Biccius in Colleg, Argent, ad Tit. ff. de Appell, tb. p,.

Primariorefpectu judicisa quo Appellationis effe&tus eft, utab executio:

&

, qDZS

nc

fententiz defiftat, nec aliquid atcentet, inde de atcentatis dicendum

p

oilione

erit, & fimuldeinhibitione ad

judicem a quo,proimpediendis & prohiben-

dis attentatis, Rejecta vel finitaa

ppellatione adíunt adhuc pro gravato'

perf ,

I$

affiniaappellationis, r,Querela n

ullitatis, 2, Retra&tatio fententiarum,

.. g. Reduüio adarbitrium boni viri. - 4

Supplicatio, $.Revifio, 6. Syndi-

catus, 7, Reftitutio in integ

rum &c, Et i laäs omnibus ope di—viqaæc?tug;

— laborconfiftet & abfolvetur.

l'f. on'

PAR-

(ïhqnnik. Civil P.JL) -

Qru)

m

338

PART Il SECT J ADVOCATus PRUDENS

1

p st

f Tat

j d

PARTIS II

Mu

3j Int

"SprTpps

[ E

jj m

AIVOCATUS PRUDENS CON

400

40 I

SIDERAT PERSONAM APPDLLANTIS

Tnti

SUMMARIA.

4, K

0

l, Per/bmz Appellantis confideranda gno

M. Pietatis intuitu qui appellant,

2. Facultas appellandi conceffa ef omni-

19, Ex fingulari con jun&zane qui ap-

4 M

bus gravatis,

pellant,

40

[

3. Eatenditur ad omnes quorum mterf]i

ao, Intuitu. commisfi m:mem quz 4p-

4. 4 fententia ip plures lata unus re-

pe!/am*.

p«m

éfe appellat,

2L, Qui mecetfrtate ]um ;zd Appellane

44 Ex

A

$. Hujus rq'ir'äw

dum pro alis obfivith.

44

é. Cum minoreé condemnato lwzc :llzm

22, Adoleftens . Ad . legitimam ataiem

?

appellatio non prodeft,

provecius. an posfit anterpofitam a

4f, C

Curatore appellationem profequi? -

7. Tutoris tutelam non gerentis zzfpei-

latio gerenti mon prodeft,

2j. Tutores. & Curatores. tenentur 06

ACA

)

$ Quando plures [unt condemmati, ob

negleitam appellationem. -

- fummam tot. appellationibus. opus

24. Appellationi adbærere pate/l 4dver-

QUi

Àp

eftl, quot fant perfona.

f4 pars.

Dorr

9. Licita efl appellatio tertii quoad bu-

2f, Cautela, .

N

us intereffe veluctante principali,

26, ddbafío quando fíeri debet,

pell

m

40. Tutoris pupilli fratris appellatio pm

27. Adhafto appellationis debet judicz 4

qupillo quando 4dmzttztur.

quo notificart,

Ipiqu

i, Procedit appellatio tertiieo cafu quo

2g, Beneficium pro 4dfäerente

principalis comuitius €$ condemna-

29. Reffriclio ad eos , qui a bmqfczo

a«

tu5 appellare non potefi

appellandi excluduntur,

32, An intereffe terti prabandam.

30. Appellationi renunctari poteþ

(&1

3;, Remotius intercffe quod in fpe- ejf

3u Minor appellationi FEBRHCIAI,

Yat|

quando attenditur ?

34 bt Procurator.

44, 4d. fundandam appellationem f& f

3j. Renunciatio Appellatwm; 4nte ]än-

tentiam fit duplici modo,

quoy

frcit quale quale intereffe,

aj, Exemplis demonffratur,

34, Poft fententiam fit venunciatio vel

1i6, Dominus pro fubdzm 4n appellare

expreffe. vel tacite,

f

fin

. puteft ?

3y, Renuuciatio ]uMM €0 magz: 4ttene

g, Dn caufis puälzcz ]um guzlzh? de

dmda,

gepulo appsllat,

36 T4*

i cpusmm?þ PERSO&AM '—f»./APPELLiAN'Iv"fS,

36. Tdäitq r&nunci;z;iv quibts modis ft.

47. Qu

:

37. In dubio agpellans non cenfttur re-

procedit,

uando renzzncffztiq-gppe!lagi Honm

nuntiaffe appellationi,

48. 4n pofh. renunciationem Appellati

38, Interdum renunciatio Adppellationis

| €anfa fine confenfu Appellantis mox

702 tenet.

"

P

. 4d judicem inferiorem vemittenda?

39. Remunciatio | fab. conditione fatt

4

; Contumax 4d 4

7

JN

uon obligat,

:

mititur,

pgl/ahdum "08 d«

L

40. In «riminalibus. venun

-yo, Confeffus & conju.f'ö?w ton JPF&'ZAR |

zenet,

fs

äd?ïo Hon

$t Qui Dis appellavie in eadem caufa,

4t, Renunciatio ex compromiffo 'qzwz-

tertia appellatione non adi

do mnon attenditur.

$2, Lümitatur,

wit;;zur,

p g.

42. Renunciatio tempe/?i-ve freri debet,

$3. Parti, quae detulit

43, Renunciatio. appellationis regulari-

*

jztmmentumg :

pulla datur appellatio

der non eff admittenda. mifi altera

$4« ln officiali obmale geftum officium |

m

"parte audita,

s

:

"ppellatio dencganda ?

lm

44, Exceptio,

J. 4ppellatio im quibusdam judiciis

45« Adppellatus quaud.

| Ü

4pfve(l;;giqni þ;g

non. admittitur, nifi. depofita certa

ahtitt

JYeHHHCiAN —

pecunia fumma . aut praflito jura-

fiam 4

46, Cautela,

enento appellatorio.

requi? -

ntir ol

A

Caufa efcz'entþ' initium faturi refpe&tu hujus vel fubje&i tres perfo-' n

? p occurrunt ;, Appellans, 2, Judex a quo, 3. JTudex ad quem, . Defin-

gulis in (equentibus agendum erit, Advocatum autem ad remedium

2 4dv;?i

"

Appellationis inclinintem ante omnia perfonam fpellatoris feu cujus

nomine provocare ftudet, confiderare oportet, an fit perfona ad ap-

pellandum habilis & admi(fibiliss « 'Scimus equidem provocandi faculta- 2

:

tem conceffam eífe omnibus, qui fe o

P

preffos, 4 vel—imperitia»yslx N

jnäia'z:

jgiquitate aut errore gravatos conqueruntur,

: !o loProlläo Sozfïf:l'ä'

^

9. . £ 20.30,c, de APZ?U*"?

Nicol.in Proce[f part, 2. cap,1. , $,

;gancio

nec appellantem judici injuriam facere,

i

Marant,in fpecul.part,6, AL 2, ", 2j 572

[.

(& hic gravatorum nomine veniunt non modo qui re ipfa

& Vere"gx)'a-.

h

vati funt, fed & qui probabiliter fe gravatos opinantur,

"

As n6 A a ag f lip. C de "Appellat,)

]

quod ad omnes

quorum intereft extendendum,

3

CAp. 17, de fént, 65 ve judicata,

i

jj vl

fique fententia in plures lata fit, unus re&e ap

;

n fï*-cunda in-a

ftantia vi&or evadens, prodeft quoque füis fo

ciis;

Attth

l1. & 2. C. fi unus ex plurib. -

f P;Z!t.' l,

drismin, Tepat, Decif, ïii, 2

;0/, Ti

Cum

(U,u)z/

340

PART,.H. SECT l ADVOCATUS PRUDENS .

.$ Cum hac tamen reürlötxonc, fi ommum una eadcmque füerit defen-

fionis cauía

l, 0. $. ult, ff. a'e Appfllat.

vda

"Hartm, Piflor, p. t, queft. 47. 9".4,

Scaccta de Appellat;cap,y,n. j

Gail, lib, 1, o5f 126. ..

etf

quod exemplo a pluribus üdeyufïonbus explanat

Brunnem, in C, tit, Si unus ex pluribus,n.3,

dutit

6 E contrario fi cum minore condemnatus fim, & hic in mmorenmtate

fe fundet, mihi id. non prodeft, quia fpecxalls ejus caufa eü: in Confor—-

te, fcilicet xtas minorennis,

7

l, 2, C. fí unus ex plurib, zbzque Brunnem,n.6,

l, unic, C, fí in communi eademque caufa 6 minoris etatis 4lleg4-

10 babetur per]ömzlzf.

&i

- Petr. Friderus de contin, cauf, lib, 3. 16 H.14.

mda

7 Sic tutoris tutelam non gerentis. apDeHatlo gerentx non prode[t

n

À. 10, $. fén, Jf de appellat.

intel

Brunnem, in Proce[f. ciuil, cap, 28, n. z;.

Cafum hic offert

lem i

cit. Brunnem. ex L, 10 Jf de Appell.

f q

8 qumdo plures funt condemnati ob füummam, an appellatlo unius pm-

fit aiteri, & refpondet, quod omnes teneantur pro parte virili , quna

qui

fumma femper dividua, & autoritate Gloffx tot appellationibus opus

Ta

.fit, quot fünt perfonz, quod reprobat

t

: Bart,4d cit. l i0..

9 Licita etiam eft appellatio tertii quoad hujus mtereffe relu&ante prm-

- Cipali v,g. legatarii

& 1

l 4.5.6 14 f dedppellat.

inni

Gail, lib, 2.bf, 122,7, f,

Boerius Decif.79,n. 4.

M

- Staccia de Appellat. quafh, y, m 6g, jy.

Io Sic tutoris pupilli fratrem pro pupillo, concurrente tamen füo ahquali

mtercffe, appellantem admiffum refert

w

Et

Mev, p. 3. Decif. 214,

eff

Aft non caufz fimilitudo. fed 1dent1tas requmtur nam fententxa non.

- facit jus inter alios,

Mevius p.4. Decif. igo,

aud

n & procedit appellatio tertii, etiam €o cafü, quo punczpahs conv:&us

& condemnatus appellare non poteft, -

[

tok, tit, C, ne Jiceat in una.

É5

doiiiios

CONSIDERA'E' PERSONAM APPELLANTIS.

34f

efen

Cu;ac lzb 12, 0bf. 25,.

Biccins in Colleg, Ar;gent. ad tit. f de Appellzzt.

vcl a l:te receffit

Mev, part, $. Decg/' 46.

4

- Scacc, de dfpellat quaf. $. 9. 6f qz/cejl 17, lim. : 2.n. [

etf' nullo momento in prima inftantia intervencrit,

Ruginell, de Appellat, . 2.c. 1,n. 24.fg.

Mev. part. 8, Decif,61.2,2,

Jtate

dummodo de interefle füo faltem fümmariter vel fem:plene doceat,

tor

14'9 2,3- 4'1 f.pr. 5 I^ -30 4'1 I4.Prfd€)fff€"

Gail, lib, 1, 0bf z. n.y.

Hzllgg lib. 28 , cap, 6. lit.

(

Beþ/d de Appeli, cap. g. gs 5, pu jjo,

& dicit

Mevius part, 4, Decg/' 342.

nudam allegatxonern mtereffe fufficére, etfi mhxl de eo probetur, quod . 14

Brunnem.ad Ly ff de Appellat,m. 2,

mtelhglt de ea probatione, qux Adveríario vocato facxenda aliqua-

lem tamen informationem putat requiri, -

Sic etiam remotius interef- T

fc, quod in fola fpe eft, attendendum effe circa appellationem vult

pro-

Rugiriell, de Appellat. $. 2. c. 1. n. 51,

quia

quod tamen non acc1plendum de fpe incerta & lmprobabxh &quæ non

pus

radicatumn jus habet, ut in materia fücceffionis, fed de fpe probabili, -

ut in fidcncommxfro per mortem Teftatoris jam radicato

"Scace, de "ppellat, 04p. $ 9.74.

Brunnem, in Proceff. ciu,cape z g. m. 2g.

& füfficit ad fundandam appe.latnonem quale quale mtercfïe & da- 14

mnum, ut & leve przjudicium

Mevinus part, g, cit, Decif, 6,0,4.-

Vel fi quod incommodum famx aut exiftimationis ad ahquem pertmeat.

l 2, $ z. ff quando appel/and LLf de lib. cauf,l, 18, S.1 f de F?'P.

c€orr,

T

£t tales ad. quos per confequentlam hs pertmet, & qui propter inter- I$

effe appellare poffünt, funt emptor autore five venditore vx&o,

yorn

l, 4. $.3. ff. de Appellat.

-

Scacc, de Appell, quæ/i 559,34,

au&tor emptore de propnetate v16to,

d.l 4, 8

u

$

ut & in caufa ev:&xoms, fi emptori res fit ev:&a,

l. 20, C, de evid,

(U UD 3

Cre-

Lj

"

342

PART. II. SECT L ADVOCATUS PRUDENS

Cred:tor debitoreab aliquo vi&o & debitor credxtore de pxgnore vx&o

La.8. 4 f de Appellat,

Cohzres cohærede in cxterorum præ;ud:cxum condemnato

L g, pr. de Appeliat,

Fidejuffor pro eo, pro quo mtervenw, ut & vendncons fide;ufi'or pro

Tila j

emptore Vlälo

Ly.pr.ff. de "dppellat, -

Uxor

Scaccia de quafl. g. n.33.

16 Dominus pro fabditis, non quidem quacunque 1mqua fententia in fub-

ditum lata, fed cum przjudicium Domini vertitur, v.g. fi alius fubdi-

m

tis colle&as imponere, aut eos füb ;umsdn&xonem fuam trahere nitatur,

Yxfir

vel iis ad contumeliam vel fugillationem Domini injuriam inferat,

Befold, de Appell. cap, $. $. 2. pag. 2i8.

-

tont

Scacc, de Appell, d, quæ/i,;,n i

Ditftr

- Gail, lib 1. obf 126, in pr,

vel fimile quid machinetur, quod præ)udxcat Dommo.

tanty

Arg. $, 2. 3. 7 de Injnr.,

Nicol, in Proceff, part, 25 CAp,1.H,12,

Tepat. Decif. p. 1, Tit, 25 4, cap, 7. in fin.

N

Vror

Sic fi quis fuis fübditis prohxbeat, ne ad meum eant molexä,dinum, qu,

ium appellare,

l

Mev part, , Decif. 61.

kä&

Brunnem, ad l. 4, ff de Appel! 2. 14.

17 Quilibet etiam de populo in caufis publici juris appellat.

Vaut. de nullit. cap, quis po:f 7 dtære de mtllzmæ 4, n, $.

Con

& ita ünguh cives pro Republica.

- Biccius in Colleg, Argent, ad ff, de Appellat. tb, j.

Pro aliis qui fponte appehant admittuntur vel pzemm, vel f fngul;zr:s

attaj

Con;zmö?zam; vel Commuf HUunerts mtuxcu, docente

Excellentiff. Bornio in Difp.de remed, Appellat. tb, .

"

18 Pietatis intuitu appellat Mater pro filio, quz & htem appellatxonxs præ-

parandam curare & defendere poteft

1. 1. S. 1. d appell. recip.

Nor

Tancretus de. Ord,judic, lib 4, de appelldt. p,m. 4

r

Brunnem,ad b. l1.

coí

Scacc. de Appell cit.quaft g, n t

Pater pro filio ceu in propria caufa

l. 2,6.2, quando appeli,

Scaec, d.l n 42..

Fxhus pro patre etiam ünc mandato

IZJQ

(

-

CONSIDERAT PERSONAM APPELLANTIS,

343

10

, 23, À. 2 ff de Appell. 1 1. $, . f, de Mppell. recip,

Nicol, cit, cap, 1, n,iz.

Mev, p. $. dectf. 77,

Tepat, Decif. p, t, ". 2;4 CAp, ?

üt Nto

^s

Fxha pro parentibus.

l, 14, ff. de Prommt.

Uxor pxo liberando marito-

g & f. de liber, cauf,

n fub

Gail, lib, 1. 0bf , 133,m. $, —

tiDdj

item quilibet pro Defenfione ejus, quiadf upphmum mortxs äamnatus eü:

Wt

L. 2,$.3. quando appell, l. 6 ff, de Appell,

Ex fingulari Lon;un&xone admlttuntux Marxtus pro uxore, præfhta cau- I9

tlone rati,

£ 2x0 7 jf a'e Appell, l,zz C, de Procumt

nimirum in.bonis receptitiis, in doralibus vero & paraphernahbus non

tantum absque fpeciali mandato, fed etiam fine Cautione rati,

li, C. de Pact. convent lg, C de R, V,

Mynfing. cent. 3. obf. ff ng J (a)

Uxor pro martito abfente,

i

h

Mev.p, 4, Declf 390.

Brunnem,in l1 j de appell. reczp. 9. 2,

Fratemn caufa fratris pupilli, licet tutores habentxs.

Ruginell, de appell 2 cnn. ltï

Brunnem, in Proc, civil, 6 28, n, 26

Conjun&us pro con;un&o.

l35 ff. de Procurat,

Gail. lib,1, obf 15$,n. 2.

E

luti

attamen cum cautionerati in dcfe&um Curatcru, A&oru & Mandatl,

ANicel, d. 04p, 1. p.ag.

Brunnem,in l23. ff. de Appell, m.2.

p

v

Mev, p.. decif. 77. n, 2.

- Vid, Ord. Proceff. Sax. tit. 7. Q Q:B;r laffeit abet X.

A

Nonnulli etiam tantum tribuunt Amicitiz, ut etiam amicum pro am:-

co fine mandato' cum cautione rati admittant, -

Gzil, 4, obf.153.9, 2.

Scace, de Atppell. quæ/* f.H. 67,

Mev 150 Decg/' 9t n, 6

-

Íntui-

(a) Hodie in Saxoma noftra mantus, nulla obfervata diftin&ione iüter bcma UXQe

l4

j1

ns, abfque cautione rati admxttxcur arg. Ord, Jndre, Ree, Say, TYb 9. 8 1. —

at

344

PART, Il SECT. L. ApvocATUS PRUDENS

n

40 Intuitu commiífi muneris admittitur procurator, modo mandat(o ge-

lem

nerali fic inftru&us, quia fpccxah non mdxget

La $ g. de Appel!

Itno

Carpz. part, t, confl, ig. Def.3,0,3.87 Re/jv, (09, lib,3, th 12,

Lancellot, de Attentat, lib. z.mp. zz,ltmzt ;a,n 33 34

Subfhtutus Procuratoris

,l 4. $ fn,

Qu

ftrat

Gregor, Tholof,de Appellat, lzb, $6t n, lz.

4

Scaccia de Appellat, quafl, g. m. us

modo procurator in füo mandato poteftatem fubüxtuendx habeat,

Alà !

lo ob

Nicol, d.cap,t.t.14,

ua deficiente füfficit ratificatio Procuratorís etlam poü decend:um vei

gele

expreffa vel tacíta numirum per profecutionem facta

Brunnem. ad tit,ff. de Appellat, l, 4, n, u6 C

Yal

Adoi

Mevius p. 1, decif. atf

contranum habet

dtur

Carpz. d, Refp, 109,

mam

dei

Advocatus pro cliente, cujus appel!atmnem üne mandato & ratlfica-

tionem intra decendium admitti volunt

Brunnem, & Mev, jam. cit.loc,

hr

quod in foro Saxon, non procedit, nifi Advocatus chentls nomen & co-

. gnomen fübfcribat,. quo cafu formalia appellationis fübfiftunt, quia Ad-

Y

vocatum fine mandato ad fubfcrxbendum fpcc:ah commodum clientis

' curare deceat,

5 Cu

. Nicel, Proceff- p,z " 63,12 3

3UCO,

Carpz. Re[p, 6. n, 27. feq, lib 3.

Sipffel bon 3Bedfel 3Briefett p. ao

N

" Rivin. de Except, dilat, cap. 0. n. 3.

nén

X"feootlorum geftor, quem etiam fine mandato & ratxhabmone domm:

mtra decendium fz&ta admittit.

Tit

- Mev.p.1t, deczf 9t n,7, € decif, 216 ". g,

- Vid. Struv,in evolut, controverf, lib, 49, tit,1, Exercit, $0. th ,

Sed

Scaccia de dppellat, qu.eji J. 9. ag.

Yer

31 Tandem nonnulli neceffitate juris ad appellandum inviti obílri&i (unt,

ut Tutores in bona caufa nomine pupillorum,

qui

L1, $1. ff quando appell 1. 24. 27. ff. de appell,

Tepar Decif. p. 1. Tit, 254. tap, 7, rubr. qui appellare debent,

$m

Curatores nomine minorum & aliorum qui fub cura funt,

litio

l, 24. pr. $. 1. 0. 27, 28, « 2, de Appell, 1, 1.9 13 quando appelt,

Gail, lib, 1, 0bf 139,

Hilá-

(

D5 ey

R

: gom,s.mERATj "'PEKSONAM ; APPELLANhs.

ups

Hdl:ger in ,Donel!. Enucl, lib, 28. c, ä,riit,- D.E,

racuratore ve

—i'f??m acto

1tutore datus ad omnia negotía forenäa.

- lto, C, de Mppell,

-

X

Etc non folum interponere appellationem, fed & pr

^

f

S

equi tencïn;u»r. |

- L.24. 8 27, ff. de Appell, c, . $. 1. ff pend, Appge(l,ä-x

«

Biccius in Colleg. argent. de appell, tb, g.

etiam poft vigefimum quintum annum curandi, nimiru

m' fi admini-

ítrationis rationes nondum redditz, nec inítr

:

umcnta t:adita. ;

Me», p. $. Decif' g5

Alia tamen ratio eft A&toris,

qui ad petita T'utoris vel Curatorís pupil-

lo ob litem datur aPrafide ad certum ne

gotium expedicndum,

ationem quidem interponere poteft,

xhig ap-

amjreï

,pgn

imo vdcbet«,

'

o gleff.ad d'wo, C. de dppell,

verum profequi non poteft, fed tutor & Curator profequi debet, nam

AGori propter utilitatem pupillorum atque adultorum non plus man-

datum intelligitur, quam quod nominatim injunctum, ut quam mini-

mum de Tutoris ac Cur

a

H

toris poteftate dcccda't;-ne, quod hovrum f-

atiäng

dei commiffüm eft, per alios corrumpatur.

o igeb, Ferrar. in Tr, de Appell, lib, 2, c.1,n, H», ?

Scaccia de Appell, queft,y, n, 40.

&t

ch Occur

rit qüæ&io: An adolefcens, fi interim ad legi-fim;am xtatem 4*

j d

pervenerit aut veniam xtatis confecutus füerit

; poHï-f: in;gfppüt.—am a

lientis

"

Curatore appellationem profequi? Affirmat

auforitatc

Brunnem. ad 1,10,ff, zle- "ppellar,

s

Lzff.an per kil?um caufe appellation;

thandu

m etiam, quod Tutores & Curatores ob n

eglectam appellatio. ;3

nem actione Tutelz & curz conveniri queant,

omini

du.C. d.e Adun, tutor,

i*atio eft

in 1,7,C, Arlätr. —Tuæ[æ; ii

Sed quid i Tutor vel Curator fi bonam cau

,

&m : ;nlon» habuerit.appälla;

verit? Tenetur ad intereffe per

&it, l, u. C de adminiflrat, Tut.

ifant,

quia bonam fidem agnofcere debec

u g. f de adminiflrat, G peric, Tut,.

Si autem caufam pupilli habuerit pro jufta,

"tenetï.xr appgll

ä—re & appel-

lationem profequi,

*

B

Speculat, lib

«2, Tit. de Appellat. g. ,.I.-n&

Scaccia de Appellat, quafh, , n, 40,

li

O(Xx)

Inter-

li

*s Tb

CiLPID)O :

PART l.. SECT [. ADVOCATus PRUDENS

346

ia p

2 Interdum & AQor & reus appellat dum unus in hoc alter in aho eft

gravatus, (b) vel fi unus appeliat, alter hu;us appellatxonx aahæret,

ufch, concl, 176, lit, A4,

Scacc, de appell, quaft. 12, n,71, feq,.

Gail, lib, , obf, 122 n, 4,

& quia appellatio commune beneficxum eft non tantum appellantx fed

& pr

& appellaw. /

-L,ult, C.de. Mppellat,

Conflit, . Ele&, Sax, t9. part.1, in pr.

À

Ord, Praceff, Sax, tit. 5, , 89a au ) eit Urtïml X

Linit

Carpz, ad d, Conft;19. Def. 7. in pr.

2; Pro Appellato cautela eft, ut fi fuper tota fententia in omnibus « capiti-

bus appellatum fit, & videat, favorabilius adhuc pro fe pronunciari

quis.

potuxffe vel e, g. fi appellans tantum in fortem. condemnatus, cum &

in ufüras damnari debuiffet, petat Appellatus (quamvxs & ex Ochxo

Dibet

judex id facere debeat,

E

ptior

3

AMattb, Coler. part, 1. Deczf 75$,n. ;,Cf 7-

/

Carpz, d. Confl, 19, Def, 12,)

vt in inftantia Appellationis etiam ufüurz: adjudxcentur , lieet hoc nomx-

iquid

ne non appellaverit,

Aunci

Lincker. Decif, 1474.,

ER

Mev, p, 1. Decif. $9. n. 2.

AWX

eb fimilitudinem cáuf tamen adhxfio non procedit, -

Brunnem, Proc, civil. cap 28 ,n,27.

Moc» P. 4. decif io. n. 6 —

if

46Si vero fententia contineat diverfa capxtula & ab uno altercve appeïa

latum fit, tunc neceffaria eft cautela, ut appellatus in reliquis, quibus

fW

fe gravatum fentit, adhæreat appellanom, quod bencücmm cuivis ter-

2pp

tio patet,

Carpz,in Proce[f, tit. 17, ddrt, 2..51,

qui

modo hxc adhzfio intra decendium a die fczen*xæ üa

1,3. . a. f de Appellat,

In

Gvid, Pap. Decif. 3.

Füm

Srzyck. Introduä? ad Praz,c, æ3.5 Iy.

bent

ïxaä

»

m

SEd :

.. (b) Sepe etiam iit ut una pars Appellationem , altera Leuteratxone-n interponat,

prafertim in concurübus credxtorum, quo cafu difponit OrZ, 74d. El, S«x.rec.

T.

717.35. $. 9. ut cum commemoratione. Leuterationis, ad quam füfpendenda re-

Q

folutlo, refutatorii cum transmiffione A&orum dentur, quo Leuteratio , fi gra-

vamina fint ponderofa, in Appellationem transmutan, eodemquc tempore de-

il

. fuper procedi & pronungiari poflit.

CONSIDERAT DERSONAM APPELLANTIS

47

lio eft

4

a!'as non audltur adhzrens

itet)

Lyncker, Decif, 176,

Scacc, de Appell quafl, y, n, ;g /Z»qq,

Mev,p id, Decif.i$8.

nti fed

Gail, (ib, 1, obf. 122. & 4.

& probandum eít, adhxfionem intra decem dies Pa&am effe,

Mafcard, de Probat, concl, 128y.m. g,

L

Fant, de Nullit. tit, a quo& quibus mod & c.n 2l, wrf' Debet 4t44

que appeliator.

Limitationes habet

— 4Egidius de Bellamera Decd' $04. concl. quod ff amba parte:, & De-

Cipt

ctf, 6$4, concl. qzmmqwm de Appellat.

onclati

quas anxie difcuffit

um &

Mafcard, d,loc.

*

ofício

Debet quoque adhazfio judici a quo not:ücam ad eä'eäum, fi appellans 27

prxor renuncxavent appellationi-

Brutnem, cit.cap. 28.9.27,

Scacc, de Mppell. quafl, i, m,6g.. -

fioffi-

fïqmdem ex adhxfione id commodi erit ,. quod appel!ans non po(ï' t re-

nunciare appellationi in przjudicium appeliati, fed poteft hic eam pro-

fequi, licet appellans litem. deferuent, vel appcllatnom renunciaverit

aüt transegerlt,

"

Mev.p, t. decif. 159, 9 p. g, decif, $6 m 2

Scactia de Appellat, quaft. 17. limit. 2,n gf.

cónfideratur enim adhzrens; ut Prmcxpaus liigans.

zppeï

Gail. lib, 1. obf. n 22,0, $. fn frn,

fi vero adhzfio ad appellationem non expreffe dire&ta invenitur; tupc

qmbus

(s t

appenans pro lubica. de[xftcxc pote(t antequam anpellatxonem profe-

qui inchoaverit,

Carpz, p. 1. conft. 1p, dtjf LA

Gaill. cit, obf 122,n.4.

Ex adhzfione hoc quoque beneficium habet adhærens, ut fi per ftatu- 4

tum appellans teneatur certam pecuniz fummam in cafuüm fuccum-

bentix deponere, de quo infra dicendum, ille ad id non obligetur,

4lid

Stryck, introdnct, ad Prax, d. c. 23. . 20.

Sed cum füperius di&tum, beneficium Appeliatloms omnibus oppref 29

rPOQar)

fis & gravatis competere, adeoque etiam iis » qui fe probablhtcr tan-

us [/1

tum fententia gravatos opinantur,

nda 6

l g. $. n ff-. de Agpell.

f gra

0"6 de

dlud reürmgcndum eft ratione eoram, quibus hbertas appellandx in

(X X) 2

jure

t

PART ll SECT l ADVOCATHS PRuDENS

348

—

jure ademta, quemadmodum alia omnia per fe licita ommbus concef—

& eo

fa mtell;guntur, ni(i diferte prohibita fint,

a en

l, i2, &i f de jud, lg. ff. de Aaceuf. l, 28 - f ex qmö mzzf ma;,

43. 9. 1. ff. de Procurat, lig, S.1 f deTe/h&

50 & ü(ht fe hic r, qui appellationi renunciavit .

Con

— Befold, de Appell. c.6. , 22 feéqq,

Alibuf. Dicaolog, lib, 2, c, $g, . g. -

Wiq

nam quin bencficio huic renunciari poffit, dubxtabxt nullus per

0 00Í

li, ff. a quib. appell, non licet,

i^

l, fin. C, de paél, L, 1. . 3. quor., appell,

" Rivin, de Except. dilat. c, 30, . y.

Stryck de cautel, contrati. necc;ä' Sect,t,c 5,5 2h.

Tatttt

Gail, lib. 1 0bf,156,

peri

31 fic etiam minor appellationi renunciare poteü

- Berlicb, p, 2, Decif. 22r,

Brunnemn. in L 41.ff. De minorib. wgmt 9,2.

Yi fp

35icem Procurator, modo fpeciali mandato ad renuncxandum üt m'h'u&us ,

Mev. p, 6. Decif, 190

T d

tel q

Brunnem.in l, 6o. ff, De Procurdt 8,2, (c)

33 Et fit renunciatio a»re fententiam duplici modo r. fi renuncxatno refplclat

ipfam fententiam ejusque vim, utex voluntate partium fententía, qua-

liscunque futura fit, corroboretur, vel 2, refpicit executionem tan-

tum, quod non attenta appellatione pronunciatum exequi oporteat,

Hoc

Priori cafu appellatio non admittitur, nifi fententia nulla-fit, fed po-

fteriori cafü admittitur appellatio, non tamen habet e&'e&um fufþenü-

plOi 4

vum, fed tantum devolutivum,

Brunnem. in Tit. 2. f a qmbu: appell non l:cet.n 2.

Me». p, i Decif.99. —

vdi

34 Poft /änten:

ium fieri folet renunciatio vel expreffe -

&

L fen. & fin, C. de Temp. $ reparat, dppell.

Mev, p. 4. Decif. 244. 0.3 G p.7. Deczf 23«

Brunnem, Pracqg.?" &R £, 23, . $d.

i

tiong

vel zacite

l, $. C. de ve jszzc

n

Scacc, de Appel[. quæ[f 17, limit,2. . 12«

Bacc/aov,

€à, (

nciandi non fit fpcmanm in mandato exprefï'a , modo

( L1cet facultas hae renu

epofimadbtigte alfe A&us, bie eir fpecial-

extet generalis claufula: Saf ber G

Sice

Mandet erfotbern, ober ber Princip

al fefoft. verricbten mbdbte, obet fónnte,

expedizett folle; fitque unus alterve a&uum talium. ad;e&us,

Ord. g«d. El Sax.

Rec, T?£. 75 2.

——

M i

CONSIDERAT PERSONAM APPELLANTIS.

349

oncef.

"Bacchov.ad. Treutler, Vol. 2. Dæþ 3iétbs g.

& eo magis renunciatio vel abdxcauo appellauoms 1uramcnt0 Vallata 3;

attendenda erit,

f

Mer, ,p.1. Decif. 147 h. d

Contrarmm habetur

dn illufiribus Deciff amäu; quæji v4r, 7Ctamm Saxan Tom ; part 6,

quæ

106 7,2

ubi quod etiamfi quis ;urafïet non appellare, nibilominus tali ;uramen,-

to non obftante appellare poffit,.

Inducitur quoque renunciatio ex«

preja, fi quis promiferit, fe üaturum fentenua ;udxcxs

arg. li ff. quor , appell,-

Seruv. Synt, T,. C, Exerc, g0. tb. n in ]ïn

Tacite autem fit renuncxauo variis modxs, ut fi appe)lans parere mce-

36

perit.

— Brunuen, ad d tit,2, ff a qmä 4ppell ". 3,

vel fpatlum folvendi dari petierit

, s. ff. De re jud,

a ts

Brunnem, ad 1, 40. f. de Pa&t.n. $.

vel coram judice a quoapparuerit, aliquid dcducmdo vel petendci.

fpicat

Leuchtii Conj' Altdarf Refp. $8. "..

Marant, in fpecul. part, 6. A, 2, 9. 331, 412.59" 4U.

4 qUa

"Brunnem, Proceff. civ.c, 1. n, 28.

fn Cart

Qrteat,

Lancel]ot. de dttent, p. 2,c, 12,in Prafat, num A ]äq,

Hoc tamea fallit, fi appellans adeat judicem prioris inftantix pro im-

ed O

fpenü

plorando auxilio adverfus turbationes pams adverfæ

Mep, p, 1. Decif. 248,

Brunnem, de Jur, Ecclef, lib 3. & 10.5 »»

vel pro confervanda pofleffione

AMev. p. 2. Decif. 76.

& revocaüone attentatorum.,

Scacc, d. quaf[t vz, lim, 2, n. f?.

& pote& judex a quo plutibas modis & variis €x caufis falva appelfa-

tione adiri, de quibus prolixe tra&tat

Scacc, d. edppell quafl.i7. lim. 2,m, 20. /äqq.

& nunquam circa aditionem judicis a quo. renunciationem contment

ea, qux favorem & faciliorem exitum appellationis fpe&ant, -

as

Lancellot. d. cap,12. limit, 4. n. zt, feqq.

)2

od

Scacc, cit, Tract. quafl, 3. m, 20, f2q.

emal

ch etiam ex diverfo remedio vel caufà non præfumxtur renunc»atzo

£ettlti

E/ $n

. Gotbmm, etiam. Vol,3, Rz;[o, 40, , 7!.

3

, o

*

us uatr at

PART. ll ShLT L ApvocATus PRqus

359

] ionib

v. g, circa petztam apud judicem a quo refhtutxonem m mtegrum.

Mev, p. 2. Decif 64, -

(iig t

tone Y

Scacc. d, limit, 2,n. . fegq.

nec obtinet renunciatio, i appellans dolo ad comparend üam mdu&us

Yoter

Scace jam, ditt , limit, 2,n. g7,

fueri

Porro appellans fi pendente appellatione aliquid attentet, renunciaffe

aliot

cenfetur appellationi feciffeque fe indignum appellatione, ac eam de--

tio4

feruxffe, & haberi ac fj nunquam appellatum effec,

11 CODI

— Gail, lib r, obf. 146, n, 12.

m

Mynfing, cemt, 2, obf. $0,

Sed intelligendum, fi attentatum fit mamfeüum & non aluons mdagx-

ienten

C

nxs, quo cafu interim rejicitur appslxatxo

Mev.p. . Decg/ 265

Tnatdl

- Brunnem, in 1 ,39. ff. de mmarzb vigtut, quinque n 2,

Sic etiam vi&tus, fi vidtorem fpoliat, renunciafie videtur appcl!atxsm.

Nat

Brunnem, in Proceff, civil, c. 2j.ndus

Tabor., cenfult. 66, m, 6.

ftt !

—

nemT

Jlfyn]ï.;g cent. 2, 0bf. 50,

37 In dubio tamen appellans non cenfetur renuncxafl'e appe!latiom, & fi

alia conje&tura capi poflit.

Surdus cónf.3y.m.2,.—

Q

ut fi adeat judicem a quo cum protefï:atxone

Brmmem. Cit. cAp. 28, , $2.

LÀ

Lencbtius Cenfil, Altdorf. d, Refp. g 8..20,

quemadmodum etiam ex patientia fadti renunciatio appe !atxoms & con-

Wi (i

fenfus in judicem a quo non colhgxtur, veluti fi judex aliquid ex officio

Wrr

faciat, ut puta, fi excommumcet appeiiantem, & 1pfe hoc fciat, & pa-

tiatur,

P;mam de Probat, lib, 1,c, 20, V, 74

Sic etiam ex patientia appellantis circa fadium appellatu non Hatuenda

W.

renunciatio, v, g. fi provocatus fe fundace velit in patientia Paítus in

€om

communi prato, quem fententia, a qua appellatum, conceiï'erat

tenti

Mer,p. z, Decif. 178.

EXPD

Ruginell, de Appell, $. 2. c. 1.m. 98 Jfe.-

didi

üquxdem difcrimen eft inter a&us, qm conn&unt & ('onanc in facere &

qux in pati fonant,

Pacian, d, loc,

Sicye

38 Quanquam igitur per renunciationem tam expreflam, quam tacitam.

J n

Appellatio extin&ta xítimatur, nihilominus pluribus ex caufisfit, ut-

. repunciatio vel non tenear,. juttis adveríus eam competentibus exce-

pmo-

-

CONSlDERAT PERSONAM APPELLANT(S.

Sïï

,

ptmmbus, vel per reftitutionem in integrum alusque legmm;s reme--

diis refcindatur aut caffetur, lta non obl:gat renunciatio füb condi- 39

tione vel certo refpedtu fadaa,

M

- Bartol.in l1. ff. de refcind,vendit.

lnterdum enim de eo contenditur, quod condltxo renuncxanoms non

incisffe

fuerit obfervata, interdum vero de eo, quod illa obfervata deinde ex

am de.

alio capite in difcu(fionem venit,

Pnor: cafu idem eft, ac fi renuncia-

tio non facta effet, donec confliterit praftitum feu adimpletum , quod

in conditione eft, adeoque renunciationem efle purificatam & conttan-

tem. Poftefiori cafu alia jam caufà in judicium venit, nec ex priori

fententxa amplius ftatuendum, an. caufa appel!ablhs fit nec ne, cum ex

itdigi-

ea in capite diverfo non obftet rei judicatx excepno, fed pro quahtate

materiz de eo )udlcandum.

Mev.part, 6. Decif. 379. uli n, 4.vem exemyla declamt.

Non tenet etiam renunciatio in criminalibus

1j

40

Carpz, p. 1, conft. 20, def, 19, n. 4,

nam in criminalibus renunciatio Appel!atioms contmeret renunc»atxo-

nem Defenfionis;

L

T

. Gipban, De renumuzt mp E^ n jz'n.

| Siryck, de Caut. comr neceff. SeC, 1. cap g, 5,21.

quæ non proced:t,

" Mandius conf, 20,2. 24, Vol,1,

Menocb, de A. 7. Q. lib, 1. quaft, 7, ". g.

Sebafl, Guazzin, ad Dcfen/ Tum, 2, Defenf, 22.9.1,2,.-

&coft«

ubi fimul z, 3. quod renunciatio Defenfionis non valeat, licet )uramen-

to firmata fit, quia nemoDominus efi: membrorum fuorum,

oftcio

prfadL 4dauil.

&pe

- Goswin, ab $808d) ad Caroz, p g tor/? za.def 19, ". 4.

-Fid. Advocatus meus in foro criminali cap, 4.n, 20,

ubi varix limitationes leguntur,.

Porro non attenditur tfenunciatio ex 41

gendá

(Lüs fl

compromx(fo, nimirum quando a collegio mercatorum peteretur fen-

tentia, hxc vero petita fuit ab JCtorum collegio, & quidem ifto, quod

expreffe recufatum erat, quia in comprormü" S arbxtnum perfonæ ad-

dictum perfonam non egreditur,

L. 45f de recept, arbitr, .

"

AMev, p, 1, Dectf. 9f,

bl

Sic renunciatio non valet, nifi tempefhve fiat, ita f'cxïicet, ut alteri aut 42

citam

jus nondum fit quxfitum, forte quod adhzferit appellationi,

Brunnem. in l.28, C, de Appell. 72.3.

p W

ex

T/äor Dmf 13; h, 45«

aut

Ptlo-

337

! PART.II. SEC'F l ADVOCATUS. PRUDENS

aut terminus ad juftificandam appellationem prafixus, nam huic e(lui-

"T

dem renunciari poteft, fed non impune, quia appellato fumptus re-

üim

fundendi, quod limitatur, fi expenfx non fuerint petitx, vel altera

Quc

(s pars renunciationem fieri fivit & acquiefícit , vel etiam fi non fri

-

& injufte, fed ex probabili ratione appellatum

j

Mev. p. 6, Decif.i02.

d

p5

[j itt

du

43 Confiat etiam, quod regulariter renunc

iatio appe

ïlatiqpis perjud.ilcvem

non fit admittenda, nifi altera parte audita -

per o. 47 f. do ve judie, —

propter jus illud quxfitum

à

llatione, qüæ commune u»tr"iqxuoþe pat-

ti beneficium eft,

exwappe

L,ult. C,de A,

þþeïl« 6 ad /Jg?nc Brunnf'»m.";i4

Mynfinger, cent, 2, obf, z.

í

Kzl,

fcli

j*

non

Boerius Décif. 73. n,7.

Marant, in [pecul, aur. part. 6, act, 2,n

.,233; 6'0,33;.

44 EXceptio tamen adelt, fi appellatus vel appellationem iftam impugna.

verit,. feu-oppofitis defertz & non devolutionis. exceptionibus non ad-

raiio

mitti petieri, vel ipfe aut Procurator ejus in renunciationem feu ex-

dere

preffe feu tacite per filentium confenferit, vel i nihil appellati interef-

ju?iS(

fe appareat, vel fi ab interlocutoria judicis

Mev,p, 6, Decif.igt.

L

(enthtia prov.ocatjum F,u?ri*t.'

-

Won

Ha&enus de renunciatione Appella

ntis, (d) Int&rdumvetiam A(ppeng;

Im

. tus fux appellationi fuper uno: vel altero articulo renunciare ftudet,

qu

-quod procedit,

tun

li gravamen caufz principalis Dbciüanemdirc'&q non

tangat,

-Scacc, de

Á

[7

^«

ppc. 'qucejlf.17, lzm,47 auembr. $.5 f) /2.

Gail, lib, 1,0bf156,

S

46 & (ub tali renunciatione cautelam infignem exh

i.bet

Stryck, ip introduct. ad.Prax,cap, 23. 1.

d

l

47 verum cum Atticulus appellatus non concernat

folius provofca*ä ,?a-V"o:-

NU

rem, (ed fimul etiam appellantis, aut cum przjudicium aliquod. a

-

if

ppelg

. latori inde exiftat, tunc renunciatio Appellati non valc't,l

3

* Me»v;-p.—z, D*"i/; 3jh

An

vel

p

: (Ad) Addendum eft ex Or4. 34, El, Sax. reä; TW 55. $.7.non attendi fepunciatiohem

appellationis interpofite in.caufis Ma«mdaro Dtppol;&&aldenf? de d, 1. Febr. a,

1épt, expreflis, fcilicet fi appellatum fit ab inquifitione , inhibitionibus Curia-

rum, Citatione, monitorio , publicztione Refcripti, Decreti vel fententiz, a

Non

futuro gravamine, in caufis politix & difcipline , ab executione, immiífione,

0b fe

fübhaftatione & cambialibus, etiamfi fuerit renunciatum appellationi, judex ta-

men ftefutatorios dage ex officio & ad fummum intra o&iduum debet.

(TI

CONSIDERAT PERSONAM APPELLANTIS

^

35

32

C qui

An vero polt renunciationem Appellati caufa fine confenfu Appeuan 43

As re.

tis mox ad judicem inferiorem remxttenda" negac

| diera

Me». p, 2. Decif. 352,

-

[tívvo

Qlod in tantum admittit

