l. 2. &. coutrarium C. de veter. enuct,

Et quïii ftultius, quam citra necefitatem multis fefe probandi oneribus

ï

fübjicere, & adhuc reo evagandi occafionem przbere?

Oldend, in Syllog. except. p. m. 437. . Praterea.

4 Hinc etiam parum prudenter agit actor, quando in Proceflu ordinario

libello documenta adjungit, qux tamen ante litis conteftationem pro-

du&ta nullam habent vim probandi, quia potius periculofa eft hxc pro-

du&tio ante litis conteftationem fa&ta, dum reus deiínceps litis conteftati-

onem, pro renata, reftringere magis, vel ampliare, & exceptiones alias

l

$ omiffas invenire poteft. Iuc pertinet ftulta in libello jarium allegatio-

& cumulatio, quz fuperflua & haud necefle eft, cum prator per fe jus

- fciat, vel certe fcire debeat.

Pl

Mundius conf. 23. n. 1$2. Vol. 1. 27)

6 Attamen etiam nihil in libello ad caufam faciens omittendum, cum de-

Q

inceps, poft litem conteftatam, fupplere amplius, & per probationes plu-

7 ra adducere haud liceat, Imprimis omnia requifita probe attendenda,

necullum omittendum.

De his requifitis multi agunt prolixe, uti

Gaflel, in [pec. Jur. univevf, cap, 24. n. 30. feqq.

Scbneidew, ad $. omnium T. de 4€H, n. wz. feq4.

Brunnem, in Proce[f, civil. cap. y. n. 6,

Nicol.in Proceff. part. 1. cap. 9. n. 3t. feqq,

[

folentque communiter in his verficulis proponi:

|

Quis, quid, coram quo, quo jure petatur & & quo?.

|

Recle compofitus quisque libellus babet.

8 Quz ergo paucis tantum libare lubet, — Primum eft, ut. perfona judieis in-

notefcat, vel nomen ejus apparteat.

Nihil autem intereft, judicis no-

men proprium, velaltem nomen dignitatis aut officii exprimere, —Sz-

9 cundumy,nomen atteris & rei, additis cognominibus, fiquefint Nobiles, etiam

|

locis Gentilitiis, bettert Ctamm-iodufert, qui, pro ftylo hodierno, Ru-

bricam in libello faciunt, fi vero nomen rei omittatur, non annullatur

libellus, fed injung

"

rus eft,

endum a&o.ri, ut nomen exprimat, contra quem adu«

Gail. lib, 1, obf. 49. . $. in fin,

p

quia

]

2) Ordinatia Jndic, El. Sax, recogn. T. , $. 1. in omnibus caufis przcife Libellum

Ordinarium non exigit, fed pro qualitate negotii, maxime in caufis exiguis,

qualemcunque, etiam oretenus fa&tam, imglorationem, que in regiftraturam

redu&ta eft, vult fufficere.

)

d

"ew

N

"!TN FORMANDO LIBELLO.

l7

quia nominatio-fcifaädörunï**non'eft pars fubftantialis libelli, nec im

L.

[

pedit decretum fuper procelfu, in

quo non attenc?uncïur períonz liti«

merita caufzx,

q,gantes, fed

dMevius p. 1. decif. 256. tt, y.

:

Si contra univerfitatem vel collegium agatur, fufficit nomen colle&t-

vum, D48 Gdufter Danbierd, *Sürgerneifter umb 9eatf g N..— Ia

caufa pupilli, infantis, furiofi, vel etiam minoris abíentis, libellus con»

tra tutorem, vel procuratorem concipiendus eft; fi vero pupillus pu-

bertati proximior, vel minor prafens fit, contra €os dirigitur a&tio,

auge i» I/agog, ad Proceff. cap. 34. n.:55.

IO

Jam enarrata requi(ita habentur pro exordio libelli, (b) Maxima autem

libelli circumfpedtio requiritur in tertio requifito, nimirum zrratioze

f4; hoc enim congrue, clare, & dilucide, fine verborum affe&atione

& prodigalitate, cum circumfítantiis tamen rerum, loci, temporis , &

ad caufz probationem in victoriz obtentionem neceffariis, narrandum,

ut primo intuitu talis

petendi ciaufayapparea»t, €x qua apta f;qqitgr con-

clufio,

Schneidew, $. omnium , w. vg,

Nicol, in Proceff. cap. 9, . 44.

Hic adhibendum eft argumentum Logicüm, confiftens ex h;!ajorä, Mi-

IX

nore & Conclufione, & ad hxc omnino regulandus eft libellus; inde

etiam libellus dicitur Syllogifmus Pra&icus, ex quo concludendi me:

dium, atque intentatz actionis genus & qualitas colligitur & demon-

ftratur, Nonnulli pro Majore narrationem fa&ti, pro Minore medium

concludendi, feu caufam petendi, quam fequitur petitio feu conclufio;

in qua tota vis libelli confiftit, habere folent.

Carpz. in Proceff. Tit. 6. fMrt. 1. m, 3.

Schneidew, ad $, omnium 3. de. a. m, 106.

Alii caufam

petendi pro Majore, & narrationem fa&i pro Mínoré agno-

ls

Ícunt.

i

Vid. atge ;». I/agog. ad. Proceff, civil, cap. 34, 9. ga.

Brunnem, sn. Proceff. civil, cap. $. n. 6,

TTenendum etiam hic, quod in conceptione ordinariam propofitionum

difpofitionem flride fervari neceffe non fit, adeo

que interdum Mi-nog

Majori przmittatur.

id. $ange Z. 1. », oz.

g D

E.

:

Interdum etiam, quando totius controveríiz certamen in narrationé

À

(Thónnik. Civil) ——

(

fa-

(b) quod plerumque omitti , quoties peculiaris fu

n

pplicatio ürhul offextur, atque

Aoco illius Bibello P. P. præyþni folet.

18 PART.lu. kSEACT. ll.*Di PRUDENTIA Anvoc';i'rx

fa&i, & non in caufa petendi per fe certa, confiftit, hxc omitti folet?

12 & proponitur libellus in forma Entbymenmatis (c), —Circa fpeciem fa&i

probe cavendum, ne involvatur impertinentibus generalibus, vel ver-

bis xquivocis, & omiflis neceffariis circumftantiis reddatur obfcura,

13 adeoque exceptionem libelli obfcuri pariat. Quinque enim modis ob-

fcurus dicitur libellus: 1) ratione zquivocationis, 2) generalitatis, 3)

H

locutionis alternativz, vel 4) non coardtatz, $) infinitatis.

Gail, [ib. 1. obf, 62. 9, 3.

Simulque femper tale proponatur fa&um , quod, fi probatum fü

Erit;

conftet, a&orem jure experiri contra reum; ex fadto enim jus oritur, ,

l, $2. $. 2 ff 4d Leg. dquil.

L. 52. ff. 4e 0. & A.

Herman. Vult ejus conf. Marp, 17. 9. 13. V'ol. 1.

14 In caufa petendi animadvertendum eít, actionum caufas alias effe pre-

pinqvas, alias remotas,

l. 1. ff. de edend.

quare in a&tione reali caufa propimqua , qualis eft in rei vindicatione 4e»

minium , in perfonali autem caufa remota, ut contractus, vel tituli, ex

quibus dom

inium vel quafi, vel jus in re acquifitum eft, exprimenda eft,

Gail, lib, 1. obf. ét.

Brunnem, in Proce[f, ctvil. cap. g. v. 6.

Schneidew, ad &. omnium 7. de A. n, ne,

Nicol in. Proceff. p. 2. cap. 9. ". 50. feqq.

Accuratius tamen dici vult Bach. ad Treutl.

Difp. 4. tb, o, lz. C.

u$ caufam Jpecialem, in realibus. generalem exprimere.

in perfonalit

Obrecht, de fqrm. libell, c. 12. &. 6$. /eqq.l »

Con-

m

"

(c) Intelligen

da vero hic per caufam petendi,

caufa generalis '&, communis, que

in jure con

fiftit, & que judici pez fe. nota eft, adeoque omitti poteft, nifi jus

illud fit fingulare, confuctudinarium, vel ftatutarium, aut nifi caufa illa fit fa&i,

v. c. ex fa&to aditionis, vel immixtionis hereditatis; quibus cafibus & jus &

fattum tàle exprimi neceffum eft. Caufa vero petendi fpecialis, & propria, ex

qua v. c. Titium convénio, ut do

minium mutuum, emptio, conductio &c.

li

emnino exprimenda eft, & quidem, ut ftatim dicetur, aliter in realibus, aliter

in perfonalibus aCtionibus.

Fiet hinc Enthymema, e. c. /Edes, apud forum n«

zer Luci (j MaSii fita, quas Titius poffider,

ad me jure domizii ex bereditate

anaterna fpeitant : peto ergo me dominum declarari Q9 Titium ad vefiituendas

ades cum omni cauía condemnari s st, Titius mibs centum ex condudio delet: Er-

o pero, enm ad folutionem condemnari,

tulus,

(d) Urileetiam quandoque, ut in realibus A&ionibus caufa remota, feu ti

v.€c.

C—

EE

"

s

euspu

IN ädk&A:N'bo i.zar-:LLb.

19

Conclufio libelli non ;x— Pradicato Majoris & Subje&to —Minor.'is, ad Regu. t;

lam Logicam dicendo, elicitur, illud ad hoc concludendo applicans$

ü

Íed qux in petitionem transmutatur , ad judicem dirigitur, & condem-

nationem rei urget.

,

Obrecht, de form. 1

;'äell. CAp, 12. W £. /Eq, |

"u

Hxc debet effe apta & przmi(fis conformis, &

—

?

eptitudine totus vitiatur libell:s, -

ex ejus omiffione vel ia:

Gail. lib t, obf. bt. m. iyL

Fieri ergo poteít , .ut libelli narrata om

nia fint vera ,. & tamen exihäe

i

! d

non inferatur confecutio ad petitaj ratio efít, quia in prxmi(fis coliigi

non poteít Syl'ogiímus pradcus, propter deficiens vel non

—

ncludendi,

qvadrans

medium co

*

Ziegl. im Introduct, ad. Proceff, cap. 2. $. 10,

Cümque defectus formz , cujus maxima pars eft petitio feu conclufio;

(

aut circa materiam vel cauíam petendi, quando nimirum jus agendi

non producit, appareat, tunc libellus cenfecur ineptuss

Oldend. Syllog. Except. p, m, 443.

if

[2

Dn, Rivinus de Except. dilat, cap. 23. $. g.

Libellus etiam «rzculatus non admittitur, & tanquam ineptus, parte 16

S&c

quamvis de hoc non excipiente, ofücio j

fanctionem Electoralem,

Lfdicis rejiitur, per claram

confl. 2, part. t,

&& Ord. Proceff. judic. Tit. g, in pr,

Czrpz, ad d. confl, 2, def, t,

€$ in Proceff. Tit. 6, Art, 1. m. g.

Nec libello a/zerzat;»o audiendus eft a&or,

obítat,

cui exceptio libelli J)eradtivi 17

. JDn. Rivinus de Except, dilat, cap. aj«

(f

Supra quidem SeZ. Z, circa permiffam cumulationem. a&tionem ftatui2

mus, aiternativum libelli petitum admitti; quod tamen minime gene-

qx&æ

raliter intelledtum volumus, dum fpecialiter indigitavimus, quando pe-

j ]üS

titum libelli alternativé concipere permiffum.

t

Regula enim generalis

u

firmo talo ftat, libellum a/rerzati»um non

valere, quia alteraatio. obícu.

j &

ritatem & incertitudinem adfert,

&

L 2;. 9. 7- de F. O.

;

alitet

Gail, lib. 1. obf, 62. m. t.

j (f

18

A;M/ ]

Nihilominus hzc Regula fuas limicationeä ad

mittit, de q'uibus'

m

i

&o

Carpz.,

, Bf

v. c. emtionis adjiciarur, ne fi reo ab a&ione abfoluto, ex alio titulo actio mo»

veatur, a&ori obílet exceptio rei judicate, Berger, Qec, J'wr, ab, AF, f, 1. 1h.

! mmgi

5

*2» "n^

NhottcmS,

20 VE-PPAR'T.W-I. SECT. lL. DE PRHDENT—IX?ADV&)CAT:

bd

Carpz. p. 1, confl. 2, def. 7, ]E'qq.'

Gail. jam cit. loc.

1

Rivin, de cap. z.

4

attge i» Proceff. civil. c, 34. t 177. f£20.

H

Schbueidew, ad S. fed ifla T. n. 62. feg.

r-lïïtt:i—g,ïmus

has aliquo modo füpra Se£. 1. Sufficiat ergo notabiliores híc

apponere , & admittitur imo requiritur libellus alternativus; (1) In

cauía obligationis alternativx$ ubi ipfius debitoris eft eleCtio, vel ex

jüris difpofitione; ut in noxali a&tione, vel ex conventione$ ne plus

K

cauía alias AGtor petere

É

e

Rivinus

videatur, « $. 3;. 7..- de A&f, exemplum habet

Ti

H, cAp. 25, num, g.

*

Q2) In cafü, quo incertitudo ex fa&o adver

farii vel Wrei conventi orituf;

h

nimirum fi A&or neíciat, an omnes hxredes, vel faltem unus fe hxre-

p

ditati immifcuerit3: tunc enim petitum alternative, adveríus omnes,

ff

vel unum, qui- hzreditatem adivit, dirigi poteft, (3) In a&ione ad

refciffionem contractus,

qu

ex l, 2, C. de refcind. vendit,

vel

€4) Quando incertum eft, rem petitam adhuc extare, tunc peti poteft

&tb

velreítitutio, vel xltimatio, V, c. zzcondicHione indebiti, actione cmmadgz:

Tati

, depofiti &c. ($) ln caufis mercatorum.

Carpz. p. t. C. 2. def. 10, ex

Q

Straceba. de mercat, &, quem, in cauf. mtrcat, proc. S. de libel-

I 6s 7. Ce)

19 Et hxc de partibus li

belli neceffariis vel fubítantialibus diéta fufficiant:

0C

Nunc etiam paucis confiderabimus partes voluntarias leu arbitrariar, qui-

Qnt

bus nonnunquam caufidici turgent, multis fupervacaneis claufulis libel-

lum implentes, adhibendo eas jam in narratione fadi, jam circa peti-

k*gi

20 tionem atque pro conclufione libelli,

Narrationi fadti- przmittunt :

) 9Oit eorbebalt alter tb teber Seechto:-Gobltbatem. — r vontle mít

h U

güberftüfígen SOemeig unbelabe 3u feymr protettiref babett.

2) 90tiebt

^in Sornt eítte8 3terlid)em Libelle, fonberim fcofecbter Grseblumg ber Go

Ti

€0n

fdidte. - &t bebinae fid) bomnfeitem SBemeig absufteben, unbSBeflage

Anitg

21 ten alfe9 íit8 Gemific au ftellert, Hx claufülz omnes füperabundan-

tes funt ; & nullius utilitatis,

Nam 1) AGori nemo beneficia juris

of

&

M

auferre poteft, qux pro fe habet

; qga?e.irignis eft hxc þeferVgtio,

fü&u

fruftra ei operationes attribuit"

N-

fadii

(€) -Hodie-in Saxonia Ele&orali iibeïlü-ä alicfnätivus Vrlon rejnicitur, fed definitiva

Clun

i id, quod fecundum jura petendum fuiffet , ex officio dirigitur: Itein, quando

alteznative petendum füiffet, defe&us vel urgente adverario, vel ex officio fup-

(£)

pleri debet, OrZ jud, EL Sax. rfcagn. LgR$A

[^

»

!N FORMA.NDB LIBFLLO

ar

Nzcoldz in Proce/]' part. u e

$, 9. 3

2) Licet nonnulli huic claufulz proteftatitix hunc efte&um tribuant, ut-

a&or non teneatur ad probandum fuperüua &mcxdentxa, quo omxfi'o

reus abfolvendus ;

Scbneid. ad S. omnium 7 de A. 0. 12

[

N

Nicol, in Proceff. p. 1. cap. 9. m. 36.

falfam.tamen hanc affertionem judico,

Nam neceffitas probandx à )u-

re actori eft impofita, quidque ei probare incumbit, judex decernet, &

nequaquam aétor caufa.cadere poteft, fi minimam circumftantiam in-

cidentem non probet, fufficir, eum circumftantias ad a&:onem propu«

nendam neceffarias probaffe.

Brunnem. in Proceff, coil. cap, g, m i. in fín,

Fallunt etiam, qui per hanc claufülam proteftatoriam a&orem ab éx-

penfis liberum proclamant, licet caufacadat, quod in praXx minime ob-

tmet

*

3) Huic claufülz effe&um dat.

Bald. in 1. difamari C. de ingen, man. m. 6,.

quod folennem Proceffum tollat, adeoque etiam in ordinario fummarié

Sed falfüm-hoc eft: nam pro

vel de plano & fimplici procedi poffit.

arbitratu & invita.altera parte a&tor ex judicio ordinario extraordi-

narium & fümmarium haud facere pste&.

Carpz, p. 1 conft. 12. def. 1g.

Quare in ordinariis nulla huic claufulz datur utilitas,

Svendendirff. in Procef p. . 427

X

Nicol. in Pro:e]j' cit. Cap. p« , 42«

4) Circa delationem juramenti à parte aétoris conítat, quod poft Ims

conteftationem non fit permiffa3 quare inutilis eft hac refewatlo, qua

legi pfafcriptx haud derogare valet,

Scbneidew, ad Q ouiniuus , de A. n, 121, in med.,

Brunnem. in Proce[[, civil, cap. g, n. 1. (E)

In caufa injuriarum , & quando controverfia ita comparata eR, ut in 22

u

J

narratione facti, utendum fit verbis injuriam concernentibus, nonnulli

u

confultum putant, ut actor ea de re prote?cetul, fe nihil convitiandi

animo dicturum, hoc modo : $Daf Stidger, im qall etia$, üiber Q3er»

gä

boffet ,. torr 2oeffagter 0or injuriós püer amjuglid) aufgempmnmet

M

werben nDdote, er Dierntít proteftiref I)aöen wolle, baf alleS, fine at-

fe&tu iojuriandi vel calumniandi, tttio lebíglid) pro nece(Titate qualitatis

(

faci, gefdríebett, — At hujusmodi proce&atxo mhll operatur, quando de 45 .

calumnia apparet,

jyd

3

Ij'o

io

p

— (£ Quid vero circa juramenti delationem obfervandum fit in lxbello jure 072.

j44, $4* recogn, v1d infr, cap. g, P. 12,

21 iïARTI SECT H DE PRUDENTIA-IAD»VKOCATIA

L. 3. d. 10. de tnjur.

adeoque a&us proteftationes ex repugnantia vitiatur. Vid. prolixé

Cotbin, Vol. 2, Refp, $9- . 69. feqq.

.EKtq

uando non adeít injuria vel calumnia, non in

diget proteüatiohc,*

cum a

l

dver(arius jus agendi non habeat, & exceptione deficientis inju-

rix repelli poffit.

Ipfi narrationi fati communiter inferi folet hzc clau-

24

fula: 3Bicmobl mum Sláger SDeflagtem beBbalbem sum Dffferim in Det

Güteangelamget, umno um

?Besablumg ober reftitution freuublíd) erftta

S:abeto Xtldo

det, fo i(t od mídir8 oou ibat ju erbalten geiefens

qer àu

S(miellumg bicfer tlage bemogett vrücrt.

Hxe claufula dici-

]

tur denunciatio ,

& fecundum nonnullorum tradita fequentes effectus

(

habere debet: 1) Ut a&or expenfas petere poffit, à quibus reus liber

h

eft, fi amicé antequam in jus Vocatus, non interpellatus fuerit, — Aft

4

P

cum dies interpellet pro homine,

We[enbec. in parat. ff. a L, Commif.

C

idcoque obligatus aliquid implere in. certo term

ino; lgpfo ;ermihq gii-,

W

catur in mora?

n

l, 12, C. de contr, flipul.

:

l, ult. de naut, fen.

Debet enim debitor ipfe fe die fo

lutionís interpellare , 'Gbiqüe denunci&-

re quid füi fit offcii:

l

l, 23. de O. 69 A,

Ü

l, 12. C, de ffipul.

["!

Et hoc axioma etiam ad diem tacitam , fcilicet qua ineft à jure, vel

: à

o

natura rei, vel contradtus, foleat excendi:

Y

L 2, in fin, C. de jure emphyt.

N

Schneidaw, ad V. omnium . de MC n. 122.

fa;s condemna-

Reus fine denuntiatione pote(t in jus vocari, & in expén

j

ri,

etiam quz in Proceflu extrahendo, libello componendo, & impe-

tranda citatione fa&x funt, licet in 'Termino cumfacco paratus appare-

ts

k

at(g). $)N

onnulli hanc claufülam neceffariam judicant in actione

Sed & hi di-

m

contra füperiorem,

& perfonam, cui reverentia debetur.

cuntur in mora con(lituti,

quando terminum folutionis vel reftitutionis

jua

d

negïig

unt: & judicó, hoc cafu eam claufulam magis urbanitatis, quam

nclïcv:eiïïtat:s etfe,

Scbxe('.

-

(

) Quodí tamen nullus folutioni ftat

ucus expreffe terminus fit, omnino extraju-

dicialis interpellatio ad hoc prodeft, ut de

bitor confltuatur in mora, & ex ce

tempore ad intereffe & expenfas condemnari queat:

Carpxz, L. 4. Relp. 6,

vid. Bartb, Hodeg. farenf, c, $, V 20 904

p

du

23

xiq FORMANDO L:B"E!Lno.—

SCbneidew. dc l. ?. 1230

À

hujus 6laufulæ. excufari ab ex-

3.) Quidam exiftimant, a&torem, virtute

penfisj quod tamen praxi repugnat,

?

-

Subjungi qaoque folet claufulz praxce

denff ,hæö claufula: Sorbert

ï(

barauf oon SSeflagtem rídptíge Ginlaffumg umb ooüítánbige ?Ints

:

U:

worf; quz ad claram, apertam & fpecificam litis conteftationem refpi-

t

cit, Nam qualis eft libellus, talis etiam efle debet litis conteftatio,

ia

Confl, Elect, 10, p, t.

:

uare hanc claufulam in Proce

ffa ordinario neceffariam judico$ aft in

(i

:;icij'

Proceffü füummario & executivo, ubi a&or refponfionem fummariam,

fummarifd)e 9Intiiprt, vel recognitionem petit, non opus eft hac clau.

?ms

bet

fula, cum hic nuda fummaria refponfio qualitercunque facta, vel reco-

gnitio documenti produ&i füfficiat.

Nicol. in Proceff. p. 1. cap. 9. n. 60, feqq, (h)

Claufülz círza conclufionem libelli funt varig, & quidem

fübjici folet poft ?5

:

zäï'

verba conclufionis: Peto reum condemnari, inb 33eflagtem, burd)

prbentlíde unb Deaoente 9mittel be8 Ouedbtens, babim àu amiünger,

jnb angubaltett.

Quam claufulam

Bart, in. l. 1. de exeeut, vei judic.

xö' in l. fi cum f, de exeept. vei

pit:

judic.

neceffariam judicat ad hoc, ut non

fit opus nova petitione pro execu-

torialiIbus, — Verum fupervacaneam xftimo hanc claufulam. Petita

enim condemnatione, fimul petíta cenfetur ejus executio; cumque in

E

foro noftro haud decernantur literz executoriales, nifi fententia tranfi-

verit in rem judicatam, & a&or eas

.petfi-erit, corruit effedtus hujus clau-

fulx totus,

- Schneidew. ad $. omnium 7. de A. n, 126.

Claufula pro reftitutiore damni, quod a&or perpeffus eft, & quod hu- 26

m

npe

jus intereft: 9llle8 mít Grftattung oerurfadter &ddbe ub Intere(-

gäïe

fe; non eít de effentia libelli;; nec tamen fruflra adjicitur, cum da.

tone

mnum & interefle non vi legis aut a&ionis inftitutz debetur, fed officio

yi d

judicis, quod de eo implorare decet, & nifi fpecialiter petatur , in co

F]-

t0D.

n

demnationem non venit,

;uam

Emeric. 4 Rosbacb in Proc. c/z'v. 7 3; ". 22.

Clauü-

)

]wite

(h) Quoniam vero þeticio refponffonis, liis canteþariän): Qj recogeitionis füis pro«

ceffuum generibus funt adítrie ; ne per malitiam , aut ofcitantiam Advocato-

uxtf (! u

rum clientibus damnum inferatur, in Od. j54, Sax. recogn, T. y, $« 1« judici in-

TT

jun&um eft, ut inter. pronuntiandum füppleat & corrigat errores, petendo in

«aufa. executiva 2Inftüort unb Ginlaffüng, vel in ordinaria folum recqgeizionem

08.

€xigendo, co

24.

PAIfiT.) ISECT Il, Dr PRHDENTH[A— äi»v&bm*:

27 Claufula ad reftitutionem expenfarum dire&ta; 9[ud) áugegogenem Ll2

[l

H

Épített: non fine effectu eft.. Nam fi expenfz non fint petitz, judex

eas impune filentio prxterire poteít, quia caufa expenfarum feparata eft.

a cau(a principali, nec debentur expen(z jure a&tionis, fed officio judicis,

28 qvod nil facit, nifi imploratum. Nihilominus tamen judex, a&ore eti-

am non petente, reum victum in expenfas condemnare poteft

:

ex officio,

l. 15. C. de judic.

L g. S. g. ff. de dil. editt,

l

Myufing. cent. 4, obf yg. n. 7,

li

Quod tamen in mero judicis arbitrio confiftit.

Gpurft, &adf. SprocegCorbit. ziz. 7

6.$. G tupllett ibir .

(|

29 Occurrit hic quxítio: An-lite principali per fententiam finita, nova &

fik

peculiarí a&tione litis expenfz, in fententia omiff, a victo peti po(fint?

[

aL

De expenfis jure aCtionis, puta ex conventione, aut ftipulatione, aut

&tiam ex contumacia vel delicto debitis, nullum hic dubium eft.

Philipp. ad Ordin. Proceff. cit. Tit, 36. confid. 1, n. 4

Carpz. in. Proceff. Tit. 24« drt. 2. , 25. fegqe

Aftillas oficio judicis mercenario debitas nova adione repetere nod

fe

valet : dum obítat exceptio rei judicatz ;

fed

l. 55 f. de re judic,

Tar]

, 3. C. de fruét, & lit, expenfis ibique Brumnem, G P

6;'7'62.

"Add. Nicol. in Proceff. p. 1. cap, 9. v, 6g.

Mevius part. 3. decif. 293. 8. 2. 3.

Zanger, de Except. part. 3, cap. 17. P« . feq

lat

40 Alia jam emergit quaftio: An judex, propter expenfas omiffas, quas

quid

a&tor in libello petiit, conveniri queat? Diftingvo, aut a fententia tali

Und.

leuteravit & appellavit vi&or, vel non; hoc pofteriori cafu fibi impu-

tet vi&tor, quod judicis fententiz acquieverit, eamque a vi rei judica-

9t

tx non füfpenderit, & judicem in hoc paffü non teneri vult

U

Carpz, part. & confl. 31. Def. 2 v. g,

MW

quem fequitur

Nicol. city cap. 9. n. 66, in fin.

ijt

litjf

Vidn tamén

tem Í

Zicgler. adOrd, Proceff, Saxon. & quidem ad verba: 9[uf Qe8

Gegenpatté 23itte unb SDegebrett, p. v. zor.

ubi pro contraria opinione

i tü

tj

Grorg. Sculz, ad Tit. 3. T. de obligat. que ex quafi delitt, naft.

(Th

adducit.

Priori autem cafu, dum fententia victum ab expenfarum re-

fufione abfolvit, nulla amplius judici imputari poteft culpa, qui excepti-

titio-

(s

31 onem judicati pro f& habet, Qum»wvero fupra dittum fuerit, pe

nem

[

h

M

IN RFORMANDO. LIBELIO,

2j

/

nem expen(arum in libello non facile omittendam effe; hunc def&&um

"s

alii mederi volunt per implicitam & tacitam petitionem ex

pcnfgrum,

[l

Scbneidew, ad. cit, $. omnium. n, 128.in fin,

lj

Mynfing. cent, 4, obf. gy. 1. -4. C g,

d

Ben, Aug. Carpz. Difp. de claufulis libell, action, adjici /þliki:, 6

: 49. ff

1

f*

IQ,

nimirum per claufülam generalem: P

eto mibi jus & /'z;'iiziaæ faper ovnt-

bus C5 fengulis adminiftrari,

Vel: Otuffet bierüber Da8 Oeicbterl 2Imt ait,

ntít 3Bitte, ibit omni meliori modo, toíe folcoe8 ín Otedbtem at Erá ff

tíaften acfcbeben foll, Fan pber mag, jus & juftitiam $t adminiftrircit,

Y

( Dicitur hzc claufüla generalis, velfalvans, quam Dd. herbz Beto-

14

nicz a(fimilare confveverunt , cum omnia libelli vitia fanari poffe pu-

tent, &, vi hu

nd

ari debeat.

jus CIaq(ulæ , etiam fuper non cxprcü& petitis pronunci-

UC

Gail. lib, 1. obf, i. v ia.

Mynfing. cit, obf g, n. g.

Cotbin. Vol. 1, Refp. 40, &, 10$.

Qod

Sed verior eft fententia, hanc claufulam nihil operaríi ad tollendum de

fe&um in fübftantialibus libeili, 8 contrarietatem libellantis, nec ultra

narrata,

Nicol, in Proceff. p. 1. cap. g. H 76

Carpz. in Proceff, Tit.ó. dirt. 2. n. 6.7. 69 p. 1, confl, a, def. g, -

Goswin, ab Esbach, ad Carpz, cit. def. i. m, 1.

-

Nam cum ex facto jus oriatur, non poteft conclufio libelli adaptari, ne

q

Vnde

quidem per interpretationem, ad id, de quo nihil in libello narratum.

TO

in Ord. Proceff. Tit. DT

ypu

at Cnbe bie

udicte

Stadyeent mam aber, au (alviruttg De8 libelló, gerteíniaficd

gemopnfiden claufuln. niít augubengen pfleget, (o mógemn amar bíefelbett

vabey mopbT ít adbt aemonier, tebod) mebr umb meiter nidyt, al8 (íd)

íbr e&fe& au Sxecbt erftvedt, wb Die narrata at (Drit (elbft [eíbert, mb

ntít fíd) brittgem, excendiref merber, —Hinc dicunt, huic claufulz fal-

tem in qualitatibus & quantitatibus non neceffariis aliquem effe ufum.

Fid, Nicol, cit, cap. g. m. 70,

( M

Et tunc demum effe&tum habet, fi quoquc modo tolerari queat peti-

tio, aut quando in fadtis intricatioribus, & ubi, propter dubietatem ju-

[

(Thónnik. Civil)

)

ris,

m

() Sive ut hödie ih ufu (magi-s« eft: De/;tper A'Gäglwm:am. Judias ajfciu;nl Jrcentifï

Jfme fmplerando ; . Germ.. Sorüber .ev- allentbalben as milovidpterlice 9Imt

etito"

geborfamff implorirt baben toill,

nam

]

26 : PART; I SECT.I!; Drz PRubENTIA' A;DVOCAiI

Cu

ris, certum & definitum genus agendi deficit, non fatis conftat, quam

a&ionem quis inftituere, & quid denique ex narratis petere velit, ubi

M

fufficit generaliter conclud

*

g

ere; Pezo jus mfbi i onmnibus €9 fnguli.: Admini-

2

firari largisfime,

Schneidew. ad $. omnium 3. de AG, mn. 128,

C

Nicol. in Proceff, d. f.

^

W

d

Philipp. ad. Ord, Proceff. Tit, y. Confid, , . 4.

Modo de jure ac intentione aQoris conftare, & actio exinde colligi poffit,

W'efénb. p. 1, conf. 3..n. i8,

$

adeoque libellus prxfumptivé concludat.

la

Gail. cit. obf. 61 m. i7,

Áij

[ti

Et huc pertinet, quod libellus, in favorem a&oris inter

vandus, & quoad fieri poteft, fuftinendus fit,

pretation?s ju-

J. 66. ff. de judic.

4

Se

45 Tandem in libellis vulgatisfima eft hxc claufüla: Salvo arbitrio addendi,

qu

minuendi, corrigendi &f alio quovis; Sfit 9Bovbebalt, bíe anqgeftellteselaz

l

qe au dnbern, au mínberm iumb 3u Derbefferm, pber mas8 fonfteim be$

$láger8 Gelegeibeit DiBfall8 feprt ntag.

Quz nu

4

tatis cít, & przter jus commune nihil operatur,

llius roboris & utili-

Bart, in l. 34. ff de neg, gefl & in 1, g. S. 6, f de oper, HOP, huniCÍAE.

Se

— Brunnem, in C. ad l, 3. n. 9. de edendo,

T

bi

ptæ!'ertïm in foro Saxonico, ubi, poft pr&ítitam Guarandam & litis

tü

conteüationem libelium mutare non licét,

[in

per Confl. Elect, 1. part , verf. & prbnett ub toplfeit mír,

Or4, Proceff. jud, S.

4 ao

Scbneidew. ad $. Omnium 7. $. de 81 m. 150, f/22.

D.

j

Nicol, in Proceff. xcz't. eap. 9. 9, 71, (K))

Cum

a

Qu

pit

(À) Quod intelligendum de Lrnutationc; acciämmli, five emendatione libelli, que

fit intuitu modi agendi, vel probandi.

Nam /A£ffasrtalis mutatio oómni tem-

porelitis fufcipi poteft, fcilicet ratione rei petite, aut caufíze petendi, ita, ut

i

renuntietur A&ioni priori,

Ord. jud. Sax. T. , &. . Serb. t t00

üte bentt oie fÍage fallen Taffem.

Secundum Or4, 7&4, $ax. recogz. d. t. $. $. 9. mutatio libelli ACori in modo

agendi & probandi, ut & alias, permiífa eft, donec fa&a litis conteftatione per

rem judicatam injunCta fuerit probatio, aut juramenti preftatio, & reus, pre-

via citatione nova, atque refufis ab AGtore expenfis, ad mutatum libellum re-

Pro mutatione libelli vero non habetur nuda erroris àut ob-

fpondere tenetur.

fcuritatis cerrecZ/o, aut pro majore fumma minoris petitio, que A&ori ctiam

poft refponfionem rei in ipfa probatione, velante a&ualem jurisjurandi pre-

ftationem, licita eft. — Rewanríare autem attioni prior novumgque libellum of-

fex-

IN FOR MANDO LIBELI .O.

27

Cumque hoc modo poteftas mutandi vel emendandi libellum non de.

i

pendeat à voluntate actoris, fed à poteftate legis, contra hanc mhxl

i,

operari poteft claufüla refervatoria,

Carpz, 1m Proceff, Tit. 6, Mrt, 2. v 31,

Cautelam ergo hic ponunt Dd. pro reo, ut ftatim, fine ambagibus, ad

litis conteftationem confugiat, & hoc modo a&torí poteftatem emen-

dandi & corrigendi libellum adimat,

[f

Schneidew. jam. cit, loc..m. 33t.

Sunt tamen, qui exiftimant, alium effe efFeätum hujus claufülz circa pro-

bationes faciendas, videlicet quod a&or füb hoc refervato videatur

disjunttim non copjuntlim agere, nec proinde ad omnia probanda fe ad.

ftrinxiffe, & afferunt autoritatem

(|s

Bald, in l, 3. C. de edend, in pr.

Sed cum ipíe B4/2, addat, neminem in dubio cenferi fe adftrmgere, nlü

A

quatenus vult agere; & hoc modo nihil efficit claufula,

De multis ad-

34

lt

huc aliis claufulis, qu& nonnunquam conclufioni adjiciuntur, agunt

[

Rosbach, in. Proce[f. judtc, tit.. 3. n. 16. 19. féqq.

Brunnem, in Proceff. civil. cap. g. m, 16.

Nicol, in Proceff fepe cit, cap. 9. n. 67.

4h

Sed & hx parum utilitatis habent, & minus neceffarix Funt, quare eas

hic recenfere fuperfedeo. — Et cum füpra Se&. I, Proceffum in cafu du-

bio & intricato ex Relponfis juridicis formatum, & ex voro AGtoris fini-

jtis

tum, ad exhibendam praxin przfentis laboris, quæ legum & juris verif-

fima & certisfima interpres eft,

Ài

l, 35. ff-. de legib.

Ceothmann. conf. 27, n, 12 Vol. 4,€9 Refp, Acad. 14. 9. 14.

juxta tritum illud: Leges in Schola diglutiuntur, in palatio digeruntur,

quxa Pra&ica eft fcientia digeftiva, & ubi Theoreticus definit, ibi inci-

ffi

pit Pradicus ;

Bald, in repet, 1, ZEmilius 3. col, 10, Wr/' Lege: in Scbolis ff, d*

qut

em

münor,

D

Mornac, ad l. 2j. f. de reb. cred, in fin.

& ad oftcndcndum ftylum curix, qui pro lege jugiter obfervandus,

À, 3. fF. de Legib,

odo

D z

Me»

PQE

Pl'æ

1

ferre, fi nova ab antecedente in fubítantia differat, /emper ; alias vero filtem

ob

ante terminum probatorium elapfum, vel donec füper juramenti delatione fen-

tentia in rem judicatam tranfierit, permiffum eft: utroque tamen cafü reo, an-

r

tequam ad novum libellum refpondere fit obítri&us, emnes expenfe funt re-

yde

o

fundendz, pretereaque Advocatus cum cliente ob litis protelationem poena 19.

pluriumve thalerorum multatur.

fet*

28 P. S. H, De »?R up. 'Anxäio'ög"n IN FOJRVIïVI. -L-II;ELZT;JO.

Menocb, conf. 345, n, y2. Vol. 4,

Mundius conf. g. n. 2, Vol. 1.

l

alferre & füo loco producere promifi, libellus erít fequéns :

0l

Sieebtlice $lage,

)

35

Bttii C. R. V. C auf R. &c. $4

contra

:

getni einee,

N. N- N.

N

,. Die Gemenbean au

$

V. N. N. N. N- 3Bffagten -

anbere Sbeile.

.P.P. Qiagtt rubricitep joert Süláger su . 9 nbritgumtq — feitet

1

$1age Eürglid), baB pbmwobI SBeElagte ba8 au feittent SRittereGute R.

N

qebbrige of Selb, mít aderm, egen umb einfübrem, ber Gebüibr nad,

K

$u oerfprgem, ub bie SrobmnesDienfte barauf au [ei(tem (dulbig, et

Q

aud im gertbiger pofleffione vel quafi Díefe SOtenfte oom ipiten 3u exi-

0l

girett fid Defitbes fíe Denmod) biefelber: auf amey voli(te gelegetie, unp

hi

bon Fur&er Seit vofeüer ou recbter Selo2lrt aearDeitete, amnt Gerftert?

Saytt ober Gínfprumg, unbo gegeit oent 9vubI: Orumbe pber. Gteite

3Sege, gelegene Gtüdleim ober Gpígen Selo, ibmnte denegiret, sb

tecmelgert, unb ibm in angesogenent feínem SOefugni& baburd) curbi-

ret, 9B bertr Dberübrte extüdleit pber GpíGen Welb intra fines

be8 ridbtig Pereintem SpfSeloee gelegem, tb oormapla 9rder aeisee

feit, babero 2SeHlagte aud) bierauf bie Stenfte mít aderm utib egett

àu tbumn fdulbig: 9I5 ift Ridaer au 9Inftellumg bíefer Xlage bemogett

Toorbelt.

Surbert Denitad) oon. SOeflagten rídtige 9Intiwort, mnit

?Bitte, nad) beremt Grfolg at erfennen unb ausaufpredyer, bag 95es

Haate bíe StoDirzsDien(tc, mít aderm, egen um einfübrem, auf bfe li-

bellirtett 310e9 Gtüdtett elo, ait [eiftett, caution de non amplius tur-

bando àit beftellem, aud) ale burd) bíBberiae *Bertoetgerung oerurfadj

te &xdbdben umb Lnfoften. u erftatten fd)ulbig, Nobilif. Dn, Judicis

i(

officium defüper*

A

implorando,

^

eruendus:

In hoc libello Syllogifmum —Iate.re. , d.uvbi,tabit': nemot. isqu

e hoc m*od-o

44

^

SBcr SIdaer8 gum Suitter/Gut R. geb'örigeä'bofaäïeïb; niíf aderit,

eger unb einfübrem, 3u berforgem, ub Díe-SrobneSDienfte barauf au

Óá

lei(tert fbuloig, ber ift auch folde :Dienfte auf ber. & píge quxftionis

àu tbun verbunberm, — Ratio Ma

»

joris eft: 9fBeil bie Cpí6e quaftionis in-

tra fines De$ SypfAyelbe8 geleget.

^(

It2

Acqui bie Cerniger Vnterthanen qu N- N. finb. bíe &robn«sbic

[(-

M

-—

-

—RIürDisorierk Avv k nE rxalCCinirEe ag

ffe auf beut jumr OX

ttet? Gute R. gebbrigen

pofgrle, mit aderm,

egeit ub eíti

(übreit,

wifeiften febulbig. —

pie Witertpanen aud) oie Dienfte auf bie Gpige quaftt-

Ergo fitib

onis a fum cerbunber

WHb per confequens mbgett fie fid) berem

nidt oermeigerit,

Confiftit hic

Medium' concludendi;' vel caufa petendi, " in ; Minore,

uod facile ex hoc cognofcitur, quando A&or profert & petit :

S»ie GbenitíGer Hntertbanem (ollem attgebaltem werbe bíe Sropte

Soiemíte auf ber Gpígett qu [eitert, — Quxriturz 9Barum? Ratio eft:

d

Sibeil fíe auf oem JopfzSyeloe bie Scopn» SDienfte gu thum Gerbunbert.

Nihilominus in przfenti libello Minor Majori przmittitur, ut judici &

réo primo intuitu occurrat, ab iisque magis attendatur, Et hoc eft,

d

(r

quod fupra dixi, in formatione libelli ordinariam propofitionur locati-

M

onem non ftri&e obfer

i

t

r

jäti;jmþriüïis quando caufa petendi ink fadto, utä

)

hic, pofita 'e)üi:. »

Jl

A

ii

P

ARTIS I

bi

n65

Itb

SECTIO Ill.

p

gt

DÉ S

OLICITUDINE ADVO-

It

CATI PRO EXTRAHENDA CITATION

Bu

3 r

.LEGITIMA..

p

SUMMARIA.

At

Tud

1, Citatio oliza dicebatur in jus voca

H

9. (3) Nomen citantis,

jics

2, Citationis de[criptio,

