3. Citatio efl jur

A

; tz'gzmditmä *

an in judicioli-

gentum,

is dipiui , immr,ez;f»v;f-f

1,(5) Locumyu

M juEHEPFLA Bu

ndO.

jordo

4. Citatio modeffe petenda.

12, (6) Certum terminum , & quidem

p

$. Quid faciendum, fí judex non ann

W

ltgalen.

At petitioni ?

13 (7) Subftriptinmem judicis;

(

6, Advocatus euret, ut citatio fít legiti-

14. Interdum etiam fubfreillaionem,

(

724*

55 (8) Citatio debet vize infinATÉ,

(0niS

s il

7. Citatio. debet, continere (1) Nomen

16. Per quem infinuatio fieri debeat ?

judicis,

17. Ciatto. debet. infinua

3

'?ifäzio l

^á 4Ad m;xmg»s

J

3 (2) Nemen citandi,

D

2

^

K g e Z?'J-

'

39

PART, L SECT. Ill. DrE SoLiciTubpINE ADpvOCATI

1$, Interdum ad domum,

29. Mulieribus citatio infinuanda, son

fi

19 Infinuatio citationis. contra univer-

earum Cauratoribus,

fftatem quomodo. peragenda ?

|30. De. tmpore,. quo citatio mf nuam-

20, Quomodo abfens . vel mgaþundw

.da, G num po]ft mf nuAri die fkn-

citandas 2

4to 2 «

À

21, Edicfalis citatio quando. locum ba-

3u Linuatur.

bet ?

34. De infinuatione citalionis ex 4&::

22, Pluribus litis. confortibus &5 coba-

- conftare. debete.

redibus conventis cuique in Jfecie ci-

33. Actus rel;ztzam: probam!w c];'

[

t4tio in[inuanda,

34« Relationis eirca znfr Inuationem tltd-

€

233. Limitatur,

H0niy 709741)»(! 4,

24.De Citationibus in [abfidium.

.,Gde fí. citatus infi mmzonem ng-

'get ?

2j. Judex füperior, fine fubfidio Pafal-

ä

li vel judicis inferioris, fabditos ci-

36« Advocati offcium, gmwlo eitatio-

[

tare potefe,

nem & ejus infinuationem depreben-

2f Quod & Commilfariis Prznczpzs

dit vitiofam vel infuffcientem,

$i

conceffum.

37 Citatio zl/egztwm per comparitta-

de

27. Limitatio Carpzovit,

nem czt;ztz non f:h:zpzentu conuali-

datur

de

a$. Pupilli, minores, furiofi & prodigi

N

quomoda citantur 2

£

qu

j

nIF

Ruftra eft aö'uoms mmtutlo, & hbelh oblatxo nifi fequatur citatio,

þt

olim in jus vocatio dicta, qux nunc confufim ufurparx coeperunt,

l

Bacbov. ad Tit. ff. de in jus vocand. m, 3,

I

[

me*zk Ad eund, tit, (. 20. €9, 22

*

!

Vid, tamen

fti

Ludw, ad $. 3. n. 1. 7. de pen. tem. lzm.

tà

& defcribitur , quod fit a&us judicialis, quo reus, judicis autoritate,

VC

2 petente a&tore, litis füfcipiendz & dirimendz cau(a, in loco 1udlcu : ad

(

dietn certum, legmme comparere jubetur.

Struv, in Synt J- C. Exerc. $. tb $

4 Cumque citatio fit juris divini, naturalis & gentxum,

Gail. lib, 1. obf. 75. 9. g.

H

Nicol. in Proceff, part. 1, cap, 3, n. 3.

Ü

Carpz, in Procef Tit. 7. Mrt. 1. . 12,

(

adeoque, tanquam principium, bafis & fundamentum judicii cu;usvxs,

, ult. , de pan, . litig,

Sptmet; jorbitutig T. Optt Det. Girarion in pr,

N

Cotbin, Vol. 2, Refp. $8.m. g.

Lj

Habn. ad Wefenbec, ff. de in jus vocand, n. t5,

fine

s

PRO EXTRAHENDA CITATlö"NE 'L.—EG,IT'IMA,

31

ühe manifefta nullitate totius Proceffus omitti nequeat,

Zanger. de Except, part. 1. cap. 2, n $.

Carpz, in Proceff. Tit. 7. 4rt, 1. n. 4« feqq. :

Mevius Ad Tus. Lubecenf, part. 3, Tit, t, drt, 7. n, 2,

Advocatu

s folicitus effe debet pro impetranda citatione legitima, "No- -

ftri inftituti hic non eft, Citationis partes, fpecies, caufas, materiam;

finem, effe&us, affinia & contraria difcutere, de quibus

fqrmam E

Schneidew. ad $, ult. 3. de pen. tem. litig. mum. y. usque Ad fin,

fed hoc tantum monendum erit, quod citationem modefte petere de- 4

lo

ceat, cum judex nemini impertire foleat officium, nifi imploratus;

l. 2. &. $. ff. de damn. infelt. 1 1. C, ls qua. defunt Advoc.

"

& quidem non folum in primo termino, (ed etiam in fequentibus, quin

& in omni ProcefIus a&u

P

"

, nulla Conüdergti-on'c habita, quisnam vere

tatur Proceffus,

Carpz. in. Proceff. Tit. 7. drt.1, 9 9,

Sique non annuat judex, poteft adhuc moneri; cum comminatione , de $

9-

denegata juítitia erga Superiorem conqueri; fin vero adhuc taceat ju-

l

dex, apud Superiorem inftare licet pro alio judice vel Commiffario. Ad

uod quidém primum nudum fequitur Monitorium: 'SDtt toolleft bíd)

al(o begeugert, b e8 ber gefudbter avocation nídjt bebürffes & cum

per hoc nondum excitatur judex, & citationem detreQtare pergit, faci-

|0j

Non folum au-

6

le, ad ulteriorem inftantiam, Commiffio folet decerni.

tem pro obtinenda citatione vigilare debet Advocatus, fed & circum-

fpicere, ut citationem extrabat legitimamm, nimirum omnibus fuis requi-

fitis abfolutam, ne adverfario occafio detur excipiendi de infufficienti ci-

tatione, & terminus indictus reddatur fruftratorius.

Quare videat Ad-

vocatus, an citatio ( 1.) contineat somen judicis? Qui haud raro ab ofí-

(

ad

cio, quod gerit, defcribi folet, nomine & cognomine prorfüs omiffo,

Ziegler ad Ord, Proceff. verb. 98ie €8 bíe Oüechte er(orberit,

Bach. 1, difp, 4. tb. 3.

Oldendorp, in tratt, de libell. c. 3.

Eít autem citantem judicem exprimere neceffe, (4) ut citatus intelli-

gat, an judex fit competens, nec ne? quia fu

pra jurisdi&ioncm? velex-

tra territorium citanti impuné non paretur, -

l. fin. f. de jurisd.

o

l. 2, ff. ff quis in jus vocat.

Nihilominus in dubio Reus comparere, & exceptionem fori declinato-

riam oretenus proponere tenetur,

.Cargz, ip Proceff, Tit, 9. ddrt, 2. 9 10,

quam-

fin

2

^

2

PART.I. SECT. III. Dx SOLIC!TU.D!NE ADVOCATI

quamvis: declinatoriam fori notoriam in fcriptis allegare fufHCIat.

n

fü

Dn. Rivinus de Exeept.. dilat. c. a, n. 3.

Gail. lib, 1, obf, 48. . g.

j

1

(£) Ut citatus cognofcat, an citatio juffu ]udlC!S Iit emlfïä" quo fine,

five verbalis, five realis fit citatio, nullius erit momenu.

If

l. fin. ibique Dd. C, exbibend, veis,

l, cum Clericis C. de Epifcop. & Cler,

(7). Ut fciat citatus, utrum judex fit ordinarius., vel deïegatuso Dele-

gatio namque fa&i eft, & non prxfumitur;. qua de caufa copia. Com-

(

ft

miífionis vel fattx delegatloms transmittenda , ut.citatus deeat , quo-

ubque fe limites Commiffionis extcndanc,

Gail. cit. obf. 48. n, 17.

D

Ubi z.2;. & hoc pro ratione, cur nomen ]udlCls expmmendum, addxt,

Ü

fit

ne (2) error in nomine judicis, qui citationem vitiat, committatur,

Vid, Vant, tit, de nullit, fent, ex: defetl, cit, n. 31, 32, & 48,

il

— Nicol, in Proce[[; p. 1, cap. 3« n. 8. eq4, .

8 (2) An nomen 9 cognomen citandi fit expreflum 2. Et hoc necefï'e e& ut

'citandus fcire queat, an citatio ipfum concernat., -utque fraudibus ob-

ü

vietür, ne A&tor amplius variare polfit, ,& quando citatur unus pro a-

at

lio, quia: fünt plures. ejusdem nominis, tunc fi. compareat is, .qui.non

|

Y

erat citandus, condemnan debec citans in expen(as, tanquam temera-

El

rius litigator,

Gzzzlltouf49ntz

&

be ?. 4, adhuc aliam rationem hujus. 1equrf' iti. habet (a)

Vid, Nicol, in Proceff, p, t, cap. 3. n. 1j; féq4.

(4

Si etiam plures fint litis confortes vel cohzredes, facta dml' one,omnes

Ys

& finguli in individuo eor

um nomine proprio exprimi debent,

9proce-Orbmumg T. 4 9. äEu:ben M

Myufing. cent, y, obf, go,.

&

Gail, lib, 1, obf. 49. ", $.

ïug

alías obftat exceptio plurium litis confomum, nec accufatxo contuma-

a

cix locum habet,

Nicol, in. Proceff. cit, cap, 3,n 17,

N«

Sx tamen caufa dividua eft, citatus pro fua portxone refpondere tene-

tàn

o

l, 1, C, de conf, lit

Mev, p, 8, Decif, 340

In

Qs

P

(

(9 Scilicet quia contra non- nominatum executio, fieri, & per confequentiam in

(

contumaciam re&e procedi nequit,

J PRO HEXTRAHENDA CITATIONE LEG:f:MA.

In citatione w»verfitatis vel C'allegz'i non eft neceffe, ut fingula capita,

fuüb. univerfitate comprehenía, fpecificentur; íed fufficit generalis &

colle&iva citatio, nimirum Confulem & Senatores, vel plebem , eo-

l

rumque antefignanum, in genere exprimere, h. m, Cítamus 3Dürgtte

0 9catf, vel &dul$en unb bie Gemeinbe,

1ngi1ïet un

Gail, l, 1, obf, 49, ", 6, 7,

Mï"/ing- cent, $, 06./; 40, , 3,

le

Nicol, d, cap, 3, n, 19,

G) An comprehendat nomen citan

fit citatio ?

Fis-, Ícilicec ejus ,I ad cujgs petitionem a

"

cap. ult, X, de Refcript,

Debet enim citatus de eo, qui ipfum citari curavit,

Vcercus eífe, ut fe.

dït;

cum deliberare poífit, an contendere, vel cedere velit, & an citans

fit perfona legitima?. Poffunt enim ejusdem nominis plures effe, quo

caíu declaratio & nominis demonftratio fieri debet,

Carpz, in. Proce[f, Tit. 7. dirt. 2, n. z.

u

Gail. lib. 1. obf. o, in pr.

ob

Ubi z. ;. adhuc aliam rationem hujus requifiti fübjungit, nimirum an

)à

citatio ad inítantiam citantis fa&ta fit?

uia» fi non fit facta ad hujus

100

petitionem, nullius momenti erit.

av

Coler. de Proceff. Execut, p cap.2. n. 31.

adeó, ut exce

ptione quoque nullitatis, à parte ita citata, reQé impu-

gnari poffit,

Gbriftopb famge z Ifagag. ad. Praceff. 3ur. civ, cap,36. n, g2,

(4) An zaufa, & aclus, ad quem quis citatur, infertus fit?2 Nam fine hu- Io

nv

jus expreffione citatio eft obfcura & nulla.

€Ap. 2. X. de dilat,

9procef- Orbrutg Tz. a, in pr.

Et hoc requifitum fübftantiale effe (tatuunt Dd. üt inflraat

ur cïtatuä,

fuper quo convenitur, adeoque exce

ptionibus & refponfionibus prz-

má

paratus ad judicium venire poflit.

Gail. lib,i1.obf, 51.

Nec füficit aliqualis caufz expre(fio, fed explicaté fieri debet, ut ci-

tatus intelligat, ob quam cau

'ene

fam vocatus fit, & paratus ad judicium

accedere poffit, (b)

Mynfing, cent. $ , obf , 8g. m. g.

Quare tuti(fime agit ju

c.iex, fi copías libelli, literarum petitoriarum, &

(Thónnik. Civil.)

(E)

docue

ln

um

(b) Alias novum deliberandi fpatium ciratus ufgere,

aut exceptionem, fe aq l?unc

a&um non effe citatum, poteft opponcre,

34 . PART,I. SECT.Iil. DE SoriciTuDINE ADVOCATI

documentorum, quz in termino recognofcere debet citatus, una cum

citatione, ad p1afcmdendas inducias deliberatorias , transmxttat, eas-

qLIC cxtatxqm inferi curet,:

Gail. ciz, obf g1.8. 3.

Mynf. dil.m.9.

Quod tamen nequaquam de neceffitate eft, cum in arbitrio judicis po-

fitum; an citationis caufam exprimere, vel copxam libelli unà cum ci«

tatione transmittere velit,

Carpz. p. 1. confts 2, def. 2167 lib, z refp, 22..m.

item in Proce[f- Tit.7. Art, 2,2,24. (C)

gl (5) An /ecus fit defignatus, ubi judicium habendum? Quia citatio ra-

tione loci incerta nulla eft,

Gail, lib. 1. obf, $ 2, n. 1. feg.

E.ec tuto contra emanentem contumacix poena unquam decermtur,

szrpz. dict, Art, 2,m. 3$,

Limitatur hoc in judice ordinario, qui certum & aeputatum tribunal

I

habet, veluti in füpremo Appellationis. judicio Drefdenf. Curiis pro-

l

vincialibus, & Collegiis vel Pratoriis civitatum, ubi fafficit, (i exprie

matur in citatione :: 3p un. 3w erfdjeien.

(

Gail, d, ], 9, 12,

l

Carpz, cit, ddrt. 2;9.37,

Nicol,in Praaj' Gt,Cap. 3.9.34.—

LEY (6) An eertus. terminus in citatione fit eïptefïïns, isque legalis? Nam fi

quis fine temporis adjeGione vocatur, citatio non valet.

c, [fn, X, de Refcript,

f

Vant, de nullit,ex defecd, cit, m. J;,

Cumque, pro noftro ftylo, omnes citationes fiant peremptorxæ,

Bachop, , difp. 4. tb, $.

hz terminum legalem, eitie tolffontmiene & .81*!&; nimirum 6. fepti-

mands & 3. dies, a die executx & infinuatz citationis, continere de-

bent; nec dies termini computandus in termino.

Gail, p. 1,05f, 53. 1. 3.

SorocefeOrbmutg Ti, 4. iv pr. & Tit,10,$, Sm Sall abetac,

Carpz,in cit, drt, 2,,39.u5que n, 5y,

Ét fi uniicus tantum dies de illis fex feptirmanis & tribus diebus deficit;

citatio nulla eft, nec reus haud comparens poenam contumaciz incur-

ru:

DBera

—

€ Ord 7ud El &mon Recogn Tzf . 5 i, hoc mfuper requirit, baff bie 23€2

flagten sum erfferrtermin fo gleicb füb prajudicio, unb ttadb Gelegenbeit be

Proceff$ tb berer limflánbe füb poena confefli & convidti, recogniti nbey

preclufi, vorgelaben merben follem,

^

PRO EXTRAHENDA CITATIONE LBGITIMA,

3j

JBerlicb, p, 1, concl . n . -

je

Zanger, de Except, pag, 2, cap,6, n, 12,

Cazrpz. jam.d, l n. gi, Cd)

(7) n citatio a judice fít fubferipta? Nimirum ut certus fit cxtatus, ci- 13

tationem ad mandatum judicis effe emiffam,

Nam fi citatio emana-

vic, quam judex ;udxcxah fua autoritate non decrevit, ipfa inutilis cIE.

i

& plane invalida,

Text,in 1,2,9,1, C, de exbzbend Felf,

l, 35, C. de Epifcop, € Cleric,

Gail, lib, 1, obf, $ 4,n, 1,

ia

Prxfumitur tamen citatio mandato judicis fa&a, fi nuncius publicus

eft generaliter conítitutus ad citandum, infuper quoque bonx condm-

onis & famz eft, ejusque relatio in AGtis confignata,

Mafcard, de Prob,concl, 204,n, 3, , 10,

Schbneidew, ad $. Quadrupl, T, de AGP, mum,30,

ul

Interdum etiam /ubfrgill«tio accednt, quod in judiciis fuperioribus & Col- 14

legiis fieri folet,

Tl

ng/lel in [pec, jur, univerf, cap, 21, , 44,

(8) An citatio rite fit infinuata? Eft enim infinuatio citationis de füb. I$

itantia, & requifitum Proceffus, prout innuit

Ord, Proceff, Tit, 4, verf, Conberit aud) & Ti v, $, Cynt SSG[[

aDer 2c.

j

Carpz.in Procefj, Tit, 7, drt, 1,9, 4g,

Quare de hac omnino 'ex , Atis conítare debet

Regulariter autem 16

fieri debet infinuatio per sascium certum & juratum,

Sprocef-Orbit. a. Tiz, 4. ib: SOurd) gew:n'e bett Gäemd)tm

-

eerpflicitete 9Bptber.

"ppellation - Cvbn. Tz. $on. 9Iusbringumg Der Sabxmg. $&

j

e«Deealfeidyett.

de

Carpz. lib. 1, Refp, zj« n. 6

E2

Mafcard,

(d) In Ord. J94. Sax. El. recogn, Tit, 4. 6. 1. noviter conftitutum, ut qucelibet ci-

tatio, quz vcl fub comminatione quadam emittitur, aut ex qua fatale quod-

dam pendet, integrum fpatium Saxonicum 45. cherum dedu&o die infinuatio-

VCló

ms, atque termlm, contineat.

Excipiuntur caufz injuriarum & quz pertinent

uf«

ad Mandatum de d. 7. Jan. 1724. foiber bie Banqueroutiers, it. Syolicep - Caz

Bff'

(ben, SanbrmperctS- unb aeringe, ober atucb feldbe Cadper, melde feinen 28evs

$ibub leiber ; in quibus judici licet brevius fpatium, puta 14. 8. aut pauciorum

[

dierum, quamvis cezrzarori4 citatio detur, indulgere.

Prorogatio quoqve

(

termini, five a judice ex officio, five ad 1nft.mt1am partium facta ht, fub fpatio

$

breviori, 3. hebdomadum, aut 14. dierum ficri. poteft,

ab PAMI A SECI. il, DE SOIICITUDINE ADVOCAïI

Maftard. de prob. concl. 29 f« 19. (€)) .

Cui referenti, citationem à fe münuatam, proptcr ]uramentum, quod

Í

judicio pr æfhtlt creditur.

Vafaqu. lib 2. contr. 24. n. t

li

Minime tamen ei fides habenda de his, qux extra fuum officium fünt,

Y. . fi referat, f& à citato vu!neribus affe&um vel injuriatum.

Menocb, de 4. j' Q. caf. u2« n. 12. fega,

Sebaft, Guazzin. Tom. 1. Defenf, 10. cap, g, n. 7.

Mafcard. de prob. concl, i2, ; 3«€ concl, u21, n.. 4.

Qxd fi judex ipfe citationem ad manus partis infi nuaverit? Et huic

creditur, fi faper fada infinuatione in AGis teftetur. .

dirg. l, 2,.C. quomodo & quando judex,

V

Sic quoque infinuatio fieri poteft per Notarium, quod non raro accidit

vel propter diftantiam loci, vel nuncio judicii abíente , aut &grotante,

& omnino hic non.minor fides tribuenda eft Notario; quam nuncio pu-

l

blico; confe&o nimirum defüper inftrumento,

Philipp, ad Ord. Proceff. Tit, 4. confid, , n. z.

N

Quinimo majorem fidem tribuit Notario, quam nuncio pubhco

hir

GwVAZZIH. Clt. CAD. f« W. $.

I^

Et cuivis privato, qui bonz fidei.eft, committi poteft infinuatio citatio-

14

nis, & de hac atteítanti credlcur modo juramento depofitionem fuam

i

firmet,

f

Carpz. ip Proceff, Tit,.7. dirt, 1. n. 79.

Parti adveríz tamen non eft committenda citatio ad. infinpuandum,

quia huic non creditur, nifi citatus compareat,, vel;ejus confeffio adfit.

Gburfi, &, Appellar. rvtt. cie. $. SDeagleíchen 2e,

15 Citatio debet infinuari 24 zzanus citati,

L. $. r f. de agnofc, libell.

J. 3. $. £. f-. de. Excuf. tutor.

19 five de facte ad faciem, uti quuuntur.

Si vero citatum non invenire

poteft nuncius, fuffcit zsnffmuatio ad domum citati , ut nimirum hic ex lo-

N

€o habitationis folito atque domicilii, ab uxore, vel alia perfona dome-

ftica (£), notitiam citationis confeqvi po(fit,

Mynfing. cent. 2, obf, 6g.

Carpz , ctf; hr 1. m éi.

Utrum

(e) Quod & injungitur Ord dud, El Bux, vecopu, Ttt 4. $. z. ità tamen, ut in

pagis per Scultetum, aut:Scabinos, uf bíe Gerict$-Qerfonen, fieri queat..

(£) In Ord. Ju4d, El Sax, recogn. Tir. 4.$, 1. ex perfonis domefticis nominantur bíe

Gbe.Gatten, Gftern, erimacbfene Sinber, umb 2Sebiente, fo-in ibvem £obn unb

"3tobte fiib; e contra excluduntur acjter unb Sorietb-Feute.

Z RE

"—

PRO EXTRAHENDA CITATIONE LEGITIM A,

37

üitrum vero habitationis domus proptia, an conduGitia fit, nihil re-

fert? cum hoc tantum attendendum, an.citatus ibi domicilium habe-

at(g).

Quod tamen de folo domicilio feu loco habitationis folito

intelligendum$ quare non procedit iafinuatio ad prxdia & bona citati,

ubi hic . non repentur(h) Quando autem in domo citati nemo prx-

fens eft, vel vocatus citationem acceptare renuit, aut exceptam rurfüs

rejicit, injicienda erit in domum citati; autaffigenda fonbus, vel portæ.

Gail. lib. 1, obf, $g, m. 1

Ziegl, Introdutt, ad Procff mp 3,5 m

K

Carpz, eit, Tit. 7, dri. 4, n. 27.

Hic etiam notandum, quod malitiofe procurans , ne citatio ad fe per«

veniat, pro legitime citato habetur.

l

Gail. d. obf. g. t. À.

o

Quomodo in(inuatio citationis contra siverfrtater aut colleglum lega-

I9

[

liter peragenda, refert

Card. Tufcb. concl. zg1, lit. C.

Nec fufficit, citationem ad manus Syndici perferre$ fed Przfidi vel pri-

Ita citatio ad civita-

manis civitatis, Collegii aut pagi infinuanda eft,

tem porrigitur Coz/zlj; ad pagum Sezíreto, ad collegium opificum gr;-

Poteft etiam

0

manis, vulgo Syatibioerd o« 9veifterii Ober9meifterit,

m

infinuatio fieri ad domum communem, velalibi, ubi collegium con-

Ívevit congregari,

Scþean 4e CHIt A. v 34, 3).0 (l)

fij

3

Ad

ïül

(g) Poteft & citatio infinuari in taberna citandi, m bem Graut-Zaben, Ord, 7»4.

El. Sax. recogz, d, t. . $. 2.

(h) fed que a tertiis, tanquam condu&toribus, aut alio titulo . poffidentur; bene

tamen inprcdia, que ipfe per alios adminiftrat, OrZ, J44. Sex, recogm. Tit, .

2. Ícilicet fi citandus certo loco non perpetuo commorcetur, aut peregre

i

profe&us fit.

Q

Secundumi! Ord, J«4d. &ax.' recogn. d. *, 4. &. 2: infinuanda citatio bey 9tátbet

lo

in Gtábtert irr bie 9iatb$-Oxtube, nber bem vegierenten SSiregerteiffer, obev

m

aticb bem Syndico, ober Ctabt- Cd)ve(ber bey einer. gan&ett anqerfcbafft,

einem von benen 9Biertelé-Syeiffern ober 9fuéfepug-Serfonen; bep Cirmumgen

unb Sunfften, eítem Sber: ober 8or-Svelffers unb bey Gemeinben auf benetr

Syévffern, bem 3ticbter ober Seimbürgen, feinesiveges. aber aller biefer vor-

ber bemelbter SYerfoner domefticis.

Qui vero nomine colle&ivo appellantur,

Wm

ad uriiverfitates tamen referri non folent, iis citatio fingulisinfinuanda.

$uf

ner, Gofaten, Sanbzgyrobner unb anbere Coriforteit, weuþe pro Univerfitate

jc i

ricbt geacbtet merbeti, foll trau allerfeit$ abfonbevlicb, uitb qmat burd) einem

It

ltmfauff citirer unb berlaben, aucb auf febert SDorff ober Drtbe babor eine

y t

lefcl)rnïf, fo bem S3otben $u folcbem Gibe m;tgugeben ift, gurudt Taffen ;

d.

u

38 PART.I SECT.IlIl. DE SoLrCiTUDINE ÁDVOCATI

Ad manus Mandatarii citationem perferre non füufficit, ex »ovo wandae

t0 Eledlorali de Anno 1691. ubi: SDaf bíe Citationes íebesmabl nídt

jitebe Deitett Advocateti, Procuratorett, iib ber Siseiber Curatorett pbett

wrTE- p - E

Dergleicbert, fonberm alleítt bener 9principaler, mátte pber voeíblidyett

Geícblecbts, (elft, o0et ad domum gt infinuirem. — Nifi fpecialiter ad

acceptandam citationem in fuo mandato fit inftru&tus.

J

Vi4, infr, Sect, 4, n, ij (K))

20 Contra al/intezi, qui nullibi explorarx poteft, vel mgabundum dccerm-

tur edictalis citatio.

[

Gail, lib, 1, obf, y7, . 4

D

quæ & in aliis cafibus locum habet, de quibus

Carpz Tit 7, dtrt, 4.

Si

41 Et, ut brevifimis dicam, tunc adhibetur, quando vel citandi incerti

p

funt, vel, etfi certi, tamen in disjectis locis, aut etiam ignotis moran-

tur, Vel adeo multi, ut executio citationis nimis difficilis aut tarda fo-

h

ret, vel quando omnes, quorum intereft, de quibus tamen nulla habe-

110

ri poteft certitudo, ex conditione vel neceffitate aQus vocari & audiri

oportet.

ve

tat;

Mevius in difcuff. levam Inop, debit, cap, 3, , 120,

W

4Mollenbec, dsz jurid, cent, divif, 40, n, 2j,

W

Brunnem, in Proceff, civil, cap, 3, n, 19,

Pt

Tuto tamen procedit Magiftratus, fuper edictali citatione affgenda

lic

confilium requirens à Dicafterio vel JCtorum Collegio, ne foran ex

li

prxcipitantia gravet citandum,

Eít enim citatio edictalis exorbu:ans,

ün

& aliquo modo injuriofa,

for

Carpz, d, Art, 4,n.7,

&O

Affixio hujus citationis habetur loco infinuationis, vices nuncii fupplet

atteftatum Magiftratus, qui in territorio füo edi&tum citatorium affigi

hq

fecerit, in quo atteftato obfervari debet, quod relatio nuncii exigit.

i

Carpz, lib, 3, Jurispr. Confift, dcf 6;, ", $. feqq,

um

infi

d

à$ ]

03 Ord,. $44. Sax. reccgn. d. t. $. 7. difpofitum, ut plures litis confortes 44 pr:-

tans

um Íaltem ferzsizzsm citentur finguli, poftea vero ipfi finguli, ut & omnes

litigantes, jurisdictioni citantis haud fübje&i, Procuratorem ad terminos fe-

—

quentes conftituere teneantur cum potcfcatc recipiendi citationes.

Id.quod

ipfis.im prima ftatim citatione injungi debet, füb admonitione, citationem, fi

id non fiat, ad ceteros terminos Advocato, Procuratorl, aut A&on primi ter-

ïi

ATl

mini, aut horum perfonis domefticis infinuatum , & pro rite emiffa habitum

H

Judici tamen ibidem permittirur, toénm effoa bemen Principalem fefbff

[:

mit menigern &offen bie Infinuation. gefcbeben fónnte, folcpes alfo be-mercf

fíclligen 3u faffer.

hi

"d

recooste

39

,'PRO 'EXT"RA;VHENDA CITATIONE L.EGI;I';INIA.

Cum etiam (uþravdi&u'm fuerit, quod, fi plures litis confórtes vel co; 42

i

hzredes aQtione pulfentur, finguli in fpecie citandi fint, ex hoc fimul

t

patefcit, non füfficere, uni vel alteri citationem infinuari, fed ea omni:-

l

bus, & quidem unicuique in fpecie, offerri debet,

[

d

/

SproceBz Orbnung 77. 4.

& ad bane Ziegl, verb, iioent abfotibertid) 20

»

]

item Philpp, coufid, , n, 1, (V):

ll«

Fa&ta vero divifione, poít motam defun&o litem, fubfiftit c

itatio ih 23

feudo defün&li infinuata, licec cohxredes vel Vafàll

i alibi, qüig etiam

extra Ele&toratum Saxoniz, domicilia habeant,

Sorocef-Orbuumg 4 Z $, SBegdbe fíd)8 aberac,

Siqhidem inftituta actio ante obitum defun&li cenfetur contra eum in

»

tti

perfonis hxredum continuari,

ii

Carpz, in Proceff. Tit, 7, drt, 1, n, óg,

(j«

Et fufficit litem inchoatam cffe, & vel unico habito termino , quantvis,

"

nondum lis conteftata fuerit; fi vero reus ante emiffam citationem,

diti

vel ante terminum, mortem obierit, non fufficit hzc compendiofa ci-

tationis infinuatio,

Et quz de feudis expreffa, optima ratione etiamv

ad bona allodialia extendi poflunt, quia paragraphus: 28egdbe fid)

(ber 2€, antecedenti, qui generaliter de cohxredibus agit, tantum

propter domicilium in terris Saxonicis, contradiftingvitur, diverfis fci-

ndi

licet his formatis cafibus: . $Daf bort bie SBeffagte itt unjerm fanpetm,

g^

bier aber nídt aUeim ín unferm, fotiberm aud) anberer. Serrfdafft

An$y

Yanbett, ibr domicilium Babett? tum etiam, quia in genere verba facit

Doit Dertert, fo poffeffioniret, quod non tantum de feudalibus, fed etiam

2

allodialibus bonis intelligi poteft,

Zicgler, ad Ord, Proceff, verb, 9lu8 fotd)ett feDriGütbertt.

)

Ex quo etiam fit, ut, obtenta a pluribus litis confortibns executione in

3

prxdium aliquod, fatis fit, literas citatorias ad przdium illud portari &

infinuart, qvam?is creditores litísque.confortes alibi, & extra provinci-

e

as Ele&toratus füa haberent domicilia, ad quos in fpecie citationem

jl p

transmittere non eft neceffe,

m

À ]axtd

108 fe'

Quod tamen co cafuntan-tu-m obtinet, fi hefedeä,'divii-'avjamþjarin hereditate, prä-

hg.

o)

dia communia non poflideant amplius.

Quodfi, hereditate nondurm divifa, ad«

Ym l

huc in communione vivant coheredes, in przediuim , atit edes communes , five

mi [2

feudum, five allodium fint, coheredi, qui in poffeffione ejus predii hereditarii

iäbiwm

eft, citatio infinuari poteft, isque loc fa&to coheredes fuos de infinuata citatio«

T

ne certiores reddere, quam primum poteft, fub multa g. thalerorum tenetur,

"

& qua zatione id fecerit, ad A&ta docere debet; Or4, jsd. Sax. ïg;.'f. £L z

4s . PARLT SEC-T.'IH. DE SOL:ICITUI;INE ÁDVOCATI

juxta Ord, Appellat. Tic, 9Bpn 9puebritn

gumg ber gaburg. $.

9f8eil (íd) abet 2c, very.

:

g

€p folfett fold)e. Citationes ir Die terbolfferte Güter infinuiret werz

ber, unb bie Cubaber berfelbert Güter, velche fie nidbt eígentbümlid)

r

upd erb(id) amn (id) bracbt, (o[d)e Citationes fofgeno8 am Díe, welder

l

qegen fíe oíe Güfer inne baber au überfertigemn fdyuloig feyit.

.

Carpz, in cit, drt, 1, n, 66.

É

24 Alias citationes ad eos, qui extra territorium funt citandi, five ad te-

ftimonium dicendum, five ad quemvis alium. attum, fiunt zs /ubfidium

d

i

judicis immediati, per literas requifitoriales feu rogatorias,

SZnig z Proceff, cap, 29,

Gail, lib, 1, obf, 56, n, s.

Carpz, cit, Tit. 7, dhrt, 3. . 6,

N

Sic etiam, fi duo pluresve judices in eo loco, ubi contradum eft, &

i

ibidem reus degit, habent jurisdictionem propriam, unus , fine fübfidio

aliorum; citare non poteft,

Zanger. de Except. p. 2, cap. t n. (gt.

Li

Coler, de Proceff, Execut. p. 3. cap. 7. n, 32.

cel

Si vero judex requifitus vel imploratus citationi fübfidiarie annuere,

inf

& citatum fiftere recufat, tunc a füperiore ad hoc adigi potelt.

Carpz. p, i. confl. 2, def. i8.

-& in Proceff. Tit, 7. Art, 3. 9. 16. 21.

4« De fuperiore conftat, quod, non imp

1orato fubfidio Vafalli vel ujudicis

inferioris, fubditos citare poífit.

Ini

pér text, in l 33 . . de Epifc, & Cler.

Zanger. de Except. p. 2. cap. 1. n. 1bo. feq.

Nor

4ndr. Raucbb. p. 1. quaff, 13, n. i. feg.

26

uod non minus delegatis feu Commiffariis Principis conceffum, quia

m

nihil faciunt ex propria perfona, fed jurisdictionem exercent vice & no-

ipis committentis,

mïgc Princ

l2 LUE giode

of

ffhc. qus cui mand, eft juri.td.

37 Hoc tamen ad citationem, qu& fit teftimonii caufa, aut jure Commif-

fionis, reftringit

M

Carpz. cits Arf- 3 þ"- 3. (m)

D m

-

T

Quando

A) De citatione immediata, quz fit a Commilfariis Principis, ita difponit Orz.

jud, El, Sax, recogn, Tit, 1. $. ?. Cyebocb. babert biefelben im ibren citationet

(Oj

jebesmabl ficb auf bie ibnen aufgetragene. Commiffion ausbviktlic) $u besiee

ben; C iff aucb folcbe (ut fine. requifiione magiftratuum inferiorum fubdi-

10$

j

?RO EX'F'R;AH;ENDAV c.ri'A'*l:'xoNE:LE"G,szM"ïA. VENUT

"

[

Quando adverfüs. pupillos, minores, füriofos. & prodigor intentatur a&tio, 49

quia caufam fcire:& intelligere non cenfentur, eorum citantur tutores

&.curàtores; . inde- & his. citatio infinuanda, - Quamvis hoc nonnulli

reftringaut ad pupillos ,.,.qondUzn pubertati PïOX-imïOSæf.- & minoljesfab-

"

fentes,

Carpz, Tit. 7. drt. 2. 9. 17 !

N

*

€aitge z» J/agog, ad. Proce[f, civ« cap. 34, ". y

N

U

Ad mulieres conventas uti recte dirigitur citatio, ita & iisdem infinuan. 29

1

da, & minimé earum Curatoribus. - De /ewpore infinuandz citationis 30

tenendum, quod citatio Ze feriata infinuata non valeat,

.

l. L 65) l. u[t. C. de f'ero

LI

Brunnem. ad l. fín, C. de fer. m 3.

Nam citatio eft de Proceffu

:

: proceffus aucem die: feriato lïaöi;qs nul-

&

lius eft momenti,

: *

ii

€, fin. X. de fer

. Medeft, Piflor. Procoff, p, 1. tit. 24

Limitant tamen in czfibus neceffitatis, & circa ferias in utilitatem aut ne-

3í

ceffitatem hominum introdu&tas, & (ic cempore visdemiarum & meuffu

um

:V]

infinuationem permiffam cffe volunt.

Vid, Nicol, in Proceff. part. 1, cap. 4. n, 10.

Balduin. lib, 2, de caf. confctent, c. 13. m. 2.

Umm, difp. y. de Proceff. n. 41. € 6i,

Soéin, tr.-de citat. art. 19. n, 9. (0))

Kicis

In fugitivo & in hofpite neceífitas multo minus ha

Ootfdbug i» Proceff, Art. 1. Se 3- m 1

bet leggm.-

Non autem füificit, infinuationem citationis rite & legitimé faCtam ef-

32

(Thónnik. Civil.)

s CPXas

fes

i qma

tos citent,); auf anbere Galle, ba bem . fudici ordinario bie . Gebibr. su. verfüe

(mo-

gett, cber fonff etrbas ju expediren anbefoblen witb , nicbt u evfived'en, unb

baben fonberlic) bie Seamter, menn ben benen ibnen anvertrouten 9fenttertt,

inb ber be&balb ibnemn aufgetragenen ovbentlicben | Jurisdi&ion, atiffer. Com-

miffions-Qàllem, bie . 23or

forbertmng nötþi.g, fecldbe nicmapl8. obne Rcfluiütion

»mmïr'

$u beiverctftefligen.

(n) Ord, 3u4, Sax. El, rec. Tit. 4. $

. 2. 3fn ffatt bevevuazymünbige'n, S)Bfnbefjcïþ:

rigeit, 9(8beir, tInfinniget, Pro

digorum, 9[6tmefenber unb. beraleicben. 9erfoz

tiemt, iivb biéiCitarion ib?eft Gitern , ober SSormünbera unb- Curatoribus, unb

930(10

3mar, too beren ame

| Gugeftellet. -

bï, ,,-aliï-f*cgmr, in-.folidmïïi-conüituir: ; benenfclben alïerf'eitä

jt Qrá.

-

(0) Imo vero in praxi

obtinet, ut dï&gfbrïat'(:):'cifal*ionäs re&e infmuehtur, quetn-

udonüï

admodum & Appellationes interponi, Arrefta impetrari & renovari, articuli

j die

]

fibi*

probatoriales offerri poffunt, quandoquidem hec omnia fine. caufz cognitione

"

*

V

0

C öc flrepitu judicü expediuntur.

42 . PART,I SECT Hl. De SoLicirTupiNE ApvocaTrI

33 (e; íed etiam de ea ex AGis conftare debet. Eft enim a£tu relationis

pars fubftantialis, idcirco probandus, qua fine citatio non habet efle-

$

34 &um juridieum. Et quidem relatio legitima requiritur , certis fuis re-

quifitis inclufa, ita, ut. 1) non fit dubia, obícura vel ambigua; fed c/zra

&

& exprof|4, & cum omnibus circumfítantiis 4 2uo, cui , quando, quomodo,

ubi & quo in. loco faQta,

quid refponderit. citatus, & uno verbo, de fingu-

lis fingulatim,

Sproce

ngt*bmmg Tt'tf'. 4. 1" py,

l

"Appellation-)rünt, Tiz, 6ott SBotbett $.

il

Unb folfert.

!T

Mevius part, 4, d. 204« . 1.

35 Quid fi nihilominus citatus neget omnia, qux nuncius retulit , adeoz

Vi

que f& effe citatum?' Hxc quxftio plenarie eft difcuffa per

Ti

"

Menocb, de 4 7. Q. caf, uz.

ubi quidem prxfümptionem. pro. nuncio fovet, nihilominus ad arbitri-

j

um judicis. inclinat, an. nuncio. jurato, vel neganti fuiffe citatum, magis

ch

lt

fit credendum, ex infpectione qualitatis caufx , perfonarum, & fecun-

dum conjecturas vel przfumtiones verifimiles, an nuncius fit vilis per-

fona, malz vitx , econtra citatus in:dignitate co

À

& laudabilis.

n[ïimtusw.-, vir honeftus.

u

Fid. Sebafl. Gvazz, Tom, 1. Def. 0s cap. $,. 3.

Mafcard, de Prob. concl. 29t, s. 25« a.

Mynfing. obferp. 16, w, 7, cent, 6,

É

a.j In AGis

regiftrata & adfcripta, ut fit pars A&Ctorum, & de

iegvitimf':ï

C0

fa&ta executione:appareat..

pat

Sprocef-Orbitittg; Z Ti2; 4:

-

Gail; b. H. 05-/: j4-. V. 75.

3.) Ut fiat, antequam judex de contumacia: citati decernat in tantum,

ut fi prius:contra citatum, quafi contumacem, pronunciaret, & poftea

demum relationem nuncii ad; ACta: poneret, citatio pariter , fententia

& proceffüs foret nullus.

Scurf, conf, 38. w 2, G 3. cent. 1

Ziegler, ad Ord; Proceff. Sax.. Tit, 4, verb, ex capite uulitatis &c.

Mynfing. cent. & obf. 10, . g.

4.) Ab ipfó. nuncio judiciali, non per aliumz, Nam cum fit nuncius

tanquam teítis, non poteft relationem facere per alium , ideoque ipfo

infirmo exiftente, vel alias impedito, judex ad eum mittere debet No-

tarium, vel unum ex Affefforibus fuis, ut interrogent de faQta infinue

atione, & füper hac deponant,

AMa[card. concl, nan n, a. —

G»«v.

PRO EXTRAHENDA CITATIONE LEGITIMA,

43

il

Guav. ad Gail,lib. 1, concl, y 4,n.3. 4.

t

. Umm, difp. ad Proceff. g, th. u n ég, -

o

-

$) Neceffe eft, ut fiat relatio judici, vel vfaltem 'A&l.lario judicii, qui

(

eain aétis inferere obligatur,

i,

Mynfing. ett. obf. 10. , 10.

d

Carpz,in Proceff. Tit. 7. dirt. 1. 9. 75.

Nicol.in Proceff-p. 1 cap. y.m. 2./22,

,

5

Cum ergo facile

-evenire pofkt, ut citatio, fecundum :

P

rzdicta , vitiö 56

aliquo laboret, & infüfficiens audiat, Advocati partes erunt, ut, emif-

fa citatione , requifita ex Actis perquirat , fique vitium vel defectum

lob

videat, de alia citatione inftet, ante terminum

ris abíoluta,

perfeda, & fuis numee

MevoPG 40

Dec'i].' 204.

lT]e

ne terminus fiat eluforius, & clientulo.

'*f'umtus- pariatinanes, — Nui:

gis

quam enim fidendum eft reo citato, cujus ut plurimum eft fugere,

n

;

lites protrahere, refponfiones effugere, & undecunque moram ne&tere,

"

arg«l. 1381 C. de judicil. ult. $. ubi autem, C, de bon.matern,

tus.

d.2, pr.& $a. C. de jurejur. propter calumn.

ut ad invalidam & imperfedam citationem, qux omnia fequentia vitiat,

Vant.de nullit.ex defet.cit

?n. 2dfeq, -

