eruat certum, & caufx vel fa&to congruens, nifi oppofita exceptioné

;

inepti libelli, aut non rite formati Proceffus, audire velit fententiam:

i e!z;gm

SDa$ 9Beflagter auf bíe erDobene Slage immafien fíc) anbradt, fià

eingulaffe nicbt fi:ulbíg. 2) Requiritur ea propter accurata fcientia

Tit. J. de AQ. qui ab Alex. de I»m. füper tit. f. de vejudic. plenus auro &

ii

þonpre habitus, pnaturas & divi

fiones actionum fuggeret varias: fiqui-

r

L

f.

Aa.

j

y u

3) Et quamvis jure Ord, Jwd. Elec?, Saxon, recegr, Tj*, s. $. 1. in libellis A&ionum

ad fubtilitates juris nimio cum rigore refpiciendum non fit, verum iidem, fi

7 uj?i-

fa&um re&e premiffum, licet claufula falutaris omiffa fuerit, quoad fieri pot-

eft, fuftineri debeant: minime tamen id patronum caufarum a diligenti a&tio-

nis infituende confideratione fublevat.

Hac enim' omiffa libellus facile ita

/] pfï-

ineptus, aut obfturus evadere fepe poteft, ut fuftineri prorfus nequeat, fitque

adeo ftatim ex officio rejiciendus, aut in prima fententia pro inepto declaran-

gt

dus: quo cafu in expenfas A&or, & in multam s, pluriummve thalerorum Advo-

catus ejus condemnatur. Ceterum nec fufficit, remedium agendi elegifle non

ineptum : fed opera danda eft, ut remedium cligatur etiam commodum, quo-

'tip?

ties plura competunt. Habent enim a&tionts fua commoda pariter atque in-

p

commoda, tum intuitu proceffus, quo peragende funt, onerifque probandi,quod

in A&orem conferunt; tum exceptionum, quibus obnoxie funtquas precavere

folertis eft Adyocati & jurium periti,

-

A

PART.VI.. SEC-LT. d DEPSTuD.lO ADVOCATI

p

dcitc

dem divifiones a&tionum hic esponere füperfedemus, cum dudum circa

has multi fuerint operofi, inter quos

Tncn

adm

Schneidew. ad V. 2. 3. de Adt,

Dnuus Svendendorff. in aureo tratlatu de Atfionibus cap. 2. (b.

fett

fed

3 Hoc tamen non omittendum, quod fuümma divifio in duo genera deda-

catut per $. i. J. de A&*. Sunt enim a&iones vel reales , vel perfonales,

pur

quibus nonnulli tertium genus addunt, nimirum sixzas, ex $. zo. 7. de

Tuj

[

4 AO. AU0 in rem, qux rei vindicatio dicitur, eft, per quam rem noftram,

quz ab alio posfidetur, petimus, & femper adverfus eum eít, quipos-

3 fidet, l. zg. ff. Je O, €9' A. Mi in perfoónam dicitur, quz cum eo agitur,

qui nobis vel ex contractu, vel ex quafi contra&tu, vel ex maleficio;

ftq

6

vel quafi maleficio obligatuseft, ad aliquid dandum vel faciendum, $. z.

pam

J- de AG. cit, l. 25 , verf. in perfonam, de O, 6f 4... Prodit enim hxc a&tio

tur,

€x contradtu mediante obligatione,- fiquidem contra&tus & quafi , deli-

ttoc

&nim

&um & quafi, obligationem inducunt, qux poftea actionem parit & di-

cuntur perfonales, quia omnino infixa funt perfonislitigantium. — 4Zo-

habi

&b

nes mixta funt, quz mixtas caufas, nimirum tam in rem, quam in pere

fonam, obtinere videntur.

Omne jus, quod circa rem eft, vel eft in

fifi

re, vel ad rem: ex illo defcendit adio in rem ,. ex hoc.a&tio in perío-

e[t

nam; & quia nonnullx a&tiones ex utroque ifto fonte promanant, vo-

W

cantur zzx£e, per $. 20, J.4e A&. — Quatuor autem modis a&iones mix-

N

tz dicuntur: £. Quod fint in rem & in perfonam ;

2. quod fint perfo-

af

nales in rem fcriptz, qux ex fa&to aliquo oriuntur, nihilominus tamen

!s

[üs;

ex jufta caufa in.quemcunque poffeforem dantur: .. 3. quod fint poena-

les. & rei perfecutoriz; ,. 4, quod in iis uterque fit a&or & reus, id quod

jl |

obtinet, quando partes litigantes fimul ad judicium provocant, certus

füae

tamen actor eligendus eft, ut judicium fübfiftat,

hh

,

VFid. Bach. ad Treutl. 1. difp. g. tb 1, lit, d.

Ing

9 Cum ergo

Advocatus in accuratum genus a&tionis inquirere velit, pri-

mario fa&ti vel cafüs fpeciem probe examinet & difcernat: nifi enimne-

T

gotium ipfum prius re&te perceperit, nunquam certam juris & aétionis

tor

rationem colligere valebit, cum in caufa & fa&o jus pofitum fit,

din

L 52. 9. n clivo.. ff

ad L Aquil , qä?ionuhg, $. ex facto ff. de. O.

Cau

4,

Ti

Cotbin, conf. 34. in. pr Vol, 3.

Gu

2

idcir-

-1;3 AM Scb

p(;;-';'f;-q m Colleg. þräc?. ad ff ofdinem ;!i;gz;t'a, ezra : D, Godaf':-.*-Bartbt'i

?CCOÓH3i ',f:iïfäs

1

$?

.;L

& de -ditionibus forenftb

lm mSeffigandis Qj* caute eligendis,

Pa

mer, o docirina de «fiogibus.

$

REDUGuQni

CIRCA IN-VF;STI-QANDAM ACT;O-NEM.

kirca

idcirco neceffe eft, ut documenta, qux nonnunqnam cliens pro funda-

iento agendi producit, multoties infpiciat.& examinet, vel clientem

admoneat, ne quid' in relatione füpprimat vel'omittat, neve tergiver-

fetur manifeftare :univerfa & fingula rerum rra&dandarum. momenta,

dedi-

fed totum fadtum cum omnibus qualitatibus & circumftantiis exponat,

at

ut appareat, num fimplex, an multiplex fit, & qux fint rerum, perfona-

14

rum ac tempori; cï-rcumüantiæ.--

Y

| C(—I)-mmc'ndgnt hoc fcrutinium etiam

]'mmp

veteres,

Cic. lzä Ü de Oratore.

ipos-

*

gitlll' j

Quintilianus lib, z. cap. 9.

T

Ex quo fi

mul clareícet, utrum cliens ju

s agendi vel juftam 'habeat liti-

IO

0s

I

gaudi caufam ; fiquidem pieagit Advocatus, & lege & confcientia obliga-

ao

tur, ut quamprimum de malitia & injuftitia caufx fibi conftiterit, pa«

deli«

trocinium füum deneget & rixofo inanem dífIvadeat litem, c) Nota

& d-

enim rabularum eít, omnium caufarum patrocinium promifcue, nullo

A.

habito refpedtu, an juftz velinjuftz (int, füfcipere. n diícutiendo fa-

; per-

&o (emper quoque refpiciendum, unde coeperit negotium, & hoc, quod

nifi eveniffet, fequentia quoque non contigiflent deinde opportunum

en

et(Q«

efít, videre, quale fit fa&um, id eft, quid jus de eo ftatuat, & ad quam

negotiorum formam pertineat , utrum fit contradtus, an quafi contra-

] sQ

; fmite

Ous, an maleficium, vel quafi maleficium, an nullius contradus, fed

perfO-

tantum de dominiis rerum quxítio fit, num denique tam varia fit fadti

amen

fpecies, ut ad certam ae nominatam juris formam redigi non posfit ca-

od«

fus? Ex his itaque inveltigationibus non difficulter apparebit a&tio &

jus per(cq,uendi in omni negotio; nam contra&tus & maleficia habent

'quod

N

füas nominatas perfecutiones, relique vero' caufarum inufitatz fpecies

habent generaïes actiones, quibus vicealiarum utimur. Mluftravit hanc

materiam variis cafibus vel exemplis, & quidem fat intricatis,

.. Job. Oldendorp. in Sylloe, Exception. forenf. p. 494. G py.

j ?ü-

Ho,c/ eti

imne

am probe obfervet Advocatus, ne loco poflefforii inftituat peti-

iE

torium negligatque infignia ejus commoda, /. 24. ff. 4e R. V. ne ad or-

Oíonis

dinarium Proceffum confuügiat, cum fummario vel executivo Proceffu

cauíam expedire liceat,

"m

Quis enim non fummario potius quam Ortdi-

nario Proceffu jus fuum perfequi velit? Econtra non licet Advocato in

I2

caufa, qux ordinaria eft, fammarium eligere proceffum.

A3

D»,

jidat-

n

c) Ad quod etiam Advocati in Saxonia Ele&orali jurej;ifando inprimis obftrin-

BWM

guntur, five ab initio, five in progreffu litis injuftitiam caufe animadverte-

rint: vid. form. juram. Advocator.

Mandato Reg, ;/e;?. de die 124 JAMpr. 1725»

adjedta.

6

PART.I. SECT. I. Dre STUDïlo ADVO(:AT*I

Dr. Rivinus de Exbept. dilat. cap, 27. $.z.

,

$u

quia tunc apparere folet fententia : SDafi láger8 Gxud)

ett äicbt Ctatt

a

13 Dat; prout notabile exemplum, Anno 1695, in Prxfedtura Chemnizenfi

fs

contigit, ubi ruftici, huic Prxfe&turz fübjecti, ad operas. agrarias, quas

vb

pro novis & infolitis habebant, per fummariam implorationem a C. R, V.

N

C. provocasi, eadem abíolutoria gaudebant, etíam poft leuterationem

cef

confirmata cum fubjun&ta quidem claufula : . Syebpco berbleibet ftlágerit

qu

bíe ae&lagtem SDien(te in natura abforiberíid) gebübrenio au (uchcir, aud)

fobattt (ic) (eitte8 producirtem Seuamiffes itt documentett Parbey au aes

brauden unbenpntteti : cum tamen poftmodum inítituto ordinario

lt

ProceíTu, nimirum Petitorio, ad prxftationem operarum condemnaren-

ii

tut, & AGtorobtineret, poftquam, de genere actionis dubius, fibirefpon-

$lo

fo juris ex Facultate

SDie

ponere lubet;

Juridica. Wic;eþcrwgenü.' con.fui.qemt» quod huc äp:'

nem,

tam |

. Mofet freunblitþ Dien.fï 3uvpv,

btttt

benti

Gbler, Geftrenacr unb 93eder G

ünftiger

iufte

/

—^

Suarunb Sreunb, -

11

feittet SBeridt, nebít eitter SBen

lage tb EEE

Wt

N

4

ï €8 berfelbe Linà

i

14-

K aangeiterr GeriditéAaer, sugefdidt, umb unfere 9tedbt8 gebe

1itt

rumq Darüber gebetett, bentnad) eraditeit, (predien unb befeie

fügf

nett Gir :edjant, Ordirarius, aud)ambere Do&ores tinb Affefforesbet

if

CurifteriFacultdt ítt ber Univerfitát 9ittenberg barauf, unbamar at

t

faitgs auf oíe erfte Srager i Steditem ergrünbef : SDat ber Soerr oot

Dem 2tite Goeniíg mieber unter(diebene SDorffidiaften bafcibft, rvee

ftgt

qet acforberter Sropm Sotenfte auf etlícoen Gtüden Seloe? , geflaget,

at

Yf

batauf aber 3u Secbt erfenttet, bag teffelben Guden nidf etatt ba

t

be, tito a[8 Der Joerr barimiber euterumg eingemamnot, íft 3var, Derfel

Y

fem uitaeacbt, toríqe8. lrtüeil confirmiret, tebnd) Diefe Clauful atgee

[

bánget voorbert, bag ibte bie geflagten SDienfte itt natura. abfomberlidy

Áidi

aebüprenbe gu fudyer unbenonnter, babero berfelbe in berten Gebat

Vj

(fcn ftebet, bag Dieríntte eítt error ourgegamgen, ub (brm bielnebr fei

dtfni

ite Sootbburfft in petirorio 3tt fucber, vorbebalteti wérben foliem, ttad)

mebrerm Syfalt De8 joerrm SOerídote umb ber bepgefügteit AQem. b

C

munmobl ber Derr it ber Gorpimt angeftelleten Jotilffs? &fage fo oiel

fepbradot, Daf er píe (treitíigen Sotenfte gebübrenb gu fucbemn Defugt,

meld)e8 in. petitorio pber poflefforio ordinario gefeben muf, unïä fvela

—

TERSSERESS

d

chc.A INVESTIGANDAM ACTVIONE-M:;

r

(be8 oent iflufeï)än ttad ín Lirtbeit exprimiret werben follen; bännvd)

&tl

aber umb biemeil bíe Gorbitr angeftellete Sülffo-stlage iícbt Gtart ge

izenfi

funbei, unb DeFlaate miít ibrer angefübrten Qtotbburfft au Dorer, aud)

; qus

besroeaem bemfelben bíe geEfagte SDienfte ítt nacura abfonberlid) gebube

:IRA-V.

venb au fuc)en Gorbebalter voerbert, fb tacite Dd8 petitorium 11b Pro-

lonem

ceffüim Ordinarium íit fíc) Petrifft, st Otecbt. aber nídtalleit basjemige,

Ágetlt

quod verbis exprimitur, fed & quod agit

hiij

l. 3. ff. f cert. pet.

:

gr? pro expreffo 3tt adbteit.

Carpz, p, 2. Decis, 71 i. zj.

3

linatío

d

linb 548 tacitam afsbentt eben. (ooíel afà

b&ä expreffum oäerïret, itt

natete

fibrígen Díesüorfe itt nacura gt fucbert, verba declarativa ber. 9orígett

efpore

flage umb A&er fínb, bavimnen oíe SDíenfte infonberDeit, unb feín

p

Sofenft^ elb geforberf moorben, ünaffert vox natura, vim, conditio-

nem, & qualitatem cuique rei vel inditam vel innatam aut ei attribu-

tam bebentet, foorbentlide 9Luefübrumg erforbert. — Go erfdeírtet

baunenbero fobíel oaf ím ernteloten CeuterunasMUrtpeilÉeim error fcri-

bentis oorgatiget, fonbermber derr trafft o

$

áuftellem ropDE befugt fey, bor eín8.

effcfbem ba8 petitorium at

9(uf beffelbett anbere Stage erferien 2sír Dor Suedbt: — Cift bet

$yert, weger Sorermeloter SrobnzDienfte, woieber etflid)e Soorffídaffe

u t

tenbe8 9Umfe Gbenimig od8 peritorium amjuítellen gentepnet, tmD mutto

$ t

miebr, ob er mntít beneir Ln8 überfebidten Oeeditez Grünber unbbepge

fefttt

füaten libell fort£onumen móge, bertcbtet feyroitl:: SBenim mum aleic Díe

r

beflagten SrobnéDienfte genieffen fíub, allermaffet ii berrExcraet aus

at

ten R. Grbz SGutche de Annor622, fol. 46, ausbrüidilíd) beftebet, ba& bee

vt tot

aate2tmte-Lintertbanem, 2a8 SofP-Selo, mit aderm, eaemunb eínfüpe

tetiber Gebübrmad) oerforget follem, ttib ber Soerr nocb nicbt giafamt

j

bepbradot, baf Die íeo ftreítígemn sb Citüd Seloes sur Seit De8 aufge

Ewgüv

it t

ridteten Grb-35ud)s umb be$ Contrad8 , burd) melcen feine Gorfabret

u

f

Da$ gormerd unb Cddfferen R, überfommem, 3ur 21usfaat braud)bat

T

gemefen fey, inmaffert aud) bre ?anb«Oxdbppen, nad) gefdebener 28e

h iid

fiditigumg £ol. 20, bésettget, baB ii nádoftei 100. Syabren ba$ elo allba

Qul

nícbt geactert roprbem, a Seecbt aber i«rfebetr, quodoperz rufticorum

" /

definitiva extendendz non fint, fed intra fines fuos , quibus defiz;itæ &

(m' u

circumfcri

pte, coércendz fint,

,Uj

C. dileBo de Offic. drchi-Diaton, li, C.

l

3 CIZ?'PZUP. liþ.lo R(,/þ'f4. n"70 ;

&

,W riflie, ad ull, o/fíq.

le

i

Ziegler,ad Prax. Calp, $. Nobiles n.ug,

iif

j

[

Brunnem. ad IQ 3. C, de Mgrie, 9. cenf. :

Ü

5

a

9

PART; L SECT.I. Dz Srupio ÁDVOCATI

v

Soierüber bíc 9Iufreíffumg beo 9I er8, mad)befagtemt Contra& umb tb

M

SBud, etiva8 S0eues ift, voeld)e 9oeurum

(tti

g ng) Dgt-Untettþanen »Diente

(ltt

fätnebmlid)aubermeiben.

(

l. 23, . 1. Perif. cavean

z. C. de Agric, 6 Cenfit.

B

Cum exnovitate, quando quid contra antiquam confvetudinem tentatur;

mala fides przfumatur, acnova fervitia im

W

extorta, judicentur,

presfiya & Per vim metumye

$

4

Boerius Dectf. 152. m. 3.

j

Balthaf. de oper. [ubdit. cap.12,

Iu

Subeint Eeitt &ebnmamm fíd) eíries mebreritint ebrt amsumtafe

kn befugt,ate

ficul

li

Det primus acquirens iib ber anteceffor gebabt,

Succeflor enim melio-

ris conditionis non eft, quam autor ejus.

Hartmn, Pifloris obf 19,n.3.

E

-

GC»o baf e& baber Da8 2Infeben, baB ber Lintertbanem exc

eptiones lgu

SRedbt fundiret, umb Derfefbe Purdb bíe borbanbene Petitoriem $lage

|

nídtfortfommen moge.

s3Denipd aber unb bieroeif baó Guf R. ber2

ftüge De8 Contra&t8 fol. 145. at De8. Joerrm 23orfabrem bíe oomn C. mf

tet

fitin

allen unb (eben bargu qeboríger pertinentiet am 2Iderbau, Gidrteti,

lr

Si&iefewacbs unb Sriffteit roie c$. boríge poffeffores a gebraud;embeo

(uat aemocíer. gebíebem, morunter bas$ fo aenannte dpfr-Sclo ausbrüd

ul

líd) entbaltem, unb £ol.152, fofd)en SpfrASeloes Grenge biB am 3Balb,

W

umb ferner am Balb Derunt, nebenít anberim S9ainer wumftamnblíd) bea

Uto

(dríeben, aud) fofcbes Durd) bem 2Ibrig fol. 6;, nod) Flárer Deftárdief

wirb. nb Darmm im oorermtelotert Contraà, fol, 147, befielben Q3orfabe

h

ren aud) bie Srobnemn unb 3BauDien(te mít Deter Spferbem mb pet:

Süm

5jarb, vofe (fe gsubor au Diefent Sormerg geborig geimefer, at gebraudpett

Y

eerítattet, fo oDbl barbey beflagte SDorffidafiteum am Da8 JopffzScl,

ttt

A

bafielbe g aderm, au egem, umb Getrepbíg eímgufübrert, fol, 46. amgee

oj

ieferr s00tDett, forft aber 3 bent. Gut. R. 6om Dent Darar líegenbert

tf

Gburfürftf, SGalb nidhte geídilager roorber, (orbern berfelbe bte Srenge

difcerniret , utto alletitDalben bepnt Gut ?iderbau, Siefent Jütung au

N

befinber íi(t, 3 Seecbt aber. Defammt, quod verba univeríalia nullam re-

$o

$t

ftridionem admittant, vimque fpecialis expre(fionis habeant,

(tà

Curtius Sen. Corf. 49.

NT

& cum fundum quendam fines demonftrant, omnia ad illum pertinere

W

cenfeantur, qux complexu finium iftorum continentur, quodque in du-

bioomnia ejusdem naturg & qualitatis judicentur, qux fub iisdem finibus

&

soncluduntur,

I

il

It

Hieron, de Mante de finib, 72!!!14- CAP. 2,

ba

t

m

M

NTtrMpe(y

m

CIRCA-«AINVE-STIG/AND(ABQI ACTIONEM.

9

r

ba infonberbcít audj gmo Qeugett fol. 2j. epblid) erba[ten; baf oíe

uN

ftreitigent Gpigen uno &tüden welbes oorpim 9ier aemefen, aud bíe

altei urdem umb 2Eder«SSeete allba 3u febett wárem, (o aud) unter

fdiebete anmbere Seuger fol, 38. ad AGt, 6. & feqq. bejtárd'em, meldiett

ntatur,

battt mícbt entaegem, 0a8 bte PUmta:ntertbanen eíne qeraume Seít

:t,qmve'

über ba$ Selb DíB ait 333alo, umb am bíe duferíten. CrenGen 0e8 5off

Selbeg, mit aderi, egei iib Deraleicben nidyt befchidfet, (uficit enim

jus exigendi adeffe ex obligatione feu conditione ruftica vel colonaria.

Exadio autem totius vel partis fundi in arbitrio Domini, & res merz

iuhtlo

facultatis, quz, licet immemoriali tem

melo-

ri, nec Domino libertatem aufert.

pore omiffg, nec jus dat debito-

Mevius p. 4. decis. 151 m, 3. 4.

Brunnem. ad l, 6, C. de oper. pubL

one'S )

Zicoler ad Prax, Calvol, $, Nobilis. m. s.

Qu«

tt übrigett verba generalia be8 (Srb-SRe

Pa

gifter8 fol. 46, 6pt SBeFfag:

C t

ten mít SSeftanb auf 029 Damabls befte

Ute Dpff-Selb, alleím nídbt re- 15

Wiroly

ftringiret merben mógen, fonberm bíefclbe Giclmebr aus Detrt £oi

143

berinolidyem Sauff Contra&t umb ba

felbft exprimirten 3Ratictt te$ Doff

NV

Selbe8 au erfláren fínbs €o ift ber Derr aus bíiefeni, audy atiberim ar

(dt

gcfübrten Jiedots Oirümbei, nad) bent uns überfditen libell,

008 peó

Kmï !

titorium qt3u(tellem 100bf befugt, 3. 9q. 998,

L.]

Wid) lt

T

Aliud Refponfum ex Scabinatu Lipfien(i in hac caufä ambigua pro

il

fe habuit C, R. V. C. quo non fàtis intellecto primum ad Proceffum

jti t

Summarium confugit, ex hoc fp

€ fua fruftratus, quod fimul fübjiciam.

v

Unfer freunblid) SDienft subor, Geftrenger, 93efter,

Güttítiger qu»

h

ter

Sreunb, Quf Guream Uns. getbarte Stage fpredye

«t 98ír Gburff.

edi

g. &dbppen qu feípsla Gor 3Qecbt: G

ito bíe GDemníger 9[ntt8a

6, aM

Autertbanem 3u N. N. N. alle uno íebe Seíb

ial

: JItbeit, ba8 2Lferm unb

Qul

Gaett, urt eím geroífíeó 9obm, auf eurenm Gu

fe R. 3u berríd)fem, item

itun i

S$torm, Gerfte unb j5afer gu Dauen au

bítben wunb eimyufüprett, oermbs

ilam r*

t oerbanibener SBertrdge ub auberi

UrEunbert, oerbunber, inmaffett

(íe aud) folcbe 2Itbeit 6omn unbenc

liden Sabren Dber aeleíftet.. 9vadps

ben num cybr ín abgemidonentioya

bte, etficbe,

feít vorigen Sríeges, voüft

gt

gelegene umb ntít (Debüfde bemadjfene

Sleder woieDerunt au redhter

Selo-9Irt guriditen faffer, (o0 beripei

gertt fíd) befagte 9Imt8^ Umterta»

nteit foldye Sefoer, aleíd) amberit, au

beftelleit,

ïgäntQUS

sDienfte neuertíd) anqgeber,

Ob fie um roopt biefe

uttb Darmpiber poffesfione- libertatis (( au

befcbügem fudyert,

unb e8 nf Dettem

dDieitftem ítt genere bíe SBemanbe

W

nig bat, ba bey felbígen fe

:

íne exrenfion Gtatt finbets Diemteíl aber

Thónik. Civil,

Dett2

IO

.PART.I SECT, I.BE STUD!oO LADSLVOC/AT*!

: tennody, Güern 2msiefen nad), bie Gbenimíóer 2tmt8« Untertbaneä,

bíe Deftelluma aller unb ieber qum Gut R. geborigem Selber, gegem ct

oteí

nen qeivifien fobn, au. berrídfen gebalten, víe bigber voliftz aelegeite,

Weto

ton Gud) nádift bím mieber ausqeftaubete umb anaebracbte 9feder, au

Y

folcbem, aleíc) benett anberm, geborem, unb Gornabim Wefo gemefern, ol

(cbï

fo bíe Lntertbanen bavurdo, bag bigbero folde voit ibnen nidt beftel

4

Yet worben, ii eítnige poffssionem libertatis &t Éoneim Forrern, nad)

mebrern Snbalt Gurer Srage:

€ (itto bíe Gbemníger 9Imts zl

tertbanen, bie biber witft-gelegette, tom Gub binmíieber our Selb2Irt

Fræjua

aebradfe 2lecfer, ateid) Dememn auberim, umb auf oíe9Irt, mie e8 bey Detie

(

[

Dea

felben. aebaltet

,

| qoirD, 3u beftellen, aud) Da8 G)etreoþig àu bauem, 3u

bítiber, umb eitigufüpren fbuloíg, $93, 3. 908.

üsX

Non pigebit Le&orem, fiin prxfenti tractatu Proceffum, ex przceden-

It

1

te refponío formatum, & ab utraque parte fat anxie diícuffum, propter

Tus (

16 rara incidentia, & ad exhibendum ufüm Pra&ticum noftri laboris, fübin-

de fuo loco attingam. d) Cxterum hic occafio occurrit, de cumulati-

Quir

one AGtionum aliquid fübjungere, in qua, tanquam multiplici & coníra-

odum materia, tefte

'grofa adm

Hotomann, illuflr, qu. quaft. 2g.

. 17 nonnunquam Advocatos magpi nominis allucinatos memini, Suftinez

us

tur autem nonnunquam cunu/atio ACtionum, fi agatur ex eadem caue

fa. adverfus unum ad diverfa, & in noftro foro Saxonico tria capita, &

ub

AGiones ex diver(is cau(is provenientes cumulari poffünt, juxta

njli

Sproceg- DOromn. 22.5. $. 8iv faffea audo 2c.

Uam

Et hic Zicgler, Carpz, p. 1. confr, z. def. 4..9 in Proceff.

]fit.,ä, drt. t n

pora

felti

7 fcw e)

r UNDR

Sic

[

d) Quo4 ch1*0 ad Pro'cefï'uïh Summarium attinet, monendum nunc- eft, eum, tam re-

eularem, quam irregularem, qui ex Refol Gra&arm, de.a, t66. T. 'oon Juffur-

enzeaden, $. 8. obtinuit, in Additass, Ord, jud, Sax, recogn, $. , €7 2. qua

S

Saxoniam Electoralem , ob utriusque incommoda , iterum fublatum, atque or-

V

i

tefl

dinarium Proceffüm, prater fummarium pofleffortum, & executivum generali-

ter introductum effe, ita tamen, ut in caufis minoribus, opificum, politiarum,

p

Coníüftorialibus, mercatoriis, de fimplici & plano procedi debeat: & mercato-

rie quidem fecundum Ordrzar, Mercaz, Lrpf; exceptis concürfibus creditorum,

Arreftis & exceptione fpolii, dirigende fünt: vid, etiam 4 07. 7»4. reccgm,

Ti:.1. $. 6, ubia cenfu caufirum minorum, fortem ;o. florenorum non excedenti-

um, in quibus fummarie, ex bono & equo decernendurm, difcrte etiam eximun-

tur caufe, que jura, fervitutes, annuas preíftationes, & onerarealia concernunt.

e) Imo vero in Saxonia Ele&orali per O7Z, J44. recegz. Ti*, f $, 1. in unolibello plures,

quam tres, aCtiones cumulari poffunt, licet e diverfis oriantur caufis, dummodo

;)

concernant eundem debitorem, nec diverfum procedendi modum requirant, aut

confulionem inducant, de quo p-oPcrem.o judex arbitrari debet.

hETE

s

ÀT ÓQ

| CIRCA/!VNVI«AI;S—T—[GANI»)

AM AC'TICNEM,'

Ii

Duitlf

Sic a&io hypothecaria cum a&ione þcrfonal'i* feu condi&tione ex mutuo, 19

g

oteít alternatiye fine vitio cumulari, formato petito libelli: 3Dartrett

(eglt

bero i. vecbten gt erfennen, bag 29cfL, nad). befibebener recognition

t W

beret Documentorum füb A. & B. feítt $9aug, Strafft Der barauf vere

.'f.mr i

fdziebenem hypothec, &1ágertr einyucdumeti, ober bie bargeliebenem

ao

400, SbIr. rbne S3ergug, abgutragen u gu Degablen fcbulbig,

TOU

"

Vid. Gail. lib. 1, obf. 6z, n. $. & lib. 2, obf. 2

t

Mynfing, cent. 1. obf. 58.

6: zP

f&bmini&mt

Tt

Prxjudicium ex Scabinatu Lipfienfi hic

bt

Carpz. lib. 2. Refp. $3. . 39 £)

E

De cumulatione A&ionis civilis & crimina

lis ex eadem caufa defcbnden- I9

tis & ad divería tendentis, inter Dd, infignis quzftio eft5 ftatuimus ta-.

t Cedene

men, actionum iftarum cumulationem non efle prohibitam, nifi quate-

propter

nus criminalis civili a&ioni, aut civilis criminali prxjudicialis fit,

(ubine

Betrus EFrider. Mindanus de Proceff. lib. 9. cap. i1,

mulati«

utem una alteri przjudicialis exiftat, tractat

,memär. 4,' "g. f«

Qtzgnd.g a

.conïra-

Brunnem, in tratt. de concurf. A&onum Sett. 1. tb. y,

Farin, Oper. Crims part, 3. quaft, (00, cap, 3« t1. 128. feq, W? n. igfe

eq.

utine:

plures hujus Regulz limitationes adduxit,

:X Cat»

Add. Fachin, lib, 9. Controv. jur. cap. 2.

"ubi varias diftin&iones affert, & cumulationem approbat, fi aGtio crimi-

pità &

nalis intentetur principaliter , civilis autem incidenter vel in confequen-

tiam. Sic accuíari poteft fur, ut puniatur, & fimul officium Judicis im-

plorari, ut res furata reflituatur, vel expeníz refundadtur. Vid. pro

feliciori hujus controverfix intelledu,

Sit

Zanger, de. Except. part. 2. cap, to,

fam. f

jul, Clar. lib, y. quaft. 2. n. 1, 2.

0;[

Cravett, conf, 14 9. 1 8 conf. $8, m. 2.

J

Sic Petitorium cum poffe(fione recuperanda & adipifcenda cumulari po-

9

;n qu

"

E

i

iue 07

teft, minime vero cum retinenda pofleffione, five cum interdicto uti

j d

.ï:r; ariifiy

pgmgetis.

Menocb, de retinend. poffeff. Remed, 3. n.525, & fe44.

mefCilïO'

oTUf

Zanger. de except, part, 2, cap. i9.. m. 27.

Carpz. in. Proceff. Tit. 1. Art. $. n, 12, 0.

, ret ]^

Svendendürff. in. Proceff, membr, 2, focl. 3. €. t. p. tn, 49

celenti*

2

are-

jerimi

SER PUL

funt

p p

jrf) Et per Ord. ud. El, Sax, recogn. Tir. y. $. 2« petitum alternative conceptum in

)

d0

a&ione hypothecaria etiam adverfus tertium poffefforem toleratur, utque ju-

a

dex in definitiva reum fecundum Juris prafcripta condemnet, fimul ibidem in-

pinm

jun&um eft. Vid. ä?' feq. 9. 1

12

*PART. LSECT.L »-DE S'rumo ADYVOCATI

qEeemictautce

21 Hareditatis petitio cumulari poteft, cam interdi&o

quorum -b?onorum.

Brunnem. de Concurf, AG. fGE]. 2. cap. 2. tb. a1,

ti

22 Sicuti etiam cumulatio rei vindicationis admittitur, cum interdi&to un-

de vi five recuperandz poffeffionis,

Brunnem. cit. tratl, tb, 22,

vel etiam cum Publiciana A&ione,

Gail, lib. 1, obf. 62. m. g,

T Quia rei vindicatio & publiciana non funt contrariz aQiones, fed diver-

23 fx ad eundem finem tendentes, fcilicet ad rem vindicandam.

Cumula-

N

Y

ri etiam poteft actio injuriarum ad intereffe intentata, cum a&ione fpo-

li./ Non enim funt contrarix hx a&iones, cum actione injuriarum vin-

lo

dicetur ignominia per ablationem rei, vel turbationem

citam.

poHcHionis illi-

D

L ij $. 7. ff. de injur.

tr

AGto vero fpolii ad recuperationem rei ablatz inte

ntätur.

l. 7. C. unde vi l, ult. C. ff per. vim vel alio mod,

24. Cum vero hzc de cumulatione licita,

difquirendum etiam paucis de pro-

"

k

hibita, quas in tres Regulas congeffit

^

ti

Carpz, in Proce[]. Tit, 6, 4drt, 1, n. $0. feaq.

U

& ex his prima: Quando plures a&iones fibi funt contrariz, tunc cumu-

L.

latio non admittitur.

q

1, i, C. d« Furt. L. fín. C« dc Codicill. Decian, Vol.

Menocb. 2. prafumt, 41.

2. Refp. 31 n. 10. 11

Q

Gail. lib. , obf. 62. 9. .

AGiones vero dicuntur invicem contrarix, aut origine & exercitio fi-

N

mul, aut exercitio tantum, — Origine & exercitio contrarix fünt, qua fi-

mul nec naícuntur, nec exiftere, nec exerceri poflunt.

Q

exempl, l. 14. 67 16. C, de inoff. teflam. c. conflitutus. X. de. in in-

Wt

tegr. ve[rit,

X

Exercitio contrariz funt, qux quidem fimul funt natz, fed in profecuti-

one, propter contrarietatem, fe elidunt. - Secunda eft Regula cümula-

tionem prohibens,

l;

quando plures a&iopcs [ic fe habent, ut ele&ione uni-

us aliz tollantur,

h

l, g. $. 1. f de trilut, a& l. memo $, quoties ff de R. 3. L g. ff, de

fidauf.

N

Exempli loco. effe po

teft Legataríus, qui tres habet a&tiones ad confe-

quéndum legatum, perfonalem a&tionem ex teftamento, rei vindicatío-

Tu

nem & hypothecariam, non tamen omnes tres a&tiones fimul intentare

& cuinulare poteft

$ à

fe

d cogitur-unam ex eis eligere,

pen

»

ij

Í, cum filius $. varius ff. de kgö 2

Eledta

lt

C!RCA IWVI'STIGANDAM ACT!ONEM.

13

Ele&a autem aéio inteliigitur non ea, qux tantum, 'n&ztuta, fed ad exi-

tum judicii perducta & abfoluta,

2

m

l 4d€0.öJA

Tertia eft Regula, fi plures a&iones ita fe habeant ut. fententia lata in

una paríatexceptionem rei judicatz in alia, tunc cumulacxo interdicta eft,

——

l, 16. 65 18, f. de Exctpt,

Georg. Obrecbt, in tr, . de concip, & formand, lzäelll; cap. 24 H. T

Vid. Scbneidew. ad $. Si minus 36. 3. . i7,

N-otandum hic, i(tarum trium Regularum concurfüm non fimul requiri

ad hoc, ut impediatur cumulatio, fed fufficere, unicam faltem ipfarum

locum habere,

Exemplis res erit clarior.

Querela inofficiofi 'Tefta-

2j

menti, cum actione, qua teftamentum dicitur falfum feu nullum, cu-

mulari non poffunt, quna hæ aJuones non funt compaubxles, fed con-

trariz,

l. zäf de maf sz'am,l S 6 12.]7' edd..

Carpz,in Proceff. Tzt, 6 . Mrt, 1. m. g.

Is enim, qui dicit teftamentum inofficiofum, fatetur teftamentum legi-

time fa&um efle, quamvis contra pletaus oFïcmm $ qui vero falfum di-

cit teftamentum,-teftamentum ab initio nullum fuifle intendit, ut puto

quod nullum fit, ob defe&um caufz efficientis,

Tot. Tit, 3, quibus uon eff permiffum facere seflam,

Vel quod fit nullum, ob defectum caufz. formalis five nulhtatum, vel

quod non fit fa&tum juxta normam

. Novell. uy, cap. 3.

Neque « cumu!arx poffunt in uno libello a&io -

26

a d d jjïzmarz C. de ingen. manumiff.

cum a&xonc injiriarum, quia actiones funt contratiz , & dla eo tendlt,

ut diffamanti ad agendum certus prafigatur terminus, aut fi non agat,

imponatur filentium, hxc vero ad revócationem injuriarum & certam

multam exfolvendam, Contraria autem funt, i mjurias afürmando pro-

,

bare, easdem fimul negando* revocare,

-

.

Carpz. lib. 2, Refp, $7

Alia argumenta pro contrarietate haruim a&xonum congefïïc

27

Brunnem. de concurf. att. fetl. 2, cap.. 2. tb, 32.

A&xo injuriarum civilis & criminalis non poffunt cumulari.

Schbneid. ad V. u, 7. ad Li Aquil,

'Tamen a&tionem recantatoriam, ut. civilem. cum críminali, cumulare

"

permiffum, prout z tratf, «ieo de Lucro. Praceff, injuriar, tnan. autoritate:

Conft. Elet?, 42, p, 4, oftenfüm, Se/, . $, 4. — Multoties támen evenire fo- 28

let, ut libellus, in o actiones nullo modo corpactibiles: confarcinat

funt,

j

1—47 PKART. I. SECT. li D:: PRUDENTIA ÀÁDYOCATI

funt, non rcjiciiïa*'tur ag,gudilce,knifï oppofita exceptione ineptz cumulatio-

nis a parte advería, modo forte ifta cumulatione judicium non reddatur

retro nullum, ad exemplum exceptionis inepti libelli.

"Zanger. de Except, part, 2, cap, , , 3. 4. F part, 3 €4p. 26. n:

*

40. f*44.

29

Quare cautus fit Advocatus, fi velit ejusmodi a&iones cumulare, ne

mifcendo contraria caufetur reje&tionem libelli, tanquam inepti, quin &

co intendat, ne coacervet actiones illas absque conditione alternativa, de

qua Mynfing. ceit, 2. obf, zy. Et qui plura de adionum cumulatione tani

licita, q

U

:

iam prohibita, fcrutari anhelat, evolvat Dd. quos magqa ferie

*2

recenfuit

Brunnem, de corzrcurjï 4df. /ää*' 2, gdp. $. tb. i.

"us

N'id, etiam

[

Nicol. in Proce[f. part. 1 cap, 1. ubi s. 3. in meä.'

Tua

varias limitationes pro -cumulation

a

e a&ioþum contrartarum congeffit.

Conferetur cum fru&u

7

ebmer. de AGionib, Sett. LII.

qua tota eft de cumulatione AGtionum.

um

-

PARTISL

|

DE PRUDENTIA ADVO-

- CATI IN FORMANDO LIBELLO.

K

5 U;M"M;gg.ze 1 4.

«

h Lz/ml!m eff princz'þz'im Cf f:)nid;ze;z, a cemittenduns,

7. Requifita libelli prob obfervanda.

3

tum judicii.

Ü

2. Prudentia opus eft in formando li-

B. Quorum primum, nominatio judi-

bello,

s

Cis,

3. Libellus debet cffe brevis,

9. Secunduim, momen atferis & vei,

p

4. Ne libello in. proceffu ordinario. da-

10, Tertium , narratio facit.

te

cumenta adjungantur,

i, Libellus regulandus cft ad argumetis

Hl

f« Allegatio jurium in libe

tum L0gicum.

B

l(a þtgæ*rfm

& non neceffe eff.-

lg, Species. fatli nom. involvenda verbis

6. In. libello mibil. ad. caufam füfm

imperinantibns & aquivocis,

. ;ngz

IN FORMANDO (LIBEELLNO.'

I5

13, Ouot modis libellus icitur abfmüzx.

- farum . dire&la, :

14. In caufa petendi quidobferpandum 1

28. Judex veum in expen[as äondemægt-

ij. Concluffo libelli quomodo formanda ?

re potefl, attore non petente,

16, Libellus articulatus mon admittitur,

29, 4 n litie. expenfa in fententia omiffe

17, Nec libellus alternatiuus.

peculiari & nova atlione Avicfo peti

u

1$. Limitatur,.

poffn: ?

19. De partibus libelli voluntarüs,

36, n judex, propt

er e::penþz: omilfas,

20, Quanam claufule innarratione fatti

quas aclor petiit, comveniri queat ?

Adbibentur 2

3t. De claufula: . Peto mibijus & ju[Hi-

2t, Haclaufule funt nulliur utilitatis,

tam f

22. Proteflatio aftoris ia libello, fe ni-

nintftrari,

fuper omnibus & fengulis (lxd,,

bil antmo injuriandi fcripfiffe.

32. Claufula : . Salvo. arbitrio addendzy

2;. Hec Proteflatio eft fruffranea.

wrrigändi G

1

lio quovis ; null,sz, uti-

24. Qua claufula inferi folent marra-

litatis eff,

ämändet liþellanä.'

dioni fatli?

33. Cautela, ne. atfor

25. Claufula- circa. conclufionem libellt

us2

34- De aliis adbue. claufulis , qua ä,m'«,

— ;

cluffoni adictuntur.

E

26. De claufula proveffitutione damni,

3r. Formula libelli.

:

quod a&or perpeffus. eft,

36, Exponitur Syllogifm

^

us in boc vliäelli(

27. De claufula ad veflitutionem expen-

latitans,

bellus eft principium & fundamentu

S

-

tur proceffus,

ORE O UNAPHECORUIGEUI- 13

Gi. in c, 1. de libell, oblat,

Fant, de nullit. & defet . Proc, ni 1g.

W

Modefl. Pifl. Proceff, p. 1. €. 48. n. g.

us totam

& dicitur truncus arboris jud

iciariz, nimirum, quod, ut trun

regit arborem, ita etiam libelius totum regulet Proceflum.

. Carpa. part. t, confl, 2. Def. i6.m $. & in-Proceff. Tit. 6, Art. 1. 9d

Quare pr

udentia Advocati opus eft in formando libello, & cum a&ori 2

regula

geíta,

riter proband/a fint omnia membra vel commata in libellum com ^

44

D x? aGor. C, de edeng.

Zicgl, in introdutl, ad Proceff. cap. 2. 5 al

primum omnium eum folicitum effe decet circa probationem, àn per -

teftes, vel per documenta, vel delationem juramenti expedienda3 nam

ne verbulum quidem in libello probatione deftitui oportet, Et exinde 3

ono

pro cautela habeat Advocatus, ut brevitati ftudeat,

Gburfl, &, SproceB- Orb. Tir. g. i» j22

Jl

Obrechr. afe form. /i&eä: 6s Hly T 30«

neve.

T)4

L

16- »'PA;RT.' L SECT.II. Dz PRubENTIA ÁDVOCATI

hcve circumftantias facti non neceffarias nec utiles immifceat, nec voca-

bulis utatur fupervacaneis caufz haud defervientibus; quorlum enim

attinet verbofis fcriptis animum judicis & caufam totam Qimpl-icarc?

crc Uuz£m a

