ié, du blzm?etm 4d cafus fpeciale

tantum . 4d libellum in. feriptis ob-

mandatum. requirentes , & man-

datum refort,

dantt prajudiciales, extendi queat ?

26. Fallit in curia provinci:zl)' Lipfienfi,

z. Adpocatus in fvonti/picio prima po-

27. QQue actor obfervat replicando?

fítionis nomina & cognomina clien.

24. Que triplicando, imprimis circa

tum . exprimere tenetur,

accufationem contumacia ?

1$, Nomen Mandatarii exprimere ne-

29. Officium 4ddvocati 4 parte vei con-

cue baud eft,

Jfiflit im exeipiendo &5* litem conte-

þcumta-

)j, Nec nomina tutorum . €8

ffando,

rum in caufa. pupilorum & smino-

30. eecufatio contumacia contra Adfo-

Vm,

YUm,

ao, dduocatus in diclando brevitatt

3t. Ultima pofitio rei eff.

l

fiudere dcbet.

32. Formula, quomodo. aWfor. prove-

at, Advocati debent. abflinere & nimia

CAE,

"

Legum & Dd. allegatione,

3. Quomodo reus exci;:it;

22. llt. €9' 4 comvitiandi licentía. &*

34. Replica déloris,

maledicendi temeritate,

x

3. Duplica Ret,

ten(f

36. Triplica AHoris,

2j.Que generaliter. obferyet Adyoca-

N

iutie

tus in. ditlando 2

37. Quadruplica Rei,

24, n partibus fomper feptiduum in-

38. Partes. tertia pofitioni renunciare

dulgendum ?

*

pofnt,

"H

li Mf«

2j. Alloris Advocatus provocando fe

39. Sententia,

)

I

N Termino Advocatus, qui vel mandatarii nomine, vel cum cliente n.i

W:e.

fe fiftit, quod ejus arbitrio commiffum, nifi in certis cafibus, ubi per-

jf/?äf/ï

fonalis comparitio ipfius principalis neceffaria eft, v. g. 1)in juramen-

ti przítatione, 2)Si ex literis cambialibus agatur. 3)$i debitor in in-

ftrumento obligationis perfonalem comparitionem promifit.

y, "

Vid. Oldendorp. in Encbir, Exc

ept,.tz't, Comparitionis per(onalis,

ií, t

/

(Thónnik. Civil)

p 27 Ca)

(HD

anté

garorbis

(a) Ia Saxonia Ele&orali hodie fecundum O4. js4, rec, . 1. $. . partes fub poe«

naà s. pluriumve thalerorum, ut in perfona compareant , ad tentandam amica-

ca'c cori

]

mj

chm"

bilem compofitionem, habita caufarum & perfonarum litigantium ratione, 'ci-

fici

tari debent a judice tam ordinario, quam delegato. Neque a perfonali com-

) Do*

pariiione aliter fe liberare queunt partes litigantes , quam fi legitima impedi-

n

n

bont &*

menta, judici equa vifa, quo referuntur itinera neceffria, adverfa valetudo,

]i

item fi a loco , ubi comparere debent, partes remotiffime abfint, doceant, aut

u

ad minimum in literis, addu&tis ejusmodi impedimentis, fefe excufent, eave lo-

rlbnïf

co jurisjurandi, a (&pbes ffatt, confirment:

gt

quo in cafu per procuratorem

| gm

0

at*

fufficienti mandato,

QY

ngn ad referendum tantum, - fed in fpecie ad amicabilem

€0Is

PART. I. SECT. V».V Quowopo ApvocATus

$8

änte omnia Aétuario comparitionem fignificare debet, qux non ad cer-

tam horam, nec ad. tempus antemeridianum eft adftridia 3 quamvis

4, communiter citationes ponant: gu tedter Srübe aU. erídyeinem,. Ex

uo nonnulli usque ad. horam quartam pomeridianam terminum du-

rare & poít hanc partem .comparentem non audiendam efle volunt.

Cui non fubícribos cum enim tota dies ceffa citato, fufficit, hunc com-

parere tali hora, ut a&tus ante noGtis tenebras expediri polfit,

Maranta in prax. verf. recte concipiatur citAtio, HUth, 66,) .

Arumaus lib, i, decif. i, m g.

I92 MF 2,F. 6.-; :

Carpz . p.1, Décif. 43. , 20, €$ in Proce|

5 Hinc cum accufatio contumaciz fuerit injecta contra eum , qui poft

horam quartàm comparuit;

cum fabjunéta proteftatione contra ejus

$Oa $3etlagter nod) aur 3citf

admi(fionem pronunciatum. memini :

oor ungebor(ant nídt au adfen, fonbern mif fetmem Ginbringen,

In aétu ta-

4 füdaers OBorwenben? ungead;tetnodimabl8 auulaffcrt.

men, qui ante meridiem expediri (olet, ut in prxftatione juramenti,

necefle eft, ut illi; quorum intereft, tempore antemcridiano compa-

reant,

Etício, reum, in termino ad jurandum, teítibus A&toris jam.

aatotiis-ft

tum juratis & examinatis, comparentem ipterro

[»]

iis, ad accu-

fationem contumacix ab a&ore faQam fuiffe prxclufam,(b) Intermino

praprimis officii judicis eft, . zzzcabilemm comp

ofttionem Ívadére $; quod.eo

magi

s obfervandum in caufis modici przjudicii, caufis piis, miferabi-

lium perfonarum, inter propinquos, inter

Magiflratum & fübditos,

ifa injuriarum contra miniftrum Ecclefix fufcepta.

gceg;' in cat

juxta Ord, Proceff, Ju4, Tit, 1, $, SBefonbere aber reollett ze.

Exin-

.P/Ji/iyp,- z:f!- hunc tit,confid, 1,2,15, feqq.. Ce)

EE

UPEC VT

.

n

cbxhpöhtio:mm tentgndähï,.in&fu&;lng gömparerc obftri&e funt: quali manda-

to etiàm Syndicos, Procuratores aut A&tores fuos, per quos comparcng inftru-

ere jubentur Univerfitates, collegia pluresve litis confortes,

L

te citate fub ifta, qu& expteffa eft

b) Per OrZ. j44. $. EL vec. f. 4. $. $. partes zi

comminatione ad praffationem juramenti vel publicationem fententie, aut de-

creti matutinis horis ante 72. alias vero ante pomeridianam quintam comparee-

re idque ad A&ta referri curare tenentur : quod fi.neglexerint, accufata ab ad-

verfario conturüacia fit declaratio prajjudicii, in citatione indicati, Conf, verba:

snb roirb mibriaen

falíé auf. ipr 2lufenbleiben unb bie vont Gegentbeil bcfibee

bene Hingeborfam$:

OSefcbufbigung fogleip auf bie in ber. £abung Defantticbe

Commination erfanint,

(C) Ordinatio J«d, El.. Sax, recogn. t. 1. $

. & amicabilis compofitionis inftituende

ofitionem

normam przfcripft talem: 1)judex fe ipfum ante amicabilem comp

füfceptam in meritis caufie informet ; 2) partium admonitio, remotis, fi res

pe

tia-

"n

)9

IN TERM'I*N.CS SE :GI/ERA,.V'I').' )

Efcind-c nonnunquam judex, reo favorabilis, actorem äd- coücbrdiäm

cogere ftudet, in hunc minis & multis duris verbis invehens , quod.

tamen minime decet, & convenit Advocato, qui,; licet amicabili com-

:

pofitioni non. obftare debeat, (d) tamen ad' ineundum iniqua & damno-

i

fa clienti, juftam caufarn foventi, fvadere non tenetur, judici modefte

"

refiftere, & exponere, quod pax fit bonum perfuafibile, non compul-

fibile, & concordia fvaderi, non vero imperari poffit,

"

Aff"0€h, d. A, 7. 2;64/: 242,V. $.

& petere, ut proceffum aperiat, quod judex

: fine nota partialitatis de-

negare non valet, prout innuit

oft

Ord, Proceff. jud, cit, $,

9Sefonber8 aber ^c, i?z f. Ce)

Jus

Aperto termino , moum bie partbeyen su recotliden S3erfabrett oet» 6

toiefct, non licet Advocatis mutuis fcri

yif

P.tis jura proponerg , fed viva

n

yoce, -bom nune it bi; æebct. |

2

03

Qiti

Coig/!L

tiatur, Advocatis, in Eauüs prefertim levioribus, fufc-iþvien—da,, & unicuique pate

"

ti litiganti feparatim ea, que faciunt ad litem amicabiliter componendam, funt

jm

exponenda.

3) Cumprimis fa&a & pericula litis, omni diligentia adhibita,

(

partibus reprefentari & ex ipfis caufie rationibus fifti, quique in fine proceffus

yino

fuccubiturus videtur, inprimis de lite componenda ferio admoneri debet. 4)

Si tota lis tali ratione fopiri nequeat, tentandum , an per modum conventionis

Q.e0

120f

aut compromiffi proceffus acceleratio obtineri poffit.

5.) Specialis regiftratura,

addu&is omnibus circumfítantiis, qu:e in tentata amicabili com

jito$

nerunt, füb poena s. thaler. expedienda: 4. r. z, $. 2.

Pqütione obve-

(d) Advocati & Procuratores omni modo clientibus amicàbilem compofitionem

Ívadere, nec eam. impedire jubentur fub peena s. pluriumve thalerorum, aut

"

pro re nata amiflionis patrocinii in illa caufa, imo vero fufpenfionis ab agen-

dis in foro caufis: 4. z. 7, $. 3. Ord. je4. $. E. R,

Erít-

(& Quod & repetitur clarius in O. J. E. $. R. d. r. $. «. idque adjicitur, eventu-

aliter partes ftatim ab initio citandas effe füb prejudicio, indulto termino Sa-

m',müü*

j 'lhüm'

xonico ad procedendum , & a contumacibus multas in citatione expreffas effe

exigendas. Attamen nec in omnibus indiftin&e caufis proceffum ordinariis

regulis adftri&um concedi vult 4, z. O. 7. R. $. ». verum in caufis manifeftis ex

! ame-

confeffione partis, documentis, judicatis, aCifve, nec non in litibus minimis,

fortem $o. florenorum non excedentibus, ut & commerciorum, politiarum,

;Og-,'g'lïe'

opificiorum, ftru&urarum, rationum fübducendarum, famulitiorum, judici, eti-

;g]äba'

am inferiori, ex bono & equo, fecundum jura & confcientiam , decidendi aut

" Vïfbg j

fententiam Collegü juridici definitivam, previo, fi opus eft, juramento fupple«

( &V

torio aut purgatorio, obtinendi poteftas conceffa eft, ita, ut juramentum dela-

ii

fidt

tum citra morem acceptandum vel referendum, &, precedente juramento ca-

lumniz, przftandum fit, Quotiés autem in decifione una vel altera pars ac-

f is

of

quiefcere non vult, & intra decendium fua gravamina exponit, caufa cum A&is -

& judicis arbitrio adje&o ad. Regésez Regio- Elecforale xeferenda ejusque rcfo-

du

lutioni ftari neceffario debet, 2. $, «

p

6o

CPART,.I. SECT. V. Quomono ADVOCATU.S

. Confi, Eleä' 1 P.

. Gpurft, G. Appcllmwn Drbn. tit, ænn reæt!. (&mbrmgen.

N? E^.

Ubi etiam fanc:tum, quod nec ex partlum conventione , memt aud

- Sleid) bie partbepen fid) Deffett anberó mit cínanber berglíden, mu-

7 tuis (criptis procedere perm:ffum Tamen in judiciis inferioribus i(tius-

modi compromiflam to'eratur, modo. cenfenfus judicis accedat.

ANicol,in Proceff, p. t cap,g,n, 70,

As

Carpz;p,i.covft,i, dcf h

Berlich, p,1, concl, 13, v 23.

Nec Advocatis interdi&tum, pro memoria ahquxd confignare :

ebncþ

áft bicrburcb níemanbs Denommemn, cít Pur& 33etyeicónig. ober Me-

morial, ber Jeptbourfft fíc) baraus gt erinnertt, bor jid) öu babem.

pellat, Ord, jam cit,loc, (

8 Advocatus, timul mandatario nomine præfens, mandatum in exordio

primz pofitionis, fub poena, exhibere, & apud A&a relmquere obítri-

&us elt.

lj

Ord, Pracej jud, Tit. 7,:n gr,

Carpz, in Proce[f, Tit, g, Aart, g. $Y f qg.

Mafcard,eoncl, w08,n. 69. feq2.. (g )

Et fi diverfas caufas habet mandatarius, non fb ?ncxt unum mandatum,

fed quxlibet caufa fpeciale expolcit.

0r4, Proc, d, Tiz,7. . 98enm aucb eimer mopr beni eine a

de bátte »c.

Vel ab unico exemplo mandati generalis plura fumi & €a. fingulis cau-

fis applicari poflunt.

Ziegl, ad cit, & Ord. Proceff.

9 Et cautio rati non füficit loco mandati,

C, lia quidem l, X, d, proc,

Vant, de nullit, tit, ex def. mand,n,éj, (h)

Li-

Tumsmamm

(f) Nunc in 0rd, jud, , E, rec, £, 3. $. . Advocatis in loc0 judicit non habitan-

tibus conceffum eít, ut fi primam ad A&a dl&avennt poimonm, reliquas ju-

dici in fcriptis ad A& tranfinittere poflint.

(g) Secundum 074. 744. 8. E. R. z. 7. $.. Lemtlmamones mandata, tutoria, cu-

ramna, a&oria, Syndicatus una cum libello tradx debent, nec, antequam 1d fa-

;., €rum, citatio emitsenda.

Quodfi principalis ipfe libellam exhibucrit, ; poftea-

que procuratorem confítituat , mandatum cum prima pofitione producendum,

& absque legitimatione produ&a nullius propofitio ad A&a fcribi aut. referxi

debet,

— QU Nifi in cafu; quando mandatum productum vitio faltem quodam laborat,

pro-

—

6t

IN 'X-TEPRMI'NO .*sn /GERAT.

Licet pej:fc

n fangxfine Eonjun&æ fub cautione rati admittantur,

Ord, Proceff. d, Tit. 7, . 3BBie Taffert aber 2c. C

k) nifï Io

Qux cautio realiter pignoribus vel fide jufforibus praftanda, C

cavens fit.poffefionatus, tunc füfficit, fi «avens bona fua judicialiter

obliget, & hxc obligatio per ftipulationem firmata ad AGta regiftretur.

Carpz.in Proceff, T. . Adrt, 6,m 9.

:

Repellitur tamen perfona conjun&ta fine man

gt procedens, & ad

cautionem rati fe offerens, fi de contraria voluntáte principalis conftet,

nimirum hunc, fi prxfens effzt; cavendi;negetiuïmVhaqd commiffu-

rum.

i

l, 46. . a. f. de Procurat.-

et 2c, OrZ, Pfocefyï

Zicg!er,»:zd $. 'ïB!ï [GWCH ab

II

Confortes etiam litis fub cautione rati admittuntur, id eft,'quï com-

munem fovent caufam coram codem judice, idemque jus habent,

$. 2Bir Laf aber 26 in fv

Ord, Pracqj: cit.

£

H 3

Cnpï,

propter quod non omnino exiftat inutile: tunc enim mandatarius cum cautio-

nerati, in eodem termíno preftanda, admitti poteft, O. . $. R. z. 7. $. ». Ra-

tihabitio Principalis re adhuc integra facit, ut confcrventur gefta a procura-

tore fufficienti mandato non inítru&o: qux ratihabitio in. O. 3. £. $. R. 4. 7. 7.

7

$.7. reftringitur ad cafum, quo neque adverfarius, neque judex nullitatem, ut

facere debuiffet, attendit; fivero, ob defeftum legitimationis, in contuma-

ciam pronunciatum, aut non fàtis legitimati-contumacia accufata, precipue

cum per contumaciam fatale negle&um . eít, ratihabitio amplius locum non

bhabet.

( Pex O. . $. E, R..4.0. . 3.xcyum-cautione rati pro feinvicem admittuntur ex pere

íonis aflinitate junCtis non tantum focer & gener, fed etiam vitricus ac privi-

gnus, durante faltem affinitatis vinculo; ex perfonis fangvine conjun&is in li-

nea re&ta admittuntur in infinitum, in linea collaterali usque ad tertium gra-

dum inchlufive computationis civilis,

Minóres tamen ac femine hoc modo

defendi, verum non defendere; Neque cum cautione rati comparcntes, quod

in genere notondum, aCtus, fpeciale mandatum requirentes expedire queunt.

Conf verba: (E8 (inb aber bie o&Genannten Qferfonen, mie bigber, affo aticb

-

in Sufunfft vociter nicbt, af in a&ibus, fo fein fpeciale mandatum erjorbertt,

Id

qugufaffer. — Ceterum. & maritus pro uxore, curatorem in genere conftitutum

j«

non habente, in judicio comparere & fine mandato expreffo a&us fpeciale

mandatum minime defiderantes expedire poteft, neque cautionem. rati prefta-

.

le

xe tenetur fine ulla bonorum dotalium, paraphernalium & receptitiorum diftin-

d*

&ione: .O. 7. £. $ R. 56 &. $..

*

al

k) Gautionis rati quantitas 1o. 20. 3o. pluriumve thalerorum ,

arbitrio

f

. judicis determinanda, fidejufforibus aut pignoribus ut praftetur, & non fübfe-

d

euta ratihabitione principalis cedat, tanquam intereffe , adverfario , cui prote-

rea expenfe, quibus caven

:

s caufam dedit, funt reftituende, O. 7. F. S.-R,þva.äa £.

^

7. $- 5. difponitur.

)s

62

PART.I, SECT. V. Quowopo ApvocaATus

Carpz. d, l. n, A

12 Notandum tamén, quod in caufa'univerfitatis duo tresve, cum;cauz

tione rati, pro tota univerfitate, non admittantur.

Zicgler, in introdptl, ad Procoff, Fori Sax.cap,4, V, 24,

Diffentic

Carpz, cit, drt. b, n. b /qu.

13 Der literas mandantis defe&us mandati non fuppletur, nifi fimul fubz

ftantialia mandati contineat, adeoque potxus mandatum, quam n nudam

epiftolam reprafentent.

Carpz. cit, Tit. , Art. 1. m. ;9.6* l.3, chga,go,

Mev. p. 3 . Decif, 23, &, 2,

Mafcard, concl, 101. t, 1, 2, fe2q.,

y4 Attamen literz mercatoris inftar mandati funt in petitione Arefti,

Carpz, Tit. 21, Vtrt. z n. 14, feq 65 lib, a, Refp, 37.mum, g,

I; Sic etiam defedtum mandati non füpplet ebarza blanca , vulgo $9[qtt2

quct, fic dida a Gallico blanc, quod album fignificat,

ll

* Ord, Appellat, Sax, tit, $)yrümumng voeget be8 ?Betfeeenä.þfb lit,

D, $. 5Die Advocatent eítteo SDeilg 2e,

Carpz, p. 1, conft. 1. def, 28,

äl

Berüicb. p, t, concl, 14. 2, 9t

Mevius p. 7. decif, 382. n. 7,

Cum vero datio blanceti, ob ejus timendum abufum, res periculofa

fit,

Stryck, de cattt, contr, neceff, Sett, 2, cap, n. $, 1o,

é OCccurrit

uxílio: An blancetum,

quod communiter fubfcribi folet s

$Blamquet aur jSBollittadf miber N. ad calus fpeciale mandatum requi-

rentes, quin imo mandanti przjudiciales excendi queat, adeoque hic ex

€o obligetur? Scio, quod Advocati circa extenfionem Mandati injece.

rm!:; S;d; berfpredhe meinem 9Inmmalo ub Advocatert feitte Gebüps

ä

teit, obne alle moderation, stt beaabIen s quz, & fimilia, autorem blan-

cct1 non obligant, quia ad hoc charta blanca non przfumitur data, ade-

oque intentio agentis regulat omnes ac&tus ad finem intentionis , feu

adus agentium non operatur ultra intentionem eorum,

l, 19, f. fí cert, pet, in pr,

77. $, 2€. ff. de legat, z,

Gail, lib, 2, obf, 106, n, 4,

Mundius Vol; i, conf, 23 n, 39, €8 n, 2ig,

W'efenb, conf, 6. , 20, Vol, t,

Sicuti etxam non fidendum blanceto extenfo, quin adverfarius circa

cafus

63

IN Tgkmwb SE GERA*-—'F.

cafus fpeciale ..mab:datum requirentes, licet in blanceto expreüï fint, ati.-

"

fam excipiendi habeat, hi enim cafüs omnes. dicuntur przjudiciales

principali, & exinde fpeciale mandatum poftunt, de quo füpra.

In

præjadiciaïibus autem de voluntate agentis clarilime conftare opore

tet,

E j]'r.a'e procur. Alexand. cónf. 145. Ziä, f

*

b

Salices, in. d, 1. C. de fponfal,

:

p

i

de qua in blanceto, a mandatario extenfo, adhu

c dubium | remamset ;

potuit enim mandans in fübícriptione blanceti ignoraffe nonnulla, quz

poítea mandatarius inferit & tractat, quo caíu blancetum non trahitur

ad ignorata.

Gabr. commun, tit. de claufulis concl, 1, m, &, & conel, , m, ig,

Mandatariüs eítter mebrert: Gemolt 6onnótben babert, foit íbm foldje

gleícbfallà audy, in cafibus fpeciale mandatum requirentibus, 9 guf,

4

aló máren (cloige Dier ausgeorudet, mitgetbeifet feptt 3. ad cafus haud

expreffos pro legitimatione Mandatarii non füficiat, multo minus nuda

lh

fignificatio blanceti, de fpecialibus plane nihil dicentis, quod Mandata-

rius pro lubitu fuo extendit, in iftius modi cafibus prajudicialibus fuffi-

ciens effe poteft, Advocato quoque notandum venit, quod vigore

-

17

Ord. Proceff, jud, tit. 7,

in frontifpicio primz pofitionis, nomina & cognomina clientum, nimi*

of

rum ut de confortibus litis exacte conftet, itemque nobilium caftra &

habitationes, de quibus originem habent, quia inter nobiles interdum

plures ejusdem nominis fünt, füb poena quinque thalerorum, exprime-

re teneatur, etiamfi nomina clientum fint omnino certa & notoria, nec

ul»

!eF:

aliquod dubium moYere poflint; & hxc poena in füpremo Appellati-

q

onum judicio przcife foiet indici, in aliis autem Dicafteriis non fem-

(f«

per, Nomen tamen Mandatarii exprimere neceffe haud eft, cum &

I$

p

verba & tatio allegatz ordinationis deficiant, modo ponatur; N, N,

anr

erfieinet Dur

6 feitten: i Depgefügtemt Mandat fub A. gonftitui.rcen

(t«

9Emualp,

&i

Scbulz, in- ProcefT. p, 1, cap, 10, , 29

Carpz. lib, 3. RW SoP. $4

Nec etiari in caufa pupillorum & minorum, nomina Tutorum & Cu-

I9

cum

rat.qyufg, primæ pofitioni prxponere Advocacq incgmb'ir(l),

. €au«.

PO

(D Qua'thw'is' fütoría &Wcuf;zto.rïa,' ubi lggïtima;:i?oïngsk lofö cïeü&erantur,- producer-

da fint fub eadem poena, quam incurrit, qui abfque legitimatione vel manda-

to produ&o pofiiones ad A&a di&taverit, O.J. & £, R, 7 7. $. 1. &t Recogn.,

(ca

(us

&. f $. .

C

$4

PART. I.ASECTI. V. QuoMopo ApvoCATUS

caufa pupillotum ac minorum Curatores & Tutores proprie non conz

cernat, fed pupillorum & minorum commodo ve! incommodo cedat,

contra quos etiam fententia fertur, inque eos judicatum detur,

3

.

L 4, , tutor, ff. de re judic,

Anton, Faber in. G. lib, 2, Tit. 6. Def, 4 n it,

Carpz, cit, Refp, $.

In di&iando Advocato con

venit brevitati Rudereu, et' foll. Díe merita

caufz fórnlid, runb, furg, Hlárlid) umb ridtig, obne unnige8 Ge

fd

vod6, fegen unp einbrímgett.

Appellation-Cbn, Tie, Obnutt

g wegett be8 SBerfeóens, M

B, $. Go follen binfübro 2c.

Et juxta. Ord, Proceff; Tit, 3.

D

btbigen. igeitlaufftigFeit. entbaltem, feítter Clic

G fol (íd) aller umnn

entert tb Spríncipalen Jeotpburfft Furg unb nervofe proponirett qito

einoringet.

Quod repetitum

ip Refolut, Gravpam, Tit,

9Boit JufzietGadyett, $. 57.

Berlich, p. 1, concl. 9, n, 3t, feqq,

Carpzov, Tit. $, Art, 7, v, 30.

Quo enim facit longa & inanis verborum

Farragö, & txdiofa repetitio

toties quoties prolatorum, nifi ad copfufionem & protra&ionem litis,

cumulationem expenfarum, & non modicam moleüiam Dominorum

. Afleflorum in Dicafteriis? de quo conqueritur

Dn, Carpz, d, l,

- ftultitiam Advocatorum in hoc paffu acriter reprehendens, Hinc eti-

am hodie in Ele&oratu noftro iftiusmodi prolixitatis ftudiofis, foldyett

9iBáfdermn ub Gidrifitfomiben, multa pecuaiaria & remotio pofitio-

num ab A&is, &, (i plane incorrigibiles exiftant, pgivatio Advocatipnis

eft indicta

in Mand, Eledi, de 4, iéog, $. vt (oUen binfübro 2c.

31 Huc pertinet nimia legum & Dd, allegatio, qua imprimis communiter

Advocati juniores, vel potius Rabulz, ad oftentationem turgent, nil

nifi Dd. ex uno autore, quem forte habent exfcriptos, crepantes , quos

ne videndi & legendi, multo minus intelligendi ipfis unquam fuit fa-

cultas.

.Hiltrop. in Proceff. p. 3. tit. 27. n. ij,

42 Abftineat etiam Advocatus a convitiandi licentia, & maledicendi te-

meritate, quz fane certiffima nota Rabularum eft, quibus nihil famili:

arius, quam ut, juítítia caufx deftituti, vel in collitigatores, eorumque

inju-

patronos & Advacatos, vel in ipíum etiam jadicem cavillando &

rian-

WE

-

'-m". TERMINO,,SE -GERAXT.

6j

tiando, & nefício, q*"*uibus 'æümmatibug fco

à

pticis ac futili'bujs verbis, in-

vehantur.. Quo ipfo tamen clientibus

pediunt, quam expediunt,

TL EEonc Tque

magïs im

z

;

'4, quisquis 6, , 1. €. de poftul,

-

Fent. de Valent. in part, litig. lib, 2. e, 7, m. 1

:

P 1 ï

- Carpz, p. 1. conff, 1. Def.

,

" le. it. llz,;. Rïflöo ;l

ANicol, Proceff. p, 1. c, 6 m. 9.

Strio, in Synt, T. C, Exerc

m reprehenduntur in

. ï' tb- D

Hi;gc etia

:

- Ord. Proceff. Tít, 3. in princip.

:

& Refol, Gravam, T. t Qïnn U

a

Et, ut brevibus dicam, cum ómnia verba Advocati A&uarius judicii 23

!)

fideliter confignare teneatur, fedulo innititur Advocatus prudens, ut

omnia, quz profert, bene cohzreant, merita caufz refpiciant, & undi-

quaque de ejus induflria & eruditione conftet,

dum in Termino eft przfcriptum in

Tempus adr- pzchcdcgf 24

Réful, Gravar. Tit, 939W Jufiiitti- Giadyett, $. j2.

quod. nimirum partes , intra feptiduum , pofitiones abfolvere & con

3

cludere debeant. . At vero hoc fpatium partibus femper indulgendum,

minime reor; accidit enim nonnunquam , ut unius partis Advoca-

tus ad locum judicii longum iter peragat, qui non tenetur Adverfarii

feptiduum, interdum, quia in loco commoratur,. pro vexa refervatum,

expeQare, vel novum iter incommodis & expenfis clientis fufcipere,

/1

(m) fed quando inftat pro abfolutione TTermini, €o adhuc prafente,

judex adverfarium ad hanc adigere poteft, Hinc etiam nuperrime Se-

18

reniffimus , in caufa Injuriarum F, G

, Contra I. R, R, ad Sgna;um M.

füb 16, Jun,t7or, refcribebat:

— Sbieicit 9Bir aud) bey benenltiter

Gieridtett ba8 Septiduum vítt

fübren au laffert Eeireg 93e

9qe8 gentepiet finb, aló babt íbr e8fünfftig,

:

toie ítt biefer a

nl

08

fen, (n

T

.d)e u u*ngeb.u*þt '.gefcl)cbgg: í þmeitye; mcbt su v;erftatp.

(

De

f

- CThónnik. Civil)

m

i -(m) Nunc. per:Qr4,

J. «5' BRec* & 3 $. 3m.h11horum opus, Qmi "'k:af)s d

bnj.

Sed. g. n 7

(1) Juxta 074. 7

$ ;E'.'-—'R.H-t'.* 7-$. y tameh T fpatium feptidui 'ad pofitiones ab-

jl

folvendas in judiciis etiam inferioribus permittitur, ita quidem, ut per com-

promiffum a litigantibus extendi nequeat,- judex 'vero. n caufis arduis ad dies

u

usque quatuordecim, in caufis fumme arduis & prolixis, ad tres feptimanas il-

r

lud prorogare: $offit. :

i

£. $9. $. 7.

Dies feciati in feptiduum ngn computantut: (-)..,7. R,

66

- PART. L. SECT. V, Quouono ADVOCAfu;

mespntum

25

De. A&oris Advocato in- fp'ec'ie tenendum, quod. fufficist ,. fi in

judicio. ad. libellum ,. antea in fcriptis obJatumr, fe referat, illumque

verbotenus cum petito repetitum velle diGitet. . t voplle feimne übere

MOH NEMUC GE -

qebene Sláge fol, verbotenus, miít allem claufultt unb easedtirtem pe-

tito, áttbero moíeberfolet Daben, anmb Der 2introort barauf qemárttg

46 feyn. — Fallit hoc in Curia Provinciali Lipfieni , ubi libellum oblatum

in termino verbotenus repetere & didare oportet Adtorem,

Carpz. T. 6, d. 1. n j. G. p.3. decif, a2

?v Faget, s

E

Nicol, in. Proce[f. p.1. c. $.n.1.

A

2? In Replica hic exceptiones dilatorias, vel

e

tíam perem ptorfää; proim-

pediendo litis ingreffa adhibitas, fi quas habuit reus, & tandem litis

|

conteftationem examinar, hac vero nondum fubjunQa, fiquidem com-

muniter in duplicam differri folet, eam adhuc, vel fi incompleéta , per-

feQiorem, urget AQor,cum comminatione, nifi duplicando fequatur,fe

contumaciam rei accufaturum. Quz accufatio tandem,pro ré natá,tripli-

i

cando fubjicitur,hoc modo: ?[[8accufiret ftldaersBeflagtens Uingebpre

(antmitzBitte au erfennembaf 2Beflagter nad antermeiterer Edbumq,

au erfdyeinen, unb fid) auf tíe ffage eingulaffem, — vel: beffer, al8 gez

ídeben, fid auf bie tlage eingulaffen. - vel:: bfe producirte docu-

menta, fub pocna recogniti, 4j recognofcirett, dub voetf vv foldpes opr2

íe6o ttid)f getbam, bíefe8 Sermíns. Unfoftem u refundirei fayulbiga

Et hxc accufatio contumacix etiatm;'paucis mutatis, contra reum

rimum

29 emanentem gdþibenda. (o-) Advocatus, rcæ Wp*axj-ce.-s- fqitinens«, p

'ppo-

' (o9) In 0. 7. &. $. R.,t.l"tlc..s, z; 1udex reum , fuüb co*fnmfmationc . qiulaxdlar.nz p

durá naturam inftituti pfoceffüs-rite citatum,-fi plane emaneat, aut ea , qua

fui officii funt; negligit; preter -condeimnationem im expenfas pro confeflo &

convi&o declarare, vel ad iftud, circa quod comminatio adjecta , ftatim pro-

^

nuntiare jubetüs,^ Hinc áccfatio con

«

Pa

?

.:

umacix rei fufc

*

ipignda erit bunc in to-

d

ldem fíager N. N.

contra ..

é

eundem Beffagten foeerir N. N. ——

patte ;Sävmeinet',

€8 moüirbe SSefl. ber ati ib fub poena confeffi

& convi&i (Vc;f:

fub peena recogniti;) ergangenem, ibme fol -- vicbtig infinuirtett citation atl

folae. erftbienen fepm, snb fib auff bie-Slage eingelatfen (vel: bie Obliga-

tion füb A. réecognoíciret) baben : nadbbem. ober. felcbed von. ibm nidpt ac-

fbebens af$ mill Slager beffen lingeborfaut accufiret , unb 3u verabfibictert,

pber 3u. exfennem -gebetber babetn; - Dafí 33efl. pro. confello & convi&o st

Baíten, beromeaer er Slágern bie libellirten 2 vtbft für 2« 2 tebff bev in-

sereffe unb finfoftem $u- besoblen. fchulbig fey... (vel: baf bas Document fub

A. pro recognito 3u falten, beromegern, SSeff. &lagertr bie libeilirtet 700. rtblr.

capital unb. interefle morz gufamm£ . benen veruvfachten Hnfeffen qu erffotten

Ita*

fbulbig)

*

-

-

4

d " TE RM[NO 2 GER AT.

67

n

n

opponitfexceptï()nes dilatorias, vel peremptorias, adjmgbdicndüm li-

j

tis ingreffam, fi aliquas pro fe habere putat, cum annexa litis conte-

i

ftatione, quævqaidem communiter ad Duplicam refervatur. Sique a-

3Q

&or non comparuerit, ejus contamaciàrn reus hocmodo accufat:: Sylít

v

fj

96ittesu crfemten, baB SOeflagtet bort bíefer inftan

$ au entbinbem,

um

$üdger aber bíe Lnfoften ju erftatfem, aitd) caution delite profequen-

llett, (dulbig. Cp) De accufatione contumaciz exhibent plura

fia àu beite

*

i

!Svenziena*ä?f. 4d Pkoce[/ï« F:btgzz pdrti. 6p 2 membr j p.; ". g.

— fH-

ifff

'gfäæ:,i

(j

n Proceff. p. ".,C?P. ;3;

Id

ff

Itaque contumacia ex a&tis manifcffa, judex fc'atimüawd petitum accufatze con-

kl

tumacie adje&um pronunciat, uti fancitur. O. 7. R. Z. z. :o. $. . ubi fimul

ple

difponitur, ne amplius ad procedendum fuper contumacia accufáta peculiaris

terminus prefigatur & contumax ad deducendas-exceptiones fuas citetur. Item

Ji-

Q^

abrogata eft condemnatio rei contumacis ad legitima impedimenta, bif auf &bez

bafft unb bebeliflicbe 9bieberteb

ny

tionis & bannitorio.

g ,Ld; t þia..s. z. ??fcePto tamen proceffü dgifeg-

; (p) Abfolutio ab inftantia & prefta

(«

i

i;io cautionis d(': lite profequenda; ób pm;eh.

tionem litium inde confequi folitam, - hodie per O. 7. &: z. ro, $. ».. füblata cft;

"m

locoque ejus preícriptum , ut preter reftitutionem . expenfàrum a&ori contu-

maci aftionis vel provocationis fuz continuatio intra terminum Saxonicum fub

)u

hi

poena preclufi, baf er bamit ferner nicbt gebóret tverbern folfe, a judice, etiam

ex officio, quamvis id reo in fpecie non petente, per fententiam debeat injun-

d

gi

Hoc 1ta fa&o, fi intra fpatium illud novam citationem a&or non petierit,

nec dilationem 4 judice impetraverit, aut emanferit in fequenti termino, fa«

4

d

€tà denuo contumacie accufatione, ipfa a&io pro atnifía atque deperdita decla-

ratur & fimul a&tor contumax in reftitutionem expenfarum condemnatur , Z. r.

"

4

Hinc accufationi contumacie a&oris prima vice anneGetur petitum :

o

Sit 95itte, qu erfennen: Sag feláger feine erbobene Slage binnen Cadpfifet

PfO'

Ssriff, bep beren 2Serluff, unb bag er bamit ferner nicbt gebóret merben folle,

m(ï"

fortgufteffer, toie auc) 2Seflagten bie lInfoffen biefe8 Sermind, mopon bie ex«

.| LO trajudiciales att « « vtblt. - « ol s. [eiblicben moderation atgegeben: toerben,

-u er(fatten fcbulbig fey. — Secunda vice petitur pronuntiari: $a flàger nuite

mebro ber erbobenen flage vor vevíuftig.3u Dalten, unb bantit ferner nidbt

(vef

àu bóremn, audb alle peruvfacbte tinfoffen Seflagten su. erffatten fübulbig fep.

nj

. (q) De contumacia ex O. T. £. S. R. r. . .. C?* 6. adhuc notanda funt fequen-

d

tia: I) a peena contumacie non liberari, qui vel in ipfo termino, vel paulo

Jj

V

ante iftum furt& vorber excufationem & impedimentum legitimum , in conti-

"l

nenti haud probatum allegaverit, aut contra. terminum . appellationem interpo-

fuerit. Reje&a enim appellatione ad poenam .contumacie nihilofecius pronun-

j

tiandum eft. 2) Ei tamen, qui ob juftum impedimentum . revera comparere

n

fi)

haud potuit, illud per modum Leuterationis aut appellationis deducere licere,

il

h

que in

fed nihilominus ïcxïmgdleng cum ipfa profecgyione aut juüificgciioncca,-

IX

((ett

[e

B i

:

ERE V uU MU UM A CUP UO t

31 Id quoque non omittendum, rei ultimam pofitionem in . lite effe, HVE;

T

duplicando, five

fionis ejus confiftit, ut oppofità ab actore decenter refutet.

quadruplicaudo fiat, quia in €o poti(fima pars däfCQ:

lu fff. de interrog, in jur. fac,

Reufn. con[, i7. m 23,Vol. $.

*

Cumque labor rei in excipiendo & litem conte

qüändb confiftat, obr ne:

ceffitatem & utilitatem materiarum , in fequentibus fectionibus de iis

fpeciatim agemus,

Interim hic, ex promiffo, jam di&ta ad ufum &

praxin applicaturi, ín fequentibus pofitionibus 9edptl. SBerfabrett, qux

in primo Termino tai

"

A&-oris. ,.quam Rei AqVQ?aFQ incumbunt,

apcriemus.

32

Mandatarius |

No' N; 2

4

Grfcbeine;tïbbr"äemCbutfn

3tnife atibíer, ntit b

et IkevgftiArüäfïdnf, fof.

7. Wno weíil ibme ítt bertei bortmablo awifden ibre umno Denen 2Imts2

PT PUAT ARMAREUAPC da OP 12 — 7 EEE o

Untertbaneim ju N. N. N, in puncto Operarum ergargettett AGtis fol.

166, ba8 petitorium, titib Díe aeFlagtett SDienfte in nacura. abforibetlíd)

ài fudjert, pet fententiam refervirtf tipt'Delt,

et aud) , foldyem 3u folge,

bie anberiecítíae flage,

toiter ieGtgeoadhte Socflagte, itt gegenmdrtio

dett A&is, fol. », übergebemn, umb

àu Dcren profecution beutiger Sag

terminfíd) etttenmnef miorben s 2

8 Wil Flagertber Mandatarius Detübrz

te f1lage, fant Dert petito,

d. fol. z2, verbotenus Diermít amfero repe-

tiref, ib Deret

jBellagten

tet babem, nmít

Girnlaffuimg ;mb ?zï*utmprtj barauf. crivate

* ï

æniüebäit x

R

- S&eflagte Gyerticinbert gt N.N- N.

" Crfeinten q

leídfall8 coram Actis, Durd) ifte conítituirte S

ynäicos

etbellet,

p

N, N, Derett legi-þimation aus ,.gegenwättigm Syndlcat fub O

- Wi

termino 'peragenda efänt',-'præüarq atque priori citationi, quam fub comminati-

one accepit, morem hac ratione gerere tencri. 3) Utroque citato in termino per

contumaciam emariente, partes, earumve Advocatos, nifiid judici tempeftive in-

dicaverint, aut in éaufa principdli trarifegerint, fingulos s. th. autexpreffa ir pri-

Ó

ma citatione fürrma effe müultandos: 4)Primum terminum partibusad amicabilem

Í

compofitioném citatis emanentibus pro cireumdu&o haberi, di&tas tamen poenas

exigi, O. . R; f. 1 &. 4,

Sed 5) poft citationem ad publicationem fententie

terminum . ob éontumaciam utriusque partis pro circumdu&to minime haben-

dum, verum hora XII. meri-diana audita, puBlicationem in utriusque contu-

maciam faciendam , eaque de ze regiftraturam ad A&a fcribendam effe.

a

P p i

IUIUU IURT :,1: | c rnm

69

'e

E Rireus ( Syuc rE i Drrs CR VCf

in Vol. 1. £ol; gt befütblicbe Airtbeil ein(tent vubíg fepr, ba auntabl fof^

(be fententz fol. 166. d. Vol, r, confirmiref3 aücit e8 mniifjem SSetlage

fe eitt anber8 erfaDrem, unb voie Derr Rlager. fíe,al8 avme ute,

.

ntít eítter. tieltet A€ion u pulürer fudjet. — eut werben. SOeflaate

genbtbiget, ffb $u defendirett, tim mooltem tidot boffert, bag irer eío

ii

qug Siedit ore icuertic)zangefonitenie Soienfte aufbürben wirb, unb

pabemn éubeffem prxliminarier g erimmpertt, bag Dert &Tüger $SeBfag:

W

fem; ftidj berr Vetpeit iif Sorfger taftang , Fol: 166; VoL. 1, 7. GDal, ro.

l

G Lifofteit oor atterr IDimger girerfegem Dat$ ebe num foldies erz

