& non obligat,

i

Mevtus p, , decif. 19.m. 3.

If

compareat ? quamvis alias citatio illegitima & infufficiens, pe

r com- 37;

paritionem citati non exci

l- l, ö. l.-f. de'fc,r'.-

pientis , conyg1idetur.

Gail, lib. obf g g.

Um;

Mynfing. cent. 2, obf. 1. m, 4.

(tea

Mafcard,concl, 294. . 11,

NU

Mevits p. $, decif 60, m, 4,

Brunnem.in P

roceff.

2, (p)

& civf!. *ei:zp. i. ".4

PART. I,

;y[o

(p) In Saxonia Ele&orali per Or4, j4. recegn. d. z. 4. $.4. Judex, qui in requ—i:

fitis infinuationis negligentiam admifit, aut in citatione fpatiu

m legitimum

(cíus

haud conceffit, non folum amiffione fportularum,

ob terminum nulliter pra.

fixum, multatur,

fed & comparenti parti expenfas extrajudiciales, item hono-

ipfo

rarium pro fententia praftitum & mercedem nuntii jurati,

ba$ lirtbel- Gefo

N

utnb 33otber z £obrt,

tvenm butcdp biefe negligenz ein leere$ interlocut veraníaf

fet tvitb,

(j .

ex propriis exfolvere tenetur, in que per fententiam fimul condene

nandus eft. Attamen licet ei, fi defe&um citationis ante terminum animade

vertat, novum prafigere terminum, aut prafixum prorogare, atque hoc modo

negligentie poinam declinare, Cetezum quod ad effc&tum citationis attinet,

f

€x

44

PART.L SECT, IV. Quip. Ab VOCATO $1MUL

PARFISI

n

3

SECTIO

IV.

til

P

QUID À DVOCATO: SIMUL

MANDATARII VICES SUS l"INE'NTI

OBSERVANDUM SIT

SUMMARIA

Q

G

2 Az!wcdtm f mul Mandatarü vices

n Nonmzllz Ad ji;äjiantzdm Mdndz:ti

Jubire pwq/i

referunt Q6 ) certas claufulas.

f

16, De clazg/ula cum libera, *

2, In curüs pro*umcmlzäu.c certi Manda-

£avitvel Procuratores f[usit confhitutt,

17, Clau[ulz de rato quid operatur 2

Q

3. Maudatarius debet. effe ^ legitimo

1$, De claufula. mdemn:tatls,

lab

ab

mandato inftuttus.

9. De claufula Lautxoms hypothe-

4 Mandati requifita y guomm (1)

cariz,

I

- Nomen: conflituentis, .

2o, De claufula bona fide'& fmc

j In Mandato baredum mentio ]ïe-

- dolo,

u

at, Mandató inferendus q? (6) locus,

N

ri debet, && quem in finem?

6, Cautela pro tutoribus & cumtar:þw.

annus & dies.-

b

7. Mandatum . continere ^ debet. (2)

Neceffaria eft (7) Subrcrlptxo

mandanns

Nomen Procuratortis, ,

$. Plures Procuratores mon. cenfentur

23. ($) Sigillatio.

in folidum confiituti

24, Quibus modis mandatum fimitur?

9. Plures Syndici in folidum creati in-

25, (1)) Revocatione

zelliguntur,

26, (2) Morte. Mandantis,

10, ?y'dndatum comprebendere debet

27. LUAtAIHT.

(3) Nomen adrerf[arit.

29. (3) Morte Procuratoris.

it.(4) Nomen judicis & M;:gf/ämtm.

29. Limitatur

12. ($) Caufam, ad quam confHtutus,

3o. Formula Mandatt.

23j. Quenam . [peciale spandatum re-

3. Aéorimn valet. fine /iwfcr:ptmne

quirint s 2

mulieris.

32 Limitatur

(

14. (Que fpeciale mandatum non ex-

d

pojumz ,

3. De Syndicatu,

Quin

ex d. Ord. J«d, recogn, adhuc monendum eft, citatione quidem produci cffec-

tum prævenuoms & litis pendentiæ, fed cundem iterum cef*äre, quando poftea

libelus, ut ineptus rejicitur.

Sed interrupta femel per citationem

a jJudice

competente fa&tam przfcriptione, libellus, canquam ineptus, poftinodum re-

JeS& - $dade um — dua u d vdS

je&us nihil nocet. 4. O. Z, R. Zic. $. $. 4

-—

CMANDATARII VIGCES S(LISTINV,EN"I';I»O'B*SERKVANDU.MWSIT. A$

n

Uin Advocatus fimul officium Mandatarii, in caufa fibi demanda-

nullum eft dubium; quod tamen limitatur in cu- ?

X ta, fubire queats

rüs provincialibus Saxon

icis, ubi certi. Mandatarii vel Procuratores,

9iedlpe, funt conftituti,

quibus negotia in judicio tra&anda a litigan-

tibus de

mandari debent, nec admittuntur excrane.i? qui inx nu'fnerum

lfrqcurato

rum haud fünt recepti,

- Ord, Cur. Provincial, Lipfienf. fab. Rubr,

9siebtel "IP)-Oc,gtrdt;ore:

feyi, umb woíe fie fíc battein fotler, aud) wer borbíee

- fem Gerídote teoett ntag

i

.

*

inc. Vitte

"

b.

»

Tir, 981l DelE Procurdtorft,

item Ordin, Cur. Prov

xtraneus, jure ac poteftate fübftituendi fibi conceífa, alium;

Quamvis e

ex numero

eorum, qui ordinarii in curia habentur Procuratores, fub-

itti

ftituere poffit,

4

Carpz, t

n Proceff, Tit. $. dirt. 15 . ag

nomine alcerius a

gere velit, fedulo perpend

ere necefíe

"

Quisquis ergo

haber, ut mand

abfoluto,

ato fit iqftru&us legitimo, omnibusque fuis requi(itis

the-

Carpz, didt, Arl, 1. B. j2.

H

um primum €

t Nome& & cognomen Conflituentis 4

(

Ét horum requifitor

vel Mandantis, ut appareat, an fit perfona

legalis, quz perfonam ftandi in

In

foro Saxonico etiam h;eredum mentio fieri

U5

judicio habet (a).

þde- T

tandam vea[[umtionem litis,

bet, gd evi

Mandat. fpecial, Ele&t, Saxon. de A. 15, im

&Qrp. jfur.x Saxo

n;m

Y

*iptyio

? $42.

Refolut. Gravam, Tit,

Bon jufirie-Ciadyen, $. um neum

sebentben àc.

j

j

Carpz, in. Proceff. Tit, 6. dbrt. 4. n. g1. féq,

eCL. 2« cAp. 1l

Stryck, de mu.tel. contr, neceff. .S.

3

$o

a-

(a)&Nihil àutem refert,

five nomen mandantis in ipfo mandato exprimatur, five,

ut fieri folet, propria manu in

fine fübfcriptum fit, ita tameri, ut. extenfum fe

ad fübfcriptionem referat

hoc modo :c&cp. &rbesz

| lïtzterfcï)rieöen;r.

Qrd, jad. Sax, Tit. 7. m -

Eptione

gud. Sax, vecogn. Tit. 7. S. 1. claufulam pro beredibus in mane

(b) Attamen Ord.

datis remittit, verbis:

unb folfen bie 93olfmacptem, megen unnótbiger ub

, tvénn ouc) gleicb 3. G. bie

über(Iüfige

v Solennitefet nicbt gefocbten, fonbern

barinnen ausbricdi

SSenennung oerer G

rbet unb. Grbnebmen.

icb. nicbt entbal-

ee

fen, feinesiseges Dov

ungulánglic) gebalten merbem. Mortuo mandante, fe-

intra menfes tres, jure Saxonico vero

Ts

cundum Ree, Jrpperzs de a. 1654. $. 99.

bharedes defun&i principalis fui nomi-

ol

intra Termizum Saxontcum mandatarius

! judice

nare & A&is inferere, feque refpe&

u heredum de novo legitimare debet, ita

de 4. 1655.

n

tamen, ut mtcrea proceffum continuare queat, Mazd. El, Sax.

46

PART. I. SECT. IV. -';Qu ID Apv O-C-A*.'IL'O SIMUL:'

3

Ó Caveant autem zateres & curatores, ne in a&toriis fuorum hxreduni

Ó

mentionem faciant, & hoc modo propria bona obligent; fed füb alle-

m

gatione bonorum pupillorum vel minorum fe omnia fervaturos pro-

ü

mittant.

Berlich. p. 1. Decif. 19, 14. 1.

D

Schulz, in Proceff. cap, 12. , 17.

Sic etiam Senatus vel Univerfitas inftrumentum Syndicatus non ad hz:

I

7 Jredes, fed ad fucceffores extendit.

II, In Mandato exprimendum eft

H

Nomen Procuratoris conflituti, & quidem nomen & cognomen; nec re-

I

fert, an unus vel plures conftituti, idemque feparatim an conjun&tim,

m 1

$ Cum vero Procuratores fimul conftituantur, in folidum dati non in-

telliguntur, fed pro parte tantum, hoc eft, ut alter

purevs n

non pofíit,

C. fi duo, X, de Procurat. n 6.

gl. L. in pluribus,

j)

ibique Bar. 6 Bald. ff. de Procur.

pto

Secus eft, fi verba (utrumque ipforum) adjiciantur, quz interpretati-

Pl'c

onem obtinent, ut quilibet ipforum intelligatur in folidum conttitu

gm

Myhefing. cent. 1 obf. 47.

-t-us,

-

)

9 Sic etiam, fi plures Sysdici conftituti, finguli in folidum creati viden

t

tur, etiamfi in in(trumento non expreffur.

E

dMlex. in 1, 1. $ 4. ff, quod cujus c. univ, nom,

X

W'efenbec. in parat, ff, ad b.l.n.y.

Mafcard. de prob,concl.1215, (c)

)

10 ML. Nomez advérfarii, five unus five plures fint; hocque omiffo, me-

fi

lior legitimatio cum refufione expenfarum injungi folet,.

etiam

Disquirit

j)

Ruland. de Commff. p. 1. lib. g.c, g. m. 4.

lüt

an valeat Legitimatio, fi adverfario debitus non attribuatur honor?

W

Il V. Nomen judiis & Magifiratus, coram quo caufa tra&anda.

Q

C, accedente i0. X. de Procurat,

I2 V, Exprimenda caz/2, ad quam confítitutus,

C.10, X, de Procurat.

1

i

& qg.i'dem per enumerationem omnium Íeu potiorum a&uum judiciae

lium,

Dus

(c) Jure 074. 74. Sax. re&ogn, Tit. 7. S. j. hon attenditur diftin&tio, utrum pro-

cüratores plures eomjmmétim, an conjunétims (j feparariz? conítituti fint, ]ta

enim ibi fancitum: $fBentt bie 9Soffma

bt gmeerr ober mebrern sugleicb ertpei-

let vvorben , mógaen fie entmbeber

jufanimem, ober audp einer tinter ibnen af2

[citt unb abfonberfic) erfibeitten, (ie feyn alei

d im ber S3ollmocpt. (cpiecbtere

bing$, ober famt unb fonbers conftituiret.

MïAN"D?ATA RII VICES SUSTINENTI OBSERV A )V:DkuM: SIT, 47

Flïum'.«

Et quia nonnulla fünt;. quz fpeciale expoftunt: mandatum,.

mandato generali non expediri poffünt. — Sic fpeciale requirit manda-

ä'

tum; 1) Reaffumptio & renunciatio Proceflus, 2

I3

Cothm. Vol. 3. Refp. 6. n- i,

) Novatio, de qua

3) Recognitio documentorum,

4) Przftatio: cautionis de rato,

$)

Delatio, relatio & acceptatio cujusvis juramenti.

6) Oblatio ad ju-

randum. 7) Remiílio & relaxatio juramenti, quando fubditi vel mi-

t

[2

niftri, in caufa fuorum Dominorum,. in teftimonium producuntur,

mentt bíe Hnterfbanem ibrer Spficpt evlafiert vwerber.

*

d

in integrum»

8) Re&itutio

[«

k ur. ibi Gloff.t€ Dd C.

n

etiam per procur.im integr.l.

3. $ ul

4 26, f. de minorib,

Mev; p. g. d. 2701 1, 4.

9) Detitio dilationis tertiz & quartz,

.30) Si procurator documenta:

pro editis habere velit. 1 Transa&dio. 12) Cau(à compromiffi, . 13)

Itl

Prxítatio cautionis pro reconventione & expenfis.

I4) Remiffio pi-

I

gnoris, vel caffatio hypothecx.

15) Petitio Arrefti,

16) Executio;

reditatis,.

17) Allegatio impedimenti non faQiz. comparitionis,.

18) Aditio hz-

dl«

19) Alienatio,.

Brunnem. in ljié-de Procurat..

20) Donatio;

N

Mev. ad Tus Lubecenf. p, 3. T. 6. drt. Ij, W. 22;

zi) Poteftas fübítituendi, & (übítitutione

D

falibus & matrimonio contrahendo..

mrevocandi, — z1) In fpon-

Mevius: part, g. decif. zi.

i

itit

23) Solutio dotis, quam exigit pater nomine filiz, 24) Recep

tio þfd-

lutionis & quietatio, zj )Subfcriptio nominis principalis, be$ Sprincíe

yals 9tabmen gt unter(doreibert. — 26 Citationes recipiendi: facultas,

or!

citationes q13timebrnivim.

Dn. Zipffel in Tract. 9ott 9Gechfeb SBricfett, p. . auo.

17) Prorogatio judicis, 28) Stipulatio judicatum folvi. Et ut paucis:

dicam, in omnibus illis cafibus requiritur fpeciale mandatum, in qui-

|cid

bus magnum verfatur przjudiciunr.

um

Vid, Carpz. in Proceff. Tit. g, Mrr. z n.14,.

Nicol. in Proceff part. 1, cap. 7. n. ig..

Fqæ

! pm-

Ia

Zanger, de Except. p, 2. cap. g. n3j»

t

Color. de Proceff. Exec. p, 2, v 2»

l M

jut

Sinyck.

E PART;I' SECT' VIV" QI-JID ADV*OCAT() sxmug

: Stryk. de caut. contr, neceff, SeXt, 2. cap.u. $.3.. (d)

H

H

Et minime zquiparatur mand

a

ato fpeciali, quando nonnulli claufülam

u

fübjiciunt: - 9[üe baSjeníge at fDum, bas atud) ;eít Dcfottber mandat

bebarff, (o bíerben ausgebrudt fepr (oll, — Vel: SDaf ber Gebolimády

tíate alle basjentge tpium unb Daubelm folle, voas ber Sprimcipal, wertt

er feloft augegem, verríd)ten Fa unb ntag. — Ha claufülz non fuffici-

unt in iis punctis, quzx ex füa natura fpeciale mandatum exigunt, cum

Zg

femper incertum, an dominus hoc volui(fet agere, licet potuiffet.

Stryk, cit, loc, 6 $. 4.

H

I4 Econtra fpeciale mandatum non expofc

it: I) Praftatio gvaralndæ.

Carpz,in Procef,

-

n

1?!9)-. Aït,Z,??, 53*

l

2) Litis conteftatio,

Carpz, d, l, n, $0,

J

Mynfing, cent, 4, obf, 9p.

3) Proteflatio, 4) Supplicatio, $) Accufatio contumaciz. 6) Liquidatio

expenfarum.

Quomodo autem Mandatarius fibi, ratione expenfía-

qu

rum & damni, informatione Mandati profpicere poífit, exhibet

lo

- Stryk. de caut,contr,nec, Se&, 2, cap, u, $, 22,

7) Probatio. Nam qui poteftatem agendi concedit ,

comprehendit po;

d

tefítatem probandi, quia fine probatione tota a&io effet inanis; adeo-

que probatio non in przjudicium, fed in falutem mandantis vergat, &

W

omhia infunt mandato, fine quibus effettum hab£re nequit,

lai

Mer, ad Tus Lubecenf, p« 3, Tit, 6,

rt, lzy,' 8, 7,1

8) Leuteratio & Appellatio,

Carpz, in Proceff. T, 17. rt, 2. 9, tj.

p

T

9) Leuterationis & Appellationis profecutio & juftificatio,

Carpz, Tit, g, drt, i, n 6gomsque 76, ^

hv

10) Conclufiq in-cauía , vel'auditio f»cïpatcntiæ,

Myn-

(d) Quoniam tamen ufüs föri adm-odum,i,ncertus efít circa aQhus, fpeciale man-

datum requirentes, nec fervat regulam , indeque difficulrates fuborte haud le-

e

ves, a&u aliquo non expreffo, lites fubinde implicarunt. |Orimatiene Sax. El

bo

Recogn. Tit, 7. $. 2. cavetur, ut impofterum mandatum, in quo unus atque altcr

a&us, fpeciale mandatum requirens , fit expreffus, fubjun&ta claufula gencrali,

ba& ber Gepollmaácbtige alle A&us, bie cim Special-Mandat evferbern, ober Def

(

m

Principal felóff vevridbten mód)te ober fónte, cxpedirei folte, fufficiat ad omnes

a&us, exceptis fequentibus: puta, faemltare tranfigends fnper canfa. primcipalr,

Dut

venunctandilii o caüjïe,jz:r.;z;inmtor:;m praflationem vemitteudi, juramenya pro

la

praffitis, documenta pro editis (j vecoguitts, coptas pro originalibus aguofcendt,

st ( pecumam, praterquam expärzþzs», r&cipiencii loce princspalzs 2 ab oäligaiio-

('

ne delitorem per apocham lberands. — hi funt attus, qui jure Z. Or4, recogz. a

procuratore expediri nequeunt, nifi in fpecie illi mandato fint inferti.

(

p

MANDATARII VICES SUSTINENTI OBSERVANDUM s:f. 49

Mynfing, cent, 4, obf. gg.

P

u) Produàio documentorum, & nu

llibi requiritur fþcCiale man.flatum,'

3*

dat

ubi non metuendum prajudicium,

My

Carpz, d, Art, 2, n, 57, in f

atf

X/I. Ad fubftantiam Mandati etiam nonnu

lli ref'c«:runt* aliquas claufulaä: 16

äbi

(1) Claufülam cwz Libera, Q et aud) eíner meprern Gemalt benótbic

at

get, mill d) ibnr biefelbe, cum omnibus claufulis folitis, confvetis &

neceffariis, & quidem ewz Libera, aufaetragen utib gegeben Dabett, Ve-

rum neutiqg

uam ad mandati fubfiftentiam neceflaria eft þa;c glaufglæ,

Nicol, in Proceff. p.t. cap. 7,n. 26.

nec fufcit, ubi fpeciali mandato opus eft,

Carpz, p.1, confl . 17, def. 41 9. 7.

dt, p. 3. decif. 207.n,19. [é4q,

Stryck,de caut, contr. neceff, fetl, 2, cap, u, . 4.

Mafcard, concl, 135. n.10, fe2,

Itío

nfa-

quamvis contrarium ftatuat

Schueidew. ad V, y. J. de interdict m 1q7,

lnterim

o

Carpz. in Proceff. T.$, Mv t ". $4.

de0«

claufülam 'hanc utiliter apponi vult , ad hoc, ut via exclufioni unius

vel alterius Articuli expreffe haud nominati przcidatur.

(2). Claufu-

I7

ij X

lam de rato, five promi(lionem rati ac grati:

9,8a8 mieitt Sebpll:

ntiádbtiger bey biefer &ade tbumn unb Danpelit, voirb, will (d) bor ge»

nefnt paltem, al$ menti íd9 felbft getDbatt, Quam quidem multi non

prxcife requirunt ad fübftantiandum mandatum, cum ratibabitionis pro-

mifio omni mandato tacite infit; (e) fed cleufamlam rari exprefle infe-

rendam effe mandato plurimi afferunt,

Carpz, Tit, y. Art- 1, n.77. fe4.

W^efenb.in paratit.ff. de Procurat. n,7,

Myt-

e

Nicol.in Proceff. cit. cap. 7. n. 2g.

: fati

eamque ad hoc utilem judicant, -ne poftea dominus excipere V;ä'leät! fé

u le

hoc in fpecie procuratori non mandaffe.

m p

3

Stryck, cit. cap, it. M 6.

u ak('f

^3) Claufülam zsdemnitatis : Qd) Gerfpredye meínen 9rmmualballentbal

IS

mcf.ïhï

bt (cbablog su Daltemt3 : quam minime neceffariam judico,

Nam vi

w

omuo

mandati jam tum ipíe principalis ad indemnitatem obligatur, cum con-

md[faif!,

traria mandati a&tione mandatario fatis confultum.

ul Pfa

(Thónnik, Civil.)

(G)

Stryck;

jj

tf i

O«9 Ex qua ratione etiam Ord. 744d, Sax, Recogm, d.þt. 7. $. 7. non finit manda-

tum impugnari propterea, quod cla?ü'ulayfi, &£r4ti, in eo non fit .adfcriptat

jo0 - PART.I. SECT. -IV.f QüID AVDVO—CA'TO* SIMUL

&

Stryck. cit, Fcap. l, 5.6.

:

39 (4) Claufülam cauionmis. bypothbecarie z - Mftb

bi.efeäï ben æ;r

pfáubumnq

Ci

r

meíner $oaabe unb O3ermógens, fo vícl Díeryu vonnótbei.

Nechzc

neceffaria eft ad fubfiftentiam mandati, cum nulla le

^

Carpz, d. 4, 1.m. gi.

ge rgquiratur.

fü

Nihilominus utilis eft Procuratori, ut eo promtius expehfas in execu-

tionem maridati factas repetere

f

expenfis judicialibus teneatur,

poffit, imprimis cum mandatarius pro

n

Ord. Proce[f jud, T. 7.in fim.

(

Cxterum vi illius claufulz procuratori competit a&io reàlis in bonis

Va

mandantis obxrati, adeo, ut,

tu

propter hypothecam, aliis creditoribus

chirographariis fit prxferendus,

y

Brunnem in Proceff. ciu. cap. 1. n. 76.

m

Et hanc utilitatem quoque adverfario tribuit

r

Stryck, cit. cap,ii. . 7. C£)

NI

20 (5 Claufül

am Zona fide & fine dolo : 9(e8 frentidh, (onber arge eift

r

unb Gefebrüe. — Haxc verba important, dolum & fraudem abefle de-

bere.

^

u

L flipulatio ifta,$. fiquis. de P. O. L £g.

Otr

Carpz.p.2 confd. 18. def. 3. 0. p«

4? P,S.

vacanea funt;

-

- Sed fuper

Vid, Webner.'Obferv. Pratt, lit, T. rubric, &tettlí

p 4b

d bt Cääefgb'tbc

(

quia delus in qvolibet contradtu cenfetur exclufus.

L6o, $. 4 ff mandat,

24 (65 Mandato' inferendus eft /ecus, atque anmus, & dier,.

l

€4p, fin. X, de: Procurati

Q

Schbulz. ProcefT c, u m. 43,

n

Carpz, cit. Adrt.a p i0g.- (g

fac

22 7) Sdiiri

tio mandanris pro. validitate mandati neceffaría eft.

N

Ord; Proctff judic. Tit.7.$. Syie Maudata 6t

It

Et qui fcribere nefcit, mandætum:e-*per Ngtar'iumz confici curet, Non

eqqi-

fj

(f) Hodie cumper Ord, 3zd. Szx, rcgagn; DDPT 5 4 omhibus hypothecig bos«

norum: generolibus ommis vis; juris realisfit derogataz patet, nullum: dari hu-

jus claufule ufüum. ld vero ead. Ordizaz, Ts5. 7« $. 4 in folatium procurato4

(

rum & Advocatorum provifum eft, bag ibnem st 96

ablung ibver Gebibrem,

atb fe gleicb vor 9(usg

ang ber' Cacbe vort tgrmin. j

i1 termin, 9ermittelft be;

execution perbolffen: werbetr foll.

gg)f- Non tamen his em.

il

"

a gþaf,. D(/P' K 5.6" [

ílis mzændatutþ rejiciänch:ïï ef'c,.viQ E, M:nc&.ea,'ïr:. fä')nbpr..

*

d

MANpATARu v:cgs *SuSTIN'ENTx ogäEIiVANDu

M 'SIT;. $1

equidem neceffe eft, ut folenne inftrumentum confiöiatur; fed fuffi-

L

cit, fi Notarius nomen mandantis & fuum ipfius fübftribat, addita

«

mentione, mandantem literarum effe ignarum. — Statuit

Brunnem, in Proceff. eivil, cap,t,n,76,

fubfcriptionem non efle neceffariam, íi mandans totum mandatum

manu fua fcripferit; fed hoc in'foro noftro non procedit, ubi lex füb-

u

fcriptionem pro eflentia requirit,

"Carpz,in Procejf. Tit, g. Art 1,1, 90.

Optimum vero íis, qui fcribere ignorant, evitandarum litium fuper

NS

validitate mandati, remedium eft, ut procurator ad A&ta conftitua-

us

tur, fcilicet mandans, przfente parte, dicat in judicio, fe hunc velle

procuratorem füum con(titutum & petat, ut hoc a&tis inferatur, hoc

modo: 3ei[ Sldgern felbjt, biefer Sprocef fortyufegem, unb allett

aericbtfiden Serminen i. Sperfort bepsuropobriei, befchtverlich fallem

pürffte, wolle er biermit gegentbdrfigen N, ím biefer Gadbe, au feíttett

(s

Procuratorem, cum omnibus, imprimis libera, & promifítione de ra-

]e

to, Deftellet, uttb bertert AGis gtr inferiret gebetem Daber, — Quo fa&o,

nullo ulterius mandato ad illam caufam peragendam opus habet, fed

omnia, qux ad Proceffum fpeQant,. libere

Stryck, cit, cap, n, V, u.

peragere poteft Procurator,

Carpz, f[ape ciz, dirt, 1,2. 14, féq,. (b))

"

(8) Sigillatio mandati non. omittenda,

23

juxta SproceOrbnumg z. Z

Zanger,de Except.p. 2,cap. $,. 26,

Berlich, p, 1. concl, 12,, 70, ft44.

Quod limitatur, fi mandans figillum non habeat ad manus vel plane

nullum, tum enim vel judicialiter, vel a Notario mandatum confici

faciat, de quo fupra, . Vel alieno figillo mandatum fignari curet, hac

fubícriptione; linb meil idb fcitt &iegel Dabe, fo Dat N. N, auf mteítt

SBegebtett, feitr Ciegel allbier aufgebriudf.

Vel omittat figillatio-

nem, & apponat fuo nomini hxc verba :

vort

&t 9yangel meines spetp

f'cæbafftä.k

qm

G z

: Carpz,

b

- (h) 0r4. 7»4, de./rc*cagn. H*. 7. $. ^ de. mandatis eorum, qui fcribere nefciunt

hu

ita difpoinit: Siejenigett aber,

fe tc8 Cobreibens unerfabren, folfen, tvie ofe

rato'

ne bem einem ieben fvep ffepet,

por bem Sidter,

po bie Cade anbargig,

)fb"l

ober aucb vor einent anbern Gericpte, fic) megen í

brer. Gepollmacbtigten erz

iM

Harem, ub barüber etne Regiftratur verfertigern ,

Obet atb vor . eíttemm INota-

rio unb jtocpen Seuger, ein Atteftat baruber unter bie Oiollmadpt. ausftelien

rl

a1eit.

3

-

$2

PART. L. SECT. IV. Quip .ADVOCATO sIMUL

Carpz. d. Art. i n. g6.

Stryck, d, cap. u,$. 9.

;

It

Pbilipp, ad Ord, Proce[f. Tit.7. C'anf 4, 6. (1)

In mandatis Regum & Drincipum, vel etiam magiftratus, folam fi g:ïh

V

appofitionem, fine fubícriptione, füfficere autumant nonnulli,

Zanger. de Except, p. 2. cap. $.9,123»

pf

Berlicb, p.t concl,14. n. $3.

W^fenb,in parat. ff Quod cujusque uniperfnomine n, 6.

Menocb. de A. 7.

. caf. g. n, .

i

Sed ftylus hodiernus aliud introduxit, ubi in curiis Saxomc:s, in man-

MU

*e

datis Principum , Comitum & Baronum, przter figilla, etiam fübícri-

ptiones Secretariorum , & fimilium. officialium, fi Domini ipfi fubfcri-

bere nolint, requiruntur.

*

Scbulz, in Proceff. B. 2, cap. u. i, 46.

1)

Ordin, Div. Elect. Mug. de A, 15 76,

quam citat. Zang. d. cap,g. n. a7.

Mo

Inftrumentum Syndicatus, civitatis figneto confirmatum Fub['cnberæ

lii

folet Conful regens,

Multo minus ergo figillum privati, cujus auto-

titas tanta non eft, quam publicorum, ine fubfcr:pnone fufficit $; quod

quidem propugnat

Mev.p. 2. decif. 6o,

l

Sicuti ergo ex jam didiis clarefcit, quz ad mmndatum legitimum re-

24 quiruntur ; ita nunc videndum, 'quibus modis mandatum fimatm « Id

25 quod variis modis contingit.

Et quidem 47 Revocatiane,

$. recfe quoque 7. de maudato.

(

sbique Schueidew. n, 1.

tam expref/z, qux. vel documentis & literis, vel teftibus probatur

Mafcard.de Prob. concl| t016,m. q. &T 1g,

quam zacitz, veluti fi quis alium Procuracorem ccmüxcmc.

Mafc, d. 1,n, z3.

:i;

Menoch, de Praf.lib. 2, Pref. 36. 2. 15

(l

Falli, ubi afía mers confticuentis apparet, qux íà dubío prxfümitur,

& inde colligitur, fi adus, qui in caufam Mandati venit, cotrnuni-

cata ütriusque opera vel con(ilio gerendus$ velfi príimus Mandata-

rius, poft (ecundx con(titutionem, volente domino, de eaidem re qua-

dam adlíuc agit.

Mev.

Y

F

[

(1) ÍIn Ord. 3e4, $ax, Recagn. N . 5 ^. remittitur plane !übüglllatloms necef-

fitas, verbis: JJber ancp um De$millen, baf fíe entieber aar nibt, eber mit

pi

einem veröogenen Stabmert beffegeft, moenn fíe nur ber Principal e:gcnþaubxg

li

[

anterfepricoen, feinesmeges vor ungulanglico gebaltet. voeyben,

i

í

MANDATARII VICES SUSTINENTI OBSERVANDUM SIT. $3

st

Mev.p, $. Detif. 37.

Itemque, orta inimicitia inter mandacanum & prmcxpalcm,præfumztus

ma.ndau xevocatio 5.

F

1

Menacb, d, , s. 24..

ili

vel quando dominus 1p(c in judicio cnmparet, animo non a(ífiftendi

procuratori, fed actus judiciales in perfonam propriam concipiendo.

Mafc. d, L n,32, (k5

Notandum tamen , qued révocatio fieu debeat s Fr6 adhuc inte2ra;

quandó nimirum nondum coepit mandatatii intereffe3. inde poft litem

Conteftatam , per quam Procurator dominus litisfit, fine jufta caufa

t

Ti-

vél'caufx cognitione, non admittitur révocatio.

Schóneidzw, d. l. n, 2,

ts

Majt, cit, concl, ior&, m 29.. (IV-

X

2) Exfplrat mandátum morte Mandantis;

26

L.fe defüntlus ff, de Procur L neandatum C. m4mzl4tz.

Modo res adhuc integra fit j quam hmlzaucmem, cum muftls adhuc a7

alxx&, exponunt

ett

E

ito

Schbneidew. ad d. S. vetfe quoqzæ j' nj

M;z]ä;zm! 4. l n.7. fegq.

od

- Mehocb, ctt, praf. 36. 9,32. féqar,

a8

3) Mors Procuratoris mandatum folvu:.

Scbaeidow. p. l m g,

|fe

Mafc, d. l. n, 10s

B.

Ubl

r

(k) Taflta h'—ec mandzxn revocat:o, que ex dsfooütwne mp $, de Procurat,in 6t0,

fieri cenfetur, qmndo Principalis dicto modo ipfe comparet, in OrZ. je4, &ax,

vecogn. 11* 7. $. y. non attendi jubetur, ita, ut, mandato tradito aut fübfituti-

ene facta, fi poftea principalis vel mandatarius, qui fubftitutionem fecit, una

alterave vice ipfe compareat, aut in fcriptis ahqmd ad'a&a referat, hoc ipfo

mandatum . aut fübítitutio, etiam prote&atwne omiffa, haud. cenfeatur effe re-

Yocáta..

(I) Imo vero;in Ord, jed/ Sax. reczgz., d. ?. 7. $. 4. conftitutum eft, ut ante fini-

tam ca,ufam neque mandatario , qui eam füfcepit, mandato renunciare, neque

ituty

prmcxpah, qui füb alius JUdlClS jurisdi&tione cft,. citra novi mandatarn conih-

yutP

tutionem , mandatum revocare liccat absque 3u&a caufa a judice cognita.

At^

Quodfi mandatum: de fa&o revocatum, aut ia procuratore renuntiatum fit,,

nihilofecius mandatario infinuatur citatio cum effectu. condemnationis Ptinci-

u-

palis-in: contumaciam.

Interea mandatarius eft principali fuo ad indemnita-

Met.

tem obligatus, & preterea ob neghgentxam admiflàm pro re nata a praxi &

procuratoris officio fufpendendus, aliave poena coércendus eft, — Vicisfim in fo-

necef

latium procuratoribus conceditur, ut pro fingulis T'erminis, of terminett gur

termineit, honorarium petere., licet caufa nondum finia, & per executionem:

48

a principali obtinere poflint;

$4

PART. i. .SECT. IV. Quip ApvoCATO SIMUL..

.',

29 lUbi limitat, quando mandatum fa&'ut-n eft fub expreHïohe'nomi

proprii, fecus; i fub expre(Tione alicujus dignitatis vel officii,

»

nig

D

Subjungam fuüccintctam formulam Mandati pro: a&tore ; que tam

en

facile, paucis mutatis, ad ufum rei adhiberi poteft, & quidem cafüs vel

ab

a&us fpeciale mandatum p

þ-fcentes, cum claufulis neceffariis certe üti-

at

libus exhibentem.

j

3o GE Gb N. N. ge[»e,Rth biefeä,xbor itid), meine Grüen ub (Srbs

y» ucbinert, N. eolle 9vadot unb Gemalt, Da er ín meüner, oot

lii

bent 2intt Gbeniió, míber Die Giemeinen au N. N, N. angeftellfett

Sedot$«Gade, unb beswwegen überreidbten &lage, bey allen unb íee

I61

beit Sermíttem teittetivegemn erfdyeinen, meíne Seotbourfrt, nad) r2

eef

beífioumg Derer Ouecbte, Denbacbtett, cautionem rati angelobett , Be5

weif fübreimt, juramenta de- & referireft , acceptiretit, remittirett, pber

Cir

pro praftitis baltem, ad juramentum offeriretz, documenta recognofci-

€oní

ret, aud) berer edition Degebrem, ínaleíd)em pro editis & recognitis

fubf

balfeit, copias pro originalibus recognofcirett, compromittiret, tranfi-

eeft

girem, Dett Sorocefi reaffumirett, liti & caufx renuncirett, reftitutionem

in integrum ftudeti, dilationes, qud) beretm bíe ate umnb 4tfe bittei , exe-

cution boll(ttecem [affert, citationes attieDmmemn, nteitien Stabmer u

terídreiber, Gelb empfattger, barüber quittirem, unp alles, as mnit

kq

per(onfid) u tbui pbgelegeri eerridbten. folle, voie (cb benm befagteim

us

nteiten 2ümbalo bíergu, aud) ad cafus non expreffos, & fpeciale man-

datum requirentes, fo qut, a[8 todtet fíe Dbíer ausgebrudet umb smar

cum clauf(ulis folitis & neceffariis, imprimis rati, grati, libera , fuübítitu-

endi unum v*l plures, fubftitutionem revocandi , & talem poteftatem

in alios transferendi, toties quoties, indemnitatis, fub hypotheca bono-

ü

rum, bebolimácdotiget babemn will.

3illes freufíc (onber (öäeff:brbe.

A&. N.' Delt 14. Novþ. 1696,

(L. S)

N.N.

I

Ex prxcedente formula facile A&orium & Syndicatum (m) compo-

nere poteft Le&or.

Debet enim A&torium (n) & Syndicatus eadem

ä

0

requiüta continere, quz mandatum procuratorium,

! Carpz.

Á

(m) Itemque fübftitutionmh, quz breviffimis. vezbis I)Otäi]r concipi,nec opus eft,

t

.utomnia, que in mandato fpeciali continentur, in fubftitutione repetantur,

m

fed fufficiens eft. claufula generalis: bag bevr Sfffterz2[nivalbt: alfe basjenige,

fü

10a$ ber Procurator principalis permtóge ber erDaltenen 9Gollma

u

vervicoten fónne, unternebmer, tbun unb verrichtemn folle.

et Atþun umb

E

fn

(n) Id fingulare in Saxonia noftra;, quod tutores & Gur.a(torcsþ.tamï ante, quam

1 PO

n

Oi ü

du

dcces o a RR At

n CU a

T

r

E

"

H

V fci* S'sus "F'; NENTI 0 B s n RV AN DuM | S I

: Carpz, inProcc[f, Tit; y, Mrt a, n. 20; €9 Mrt, RE G.

De A&orio notandum, quod inutile fit, illud fimul à muliere fübfcribi,

s

quamwis operari videatur, ut mulier tànto fortius ad ratihabitionem

191

ab A&ore geftorum obftringatut ;- attàmen de neceffitate ne

ll«

quaquam

fabfcriptio Curzndx requiricar;

fubfcriptum & figillatum.

fed fubü&ï;'AQorium 3 folo Surawre

. - Ord. Praceff. jadie, Tir. Sp.wài

n

Ui

Carpz, cif. 4."' f. 72,."44)',1»((&))

—

3

t

Limitatur tamen in mátre liberorum fuorum.

tutuc'e, fi horum normi-

3

ne in judicio: experiatür, tu

v

þnc""ejïäi:ü rïïa.tri'ä' möïïöriþïio in AGorio ne-

&

ceffaria. judicatur.

Bu

« Canpz,

Ti Ar*fï,: À.A, 96 x liä'.rq P R. 94;

Tj

Circa Syedicatumi tenendüm, dum nimirüm. Syndicus extrajudicialiter

33

Íci«

eonítituatur, uti communiter An.pagis ac villis fieri folec, quod tunc

H

ltis

fübfcriptio omaium incolarum;

j

jl«

!vel '!'i;ïtfmf najoris eorum partis, ne-

;æfl"e, fit.

"

nerm

W. eyämä zn pm;z?', f,

quod c

Á

*

U

'zz;'äæä upiyer[., nqnz,, U"um, 6,.

&

Schulz, im Proceff, p, i, cap, nj m,ig.

A

Carpz. d. Tit, g. Mrt. g. m 3.

At

Et quia inter plutes in univerfitate obligatio 'eft divifa, tenetur Synpdi-

yt

fháfle

€us ad fa;js;iatignemz pro reconventione & expenfis, nifi finguli confti-

eiidoL.

tué&rr-

gt

Pþoi*c"- liteim. conteft. .

Xttd-

etiam in-a&orio a þ&þmis & tutoribus fimul dato & fub-

aCCf

Ícripto ,

ores, conftituunt: 074. j244. Fer. ?. 9. $. 2. A&orium vero a folo

tutore, aut curatore datum, morte ejus, aut finita tutela,.

jono*

vel cura exfpirat:

Qrd, 7.. rec, £. p. $ s.

Pater vi patrie poteftatis impüberibus vel minoribus íuis

que

conftituit- a&ores, nifi

idli curatorem. Ípecialem habean

t: 0. . 5 R. 7.9: $. 7. Si

pupillo vel minori: plures: conttituti fünt tutorcs vel cu

ratores, fiquidem omnes:

in folidum, fingu

li a&orio fübícribere debent, nifi per

icalum im mora, aut alia.

oN'

caufa judici probata-adfit: Sin autem. divi

fim-& ad certas caufas. dati fünt , in-

caufis fibi demandatis. quilibet re&e: folus

ompo

'AGorenr conftituit; .O. T. $. R. d. ],

eadetm

(0) Per difpofitionom Or4izaz. J*4d. $. rec, t. £. 6. 1.

Curatori pro Curanda, vel

marito pro uxore, faltem in aCtib

us fpeciale mandatum haud requirentibus

ACorem conftituere licet..

Ceterum notabilis eft differentia inter aCtorium

(

LL

àfomina cum Curatore, &

intera&orium a folo curatore datum & fübfcri-

W&

ptum, quod illud non habea

tur pro extin&o, licet curator vita deinceps de-

: Cmntur'

fun&us fit, aut cura fe abdic

averit,

aut foemina eumr dimiferit; hoc vero, mor-

N

tuo Cüratore, aut finito ejus offic

io ftatim expiret: Quod vero di&um eft,

tW n

aCtorium a foeminà cum curátore

fübfcriptum non amplius extingui morte vel

finito officio curatoris, id ita capi

endnm eft, ut foemine fit facultas liberà cum

curjtore recens conítituto alium

aCtorem, reli&o- priore, conflituendi. 774.

f*ï'

quï"

Om'f j^"4, S, rec, d, z, g, $. 3- Serb,

iebocb bleibet. biefev frey1c.

$6

PART, L. SECT, V, Quowopo. À DVOGATUS

tuentes beneficio divifionis renunciaverint; .quam cautclam con?e

mendant

Carpz. Tit. 9. ÁArt, $. f $3.

Berlichb. p. 1. concl, 20, , 39, (p)

PAHLRBS OR

SECTIO V.

QUOMODO ADVOCATUS

IN TERMINO SE GERAT.

SUMMARIA..

L. Coshpm-itio perfonalis

fítionis mahdd::)m egbii:ere eene-

-qazmda necef-

B7

.

faria ?

4

a. Qua bora partes i

2 Termino com-

$9. Perfone fan guine juntla fub cauti-

one rati admittuntur.

parere debent ?

10. Cautio rati quomodo praflanda? -

g. Comiparitio ante. boram pomeridia-

nam non eft nece[[2ria?

n, Confortes litis fub cautione rati d-

4, Limitatur,

enittuntur, & quinam funt?

12, Minüime duo trespve pro unioerfitates

y. Amicabilis comp

0/1'120 4 judice fua-

denda efr.

g. Per. literas. mandamis — defettus.

Í

6, Pofitiones Advocati viva voce pro-

mandati non fuppletur.

t

14, Limitatur,

ponere debenz, non in fcriptise

7, Limttatur.

i, Cbarta blanca, ?Blatiqoet, non

jigpp!et defectum mandati

£. Mandatarius in exerdio prime po-

|46, n

p m

;7. omnia illo titulo de procuratoribus

)

Ordizatio fjudic, Sax, vec. d-- f. 7.

difpofita ad Sy

'

,

ndicos eorumque conftitutionem applicat:

in Syndicatu vero in

[e] G.PPSICQT, omnes,

quorum intereft , decenter effe, con-

fpecie requirit, ut ex e

E]

tes, majorem-

vocatos, & minimmum d

uas tertias, 210e9 Sorittbeil fuifle. praefen

flitutionem confenfiffe. Renunciatio vero beneficii

que ex iis partem in. con

ceffaria, Neque Syndicatus inftrumentum

excuffionis & divi&onis non eft ne

vim fuam amittit, licet omnes,

qui 1llu

d confecerunt, mortüi fint aut bona eo-

etiam omifía claufula /zeceffórsm, bever Stadp:

rum in alios poffeffores translata,

fontnieit.

Sicuüi vero Univerfit:

wes per Syndicos, ita in pofterum perfone

univerfitatem non con

ftituentes, tie üfr

et, Qferbtter, Coffaten, Sinterfafz

luresve iandatarios comparere tenentur;

(én umb bergleidbem per unum, p

d. $. 7

m

IN T;ERMINO sx—: GER'AT&'.'

"

