l. nemo ex iis ff, de R,

Oldend. cit, Tratd, p, m, 18,

Cotbmann, Vol, z. Refp. $3. v

2

modo canditionaliter € alternative proponantur, -

Menosb, lib. 2. praf. 42. n, 2,

Vel utile eft, ut prima fimpliciter, cxterz vero in eventum opponan-

tur; prima enim probata, cxteras ut probes necefï"e non eft, v, g, Mihi

non numerata eft illa pecunia, autfi numerata, jam tum foluta; Si enim

fimpliciter neget numerationem, & poftea convinceretur, indignus ef-

fet ulterioribus exceptionibus, ücutx contra negantem probnam manum

ftatuitur

ip avtb, Contra qui C, de won num. pemn,

Strick. cit. cap. 16, $, 4,

Hanc regulam limitat -

Menoch, d, l, m. g,

nifi verfemur in eo cafü, ubi mendacmm pumcur, Feu ]uramentum Ca-

lumniz przítitum.

Brunnem. d. cap. 16, y. 14

Cum vero pro ufuad praxin aliquas exceptiones allibare lubeat offert fe

I, EXCEPTIO SOLUTIONIS, Accipitur hic Sel/zzionis verbum de ea

$

liberationis fpecie, quz ex nummorum numeratione, vel alia naturali

ejus, quod debetur, ftrxftatione contmgxt

| , g. f. de folut,

— Zanger, de Exctpt, p.3, mp,: 2,1,

Oldendorp. Syllog, Except. 140, & in ;zda'tt p 141,

Qui redte folvant, j jam difcutere defiftimus, remiffuri Le&orem ad

o Zanger, cit, CAp, 0, . 72, 0500 79.

Philpp, Us. Prati, Inft. lib,5, Eclosg, p

6

Quomodo autem folutio probanda, non omnes inter fe conveniunt Do-

&ores, quin enim, folutio fa&ti cum fit,

L7. $, ult, ff. de Curat, furio[,

debitor, folutionem allegans,illam probare teneatur nullus dubxtat, per

l, fin. C.. de folut.

Nonnulh, au torntate

l.1$. C, de Tef,

propugnant folutionem debiti f'cr:ptura comprehenü, auc fcriptura, aut

qumque teftibus probari debere,

Bald

E

152

PART.I. SECT. V iI. ADVOCATUS QJOMODO INVENIAT -

Bald, ad d, l,if,

Nepos 4 Monte Albano in Fugitipo ff f ve tratt, de Except, n ip. C*f 46.

Sed quamvis ordinarie folutio per quietantiam creditotis probari foleat

& deceat ;

l, 14. C, de folut,.

Mafcard, de Probat, caml 1325. ? É,

nihilominus etiam hodie indiftin&te, ad probandam folutxonem, duo in-

tegrz opinionis teftes fufficiunt,

Job. 4 Sande lib,i. Decif, aur, Tit 10, Déf,t, in /ïn

Mafcard. d, l. n,16,

Ec deficientibus inftrumentis vel teftibus, admittuntur etiam conjetiure

& prefumptianes, veluti fi chirographum penes fe habeat debitor,

- arg, li, de folut.

"Ruin. lib.t, conf,. 44,".3,

Limitat variis modis

Menocb. de Praf, lib,. Praf, t40, n,19. fégd,

Aut illud fciffum vel cancellatum reperratur apud credxtorem,

l. 24. [f. de Tofi,

GI, in 1,2, V. 1. ff. de pa&t.

Carpz, p.2, Confl, 20, Def.iz,

vel etiam apud.- debitorem,

Menocb, d, lib.3, Pref, 41, n.7

übi »,10./644, varias limitationes adducit. " Refültat etiam prz(umptio

ex diuturnitate temporis, imprimis cum filentium & taciturnitas creditoris

concurtat,

De aliis fimilibus prxfumptionibus & con;e&urls vxd

Menocb, cit, lib. 3. pr&f.139.140. 141,.

Mafcard, concl. 467, & concl, i525.

Nonnunquam etiam (olutio probatur per ïammentum.

14, Ma/äard d. coucl. gagon 23.

-

- Carpz, lib, . Re[p. 104,

Non attenditur hxc exceptio ['olutxoms- x) 81 folutxo fa&a iis, qulbus

non re&e folvitur, nimirum furzo]ä, amente capto, prodtga, pupillo, aut minori,

fine Tutorum Curatorumve i mterventu & autontate,

d. f de fàlut,

l, 29, in, pr, ff. de pa?

Zang, d. cap, 1. . or,

ubi »,92, fé4q. limitationes fubjungit,

Item marito, invita aut ignoran-

te uXxore creditrice, per

l. u, & ibi Bald. C,de folut,

Zanger, d, l, n,it

Tuto-

153

"ET APPLICET EXCEPTIOI;?-ES PEREMPTORIAS.

''utoribus fufpectis aut remotis,

L14, $, 1. € 4 f, de folut,.

Litis procuratori, leu ei, qui ad agendum datu

tum habet, ut accipiat,

S* eft, nifi I;þeciale manda-

L,7, ff. de folut,

Lag, ff, de pact,. —

J Zanger, d. l, n. n4, ng,

5

2) Si nuda oblatio ad folvendum adfit, minimeque realis. Dätür enim

duplex oblatio, fcilicet verPalis, qux in nudis verbis confiftit,

quando ni-

mirum debitor dicit, fe paratum effe ; & ealis,

quando debitor, rem

ipfam prafentans, paratus eft, illam d

:

ditor libere eam habere posfit,

e mgnu ip manum tradere; ut cre-

Mev. p, 2. Decif, 200,.

Et hzc fterum elt vel suda, Velhabet cosjunttam obfigmationem &5 depofitio-

nem judicialem ; hxc non parit liberationem vel folutionem, nifi in certis

cafibus, quia deponere in.judicio, & folvere, multum differt.

Vid, Mev, p.3. dec, 88. n,2. & decif, 146, n. 4, Decif. ug,

Sique depofitio pro folutione haberi debeat, circa

$

illam fequentia requi.

gqntu,r

: 1) Utfit realis, 2 totalis,

nimirum-fors cum ufuris.

, fin, C, de luit, pign,

Mev. p. $. Decif. 47. n,3.

3) xDebito

tempore & loco facta,

4) Ut debita & promiffa pecunia in

eadem bonitate inzrinfeca & extrinfz

c4, qu£ fuit tempore initi contra&tus,

offeratur, 5) lt creditor,

absque jufta caufa,

folutionem accipere re-

cufét. 6) Ut tunc fiat judicialis depofi

tio; ad quam iterum neceffaria

funt; a) Ut creditor citetur ad dep

ofitionem faciendam,

b) Ut nu-

meretur pecunia, c) Ut illa numeratio fiac judicialiter,

d) Ut pecunia

in facculum vel ciftam includatur, & obfignetur.

Mev, p,2. dec, 201, 69 Decif, 246,

3) Pro folutione non habendum, quando non offeratur moneta in ea:

dem bonitate, tam intrinfeca, quam extrinfeca,

Zanger, d, cap,1, n. if & fega,

qua credita vell promiffa,

Coler, de Proceff, exec, p, 1. €4p, 10, , g.

Gaflel, Spec, jur, cap.27, m. g6,

;4) Particul

aris folutionis oblatio non liberat

vdebitorem;

L. 6, C, de folur,

nimirum quando conyegtum;

fortem cum ufuris in una fum.fna exfol.

vere,

Sed fall

it: (1) Si ab initio conventum, ut particularis folutio ad-

mittatur$ qu

od tamen non przfumitur,.

fed à debitore probandum,

(Thónnik, Civil.)

(D

(258i

154

PART. I.NSECT.VH—. ADVOGATus QUOMODO INVENIAT

(2) Si debitum ex parte fit controverfum. (3)Si plura fint debita, cunc

debitor unum poteft folvere, & creditor tenetur acceptare.

Zanger, de except, p, 3. cap. 2. v. 26

Gaflel, d, cap. 27, n.65,

/

ubi plures cafus recenfent,

[to)

1. EXCEPTIO COMPENSATION

,'IS'

Per hanc eäcþptioä&m debi-

tor ipfo jur

e liberatur,

pr. 7- Quib. od, toll, obligat,

. 4. lio, L 21 f.. de Compens, -

- Struv, Synt, 3. C, Exerc, 21, tb 26,

cum compenfatio fpecies quxdam folutionis fit.

1. 4, C. de Compens,

;

Gail. lib, 2. obf, 17, 9. 10,

Opponitur hxc exceptio poft fententiam, &

Carpz. p.t. confl. 9. Def,6.

-i'n-ipfä exedqtionef; !

Brunnem, in, l, 2, C, de compenf. n.4.

modo compeníatio fit liquida,

Mev. p. 2. Decif. 308. f.5,

&

Menocb, de 4,7. . lib 2, caf.

-

, 140 no [o

II

Dicitur autem debitum vel creditum liquidum 1) Ex co

n;f'eqfïï one adþvär-:-

farii: 2) Ex genere quzftionis, nimirum cum de facto non difceptetur,

fed quxítio juris fit inter debitore

m & creditorem, velut, an ex mora

debeantur ufurx in contra&tibus bonzx fidei, hxc enim

quæ&io liquidg

eít, quia jure certo definitur,

Liz. l, 32. ff. de ufir,

i

À,i7, C, locati,

3) Celeritate probationis.

;

Zang, de Except..p. 3. cp

* g. ne 9;./6?79

Oldend. Syllog. Except. p, m.ijt.

Qux probatio non fit per juramentum,

fcilicet in Proceju exewtiw.

- Carpz, p. 1. confl, g. defaig,

bene tamen in Proceffz ordinarto,

Gaflel. fpec, jur. cap, 27, n, 66,

Strup, Synt, 7, C, Exerc, 21. tb.10.

12

Hinc attendendum, utrum debitor opponat exceptionem compenfatio-

nis debiti, probandi in initio litis, feu in litis conteftatione, an vero jam

pene convi&tus, fe debere, quod prius negaverat, Hoc cafu minime

audiendus eft, nifi debitum documento doceatur,

per Conft, Eletct. g, p.1,

bitum admicciturf

lllo ycro cafü ad pggbanduu; de

: *Zang.

d

ET APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTORIAS,

155

Zang, d, l, n,wi, feqq,

Oldend, d, l,

Locum etiam habet compenfatio hquxda, ü ex htens cambii inter mer- 1;

X

catores contractum fuerit debitum. :

Ordin, Camb. Lips. $. 1.

O din, Proc. Lips. Mercat, V. 1g,

Struv, d, Exerc. 21, tb. ig.

Brunnem, in l,2 C. de Compenfat. n, 6, (c)

Item cum fifco compenfare potetft, qm fifco Vel cxvntat: ahquld de'bet,

& cui fifcus aliquid debet,

Zanger, d, l, n. 16. feqq,

Brunnem,in l3. C, de Compem,

ubi varias limitationes afferunt, usque mdxg:tant, raro compenfäuo-

nem admitti cum fifco, -

Vid, etiam cit. Erzmnem in fn, f de Campenfat

Ceffat autem compenfatio, adeoque hujus exceptio ;

1) In Tributis, 14.

colledtis, decimis.

Carpz, d, conft, $. def. g,

WV efenbec,in C. de.Compenf, n. 2,

Brünnem, in C, b t, l, 3 9, 4,

2) In debito conditionali,

lzljfdeVS

l, 4, C, de Campen/'

, 3) Pro debito in diem,

4L,7 ff, de Compen[.

Zanger. de Except, p 3, cap g. 73 6'5' 1,74.

4) In depofito & commodato,

l, u. ibique Dd, C, depofít,

Carpz.d. Conft, £, Def, ult

Z:znger.zl l, 2,u6, .

Brsnnem,in l,ulet, C, de Compenf, u.10, feqq.

5) In debitis futuris. -

'6) Si exceptioni compenfationis renunciatum.

Gafrel, in fpec, juy. d, cap, 27, n. 68,

(ua

»jIn

(c) Sed contra cambium indoffatum neque exceptio /oisrrouis, neque compen(atío-

715, nifi de foluto confeffio fit in ipfis literis cambialibus fignata, ex perfona in-

doffantis opponi poteff indoffatario, per Mad, El, «x, de ; (699. quod de ex-

ccptwmbus pact de nom petendo ünnhbusque aliis ex facto indoffantis oriundis

ftatuit, peenamque dupli, fecundum rigorem cambialem debitori lefo preftandi,

dolo vel fimulationi ab indoffante & indoffatorio commxflæ prafinit Or4, j«g.

recogn, imn "dppeud, 5 A.

156

PART I SECT VAL ADVOCATUS (LUOMODO INVEN!AT

L

7) In ludxclo fpolii;

Carpz, lzb 2, Rcfv I0t,

8) In dote,

l, «n, S, f, C de rei ux, 48

Diffentit

Struv, d. Exerc, 21, tb.ag,

9) In judicio momentanez poffeifionis.

l. un, C, ff de moment. po[feff, fuer, appell,

10) Ob debitum fibi a fui creditoris creditore ceffum,

Mev, p. 3. decif, y8.

Diflentit & refutat

Brunnem, in l. 9. C. de Compenf, n, 7. 69' $.

11) Non obtinet.compenfatio de fpecie ad quantitatem , nec de fpecie

ad fpecxem.

Sic non compenfatur vinum cum oleo,-nec oleum cuni

pecunia parata, quia pecunia ad omnes res acceptandas habilis eft,

j

Zanger. d. l,n,tog. féqq,

Strmv, d, Exerc 2 tb, 1j«

r lll, EXCEPTIO SATISFACTIONIS,

Qui pignore vel fide;uü'ore

dato obligationem tutam przítat, fecurum facit creditorem , ut huic

fatisfadtum videatur,

$.34. . de rer, divif.

L 4. & 3. ff de fent, & re judicat,

quz fatisfadio vice folutionis vel pro folutione eft,

l, $2. ff. de folut.

16 Satisfadtio tamen revera folutlo non eft fiquxdem folutio obllgatlo-

nem collit. -

$. n 7- Quib. mod, oblig, toH,

L. 94, $. 4. ff. de fotut,

Satisfa&io non tollit, fed dilationetm dat,

- Zauger. de Except, p. 3. cap. 3. , . & 14

Inde hanc exceptionem dilatoriis annumerandam effe.reor. -

17 IV, EXCEPTIO ACCEPTILATIONIS. Jufhmanus acceptilatio-

nem definit, effe folutionem,

in . 1. 7. quib, mod, toll, oblig,

& quidem i»maginariam ; hinc debitor acceptxlatxone omnino liberatur,

La € L $. f. de acceptilat,

Zang, de except, py 3. cap. 7. n, 7, & go.

18 Quod & extendendum ad fidejuffores , bypothecas & pignus, & in fumma

ad omnia, quz acceptilationi connexa funt,

arg, l, 8. ff. de novat,

Sic

Zanger. d, C4p. 7, 0, 95

t

ET APPUCET -EXCEPTAIOSTES' PE&EMPTQR!AS.

157

Siö etiam ad Peredes,.

l, i3, $. penu

lt C*f : ult,f de dc;æptz"l.

Et.cum acceptilatio a&tionem tollat, reéte excep

tio *acccpfilationis , ad I9

i

impediend

um litis ingreffum, ante L, C. opponitur,

Oldendorp, Syllog. except, p, m.144.

Fallit acceptilatio: 1) Si in diem vel fub conditione

fa&a,'

20

l, 4. €8 s. ff. de acceptilat,

Zanger, d, C4p. 7, . 67,

2) Si dolüs intervenerit.

4

?

L ig, , eum qui ff. de acceptil.

3) Si in forma acceptilationis adfit defe&tus, — Ho

die xcircz;. aceeptilatio-

nem verborum prolixitate & folennitate,

in l, 6, 5 l, feg. de accaptil,.

lationis funt remiffx.

przfcripta, opus non eft, fed folennitates accepti

Carpz, p, 2, conft. 19, def. 1.

Nam íi nudo pa&to alter alteri

liberationem promiferic, v. g. Syb wíll

e8 ad)tem, al5 wert e8 Degablet vodtes — h

oc fuam habgt firmitatem,

Oldendorp, d. l. p. , 14y.

d

45 Si creditor fit pupillus.

Gaflel, Spec, jur. cap. 27, . 97.

sj In alio,

quam qui debet, vel qui debitori jure poteftatis acquirit,

i

A. $. G. a. f de acceptilat,

Zang, d, l, n, 39.

6) Si creditor uni ex pluribus reis

debendi, a&imo remuncrandi, ac-

cepto ferat, reliqui non liberantur,

arg, l. 86, ff. de folut.

Id, Zanger, d. l, m,

53*

V, EXCEPTIO DEPOSIT

IONIS & JUDICIALIS OBSIGNATIO. E

NIS, Hxzc exceptio datur reo, qui pecuniam debitam a&ori obtulit,

&, eodem accepxare nolente, obfignavit,

& in loco judicii depofuit,

ligatione &

actione adtoris,

adveríus actorem pecuniam petentem, ut liþeretur ab ob

Zanger, p, 3. cAp, 2« W. 1 feq4..

Gaftel, fpec, jur. cap. 27, n, $0.

Quz autem regquiruntur, ut

depofitio pro folutione habenda, fupra

hac ipíà SeZ, », $, oftenfum fuit.

Sique depofitio perfe&ta & legitime

fadia, dominium & periculum in creditorem transfert,

Zanger. d. cap. 2, n, 123.

Mev. p, 3, decif. i, & p, y. de

cif. 343. & decif, 244.A

Fal!it hxce

& quidem rea- 22

xceptio: 1) Si oblatio pccüniæ non fit rite;

j

Mev,

lker, facta,

158

PART.I. SECT. VIl. ApvocATus QUOMODO INVENIAT

Mev. p, 2, dec, zo1, n, 4, &5 ]22 7 dwf DA

Zanger. d, cap, 2. n, 49,

4) Si folennitates vel neceffaria requifita in deponendo & obüonando

non fuerint obíervata, de quibus

Mer,

« 2, dec. 200. 261. €$ 247,

23 VI, EXCFPT(O PR!ESCRIPTIONIS

Hac exceptxone liberatut

reus, ac fi fatisfeciíet,

ZAanger. de Except, p. 3, cAp, 10, fi. 30.

Nimirum quando convenitur fuper re, quam continua pofle(lione,

tempore lege definito, bona fide, & jufto titulo præfcnpüt & debct

abfolutio fieri cum refufione expenfarum.

Vigel. $0, 9B., cent, 1, caf. i7.

24 Àmpliffima elt hzc materia przícriptionis vel ufucapxoms , mter quas

hodie differentiz funt fublatz,

per l. un, C, de lljimzp tmmf

& lunic, C, de nud. jar,

Utrit

Bacbov, ad Treutl, Vol, 2, Difp. 22, tb, 1. lit; H,

Habn, in Not. ad Wefinb. d, Tit, w, 3,

Carpz., p, t. conft. zg. def. 1. n. 4.

25 Siquidem prx! crnptxo & ufucapio olim tribus modis, fcilicet reäm pof'

feffs, tempore,

& effeciu, difcrepabant.

Oldendorp. Syllog, except, p, . 163, in 4ddzt ad verb, de rebus.

uüem nmobilibus,

3,5 Ídcirco eam inprzfentiarum ex profeffo pertra&are mfhtuto arcemur ;

- hoc tamen ex jam di&tis ultro f& offert , ad præfcuptlonem requxn'

27 1) Poffe(ionem,

Mev, part, 2. dec. 102.. m, 3,

- Klock, de Contribut, mp, 3. ", 26,

& quidem continuam,

Carpz, p, 2, €. 3. def, 26 "..

Mev. p, 2, dec, 102, n. $.

28 fine ulla mtcrruptlone, qux interruptio vel ndIZ!nle, vel civilis,- Na-

turalís contingit hodie per deje£ionezz, vel per pignorationtm,

Berlich, p, 2. concl. 9. n, 3.

item per probibitionem citca fervxtutes,

Carpz, p, 2, confl, 7. def. $,

modo alter prohibitioni acquiefcat.

Coler, de Proceff.. execut, p. 1, tap, 3. n, 162; jäqq.

Et generaliter: - Quibuscunque modis amittitur poffcífio naturaliter,

iisdem etiam mtcrrumpxtur præfcrxptxo.

Zanger.

ET APPIICET EXCEPT!QNES PEREMPTORIAS.

159

Zanger de. exæpt B. 3. CA 10, 9 13t,

H

Civilis interrtiptio dicitur, quam lex approbat,

Zanger. d. Cap, 16 : 79.

fcilicet x defe&u temporis pxæfcmptxbnhs, quod commumtcr diftin-

gvunt in regiilare & zrreguldre

- Gaffel. in Spec, jur, cap, 27. ", 39,

Carpz, p. 2, confl, 3. def, 4. n. 7.

Nos breviffimis 2) circa tempus ad præfcnptxonem neceffanum nota-

mus, quod prx(cnpt!o fit vel aumalis , vel quinquennalis , vel vicennalis,

29

vel zricennalis, vel quadragenaria, Nel immemorialis,

Sic tempore annali

30

tur zes azobiles,

prafcribun

Gleff. in lib, 2, £at0: SRecf)t Art-44.n ^ in. veré; weld)e manae,

Coler, p. 1, decif. 20, n.16,

Carpz. p 2 confl. 3,Def. 9.

Inde etiam £ona utenf lia, res expeditorie, Morgengaba, & C 0me/ï:6;lm

per Text. in Art, 28. lib, 1, Vanbe3tedbt.

Minime tamen a termino mortis, fed demum a die tr:geümo initium

præfcn

ptionis computandum eft,

Carpz, d, conft, 3. def, 12, 6 p. 3. con/i 36. def. t0,

Ricbter, p.1, decif, 21, n.56, Jeq.

Finckeltb. obf. 83,

Imprimis quxnam negotia de jure c:v:h ad anni fpatmm fint re&r:&a,

late & eleganter docet

Lauterbach, de temper, le;gal p 7 Q 2

Notandum tamen, quod filiz matris defünQ&z, Geradam a patre non

petentes, przfcriptione annah eam haud amxttant, etfi de j ;ure fuo pro»

teftatz haud fuerint.

, conff. 2, def, i, 65* 14

Carpz, d.

Extenditur etiam præfcr:ptxo annalis ad res mobiles Ecclcfïarum, Hofpi-

talium, aliorumque locorum piorum,

Carpz, p. 2. conft, y. def, 6,

Porro a&io injuriarum prx(cribitur tempore annali, & qulde"n tam cire

ca injurias veróales, quam re4/es; quod tamen limitatur in m)ums rea-

hbus, icem in famofo libello.

Vid, Trat.sneus : Lusr, Proce[f. injur ,inan. infcript, Seä' 2.9.60,

ubi de hac materia plura,

Quinquennio praícribivar. aditerio fr mgbw,

2l

fiupro, Lenocinio; in. Ele&oratu Sax.

Zanger, de Except, p, 3, cap. 10. ft, 21, 4

Carpz, p. 4. con(? 19. def. i,

& Prait. crim, p, 2. quafl, yg, n, a2, feqqe

Ficen-

Berlicb, p, 4« concl, 27, n,127,

I60

PART.I, SECT. Vll. ADpvocATUS QUOMODO INVENIAT

31 Ficennio prxícribuntur delicta,

l. z. C. ad Leg, Corn. de falf..-

Scbneidew. in Tit, 7, de ufucap. ruär. Qm fant fpecze; præjärzpt

ojfo

- Zanger, d, cap, 10, n. 213,

Carpz, d. confl, 3. def.4, n f.

33 Prxícriptio zricennalis omnia fere debita: pemmlt.

l. 7, C, de pra[cript. 30, vel, 40. anner,

Carpz, p. 2. Confl, a. def, 3. ". 2.

Cumc tamen prxfcriptio debiti non nifi àtempore folutionis in deflinato,

Carpz. p, 2, confl, i, def. 6,

Sic etiam ad introducendam cozfuetudinemin foroSax, requiritur fpatxum

triginta annorum, cum anno & die,.

Scbueidew. ad $, ex non feripto n, g, J. a'e jur , nat, gent,

Carpz. d, p,2, conft. 3. def, 21,

Et intra hoc fpatium prxfcribuntur etiam epere rujï:m

Scbneidew, ad $, ult. n, 18, J. de ferv, rufl, & urb, præd

Carpz, p, 2, cenft, 4. def. 1.

Limitationem . hic addit Zef. 2; quando jure amicitiz vel familiaritatis

prattitz fuerint; &, ut paucis dicam, omnes indifferenter fervntutes

rt4les, five caufam contipuam, five difcontinuam habent, in foro Sax. præ.

Ícriptione tricennali acquiruntur,

VWefenbec, in paratit, ff, de fervit. n,y. verf, ]ä'd & jur, $ax.

Hezg, p quafl.ió. n,39.

Carp. p, 2. conft, 4. def, g.

Huc fpeé&tat etiam jus utendi certo aliquo molendmo, item feudum.

Carpz, p. 2, confl. 4, def, 9, €9 def. 16.

4. Prafiriptio quadragenaria obtinet contra Ecclefiam & pia loca,

Corft, Elet?, $. p. 2,

Carpz, p, 2, Confl, 3. def, 4, v, 3,

Mapfcard, concl, i221, n, 2569 73,

| Jtem contra przdia ad Ecclefiam & Viniverfiates pertinentia,

4Avtb. quas attiones C , de SS, Ecclef,.

Didac, Covarruv. Pratt, qua[I.37. n.8,

Sebneidew, in Tit, , de Praftript, vubr, Quot. fumt [pec. prafeript,

PV. 22,

Et hoc tempus quadragenarium pertinet etiam ad antios veditus, qui

Ecclefiz aliisque piis locis debentur,

Carpz, con/i. Pf pe2. def. 4

Porro ad libertatem à decimis præftandxs, qux 4o annis præfcrxbltur

CA*r PZI

—

ET APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTORIAS,

16I

Carpz, d. p, 2, confl. 2. def, 4.—

Klock, de Contrib, cap,i6, 2, 96,-

Sic etiam Ecclefia contra Eccleüam, Hofpxtaha, ahaque pialoca 40, an-

nis præfcr:bxt,

Carpz, d. canjl j. def. 2.

-Hoc adhe notandum venit, quod contra Præfcrspt:onem quadragena.

riam ex capite ignorantix non detur reftitutio,

Klock, de Contrib, cap, 20. n, 28,

quxmmo contra przícriptionem 30. annorum ex capite ignorantiz refti-

à

tutionem denegat Sereni(fimus Saxo,

in Conji 9. p. 2-

ia

llbi etiam Dan, Moller,

Præjärqüt:a immemorialis, vulgo centum annoxum fþatxo defïmtur

3v

arg. L y6, ff. de Ufufrutt,

X

Maftard, concl, 429, n,9. & concl i214, 9,53,

Sed multas inter præfcnptxon..m centenariam & 1mmemonalem differen-

tias expomc

Cravet, in tra&, de zmtzquzt. temp p 4 8 46/ölum di f&rentm LA

1,2, 3. 4.

. — w

ubi præf'cr:ptxonem centenariam ma;orcm præfcnpmone immemori-

ali dicic,

Vid. Scbnezdew ad Tit, 3, de. lljämp, rubr, Quot funt. [pec, pra-

fiript.n.3.. -

Carpz, p.1, conft.16, def, 74.

Econtra hanc ma;orem centenaria afferunt

Felin, in cap. ad. audientiam n,28. X, de Præjänpt.

Menscb. de 4, 3. . caf. 3. n.7.

Attamen in przícriptione immemoriali centenarium tcmpus obférvari

folere, communis opinio eft, quam propugnanc

Treutl, difp.22, tb. a. lit, m.

ibique Bachov, in fin,

Mynfing, conf, 13. n, 21,

*

Reink, de R,S. €9 E. l, 1. cl g. c,2. 9, 40.

Klock, de contrib, cap. 20, n,249.

Tempore autem immemoriali- præfcnbuntur regali4, quæ per modum

prlvxïegu poflunt transferri,

c, fuper, quibusdam , praterea, X. de V. S,

Carpz, p 2. confL, 3. def, 24, &5 confl.gs, defitn. 13

Rofentbal. de feud, c. g« concl, 16, n,1,

Zanger, de Except B U0, 0. 133.

-

(Thónnik. Civil):

Sie

l

162

PART I. SECT VII. ADVOCATUS QUOMODO INVENIAT

Sic etiam in foro Saxonico præfcrxptxone temporls 1mmemor1ahs acqun-

.ri potelt venatio in fundo alieno,

i

Carpz, p. 2. conft, 3. def. a.

36 3) Ad przífcriptionem requiritur Zos4 frdes, i in prmcnpxo, usque ad fincm,

c, fin, de Prafcript,

Cotb. Refp. 72, n,33, Vol, 2.

- Ma([card, concl. 1220. 9.5 g,

Mev. p. 4, dec. 285 1. 4,-

quia pofleffor malz fidei ullo tempore non præfcnbxt

c, poffeffor, n.10, d, R, 3. mä

Sufficere tamen vult

4

Zanger, d, cap, 10, n gf

ut qUIS initio, cum res traditur, bona üde ceperxt posüdcre,

quod in

praxi non fervari autumat

Gaffel. 1n fpec, jur, cap,27, n. 37.

Circa prxfcriptionem immemorialem bona fides non requlrxtur

Mafcard. de concl, 1220. n, 45 fäqq

In foro Saxonico bona fides ex longitfimi temporb curfü regularlter prz-

fumi folet; is tamen, contra quem. prafcribitur, fi malam przfcribentis

fidem probare poffit, hunc repellere valet,

Carpz, p.t, conft, 3. Def. 7. & $. &X lib,2, Rc/þ 10,.

Heig, p. 1. quafl. i6, n, yg,

Bona fides vero, ex communi Dd, fententxa, allegarx debet, xta, ut præ-

fcribens, nifi eam alleget, fuccumbere debeat.

arg. 1,38. S. 7. ff-

ff 44 L. Jul, de adult,

Mafcard. de Probat concl, 224, . 20,

- Gail, lib, 2, obf 6. n. 22,

*

Nifi enim jufta caufa feu

47 4) 7::]2::; titulus ad prxfcriptionem requlrltur

juftus titulus præcedat, nulh pofleífio ad ufucaptonam feu præfcnpuo-

nem prodeft,

K 24, C. de rei 'wm!

l. 4 C, de prafc, long ténp,

l, fin, de ufucap..

Zanger, d. cap, 10, n,82,

In prxfcriptione tamen immemoriali non requmtur allegat:o& pro-

batio tituli.

Ma/?ard' concl, 1220, n, 7. feqq.

An autem in fervitutüm quoque przícriptione titulo fit opus 4 Dd, dif-

quiri (ol'et? Negativa obtinet, curn patientía illius, contra quem prz«

Kmbuur, in fervitutibus üt loco titulie

j.19.

ET APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTORIAS

163

l,1. ff, ff ]erv vind,

l. fin. ff, de aqv, & aqv, plztv Arc, 4&'

l.2. C, de fervit, -

Habn, in uot, ad W'efcnb, de järvzt.n Is

Circa titulum etiam in confiderationem venit, an res fit præfcrxptxbxhs ?

Quz autem res ufücapi poffint, vel non, pertra&at:

Zanger, d, cap,v, . 33.fégq. -

ad quem, ne prxíens opufculum ultra deftinatos excref'cat bmlteæ Le-

&orem remitto, paucis fub;ungens, quod przfcriptionis exceptione fe

tueri nequit; 1)Si huic renunciatum, — Dicunt equidem Dd exceptio-

38

nis przícriptionem irrenunciabilem ;

Gail, lib, 2, obf: 9. 2,2,

Sed cum prxteritz præflnpuoms renunciationem admittant Dd, nec

publicum intereffe per hanc renunciationem lxdatur, mfuper quod fta-

tuto, item etiam patto induci poffit, vix fruftranea erit illa renunciatio,

modo non obiter fiat vel incidenter, fed certo animi propofito, de quo

ex verbis obligationis facile conftare poteft, v, g, bag, umgeadytet aus

Diefettt Contra& Dittter 30. unb mebr. Syabren Feitte £lage angeftellet

mutbe, bentipd) bie Exceptio Prae(criptionis nícbt (tatf fítiber (oll,

Dn, Stryck, de caut, contratt, neceff, Sett.,u. €4p, y.ä 2g;

2) Si prxfcriptio interrupta, qux mterruptm per folam citationem fit,

Gail, lib, 1, obf. 74, n,20.

Myn[ing, cent, 4, obf 26, m.g,.

3) Contra agere non valentem feu 1mped1tum, fcnhcet quando penes

a&torem non ftetit, ut litem profecutus fuerit,

Carpz, p. 2. confl. 3, def,12, n 6, && amjl i. defe 6, , 3. it, £0f E

def. 1, n.6.

- Mev, p.8, decif. 419.

Mafcard, concluf. 7. , 14,

4) Contraignorantem, Nami ignoranti cempus præfcrxptnoms non currit,

Carpz, p, 2, confh.go. def. 3. n,2. €X p, 4 tonji 6, de (2 0 4.

5) Contra utilitatem publicam,

Me», p.7. decif, 267. n.7,

6) Ubi przícriptio. non probata

Nam przícriptio facti e&, & proba-

tione allegantis eget. -

Mev, p, 4. decif. 22, m.y,

Menocb, de praf, lib,6, praf, 33, ", 7..

Maftard. concl,y, n,6, && concl,i21.9.m, 1 Jeqa.

Cautelam j pro Advocatis in formatione artlc

ulorum probat:onorum cir-

Cca præfcnpuonem exhibet.

QDa

Carpz,

164

PAR.T L SECT' VI. ADVOCATus QUOMODO INVENIAT.

Carpz p amji 3 def. 26,

7) Ubi calamitates belli & morbi inter venerunt, qma temporc bed

& morbi prxícriptio non currit,

Mev. p, . decif,t, n, 6. P. d. dec,;zi, [7.6'. dec 279 06,l,

*

Mafcard, coucl,7, n.15,

,

39 VH EXCEPTIO REI jUD CATJE, Resautem judicata contmgw

vel condemmzzone vel abfolucione, prout Marcellus alt

-

in L,i f.. de re judic.

Vid, Zanger. de Except, p, 3. cap, 17, . 63. [24.

Idcirco qui contra ]udlcn autorxtatem

ubi per exempla rem illuftrat,

convenitur, fub hac exceptione tutus eft, per

l.1, 8 L 2. C, de re judic.

Oldendorp, Syllog, Except, p s. 116

quia res judicata pro veritate accipitur,

l, 25 ff. de flat, bom.

l. $.$

$. 16, ff de inoff. Teflam,

l. ;o.ö J d. de legat, 1,

40 Ut autem hzc exceptio procedats requíritur: l) Ut' f'entenua a ;udxce

competente lata fit,..2) Juris ordine fervato.

3) Ut fententia fit de-

finita, nullumque mterpof' itum remedium fufpenüvum adhuc fuperiït.

Gaflcl, in fpec, jur, cap, 27. v, 45,

4) Ut fententia, pro hac exceptione indudla , concernat eandem rem,

idem corpus, eandem quantitatem, idem jus, eandem caufam peten-

di, & eandem conditionem perfonarum,

De his prohxe agit

Zarger. C CAP. 17,

Vid, etiam Oldend, d,l, imprimis in Addit. qup.6 us,

43 Ex quibus

fimul fluit, exceptionem banc minime attendi * l) Qando

fententia a judice non competente lata..

l. 20, €8 ulz, ff. de jurisd,.

2) Si affeffores, abfente judice,. ftatuerint.

Nor, 6o, & porro,

3) Si procurator fines mandati exceffit,

l. 10. pr, C. de procurat,

4)-Si error Advocari intervenerit.

d

l, 2. C, de error. Advoc,

$) Si probatio non fuerit fufficiens; item fl ex f'al(ïs ipftramentis ;udx

catum,

D4. ad tot, tit. « /z' ex 4!/' mflmm, judic.

vel ex falfo teftimonio,

44 u J fs. de re ]udu*,

6)Si

164

ECEE APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTORIAS.

6) Sx diebus feriatis fententia lata,

lzö,bö'ltfj]defer

7) Si de alia re judicatum,

l, 4. C, de pofilim,

$) Si fub conditione pronunciatum,

Lt $. . ff. quando appellandum fí f ?

9) Si fententia impollibile contineat,

l, 3. ff. Qu« fént, fim, appell, -

lo) Si fententia fit incerta,

( eurare 7, de A.

Vid, Gaflel, cit, cap. 27, t1, 53.

Figel, M, J, Civ, lib, 24, c, i5,

Zanger, d. cap, Va 9. 73. féqq.,

Vm EXCEPTIO TRANSACFIONIS. Hæc fïmx is eft exceptxom 42

-

rei judicatz,

L '19, 4; £, 1,20,.C; de Tmma&

Zanger, de Except P. 3- cap. i, 9s

vimque rei judicatz habet. 1) fi eadem res; 7.) ex eadem caufa, ;) in-

ter easdem períonas petatur. :

Zanger. d, l, n, 16. /fe4q.

Gaffel, in [pec, fur. cap. 27, n, 32.

Tranüox autem folet, vel per fimplicem conventxonem,

43

L z L a, ff. de transatt, l 28, C.eod,

vel per ['upulatzonem poenalem,

LL 37. 5 41, C, de tr.znmö?.

vel jurejurando,

l. 40. C. de tmnfzzö?.

l, 31. ff. de jurej,

Vid, Oldmdarp, Syllog, Except, pag, m, 120. & i2 6 in dddtt, P. 1:3.

124.

Hxc exceptxo duobus modis opponitur, vel Proceffm, ad excluden.

dam actionem, vel pro meritis caufæ, ad nmpcuandam abfolutionem

ab aCtione,

Hillig, ad Donell, Comment, lib; 22, mp. g. 457.

Non attenditur hzc exceptio:

1 Si manifeftum redditur, de hocvel44 -

illo agentem non cogitaffe, nec cogitare potuiffe.

L g, 1 g, . fn, ff. de transatt,

Zanger, d. cap, $, 9, 24

2) Si generaliter transa&um , ubx ;ura ex1gunt, ut fpecxalxter tranfiga-

tur.

-

(X)s

A.

166

PART L SECT VIL ApvocATus QIOMODO INVENIAT

arg. 1. 8. $, 12. f de transatt,

3) Cum alia quxftio, feu caufà diverfa, in ;udxcnum deducxtur

1,5.1.7.$.4. ff. de except.vei Judzc.

A. 3. V ffm, ff. de V. O,

) Si ex falfis inftrumentis fa&a transa&tio.-

l, 42. C, de transadt.

5) Si ex errore transactum,

—

L« fín. ff. de transatt.

6) Quando is, qui transegit, admodum pauper fit, cariturus re fua,

quz alimentorum vice erat,

l, 8. V. 2;. ff. de transatt,

7) Si poU: transa&ctionem jus füpervenerit, de quo agltur.

L

l, g. in pr. & & t ff. de transadt,

8) Si quis per fallaciam adver(àrii ad tranfi gendum induétus.

d, L. 9, V. 2. ff-. de transat,

9) Si transactio metu facta,

l, 13. C. de transatt,

Io) Si utraque parte confentiente transa&tio refciffa.

l. 14.C, de transatf,

4

11) Si transa&tio fimulata,

l, 21, C, de transalt,

) Si dolus inter tranfigendum adhibeatur.-

i

d. g6.in pr. ff de condici, indeb.

I 3) Si res, de qua transadtum eít, non potucnt ahenarl, mde & trans-

aCtionem non admittit,

j 15. ff. de. tmm;zö?

14) Si lxfio enormis fit,

Wefenb, ff. de transat, n, ult.

15) Si transa&tio fub conditione 1mpofï' bili, vel contra bonos mores

facta.

À. 34, C. de transatt, l, i. ff. 4e V. O

16) Si adverfarius transadtionem non impleverit, -

l, (6, fff, de transatt,

Vld late

Oldendarp. Syllog. Except, p i2j, f04q,

Colleg, 4rg. ff, de transati.

Wefenb, d, l.

4 IX, EXCEPTIO JURISJURAXDI

Hac fe defendit ,. qui juravit,

contra eum qui jusjurandum detulit,

d 6 L g f. de jurej,

Gaftel.

-

ET APPLICET EXCEPTiONES PEREMPTOR!AS.

167

: Gaflel; fpec, T. mp, 27. n, 18

Oidendorp. Jape cit, Trall. p.m. u

Datur hzc exceptio ei, qul ea adione, de qua ]uratum eít ; poteft 46

CODV emrt.

i

Donell 4d Tit. ff, de n jurej, CAp, 7« T« 2,

Hinc etiam datur hxredibus, & tatn umverfahbus,. quam üngularxbus

fucceffonbus.

L. 2. ult, C, de bered. 4(57

, 30. $, fín. ff. de V, O,

l. 4, V. 29. de dol, mal. except.

—4, 9. ff. de jurgj.

Vid, Zanger. de Except, Cap. 16 P. 2y ft42.

^ Oldendorp. d. l, p, u4,

Competit hxc exceptio adverfus eos, à quxbus ;us;urandum delatum " 47

dummodo jus deferendi habeant,

Zangtr, . d. l, n, 36.

Et po&quam juratum eft, fi de yuramento conftet, admittitur ftatim

exceptio jurísjurandi, ante litis conteftationem ; fi vero ambigitur, an

jusjurandum datum fit, differtur hxc exceptio po(ï: litis conceüatxonem.

Franzk. ad, 3. . 4. de Except. n, 4. $

Fallit hzc exceptio: 1) Si inter alias perfonas ;uratum.

48

l. 3. 9. $. fín. de jurejur.

a) Si alia res petatur, quam de qua fuerit j )uratum,

L a $. fín. & 1. 36, ff. de jurejur,.

Zanugtr, d. l, n, go,

) Si, in fraudem creditorum, debitori 1uramentum delatum.

l, 9. $. $. f.. de jurejur,

4) Si alia intendatur actio, quam cum juratum effet.

L 28. Y. exceptio ff, de jurejur,

) Si dolus malus intervenerit,

l. z&. ff. de dol, mal,

X. EXCEPTIO iNTERITUS SEU CAS[IS FORTUITI,

Ob[tat 45

hxc exceptio €i, qui rem peremptam vel cafu fortulto amxfï'am petit, jo

ne audiatur,

Gaflel, fpec, Tur. c;z[;. 27, £, 98.

Nam cafüm fortuitum nemo pr&ftare tenetur, nec à quopxam 1llorum

eventum farcire xquum eft, -

l, 2j ff, de R, 3.

l, 6, C. de pign, 4&,

Mundius Vol. 1, conf. 27, . 72,

Impri.

-

168

PART.1. SECT VIl ApbvocATUS QUOMODO INVENIAT.

Imprimis hxc: exceptio datur condmflorzäw, fi reslocata. cafu Fortulto de-

t

perdlta.

Zanger, de Except, c, 23 "n. 6,

"2

Con(tat enim, domino rem perire & deterxorem fieri,

Mev, p. , decif, 196, n. 4

-Ad cafus fortuitos refexunt bellum;

Klock. de contrib, cap, i7. , 2ór,

(limitationem habet », 29$.) peffem,

Gomez. Tom, 2, Refol. cap, 3, v, 3,

furtum,

r

Mafzard. de Probat contl, 273, ", 17.

item, f fulgur de celo cadat s & quo ignis m/blzm: ewrztfir,

Zangtr,. d. , m. 6,7. $,.

^

Sic etiam pro cafü fortuito habetur fa&um Prmcxp:s.

Mev, p. 3. decif. 1. n. 3.

Qn autem cafüm fortuitum allegat, illum probare debgt.

Ma[card, caf, 272. & 273,

Ubi fimul quomodo probecur, & quando probat:o per ;ummentum

admittatur,

ceptio: n) Si culpa vel mora rei præcefïmt.

y[ Fallic hac ex

1, 27. $, 9. 9 , 33 ff-. 4d L, Aquil. -

1 6. C, 4d L. Jul. de vi publ,

Culpa namque ad cafüm ordinata noxia eft,

Wefeanbec, in parat, ff. de imjur. n, 4,

- Mundius . Vol. i. conf. 1, 1. 19,

Kiock, d. cap. 17, tt. 26j,

4 Si cafüm forcuitum fpecialiter in. fe ('u!'cepem reus,

Diftingvendus

tamen hic eít ca(üs fortuitus & infolitus, quia reus, licet cafüs kortuxtos

in fe reccperit, tamen exceptione cafüs infoliti tutus eft,

Zanger, d, cap, 2j. . 9. ,

Q': autem cafas dicuntur infoliti & nunquam cogitata, explanat late

Menuocb, de 4. 3. QQ,,Wf $o,

3) Si dolo res pef'mt

