folget, unb Díe lunfoftem baar brgablet, adyten ficb 3Beflagte nídt

feulbig, auf bíe tteue RTage au aittiiorten s voie fíe Derm voíber Derrit

$i

$

r8-tcifete admitfion ub Keplie, ebe er. Dieruttfer praftanda pra-

ftiret

folennillme proteftre, . Dieritedit , rac) erfolóter. Otibtige

feit, bie 2f ge

pbuig ber r fagett !

di

i

refervire i,

Rendüt o asbeinr o jl r

I

se Stotiburit

t

4

3

,

c o - ldgenie Mandatarius.

i

—

dit bafür /b38 er, wegert- geforberter Expenfett, tftif. feíttet 34

K

(l

ernerit Seotboutfft 3u pracludiren fep, inbenr SOeflagte, mer fíe—

f

e) feinent Speincipal etroas fotberm mob[tett , fíe ibnr fold)es. ím Der

ausgelaffettemtcitation intimireit Taffert follem, bamiít et feinen entíegee

/ij

iten *pvincipat Dierborm itt Seíteit parc gebert, umb cum facco parat et2

j

dpeittett Eortnem. — u Detrt wirb aud) ságer aübier niít Deiter Ex-

pe

penfett; baeuif (it eine qa

Qiberit inftan$ gefprodert, nídt u berte

ld

fiteit (cft, fonberlidy bd er

[:

ite Slage bereit8 gebübremb máeoerbolef,

tl tiicbf8 nebr übrig (ft, Derm bag fio 9Beflagte barauf aebübrenb

i

éittgelatfétt, voefdbes Siáger nodimtabló ermsartet, Sugleid), $u 9102

belffumg alle8 dilputat8, bíe Giewebr Der Slage biermit attaelpbef,

;DS

Datüber in margine $tf atteftirett bíftef, tirb fid) fernere Svotbburfft,

lt

!t

aud),uad)*äefanbemüegmtbezïä uagewtm 5u iceoicn

9B effagte

" ebingef,

àti«

Prbvöcxrm nocbmab!ä auf bí

€ fententz in V

ol. 1; fol. 1éé, Qelcf)e $1d- 3

x

Geftt , fadta publicatione fol. 167, aur Gniltge Defannt, uttb baf mnad)

r

ardatt Proceffus refundireti fole

[n]

fDïd)ffet äeflagten bie EXpe'nfaS'ffet

Í '—'g—

! W;

125

. (r) A&Sr emm ad præ&ationeä Gvar-ahdaä, urgentereo þbi&i&üs erat hec nofi

Yit

ad fatisdationem pro reconventione & experifis, Ord, Jud, El, Sax. Fer. f. 12. Q5*

du

4j.' Sed per Or4. 44, vecogn. ad eof4, ti7. tam guatanda, quam cautio pro re«

(

conventione abrogata efl. Vid, Sec, /éqw. €. . 73. 75. e44.

79

PART.I. SECT. V .Quouxopo ;.ÁpvocATUS

Íen; babero- e8 bep anugfaner isifenfdafft, mas in judicato beftee

fïzctr bDrie(j

$

» £iter fonbertt notiiicatiog Bebutfftf Qägfiagtg fqn;;ifcn

T

ip LL 13, Sancimus C, de judic,

cujus autoritace Stddet nïcbt ebe 45u£tilan'en;'ebe

unb Eebnt ét bie

oprber erfanntemn Unfoften begablet, ab ntag ntatt aud) gar. fitglíd)

S,lágertt in przfenti & alia inftantia, bi er begablet, mít fcittez admil-

€

fion auffaltett quia

:

tiam in alia cauía audiendus non eft, p;?usqugrg

parti folvat expenías antea in has condemnatus,

juxta Carpz. lib, 3, Refp, 30,

Brunnem, in l, i3, C, de judic, n, g,

SBeflagte erimartem nodontabls: bierumnter. Seidotigeit, tD roollett

eventualiter, toíereobI cum proteftatione, Dierburd) oom obígem nídbf

àu voeidbett, fícb atr litis conteftation fdhídett3 quo animo fíte bettit a2

qciu, mie CO fie avar Da8 3u Serrm Slageró Otitter/Gut R. geborige

$of Selb mit adern, eaem umb eítfübrem, ber Gebübr nad), au vero

forgem, unb bíe. SroDme Dienfte barauf stt Ieífter (culbiq. .. G»ie qeé

ftebent (2) 046 :oerr ldger ím gerubiger poffe(fione vel quafi, Die

Cienfte bort SSeflagtemn au exigirem fíd) Defimbet..... &ie geftebem (3)

baf (ie (olde SDtenftc auf amep mwüfte gelegetic, titib Gor Furger 3eif

wieber au redhfer Selbz?Ivt gearbeítete, amt GerftenzJoaym obet

(Sinfprumg, unb gegem Demi 9Yüp[^Grunbe pber | Otein 2 9Bege

T * 0 E CM d m o — (qM- q —

ttil. denegiref

gelegene Gxtüdein , ober. Gpíger. Sgelb. Dertm. $I

d2

wnb Oermeígert. ^ Gie negirem Díngeget (4) bafB -

i

íe Oerrn 5

gert ( auaesogenem : fetmenr $Befügui baburd) turbiret. — Gíe

negirett (5) Qag bcrübrte. Gxtücdleim pber Cipigen delb intra fines

ve8 ridbfig bercínteu Soof «elbes. gelegeit.

GCít negircit (6) bag

folde tormablé 9ider gemefem, u 7)

f

íe, SBeflagte, aud) bierauf

bie Dicn(te, mít acerm uno cgen, àu tbumn fduloig. — ie negi-

rett (8) ba6 Siáger baber gu. 2inftelung bíefer Wlage Demogetm

ä

TUDUD eit,

Negiren. etblid) (9) 0a8 fecundum petita libelli aàu etfeitz

nen feg. AnneGiren Diefer iDter litis conteftation. dlíobalb, in vim

peremtoriarum 1) Exceptionem

finium certo modo circumfcriptorum

& determinatorum, 1043 toeilanb um big bieber bas Dof/&elo gebeifz

eH.. 2) Finium nunc extenforum, ee$jeniger geloe$, (o teberacit 00t

$oo£ Sefo geadbtet roorbein. 3) Pofie(fionis libertatis. . 4) Confvetu-

dinis,

$) Prafcriptionis,

6) Novz & intolerabilis fervitutis, ^ 7) Du-

en-

dum amiflz formeagri, $)Reidecife: adeoque 9) Non compet

tis

!

n

-

ERE

4N TERMINO $E GERAT.

m

(

[

u

tis aQtionis, ;; &pIte üd aud) fldger cite$ Beweifed anmafïeu, fo re-

fervirett: fíd) SBeflagte ibren æagew*äewen& E*l (Qubes delation, unb

anbete redtlide Sqotbourfit. :

[*] Hazc refervatio fapervacanea eft, cum ad reprobandum

I

"reus, feu pars advería, admittatur, licet reprobationem

minime fibi refervaverit, nec de ea proteüætus fuerxt Vei

in fenteritia plane omiffa per clara verba

i

R

Oril, Proceff. jud, Tit, zi inpr.

. Eft enim reprobatio fpecies Defenfionis, qux rpfo com.

peut jure adeoque eam de noyo 1qxpetxare neceffe non

€

Cdr[)z Tit, , urt, 2 n. LA

:

La

S?fa*ge*nber Mandatamus

- 36

j/

ct erävttg, metf er von Denen verlangtem expenfei mcf)tä gemu&,

V

rge

umb feinem $, Sorincípal Parbom nídf notification fDur Eottmerm,

h

mit nádften bemfelben oaoom. Stadyricbt 3u aebett, barit gt SBegabe

d

jung ber weniger; Expeufen, qeórige 2irftalt. gemacbet merber fbit

Jt

ne; lub woíe ev übrigens8 Derer SBeElaaten litis conteftation àu recpt»

liem Grfánntnig ausgefeGet fepat (dijet s 2l

!fo rdumeft er a Detiett

)

Derfclber] anne&tirtet Exceptionibus tacendo. nidbt ba8 geringfte cír,

(

fonberit miberfpricbt bíelntcbr Denenü.lben expreaïs, unb foblicfiet Díers

N

ige

mxt æu fmem geöex)mfm

rit

Imbezr

p

äeff

37

M

Suerben b:e i»erfïfwd)me Sablung bem: surucf ge*örwrxenen Expezien

Y5

mít nádften ervarfen, acceptirett, DaB Syerr &lager am íDrer licis

(ó

eonteftation Éeinemn defect amnmtercerr Eouner, bofren , bey ibrem Exce-

Z

"N

ptionibus grugfant fundiref æy fzgm unb fdmeü'm baäet glerd)fau&

g!

æu cinent gex:ed)tm

Hrt!)etf

y

Notandum hxc, quod fi partes juri fuo deducendo duas fibi vices mu- 38 -

t

(

um non eft

tuas fufficere. exxfhment, quin tertiz pafmom renunciare pollint, dubi-

17

Carpz, p. c, 1. def, 7. imfm.

J

Conclufione Termini ita facia, fententia ex Scabmatu prfäenf fequeï-

du

batur

u

P.P. $926 Sdger tpr allen Sbmg*ea bÍ& Vol. 1. fol. 166, gilet? 4

a

fcmmte unfeftm Peneit25oeflagten u- erftattem, m:cb, meil bíefe auf

u

22

PYNTISCEIWIDORMUERALTIAM

bie erbobene ftlage geantivortet, unb foldjer nidit allerbing8 gcttám

)I

pig, bert Grumnb berfelbem, unb fo. oíel ibitr baram terneinet, i Gddys

fifer Srift au. ermeifen fbulbig, barmíber SBeflaaten Der bebinate

Gegenemeig, Gybe? ;delation, atb anbere. redotlid)e 9totbburfft,

þ;uig bvtþeþaltep— mirb,— fgm—e"r þarauf I bg[cbeþem as recbt íft,ac.

PAR.

ASE GE TOVl

DE SOLERTIA ADVOCATI

IN.ERUENDIS EXCEPTIONIBUS, IM-..

PRIMIS .DI'LATORIIS.»

SUMMARIA.

Sakus'. ?';*ii. ab Exvceptgoutbus — 11Super f?z)m'tþuialz'vlïti;fflioï';?æd;

dependet. .

t10ne 1905 judtcandum, prius-

Maxima . Advocati . [oler-

quam [uper exceptionibus di-

144 adbibenda im erueudis

fun,

Jatorits. fuerit. prouuncta-

exceptionibus.

z

Exceptiones uude defumua-

*

12. Cautela.

tur ?

z

1

13. Qui primo termiuo noncoms

4.Divifto Exc

€

: ptianwn m dilä'-

paret, pofiea. féquenti Ter-

tOrias.,

sniuo exceptiones dilatorías

peregn?pf(:)rias &

2

a

mixtas.

pponere non fate/i.; "

$, Repule" geutrale

s "d"e,' Exce-

14. Limitatur.

ttonibus.

y. Ia executivo Proce[fa

0"4?265

6. Notanda citca Exc

exceptiones,ita & dilatorie,

dilatortas.

;ptia(zes

intra trium bebdomadarum

L JS

7. Hie ante L.C. funt opponenda.

Jpatium judici off.

*

E

erende /z'mtf

$, Falia bec Regula.

16. Exceptio Regule.

9. Exceptzonibus dilatoriis litis

|7. Exceptzones dilatorie 'nbn

contef?atio im cveutum eff

4mpediunt ditis ingre[Jum.

fubjungenda,

18. Ex;eptia.

Io. Ltimitatur.

IN ERuENst nxcm*rwwsus, IMPRIMIS DILA TORIIS, 73

i

9. Exceptzows dz/atorzæ pmt

;7. De EXCEPTIONE COM.

probeuas,

PETENTLI.

20. Duo geutra. Exæptwnum

xT:2wc ]

dilatoriarum.

38. Quinam — bac except:onc

gaudent z

2l

De -

-EXCEPTIONE IN-

39. Quaudo zon attenditur ?

COMPETENTLE,

4o. De EXCEPTIONE RE.

22, Circa banc notanda

STITUTIONIS IN INTE.

De EXCEPTIONE PRI

: GRUM.

MZE INSTANTIZE,

24. Quando noz attendttur ?

41 An mtmgmtur quadrica-

Zlo2 -

2f. De EXCEPTIONE .LAU.

42. Unde oritur?

]

DATIONIS.

43. Quando peremptoria z

26. Laudatio & litis dcmmcm-

44. Quimam — bac exceptzanc

tio diP'erunt.

gaudeut ?

37. De EXC. EPTIONE PRZE.

4f. Quando non attenditur?

VENTIONIS & LITIS

46. De EXCEPTIONE DEFI.

PENDENTLZ.

CIENTIS VEL INSUFFI-

hu

28. Quando non attenditur?

CIENTIS . CITATIONLS.

Ht

29. De EXCEPTIONE RECU-

47. Quando non attenditur ?

i

SATIONIS 3 UDICLS. .

48. De EXCEPTIONE NON

"

30. Notanda circa banc exce-

COMMUNICATI LIBELLI.

tzanem

49. Quando fallit ?

21. De EXCEPTIONE INHA

BILITATIS. -

yo. De EXCEPTIONE TER

n

MINI AUGUSTI.

t

22. De EXCEPTIONE LEGI-

fi. Adbibetur in qualibet parte

44

TIMATIONIS.

judicit.

33. De EXCEPTIONE COM-

$2, Quaudo &ton attenditur ?.

. PARITIONIS - PERSONA

J'a

De EXCEPTIONE FE-

us

iócr

- RIARUM.

ftés

34. Comparttio perfonalis quan-

$4. Oppomtur n qua*ws judi-

u

0 "cce 41'24

cti parte

7

$£. De EX('EPTIONE PLU.

O. Quizam ea fruautur z.

RIUM .LIILS |CONSOR.

46 Quaudo non attenditur ?

208

1IUM.

f7.De EXCEPTIONE LOCI

36. Quando non attenditur z

NON TUTI.

j

(Ihónnik. Civil.)

(

$$. 0g-

r

14

PART. L. SECT. VL DE soLERTIA ADVOCATI

£8. Oppouitur pofl litem coute-

D

atan,

pro recomventione & expen

234

$9. Quibus competit z'

38. Qui. ab bac. cautione jz'mt

60. Quandó non atteaditur z

inimuaes ?

&; De EXCEPTIONE IMPE-

7g. Limttato, :

DIMENTI

80 Cazutela,

62. Ouomodo probatur ?

. De

EXCEP TIONE LI-

B.ELLI INEPTT.

& Quenam impedimenta . di-

cuutur legitiina & juffa?.

g2 Opporitur bac etiam o/t

64 De. EXCEPTIONE .. U-

LC

RIS DELIBERANDI

- ADe

EXCEP TI()N! IN.

6f. Oppanitur etiam pof? L. C.

EPT.& ET PROHIBIIJE

CUMULATIONLS, -

66. Quaudo uon attenditur : ^i

6z. De EXCEPTIONE NON-

84. Opponitur etiam þo/i s. C

DUM TENTATZE AMI.

8r. De

EXCEPTIONE LI.

CABILIS | COMPOSTITIO-

BELLI MUTATI.

NIS.

$& De EXCEPTIONE NON 'RITE

TORMATI PROCESSUS..

68. Cafus, circa : quos partes

compelli po[Juut ad amicabi-

87.Quaudo bec exceptio cefTat?

44. De EX CEPT. IONE . ILLEGITI.

lem compofittoner.

MI 65' INVALIDI ARRESTI,

& De EXCEPTIONE PEN.-

DENTIS COMMISSIONIS.

$9. Pojl L. C. gon attenditur.

70. De EXCEPTIONE . PO-

90

uando obttuet ?

STIIONIS . NON ADMIS

91. De EXCEPTIONE NON-

DUM ARREASSUMTI PRO.

SIBILLS.

CESSUS.

71. Quaudo b«c ex*ceptza 204

obtmet ?

92. Quando adbuc ejus ufus f«

72. De EXCEP TIONE REFU-

SIONIS EXPENSARUM.

$;, De EXCEPTIONE LEUTERA-

TIONIS &f . APPELLATIONIS

73 DC

XCEPTIONE GVA

NON ADMISSIBILIS

RANDAE.

94. Leuteratio C Appellatto

74. Quando uon attenditur ?

uaudo nou admittztur ?

2r. De : EXCEPTIONE |.SA-

TISDATIONIS

f. De EXCEPTIONE DESERT.E

LEUTERATIONIS & .APPEL

76. Quando admtttitur t

LATIONIS.

77. Quomodo preflatur cautto

96. Leu-

um

IN ERUENDIS EXCEPTÍONIBUS, &c,

7$

(

CUSSIONIS SIVE ORDI

96 Leuteratio & App:llatza

uando deferta2:

NIS,.-

u

97..De EXCEPTIQNE SUB- & Op-

Iió. anbm competit ?

REP TIONIS,

H7. Án dilatoria?.

98, Ouando po/l L. C. oppam-

I18. Opponitur etiam poft Litis

iur :

ii

99, Quauda uou attendzmr'?

diendum. executionem.

contefAationem , &? ad impe-

100, DDe ;EXCEPTIONE NZZLLIT -

119. Anuumeratur e.ræptmm-

u

TIs.

bus anuommalis.

101. Ef? nonumuuquam perem-

torta.

120. Quando non attendttur'?

IN

121. De . EXCEP TIONE DI-

4

102. szando bro d:latorm ba-

VISIONLS.

benda 2

122 Opponitur tisque ad fénten-

103- ngndo Jocum lmbet7

tiam, & in Appellationis in-

104, De EXCEP TIONE PACTI

]l

CONVENTI TEMPORALIS.

f antta,

22. [ude eam zmomal:s antus

[E

1f. Differt ab'exceptione plus

JHeTAHL.

P ttztloms.

106. Et ab exceptione padi de

124. .ngnda "01 attend:tur J

"

13. De EXCEPTIONE CE-

[

plaue non j)ctena'a.

DENDARUM.- ACTIO.

107, De EXCEPTIONE MORATO-

RIA.

NUM.

108 "Quando. nou azttendztur'?

126, Àz dilatoria?

. De EXCEPTIONE PLUS. PE-

127. Quando non attenditur ?

TI TIONIS..

/8. De EXCEPTIONE RE-

Ho. Efl dilatoria.

TENTIONIS.

1. Non coufundeuda cum ex-

129 Ad dilatorias refertur.

ul

ceptzäm paäh can'vmtz tem-

130. Quibus datzr?

oralis-

nz. De EXCEPTIONE NON SE-

43t. Quando faliit ?

52. De EXCEPTIONE. ANA-

j

- CHTI. IMPLEMENTI 'VEL

NON, IMPLETI CONIRA-

STASIANA.

)

CTUS,

133. Àn dilatoria?

d Opponitur etiatn poft thcm

134.Tn execitioue opponi poteff.

conteflatam,.

L. Except:ones, 7) pnma 11«

114. Quando non attenditur?

Jlantia omiffe, im fecunda

uf.De EXCEPTIONE EX.

non pol[junt opporit-

þ

K.z

156, Li»

76 . PART. . SECT. V Dg) SOLERTIA ADVOCATI

126. Limtitatur.

Jr.De EXCEPTIONE ER-

d

137. Àu bujus excepttouis ex of-

RORIS CALCULI.

IÉ

Jficio judicis ratio: babéuda?

H6. Diletoria, eff, auamois

«

238. Quando bec exceptzofallit?

Ccontra e€xecut

19. De. EXCEP TIONE . CES-

$

joucm aamit-

SIONIS BONORUM.

1£7. Quando zon attenditur?

140. Opponitur. 2 Execnttouc,

1f8. De EXCEP

I41. Quando falii ?

MENIT. -

b g

142. De EXCEP

9.

LIT.

,TI ONE: ASP

159. Quibus objicitur?

l6o. Ouando 20n datur?

143. Hujus Exceptionis effe&us.

46. De EXGEPTIONE. NON

!

144. Efl lttis fintte. -

DEMONSTRAT

145. Oppouitur etiam poft L.C.

TERESSE,

:

I lN-

?

€ contra Exetuttonem.

al

162. Contra quem datur3—

d

146, Quibus compettt

16;. Opponitur. etiam poft L. C.

147. Contra quos?

& adi

mpedieudam €XecH-

148. Quando

Z 2. 6726' 7H.

ceptio? -

probauda l;æ(, Ex

:

6.

4.

t

.De EXCEPTIONE PRAE:

149. Quomodo probatur ?

JUDICIALI.

Ifo. Az per jnramentum?

16f. Contra quem 'dk;tur?

Jft, Quaudo non atteuditur?

166. Quando ce[Jat?

152. De EXCEPTIONE NON-

167, De E

DUM RELAXATI. AR-

ST.

XCEP TIONE FAL«

RESTE

;

168. Competii etz:mh po/?j?ntm

13. Arreflum iuju

t24n &&

laxandum.

qum e/? 41":-

CHEHS O

ad?eijüts €XeCutios

I$ 4. Ampliatur &aæ

160. Quomodo probanda? :

170. Quando cef[at?.

[ YOta tei- falus ab Except

n.I

'T

* nuit

d

ionibus e.juxsqu dcpägfi?t?ï quc;fin, in-

n

Ulpianti m' l;*kz.: ff. de Exeopt,

.

Ubi exceptionem ab effe&tu. definit, per a&tionis. exclufionem, quz Qp-'

poni folet a&ioni; ad excludendum id, quod in intentionem con

demna-

tioriemve dedu&tum eft,

Quam de

finitionem aliis quidem verbis, fed

eadem prope fententia, comprobat

PAI!I)I; 4 a2, ff, de Except,

def.

TE

IN. ERuEN DIS Eiem TIONI Buä»; &€

Af

d&ünïens äxceptionem per-conditienem, qua modo eximit reum dam-

natione, modo minuit damnationem, | Ex quibus clarefcit, excéptiones

W

comparatas effe reorum defendendorum gratia,.

Zanger. de Exctpt, p, t cap, 3. « $.

easque ex xquitate defendendi gro-cgd

ere, adwqüä Dä;fenfiegne? nun:

»

cggaxi,

À, 9, & li, C, de Except.

]. iz, ff. de doli mal, & met, Excopt, —

l, 1, C. de jur. & fatt. ignor, -

Decian. conf. 3y. n. 47. Vol. 1,

& con[ 14. m)fn, 34 :Iif'all *

t

Menoch, conf. 383. », 4. Vol. 4.

Idcítco maxima Advocato folertia adhibenda eft in eruendis rei Exc$-.4

ptionibus, & quidem propter materix gravitatem , qux per totius j 5

ris Syítema late diffufa deprehenditur, ut raro inügnior aliquis reperie

atur titulus, füb quo remedia aliqua reis, ad excipiendum, & exclu-

dendam A&toris intentioniem proficientia, non fint collocata,

Zanger, de Except, part, 1, in proum, n. 3

*

L]

j«

late

Noftri inftituti hic non eft, hanc materiam

&. pï-"ö dïgnitate' difcu-

tere, ad quod aimplus tractatus vix fufficeret; fed remitto: potius Le-

f.

&orem ad eos , qui fufe de hac utilifima & valde neceflaria rnateria

fcripferunt, ex quibus Nepes de Monze Albano, Carol. de Graffis , Zangerus

Oldendorpius, Rivinus, & alii eminent,

Interim cum exceptionum cogni-

3

tionem valde illuftrent divifiones ab omnibus caufis petitz , Advoca-

tum nofle

[o]

"

4

)portet, exceptiones defq—mgf paxtim- 4 caufa æciente , inde

quxdam civiles, quxdam pratorie, -

$-- buc exempli, 6. 3. de Except.

Partim 4 caufz materiali, inde excep

F tiones

in perfonam fint, aqt/"reni; 3

j

l. 7. f. Except,

l, 4. $. de autoris ff. de dol, mal. & met,

a

*

Partim 4 eaufa formali, €

E

x qua d'ividunuc.mf m P

jfas, uyujld.v, frz'volasö'

præpq/iem:.-

r, 7. de Replic. l.': 3. L pen. C. d. Exceivtl

l«

in dilatorias & [

à

Partim 4 caufa finali vel eyfäö?m & diftribuuntur

piorias.

$. $.. de Except,

r

Quibus nonnulli adnumerant zsixz

as feu 4»6&12:, : bek'hifs-xþmnibqä

fufius agunt

E

p^

anger, de Except, p, i, cap. 3. " 34- fag.

Qidendorp, in. Syllog. Except. p. m é.

Schners

4

8

PART,I SECT, VIl, DE soLERTIA ADVOCATI

Schneidew. ad Tit. j' de Except, n, 4.

Cumque ultima fpecies, a fine & effectu defumta, in foro notiffima &

communi(fima fit, relidtis aliis, harum tantum ufüm libare (edet, fimul

ij

5 prmc1pahores, & quid circa has notandum, paucis appofituri, Prx-

mittemus tamen aliquas regulas generales, de Exceptionibus ad pra-

&icam non inutiles,

I, Excipiens non videtur fateri ea, qua in exceptione includuntur,

£Ap, cum venerabilis de. Except,

ddlex, conf, $3. in pr.verf. nec 4d boc lib, 1, f conf, 49. 1. 9. jäqq

ib, 7.

Franck, lib, 2. Refolut. 13

Limitatur, nifi contra rei exccptxonem ahqua 1uns prefumptio mili-

Ia; et,

Í

Bald ín l, exceptionem C. de probas,

Wefemb. 2. conf, 72. n, 24,

II, Exceptio repellit eundem, quem de jure tenet a&io:

], 18, &5 19, ff. de Exeept. l, n, C, de Evict,

-

- Mlex, copf, 3. in pr.. lib, 3.

N

p

Card, Tufcb, pratct, conct. Tom 3. lit, E, concl, 75.

IIT, Exceptio facilior eft, quam adio, & ideo rcgu!arlter qui poteft

agete, multo magis poteft excipere,

L i. ff, de fuperfic,

|

l. 7. $. 4- ff- de patr.

l. 156, 9 1. f de R, 7

Alex, conf, 62. num, 6 & 7, lib. 7. " conf, 47. in fr. lib, d

. V, Econtra non cuivis conceditur a&tio, cui datur cxcep!;w.

J, 4 in fin, de dol; except,

Socin, conf, gg. in fin. Vol, n amj' 90, 9. 3. Vol 4

cum exceptio majore nitatur xquitate, quam aQio, .

l, i. f. de dol, except,

Fult. 1. 3. canf Marpurg. 29. ?. 220..

Cotbm, Vol, 1, Refp. 4j n.6g. & 77.

ideoque prohibitus petere, non prohibetur retinere & excipere;

Decius. eonf. jj ". 3.

*

Ruin, conf, 63 in fin, lib, 2.

- QDedian, conf. 6q. m yt, lib, $. 7 conf. 94 in frn. lib. a,

V. Exceptio non dicitur notoria, quando- in e;us cognitione verti-

tur juris fubtilitas,

Socin, fén. conf. y9, m, 2. Vai k E

Vult, lib 3. conf, 22, 1. $7.

VI,

ïN ERUENDIS EXCEPTIONIBHS, &c,

79

WI. Exceptxombus plurlbus uti nemo prohibetur,

at

cap, mullus pluribus de. R, j'. in 6. L. 4 f eoæ' h gl s. þ'.

Excopt,.

mul

etiamfi eflent coritráríxe

D.

Dee, sonf, 100, 9, 30. Val 3".

n

Fult, 3. mn/' Marp jf. . 126

i,

VII, Exceptio, ín jure tertiis fündara, nemiíni profïcxt.

Fult, 3. Confil, Marp. 34« i 242.

nulli enim conceditur, ut fefe ex jare tertií- defendac & tueatuf.

an

l, 4... 7. ff. ff ferv, vindie,

L. 9. $. 1. C. de praf. 30. annor,

Cravett. conf, 774..9. 7. verf, aque.

nili-

Attamen de jure tertii opponí poteft exceptxo, quandd cf'c exclufiva

lntentxonls adverfarii,

Deecins vonf. a4f. in fim,

Socin, jun. canf 40t, .. 29. Vol 7

IIXe Exceptio oppofita rejecta effe cenfetur, ludxce ad ulterxora

procedente

Bart. in Í, a procedente C, d dzldt.

Bald, in l. 1. 9..C. de Ord, jud, -

l

et

Ruiín. conf. 6t, n. 36. Vol. g.

IX Exceptio pro reje&ta habetur, quz non efi: companbxhs cum

fententia, adeoque non amplius admittitur.

Salgato de reg. proteld, part, 4. e. 7, n. 86.-

xX Exceptionibus malitiofis non eft mdulgendum, tales me , ut m-

uulcs & fruítratorix, non admittuntut -

l. 38. f- de vei vind,

l. 1. ff. de. Reg, Caton.

l, 45. ff de procur,

Gail. lib, 2. obf. 27. . 19.-

XI. Si apponatur aliqua exceptio conta aquuem, quæ mcerpretatxo-

nem patitur in bonam & in malam partem, interpretanda in bonam.

Mafcard, de prob. concl, 1007. ti. 18, u&z A. ig. &f 20.

límitationes fubjungit,

XIL Exceptionibus renunciare licet,. modo fint exprefïæ,

arg. l. 4. V. . ff. ff quis caution,

Rol, a Valle conf. 43. 1. 10« Fol,

f

Fallit in exceptione feriarum, quoad. ferias divinas, cum hz fint irre-

nunciabiles,

]. omnes

],

8o

PART,I. SECT. VI. DE soLERTIA ADVOCATI

l, omues dies, C. de feriis.

adéo, ut a&us, etiam utraque parte confenuente geltus, fit nullus;

C. ult, in pr. de fer.

Menocb. de A. 7,

J L 2 Caf, 30. , 3.

Itern in exceptione præfcnpuoms, quam zque :rremmmbxlem judi-

C

cant Dd,

Vid, Gail, lib, 2. obf, 1$. ". 3.

Diftingvit tamen

&rryck, de caut, contradt. nmy' Seafï 2. € f« G. a,

XIII, Exceptiones omnes fua natura fant perpetuz,

!

Ls fn. ff. de dol, mal. Kxcept,

Wefemb. in parat, de Except, m, 12.

f&

Unde tradi folet;: Qu temporaria funt ad agendum, ea perpetua fun£

ad excipiendum,

€ap, ft autem, de Refript, l, , m 2 fin, 1.5, 6 1, 6. C. de Except.

Quod illuftrant Dd. ut nec 3o, aut 40, annis exceptiones præfcnban.

tur, fed perpetuo & femper, etiam ad mille annos poH' nt opponi,

Wefemb. 1, conf. 42, f. 26.

Y

Rationem hujus differenzix gravi(fimam adduc;t

Paulus l, g, in fin, ff. de dol, mal, & met. except.

Cum aZtor quidem (nquiens) in füa poteftate habeat, quando utatur

fuo jure , is autem, cum quo agitur, non habeat poteftatem, quando

conveniatur,

Oldend. in Syllog. Except. p, zu, 15. lin, a5.

6 Ut vero in fpecie ad exceptiones dilatorias progrediamur, qu (ahas tem-

porales did) ad tempus folummodo nocent, a&xonemque inftitutam

in certum tempus differunt,

$. 0. 7. de Except. 1, 3. ff. eod. m.

circa eas notandum:

7

1, Quod reus eas omnes, quas habet, in primo ftatim Termino, an-

-£e litis conteftationem, fimul,opponere teneatur per

Conft, Elect. 3, p. 1.

& Ord. Proce[f. jud, Tit, u. in pr. (a))

"On

i, 1.

(a) Quod Ord. j*4. Sax. récogn. 1. 11, $, 7, denuo requxrxt cum hac extenfione,

utne exceptiones dilatorie, in primo termino omiffz, poftmedum in Leuterati-

one vel Appellatione urgeri queant, verbis: ihmb ticbt , tvie bifíanbero aefdpe:

ben mollem, bep ber feuterumg ober Appellation opponiret tverber follett.

Cumque eadem 4. /. de exceptionibus dilatoriis id /74///^e, obne Mnterfieib,

àta obfcrvari jubeat, plereque ab Autore cnumeratæ bmitationes poft hanc le-

gLS

IN ERUENDIS. EXCEFT!ON!BUS,

&c.

at

i i9. C, de praä

1.33, C. de. Procur,

Gail, lib, t, obf, 35,

Mynfing. cent, 4, ob[.59,

Idj«

Ratio hujus legis, a jure cxv.ll:ahenæ, eft, üt htes, quoad feri poteft,

concxüus tra&tentur,

-

C. 4, X.de Except,.

Ziegler, ad Tit;u, Ord, Proce[f, verl- auf emmaä[ ^(,

& malitig Advocatorum occurratur.

Carpz, tit, g, ddrt 1. 0,16,.

Prxdicta Regula nonnunquam fallit, & pofïunt dilatoriz poft L, C, vel 8

fequenti die juridico opponi: (1) Quando poft termmum & L. C. de-

mum ad rei notitiam pervenerunt.

Gloff in l, error. 7. C. de jur, & fact, igner,c, Pæg/z'omlu de Except,

Carpz,ctt, /trt.1,9,38,

as

b

Zanger, de Except, p, 2, c4p,22, n,7,

Mev. p. 3, decif 186, , 4,

vel quando inopinato füperveniunt,

l,s, C,de Confort. ejusd. lit,

l. 2;, 34 ff. de coricl, indeb,

Ut

Brunnem,in C,ad li2, de Except.m,14,

o

Rivin, de Except, dil, CAp, 1,B. $,

& poft litis conteftationem oriuntur.

Didac, Coparruv, Prat!, quafl, cap, 26 5,2,p, m 167, col, 2,

l]«

(æ) Quoties dilatoriz funt intentionis & rei pcutæ , & ita ad merita

Cauíx pertinent,

m

J 19, C, de probat,

JMynfiug. cent, 1,obf, 24

Wefemb,in paratit,ff. de Except

Ill

Scbueidew, ad . tit, 7, de Except,n. 9,

Zanger,d, c,22. , 1.

ut exceptxo pa&i de non pecendo intra certum tempus, Exceptio plus

petxuoms, implementi non fecuti, ordinis, cedendarum a&dtionum.

J

Brunnem, ad. d,l. 12. C. de Except, n, u. fegq,.

(3) Quando judicium reddunt retro nullum ; ut excepuo legitimatio-

nis, non fadtz cetflIionis.

f

Itl

CThónnik. Civil.)

(

J 44,

L

ng novisfime fan&wnem ceffant.

f

In fpecie vero non poterit judex reo exce-

ptloncs dilatorias ad terminos fequcntes vel expreffe, vel tacite refervare, aut

ib

a&or in oppofitionem harum exce

ptionum poft L. C. confentire, conira tam.

le

enixam juris noftri difpofitionem.

gLS

$2:

PART L SEL.T. VI DE SOLERTIA ADVOCATI

l443$:fde;wl

Zanger, de Except, d. c. 22.m. :,(f 2j

(

Mev,p, g. dec, , n, 2; j

no

P.

al

Carpz. T, 9. drt i n,30,

Rivinus: de Except, dilat. cap, , m.g..

Erancifc, de Caldas ad. L. ff Curatorem, C, dé im: integr; vefl. min;,

yerb,, Per-quod prifl, jus. vecup, m, 47..

(2 Quando gravamen fücceffivum habent;.

C. ex parq, de appeli;

quahs eft exceptio loci: (ul"pe&l, velnon: tuu, f&u: pefhlentlalxs, &. exe

eptio. præ;udxc;ahs » injuítz incarcerationis,.

ZAng, cit, cap. 22/ 0. 10, 8 25,.

Oldend, n.Syllog. Except, p.

U. lm 14,.

- Rivin.. d E

- o — — a Q

(g) wando Exceptiones declinatorizx fori:pacto: vel convenmone Coare

Qarz,. vel alteratz poft judicium. coeptum..

4rg; L 57, ff. de pact;

M]njz'ng cent;.4. obf, 27;.

(6) Quando: textius. intervenit, lite jam: cantc!tata;,

Zanger; cit. c4p. 22i 9 12

Oldend: cititratl, p. n i7; ltn;ig-.

Mafcard, concl; égi; m 4

(7y Admittuntur in. fequenti. termino dilatoriz: exceptiones;,. fix a ;judi-.

«e. videantur refetvatz, v; .. Soafi 3cElagter: mít: feitter- Q?Dtbburiït

teébtiid) (íd einyulaffen fpulbigs - velz

i:Dag et ftci), auf. erbobone:

Slage,. eingulaffem, unb au antivortert fc!;uibsg,

juxta L 7; in pr; ff. qui fatisd: cog..

Vid, Carpz: T. 9, Art: 1. . 41 feq45.-

& decif, Elec 14;

(8) Quando: reus,, ad. 1mped1mcntadegmma; cgndemnatuSa, contuma--

ciam purgavit;.

Carpz. jam.di li m gas.

Jnus. Rivinus: de Except; dl capi t m

(9) Exceptio:dilatoria,, ne continentia; caufx: wdbatun pote& poü L.

E edz.

l16, C:dé judi

ZAng, di22; . 9i.

(10). Quando. : pars: poft E, C... ij oppuf txonem"Excepuonum dxlatona-

mm confentxt.g

Nicel.

83

3N 4' ERUE NB ;**s"'"ïl-*:ircm?'x*' I ON IB 1—11 ; 3 &c

Nicol. in Procef. p.1, cap.3,n-p.

C(11) Quando perfonz, quz reftitutióne in integrum "gaudenc, "uti tmi-

nor, mulier, miles , ird

[Licus, .:E.cc;eüa, ;perter imperitiam, «dilatorias

ante L. C. omiferunt,

L g. $ z f qui fatisd, cag,

J/A

Nicol, d, e. 3. n.62,

'Old end.c It.tr.

é

'"Contradicit

AT. de Exctpt.p. m,

Zanger. de Except,p. 2, 'czp. 22, . $,

d

Vid. etiam Francife , de Cald, cit.loc.n. 44. in fin,

(12) Quando reus fententiam, qua litis conteftatio injun&ta fuit , per

interpotitam Leuterationem 'vel Appellationem a curíu judicati u-

fpendit, &, loco gravaminum, exceptiones dilatorias profert & dedu-

«it,

"

ANicol. in Proceff, p. lc. 3,'72(,, 9.

Carpz, Tit, 9, 4.1,7.35.

Rivin. cit, cap.tn.3.8 cap. 22,n, g.

T1I. Exceptionibus dilatoriis confeftim litis conteftatio, faltem fub con- 9

ditione & in eventum, eft fubjungenda, füb poena confeffi & convi-

Qi, & nili reus in expenfas termini condemnari velit,

per Conft. Eletd. 3. p.1,verb. QWle -auf einmabl ac,

Ord, Procejf, judic, tit. 1 in pr.

l

Refol. Gravam.tit, 60f Tuftsriety Cadiert, $. z.

j

Limitatur, quando dilatoriz notoriz & indubitatz funt, vel faltem I6

:

probabiiem difceptandi :caufam prabent.

cit, Conft, Ele&, 5.

& Ord. Procef, Tit, i.

Berlichb. p. 1. concl, 18.n, 2:

Carpz, d. dirt. 1.0,72,

Hinc etiam

l. difp. ad Proceff. $, 1b. 9. n.57,

pro Regula ponit: 'Toties reumsob oppofitam exceptionem , [item

conteftari non teneri, quoties exceptio talis eft, ut, ea probata, in

- continenti a&oris inftitutam actionem enervet;

IHl Super eventuali litis contetatione non

judicandum, p

p&r exceptionibus dilatoriis fuerit pronunciatum,

?iusquam fu- ry

Ord. Proceff. d, 1.

]

1

Refolut, grayam,tit. $9t Juflieietv Cadyett, $.4

-

L 5

Cdr fz!

$ VPA.RTM L/SECE V D* soBERTIA AbYOCATI

i

Carpz.p, t conjl;;*. def. 3, & in Prbccfï d. drt i. n.79. (b

'qï

12 Hinc pro cautela habent Advocati, ut proteftationem adjiciant, non

'Pï

aliter, nec alia intentione fe litem conteftart veille , quam fi objedx.

exceptiones prius difcuffz fuerint ;

,

: :(æ & :ha.ncv' p;qceüa.tipncm necefrï*

"

riam judicat

Ziegl Ad Ord, Proceff.. tit. u. ver

1. afofalb nícht getticilet, ac,

Sed eam plane füpervacaneam xftimo cum

Carpz, tit. 9. Art. 1. 87. [eqq.—

f

. per rationes ibi fat plaufibiles..

]3 IV. Qgi prlmo termfno non Comparet, pO&ea fequent*i tcrmïno exceff

ptiones dilatorias opponere non.

potelït, ciu;az eas, propter —Vc;pntumæ:q-

. €iam, perdidiffe intelligitur.

(

€Arpz. cit, Airt, 1,n. 32. !

Á

14 Limitatur $ (1) Si in fententia litis co

ntefïj"atio&ü ife-fþo(nüöf ümulfucrrt

l

injun&ta, fíd) eitt3ufajfem, uno au amtivor

sB

per decif,. Elech, 144

*

$

| Rationes b

abet

Philipp. ad banc n. z0,

(2) Si fententia, in primo termino lata,.

,ger,leuteria*tiotiem, a curfurels

judicatz fuerit fufpenfa.

]

E

Berlich. p. 1, concl. 19 m. i2.

"

Carpz. p, 1. conft, 3, def. g. & cit, Ayt. 1. n. 3g.

E

je65, & ita etï'anf

æ-,g'V. In executivo Proceíffu Reus omnes

fuas exception

dilatorias, intra trium hebdomadarum fpatium, a die infinuati libelli

*

d

computandum, in fcriptis judici offerre tenetur$ nifi i

*

: fiat; -xa-d-» recon-

ventionem remittuntur.

Refolut. Gravam, tit. $pti 7

rf Caden. n.3. —

:

Quod repetitum

:5 Dec

-

if $4x, nov; z

16 Excipitur ibi exceptio folutionis & compenfationis fiquida, -

ffum 'in*f-

17 VE Exceptionum dilatoriarum naturanon eft, ut litis ingre

18,pediant; Exeipiuntur tamen Excepljo libelli inepti, cau'x continentis

& indivife, prxjudicialis, pa&i conventi, temporalis, füb- & obreptio-

nis, exeuffionis, litis pendentis, fpolii, loci inhonefti; non tuti, feria-

rum; fatisdationis, incompetentiz, laudationis, praventionis recufa-

tionis jadicis, & fi qux funt fimiles,

ij

V.

(b) Et Ord, ;7:42, El, Sax, r'cco;gn'. d. £. 11 6 judï'cem fuper excäpfionibüs dilato-

riis oppofitis, f quidem fint liquide & fufficientes, non obftante litis contefta-

tioneeventualiter annexa, pronunciare, fique eas in pronuntiapdo preterire Ve-

- Ait, rationes: decidendi fempet adjicere jubet.

*

x

$j

A;:m | ERUENVD'I"S | EXCEPTIONEB-u's, þ«&c; :

m PERMR:

Vzd Zanger, p. 2. C4p. 22. T 1j.

an

V1 Exceptiones dilatorig, ante

liti centeüa;ibnerp prol

aiæ. , : fimul 19

4

probandz funt,

effa.-;

l, fin. C, de. Except.

Zanger. de: Except, p. 3. cap. 26. n. 1$7.

(6)

Mafi ard, concl. 691. n. 2. & concl. o86, . 1. feqq..

De cxtero duo genera exceptionum dilatoriarum

funt; pertinent 49

enim aut

d

ad Proseffum jndiciarium , aut ad merita eauf a.

Tabor, in tratt. de offc. jud, cap, 3. in pr. p. m.715, V^ol.1,

Dn, Rivin,de Except, dilat;cap, n n, 10, feqqs

(

:

n

Zanger, de Except.p, 2. in proem.

fpiciunt vel judic&m-, vel lm-

Qux ad Proceffüm judiciarium fpectant, re

gantes, vel enodum procedenas, ( d)

1

Ad Judiceim pertinent

"i

I EXCEPT 10, INCOM

PETENTLE feu Pgäscmgnq FORI, "

de qua

Dn, Rivin. cit, tratd, cap, v.

Zanger, p, 24 €4p, l.

Carpz,in Proceff. tit, g, Mrt, 2,

m

Wicol, in Proceff. p, t cap. 9.

Brunnem,in Proce[f. civil, cap,7, t y . feqq.

-

Mynfing, cap. 4. obf, 27.

I

Syendend, ad Proceff; Fib

igit part. 1, C4p. 2, membr, 2$2 , 133«

Circä* hanc

veniunt notanda ?

di

lie

()) Ante omnes exceptione

:

$ eü'qpponmda ; a'li-as*ïT in j,udicem rqus 23

eonífenfiffe dicitur,

Confl, Elelf, 3. p. 1.

Mynfing, c, 4, obf, 27'. :

L j

: Tufcb,

(c) Or;xl, jkd. E'l;--S:z-x,' rekto"gn. d. 5

7 'dilatorias exceptiones piane non. alirer vult

ll«

attendi, quam fi in: continenti fint liqnide , verbis:

SDieft exceptiones at alz

fecfeit$ por ber. Litis conteftation teiter nicbt, al$

in fo ferie fie i. conti-

i

(s

nenti liquidz (frb, attendiret, umb beffimegemn rocber ouf etocif,

fotb auf m'e

Gybc$;Delation interloquiret toetbert.

d«

(d) Nota eft alia exceptionumr dilatoriarum,

que Proceffum attinet, divifio in f'a-

ri declimuzorias , & dilatorias in.fpecie fic di&tas,

]i funt, quibus reus, f&

coram hoc judice conveniendum. non effe, contendit, atque adeo ille ipfz,

De his fori declinatorüs exceptionibus notane

quas Autor ad judicem refert,

dum, quod per 072 724; El Sax. 4. L. ex; fi quidem i

n noforietate confiftant,.

?,

vel in continenti probari poffunt, in fcriptis non opponi folum, fed &, fi im

ls

a

fententionando preterite fint, in

. Leuteratione vel Qippellatione ,ime'rpoütä

adhuc urgeri poflint.

&

D

86 — PART.L SECT. V. Dz SoLERTIA ÁDYOCATI

Tufcb. Tom, €, concl, 226, 7 £

Carpz,lib, 2, Refp, g.

I

|Brunnem,in l.12, C, de Excopt.feu Præeripi, 1.9,3,

tot

