riſtie ſuſcipiat reuerẽt᷑. niſi de conſilio ſacer

dotis duxerit abſtinẽdũ. Alioqͥn ab ingrel

ſu eccie arceat᷑.⁊moꝛiẽs careat eccleſiaſtica
ſepultura. Scðo dr ꝙ ſi aliqͥs alieno con
fiteri voluerit ſacerdoti.lniam pꝛius obti⸗
neat a pꝛopꝛio ſacerdote.eũ alit᷑ ipᷣe illum
ligare nõ poſſit vel ſoluere. Sacerdos ãt

ſit diſcretus vt diligẽter inqrat circũſtan⸗
tias peccatoꝛis. ⁊ peccati quibus pꝛudent

intelligat quale conſiliũ ſibi debeat adhi⸗
bere. pᷣcauens diligenter ne verbo vel ſig⸗
no ꝓdat aliq̃tenꝰ peccatoꝛẽ.⁊ ſi ↄſilio pꝛu⸗
dẽtioꝛi indiguerit.illud reqͥrat ſine alicuiꝰ

expᷣſſiõe ꝑſone.qͥ em̃ pctm̃ in pnia ſibi dete

ctũ maniteſtare pᷣſũpſerit ab oĩ officio ſacer

dotali deponat᷑.⁊ in artũ monaſteriumad

agendam pniam detrudat᷑. No.ꝙ qᷣlibʒ
fidelis ſemel in anno pniam accipere debz
et cõmunionez. Itẽ fallit hic regula üũla
cui cõicauimus viuo ⁊ moꝛtuo cõicare de
bemus Item ab alio ſacerdote nemo pᷣt

abſolui vłligari.niſi obtẽta lnĩia pꝛopꝛij ſa

cerdotis. Iteʒ ſacerdos tenet᷑ inquirere
circũſtãtias peccati et peccatoꝛis. Itez

ſignis loquimur. Itẽ aliqͥd licet in gene

re qð nõ licet in ſpecie Itẽ ſacerdos qui

peccatũ in pnia ſibi detectũ fuelauerit.de

bet deponi ⁊ in monaſteriũ detrudi ad pe⸗
nitentiam ꝑagendam.

Tuz infirmitas. udes

tas coꝛꝑal is aliqũñ accidit ex peccato.iõꝓ⸗
hibetur in hoc capitulo ne medici ifirmos
in ſuã curã recipiãt.niſi pꝛius infirmi ꝑme
dicũ aĩe ſe curauerint emẽdare.qꝛ remota
cã remouet᷑ effectus. Secundo dicit᷑ ꝙ H
dedit cãm huiꝰ cõſtitutõis.qꝛ qñ infirmat᷑
aliqᷣs et dicit᷑ ei a medico vt ð ſalute aie di
ponat:cadit in deſperatõz. ⁊ faciliꝰ moꝛtil
hiculũ incurrit.Tertio dꝛ ꝙ ſi medicus ſe

ſtinl
Mteffen

honn
Hooſtoli
dioa pre
uurlrun
rusc
Yoyhekoe
iisinbone

öfnir

Ygloco
Untfn

4

Neciel
nenat⸗
puenre⸗

toycoſo

ſechugto
lgons d⸗
Gammbu
4hlorden

Wlin

Pinen
Pentedn
Moocron

cli i
Mllv
fscdono

ffondeben
Rercocre.

eltn

nglücri

ſuntuen
ſtocter
ſpöctpn
Ctumn
goctö
lakgeli
nnſnope
p
Punne
Pnnu
Cer
gin
Wgtann

ttär
ſeliige
api
za.
nmntei

NSn

Gmmiuge
nlcliſne
Auſ
dahn⸗
dir
ocnthet
Mactcta

lan
nis

Eöelun

Buntagit
Tunäcen⸗

apetkt
NNNN n

ruiaic

pnnſN

boiofcote
lenm
ugiih
nuherdh
Enctaul
ogdde
irmmc
Tniugh
ctN
Nr
iglicn
leſace
iſncen
dand

6

D
4

—

1

=ã
S=S=:.
=

=Szæ²ũ-
—
—2

=

=
—

—
.

S=
S=
—

=Ssb
S=
S

E
—☛

—
S
S=S
= =

–
Sn
——
—
=☛
=
=S
=
S=

S =
—

.

= =

Der ſenten. excommu.

cerit contra iſtã conſtitutionẽ. poſtq; ꝑ pᷣla
tos locoꝝ fuerit publicata excõgetur vſq;
ad ſatiſfactionẽ condignam.Quarto dicit᷑
ꝙ cũ aĩa ſit multo pꝛecioſioꝛ coꝛꝑe.nullus

medicꝰ ſuadeat egroto qð in ꝑiculũ aie cõ
uertat᷑. NHota ꝙ infirmitas coꝛꝑis aliqñ

ꝓuenit ex peccato. Item ceſſante cã ceſ⸗

ſat effectus. Itẽ trãſgreſſoꝛes cõſtitutio

nũ dñi pape excõicari debẽt. Itẽ aĩa ml
to pᷣcioſioꝛ eſt coꝛpoꝛe.

Ei Ca. In hoc capi. dẽ
2.93 ex eO. ane dechaynn

rũ ꝑ ꝓuincias admitti non debent.niſi ir̃is

apoſtolicis vel loci epiſcopi muniant᷑. nec
gliud pꝛedicare debent qᷓ; in foꝛma ↄtinea
tur lr̃arum.foꝛma vero lr̃arũ in hoc capit.
inferius continetur expꝛeſſe. Secundo dẽ‚
ꝙ queſtoꝛes elemoſynarũ in tabernis vel
alijs inhoneſtis locis hoſpitari non debẽt
nec magnos ſumptus facere nec falſum re
ligionis habitum ſimulare. Tertio dicit᷑
ꝙ cum baſilica dedicatur.ſiue ab vno ſiue
a pluribus epiſcopis vltra annum non ex
tẽdat᷑ indulgẽtia.nec anniuerſario dedica
tionis tꝑe.xl.dies excedat remiſſio.ea ma⸗
xime ratione.quia romanus ponrifex qui
plenitudinẽ obtinet poteſtatis cõſueuit h̊
moderamen in talibꝛ ob?uare. Nota q;
credit᷑ lr̃is ei. Itẽ iuriſditio nõ extẽdit᷑
Vltra illud qð in litteris ↄtine᷑. Itẽ que
ſtoꝛes elemoſynaꝝ in inhoneitis locimoꝛa
ri non debent. Itẽ indulgẽtia nõ dʒ an⸗
nũ excedere. Itẽ pa.obtinet plenitudi⸗

nem poteſtatis. Item minoꝛes pᷣlati ex.

emplũ acciꝑe debẽt a maioꝛibp.
Noſtro poſtulaſti a.
ſiuit qdam pᷣlatꝰ vtrũ ꝑ ſuã ꝓuinciam poſ⸗
ſit ↄcedere remiſſionis litteras gñales.Re

ſpõdit pa.ꝙ hoc libere poteſt facere.ita tũ

ꝙ ſtatutuʒ generalis concilij non excedat.
gð eſt. S. cꝓximo. Nota ꝙ epipoſſũt cõ
cedere litteras remiſſionis vel indulgẽtie
in ſuis pꝛouincecds.

. aſ
Ne pꝛo dilatione. Eal⸗
nullus poſſit ligari vel ſolui:niſi a ſuo ꝓpo
pᷣlato.⁊ piculoſũ ſit epᷣis ⁊ alijs ſuꝑioꝛibus
⁊ minoꝛiba pᷣlatis exemptis ſuos pꝛopter
hoc pꝛelatos adirevel licentiam petere ab
eiſdem.neꝓp dilatiõe pnie ꝑiculum immi⸗
ueat amimaruʒ permittit papa pᷣdictꝭ oib⸗

yt etiã pᷣter ſui ſuꝑioꝛis lnĩiam pꝛouidum ⁊=
diſcretũ ſibi eligant confeſſoꝛem. Nota
pꝛopter periculum aiarum multa licent
que als nõ licerent. Item epiſcopi ⁊ alij
plati inferioꝛes exempti pñt ſibi eligere cõ
feſſoꝛem ſine lnia ſuꝑioꝛis. Itẽ diſcretuſ
dz eligi con feſſoꝛ.
De ſnia excõicationis.
Titulus. xxxix.

4* er CO. ait a papa. ſi
S clerici infra mioꝛes annos ↄſtitu
ti ſe ad inuicẽ ꝑcuſſerint. vtrum
ſint ad ap.ſe.mittẽdiꝓ abſolutiõe. Rñdit
papa ꝙ ſi infra dictã etatẽ clerici ſe ad inui
cem ꝑcuſſerint.ſiue vnꝰ alteꝝ nõ fũtad ap.
ſe.mittẽdi.qͥa etas excuſat. Itẽ nec clici
ſi ſint plene etatis ⁊ ad inuicẽ ſe ꝑcuſſerint-
non ex odio vel inuidia:ſed ex leuiate io⸗

coſa ſũt excommunicati. Item nec mgr

ſi clericũ cauſa diſcipline percuſſerit xl coꝛ
rectõis.qꝛ ñ pᷣt in ipis iniectio manuũ vio
lẽta notari. Secꝰ v ſi ex odio dicti cleri⸗
ci ſeſe ꝑcuſſerint.tũc em̃ ad ap.ſe.ire dñt ab
ſoluẽdi. No.ꝙ clerici ĩpuberes ſi ſead ĩ⸗
uicẽ ꝑcuſſerit pñt a ſuis epis abſolui. Itẽ
eſt ar.etatẽ accuſare nõ a toto:ſed a tanto.
Itẽ q ludẽdo clicũ ꝑcutit. vel mgjr qͥ cã
coꝛrectionis diſcipulũ verberat non eſt ex
communicatus. L

0 na chi Ca. Monachi et re
2.2111 gulares canoni.ſi ſe
ꝗd inuiceʒ ꝑcuſſerint non ſũt ad ap.ſe.mit
tendi ſʒ ꝑ abbatẽ ſuũ ſunt abſoluẽdi.⁊ ſi ab
bas non ſuffiẽ epᷣs dyoc.ẽ adhibẽdꝰ No.
ꝙ regulares ſeſe ad inuicẽ ꝑcutientes ꝑ ab
batem ſuum pñt abſolui.

c1 Ka. Pꝛio
Bi Uero glicu . 8 ſi⸗
ſtiarius alicuius ptãtis pꝛetextu officij ſui
malignatus.vl malicioſe clericũ leſerit.ab

epo ſuo pᷣt abſolui.niſi grauiter eum vulne
rauerit.Secũdo dẽ ꝙ ſi officialis clericũ

vulnerauerit.nõ põt ſine mandato roma⸗

ni pontificis abſolui.quia laico nõ dat᷑ tã⸗
ta ptãs.niſi foꝛte turbam arcendo caſu foꝛ
tuito clericũ ledat.Tertio dẽ ꝙ ſi clericus

vel laicꝰ vim vi repellẽdo clericũ ꝑcutiat
ñ ẽ excõicatꝰ.ꝗqꝛ vim vi ſᷣm ꝙ iura ꝑmittũt

repellene lʒ. Vltimo dꝛ ꝙ ſi alis l clericũ
rurpit᷑ inuẽtũ cũ matre.filia.ſoꝛoꝛe.velvxo
re manꝰ iniecerit violẽtas.nõ eſt Fotar⸗

liber

Si aũñt inueniat eũ in ſtupꝛo vł adulterio
ciũ alia q̃ ipᷣm taliter nõ cõtingat.⁊ in eũ vi
olentas manus iniecerit.eſt excõicatꝰ No
ta ꝙ qͥ pᷣtextu officij ſui cłlicũ ꝑcutit.ab epᷣo
põt abſolui. Itẽ qð caſu foꝛtuito fit nemi
eſt iĩputandũ. Itẽ vim vi repellẽdo cleri⸗
cũ ꝑcutiens nõ eſt excõicatus. Itẽ ꝑcuti
ens clericũ turpiter coeuntẽ cũ vxoꝛe mr̃e
ſoꝛoꝛe vel filia nõ eſt excõicatus. in vlterio
Dir ꝑſonis ſecus eet. Ca.
nus violentas iniecerit in clericũ nùtrien⸗
tẽ comã ignoꝛans ꝙ clericus fuerit.nõ erit
excõicatus.vel ſi ̊ dubiũ fuerit ⁊ ꝓpꝛia ma
nu iurauerit ꝙ eũ clericũ ignoꝛauerit. Si
aũt iurare noluerit ab illo ſicut ab excõica⸗
to cõuenit abſtineri:qꝛ conſtat eũ violẽtas

—

manus in clericũ inieciſſe. NHota ꝙ igno

rantia excuſat ab excõicatione. Itẽ ꝑ iu
ramentũ purgat᷑ ↄſcia alicuiuſ.Et ſic igno
rantia ꝑ iuramentũ ꝓbat᷑. Itẽ q ignoꝛan
tiã allegat eã ꝓbare debet. Itẽ iuramen

—

to alicuius ſtat᷑ in pᷣiudiciũ alterius.ſʒ hoc

facit pᷣumptio habitus laicalis. .
Nõ vubiuz. Nibg eß,
3—* Irc violẽtas manꝰ
in clericos aut cuiuſſibet religiõis ↄuerſos
inijciũt ſniam excõicatiõis incurrũt.⁊ a ſo
lo papa pũt abſolui niſi in articulo moꝛtis
NHNota ꝑcutiens clericũ aut alicuius reli⸗
gliõis ↄuerſum a ſolo papa pᷣt abſolui. Itẽ
ꝓpt᷑ ꝑiculũ moꝛtis młta fiunt q̃ als nõ fierẽt
Wulieres Ca. Df h in pmo rñ⸗
„ *ſo ꝙ ſi mulieres ⁊ ſer
ui ⁊ alie ꝑſone q̃ ſui iuris nõ ſũt manꝰ in cle
ricũ violentas iniecerint ab epᷣo dyoc. pñt
abſolui. Scðo ðꝛ. Aliqͥ delicati ⁊ magne
potẽtie violẽtas manꝰ in clericos iniecer̃t.
Sʒ dicũt ꝙ laboꝛẽ veniẽdi ad ap.ſe.ſuſtie⸗
re nõ pñt.q̃ri᷑ qͥd iuris ſit. Rñdet pa.ꝙ ſta
tus ꝑſone ⁊vᷣitas negocij pᷣus eſt intimãda
romano põtifici ⁊ ᷣm eiꝰↄſiliũ erit ꝓceden
dũ.Tertio ðꝛ.Aliqͥ nõ inijciũt violẽtaſ ma
nus in clericũ:ſʒ alij de ipoꝝ mãdato h̊ fa⸗

ciũt. q̃rit᷑ an iſti q h mãdant ſint excõicati.

Rñdet pa. ꝙ ſunt excõicati ⁊ ſũt ad ap.ſe.

mittẽdi.cũ illexe delinq̃t cuiꝰ mãdato deli

ctũ cõmitti᷑. NHo.qꝙ mlieres ⁊ ſᷣui ab epᷣo
Dyoc ꝓ iniectiõe manuũ in cłicũ pñt abſol⸗
ni. Et ſic nota ꝙ parcit᷑ſexui ⁊ conditioni.
Itẽ ſtatꝰ ꝑſone ⁊ vᷣitas facti vel negocij

Kuintus

attendenda eſt Itẽ qui mandat tenet t

faciens hoc edicto Itẽ idem eſt maãdare

qð facere.

Poꝛro ſi aliqui.Eſne.
E e e Siglih
violẽtas mãꝰ inijciũt ĩffes ſuos ⁊ pnĩa du
cti ñ cõuicti ⁊ puati poſtulãt venia: qͥa foꝛ
te occulta fuit offenſa.monẽdi ſũt vt fatiſ⸗
faciãt.⁊/ꝓ abſolutiõe aplico cõſpectui ſe pᷣe
ſentẽt.ſine q̊ abſolui nõ pñt. No.q non
dz ꝗs abſoluiꝓ iniectiõe violẽta in cleruʒ:
niſi pus ſatiſfecerit leſo.Et eſt ar.qꝙ nõ va
let pnia ſine ſatiſſactione. S

Nulli ſe poſſunt.ai

uilegiati.qᷓri᷑ an ꝑ pᷣuilegiũ ſuũ excuſent᷑q̊
minꝰ excõicatos vitare teneant᷑. Rñdʒ pa.
ꝙ pᷣtextu pꝛiuilegij nõ excuſant᷑ minꝰ ex⸗
cõicatos vitare debeãt.⁊ ſi clericos leſerit

ſicut excommunicati debẽt vitari. Ho.
ꝙ pꝛiuilegiũ non extendit᷑ ad iniquũ cõpẽ

diũ nec tuet᷑ aliquem in delicto.
O ee Ca. Dr
Parrochianos. zR
lentas manꝰ mittũt in monachos vel con
uerſos tanq; excõicati ſunt denũciandi et

euitandi donec leſis cõgrue ſatiſfecerint.⁊

apoſtolico ſe cõſpectui pñtauerint ꝓ abſo⸗
lutiõöe. NHota ꝙ cõuerſi eodem puilegio
gaudæẽt cũ mõachis qrũ ſũt cõuerſi. It⸗
ſatiſfacere debet qͥs leſo añq; abſoluatur.

Itẽ abſoluẽdi a papa lr̃as ſuꝑ ſatiſſactõ

ne pꝛemiſſa ſecum boanne eber.
Ca. Quidã canoni⸗
Ex tenoꝛc. us B. noie violẽtas

manꝰ milſit in qndã ſubdyaconũ.qͥa foꝛte p
abſolutõe ad ſe.ap.ire nõ poterat.ianuenſ
archiepᷣs ſignificauit h dno pa. Vñ man⸗
dat eidẽ q̃tenꝰrecepto iuramẽto ab ipᷣo.B

ꝙ ſuo debeat ſtare mãdato auctoꝛitate pa.

ipᷣm abſoluat et ſibi in vᷣtute iuram̃ti pᷣcipi

at ne ð cetero ĩ clericũ mõachũ vel alicuiꝰ

religiõis ↄuerſũ manꝰ violẽtas inijciat.ni
ſi ſe defendẽdo aut ð mãdato ſuoꝝ pᷣlatoꝝ
H̊ fecerit.vel niſi ſuꝑ eũ habeat pᷣlatõis offi
ciũ aut magiſteriũ· ⁊ in q̃ttuoꝛ iſtis caſibuſ
nõ ẽ excõicatꝰ ꝑcutiẽs.⁊ ſi in clericũ ſociuʒ
ſuũ manus iniecerit nõ pꝛecipiat ei ꝑ ſacra
mẽtũ:licet ſit excõicatus NHo.qꝙ excoica
tꝰ ꝓ violẽta iniectõe iurat ſtare mãdato ec
cleſie Itẽ hic eſt foꝛma eccie expꝛeſſa fm
quã excõmunicati pꝛopter manꝰ violẽtas

(erch

Mö
Wnhoee
nigatop

ſonem

Nei

gentuen
umu

abhe⸗
6Psdoceſ

Prceepto

bitoint
Ptficen

Hong

lotau
lſlbu⸗

kobe

ilecxe
Lxpgriel
filläbea
Metchic
tro
PGlin

ſinaun
Aimn n

Ghegettne⸗

nugie
ſoltin
(ciſume

1

tegoitcbe

WeC
ll

honanee
c

Anccztrine

Eo
Ammoren
Pryoei⸗
Monicen
ei
lgniite
finlens
ſeiugn
fesſenes
lhipei

Glaregi

Niden

htnit

R
tn
nüe

ſit Ntſae

hunuſß
Ppom
uncen.
ngn
lien
niuſe,
ne icznr.

ntiniw

gslteit
m Po.

o.

itolum.
vlphſfe
Mdi non
noie violenn
tenmunmm
n Cin
nibebliob
ANcortunee
tünitſi,
1
S
inscll
“
ubtiſl

——
=
S☛=
☛ =

Ginnie

De ſen. excom.

in clericũ vel cõuerſum dñt abſolui. Itẽ

nota q̃ttuoꝛ caſus in q bus ꝑcutims cleri⸗

cum nõ ẽ excõicatꝰ.ſ.defendẽdo ſe.aut ſi ð

mãdato pᷣlati h̊ facit vel ſuꝑ eũ habeat pᷣla
tionem vel magiſteriũ.

,— Ca.Dẽ ĩ hac decre⸗
De cetero.augn s manꝰ vi

olentas mittit i cłicũ ẽ excõicatꝰ ſi habeat

inimicicias capitales ꝓpt᷑ q̃s ad ap.ſe.ſine

ꝑiculo ire nõ poſſit.vl ꝓpt᷑ alias iuſtas cau

ſas dyoceſanus ſuꝰ ipᷣm abſoluat:iuramẽ⸗
to recepto ſᷣm foꝛmã eccie.et ei pᷣcipiat ſub
debito iuramẽti vt q;cito poterit romanũ
põtificẽ adeat mãdatũ aplicum recepturꝰ

Nota ꝙ in oĩ edicto ſubitelligitur rõna

bilis excuſatio. Itẽ nemo dʒz ſe credere

capitalibus inimicis
KNOo Pec Ka. Judex delegatus ex
cꝗ rõnabili excõicauit ali
quẽ.ille excõicatꝰ lr̃as ihetrauit ad aliũ de
mandat oꝛdiario

legatũ.iſte ſcõs delegat?n
vt ülũ hẽat abſolutũ quẽ pus denunciaue

rat excõicatũ ad mandatũ poꝛis delegati

dDubitat oꝛdiariꝰ qͥd facere debeat. Rñdet

pa. ꝙ ſi in l̃is ſcdðᷣis cõtinet᷑ vt recepta ſuf⸗

ficiẽti cautiõe ipᷣm excõicatũ abſoluat.oꝛ⸗

diariꝰ ipᷣm dʒ hr̃e abſolutũ.qͥa ro.ec.abſo⸗
lutiõeʒ ſnie alioꝝ iudicũ delegatoꝝ nõ cõ⸗
ſueuit alij demãdare.niſi in lĩ̃is cõmiſſiõis
ſit expᷣſſum deficienti cautione pᷣſtanda ab
his qꝗͥ dñt abſolui.qꝙ ð mãdato eccie ðbeãt
obedire.Caſꝰ iſte colligitur ꝑ antiquã de⸗
cretalẽ Hota ꝙ reſcriptũ impetratũ pꝛe
ter romane ec.cõſuetudinariũ ſtilũ ñ valʒ.

Itẽ excõicatiꝓ iniectione violẽta cauti
onẽ pꝛeſtare debent mãdato ecc̃ie obedire
anteq; abſoluantur.

Ea noſcitu r. * nrini⸗

q̃ttuoꝛ ꝑſonas abſoluere pᷣt ab excõicatiõe

ꝓpt violẽtã manuũ iniectõeʒ in ecc̃iaſticaʒ
pſonã ſatiſfactõe pᷣſtita iuxta facultates ip

ſaꝝ. Alij vo oẽs ſiue diuites ad ap.ſe.vłeꝰ
legatũ ꝓ abſolutõe ſua ſe pnñtẽt. Si vᷣo tꝑe

infirmitatis tioꝛe moꝛtis a ſuo pᷣlato fuerit

abſolutꝰ ꝑ iuramẽtũ pᷣcipiat᷑ eidẽ.vt ſanita

te recepta ad ro.ec.vel eiꝰ legatuʒ accedat
mãdatũ aplicũ recepturꝰ. No.qꝙ mulie⸗

res ſenes valitudiarij.⁊ mẽbꝛoꝝ deſtitutõ
nibo ipediti ab epᷣis pñt abſolu. Itẽ fa⸗
cultates ĩ ſatiſfactõe ſꝑ cõſiderãde ſunt

Itẽ delictũ ſel punitũ iteꝝ puniri nõ dʒ

Luũ non ab hoĩe. al

S „ — — „ „ „ XS
coicatus ꝓ violẽta manuũ iniectõe in cle⸗

rici.ſʒ nõdũ ẽ nũciatꝰ.q̃ritvtꝝ ab alijſ ſit
yitãd. Rñ.pa.lʒ nõdũ ſit denũciatꝰ debeſ
illũ euitare niſi foꝛte id tibi ſoli cõſtet. in q̃
caſu ipᷣm puatim tantũmõ debes euitare.
vt ruboꝛe cõfuſus ꝓ latenti exceſſu ſatiſfa⸗
ciat q; diu ab eccia tolerat᷑ Scðo q̃rit᷑ *

q̃ occidũt clericos qͥ ↄtẽpto habitu cłic

tyrannidi ⁊ enoꝛmitatiba ſe imiſcẽt.q̃rit᷑ an
occiſoꝛ pꝛedictoꝝ clłicoꝝ ſint excõicati.
Rũñqdet pa.ꝙ in odiũ clericalis exceſſus et
terroꝛem ⁊ coꝛrectiõeʒ ſimiliũ excõicatõis
ſniam ñ incurrũt.tñ pnia aliq̃ntulũ aſperi-
oꝛ ẽ illis ĩponẽda q; ſi i laicos tlia ↄmiſiſſet

o.ꝙ excõicatꝰ dʒ euitari anq; denũci

etur in publico. Itẽ clici qͥ habitũ ↄtem

nũt⁊ enoꝛmitatibo ſe imiſcẽt amittũt puile
giũ ſuũ citra aliquã admonitiõeʒ.⁊talium
occiſoꝛes nõ incidũt in canonẽ. Itẽ ex ꝑ
ſona auget᷑ crimẽ.qͥa q̃nto gradꝰ aſtioꝛ tan
to lapſus grauioꝛ.

Cuz deſioeres. hei

nit᷑ Aliqͥs erat excõicatꝰ.iurauit ſtare mã⸗

datꝭ eccie.epᷣs añn abſolutõʒ reddidit ei cõi
onẽ.q̃rit᷑ vt⁊ ſit ei ab alijs cõicanduʒzʒ.⁊ an
epᷣs ei cõicare debuerit. Rñdet pa.qꝙ iura⸗
toꝛia cautio quã pᷣſtãt excõicati potius ad
cautelã ex ↄſuetudĩie eccie introducta ẽ.qᷓ
ex rigoꝛe canonũ.nec ꝓpt᷑ iuramẽtũ dʒ qͥs
dici abſolutus:niſi abſolutio ſit ſubſecuta.
nec dz cõioni reſtitui alioꝝ cũ ↄſtet ipᷣm ex
cõicatũ fuiſſe et veꝝ ſit eũ abſolutũ non eẽ
nec epᷣus nec alij dñt ei cõicare.niſi ſᷣm foꝛ
mã eccie poſt iuramẽtũ fuerit abſolutꝰ. qͥᷣa
q excõicato cõicat eſt excõicatus. Secun⸗
da qõ talis eſt. Publica fama eſt aliquẽ eẽ

excõicatum pꝛopter violentã manuũ inie

ctõnẽ in clericũ. Querit᷑ an ꝓpter famã illã
debeat euitari. Reſpõdet papa ꝙ nec epᷣs
nec alij debent ei cõicare:niſi de hoc ad ar
bitriũ epᷣi ſe purgauerit.vel ſaltẽ ad caute⸗
lam fuerit abſolutus.Tertia queſtio ẽ. Ali
quis verberauit clericũ epᷣo mediante cle⸗
ricꝰ cũ ſuo verberatoꝛe cõpoſuit.⁊ ille ſibi
recõciliatus fuit. Querit᷑an ſit ei cõican⸗
dqum ab alijs. Rñdet pa.qꝙ licet ille clerico
ſatiſfecerit.eccleſie tamẽ quã offenditꝓpter
H non ſatiſfecit.⁊ niſi fᷣm foꝛmam ecẽie fue
rit abſolutus.nõ eſt ei ab alijs cõicandum

YJlo.pmo ꝙ iuramẽtũ nõ eſt de ſubſtan⸗
tia abſolutiõis.vnde ſi omittat᷑ in abſolu⸗

tione nihilominus abſolutꝰ e qͥ ſic abſolui

tur. Itẽ fama in H cau pbat. Iteꝓpter
famã indicit᷑ purgatio. Itẽ excõicatus

duos offendit.ꝑſonã quã lelit.⁊ ecciam. et
vtriq; ſatiſfacere debet:alias nõ debet ab⸗-

ſolui. Item foꝛma eccie in abſolutione ẽ
neceſſaria. ”

WEesee Ca Quedã mõial dũ
Ben lens. ſacerdos matutinũ of

ficiũ celebꝛaret ĩtrauit ecciam⁊ ceſet lude⸗
re cũ alio cłico pᷣſtãdo ipedim̃tũ diuino of⸗

ficio ꝓpter qð ſacerdos aliquãtulũ como⸗

tus vt diuinũ officiũ liberiꝰ celebꝛaret ma
nus ĩ eã appoſuit vt ipᷣaʒ extra ecciaʒ pone
ret.ſʒ cũ nollet exire ↄpulit ipᷣaʒ ĩtra ecciaʒ
fſidere ꝓpt᷑ qð epᷣs ſacerdotẽ illũ taq; excoi
catũ vitabat.⁊ faciebat ab alijs euitari.vñ
ipe ad pa.accedẽs factũ ſibi expoſuit Mã
dat pa.epᷣo q̃tenꝰ ſi res ita ſe hʒ ipᷣm ñ eui⸗
tet cũ nõ ſit excõicatꝰ. No.qꝙ clerici tur⸗
bantes dinũ officiũ pñt coꝛrigi ⁊ eijci ð ec
cleſia pᷣter excõicationẽ.
Peruenit Ca. Aliqͥ leuẽ et mo⸗
EDehIdicã iniuriã inferunt
clericis vt dicũt ꝓpter quã ſũt excõmunica
ti.dñs papa cõmittit arbitrio epᷣi vt vide⸗
at an leuis ſit iniuria vel nõ. ⁊ ſi iniuria le⸗
uis fuerit eos abſoluat.alias ad pa.remit⸗
tat eoſdem. Quidaʒ volũt dicere ꝙ hec de
cretalis cõtinet gram ⁊ nõ eſt ius qð h̊ dr̃.
NHNota ep̃i pnt abſoluere de leui iniu⸗
ria clericis irrogattgss
Dignificauit. a Ali erat
. tEb excõicati a pa.
ꝓpter ſuos exceſſus.qͥdã clerici ſciẽt ⁊ ſpõ⸗
te ꝑticipauerũt illis excõicatis ⁊ ipᷣos ĩ of⸗
ficijs receper̃t.q̃rit᷑a q̊ͥ iſti cłici ſint abſoluẽ

di. Rñdet pa.ꝙ iſti clci eadẽ ſnĩia ſũt liga⸗

ti cũ illis excommunicatis.⁊ ab ipſo papa
ſunt abſoluendi.vel foꝛte iſti erant excõica
ti cum omnibus ſuis participantibus.vel
participauerunt clerici iſti illis in crimine
HNota ꝙ cõicantes excõicatꝭ a papa.ab
co tantum ſunt abſolueni.
T ug nos Ca. Queſitum fuit a
—☛e —ν1„änho pa. vrrũu illi tan⸗
tũ ab ipᷣo ſint abſoluẽdi qͥ manꝰ violẽtas ĩ
cłicos iniecerũt. Rñdit pa.qꝙ; nõ ſolũ qͥvio
lentas manꝰ mittũt in clericos ſed etiã in⸗
cẽdiarij ſip incẽdio ſũt excõicati:poſtq; ſũt

tima. peſſimam.

Quintus

pꝑ ſniam eccie publicati a ſe.apo.ſũt abſol⸗
uendi.et fuit ſtatutũ ꝓpter enoꝛme delic⸗

tũ ꝗbus pᷣcipiendũ eſt pſtito iuramẽtovt ð
cetero talia ñ cõmittãt. et iuxta facultates
ſuaſ ſatiſfaciant:ſicut pᷣcipit᷑ excõmunicatꝭ
ꝓ iniectione manuũ violenta.vt.xxiij.q.vl
Nota ꝙ nõ ſolũ verbe⸗
rantes clericos a dño pa.ſunt abſoluendi.
ſed etiã incendiarij poſtq; ſunt ꝑ ſniam ec⸗

cleſie denotati.

Ao eminentia 3. a Qut

tabat vtrũ illi ſint p abſolutis habendiqa

legatꝭ cardinalib de latere pape miſſis ab

ſoluunt᷑ ab excõicatione quaʒ incurrunt ꝓ

violenta manuũ iniectione in clericos vel

in alias religioſas perſonas. cũ ipi legati

cardinales nullũ ſuꝑ hoc mandatũ expꝛeſ
ſum oſtendant.q̃ſiuit a papa qͥd iuris ſit.

Et ipᷣe reſpondit ꝙ illos ðʒ hre abſolutos
qͥs conſtiterit a talibus beneficiũ abſoluti

onis adeptos. Hota ꝙ legati q mittunt᷑
a latere pape licet nõ habeant madatũ ſpe
ciale.abloluere iñ pũt excõicatos.

Anobisfuit. Quidam

tetiã excõicatõnis ſub hac foꝛma. Quiſqͥs

furtũ fecerit ſit excõicatꝰ.qᷓri᷑ vtrũ hec ge⸗
neralis ſnia referaad ſubditos excõicato⸗

ris tm̃.an extẽdat᷑ ad oẽs ꝗᷣ nõ ſũt de iuriſ⸗
dictõe iũlliꝰ. Ad h̊ͥ ruũdet pa.qꝙ bac ſnia ñ li⸗

gãt᷑ niſi ſubditi ipᷣiꝰ excõicãtꝭ.niſi foꝛte pl?

cõtulerit maioꝛ autoꝛitas delegatꝭ Tlo.
ꝙ; ſnĩa iudicis ñ ligat vel abſoluit ilos qñ

ſũt de ſua iuriſdictiõe. Itẽ ſnĩa q̃ certas

pꝓſonas cõphẽdit auctoꝛitate maioꝛis extẽ
dit᷑ ⁊ pꝛogat᷑ ad alios qͥ nõ ſũt de iuriſdicti
one ꝓferẽtis. Itẽ ſma q̃ nulla eſt põt ra⸗
ta haberi ⁊ erit aliqus

.

AAZZR& 5½ Ca. Canõici regi⸗
Lonqu eſti. cõq̃ſti ſt᷑ dño Pa.

ꝙ J. de malefrena et qͥdam alij ſequaces il
liꝰ q̃ſdã eccleſias regini epᷣatus fregert ſpo

liates eaſdẽ. Oandat pa. quibuſdã qtinꝰ
ſi eſt ita pᷣdictos ſacrilegos excõicatos de⸗

nücient ⁊ ſaciant artius euitari. donec paſ

ſis iniuriam cõgrue ſatiſfaciant ⁊ cum liis
veritatẽ cõtinentibo ad apłicã ſe.accedant
HNota ꝙ effractoꝛes ecciax ipo facto ſũt
excõicati.⁊ poſt denunciationem excõica⸗
tionis eoꝝ a ſolo papa ſunt abi. oluendi. vt
bic videtrur.

“

thue
(fervd
ils
öicnri

ſſtii

7.

eaſitrni⸗
(Gualpnn
olatte
Mtifn
ſeyelcre

Aiinten
Allupln
iperhvn⸗

uchnul
inliu

uNoO

civi

nci n
Irs n
Mrſhe⸗
(cGrd
nheua

ſocſite
Pfarirti
ſbanera

mldnii
nnmn
canſed
D lit
rhorci
unt
enlifne
ent
konnmnn
6mdeen
üiſcnnni

Ganſcſci

Oon

nmn'nit

Glbc

N
N

dmmimz
nne
kaima
öoli
nroheelge.
Urpſuinnen

—

—
Sʒ –

E

orpapent

Bnitce

Wäkun

acſenn
anset
Yſüf
iniine
angi R
Polutilosi
Jiſmnaane
mmemniorb,
ſürdeuntin
inuluckpin

Ci Cmin

„

cdtti

amnanrtk

cenuft
1uedidn

De ſen. excom.
Perpenoim, Qugit

bat ſe filiũ regis.acceptis armis ſeditiõem

fecit ⁊ guerrã ꝓpt᷑ ͥd comes qͥdãa iuſſit illuʒ
fuſtigari.qͥ poſtea de mãdato eiuſdẽ fuit ſu
ſpẽſus.q̃ſitũ fuit vtꝝ occiſoꝛes illiꝰ ſint ex⸗
cõicati. Rñdit pa.ꝙ ſi ſacerdos tali mõ ex

ceſſit ⁊ võ ꝓpulſando iniuriã fuit occiſus.

ſed alijs inferẽdo interfectoꝛes illiꝰ nõ ſũt
excõicati.pnĩiam tñ iudex iniũgat eis com
petentẽ ſᷣm merita ꝑſonarũ. No.qꝙ vim
yi repellere licet. Item clericꝰ imiſcẽdo
ſe enoꝛmibus amittit puilegiũ ſuũ citra ali

quam admonitionen. lai
VBniuerlitatis. Quid

ſeruit io cuiuſdã abbatis de mãdato ipius

in dericũ mõachũ vł ↄuerſũ manꝰ iiecit te

merarias. maxie vbi cã nõ ſubeſt pcquam

debeat v̈berari. q̃rit᷑ vtꝝ laicꝰ ille incidati

excõicatõʒ. Rũdet pa.qꝙ niſi abbas in ꝓpa
ꝑſona h̊ faciat cã regulanis diſcipline. vlli
neceſſitas imineat ꝑ clericũ vel ꝑ moachũ
h̊ faciat tã ille qͥ tales vᷣberari facit qᷓ; ille qͥ

quã debeat yberari. NHo.ꝙ diſciplina re
gularis ꝑ laicũ imponi nõ dʒ.ſed ꝑ abbatẽ
vel per monachũ vel clericũ.

In audientia. Ka ienier

Sabitu clericali aſſumũt arma militaria. q⸗
rit᷑ vtꝝ illi qͥ iniuriã coꝛꝑalẽ talibo clericis

inferũt ſint excõicati.⁊ an illi clerici adhuc
puilegio gaudeãt clericali. Rñũdet papa q;
Hmõi clerici ſi a pᷣlatꝭ ſuis t᷑tio ↄmoniti no

luerint arma militaria deponere.ð puile⸗

ieo clicoꝝ ſubſidiũ aliqð hr̃e nõ dñt. cum
fruſtra legꝭ iploꝛet auxiliũ qͥ ↄmittit ĩ legẽ.
⁊ lex buic rñũſo pᷣſtat optimũ argu.q̃ dr ꝙ ſi
matrona cuiꝰ pudicicia attẽptat᷑ iveſte me
retricali fuerit dephẽſa iniuriaꝝ agere non
poterit ¶No. ꝙ clici qͥ arma ſumũt dũmõ
ſe enoꝛmiba ñ imiſceãt retinẽt puilegiũ cle⸗
ricale vſq; ad tertiã admonitoem. Itẽqͥ
legem vel canonẽ offedit illiꝰ auxiliũ amit
tit. ⁊ ſic punit᷑ in eo in q̊ͥ peccauit. Itẽ le
ges in ſubſidium canonũ inducuntur.
Nuoo de his. duus
„ 5 d. OE.νμνsDe violétas
man mittit iĩ ecciaſticã ꝑſonã ẽ excõicatꝰ.
nec pᷣt abſolui:niſi a pa.vel eius legato ex⸗
ceptꝭ qbuſdã caſib⸗ 4 ĩ ipa lia ↄtinẽt᷑ No.

vᷣ̈berat excõicatꝰ ẽ. etiaʒ ſi cã ſubeſſet ꝓpter

ꝙ in moꝛtis arti.ↄſtituti vel paupetes aut
ſenes vel debiles vel alio iuſto impedimẽ⸗
to ipediti ſi in canonẽ late ſnie inciderint:

e epᷣo loci abſolui. l
Au 520 cquſa. S dur .
conos gabiloñ.eccie qõ vᷣtebat᷑ occaſiõe cu
iuſdã excõicatõis. ꝓpr qð pcuratoꝛes eoꝛũ
ad ſe.ap.acceſſerũt. ꝓcuratoꝛ. G. archidia⸗
coni allegauit ꝙ. y. archidyvaconus in luu⸗
centoꝛẽ manꝰ iniecit temere violentas tra
hẽedo ipm ꝑ clauſtrũ. ꝓpt᷑ qd archiepᷣus ob
violẽt manuũ iniectioeʒ ⁊ violatiõeʒ imn
nitatis eccie fecit eũ excõicatũ publice nũ⸗

ciari.ſʒ cũ ipe ĩ abſolutõne ſua quã obtiunes

rat a ſe.ap.alterã de pᷣdictis cauſis ñ expᷣſ⸗
ſerit nõ dʒ hr̃i abſolutꝰ.ſed tãq; excõicatuſ
ꝓ altera euitari. Vnñ mãdat pa. iudicibo q̃⸗
tenꝰ ſi eis cõſtiterit pᷣdictũ.F. archidiaco⸗

nũ ꝓpr duplicẽ cãm excõicatũ fuiſſe ⁊ alte-

rã tm expᷣſſiſſe in lr̃is q̃s ſuꝑ abſolutiõe ſua
ipetrauit ipᷣm taq; excõicatũ cõpellãt ſatiſ
facere eccie pꝛo altera. Nota ꝙ violans
emunitatem eccie excõicatus ẽ. Itẽ ab

ſolutio tacita vᷣitate vł falſa de cã obtenta

nõ valet. Itẽ qͥ ꝓ pluribus cãis eſt excõi
catus oẽs illas cas l abſolutione ſua expꝛi
mere debet. alias non ẽ abſolutus.
1 nobis Ca. Aliqͥs erat excõi⸗
catꝰ ꝓ violẽta manuuʒ
iniectiõe in clericũ.iſte iurauit ſtare mãdaæ
tis eccie.⁊ q;tũ in eo fuit volebat abſolui⸗
nec ꝑ eũ ſtetit qminꝰ abſolueret᷑ſʒ moꝛte pᷣ
uetꝰ abſolui ñ potuit.q̃rit᷑ vtꝝ iſte vel aliuſ
i qbo maifeſta pnie ſig aparuer̃t ðbeat hr̃i
ab ecẽia abſolutꝰ.⁊ vtꝝ p talibo elemoſvna
ſit recipiẽda.⁊ a fideliba ſit oꝛandũ.Rñdet
pa.ꝙ iudiciũ dei vᷣitati q̃ nec fallit nec fal⸗
lit᷑ ſy innitit᷑.iudiciũ aũt eccie aliqñ ſeqᷣt᷑ o⸗
pinionẽ qᷓ fallit a fallit. Vñ cõtin git gligñ
ꝙ qͥ ligatꝰ ẽ apud deũ.apud ecciam ſit ſo⸗
lutus.⁊ q liber ẽ apud deũ.apud eccisaʒ ſit
ligatus. Vnde q̃ntũcũq; ſe qs iuramento
aſtrinxerit eccleſie mandato parere quan⸗

tacũq; pnie ſigna pꝛeceſſerint ſi moꝛte pꝛe᷑

uentus abſolutus nõ extitit q;uis apð de
um abſolutus credatur.tamen apud eccle

ſiam non eſt habendus abſolut?. iñ poteſt
et debet ei bñficio eccie ſubuẽiri vt bnñficiũ
abſolutionis impẽdat᷑ defuncto exq̊ de ip

ſius viuentis penitentia per euidentia ſi⸗
gna conſtiterit nõ obſtãte ꝙ dicitur eccia

Aiber

poteſtatẽ habet ligandi ⁊ ſoluẽdi hoĩes ſu
per terrã tãq; nõ poſſit ſoluere ⁊ ligare ſub
terra ſepultos. NHec illud obſtat.cui nõ cõ⸗
municamus viuo nec moꝛtuo cõicare de⸗
bemus.cũ in certis caſibo legat᷑ eccia ligaſ⸗
ſe moꝛtuos ⁊ ſoluiſſe. VUnð ſtatuit papa vt

illius moꝛtui abſolutio ad ſedem apoſtoli

cam requirat᷑.qͥ dũ viuebat ab eadeʒ fuerat
abſoluedus.abſolutionẽ vᷣo alioꝝ ex cauſa
Emiſſa illis papa indulget a quib dũ viue
eñt fuerant abſoluendi.abſolutionis foꝛ⸗
ma fiat cũ pſalmo penitentiali ⁊ oꝛone dñi
ca. 7 alijs ↄſuetis.⁊ heredes deſuntti com⸗
pellant᷑ ad latiſfaciendũ ꝓ ißo. Nota q
iudiciũ dei nõ fallit᷑.ſed iudiciũ eccleſie ſe⸗

pe fallit᷑. Itẽ apud deũ aliqͥs abſolutus
eſt. ⁊ apud ecciam ligatus.⁊ ecõuerſo Itẽ
Eꝑſigna ↄſtat de penitẽtia alicuius. Iteʒ

eccia ligat ⁊ ſoluit etiã ſub terra.ſed in cer⸗

tis caſid. Itẽ poſt moꝛtẽ abſoluit᷑ excõi⸗
catus Itẽ heredes tenent᷑ ⁊ cõpellunt᷑ſa

tiſſacere pᷣ defuncto.

Quper a nobis. Salne.

ones ꝓponũt᷑ hic. Pꝛima talis eſt. Laici ali

quãdo detinent clericos in cuſtodia publi
ca vel puata.vel etiã detrudũt illos in vin
cula ſine coꝛꝑis leſione.Querit᷑ an iſti laici
ſint excõicati. Secũda q̃ſtio eſt talis Aliqͥ
ſcienter cõicant excõicatis noĩatim. Que⸗
rit᷑ vtꝝ iſti ꝑticipates poſſint abſolui ab ex
coõmunicatione a ſimplici ſacerdote vel ab
epo vel archiepᷣo.Ad pmã queſtionẽ rñdet
papa. ꝙ nõ credit laicos illos penã excõi⸗
catiõis euadere q;uis nulla coꝛꝑalis leſio
fuerit ſubſecuta.citra quã violentia ſepius
circa clericos ꝑpetrat᷑. In ſecũda queſtiõe
diſtinguit᷑ vtx ille qͥ nolatim excõmunica⸗

tis ſciẽter cõicat in crimine cõmunicet cri⸗

minoſo ei ↄſiliũ impendendo auxilium vel
fauoꝛem. aut alias in oꝛone vel oſculo aut
oꝛando aut comedẽdo. In pᷣmo caſu cũ ta
lis cõmunicet crimini ⁊ ꝑticipet crimino⸗
ſo. ⁊ iõ rõne criminis in eũ videt᷑ delinq̃re
qͥ dãnauit.ab excõicatoꝛe vel eius ſu ꝑioꝛe
Debet abſolui cũ faciẽtes ⁊ ↄſentientes par
pena ↄſtringat. In ſcdᷣo vᷣo caſu a ſuo epᷣo

vel ſumplici ſacerdote poteſt abſolui:q;uis

tunc ſit ligatus ſententia canonis ⁊ nõ iu⸗
dicis. tũñ quia conditoꝛ canonis eius abſe⸗
lutionẽ ſibi nõ retinuit alijs indulſiſſevide

tur. Ille vᷣo qͥ ꝑticipat crimini ⁊ criminoſo

Quintus

cũ iuramẽto debet abſolui.qͥ vero ſuxta ſe⸗
cundũ nodũ ꝑticipat ſine iuramto põt ab
ſolui. In fine dicit ꝙ ſi difficile ſit ex ali⸗
qua iuſta cã ꝙ ad ipᷣm excõicatoꝛẽ abſoluẽ
dus nõ poſſit accedere.ↄcedit papa vt pᷣſti
ta cautione ſᷣm foꝛmã ecciĩe ꝙ ſuo excõica⸗
toꝛi parebit a ſuo abſoluat᷑epiſcopo vel ꝓ⸗
pꝛio ſacerdote Nota pᷣmũ caſum ꝙ aliqs
eſt excõmunicatus licet nullam leſionẽ cle

ricis intulerit recludendo ipſos in vincu⸗

la vt ſepe faciũt iudices ſeculares. Item
ſententia excõmunicationis ꝑſolam ꝑtici⸗
ationẽ criminis tranſit in illum in quem
Rata nõ fuit. Item ↄſentiens dicit᷑ qͥ ↄſi⸗

lium.auxiliũ.⁊ fauoꝛẽ pᷣſtat alicui in crini

ne ⁊ eadem ſententia cũ illo ligat᷑quia faci
entes ⁊ ↄſentientes par pena conſtringit.

Item vbi ↄditoꝛ canonis abſolutionez

ſibi ſpẽalr nõ retinuit alijs intelligit᷑ indul

ſiſſe. Itẽ nota hic foꝛmã abſolutiõis ma

ioꝛis excõicatiõis ⁊ minoꝛis. Iteʒ vltio
nota ꝙ excõicatus põt ex iuſta cauſa abſol

ui ab alio qᷓ; a ſuo excõicatoꝛe.ſed hoc ẽ pp

ꝑiculum anime. 2“ðð
Nuood in oubijs. ſis
. * * Aliqͥs
erat excõicatus.iurauit ſtare mandatis ec
cleſie. Querit᷑ an ſit ei cõmuuicandũ añqᷓ;
fuerit abſolutꝰ. Rñdet papa ꝙ nõ eſt ei cõ
municandũ donec ꝑ ecciam fuerit abſolu⸗

tus alioqn poſt iuramentũ nõ eſſet abſolu⸗

tio neceſſaria. Scðo q̃rit᷑ vtꝝ aliqͥs ſciẽ

ter tenet᷑ cõicare noĩatim excõicatꝭ.Rñdet

papa ꝙ nullus tenet᷑ ꝑticipare excõicatis
niſi qᷓda ꝑſone q illud caplin. Om̃ mitos
ſpecialiter excuſant᷑c.illud eſt.xj.q.iij. qm̃

mltos. Tertio querit᷑ qͥ pena imponi de

beat illis qͥ ꝑticipant noiatim excõicatis.

Rñdet papa ꝙ ülli qui noĩatim excõicatis

ſcienter ſiue pᷣumptuoſe ꝑticipant pᷣter ꝑ⸗

ſonas in dicto canone annotatas ſunt ex⸗
cõicationis vinculo innodãdi.niſi cõmo⸗

niti ab eaꝝ ꝑticipatiõe deſtiterint. Secus

aüt ẽ de illis qͥ ſcient᷑ cõicant eiqͥ cũ ꝑticipi

bus ſuis eſt excõicatus.tũc em̃ ipᷣi fniaʒ ex⸗
cõicationis incurrũt. NHota ꝙ nullus te
net᷑ cõicare excõicato qͥ iurauit ſtare man⸗
dato eccie niſi hus ꝑ ecciam fuerit abſolu⸗
tus. Item ꝗq ſcienter ꝑticipat excõicatis

niſi cõmonitus deſtiterit eſt excõicandus

Ilẽ cũ excõicato cũ ꝑticipibꝰ ſuis cõmu
nicans ipſo iure eſt excõicatus.

(Eage
oſc
(cuin
ſetago

ſennnni
chͤ

ſpuoſg
Getene
ſcterin

ällterve

(chitaoe

lcatie;

Cümmeres
tlidch
ſintsit
funſfr
ſluns
clarin

ſogee

lci⸗

tleche
buſtiat
lentiici
ntif
ſediting
ſſ l
gipi
dkun⸗ ſ
uncif
nt
chich⸗
Pird
ſcht.
ſutmi

foriy

mogih
arn

Aiec

nrſi
nlappn
nlioe
Nsi
s n

ntan
tlminn.
Nlonſrngt.
thſolunong
Mlkinda
Womnösu.
. dn
hci
nelcdoie

e

tmtnalititt
nnniii
puglöcket

nint

inicthl⸗
nlipſl
iin Nide
acbicats

. ONn

in
mninpont
nim cüids
grimcd
ticheni,
luig

S=

6idN

=

=
—
—,—,,

—
—

S
th

—
—

— —
E
=

71/

nnce,
4n
inſ⸗

—*

=

UE

S=
☛

quẽ ꝑtinet iuris cõſtitutio. J i
cio cꝗnõis tenẽt᷑ ꝑticipare excõòicati Itẽ
neceſſitas excuſat ab excõicatõe.

nit 4

1GH

De ſenten. ercom.

.αsG ναν&ςIs Ca. Archießs ſtri⸗
B n ter alia gonieñ.ii decretali
pᷣdicta q̃ſiuit vtꝝ aliqͥ teneãt᷑ ꝑticipare ex⸗
cõicatis.⁊ pa.rñdit ꝙ nullul tenet᷑ ꝑticipa
re excõicatis.niſi q̃da ꝑſone qͥ ꝑ illud gre⸗

goꝛij pape caplm.qm̃ młtos.ſpẽalit᷑ excuſã
tur. Ex hac rñſiõe oꝛta fuit occaſio diſpu⸗

tadi. Quidã dicebãt ꝙ excõicato cõicare
tenẽt᷑ ꝑſone in pᷣdicto caplo noĩate pᷣſertim
q̃ pus ſcʒ añ excõicatiõeʒ ex debito eis cõi
care tenebat᷑. Alij dicebat ꝙꝙ pᷣdicte ꝑſone
licite pñt excõicatis cõicare ſi velint.nõ tñ
ad h̊ tenent᷑ ex neceſſitate.qſiuit archiepu

Iliter decretał illa ſit intelligẽda.vt igitur

vñ ius ꝓdijt intpᷣtatio q̃ʒ ꝓcedat.ſic pa.rñ⸗
dit ꝙ q̃dã ꝑſone in pᷣdicto ca.annotate te⸗
nebat᷑ ad obſequiũ illis in q̊s lata ẽ excõi⸗
cutio añ ꝓlatiõeʒ ipᷣiꝰ excõicatõis ⁊ pꝰ ex⸗

cõicatiõeʒ ad oriũ nõ tenẽt᷑ bñficio canõis

id agẽte.vñ ñ ſũt a poꝛi obligatõe ſoluie.⁊
ita ꝑ ↄſeq̃ns tenẽt᷑ ũlis ad coionẽ ſine qua

obſequiũ exhibere nõ pñt. Sed h̊ non ꝑti⸗
net ad oẽs ꝑſonas in dicto ca.denodatas.
cũ mercatoꝛes ꝑegrini ⁊ viatoꝛes a cõione

taliũ debeant abſtinere.niſi articulꝰ neceſ⸗
ſitatis imineat.ſm qͥd ex fine capi.colligit
manikteſte ſed ad illas ſolũmõ que ipᷣis ex⸗
cõicatis ſũt aſtricte.ſed nõ debẽt eis cõica
re:ſeu ꝑticipare in criminibap qbo ſpᷣi ſũt ex

cõicati.qð ſi facerẽt eadẽ ſnia tenerentur.

HNo. ꝙ ad illũ ꝑtinet iuris ĩterpᷣtatio ad
Itẽ qͥdã bũfi

SII — Ea. Ablolutio illoꝛũ
Xu il O20. Pioletas manꝰ mit⸗

tũt in clłicos ſedi aplice reſeruat᷑ exceptꝭ qͥ⸗

buſdã caſib.qͥdã tali excõicatõe ligati ſen⸗

tentiꝗ ecciaſticã negligẽtes oꝛdies ſuſcipi⸗
unt.qrit᷑ qͥd de his fieri debeat. In hac qõ

ne diſtinguit papa.pᷣdicti qͥ ſic recipiũt oꝛ⸗

dines. vel ſe ſciũt excõicatos vł nõ recolũt.
factũ ꝓ qͥ in ſniam inciderũt vel factũ ſciũt

ſed iuris ignari neſciũt exiĩde ſe teneri. In

bmo cãu ſi fuerint ſeculares ſũt in ꝑpetuuzʒ
ðᷣponẽdi. In alijs duobo caſibo nec epi nec

archiepi ſine ſpẽali mãdato pape diſpẽſare
pñt.cũ ab excõicatõe eos abſoluere nõ poſ
ſint. qͥa maioꝛa illis ſũt ꝓhibita qͥb vetita
ſunt minoꝛa.poterũt iſta ſũmo põtitici ĩti⸗
mari.vt circa eos ſᷣm ꝙ mãdauerit ꝓcedat᷑
SDi po qᷣſciũt ſe excõicatõe pᷣdicta ligatos

D

fuerint clauſtrales ⁊ oꝛdies ſuſceperint cii
ca ipoꝝ abſolutionẽ ſtatuit Alex.pa.q; mo
nachi et canonici cũq; mõ ſe in clauſro ꝑ
cuſſerint ꝑ ſuũ abbatẽ abſoluant᷑. Statuit
etiã ꝙ de ſeculo fugiẽtes qͥ habitum mona
ſticũ acceperũt.⁊ int cetera cõfitẽt᷑ ſe excõi⸗
catos ec ꝓ violẽta manuũ iniectõe i clicos
añ ingreſſuʒ ſine lnia ro.põ.abbas eos ab/
ſoluere nõ pᷣt. Innoc.iñ ↄcedit abbatibus
iſtoꝝ i fauoꝛẽ rligiõis vt eos abſolueresol
ſint:niſi exceſſus enoꝛmis fuerit aut i epᷣm
vel aꝑbatem manꝰ iniecta fuerit. Sivᷣo a⸗
liqs clauſtralis i religioſam ꝑſonã alteriuſ
clauſtri manus iniecerit violẽtas ꝑ abbatẽ
vtriuſq; ↄʒ abſolui.Sivᷣo hmõi regulareſ
ſic excõicati ad oꝛdies acceſſerint ſ̃ᷣm pmã
diſtictionẽ qͥ ſcienter oꝛdinẽ ſuſceperit pa.
ſtatuit ülos ab executione oꝛdinis manere
ſuſpenſos.Circa alios qͥ nõ hñt mem oꝛiã
facti vel iuris peritiam abbates ipoꝝ mõa
ſterioꝝ vtilitate penſata poterũt diſpenſa⸗
re:niſi gᷓue fuerit factũ.aut ille qui fecit ad

ultus fuerit ⁊ diſcretꝰ vt õ ignoꝛantiã vel

obliuionẽ pᷣſumat᷑. In fine pᷣcipit pa.abba
tib vt foꝛmã iſtã diligẽt᷑ obſeruẽt ne puile⸗
giũ mereat᷑ am ittere qͥ ꝑmiſſa ſibi abutũpo
teſtate No.ꝙ ſecularis excõicatus oꝛdi
nẽ ſcienter ſuſcipiẽs deponit᷑. Itẽ qͥ ñ pᷣt

abſoluere excõicatũ cũ eo diſpenſare ñ pᷣt.

Itẽ qͥboꝓhibita ſũt maioꝛa.ſũt mltofoꝛ⸗

tius et minoꝛa. Itẽ ex ꝑſona auget᷑ crim̃

