baf man bíe ín unfertt Cdjoppet:

Gubl yu geipsíg, ober ba n erfter

In

ftanfj biebebor bafelbft ecfanmnt, att

einem amberm utberbddptiger Crt ;

u berfpredyei,

1sinqiii-

quz verba luculenter innuant, caufas criminales in du

überfcbiden máge,

0120«

plici inftantia

prima

quidem

fcilicet & fecunda, quz eft appellationis,

ventilati poffe,

Verum enim veroclarefcit ex litera Ord, Appellat. quod omnis cogni-

$34

kenique-

tio in criminalibus & ita etiam in Proceffu Inquifitorio füpremo Appella-

j«

tionis judicio fit ademta,cumque Appellationes ad Ele&t. Saxon. nullibi ni-

obatio».

fi in Appellationis judicio ventilari queant , fequitur hac via prxclufa,

tamen

quod Appellationes ad Ele&trem more confueto &in judicio folito ad ju-

cia t€0

[tificationemintroducinonpo(int, interim manet integrum reo fuüperio-

;*potias

remimplorare, innocéntiam fuamexponere, quohic, fiopus eft, Acta

ytis vd

avocet & infpiciat, & examinato Proceffü A &ta remittat,

caufarn committat, id quod tota die pra&ticatur,

vel alii jqdic.i,

&eni» .

Vid,

gption,c

: Reyger, in The[auro juris voc. Appellatio, num,6, in addit,

citcüie

Infuper etiam

pro ratione Czrpzovi in confuetudine fundata habem us

Mandatum Elettorale de Anno igt.

ldzl (fà«

cujus vigore Appellationes in Proceffu

Inquifitorio mul&a Xþehfän*tuz",

Jdifee

Quando vero in cit, Ord,

Jrhtp.

Appellat, fecundz inftantiz mentio fit,

inqua

caufz criminales tra&tantur , -incufat quidem

Oldekop. Carpzovium,

(CoriO -

quod vim inferat huic Ordinationi Ele&orali,

fieamad Proceffum accu-

g

fatorium tanquam ordinarium folum

reftringat: fed cum de obíervantia

in foroSaxon. conftet,

quod Proceffus Inquifi

torius regulariter non ad-

mittat fecundam inftantiam,

omnino hzc fan&io folum ad Proceffum

inis i

ordinarium trahenda erit ,

& hoc innuunt etiam verba fequentia di&t.

bfolt

Ord, de Proce

ff injuriaxfum ordinarie ad Pglipcdiä'm vel rclega;ionem'

at :

inftituto,

. Vid, Ca?-pz; lib, , m 12, 'R'ej/þ',;lzx. n [3g,.

L

*

uübi », 22 27,24.

2;, opinionem fuam multi

s przjudiciis velfen

fehtiis exfu-

premo Appellationis judicio firmat, Provocat

T

mos Dd. morum & confüetudinum Saxonicaru

quidem Oldekop, ad Sum-

m fàtis peritos, qui ante

ldmit;

Farpzæ.& cum ipfo fuere in vivis,

dumque hi deconívetudineSaxonica

'ruüff*

nihil

in

(.Fff) :

b

l

PART iL SECT lV NON CONVENIT PROBO ADVOCATO

!

p

cu

- nihilcommemorent, fedpotxusmdeümte, fine diftinctione inter Procef-

füm ordinarium & inquifitorium , appel ationem admittant, nullo modo

Cutt

Cat

pro Carpz, ftet confvetudoin terrisSaxon, Sed ex meo judicio non fequi

CiIs

videtur, quia Dd, Saxon, non expreffe addunt, quodeorum affertum de

- Proceffu criminali ordinario intell ligendum fit3 Ergo ad huncnon incli-

t

terl

nant; concludend:m eítpotius ex variiseorum alle, gatis & materiz cir-

cumfítantiis, quodomnino ad Procefïum accufatonum ordmarxum par-

Qo

fmi

um inclinent, utietiam.

Carpzov. quefl 139 n. 27.

pro

de Andrex Rauchbari fcripto ex allegato Mollero pro f'ua fententxa Judl-

cef

cat, partimad limitationes pro admiílione Appellationis in Proceffu in-

(W

quifitorio refpicíant: nam Regula, quod hic Appellationon fit permiffa,

N

T

omnino fuaspatitur limitationes v, g. (i judex fit fufpeQus &f ne indiciis

ad Inquifitionem & carcerem feftinare ftudeat, quo inclinat -

(iei

Chil, Kóhig. im Proce[f, ;udzc. exmente zpf us Olde/eop, ", 6; p 1 23'

ul

verf. in [pecie,

ab

- vel fi nulliter fit proceffum &c, ubiomnino üante Regula AppeHatxoms

f

. beneficium neminiauferendum, ut infra ex limitationibus patebit.

Et

aC

utrefledam hic ad Jez/icbii opinionem,quam plane contramamtarpzovxo

pu

xftimat Oldekop. adeoque hos Dd, conciliare ftudet .

fo

l

anem. 7 Procef Inquzf LO Iy,

q [

nefcio annon

1

Berlich. coucl. yo. p 1, , 36, .

i

Q

vel adProceffum ordinarium vel etiam hm:tatloqes conclufum fuum di-

bi

rigat, namfi

4

m

Decif, Berlich, 231 part. 2,.

IK

intueamur, ftatim ;z pr, his verbls utitur: $/4 punä?o mczdmn ante con-

G

demnationem definitivam appellatur. minus dubium eft, quod appella«

tioetiam in Proceffu !nquzr donis recipiatur, mox etiam ». 2, pro Regu-

qi

la ita fcribit: Si quis in Proceffu caufx per.definitivam gravatur, magis

dubium eft, anin Proceffu Inquxüuoms appeïlauo fitadmittenda

X

per text, expre[[ in c, u2 inquifitionis 17,. c:rm med verf, um tam -

. fecundum, . de baretic, in 6,

K

&bi verbis difertis dicitur, quodtam fecundum ordinationem prædecefïo-

rumnoftrorum, quam fecundum legem Imperialem in Proceffu !nquifi-

tionis appellationis beneficium expreffe fit interdidtum, & , 4. reis non

H

Regtxme confeffis ve! convi&tis legitimam defenfionem concedit,& quam-

n

'vis poftmodum pro favoreappellationis beneficii etiam in Proceffü Inqui-

(

fitorio rationesadducat, refpectum tamen habere videtur ad qualitatem

fi

caufæ, inde cuam allatum præjudxcmm Wlttcberoenfe f, i$, nudam

caufam

-

r

0v

IN OMNI CAUSA /VQEL sjus MOMENTO AD APPELLATHW)N:Q &c. 413'

?rocef-

cau(àm injariarum reprxfentat , & prxfuppofitis conditionibus vel cit-

fnodo

cumftantiis leuterationem admifit, quod quidem prajudicium magnifi-

n fcqui

cat Oldekop. ». z. in fin. cum ramen paulo poft ». j. refponfis & prxjudi-

um de

ciis collegiorum parum fidat, eaque minime conclufionem facere neceffi-

n inci«

tativam, necconfequentiam dare, propugnet. CircadiftinQionem in-

'íe Cit«

ter Proceffum ordinarium & extraordinarium pro conciliatione aliorum

Doc&torum, cum Carpzor. adhibitam, ludit quafi O/ZeAop, ».6j, cum no-

lm??l'f

mine Proceffus ordinarii ratus minime hic verbum Ordizarius prxcife de

Proceffu accufatorio intelligendum effe, nec credere vult, - Mollerum Pro-

j ;ua':

ceffam accufatorium, quiratuseft, ordinarium nominare voluiffe, inde-

u ipe

queopinatur, quod Dà. circa nominationem Proceffus ordinarii, in quo

trrifa,

Appellationem cum Carpzovio admittunt, potius Proceffüm Inquifito-

indiciis

rium indigitent. |Aft verodehocantea diétum & nequaquam ipfum OI-

dekop. latere potuit, quod, Proceffus an ordinarius fit, non ex crebro

P Id

ufu, fedexforma, velfigura procedendi, judicetur, & fic accufatorius

ab omnibus pro ordinario proprie tali , quia in hocjuxta ordinem juris,

itióni

ftanteaccufatore& reo, perlibellum, litisconteftationem, probátiones

? Pt

ac reprobationes more ordinarii judicii confueto & in civilibus recepto

roceditur, habeatur & indicetur: fiquidem in Proceffu Inquifitorio hz

;zovïp

folennitates ad Proceffum ordinarium fpectantes nonobfervantur, adeo-

que & Appellatio, qux appellantem & appellatum pro forma Proceffus

hujus fümmarii vix inveniendum, nifi judicem etiam jufte proceffum tan-

quam appellatum inducere, & pro ftudio vindi&tz in criminofos & adhi-

i d

bito labore pro confervatione juftitiz impenfis fxpe magnis gravare veli-

mus, prxfupponit, &haudraro longe extenfas pofitiones partium & pe-

ne innumeras quaterniones excrefcentes gignit, .non admittitur, in quo

Carpzo», ad Practicam quotidianam v

- €ot^

;

el obfervaxntiarg« provocacv

ye[la«

quaft. 139, V. 21, 27. 49.

g

quam quidem O/4ckop. quafi. nullibi

'þrobatmh- haüd concedit, V-'Se'd,

qux major exivi poteft probatio, pro addu&ta obfervantia in rerris Sa-

magis

Xon. quam quz effatis & przjudiciisilluftrilimorum collegiorum fulget?

nam rerum perpetuo fimilite

,

H

fcitur & fe&anda eft,.-

r judicat?rum autoritas vim legis nzgxnci-.

l. 38. f. de bgib, -

effo

:

. Mev,, p, j. Decif. 2$2, n, 1.

quiü'

^ Cbl!,egiorun;x iurïäfcofum

;

non.

Et quamvis Oldekop, objiciat, quod Refpon

non faciant przjudicia neceffitativa, quinimo adducta przjudicia effe

j

contra jura, tam Saxonica, quam coimmmunia , & omnes Dd. Saxonicos,

;qui-

libere exclamet, magni tamen operis erit prxjudicia pro obfervantia

tetm

dan.

ra jura & autoritatem Doctorum

hic allatg,iniquïta/tis,, vel quod cont

(Fff)3

Jfarm

ügïp

414 - PART II SELT IV. NON' CONVENIT PROBO ADVOCATO

fint, arguere, & nifi hoc eft, omnino dant conclufionem neceffii itativam,

dum pro iis militat juítitiz prafumptio, indeque magmfacnenda funt,

i q

Mer, di ifcuf], levam, in op. debit, c, 1. n, 108

D

Vultej. 3, conf, Marpurg, 29. . i08,

£ial

Pm obfervantia extant verba clari(fima :

n Ord, Appell, Tie, 9Ber oor unfer älppeüatwn Qäer:d)te

Dd

fist

?. $. Syebnd) alleiit 2€. . we:l e$ mäbew md)t btaud)

Ti

líd) gewefei,

quis ergo afirmet, allata przjudicia effe contra jura Saxomca, & cur

(0g

tion

ipfe Oldekop. magnam fiduciam ponat pro innocentia rei eruenda in fe-

[ite

cunda inftantia, dum in noftris terris Saxon, Supremum Appellationis

ex

judicium conftituit, vix induci poffum, ut credam, eum excellenti(fi-

mos Do&ores & Affeffores hujus illuftrisfimi judicii ignorantiz legum

h

ve

Saxonicarum & ob(ervanuæ incufare velle, quorum præ;udncza pro fc

de;

affert

. Carpz. cit, Refp. 123 in fn

Qu

Ad $. defiderat O/dekop, quod caufa maneat fub uno eademque 1u—

dice, licec Defenfio conceffa fit, cum tamen periculofüm fit, fub eo judi-

p

ce, a quo femel quis fs lzfüm queritur, füam innocentiam deFendere,

Tnà

Brunnem, Proc, erum, cap. i, s. 19,

Hs

tri

magnum etiam rationis pondusfit, ut tam ardua negotia in diverfis in-

:36 ftantiis, non ab uno, fed.a diverfis collegiis, deciderentur,

Verum fi

M

Inquifitus docere & probare poffit, judicem effe fufpe&um & injuftum,

h

[

quid impedit, quo minus fuperiorem adire & alium judicem obtinere

queat, id quod in Proceffu inquifitorio fæpe fieri folet, ubi judiciad in-

&

ftantiam inculpati adlungutur alius, vel ordinariusinjufte procedens pla-

q

ne removetur, & caufa alio demandatur, -

-Et cum bis velter veletiam

f&

quoties Inquifitus novum argumentum pro fua innocentia inveniat,

0f

Defenfio admitti debeat, infüperetiam defenfor optionem & electionem

(

lg

habeat, cujus Dicafterii pronunciato defenfionem fübmittere velic, quod

etiam in Prxfe&uris Eledoralibus regulariter ad Scabinatum Lipfienfem

ü

ligatis facile impetrandum, adeoque in quavis defenfione fufcepta ali-

C

Y

ud collegium eligere permiffum, non video, cur in unius collegii pro-

nunciato füper Defenfione acquiefcendum effe, quis autumare poffit,

Ego experientia in praxi edoctus intrepide judico, quod beneficium De-

fen(ionis reo magis proficiat in dedu&tione innocentiz; quam Appella-

tio: nam in terminis defenfivis nullum habet obloquentem vel contra-

[

dicentem, quem invenit in juftificatione appellationis,

imirum fifci pro-

pugnatorem vel Delatorem, tanquam appellatum, & c

.in apg;Hätl-

onis mftanua nova probatloncs non admxttantur,

p

szrpz,

L

upanse

SE p aE

diiénibtéin

IN—OMNVI,HC;MISS»A VEL EjUS MOMENTO AD APPELLATIONIS &c,

41$

tivam,

Carpz, in procesf, tit. 12, Lirt, 1, h. 78,

»

us

in quacunque defenfionis parte licitum eft, ad novas

pfo]äat-ione'st pro

innocentia confugere, quinimo omifla &ante vix excogitata fupplere, :

Ad 6. nihil babet reponendum Oldekop, quam quod majorem fidu-

37

ciam habeat in refponfis fecundz inftantiz, quafi illi, qui judiciis fecun-

'retid)tt

dx inftantix prxfunt, non fint homines, qui errare & hallucinari

pat

ng

fipt , & vercor, ne facile impingam; fi collegiis JCtorum & bene con-

ftitutis Dicafteriis non eandem atque zqualem folertiam & peritiamin

Y curi

cogaofcendis caufis criminalibus tribuere vellem, ac iis, qui in appellas

ainfe.

tionis inftantia pronunciare folent, cum imprimis notum fit, quod illu-

ationis

[tre appellationis judicium fimul ex JCtis conftet, qui Dicafteriis Lipfi-

entiff-

enfibus & W/ittebergenfibus prxfunt, ^ Concedit infüper O/Zekep, ipfe

legum

7. 107. quod in judicio accufatorio zque A&ta ad Confilium fapientum

vel collegium JCtorum transmittantur, cum ergo hic nil metuendum

pI [

de fententia injufta, cur in Proceffu Inquifitorio eo inclinare volumus ?

Ad 7, fündamentum objiciendi & contradicendi Oldekopii facile deje-

38

u

&um reperitur füpra füb ratione 3, fed nefcio unde Oldekop, (üb com-

pendio Proceffus Inquifitorii injuftum. modum procedendi fibi impri-

) jud

mat, fi inquifito copia Actorum Inquifitionalium ad faciendas Defenfio-

z?c,

nes denegetur, nulla interrogatoria ad Articulos Inquifitionales in exa-

lst

mine tetium admittantur, teítes in rei prxfentia non repetantur, rei ab

inrotulatione A&orum & fententiz publicationearceantur, cum tamen

'un f

fLümy

hzc omnia Inquifito non auferantur, modo jufto tempore & habita ra-

tione, in qua parte Inquifitionis verfetur judex;

tinere

fiquidem inquifitionem

d iti

& deliiindagationem prxcedere oportet,

antequam ad eadeveniamus,

5 lt

qux ad rei Defenfionem faciunt, licet hxc femper inquirendo fimul ob-

etiarmt

fervare & fedulo annotare teneatur judex, & cum Inquifitus fe Defenfi-

2

oni accingit, ei liberum eft, tota AGta perluftrare & ex iis neceffaria ex-

cerpere, quin imo, fi

lubet, omnia exfcribere, interrogatoria ad Articu-

yem

los, fuper quos teftes

examinati, exhibere,

quod

& ut teftes denuoin prxfen-

tia Inquifiti jurent; atque poftmodum ad I

nter

rogatoria examfnentur,

nfet

m

expetere: huc venit confrontatio cum teftibus

s

, .quod veritas Crimiq.is

vel reiinnocentia facilius eruatur,

p

- Carpz,quafl 4,n,77,

)Offlï.

&

Tbeodoric. Criminal,c,

9. Mphorifin, n lit, C,

jDe

& teneturomninojudex, etiam

xilte

nonrogatus, inrotulationem &obfi

bt

tionem Actorumin prxfe

ntia Ínquifiti vel hu

ntfae

jus Advocati füfcipere,

Brunnem, Proceff. Inquif.c. 8 . membr, 4, n. i,

.

SSumiader 4 or

Jati

4 "Crivïz, drt.7.n, ä-cirm me;d, ;

prout recte etiam judicat

7

ipje

-

]

X

IN

| 416 ! PART. II./VSECT. IV. Now —CONVENIT PR

TET

ipfe Oldekop; obf, crim, 8. tit, 93-

i

m

"*

vidf

omnibus prorationibus Carpzovii

condud&riduth eylfïe exi[tii*ho',

eíctt

39 Etex his

*

etiamfi obj

é&tiones vel argumenta refutatoria Oldekopii magaificent

:

elle

uefübícribant, interquos eminent -

nod

multi, iisq

bet

Gafiel, in fpec,pur« c, 33. n,20.

Tabor , Decif, 204.f1, 12;

&

A

. Grantz, Defenf, Inquifit, cap, g,

Cui

membr. ;?. Se&', f. z&rt. I, nuän; 733- :

Brunnem,in.C,de Appell l, 29, , 7. —

n

qui tamen :

x

eu

dn Lt f. de Appellat,

ga

notabiliter fabjungit, quod non admitte

Ada*üt aþ.pell*axtio, ubx alio 'mbdu

T

len,

iniquitas emendari potefLin prima inftantia, quia ubiea opusnon eft, non

eftadmittenda, fedcum decreto cau(àm exprimente & partem inftruente

u

remittenda caufa ad Judicem aquo, etfi enim appellatio favorabilis fit

D

ut Defenfionis fpe

cies, tgm;n?digfaxeü aliqualiter deicisintuitu? quem

I

arguit,

ben

L. le tb þ

f

&i

Mev, p. 4, Decif.124. n. g.

1

Idem Brunnem, Decif, 36. cent, i

i

lt

ubi quidem caufam tra&tat, in quo inqui

fito p'efitä cöpia atteüatdrum

,4

füerat denegata, quod nullitatis notam habet,

IN

" Gotbmann. Vol, 3, Refp. 29. n. 439.

fo

E5 cit, Brumem in Proce[f civil, c, 28 ,12,

nil

ubitamen fententiz Carpzovii negativz fubfcribit,

fi poena.di&etura Iä.-f

h

ge przfcripta, item fi deli&tum fit notorium,. vel inquifitus in ipfo facto

fuerit deprehenfus, velfitconfeflus: nam confeflis & convictis commu-

)

niter Dd. beneficium appellationis denegant,

ü

:

Bachav, ad Treutler. Vol, 2, Difp. 3. Lit F.

dmïmblliS; | 'C*-

C

Cumquein Proceffi

il

Inquifitorio Appellatiodicatur non a

*d

indenullo modo colligendum eft, acfi judici inferiori appellationem In-

5

quifxti tanqua

maonensintueri & afpernari conveniat, qui potius de in-

terjecta appel

latione füperiori relationem facere, er muf nícbte De(too

l

hujusque decifüm expe&tare & interim exe-

weniger SBeridit er(tattett,

f

cutionem fententiz differretenetur, quod imprimis no

:

tandum, ubitor.

tura dictata, & reusad Superiorem provocat,

Manzius ad Ord, Crimi drt, 4y, n. 22.

l

Enieric a Rosbach. Pratt, crizn, tit, y. €, 19, , 4.

ll

4nton, Gomez, var, Refol, c. 1. n. 23.

5

idque ex peculiari faztione Serenisfoni Elelor, de 4un

0 )670.. & fj $. &6

ffenett

vifl 3um fïeb—kenöen oíe 2ibftellung Oerer bey oenem eingert

vicl-

,N *owlljg'AuäA;vm; Ejus MOMENTO A-D;'Appeþïqulwg-n&ïsf&c. 41:7

vielfiltigen Wiifbráucben 2 ppell«&—ior:eh-nnlanget, baben toir 3oar

liro,

oieinis Hiittel gebracbte Dor[dlige veiflid) eciogei , abér. jolcbe

ficent

ellerfeits vor sulánglic) nid)t befunoen, oaber wir es oenn bierit

nocbmabls bcy oem 4nzo 1670, aisgegangenen. Mandat alevoinde

beenoer laffen, aucb. alle Vnter-Aicbter babin bebeuten, baf i

Arafft ocffelben obne Unterfebeio t allen, forobl zequifition- als

n

Civil- ino Doliceyz audb ; nnungss Oadeti auf oie eingemanbten

"tppellationes ieDerseit ibre untettbánidite 2Dericbte nrebenft f£infen-

oung oer vollftánoigen 2fcten bep 3Dermeibung oer in. obangesó-

genen Masdat gefeaten Citvaffe 31t evffatten debalten feyn follen,

nodo

tvórbey voir tfne o0cb biermit oabin anáoigft ertláret Daben wol-

Don

IDCC

len, 31 oefto. ebenoer 2ibbelffimg oerer nicbtigen uno unerpebli-

cben 2fppellationet bep unferec ZLanoes-egieringbie Derfügung

lis it

3iu treffen, 6af in aemiffen Cacben, ienn. nepmlicb Appellatiozes. ab

ucm

Inquifitione & c, eíingevoenoet. oeroen, alsbaloó unoó obne vorberge-

benóbe Copmunication 5ut Refolution oet eingelangten 3Seticbte gefcbrit-

ten, uno bey Rejection oet ZÍppellationoem Appellanten unooeffen 44dvo-

eato o E baler G traffe ieben sut elffte diciret,aucp folcbebey ber Rei-

zerirungoergleicbeniigbraucbs gleicbfalls wieberbolef :veroen fola

u

e; & quamvisin hacfan&tioneinomni caufa relatio judicis a quo ad appel-

lationes exigatur, nullo modo tamen ex generalitate verborum: itt allett

fot90bI Inquifition- a[$Civil-Gadett, v

,

nibus indiftin&te tribuitur

i (ufpenüVa Qmï)iþus äPpg] Iag'.o;.

Jle

C Srauff, dé Appell, extrajud, S, j

30

Incidentér hinctenendum ex allegata fan&ione Ele&orali, quod femper

nu

judexinferior, nifi gravamen pleneremotum, relationem faceretenea-

turad füperiorem, (c) Hinc cum füperiori Anno in Prxfe&ura Electorali

Chemnicenfi aliquis Terminum ad 6, Septimanasprorogare petebat, fub

9

2dje&a appellatione in calüm denegati petiti, & prafedtus Terminum ad

In

3. tantum Septimanas differebat, íequebatur Refcriptum Sereni(limi:

I

Siemeilbu aud) auf Demelbtett N; £ol 164, interponirte eventual Appel-

iA

lation, baDertt barimme amngefübrten Gravamini nídt gámplid) abaegolf?

X

fei morber, feiten SSerid)t, mie boc) gefcbeben folleti, erftattet, fo

of

ioítb bít foldpe8 biermit oermicfer, umb baft DuraucSermeibung ber ítt

bert Mandat de Anno 1670. gefe&tett &traffe Qer Appellationeim falber

Pünfftíg iebergeít, memnm ba8 Gravamen nidbt vollfommoett removiref

ift, gcboriger ntafjem Soerídbt einyufenbetr.

SDreBoert, am 9. Jan. 1706. (d)

9mbdtn mír ze. Dat,

^0

— (Thünnik. Civil P. IL)

. (Gsg

Rþgu.

t

f(c) Con£ 074, 7«4. Sz:x;, rec, f. j-;.m 5. 7. & quæ f,qua nbtat;; fum;ad i n

1

(d) Jamque in 4. Or/:t Jud. rec. t« 10. $. 7- exprefle cautum eft, ut, cum Advoca-

tus,

p n

413 PART. II. SECT. IV NON CONVENIT PROBO ADVOCATO

—

x OM

Regula etiam noftra de Proceffü lnquxütorxo pofita non eft trahenda ad

(oiptt g

Proceffum accufacormm ordmanum, in MéfMo Appellatxones omnino ad-

f

mittendz,

Carpz, quaft, 139,9. 31. jäqq

(icetia

& fic etiam Regula fuas patitur limitationes, & admittitur ompino appel

vocati

450 latio :.a punQo incidenti, nimirum a fufpænone&m;ufhua 1udxcxs ab in-

qunfitxone injufte & informiter inftituta,

Cotbmann, Vl 3. Refp, 29.n, 458

2 pata

a carceris haud promeriti comminatione & executlone,

tatut à

- Berlicb. Decif, 232,n, 1 part.2,

N

( Brunnem, Proccff, civil. mp u,n,20,6) in l, 29. ff, de Afpell 777 jïn.

Huc pertinent verba

Ord. Appell. Tit. smer bor uttíer äpvwatwn'æer:d;te gelaa

bei2c. $. nb moger beniacd) 2c.

933e:m abet eítter etiva SSerbredbung balber cittgesogett, Ui miber ibtt

-

procediret roprben oáre, umb er molte bernader, baf ibm unredit ge

fdeber, reditiídben ausfübren, unb beromcgen Grftattung fucben, fnue

quit

aud) biefe &adye angenontimer mer?fen,

In Ordinat, Cam,p. 2. c. 28. . pen,

Etht

ttes reperiuntur fpecies, quz caufas criminales. faciunt appellabxles verb:

qnof

fepi unerforbert unbunerbort utib alío niícbtíglid», pbet foitft wiber bíe

natürlidesBernunfft unbSBillicbfeit miber íDbrt procediret , gebanbelt

iib geurtbeilet, ex quibus verbis notandum, pertinere appellandilicen-

tiam nontantum ad Proceffus nullitatem, fed etiam ad fententiz injufti-

pri

tiam, ubiinjuftam &iniquam poenam di&atam effe demonftrari poteft.

tnt

tudi

Expreffe enim fonat non tantum de Proceffu, fed & de fententia, 9orllte

Ti

t

fbreilen, quz naturali rationi & xquitati repugnant.

Mev,p, 2, decif, 272, n,10,

übi. /24, 12. ex Ord, Summitribunalis Regii Vlf'mar.p 2, C, T, $, 14. addu-

cit verba : (8 erfdtene benm a bert AGs bey berm Judice a quo Dergleíz

&

eben paéipier, Doer aud) fon(t beroegente Urfacberi, warum bep ibrtt

üt

fine nullitate & iniquitate Proceffus bie &adye nicbt aulaffer fo tcbet,

yocniet aufbefdyebette Grinnerumg bíe Befdhmerbe nícbt abftellen müro

ub

3e, unfern Ober/Oeridote frey biefelbe bep (id) at bebaltem, umb Dett

C0

*procef u wufubren, aun'er bertte aber fvügn D:e ubetfd)ucfte 9ictei lo

o

fofort

Te

W

tus, dilatxom. termmt a ;udxce denegata, contfía terminum præüxum: voiber ïfüïf*

$atng be$ Zermins, appellaverit, pars quidem advería ad obfervationem termmx

: COritumaciae accufätlonem admitti, poítea vero Appellatloms interpofite in-

tuitu, quo ca rejici pro re nata, & Appellans propter abufum Appellationis mul-

fic

taci quéat, telatig fiezi debeat.

W

N

0

IN OMNI CAUSA VEL Ejus MdMäNTQ AD .APPBLLA'IS'IONISI &c, 419 :

ndaad

fofort gurüd gefanbt, unbbert roceg íter

:

)'mg a.

,

ftezInftang th mw geafe |

fettiverbett

»

Vid, Befbld, de Appéll, c, 7, À. 4.p.tt. 293.

d

fic etiam, fi reo quidquam ex

oappid-

vpcatio falva é

ft,

defcnüone

gmgtuf; ad fupcrigge? pre-

TU

Mev,

cit, Decif, 272,n. 9.

7

- Cotbman, Vol. 1, Refp, 7, n. utt,

2

, patefcit ex addué&ta Ord, Cam, quod in Proceffuxinquiüt(;).rid admit- qt

tatur appellatio a nullitate Proceffus vel fententig,

Carpz, quaft 139,7.9,

M fl'rh.

Reufner ,lib. 2, decif, 23, t1, 2t,

Berlicb,p,t, concl, $0. n, 41.

du

Scacc, de Appellat, quaft. 17, 1

A 47, Membr, 1, Wnt J1, Po Itop,

Mev. p. 7. decif. $6,

"

tt ib

Gvazzin, Defenf. Inquifit, To

m. 2 .De-/'en[jä. c' 40 9. y'

U

Lyncker. Decif, $00, cent, 9.

vt

licatem appellatio admittitur, alias non admiffibilis,

quia ob nul

Mev, p. 1, Decif,iy4. & p. 3, Decif, 89.

Echzc praxis, ut Superior Appellationis a

deatur, qui fuper nullitat& Ciï;

&erb.'

;gnofcat, ex

ufü forí ubique obtinuit

T

Vant,de nullit, cap, 3. n.15. Tit, :;*lt.ln..:jz.]äq.

TOU

Mev, p. 2. decif: 374.n.7,

licefte

Eu

fi ex malitia, vel injuria, aut turpitudine Judicis inferioris (en-

*präefcrtim

yuli

tentia provenerit, cum iniqvum foret, hunc ipfum fux malitiz & curpi-

lotelï.

tudinis cogaitorem exiftere

Y

tl

mitti debere,

.

, aut gravatum ad Judicem Agraïanggm re-

erv text, 1n

l. C, de Accz)/kt;

& 1. 6. C, de Appell,

ddu

Granz, cit, dert. u n, 749,

-& nihil in

foris Germaniz frequentius, quàm p

rg(eff

tatis querelam introduci,

Qf 'äþpellatï;cïnäïx'ï— aulli-

Ut

j.'

Eb.ïfr

Roding, in P andetl, jur , Camer al lib,t, tit,21,9,3-

Iu

ubi rationem addit, quare expediat, appellationi nullitatis Aquggcilgtg

t

| conjungi,

Mev. p, t. Decif. 154« 9, 3.

z

tl

fut

"Tenendum tamen eft, quod nullitas; ca

us m non nocens, fed tanz

tum rigorem Proceffus concernens, non attendatur,

att

Gail. obf, 42, lib, 1, Q, 4, $*

mïni

Mev. p. 2. Decif, 29. , 4,

:

1

j

ficuti nec €a, qux non ex judicis imprudentia

aut igiquicgt;g,; fed partis

. negligentia proficifcitur,

M

(Ggg)aï

-———

IN O

as

439 BART. It SECT.IV. Nox CONVENH PRONO ADVOCATO

-

- Mev, p« 6 decif, 320. 7, $.

*

ugi hæ.c

& hoc paffü Acta ad Judicem.primz inftan

tïæ remittuntu'r—*cuäxkak:reföri-

pto. ut nulliratibus non atcentis, perinde ac fi illx fadx & o

us

x

ntece non

;

cílznt, aut non obftarent, proccdat & pronunciet, -

$

Vant, de nu

lhe, tit, Qualiter fententie € Proceffas, qui dicuntur.

de cat

mulli, defend: feu raparari poffut.

confat

!

?2.12]. P' M- 6?60

re(trin

Mev, p. 3. decif. 67, m n

$

41 3. Excipiunt hic caufas fcholarium crimina

noyi(

les —Ir;-tefgret"es'

Avthb, C. n filius pro paire,

quibus

ab omni injuria defendamus,

miogk

per verba;

tation

Fid, Rebuff. Privil, Scholar, idg.

.

Petr. Greg. Tholofan, de Appellat,lib, 2, c, 3. m.6,

Inpe

ii 25

- Cothmmann, Refp, dcadem, jtn.go,

AMtrv, p, 6, Decif. 231

fb

& kquamvis hunc antimoniz incufat

:

inüdil

Zaunfcbliffer, in Specim, "ntimoniarium. Mepia

n;:i.. V;:.hridt.' 37

habito refpeQtu' ad Decif; 56. p, 7, ubi nimis generaliter omnes omnino

fæagi

appellationes in caufis eriminalibus adduétis variis rationibus damnan-

tur; Verum vis infertur celeberrimo Mevio, qui Dee, j6, p, 7, pro te-

W

gula ponit, ab inquifitione appellationem non admitti, mox tamen . r,

fubjungit, quod appellandi licentia aliqualiter admiffa fit, fed reftricti-

LY

ve, & ita füb limitatione velreftri&ione comprehendit d, De:;/; 221, p. 6,

y

fiquidem ibi expreffz prxfuppofita Regula in -Germanix confvetudine:

ht

tibi

fundata ab illa fcholarium caufas exceptas vult, & ita regulx excipieti-

&o nil derogat, quia exceptio firmatre

:

Ct

£ 18. ff de 1eff.

gulamin —caübqs non cxceptis,

eail

Hartm, Piflor, p. 2, lib 2, quaft, 27. m.7,. -

inju

Baptifl. Aymo de alluvion, jure lib,. 2. c. 3. m,io.-

itja

Caterum prxfentem limitationem circa caufas fcholarium criminales

XQBI

hódie in praxi obtinere, valde dubito, nifi aliquid accedat, quod cau&

fto

fam fcholarium faciat appellabilem, quia caufe inappellabiles haud ra-

ro fiant app

,

f

bitur,

cllaäile-;, prout infra fub finem hujus Seä. piuribu; illuuftïa-;f

un

434 Circa crimen !

düe appeï!atïohäm in Prbcefïä

$

Inqmüsono admltuc

nE

Ca

r

L]

ht

€x auctoritate .

pz,in Prchf ;it. 7, girt.«ä.-n. f?.

x

ter

Ord. Cam. & Receffus Imper

u Je Za, ;)'3'0*,

i

-quia hz (an&tiones imperatoriz reftridiz fint ad caufas criminales eas,

al

in quibüs

f

pu

us CM E MM ADNDNN SMMME Ed

44 b: ce-nfþgt;

e

k

9m

N

0

— i

IN OMNI CAUSA VEL E]US MOMENTO AD APPELLATIONIS &C. 4.2[

in Prat. criminal. qu.ejï 139, , 23.

Vteleti.

ubi hxcleguntur: lndnfï'erenrcr in Proceffu ïnqmütxoms appellatxo re. *

It n

]ICIEUT.

Ác hcet

(G

«€

Receff. Imper, de dnuo. i530, d Ord Cam. p 2, tit. 1g.

dicunyr

de caufis capitalibus fpecialitery loquantur, & ad easdem Germaniz «*

confuetudinem de non admittenda appellatione in caufis criminalibus «*

reftringere videantur, in. verb, ítt peiniídyen &aden:

Attamen ex «*

noviífimis publicorum ;udxcxorum legibus non folum illas caufas, ex**

juibus poena aliqua corpori mfhgntur, fed etiam leviores appellari cri- «*

minales, peítifíc), generali fcilicet, & minus propria vocabuli hujus no- **

tatione certifimum eft, & ex plurimis Articulis Ord Crim. Carol, V «

Imper. demonftrari poteft, veluti: 4zz, 104, ito, 14, , 196, 164, & ex alleg,

tít. 28, part. 2. Ord, Cam. baämpemhd)en Gadeit, aucb geíbes: Gtraf «

febelangenb. — Particulaenim atud) impl icativa eft, & fatis luculenter *«

innuit, criminales dici quandoque caufas, quz nullam corporxs poenam t*

efflagitant, **

. Fid. Theod, Reinkivg, in tratf, de Rc;gzm jäc,tï Ecclef, lib a, claff. 2,

ninino

Dfan

€.14. n,;g /q

01€

Mattb, Stepb, in not, ad prefat, Ord, Criminal, Caral,

N

nec obftant verba di&, Tit. 28, part. 2, Ord, Cameral, baf binfürbet «

lridi

it. peínlicber &adye, bíe £eíbesOtraffen auf :þnen tragem, feine

IIPä

SIppellatipn amgenbimiter roerDett foll, 2€. unde fequi videtur, appel- **

idine

Iationemnoanifiin caufis criminalibus poenam corporalem concernen- «*

tibus prohibitam effe; fiquidem hxc verba propter aptitudipem & in.**

pien

5

certum eventum, quod nempe ad poenam graviorem corporalem in **

caufis criminalibus deveniri poffit, adjecta videntur, prout de caufa «*

injuriarum dicit Andr, Rauchbar, quod fit capitalis, quia fcilicet poena **

injuriarum arbitraria ad fuftigationis poenam excrefcere poífit, part, '*

Laies

1. quzft. 7, n, 37. Bald, inl, eos $. fupcrhxsn. 2, C, dc Appcl Hartm, P: «

ftor. l, r. quzft, 27. n. 6, **

(

fá-

Hucttsque Carpzovius : quibus fäipfum refutat, & üolohic afferre quod z.

ftra

féq. 27. texcum Ordinationis Cam. ad Proceffum accufatorium ordinari-

umtrahat, quem tamen d, 47, 4, Proceff. pro fua opinione de Appellatio-

ne ia deli&to leviin Proceffa inquifitorio accerfit, nefcio etiam,quis appel-

4

lati partes circa delicta levia fuftinere debet, nifi judicem jufte proceden-

tem & velex fama vel denunciatione ad inquirendum commotum titulo

appellati infigriire velimus, quod i iniquum, defcendit equidem Carpzor,

iag,

ad delicdtum perpetratum, quod jus partis lxfx potius, quam intereffe

publicum concernit, & ficeo inclinare videtur,. quod pars lzfa cum Ap-

jl

pækiance certamen inire dcbeat, verum, cumpars Ixfa femel caufam ju-

S

dici

9

QGgg)s

x

422 ; PART; ïI. SECT I'V N(;N cONvENiT. VP-ROBCIID"KADV(/V);'CA'/I'O, $

JN»'

(in

äibi commifit, quem cogaofcere oportet, an fa&um adfit inquiütidne

dignum, - hic etiam ex jüdicio füo ex offcio per modum Inquifitionis pro-

IUX'? m

celfit, undepoftmodum Ixfo, qui perdenunciationem & implorationem

caufam quafi abdicavit, onusrefiftendi & peragendi obtrudi poteft, Me-

minihic, quod aliquando füb Przfe&tura Ele&torali Auguftoburgenfi ru.

fticus quidam inter pocula vicinum capillis defcidiffet, & injuriaffet, er

qit

batteibneíten GánfesDicb gebeiffeti, caufa ad queftorem devoluta ex

unanimi ore teftium, licecinculpatus propter nimiam ebrietatem igno-

düHb

rantiam conteftaretur, fententia (tt :tügett inclinabat ad poenam 1o, joa-

chimicorum cum deprecatione & expenfis, inculpatus ex hoc fe grava-

tum putabat, & leuterationem cum fübjun&ta Appellatione eventuali

injiciebatad fereni(fimum Eie&orem; Aft reje&a leuteratione & refpe-

B'&m

wal

&u Appellationis facta relatione ad Sereni(fimum, temittebatur transe

?

mifla copia be 9tttgeitProtocolló cum Refcripto, non attenta appella-

appe

tione poenam indictam exigendam effe, nifi reus defenfionem füfcipere

vellet, cum qua audiendus eflet,

In hoc cafu omnino delictumleve

»

fiper

aderat per i

p

»fum Carpzov, quaff. 102. . fo, ,&) nihilominus denegabatur apf

ellatio,

De aliis mihi notis cafibus jam tacebo,

jue

4

.JII. Quemadmodum pro ratione exclufionis Appellationum in Procef-

non|

fü Inquifitorio füpra indu&ta fuit celeritas neceffaria circa caufas captivo-

fa&z

rum vellaquifitorum, ne fcilicet executio poenz promeritz ad mortem

u

usque rei differatur, ita generaliter in omnibus caufis,qux celeritatem

& dilationes non recipiunt, appellationes non admi

?

defiderant

chueide

gue

Befold, de Mppellat. cap, 7, $. 10.inpr,

Specul, in tit, de Appellat. $. im. quibus verf. 3.

i

Steinbau[in ad ff, tit

qui

i

« de Mppellat, (ecip. in m»ed.m*

quod fundatum e

t

fcq

in l. 7, ff.

. de Adppell, recip,. & ad banc ann?m. n "

n

Vid, Marant, in fBec. part, 6, acf, 2, n,319»

Tabor, Decif. 157. t $.

Allibuf, Dicsolog, lib, 3, cap. yy. n, 30.

Reyger, Thefaur, verb, Mppellatio ». 78.

b3

Biccius in. Colleg, Argent, ad ff. lib, 49, tit, g x

Mo», p. 1, Decif, 259, 9.3,

fiquidem, quod beneficio ;elericgti

s ïhventum ett, non -fub'vdariv.dïebetg

qu

injuriis tarditatis.

apg

Ritters

r

buf, different, civ. & Can, lib, )'; 6 .z;; $. féquens differen-

tia pertine

ulum eftin mora, recedimus aregulisordinariis

t ad appellationem in caufa momenti p, m, 42,&

hii

46 &üþi peric

Latcell, de dttfm,; Pf ;.. cfzp. 12, limit. 43« ft. 1.

&i

L

&

n i

r

odl

| IN OMNI -cAusA VvEL fx:jüs Moilmui'o Apl APPELLATIONIS &C. 423

l(itione

& in co numero habenturcaufz, in quibus aut res,

DW

I WO

leriter proceditur, periturz funt,

;;wrop;cr qüam lis oti-

Lionem

Cur, nifi ce

arg, l 28. $. 3. f. de judic,

üg MC'

Ord, Cam,part. 3,6,3. 9.7,

Ttein a 'eaäienigg Vö'arnmk beib Spaa

enfi t

ift, obit 2iuffi

Hät: v

berbern.

;nïbg!t ber. æed)tfengigung möd)t bete

luta ex

aut propter tardiorem expeditonem irreparabile damnum eft metuenf

.

l igno-

gum,

, 02

éit, Ord. Cam, c, 5. ä $, íin verb, ltem. Gacþm, auf moelcber

Jf d-

SBeraug ein qrojfer G

d

7

(ab,en ermacbfen mqg ,

tualt

JMev, p. 3. Dectf. 164, n.1,

3

tefpe-

egem.pïi loc

oeflepoteft, quando immine: bellum feu peftis, fiquidem íi,

(Tnse

quibus prxcipitu

"

r cuftodia civitatis & portarum, non poffunta przcepto

pell

appellare,

cipere

— Scacc, de' Apþellat, quef, i7, limoit, 6, membr, 9. n, 4, ubi ampli-

ieve

4t 9, 6,

T

