lariter enim appellatio in notoriis non operatur effedum fufpenfivum,

fed tantum devolutivum;

Lancellot, cit, limir, 9. m. 3, in fin,

ScAcc, d limit, 4, . g1

Mer, p. 1. decif. 259. , g,

XIX, In caufis minimi momentinon admitti volunt appellationem

aC

per autb. niff breviores C, de feutent, experiul. recttand.

que

Altbuf. Jurpr. Roman, lib, 2, cap. 32, verf.a forte quoque p,m. 287.

Brunnem, Proceff, ciuil c 28.9.22,

Maranr. (pec;part, 6, AG, z. n, 3ti.

30

ndo,

quia non expedit publicz utilitati, uc admittatur appellatio, in qua plus I17

expenditur, quam fit valor totius caufz,

vd

Scacc, de Appel[ quafl, 17. limit, 40, n, 2, uli n,4, & fea,.

declarat, quxnam caufía dicatur minima, vid, etiam

Renueman, de transmiff, Attor, c. 4. $. 2,n,2,

Attamenin omnibus negotiis tam majoribus, quam minimis , appella- i

tioncs effeadmi(fibiles, propugnat

Ba/ald de Appell, c,7, .1, p. 371. feq,

ia

fic datur appellatio etiam circarem minimam, obeveniens przjudicium;

Jimnnem. in f l. u,de jumdz& , 2,

licet

lu

(lii) 3

E

458 PART Il. SECT. IV NoN. CONVENIT PROBO ADVOCATO

y pH

licet fit leve,

Menoch, de A, 7. Q.caf, u n, a,

loera

'O'

a. fi famz periculum concernat & ;udxcxum fit famefum,

Mev. p, 3. Decif, 255,

ininime etiam procedit, quoad effe&um devolutivum, : quia ad hunc

effe&tum admittitur appellatio a fentenua modicz fummz,

AMite

ócacc, cit, limit, 40, , 16. . .

19 XX,Contratransadtionem non datur appellatw,

fiqi

/

Mev, p, 3. decif, 259.

nam judicis officio incumbit, omni modo curare& echere, ut transa&xs

ftetur,

ficte:

l,i6, C, de mznmö?

eger

pj

xzu Limitatur 1. hac regula, fi ;ufta transa&xonem impugnandx ratio repe.

rlatur,

l. 12, C, de transatt,

4

Mer, cit. decif, 259. tn fin.

terdi

2. alatiori transa&tionis interpretatione, velextenfione appellatur-

I

Brunnem,in f l 4.,3,

4. fi alia caufa veniat in judxcuum, aliave dxfputctur quzxítio, ac de qua

transattum,

Mev, p. 4. Decif. 209 n. 2.

die

4. fialias perfonas tangat appellatio, fub transacto non comprehenfas

Me». jam, di£t., decif. 209. 1. 3,

It

J2I

XXI, A re judicata nonappellatur,

l1. C, qua fent. fin, provoc,

- 4

Mev. p, 4. ecif, 394. . 1

nam exceptio rei judicatz eítlitis fimtæ,

L, 1. ff. de re jud. c, 1, de Læ.contq/ï :2 ó,

Pruchbmann,conf, 19. 9. ug. Vol. 2,

W

eique ftandum eft, finem controverfatium ponentx,

l, j' defentent, 8 ve judic,

hinc exalbonigrum, &denigro album facere dicitur;

Menocb, deprafumpt, lib, 2, praf 67. m. 49,

Mundius conf. 4.n, , f2q, Vol. 2,

Nihilominus contra eam, vel fententiam ad exceptionem rei ;uducatæ pro-

122 nunciatam, appellatio permiffa eft, r, fi alia caufaà veniat in ;udxmum,

N

quam de qua judicatum.

L $.L 7. $. 4. ff deexcept.ret;ud

Brunnem, ad l. 12, ff ad exbibend. n,2,

Lanceliot, de attentat, part, 2, €, . limit, 28, n",tL fea,

l

"8

LY

Á

ATO

IN OMNIi CAUSA ';rst;'zius MOMENTO .AD . APPELLATIONIS &C, :

439

v, g. fitantum de debito ;üdicatum, poítea vero doceatur, quodin calcu-

lo erratum fit, non obftante re judicata, er

t

ror corrigitqtr, :

Mer,p. 4, decif, 300, ; 2,

Hete, Hluflr, quaff. 20. n.'z4,,/?q.pdrz", A

d butc

Brunnem,in C,l, 2, n, 2, dere judic

4, fitertius contrarem judicatam infürgat, cujus eXemplum ponit

Mer, p. 3. decif, 285.

fiquidem fententia inter alios lata aliis non prxjudicat,

£0t, tit, C.rés int.Al a,

«

insa i

, 1. ff. de except,vei. jud,

ficres judicata ratione fratris fratri non nocet, licet illefüb cautione rati

egerit, quia admiffio cum cautione rati conjun&tz perfonz abfenti non

D repe.

prajudicat,

Brunnem,in C,l, i quibus resjud, mon nocet,

4. Exobtentu vel fub praxtextuinftrumentorum noviter repïertorum, in-

terdumrefpe&tu perfonar

um& cauiärüm resjudicata per appellationem

retractari poteft,

Brunnem, adff, L,yg, dere judic.hn, 3, 6 in C, l,

4, eod, n 3,

6 qui

Fathin, controv, c, y1, $2 53, ubi prolixe,

Sfort, Oddus deveftit, inintegr, quafl,72, Art. 5,

Bacbov, ad Treutl, Vol, 2, Difp. 23 tb g, lit. D. ubi nervofe,

fs

dico exrefpedu caufarum & períonarum ; nam regulariter obtentu in-

ftrumentorum pofítea repertorum fententia refcindi ne

quit,

116 L 35 . ff. dere jud,

jam. cit. Dd, allegat. loc,

XXILA

ftatuto, vel contraftatutum, non datur appellatio,

Scacc, d, Mdppell, quafi,i7, limit, 20,n, 1.

123

Tabor. Decif, 12,7,7,

Brederod, de A4ppeli, part. 1. col, g22, lit. , -

nam zquiparantur ultimis voluntatibus,

D4

Cravet,conf, ult.n,12.

Menocb, de A. 7, Q. caf 185. , a.

& vim legis habent,

Bart, in l. 1,infrn. F. de bon,poff,

Mev, ad 3us Lubecenf, lib, 1, tit, 1, Mrt. 2, ". $,

pn.

um

Reftringitur tamen Regula ad ftatuta generalia,

l, fin. $, 1. f de Mppell. recip, c,

i2$

quia nobis 32. X, de AAppell,

AbBet, decif, 32.m, 16,

Marant,in [pec. p 6 Mél, 2,2,349,

nzfm I,quando ügtucg funt particularia, & gravamen aliquod certis per-

V'go

-

fonis,

P n

-440 . PART. II. SECT. IV. Nox CQNV«E&iT PR&BOH ADVOCATO

aY

fonis, aut qux perfonarum refpe&um habent ,

inferunt, appellandi via patet,

| collregivism ac gorpmïibu;

ergon

d, 1, $ foleat ff quand, appell.

peüatï

Tholoff. de Appell. lib, 2,c, 22, , 4

i

at

Scacc, cit, limit, 20. n,4.

2, appellaturaítatuto iniquo & a fententia ex vigore

ejuslata,

fi ag

Ruginell, de appell, S. 2. c,3,,889,

Mev, p, 3. decif 15 4,n. 6,

:

M

DOf

vel fiinprzjudicium alicujus vergat,

Mev, p. f, dectf. 171 n. ult,

nam iniquitas, feu injuftitia ftatut

m nunqmm tranfit ia rem judicatam,

Btqi

nec excluditunquam petitionem retra&tationis,

ram

Me». fupr, cit, art,2, n. 59. fe493.& Decif. 387.

dub

^

app

Zaunfchliffer, Antin. Mevian, variat, 24,

L!

4. A ftatuti interpretatione injufta vel incongrua, aut cj

us appl*icatione

wit

permitticur appellatio

Mev. p, 9. decif. 410, m, y,

t6pi

Rebuff,in l. quod jusfüt in pr

efat,n,i71, ff. de ve jua;ic.

puh

XXII. Cauíx Politicam ordinationem concernentes $p

din,

126

liceg- Gia»

tànt

| den, com

muniterreputantur nonappellabiles

per Receff. Imper, Ratisp, de 40 6s 4, $, 106, IGl

1

:

Dehelt canfes mandatorum G c,

n fn!ä)eäl bpn

W

Brunnem. Proceff, civ. cap. 29.n, i7,

qu

Martini Proceff. pag. 385 , m.122,

127 intelligendum hoceft de caufis politicis, ütta

libus, feu quatenus ordina-

ap

tionibus fuis comprehenduntur, &juxta eas exercentur,

Me», p, 3. Decif, 15 4.,14.

blicis infervit, vel Reipub!i&. ju-

128 Etdicitur caufa politica, qux ufibus pu

xta Ordinationes politicas vel commoda publica confülit, huc refpiciunt

verba in cit, Receff, Imper. SDaferm (olde &adye wiber (elbigem £ort$

peraebradote oernünfftige umb Dert Steids «Co

nfticutionett nídbt urngee

tiáfe Danbmerds

: unb anbere bergebradpte

redtmáfige Orbnumg

láufft, au XIbícbttei

butta be8 in beten eeído8: Conftitutionett fo Dod) ber»

botenen 9Luffreiberta,

uno C«edeltuma ter 9Xeífter unb Gefellem, unb

D

anberer Lungefegenbeitett àc.

Exhis verbis & quidem voc,. vernümnfftige

129 facilecolligendum, 1.)uta ftatutis Politiam concernentibus irrationabi-

libus, injuftis vel aliter improbis & noxiis appellationilocusfit, 2,) Nota-

bilia habentur verba in cit, Receff, twenmn &adjem, bíe ber. bey eitemt

Gtanb ín8genteit eimgefüfrter guter spolícen « Sunfft» unb Soatioé

Aocrdóz Oronumgen ambamnge 2(« ubi verba et:zgefüþ;et, betaeb

radt

indi-

&

ATO

M tritams

.IN OMNI CAUSA VEL EjUS MOMENTO AD APPELLATIONIS &C, 44

rporibus

indigitant ordinationes non modo conftitutas, fed etiam receptas, cum

ergo magjiítratus pro fuo arbitrio ord

,

pellatio conceditur

inationes iniquiusirrqgaf:, ab his ap-

per li. f. de appell,

nam paría funt non effelegem, &noneffereceptum, vel non in ufu, &

fi magi(tratus dixerit, effeinu(ü, pars verone

Ruginell. cit, V, 2,c, 2, , $91,

gaverit, appellans auditur,

3.) ubi non de ufibus publicis, fed dejure (ingulorum, quxftioeft, cauía

nondicitur politica, fedjuridica, & appellationem admittit;

Á

Beier, de Colleg, Opific, c« 19, $. 9. n. 1565. feqq.

(catam,

Et quoties 4.) extraordinationes politicas quxdam accedunt, ;;fb ifta-

rum (iniftra interpretatione & applicationealiquis gravatur, 6,) ubi res

dubia eft, & 7,) contra illas iniquum velinfolitum quidirrogatur, cunc

appellationi locus datur,

ficatíone

Mev, cit. decif, 15 4.p, 3

ubi notabiliter fubjungit, quod non queri habeant magiftratus, illis circa

regimen provincix vel civitatis ex appellationibus impedimenta injici &

publicascurasturbari? nameatenus, ut coníülant Reipublicz juxta Or-

dinationes Politicas, vel commoda publica in judicia non vocantur, fed

9;1:-6af

tantum, utinjuriamintulifle, arguuntur,

XXIV. A futuro g

I30

j t

tuunt Dd,

A

ravamine appellationem non da/ri, communiter (ta-

Marant, [pecul. p, 6. a& 2. m, 343. GE

quia gravamen eft appellationis unica caufa, & nondum gravatus fruftra

OLdins*

appeliat,

CAp.$0,Ut debitus X. de

"ppellat, ibique Francb, 4 2,9.9,

l, 1. ff. eod.

-/icäzia?

Scacc, de AMppell, quaft, g, m,94.

.

x

AMev, p, t, decif, 64, n, 1,

ïgi'c'xunt

&fquamvis

Lj

pri

appellatio non tantum gravamen prateritum & prxfens, fed

( Thónnik, Civil. P. IT.)

(Kkk)

& futue

MP

uj

(£) Secundum Ordrnat, 3»4, El. Sax.rec. z. 55. $. 7. in caufis Politicis & discipline,

qur

itemque fi a futuro gravamine appellatio fit interpofita, Judex a quo ex officio &

t, ul

ad fummum intra oGiduum Refutatorios dare fimulque expenfarum liquidatio-

nem, etiamfi appellationi fuerit renunciatum, (ut fupra ad SeZ, Z. 7 45 monitum

uftiyt

eft;) facere, Refolutionem fuperior absque communicatione regulariter imper-

jonabi

tiri, Appellantem ejusve Advocatum, reje&a Appellatione, s. 10, aut plus thal.

NI

multare & inferior expenfas multamque abfque mora exigere jubetur, rejectio-

titett

ni quoque claufula, de ulteriori Appellatione haud admittenda, bur(dj weitere8

Appelliren fíd) nicbt. irvem $u faffen, adjicienda eft.

Idem prorfus in ceteris

y

t

m

i

caufis -4ppellattonum Mandato Dtppoli&&aldenff notatis, quas fupra P. Z, Secz, 4,».

q. f" nora, recenfuimus, eodem loco difpofitum eft, -

indi-

IN

4iz PART.IH. SECT, IV. NoN CONVENIT PRObO ADYOCATO

& futurum devolvat, tamenidica demum verum eft, fi gravamen iítud

&

(icetie

futurum ab iisdem appellatis proveniat,

bent

Cotbmann, Vol.1. Refp, 30, . 4$. 45-1

132 limitant 1,fiadavertendum przjudicium de

futuro dirigatur appellatïd,'

cum futurum ex eo, quod fa&dtum vel decretum, certum eft, quiatam

dcit

in prxfenti gravameneft, quam quod imminet pro prxfenti habetur, cu-

ttibu

umeít, cum fufpe&um eft judicium;

qu exempl

Mey, cit, decif 64, m, g, 6.

&fi

fi

gravamen futurum ex prafenti originem habgns in appel

hocvenit, faciteo gravius

lafioigem ob

$catc, d, q. $. , Iig,

z,agravam

ine futuro irreparrabili appellationem lic

M&;

i

; c;re tradit

1

idem Scacc, d. l, n, tio, -

vid, Mev, p. $, decif. 4n.m. f,

fufþ

ru

nam ob difficultatem reparationis admittitur appellatio

Y

x;

Marant, (petul, p, 6, acd, 2, n, 3ot.

busdani traditur,

n piis caufis non admitti appellationem a qui

Bald, in repetit, l. 1. .5 2. in fen. C. d, SS, Ecclef, . -

t

Brunnem. in C,1,2.. Si pend. appell, tn fim,

qu

- Coler, de aliment, lib. 3. c t m g.

Mev. p, 7, dec, 393. inpr,

x

uli quidem boc. adhuc controverfum nec ubique veceptum. dieie

Tiraquell, deprivil, piar. caufar, privil, 53.

a

ubi illud ut dubium cogitandum relinquiz,

-

q.

Scacc. de Appell q, i7, limit, g,

fui

I ubi ratione

m excludendi appellationem circa pias cau

fas addit, ciuïa quod

pium eft, celerem executionem requirat, incaufis vero celerrimz expedi-

135 tionis appellationem non admitti, fupra di&tum fuit, notat etiam cau-

fam piam concerneretria, 1, circaalimenta,de quibus fupra, 2. circa ani-

mam, 3 circa perforias miferabiles.

Limitant hanc regulam & appella-

1 36

tionem permittunt, 1. quando füb obtentu pix caufz alteri injuria infer-

tur, fiquidem pietas non eftad cujusquam injuriam porrigenda,

li ibique &loff, C. de SS. Ecclef-

2, Si extendatur ultra eas caufas, qux dire&to & principaliter pietatem

continent, & tantum incidenter aut per confequentiam illas attingat, fi-

quidem füb prxtextu piz caufz juftitiz curfus nonimpediendus eft, cum

potius infigne pietatis opus, injuriam

.

patfis juítitix admi*ni&rgtione füb-

yenire;

$

Me», cit, dec, 303. P. 3.

a RS!OEï?a

137 JXXVI, Inter piascaulas refertur eau

Me»,

—— ag

ATO :

tUt

IN OMNI CAUSA VEL Ejus . MOMENTO AD APP,ELLATLONIS &c. 44;

ven iflud

Mev. p. $, decif 173. n. 2,

fic etiam dos &alimenta pari jure cenfentur, & ex eadem quitate de-

bentut;

pelhtio,

ag L frm. ff. de aliment, E cilar, lcgat,

quia tam

id. Mev p, 3. dec. 367, . 2,

tUt CU

Idcirco dos omnibus privilegiis gaudet, quz caufz piz & alimentorum 158

tribuuntur,

"

- Peregrinus dejur, fífci lib, £. tit, 2, n, 6.

inemoþ

& ficuti in his caufis nonconceditur appellatio, ita nec in caufa dotis;

Scacc, de Appell,quafl. i7, lim. 9. m. 3.

Afflit, deiif. 26t. m 1 verf. que autem,

Advertelimitationes füpra ub cauía pia & alimentorum addutas,

XXV !i, In caufa funerali vel fepulcurz non recipiturappellatio, ne r39

fufpen(a fepultura'foetore ex corporibus putrefcentibus exhalanteaér cor-

rumpatur,

Carpzov. j'uri:pr. Confift, lib, 2,tit. 24, def, 395

dicar,

Mev, de Arrefl, c. $, n. 226,

requitit ergo fepultura celeritatem, quz fine dilatione expeditur, circar4o

quam appellatio interdicta,

per. l.ult. ff. de appell. vecip.

Extendit hanc Regulam

I4f

Scace, quaft, 17, limit, 45'. 5, 2.

ad expenías infirmitatis, eamque procedere dicit tam contra infrmum,

uam contra hxredes infrmi, quia i(tz expenfx «quiparantur expenfis

funeralibus,

iquod

Alleg, Rebuff. de fent, provif. in praf. n. $9. & 96, cof. 7. Tom.t.

Interdum quoad fententias denegatur appellatio, fic

pedz-

, Nonappellatur a fententia interlocutoria dejure civili

142

7 (4U

XXVlll

a n

li, ff de appell. reeip,

d«

l, 14. C, dejud.

spcl

l.7. C, deappell, —

ínfer

l,ante fententiam C. quor. appell, non vecip,

Brunnem, ad l, z.. ff. de appell, recip.n. t,

Gail. lib, 1,0bf.130.

atem

Marant. Specul part, 6, aC?, 2,n. 292,

t f

Scacc, de Appellat. quafl . 17, limtt. 47, membr, t n, r,

eum

Cotbmann, Vol,3. Refp, 40, n. 66,

Jüb«

Webner. obférp. Pratt, Lit, I. voc, guflitia p. m. 236,4 & cent. g, obf.

44. ".5.

Umitatur hzcre

gula 1, fiinterlocutoria irreparabile dumnum contineat, 143

- (Kkk)a-

vel

Jie.

RE RE

i

E

444 PART. lI SEUT IV. NoN CONVENIT PROBO ÁDVOCATO

l

vel gravamen interlocutoriz effet talc,

quod non pofíit reparari pm ap-

pellattonem a de£initiva,

l. 2..f, de appell. vecip,

läögljäCdeAppell

|ter

Bicc. Colleg, drgent. ad tit f de Appell, recip tb, 4

Menoch. de A. 7, Q caf. 490, n,3.

aliel

quando autem ex interlocutoria gravamen infertur 1rreparabxlc, late ex-

ponunt& exemplis illuftrant

Pacian, de Probat, lib, 1,e, $,. 46, 47,

vbic

Lyncker, cent, 7, Decif, 691, n zned,

refert

Nicol, in Proceff, part. 2.€. 14,m, g.

verfa

Scac, cit limit. 47,n, $4,usque i6g,

joat

4tr. in Proceff. Hifor part, 1. c, 6, , 19 /2q.

quer

leat 2. fiinterlocutoria vim definitivx habet, quod fit, cum per eam

effet

definitur articulus, ex quo decifio totius caufx depcndct,

vel pe* quam

finitur officium judicis,

L. 9. C, defent. 68 int,omn, judic,

Befold. de Appellat £4p.7. 9- 7,

amp

Latas huc pertinentes exemplificationes habent

Jura

Scatc, cit, limit, 47, A m. 171,u1que 214.

4Ayr. d. cap. 6, n, 26. f2q.

g

Brunnem, in ff, 1,39, de mznarzäm- mgn t qmnque 3- f/2, € in Pro-

n

ceff, civil. c. 28 ,n. 2,

$j

Mev:gart, 2, Decif. zg5,

3. In foro Szxomco a quacunque interlocutoria,

& ab omni gravam:ne,

appellare licet,

U

Carpz. p, t conft, 12. def 10. 9. g, CR corg/! zo.äcf , 9, 44 G in Refþ,

u

lib. $, Refp. 127.n.3.

Coler, decif: 269, n, z, p, 2,

Rauchbar, p, 2.q, 6, n. g.

Zobel, p.1. diffir. jur. 41. m, g,

4.

Kecedunt hic Curia Liptienfis & W/itteberg,

di

jexta SObcr? Sof/Gericts- Dunung u Se:mxg, Tu äBmu

[

ib moie äeutwungen unb ?ippeliationen (tatt þaa

beit,

æsttteuberngcae.þnf Geridt$ Drbnung, Tit. S5on bet Seuæ

j

terutig.

4144 XXIX À fententia lata,

virtute juramenti delati præ[htx, non da.

4

tur appellatio.

d

s datoff, degurejur,

l, 12,

TO vt

TO

-II'NA OMNI CAUSA VEL &jUS MOMENTO AD APPELLATIOMS,&&. ^44g

pet p«

l, 12. . fedl juramento C. de reb, cred,

Marant,infpec, part, 6, aCL, 2.m, 321.

Brunnem, Proceff, civil, e, 28. 0. 184

Ex;enditur hoc ad. Juramentum remiffüm

«

45

Scb

Aet.

ad relatum

dewin, ad . $. Item fgufd pofiulante n de A&ion; ^.

liteer:

Nicol.in Proceff. part, 2, 6 12. n. 20,

*

Cacheran, Decif. 6t n, 2.3, 4, /a.

^*

ubi contrariis eorumque refolutione fe dele&at, qu

ia &adem ratio Ef"t in

referente, quxindeferente, nam & ipfe eligit hanc viam fponte, ut ad.

verfariiteftimonio & juramento caufa decidatur, cum liberum ipfi fuiffet

jurare, Judicemque & teítem in propria caufa effe, quaimnobrem de Se

queri, non de Judice debet, deinde certum eft jus jurandum hoc fpeciem

erem

efle cransactionis & majorem autoritatem hab

E

3

l, 2, ff-. de jurejur,

ere, quam res judic;;ta

* quim

Vid. Fachinai controverf. gur, 6, 23. lib, 1,

Brunnem, in C.l, z dereb, n 3i. feqq,

ampliatur porro in fententia lata contra eum, qui jurare non vult, nec

Juramentum referre,

cam habetur pro confeffo & convi&to, qui non

appellat,

Scacc, de Appell, quaft, 17h'mzt34 2.4,

t D.

item, etiamfi condemnatus vellet

per evidentiam rei probare contrarium

ejus, quod Juramento fübmiffum,

N

Serapbin. de Privileg, jurament, Privil, 102, limit, 2. num, 3.

fninf

Scacc. j4t, cit, lim,34. n,3,

Litnitatur Regula 1. quando

Judex rejicit legitimas ex;eptiones nolentis 146

: Rf/o

jurare,

Meier, Colleg. Argentorat, ad tit. Jf. de Appellat, recip, tb, 4,num.z7,

Hilliger, in Donell. Enucl, lib, 24, de puréjur, c, 3, li. E.

Carpzov. p,t, coft. i, def.7, $.

2. quando Judex ultra verba & mentem, aut ultrajuramenti ex jurecon:

dicionem aliquid ex eo infert,

feu effedum;jurisjurandi ultra id ipfüm ex-

tf

tendit,

W

Mev, p, 3. decþif 47. P. 6, decif. 279,

3.6 pars co

ntradicat delationi,

Nico!, d, cap, t2, p.2, in Proceff, n, 20.

hy

;

Befold, e Appell, cap. 7.$. 2, p, m. 307.

]i«

4. 1n Juramen:o neceffario five fuppletorio,

a Judice alteri ex litigantibus

delato;

Menecb, conf, -27, », 2j . lib, 5,

l

k) 3

( JMev,

n

IN

OCIA-.TIOA

?3—6 PART. lï. SECT IV. NON bf)svskxw | i'ROBioi ! Anv

/

pihilo!

Mev.p, t Decif. g, —

a matrimoniali, -

multi,

5,In fententia lata in cauf

a

Serapbin, cit. privil, 102, limit,1.2.8,

fiquidem fententia, lata in caufa matri

moni?li ; non tgad(it in rem j'uäïä

X

catam,

Scacc, de Appell. quaft. 12,n, $1, 68 cit. limit. 34,9.7. . 6, —

pie

&hinc, incaufa matrimoniali genera

liter gppellationem ,acïimitti, egre-

gig dxiïerit

celeberrimusMevius part, 2, deciff. 364 09 36g,

quia

147 XXX.Afententia Judicis, ex mandato Principislata, non datur ap-

tam !

P?PACiO, ;

Klock, de Cantribu?, 6,3,9.92.93 !

& Ícribit

fübi

Bart, in L1, $ quafitum eft, ff. de appell. ln. 6,

i

ftappellaria Refcripto Principis,

t

.Sinonpote

fíi

(per l1. f. a quib. app. non lic. )

Princïpiglata, quia quod

,

148 ergo neque a fente

ntia fecundum Refcriptum

hoc

Princeps confuluit eft Jus.

Intellige:;hog : fi Princeps e/x fe ipfo & pro-

busi

prio uot

u mandaverit,

Rugingü' de Appdl. ö. 2,€,42, ;?o :

od intelligas.

?4' ver/; biac nqtandum & gJ,- verf,

w

vet

fecus eft, fi adrelationem feu con

faltationem judicantis mandaverit &re-

tunc enim ata

li fententia poteft appellari,

fic

fcripferit,

ial

l1. n f de Appell.

Heig, p, 1. q.12. , 25,.

ll: lib. .2. CO 2. n,* Z'Eiqu.

Bu

Tholofan, d, Appe

CU

Donell. lhb, 28. c. .

Y

Brunnem,in ff. L.1, Appeli. m.7,

»

TY

deh

quia vi

detur potius provocari adverfus errorem ve

| tri;l;cjäm relatoris,

dverfüs fententiam Principis.-

Iv

quam [

Brunnem. in C, L t, de Appell, n. ig.

In

*

$

e

Scacc, de Appell. quaft. 16. limit. i, n,134»

f

ubiinfin, fubdit, quod appellans in ap

F

»ellatione exprim

ere debeat lrätïo;

falfum relationi infertu

m & omiffum verum

nem gravaminis, in quo

149 confiftat, Limitant hic, quando pars co

nfenfit relationi fad Principi,

fivetacite, a&u nimirum aliquo po(i

tivo ad copfen-

five expreffis verbis,

ne

fumtendente, v.g firelatio f

atpartibus prefentibus, fcientibus, tace

tibus & noncontradicentibus,

velficopiam reäationisþabuerit p &

reprobavit vel refutavit,

*

L

lizdit, t.n. 136, & 146,

V,g

Scac;, j4m. cit.

nihil-

X

ro

IN OMNI CAUSA VEL rjus MOMENTO AD APPELLATIONIS &c, 447

M ts

nihilominus etiam in hoc paffu appellationem permiffam effe contendunt

multi, imprimis fia fententia definitiva fecundum R efcriptum Principis

appelletur, de quibuslate

m judi«

Scacc, jam d, loc,n, 147. feqq,

XXXI. A fententia fuper defertion

e Appellationis lata appgl!ari n;onx- Iyö

poffe tradunt

ti, egre-

Ratuc.

bbar.part, 1, queft, 14, n, 14.

Garpz. in Proceff. tit. 18, Mrt, 2.n,29, AutoritAte CAp. 35, cum [rt Romä-

1

94 X, de Appellart,

itQr ap-

quia habetur ac fi non appellatum eflet, &

prior fententia in rem judica- 151

tam tranfierit,

Mev, p, Decif, 221,£p pr,

Marant, [pecul. part, &, AH 2, 2,188, -

!

fubinde etiam ratio hxceft, quod contumax nonappellet,

Brunnem,. in Proceff, civil, c. 28, n. 16,

fecus tamen effe videtur, ubi altera pars negat, appellationem effe defer- rcs

u quod

tam, nam fi judex defertam effe appellationem pronunciet, appellans

Y&pro-

hoc neget, forte quia vult deducere im

pedimenta üfing;ntia, cum qui-

bus in hoc paffa omnino audiendus,

( v

Majcard, de Probat, concl. i.

non poteft ipfi denegari appellatio, necjudexineo, quod adhuc contro:

verfum eft, fundamentum denegatz appellationis collocare non poteft:

rit&reä

fic etiam fi aliud prxter defertionis caufam in

tervenerit gravamen,

ita utnon a defertione videatur appellatum,

Carpz, d, l. n.35,

imo fi deferta fit appellatio, poteft tamen judex ex officio circa merita

cauíz inquirerein iis rebus, in quibus ex officio procedere poteft, & ubi

favor publicus vertitur, quia negligentia partis judicis officio nocere non

Stotiy

debet, ut fi de rationibus publicis, aut officio publico agatur, vel in

cau(íà matrimoniali, de beneficio Ecclefiaftico, decaufatributorum, vel

in vindicta criminis publici, in quibus cafibus judicem ob publicum inter-

effe appellationem profequi poffe refert

nati»

Brunnem. d, £,

vid, Raucbbar, cit, , 14, n 17,

3

rerurm

incipi;

Scacc, de Appell, quaft, r , liznit, q7, membr , 1,m.i$,

XXXII, A fententia fortis vel fortunz non admittitur appellatio;

pl

153

;gcen-

Alibuf. in Turispr, Rom, lib. 2. c.32, verf, a forte quoque,

Marant, in [pecul, part. 6, A£1. 2, , 246,

[5

Scóneidewin, ad 9. quadam atliones 20, n. 66. 3. de 4G,

V,g. quandoin hzreditate divifio bonorum per fett:m fit; quia part

es'ïu'- Ij.

nihil

dicio

p

IN

448 'p*fAäT* Il, SECT. IV. NoN coNvseNiIT ':figdso 'Anlv'ocmu'"o-

——

dicio fo

r

fecus.

k

tis (eu fortunz fe fupponentes affumunt ipfam fortunam PF' avo

:

luntate divini numinis,

ng CC

Scacc, de Appell. quaft. 16 lim

it. Ó n

5

intellige tamen hanc regulam de forte licita & cafibus permiffis , ubi res

necelfitatis caufaad dirimendam controverüatg.gpmmüticur forti,

qüen

Scacc, jam d. m

Nicol, in Proce[f. p, 2, €, 12, 9. 19,

fic et

-& omne ma«

fon (

minimedeillicita, : quz bonaaufett, rixas patit, homicidia

lum, quzitide

^

&itur,

mlatentium rerum omina vel alias fup,cg.)('tirciorics cgmplef

X

; We.änkr.. 02]27'154:. VPM&, Lz':t,r vbcab; $0p8. :

: edscifidnenm

äppä

fic etiam fi non agitur de przjudiciotertii, & unaparspet

per fortem,

licecaltera non petat, dirimenda eft diffenfio per fortem,

Schneidew. ad $. Optionis legatum 23... g. de Legatis n y,.

(ic

ubifimultra&tat, quando lis forte dirimenda fit, & concludit »,7, quod

g

in dubiis fecundum leges ad fortes recurratur,

pe féd cum ambo ff de judic,

ii

16 fallit regul

a, fi ex fortisinfelicitateemergere

t intolerabilis deceptio vel

lefio enormis forte ultr

a dimidium jufti pretii, quo cafü pro reformatio-

ne officium Judicis implorari poteft,

a

ut divifio in melius reformetur,

Meier,tn Co

lleg. Argentor.4

4f de Appell,vecip.

tb, j P. 2,pe92. 1

Zobel. aifferent. jur , 42,2.6,7, part. t,

*

Scacc, delimit, 7, n.3,

li

157 XXXIL A poenx indictione non

datur appellatio ,. quatenüs ipfo jüre

&

imponitur,

1244 f. d V.8,-

Meier, tn, Collog, 4rgent,A

dtit, de Appell, /f "

Brunnem, Proceff. civil,c, 28 , m418,

þo?g,"o 7*

Tabor, Decif, 156. , 10,

Scacc, de Appel,

h

&aaliter fentiunt .

quaft, 17. limf't. 23.

158 De mul

v per la. C. de appellat,

Myn[ing . cent. 3, obf, 43.

Scacc, de Appell. quaft, 17. lim, 3, n. 9.

quia mul

ctx & poenx alia ratio elt,

h

per À. l 244. ff de V. S.

1;9 Reftringunt imprimis, fi condemnatus

dicat, vel injuftö fe mui&atuni,

vel immodi

ce, quo cafu appellationem admittunt

Brunnem,in d,l;25, C. de Appell. n. 4.

Scacc, de Appell, cit, qu, 17, limit. 474 membr. 1. n, 1$2,

fecus

—N

TO

— o

IN OMNI CAUSA VEL EjüuS MOMENTO AD APPELLATIONIS &C,

m

Qto vo

fecus fi ob contumaciam xrrogecur multa, vel mul&a funrogecur pa-

nz corporali,

Befold, de dppell, c,7, 5, dv:

W t&s

l

Mynfing. cit, loc,

quem reprehendit

Mindanus t Pracejy' Iib, 1. c.9,

n6 ma

fic etiam contra poenam & mul&am Advocatxs d:&atam appeuauom 16

non eít locus, fed defenfioni,

Omphe.

Aivin. Enutnc, 34. Tit, 3.

XXXIV. A decreto, quo creditori alienatio pignoris conceffa ; non r6í

fionem

appellacur;

l.ult. in fin. ff. de dppeli

Dm,

Brunnem. Proceff. ctvil, c, 28 n.18,

fic etiam a fententia lata ad adnprcendam pofísffionem pignoris dene. 162

7,guad

gatur appellatio, -

l, 3, C. de Pignor,

Scacc, de Appell, quaft. 17. limit,6, membr. 4, n g. 6f membr, g. n. $6,

tio vd

Inatio

XXXV.A taxatione Expenfarum non conceditur Appellatio,

163

l, 10, C. quand, prov, non eft nece[f,

h

Bart.in l, fin, not. 2,n, 2, C, quor, appell,uon vecip,

go sjll

Meier, Calleg. "trgent, ad tit, ff. de Mppell, tb, , m, wo.

Biccius in Colleg, Argent, ad ff. de Appell. rectp,tb, 4. n,6,

Limitatur, fi exprimatur quahtas exceflus taxatxoms, vel quod in nullis r64.

[ juré

cxpcnf s teneatut, .

Wurwmfer, obfervat, Pm& tit,24. 06/' 16 8, 2,

Scacc. de Appell quafh, i7. limit, , 9. 56.

Marant,in fp. part. G, aGt, 3. m, 22.

- Befold de Appell, c.8, $. 3. p.m.35o,

XXXVIL, A fententia de conficiendo inventarium non datur a

latio fufpenfiva,

ppel- 16;

Rebuff, de féntent. provif, avt,3, gloff. 2, , 1. Tom, t.

Rugincli, de Adppell, $. 2.€, 3,m.$08..

Scacc, de Appell. quafe, i. limit, 46.

XXXVII, A fententia de. demoliendo xdificatum pox't nunciatio- r66

nem non appellatur,

L 1 S fed fíis ff. denav, 0per. nunt.

Lancellot, de attent. p,3.6, 29 . m, 78, Tom, g.

tuy

Scacc, de Appell, q. 17. limir, 51

XXXIIX, A fententia, qua judex mandat caveride damno infeGto, de. 163

negatur appellatio, imprimisfires dilationem non recipiat, -

(X hónnik. Civil. P. JL)

(Lu

ecis

Pt

p st

I OM

490 PART li. SE(.JTa iV NON CONVENIT PROBO ADVOCATO v

g

etfi enim

yerl L ff. dedamn., zn/?ä?

Ruginell,de Appell. $.2, c 3.n zst

cujus (

Toatoni

Smcc de AppeHl, q. 17 , limit. ov ubiinfia, ad di j]ämzente: re/þandez.

Cxterum circa partes Proceffus, vel a&tus judiciarios haud raro litigan-

tes ad beneficium Appellationis mnf?ugxunt, quod tamen minime un-

XL,

diquaque conceffum, fic

168

X , A citàtione: valida non permxfï'a e(t apgcllauo,

qiae

. &cacc. de Appcllzzt. quaft.i7, lm 47. wem&r, :, n, j,

Bart.in l, 2, ff. m.12, de Appell, vecip.-

XLI

169.cum ex ea rcs judicata nafci-nequeat;.-

Stryck, Introduél, ad Prax. c, 4. $. 17.-

& gravamen forfan per excepcsonem tollx poü:t*,

tb rem

Mev.p, j Decif. 122, .

470 fi.tamen: citatio aliquid: m;uiäh & rmquxtatis hngt; tunc fit appellabdï*s

XL

& fic 1, quando quis citatur, qui fe nonefle citandum putat, nulli a&xom

pelat

ob 1d, quod injudicium deductum, fe obnoxium dlcens

-Guid. Papa de Appeäat quafh, 49, 9. 39..

XL

2. quandQ citatio coritinet nimis. brevem termmum, qm in tefusSa&on,

&ypell

eít fex feptxmanarum & 3. dierum --

X

Ientm

Befold. de Appell;c.7. $.. p. 301.

tlore ]

3. quando quis-citra caufam probabllem ]ubetur ['e in perfona fiftere füb

comminatione realis citationis;

-

Brünnuem. Proæy' 6p 6,28, 1. 22.42 Jïn.

Limi

— Lanfranc.de Orian, in Pradt. 6 a'e Appell 10.H, 62 63.

Mev. p, 4,decif, 9s n g

Es

a' qul

171 ubi, quod citatio perfonalis. mcommodi multum habeat & libertatem

u

per procuratorem comparendi,.quz alias litigantibus competit, adimat,

fic etiam 4, quando metus fubeft. judæem obnon factam comparitionem

in-contumaciam proceffurum c«comparitio autem 1pfr c:.taco;pencu ofa

3À

Vldetur, forte obimminens Arreítum,

f

idt;

Mev, p, 3 D cif 1 3, 0.3. 4.

$.quando quis citatur ad locum non tutum, v, g. propter mxm;cmgm,

flan

ls |

peüem &c,

Scacc, d membr., m. 21,

Me», p. 3. Dec, (52

vel ad locum inhoneftum, v, g, popinam,

Brunnem. ad f,l; 21, de Recept. m, 1g,

6, quando Judex citat edi&taliter extra cafum nece[T tatis,

Gail. lib. 1, 0bf 57,n.t..

Aboloffan,de d ppell, lib. g u1j 10.20,

etá

Áisss

m

v

1TO

I OMNE'/CAUSA VEL rz)us /MOMENTO AD APPEEL&TIONIS &c;

45'5*

etü enim edi&talis citatio infamiam non &roget , opinionem tamen ali- 172

cujus fugillat, dum plerumque decernitur coatra €os, qui bonx exilti-

fonda,

*

mationis non funt, ;velutí contrá-fugitivos &

ria

l?txtagycs,

t

hL lgan-

Mev, p. 4. deaf 36t. n 6,

"

Dime un

H

XL, A delatione juramenti non poteft

| appeHafi,

g

Tabor. Decif, i. n. 22,

quia eft executio admittendz probatxoms, aqu

a non datur appellauo, 174.

Serapbin, de privil, juram.priptl, toz, ". 67

:Scace, LA2 limit; 34.5,$,

XLI, AJurame:nco iniitem non appellatur,

r7y

Mar ant, [pec.p. 6, aC 2,m,339,.-

übz remittit ad limitationes Tafonisi s -

Reyger, Tbefaur., vocab, Appel[;zt'on ; PUR

pellabis

XLII, Contra produ&tionem tefhum in perpetuam rei memomm ap-

176

lLadioní

pellatlo non eft admilfibilis;

Jüvin, Enutciat. y. & é,tit, 27.

.

.....

"XLIII, Ab arrefto appellansnon audxtur' nam fi: hudobfervctur, &x77

S9A10n,

appellando liceret evadere, arreítorum remedia & beneficia nullius fo- 178

rent momenti, & inutiliterimponerentur; fecus atque intentio ea PIOE ci-

lere f

tiore ;uümæ executione introduxit & determmg.vm,,

Y

" MeU, in tr, de' Arrej/i €, 2L.2, 1.

*

Peck, de jur. ffflend, c,34.n.a.(g). —

antatur regula [* quando m;u(htua Arrefti apparEt,

179

Mev,jam d, l; h, 2, 89 Decifi s g.part, 7.

2. quando de exceffu Arrefti conftat , nam ad tollendum gravamen ex-

Ttatér

ceffus opus e(t appellatione gravatt

ld at

Gail, de Arreft, Imper , . w,n, 20.

10nefn

x Appellatlo circa Arreíta tantum vim devolutivam habet, non füfpen: 188

iculof

fivam: etfienim appellatio ab impofito arrefto ahquando locum habeat,

id tamen aliter accipiendum non eft,

luam ut, donec appellattoms in-

ftantia per fententiam finiatur,. arreftatus difcedere, aut res arreftatas

CICÍAIT)

ifta pcndente transferre non .débeat, -

Befold, conf, 226, n. 19,

Modefi, Piftor, Proceff, jur p.1,c, 19, , 12

XLIV, Ab inhibitione non admittenda. e& appellatlo,

ISt

Carpzov decif. 238

— Vangein Proceff, cap. 27, .52,

Schuet-

L5

« Kg) Arreito cum omne jus reale & præl.moms pér d. Jud, Sax. vec ts $, üt deroga-

tum, hecquafequuntur, in Saxonia noüsa ufu carent. :

«l

^2

PART, Il. SECT. IV. NoN coNVENIT PROBO. ÁDVOCATO

)

i

Scbnezdew. 4d Proagy' Flbtg. part 2.€Ap, l, mfmþ". 2, Seä-j. $. P—

?n $04

$« Q

Vzd Mandaium Eleölomle Jax, Je ddt. Dlmmlbtämlöa d. i$,

hjy

Febr, 1691, (h)

fic i

Eü enim inhibitio fpecies executionis,

38:.

quin

Mev, p, 6, Decif 217. n, 2,

a qua non appellatur, de quo infra, Et femper frivola eft hæc appella-

tio absque ullo gravamine interpofita ab eo, cu;us arbitrio relictum eft,

parere vel non, caufamque haud factz paritionis &j jura füa in termino

deducere, quod fi ergo inhibitionem inique decretam. vel ea nimisprope-

&«

ratum exiftimet, longe confültiuserit, ex claufula)uüxäcatonalllam in

fiff

curiaimpugnare, quam per remedium appellationis auxilium 1mplorare,

Carpz, in Proce[f, tit. 17, ddrt. 4,7,25,

183 Fallxt hxc Regula t. fi caufa concernat mtcrcffe publicum,

Mev, p.7. , decif. 187. 9. 2, p s. deif, ..

fed g

2. fialiquid duri & iniqui contineat inhibitio v. g. fi ahmentxs vel vi&u pri-

fCh,

vet, licet tantum virtualiter & confecutive comprehendat, quod ali-

lans

mentis carere poffit inhibitus, uti fi cuidam exercito artisinterdicatur,

Thina

Mev,p, 3. decif. 37. , 9. [eqq.

hilot

Beier. Adwmt rer. opifictal, 0.39-5 10,7,2303, 44

adr

