(22 Si donatio fiat,

, l, 22, C, Matidat,

Philipp, ad Decif, Elett, a, obf, 2, n, 6.

Brunnem, in d, l, 22 C, mand, n, 4,

Diffentit

IN ERUENDIS-EXCEPTIONIBUS, &c.

137

JDiffeutit Stryck, d, cap. z, & 9.

(3) Circa ceffionem inter cohxredes pro a&xombus hzreditariis,

AUAT PN

Menocb de praf. 120, v, 10,

Decif, Elett, 28, $. Doti oberseblter Gmgxmg 16

(4) Circa dationem in folutum.

ead, Decif, 28

"Anton, Faber in C, lib, 4 Tz. 26, Def, 20, n, 4.

Berlich, decif. 23, n. 6,

(55 Si Ceffio fiat inter /egarorios vel fideicommiffarios,

cit, decif, 28

(6) Inter Socios.

Menocb, d. prefent, 129. . 14. i,

(7) Quando is, qui rem alienam poffidet, fibi aliqua ex caufa obligata;

recipit ceffionem pro.majori füi munimine & cautione.

Aleiat, Refp. 124, 9. ,

Menocb. d, l. ( 12,

($5 Si in præfcnua debxtorum, exprefie vel tacite confentxentxum, ceífio

aCcta,

Brunnem, in d.l/22, C, Mandat, , 4.

-

(9) Circa debita fifci Provincialis, Gteuer'chu[bm.

Cit. Decif, Elecl. 29. in fin,

XLIII EXCEPTIO CESSIONIiS BONORUM,- (La debitor, poft 139

ceffionem legitime factam, iterum conventus, nifi ad pingviorem for-

tunam pervenerit, contra Creditores fe defendere pote(t

G. ude, 3. de Replic.

l, 3. C, de bon, avtb. judtc, poffid.

D4, 4d Tit. ff. de Ceff, bon,

Proinde hanc exceptionem reus non folum adverfus eos, qulbus ceffit,

fed etiam adverfüs alios poftea agentes habet,

L. 4, ff. de Ceff. bon,

Et hxc exceptio non peremptoria, inter quas refertur-

4 Gaflel, in fpec. jur. cap. 27. n,69,

fed dilatoria eft, quia tantifper reum defendit, donec poü" t folvere, nec

condemnationem excludit, fed faltem differt,

l. 3. C. qui bon, ced. poff,

l4.65'6fdeæfbon

Interim etiam in executione recte opponitur,

149

Zanger, de Excetpt, p.3. cap, 26. n.10j.

Srendendarff, in Proceff. p,m.3y4«

Fallit

PART. I, SECT. VIL. DE soOoLERTIA ADVOCATI

IA4I

Fallit hzc exceptio: (1) Si debitor non omnibus bonis ceffit,

Spvendendarff, eit. Proceff, p,m, 354

(2) Si ceffio non peracta legaliter; qux vero ad legaicm & legmmam

ce(fionem requiruntur, exponunt

Rivin, de Except, dilat, cap.go, t, 4.

Oldendorp, Syllog. Except. p, m, gt :

Schneidew, ad $. fin, 3. de AGL. n. 14 Ij',

(3) Si illi renunciavit debitor,

Ga/lel, d. cap, 27. n, 70.

(4) Si locupletior fit fa&us,

Gail, lib, t, obf, 43. 9,20,

(328Si debitum contra&um poft factam ceffi onem

l. 3. C, de bon, aut, jud. poffid,

(6) citca €os, qui non poffünt cedere bonis, quos recenfec

Schneidew, d. l. n6. fegqu ..

(7) Si reus debitum neget,

&

Gaflel. d, cap.27, n,71,

(8) Si creditor probare velit, debitorem creditores dolo ad.;ceffionis

bonorum acceptauonem induxiffe, v, g. occultando bona, vel etiam.

aliénando in prxjudicium,

Rivin, d, cap. 39. in fin,

Socin, d, fallem, Reg,65, Cpp) .

XLIX. EXCEPTIO SPOLII.

142

Quz datur reo fpohato, adverfus fpo-

liantem aQorem, ut repellatur ab agendo, re fpoliata nondum reftituta,

Carpz. Proceff, Tit, 9. Aart. i

Mev, p. 4

deczf 70.

Gaffel, Spec, jur, cap. 26. ", 103,

143

Hzc exceptio dilatoria eft, quia differt cantum ludxcmm, eumque habet

effe&tum, ne reus conventus litigare, aut a&tori refpondere teneatur,

antequam is rem fpoliatam reftituerit,

£. 2. X, de Ord, cogmz.

Gail, lib, 2.-abf. 2f n, Ó,

Zanger, de Except. p.2, cap.lfs h !,

Opponcnda et ante L. C,

Conft. Elect. 6. P. 177 £^

Onlm

(pp) Conf, Mand, Ele£, Sax, de d, 7. $ ad. 172.;. ade. dala/ä.r decaä?aru, toiber bíe

Banqueroutiers, fecundutn cu)us dxfpoiltmnem debitor fugitivus fieque literis

arreftatoriis occupatus, neque in termino, ad.quem . edi&aliter citatus eft, fe fiftens,

eo ipfo pro dolofo & infami deco&ore: ha.betur, ac beneficia juris, ceffionis bo-

norum&compctennæ prorfus amittit, 4. MazZ, $. 0.

-

EEE

IN ERQEND!*S EXCEPTIONIBUS, &c,

137

9rdin, Proceff, Tit, u, $. SDefialeid)em menm eíner 2c,

Carpz, cit, dirt, 6, n, 23.

Licet qua effectum fit litis finitx, ingreffum litis, donec reftituitur, im. 144

pediens ;

-

Mev. p. 4. decif 69 n, 3.

Zanger. d. cap.18, n. 4,

attamen poft L, C, opponitur, vel etiam contra executionem,

Carpz. p.1. conft. 6. def. 3.

fi poftea de novo fpolium factum proponatur, aut

notitiam pervenifle reus juramento confirmet,

poft L, C, ad ejus ra;

Carpz, d, Art. 6. n,26, €9 p. i, conft, 6, def, 6,

Zangtr, d, cap.if, 2,1j,

Siquidem omnibus exceptionibus dilatoriis commune hoc eít, ut, ubi

demum à litis.conteftatione nafcantur, aut ad notitiam rei perveniant,

poffint adhuc in medium afferri, modo juramento füo hoc reus confir-

met,

Carpz. d. rt, 6. n 23.

Oldendorp. Syllog. Except, p.m, $8,

Cqmpetic hxc exceptio /ol/ato, ejusque baredi & fuccefforibus,

146

Zanger, d. cAp,17, , 7.

24

contra fgoliantem, vel fpolium sandantem & ratificantem ; contra hxre- 147

dem autem & íuccefforem

fpoliatoris non datur, nifi de co, quod ad

ipfum pervenit,

Zanger. d, cap,ig. n. 9. g. :

Carpz. dicl, Art. 6, n. 40,

— Mer. p. 4. decif, g,

Et fpoliatus non folum reftituendus

quoad rem ipfam, fed & quoad izter-

effe & fructus,

»

Me», p. 7. decif 300, v. 4.

modo fpolium legitime probatum, nimirum intra

quindec/im dies, com. 148

putandos non à die, quo propofita exceptio,

Zang. d, cap.ig. v.2,

fed à die, quo fententia, quz reo

catz accepit,

probationem injungit, vires rei judi-

-

Berlich, p.t, concl, 1. n. 3.

Gail, lib.2, obf, 75. ". 1. féqq,

Carpz, cit. drt, 6, n,3,

& quidem vel documentis, vel etiam zeflibus,

Ord, Proceff, Sax, Tit, i,

149

Carp. d, conft, 6, def, 3.

(

CThónnik, Ciril)

Quod

138

PäRT. I, SECT. VI. DEASOL-ERT[A ADVOCATI

AAE

Quod ipfum tamen fallit in pröbatiAone fpolii contra inftrumenta gua-

rentigiata, quia tunc per documenta przcife ac iy continenti facienda,

"

Conflit, Ele&. $. p.1.

Ord, Polit. de A.iéiz, Tit, Opf jujlitz'cnæ(äad)cm gï 1g,

Nec admittitur reus, fi teftes producere, & per illos exceptionem pro-

bare velit; Regulariter enim exceptiones, ad impediendam executio-

nem oppófitz, non nifi per a&oris confeffionem vel inftrumenta in

À

continenti probantur,

Coler,de Proceff. éxecut. p, 4, c, 2. n. 23-feqq,

Carpz, conft. $, def, 24.

ne fcilicet Creditor, probatione teftium,

per indirectum remittatur a&'

Proceffum ordinarium, diuque füper executione fufpendatur,

i

Carpz, p, 1. conft, 6, def. 6.

H

150 Àn probatio fpolii per juramentum expe

dienda,' vel fpolium confcientiz,

fcientix ac notitiz fpoliantis committendum, difquirit

Rivin, d, cap. 41, , 7. féqq.

C.non effe admiffibilem, äuan—

& deducit, delationem juramenti ante L,

do nimirum reus hac exceptione litis conteftationem differre intendit,

per Ord, Proceff, Sax, d. tit i, $, Soveégleícpett àc.

fi vero poft fententiam, intra fpatium probationi prafixum, reus Arti-

culos offerat, ac defüper deferat juramentum, tunc cum delationþ ja-

ramenti omnino audiendum effe conciudit,

Vid, Brunnem. in Proceff, civil, cap. 7, n. 22.in fin, & cap.

?3. num'y.

gange ie I/2gog. ad Proceff. cap. 4t, t 276,

Carpz. Tit, i, Art.1, 0,53, 9 p.3. decif. 23. (qq)

151 Ceffat hzc exceptio:. (1) In rebus depofiis & commodauise

Zanger, d. cap. 1g. n. fi,

(2) Siquis gratuito & precario po

(fideat, exemplo coloni,

Berlich, p, 1, concl. 21, n, 57, feq4*

(3) In caufis zzatrimonialibus,

Zangtr.

(qu Ordinat. jud, Sax. ve

[4

"

egz., £. 1. &. ?. difpofitum eft de exceptione fpolii, eam

arte judicii, aut ante Litis conteftationem, fed

impofterum non in quacunque p

eo folum modo, quo alia exception

es peremtorie, poft Litis conteftationemr,

opponendam fimilique cum illis modo peragen

dar atque probandam efíe.

in judi-

Sp

oliato tamen eft integrum, fibi illatum fpolium per. modum a&ionis

cium deducere,

atque vel delatione jurisjurandi adverfus fpoliatorem uti, vel

probationem intra I«. dies,

falva reo reprobatione intra idem fpatium, offerre

qua adverfario injuncta

poteft. . Quod fia&or hoc modo pro fe fententiam,

reftitutio, obtinuerit eaque'in rem judicatam tranfierit,

ipfe in quibusvis caufis

aliis, anteaquam fa&a fit zeftitutio, cum a

dverfario vito agere. quuc refpoxïde-

re non (enetuc,

IN ERUENDIS EXCEPTIONIEUS,

&c.

139

Zanger, d, l

Gaflel, cit, cap, 26. n, 108

Rivin. d. cap, 4t. . 7,

ubi rem exemplis declarat, (4) Siquis conveniatur ex contra&tu, ju-

ramento confirmato,

Berlich. 4,l, n,62,

(5') In rebus. Ecclefraflicis.

Zanger, d,l. n 6.

Rivin, ctt, loc. n.l à

XLV. EXCEPTIO ,

NONDUM RELAXATIÍ ARRESTI

Qux

tj

[

fuübvenit reo, ne prxus ad a&ionem inftitutam refpondere teneatur,

quam relaxatum fuerit inique decretum Arreftum,

Rivin. de Except, dil, cap, 42.

Oldendorp, Syllog, Except, p, "n 27y,

Mev. de Ztrreft. C4p, 25, V. 19

Habetur enim Arreftum, in cafibus, ubi legibus prohxbatum eft, ini-

2

quum, inftar fpolii5 atque ut fpoliatus non tenetur refpondete, antequam

reftituitur; ita nec arreítatus,

- Mev, p. 3, dec, 233, n, 3. feq4*

Spolium vero feciffe dicitur judex, fi excedendo fines ofücii fuüi proce-

dat, in przjudicium alterius,

Gail, lib, 2, obf, 7 6, n,t.

quod maxime fit, fi injuftum concedatur Atreftum,

Rivin, 4,l, n,1,

Ampliatur hoc, nimitum Arreftum injuftum & illicitum relaxandum

54

eífe: (D)Etiam invita & ignorante parte advería.

Mev. p,2. Decif, 209. n.Ó

Gail, de Arreft, cap, 3. n l;o

(2) Licet Atreftans ü-äcxenusfïmam de indemni fervando tribunal of-

ferre velit cautionem ;

A«Mep, p,7. Deeif. g.

aut (3) exceptiones ad caufam prmc:païem fpc&antes opponat.

Gazl de Arrefl. d, cap,3. n.ig.

(4) Debet relaxatio fierj cum omni caufa & ucilitate, fine ullo damno

& onere,

,

Mev. p

. 1. decif, 1$4. n, 7. Crr)

XLVI. EXC EPT IO ERRORIS CALCULT.

Hac utitur reus, quan-

nj

do error in ratxonum Lomputaucm commiflus cít,

-

(52

l.

(rr) Hodie, poftquam Arrefto vis juris realis penitus derogata eft, non (erit hujus

exceptionis occafio

Vid. Or4, jud. Saxon, recogn. t.51, pr

140

PART L SECT VI DE SOLERTIA ADVOCATI

1.i7, 9 t f. de divif. & temp. except,

L un, C, de Errore calcul,

Svendendarff, in Pracfg" p.im, ib

KRefertur a

Gaflel. 1n fpec. jur, cap. 27, n.180,

156 ad exceptiones peremptorias: cum vero actionem non tollat, rc&e dx-

*

latoria dicitur, licet contra executionem admittatur.

- Berlich, p,1. concl, $4. n, 62,

Carpz. in. Proce[J. Tit, 22, Art. 3, n,Óz. 69 p,t. confi. . Def 24. . 4,

quia €x contra&tu nafcitur atque dependet,

Refol. Grav.de 4o,1609,2.15, . Syieweil Datm biefeó Giet x

& huic exceptioni, non attenta renunciatione fa&a, locus eft,

Carpa, d, Art. 3. n. 41.

Brunnem, in l,2..C, de j jut, fifc. m. g,

Diffentit

Berlicb, p. 1. concl. 4, n, b,

Concilíat hoc

Dn, Rivip. cit, tratf, tAp. 43, 9,10,

& fübfcribit fententix Ber/icbii, fi renunciationi transa&xo & ftipulatio;

de non ulterius calculando, &ita fuper ipfo calculo faéta, accesfit,

Mev. P. 4. Decif, 300,

j'ab Ort. Tabor, Relat, argent, 21, n. 6,

Mafcard. de Probat, concl, 252. n,ig,

1;7 Non attenditur hxc exceptio: (1)$i non fit liquida, fola enim allegatio

non fufficit,

Mev, p, 8, Dectf. g,

fed doceri debet, rem aliter fe habere,

l, ff pofl divif. C, de jur, &9 fatL, ignor

Brunnem, in l, un, C, de Errore calc, n,if

Mafcard, d, concl, 252, n, 4,

(2) Si expreffe de errore calculi fit transa&tum & 1udxcatum.

l, un, C, de Error, calc.

Heig, illuftr, quaft, 20, t, 36. fe2, p. ,

(3)5 $i temporis [patium, ex conventione & compromiffo, ad revifionem

rationum, errorisque calculi pofitum elapfum, poft quod neminem au-

diendum effe, licet errorem docere paratus fit, nonnullorum opinio eft.

Vid, Rivin, cit, cap, 43, 1n fin,

O!a'en;!orp. cit, tratt. p.m, 28y,

(4) Si fpatium viginti annorum, exhibitis & -cCalculatis ratlombus, prz-

- teritum.

j8,

IN ERUENDIS EXCE—PTIONIB u$, &c,

I4E

LUR de Adminfir.

Perez. ad. Tit, C. de jur. fft , ny i. feq.

Quamvis errorem calculi, etiam poft approbatas rationes, intra 30, ani»

nos poffe opponi, defendat

Ricbter, de privil, eredit, c, 4. Sec,1, n. uo,

158

XLVIL EXCEPTIO DOMINII. Hanc inter dilatorias attingit

Dn, Rivin, d, tracl, cap, 44.

qua reus u

titur, ut actor dominium probet in re prztenfa,

, 3. ff. 4d exbibendum $. ut,

159

Sic objicitur hxc exceptio agenti ivrerdizlo adipifcende polf ffonis,

Lig. $.1, ff ad. SCtum Trebell,

l. 1, C, de Edicl. D. ddrian. toll,

Maftard. de Probat, concl,é88, n.7,

ubi imprimis n. 8. li

mitat, Item adverfus peritorium

c, cum Ecc

lef. Sutrin, €&'c, feq. de. cauf. po[off. & prepr.

Porro agenti i» re; opponi poteft hzc exceptio.

per l. fin, C. de rei vind. & omnium autem. J. d. A

Cum enim in caufa principali de dominio quzftio fit, hujus plena pro-

batio fieri debet, non fi incidenter: tunc Dominus interea habetur, qui

fru&tus percipit, donec aliud fuper proprietate judicatur.

posfidet &

l, five posfidet is, l, cum res C. de probat.

Me», p,t. Decif. 186, 9. 3,

4

Sic etiam objicitur agenti aiome negatori

h quia hic kdomin,ium þroba;e

tenetur.

Rivin. d. cap. 44; 2,t.

nomine, (2) 160

Sed (1) non datur hzc exceptio ei, qui rem alieno tenet

Sic & (3) re-

Agenti interdi&to recuperandz poffeffionis non objicitur.

tinendz poffesfionis,

1, 40, ff. de acquir. poffeff.

Maf[card, d, concl, 689. 9 U, ftq.

ubi varias limitationes habet.

Plura habet

Oldendorp. in Syllog, Except, p, 2n. 105.

TI INTERESSE. Da. 16t

XLVII, EXCEPTIO NON DEMONSTRA

tur hzc contra intervenientem, vel cujus jus prxtenfum eft alienum, ac 162

feparatum ab eo, quod à principalibus in jus dedu&tum;

Gail. lib, 1, obf. 6g. n. 2,

Carpz. lib, 3. Refp. zi, n. i,

Quamvis enim quilibet ad interveniendum admittatur,

quem caufa in

judicium ab aliis dedu&ta principaliter aut confequenter tangit,

(. i9, C, dg liber, cauf,

"MA

( 3

142

PART. I. SECT. VI. Dr sOLERTIA!AbVOCATAx*

N

l, g, L. 14. ff. de appellat.

Ü

Ord. Proceff, Sax. Tit, i, im pr.

:

m poft litem conteftatam, & ad impediend

idgue etia

am ekecutfdnem;

Brunnem, Proc, cVü, cap, 3. , 00,

Gail. l1. 0bf; 70, n,4.,

Mer. p. . Decif, 353. (SS)

cui contradi&tio litigantium non obftat;

per Ord, Proceff, d. 1

Berlich, p. 1, concl, a, ?1, 44,

Mev, p. 4, Decif, 28y.-

Gail, lib,t, obf. 70. n.7,.

nihilominus interveniens füum intere

ffe, vel pecuniarium velquodcun-

que aliud, modo non fictu

&

*

cafu repellitur,

m fit, vel malitiofe ad litem differendam, que

—

Gail. d, cbf, 6o, n. .

, Brunnem, d. cap.t5, n. fin,

fummariter probare tenetur,

Mer. p. , Decif. 2it. s. 2.

É

nimirum per unicum faltem teftem, aut inft

fumptiones apparentes,

]

ru'mentqm/ ;liquod; vel'ptsþg

Carpz. p. t, conft, 3. Def. 30, n,9

aüt, fi alite

r doceri id nequeat, per Jurameutum à judice impofïcüm.

Ziegler, ad Tit,ig, Ord. Proceff. fuab verb, CWnmmati

bepbrimnge,

fc,bæ S;Beik

Carpz, Proceff, Tit, 4, Art. 2, n, 44.

"

Rivin, cap, 4y, cit, Tr, m.2,

Brunnem. d. cap, I;. 5, 6, (tt?*

i

Non

(ss) Nunc, per Ordizar, Jud. Sax, recogn. 1.15. $. 1. ds, qui principaliter vult inter-

venire, intra fpatium Saxonicum, computandum ab eo tempore, quo litem prin-

cipalem motam refcivir, aut jus interveniendi na&us eft, interventionem infti-

tuere debet, atque propterea judice, vcl parte defiderante jurejurando ignoran-

tiam fuam confirmandam habet. Si tempus prefinitum fit negle&um, inter-

veniens non admittitur, fed dimittitur

potius ad dedu&ionem feparatam, stt abz

fonberficber Slusfübrung. Idem obtinet, cum in caufa principaliter judicatum

& fententia decretumve in rem judicatam tranfiit, nifi intervenientis intereífe

in continenti fit liquidum, aut is in damnum irr

Á

bitrio judicis poteft audiri.

cparabiie"incidat, quo cafu ar-

e

t) Ordinat, Sax, El, jud, recogn. 1. 19. G. 2. in'tefveni&nti accefforie preliminarem

tantum demonftrationem per documenta, vel unum teftem juratum injungit,

ac reprobationem proinde adverfario denegat. Quodfi apparear intervenientis

mali«

IN ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, &c.

143

Non aurer fuf£cit intereffe ob damnum emergens, vel lucrum ceffans 165

demonftraffe, fed & juPam mtcrventxoms caufam docere dccet.

Rivin, d, l, 9, 9,

* Oldendorp, Syllog, Except, p, m, 286

Mev, p. 3. Decif, 57. ?5

XLIX, EXCEPTIO PRZEJUDICIALIS, Nonnunquam appellatur x64.

exceptio Or4inis inverfi, vel etiam inflituenda vel nondam finits inquifitionis.

Svendendarff, Proceff. p.2a, 627.

Et datur Reo adveríüs actorem, qui quzftioni majori motz przjudi- 165

cium parit a&ione fua minori, ut minor quxítio & adtio quiefcat, do-

nec de majori prius judicetur,

Zanger, p.2. C4p, 104 H,2,

Gaflel. Spec, jur, cap, 26, 1,158,

Major enim quxftio minorem ad fe trahit, ut prius 1udxcandum fit de

quaítione majore, quam ad minorem perveniatur.

l, 4. ff, de integr. vef

l. 22, ff. de Except, l, fin, C, de ordin. cognit

Vid, Oldendorp. Syllog, Except, p, m, i02.

Totam hanc materiam exemplis declarat

Zanger. d, cap,10. n, $- 9. . féq,

Ceflat hzc exceptio: (1) Si tertius intentaverit a&ionem, qux ma;o- 166

rem caufam continet,

Zanger, d. l. n,6,

Rrvin, de Except, dilat, cap, 46.

ubi rem formulis excipiendi & replicandi illutrat. -

(a) Si a&io minus

principalis füb conditione proponetur, puta fi a&tio minus principalis

cum adione principali in uno libello formetur,

Zanger, d, cap, 10, , 7, f.

L. EXCEPTIO FALSI.

Quz exceptioni præ;udxcxa'n annumeratur, 167

datur adverfus actoris inftrumentum Jz'/fum, rafum, deletum, vel alias fz-

[pecum, ut illi des derogetur, & caufa civilis fufpcndatur, donec inci-

, dens quzftio falfi inquifitorie abfolvacur.

Dectif, Elect, $8.

Hxc exceptio, quamvis non peremptoria, fic habita à

Gaffel, in [pec. jur, cap. 27, n, 14,

fed

malitia, incumbit judici, ut, prefertim cum videat, ipfum cum uno lmgantmm

colludere, atque ad protrahendam litem faltim interveniffe, ex officio juramentum

malitie ab intervenienti exigat, neque aliter, quam hoc praftito illum ulterius

audiat, 4. 7. 7. 53

144

PART I. SECT. VI. DB SOLERTIA ADVOCATI

169 fed dilatoria, quia caufam civilem folum fufpendit & differt, mhllommus

competit etiam poft fententiam adverfus executxonem.

d. 33. ff. de re jud,

*

L 75. ff. de jud,

tot. tit, C. f ex fals, inflrum.

Brunnenm, cent, 1. Decis, $9.

Circumfpe&tum autem effe oportet reum circa ufüm exceptionis, ne

probatione, vel faltem fufficientibus indiciis deftitutus, injuriarum aQio-

ni fe exponat,

Mev. conf, 72,

169 Quz vero indicia & przfumptiones, pro effe&u hu;us exceptxoms, ad

formandam inquifitionem füfficiunt, adeoque juftam fufþxmoncm faifi-

tatis inducunt, exponunt

Mafcard, de Probat. concl, 74,

Menocb. de Arb, T. Q. caf. 1$7, €9 de Præ]hmpt lib g praf. 20.

Brunnem, cent,t, d, Decif, $9.

Dnus, Rivinus de Except, dilat. cap. 47, 1n1.3,

Oldendorp, Syllog, Except. p. m. 22y.

170 Ceffat hxc exceptio: 1) Si falfitas oppofita concernat tantum procef-

fualia, nec pertineat ad merita caufx, ita, ut non opus fit inqui(itione,

fed ftatim obtineat poena, — $) Si pro producente fortior militet pre-

fümptio, quz füfpicionem falfi excludit,

Vid, Mafcard. 6 Menocb, jam dict, loc,

3) Si mutatio fcripti non fit in loco fufpe&to ac fubüantxah, adeoquc

pro producente nihil faciat.

Et hxc de Exceptionibus dilatoriis, quarum copiofisfima materxa, ul-

tra propofitum, fub manu excrevit; Quare de peremptoriis peculiarem

Sc&xonem exhibere lubet,

Patt. I

PART.I, SECT.VII. ADVOCATLIS quoDo INVENIAT &c,

145

PARTIS I

SECTIO VII..

ADVOCATUS QUOMODO lNVE

NIAT ET APPLICET EXCEPTIONES

PEREMPTORIAS

SUMMARIA

l. Exceptzane; peremptarm totum peri-

16, Inter þztz.g'ztä?mnem & jblzttmnem

mAunt ne:gotmm.

differentia,

:, Excepnane: peremptoria unde g4-

(7. De EXCEPTIONE ACCE-

fcuntur ?

PTILATIONIS.

3 Qua confideret Advocatus in inve-

g ngbm proficit 2

niendis. exceptionibus ?

19, Opponitur ante L,C, & cur?

4. Regule generale: de exceptwmbm

20, Quando fallit ?.

. qperemptoriis, -

J' De EXCEPTIONE SOLU

24, De EXCEP TIONE DEPO-

TIONLS.

STTIONIS &? ZUDICIALIS

OBSIGNATIONIS,

6, 9Q,tmum'a folutio probanda?

7. Quando exceptio folutionis nan 4t-

22 Quando fallit?

tendirur 2.

3. De EXCEPTIONE PRAE-

&, Qu« reqmruntur, ut. depofitio pro

SCRIP TIONI.

folutione babeatur ?

9. æzmda oblatio particularis ]blutza-

24, Inter. prefiriptionem & ufucapio-

us liberat debitorem? —

nem differentie funt fublata,

10. De EXC EPTIONE COM-

aj, Prafcriptionis & ufucapionis que

- oltm di fcrepanzm ?

PENSATIONIS.

26, Que requiruntur ad præ/ärzptza-

. Quanda creditum vel delntum h-

Óneme? Nimirum :

- quidum dicitur ?

12, Quando exceptzo campenjktzom:

27. Continua pojcffo fene interruptioue,

2$. Interruptio quotuplex ?

opponenda? '

29, Praferiptio quotuplex ?

13, Locum . babet. bac. exceptio - mter

3o. Tempore annali qua prafcribuntur ?

"iercatores,

3 Q'znquenmo qua prafcribuntur ?

14.

uando hec exceptio ccjyärt?

32, Vicennio qua. prafcribuntur ?

1jy, De EXCEP TIONE- SA TI »

33. De tricennali prafcriptione,

FACTIONIS.

34, De præ/&rzpmne quadragenarias

(Thonmk Civil.)

jr.De

sls

146

PART.I SE(JT VIL.-Apvocarus QLIOMODO INVENIAT

35. De prafcriptione immenmoriali,

;3 Hæc exceptio opponi poteft ante L. C.

36 Bona fides requiritur . 4d præfm-

39. Q Quando mnjuf ) contingit ?

ptmnem

d o,

"Quindo exceptio-confuftonis fallit ?

37. Juftus titulus 4d, Pr&/ir;ptzanem

6 -De . EXCEPTIONE NON

;

neceffarius efe,

NUMERAT/E PEC UNLAE.

38« Quando exceytm Præ/&rgptmmf "on

62, Ouibus campetzt bac execeptio s ?

attenditur ?

63, Oppawndd 4 deäztore intra !uen-

39 De

EXCEP TIONE. .REI

722'&51?2*

JUDICAT4E.

é4, À credïtwe intra d'm mgmm 41?:*-

40. Qua requiruntur, t exæptw ret

gauda.

]ydmztæ locum babeat?

6j,. Quando exctptio mon numemtc

41, Quando hac exceptia non 4ttendz-

. pecunie mon. attenditur ?

£tur ?

66. De EXCEP TIONE Ssz

42. DeEXCEP TIONE TRANS.

MAGEDONIANIT, -

ACTIONIS. ,

67 Opponi potef aute L, C, 44' impe-

43. Quibus modis trdnf gztur?

" diendum litis mgr:füm, ut C*f qro

44. Quando huc exceptio mon atten-

AauertendA executióge, -

ditur ?

6$,

uando.mon attendiitur ? -

4f..De EXCEPTIONE ,7URIS

69. De

EXCEP TIONE SCtz

JURANDI.

VELLEJANI. -

46, Cui datur bac exay,:na ?

79.

uando bec exceptio fkl?tt?

47. Contra quos- competit ?

71 De EXCEP TIONE PACTI

45

uando fallit bec. exceptio ?

DE NON PETENDO.

49. De. EXCEP TIONE INTE-

72, Opponi poteft ante L, C.

RITUS féu CASUS FOR-

TUI T.

7 De EXCEPTIONE DOLI

& METUS..

yo, Quibus datur bac exceptza?

74. Quanam. natanda circA b;me ex-

f^. Quando bec exceptio fallit ?

ceptionem g. 2

t

^. De EXCEPTIONE DELE.

GATIONIS.

7 Ef perpetuæ, e6 bznnma n"on præ-

fcribitur, zm atfio doli.

53. In delegatione quid requiritur ?

76, Quanda pon attenditur bec exce-

54. Quando . bac exceptio non attendi-

L0 ?

tur ?

77. EXCEPTIO METU:S com-

f9. De EXCEPTIONE NOVA

prehbenditur: fub. exceptzone

TIONIS.:

doli,

6, Quando bac exceptio mon procedit ?

78. dttamen di jfärunt

J7. -De EXCEP TIONE CON

FUSIONLS.

79. Quando exæpno HIELHS. 0H dtten-

ditur ?

$o, De

ET APPLICET ExcEPmo&Es PEREMPTORIAS,

147

$o De EXCEPTIONE $

,J5 Qu

ando exceptiae

:

LATIONIS. -

d

" tagur?

(raaf?f 970h atten-

$1. Simulatio quid?

u

i

?

4

:

a g 90 De EXC

E

n

PTIONE NUL.

x

*

:

?

"$2, Shatlatio dg'/iing'

jitur À dolo malo,

UEFERINE -

83, Cormmittitur tribus modis,

i, Opponi . pote

7 44 z'?npedzïändm er-

$4, Quando L

,

4 eqra, ii u

ecu;ianem.

C Wdeur? -

92, Quando non

'42:ekdz';;2r"?* ;

x

9. De EXCEPTIONE USU.

Bewpeut

RARIZE PRAVITATIS.

$6, Error wbi conti.

neit ? ..

e

4

94« ditenditur in ip[a executione,

87. .Huc veforum; , EXCEP

TIO-

9f. De. EXCEPTIONE NON

NEM IGNORANTIA. ..

COMPETENTLS ACTIONIS.

$2. Differunt error. &

"

96. Quomodo. dicitur aHori. a

quomodo ?.

z;gnarfantig,ï e

non competzere?

?Z!anem

z

p

E

X ceptiones gereziptorie dicuntur, qux non, ut dilatoriz, ad tempus

"— judicium füfpendunt & differunt, de quibus Se&t, prac. fed qux per-

petuo agentibus obítant, & totum per

3

$.9. J. de Except, ..

lmunc nego:juxn, :

. Carpz, Proceff. Tit,

?

9. h; 7, 7.'7,»2.'

Zangtr, de Except, p.3, im Proem, n, t,

Noftri inftituti hic non eft, materiam exceptionum peremptoriarum

late difcutere; fed tantum pro fcopo habemus, aliquo modo exponere,

qua ratione hx exceptiones inveniendzx (int, & fimul nonnullas expla-

nare,

De harum inventione (cribit

Nicol, Vigelius in Dialeclica juris lib,2, v

s

P. 346.

*

uär, Lde g.fcept, inpeniend.

quod nafcantur .1) vel à perfona fa&

i, feu quæ-negotium gesfit;' 2) à

re, in qua vel circa quam quid fadtum3 — 3) à caufa facti; 4) à modo

fa&i; sj àlocofa&i; 6) à tempore fadi; 7)abinflrumento faQi; 8)

ab antecedentibus; - 9) à confequentibus, Eleganter etiam exponit

Baulus in 1l,2o, ff. de except,

unde fümendz exceptiones peremptorie? Nimirum exceptiones, zz4uiz,

opponuntur, aut quia factum fit, quod fieri oportuit, aut quia fa&tum

fit, quod fieri non'oportuit; aut quia fa&tum non fit, quod fieri opor-

tuit. : Declarat etiam fe ipfum exemplis: — Quia fa&um eft, quod fieri

oportuit, datur exceptio rei venditx & traditx, item rei judicatx, folu-

tionis &c,

Quia factum eft, quod fieri non oportuit, datur exceptio

doli, metus, erroris &c. — Quia.non fa&tum eft, quod fieri oportuit, da-

(1)3

tur

EOR

148 ^ PART, I.SECT..VJIA; .ADVOCATUS -Quomgþ,o INVENIAT

tur exceptio non numeratx pje'cgji'iæ','itcm non impecragæ veniz,quando

nimirum in jus vocatur perfona naturali vel civili

jure honoranda.:

Vid, Oldendorp. .S.'ylläg. JExcept, p. 7, g, 68 9,

*s

ubi rem fufius exemplis illuftr

nes peremptorias, -

at Alialiter contemplantur exceptio-

Vid, Struv, Synt, 3. C. exerc, 4€. $, g.

Nobis arridet, ut quis in inveniendis exceptionibus Circumfpicïac; anta-

les habeat: 1) Quz ip/o jure obligationis & a&Wionis fübftantiam extin-

gvunt &

tres claffes fubdividit

perimunt3 quales fünt exceptiones swzentionis & fatüi,

quas in

Dn, Stryck, in Introdutt. ad Praxin, cap,i6. $. 7,

Nimirum vel vere tollunt obligationem, ut fünt exceptio Solutionis,

Compenfationis, SatisfaGtionis;' vel fZe, ut Exceptio Acceptilationis, De-

pofitionis & Judicialis Obfignationis, Prxfcriptionis, R ei Jadicatz, Trans-

a&ionis, Jurisjurandi, Interitus, feu cafüs fortuiti; vel obligationem in

aliam per[onam transferunt, ut Exceptio Delegationis, Novationis, Confu-

fionis. 2) Que ex ipfo contrattu fluunt, ut E

2

Xceptio qpn. ngmeratæ pecue

nig, 3).Que jure pratorio eveniuut, .

juxta .7. 3. de exceopt.

&

b

Hz vel denotant Zefectum in perfona contra

ente, ihäe Ekceþtïo-.SCti Ma-

cedoniani, Vellejani; vel im »4o contrabendi, quorfum pertinent Exce-

ptio Pa&i de non petendo, Doli, Metus; Simulationis, Erroris; vel i

materia contrattus, fi faper re legibus interdi&ta contraxerint, inde Ex-

ceptio Nullitatis contra&tus, Ufurarix pravit

?

atis, & in ggpgre'ExCep;io

non competentis a&ionis inde refültans, -

c

Vid, Dn, Stryck. cit, cap, i, $, 7. 65 $,

Zanger, d

d

t Exeept, p. j i prawm, n, 234 9. & feo

-

.

79. wsque oy.

De his exceptionibus fingulatim, quamvis brevisfimé, adhuc ágendum

erit, pofítquam a//azar reg

4las generales circa exceptiones pc;rcrï]p;orias

przmiferimus, qux. in fequentibus confiftunt:

l. Exceptiones p

"

eremptoriz a'üegandæj- & pr—oponendæ funt, etiamfi

t

fint notoriz,

Zangtr. d, Except. cap,26. p 6,

f

Limitatur,

r

H. Exceptïöhcs, qq.æ,perpetuo inhærehi-o

bligatfbhi, v&i fi ex ipfo coh—"

tractu oriantur, deque iis ex a&tis conftet,

judex ;x officio fupplerelteniecur.

Zanger. cit, cap,26, n,ij, /féqq.

Oldendorp. Syllog. exeept, p m, 19,

Ziegler, in Dicaft, ;0nclf.3f. TA

Accu-

x

149

ET APPLICET EXCEPTIONES 'PEREMP;I'ORI'A'S.

Accurate tamen diftin&tione rem expediunt -

Brunnem, in. Proceff. civ, cap, 16, n.ip.

"Tabor,in Tratt. de offc, judic, cap. 3, $

0':.l:4;P. m. 716. ^*

HI, Exceptiones peremptorix ítatim litis conteítationi. anne&tendz

fünt; & quidem in judiciis tam f/ri£ii juris, quam ?

:

ond fidei,

, $, € 9. C, de Except,

l, 9. C, de Prafcr, long. temp.

Ordin, Proceff, Sax, Tit, .V, 9888 aDet Die p

:

Zanger, de except, p.3. cap. 26, n. 2p.

erempvto;'-i;:kuö" Q, u/tï.

Mev, p. 4. decif, 324. n. g.

*

5

Brunnem, in l. 2, C. Sentent,

refc, nàn po[f, n, 2..

IV, Nihilominus etiam ante L. C, 44 impediendum litis ingreffum, ve&te

opponuntur, modo I) in primo ftatim termino opponantur; 2) fint

notorix, & in continenti ex actis & documentis, aut confe(fione partis

ifeftz & liquidz.

clarz, man

«

Ord. Proceff. 4, LL

Carpz, in Proceff. Tit. 9, Mrt.7, n,29.

Significat autem hicin continenti probare, eo i

pfo die & temþore, quan«

do objicitur exceptio, & antequam ad extraneos a&tus divertatur,

— "Ratnge n J/agog. ad. Proceff. cap. 41, n. 318.

i ad proban*

ubi fimul z 320./e24. limitationes habet, quando opponent

dum dilatio concedenda, n vero fuper exceptione peremptoria, ad

impediendum litis'ingreffum 'obje&ta, juramentum . deferre liceat, nega-

tur, Et quamvis-nonnulli certas tantum exceptiones pro impediendo

litis ingreffa tolerare velint, quas /izis fritas & privilegiatas vocant, quip-

m

i

pe qu£ natura:

i

i prjudicialem habent, qgales. dicunt except, rei judicata,

irAnia

&ionis, jurisjurandi &5 c,

Mev, p. 1. decif, zig, n. , p. 3. decif. 22y, , 2, 89 p. . decif. 124,. 2.

Pro re gula

tamen potius habendum, quod omnes exceptiones, qux in

(titutam a&ionem enervant, pro Zapediendo litis

continenti probatz in

erea litis conteftatio fecure omittenda. (2)

gngrcy]ü gdhïbe ri queant; & propt

Brunnem,

NOT) g

-

(2) Imo non eft omittenda, poftquam Or4smar. jzdie, Sax. rec, z. 11. $. T. vult, ut

exceptiones Litis ingreffum impedientes in primo termino opponantur, iisque

ftatim Litis conteftatio eventualiter fub poena confeffi & convi&ti anne&tatur.

Neque he exceptiones, nifi in continenti liquidz; attenduntur, aut earum pro-

batio, vel delatio jurisjurandi fuper iisdem per fententiam interlocutoriam in-

jungi debet, Exceptiones vero peremtoric, in altiori indagine confiftentes, Ju-

re Saxon. Ele&orali, fecundum Or4iz. J4d, &ez. r. r7. S. €. & recogn. r eod. $. .

litis conteftationi anne&ende funt, quo negle&o, eas nec in Reprobatione, nec

nt, vel

3n iuftantie Agpeuationü afferze atque probare licet, nifi r;ovicer emerferi

poftea

^

1$0

PART.I.SECT.VIL ApvocaATus QuoMODO INVENIAT

Brunnem. d, cap. 16, n, $,

Stzyck, in Introdutl, ad Prax, d, c4p, 16 $..

Calvol. in prax, judic, $. Except, contr, libell 1. cam'l 4,

Oldend. in Syllog. Except. p,m, uij.

Srruo, Synt. 7, C, Exercit, ab tb.g,

Nicol. in Proceff; p. t, cap,ij, n.6,

Dubium hic movere poteft

Rofelut. Gravam. Tit $ott 7u/hnen»6aæen, IX-

ubi omnes omnino exceptiones, five dilatorieiftz fuerint, five Zeclinatorie,

65 liris ingre[Jum impedientes, fimul in judicio proponi jubentur, a4Ziza liris

conteflatione,

Sed hanc non femper neceffariam effe, declarat

Decif. Elelt, 14, in fin,

Vid, Philipp, dd banc decif, t4, obf. 3, . 6. fe44-

- Confer. Ziegler.in Introdutt. ad Proce[f, cap.6, , tf-

V.Interdüm exceptiones peremptoriz usque ad fententiam, & 44 ipr-

diendam executionem opponi poffünt, (b))

- Zanger. d, eap, 26, n 54. feqq.

Brunnem. in C, lt de jur.& faBt. ignarant. m. qu,

Ord, Proceff. Sax. Tit, 39,$. 98Banm aber Da9 Urtbeilac,

Eleganter fex cafus conge(ï" t

Brzmnem i2 Proceff. civil, cap, 16, n, 4.

ubiexceptionem peremptoriam poft fententiam opponere licet: r) Si poft

fententiam füpervenerit, 2) Si antea quidem competeret, fed judicium

reddat nullum, ut fi fententix pro matrimonio latz obüct eïcept:o con-

fangvinitatis.

Vid, Brunnem, ad. d.l 1. C.de gur. & fati. ignor,n, 4.

3) Si non, contradicat fententix, vel executionem | modificet.

(luæ

oftendit, obligationem nondum efle natam, vel ipfo jureextintctam ; ut

exceptio folutionis, compenfationis, pra[criptionis.

4) Sifeéntentia per re(htu-

tionem refcindatur, aut per appe Iatxonem fufpendatur,

5) Si exceptio

vel

poftea, demum ad Rei notitiam pervenerint, id quod Reus jurejurando con-

firmare tenetur, 0r4 .j 44. Sax, Set. d, £. $. 10. Ceterum . notes, peremtonas exce-

ptiones litis conteftationi /pec/fce anne&tendas effe, neque:exceptiones genera-

les, e. c. o competentis actionis, res non . ffc, fod altér gefla, [olstionis, compen-

pmam:, €7c, attendi, nifi fundamento earum breviter & clare hmul demonftrato.

Ord, jud. Sax.recogn., d. £. $. «.

(b) Ordiv, j«4. Sax, recogn..p5. . &. adverfus executmnem decrctam faltem ex-

ceprtomes folutsomis, compen[atiomis, transaiitonis, e& vet jedicata, in consinenti

Iiquidas, admittit : rclique ad peeuliarem dedu&xonem velreconventionem pro

indole Proceffus remittuntur.

ET APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTOR!AS.

ISI

vel perfona condemnata habeat [peciale pmvxleglum, quod po& fenten-

tiam opponi podfit, ut SCtum Maced, G. Vellej.

VI, Pluribus exceptionibus, i imo. aaverju g cantmrm, ümul utilicet, per

l, $, ff. de Except.

