pellatzams unpupuare labo-

201 apl)ellct

4 []T[f f'

yet,

79. Item ff appellaus fz'zerzt car

66. Appeüatm pate/l fé i2 Ter-

cerattus.

r

mino ju[ifficattonis ad A.

80. Quomodo appellans ex fadlo

Ga priora referre.

67 Rat1o.

appcllan zmpedztur

! PW*

8i. Lnpedimentum mixttimn fluit

u 00

63. Cautela.

ex faco: Appellantis & Ap-

4 Ui

&9. Proceffus Appeäatzoms quo -

pcb'at:

ii

modo iu cafu contumacie

formandus.

82. Fadum judicis dat impedi-

TheAE LT.

atüs il

70. Appellatione deférta ad quem

Wrol

judtcem. accu[atto contuma-

82. Procedit. zmped:mmtum ex

cie dirigendat

ao tertis.

(Thónnik. Civil. P. IL)

(Uuu)

84, Im-

J

$22

PART.WH. SECT, VliL. ApvocaTus iN JUSTIFICANDA

$4. Imgcdzmmmm

m/it for-

923. Coutumatcta zzpþellgtz 473

tuito legitimum eff.

puuiatur z

5j Apgzell;:im emiauens in Ter-

$p. Appellaus jufium 1mpedz«

e babens i8

ufufcet

mmtum pï*ü

Umino: $ufificatioms inmtu-

fitam &

tempore proteflari debet,

nis e

ab expea/ts.

86. Empedrnentum uon f f t iuju-

94. Aliud - babetur. im Ord. Ap

5, GitCa

uTH.

v pell.Sax.quod tamen ia pro-

am l:

87. Impedzmmtum ab apfellarz

"utic umda

vix

olg/ärva-

CTHPS

necfuf

te probaudum.

88. Appellatto su. babetur de-

6y. Qyoæd 7 f f fouem expenfa-

T2A CifCA COntumacíam Ap

ferta, ff fémel juflificata, &

ellatt —

certamen [üper qufitficatioue

judicis arbitrium

u0ondutn abfolutuim.

uon excludeudum efr.

96. Appellatus denuo . citattis &

$ Sub

89. Az. deferta, fit appellat:a, J

€072tül"ü€l&

fici jüc

Appellaus paþ Je&am juftz-

contumaciam .

Jicatiouem &

Appcl/gto "

cumulans condemnatar m

Intetdt

Termiazo emanente per ali-

expen[as. -

apoela

quot aunos fiet, usque dum

97 Pq/ïzones Appellant:s e

appellatus contumaciam ejus

Appellatz in Tc*rmma ]zyi 7f

C

€A411015.

accujat..

u

90. Cautela pro appe[lam.

98. A[)pcflam qyzamoda apgeüa-

94 Quendo defertto appella-

tiouem jufhficat. -

Pt far

tionis cfi dubia, tunc appel-

99.. F. xcepz*za Appellati, —

lo

latus 12 eoeutum meaterm!m

100. Ref)lzca Appellantzs.

traiare patg/ä.

Iol. thplzm Af?fllat:,

N juftificatione totius Appellatxoms nervus confiftit :

& in bac fpm-

-

tum appellationis recumbere, & per iftam appellationem vivificari

fcubæ

tb

plic

. Carpz, in Prvcej tzt.ls". drt.y.m,3.

2 Hinc in ;ufhfïcanda appellatione accuratus & c:rcumf'pe&us f t Advo.

3 catus, & quidem refpe&tu Apellantis,

r, ut in Termmo ;uüxücatxoms,

ha

Doni

quem füb poena defertionis anticipare non licet,

Dipffel 008 9BecofeL Briefett, i annozationibus 4:! Sïauffä

Wianttg Complimentariat, p, ", 453,

Ets (

fufücienti mandato inftructus

PU

L idd

t ts

À

APPELLATIONE ACCURATUS ET CIRCUMSPECTUS SIT,

$25

d

li a

per Ord, Appellat,in Mandat, Elect. [ub lie, B, opn rb ee

. geit De8 D3et(eGeHns , ver/- Dzewexl aber , n G.

sT

ASx, p. 1. d b2,

]ufhficet formaha, fcilicet, intra decendium vel jufto tempore mterpo— 4

S mzmu

fitam effe appellationem, eamque legitimotempore efle mtrodu&am,

Born, de remed, Adppellat. Tbef. 21,

0i lp

4, Citca )u(hficatxonem materialium , gravamma, quæ contra fencentn- $

1 EU*

am ipfi competunt, ordine deducat, & ex jure & facto confirmet,

ais

Brunnem, Proce[f, civil, cape 28 ", 8y.,

nec füfficit caufas gravaminum exponere per relatlonem ad Ada prxora. 6

Gail, l;l) , OLf . 130, 9. 1,

enje

tíum Ap

Mynfing, cent, 3. obf, 9. ..

Habn, ad W'efenbec. paratit, part,a. lib. 49, ft. p

thittit

vid, tamen Brunneu, cit. cap,28.m,7y,

j

3. Subjiciat petitionem dé reformanda fententia pnorx, juricta (olita of- 7

itatts g

ficii judicis imploratione,

unacta

Stryck introduct, ad Prax, cap, 23,5

atur 1

Interdum alius appellat, alius juftificat appcllauonem, v. g. fi tutores 8

appellaverint, poteft juvenis,fiinterim adoleverit, appellationem exequi,

Brunnem,in l.ult, f, de appell,u, 3.

ii 9

7 /ü/? J

Circa juftificationem notabilis eft Regulat- Non dedua deducam, 9

non probata probabo; Fundata

in 1, 6. $. 1, C, de Appcll,

K 41)?6(76-

et L. 4. C, de temp, dppeli, .

Et hanc Regulam tam quoad Appcllantem quam quoad Appellat:um b

locum habere afferunt

hr

Tepatus Decif, Tit,2, 4, mp,d circ. tned,

Rebuff. in tract, de Refeript. Art. 3,gl. 2, m $. To0m. 2.

AMa[card. de Probat, Concl. l$, n, y.

a pit

Hartm. Piffor, part, 4, quaft, 27,2.2, [2q,

rieicatt

ubi, ut & quzft, 24, per tot. hanc Regulam plem(f me & eleganter ex-

plicat,

Et ut primo de novis deducend:s Vldeamus tenendum e& omnia 1[- II

t Adi

la, quz in prima in(tantia poft litem contcüatam opponi poterant ; op-

cationisy

poni quoque poffe in inftantía appellationis,

per l ita demum C, de Procurat,

Brunnem, in Proceff, cioil. cap, 28,n, 6,

1

Et, quod lite conteítata permiffum erat in prxma inftantia , permiffum

quoque cenfetur in judicio appellationis,

(Uuu)2

Gafiei.

Pff

p

$24

PART. Il. SECT. VHL Apvocarus IN jUSTIFICANDA

Gaffel. in fpec, jur . cap. 33.0.149, verf, Nova duplicia funt,

12 QJB autém ante L. C, expediri debuiffent , eorum dedudio in judicio

Gecus eí

appellauoms non admittitur, Sic exceptiones dilatorix, & declinatorix

in prima inftantia prætermlü"æ in 'appellatione regularlter non admit-

TAnCla,

tuntur,

T

"

Mafcard. de Praäzzt concl, ns 7. 47, 43.

Rebuf, de Reftripr. Arz. 3. glo f T0

Roman, fingul,igg.

Carpz, in Proceff. Tit,ig, drt. 6, n. 36 /äqq

Tnaxim

13 Admittitur tamen exceptio dilatoria, quando in prima inftantia poft li-

tem conteftatam eft admi(fibilis, ut i judicium reddatipfo jure nullum,

Quicqi

Vel i per ignorantiam fadii prius non fit oppofita,.

appella

Brunnem, ctt, cap, 28.n, g6.-

I4 Àn etiam exceptiones peremptoriz in prlma inftantia prætermxfiæ funt

I$ admittendz, non conveniunt Dd. Affrmat -

Sed qui

Meier. in Colleg, Argent, ad tit, de Appe LU. I4B, 4.

gt

& ita exceptionem. doli omiífam in appellatione propom Doü'e addumc

l

ex L ag ff. de 4dmmjir. 6 perzcul tmar.

quia ho

ub: ümul ad

qua no

l/4, C,de temp, Appell, —

O

qua per vexba -

ad novum capitulam,

Qec n

hic obftare videtur, refpondet, quod hzc drba mïu

xud fi gmficent,

quam novam & áliam caufam agendi ; -ad caüfam vero agendx quæ pet-

tinent, exceptiones, ez fint peremptoriz,

Sicin

16

Negat Carpzov. part, t, Conflit, at. def. io.fi' inProct]f.: d vdrt, 6 n.40,

Brpantm,ini, 4, C, de Temp, Appel! "n

in feq;

u

ptr .. 8. 9. C, de Except.

& Ord, Proce[f, Sax, Tit, at. $&2 Pa aud)u*,

fcii

. €ujus autentate in foro Saxonico omnes exceptiones peremptorzæ flatim

poft L. C

D, füb harum przclufione bet 23erfuft beïfelöen oppom debent,

Quoa

vid, Nicol,án Procoff. part,2, cap. g, n, 3, in rmed,

dere

inde

17 quodconcedo in exceptionibus circa L. C, natis & cogmtxs,

TgiCut

Hartm. Piflor,part, 4, quæli 23 4j2

quz

fiquidem caufà omiffionis confideranda eft, num foríàn reus ex mahüa,

Quía

ut protrahat litem, & fatiget adver(arium, omiferit exceptionem , quo

hendi

calu néutiquam audiendus, quia neuleäus ex malitia excludit benefici-

Itmd

um : Hon deducia dedz/mm,

Cacäe-

ia

l

525

——

AP*FE*LLATION"E : T;&ccüiiAi"us ET cl*x»RcvuMSPi-:ci'us SIT,.

d

!

Cacheran, decif. 14,", 9.

i jucío

À

,

Menoch, A, T. Quefl, 72.0,83,

linatori

Secuseft, quando fine fraude malove prop

ofito o&iüa, vcluti ex igpoe

Yi admit«

rantia, vel fi planenoviter fupervenerit,

4, 4, C, detemp, Appell,

Tabor, Decif. 213.9,7,

Mev. p, 2. Decif,153, YV. L.

Mafcard, c, 1. concl, ng,n.27.

maxime fi facto judicis vel partis alterius fuperveniffet,

Scacc, de Appell. queft, u m, 92.

à pot l

18

aullum,

Quicquid enim poft L, C. in prima inftantia opponi non potuit, illud in

i

appellationis inftantia admittitur,

Brunnem. in l. 6, C, de Appell, n,7.

5

i

ifle (ünt

Hartm, Piffor, cit, quafl. 23. . 2,

Sed quaritur, an libellus in appellationis ifï&antig poffit mutari,?. ng- I9

gat

Brunnen,d, cap. 28, 'n, $6,

W;&n&ucit

quia hoc modo in fecunda inftantia fuper nova aione litigaretur, de

qua non erat actum in prima, minime €

Vrkgo. ip fecqnda inftantia ftatus

controverfiz pervertendus,

i

Mev, part, g. decif. fg, u,6,

hon fuit ih prim-a-,

nec ín fecundam tranfire inftantiam poteft, quod

Petr, Frider, decontiacauf. cap.6,n, 33.. & cap, u.m. 4dd.

nilicent,

;üæ ptl«

Mollenbec, Divif, gurid. cent,3, diuif. go. , 22,

20

Sic in prima inftantia licet a petitorio refilire ad poffeffionem , fed non

!Q 6.n'499

in fecunda: quia adimeretur reo jus opponendi exceptiones in aQione

*

nova,

Hdripzann. Pijfo'r; cit, quaft, 23, , 17 , ubi Xn. 2l

E^

n

&tbit in

quantum in prima inítantia poft litem conte

ftatam lib'älio,

;flatim

quoad fübftantiam non mutato, aliquid circa eum innovare vel ei ad-

dCbCHf&

dere licet, in tantum idem quoque licere in judicio Appellationis, atqve

inde facultatem nova deducendi ex parte a&oris xftimandam effe, Non

igitur aliam competere, nec aliam plane aCtionem inítituere licet, quam

qux in priori Judicio inftituta fuit, Attamen licet ejusmodi novam

cau(am afferre, qux etiamfi in priori inftantia allegata non fit, compre-

nlb

It

hendi tamen poteft füb a&tione in priori inftantia inftituta, Exemplis 21

j

quü

rem declarat

.nefl(li-

Marant, in /þeml. Part,6, 48 2.0,101,

(uuu;

nimi«

(ule-

P n

$26 PART,II, SEC'I". VIll, ADYOCATUS IN iusmchNbA

p

ubi cor

nimirum fi in caufa principali petii bovem, non poffüm in caufa appeï;

lationis petere equum & producere probationes füper equo, fimiliter

onem !

addud

fi petii rem una a&ione & fuccubui, non poffum in

cauía appellationis

profequi eandem alia a&tione, quia eft novum capitulum. Secus quan-

conn

do in appellatione mutatur caufa, quz poteft includi (ub generalitate

primi libelli, ut fi petii rem ad me fpedantem jure dominii, non adftrin-

ümilis

gendo ad aliquam caufam fpecialem, & deinde in. primo Proceffu pro-

fecutus fum caufam emptionis & füccubui, poffum in appellatione pro-

Nihil

fequi caufam legati, vel aliam , ex qua dominium poteft acquiri: quia

do 6X

ifta nova caufa poteft inclu

N

di fub prïmo libello generaliter loquente de

dominio,

Hec Mzzrzznzfd.-

Aliud exemplum habet Hartmannus Piftorius:? Si primo pignori obli-

x

gaveris mihi rem tuam , deinde eandem rem oppignoraveris Titio, &

dedü

tertio mihi denuo, & ego contra Titium generaliter egerim , & in pro-

TeUs |

fecutione fuübnixus fuerim pofteriori obligatione, atque praterea victus

am p

fuerim ab eo, qui ante poftumam obligationem rem pignori accepe-

actot

rat, poffum in Appellationis inftantia primam nihi

lominus deducere Qb-

li eft

ligationem & contra Titium obtinere,

Confi

Poffunt adhuc infinita alia exempla dari, idque in plerisque fere adi-

onum generibus; una enim eademque actío ex variis caufis fpecialibus

nafci poteft, v,g, petitquis ufuras ex pa&to contrattui bonz fidei adje-

Oi

&o , nec obtinuit, in judicio appellationis easdem petit ex mora; po-

n

teft hoc fieri non mutato genere actionis: vel agit emptor poft rei fi-

tioní

bi venditz, nondum autem traditz, interim ad ejus zftimationem, di-

cit venditorem periculum recepiffe, cum non obtinuiffet, in judicio ap-

22

pellationis contendit, rem culpa venditoris interiiffe,

Quam amplam

Hac

facultatem nova deducendi actores habeant, ex his manifeftum eft,

N

Gaftel, cit, cap, E verf, nova duplica fant,circ.fin.p,7.749,750,

23

Attamen nova deducendo non admittuntur nova, quz ad novum capi-

N

CaU

tulum pertinent, vela genere caufa & natura prioris actionis aliena aut

diverfa funt, fed illa tantum nova alle

:

E

ori inftantia funt a&ta, funt connexa,

gari poffunt, qua iis, quz in pri-

arg, L per banc C. de temp, appelh,

*

Siü

24

quia appellationis judex de alio non poteft cognofcere, quam quod per

ptc

appellationem ad eum devolutum,

(

Kobl. exercit, g, 0. 4.

iden

Klock, conf. yt.n. Vol.2.

Brunnem, cit, CAD. 28, 1,87-

pl

ubi

Q

L:

I

ss U m N

Á

M .

.VAPPIQ-ZLLPATIONE i&CCuRATUS» ET . CIRCUMSPECTUS SIT,

$27

W appel

ubi connexa, & ex antiquis dependere, dicit ex parte actoris, qux adi- 25

, Invliter

onem inftitutam refpiciunt vel adjuvant, v. g. vindicavi agrum nullo 26

pellationis

addu&to titulo, in in

CCUS quate

connexum,

ftantia A ppgllationis poffum de titulo gge;c ,quia eft

»

eneralitate

Mafcard, c

it. citel Hj, t^ 22,

on adíitit

fimilis cafus eft

xceffa pro«

in l, fin, C, provoc. quand, non efl nece[f,

Xtione pto.

Nihilominus etiam appellationem ex novis caufis juftificari pofï&, fciuan-' 27

Witi: quàa

quente de

do executio fententix continet damnum irreparabile, tenent

AMarant in [pec. cit, part. 6, AGL, 2, n 158,

Scace. de Appell. quaft, . m.93,

gn()ri Obl

Hzc fufficiant de a&ore, & ut paucis ad exceptionös r-ei- redeam, late 48

; Titío, &

deducit Piftor. cit, quxft, 23. n. 18, feqq, item n. 33. 34. feqq, quod

, ín pto«

reus in appellationis caufa poífit exceptionem proponere novam, eti-

82 VIULUS

am plane diverfam ab ea, quam in prima inftantia oppofuit , modo illa

fí aCC€]€-

a&tionem intentatam eatenus refpiciat, ut illam perimat vel elidat, qua-

ücere oU

lis eft exceptio prxícriptionis, transadionis, compenfationis &c. non

confiderato, utrum ex eodem.vel ex diverfo conu'a&u-dcfc&ndat,

-

(ere adi-

- JBerlich, part, 1, concl, gi m.i6, —

eciglibus

Carpzov, part. t, conft. zi, def, $. & 9. & cit, MO 6, n 24 g -

fidei adjt-

Obiter hic notandum venit, quod verbum in fe dubitationem conti-

nora, po-

nens, prolatum in prim

A

tionis,

à ,in&aïtia, poílit declarari in caufa gppglla-

poü r&ifie

onem, di

Mafcard,cit. conel. 1)3. 2,I7,

judicoap-

Häec de novis deducendis, Nunc refþicie&d

um ad nova proband'a.-

n ampïam

Nam fupra fundamento

29

m ll

l, 4, C, de temp, appellar,

1

di&um, in caufaappellationis probari poffe, cuod non füit probatumin

yum cip

caufa principali, quamregulam late examinant

aliena ut

Hornejus conf, 241, lit. H, Vol, 4.

t

Socin jut. conf, I31, n, 22, Vol,3,

$

Sicquando in prima caufa non fuic*probatum plenum mand

atum, p*oxterg Xg(o-

caufa appellationis,

probari in

| quOd WA

, Titianus $. fj , quod cum eo quiin aliena,

idem dicendum de alíis non probatis in caufa principali , quiä poterunt

probari in caufa appellationis, ut eft difpenfatio in prima inflantia non

probata, quz in caufa appellationis poteft probari,

abi

Reäuf:;

1

pur n

1

$28

PART.II. SECT. VIII. Ap&'i)c'æfus IN jüsTIFICANDA -

Rebuffus de refcript, äfi-j-glöff- 4.n, 3, Tom, 2, ubi alios cafus engu-

& appro!

1

T

Non tamen admittitur nova probatio, ubi term

rzícriptus & przterlapfus,

inus ad proba—ndurv»m (gf

'N;m )

galis eft, v

el alege p

Hartmann, Piflor. part, 4. quafl, 24, V, 4»

fed etiam

Mep, part, 2. dec, 23j - f 3.

Típtolib

Brunnem,ctt, cAp, 28. ^. 88.

Einf

uftum allegari & doceri potelt,

32 mü impedimentum j

x

Brunnem,

in l, 4. C. de temp, appell,n. 7,

33 Sic etia

m non conceditur nova probatio,

qbi per r;emjudicatam via pro.

bandi eftpraclufa,

Álíod tà

Mev.part, 3. decif, 4$8, v, 9-

fiqueqia

anprobationem novam pér teftes antea produdtos velno-

44 Sed üxritur,

Qos adr

vos fuper

Arti

culis prioribus in prima inftantia exhibitis inftituere & ex-

? Gravem hanccontroverfiam xftimat

45 pedire licet

Roland, a Valle conf. 45. Vol.2,

46

Cum enim decifio bujus quxftionis.

ex autb, qui femel C, deprobat,

Nihilog

hauriri foleat, volunt nonnulli hanc conftitutionem, quz publicatis

us pr

teftimoniis novos teftes producere vel productos repetere prohibet,

Dd

ad unam eandemque inftantiam reftringendam efle, in judicio appel-

lationis autem novam plane inítantiam tractari, in qua non probata

liceat, ideoque füb generali novz probationis conceífione

vd etia

robare

poter

etiam teftium produ&tionem tam füper antiqui

j

-T o

$, quaxþ fuper' novis

Ti

Articulis comprehendi,

F

37 Alii contendunt, rationem conft

ïtutiþnis kefï'c timorem fubornatiö-

1, Adfl

nis,

vid, Bd?t. && D. ad cit, avtb,

Mafcard. fepe alleg,conel, ng,n.52.

fuo nonarefpön;

/Deriqu

qui autem,

poftquam tef'ium didta didicit, eaque voto

tionjs

dere animadvertit,

novos producit teftes, vel eofdém repetit, omni-

no fufp

icionem contra

fe habeat, hos teftes fübornaffe & inftruxiffe,

quito

tione

ut defe

&um füppleant, & cum per appellationem ab hac fufpicione

non liberetur, .in fecunda inílantia non magis, quam in prima audien-

tutio

48 dus fit,

Ethanc polteriorem fententiam jure Canonico confirmatam

aCcip

per cap. fraternitatis z. X, de Teft, ;

céü verior

em & magis receptam agnofcit !

Cim

Mynfing, cent, t obf. 4t,

(

&*- ap«

UR El

lz

n

529

t Ó

iAPVPELL-A'-I'lONE "ACCURATUS ET FZIRCUMSPECTUS SIT,

fis eng-

t

& gpproba

Gail. lib, obf , tog. f, 2,

Vid, Marant; cit, part, 6, A&1, 2,n.150.

dum [2

Non folum fuper iisdem Articulis, qui in priori:in?üäntia. exhibiti funt, 39

fed eciam füperaliis, qui prioribus diredte funt contrarii

: "tcl"tes examina-

riprohibentur, quia & hicfübornatio metuenda eft,

EtinforoSaxon. dubio caretres

Q

nft, Eledt. 25, part. 1,verf. oUet aud) /aper drticulis diretto con.

o o

trartis M

a)xaugetafïen- toerbelt 2c. ubi Mller, n, 3,

Yi pto.

Carpz, Definit, 3.

Aliud tamen ftatuunt de Articulis indire&e faltem & pbr quandam con- 4£

fequeutiam contrariis, fuper quibus teftes ec

velio.

iam in appella;ione produ-

e& r

&os admittunt

;

Moller. ad ditl,confl . n;g..-

Carpz. ad eand. Definit. 4,

A lberic, de Malet, de Teflib. part. 1. cap,z.

j. "n4, ub: mtiohe.-; affert,

Berlicb.p.1, ;oncl, j1,P. 10.[/24,

Micati

Nihilominus interdum novz probationes in fecunda inftantia (upet Arti;--« 42

culis prioribus admittuntur, fcilicec t. incaufa mercatorum, matrimo-

4

'ohibet,

nijdotis, &c, idque ex maximo favore

Mafcard. cit, concl, 18,9.37.

appeï-

x obata

vel etiam in aliis multis cafibus, in quibus vel ex zquitate faltem etiam

veffiont

poít terminum probatorium & cognita teftificata novx probationes ad-

t Rov

mittuntur, utin caufis Minorum, lUniverfitatum &c, -

Nicol, in Proceff.. part,1, cap. 48,n.13,€8 part, 2, cap. 9, n, 3. in /;,',.

matïö-

2, Admictitümova probatio, fi pars confentïat,,

43

Hartm, Pifor,cit, qua[t, 25 ,. 9.

Carpz. de conft, zi. definit, 7,

"Denique notandum, quod per inftrumenta probari porïïnt in appella- 44

refþön;

tionis inftantia ea, qux fuficienter in prima non fuerunt probata, Lo-

omni«

quicur enim «/leg, CorfHiz. Elec?, Sax, expreffe de Teftibus, inde ad proba-

;rUXifTer

tionem, quz fit per Inftrumenta, non extendenda eft, quoniam confti-

45

picione

tutio ftatutaria non patitur extenfionem, fed fecundum literam ftridte

udien-

accipi debet,-

atam

$c

bult,lib, 2, queft, PraB., bj ;u,

Carpz.ad d. Conft, z1, def. g,

Cum autem Advocatus in dedu&

ione & probatione novorum,*felicit:er 46

(Thónnik. Civil. P. 1.) -

(Xxx)

prof

&/ap-

d

1

asss i

533- : -PART. HSECT. VIIL. Agbvöcäïus IN PflvllleTIFICAHDA--V*

n€—— :

þrogrcidi, vel beneficio appellantium circa hxe duo capita nova dedu-

dem ex d

cendi & noviter probandi gaudere velit, primarió indagare neceffe ha-

fitio, ab :

bet quxftionem illam principalem,. quxincontroverfiam venit, deinde

puacipia

probationem illius partis,. cui hoc onus incumbit. .. Eft enimin omni a-

Gione feu controverfia unumaliquod przcipaum, quod litem facit, quo

quomoda

ador ad

47 füblato vel decifo lis effe definit,. . Hoc ffatwum caufz Rhetores vocant,

U5 negav

quodibifit primus caufz congreffus, vel quod in hoccaufa con

V

fiüatt, ! alii

fiOi otie

30 ugwépevoy appellant,, quod de eo fententia fit ferenda.

"

1. in Dialetlic, juris lib. 2, cap. De Hypotbefibus, fwþä"f-

tendat,r

| Nicol,:

Vige

aiteram

CO oMirembus juris fiuitis vel caufis di/izfdimädi:,w P. 09.444,

tineri, t

eL Sien

48 Et Advocatorum difputationes certx efle non poffunt, nifi ftatu ifto, ad

quem di

rigantur, propofio, ^ Nam quod meta currentibuseft, &íco-

ftopoftt

pusjacu

latoribus, id Advocatisin difputando & judicibus in judicando eft

aCor

Ítatuscaufe, ideoqueante omaiais inquirendus & cgn[tituendqs-

piicatior

Vigel. cit, Dialedl.in famdo.ï.j 6, p

-d;e dapli

3

De hoc agitur etiam ír.

"

Nicol. Proceff. cap, 9

.;n.?,','z;ägiv: |

: . Soter ift au nterd'en, bag ber Adv.

1

ocat prïmäi

inftantix. Ada tttít feif

Wbitem.

purdjlefen unb febem mug, vmorai

f Det ftatus in Prima inftantia Detübet,

$48 eripiefem pbcr fti

dt; utiD foldesaus ber Atteftationibus primz In-

ftantiz ttti? Difputation-Gdfer tebraet

, éit auc) febr nüglid), Daf ct

ubl nv

.

nb ben Judicem nidt bloS auf

die firi

e8 i Juttification-Gágem roteberbole u

35

eRnim u

Díe Atta críter Inftantz (geife.

"

ber Fudex ffefet bigimeilen nidt

1777

aerm 3u oícf, Parumt am Deftet.

taf nian fn Juftificatione queá wab

gtonem ;

Da8 npotbwentig(te tf deducirt,

f

1

on

terlid) ft príma & fecunda pofitio-

pümiom

bfleget acfefer au tuerbem. — Oil

né, Denit tercia. pofitio míc)t tebetsett

p litig

inam aber ja nidbt atle8 repecirem, fo mugbpd) bet Advocat bíe Dertm

fdt.* ü

Concipientett at

tie Otte Da bie «Dítge difputiret, roeifem, bert $. poct

fitat Q

bert locum f0 9ot

(tellezt, ba& fíe (b finDemn £ónmem unb Darneben Dite

apella

tett, bag bíe dorta Concipienteti uttoe

fomert fepti woftei ber Geredio

N Wt

tiafeitunbber Gadje yum beften fid) mit be

v 3mübe folces mít Steif

*

gb

au fefen belabem , unb voetl e8 ummbalid) einem j

ungen Pradicum auf

fe&un

íne, Büder au

alle Sálle jtt informiren, mírb er fcloft bíe Aca uno fe

Soüilife nebaiem, ba itt prima inftantia etiua5 oerfeDen, foldje8 ii fecun-

& obf

49 da inflantia Derbefferm utb míeberum citibriligeir2c, Sedem autem fta-

tus caufe ut Advocatus inveniat, prudentia opus eft,, non enim ftatus

ne; fu

caufz confiftit in eo, quod petit a&tor & recu(at reus, (ed potius in cau-

fa petitionis vel recufationis, nam ficaufam petitionis, quam pratendit

qui-

D a

1eus, neget ator, inde **ergur quaftio, m qua prgecipu; Iabf)rant, f

em

| At

Mi iO

ndc )

A'PPELLATio»ïE ACCURATUS ET -ächCuMSPEers sn'

$5f

4 dedü-

cffe ha

dem ex hujus decifione pendet victoria, ^ Eft "ïgiþur&atus caufx p-rcf—pwo'-

, ü&nde

fitio, ab altero litigatorum affirmata, ab altero negata, qux caufam, &

LOmni a«

principium diffenfionis inter eos intercedentis continet, unde apparet,

iC quo

quomodo ftatus caufz inveftigandus fit, Si enim fyllogifimi iftius, quo

$Q

! VoCant

aGor a&ionem füam in libello proponit, alterutram propofitionem re-

fat, ali

us negaverit, in ea ftatus erit caufz, & quidem majori negata, quxítio

faQi orietur, fi vero reus neutram pofitionem fimpliciter neget, fed.con-

tendat, májorem propofitionem, licet ea vera fit, admittere tamen unam

f qe

alteramve exceptionem, cafum autem prxíentem. fub exceptione con-

44

Li[lo, ad

tineri, tunc ftatus caufz non ex a&tione, fed ex exceptione colligendus

eít, Sienim (vllogismiiftius, quo reus exceptionem proponit, alterutram

j &f

propofitionem attor negaverit, in ea ftatus cauíz erit, fin autem nec

a&or propofitionem aliquam obje&tz exceptionis dire&o neget, fed re-

P

candqcft

plicatione utatur, ftatus caufz ex re

plicatione colligendus eft , fimiliter

de duplicatione fe res habet,

Gaffel.in Specul. jur,cap, 33, n, 149. verf, Qu

?fæ/llio autem principalis.

Y

p.m72.

üþi rem exemplis

declarat,

jt ii

F

el, cit, cap, De Hypotbefi

vþm voudum apparet,

«tf

,.zäm &fc, ve;f, 4

&

rimae

PU.

ubi 'hotabiïiter fcribit: s fdlatus caufa appareat , non -äm 4d cafum , ut bo-

WE

g 0

die fieri folet, quam ad. argumenta ex cafu defumta refpiciendum efl, bac eft, ad

atidt

aliionem , exceptionem y replicationem, — Efl ab atlione: incipiendum , ad exce-

piionem. procedendumy. ab exceptioue ad. veplicationem ,. a veplicatione ad. da-

ju w

plicationem , & fic. deinceps, defcendendum ,. donec tandem appareat , quod ab

: Oüd?'

. dU

uno litigatorum propofrtum adver[arius negaverit ,. &9 ita conflitlio caufarum

jíatz ex bac enim flatus féu quaflio principalis totius, megotii. refultabit, . Mlu-

m

ftrat quoque ibi Vigelius rem exemplis le&u digniffimis, In juftificanda

T

$m D

appellatione Advocatus quoque a parte Appellantis & Appellati alia ad-

tb

huc probe obfervare tenetur, qux in fequentes congerere volumusRe-

gulas: r, Advocatus mandaturn füfcipiens circumfpiciat, ut il

ít j

fedum fuisque neceffariis requifitis abfolutum, de quibus

lud fit pö'rf $t

"um (

«dut, Advocat, infaro croil, SeCt, 4. n. 4, feqq,

a

& obftridus eft hoc mandatum in exordio primx. pofitionis exhibere,

l fecun

hic charta blanca,

iem fU

pec fuffcit

j fiatus

Vid, Ord, Appellat, Sax.in adjetto mandato Eletforal,

/äb'a,'ævn )2

Oromnutg meger De8 Ber(egen8, u/i:

&

Sin CaU'

SDie Advocaten follet aud) offtmable nur bie bloffen. über(idten

n fe&en. produciregit, Dierieil abet:

1[3 üqüi'

dem

?5lanquet qn ftatt ber 2Bodmadit i

(Xxx)z

9

ais

£ PART,MH.— SECT. Vlli. .ADV—POCATUS IquiüSTIFic;NbA

&i

ví6 cítt gan acfdb

vlid Spun, (intemabl cín. ol 9Blanquet. Icíchtlid)

tienidt

€»n A&en fommett, umb au atberm eadett

míe mam roobl erfabremn

(

bat, bóflid) gebraucbt moerben Eatt, fo foll. Dieft$. bep

&traffe abatz

ídafft umb oerbofem feyi, unb eim ieber Advocat oDet

2in ialb feitt

tictíg geftellet Mandatum alsbalb ím Gitigange «6 &egens procu-

cirett, ad A&a [egetr ub (tt margine notirett,

5

- Citi

2. Advocatus in accerfendis fportulis folicitus effe debet,

qüïa fine

o at

harum exfolutione in fu

premo Appellat, judicio Sax, non -admiu;i lolef:.

juxt. ord. dppeli, Sax. Tit, bott Defl .Sþortuli; :

AQapa

betttt mah ín

ipgredi

- Syie Cvortult uno Geríditàaebübr foller allYiege cbe,

3Inmal

ber &adoe gu ber(c&en amnfdbet, bou bem spar

tbepen pter Dero-

(dud d

teit entrid)tet, ober bíe Advocateft (onffen au

erfegen uid)tsugequfen

Memor

vocrocil,

Et in alleg, Mandat. Elect, fub lit, B, ver/: Qinfäþe: Adpocat, & c.

40 AJ

in verb,

[at &Í

: que ebe fie anfa

ngen u fefett

bíe Gamóley umb trtbeilà- Geblibret

alábal» erlegett unb abtragett,

uttb obre bi. ifnennidt nadgefáriee

indicet,

attet voerberi Extat quoque aliud .

ben poec gu oerfeser oerf

htéfc. de dat,

QUi d

Mandatum Ele&orale voegen Griegung bet. Sporzu

?Drejben, beit 22, Cept. 1634« 22 Corpor. Sax.p. 866. ubi :

$f

9([8 voirb ifuen fant iib (onber8 Diermit ernftfíd) auf

e

riegt, bíeSpor-

tulett tttib anbere Gebüpr, vafür fie CAdvocatelt 1b

3imoáloe) 2antt

$lt

ebe ber 2l2

au bafftem fd

ul*íg fepty, tor eitter iePen Gadye ieberscit,

lánajten, ba einem ja

um

fag atnt 3erfeger gentadt, alébalb ober gutm

Wber 3Berboffem

folde Q3erbínberumgen Daram o

prfielett, bag et nict

C i

(ttads bargu. aclangem Éonmnte,

aláDetut nad) eerftoffeien Sepcendio;

DI

umb eíngebradbten &xdjiuB. G6 suentríditem,

- gu eeratebett,

upbbe:m lánget uight

if

Qu

$

3. Non audeat Advocatus pofitionem ex

charta prxlegere, fed 'in ca-

RY

lamum ea dictari debet, juxta -

gl

Ord. Appell, Sax. Tit. &ott vedotlicben Gínbrítderm, i» prin,

verb,

a& fotunfert Sofbraud) nad atie$ oot smuinbe ín bie Seber Serfeót

unp beromegen feín &rifftlider &a& angenont:

Citi

nb eingebradt,

ba£ mamn aus ber Cbarten didire, namnt

lia

men, nod berftattef voertert,

Cato]

aud) atcíd bie partbepen fíd

beffemt anber8 mit eittanber oergficben.

Eb Mandatum Eleli, Sax, de dat, 3. Mpril, iéog, p

n $Orbmumg

scgeri De8 QSerfegett8 i calce Ord, Appe

ïid?h';

llvat.f:bdlit. A. iM

m'dli 4

Corp. Sax,p, 6 o, ubi *

eie

VRR Go eeas,

[

|

APPELLATIONE ACCURATUS ET ciigc.:uwispgci'*usl SIT.

unbauber Gadieimn us

tdtlidy

Gíe (bie AdvocateiD) aud) Feine weitídweiffige

vhtbtttt

bíenlid)e &ejege, rmeber dictando ex Charta, rod) fp

nit (brifftlidper 28ct

f hu

", unbbem Acnei

nícbiebemn.

Et aiiud adhuc

Qlb (rtt

« einbtmge

Mandatum Blect, de dat, S

l

3

ve&bett, ben 19, 90 ug. 1642. bfe ttt»

-

j DroQQ

Pienlicben geitláufftiaFeiteti betreffenb p Ord, ddpe

r

pell. in Corp, Sax.pags $63- ubi :

juia fin

- Gin ieber (eitt recbtlích Gínbringen Gon9?tunbe aus í

n bíegeber at

bent bargu beniebniten Orf, unb bimuemn peren qeorbnetett 7.

Sagett ad

itti [oleF,

Licer tamen confignationem rerum $$

AQa pubiica beutlid) eitibrimgen 2c.

rmanih

ingredientium, vel memoriale habere

& hujusope in calamum dictare.

Wtl

cit. Tit, Ord, Appell, yon SRedbtiiden &inoringen: vert,

eitt furá Q3ergeíchtig Det

tgelaffen

íebod) í(t Dierhurd) níemanbe benontnmiett,

bor fíd) su babert.

Memorial, per tozpourfft fid) baraus ju erímner,

'!7?(1!, 5 h

4. Advocatus in Termino cum clientulis veleorum mandatariofe fi- $6

Alttt

ftat & ftatim in principio primx pofitionis nomina & cognomina eorum

indicet,

Extat hic

l

?

fütie

Ordinat. Proceff,

judic. Sax, Tit. 7, in princip, värb,

3Bd

d dut,

alter ijrer Glienten Sauffz unb gunabmem ,. fo mo

I)i berer bolt

yiuli

abon fie ficb fibreibet,

&uexprimiren,

-bc';ufer;b

Mandat, Eleit, Sax, pof?. Ord,

Appell, de dat. i. ddpril,iéoz., verb.

Y 9pot-

o at

Soaf ertlidien bíe Advocatett fíd mit Derfelber ClientcH pter 2intodlo

p d

ten ii Judicio bep unferr Gerídit& Secretario attgcorfte

4

& in allegat. Mandat, Elett, fab lit, B.

t J

(in ieber Advocat (olf afébalb anfaugs be8. Berfetens fetten fo 1605Í

r nit

rendit)

$e8 2imsaften8 Sauff» i? Sunabnten aufseícónen laffcit.

«, Abftineat Advocatus ab inani verbofitate & pro!

ixitate vel futili lo- $7

" »ifþt.

ibLit,B,ubi: pb

quacitate,juxta allegatum MandatumEle&orale f:

bie merica caufx fórmi:d, rutb, Furf,

) i

lei binfübro bentelbte Advocatern

"Eláriic unb ridytig obreunnages Gefbwis feüe

t nb einbriütqcit 2€.

Et Mandatum. Eletlorale de dat, 1$. d

;;pg, $4x,

pag. 468. verb,

ugu[t. 642 fn C4

"lf

Gitt ícber feitt vecbtlid) Sínbringen u

? Gefet obneunvicnftlide XBeit^

um

[áufftiateit umb Obfcuricdf &c. eínbríngen. —Exhibet nimiam Advo- $8

, o

catorum verbofitarem pro nota rabularum

Ziegler. in Rabulqt, cap, 19, ubi $.1,

du

äi.f bu-

yd

videbis Rabulas, cum ad forum venerint,mullo rerum pondere innixos ver

Iilc 4v

muidis & lapJantibus. difluere, linguamd

we eorum tam prodigam infrenemque

e9ni-

&if

(XXX)S |

'ï34 PART. 4114. SECT. VIil. ADV,(.)CA'AI'LIS..)!N jUSTIFICANDA

comperies, mt fluat fowper eftuetque « ollwvioneverborum teterrima, Huc þer.

59

tinet Advocatorum temeritas in proferendis allegationum plauftris cir-

G

ca notiffima etiam Brocardica.

Non quidem Advocatis interdicenda

i

eft allegatio jurium ,fed couducit interdum , unum vel alterum auto-

rem aut legem allegare; aft nihil prodeft fuperflua accumulatio allega-

tionum; qux naufeam facit judici Ata perlegenti, proceffum protrahit

:

& ftultitiam Advocati prodit,

doitt

Carpz. part, 1. Conft. i, Definit, 4.n, 4, f,

m

Petr, Caballus Refolut,eriminal, cent, 3. caf. 287. . 83.

tot

n

Simon, de Prat, inprogm, Tract. de ultim, volunt. interpret.m.22,

6o

6, Solita loquacitas, & incogitata garrulitas haud raro aníam dat,

M

ut iftiusmodi verborum funditores in convicia & cavillationes prorum-

hI

i

pant. Id enim folenne eft caufidicis quibusdam, . ut, cum non füppe-

j

tat, quod ad caufam dicendam faciat, probris & criminationibus folia

impleant , nimirum, ut xgre faciant adverfario firmioribus probationie

h"

bus innitenti, & viros fe prftitiffe clientulis füis per(vafum faciant,

Ziegler, in Rabulifl, cap, 21. B le-

Carpzov , part, t, confh , Def, iv ubi n, 4, feribit :

t

Vi

Nil hodie familiarius atque jucundius Advocatis & caufidicis eft, cum

commiffarum fibi liium infirmitatem rationibus fatis munire non pof-

fint, quod vel in collitigatorem, vel in ipfum etiam judicem convician-

T

do, cavillando, objurgando, maledicendo proc

-

j

acius & ef-&cnatigs in:

vehantur,

Job. Petr, 4la däi Advocat, G' | Canfid. Cbiijï,f p.I 24 0XeFC, f

üti,vero & hxc protervitas nota rabularum eft, -

$

61

fi

Ziegl. cit, cap, 21,

fjl

$

ta in quavis Proceffus parte & inprim

:

is circa juüiücgtionem appellati-

onis fub poena interdi&ta,

Ordin, Appell, Sax, Tit. ott vecotliden Ginbriger »e/ 9man

i

— foll aud)c. verb,

Gipnberlid) aber. (oU nram fid) aller fbímpflden, fpóttifdem umb

Gbren vübrigen 9Gorte entbaltem, unb ba eimiger Advocat pber part

itt eittieit Doet Dert anbermn spurct biermieber banbelt, ber foll tiacb 3Bez

fintuig, voíe obeit i Situl oon berr Advocaten bermtelbet, íti Gtraff

ä

oerürtbeilet, utib bí8 Domibimt untadiagíg einbradyt werber.

65

7, Tenetur Ap

W

pellans prima die Termini juftificationis primam pgl

Qtioncm 'a,bfolvcre

per

EE nen d

NDA

——

: LAPBELLATION;; Accuxz&i*us ET CIRCUMSPECTUS SIT,

E

- M pet

per Ord, Appell, Tit. bsnüï'ed)tücben Ls'inïarin:gen) perb, .

Jatltiscirz

8 foll auc) mít folchen G6

nterdicenda

en afebalb ben Qfag; fo ítt ber Citatiqn

Q'Um auto.

beftimmmt, ber 2Infang gentacbt.

Atio allea-

