meme etiam recognofcenda funt mfïrumenta vi txof'a, & quz falfitate 27

Iaborant

Sufpicio falfitatis autem diftinguitur in zzzrin/ecam & extrinfe- 8

cam j hzc adeftinftrumentis mutilis,mancis,rafi s,cancellatls,mterlmeatns,

TU

Menocb, de 4. 7,

Majfcard, de Prob. conct, 25f, €9 256,

modo cancellatio vel rafüra fit in parte fubüantlah, vel ea parte, ubi

. peffit falfi crimen committi.

Ziegler, ad Ord, Proc, Tit, 2)'. verä Dbet bergletcben efc.

Nec inftrumentum mutilum dicitur, quando pars, vel capitulum tan-

tum, adrem producentisfaciens, producitur; quod fxpe fieri folet, fi

inftrumentum diverfía capita habeat, quorum nonnulla intentioni agen-

tis adverfäntur

-Hinc nonnulli totum quidem inftrungentum afferunt;

attamen cum proteftatione, fe hoc mürumentum tantum in paff bus uti-

CWWS —

libus producturum,

Carpz, p, t. confl.7. def.7.

Sed huic proteítrationi parum fidendum , cum nihil obítet, quo minus

reus in probatione hoc inftrumentum profe afferat. Sufpicio inftrumen-

ti intrinfica provenitex vitio invifibili, quando producitur inftrumentum

| fere extra tempus , cum potuiflet prius produci tempore commodo ;

. vel quiacontinet negotium, de quo reperiuntur fadaa alia mftrumenta,

" continentia tenorem veleffecdium dxverfum

AMafcard, conck 1241 n, $,

Cum etiam fupra di&tum de recognitione perteftes, pro cauteïa illud ba- 49

betur, contracos, quifüntmalznotz, &adpejerandum proclives, vel

de perjurio fufpedti, & hxc recognitio per teftes etiam permiffa cft,etiam-

fi fententia lata fit de recognitione vel ;matad Heümne, &terminus €a

propter prxfixus, reusquead jurandum paratus,

Berlich, 22 concl, 44,n. 44,

Et per hanc cognitionem plena fides conciliatur mfïrumento

Non au-

tem opus eft, ut tefies in fpecie dcpomnc,

fenfit

fe Vndlfïe illud fcribi, prouz

Maä

(Ff)æ

230

PART.I,SECT. XII, ApvocATUS QU& OBSERVET

- Moller, lib, 4; Semeftr, 43. , 4,

fed fufficit, fi teftes afleverent, fe certo credere, hanc effe manum fcn-

bentis, fibi hanc notam effe.

. Carpz. d, Tit, 14, Zfrt. 3. f t

Valet enim hic teftimonium de credulitate, quodinnuit -

Ord, Proceff. Sax, cit, Tit. 25, $ )En.verb mofur fíe b:efelben lja[y

tettober erFetuneit,

Stryck. d. cap, 19, $. 10, (»5

,.30 Interdum etiam falutaris eft per comparationem literarum recognitio, in

fufpicione perjurii, qua via etiam probatur fcriptura inftrumenti, & re-

quiritur.-hic, ut judex, adhibitis Notariis & peritis, de credulitatejuran-

tibus, literas inftrumenti liquidi & indubitati, quod manu illius fubfcrx-

ptum effe certo conítat, conferat.

Brunnem, d. cap.19, n. 19,

Stryck,ascap, 9. G. 9-

Attamen ex comparatione literarum femlp!enam tantum probatnonem

exfurgsrc volunt

- Trentacing. lib, 2, De fide inftrum, rejfæ/ ^

Menocb, de A. 3. Q. caf, 14, , 20,

Roland. a Valle conf. 27,n,12.féqq. Vol. (m)

-

Quibus contradicunt, comparationem nimirum plenam facere fidem,

Carpz, d, Tit,14, Art. 3.9.74.

Mafcard, concl, 330, n. $.

ubitamen certa requifita ponunt, nimirum, ut comparatio fit ex fcrlptu-

raateftibusfubícripta, velexarchivo pu blico producta & defumta.

Menocb, d, caf, t4,n. 2

Alex, conf. 184. n 6. Vol ^

Brunnera, ad. 1,20. C. de fid, imftr,m. 4

3 I Dx&'e(T o ab ipfo prmcxpah fieri debet cum ]uramento,

»

Or4,

(b Eer Ord, jud £, $, rec. d £.25.$. €. recoanmo, qui per teftes Ht, non aliter per-

mittitur, quam fi quis duos teftes, omni exceptione majores, nominet, qui aut

tempore, quo fuübfcriptio fa&a, prafentes affuerunt, aut ex ore Produ&x audi-

verunt, quod produ&um documentum pro tali, quod ab ipfo aut confcriptum,

aut fübfignatum fit, agnoverit.

Produ&o quidem interrogatoria pertinentia ad

períonas teftium meritaque caufze dire&ta ufurpare licet:

fed fi teftes ab adver-

fario nominati jurato depofuerint, diffeffio poftea non permittitur, propter ob-

lationem ad diffeffionem. pars 10. vel, 20, pluribusve thaleris multatur, docu-

mentum pro recognito declaratur, &, cum plene probatum non eft, advmfa-

rius pro re nata & previa judicis fententia, ad fuppletorium admittitur.

(m) Compamtw literarum, cum plerumque effe&u careat & protelationi litium in-

ferviat, penitus in Saxonia Ele&orali eft abrogata, O. ..5 E, R« , 7. 15. $. 5.

/

IN PROBATIONE !äERï DOCUMENTA,

23I

Ord. Proceff. Tir. z. $. Süeil e8 audyetc.

N

(

Non tamen admittiturin inftrumentis publicis,

per Decif, El. 74,

E

am

quia fides horum longe majoreft, qu

;

üt.arbit-ri'o jurah;is-& periculo

perjurii eorumautoritas committatur,

Zicgler. ad Ord, Proceff, Tit, 25,v

E

Carpz. , Tit,14, 4. 3. 0. 49.

crb. 9) [[.e,briefflicbe Vrfunben xc.

Et ficutieffe&us recognitionis eft, ut infttumentum recognitum fiat li-

22

quidum &indubitatum, exqüo reus ad folution

»

en3 condemnandus ;

7Me», p, 6. Dec, jiy,

N

ita poft diffefionem juratam abfolvitur.

Y

Carpz, Tit, 22, drt, 2,n, $X

Siryck, d, tag. , Q m (oy

PARTIS I

. (n) Imo & oblatio ad di&'efïïonem ijurk.atam in termino produ&ionis a principali in

propria perfona, non per procuratorem, fieridebet. —Judex praítationi jura-

menti diffeffionisterminum 8. pluriumve dierum, non ultra 14. prafigit, in quo

eum ad diffeffionem admittit fub formula, que alia in documentis propriis atque

in alienis prefcribitur.

In propriis eft: Gyaf et felGige tvebet aefcbricGen, nocb

unterfdbrieben babe, aucb folde, mit feínem SiBiffen ober SBillen, burdo einen

anberti nicpt aeftbrieber, ober unterfcbrieben voorben : inaZeris : Syaf er nidbt

glaube, nod) bafür Dbalte, af ber 9fusftefler fefbige gefcbrieen, ober unterz

fibrieben babe, ober fofcbe, mit feinem 9Bi(fett ober Soillen, bürdb einen anbermi

$efdeieben ober unterfiricben rvorben.

Quando juraturus in termino jurandi,

adverfario licet abfente, jusjurandum haud perfolvit aut antéa a jurandi inten-

tione defiftit, documentum pro recognito, una cum ja&ura exceptionum , de-

claratur, & multa ro. 2o. pluriumve thaleror. ipfi di&tatur, nifi idem, qui jurare

debuit, eo témpore, quo fe obtulitad diffeffionem, fe illud pro revera vitiofo

habuiffe, jurejurando evincat, O74. 744 E. Sax. rec. d. t« 25. $. « Contenta do-

cumenti diffiteri & fubfcriptionem tantum recognofcere, non licet, nifi quis ju-

ramentum diffeffionis preftare velit in hunc modum: SYaf bie Extenfion moiber

fein 3Biffen unb 3Biffen geftbeben.

E contra, fi quis extenfum jam documen-

!

tum fe fubfcripfiffe fatetur, fed, idem a fe non perle&tum, excipit, ad diffeffionem

Ü

illam non admittitur, verum, fi ejusmodi documentum in probatione produ-

&um , exceptiones per reprobationem, aut fi documentum idem reprobationi

fuerit adhibitum, peculiariter deducere tenetur. 4. z. $. *.

l

(o) Ceterum de editione documentorum nihil data opera dixit B. Autor, quem de-

fe&um paucis fupplebimus. Documenta, quibus quis probare cupit fuam in-

gertium,

tentionem , fiepenumero in originali latent ant penes aZSer/arzgm , aut penes

ACTOR xegulariter reo omnia documenta edere debet, Z ». $. 3. ff-

de edend. l, fn. C, eod, ad fundandam rei exceptionem, nifi 1.) exceptio rei fit

criminofa. 2.)fi per modum a&ionis poffit proponi, 3.) fi condu&or adverfus

l!

locatorem excipiat de dominio, 4.) fi caufa a&oris fingulari gaudeat favore,

le

inenta

Mencken, Tradf, $ynopt, Proc, Ds[b. 1. $.2 'REU; e contra gcgulariter docu

attori

N

E SURES

232

*'PVART. I, SECT. XIII.( DEH ADVOCATI ACRIMQNiA,

DUADNCEISCE

| ;

SECTIO -XiB.

"

DE ADVOCATI ACRIMONI

A.

BATIO PER TESTES EXPEDIENDA..

: ;QIANDO PRO

$.U.M.M AR E:A.

t In probationeu per Tefles. maxima

2, Tefles qui dicumtur. omni excaptione

z

acrimonia adbibenda eff.

??4j?r€! ? |

a

a&ori edere noh tenetur, d; L fiz. C.. Je edend, l 7 C. de zeffib, nifi a&or ad rcpli-

cam fuam probandam documentorum editionem petat, «. 4 2. $. 7. ff. de excepr.

five fit replica libello inferta, five non, Ord. $ud. El. Sax,réc. t.36.G.7, item , fi

documenta edenda ad A&orem pertineant, vel ut propria, vel ut comemnnia,

ratione proprictatis vel ufüs ,. imo vel quorum intuitu ob peculiare interelfe.

agere poteft, O.. $, R. 2, z. $. 7, TERTIUS ad edenda documenta regulariter non

eft obftri&tus, 4, 7e. . 7. f. de edend. nifi fint cemmmunra, vel aGoris propria , aut

Quisquis igitur editionem documentorum 3b adverfa-

ipfius caufa confcripta.

rio vel tertio petere vult, id fub ja&tura eorum ftatim per imducftonem ad artt-

eulos facere debet & judici, urgentibus malitie indiciis, licet parti aut Advoca-

to malitia juramentum irzjzngere,' per O. J. $. E, R, d.1. $.7. Sed & common-

ftrare debet.editionem petens /z4s«4 , ob que;, alterum poffidere documenta,

credàt, Ord,J«u4d, S4x. Ver. 2 26. $. 2. Indiciis his deficientibus , Jzramenru de-

ferri poteft, quod, precedente deferentis juramento calumniz, ab co, cui dc-

latum eft, przftandum, adeo, ut nec referre iftud, nec defenfione confcientie

per probationes amplius uti poffit , Ozd, Js4, $ax, Ef. rec, d, t. $. 2. fccundum

cujus difpofitionem is, a quo editio petitur, oblatione omnium documentorum,

que poffidet, audiendus non eft, quod admittebatur O74. J«4, Ver. d. t. $. 9. id-

que jam in hzeredibus.etiam abrogatum eft, c. In termino prafixo, ad quem

citatio fub comminatione fieri legitime debet, O. . E, $. R.2. 7. $ 3.f documen-

ta ab eo, cui injun&ta eft editio, aut in originali funt edenda, aut juramen-

tum praeftandum: Qf et feldbe uicbt- Dabe, nodb aefabrlicber 9Beife von Oátt-

ten fommett laffei, aud) nicbt toiffe, o felbige fonff angutteffen, — Editione-

pratermiffa & editionis juramento haud preftito, vel produ&o emanente, do-

cumenta, quorum copie articulis funt adje&twe , pre edrtis (f* recoguitis , cum

copie deficiunt, «r£ícelt pro concefs, yot eingeráumt, habentur, O. , 5 R, d. e,.

$.2. Quodfi editio documentorum a 7erz/ pefatur, & füfficienter adverfus

eum militent przfumtiones, ea, indulto termino Saxonico, ipfi injungitur,

eumque in finem Compulforiales aut Requifitoriales ad producentis petitionem

ftatim & citra antecedentem fententiam , a judice concedi debent, tertiusque

ille in termino cozz4zzax, s.thalerorum, vel graviore, usque ad 1o. thal. mul-

ta afficiendus eft, fimulque ar&iores Compul

"

foriales aut Requifitoriales dcegr-

nende funt. O.J. E. $. R. d. £. $.3.

QUANDO pnösuþ | PER "Tzsrts ExpEDusNDA,

233

3«.Qui a Teflimonio repelli po[funt ?

9, n unico Tefli fides. babenda, &$

4. Ad Teflimonium qui non compellun-

quando ?

UEr inviti?

to, Circa. examen Teflium quid obfer-

vandum ?

3« Quando Tofles inbabiles minimeque

u, Juramentum eff de fabflantia T.

4dmisfibiles pro teflimonio recip'?grg-

tur ?

g/?i.

"HOPIL,

j

6. Tefles iflbzz[ït;lff, qui plures patiun-

12, 4n , 6 quando Teflibus 1

nfumti:

tur defeclus , etiam in cafibus ali-

fides babenda?

, Juramentum . teflium ante. eorum

4s in jure permisfis mon admittun-

tur.

depofitionem praflandum

5

14. Limitatur,

veþ. !

g. Circa mumerum Teflium circmppes

&us effe debet Mdvocatus,

15, Cautela, quando $u

Jex InexAmine

d

$, Dantur cafus , in quibus duo tef/ie:

t

fe/i(um m;g(ägew vel :772412'2'-1'0-/2!! ef,

mon fufficiumt,

l

Xpeditior eft via probahdi per Infiruinenta quam per Tefítes, in-n,I

,

E

quit

Brunnem. in "Procqf Eiï;il; cdp, 20, n!. s

f

Hinc in probatione per Teítes maximam acrimoniam adhibendam effe,

partim circa qualitatem teffium, partim circa numerum eorum, utque ri«

te fiat examinatio, fxpe cum jactura cau( experti fünt, qui negligentes

& parum circumfpedtos fein hocpaffüexhibuerunt, Noftriin(tituti hic2

ïï:

noneft, exprofeffo exponere, quinam teftes fint idonei & omni exceptio-

à

ne majores, qualesfunt, quinullojure teftimonium perhibere prohiben-

tur, neque legitima exceptionerepelli poffunt,

Profp. Farin, Oper. crim, Tit,

5 quaft, (2, n,1,

Carpz. Prax, crym. quaft, u4.n, 27.

Mafcard, concl, 167,n, 6,

)

Sedfolummodo brevibus demoní(trare fedet, quinäm a teftihuonio repel. 3

liqueant: ex quibus primum fe offerunt Z»

fantes Cf impuberes, !

]j«

Farinac, de Teft. quafl g g. m. f,

- Mafcard, de Prob, concl, 1253.91,2.

.

Muti && fürdi, live fint natura, five ex accid

enti tai-es, dummodo nïhil :

audiant aut loquantur,

ïe;

Farin, de Tefi

ib, quafo, 61,71,14;, :

Maftard, concl, togy,n, 6,8Y concl, tg6g m. 24,

Limitatur; fi ad certa figna intelligantur,

id. Mafcard, cit, concl, 1365 . n, zy.

Favin, d l, n, 46, 47,

»B-trioji & mente capti, non habentes dilucida Vinït*ezk'valia;

(Thónnik. CiviL)

(G g)

Farin,

234

PARTI SECT. XIII Dg ADVOCAT! ACRIMONIA;

T

Farin, de Tefl.queft , i, n.i /&q,

Mafcard,concl.ij6g,m. 23.

Caci, iniis, qux vifu percipiuntur, & loquentxum voces notas non habent,

Farin. de Teft, quafl.é2,n. 24, -

-

Mafcard, Concl, 949, n, 10,

Infames, infamia juris & fa&icales,

Farin, de Tefl, que[f $6,n. 26.

Mafcard, concl, 6t

Huc pertinent &appiri, birrorarii & blafphbematores, de quibus

Id, Farin, cit.quafl, y6,

:E

Deindecontra certas perfonas tantum. teftimonium ferre prohlbentur*

Inimici contta mxmxcos, fii mxmxcma capltahs, aut ex accufanone crimi-

nali orta,

*

JFarin, de Tc/i quæjf I ALEA

Mafcard, conf. 901,ni, L.

Et obftat hic exceptio inimicitix,

Calvol. $. Except, contr , tefl, 20, concl 4.

quam extendunt contra teftem valde amicum & confangumeum mxm:cr.

Farin,d,q y3.5.34.37. 36-

modo inimicitia in continenti probetur,

Ma[card. concl, 051. n. 28,

Pradzgz, bonis interdicti,

Farin, d, queft g 6, n, 457, qu

Majcard, concl. 1565.,38,

Haretici €$ Tudai contra Chrifianum

Farin, d.tr.quaft, 56,m, 205,

ubi multas limitationes,

Mafcard. concl, 945. , 1,

ubi inter alias limitationes », , quod teftificari poH' t pro Chn&;ano

contra Chriftianum, quod repugnat

UN

Cap, fí bareticus 2,9.7.

indeque contrarium tenec

Farin, d. q, 56,n. 21g.

Vxores contra maritos, net pro iis,

Farin. queff, y 4. n. 210. 69" n. zib

Mafcard, concl.1429,n, 1.

Conjux tamen pro conjuge admittitur, ad probandam defcnüonem &

innocentiam,

Farin, d, l, n,22g.

Mdft'üïd d ln"a 140

Tuto-

*

QUANDO PROBATIO PER "TESTES EXPED!ENDA.

23y

Tutores & Curatores in caufis pupilli 6 minoris,.

Farin. d.tr, que[t,6o,m. 272,

Mafcard, conci, 1364, m. 30.

l,

ne quxdem finita tutela.

Advocati & Procuratores in caufa clzenm,

. Farin. quajt.6o,n,ig g,

Majcard. concl. 66, m, 1,

Porro nonnulli, refpe&u eorum, pro quibus teftimoniam deponunt

non tam repelluntur, quam minus xdonel, nec exceptione omni majo-

res dicuntur ; fic:

d

Domeflici pro patre familias.

a.

Farin, de Teft , quaft. 51,n.4. eq,

l

Mafcard, concl$34,

. Obftat hic exceptio domvefticizatis, de qua

Calvolus cit, $. 20, concl. 2

Fallxt hc exceptio contra tefics honeftos & bonx famz: item quando

. debent probm ea, quz defacili probarinon poffunt, nifi per dlos de do.

Ü)

mo ; item in probatione defenfionis &i mnocentxæ.

Farin, & Maftard. d, l,

Deäztar pro Creditore,

- Farin, de Tefl, quaft, äo.n 32t,

Ma/&zrd coRcl, 1364. , g.

Cedem quo cesfionario,

Farin. d. quaft, Ja.n ;3;.

Ma/&amf contl. 164. n,1g,

Socius pro Socio , fi in caufà focietatis deponat,

Farin. d. 4,60,n, 386,

Maj[card, cit.concl, 1304, n, $.

10

Carpz. tit, 3. art, $, n. og.

Co»fanguineus,pro confampuineo, 6 affmis pro affine..

Farin. de Tefl. quaft| p 4,n,1, feq.

x

Maftard. concl, 412. n, 2.

Sic etiam in certis caufis pro tefhbus idoneis non habentur quædam per-

fonz, ut:

Mulier in contratlibus & znj?mmenm, item in Te ATAEREIS,

Farin, de Teft, quæfl $9.47.€ .

Ubi tamen z. é4, fe24. varias limitationes fübjungit, ut mwodzczllz;, vel

etiam in T eüamento, übi appo(ïta eft c[/mfula codicillaris ,. in. donatione

mortis caufa, in Feftamento zwter liberos, in teftamento ad pier caufas, in

te(tamento miliris, in teltamento rewpore peflis falto &c,

(G g)æ

Vid,

I

236

PART I SECT Xm DE ADVOCA'I'[ ACRIMONIA,

Vid. Maftard. conclgéa, -

gudex in Mujäz, quam cognovit,. quantumws fimta & fopxta, propter præ-

fumptam affectionem, vel faltem intereffe honoris,

Farin, de Teff, quaft, éo. m 87 /qu.

Mafcard, coucl. 124.

Carpz. tit. i. Art. , n.ba,

Cives & ruffici in caufa waiverfitatis, nimitum iniis, qux fi ngulorum com-

modum & utilitatem refpiciunt, v.g.in jure pafcendi, pilcandi &c,

Farin, d, quaft.do.n,497.

7Menocb, de 4, 7., Q. af 106, 0. g,

Mafcard. concl.1422,n.1,

4Demque ad teftimonium non compclluntur inviti fratre.r, /äne:, mz'htm

cogmm & .

Fid, Brunnem.in Praay]' GIV, CAp. 20, W. 6,

Carpz, tit. 13. Art, 6.

5 Interdum tamen etiam teftes inhabiles mmmeque adm.a" biles pro te-.

ftimaonio recipiuntur, uti i» Jis, que funt diffcilis probationis i, €. ubi ut

plurimum nulli teftes intervenire folent,

Farin, de Teff, quaz/l, 62. n, 28 féqq,

Si vmm.r Aliter baberi non poreft,

- Farin,d, l. n,5o,

quodtuncfieridicitur, quando fumus in a&u, in quo verifimiliter teftes

alii habiles intervenire non potuerunt, veluti funt delicta occulta, aut

facta in collegio vel loco privato , ad quemi hominum frequentla non

admittitur,

Farin.d,l.n.éz, -

Carp2. tit, 12, 4drt, $, 9. 120,

n probatione faéti notturni,

Farin, d,q. 62.m.33.

du criminibus exceptis & atrocioribus, atin crimine læ]& Mdjey?rtm,,wdgm ,

Farin, d.l n, $1. feq.

Maf&ard concl. 1366, n. 1$,

Pro defenfiane vei & ad probandam ejus mnocemmm,

-

Farin. d. l,n. 9o. fe44.

Maftard, d. concl. ib n ib

Si pars inbabilem fciens fine proteflatione admittat, quia præfumxtm tacxms

EE

onfenfus,

Farin. d. l. n,175.féqa,

lp canfés fummariis, xbi levis probatio requxrltur,

Fdrw, d. ln i93, féQq,

ætmdo

237

QuLANDolPRonAIIb þER T"ESTES ExpbeENDA,

-

Quando eorum fides fuppletur ex numero,

"

— Farin. d. l, n,30p. féqq,

Mafcard, d, concl. 1366, —

Vid,etiam Brunnem, d.cap, 20,n, 21,

s.cafus, pro admilfione teftium inha- 6

ubi ex alleg, Farir. & Mafcarz, plure

bilium, congefífit,

Hoc tantum a

dhuc notandum eít, quod teftes in-

habiles, q

ui plures patiuntur def:

g&uä, etiam in .?aübus alias a jure per—

miífis, non admittantur,

Ma[card, d,couc

]. 1366. n, 20

M

Farin.d,q.62,2,381. (a)

. Poftqu

am in fufcipienda probatione qua

litates t&üium exafninavit a&or ; 7

& utp

roducat teftes habiles, qui ex nullo capite rejiciendi, neceffe eft,

ut nimirum füperqvovis capitulo vel arti-

refpicere ad uwmerum teftium,

culo ad minimum- dzes-habeat: quod ex jure divino & civili deducit

Carpz. tit, 1. Airt, 3,n, 22. féq4.

- Fid, Menoch. de Praf. lib. 1, quafl, 39 9. 14.

t

([[nt, propter incertitudinem r&-*

Y

Bene tamen eft, fi

plures haberi po

ducens nefciat; an ex opinione & voto ejus circa

fponfionis, cum pro

omnes incidentes circu

mítantias, imprimis ex concludente ratione di-

bus duo teftes non fufi- 8

.'&i, deponant, Dantur etiam cafus, in qui

*

quibus

; ci.um,- de

Farin, de Tefl. quaft, 63, , 232, [£44.

*

*

"

— An vero etiam z»ico tefli omni exceptione

majori fides habendä, late 9

t

l

difcuttunt Dd, idque in nonnul

lis cafibus concedunt, v, g. in caufis mo-

in caufa

. dici & exigui prxjudicii, quz fummarie tantum expediuntur ;

momentanei poffefforii, ubi de al

icujus prxjudicio non agitur; quan-

do przfümptiones concurrunt ; Si publicus fit officialis, puta nuncius 5

pro rei defenfione,

circa lxfionem minorís$ quando mors occulta, in

. loco aliquo remoto, ut in acie, mari ,

morbo contagiofo, venit pro-

banda; quando plures haberi non poffunt,

& Reipublicz valde inter-

f

eft, utillud, de quo quxritur, expediaturj & qui fünt cafüs fimiles,

à

quos congelfit

FArih.

(G g) 3

teftes denominatos prorfus effe inhabiles, ad emitrendas eo-

(2) Judex fi videat,

Ord. «d. Sax. recogn. t. 22 $.1. Oppofitis

rum citationes minime obftringitur,

poftea a-produ&to exceptionibus contra teftium perfonas, judex, prout exceptio-

nes aut relevantes, aut irrelcvantes invenerit, teftes nihilofecius autad examen

admittere, aut repellere eos poteft: quo cafu, fi in judicis arbitrio producens,

aut produ&tus nolit acquiefcere, fed petat A&a ad Collegium Juridicum trans-

mitti, 1on fümtus folum transmiffionis fuppeditabit, fed & . thaleros in cafum

fuccumbentie deponet. Neque contra fententiam. fubfecütam vel Leuteratio,

]

vel ApPellario? fine jufta & urgente caufa, a judice ad qgem admittenda efk.

2

238

PART. I. SECT XliI. DE ADVOCATI ACRIMONIA

. Farin, de T:;/l quaft, 63, m.per tot,

Vid, Carpz, tit. i, Art. 3.m, 31 feqq, —

AMenocb, de A, T. . caf: 539,n, 2. féqq,

;o06 Praf. lib, t quaft, $6 n.2.. (b))

10 Circa examen teftium obfervandum, ut præmxttatur ;uramentum te-

ftium, quod in przfentia partium præüare (olent

Carpz, ttt, 3. drt, 4.n. 62, -

Eft enim juramentum de fubftantía tthmonu,

Stryck,in introdutl. ad Prax, cap. $, $, tt.

Gail, lib 1. obf, t01. n.1,

quod quidem negat

i

Farin, de ch/i qyæjl 74,f. uz,

mte-

H 4

(b ) Supplenda hic funt, que circa teftium citationem, & que in 1pfo termino pro-

du&ionis obfervanda fecundum Ordizaz, Judic.Sax, recognttarm.

Teftes deno-

minati, fi fub judicis caufe jurisdi&tione conftituti funt, ad terminum prxfixum

legitime & quidem ab initio ftatim fub poena 5. imperialium citari debent, .ca-

que poena, fi emanferins, ab ipfis ftatim exigenda eft. Deinde ad teülmonwm

dicendum denuo /Z& p a duplicata repetenda eft citatio, 722 $.7. Sumtus iti-

neris, ne propter hos comparitionem dcetre&are poffint, teftibus, & quidem fi

Nobiles fint vel, qui eorum privilegiis fruuntur ,

fumtus acceffus & receffus

ad 4. milliaria vel infra, 2. thaleri, & in tempus, quo inlocojudicii morantur,

fingulos in dies totidem, fin vero alie fint perfone honoratiores, dimidium,

fi inferioris condmomw, in fingula mlllnma 4. grof& , & in finculos dies 6. us-

que ad g. gtoffos præfmndl, que pecuniz quantitas f'tatlm, cum articuli judici

offeruntur, àut ad minimum intra 3. fcptxmanas fequentes apud judicem a pro-

ducente deponi debent fub poena dupli, inter judicem & teftes dividendi. Cef-

fant tamen hæc, fi jura pauperum fit confecutus producens, & tcftes tum ni-

hilofecius in termino prafixo comparere tenentur:

Sumtus vero itineris finita

demum caufa pro re nata accipiunt, Z* . &, . Si alterius judicis jurisdi&tioni

fübfint teftes, produ&o articuli legitimo tempore, i.e, 3. f

Jetben vor

i6gattg

be$ Requlfïtxon- xDreibené , transmittendi funt, quo interrogatoria fua & ex-

ceptiones intra hoc tempus , quo clapfo non. admlttuntur apud judicem re-

quirentem tradere, judex vero tradita fimul transmittere & fupc.r exceptionibus

contra teftes arbitrari poffit.

His obfervatis judex requlfïcus teftes denomina-

tos, quam primum fieri potuf'c fub pcena s. thaler. ad fe citat eosque legitime

de Articulis & mterrogatouxs rogat: 4.z.$.«. "eftes extraneos, auölanb(fd)e

2eugen, imprimis fi malitice fubfint indicia, non aliter, quam preflito jura-

mento malitie, tam a principali, quam ab Advocato denommwxe Jicet, quod

& difpofitum, fi non qu1dem extranci, fed in diverfis tamen Saxonici territorii

locis habitantes teftes , maxime fi non ad diverfos articulos vel circumftantias

fint denominati.

Hujus juramenti preftationem recufins principalis poena 10.

ipfius Advocatus 20. thalerorum coercendus, vel per trimeftre tempus, €itt pievz

tel $abt lang, hic a praxi fufpendendus cít: 4, Ord.recogm. . 25. $. ".

In

QUANDO PROBATIO PER 'TESTES. EXPEDIENDA,

239

interim tota vis ac poteftas atteftationum confiftit )ure)mando,&con-

ftat, jurisque expediti eft, quod tefti, fine juramento deponenu, omnx-

no mhxl fic credendum.

(

J teflium, C, de Teflib,. -

l. jurisjurandi, C, eod,

arin.d. que[ft, 74 n,t,

"-

Gail. d, obf. 101, n1, 1.

-

Mynfing, cent, 4, obf. 77,n. 1.

Dantur tamen cafus, in quibus teftibus m)uratls, ex mente Dd. fides

I2

habenda: 1.)in probatione famz, 2,) confvetudinis, 3.) netorii, 4.)

pro nuda mformatnone )udms, $2 quando ;uramentum apartlbus re-

miffum..

i

Vid.

JU)

. In termino produ&ionis, notandum, fi producens emancat, teftes & docu-

lu

Tenta, itemque articuli, quorum intuitu jüramenti delatlone ufus erat, pro

amiffis atque perditis haberi, 4.0r4. rec. r. 2o. $.7. produ&o emanente , teftium

U.

examen fufcipitur, documenta ad recognitionem plodu&a, pro. recognitis judi-

M

l-

cantur, & ipfe quoad articulos, fuper qulbus juramentum delatum eft, pro

confeffo & convicto declaratur, etiamfi producens articulorum tenorem orcte-

Ht

nus haud repetierit, modo articuli ifti impertinentes & irrelevantes non fint:

fus

eademque peena eft produ&ti, in termino quidem comparentis, fedea, ad que ci-

uf,

tatus eft, non przftantis: 4.z. (2 $. Yeftes denique emanentes ad multam cita-

I

tioni infertam damnati, ut fupra di&um, fub pcena repetita citantur porro, *

ss

22. $. ", "Teftibus legmme citatis in termino prorfus emanere non hcet, quam-

if

vis fint non omni exceptione majores, aut ad teftimonium dicendum inviti co-

0

gi nequeant, fed excufandi, quas habent, caufas in termino legitime propone-

d

re atque expe&are debent decifionem judicis, qui fi eas pregnantes mvenent,

ll

teftes non folum a di&tione teftimonii liberare, fed & producentem in'expen-

i(à

fas temere fa&tas condemnare poteft; quodfi teües indubitate & evidenter juftas

ii

habeant excufandi caufas, in fcrlptls ante terminum has allegare ipfis permif-

tj

fum eft: d. . $.2

Ye

Quando comparuerunt, qui ad terminum citati funt producenit incumbit,

"

ut teftes fuos producat & judici fiftat, documentorum orwmaha exhibeat &

J

articulos, quorum intuitu delatione juramenti ufus eft, oretenus repetat atque

n

adverfarium vel ad recognitionem , vel. refponfionem provocet:

quamvis per

ld

Qrd, J ud. Sax, vec. f,20. $. 7. fufficiat, fi producens in termino prafixo levxtlme

K

compareat, etiamfi teftes formaliter non producat , atque adeo . judici i injungi-

0«

tur, ut vel ad folam nnploratlonem producentis, vel etiam ex officio teftes ex-

d

aminare prafentes, abfentes denuo citare debéat: quemadmodum & produ&us

1Í

tenetur ad articulos, quorum intuitu juramentum ipfi delatum eft, refpondere,

l$

quanquam tenor eorundem a Producente ad a&a. oretenus repetitus fit, modo

legitime in termino comparuerit.

Produc: in termino produ&ionis officium

eft, ut exceptiones, quas habet contra teftium perfonas, opponat, vel eas , an«

»t»

tequam jurent & examinentur, fibi refervet, OrZ. Jz4, Sax, Ver, r. 20. $.. vel ut

f

interrogatoria, fi illis ut velit, judici exhibeat : 4. z. g ,.

240 PART,I, SECT. XIV. ApvocATUS NE FACILE PRORUMPAT

;j

Vid. Farin, de Toft, qm?/i' 74..83. feq.

13 Debec autem juramentum ante depofitionem przftari ;

Brunnem, d, cap. 20. n. 6t,

14 nifi in continenti poft depofitionem jurent teftes,

Jj

Gail, cit, obf, 101,9. 9.

cum in examine teftium )udex interdum

p

15 lllud adhiuc notandum eft,

negligens, vel etiam malmofus,

& ad partes produ&ti inclinatus inve-

niatur, ut CommxfTanos, vel judici ordinario adjun&tum expetat pro-

ducens; quod facile, ex verifimilibus ratlombus, obtineri. fo!et

Brunnem. d,cap. 20.8.36, —

ij

PARTIS I

SECTIO XIV

3

ADVOCATUS NE FACILE

j

PRORUMPAT AD JURAMENTI DELATIONEM

SUMMARIA.

j

42 Lfm:mmr.

1, Delatie. jurasmnenti locum babet, l-

cet vibil adbuc probatum fft,

g. Reus quando ]uramentum de:fï'rt ?

2, Et quidem in omnibus csz TA

14, Cattela,

ij, Tuffus jurare intra octo dies ad pra-

3. Tam allor , quam reus , juramen-

tum deferre poteft.

flationem juramenti fe offerre ob-

4, Delatio jnramenti eft jþecm proba-

firicius eft,

tionis *

16, Pendente leutemt:oneö' Appellatio-

»e otliduum non currit,

5. Cautus fit Adyocatus i in del;ztwne u-

YAHIEDL $.

i7, Otliduana prafcriptio tantum . in

jummem*o delato &$' relato ,. item

6, In aliquibus caufes deuztw ]dmmen-

ti non eft permzjlz

purgatorio & fuppletorio obtinet,

E

^ 7ummentum qui deferunt ?

1j, 4b bac . prafcriptione ocliduana

exemte funt caufa mzztrzmamales

$, A4n. infami & [emel perjuro ]um-

€9 criminales,

fe

mentum dcferendum ?

9. Tutor quando juramentum defert: ?

19, Cautela,

10, Curator [ine mandato Curanda de-

20. Deferens prius jurat de calumnia,

ferre poteff guramentum,

a, Juramentum calumnia-non babet

n, AHor ante L, C. & preflationem

locum, mifi 4 parte petatur,

a2, Obfervantta bodierna,

guaranda juramentum deferre te-

2;, Uni

netur,

"P.4

r

AD JuRAMENTI DELATIONEM,!

24r

3 Juramentum in

23, Univerfitatis nämik,e,:quä jurat de

calumpnia ?

-

r

fiandum,

'(oco ;æd:m prfev-

24. Tutor juramentum deferens

34. Limitatur,

de td:

5b

lumnia jurat.

35« Juramentum preftlandum /,igoer s-

2$. Sic €9 Cesfionarius,

mnia verba. confcientie commiffa,

(f

26. Liberi a Parentibus juramekmm €4-

36. Juramentum

[j

dumnie exigere nequeunr,

rendo,

potef declinfzri refte

27, Injunilo juramento legali a judice

37. Comvenit relatio cum delatione, iik-:

vel lege de calummia jurandum

! demqiæ continetur regulis,

baud ef. —

34 Terminus relationis eff triplex,

29, Si deferens. de calumnia jurare ve-

39. Relatio fieri debet $9. mo

3

eufat, jguramentum. dela

delatum eft,

*

d?r qua

"um pro

preflito babetur,

40. Relatio juramenti quando ceffet,

39, Juramentum calumnia exeu[at vi.

4 ddfiritia eft facultas probationibus

um ab expenfis , in quibus. &a-

- tenfcientiam defendendi ad Certos

lumniofe litigans deb

Fermitos,

30, Limitatur..

g( condemnari,

42, Notanda,

j

31, In foro Sax, juramentum. delatum

in perfona. praflandum,

43. Dffeclus juramenti p'ræ]ït'ti«,-' ycl pro

| praftito babin,

32 Pupillus an. juramentum. delatum

in perfona preftare poreft,

Ocum habet de

L

üt, s

5

lagio juramenti, euamfi uihi] gdþgc probatum n

L. 9. C, de reb, credit,

l, 4. C, de edend,

/

j«

Mev. p. 6, decif, 40j,

"

Brunnem, in Proceff, civil, cap. 23, 8. ,

/

& quidem

in omnibus caufis & actionibus,

Carpz. in Proceff, tit. 10, drt, 1. n ig.

In

Wefenbec, in parat, ff. de jurejur. , g.

Mev, p. g. decif, 77. n. ,

h

Et non folum a&or reo juramentum defert ;

i

Stryck. in introduct, ad Prax, cap. 20, $,1,

lei

fed & reus fuper exceptiones actori,

l, 12, $, omne C, de reb, cred.

Ord, Proceff. Sax, Tit. 19. , $9 ab

4

tt Det 98ef[agte etc,

h

Carpz, cit, Art.1,0,03. (à

(Thónnik. .C

ivil.)

t

- (Hb) .

Eft

() Hodie in Saxonia diftin

guendum inter excepzrones

' d:/«gtoria.r eufätgc qua tn &m

Ws imgre/fua i pedieutium opponuntur, & inter P

eremtorias ; refpe&tu illarum

/

reus

4

PART L SECT XIV ADVOCATUS NE FAC!LE PRORUMPAT

Y

*

4Eft emm ;uramcnn delatio fpecies probauoms,

Hartm, Pifl. part, 4 quaft. zj,n 10,

Mev.p. 4. Decif. 6.

fli

quz neque a&ori, neque reo deneganda.

h

Brunnem, d,cap,23.n.1,

1

Srxyck. d.-cape20, . 4 —

5 Nlhi ominus cautus fit Advocatus, ne facxle prorumpat ad ;uramentx

delationem ,.

fine refpe&u pártis adveríz , cujus confcientix caufam

committere anhelat, quippe quam judicem fibi conftituit, -

!

Mev, p, 3. Decif. 47, , 2,

(

fe

vel etiam pun&ti controverfi ;. nam fi ipfi-cum homine leviori , de quo

dubium, an jurisjurandi rationem habiturus, res fit, periculofumomni-

no eft, hanc probandi viam eligere, & potius aliis probationibus, fi

adfint, utendum.

Deinde etiam atcendex: deferens, an tale fa&tum in

conttoverfia, cujus notitiam habet adverfarius , vel cu;us memoriam

ï

ob longinquitatem temporis, non depofuit, -

Seryck. cit, Tra&b,cap, 17 ö f

6Et quamvis delatio juramenti ín omnibus caufis permxffa dicatur, hoc

Y

N

tamen interdum non procedit, - Sic )uramentum ncgauvum in matri-

momahbus non de;erre licet,

ü

Borcholt, de j lure]ur cAp, $, P 234

Gail, lib, 2. obf 94, . 15./e44-

quna hoc ad diffolvendum matrimonium tendít, cum tamen in pote—

ftate partium non fit diffolvere matrimonium;

Wefenbec, part, 3. conf, izy. n, 13.

Alias adhuc rationes habet

Carpz, cit, Tit. n ddrt, L n 73. /qu'.

Porro in criminalibus ron datur locus delatxom ;uns;urand:,

L. ult. C. de Probat,

Gail,lib, 1. obf 10$.9.13,

Olden-

RE LCLASS

À

Ls

s

reus ad juramenti delationem non amphus admltntur, cüm eas, quae in conti-

nenti liquide non funt , judex ante L. C. in fententionando attehidere non de-

beat, OrZ. $»d.rec, t. i7, g 7. Harum vero intuitu juramenti delatione aut in ar-

ticulis probatorialibus, fi affirmative, aut in reprobatorialibus, fi negative li-

tem conteffatus fit, uti poteft, ita tamen, ut Articulis delationem f'tmm anne-

& ere judicemque tempore oblatz probationis vel reprobationis de A&ore ad

refponfionem fub poena confeffi & convi&ti citando, 1mplorare debeat; quippe

in probatione exceptionum & in reprobauone eadem . circa juram; delanonem

prorfus obfervari jubentür, quz in probatione replice obferyanda dicentur i in-

fra ad 7 17. Ord. Jud, El. Sax, rec. 1. 19. $. 2, Nec refert, five delatio j juram. in fen-

tentia antecedente interlocutoria refs.rvata fit, five non, 4.Ord, ree, z. 1. $ z.

AD JuRAMENTI DELATIONEM,

243

- Oldendorp, syllog, Except, rubr. de Probat,

/

uB

Jïäorum fqäärumgu:

