dicaturoseffe credatur, quam ipfe Princeps foret Judæcaturus

1. frn; G. 1. ff. de Offic, Prafeét. Prator,

A

tamen cum vulgo dici foleat, bonum quoque Homerum quandoque

[ qe

dormitare ,. & magnum illum ZEmilium Papxmanum, fententlam fuam

t ni

retra&tafle & in melius formaffe certum fit,

l. 6, verb. nabis aliquando placebat. ff. de fero, exporz'.

& przterea fieri & evenire facile poffit, ut vel ipfi ligicantes aberrent, vel

etiam (ine fua culpa lzdantur, & adverfarii folertia circumveniantur,

vel fufficientes probationes ftatim in promptu non habeant, :

vel alioqui

caufa aliqua extrinfecus accedentegraventur, certe iftis & fimilibus ca-

fibus ipfa pietas prxcipit, & humanitas fuggerit, & juftitia cogit, deni-

que xquitas perfuadet, ut Princeps vel etiam Cæfarca Ma;eüas caufam

denuo audiat, fcribit

Cothm, Vol, 4, Refp, 4,". 36 3

39

|Cor

Sed redtius negant

æqül-

,Smrc. de appell c:t. quæ/ï, if limit, L0,1g,

Kmnp-

parc-

r ia

-

-

"»

3(&

PART II. SECT Il IMPRUDENTIAM ADvOCATI ARGUIT,

Kmp]&bz&d de Privil, civit, lmper lz& z,c 4, ?. j /ä'.

Hillig, in Donell. ltl: 2f.c, 6, lit, Z

]nteti

Dan. Oito, 7, P.,c, it, p, 360,

Scbulz, Synopf. Feud, c.7, ",. Jed.

pett

fagiat

Heig,pit. qu. 10, 9,14,

[üm ài

Carpz. lib. 3. Refponf. 126, & in Proceff. th 13. Art. L. BU 27,

Bacbov, ad Treutler, Vol. 7. D:/i:. 3.U 4 ht d.:

Moller. lib. i, Semaftr, c, 38. n.3.

It en.

quia appellatio hi dirigatar'ad parem vel ad eundem, qued non pro.

pelri

cedit

-

per 1.6, C, de appell, -

Noveli, $2. cap., j

cap, 2, de Confuet, m 6

ficuti

Wefmbee tofif 1. , 25, lzb É

r in Proceff biffor.part, 1, cz:p 4. öäbf 4. B. tg.

& de fubftantia Appellatloms fit, ut appeLatw dirigatur ad fuperiorem.

&li

l. 1, $. fiquis ff. de appell,

* Per, ebsz de appell T 0m, 3 n fol 47;',

Eï fcnbrt

k pti

Gail;lb, i. abf og., 7,m jïn.

Ydo

quod abfurduim fit, appellare a Cxfare male mfommto ad mehusmf'or.

mandüum, .quafi vero Cxfar inconfulte (ententias fuas proferat, tot Pro-

céribus Imperii præfentxbus & Confiliariis adhibitiss & memoria teneat,

ÀN

juosdam tali cautela uti voluiffe, (ed repulfam cómmuüniStatuum voto-

fed &

appx

paflos fuiffe, Siquetalis appellatio a Cafare vel Principe male informato

ad melius informandum admitteretur, nil frequentius foret hominibus

lmguoüs & Rabulis, ad earn convolare & lites immortalesferere, cum po-

tius litium finem alíquemi effe oporteat, acmeliusfit, paucos privatos

lxdiacpremi, quam litem exlitein detrxmcntum Ren publicz i fufcxta*re aut

fufcncatam recipere.

Ethg

T. 1. ff. de ufurp, && nfucap. h21 f de reb €redit,

D

Hinc etiam in noftris terris Saxo, a Sereni(imo Eledtore talem appella-

tionem di&tam fuiffe inufitatam vel infolitiam in aliquo Refcripto füb

&i

dat, Drefdz 20, Mart, 1639. in cau(a Det Sraner: («äefeufd)afft contra

tenti

bíegudy Sganb!et àu &eipaig adducit

- Carpz, cit 4rt.1,2,31t.

Infimul quoque ejusmodi appellationem aCæfare male informato non

folum per Reícriptum Czxfareum cuim reprehenfione to. Apr, Anno 1624,

k I

rejectam, fed & Notarium, qui inftrumentum tale confec&rat, officio

jj

& prxvdegus Norariatuséxaüétoraturi fuiffe refert:

Rem/:zng

(Ti

ü,

HI)NDIFFERKENLTER Snjrxz )RESPI;:C.T»LII jq:a*þxs; A Quo &c; 569

/ 'Rez;kking, de R,S.€ E. lib.1, Cl&],' $,6.9,P, 47,

;

Vid. etiam Burgoldenf, p, 2, Dife, 9. m,ig, —

Interim fuünt nonnulli, qui Refcripto Cxfaris vel Principis gr

avatis & op—

preíIis fuadent, ut loco iftiusmodi appellationis ad füpplicationem con-

fugiant, quam honeftiorem effe, &

:

minus graügre ilylruürijlïïïïnum deci-

?

fum autumant,

4Alb, Brunus þon/f gþo, col, (.fol. 144,

- Klock, de Contribut. cap, 3. n,to,

nonpto-

Sit enim noti(fimi juris, eo cafu, quando ob perfo

äæ"exccl.tentiam Ap-

pellatio vetita, nunquam cenfeti fupplicationem prohibitam,

Menocb, de 4, 3. Q . libu1.quafl 70.9,24,25,

-Schbrader. de feud. p,10,f050, 2,n,149,

- Decian, confil, 47.,9. lib. 1,

ficuti de ftatuto rejiciente Appellationem

| JDecius. conf, $33,9.2.

þefþöxïdsht |

forem,

Ruin, conf, 15

70 n' 6- liþoþto :

& alii, quos citat -

Menocb, d, L

Et principem hoc cafu teneri fup

plicationem :*ecipcrö & in Veritatein !

vel cauíx quantitatem inquirere, docent

JDecian, d. conf. 47. n. 31,

üsinfot.

Y

toc Pro-

Moller, lib, 1. Semeflr. c, 38,n,1.

j tenat

-X'."-S,upra' d

i&tum fuit, quod a Commiffario vel D

elegato appellare liceat, 31

fed aliter dicendum

jm voto

m in delegato cum claufulaj: p

peï!zztianer remamä a quo

fortato

appellare non permiffum

ymipibus

Altlau/ltl)icæolagglib, g. Vc)zp. f;; n. 14.

Lancellot, de attent. p, 2. c, 12, limit, t0,

cutm po-

rivatos

Zinzerling, fup, cit. Difp, de appell,th. 46,

- Pacius l/209, n ff, Tít«a quibus appell, mon licet,

:

*

iE aut

Et hunclI

mperator interdum dare fol

itus

seft, & ita qu'oqu(? fæpiüïme a

D, Marco Judices cum hac claufuüla datos, teftis eft

Ulpian,in 11 S. a. ff. a, quib. appell. mon lic,

:

appelïa

& ficuti no

n poteft appellaria Principe, ita neque poteftapp

e.llari a fe

-ip[O fub

—

n-

E contra

tentiajudicis, datia Principe cum claufüla: appellatione remota,

:

Ferrar, de Appell, lib. 2, cap. 3,n,i30, Tom. 5 . fol, 63

Reäufl de Appellaz,Atrt, 7.

£l, 2. . 26, verfic. duodeaim. Tafiz, 3. fol. jbäi

atonon

Et non fol

Covarr, Pratt, quafh, c. 23, n, . p. 1j1.

um cumbhac claufula aperta & propria appellatjonem tolli,

go 6ub

&aliis claufulis, quz non habent verbaita aperta, utadvertit

fed— 32

ofício

Lancellot, cit, cap.iz, lim, $,. 2,in fin. 6 n, 2,

| (Thönni,ll:.ACiv-il. P.IL)

Ta-

keinki"!'

(Ma)

/

8/0

PART Ei SECT 1. iMPRüDENI'IAM ADVOCATI ARGuIT,

'Tales F'hmfuïas æqu»po!ïentes ionga ferxe cum multis declarauonxbus &

gm.

limitationibus recenfent

Ruainell, de Appell, $. 2. n.-.ä 9.8 al 2:7.4.7. g, "E.

4

Scaccia de dppell, quafl. 16, lim, , m, 28, [2q.

nimirum 1!, Sententia firma remaneéat & executioni mlttatur.

A. Sen-

Ia

tentia fortiatur effedum fuum, 3.nonaudiatur.

.4, Imponatur perpe-

tuum filentium.

$. Absque lite fiat reftitutio, 6.non po(fit querelare,

7. Remota fit omnis contradi&tio. . $. Procedas fine ordine judiciario,

6,qui

.non poffit fedefendere, 10 libere facias vel libere expedias.

1 1. Sine

12. Ad fatisfa&tionem condignam Fac:as

» af

aliqua cenfüra & oppofitione,

obfervari,

13. Nulla exceptione obftante, vel, remota omni excéptio-

$ t

nec.

14. Prouttibi videbitur, vel arbitrio feujudiciotuo, — r$, Sit extra

prote&xonem civitatis &judicis,

16, Mox, ftatim, celeriter, protinus,

in continenti,illico, confeftim, fine mora &iatervallo, fine ullaludifica-

tione, fine ulla procraümatxone

17. Procedatur fine proceffu, vel de

plano, veldefacto, vel fola fa&i veritate infpeQta, vel (ine lite ftatim,

& exofficio &c,

Verum exh his claufülis non apertis claufi ulam appdlm

DT

tione remota, non poffe inferri vult

Brunnem, Proce[f. civ. c. 28 , 9. 33,

, Ef

mmn (

Hodie in noftris terris communis ftylus eft oq!jt vitolfet eud) mdptv it^

ren lajen, qua claufula remotam effe appellationem & non attenden-

tollit:

i

dam, communiter receptum eft, & an per banc atori quoque via ap-

peilatxon.s przfcindatur,

vid, Befold, de appell, cap, 2, , i8. in fn: p.94.

Sicuti autem Refcripta Principis, qu adje&tam habent Claufülam remota

33 appellatione ftriie nimirum de frivolis & moratorus appel ationis intelli-

wenda effe, adíerunt

Gail. lib; 1. 00f 33. n. f,

XI,]

Bendsr, concl, 36,n, g.

á

tàtio

Linck, in Decretal. de Appell $

N

Lancell, de Attent, part, 2, c,12. lzmzt.g 8. 40, Tom. h

iO

Menocb, de A, 3. . caf, 197.n 3.

ubi z, 5 /?4. qu appellationes pro frivolis habendæ.

Ita non remo-

ith

vet 1, appellationem a jure fpecialiter conceffam,

f

Speculat, Tit. de appellat, $. in quibus fub n, 29 verf þnem ^g -

inat

Brederod, Tratt,de appell. part, 1,

Cor

Marchef. Tratt, de Commiff. cum clanfaul, appell, remot, cap, 10, 2,$,

tlsó

a. appellationem a dolo malo, injuria, . vel culpa lata ]udxcxs, aut quan—

nod-

do fufpe&us videtur,

que

Rebuff, iract. de fentent, execut, 4trt.p, &lof g. mum, 9, væf fa.lzz 9UAn-

teni

o Tom, t,

30 gra'

DL

-

us

UT,

IND!FFERENTER SINE RESPECTU ]UDïCES A Quo &C

7L

büs&

3.gravamen nótorium & fententiam evidenter quuam,

Farin, quefh, i01, num., i.

L

Hillig. lib, 28. cap, 6. lit, X.

4.Appellatxonem ofï'erentem probationem paratam, $, ab mterïocum-

^. Stn

ria

lt perpe

: Brederod. de 4ppfd4t p. n Tit, t, col, 23. in jfn 65' col, 24 da Pf

üerelare,

Mynfing, cent, t obf 3. n. 4,

idiciario,

6, quæ&xone*n nullitatis, necref*ntuuonem inintegrum, necrevxüonem.

1L.Sine

Gail. lib, 1. obf.igj,

m facis

7. cafus, in quibus: appellatur ex caufa rationabili,

Yceptio-

oSpeculat, tit, de appell $, in quibus m. 28. lib, a,

Sit extta

8, intereffe & przjudicium tertii,

protinus,

cap, 15. X, de offic, deleg,

ludifica-

- Braun. ad tit, X. de zWell recufat verf dico þcundo pdg 24

, vel de

AMynfing d. 1.

Marant. in. [pec,part, G. AGL. 2. , 328,

e[latím,

appell;:

9. negotxa & capitula fcparata,

Bart, in l, 30, , banc autem ff. de Legat,1,n. 3

x

10, Effe&um devolvendi negotium adSuperiorem, quia poterit grava?

men emendare & reparare , fed tantum necef(fitatem defercndl, & fic

o ttl

rtendén

tollit effe&tum fufpenfivum nondevolutivum, - De enumeratis declara-

tionibus feu limitationibus claufulz, appellatione remota & muitis aliis

Viaap

5

Vid, Scaccia de Appell, queft , 16. limit,1, n.78, /?!qq.

Covarr. Pratt, quaft, c, 23, , 6

y Fal

Lancellot. de attentat, part, 2, 6 12, limit, g.

Befold. de Appell. cap 2.&. 18.in »ned.p. 9o.

s intcll-

Brunnem, Proce[[, ciwil, c. 28,n.33.

XI De Appellationibus a Confiftoriis licitis paulo ante egumus, fed hmx-

tatio hic adhibenda eft, quando in Ordinationibus Confiftorialibus vel

Receífibus provincialibus cafus reperitur decifus, tunc enim aopella-

tmnem non effe admittendam, fcribit -

Brunnem, de Jur. Ecclef, lib, 3, cap, 10. V. 18. in. ffn.

) retmo:

Adhuc etiam tenendufm eft, quod Con(iftoriam Electorale Sax, fupre-

mum Drefdende duplex reprxfentet Collegium, & fupra hoc emineatSe-

lþ Z.

natus Ecclefiafticus Der Sírdyeii/ 28atb, liceca Prxüde & Affefforibus

Confiftorialibus utrumque conjun&im adminiftretur, inquo de referva- -

4

tis & exceptis fpecialibus juribus Epifcopalibus, - caufas conícientiz, :Sy-

nodos, Academias, Difpeufationes, VocationesSuperintendentum, de-

[quzm-

que caufis illis, quibus vel ob rei naturam, vei ob contemptum po-

tenmorum þonh[tona haud fufficiunt, tractari folet

jl ?M'

(Aaa)z

Carpz,

gï d

372

PART lL. SECT ll IMPRUDENTIAM ADVOCAT! ARGUIT,

Carpz. Jurispr, Confft, lib;i. def. 12.

— Ziegler. Superintend. cap,2, $ . 2g,

Sprenger. Perfpicill. p. 26.353. 247..

Eccumin hoc Senatunon nomine Przfidentis & Afï'efforum, fed nomine

Limit,

Principis per modum Refcripti refponderi & hzc mandata a Prxfide vel

Confiliario Politico, quandoque etiam pro gravitate caufz ab Eledore

Téparab

1pfo fubfcribi foleant , ab eo non appellare hcet

E

- "Carpzov. d, l,

-

Ztegler, d, l,

nihilominus hic 1mploratxo ad Confilium Eleäora!e intimum («'äebemten

Statb permiffa e[t quippe cui mfpe&:o mcumbxt fi uper Senatum Eccle-

fiafticum,

Fid, üottheb Gerbatb Tirius yott ber wwbebeä teutfcben

getftlidben 9Redot, £5,1, c, 6, , 06.

qui &

36 XII, Ab Executore non appellatur.

& aüto

l. 4,in pr.ff, de appell,

L. 2t, C. de. appell.

Scaccia de Appellat. quaff, vz. limit, i. m. ,

Befold. de Appellat. cap.7. $.4.

Ereff

Brunnem. in ff, l. 4.n, 1. de appellat.

Qlod intelligendum de executore mero, qui 'nullam habet cogmt:o-

nem, fed fententiam fimpliciter exequitur inter partes audita omni &

difcuffalite proiatam reique judicatx ngorem ad e&'e&um tantum pro»

ducere videtur

l. $, C. de execut, rei judic. ibique Brzmnem

bl ex.

L 4b executione, C, quor, appell. non recip.

tionen

(

- Meicbfner, Tom, 1. lib.1, decif, 28,n. 6,

thecg

Gail, lib, , obf $, m. g,

türam

Rugmcll de Appellat. &, 2, cap, 2, mum, ;3 f2. wrf /äd g/lud

37 Ergo limitatur.i, in executore mixto, qui non tantum exequitur, fed

etiam caufz, an fc. fententia exequenda fit, feu de judicato, non tamen.

de fencenma cognitionem habet, dequo appellatxo permxfïa.

velfi !

1,75,in pr ]f de jud,

À, f mon cognitio C, fi contr.jus vel util, publ

Scaccia de limit, n,n. i2,

Yeit

Onen

Befold. cit. $. 9. pag. 314.

türe

Ruginell, d, cap, 2, n, 6o,

hm .

Fachineus contr, Jur , lib. 1,6,74. verf ego ]Zme.

erztatur 2. fi Executor male interprecatus fit fententiam , nam tunc

licet executio fententix pratendatur, admittitur tamen appellatio,

$4.

d

-

L.

EY

UT,

373

INDIFFERENTER SINE RKESPECTU JUDiCIS À QuO &c,

, 4. ff. de appell,

Me», p. 3. decif, 264 n?.2,

Brunnem, ad ff-1, 4. de .»Well f^. 2, &i in C.l ;. quor, dppel!/lt, non.

| nomine

recip.n J

ide vel

Limit, 3. ( evidentem i injuriam commxttat, aut damnum metuamus ir-

Ele&tore

reparabile, aut modum in exequendo exseff t cxecutor, tunc redte ab

€o appellatur,

Lg. C. quor, appell, non reczp,

Pety. Gregor. Tholoff, de Apgell Bb, 2, Cap. . mmz,z verf qmm'

Pt

"AXIUME.

m Ed

E

Rebuff. de. Appelldt. 4rt,7. alef. 2, 2,Il. Tom, 3. 69 in trAGL, de jänt.

execut, drt,7. gloff. 12,n, 4, fall, i. Tom, ,

Ácl

Rugmell de appellat, $. 2

-& 2, , 64. UErf, declara, -

quia executor excedendo tanquam pmvacus agtc, & ideo fine eü"e&u

& autoritate,

Befold, cit. cap 7. (5 3 Img EUA

Arumans in ff. Difp,ult.tb, 14,

Scacc. cit. lmit, u n 6,

Excefïus executoris dehneanc

Scacc, j. jam d. Ln,g.

Ruginell, d, cap, 2. . 64. —

ogmno

omni &

Rebuff. , Art, 7. gloff, i2, , 7. fall, 4 & glqy" 14.n. 64.

m pe

Meicbfner. /lm/' diverf. cauf. Tom, 4, decif, 4« . 4«

Brunnem. in l, 4.ff. de appell.m. 4.feqq,

"ubi exempla, fi le&tos captos & dolia capta malitiofe fregent, fi execu-

tionem fecerit in rebus prohibitis ut puta in libris, breviario, in biblio-

theca eruditi, vel in bobus, aliisque inftrumentis neceffariis adagricul-

turam, vel fi ad immobilia tendat relictis mobilibus fufficientibus :

-

Gfurff. &ddf. proccBzOrbir. T? 59.verf änf«mghcb amat

Ut [ed

au oct fabrenbert aab zc.

Befald. cit, $, g.p 3u.

-taroen

vel fi pro exiguo debito multo majora pignora auferac

Mev. p. a, decif. 74

velü diem executioni przfixum non attendat, & alio tempore ad executx-

onem convolet, vel eam anucxpet,aut die feriato procedat, : vel fioppona-

tur ex«.cpuoxïhqundx. velalia,. cui locus e&conttarex1udxcatæexecutxo-

nem &executornon audiat, fedexequendo pergat,

- Mev, p. 4, decif, ub, 6 p.t decif. 145,

Rebuff. trat., de ]äntent. eXecut, Art 7 glo] n 2 verf. poteft ta-

j tune

men & gloff. va, m. p

.

(A22)3

Tbala]'

lh

M

374. PART II. SECT. iL IMPRuDENTIAM ADVOCATI "ARGUIT,

—

Tboloff. 4. Cp, L. F. 14.. jäqq,

Ercum

Ex qu:bus apparet, quod executor poffit excedere trxbus modus primo, ra-

tione rei, fecundo, ratione temporis, tertio, rationeexceptionum, qu

potuiffent de jure vel faleem pro moderamine fententxæ opponi,

udicis

udicdn

Scacc. d, queft, i7. lim. to, n.30,

Notetur & hic, quod licet quis confentiat fcntentxæ, tamen non mte!l:gx-

E

tur confentire exceffui modi vel formz in exequendo, & fic in excetfu

ceffat omnis res judicata, & omnis obligatio executiva.

&umd

COfmotc

- Guid. Papa tratt, de appell, quaft, 92, Tom, j , fol, fo,

Re/;z.f/f J,gloff. 12. , 4. .fall. x

Xus eld

Limit, 4, quoad tertium, quiratione fui intereffe re&e appellat etiamte-

effet (er

ne'tun

luctante principali, modo tertius fuum intereffe in continenti mon[tret,

l, 4.5 ff. de appell. ibique Brannem,

protul

fubmil

chwbec conf 100,pér tot.

Surdus conf, 271, n.$5. & conf, 34.n 9, /äqq. Vol 2.

tiinl

fliens,

Bocer, cla[[ g, difp. u. tb.g6.

Limit, $, quando pars allegaret. transaétionem faäam poü fententiam &

i his

illam ftatim probaret, quiatuncexecutor, fi exequeretur, gravaret,.

Rebuff. cit. tract, de féntent, execut, Art.7, gloff, 12 m. . fall.5, Toom, t,

Limit, 6, quando pe renunciaflet. fcntcnnæ 'vel eüct cypreiïe fa&a

HOVQUO,

- Scacc dill, quafl.i7, lzmzt H,p. 16

38 XIII, Ab arbitro compromiffario regulariter non datur a ppel atio

- , t, C. de recept. arbitr, 1:32. 9. 14 ff eod,

? Menocb. de 4; 7,

ib t quaft ; 7o. n. g.

Rugmell de: appclf 9. 9. gloff. 2- qui, 14. , 43. 'verf /&cm tmen feg,

Wir

Farin.in quefl crim,lib, t q. 17.0,30,

quuxdem quilibet compromittens intelligitur tacite renunc:afïe & ape

übiet

'Pellationi- & redactioni, etiam in cafu fententiz iniqux, & malauifle fe

L0, nj

fubrnittere iniquiori laudo, quam longiori litigio,

r«

Conf, Pufznd. lib g, de J. Nat, c, "AE

39 Et dicitur arbiter ex ufu juris ille, qui ita affumitur, ut Dun&um ah.

Wuod

quod, five quod a& in- hte verfetur , fivc in tra&tatu deczdat, five.-

M

pien

fcrvato juris ordine five non,

HIPTS

L5.S z ff. de arbitr.

fe P

[t

Brunnem,in l, i, C. de vecept, arbirr,

(

Hartm, Hartmanni ab Eppingen Pvatt. ob/' à, th g. ab/' rA

NU

- German. dxcuntur: Aagiütübrfider &dicocs: m:d)ter, D aeberfaä unb

d

l

. Obnatnt.

Vent, de Valent in Partb lztgg, lzä 255 4.n 14,

Et

piten

UI REeS,

:

1T,

tss

INDIFFERENTLR SIWB REbPECTU ]UDïCIS A QI—IO &C

375

Et cum arbiter ofcium Judlcxs fufcapaat

Tino, ra

ADuaren, ad Tit, de rectpt. arbitr. c. t;

xum,quæ

"Anton. Govean, Oper., jar . civil, hh. z, de j'urz.rdzäï P. If,

]udncxs vocabulo latius fumto etiam a:bztrum contineti adeoque per

]udxcem definiri fcribit

intell gi-

Franzk, Comment, ff. de recep,t, qm arbitr,,i;,

n excelfu

Dixi regulariter: nam limitationes hic adducunt multas Dd, fcxllcet fx pa- 40

&um deappellando fit appofitum, vel conftaret de coatione judicis ad -

compromittendum vel fuper caufa emergenti aut incidenti arbiter ele-

Guseflet, vel cauía fit magni przjudicii, vel manifefte i iniqua aut nulla

Ctam -

effet fententia aut enormi(fimam contineret Ixfionem, vel aliquid inho-

ynfiret,

neftum przcipiat, vel etiam arbiter.ex inimicitia aut per fordes laudum

protulerit, nam prafumtio de tacita renunciationeremedii fufpenüivi &

fubmiílione fententix ceffat omnino, & contra prxfümitur compromit-

tiinlaudum, fi(itrationi & juftitiz confentaneum, fi viro bono conve-

niens, fi difcretum, (i fine lata culpa, & iæhone enormxiï^ ma,

-Ergo

eam

in his cafibus appellationem admittunt -

Atet

- Schliter, ad ff. Exercit, i2, 5 "us

Altbuf Dicaol,lib. 3 . yg. n.ig,

j ii

M

Conriug,de Tud, Reipubl, Germ, tb. 4d, & 70

Befold, de Appell. c. 3, $. 3. p. t35.

Meicbfner, in Dmf diverf, cauf, Tom, 1. lib,1 dmf IH 24,

Fucbs introdutt. in .me. lib, 2,6,1,$.7

Menocb, confil. 206, .

Gail, lib, i. obf. 150,m. p, 69' 177.

ub: ". 10, cautelam exhibet pro petente redu&xonem.

7)

| Stacc, de Appell, quaft i7. lim, i,

ubi eriam, quod quidem a laudo arbitti comprom:fïarn non detur appella-

e a

ulle fe

tio, nihilominus poffit recurri ad füperiorem per viam fupphcatloms. Clr-

careceptionem appel ationis mihi arridet monitum

i

*

Schilteri eit, exercit, 12,$.7, in fín,

quod ad offcium prudentis judicis pertineat, ne nimirum facilis fit in rez

ï m 2;1»

i [ive

cipienda appellatione contra laudum compromi(fi, fed prius fummarilfi.

ma caufx cegnitione infpedta, utrum allegata ixfio aut certafit, & mani-

feíta, autfaltemdubia, quod i patet, appellationem recipiat,

- Conítat mfuper, quod adempto beneficio appellationis circa arbitri 4:

compromiffarii in fpecie fic di&ti. !zzudum Da8 UXIDE!I 8"863 m[[fubrlp

dei Sudtere,

g

Rosbacb, in Proce[f, ]ud tit, o' n, L. feqq.

pateat redu&xo ad arbxmum boni viri.

£t

L79,

3-6 PART. ll SECT. i. IMPRUDENTIAM ADVOCAT[ ARGurr,

7 79 .féq4 ff pro Sacio,.

hi

Brunnem. ad l, C. de recept 4rlzztr. mz.;,

u

Diffentiunt -

Wefemb,in parat. f de reæpt

hi

- Carpz, in Proce[f.tít, 2. Art $h5 45;,

ii

Notat etiam

Maranta in jþecul, p;zrt. 6, ABL 2., ajy.

U

d

fi fententia arbitri rem illicitam vel mamfeüam iniquitatem contmeat,

a

quod refcindatur per doli exceptionem, qux impedit executionem

42 etiam poít decem dies & exigit poenam & intereffe,

An autem a judice

redu&tionis confirmante vel retraCtante laudum appcllan poffit? ma-

xima diffonantia eft inter interpretes.

Hanc quæ(t.onem erud:te &

prolixe in utramque partem difcuffit

Coparr. var, Refolut, lib. 2,c. 12. n.3, f4.

ubi aermantxum partes ex fufïicxenubus ratxombus fufcnpxt, quem fe-

cutus eft

f

Gail, lib,1. oäf 149 2, 4, /q,

f

Mev,p. $, decif. . n. 5.

"Hackelmamn, lilufte, quafiton, Dt/þ 4 de ]udzm: t& ije

|

Bacbov. ad Pandect, lib, 4. cit, $, n, 4.

Dixi ha&enus de arbitro. compmmxfïarxo, qualis eft qul ex volunta-

rio compromiffo a partibus eligitur

Pacian, de Probat, lib 2.c.45.m,25, —

—.43 Sed alius eft arbiter, quia lege, ftatuto, vel Judxce con[htuxtur ; qux

& in quantum ab arbitro recepto differt, -

Vid, Bodin. de Republ, lib. 3, cap, g . p,m. 42f.

ab hoc enim perinde atque a judicibus appcl are licet,

1. 9- ff. qui fatisd,cog,

l, quafitum ff. 4 quio. appell, non lic,

Lauterbacb, Exerc, 13, cancl, forenf. 14.,

Briffon, lib y, de formul,p, 416.

Warmf,lb, 2, obf. tit. 24. obf. 6. n 1, fq

Altbuf, Dicaol. d. cap, y5,n, 16,

Mynfing, cent. 4. obf 68

Everbard, in loc, Top. ab except, ad Reg n $,

Mev. p, 1. Deaif. 98 . n.1t.

Bachov, in Treutl.Vola.Difp i2. tb4 lz. D,

44 ficut: autem ab arbitro non appellatur, ita nec ab arbltratme

Scacc. cit, quaft, iz, limir, 14 .L

- qui d:cxtur Gin guthd)er Unterþanöur

Carpz

-

n

*'*

IND!FFERBNTER SINE RESPI»ECTü*vjuDLCIS A wo &C'. -

*Cdrþz:, C 0. 3 m 64

à

híc quidem

uti loquitur

largo modor pro arbitþo acc

ipitxur,xþx&xv-ii'd'entur-ftaternïzar&f

Scacc, jam dit, lim.14,m

:.ït)'::'n ff». | ,

nihilominus magnas differentias attendunt Dd

inter eräätram & df;z-itm'-"

forem, inter quas prxcipua reputatur, quod aráer partium conven-

tione loco judicis eligatur ita, üt'coram €o juris ordine fervato proce- .

contibeat,

datut, arbitrator vero nulla juris folenni

CUCIODem

tate -obfer'va:a d Lcontrovcgüas

amice ex xquo & bono definiat,

na julice

Gail. lib, t, obf i50, 0. 4,

[t? me

erudite -

Molin, de 7.65' 3. tr, g, Difp, 3o,

Brunnem,in 1,76,ff, pro focio,

Carpz. d, 4rt.3.7,55 feqq,

L]

fc licet ab

arbitratore denegetur appellat

!

0, attaäed ab hujus arbitra-

mento feu laudo datur reductio ad a

r

qügm fe.

5

'bitratum boni viri, five fcienærv

five ignoranter, vel etiam bona fide excefferi

t vel ci-efecerit,.

Befold. de Appell. d. cap. 3. $. 4. p. 139.

:

fique pro ifta reductione adeatur Judex ordinarius

; & is rhbderetur

laudum atbitratoris feu confirmet,

r

. vel inürmet,:dgturqupcllatio, quam

opinionem propugnant

valunta* J

" Covarr, d c, 12, n,.

»

Boer, decif- 284. n.ig,

Rebuff. Tratt. de arbitr, avt.1, lo

Scacc, cit,—«li,

g 9. $, fïom.ä

itL, qm

M

f:öntra diffentientem

b

GviZ, Pap,

tratt, de 4ppellkc, quæ/Z 71,?. 49.

t

Larfr, de Orian, tratt, de arbitr,divif,7, queft, 22,n. g4, infin, & gg , .—

Et apud quem judicem reduátio ad arbitrium boni viri petenda eft, 44 -

annimirum apud judicem füperiorem ipfius arbitri feu arbitratoris, vel

E

apud eum, qui ordinarius judex eft illius, adverfus quem reduéctio po-

ftulatur, vel apud ordinarium j

,

iudicem rei, late examinat

Facbin, coptroverf, jur, lib, $vcap, 94.

ubi pro ultimo, nimirum judice rei, concludit ex autoritate & cohf've-*

tudine Camerz Imperialis, & aliorum infignium tribunalium. Unicum 46

adhuc occurrit dubium circa jus declaran

dilauduminquo decifüm extat

Schilteri cit, Exercit; 12,8. 9.

quod ufu fori noftri oborta obfcuritate laudi recurratur ad eosdem ar-

bitros, five declarandi poteítatem fibi refervaverint feu minu

$, cum

nemo alius eorum confcientiam re&ius interpretari po(fir.

s(Bbby -

XIV,

(Thónnik, Civil P.IL) .

:378

PART M.

SECT li. CAuTus sn* ADVOCATUS

.47 XIV. Non admitti volunt appcllauonem à )udxcc, cujus confcxennæ

.

li

aliquid eft commiffum, -

D

Vid. Pacian. de Probat, lib, 1,c. 47 " 27,

Marant, in f[pecul, part. 6. a61. 2.0,352,

j

& ;ud:cn ita datoy ne ab eo appellare liceret , 1llum, cu)us confcxentxæ

If

reli&tum eft negotium, xquiparat

»

-

Lancellot, de attentat, part,2. c, 12, lzmzt i0.

ftante enim ftatuto, ut ftetur confcientiz alicujus, non poterit po&ea in-

li

quiri de malitia vel imperitia illius , dummodo agatur de modico præ-

judicio, fecus fi de magno,

l

[

Ruginell, de Appeli, $ 2:52. . z.

b

Notetur tamen, quod ille, cujus confcientiz ahquld commxttltur, tenea-

turjurare, quod íta eft vel credit, :

4

Scatc, de Appell, cit, quaff. 17, m 15 .. "

oann, Crotius a Monteferrato tratlat. de Teflib, p;zrt 7,num. 14

48 XV, Nec. a fecundz Appellationis judice in eadcm caufa appellatur,

j

.curn tertio appellare non liceat,

l.un, C,ne lic,in un.ead, canf. :bzque Brunnem DA

Biccius in colleg, avgent, ad ff tit. A. quib, appell. non lic,tb. , in ]7)2,

i,

Huc fpe&tant qux füpra Se&t, praced, n, $ t, de interdicta appellatione a

A

An autem reftitutio in

tribus conformibus fententtis fünt appofita,

ij,

integrum cum effe&u fufpenfivo contra tres conformes fententias peti

IUT

pofilt, Salycet, & Fachinzum approbantes adducit -

4j

Brunnen,in d. l,um, C,ne lic,in un,ead. cauf. mum,7,in fin,

D

SBIAOROUDIS H

33

SECTIO IlI.

p

CAUTUS SIT ADVOCATUS

R"SPECTU JUDICIS AD QUEM.

SUMMARIA.

2, De Subflantia appellationis efl, t di-

s. Appellatio fieri delet, gradzztzm.

rigatur ab ipferiore ad Superiorem,

6. ppellatio eft mulla , amgfa judzce

?

2, 4d minorem nmon praædzt

intermedio.

3. Nec. ad parem.

7. Gontrariorum fententia,

4. Nec 4b eodem ad ezmdem

$, d

—

ss N

KESPECTU JUDICIS ÁD QUEM,

379

——

Jüfciatig

A An in aula Eleclorali Sax. 4ppel[4.

a26, Porro fi fuperior proximus longo

tiones omiffo judice medio recipian-

mpedtmema effee 4!/jen.r.

,

z7. Fallit etiam Regula in. perfonis pri-

9. In feudalibus qaoque appellatio di-

vzlegtdtz:

onfcientig

rigenda 4d. prexime medium.

28,In perfonis- mzj?mbzhäm.

10, 44b domt[asfiis . dirigitur appellatio

29. Limitatur,

ad Prefeiluras, quibus fubjacent

3e, Procedit. Appellatio omz[?'o medza f

11, Ab oppidamis judiciis datur Appel-

pars q;pell.atd non contradicat.

poftezine

latio ad Senatum,

dico pta-

jv Quid fi pars per ignorantiam vel

12, 4 Commilfariis appellatur ad com-

errorem f[altum commtfi ?

muttent e"?2,

j2 n ad Papam appellare licet omzjfa

ur, tene:'

13. 4 Confifloriis Saxan, dirigitur zzppel-

zucdio ?

latto ad Electorem,

33. Vel etiam ad Imperatorem,

14. Regula, quod appellatio freri deleat

34. Quid de Jure Canonico? .

gmdatzm » multas patitur. linita-

3r. Appellatio dirigenda eft aÀ intme-

m,u

HOnes,

fpc/ zn»

. diate Super:orem €0, qui eft omif-

15, Omittitur ]udex zntermedzus, fí de-

"45,

neget Juflitiam,

36, Gradu differre. debent judex. fupe-

rior & intermedtus,

a nfr,

16, Aripliatur,

Vatione a

17, Item ff fit fu fpeäïu:,

37. Diretla appellatione ad Superiorem

1g, Vel inbabilis,

itiCutto fü

omiffo medio caufa omisfionis pra-

19. Si medii de eo, quod in litem venit,

banda eft,.

entias ped

nulla fit cognitio,

3. 4n4 judzce infertori acceptata 4p-

fn,

20, Si controverfa eft jurisditlio medit.

pellatione exhibitisque Apoftolis ju-

—

21, Si provocatio tendat ad. corrobo-

dex fuperior ad quem eam vejicere

randam jurisdiciionem,

posfit ?

L

a2. Si delegatus ad caufam .eandem

$0. $i unus Ad bunc, alter a4 alzum

- eandem alii [ubdelegavit, . an zzppel-

judicem ab cadem | fententia . ap-

latio ad fubdelegantem vel. ad pri-

pellat ,

an uterque judex. procedat

»um delegzmtem dirigenda?

in fu. appellatione ?

$3. 81 fupremus Tudex delegaverit caue

40. Quando inferior & füperior fimul

[US

- fam judici infimo, an ;zppellatzo ad

cognofcunt , appellatur. ad fuperia-

intermedium dirigenda,

rem illius fuperioris,

24, Omittitur judex. medius , ff con-

41 Ab. Ecclefiaflico & Laico femul 3 us

currat jnrisdiclio mediata & imme-

dicante appellatur. ad Supmorem

diata,

Jm;l",

judicis Ecclefiaflict.

2j, Item. ff confvetudine mtrozlu&um,

4e, De 4ppellatione ad Vallem Sofa-

;

412 fHj mg

.ut omiffo. medio ad Superiorem ag

phat, vvel Dei tribunal,

fellemr,

(Bbb)a

De

——

Y

L

s

—

M

35C

: PART II;-'SECT/.T lil CAüT-q,sy $iT ÁDvOCATUS

& Subftantia Appellationis e[l- ut ap

:

-

E

gellätio* aþ' iinfe;*'ipri ad fupeficff

s D

rem dirigatur

;

li. fé quis in Appellatióne ff, de

appellat, & velat.

Rebuff. Tratt. de Appellat. n. 1. Tom.3. f, 475.

-

N

Rütersbuf. guflinianum, part, 10, c. 7, m.i7.

intellige fuperiorem ratione adminiftrationis non dignitatis, poteft enim

quis major e

ts

tatis.

ffe mratione' adminiftrationis ; qui 'mincr"e-& ratione digni-

4

9* o8bad) i» D

4

if

io'ad minorem non procedit :

iffert, de x;ppellationiöm Pofrt, 4, Ii»f , g V

K

2 jnde appellat

Scacc.de Appell, quaft, 2. Art, 1,n, y,

B

& qui, cum majorem judicem appellare deberet, ita erravit , ut mino«

rem appellet, ei in tantum nocebit error, uta

ppellatio pro defcr,ta

i

perindeque habeatur, acfin

on effet appcl;acum,

Lig.ff. de Turisditt.

Befold. de Appellat, cap, 4. tb. 1.

s

cum ratio non ferat, ut minor, non habens

r

. iurisdi&iöhcm in mäi?-

C

rem, eundem corrigat,

:

gf

Creufel, de Appellatione tb, g,

s

Ü

Àn autem ille, qui ex jufta probabilique ignorantia minorem

*Erovgca-

veric judi

cem, reftitutionis beneficio juyandus,. tradic

Maurittius n tratt, de ve

Jflit,major, c.38 4«

3 Nec- etia

m appellatur ad parez,

4 4. ff. de Recept, -

L. ff. de judic,.

Franch,in rubr,n. dé. appell,

quia par in parem non habet imperium, inde nec flatuto aut confye-

tudine introduci potefl, ut a pari ad parem appelletur, cum.talis con-

fvetudo fit irrationalis & ad internecione

E

Relbuff. cit, Tom, 3. n, 4.5.

m Reipublicx teqdat, !

SYxp tb de braperio Paris in Pdreri; ïS'af?, $.7,.4.

]

Necobítat, quod a quarundam CivitatumSenatu fcilicet a Roftochienfi,

Stralfundenfi. & W/ifmarienfi ad parem nempe Lubecenfem Senatum,

qui in illos plane nullam Jurisdictionem habet, appelletur, fiquidem

ejusmodi provocationes in vim magis confilii& confultationis, aut pro-

rogatz jurisdictionis, quam fuperioritatis fieri cenfentur, & in his ni-

hil imperii capit aut fibi tribuit judex, ideoque nec compulforiáles nec

inhibitiones emittit, fed' per fübfidiales & requifitionales cun&ta expe-

dit, in pronunciando itidem earp for

"

mulam ufürpat, qux confultapcio-r-zi

qggm judicio propior eft, |

Hilli—

x

KESPECTU ]UDICIS AD: QUEM.

38E

Wüperto

Hzl[zgen 4d Donell, 28, Com. 7. lit, a

Mattb, Stepban, de gurisditt, lib, z. .. c. .f s.

Reinking, de R,S, & E. 1,c,5, £, 3. , 92.

Mevius ad Jus Lubecenf.in pralim, quaft. 2,9, 19 jäqq,

Nec appelïauo 4b aliquo ad . illum ipfum admlttxtur,

tet enim

S$Xosbad) de "Appell, cit, Pofit, 4, lit, ..

4

rationes habet

It digai«

Staccia cit, qmej? 2, drt 1. 14,

nimirum quia appellareturadeum, qui gravav:t,&hfc fententiam füam -

retractare non poteft, cumfitfun&tus fuo ofücio, quin imo fi faceret, ar-

gueret fe temeritatis & imperitiz in priori fententia commlffæ.

Qt mino«

Perez,in C,de appell;zt 9".12.

0 deferta

Henric, Zefus in ff, de appell, n,14,

Cum ergo appellationem ad fuperiorem tendere oportet,

Lt $. 3- f. quis a quo appelletur,

Schacher, ad bunc Tit.

n mijo

cautus fit Advocatus refpe&u judicis ad quem, nimirum; ut appellet

gradatim, nullo intermedio )udxce omiflo, id eft ad eum; qut €R ingta-

du proximo fuperiori eo, qui tulit fententiam.-

Xo O

Ord. Cameral, part, a, Tit, 29, $. 1.

$1

Mynfing, cent, 1, obf z.

Svendend. ad Proce[f. Fibigii part.1, €ap. 2 membr, 3 ä. zz. p, 9?LOUY, —

4420 Summ, in C,de appellat,m. 25.

Ungebauer de jurib. Supertortt, tb,79.

Rotfcbiz in Proceff p,1, c. 38,n.1. fégq.

Moller, lib, 2. femneflr. c. 30,in pr.

confrt

Carpz, Decif, 6;, num, 1$.

s Con

Nicol, Calvol.in Prax, &, appellatio concl, A

Speidelius Sylloge quaff. voc, appellatio p,om, 48. col, 2,

Nam fi quis fuperiorem transgreffo Judxce intermedio appellat, appel- 6

latio eft nulla & deferta,

G»id, de Suzar. de Ord. jud, tit, ad qzæm appellatur n, 118, Tam,j.

;Chleür

part, v fol. 38.

patam

dem

Smcc de Appell. quaff. 7.n, 16,

44yr . in Proceff, Hift, part,1, c, 4. 0bf, 4. . 2.

ut pFO-

JMev.p, 1. decif, $7, , 6. 9 dec, 9.

fis 0

les C

Reufner, lib. 4. dec. 21, m, g.

Aliitamen volunt,quod ficuti non expreffo nomine judicis ad quem inter- 7

epe

ranonl

pofita gradatim ad mediatum füperiorem fa&ta: cenfeatur appellatlo.

Bmzmem, 4À l i, ff. de appell, n. to.

(Bbb) 3

ita

&l

382

PART. II. SECT, IHl. CauTus siT ApvocATus

íta etiam omiffo intermedio judice ad füperiorem fa&ta provocatione, ap-

pellans decreto ad medium judicem fit rcmlttendus,

l.21,ff. de appellat,

Mev, p. 5 decif« 204,9,3.

