Attamgn fi in.ca

ufis criminalibus non crimin

älit& ; hec ad poenam ip-

fligendam, fed (altem civiliter, ad recuperationem rei in

jufte & vi ab.

larx, a&tor experiri velit, juramentum deferri pofIe vult

Carpz, d, Tit. 1, Art, 1. 2,y3, /äqq., (byc:.

énti

juramentu

m redte deferunt omnes,

qui poteftatem habent litis de

d.

fim

dendz vel remittendz, nimirum in

quibus caufis partes tranfigere pof--

funt, vel quz funt in

ferti,

poteü»e»xtfg partium, : pore&fetiam juramentum de-

du

Brunuem, 'Vmp', 2:.5:3.4. —

Ubi f-ïmul e

nucleat: Ania

hfll«

xfami& fem

g^

f

ontra

d ngj ilfo Vc:iel-atio jqfamenti colnïþui-"

L

petat? &c

pin

Carpz, p. 1. conft, 14. Def,6..

-

A

aerm'ative*

refpondet, "Tutores non aliter

juramentum deferre poffe,9 -

quam fi inopia probationum laborent,

ta, conítat ex

-

& caufa alioquin foret delpera-

N

hoc

L.3j.pr. f de Praäzü,-

:

i

Sic & Curator fine mandato þfuæ Curandz.

tum,

non poteü .defcrrb j'uramen-:; Io

Carpz, d, Art 1, n 147.

AGor juramentum deferre cenetur ante |

.

X

prxítitam guarandam.

itetp ».cïqnvteüatam ;« anute» IX

Confl, Elect, 1. p, t,

Ord, Procejf. Tit, 18, in pr.

Carpz, Tit, i. Af't. l, 8. 99, fcqq, (c)

(Hipa

& p'rö-'

(b)- In Säxcj)niak nuofh'a; delatio jurisjufandi* hodie

mariffimo ; . 4ppezd, Ord, ud, recaogn. $: 72.

quoqtfc ceflat in Poffefforio fum-

(c) Nunc diftinguendum , utrum intuitu /jeZ; :

an intuitu replim', libello not

litt

inferte , juramenti delatione uti velit A&or,

et, Canf, eo Orà.3ud, El.Ver;

.guodammodo immutatum

Quod primo cafü obtinuit per

lmf'

recogn, £, 16. $. 1. Poftquam enim hodie in Saxonia

eft per Or4d, 7»s4, Sax,

de

prima ftatim citatio füb pre-

judicio quodàm emittenda eft, requiritur,

ut actor ratione libelli juramentum

(

delaturus. ftatim in libello oblato juramen

tum adverfario deferat:

J

quodfi ne-

i*

glexerit, non ftatim amittit delationem , fed ad eam adhuc admitti

tur, modo

aliam citationem impetret reoque expenfas reftituat,

bamit S3eff. ficb bierumter

ad

inSeíten faffe, unb bep ber

Ginfaffung ub 9Intmoo

rt ben ibnt defe

ttac). S3efinben emntmmeber

rirten (epb

n

^

acceptirett obet referirem , ob

er aucb sut Gemiffensz

3Bertretumg fid) offeriren fónné; quippe que declarat

io- ftatim in ipfo termi-

j

(en

no przfixo facienda, | Supe; repttca fi

A&qr- juramentum *dclaturps eft, id, eili-

N

cet

*

244 -IP)'ART.kI. SECT. XIV. ADQQCAT'us NE FACILE PR(.)RuMPA'g';.

12 & proteítatio hoc cafü nihil operatu

-

f.-

Carpz. ibid, n, 106, )

Limitat tamen

;

num,feq, g. & n

ftatam, vel fi poft L'.- C, & þrædi-

quod poft litem conditionaliter conte

tam guarandam novus emergat articulus, juramenti delatio obtineat,

ä:

1

3 Reus poít litem cónteftatam & przítitam guarandam juramentum re-

. &e defert, modo nondum ad probationem fe obtulerit,

4

entiam ei fuerit injun&a,.-

aut reproba-

: tio per fent

Ord. Proceff. d, Tit,18, $. 30 abet ete.

- Zanger, de Except. p. 2. Ap. 21,.74.

I4 Ubi cautelam habet pro Advocatis, ut vel ante

feätentiarä in'terio;cü4

toriam füper exceptione deferant juramentum a&orí, vel per leutera-

If cionem & appellationem fufpendant fententiam.

Juffus jurare intra

. o&o dies, a tempore lapfi decendii, quo fententia vires rei judicatz eft

!

--

/

confecuta, ad prxítationem juramenti fe offerre cenetur,

[

£er Conft. Ele£t, i2. part. 1,-

Ord, Proce[f, Sax, t1.18. $.

efBerit r atfo e't'c.——,'

Et hic terminus octidui etiam exclufivus eft, licet pars adverfa de ejus.

negle&u non exceperit, fed tacuerit, quod contra

ï

Carpz, in Tit, i, drt, 3,n, z?,

autoritate

Decif, noveli, ?3.

propugnat

Ziegler. Ad Ord, Proce[ff, Tit. zgetuf'rïä,' Dbet bbtbemeïöfe Foräa;;?z,

Et exinde concludit, hunc terminum, partibus etiam inter fe conve-

rrere5 de quo tamen, ob ju-

nientibus, & non obftante compa&to, cu

ra partium, circa quz libere difpbonere valent, mihi magnum dubium

16 remanet, Pendente leuteratione & appellatione, aut quando difputa-

tur, utrum defertz illc fint, & donec füper hoc pronunciatum eft,

Ord,

tde'm*pus oétiduanum non currere, fatis innuit

p

batio jam- iäjun&a fit, dummo-

cet etiam poft litis conteftationem, ac licet pro

do ea libello non fit ínferta, quo tamen cafu delatio ftatim articulis probato-

rialibus anhe&tenda, fimulque judex tempore oblate probationis, ut reum ad

refponfionem, 4ut Ginlaffutg barauff,

fub poena confeffi & convi&ti citet, 1m-

al. inunc&um: judex autem ab A&ore

plorandus, quod A&ori füb pocna $. th

fpecialiter non imploratus, nihilofecius reum ex officio fub di&a comminatio-

z

ne ad refpon

fionem citare tenetur, qui fi in termino comparet ac refpondet,

ftatim, an aut jurare, aut juramentutn re

ferre, aut confcientiam probationibus

d, rec, d. f. G. 2. Replica fi libello fit in--

defendere velit, declarare debet, O74. J^

ferta, cum juramenti delatione perinde ac in reliquis libell

N

i partibus agendum:,

4. $. 2.9([5. nidt pars ibels g'xewwbeg,.

)

AD. ]uRAMEN"'I DELATIONEM.

245

Om' Procgy' cit. Tit, i$.

Vid, Moller.p, 1, confl. 12. . t,

Si; vero leuterationi & appellationi renunciatum, ab 1110 dle quo re-

nunciatio ad jurantis notitiam peruenit, octiduum currere incipit$ fi

hi.

autem rejedta fuerit, integrum adhuc decendium, poft decretum re-

At

jecionis, expectandum, & tum demum odtiduum computandum eít,

Ie

Carpz, d, Tit. u, ddrt, 3,9,2j qu.

Da

Quz omnia latius explicata funt

in Mandato Electorali de 8, Majiy 16$2,

Notandum etiam eft, quod oQiduana prazícriptio tantum in juramen- r

to delato aut relato, item purgatorio &fuppletorxo, non etiam reli-

dl

quis juramentis legalibus locum habeat.

Id

per Decif, Eletl. 70, in fin,

a

Et ab hac praícriptione octiduana etiam exemtz funt caufx marrimo- 18

ell

niales, propter favorem matrimonii, & crimisales, ne innocentia rei

fcr upulofam Proceffus obfervantiam periclitetur & opprimatur,

/uxta Ord, Proceff, cit. Tit ig. SBennnut alfo etc. i» ffe,

Cautela etiam in noftro foro neceffaria eft pro illo, cui defertur jura- 19

mentum, ut intra octiduum illud acceptet, & citationem ad viden-

dum jurare interea impetret; alioqui juramentum pro deferto, &15,

qu1 )urare debuit, pro confeffo habetur.

- Ord, Proceff; Sax. d. Tit. i$, $. 3Bettt ttuttalfo ete.. Cd)

Quando ad a&um jurandi pervenit deferens, prius ;uraf de calumnia, 49

prout

()),

ex ctt, Tit, 19, Ord. Proceff, -

& Confiit, Elect,12, p,

[

notiffimum.

W

if

Carp2, tit. 12, drt. 1, 9 20.

"

Non tamen locum habet juramentutm calurnnix, nifia parte petatur, 2j

!

f,

(Hh)3

, Ord,

,

( Hc oiïerendx necefïïtas fxmphcxter in O. 7. S. R. 7.18. 5 7. tam quoad delata &

rclatajuramenta, quam quoad fuppletorium. & purgatorium, iterum fublata cft,

i

i

Iocoque oblationis ad jurandum judici injun&tum, ut, ubi fententia, qua prz-«

ii

ftatio juramenti jubetur, Vires rei judicate na&à fuerit, intra hocce octiduum

terminum ad )urandum præf igat, atque litigantes, indulto fpatIO Saxonico in-

f

Reus, cui

Je

tegro, legitime citet, etiam nulla precedente partium petitione.

0

juramentum delatum, ftatim in termino primo, cum litem coriteftatur, ad mni-

nimum in ultima poüttone pronuncmre tenetur;, utrum ;uramentum acceptare,

e

Jus

aut referre, vel confcientiam pmobatmmbus defendere velit, quo non fa&o, ac

il

fi referat juramentum füperfaQo , cujus intuitu relatio locum non habet, ad

ipfam juramenti delati præ&auonem fine refervatione relationis , aut defenfie-

nis confcientig, pronuatiandum eft a yudxcc, 0. J. $, R, d.f 5 ^

——

246 - PART.! SECT XlV ADVOCATuS NE FACILE PRORUMPAT

Ord, Procefj, d. L,

45 Cum tamen hodie jüramentum calummæ per fentenuam injungifoleat,

id prxítari debet, etfi pars poftea fpecxahter id non peuent.

Carpz, d, l m3t,

23 Umverfitatns nomine, non aSyndlco, fed tnbus vel quatuor Semonbus

collegii, qui rem optime ícire: præfumuntur, de calumnia j ;urarl debec.

Carpz. d. Art.1.m.3y, (€)

44 Tutor, juramentum deferens nomine puplllx, jurat lpfemec de calumma.

. Carpz., d.l.n. 38.fe2q,

25 Ceffionarius, qui juramentum detulit, omnino de calumnia jurare te-

netur, & non cedens, quia ceffionarius vice cedentis & e;usloco elt,.

l,2, C, de Donat,

Mev, p. 6, Decif. i6, p,7, Decif 24.n.2, 8" Dmf 26o,in pr, (f)

26 A parentibus liberi exigere nequeuut juramentum calummæ.

Schbult, abf gr.n. 3t, -

- Borch. de jurejur, (4p, 7, T. 23

27 Injun&o alicui juramento legaïx purgatxoms vel fuppletorxo a )udlcc

vellege, de calumnia jurandum haud eft, quia hic'nulla éalumniz fa-

fpicio fabeffe poteft, Huc pertinet, cum hztes, non confe&to Inven-

tario, res hxreditarias manifeftare compellitur; item, quando reco-

gflofcere juffus documenta, diffiteri ea Vuh:.

Carpz. d. Tit,1,9,67.75,79.

Rauchbar, p,t, quaft, u n. 3j.j'eqq.

Jura:

—

(e) Hodie in Saxonia noftra Univerfitates & collegia ]urant per tres, vel quatuor

perfonas e medio fuo, optimam rei notitiam habentes, ita, ut ei, a quo juras

menrum delatum eft, cle&io detur perfonarum , & poffint inter eas Syndicus

& Poligraphus denommarx, licet Collegn, aut Univerfitatis membra non fïnt.

In caufis ber aöuffnet, S(nfpanner, Gartner, Sauffer, Sanbfrebmer i. ne

multiplicentur juramenta, licet univerfitatem non conftituant, tamen per. tres

quatuorve de medio fuo jurant, qui optimam rei notitiam habent & ab adver-

fario denominati funt. .

Quodfi he perfone diverfis in locis habitent, duz, vel

tres perfone etiam quolibet loco ad ]ura.mentl præftanonem chg1 & denommau

queunt,0.7 SRdef

(£) Sed Ord, Jud. Sax.vec.t.t8.. $. 6 difponit :- Sticbf mmbet folf ein Cedens,mcnn

e8 ber. debitor ceffus verlanget, ad preftationem juram. tam calumnie , quam

principalis, fo. teit €8 nicbf be8 ceffionarii eigete fa&a betrifft , verbunbetn

fepu, unb bet. ceffionarius toibet bed debitoris ceffi f8illett , al& mesroegen ev

fb aleidy bep ber CpbeszDelation st evfláven Dat,bargu nicbt sugeloffen ioetz

bett: addita lumtatlone ífi cedens extra territorium degat, aut mortuus fit,.

quo cafü ceffionarius ad juramentum credulitatis admittendus, heredes autem

hoc juramento, nifi pro re nata de veritate jurare pofint, onerandi non funt.

AD. JLIRAMENTI DELATIONEM,

247

i

Juramentum autem dclatum pro præ(hto habetur, ü defcrens de ca- 28

i

lumnia j 1urare nolit.

pe i. Conf?, Eliz

-« Ord, Proceff, d, Tit, 13,«5 macbbem GUCD etc.

JUs

Nam qui de calumnia jurare recufat,. frivole htlgare cenfetur.

Arg, l. 34. 9. 4. ff, de jurejur.

L 9, C, de reb,cred.

ET

-

m

Carpz, tit, i, Mrt 7. . 1,

(

Econtra]uramentum calumniz excufat vx&um ab expenüs, in quas ca- - 29

lummofe litigans debet condeminari,

tot, tit. J. de pen, tem, lng.

Alex,in L. ait prator in prznc £? 4,n0t. ? £, de mre/ztn

id quod obfervantia: pronuncmndl in fenatu Appellatxonum & Scabina-

tu Lipfienfi comprobat

. Carpz. Lt, 24. drt u nugg,

Limitant tamen in expenfis conventionalibus , quxa, non obftante Ju- 36

(

ramento calumniz, pars ipfa, quz obtinuit, expenfas petere poterit,

D

quamws vi&us habuerit juftam caufam ht:gandn,

Y

]

Gloff,in Advtb. de ;ud $. Oportet,

(«

Seraphin, de privil. jurament, privileg, 7 n, ij

Sic etiam quando de ipía calumnia apparet ex a&tis, non obftante Ja-

ramento, aétorem condemnari volunt in expenfías, quia Juramentum

debuit juftificari ex xqua caufa, verifimili & colorata, circa litem füfci«

piendam; quz non folum procedunt i in a&ore, fed etiam in reo:

Serapbin, cit, privileg, 13.9,10,

r

Et qui per fententiam fuccubuit, licet, præ[hto 1uramento calumniz,

24

a przfumta calumnia excufetur, non tamen excufatur a præfumta te-

U

merxtate, ideoque eum ab expenüs non judicat 1mmunem

,

I

Menocb, de A, 3. C4[, 321. 9,33. 34

-€& de Prafumt. lib.g. Pref, 25 ,. 3. 4.

5

In noftro foro Saxonico in perfona proprxa & non, uti de jare civili, 3I

d

p* procuratorem,

"

juxta 1,9. S. 6, ult, $. ftd etfi &'c. ff. de /ttre/ur

]uramentum delatum przftandum,

!

Or4, Proaf tt, 18 in f ,

J

quía Confmentxam res tangit, quam exonerare qui juffus eft, fxpe-ac--

curatius non explorat, ac fi prxfens ipfe jurare teneatur, ubx omnia

penitus examinat, & fxpe non jurat,

[

"

h

Zicgler, ad, d. l. Ord. Proceff,

Praftat etiam Pupzllus juramentum delatum ia perföna, filabens id fa. 37,

cere velit,

£, 26,

248 !PART. I. SECT.AXIV .'ADVOCUATLISH NE FACILE PRORUMPAT

W

— Ka. in pr. ff. de jurejur.

hü

Borch,in tratlat, de jurejur.cap. 14,n,7, —

Cogendus tamen non eft, ad prxftationem Juram

enti , fi x;'rura—re Vnolit,

fed differtur jusjurandum , donec pubes

*

factus fuerit, & tunc 'fu?äcgit,

li

illum de eredwlizate jarare, (g)

K

Ü

Carpz, Tit, , At 2. 0,14. f0d,.

W

33 Juramentum prxftatur in loco judicii,

!

quía eft a&us judiþiaiis.

Ord, Proceff, ciz, Tit 19 S, ult,

I

34 Jufta tamen ex caufa etiam in xdibus privatis, coram perfonis à judice

- ad hoc ablegatis, jurare licet, fi videlicet morbo laboret jurare juffus,

u

quz gratia fieri etiam folet foeminis illuftribus, aut n

4

h

obilioribus, qux

loca publica & judicia formidant.

Ziegler, ad cit, loc, Ord, Proceff,

Carpz. d. tit, i. drt, 3,9.99. (b

ntum przítandum füper omnia verba confcientiz alicujus c

om-

35 ]ur:mic

miffa,^ Hic occurrit fubtilis illa queftio: An conventus füper debito,

v. g. quod debeat a&tori centum , cumi tamen vere quinquaginta de-

eatu

bcgc, potfit lib;l!atam fummam, coh.fci;nziæ'commifïam, fine r

per-

i

(g) Ín Ord,?uä, Sax.rec. d.t.19, $. 4. qua gl

;x;Jrcnn:: diftinguitur inter caufas, qua-

In caufis matrimonialibus & ftu-

rum intuitu juramentum preftandum eft.

prum concernenti

bus ftatim poft annum a. 16. in reliquis vero completo de-

mum «zt.anno 18. in propria per

fona jurare tenentur , premiífa feria & fuffici-

enti de effe&u jurisjurandi & de perjurio admonitione. —Reliqui, qui di&os

annos non compleverunt, aut litis confortes majorennes, vel ad minimum 18.

annis majores, habent, & hi majores juramentum tam pro fe, quam loco mi-

norum prefabunt, qüandoque tamen intuitu horum, fi res patiatur, faltem

de credulitate. Hoc fa&o 1i, majorennes deinde facti, jurare amplius non te-

nentur: aut fi minores 18. annis nullos habeant litis confortes majorennes, eo«

rum loco tutores vel curatores juramentum de credulitate tantum preftare

debent, etiamfi adverfarius contradicat, aut juramentum defun&o patri, vel ab

hoc delatum fit.' Quodfi jufte fübfint caufz, ob quas ipfa pupilli aut minoris

jurat

;

a confirmatio neceffaria videatur, judicis arbitrio reli&um eft, a&um ju-

rat

OII

ium fufpendere, donec pupillus aut minorennis annum eet. 18. egreffus fit.

Idem ad furiofos, mente captos, abfentes aliasque id genus perfonas earumque

curatores extenfum, 4./.18. $.4. Sique a tutoribus ipfis parti adverfze juramen-

tum delatum fuerit, fimpliciter ad juramentum calumnie, & pro re nataetiam

ad relatum, idque veritatis nonnunquam, tenentur, qui fi jurare nequeant, ni-

hil pupillis eorum vel confortibus reliquis in jure. ipf?rum præjudicat: dd. t.

(h

) A&us juratorius hbdic horis antemeridianis fieri debet, O. . $, R, z. . 5. ?

ubi cavetur, ut partes in termino juratorio compareant ante horam 1. ante-

-mer. qua audita jufte accufatur emanentis contumacia,

AD JURAMENTI DELATIONEM,

249

perjurii , juramento negare?

G) Elegantiflime rcfoh;itv, cum gätioxïif

bus Idubitandi & decidendi

Didac. Covarruv, Refolut. variar. lib, i, CAp, 2,H. f,

lt

hanc quzítionem concludendo, quod non fit cenfendus perjurus, etiamf

libellatam fummam majorem jurato negaverit, cum illa ad inducen-

dum perjurium fit (tridte intelligenda, & fic proprie ut cenfeatur in-

terrogatus de centum, tanquam fpecie, non de minori fümma. — Ubi

fimul pertra&iat: Annon debitor partem liquidam confiteri teneatur?

& dicit, quamvis reus conventus, fine reatu peccati, füummam mino-

(

rem, implicite fub majori comprehenfam, non negare poflit; minime

$i

tamen exinde perjurus, nec adhuc mendax exiítat,

:

z

A

a

declinare poteft juramentum, id referendo.

(k) Jurare juffus 36 — »

per Confiit, Elec, 14, part. t.in fín.

?Zztz'an 65'c,

-

Ord, Proceff, Sax, Tit,1$, $. Sertter Díe Re

*

Et conuenit re

]

3

gulis,

atio juramenti cum delatione, iisdemquepontinetur re

ls

Q

per cit tit. 18, Ord, Pfoc

f

$. 88Beil e$ ater zc; circa fin,

e-

Vid, Carpz, tt, i, Hrt, ,. 38.

"Terminus relationis eft

1,) Fieri pote(t relatio in continenti, & 38

| tríplex

&T

Ü

(Thónnik. Civil)

(li)

ftatim

Md«

(i) Sed hoc in paffu temeritati reorum obicem

jam pofuit OrZ. 7»4, Sax, rec, £, g,

. $. 8. fcilicet ratione quantitatis delato juram

ento, ne contra intentionem de-

je

ferentis juretur, A&ori permittitur libello inferere

, quod a reo jus exigendi,

la

[]

ex fundamento expreffo, cerzam /zmmam,

aut etiam ples zizmusSe habeat, pro-

ptereaque libellus ,

certa. [mma fimpli

tanquam generalis & obfcurus non eít rejiciendus; imo fi

f

citer indicata, formula juramenti ex officio ita concipi, &

l«

utroque cafü reus,

qui veram quantitatem exprimere & jurcjurando confirma-

re detre&at,

illico in defignatam libello füummam condemnari debet.

m

AGor certa

m quantitatem

Quodfi

petat, & in probatione minus deducat, reus in il-

lud condemnandus eft, & a

tbitrio judicis , .quia minus , quod revera debet, ab

initio confeffus non eft

; pr&terea expenías Proceffus ferre tenetur. ^ Viciffim

Ite

A&or, cui a reo Punau:

ab initio offertur,

)b

debcti non deducit, in ex

non fa&ta illius acceptatione, fi plus

n

trarie puniendus eft,

penfas Protglï'us condemnandus & pro re nata arbie

u

it

.. (k

) Notandum quoque, per Ord. 7»4, Sax, re;c. 4. t. 18. $. 7. abr

ogatam effe ómneim

i

fubtilitatem circa formulam delationis jurisjurandi,

verbis: &m übriger

bet Gybes;Delation, $u SSerbütung untnótbigen D

iff bey

1

ifputat$, nitbt fo mo

bl bàrz

auff, ob bie Cadje blo& in$ Geriffert, ober au

( sutafeicb auf :oiffenftp

afft unb

J

SI«Beblbereuft geffelfet. fep, fonbern biefmebr a

uf bíe Fa&a feloff,

0b fíe nepme

t

lib propria, aliena, ober communia , gu feb

en, unb bermnad) ba

$

Grfánntnig

ex officio einyiticbten, e$ fey bie Formul gc

braucbt, mie fíe molle.

Itaque &

formula grneralis,

V. c. libcr biefett Articul moirb 95ef

[. bet &pb deferiret , ap-

probatur, dum judicis eft in fententia fubfequente

f

pronunciare, u

trum vjurg-

mentum vel Serzzatis, vl credulizatis tantum pra.

NT

arj debeat.

[

2*

,

250 PART.—!. SECT. XIV. ADVQCA'qu NE

| AQILE PRORUMPAT

k

ftatim poft factam delationem, ante fententiam interlocutoriàm, in

nor

qua füper delatione pronunciatum eft, 2 Antequam fententia illa,

Leuteratione interpofita, vires rei judicatz acceperit.

3) Per refer-

Ad

vationem relationis expreffam ; quo tamen cafu reus, vel juffus jura-

(

re, intra o&iduum illud, intra quod a lapfo decendio, poft rem judica-

tam, ad praftationem Juramenti offerri debet, fe declaret, an

vjura-

W

mentum referre velit, De triplici hoc termino conftat

in Ord, Proce]f, Tit. 19, cit. $, Serner o

-

[/

k

E

ie Rela(ion £97,

Ál

Carpz, d, l,v. i.zï fe49. QD .

.

39 Debet autem relatio fieri eo modo, quo

delatum eft, v, g. deferens

Cu

alicui Juramentum füp

.

er mutuo, hic non Potefþ dc folutione referre,

D

nec de alio debito.

— Brunnem. Proce[f civil, cap, 23,n.i3.

".

G

io Juramenti: :.)Sihocfemelabadver

: 49 Ceflat relat

fa partg aclcgptgt;um,

to

$

Zanger, de Except, p. 3, cap, 6. n. 1. feqd.

Carpz. p. 1. conft. 14, def. 3,'

& in Proceff, d,l,m.9.

u

2,) Citca fa&tum proprium, cujus alter notitiäm habere nequit,

*

, n. $ uit f rer. amot,

Brunnem. d. l. (m)

/;velüis, cui delatum, probationem in fe

füfcipere .vgli'c—.*k |

Ord. Proce[f. d. l,. .

& Confl, Elect, 12.p, 1. in pr,

j

m ?rid, .Stryc/g. Introdatt. Ad me, cap. go

$a. 6)

Et

D

.P(ll) Pér 0,7. $. R. 7.15. :(7 2, relatione juramenti ufurus ftatim in termino, QUad-

do ad fa&um, fuper quo illud delatum eft, refpondet, vel ad minimum in ul-

tima pofitione, relationem fufcipere debet: quod ni fecerit, poftea non audi-

tur, fed a judice praftatio jurisjurandi delati, non refervata relatione, fimplici-

ter injungitur. — Fa&ta legitime rclatione, is, cui juramentum eft relatum, iftud

in;termino üna cum juramento calumnie, nifi hoc a refercnte'remittatur,præ-

*

ftare tenetur, O, 7. $. 7: 7.18. $. 8.:

*

€

m) Ord, J«4. Sax. rec. t. 1. $.. difpofitum, ut, fi relatio quoad ifta fa&ta fufcepta

fit, quorum intuitu locum non habeat, præ&ationem,juram,entiVd(xelxati judex

fimpliciter injungere debeat.

bationes locum habet non folum in jüra-

(n) Quz confcientie defenfio, per pro

inento delato, fed & in juramentis legalibus, Or4. 744 Sex. Vet. 1.19.8. 2. Ex-

cipiuntur caufi injuriarum , & alie jeviores, ad quas hodie referuntur, qu&

fummam 5;o. florenor. non excedunt, O.J. . R, 7. 1. 6.6 o f. 19 G. 2. Mandar. Reg.

Ceffat etiam haec

El de die, Mart, vji6, Ord. j s. recogn, (ab, n, XIV.adjectum.

defenfio confcientie in juramento ad declinandam editionem. documentorum

injun&o, Q.J. $. R. 7.26.$.2. & purgatorio, O. , $. R. 7. 33. $. «z, Nec admitti-

tur, fi juramentum aut acgep;atum fit, aut xclatum, .9. J .. £. 19. $. 7.

-

AD JUuRAMENTI QELATIONEM,

p

$f

, In

'Ec;avd hanc probationem admittendus eft, licet eam fibi ante fentenciaf-n

i,

nonrefervaverit, nec per fententiam hzc ipfi expreffe fuerit permiffa,

J

elet.

- Ord. Proeceff, Sax. Tit, iy n pr,

s

icnfiam defendendi ad

Ur?.

Adítricta autem eft facultas probationibus confc

:

4:

lica-

certos terminos, quorum primus , ut jurare juffus , intra o&tiduum,

üta:

pofítquam fententia vires rei judicatz acceperit, (0) judici ngificec,

DaB er fíd) erfláre, fe probationibus confcientiam defenfürum $ /ecun-

dws, ut intra terminum Saxonicum articulos probaþoriaies exhibeat,

aliaque ad probationem facientia obfervet,

(f5

per cit. Ord, Proceff. Tit, ig,in pr,

Currit autem hic terminus $

;

:TIC,

axonicus -a-tempo?e

bet ,Befdjvexbenen' Gr-

fldrung. ;

(p)

21j

- Ziegler, ad «it, la?. Ord, Proceff; þ?,rä,, 9fudb Dernad ete.

ff,

Cxterum hic notanda veniunt: 1)

42

tionibus declinari nequeat,

1( )uod juramentum rclatum proba-

-Conft. Eletl. 14. p, t in fin,

Ord, Proceff. d, Tit, 19, in pr,.

ubiratiolegis adje&a. 2)Quod deferens

que cit. Confl, Elect. 14. p. 1,

nulla admittatur rgpx*oþgtïone,

& Ord, Proceff, Tit. i9, $

Decif. Elect, Sax. 19,

. S8amm mun ciner etc,

Carpz, d. Tit, i. ddrt, y , m,22.

3) Nec huic interrogatoria concedenda,

Carpz.d,l,n.29. feqqg, (q) -

Ü

h

4) Probationem pro exoneranda confcientia fufcip

iehä à licetknihil proe.

baverit, ad juramentum delatum habeat re

*

a

per cit, Conflit. 14,

grefium :

u

& Ord, Proceff. Tit,19. (r)

?di'-

d

(Ii»a

atta«

hud

(0) Statim in termino, quo ad.fa&a cönfcienti.æ- permiffa, reiþohdet,

bcpber Gir:

j

laffug, aut ad minimu

m in ultima poütione, quo negle&o ROn admittitur,

O. 3. $. R. 7.19. $. 1.2

pf&

(p) Hodie expe&andum, dum judex in fententia interlocutoria '.fü&ipiendäm con-

Ícientie defenfionem ap

lx

-

probaverit eaque fententia tranfierit in rem judics-

tam, a quo tempore computatur fpatium Saxonicum offeren

dorum articulorum,

n"l

nifi dilatio fit impetrata. O. 7. $, R. 2.7.19.6.2.. Articuli dir

igendi ad ipfum fa-

j

&um, cujus intuitu jurandum eft, non ad exceptiones per

emtorias ,

aut repli«

g

cam. Quos impertinentes judex animadvertit, eos vel ftatim ex o

fhcio, vel

2

ad precedentem informationem Colle

"

*C

3. 5. R. z. ecd, $. eod.

gii Juridici Saxonici, rejicere jubeturr, o

(q) Decif. El. Nov. XIX. excep

n

tis is, quz generalia f—i.mt',v & ad perfonas tehium

Ü

diriguntur. 0.7. $. R. t9. $.4.

Rec,

(X) Regrcffus hic ad Præ&ationem'jurisjurandi dfl&til hbdie Perj Ord. $ud. Sax.

d.t.(

252 PART.I, SECT, XIV, ADVOCATUS NE FACILE PRORUMPAT

attamen hoc cafü ei non competat juramentum referre,

Carpz d, l.n.39.Je24,

li

43 Effetus juramenti przftiti vel pro prxftito habiti eft, (F ) ut Judex con-

hi

cipiat & publicet fententiam, eaque litem definiat, & contra eum, ob

cujus culpam & negligentiam pro prafítito vel deferto ]uSJurandum

fuerit habitum, & coritra quem juratum eft,

AJeg, Conflit. Elet?,12,

& Ord. Proceff, Tit. g, $. 98emm nutt alfo ete, (t)

Nam juramentum habet vim rei ;udxcatæ,

D

l1 ff. quar, rer, att.

Lpofl rem judicat. ff. dere ]ua'zc.

Faber in C, lib. 4, Tit. 1, Def. u,n, t,

& contta )uramentum præ(htum ne quidem in alio ]üdlClO admltntur

actio ;

Carpz, d, Tit, u, G- 7, n, 36

1

nec ex inftrumentis noviter repertis impugnare 1 lxcet )uramentum prz-

fticum,-

Dan. Moller, 4d Conft. Ele&?, i. m. 4.

Raucb-

E A

d.1.6.1. €7: ». plane denegatur.

Ceterum fuper hac probatione, licet per teftes

pera&a fit, agere per fcripta dlfputatorm, Produ&$: toeife, non licet, fed oretenus

ad A&a a partlbus, quz allegant, dictanda funt, atque judex abfoluta hac pro-

batione fine omni mora terminum præfigere etiam ex officio debet, ad breve

fpatiurmn adftri&um , quo exiftente deinde intra feptiduum , cui tamen dies fe-

À

riati annumerandi non funt, pofitiones mutue ad A&a dantur, ita ut ÁGor

initium faciat, O. . A. *

. 29. 5 $. Si probatio füfcepta aliqua ex parte faltem fa-

€a fuerit, ]udex aut juramentum fuppletorium aut purgutonum di&itabit , O.

3. R.£.19.

(f ) Nota, hodxe juramentum pro praftito non haberi, cum is, cui delatum eft,

ante præPcanonem, rite faCta ejus acceptatione, decefferit, fed hzredes ad ejus

preftationem , ita tamen, ut de credulitate tantum jurent , obítringi, 9. 7. $.

R.7,18.9.8. ubi & adreliqua juramenta omnia idem extenditur.

Ceterum , fi

hic, a quo preftandum juramentum principale, in termino aut prorfus ema-

neat, aut iftud non praftet, juramentum pro deferto habetur: fi is, qui de ca-

lumnia jurare debet, id recufat, aut emanet, juram. principale pro praftito ha-

— 3

betür, O. 7. $. R, d, 7 $. 7. Qm juramentum eo modo recufavit, ut ejus decli-

nandi gratia litem fit affigmative conteftatus, exceptionum . probatione adhuc

uti póteft: qui vero, ubi demum jusjurandum in fententia , que vires rei ju-

dicat& confecuta eff, ei injun&um crat, utrum hoc, cujus intuitu )urandum

" PVPREEY

eft, confiteatur, probatlone exceptionum excluditur, O.Jf. S. R.7. 155 $. nifi ju-

ramento afferat, fc ignoraffe tempore L. C. fa&um fuper quo ]us]ur delatum

|

' eft. d. £,

- (t) Expenfie tamen compenfandæ, fi, qua omnes libelli partes, juramentum dc-

jatum fit & praftirum. 0. 7.5. R. F46 $. 1.

^

AD JURAMENTI DELATIONEM,

253

u

- Rauchbar. part. 2,quafl. 5,n. 24,

r

Limitationem circa inftrumenta noviter reperta adeo elara , ut pnmo

0n

intuitu de perjurio conftet ; habet -

D

Carpz, d, irt. 7,n, 46,

um

Nec a fententia fuper praftito ;uramenco lata leuterare, vel appellare

permlfïum

EALAY 3, C, de veb, cred,

Fafcbm lib,i, ccïntroverf 23-

Diflentit

- Mynfing, cent, a ob/e"rvat 14,

(

TP RUL L

SEEKUP TOU CV.

"A

DE ARTIFICIO. ADVOCATI

IN FORMATIONE INTERROGATORIORUM

TU

tefles

SUMMARIA.

tenus

1 Art:jïcmm Advocati efty interrogato-

soriam vevocare prefhitum jum-

PI'O'

ria apte & rite componere,

2HEHf unm.

breve

s fe

2. Interrogatoria d:rzgzmtur vel ad per-

$, Interrogatoria. fünt vel gmeralm,

AQor

fonas tejiwm, vel ad mu]km

vel fpecialia,

1f

3. 4 quibus interrogatoris . abftinen-

9. Interrogatoria quando ex/azbena'a ?

Q.

um?

10, 44n adver[ario copia Interrogatorio-

rum danda?

1 61?1

4, Cantela,

»P Interragdtorm impertinentia & ca-

ll j'udex tefles ad interrogatoria fgnul,

: Q']QS

'"un ad Artzcula: exammzzre £&€«

$. 4

ptiofa rejicit judex,

;

6, Sic etiam, qua pro diris €$ execra-

tur,

ena

tionibus adduntur.

12, Interrogatoria quimt dm ip 0nttiás

(du.

7, Non inutile, ut reus j'udtæm rogety

-bus caufis,

07

circà interrogatorium, ad cardinem

13. Fallit,

jl

dauc

negotii enultum faciens, tefli in me-

14, Formule Interrogatoriorum.

29

On ultimum Advocati artificium eft, Interrogatoría apte & rite

nj

dur

componere, fiquidem per hzc co diítin&ius in veritatem inquiritur,

J j

T

& maximam defenfionis partem in iis latitare certum eft,

St,J,ck in introdutt, ad Prax, cap.1$. $.5

j d

(1i)3-

Hinc

254. | PART I SECT,XV DE AA:RT':AFicxo ADVOCATI

Hinc bir&'ühr.n»fpe&üm & attentum effe decet Advocatum in formatione

ánterrogatoriorum;ut omne

a

$ cauf?e p,rincfpalis birggmügnciag & qu-aliþa;

tés irerum re

fpiciant,

*

Vid, Nicol.1

n Procef, p.j I, MP: 6&, " j

"

a'Cum vero interrogatoria vel ad períonas teftium, vel ad caufam

ïþ-fäm

dirigantur, illa ita componenda funt, ut qualitatem, dignitatem & fi-

4 dem teftis aperiant, Abfítinendum tamen hic ab iis, qux propriam te-

ftis turpitudinem continent

:

, Vg $5 eingeugeein Dieb, Gþeþräcbg-r,

crer 2c. fen ?.

| Qnttesuift

iff. & æsf'voïlen abet feine 'Interragdtbrixz

Per Conflit, Imper, nov:

crüpinofa, €5 qua turpitudinem refpondentis continent, bey

Ctvaffe nacb *£rimáfigung gefeget , 1oeniger er,

.. ee£ Seuge; o

L

-

rz:tïü,äfe,:: examiniret: tyno gngefmget Toets

öenæ j

Nemo enim tenetur pro

oc facit,

priam turpltudm€m propalare, 'nclc äüdiendqs

c&, qui h

"Mundius Vol, 2, conf, t0;n, uj,

Mevius part,

li

tamen habet.

4 Cïa»utlelam

— &tryck, cit, cap. 18.-5- 7;

»

ut teftes fuper turpitudine vitx conte

ftium exärhinentur, v fïg, D&

. Seuge feíineSteber-Seugen fene ?. ObSeugei miffemb, baf eiter feürer

Stebenz3eugett tvegem Jouterey, Gbebrud), :Diebftablo, ober anbertt

gafter8 berüichtia

*

et? & addit, quod haud raro €eo niodo, per.—indirc-

&um, defe&us conteftium detegantur,

;

Vid,etiam Ruland, de Commiff pa

Pa hbc o d m fs

Verum an hzc interrogatio fine refpe&tu conteftium femper proce.

dat, iisque ignominiam non inferat, adeoque facile moleftias parere

; poffit, cujusvis judicio relinquo, — Interrogatoria ad caufam ipfam ita

formanda funt, ne émpertinentia, fcilicet qux ftatum quzftionis non con-

g5 d U VE . Misdim.

cernunt, vel capriofz, ad qux nec affirmando nec negando tuto refpon-

deri poteft, habeantur; hxc enim Judex ex ofhicio rejicere, vel ita re-

folvere debet, ut

"

refponfio teftis ünc-frgude vel fine amphiboliz ex-

p:&anda.

-anize?.f:Praay]Z dvil e;ap,* 20,:'72. ;6,-)* (2) |

Sic

— (a) O:to dubio, utrum in'terfogiatorïa fint ,þert'inentiä vel.'nonk, judex afbitrabimr,

utrum fint admittenda vel rejicienda, nec partes propterea ad mutuas pofitio-

nes, gum SSerfabren, admitter, fed aut impertinentia ftatim rejicere, aut ad ca,

quz pertinentia, judicat, iefles, non obítante contradi&ione, be8 befibebe-

/nen

-

25$

IN FOR&-ATEQW iüTEfoQGATäRIoRuM,

Sic etiam rEjicïenda funt interrogatoria, qua: pro diris & ezääbratiohi; 6

bus adduntur, v.g, £963eugebep feitter Geelem:GeelígEeit, umbfo qez

wíB, al8 er Da8 Dollifthe Seuer oermeiben molle, e8 alfo roabr (aget Eotto -

ne? Cb Seuge biefer 9lugenbIic De8 Geu

B

voolfe, voenm Díefer Irticul wabr fey?

ffel mi*t8e—iþf*mþtlþ*'f$ïeelew,fe.x)n *

-- Mex. p. 4, decif, 270,

Ubi fimul elegantes rationes, cur tales

tis notam haben

execrationes , impyiæ cemeriiä-:

7

4-/

habet

tes, non tole-ïg,ndæ. 'Hoc tamen non*iqqcile Pro Reo *

Seryck. cit, loc, S.10.

fi,- circa in

terrogatorium , ad cardiaem n

Egotii miiium faciens, roget

Judicem, ut in hoc articulo tefti in memoriam revocet przftitum ju-

ramenturn v, g. 9illbíer bittet SBeElagter, bett Seugett feítte8 Settaerté

Gybe8 fleíBíg 3 erítimertt, .. Interrogatoria ad caufam dividuntur in ge- 8

neralia f, praliminaria, ubi faper generalibus quibusdam, ad caufam per-

tinentibus, interrogantur teftes; qux adhiberi folent, fi quxdam ad

fa&tum pertinentia vel omiffa , vel inverfo ordine propofita, & hoc in

interrogatoriis fpecialibus commode émen

l

Stryckscit. cap. 19 G. $,.

i

d'a'ri nþqu:aþ. !

a

Ubi pro cautel

| hoc obfervare jubet, fi forte reprobz;tidnem fibi ne-

ceffariam exifttimet reus, & eo fine eosdem teítes reproducere veli,

ut inter hzc interrogatoria generalia id exprimat ,^ quod ad fui defen-

fioném pertinet, qua ratione fumptibus ad reprobationem neceffariis

parcere poífit: (b) Etin /pecislie, qux fing

i

& in horum formatione maximum a

lis Articulis fubji;iuntur;

j rtificium' 60nüftic,'

:

- Gail. lib i obfrog n g. -

fiquidem ex ipfis articulis, caufx meritis

*&-*füBüantialibxus confik'ch.,mtü«::,*

ut omnes negotii caufz, qualitates, circumítantiz etiam minimz at-

tendantur, v.g. eaufa E7 ratio dilli, Jocus, tempus , vifus, auditus, fcien-

tia, fama, prafentia, certitudo &'c. qu& omnia accurate examinant

3

Nicol. z» Proceff, cit, cap, 6o, n. 15,

Farin. de Tefl, quafl, 23,0.26

Et 'nota,ri f

O

lent hic verficuli :

/äqq(,—

Auditus , vifus, perfW, fiiefztid, cdufgi :

Fd»)k,

fiein Gin*menbenä ungeacbtet, Examina;"e debet , O.7. $. R.2, 20. 5:8. Quodfi ac-

um minus idoneo

