dinario cxper;undi fint adhuc

118

PART. L SECT. VI. LD*E, SOLERTIA ÁDVOCATI

: XXIIX. EXCEPTIO ILLEGITIMI&INVA

Rívin, cit, trall, c,2g,.-

LiDI ARREST!T De qua

Oldendorp, pag, m. 214,

89 Hzc exceptio poft L, C. non attenditur;

Mev, de Arrefl, cap, 19, n.3,

nec habet locum, quando à judice alias incompetente ärre&uth impe-

tratur, fi debitoris obxrati mobilia füb hujus jurisdi&tione inveniuntur,

& ad hxc Arreftum dirigitur, licet debitor alibi füuum domicilium ha-

beat; fubfiftit enim hoc cafu Arreftum in formalibus,

Carpz, in Proceff, Tit. 21, Art, 3, m.yo,

nihilominus transmisfis AGis füper Arrefto co

lle&is, ü;iïullque mobili-

bus arreítatis, ad judicem concurfüs univerfàli

s vel domicilii, Arreftans

ibi creditum, füb poena prxclufi, denuo li

prioritatis deducere tenetur,

quidum :f-'acerci, ac jura »fua

Rivin, d, l. n. 5. feq.

?

90 Obtinet autem hxc exceptio: 1.) Si c

ontt,'aw debit-orä.t;Arreþftum inhpe-

tratur, qui privilegium habet de non arreítando, quale nonnunquam

totis communitatibus earumque membris datur,

Mevius d. cap,1$, n,7,

(2.) Siquis alieno nomine, absque legitimo mandato, vel perfona con-

junda, aut /ofiu: pro focio, vel confors litis , absque cautione rati realiter

praftita,

Vid, Mev, de Arrefl, cap, g, m,35.

Artefti impofitionem obtinu

7

it. Fallit in caufis mercatorum, ubi litergs

zquipollent mandato.

Vid, qua füpr. Se&, V, n,14,

Carpz. Tit, 21, n, ig,

E

(3.) Si non probata debitoris ino

ptiones fufficiunt probabiles,

pia; uþi tamen COnje&ugæ & przfum-

Refol, Grav, de 4,.166, tit, oont j'uþitien:gä

cben. $2

Carpz, lib, 4, Refp. 38. m.i10,

& nonnunquam affertioni Creditoris juratz fides habetur,

Carpz. d, Tit, 21, Airt.1. n,$0,

(4.)8i debitum fit iiguidum,,

Refol, Gravam, d, i,

cujus rationem habet

s

Mev, p. 3. dec. 13y, mn. g,

G decif. 183. , 4. p. $.

U

2

Incumbit enim Arreftanti, in petitione Arrefli debitum probare, vel fal-

tem fummarie, & nullum eft Arreftum, fi probatio fiat in renovatione,

Carpz,

IN ERUENDIS' EXCEPTIONIBUS &c.

19

Carpz, d. Tit, 21, Art,1, n, 22.

Hinc inter eercatores (üfficiunt eorum libri, vel ex his defumptæ coplæ $

quod fallit circa libros Zarceruptorum.

Rivin, d, cap, 28, n,18,

(*4) Si defe&us circa binam renovationem inveniatur, vel in fecunda

libellus Arreftatorius non fit oblacus, vel etiam profecutio non rite fa-

&a in Termíno,

Mev, de dirrofl, cap,ié. n,iy

quo cafu Arrefítum habetur pro nullo, ex peculiari

Refcripto Elecforali de 440,1607,

quod citat

AYpz, Tit, 21, dirt, 4, 9,7,

Vid, Conflit, Elect, 29, p.1,

Ord, Proceff, t, gt $.. XOie abet nun 1c,

Anticipationem tamen in renovando non nocere, fi Arreftans ]ufto dle

anticipatz renovationi renunciet Arreftum, ac de novo renovet, prxju-

dicio comprobat

Rivin, d, l. n,24, feqq,

(6) Si.bona arreíto conftringere non liceat, ut fünt Zoza alimento deli-

toris deffinata,

Moller, ad Confl, Elef, 29, p.1, n,ig.

quz quis jure rezenzionis &' compenfztionis po(fidet,

Ord, Proceff, cit, tit.j1. & £s foil aber2c,

Carpz, T. 21, drt. $, n, 3.

Stzpendzzz fIndioforum, quippe quz alimentis zquiparantur,

Coler. de Proceff, exec, p. 2, cap,3, n, 122,

Berlcb, p, 1, concl, 74,n, 75.

H

Salaria,

Mev, p. $. decif, 271, && dec, 430,

Bona aliena, qux debitori tantum cozzzodata vel locata, faCta probatio-

ne, rem effe alienam, quia alius pro alio non tenetur.

Me», p. $, dec, 331. in pr,

Salarium femeftre, vidag ac liberis ex fpeciali gratia ordmatum.

Carpz, Jurispr, Confifl, lib, 1, def,, 242.

(7) Si quis contraxerit cum /zieszer aut notorie inope €$ u fga&a, vel non

folvendo.

Mev. de Arrefi, J CAp. £, 9. 144,

Gail, l, 2. obf 44 ", s.

(8) Si Arreftum polft edictalez citationem impetratum,

at,Rq/al G*47, $, 10,

vel

I20

PART. L SECT. VlA.IDE SOLERTIA ADVVOC»'A.ATI

vel defignatio creditorum fadta,

Carpz. d, Tit.23, dirt, 3. , 3.

Svendendavrff, in Proceff. p, m, 477.

(9) Si debitor literas dilatorias feu quinquenna

les ikmpetraverit-.'

Peckius de jur, fiflendi cap, a, n. 20,

illz exce-ptiones pro-

Cxterum quando de caufis Arre(ti agitur, omnes

ficiunt, quz ín Proceffu executivo opponi poffunt, de quibus

Coler, de Proceff, Exec, p.3. cap.t,

Vid, etiaim celeberrim, Dn, Svenden

derff, ;n Proceff; p,m, 487.-(".)

9r XXIX, EXCEPTIO NONDUM REASSUMTI PROCESSUS, Hu-

jus exceptionis hodie nullum, vel exiguum effe ufum autumant multi,

inter quos eminent

- Mev, p. 4. Decif. 243,

B

€

Zicgler, ad Ord, Pro

LWI Sax, Tit, 27,

nifi autoritate

Receffus. Imperti

de Auno i6;4,

E& Mandati. Elect. Sax, de 440. 165 y,

Nihilominus

P

Ri

vinus /ïepe cit, Trattat, de Exceptionibus dilat, cap. 29,7. 5, fe4q.

reaffumtionem litis adhuc in nonnullis cafibus obtinere, & prz-

perhib uit,

) Sidefun-

fentis exceptionis adhuc fupereffe »ufum(mm), nimirum: (

&Qus

us non impetratur,

(1I) Hodie poft Or4, j44. S«x. rec. ciz. tit. 9. . «n. Arreftum ampli

füblato jure reali & przlationis, inde olim .competente, Qu vero in éjus

locum fuccefüt, imploratio magiftratus de j«dicíal imhsbirione, ne alienentur,

aut oppignorentur debitoris bona, expli;abitur in Advocato prudente proceffus

T

executivi.

(mm) In Or4.js4. Sax. rec. heredes quod

attinet, litis reaffumtio prorfus eft abro-

gata, ut litium protra&iones evitentur, £ir. 77. $. 1. neque excipiuntur cafus ab

Autore relati, nifi unicus tantum, n. 4. cui adde, fi lis intuitu officit ab aliquo

traCtatur, Z. 7.

.2.

His enim cafibus litis reaffumtio in Saxonia adhuc hodie

fieri debet ita, ut indulto fpatio duplicato termini Saxonici ftatim fub commi-

natione, //fem pro reaffumta babitum iri, ad eam citentur, quo fa&o fucceffores

litem aut in eo ftatu, in quo a defun&o reli&a eft, continuant, aut ad mini-

mum in termino prefixo illi renunciant. Pofterius fi fiat, renuncians haud re-

ftituit expenfas,

in caufa antea fa&as, fed has adverfarius vel ab co, qui litem

antea fufcepit, vel eo mortuo, ab hujus. heredibus,

aut, fi officialis fucrit, ab

iis, quorum voluntate & juffu, auf beren SSerorbnumg, lis tra&ata eft, repetit. Ce-

teroquin absque omni forma folenni reaffumtionis tenentur heredes litem con-

tinuare, aut i A&oris fint heredes, cum reftitutione expenfarum, quibus defun-

&us caufam prabuit, liti renunciare; neque beneficio deliberandi neceffitatem

hanc amplius differre queunt.

Fatalia tamen-non prius ipfis currunt, quam

quatuor menfium fpatio, a tempore mortis defunGti, proterlapfo. 0. . $. R. 4. /. $.

I2í

IN ERUENDIS EXCE-PT[OSIBUS, &c.

äus ipfe, fine procuratore, caufam fuam in judicio tractaverit, O)

Facta revocatione mandati,

(3) Si claufula hzredum omiffa,

(4)

Quando fücceffor fingularis adelt,

(5) Conceptis faententiis prioribus

in contumaciam defundi, (6) Si hzredes defunüi principalis alium

conítituant mandatarium,

XXX. EXCEPTIO LEUTERATIONIS ET APPELLATIONIS 93

NON ADMISSIBILIS. Hanc exceptionem, & quando Leuteratio vel

Appellatio

pro nonadmiffibili habenda,prolixe tra&tant & fatis ex

Dn. Rivin, d. tr, cap. 30,

popunc

Oldendorp, in Syllog, Except. p. m. 278,.

l

Breviffimis ergo tantum attingam, Leuterationem & Appellationem,

ux in multis conveniunt, adeoque ab hac ad illam, & vice vería,tuto

argumentum fit,

Carpz, Tit, 17. dirt, 1. n. 20, 21A.

non effe admi(fibilem: (1) Ob defe&tum mandati, alio nomine interpo-

nentis — (2) Non attento decendio ad offerendum prafixo, (3)Re- g

mediis fa!penfivis renunciatis, vel in inftrumento obligationis , vel per

modum compromiíli. (4) Quando caufa non adeft appellabilis, quas

receníent

Scaccia de appellat, queft, i7,

.. Mevius p, 3. Decif, igg.

Nicol. in Proce[f. p. 2, cap, 12,

/

i5

XXXI, EXCEPTIO DESERTZE LEUTERATIONIS ET APDEL.

LATIONIS,

l

95

j

Vid, de bac Rivin. cit, tratt, CAp, 31. 32,

Oldendorp. p. 286, 281,

M

Eft autem Leuteratio & Appellatio deferta; (i) Quando intra decem

dies, quod fatale de momento in momentum currit, non interponun- &6

tur, (2) Citatio ad profecutionem Leuterationis, intra 6, feptima-

u

nas 3, dies, à die Leuterationis interpofitz, non petita, vel ad appellatio-

K

nem fatale 3o.dierum , à die latz fententiz, pro habendis Apoftolis non

l

inftitit appellans, - (3) Profecutio & juftifiicatio negleóta in termino,

$

!

quz etiam in cafü Leuterati & Appellati contumacix non omittenda

per Decif. Elect. ég. (nn

n

XXXII EXCEPTIO SUB- ET OBREPTIONIS, . De hac vid,

97

N

Zanger, p 2, cap. 17.

Rivin. de except, dil, cap, 32,

Oldendorp. $yllog. Except, p. m, f.

1

(Thönni»k.y Civil.)

de(]o

ïï',:ll

(nn) Vid. inffa Sc&. XIIX. n. $ £44. n. ;411'& Part II Se&."VI.;/e'gq.

L

122

PART I SECT. VE DE SOLERTIA ADVOCAT!

*

Gafiel, Specul, ]ur CAp, 26, n, 101,

Appellatur

in l, 2, C, ff contr, jus vel util, publ,

prafiriptio meudaciorum , & opponitur mandatis, Refcriptis & literis Prin-

cipis, aliorumque judicum ad falfa narrata petentis, feu füpplicantis

emi(Iis, ut falfum impetratum caffetur & tollatur,

Gail, lib, 1. obf, 14, n. 4-

Cravet. conf, 936. n. $,

Cotbmann. Refp. i2, n, $4, Vol, 4,

98 Hxc exceptxo in vim dilatoriz & peremptoriz adhibetur, inde & poft

L, C, opponitur, fi gratiam & negotium principale concernat,

Zang, cit. cap, 17. V. 4, $.

Vid. Mafcard, Concl, u29, n, i5. (5' ,

Ubi fimul, quando pro dilatoria habenda, & hujus exceptionis probatl-

99 onem incumbere opponenti,

Non attenditur hzc exceptio : (:) Si in-

fertum Refcripto tüDblbebddifíg, quod vocabulum certam fcientiam

& przcedentem cognitionem dcnotat, omnemque narrati falütatem

tollit,

gl, in cap, ex liter, X. de divort, Arcbz Dmcon & fin. de jurejur,

12 6,

Scbrader, Vol, 1, conf. i, n. $ot,

(2) Si juffio principis repezta & duplicata , qux fubreptionis przfumpti-

onem excludit, quia geminatio enizam jubentis voluntatem oftendit,

Nicol. Evarbz:rd l, À vi geminationis n. $, feqq.

Mundius conf, 27. n, 34 Fol,1,

(3) Si contra fententiam opponatur,

Mev, p. 4. dec, 396.

ubi rationes fubjungit.

Vid, Dn, Rivinus cit. cap. 32, v, 10.-

100 XXXI!I EXCEPTiO .NULLITATIS, Hzc exceptlo à nonnuillis re-

101 fertur ad peremptorias, cum poft fententiam, & ad executionem impedi-

endam opponere eam liceat, quando nimirum nullitas eft- notoria, ut-

pote ap

parens ex adlis, vel fi excipiens offerat fe ad probationem fta-

r

tm facxendam

l, 4. V condemnattum ff, de re jud.

l6 ff. de fer

l, 1. C, de execut, rei jud.

l. fin, C. fí ex falf - anfirum,

Gail. lib, 1, obf ti3, n. 2.

Mynfingy cent, 4« obf, 6u

Huc

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, &c,

li

Huc fpeàat

Ord. Proceff, Sax Ti?, 3. verb. (&6 táre betm eiitetac,

Vid, etiam Mafcard, concl,.é$7.,

la

Cum vero etiam circa judicii prxzparatoria adhibeatur, omnino pro i

toz

latoría habenda eft; & huc refertur

à Rivino de Except, dilat, cap, 33-

ubi fimul monftrat, quando hzc exceptio locum habeat, nimirum quo-

ties non fervatus;fuit ordo judiciarius, aut defectus adeft in perfona jz-

dicis AGuarii , vel litigantis, aut in caufa ipfa, imprimis circa fewteztiam,

vel executionem , bujusque attus,

Vid. etiam Oldend. Syllog, except, p, 221,

Ziegl, ad cit, Tit, 38, Ord, Procefl, in pr,p,m, 20&

Nunc fequuntur Exceptiones, qu sserita ceufz concernunt

103

XXXIV, EXCEPTIO PACTI CONVENTI TEMPORALIS, De

1C4.

hac videantur

Rivin, cit, Tract. c4p, 56

Zanger, de Except, cap, 12,

Oldendorp, Syllog, Except. p, m, i65,

vendendórff, Proceff, p, », 163,

Gaffel, Spec, Jur. cap, 26, n. 140

Dicitur etiam Exreeprio patHi de non petenda intra certtum tempus,

h20 $ 0 La g,fnfdepm

L56,S. s. f de V. O

Ldoa exhzliend

Tribuit illa folutionis ab initio pure promifiz dilationem ex pacto cre-

Ioj

ditoris ; , & differt ab Exceptione plus petitionis , qula in hac ftatim tem-

pus eft determinatum, in illa non.

Zanger. d. cap, 12. f $,

Sic etiam differt ab exeeprione p;zä?z de plane non petendo, vel non agendo,

Io6

L2 . 2

2, ff. de pact,

qux peremptoria; cum autem folutio ad certos terminos dilata, ut

plurxmum hac conditione & re(íervato fulciatur :

S»aferme debitor eí2

nem opn benen pogefe&ten Serminien nícbt itnen baltet (ofte, foll er

gebaltet feprt, bíe gamge Spo[t, nadb 2ibjug beffer, fo. barauf entríde

tef, auf etumtabl au besablett.

Non attenditur hzc exceptio conditi-

one per termmalem folutionem non adxmpleta.

. de replic,

XXXV, EXF EPTIO MORATORIA, quæ competlt ex Refcripto

107

moratorio , indulgentia Principis debitoribus, citra eorum culpam fa-

Q 2

culta-

124

PART L SECT. VI. DE soLER T1A ADVOCATI

cultatibus lapfis, conceffo.

1, 2, C, de prec, imper, ofer

Refol, Gravam. de 4. i6ét, Tit, 0H j'u/?ttteu Gadett. $. 75,

Decif. Elett, Sax, 30,

Svendend, Proceff, p. m, 164.

108 Non attenditur hxc prxícriptio moratoria: (1) Si debitor cautionem

idoneam de folvendo & fatisfaciendo poít elapfum tempus non prafti-

terit, ad quam obftri&tus eft,

l, 4. C. didl, cit.

szger. d, cap, 12. p. 1, & 3.

Carpz, in Afyl. debit, cap. 4, tb. 6t n 2g..

€2) Si debitum fit juratum, vel expreffe ei renunciatum,

Mattb, de Ajltä decif, 1, n. a,

Marquard. de jur, Mercat, lib, 1. c, 14. n. g.

Vel(5) poft interpretationem R efcripti moratorii contractam.

arg. l, 28. S. 2, ff. de liber, legat.

Lauterbach, Dzjf':rt. de benefic, Reféript, morat. cap. , tb, t

(4) Contra Ecclefiam creditricem & aliam piam caufam.

Marquard, d, cap. 14.

Nec ($) contra debitum dotis.

Mev. part, $. decif. $3. m, 2,

(6» Contra debita pupillaria,

Carpz, in. Af)l, deb, cit, cap. 4. n, 49, fe2q,

C25 Alimentorum.

Surdus de aliment, tit, $, n. 7,

Ceffat (8) contra femulum pauperem , opifices feu operariosy mercede con-

duQos, Soagefbprer, geblübner, acme Sanbmverdeteute, qui quoti-

diano fudore & opera fe fuosque alunt & fuftentant, nec onus tnorz

ferre poflunt.

Oldendorp, Syllog. Excapt. p. m, 283.

(9) Si debitum fit ex caufa deli&i fi/cale, feudale, empbytevticum , (i pefa-

tur penfio pretxumve rerum locatarum ac venditarum ; quarum íru-

&us adhuc percipit debitor, fi repetatar depofitum , commodatum,

precarium, pignus, fi dexcetur merx de recenti a debitore dolofe em-

ta; Si agatur de pretio rerum come[hbxhum in pleno, quod ajunt, fo-

ro venditarum.

Rivin, d, tr Mp 37. ^. 9.

Oidend, cit, tratt. d, p, m, 283.

Menoch, de 4, 7, Q. caf. 203. ti. 16,, feaq.

(10) Non competit dm&mlw.r, aut qux fe fugz accingurt,

G4ffel

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, &c,

I25

Gaj?el Spec, Tur. cap, 26, n.. 39.

XXXVI. EXCEPTIO PLUS PETiTIONIS, Huic exceptlom da-

Io9

tur locus, quando a&or, velre, vel tempore, vel loco, vel c;zujk, plus petit,

6.37. . de AG,

Suendenderff, Proceff, p, m. 151

Rivinus d, l. 2, cap. 3.

Hanc exceptionem ad claffem dilatoriarum exceptionum referre no-

lunt

Treutl, Vol, 2, Difp. 26, tb,1. lit. o

Wefenbec. in tit. C, de Except. n.2,

Verum eam dilatoriam effe innuit Imperator

IIO

in $. 10 J, de Except.

Vid, Habn, ad Wefenbec. ff. de Except, n. 3. in fin. —

Zang. de Except, p,2. CAp, , V1,1,

übi z. , quod & poft L.C, opponi poffit,

Vid, Brunnem., Proc, civ, cap. 7, v. 2j*

Nonnulli confundunt hanc exceptionem cum exceptione paZ; conpenti

temporalis; verum has exceptiones inter fe differre paulo ante;

IIX

fuit expofitum.

ex ZAng. CAp, 12, n, j*

XXXVII, EXCEPTIO N')N SECUTI IMPLEMENTI, VEL NON

I15

IMPLETI CONTRACTUS,

Quoties enim ex negotiis ultro citro-

que contra&tis eft aliquid ab alterutra parte implendum, toties actor,

qui non fatisfecit placitis, repelli poteít hac exceptlone.

l, 3. C, de rei permut,

| Brunnem, Procq[ civil, cap.7, . 26,

Oldendorp, ctt, tracl, p,m.162,

1I3

Opponitur etiam poft L. C. inftar exceptionis non foluti canonis.

l.1, ff. ff ager vettig,uel empbyt. pet,

Inde etiam à nonnullis peremptoria vocatur, quam fententlam rejicit

Hillig, lib. 22, cap, 9. li, S,

114

Non attenditur hxc exceptio, quando in continenti impletio contractus

v, g. facta traditio, renunciatio exceptionis rei non traditz, aut etiam

confe(fio faétz traditionis, doceri poteft.

Svendenderff. Proce[J. p, m, i62,

Ubi formulam replicandi habet,

XXXIIX. EXCEPTIO EXCUSSIONIS SIVE ORDINIS wæ da-

g

tur fidejuffori, contra creditorem a&torem, qui, non excuffo prius prin-

cnpah debitore, exigit, ut ordine legitimo agas.

Norvell, 4, cap, l,

Qidens

Qa

126

PART.IL SECT, VI. DE sOLERTIA ADVOCATI

Oldendorp, Syllog. Except, p, , 97.

Ga[lel. Spec, jur. cap, 26, n, 109.

116 Non folum autem fidejuflori, fed & alii$competit, quos recenfent

Dn, Svendendórff, in Proceff. p. 1m, 153,

Rivin. d, tract, cap, ;3, g.

Oldendorp. d. l, p. 6$, in dddzt

Nimirum Mandanti,

Me»,p

« 4 decif, 187

Commendatori , ü ex

Decif. Elect, 42

fatis limitata obligatur,

Vid, Pbilipp, ad banc

Conflitutert,

Corfl. Elect, 18. p, 2,

& ad banc Carpz, def, 2,

Limitationem habet z, :2

Vid, Gail, lib. 2, obf, 29

Stryck, de cautel, contr. neceff, Se&, . cap, 6, V, 22,

Diffentiunt, & cerffiuenti hoc beneficium denegant

Zanger, de Exctpt. p. 2, cap. i6, n, i.

Berlicb, p, 2

2, concl, 2, ", 4,

Fachin. Controv. lib. $, cap, 54.

Hering, de fidejuf part. 1, cap, 27, . 12, & g. 85 feqq.

ubi rationibus & judiciis pugnant,

Emptori bareditatis,

Mcv, p. 2, devzf 296 "nny,

Leg;zmrzo,

id. Mev, p. g, dec. 142, 9, 3.

Tertio poffzffori bypotbece,

Ord, Proceff. Tit, 44.

Carpz, conft, 18, def. 17,

velrei in fraudem Creditorum alienatz,

Lauterbacb, de benefie, excu[f. tb, 27,

Correo debendi,

Carpz, d, Conft, 18. def. 16.

Debitori debitoris, Tuter:,

*

Zanger, d, cap, 16 n. 16, fe4q.

Magiffratui fübfidiaria a&tione convento,

Carpz, p, 2, confl, u. Def. 41.

115 Hanc exceptionem nonnulli peremptoriam dicunt, inter quos

diex.

IN ERUENDIS EXICEPTIO/NXBUS., &c.

127

Alex, lz'b; J conf. 12, » .

,

Carpz, Proceff, Tit. 9, Art, 7, , 4

Sed re&e ad Zilatorias refertur,

"

-4.1

-

Smraccha de Mercat, decif. 78. n

cum hxc Exceptio non petimat a&tionem inftitutafn

-. fed tantum diffe.

rat judicium, ut prius principalis excutiatur, qui fi non folvendo exiftat,

fidejuffor omnino folvere cogitur,

Zanger, TM 8 f.

Nihilominus. & poft L.

C

2, imo ad impediendam executionem , Valide 118

opponi poteft,

Carpz, p. 1. con[t. &. def- 23,

Gail, lib, 1. obf. 27., 3.

P

Siraccha d, l, n. 6,

Inde alii atramque fententiam ita falvare ftudent, n

imirum fi üatim

probetur , hxc Exceptio fit perezptoria, fi non, dilaroria,

«

Gaflel, d. cap. 26, n, uo,

Reüius exceptionibus aomalis vel mixzis annumeratur, uti omnes dila-

II9

toriz, qux caufz obftant,

Carpz, d. drt. 7, ", 40.

Berlich. p. 1, concl, 1$, n. 87.

Coler. de Proceff, Execut, p, 4. cap. ,. u7,

Brunnem. Proceff. civil, cap, 7, ", 27.

!

NOH tame?

120

n locum habet hxc Exceptio: (t) Si principalis debitoris in-

opia notoria.

Gail, lib, 2, obf, 27, , 14,

E

Stri, Synt, 3. C, Exerc, 26. tb, 38

] orta diäcuïtace conveni«-

(2) Ceffante adtione contra debitorem, ve

endi, v. g. fi debitor fugitivus, latitans, vel ejus bona in locis longe re-

motis vel diílitis reperiantur.

Carpz, p. 2., conft, 1. Def.

58! lIa 69.'1).4

Mev; p. 4, decif, 48. 69 192, part, 9, dscif. 187.

?, 6,

Zanger, d, cap, 16, 9 ig,

(3) Ob inficiationem do

lofam.,-

. 1. ff, de fidejuff. :

"aig. l. $

puta, fi fidejuffor fraudulenter inficietur fidejuffionem , & po

f'tmodunä

mendacii convincatur, (4) Facta renunciatione, prxvia

..iïnformatiqne

& certioratione facta.

Confh, Elect, 17. part. 2,

Stryck, d, cap. & $. 20. 2t.

g;) Contra Principtm, aut ervitaten,

Carps.,

128 PART. I. SECT. VI. DE SOLERTIA lïrj)'vocAn

Carpz. d. Conft, 18. def. 9.

(6) Intér mercatores.

Carpz, lib. 2. Refp. 74.

Gail. lib, 1. obf. 27.

Menocb. d, A, 7. . queft, g1, , g.

offoffore bypotheca [pectalis

lzä l,

( Pro?

—O

Nov, u2, c, 1. . 7-

4

Brunnem, Gent. 1, decif. 47

(8) Quando in caufa ex xquo & bono, fola veritate infpe&a, proce-

dicur,

Menocb, d. q, $, i. 10,

Diffentit aliquo rnodo

Fachin, controv. l, &, cap. 3f.—

Plures fallentias habent

Oldend., p, 98*

Rivin, d, l,

Struv. cit. Exere, a6, th, 58.

Gaffel, d, n, 17.

Mynfing, cent, 2, obf. tj.

I^1

XXXIX. EXCEPTIO DIVISiONIS, .Qus datur correo fidejuffori,

minatim, huic beneficio renunciavit, adverfus creditorem

qui non no

-

is illis in folidum convenientem , ut dividat exactionem

unum €xX COITC

inter correos, & quemlibet pro rata conveniat,

$. as 7. de fidejuff. L. 26. ff. de fdejaff.

Philipp, Uf, Pratt, 7. lib, 3. Ecleg, gt, & Eclog, da,

Oldendorp. d. tract, p. m, 97, (in. 22.

122

Cumque hxc exceptio ufque ad featentiam,

& ir; Appellaciohis inffvan-

tia, opponi potit,

Mev, p. 3. decif, 4, . 3.

multi etiam peremtoriam dicunt, quipp

:

e qu£ pro parte perimit a&iohem

credicoris.

Zauger, p, 3. CAp. 19, P. 3.

"

Mev. p, $. Decif. 42, n, j.

123

Alii eam ad claffem dilatoriarum veferunt, quia

omnem a&idnem non

perimat, fed conventio pro rato fuperfit ;

Gail. l, 2. ebf. 27. ". s.

inde etiam abfolutio tantum fiat ab inítantia,

Brunnem, Proceff. civil. cap. 7. n, 27, in fin,

Alii etíam inter zomalas referunt,

Kenig, Proceff. zap, ts f?.

quorum

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, X&c.

129

quorum fententiz fi übfcribo. Sed fallit hzc exceptio; (1) Si multi pro 124

uno tutore fidejuflerint, rem pupilli falvaga fore

l, fín. f. rem pupilli [alu.-for,

(2) Quando alter non folvendo fa&tus,

L. inter eor jf de fidejuff.

(3) Quando fidejuffor alium fidejufforem dedit,

l, fí plures $, fen, ff, de fidejuff,

(4) Quando non pro eodem debito intervenit,

l, fí. À. Titio ff. eod,.

($) Quando inter duos fidejuffores unus echacu:er oblieari neqmt, v. g,

quia eft foemina vel pupillus,

L fi. Titius ff. de fidejuff.

(6) Si fidejuffor huic beneficio renunciaverit,

Confl, Elecf. i7, p, 2, ibique Carpz,

^ Stryck, de caut. contract, ntco[f, Sect, 2, cap. 6. 5 :jþ

Fid. Gzzþel &pec. jur, cap. 26. n u£g,

Richter, Vol. 2, conf 37

Zanger , d, cap,

XL, EXCEPTIO CEDENDARUM ACTIONIIM Qua fide;ufl'or, I2;

vel tutor in folidum conventus folvere paratus petit, ut.fibi, ante fo-

lutionem, cedatur jus à creditore contra debitorem vel contutores,

l, 76, ff. de folut.

Zanger, de Except, p. 2, cap,i6, n, 26,

Svendcndærf Proceff, p igg, —

-

Branuem, cit, cap.7, n, 28.,

Stryck, de cautel, contr. ueceff. /äö? 2. €4p, 6, À. 27;

Hxc exceptio non eft peremptoria, jaxta. nonnullorum opxmonem, fed 26

dilatoria, inftar beneficii excu(lionis, quia. non perimit a&ionem, fed

differt tantum folutionem,

Zanger, d. l, n,27,

Nihilominus non folum po[t L, C, fed etiam in executione fententiz 127

opponi poteft.

Brunnen, d. l

Fallit hxc exceptio: (1) Si fidejuffor s folw: eum gfec?u, ut plena fe-

quatur liberatio.

[ d a 47,6 1 ff mandat..

(23 Si ei Iþemahter renunciatum,

Stryck, de caut, contr, neceff,. d. V. a7,

ubi $. 29. cautela, pro illo, qui folvit contra reliquos confidejuffores:

Vid, Dn, Riyin, cit, tratd, cap, 39, , 1.

ubi

(Thónnik. Civil)

(

130

PART. L SECT. VL Dz soLrRTIA ADvOCATI

ubi eleganter de renunciatione, quando &

quousque valeat, differit,

Zanger, d. cap, i6, n, 58, feq,

(3) Inter correos debendi,

Carpz, ad , Confl, 17. def.ig, m. 3. fea,

(4) Si reus fe fidejufforem effe negaverit,

Hering. de fidejuff, c

,

d

Vid, Rivin, d, cap. 39.

p.27, , lg.jï'q.

Oldendorp. cit, tract, p.m, og.

(55 Si fidejuffor intercefferit pro naturaliter obligato, v. g. pro papillo,

prodigo, furiofo vel muliere, fine 'Tutoris vel Curatoris autoritate con-

trahente,

l,. ]f, de fidejuff,

Carpz, p. a, confi, 15, Def.7,

Gaflel, Spec, Tur. cap, 26, . 1g,

É

128

XLL EXCEPTIO RETENTIONIS, .Quaintendimu

s def'et;dere ;'em,

quam tenemus, donec nobis de debito vel jure noftro fatisfiat,

l, 2, ff. de Except,

l, 1, C, etiam ob chirogr, pecun, pign, teneri poff, -

L g. lult, ff, In quib, cauf. pign. vel bypotbec,

Coler, Procef], Execut, cap. 2, n,302. féq,

Zanger, de Except. p.3, cap,i3. n, 26,

Oldendorp, Syllog, Except, p,m, 264,.-

Indigitätu,r

hzc Exceptio nonnunquam füb titulo Excbptionis impenfa-

rum 65 meliorationum, de qua

Gaflel, in fpec, jur. cap. 26, n 121,

Et cum retentio fpecies defenfionis fit, juftam.

facit Exceptionem, cum

qua in judicio audiendus reus,

Carpz. Refp. 38, , 9. in fin. lib, 4.

Mev, part, i, dec, 247. n.6.

etiam poft L, C, & in executione,

Mev, p, 9. dec, 379, 0.3, -

129

ubi z, 4. , limitationes fubjungit, Nihilominus Exceptio ad 4/lzreriz

refertur, quippe quz a&ionem non perimit, fed tantum, donec pro

debito vel jure fatisfa&tum, differt,

Cit, L, 2, ff. de Except,

130

Datur illa (1) Venditori rei venditz

; & nondum traditz , dopec ei de

pretio convento fatisfiat $

L g. $. $. ff. de aB, emt, vend,

adeoque etiam datur retentio rei proprix.

. Venditor enim adhuc rei

nondum traditz dominus eft,

$,2

IN ERUENDIS EXCEPTIONKIBUS, &c.

13r

$. 3. J. de empr.

Simile exemplum extat

in l, 26, $. 4,

ff. de conä'z'ö!, indeb,

(2) Condudori pro impenfis in rem locatam fadis,

l. 20. ff. de acquir, poffeff.

Mev, p. 3. dec. 43, (00)

(3) Creditoribus hypothecariis , in rebus fibi oppignoratis, non folum

pro debito hypothecario, pro quo res illz fünt obligatz, fed etiam pro

quovis alio debito, ab eodem debitore eidem creditori folvendo,

l, un. C, etiam ob chirogr, pec. pign, retin,

l, 26, $, 4 f. de cond, indeb,

l, 24. V. 1. f-. de pignorat,

l, $. [f. de folut,

(4) Depofitario, in depofito ob expenfas, -

Brunnem, ad Wefemb, quaft. ult, C,

depof, |

Bach, ad Treutl, Vol,t, D. y6. tb, g,

Contrarium re&dte propugnat

Stryck, de caut, contr, nece[f, cap

i

. 2, Sed, 3, 5. p ex l pen, C, de-

pofiti,

ubi pro cautela adjicit, nimirum ut expreffum pa&tum adjiciatur, quod

Depofitario jus retentionis competere debeat, tam ob debita interim

contracta, quam ob impenfas in depofitum factas.

(7) Pro impenfis & meliorationibus in rem faàis.

Mev. p, y, Decif, 396. & p, 2, decif. 233. m, 4 &5 p, t, decif. t28, 9. g.

Diftin&io tamen hic adhibenda eft inter expenías, qux fiunt in rem z/-

terius, alterius nomine, & inter illas, qux fiunt proprio nomine, in rem

licet 4liezam, — Quoad priores, propter illas nimirum rem, in quam legi-

timo modo impeníx fadtz funt, poffe retineri, donec folutz [eu refticu-

tx fuerint, res dubio caret, quia is, qui ita intendit adtionem, habet ex

contra&u, quo rem confecutus eft,

l. 8. pr, l, 25 ff. de pignor. att.

1ig. $. 2. ff. commod,

L 5g. S 1. ff. locat,

l, fin, C, de negot. gefh,

& illi, qui a&ionem habet, multo magis retentio concedenda eft.-

l, V «. ff, de /iæerfic,

2

C

l.i:56,

(oo) Locatori jus retentionis in fru&ibus natis, vel rebus illatis, in predio locato

adhuc exiftentibus, confirmatum eft, etiam poft fublatas noviffimo jure hypo-

thecas tacitas. Qrdin, jd. Sax, El. recogn, 1. 45. $ .

132

PART.LSECT. VI. De SOLERTIA ADVOCATI

1,156, S.1, ff. de R. 7.

Coler, de Proce[f, execut, p. 1, cap, 2,7, 263,69" €0925,30, 9. $6,

Quoad pofteriores, diftingvendum inter necefJarias, utiles & -voluptmrw,

& denique inter oze & mala fidei paf "lJoremn,

L 38, 1.39. f. de bared, petit,

Ly, C, de R, U,

Vid, Strup. Synt, 7, C. Exercit,u, tb, 30, /äqq,

4Aitbuf, Dicaol, lib, 1. cap, 40, per tot.

Impenfis &quiparantur operz.

Gl, in |, 36, V. , verb. vetincbitur ff. de condit, indeb.

Pro-

Ideoque omnibus retentio competit, quorum opera quis utitur.

inde 4uvocato & Procuratori ACta & tradita documenta retinere licet,

donec de expenfis vel honorario ei fatisfiat.

l, 25, in fín. ff, de procurat,

L 14, $. 1. ff, commun, divid,

Carpz, p, 2. Confl, 25, def. 23,

Finckeltbuf. obf 9. n. 45.

SiC feriptor pro mercede librum retinet.

Sartores, item Sutorór, aliique

Opifices, pro mercede rem elaboratam, et:am(' materxa fit aliena,

Coler, d, l, m.24,

Similiter aurigz && tabellarii, in. rebus adve&tis & apportatxs, pro falario

& pretio ve&urz retentione gaudent.

Oldendarp, cit. Traci. p,m. 26g,

(6) Uxers, pro dote & paraphernalibus, item domlmo, donatione propter

nuptias, & portione in padis dotalibus ipfi aífignata,

Con[lit, Elect, 33. p. 3.

AAndr. Raucbb, p.1, q« 33. 9. 23.

aliisque ex mariti, five demortui, five obxrati, bonis competentibus,

ut, donec ipfi fatisfiat, in poffe(fione bonorum mariti remaneat,

1

Myufing, cent. &, obf, $ . g.

Mev, p,t, dec, 172,

Hoc etiam procedit moto concurfu Creditorum, & marito debitore

bonis cedente, quia quoad jura mulieris paria funt; m

maricum mori, vel

ad inopiam vergere, & bonis cedere,

J zpbz adbtuc C, de jur, dot,

Gal, lib, 2, obf. 83, n.2,

Cui confonum eft, licet communis Curator bonis obæratx detur, eum

tamen uxorem circa detentionem impedire non pofle, fed confervatio-

ni & adminiftrationi frugali, pro communi creditorum commodo, //vo

retentionis jure, intentum effe debere,

Mev,

ddi

133

,LIN" ERUENISII'ä EXCEPTIONIBUS; &c.w

Mev.fädju:" Lubecens. lib, t Tie, g, Mrt. 15, 9.31.32,

*

:

l9

(7) Vicisim »arito, i bonis uxoris, donec ei fatrisfactum

H

fuerit d& lLi-

cro dotis, vel €o, q

uod ex Ratutq ?VBILCOniüeztudine in bqnis conugis

defun&zx ei debetur. .

Coler, de Proceff, Exec.

at P I.«Mp, n 2,234, 8 cap, 3./ 1,240,

[

- Moller. ad Confl, Elect, 25. p. 2, n.it,

| Carpz, p. 2. tonft, zy, def. 18.7

(8) Filisbus ex privilegiis nobilium pro dote,

Mev, p. 4. dectf, gj« m.3.

Fallit hxc exceptio: 7) In illiquidis & controverfis,

I3i

Carpz. Refp, 20. . 19, lib. 4.

Mev. p.2, Decif. ug.m, $. & p.3, Decif 36$. v, 4.

2) Praflita cautione medianre caufx cognitione.

Quando vero &

quomodo hzc cautio admittend

a, vid,

—

Dec,i6, ( 214, 9,7, p, 7. Decife ifj. p, $

Mev, p, 2, Dec. 14, 9. 4,

Decif. 437-

c non admittitur.,

Seci cautio jurati hi

1d, Mev. p, 9, Dec, 42,

3) In rebus facrís,

-

Mev.p, 6, Dec,2 ;'7 :

4) Circa rei vindicationem, cujus n

132

üllus eft pro debito nexus.

Mev, p.7, Decif, 289.

XLII, EXCEPTIO ANASTASIANA,

Quz competit, quando mi-

noti pretio quis a&tionem fibi cedi curavit, ut non posfit à debitore

"

:

ceffo plus exigere, qum ipie folvit,

per L 22, &5 1. 25, C, mandati,

Siryck, de caut, contr. neceff, Setd, , cap, 2, &.9.

us exceptionis ín foro Saxon, habetur

De ufu huj

Mandatum Elefforale fub 1, Febr, ig. in Corpore Saxon, pag, yoy,

ut & Decif. nov. 28,

133

Hanc exceptionem nonnulli ad geremptorias referunt; quod tamen ab-

folute haud dicendum, cum vitium ceífionis opponendum fitantelitem

conteítatam, eoque omiffo illud purgetur,

Diftin&ione rem .explicat '

Mev, part, 4, Decif. 324.

Velexceptio, i44/4, ceífioni oppofita , ten

dit ad ïl-ïam-. dicendam plane

nullam, inde Ceífionario ad agendum jus nullum effe3 vel ceffionem

plane non improbat, pro parte tamen improbam aut ineficacem, feu

ex ea, quod petitur omnino, vel pro parte indebitum dicit, In priori

fpecie neceffaria eft ante litem conteftatam oppofitios quia hzc allega-

nis, & negat Ceffionario faculta-

tio fpedtat ad'echptioncm iegitimatio

tem

3

—

134

PART,I. SECT. VI. De SOLER"fIA ADIQOCATI

tem agendi, quocirca non poteft nifi tunc opponi.. Omiffa illa, & fa-

& litis Conteftatione debitor agentem admifit, & per iftam quafi cum

illo contraxit, prxterea & ceffionem agnovit, ut poítea retrocedere

non queat, In pofteriori autem, fi opponitur, quod ita, ut petitur,

ex cesfione non debeatur, vel non tantundem, qua caufam vel preci-

um eam effe falfam, fimulatam aut non füfficientem, przterquam quod

prxdicta ratio , ex qua fecus creditum ceffat, non poteft L. C, admitti

oppofitio, quia, nifi tunc, locum non babet, dum non ad declinandum

aut differendum judicium, fed ad: merita caufx fpedlat , qualis femper

locum reperit, H«c Mc», Non repugnat hoc, quando exceptionem ex

lege Anaítafiana femper effe dilatoriam ftatuimus, licet ei & poft L.C.

quatenus merita caufz concernit, detur locus,

Brunnem, in Proceff. civil, cap. 7. n. ag.

Quoties en

im dilatorix exceptiones funt zzzestienis & . rei petite , & ita

videntur ad ;erzta4 c4

uía pe-rtinere, poft Litem etiam conteftatam op-

poni poffünt,

l. 19, ibi. Gloff. C, de probat.

W'efembec, ad Tit, C, de Except. n, 9,

134 Hinc etiam non obítat, quod & in executione locum habeat, nimirum

fi caufa adeft, cur in lite non fuit propofita vel fatis deducta,

Mev, p, 3. decif, 186,

I37 Nam licet exceptiones dilatoriz non refervandz usque ad executione

^

my

fi in prima inftantia omiffz, in fecunda non

l. 3. C. de Procur.

poffunt opponi;

136 Hoc tamen obtinet, fi tunc opponi potu/erïnt. Sic etiam in fecunda

inftantia re&te opponitur hxc exce

ptio, ex ceífione in potentiqrem,

quia tunc peremptorie inftar habetur,

4Mer, p. 3. Decif, 49.,

137 Et hujus exceptionis rationem etiam ex officio jüdicis habendam effe,

etfi a parte haud amplíus objici pofiit, vult

Mev, p, 3. Decif, 1.

138 quia ufürariam pravitatem impedite refpicit, cujus vindi&a ex officio

per Magiftratum fufcipienda. Fallit hzc exceptio:

(1) Si Creditor a

fuo debitore pro Credito cefionem recipit.

l, 22, C, Mandati.

Menocb. de

pr4f. cent. 3, p(.e/.' I29. ?^, H,

