tationis litere aperiuntur, & in regiítrraturam fecundum feriem licitorum fe

invicem fuperantium, rediguntur, preleguntur, horisque antemeridianis circa

coram

horam X. adjecto fummo licito, eoque fuperato ante horam XT. licito fupre-

j de

mo indicato, proclamatio fit denuo & quisquis in loco judicii, nondum finito

y füb

jcttà

pulf'u hore XII. vel etiam antea plunmum licitatus fuerit , predium nancifci-

Cum horologia plura adfunt, : Judex, cu;us habenda fit ratio, definiet,

Y

us deficzenubus clepfydram adhibebit.

*

à

b

320

PART I. SECT XIX. ADVOCATO CLU!ENAM OBSERVANDA

Debit

36 Porro, fit vel pro pecunia parata, quam Jus Cmie GXlglt,

Tibus

ass 7jfdere;ud

€0, (

& Jus Saxonicum commendat, quia præfens pecuma credu;orum fatis-

foed

fa&ioni commodi(fima eft,

CHl

P.IC El 320

N

:Q, P,$, d. 1. $ 1a.

vel pro pecunia in certos & dlümäcs termmos, auff Sage geztcn,

folvenda, quz paratz pecunix vicem fubxt & Jure Saxonico Eledto-

rali non minus admxttxtur,

Ord Proc, El, Sax. d.t. V. 14 wrb um üaaï: ædb uno auff

Imo

fs

Sageseitem, efe, —

fet

conf, Martin, ad il t, V, 14. m.2.

Philipp, de fabbaftat, cap. 3.eomm,12, n,14.p, 217.

37. Primus' vero licitator peculiari gaudet privilegio, ut licitando Vx&us

a fecundo, .durante fübhaftatione, 1dem offcrre poH' it, quo fa&o a'

-t

teri præfercndus erit, Qu) -

4, l,. ff. de mdzemaa'dufil.gtgfïnfeod

Poft

Carpz. P. I. C, 32. def, 42.

que

IN

Nicolai Proc. p. 3, cap. 9. n. 26,

Dn. Svendend. p. 1020, ", f,

szlzpp, de fubbaflat. cap,3, comm.14. DA 2p4

Atqu hoc jus cedi & ad hxredes transmitti pozen:,

&l

TC«

a, l. 10. C.de reb, au&t. jud, poff, .

l. $. Lf C. de bered, vel AEl wnd

I

l, g. ff. de prabar,

Carpz, l.c, def, 38. .

conf, Pbilipp. l. c. n. 10,€7 37.

8 Habet etiam primus licitator jus revocandx licitationem re mtegra,

nova licitatione fa&a liberatur, .

A, l. g, ff. de peric, 9 £omm, re 'uend

l.. C. de fid, inflrum,

2092.

^ de contr,emt.

szlzpp, de /itb/m/i MP 3,commf 16 9,H4, /äqq P.

Deb:—

(u), Aft per O. . E, S, R. d. 1. $. !6. prims licitationis jus penitus füblatum eft, nec

primo licitatori amplius permittitur. ad idem fe. offcrendx facukas

&

X

DA

321

SINT CIRCA. ExECUTIONEM,

:

: /"D'ebitor.i 'quoq:ue fa&tam licitationem retra&are licec,

Quando credito-

39

ribus, durante fübhaftatione, debitum folvendo faci

tíatis, vel cum

! ['atis-

€o, qui fubha(tationem impetravit, valide tranfigit, quamvis is,

qui

Ípecialiter licitatus eft, aut

;

jus primz qlicitatip'nis 'oþ;inqi:cf

contrad;a

a. l,a. C. delit, vend p

5

;n, imPoW"qu: .

l. 9. S. 3. f. de pign, 4d,

Qrftt

L 3. V. s. ff-. de ceff bon.,

Eledo-

Carpz. P. 1. C, El. 22 def, 44,

Pbilipp, l. c, t, 8j. [. && n, 104.

if

AI"*mo' etiam a creditoribus & debitore fï*mulretra&ari

þotïel& iic&aþïo, 5

fi pendente fubhaftatione & alteri ex fübhaftatione no

ndum jure per-

fecte quxfito, rem minus pretium offerenti vendant,

A. 1, g. f. de in diem addi

-

$.

l, 20. C. de pact.

w'äüs

l0 a

Carpz.l,c. def. 43,

- ddem Proc,t. 25 , 4, 4. , 75,

Poft fübhaftationem cum pretio oblato legitimie confummatam,

n&- 4

que licitatori pcenitere permiffum

T

licitatori tradere cenentur,

;

?' (x) & Magiftratus ac debicqt rem

4 V. 2. 7. de donat,

Richter, Dec, 97,n, £, feqq.

&»licitatori facultas datur üiperiorem adeundi,

eoque nomine conque-

rendi, vel etiam appellationem inter

Ponendi,A fi Magi[ljratqs venditio-

nem factam revocare tentet,

TÍd. Svendend, ad Fibig, p.toir,

x

; ("I/."hömük. Civilj) :

j (Ss);

. Ita-

(63) Se'ctmdu,l;l 4, Ord, rec. c, G. Ii, quisquis iicitatione vicit, ftat.im,, aut minimum

;fa, :

ante terminum Adjudicationis &ecimam partem liciti in

pàrata pecunia folve-

ze tenetur, vel eo nomine idoneam cautionem przftare de n

on penitendo,quam in

cafum peenitentie perdit,

alias refiduum in termino Adjudicationis , vel con-

ftitutis in licitatione termi

nis folvendum eft

. Quando emtor in folutione mo-

ram committit, ex abundanti

ita tamen, ut ad intereffe &

fpatium 3. hebdomadum eft indulgendum Apfi,

expenfas preffandas teneatur.

Solutione intra

hoc fpatium cum intereffe

more haud expedita, ipfe decima liciti parte exci-

Debi

dit, ac,

nifi prenumeratio vel cautio co nomine pra-ftita fit,

executionem, aut

Concurfibus creditorum, mafle,

egens carcerem aliamve peenam arbitrariam patitur. — Mul&a,

quam folvit, in

Pf, nee

alias ptochotrophio Waldheimenfi, cedit

H

; poe

fleaque nova fubhaftatio absque

mora fufcipitur. 5.»;17. x

-

-

-

322

PART LSECE. XIX ADVOCATQ QUAENAM OBSERVANDA

a em

42 Itaquc licitationem. legucxme Fa&am excipere debet Ad]udzcam, qua res

haftx fuppofita plus licitanti pro pretio oblato addicenda & tradenda

haffat

eft. (y) Eaque vel ad licitatoris eorumve, quorum intereft, inftan-

tati !

tiam, vel pro re nata ex officio füfcipitur, conftituto ad eam certoter-

us

mino & citato debitore, ad videndum ad,udxcarr,

mod

offet

Ord, Pr, El, Sax, d. t. V. 11.

PlCElgz

non

Nicol. Proc, P. 3. c. 10.m, j.

Pbilipp, de /216/94/2 CAp, 3, COmm,, z;,n 2l

43 Ad)udxcatloms effedus eít, quod rei fübhaftatz in hcxtantcm, f'oluto

depcfxtove pretio, aut fide de pretxo habita,

IN

tur,

l

L g, S.: fde;ur fifc.

$. 41, J, de rer, dinif.

transferatur dominium , fi res fi t debitoris proprxa, vel ufucaplend:

conditio, fi res fit ahena,

$. f- J. de offic, Jud j, L i7. ff, de ufue,

n

44 porro,: quod extinguatur jus hiypothecz cxedxtorum,

j5 t

4,L.7. $.2. ff. de minor, 1.57. ff.de R, 3.

laol

hinc creditori contra emtorem agentl obítat exceptio mon campetenm

atlions,

»

Intr

- 16.1,9. C. de rem;[ pign, -

Carpz. P,1, C, 29, def. 183

45 Et poteft emtor poft ad;udxcatlonem expellere condu&ordm, ob ge-

&q

neralem difpofitionem

l. 9« C, de loc, cond,

c

46 In Saxonia tamen noftra emtor fervare contra&tum tenetur condu&o-

ri per tempus definitum, vi obfervantiz, qux hoc fine invaluit ,. ut

pradia fuüb hafta conítituta non deftituantur condu&toribus , ac ne

us

maífa concurfus teneretur condu&orl , prmlegm fifci ex

D

l. f ff. de j'ur ]ïfct,

aF

ltar

de

ad

(y) Et quldem f'ecundum d. 0 51 R. $.18. citra ref' gnattonem debltons ]udlcxalem

Q

Quodíi pertinentie fundi fübhaftati fint füb aliena jurisdi&tione, emitór, quoad

Adjudicationem & traditionem judicialem ad judicem competentem sémittitur,

qux reqaxütus candem citra. moram facere debet.

ub

n R

A.

?

n

'SINT CIRCA. -Eääöunq&z&."

32

2

lia res

dlenda

ad emgöfes füb hafta translato. (z)

. Accidit qdalldoque, ut fa&a fub- 4*

haftatione generali nullus invenia

tur emtor, atque tunc creditor lici-

itftan.

tari poteít, res vero cum denominatione pretii, a creditore oblati,

LO t?ï-

per tres quaterdenas proclamatur iisque elapíis creditori addicitur,

modo pretium arbitrio judicis pro jufto habeatur emtorque,

offerret, inventus non fit ;

qui plus

, tum enim ad taxationem dcyeniti neceiïïe

non eft,

E

-Ord—. Proc, El, '&4& d, t '9'. 12,

Ord. Torgav. de a, 1583. t, pft

Seilbieten ete,-

foluto

$. SDiemoeil aber aud)

etc,

Hoc Fa&o'crediqt.or pro pretio oblato res

tur,

| 'infglu*tum accipere tene-

omi Proc. Sax, d. , verb; (er &

;piändi

Tiebittemn fdoulbí

4 fepm etc.

äagöfget; t$ barum qngag'

CdrPZQ P,-Ib (:532. de-f; 46& n. I.

Nicol, Procr,/P,— 3 69.8.31,

Conceditur autem debitori, ut omnis con

jas reluendi bona fübhafta

querendi caufà adimatur, 48

ta & cred'iccri,

lato pretio cum ufüris,

adjudicata , intra annum, kob-

i Ord;Prac; El, Sax, d.t,$, 13,

oe:ewif

: igtærak athm fcilicet cjyilerþ, non Saxonicum,'

L

49

.Dgc, Elect, Sax, Nov. XI.

f & quidgm a tän*ipore perfedx fubhaüacion*is coxhþutandum,

»bxge-

Ord. Torgav, $, SDamit aud.

ut au£onmt.

verb, behnt Gläubiägt T z ba8.

Ord, Prec, Sax,l.c, verb, ttsd,

udo«

Dn, Ripin, £, 39, En. 6o, p, 1375

t, Ut

Jus Boc reluendi competit dcbitori tantum ipfï,

( nf

neficio inventarii hxred

& libefis ejus um be-

Q

*

itatem. pacemam. adeu

ntibus, non etiam ex.

mtraneis,*

a

n

4, l ii,

a.

(2) Hodie pöþc oæ.yud. Sax, rec/.xhæ4c obfervantia ceffat päniæs;

re, cui debitor predium 1

Dc condu&o-

äüOBd

ta fubhaftationuni: forma

L

ocavit, fupra notatum eft, zoza ;

n) Jamque muta-

(tjrts

Predia non amplius füb ha

N

dqränte fubhaftatione locan

tUlï .

Pr&a diu pendent, neque

La

/

324 PART.I SECT. XIX. ADVOCATO QUJ.ENAM OBSERVANDA

&it

4, lu ff, de lib & pofib,

€8 1, 12, . 1. C, qui. pot.in pign,.

. eenf. szlzpp d, tr,cap, IV. comm.1),n., 40.

o

, multo minus ceffionario, qui plane inftar extrane1 eft

Da, Svendend.,p. 1ofg ,n.529,

JDn, Martin, d,t, V 1. 9. 23,

p

51 Pretium vero in reluitione intra annum realiter & absque ümulatxone

Íru

oHerendum 'eft,

Berlzcä P. I,concl. g1.2, 202,.

Carpz. P. I, C,32,d, 55

Svendend, p.1071..7,

P

Pbilip, d,tr. comm, 1),n, £. feqq,

a

d

imo vero tutiffime paratx pecuniz folutio offertur;

I

4, l, 2, C, de pact, int.emt, 6X vend,

.Dn Rivin, d. t, En.6i, 64,

: Debitori tamen reluenti iisdem conditionibus uti licet, qulbus ufus

€ft emtor, & eosdem terminos obfervabit, quos hic con(htuxt,

Dn, Svendend. p, 169, n. y.

PÀil; p,d tr C4p, IP', comm. 1.n. 102, -

Q

Q

52 Sufcepta legitime reluitione reftituendus eft debitori f'undus in éadem

6

qualitate, in qua fuit creditori traditus, & fi damnum dolo culpave

fadum, 1d penfandum eft,.

.Dn. Rivin, En, 66

Svmdend P 1073,.

qu

neque tamen rationes de fru&xbus perceptis reddendæ, qu:ppe quos

d

- creditor a die perfedtz emtionis fuos fecit, loco ufurarum & jure do-

minii, poftquam fundus ad;udzcatus fuit,

l. 26, C, 4, de u/i:r

$.f. J de of Jud.

£3 Debitor vero reluens melloratxones przftat ; quas in fundo fec:t cre-

ditor,

,Eägf"

Ord PNF. E,o de'd t,ä IJO

& im-

A

SINT -CIRCA EXECUTIONEM.

325

z

& 1mpenfas neceffarias, .

Ord, Torgau, d,t, & 5,

xtem utiles moderatas,

Ord. Proc, d, l, verb. auff Qrmaftgung.

& creditori competit eo nomine jus retentionis, etiam in f'ru&xbus

poft denuntiationem reluitionis & elapfüm. annum perceptis , quxa

COR

fru&tus non intelliguntur, nifi dedu&tis xmpenüs,

136, S f f de ber.pet.

1. 3. f. de dol, mal. &f met, B.

Pbilip, d, l, n. 104,

Prxter hoc reluendi jus . debitor etiam poteft intra annum pluris li- $4

citatorem offerre, qui creditori impenfas & meliorationes folvit fün-

dumque ab eo recipit, quo tamen cafü creditor idem offerens præfe-

X

rendus ent emtori, (aa)

- Ord, Tergar,t, & 5 ct, verb obet aud) eimen anbem H bcr«

--

Ui

(daffett etce.

- Philip.l,c, 7. 6o,

Spendend, p, w;6,

Quodfi, inflituta fabhaftatione , neque credxtor, neque extranéus $5

quisquam licitator inveniatur , aut pretium a creditore oblatum nimis

adem

exiguum & iniquum videatur, taxatwnem fieri ;ubet

pare

-Ord. Proc, El Sax. d, t, $. 14.

Adde P.1, C, El,52, $.. fímbet fí. aber ete -

quz expedienda eft judicialiter, per 'perfonas ;udxc:ales, ut avertatur $6

defraudacxoms fufpicio , fecundum vulgare pretium loci venditionis

& tem-

quos

(5 S)3.

T

(aa) Quod ad jus reluitionis attmet, varia circa idem noviter fanx1t Ord, Jud. E,

-

$, rec, d. £, $. 15. Scilicet () duplici cafu hoc jus hodie locum habere debet,

puta, cum judex, in termino licitationis uno tantum licitatore, five creditore

five extraneo, exiftente, pro equo pretio eidem predium hafte fub;e&um venes

diderit, aut, licitatore prorfus deficiente, creditoribus, previa taxatione, in fo-

. a'g:

lutum dederit.

(2.) Spatium reluitionis annale redu&um eft ad femeftre.

G

Solutio pretii vel depofitio judicialis ante elapfum hoc fpatium ut fiat, expref-

fc requiritur,

(4) Meliorationes refundere non tenetur emtor a debxtore ob-

latus, optione data priori emtori, utrum exceffum pretii a fe oblati folvere,

Pfædlümque IGUIIGIC ; n V€1'0 citra zefuüonem mehoxatxonum udem ttadere

mt.

o

-

/

3216 PART.I. SECT, XIX. ApvocaTo QUAENAM OBSERVANDA

& temporis, precto vel-in pecunia parata, vel in diftindtis terminis

ex

It

conftituto , fecundum arbitrium Judxas proprxum ; vel adhibitis peritis

1uratxsque,

X

te

Ord, Proc. l,c,

Ber)zch Pt caml $j.". 42.

if

b

Fa&a taxatxone, nrædmm cum taxx commemoratxone proczaman-

(

dum, per tres q

uaterdenas ,. & emtore reperto plus licitanti addicen-

dum, non repert

. creditor aut fecundum taxam

przdium emere po-

teft, aut de novo lxcxtarx, quem m modum ipfi hbertas permxfïa,

Ord, Torg. de 4,1583.tit, ODnI- Sexlbtetben. $, Sbtemctï aber

(olde. 6 fu tbutt mtr.

Ord, Proc, d, t, V. 1

Y

Philtp, d. tr,cap. 3. COPIHA, 7H 1j [

f

$7 Gravatls per taxationem five credxtor:bus, five alii emtori, five etxam

debitori, datur de ea querendl facultas atque defiderandi, ut fundus

per Scabinos provinciales juratos in pecunia parata & in diftin&os ter-

ii

minos folvenda, xftimetur, modo.fit prædmm aModxale, feudalia

a

enim talium pofïeffores xftimare debent,

Ord, Proc, El,Sax. d, 2 i5 87 tit 40, gs d

a

!

Facta hoc modo taxatione, in ea acqulefcendum neque appellatxo con-

tra eam admitti folet,

Ord, Proc, d, $ if

Svendend, p, 108 4.

thltpp £, 3. commm, 17 , 38

Reüat executio, quæ fit in debitoris semiza A&zwz ; aun'mnebgnbe

— edulbt, immobilibus deficxenubus , aut non fu&ïcxenubus ad lolu-

tionem,

L 5 f de re mdzc.

- Ord, Prac El Sa.x d,. t.ö 7. (bb)

eaque

(bb) De hac executione in nomina. OrZ. Js4. E/, Sax. Rec, d1fpof' itum, ut eanon

folum debitoris debxton & quidem fub -alterius Judxcxs Jumde&ione confti«

tuto

:

A

SINT 'CIRCA EXEcuTmNEM

327

DififS

eaque- debxtorx mtnmanda,

illi, cujus nomen credu:orl apphcatur,

NUCIS

interdicendum, ne-priori creditori folvat, etiam qua ufüras, - Per in- $9-

terdx&um vero & præceptum de non folvendo, juxta

Decif. El, Sax, Nov, XXH,

1mpetratum, creditor novus ad 1mxtatlonem emtoris nommum, des -

bitoris debitorem citra ceff onem narmms, aut excu[f onem debmons

man

ICC

cönvemre pote[t

ï po.

a.l 4. C. qv, ref, ngn já l 7 C. de bæred 'vel

AGL, pend.

z

Carpz. Dec. z;s.

E

)

Cæterum quamvis füb nullitate executionis metuenda, ordo hsc fet- 6o

vari & nomina. ulumo demum loco in executnoms ob;e&um confhcux

debeant,

: Coler. de Proc, Execut, p. 3.6, 9,m. za.

lm

Ydus

- Dn, Martini d,t. 1 792

(c

mtegrum tamen eft debitori, ad evitandam fubha&atxoms 1gnom1m-6l

A

am, nomina, tanquam obje&tum executionis, offerre,

-Ord, Proc, El , S4x, d, t, ö D

modo res certa cred1t0n oppxgnbxata , vel in ;ud:cato exprefïa non

fit,

Ofl*

Om' Proc. eod tzt g,zo.

szlzp,d I'.C,2. COMIHLI2. V, 35',

[

E

E unc

du

tuto per requlütlonem, mfmuetur, fed euam lpü interdicatur, ne creditori füo

priori quicquam de forte vel ufuris folvat, quin potxus adveniente termino fo-

lü-

lutionis debitum fuum apud judicem, a quo executio decernitur, data apocha,

effe&um liberationis habente, deponat, que pecunia depofita creditori exe-

cutionem impetranti exfolvenda eft. 4. z. $. 20.

, Jam vero ante Mazaato Regto

de dato 15. Fcbr. 1721, cautum fuit, ut, debitoris debitor id, quod accepto mo-

nitorio, hcet id tantum ad fe, nec pariter ad creditorem ejus dire&um fuerit,

vel accepto præcepto de non folvendo, crechton fuo nihilofecius exf'ohut,

(UC

(quatenus* folutio in prejudicium ejus, qui monitorium vel preceptum impe-

travit, faCta;) reftituere folutum , & judicialiter deponere adftringatur, neque

fe excufïione debitoris prmcxpahs prius facienda tueri poffit.

-Excipiuntur ta-

of

men cambialia debita; que judicialiter deponere debitoris debitor non tenetur,

ftr

ni(i ipf aut litere Cambiales reflituantur, aut foluuo fa&a in iis annotetur.

"

O]iESRdgzamjm

325' PART. I. SECT. XIX AAI;VOCAT(x) : QUANAM öggþRQANpA' &'c.

62 Tunc igitur creditor nomina accip

ere cenetur, ;fgl'utiohis: loco, mod

-.

*

fintliquida, vera, certa, neque exa&tu djfïicilia,, *

Ord, Proc, dich, L$. UA |

*

: Ouare cavebit creditor, ne fibi moleft

ior potenæiorve debitor per cef;

fionem fübftituatur, aut ipfe novo Procetfui novisque fumtibus impli-

63 cetur,

Et favore pupillorum ac minorum executio in bona ipforum

inverfo ordine, prius in nomina, quam in immobiliä fieri debet,

L $. $.. ff. de reb, eor., qui fu

;b tz(t.

Ord. Proc, d. t,$,17,.

64 Sæþä contingit, ut partes de obje&to executionis

difi'eritiant: tuin Vef

ro vel executor interponet arbitrium faum, vel adhibiti, ad inftantiam

przfertim debitoris, Commiffarii peculiares, litem eam diriment,

Ord, Proc. El, Sax. d, £, $s

N

At

qu&: hec fünt, in quibus advocat'o,prudei:nti o

,er'c:ium/fuut/*r/qz obfer-

vandum eft, þirca--executionem,

FINIS PA

RTIS I.

X

Y

('»

u

E o

9-

— PARS Il.

NC

10do

t cef

mpli

orum

ADVOCATI PRUDENTIS

IN

) W

FORO CIVILI

itam

bet

PARS I

Prudentla Advo'cau m

Appellatxoms mPcanma,

[

(Thünnik, Civil, P. IL)

(Tt)

PAR

——«

u ——

A

[ DN AE2

f

——

z

——

I

ET

N

yp

am

W

ÀN

»Jg

N

1

2

4

C

&

—

»

ï

fa iti

»

V

X

gæ

9557

/

$7

N

N 7

( NH

i

[7.

At

|

9 )

:

DZ

ANN

qua

il

4

F SS

s

NS

w

N

ii

"x*þ.;

CN

j

1)

7 . '

N

)

xx

d

í

VE

(f

xxj

E

EL

um

$

N

Xi

PAR

L5 1

fol

j

Vr

PRODR.MUS

pl

adí

SUMMARIA

1&

à, Prafationes funt meceffaria,

9. Eji fpecies Dq?nf fotiif.

yd

2. Adppellationis Etymologia,

zo. , Appellationis caufa prax:m:z w ef

3. Homonymia,

fczem

4, Synonymta.

1. Materia,

[ite

$. Definitio,

12, Forza

Àj

6, Divifio,

aufa finalis,

14, Effctlus,

7. Origo & Appraäam ln jure,-

IN

$, Appellatio non poteft flatuto vel con-

,. A ffinia,

D

fvetudme tolli,

OR f/

c

.

Sic

n,l

A

Ommuni Juris- confultorum fententía receptum elt,

t

", d

(2

ut in tradendis argumentis nonnulla prms przmit-

ve

7

&

EAUN

tant, quo res cognitu fit facilior,

SS

^

r

E

N

Mafcard, de Probat, in prowm,n.3..

it

C

a

fiquidem prafationes, ut €] eganter voluit

D

E 07

N

Cajus in li. ff de Orig. jur,

Pl

ad le&xonem propofitz materiz libentius perducunt, & €o perdu&ns

W

evxdentxorem prxítant intelle&tum, feu ex mente-

Brunnemanni ad d, l,i.in fín,

t

lucem quafi aliquam fequentibus matetiis acccndunt,

(Lare cum in

Il

praífenti materíam appellationum faluberrimam & ampliffimam per-

tractandam füumpfimus, fub titulo Prodromi rem ab ovo, ut dicunt,

narrare fimiulque methodum tra&tationis aperire deftinavimus, Quo pro-

E

4 pofito a derivatione Etymolegica omnino incipiendum eft, monente

llgnmn. in l, i gr, ff. de j' 6€7T,6Lvfde reöm credu'.

hi

-

cum

i

PRODROMH&

33t

cum juxta ordmem artxs prlus nomen, exquo apparec, quomodo cau-

fa intelligitur,

16 f. de 60». damwt

quam res fit definienda, -

ä

Cujac in Lt ff. de furt,

Stephan, de jztmdzif lib, t, c t m. .f.

4int, Faber in Ration, ad l.1, ff. de , 6 7. ltt 2,

& ipfe Imperator Juftinianus

r i

in $, 3. 7 . de Tut,pr. . de Teftam, S.2, . a'e obltgat quæ ex delicfe

nafc,l..3. 68 a. C, de V. $,

folhcxtus circa genuinam verborum interpretationem atque fignifica-

tiónem legatur.

Dicitur autem Appellatio a. przpofitione 42, & pello,

pellare , antiquo & inufitato vocabqlo

quod ePc vcce citare, ut quxs

adfit & prope nos veniat,

Martin. in Lexz:. szlülag voce: pello,

Vel blandlus fohcntare, eitient bíe beften 9Borfe. gebem

U jf

Merkius in Caflell, latin, férmon, voc. pello,

- Vid etiam Perottus in Cormucop, col, 8^ verf.2r.

litera Z, autem in prx

Appellatio,

poüuonc 4d euphomæ caufà mutatur in p, ut Eau

Fucbf. de Salenmb Appell:zt. Cap. 1.9,2

Accipitur verbum appellare vatie , interdum enim fi gmficac namm;:re, 3

vomre, ut

3

li. pr, dej' ö"j'pr 7 deTji Ordü 1. 3. de Interdit,

Sic Appellatores Angli vocant eos,

qui crimen. aliquod feu feloniam

&t

commifere eamque ultro confe(fi

L*criminis focxos ad judicem appelianc

um

vel approbant, i, e, deferunt,

Carol, du Frefne Glo]armm fb voc, Appelz'atore:

interdum blanda oratione vir

ginis aut matronx pudlcxtxam attentare

[j

lag $. g. 69 20. F. de Injuv,

interdum de folutione apud ]udtccm mterpcllare, id el't a debltore id,

udis

quod debet, repofcere,

h3

Tulian, 1,.16. $, fin. [f de fidejuff,

interdum Magiftratus fuperioris auxd:um adverfus

m;unam mferxons

u

implorare,

per

tot,tit, ff de Appellat. l, 3,! j

l, Cf /féQ. C de Appeä G Con/z'dt.

int

Vid, Briffonii Lexicon Juris Vo

. Appellare,

j

Et hzc pofterior fignificatio tanquam in jure propria,

IWefenbec. in parat. ff de Appell,n. 2, .

hu;us loci eft,

Appellare etiam idem eft ac provocare ,

qux promifcue 4

Ííumuntur

(FE)

n

l, 14,

-

332

FRODROMua

m |

l.þ14 $. n f. depatt. —

L. t ult V. z. ff de dppel!at'

afent

13 pr. ff. de exeufat, —

pauo

l, 63, . 1. 2 de Evi. —

tatel

L. 3. 6 6. C, de excuf, tut.

1 1, 2,10, 17. 30. C, de dippellat,

vel provocatxonem interponere .

l. 1, C, fentent, refcindi non pof

[iqüi

li5 , C. de excufat, tut.

quamws nonnulli inter appellationem & provamtmnem d:fïerentlam con-

&

ftituant, quod provocatio generalior (it, ut fupphcatxonem quoque

contineat, aliasque provocationes extra;udxcmlcs

x

Linck. ín Decretal, Tit. de Appellat, $, 2,

Zæg[er in Infl, Tur. Can, lib, 3. Tit.17, $. 2,

bi.

Vocatur etiam Appellatio ;zffentía jämnd::

A f de judic.

Quar

querela

Wi l

L3.ff. quomada & qzumdo

remedxum , beneficium

g

- L. C, de Appellat,.

N

provocatxoms auxilium

Sup;

Lig, eum autem C, de. jud.-

Defenfio & innocentiz prxfidium

u

Befold, de Appell CAp, 2, 9. 91,

ph

- Gail,part, 3. conf. 7. n. 6

qu

I

Przmiffis jam, quz de vocabulo Appelldtzomf præmonenda erant, R'qur-

tur nunc res ipía, cujus tra&atlonxs cxordxum metito a Defïm:zene fa-

cimus CX momto

n

Ciceron, lib, 1. de Offc,

ubi ita :

Omnis qux a ratione füfcipitur.de ahqua re inftitutio , debet

qi

a dcfinitione proficifci, ut intelligatur, quid fit, de quo d. (putatur

Hinc in quovis genere difciplina: Wgowalääuy.a ac præhmmare inevita-

Àl

bxl eü Definitio.

m!q

Coler.in Prafat. Proccf" Execut,

eaque ('cala"q ad-fcientiam apparat & fundamentum eü

N

-Coll, Argent. f 6 ager vettigal. £b,$g. -

$ Maona autem Variatio circa Defimuonem Appe Iatloms occurnt, quam

longo agmine exponunt

Brederod, de Mppellat,part. 1, tit. 7, col, 12, lit, c, & d

U

.Sc;m, de Appeliat, gæg/i, 4 Ar:, r n, 5

rit

nam

i

PRODROMU&

L2]

3

33

mm plurimi genens loco ponunt provecauonem nimirum, quod fit

a fententiz gravamine a priore judice inferiore. illato ad immediate fu-

periorem gradatim legitime facta. provocauo, ad gravamen & qum-

tatem commiffam tollendam, -

2

Gail, lib. 1,0bf.120,

Altbuf, Dicaol, lib. 3. Mp jf.n 6

Carpz. Prac'f Tit; i$, drt. 1,n. 35'.

Meier,in Colleg, Argentomt. Ad Tit, 1, de Appell, tb 4.

üquldem verbum provocationis magis accommodatum dicit

11 COD«

- Bacbovius ad Treutl, Vol, 2, Difp, 33.tb, 1. lit, H,

l1oque

& re&e generis loco pofitum ob latiorem figmficatxoms f'uæ ambxcum

propugnat in

Dijg. Bafileenf, mdztgzaml de Apellat vaerlzng tb, é.

ubx multa pro fabítrata materia notatü digna mvemuntur. x

Vid, Zicgler, ad us Can. lib, 3, Tit. 17, . t.

quamv:s enim in Jure noftro vocabulum Appellationis. & provocatio-

nis in fpecialiori fignificatu interdum promiícue ufurpecur,

1. 27. ff de ve jud, 1. 8, ff. de dppeli,

generähus tamen hoc eft & latius patet, fic ut omne id bencücuum

fignificet, per quod Judicis auxilium imploratur, & fic comple&etur

Supphcatlones, Leuterationes & alia remedxa fufpenüva,

Gilbauf, Arbor. judic. part. 3.cap, 9.

hi, omnis appellatio poteft dici provocatlo. (ed non vice verfa omnis

provocatio appellatio, -

Bartolus ita. dcfinit; Appellatio eft jus, per

quod prima fententia tantisper extingvitur ,. donec de caufz cognmo-

ne ad fuperiorem judicem devoluta pronuncxatam fuent,

æqut-

n fa

. 4d Lt ff. de Appellat,

ubi fimül z, 1, z. impugnat antecedentem. defimtxonem, ut &

z

4zon,in fum, C,rubr , de Appellat. n 2.

debet

qui appellauonem dicit refcifionem fententix ab effectu,

ul

Fid. Mynf ing, in Decretal. Tit, de Probationib, in rubric.m. $,

MO

Alu fic;

Appellatio e(t zsreztio Appellantis , cui innititar - ut oftendat

iniquam fententiam & idcirco effe retractandam, -

- Mafcard, de Próbat, concl. i14. n, 4,

Nobis arridet hxc definitio Appellationis ex

tit, [f & C, de Appellar,

l, 2. ff .Quir a quo appelletur. —

um

itena L17.ff. de minarib, c.placuit 2, quaft, 0'

confarcínata, quod fit gravati ab inferiore judice ad fuperiorem gradatrm

riteque fatta 44ere/a, ut is caufam, quzinjufte definita arguitur, corri-

gat&in melms reformet,

(103

Fid,

24

-

-

334

PRODROMH&

Vid. Bu:cmf in Colleg. Argentorat, ad f de dppell. tb z,

Befoldus de dgpellat, capi.$, 4,

ybi

obe

Bocerus. Claff. . Difp. 3. 1b. $..

ts

Altbztf Dicaol. lib, 3. cap, 5 5 , . t.

fpe

ubi quod fecunda 'inftantia verfetur, vel circa querelam inflitutam de

n

prioris fententiz iniquitate , vel de nullitate Proceflus aut fane circa

qucrelam utramque conjunctim, quz omnia prolixe explanat. Ex enun-

h

ciatis tamen Definitionibus poterit quis, quam maluerit, amplecti, cum

de Definitionibus adeo non laborandum , quando res Gne Deümtzone

conítare poteft,

Item

Pacian. de Probat. lzä 1,6,3.9,15. 14.

/ Salicet, in Rubric. C, de Probat. fub,n. 1,

-

p

At quid tritius fermone hommum, quld in Vulgus notius quam Appel-

latio?

qu

6 Definitionem excipit Dzvg/" D] dxlucxdlus enim per hanc. apparere dlud

tbi

duod enodanduim nobis propofulmus, prudenti(fime fcivit :

don

Roman., Pont.in cap. fuper literis X. de Refiript,

& qua diftingvuntur, facilius percipi folere non lacuit -

H

Paulum, nec Accurffum in La f de dol, execpt,

Dividitur ergo Appellatio principaliter in ]udzcmlem & extra]udttmlem.

Gen

AMollenbec. Divif jurid, $9. cent, 3.

- Vid, Ophtbalm, Str aAkonicenus Proce[f, jur. Tit. 33 de Appell,

Extvajudicialis dicitar, quz. extra judicium a decretis & a&tibus extra;u*-

C

dicialibus interponitur, etiamfi lis nondum ulla fuetit,

cap. $. de Mppellat. in éto;li.S.3 qzmndo 4ppell l.3. C. De.Excuf Tuæ,

Gail. lib, 1. obf 120,n. 1 jäq,

Car

Mev. part, 1, Decif. f2,

& bzc rur(us eft duplex i, .quando non appellatur a Judxce, fed a parte

extra judicium,

Can

cap, 51, X, de Appel]at.

2, quando appellatur a Judice extra;ud;cuahter procedente,

Biccius Colleg. argentor, ad Tit, ff, de Appellat. tb, 2,

- Gail. lib. i. obf 120 mn. 1,

Arifmin, Tepatus Decif, Tít, 2p4. cap. l.

&

gudicialis eft, qux fit a fententia definitiva

: L. 24, C. de Mppellat,.

aut ab interlocutoria definitiva vxm habente damnumve continente

li

irreparabile,

W

COEzQg Appel] recip. l, 7. 5 2,1,39. ff. de minor,

M

Linkius in Decretai. Tit, de Appellat, $,3.

Borniu

Notetur tamen hic fententia Excellentillimi

n

PRoDRoMus,

337

--Bornii in Difp. de Remed; Appellat, tb,2,

ubi diftin&tionem in judicialem. & extrajudicialem refpmt, quia diverfi tas

obje&i, circa quod res verfatur, non inducat novam rei fpeciem, & po-

i de

tius dicendum fit, Appellationem effe fpeciem infimam, quz in alias

fpecies hat d fübdividi poffit,

Omittimus ergo alias divifiones, Ícilicet

| CIECA

in exprefam & tacitam, quarum illa, qux voce aut, fcriptis fit,

enun

LL E. z. f de Mppellat,

. Qum

hæc, qu& neque voce neque fcriptis fed fa&o fit, cu]us meminit

Itlone

eext, in cap, diletti filii de Appel]ztt n dntzq.

item in generalem & /pecialem

- ger.Gloff;in cap, z. X, de Appe ;

porro in.regularem & irregularem

p

Cotb, Vol. 4« Rejp. 4,n, 45.

quam diftin&ionem i impugnat

1Uuj,

Gín(febel de Regalibus cap, 2, n, o'z,

ubi Appellationem irregularem feu extraordmarlam omni carere fun-

damento aflerit,

Eít autem Appellatio orlgme vetuftiima. &. approbata jure divipo

?

4

Exod, 1$, verf, 2, A& 2j, Verf. 1.

*

lm'

Gentium,

Treutl, Val , Dz/þ, 2j tb 1. lt a,

- Hille, ad Donell, 28, c, 6. lit.a,

Carpz .Proæjf th 13. Art. l,n L^

tj

Civili,

( m,

f:.ec, de Appell. Nav. B.

Canonxco,

4ot, tit, X, de Appell.c, 2. quæji "R

püfte

Info, Jur. Can, lib, 5 tit, j2

Camerali,

Ord. Cam. p 2, TH, 2 ..

Steicbe-9Ibfchieb de Mmno 65 4. $. Jü Appellation. Cad;eü "

Gail, lib, t. obf 120,123. €8 150, n.10.

Mynfi nger cent, ;.obf fingul. 19. 73. äf 90..

& Saxomco

?anb-$X., lzä 2, "trt, (, Conjl Elect., 24,p.t,

Ordin, Appellat. per tot.

Inde ne ftatuto quidem vel confvetudme tolli pogefk nec Status Im- 8

enté

perii jurejurando fübditos füos adítringere poffunt, ne a fententiis in

curiis ipforum di&tis provocent,

Receff, Imper. de Anno 1532, P;ztz.räan, 144 6 26, macþbem a"d)

et :d)estanbe 2

,av

Wmt

p

336

PRODROMu&

Ls

Ord.Cam. part 2, Tit, 28 $.. Mb biemeil btäbew zc-

vide t

Gail, t, obf, igy, n. 12 ibique Fabric.in repetit, SeBt, a.

Mevius p,t, Decif,222.

vbia

Befoldus in delibat, gur, ad Tit f 4 quib. 4ppell non lic, qmeji 3

buet

Quamvis limitare Appellationem Statuta bene po(iint, illiquemodum &

t di

formam pr&ícribere, n6 appelletur nifi juramento de non temere ap-

quen

pellando, vel cautione prxítita, aut certa pecunix fumma in cafum

fuccumbenuæ perdenda apud judicem primz inftantix depoüta.

— Treutler, Vol 2, Difp. 33.:17 L lit,4. zbzque Bacbovias,

Mynfing, cent, 3. 0b[. 56..

Gail, lib, 1, 0bf 124.

quod & in aliquibus judiciis Saxon, ,obfervatur,cujus exemplum dat Llpüa.

M

- Fid, Nicol, in Proceff part. 2, cap, 1. n. y.

)7

9 Quia Appellatio fpecies Defenfionis eft,' qux nemini gravato nec Dia-

confi

bolo, pro lufhtxa, fi in judicio foret, deneganda

c, cum inter,S, porro de Except.

judic

plen,

JDidac, Cowarruv, Pratt, Quafh, cap. 23, $, 6. wr;/' Non negamm £9" z

dam

Cotbmann, Vol, 4; Rcf),4 n,3.€ 13.

Menocb, de A. . . caf, 368, 0. 1.

funt

"Tabor, Confult, uz,n. 30,

tund

Et dicitur theriaca contra male ]udxcantxum venenum

ü j

a Befold, de Appell, cap, 1. n, 16,

T

Cotbmann. Vol, 4, Refp, 12, n. 59

:

qui

Tfg

nec non medicina contra morbum fententiz i iniqux

4b Ulpiano in l1 ff. de Appell,

y

Thar

Vid, Marqvard. de jure mercat, lib 3. CAp. 1. B, 6

Ad plenius examen nunc prafentis láboris defcendendum eft qua hi-

Q

mirum methodo tra&atio dirigenda, & cum ad fundamcntalem rerum

cognitionem evolutio caufarum omnino pertmeac, uti ex Phllofophls

d

& JCris prolixe oftendit

Decianus lib, 2,tratd, crim,cap, 2, n. s

T

adde Bacbov, Difp. y. de attion. thef, . p. 167. -

adi

ubiait: fcientiam veram & folidam, in qua.animus acqulefcat, depen..

dere a caufis, ita & hicrem per caufas cognofcere tutiffimum erit, quas

li

YO etiam iprzmiffa Definitio aliquo modo fuppeditat, Cauïä autem proxima

ne |

65 efficiens elt gravatus, feu perfona ipfa qux provocat,

. Hac occafione

ttit,

notandum venit, quadruplices in appellationis judicio confiderari perfo.

Qis;

nas LEítgravatus, quiprovocat, &in leglbus dicitur .zppellzm:

afn

l, 1 C, de Appelldt.

a«R'

item 4ppellator.

At

L $ 6

hb

(

"

PRdbRQMd&

337

5

'ifide tame

n

A ö;f-f quanä. -4336214?24 J 6, 9 mm 69' l z;. c de äpegllfu,

- Perottum in Cornucapie column. i2, ;aei;/,' 2

»

. 'ubi nomen appellatoris judici ad quem cum reprehenüane]Ctorüm tti-

dumá

buere mavult, 2,Eítis contra quem provocatur, communiter Zppel/a-

6

£u$ di&tus ,. quod

S

cafüm

O vocant, convenit & non adverfario.

tamen nomen potius fuperiori, quem judice'm..;ei

: quvedm.v'u!g

Vid, Caluin, Lexic, gurid,voc, Appellatus,

öld'endorp, Syllog, Exception. Tit. de Sen

unde apparet,

5

tfht,.*k e€ refudic. p. 719. verf,

H

Perott, Cornucop.col, $jt. verf, zy. .

x

:Lipfxä.

u0, & 4, Judex ad quem. .. Echas ad materïamref'cr

d poffe vult

: N.3-.» gudex 4 q

Biceius in Colleg. Argentorat. d Tit. ff, de Appellat,thef' 4.

c Dia-

Matería circa quam elt caufà injufte definita feu fententia lata, — Fermza T t

confiftit 1,ineo, quod Apellatio fieri debeat rite & graZar», non omiffo 12

. judice intermedio, 2, In modo interponendi appeliationem, qui eft du-

plex, quod fiat vel viva voce, vel » fériptis per fchedulam judici exhiben-

nmö";g

dam aut inftrumentum Notarii, — 3, In So/epzibzs vuleo fic di&is, qualia

— — funt (2) praftatio juramenii de non frivole appellando & (b5 juxta quo-

.rundam judiciorum conívetudinem & privilegia, cautio de profequen-

a appellatione & judicatum folvi, necnon depofitio certx pecunix füm-

mx, Tandem 4. in Fzralié«s Appellationis ita di&tis a fato, i, e, morte;

. quodintra illud tempus viveredefinat Appellatio, Eftque illud fatale vel

interponende vel introducenda velprofequenda appellationis & omnino ad for-

mam pertinet, quodfaciendum requiritur intra certum tempus,

—— Salgado de Somoza, Labyrintb, Cred. part,1 cap. fin. 44.n, 44.

Caufa finalis, quam rei bafin ac fundamentum negotium füftencans dicit 13

qua fl«

ren

Berojus conf.6 . m. 2t, conf, ig0, , 41, V'ot. 2,

. f:*[t, utcau

fà vel fententia corri

gatur & in melius reformetur,

fophis

Cotbman, Vol, 4, Refo, 4,9. 41..

E

ï

Huc pertinent varii effe&tus appellationis tam re

f

adquem, quam refpe&tu ipfius caufz, quos recenfet

pe&ü judici? a quox & I4

deptte

