Vigel, M, . Civil, lib, 24, cap, 17, exctpt, t

4) Si res æfhmata debeatur.

- Gaflel, d, cap. 27, . 99

- Figel, d, cap. i.

lures fallentias habent.

u

ubi

;2 XI, EXCEPTIO DELEGATiONiS Qza debator fua vice volentr

credxtorx ahum dat debztorem.

l.it,

. ET APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTOR!AS.

169

1 it, ff. de Novat,

Mev, p, 7, dec. 10, f ..

Stru», Synt, 7. C. Exercit, 47. tb 62.

Si igitür ille creditor agit contra delegantem;, hic petit, uc- liberatus

declaretur, vel actor nullam adverfus

habeat actionem,

D4. 4d. Tit, ff de novat,& deleg,

Zanger, de Except, cap. 6. n. i, p, g.

Gdjie! in fpec, j' €Ap, 27. 9.29,

In delegatione igitur, quippe quz folutxoms fþecxes eü;

$3

Mev. p.1, dec, 242, n it,

requxrztur. 1) Delegati confenfus; :

l.1, C. de Novat,

cum invitus nemo delegari po(T it,

^L 6, C, eod,

Mer. p.2, dec. 241, 9. 1.

Zang, d, l, n.48,

Struv, d, l, tb 6j,

2)) Quod creditor receperit pro debitore füo ahum,

nimirum delega-

tumj cum illi invito alius debitor obtrudi nequeat,

4. 1. nt, ff, de Novat,

* Me», d, decif, 241, n.2

Hinc 3) ad delegationem thl reqwrunt ftipulationem, per

l, i, S.1, ff. de Novat,.

, 1, C. eod,

Gail. lib,2, obf; j 30. 5, g.

At cum hodie ftipulationis folennitas cefï"et, cefïat etiam ea neceffitas,

& folus confenfus, quoquo modo expofitus, fufficic,

5

Mev, d, decif, 241, u.16, && p. 7, decif. 10. n, 3,

Attamen 4) ut hic confenfüs appareat, & doceatur, neceffc eft, sdquc

etiam verifimilibus & concludentibus conje&uris,

Mev, p,2, decif. 240,68 decif. 241. W. 4. p.7. decif. tt,m, 2. & decif.tz,

Et, quz perfe&tz delegationis argumenta, eleganter exponit

id. Mev, d. p,7, decif,ig,

Cum vero in delegatione varia dubia exoriri foleant, juxta proverbium:

3tmmeifung íft feirre gablumg; ín Eledtoratu Sax, per fpecialem Decifo-

»em 66. eft difpofituim, quod'delegatio non vaieat, nifi exprcff s verbis à

priore obligatione fuerit receffum,

Vid. Philipp, ad banc Dm]' 66, obf. 2, (d)

(Tbónnik. Civil.)

Dele-

d

(d) Confer Mandat. Elecz, Sax, de. d. 2?. Dec.1655.: Bie egiin 9iBecbfel-GCadben un?

* Affignationett geþalten werben fofl, $. bep ber 5.rage.

,

i7O

PART,I SECT Vl! ADVOCATuS QUO MODO mvamfu*

Del egatio differt à celfione nominis & aöhoms

Struvp, cit, Exercit. 47, th. 6;,

Mev, p.7. dec, 46, n, .^

Et quantum inter ceffionem nominis & delegatxoms, ratione effe&us li-

(

berationis, interfit, exhibet

Berlich, decif. 290, p, 2,

$4 Non attenditur exceptio delegatxoms*

1) Circa dcleoatmnem ccmdx-

tionalem, in qua refervatür petitio à delegantc.

pr P 7' dec?f 470

2) Si delegans fciverit, delegatum mox deooc'?curum,

Ruland, part, 4, lib, 9. cap, j t.9,

3) Si per errorem fa&ta delegatio,

Gaflel. d. cap, 27. 9.93.

4) Ubi non expreffum, animo novandi delegatxonem efïe mterpoütam.

Philipp. d, l,.

$) Si delegans facultatém alienandi non habct.

Colleg, AArg, de Novat, th. i7,

Gabriel. de Novat. lib. 3, concl. 1.

ubx adhuc alias fallentias habet.

s; XIL, EXCEPTIO NOVATIONIS. Qua, uti perde!egatlonem, obl

gatio ipfo jure perempta dicitur,

-

l, 27, V. pattus, de pact.

1, 2, € 5, C, de Novat,

- Zanger, de Except, cap.y, t,1, & .

Differt tamen novatio in fpecie fic dicta à deleganone, quod in illa fiat

novatio manente perfona debitoris, in hac períona debxtorls mutata,

uzb mod, toll, oblig.

4g. $.5 7

szlzpp, 4d Deczf Elect. 66 obf. 2,

Cumque novatio à delegatione, quippe qux fpecies novationis eft, n.fi

per interventum novz perfonz, non difcernatur;

H/zrprec bt,

ddäæ

Qab od, toll, oblig,

$6 pnora, de exceptione fc, delegationis, hic aliquid fuppeditare - poflunt,

Et non procedit exceptio novationis: 1) Pendente ccndmone obliga-

tionis, adeoque novatione non perfe&a,

Zanger, d. cap. g. n,17, 8 58.

2) Ubi de expreffa voluntate novationis non. conüat.

Ciz, Decif, Eledl, 66

Carpz, lib g, Refp, tof,

Scbneidew, ad V. 3. . quib, med, toll 06113',

Zanger, d, l, , un,

3) Circa

ET APPLICET EXCEPTIONES PEREMPTORIAS.

171

3) erca eos, qui novare prohlbentur, uti pupillus, furzo/iu yutus, järdm,

prodigus, & omnes, quibus bonis mterdx&um.

l, 10, l. 28, ff, de novat.

Gaffel, Spec. T, cap, 27, . 91.

" Zanger. d, l, n n$.fegq

XIII EXCEPT[O CONFUSIONTIS Qux datur ei, cu;us vcl res ab 57

onere aliquo ipfi inhxrenti, v.g, fervitutis, liberata$ vel perfona obli-

gatione, qua adítricta cenebatur, exemta eft, adverfus eum, qui, non

obftante confufione, priorem adtionem confufam iterum in judicium de-

ducere conatur; ad elidendam a&toris intentionem, -

4

Oldendorp. Syllog, Except, p, . 299,

Et cum confufio vim folutionis habeat, indeque favorabxhs fit,

Tiber, Decian, Vol, g, Refp. 4, n. 25

hxc exceptio tam ante L, C, pro impediendo litis mgrefï'u, quam poft 58

L. C, opponi poteft, Q-ando autem confufio, & qulbus mod:s con- $9

tmgat, exponunt

Struo, Syut, T. C, Exemt 47 tb $8,

. Zanger, do Except, p.. 3. cap, 9.

Interim confuüo, adeoque przfens exceptio, f'alht 1) Si quis pro par- 6a

te tantum hzres fit, quo cafü pro hzreditaria folum portione debito

liberatür, & de reliqvo falvæ manent cohæredibus & in cohxredes

aQiones,

Struv. d, Exerc, 47. tb, 46,.

Gomez, lib. 2, cap. 3. ", 20,

2) Si hæres gravatus fit alteri reftiruere hæredxtatem.

- Gomez, d. l,.

3) In duobus reis fhpulandx, altero alterum hærcdem erbente, quo .

cafu obligationes & actiones non confunduntur,

, 39. f. de folut.

4) In reis promittendi, -

Zanger, d, cap. 9, V, 23,

Plures fallentias refert

F1gel. M.

» Civ, l. 24, cap, t6,

XIV. EXCEPTIO NON NUMERAT/E PEC[INU]E (Læ datui 6t

reo, qui confeffus eft, fe ex caufa mutul, vel alio modo , pecuniam

accepiffe, data fyngrapha,

Í

l, 3. 1,5, C, de non mum. pec,

adverfus creditorem, ejusque hzredes, petentes pecuniam ex fyngra-

pha, quam tamen debitor non accepit, neque creditor numcravxt

VA g C, de pon num, pec, ibique Brunnem,

(Y) 2

ut

172

PART.I, SECT. VII. Apvocarus. QHOMODO INVENIAT

"utnon obhgatus eleclaretur, & fyngrapha remcuatur.

L

Gaflel, in fpec, jur, univerf, capy 27, h, 17 -

Zanger, de Except, p. 3, cap, 14, -

l

Oldendorp. Syllog, Except, p.m. 159«

61 Competit hzc exceptio petitori contra credxtorem ; mtm bztnmum .op-

ponenda,

1, 14,1n pr. C, de uon mum. pec

*

ä t, J. de lit, obligat.

Vid, Brunnem, ad , g. C.in quib, cz:uf i5 mtc;gr rey?

63 Ad quod tamen tempus non adítringitur debitor, quando th poft bren-

nium onus probandi, pecuniam fcilicet nümeratam non efl'e, 1pfemec

in fe fufcipere velit ;

Coler, de Proce[f. Execut,pArt, 1. cap, gt, n.z;;.

Carpz.in Proceff, Tit, 22. drt, 3, n. 66.

64. Sed quando creditori datur hec exceptio contra apocham five qunc-

tantiam, intra dies triginta alleganda eft,

l, 14. & 2. C. de non num. pec,

Dn, Svendendàrff. in Procef, part i, my,z membr. 3, 33 tp. p m.

d. 08

Zanger, d, cap. 14, n. 25, 26.

65 Non attenditur hxc exceptio: 1) Sirenunciatio ;uramento confirmata.

Zang. d. cap, 14, . 73.

Menocb, de Praf, lib. 3. praft 12. . a7,

Mafcard, de prob, concl. égp, n. g,

Fachin, controv, jyur. cap, $6.

Simplex autem renunciatio nihil operatur, etiamfi in m[h'umento gva-

rentigiato facta,

Mafc, concl, 361. n, 19, feqq.

Stryck, de caut, cóntr, nece[f. Seö? 2, capy g, $. 3,

2) Si renunciatio fit iterata, vel ex mtelvallo repetxta.

Zang, d, l, n,74,

Svendendórff. cit, l.

3) In caufa mercatoria.

| Carpz, p. 1. covft, 32. def 69, 65' 70

Berlich, p, 2, Deïzf 294

Marquard, de jur. merc, cap, 8, 154

Stracba de merc, Tit, quamodo in canf, merc, proc, j?t 8, L

4) In debitis cambialibus,

Carpz, lib, 2.. Refp. 9.

Marquard &it, trAGL, l;b. 3 Mp, Ij $, 4:,

Con-

ET APPLCET EXCEPT[ONES PEREMPTORIAS.

173

Contranum tenet.

Brunnem, ad 1. ; C de non num. pec.

Hos tamen limitando & diftingvendo conciliant

Dn, Stryck, de caut, contr. neceff, Sedl, 3. mp $. 5 io.

Oldendorp, cit. tratt, p. m, fa.

$) Quando quis partem debiti jaim folvit,-

Brunnem, ad l, 4, C, d, L .

6) Si quis per conftitutum alterius dcbxtum in. fe recep:t,

Brunnem, ad l, 6. C. d. l-

7) ln mantz cónfetfione, .de accepta dote.

iBrunnem, ad L 14, i. C. P ATADI

Plures fallentlas exhibent

- Gaffel, cit, cap. 27. s; 2

Vigel, M, J, Civ, lib, 24, c4p» 4. (e€) .

XV, EXCEPTIO SCti MACEDONIANI, Qæ datur filio familias, 66

& patti ejusdem; neC non füccefloribus atque fidejufforibus eorum,

adverfus creditorem, qui fil:ofamxhas pecumam mutuo dedxt, utacto-

ri actio denegetur,

l]

l. 1. f. ad SCt, Macedon,

- Zanger, de Except. p6 p

. Oldendorp, in Syllog, Except, p. m, t3,-

- Gaflel, in. Spec. jur, cap. 27. t, 76

Strup, Synt. 3. C. Exerc, 20. tb. $t

Hzc exceptio ante L. C, ad tmpedlcndum litis xngrefïum,

67

$ 7.7. quad cum eo, qui in. pate/i

& poft L, C. imo poft fententnam latam , pro avertenda executione,

opponi poteft,

l, u, ff, 4d SCt, Macedon.

Coler. de Proceff, Exec, p. 4. cap, t. n, 10'3,

Hahn, C. ad Wefenbec. ff.. Tit, ad SCt. Macedon, m. g, in fïn.

Struv. Synt, J, C, Exerc, 46, ib, 9.

53 .

Non

d

(e) Ordinat. ]ud. Sax, recogn. i2 2ppend, $.9. exceptionem om sumerata pecumia

non nifi in continenti liquidam admittit in proceffu executivo, que fi fuerit ad

reconventionem remiffa, illic dedu&ta temeritate & litis protelandz animo fa-

&a negatione numerationis, reconventus quarta parte qüanntatxs in libello ex-

preffz multatur, eaque pro una tertia Judici, altera AGori, tértia Ptochotro-

phio Waldheimenfi cedit, pauper vero carceris aliave arbitraria peena afïïcxtur,

ut: q'lll 1uramento fuasm 1gnorant1am numeranoms, tempore negat;oms, COILTQ-

borat, nibilominus expenfas litis preftare tenetur.

VA

PART I SECT. VIL. ApvocaTus - QuOMono INVENIAT

68 Non &ttenditur hzc exceptio: 1)Si filius confenfü pams, in cujus. po-

teftate adhuc eft, mutuum contraxerit.

id-

b5 $4 12, V, 14 f. ad SC, Mdædan.

Struv, Sypt, 7, C, Exere;: 20; th 5 n jïn.

.

Zanger, d, cap, 12, ", 36

2) Si filiusfamilias juramento. renuncmvemt beneücno SC Maced

Carpz, p. 3, Decif. 256, n, 13. f£qq.,

Diffentiunt hic multi, prout demonftrat

Facbin, coutrov, jur, cap, 62, (£). —

*

ubi limitationes & alia notatu digna de hac. mat:erra tra&æt.z *

Vid, etiam Dn, Stryck, de caut, contr, necqf Sect z.är l 9 1;.

3) Si filius fui juris fa&tus debitum aguoverlt.

-

L z. C, ad SC. Vellcy.

Struv, cit. Exere.20, tb,57;

E

Carpz. lib, 2. Refp.10y.

4) Si filius acceperit ftudiorum aut Iegatloms caufa, n:a tamen, ut pro-

babilem modum non exceflerit,

Schneidew. ad Tit,u, 9. de eo cui lztemt. catif. n za.

Zang, cit, cap.12, n, $2,

$) Quando filius ex ignorantia pro. patrefam, habxtus.

l, pen, f. ad SC. Maced,

Strup. d. l.

Zang. d, cap, 12, , 2].

63 CLando in rem,patris pecunia verfa.

l.. V. 12, ff. ad SC, Maced..

7) Si minor filiofam, mutuum dederit, *

.5, G. proinde . 4e SC, Maceds

l. u. $. fín, ff. de minorib.

8) Si filius inftitor mutuam pecuniam acceperit,

]

d;1/ 8 interdum, f. ad 8C, Maced

'habuerit: pscuhum, tunc enim

9) fi filius caftrenfe vel quaü caftrenfe

usgue ad quantitatem ejus ceffat SCtutp,

lz.lz.fdm

Pbilipp, Uf, Pract, InjzïL 4 Eclog, 61

— Struv. d, l,

szger,

^ cap,12, n 64 jäqy,

ro) Si

(f) A!mzdai' El Sax, de F 25. Dec. 1715* clauïi.la juratoria SCti Macedoniani ex-

ceptlom nil derogat, fi ea literis cambialibus Studiofi fit mferta, atque tam rc-

nuncians, quam accepcans Nomxms Divini temere invocati ponam arbxtranam

incurrunt,

EU AFPLKCET EXCEPTIONES PERBMPTDRIAS.

175

10) Si aha rea, quam pecunia, credica fit;

l.. 7, $. mutui ff, d, l,

nifi fraus adh:b ta SCto,

Zangtr, d. &ap. 2; t M. Gf 14

Plures fallentias videre licet

in Colleg, Arg.. t, ad $C. Maæd Ib;s,

Gaflel, d, cap,27, .76.. .

XVI, EXCEPTIO.SCu VELLEJANI. -

Datur hxc mulieri, proalio 69

intercedenti, ejusque haredi & fidejuflori, contra crcdxtorem, ejusque

hærcdes ; ut illi aio denegetur,

Tit, ff,. & C, ad, SCtum. Velle/,

Struv. Synt, 7, C, Exerc, 21. tb, 4,

Zanger, de Except, p,3, cap, u

Gafiel, Sp, 7. c4p. 27. 9,78,

Oldendorp, Syllog, Except, p.1$2.

Fallit hxc exceptio: 1) Si mulier huic beneücxo, prius dc hoc cértiora- .

ta, renuncxaverxc.

AStryck, de caut, contr, neæf Seü z 6.417. 6. $, 3.

Seruv. d. l, tb.i0,

In foro: Saxon. interce(Tiones muherum, ratxone dorxs, dotahgn & dona-

tionis propter nuptias, judicialiter & cum ;uramento fieri oporæt,

per Decif, Elect, 3.

Stryck, d. 1 $, 4.,

Circa paraphernalia aliud obtinet, item ü mtercefho pro extranto fa&a.

Carpz. de jur, fam, fc f ng- Detad, 4, .Pof TAE

vel morte confirmata,

PLil, ad ditt. Decif:25, obf. 3. 68 TA

2) Si callide & dolofe intercefferit, & creditorem deceperlt.

À 4, 1 i, li2, L3o. 4d SCtum Felle.

3) Si pretium pro interceíIioóne recepemt, & hoc probetur,

l, 253; C, ad. 8C. Vellej.. -

4) Si poft biennium interceff onem repetxerxt.

4226 X

Pro marito tamen iterata mtercelho non valet.

Novell. 154, c, $.

$) Si; contra confhcu:um » pro avertenda executxone ab hæredltate

muhcr cohzres fit,-

Me». p. 1, decif, 236,

Vid. pluribus

insis.

szjlel d I ff» 7fc

Sruv,

176

PART l. SECT VII. ApvocATus Q»OMODO INVENIAT

-

Struv, d, Exerc, 2t, tb, t0,

t2 !

Oldendarp. d.f

Zanger, cit, CAp, 11,

7t XVII, EXCEPTIO PACTI DE. NON PETENDO -Datur huic ex-

ceptioni locus, cum creditor pactus eft, ne.a debxtore fuo peteret,

Zanger, de Except, p. 3. cap, 15, n, 1.

Oidendorp, Syllag Except, p, tm, u2,

71 Et re&te ante L, C,opponitur, ad impediendum litis. mgrefïum, modo

'ex AGtis vel documento publico mamfefta fit.

Zanger, d. cap, 15, n, 3y.

In pa&o de non petendo non opus eft caufam. exprnm :

Zanger. ibid, , 20,

& ubi caufa non expreffa, nulla alia caufa. dici- poteü quam donatxo.

l, ój, $. 2, [f. de conditt, indeb.

l. 48. ff. de oper. libert.

Hxc exceptio non folum prodeft debitori in pa&o exprefïo fed etiam

tacito, quod inducitur vel ex reccptlone pa&i debiti, vel ex eo; quod

creditor petens ex cautione majores ufüras, minores. accepem Íciens.

Vid. pluribus Zanger, d, cap, 1j.

XIIX, EXCEPTIO DOLi & METUS, Datur reo;, contra dolum

committentem, ut, refciffione negotii fadta, vel contra&u annullato,

ab a&toris intentione abfolvatur,

Gaflel, in fpec. gjur. cap. 27, ", 27,

Zanger, de Except, p, 3. cap..13.

Hic tres notandx lunt Regulz :

r) Dolus,. dans caufam contm&w bo-

nz fidei, facit eum ipfo jure nullum, ut a&tio inde non detur.

l, 3. $. utit, ff proc, Sot,

L. 16, , 1. f de minor.

l, 7. pr. ff. de dol, snal,.

2) Dolus incidens/ contraQtus bonæ fidei 1pr jure nuHos non facat, fed

datur eo cafu a&tio ex 1pr contra&u ad damnum fra,udc 1Hatum refar-

ciendum.

L7. pr. & 3.55'!9,pr dedol mal.

l, , 4 6 g, de att, emt,

3) Dolus, five det caufam contra&ui Ftrn&x 1uns, five. incidat in eun-

dem; nec nullum reddit contra&tum ,. nec facit, ut.adtio exiride com-

petat, ut in bonz fidei )udxcus, fed pro re nata compeuc aöho vel ex-

ceptio doli,

l, 2, l, 36. de V. O

l, y. C, de inutil, flipul

l, ult, f. de dol, mal,

De

E'l' APPLICET EXCEPTIONES PEREM

z

177

/P'I'(?RlAS,

De his Regulis plura habet

Oldendorp. in $llog. Except.

4?!:!1':; P. -zzg. 219,

.

ex quibus facíle uberior informatio

de gxccp'ci'one doll haurienda,

Vid. etiam elegantifime

Brunnem. in G. 4

4 l, 4, de Oblig, & A8,-

Notandum hie, quod, ettamfi a&tio doli biennio finiatur;

m

Brunnem. ad l, ult, C, de del, mal. m. r.

(

,

exceptio tamen doli eo tempore non circumfcribatur,

YéY'perpecua D

Brunnem, in l, g. ff. de dol, mal, 6 snet. €XCOpt, &, 2,

cum a&or in poteftate fua hab

quando excipere velit.

-ea't, quando agere, non Vero rkeukks,

Zanger, d, cap, 13, n, 79.

-

P

Brunnem, ad l, g. C. de Except, feu

Pr*efær;pt- 9. 3. 40

Non attenditur hzc exceptio, fi dolo e

nunciatum,

n

X i'n:efoallo poft contra&um re- 76

Sryck

» de caut, contr, ned:[.' Se&i l. CAD, 4, ö.izoï

Sub exceptione doli. comprehenditur etiam EXCEPT

IO METUS, 7

quia exceptio de/; && zerus ex iisdem caufis

procedat, nec poffit excipi

de metu, quin fimul etiam objiciatur dolus.

malus,

— er, . 2, in pr, ff de dol, mal, & met, Except, 1, 4,

$ un,

l, 14. f. quod met. cauf.

Differunt tamen in

t

fpe&tis circumftantiis , qudd- exemplis illunranc & 78

corgproban

Oldendorp, cz'tfv'.* tralt, p. , 206, EY 207,

Brunnem, in l.22. C, de transati. g

- Zang. d. cap.ij, m. 9. & fega,

Non attenditur exceptio metus: 1) Si quis metu

tificatione expreffe vel tacité approbaverit,

8eiïum fubfecuta rg- 79

Brannem, in 1,4. C, de bis,

Vid, Stryck, d. cap, 4, $.2

qua vi metuxþe cku,f.'.. n; h

2) Si metus fit vanus & injuftus,

A

Brunnem. ad l,t, C. de bis, fquAi

per .?het.jud,'nan Appell,

3) Circa metum reverentialem,

nicis, non parit reftitutionem,

qui fq?us, Iine mxms &:moribus tytan-

Hillig. tn Donell, lib

4) Si metus non probetur.

* Ifo cäqu (? * lit' Mï

ld, Brunnem. ad l; 9, C. de bis,

- Mafcard, concl, iwy,

Qua w metmve Mu/;

ubi fimu

l, quomodo metus probandus ? -

(2

XIX,

: (Tþö:mik. Civü.)

b

PART,LSECT. VII, AbpvocATUS QUOMODO INVENIAT

178

Q-æ datur contra adorem,

«

$o XIX. EXCEPTIO. SEMULATIONIS

[

qui aliud fimulavir, aliud egit,

&,u C. plus val. quod agitur, qmm qvod f , z:ofmy,

L. $. dolum ff. de dol. mal,

Gaflel, Spec, Jur. eap. 27, n. ,

$1 Siquidem fimulatio dicitur fictio, fea oüenfio falf pro vVero, üve fr,aus

interveniat, five non interveniat,

-Mafcard. contl 558, 3« f44-

$2 D:ng*wtur tamen fimulatio à dolo malo

per L $ 1, ff. de dol, mal. -

93 Et committitur fimulatio commumter trxbus modls : Dere 4d rem, de

contrallu ad contratiumy, de perfona ad perfonams .de quxbus

- Oldendorp. .Sfyllog Except. p, w 205.

. Brunneu. in prine, Tit.C, plus val, quod, 4gzt gzmm quad fmulfzf,

CORC. P.3. —

34 Ncm attenditur hxc exceptio; 1) Quando omnino aqumd a&um eü'

ABrunnem, ad l,6, C, Si cert, pet, m.6,

« Mafcard, coml 439. . 23.

2) $i ex jntervallo renunciatio mtervcneut.

Jd, Bruntierm. ad 1, z. C, de bis qua vi, , £.

3) Si iïmulattom renunciatum, rem nimirum non fic. fed ahter ge&am.

Stryck, de caut, contr, mece[J, Seh.1, cap. 44 $ 6

) Si non probetur fimulatio, faltem conye&uns &præfumptlombus.

Cit, Brunnem, ad Tit, C, plus val, quod agit, m. "

Mafzard, conl, 439, & concl.447. n. 3.

Menocb, d, A,3.

. €af, 247, €9 de Praf, 13, Praf. 25 24,25.

; XX. EXCEPTIO ERROR[S.

(Læ datur errore indudto vel lxfo,

contra eum; qui petit id, quod quis per errorem, vel fa&x, Vel iumsa

quafi deberet, promifit, ut reftituatur,

li, ibique Bart, f.. ex qmb muf maj,

Me», p.2, decif. g. 9. 7-

Zang. de Except. p.3. 64p.13« . 106 107.

Cumque errantis nullus fit confenfus, -

l.ig, ff de jurisd,

Brunnem, in l, 22, C. famil, emji. 9.3.

-Error autem contingit vcl in per/önd, qui

$6 ubique error evitari debet,

quidem non facile attenditur, cum nemo contrahentium zgnarus efíe

&ebeat conditionis illius, cum quo contrahit ;

l, t9. ff. de R, J.

me

vel in re prom ;//4, qui vcrfatur vel nrm corpus, vel circa máatériam,

,COne

"

£

| BTP AP«PLICET/—. ExcsfïroNEs PEkEMi-TomAs,

179

l

contra&ü

m

i

) vitiat indiftin&e, cum plane in idem placitum .nbn conve-

niant con

trahentes, quod fieri debebat

ger l. u $. z; f.. de patt,-

C

$i circa materiam erxatum fit, videndum

,an v&f(&m'ur in Contra&u, ubi

titulo onerofo ves transferenda, an ubi zitulo lucrativo? illenon vaiet con-

tractus; hic vero fübfiftit, modo dolus abfit,

(s ff. de F. O.

Vid, Dn. Stryclr, GL CAPL . $. 7-

Huc referünt etiam exceptionem ignorantie, — Differt tamen error 6f iguo. 87

rantia ^ Nam error opponitur confenfuij ignorantia vero

88

x

fcientiz,

Gafiel, d, cap, 27. n. tt.

I;Ton attend

itur exceptio erro

poft contradtum;

?is: I) Si illi renunciatum ex igccrvallo 89

Stryck. c

it. Sedt. c)p. RL

&

2) Si error non probetur.

l. 4, C. de jur. €9 fatt. ign,

Brunnem, ad l,2. C. de error, dddp. n,3,

3

Mafc. eoncl, 6a2.

XXI| EXCEPTIO NULLITATIS CO

contra actorem, inftrumentüm nu

NTRAC'TUVS. Quz datur 90

llam, vel a&um ïnu'llun?' proponen-

tem, ut adtoris intentio annulletur,

Gafiel, fpec. T. cap. 27, n, ij,

Opponi autem pote(t hzc exceptio non folum ante»»ïL. C, fed etïa«m ad 9x

impediendam €

xe;u;io'nem, modo fit not-ori'a,x vel in ;or.xtinenci probari

posüt.

Vant, cll'eknul»lit.ï r"z;br. qu;d & quib, mod, , 29.

Perez. in C, quand, prov, non

.Quod etiam innuit

efr neceff, P. 2g.

Ord. Proce[T, Tit.38, verb,

G8 ware baittt einetzc. |

Non attenditur hxc exceptio, fi null

Mafcard, concl, ui6,

itas non þxfobetur.

92

Oidend, Syllog, Except, p. 22t.

£

XXil EXCEPTIO USURARLE PRAVITATIS. Datur hzc exce.

93

ptio debitori, ad nimias& illicitas ufuras contra legem ad(tricto, Quz

vero ufurz fint iliicitx,-quive contradtus ufürarii habendi,

foro Saxonico, exhibent

impþimis in .

Mandata Elell, Sax, /2.46 2l Otfi 416096 ir) Corp. S4x, p, 499,

dtem füb 2g. April, iézg: in Corp, Sax. p,go7.

DI

Vid, äorgauäfd) Qm-äid/)

IPIDL;R ded 543, Rubr, olt

s

d

I$

PART.I SECT VIII ADVOCATO PROFIC[T EXCEPTIONES

er unbmuderlidyen commäen wunb Sþart:qben. aucþ

?ott nacbgelm enem aitfemt; im C. Sax, p-m,-423. (g) -

94 Hzc exceptioin ipía executione attenditur, modóincontinenti probetur.

per alleg. Mand. Elek, de Ao0, 1609, $, . abeæ bemwd)emet X

. Vid, , plura hacpro exceptione facienda in

Zanger, tratl, de Except, p, 3. . 2f,

25 XXIII. EXCEPTIO NON COMPETENTIS ACTIONIS, Hzc ex-

ceptxo omnes füb fe comprehendit exceptiones, pér quas intentio a&to-

96 ris elidicur, vel hic.ab agenido repellitur.

Dicitur autem actori actio-

nem non competere, ubi deficit jus agendi, vel ipfius non intereft, aut

fiei competat jusagendi, & interfit, reum tameninítituta a&lio non tenet,

- Fid, Zanger, de Except, cáp, 215 p.3. -

"

Et qui plura circa exceptiones perempconas deüderat, ex allegato

Zanger eit, pag. 3.

1cem

ubi imprimis cap. 26, multa notatu. dngna contmentm

Oldend. f«pe cit. Syllog. Except,.

Geftel. fpec. jur. univer[, cap, 27«

Carpz. in Procej]' th, g 4rt, 7,

"s

ad païatum inveniet -

(g) Adde jam. mandatum Ele&. Sax adVerfus dolofcs deco&ores, mxber ble »Bänä

queroutlers de 4. 7. z. 1724. $. 2.

PARTIS I

SECTIO VIIL.

ADVOCATO PR.FICIT EX

CEPTIONES ANOMALAS VEL MIXTAS NOSSE

SUMMARIA.

& Exctptiones smixte /i;ö peremptoriis

$, Exceptiones qua ex dilatoriis pre

camprekenduntur.

mixtis babentur ?

2, Inveniuntur ettam fub dzldtarm

3. Oppenuutur divcrfo fiue,

6. Qua peremptorm pro 4namalzæ

/Mäentur ?

4 Non excláduntur per lii conteyïa-

Müf!e??".

'E

Xcept:xones mixtas feu 47207744[4!, pro dubus & mcertxs habztas, fub

peremptoriis comprehendi, -defendunt

Specul, lib, z, p, t, rubr. de ,Exrq:t.ö A Hs 7.

Kónig,

ANOMALAS VEL MIXTAS NOSSE.

ISK

Künig. in Proceff. mp. 4j, ^. 20,

Zanger. de. Exctpt, p.2

« CAp, 22, 71 :24..

Attamen etiam fub dilatoris inveniuntur, quamvis hz exceptlones ex

toto non fequantur naturam dilatoriarum vel peremptoriarum, fed

ante litem conteítatam po(fint opponi, in vim dllatorlarum, & po& L,

C. in vim peremptoriarum,

Calvol, Prax, , Except, contr, LzlzeJ 12. concl.1, $. 4

Adeoque opponantur diverfo üne, tum ad dechnandum ludlcmm, tum

ad pcrxmendum,

- Mev, part, 6. Jeczf 93 9. 4.

-

Gaflel, in fpec, jur, cap. 26, n. 7,

Ex quibus patet; hafce exceptiones per litis conte[tatlonem non excludi,

. Moller, lib, 1, Semefl, cap, 1, v, 2,

Zanger, d, cap, 22. u. a,

Habentur. autem ex numero dilatoriarum - .pro mixtis , Exceptxo litis

denunciationis, Legitimationis, Competentlæ , reftitutionis in inte-

grum, deücxcntxs & infufficientis citationis, Termini angufti, feriarum,

loci non tuti, juris deliberandi, libelli inepti, nondum reaffumti Pro-

ceffus, fub- & obreptionis,. Nullitatis .plus petitionis ,. non fecuti im-

plementi, Excu(lionis, Divifionis, Cedendarum actionum, retentionis,

Anaftafiana, Ceífionis bonorum, Spolu, erroris calculi , non demon-

ftrati intereffe, falfi &c,

Brunnem. in Proceff. cwzl C4p. 7. 8, 23 /äqq,

6

Et € peremptoriis anomalz dicuntur omnes, quz in continenti proba-

tx inftitutam actionem enervant, atque pro impediendo litis mgreml

adhibentur, de quibus fupra,

SeQ, V II, n, 4, Reg. 4

Vid, etiam Brunnem.in C. :zd L. de Except feh Præjärzpt 7.7,

IPAARITIIS:

Y ,

SECERO x

CAUTUS SI'T. ADVOCATUS

CIRCA LITIS CONTESTATIONEM

SUMMARI A.

?, Litis conteflatio efl initium €& fun-

z, In judicia quaft. contrabitur pag. u-

damentum litis,

t5 conteflationem,

(2»3

3 Dipi-

4

182

PART I SECT.1X. cAurus siT ADVOCATus

EL Dzvzf ones litis. conteflationis,

14. Litis. conteflatio debet effe fine ap-

4. Litis conteflatio vel därmatzva, vel

pendice & ambagibus,

zegatipa eft,

5 Que verba, fu, peryïud € inania

y. Pro litis. conteflatione djïirMAtzM

eircá L, C,.

qua verba non valent 2

16, Proteflatio ctrca L, C.

6, Pro litis conteflatione negatima qua

17, Reguifita L. C, à Berlichio enarra-

yerba non valent?

t4 fupervacanea.

7. Pro verbis affrmativis in litis con-

i$, Litis centeflatio quando fieri debet ?

teflatione que babentur ?

19, Cautela, quando: litis, conteflatio

$, Que pro verbis negativis ?

onsiff,

9, Litis conteflatio. debet effe clara &

20, Formula litis conteflationis remif-

perfpisua,

fr».

10, Littis conteflatio conditionalis, ob-

21, Cafus , in quibus litis conteflatio

fiura & dubia rejicitur,

2908p requzrttur .

u, Litis. conteflatio ad ff ngula libelli

22, Litis confortes conte[lationi unius

membra 0 commata s quinimo

adbarere po[fant

verba debet effe diretla,

23 Effectus luis contéflationis qui?

12, Exceptio bujus Regula.

24. Regula, quod poft Ittis conteflatio-

1. Advocatus ne infiruat clientem 4d

nem affrmativam fequi debeat con-

negandum.

demnatio, quomodo limitanda?

Um litis conteftatio in Proceffu ordinario tam neceffaria fit, ut nul-

lo modo omitti queat, nec teftes quxdem ante eam 1ecxp1 & exa-

minari debeant, & per eam lis füum capiat initium,

Ziegler j in inftrutt, ad Proceffum fori Saxonici cap, 7.9 l,

& pro fundamento litis habeatur,

l, 25. ff. de jud, l, 31. ff.. f cert, pet.

Gail, lib, 1. obf 74. n. 1, €9 obf, .

Mynfmg. cent. 3, obf. 74.

Mafcard, cancl 3. P. 16 /Z'qq.

id quod refolutione

V. . 7. 4. 0. 7. enucleat

Gaflel, in jþca jur. cap. 28, n, t, fiaq.

Siquidem in judicio quafi contrahitur per litis conteüatxonem.

l. 3. $. g. ff. de pecul.

-

Gail, d. obf. 74. n. 6

"Carpz. in Proceff. Tit. 10, Art, 3. f. 30

circa €eam cautus erit Advocatus, cui convenit probe perpendere, an

affirmistiv? vel negativ? litem. conteftari velic.

Solént quidem. variz li-

tis conteftationis divifiones à DoGoribus afferri, dum illa d:catur COR -

06-

je&luralis, fuper faQo, & juridicialis, fuper j )urc

CIRCA LITiS CONTESTATI ONEM,

183

Obrecbt,. €Ap. 22 u

Aïu dividunt eam in Zireczam, &5 mdzreäam »;ut hæc fiat per oppoütxo—

nem €XC€PUODIS pefemptorxæ,

*

Obrecht, cap. 9.

Alu faciunt eam generalews vel szltczmm, & /þecmlem üve explmmm ; de

quibus

Brunnem, in Procqy' cip. c4p. 14, n, 6,

Carpz, d. dirt, 3. 9. 23« feq..

Verum, his divifionibus vel düm&xombus omi(ífis, unice manet,

quod litis conteftatio debeat effe vel affrmariva. vel segativa, (2) Siqui- 4

dem hzc proprie litis conteftatio dicitur; illa vero eft, qua reus fate-

tur quidem intentionem aG&oris , fed cum cxcepuone, qua jus agendi

a&oris tollit vel minuit,

Stryck introdutt. ad Prax, Forenf, mp, 1;, $. 3.

Pro litis conteftatione affirmativa non valent verba: æef!agter fïe[ïet $

e8 ba bítt: quz verba neque in fenfum aüïrmanvum , nec negativum

torqueri poflunt,

Carpz, , t, Deczf 40.

i. Proæj" d, drt, 3, 7, $1

Nicol, in Proceff. p. t, cap, 37, tt, 20«

libi tamen in judicio Appellationum Drefdenfi hanc refponüonem ad-

miffam teftatur, quod prxjudiciis firmat; cum tamen in contrarium

multa prjudicia facile afferenda, — Nec litis conteltatio afurmativa fit

per verba credulitatis : SBeblagtet. glaubet,

Gaflel, fpec Jur. cap. 28, 9. 12,

Wefenb, in. C, de lit, coutefl. n, 6.

Siquidem vocabulum crediz pro verbo dubio ha.bcndum.

Mafcard, cancl 4j4, V. 13

ubi

(a) Adde mixtam: frequenmiïïme reus in libello nonnulla aHïrmat, nonnulla

1) in 9e-

vero Tiegat.

Notande quoque alic litis conteftationis d1v1f$0nes.

ram, qui vere & a&tualiter inftituitur a reo,

& fifam, que ob ejus contuma-

ciam fingitur.

In Saxonia reus contumax ,

legitime citatus, pro confeffo &

convx&o habetur, erd, js4. rec. t. 16. $. (. "Porro divifio ' 2) in litis contefta-

tionem Jo/emnem, "B b* Jolennam, íeu nudam refþonüonem illain procef-

fu ordinario requiritur, ita, ut ad fingula libelli capita congrue & fine addita-

mento refpondeatur hec vero in proceffu fammario, in fpecie fic di&o, lo-

cum habet, & in nuda ac fimplici refponfione rei ad libellum confiftir, unde

& germ. dicitur eine 9Intteort.

Litis Conteftatio 3) eft vel pura, vel e&entsa-

lis, üve condistonalis,

Hec in eventum fir, tenn beretn vergerd)usten Exce-

ptionibus geBibrenb abaebolffen tvorben ; &

) quotes dilatorie r—.*xceptmacs L.

C. premiffe, talis prefumitur.

PART I, SECT IX Caurus SsIT ADvocarus

184

(iit

ubi tamen hanc litis conteftationem approbat; & limitat -

Brunnem, d, cap, 14, n. ity,

tày

:

6 Sic etiam pro negativa non valent verba limitàta, v, g. Si quis refpon-

dcat, f& non accepiffe pecuniam pecxtam, aut fi accepem, fe folvxïïe,

- Brunnem, cap, 14, n, i7.

Pt

nec vocabulum dubito,

Carpz, Decif, 40.

ü

7 Sed pro verbis affirmativis habentur: $Beffagter geftebet, pbet Fam

)l

micbt i 2l0rebe feym s item erínttert (íd) gar oob[ 2c, Pro. negativis:

8 ?Beffagter negiret5 item et me:ä nídt zc, Qamv:s de vocabulo HÉ-

/&:a dubium moveat

Perez. C,t, de L, C, v 4. (b))

nihilominus hanc voculam negativz litis conte[tauom æqu:pollere,

adeoque in praxi ad probationem deveniri poffe, propugnat

Carpz. in Proce[f. de dirt. 3. n, 42. feoq 65 lib 3, Refp, 3z,n. 2524 —

Vid. Bhilipp, ad Ord, Procoff, Tit, 16.n, 3.

9 Et ex his fluic,

uod litis conteftatio debeat effe 1) cbw & perfpzczm,

Ilä;

" ausbrüdiid, flactid,

per Conft. Elect, 16, p, t.

ibique Moller. n. 2. 3, 4

ï

non conditionalis, nec obfcura, nec dubia,

Nam cum ex litisconteftatio-

ne non modo de probatione, fed & de ipfa tandem caufa fit judican-

dum, inide quid incommodi, tam litigantibus, quam ipfi etiam ]udxcx, ex

obícura litis conteftatione immineat, (atxs mamfe[tum eft.

Carpz, d. drt, 3. n.33.

:o. Et hinc à judice re&e ex ofhcio rejicitur,

Zicgler. in introdu&t, ad Proce[J, far, Sax, cap.7. $. 5.

ir 2) Ad omnia & fingula libelli membra atque commata, quipimo verba

I2- dlrc&a, (c)

Excnpxuntur tamen ea, quz ad caufam non faciunt, v. g,

fi inju-

(b) Dxfhnguendum eft inter fatta propria & aliena: de his re&e adhibentur verba:

mefcio, 1gnoro, non.credo ; minime veró de illis.

Requiruntur enim verba clara

& perfpicua, rejiciunturdubia, ambigua & obfcura. Or4. 7&4. Rec, El Sax. 1. 16, G. 7

- (c) Adeoque /fecrfíca debet. effe.

Et fecundum Ord;zat, 34. El. Sax, rec, d. t. 16, G. r,

fi unum libelli membrum vel pun&um diverfas circamftantias comple&atur, ad

fingulas fpecialiter, fub. poena confeffi & conve&i L. C. fieri, arque eadem pre-

rari debet.

termiffa.reus, qui ad L. C. legitime citatus erat, pro confeffo & convi&o decla-

Quodí in reiponüone tamen ad unum alterumve pun&um, aut Cir«

cumítantiam faltem peccatum fit, reus tantum in iis, ad quz rite non refpon-

dit, pro confeffo habendus, illique adhuc in tertia pofitione defe&us emendare

permittendum eft,

UR

CIRCA LITIS CONTESTATIONEM,

d85

fi injuriatus in libello referat majorum fuorum aut propria fua meri-

ta, quz utique nec afíeverare nec negare tenetur

:

i

reus, fed in genere

refpondere pote(t, fe ea fuo loco relinquere.

Carpz, p, 1, conft, w0. def, 21,

"

6 in. Proceff, cit, ddrt. 2, n. 59,

Ziegler, ad Ord, Proceff, Sax. verba: $g

f bicfelbe in /pecie &r,

Ubi fimul reprehendit Advocatos, qui cliente

m fuum ad id inftruunt, 13

jj

ut nil omnino afürmet, aut univería & fingula neget, etiamfi de non-

H

nullis re&tam habeat notitiam, €osque poena dignos judicat,

j«

id, Ziealer, in introdutt, ad. Proceff, d, Cup

42:$ 4 (d) "

3) Sine appendice vel ambagibus, pfite ?i

knbang-

I4

qper cit, Conft, Elect, i6,

)

- Srendendórff. in proceff, p, 206.

Nam fi reus nimis multas circumftantias congerat, quz pro defenfio-

ne fua facere poflunt, a&or hoc animadvertens abílinebit in produ-

Qione teftium a teftimonio illorum ,

z

qui de ci;cumftantiis illis idem

j

facere poffunt.

-

Ziegler. fiti cdp. 7& 6. 6. *

Sic etiam inania funt verba, nec de effentia litis conteftatiopis: $B

Ij

Hagter faget animo litem conteftandi, & quidem negando narrata,

prout narrantur, Dafi er bie Alage, mie fíe at unb oorbracht, nídt

aeftanbíg fep;

unt,

'quæ, pro litis conteftatione gezeral; habita, ornitti pof:

Termin, Proceff, cap, 20g, n. 26.

Kosbacb, Proceff, civil, Tit. 49, n. aj,

Quidfi proteftatio addita, quod reus neutiquam hoc deductum v&lit

16

