Publication,' verwerflicbs oarwieber Fernerweit 3u erinnerm,

bag folcbe nicbt, nacb errn ANégersIntention, oen2Íbrif fol,

62. 31 fundamentbat, unballentbalben ganu dubitative Hlin-

hl

get, audb exprefse meloet, voelcbergeftalt nur etmas vor be-

nen . ficeitigen Citücten formam agri antiqui vorgeftellet, aus

yoelcber Infpection oemnadb nicbt oie gantsen Ctlicten vor 2f

d'ev ober Selo geacbtet vooroen, wvelcbes fol. 208. 209, 210. 211,

&llbereit xveitláufftig deduciret, —Quoad 3.) if£fol, 211 b, :Dor-

fteling gefc:beben, woie oie Dererbung fol. 46. &errAlágern

M.

ourcbausnicbt su ffattentómmt. — Quoad 4. ) mill oerSengen

[/7,

2lusfage fol, 1o0, feqq. ger nicbr sulánglicb fcbeinen, weil sum

?, t

tbeil teftis unicus deponiret, tbeils bie refpontiones de auditu a-

lk

lieno , audb tbeils qar fine ratione concludente gefallen, uno

» 7!1:

as etiwan (onffen bey oiefer Seitgen 2fusfage 51 oeren invali-

[

ditát fol. 213, 215. 216, wvcitláufftiger angefübret. — YDir provo-

4, D

cirett enblich nodmabls auf unfere voobl-fundirteExceptiones,

d

«ls poffelfionis, libertatis, prafcriptionis, fervitutis novz & into-

V

lerabilis, item rei judicatz, Oqp

:

6b

0:orftellung defe:beben..-

on fol, z15, b, feqq. .gentxglämc

lino wanr wir o

ermaffen Bey .obangetfegtei* Sehtenz nicbt

^4

D

acquiefcirem fónnens — 2fla voollen wiít folcbe biermit £eutes

[

turndeweife a viribusrei judicatz fufpendiret, euc» eventualiter

LE

in cafüm rejedtionis infperatum at ^$bre 2XNonigl. HfiajefE, uno

Cbucfl. Durdl. $t Cacdpfen appelliret baben, mit oienflicber

H

25itte, berLeuterung st deferiren, uns 318 oerer Profecution

V. E.

llöm

Cermín 3u ernennen, óber. refpedtu Appellationis Referential-

[7

2Ipofteln aussuftellen, voorum wir 3ugleicb inftantiffime as

h

ficben, uno verbarren

n

itferé ete.

:

7N

I$ ,

&

lo

.syndicibe?errff?otiffd)aü'ten

9? GSR QQJWJQ ulgb Sï

Jutfe

N. N.

L

N N

4 Nön obftante häc leuteratione; prioi fententia convfï--rma'bafur,

AR-

Mp

$*

EM

&)o(ä

0?

lratat

tCCO«

bt

PARTIS I

i«

t

sBECIIO XDO

Mmitm,

ridfol,

etlitte

ADVOCATO QU/ENAM OB

en x

m

SERVANDA SINT CIRCA EXECUTIQNEM»

vt

Qs 2Lf,

SUMMARIA

Det:

At

1,1» qäm: 4dyocati circa Apvellatta-

t6, Viloris Advocatus /o!!mtm fft de

Vg

nem trailatio differtur,.-

: Objecto executwm:.

[4tif

2, Sententta quando . executioni. HAn»

iz, Quis ordo in facienda executione

NYS

dari debeat ?

obfervetur ratione objctli?

, m

3. Judicis offcium. de executione faci-

mva!:-

18, Quibus cafibus bic ardo n0n dttep-

enda implorat vistor,

Aatur ?

tovOs

4. Executio dejimtw

19 Aliquando creditori permittitur. ele-

tlOnCS,

5« Quomodo fiat. ea. immediate, vel

Gio, in que bona executionem ve-

CInto.

mediate ?

lt fiert,

g

6, Petendum eft pmceptam eXecutiuum,

20, De executione in malnlm, guaemtm

7« Quantum temporis [patium id con-

o&fermnda ?

r m(þ:

Hnere debeat, Jure Saxon, Commu-

a, Executio in immobilia quot &. qui-

Luteo

m

$, Et Saxonico Ele&amlz ?

bus actibus facienda?

TA

22, Executio in fpecie fic ditfa quid fjr ?

t un

9. Owantum Jure Civili?

19. Et quomodo boc fpatium currat ?

4 quibus, G quomodo fr peragenda ?

(idtt

23. Ejus effetfus,

xwdon

n, yudex requifitus mf "uat pm:eptz/m

24. Executio folemnis quomodo evite-

entil

executtuum,

tur, €$ quis inde effettus ? -

d

12, Quomodo formandum fit. prace-

2y, Domisfio quomodo frat,

ptum executiuum, f ves praflanda?

a6. Quomodo babeatur pro realitey

13, Quomodo, fi debitum. folvendum?

f4tta ?

14, Ad»vocatus condemnati objärvet £Xs

237. dliquando fit cum exmisfione,

ceptiones adverfus executionem. op-

a, Quinam ejus effeéctus?

panendlz:,

[

2j. ,szomoa'o dez'enmtur ad Suää/tjid-

15. item [pontaneam quorunddm 60:20-

E 7777

rum oblationem,

30. Ea fit prmwm n gcnere,

ä

2

r(lq) 2

31 $e-

PA

-

308 PART I SECT XIX. AJWOCATO Q-fENAM OBSERVANDA

3t. Sequitur jþecmzs

347. Nulla invento emtore quamado di-

32 Quo leco & quo. tempar:a* .[wma

citari permiffam credrtarz E

Hoc

. peragenda fic?

" 45. 0(2510 cafu debitori competi /u.f ré-

ettl

3j Bemorum feudalium /äblmjidtw

-Auendi res. fabbaftratas. -

n

quomodo publianda ?

49 Intra anutim civilem

34. Licitatio fieri debet pure,

Jo. Et quidem delitori tantum Jf

3. Vel oretenus, vel in. fcrzptz;.

L Oblatio ad reluendum. qualiter ;ïe-

36. Fier: potql pro Pecuma parata, 'vel ;

^ ri/ debeat, & qzubm conditionibus ?

etiam in certos terminos folvenda,

H

$2. Circa rc]iztutzanem fundz qazd pre-

( i

37. Primi: lzczmtoru Jus tzmtumz'em vf-

/iet creditor?

ferendi,

;3 Et quid debitor reluens ?

38. Et revocandi lzczmaanem 7e- in-

$4« Debitoris Jus. offerendi intra an-

£ £'ng.

2Zum pznngrem €"mitoreus.

dici

38. Debitór quomudo-retratlare valeat

39 Taxatio judicialis 4fquand0 lacüm

Mf/ln

lieitationem fatlam ?.

babet &$ meceffarta eft.

agen

0. ææmado id faciant deäztor & cre-

$6, E« qztomada pemgendd, — qmd

iju

ditores fómul?

püþ €A7A ;am detur ereditori ? -

peii

4t, Subbaflatione pe;:f.'e&a cejäzt pæmr

$7. Gravatis per antwnem 9:;4!:: "

judic

tendi facultas. a parte emtoris 69' 4

pefi remedium?

parte magzjim:u.e.

44. Executto in nomina delzztom 4Hi.

42, -Hint . (équitur : AD?ZZDICATIO.

)"U4' quando £ qua: mtmne f.zaenda?

Vi

Hac quomodo peragatur 2 -

$9. Ejus qfe&ur.

1 d

43. Ejus effetlus-a;) translatio z!ammu

60 Ordo in b.fæ executione præa]& /er-

5l

vel conditionis uþlmpændz

bandas,

tam

44« 2.) ut extzngmtur ]m' bjpotbem

& 63. Excteptiones,

Q9

creditorum. ..

é2, Credior. qualia accipere. teneatur

p3D ut emtor po;f " expellm* €0n-

nomina? & qu:d cawndum ba—

ductorem.

*

ämt ?

45 In Saxonia guwl oätmeat ?

Diffenfus. intér partes. de: 0:5/?6?0

ldqu

exäaztzo/m quomodo dzrzmatur £a

Yal

Xponendæ nunc.erant partes Advocatr circa remedrum Appel!a-

an

Qu

tionis, quo & ipfo prxcipue fententiz & decreta a viribus.rei judi-

ti&|

catz fufpenduntur.

Verum tra&tabitur de.officio caufarum patroni

circa Appellationem: & affinia remedia. fufpeüfiva pleníus. & ex inftita-

to in PARTE.II, hujus.libri, quz Ze pradentia - Advocati in. Appellationis.

Jute

2 inflantiainfcribitur, Qrodü nullum mterpofitum eft remedium füfpen-

fivüm, atque fententia condemnatoria- abiit in.rem judicatam j exe-

cutioni hxc eft demandanda, & fic ad illud deveniendum; quod extre-

mum in jurisdi&tione dxc:tur,

drg "

:

TU

SINT CIRCA EXF:GUT&QNEM.

309

( lj«

4rg dutn. g f f qzm jus dicenti.non: aätemp.

Hocut fiat, fi coridemnatus fponte fententiz fatisfacere noht, v-&orxs 3

ii t

eft laborare, atque xmplorareoihc:umjudlcns, ut i$ fententiam exequa-

tur;

if

47g. l 4. V. 9. ff de damn.snf, -

Or4. Proc, El, $ax,t.39, $. 1, -aerb Qluff feitt meucþen zc

t f

TM

Scbwmdmd 44 Fibig.p, 9039.

Eít autem executio a&us judicialis , quo viétus:per )udlcem compelh 4.

T

tur invitus ad id, quod ex fententia debet, præü'andum,

l, 1,1, 9. C. de execut.rei jud.

4 d

li, pr, Cfll.fdare;uda'e/f?&/-?nt

dicitur Germanice bíe Dulfre. $S5hlfé: äïnüftrecfung

- Fitque vel i»- .

]

00l

mediate, ab. xpfojudlcc cognitionis, quando res, in quam-executio per-

agenda eft, ejus jurisdiQioni fübeft; velzeZize, per alium judicem,

qmd

cujus jurisdidioni res fübjecta eft, /ztem vel executorialibus a. udice fu-

T

periore, executionem committente, inftructum , Vel requzf tormlzbma

u

)udxce caufæ de peragenda executione unploratum. (a)

Ord, Proc, El. $ax, d, £, $..

; 4

jetiue

Vi&tot 1taque literas pro-impetranda executione ad judicem cognitio- 6

nis dmg:t, (isque petit preceptum: executivum , eítie 9ülffezoluffiage,

$oülffs-Precept, quo ipfo dies executioni deftinatus indicatur, indulto

7

ramen fimul certo fpatio ad fponte fatisfaciendum fententnæ eoque pa-

&o evitandam executionem a&tualem, -

VATF

. Ord, Proc, El. Sax. d. 1, $. 2. 3,

) be

- Martin,ib,S, 2. 9. 2,

Idque fþatxum JureSaxonico communi eft 14. drerum, five in a&xone 7

reali, five in perfonah 1eus fit condemnatus,

1]?&0

?

$, Lil. ILart ;.ff Lib, I, art, 70,

quod tempus adhuc hodie in Ducatu Saxo- Vinarienfi, Lufatxa fupeno-

ella

udi

rx&Regno Bohemiz obfervati, autor eft

Martini ad. O. P. E. $,1,39, $2 n2

o

r

Jure Saxonico Ele&orah Vero dn&mgv:tur, utlum reus 1n a&xone re- i

7

(Qgos

ah,

Xn

ae

(2) Secundum 0r4. 7«4. El Sax, z. 39.$. r- poft rem judicatam petenti- dande funt

qae

exécutoriales vel requxütorxales intra 14, dies.fub poena g. thaler. & a. Judice re-

- quifito praceptam execuuvum i. dxemm fpatio, füb.s. thalez. Pæna infinuan-

dum eft,

t

310 P;&RT, I. SECT.XIX.* AD;'OCATO : Qæmm OBSERVANDA

Ale

ali, vel in rem fcripta perfonali, ubi certa aliqua fpecies danda vel re«

inttà

fticuenda eft, an in perfonali damnatus fit. Priore cafu fpatium 14.

inju

dierum füfficit, poft

$

eriore integrum fpatium Sa/xonicumr,conccgiy fl;*,-

lem

b 0 ^

^

füf

Ord, Proc. Sax

LEl, d,t, $. 265 3.

Carpz, Part, I, Confl, 32, def. 4.

O

9 Jure Civili , in a&ione reali, ftatim cum fententia tranfiit in feni judi-

Tum

catam, nec reus rem a&tori prxzítandam

.e-xhirb—u'icf, pegagigur executio,

puiot

resque manu militari aufertur,

$. z. 7. de offic. Jud,

4 69. ff, de vei vind,

2

(c

in a&ione vero perfonali dantur ind

ucig quatuor menüum:

1,2143.6. 1. C, dgr ufur, rei j:(d.

juntt. 1.7. ff. de ve jud.

- €, tj, X, de fent. &f re jud.

2

ä

Io Aliter quoque fpatium reo indultum currít Jure civili,

aliter Saanico/;

nimirum illo a decendio fententix latx elapfo,

l, 2. C, de ufur. vei ]ud.

hoc autem a tempore infinuati przcepti exeqütivi;

Ord, PFOC. Elo S4xot0390 9'3.

Carpzov, Proceff. £, 25 , 471. 3. 9,3 . :

ldem, Part, I. Confl. 32, def. 3,

Et hoc fpatio demum elapfo conftituitur terminus executivts, ple-

11rumque proximo die, Delt Sag barauff, Executio fi per judicem requi-

fitum peragenda, hic ipfe przceptum executivum infinuat & termi-

yanum executionis conftituit,

Aliter vero formatur przceptum execu-

tivum, fi reus ad rem, quam poffidet, przítandam, aut reftituendam,

aliter, fi ad debitum folvendum condemnatus fit. lllo cafu Judex vi-

&o injungit, ut rem vi&ori intra fpatium I4. dierum extradat, füb

comminatione, fpatioque elapfo, fi res prxítanda fit mobilis, absque

ulteriori mora eam condemnato aufert & victori tradit; fi fit i

s

mmobi..

(

lis, condemnatum exmittit , victorem vero immittit,

Ord. Proc. El, $ax, *,39, $z.

-

Altero

(b) Hodie in Saxonia Ele&orali, /fne differenria actionum realium Cf perfnalium,

14. tantum dies ad executionem peragendam conceduntur, per Or4, «4, Rec, d.f,

S'* 2. 4 G's.

E

A

smyr;c'xRCA EXEcXüquNm.

3IE

vel re»

Aitero :"calrf"u,xfi dcbitum folvcndum','f(c':):'iäj*ungitur €ondeänato,

utrLI*g,;

m n

intra fpatium Saxonicum folvat, aut eo elapfo ad diem fimulprafixum

in judicio compareat, liquidi conftitutionem (d) & executionem a&tua-

egïi, Qe,-

lem expectet, qux deinde

fit primum in mobilia;,-v —üquke. hzc xr—giniimie'

fufficiant, in immobilia,

X

. Ord, Proc, El, Sax, d. t,

50306).'

Cum vero utique admittantur remedia declinandi execu

fïonem; eoi

i jud

T4.

SCUtiOy

rum intuitu Advocato rei condemnati incumbit, ut obíervet exce-

quem

p?rioncs principali fuo comp;tentes ; gasqu? intra terminum,

£

prz-

5

| (€) In Or;i. ,722. E/ &m' rec, d t $. 2.,3..4.. 5. -dif&rte]udicï- prafcriptum eft, vquomu-

- . do przceptum executivum formare debeat 1.) /f factuer praffandum, 2.) ff non

J'acfum per fententiam injunCtum fit, 3.) /f certa. res &el fpectes praffanda aur

reffituenda, 4.) £ debitum folGendum, | Yaque (1.)fi facZum reo in fententia iri-

jun&um, Judexin praecepto executivo condemnatum , füb arbitraria poena, ju-

dicato intra 14. dies fatisfacere jubebit, & paritione negle&ta, nec juftam ob cau-

fam dilatione impetrata, (qu& tamen non nifi femel concedenda eft;) poenam hanc

areocontumace exiget , eumque alia poena majori, quinimo poena Carceris,

»

aliove modo legitimo compellet, ut fatisfaciat fententie: necreus a faCi pre-

ftatione liberabitur folutione ejus, quod intereft, $.2. Quodí (2.) fententia

ad omittendum vel zo» faciezdez dire&ta eft, loco cautionis, que antehac in

ufü fuit, Judex certam mul&am in cafum contraventionis fimul determinabit,

& a contraveniente eam exiget; inhibitionem autem quavis vice fuüb poena du«

plicata repetet, $. 3. Reo (j) condemnato ad zei zzadiziozem five in a&tione

xeali, five perfonali, ea precepto executivo intra 14. dies injungenda & in even-

tum more proximo ftatim die poft elapfos 14. dies res a&ori tradenda, fique fit

res immobilis, damnatus exmittendus, vi&or vero immittendus, aut juxta na-

p

turam a&ionis mote huic adminiftratio concedenda, aut, vi&tore fic petente,

equi«

adminiftrator, eítiSequefter, conftituendus, $. 4. Denique (4.) fi quis «4 4c-

ermie

bit; [clutione'n condemnatus eft, poftquam fententia (que clare & perfpicue ex-

primere debet tum quantitatem debiti, tum a quo tempore ufürz vel intereffe

( i

joy

morz dcbeantur,) in rem judicatam tranfiit, judex, communicata fimul fpecifi-

catione ejus, quod folvendum eft, injungit condemnato, ut intra 14. dies folvat,

r Vi«

aut elapfo hoc fpatio die fequenti proximo legitime in judicio compareat, Li-

, (üb

quidi conflitutionem , vel die fe

qt-icnti, aut alio , €xecutionem attualem expes

&et. $. s.

;'squc

.(d)'Ex.Ord.?ftd, El Sax, recogn.,. difþoiït;imie,- »v]ud()eyx' in tefmïno, ad liqüidi confti-

nqbi-

tutionem. przfixo, five debitor compateat, five non comparcat;. ex officio liqui-

dum ratione fortis, ufurarum atque expenfarum conílituere, obfervata in ex-

.. penfis publiea taxationis norma, bie Tax-rbrumg, deinde ea, quz dubia fünt

(

. feparare & füfpendere, spa$ gioeiffelbafft, aussufe&en , atque, liquido conftitu-

to, die aut fequente, aut uno ex fequentibus executionem a&ualiter peragere

debet, qua executio etiam intuitu illiquidi, fi id poftea liquidum fa&um , pro

läWy

,pera&ta habetur, eique etfe&tus juris rcali

2

s tribuitur, eoque nomine haud fufgi-

T

pitur execu;io peculiaris, 4, z. $. s.

ji2 PART.L SECT. XIX. ADvocmg *QuEäAM»OBSERvANDQ"

ljïi;säceptum- "p utxvum continet ,. urgeat , modo fint liquidx in conti-

nenti, neque antea defertz, aut penitus rejedx, 1mo in ipfo execu.

tionis die adhuc cum effedu opponere pote

*

L

L «excepcio.nes hqwdas.

prxíertim folutionis, compenfationis, (e)

Decif. El, Sax. H,

Ord. Proc, El Sax. d. :,$.3, -

Aut,

term

& excéptionem erroris calculi, ut dócet

fltur

Dn, Rivinüs, t,59, enun;. 12.

4 fÍcilicet in continenti liquidam.

Poteft etiam fpontahea certorum

.' quorandam .bónorum oblatione a&tum . executionis deciinare, quam

oblationem-maturc facere, *&*qui,dem a-ntfe-die"m cfx-e;u-glior?is',f dgþfct,k

Pret

| Ord, Proc. El. Sax, d Z 5. [7À :

4

hypi

n

hüm.

16 Vï&ofis Advockatum" follicitum effe co

nvenit de objeö'ktþoi,. Exäcþu-tib.nïä;

MAm

quod denominet judici, fi ad quantitatem confequendam executio di-

17 rigatur; . qu

amvis | ;udex de'n:o,m—iïn-gtg ?ciaæ ob jþeao, fgïyet 1,o;*di"pcm

juris, in

Lig j2 feq- ff. de i'". j

ö, ü ;'bæc;non a"d?ü:ät,

De

præfcriptu-m; ( & primum in mobilia, deind

-in immobilia, denique in ipfa jura (g) & nomina a&tiva debitoris, exe-

qui.

iv

cutionem peragat, qui ordo exprefle qupqu,e;pfræünipü;s:e:& m d

-

e, fi

Ord, Proc; El $4x,1,39. . $9 174

I8 Seienddm tamen, hunc ordinem minime obfervari, fi 'bfeäifOri hi/'Po.

di t

theca fpecialis competat; tunc enim ftatim in-fundum oppignora-

tum executio fieti poteít, five is a domino polfideatur, five ex condu-

&o a colono detineatur, cum isnommc

!þc;cqris iücumxv Poa,ïfïi,e?t:-

[ ä-;j", de z'nt.erd.- :

)

l. 10-

i

$

um

te,

(e) Nunc per 0r4. 77

d. El, Sax. rec. d. t. $. 6. nullz aliz-exceptiones conn;a execu-

V

tionem decretam admittuntur, quam exceptio /o/nttonrs, compen[attonts, trans-

lict

achiomis qj.rei judicata, neque hw aliter, quam fi in continenti, fint liquidz, a-

ei]

-Jias autadfeparatam dedu&tionem, aut in reconventionem remittuntur.

(F

*(£) Per Ord.3w4. Saux, rec d £/S.7. relinquitur arbitrio creditoris, quam n fpeciem

bonorum executionem fieri velit, utrum primo in mobilia, an vero ftatim in

immobilia , velinomitia & aGiones, quo cafu a condemnato

(h

| juratam »ifidicatio-

nem, eyblidhe Sfngeige fumul exigere poteft.

*

(g) Quando in ufumfru&um, debitori'in boni

suxoris vel liberórum compétentem,

executio fit, tantum relinqui debet ipfi, quantum ad uxoris & liberorum fuften«

X

: tationefn gpus eft.O. 7.. $, recog. d, z. $. ult.

$

—À

n

——

SINT CIRCA. EXECUTIONEM,

3

Comi-.

TCC

L »;m, 9 L f 4de 4cQuir, vel am, PW:

& lþcatio dominium ac polïeüïoneg) non mufcfet,

gu'xsïas,

— 4,3p. ff. locat.

»

L. z g. f de a

cqu, vel 4;72. toff-

Aut, fi certüm executionis obje&tum in fententia condemnätofïä de-

terminatum, vi rei judicatz eam i

:

pfam in rem, quz in fententia defi-

nitur, executio porrigenda eft,

L6$, ff. de rei vind,

—

Forüm

$. 2. T, de offic. Tud, j. l. 7. C. de execu

tre ;ud,

qun

bet

Ord, Proc. El.,.;'ax. 4 t S. 4 69 zo.

Przterea creditori permiffa eft electio, fi in '/pluribus debitoris bonis

I2

hypótheca fpeciali gaudeat, in quodnam velit fieri executionem, aut

tïþlxis,

.num a rebus, fibi pignore obligatis, defiftere aliasque in res executio-

j) di-

Rem petere malit, modo ne ipfi obftet rei judicatz autoritas,

ic

ineta

4,8. f de diftradt. ptgn, :

Ord, Proc, El, Sax. d, t, $ ult,.

- szrtm, Pz/l L.I qu, 12.n,ij. /äqu.

üfuht,

— De executione in mobilia notandum , I.) ;a—"'þarc'endum effe febus,

20

qux ad artem debitoris exercendam vel ad agriculturam pertinent, ut

;,,þxe-

inftrumentis, equis, bobus, ovibus, femine, nec nifi in fubfidium, h

EJ

e, fi nec mobilia reli

qua, nec immobilia aut jura fuäciafncï,, iftiusmo-

.di res auferri poffe,

EU

n

- Ord. Proc, El; $ax, d. t;IS.V h

10ra-

- Coler, de proc. execut, P. IL, c, 3. n,1$g.

n

*

Carpzov, proc,t, 25 ,4,2,,14,-

2.) mobilia, in quz fit executio, xítimari, & creditori in folutum da-

ri, aut, fi de pretio inter partes non conveniat, publice vendi debe-

D

re,(h) 32 inque venditione publica ita procedendum effe, ut res

vendenda per quatérdenas fingulas ter publice proclametur & pluris

eyect"

fratiie

licitantí addicatur, nullo autem invento licitatore, fi creditor, quod

idæ( ?

ei licet, pretium offerat, iterum ter publice hoc pretium

prpclamc-

tur

. (Thónnik. 'Cïvil.u)

EERIUMLESON

$

ICCiem

jn in

h) 4Secundumi0rd..7ti??. El $ax. recog?. executione in bona mobilia a creditore s

le&a, ea, quz neceffaria fünt, a judicio confignari, adhibitis peritis & ad illud

oatio*

fpeciali jurejurando obftri&is perfonis , taxari, atque ibidem affervari iubentur,

ftethy

quibus intra 14. dies a debitore non redemtis, ifta pro taxato pretio creditori

tradi debent, quodíi eadem acci

ul

pere detrc&cþ, jgxta taxam vendi , vel publica

p

—

au&ione dïfimhi potfunt, 4. z. $.

.

z

,3i4& : PART. L SECT- XIX. Anvädäï*b Qu'räfm'; OUSERVANDA.

à

tur, plusq

ue offerenti, aut Crgdicpri ipi, pro qbl»yg;o pr?tio, nec fu-

$p

perato, addicatur, (i) .

in te

adl

Ord, Proc. El, Sax. d, t, & 7,

:

à

Philipp, de Subba/tat.vcc, II,comm,14.

H .lzüt.

h

| zi In bfyona»immöbilia executio alio prorfus modo peragitur, quippe per

inde

actus diverfos , prafertim in Saxonia, expediri folet, qui confiftunt in

Til

executione in. fpecie fic dilla, in immisffone atque [abbaflatione , hique actus

feparatim, interc»edentc certo /temporis fpatio, fufcipiuntur,

Cred

! äz EXECUTIO in fpecie fic di&a confiftit in aQu folemni ac reali, äu&

que

certa debitoris bona ad creditoris fatisfa&ionem deftinantur, Peragi-

Oi

tur a perfonis judicialibus, prxfente judice & uno alterove fcabino, ítt

E

Geaenmbart Oticbter8 unb Cod)Dppens, aut, abfente fculteto, in'prz-

fentia duorum fcabinorum ad hunc actum mifforum, ut & przfente

AGuario & apparitore,, Deitt erídit$-Grobit, Modum quod attinet,

in figaum executionis realiter fa&tx aliquid ex defignatz rei corpore

aufertur, & poftea vel A&is inferitur, vel in judicio affervatur, velu-

Ài

ti feftuca exíeGa foribus aut trabe xdium, ramus amputatus, vitis €

2pp.

Cte

vinea effofía, gleba vel cefpes agro pratove eruta, &c,

Dhilipp. de fubbaflat, cap, LT. comm,u,n424,

yib

25 Effe&us hujus executionis legitime pera&tz eft, ut habeat cred

itor pi.

vel

g'nps jucici

ale in debitoris bonis, executionem pe*rpe(ïïs,;(lï), 'juxrg. :

.

l, 2, C. qui poz . in pign,

"

fee

L fín. C, de execut. vei jud,

s

li, $. 2 f. de re jud, -

ve

Ord, Pro'f. El, S4x, d, t, 5' 9. AW

qic

Sope

t

(iA)k Afx&i& äogilium ; ,fgcunduxh—diä. erd, rec, 5 9. '?hä fo-rgxæa þeragifur. Specifi-

catio eorum cum taxa judiciali & fignificatione loci ac temporis, quo plus lici-

tanti pro parata pecünia addicetda funt, conficitur, 3ninimum 3. hebdomadas

ante au&tionem affigitur folemniterque publicatur & proclamatur, reli&a debi-

tori, dut creditori etiam , pro mobilium qualitate, Áu&ionem typis Novellis-

que indicandi licentia, proclamatio autem ipfo die Au&ionis a perfona Judicia-

li vel Auctionatore fingulatim fu

1

iC

lico licitanti res addicitur.

ftipiturf- &, pOR proclgmati'onemfcrtiam, il-

. ( Et à tempore executionis pera&e 1*e'ïiqui3 creditoribus , pofiori jure non gau-

dentibus prafertur, 4 2. C. quí pot.in prgz. quam ob caufam: judex creditori de

. pera&a executione atteftatum judiciale tradere idque pariter Libro confenfuum

in hypothecas datorum infexc.r/c debet, Ord, d. Sax, m.rd. ^« . 19.

315

SINT CIRCAqEXEPUTIöNEM;

TOR

Sæp& etiam ad declinandam hanc folcmhem executionem foletïdäbvitor 2

i

^

in termino executionis fe judicialiter, velipfe, vel per mandatarium,

ad hoc in fpecie legitimatum, declarare, quod earh pro realiter pera-

&a habere velit, baf et bíe SSulffe bor mirdTid) voll(tredt Dalter mot-

le: quz executio fita & reprzfentativa illud quidem operatur, ut de-

p

ünt ín

inde ad immiffionem & fübhaftationem procedi queat, cum alias im-

: as

millio, nondum fada executione, laborer manifefta nullitate,

Dn, Suvendendarff, ad Fibi;g. cap, IT p. 70,n.3 .

creditori tamen nullum jus reale tribuit: (1) quandoquidem ad confe.

, ;;uo.

quendum pígnus Prxtorium a&

ualis e::»:e.cutio,v quz peragitur folemni-

eripi

tatibus, expreffe requiritur in

10 m

Ord. Proc. El, Sax.t. 47. V. 2.

1 prz

Dn. Zicgler.in comm, 4d Ord, Proc,

x(ente

:

E,$ vgrl'. weluje wr!ï'leï iäo

Atinet,

- B- 297

- Dn, Rivinus, b,t, enunc, q,p.iío2,

more

.velü-

Ali'tef'fef're*s habet, fi aGualis pofletfionis ce(fio & fraditio, eju—)sciüe

Vits €

apprehenfio a creditore vel ejus mandatario fa&ta accefferit, veluti, fi

creditor traditis (ibi judicialiter a debitore xdium v

3

À

el tabernæ &C, ciag

yibfug, poffeffionem occupet,

JDai. Martin, ad O. P, S, t;-g;*, 5 zï, ä. $. p 1567,

,.totf pi

z

à

vel fi )judexä in transferendum ex profeffione & ;tansa&ivöne'.däbïtorisg

fe executionem pro realiter fada a

8

gnoícere, ad petitionem credicoris

-

jus reale fe confenfiffe, expreffe ad A&ta zeftetur,

( D. Rroinus, líc,en,3. p.i6ot,

vel fi fa&o & refiffentia, aut appellatione debitoris, item fi &üïpa ju-

dicis, terminum e

Á

xccqtiogis differentis, cxccgdog Vrea!ils fieri 'imp;edig"

—

$

tut,

pccil

Arg. , 13; ff. de reb, aut, jud, p'qþJ:V :

lus fic

l. 12. & f ff. eod.,

l

o dis

l, i6t, ff. de R. 7,

4 de'm

D». Rivin, l.c. en. z p.i6oo, -

!()chf'

torís in non exfoluto debitö accufet

]udicid-

iiïö*cï.ö- ,crfaditqr/ Qontumaciäm debi

/

zm ) ä'

H(Rr)z

& exe-

(D At jure Sax. Ele& noviffimo utique tribuit; modo debitor judicialiter, five

n gm'

cori

oretenus, five in fcriptis, dicat, fe velle executionem. pro realiter fa&a agno-

af

fcere: nec hodie judicis, aut credito

s

ris 'confen.fus- ag)plius defxdergtur. Ord.

Jd, El, Sax. recogn, t 47. S. fmi;,

'-16 PAR"'. l, SECT XIX ADVOCATO (LæNAM OBSIIRVANDA

& executionem petat, deque diffenfu fuo & jure confervando, quod.

Tribu

que eventualiter pro pera&ta haberi debeat, proteftetur. . Jus. reale

non minus operatur hzc, quaü vice-Executio, quando debxtor com-

minationi paruit, & poffe(fionem prdii füi ceffit creditori,. per

fed el

Ord, Prac. El. Sax.t, 47.5 a. verb, (S8 bátte berm sc.

25 Executionem in fpecxe fic didam fequitur WIMISSIOX'iS actus, quö

creditori res, in quam facta eft executio, traditur, & hic inipfam pof-

ita t

feffionem immittitur, (m)

Decernitur ea per przceptum , quod ter-

minum Saxonicum apud nos continere debet, fitque per adtum fym-

bolicum, dum e, g. ignis in foco, extinctus pnus, iterum accenditur;

Woc

conclave aperitur & clavis creditori traditur, vel etiam libri cenfua-

qui,

les, aut fpecificatio fru&tuum atque proventuum exh:betur, vel alius

L

Cept

modus, quo pofleífio acquiti poteft, obfervatur,

—

Richter, de Tur, & privileg. credit,. cdp IF, /ää'. 34 g.

Martin, ad O, P. 8,1,47, . 2,7.5,

Tan

26 Habetur quoque immif(fio quandoque pro realiter faQa :

quando ; ite

. fieret, per malitiam & hoftilitatem rei 1mpedxtum th, aut per judicem

erf

dilatio de facto concefïa,

arg, l.12, V. f. L ig ff de veb, aut, jud. po;f ád.

CdrPZO'U. Proc,t, 2j , ATE, 1. B. 1.

-

W

aut poft immiffionem indictam , realis fa&a eft pof'fefï' onxs ceff 9, ut

fupra de executione dictum,

. Carpzov, P. 1, C, 28. def,140.

Sub

Id, Proc, t,c, art, 1. 2, 4,

Cxp(

27 Porro immilfionis actus aliquando fit cum exmitlione debitoris, quz in

mge

- deje&dione & expulfione ex poffeffione confiftit, (n)' Hxc non eft fin-

que

gularis adtus execurivus:

.& proinde brevius fpatium illi quandoquc

arbitrio judicis a(fignari folet, uc 14. dierum;

arg, Ref. grav. de a, iíói, t of 7uflir, Cadyett 2.

Tti-

Seqz

Qs

(m) Hodie vero in Saxoma Ele&orali executio & immisfio uno a&u peraccnda

Ord. Jd. El. Sax. rec. *.39. $. 10.

(n).Ord. 3^4. E. $. rec. jubetur, u

ut in concurf'u debitor ad minimum exmxttatur,

(c

ubi deventum eft ad fübhaftationem , idque etiam ad condut&torem rei fubha-

ftandz extenditur, quamvis mercedem condu&ionis p1ænumcraver1t aut in-

tuitu condu&ionis hypotheca 'conftituta fit,

Condu&ionis quippe jus, fubha-

Q

ftatione inftituta, extinguitur, & conductor id, quod fxbl debetur, ex mafï'a

concurfus peteze neceffum habet, 4. z. $. z-

li

l

stT CIRCA EXECUTIONEM

317

]uod

28

Trxbuxt vero immi(fio crcdrcon non folum poffelï" onem,

Ya

le

-

MU

d 2, C, qui pot, in ngn

- Ord. Proc, El, Sax, t 47,6.2,

fed etxam jus percipiendi fru&us,

l, 2, C. de acqu, & ret, paj

» quo

pf

ita tamen, ut rationes reddere & culpam levem præ&are teneatur,

( tet

- Arg, l, 17,69 20, C, de neg. geft,

m

- Ord. Proc, El. Szzx d 5 Q 9.

(dicuty

Hoc onus declinabit, )udncem implorando, ut /?que/lrem confhtuat,

enlla

| al

alius

qui, bonorum adminiftrationem fufcxpxens, rationes de.acceptis , per-

ceptis expenfisque judici reddat,

Philipp. de fubbaflat, cap, II comm, i3, n, g0. þqu.

Dn, Rivin. ad 1.39,en. 23,p, 1330.

9, D

Tandæm devemrur ad SUBHASTAT!ONIEVI præfertxm fi creditori 29

ex frut?abus rei, in quam executio peracta eft, fatxsficm nequit 5

dicem

D», Suendend, ad Fibig, p.9$2,

- Dn, Martin. d. t, $. 9,n,35.

& qundem poft immiffionem elapfo r4, dxerum fpano, (o)

0, Ut

Ref. Gra», de an, 16553, grAv. 6

Dn. Phil. de fabbaft, £4p, H. comm 2.7.27. 20

Subhaftatio, qua bona debitoris vendenda a Magiftratu rite ac pubhce 30

exponuntur, fit ad inftantiam creditoris a judice competente, primum

- 3n genere, absque ulla xftimatione licitive determinatione;, quæ dicitur

;ux Ifi

generalis, & fpecialem regulamer debet præcedere,

tf

oquü

Ord; Proc. El, Sax, d. t.gï H.

- P.L.C,32, $.. Gibt (ic) Damim,

Sequxtur demde, invento hcxtatore, fubhaüatxo fpecxalxs, quæ fit cum 531

Tri

. pretio per Ixcxtatxonem oblato, (p) -

(R r) :

Ord,

iacndzl

(o) Per dlfpofmonem Ordinat. Sjud, El, Sax. rec, ad. fubhaftationem non prius

tatur,

deveniendum , quam fi a tempore peraCte executionis & immiffionis debitor

uübhé

intra fpatium 4. feptimanarum, id, quod debet, fponte non folverit. 4.7. $. 7

at 1

p Nunc in Saxonia noftra fpecialis fubhaftatio amplius haud füfcipitur, nova

ubl

fnà TS

prorf'us fubhaüauonum forma præfcnpta inO.j,E $R.dr. 5 1,[eq4. . Cuivis

vero

N

x

p

318 : PART, I. SECT. XIX. ,Abvoczufox- QuæNAM

OBSER

Ord, Proc, El. Sax.l, c,

ii

- Dn, Svendend, ad. Fibig.p. 9py.

an:

Dn, Philipp. de fubbaflat. cap, V, comm.3.,10. 19, 23

:

42 Su(cïpiändg eà eft(q) in loco publico vel viva voce, vel Edi&o -pgblï-

in t

CO, per tres quaterdenas continuo currentes, (r) & per prxconem

r

fa&a inutilis redditur, incidentibus feriis in diem proclamationis , at-

que adeo ex integro repetenda eft,

/

int

Ord, Proc, El. Sax. d $, t«

d

à Po Ioicc Blo 39-

Dn, Philipp, l.c, 9. 65,

Ü

M

item repetendä ea eft, quoties maj*us' pretium bfï'&rktur,'

3

P. I, Conft. El 32.

| Ord, Proc. El, $ax, d. $, ",

*

D»,

lpfa

P

effa

vero ex tempoäe fubhaftationis inffitutz usque ad tcrminum jüdicialis Ve.n,di;-'

tifi

inf

tionis vel oretenus velin fcriptis apertis obfignatisve in l

?

:

Q?o ; pendent;s Pro-

ceffüs fubhaftationis licitari permittitur. $.14.

(q) Hodie priusquam res haftz iï'ibjiciantur, confici debet con

fi'gnatïb pertineh-

tiarum, rerumque ad. inventarium fpe&antium. In bonis feudalibus configna-

tioni anne&endum , que bona tanquam allodiala ipfis cohareant, & fimul

commemoranda funtjura, que per fubhaftationem in prediis fubhaftatis non

p

extinguuntur, ut funt fervitutes, reditus vitalitit; & pro predii conditione ju-.

lan

dex taxationem & pretium - adjicit, citra obligationem Judicis & concurfus ad.

illius evi&ionem. Pertinentiarum füb aliena jurisdi&ione fitarum nomine ve-

ro judex proceffus pendentis notificationem facere de executione , immifífione

& fubhaftatione imminente & confenfum illius requirere debct , addita decla-

ratione, id fine przjudicio jurisdi&ionis fattum iri . Quod fi confenfus requi-

fitus ab altero judice intra terminum executioni prefixum haud preffetur, pro

(

preftito habetur, & executio, immiflio aut fubhaftatio nihilominu; ad perti-

nentías extenditur, O. . E. $. R. d. z. $. «r.

prögramma, Sub-

(r) Hodie in Saxonia hubhaftationi judex przmittit publicum

haftation$:Patent, idque in loco publico affigendum curat. In co non folum

terminum certum fubhaftationi prefigit, fed etiam confignationis, & ubi ejus.

copi

a haberi poffit, mentionem facit, & hoc programma ad minimum $. fepti-

1an

isante terminum publice affigendum iandat, preterea vero bona fübha-

ftanda per tres quaterdenas in civitatibus publice proclamanda, in pagis vero -

litere fubhaftationis patentes itidem per tres quaterdenas finitis facris coram

concione, aut ín judicis rufticani edibus, aut in alio conventu przlegi de-*

bent. Sique bonorum feudalium; aut aliorum magni pretit immobilium fub-

haftatio inftituenda, literis publicis fubhaftationem una cum termino licita-

tionis inferendam judex «urabit, prefertim urgentibus creditotibus, 9. 7:

$, R. d. r Iz

(

À

*SIT - cch EXEcuTxONEM.

319 ,

- Dn. Martin, d, t.ö i, , 129,

Bona feudalia, haftz fupponenda, ohm ante

33

Refol, Gravam. de an, i6tit,

publ

COnem

in trxbus diverfis territoriis per pubhcum Edictum venum exponeban-

, at

tur, nunc vero per

dlä Rtf/ä/üt,grdv. 6 .

in tribus proxm*ns civitatibus angu&nons & latlorxs Dele&us, ítt bret)en

nádyfte Ctábten beá Gngerm unb 3Beitern 9Lusfdufjes biefer gar

De, programmate affixo, buxd) focntllcbm ?lnfd)lag, eorum fubha-

ftatio publicari debet. (f)

Philipp, d. l,cap. I, comma. 4,n. 4l 43,

Dn. Svendend., ad Fibig, p 99g.

Ipfa licitatio, qua pretium pro re fübhaftata emenda offertur; debet 34

Iu

—

efTe pura, citra conditionis, vel alius temperamenti adje&tionem facta,

: vend

nifi creditores confentiant, aut aliis per eandem nullum præ,udxcnum

ts Pro

inferatur,

Dmf El.71,

AUA

a2bique Dn. Plnlzpp. 0, L. p i06$,

nfigna

Dn, Suendend, ad Fibig, p,112,

k hmul

itis noni

poteft & folet füfcipi vel viva voce, Vcl in fcnptxs, quorum formu-

lam ttadit

35

one jt

vfus ad

irre ve

Dn, Svendend P zoay,

ifftom

L dC

Porro,

ffglll

(f) Impofferum vero literz patentes fübhaftationis feudorum equeftrium publice

f, ?N

j pertt

affigi debent Drefd, Lipfie & in civitate bc$ (ngetit ober *IBeitetn Qluäfcbun"eä

illius circuli, in quo feudum eft fitum, etiamfi proceffus vel concurfus alio in

loco pendeat, minimum 8. feptxmams ante terminum fimul eodem die, quo

, $ub

requifitoriales fub- mul&a 1. thalerorum, femper dirigende, a judice requifito,

folum

parem mulé&am evitaturo , affixione fubhaf:atxonum 1dem obfervandum eft. 0.

|ip

iC

J. E. $, R. 4. 7. $. 13.

feptl

(t) In ipfo venditionis termino hodie juxta O. 7 E $ R, d F. $.15. obfignatz lici«

faübha

[f veto

