uando fallit?

quanam dilatoriz fecundum eand

emOrd, at-

EXCEPTIO APPELLATIONIS

Exegt

tendi debeant ?

85.€,

DESERTJE,

24

cont

eremptorie qua dicuntur?

147. 1

tam

unde nafcuntur?

£:

147. 2

Exceptío appellatíonis deferte quando obti-.

148. 3

met?

121. 95

qua

«qummad(; icvenituntur?

ELCEPTIO APPELLATIONIS NOE

EX

funtallegnde

.

il

15.4

ADAMISSIBILIS.

quando a]

l

udicee ex

oflicio fupplende? -5iZ

Except

&ende funt

«ceptio appellationis non admiffibilis quando

Qquan

ftatim litss conceftationi anng

149. 4. E50. €.

locum habet ?

121.93.

»

ur : & quando ? i/i4.

O ARRESTI ILLEGITIMI

etiamanre L. C. opponunt

EXF'EP'TI

ET INVALIDI.

Exepti

qua lit

is finite & privilegiatee dicun:ur? 149

qumg

u & quando lius 12

greffom impediunt?. i^

:

xceptio Arefti illegitimi & invalidi quando

»

]

ftatim in primo termino funt opponende, per

ebtinet ?

i17. 99

Ord. Jud. E. S. R. iisqu

teitatio

Exeyi

aunectenda

cq ;atis con

ibid. a.

EXCEPTIO CEDENDARVM ACTIONVM.

tefer

Exceptio cedendar

»

um acionum cui compe-

interdum usquesd fentcntiam & ad impedi-

tit?

129,12$5

| QU

endam executionem opponi poffunt 150

2bid.

- quando failiz?

B

db. 127

fed vid.

EXCEPTIO CE

$310NIS.BON

[9,

RVAM,

plur

es fimul adhibende .

ij

modo condidonaliter & alternative pro-

Exceptio cefhonis bonorum quagdo obtinet?

ponaætur

d8tdl.

125. 159

Exceer

eft dilatoria -

?;bid.

Quad

mixtz feu anomale fub peremtoriis cempre-

$

180,I

in executione opponitur

?bid.

bhenduntur

bdiken

181. 2

ibid,

inveniuntur etiam fu

quando falüit ?

dive:fo fine opponuntur

ibid. 3

| quibus hodie in Sax. El. cempetit, 97. 9.156.pp.

EXCI

ationem

EXCEPTIO . CITATIONIS DEFIGI.

non excluduncur p;r litis conteft

dbid. 4

ENTIS VEL INSVFFICIENTIS.

Exey

ibid.s

Tefen

quenam funt?

'"766 I

Exceptiö deficientis velinfufficientis citationis

Qu

Exceptio

nis definitio

uibus competit?..

Iot, 46

Exceptieni

bus pluribusuti nemo prohibetur 79

quanï

do non atteoditur?

zbid, 47

£

malitiofis non :f*c iü

dulgendum

i,

EXCEPTIO COM MISSIO NI

renunciare licet

ibid.

"

S L

aando failit ?

ibid. feq.

BENDENJIIS.

enda

Exceptio Commiffionis pendentis quando lo-

ii

dilatoriis litis centeftatio elt fuübjung

8). 9

cum

abet ?

uo, Ó

ibid. 10

TIO COMPARITIONIS

QUant

limitatur

EXCEP

PERSONALDUES^^»

[

Kxcept

jonum mate

ria per totius juris Syftema

t

lace diffufa deprehenditur

772

Exceptio comparitionis perfonalis adhibetur,

ExgEP

-quando perfonalis comparitio neceffa-

n qu;

dilaterisrum natura non eft,ut litis ingreffum

84.17

ria

31 co.

impediant

ibid.18

943

excipiuntur quaedam

quando hec neceffaria ?

95

*Planä

Abexceptionibus tota rei fa

!uä depende

t 76.t

EXCEP TIO COMPENSATIONIS,

ts

EXCEPTIO ACCEPTILATIONIS.

Exceptio compenfationis quando opponitur?

Exceptiov acceptilationis ïliberat debi

terem

154. 1e

EJ(CEd

156.17

quando probatur?

zb,12.

oþponimr etiam ante L, €.

157. 19

quando ceffat?

165.14, &c,

EXCepti

quando fallit ?

ibid. eo

EXCEPTIO COMPETENTI.E,

(

EXCEPTIO ANASTASIAN A.

Tlotor

Exc-*,e-ptio competenti& habetur pro dil

atorja.

hi

Exceptio Anaftafiana quando competit ? 133. 152

6. 37

' eft dilatoria

ibiz.

li

jnterdum pra'þeryemtor.iä'

qui-

—

st

tss

L. n6

quibus cOn*;petiic *?

96. 38. vid. 97. f

EXCEPTIO IMPEDIMENTI.:

iA

9739

quando fruftra opponitur ?

Exceptio impedimenti quando opponitur?ios.6t

ib

EXCEPTIO CONFUSIONIS.

quomodo probatur?

199,

2

N

Exceptio confuftonis cui datuz?

171.$7

EXCEPTIO INCOMPETEN'TIE, .

contra quem datur ?

ibid,

ndo ;)bfx-,

.tam ante, quam poft L. G. opponitur.

Exceptio incompetentiz ante omnes exceptige

n 9t

"g

:

o

neseít opponenda

. 85.2z

quando faliit ?

an in feriptis allegari poffit?

i/id.

I$ 507

EXCEPTIO DELEGATIONIS.

. -quando ceffat?

dbid.

Exceptio delegationis in quo confiftat ?. 168. 52

EXCEPTIO INEPT/EETPROHI-

l qundt

quando non attenditur ?

202. 170.54.

BIT/AE CVMVLATIONIS.

.l

EXCEPTIO DEPOSITIONIS.

Exceptio inepte & prohibite cumulationis

GT

Exceptio depofitionis cui datur ?

157. 2I

quando poft L. C. opponituz?

16.85

quando fallit ?

ib, 22

EXCEPTIO INEPII LIBELLI

i quän&o

D

EXCEPTIO DIVISION IS.

Exceptio incpti libelli judicium reddit retro

. nullum

Exceptio divifienis eui datur?

128, 121

13. 25&

TIONVM.

refertur ad mixtas.

129. 124

vid Exceptio libelli inepti,

ui conpte

quando fallit?

$ébs

EXCEPTIO INHABILITATIS.

t9.f

EXCEPTIO DOLL

Exceptio inhabilitatis quibusopponenda? 93.31

i.n]

:

vid. Dolus.

EXCEPTIO INTERITVS SEV

0OR

EXCEPTIO DOMINIL

CASVS. FORTVIIT,

] ab[iHCt?

Exceptio dominiir ubi objicitur ?

Exceptio interitus cui obftat ?

167. 49

n 139

14T. 149

quibus competit ?

sb. 5o

ibid.

quando non datur?

3lid, 160

quando fallit?

168. 5,

ifid.

EXCEPTIO ERRO RIS.

i,

vide Etror.

EXCEPTIO JVRIS DELIBERANDI,

jitur etiam poft

p

EXCEPTIO ERRORIS CALCVLL

Excep tio. jur.is deliberandi oppor

107.64. 168. 65

DEFICI-

Exceptio erroris calcuii quando obtinet ? 139. 168

. quibus non competit ?

ibid. 66

NTIS,

refertur ad peremtorias

EXCEPTIO gVRISTVRANDL

quande non attenditur ?

140. 156

iscititionis

£b. 157

Exceptio jurisjurandi cui competir, & contra

10l, 4

EXCEP'TIO EXCVSSIONIS,

uem?

166. 45. feqa.

i. 4

vid. Exceptio Ordinis.

quendo opponitur ?

107. 47

0NIS .

quando failic?

ibid, 48

EXCEPTIO FALSL

EXCEP'HIO LAVD ATIONIS.

Exceptio falfi quando competit ?

143. 167

qando lo«

quando ceffat ?

14.4.170

Dxceptio laudationis cum exceptione litis de-

tio. $)

nunciationis non confundenda $7. 25

EXCEPTIO FERIARV M.

ibid. f.

ONIT.

Exceptio feriarum eft irrenunciabilis

104.56

quando opponitur?

88. vid. z^. g.

inquavis judicii parte opponitur

193. 64

EXCEPTIO LEGITIMATIONIS.

, adhibetuts

an competitiis, quitempore meffium,

vinde-

(o necle

ihiarum, non funt oceupati?

db. gg

Excepiio legitimationis in quavis judicii parte

N

9*:3

quando fruftra opponitur?

adhibecur

4.32,

DI

ferüiss humanis in

194. $6

quando adhibetur contra mafi'turn?

ilid,

roNIS

quantum hodie in Sax. EJ.

EXCEPTIO LEVTIERATIONIS

derogarum ?

Io

DESERT/E.

oPpgnitur?

EXCEPTIO FORI DECLINATORIA,

j ?

Exceptio leuterationis. defercz gumdo obti-

net?

i

Excepcig stri decliuawria eretenus proponen-

a

121. 95

nl

3.7. & 86.22

EXCEPTIO LEVIERATIONIS

NTIE

notoriam tamen in fcri ptis alleg.

are licet6,22

NON ADMISSIBILIS.

EXCEPTIOG VARAND.JE,

10 &hï[ial

Exceptio Gyarande quid operatur?

Exlceptäa leuccrationis non admiflibilis quando

P.

n.7

. locum babet $

T317, 92

»

EXCE-

gi

n

E

s

—

INDEX l. PARTIS i.

p

EXCEPTIO LIBELLI INEPIT.

EXCEPTIO NONDVM

TENF&'F/E

EXC

AMICABILIS .COMPOSITIO NI $.

Exceptio libelli inepti fub .fe mmprchendxt

,exceptionem , libelli generalis, ,obfcuri

Excepuo non.tentate amicabilis compofitionis

Bicoptio

;& altermativi

n$. 8t

.quando comperit?

409. 65

n

in quavis judlCll parte opponitur

n6.82

EXCEPTIO NON NVMERATA —

quat

vid. Exceptio inepti .libelli

PECVNIZ.

quand

Exceptio non numerate pecuniz cui & contra

It

EXCEPTIO LIBELLI MVTATI.

uem datur?

Jixceptio libeilli mutati quando recte opponi-

EVIN TE

gþläl

.tur?

nó. 85

,ad qund datur?

Exceptio

EXCEPTIO LITIS DENVNCIA-

,opponenda intra biennium.

372.62

p

IIONIS'

Aimitatus

.£b. 63

quad

-quando non attenditur?

zlv 6s

EXCI

Excc»puo litis. äenunc;ateoms an dilatoria, vel

,de exceptionenon numerate pecurie dxfpoa

Ereeptie

.peremtoria?

88

dfitio.Ord. J. E. S, rec.

173. €.

quan

oft fen:entiam opponi poteft,

zbid.

EXCEPTIO NON RITE FORMATI

EXCEPTIO LITIS PENDENTLUE.

PROCESSVS.

ET

yid. Exceptio preventionis

Excepno non rite formati Proceffus quando

Eretio

BEXCEPTIO LOCI NON TYTI

Jocum :

abe!:2

3. 2. 17. 86

H

Exceptio loci nen tuti quibus scompetlt? 1og. $9

quando ceiTat?

,H7. 87

EX

sbid. 6o.

EXCEPTIO NON SECVTI 4M--

quando non attendirur?

PDLEMENTI.

Ex"cp'm

EXCEPTIIO METVS.

.vid Metus

Exceptio non fecuti mp.cmcntx quando op-

qui)

EXCEPTIO MORATORIA

.penitur?

Jas. H2

4bid.

EXC

.quando non attenditur?

Excepti

Exceptio moratoria quibus competit?

23.107

EXCEPTIO

NOVATIO'NIS,

quem

quando non attcndltur?

124. 108

Exceguo novationis gemmt obligationem.

EXCEP, TIO NON. COMMVNICATI

429.58

quand

LIEELLJ

quando.non procedit?

f&td $6

EX

Exeyi

Exceptio non communjicati libelli quando £al-

ZXCEPTIO NVLL]TATIS

it?

102. 49. & y,

Exceptio &ullitatis eft dilatoria

. .122, toO

quaR

EXCEPTIO NON COMPETENI[S

.quando locam. habec?

123, !02

YXCE,

ACTIONIS.

E XCEPTIO NV]UT/IUJ CON 41?.4(.1'/3

l

vid. Exceptio incompetentiz,

F.mpt

Exccptxo nulliratis contractus.contra ;que m&:

EXCEPTIO

.NON DEMONSIRATI

mquem finem proponitur?

79

INTERESSE

opponitur tam ante, quam poft L. C, . äzd 91

,quando non attenditur?

ibid 92

Excopt

Excc ptio nondcmonüxm mterefï'e &ontra quem

.datur?

EXCEPTIO O BSIG NATIONIS

E 162

VDICIALIS. -

te(le

quomodo probanda?

142

W

EXCEPTIONONDVM REASSVMTI

Exceptio judicialisobfi ignationis cui datur?i7.2t

lus

SPROCESSVS.

.quando fallit?

:þld E

EXCEPTIO ORDINIS.

elly

JExceptie nondum reaffumti Pxoceffus quando

Exceptio ordinis cui datur?

A25.H$

Intey

obtinet?

i20. 91

. eít d:htona

1216 15

quan

Reaffumtio litis, intuitu heredum .per Ord.

mixtis :nnumeratur

TY

ud. El Sax. rec. eit abrogata.

| 120, ?H?H.

iþhl izo

127. 11

EXCEPTIO NONDVM RELAXATI

.quando non locum habet?

EX

ARRESTI

EXCEPIIO PACTI CONVENT[

TEMPORALIS.

Exceptio relaxati Arrefti cuxfubvemtï ;39 151

Exceptlo pa&i conventi temgcral&s ,quando

Excep

quando obtinet?

ibid. p72

obtinet?

hodie in Sax El. cur locum non habeat? 19. rr,

quando non attenditutr ?

ibig.106

123.:04,

&i

&tla

EXCEPTIO

pto

(

UE tearc. a

— ÁÓ—

I'NbEX l. ?ARTIS L

BOC

!T4TJ

EXCEPT!O PACTI DE NON

ONIS,

PETENDO.

EXCEPTIO R þELI JVDICATZE.

Wlitionig

" Excep

tio rei judicatz quando contingit ? 164.35

Exceptio pa&i de non petendo quando obti-

net?

ut óbtineat que rgcluirun;ur T

ib. 40

M.

176. 71

quando nonattenditur?

ibid.

ATA

quande opponitur?

s^id. 72

EXCEPTIO RESTITVTIONI

quando ceífet?

19$. €,

IN INTEGRV M.

-

Lcontms

EXCEPTIO PLVRIVM LITIS

Exceptio reftitutionis poft quadriennium pro-

u 6t

CONSORTIVA.

shi

limitatur

poni non poteít

98. 41

Exceptio plurium litis confortium quibus com-

unde oritur ?

dbid.

n

pecit?

ibid. 36

95« 35

ibid, 42

46

quando non attenditur?

interdum peremtoriisannumeratur — i//7, 43

d

EXCEPTIO PLVS PETITIO NIS.

quibus competic?

99. 44.

(ie difo-

Exceptio plus petitionis eft dilatoria

125. 110

quendo non attenditur ?

100, 45

D

quando obtinet ?

ibid. 109

EXCEPTIO RETENTIONIS,

TM

EXCEPTIO POSITIONIS NON

Exceptio rctentionis quando obtinet? 150.529

eft dilator!a

ADMISSIBILIS.

E

ibid.129

g quindo

Exceptio pofiionis nonadmisübilis quando

. quazdo fallic?

:

132. i31

TR

cbtinert ?

.110, 7I

EXCEPTIO SATISDATIONIS,

PT

EXCEPTIO PR/ETVDICIALIS,

Exceptio Satisdationis quando admittitur212. 26

Cautela, quando hzc exceptio opponenda?

If

Exceptio przjudicialis contra quem datur ? 144.

1

"

]

EXCEPTIO SATISF ACTIONIS-

indo op

i;uaxido ceffac ?

ib. 166

[

.EXCEPTIO PRIESCRIPTIONIS.

Exceptío Satisfa&ienis in quo confiftit? 156.1:5

int

Exceptio przfcriptionis eftirrenunciabilis go

en difatoria?

2bid.i6

YT

quem eftectum babet?

1:8. 23

EXCEPTIO ENATVSCONSVLTI

quando ceffat ?

165.38

MACEDONIANTLI.

gm(mcm.

EXCEPTIO PR/EVENTIONIS.

A05

Exceptio SCrti Macedonianicuidatur? 173.66

db sl

Exceptio preventionis an confundenda cum

quando opponitur?

15. 67

exceptione litispendentie ?

89. 27

quando nonattenditur ?

174.68

D

uando non attenditur?

99. 28. & 44. p.

ei claufula juratoria nil derogat in literis

. m. 1

EXCEPTIO PRIM/E INSTANTIZE.

camb, ftudiofi, in El. Sax.

4 f.

J 1ot

Exceptio prime inilantize quando non attendi-

EXCEPTIO SCiti VELLETANL.

reACTIS

tur?

86.33

Exceptio SCti Vellej, cui datur?

175. 69

) quni

EXCEPTIORECVSATIO NIS

quando fallit?

176.70

g 9

JVDICIS.

EXCEPTIO SIMVLATIONIS.-

C, diid. gt

KExceptio recufatoria prima effe debet

92.10

vid. Simulatio.

dup

- limitatur

i/id.

EXCEPTIO SOLVTIO NIS.

recte etiam objicitur judici ordinario

2330

Exceptio Solutionis

uomodo prx batür? 151.6

QNIS .

non objicitur toti collegio

ibid.

probatur per conjec

:

uras&praefumtiones 152.6

"limitatur

ibid.

perJuramestum

ibid,

hij

ibid,

10id, 7. 155. c.

ii

eit probanda

quando non a:ctenditur?

5

interdum actionem 3njuriarum parit

:

Inexcep:ione Solutionis quomodo verbum fo-

quando non attenditur?

LA

lutionis accipitur?

1 !ls

nj

Anea, que ante oppofitam exceptionem recu-

EXCEPTIO SPOLIIT.

né.i

fationis gefta, nulla dicenda ?

ib,

xceptio Spolii cui datur?

16.142

n5f

EXCEPTIO REFVSIONIS EXPEN

n

eít dilatoria

fbid, 143

ii

$.A4RVM.

quando probanda ?

137.1 48

2

Exceptio refufionis expenfarum quando obti-

net?.

probatur & per documenta & teftes

137.149

ut, 72, ibid.aa.

anperjuramentum ?

138. 150

lis;fimndo

& actori & reo eít communis

ibid.

quando ceffat ?

1b. 151

1104

etiam in alia caufa adhiberi poteít

1b1d,

exceptio fpolii quomodo fecundum Ord

. Jud.

jlid. 106

rodeít etiam reconvento

ib.

(

S.R, opponc':nda & pe;agenda? 13-sf 24

P(T/:önnik. Civil, P. 1L)

n

hesctitiadad

rNbEXL PARTIS r.)

p

oräo»in ea fervxncius

ibid. 60

EXCEPTIO SVB. ET OBREPTIONIS.

nitur?

exceptiones

ibid.61. & 328. 63

Impedit

Exceptio fub-& obreptionis «quand,o oppo

121. 97

quid de cadem per Otd

ec. fan-

insedim

citum ?

326. 05.

[

quando non attenditur?

122.99

EXECVTIVVM PRECEPTV M.

Cindi

EXCEPTIO TERMINI ANGVSTI

betur?

Executivim preceptum quale fpatium contine-

Exceptio Tcrmini anguíti quando adhi

rc debeat? 3s9.7.1eq. j'o. 9. feq. & P.

102. 5f.

quomodo hoc fpatium curratc?

"

( 319.10

Inpenfe.

; Quaïdülunlamehdmu;g

103. $2

r

ici

H

ftánda? 311.12

]

EXCEPTIO TRANSACTIONIS.

quomodo formandum fi res p

quomodo, fi debitum folvendum?

312.14

Attio inj

2

Exceptio transaGionis fimilis e(t exceptioni rei

$

quomodo fecundum O. J. E. S. tec. /id. c.

f

judicate

165. 42

EXPRESSV A.

duobus modis opponitur ?

ib, 43

prelcr

quando non attenditur?

ibid, 44.

Pro expreffo de jure habetir non folum quod

n

verbis exprixþitur, fed & quodagitur. 7

IN

EXCEPTIO VSVRARI/ZE

E

PRAVITATIS.

FACTVA.

Exceptio ufürarie pfavitatis cuidatur? 179.93

Ex fa&o jus oritur

19.13

duteioga

atcendítur in ipfa executione

189. 94

In facto difcutiendo quid confiderandum? — 510

EXCIPIENS.

FINES.

: .omne;

Excipiensnon videtur fateriea, que exceptio-

Q:e füb iisdem finibus concluduntur, omnia

f

ne includuntur

/29.5

ejusdem naturz & qualitátis judicantur 8

ydad|

limitatur

sbid.

Cum fines demonítrant fundum,omnia ad i]llum

tü

EXECVTIO.

i

um continentur

pertinere cenfentur, que complexu fini-

xon

Executioni demandanda fententia quando?

398.2

199

n

FVRTVAM.

C

de executione facienda judicem imploret vi-

167, $0

nefint

CEOT

309. 1. & 6

Furtum refertur ad cafus fortuitos

Executio quomodo fizt vel immediate , vel me-

G

vjdt

diate?

ibid. 4. & a.

GEM

INATIO.

üv

bentis voluntatem of'cän-

gene

Executioni opponendas exceptiones ob!ervat

Geminatio enixam ju

it

jpeai

Advocestus condemnati

311.14. & e,

122, 99

item fpontaneam quorundam bonorum

GERAD A,

x ip

oblationem .

-30.

Gerada prefcribitur anno

159.50

J

Executionis peragende or

do qua!is"?

iD.]

faliit in fucceffione filie

: .

quad

andum

GVARAND A. .

quad

Exccqtionis objeétum a victore denomin

101d. 16

Guarande preftatio exigi. poteft. in judiciore-

-Emerzog

EL Sax.

conventioni: ?

1. 73

ei competit ele&io per. Ord. | jud.

rec.

ibid.f.

& n Proceffa ordinario eriminali

112.73

Quand:

^

de obje&o execut. diffenfus quomodo diri-

quando non exigitur?

ib 74

mantur ?

ïnmuä

3230. 64.

Guaranda hodie in Saxonia EleCt. plane abro-

Executioin mobilia: quid circa eam obfervan-

gata eít

€9. v. 112. ££.

dum?

3. 20« & 314 £.

Inrerpe]

Executio in immobilia quot,

ä!

quibus actibus

IGNORANTI A,

|

facienda?

3'4.2t

Tgnorantia & error differunt, & quomodo ? 179.88

Executioin fpecie fic dida, quomodo peragen-

IMMISSIO.

It

da?

ibid.22.

D

ejus effe&us

ibid, 23. & h.

Immiffio fequitur c:—;ccutïnncm, in fpecie. di-

am

quomodo ea folennis evitetur?

24

316.25

ill.ttl

. quis inde effectus?

?2,

hodie in S:x Ei,fic*mqa&u una cum e

Xocu-

ib. L,

tiohe

4bid, n

quis jure Ord. Jud.tec,

quomodo fizt?

dbid.ag

.intc:

Executio in nomina debitoris activa quando &

quom»^do habeaturpro rea!iter faCta?

15.26

qua racione facienda f

326.58

337.59

aliquando'fit cum exmisfione

ibid. 27

chus effeQqus ä,

ejus eiï*'ecfc; us

317.28

J

IMPE-

1

Z

INDEX ILPARTISI '

ilid. (o

IMPEDIMENTV M.

JVRAMENTV M.

&pp.6j

]ufamentum eft de fubftantia teftimonii 238. 10

xc fn-

Impedimenta legitima quaenam fun: ?

106.63

impedimenta legitima quando & quomodoalle-

interduin omitti poteft

239.12

960

ganda fec. O. J. E S. R.

107. f«

ante depofirionem przltari debet

240.13

"UM

2447

Condemnatio ad legitima usque impedimenta

qui defziie poffunt?

$/id, 11

contine

hodiein Sax, E. abrogata

ibid.u.

quande defertuc?

quando deferendum jure O. EL S.tec.. 2/iz.c.

g &

IMPENGSJES

245.19

"

j10.10

Impenfe quotuplices?

131. feq.

acceptari debet & quando?

|

acceptatio remiffa hodiein Sax EL & quid ejus

j 31'[. u

IN3VRLARVM ACTIO.

A

]

oco obtincar?

245. 4.

yn

A&io injuriarum civilis & criininalis non. pos-

247.31

T

pricftari debet in perfona propria.

fant cumulari

13.27

quomodo przrítandum fit ab univerfitztibus

prefcribi-ur tempore annali, tam circa inju-

& collegiis?

:

246. €.

um quod

rias verbale:, quam reales

159.30

erc ve-

praftare poteít pupi

llus, fi lubensid fac

r 7

INSINVATIO CITATIO NIS.

ibid.32

vid. Cítatio.

circaju:amenta impuberum & minorum quid

INTERROGATORI ..

Ord. Jud. El, Sax.rec, difponat? 248.8

preftaturin loco judicii

248.33

j

juterrogatoria apte componere artificium eft

limitatur

ib. 34

m? $o

293.E

omnes circomftintias & qualitates rerur

mre«-

prettandum hodie in Sax. El horis antemeri-

ibid.

dianis

:

248. 7.

y omnii

fpicere debenr .

etturd

yelad perfonas, velad caufam ipfam dirigun-

praftatur fuper omnia verba confcientiae

tfut

254.2

comm:ffa

ibid, 38

id dlum

uando pro przftito habestur?

252. f.

xu ni-

non admittuntur, que propriam turpitudi-

nem teftis continent

i$.3

quid fifuper quantitate delatum? quom»do

2

caurela in hoc paffa

ibid. 4.

preítandum fec. O. J. E. $. rec. 249.7.

declinaii poteít referendo

2

ne (inc impercinentiavel captiofa

ibid.5

El

NNS

rejicie: da, qua pro diris & execrationibus

ad-

circa relationem juramenti quid Ord. Jud,

255.6

Sax.rec. difpofitum ?

250, £. tit.

duutur

relatum probationibus declinari nequit 25142

generaua quz ?

ibid. 8

m oüän-

fpecialia qua ?

ibid,

deferensnullaadmittitur reprobatione ;2/4.

.

i

habet vim rei judicatee

252. 43

11, 07

€x1

píis articul

is, caufe meritis &;Mb&antia—

libus formanda

ibid.

non impugnare licet ex documentis noviter

256.9. & c,

repertis

ibid. 43

D

quande exhibenda?

non admirtit a&ionem in alio j

Adició

ibid,

Ti

quando non admittuntur?

252.0. & d

Interrogatoriorum copia an adverfario dandi?

js

ramenti delatio poft litis conteltationem non

2I. 21

256.10

eft permiífa

dicioree

um fit

1 7j

Cgf.ïand

o faper interregatoriis judex non exami-

locum habet;etiamfi nihil adhuc probat

241.1

naveritteítes, quid faciendum? . 2:7. 1

112j

ib.14,

inomnibus caufis & aQionibus .

ibid. 2

ij

Formula interrogatoriorum

limitstur

242,6

INTERPELLATIO.

D z*org-

'ex Ord. Jud. rec.

243. P.

, TIà. 0^

d pro-

eft fpecies probationis

2b. 4

Imcrpeäaäio debiteris quando,- & ad quic

22.f.

actori & ree competit

241.

INTERVENTIO.

141, 162

quidjure O. J. El. S. rec. obtineat? ;/;z, a.

Interventio quando obtinet $

relatio convenit cum delatione249.37.250.39

0988

Tnterventio quo tempore fec. Ord. Jud. E. S. R.

250.40

142. $5.

quando ceflat ?

gt d

fufcipienda?

relationis teriminus eft criplex

249.38

intervenienti accefforie,quid fecundum eand,

praftiti effectus

252. 43

3&6.25

. Ord, faciendum?

2b, tf

| execu

Ad Juramentum oblatio fic intra oCto dies 244.15

Antervenientis dolus quomodo coerceaturt

q

uando interpofita Leuteratione vel appella-

ilid, f

1018,

tione oblatio fieri debet?

25.16

4libof

VDE X.

ihió

uando o&ctiduana preícriptio circa oblatio-

| judex

nemini impertire folet officium , nifi im-

nemnonobfervatur? —

o

pleratus

4

2?5. pj.& rg

a

gEff.f 2)

:M PE-

/

E t

m

INDEXT PARTIS I

—

Injufaþenti delatione cautus fit A&vocat.ggz. $

quando poft decendium admittitur?

3eo.8

ineptu

Super juramento preftito fententia non admittit

admittitur a tribus & pluribus fententiis 3or.t

1b. 32. & 4. c.

'itainq

leuterationem velappellationem 251, 43

quando non admittitar ?

3

SVRAMENTUM CALVMNIA.

an deneganda in proceffu inquifitorio? ij.12

non facit novaminítantiam

$01.16

Juramentum calumniz preftare tenetur defe-

s

per Ord. J. E. S. rec. unica tantum leuteratio

facï

-

rens juramentum

245.20

1

nonbhaberlocum nifiaparte petatur — i//d. 21

intuitu unius fententiz conceditur 302. 7

Libsli

Leuteratione interje&ta, prior fententia in de-

l

incaufa univerfitatis quis preítat? — 246. 23

terius mutari poteft

piaftat T'utor

-dbid.24

04.17

Cefliona:ius

ib. 26

Leuterstionis interponende fatale

259. $- f.

(

libería parentibus exigere nequeunt . i5,26

an prorogeri poffit ?

eo. 6

beneficium in quevis gravamine permiffum

non habetlocum,

Juramento a judice vellege

eít

0opia:

ivjuncto

246.27

1014

ttpeti

excufat viCtum ab expenfis

247.29

profecutio qudmode expedienda ?

302.14.

limitatür

profecutionisterminus hodie in Sax. El. fub

- db. 30

L'&bdïix

Si deferens de calumnia jurare nolit, j"

ramei-

qua poeria petendus in ipfa fchedula Leu-

E

prim

tum delatum pro praftito habetur 25.28

terationis?

&

fecun

VS.

quomodo fecundum Ord. J u

d.ELSx.t

ec

:

tetihi

a&facto

49

392. £, & 305 f.

qut

J uls poficum eft in cauf.

vim non habet proteftatio

305. 25

debe!

L,

ormula

305. 26

LAVDATIO, .

lni

vide: Nominatio Auctoris.

InLeuteratione delitio juramenti locum non

habet

*

pitte

304. 21

€men

LEGATARIVS,

Super Leuteratione juramentum malitiz quan-

Legatarius tres aCtiones habet

0 de'erat judex ?

.

04.22

12,24

quid ex Ord.

afu ob-

Inlibellf

LEGITIMATIO.

tineat ?

Jud. El. Saxf rec. hoc c

E

ibid. b.

Legitimationes una cum libello tradende , per

- 60.9,

EX

1

O. J. E. S. R.

EXLEGE DIF

FAMAR I ACTIO.

d

. quando cum prima pofitione producendz ? i/.

Libelli

LEVTERANS.

A&io ex ]. öiffarqari non poteft cumulari cum

actione injuriarum

13. 26

Tut

Leuterans intra 6. Septimanas & 5. dies, a die in-

Circa sCctionem ex 1. diffamari non sttenditnr ex-

Qu

terpofite Leuterarionis, pro terminoad

[

profequendum iuftare tenetur

ceptio pizvention's,X litis peüdentia ot

300. 9

AGioex L. difiamari hodie in Saxonia Éle G.

dayi

QU

&

LEVTERATIO.

ubi fieri debeac?

ibid.m,

Leuteratio in multis convenit cum appellatione

LEX $1 CONTENDAT. FF. DE

Licity

121. 93

|FIDEJTVSS.

non admittit no;ms probationes

304. 20

In provocatione ex l.fi con:endat, quomodo

quando non admiffibilis ?

121. 94.

petitum formandum ?

I

,fieri

rejiciturfine expresfisgravaminibus — 304. 19

non attenditur exce

ptio preventionis, & litis

Vicitar

fecundum Ord. Jud. El.Sax. rec, indiftin&e,

pendentie

, &füb qua poena?

3o4. g.

Provocatio bzc ubihodiein Saxonia El. fieri de-

l

quando deferta eft?

eac?

Lict

121. 96

:b m.

frivola meretur condemnationem in expea-

LIBELLVS.

Pi

04.18

confveiudine & moribus Saxonicis intr

oduc&ta

L:bellus rfü principium & fundamentum judicii

el

15.1

Vigid

298.1

ordinariusin omnibus cau

*

!

fis haud exigituri6,s

competit omnibus per fentent. gravatis 299.2

articulatus reJicitur

19.16

& appellztio conveniunt

ibtd.

alternativus rejicitur

15.17

U

absque mandato interpofita quando fubíiftit ?

diciter truncus. arboris judiciarie

15.1

zbidl.

continere debet arg

umentum Logicum 7,

1bid.

vnius partis generalis alteri parti eft commu-

ni$

:

dicitur Sy!logi«mus Praéticus

Litisc

ib. 3

formatur per Enthymema

18. 11, & e.

limitatus

ib. A

quot modis dicitur obfcurus ? .

18.13

qui

ineptus

t

——

INDEXL

,P»*ARTISJ. : '

NU

u

-

ineprus quando ?

19 15

M.

Q5 JotT

icaineptus, vel o

bfcurüs, ut fuftineri ne

que-

MAND

AT

ARI VS'

IT 7

0* a

clarandus

at, ftatim rejiciendus, a ut pro inepto dc-

Mandatarius inítru&useffe debet mandato legi-

timo

joyá

3.0. 16. gg.

45.3

eüterati

facit, ut Actor in expenfas & Advocatus

mandetum in exordio prime pofitionis exhi-

in multam condemnetur

tbid,,

bere tenetur

6. 8

Itüryo.d

Libelli alte:natio obfcuritatem & incertitudi-

pro expenfis jadicialibus tenetur

$0. 19

tia in d-

nem siet

ibid.V7

41

limitatur

:bis.ig

quomodofibi ratione expenfarum & damni

usf

in formatione mandati profpicere poteít

$6

quomodo toleretur per Ord. Jud. E.S.

£t

erilum

rec.

ILX. 20.€

Mandatarii officium in caufa fibi demandata i:ul

e

copiaan citationi inferenda?

319

ire poteft Advocatus

45.1

joit

répetitio in Terininoan verbotenus neceffs-

ib.2

[UATI

ria :

66.25

limitatur in curiis prcvincialibus

v El, füb

MAND.ATVF A.

dula Leu-

L—ibwe.läi requifita probe atrendenda

16.7

Mandatum fpeciale que requirunt ?

471

primum eft, ut perfona judicis innotefcat 77.8

quz non requirunt ?

ysf,

Ífecundum nomen a&oris & rei

ibid. 9

quid Ord. Jud

HELS

, Say.teC,

teriium, narratio facti

17.10

.ree, difpofitum ? 49. ?

kf

19. 15

quibus modis finitur ?

45. 0. 52.24. feqq.

3052j

quartum ,conclufio

21 22

Mandati requifita

45.4. feq.

debet effe apta & preiniffis conformis

quorum primum nomen conftituenris i. & «

g uf

unde dicitur ?

19.15

2) nomen Procuretoris conftituti

6

CU 1107

partes voluntarie feu arbitrarie que ?. 20.19

fi

$042

emendationem & correctionem ut prefcin-

- quid

i plures Procuratores fimul.conftituti ?

je quan.

dat reus cautela

$.&c.

Inlibello brevitati ftudendum.

27.33

I

3) nomen adverfarii -

25, 10

ei ob

304.22

4) nomen judicis & magiftrztus

:21d. iX

ad fübtilitates juris nimio cum rigore refpi-

iib

ciendum non eft

36

5) caufa, ad quam Procurator conftitutus i/. rz

claufula falutaristuto omittitur

7b. a.

6) claufule slíqua

^

49. 16, feq.

"TO.

Libelli mutatio & correCtio differunt

26. f.

7)locus, annus & dies

ylari cum

8) Subfcriptio mandantis

tb; 23

mutatio eft vel effentialis, vel accidentalis ;£.

, Cautela, quando niandans literarum ígna-

!32

quzenam fit permiffa ?

ibid.

.rus

ibid.

Mitrer

jurium allegatio & cumulatio ftulta eft

16.5

dentia ol

claufulz fuperabundzntes qua ? 20.20.& 21,fq.

quidOrd J. E.S.Rec.

"

hoc cafu requirat ? 51 4

n

nil E]C&»

9) Sigillatio

did.m

LICEPATIO:

Quid fi mandans figilium no

r; habcait ? :'[Mïle

Licitatio fieri debet pure

-19. 314-

per O. J. E. S. R. eft remiffa

! 52.f.

. DE

Forrnula

9

veloretenus, vel in fcriptis

ibid.3s. & t

ds;gt

1s

fieri poteft pro pecunia parata, vel in certos

defectus non fuppletur per literas man

quomado

terminos folvenda

120, 36

4713

[

Licitationera quomodo retra&tet debitor ? 521. 9

limi-catur'

4814

t &I!US

quomodo debitor & ereditores fimul /74.40

nec per chartam blancam.

1

I

g

Qenam claufule in mand:to neceffarie

| feride

Licitationis primez jus

320.37

if

q.

DA

hodie in Sax, EL fublatum

16id. &,

Inmandatohzredum mentiofieri debet 4«.5.

X cur?

LIQVIDVM.

ibid.

per Ord. J. E. S. Rec. remiffa eft

ibid. b.

nJ

udicil

Liquidum debitum vel creditum quodnam dici-

fallit in Tutoribus & Curatoribus, qui man-

a

tur:

154. H

datum ad bona pupillorum vel minorum

,,mumï.

LITIS CONTESTATIO,

dirigunt

-46, 6

j

; vid. Conteftatio litis.

fic etiam Senatus vel. univerfiras inft

rumense

(

LITIS DENVNCIATIO.

tum Syndicatus non ad heredes, fed ad

jl

fucceffores extendit

1b1d,

um n

Litis denunciatio differta nominatione Aucto-

á

In diverfis caufis quelibet fpeciale mandatum

[

ris

expofcit

ibid,g

gt

quænam'de ea notanda ex Or

d. Jud.E.s.lï'üj

De revocatione & renunciatione mandati ex-

1.5

preífa

æeptus

LFfff; !

n

I'NDEXI.'PART:S L

———À

operam

- preffa &'cacit.'a quid per O. J. E. S. difpo-

licet immemoriali tcmpd:e'omïüä, non li-

fitum?

$3 kX

bertatem exigendi aufert Domino

271

Preloipti

quando praefcrbit?

ibid.

intettuy

" MERCATORVM LIBRÍ

Mercatorum libri an probant?

228.23

ja

Àl præf&:

f

quidjure Ord. E. Sax. jud. rec.

PA X.

*

METYVS,

ä&iä k.

Pax eft bonum perfuafibile, non compulfibile

lóter pt:

di

PETITIO.

58. 5

Metits vanus X injyiftus non attenditur 177.79

Contri pti

exceptio 'cemþrehmdä?uï fub Ex

ceptione

Petitio alternatriva. vide: libel!i alternatio.

dat

0i

2b1d. 77

Petitio refponfionis, lizis conteít. & recogni-

ibid.58

tionis pro retione proceceífus facienda,

quousque differunt?

23.24. & P.

In grefa

quando non attenditur?

ilid. 79

quid fi in ea error commiffus?

sbid. b.

ft

MONITORIA.,

Prafcript

*

Monitoria, quenam effectum preventionis &

Petitio pro expedienda probatione neceífaria

]u

90. 5

eft, fub poena defertionis

«

litis pend. tribuant hodie?

195. 2g. i;';.;ä.

AMORATORIA EXCEPTIO.

ejus-n formula

POSITIO.

vid, Exceptio moatoria,

In frontifpicio prim« pofitionis Acvoca us no-

Prefuntio

MVLIER,.

tità

m'oa & cognomina clientuin , item no-

Mulierum interceffiones &

renunciationes

bdium ceftra & habitationes , fub poena

quando & quompdo fiunt?

175.69

s.*haler. exprimere tenetur

263:17

Praisleg

N

Noimen tamen Mandatarii exprimere ne-

"

if

ceffe haud eft

227 AT.

NOMINATIO AVCTORIS.

Nominatio Au&toris non confundenda cum li-

Sicud etism in caufa pupillorum & mino-

Probitio g

tis denunciatione

rum nomina Tl'utoerum &GCuratorum 7219

eipedie

87.f.

Po£tioni tertie partes renunciare pofi;nt 71. 38

Qles,vel

uid circa eam obfervandum ?

£8. feq.

n pofitiopibus Advocatus fit brevis

64.26

pet docy

quid ex O:d, Jud. E. S. rec.

89.k

abítineat Advocatusa nimia LL. & Ddum l-

NOVIZIAS.

| dbid. 21

per telt

legatione

ibid.22

Aftmam

Ex'novitaæ mal

a fides preefumitur

a convitiandi licentia

Imit;

NVLLITAS.

^ POSSBSSIO.

Tübation

Poffeffionis interruptio eft. vel naturalis vel

Nullitas gxlando & quamodo committitur ? 125,

102

civiiis

66.28

fj

POSSESSIONATVS,

-

62

Nul-lizas ex defectu mandati vel citationis, fem-

Probazimïi

per urgeri poteft fec. O:d. J. E. S. R. 94.0

þro poffz

ffionatis quosnam Ord. J. E. S. R. de-

Qundo

nifi modus pzocedendi fit ratihabitus 04,

clarct?

114:.66'.

Q

NVNCIVS.

JJ REAUTTUA.

&rerio

Nunciojürato dehis, que extra fuum officium

i).raäïca eft feientia digetiva , & ubi Theoreti-

tiec]e

funr,.non-crcditur

16.16

cus definit,ibi inc pit Pra&icus 27.54

Probzg

O,

PRJESVDICIALE.

tij

In prejudicialibus de yoluntate agentis claris-

Pmüm 1

'" OBLATIO 4D SOLVENDYM,

62,16

'Oblatio ad folvendum duplex eft

1537

. fime conftare opor:et

OCVLARIS INSPECTIO.

PR/ESCRIP TIG.

Iprobar

Praefcriptio quotuplex ?

1$9. 29

g pto

Ocularis infpe£tio poft cönclulïongni caufz ad-

Prafcriptio annalis quand

o Sb;ing; ?

15.30.

it

mittitur

283

a(u asP

d

d circa eam obfervandum

O:d. Jud.

quinauennalis

ibid, 3

( qui

X, rCc.

jure

Vicennalis

160,52

Bh

JEl. Sa

ilid.e,

:

tricenhalis que perimit?

^

ib.!'d. 3

Ptobay

OFFICIALIS,

quadragenaria quando obtinet?

45,14.

Officiales Principis, in civitate , ubi habitant,

*X par

officium autem alibi preftent, ordinarie

immemorialis quanto aunorum fpatio defi-

nitur ?

di

161.35

l6t

impsrr"

loci domicilii jurisdi&tioni fubfunt 86.24

;

differt a centenaria

OPER ..

Prafcriptio eft. probanda

163. 38

ibid.

Gperarum exa&tio eft res mere facnlcgcis. 27

téipore belli & morbi nen currit

operas

ettti

-

PC

'

INDEX I;

PAR'FI'SI .E

—

— —

, non [i-

oeperarum q-uänd-o currit?

273 Probatorialium 'arti;cu.lqmm formula 1962 3

MO 27

Prafciptionis tempus quod?

159.29

In probatorialium articulorum formatione que

interruptio per folam citationem fit. 157,38

obfervanda?

il !

194. 23

Ad prefcriptionem que requiruntur? 758. 25.

PROBATORIVS TERMINVS,.

eqq. usque n. 37,

Probatorius terminus quinam eft?

190.5

npulü&le

Iiter prefceripiionem & ufücepionem hodie

f

extenditü

(5

differe

iiL

ie funt fublate

158.24.

1

r in cauíis braxandi jus concernen-

