,petit, fub mm? 4

Tidy Qfm

Ferrar, de Appellat, lib. 2,c, 6,m. 143. Tom. g.

Carpz, confl, 20, def. 7.9 2.3 feqq, &$ in Proce[f, cit, Art, 3. 9 43,/217,

hiten (

75 Necconfen

Wt

fu & compromiffo partium hic terminus 3o,dierum fufpendi &

progogari potf;&, ficuti ín termino decem dierum ad appellandum,

Ferrar, dict, lib, 2. €.9,9,156,

Odd. de reflit,in integr, quafl , 70, art, 4,

"Pro contraria opinione laborat -

lzm, 3. , 26,

-

Petengr

Scacc, de Appell. d, qua[t, 13,m, a, 8 quaft, 1y

Lgj hn

.näm, g. G 1.

56 Necrufticos ab obfervatione hujus fatalis eximurt

EL

Alciat, ad l,i6. ff, de V, S,n. g, in fin,

( Br;

Gvid, P4pa de. appell, quafl. 4 n,1.

L 168

Cöxi-r,

fpom(

Bb

mcescetcedt

— À!

495

.DE f.&i»æpozüa" INTER?O&ENL?E APPELE,AT;ON:S;

Wal

COH" aüum iterum tenet

ento

Scace, d, g. 13. , 3. 68 a1,

At Dfen

Vid, Wehner, cit, obf, g. n, g.

BHTDT

Vopdefert

Absque periculo tamen e(t appellans ,.

fij uc;!ex —þketitä"oni A-poüölorum' 7

prxvenerit, przfigendo terminum ad habendos Apoftolos, vel eos trans- -

bt fopt

mittendo, quia tunc intra prz&xum.

»

Auyaj

dis Apoftolis inftare tenetur appellans,.

patium non ampiiqs pro obtinen-

[tett div

Carpzov. d. art,3.m.6g..

£

gf

'nec hccet'lapfus triginta dierum, A

iif

!ataxm appeHàns non citatus ignoraverit, -

po&oloä hon* þetsent

* ü yf-?ntentiäiä 78

ttoge bt

Zanger, de Except, part. 2. c, 20 2.3,

[Lolos il

Wurmfer. lib 1,tit, 24, obf, 23. ", 4,

vt

nec currit hoc fatale impedito v, g. finuncius, qui ad accipiendum þApo*a

[obet al

ftolos ablegatus elt , morbo, vel alio rnodo impeditus, vel plane décef-

"

ooylti

feric, excufabitur appellans propter caufam contingentem in. perfona

frfige

nuncii, i probabit, quod ille nuncius compatuiffet in Termino, nifi pro-

m tf

Pccg:, caíu

m morbi vel mortis aut alia ex caufa fuiffet

;imped;tus,

ynApo-

— Bartol.in i, prafes C, de Appell. n, Bl

ft"

Pactan. de Probat, lib, cap, 47,n. 14.

N*þtan"cl um

'ihtra decem dies

ycelte

etiam, quod in caufis metallicis Appellans

eo

L m.

4

a die interpofitz a

ppeliationis ,fïpoüolos folicitare tenetur, idque fub

patiulm 4

poena defertionis, .

7

8Berg: girocef- Orbi

| APPSHZ'

: kid. alleg,

i

ung Seren9Iirapams T i

l! ergnt-l)-- .30 i

a'BEtm tiutt eiite 9Ippe

llatíon m

ie attgefübret, fórnli

d

jer unb 'Beüäa?

biger 2Beife am un gelanget,

follen unfere Ober-3Berg/SBeamten ber»

felbett oon unfertiwegeti

ttad) Oelegenbeit deferirer, oer 2l ppellant 0ott

Sit (eitter etgemanote

It

e

Jippellation bínnen sebert Sagert, um gebüpto

!

lidje 9lpoftelit b

:

2 bcngn

fclben. anfudyen, sc, vter Díe 9Ippellation e

Iofdett feptt (c).

&

1Petcndi & dandi fünt Ap

oftoli ex

N

pehfïs appellantis,

81

nc 4; */ä 4'

l[þen'dli ,

Bicc, colleg, Argent, ad tit, de libell, dimiff,

$

uY

i,

- Stiat, PraG. judie, c,14, n.2, in f*,

Stacc, d, quaft, 19, at 14.m. HA, -

Petendi etiam fünt cum omni diligentià & folicit"udirrre,

Sn/ïznter', inftan-

85

ziuf;;in./lanti.g/ïme, prouc hodie -mori*s eft, uno Vcontextu

:

& (xpius,

ii

inmiidi

d unic,

(;:) Et inf(l;lria Suprefnä Pr

^

ovincigli Llpüenü p"ro-cdi-a»tovr-cäs : p&r Mandatutg El,e"&i de

à. 16go. intra menfem a.

ternpore elapfi decendii poft publicatam fententiam fua

fponte fe ad redemtione

m Apoftoloru

Con«

m offezre Jubentur, quod fi neglexerunt,

: APPälla.cio haþetw* pto

defexäa. |

ais a EE

UPART " Ii. 'SECT.! VI. ADVOCA';US SIT "SOLIiCITl...ISV

[ st

T

Excal

l. unic, Q a, ff. 4. libell, dimijï

jntta me

Maundius Confil. 23, n.197. Vol, i,

Ferrar , de Appell, lib, 2, c, 6. , 143, in

Scacc. d. quaft , 13. n.25.

f

Necant

Boccer , Claff, 6. Difp. 34- tb.0,

Brunnem.in 1,6. C, de appell,n. 3j

quem di

n füfficiat verbum zzflantisfe, propu gnat

QlOä tame

Rivin, cit, Tit, 10. Enunciat, 9,

"

Àntea :

uia verbis fapius & inflanter 'xquipo

lere videtur fïlþärlativus gradus,

Quidí

nec formula i»flanter inftantius, inflantisfpme, allibi

-præcifc pro forma prz-

tradi ür

Jutex A

fcripta eft,

ASrma

vid. Berger. Elect, Difceptat, forek[ t?'t.,*r- nOH p.97t.

.. 83 Siautem Judex r

emoretur Apoftolos, & per ipfum fteterit, quo mínus

Apoftoli dentur,

hoé cafü mora judicis Appellanti nociva efle non de-

autorit

ut de fuadiligentia proteftetur;

bet, util

e tamen huic eít,

atf

cit, l, un ff de libell, dimif

Ttoparat

- Carpz. lib, 3« Refp, Blect. ug,

Tit, 12,€9 in Proctff, cit, art, ,;', kn, 57.24,

mirum

adeo, ut unica proteítatio non fuffciat, fed necefle fit eam aliquotiesre-

a, quo

loruif

.petere,

Gail. lib. 1, obf,tat, i. 9. uique ad fin,

"

Cia inan

ad accipiendos Apoftolos diem przfinit, eo die appel-

Rming

. $4 Quando Judex

Conl

lans comparere

& Apoítolos accipere, velfcriptis eorum traditionem

(olicitare tenetur,

fique hoc neglexerit, 'appeiigtio h?betu*r deterta,

integn

er text, in 0 6 A ulr,

Sic defe

& L;24., C. de Appcl..

Berger, Elect, Difceptat,

Forenf 35. qu £V ;zot,. , ve?f Prfetefe;t. '

N

Mynfing,cent 3. 0bf 22. ", 4.

fimde

Marant,in [pec. part,

6, at1, 2. , 409,-

Centes.

ftolos q

Alciat,in. l, 106. f. de V. $. n.4.

Scacc, ctt, quæji. 1g. art, 6 9, 49

nj A

-

petunin

Qu

x fententia comprobata eft

(Tii

in noviff. Refolut, Gra

VAU tit.væoh 7:1/zitggn;$ad)en X 5 219.

E

—

i?*l Dfrþ.

elfantem, voctttt

(d)&l

qaf binfüfro ber

AlnterXidoter icberseít. bent 2lpp

fin

bie Jippellatio

n einge

wenbet wirb, binmnem 9Yonaté:

eríft eittett ge2

lic

oiblbfumng oer. 2Lpofteli etiten

nen, umb folde au

4

f cett

voiffet ag sur

^

( mít SfeiB regiltrirett folle,

ín al numn Der Sippelo

()E

Sippeltatiott

3ettu

(

lat tíe Apo

ftolos auf fol

de 3cit nicbt abfotbert

r fe fol bic '?l*ppeuaa

f

T

fion bor defert etfegnyt Teerod, .

Excu-

u

"

DE TEMPORE INTERPONEND.£ AS&ELLAT;ON:S.

497

- Excufatur tamen appellans, cui Termi

:

intra meffium ferias prxfinitus eft, (d))

nus ad accipigndOS APOGOIOS 85'*-

Rivin, cit, tit, io, Enunciat, 9.

4.

Nec anticipare licet Terminum pro accipiendis A

poftolis prafixum,

Mattbefil, fingul, t incip. not, praticam,

quem citat

r

Maftard, de Probat, concl, u7,n,i7.

Antea di&tum fuit, quod Apoftoli dandi fint expe

nfis kappcllantis Cä). 85

gfadus,

Quid fi hic in T'ermino pro habendis Apoftolis compareat & Apoftolos

Thàptz-

tradi urgeat, minime tamen expenfis inftru&tus fit, ob quarum defectum

Judex Apoftolos porri

gere detredst, an tunc appellatio erit dbfeþta?

Affirmat -

ö xhinus

Rivinus tit,10, Enunciat, u,

non de-

autoritate fententix ex Scabinatu Lipüehfï—

at Dem ä)?aþtä u geiä t

9mattbes SBpffer$ Concurfü, cum comparu

erit quidem appellans, fed

imparatus ad exfolvendas fportulas.

Subjungit tamen limitationes, ni-

vt

mirum quando Judex geíta una cum relatione nondum concepit ad A«

ties 10«

&a, quod tunc appellantis in termiao quidem ad acceptionem Apofto-

lorum fefe offerentis, nequaquam tamen fportulas folventis contuma-

Cia inani conatu accufetur,

Ceffat quoque defertio, fi citationem ad

terminüm folvendis fportulis prxfinitum principali traditam effe non

2 a,þptï-

itionelm

conftat, vel appellantes fünt perfonz, quibus beneficium reftitutionis in

integrum competit, Quas exceptiones variis

I

cit, Rivin, Enunciat, [2,12,13. 144

przjudiciis illuür"a(:

Sic defertionem non concedo, quando appellans caufam habet pro ex-

tb

onerandis expenfis, v. g. fi Judex fua culpa vel malitia appellandi cau-

fam dederit, velenormes expopofcerit expenfas juftz moderationi fübja-

centes: fvafor tamen fum, ut in hoc paffu appellans ob retentos Apo-

ftolos de fua diligentia proteftetur, & fimul Superiori caufam denega-

tionis Apoftolorum aperiat. Pro exhibendis Apoftolis transmitti poteft gy -

pecunia per amanueníem, aut alium fpeciali mandato haud inftru&um,

(Thónnik. Civil. P. IL)

—

Rivm,

09'2;0'

(d) Hzc excufatio manifefte ceffat in Saxonia noftra, pd&qüaü ferie mefïïüm, ut

& cetere humanz, exceptis folis nundinarum Lip

fienfium & Numburgenfium,

n

fint fublate per 074,344, Sax, ec,

:

TA

loco diéturn eff,

PT 5*.1." ut in 2.7, Ad(-omt:'jzo/t*r;j, [epra fuo

j

il iett

(ej Et quidem in termino ad redimendos' Apoftalos, st1 9(G[ófütta be8 9Sericbt,

D

b

prefixo, redemtio eorum per folutionem fportularu

m, in citatione annotatarum,

feri deb

et, aliasdeferta fit Appellatio: Re/; Cra&. de a. 1667, 7. 0R J^ft. &adett,

i

*ppeüaf

— $. 89. tezminus vero intra menfem

; g die A gpcllationis, a judice prefigendus eft

Bo

pcg ennd, $. 2.

4;33 PART, II, SECT, VI; ADVOCATUS SiT sOL;CITus &c,

4

Rivin,ctt, tit, 10, Enunciat, $,

-

ubi cafum , quod cuidam in fupremo Appellat, jud.

ad j'uftiücatfamï ap-

pellationem refponfio: injun&ta fuerit, quam füb hoc prztextu, fportu-

las non effe folutas per fatis legitimatum, detredavit (f),

88 ,Formula pro impet;andis Apoitolis hxc efle poteft;

SBofiL Gefer xc.

äüf unfere voiber ba8 atoifdiett tmä Säefiagteu, iib þiä. ($.5R, 6. G.

Q

Stlágerm, ant 19 hujus publicirte LirfBeil eingemamnbte 9Ippellatior,

wollen toír Dbierntít unt geroóbnlidie Reverential- 9I[pofteftr inftanter,

inftantius , inftantiffime , augefudbet, a

& sugleicb de adh-ibita diligen-

tia proteftiret baben, in z3erbleibung -

l Aaifc

9oeines 1c.

f

æorfffc»f;affite)n 9t G. 9. O, 99

p://ai

| syngici berer

5p, 8, 1b $.

à Appa

N. N

apud/

N. N

N. N

? latry

plita

4, Temp

PAR-

latiw

(£) -Per örd. Jud. ;sz;r*. re?. 1 j $. 7 terminus redimendorum Apo&ölorum a ju-

f-In C«

dice tunc prefigendus non eft, cum Appellatio interpofita eft contra Inquifitio-

dutf

nem, inhibitiones curiatum provincialium, citationes, monitoria, publicationem

refcriptorum, decretorum ac fententiarum, ut & in genere contra ea, quz fü-

«f

turum gravamen continent, item in caufis politie & difcipline, porro contra

6 Tlc |

executionem, immiflionem, fubhaftationem, ut & in caufis cambialibus,

Judex

f

enim his caüibus ex officio, & ad fummum 1ntra otctiduum, nec appellante de

transmiffione caufze certiore reddito, refutatorios dare fimulque expenfarum 1i-

p

quidationem addere, etiamfi fuerit Appellationi renunciatum, Refolutionem

* Jüter

Superior absque communicatione regulariter impertiri, Appellantern ejusve Ad-

tigr

vocatum «.10. aut plur. th. multare, rejecta AppeHatione, debet, reje&tionique

claufula de ulteriori Appellatione haud admittenda, adjicienda eft.

tj

In reliquis caufis fatale redimendorum Apoftolorum adhuc obfervandum cft;

C

ac, fi xedemtio eorum actualis fit omiffa, refutatorii nihilominus fine mora trans-

mittendi funt, & expenfz ab Appellante, fubfecuta refolutione, peculiariter cxi-

& Ij

4d ,

genda.

O, 7. $. R. d. z. $.. ubi in genere etiam fancitur, utrie judex a quo,

utrum inadmiffibili, aut deferta, fit Appellatio, amplius cognofcat & judicet,

f

fed xefutatorios etiam, fi Appellatio deferta vel inadmiflibilis fit, femper, anna-

tatis diligenter inadmiflibilitatis vel defertionis caufis, ad fuperiorem dirigat, quo

quo

j TCW.'

fa&o, cum defertio vel inadmiffibilitas declinari nequit, Appellatio etiam cum

muita &, fecundum arbitrium Judicis, cum «laufula: ficb veitey Eeiu appelluenm

Pellg

irren 3u faffen, rejiciecur.

ïäþ(ä

9

m ap-

ttde

PARTIb H

SECTIO

Vil

QVOMODO ET QUANDO AD-

C

fl

VOCATUS APPELLATIONEM INIRODUCIT

n

SUMMARIA

lipene

I. Ad foórmam 4ppellatzoms per-

10. Neg!ec?a fpatio iutrodudlia-

tinct fatale introducenda Ap-

"us appellatio deferta eff.

ellattonts.

A

I1, Ftjudex ad de järtzomm pro-

2. Appellatio. iatroduceuda eff

uunctare folet , etiam pzzrte

apud ]uduem ad quem.

?2072 Pfïf?ltä.

3. latroduciio fit. rediante fup-

;1

ä

I2, E x indeclinabilt zmpedzmm-

plzmt:ane.

20 HO nocet iutermil]a m-

4. Tempus iutroducende 4ppel

£rodu&to.

lationis quoduamure civili?

12. Quod . 1

mpedimentum £ro-

F. In Camera Imperzal tempus

baaudum.

nj

]uitio

zutroducende appellatzoms

14. A Dbic ad pr batzouem im-

100f

ef? fex menfrun.

j f

pedinenti. admittatur. jura-

contt

6. Hic terminus con[énfa por-

mentum fuppletortusn.

tium coar&ari: & prorogari

]uuex

If. CompromtlJo partitun extez-

yte de

poteft.

Jdi pat»/i terininus introdu-

wl

7. Interris Saxo- Vinarieufibus

107225.

(onan

;CAd

etiam [patium fex menfrum

— eonfiitutum efl , ad iatrodu-

16. ÀAn trausatcionis traldatu

nique

17. Confilium GaZ/lZ.

cendaim a[)pellatzanem.

md

$. Inforo Saxonico lermanus

18. ,ïua'zcz ad quem permtttz!m'

t(ans

r exie

ad zntroduændam appellatz-

ferauaum Untvodu&itons proa-

quo)

enem efl untus menufis a dte,

db

rOpaTt, judi;i a qzw "on

quo dati fiust. ApofToir.

ztem.

1])00

9. Termzuus imtroducende ap-

quo

19. Iz: catufis metallicis introdu-

cuffà

Pel!;zz*zoms 4 pantmuus.

Go appellationis fit intra de-

ld

(Rrr)2

Cen

ass

$09

dciand

PAR'i*L.Xii. SECT. ViI. Quowopo rr QuaNDO

—

Cen Jz'-cs a die.z'mpezmtorum

32. 91c non. deceraitur , quando

p

j n

Apoftolorutn.

jurisdidio eff dubia.

20, Cum introduiztone peti fo-

34. Itein quando jure commuaut

cdai

j du

leut inbibitortales.

appellatto ef? probibita.

21. Inbibitio quidt

3. Et quando 1nbibitio teudat

at t

r

a2. lubibitio dicitur provwifro

22 prajudictum publicum.

26. Insbitto non decerzitur con-

nt

preferoativa jurisdiiouis.

22. Per introdu&itonem tota cau-

ira tertium Pf*ndentr; a[)pel-'

j H

latione alzquid 1uuovantem

7

fa cum acce[foriis devolvi-

tur ad . Superiorem.

vel atteutaatem,

E

37. Tertio appellante n0n decer-

qu

24. Reffringitur folum ad Capi-

tula,a quibus appelhzmm.,

aitur 12bibítio,

36 0t

28. Limitatur.

n d

2f. Inibitto vefiringenda efl ad

«a, que füb lite ia fecunda

39. Inbibttio uon babet effeium,

fit.

inflantia remanent,

f& Es

quando periculum eft ia mo-

26. Quid ff judex iufertor. ap-

?24.

f9.Da

ellantz diem 1udicit. ad 1a-

40. Item , /i inbibitio fit injuffla.

m

troducendam : appellattonem,

4I. Item autequam ae caufe de-

6]

ac per tabibitz0nem de boc

voluttone coufiat.

T

42. ltem /f appellatio juffa.

& N

fidem fibi faciendam , an ta-

tra bunc terminuum ilbibiti-

42. lutroducens. appellatiouem

[

0ne nou impetrata appel/a«

finul Ada prime inflautie

& li

110 deferta erit ?

acce[[eve tenezur.

:

27. Inbibitio uon efl de forma-

44. Hoc uegleio appella(io de-

lbus appellationis.

/c"rm eft.

[

28. Inbibitto deceruttur fae cau-

£

'4m prbcedz'tinx färo

,

5

4f- Quod et

f& copuitioane.

SaX0n2co.

IÀ

29 Iubibitio non

decernitür, pri-

46. Compul/oriales quid frat.

N

usquam conf?et , legitime ef-

47 .Ali« funt compul[oriales [m-

64(

fK appelldtum.

plices Alie ar&itores.

[

30. Reoulariter uon deceraitur

49. Simplices quando petuntur.

[

gübibitto antequam — appella-

49. Quomodo peteuda,

f

710 41utroduá&a.

. 4

$o. Arcciores quomoda'n peun-

z.

*

31. Falleutis.

[/

22. In caufis uullitatum n01 de-

ft. Quando /| compulforialtum

in

ceraitur 1abilitio.

conce[/ro ct[jat.

t

f2.Àn

RPE D

EE

ADVOCATU; APPELLATIONEM 1

INTRODUCIT,

jor

Itaado

f2.AÀnintegra Adia pmdzycwäa

é5. NIf Sudex prævmzat emzt-

tendo citatiouetn.

J2. An Ada fab figillo judiciali .

LULPT

claufa tnfi nüaädæ

67. Ad ;u/z'z]?catzonem Appella-

ll

J4..In Camera. Imperiali fuffi-

?ionts certum defíi inatum 7

teudat

eit copiam & exemplum A-

fpzzt:um.

(ttl.

&oruin edere , quod. & olim

. De jure croili extendzt /Z-

t pf

2n terris Saxamczs obtinuit.

bac Jfpatium ad tempus annt,

appel

$f. Hodie ia Ele&doratu Saxo-

vel bienauit.

At

nicó A&da prime iuflantie

69. Quod etzam in faro Saxom-

originaliter coram judice ad

co obtinet,

TL

quem producenda . [int,

70. Hoc þatzum currere mczp:t

J6. Ouare boc couflitutum.

a die sterpofite appellatzonis.

7.. Noz currit de moinento in

J7. Judex. Ada prime inflan-

177

t24 pratzs edere tenetur.

7H07HE€ HÍ UTR

72. Im Aula Eleoralt Saxom.

n

J$£$: Exceptzo

J9. Pauperibus, non attenta ex-

Appellatio zm — proxtmo fe-

717

ceptione, Adagratis edenda.

quenti lermzno füb poena de-

u d«

60, Produti debeut A&a fum-

Jertiouis ju/lficara debet,

-

ptzbm Appellantzs

73. Lümnitatio.

(

&l. Nifi ab utraque parteprava-

74. Notalile ctrca /yanc limita-

touem.

Ht

ta appellatum fr.

hantti

62, In foro Saxonico dudex in-

7f. Hodie 1n Aula Eled. Saxon.

ferior Ada prime inflantie

A pel!atzo Termino proxzma

intepra cum relatione (Qte

Jufti Uicanda efl , modo pof?

"n

FÍdt) «d Superiorem trans-

ejus receptzonem cztatto tres

mittere obfirifus eff füb pe-

feptimanas coutineat.

f

44.

76é. Pofíto "lermino ad jufirf-

6;. Cur boc coufittutum.

candutn Appellatzo f&b peeaa

ff

li

j

64. Caguitio, an deferendum ap-

de]ertzoms ]u/h]ïmnda.

pellzztwm vel an rejtctenda,

77. Nifi dilatio 1mpetrata.

MA

T

pertmet ad ]udlcem fuperio-

78. Ia. Curia pro'vmcmlz Li-

T€H.

plieuft non conceditur dilatio

&. Appelaus pro Termiuo ad

ffae cau[ce coguitione.

ptl///'ï'

juflificandam appellationem

79. In Judicto Appel!atzams

auflare G citationes* petere

Drefdm/' am dilatio 1mpe-

TL

debet.

tranda?

(Rrr) 2

$0. For-

T

$92

PART. l. SECT. VII. Quowopo &r Quaxpo

So. Formula, qua mtroducztur

»H0do izflituenda?

ellatza

84. Certum fpatium obfervan-

81, Hod:e 12 foro Saxon. Judex

qu i

du ad rrgfiztatzanem

[icui pott

auferior ad iuterpofitam ap-

&r. Quomodo prorosatio bujus

pellationem — relationem de

fpati inpetranda,

bac transinittere [olet : qua-

86. 5$ appeliator iz refumndo

Sic etiam i

re cautus fit Advocatus, ut

neg laens eft, infurgit appel-

[RRTOTE

pro communicattone velatio

latus & quomodo.

ais izflet.

87. Intevmilja vefütattone. plu-

82. Quormodo boc fit.

rimum. rejicitur appe/la-

Iforow

$3. Refutatio relatiouis quo-

210.

Apoliol,

Ro forma Appellationis quoque requlrxtur fatale appellationis isre-

D,1 P

ducenda,

À g. C. de Appell.

Coler. de Procejït eXecut, DArt, 3. 0. $, 0 J

Vbl d

Linckius in Decretal, tit, de appell,G.9,

Born,de Remed. Appellat.tb. 16,

M

tï)zlï Tl

4 Apoftolis namque petitís & impetratis mtroducenda eft ab appellante

00 bjt

appellatio apud Judicem ad quem,

bw Wi

INoV, g, CAp. 4.

ERN

AAutb. Si appellatione C, de tempor, appell

Reyger, Thefnur.jur.voc, dppellatio n, 27.

Tetmim

ux introduétio fit mediante fupplicatione, qua ipfi Apoftoh offeruntur

Wénto 4

judici fupenon, petiturque, ut appellationem hanc rec:plat, & ad ejus

juftificationem certum terminum prfigat,

provoo

l,un.ff. de dimiff, libell.

Stryck, Introduct, 4d Prax,c,23, $, ij,

Neoledlo

4 Tempus autem introducendz appellationis jure cxvdx certum non eft,

fed in arbitrio judicis a quo confiftit,

l, $. C. de Appell,

CAp, 4 cap, 50, €7 j'7,X eod,

& canfa

Treutler, Vol, 2, Difp, $3 . tb. 8, lit, b. -

Meier, in Collez, Argent,tit, quando appell, tb,1o,

quod et

5 In Camera Imperiali li eft fex menfium, femeftre fcilicet fpatium, nifi Ju-

dex a quo breviorem prafigat Terminum,

—

Ord, Cam, part. 2. tit. 30,

(a/ S(.d

Quce;

Receff. Imper, de dmo 16y4.$. €7, Cio Battft fol fíd) Jppeuantzc.

dfer

Gail, lib, 1, 0bf . 140, . 2, ibique Grav,

Myn-

db Á

fgat

Ms

Mi ttetet,

ADVOCATUS APPELLATIONEM- INTRODUCIT,

593

Mynfing, cent. $. obf j7, && cent. 6, obf , 12,

at

Denaif , in jur. Camer, Ti£. 37.

!

qui terminus etiam con[enfu partium coarQari, prorogan & latxus con- 6

[titui poteft,

? Dj

arg, l, g. V. 6, C, de temp, appell,

Biccius ad tit,ff. quand, appell,tb, $. in fín.

titando

Sic etiam in terris Saxo- Vinarienfibus ad introducendam appellatnoncm 7

IIPPt

tributum eft fpatium fex menfium juxta

ganbcó- unbspolicep-Crbnungberer Serogerau Gadfett

72 p/z/

CDITat, cap. 16, æunappeuatwnen $. 3Daf alle

9ippellanteim2c.

p?cf/

In foro noftro Saxonico Termmus eft unius menfis a die quo datx funt g

Apoüoh,

Il5 19b

Ghurfürfll. &adf. älpveüatwn Orbnung, Tz. 9Boft Qlw

pellationem , mie bíe angenommen. unb. jufifiiret

voerbDett follen, o vers,

Vib fott ber Sdidbter bon bcm appelliret, íbrt batauf nacb Gelegerbeif

ber Gadyert, entiveber Reverentiales poer. Refutatores forberlic) mite

tbeilen, aud barítmebem 9Ippellanten eitte 9nonaté-Srift, von oer 2eíf

ati, od bíe 9Ipofteln geaebet, s redomem, anfege, in voclder Seit er fíd)

Jatte

bey un8, pber unfert aur Sregíerumg berobneten Oof-Sidtber, ange

ben, unb um Seedtfertigung ber Ippellation anfuden fou C a).

Carpz. in Proce[f. Tit. ig, Mrt, 4 n. 15. 16

Terminum introducendz appellationis affenc continuum, atque a mo- 9

mento ad fnomentum currere

Tüntür

41 ejis

Befold, de Appellat, c. 9. p. m,370.

provocando ad Gail, & Mjufing, qui exa&te non refpondent,

vid, Nicol, Pra ctff, part, 2,€. 7 , , 2,

IO

Negle&o fpatio introdu&tionis, appellatio pro deferta habeturs

on &l

Bernbard, Grav, lib. 1, concl. 120. ,

Maftard, de Probat. concl, U.. 14

Mev,part.3, Dm/ ELIA

& caufa ad priorem Judicem remittitur,

Brunnem, Proceff, cip. c, 28 , m, 67,

quod etiam innuit

1

Gburft.

ift]

(3) Sed hu:c juri derogatum eft per 074 74, $«x, Rec, z.5;. $. . quo fatale intro«

ducende Appellationis plane füblatum eft, atque judici ad quem, HAppellanonz

deferat, 1n;un&um, tít terminum ad ]uihficandam Appellationem, quamvis ideo

fpam Saxonico integro.

ab Appellante in fpecie imploratus haud fit,

ex officio precfigat, conceffo tamen

1

Á

p sss

$94

PART.IL. SECT. VII. Quowopo ET QuANDO

engmoec

Gpurfi. &ádf. 9tppellation-rbri, , Ti, Bo 9Ippellatio»

nem, vote Dte atgettonien 26, 02

vel etia

$Bentt dbet Per 9tppellant innerbalb folcber aefeóten Geít bie Gade

am unferit boofe nict anbáugíg madjenvirbe, foll al$benm bie2Ippel?

þpreüo— |

lation für deferc gcacbtet, umb gar nídt amgenommtem, eS Ebrnten petttt

ber SSerbinbertís Dalbe erbeblicbe Lrfadoen füürgervanbt werbern.

YI

Et folet Judex ad defertionem pronuncíare, parte non opponente vel

Tutius

petentc;

Roding. Pdkde&; Cameral. lib, 1 tit, 32, n, 2. /24.

etiam :

Berlicb, part, 1, concl. po, n i8$.

bíto té

Gail,lib. 1,obf. 40,n.t.

compic

I2 Minime tamen nocet intermiíTa introdu

Gio intra conftitutum fpatium

qui t

1. fi indeclinabile impedimentum allegetur, & documento vel alio ar-

umento probetur; per jamcitata verba ítt ber?Ippellatíom-rbn, 8

4 Lic

Fónten oeitber 2Berbinbernió Dalben erbeblicbe Mrfaden (ürgemenbet

AO quer

Werbel.

inunda

- Vid,etiam alleg, Receff, Luper. de 40. 16 ,-4i $.165. Suttt aciten Eeio

It Prorogationes Prorogationum ritebr 3u Dittet 2€.

In cauf

Mev p. 3, Decif.i67,n.2.

'Talia impedimenta recenfet

ipetr

«dnton, Tbe[Jaur, decif, 10. n, 3. 20

u

vid, Carpz, Re[ponf, lib, 3. tít, 12, Refp. t20, . $. f2q.

15 non vero füficit allegatio impedimenti, fed probandum in

fuper eft,

bon3

Hinc non füfficere volunt femiplenam demo

Qag Ü

ramentum in fupplementum,

nürationcm, nec adxgitti j«

"Wi

-Julits

ja[on.in 1, 31. ff. de jurejur, n, 2g2.

ftolor

Bald, in l.3, C, de veb, cred,n. 53.

14 fiquidem appellans habet prxfümptionem juris contra fe,

&ut

Beufe,in d,l. 3. ff. de juvejur, n, 279.

in quo cafu juramentum fuppletorium deferri haud poteft,

Wque

Serapbin, de Seraphin, de privileg, jurament, privileg, jj 221,

Ya

Zobel. part,1. differ i6, n. ut,

]udq

Aliter tamenfentiunt & juramentum fuppletorium ad probationem im»

fente

pedimentorum admittunt

z

Hartm, Hartmann,

lib, 2. obf, tit. 12, 0bf, 4,ft, I;

in p

Mynfrng, cent. 3. obf g2.m.3,.-

r5 infpe&animirum qualitateimpedimenti, caufz & perfonz, z, Com

itde r

miífo partium extendi poteft l'erminus introductionis,

p

Bacbov.in Treutler. Vol, 2, difp, 33. thef, fin, lit, H,

tis ac

Mynfing. cent, a, obf , 6$ . & cent, 3, obf. 49.

Brüunnim,

u

RKR ..

-

ADVOuArus A'*PELLATIONEM mmonucrr

ïcï

"'tit

Brunuem, cit,c, 28. n 67,

16

Gtde

vel etiam transadtionis traftatu, & fi partes htxgantes hoc tempus ex-

At

prefïo confenfa prorogent,

t Ql

Gail. lib. r, cäf 140,0, $.E obf 141, n 2,

Rosbach. in Proceff tit. 23, n, 32.

(l

Gylmann. Tom. t. Sympbor, part, a UL IT V0P 3. 9. 7,

entevel

Tutius tamen judicat

17

Gail,cit,obfit40,v.9. —

etiam pendente transactione vel tractatu concordlæ,appellauonem de-

bito tempore introducere, quia aliud eft tractatus concordix, aliud

compromiffum vel partium confenfus, & multa dicuntur & traclantur,

um

qua tamen non perücxuntur,

alio af

Bala, m L,6, C. fí quis alteri vel ftbi n, z)'.

u &

3. Licet Judex a quoterminum Legls prorogare non po[f it, tamen judici

18*

etetit

ad quem hoc ex juftis caufis permittitur, v. g, ob nimiam loci diftantiam,

inundationes aquarum, incurfum hoftium vel alios cafus fortuitos,

M

ftt

Gail. dict, obf: 140.2,7,

n

In caufis metallicis introdu&tio appellatxoms fit intra dcccm dies a die

I9

impetratorum Apoftolorum,

Gdonberg t procef- Drbnumg ci, zi ag. verb,

Syer 3Ippellaint oomn Seít feitter eitigemenbeten 9rppellatiort, bitmett äea

ben Sagen unt. gebübrlidoe 2lpofteitt bey benenfeïben anfuden, oott

uper eü

g beren Grlangung abermabl ím sebert &agen foldoe neben(t 2Imfüpe

mitti]t

tung Der gravaminum Qor umné am ub SSefebl umb Inhibition at Dett

Judicem a quo atisbrítjett, Cum introdu&tione & przfentatione Apo-

20

ftolorum peti folent ab appellante inhibitoriales, item compulforxaies,

& ut terminus ad lu&xücandum denominetur,

'vid. Nicol, in Proceff, c,7.n. 7.part, 2,.

2

utque de fingulis aliqua addam

1.) Inhibitio eft præceptum prohibiti-

vum a fuperiore Judice, ad quem appellatum eít, Judici inferiori feu

h

Judici a quo transmíffüm, ne hic ulterius in caufa procedat, aut latam

fenteatiam mandet executioni vel aliud quiddam moliatur, autattentet

yetn u

in prxjudicium appellantis,

Mandof. de Inbibit, quafl, t n, 3.

Job, Monacb,in Pract, judic, part, t7, c,1,

jopro-

inde non male inhibitio dicitur Provifio pre[ervativa ]umdzä?zom: inhiben-

22

tis ac jurium partis

D

Magon, Decif, Florent, 127,85. 1.

Bernb. Gra», lib, t concl, 144, . 1,

TA

(Thónnik. Civil, P. IL)

(S5ss)

fiqui-

W

$06

PART. HI, SECT, VII, Quowopo ET QUANDO

—

4235 fiquidem cum tota caufa cum accefforiis devoluta fit ad judicem ad

àquo ante

interpolita

quem, judex .a quo debet in ea caufa quiefcere,

£0t, tit ]f Nibil. innov, appell.interpof.

24 fcilicet quatenus appellatum, . Nam fi a certis capitulis fententiz tan-

Sunt autel

tum appellatum fit, in reliquis rede procedit judex a quo.

liatum, q

T, renmcmq lib, 2, tit, de Appell, Refol- 17,n,15,

ter fuerit :

Lzmce/lot de attent, pArt, a. . 20. limit, $, , 2,

probati po

4« Reftringenda enim eft inhibitio ad ea, quz füb lite in fecunda inftantia

remanent, ideoq; feparanda füntab iis, qux non füntin controverfia,

Mev, p 4. decif, 26$,

Brunnnem, Proce[f. civil « 23. , 77.

t, quindo

46 Solet interdum Judexinferior appellanti indicerediem ad prxfentandum

fe judici fuperiori & appellationem introducendam ac per inhibitionem

5 quamd

de hoc fidem (ibi faciendam : fitamenintra huncterminum inhibitionem

& invalid

a [uperiore impetrare haud potuertit, ob id deferta appellatio non eft,.

Born. de vemed, Appellat, tbef. 19,

Carpz, lib. 3, Refp, uz. & in Proceff, tit, 18, r a,m, ZI, usque ad fin,

Nicol. in Proceff-part. 2. c. $, t,12,

47 ubi rationes afferunt przgnantes, inhibitio enim de formahbusAppei-

4 quand.

lationis non eft.

Gail. lib, t, obf. 144, 9. 2

Gaflel, [pec, jur, c, 33, ?. t0y.

$, hii

Berlich,part, 1,concl, $0,7.V41, verf, Tertio,

quid i

inde non deferta eft ap

pellatio ob non infinuatam judici :nfer:on mhx-

bitionem,

eTertio,

Rrvin, Ttt, 10, Entnc. ig,

28 Inhibitio decernitur fine cau(x cognitione,

Scacc. de Appell, queft, n. Art, 4, verf, ego enim non mf/lo

hii inc

te[l. &

nec partis citatio ad decernendam inhibitionem neceffaria eít,

Mandef. de inbibit. quafl. g.

T Greeui

Frideric, Mindan. lib, 2, de Mandat, c,26, membr, 4,

Delantis

29 attamen judici ad quem non convenit inhibitionem decemere,prxusquam

Cxecu

fimilite

conflet, legitime ad fe effe appellatum,

Franch,in cap, i. dilecli n.14, de 4ppeä

Scacc, de Mppell, quafl. g. n. it,

Interdi

4o nec regulariter decernitur inhibitio, antequam mtrodu&a fuerxt appella-

In fmor;

tio,

Nicol, cit, cap, $, m,10,

31 ubi fallentias habet, quando nimirum introducendi ddano competit vel

1 f inh

ex legali impedimento, vel ex ;ud:c:ah prorogatione, vel quando judex

a quo

Qnfler.

ApvocATUS APPELLATIONEM INTRODUCIT,

s d

a quo ante introdu&tionem attentat, tünc etiam appellauonc tantum

interpofita inhibitio decerni poteft,

Vid, Mev, p. 1, Decif, f,

(ntg tin

Sunt autem cafus, in quibus nulla decernitur mhlbntlo. r.i incaufis nul- 32

litatum, quando ratione nullitatis, qux eft altioris indaginis, prmcxpah

ter fuerit appellatum, nifi aullitas notoria & cvxdens fic, &i in conunenu

probari poffit,

A

Gail, lib. 1. oä/' i n b obf ug, & obf t44, n 6,

Rosbach, Proceff, civil. c, 7j h, 4.

erfa,

Mynfing, cent, 4, obf. 64,

?. quando jurisdi&tio eft dubia,

33

entandum

Altbuf Diceol, lib, 3. c. $6, , 31,

ibitionem

3. quando jure communi, appellatio eft prohxblta aut notorie frivola 34

& invalida,

übitionem

on ell

Gail. lib, 1, obf I4$5,2.2, .

Mynfing. cent, 3. obf. 97.

u i,

Covarruv,var, quafe, 23. n. 4,

Lancellot, part, 2, c, 12, limit, 6

EAU

4. quando tendat in przjudicium publicum,

35

AMtv,p. 4. Decif. $3.

Brunnem, cit. cap. a8. n,7f.

$.. Inhibitio non decernitur contra tertxum, pendente appellatione ali- 46

quid innovantem vel attentantem,

riori nb

Gail, lib. 1, 0bf, 72,n,6. 9 cit, obf 144. , 9.

6.Tertio appellante, inhibitionem non decernendam effe, tradunt JCti

37

per cap. i, X, de offe, & poteft, jud, deleg,

Covarruv. Pract, qu.e/z' 16, n,1,

nifi in cafibus, ubi tertius fua interventione executionem impedire po- 38

teft, e, g. fi tertius appellans teneat res, de quibus contenditut, aut qux

in executionem veniunt, aut ubi poffeffio illarum vacat, & intereft ap-

pellantis, non pervenire ad aliquem litigantium, aut ubi difficilior poft

executionem futura eft executio, vel cum jus quoddam dominii vel quafi

jusquam

fimilicer allegat.

vid, Mev, p.1, decif, 10, 0. 3. feq,

Interdum etiam inhibitio non habet effe&um, 1. quando periculum eft 39

-

in mora, ne videlicet proceffu finito )udxcxum reddatur eluforium,

Altbuf. Dicsol. 4, loc,

p*

Lancellot, cit. c, 12, lizit, 40, 43,

2, fi inhibitio fit injufta, vel j. fa&ta, antequam de caufz dcvolutlone 40

petit Vel

conftet, aut 4 appellationem effe juftam,

4t

(555)73

Vid.,

À qUO

-

d

$c8

PART, II. SECT. Vli. QuoMxoDo ET Q;ANQQ

p

1

Vid, Vigel, Metb,obf, Cam. lib, 2, c, 17, Reg, 14.

-

-

Petuntut :

flantiam /

43 . Introducenti appellationem fimul curz effe debet, ut A&ta primz

inftantiz accerfat & producat, quia fine his appellator jus fuum non

num jufti

deducere, &, quid a judice inferiore negledium , non demonftrare, nec

PQPQ Q

judex fuperior de fententia primz inftantiz judicium ferre poteft, quare

tur, Mi

44 . fi id facere neglexerit appellans, appellatio deferta eric,

fU eliti

l. 6 1.19.0,24, , 25. C. de Appell,

l, 2. C, de edend,

*

f5 ctttd

$d s

Pacian, de Prob.l, 1, c. ég, n,kmz.—

id od

Schrader, de feud. part. 1. fetl. 3. m, ibz,

fitte &

Carpz, Proceff. tit,ig. Atl n. 67 6g.

1

gt

45 Et hoc in Provinciis fuis confirmavit Serenifimus Saxo in Ord, Appel.

A& prin

lat, füb Rubr, $3oti 2ippellationer, wie bíe angenonmten sc. $. 9ead

Si Jud

bent fic5$ aber offt sutrdgb 2c.. »er/, & fotl binfübro, bamít an juftifi-

pulonak

cirung ocr 2ippellation megert 9Xangeluimng ber ?lctei eríterer Inftang

nidft binberniffe borfallem, eitt iebec 2Ippellant folde AGa eiisuliefo

Ct

fern fulbíg fepit2€.. Ec verb, fin. &pníten aber, umb ba bie2ictem auf

Ormalibü

beftimimten Sermim nícbt eitgcbradt worben, nod) aud) ber 2Ippele

quo, qoi

lattt um Compulforiales ait ber Unter-3í

d:ter angefuciet, foll er fíd)

tionem f

ferner mit benr. UrterXiditer nidt gu e

utfculoigemn , fonbern mo er

tiz npd) |

nicf anbere erbeblicoe Lrfachen vorgumcenben, bie Sippellatioi aud)

Vitr j

baber für deferc ub erlojcen geachtet merben. — Quibus indigitatur,

DW

quod fi Judex a quo Adta dare re

s

pulloria]

pelli poHït;

cuífet, compulforialib u?, tgt edat; com-

Not3

Petr, Frid. Mindknm de Mand, lib, 2. c, 3. f,

Mev, p. 2, decif, 159.m. 10,

quo Co

Webner, Pracd. obfervat, voc, Co

fantig (

gul, obfervat, op. Cent, $.

mpulforial, Bmvau,g:æriveicf fjn-

& Suntque Compulíoriales mandata poenalia,

pofis -

qüibuä ad pct'l'i-tionem'ap-

fificete

pellantis füb comminatione poenz Judex appeilationis compellit judi-

U 'm"mxï

cem, a quo appellatum fuit, utintra certum Terminum füb figillo ju-

diciali Ata primz inftantiz edat integra, Hxc defcriptio fundata eft .

/n L, t9. C. de Appeli,

Dtóvoc

Vid, ScUwan,lhb, 2, Proum. Cam, c.2. , t,

tüm jni

h0 ve]

Noe Meurer, Pract. Gam,part, 9, cirza ff

Juditig

"ltbuf, Dicaolag. lib, y. c. $ d. n, 3y,

M

