- Stryck,in introd, ad prax, cit, V i. in jz'n.

fi integrà cauía ad Superiorem devoluca z, Contumax ad appellan- 49

dum non admittitur

judicem

1,a3. $, fin. jf de Mtppell,

L ag u fine. autem Reg. C, de ]udzc.

i pat-

Agr. Proce[f, Hift, parz. 1, cap, g. obf. 3, i. 48,

Struv, Synt. 7. C, Exerc, go. tb u,fn fin,

Stryck. de diffenf. fponjalitio, Sec?,6 $, 4,

fcahcet fi contumax in non veniendo, non vero in non parendo v, g,

. non refpondendo, vel non jurando,

A. ult, $, i. ff. de adppell,

yugna

Brunncum, in l, 1, C.quor, appell. m. ;.

jon ad

- ratio differentix eft, quoniam.contumax in non. parendo vxdetur di-

fenex

- dere juri fuo, non tamen renunciare, fed contumax in non vemcndo

interef.

jurisdictionem judicis contemnit,.

Quetity

Gail, lib, 1. 0bf , 132,0.7,.

.non tamen fempcr repellitur contumax in non vemendo, ut quando

Appeï

tempore examinis teftimonium non.adfuit, vel tempore fententix, fed

(tudet,

quando in tota non adfuit per contumaciam,. & ita judicium in con»

Go noa

tumaciam inftitutum, adeoque non fidia fed vera fit contumacia.

- Scaccia de dppell. quaf] v7, lim, 3.

Brunnem, Proc, civil, Cc4p, 28, 0. 29«

Befuid, de Aypell, cap.6, $.. p. 267,

Marant,in [pecul. pzzrt,(ï l, 2,n, 274, 277,279.

Ad id vero, ut quis in contumaciam condemnetur, & appellationis be-

neficium denegetur , neceffe eft, ut fuerit peremptorxe citatus & nec

t av

ipfe nec per alium comparuerit,

ld app»l

Mev. p.8, Dectf. 427,.

- Brunnem, ad L. 25. ff, de Appell. n.3, 4

vel etiam caufas contumaciam purgantes non producerc, nec probare

An

—

- poffit.

Cotbm, Vol, 4, /þ 35 9.24,

ciationet

fffþrd

Rabert, Marant.in fpec, part, 6.tit, Appell 2,277,

ys Curit

'Non etiam ex contumacia excluduntur a beneficio appellandi perfonæ,

tenti :

ob fexum, xtatem, aut ruf(licitatem , vel aliam caufam excufatæ

m,ü"xonci

$cacc, d, lzmzt. j P.

]udcï "

Sic

;

(Thonmk Civil P. II)

(V y)

354

PART« II SECT I ADVOCATHS PRHDENS

Sic etiam contumacia tutoris ," Curatoris vel Syndmn, nen aufert mx-

i (

pelat

nori aut civitati beneficium: appellandn

i

. erismin, Tepat, Decif.tit. 254 cap. ^

Brunnem, d, cAp. 28,. 29,

ubi fimul. affirmat, quod contumacía Procuratorxs auferat Dommo jus

appelland:

perl (0. C de. Procumt zäzqzæ annem. 9,2,

Diffent, Tepat, d. cap,7..

quom

16 106

nifi Dominus fuerit Íciens,

Si tamen Procurator non folvendo m:: füb-

venitur conítituenti reftitutione in integrum

Gail, lib. 1,obf. af.

folice

Hartinan, lib, 2 cap,3, tit, de Appeäzzt,

tam .

50 3. Confeffüs & conviétus non appellat,

c, 61, , porro. X. de Appellat,

itaqü

Stacc. de Appellat, quaft, 7, l. 4.9,3, /qq

Quüabu

Int al

Befold, d. dppell, c. 6, $. 1, p. 246.

Del Re dé quyament, calumn, c 14,n, 28.. (e)

füntA

VP

tam in civilibus, quam criminalibus caufis,

Scacc, cit. quafL, 17. limtt, 4, n,34,

Didac. Covarruv, Pratt, quæjf 6,23 .. $. Perf prmm comlufa " 143.

f&

Vic no

Crufius de judic. part, 4. mp, 48.F. 27.

EC

4rumaus ad ff, Difp.ult. sbef,i7.

fqi

De non cónfeflo tamen, fed tantum convidto ftatuit

Brunnem, in l, 2. C. quor, appell, n. g.

quod appeilanone admxttendus, quia contra probamones forfän pefïeï

M ad

aliquíd excipere.

L De

Vid, Scacc. €9* Befold. ctt,loc,

Mavant, i2 [pecul, cit. AGL, 2, n, 281,

Sic etiam quod non jurans de calumnia & €x eo pro confeffo habxms

(Uy

appeüare poffit, fcribit

Tepatus cit,cap,7,

i.

Ine

Concedit quoque

drumans ad ff cit tb, i.

adm;

5[ ut fi quxs errore lapfus confeffus fuerit, appöllatnonem reapxendam et-

fe, quxa hoc cafu 1mpennam corrxgere ex natura appellamoms conve-

ült,

x*ïotax

R.

Ct|

& Scilicet vere confeffus & convi&tus: qui vero pto tali per föntentxam declara;-

Gtei

tur, ob contumaciam in non comparendo ad cmuonc*n commmato iam, be-

ncficio appellationis nullo jure pnvatus eft.

4

CONSIDERAT PER SONAM APPELLANTIS

33$

Q mi

nit, Qj bis appellavxc in eadem caufa ö(fuccubuxt , ad temam ap.-

pellatnoncm non admittitur,.

L unic, C, Ne liceat, in una end cduf

Tepat. d cap.7,

lito js

- Biccius colleg, Argent, ad tit f de Appell. tb. 3,

Scbnobel. a f, Difp, 2y , tb, 3.

N

N

- Corelus Decif.140,part, t.

quoniam non videtur carere calumnia, qui (ententiis tnbus de eadem

fit,füb

re inter [2 confentientibus nondum acquiefcit,

Péir, Güdelinus Commentar. de j ;ure mwj]" Iib, 4,: z4,uerf tmprz.

mis illud tenendum eft.

fc:hcet fi in uno eodcmque capitulo res fententlæ conformes adünt,

nam quibis vicit, tertio victus, ipfe quoque bis appellare poteft, ut

ita quatuor appellatxones fieri poffint in eadem cau(à, licet non plus

duabus vicibus in eadem períona & füper iisdern Articulis,

Nam fi

$2

fint alii articuli, etiam ter vel quater idem appellare poteft, nam quot

funt Articuli fententix, tot fontenmæ efïevxdcntur.

Etquoties novum

gravamen exfurgit, nihil impedit, quo minus centies appellare hceat.

v Brunnem.in L. un. C, Ne lceat 1 m una B.02.

du

- Marantin fpecul, aur.part, 6, AG, 2, n. 270,.

Sic non [unc conformes (ententiz, fi a duabus conformlbus appcllatum,

& in tertía fententia appellatio pro defcrta hablta vcl Rcvrüo ncgata,

üqmdem hic alia quz'ftio decifa,

. Didac, Covarr, Pm& quæji' A. n,;.

Cravett. conf-i2; -

] püfïeï

& ad conFormitatem femencræ reqmritur 1dentxtas caufæ , rcx, quahtæ.

tis perfonarum.

Ruginell, de dppeäzzt.ä lz.gqu LH,IU,

Mev.p.i. Decz/' 1$,9,4.

fabitus

(Contra Clericos etiam fecunda vice non !xcet anpellare per

ANovell. 123. cap, z1.

Brunnem, Proteff. civil. c, 23. h 31 )

In camera. 1m

periali tertiam & quartam appeilauonem in upno pun&o

admitti, exponunt

Gail. lib, t obf. 72. 9. $,

du d

Mynfing, cent. t, obf, ig.

Notandum etiam eft,

convee

quod licet AppeH

atlo tertxo iieru non poffit , h-

fiit,

ceat tamende nulhtatc fentenuæ dici, & fuccumbens fuper ita nulli-

decite

tate iterum appellarc queat , tanquam a novo gravamme,

Mar4nt, cit.part 6, dél, 2; , 272,.

um, *

(ïy) 2

ubi

356

PART ll SECT ll IMPRuDEW:AM ADVOCAT[ ARGUIT,

ubi z, 271 fi adverl'arms appellafïet, polfit quibus áppellavit appellauo-

ni adverfarii inhxrere, & prodacere jura fua perinde ac fi ipfemet ap-

$.

j Nm.

pellaffet, quia qualibet appéllatio eft communis utriusque partis.

4ppt

$3 Partx, quz detulit juramentum, nulla datur appexlatto

2, g

Brunnem,in l,12, C, De veb, credit,n.22,

.&4.6. Officiali judicis ob male geftum olficxum condemnato facultatem ap-

? p«

34

pellandi denegant

df

- Farin. quaft, wi,n $5 þ*qq

WW !

Brunnem, ad l3. C. quorum Appel!at uli lumitatur,

$57 Appellans ada&um, quem(femelapprobavit, non admittitur,

, Anpl

1. ab eo, C, quomod, & quand, jud,

Latti

$. Qu

" Marant, de Appellat,n. j07, -

6t

Sic quoquc 8. non admittitur, qui gravatus non efl aut qux ob caufam va-

&AD,

nam, fnvolam, temerariam, inanem, aperte iniquam, vel nullam appellat,

.Vant, de nullit, tit, Quis poff. dic.n. 33. 44.

M

$440

qua vero cauf'a talis dxcatur, jadicis arbitrio rehnquntur,

14 D

- Menocb, de 4 7.

mf 197.

»4C

- Mlbuf, Dicaolog. lib, 3. c. $. m. '25. 26,

Sunt nannulla judicia, a quibus ad Supcnorem quldem p"rovor'are h-

li Amp

cet, fed non nifi depofita certa pecunix fumma, 'aut étiam prxftito ju-

i dud

j n

ramento Appcllauoms l'cu Appcllatono, dc quo infra fub forma appel.

lationis, vid, interim -

qu

li

Noveli, Decz/' "Sax.70, .

& Zitgler. in Dicafl conclgz.8. g.

14N

f.À

In his judiciis qui non praftat preftanda, appellatxone non admxttftur

i, Li

Notandum tamen, quod hoc paffu, cum alias caveri ncquit, per cau-

tionem juratoriam fe habilitare pofiit,

7N

. Me». p. 4. Decif. i25,

hi,

[7

id quodin fimili cafü per Rcfcrzptum Ele &orale comprobatum affert

,

N

Bipffel bott '»ïBecl)feI iärrefeu P.45".

yL

li

PARTIS II

[

40,

SECTIO Il

di

21 N

IMPRUDENTIAM ADVOCATI

, N

ARGUIT., INDIFFERENTER SINE RESPECTU JUDICIS

n

A Qyo APPELLATLONEM MEDITARI.

SHM-

*——.

He

——

IND!BFCRENTER stn RESPECTU jun cis A QUO &c.

347

pellatio

SUMMARIA

W ap

I f

1, Non . conceffum cjþ 4. quow: /ltdlæ

23. dn ab E[eäartäm 65' relzqzm StAtíe

appellare.

-bus Draperii ad Cameram Imperia-

2 Regalarzter 4 quovn /udzce appelld-

lem appellare permgyätm ?

tem p

r Pül (j

24. A ffr mant nomulli in certis caf ibus,

3 Amplzzztur bac Regula 1, In 7udzce Ec-

2j, Rectius negatur.

elefiafiico , 6 fic dppellatur 4 Con-

26, Negatma frrinatur præ;udzczzf.

fifloris,

27. 4 quibus olim non appellabatur. -

4. Ampliatur 2, In j'udtce quoamque

2g, 4dn. ab Impemtore vel privilegiate

Laico,

male informato ad . smelius: infore

g. Oliz) appellabatur a Proconþhbm'

mandum appellare permium,

& Comitibus,

2g, Addducuntur efrmanæf corumque

m v

[4714 107281'

appellat,

6. A Prafetlo Auguflali,

7. ALegato Proconfülis,

3o, Reclius nqgatar ex /itäjeä'zs FALiofli-

$. 4 Confalibus.

Hf,

9..4 Pratoribus urbano 6 pm;grma.

3. 4 delegato cum cldu]üla dppelld-

19. 4 Comite Orientis.

LHone rewnota, mon appellatur,

catt Íi»

it. drapliatur porro in judice ordmdrzo

3a, Extenditur. ad de!eg;ztum cum clau-

Tito

12. In delegato.

fiila ;equq?ollentf.

5 Limitatur. Regula ip iis ]ua'zczbm,

3j Limitatur,

i appe

quorum fententias Wellamne non

34-A Confifloris qtmm!o non 4ppelldtar.

licet fu[pendi.

3$. Confiflorium. Saxonicum Drefden]ä

14, Non appellatur à Pdp:z,

- duplex reprafentat Collegium.

VEEUL,

1j. Nec ab Impemtüre.

36. Non appellatur ab Exetutore,

i6, Limitatur variis modis,

37. Limitatur.

er

17. Nec a Regibus && Principibus, vel Re-

38. Nec ab arbitro campram järw.

buspublicis aperiorem non recogno-

3p. Arbiter Qquis dicatur,

fcentibus,

40. Limitatur,

t

1. Nec ab Eleö?ar:ä.t.r

4 b arbitro. compromiffario patet

19. Limitathr. circa Epzjäopatu: Mart:f

redutlio ad arbitrium boni viri,.

burgenfem, Numburgen]äm €f Ml-

42, n 4 judice reduttionis confirmante

/ïvenfäm

vel retrabiante. laudum 4pyel/4rz

20. Nec appellatur. ab Arc/mluaäm'

posfs 2

"Auftrie, Ducibus Saxonie, Burgun-

43. Ab arbitro compmmzjlzrw differt

die, Lotbaringie $ Sabaudie,

arbiter a lege, fhatuto pel judice con-

zi, Nec a Camera Spirenfr,

fHitutus, ab boc enim appellatur.

a2, Nounulli Status. Imperii privilegi-

44. Arliter && Arbttrator differunt,

Tl

um de non appellando modi s ficatum

. pud quem redutlio ad arbitrium

u

5' condztzomle babent,

Loni viri petenda ?

(Yy)a

46 ,ij

SUM

n

358

PART H SELT L. !MPRUDBNTIAM ADVOCATI ARGUIT,

[ at

- 46. 2-'1! declarat laudum obfcumm?

48. Nec a. fecunda 4ppellattanu ]Zldlæ

A Puif

47. Non appellatur a judice, cujus con-

zn cadem caufa.

Jüientia aliquid eft commzjitm.

Iega

Inime conceffum eft a quovxs judice ^ad appellatloms beneücxum

»; . M

convolare, quo non obfervato notam imprudentix & pracipitan-

À Co

tix haud levis incurrit Advocatus, Et cum fupra occafio fuerit füb cau-

- fa efficiente vel fub;e&o judicis a quo & ad quem meriniffe, lubet in

À Trat

hac & fequenti Se&t, eos confiderare, & quidem pro nunc exponere, a

2 quibus judicibus appellare permiffum & a quxbus non.

Regulariter

quldem a quovxs )udlce appellari potq&,

À Con

6; 0. 04 quæ *7e«

Job, Ferrar.de Appellat. lib. 2, cap, 3 in pr

& pler

Taneretus de Ord, jndic, lib, 4. de Appel! p h45j

Brunnem,in C, l, 19.69' 21.8, L,

Wefenbec, in parat. ff, de Appell;tt H5 aE

Tholoffau, de Appellat lib, 2 c, 1. lib, 3. , G. lzä Mi es $-

$ l(

'nam cum appellatio, ut fupra dictum,. fpecxes defcnüoms ft,

per lu ff de Appel[at

4 lod

- merito a quocunque, qui gravamen mfert, debet effe. pex mxfTa.

Scaccia de Appellat. queft, 16. m. 4.

ubi fimul z, z, & j. rationés pro hacRegula tam refþe&u )üdlClS, quam

E appellanns exponit.

Et ampliatur hzc Regula f.in Judice Ecclefiaftico,

& ut hic intra limites terrz Evangehcæ mancamus, aConfi(torus re&e

Limit

appellatur

fitden Orb. th S8ort Dbefoonf/l $. G$ fou aber bocbzc.

appe

Carpzov, Turispr, Confift. lib,1. Def 12. T 1g. 20,

Scbiler, us Can, lib,t, tzt, ;,

Eu

P

Mev, p. 4, Decif, i,

Brunnem. Dzjþ de Apþellzzt, Refm;:t Prmczp.remnt $ i6.

Pipa

Diffentit Job, Hülfomann, in Brev, Tbeol.c, 19,

Qrug

Sic etiatn a Confiftorio Martisburgenfi bettt &tiffté-Confi ftorio:

Sipffel tpr 9iSedofebSSriefett pag. 727

2,In qllOCuanG]udICl() Laico, modo fuperiorem. recognof'cat, ficolim

i

appellabatur a Proconfulibus & Comxtxbus & iis qu1 vice Præfeäcrum

&nd;

H

üm

cognofcebant, -

[

fül

l, 19, p, 2. L zg.C de Apyellat.

l.2, C, de bis, qui per smet, ]ztdzc. non afpell

A Præüde Provincix

A C. de appell, l, u $i Jf eod.

Ruginell,

plüre

AREDEES.

,

lNDIFFDRENTER SINE. RESPECTU )LIDICIS A

QUO &c.

359

——

! fidit

Rugmell de Aypell 5 244 TA

A. .Prxfecto Auguftali --

l. 29. C, de Apfell

A legato Proconfulis,

ficium

initan

1, z. ff, quis 4 quo 4ppell

jbox

A Cc)nfuhbus,

1,38. ff. deminorib.

ibet n

nu Prætonbus urbano & peregrino,

w 00 ^ — O

Iefe,

1Liz, C. de Appell.

lríter

Gregor, Tbolof, de Adppellat, lib 3. c;zp, 14, 9. l,

A Comlte Orientis,

Xo

4, 32, C, de Appell,

& plerisque alíis, quos longo agmine recenfent .

Stacc, de Appell quaft, 16,n. g. usque 4d þ'n.

Biccius in Colleg, Argentar, 4d Jf. tit, a qmäm appellari non lcet.

db

3 ln Ordinario

II

^

J 19 , 21. 1. 29. 1. 32. pr 6 5.;. C. dedppell

12

4, In delegato

4 g f ngz fa.tzsd;tr.

l 18, C.de iudic,

quam

l. 2. C. de tevp, appeH,

iltico,

rede

- JDidac, Covarruv, Pratz. quæjl Mp 4.9 S.

limitatur tamen przdicta Regula in iis judicibus ; quorum fententlas !3

appellatione non licet füfpendi.

L

1,32.$.5. C. de Appell

Et cum fupra didtum, omnes appellari pofïe, qui fupenorem agnofcunt,

ita excipitur 1. Papa$ nam quia in Hierarchia Ecclefiaftica non datur 14

Papa füperior, hxreticum aut fchlfmaucum f'apere Volunt ab €o ad fu-

X

turum Concilium appellare, -

Pignatell, Tom, 9. conf, 92.

Cardin, Tacobat, de Concil. lib,10, art. 1.2,35. f2, Tam l, part l,

quamvis nonnulli id folum ad caufas fpmtuales extendant & acriter de-

olit

fendant, in Spiritualibus & caufis fidei velReligionis ab ipfo ad Conci-

grum

lium univerfale provocari poffe, quía Papa Concilio in Rehgnoms cau-

fa fübjectus fit,

Vzd Be/bld de Appcll cap, 4. . 9.

Gregor. Tbolof. de Appellat, lib. 3, c, , -

Zinzerling, Difp, Bafileenf, de dppell th. 6!

plures fubhmxtatxoncs habec

$6468

jl

g st

360

PART, H. SEGT H IMPRUDENTIAM ADVOCATI ARGuIT,

& enfet

Scacc, quæji. i, limit.1.n,tgo. feqq..

blica V:

151l Imperator, nam ftultum eft illud admonere. a Prmcxpe appellare

fas non effe, cum ipfe fit, qui provocatur .

TU i)!

per l. 9. 1. f a quibus appell, mon lic. -

. & (ub nomine PrmCIpns hic Imperatorem mtellxg! oftendunt

cam il

Speculat, tit, de Appell, $. videndum reflat in princ. lib, z fol.i$7.

Rebuff. de Appell, art, 3, l. un,sn g. 10, Tom, 3.

lmpet

Ruginell, de Appell $. 2. cap, 2. t t.1$ verf. a fententia Impemtoru

nihilominus nonnulli ab Imperatore ad Imperii Proceres at ?d6 e tóimtie

fibe Oteíd), vel ad Papam concedunt appellationem, quia hic (upra im-

pcratorem fit & collator imperii.

[V, I :

Hierom, Cagnolus Tom, 1. in Prowm. ]. ,33.

&onbu

Vid, quz habet Paciaz. de Prbbat. lib, z. cap, 3. 9. 28 3 33.

Alii limitant pro qualitate caufe & cafüum; & ita concedunt appella-

qui o

16 tionem ab hnperatore 1, &i caufa fit ardua

arg. cap, per venerabilem Extr, qui fil fint legtt

55 ïmu[hüa notoria

Lanctllot, templ omb, ;ud lib.1 MA PA verb Sementmm :mz;)pel-

labilem.

vel falfum decretum & refcriptum appareat,

11 1 f. de Appell,

Trifti;

Scbnabel 4d ff. Difp, 25 tb, 4, in fïn

E. Qu

3. Propria fit Imperatofis caufa,

feOts i

arg. Tit, C.tte quis in fua cauf.

Aur, Bull, c. , ibigne Gerlacus Buxtorfw.

Qibus

4. fecundum zquitatem procedatur .

4rg. l. 29. $, 4 mand. l, $, C, de judic,

fed hxc omnia explodit

Vul t

Zinzerling. cit, Dip. :le appeliat. eb. ;7. & 9

An vacante Imperio Appellatio conceffa, negative decifum reperrtwr

ín 95 9L gu Deegenfputg de 4omo 165 4,

V, Burgala'enf part, i. Difcuvf, 6 ,i3,

Quo] h

Duerit

Volente tamen & permittente ipfomet Imperatore, aliove Prmcxpe Su-

periorem non recognofcente aut privilegio de non appellando gauden-

te ejusmodi appellationem admitti & pro irregulari, imo magis pro

fupplicatione quam provocatione haberi ftatuit

Carpz, lzb, gu H 12, Rfül 126 n.1$./eqq. & im Procef' Tit.if. Ar.t i

Qbys

3./e44

1 m OmnesReges, quæles funt Hafpamarum, Galuæ, Poloniz, Angliz,

Sueciz, Daniz, &c, item Principes & Refpubl:cæ, nemmem nifi Dcum

ö( en-

(Thj

r

INDIFFERENTER SINE RESPECTLI lumcxs A QUO &c

361

& enfem i, e Supcrxorem non reedgnofcentes quo referuntur Reü»u-

yellare

blica Venetorum , & hodie Belgarum cónfoederatorüm , & Helvetico-

rum, ber bereinígten 9íeberlánber üttb frepett Cd)metger,

Biccits Colleg, Argent, ad ff, a qazb zzppell nan lzc tl: z.

chäld de appell, cap, 2

286

If

cum illi tantum in fuis Regms & Regtombus , quantum Imperator i

Imperio Romano

[oftj

Zinzerling. cit, Difp. de Appellat,tb, 60 C?' é2,

Jl

Bruckm. de Regal, c, 4. n, 20.

r m

Nicol. in Proceff, Part, 2.6,3. n, g.

IV, In noftro Imperio ex üngular: privilegio non lxcet appellare ab Ele: 18

&oribus )uxta

!

4. B, Ti, 11.

pel

qul omnes hoc privilegium tanquam rega!e habent,

— Fid, elegantisfime Brunnem, Difp, de Appell Re;/är:pt Princ,remot,

NUA

Vitriar, In/ht 3. P. lzb, j tit. 17.5 2p,

n

Adrumeus in aur , bullam, d; /&ur/' y, ad mp ti.tb, 13.

Peir, Heig. part,1, quaft. 4 . 30,

44yr, Proceff, Hiffor,p, 1. cap, 4.0bf, 4,n. 22,

Ex;fhmavxt nempe Imperator, Electores pro fapientía ac luce dxgmtatxs

fuz, qua pollent, nonaliter: quam rpfemec effe ;udxc«atums,

ut de prz-

fe&:s pratorii dicitur

in L ff de Offe. mel*& Pmtor

quibus Ele&tores zquiparari folent, -

Carpz. p.1. conft. 20, Def. 13.91,2.

Tabor. Vol 2.4d Parat, Wefenbec, Difp.t. gmji 42. p, 0'17.

Vult tamen

-

(&mftebe[ in Tm& de Regal.cap, 2, $. g. . 54,

AT

eum Dan, Otto:. de Jur, publ, c, u p. 256.

quod hoc privilegium foli Ele&ores Saxonix & Brandenburgtcus ret;.

nuerit & rellqul amiferint,

,pcSu

- Gosrw, 4b Esbacb, ad Carpz.part, 1 , confh, 20 Def 23, & 3

audöü

Befold, de appell. cap. 2 . 1p. p. 93,

gqs PTO

Dn, Born, Dijp, de appell, tb. g.

quibus non omnes füb(cribunt, -

[rt,i

. Vid. Limn,3. P. lib, $. c, 2. n, 70

mühæy

. Carpz, in Proce[f. tit . 1g. art.1.m, 6 feqq.

- Gaffel. Spec, Tur. unmrf 633 ,. 4

Dam

&ea

(Thonnik Civi. P.II) -

42

nam

p

362

PART, H SECT. ll. I|M2RUDENTIAM. ADVOCATI ARGUIT,

- pam quomodo ifto.. pnvxlegw adhuc. utantur Ele&orcs Eecleüa&:m,

item Eäe&orBavarus, & noviffime. Palatmus trad:t:

Limn, obf. ad 4, B. Tit,ut. .

15 Caterum tenendum hic, quod Prxv:lchum Ele&orum Saxon, de non

appellando reftringatur ad Ele&oratum & Provincias Saxon, minime ve-

ro extendatur ad Epifcopatus , Martxsburgenfem, Numburgenfem &

lencnlem, prout deducit

Se q

| Carpz,in Proce] Tu, i. Arm 1. F. 21, feq, 9 lu'a x Rcef/' N

quibus

tíalem :

40 V. Poft Electores etiam hoc privilegium de non appellando competit

Archi-Ducibus Auftriz, Duubus Saxomæ, Burgundlæ, Lotharmgxæ

& Sabaudiz,

i citi

Born, cit, Dt/þ a'e Appellzzt th p

fenteni

Boceri

Zinzerling, cit, Difp, de Mppell, tb. &8, 6g,

Scaccia de appell quaft, 16. hm i6,

nepat

Ruimell,ad A, B, p. 2. Diff. 2, tb. 4.

Befold, de appellat, cap, 2 p. 100,feqq.

Brunnem, cit, Difp, de Appellat, $. 7,8.9. —

:

chben de illufiri »on pravomndt jure Ducum deom.c.

quibus

a1 VI, Nec aCameraSpirenfi, nec a Camera Argentoratenfi feu a Trede.

cimviris, ex privilegio aMaxxmlhano Imperatore concefio Anno 1566.

fed tet

appellare licet,

dutiti

Biccius in Colleg, Argent.,cit, loc.

Ywt

42 VII, Nonnullí Status Imperii privilegium non appellandi ad certam

fummam adeoque modificatum. vel. conditionale habent ,. ficuti olim

Proceres facri Palatii & Prxfe&tus Auguftalis in ca.(u

No», 23, £. 3,in. pr. ibique Cu;z:c.

j han«

]. 37. C. de nppellzz:

icemque Viri fpe&abdes, Comxtes, Proconfules, Prætores & Modera-

Atttm

juttu

tores in fpecie,

cit, Nov. 35. c. 3,38 A

Zinzerling. cit, Difp. de Appelldt tb 74, 75'

W

Ita hoc jus Principibus Brunfvicenfibus &T .uneburgenfibus aMaxxfmh-

Toy

f

ano il, Anno 1566. conceffum, quod primum ad fummam 40o. flore-

(ett q

norum perténdit, &a Rudolpho IL Anno 1457.ad 800. & a Ferdinando

IiI, Anno 1638.ad 10c0. brevique. poft ad 20co. fuit ampliatum,

Orgf

Dn, Born. cit. Difp. de Appellat. tb g.

N

De aliis ftatibus & civitatibus Imperii przvxlegmm dc non appellando

Mbe |

fub certa fumma habentibus agunt

"

- «yr. Proceff, Hiff-part. 2. €. 4.0bf, 2,

Petr, Frider, Miudan, de Prorg]' in de, Bb, 1,in Jïü, m,de Prtml

Cüf Pzn

quorund, Stat, —

n

,^

)

3

63

] ;ngFERENTER»s;&gj 'äläs*?sc*t'u! quicnsj A 030&0.

Carpz, in Leg. Reg,e. g Sebbo g m ag

1

"

äg&iti;

0

Bechmann, ad ff. Tom, 2, P...z. Exoter,

106.0,303. ——

Exercit, u

fl

10

m ve.

Speidelius Notabil, Turid

: H:/i Pg(it* ]'ele&;]izä 172 ä;fl&t, ;zgþel!g.—

tion,p.in 4j.feq.. —

Crüger,in difturf . jur.public.part,

; Dectal, )næ;hbr; 2, a'z/äurf ,116, 6 f,v

Ym &

Sed quxri

tur hic, annon.ab Eledribus & reliquis Statibus Imperii, 25

P

ellando conceffum

quibus privilegium de non app

v

b 'ad: Cameram Impeï-þ

Smpetic

rialem appellare liceat? Afferithoc .

Befoldus de appellat. cit, cap, 2. $.19.

aring?æ

Si nimirum privilegiatus fit fufpectus, vel ipfum caufa co

&Eärna.t ) vl P

fententia nullitate laboret, provocans ad autoritatem Magenhorftii &

Boceri & prajudicia Camerz Imperialis. Sic etiam in cafu aperte de-

negatz Juítitiz & nullitatis féntentiz de obfervantia & praxi teftantur

Reinking

Rumel,ad A, B. p. 2 differt, 2,1b, 13 14

. de Reg, $, 65 E. lib, i. claff, 4. libui, claf,v 4:5, 6. n, 4«f qq 5

á

Zinzerling, de 4pgel(s th'æ' ..

q'-uïbus» adftipulatur

rkada.

Carpz. p. t confà

".'äa,'D'ff. 24 & in Lrg. k;*g.*c; 9 Seä?.'äl |

fed receffit hic poftea ab hac opinione , & ne quidem ex caufa denegata

) 2356.

Juftitiz & nullitatis

Teureatiz Appeliationem:effe admiltibilem compro»

bavit .

cettam

in .S)mtagm. jur,,..lïïzü.ubifl'þ,ïä.: 9. 2. E*in D?järt.—ïde Privil. Elefl&*

Duc. Saxou, de non appell, pofit, 69

ti oþ'm

.

; pafro kin Pf?afï ci-t,v th.

$. drt. tn, ïüf/äq,-" st

& hanc contrariam opinionem propugnant alii multi & quidem appel-25

Y

lantem contra privilegia Principum & Statuum di

gna

poena a Principe -

(t«

jurium füorum vindice affici poffe,"

26

Prxjudicia affert

h

L]n cker, Dæi/;.;gþj;ifüfcifl 1476.

qux ob elegantifimas rationes huc apponi non pigebit Le

&ore*m ;

Vizzanus tteyitet burd) eitt Lrtbeil ton citer bem Saufe Gadfen utie

lXïüih

flott

terorffeten Grájl, Gargelep befcdmeret ju fen, Dertifet (id) besmez

geu att bag feápferT. Gammer-Geríote, unb bríiget voiber Den-Derrit

nando

Grafen unb pejferi Ganeelen 3procef aus.

Ssiemobl mum er ítt Denert

Gebatden (tunbe, o5 (e9 er ber Privilegi

o DomusSaxonicz tícht at

pabe getretem , (mnbent -

llafx'do

feitit. querela gullitacis bon D»et Appellation

eeditid) differirg,.

AMynfing, lib. 2,obf.77,

—;4.60 6.". 60 j

ii

Rginkit?g;kde.& SE,. lib, 1,ol,

audj

gw&

(Zz) ,

p

364 PART,H, SECT, l. IMPRUDENTIAM ADVOCATI ARGUIT,

RI

atud) favorablet fej, indeque remota licet appellatto, be;mpd) bie De-

Qub f

du&xo nuliitatis nídjt für ausgefibloffen u ad)ten,

Cámet

C. inter cateras, d. fent, &j re jud,

Vant. de Nullit, Tit. Qui. poff, dic, d. Nullit,n, 23

DA

& defertalicet Appellationeadhüc tamen fuperfïc Remedxum nulhtatxs

1699.]

Bacb, ad Treut. V, 2, Difp, Jïn tb jïn,

Decifi

le

Oldekop- d. appell.in cauf. ecrim. n.134,

du

baä vrtbea qud nidtoon eíiner eddyf. æeqterung auägefpwd)en unb

tui 1

äü beinon obftante privilegio de non appellando , bit qucrela nullita-

- tis Deltelt gravatis unberpimimcett fex),

tT

Gail, ib, t, obf 135,

iU

- DDieterich. ad. A, Bull, Tít. i.

Tigt

Carpz p Con/i 20. Def. 24, &c, 9. d L. Reg Seä' 7.". 10./99'

ietg)

tj

— Syimtaffett Lionaus III, d. 3. Publ, c, 0, n, 3p. Spyroceffe anfübret, welcbe ítt

Camera auf bafclbft angebrad)te querelas nullitatis t0tt eàádf. irtbei

Apyel

Iett erfannt voorben 5 Stadibemr aber unldugbar, ba bebeutetcr Dert

ftoete

Graf fciticr þerrfcbafft wegerr lanbíágig. umb (rt Camera junt praju-

titel

- digbergmifcbert-Derrichafft ober ntittlern Inftang, . nbne beni femeäa-

€idj

d berg;ftaltangeuommm werbett £ait,

tetis

. H, G; 9. D. Tit, 1. $. (Säfouaud) X

tía den

Add Gail,lib, 1,0b[, 28.9,3.*

LT

In caufa nullitatis qud icem denegatæ aut protra&æ juftmæ mm eitter

w

m:tteföaren Juttig am bett lmmedxatc Supenorem ftcþ au moettbett,

iM

Gail, lib, 1. 0bf 28. 91.3.

poni

mnäm bie Appellationes nicbt memget ergeben, ceu Judex xdem eft que—

119

relz nullitatis qui Appellationis,

jt)j

Id lib. 1. 0bf 127. 9;7.

"

a

Scacc, de- appell, quaff. 19 . 73.

tf

86?"61? ba8 Prnvxlegmm Saxonicum ebett mnþl bie Provocatxon exc, . Nul-

tjn

litatis begreifft , tvie (oid)es Knichen de Saxon. non provoc, jur, unb

Wit

þ:cmecþ t

Iifa

Carpz, Diff. de. Prwzleg Elect, &&' Ducum Saxon, S, 67,(9' in .Procej'

f

Tit. 18, M rt, , n.10. f4q

mzt Ben'ern Grütnben ausfübrer, alfo Daü megen Nullítáf bas Güm:» unb

u

li

&ürfif. $uB Feine provocation geftattet, aucdp fobiel bie querelam pro-

at

tra&e & denegatz. Juftitiz anlanget, Crveldpe foift i Oreíc) unter fef

i, j

Wen Privilegio begriffet) fich nientabl bey fo wobl befteliten Oeridhtom

MUU

u Inftantien ber &ddf. ganber eítt cafus begebem, baf einige foldber

Af

qucrelen att bettert Supremis !mperu tribunalibus bafften 6lfebett, pbet

ttr

1

anþangtg gemacbt wetben fonnen, fonbem auf erüattete ?Bemd)te

W0

M Á

r,

INDIFFERENTER iE mESPRCTR jJubic A quO &G. — 36j

r um

T

Wit De

unb Gínvenbungerm iebedimabl b

íe Su

pplicantett 3tttücf gemíefett mm:a

beit, f0 Dat ba8 Sürftl. Daug nídt nur feites Dobet Incereffe voegei in

Camera interveniendo fíd) 3tt melbett, forbertt e$ i(t audo Vizzanus gut

jSSerantioortutmg oor bie yür(tf.

Flitatis

1699. ttàd) fBepmart.

"

asb loce o n

Decifio 1476, fic habet:

3

A

. Levinus appelliref 601t e

inem*boii' ber(ö)rafl(ö:angerev Jsu 9re(tabf

kn;üab

degebener PIbfcoieb an bíe fedpferlícoe Gammer, — 9I[8 aber er erínnert

Düllita-

Wwitb, Dag fofde SGeruffung nídbt alleírn wvegett bes Privilegii Saxonici

níc)t (tatt babe, (oriberit er aud) inbíie Otraffebe8 Privilegü Qerfallett

fey, toill er (id) bamit entfdulbiger, toie er r. auf bem Serrm Grafett

nidtalseinenSafallen 0ptt bentigür(tT. Saufe eadfem , od alfo auf

"

bíe £ebribarfeit gefebett, 2. Díe interpreces ooreriebitem Privilegii eitt2

uscit

imüftbígbett cafum denegatz Juftitiz opm Demfelbemn austiebmer, umb Det

Utbro

Appellant in eventum, iettitt nebmlid) sur &ade Sermím, um Dert et

tAt

qebeter, nídbt angefeet volirbe, feitte Appellationeíngemenbet. — 9Il

|pyr

biemeil aber. x. er ím fold)en Judicio Éeítte attbere 2IDfíicbt, al8 auf bíe

edf. febubarfeit madyen Epnmen, wb íbim al8 eiten 9rechtaelebro

ingöa:

ten biefe SBefchafferbeit allerbig8 Defamnnt, 2. ibm bíffall a meeber Jufti-

tia denegiref, fonbern bientebr íit ber Gadoe erfannt voorber , 10d)

eud) er, weíil biefes eít míttlere8 Judiciamift, üiberbie Protra&ion pbet

SSermeigerumg ber Juftig ít &ádbf. fanben ficb beBlagen Eatt, a. errpd)

! Eiue:

à 3. anveren bódjfteInitang, fo an oerten Sürf(tL exddf. Steaterumgert,

I

pberbent of Gertdyt (oom weldyer eimentopd) fo wobl al8 bemr anberit

inod) eíne weiteresSeruffumg am bíegytir(tf. Derrfdafft (elbft offen fteé

eüq??

bet.) fidy nícbt gemenbetbats aleichroobLaber eínent Derópge qu Gadje

fen fcitt Privilegium nídbf wmentger angefocbfemmirb, menmn bon einigert

befiett Safallem, al8 voeimoon feirey eigenem SürftL 9tegierumg am oíe

.Q-.Rüx*'.

boben SReicbs/Geridhte appelliret roerber voitl, attgefebett ber SSafalter

;z U

Gerichte Éeiie anbere bermn Gádf. unb biefelbe Dem Vafallo nurberem

nugbaren Giígentbun nad) ansertrauet feptt, ber Sreoel auc) bergee

| P)W[

ftait um fo bíel arbffer, Daf eím mittelbarer Untertbamn aufferbalb

&adfen (íd) berm Gu ber S«eid)s«Gerídite untermerfren will, ba er

nicbt oorber bie SXedytSz3oülffe burd) picibnrimmerbalb faubes pfietgee

m

ftanbere bübereInftang gefucbetbat, (immaffenaud)a. ípu nidit fublevi-

ff ro

ret, bafer r bíe Appellationin eventumeitgetvenbet, teeíLiícbtó Dez

u i

ftoweniger biefe8 eíte SDeruffumng ift:.— Gb virbbenmad) Levino feíit

du

Mnfug ernftlíd) termiefer, unb werr er, voíeeS as 9Imfeben Dat, nicbta

(oldit

, u

erbebliches eimpumenben Daben wirb, magberfelbe mít eítter Gtraffe i

egio inferirte Gfraffe vor eii Duit

.e'rigïäg

Vïooeüïfb'!v,-, Doc, tecil biebemm Privil

ber

23

— 7

366 PART,lL SECT.ll. xmtaunmm'm -Amjz'oc;x-g-;zmu.t,

u cie E

bertomard fotbigen Golbes (fü.eboru.ebmltd) bie &ütiafeit De8 Privile-

parätütR

gii umb DíeBiber(trebutng, fobemfelber antánglid) báttebegegnen Eürte

ncgaba;?'

uett, Detvifft,) eít anber8 unb widptíaers 2Berbredyem iwibe

t

?

: onflelbe et

forbert, ropbi befeget toerDert.

Menf, April,1694.

Alia adhuc przjudicia exhibet

Brummem, in laudat. Difputat,

de Cux

€ap. 4. . 2,

t

d'evagt»pïeü.«ztf Rej?ripg —P-rimif. remat 1 1

pavig

d illuft

r

YX.Inc

-uïai Räf&riptum a

re Regïmei; falicujus Provincix de dä,tb -Gö[n'au

mito 4

Det Gpree, d. t2, Decembr, 169« proponit:. 2Bit babem aus cuer gebore

fantften Relation 0pit10, Sepc. jürgjtbín bernommtcim, as geftalf. N.N,

a m

fic unterftauben, im einer Gade betreffenb eite Summam DpIt 487.

X tbl 12.O)r, Lnfern vou &ápferi. SRajeft. teulid) erbaltenem um Der

22. Maji, 1694 publicirteit Privilegio de non appellando 3uiíber Durd)

feítteit Advocatum .a ben ádpferl. 9reíc)8^ Soof - Otat) appellirem 3u

laffet, aud taf fo[dye Appellation pafefoft Boergeben worber, dociret ;

Site nun feldie Violation unfer$ Privilegii propter confequepntiam nícb£

unbefi

traffet bleiber far, als babt ibz ben Delinquentet Pespalb i 2co.

SRtbIr. $t condemuireit titto exequirett 4 afjett 2c,

"

-b imy

Subjungit etiam aliud Refcriptum fub. dat,.

3

3p(tt àtt.

j

A

ber Giptee, d, 30.

Confili

circa interdictlam Appellationem fuper poflefforio, quod i

multis

Mgrt, 1696,

1 :

Badini Diff. dé il/;j;;i;g.: 4

5

T

Prineiplbiti Protefi, Prevocatiin eanf, Eeclf,

d

4

d

! N et

uo Regimini inju

- Tinpuh

(ug befagter Appellation (fuper poffefforio) torftellen, unb ibnem babey

guud

injungirett follen bey SBermeibung einer. &traffe 9ort 2c0o. Sblt, ftd)

dicatu

berfelbeu 3u Degebem, ntit ber Germarnurg oa& meum fie felde Appel-

lation itt gerittafte

n profequiren türbci, Díez2000, t tlt. aIfbfott exe-

tamen

curive bepgetriebert oerben follen 2c.

1

D

r

dotmit

347 VAIL, Nolumus hic i

mmorari, a qui

Wtrad.

mirum a Prxfe&o Praxtorii

ibus Ohm ..no;i;äppcl!&fä !icöbaitæk m

lt $; 1 de offipret, —

:

l. un. C. de fentent, Prafect,

Pur,.

Voray

lg. 3035 C, de appell,

ethm .

velfu

l. ig. C, de Epifcop. aud,

5

Caufa

A Proceribus facri Palatii & Prafe£to A

E

xgaltali

fibus i

l. 34,37. C, d appet?,

qué a

A-'Patïriar*cha

L]

Qenüo

l, 29, p*

C; de Epifc, aud,

À

&ec exami

nabimus eorum fententiam, qui poteftatem appel

landi axC'on"-

SBQ k

;Cäl";o genetali, item haþardingli,yel eorum coetu, cum Cardinalis

zqui-

-pgre-

—N—

'Llts

II*«DIFFERBNTER SINE RESPECTLI )UDIC[S A Q—O &C

367

EE

Priyie.

paretur Reg: &Przfecto Præwm, necnon a Dxäacore & Decemvnro de.

At Eotp

negabant, de qu;bus late fcripferunt.

f etz

Scatcia de Appellat, quaft, 16, limit. 2, 3, 7,

Ip,

Befold, de Appell, cap. 2- $.5 & 19,

Biccius Colleg, Atrgent. 4d ff 4 quib, 4ppell tb 2

PHttol

Sed cum ab iis, qui vel dignitatis füblimitate & excellentia vel fpecuah

privilegio fulgent, per prxdicta non appellare licirum ;

Goltt t

IX. Incidit quxftio: Annon ab Imperatore vel pnv:lchato male infor- 28

mato ad melius informandum appellare permxfï'um ficz..

Hoc afbr- 29

aov

( NN

mant multu, inter quos

0f 497

Libenthal, Coll, Polit. Exerc. g, qmejl 10,

Vito eft

Anltbuf, Diceol. lib, 2, cap, $5 , n.14,

t tutd

dnton. Gabrielcin Commun. Concl, lib, 2 P dppell

lirgtt j

Bodin. de Refubl, lib, 1. cap. 10,69 lib, É, cap. g. n, 163. in jïn.

docittf ;

Dauth. de Teflam,n.36, i. a fal 6$,

r

Kunichen. in comment, ad Tus deon, €4P, 4 fol 263,

mjb

Wio 0.

Obrecht,in Difp, de Regal,tb. 348

ubi imprimis pro afirmatiya pugnant, quando ad alterius vel etiati

,dao.

Confiliariorum relationem pronuntiatum. — Vid, hic e egantifï' ime cum

d iü

multis declarationibus, ampliationibus &Jlmltatxombus

j Bf

Scaccia de appell, quaft, 16, limit, 1. n,130, feq.

nam etíi excellentifimos & fapientilimos Confiliarios Prmc:pns, qm ob

fingularem indu(triam explorata eorum fide & gravitate ad ejus officiima-

j Ut

t ftt

gnitudinem adhibentur ,. non aliter pro fapientia & luce dignitatis fux j je-

lt fta?

