feri animo litem conteftandi, fed faltem pro informando judice: 9Bes

(A2)

(Thánnik. Civil)

"- Hag

(d) Ordimarz. 7 ud. $, E, rec. d. 7. $. 2, gravisfime in Advocatos, qui

vel plane non, vel

non re&e litem conteftati fünt,

condemnatione in expenfas & multa 4. plu-

riumve thaleror. ex proprio

patrimonio folvenda, aut, pro re nata, fufpen-

fione a praxi animadvertere jubet,

eandemque poenam ftatuit in eos, qui in-

dubitata, eut notoria negaverint.

Reus contra confcientiam negans itidem

di&tam multam incurrit, fique litem negative conteftatus , poftea juramentum

intuitu negatorum , & fuper quibus jusjurandum ipfi delatum, preftare recu-

fat, ea, quie antea negaverat, nunc affirmans, fuas circa hec momenta perem-

torias exceptiones amittit, nifi jurato confirmet, fe tempore L. C. negative fa-

€e non fufficientem. factorum negatorum notitiam habuiffe, 0,7, $A. ..4

$. 5, ubi & poene inficiationum in jure prafcripte, & in $. 26. J. de A. 1.fin.

f. de R. V. L. 2. $. r. £. ad L. Aquil. l. 1, $. 1. 4. £. depof. Auth. Contra. C.

de non num, pec. Nov. 1. c. 8. definitze confirmantur, fine diftin&ione, utrum

principális, an *procuriator ejusdem in. ju4icio comparuerit,

P

186

'PART. l SECT.'IX. CAuTUS SIT Anvocm"gsw

Haater (aget, *-iebucb,ni:d)t animo litem conteftandi, fgnbkgn' aufih 31!

grünblidem *Serid)f be8 (treitigen SanbelS, wutto berr Judicem bíerz

Durd) au informireft, de quo prote

:

ft

E

tatur; hanc protgftatiOnem gui-

dem litis conteftationem impedire, volunt

Menocb. de Praf, l, 2, praf, 30. n. 3.

Term, ctt, cap, 209, n. tj,

x

ari,x

fed non attenditur, fi judex jufferit litem conteft

"Maftard, concl, 434, n, 20, feqq.

Me». p, 2. decif. 325.

fü Vfdetur a proteftatio-

aut reus po

ftea fimpliciter refpondeat, quo ca

ne antea fadia receffifle, & proteftatio actui contr

j

aria tolht protefta-

&

&um.

tiQniS effe

Gail, lib. 1, obf. 37, . .

*

Brunnem. Proceff, ctvil. cap. t4,m. 1g.

gamnge i» J/2goge ad Proceff, cap. 42. n. 29. feq

"

17 Alia adhuc requifita litis conteftationis recenfet

Berlicb, part. 1, concl, 26,

qux ad litis coteftationem przcife dicit neceffaria, inter qux, quod li-

tis conteítatio fieri debeat in continenti, unico a&tu, & non ex inter-

vallo;. judice jubente vel audiente, przfente actore,

xSed., ut

Colerus p. 2, dec. 298

judicat, hodie non funt in ufu, nec obfervantur.

Obrecbt, de lit, contefl, c, 6, n, i7.

Hillig, i Donell, Enucl, lib, 24, cap, t. lit, E,

18 Litis conteftatio fieri debet in prima vel fecunda pofitione, & minime

differenda in tertiam, nec in hac. imperfeQa emendanda; (€) Sique

contingat, non attenditur, fed reus in expenías condemnandus, & in

futuro termino litis conteftationem repetere jubendus eft: af 35e

Haater anberer Geftalt, unb beutlider,

ls gefdebem, unb ymar auf

ieben spunct in fpecieCober

bep bíefent unb jenent

3punct?nit Syaober

9tcin, pbtte alier 9Enbang,

litem gt conteftiren (dyuibig.

iegler.in introd, ad Proceff, d. cap,7, $. 9.

tatige Z, cap. 42.7.18.

dvobati, ut leuterationem interpo-

19 Hic interdum pro cautela habent A

nant, & in fecunda pofitione eventualicer litem conteftentur, idque

m re-

tam ad declinandas adjudicatas expenfas, quam futuras, nimiru

tarda-

(€) Ordivar. 3n4. El. $ax, rec. d. £. $. z. æ:e Litis-

Conteftation foll afeicf im ere

fiet Termin, unb $4foar wenigffen im anberm Oaf * - -

gefbebens — reli&a

-tamen, ut jam di&tum, facultate emen

dandi in ultima pofitione, que in ante-

cedentibus minusjuífte & accurate. pofita fuerint.

——

CIRCA LITIS CONTESTATIONEAM.J

187

tardati proceffus, ex frivola leuteratione metuendas.

Verum cam'

a&tor & leuteratus cautus fit , & ad litis conteftationem non refpon-

deat, dicens, fe ad hanc refponfionem non citatum effe, vix effugiet

leuteratus expenfas retardati proceffus, cum confirmari folet prior fen-

tentia,

Aliud tamen dicendum, fi litis conteftatio fine expenfis injun-

Qa.,

Nam cum, leuteratione interpofita, a leuterante in eventum

litis conteftatio fubjicitur, leuteratus ad hanc omnino refpondere te-

netur; alias injungitur hoc modo: 3Daf e8, eíngemanbter geutertg

ungeadt, bep Den at 4. Febr, bíefe8 1702. yabres erDffitetem £ol, bee

fitoficben Hrtbeil bilfig bleibets umb teil 3Beffagter bemfelbemn mit

Ginlajung Solge aefeíftet, fo íft &Idaer, feíies Gímvenbena ungeadpt,

mit Demjeloett, 5en oer 2ermarmumng, bag in*Berbleíbung beffem bate

auf erfamnnt voerbemn foll, barüber au berfabren, urnb gunt Urtbeil au

befcblíejjen fc)ulbig3 uti nuperrime, Menf, Nov. 1702. ex facultate

Juridica Lipf, ítt &adjemt 0e$. Jtatb$ 3ut C, contra $. LL uttb Confor-

telj, pronunciatum. — Formula litis conteftationis habetur fupra

20

Se, P. n. 35

Excipiuntur tamen cafüs, in quibus litis conteffatio nec re

fcilicet in füummariis, in quibus non opus eft libello,

quiritu?; 2I

Carpz, p, 1. Conft, 10. Def. g. feqq.,

Berlich. p,t, concl. 26. , 6.

In fpecie litis conteftatio non eft neceffaria in caufa diffemationis, incan-

f matrimoniali , in proceffa. inquifitorio, in proceffa inbibitivo, in poffefforio

momentaneo, in caufis pignorationum, in caufa fifct, €9* peuperum , item 4o-

pis, depofrti , [poli , in caufz alimentorum , in. proceffa executivo, ubi, loco

litis conteítationis, fuüfficit rec

j

anitiu documentprum, ïe.lhorum juþa-

ta diffeífio,

Vid, Brunnem, d, cap, 14.m. ;.

Gaflel, in [pec,jur.cap, 28,m.y,

Nicol. in Proce[[. p, 1. €4p, 37. 9. 9«

Notandum etiam hic, quod, fi plures fint litis confortes, conteftatio- 42

ni unius adhxrere poílint, dummodo expreffe declarent, fe per hoc

litem eo modo, quo a conforte eft conteftata, cum omnibus illis clau-

fulis & qualitatibus, conteftatam habere velle,

Ord. Proceff, Tit, 16, in fin,

qfange c. cap, 42, v. 27.

Effe&tus litis conteftatz prxcipui funt?

e

reddat perpetuas,

x). Quod a&iongs"tcmp;)rales 23 .

l, ult. in fin,C, de fdejuff, tut.

(A2)2

l,ult.

188

PART,I, SECT, X, ADvocATUS CIRCUMSPECTE AGAT

4 ult. de prafir. 30, n

2) Ab hac proprie incipiat judicium & müantxæ.

l, 30, j' de iudic,

L. 13. $. & C, eod,

3) AGiones poenales in hzredes transferat.

1 139, 0 164. ff de R, 3.

4) Ín perfonalibus rem litigiofam faciat, "

4hpib, litigiofa, C, de litig, €9 ibi Dds

5) Prafcriptionem interrumpat,.

l, 26. C. de R, V,

Gail, lib, 1. obf, 74. m.12

6) Procurator per eam fiat dominus litis,

d. 22, C, de Procur.

7) Periculum rei transferat in poffefforem,

L. 46, ff. de petit, bared., .

L i, s. ulr. ff. de R. F,

8) Veterem obligationem novet,

l, i.€8 29.ff. de Nopat.

$) Impediat mutationem libelli ; & qui funt fimxles, de qu*lbus

Brunnetm, cit, mp 14,9, 2t,

Gaflel, in [pec. jur. cap, 29. n.1g,

24 Unicum adhuc addere lubet, Cam communis regula fit, ut, poft li-

tis conteftationem affirmativam, fequi debeat condemnatio a&toris ;

pe 4. 4. & s. ff. de Confef.

hoc omnino limitationem admittere, fi exceptrones peremptorias an-

neéctat actor, qualificatam reddentes afirmativam, & altiorem indagie

nem excitantes.

Inde a condémnatione ab[tmere requirit officium ju-

dicis, donec in veritatem ac fundamentum exceptionum fuerit mda-

gaf um,

qange Z. cap, 42, v. jo zbzqüe cit,

Term, cap, 208 9. 18.

PAR'lIS I

SECTIDO. X

ADVOCA'TUS CIRCUMSPE

CTE AGAT CIRCA PROBATIONEM

$UM-

CIRCA PROBATIONEM,.

189

-

ts

SOU MM AURT A

-

1, Probatio eff anima Proceffus, & vi-

quid fit aumexum, quod atfor an-

&oria caufe a. probationibus, de-

ze probationem expedire debet , 4

quo tempore termmm probatorius

pendet.

3. Regulariter praä;:tmm; onere grava-

currit ?

tur. affirmans,

19, Modus probandz quotuplex?

3. Limitatur boc.

20, Negotium, fuper quo. probatio [i

4. In attione negatoria Atfor , fe fun-

féepta, Adrticulis includendum

2t, Car adbibentur Articuli ?

dans in certa qvalitate, eam probae

ve tenetur.

22, Reile æn]ïcere Artzculo: efh fum-

f, Terminus probatorius 4 probante

204 drtl.f-

exatle obfervandus eft

23, Articuli formandi þmt ex vifceri-

6, Appellatione vel leuteratione. defer-

bus libelli,

t4 Aut rejecla, 4 quo tempore cur-

24. driiculi impertinentes qui ?

2j, Articuli tantum diriguntur ad nes

rit terminus probatorius ?

7. Finita appellatione terminus proba-

4tà 4b adver[ario,

torius currit ante impetratas remg/'

26, Articuli debemt. effe clari ff rotum-

Jdi, rumb,

foriales.

$, Quando quis poft lepfum termini

27, dtrticuli debent effe certi.

probatoriü ad. probandum admitti-

2j. Non interdicium eft. probant, ar-

tur?

ticulos contra. adverfari exceptw—

9. Nuda demonfiratio termino proba-

nes dirigere,

torio non eff. adfiricta

29. Probanti incumbit, exbibitis arti-

10, Quando falli?

eulis, pro. expedienda ])ro!uztwm

u. Inj upetrata dilatione Lerminus S.exa-

folicite inflare,

micus currit a tempore indulta di-

36, Elapfo termino probatorio 4[:0: 4d-

lationis.

dere G offerre dirticulos non per-

22. LimitAtur.

NUtHHr.

13, Dilatio prima & fécunda datar eum

ju In docwn demortuorum teffium;

modica cau[a cognitione

poft. lapfum terminum probatorium,

14, Dilatio tertia datur non , ntfi cum

alii fubflitui nequeunt

cau[a cognitione,

32, Lémitatur,

ij, Dilatio quarta varo ED" mmqtmm

33:, Formula Articulorum pro&atorm-

conc 841110'

lum.

16, Ultra quartam dilationem m terris

34. Sententia,

Saxopicis alia ulterior non datur

3y. Proteflatio. contra. publicationem

7

)uomoedo in curia Provinciali Ez-

rotuli, usque ad exhibitam repro-

L22 cnf ? dilationes conceduntur ?

bationem, quomodo fiat ?

i, $i im fententja. interlocutoria. 4li-

9

:

L

(A2) 3

PART.I, SECT. X. ADVOCATUS CIRCUMSPECTE AGAT

90o

in ulla parte )udxcu circumfpectione Advocati opus fit, illa omni-

n, bl

no requiritur circa füfceptam probationem , quia probatio anima

eft proceffus, & vidtoria caufx a probationibus dependet, atque ex-

pectanda índe eft,-

Zicgler. in introdutt, ad Proceff; cap, 10. $, i2,

2Expedntn autem juris eft, regulariter probationis onere afï—irmantem

gravarn.

per $. 4. 7. de legat

l. 25. ff. de probat

l, zi, C, de probat.

l. 10, C, de non num, pec,

Mafcard, de probat. concl, 36, v t,

3 CLod hmntatur- I) Si negativa fit juris, feu neganti obftet præüm-

tio juris, v. g, tu non poteris eH'e Procurator, vel Titius non habuit

jus tcftandl.

.de Prob,

2) Si negatxo fit reftricta ad locum & tempus.

l, 4, C. de fHipul,

3) Si a&or vel reus fundet intentionem in negatione,

) Si negativa

non pura, fed przgnans,

L pen. $. 2, ff. ne quis cum,

Gail. de P, P. lib, 1. cap. 19 , n,14.

Brunnem, in Proce[f. ciu, cap, 1. n. t,

Srryck. in introdutl, ad Prax.cap.17. . 2,

4 ch etiam quando ac&torin actione negatoria fe fundat in certa quahcæ-

te, illam probare tenetur,

Carpz, in Proceff. Tit, 13, Art. 1.9,31,

$ Et ficuti a probante terminus probatornus exa&te obfervandus, qui in

. foro Sax. eft fex feptimabarum, tnumque dierum,

À

per Ord, Proceff. Tit, 20, in pr.

. (a)

& a momento rei judicatz currere incipit, atque tempus habet conti-

nuum, ut in eo etiam qualescunque feriz computandz fint$

Ziegler. ad Tit, Ord. Proceff.verb, $0n ber acit am au recþa

tteu 26.

(b)

ita

(2) In caufis tamen, jus braxandi conccrnentxbus, terminus extenditur ad fpatium

. duorum menfium, fanbesz Srbtt. de «. 157. z. brauen , fKbenden xc. $. ba fb

abet 3c. in caafa fpolii eft 15. dierum, 074. J«4. Sax. rec. £. 1. $, . in diffama-

tionis fundamento probando hodie fimplex quoque terminus Saxomcus pre-

fcriptus et, 4,0. 7. $ R. £, $. & s.

(b) Or4. J«4. Sax. rec. £, d. $. ^. ubi fimul dxfþomtur terminum probatorium

nihilo-

CIRCA PROBAT[ONEM.

I9I

ita eiam, quando appellatio vel leuteratio deferta pronuncnatur aut 6

rejedta fuit, fatale currit a die, quo rem judicatam acquifivit fenten.

tia(c) Quod & locum habet finita appellatione, quando poft decen- 7

dium terminus. probatomus currere incipit ; ante 1mpetratas remiffo-

riales,

Fa»pz.d Tit.17, 4rt, l, 9. $9.

Ubi fimul contraríam opinionem Jerlicbz exp]odxt

— Vid. Ziegler. ad Ord. Proceff, Tit, 20.verb, Gemef?mfft erretdjet g

Aliquando tamen poft lapfüm termini probatorii aliquis, ex fingulari

favore caufz, ad probandum admitti folet, fcilicet in caufis miperum,

— Spr. Crb. Z. Ti2 20 Mnb bietoeil 2c,

Carpz, d, Tit. 15, rt, 1,9,178,

Univerfitatis,

u

Ord, Proc. d, loc,

Mercatorum,

Felin, ín c. licet mufdm, y, 2uig. X de Prob.

dam a muliere illatz, -

Dectf, Elecf, 4,

Moller, ad Conft, 15, p. z, 9". 09,

& cafus adhuc alios congetlit

Gail. lib. 1, obf 107,

Sic etiam nuda demonftratio, SBefcbetmgung, qu£ à probatione ordi- 9

naria differt, termino probatorio non przcife eft adftricta,

Carpz, d. drt. 1,n,107,

Fallic , fi circa demonftrationem in fententia terminus Saxonicus ex- Io

prefle fit prxfixus, aut de malitia & negligentia fupma litigantis appa-

reat, cui haud indulgendum.

arg. l, . f. de pan.

Carpz, lib,3, Refp. 75.,

Ricbter. decif, i0, , 12

Non

nihilofecius a tempore rei judicate currere debere, licet nondum remotz fint

dilatorie& exceptiones, ad quas fimul in fententia lata pronunciatum, & actori

injun&um fuerit, ut iis fatisfaciat

Excipitur, fi legitimatio ad caufam, aut

in aCtione negatoria demonftratio dominii, a reo negati, injun&ta fuerit: his

calibus terminus probatorius non currit, nifi iis ab a&tore fatisfattum.

(c) 074. J»4. Sax. rec, d. 7. 2o. $. 2. neque Leuterationem ab inferiori judice, ne-

que Appellationem adverfüs fententias probationem injungentes, a fuperiore

judice admitti vult, nifi adfit legitima caufa, toenm micbt fonberlidje gravamina

verbanben , citra quam Appellans pro re nata, re;e&a fimul Appellatxone,

poena $. pluriumve thaleror. multandus eft.

192

PART.I. SECT. X. ApvoCATUS CIRCUMSPECTE AGAT

1y Non etiam attenditar terminus Saxon, 1mpetraca dilatione, ctum enim

currit a tempore indulcz dilationis;

Stüttig i Proceff, cap, 71.m.3. (d)

12 mü, per fententiam interlocutoriam, prorogatio ad lapfum pmmx ter-

mini fuerit reítridia , fcilicet, bag bem sláger, su erfüprumng feines

$BeimetfeS, tipd) cítte &ddf. Srift, nad) 3erfluB ber erftem, billig ge

qebett tuírb5 quo cafü terminum prorogatum non a tempore indultz

Vel fufficit

dilationis, fed a lapfu prum termini currere docet praxis,

etiam, fi a&or peuat, ifnr, nad) Uberflug ber erfteit, od eine eddy.

13 GSri(t nítgutDeilens & judex annuat,

Circa dilationes notum elt,

quod prima & fecunda dilatio detur cum modica caufz cognitione ;

quamvis & hic hodie in foro Saxonico lmpcdxmentum legitimum alle-

gari, & in continenti probari debeat,

Refol, Gravam, Tit. 9898 Tufiriett Gadpett. $. 1. (e)

14. Tertia vero non, nifi cum caufz cogmtxone, & folennitare legali, in-

dulgenda,

Ord. Proceff; 4. Tit, 2o, $, 9Git laffett abec A.

fcilicet przvio juramento,

Gail, lib, obf, 91, n. f,

€ange i» Ifagog,cap. 46, , z1,

15 Quartararo, & nunquam üne exadilfima caufx cognxtmne, concedx-

tur,

Carpz, d,1, 17, Art nn, 165;,

16 Et ultra quartam dilationem in terris Sax. alia u!tenor non datur, ne

in infinitum proceffüs trahatur,

Ziegler, ad Ord, Proceff, Tit, 20, verb, Qtþeb!tdþe ted)tmaä!ge

Mrfacbett. ^c.

17 Quomodo in curia Provinciali prfienü dxlamones concedi foleant, per-

tra&anc

at

Maleqeai

. (d) Secundum Or4. Z«4. Sax. El, ec,'d. t. 20. $. &, omnes dilationes a momen-

to prieris termini elapfi compurandæ funt, etiamfi in dilationis teftimonio, im

Dilation-Odbeine, aliud expreffum fit,

(e) Per Ordizat; Jud. El, Sax, vecogn. d. . 20. $. 5.

- dilatio prima, impedimento in

continenti quodammodo demonftzato , kctmd»z, quamvis:.petatur ad tempus

termino Saxonico brevius, preftito juramento ab Advocato, aut principali, vel

utroque, £erzia plane non eft concedenda, fub pcenanullitatis, quz tangit eti-'

am illos, quibus /ecezda absque folennitate legali indulta cft. Minores &

qui beneficio reftitutionis fruuntur, primam fimpliciter, fecundam absque fo-

lemnitate legali, tertiam cum folennitate legali impetrant, addita commina-

tione: $Bey æevluft be8 bencficii reihtuu.oms d, t. g 4.

cxmA PROB Afrxc.N'sM. :

193

gattge Z. cap, 46, m, 25,

Carpz, cit, dirt. 1,9,170,

Hic notandum venit, quod fi in fententia inte

tlocutoria, in qua adio- !8

ri probatio eft injunda, .aliquid fit annexum, quod A&or ante proba-

tionem expedire debet, v, g. perfonam fuam legitimare, gvarandam

vel cautionem pro reconventíone & expenfis, aut de judicio fifti, &

judicatum folvi przftare &c. terminus probatorius non a tempore rei

judicatz, fed

:

fuit, currat

quo ;pr-imum judicato fatisfadtum, & conditio purificata

, Ord. Proceff, Tit. n, $.. 8 foll abki: äc;' |

- Nical, in Proceff;p,t, cap, 49.n, .

Quod przjudicio ex Scabinatu Lipfienfi confirmat

:

attge d. eap. 46. , 44, (£)

Modum probandi

quod concernit, ,quadruplicem illum communiter 19

,

faciunt Dd. -

cum Fibigio Part.1,membr, ;. $. ü,p. 9,207,

nimirum quod' fiat 1) per teftes, 2) per inftrumenta, 3) fïer confes.

fionem adverfarii, 4) per juramentum; quibus D».

Stryck, quintum

modum, nimirum ocularem infpe&tionem, bíe

N

5p. introd, ad Prax, cap.17. $ 9.

æeücþtigung, fubjungit

Sed non quatuor, multo minus quinque modos probandï ftatuendos

effe redtius propugnant,

D, Gottfr, Bartb,in Di/p, de convicio non cön]?jb, Lupfie dnnuo

1699, babita, in proem

Scilicet'd,uos ordin

ocumenta expediri folent,f &

. (Thónnik. Civil.)

arios, qui per teítes & d

)

unum

. (£) Sed vide notata hac SeZ, a' s. y. " Ceterum monendum adhuc eft, dilationem

peti debere tempeftive & antequam elabatur fatale, por 3l6lauffurg betr vori-

gct. tiff, intra quod a jüdice etiam declarari debet, utrum dilationem fit

indulturus, nec ne? quo tamen minime fa&o, petita dilatio neque pro con-

&effà, neque pro denegata habenda eft, quin potius liberum manet judici, eam

pro re nata adhuc vel concedere, vel denegare : Ord, 44 S«x. rec, d

£, 20. $. s.

dex vero

Quodfi dilationem petens contra denegationem ejus appellaverit, ju

ob rationes urgentes dilationem concedere nolit, confeftim relatio ,. Seriqbt,

una cum Ac&tis ad judicem. fuperiorem transmitti ejusque refolutio expeGtari

debet.

Appellatione reje&a, & probatione intra priorem terminum judici

haud oblata, non ea folum deférta cenfetur, fed et Advocatus multa $. pluri-

umve thal eftafficiendus.

E contra, fi judex füperior dilationem indulgen-

dam effe decernat, terminus conceffe dilationis non a tempore fecute, aut no-

tificate refolutionis, fed a momento elapfz prioris dilationis computandus eft,

appellatum, aut fu

ita, ut intra hunc terminum articuli probatoriales judici aut inferiori,, a quo

8, *. 20. $. 6,

periori, ad quem p;ro,vroc,atum, offerri debeant. O, .'r' $. R,

4 — PART.LSECT. X. ADVOCATUS CIRCUMSPECTE AGAT

unum extraordinarium , per juramentum, füb quibus confeffio partis

adverfx & ocularis demonftratio comprehenduntur, Confe(io enim

vel in A&is aut aliis in fcriptis fa ia eíft, vel oretenus faltem , coram

vel fine teftibus; illa ad probationem inftrumentalem ; hxc vero ad

teftimonialem; quz per teftes vel

*

dglationgm juramenti fieri folet, re-

ferenda eritj quod &

Dn, Suendendórff, in Proceff,

4d Fibig.p. m, zv

agnovit, Ocularis vero demonftratio, cum utraque parte ad eam re-

quifita, per juratos rei peritos ut plurimum expediri, & ab his deinde

in (criptis relátio (eín SOetid)t) ad A&ta porrigi foleac, vel relatione il-

la ad probandum pars utitur, vel infpettores ad Articulos ut teftes ex-

aminati petit; illo cafü quin ad inftrumentalem, hoc vero ad teftimo-

nialem pertineat, negabit nullus,

Sit ergo cautus Advocatus circa

ele&tionem modi probandi, imprimis ne facile, fine confideratione ad-

verfarii ingenii, ad delationem juramenti prorumpat, De tribus illis

4o modis probandi pluribus agetut infra, Advocatus tandem, de modo

probandi ordinario, nimirum vel per tefles, vel per documenta, cer-

tus, negotium , fuper quo probatio fufcepta, includit Articulis, qui-

bus fübjicitur denominatio ceftium, cum directorio, ad quem Articu-

41 lum quisque teftium examinari debet, In probatione per documenta

eorum copiz anneQuntur, (g) Adhibentur autem articuli, ut teftes

clarius deponant & examinentur,

cap. preféntium de Tefl. in €,

45 Et te&e conficere Articulos eft fum

&

mx arqgis , & maximum voccupat

gradum inter Caufidicos, dicit .

gamge i Jagog. cap, 47.7. 4.

"

ebet articu

Et qui bene vult probare, bene d

i,

?

Cotbin. Vol.t, Refp, 40,n. 102.

formentur ex

23 In conceptione itaque articulorum obfervari oportet, ut

medulla feu vifceribus libelli; & quidem tot' numero, quot neceílicas

"

caufx exigit.

: Zz'eg

ler, in iz'mro'a', ad Proceff, cap,t0, S, u4,

Ex vifceribus libelli dicuntur defümpti, quando ex partibus fübftantia-

libus & petito libelli eruuntur, ut de quolibet membro fiat capitulum.

24 Nequaquam vero articulis inferenda funt, qux caufz nullum prabent

adminiculum, indeque Articuli impertinentes naícuntur,

Gail, lib, 1, abj;- $1.7.4.

ex

^

À

;

i (g) In quibus cavendum, I'ub posna $. thaleror.. rie aliis ügrii,s*, aut

chära?'ceïrilmsa

fignentur, quam literis, nameris, aut Planetis, O. . E. $. R. 1. 24. $. 7-

t

CIRCA PROBATIONEM,.

^

I95

ex q*uibug- nulonu föquit-ur effe&tus

)«X

z

[ €0$ non adqxjttc:c- debet judex.

- Mafcard, concl,uz7.n, 4

s Metochb.conf. 701,9. 24,

TU

Articuli etiam tantum diriguntur ad ne

afirmavit, non indigent probatione,

gäta ab ädïþrfa;io; naquuæ 2$

Carpz. d, Tit.13. drt.1, h, 42,

R

Deinde arti

culi debent effe clazi & ratundi,

baf fie feitt runb feym, -

26

d, Tit, 20. Or

1

d. Proceff, $. æieme:fliaud)*'zc. |

Carpz. d, Tit, 19, 4 4,n. g,

i,e, ab omni obfícuritate & dubietate alieni, Den

ique debent efle certi, 27

nimirum füper re certa formati, non contrarii, n

:

EC captio(i? De to-

ta articulandi ratione & artificio videatur

Rütger, Rulaud, de Comtiffar, p, 3. ib, 1.

Oldendorp. Syllag, Except, Cap, de Pofít. &

4trtic. ng.nþz.: 45$./644,

Scaccia de judic, l, 2. cap, 7. && lib. 1, cap, 6g,

Non interdidtum eft probanti, nonnullos articulos contra adverfarii 28

exceptiones dirigere, easque hoc modo elidere, .. Confeétis & exhibi- 29

tis Articulis, incumbit probanti, ut pro expedienda probatione folicite

inftet, radverfarium teftesque citari petat, & "c'c?pias articulorum &

documentorum adverfario transmitti faciat, -

Ord, Proceff. d. Ti 20, in pr,

(Bb)2.

Elapfo

(h) Formulä folet effe talis:

Stadbem in ben a:'n 2 « Pebr. fol. :zitt Gadbet inkincä Principalé fetrit N.

$làgerá at einem, SDeven N. S3cff. anbern tbeil8, evtbeilten [bftbiebe, meiz

tiem Principal bet 3Serei quevfantit voorben, folcber 9l0ftbieb audcb feine ver-

binbfice $rafft 9tecbtens evgriffen ; 9II8 mill icb Diermit, durante adhuc £a-

tali, gegentvartige SSemeiff - Articul cum Denominatione Teftium & Diretto-

rio, nec non fpecificatione & copiis Documentorum iüibergeben unb um ter-

min, toie atucb citation, fo reoDl an bie Seugen, qu 9f6legumng. be8 Seugniffes,

al$ ati 2Sef[, ad videndum produci & jurare teftes, nec non ad dandum In-

terrogatoria, ben at gur Edition e$ Docum. fub &. unb beffel6en fo moobt,

al8 bes fub O. & g. Recognition füb prejudicio ergeben $u laffen, bienfilidj

$ebeten babem, 1c. 1. Hac petitione füpine negle&ta, fit, ut probatio deferta ju-

dicetur, Ord, 3«4, Sax« &er. Le. $. 6. Neque fe excufare poteft probans negligen-

tia judicis, qui, & quidem inferior, fi non ftatim, aut intrà tres feptimanas a

die oblate probationis, terminum ad producendos teftes, aut ad recognitio-

nem. documentorum, quibus probans utitur, aut ad refpondendum ad Articu-

los, quorum intuitu probans juramenti delatione utitur, profigat & fimul pro«

du&um conceffo integro fpatio Saxonico füb comminatione legitime citet;pos-

na 5. thalerorum afficiendus eft, juxta Orizaz, Judic. Sax, rec, d. t

7

Es

Ps

196

PART,I. SECT. X. ÁDVOCATUS CIRCUMSPECTE AGAT

30 Elapfo termíno probatorio teftes vel Amculos addere & offerre,. vel

exhibitos in ullo pun&to mutare non permittitur ;

d. Tit,zo, Ord, Proceff.$. Mnb wieif oie gt Soeveifumg 1.

nec purgatio morz etiam in continenti licita eft,

Mynfi ng. cent. a. obf, 99,n,1.feqqu

31 Hinc fequitur, quod in locum demortuorum teftium , quorum norni-

na intra terminum probatorium fünt oblata, poft lapfum ejus, alii füb-

32 ftitui nequeant$ excepto cafu, quo producens debitam in promoven-

da probatione adhibuerit diligentiam, & tamen, citra culpam e;uo

omaes, vel plerique faltem, zeftes mortui fuerint,

O. Proceff, d. Tit. 20. $. ult,

& ad bunc Philipp, coufid,6. —

Carpz. , Tit,13. Zrt 1. . 12j /äqq

33 Formula Articulorum probatorialium erit fequens:

95ttotíf « Articul

&x$ QBob!gcbobrnen Serrn, errn C. R. V. C. uff R. ma,

gcre unb Producentenä, an eincm,

ontra

Syndxcm ber Gomeinben aU. R. Confort(tt, Söeflagte ub Pro«

ducen, anbern Zbeil8,

-t pun&to teriecigerter. Srobm - sDienfte auf 2.

etüdlein Sclo im Gerftenbáyn. unb

&nt Ctein-dBege.

Art.

rob, r,

äBie Sege be:ü'e, Toet, Mb wie alt er fep?

It, 2.

3Oabt, faf foett Producentem 9gítter- Gut R. betmnge eittes at z.

an. t619. datirtelz qnábigften S3ererbungs-SSríeffa, oon tem Gburft.

&id. JImte Gbemni weg, ub an Derri J. G. V. C. mit allen tb

íeber Dargu. gebürigem pertinentier am 9iderbau , Gárten, SSiefe

wadje unoSrifftem, u moie e8 oorige ?Befzger àu gebraudyemn befiat

ecvefen, Sauff- weife gefommen'*

SDiefe Deteifet ber andbigfte SSererbungs^Brieff (ub A.

umb C&mme:fung fub B,

Art, 3

*fBabr, baf im foldyeimBererbung&: æmeffe «ud) bie ïfwbu mb æaua

sDienfte, mít benen Spfeebemn umb Det Spanb, wíe (íe gubpr $u b:efem

E

P d

. CIRCA VPROBLATI-ONEM,

197

Qut nbkc"ïntmerg aebória

geefem, mit überlmïe/n"unb'*augefd)lagen

Toorten? -

Pet eadem do&umenta fub A; & B.

Art, 4.

$habr, baf betmöge-bex alte

it 2/mt82 (Srbz 50 de

t, SBeFlaate ub

Produ&tett tutt

ber/SRabeníteim, au. Tei(tem fcbulbig?

gemeffene SDíenfte, auf alle unb iebe Crfe te$ Gm*ä .

| Qäe[age documenti

fub C,

:

Artt. f,

Shfänfer*BEit aber wabr, Daf

9?Beflagfe ttt

? Produ&e-u ba8 $u 8

Elagten8 SRitterGut R. geborige DofzSelb ntít aderm, egett ub cit

iibrem ber Gebübr nad) u oerjorgeim, umb bie tD

au . [eiften fulbigs uub-

n

btfeäbteniïe barauf

d

L .

.bm Producent fíd) íit gerubíger poffe(fione vel qua

&, biefe rienfte

tort SBeflaaterm st exigirem, fid) Defirbet ?

Sbicft b

poer Articul feptt ítt ber litis conteftation fuüb n, f,

& 2, fol, geftantem , unb eíngerd

&

Art. 7,

u.met.

a

SBabr, baf nídjt alteit ( obargesogentent SSererbum

88 « SBtieft aIt&

unb iebe 9ifer Oemenbe pber Gtüden be$ aum . COber:Saben(teitier

Qute gebüríger Sopf- Selbe8 expreffe benennet unb Dechricben ;

SDiefe8 erDelletex infpedtione bes SBererbungseBriefes fub A.

Art, 9.

pbem Germe

ibe ,' al8 ba$ int Ger(tett

unb« unter fo!d)c—n aucb bíe be

iayt, unb as anr Gteimosse

gc unterm 9d 388albe, varínne Elat

líd) mít exprimiret 3u Definben s

3Diefe$ begeuget gleíc

fall$ r BererungéABrier fub A.

Art, 9.

llhb bíe libellirtern ftteitigeu 2.

etüdleim ober Cfríienter elo

ittt Get

ftezbayr, ober Gtrfprunge, unb anr Gteím.Sege, ober gegei Detit

9bl Grunb, biefer 2, torber articulirterr fpof2Ider Oemernbe ibre

&ufer(te mbe pber Gpige

n nad bem 9taben(teiner 9albe 3tt fepn s

SDiefe8. erbelle

f aus bem 9ibriffe fub D. au beffett SBeftdre

ung unt eine gqerícbtl. SBeftcbti

biermít bienftlicb gebeten wivb.

gumng biefet grtet

Art. IO,

evuberit aud) wa-br, baf fol

& bofSelb, ttad) befcheberter 9Gerere

burg oe$ Gutes 90. o benr bamabligen 9Umtmarnm au €, auf ande

(Bb) 3

ie

pigften SDefebl bevein;t morben ?

198 - PART. lk. SECT.X; ADQOCA'rus cmcuMSPECTE AGAT

f:biefe

8 begeuget bie GímeiB: urtb annedirte 3Bereinutg dcx

Ào, 161t9, füb B, uno ittfomberbeit Díe batíttte Defintoo

lid)e Special- SBercínumg De$ of elbes,

Art. II.

QBabr, baB, ttà

9f8alb reicbet?

d) bicfez SBereinumng, ba8 Dof^deIb bíg

Per dictum doCumentum-fubuB.

yþintm dn

Art, I2,

9Babr, baf ferttet bgu pirnil

b binunt oíel £ody unb Svein2Odute,

aud) Gteine, aur Grange be8 Sopf/Selbes, gs:*feget; uno

Art, 13,

sDaburd) ba$ Sofziyelo oof Dent ba

orben?

tatt (toffetiben 2aloe difcerniret

SOiefe bepbert Articul erteifer

:

guten SDereimumg füb B.

(id) gleicþfaüäauä Det alle-

Art, 14.

SiGeil tapt, Da6 biefer at8 SoofASelb (toffetbe tfBaTb, Cireaentein ber

9. 9fBaTb genannt) nídt sum Gute

38. fonberim einig unb alleitt Sbo

te Gpurft. SDutcbl. aebürigs

e

?Bernibge De8 Atte

ftat$ füb E,

:

Art. 14,

9fBabr, bag bie pbei articulirten bepben Gemertbe, in Gerfteesoapi

unb ant &teinalSiege, Docr gegen bem 9»übL Grunves. fomobl

9fudy infottbereit berfelbett libellirte ffteítige 2. Ctüdfen pber Cyi

$eniselo, nícbt über, fonberit opmn benemn am Gburft, Si&aloe Derunt Dez

finblid)er od pber SReir-39dumen Itegen ;

D

i

Íefe bepbett Articul illuftriret bet. 9I6ríg füb D. unb tvítb,

au SSeftárdung beffelben ,. unb aun SSeeifi biefer

begbert Articul, gleíchfalle unt eitte qericbtI, SSefide

tiguttg bicfer 2, (treitíaen Gtüdleim (SelD, umb ber

amifcbem felbiaen uno venr Gburft. SiGaloe ftebenbett

od pber OeeiiSBdunte, mit 3ustebumg eíime8 Sor(t

SBebienten, Die ber Grádnge umb 9rein« SBánnte De8

Gpurfl, 3Baloe8 Funbig, biermit gebeterr,

Art. 1*,

1lb Deraeftalt mabr, Paf bíefe (treitíge libellirte 2

: GCtüden im Ger

ftesoapm ub amt GíeítizShBege intra &ines be$ Dereincten Jof4Sel-

be8 gelegem, uto Den'euk'a'uferfte Partes pbet (»fgben fepus

[2

i

,

CIR CA PROBATIONEM.

199

Soteftt Articul ift illativus, iib miro oabey gle:d)fauä auf

beni 2Ioríg füb D. unb auf bie gebetene 2Seficbtigumng

. provociref,

Art, 18.

æatmenï)ew toabr, baf bíe libellirte ftre:t:gen 2 Gtucfen pber Gpi

emn Selb, toeil fíe (1) juxta Art. prob. 7,8, & g. Derer ir S3ererbuqgsz

rteFe füb A. exprimirtem Soof2lderOemenbe im Gierfteme a unb

ant SteírdBege ibre nad) bem 3Balo gugebenbe Grben ober Gpígen

fenns wb (2) intra fines De8 Dereineten jof: äïelbes liegen, àu befage

fait o äelïae gebiría?

Soíeftr Articul í(t aud) illativus, & nititur przfümptione,

quod ícilicet; cum fundum quendam fines demon-

Ítrant, omnia ad illum pertinere cenfeantur, quz com-

plexu finium continentur, quod indubio omnia ejus-

dem naturz & qualitatis cenfeantur, qux füb iisdem

*

finibus continentur.

Speidel, im Not. ab. fub lit, B,voc,SBegit ,

Hieron. de Monz, de ftm. regund. e, 23,

Art, I

unö pb iiobl wabr, baf, ebebic zrezttgen 2, & tüdfleitt o memg TL

ren, ivieoer su Selbe geatbeitef moortem,. $ool6 umb Q)ebmd)e auf felbie

gett geftanben ;

Arc ao.

Cs í(t bncz) bitgegem twabr, bag biefe üremge fätuäen tempore Der

25 æerbung fab A.- ub Der SDereimung füb B. PeitteStoeges sfBalb, ober

iif $bf benwadfen gemefem, inbent nibt gu przfümirem, baf mnam eitt

Gtüd 35alb, pbet cinem mit 55ol$ übergogenen Grumnb unb 25obert

intra fines be8 joof Selbes qeaodgcn baber merbe?

Hic aruculus nititur argumento ducto ab abfardo,

Art. 21t,

ea! nï)nebem ipabr, bag ton ?Ralbe, Doí$umng unb Gebüfce st

Gute 9t mebrníd)t, al$ eín Gtüdlein pf an bem SGiefe Sled, an

GCdaafc umb &aldiSerge, mitoererbet umb oerfaufft worben, ím übri»

gem aber ben berfefben nur 2Lderbat, GártendBiefestGads unb Sríff

teu àu befmaen $

SDiefer Amcui verificiret fíd) awS bey Qäererbmtg füb A,

Art 22,

inb ber Gburff. 9q. SiBa[b biefntebr mít Cetumg gemiffer &rcb: tb

Siaím.SSáumie sup Gránge be9 Sof« Selbe9 confticuiret juprüen, uttb

feibige difcerniref 5

8

200

PART.I, SECT. X. AbvocATUus CIRCUMSPECTE AGAT

. 9tad) ber Bereimumg (ub B.

Art, 23.,

i

Syatitenbero, unbigeil, juxta Art. 16. & r7. bie (Ereítige z. Gtuäe poer

Gpí6ett intra&nes De8 Dereitietert of ASelbes gelegem, unt (o bielmebr

ivabr, baf felbige, tempore Der ?Bererbumg fub A, umb sBereinugtg fub

B, nicbt:9Galb, pber nf Jooló unb Gebüfdeubersogem gemefert , fott2

beri baffelbe erft rtac) Der Seit barauf gemad)fen, unto Der Qävben 0ptr^

ntablé 9Ider gereefett fenm müffe ?

3 t 1llatxvus.

Artt. 24

9$Babr, $ag 3cugen biedIurem um ïsewev bes Quteg æ febr twr)ï be

fannt9

Art 1.

cyfonberbeit aber wabr, baB Seugen baä (—üeweubeobet (cS'tucf am(äera

ften-iapn bafeibft s. umb

Art. 26,

Siebaratt !uegenbe ftteitiqe & píte bíntem am bent Gpurft. SiBafbe, mvele

cbe eornabl8 moüfte gelegeit, bor etlídenzyabren aber aufgeadtert unb

befaetwntben, febr obl befannt?

Art, 4

Qtud) wabr, bag Scugen ba8 am Ctritt $Beg, pber gegett ber 9X tbl

örunbbafelbft, Ttegenbe Gemenbepber Gtüd Selpos unb

Art, 28.

S»ie baran líegetibe (treítiqe &pige bíntem ant GDurft, SBalbe, woeldoe

torntabíó vü(te qelegett, oor etlidyett Jaþren aber aufgeacfert, )

befdetworber,, febt vonbL befannt ?

Art, 29,

lnb pb robLmabr baf auf bieferím Gerffett fþax)n, bintem ant Gburä

95aibe, gclegenen &pigeborimabl8 ol unb Gebifdye geftanben ;

Art,-39,

