bie quzxftionirtctt &füidtett intra fines be8 JopfSelbe$ geleger, umb oore

mabls 2Ider geroefen, fuficienter beroiefen au babett bermepitet, o i(É

DAR

iDitt bod) fol, 208,feqq. duplicando. gamá eirt anber8 oprgeftellet, m

abett

tormnebmlic) DíefeS, baB 1, ber 9Ibrif fol.62, Vol, 2. ton 9Ippellattert

Wortr

ex adduàis rationibus fol, 76. itiemablm recogcofciret, fíe Dietbom fol.89.

Docun

in fententionando lofigefprpdben, tnb bemmnad) bíefe8 produ&tum tan-

uam documentum nunquam recognitum 9Ippellatett circa probatio-

g

nem ttítdf 3tu ftatten Fomnten att.

$95 r afeíd) 2. 9Ippellat bíefett

tidtl

SIbrif burd bie SBefidtíaumgs Regiftratur fol, 82, fub ticulo correlato-

ol g.

rum falvireit toíll, fo wirbacceptiref, bag Gegentbeil eimrdumet, míeDie

Slirid

Regitratur fol, 82, bepntSemeí garmíd)t induciret, rvemígetr recogno-

qutt

fciret, allerntaffer numn lTágermnunb9Ippellatem (otbatte Regiftratur bey

Bultet

fo aeftaltem &ader in probando burdjaus midt mit etivas au ftattett

3ljtig

Fonimermn £art, tuíe £ol.208,209. Vol,2, mit mebverm getíefert alfo Fatt

Mif

basjenige, voe[dpes an jícb felbft nict8 sur Cadoe tbur, adum przceden-

i

tem fiícbf juftificirem, pber (old) privac-3Berd fol.62. in A&um judicia-

dudi

guri

lem transformirett, 9Ippellant acbten unnbtbig bíerben nodymabla tpre

au(tellert, wiebie attgesogette Regiftraturfol, 82. in materialibus 3u impo-

Wtj

nirett, tócíltt fol.uo. 1 11. bíerbon fattfame 9Xelbung aefdebem, mobítt

W

ittati fíd) brevitatis ftudio besíebet, umb gentg au fepr adbtet, bafi bíe Re-

tj

giftratur trícbt alfobalo voíe fíd)8 qeblDret bey Der SBeficbtíquig gefertio

fitüt

qet, meríger bertem SBeFlagter legitime publiciret, weldoe$. in atteftato

bfü, 1

fol. 225. b. ttíd)t negiret toDrDer, Diertecbft ift fol,2o8. feqq. aud) nod)

hu

aemíiefett, bag De DerSBefidotiguimg £ol. 85. mícbt etroatt Die quaftionirtett

ii

etüden burd) unbburd fonbermn nuretioas babor formam agri antiqui

i

przfentiref, quo cafu bíe amgefonene Dienfte barauf 3um meníafteimn li-

türj

mitiref, titib eventualiter b[pf auf bas was?Ider geídienenreftringiret

tteri

voerben niljfert, — 3. 9g oíeSBererbumg fol.46. selágerm umb 9Lppella2

fei 3u feitteltintent Durd)aus nidpt u (tattem Fonimerm, batort fol, 211 b,

Mori

tlog

ausfübrliden au Iefem.

4. Provociref 2[ppellant auf ba8 Gínbrímngert

fäam

0l,213,214.215. toDburd) baSa3cugníB £fol, r10.feqq. fattfam invali-

diret, ub igatut erblíd) Derer 9Ippellatttett exceptiones fol, 215.feqq.

affen u

mit mebterim dilucidiref, alfo bíttembiefe minmebro gebetener m

fgnten-

H

teetccpmu,

| PAKPPELLATLOQNE *Acflcup;mu's ET fc'zn"quMspEcrüs; $1T,

$49

fententionirer, vwoller. ii übrigen nidbt Doffett, D6 bie Caution denon

d

amplius turbando ftatt fiiben Fart, weil ítt erfter Sentenf babor nídbt8

Bof

qebacbt, unb felbige itt hoc paffu Secbt8 Éráfftíg worben, beromegett

nes bit

$i ?Ippellanteiner erfreulí

(Deti corre&ori getrbftef, uitb fb ha; fidu-

at

cifx 5um mtþeilj befditüffet,

b Dag

Jc Dc | T, —' Do/

ib tv

.Afl?fïlat u

101

TE

, Utb

SBrfitibet, baä 9(ppellant nteiften& priora repetiret, auf. (eitnerationes

Tattet

aber menig qeantroorfet, Dertrt z.. í(t ambent, ma8 fol, 222. angefübret

fol.g9.

toorber, baB ncbmitd) ber 9IDrig £ol, 62. Vol,a. tempore produ&ionis

m t

Documentorum tip() eítie nuda fcriptura gemefett, bernad) aber, ba. bíe

obatit«

au beffem SBeítárdumg er(t. poft. "Terminum produ&ionis erfolgte gee

if

ridtlidesBefictigung bargu Eontmer, umb ber. 9L0rí& barirmer juxta

Yelatt»

fol,83, tor ridfiq Defunbei roprber, opr eímnem a. judice gefdbebenet

3IbriB (oergleid)em juxt. Ord, Proceff, Tit,»g. oon vídteritden 9Imte

tebit

aefertiget roerber (pfD) & pro parte ber. aericptlicen 9Sefidbfigung at

Wogno-

]

balte fey, mocI)er mítbemin A&is poffefforii Vol, 1, fol. 65. befitibfidpert

hij

SIorig unb banmabligen SBeficbtíqumng aucb, 3u melcber SBeflagte juxta

(o fu.

Regifir, fol, 65 b, Vol. «. citiref getoefett, accurac überein Eenmmiet, ub

ceden

Fan ?ippellat nicht8 bafüroaf bie suDeftarcumgbes 9L6riffes gebetbene

jdicit

gerictlidesSefidtiaung níidt gebetbener nafieni ante Terminum pro-

[itot/

ductionis fíut38 erfolget , fonberim bernad) erít bewerdftelliget worbett,

Jimpo

ingwifben diftingvenda funt tempora: Ante terminum produ&ionis tudt

bet 2U6rif freplic) ttod) fcriptura privata, adjbem. aber bíe gerichtlide

sopi

SBejibtigung benfelben voabr Deftnben, & referendo fe ad eam feitte

lrA

amnberi PIoriB ad AGta gebracbt, weil bieferfol.62, Vol, r. fd)oti berbatt

vitti

beti, al2 ift et pro parteber $Sefidhtígquigsz Regiftratur allertítg8 mumm

'eltato

Atebrp gubalterm, weld)e: 2, Éeitter recognition, ie befannt, gebraucpef,

puj

tll

fed absqu& ea fdjuit probiref, inberm nirgenb8 oerprbret, baf bie infpe-

yxiqii

&io ocularis ante Terminum produ&ionis gefd)ebett, 11b bie Regiftra-

turber?5efiditígumg bepm. SBemeif mít induciret tb recognofciref

jl

yoerbern mniüffeit, moíe £ol,224. & 225. mit meprerm fd)omn angefübret

ingi

Yoprbeti, fortbertt v$ ftacuirem alle Sted)t8:geDrer vielmebr, quod proba-

p

tioocularis omni tem

pore non modo ante,fed & poft coqcluüoncm incau-

| 4]],[70

ía admittatur,

r

jylle

Ma/äard, de Probat, in Prowm. quafl, g. n, 13.€ 6

Áeqa

Ruland. de Commiff. part. 2, lib, 3, cap, 3. n. y , 6,

TAT

AMarant,in [pec, part, 6, de concl,im cauf.n,6,

Quin

;nteil'

,(ZzAz);

$o PAKT. Il. SECT. VIiI. ApvocATus flx"xï;iQäTfFiþANbA"

Quin imo etiam poft rem judicatam,

inTet

cautio

— gafon.in l, a6. f. de jurejur,

à

fadan

Purpuratus conf 35.9,13.. *

NI

Brunnem, Proceff. civil, cap. 22,,2..

ll!zz ratiakiäz): þitgnar. |

yin

iinb veni 9 rppellanten oerntepner, baf fíe bíe materialia ber SBeficbti

wurd-Regiftratur fol, z1o. & 2 1 1, fdhor bargeilellet, (o besiebet fíd) bare

aegen 9Ippellat ad fol. 225, b. 226, feqq. alliuo ibre Fabfe Gínmürffe

qnb aufanmen geffaubte exceptiones íngefamnit refuciret morbert, au

tuclcpe fie bie 2Intiort nod) fdyufoíg fepm, bag. Diertechft Díe sBefiditbe

quias: Regiftratur fol.82. Vol. 2,

Tiícbt flutas 2onmfaig foll fegi gefertio

get od ibiem publiciref teorber, baffelbe

í(t contra A&a, unio. fdlüget

9ippellanter bigfals ibr eígne8. Gittbrimgett fol.77. b. tarítt

"nem fíe jd

er poft Terminum Produáionis gleíc)fant meuertid) augefte

lleten $Sez

ficbtiguimg umb berfelbem Regiftracur fibon qebend'ett; Die Dod) Daitiablo

nocd fosureben Drü Deig gervefert umb nur erft gefertíget roprDer, Der

SRorftellurg, fol, o8. ta& bey ber 2Befidbtiguimg Dlequatftionirrem Gitte

hY

&en nid)t Durd) umnb burd) formam agri antiqui prxfeatitet Dabeim, if

(

fol, 427, n.3. Vol. 2. & fol, 20.b, Vol. 3

:

. fbon begeauet, umno Eüæüd)

gemieferubaf DerSpuiet :

T

. bie quxftionirtett &

tüdten Sortablé 2i'er getuefen?

uidit atu8 ber SBeficbtigquig, (ottberit aus A Tágerseugtrigs Rotulo fol,

iRt

99, & feqq. Vol. ?. 3t decidireri, (mbem bíe SBeficbtiguig nicbt barauf, bag

ber 3Boben torntabls Selb gervefeti, foniDerm NB, ad alium finem plane

i

diverfum ttebitlíd) unice ad. demoníirandos fines be$ of Stibc8 gefue

if

det

um oorgenorter moorpert, menm namn aud) gleíd) bep Der *Befid)e

P

tígquitg,

$a ba8 Sclo torber fdjon etlid)e SyaDr mieber aufgerifjem gemee

k

fei, oor alten ?iferSceten nidto mebr feberr nod) babom. judicirett

t

Foien ; quoad 5, teírb bent mas?Lppellant bier per relationem ad fol.zib.

t

füre

[íd) umb dang obícur atiffibret;tasjeníge mieberum Eürglid) oppo-

mIn |

niret, 1048

fol. 228.fbon earauf geantmoortet was4. Sippellant roibet

^

»a8 Seugitifi fol. 99.(eqq. ettiatt fol; 213, 214. & z5. grfammerm geraffet,

4C

baffelbe íft alie8 £ol, 229. feqq. mít gutert Soeftanbe unb Grumbe meit

Iáufftía abgeleDnet,alfo ba& Gegetitpeil ne jota quidem barauf at artfe

Wworten oeriniocot, beroregen 2ippellat. fíd) moconiabIS babín besiebet,

E

unb SerDoffet, e8 merbe bep fo fcledot beftelltett Gravaminibus eítie con-

J

firmatoria prioris fententiz erfolgei, babey aber aud), weil ba8 gamée

Artbeil 001 SBe£lagten geldutert, umb Da8. ben

eficium Leuterationis

GAf

(l

utriguc parti commun ift, Qa bíe adhafion fïol,

- mod guredtergeít

IN

APPELLATIONE ACCURATUS E'r CIRCUMSPECTHS 'SIT,.

$j5

in Termmo profecutionis qefd)eberm, 3u Ftacmreu, urnb beritaffem auf bie

caution de non amplius: turbando at erfernttem feyrm, (itttemabl propter

fa&tam adhx(ionem adbuc in tempore fa&tam adeoque licitam Dà$ lIt2

tbeil £ol, -

feinesroeges. tror Stecbtó Fráfftía ausaugeber, 9Ippellat re-

(ott

peuret auentþawen pnora, uib fabmittiret fid) eitieg etfreultcbm

i

confixmatouæ

AK

uf

n

d

V

(

1

t

PARTIS II

UM

3t

illg

SECTIO. lx

DI

fl

ADVOCATUS SPEM ET FI

if

DUCIAM IN EFFECTUM. APPELLATIONIb

ij

COLLOCAT

SUMMARIA

fol,

; Rzzöulæ abutuntur bme;?c:a

7. Interdum. | contra | appellanz

wf

late

tirabeude [itis.

apfel!atzams ad. gyä&um Pra.

- tem pronunciatur, &, quod

1

-pro spfo-bactenus duf?um in-

Wf

3. Pzus & probus Adwfaz*m 12

vertitur.

ln

. appellando pro Jcopo babet fi-

8. Eventus itis dicitur dubzus,

uem & effeiduman jure ;ïi ina-

e /entmtm refertur. inter

(i

iuin.

Db

eafüs fortuitos.

3«In quem finem 4b Impemto-

9. Effefbus appellatonis alius e/i

ld

wris fenteutia appellatur..

refpeiu judicis a quo, altus

j

4. Caujk Jinalis. appellandi 12

ve[peidu partium, alius rq/þea

i

i

quo principaiter con/jfnit.

u ip/ius caufz.

It

J. Fiuis Appellauoms refpicit ad

10, Appellatio rejþe&u judicis a

n

0l

C fubveuteudum opprejfrs..

-quo-fufpendit ejus jurisdi-

6' Appsllatio provifa ad reme-.

äzonem ee e&um fenten-

l4

dium, baut raro tmdtt «d

tlæ

15

429Xath.

t

i, Nibil mrzowndum in praju-

n

diciuao

-

mÓ——Mn

$$2 PART; II SECT. IX. ADVOCATUS SPEM ET FIDUCIAM-

p

dicium litis, peudente termi-

temtatorum ante refolvenda.

3. Dent

20 ad appellandum, nimirum

at

efh, quam caufa principalis.

decendto, vel appellatione, li-

28. Ile, t cujus prejudtcium Lfa-

4 Coit

€et aþpcäatia uondum. rece-

atien

um e[) attentatum, refpon-.

tulià

pta, aut refutatorii dati.

dere z0n tenetur , 2

?i dttm-

12. Judex inferior, quaudo in-

-tatis füblatis.

& u

- At

novat, atteutatum cominitt-

À

29. Judex a quo attentat, ff ap«

zt.

pellatiout jufle non deferat.

4 Áttt

13. Tam judex, quam þartes 4

g0. Ex notitta appellationts orí«

420 Aïtl

novattone ab[!tnere bebent.

tun atteztatorum vitium.

ctii

t4. Áttentata

31. Modo, appellatum c

Je,' Jctre

GU

unt ?

quzxænam proprie

potuerit,

4 n

Ij. Attentatum dej'&riäitur.

32. Non excu[at judicem a. quo

qui

16. Forma attentati confjflit in

exceptio nondum faííe in«

ira

adio lt2 coutrarto.

trmatiomis "vel ijabibiio.

44 ltei

17. Attentatum deliium fapit.

db

ltore

18. Attentatum ef?

: probandum.-—

33. Judicem a quo aàvitio attem-

4f. N«

19. Et quidem flatzm.

tatinon liberat exceptiofri-

0^ q

20. Attentatum mon prefumi-

"vole appellatzouis.

U

£ur, cum fit odiofum.

34. Attentat judex aquo, ff pent-

46 Tte

2t. De atteutatis usque ad con-

dente appellatione po[Je/ra-

ttri

clufionem. caufe conquefito

zem rei controveríe z-muito

tt,

tolfe[Jore fequefiravit.

4 lte

73::; potefl 5 quaudo proce-

35. Quoties judex. a quo po[Jef-

/2 i

32. Carca. attentata que pra.

Jorem po[Je/Foue privaverit,

bauda?

ex [polio adrefiitutionem an-

4$.lte

22, lm snateria atteutatorum

te omhia tenuctur.

n

admittuntur probationes le-

36. Attentat judex tinferior,pen-

«tores.

dente . appellatione ad. exa«

49, Ig

f

24. Sic probatur per te/Jes fume

— tnen teffium procedeas.

znariter examitatos,

"n

.g7. Attentatum. grave. crimen

€Jr.

f9, i

d

2f. Per Lofirumenta.

la

a6, Sufficit. etiam fémiplena

$8. Per attentatd pius iudeä: j?z-;

H

robattio.

qerior, quam pars, offendi-

27. Probato attentato cau[a at-

fur.

"

f1.[te

U

"n

i

IN EFFECTUM APPELLATIONIS COLLOCAT,

553

t1ds

gg.kaæw atte

utantis jqdicis eft

52. Res periture quenam [unt?.

ilis,

arbitrarta,

J4. Item quando judex aliquid

LA

40. Communiter judex. propter

factt nonut judex, fidut ter.

ld

attentata ex. [Dolto ad refli.

1u5.

W

qticn

tutiozem damnai jfructusim

$y- Item 1in colleBarum caufa.

G? zatere[fe cum expenfis

| tc-

£6. Item 1n caufamatrimoniali,

La

nuetut.

J7. Excludit etiam attentatum

fát.

41. Áttentata revocantur.

- favor dotis & alimentorum.

$0ff«

42. Attamen revocatio 10m pro-

8. Nullum efl attentatum,quod

M.

cedit, zHiff attentatum "vere

coufenfà appellantzs , vel ex-

ftt

commtl]um fit.

pre[o, vet tacito fit.

43. Non babetur pro atteutato,

$9. Appellattone deférta quando

qu

quando parti "vel liti noneft

judex iuferior.| procedit.

Md

:

prejudictale.

60. Non attentat judex circa

Ilfv

44. Item ff afusteudat in faci-

Articulummon appellatum.

Àtorem exitum cau[z.

6l. Anjtudex attentet, poftauam

tette

4F. Nec attentat judex. iuferz-

fententia prior confirmata &

J

0r, qui per decretum innova-

.

RemifJorzales nondum züfé-

tioni refif?it.

r2ori 1ufrauate.

p

46. Item Jf aliquid fit jurzs au-

62. Non atteutat judex in cau-

(| Jj

— J que effeium

te.

toritate vel lege Perm'z'ttm-

folum de'vo-

o

lutroum babet.

47. Item quaudo confoetudo vel

6;. Efeifus. devolutivus quist

f

— flatutum feéautentiam execu-

64. Ffedtus fafpenffvus quis?

trif,

1107 mandat.

6j. Plures cafus, 2n quibus ju-

At

48. Itemn ubi periculum efl ia

dex infertor non attentat, re-

7H0f 4.

22//1'0C.

Ptü'

49. Item quando . in perpetuam

66. Effelus appellatzonis, refpe-

21

rez themoriam tefles. exa-

&u judicis ad

quem, i" quo

mninat,

conf/f?tt,

It

fo. Item quaudo canmz, appel-

67. Appellatio non femper iufert

lantem fapervenit metus

zotain ztperiarztzzns.

J

&.

fi;.

69. Effedus. appellationis refpe-

j

f1.Itemincaufa

xdilapz'dationis.

Gu partium varius efz.

42, Circa restempore perituras.

69. Appellatto ab uao tuterpofita

(Yhónnik, Civif, P. 1E.).

(Aaaa)v

guo;:af

»

$14

PART, H. SECT.1X. ADVOCATus SPEM ET FIDUCIAM

per eo quad ad füperius ju-

- queadfüfpenfiouem utriusque

gr. Att

€j? COTHIMETULS,

dzczüm Ffrtmet

n

70. L MUtLSCX glm*zbus litzs con-

$2, Qui alterum fpülzat pzj :Jf-

g hj

/arz*zöus a?pe/!awrzt d u-

f 70ne, atteutat.

Pä

cerit , oicoria quoque cete-

8. Pieuoratzo appe!latzo;zc pm.

Ll

T$ j)rode E

dmte atteutatum parzt.

p E

71. Ltimitatur,

84. Etigm im articulis conue-

qu

72. Untus appel/zztzo prode c&-

xf5 partes. abflinere. debent

[4/

ab omut uovatione.

- teris, etft tlle,qua appellavit,

9g À

8r. Quicquid excedit "vel alte-

appellatzomm dey'ämt vel

traaufmat.

rat vocterem ufum, pro atten-

hl

t4to babetur.

72 Coizdemnatzo "onm gravat at-

9. N

Jf eum, qui appellaoit.

86. Noz attentat qzn aer/atm*

D7

n a&u lucto.

74. Á units appellatzo alterz

Í4

proflcmi qui & ipfé appel-

$7. Nec qm acium contz:zuatz-

i

"UUH

ACIt.

lavit & füccubuit.

100, ,

2. Vidloria tertii appellautzs

88. Tuitoria quando deceruen-

d.

lat

pro fuo inteve]]e am profit

dlt:

przncz[)a!z jam autea 'v1o,

89. Ne fujufa quideim 17017" fa.

Pü

76. Appellatio debitoris ln*od ef

ne aliquis fme plena. caufe

IO]-J

Jedequl/orz.

cognztione prrvaudus eff.

ft

77 Neeat Rattchbar $ quomodo

90. Non atteutat pars, quzmdo

cazzczlmrzdus 2

L

facium ejus mom tendm im

IUy

78. Decretum pr:mum mterpa-

prejudrcium litis vel partis

(

Jitum ad petitiouem. unius

alterius.

i? i

creditoris im coucurfu alzis

91. Nec. attetitatum e/l quic«

104

quoque prodef?.

quid com[enfu altertus tam

H

79. Appe! llatioue contva alzq/uos

exprel]o, quam tacito facit,.

f

creditores interpofita , citan-

(

di funt omnes credztores.

92. Itezn quod fit 1920rata ap-

pcllaz*zone.

ly

20. Omnta permanere debent 12

9. Fieri ettam fotet , ut tertitus

!

eo [latu, quo erant tempore

att eztet.

106

f^de appellatzoms.

(

$t Attentatum efl , cum pars

94. Per atteutata lex & Jz;dex

adit judicem ug/är:orcm [u-

o fiperior leditur.

t

9j «t-

r m

[

st

IN EFFECTUM APPELLATIONIS COLLOCAT.

$555

T f

9f. Attentata n parte arbitra-

tentattum 12 cantmmt; Pi*ü*

Ti pumrz volunt.

bart.

! pj

96. Appellaus per attentata ap-

109. $; attentata non f ut plmc

pe!lazzunem deferere . cenfe-

Qrtptt-

pramm, uec de us zn prom-

Zun.

ptu couflet , puuidus uterque

^lf.

$ C0flftt«

97, Ex zngm'laizz*vs attentato

atteutatorum & cau[e prin-

quando reauunciatto

coüz-

cipalis [pnul profequendus &?

- &t

enda.

expedzmdus venit.

99. Reziones pro exclufrone ap-

ytl ajte

Iog. Áttentati incu[ato smulte

j)w atzams prapter aticauta-

UMT

Luth.

danutur exceptiones & excu-

fationes,

99. Non flatuenda efl venuncia-

110. À re'vocattone ab/fmere de—

Jer/atu

tio appellationis , i attenta-

ta nonJint immediate comn-

bet judex, quando appellatio

tantum babet efe&um de'va-

t

iraria appeüatmm

Jutioum.

Ioo. Ád remunczationem appel-

(enuctt

latt071$

72075 . Pi*üüüüCläiz-

n. Item quando pro executia-

dun, [j de attentatis non ap-

"e jente/ztzæ, que vires vez

af

arcat. éuo continentt,

judizcate acceperat, füit pro-

€€j]ut?fa.

j (4t)4

I0J. Appellat: attentata preter

vevocattouem coercmtm' re-

112. ltem, ft Jubditi ab obediena

d

t

fuftone expeu[arum.

tia, quam maeptfiratui de-

102..

Remedium Ve'vOCationis

jdt tu

bmt Rmet exzmere nztzm-

/

contra tertium ce[Jat.

zur.

()zzi'tts

1£03. Limiztatur & explammr.

1. Item ff. aflbellatzo jäzz;zda!z:m

104. Pro. vevocatione atteuta-

ubiicum partat.

quic«

torum apud ]udzccm juperzo-

114. Quando Apoftoli refïttata-

u tum

rem pars gravata canquer:

( dati, quod cum lnmnitati£-

f/mt

- debet.

0n€ zntcllmma'um

tu

lof. Attentatorum caufa fum-

uf. Item quando appellatzo u-

maria eft

torte frivola , mtcl/:ge lzmz-

T

106. Iu

lbella | attestatorum

taado.

uid refl,rcndum

u6 Lem cum poffeffonis caufa

£07 —Quanda quis flatim vevo-

205 €f? a petitorio jegamta.

/w/m'

cationein Pmt opus eff, at-

(Aa2aa)2

ug.lieme

9;- At'

-

24

-

i

5g6)'i* PART, II; SECT, IX. .Abvomwus $PEM ET FxbuAchlm

l

1'17.5 Item quoties caufa non Vad-

124. Efedus. re[peciu catfe eff,

eft appellabilis.

ut reducatur ea adteriminos,

conft

418. Alit cafus remi//rve.

2n quibus erat.

s

übY

119. Judex non flatum ad revo-

:eflatam.

p9f Atem con-

í

- cationem prorumpere debet,

12f. Hec affertio multas adinit-

420, Petitum . [ibellt contra ap-

Uf Jimitationes.

pellautem. attentantem quo-

qu

126. Appellatio z0m folum camu-

tnodo formanudum.

fam principalem, [ed & ejus

ade

12. Formula füpplicationts pro

accellor1a devolvit.

10n

revocandis attentatis.

125. Ltimitatur.

122. Facda Unploratioue & at.

tentato probato factenda eft

128. Appellatio füb kkcanxdi!tiam

attentatorum revocatto.

f4&da am v

inté

422 Ia. quem . fiaem . revocatio

devolvat.

aleat & cau/qm

ipfo|

- decerni debet,

n,1 ( Mod turba Rabuliftica faluberrimum Appe!lgtiohïs beneficium ad

Hin

pelimum abufüm pro lite protelanda trahere foleat, paulo ante in

princip, Set, 4, (atis oftenfüm &improbatum effereor, Siquidem mul-

ti, dum appellant, eum finem habent, ut lites prorrahant per aliquot

annos, ficque pauperes appellatos eo usque appellationibus remorentur,

doneclitem propter magrias fportularum expenfas deferere, vel concor-

&f

diam cum eorum damno . fübire cogantur, quorum malitiis judex, in

quantum poteít, obviare deberet,

fcribit

quibus non "okbviando pgccat, ut

Franch, incap, 27,n. 3, de Appellæzt;

4 Aft pius & probus Advocatus in appellandi remedium nunqüam pro-

rumpit, nifi fibi &nem & effe&tum appellationis in jure firmatum faltem

* l.lbii

imprimere & promittere velblandiri valeat, Ponunt quidem non unum,

P

fed alium atque alium finem, nimirum utiniquitas vel imperitia judican-

. tium pateat, vel non dedu&ta deducantur & non probata probentur, de.

3 quo Sedt, przced, expofitiofada. — Sic ab Imperatoris fententia in eum.

C

finem non appellatur, ut injuftitix & imperitix accufetur: tamen quoad

tor

alterum finem, ut non dedüctadeducantur & non probata probentur, ju-

ftilime &zqui(fime appellari, fcribit

aU

Cotlimann, Vol. 4, Refp, 4.,43,.—

que

Ql

Ve

t

EE

.f;';':rx catifa finalis principaliter in eo confiflit, ut Rmtentiä;z- injuüa vä!

gta' 418 corrigatur, & in meliusreformetur,

E

L

Et,

Mv s

[

IN EFFECTUM APPELLATIONIS COLLOCAT.

$7

d

l. 1. ff. de Appellas, ibique Brunnem, n, 1.

D

L

conftat hoc ex definitione Appellationis Se&, L. n. 6, velrefpxcxtünxs ad $

fubvcmcndum oppreffrs & corrlgendum mzqmtatxs judicium, fcribunt

Rebuff. de appell.in praf.n.17. feqq. Tom,3

at

Contrad, in l, unic n 3, 8 , C. fi demom, pof

quamvxs haudraro, quod provifum eft ad remedxum,tendat ad noxam,

6

H Cati

CApu 1. de Except, in 6

G cti

adeo, qux conditio eft humana, vel i xmpentla vel mahtta fententlæ iniqua

non corrigatur, fed fententia bene lata in pejus reformetur,

per l.v ff de dppellat, & relat.

ditititt

Scacc, de AAppell, quaft, 3.2 2,

4tjat

interdum tamen etiam contra appellantem pronunciatur, & quod pro 7

ipfo ha&tenus di&tumel[t, contra eundem invertitur,

Born. de Remed, Appell, Tb. z5,

8

n od

Hmc communiter eventus litis etiam in caufa optxma dxcxtur dubius,

ante n

l. g1. ff. de pecul,

» mul

Nevizan, lib, 6. Sylv. mtptml 5.,0»

gurg. Valent, Winther, in Pdrtb litig. lib 1, e, 4,0. 18, & c. 9,

liquot

9. 26,

entuf,

Oncor

& fententxam inter cafus fortuxtos referre volunt

lex, in

Molin, ad confued, Parif, $. 18.gloff. 1, a6,

3 üt

Tufcb, Tom, 7, lit. $. concl, 180, n,1,

Sebaft, Medic, de cafib, fortuit, part, 2, quæj? 12,7,2,

Me", p, 2, Decif. 290. n, 2,

1 pI0«

ubi de injufta fententia intelligit, & quandoque etiam juftos fub clypeo

alterm

jufto interire fcribit

3ouff,

dicar

Heig DAT L quæji 12. 2,$f,

uf d

vm' Carpzov. part. 1. corft: 26. defin, 21,9, 1.

j eum

Caufa finalis Appellationis perducit nos ad hujus effe&tus, quorum mul. 9

Eft

(10a

tos recenfent Do&ores ; nos tantum principaliores hic attingemus, .

un]u

autem alius effe&us refpe&u — 7uZicis 2 4uo , alius refpedtu 7udzm ad. -

quem, alius refpetu parziuz, alius refpe&u ipfur cau/2,

I. Refpe&u Judi- 10

cis a quo füfpenditappellatio ejus jurisdidtionem & effc&tum fententxæ,

AU

vjznijo C. dc Appelldt,

(A2a22a)3

LEnck.

lh

-F""""-

$58

PART. li, SECT, IX, ApvocATUus SPEM ET FIDUCIAM

as t

Linck, in Decretal, Tit, de dppeliat, $, 10,

&fialit

- Tepatus in Decif.part, 2. tit, 2)6, cap.14,

Nonfo

eximit enim appcllatxo appellantem ab ejus ;ur:sdr&xone & poteüate

quoad illam cauíam,

Lancellot, de attentat. part, . eap, 12, de attent, & innov. dæeä gend.

in. praf. n,109. Tom, g,

g

ftem

& ligat manus judicis a quo;

dMev, part,1, decif tyt, t, 2. p, 2 decif, 39, . 7. 6" a'ec:]' 95. ", l.

qn ge*xf

tata Y

nimirum quoad articulum appellatum, vel etiam quoad connexa, qux

reputantur unum,

tüm i

tir, pO

id. Mev, part. 2, Decif. 14j. , 6. part, 3, Dec. i06, G u6, n, j« part. 4

do quis

Decif. 26g, part.8, Decif. 287«

Vs no)

Tabor. Decif- $3. h, 43. 44».

Et fic fententia, przfenti ftatu infpe&to, plane v:detur extm&a,

ff. ad Sc, Turpzl!..

j i, $. en. ff.

ac fi non pronunciata,

cap, venicntes dejurej, mp 1, de re szlzc.

Et del

Lancellot, de attentat, cit, part, 2, cap, 12, 18 meat.w (ef. þqq,

judice;

Mev, p. 7. decif. 271, n, 2,

atque fic judex, quamdiu pendet appeüatm, fententzam fuam cxecutxom

inandare haud poteft,

l,un. ff. nibil iumov,

E er

l, 6. ff. de Appell vecip,

Menocla de Prafumpt. qAefh.34. , 2.3.

Itto

XI

nec quicquam innovandum i

ia przjudicium litís, pendente termino ad

In en

appe nandum nimitum decendio, vel appellatione,

cit, l, un, vibil innov.in pr, Gf S, 1,

Braun,in Decretal, Tit, de Appellat. Recu/'u.ä Dico 3,p, "t, .z;;,

fr?pii*(

licet nondum recepta, -

Beíold, de Appell. æzp 12, tb. 3

effect, 5,

usö(i

Brunnem.in l,3, C. de Appell

Tabor, Decif, $3. 9. 19,

aut refutatorii dati,

Bruvnem, ff. de Appell, vecip,l, 6 &.1,

Lancellot, cit. traét, de attentat. part. 2,c. tz.ampl,;,

Noq

at |

Linch. Refp. Altdovff. part, 2. Réfp, 20, n.2y.

Mev, p, 2, Decif , 294,

C

&f

Gs

J

JH EFFECTUM A?PELLATxöNxs COLLOCAT,

R—

$59

l

iz

& fi aliter facit judex, gttemätum commitgi:;

Put. lib, 3, Decif, 142,

f

Non folum autem judex, fed & partes a novatione abftiif,crc debent,

13

Brunuom,in jf l un. Nl tanovari n,r,

Fmiu

Lancellot. part,tcap. 1,8 2, -

Oldendorp, Syllog, except, p, go. im addit,

Et cum de partium attentatis infra agendum erit, in prxfenti attentata

in geaere, imprimis judicis a quo, confideramus, | Sunt autem atten-

14

qui

tata vel innovata in hac materia proprie ea, qux dum vel ante inchoà-

tum primum vel fecundum Appellationis judicium non frequentaban-

tur, poftmodum in fraudem alteríus tentantur, & fufcipiuntur, vel quan-

f f*

do quis ea poftmodum molitur & exercere conaqtur, quz antea facere foli-

tus non erat,

Francifc,

Herculanus in Tract, de Att?hmt, BNWO

Brunnem, de Concurf, cumulat, €8. trapsmisftone défion, Secl, 2, «

4, $. 10, i princ,

T

| Majfcard, de Probat, comcl, 14$, 9. 4.

Et defcribitur attentatum, quod fit adtus lite appellationeve pendentea

I5

[

judice aut parte in contemptum judicis & przjudicium partis commiffus,

Lancellot, de attent, part, 2. CAp, 12, n prafat,

]

Mev. part 7. decif. 225, in pr,

Brunnem, jj. l, unic, nibil innovari n, t,

Eft ergo mutatio ftatus caufz in lite pendentis,

Brunuem, confil. $9, n,2,

Et confiftit forma & effentia attentati in €o,

I6

4

utfit fa&tum liti contrarium

in ejus przjudicium vergens,

Lantellot. cit,part, 2. cap, 4. declar,

:

L0 ufiq,

Mev. p, 4. decif, 310, 9. 1,

,

fäpitqväe attentatum ex caufa delicdtum, cum

]

I7

qui attentat, & judicem &

jus & partem offendat,

WLanceZlot, de ATR pAarE. 1, CAD. L de attentatis 4 parte n.10, G part,

3. cap. 2t. de fentent,in cauf. attentat. ferend,n, 6d Jfall.ig.

Reyger, Tbe/zur, jur,voc. attentatum in addit,

Manfred, de attentat, lib, t, part, 3. , ut.

Non autem fufficit allegare,

fed etiam probandum eft, quód nifïþ ftatim

18

fiat, fed altioris inda

»ciqm peculiare,

gnis eft ac ulteriori proceffa eger, remittit ad judi.

Faöer,

sst at

$60 PARiT..—II. SECT. IX ADVOCATUS SPEM ET FIDUCIAM

mmssmenen

mwön

Faber. in C, lib. 1, Tit,10,def, l.

Mev, p. 2, Decif, 45. n.1,

D

bationes |

vel ne Proceffus appellationis füfpendatur, fipars velit cumulationis be.

neficio tam appellationem, quam attentatorum querelam, uno eodemq;

Sic prob:

judicio profequi & terminare, ficquetotum maturare po teft Proceffum,

Probatur

Gail. lib.t,obf. t46, 9,2,

AMynfing, cent. 1, obf, 26 & cent, 3,0

bf g.

4

guft. Meierus Collog, Argentorat, Tom, 5, lib, 49. tit. 7, per tot.

L

*

Frider. de contin, cauf lib 3, c, . membr. 12,0.35 . 1.

X* 15 [dcirco, conquerens de attentato inniti debet, ut ftatim illud doceat vel

quod in

qo probet? quianunquam prafümendum nec "fupplendum, cum fit odio-

.ramenml

. fum,

Tf

Lancellot,in praf. part 1, & párt,2.c2,

P. 20. declzzlmt. a part.g,.

Dedu

cap, 25« CAp. 26, , 1.

d ell q

Befold, de Appell, cap. i2 $.5 circa fr.

j

j quamvis etiam de attentatis usqu

i

e ad conclufionem caufx conqueftio

fieri poffit,

Govarruv, Pm.rfï. quæjï. 23,7,3,

tut

quem fequi

Menocb recuperand.p

aj]äj]' remed, ult,n. 33.

w

E

vid, Gail. lib, t, obf 146, n, 10,

fi attentatum in medio litis, vel lite pene ad coronidem

adeo u

uod intelligo,

erdu&ta, oriatut:

nam de attentatis excipiendum eft ftatim, fecus fi

n tir

Hinc fcribit Covarruv, jam d,]. quoties ap»

fiat, pro remi(fis habentut.

ellator dixerit, fententiam iniquam fu

iffe, & ex ea caufa revocandam

attentata revocariante omn

ia &adverfarius refponde-

fore, nec petierit,

rit, fententiam fuiffe ju

ftelatam acconfirmandam effe, & fuper hoc fiat

ante omniarevocari attentata,

Kt vert

conclu(io cauf absque eo quod petatur,

non poterit poftea eorum revocatio peti,

quafi jam Qc litis conteftatio

Triti

quatu

fa&ta füper principali re,

Vid, Da, Ripiuus Tit, 3j. Enunciat, 6.

Probanda autem funt hic extrema

judicium habet

L]

Orttyr

22 ubi notabile pr£

1. Poffeffio ante litemmotam ve€

l etiam continuatio poiïciïio/nis per mo-

Detri

- dum refeQtionis

. Mafcard. de concl. 149- . «

Et fUH:[»

a. deje&tio ab hac pofféione, 3.ut id fiat,

lice pendentä; '

Gle(ci

Brunem, cit. conftl, $9.9.3.

Chc

Et

(Tht

IN EFFECTuM'-APrELLATmN:s COLLOCAT.

$6L

Ét cum materia attentatorum fit fummaria ,

bationes leviores,

r

äcilmititïvblunt in ea prd- 23

1 hes

Mafcard, de Efoägt. concl, 146,n,1, 2

leny

Sic probant

tefles íummariter examinati,

24

fum,

Mafcard, jam cit, lm -

Probatur etiam attentatum per inftrumentum;

25

Faber , in C. l, 1,tit. 10, def, i.

Me», p. 1, Decif tj2, ,.

" Maftard, concl.ia7,n,y , ubi n.7,-

at þVCl

26

odio-

quoed in materia attentatorum füfficiat femiplena probatio, quo-dqþue ju-

ramentum in fupplementum defer

rum,

*

ri poffit ad probagionem -aþ;entace-

N

z

Dedu&o vel probato attentaio, caufà attentatorum ante refolven.

od

da eft, quam caufa principalis decidatur,

quia attentatorum judicium in-

e[lio

je&tum ett füufpenfivum caufx principalis,

c4p. non folum de A4ppell, im 6.

Afhal, Decife i. m, g,

Petr, Gregor, Thbolofan, de Mp

pellg-tt.- lib,7, c, 4, ". 22,

Mynfing, cent, 3,0bf,55.

Cbrifin. 1721. 1, Decif 2p.

Nicol, Procef], part, 2.cap. u,m, g.

yidem

adeo utis, in cujus przjudicium fa&ctum e&—,attcnt—atum,

refpondere

28

non teneatur, nifi attentatis & innovatis füblatis.

cus fl

eyap

l fiquis adfe fundum C,ad l, Jul, devi,

Manfred, de attent,2. concl,zj.

qdarm

Rofacorb. Pratt,forenf, cap. voy, fol.gto,

ondt-

W ammef, de jur, Pontif. conf, 9t, n, 2, -

c fiat

Yatàs

Ut vero ad attentata Judicis a quo deveniamus, hic attentatum com.

29

mittit 1. Si appellationi juftz

[iato

:

non deferens fentcntiam d: fadio exe.

quatur,

Brunnem, in l, äniþ. Jf. Nibil innovari n, h

Nicol. cit, cap, 11,9,7.

t

Oritur enim attentatorium vitiuim

, quod eft in con»temp:tu' Judicis fu. 30

rmo

perioris ex notitia appellationis,

- Mev, part,7. decif, 82. m. 1.

Et fufficit,

quod Judex aquo appellatum effe aliunde fciverit, vel fi fa. 31

cile(cire p

otuerit, & pereum ftat, quo minus fciat,

multo magis fi fingit

& efficit, ne ad fcientiam fuam perveniret,-

k

(Thónnik. Civil. P. IL)

(Bbbb)

4"g,

t

:

$62 PAR'f. il. SECT. IX IADVVOCAT!.VIS SPE& gT FIDU(?!ALI"

d

i

[ sss

?

utique f

arg, l pen, ff. De, Sc, Macedon,

. Lancellot. de attent, part. 2, cap, 12, Ampl, , t, 42,

pro defe

Mev., part, 7. Decif, 186.m, 3. 4. 9.

32 nec Judici a quo exceptio nondum fa&x intimationis vel inhibitionis

patee

excufationem dat eumque a vitio atcentati liberat;

D

qux vu?go ald' effe-

. Qum attentatorum requiricur;

Mynfing, lib. 3,obf, $7,

quia pe

nam appellatio non vero inhibitio facit attentata. Et fola fciehtia apmpel-

lationis Judicem a quo obligat ad reverentiam fuperiori debitam, & ut

Pona |

ob hanc acquiefcat non expectata inhibitione,

cundur

Mev. part. 4« decif 382,

Brunnem,in cit, l. unic, [f mibil innovari n, 12,

Et com

33 2, Judicem a quo a vitio attentati non liberat exceptio frivolz appella-

d

tionis, Eft quidem apparente appellationis injuftitia Judicis ad quem

rejícere iftam, ideo non refiftere Judici a quo, ne exequatur, attamen

ubi de illa judicio fuperiori non liquet, non eft inferioris, fub eo obten-

tu exequi, cum iftius de illo non fit cognitio, fed fufpenía per appellati-

onem jurísdi&tione faper qualitate & jure appellationis fuperioris fen-

vl etia

tentiam expeétare debet, quo fecus fa&to attentat, & non attenta frivo-

'äï.mm

lz appellationis exceptione attentata revocantur,

j

Mtv, pare, , Decif. 785«

appellatio enirn fufpendit jurisdi&tionem Judicis, five admiffa fiv

e reje;

m

&a fuerit,

Lancellot, de cap. sz, ampl, $. m. 6,

afferre

44 3. Attentat judex a quo, fi pendente appellatione poffeffionem

Arei con-

judic

troveríz invito pofleffore fequeftravit,

rÀ

Wr p

Gail, lib. 1,0bf- g. , , .

35 & 4. quoties poffefforem (licet ille poffeffor injultus fit) pöfï'cüïone þxjï:

vaverit, ex fpolio ad reftitutionem ante omniía tenetur,

ham L

Lancellot, de attent.part, 2, cap, 4, limit.1,m. a. [24*

N at

Brunnem, cit, conf, y9,n. 9.

2 3;

36 $. Attentat. Judex inferior pendente appellatione ad. examen tbüiqn;'

&

procedens, fi contra id in fpecie gravamina fuerint directa,

JDn, Rivin, Tit, 20, enunciat,6p,

Wbi pe

37 Cum vero attentatum grave crimen fit, & contemptus offi

dii & digni-

f

dïïet

tatis Judicis non levis,

E]

Qldrad. conf. aof in gh,

nti-

disie. ]

P

IN EfFECTllM APPELLA'fwms COLLOCAT,

T

utique poenam meretur Judex inferior attentans,

pro defendenda judicis autoritate

camque jufte irrogat

