, l. pag. 287.

48 XIII, EXCEPTIO NON COMMUNICATI LIBELLT

Rivin, de Except, dil. cap, 13

Hxc exceptio indigitat przcedentem exceptionem infüfficientis citati-

onis, quia ad legitimam citationem requiritur, ut ex ea videat reus, ad

quam caufam citatus fit,

Huc fpeGant, quz fupra SeZ, LII, , ro, dixi-

49 mus,

Fallit tamen hxc exceptio: (1)in cauía injuriarum fumma-

na, du&u.

Ord. Polit, de , i6bt. tit, g, . fim,

m(htuta.u) Quod prxjudicium, à Dn, Rivin. cap, z, v, s. allatum, com-

probat,

2) In caufis coram Principe peragendis,

quoniam Princeps, &

quivis dominus , qui in terris fuis vice Principis fungntur , fine folenni-

tate libellorum ac reliquis procedere potett,

*e-o e--—— 0001 — 9 .

Arg. l, 19, C. de teflam.

gl.c fen.verb. illuflrium. X. de fent,G ve judic, n.6,

Felin. c, 1. X. de lit, conte,

J-*

)

5) In caufis, quz litigantes, miferabiles, peregrinos & pauperes con-

cernunt,

Carpz, in Proceff, Tit, t, Zirt, z, "8,72..

*

4) In caufis cambialibus.

50. XIV, EXCEPTIO TERMINI ANGUSTI

Dn. Rivin, cit, tract, cap. 14.

Zanger, de Exctpt, p, 2 cap, 6

Gaflel. in Spec, jur, cap. 26. n, 76

Oldend, cit, tract. pag. 72,

Philigp. ad Ord. Proceff, Tit. 4. confid. 3,

Suendend, mProcejjr f cap. o membr. 3. $. 9, p m. 141,

5[ Huc réferenda fünt, quz füpra fub $z. III, , :2, leguntur, Hzc ex-

»S

ceptío

(r) Et fa&a fecundum Edi&um Regium adverfus Duella de anno 1712. $. 2». de-

nunciatione injuriarum, hanc in copia una cum citatione denunciato transmit-

ti, minus neceffarium & fupervacuum declaravit idque fufficiens effe, fi de cita-

txone, eam ad injurias denunciatas emiffam effe, notificetur denunciato, volu-

it Potentiffimus Rex nofter, decifione ad ]Ctorum Vltebergcniium relationem

data die r9. Febr, a, rzar.

HO ia

IN ERUENDIS 'I.:".XC'EPTIONI.BUSK-) &c.

103

at

ceptïo eft fpeäes exceptionis citationis illegitimz, qua tam reus, quam

X

a&or, in qualibet parte judicii, etiam poft litem contef?atam,' uti poteft.

t

Zanger, cit, cap. 6, n. 3.

Hinc illa non folum adhibetur in pri

us

mo Terminö; fþd etiam quahdö lis

pro affirmative conteítrata, reus pro confeffo & convi&o, aut docu-

menta pro editis & recognitis fünt habenda, item fi pars Exceptioni-

bus, probatione, demonftratione; aut documentis przclu

peruum imponendum filentium,

denda, vïe; eti-

am ipfi per

At

Dn, Rivin, cit, cap. 14. V. 3.

al

'Tenendum tamen hic, quod reus, non comparens in. termino haud le-

]i

gali, nibilominus in expenfas termini condemnetur

(f]de

juxta. Ord, Proce[f. Tit. w, $. 9t ($all aber 3c.

Vid, Philipp, ad, Tiz, 4, Ord, Proceff. confid, £.

Non attenditur hxc exceptio ; (1) Si ei expreffe renunciatum.

(2) 4In4

52

ff«

caufis cambialibus; (3) mercatorum, coram judicio Mercatorio Lipfi-

),&-

en(i ventilandis OrZ, judic, Mercat. Lipf, $. . . (4)) leviufculis & modici

Dj

prxjudicii , quia ibi folennitates juris pofitivi quiefcunt, (5) In caufa

injuriarum fummaria;

£X

)

d. Polit, de 44, 1661;

;

ad deprecationem direQa; & (6) quoties nece

ffitas urgety termfnuni

:

coar&are,

of

Zauger. de. Exctpt, d, cap. , m. 7,

€ Rivin, cit. loc, 2, s.

EPTIO FERIARUM,

XV EXC

$5

Tot. Tit. ff, && C. de fer,

D», Rivin, alleg. tratt, cap, Ij;

Zanger. de Except. cap. 74

Nicol p, 1, cap. 3, ". 36,

Oldend. cit, tratt, p, en, 100.

Brunnem, Proc, ci, cap, 6, n, 21,

Svendend. cit, $. 9, p. m, 143.

Hxc exceptio in quavis judicii parte, & ita etíam

54

teít, quia gravamen fucceffivum habet,

poft" L. C, opponi po.

du

Zanger. d, cap, 7, . 4«

:pcio

Habn. ad W'efemb, de Fer, n, 7,

i

T

Koónig. in Proceff, c, 42. n. 3t.

äglml'f'

Eaque fruuntur etiam ad tempus meffium ; vindemiarum & nundina-

5

gt*

rum citati, licet us non co

yolil«

cupati,

ïian,t, nec in yindemiis vel meffibus fint ocf

yean

ZABS

104. PART. I.V SECT. VL/ D& soLERTIA.

—PaÁ

-

ADVOCATI

- Zanger, d. cap. 7. . i.

)

modo contrarius

Carpz. p.1. con(i,g,dg]ï;z.öï in Proceff, Tit.'(o.drt;tfn,ra.

fibi aliquo

g. t conft, 3. def, 24.

Brunnem, d. cap, 6, n, 23,

übi notabiles limitationes adhibet

Struv, Synt, T. C, Exerc, 5. tb, 34, (f) R

Siquis ergo ad diem feriatum .a judice citatus fuerit , comparere noti

tenetur, fed impune emanere poteft.

Lang. d. cap. 7, 0,:9.

Nifi probabiliter dubitari po(fit, an dies

fit feriatus, tunc enim citatus com-

parere, & exceptionem

feriarum opponere debec.

L y. ff. de jua.

Vult, lib, 2. de judic, c,7, , 341.

? 'ut'citatds femper compa:

Ubi tamen monet, confultius & tutius effe

56 reat, & exceptionem fuam opponat. Truftra autem opponitur hxc

— — PT

exceptio : 15 Ob fadam renunciationem, quz tamen folum circa ferias

humanas fieri poteft; nam divinis & repe

:

ntirlïlis fruftra renunciatur,

'Gail, lib, 1, obf, g3. i. 16,

4D — -

; MA.'IBWOC/J, de A. 7, &qllä/llojo. 9, 6»81?0

quippe quz irrenunciabiles funt,

l, omnes dies C, defer,

adeo, ut actus, etiam utraque patte cori

fentiente, fit nullus,

P

Menocb, de A. T. Q. V, 2. caf 30, 0. 3.

Sriyek, de cautel, cont, neceff. Se&, 1,cap, . $. 19.

onetn 'defiderant, ut

2) Ín caufis fummariis, & qux celerem expediti

fünt caufx alimentorum, ftudiorum, carceratorum , pupillorum, vidua-

rum, nec non períonarum miferabilium, item publicz & fifcales, & ubi

periculum vitz metuendum 5 fic &ger die dominica examinari poteft,

Brunnem, d. cap, 6, n. 2t,

Oldend, ctt, tratt, p, a, 102,

Zanger, d, cAp, 7, n, 10

; NiC?fL—dc-C'gP-j- 77, 380

3) In

Bs

EU ecestii

(£) Per 074.

"—';i*'a:!., Sux. æ-erogn,"ï?f, ? 5 5. feriis humanis ita derogatum eft, utese

intuitu terminorum ceterorumque actuum judiciàlrum rion amplius attendi de-

beant, neque intuitu earum, preíertim.in fubhaftatione, exceptio nullitatis lo-

cum habere poflit, fervatis folum. nundinarum, que Lipfie & Numburgi flo-

rent, folemnium feriis, harumque privilegio, . quod & in caufis cambialibus,

Ceterum dies ju-

nifi expreffe ei renunciatum fit, porro obfervandum manet,

diciales ruri & in pagis tempore fationis & meflis ceffare debent; ne ruricula-

rum opeäs impedimentum fiat, Or4, d. Sax. rec, Tit. 2. $. 4.

r

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, &c.

10j

3) In cauüs cambialibus & mercatorum,

Rivinus ctt, cap, t$, n, 6,

ubi z. 7, elegantilimum præ;udncxum affert

(4) Quando reus de fu-

ga füfpectus.

Petr, Peck, de /ur ff cap, 7.,

tyr, Proceff, bift, p, 1, cap. g, obf. 6, n, 6,

XVI, EXCEPTIO LOCI NON TUTI,

57

J

Ripinus cit, tract, cap, t,

Zanger, de Except, cap, y,

Oidend, cit, Tratt, p, m, 71,

1l«

Suendend, ctt, $. 9. p. m. i4t,

Et hzc exceptio gravamen fücceifivum habet, tmde etiam poft lítem 58

conteítatam recte opponitur,

Zanger, d, cap, , n, 3.

Nam fi

Et competit iis, qui in loco judicii inimicos capitales habent,

C

locus judicii, propter bellum, vel privatas inimicitias, infidias, vel pro-

t

pter peftem, non fit tutus$ vel fi in locis, per qux neceffario reus

transire cogitur, ut ad locum judicii veniat, e;usmodn aliquid tinieat,

excufationem habet citatus.

Gail, lib, 1, obf, g2, n, $. €8. ut,

Zanger, d, l. n, .

Allegatur hxc exceptio pet literas, quarum formulam exhxbec

Dn, Rwinus ctt, cap, i6, n, 1,

Et his quandoque appellatio. Fub;ungltur

Mynfing, cent, 2, obf 73.

üt

Me», P. 3. 4cc, i52,

ld

Non tamen attenditur, nifi excipiens fimul, pro fundanda hac exce- 60

3

ptxone , indicia exponat & probet,

M. p, 3. dec. 69. n 4

l

XVII. EXCEPTIO IMPEDIMENTT,

Nimirum quando reus exci- 61

pit de impedimento, ob quod in Termino comparere non poteft,

Zanger, de Except. part. 2. cap. 9.

h

Oldend, Syllog Extept, p, 270.

Gaflel. Spec. juP., p. 26. n. 3.

&

N

Rivin, de Except. dil. cap. i7.

du

WNicol, Proce[f. p. t. cap, 34, , 22.

$

Carpz. Proccff. Tit, $. Art, 2. n, 40-

j5

Sique impedimentum excufare, & prorogationem operari debeat re-

u

j

quiricur, ut fit /z//um, neceffarium & inevitab:le, non affedtatum vel fictitium,

(Ehónnik. Civil.)

(0)5-

Me-

106 PART.I. SECT, VI. Dg SOLERT;A ADVOCATI'

j Mc;vi,w ad jus Lubec. Part, $, Tit, 4, Art, t n, 26,

nec diu duraturum , vel de facili removendum,

l, quib, dieb, ff. de condit, & demonfir,

fimul aliquo modo probatum, quia non prxfumitur. -

Mer. p, 1. decif. u2, in pr.

x

€5, Probatur autem vel teftibus, vel documentis,

vcl* etiam iu.!;almento

impediti,

Ord, Broc, Sax, Ti2. 10, $, Cymt al aber ac, -

Mafcard, de Probat, concl, 886. 9 at,

Myn[ing. cent, 3, obf 92, , 2.

Carpz, lib, 3. Refp, 26, , 20.

: Kt fufficit fumrnaria demonftratio ;

Carpz. cit, drt, 2, 9. y5.

quod quidem arbitrio judicis committendum,

Mer, cit, decif. 212, 9.3,

Menoch, de A, T. . caf. g.

Zanger. d. cap, 9, 9. 1.

nifi in jure expreffum, quo pa&o fit probandum,

Vid, Mafcard, cit, concl. $$6. n, 17. 18,

63 Quz impedimenta fint legitima & jufta, recen

fent prxdi&i 'DQ&otesf,

longa ferie,

Vid.etiam Berlich.p,1. concl, i7,n,48. feqq.

gatnge J/agog. ad Praccg/j? c4p. 40, , Óo.

Carpz, p. 1, conft, 9. def, 7,

rincipaliora funt ; Morbus fonticus,

Quorum p

l, $3. 9. 2. 8 L. 6o, ff. de re jud,

»

Mindan. de Mandat, lib,2, cap, 19, . 2. .

& quidem non tantum citati proprius, fed etiam conjugis, liberorum

& confangvineorum, quos ex neceffitate curare debet,

l, 36, ff, de re jud,

"

Carpz. Proceff, cit, drt. 2. n, 45,

diffentit

Dambauai ip prax, crim, cap, 25, n. ix.

EFunus uxoris vel aliorum, quod citato deducendum fuerit.

l.2, 9. 3. 4. € 5. ff. féquis caut,

Puerperium Conjugis prxfens aut proxime fperatum, veletiam non diu

prætcritum.

Scul, in addit, ad Coler, part, t decif. 1044 V.. 33;

Peflilentie periculum,

.Ggi/l

IN ERDENDIS EXCEPTIONIBUS, Xc,

IO

Gail, lib, 1. obf, $2, n 11,

Mdvocati carentia & morbus, quando alius haberi non poteft

Berlicb, p. 1. concl, 17. n. $4,

Maj&ard concl, 469, n. 26,

Tempe[las ventorum 69' pluviarum , nivium , aut vis fumzm:, quæ itinera in-

(0

feftat,

cit, l, 2, $. 3. ff. ffquis cwman, judic, fifh,

Mynfing, cent, 4, obf. 57. n. 6,

Expeditio publica, fi five abfentia Reipublice caufa; G)efanbfd;afften, Stíegso

ætenfte, ?. aut óter neceffarium,.

Damboud, 4. cap, ay, n, u

Locus non tutus, ob belli motum vel hofhhtatem.

Boér, decif. 40 Jeq.

Coler, de Proceff, execut, p,1,6,2,n. 21.

Solennitas . eitati naptialis,

l. 2, ff. de. in jus voc,

Et quis omnia impedimenta recenfere poteft, de quibus paffim apud

alleg. Dd. multa inveniet Le&or.

Interim notandum; quod irmpedi-

menta non folum ante Terminum, (t)ad impetrandam dilationem, al-

legentur, fed & in Termino, ad deducenda legitima 1mped1menta

l

przetixo (u».

Vid. Dnus Rivinus ctit, cap, 17, i, 4. feqq.

XVIII. EXCEPTIQ JURIS DELIBERANDI dicitur etiam exceptxo 64,

Inventarii, & fedem habet

O5

75

L

p

-0 Ordm Jgud. $ax, recogn. Ttt 70. $. 4. in genere. )udlcem prohxbet iit conce-

dendis dilationibus nimis facilem effe, aut terminum femel prefixum aliter

prorogare ad inftantiam partis , quam ü jufta & legitima caufa fuerit allegata,

m

73.4. &. *. vcro- negat, eum a poeena contumacie hberandum effe, qui vel in

termino ipfo, vel proxime ante iftum fe excufaverit, vel impedimentum legi-

timum abfque fufficienti demonftratione allegaverit, aut contra terminum ap-

pellatione ufus fuerit: qulppe reje&a appellatione nihilofecius de poena con-

tumacie pronunciari debet.

Quod fi tamen quis legitima caufa impeditus

non comparuerit, legitima fua impedimenta per modum Leuterationis aut Ap-

pellationis deducere 1pi'1 licet, modo id obfervet, ut in ipfa Leuterationis pro-

fecutione vel Appellationis ]uPuficatmne ea, que in termino negle&o peragen-

da fuerunt, praftet ac priori citationi füb comminatione ad fc emzfï'æ, morem

hoc modo gerat.

jii

u) Verum hzec condemnatio.ad legitima usque impedimenta, bif auf (Sfþeþafft

unb bebelffiicbe SiBieber.Stebe, cum fzpiffime ad protelatxonem litis tendat &

impenfe fa&se plerumque fuperflue atque inanes exiftant, in Ordiz. z4. rec,

Tit. 10. $. 2. prorfus abrogata eft, excepto tamen proceffu defertionis, in Con-

fl.üoms Ecclefiafticis ufitato, & pxocelï'u Bannitorio , 2[t8:Procefs,

'lifl

M

108

PART. I. SECT VI. DE SOLERTIA ADVOCATI

i2 l, fin, C, de j ]ztr deliber,

qua hzxres íe tueri poteft adver füs Creditores, legatarlos, & fidei com-

miffarios, ne intra tempus annale moleftetur, vel in jus vocetur.

Rivin, de Except, cap., ig.

Gaflel, in Spec. jur, cap, 26, . 123,

P

Mev, P. 8. decif, i92. , 3.

Computatio anni híc non eft Saxonica, fed civilis, ad $4, feptimanas,

per. Decif, Ele&t, nov, 57.

65 Et quamvis hxc exceptio fit dilatoria; tamen non minus poít, quam

ante litem conteftatam, opponi potcü

Berl, p, 1. concl, $4. n, 69,

Coler. de Proceff, execut. p, 2. cap. 3, n. 306.

adeoque etiam paratam impedit executionem,

Zanger, p. 3, c4p, 26, A, 103.

*

& perpetua dicitur,

Ex confHitutione Jufliniani in allegat, l, fin. C, de jure delib,

Vid, bic elegantiffmae Oldendorp. in Syllog, Except.p. m, g3, & quidem

in addit,

Locum illa habet, five a&io contra hxredem infítituta fit realis, five

perfonalis,

d. £. fín,

Nec excipitur vindicatio,

Facbin. lib, 2, contro», mp, T o

Et tranfit etiam ad pofteritatem hzredis,

Vid, Dn, Rtvin, cit. cAp. 18, 9. it,

Ubi firiul, an idem dicendum, fi hzres, hzreditatis dilatz infcius , vel

intra, vel poft deliberationis annum moriatur, Modofl. Pifforis & Andr,

Raucblbari opiniones contrarias affert, cum fubjun&ta cautela pro Advo-

66 catis.

Minime tamen hzc exceptio competit hxredibus falhu, qui

ex Ord, Proc, Mercat, &. 23.

intra bimeftre fpatium fe declarare tenentur, an hareditatem , benefi-

cio Inventarii, adire velint; & hoc ca(ü illis annuum deliberandi fpati-

um non conceditur,

Nec attenditur hzc exceptio, fi lis jam antea

contra defunctum . coepta fuerit, quam deliberandi fpatium non fufpen-

dit, fed ea per Mandatarium, a defun&o conftitutum, continuari deber,

juxta. Refolut, Gravam, de A, iéét, S. zo.

Ubi tamen notandum, quod fola citationis emiffio ante obitum rei de-

fun&i non fu/iciat; fed litem . efle coeptam, & quidem per L, C. ne-

ceffe fit.

Vid,

v

m ,» VEP RUEND xs EXCEPTi 0*/N 1B ulsw, | &c. ..

" 135

Vid, Rivin, jam, cit. loc, n. 9,

E

ENTATJE AMICABILIS COM-6

XIX. EXCEPTIO NONDUM T

POSITIONIS. Hac exceptione utitur Reus , fi AGor refpon(ionem,

nondum tentata amiqtafbiiif ,öomquätibnf:, urggag-3 & non fOIIum funda-

ta eít

in Ord, Procer. Sax, Tit.1, $, SBefonber8 abet voollem tuít ac.

:

fed & fedem habet .

dn c, 1. X, de mut. petit,

cap, ult, X4 de transact,

Hinc etiam in omnibus fere Europz Provinciis viget,

Fid, Ca

y,

. (Oldendorp, Syllog, Except, p, tm. 271,

pz, in Proce[f.. Tir. 10, dirt. 1. m ig. j&q'q.f !

Rivin. de Except. dil. cap, i9, —

s àd concordia

Et quamVi

s

;

m nemo cOgi; Pofiïtq;

13 $. tametf, —

l. dum $. flare

ff. de i-äæpt. 'arbitr.

l. fiquis smajor, C. de transact,

Ziegler, in. Dicafl. concl. 22. S, t5s

Pruckm, Vol. 1, conf, 42. ; £,

quia pax €

ft bonum perívafibile, non compu

lfibiig ;

Menoth. d, A. 3. Q caf, 242. 0. &

nihilominus Sereniffimus Saxo

alleg, Tit. 1, Ord, Proceff,

certos cafüs expreffit, circa quos ju

dex omne ftudium, ad fopiehdgs li-

tes, per transactionem, adhibere tenetur,

Vid, qua füpr, Sett. V,n, 5,

leeuntur: ita tamen , ne absque juft

a ratione uni päfti quid detrahat;

& alteri addat, Quibus fualoriis argumentis judex in tra&anda con-

cordia uti p

oteft, recenfent

Zieg

ler, ad Tit,1, Ord, Proc. verb. Xtt Gütm ju tecgleidpen.

Me», p. 1, dec. 223, . 1.

€* ad 3us Lubec, p, y. Tit, 2, ddrt, 2 0, 2, (X))

ubi fimul-7. zz, & ;j. exhibet, quod non confultum, Advocatos & Pro-

curatores , quando de caufis litigiofis amicabiliter tradtatur, prafentes

effe, Quinimo dantur cafüs, circa quos partes compelli poffunt ad 68

concordiam, quos enumerant

Gail. de Pac publ, lib, 2, c4p, 19, 8 0,10,

Menoch, de A,J, Q caf, 442.".9,

Car2,

(x) Vid. fug;'a Se&. V. n. s.

IIO

PART, I, SECT, VI, DE SOLERTIA AÁDVOCATI

p

Cdrpz Ct, ddrt. 1. , 37,

v. g. in longa lite, & ubi adeft timor fcandah, vel fi res fpectet ad ar«

ma & turbationem . Reipublicz , vel etiam in.caufa leviufcula & modi-

ciiprxjudicii, quo fpe&ant litigia circa injuriasleves, — Coeterum tenenz

dum hic , Omiífa amicabili transactione; Procefïum infecutum haud-

quaquam effe nullum,

Carpz, cit, ddrt, 1. n, 20,

quia.compofitionis tractatus ad fübftantiam Proceffus nil fac:at, fed ex-

trinfecus adveniat, atque feparatum quoddam negotium conftituat.

Ziegl, ad verb, i Güfets gt oergleichem 2c,

Ord, Proceff, Tit, 1, p. m, 12,

69 Huc etiam refert

Dorainus Rivinus d mp 19, . d.

exceptionem pendentis Commilfonis, quam. habet reus, fia fupcrxorc , lite

nondum inchoata, Commilífio ad componendas amicabiliter partes eft

decreta, & AGtor, ea non abítrante, coram ,udlcc competente Pro-

ceffum urget.

70 XX. EXCEPTIO POSITIONIS. NON ADMISSIBILIS Quando,

|

71 & in quibus cafibus hxc exceptio obtinet, exponunt.

Rivin, de Except, dilat, cap, 20,

|

Oldend, Syllog, Except, p, m. 272,

Nimirum: $i Procurator absque exhibitione mandatl, proponat. (y)

(2) Si non viva voce, fed ex fchedula, pofitiones recitet,

Vid, fapr, Se&, V, n, 9,

Q3 Si Leuterans contra fententiam mterlocutonam temam pofitio-

nem ad A&ta di&are velit, quod prohibitum

-dn Ord, Proceff, Tit, 3. $. SDictoeil aber2c.

(4) Si produ&um füper publicata probatione, poft Terminum Exce-

ptioni, Replice , Duplic & Triplica: przfinitum , vel ex compromiffo

partium coanguftatum, fine impetrata dilatione (z)offeratur. ($5In

caufis mercatoriís, ubi Leuterans Leuterationis profecutionem in Ter-

mino abfolvere debeat, & poftea fingulis pofitionibus biduum, fub poe-

na omiffz pofitionis, fit indultum,

(6) Si adverfarius poft terminum

inrotulationis, adeoque conclufionem Termini, adhuc pofitionem of-

ferat,

-

XXI,

u

(y) Vid. fupra Se&. V. n. 9-

(z) Hodie feptiduum abfolvendis poütmmbus preftitutum per compromxfï'um mu-

tari nequit, judex vero in caufis arduis ad dies usque quatuordecim, in fumme

arduis & prolixis ad. tres fepnmanas illud prorogare poteft, OrZ. f«4, S«x.

rec, fif 25 9. 7-

IN ERUENDIS EXCEPTION[BUS &c.

Ill

XXI. EXCEPTiO REFU.SIONIS EXPENSARUM , qua. . parti con- 72

fülitur, ut adverfrius non admittatur, antequam. expenfas, in um

condemnatus, refticuit. Fündata eft'hxc Exceptio in -

L, Sancimus 15, C, de jud. (aa)

quam regulam duodecim ampliationibus exornat.

Jafón ad b. l.

quas o

ordine recenfet

Carpz, lib, 3. Refp. 30, " 3. þqq,

- Vid. etiam Nicol,. in Proceff, p, 1. cdp, 18 2, 2, jäq,

Et hxc exceptio refundendarum expenfarum: & A&on & reo eft com-

munis,

Dn, Rmin. cit, tf, czzp 2l,

Oldend, Syllog, Except, pag. m. 273..

In alía etíam caufa abhxberx poteft hzc excéptio; .contra eum; qui in

expenías fuit condemnatus , modo caufa vertatur inter-easdem perfo-

nas, & coram eodem )udxce.

.

Carpz, li, 3. Refp. 30. . g,

€& in Proce[J. Tit, 24. Mrt. 4, , 9,

Menoch, de. A. 3. ;Q,/zb 1, queft, 36. & caf, 254.

Brunnem, in 4lleg.

, 0.c, de7nud, n, 6,

licet a&or plane deftitiffet ab illa a&tione, ubiin expenfas condemnatus.

cap, i, de dolo & contum, in 6,

Hartm, Piftor. obf, fing. 140,

Et hzc exceptio prodeft etiam reconvento, qux ad libellum, reconven-

tionis haud refpondere tenetur, prxusquam reconveniens expenfas ad-

judicatas reftituit,

Ord, Proc. Sax, Tit, 6. in pr.

Rivin, d, c, 21, n, 6,

b

XXtI EXCEPTIO GUARANDUE, Qua profþe&um reo in ;udlcns

4

3

Saxonicis,

Vid. Conji Ele&. 4. p.4

Gosvv, 4b. Esbach. ad Carpz, confl. 4. p. A

ne a&or, poft prxftitam eam, libellum mutet, aut juramentum defe-

rat, & neque reus poftea, ejusdem caufz nomine, ab alio conveniatur.

Carpz in. Proce[f, Tit, 9, Art, 4,

ZAH-z

(a29 Hujus Legis difpofitio in judiciis Saxonicis hodie attendi non aliter debet,

quam fi ex eadem caufa debeantur expenfze fintque cum effe&u rei )udxcatæ jam

adjudicate petenti & pars advería ad earum folutionem legmme c:.tat.l fuerit:

Ord, J4&, $ax, rec. 36. $. -

lI2

PART. L SECT. VI. Dg£ soLERTIA ÁDVOCATI

Zanger, de Except, p, 2, c, 2t,

Rivin, cit, tratl, cap, 22,

Exigi poteft guarandæ przítatio etiam in ]udlcxo reconventionis;

Carpz, d, l, n. 36,

nec non in Proceffü ordinario críminali ;

Mattb, Coler, p, 1. decif, 109, i, t0,

Kenig, in Proce[f. cap. 48, n, 2,

74. Minime vero in caufis fummariis,

Jac, Scult, in Addit, ad Mattb, Coler., decif, Wy,a ais z,,

Á

multo minus in Proceffu executivo,

Coler, de Proc, exec, p, , capu3, n, i,

Zanger, d, cap. 21, m. $9.

Carpz, p. 1. conft. 4. def, g.

nec in aCtione ex l. diffamari,

Carpz, d, Art, 4, n, 46,

€& d, conft, 4. def, 10,

nec. in caufis matrimonialibus.

Berlicb, p. 1, concl, 19. 8t, $,

bb

75 XXIII EXCEPTIO SATISDATIONIS, | De hac prolixe tra&tant

Carpz. ad canft. $. p« 1. & in Procefj, Tit. 9. dtrt, 5.

Svendend. in. Proceff. p, m. 1gr.

Nicol, in Proceff. p. 1, cap. 36,

Zanger, de Except, p, 2. cap, zt,

Brunnem, in Proce[f, ctvil, cap, $,

Rivin, de Except, dil, cap, 22,

Oldendorp, in Syllog, Exeept, p, . 26ó,

Gafiel, in fpec, jur, cap. 26, n, 44.,

76

æare breV1bus eam hic attingere lubet, Admittitur autem hzc ex-

ceptio non tantum in Proce[ïu ordinario; fed & fummario &executi-

vO,

Mev, p. $. dec. 23j.

Excxpntur tamen caufa matrimonialis, mercatoria & alimentorum, item

provocatio ex l. diffamari,

Rivin, d, cap, 2j. , 15

Oldend, cit, trat, p, m, 268

modo in limine judicii, & primo ftatim in Termino opponatur,

L, 40,.9.3 ff. Pracur,

Carpz

(bb) Imo vero in 0r4, jed, S«x, rec. tít; 12, Guaranda in omni proceffu penitus

abrogata eft

-

IN ERUENDIS. EX.CEPïf,IONIBüs, &c

Ií

3

^

Carpz, lib. 2, Refp, 9, n, 10, €9' Refp, 76, v, 6, 11, cit, Art. $.,2.25.

Cautio pro reconventione (cc) & expenfis przftanda eft vel piguoribus, 77

vel fidejufforibus idoneis, qui bona immobilia potffident, & foro renunci-

arunt.

Si vero AGtor nec pignora, nec fidejuffores reper

Vire poteft, ad

cautionem juratoriam admittitur, (dd)

G. fed bodie 3. de Satisdat,

Ordin, Proce[f. Sax, tit, 1j,

E& ad banc Ziegler, fub verb. SRit

?5ürgen ober Spfanber nidot

beftellei 2c.

gattae o I/2gog, ad Proceff, cap,

39. ", 49. feqq,

modo a&or fit vitz integrx , & probatz exiftimationis, caufa litigandi

etiam tam prxgnans videatur, tantamque veritatis fpeciem prx fe fe-

rat, ut fi actor non admitteretur, haud absque infigni przjudicio & in-

juria f& depulfum conqueri poffet, Sicuti autem per noti(fima poffef- 78

for immobilium ab onere fatisdationis exemptus eft,

Confit, Elecl, $, p. 1,

Ord. Jud, Sax, tit, 13, pr.

:

licet immobilia non in eadem civitate, vel non

in eadem Provincia, nec

fuüb hoc Tribunali, ubi caufa agitur, modo füb eo Principe, quem ju-

dex pro Domino & Supetiori agnofcit, fita fint, quamvis etiam domi-

cilium alibi habeat,

à

Carpz, in Proceff, tit, , Mrt, g, n, 9o, feqq,

Qua immunitate etíam fruitur poffeffor annuorum redituum realium

ad longum tempus exfolvendorum, qui immobilibus accenfentur $

»

], 14. C, de 88, Ecclef.

Corf), Elect, 24, p, 3, V. ult.

)

licet

(Thónnik. Civil)

(cc) Et cautio pro reconventione qhoque in Ord. jnd, Sax, v€c, ti?, 1?, abrogata

éft, ea caufa, quod per eandem ordinat. judiciar. hodie recOnventio una cum

Cautionem vero

conventione inftitui peragique poteft, fecundum 77. & pr.

pro expenfis A&or, in his terris bona immobilia non poffidens, ante emiffam

citationem, 3o. yo. aut pluribus thaleris, quod judex arbitratur, preftare ne-

ceffum habet.

(dd) Eaque preftanda eft duplici juramento, altero «//erterío , voie et alaube unb

gemig bafür Dalte, baf er afle$ angemanbten umb móglicben Sleiffed ungee

adbtet, ber geforberten. O3orffanb mit 2Sirger ober SSfonben nicbt beffellen

tónne : altero prozifforzos bafj et voenn ev gu beffern 2Bermógen fommett folte,

bíe burdb bie angeffellte &lage veruvfacbte linfoffen, in dall ev bavei verz

urtbeilet merben módyte, 3Seflaaten wieber erffatten toolle, O74. /44. Sax. Ser,

fi£, 13. $. $.. Ceterum fi jura pauperum confecutus fit A&or, ab omni cautione

plane liber erit, Ord. /44. Sax, rec, f. £, Serb, (Benn fie ba8 9lrmen Sïed)t

nicbt erfamnget,

II4. PART. L SECT. VI. DE soLERTIA AIV)V'OCATI

licet redituum perfonalium alia habeatur ratio,

Gail, lib, 1. obf, 10, 9, 6.

Carpz, p, 1. conft, y, def. 16,

Item poffeffor a&ionis realis ad rem immobilem;

4trg, lg, V. s ff- qui fatisdare,

Gail, lib. 2, obf. 1« n, 1.

Carpz. d, conft. g, def. i7, € d, Mrt, g. m. ug.

II

Creditor pecunix hzreditariz , cu

jus dies nondum cesfit , te[djett tttt2

betagte (Stbez Gelber

bili habetur,

! fotberr, quia ejusmodf nomen pro re immo-

Gail, l, 2, obf,

-11. 72, 10,

Carpz, d, y. n. izo, -

Poffeffor xerum pretiofarum$

Carpz, d, confl, 1. def. 1g,

Carp, d, drt, g. n, i26,

& fic etiam mercator tabernam habens:

Berlich. p. 2, dec, 292.

vel literatus, bibliothecam posfidens amplam$ vel etiam, qui nomína

exigibilia habet, nimirum fi inftrumentum obligationis in judicio depo-

nat, adje&is literis reverfalibus, fe.de

pecunia credita, ante litis egref—,

fum, nihil exactarum.

Carpz. d, drt. $, n. 129, 8 lib. 2, R

Svendend, Proceff, p, m, wt,

e/þ. 77. n. 12,

Ufufru&uarius alicujus fundi vel przdii,

Carpz, d. c, g. d. 21, & Zirts g, n. i.

Limitat

Brunnem. in Proceff. civ, cap, 9. , 9. circa frn, (ee)

& rem erbitrio judicis committit.

Et hxc regula, quod pofle(fionatus

a fatisdando (it immunis, extenditur etiam ad eum, qui immobilia cre-

ditoribus hypothecata habet, & obzratus audit ;

Moller. ad Confl. Elect. $, p, 1. m i.

Carpz. d. Art. $, 9. ij2.

nec non, qui, pendente lite, immobilia, tempore cautionis

poffeffa, ante exitum litis alienavit, per expreffum textum

præ&andæ

in li. frn, $, ff, qui fatisd, cog,

Confcr,

(ce) Ordinar, Jud, Sax, vec, d, t. i. pfo þofï&fiïonati,s declarat , qui tabernam in-

ftru&am, f'ram-fáber , aut corpus pharmaceuticum , S[potbectert, poffident, &

qui ufümfru&um rerum immobilium habent, itemque officiales

falarium perci-

pientes, bie in moircflicber SSefofbung

licet bona communia haud poflideant,

fiebettt, nec non corpora & univeräfates,

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, &c,

IIj

Confer, Lauterbacb. concl. for. Exerc, 6. tb, u

Hering, de fidej. cap. i3. n. $. feq.

Gosvvin, ab (S8bad) ad Carpz. coufl, y. p, 1. def, i.

Etfi diffentiant

Carpz, d, def. it,

Brunnem, cit, cap, 8« n. 9. circa princ;

Limitatur camen illa:

(1) Si immobilia fint fterilia , mutlha & vilia re. 79

fpe&tu cauír, in judicium dedu&tx per rationem , quod in hujusmodi

poffeflore non ceffet fufpicio fugz,

gl. in d, l, ig. ff. qui fatisdat. cog,

Ayr. in. Proceff, bifl. p. a. cap, 19, obf. 3, 9, 37

(2) In curia Lipfieni & Wittebergenfi, ubi immobilía non immedia-

te poffidentes fatisdare tenentur.

€3) Si immobilia fita in loco ruino-

fo & periculofo, propter inundationem aquarum, — (4) Si fit malx fidei

poffeffor,

($) Si non eft dominus diredus vel utilis.

(6) Si res im-

mobilis fit litigiofa quoad illam caufam

44yr. d, obf, 3. 1. 38. 41, ". $. 69 56,

C7) Siquis de bonis feudalibus cum pofïeffore fïmultanee fit inveftitus,

Carpz, d, confl. g. Def. t2,

(8) Nec filius-familias ab onere fatisdationis immunis eft, etiamfi patet

ejus bona immobilia poffidet,

Carpz. d, c. , def,'13.

Ayr, d. [, 9. gt. fég.

Czxterum pro cautela exponit

80

Dn. Rivinus d. cap. 22, m. 3. /äqq

fi reus exceptionem fatisdationis, ut & Gvarandz, non ftatim, in pri-

mo Termino, íed potius mediante- remedio fufpenfivo , objiciat (££);

XXIV. EXCEPTIO LIBELLI INEPTI,

qu£ füb fe comprehendit

exceptionem libelli gezeralis , obfcuri &9' . alternativi.

Cum. vero fupra 81

Se&, I1, invenienda, qux ad has exceptiones faciunt , plura huc addere

9

fuperfedeo, cxterum Le&torem remiffurus ad

Zanger. de Except, cap. 14, . 2,

D». Svendendórff. in Proceff. p. m.150,

Ayr, in Proceff, biff. p, 1. cap. 4, obf. &

Dn., Rivin, de except, dilat, c, 23. 24. 2f,

Oldendorp. Syllog, except. p. m, 78. /e4

Nicol, 1n. Proceff. p, i, cap. i7.

Gaffel. in Spec. jur. cap zä n. 9t. feq,

2

Notan-

(£) Quantum hodie p1ofu: hec cautela; vide ex iis, qua notata funt fupra £ac

jäc? 4d 2, 7.

16

PART. I. SECT .VI. DE SOLERTIA ADVOCATI

82 Notandum tamen hic, quod hxc exccptxo in qvavis judicii parte, adeo-

que poft L, C. imo poft fententiam, vires judicati fortitam, opponi pof-

fit, quia fententia füper ineptum libellum lata; per fe nulla æ(hmctur.

l. 24. C, de Procur,

Hillig. in Donell, Enucl, lib 25. mp 4, lit. J« in pr,

Zanger, d. cap, 14« n. 4 (gg)

Termin, in Praccf' CATD, 203 W. 32. 69' /äqq.

Huc fpectat etiam

93 XXV. EXCEPTIO lNEPT/E & PROH[BITJE CUMULATIONIS

de qua

Dn, Svendendorff. in Proceff. pym, 148.

Dn, Rivin. d, cap. 23. n.12,fe9q,

Zanger. de Except. p, 1. cap, 19

Oldendorp, cit, tratt, pem. gt

Gaflel. Spec. jar.

capy 26, n, 0j . feq

Huc faciunt, quz fupra,

Se, I, n, 16, fegq.

leguntur,

Et quanivis regulariter hxc exceptio, ut dilatoria, ante LiC.

opponenda; fi tamen ex hac judicium redderctur ipfo ;ure mvahdum

& nullum, .de quo in

P

TM

-

l, 3. C. de edendo

84 tunc redte etiam poft L, C. imo poft fentent:am, ad 1mped1mdam exe:

utionem obpcxtur, ad exemplum libelli inepti.

Dd. in alleg, l.3. C. de edend,

Zanger. d CAp.19, W. 4,

Rosbach, Procqf civil, Tzt, 40, M. 47.

85 XXVI EXCEPTIO LIBELLI MUTATI, de qua

Dn, Svendend, in Proceff, p.m, 128.

Dnz. Rivin. czt. tratt, cap. 26,

Matatio libelliante terminum eft permiffa, fi libellum mutatum non

com-

(gg) Ordiaar. jud Sax, recoge f. f, G. 3. dlf'pomt ut libellus , qui propter inepti-

am tolerari nequit , aut.ftatim ex officio rejiciatur, aut ad minimum in prima

fententia, adje&tis decidendi rationibus, pro inepto declaretur : quodfi exceptio

inepti & obfcuri libelli oppofita, in prima fententia non admn:tatur, fed rejici-

atur, iterum adjiciende funt rationes decidendi, qua fententia vim rci judicate

na&ta, exceptio inepti libelli in progreffu litis, inprimis autem in fententia de-

finitiva amplius attendenda non eft, fed aut pro qualitate negotii ipfa caufa de-

cidenda eft, aut ad probationem ejus, quod adhuc deficit, refervata reprobatio-

ne & juramenti delatione, que utrique parti hoc in cafu communis eft; pro-

nunciandum, A&ore fumul in expenfas condemnato.

R

VINI ERdENDïIS .EXLVCEPTION—lBus,l &c.

117

communicandum procuret, fic etizm intermino, ante prxftitam gvaran-

dam, & litem absque conditione conteftatam;

Ord, Proceff. Tit, g, $. ï)aï aud 2c.

fed poft gvarandam przfítitam,'& litem absque conditione conteftatam,

mutatio & corre&io eft interdicta; Fallit in petitione hzreditatis &

aliis judiciis univerfalibus, refafis tamen expenfis,

Carpz, p. 1. conft, i, Def. g.

Ceffat etià

r

(1i faltem obfcuritas declaratur, modo nil no-

m hac exceptio,

5

vi addatur, quo eafu, us

4

jue ad fcncentigm, declgra;i'o 'gdmittitur.

Berlicb. p.1, concl;22, 9.27, ^ -

Carpz;'d, confi, i, def. 12 (hh

XXVII, EXCEPTIO NON RITE FÓRMATI PROCESSUS. Su-

86

pra.SeZ,I, di&tam fuit, quod Advocati, qui à parte AGvris ftat, potis-

fima cura effe debeat, ut verum genus actionis expifcetur, & rite for-

met Proceffum, ne hoc negledo, facile impingat.

Ita reus exceptionem

non rite formati Proceffas pro' fe habet, quando a&or caufam ordinariam

in proceflu fummario ventilare audet, de qua

Srendendorff, in Proceff, p, m. 39

:

Rivinus cap,27,

36 Oldendorp, cit, TAH p,m, 274.

Cefïat h

zc exceptio: - (1.) Siconívetudine aut ftatuto introductum, ut 87

in(trumento obligationis, in quo caufa debendi nec expreffa, nec tacite

deprehenditur, cum nihilominus ex eo executive agitur, plena adhibe-

atur fides (ii), prout talia ítatuta in caufis Mercatorum aliquibus inlo-

Cis vigent,

vid, Brunnem, cent, 2, dectf. 99,

ubi allato przjudicio propugnat, inter mercatores, propter exuberan-

tiam fidei, & prefümtionem, debitum mercandi cauía effe contra&tum,

obligationem fine caufa debendi valere, & hoc

2

etigm in cambiis, (2.)

Eodem favore fruuntur Ecclefíe && cipitates,

E

Mafcard. concl, 345. n. 6t

^

(32) Caufam ordinariam fummariter tractare licet; fi omnia facta ftatim

per documenta probari poffint.

k) 88

Refol, Gravam, de A, i6éi, Tit. oott j'u/iitien:ga dcen, $.2

xX

-

3

IIX,

(hh) Vid. fupra Se&. II n. 32.

(ii) Id quod in Saxonia noftra quoque hodie obtinet

þper Ord, ]ud 7ec, Append. g s

(kk) Summarium Proceffum hunc abrogavit Ord/ar. wd. El. $ax, recogn. -4p-

pev4. $. . ut di&um eft fupra, Se&. I n. g. ubi. & di&um, quenam caufze

poft hanc fan&ionem a neceflitate. proceflu or

excepta,

Z

