Calvol, Prax, $, Except.contr , libell, 12, concl.n, A

((2) Hzc exceptio poteft án fcri

Q:

Carpz, Tit, 9, drt,2,7. 9.

ptis.allägari, fi nqtoria, fecus non,

d&

ANicol, d. cap,10,7, $4«

sB

.CD Ceffat hzc in judicio diffa

q

:quam diffamati,

'—

mgtoriwo,*zþgm ex;parteadiä'agganüijä

JDn. Rrvinus d. cap, 2, nyi2.

übiw du li

mitationem fubjunxit. (e)

— C4) In reconventione fruftra objicitur.

E

Ord, Proceff. Tit 6. $, SDiemeil abet zc.

d

(52 Sic etiam fa&ta renunciatione fori, quz etaim a Clerico valida,

|Stryck, de caut. contratd,.nece,

e/], SeC, a, cap. g. o a. dn fim.

23 l, EXCE

PTIO PRIMZE INSTANTLE,

Dn, Rivin,de Extept,cap,s,

(

3

ANicol,in Proceff; p.4. cap, 20,

24 Hxc non attenditur: (1) Quando viduz,pupilli, :

äl'isäque þer"['onæ mife-

rabiles, neglecto judice prim inftantix, ad judicem fuperiorem confu-

giunt.

i

Lun,C, anhdo Jmp&rar&r unter pupill,

Limitatur tamen hoc in viduis vel

fticutis,

pupillis in gradu eminentiori con-

a

Carpz, lib,2, -Rzþ.:zy. 2,27.fe44.

(2) .ln Cc

fa denegatx vel protradtz juftitiz; aut (3) protelata litis;

(4) Reconventionis. ,($)Si conjun

gantur plures rei diverfz juridi&i-

|

Qnis, modo conjundio non fit captiofa,

Carpz, lib, 2, Refp, i6, & i7,

(6Sip

oft litem .coe

ptam 'jqcipia-t bene&cium primz inüaqtiæ,

(7) Si lis denuncietur.

Vid. Suendend, ad Fibig. p,m,igy,

(8) Notandum,

re&te conveniatur.

quod Senator coram Collegio, 'cuju,s '-m'embmm eft,

Carpz.in Proceff, Ft,;.ldrt, 4,n, Óg.

Sic etiam (9) Aulici, ut funt Confiliarii, 90áffe "bou "Datffe aué,

aliique Orficiales Principis, in civitate, ubi habitant

» officium autem ali-

bfint.

bi przftant, ordinariz loci domicilii jurisdi&tioni fü

Mev;

(e) Scilicet fi ex parte judic'is deficiat.cognofcendi facultas, ut in caufa ma

trimos

niali, provocatione facta coram judicio feculari.

]

"w

IN Exunnms "B*:'xc E?-i*'l-;'Oï«Nll Bus, &c;;

97

]

Mev, ;:d«jw Lüäecwyf: quaft, 3. m, 47;€x lib 1, Tit. 2 Art, ä; :39.

IIL. EXCEPTIO. LAUDATIONIS... Hanc:exceptionem fori declina- 25

torix cognatam: appellat

z

ZAnger, p. 2;6Ap. 2j V, 1,

"

Quod' tamen: ita: accipiendum, ne hx

C exce

ptio: &unr exceptione litis

denunciationis confundatur(£f). Nam

(1) Laudatio: vel nominatio;, &: litis.d

[]

cnu:nbia:ibs multu'n;! differunt

?

,26

atj

quam. differentiam: exhibenc

Dn, Svendendirf. ad/ Proveffum Fiäïgii.* p

Brunnem, Proce[f. civi capni.m, i,

Rosbach. Proceff. civil; Tit, 48. n, 2..

Et circa: exceptionem laudationis.(2) notandum;, quod' laudans veF no--

minans, nimirum: qui: non: proprio ,. fed slieno notnine po(Hidet; qualis:

eft colongs;.,dbgoürax.igs;.; cemquatarius—-,,.inq,u-ilinus;

precarius &c,

Fid, ï!

(B 0rd. Tu4. EL Sax,. recogn: F. P $.. linb- mie biernátbft von Ger Litis- De--

nunciation: bie; Nominatio: Au&oris: gat merctlitb: untetfcpieben 1-.— Fiunt di--

verfo imprimis cum.effe&u ;. qyippe litis: denunciatiore: denuncians liti: non:

TA

eximitur, nominatione: vero reus nominans abfolvitur: O. J.S4 $ f» De

nf

litis denunciatione ex Or4d. jz4, $ax, rec, notandum; quod 1.) ea.locum nonm ha--

Beat in: poffefforio: fümmarisfimo. & in.mandato rei illicitz, 2.) fub. poena amif--

fionis intra . octiduum ante terminum prafixum; additis caufis & rationibus, cut:

:

litis:denunciatione: utendum: videatur, inftitui: debeat

?

.3) litis. denunciatio: ita:

QO

fi&a. adverfirio" rite fignificetur novusque terminus,

conceffo alio,. & quidem in-:

tegro fpatio Saxonico; ajudice prefigatur, 4,) ad hunc terminam litigantes: una:

cum illo;. cui:lis: denunciata:eft,. citentur- communicatis- copiis-litis. denunciati--

onis & libelli; «.) tamrreus, quam'is.,. cui lis denunciata,. teneantur- comparere:

(55

in: perfona:fub multa s. thalerorum,. 6.) in. termino: prafixo: denunciato & reo*

"

comparentibus ante: emnia: amicabilis: compofitio: tentetur, qua: non: obtenta:

7:). denunciatus quidem; ut' denuncianti affiftat, cog! non: poteft;. fed. denunci--

ans litenr principalem- cum a&fore- continuate.fit. obftrictus, nec, fr denuncia--

tus-loco: denunciantis: litem infe. füfcipere. velit; invito a&ore' denuncians: ex:

Iite. dimitti poffit, quin potius fi vincatia&or in-lite,.executio contra: reum de--

nunciantem peragi debeat: $) Denunciatus fi intermino emanet; peenam s. thi:.

foivere compellitur, & accufata: ejus- contumacia. fertur- fententia", quodfi ipfe-

ad aífiftentiam: fe in:fpecie. obligaverit; ad impenías denuncianti reítituendas:

lCH'n

adftringitur,.licet vel maxime: denuncians in-lite- obtinuerit; 9.) Et litis de--

nuncians quolibet in cafu; etiamfi denunciatus affiftentiam dencget; poteft edi--

tionem: dócumentorum, . quibus in lite: continuanda: opus babet,adéemunciato

Jlb

per conpulforiales & requifitoriales petere. — 10.) Fatali litis denunciationis ne-

ah-

gle&o; eadem:una cum regreffü adverfus au&forem concidit;. nifi juftitia caufze

a parte evincentis: manifefta fit,. quo- cafü is,. qui:proceffum: debita: cum: cura

tractavit, regreffum.liaud'amittit: Denunciatus autem;. rite fátta-litis denurici-

[t,

atione, exceptionibus denuncianti debito modoó non füppeditatis; iisdem advere

^i

füs regredie?temv-.uti nequit 0. J & Z.R/ d4, 5 $n a.

m

88

PART.L SECT, VI. D SOUERTIA ÁDYOCATI

Vid. Gregor, Bicc, ad lg, $. g. ff de acquir. vela mit, ng,' me(gzb, rX

d quæj?n 40 ïl.l.

li

eam in principio litis, & ante litis conte

ftationc-m; (g) priusquam a&d*.

rem aliis exceptionibus dilatoriis elufit, opponere reneatur; gligs pro

eo, ac fi fe lici obtuliffet, habetur.

a. ff. de R. F.

4. z. ff. de pet, bared.

f

L. 2, C, ubi in rem act.

Zanger. d. «« 2, - 6,

Limitationes habet

4

Brunnem, cit, €4p, tt,

". 3. (h)

-

Porro hic, nominatione rite fadta, in totum

, etiam fme tefuücme eg;

penfarum, abfolvatur.

d. l, 2. C. ubi ia rem,

Q"Bürbe abet. 2c, circa fn.

Ordin. Proce[f. Sax. Tit, 14. $,

Econtra denuncians litis, nimirum qui fuo nomine poffidet, poft litem

j

conteftatam, & tempore quocunque, etiam in ultimo termino , ubi jany

ronunciandum, regreffum adverfus denunciatum habeat.;

-d.—efinitive p

J, 29, $. 2. jf. de Evitt,

»

Brunsnem. cAp, 7. V, 20.

"

- Carpz. in Broceff. Tit, 4, drt, 3.n,

16. & p.t.conft. 5d£j". 2g. .

Lauterbach. difp. de nominat. V 18.

uinimó, poft (ententiam, in cau

diu integra funt

fionis.

F

fa /appena:tionis " tam

iürg dcfen

DDidac, Cowarr, vav, Refol, l. 3. c. ig n, $

|

Zang. d, cap. 2. n. 7.

(Quo tamen cafu hanc exceptionem non declinatoriam, fed perem.

It

p.toriam dic

Vid. Svendendórff. . ad Fibig. p.sn. t9.

ubi eam nec ad peremptorias, nec ad dilatori

as referri poffe fradit,)

infuper quoque denuncians in lite maneat usque ad ünþrp j & in hunc

fententia feratur.

| 4,

l1 C, ubi m rem

Berl, p. 1, concl, 24, n, 10, [é44,

o ab il

Or4,

(g) Imo vero fecundum Ord,. $ud. $. R. d. t. $. 3 ftatim. fub initium litis, ante

terminum primum, füb poena.s. aut 10. thalerorum fufcipi debet.

(h) Ni

mirum, fi vel juftus error probetut, vel nominatio fiat non ad declinatio-

nem ju

dicii, fed ut poflit defenfionibus Domini nominans uti, & ut nominatus

liti moto afliftat, Zerírel. P. 1. Concl, z. 9. Yas. f MeSims, PG- dec.j 9f£.

us -ER—U-E.N;DPïS EXCE PTIO Ii-m us, &c,

89

i

förd. Proceff. Sax, th, 14. $. fn, w

æ&e-

Limitat, .

-

UELX

Carpz. lib 3 Re/þ. 20.'7. 49, 9 T. 4 4.». 1:;

3 po

Vid, Mer, p, 4, dec, 352,

. Sichard, ad 1, 1, C,'ubi in rem aG, n, $.

. (3) Exceptio Laudationis non tantum in a&tione reali, velin remi

fcripta, fed & in aliis adtion

p

unihabet, '

ibus, in quibus evidtio & defenfio ;*pgaei(taäi

gebcf; loc

amger, dcap.g.m $r

Qarpz. cit, drt. 3. ?o 6,]2'9?. :

t

Contrariu

m tenet

ANicol, in Proceff, p. 1, ap. 24, fub fu.

(4) Admittitur in transadlione,:

,

quoties ex hac aliquid datüt,

;&7?2, fds Artu 3-. 'xn. Ijt

G2 Faà

N

a abfolutione laudantis, novo &libellg 'contra laudaturm opüs

| jami

Zitegler, a

d Procéff, Sax. "Pkrä. f*.

Zanger, d. €..2. 9a 4

Contrarium tenet

*

Brumiem. in Procef, civ, cap, rr, m. $.

C6) Si

nominatus in Termino prxfixo non compareat, 'reus'h'o'üfï'-f

In

Tünt

nans ab inftantia

3

ainime abfolvi debet, quia invitus *defegdere non CQ«

gicur.

«

Zanger, d. C4p, 3. 9. 4. (I).

IV, EXCEPTIO PRJEVENTIONIS ET LITIS P

2

E

ENDF.NTLE. :

?

efe

Carpz,in Proceff, tit. 9, drt, 3.

Brunnem, in Proceff. cip, cap, 2, v, 12,

Zanger,de Except, cap, 3, part, 2,

ldïü)

Nicol. is Proceff. p. 1. cap, at,

(M)

Olden.

i

(Thónnik. Civil)

. (9 Imo non eft opüs,»*fcd,' fubítituto laüdati noäine, pfior libqliüs« ad Ei'ïtandaä

ambage's merito fervatur : 2». 4e Berger Oecog. jnr, Árb, 4« 7. 20 fb, 2, 7 fo

) De nominatione au&oris OrZ, Jw4. El, Sax. recogr., d, z. 14. $. 3. ita fanxit,

Es

ut ftatim fa&a fimplici nominatione, non expectata fi&i .allegati probatione,

0j

nominatus, fi quidem A&io in fero rei fitme fit inflituta, loco rei, nifi

hujus

Proprium fa&um concurrat, prefixo alio termi

no citetür ad refponfionem, sut

E

Ginlafuttg unb S[ntmort , aut fi

A&io fit intentata in foro domicilii , ut atto£

ad forum nominati competens re

mittatur, Au&ore falfo nominato, nominans

afio-

poffefBone privandus & res attori

ftatim tradenda eft, preterea nominans, fi ma«

litiofe egiffe. deprehendatur,

gt

ES! re&i;utione,m'expcnfarum condemnar? & pone

arb;traria coérceri debet.

1

PART, 1. SEC,T Vi. DE SOLERT(A ADVOCATI

9Q

*

Oidendorp in Encbirid, Except. p. m, 74.

Dn, Rivin, de Fxcept, dilat, cap. 4,

Hz exceptiones, gu£ communiter a Dd. proPter adfinem exxtum,

confunduntur,

Vid. tamen Hillger, ad Danell l, 17, 6..18, j

n

vel intuitu diverforum judicum ,. vel ratione connexarum caufarum

Sed rnion actendumur :

competufit,

ag

(5 Si citatio a primo judice'emiffa, non' fuerit legitima & perfe-

&a, necrite infinuata$ quia per folam cxtamonem mducxtur lms pene

dentia, non per libellum,

Carpz, d, l, n, 45.

aut per Refcriptum Principis oblatumi,

Carpz, Aefp. yo. , 6 lib, 2.

st

:

" Mey. p.1, decif. 233, n. 2.

Cotbm. Vol. 3. Rofp.3. ". 27

übi

szdl 1, C, quand, libell, Print, oblat,

refpondet; "Vid. etiam.

Nicol, d. cap, 21,n., 6,

1l

Me». cit. p. 1. decif. 232,;

übi limitat, fi princeps firnul compentens cauf )udex GC,

Carpz.in Proce[f, Tit, 9 drt. 3.,39.

ubi z. $, hmxtat, quando Refcriptum Prmcipzs in vim Momtoru ema-

tavit(D).

(z) Quando citatío circumducta,

Zanger. p,z CAp. 13, , 10 feg.

Carpz, l. 3, Refpan[. 47. . g. féqu

Grav. Ad Gail. lib 1. concl, $9.

Cotbm, cit, Ref, 3. n. 15, Vol. g,

Mynfing. cent, 4, ob[. 26,

[

szger. À, l. n. ig.

—

3

) Quando reus conturmax fuit,

Coler, de Proceff. Exee.p.3. c« $.. 4a. /e"q.

Cotbm. cit. Refp.3.n.i8,

Brunnem,cit.cap, 7. n, 19«

Conärarmm propugqat

1

Carpz.

Excadinis

W

(1) Ord, ;wl El, $ax. recagn i : 5 7 monitoriis, que a R?g1mm1bus Coniï&o-

xjis; Curiisque Provincialibus ád partes emittuntur , rette mfmuaus, mddïm&e

effe&tus Prayentionis & Lms gendem:xæ tibuitur,

l

,

IN ER.UF.NDIS Excnrnomsus, &c.

9r

Carpz, Tit, g. Art. 3 n 64.

'(4) Quando nuda informatio a )udzce fumpta.

lmm ;]

Cotbn, d. Rtf?, PALETE

(5) Ubi judex primum aditus fit incompetens, vcl non vult effe

judex,

Turt

— Mev.p.t. decif. 164. €7 p. 2. dec, 6

(&) Quando aliqualis refponfio fa&ta, vel etiam aliz cxccptloncs,

erfe

non judicium ipfum concernentes, præmxffæ.

:

Me»,p., 1, decif ilig .

(y) Quando Reus ad arbitros vocatus;

Nicol. d. cap. 21,n. 3. in med,

Brunnem. ad l. iv v. v ff, de reæpt.

(8) In compromifIo,

[:

Gaflel, in Spec.jur.cap. 26. . 32.

(2) Quando, obtenta commif(fione, & emuH" $ cxtatxombusaCom-

miffariis, ipfe Committens reum citat,

Carpz, d, dirt. 3. n. &1,

(10) Siquis a&ione perfonali egernc, & poüea actione hypotheca-

ria, coram alío judice, vellet agere.

Brunnem. d. l, m. a.

Mev, p. 4, dec, 185. 9 p. 6. dec. 202,

(x r) Contra Clericum, falamum fuum petentem.,

Brunnem, jam. 4, l-

l

4Mev. p. 4, dec. 134.

(12) In remedio 1, Zifamari C, d, mgen. m,qnumgä"

Nimirum fi diffamatus, plures habens judices, (m) coram aho, aQio-

ne principali, a diffamante conveniatur,

Brunnem, d, l, n. ig,

- Mev. p, 1. dec, 19g.

Zanger. de except. cap, 1. P. 2.-

(3) In provocatione, ex /. ff contendat ff. de Fidejuff. -

Zanger. de Except, p, 3. cap. a6, 9. 20g.

- Fid, celeberr, Dn. Rivin, d. cap, 4, n. $,

ubi ^. z. contrarias opiniones, ex confideratione petiti , an nimirutm

provocans, ad impofitionem filentii, vel ad competenuam exceptio-

mis & elzüonem provocati aCtionis, prout .

M

»

m

^

Lau-

(m) Secundum O0r4, Ju4. E/. Sax, rec. . .

$ 6 utraque provocatlo ex L. dj fama-

75 & ex L, ff cemtendar, alibi

; quam in ordinario caufe principalis foro , ficri

non debet,

$2

PART, I SECF Vl DE SdLERTIA ADVOCATI

Lauterbacb in Dt/þ. de-remed. l, fi contendat, eap. g. tb 66, n. 3.

1)

circa hoc remedium. peta:um formari. propugnat, libellaverit, . elegan-

tiffime conciliat ;, fcilicet po&enou cafu. htxsyendemxam omnmo atten-

dendam efíle;

(14). Circa. impetrationem Arrem,

Dno, Rrpinus, d. cap, 4, .. 13«

Mev. p. 4, decif 3455

Ubi:diftin&ione. utirur non. congemnænda; Deinde:circa. hanc exceptiz.

onem notandum venit .

uid. faciendum , fiquis.à pluribus umul Citas.

tus, & de prioritate non.conftet ? Sorti.locum. facu:

Zauper. d. cap: 3.2,30. feqi.

(

Couf. Carpz. p. 1. confl. 7. def. 224

W

29, V, EXCEPT IO. REL,USATIONIS JUDICIS, recufat:c)ma1 di&a ; 5 de

qua:

Zanper, de Except; p 2 cap: 4..

INzcol. p.!. cap. 22i

Brunnem. in.Proce[[ civil: cap 7 n, Io jäqq:

OJdendorp. Syllog. Except. p.im.36.

(

Ziépler. Dicaff! concl. v2..

Ubi:de: canfis. füfpicionis. & recufationis, - de- exsque in: genere dicunt,.

quod caufa, quz teftem repeliit, multo:magis.fi ufhciat ad- judicem recu-

. "3efandum, Notandum.hic:(1) Exceptio. recufatom omnium prima efïe

debet;.

arp; L. fia. C. de judic;.

Gat/. lib. 1. ob/' 22. 4. At

M'; "fing. cents 4

ob/ $9.

Did. Cóvarr. Pra& quæ/i c.26; m 2

Nam-fi.reus. aliam, exceptionem: prms opponat,,vxdetur agnovifle ju-

dicem,,

Zang.di cap: 4

4. H 4.,

Nifi; caufa füfpicionis.poft. L , C. em?rgat;, vel denuo innotefcat; tunc

fgmper, ufque ad conclufionem caufz; oppom poteü :

€. 2f; X; dé off. delegi.

J 22 14 de. Arbzzr:

r

Zanoer. d, lt fs

Etultimo;cafu )uramento opponentis flatur;,

Couarr. cit. quafl 26. n. 2;

Ma/mrd concl, 952. u. 29. Je4-.

(2) Hxc

E

9»

EEE

IN: Ekuä NDIS: EXCEPTI ONIBUS, &c;.

ii

?—;) Hzc.exce

pt-io, etiam. j,;idici'ordinäio;re&c. objicitur, per-

3

DA

l'. .9." [m :df lib..i»cqz:/.',;.-

ttten,

: z. C. de ped. jud.

VidEaturg elegantiffime -

Ziegl. Dicafl. concl. 14.

»

$. 4. fï)f.* ;

Minime vero (3) toti

collegio, nifi major pars collegii, v

ely etiam unus:

fii non audent contradicere, fit fufpe&tus,

maguz a

utoritatis, cui a

tpti

Carpz, i Proce[f; T1t. 2. Árt; 4. 0. 8

Cltds.

;

"

dmie

- Mev. p..1. déc. 194..

Hillig, 12. Donell. lib 17.cap.25.. ..

ione ,. cur'nï reconventus:

G Noratendtur

xc.exceptio in reconvent

nfenfiffe, eumque-approbaffe cenfeatur.

de

in judicem: femel eo

CkTPZ"..F EE CO?Z/f 7;d$f: En äïdef: Hf ss

Dnz. Rrvin d: cap, f« 9. 9«

fa, fed dävolvïfur ad fuperio--

( Jadex:

recufatus non.procedit in.cau

rem; vel alius datur judex, qui

de caufa: cognofcat,. |

Zanger: d. c..44 H..24».

(6y Süfpiciöa probanda: eft. ne: judex: excigjþmtemz

ixþujütiärum aCione:

piu'lïfec,« qu

od facere pote(L

t

Carpz, p. 4. conf?. 42; def- 8-

ut

Ziepl. in Dicaff. d. concl. 14. $. 10s.

Mev; p. 1. dec. $1: m. 6..

:Iïg

ubi . $2 litnitats. fi opponens-velic jurare de calumnia;.

Caterum, area; quz. ante. recufationem: gefta- fuemnt;.

pror[üs:

nulla. dicenda fint?" afirmat:

Zicpl. d. concl, 14. $. 12-

robata:nimirum caufa recufationis, eaque pro fuffcienti habita;.

u-

Dilatoriz,. qux. Lirigantes refpiciunt,. funt fequentes :;

VI, EXCEPT!O: INHABILITATÍS..

^

,

3í

Zauper.de Except.p. 2.cap. 8.nXm4. éqqu.

— "—

Oldend.1n Syllog. Except: p.m.y2.

Daz. Rivizus.de. Except. dilat: cap.6..

E

;

N

lïlegitïfham ; perfo:

Ubi videre:licet, quznam: perfonz: fint inhabiles , ve

nam ftandi-in judicio: non; líabeant; quibus: annumerantur Advocati,

qui fub inquifitione fünt; vel eruditionis fuz fpecimen edere.nequeunt ;

Hodie,

ex mandáto: uovi/J. de À: 1691; (n);

qui

— m

AMax»es

dA4-

(nj De requihtï; Advocati Saxonici Ele&öralis:hcæfüernisx vicendum nunc f?&;

iib

94

PART. I. SECT VI D& ,soLErlTIA ADVQCATi

qhi non funt .immat"ripulatïi. |

,

jid.

[

Vid, Ri

7

Q'M*f

2. d. 1. z. 17, 18.,19; '

gen

32 V, EXCEPTIO | LEGITIMATIONIS SIVE

ONIS,

ILLEGÍTIMATI.

Nizcol. 12 Procef]. p. z. *c)zp. 26:

(4)

Oldend. 12 Sylloo, Exwcept. p. rn.y3.

X

— Zauper.de Except.cap. 8.m. 19.[eqq.

C0

Dza. Krvoinus de Except. dilat. cap. 7.

t

Hzc exceptio in quavis judicii parte, etiam poft litis conteftationem,

[i7

opponi poteft, quando nimirum ex perfona Procuratoris vel Advocati

jce

provenit, öf proceffum nullum reddit (0).

Zanp. d. 1. 9. 90. €9? 74. 109.

Berlicb. p. 1. concl. 14. z. 10. feq.

Bruunem. 12 Proceff: civil. cap. 7. s. 24.

Notandum hic, exceptionem illegitimationis recte adhiberi contra ma:

(

ritum, qui cum cautione rati aQtionem injuriarum, defenforio nomine

tioi

uxoris, inflituere velit, cum factum principalis conc

"

"

revocation?tm injurix ad animum,

ernat, pimirum

U

Tk

I/ida .Dlz: Rivi;z- dc CIZP. 70 72. /20l

b

Huc fpectant; quz füpra Se, IP, diximus, ad quam

mus,

/vLe&orem remitd-

f

33 IIX. EXCEPTIO COMPARITIONIS PERSONALIS.

Da. Sveudend. ad Fzbzg. Proc

D. Rrvin. c. 8. cit.tradd.

e[f. cap. 2 $.5. p..vmfgg.

O/deudorp. Syllog. Except. p. m. 276.

Vi4.

|

j

dfzfum Regiz:ä Eldforale de die 12. -4prilis a, x7$3, 3eylagesn ber. CiT, 9iro-

ceg-Drbnung. N. g, Scilicet requiritur r) ut annum aet. zr. impleverit, 2) At-

teftatis Profefforum aut Do&torum Juris inftru&us & publica difputatione ha-

bita, in Facult. Jurid. Lipf aut Viteberg. Specimine relationis ex A&is, pro-

prio marte confetto, in theoria & praxi examinatus teftimonium acceperit, 3)

in Regimine Drefdenüi fe fliterit & novo fpecimine elaborato, quod itidem

propria induftria confe&um ; jurejurando affeverare tenetur, idoneus deprehen-

fus, immatriculatus, juramento fpeciali ad juftitie obfervantiam obftridtus &

^ Atteftato Cancellarie ad praxin juris admiffus fit.

Noviter promoti Do&ores

& Licentieti etiam juramentum Advocatorum preftare , & fpecimine pra&tico

edito, in Regimine Drefdenfi conceffionem praxeos impetrare debent.

(o Nullitas, ex defe&u mandati, ut & citationis emergens, agendo & excipiendo

femper urgeri poteft, nifi modus procedendi expreffe aut tacite fuerit ratihabi-

tus, quod etiam vi&ori poft (en

J

tentiam definitivam permittitur, fecundum Ord,

-334, $, £, recogn. £. 38. « 7.

9y

&IAN FRUEJSDIS EX-CEPITIONI'BUS; &C.

Vid, | fugra Se& F. :;. 1. Sic perfopalis corr?p,aritio neceffaría eiüdz 0 in 4

caufis matrimonialibus, (2)1n criminalibus, (3) In cujuslibet j

'urg-

AT.

menti praíta

tione, ubi perfonz illuftres non eximendz.

Proce[f. Tit.11. Art, 2. .

Carpz. i

26. qu

(4) Ín cau

[fis mercatoriis,

ex Ord. jud. Mercat. L

zpf $.7.8.8 i2

& quidem ad juffum deputatorum3 fed & fine hoc reus perfonaliter

comparere tenetur, in primo termino, & quando executive agitur,

léft,

(5) In caufa cambiali, quando ex literis cambialibus agitur, Et hoc

etiam extendendum ad mulieres, qu& propriam mercaturam exercent,

Ycati

licet folz, fine interveptu curatoris, literas cambiales fubfcrip(erint,

Vid. Refeript.eitdinal.de A. 1660.1674, 1675*

Rece[Jus Comitiatis fub 28. Dec. 1676.

& azova Ordin. Cambial. Lipf. . 2.

ld«

(6) Si debitor in inftrumento obigationis fe ad perfonalem comparí-

tionem adílrinxerit, vel claufulam cambialem inferuerit,

ine

Vzd. Da. Rrvinm. d. 1. 2.10.

um

Ubi fimul quxftionem tradiat: An mulier, quz cum curatore & ma-

rito jurato promifit, Dàg Creditor ifreSperíen amnjugreifrem gute Sug

tl

unb $xadt baben folle, in perfona comparere teneatur?. Quod ante

fadam recognitionerm noh concedit, ex allato przjudicio Scabinorum.

IX, EXCEPTIO PLURIUM LIT1IS CONSORTi;UM,

35

Nicol. in Proce[f. p. 1. cap. 23.

R£poiuus cit.Tra&. cap. 9.

Hzc exceptio iis competit, qui eandem vel agendi vel defendendi cau-

fam habent, ut fünt coberedes, focit contutcres,

Attamen litis conte(ta-

-

tio eventualiter fubjungenda, nifi cauía ad plures fimul pro indivifo

pertineat, quo cafu omnes, quorum intereft, conveniendi & citandi.

l. 1. ubi Dd. C. de couf. lit,

r

Mev. p. 8. decif. 220.

Non attenditur hzc exceptio: (1) Si confo

rtes liüs in folidum fint ob.

3

ET OEU COASEUS. MU M r PA

ligati, lra ex pluribus venditoribus rei quilibet corum de evi&tione in

folidum tenetur. -

Carpz.

». confl. 24. def. 29.

Quod & procedit, fi venditor pluves reliquerit hxredes, — (2) In actio-

ne hypothecaria, quia eít actio in rem,

qux »poffefïgrem fequitur.

l. 9. ff. de rei viad;

Me. p. 7. dec. 402.

Ubi

Brunmem, cent, 1. dec. 44

:96

PART.I I.. -SECTï VI. DBF $ ODE'KTI'AA Anyoc&n Ü

Ubi vlimi,tat in kgätariis, qum hypothecä pro *Iegatïsfeft« diviübilis..-

37 X. EXCEPTIO COMPETENTLE, ne reus

Prace

conveniatur, nifi in id,

TRES

quod facere poteft.

at

Zanger,

de Except. p. 1. cap.if..

Nicol. ia Proce[]. p. 3. cap.y.m. 4.[éqq.

Oldendorp. Syllog. Except. p. 166.

Carpz. 12 Proce]]. Tit.2p. Art.6.m.16.feqq.

Hanc excep

tionem nonnulli ad peremptorias rcferugt.

-

Vidl Züüg.d.[. 72. 2.

]is

Cum vero a&tionem non perimat, quod per

em*tofiæ 'pi'opïiürï eft:

p

g'4o,7.de EJVCC' to

fed faltem minuat ad tempus, feu differat, donec debitor ad pingvio-

Pa

rem fortunam pervenit, ideoque poltea definat,

1. un.$. 7. C. de et 1. ad.

n

j

arg. d. 4.6.1.]].de smuner, &? «onor,

emnia pro dilatoria habenda.

Ludarell.2n Not.ad

Wefemb. Tit [J;de Except. n7 |

N

Interim non negandum, quod hzc exceptio aliquid participet de exce.

ptione dilatoria, & aliquid de exceptione peremptoria. Nam dilato-

ria eft, a&tionis atque folutionis intuitu; quoad Proceffum tamen pro

perpetuahabetur. Quemadmodum] Cti de illis exceptionibus tempo-

ralibus, qu merita «caufs concernunt, ftatuunt, quod etiam, poft fen-

tentiam latam, quinimo in ipfo executionis a&tu , opp

pni pollint,

4. 4.1n fia.f]. de re jud.

Carpz.p.1.conft. 22

s

;

j -d-eff 1

d

. n.9. feq.

- Meov.41

z difcu[J. le

. 1 nop

v...

dfbit-fdp. 40Sf&u 7.,71.12. d

|

Bruuuem. Proceff.civ.cap.7.2.y.

Vel etiam diftingvi poteft, ut dilatoria fit, quando adhuc de folutione

fpes eft; peremptoria vero, quando omnis:

fpes deficit, & hoc'cafu

a&tio inanis fit, & jus perfequendi perimitur,

1.6.]f. de dol.mal.

- Oldenud.d.pag.170. ia addit.

Cum vero bxc exceptio a qualitate perfonarum litigantíum dependeat,

quibus jam generaliter, ex quoc

unque"»'conträ&u, jam ex certis zan-

-

tum caufis tribuitur,

Zangfr. 'dt l- .nu 480 '

48 idcirco hoc loco eam attingaraus.

Fruuntur autem hoc beneficio

perfong ilufires, nobiles, -mili:e:, Dpä'are:,þ Lécentiati, Magifiri, Prafelfores,

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, &c.

97

"-

Advocati, Clerici, Parentes, liberi, Con;uger, fratres, forores, focii, Studioft,

i 40l

Praceptores, donatores, debitores, qui bonis cefferunt, vel etiam évfortunio bel«

li, aut incendii ac naufragii calamitatibus depauperati, & ad incitas reZ

da&i, de quibus, przter Dd. fupra citatos,

D», Svendend, ad. Proceff, Fibig, p.1, cap, 2,membr,2. G. 9 B.H ts

Samnge i» I/2gog. 4d Proceff, cap. 41, , 18. feqq.

Gaflcl, 12 Spec. jur, cap, 26. n. 150.

Przzrcz/äæ Salgado,'in Labyrintb. Cred, p, 1. cap. 24.

Struv», 8

Synt. 7, C, Exercit, 37. tb, 6o.

His affociant Dd, Givirates , niverfitates , Refpublicas , earumque adminifiras

£ores, Ecclefias, Monafleria, Hofpttalia,

V(/N.*fo

CÍt, CAP, $, T. 17. feqd

5

Porro adduntur ex^aeredati,

& f"l 7 di, ää-!

neéc non Op:þm G' Rüfici, quibus hoc beneficio fuccurritur, ne ad i-

ftrumenta pro victu & laboribus faciendis dirigatur executio,

Mev. difcuff, levam. inopy debit. cit, cap, 4 n, 3o. feq.

Sed fruftra opponitur hzc exceptio:

u

I) Si dolus arguatut excipientis (p).

39

at«

l, 22. t & 42, f. de re jud. :

pro

2) Si focius fe focium negaverit.

1po»

3) Si filius- familias fe patrem effe mentitus fit,

4) Siquis expreffe huic beneficio renunciaverit: limitationes habet

fen

Dn, Rivin. cit. cAp, t0, V. $.

$) Si debitor, qui hoc privilegio üti vult, fuerit mgratus

6) Si ipfe Creditor egeat, & inopia laboret.

7) Hxredes & fidejuífores debitoris non gaudenthac exceptione.

Vid. Gaflel. cit. loc. n, 151, feq.

Dn, Rivin, cit. cap, 10, , $. éqd

n

Nicol. cit. cap. $. n. 23,

jl

Ubi plures cafus, quando hoc prxv:ïeoxum ceffat, conpe(fit;

—

7s d

Zanger, d. cap, 15 , F. $1.

XI, EXCEPTIO RESTITHTKONIS N INTEGRUM. Petitur ehim 4O

reftitutio in integrum non modo per viam a&tionis, fed etiam per mo-

1

dum & jure exceptionis.

n«

l, 46, V, item quaritur fj, de Procurat.

(Thónnik. Civil.)

(

h3

(p) Or4. J«4. E. S, recogn. f. 2. $. 3. Beneficium Compcetentiz faltem cafibus for-

u

tuitis & fine culpa fua ad incitas redattis concedendum effe, expreffo difponit,

j

copf. Mandar. El Sax, ad$, da!oþs decoczares de a, 1722. 5 10,

PART,I. SECT

L De soLERTIA AbDvOCATI

98

l, 3. ff vat, veim bab

Carpz, in. Proceff, Tit, ig. Mrt, 1. 0. 187

Faher. in C. lib. 2. Tit. 32, def, 4,

Decif. Elec. 4,

41 Q'emadmcdum autem regulariter reftitutio, per modum a&tionis in-

tentata, intra quadncnmum , poft lemtimam «tatem , petenda & fi-

nienda eft ;

- 4 ult. C de temp in mtegr veffit,

& ad banc Brunnem, it, ad. l, praced, 6, m, t,

Sfort, Oad, de veft, in integr. p. 1. quefl, 19,n. 21, fegq.

ita etiam excipiendo poft quadriennium proponi non poteft, id quod

rationibus fat firmis deducit

Fraucifc, de Caldas in Comnsent, ad l, Si Curatorem babens : C. de

ip integr. vefl, min, verb. mfï* legit, temp,m.15.

Brunnem,in C. ad l, ult. de temp, in integr. veft. n. i. feqa, -

ubi contrariam opinionem

Carpz. in lib, 2. Refp, b . 1. 2. it, in Procef Tit, 19, dirt, 2,n,16.

reprehendat

Vid, Odd. eit. quafd. 19, Art. $.. 1j O. quafl, sy. avt. 7,9, 4. feqq.

Attamen limitatio hic admittenda, fi excipiens lmpedxtus fuiffet, refti-

tutionem implorare, aut res ita comparata, ut non aliter, quam ex-

ceptionis ope, illo beneficio contra actorem frui potuerit, quxbus Cca.

übus quadriennio non extiaguitur hxc exceptio,

Vid, Mev.p, 3. dec.333. n. $9.

42 Oritur illa vel rations ipfius negotii, in quo quis lzfüm docet, vel fal-

tem ratione alicujus adtus ;udwam

hoc cafu ad dilatoriarum claffem

referri-debet, cum non perimat ludzcxum principale ; fed tantum

Proceflum differat & in eum ftatum reponat, in quo fuit ante petitio-

nem reftitutionis,-v, g. Quando petitur ob'omiffam exceprionem per-

emptoriam, vel przclufam liquidandi viam, vel defertam appellatio-

nem, velomiffam probationem, vel etiam contra lapfüm faïahum,

Ord Proceff jud.Tit. 20, . Mttb Dieiteil 3€. n fin.

Carpz, p, 1. conft. 16, def.17 , 18 19,

Mev.p. 3. dec, 49. n. $. 6. 69 p. 7. dec.3j.

Cotbm. Vol, 4. Rejfi 4 9.134.

Franc, de Caldas. cit. Comment, ad. l. ff curatorem C. a'e im integr,

verb, Vel adver[arii dolo, n, 1. .

45 P'riori vero cafu exceptionibus peremptoriis annumeratur.

Vid, Dn, Ripin, de Except, dilat, cap.ti, , 2,3,4,

G4flel.

22

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBU"SH,H&C,

Gaflel, in Spec, jur. univer[, cap.17,s. 41,

Gaudent exceptione reftitutionis Afrzores, (fall

it in minore, quiDoGor, 44.

Licentiatus vel Baccalaureus eft,

Cald. cit.Comment, verb, Huuc contratium n, 39,

$n«

Brunnem, in C l, 3, quemadmodum civilia.m. 25. feq.)

Lf

Ecclefia, & alia pia caufe, item Refpublica , civitates, collegia, Univerfttates,

villg, caftra

, quz per adminiflratores reguntur,

Cald, d, Comment, verb, Minoribus,

Ubi varias limitationes habet,

Vid, etiata $algado Labyrintb, Cred, p,

x:' €4P, 2, "9'37'/2,77'

legantifiïmä :

luod

ubie

philipp, ad Ord, Proc, Sax, Tit, 20, confíd, 5,

d

Brunnem, ad l, 4, C, quib, ex cauf, maj, in integr, vef?,

Struv, Synt, 9. C, Exerc, 8, tb, 6,

Sic & Majo

res, ex jufta caufa,

l, t f. ex quib, cauf. mdj,

n

qualis eft error & ignorantia,

Mev, p. 8. dec, $, n, 2,

Struv, Synt, 3. C, Exerc, 9. tb,76,

«N

przfertim in hominibus fimplicibus, cognitione jurium deftitutis; vel

| G-

imbecilitate judicii laborantibus, velalias impeditis, — Et huc referri

j (d*

folent «uberes,

juxtà Decif, Elect, a,

& ad banc Pbilipp, obf. y.

(l

idem ad Procef: Sax, confid, $, 2,5.

fem

Mev, , t, decif, 33,

Brunnem, inl,ult, C,de uxorib, milit,

um

ItiD

Milites,

tot, tit , C, de veflit . milit,

t

itit«

Me», p 4., dectf, 229, ,

ubi lïfnitat

*

Ruflict,

)

Cornens in l, fin, S, fin, C, de jur, de liber,

Menocb, d, A, T.

&mf, 193,0,10, 69 caf. féq,194,

Prodigi & furiofi,

B

Caldas, cit, Comment, [ub, verb, minoribus n, 6g,

Salgado Labyrintb, Cred, p, 2,7,18. feqs

[fg?' !

Valde fenes

& pauperes,

id, Caldas, d, l, n, 66,

Vid. tamen, qux eleganter de paupéribus annotavit

N2

Dn,

jf

JQO

PART.! SECT XEL DE SOLERTIA ADVOCATI

Dn. Rivinus d. cap, n in fin.

« Opprefé ? calamitate, nimirum fame, morbo, pefley bello.

-—-— * 44 WR

Ziegler, ad. Ord; Proceff. Sax, Tit, 20. ad werb;, C 0 Itobl m et

Iichemt amberm Sállem,2c. p. . 139

Et omnes Perfone mtiferabiles,

Sfort. Oddus cit, trath, p. 1, q. 5- Art. 3.

Smfg:zd d, cap, 2, V, jt.

Debitores bonis cedentes,

Salg. ad ibid, n. 21

Algknm Reipublite canfa,

Tot. tit. C, de uxor, milit,,

p

Brunuem, ad lj 1, boc tit. n. n,

Jecepti negligentia. &f imperitia. Advoratortin, & Prommfarümy fi hi folvens

do . non fint;.

Mev, p, 3; déc, 20, 8 p, 4, dec, 14 g, , 13, 1£,.

Corbin, Vol, 4, Refp, 4,n,156,,

szrpz p.t. confei i. def, 23.

(; üb, t, obf, a5

auï; etiam: Tuzomm, licet hi folvendo fint..

l, etiam l, frn, G, fit , tut, vel Curat, mtcrwn.

M. p. 7. decif, 286..

45 Non attenditur hxc exceptio. reftitutionis :. ()Q&gamd.u remedio or-

dinario locus eft(q5..

Meuv, p; 7, dec, 271

(2) Quando.gefta ipfo.jure invalida. & nulla fünt;:

l; 2, C, de prad, min, ffàe decret, l, 4, C, fi adverf, rem jud, ,

Mev, p, 6, decif, 77, . io, 65"]7. 7. dec, 189, , 4

Brunnem, in.lj 1, C, de temp, im. mtcgr rofh, ", 6,

£ ï Contra immixtionem. hæred:taus,

Mey; p, 3. déc, 19, 0 p, 7, dec, 317,,-

(4) Ubi non eft- Ixio..

L; 1, ibique Dd, ff, veflit, in integr

Vid, Mev,jam, cit, dec, 18,n, 4, & y, p, 7; dec, 35 ,1,

Ex-

gq) Ord, ]üd Ef Sax, rec. f, 97. 5 4n. Reihtutlo in. mteffrum, tanquam mmedmm

coércetur,

ordinarium, ufurpari. próhibetur: illudque . interponens. repclhtm & arbitrarie

Extraordinaria vero refhtuuo, minoribus, piis caufis, aliisque com-

petens, . contra fententiam , .cum.comminatione-amittendi bencficii reftitutionis

in integrum latam ; non amphus admittitur; Z. $. falvo regreffu adverfus tuto-

res, curatores, admxm&ratoxes vel 1pforum a&bores, aut advocatos, per quos lg-

fi. funt, Ord. ju4, El, $ax, *ec, 7. 20. 9 7

IN: ERUENDIS: EXCEPTIONIBUS,. &c.

IOI

ais

Excepuones, qi

ug, modum procedendi vefpiciunt, fünt fequentes:z:

Xl

EXCEP

T1O. DEF[UEN m VEL iNbUFHCIEN TIS: CITA 46

j

T IONIS..

Dn. Rw nus de Exfe,vt dz*gt. mp nE

- Qidendorp, Syllog, Except, p. 286, 6 2$7,

- Nicol, in cheyji: CAP, 3. -

Gaflel, in. Spec, jur. cap. 26, n, 1.

Nam citationem omnium inftituendarum a&ionum & judicii (ufcsplen-

di prmcxplum effe, füpra. Se&, - HII, diàum fuit, ubi'multa habentur,.

qu£ ad dilucidationem: prz

(entis. exceptionis facere poflunt; 'inde legi-

tima eífe debet, multo minus. omittenda eft.

Et fuccurritur hac eti-

am citato. ad. certam. caufam;, quando ad.aliam. refponhonem urgec,

P

a&or;

i d fæ q?fz'de;zzä

Phitp. ad-Tit, 4, Ora' Proteffr conft d j

Siruv, Syat; 7: C. Exercit; £, tb, i,

quia: ; citatio ultra: æuiam, quam. exprimit,. non ar&at,

Vid. Gail, li, obfi g n, 7,7

ubi z, £, contrariam opinionem fovet ;; nec præffzns reus ín: yudxcxo res.

fpondere tenetur; fine prxcedente- cxtamne, fed füb.exceptione deüci--

entis citationis tutus eft,

Carpz, p. t confl, 2, def, 27, . 2.

Setruv, dil. Exerc. $

. th. 10,

Brunnem, Prorej cwzl CAP, 3- n

Quemadimodüm etiam:in notoriisfine citatione refpondere nontenetur,.

Bacb, ad tit, fF. de in jus voc. rubr. de. czmt. n, 6.

Cotbmn, Vol, 2, Refp. gg, n. i32,:

Gfl'! lib, 1, obf 77. H; 9.-

ubi.limitat'innotorio, quod inficiari parte præfente non poflit.

Vid, Menocb, de A; 9. : caf y42. n. 21

Sed: non attenditur. exceptio. deficientis. cu:atxoms. (1) In caufa: levi- 47.

ufcula,.

Struv, cit, Exerc, g, tb. 10.,

Oldendarp cit; loc.

/

( Ubl periculum in mora;,

Mtv, p..2; decifi 237 h, 4

Tabor, Thefaur. loc. commun, lib. 3, cap, 27. Decitation; p 4

(3) Si citationis folennitas pa&to contrahentium remiffa,

Brunnem. Proceff, civil. citscap, 3. i 24 4n jïn,

