Tabor, decif. u. m, 48, 68 decif. $101

nit-

Carpz, qusft, 159 .19,

JMev, p, 3, decif, 245

7 t

eique variis confiliis & remediis obicem ponere füerunt fohcm, inter

quos eminet

(Ddd)3

Ludo!-

d d

l

398 PART,IL SECT.IV. NoN coNVENIT PROBO ÁDVOCATO

N

Ludalpbu! Hzfga in tratt,de abufu. appell, tollendo.

3 Huic malo olim occurri debuit

?

n l, 9. C. de Mppellationtb,

ubz frivole & temere vel crebro appellans mfamxa notatur

Vid, Gloff; hic

Brunnem, bic.n.3. 4,

Freberus Tratiat, de Ext/izmdtzane dcquzr lib. 3. mp, 12, HHH 00,

4 intelligo de appellante temerario i. e. qw in rejedione, qux üne poena

fieri folet

C

Carpz, Deaf $9.

Mev, p, 4, Decif. 252, , 2,

non acquiefcit, fed iterum iterumque Frzvolæ appel!atxoms dxfïuguo &

impio hiatu juftitiz remoram quzrit, ex qua altera pars haud raro ir-

reparabile damnum fentit, quam appellatxonem calummofam dicit

um ii o EE AA

Brunnem, in l,6. C, de Appell.n, 21. 22,

5 Aliquando etiam appellantes 50, libris argenti mul&abantut

l, 2, C, de Epifc, aud., -

lg. C. quor, 4300!!4!.

Reyger, Thefaur, jur , voc. appellatio n.130, .

interdum a judice competente extra ordinem ple&ebantur

1. 6,&. 4. C, de appell.

"o ERN TIERA d IU RP LR

Sicin Receffu Iraperii de Anmo ifj4, cemere appellans ad 20, malcäs auri

condemnatur, veletiam corporah poenz fubjieitur.

$. Mub mtad)bent 2c.

Mollenbec, divif, jurid, cent. 2, dvuif. $9. in dddzt num, t2 qu

Hanc poenam condignam & juftam judicat

Ziegler,in Dicaft, concl, y2. V. $.

quia pér temerariam appellationem violatur obedxentla Superiori debi-

ta, impeditur executio & juftitiz curfus, m]urra fit judici, cujus fen-

tentia fine jufta ratione. reprehenditur, injuria fit adverfario, cui non

redditur, quod fuum eft, injuria fit ipfi judici fuperiori, qui frivole in-

terpellatur.

Ex histot igitur delidis concurrentibus re&te exafperatur

poena in delinquentes, HxcB. Zieglerus, olim Patronus meus, nunc

in urna devenerandus,

De jure Saxon, temere appellans luit poenam

30. folidorum Scabmxs, quorum fentenuam tanquam injuftam culpave-

rat,

g&anb D 37 1205 Set aber 0a5 Urtöetï gefcbslten

bat 3c.

Koónig, in Proce[f, cap.iag.

Zobed, different, ]ur. part t different. qt.m, TR

None

TO

IN OMNI NCf?üSA-'VEL :läjus MOMEBNTO AD APPELLATIONIS &c, /399

'Nonnunquam ; APPell'antes' .ACOF umque Advocati j/unrament(um malitiz

nec non cautionem de refundendis ex

penfis kpræäan'c , -Vaut cgrtam pe-

" cuniz fummam deponunt,

Mev. p, 2. Dec. $.

2

j

Cum vero hodie, ubi

vix tot marcz arg

enti, auri f'ol,idi,pdenæ Cco

rpbrälcs

& ; uramern

ta calumnizdenon frivoleàpp

E

ellandloi'füfficerent,v

!,l,

Gaflel, in /pec. jur, c. 33. m, 10

( hi

hzc poenarum genera in ufu effe defierunt,

effet cum

Menocb. de 4, 7. OOLM[ 455,2, 6T

: qptandum

Mevio p, 3. decif. 24g, P. f,

fapio &

" ut feverior co&rcitio & poena contra temere

*aïpþellarit.es Cbhüifüäretur, :

TatO il«

& per hanc juftitiz curfüm confervare adeoque Proceffüs a malitiofis

protradionibus & infinitis involucris vindi

ici

care tcnpgretur.' In noftris &

. terrisSaxon. interdum laudabiliter vigore

x

dati Electoral,

l

,, — 4Man

, Saxon, dgs (lat. 3[

ppoläiämibg | at z. Febr,

1621..

animadvertitur poena pecuniaría ro. thaleror. in frivole yäl;temercäp-

pellantes , quam duplicatam tam Advocato quam clienti impofitam

memini, fed inanem.effedum hujus coércitionis vidi huc usque, cum

.. quotidie A&ta innumeris pene appellationibus cumulata fefeofferant (a)

& patrocinantes Advocatos jufto titulo Rabularum deturpent, fiquidem

ias auri

L

cumulationem Appellationum pro certiffima nota Rabulx ex

Whi,bc,t

Z

&

s

inclinant

ler,in Ral/illg]iic,«'cdpfzä,

.

: qup etiam

E

Mandelsto-de Pofferg, Juftis, c, 4p, m. 113;?.'.

X

Déring, Tom.1, Bibliotbee, Turis Confult.voc, ddvocatus num, 778,

-

Holtermann, de nequit. Advos,S, 16,

:

i

Yi debi«

- Ideirco boni & graves caufidici, qui periclitantern innocentiam p-fæü-

gs f

cui nott

nce diri-

dio füo fub!e-vam:, iqu»i ambäg—;uax caufarum fata ægga ljudicii la

miunt,

yole in«

yeratür

(a) ;Hiïnc & per mzezw-)gegi E-Zc&,: ngdäe ld, ;:,öjlf?;þr. 1720 megeiz' gerer ÁAppellati-

l -nunc

onen, fo von feinem Concipienten unterfbrieben, & per Or4, Ja4. El Sax. rec,

oenam

7.35. $. 6. 8.9. poenz & multe temere appellantium non folum repetite aC re«

novate, fed etiam per hanc Z. z. &. S. fancitum, üt, di&tatis uria cum rejéctio-

uipavc'

ne appellationis multis, judex a quo eas intra terminum exigere; aut Judicem

ordinarium eo nomine requirere teneatur, alias, nifi minimum , debitam dili-

[

gentiam fe adhibuiffe, referendo ad Judicem, ad quem, docucrit, ipfe exa&io-

nem patietur. Ibidem vero in praced. $. 6. cautum

, ut multe in Refolsr, GraQ,

de a. 1661. $.26. /e44. & in Mandatis Drefdenfe de die 13, -dug.

1670. ac Dippel/-

€Saldezfr de 4, 18. Febr. 169!,

confütutz pro re nata & meritis appellantium

aligüa.ndo aggraventur , -paugexf

esque carcere, vel certo labore coörcemmïg

NO!I-.,

"

——

400 PART i. SECT, IV NON CONVENIT .PROBO ADVOCATO

munt; fuxque defenfioms viribus in rebus fx pe pubhcxs àc privatis

K

4

lapfa erigunt, fatigata reparant, & nonminus provident generi huma-

no, quam fi przliis ac vulneribus patriam parentesque falvarent, qui-

que glorlofæ vocis munimine confifi fpem vxtam & po('tentatem dc-

fendunt, uti eos laudant

Impp. Leo & Antbemius in l, 14. C de Advoc dzpeif judie,

& multis aliis elogiis decorant -

Henric. Breuleus tr,de militia togata p. 2j feq,

Rosbacb, Proceff, civil, tit,19,,1.

ab abufu appellandi merito abftinent, eumque deteüantur, & dum

clientulum in caufa aliqua vel per decifum gravatum vident, non fta-

tim & incon(iderate ad remedium appellationis confugiunt, fed probe

examinant, an caufía fit appellabilis, & fententía appellationem admit-

8 tat,

- Nos in prxfenti exponere ftudebimus, in qua caufa & a qua fen-

tentia vel adu provocare non licet, vel etiam ubi diffentiunt Docto-

res, quibus indicatis haud difficile erit collizere, quando appellarionis

mcerponendæ licentia non eft:

nam appellatio admittitur regulauter

in omni catifa, quando non eft lege cxpreiïc pmlnb:ta

l, 20, C. de appell,

Befold, confult, 268, n, 43, Vol, 6,

Carpz. p. t, con[t. 12. def,10, n, 4. & conft. zp,def 23, n,t,

Mev.part.1. Decif, 75.n.3.

Rebuff, dedppelldt in prefat, n,71. Tom.3,

ldcuco non admitti volunt appellationem

9

l. Z5 Poffcfforio jä!mm;sz 0,

per l, un. C, fí de moment. pof eff. Appell d q:mqm: C q:zor 4ppell

nopn recip,

Cotbmann. Vol. 4, Refp, 35 . m, 4.

Leuchtius Confil, Altdorfin. Refponf, 23,n, f.

Gail, confil. 3p.n.i. part,t,

ex ratione, quod fententia in fummariffimo plenum præ;ud:cnum non

aff'erat, Íed cognitio plemor de proprietate in petitorium transfcratur,

Brunnem, in cit,1, un, C, fi de mom, pof ff app. . 2

Honded, Vol, 2, conf, 22, n. 45

Bachovius ad Treutl. Vol. z. Difp, 33. 1b, g. lit, E, verb. Hinc &f 4

caufis poffesftouis,

Trentacing, lib. , Ref, var, de dpprll, Rrjbl 14.

Biccius Colleg, Agentorat, tit, [f. de Appell recip, tb. 3. .

Mev,p, 1. Decifi25.m, g.

idque

Mu .

TO

ii sE

IN OMNI CAUSA vEL rjus MOMENTO AD APPELLATIONIS &c.

AOr

privatis

idque in omni pofïefforlo, five 4dngfændæ feu re:znendæ, fcu recugemndce IQ

R huma.

ac. fpohatxoms judicio obtinere, declarant

dirnold de Reyger in Thefauro juris. voc, Appe!lat ? 70.

ntg qui

item de

Augufitn, Bero/u; qua[h y2,n. g.

Marant, in [pecul, aur. part,6. actus 2. de appellat "UM 204

(quamvxs non omnes indifferenter hoc admi(erint, fed diverfimode &

multifarie con&xtuuonem lmperatonam expucucrmt & reftrinxerint, de

qunb us

Carpz. lib. , Re/þ. H. n.; 4

& dutm

Et hoc etíam in noftris terrisSaxon, vigere. concludx potef'c

IIE

non fta

ex alleg,mandato Elefforali de dat, 18. Febr, i6jt,

d probe

Nihilominus hanc materiam admodum controveríam, confufäm. & in- I3

admit

ter juris interpretes diffenfionis plenam dicunt

Qu fen

Befold. de Appellat, cap.7. $. 9.

Dodo

Scacc, de Appellat, q:m/l 17, limitt. G membr, 1,n, t

lationis

indeque varix hm:tatxones ab iis adfern folent, quarum undecxm expo-

vlarter

nit

Mamnt. cit, A8, 2.n, zy; "sque 30j.,

Vid, Laufranc. de Orian,in Pratt, c, de 4ppell A ver/' vigefimo

allit,

Et üc r. dx[hngvunt inter pofï'efï'orlum ordinarium & fummarium , hoc- t3

que dicitur illud, in quo 1mplorato judicis officio proccdxtur fummane

& juris ordine non fervato,

Menocb, tratt, de vecuper, po[fff-in prælud n, 24.,5'4.

Rugin, de Appell, $. 2,c. 3. n.óat,

in quo appellationem non admitti volunt,

T

Gail, lib,1. 0bf , 7. n,7,

C;zrpz,p l « confe, 19. def a4,

Perez,in l,un, C. fi de tmoment. poffff;, fuer, 4ppell i,

illud vero eft, in quo proceditur, juris ordine fervato,

Vid, Scacc. citmembr, 1, n,óo.

m nof

-

il

ubi appellationem recipiendam efle tradunt,

Raucbb. part, a, quaft, 6. n, $9. 59.

Brunnem. in l,un, C. $i de moment. poffe[f. faer:t 4pyell mmz 3,

d

Carpz, lib,1, Refp. 13. , 24,

Leucht, Refp. Altdarf 23,9,23.

2. Excipiunt poffefforium mixtum, quod deducutur fimul cum proprle- I4.

tate, vel quando fummarisfimum poffeffonum cumulatur cum petito-

rio, ubi appellationem admittunt,

Mar ant, cit, atl, a, n. 303,

(Thónnik, Civil. P. II.)

(Eee)

Menocb

,dque

402

PART ll SECT IV Now CONVENIT PROBO Anvocmo

Menotb, vecup. po[f. remed 9,9,320.

Befold, de Appell ,. 7. . 9. p.317.318.

Pacian. de Probat, lib, 2,c, 26,9.55, & g.

Carpz. lib. 1. Refp,i4,

Mev, p. 7. Decif. a0,

Rivinus de Except, dilat, c 30.72 l,

Ziegler. ad aur, Prax, Calvol,concl, g. $. Appeüzmo um H2

Lxm:tant alii poflefforium ratione exceflus, i. e, fi Judex velin con-

demnando vel in exequendo modum cxcederet,/

1

Ficbard, cautel, 97,

Capoll cautel, 198.

spfannfiudbett Ze Summ;sz o po[ jbrzo ) lib, 2, éap. 1. num, 46,.

16 4. Limit, quando fententia (uper pofleflorio lata effet ex dolo vel lata

culpa judicis, vel propter inimicitias,.

Mar ant, cit,loc,m. 304,

17 Sic s quando injufte & fine caufà alicui aufertur poffefi" j6; *

Marant, d, l,n, 300,.

Greven. lib, t concl, 7. confid, 2,n. y. 3,

g 6.'Si ultra poffetfionem fuit quis condemnatus ad expcnfas fru&us &

mtereffe, nam quoad iíta accefforia valet appel atlo,

Marant, d- 0, 2, 298,

- ddrismin, Tepat, Decif, part, 1. tit, 259.

Scaccia de Appell,cit, limit, 6. membr, 9,m, 22. feqa,

zy ^ &ppedationem admittunt, quando agitur de magno prajudicioy

Mynffng. obf, 3. n, y . cent 6, —

feu ubi probatio peticorii effec difficilis, & fentenma fuper pofïefform

traheret fecum effetdtum perpetuum,

dMarant, d, 1.m. oi.

Vigel. Metbod, Jur cam, lib. 2. c, 17, Re;g, d.

Brunnen in Praæ]' civil, c, 29.n. I4,

ao Sic 8 fi gravamen illatum per poiïeüorxum non pofi" E repa rarí in pet:w»

rio,

Marant. d. l, n, 25g.

a19. Ahx hic diftingvunt inter jus canomcum & crv:ïe, & ;ure canonicó

appellationem admitrunt,

ptr eap. 2, X,ut lt contefl, non proced 6, 10 15, X a'e Re/h:*. [aongt

€.59. de appell.

thterjlmf de Different, lib. g, c, 2g..-

Fachin, Controver[ . lib, 1, cap,75 , verf, fecunda q? opzma &" V

quuf* tam ad effectum fufpenüvum, quam dev olutivum excendunt,

Covar-.

N

E

CATO

IN OMNI CAUSA VEL Ejüus MOMENTO AD APPEL

:

.. Covarruv, Pra&d, quaft, c, 23,n, $..

LATX()"F.(I'SI &C. 403

X

N

Contr Ad,in l,un, fí de moment, Poffeff, liäit, A n:.þ'z,

Sed hzc d;(tin&io parum operatur, ficuti enim a decreto, quo judex

providet, ne partes veniant ad a

rma, effedus fufpenkküvus ;t»i'a.m de ju-

"

re Canonico fallit,

-- "Menoch,

de retin, Poff.ff, remesl; ult, queft, 17,H. 9.

i

ll2

Scacc. cit. lim. 6, membr,2,n. 4,

:

;rel Ín Con

ita Jus Cx

fareum ín foro .civi'li'pr—axig & obfer

ïänþiam babet afïïüäh.-

tqm,

: -M;;ttb. de Ajliä?, Decif. Ni;zþolit. 269,

Wurmfer., lib, 1. Pratt, obferu., tit. 24,obf. 12,

;

quamVis et

, HU 46;

iam multi fint, qui aliis diftin&ionibus textus ju

ris civilis &-

canonici conciliare ftudent,.

p vel la

fimodas opiniones annotavit

quos. laþxt)rjiofc vcopgeüït corumque diver-

v

Berlicb, part, 2, Decif. 276, n, 3. fe 24*

Io. Plerisque placuit diftin&tionis libramentum adhiberi inter fufpenfio 222

nem executionis & devolutionem jurisdi&ionis, qui duo fünt principa-

liores appellationis effe&us, ita ut in poffeflorio momentaneo faltem

quoad effe&um fufpenfivum

effetum devolutivum,

prohibita fit gppcllartio,xnon. etiam quoad.

i'uää &

Bartol,in 1, 2,ff.n. £. de Appell, recip, :

Jofeph. Ludovic, Decif: Perufienf, 20, , 19

3

. -

Cepbal. confrl, 317. m.34.[eq4...

Roland, a Valle Vol, 2,conf, 77, n. 13, 14 :

i.cïo,v

Talor, Decif. 79. , 24.

Leuchtius in Refponf, Altdorf., 13,n. $. :

$t

)ggeüärfö

rv, Synt, 7, C, Exercit, Jo. tb, 4 ,U

äliicm;ue/ relati

N

4 Menoch,in Remed, 4. adipife, poff , 322,

€5 Vincent, Honded, confult, 22,n,10. Vol, z,

ubi hanc d

i

fic etiam

'üin&iqnem rationibus & gutoritacibus pulchre COnäþniat;

inggticq»

Fachin, controv, cit, c; 7. -i/er/: 4täue baec þaj?remz:.

4

eam proba

biliorem aliis omnibus z(timat, nam fi jus civile

fi

pectetur, |

cgnenïCO

non dicit lex a

&um fortiri

ppeiläfione'm prohiberi, fed dicjc fententiam la

tam effe-

per lun. C, f de moment,po[feff.

7 f

qux lex a Gratiano inferta eftdecreto, ut patet

ex €, ei qui $. ff quis aufus fuerit, 2,quefl. G. — -

ft,

Ex quo aliquam conjedturam licet fumere non effe h

1

ifcrt-

:nduntl

ac in rþd

men

. CEec)a

(

z

]

40;4 "PART.I. SECT. IV. Nox co

NVENIT PROBO ÁDVOCATO

men inter Jus canonicum & civ*ile , nullus vero juris canonici locus

adferri potefít, quo appellatio permiffa effe dicatur quoad effe&dum (u-

i

fpenfivum; hxc Facb;'n. Cujus tamen del

*

e&ari(mi m alla;xta diftinctio-

ne obítat

Etc

Perez ad fape cie, l,wtm.' C/z' de mom,poff, n, 2. .

uoniam in Zzc leg. abfolute dicatur, fententiam fo

rtiri eiffe&uth non

feq

obítante appellatione;: effedtum autem fortiri quid aliud fit, quam ut

- fententia mandetur executioni,

Non econtra dici poffit fortiri effe-

gui

&um, quando caufa per appellationem ad alium devolvitur judicem,

a quo poftea retra&tatur ac reformatur fententia, Provocat ulterius

Perez ad momentanea & celerrimam expeditionem in omni

ffelione eft, autoritate .

*

Viinterd»i&o,y

n

quod de po:

^* 0. Soan à Sande ad confuet, Frifra lib. t, Ti

z IJ,O Dt:ffo :

s

at

$

; gui fe fünd

ip. l, 14, C. de agric. &

cek]ït. & 1, g. C,unde 'bi;

Mi

Vid.attge i» I/2g0ge aÀ Proceff, c, 26, n. 20,

23 1. Indubio

femper admitti vulta

ppel]atiopem etiam

in'pofæmäriis

Decian, conf, 45. Vol, t,

qu

Cut

quia hoc minus fit przjudiciale partibus,

Arnold, de Reyger. Thefaur, jur, voc, dppellatio "u,72..

pe

Et indubitati juris eft, quod in dubio quxl

h .!

ibet appellatio -pr'æfumat—:uri

W

jufta & admittenda,

gloff. l. qui reflituere ff, de R, V..

Gail,obf, $1,0, n, lib s.

Wefenb, canf. 43. n.6o, & 72. p;:rt.,rz.

D

,

Küppen, Decad, 3, Enucleat, 3, n, 19«

24

12, Side fa&to appellatio in poffefforiis fit recepta,

& iudïþi a'qug inhibi-

t

tum tunc füper meritis pronunciari & appellantem obtinere pofle, fi po-

C

[

ftea liqueat fententiam effeinjuftam, propugnant multi, quos exhibet

Berlicb. in Decif. part. 2, Dectf, 276, 2, 27.

M

ubi fimul eorum rationes adducit, nimirum 17 quando partes femel

appellaverunt, caufa videtur femper facta appellabilis,

Rolbert, Lancellot. de attent.part. a. c, 12, limit, 25 , m.18.

4,) Per appellationem, id quod erat inappellabile, &t appellabile.

- Bart. in lz. C, de impon. luerat. dc]i*rg'gt.

4

Pontan, trat. de aliment, c. 19, n, 6.

Contrarium tamen verius inveniffe per fententiam

in app ellgtiopig judi-

cio Drefdenfi g, Dec, £625.latam fimul fübjungit

cit, Berlicb, de decif, 276. , 3.

per decifionem

Rol,

A

N

-

ts

I^

OMNI CAUSA VEL Ejusü MOMENTO AD jAþPELLAT(pms &c, 405

É

——

ilocus

Rol, 4 F'all, conf, 27, ^. 2. ]. Vol. 2.

hm (ü.

ex Lun, C, ff

:

de moment, poj. fäff'.fiþïþfa«

-

defumptam, .

»

&in&io-y

Rauchb. quaft, 6. n, 27, in fin, verf. fe

d refpondet. þ&-t, z;

Etcum fententia in poffefforio füammariffimo lata fortiat

ureffedum,

i non

per 4lleg. 1. un. C, ff de smoment, poff..-

x

fequeretur appellationem interpofitam

E

f

16

m ut

à npllam i ütpote quäg extin-

iri effe.

guit vel fufpendit pronunciatum,

l. 1,in fin.ff, ad SC, Turpill,

dicer

jlteritis

4,32, C. de Mppellat,

xdido,

L. C, quor. appell, non 79?517"

nec executionem retardat,

zot, tit, ff. nil in nov, appelT,

nec caufam ad füperiorem devolvit,

A

À. & C, de appell.

Ad;Dd, fupra in contrarium add uctos ümul refþoncfet:-

Berlicb, cit, loc, n.37.f24..

llatio fimpliciter fit recépta, fecusfi

quod eorum opinio procedat, fi appe

cum claufula ; i» quantum de jure, vel quatenus de jure, qux claufüla o-

pératur, quod fi non debeat deferri appellationi judex a quo perfeveret

:matur

in fua jurisdidtione, & in f& cont

"

inet Igtentem ,vericgtem , f appellatio

k,eri»t admittenda,

— Scacc. de Appell, quaff. i7. limn. 6, membr, 7. , 100.

Lancellot. de attent, cit, part. 2, e, 12,lm. 1 n. 82.feq,

Fid,prolixe cit, Berlich, n. 38.[4q.

i

ubi tamen z. 45, limitationem fübjungit, fi nímiru

m

: äppellatüs in mate-

zialibus juftificatz A ppellationis vel leviter faleem refponderit & merita

nhibi-

caufr traclaverit, quod tunc poftea variare & exceptionem inappellsbili-

] po-

&

tatis opponere non poíTit, uti przjudiciis ex curia Wittebergenü & judi-

i

cioappellationum Drefdenfiirmat, (b) —

H. In

femd

(Eee) 3

) Adverfus fententiam in poflefforio

fümmariflimo latam, in Saxonianoftra, poft

(b

Ordinar , $udre.recogz. neque Leuterationt, neque Appellationi locus eft, etiamfi

damnorum & expenfarum nomine fimul pronunciatum, aut ab utraque parte hu-

jusmodi remedium interpofitum fuerit; judex inferior tamen Appellationis intui-

tu relationem ad füperiorem facere debet, perfonisque beneficio reftitutionis i

integrum gaudentibus, viceilltus, Leuteratio aut Appellatio, nullum veto ulte-

iiusremedium, indulgetur. —-4ppez4. d. Ord. x4. El, Sax, rec. $. 19. p. 311. No-

;jadik-

tandum quoque ex eodem Appendice, $. 2r. a fententia, qua Inhibitio denegatur,

aut caffatur, aut in vim fimplicis citationisrefolvitur, nulli remedio fufpenfivo

locum effe, at Inhibitio fi fuerit confirmata, leuterationem rejiciendam effe, az-

bitrio tamen Regiminis provincialiszelinqui, num illud , Appellationem admii-

p

tere veht

"

UR

1

406 PART,IL. SECT.IV. Now coNvrNiT PROBO ÁpvOCATO

ll Ín Proceflu cnmmah lnqulütono appcllauo rcguianter non admic.

titur de JureSaxon, antiquo. -

vbi

ganbé)tecbt /. 2,72, 12.

& de generah fere confvetudine Germaniz,

gY

G

Scbultz. ad Coler. lib, t, Decif. 152.

di,

Crufius de indic, part. 4. 6,48, , 12, n fint,

fi&

Receff, bper. de 40, 1530 $, 95.

10

Ordin, Cam,p, a, tit, 29 V item : æad)bemzc Y^

dii

Ordin, A])pclldt Tit, 2 Ger opt unfer äppeuatwn G)eï:d:te,

$.

utib ritigett 2c. ver/, feo0d) alleítt.

In,

Svendenderff, in Proce[] jur, c, 2, V. 21 p m, 32;,

Seruo, eYolut : Exercit, g0.in,pr.

Jiu

cd

Mantz, ad Art. i2, Ordinat, Crim, ?. 2j.

Züieritz,ad Con/i Crim, drt.12,

Stepban, ad d, Art,i2, $ aem. a p.m. 7-

Mindan, de Proceff. ; 6,9,n.7,

xta, ut nequidem in punéto expenfarum appellatno concedatur,

& ;

Befold. de Appell. c, 7. 5 4« p. ? 291,

; Dautb, de Teff. tit, qua Teflam, fac, po[[, n. 208..

cum accefforium naturam fui fequatur prmcxpalxs,

l. $. C. de jur. dot,

»

Menoch, conf. 58,2,15. feq.

£

V

Inter omnes hanc materiam exornat -

Carpzov B. t confl, 2o. def. 20. Pratt . ecvum, quæjl 139, L 37, Proctf;

tc

LHt. 17. dv 1 4,0,37.

Ài

46 in qmbus locis non inanibus nititur ratxombus I Provocat adinvetera-

tam Germaniz confvctudmcm, 2, ad

ln

M

fipr. cit, Receff, Imper. de , V6g0. €& Ord. Cameral,

pro hac conívetudine facientem, 3. ad celeritatem caufz, quam favor

aC

Nr

publicz difciplinz fuadet, ut maleficia, de quibus cenítat, puniantur,

)

& ne detur occafio evadendi, nevecarceribus poenacompenfetur, &ne

lites criminales temere protrahantur, & appellatione pendente mors in-

li

terveniens poenam fimul & totum Proceffum aboleat, 4. ad confvetudi-

p

nem & obfervantiam in Ele&toratuSaxoniz, $. ad fürro;

atam, appella-

W

tioni nimirum, defenfionem, qu£. inquifiti innocentiz fatisfacere poffit,

6.adautoritatem JCtorum , qui fuperAt'capronuncxant indeque inno-

In

centiam Inquifiti lxdere haud permittant, 7. adformam Proceffus Inqui-

(

fitorii, quippe qui fummarie & levato velo ordine juris & regulis ordinarii

h

Proceflus nonobfervatis tractandus, -

H rationes Carpzovu quamvxs

h

fi

fat prignantes vxdeantur , attamen acriter eas impugnat

Oldexap

«

B

ATO

m*ï OMNI CAUSA VEL Ejüs M(jMENTOV AD 'ANPPELLATION:S«*&C. * 407»— ^

1 admít.

AO!delgap, in tratt,de appellat,in cauf. crim, Wum. 32. "que num. 104,

ubiad t, quod confvetudo Germaniz fententix Carpzovii potius repu- 27

guet, nec cum hoc in prxfenti conveniant Ord. Cam, & Receff. [mper,

Gail, & Mynfinger. ' Veruman Receff, imper, & Ord, Cam. huctrahen-

28

da, matetia erít füb membrofequenti, — Interim Ca2, pro inducta con-

fyetudine Germani non tantum provocat ad Gail, 6* Myrfinger, qui omni-

l, verba funt Zib. 1. ob

no cumeo conveniunt; nam Gz

N

f. 1, 0,28,ex co.nþgm;-

dine Germanie appellationes in criminalibus mon admittun

t'"'-

Et

ídto

s

Mynfing, cent. 4. obf. 41,n, 3.

B

r

Inveterata per Germaniam confoetudine

'eæptubz'ej/f, in mu/z'; &rz'min'alz'bu: t4-

pitalibus illicitas effe appellationes,

ccleberrimos nimirum .

à

'SCd longo agmine pr

^

o fe affert Dd

Reufner,lib. 2. Decif.

Cotbman, Vol. 1,6,7,n, u6

9. P. 2. ufgen, 2, li ämpli::i, |

— AMoller, lib. , Semeft, €4p, 32,

Woefenbec,conf. 43,n. 80,

& adhucalios, ad quos f& aggregant

Stepban, Conft, crim, Art, 12, 4. P t^. 1.

Theodoric, Criminal. z, 9, Mpb. u. m, $.

& fcribit

Fucbs, iütrgfi'u&, i:? Prax, lib, 4, c, z. $. f,u;

*

Covarruv, Pradl, qz)äj?, t,2$,

totumfereorbemChriftianum eam conívetudi

nem rä&äþifk.

Pxoay]i

Fid,

*

x

*

Mev, p. 2. decif 272,m. 23,

Ad 2, opponit Oldeko

p. erroneam effe opinionem in Ord, Cam.& R

eceff 29

lyetgra-

Imper, fundatam, quiaibinilaliud dicat

ur, quam quod ad Cameram in

criminalibus non liceat appellare,

quodque de prohibitione appellationis

ad Cameram inter proceílüm inqu

ifitorium & accufatorium decifa Impe-

vfirot

rialia non diftingvanr,

Et fidictx fanQiones de proceffu Inquifitorio fo-

jantuty

lumintelligendz, fe

queretur,

j &ne

libus a judicio accufatorio re

quod in Camera Appellationes in crimina-

yots if

ciperentur,

quod tamen falfum$- ergo &

rius. Aftquod O/Z, Cox, per verba:

vetudi

braud) i beif. 9g6m, 9eeíco gutefber 2c.

SDem alten bergebradten Ge 40

ela

& Receff. Imper,de Ao,1530,inperb, —

Otho

Ut folcbes bertt alteti bergebradyten 9

ebrauc) im oeil. 9teíd) aumiber, -

j

inveteratam Germaniz conívetudinem

denonr

ecipienda appellatione in

o iO*

caufis criminalibus approbent, negabit null

Inqik

us, & cumin his textibus

generaliter appellatio in lite crimin

ali füfcepta rejiciatur, fine diftin&tione

Proceffus Inquifitorii & accufatorii

; fequitur, quodad Proceffüm Inqui-

jnvis

fitorium prohibitio omni

notrahenda, quialnquifitio in locum Proceffus -

agcufacoxii füccefit,

r .2'.-

)!W'

ut ipfe Oldekog, n,43. fageti?r. Infuper et.iam

tio

| : 408 f PART II SECT IV.' N&o,N CONVEN&*' Pmymo"v Am—rocno*'

,'j

tio obtinet injudiciis intermediis infcriq—ribus, ne fcilicet cauf crimina-

ànn

les protelentur,

Ad 3.conced

itquidem Oldekep. n, $, in med. pag; 2.4.7qu,od addu&ta

Ten

31

D

proaccelerando Proceífu contra fontes fano fuo fenfu intellecta vera fint,

nihilominus contra rationem Carpzovii movet, quod multa fzpe dican-

bai

ha

tur conftare vel notoría effe, quz non conftant vel notoría funt, quare

celeritas prxceps & inconfulta exfecranda,: & cum Inquifitio ejusdem fit

naturz, cujus accuíatio, vel eadem ratio fit admittendi vel denegandi

Qr

appellationem in Proceffu ordinario; quz in inquifitorio, omnino obti-

neredebeatininquifitione, qux inaccufatione: porro argumentum de-

qu

€0i

fumit a cau(a civili, qux tanquam levis appellationem admittit, mulco

magis criminalis, tanquam ardua, in quo veftigia

h

In

Berlichii part. 2, decif, 231, 1. 316

2

& cum Proceffus Inquifitorius

hodie"?ocewr drd-iharius ; e&

ob

premit,

omnino etiam €

ffe&us nominis fit tribuendus, ^ Addit denique, quod

ipfe Carpzovius ordinem Proceffus, fi incivilibus, multo magis in crimi-

ho

n

nalibus, ftri&te & ad unguem obfervandum ob ingens periculum litium

criminalium commendet, & quod Inquifitio fecundum leges divinas &

W

humanas, fecundum juris publici formam,fecundum ordinem legibus in-

ftitutum fine prxcipitantia &injurià, non ex voluntate noftra, fed legiti-

' Cum vero Proceflfus accufato-

ma & legum auteritate formari debeat.

N

riüs &in hocufitatusordo, nimirumlitis conte[tatio, folennis probatio,

legitima fenteri

tix publicatio, aliaquefolennia, quaad fübftantiam Pro-

2

t

celfus fpe&tant,

negligatur, &fummarie & prolubitufere ac arbitrio ju-

dicis procedatur,

uti in proceffu Inquifitorio ex mente Carpzovii fieri (o-

let, adeoquea caufis (anguinis provocationis five appellationis interpofi-

tioni non detur locus, fed jurium beneficia, accufatis licita & conceffa,

;inqui

itis ferme undique adimantur, quod aptius veloptatius medium,

vel quz occa

fio commodior pro imperitis malitiofis & füorum affe&uum

f

miancipiis judicibus inferioribus excogitari poffet, facrofanctam juftitiam

propellandi, innocentemque fanguinem largiflime profundendi,

dcirca Procef-

32

Aft pro thefi

Carpzovii hic imprimis tenendum eft, quo

fummarie fine multis ambagibus& fublato velo tra-

fam Inquifitorium

&andum nonintelligat, hunc proceffum confufe,

finéordine & prolubitu

judicantis inft

ituere & perdicerelicitum effe,in quo potius fummo conatu

[

l

reclamat. qu

e

vít. 7 n,67. & feqq. ubi de medo & forma proceflum inqui-

fitorium formandi & tractandi,

quxque requifita probe obfervanda,pro-

lixuseft, & fedulo inculcat, quam cautus effe de

beat judex, ne aliquid

omittatür, quod pro eruendo crimine hujusque probatione & rei de-

U;U;-

- 9 w —— (7. "r

fenüonäkfacere poffet, fubinä.e etiam lprolixitaceml ex g?pf:llacione fi

ram

N—

TO.

Á

.IN OMNI CAUSA VEL Eiusl MOMENTO AD, APPELLATzoNfs &c,

409

criminax

ram delineat, qux utiomnibusconítat, adeo ucu

naappellatione decem

annos haud raro confümtos fuiffe experientia dud

um docuerit, itaex hoc

| adfla

. remedio appellationisfacile fperandum, utfente

ntiz vis eludatur & poe-

Veta fint,

na usque ad mortemreidifferatur, velhic interim f

v

pe diane

iga aliisve modis ela-

batur, infimul fumtibus magnis judex oneretur,

atque ita gravia cr

:

l, quare

na velinperpetuum, veldiufaltem impunita m

aneant,

'imi-'v

isdem fit

Hymmen, de Appellatione illiciza c. 3. $ n.

enepanti

Mev,p, 7, Decif. $6, n, 3.

ího obti-

X Quare Carp

z0»io haudimputandum, ac fi incOnfuïtam celeritatem in In-

um de-

quifitionis proceffu approbet, & quando concludit, qu

od de crimine

, mmulto

conftaredebeat, dum ad poenam progreditur judex,

omnino przfüppo-

nit, quod fieri debet, nonquodcafu fieri folet,

& quando dicitur, quod

inquifitio ejusdem fit naturz, cujus accufatio,

fjus, &

obtineat, quod juris eft in accufatione,

vel quod. in;ir.quuri)&fionc

juxta Carpzov, queft. yo.t, 30,

i, quoj

1 crimie

.. hoctendit ad formam fübítantialem, quxad finem nimirum poenami cri-

n ficum

minis vel abfolutionem rei innocentis

[

vinas &

vel formam Proceflus accidentalem,

perducit, fninimc vero ad cuþialia

[bus ítt»

Gail, lib, t, obf 124. n. 3.

"

d-

Schultes Pract, qua[h. part. 2, quefl 74.m.1. fg4,

-

xüató«

quia folennitates juris pofitivi circa oblationem libelli, probationem intra

iobatio,

. TerminumSaxonicum,; exhibitionem produ&orum. & multa alia,.

qua

m Pro:

ad protelandam litem facere, & nihilominus fine detrimento ipfius

cau-

jtriojt-

fx vel Ixfionehu

fierí l0«

obfervantur,

jus juftitix abeffevpofïrunt, in proceffu inqui[iþtorio non

tepofe

Vi

d, Ord, Appellat, Sax, Tit. SfBer oor unfer 9IppetlationGee

yncela,

ríctegelaten?c, $. lnb biemmeílac, zup

VÜnis fu&je&fmz

Veditit,

tranfumtum Mandati EleBoral. p,m. $53.

lum

fs éiüm ha

folennitates accidentalia ,

quorum omi(fio fubftantiam

ylitiaft

proceflus non vitiat, nec mutat,

Card. Tufchb, Prati. concl, lit, 4, concl, $2

Corr.

4

Procef

VH L/äq..' |

d tfà*

Refpondet hic etiam

if lib, 3.,XMiþ'e-ll. €.10,72,10,.

Rn

-

i

)l'übi[u

Struv. in Evolut, Exercit, $0. lib 49, tit. 1, verf. 3.

conant

ubi varia circa hanc materiam contra Oldekopii oppofitionesreliquit, &

jinqut

planenegativam ad argumentuma Proceflu accufatorio , quia in hocor-

a pro

do procedendi ordinarius inter actorem & reum fervetur, ininquifitorio

ah'q.üï

autem citius & brevius caufa veniatexpedienda, Argumentum a caufa

ride

civili ic non procedit, quia fübeft diverfaratio & contrarium reperítur

? [utl

expreffs decifum deappellatione non admittenda in

P;occfïu- inquifitorio,

ram

CE££y v

/& no-

A

410 PART. l SELT ja.V.-» Now 60NVEN1i PRöBO Abyoch'a

T LETIBUBE ol U

I

& notum eft, quod caufæ-,civiïes- & criminales in mo

do pmc,ädetidïi*'diüfc-—

z

rant aliaque etiam plurima difcrepantia occurrant,

Everbard.in loc. argument

- legal, loc, 114',, H.2. -

Bart, in l, abfentem ff. depan,

À

qui?

L

qui

Et quamvis concedere vellem, quod Proceffus Inq

uifitofius hodie fit ot-

fir

dinarius, ex hac nominatione tamen velufu hujus Proctffus non capien-

pet

da eft transmutatio in Proceffum accufatorium . vel quod exinde circa

hi

inquifitionem omaes folennitates vel accidentalia Proceffus accufatorii

p

fintaffumenda & obfervanda, quia in modo procedendi inter Proceffum

x

2

ob

accufatorium & Inquifitorium differentia conftat,

*

e

Fid, Carpz,quaft, 103. n, z1.

«

& refpe&u Proceffus accufatorii proprie ordinarii fic

di&i PrOCefT&s,in qui-

fitorius dicitur potius extraordinarius, & affumto vel introdu&to eoin no-

qu

fcil

ftris cerrisloco accufatorii ordinarii, nuncremedium

dicitur,

Franzk, Refolut, 6. n, 2, lib, 2,

klo'rdirgar—ium q.uid.;em,

:

ti0

fed exinde ad folennitates Proceffus accufatorii nonalligatur, Denique

tiot

incongrue fübfumit O/dekop, quod non obfervato ordine in proceffu accus

ii

fatorio per libelli oblationem, litis conteftationem,; folennem. probatio-

qu

nem &c, induéto, omnis ordo in jure & lege prafcriptus, quem tamen

(f

Carpzov, commendat, .plane auferatur, & ex hoc omnia beneficia reo

Id

adinrantur, tahtum enim abeft, ut Carpzov. eo prolapfus fit, ucpotius

W

Proceffus inquifitorius accuratum ordinem in indagatione qualitatis vel

M

corporis deliéti hujus probatione,examinatione velrefpon(ionerei, & enu-

cleatione hujus innocentix, conce(fione defenfionis, fententiz adeptione

ln

& publicatione expofcat, modo omnia fümmarie & fine periculofo circui-

&1, x quo protelatio Proceffusin detrimentum Reipublicx metuenda.tra-

Q

&entur, omnisque cunclario Juftítix inimica ac poenam promeritam diffe-

rens vel plane auferens, prafcindatur, nec male habere poteft O/4eKep.

t

quando Czrpzo». pro lubitu fere ac arbitrio judicis in Proceffu Inquifitorio

q

procedi poffe autumat, fiquidem arbitrium hicintelligit, qu

j

.O'd regulat ur

Í

jureratione & xquitate

:

:

l

- Menoch, de A,

3. .9 quaft. 14.n. : eaf ;zo' /. 4 à

non impetu naturz & pravis affe&tibus vel malitia, fiquidem imprimis in

criminalibus nunquam judici concedendum a!bitrium liberum & abfolu-

tum, fedjure & rationeregulatum, &o

r

b idjus& æquitaþe.m jgre natu-

-

ll

rz proximam fervare debet,

cit, Menoch. quaft. 77.

ubifimul & pa(fim aliis locis exhibet, .

quousque ä,æ*bi;rium 'y.udïxc;is ,þrg þbg

tinendo nomine boni viri fe excendat,

| 33 . Ad 4. reponit Oldekop. quod conívetudo in terr

isSax. de ho'n äd»mit;

pu——— E. 03

tenda appellatione in Proceffu In

quifitorio non fit probata, & fru

f.h:a

Sfp' )

| Carp;z.krefugium fuum quxrat -

TO .

di d.

IN GW CAUSA VEL Ejus. MOMENTO 415 APPELLATIONIS *&c. Azg;[lt

in Ord, Appellat. Tie, 9f8erüot

:

'unfex:l.*?lävelïþat;ivf::(äïerid),tezc.-

— $. Fetochb allein sc.

i

i

quiä ibine v

erbulum quidem de prohibition

e äppeïlatiönïs in Proceffu In-

lieficot.

quifitorio inveniatur, fed textus indetinite fine ulla diftin&tione fivere-

1Capiett

ftri&tione loquatur, quod cognitio caufarum criminalium , id eft, five

de citea

per viam accufationis five inquifitionis inftitutarum ad füpremam appel-

"ubatorit

lationis curiam Ele&oratus Saxonie non pertineat, Adverfetur etíam

potius diametraliter Ord, Appellat,

oceffum

Carpzovio in verb, fBentn peinlidje

Dber fifcalifbe &adyen vorfallern,

