-Maxime autem przíumitur ignorantia in abfente, vel fi contra abíen-

24

tem lata fit fententia,

La

tempore fcientiz,

qui om?in,o ;ppf:llare/pote[t pq& decem dies à

(Thónnik. Civil P.1L) -

(Ppp).

! //f n $.

AC«

(2) Sed utique, licet quis tenorem fententiz foría

n ignoret, fufficit, hfï ad publica-

ranti

tionem rite fuerit citatus:

culpa enim citati eft,

quod non comparuerit & in-

tellexerit tenorem fententie :

In Saxonia noftra, cum hodi

E

idque ipfe agnofcit Au&tor infra hac SeZ. z. 25.

e fententie

partibus rite citatis,

" vel neutra compa-

renté, in contumaciam pro

publicatis habeantur,

poftquam in termino publica-

tionis hora r, refignatze & ad A&a reda&e funt

elt, per Ora, 7w4, rcc. z. z. $. €. decendium int

ac defuper regiftratura confe&a

erponendo remedio füfpenfivo,

vel devolutivo ftatim ab ifto a&u publicationi

S currit,

prout etiam expreífe

fancit 4. 0. 7. &. R, z. »4. $.s.

Quod vero Au&or difcrime

n hic ftatuit inter.ci-

tationem ad domum & in faciem, ut hec fufficiat,

illa minus, deftituitur fün-

damento, Omnino enim, dummodo citatio ad

domum perfonis domefticis,

quibus fieri debet, maxime fecundum 0»4,

J*d. rec, ?. 4, $. 2. in Saxonia noftra

rite fit infinuata, terminum

que & aQum p

vigoris cum citatione in faciem,

?/-17 do

ublicationis concincaæ €a eft equajis

at

4 - PART..I!; SECT. VL ADVOCATQS sU somkci"ru.s*

—

L. S. ult, ff. quando appell.

- Bellam. decif. 349. Sicut prefumitur.

quia app

Maftard, concl, 120,n.5,

appelat

Menocb. l, 2, prefumpt, o m. 7.

bens, te

donec a&: äppcllato contmriün;

bus jus.

Et hic referenti appellanti credendum, .

probetur,

contteri

Mevo?c 2? Deci/:.i73'

appcüau

Brunnem. in l,6. C, de appell,m, 25,

fait ap

ncipalis procuratorem a

pud A&a habuerit,

45 reftringendum eft hoc, fi pri

'tunc procurator intra dec

endium. domino non folum ignoranti, fed

etiam Ícienti, denunciare fententiam contra ipfum latam,

vel ipfe/appel-

Subjung

lare tenetur: alterutrum fi fa&um non fit, fententia tranfit in rem judi-

catam, & negligentia procuratoris nocet Domino,

e o

Gail, cit , obf. 159. 0. 9.

pellantt

Brunnem. ad cit, L 6.n. 26,

Confiten

1

Scacc, cit, quafL, 12.n. 16. fü

tineat, j

extenfionem & c..

b exfenfon& Wfid verf, lge;/ïrz'nge banc

;

ideo int

26 Seci qhid fi appell

ans contrariis oneretur

prvæfumptio—nlibus? Refpondet

Cum

- Men. p. y, decif, 167

appela

tunc appellantem ju

ramento prx

fumptiones diluere & tempus fcientiz

Rtenti

afferere teneri, quan

do autem (fic pergit Mevius) nihil, quod fcientiam

arguat, affertur, difpicie

ndum erit, utrum verifimile fit, non prius ad

(ententiz, an vero fint, quz dubiam illam

notitiam deveniffe tenorem

nní

judici faciant.

In hoc pofteriori cafu integrum eft judici, deferre jura-

at in priori non eft adillud decur-

mentum, fi ad id quidquam moveat,

Sefi

rendum, fed potius pro appellante prxfumendum, eo magis, fi caufz ad-

xfumi poffit, veluti fi ipfe non fuerit in ju-

fint non leves, ob quod fic pr

E

dicio, cum fententia ferretur

przfens & modicum tempus pro diftantia

fücceff

locorum zftimandum elapfum fit, fijuramentum appellationis jam prz-

Rn e

27 Ítiterit,

Hac Mevius. . Non pretereundum etiam hic eft, quod multi

— Dd, afirment, fi de appellatione conftet.ex appe

liati confeffione, appel-

lationem recipiendam effe

poft decendium interpofitam: cum enim

przfumitur etiam, quod

appellatus interpofitionem appellationis fatetur,

pofita jufto tempore,

fucrit intcr

Lancellot, de attent, part. 2,

£,12, de ktten?, €$' in

D

nowt,; appell. Pend,

limit, g0. ampl. 8.n,99. Tom.f,

Menoch, de prafumpt.cit, praf. 95, lib 2,n.

6, verf, bä?larätur primb

Etquy

ubi ad autoritatem Bellamera in concl, 685, ?,3,

verf, &d non

plaeuit alits. provoeat, -

.S,iC) qq

38 fcd graviter contradicit

Scaccs

L

L

483

SS

| bg *'IV'EMPC—)RVE imþmb&mþAE' A?P;LLATIöNIS.

Scacc.cit, quk]i, 12, 0. 42.:

quia appellans teneatur docere, intr

a debefn dies fuiffe appellatum,"eþtiaryä

etíam partem non ha-.

appellato non opponente,.ex ratione, quía quis, :

bens, teneatur probare omnia conítitutiva forrmaliter juris fui, fine qui-

trarium'

bus jus habere non poteft, adeoque non faws fit, partem appellatam ^

confiteri, appellationem fuiffe interpofitam; fed debeat con

ftare, fuiffe

appellatum, intra decem dies: quia non fequ

M

i;ur, fuit ap?ellatum, ergo

fuit appellatum intra decem dies.

sbuttlt,

- Govarr, Prati, quefi,c, 2

j

nti, fed

intelligenda ,. —

je n:,z,ver//-'fecundo Pr:&/('irlþtd regufa g/i 72 :

p

tiam -

Subjungit*e

njui

Scace jam cit. loc,.

:

M

ex fuo judicio ra&ionem, quia con

feífio aþpellati veniat pröbanda ab ap--

pellante, qui fe fundat in .a, fed confeffio dubia intelligatur non contra .

confitentem, fed contra producentem. — Ergo cum confeffio non con-

hu

tineat, intra quantum tempus fuerit appellatum, rem

2

änäa't. ch(cura, &

ideo interpretanda contra producenterm,

mit

Cum ignorantia fententix latz, ejusque tenoris, fe non tueri poteft in 29

appellando elapfo decendio, qui

!

perf;onaiit?r citatus eft ad audiendam

N

xentig

3

entam

fententiam

$

vACC, Cit, qzlæj?;

'utz.xn,:,s.' perf. Primus cqj'iff ejl,

riüs ad

- Capye, decif, 139,

n illam

tu

nam fua negligentia & contemp

* 1effecit, ne cenpvrem fäntehüa& refii(&af, "

re r

Mev, p, 3. decif, 269,n, 4.

dectr«

r

-ö?ceffat hi

c.ratio ignorantiz prafumpta.

ulpad-

Majfcard, de Probat, concl, 120, n, 6,

tj*

. &. Non obfervatur fatale decendii, fi gravamen

non tranfiens, fed 30

iftantia

fucceffivum adfit, cunc enim femper

À

gppe!latæ?r, quamdiu.durlatjgraya.

mPW*"

men, et—ig

m poft decem dies:

,

| miti

Bald.in 1. 2.2.6, C.

d

eþ'pz'/&. audient, 0" g lu $, C ]eytäät. recje[ ,

?

| appöl-

non poff, -

n enim

Roman. [ingul, 496. incip

: a*cct;/ktü:,

1,qü0

Hüp. de Marfíl,in Pratt, crim, . attingam,n, ,

Specul, tit, de appell, $, veflat.n,6.

[ ;)end.

Confil, Altdorff. ;0,n. 1. V0l, 2,

Et quamdi

u nonrevocat judex, tamdiu gravet, jtaq;..

femper apþeilatur,

, filïw

AY9. CAD, fin,verf, qui autem de panir.

Ayr , in Proce[f, Hift, part. 1,0, 16.2, 21

&

gd 77

ch, qui in

carcere injufto eft, fingulisdiebus de noyo g

tavari/'dicituf, "41

Yt, 2.6,3, , 156,

,Colof'. de P(oggj; eXecut. p4

[

(Ppp 2.

Pbi(ip&

,-

484

PART.iL SECT. VL ApvocaArTus .SIT. SOLICITUS

[ onanemim

Philipp, ad Proce[f, Ele&l, Sax.tit, 35 Conf id. 1. n Ó

]ncident

- Bacian, de Probat, lib, 2,c. 46,n,8.

E

fatrimo

Vefirius in Prax,l.2,c,3,9.23,

fpondet

& reGte appellat, tanquam à prafenti gravamme, etlamü ultra menfem

incarceratus fuerit,

Moller, ad Conf, Eleä' Sax,19, pArt, 1,0, 20,

aftemati

| Carpz, Pratt, Crim,quaft, t;y,n 10, ,

etiom po

Gail, lib, 1. 0bf,159. . ^.

a, C

ubi fe fundat -

in l 1,S. penuls, ff de uf ufrutt, accreft,

Diftingz

in-quo textu quotidie dicitur conftitui ufustru&us, propter continuam

& (fucce (Ti vam potentiam concedentis,

ütrum f

- jung. cap. ex parte X, de zzppell

fto eafü

33 Et aliud exemplum addit de eo, qui ad locum non tutum cmatur, quia

dllhngzm

.quoties citatur ad locum non tutum, totíes appellare poteft , nam gra

hibiti &

vamen habet caufam contmuam, & quoues de novo cntacur, de novo

gravatur,

&n Yero

Scacc, de zzppell qu. 12, " H0, .

tàm coni

33 fub]ungxt tamen hic

lpfomd

! Gail.cit. 4. 139 5,l4..

confenti

certas hmltatxones nimirum fi a prztterito- gravamme appellatur, &

caufa gravaminis de pr&terito exprimatur; tunc enim non procederet -

34 appellatio, fi non fit intra decendium a decreto ludicxsmterpoüta Hinc

fed&o

cautela pro carceratis eft, ut de prafenti gravamine appcüent, tanquam

continuam caufam habente,

al W

Franch, in £4p. 47 ex parte tua /ilb 2,9. de dppel!

Tiüm f

-

35 Pergu:

üm, Pt

Gdzl ctt. loc,

quod ejus affertio non procedat, fi ]UdGX pronunciaverit locum tutum

-

Ahds en

effe vel jufte carceratüm, quia hoc cafu intra decendxum appellandum,.

Wt a

Marant, cit, ACL, 2,n, 205 , in fin..

Gravat.in annot, ad Prax, Veffrii d. lib,7,c,3,n. $6,.

quem «

Scacc. cit, quafl. 12,n, 146. ubi féq, n,147,148,.—

36 alias füppeditantteftrictiones,nimirum quandocarceratus dediffet Hde)uf

Mültos

fores de folvendo, vel de redeundo ad carceres, quia fic confentit car»

Ctm,

cerationi, ideoque non dicitur gravatus,

Magon, decif. Rot. Florent, 126, n, 2.

37 item fi quis carceratus eft pro caufa mappellabxll, vel pro caufä in qua

captura eft permiffa,

ilsc

Ruginell, de Appell, $, 2. . 3,". DA

Inci-

3» Pl

h

E sdn

435

.DE TEMPONE 'myEiRPONENDæ APPELLATIQNIS.

Inci'o(le.nf;:,er hic occurrit quæitio : utrum ín matrimbn*ialibus, vel ubi 'de;

39 —

matrimonio eft

n

-

quxítio,' poft. dcqcndium 'appfllgr; permiffum? Re

Ynfe

1 fgondaän

Lanctllot in$. Lata ,

mäm pmn:;a y If 7*ur; Can. de /antekt,; e

re jud,

affirmative, nimirum cum de matrimonio

| ef't 'quab['tid » quod fent&ntiaj

etiam poft decem dies rei judicatx firmitatem

Qbi vcndicarc non vglg-f

ant, (QConcordat

Marant.part, é, 4d, l, de Septent ni y.» ;

Diflingait.

tamen

inoem

-

Gail, lib, 1. obf , u2,

À

utrum fententia la

ta fit contra matrimonium, an pro« matrimohio, *pri-,

39

7

mo cafü nunquam tranfire in rem judicatam afferit, fecundo cafu füb-

ir, qufa

diftinguit, utrum obftet im

pedimentum aliquod canonicum gradus pro«

m gra

hiþiti, & tum itidem ait, n

on tranfire fententiam in rem judicatam

0V0

per text,.in cap,confanguinei 8 cap, tenor, de fent. 69 ve judic,

an -'ve.ro n

ullum tale fubfit impedimentum,

tunc tranfire in rem judica-

tam contendit, fi ab ea debito tem

pore non fuerit appellatum, quia per

lapfüm decendii

vidgtyur ,non-aïppellarrxs de novo in matrimonium tacite

confentire,

u &

fecundum . gloff. in. cap, Ldz;ar, de fä)zt, & ïre jud,-

edetet

- Confer. etiam Zanger. ad. boc cap, lator, ",.

, Hinc

N

fed & contra matrimonium fententiam inrem judicatam transite fcribit 4o

Ziegler, ad cit,S. 9. Infl, Tur, Can, ad verb, cum de matrimonio.

ngüam

ad id fcilice

t ut executioni mandetur, & judicium füftineatur, ne elufo-

rium fiat, non vero ad id,

-

ut o'mnem(tollät prgbfltigpem in cor;;rari..

um, prout [e explicat

Gail, de obf 112. 9. 1.

um

Alias enim ille, qui fententia

m contra matrimonium ob

ts

d matrimonium inire,

tinuit, nunqüam*

h qufïc«t aliu

Kitzel,

Synopf, mdtïr/-iquni)al, c;'lp. tb:f"(i ninfn,

quem.citat

31

-

Ziegler.d.], —

[]

du

. Multosadh

ucalios cafus, in quib

&

us femäh&æ non tranfeunt

T

;

in

rgm judif 4I

| x

t Q

catam, adeoque poít decendium appellationem admittunt, exh

ibet

AMarant.in fg

Ipec, pArt. 6, act, i, de jmtent. n 50. usque 4d fin, -

quamvis notet

Umminus difp, i. de Proceff. n. 9,

1 ,qua-

- iftoscafus p

lurimos tales effe, in quibus fententiz

ipfo jure nullz funt,

ellandum ad

3. Eoff lapfum decendii ad app

E

mittitur, qui in interpo- 42

Ind

(Pppos

f;tiqne

-

o

I;ART. I, SECT. VI. ADV(;CATHU.IS. sn'þ SoLICrTUs

passino r

486

fenufut

fitione appellationis fuit impeditus,

puta fi quis propter incurfum ho-

qui, t

ftium, carentiam Advocati; peítem, morbum . fonticum, magnas inun-

ii

dationes, vel quia aqua grac innavigabilis &c,. appel:'igt,io-ngm intérponee

Nepetit

uerit,

re non pot

Philipp,in Proceff, Sax, tit, 3. confid, t m.7,

$i du

uli n, g, notabile prajudicium fubjangit,

^10. ipflantia cAf, 6, n. f.

v tj

Theffaur, d

ecif,

u$ 4p

Mev. part, g. Decif, 279.

:

malitft,

mpedimentum, impo

(libilitas feu' difHCkL:l-]'CaS äxchat à mora,

Q*quidem i

afon, in l, g. ff, f£ cert. petat,

ftt

ft amiffio juris.g

QAget a

à poena morz, qu£ €

Wt

Ergo etiam

Gvid. de appell, quaft, i, v, 21. Tqm. f.

(

Scacc, cit, quaft i2,n. 63, —

s neceíta

riis pro elaboratione appgllatidnïs de;

43 Sic etiam pauper impenfi

ftitutus,

poft decendium appellare poteft,

DT

À

- Caffad, decif. 6. ferma eft n,1,de appell,

tfrilg i

: Lancellot. de attent. part. 2. c. iz, de Attent.

&6 inuop, dppeü, pend,

ampl, 1. n,55. 68 56, 88 limit, ye.pr.n, nó, u7* .

ftny

Bo£r, Decif, 247, n.16.

Bol t

llatione erogandz fuifï"eht,

Coram

. licet modicz impenfz pro appe

J

Veflr,in Pratt, lib, 7. c. ult, tn fin, f« n. 20.

tamen inopia juramento probanda ett,.

COU&gï

intcrdum

Bruniem, Decif, 47,n,6, Cent. g. —

.

D gra|

tiones, qux aj

udice absqu;a caufx cqgrii.ï

Vi

4, Prxcepta atque commina

Cumy

tione fiunt, vim fententiz non

habent, nec tranfeunt inrem jud'icaiam,-

& ideo poteít ab eis appellari, etiam poft decem dies,

Seacc, de appell, cit, quaft. 12. m 160,

& ». za; de ;;vpelï,

Francb,in c,eum ceffante n,6, in fin,

Refponfa yar, Alidorfina, Vol,2, Refp. $0, V. 1.

*

.

45 plures limitationes pertractat Scacc,

jam ci

t, quxft

s5 Ia. n. x44. usque

q

46 ad fin,

Sicuti autem nonnünquam

etiam poíft decendium Appellatio

W

llans in foro Saxonico curfüum

Wt

eft permiffa,

ita econtra interdum appe

de appellare tenetur, id quod ob-

«t )

- decendii non expectare;

fed ftante pe

elitt,

47 fervandum in caufis metallicis,

ubi appellationem ftante p;de auf utt

oermatbten $uf interponi oportet, autoritate Det

oj

4trt, m-), lw;;m- te-

fittiet

. Gpurft. &ddf. SOergOromumig 4e 40. 58

nóris ?

G

ATT

U

"T

(53 nutt begebe,

vaf eíne Spar

t auf qefprodoctt Urtbweiu'euter.u'ng

Vhtian

bítfeit D

oer ba8 Lrtbetl Craffem,

unb fíd terbaloen bertffe

n moürbe, Dent

audp fíd amume au

N

Kfþou»ma-rn ?i"m?þ[ vod) nidt unnbtbige Seutergng,

eri ,ä

;

1

i

DE TEMPORE lNTERPONENþDAE AXPPELLA;I'ION[S.

487

m ho

B/cm.ffm-näd)t Gerfperrem, bocb af folcbe8 bepbe8 auf unberisanbter

n

Sug, ub alsbalb nad) Dberfonmenben 3Bergtedpt gef

h

98ecife foll nt

amIppellation nicbt geftafterr.

fi)ebe, i;u' anb'erv.e,

erpong.

Repetitum

hoc fuit

in mandato Elettórali de 4o, i»(fapx.]z't!f 9. April, uäi :

i

$D« aber ienanb. (it bergleícen Cadyen ficb Defcbweret

befinibe, fmb

wir nidt genteptict, (prien Die 3uffudt su u$ Durdi Supplication DDet

qud) Appellation u fperrem, fonberienm bie Appellationes íttbie for-

malieit, voie e8 unferezBerg-Orbnung erforbert, beftánbig um att utte

1018

fere eigette Sperfon gefchicot, foUl folcbe gnábigft verftattet werber Darz

aegert aber fotl feíne 2Ippellatior, fo nidit uf untermanbten uB at

unfere eigene perfor dirigiret, bor bertt Derg/Geridpte, ba bie 3elung

i, pbet bas Mrtbeil gefprodoer, aufdgig feptrt..—.. Idem tenet

Ynis dde

sze'ïfd)ebe

. $etri 20brapanté bor Conberg SSerg^procef-rbnua

/

4rtoig.-

æeänbet (b nad) Pu

blication eítte8 9Ibfcbieb8 obet qefprodienen Ure

fbeil8 ítt ber Daupte&ade ein SDeil befcbwert, unb will Dartoioer Bciia

,

ferumg ober 9Ippellation eímenbet, fo folf folcbe8 su SBerq-ocedpt ag2

balb nad) ber Publication auf unberrücten qug, nünblid) unb nidt

coram Notario & Teftibus, aud) bíe 9Ippellatiom tor unferm Saupte

Jeuten unbeberSSerg 2litimmediate at unfere eígenesperfon um £eitt

Collegium geídycbert, Diefes ober atum Lánaften

fo!geubm&ïages—bamacf)

bítgravamina frifftlícb eitigegeber werbein 3c.

n

Hinc refcriptiex Scabinatu Mecallico Fryberge

nfi ad judicium metalli- 48 :

togti

cum Marienbergenfe memor füm fequentis ftyli ;

?cafäIU1

N

: *CS;'barc unb sBergiberd'erfaprme,

—— Gpynberó bíelgeliebte Derren unbväreunfoezc.

ï&d)bem

toír Qu ibrem utert 15, current. anfero erftattetem 9Bee

ag

rídt, unb benen bierben moíeoer surüdtoninemben Acs ii mebz

ellatio

rern erfeber, 10a8. Geftalt wiber 029 (tt Ciadoet bíe Sjerrem Giemoere

arütm

d'en ber Sreube OOffes Sunbgrube unb sugeboríge SRaffem fjIdgerit

x ob

cines, unb Gott(ricb Dlbridter, 9SUrgerit umb Sinnaificrm, al9 oore

ia

mablíget Gdidtimeifter íe6t befagten SBerge Gebáubes, 9Getlagtert

antertt Sbeiló, Detreffenbe, ant 15, Febr, necbft birs erbffitete 9Berge

TA

e&doppaviurtbeil unter anpertt aud) N, N mand. nomine beteroerttt

Sreube Gottefee Gemerden, qanóer 8, Sage poft publicatam fen-

j

tj

tentiam fid) eítter (chrifftlic)en Seutertmg au bebierem , aud) berfelbert

2

9naj.

i;æcäfqæ vr?jeö*fäogïä rire Eventual -'Agpellaïioq an Sbre sünigl.

i

(

m

ass

488 .PART. Il. SECT. VI. ADV&CAT-us Ksn.' S&Lxc:fug

utib Gpurft. SDurdt. uuferm allergnábigften Serrm, mit u anne&irm

Gmcf

unternommens lnb pb num 3rmar bíe Soerrer, ím iDrer £ol.o7. Vol. 1T,

Seitt

dl

ausgeftellitert Recognition ber interponirteti feuterimg in quantum de

j f

jure 3tt deferirer gentepmets 9rfloiemeiltt aber alle remedia fortobl (uf-

Ceuten

penfiva a[8 devolutiva it $Berg/Gacder ipfo Jure metallico ftante pe-

Doll i

de, pber unberimattbfes Wufieó, nad) erfolgter Publication gefcbebett

iüffer, berer Serren SIdgere AGor umnb Mandatarius dber fine ulla re-

atdum 3

fervatione ift bíe ergáttgerte Publication expreffe confentiref, baburd)

nam fi j

Dettit fa&ta publicatione ba8 Urtbeil am Goeítert berer. Sldgere alfga

decug (

balbeit res judicata morbert, bag barttenberp Díe poftintervallum inter-

ponirfe geuferutmg bert gerímgftert effedum füfpenfivum nídyt nad) fíd)

steber Eatt, forbertt eo ipfo tor deferc gu adjfem, a[8 wáren fldgere

Dungat.

lemfia

beifert Dillid) at befcberoen, unb ntit íbrer &euterumg abyutoeífert,. weo

geit Der augleíd) mit annedirtert Eventual. Appellation aber ífremn Re-

furatoriet nmít3utbeilem, ub barbep bíe gange Gadeaufamt ber oott

*Seflagtett urgirte Caution in cafüm füccumbentiz & pro expenfis G.

$oníal, 9Xaj. allergnabigfter Decifion allergeborfamft anpeím au(tel

lta etiam

fert, barmeben fíd allentbalber qu adjte

s

fett veizo. - Sign, Srepberg,

if falþt«

bett 27. Mart, Anno 1704.

tunciaff

n 9xoblen, unb. Gourfl. Gurdi - su Cad(u

2fmt, -

Sinigl. 99taj. i

HCQM

vemrbn:tc ngt:äöcrg,

Slbvabatt votr Gdbónberg.

bili co)

. Gott(tieb 9abff.

sjobann 3Iuguff SSeutfer. -

hoc pafIu prejudiciung

üt fin

49 Et quousque fefä extendant cauíz metallicz in

fuppeditat ex Scabinatu Lipfienfi de dat, Menf, O&. 16723. quod allegat -

Rivin, Enunc, 2. Tit.3p , 69 ita babet :

E

1

Nütam

cx( uniáng(t amvifdoen smepen Gburfür(tf. 35

ergaæeamten ít Ini!urienæ

i

Gadett cíit Lrfbeil publiciret3 O5 num wobl roiber folcbes, wíe fotte

ften biefcr &anbe brducylid),eine fbrifftlide feuterung umb Eventual-

Appellation eítigemenbet worbett, Díemeil aber bertiod) ím ver Gburft,

Sferg: Otbinung, fo wobt atid) bertt Mandat de Anno 1609, flárlid)

qui

entbaltem, ba leuteríren unb appelliren bepoe8 auf unbermatibtett

üt Cor

Gu&, ub afsbalb nad) berfonimenben SDerg 9iecbt, gefbeber, in at

Derer 9Beife aber Appellation poer. &euterung nidbt aeftattet werbert

inde p(

fo

[Ie, iimaffen Denu aud ítt fold)et Mandat at bie 9tegierumg, Obere

ofutib Appellation- Geridxte alle CaSjenige, as :Bergmerd atte

D& (e

trifft, pber on SBergtoerdt. berfleu(t, e$ fep perfontid) ober fácblid,

lerin

ocefie,

gemekinefvbct fonberlic—bea:fpvücbe, recþi;ucb*epbe:gbingliwe Spr

E

(Th;

«

n

: DTE).l TEMPORE INTERPONENDA& APPELLATIONIS. - 7;89

meöärelf

(äemeräe-n,:ïöäönes:»sbe:: ?nmffente, uber wva8 fidy awifcbem ibnc

it, ibte

4

ol 4I,

Slembter unb Privac- Dánbel anteeffeb, autragen mag, opr

?Berg

-

intumde

Gaden ecFláret, alfo tomn beter 3Berg-3Beatten Privat-jodnp

efm, In-

tiofllat

juriem, níd)t aucsufcblicffem fo i(£ aud bie it

h

&erifften cingemanbfe

ante pe-

fcuterumg ub Eventual-Appellation nict suláffido. 993. 9. qv.-

Vipojlt

Poft interpofitam appellationem pro cautela obfervet appellans, ne

Me

eullare.

adum aliquem coram Judice gravante ulterius in illa caufa fufcipiat,

DT

nam fi judex ulterius citando appellantem procedat, & hic fe fiftat, vi-

ttt df

detur tacite renuneiafle appel

lationi, nifi proteüamt.qs (fuerrit,

m intete

.£4p. 54. X. dle Mppel.

1140

Lancellot. part,2. 4 linit. g,

1

&lhgtt

Item fi appellans pendente appell

atiopc' aliqui

d attehtet velikihnc.)-v"eti, rci

hi, ttt

nunciat. appellationi

1nur N-

CAp, AP. fit, 42. de Appell,

1. 30. fff. de sminorib,

bet tott

're-n.un«iciare

nfis 6! r

lta etiam, fi viétus vidtorem fpoliat,

| videtur apþþliationï;

ao

Mafcard, de Probat, concl, w68g, .

. Menocb,de A, 7,

. lib, 2, caf- 12

m

Et fi falte

m a judice inferiore p

etat, quo gravamen'removeat, mox re-

nunciaffe cenfetur appellationi,

M

; Stryckintroduct, ad Prax, part, i, " 2 5. Ó2

»

3

,

fic ex quo

vis aCtu fententiz conformi & cu

m spfe

llagione ingorfpati $I

nb

bili colligitar appellationis renunciatio,

Mey», p. 2, Decif, 178.n.1,

buifit

Mynfing, cent, 3,obf, 22. , 6,

ut fi non vi, nec errans, fed fciens folvat, -

diciuto

Brunmnem, Proceff. cfu.c,29.n, $2.

,

jegat.

Notand,um

tamen diícrimen inter a&tus , qui con

fiftunt & fonant m f:z $ z

in pati fonant, quod notant

11&663*

ceg?;,,& qui

Franch,in c.$4, folicitudinem

queft, 6,n. 10. | 2imi;. ), X, de Zpþell.

tie f

'entudi»

"ufrer. ad decif, Capell, 194, fub n, 4. fallent,u.

Gabriel. commun, concl, lib, tit, de appellat, concl, 2. liznit. j. , 23.

Gpurf

qui rationem divetfitatis reddunt, quod ex patientia non ita manifeftus

Harlid

gt

fit confen(üs, atque ex fa&tis, quxz mentem apertius decltarrant,

ia

Utd, Scacc. de dppellat. quaft, 17. limit,2. n,$6,

inde per p

atientiam appellationi n

23

$3

p

Mev. d. l. n 3.

on renpnciatur,

uv

to bohferv

.[d anä

nec cenfetur appellationi renunciaffe, qni p

:

atione poffefïïonis

ii

il

interim implorat auxilium

Judicis infetioris, "

Mev, p, 2, dectf, 76.

(v

! 'V(Thörnnik. Ciri P IL)

Rebuf, |

—

499

PART Il.' SECT, VI ApbvVoCATUS SIT SOLICITUS

Rs

- Rebuff, de Appell, artic. iy. gloff. 1,42.7, Tom 2.

nimitum

. Scacc, cit, quafh 17 , limit, 2« n, 67,-

liquo in

Mynfing. d, [,

appaian

54 In dubio non cenfetur rcnuncxafï'c appeliatxom appellans, fi alia con,e.

iori oft

&ura capi poffit,

DA

i

Apofto]

Surdus conf. 35 , 2.

A

terdüm,

Befold, de Appellat, c, 10, . 2. tn ]ïn.

atut Qp

ut fi adeat judicem a quo cum proteftatione. Nec Vldebxtur renun-

ficit, 35

ciaffe, fi pro revocatione attentatorum . adeat Judicem a quo,

petendi

Scacc, de Appell, qneft, 17 , limit, 2.9, $3.

lationis

Vel fi dolo ad comparendum indu&us, -

Scace, d. 1 m.57,

$5 Optimum autem erit, fi appellans fuper attentatis judicisa quo per fup-

plicem libellum conqueratur apud Judicem ad quem, & in continenti

per documenta fide digna attentata probet, ac mandatum fine claufu-

la, & füb poena, de revocandis. attencaus petat, qaod orrn no 1ph dan-

dum,

Eroofi

per Receff, baper. de «o, 103-4,5 f)

Eft conülxum

Brunnem, cit, cAp, 28, , 34

56 Pro appellato etiam interpofita appellatxone cautelam: tradit

-Stryck cit, cap. aj 6u

nimirum, fi quis fuper puncto ahquo, gravamen quidem continente,

T ceni

fed caufx principalis decifionem non tangente, appellaverit, ob quod

communiter per plures annos fufpenduntur Proceffus , ut ipfe appella-

tus gravamini huic, feu commodo, quod ex illa fententia gravante ha-

bere poterat, renunciet, quo ipío mox tollitur Proceftus appellationis,

& caufà principalis continuatur, quod ipfi appellato etiam 1nV1to ap.

Vocan

&mitte,

pellante facere permiffum eft,

Mev,p. 3. Decif. 316

Et przcipue hoc utile remedium elt, fi ab mterlccutona fententia fue-

Cauí2m

rit appellatum, -

tamen , facta renunciatione gravaminis , nop

mox ad judicem inferiorem remittendam efïe, nifiin hoc quoque con-

Hinc.

fentiat appellans, cenfet

los Cà

Mev, p, 2, Decif, 3;2.

..47 quod admittit

-

Stryck, cie, loc,

&«tta

fi integra caufà ad füperiorem devoluta, Aham adhuc cautelam pro-

- Appellato függerit

"f

Sn;yck GE CA 23, $ 1

himi-

Suntq1

DE TEMPORE INTERPONENDJE APPELLATIONIS,

49t

mmxrum f Appell atus fentiat, adverfarlum velle appellare, ut. fcripto:

aliquo iniquitatem Appellationis judici demonftret, & petat, ut fi ab

appellando def(iftere nolit, Apoftolos refutatorios ipfi det, in quibus Supe-

à COT

-

riori o('tendauar, nullam appellandi caufam legitimam fupereffe,

Qui

A poftoli, ut ut

opellationem.non penitus impediant, faciünt tamen in-

terdum, ne ill

Superiori recipiatur, vel, ut audientia primum in(titu-

t FD

atur fuper accepcanda vel rejicienda appellatione,

Hat Stryck. Nonuf- $8

ficit, appellatum efle, fed infuper etiam Apoftoli intra certum tempus

petendi funt, quia Apoftoli funt pars, vel de forma & fübftantia appel-

fatxoms,

Mandof,de Commisfi amb i5 Commzf 17, 4ppell m l, In/l;mt. in 'verbb

Pro Apoflolis fov[an,verf. quaro.

perfap

Lancellot, de attent, part, 2, cap,iz,lim.go,in princ.n. zoz. Tom, ;.

Dttnentd

Ferrar, de Appellat lib. 2, c. 6. 9. 143. Tom. g,

duf

Speculat, tit, de Apoflol, rubr, fequitur videre fub n,12. verf,in

pl dit-

Jfumma lib, 4,

Ergo fi non petantur Apoftoli, Appellatxo eft deferta.

$9

1. 6, Sult. 1,24, C, de appellat,

Can. ult, . judicibus z. quaft. 6. Clement gztdmws 2, de dppell

Grammat, confil, 109, n, 15 .in czvzl

Marant, fpecul, part. 6, ac, 2, v 40;,

Gó4d, in L, dimifforia ff. de V, fignif.u, z,

tinéntt

Et cenfetur, non appellatum efle

b qUOd

. Caffad, decif, 8, appellaverat n.9, de appellat, -

pl

- Guid, Papa de Appell. quaft, 4.n, 15 Tom, s.

nte la«

| Scacc, de Appell, quaft, B. art, 3.n, 24,verf, Infevo 2,

3tioniy

Vocantur autem Apoftoli azo 78 awa:,-eMm, quod e[t dxmxttcre, vel 60

10 4

emittere & remittere,

ís 60565 ult, C, de appell.

: dleiat, in L. dimifforie ff. de Verb fienif.

la fne

Webner. obferv. fina, y 9g lefd)tebä-älïrtefem P. LLCETEL,

j;, 100

Mollenbec, divif, jurid, go,cent g H m t C,

je C0

Hinc dicuntur etiam literz dimifforix, five libelli dlmxfforn, quia per il 6[

los caufa ad judicem ad quem dimittitur,

P

text, in L, dimifforia & ibi Dd, ff. de V, $.

Wefenbec.in ff.de libell, damiff. m.1

germanice appellaatur 2Ibjdjicbg

- $8tiefe, -

,vel wacbtcfungä ober æefetmtmsf

f pro

Carpz, in Procef F£, 19 A7t.3,9, 43,

Suntque Apoftoli liter te(hmomales, quas Judex a quo ad müantxam 62

p«

«

q) 2

appel-

-

pou iil

PARF li.

SECT. Vi. ApvocATus srT sOLICITUS

422

—

committic

pellanus dat ad judicem ad' quem, & per 1llas mterpoücæ appeuauom

vel defert,

lt vel non

- Biccius in Colleg. Argentor at. ad Tit, ff de Lzbel/ dzmzyor 5 l,

6 Rrfuta

Vel etiam Apo&olr utí eos defcribit

- W'ehner, cit, obf. g, cent.1,n.2,

exrefe i

nihil ahud funt, quam literz dimifforiz, quas 1udex a quo appel atur

admitti no

tradit appellanti deferendas judici, ad quem eft appellatum, quibus fi-

gnificat, quomodo a fententia fua appellatum fit, & quibus Judex ad

quem appellatur de negotio caufx edocetur, atque mfermaaur,

Roding . de jurisdicl, Cameral, tit, 20,m, 12,

Et de his (

Svendmdærf in Proceff. part.2, cap.a.suembr,3 . V. 21 veg. . p. m .322,

63 Apoüoïorum varix poni folent fpecies, quod fcilicet fint:

1.5 dimifjorii,

64 per quos judex appellantem a fua ;urlsdiülone ad )udxcem appellactum

dxmxtc:t,

l.untc, de lzäe/l dimiff,

Speculat, Tit. de Apoft. fub vubr, fequitur videre mum, 1. lzb 4.

Hodie d

Hiltrop.in Procoff. part. 4.tit, 2. . 61. 62,

6$ 2.) Conventionales, quando pars, five in judicio, five extra )udxcxum in ap

Obtentis

pellationem confentit, judice vel annuente vel tacente & per mxttente,

hos, (ed

Vefir.in Prax, lib. 7, cap.3, fub n, 32,

Anoftoloi

Luc. Pat,in Pratt, Capit, lib, g, c. 2, n. 1.

&31 Uü

66 3.) Reflitutorii vel Repofitorit, quibus 1udex revocat gravamen Appellanti

übi fotq

a fe illatum,

€ap, cum ceffante de appell,ibique gloff &f in mp ex part,eod,

introdué

Gó4d, in d, l, to6. ff. de , S,m. 4,

QUE t

. Et horum Apoftolorum forma hzc ell, »on credimus te in Aliquo. &ravatum

- effe, ff tamen gravatus fis, reponimus & rq/iztu:mu: te in eum jiatum, guo 4nte

fuüit, A

often(ür

affertum gravamen eras,

T qui

Kónig, in Pratt.c, 130, $. 7.

67 4.) Tefimonialer, qui in Teftimonium fa&z appe! ationis dantur, non a

pnns, :

judice, fed Notario coram teftibus, quando ]L.dCX €o$ dare recufat, vel

Peooudi

ejus copia haberi nequit, -

cap, Pafleralis de Offic. ord,

"d &

(igt p

Speculat, d, loc;n,1. & n,

Roding, 9 Kantg; -de loc.

)rzfu

68 $2 Reverentiales, per quos Appellatxom in honorem &reverentnam Su.

M

— À.

perioris defertur,

-

()H

l. eos , S, fuper bis C. de Mppell,

(m)

Wute

Franch,in cap.i , in quibus jhä ninde dppell iné,

com

Jud;

Iefo)

Mi

PbE TEMPORB INTERPONENDJE APPELLATIONIS.

423

i ii

Jationi

committitur tamen hifce arbxmo Superxoris, an. Appellatlom deferre ve-

Ht vel non, ut liquet

'olv

ex Refolut, gravam, nov, Tit, æüü 7u/hnen»Cacben 2L. 6 P.

6 ) Refutatorii, quibus Judex appe!-!amone*n refutat, & ob certas caufas &

expreffe infertas fuperiori, ad quem appehacnm eft, o[tendxt, appeliatum

ypellatur

admitti non oportere,

uibus fi

1 39. $ 5. C. de dppell, -

-

qdey ad

- .6, de appell. récip.

!

No: YReuer

ip Proceff, Camer.p, 3

Et de hns fpecaebus Apoftolorum oonfulendi funt

pnju

QBEDQCI: ovferv fing. $. cent. t

INicol, in P.«my p4rt, 2, 6, 4 H.4. J Jeq. ——

lii

elbicum

Job, Pels, in Pels, in Proce[f, jud, c. 44. V, 100,

Scacc. de Appell, qu, 1. 7.3. éq.

Meier.in Co!leg argent, ad Tit, ff, de lzbell dzmgf tb j,

f

Rosbatb. in Proce[f. civil.tit, 74,

Hod:c Reverentmle.r, Refutatorii & Teflimoniales fant ufitatiffimi (b).

Et -o

obtentis Apoftolis refutatoriis non ftatim animum dejicere debet appel- 7 «

"opn

Jnæl

lans, fed nihilominus apud Judicem füperiorem pro communicatione.

Apoftolorum refutatoriorum inftare & gravamina fua, refutando ob;e-

a ;ufhücare defendere & ampliare pote[t,

»pelianu

Svmdmdærf cit, loc,

ubi formulam Supplicationis fimul exhibet, Cur petmo Apoftolorum

72

mtrodu&a, rationem tradit

l

- $cact, cit, quafh, 19, n. 36, verf Ratio,

quæ tamen mihi non ad palatum eft, Supra Se& $. n. 31.feqq. dl&um

?3

D

fuit, Apoftolos fimul in fchedula Appellauoms peti poffe, ubi quoque

u n

oftenfum, qued hoc non fufficiat, & nequaquam ille defertionem decli-

net, qui (impliciter & femeltantum in fchedula appellationisi rogavit ap-

pellans, acdemum quarto poft menfe impetravit, quod etiam comprobat

Dominus Rivims Tit, 9, Enunciat, 7,

f0f &

lfat, V€I

»rzjudicio nixus ex Supremo A ppellationis judicio in caufa (»*Zrnft Sriebe

rid) &dlomad? contra bíe 3Bauerfdafft 3u etdonemalba. Et Enun-

ciat, fé4. $. notabile effatum affercex Scabinatu Lipfienfi de Anno 1698.,

Gï)rlftum Qbamä u Gäerm gémalbe, quod huc apponi meretur: $ab

qu

ibe

ml

(b) Id annotandum hoc loco, in Ord, Jnd, Sax, rec, 1. 25. G. vle. Qerb i ubrigen

fu b, judici injungi, ut, five reverentiales, five refutatorios Apoftolos judici

mittat fuperiori, fmul A&orum volumina omnia adjungat, eo fine: batttit bet

Judex ad quem moegen bet anneþmung, ober Reje&ion fid: befïo guvevlafgiger

com

refolvxren fonne,

A

iaÓ—À—

494

PAKRT.AL 1l,. SE-CT.»V!. ADvbCATus SIT SOLL(SIITLIS:

m

ibr mít euren Untertbanen au Geringómalbe bíB anbero wegett eítter,

Contrati

Cdaaftrift litigire£, WT Upm eittem ben oiefettSproceg eróffüeten um

eud) tvibriqen Urtbeil appeliret, aucp fofbe Stppellation n Pent Díerau

anberaumten Termino geólifrenb juftiticirets ($8 millaber biefelbeDaz

Absque

berp, weif (br unt tíe Apoftolos gebübrenb nidt angefuc)et, vor deferc

pravena

gebalten voerbert, unb ib mollet, va8 DiBfalls Otecbtens, berídytet feptt.

mittendo.

€b ibr nun wobl anfübret, bagibr Den 2lppeliation:Sebbel augleíd)

dis Apol

üm Apoftolos attgefudet, aud) pa ibr folcpenidbt fo fort erbalter, ame

bertveit barunt gebetem alfo euerediligentiam bíffausgur Gontlge begett

nec noo

aqet, unb barinne midf$ 3u imputirett, roc) berübrte 9Lpellatiom Deftee

lutat ap

gett [o fortbor erlofcen au bafter, oiemeil aber. Denmod) bermbge bet

eRecbte cítt teber 2ippellaitt innerpalo SYonatezStift utnt Apoftolos qtt2

aufudyen aebalten, unb nicbt genitg, Daf oíefeS eítumabl gefcbebe, fonbertz

tec cun

foídhe8 DffrerS unbentmeber alfofort iu bent 9Lpellatiíomn Sebtel ober abs

ftolos ab

fotiberlicb, icopcb tor 2IbIauff folder Stift er(orbert wirb, alfo berglei»

Ibm;; ex

dbeir pro forma borgefdriebem, ub biefe genau u obfervirei, ibr bingee

tuncii, f

ger (elb(t nicbt ítt 2lbrebe, Dafibr fold)e borgefdoríebeite formam nícbft

pter calui

i adt genonime, fonterm nur eimntabl i Der aefegten Stift um Apo-

ftolos qebeten, Díe anbermeite 2Infudpung aber er(t tad) 2iblautf folz

derSrift gefdebem fo módbte bie 00n eud) in obberübrter Gace eín

Notan'dm

watiote?Ippellatíon or deferc tuDbI erFennet werben. — Q8, 0. wv.

ge

A üeinte

74

Rsgulariter Apoftoli petendi funt intra triginta dies, quod fpatium a

pau i

.. die latx fententix currere incipit, & minime a die in

/

terppütæ LApupella-

tionis,

l, 24, c, de appellat.

- Gail. lib. 1,0bf. 139. 1.13,

"

T

"Seqte, de Appellat, d. quaft, 13. art, 4 ,n,38.

ii

felbn y

Hoc fpatio non obfervato appellatio deferta eft,

(

Vib ein

Marcbef, de Commiff, part, i, cap. 12, de Apoft

