tibus

zbid. a.

Tfatio,

Contra preíciiptiorem 30, & 4o0. annorüm non

in cauüis fpoin qualis ?

(bid.

: feCOD-

datur reiitütio €x capite ignorantie

16o, 34

in diffamat, fundam.probando-

ib

ficienda,

a quo tempore currat?

ib. $. & a.

;].21.&6.

In prefcriptiene fervitu

' tuni— an títu

lo opus

iil d.

it 2

162. 37

non obfervantur cizca demonftrationem 1919

fallit

ibid. 10

neceffaria

Prafcriptiorie per citationem interrupta, libel-

lii2

qe-;(x

né

non attenditur impetrata dil

192. IÉ

agb

lus , tanquam ineptus, rejc&tus nil no-

cet

quot & quomodo dilationes concedende

i.

44. -

hodiein Sex. EL

PR/ESVAMTIO.

Zbid. e. vid. & 193. f.

Prefumtiones & con

M

ve-

quando currere incipit, fi in fententiez, im

a u5 0«

Jj

e&urz ceffant, ubi" de

qua probatio injsnQ(ta, aliquid fit an-

item no

ritate conítat

277

PRAXIS

a

nexum, quod ante probationem expe-

ib pocna

direidebet acto:?

- 193. 18

Praxis legum & juris verifimus & cérdüffimus

6yn

Probatorio termino elapfo , teftes vel articulos

aue D

interpres eft

2734

alios sddere & offerre nonlicet 196.30

:«

PROBATIO,

limitatur

ibid.32

( mino«

Probatio anima eft. proceffus

4

I90. I

PROCESSVS

S

expedienda ef

t velper documenta, vel per'te-

umvi/).;g

Proceffas fummarius in Sax

—onia Ele&orali fu

b-

Qt 7138

(tes,vel per delationem juramenti 15.2. 193.19

latus

10. 4

64,16

per documenta dicitur probatio probata 223. 1

per teftes quam acrimoniam re

ordindrius preter fümmarium poffefforium.

um z

q..uirit * oa».i

& executivum , generalitec introductus

ibd. l

affirmanti incumbit

190.2

1bid,

limitatur

ibid.

ia

quenam a.proceffiü ordinario excipiantur

Probationem pro exoneranda comícientia fu-

cauíe ?

:

ibid. & $9.e.

ais vel

fÍcipiens ad juramentum delatum habet

Proceffum fummarium non eligere licet iu

662]

regreffim

21142

caufa ordinaria

$.12

Probationis terminus qui

2

-

190. 5

Proceftus ordinarius non elige

nd'us, ubi fum-

&R de

quando currit interpofita leuteratione vel

ma:rio locus datur

$.1E

appellatione ?

191. 6

Ingtts

InProceffu fummario & executivo nuda fum-

adveríus fententias. probatiwoa

em injungentes

maia refponfio vel recognitio docu-

nec leuteratio nec Appell. sdmittenda :g:.c.

heorgti

menti produ&i fufficit

2324

N

Ad probationem poft lapfum termini probato-

PROTESTATIO.

rii interdum admitti folet

15i4. g

Prote(lstio, nil animo injuriandi fcriptum,

$ c!at'ss-

Probanda fgnt omhnia membra & commata li-

€ii

nullum habec. ufum

21,22

15.2

f il

In probatione circumfpe&usfit Advocatus190.1

PVBRILLFS.

Sine probatione tota a&tio eít inanis

48.14.

In pupillos fertur. fententia ; nonin 'T'utores

1029

Facultas probstionibus confcientiam defe

nden-

6;. 19

1.5

di aditricta eft ad. certos terminos «1. 41

Q.

iid3

PROBATORII ARTICVLI

:VO FFICIOSL:.

1603

QVERELA I

Probatorii articuli cur adhibentur?

- 194. 21

Quercla inofficiofi Teftamenti non poteft cu«

ihoy

us libelli forman-

hH

ex pardbus fübítantialib

1

mulari curm actione, qua teftamentum

ibid 23

dicicur falfüum & nullum

1325

tio dj«

impert.nentes qui, & unde?

34

ibid.24

R

tantum diriguntur ad negataab adveríario

RABDB

VL A.

D

p

195.25

i5

Rabularum nota eft, omníum caufarum patro-

debent eífe clari & rotundi

ibid. 26

ii

certi

3bid, 27

cinium promifcue fufcigera"

4.9

ABATIHBA-

ggm.'

d H

t t

INDEX I PARTIS I.

L

"

RäT!HABITIO.

Sl'e:vituf &

BESTI TVTIO IN INTEGRV M.

poc i

Ratihabi

tio principelis quando locum habeat?

. Reftitutio in integrum petitur per modum

Suvitute

REASSVMTIO LITIS.

(61.5.

aCtionis & exceptionis

7.49

tl

vide: Exceptio nondum reaffumti Proceffus.

TIO DOCVMENTORVM.

ea, tauquam remedium ordinariuüm prolii-

fecunt

RECQGNI

b:ta per O.Jud. El. Sax. Rec.*-

100. £.

[

vid. Documenra,

extraordinaria ,

fecundum eand. Ord.

Circs fer

REFERENS.

. quande non admittitur ?

riid.

e relato non probst

229.26

Refe:em fin

-

M RETENTIO.

Quibus (

REI VINDICATIO.

Retentio eft fpecies defenfionis

1)0. 128

W

Rei vindicatio contra quen dirigitur?

444

cui& quando competit?

ibid.

ELVITIO.

retentionis jus locatori per Ord. Jud. EL Sax.

Simui itl

J

as reluitionis in bonis fub hafta venditis quan-

Rec| confirmatum

131. 09.

do competat debitori?

33j 47. $0

REVS.

dl

intra annurm civilen

ibid. 48

quib;

eblatio ad reluendum qualiter fiat & q'ibus

Rei Advccatusque in Termino obfeivet? 65.29

Simuli:i

-conditionibus?-

24. $t

ulcima pofitio in lite eft, & cur?

68. 31

- geluitione fufcepra quid in reftitutione fun-

Reorum e(ít fugere, lites protrahere, refpon-

quand

ibid. $2.53

fiones effagere, & undecunque moram

di praeftandum ?

rectere

4136

rerer jus reluitionis debitori eít jus offe-

RVSTICVS.

Sofutio

rendi pinguiorem eintorem

.

:5.

p

reluitionis j

us quomodo per Ord. Jud. El.

SS,

Rufticorum opere defnite extendende non

quà

rec. immutatum ?

unt

7

»REPROBATIO.

dbid. aq;

circa has novitas vitanda

Repmbatid eft fpecies Defenfionis

(79.38

206. I

S,

Stipulafi(

contraria probatiopi

& probatio negativa intentionis ab a

&ore

SATISDATIO,

Stylus q

probate

ibid,

vid. Exceptio Satisdationis, irem Cautio pro

iones rei dirigitur

ibid, &2

reconyentione & expenfis.

Aà fb

ad except

d

em L; Conte(tationi fubjun&tas i/,

& qui

A Satislatione eft immunis poffefTor rerum im-

bbf

nifi fa

&i & intentionis fint, ad quas re-

mobiiium

1. 78

robatio dirigitur, licet in L C. earvm

lünitatur

fequi

pnon facta men:o

ib.3

SATISFACTIO.

!4. 79

Qui

ro in exceptienibus noviter

Quo [

ampat.r por

ibid. 4.

Sat/sfattio eft vice folutionis, «ttamen revera

f

i'uperve:-a(is

nittitur?

207.8. 250 42

folutio non eft

155$.16

bono;

quando non ad:

SENATOR.

Ad reprobandum

reus adinictendus, licet re-

P;obatmnem

fibi non refervaverit 70. 55

Senator coram collegio, cujus membrum eft,

Subhaü

REPROBATORII ARTICVLLI.

recte convenitur

85.24

SENTENTIA.

&qui

Repro

batorii articuli quomodo formantur?

208.10

hi

Sententie a collegio Juridico accepta in ipfo

REPROBATORIVS TERMIN V3.

deinum termino publicationis aperien-

Terminus eftSaxonicus 207. $

da

297. d.

Til

Reprobatorius

ndo curr

ere incipit?

ibid. 6

qua

ibid, a.

circa publicationem fententiz quenam per

q

uando fecandum O. J. E. S. R.

* QOrd. Jud. El Sax. rec. obíervanda? ;5. .

SMitä

RES

VDICATA.

SEPTIDVV M.

Res judicata conringit vel eondemnati

one vel

abfolutione

164.39

Septiduum an partibus ,fïmpe; indulgendum?

ibid.

Suce

Yo veritate accipitur

Septiduum quomodo in Ord, Jud. EI. Sax.)-r:c.

RES MERZE FACVLTATIS.

permiffum ?

65.9.110. z,,

Res mere facultatis ,

licet. immemoriali tem-

ore oiniffa , nec jus

dat debitori, nee

SERVITVS.

Syndi,

9

ur 286

amine libcïtascm aufert

'Servitus pfr interitum pr:dii extinguit

( crvif

ltca S

T

tocdambote d j

——

-

—— P

CINDEXT PARTIS I

äc:vätufem aflr'erens'probare tenetur, íe rem-

inSyndica u quid örd. Jud. El. Sax. rec.re-

t modum

po:e immemoriali ia7confuetudire fuiffc 279

: qui;at?

56. 5.

( u9

Seivitutes prafcriptione tricennali acqvirun-

^

I

üm -

tur,

160. 33

TA X;ä.TI 0.

100, f

fecundum ufüm & obfevartióm ju

diícan-

tur

280

T'axatio judicialis ,' inftituta — fübhaflarione,

üd, Oy(ï.

Circa fervitutes predominstur confuetudo. ;4.

q'ando locum habea: ?

325. 55

tll

quomodo pera

genda? & quid pr;äi'r ea

m jurís

SIG N A.

creditori?

4

116, 56

Qribus fignis uti li

130.125

torum?

ceat in copiis documen-

peream grava:is quid remedii f;perfi? 1:6, $7

ilil

SIMFLATIO.

194 £

circa teftium citationem & in ipfo termino

y. El Sax

produ&ionis , fecundum O. J. E. $, rec.

Simulitio dicitur fi&io feu oftenfio falfi pro

quenam obfervau da?

238. b. fequ

li[. [

vero,

178. &i

TERMINVS.

difinguitur a dolo malo

zb.92

In Termino quando partes compar. debent?58.2

ve;? (f.a9

. quibus modis committitur ?

non licet Advocaris

:5.8

ponere, fed vivalvoce

jura mutuis fcriptis pro-

6

Simulationis exceptio contra quem datur? /.go

limitatur

$9. 6

e, refpote

quando non attenditur?

ye moram

SOLVTIO.

ibid. 34

intra quod fpatium no

Gtïones abfolvenïl.æ?

r

T N

.n

6$. 24.

Solutio quorhodo probatur?

151. 6

T&&is unicus i

nterdum probat-

237.9

patr&icularisoblata non liberat debitorem.153.9

de auditu alieno non probat,

ende non

quando fallit?

zbid.

278

!

STIPVLATIO.

inrerdum probat

290

Stipu!ationu

T'eftes duo probant

237.7

m folennitas hodie ceffat 169, 5

limitatur.

ibid.g

STYLV$ CVRIA.

T'e&es inhabiles quando admittuntur 2

236. $

Stylus curie pro lege obfer.andus

233

circa tefles inhobiles

quid faciendum judi-

ci? jure Ord. Jud. El. Sax. rec.

Putid 'pra

SVBHASTATIO.

217 &

Ad fübhaftationem quomodo deveniatur? 37.

Teftes qui non poffunt effe? 235. 3. & fe

q. pag.

2

9

Teftes de univerfitate vel collegio idon

einomn

veram in-

Subhaftztio fit primum in genere

i$. 30

unt

21;. p. 221, p. 236

1 70

fequitur fpecialis

limitatur , fi caufa no

n refpicíat commodum

"

ib p.

i5. 31

velincommodum fingulorum. 213. & 214

quz hedie ceffat in Ssx. El.

limitatur porro

quo loco &quo temporis fpatio peragenda

3

215. p. 221.& 222

r tv

H

1

2

T'eftes in propría caufa non admittuntur. 221

ia

bonorum feudalium quemcdo publica

näa?

omni exceptione majores qui ?

23;. 2

j. & f.

Teftium difta quomodo examinantur?

265.3

Subhaftatiene finita ceffac goenitïeä?dgi.f

à

icultas,

fingularitas quotuplex?

dhid.

brum E&'

TRANSACTIO.

gíu

21. 41.

T'ransacto quot. modis fi:?

& quid Ord. Jud. El. Sax. rec. cautum ? ///4. x

165. 43

Ssbhaftztionum nova forma eadem ordinatio-

quando pon procedit?

166, & 67

uin i?

re prefcipta

TVRPITVDO.

vide: Licitatio.

317.34 318. g. & K, 3. F.

T'urpitudinem pr

re t6-

jgipciet

SVBSTITVTIO.

u-

netur,

g;&riam n:smo propela

254.3

u

V

genam p

Subfitutio a manda:ario. quomodo . forman-

VER

!ITAS

2

d bt

22

$4. 79.

SVCCESSOR.

Veritatem quando aliter non haberi pcffe di-

citur?

236. $

]fgendüm?

Succeffor melioris conditionis non eft, quam

VNIVERSALE.

&

ejus autor.

Univerfalia verba nuHam reft:ifctionem admit-

SYNDICATVS.

l: SïX' feCA

tunt, & vim fpecialis exp

USUR E.

reiïïoni.»f: habenc &

uI

Syndicatiis requifi'a qua ?

$4.31

Circa Syndicatum extra-

[adicialite: formatum

Ufure que licite?

179. 93

notanda

5533

USURARIA PRAVITAS,

^ av

qjjtut 286

vid. Exceptio ufurarie pravitetis,

(Thànnik, Civil, P. I1.) |

(Gsgg)

INDEX 1.

£

p

INDEX U. PARTIS II

c

gt

finange

elt.

INDEX IL.

unde vt

$

dicunt)

PARTIS II

definiu

dividur

ADVOCA

II PRVDENTIS.

dimifio

convent

IN APPELLATIONIS INSTANTIA.

rellitütoi

teltimon

Prior numerus. paginam, alter numerum mm

YOVOt

"ginalem, lz'tem adjeca

:

áannotationes indicat.

:

tefütato

4 CTA,

ne& plroï-

non |

quid indagare babeat, fi in. deduGtio

baïiuüe

bet

A-&

a integt2' Apoftolis, five reverentizlibus,

novorum feliciter progredi

quilesh

five re£.tstoriisadjungenda, ex difpofitio-

velit

29.46

ne ordinat. Jud. El. Sax.

491

in termino juftificationis fufficienti mandato

cur, utf

A&a prime inítantie fimul accerfere tenetur

inftruttu: effe, iliudque in. exordio po-

petendi

introducens appellationem

.598.43

fitionis exhibere debet

$31 $t

fent

in accerfendis fpoituiis fit folicitus

* 5638.51

termiqus

hoce neziecto sppellatio deferta. eft./— 2417 44.

H

quod etiam procedicin foio Saxonico i/. 46

non au;deat pofitionem ex charta. pr

elegere

an integra produücenda in appellat.

509. 51

ibid. 54

&

an fub Iiïgifïh judiciali efaufa fint infi

nuanda?

poteft tamen hibere memoriale .

531.55

idid. s3.

flatim in principio prime pofitionis nomina

BUTS

pauperibus gratis edenda

cognomina clientum vel eorum man-

ia je.

p oduci debent fumtibus

Appellantis z'g.'G o

datarii indicare tenetur

ibid. £6

ten

inCura

nii sb utraque parte gravata appellatum

it

abftineat ab inani verbcfitate& prolixitate i5.57

red

$12. 61

quando & quousque allegationi jurium . ftu-

ad AGa priora appellatus in termine juftifica-

- deat?

5)4.59

wetend

tionis fe referre pote

$16. 66

neprorumpat in convicia & cavillationes i4.60

Ratio

sbid. 67

obilri&useít intrafeptiduum a die termini to-

funt

Cautela

517. 68

tum terminum (uftificationis finire $35. 63

pofitiones fuo nomine fübfcribere debet /2. 64

Apofiolor

prime inftantiz originaliter coram judice ad

qui

q'em producenda fünt hodie in EleGo-

pius & probus in eppellando pro fcopo habet

ratu Saxonic

$10. $$

finem & effe&um injüre firmatum . 556.2

Apottolos

quare hoc conftitutum? -

zbid, $6.

AFFINIA APPELLATIONIS,

ïïllï!

at

piime inftantie jude:f gratis edere tenetur

5157

Materia de sffinibus his eft ampliffima

578. 1

firem

exceptio

zbid. s8

ad ea pertinet querela nullitatis

2bid.2

t

reftitutio injintegrum

38..21

termim

prima in(tantie integra cum relstione(fBeridyt)

xevifio ACtorum &c.

ad füperiorem transmi:tee obftri&us eft

$3134 feq-

i

inforoSaxonico Judex inferior fub poe-

ALLEG ATIO.

ln &i

na

512. 63

Allegatio jurium quando & quousque Advoca-

K

cur hoc conftitutum ?

ibid.

to permiffa

$34-59

t

A&orum copism edere fufficítin Camers Impe-

!'4POSTOLIL.

i ïermi Qu

I)

riali, q

tinuit

uod & olim interris Saxenicis ob-

Apoftoli in fchedula appellationis an neceffario

$10. $4.

petendi?

- 465.3t

i qub

Reviíio eft remedium affine appellat. $07.34

judicatur utile

*

ibid. 32

n

vid. Revifio,

non tamen fu

fhcit, quod per .exc'mp!

um de-

tedem

ADHZ/ERERE.

monfítratur

n

ibid,13

Adherere appelationi 'poteft adverfa pars &

ut obtineantur, fepe inftare debet appel-

€20

quando ?

346. 24. feq.

ans

466.34. vid. z/i4. 6

ADVOCATVS,

funt de forma & fuübitantia Appellat, 491.58

K

Advocatus in juftíficanda appellatione accura-

petendi funt intra certum tempus poft inter-

SPQItulas

$22. 2

pofitam appellationem.

ibid,

It

| tgs&cixcumfge&us it

fmefn

INDEXIL PARTIS Il

m

Ms i

fi nen petantur intra füum tempus, appel'atio

. pro impetrandis Apoftolis formula.

. eit deferta

40211,

V PPELBLO.

,

*fwäï 88

unde vocentur ?

101d. 60

zbid. 6t

Appellat re&e unus à fententia in plures lata

dicuntur litere dimifforie & quare?

p

319.4

definiuntur

ibid, 62

hujus reftrictio,

349-5

dividuntur

491. 63

Dominus pro fubditis

4.6. 26

Is

dimifforii qui ?

ibid. 64

z

ibid. 6s

quilibet depopulo in gauüs publici juris

conventiona!es qui ?

342.17

reftitutorii vel repofitorii qui ?

ibid. 66

Mater pro filio

- abid.1g

teftimoniales qui?

ibid. 67

quis ex fingulari conjun&ione.

;Wd

reverentiales qui ?

sbid. 68

Maritus pro uxore,

341.19

ibid,

refuratorii qui?

493. 69

Uxor pro marito,

ibid,

non ftatim ad defperationem adigere de-

Frater in caufa fratris.

ibid,

ïe&p.ro'-

bent appellantem

" dbid. 71

Conjunctus pro cenjunc&to.

ibid,

progrcdi

i5. 70

$46

quales hodie ufitatitfimi?

an amicus proamico.

4:19

Tiandato

cuür, ut petantur, introductum ?

ibid. 72

procurator intuitu cemmiffi muneris. 344.20

petendi intra 3o, dies à die late vel publicate

Subftitutus procurateris.

sbid.

rdio o

- fententie

294.74

anadvocatus pro Cliente,

tbid,

jf

N

terminus hic non pote(t fufpendi vel proroga-

T'utor in caufa pupilli.

ibid, at

ri confenfu & compromiffe pirtium

CQurator nomine minoris..

15id,

elegere

ibid.7$

Ator à Curatore, & tutore datus.

1bi4.

ii d

&arufticisobfervandus

ibid, 76

an contumax?

8f

non confeffus & convi&tus. -

- 853 49

omird

non curritimpedito

495-7

354. $0. & e.

intra 1o. dies à die interpofite appellationis pe-

Appellare non eft conceffum à quovis judice.

| ratie

tendi funt in caufis metallicis

495. 80

358.1

li. t6

«b5

in Curia faüpr. Prov. Lipf.intra quod fpatium

numfit permiffum ab Ele&oribus & reliquis.

i hw

redimendi ?

495. €.

ftatibus Imperii ad. Cameram Imperialem ?

petendi & dandxi funt expenfis app

ellantis

.361. 23.

)

ibid.gt

affirmativa

1514. 24,

651409

funt inftanter, inflantius, inftanuífime

*

minito«

negativa

e

ibid. ag

Jbid. g

firznatur pre]

udiciis

zbid.26

egf.6j

Apoftolorum petitieni fi judex prevenerit, abs-

num fit permiffum ab Imperatore male infor-

TAT

que periculo eft appellans.

ibid. 77

matoad melius informatum ?

) h?bu

affirmativa

367.28

Apoftolos mon petenti non nocet lapfus 3o. die-

15.29

l 556.2

rum , fi fententiam latam appellans non

mnegatiya

zbid 30

[5

citatus ignoraverit

tbid.78

num fit permiffum à judice reductionis con&r-

. firemoretur judex, de fua diligentia protette-

mante vel retractante laudum?

gtl

376. 42

iib

tur eppellans

496.8j

Appellans judici injuriam non facit.

319:2

terminus ad redimendos Apeftolos intra

temerarius quis ?

398. 4

;gl. p

menfem prefigendus jare El. Sax.. 497. e.

quomodo puniatur

2bid. $

,4'fgq.

In termino ai Apoftolos accipiendos prefixo ap-

interris Saxonicis

elilans eorundem traditionem folicitare

99. 6-

Vfæpeinüare debet pro ebuinendis

Apotto

l

is

(voci«

tenetur fub ponà defercionis

496.84

466. 34.

g5

'Terminum pro Apoftolis accipiendis anticipare

non licet/

497. 85

interdum ftante pede appellare tenctur 48 5.46

nempe in caufis metallicis

ibid,

effurío

in quibus caufis hodie in Saxonia Elect. non

quas cautelas obfervet poft interpofitam ap-

prefigatur?

pellationem

489. 50. 490.5$

if

redemtio in terminerper folutionem fpcrtula-

in dubic non cenfetur renunciaffe appellationi

ij 3

im de

rum fieri debet, fub peena defertioris,

zbid. .54

497. B6. & e.

de diligentia fua proteftetur, fi judex re

tmoretur

il

ea omiffa;refatamrii nihilomin

us cransmit-

Apottolos

499.83

a

tendi, Jur. El Sax.

48o. f.

protermino ad

ftare &

ii d

juftificandam eppell. in

Sportulas pro Apoftolis per mand;tarium legiti-

citationes perere deber

5:12. 65

95

opus.

nifi judex preveniat emittendo citationem

nter*

immatum traxxfmittere non elt

ibid. 87

3. 66

ilis

f not

| (Gggg:)

fiin

— —

inalin

INDEX IL PARTIS IL

p

fiin refütatione relationis judicisa quo negli-

afecunde ap.g&ïlatieniä Judice iü eädem caufa

dirigelï

gens eft, infurgit appellatus & quomoedo:

el

£17. 86

ibid. 48

ídi

Appel!atus quas obfervare debeat cautelas . 490.

fi in tcrmïmqu:&i*fïc'd;tionis emaneat, qt

iid ap-

56. feq.

pellato faciéndum?

538. 71

infurgit, i eppellans neglizens eft in refuta-

:&V;

per attentata appellationem deferuiffe

cenfe-

tione Relationis Judicis a quo

£17. 86

änquf'

tcur

571. 96

quid faciar, fi in termino ju(tificationis ema-

inqui

Appella

as conceffa eit omnibus

Bgrava-

neat appellans

ti3

udi facuit

538 71

nonad

319.2

2b.,

APPELLATIO.

extendirur ad omnes, querum intereft

ampli

de nonappellando Privilegium modificatum ha-

Appellatio non poteft ftatuto vel confvetudine

tolll

ptac

. bentnonnulli Status imperii

362. 22

335.8

eltie

Apellatur a Commiflariis ad committent.

382. 12

eft fpecies defenfionis

336.9

quon

ad fupremum, fi fuperior proximus effet longo

Minoriscum hoe cendemnato non pr

odeiít

impedimento abfens

340. 6

quid

dece

386.26

omn pro-

ab Ecclefraftico & Laico fimul judicante ad fu-

Tutoris,tutelam non gerentisgerenti n

€

qu

periorem judicis Ecclefiaftici

399. 41

zbid.7

Ton a

Appellabatur olim a Pro Confulibus &

Comiti-

tertii licita eft, quoád hujus intereffe, reluCtan-

[

us

358. 5

te principali

ibid. 9

Tátio

a Prafesto Auguftali

an intereffe tertii probandum?

34112

a Legato Pro-Confulis

359.6

Tutoris pupillifratris pro pupillo quando ad-

eod

a Confulibus

16.7

mittitur

i. 8

340.10

confi

2 Pretoribus urbano &

peregrino

zbid. 9

tertii procedit ee cafu, quo principalis con-

IRtO

a Comiteorientis

25.10

vi&tus & condemnatus appellare non po-

a quibus olim non ?

366,27

te

zb. M

Jona

qua

Appellari poteft regulariter a quovis judi

tertia in eadem caufa non admittitur

354. $1

ampliatur in judice Ecclefiaftico

ce358.2

limitatur.

ibid,

|

:b, 3

tiles.

it. in judice quocunque Laico

ibid, 4

non datur ei, qui detulit juramentum .356.53

cium

o

it.in judice ordinario

359. 11

denegatur ochia;i ob male geftum offi

/.

N

it. in judice delegato

ébid. ta

ib. 54

&n

limitatur in iis judicibus , quorum. fententias

ab aCtu femel approbato non admi:titur

1b. 66

appellatione non licet fufpendi

db

inceteris judiciis non admittitur, nifi depofita

IT

ab omni facto judicis excesfivo-

certa pecuniz fumma

2bid. $$

1

453.199

ï)h

Appellari non poteft a Papa

limitatur

3:9. 14

ab inferioriad fuperiorem dirigenda eit 38o.1

n

ibid.

non proce Jitad minorem:

10.2

inl

ab Imperatore

;

36o.14

-ad parem

26. 3

limitatur

zb. & 16

ab eodem a4

cund&m

381. 4

fipr

2 Regibus & Principi

bus vei R?.bus pub

licis fu-

fieri debet. gradatim

dó.g

A a

. periorem nona

ab Electoribus

gnofcen tibus

ib.17

non procedi volunt de jure Canonico 389. 34.

f&

36118

in feudaiblus quoque obfervatur

382.9

it

limitatir quoad Epifcopatus Martisburgen-

multas patitur exceptiones

382, 14. fg.

fem,Numburgenfem & Mifnenfem — 362.19

omiffo judice intermedio e(t nulla

38'.

ab Archiducibus Auftriz, Ducibus Suxonie,

contrariorum fententia

ib.3

X

Burgundiz, Lotharing. & Sabaudie i/'20

an in aula Electorali Sax. recipiatur?

382.8

a Cameia Spirenfi

£6. 21

lir

ab Amifaffiis dirigitur ad PrafeCturas , quibus

ftn

a delegato cum clau

fula : 4p. t/[.ï?"iütd 3

69.31

fubjacent

zbid.io

P

exter.ditur ad delegatum cum claufüla equi-,

ab oppidanis judiciis datur ad Senatum 382. i

pollente:

ibid. 32. feq.

a Coníiftoriis Saxonicis dirigitur ad Serenisfi-

limitatur

379.33

mum

1811

hi

ab Executore

an ad fubde!egan—ïem vel primum deleg

antem

DT

limitatur

j

372. 56

I l37

dirigenda, fi delegatus ad caufam eandem

li

ab arbitro Compromiffario regulariter

371 38

alii fubdelegav;: ?

385 22

im/tatur

375. 40

anad intermediuin dirigenda, fi fupzemus Ju-

ln«

ab arbitratore

4

dex delegavit caufam Judiei infimot

1e

"e& Cbmr;li

$-

1b. 23

W.

a judice, cujus confcientie aliquid

J

»

dirigen-

37?- 47

IND iX I

PARTIS II

Ó—À

veesen

1(:&1-(&

dirisenda eft ad immediate fuperiorem eo, qui

ratio

ibid. 72

&

" e(t omiffus

885

extenfie

15.73

5 i'UQ;

limitationes tr

fi dirigitur ad $ uperiorem omiffo fnedw, caufa

m

419:430.n 74-- 78

fl

omisfionis

probanda eft

:37

in caufa fifci

431. 88

tebyti-

ad Vallem Jófaphar

39!. 42

limitatur

ib. 90

« 96

inqua caufa adinittatur ?

400. 8

incaufis mercatorum

4311

i Cma

inquibus caufis non admittatur jure Sax. El.

ratio

ib. 92

352.4. 441f

reítrictio

Y2

ib. 93

non admittiturin pofi'eiïono fummariffirn. 2^. 9

in caufis Cambialibus

122. 94.

amphatur

Oot. lQ

limita

agur

ibid. 95. adde ibid. e.

etudine

£h. ti

j

procedit etiam ia Ele&oratu Saxonico

L

in caufa carceris publiei, €djul t»æbmmö ib.96

eft regula contro:eríiz plena

ib.12

ratio

433 97

pf

uomodo hic dnihnguatur ?

15,13

, exceptio

ibid. 98

prodet

quid hic excipiatur

ib. 4

ip caufa fpolii

25:d. 99

3. 6

decem modis limitatur

402. 1£, !404.-4-

extenfio

zbid.ico

Qn pro

quid Ordinac. Jud. El.Sax. faz'cmum 405. 6

limitationes varie,

3b. 101

iid.?

non admittiturin Proceffu criminali inquifi-

in caufa, que ad corre&ionem tendit

434.102

Jnan«

torio

406. 25

Iimitatur

ibtd. vo3

ihi.g

zbid.a26

rationes feptem

afufpenfione ab officio

ib. 104

u

oppofitiones Oldekapzz, earmnque refueatio-

limitatur

zbid.1o$

ydo ad

nes

407.415, 1 27 - 38

anominatione ad munus

415 106

;40!0

confirma:io ,

416. 19

reftrictioi impugnata

15.107

if COT*

limitatio quadruplex

418 -- 420.11. 40 --43

hmlt:tur

ibid,1og

n pe

quarta rejicitur

420.44

2rationum redditione -

ib M

ibid.1o9

non admittitur in caufis celerrimae expeditio-

limitatur

456. 10

o

nl&'

22.45

in netortiis

abid. ii

li.

tales zufe quenam fint?

extenfio

3b. M2

ibid.45

y^

non a mictitür 1u caufis allmentomm 423.47

ratio:

2Lid. u3

ficium

ratio

ibid. 48

explanatio

h:

25.14.

il

ampliatio

424. 49

llmltatwnes

ibid.nsg

N

in caufis falariorum Clencorum

45, 50

in caufis minimi momenti

417. u6

epofità

im caufa decimarum

$b. $1

ratio

1b:4. 17

in caufis ftudiorum

Mij

1bid,$3

limitationes

ibid.ng

300

in cau'a mercedis: pauperi debite

425.54.

atransaCtione

8.119

il

ib. $$

limitatur

2b1d, 120

in caufa uxoris cum macito litigar tis

D

f prommc-atum fuper paite alimentor. 244 56

are judicata

26id. 121

94

in cauíis alimentorum nec ab interl: ocutoria nec

- limitatur.

3bid.122

a definitiva

contra ftatutum vela Ratuto

14

435. $8

419.123

H

fecus ett de aliientis piateritis

Z .

ratio

3bid.124.

it. de paupere, qui non haber, unde fe alat.

reítrictiones

ibid.Y2g

$629

T

426.60

in caufis politicis, ii äþoucep Gaeben 449. 126

D

A quando alimenta debentur jure a&ionis

explanatio

2bid.127

ibid. 61

limitationes

dM

limitatur regula

i6.62

ibid.129

9

afuturo aravanme

447. 130

yibus

äfentenna de aperiendo teftamentum & mis-

explicatio

ibid. 131

' fione heredis in poffesfionem bonorum

limitatio

ihid. 10

442,132

332. i

427. 65

in caufa dotis

ibid. 137

rationes hujusregulae

ib. 66

fatio

renisit

443.138

38;. J

incaufis rej "arationis aj ggerum , $ii : Cadjen

incaufa funerali vel fepulturz

10i4.139

ianfem

428.67

ratio

ibid 140

limmtvr

:b.68

a fententia interlocutoria

anüC'lï

limitatur

i

ibid. 142

p

in caufi- a.dnfïcwrum, i 5au : Gadiet

reftricuones

ib. 69

ibid. 143

ibid. 70

a fententia lata virtute juramenti de lati pre-

J Ju-

in caufis contributiones tributa & co;l»-&as

ítiti

f0

444.144

u

cencernearibus

$29« 71

extenfío

445. 145

limi-

pgeh

(Gggg »)

INDXEX IL PARTIS Il

uandö fiat vivavoce ?

l

limitatio

445. 146

4. 461

Tüc

à fententia ex mandatq Principis data

446.147

antalisadhucin ufu?

ibid.8

ratio

1214,148

en tunc caufa addenda ?

dbid.io

j

limitatio

ibid.149

— an ex intervallo conceffa,

ibid.

p

llationis

an eppello fit de forma appellationis ? 462.1t

à fenteutia, fuper defertione appe

lata

447.10

regulariter fieri debet per fícripturam — 461.7

Àpit

ratio

E

1bid. 154

ex intervalio fit in fcriptis

462. 12

reítrictio

bid. 152

introdu&ta eft, ut iniquitatem vel imperitiam

I2

à fententia fortis vel fortune

ábid. 153

judicantium corrigat

63.23

mic

i?

- Yatio

tbid. 154

interponitur etiam coram Notario & tefti-

bus

xen

explicatio

448.15$

468. 41

fallentia

ibid. 156

coram Notario valet in Foro Saxonico 496. 42

ibid,157

intra decendium eít interponenda 3/77.43

a

àpone indictione

^

ibid. 158

nec folum coram Notario, fed & teftibus,

1

ecus eít de multta

ibid, 44.

reftrictio

ibid,1$9

Mil

àdeereto, quo creditori alienatio pignoris

infcriptis offerenda.

(.479.45

conceiia

449.161

deciaratur

ibid, 46

Apl

ibid.162

non admittitur i1 curia fuprema Lipfien&.

ampliatio

»

farüm

471. 50

àtaxatione expen

£bid. 163

ratio

"limitatio.

ibid. 164

ibid, t

Qal'and

à fententia de conficiendo Inventarium i£, 165

limitatio

47'. $2

à fententia de demoliendo edificatum poft

in Marchia Brandenburg.

abid. 64

nunciationem

ibid. 166

intra quod tempus interponenda,

cendium.

! vid. De-

3 fententia, qua Judex mandat, caveri de dam-

7

Atbite

no infecto

ibid, 167

revociri poteít ufque ad ultimum momen-

à Cf)ï

*

a

citatione valida.

450.168

tum decendii

478.9

lin

ratio

ibid.169

ufque ad introduCtionem vel etiam emif-

ab

limitatio

ibid 170

1am citationem

zbid. 1o

revocata poft emiffam citationem invito ap-

à delatione juramenti.

451 03

-pellate non valet.

s

QR

ratio.

ibid. 174.

479.1t

à juramento in litem

ibid. 175

quando deferta eft , vid. defeiere.

&a

petuam

non femper infert notam fuperioritatis 5$67. 67

contra produc''onem tefium in per

ibid.176

ab-uno interpofita quoad faüfpenfionem utris-

iei memoriam

ibid,69

Átttnt

ab Arreíto

zbid. 173

que eít communis.

defxr

ratio.

ibid.178

unius prodeft ceteris , etfi ille, qui :appcüavit,

fï)ïm;

limitatio.

ibid.159

deferat appellationem veltranfipat $68 72

zbid.18o

debitoris prodeft fidejuffori

ibid.76

&eli

explanatio.

non folum caufam principalem , fed & ejus

prob

abinh'bitione.

- dbid.jgt. & 441 .

accefforia devolvit.

576.126

&

ratio

452.182

10ny

limitationes.

20id.183

fub conditione faCiaan valeat & caufam de-

DQ P

!

futatoriis,

ibid. 184

volvat?

ibid.128

M

1

ab Apoftolis re

191d. 185

Appellationis Etymologia

3392

nec eft neceffaria.

- Homonymia

$15 3

Ci; ;

ab Executione.

455. 188

ibid &

1l mate

limitationes.

ibid. 19

Synonymia.

à fubhaftatione.

416.196

Definitio,

332.5

limitatio.

ibid. 197

Divifio.

3346

Pmb;

- Origo &aprro

batio ïnjüt'e

3157

in multis caufis & cafibus, ad quos remittitur

336.10

457- 198

Cauía proxima & efficiens,

Materia.

futä

an admittenda in caufis piis.

4421

37. l. 397.1

ratio pro negativa

ibid.134.

Forma.

: 33»7. . 476

0.2, 461.3 4.

Altem

ibid. 135

Caufa finalis.

3175

pia caufa quid concernat?

ibid, 136

Effe&us, i5id. 14.

vid. Effeftus,

limitationes

Affinia. ibid. 15. vid. Affinia,

ID CUju

quando non admiffibilis, unde judicandum ?

/457.199

Abufus.

3972

458. 201

occurrendi ei ftudium,

398.3

ütem:i

à nullitsté locum habet

Vde

[

t

*

INDEX m PARTISiII.u

4

de hora & momento contítare debet,

ifiig

478. 6

Attentatorum Virium uritur x a1iUtitia appella-

-Tudaoductos, vid. Introductio,

tionis.

$61,30

qiid.ito

Juftificatio, vid. Juítificatio.

modo appellatum effe feiri potuerit.

ibid,st

lg

proceffus quomedo in. cafü. contumacie for-

1nandus?

Ab attentati vitio judicem non liberat exceptio

TU

537. 69

frivole appellationis.-

562.33

4617

Appellationi adhzrere poteft adverfa p.rs,quan-

46 n

0. & quomedo ?

346. 24. feq.

Atteitztum comm ttí: Judex aquo,fi pendente

etitiam

appellatione poff-ffionem rei controver-

renunciare quis poteft

3-?.85 30

Te invito poffeffore fequeftraiit, i5id.34.

62j

minor renunciare 'valet

ibid. a

:

tefti

it. Procurator fpeciali mandato in(tru&us.i/.32

- ff pendente appellatione ad examen tefti-

um procedit.

ilid. 36

46).4

non eft locus contra mulctam Advocatis di-

E

Attentatum grave crimen elt.

ibid.317

at

étatam

449.160

Ui 4)

an deferendum, pertinet ad fupeziorem ju-

Per attentata. plus Judex fuperior, quam pars

ó

leditur.

563.38

eftibuf,

dicem cogno/cere.

Attentatum in Judice arbitarie punitur,

ibid.19

d.

Ad Appella:ionem

fi

undandam fufficit qualïä

ua-

le incereffe

i41.14.

Propter atréntata judex communiter ex fpolio

47045

ad re/titutionem damni, fructuum & in-

jid. 4

Appellationem ab inferiori acceptam exhibi:is-

ibid, 40

pücnü.

que Apoftolisian fuperior rejice;e pos-

tercífe cum expenfis tenetur.

fit?

389.38

Attentata revocantur,

ibid. 41

4n o

nifi vere commiffa fint, revocatio non proce-

iil gt

"Quando plures funt eondemnati cb . fu

mmam,

dit.

qng

tot appel

lationibus opus eft, quot funt

ilid, 42

peifonae,

Proattentato non habetur, quando parti vel liti

WA

3498

non eft prejudiciale,

ibid. 43

j Dt-

ARBITER.

it. fi actus tendat ad faciliorem exitum cau-

Aibiter quis dicatur?

melle

&,

ilid. 44

a compromiffario appellari non poteft.

| z'þ: 38

i, fi judex inferior per decretum innovationi

089

limicatur.

375 49

refiflit.

, u

ab hoc pat

et reductio ad arbitrium bori viri,

ibid. 48

it. fi aliquid fit juris autoritate vel lege per-

iJi]. Y

ibid, 41

mrtente,

564. 46

t p*

comp-omiffarius , &a i&ge, judice vel

ftatuto

conttitutus differunt,

376. 43

it.li ftatutam fententiam executioni man-

)

& arbitrator differunt.

at

ibid.47

ibid. 44.

it. ubi p(;:riculum eft in mora,

ibid.48

i

ATTENTATVM.

ttrif

Attentatum

it. quando judex in perpetuam rei memoriam

quidnam proprie fit?

559.15

teftes examinar.

íbid. 49

p 6

def. ribitur.

559. 15

it. quando contra appellantem fupetvenit me-

Jlavit,

forma confiftit in fa&to liti contrario

ibid, 16

tus iuga.

ibid.so

n

delictum fapit.

2.17

it.in caufa dilapidationis.

ilid.g

jid

probazi deber,

10.18

it. circa res tempore perituras,

zbid. 52

M cjus

& quidem ilarim.,

f if

£60. 19

quenam he res finc?

*

ibid, «3

non prefumitur, cum fit odiofum

2bid. 20

quando judex ali

quid fa»cit' non u

judex,

n d

De attent«tis ufquead conclufionem cau

fie con-

fed uttertius,

565.54.

i, 3

quettio fieri poteft: q»uando procedit? //.21

it. in collectaram caufa

jbid. ss

n

Circa a:tentita, qua probanda?

2bid,22

it. in caufa. matrimoniali,

$65.56

)

ln materia atte:tácorum probationes admittune

Attentatum excludit favor dotis & alimento-

