Gnüge Deamtmortet, tibím Der Duplic,fol, 207. Vol. II, gt recoquiref

ntis,

torben ; 9Ufo poffet ez, eà werbe refutatis g adveríz argume

i

.

ä)ü(ü

293

Ti

aaä fcmen gang Coüticm fäaren 3Boecif ecfaunt, unb $8eElagte fe-

Ti

l

cundum petita libelli miimittebro condemairet merberm, ituma(fer er barit

A

u berg!e:d)et:gebwi:cþen Urtbeul 5:ermztzm Jtabiien O ttes

n

Befcbltefïet

|fo],

Qu

3

PARTIS

T

I(E

n*

W

Ut

BL EICOO XVII

L

p

ADVOCATUS NE SIT O .TIO

L

SUS IN TRANSMISSIONE ACTORUM.

$UMMARIA

Af

tlo

A Al)jölum difputationibus. partes ci-

48 partes in certum collepsum com-

tantur ad -inrotulationem. atforum.

promittant, compromi]um /äquz te^

j

z, Terminus inrotulationis. ad inflan-

netur judex,

(tl/

In.

tiam pdrtmm denominari folet,

Quodmm "duocati ojïcmm i ter-

V

3. Judex ipfe in caufa decidere poteft.

miuo inrotulattonis ?

4. dbflineat tamen a decidendo, ff uma

10, Reverfis aclis que Attendat .ddw-

j

|gans transmüfionem | actarum . ad

catus ?

m

collegium petat,

w o 3udici convmmt Affa reverj?r,

, Cupis. expenfíis. fit tmmmz.fþ'o A&a.

ut €9 fententiam . ante Terminum

ld

V £

6. Tudex mon fämper protq/fatzonem

- publicationis , abfentibus partibus,

refigillare ?

;ï

ïd)r

contra unum vel alterum m!legmm

12, Sententia ante partium præj&nnd

Bol

attendere tenetur,

4Aperta non eft invalida,

(ht

7. Collgium , quad uni litiganti parti

, Formula fententia dqþ'mtme D CA-

uit

confilium dedit, babetur [ ffpectum,

f* propofsto,

totl

Bfolutis difputationibus atteüatorum vel etiam ab una aut altera n,1

It

A

partenegledtis, vel renunciatis, quam renünciationem ei,

qui ju-.

u

ftitiz fux caulx confidit,

& ea propter maturauonem ProceHus dcüderat,

Vol,

confüulit

Stryck,in mtrad' 4d Prax, cap. 21, S. r,

ndo

partes citarifolent ad inrotulationem actorum.

Pa

057'

Fdäer intratt, de. alt, tant. part 3. tb,1g, m.t, (a))

W

qussemtune m

(O0) 3

Quan-

tf

(2 0, T. $ R. 7.34. $-1. injungit, ut in ]udxcus inferioribus terminus inrotulatio-

ntl5,

nis A&orum, vel pubhcanoms Decreti fc.mper citationi principali, ber $jaupt-

(

lt

294

PART.I, SECT. XVII. ADVOCATUS NE SIT OTiOSUS

2 Quando nimirum petunt, ut ad dicafterium ada transmittantur; alias -

Judcx ipfe Collegium eligere, & acta ex officio transmittere,

Ziegler,in introdutt, ad Proceff, cap, Ij, $ 4.

p

vel etiam in caufa decidere poteft,

u

Berlich,p. 1,concl, g. m,i2, (b)) —

3 Quz facultas decidendi ei, partxbus haud convemcncibus, mulco minus

ademta eft, ex mente

Carpz,in Procef, Tit, 16, Ht 1 . 38.

L

4 Nihilominus, una etiam parte petente, ut acta ad callchum transmit-

Q

tantur, judiciincumberereor, petito deferre, &a decidendo ab[hnerc,

bü

nean(am det de füfpedto judice conquerendn,

Ü

Carpz jata d ,

vel appellandi,

À

Mer. p, 4. decz/' 3jf.

fi

5 Quo cafu folius petentis expenfis fit transmxfï' 0.

Schnlz, Proceff, part, 1. cap. 7.n, g.

$e

Modeft. Pifl, Proceffip. 2. cap. 47, ,.

n

Menoch, de A. . Q. caf 228. n 22,

üt

Contradicit -

hu

Swndendærf in Proceff. p.sm, zog..

de

— Qaltge iv Proaj' CAp. Ó0, s 4j

Ihí

Et limitat

T

- Schrader. de feud g lo fect. z4,n " /2*77 (c)

Quán-

p

Ve

C1tat10n, inferatur; quoties vero per pxodu&a proceffum, Produ&&: wufe bete

fabren toptbett, fpatmm 8. vel 14. dierum ad füummum przfigi debet,

de

(b) Id quod in 0. 7. . R. 7.35. $. 1. arbitrio judicis relinquitur, addito tamen tem-

peramento: Syaff wentt alferfeit& intereffenten itegen be$ Ie&tern (ut fententia a

Collegio Juridico petatur,) fíd) vereiniget, ober auf eine, mibet ben bereit8 erz

NT

tbeilten 2Seftbeib, eingetvatbte Peuterung $u erfennem, ber Sticpter ficb bierun-

f£er billia $u beftbeiben babe. -

Preterea in. Saxonia prohlbuum eft judict , A&a

[

vel ad Do&ores feparatim fpe&atos , at eittsefne Do&ores, exceptis caufis, quae

C0

Va

proceffu irregulari ventilantur, & quarum decifio in prefe&uris cumprirais per

peculiaria præfcmpta certis quibusdam Do&oribus demandata eft, vel Collegia &

äþ(

Dicafteria extranea, ut caufam decidant, transmittere, 2. z. $. 2.

Notandum quo-

ti

que, leuteratione contra fententmm priorem mterpoiisa, alii Collegio Acta effe

transmittenda, 4.7. (

(c) Quod expenfas & fumtus transmiffionis concernit, in O. 7. $,. R, 7.34. $.2. di-

Ífponitur: Syaf bie A&a mit ber Joff, ober bem ortentlicben 2Sotbern. Lju Crfpabz

giung ber Hnfoffen verfenbet roerben follen ; 9iBenn aber ja i eimem ober beu at«

bern $yafl (ofcbes burd) einen eigenen 95otben gu tbur von benen Bartbepen vete

fanget, ober foufï vor notbig evacþtet würbe, fo fou tas Qöotþen chm unp 39ar2

fe«

z

iþN TRANSMISSiONLE*V;ACTQVRVUKM.A

295

ilias

Qu

ugn'do autem partesnon conueniunt, &contrahoc Vel/ illüd collegium

- excipitur ab una, illud vero ab altera parte, judex ipfe eligit collegium,

plerumqueiníciis partibus, &quidem tertium,

tisexpenfis, actatrasmittit,

adquod, utriusque par-

Ynus

Menocb. d, caf. 228 n. 25,

Schrader. d. ln $t

S

Attamen jude

q

x non femper proteftationem contra unum vel alterum col- 6

legium obfervare tenetur, fi nimirum

Itiits

pars recufans rationes, cur hoc

collegium fitfufpe&um, nonal

leget; quia pars nonnunquam ex inani-

[

bus & futilibus caufis excipit,

uteo longius mittantur

ada, & ferjus fcng

^

gentia pronuncietur, adeoque retardetur Proceffus,

Brunnem,.in Proce[f civil, cap, 27, . 6

An vero collegium, quod uni liti

füfpe&tum fit, pertraótat

ggntfum parti confi

liam fuppeditavic,y

— Sebrader.eit, loc,m,20. —

Sed quid fijudex & pars ignoret,

ii

ex hoc velillo collegío confilium proma-

nafle interroganti favorabile ; fiquidem haud raro cauti fünt Advocati,

ut in anteceffum confilia collegiorum juridicorum privatim petant, &

hacrationeexplorent, quorfum hoc velillud collegium inclinet, ex quo

deinde contra collegia diffentientia proteftari poffint, ne eo a&a trans-

mittantur, & collegium caufx faven

modo obviam iripoffe exhibec

s eligant; Huic cgïliditati duplfc;ï'

Brunnem,d.cap. 22. n,7,

UAfj«

vel Coilegiorum confilio & o

Primo, Wt interrogentur partesante inrotulationem, quorum fapientum

W

dcx praterire poffit,

pera quis ufus fitia caufa prxfenti, uteos ja'-,

teit

Berlicb. p.1.con

:

dmmm

*

Scbr ad, d, 7,

!

ld 8

n

Seundo, cuth ingenua confe(fio nori

nunqüäm ab aüufis advocatïs vix

nit

fperanda, confíultiusreputatur, uta

&a transmittantür ad colle

(

gium, ea

conditionein literis requifitorialibus expreffa, fi

collegium de hac caufa ab

qüæ

una parte confultum fuetit,

illiquerefponderit, utA&taremittantur non

; pu

[ &

apertaj velíiunusex colleg

io confültus operam fuam na

V;Werit unipare

[ qUO

ti, isadeliberatione & voto pro hac vi*ce abítineat,.

96/15

CQ

Stijwk,

te Glb nid)t'übermä

Big angeier,

di

ber,

aud) menn mebreve A& mit gefübidtet mit-

fcl6ige$ bep Ottvaffe vierfacb

er Grfetung vort jeber Cacbe unb Savtbep,

T

nicbt vor voll, fonbern ntt pro ra

geforbert, audy gu folcbent €ribe jebevjeit

u

bey SSermeibung 5. 3 paler Gtraffe ei

" vií

J

bracbt unb batbep gelaffeit, biefeg aud)

cbtige8 9Serseicbniff bavon ad A&a ge-

in ben yállen, menm A&a mb Serichte

p

49 Unferer £anbeszStegierung,

ober"rfonü irgenb$mo eingeftbidtet roitben, on«

t

berff nicbt gebaften merben,r

296 PART. !.»»SECT. X*VII. Aþvoc*arus" NE ski*r ort:osu-s;

?

Stryck. cit, iaþ, 21.$. 9.

Se

8 Ubifimul, a&tisintegrefine pronunciato.

transmiffis, parti t-acc'/bti«:z;dju-'

dicat fumtus hoc modo fruftra impenfos, — Solent quandoque partesin

8!'?

certum collegium compromitter

e, quod cqmpromi!ïum judex ompino |

ü

fequi tenet

ure

Brunnem, d, cap, 27,n. g.

t

N

Ziegler, ctt. cap, 13. $. 9,

J

9 Circa transmiífionem & inrotul

ationem a&orum non otiofüs äfïe deb&

li

Advocatus, fed ejusofficium pofcit, uta&ta perluftret, eaque cum a&tis

&

manualibus vel privatis conferat, &exinde circumfpiciat, annon fcripta

li

quzdam a patte adverfa, altero início, a&tis adjecta, quorum remotio

[

petenda, vel i aliquid adhuc deeft, (üppleat, imprimis allegationes fo-

jl

liorum, currente amanuenfiscalamo; vel pro evitanda interruptione in

di&tando omiffas, indat: veletiam confilium aliquod, prxfentem cau-

li

fam cum rationibus decidendi concernens, pro meliori informatione ju-

ii

dicis extranei, adjungat, collegium pro habenda íententia nominet, ne

f

cliens, ultradebitas expenfas, adaccerfendam fententiam gravetur, cu-

Il

ret, literas requifitoriales (bíe LrtDeiló-Srage) perlegat, fifpecialia pro

favore adverfzx partis contineant, contra ea proteftetur, utque delean-

tur, inftet, ac tandem & inrotulationi & figillatio

X

ni a&orum interfit, ne

í

|

hisaliquid dematur vel addatur.

Carpz,in Proce[. Tit, i, drt. 1. 0.35

Brunnem, cit. cap. 27,n.$,

Schrader, d. l,m. gt.

Stryck, d, cap.21,S.7. 8 10,

Ziegler, d. cap. 13, $. 12.

Pluxja deinrotulatione & transmi

ffione a&torum hagent

Renneman in peculiari trattatu de bac materia,

- Svendenderff. Proce[f, p. t. cap

x

?

. 2 70€pbr, 2. $. 17, p 7- 275.

. €artge i» Proceff- cap, 6o,

1oSia&atransmiffa cum fententia revertantur, in termino pub

licationlis re-

&e attendit Advocatus, anfententia & AGa adhuc claufa & figillata,

11 Hodie equidem moris ferme communis eft, ut judices acta & fententiam

anteterminum inrotulationis aperiant; fed hunc morem minime appro-

bo, qui potius fvafor fum, ut judex fententiam &actaclaufa & (igillata

oftendat partibus, & figilli recognitionem urgeat, idque ad removen-

damomnem fufpicionem,

,

Stryck. cit,cap. at, $.2

12 Quamvis fententia ante partium pr

fentiam aperta minïme habeatur in-

valida, &fuo deüituatur- cff'e&u.

laangg

N

IN m,&,&smäsioxa ACTORUM.

: äange*in

Proceffcap.62,m,27. (d) — -

;

*

idiu«

Sententia in cafu a nob

erat:

1s prq;pgüto definitiva ex Scabïya;

j

usznenü hzc 15

n

9(uf fefage, 9rntmior

t; trerfübrten SSerseif trmb GegenéBemeifi, auf

pino

erfolgte Gefege, ittadyen 9Immalben Serrn G. 9x. p.

G. lágertt at

eitient, Syndicen Der Gemnteintbe gu 9Q utio Confortert ,

?Beflaaten ane

berit Sbeilo, fo Derfelbe Umn8, famt beneter

qangentem AQem, i amep

utterfcíebetter Voluminibus gugefd)idit, at

nb fid) oe89tedyfen8 Parti

icbeg

xdis

ber u Deleriem gebeten bat, (precben 98ir Gburf. Gádf.

Gdppen g

&cipsia bor Otecht, tag &ldger basjeníge, foi

binteau erweifen aufectegf,

ripta

unb ce (ícb angentaffet, aur Jrotbbourfft erwie

Yi

fett$. SDeromegen SBeflag.

s [0

te bíe SrobrzDienftemitaderi, ege

i ub einfübrem, at bern libellieeq

nein

auey Stüden Selb, ibres8 3or

menbené utaeadbtet, au Leí

ftett fä)uï'bäg..

3Die bepbcrfett aufgeimanbten Unfoften aber werbein,

C

au8 bemegenoctt

J

Jirfaden, qegetteitanber compenfiref iib aufaebobett

, Atibimn übriaem

T

bíe fol. 248. liquidirtett Gebüibrert,

tteil fíe übermádfíig nídot amgefdiríee

ber, obie 2lbgatig pattiret,.

TobOpIt (e0eo .

QU

beil, maä eä bwrfmït' pro

ZPFO

ER

edfl*

rata absutragen pflicbtíg, Qöæ 28. (e)

(Thónnik. CiviL)

(Pp)

PAR-

QX

* (d) In 0.7.5, R, z. 34. $. g. prohibetur judex fententiam, a Collegio infïd. petitam,.

ullo modo ab A&is removere, & A&a ad aliud collegium, ut alia feratur fen-

tentia, transmittere,

.Quod fi fecerit , non folum hec gefta pro «z/ls decla-

rantur, fed & ipfe arbitrarie puniendus eft. U

tque hoc eo magis evitetur, fi-

muljudiciinjungitur, ur ne fententiam a.

terminum, fcdgin ipfo demu

collegio. Turidico acceptam, ante

corüparuerunt, aperiat. -

m terxlg;x?o publicationis, eorum m prefentia, qui

| (e)

Ceterum fupplenda funt, quz circa publicationem fententie, cx 074. J«d, Sax,

rec. inprimis, obférvari debent. 1.) Citatio ad publicationem emittenda intra

o&iduum a tempore imp

etrate fententie, & rite partibus infinuanda, 0. 7.5. R.

7.34.8. $. quade caufa, ut fpatium hoc exactius fervetur , j

udex tempus , quo

fententiam accepit, per prfémtariezezm annotare in ipfa

fententiz. fchedula,

atque terminum deinde non ultra fpatium 14. dierum exte

ndere debet.

Hec

ys 16«

obférvanda fuüb pcena s. thal. Citationi impenfz,

in termino folvendz, inferi

debent, es& tantum

, que jama judice erogatze funt,

illata-

unb efGefb, ober SSotben-obn, 4 z.

baaret SSerfagt an tirtbel-

|tiarm

extraSaxoniam, & olim in Saxonia,

2.) Sententi& publicatio in termino,

n

non füfcipiebatur, nifi ad minimum uno

litigantium przfente ; terminus itaq

ue pro circumdu&o habebatur,

utroque e-

;fllara

manente, & novus prefigebatur: Hodiein Saxonia per 0. 7. R. d.r,

e 5- ]'u,dexl)

ven*

hora XII. meridiana audita, publicationem,

licet nullus litigantium comparue-

rit, fi modo rite citati fint, in contumacia

m peragere , & fententiam A&is in-

ferere debet. — Quo fa&to ftatim ab eo

momento decendium inter

ponendis re-

mediis fufpenfivis, aut devolutivis,

currere incipit. 3.) Fa&ta publicatione, A-

urit

&uarius in fine fententie, a

ut Decreti

nomina eorum, quorum in prefentia

, regiftraturam confignat, que non folum

publicatio fa&a, fed & die

€ontinet, ut decendium eo melius

m horamque

computari poffit, 0. J. $. Fer. t

3. m f.

zamï?

'NT

PART L SECT XVIII. Ds CURA ADVOCAT[

AUCACORZDOESTI

Cott

JSBCTION I

Vb

k

RA A DVOCATI CIR

ipf

DE, CU

A

LEUTERATIONEM

ii

Ia

SUMMARIA.

!» Leutemtm 0mmäm competit pfr fen-

i, Leuteratio an fft deyärm, licet leu-

tenttam gmwzz;.

terans de non mf inuata citatione 6f

2, Leuterationes Mmzmmtur 4äsque

ggnamntm Termini exæperzt $g5

mandato prmczpzzlz: mterpnf g.

16, Lenuteratio non facit movam znjhm-

Ef

3. Leuteratio unius partis generalis al-

r de

Tnoi

teri parti eff communis,

I7, Inter]eäzz leuterattone prior [em*en-

4, Quando fallir ?

tia in deterius mutari poteft,

Sic

f- Terminus ad leutemndum cj/i' decen-

18. Frivola. leuteratio yaeretur conde—

qua

"dium,

"mnationem in expen/är.

prel

6 Decendium nec a j'udlce nec a pari-

19. Leuteratio rejicitur. fene exprexf r

Tnir

bus prorogari potefd, -

gravaminibus,

tib

7. Tempw decendii eff contmuum, &

2o, In Leuteratione wova proäzztwne:

zgnomrm [Ztï?lt

non admittuntur,

8, Quando leuteratio po/i decendium

2u, In Leuteratione. delzmo juramenti

edmittitur 2

locum non babet,.

$. Leuteratione mterpaf ta intra fex fe-

22, j'udex intérdum. leutevanti ,. vel

W

pnmmm,r & rres dies pro termino

eym' Advocato, ]ummemum mali-

lil

d praþqwnzk;m ePfhare tenetur

tia deferre potef,

leuterans,

2j In profecutione Leuterationis A de-

Dic

10, Ét boc obj&rwzndum, quoties nouus

finitiva. tribus. alternis pofrtionibus

a

dies ad profequendum indicendus.

ad fententiam concludztur.

C0

p A tribus conformibus fententiis leu-

24. 4d profecutionem Leutér ationis

terave (icet,

dilatio impetrari poteft.

25. Nuda protefjatio non lmäet Vinm

&andu leuteratio non admittitur?

$i

:3, Leuteratio Lezttemt:amr non con-

Leuterationis,

ædztur.

26, Formula Leuterationis,

ter

d

14, Termiuus profecutionis probe obfer.

vandus eff,.

fti

DI LEuterauo confvetudine & moribus Saxonicis introducta,

Schnei-

Tt

ER

CIRCA.- LEUTERATIONEM,

25

Schneidew, ad S,curare J, de AR, n.35,.

Dan. Moller ,ad Conft, Elect. 19,p, t,m. 2.

competnt omnibus, qui per fententiam gravati,

Carpz n Protqä" Tit, 17, dirt. 2. m.1

Ubi etiam.7.7, /?24, quod Leurerationes admxttantur, fï Procuratcrvel

R:

Advocatus, item Syndicus vel actor, eas absque mandato, nomine

ipfius principalis, univerfitatis, pupillorum ac. minorum, interponat;

fiquidem. ad leuterandum vel appellandum, qua remedia in mulus,

maxime vero in effedtu fufpenfivo, probe comfemunt,

Raucbb. p, 1, quafl. 12. m,i7,.

! leu

- Zobel PU. Differ, 40,0. 1.

m

Stryck, in introdutt. ad Prax.cap, 23.5 3.

P

0, , E, . R, 1.3j, $. &

j

Ec fieripoteft, ut Leuteratio absque omni mandato mterpofita fubüüat,

modo prmcnpalxs intra decendium eam ratihabuerit,

ALells

Carpz, d, Atrt. 2.n,i$,

Sic etiam Leuteratio unius partis generahs alterx partieft communis, ut 3

772

quamvis altera | pars non leuteraverit, nec intra decendium verbis ex-

pre(T $ leuterationi adhxferit , nihilominus ipfi in profecutione. grava-

rj

mina fua deducere, ac fi forfan cendcmnatnonem cxpenfarum m prxo-—

ribus omiferit, leuterando eam petere liceat,

*

m

qper Confh, Elect,19. p, 1. in pr,

6 ad banc Moller, n, 2069 lib, 4, Semejl E

d

Ord. Proccf' Sax, Tit, 3. $. p aucb em Uïfüt![ P M

- Coler, p.t. decif. 138 m. g, feq.

2

)

l

. Hoc tamen non procedit, quando Leuterans, ante emxfi"am cxtatma 4

ul

nem, Leuterationi regunciavit,

&

Carpz, d, ln. 31

( di

" Dico ante emiffam citationem ; nam fadla hæc renunciatio poft emxf-

u

fam citationem adverfz parti non nocet, quin leuteratione, tanquam

commum Dbeneficio, utatur,

ger Ord. Proceff, cit, Tít.35, $, S0ad)bent audp »c.

m

Ziegler. ad banc & quid, verb, abeteit Cizarion au8bracbt batte.

vt

Sic etiam Leuteratio ab una parte, contra certa membra fententix in-

terpofita, quoad alia capxta, rem ;ud:catam acqunüta, alteri parti non

eft communis $.

juxta Ord Proceff. d Ttt jj' $. p aud) eitt Urtbetl a

nifi membra fint connexa, conjun&a, vel inter fe cohærcntxa.

Carpz, d, Tit,17, Art, 2, n. 47.

Tcrmmus ad leuterandum, nimirum deændmm, eft notifi mus.

e»

T

XPpa

E

PART.I SEGT.« XV[H DE CUR Á ADVOCAT[

ex cit. Ord, Praccj(' Tit, 35. in pr.

h

(;2 uod decendium a momento pu,blxcatæ fententlæ in momcntum currit ;

Rauchbar,p. 1,quaft. 3. n. 9

qua

Scbrader, de feud, p.0. Seä' $.n.16.

[ hec a Judice, nec a partibus per. compromxfïum prorogarx pote&

Cu

It

Wefenb, in parat, ff. de re Jud.n.16,

-

- Pruckm, conf. 3j ,. 13 Vol.t,

hin

Et pro cerutudme, leuterationem intra decendxum effe mterpof itam,

hora ac momentum præfentatxoms in adtis confignari debet; quo nee

AL

gle&o, leuteratio intra decendium interpofita non præfum:tur, fed leu-

teranti onus probaneh incumbit,

Berlicb, p. 1, concl..49, n,i7,

p

fine qua probatione ]udex non poteft ad perfecutxoms adm:[ï onem pro-

L)

cedere,

nifi

Mynf f7g, €eHt. 3. ob/' i,

gattge i Procef eap, 63,

infe

ubti

F3

szrpz Tit.17, Art. 3.f 13.

1)

v reprehendxt

'Tempus decendii eft continuum, & 1gnorant1 curnt

Berlicb. p,1, concl.49.n, 20,

?)

Coler. p, 2. dectf. 29t,

8 Nihilominus poft decendmm admxttuntur ad pubhcatxonem fententxæ

non citati :

qu

Carpz, d. Art.2,n

.Ip.,

& tunc currere incipit decendium a die fcxentlæ.

Nh

Carpz.p, 1. Confe, 1p. def.14.

Thi

Leuterare quoque poft decendium valet, cui 1uüum xmpedlmentum,

puta égcarceratio, incurfus boffium, carentia Advocati , pe/ïz.r, marbm þm':-

fibi

sus C'c, obvenerit,

R3

"Carpz, d, l, n, 22,

Leuteratione interpofita, Leuteranti convenit, intra fex feptxmanas

&)

& tres dies, qui terminus a die interpofitz leuterauoms incipit, quam-

vis hic dies in hunc terminum non computetur,

Moller, ad Conflit, Elect i. p,1. , g, & 39 lib, 1 /ämejlr. ^

pro termino ad profequendum inftare,

(

Conft, Elect. 9,p. t, $. ím teglichet Leutemmü"c.

»'Ord, Procef], Tit, 55. . SRadybent audy ac,.

(«

10 Ubi fïmul quod non fufficiat, citationem in fchedula leuteratxoms pe

ticàm effe, fi quoque novus dies ad profequendum indicendus termi-

. nus 1mpetrandæ citationis obfervari debet,

Carpz

4

-CIRCA. LEQTERATIQNEM.

got

-N

Cder d, Art, 2,n. 42,

itt;

Fallit tamen , (i judex emxttendo citationem ante lapfum termini » pro

quxrenda citatione pofiti, prævenerxt Leuterantem.

Carp, d. 1.m,53..-

. Cum vero leuterationis beneficmm a quovxs gravamme perrnxfïum di- II

|caturj.

N

-£ap, t X, de Appel] in 6

ICAfo,

hmc etiam a tribus, quin imo plunbus, conformxbus fententfis leute-

) nie

rationem admitti volunt

! let»

Coler. p, 1. decif, 140, n, 2.

Carpz. d. Tit U Mrto 4 feéqa,

. per multas ibi addu&las rationes, Non admlttxtur tamen Ieuteratlo m,

|pro»

.3.) h fummari(fimo pofleflorio$

Raucbbar. part. z quaft, 6, n, 9. jäq (a)

mü fententia irreparabile gravamen, & quod difficulter reparari potefb

inferat, vel poffefforium cum petxtorxo fuexnt cumulatum.

.....

Carpz, lib, 1. Refp. 14.

2 )Sx per modum inhibitionis poenalis procedatur,

Carpz, d, Virt, 4. n. 24. (b)

3) In proceffu inquifitorio ;

AMoller, lib, 4, Semeftr, 3.

^

entld

- Gail. lib, 1. obf, 1. . ag.

quia mqmüro, loco leuterationis, boneücxum defenüoms mdultum.

Carpz, Pratt, crim p.3, q.139. 9. 37.

. Nihilominus leuteratio non deneganda eft , quando de levi agltur cri-

mme.

Cdrpz. d, Art 4. 47,

E

Lutn

fibi aliquo modo contrarius

- : —v Mu

f

in Pratl. crim, cit, q. 139.9, 22

Fid. Oldekop.contra Carpzov in

574: de Apptllzzt "32 /Z)qq.

4)Xn comprormfïb nifi remedium fufpenüvum refervatum fuerit.

jnas

jam

Carpz. d. Arz, 4.9.52, (c)

(Pp)5

5. )Non

(3) In quo Leuteranones ut ex officio re;xcxat ; ;udxcx m;un&um eft n 0,J. 5. R.

i'gul

(b) Addtram Ord,Jz4. Sax Rec,$. a1.

(9 Inter Leuterationes prohibitas etiam referuntur ez, quæ contra mjun&am pro-

bationem, O. 7. $, R. *. 30. $.2. intuitu interrogatoriorum, qua pro impertinen-

96'

tibus declarantur, O. 3. $. R. d. *, $. 3. contra juramentum malitie, O. . $. R. 7,

rtnl

31.$.1. atque in concurfibus creditorum , O. 7. . R. z. 4:5 $. intérponuntur,

Notandum porro, quodii acciderit, ut in fcmenc,.a, aut indecreto error in ver-

bis,

iff^

N

802

PART I SECT XVllI D& cunA Anvocm*:

IIt

13 $9 Non conceditur leuteratio leuteratxoms j

ger Conft, Elect. 1g. p,: p pre

abC»

Ord. Proceff. Tit,35.in pr,

Tanis,

mü mutata fit fententia, vel adfit novum emergens gravamen.

Tet

fin

cit, Ord, Procef], Tit, 35 . circ.fen, pr.

Ziegler, ad bujus Tit, verb, 3988 ootíge geanbwt

&

Novum tamen hoc gravamen exprxml necefïe eft quo de caufa. grava-

f

cim

minis jufta conftare posfit.

Ord, Proceff. d. L.

TOf

Carpz d, Art. 4,n,75, (d))

14 Terminus profequendz leuterationis a lcuterante füb poena defertio-

quoc

: nis, probe obfervandus eft, (e) in quo gravamina exacte deducenda,

ftà

finu

nec fufficit, fe ad fchedulam leuterationis referre5. hoc tamen proce:

dit, fi profecutio femel fa&ta, & propter contamaciam Leuterati in pri-

Nan

mo Termmo huxc refponfio ad pro(ccutam leuteraexonem injuncta fue-

Tans,

rlt,

neft

hibu

bis, nomxmbus, numeris, foliis, & id genus aliis, committatur, qui tamen ex

A&is fatis luculenter elucet, propterea a judice remedia fufþenfwa nón admits

51

ti ad profecutxonem fed errorem fa&ta ideo regiftratura in AGis aut ab ipfo

jusq

corrigi, aut A&a ad Collegium, a quo fententia confcmpta eft, denuo transmite

Diis,

ti debere,07 SRtgggz

1)

(d) 0.7. E. $. R. 7.55. $.5. cuilibet pam in )udxcns mferxorxbus non nifi unam con-

W

cedit Leuterationem intuitu unius fententie, voieber ein trtbeif, nec plures de-

/bet judex admittere.

Quodfi ad Leuterationem adverfarii profecutam, fenten-

tia fequitur aut Corre&oria, aut declaratoria, feque Leuterans legitimis ac pre«

gnantibus oneratum gravaminibus exiftimat, Appellationis beneficio ipfi uten-

dum eft. In inftantia Appellationis dcmdc fi prior fententia confirmata, &

appellamm fuerit ad judicem quendam 1ntermed1um v. c, Prefe&um, aut Cu-

rias Provinciales, Leuteratio non admittitur, fed ejus loco ad prox1me fuperio-

rem appellandum.

Super- aut SbetzLesreratio, ut vocatur, in judicio tantum

fupremo & a quo ulterius appellari nequit, uti in Saxonia eft fupremum Ap-

pellationum ;udu:lum, atque adverfus fententiam tantummodo dcefinitivam,

aut interlocutoriam mutam, eamque, quz pnma vice in hoc fupremo judicio

lata, non, que inferiore in judicio jam pronunciata, & per Appellationis re-

medxum ad füummum iftud judicium devoluta eft, locum habet , O. . E. $. P. d,

.. €2*2. O. R, d. £, $. 4.

(e) In Saxonia olim Leuterans, 1nterpofxta Lcuteratxone, intra fubfequens fpatium

Saxonicum judicem implorabat, ut terminum profecutionis præfig«.ret qua

1mploratxone negle&ta, Leuteratio pro deferta ;udlcabatur licet in fchedula

Leuterarionis vcl maxime hic terminus in fpecie petitus effet, 0. . $. F. f. 55* $.

». Verum hoc.fatale abrogatum eft prorfus per O. J. $R, d.r. g s. Judex 1 1gm1r,

Leuterationem recipere volens, ftatim, five in fpecie propterea, five non., im-

ploratus fit, terminum ad profequendam Leuterationem debet prafigere, atque

partes ad eum, indulto integro fpatm Saxonico, legitime citare, & Leuterato

fimul fchedulam Lepterauoms incopia, fub pæna 5. gmpetxahum transmittere.

de:

303

CIRCA. LEUTERATIONEA

fit, .Quö cafü tantum relatio ad antea perä&a'm*þ'rofccütionem fufficiens

habetur.(f) Quin imo äcc"id-igt-nuperrime in Przfedura A, quod-leute-

o

rans, audita hora quarta, qua leuteratus, ad refponfionem in primo

Termino profecutz leuterationis neglectam citatus, nondum aderat,

fine mentione factz profecutionis, contumaciam leuterati accufaret,

& cum- hic, poft horam quartam comparens,, leuterationem, ob non

factam relationem & profecutionem anteriorem, deíertam xftimaret;

cum fübjuncta accufíatione contumaciz, nihilom

5

A

inus ad defertionem

non refcribebatur, Notabile quoddam habet -

i

Czrpz, cit, drt, 1,n. .

sttio«

quod leuteratio, non fa&ta profecutio

r$

ne in termino äd ha;ic pfæfixd,

enda,

fit deferta, licet Leuterans de citatione àd profequendum fibi non in-

t0Ce*

finuata exceperit, QCui non fubfcribo, ob rationes minime quadrantes,

npti-

Nam;: 1.) Ex debita petitione citationis non infertur, quod inde leute-

fu.

rans, nonnunquam longe a judicio habitans, terminum profecutionis

tit,

nefcire non potuerit, cum hic

——

N

dilfg?fïtï?m fua,m, in petit»—apitacione ex-

Qen CX

hibuerit,.

udmite

2.) Leuteratione interpofita ante eius,remotionem; res judibata ; hu-

; ipfo

jusque effe&us non ftatuitur, Lubeth

ic, circa r?medigm Leuteratio-

Asm';t-

nis, fequentes regulas fubjungere;

1,) Leuteratio noa eft

mremedium : devolutivgm j nec

'n'cvam inftan-

16

o

tiam facit,

& dte

entete

C;zrpz;,fdi, Arf. l. 9, 23 & ch.

cpre

. ;$ )TIn-

! Uifefle

nwgf

) In termino Leuterationis -profe'cüfiox fä&iehda eft, quoad tam formalia

; quam

u &

enaterialia: Cui profecutioni in fine perzz4 adjicitur, ut prior fententia cor-

; Q

rigatur. Profecutio primo ftatim die termini fieri debet, licet quoad materia-

p

lia non abfolvatur: Leuterationis gravamina in fpecie adducenda fünt fuüb po-

imtutt

na 1o. thaler. O. 7, $. 7 4. z. 6. s. In termino, fi uterque litigantium einaneat, ho-

| p

die per O.7.S. R. 7 10. $.3. Leuteratio hàbetur pro deferta, & talis etiam fine

riyantt

previa contumacie accufatione judicatur.

Ceterum Leuterato in primo ter-

udicio

mino emanere amplius non licet, fed, nifi in fcriptis, quod permittitur, ad

Jis t«

A€a priora fubmittere velint, comparere, & ad Leuterationem profecutam re-

TA

Ípondere tenentur, quod ni fecerint, nihilofecius in meritis definitive fententia

pronunciabitur : Z 7 ? $. ubi fimul judicis arbitrio reli&tum, ut, fi in profecu-

atium

ta Leuteratione noye ezque non irrelevantes circumftantiz allats fint, refpon-

, (ii

fionem nonnunquam injungere, Leuteratum pariter in expenfas termini refti-

tuendas, & pro re nata etiam ob litem

edula

protractam in peenam 5. aut plurium

o5

thaler, condemnare poffit. Si pars utraque in termino comparuerit, in Leu-

terationibus , ad fentþntigm interlocutoriam interpofitis d&2 , ad dq/?ni)i?nm

gil;uti

)

m

vero oblatis zres mutue pofitiones utrique permittuntur, O. 7. $, P. z. 35. $. 4.

atque

ante vero, quam ad di&andas pofitiones admittantur, fportulas ut.folvant &

expenfas in fententiam erogandas, fancitur in R

e

terato

J[olut. Gra&an, df 4. 116:614.' f. PDR

ttee

J4iv. Gwibm, $

:

25 idque confirmatum Q. . 5 R, z . 3. 9 5.

-

304

PART, I. SECT.XVIII. Dg cugA . Apvocart

17 2.) Interje&ta leuterataone, prior fenrentia contra Leuterantem, adver-

g

polit

fa parte non petente, in deterius mutau poteít, mrnu:um citca articu-

lum vel membrum leuteratum,

€ot

*

Modeft, Pift. p.1. quafl, az,

Coler, p, 1. decif 15 8,n. g.

9)

pet

185. ) Fri vola Leuteratio meretur condemnatlonem in expenfas retardatx

Proceffus,

Ub

Conft, Eleöiz 19 eircA fin

Ord, Proceff. d.tit, 3. $. äbtemenl am zc.

[den

dete

x 9 4 ) Leuteratio rejicitur fine expreH' $ gravamlmbus.

Carpz. d, l nié4, -

effet

Fallit in leuteratione a- fententia defmxtxva, quæ admxttl folet, quam-

vis de nullo gravamine conftet,

z

!04)1

id, Carpz, d.l m.zo. (g)

203 ) In leuteratione nov probationes non admxttuntur.

dect

Confl. Elett, 21. p, 1,

i

Hart. Pifl, p. 4« quafl. 24, 0. 4..

nifi

Fallit tamen iu mürumenus noviter repertis, ü id medxante obtmeatur

juramento ;

Moller, ord, cit, Coan 2l 1. g^

Squ

item in caufa dotis, matrimonii, mmorum, alusque caübus favorabx-

X

libus, de quibus

Berlich, p.1.concl. 40,

l

216.)In leuterauone delatio juramenti locum non habet

tange i Proceff, cap,65.m. i,

23 7.)5i judex fit dubius de füficientia gravaminum , Lcuteranu Vcl ejus

Advocato juramentum malitiz deferre poteft,

Ord. Proce[f. Tit. 35,S. Sotevoci abet etc.

Rffal,tt Gravam, Tit, æün 7ujiztzeu Cadjm $. 24. (h*s

|gung. Deczf Elect, 70.

$.)In

" Cg) Per 0.7.5. R. d, t. 9 ;. indiftinGe, five dcünmva fit fen*enua, five mterlocu—

toria, intuitu cujus Leuteratio interpofita, unum alterumque gravamen in fche-

dula Leuterationis exprimendum eft fub poena 5. thalerorum n fejeGionis ] &

füb ;. thaler. poena quoque. in eadem fchedula terminus profecutionis petendus.

(h) Qued & def&rre debet pro re nata vel Principali, vel Advocato, vel nonnun-

quam per Ré/ol. GraS. de a. 1661. z. 9on J«/^t. Catben , S. 24, utrique, in Leu-

terationibus contra féntentias mere interlocutorias , que fimpliciter atque in-

differenter neutiquam recipiende : m;un&o vero hoc cafü juramento malitiz,

prefigitur ad hujus præftatwnem terminus füb fpatio 8. aut I4. dierum.

Ju-

ramentum fi non przeítant in termino, non Leuteratio folum ftatim rejicienda,

fed & jurare detre&ans , five Principalis , üvc Advocatus, pona $. pluuum'

thaletorum coércendus uft g .7 $, R,7.35. $. L.

(h

"CIRCA. LEUTER ATIONEM,

307

]vet.

$)In pro f äcuüioi*;,;eäl.-eutcrationis a Adefini*ti*mg»-int*etp'dü tx. tr:bus alternis 2

UICU!

pofitionibus, ab

concluditur, -

jinter,-lolgu,t'oää autem duaïbusï— ';antulm:ka-d f;'ntcntiam

:

Cit, Ord. Proceff, Ti

Lj

$

9.) Ad profecutionem Leuterationis ex-jufto impe

dimento dilatio.im-

afdati

petrati poteft ;; Si tamen judex animadyertat, dilationem

t

tia, leuterationem defertam pron uaciare deber, .

petixlcgä mali-

Carpz, lib 3.Refp.toq.n.g, o

Idem dicen

dum, fi dilatio ex falfa caufa pe

tit-a,-f:l;xeri:,: 'fä!f;tä,-te nixhirum

dete&ta$ nam di

2

efïþc impet

rata,

lationis caufa apparente falfa ^ peri/ndgïgfftä,i acü non

ium.

LA

4Me

P. p. 9. deci

Berlicb, décif, i$2. part, 2, -

*

10:) Nuda p

roteftatio non habet vit l.eut'e-rationiSï,,

decretum a viribus rei judicatz fufpendit. -...

! nec**ïüfez»i'tentyiam áut zg

Ord. Proceff. d, Tit, 35. $. ult,

« cRichter, Decif, 100,9, 125...:

:

&

nifi pro

leafur

teflans verbis difertis fententiam à v

— Carpz, d. Tit.iz drti i njg, -

xnbusreuudxcatæ fuæendat.

SEquitur formula leuteraüonis in noftro

26

jrab«

Plopcütocafu- )

- SBob(eGblet, x

"

Jet bas am 15« hujus stvifcben tms

l

Beffagte,n; utio derrn €. X,

s.

"* ».€, Alágern, publicirte llrtbel

oiefes "$nnbalts :

aj Aiger basjenige,

fo ibme si. erweiferr aufferleget,

uno cr ficb angem

&ffet, aur Ttotb

out(TE ecoieferrs

| ejis

oecomegen 25ctlagte ote Srobn-D

ien

egen uno einfübren, 31 oen libellir

fte mitac'erm,

:

tett 2, Ea d'en

-

— Selo, 3tt leiffen fe:uloig.

:

3

befin

oen twit uns bódblid) graviret, bag Aet

t mäfgezï "bals jeni-

ge, foet fid) angemaffet , ezwiefert Dbaben foll, uno bierau

erlocü-

ad petitum libelli gefprocben rvoroen ;

1 fíhe

óie beyben Duncte,

oa. 00d) derr Aláger

worauff er oie J[age principaliter gericb-

i,

tet, als oa (L.) bít fitcitigen Ctiidien

intra fines be8 .£yofa

'endus

ss gelegen, (2.) foldye &xtidée a

ynnut

um Sofasetbe achoz

j

ríg, unb vermabte 9(dfcr gemefem

"Ourcbaus nibt geblips

i

reno ertoiefen

Denrn wenn &ert OSMáger feittenr 2oemeifi 1,)

'aütiæi

auff cinen 2(brig £ol, 62, 2.) ati

f ócs Serrn 2Imtmanns 2Seficb-

h

tigung fol. 82,feqq. 3 auffoi

e Derercbungoóes Outs X,

fol, 46,

;ïei;dïa

lu*

b. uno bierüber. 4 auff einiget Seugen 2fusfage fol, ro

O. feqq,

fundire£t foiff quoad.r.) bev 2Ibrifi fol, 62; in

'ententionando ver»

;(Th

q)

morfz

ónnik. Civil.) |

1

—

z

l

j06 . PART.k SECT. ,va:;..' Dz cunA Avvocuni &c.

|

voot(fen, 1oie fol, 258. bemerd'et, ng-ad 2 iftoie Re;giftfacuf

fol.84. bep bem2Deweifi nidbt mit induciret, nodb iemabls reco-

gnofciret, biefeDDeficbtigung eucb uns uno unfern Drincipalen

im Xüd'en gefertiget, in materialibus, bey Garíinne befinolicber

aweyerlep Dinte, febr veroddotig, uno, woegenunterbliebenec

