1b;d 4'.

tur le«iotes,

$61.23

rutrn.

natos,

1bid, $

9j

"probatur per teítes fummariter exmi

nullum eft, quod confenfu appellantis vel ta-

yef

ibid. 24,

cito vel expreffo fir,

2014. $8

per iuftrimenta.

2bi4. 28

9l

ibid, 26

quando appeilatione deferta judex inferior

; 36. 10

fufficit femiplena probatio.

procedit,

ibid.59-

p

Áttentato probato caufa artentatorum ante re«

folvenda e(t,quam caufa principalis.

ib,27

non committit judex circa articulum non ap-

l 314

In cujus p:ej

pellatum..

D

zbid. 6o

j

nj

udicium faftum eft. ettentatum,

an committat ju

dex, po&qäram fenten

tia prior

refpondere non tenetur, nifi attentatis

*

fublatis. .

ibid. ag

dum infinuate

confirmata, & reinifloriales inferiori non-

366. 6t

m

Áttentatum committit judex a quo,

fi apgella-

in caufa, qui effectum

Qti.vum

üoni jufte non deferat,

iPid, 29

3 th-

Áolum ,;des-*rol

X

s/I6.

[

p

eít

£

P

À

INDEX . PARTLISI.

m

PT

autorirate Refcripti ei*Scabimtu L,Mct»aïlica

m ——

eét, quando pare adic juäicäm infeciorem fu-

Esiboezsenís

487. 48

al

-per eo, quod ad judicium fuperius per-

fe ex'endant.

di

tinet,

569. RE

hz caufe queusque

488 49

ffefïïgne

fpoliat.

Apoftoli petendi intra 1o. dies, à die interpofi-

T

commicriti, .qui alterum . po

ibid. 82

tz appellationis.

..495. 8o

Conft

fit appellationis intra ro. dies, à &'e

I

parit pignbratïo , appel

latione pendente, /7.83

introdufftio

$05. 19

eft, quicquid excedit ve

lalterat veterem ufum

impetratorum Apoftolorum.

:bid. 8$

In caufis nullitatum nox decernitur inhibitio.

i p

u cito.7.86

$07132

non committit, qui verfatur in ac

In caufis Mercatorum & alioram nove proba-

ui aQum continuativum facit.

ilid. 87

tiones admittuntur in fecunda inftan-

qui

non committit pars, quando &c. vid. Pars.

nunquam commnittit tectius

$7993

tia.

$29. 42

Confü

5794

Caufz ftatus : vid.Status.

Per attentata lex & fuperior leditur

Caufa finsles appellation

paliter

Rationes pro exclufione appellatio

nis propter

. confiítar ?

?

is in quo princi

$56.4

Acoif

attentat2,

ibid. 98

gw

Attentata appellati pret

er revocationer coér-.

* utfübveniatur oppreffis,

centur refüffone expenfarum, -

£72. 10l

non femper obtinetur

ilid. 6. feq.

qui

ibid.xog

CAVTIO.

p

Attrentatorum caufa fummaria eft.

Circa

In libello attentorum quid referendum ? 575. 106

Cautione rati preftíta quinam pro aliis appel-

Attentatum in continenti probari opus eft,

quan-

lantes admittantur ?

43. 19

[

íftatim revocationem petit.

abfque ea admit

ütur in Saxonia Ele&. mari-

0 quis

abid. 107

ejus bo-

Conto

tus pro uxore, in quibuscunque

122140.6

[:

. fi non fit plene probatum, q

u'd tum facien-

ni$,

De c

um?

ibid.1o8

CITATIO.

I

Attentati incu

fato multe dantur except iones

A Citatione valida non eft permiffa appellatio.

& excufationes.

i 14. Iog

450. 168.

ibid.169

contra appellan

tem, qui attentatum commifir,

Ex Citatione res judicata nafcitur.

quomo

do formandum petitu

m libeli:2

Citatio fit appellabilis, quando aliquid injufti

Cont

574 120

habet.

ibid. 170

pe

rfonalis multum incommodi babet. 25.171

Attentatorum Revocatïq, vid, Revocatio,

-a

d audierdam fententiam fi faéta , tueri fe

w

C

t

Det

CAUS A.

quis non poteft in appellandoelapfo de-

cendio.

48)29

fit? 440.128

-edi&alis infamiam non irrogat

* 451 172

Caufa politica (3MolicegGadc) quid

non

appellabilis,

Ufque ad emiffam citztionem revecatio appel-

Cont

communiter

reputatur

ibid. 126

478. 10

larionis periniffa eft

explanatio

ibid. 127

Poft emiffam citationem revocatio Appellatie-

limitationes.

ibid.i29

nis invito Agpellato non valet

479 M

44).05

COMPVLSORIALES.

qui

d concernat ?

15:d. 133

:&o8. 46

Debi

Caufa pia an ap

pellabilis.

ibid, 1314

Compulforiales quid fint?

dl

ratio pro negativa.

alis funt fimplices, aliz arctiores

ibid. 47

ibid. 136

fimplices quando petantur?

5c9. 48.

limitationes.

fertur caufa doris

tbid.17

ebid. 49

inter caufas piasre

caufa dotis gaudet

quemodo petantur -

ibid.go

D«

pari privilegio. cum

4

arctiores quomodo perantur ?

£

M Pa

Compulfurialium concetfio quando ceffet. i/.5;

[

Caufa haud appellabilis quando appelia

D

CONFESSVS vid. Appello.

457.200

u

CONSISTO RIVAM.

in Cauüis m

atríimonialibus an poft decendium

485.38

A Confiftoriis re&e appellatur

35845

Fat

appellare perm

iffum ?2

3878

diftin&io GaZit.

ibid.19

& quidem ad Sereniffimum

?

734

[

ibid. 40

quandoe non appelletut

lex re-

opinio Zigler

Confiitorium Saxonicum

Dreídenfe dup

In caufis Metal

licis Appellatio coram Notario

471 $3

prefentat Collegium

ibid. 38

Ini

non habet locum.

cur dicactur fupremum ?

38»

ftante pede absque obfervation

e decendiiap-

ur

486. 47

2 Lipfienfi & Witcebcrgenfx non provecat

a

qu

pellan um.

ia fmr

——

Metallica

INDExlïfï-AR;T'is l.

4fb 48

. interme-

eam .gslanä revocare licet.

ibid. 9-

q

dium

ad fupremum,tanquam judicem

4

dbid.,

Decendium neque partium confenfu au: com-

1

piomiffo, neque judicis permiffi.ne ab-

t inteyott-

«CONSVETVDO,-

. breviarivel prorogari poteft.

479. 12

4

Confuetudo nonnunquam invaluit, ut omiffo

randum.

jies, à &

medio ad fuperiorem judicem appelietur.

Decendio nondum elaplo nihinl atten

$$ 19

386. 25

4bid. 14.

iphibitio,

eilatio-

Decendium obfervandum eft indifferenter in

an prorogans fatale inte ponendi app

appellatione tam judiciali quam extraju-

$0141

nis proced.t?

4929

diciali,five a definitiva, five ab interlo-

ve p

quando fententism executioni mandat, non

cütoria appellatum.

47915

da imán-

é(t attencatum.

:

.5$84.47

dbid 16

0p4

JH '*noS ptotef'

i

. quod & procedit in feudalibus,

ibid. 3

Confuetudine appellatió to

:

- 398

.. obje&to ejusque refolutio.

CONTUMACIA.

'"'empiiationes tres.

-480, n. 19.19. 20

incipdlittr

Accufstio Contumacie ad quem judicem- dxr

la, quod intra decendium. fieri debeat ap-

$94

'genda, appellaione deferta? .

: 437

Regu

. pellatio, patitur limitationes.

ióid. 21

[

538. 74

DeCAdii fatale ignoranti non currit, qualis &

jid. 6 feq

E

qua formula accufetur?

ibid. &

appellati an puniatur?

*

£42. 92

dubius & abfens prefumitur.

Circa contumaciam appe

llati quoad re

fufionem

eg. l. 22. 23. 24. & 48I. 4

Jj sppt-

expenfarum judicis arbitrium non exclu-

reftri&tio..

A82. 2$

49

dendum eft, —

$4395

.ad fcrupulum re

fponfio..

1b14. 16

tl mati-

Contumaciam contitmacia cumulans appellatus

Poft decendium; an valeat appellatio, fi de ap-

e ejz'li'þd'

(Hl h

condemnatur .in expenfas,

$43. 96

peliatione ex appellati confeffione con«

15id. 23

De contumacia in termino juftificande Appel-

. dtec?

1bid, 38

latienis commiffa , quid &atucïlm Ord. Jud.

3

contractio Seaccté.

vpe)!atïo.

El. Sax. rec.?

$44.0.

Decendio elapfo fe in appellando tueri non po-

p6

teft, qui perfonaliter citatus fuit ad au-

inà.fo

CONTUMAX.

diendam fententiam.

481. 29

yi ij

ACöntumax an appcellet?

:

3853 49

iil

CONVICTUS vid. Appello.

Decendium non obfervatur in. gravamine füc-

ceffivo.

493.39

n

TA

CREDITOR.

exemplificatur per injufte carceratum — i5. 3

j tier

Decretum primum isterpofirum ad- petitionem

* per citatum ad locum non tutum. 484.32

unius creditoris prodeít quoque in con-

limitatio Gazz.

ib.33

49

curfu aliis.

568.78

- "Cautela,

ibid. 34

g m

ulterior limitatio GaiZi.

ibid, s

Contra aliquos creditores appellatione interpo-

2bid. 16.37

r 9t

fita citandi funt omnes )creditorcs ib. 79

. reftrictio duptex.

478. 10

L]

Poft decendium an appe

llare permiffam[in ma-

ellatie-

DEBITOR.

eimorialibus?

435. 38

:

g

diftin&tio Gatlin

ibid. 39

Debitoris appellatio prodeft fidejuffori. . i4. 76

opinio Ziegleri.

tbid. 40

quomodo conciliamdus?

[2 n

: diffcþ.tit Rauchbar :

Poft decendium quid:m cafus appellatienem

2dmittunt.

ibid, at

qil.47

DECENDIU M.

ibid. 77

$9

g

impedicus in appellatione appellat, 75/7. 42

D7

Z

/

4

Decendium eft tempus interponenda appella-

pauper appellare pot

eft.

486. 43

iib

tionis.

477. 2

a preceptis &

commi

inarionibus judicis abs-

de fübftantia appellationis cenfetut.

ibid. 3

jitione appetlare licet.

f 51

Ante lapfum decendii appellatum effe ab appel-

que caufe& cog:

ibid. 44

lo.

latore probandum,

ibid. 4

Fatale decendii de momento. in: momentum

DEDUCTIO.

i

currit,

Dedu&io eortim, que ante litem conteftatam

ibid.s

expediri debuiffent, in appel'ationis ju-

$

a quo momento & quomodo hodie in Saxo-

dicio non admittitur.

$24. 12

7i.Jt

nia Eleét. currt?

451. d.

ày

j

In ultimo momento decendii appeilatio permif-

Dedu&ionis novorum amplam facultstem ha-

i

478. 7

bet appeilans,

526. 22

05

appel-

DELEGATUS.

Í

Ufque aä decendii ulrimum momentum

7:070,WJ

;

lationem variare , omiffa fupplere, vel

Delegatus ad caufam eandem íi alii fubdelega-

v;t,

(Ibinnik, Civil, P.1I )»

m

—

"INDEX il PARTISMII.

Gragat

vit, an appellatio ad fubdelegantem vel

refpe&u partium Vax-'ius- cit,

ibid, 67

ad primum delegantem dirigenda? 385,22

refpectujcaufe eft, ut reducaturad terminos,

DESER O.

in quibus erat - poft litem contefta-

tam. :

575. 124

Deferta habetur appellatio,omiffo judice inter-

hec affertio admittit multas limitationes.

Guy:

medio qua facta.

381.

non habetur, omiffo per errorem vel igac-

*

2bid, 12$

it

rantiam medio.

387. 3!

-

Exceptio dilatoria in Appellat. inft. adr

üttitur,

Gnyar

cf'c,i/ü non petantur Apc&qli intra certum cem-

quando im prima infítantia poft litem

|49!, 59

conteftatam eft admiffibilis,

. 524.13

Guv

an habcaïZr,, fi apþellans in termin

o.ad ha-

Éxceptiones peremtoriz in prima inftan

ti2 prz-

bendos Apoftolos prefixo expenfis in-

tione ?

termiffie an fint admittende in Appeila-

ibid. 14

dictis non fit inftructus? .

497.8

affirmativa.

babetur, fpatio introdu&tionis negle&o 50;. 10

ibi. 16

ibid. 1«

Dcfertam pronuntiat Judex ap;ellationem, par-

negativa,

lnped

te non petente.-

E

$05 II

cxceptio.

élid. v

Deferta eft apgellatio, fi introducens ca

m Á&a

Éxc

eptionem novam proponere quousque in

appellationis caufa reus poffit? — 527,2

qu

prime inftantie non fimul accerfat.

EXECUTIO.

£0f

$08. 44.

| quod & procedit in foro Saxonico.

20id. 45

Ab Execütione

453.188

Deferta appellatione ad quem Judicem accufa-

" Iimitatur.

: aþpellatiq'nþn valet.

ibid.189

f

tio contumacie dirigenda? -

537. 79

rés mobiles exemtz qua ?

454 191

l

Deferta habetür appell. fi appellans ad

termi-

Executionis ordo ad immobilia quis?

ibid. 192

orjr:'

num prafixum eam n

n

Executio in quas res fieri nequeat?

455.193

Tf

non habetur, fi femel juftificata, & certamen

on juftificet. 558. 72

Contra executionem , an & que exceptiones

dit

fuper juftificatione nondum abfolu-

tufin.

admittende ?.

ibid. 194.

$41. 88

In ipfo Executionis a&u an & que exceptiones

pro

an fit, fiappellans poft fa&am juftificationem

:admitlibiles ?

456.195

iQ

appellato in termino emanente per

K

i

aliquot annos fileat, usque appellatus

contumaciam ejusaccufet ?

$42 89

PISCUS.

Tior

In caufa Fifci non appellatur.

4388

2b;

DESERTIO.

3

quando'appellatio admittatur ?

Sub pena defertionis appellans traditionem A-

ibid. go

poftolorum folicitare. debet. in termino

Fiíci favor elt magnus,

ibid. 89

ÁbT

496.8

M FORMULA.

ad accipiendos eos prefixo.

Formula libelli appellatorii.

466, 36

im

in proximo fequenti cermino in Aula Ele&oz.

Ingrumenti a

o con-

rali Saxonica juftificari debet.-

! 513.72

fecti.

ppeilatiu:::is à Notari

limitatio.

51 $. 73

472. 55

P

notabile circa hanc limitationem.

ibid. 74

pro impetrandis Apoftolis,

498. 88

T&

Defe:tio appellat. quando eft dubia, appeilatus:

Compulforialium fimplicium.

509.149

Al

ia eventum materialia traCtare poteít,

arctiorum,

zbid, $o

Introductionis appellationis.

516,8o

Àb]

541. 9t

pro Gommunicatione Relationis.

$16, 8x:

Defertionis poenam incurrit appellans

per at-

Refutationis gravaminum.

tentata.

$71. 6

517. 83

j

accufationis Contumaciz.

petendi fpatii ad deductionem.

ilid. 85

ï?x h

538.74

ciu

EFFECTUS$ APPELLATIONIS.

Juftificationis Appeliationis.

544- 98./1q.

74:

Effe&tus appellat. alius eft refpettu Judicis, ali-

fuppiicacionis pro revocandis attentatis, 5

121

ls

gg refpectu partium, alius refpectu cau-

G.

&

557. 9

r

devolutivus quis

566. 6

GRAVO.

de

fufpenfivus quis?

1bid. 64.

Gravati qui dicantur ?

z

n

rcfpeQtu Judicis ad quem in quo confiftat ?

Md

Non gravat condemnatio, nifi eum qui appelt

Vit.

It

567. 66.

.$68. 71

-Gra-

s

Baesnn r d

"JINDEX I

"PARTIS H

-iubïd..67

Gravata pars apud Jüdicem fupeiiorem pro at-

- fatio iäträdu&a.

ibid, 30

tminos,

tentatorum reyocatione conqueri deber.

. fallentiz.

iþl:dir, 3! 23!. 3!-

conteltas

non decernitur in caufis nullíta

tum,

597. 32

GRAÁAVAMEN, —

; 572« 104

quando- jurisdictio eft. dubia,

525 4

dbid.33

tationes,

Gravamen in Appeilatione exyri*ncndum.«;.

64

quando jure communi appellacio eft probi-

il ug

2

ita.

2b4d. 34

Rit'ituh

in quantum id neceffarium?.

ibid. & a.

bi:cum.

[ litem

Gravamina in appellatione ordine funt dedu-

quande tendit ín prejudicium pu

ibid. 3$

ceuda,

.

2

5

€ontra tertium pendente appellatione ali-

Eu

er relaátionem ad A&Ga t;x

-

tantem,

Itia pre-

Gravaminum caufas p

quid innovanteæ vel atten

Appelhe

ponere fufüicit.

ilid. 6

ibid. 36

DTATI

I.

»

tertio appellante. .

ibid.32

IMPEDIMENTU

limitatur.

- dbid. 38

ibl

non habet 'effe&tum

:

um eíft

iif

Ímpedimentum legitimum fi appellanti fübve-

in mora.

; qu ando pericul

iib y

niat, appell;tio ob non faCtam juftifica"

ibid.19

Qque ia

tionem deferta non efficitui?

$19- 75

71 fic injufta.

151d. 40

fi íit facta, antequam de caufz deyolutio-

$)5

quenam hic fint legitima.

ibid, 76

ne con(tet,

ibíd, 41

concernere poteft perfonam propriam appel-

fi fitfacta, ante

lantis. v. g. Si pauper fit.

ibid. 77

eífie juftam.

quam conftet appellationem

40

fi univerfitas vel minor appellet. ^ ///2.78.

508. 42

jl g

1! fit carceratus.

ilid, 79

INNOVO.

4m n

i5id. 80

Al 90

mixtum fit ex facto A

oriri poteft ex fz&o appellati.

Nihil innovandum pendente termíno ad appel-

landum.

ppellantis & Appella-

588. 1£

It0De$

(5

tl

540. 8t

Quando innovat judex inferiorjattentatum com-

dat fadum judicis.

ib;d. 82

. mittit.

I2

(d. 94

procedit ex fa&o tertii.

ii 83

Innovare necjudici, nec partibus licet. ibid. i5

ptiones

Abinnovando abftinere debent partes etiam in

as

à cafu fortuito legitimum eft,

ibid. 84.

fi pro fe juftum habue'it appellaus, in tem-

Articulis connexis.

569. 84.

pore proteftari deber.

zb . 8$

INSTANTLA,

non fit injuftum.

541. 86

Que in prima inftantis poft litem conteftatam

ab sppellante probandum.

276, 87

48

IMPERATO R.

opponi poterant, opponi quoque poffunt

ld. 90

in inftantia appellationis.

523. 1

il 8

Ab Imperatore non appellatur,

; 360o. 15

Qidquid poft

litem conteflatam in prima in-

limititur.

Z.þi[!. !5-7!:1'-

ftantia opponi non potuit, illudin Ap-

amalé infosmato ad meliüs inform

andum an

pellarionis inftantia admitritur.

525.18

T

) cot

affirmativa.

appellare liceat ?

Fs

367.19

In inftautia appellationis an libellus mutati pof-

fic?

2bid, 26

ibid, 19

47 5$

negativa.

ibid. [2.30

In inftantia fecundaa petitorio ad poffeffionem

59

Ad Impera

:

refilire non Itcet.

zbid. 20

oj

i

gorem an appellare liceat omiffo me-

Exempla.

zbid.21

jii, 50

Ab Impera;s:ris fententia in

58. 3

1

letui?

*

quem finem appel-

Illa tantum nova allegari roffunt,que in prio-

556, 3

n inítantia a&äggzäs funt connexa.

060

INHIBITIO,

26.2

«.8

Inhibitio quid fit ?

pez; inftrumenta probari poffunt, que

fuffi-

li. 8j

$05. 21

cientexj in primia probata non fuere,

004

dicitur provifio prefervativa jurisdi&tienis.

gJit.

ibid. 22

519. 44

reftringenda eft ad ea, qua fub litein fecun-

INTRODUCTIO APPELLATI

ONIS.

. h

da inftantia remanent,

506. 25

n

non eft deformalibas Apeilationis.

Introductionis fatale pertinet ad formam appel-

lationis.

ibid.27

02.£

decernitur fine caufie cognitione.

non decernitur, nifi conitet

ibid.28

Introdu&io fieri debet apud Judicem ad quem.

legitime effeap-

ibid. 2

n

pcl'atum.

ibid, 19

fit mediante füpplicatione.

i5i4.

yella

regulariter non decernitur, antequa

mappel-

IntroduGionis tem

$n

F

2

pus quodnam jure civili? :'ä.eïï

G

PT WEP N

anExiLþAkïiäu.

-

fi ommittitur, caufa omifiïonig probanda

huc )

eít 6, meniium in Camera Imperi-li, — idid. $

parti-

388 37

coar&tari & prorogari potett cpnfenfu

t6. 6

bt

um

judex:fupremus, fi caufam delegavit infi

mo,an

eft 6. menfium in terrís Saxo-Vinarienfibus.

appellatio ad intermedium dir:geada?

Jutfc

-$01.

83$.23

serminus in foro Saxonico eít unius menfis a

fuperior &i;xtcrmädius gradu diffcfre d

ebent

ibid.8

lin

die, quo dati funt Ap- ftoli.

nferiori

388. 36

quomodo id mutatum per Ord. Jud. El. Sax.

anrejicere po$£ appellationem ab i

l?to?

acceptatam exhibitisque Apoftolis 389. 18

hodi:1

Rec, hoc .fa't.ali'lntrodu&xonis" fub

25.4.

Adhunc Judicem íiunas, alter ad alium appeliec

abeadem fententia, an uterque Judex

an continuu:?

ilid. 9

cempromiflo partium extendi poteít.5o4 15

procedarin fua. appellatione ?

399.39

m

an transactionis tractatu?

4 or1

Judex inferior & fuperior quaodo fim.l cogno-

contilium GazAiz.

ibid. 17

1cunt, appellatur ad fuperiorem illius fu-

perioris

ibid. 40

ni

poteít prorogari a judice ad quem, non item

a judice à quo.

1818,18

ad quem non attentis Apoftolis refutatoriis

fpatio neg!ecto appellatio deferta eft.. 503. 10

appellationem recipere poteft — 452.:2

fi rejicíat appellationem , an ab hujus re-

J

IÍntrodu&io intermiífa ex indeclinlarbili impedi-

piento non nócet.

|.. Jectiene appeliatio permiífa?

453. 187

/504.12

lnyiti

. quod impedimeitum preobandum,

161d.13

Judicia que per appelistionem non infertur

an juramento iuppletorio?

ibid. 14

IDnjur' a

463.24

In caufis metaliici« fic in:ra 10. dies à die im-

nifi appellans utatur verbis injuriofis 464. 25

D

etratorum Apoftolorum.

505.19

'an Inftrumeotum Notarii fuper appellatione

Jutific

«onfectum infinuandum?

479.47

Cum inirodu&ione peti folent inbibitoriales

ibid.20

negatur, affirmativa tutior judicata. i/iZ. 48

-—

IY

Perintrodu&onem tota caufa: cum accefforiis

Judex quando

que petitioni Apoüd!erum pre

:

devolvitur ad fupecicrem

506.23

venit

7

fi remoretur Apoftolos, ap

pelfans de äiasgi

;

-

quo

reftringitur ad capitula, à quibus app

e!latum

496.83

ibid. 24.

ligent:a preteftecur

In introductione fimul A&a prime inftantiz ap-

Apud judicem ad quem introducenda eft Appel-

exen

$98. 43

latio

4

&02. 2

LA

pellans acce;fere teaetur

Judexad quem poteft terminum introductionis

gUDEX.

appellauonis pzr'o;ogarg,wnon'izem judexa

uo

In tet

Judex intermedius fi ommittatur, appellatio cen-

$08. 18

fetur nulla

38t.

Judex appellarionis de aíio non poteft cognofce-

Prina

omittitur, fi denegat juftitiam

38415

re, quam quod per appeilationem ad eum

ampliatur

ibid.16

devolu:um

$26. 24.

ln n

fifit fufpe&us

:

ibid.V7

- inferior,quando innovat, attentatum commit-

z

fi inhibilis fit

85.18

ür

559, 12

pot

fi cognitionem non habeat de eo, quo

d inli-

q'ioties poffefforem poffeffione privaverit;

eti

teim ven:t

ib:d. 19

ex fpolivad reítitutionem tene'uür 562. 35

, a

ibid.20

fi ejus jurisdiétio controverfa fi

Judexaquo,per Ord. Jud E!.Sax. Rec. fuper

(

f provocaria tendatad jur

isdifctienem corro-

Appeianone inadmithbilt vel deferra

borandam

ibid.21

cognofcere prohibet.r: & quid eiobfer-

vanduin ?

498. f.

It tj

fi concurrat jurísdictio mediata & immed'ata

386 :4

JVSTIFICATIO APPELLATIONIS.

fi confvetudine fic fitintroductum

ibid.ag

Tu

fi appellent perfong privilegiate

ibid, 27

Pro juftificat:onis texmino inftaze & ciationes

milerabiles

ibid.28

petere debet appelia:s

$12. 66

Timitatur.

ib. 29

Adjuf&ficationem cerrum

de—ftinatum, e

ft fpa-

M:

tiuat

emitti poteft, fi parsappellata non contradicat

Sli. 67

187. 10

hocfpatium ex'end t f de jure civili ad tem-

As

fi pererrorem vel ignorantiam omiffus fue-

pusan:uve: bienrit

ibid 68

ibid.y

quod etíam in foro Saxoaice obtines. ^. 49

u

zit; quid cum faciendum ?

boc

d.

i

INDEX Il PARTIS II.

obanda

hoc fpstium currereincipit a die inte

H pofitæ

Q»omodo juttificet appellans appellatiohem?

544 98

A

appellationis

ibid. 70

nlimyan

noncurrit de momento in memernt. 513.7t1

exceptio appellati

- $46. 99

irgeni

3 Juftificatio in Aula Ele&orali Saxonica fieri de-

replica appellantis

$48.109

p

bet in proximo fequenti termino fub poe-

duplica appeliati

| 549.10t

nà defertionis

ibid. 72

te debent

limitatio

$147

L. *

39 Y

LAVDV M.

inferiori

notab lecirca hanc limitationem i. 74.

377-'43

Jisg. d

hodie in .Aula Ele&or;li Saxon:ca tcymino

Laudum obfcurum quis declaret?

n appelet

proximo fieri debet, m.do poft ejus re-

LEVTERATIO.

ceptionem cítatio tres feptimanas con-

e , abaltera parg&

je Judex

tineat

51575

Leuteratio quandoab una part

939

Appellatio eft interpo

fita, quid fiat in

. eognu-

fieri debet pofito termino ad juftificandum

Saxonia Electorali ?

246. þo

dllius fü«

fub posna defertionis

i. 76

LE X.

ilid 40

niíi uilatio impetrata

ibid. 77

ntodiofe

fucatorli

in Curía provinciali Lipfienfi non conce-

o2

ditur dilatio fine caufz cognitione 515.78

Leges,que prohibent appeilaf;ionem,fq

45

af

Ieduntur per attentata

394

bupis r

in judicio Appellationum D:efdenfi an di-

ibid7g

LIBELLVS.

45 9

latio impe randa ?

infemtur

In joftificadone Appeilationis nervus confiftit

Libellusappellatorius, vid. Schedula appell,

4614

23. f

N.

accuratus & circumfpeCtus fit Ádvocatus ;j.2

lsl2

Juftificationis terminum appe.;lant! fub poena de-

NVLLITAS.

J|latione

— fertionis anticipare non licet

ib,3

$78.2

416.47

Nullicatis querela quid?

ihid. 48

Circa juftificationem wvotabilis eft regula: Non

Nullitas quibus modis committatur ?

ibid.3

yn Q

deducta deducam, uon probata probabo

eit, quando judex incompetens tulit fenten-

407

523. 9

tiam

z .4

e [iia di«

quomodo intelligendum non þrobata

proba-

Son sttenditur, fi caufe meritis non noceat

bo?

527.29

exemplum

3bid.30

B

t Apel-

it. i quis ill

i ipfemet caufam dedit

012

eftcum pro Appellante, tum pro Áppeillato

it.fi non preficifeatur ex Ju

dicis impruden-

dudionis

.$23:10. $3. $1. :eqe

tià

i

ibid.7

In termino juftificationis Advocatus quemodo

an ad audiendam

fententiam, velubi fententia

njuderà

fe gera*, vid. Advocatus.

ftatuto tempore non pu

Íemper

« 1

Prima dic termini juftificadion

is apþcllans prí-

attendi foleat 2

þlicata eít,

ibid.8

:sgnafce-

mam pclitionem debetabfolvere 534.62

o i5.9

22d eur

In termino jultificationis appellatus f;rmalia ap-

proponit

ur tam agendo, quam excipiend

ib. 12

g5

eít vel fanabilis vel

infanabiilis

commite

peillat;onis impugnere allaboret — .$36. 65

H

6

ínfanabilisintra decendium ptoponatur 7513

|, potei: fe ad A&ta priora referre

iuforo Saxonicointra terminum Saxonicum

ipn

etfi emaneat, ab expenfisimmunis eft

$42.93

alleganda eft

580.14. & &

fvaverlts

aliud habetur in Orz. Appel/. Sax,

54$ 94

reitr:étio

av

2b.18

64f

Circa contumaciam in :ermine Juftificanda

:5.18

.c fuper

Appellationis quid Or4. Jud. El. S. ree.

tripiiciter introduci poteft

dectua

ftatutum ?

544. 0.

Nliitatisactio ad jo, ufque annos durat — 579. T.

gi Obfef'

Nuilitatis querela executionem judicati non im-

In termino juftificatienis pofitiones appel'antis

pedit

$8119

49

& appellati

$44. 97. leqq.

I miratur.

581.20

Jo1S

"Termini Impedimenta, víd. Impedimentum.

N llitatis querelas abufus coercetur.

- $80.:6

limitatur.

ibid. 17

(atio. 6

ZUSTIFICO,

g.

jeftficanda fur t formalía

$$14

De querela nullitatis difpofitio Ord. Jud. El.

df

materialia

Sax. rec.

580. 4. .

F.

d

A/ius appellat , alius interdum iuftificat appel'a-

tiorem

itid. 8

d tée

PAP 4.

//l!! 68

Juftificari poteft appe!latio ex novis caufis, quan-

, i. 69

o exec.tio fententie conüner damnum

APapa, non appellatur

A

bo

árreparabile

527. 27

INDEX H

PARTIS II.

VL UA UR

limitatur,

o"../)s:L/.

[

Ad Papam am. appellare liceat, omiffo med:o?

QVERELA NVLLITATIS.

coti

388. 32

PASRS.

vid. Nuï!itas.

Partium confenfu decendium oppellationis nec

R.

P

RABVLA.

quai

abbreviari, nec prorogari poteft.. 479.12

Parte non petente. judex defertam pronunciat

Rabulz abutuntur appellatione.

^i

non f

appellationem , qua jufto termino intro-

ad effe&um protrahendz litis.

* $856.1

ucta,

$04. 1

Rabularum nota eft nimia verbofitas.

5$3»58

Agl tenvu

Pars non attentat , quando fa&um ejus non ten-

it. protervitas in. conviciando.

AREDVCTIO.

534. 01

l

rius,

it in prejudicium litis v«l partis alte-

$70. gO

Redu&tio ad arbitrium boni viri patet ab arbi-

- quidquid confenfu alterius vel tacito vel ex-.

tro compromiffario.,

375. 4t

- preffo facit.

ibid, 91

à quo petendi ?

377 45

Nontér

quando aliquid facit ignorata appellat. , 92

z

RELATIO.

n

Renun

Ia parte attentata arbitrane puniri volunt

L)

Reletionem Judex infezior facere debet in omni-

J

571 95

bus caulis.

416.Íq. 39. & 417. c. 4.

PERSONA,

Relationem judicis inferioris de interpofita ap-

pellatione, ut per Communica:ionem ac-

Aedtitu

Perfona privilegiata omiffo me.io judice pio-

5$16.8t

vocat ad fuperiorem,

- 386. 27

uomodo ho: fiat?

cipiat Advocatus , cautus fit,

miferabilis idem facit.

zbid.2g

1b14,82

comg

limitatur.

1bid. 29

Relationis refutatio quomodo inftituenda? £17. 83

J

POEN A.

communigatio /n quibus caufis denegatur?

mino

ure Romano,

Po;næ temere appellantium, deJ

Relatió ut refu—tetaï-,;crtum fpatium obfervan-

m

307 19.. 2. fq.

dum.

Qu

de Jure Im perii & Saxonico com

muni, 398.5

617: 84. $18. f.

H

de Jure Sax. E!eCtorali,

399. 6

finon rcfutetiur, infurgit appellatus & quo-

peut

& eodem noviffimo

mod: ?

ibid. 86

PRZAEFATIO.

tbid. a. 44t. b.

fi non refutetur, plurimum rejicitur appel-

p

latio.

7

Dun

Prefationes ad lectionem propofite materiz li-

bentius perducunt,

n1

RENiVNCI

ATIO A.ppmmnoäiä

fpm'f

PROBATIO.

vid. Appellatio.

|

Renunciatio Appellationis a quibus fieri poffit?

eltfi

Probatio nova Bon admittitur, ubi cerminus le-

348 30. feq.

Áfti

galis ad probandum praerlapius 528. 31

: fieri potefta procuratore

cdbid.oaa

li

limitatio.,

ibid.32

- licet facultas renunciandi in mandato fpe-

nec ubi per rem judicatam via probandi eít

ciali non expre(fa

i. c.

Revifw

praclufa.

ibid.33

Renunciatio Appellstionis in quibus caufis non

def

An probationem novam per teítes antea pro-

attendatur in Sax. EleCtorali ?

35. d.

lipe

du&os vel novos fuper Aiticulis ante

Renunciatio Appellationis ante & poft fenten-

E

exhibitis expedire liceat?

ibid.34

tiam.

348' 331quq.

inf

gravis heec controverfia dicitur.

decifio sffirmativa

ilid.ys

jursmente vallata magis attenden

da. 349.35

MRe

ibid. 36

tacita, quibus modis fiac?

15.36

negativa,

ibid.37

in dubio non ligat..

3:6.37

W

pofterior con

firmata eftin Jure Cano

n. 20.38

interdum non tenet

bid. 38

À Tey

ampliatur.

519.39

quid in foro Saxonico obtineat ?

ibid. 40

fub conditione fatta non Obfigat.

35'.39

- limitatio.

in criminsalibus non tener.

ilid 40

X

ib E

ex compromiffo qua"do attendatur ?

ibid, 41

Probationes nove in fecunda inftantia admit-

tempeftive fieri debet.

ibid, 42

Vtumur in caufis mercitorum & aliorum

non eft admittenda, nifi altera parte audita,

"ibid. 42

lt,

, it. fi advat*fa'pars confentiat.

1bid. 43

-

352. 41

Exceptio.

ibid. 44

ití

fProbaeioms circ

a mateuam attemtatorum. vid.

&b sppellato facta quando. procedat? 352. 45.

A:tentata.,

47-48

Caute-

Yt, ]

L

—

llxN—T'DEXLII.P,ARTIS l.

g.

Cautela.

ibig.

it quando appellatio no

- limitando

;

tcri?:'friv'oia, incellige

coliigitur ex quovis actu fententie confor-

IHl,

ib. 16

489. 51

it, cum poffeffion

:

is caufa non eft a petitorio

actus hi difcrepänt.

2bid. $2

fepaiata

dbid.n6

quando colligenda ex appellantis attentato?

$7* 97

alii cafusremitfive

it. quoties caufa non adeft appellabilis $74.117

UE

non flatuenda eft, fi attentata non fu

nt im-

ib. n8

[

Revocationis remedium contra tertium

ceffac

850

mediate contraria appellationi

572 99

572. 102

DAU

Ád renunciationem appellationis non prenun-

limitatur & explanatur

?bid.103

ciandum, fi de attentatis non appareat

in continenti. .

ib1d. 100

Prorevccatione attentatorum apud judicem

t abarbi-

RENVNCIO.

fuperiorem parsgravata conqueri debet

y54t

- 1b.104

Yi

Nonrenunciatur appellationi per patientiam

'Ad tevocationem judex nom ftatim pr

orumpere

k

489. $3

ebDet

4.19

Tgomtie

Renunciaffe appel/ationi non cenfetur a

ppellans

Revocatio facienda eft fa&aimploratione & at-

in dubio

499.$4

tentato probato

4f d

RESTI

TVTIO.

$75. 122

vità àp-

- inquemífinem decerni debeat ?

ibid, 123

onem at«

Re&iturio in integrum eft affinis appellationi

$.

f g

581. 21

SCHEDVLA APPELLATIONIS

ii p

competit non folum minoribns, fed etia

m1ina-

joribus

ibid. 22

Schedula sppellation:s debet conftare certis re-

1174

quifitis

62.1

regatur?

minoribusk fole &tatis beneficio fuccurritur

expreíTum habeat nomen judicis a quo

4f.

ib. 23

ib. 14.

faan-

majoribus nonnifi ex jufta caufa

ibid. 24

appellantis— —

ib.15

ESMD

que caufzarbirrarie fuot

82. 2

appellati

2516

peutur non folum

per modum a&ionis , fed &

exemplum contrarium .

4653. 17. qu.

; & quo-

exceptionis

10.26

limitatio

L

I

iil gá

petituz cum probatione lafionis

10.28

aninfertum tenorem fententig habere del.ic-

r

at

ibid.20

1057

nunquam dat.r, nifi adfit lefio

2b. 28

'0ND,

ï

fpatio quadrienniieft circumfcripta

ib.29

folet confignari proteftando pro honere vel

limitationes

2b.30

au&oritate judicis a quo.

463. 2I

eft fimiliimaappellationi

ib.31

an hzc protefiatio vel excufatio neceífa-

ri pofíd

fiftit regulariter executionem

ria?.

ibid.22

pf

limitatur.

ib.32.

ndi feu

iidy

8:33

an debet confinerg caufam appella

jutofpte

REVISIO ACTORVM.

gravamen ?

64.26

iid. t

Revifio A&orum eft affinis appellationi

15.34.

expreffio gravaminis uulis judicatur, i5.27

definitur

ib.3$

folet confcribi expreffo nomine judicis ad

yyfis non

fi peti velit, quid obfervandam?

quem.

26d. 28

gl

ib. 36

an hec expreffio neccífaria ?

fenten-

non fufpendit executionem

15.38

465.29

- inforo Saxonico non eft in ufüu

ib.

fubjuné&tam habere folet petitionem pro ad-

Z

Ad Revifionem A &orum que requirantu: ? ij 37

mittenda appellatione.

ibid, 30

u5

an neceffario pecere Apoftolos debeat? ij.5:

1j

REVOCATIO ATTENTATORV M.

petitio bec judicatur utilis.

ibid.32

qo3

À revocatione attentatoruüm abftinere debet fu-

QUE

dex, quando appeliat;o tantum habet eife-

nontamen fufficit, quod per exemplum de-

monfítratur.

Gum devolutivum

573.H9

ibid. 33

153

it. quando pro executio:

adjectum habeat . diem, quo interp

onitur,

ld 40

e fententiz, quz vi-

466. 35

iþf':!. 4l

1es rei judicate acceperat, füit proceffum

quibus formalibus concipienda ?

ibid. $6

ii d

l

zb.un

cui infinuanda?

GUdIW*

it; fi fubditi ab obedien 4

» quam magiftratui

468 37

debent, femet ex..

«re ntcuntur

ib. n2

an in loco judicii infinuanda ?

ibig.3g

)2: 4)

it.fi appellatio fcan.

Ípeciale circa hanc rem pri

vilegium Col-

iil

alum publicum pariat

legiiSenatorii & Pratorii

Lipfienfis./.59

) .0

))

DI

15. 113

interdum infinuatur judici

adquem 75/7,40

48

it, quando Apoftoli ref.:/atorii da

ti, quod cum

interponitur etiam coram

Notario & tefti-

a

limitstione inteliigendum.

i. 114.

us$.

abid, 41

SEN-

leEä W. PART!S II

$84. 49

$E NTE N TI A.

definitur.

fünduntur,

ibid. 4t

Sententia non facit jus inter alios.

140. 19

1b:d. 42.

in quibus differat ab apr ellatione?

A fententia provifionali quando appelletur?

414. 52

- regiilariter non fufpeadit executionem judi-

cati.

ibid. 43

Sententia pro babitante lata non admittit ap-

425.57

Supplicationis in faroySaxo.nico nu

llus eít

pellationem.

ulus,

ibid. 44

filata contra alimentaríum, conceditur ap-

SYNDICATVS.

pellatio.

416. 63

Jimitatio CoJer:.

L

427. 64

Publicationis fententi

& dies & bora ,ut a Nota-

Syndicatvus eft cognatum appellationïs,. BA

rio vel A&uario inappellatione notetur,

T

neceffarium eft

478.8

-

TELR

MINVS,

Senrentie non tranfeunt in rem judicatam iü

484 41

