Judex fuperior,.

Mev, part, 3. Decif. 66,

Itionis

pafte etiam non petente ex officio,

l effe.

Lancellot, de attent,part,3, CAp, 24., qUaR., 1, t, 27

. Mev, part. 4, decif, 222,

quia per attentata plus Judex, q

38

ppil-

Gail, lib. 1,obf. abs, n. 7.

uam þars OH»,cntiur)'

&

Poena judicis attentantis eft extraordinaria V

»

rtum.

el arbitraria, vel etiam fs. 39

cundum fummam & modum inhibitioni infe

Brunnem, de concurf, AG. Sedl, 2. C4p, 4, Eb, 11

Et communiter judex a quo propter attentata

ex fpolio ad reftitutionem 4

pl

damai frudtuum & intereffe cum expenfis te

netur,

juem

e

ia

Wfenbec, part, . caHf, 205, ". $.

CrAavett, copf. 302, . 41,

./äqq.

(l

Gail, de obf , 146. , i,

:

Jlati«

Carpzov, in Proceff, tit, 1, Mrt, b , 1t,

(e

vel etiam in

[VO«

attentata,

poenam inhibitioni infertam condemnatur » & révocantur 41

Mev, parr, a. Decif. 26,

Brunnem.in cit.l, unic,ff, Nibil, inno'wm" ", ,

x

Cum vero

de revocatione atte

ntatorum infra dicendum fit :

afferre füperfedemus,

hic plura 42

attamen cum monito,

revocationem non proce-

dere, nifi attentatum vere commiffum fit,

apparet enim nonnunquam

At«

judicem inferiorem attentaffe, quod tamen

noneft, Sicr

.non habe- 43

tur pro attentato, quando parti vel liti non

eft prajudicia]

e.

Mev, part, 3, decif, a. n, 7,.

Í

p

- Lancellot, cit. tratt. part, a, C4p, 4. declarat, 1, , n, 722

nam actus, qui nihil incommodi aut

ut attentatum,

prajudicii hgb'et » DOn revocatur

-

2. Sf a'&us

Mev. part. 4, decif, 394, .5

tendat in faciliorem exitum caufz i

duf

44

4Mev, part, 3. decif, 377, n, 7.

pfius äppellationis,

Mafcard, conct,148,2. 2j

ubi per exempla rem illuftrat,

3. Nec attentat Judex inferior,

qui per 45

:

decretum innovationi refi

ftit, & omnia in

priftino ftatu conferv

Mev.part,3, decif, 79,m, P

at;

Brunnem. cit l, un,m, ai,

W

(Bbbb)z

4 Si

—

(64

PART, 1l SECI lX. ApvOCATUS SPEM ET quc;AM

p

45 1,. $i ahqmd fit: jupis;autoritate vel 1ege nermxttente,

ultra ttiet

queunt.

- Ruin. conf. 6ói m, t0. lib. 3.

- -Mev. part, 2. decif , 39. n. 4,

uQu

7 $. Quando confvetudo vel ftatutum in loco v1geret, quod fententia

tentata !

lata fuper aliquo beneficio, a quofmffctappellatum, mandanda fit execu-

tioni etiam appellatione pendente,

vg j

Lancellot, deaa,a 12. J|ionit, A.

Meviuspart, 6, Decif. 73,

1., Sicr

48 6, Ceffat attentati nomen, ubi periculum eftin mora,

principal

Afin,in Prax, jud, $. 31. cap, 2, limit. 2, 9. 7,

collediat

Mev, p. 2. deczf 19$, , 2,

Appelati

49 Sic 7. quando ob penculum mors teítes Fcnes aut valetudinarios ad per-

petuam rei memoriam examinat Judex inferior,

Lancellot, de attent,part. 2, cap, t2. limit. 3£0.5.

Mev, ci£, decif, 198. & part, 4. decif, 0. . 3.

To cat

Rivir, Tit,27, Enunciat. 6,

lata fitfe

Ayr, Proceff, Hiflor. nart , 4., , ob/' 4,P, 9.

terimap

$o Porro 8.quando contra appellantemfüpervenit : metusfuga, tunc fine

mnota attentati capi poteft, nec ex mterpoüta appellatione relaxan-

V Exca

sius eít,

Htercularn, de aeeencat, CAp, $, 9 8.

Reufner. lib. 2, decif. 24,

;

übina

—

Carpzov, Pratt, Crim, quag/ï 9.f d.

Quand.

bitus ap

$ 1 item s. in cafü dilapidationis vel inreritus,ubi provocans f'ru&us poffefï' o.

dN

nis difipat, per fequeítrationem non committitur attentatum,.

Qutciat

Cludius dejur, fequefirat, cap, s. caf 12, n.öj',

Cardf entfcell, 3. cap. 2, . 19, fe»gq,

t Null

Gail. lib, 1, obf 14 B. h, 2,

Conlerf

Tancret, de Ord,judic, li, 4, mp de qfä&u appellatzanum. pag 44,»,

Nec]

1mpr1mxs fi notorie con&et de non jure poflidentis,

- Vid, Mtv, part, g. decif, 306.

modo fatisdatio idonea de rebus confervandxs præüetur.

n AP

Gail, jamcit, loc,n, g,

ecifur

3. 10. Hoc quoque obtinet in rebus tempore penturls, qux fervando fervari

non poffunt, hxc judicis inferioris autontate vcndx pofi"c afferit

Gail. ibid. n, 4,

18. Siin

lmerlor

$3 ubs, quid res periturz, qux fervando fervarinon poffünt;

dicantur, quz

ultra

RUT

$65

IN EFFECTUMR AgP;äLIlATION/IS C—O*L*LOCAfI'.L

ultra triennium in naturali füa bo

nitate fine Forfrupþioge conférvari ne-

queunt, -

:

11.Quz Judex a quo facit,

tenti

tentata non fünt,

aon ut jader, fed t debitor & tesis, at $4

-

jeCu-

Mev, p,4. decif,310,

x folvat ufüras prxftita fibi cautione;

»v,'gþ,x fi jude

Brunnem. in cit.lun.ff.. Nibil inmovari,n, n,

12, Sic neque attentatum eft, quando caufà attentati prxjudicaret cauf 53

principali, & de illo cafü, príncipali non definita, ftatui nequit, prout in

colle&arum caufa executive proceditur, & (ine vitio attentati pendente

*

appellatione fit executio,

ye

Lancellot,cit,tra&l. part. 2, cap,t2, limit, 43, n.12,

Caberan, Decif, $8. per tot,

7Mev, part, 4, dectf;35, , 6,

1;, In caufa matrimoniali non committiturattentatum, nimirum fi in hac $6

lata fit fententia, & judex, a quo eft appellatum, inhibeat partibus, ne in-

terim appellatione pendente alteri nuberent,

u

Mafi ard, cit.concl,148,9, 22, -

pone

14. Excludit etiam vitium attentati favor dotis & alimentoru

m

)7

Brunnem,in ctt, l untc, , 24,

ubi n. 25, quod hzc lex etiam locum habeat in nunciatione novi operis,

Quando enim oblata cautione judex prohibuit xdificationem & prohi-

bitus appellat, non poteft hic oblata cum cautione ad xdificationem

[«

admitti, ne aliquid

nunciatum,

-innoveltur, fecus fi ante oblationem Cautionis prof

Mev,part,

12. decif. 179,; E 1&0,

15. Nullum eft attentatum, quando aliquid fa&um a judice a qüo cum $8

'confenfu appellantis vel expreffo vel tacito

AMev,part. 4. decif, 362,

Nec 16, ubi ex revocatione fcandalum proveniret,

Menocb, de vecup,poffelf. remed. 17,n, 36,

17, Appellatione deferta Judex inferior procedit,

decifum fuperioris füper defertione,

deb(e-t—tame'n expectare 5?

Marant, infpecul, part.6, , 2.n, igt.

l

Lancellot. d, c. 12. limit, g,

18. Si inter easdem períonas fententia cont

ineat capitula fepärata, judex &o

inferior circa articulum non appellatum nec am

,

plius cqntrov:rfum fine

-nota a;tengaci exequitur fententiarn

(Bbbb53

,Me?,

$66

PART.IL SECT. IX. AbvocATus SPEM ET FIDUCIAM

Mev.part, 2, decif, 25 g. 68 p, 8 , decif, qoo,

Tabor, Decif. 1831 4j

Scace, de Appellat, quaft, v7, limit, 41 enembr, 2, m. zf

ubi exemplo rem clarificat,

61

19,

uicquid exequitur judex, poftquam fententia prxor confirmata eü,

II Eit

jum coga

licet cau(a nondum remiffa, non habendum efíe pro attentato, aliquo-

nunciand

rum opinio eft : (ed re&e fcribit

Brunnem,in l, unic, ff nibil inmovari,n,20,

/

quod perperam faciat judex, qui nondum facta rem:[ï' one exequxtur,

nifi urgens caufa fit.

62

20, Ex prxcedentibus ahquo modo patebit, quod judex a quo circa ap-

Notandu

pellationem, quz tantum effectum devolutivum, non fufpenüvum, . ha-

bent, fine nota attentati redte exequatur,

ts v O

Toram f

Mev, part.3, decif. 107, P. t,

fabditun

proutin caufis non appellabilibus ftatuendum, de quibus fupra Sed,4,-

Mev.part 3, Decif. 40y, n. 2, 9. decif, a inpr.

modo caufa non appellabilis fit veretalis, nec forfan per incidentia appel-

labilia appellabilis fa&ta, de quo cit, Sect, 4. n. 200, 201,

vid. Mev. part, 2, decif. 10f, —

£3 Eftautem effe&us devolutivus, qui tantum ad fupenorem mediante re-

WE

lntCïþ'ö

lationecaufam devolvit, ut cognitionem de ea fumat, minime vero exe«

9. 1.

cutionem differt, veleffe&tum fententiz fafpendit,

Mar ant, tn [pecul, part, 6, AGI, 2, , 172,

Chacberan, decif, 131, n, 10

2. Si n

Mev. p. 1. decif. ult, m, 32, 3 part. 4, decif. 244,9. 4,

quoue

64 Effe&us fufpenfivus eft, qui ligat manus judicis inferioris, ut ab executio-

quliat at

ne defiftat, narm fufpendit illius jurisdictionem, quantum ad illam cau-

fam, item fufpendxc præfumpuoncm, qua erat pro fcnccnua, & (ufpen-

dit, vel extinguit pronunciatum,

Mey. part, . Decf, 246.

Lancellot, cit, Tratt, tit, de attentat pewl 4ppeä in prafat, n Vu$, h

Mdqute

Reyger, Thefaur, voc, ppellatio n. 2.3,

ptius

€5 Plures cafus, in quxbus judex a quo fine vxtxo attentatx & non attenta

dividg

appellatione exequitur, pertradtant

Marant, in [pecul.part, , A&). 2, n, 177, MQue zp;,

Hercyldn, IACL, de attentat, cap, j

N t2

Lancelot.

Ab

IN EFFECTUM APPELLATIONIS COLLOCAT,

$67

Lancellot, de attentat. part a.c

4p, 12, tit, de ?meæat,. --,aygell. pmden?, !

dimit. 4.

Nicol, proceff, part. 2.tp, 11, n,12.

*

Brunnem in l, unic/ ff, NibilinnopariyB, $, 9, 16, i, 12. a0, ]?qq,

*3ta Bü,

II. Effe&tus appellationis refpe&u judicis ad quem in. €o confiflit, d& 66

iliquo.

jam cognitio caufx.cum omnibus accefforiis ad ipfum devolvatur & pro-

nunciandi poteítas de juftitia appellationis eidem tribuatur,

l.dö.z.z,;,qz*l.y,l,ip.C,dedppe]], u

jutat,

1, , $, 3. ff a L, Falcid,

*

Born, de vemedto Mppellat, 1b, 25,

Mev, part, 1, decif. 222, 8 decif. adg , m. d. part, 6. decif. 97. , 4,

Qu

2, l«

Notandum tamen, appellationem non femper inferre notam füperiorita. 67

tis vel fubjectionis, nam aliud eft forum habere & aliud fübditum effe,

Forum fortiri & legibus loci iftius obli

gari paría funt,. fed forum fortiri &

fubditum effe, difparia,

$

Gozadin, conf, 49. , 13,

Gail, lib, 2. 0bf, 35 , n. 6. & de Pignorat, obf ig, " 6,

W

Hltbuf, Diceol, lib, 3. €Ap, 0. P. 12,

Gafflel, in f[pecul, jur. €Ap. 33, 9. 4.

V, Effe&us refpe&tu partium varius eft, nam r, appellafio ab uno 58

t

interpofita quoad füfpen

QTe

lionem utrisque eft cqmmünis,' de : quo füpra

Sed, I. n.24.

69

l. L 2, C, fiun. ex plur,

,;onjärt. "Appellat,

Boer, Decif.73.m. 7,

2. Si unus ex pluribus litis confortibus appellaverit & inc/(ärit. vidria 70

quoque cxteris proaeft, qui non appellarupt, ad impediendam interea

ut;'o"-'

judicati executionem,

CaU

z1C, Siunusex. plur, appall,

l.10. . ulz, ff, de appellat.

Da-

l, 1, C, de diverf; Reféript,

Mer, part, 1. decif. 88. inpr,

h

idque non folum in dividuis rebus, fed etiam individuis, quía fententía

prius lata, de qua potifimum agitur in appellationis inftantia, fua yi ine

dividua effe cenfetur,

:en'ca

À. 47. ff fanil,

Carpzov, part, h cOnfl, 20, definit, 1)?, ?, 2.3.

vid. tamen

Brunnem, inl. w,ff, de dppellat.m,s,

d

modo

.

p t

st

$68 : PART; i. SECT; IX. Axmmcärus SPEM ET FIDUCIAM

ia int

I modo una eademque fuerit condemna

;

tionis & appellagionis caufa in«

cile qui

ter lees)

illos fcit

Faber.in C,lib.7, tit, 31, def 1,9,

2

dicio, 1

Gail, lib. 1, obf 126, , 3.

2.

- Oldendorp,in Tra&t, de Probat, Se8), 2. cap, 4.9, 2g.

6. Cur

72 Ec prodeft unius appellatio cateris, etfi ille qui appe

llavit app&llatïo-

nem deferat veltranfigat, imo & fi exp

Q g

;

;*efiïs verbis teftetur, fein commo-

dum alterius non appellare,

Hartm, Piflor,l,1, quefh. 47, n, 16,

Ziegler, Inflit. Tar, Can. l. 3. Tit. 17, . 22,

Caaturt

7**3; Disi, vi&o

riam cxteris non appellantibus prode

ffe, fed condemnatio

tiong, (

; nifi eum qui appellavit,

Cum ad

non gravat

] 3. 8 2. ff de Appellat,

pertinet

pronior eni

m eft vi&orix, quam condemnationis communicatio,

Gofiv, 4b Esbachb, part, t, conf?, 20. def., ig , n.1t,

754 Eft quoque nonnullorum opinio, unius appellationem alteri non pro-

qui alte

ficere, qui & ipfe appellavit atque füccubuit, fed contrarium cum Min-

dano tenet

Sic pign

Me», p. 8, Decif. 105.9,3.

Dd,

*

Et debe

75 3. Colligunt

ex

Tit, $, C. Suun, ex p!,ztr.þ |

Wily Q

vi&oriam tertii appellantis pro fuo intereffe prodeffe principali jam

antea victo,

,

Gail, 1,1.0

Gener

bf i22,9,7, j

Boer, decif . 79. n. 4.

habety

Brunnem,in cit, l.un,n, g,

"6 4. Appellatio debitoris prodeft fidejuffori,

Hartm, Ptflor. de quafh, a5 , n, $, & i7.

E cont

Eranc, de Fidejuffor, cap, 1. , 2?.

Yi

": Dm'entit

Raucblbar., part, 2. quaft. 7.

quod eatenus Rauchbar largitur,

ocef

Carpzov, cit, definit, 15 , m. £.

quatenus ex divería caufa contra fideju

florem vel d-ebitöreni princi-

78 palem agatur, $. Decretum primum interpofitum ad

*

creditoris in concuríu aliis quoque prodeft, -

-petitionem uniqs

quia 0

l i2.pra ff. deveb. avtben.judic, pofit,

nem ju

79 Sicappellatione contra aliquoscreditorum inte

tpoüta, citandi (untomnes

creditores, licet contra eos non fit appellatum, tum

arg, l. 4?, p j: dere jud.

quia

(T

Rs

IN EFFECTUM APPELLATIONIS COLLOCAT.

5

$

MV

2

l in-

Qiæïa intereft creditorum omnium, fcire,

quid inter alios agatui, cum fa.

cile quid in illorum przjudicium dever

gere pollit, tum denigue, quod-

illos fcire oporteat,

caufam communem

impofteru

m veríari füb alio ju-

dicio, ibique petenda effe, qux ad f& pertinenr, -

7Mev, part, 1, Decif, $9.

latio

6. Cum omnia permanere

DIfno

&z appellationis,

'debeant in eo ftaf.u, quo erant tempore Fag $o*

L. 1. ff-. appellinterpof, vibil innav,l :

Mafcard, concl, 14$.2,1,

Tancret. de ord.judic, lib, a, c4p, De äfeiffu

4

Ppellationugs, p, vo, ad. .

fatio

cautum efít, ine partes aliquid attent

ent vel innovent

pendente appella.

tione, & quidem nec appellans, nec appellatus,

Inde attentat Jars,

cum adit judice

R

m inferiorem füper eo,

pertinet,

qugd ad fuperius. judicium 8 F

Mey, pdkt; 7. decif, 2zf,

qui alterum fpoliat poffe(fione füa,

-

82

din-

Brunnem, ad 1,un, ff, nibil innd:iäri, nng

Sic pignoratio appellatione pendente attentatum parit,.

L

83

Lincker, cent, 1, decif, 10,

Et debent etiam partes abítinere ab omni. novatione i

n articulifsxcon-v- 84

neais, quia cennexitas articulorum parir attentatum,

j

Scacc, de AADEU. quaft, v7 . linast « 21 , 2y. /'

*44-

Me»,part, 2, decif, 2552 q.

N

Generatim,

habetur,

quicquid excedit. aut alterat ycterem ufüm,

.prd attentato 95

Capyc, Decif, 72.

Mev.part, 2, Decif. 198, n.6.

E contra pars non attentat. 1, cum verfatur in a&u licit

o'g"

86

dMev, part,7. decif. 16, m. 2,

vel facit actum continuativum,

87

Scacc, de Appell, quaft, 2 m, 70,

hoc eft, qu

offeffionem füam continuat,

*

$

commodum 3. de Interdi&t,

1, 4, C. de férv. export,

nci

WMev. part, 2. decif. g g,m, 7, 67 9.

1ius

quia omne, quod j

ens a

git, pertinet ad tuitionem & confer?atïg-

nem juris fui ante acquiliti,

Befold, de Zppell, C4p,12. pag, 425

Y5

Brunnem, ad l,up. ff. mibil innovari n. ,

Mtv, part. 7, decif, i 6,

CThónnik. Civi P.IL)

; (Cccc)

& ne-

;z;ia

$79

PART.IL SECT, IX. ApbvocATUs SPEM ET FIDUCIAM

& nemo tenetur vel debet dimitcere jus fuum, vel defiftere a prolecu-

Et cut

betut,

tione & continuatione fui juris vel poffe(f onis fux- propter aliquam con-

tradictionem vel appellationem,

Manfred, de attent, concl, 6,

Mafcard, cit, concl. 14$,9,3,

hoc ol

88 ideoque non inhibitiones, fed tuitoria vel mandata manutenentix co»

gnita caufa pro poffe(tione partis emanare poffunc,

Mev, part. 2, decif, 57,

De o

nunc

$9 quin imo nec injufta poiïelï' one ahquxs fine plena caufi cognitione pri-

vandus eü.

düm .

rie pu

Mev.part, t decif, z7, párt, $, decif. 306, n, Jj part, 7, decif, 1;6

Eft enim caufà revocationis attentatorum gravis momenti, xdeo in eo

tcmpt

provide verfari oportet,

Hodie

Cotbmann, Refp,71, n,17. V'ol, z

Me», part, 2. decif, 27,n, 6

Onem

90 2,Non attentat pars, quando fa&um e;us non tendit in prajudicium

litis veI partis alterius, -

Lancellot, de attent. part, 2, cap, 4, a'ecldmt L. 9. tLf24,

Mev, p, 3. decif, 21,9, 7.

mam ubi ceffat prajudicium partis, definit vmum attentatx,

A&

Me», part, 4, decif, 310, . $,

qUo p

V1d paulo ante n. 42.

Wte ]

9I 3, Nec attehtat pars in €o, quicquid confänfu partxs .xlterxus facit, &

quidem tam expreffo, quam tacito; quiain præ;udxcxahbus tacens pro

confentiente eft,

*

ub 2

Onem

li . fin. Jf. locat,

Mev, füpr. cit. decif. 362.

Natio

münt

92 4,attentatum non eft, quod fit 1gnorata appellatxone,

Mev. part. 3. decif, 12, 68 parts 4, decif, $7,

L

93 Solet etiam fieri, ut tertiusattentet, , Tertiusenim lrregularxteratten-

tare dicitur, fi a Judice vel parte caufam habuerit, utienim admittitur

lecun

tertius pro fuo mtereffe, ita & attentat fub colore & fuco fui juris,

cap, veniens ad Adpoftolicam 38, X. de teft 69 aeft.

fö (R

thu]

Meier, Colleg. rgentoratenf, 4d Tit, ff.. Nibil innovari $,6,

Nicol, íp Pracqy" part, 2. cap, ü.n.f.

Fa&um enim tertíi poft appellationem contemptus judicis eft, & fi quid

in præ;udxcxum proceffus per appellationem fufpenfi innovat, attentat,

ÁAdj.

-

tàpqt

Lancellot,cit. tratl. part,1, C,3, n, Jf Jeq.

Btoy

Me», part, 4., De:zf 241.7.4,

Et

P

1N EFEECTUM APPELLATIONIS COLLOCAT,

j7t

[ecil»

Et cum perattentatum lex & judex füperior lxdatur

T

COfl»

betur, ideoque hoc non leve delidum fíit,

& qrdo judicij tur* 94

:

c4p, cordi S.ult. X, de Appellat.in 6,

Mynfing, Refp, 8.9. 20, dec, t,

Mev, part, 4. Decif, 286,n.3,

t £0

hoc omnino certa poena coércendum,

Cora[,in l, naturaliter, $, nibit communt u,102.ff. de. acquir, prf.

De poena judicis attentantis in hac. Se&t, n. 39. fqq. di&tum eft, quare

t pri-

nunc de poena partis, tam appellantis, quam appellati, aliquid adden-

dum erit, Et volunt DoGores, quod judex attentata in parte arbitra.

rie punire valeat, cum huic reli&tum fit,

pro qualitaäe admifH Íeu con-

ih 80

temptus attentantem caftigare,

Mev. part, 7, Decif. 226.

Hodie circa áppellationem conftitutum eft,

onem deferére & renunciare cenfeatur,

ut per attentata appellafi- 96

CU

pentext,expre[f; cap, an fit deferendum 42, X, de "ppeliat,

Panormit, in cap. ea parte X, de Refcript,

Berlicb,part, 1. decif, i31,n, 3,

AMyn[ing. cent, 2,0bf, go,

adéoque fententia a

qua ftatim tran(eat in rem judicatam , & judex a

quo perinde,

dere poffit,

aCf inanquam appellatum fuiffet; ad cxecuyti'onem proce-

t

Marant, in fpecul. part, 6, AGL, 2,v, au, 412.7 4U,

1 pïo

ubi appellationis renunciationem colligit, quando appell

ans petit dilati- e,-

onem ad folvendum vel a&um facit incompatibilem cu

m appellatione.

"

Rationem pro exclufione appellationis propter atten

tatum Dd, affe- 98

runt non unam , quarum prima , quia actus co

inducit iftam tacitam renunciationem,

ptrari'us litis pendentiz

L.fí filius ff. de minorib.

ttehe

Menocb. recupþr. pqyä]: remted, 17,n, 39.

titar

fecunda, quia propria autoritate jus fibiipfi

dicendo judicem contempfif.

fe cenfetur, proinde juris beneficio indign

us eft, frufltra e

;

nim legis du

xilium implorat, qui legis auctoritatem conteinit,

- Cald,conf. 7.n, a7. [24,

Gail, de dirref, CAD. U. 0,10,

Adde tertiam rätïonem,

quld

qux in efï'e&u-þrioribus convenit, '-qüod atten-

201

tando ipfemetappellans t

propriz appellationi, -

anquam fibi c;omraïiqs non ccnf?gtur detuliffe

, Gail, lib, 1, obfetaó, . )5

(Cc cc;)'z.

Secus

K

s

$72 | PART IISEC"F .IX-. «'ADVOCA'I,'US SPEM ET FIDUCIAM

sst

99 Secus autern eft, fi attentata non fint

immediate contraria appeltatio;-

ideoq

*

ftacjad

ni,

quo*cafu. revoc

ari tantum debent, nec appellans propterea ut ob

actum incompatibi

lem cun appellatione huic renunciaffe ceofetur,

gn'xt'xo

Y

Gail, lib. 1,obf. 146,n.14.

Berlicb. cit. decif. 191 9,4,5,

,

inde i

l4j'

port 0j

Brunnem. in l, un. f, Nibil innovari appellat,n

ANicol. cit, cap, 11,n, 9.

modo

Hationis non pronun- i

100 Sic etiam addefertionem vel renunciationem appe

gener

ciandum, fi de attentatis non appareat in continenti, nimirum, feu qua

fat&tum, feu qua jus, de íis exiftac dübitatio, tunc enim appellans ad ju-,

Etqu

ftificationem admittitur, füper attentatis autem proeoru

m qualitate ju-

tinent

ris ordine proceditur, dum quoties caufà attentatorum altioris indagi-

nis eft, ad feparatam difcuffionem fit remiílio.

"Mev, part. y, decif, 263,n,2,3.4.

qut

Brunnem,jam cit, loc,

fatio a

1icr Appellati a

'refutïone ,exþen-

&imf

farum,

ttentata -præt:r" rcv'c*)catiqnemf coércentu

dà non

Gail, cit, obf. (140', 2, 16,

anteqt

IO2 remediía autem attentatorum non.habent locum contra tertium , fed

-ordinaria via peculiari judicio in foro

competenteagendum eft; inde &

Sin ax

remedium revocationis contra tertium ce

ffacz, quta fententia inter alios

p

lata tertio non przjudicat, & litis penden

audig

Affict. decifc g.

;ia aüïcitkli,tigantcs, non tertium,

;

cipali

Lancellot, de attent, part, t cap, 3.9. 4».

qui nullo mod

'okf'ui';: in lite, Secus eft,

103 ïInthl'ige tamen hoc de tertio,

d

ubi tertíus eandem, aut conjun

am.cum parte litigante perfonam fu-

Dant

ftinet, veluti fi is una cum judice vel parte attentavit, vel fi habet ab

alterutro caufam, aux fuccedit in rem attentatam, vel fi inftigantibus

Ttyoc

partibus proceffit, vel adhafit caufz, vel fe intrufit in litem, vel denique -

Cogni

aliquatenus reprxfentat perfonamligitantis, quibus cafibus attentatum

haber

tertii revocatur, & remediis attentati co&rcetur,

Dioc

Lancellot, cit, MP. 3.H 4-'/5'7 .

petu,

Mev, p, g. Decif. 6. & decif. go,

tiong

104 Perducimur hic ad revocationem attentatorum ? Siquidem pars gra-

Tenti.

vata judici fuperiori commiffum attentatum denunciare ejusque auxi-

üt, ,

105 lium implorare neceffe babet, Cumque attentatorum cauía füummaria

tatori

d

fit & levato velo determinanda,

fir;

Franchb.in cap.bone n,ij, X,de Appell.

&i n

Affct. decif. 3s.

tie fth

*5

Mtv.p, 2, Decif. 2?, "^ & Deeif. 46,n, 1.

fæ C()g

ídeo.

IN EFFECTUM AAPPELLATIONIS COLLOCAT.

73

Atio-

ideoque nec foleani libello opus ett, certa tamen petitione ex qua con-

F:ob

ftat judici, quomodo attentatum fit & qu

"

1d petatur, cum alias caufi co--

l

gnitio fieri non poffit,

:

Lancellot, de attent, part, 3. cap. 2y. n.14, feq,

inde in libello attentatorum referendum, quid factum fit, item

qxiahde,ïlcä

porro, in quo attentatum proprie confiftit, denique quid fieri, feuquo-

modo revocari petens velit, De quibus cum fpeciatim nihil continet,

OQun.

generalis de attentátis revocandis petitio inftar inepti libelli rejicitur,

üqu

Mev, part, 1, Decif, i52,

Mdj

Et quando quis ftatim revocationem petit,

It jt-

tinenti probari,

| opus eü? attentatum in Cons

ag

Berlich, cit, Decif, 131,

P

Schbwanem. Proce[f, Caumeral, lib, 2,

CAp, 9. i, 2. f?q, |

quo fa&to ftatim fine fpeciali proceffü revocatio fieri debet , nec excu- 107

fatio admittenda magis, quam circa fpolium, cujus vice cenfetur$ ficut

-

enim fpoliatum ante omniareftituijubetur, ficatcentata ftatim revocan-

da non prius, aut audienda pars attentans, aut pergendum in proceffu,

:

antequam reftitutio in priorem ftatum fadta doceatur,

- Mev. part, 4. decif, 286. 8 part,7. decif. 98. , $..

lk, fed

de&

Sin autem attentata non fint plene probata in continenti, nec de iis in1O8

promptu confter,fed ulteriorem requirant quxftionem & indaginem,tunc

"alios

'tiüm;

audiendus eft attentans & pun&us uterque attentatorum & cauíz prin-

cipalis fimul profequendus atqué expediendus venit;

Gail, lib, 1, cit, obf. 146, m, 2, 3,

Mynfing. cent, i, obf. 26,

; df

j (ü

Befold, de Appellaz, cap, 12. . g. pag. 430,

Dantur enim attentati incufato multz exceptiones & excufationes, quz ro9

et ab

tibus

revocationem non admittunt, fed Judicem ab hac fine plenaria caufz

cognitione abftinere jubent, & quidem 1, quando appellatio tantum i1o

ique

um

habet cffedium devolutivum, 2. attentatum ab eo faltem decreto, quod i1z

proconfirmatione & executione fententix, quz vires rei judicatz acce-

perat, proceffit; nam decretum tendens ad confirmationem vel execu-

tionem fententix non eftappellabile, | 3. Si civesab ea obedientia & reve- 112

rentia, quam Magiftratui debent, femet prxfra&o aufü. eximere nitun-

gra

tur, 4. appellatio fcandalum publicum pariat, $.quando Apoftoli refu. rr5

aux?-

qariá

tatorii dati, Etfi vero poft hos nihilominus attentare interdictum, uti r14.

fupra, attamen revocatio attentatorum, multo magis poenz irrogatio,

fieri non debet, nifi cum caufz cognitione, 6. quando appellatio noto- rr

rie frivola, quo cafü revocationi attentatorum przcedere oportet cau-

fx cognitionem. 7,9i attentata caufam principalem concernant,

& ab r6

ac

:

(Gcc?g,

*

p

$74 ,*I')AR.T. II.R SEiC')T.*IX. Apvoguus*smü ET FIDUCIAM

um

hac dependeant, uti fit, cum poffeffionis caufa non eft a petitorio fepa-

f&tüm, |

rata, nec quis, feu an de attentatis cbnquerens, poffidere debeat, con-

(deu.

117 ftare poteít, nifi petitorio decifo, 9, Noneftrevocandum attentatum,

fc a

ir$ quoties caufa adeft non appellabilis, Hios & multos alios cafus pro

Tofet

excludenda revocatione attentatorum congefferunt.

Mev,part, 4, Decif, 3y .part, $, Decif, 147, part, 9. Decif. 47.

fttot

Brunnem. in l. unic.ff, Nibil invocari n,ig.

j

n

dManfred. de attent, lib,r,

pArt, ig, d m. 10, szque 78, € lib, t part. it,

4 B. 2,U5QUE , 14

rr9 idcirco Judex, antequam ad revocationém prorumpit, probe examinare

-

debet qualitatem attentantis, forfan attentatum negantis vel in certis

exceptionibus feu excufationibus fe fundantis, & quoties minima du-

Ed

bitatio circa attentatum occurrit, fine caufx cognitione a revocatione

atCCDCa

omnino abílinere tenetur, quo non faQto datur a revocatione appel-

cum pl

latio,

fadia f

Mep, cit, Decif. 47. 69 part, 9. Decif, 48. ulà late —ekpajz'tum,- talem

& Cito

Appellationem recipiendam cffe,

20 Minïrhe quoque

hic omittendum eft, fi appellans appellatione pendente

inferif

fit fac

aliquid innovet, aüt in prxjudicium appellationis attentet, quod hoc

caíu appellatus libellum attentatorum exhibere non debeatad eum effe-

WV.

Gtum, ut attentata revocentur , fed ut probatis attentatis Judex appella-

bus et

tionis caufam defertam pro executione ad judicem a quo remittat,

Gail. lib, obferv. 146, n. 1.

E

füerur

Berlich, part. 1. decif . 131 , 4,

Quomodo fupplicatio pro revocandis attentatis conftru

þnda, fequ&ns

exhibebit formula:

n Qm. $bníal. ma;' eft. umb Gburfürftt, SDthbI. tüerbe ih aUexunfettbäa

níg(ten Geborfam 3u binterbringen qenbtbiget, vocld)er aeftalt 9Ippel

lat N. N. appellatione pendente (td) unterfangett, bie füb lice (dymsebetto

itde q

be affo genaittife Samnterzztefe, bie oor utto Scít mobrenben Gtreíf

haj

teft. A&, prim, Inftant. gertubig befefjem uttb. gemnuget, de facto eíttitt2

nebinemn, umb DaS-0pn mir abgebauene Oraf at bermicbenem 16, ful.

wít Gemalt. voegaufübrem, nad) Depaefegtert Seugití8? Rotulo fub

ub ntíd alfo ititeítier poffe(s st curbirert; Obmnummpblba8 in prima

feribi

inítantia fol, gefprodyene Artbeil mir bie 9Ibtretung. folcber 20tefe at2

hanc;

erfannt, (o. ift ood) fofdbe8 propter interjedtam appellationem 110

m ;

nidt StedtsErdftíg, unp bátte 9[ppellat big nad) aeciibiater 9Lppelo

latiott: Inftanf íttt borígett Ctamnb foller bleiber Iaffertis S8ant Dartt

$atten-

Dum f

bergeftalt $idgero Unternebmen(ein'notorifd)es bodyftrafGare

tatum;

dinteg

n ]

;

r& EFFECTUM »AþlþïgLLA'ronrs 'COLLOCA'T.

$75

5 fipa-

5 COft-

tatum, 6[8 Dítte G. &ünial. Smajeft, umb Gpurft, SDurdl, id bietmit

alleumteztbánig(toiefelbé aeruben9Ippellaten bey einer gemiffen&tras

btm,

fe amyubefeblen, Daf er míd in ber

lus

polfefs ber ftreitigem 9Biefe gerubig

laffei, ba9 abgenoumene Orag famt allen Gbaben unb Untpften ero

ftattem, unbalie

t attencateli fíd) Ditifübto gäqglicb etbalten folle, bava

gegem berbleibe

inid

Ctp, Sónigl. wtajeü&gnbäburfürm. SfDurd)L :

frínare

Gbennió, bett 1. Aug,

1 Certis

I7OI,

sp. AUE

13 d«

atione

Fadta imploratione & fimul attentato fufficienter probato, facienda eft 122

attentatorum revocatio, & in ea fimul curandum eft, ut fiat celeriter &

a.

cum pleno effe&u. — Ad hunc finem decerni debet primo eorum, quz 123

777

fadia funt caffatio, fecundo in priftinum ftatum reftitutio, certio, quo

€a cito decernatur, fimul mandatum poenale de reftituendo, cui quarto

inferi folet citatio ad docendam paritionem cum comminatione, fi non

lente

fiat; faciendx declarationis in poenam feu mandati feu inhibitionis,

, hoc

Mev, part, 2. decif, 46.

:effo.

IV, Effe&us refpedtu caufz eft r, ut reducater ea ad terminos, in qui- 124

bus erat poft litem conteftatam, ita fcilicet,

ut quz in prima inftantia

ipeïle-

fuerunt prxtermiffa,

in fecunda füppleri queant,

Tot, Tit. f-mibil innovari,

À, 4« C, de temp. appellat,

quens

Capic. decif. 28. n. 6,

Tepatus decif. part. 1,tit, 26, cap.14;

4

Cravet, conf, 220,n.6,

t

Tancretus de Ord.judic, lib,

Mb

465.

4, cxsz de effetfu 4ppellzzt;fohum I9

t

inde quxcunque in inftantia prima poft

tttil

illam potuerunt allegari, pro-

bari & fieri, in fecunda quoquelocum rep

eriunt, !

IIj

Hartm, Piflor, quaft

7. 23, , 2, pzrf, 4,

J

Gail, lib, 1,0bf, 144,,1. f2q.

ibo

Ícribit tamen

rima

hancaffertionem multas admitteré i

Dn, Born, in difert, de vemed, appell, tb. 24

'...

uv

nterpretationes & limitatiores; qua-

I2j

Óf

rum aliquas conge(üt

iM

Tancrer, jam ditt, loc,

Dum enim dictum eft, caufam reduci ad tempus|litis conteftatz,

patet re-

tem

af

dintegrationem caufz afl €a, qux ante L,C, agenda funt,

non pertine-

re

$76 PART.II. SECT.—IX,S ADVOGATUS SPEM ET FIDUCIAM &c.

re, atque fic exceptiones dilatorias in appellationis inítantia oppenf non

pone,

Cdrþz. )mr't. t.conft, 2l defimit.10. , 1. 2, 3. 4.

Porro cum exceptiones peremptoriz in ipfa litis conteftatione oppo-

nendz veniant, poít litem conteftatam urgeri ulterius non poffunt, adeo

nec in Appellationis inftantia.

Sed cum de hoc Se&t, przced, fufius

fcriptum & communis Regula: zon dedutia deducam, non probata prota-

bo, cum certis limitationibus explanata fuerit, ideo plura hicaddere de-

N

fiftimus, Le&orem ad cit, Se& prxced. remiffuri,

N

x26 — ^. Appellatio non folum caufgm prïncipglem,fcd & ejus accefïoria de-

volvit,

Lancellot,part. a, cap, 12, limit, 2, .

n d

Befold, d,cap. 12. pag, 423.

ij

Mev, part,i. decif 245 ,,4.

&5 p. 6, decif.57, ni. 4. |

X

Scacc, de Appell, quaft, 3, . L

$. Qu

I27 attam"en de

accefforiis tantum intelligendum, qux ejus caufx

fü-nt, in qua

fl

appellatur, alia remanent füb officio judicis inferiqris,

4l

Lancellot. cit, limit, 2. n. 17./2q.

Parif, confil, 66, n. 23, lib. 1,

(

.r-NH

Mev.part, 6, decif, 251,91, ,.

u

atio non füfpendit caufam ultra, quam appel!*afum eft,

ngmappell

4

& T.

Mev.part, . decif, 287,

d

inde etiam appellatio

in pundto incidenti non devolvit cau*fäm— princi-

ZY

palem,

d

Mev, part, j decifipge

Brunnem,in C.l,ult, de temp, Appell m. g«

0A

[

nec pro expenfis interpofita devolvit judicium principale,

Carpzov, part, t, conf?. 20, def,22,

f

J

m | 3. Appellatio fub conditione fa&ia an valeat & caufam dev

Dico fententiam nullam, & fi qua eft; appello,

DN

&

vid. Confult. Sax. Tom,a.part, 3, quaft, 4. ". 2,/2q,

TW

ubi pro & contra & quidem limitgndo hzc quxftio difcuffa,

ll,,

-

L2 ]

/

PAR-

IJI(

(

£R C $

77

Y n0n

PAOR IOT

lI

Oppo

t,ade

füfius

SECTIO- -X

p

ete de

ADVOCATUS APPELLATIO

Itiade

NE FRUSIRATUS AD HUJUS AFFINIA CONFUGIT

$UMMARIA

i. Materia de affinibus appella-

zu[anabilis intra decendium

tionis ampli///ma eff. -

PTOPOIZ:ZZ' Zr,

2. Querela nulittatis quid?

14. In foro Saxonico uullitas £u-

Quibus modis. uullitas. com-

in qui

tra terminum $Saxontcum al-

muttiiur,Temt/íroe

legauda eff.

4. Nullttas efü, quaudo judex 1z

15. Refirida efl bac Reoula ad

competens tulzt feutentiam.

fäntentms.

J« Nulistas nan attendmtur , f

16. Abufus querele nu!lztatzs

cau[e mewt:s ^40n noceat.

COÉTCELUT.

17. Lttnitatur.

6. It..Sz quis illi ipfemet caufam

- dedit.

18. Tripliciter iutroduci pote/?

prmcx-

7. Vel fi non ex 7udzczs emprau-

nulitas.

dentia proficifcatur.

19. Querela mullitatis executio-

8 Aa uullitas ad audtendam

nem judicati non empedit,

fententzam,vel ubi fententia

20. Lzmttatur.

Jilatuto die nou publicata eff,

21. Affimts appellationi eff veftz-

femper attendi folet.

tutza 1nu mtegrum

nf

9. Propouitur uullitas tam a-

2 Reffitutio competrt non jä

geudo quam exctpiendo.

— dum minoribus, féd etiam

Io. Exczpzenda perpetuo oppout

enajoribus.

poteft.

22, Miuoribus folo etatis bene-

. Adio nulitatis ad tr:gmta

fícto fuccurritur.

tsque annos dm at..

24. Majoribus non, niffex ]zyla

12. Diflin&io iuter nullitatem

caufa: euutnerantur canfe.

f[auabilem äzrgfämabtlcm.

2f. Cazgfæ refHtutiouum majo-

". Cautela ef?,ut etiam uullitas

rum arbitrarie jimt

Jæ

26, Pe-

- (Yhóonnik. Civif, P. I£)

(Dddd)

s

asss

$78 — PART. W. SECT X. ADVOCATUS A?PELLAT:ONE

]uterd

26 Petitur reflitutio non folum

obfervoanda..

tantuf

37. Que . ad revifron

per inodum. ailiouis , fed &

runsniur.

"

fm requi-

excfptionis.

kx'ec ü-

N

27. Iacumbit: petenti. probatio

38. Reviffo uon fu[pendit

7220A€TH.

leftonis.

39. In. foro Saxouico Revi/ia

29. Reffitutio mmquam datuf',

$n

zifi adfit 1efro.

non efl iu ufa.

LÀ

L

40. Revtfro & füppltcati

29. Reffitutza [patzo quadrien-

0 /y'aujd

4 N

ii cff circumfertptas

raro confuuduntur.

to die

30. Limitattoues-

41. Supplicatio defuttur,

