toeh

R. 7 8a
innmn

De ap

Rñqdet pa.ꝙ ſi voluerit pᷣt eũ tãq; ſuſpectũ
recuſare.alioquin ſtare debʒ iudicio eiꝰ. ⁊
pcipue ſi iudex oꝛdinariꝰ ſuꝰ exiſtat No
ta ꝙ pẽdẽte appellatõe coꝛã oꝛdinario po
teſt ipe oꝛdinariꝰ recuſari.ſi ſuꝑ alia cã con
ueniat᷑ appellãs coꝛam eo.

Caſuſ. Duo liti
Di duobus. n. Hua lii

ce ſuo.puta coꝛam archidiacono. vnꝰ ap⸗

pellauit ad epᷣm.alter ad papam. vł coꝛam

epᷣo vnus appellauit ad papã.alter ad ar⸗

chiepᷣm. Ille qͥ appellauit ad epᷣm vel qui

appellauit ad archiepᷣm ad diem appella⸗
tionis acceſſit ad ipᷣm ꝓponẽs ſe ad eiꝰ au
dientiam appellaſſe tacito de appellatio⸗
ne aduerſarij ad ſe.ap.interpoſitãa. Qui ap
pellauerat ad papam citatꝰ fuit ab epᷣo vel
archiepo. Ille cõfidẽs de appellatõne ſua
ad pa.interpoſita.nec iuit nec miſit aliq̃m
reſponſalem.⁊ qꝛ nõ venit fuit excõicatus
Querit᷑ an teneat excõicatio.Et reſpõdet᷑
tenet ſententia in eum ꝓ ↄtumacia lata.
niſi iudex üle coòᷣuerit eũ ad ſe.ap.appellaſ
ſe. Scðo ponit᷑ alia q̃ſtio Aliqͥs appellauit
a ciuili iudice ante iudiciũ vel poſt ad dñʒ
papam.Querit᷑ an talis appellatio valeat.
Rñdet papa ꝙ tenet appellatio in ilłqͥ ſub
ſunt pape in tꝑali inriſdictõe.in alijs vero
qᷓ́;uis de ↄſuetudine alicꝰloci teneat.de iu

ris tñ rigoꝛe nõ tenet. Nota pmo ꝙ qli⸗

bet vocatꝰ ad iudiciũ dʒ ire ⁊ allegare pui

legiũ ſuũ.als tenet ſnia ꝓ ↄtumacia lata in

ipᷣm. Itẽ de vno foꝛo nõ eſt appellãadum

dd aliud foꝝ niſi ↄſuetudo aliud inducat.

ððð Caſus. Quidã cle
Ex ratio ne.c appellauerãt a
ſententia contra eos lata.quã ex iuſta cã ĩ⸗

fra biennium nõ fuerant ꝓſecuti.petebãt a
papa ꝙ adhuc admuterent᷑ ad ꝓſeqᷓndam

appellationem.cum infra bienniuʒ eam nõ

potuerint ꝓſeqͥ. Mandat pa.iudicibo q̃te
nus ſi conſtiterit eos ꝓpter impotentiaʒ p⸗

ſecutionẽ appellatõis omiſiſſe.nõ vult pa.

ꝙꝓpt hec eis debeat pᷣiudicium generari.
HNota ꝙ impotentia excuſat ita ꝙ etiazʒ
poſt bienniũ admittit᷑qͥs ad ꝓſequendã ap
pellatõem.⁊ſic nota ꝙ ſiꝑ me nõ ſtat mihi
nõ inputatk.

„ 9. „
Weminimus. a Aliqua

licui.iudex citat reũ.ille ſtatim mittit nun

ciuʒ ad pa. ꝓ cã illa. Ille veit allegãs ꝙ nü

20 ella. recuſa. et rela.

ciũ ſuũ ꝓpt illã cãm miſit ad papaʒ. q̃ritan
debeat i ca/ ꝓcedere vel nõ. Rũdei pa.q; ꝓ⸗
pterea nõ dimittat qminꝰ ꝓcedat in cã vᷣʒ
foꝛmã iurꝭ. Sivo añ citatoeʒ iter arripuit
tũc iudex ꝓcedere nõ dʒ. Hoc vltimũ ñ te⸗
net. infra.e.vt debitꝰ*. Nota ꝙ ꝑ citatio
nẽ ꝑpetuat᷑ iuriſdictio. Itẽ facto qͥs dici
tur appellare.

Buper eo quoo.?alis
cõmiſſa eſt alicui.reus aliquam exceptõeʒ
obijcit in cã illa ꝓpter quã exceptionem ap
pellat᷑.querit᷑ vtrũ iudex ea ñ obſtante ꝑpol⸗
ſit in pncipali ꝓcedere.Rñdet᷑ ꝙ ſi cã pnci
palis ſine illa terminari non poſſit ſuꝑſede
re dʒ iudex in pncipali q̃ſtione. In fine po
nitur alia dubitatio.Ecce lite ↄteſtata op
ponit reus ꝙ ꝑ falſi ſuggeſtionem lr̃e ſũt i⸗
petrate.queritur an hec exceptio ſit admit
tenda. Rñdʒ pa. ꝙ ꝓpter h̊ nõ eſt differẽda
ſnia. No.ꝙ lʒ.ap.lit re.in pncipali.appel
lat᷑ tñ ſuꝑ incidenti queſtiõe. Itẽ ſi pnci⸗

palis queſtio ſit talis q; nõ poſſit decidi ſi⸗

ne incidenti.iudex ſuꝑſedebit vtriq;. Itẽ
exceptio de falſi ſuggeſtione poſt licꝭ còte⸗
ſta.non valet.

De gppellationibus

Calſus. In qualibet cauſa maioꝛi vłlmino

ri poteſt quis appellare ſi grauef. Nota
ꝙ ideʒ ius ſeruari debet in minoꝛi ſicut in
maioꝛi.⁊ eſt ar.ꝙ in modicis dandꝰ eſt li⸗

*ρρ° Kaſuſ. Scöm cano
uUper eo. nes ⁊ ante ſententiꝗa
⁊ poſt poteſt apellari. Scðm leges nõ po
teſt apellari ante ſniam niſi in caſibo. Itẽ
vbicunq; appellatio tollit᷑ ⁊ recuſatio ñ ad
mittit᷑. Itẽ ſi cã ↄmittit᷑ infra certũ tẽpꝰ
terminanda.illud tempus incipit currere
qñ iudices lr̃as recipiunt. ota ꝙ ᷣm
canones ante ſnĩam ⁊ poſt lʒ apellare.ſᷣm
leges ante ſniam nõ appellat᷑ niſi in caſibꝰ.
Item ſicut appellatio ex cauſa concedit᷑
⁊ ex cã inhibet᷑ ſic et recuſatio. Itẽ tem⸗
pus nõ currit niſi ab eo tꝑe qͥ potult iudex

pꝛocedere.

O &Eaſus. Clerici ↄque
Per enit. are ab aliqb⸗ vulne
ratos et leſos.ꝰquerunt᷑ clerici de illis mã
lefactoꝛibo ſuis.IJpᷣi ſtatim ap.ſe.appellant

Dicit pa.ſi eoꝝ exceſſus nõ lit noioꝛiꝰ cõ

0 3

ANiber

pellẽdi ſevt ĩfra ↄueniẽs tꝑs appellatõʒ in
terpoſitã ꝓſeq̃nt᷑ſi vᷣo exceſſus illoꝝ noto⸗
riꝰ fuerit ñ obſtãte appellatõe illoꝝ vᷣnũciã
di ſũt excõicati vſq; ad debitã ſatiſfactõʒ 7
cũ lr̃is ſui iudicꝭ apłico ↄſpectui ſe pñtent.
Ho.qꝙ ĩ notoꝛio crimiĩe ñ admittit᷑ apel.

WaS La. Df in h caplo ꝙ ſi
Loſuluit. miitti eſtaliane vrs
rem alteriꝰ detinere vel inieciſſe manꝰ vio
lẽtas ĩ clericũ.ſi ſuꝑ q̊ ↄueniat᷑ apellationi
ſue nõ eſt aliquatenꝰ deferendũ. Sʒ cũ mł
ta dicunt᷑ notoꝛia q̃ non ſunt.cauendũ ẽ ne
qð dubiũ eſt ꝓ notoꝛio habeat᷑. In fine diẽ
ꝙ; q̊ apellant cogẽdi ſũt vt infra cõueniẽs
tꝑs appellatõezʒ ſuã ꝓſeq̃nt᷑ aut pareãt iudi⸗
cio iudic a q̊ appellãt. Nota ꝙ in crimi⸗
ne notoꝛio ceſſat oĩs apellatio. Itẽ ap⸗
pellãtes cogendi ſunt appellatõʒ pſeqͥ aut
iudicio iudicis parere.
Buggeltum eſt. Ali
68 e1 EE qui oppꝛi⸗
munt᷑ ab aduerſarijs ſuis ꝓpt᷑ qð appellant
⁊ cũ ipᷣi oppꝛeſſi ⁊ grauati iter arripiũt ad
appellatõem ꝓſequendã.aduerſarij illi co⸗
gnoſcẽtes appellatõem interpoſitã nec va
dunt nec mittũt ad pñtiã pa.ſʒ cũ ĩtelligũt
illos lras repoꝛtaſſe appellãt ⁊ iter arripi⸗
unt ad pa.vt ſic aduerſarios eludãt. Sug
geſtũ fuit H̊ do pa. Vñn mãdat q̃tenꝰſi qͥs ð

phenſꝰ fuerit h̊ ex fraudevel malicia facere

appellationi ſue nullatenꝰ deferat᷑.⁊ iudex
in cã ꝓcedat.qꝛ decre.illa q̃ iſti ̊ͥ facere pᷣſu
munt nõ ad depᷣmendã cuiuſcũq; iuſticiaʒ
facta eſt ſʒ ad remouendũ iniquũ grauamẽ
Hlota ꝙ nemo de dolo ſuo cõmoduʒ re
poꝛtare dzʒ. Itẽ occaſio iurꝭ ad iniquuʒ
compendium trahi non debet.
Ao pꝛeſentiam. t n
EG Ee ter archie
piſcopũ eboꝛaceñ.⁊.r.pbᷣꝛm ↄtrouerſia fu⸗
it exoꝛta occaſiõe cuiuſdã excõicatõis ĩip⸗
ſum pbᷣꝛm late ab archiepo. Papa cõmiſit
cãm ipᷣam epᷣo tuſculano ⁊ cardinali ſctẽ ſu
ſanne. coꝛã qb ponebat᷑ ex ꝑte archiepi ꝙ
ipe pꝰ ſnĩam in ſe latã dina officia celebꝛa⸗

„

uit.vñ puniri debebat ſᷣm ꝙ iura reqͥrunt.

t ex ꝑte pbꝛi rñũdebat᷑ ꝙ excõicatio nõ te

nebat.⁊ cũ eẽt lata pꝰ appellatõʒ legitie in⸗
poſitã.vñ ñ debebat puniri.⁊ oia q̃ fca fue⸗
rãt ipᷣm debebãt reuocari ĩ pſtinũ ſtatum
Cardinalis ⁊ epᷣs intellecto negocio lʒ pᷣſ⸗
boter no elſet excoieatus ve iure ti facto

Hecundus

a ad cautelã ipᷣm fecerũt abſolui.⁊ iõ man⸗

dat pa.archiepo qᷓtenus pᷣdictum pᷣſbyteꝝ

de cetero nõ moleſtet ꝓ eo ꝙ poſt excoica⸗

tionẽ celebꝛauit diuina.cum excõicatio il⸗
la fca fuerit poſt aꝓpellatõʒ legitimã.ſʒ oĩa
reducat ad eũ ſtatum in qͥ erant tgꝑe appel
lationis emiſſe. NHota q abſoluit᷑ qͥs ad
cautelã licet nõ ſit excõicatus. Itẽ ſentẽ
tia excõicatõis poſt appellationẽ legitimã
lata nilla ẽ.vñ qͥ poſtea celebꝛat nõ punitur
Itẽ q̃ poſt talẽ appellationẽ fiunt reuo⸗

canda ſunt in pſtinum ſtatum.

Cum teneamur. * au⸗
bat coꝛã oꝛdinario ſuo archiepᷣo cãtuaniẽ.
appellauit ad pa.ſuꝑ cã illa de q litigabat.
pẽdẽte appellatõe illa aliqs turbauit poſ⸗
ſeſſionẽ ipiꝰ appellãtꝭ. qᷓſiuit archiepᷣs vtæ

liceat ei refoꝛmare poſſeſſionẽ turbatã eo p

termiſſo ſuꝑ qͥ eſt appellatũ. Rñdit papa ſi
ad ipᷣm querela exinde puenerit oꝛdie iudi
ciario id ſibi licebat.nec ꝓprea intelligitap
pellatõi renũciare. NHota qlz appellas
redeat ad iudicẽ ſuũ a qͥ appellauit ꝓ alia
cã ꝓ q̃ nõ appellauit ñ itelligit᷑ appellatõi
ſue renũciare cũ ſit eiꝰ oꝛdiariꝰ ĩ alijs cauſ

Eι OQo 5 nõ tenet. .
To nſuluit.ds: bhaccre m

illã. infra.e.vt debitus.

Cum pargti. aa nm heſi⸗
2 P bu pus zamoꝛẽſis
q́ſdã petitões ꝑ nũciũ ſuũ fecit coꝛã domi⸗
no pa/ ꝓpõi.q̃̊s cũ ꝑatꝰ eẽt admitte..dia⸗
conꝰ cardial olim ĩ hiſpania legat ꝓpoſuit
3 ipᷣm ꝙ cũ ipᷣm ad ſynodũ ſuã vocaſſet.ad

eiꝰ vocatõeʒ ↄtẽpſit accedere.pt᷑ qð iſjm

excõicauit.⁊ ſic excõicarꝰ ſe fecit in epᷣm cõ
ſecrari. Quidã canonicꝰ ſcti iacobi ꝓ ipſo
epo firmit᷑ aſſeruit ꝙ erat tũc ĩ legatõe reg⸗

⁊ ideo ad ipᷣm venire ñ potuit. Cardial al

legauit ecòtra ꝙ nũciꝰ ſuꝰ iuenit eñ ĩſala⸗
mãtina eccla.⁊ nõ in legatõe regꝭ. Iteꝝ nũ
cius epᷣi allegauit ꝙ ab ipᷣo cardinali appel
lauerat añ ſniaʒ latã. Papavᷣo his ĩtelleciꝭ
ↄſiderãs ꝙ pᷣtextu appellatõis nõ debuit
ↄtẽnere ad vocatõem legati venire.pcepit
eidẽ epo q̃tenꝰ vel in ꝑſona ꝓpꝛia vłꝑ nũci
os idoneos apłico ↄſpectuiſe pñtet ſuaʒ ſi
poterit inocẽtiã oſteſurꝰ. Nota ꝙ qlibet
vocatꝰ a iudice ſuo vẽire tenet᷑ allegatur

puilegiũ ſuũ. Itẽ ar. ꝙ nüclo ſit creden⸗
gü: Jté ar. ꝙ autoꝛitas regi excuſaſſz i

ſi yae
nitcrarr

hiennap

mentülun

Rhl

glbleni
Mtey; nic⸗
Gi nic⸗
ſtapelato
Gomapela
Cbgiare
ſiiam don
Leruppol
nöaomitt
Pletmige
ltubſala
Dun
ngarale
Urſocrceſt
clqſtag
ſlafyen
Efmuta
unicne

Janpel
ſas
oe
Mollizer
Mlurihuan
D
veule
ſücſäͤten
iasn
hurmz
(ACoic
tuselne
ſifange
minar N
Grangen
liocon⸗

„/

lcgro

S

eini
Aumigini
arimin
ni
u.

luu, ln

rhißplilin⸗

ililiigbe⸗
ius udun

üanlin
Ai auee

Aaotatrtld

Apnigign

Hoaghmpes

iann

nclr en
iin inize
Ooubnoͤtar,
cligeidan
.

da.
ait t
Gnociiun.
1 alor r
õõ
weni⸗ Lni

.

iinntii

letöeng

bocnnn/
darielein
ladsſ .

De appella. recuſa. et rela.

ſum ſi in legatõe reg inuentꝰ fuiſſy. Itẽ
gr. ꝙ unohibe⸗ pluribo defenſionibovti

Item credit᷑ iudici in piudiciũ alterius

Itẽ aliqͥs ðꝛ pnñs ꝑ nuncium.

Ao bec et infra. Rata Alu

ſtabũt iudicio eccłe ⁊ poſtea appellat. q̃ſitũ
fnit qͥd agendũ ſit de iſtis. Rñdet pa.qꝙ iu⸗
dex dʒ eos cõpellere vt obſᷣ uẽt iuramentũ
ſuũ.vel qð infra.xl.dies poſt appellatõʒ ſu
am iter arripiãt ad eã ꝓſeqndãa. NHota ꝗꝙ

ptextu appellatõis nõ pᷣt qͥs venire õ iura⸗

mentũ ſuum.

e e Caſus. Aliqͥs excõi
La ueſtion ecatꝰ pᷣſtitit iuramẽtũ
ꝙ ſtabit mãdato eccłe.⁊ ſic fuit abſolutꝰ.et

anteq; mãdatum fiat ei appellat cã ſubefu⸗

gij. vel mãdato recepto.qrit᷑ vtꝝ deferẽdũ

ſit apellatõi illiꝰ. Rndet᷑ nõ eſt deferen⸗

dum appellatõi illiꝰ.q̃ iuramẽto eiꝰ debeat

obuiare.ſʒ ſtatim reducendꝰ eſt in eandem

ſniam donec mandatũ ſuſceꝑit ⁊ adimple
nerit ꝓ poſſe ſuo. Nota ꝙ ↄ iuramentuz

nõ ad mittit᷑ apellatio. Item ꝗᷣ nõ adim

plet mãdatũ ſi pᷣt dʒ reduci ĩ eadẽ ſnĩsʒ a q̃
fuit abſolutus.

ARawoE Caſus. Aliqͥ appellãt
Pꝛeterea.caliq ca. aipdllatoe
pendeęte aliqᷓ guia cõmittũt.⁊ dũ ↄueniun
tur ſuꝑ exceſſiba ilł volũt ſe tueri ꝑ appella⸗
tionẽ.q̃rit᷑ qd iurꝭ ſit.Rñdet pa. q; aꝓpella⸗

tio illa ñ dʒz eos ðfendere qᷣminꝰ eoꝝ exceſ
ſus puniant᷑ cẽſura canonica. NHo.qꝙ ap⸗

pellatio ñ extẽdit᷑ ad ea qᷓ pꝰ appellatõʒ fiũt
H Item appellatio nõ tuet᷑ aliquem in de⸗
lictis. H

Lonſtitutio. Ealur Qacante

nonici de electõe tractãtes archidiaconuſ

noiĩiauit qᷓndam. E.noie.obiectũ fuit a ꝑte
altera ꝙ erat excõicatꝰ.⁊ iõ aꝓpellatuz fuit
ne ad ipiꝰ electõʒ ꝓcederet᷑. Archidiaconꝰ
nõ obſtate apellatõe⁊ denũciatõe excõica
tionis ipᷣm.C.noiauit ĩ epᷣm elegit ⁊ appel
lauit ne ð h̊ aliqͥd fieret.q̊ ſacto pmicerius
cũ canonicꝭ a plebanꝰ cũ aſſenſu cleri epᷣa⸗
tus vel maio:ꝭ ꝑtis elegit. .in epᷣm. Cau⸗
ſa iſtaꝝ electionũ ðlata ẽ ad pa. VUñ ipᷣe ex
aminatꝭ hmõi electõibo mandat priarche
grandeñ.⁊ cuidã cardinali q̃tenus ſi archi

diaconꝰ poſt appellationẽ ⁊ denunciatõeʒ

excõicatois Pcelſit ad noiatõeʒ ⁊ elæctõem

pᷣdicti.R.⁊ pmiceriꝰ cũ canonicꝭ ⁊ alijs p⸗
ceſſert ad electõeʒ pᷣfati.J.electõʒ ↄfirmẽt
ipᷣiꝰ.nõ obſtãte appellatiõe pᷣfati archidi. ſi
ipe appellatõi pus facte nõ detulerit Ho.
ꝙ electio facta de excõicato nilla ẽ ⁊ iðo nõ
impedit ſecundãa. Itẽqͥ nõ defert appel⸗
lationi appellatõem ↄ aliũ obijcere non pᷣt
Et ſic nota ꝙ fruſtra legis imploꝛat auxi⸗

lium qͥ committit in legem
RaeRi aſus. Aliqs co⸗
0 5 O1 ic.?¹aι ſuo ap
pellat in aliqua cauſa.ↄuenit᷑ poſtea ſuper
alijs cauſis ſuꝑ qͥb nõ eſt appellatũ.ille p⸗
pter appellationẽ nõ vult ſuꝑ alijs reſpon
dere.q̃rit᷑qͥd iuris ſit ſeruandũ. Rñdet Ppa.
ꝙpter appellatõem illã nõ minus tenet᷑ ĩ
alijs cauſis ſuꝑ qbo nõ eſt appellatum rũ⸗
dere. Veruntamẽ iudex a q̃ appellat᷑ non
dz eũ compellere ad reſpondendũ ſuꝑ alijſ
quia ei ſuſpectꝰ eſt.niſi crimine adeo gra
ui ⁊ manitfeſto pꝛopter quod ipſo actu me⸗
rito ſit damnandus. NHota ꝙ licet aliqͥs
aꝗppellet ab oꝛdinario.tamen ſuꝑ alijs cau
ſis remanet eius iudex.ſed non debet eum
compellere ad reſpondendum niſi crimen
ſit notoꝛium.

——

Teiae 1956 aſuſ. Archiep̃ſ
U u fro n te. ctuarien ſuper
qbuſdã dubijs ſuis ↄſuluit d’njm pa. Ante
q; ad queſtõnes rñdeat dicit ꝙ nõ videt q̃
fronte ipᷣm conſulat cum dicatur iurꝭ oꝛdi
nẽ ꝑuertere.cũ ipᷣe nõ in eccla.nõ ĩ palatio
ſuo.ñ ĩ camera ſua ſʒ ĩ camera regꝭ ↄ iuſꝛ
pontiſicalem dignitatem electiones epoꝝ
confirmet. Poſtea deſcendit ad queſtiões
Pꝛima eſt talis.Aliquis fuit excõicatꝰ vł
interdictus pꝛo ↄtumacia vel alia iuſta cã
ille offert ſe ad iuſticiam de his pꝛo quib⸗
ſententiã recepit.parſ aduerſa appellat ne
abſoluatur.querit᷑ an iudex ipᷣm abſoluere
debeat. Rũdet papa ꝙ iudex ipᷣm abſolue
re poteſt ne in excõicatõe ðcedat.etiã ſi ap
pellauerit pars aduerſa.recepta pᷣmo cau⸗
tione ſufficienti ab ipo ꝙ iuri parebit coꝛã
pa.ad quem appellauit vel delegato ipᷣiꝰ.
Secunda queſtio fuit.Aliquis conquerit᷑
ſe irrõnabiliter excommunicatum vel iter
dictum.nihilominus offert ſe ad iuſticiaʒ
⁊ petit abſolui.Parſ aduerſa appellat.Ad
hanc queſtionẽ idem reſpondet qð i pᷣma
ſcilicet ꝙ poteſt illum abſoluere etiaʒ ſi ꝑs
aduerſa duxerit appellandui ne abſoluꝗ?
O ₰

iber

ota q q circa officiũ ſuũ male ſe hʒ co
racten bercse timere pᷣt cõparere vl aliqᷣd
pete ab eodẽ. Itẽ abſolui dʒ qs ne in ex
cõicatõe decedat pᷣſtita pus cautõe ſuffici
enti ꝙ iuri parebit nõ obſtãte appellatõne
ꝑtis aduerſe.qꝛ appellatio nõ tenet in hiſ qᷓ
Dilationem non capiuut.

Pepꝛehenſibilis. Sir

pᷣlati nimis pmpti erãt ⁊ faciles ad excõi⸗
candũ.⁊ ſubditi ꝓmptioꝛes ad appellãdũ.
volẽs laterañ.ↄciliũ ꝓuidere ſuꝑ his tã ſſᷣ
ditis q;ᷓ platis.ᷣ ſtatuit ꝙ pᷣlati ſuſpeſiõis vlł
extõicatõis ſniam nullaten ꝓferat ĩ ſubie
ctos niſi canonica monitõe pᷣmiſſa.niſi foꝛ
te talis ſit culpa q̃ ipo facto ſuſpeſiõʒ vł ex
cõicatõz inducat.nec ſubiecti ) diſciplinã
eccleſiaſticã appellare pᷣumãt. Sʒ ſi aliqͥs
ꝓ ſua neceſſitate appellauerit.ↄpetens ſibi
terminꝰ pᷣfigat᷑ ad ꝓſeqndã aſpellatõʒ. p ſi
infra terminũ ñ fuerit ꝓſecutꝰ extũc epᷣs au
toꝛitate ſua vtat᷑. Si at aliqͥs appellauerit
⁊ ille ð quẽ fuerit appellatũ venerit. ille vᷣo
q̃ apellauit venire neglexerit.ſi ꝓpꝛiuʒ ha⸗
buerit in expẽſis ꝑti alteri ↄdẽnet᷑. vt h ſal⸗
tem timoꝛe ꝑterritꝰnõ facile quis appellet.
In fine dicit ꝙꝙ religioſi cũ ꝓ ſuis exceſ⸗

ſibz fuerit coꝛrigendi ↄ reglarẽ diſciplinaʒ

nõ appellent Nota ꝙ canonica monitio
pᷣcedere dʒ excõicatiõeʒ.· Item ſi qs ĩifra
terminũ ſibi ſtatutũ appellatõʒ nõ ꝓſeqᷣt᷑ iu
dex poſtea officio ſuo vtat᷑. Itẽq nõ ꝓſe
quit᷑ appellatõʒ ſuã ↄdẽnari dʒ aduerſario
eam ꝓlequente in expẽſis. Item a coꝛre⸗
ctione nõ appellat᷑.

Ca. Judex cõpellere dz
No Hec Tappellãtẽ vt appellatõem

ſuã ꝓſeq̃t᷑ infra terminũ ſibi pᷣfixuũ. vlſtet iu
ri coꝛã ipᷣo.In fine dicit ſi aliq̃ ꝑtiũ iudicẽ

bhabuerit ſuſpectũ.iudicẽ eligat qͥ cauſã di

rimat. Nota ꝙ iudex poteſt compellere
appellantẽ vt alpellatõeʒ pꝓpſequa?t Item
iudex oꝛdinariꝰpoteſt recuſari.ſed pᷣt par⸗
tes cõpellere vt aliũ eligant coꝛam q̊ qſtio

terminet᷑.

Peruenit ao nos.E&

ſalebꝛieñ.monuit.ꝛv.cãonicũ ſuũ vt ĩ eccla
ſua reſidentiã faceret.ille appellauit.Queſi
uit epᷣs a pa.qͥd ſuꝑ h̊ faceret. Mãdat pa.
codẽ epᷣo q̃tenꝰ illũ moneat vt in eccla ſua
reſidẽtiã faciat.vł infra terminũ cõpetentẽ

Decunous

iter arripiat eam ꝓſequendi.interim vᷣo vi

ces eiꝰ in pᷣdicta ecclła cõmittat alicui höe
ſte ꝑſone.⁊ de bñficio illiꝰ eipuideat᷑qð ſi
alteꝝ iſtoꝝ ñ fecerit pᷣbẽda ipa puet eundẽ

⁊ alij eam ↄferat qͥ ibidẽ deſeruiat Nota
clerici in eccleſijs reſidentiã facere tenẽt
ad mandatũ ſui pᷣlati.qð ſi nõ fecerint pñt

eis puari.

onſuluit. aa Querman an

coꝝ ſit deferendũ ꝓ iudeis vt liceat eis ha
bere mãcipia xpᷣianaa ſinagogas edificare
Rũdet pa.qꝙ nõ.cũ ſit ð ↄcilium generale.
Nota ꝙ apeellationi facte õ leges et ca⸗
nones non eſt deferendũ. Itẽ nota ↄtra
iudeos ꝙ nõ poſſunt habere xpᷣiana man⸗
cipia. ZM
Ao hec ſicut. tn Auige
Le cauſa ↄmiſſa eſt
alicui ap.re.ille ↄð quẽ ↄmiſſio facta ẽ appel
lat.dicẽs ſeꝓ eadẽ cã nũciũ ſuũ ad ſe.ap.ð⸗
ſtinaſſe.queritan tali appellatõi ſit ðferẽdũ
Rũdet pa.ꝙ ſi cõſtiterit iudici appellanteʒ
deſtinaſſe nunciũ ad ſe.ap.ãteq; ꝑces eẽnt
citate.vel anteq; delegatio cauſe ꝑueniſſet

ad ipᷣm debet appellationi deferre. Di ve⸗
ro pꝰ citatõem fuit nũciꝰ deſtinatꝰ.non te

net᷑ apellatõi deferre.hoc intellige ſᷣm illã

infra eo.vt debitus. NHota ꝙꝙ miſſio nun
cij excuſat appellantẽ ne reſpondeat coꝛam
iudice cui cauſa eſt cõmiſſa.⁊ hoc intellige
ſi nũcius mittatur anteq; partes fuerint ci
tate. Sivero poſt non excuſat. Itẽlicet
cauſa non cõmittat᷑ ap.re.poteſt tamen ap
pellari.

Caſus.Quidaʒ ca⸗
De Ppꝛozc. nonicus wonlaris

appellauit a ſuo pꝛioꝛe qui modum excede
bat in coꝛrectõe.qꝛ fecit eũ veſtibꝰ vſq; ad
camiſiã ſpoliari.poꝛ nõ obſtãte appellatõe
pꝛoceſſit enoꝛmiter contra illũ canonicuʒ-
VAnde conqueſtꝰ fuit dño pape. Vñ man⸗
dat cuidã iudici vt ſi pfatus canonicꝰ ap⸗
pellauit ꝓpter enoꝛmitates ipᷣiꝰ poꝛis mai⸗

feſtas q̃ reddũt ipᷣm notabilẽ.⁊ ipᷣe nõ detu

lit appellationi.cõpellat ipᷣm ad ſe.ap.cum
lr̃is veritatem ↄtinentibo venire ſatiſfactu
rum de tanto exceſſu Nota ꝙ pᷣlatus nõ
debet excedere modum in coꝛrigẽdo.alio⸗
quin tenet appellatio que als non teneret-
Item qͥ nõ defert appellationi legitime

„

debet puniri.

lteit vo⸗
notoꝛys?
tra nn

on

Nallten
Neipän
czcn
nichie⸗
Clabip
Nneicact
on
Nobizane
Shnoy
Uerpcic
göiceßſ⸗
Pheſop⸗
maoed
apelard
Ulpeg⸗
luhi
pelhmnr
ncnerpl
lolenooeb
Malgic
iacte
nlieſe 1
Jenia
glepaſe
Pnkligo⸗
Gllisdeeg

ahttͤens

Uwdlnte

Wde
Mept

Ace
nnalici
nintinit
geien

heugigen
Nelerglt
lnihſte

RHor

Wn .

icüſiinbne
Paluiſtiti
rtaeng

iree
rocanenil
ondeſine Din

efinr aut
eimeligefend

Ponctchon

Ndondenen
nſdhe
möng
nkais Ar
ppm

Cuis Nut⸗
wridg ili
euinogun er

õ

a⸗ –
miilucen⸗
ohahe En
Eng aln
ntsſi nnn

7

ubloeſi

nnönne
h l
9 n,
beli 4

elun:

De appella.recuſa.et rela:

Neas, + Kaſuſ. Statuit pa
Nuia n0s. paĩ caplo iſto ꝙ ab

bates qͥ publica ĩfamia ſũt reſperſi aut con

nicti.ſi cõmoniti in cõi capio renũciare no

luerit vocẽ ñ hẽant appelladi Hota ꝙ in
notoꝛijs delictꝭ ñ hʒ locũ appellatio.nec cõ
tra coꝛrectionẽ admittit᷑ appellatio.

. Ca.Df in caplo iſto
No au res. ꝙ iudex dʒ appellãti
ↄpetẽtẽ terminũ pᷣfigere ad appellatõʒ ſuã
ꝓſeq̃ndã.ifra quẽ ſi nõ fuerit ꝓſecut appel⸗
latõeʒ extũc dʒ iudex ipᷣm ↄpellere ſtare iu

ri coꝛã eo NHo.qꝙ tꝑs pᷣt pfigi a iudice ap

pellatõi ꝓſeqnde. Ite q ñ ꝓſeq appellati

onẽ icidit ĩ iuriſdictòz iudicia qͥ apellauit

— . EKa. Ec
vo auoientiam.act: c
iacobi ʒzamoꝛeñ.ſubeſt ecclłie compoſtellãe
Epus ʒamoꝛẽ.multiplłr moleſtabat. G.pᷣl⸗
byteꝝ pᷣdicte eccłe ſcti iacobi ʒamoꝛeñ ꝓpt
qð idẽ pᷣſbꝛ ſe ⁊ eccłiaʒ ſuã ſõ ꝓtectione vñi
pape ſuppoſuit.ſʒ pfatꝰ eps nihilominꝰ pꝰ
inuocatii ſe.ap.patrociniũ.qꝛ foꝛte verbũ
appellatõis nõ expᷣſſit dictũ pᷣſbim excõica
uit ꝓp? qð idẽ pbᷣꝛ dñno pa.fuit ↄqueſtꝰ Rñ
dit pa.lʒ pᷣdictꝰ pvᷣi ex ſimplicitate ꝰbum
appellatõis ñ expᷣſſerit.tñ exq̊ ſe ⁊ ſua ſub ꝓ
tectione aplica ſubiecerat.ſine cauſe cogni
cione nõ debuit aliq̃ ſnia ↄdẽnari.vñ man
dDat cuidã epo q̃tenꝰ ſi ↄſtiterit ita eẽ.ſnĩaʒ
quã pᷣdictꝰ epᷣs tulit in eũdẽ pbꝛm vnũciet
nullã eſſe. Hota ꝙ ſimplicitati parcẽdũ
eſt. Item idẽ eſt ſupponere ſe ⁊ ſua ſub ꝓ⸗
tectione pa.ſic appellare ad ipᷣm.vt h patet
ſz h intelligo extra iudiciũ Itẽ nõ refert
an aliqd de equalẽtibo fiat. Itẽ ſine cau
ſe cognitõe nõ dʒ aliqs ↄdẽnari niſi i noto
rijs vbi oꝛdo iur nõ ſeruat᷑. Item nemo
ius ſibi dicere dʒ. Itẽ ſnia excõicatõnis
poſt apellatõem lata nõ tenet.
. Caſuſ.Dr in caplo iſto
2EN Pt e ſi ↄtigerit ab audien
tia alicꝰ indic appellari nõ vʒ cã ad ipᷣʒʒ re
mitti niſi ꝑtes i ̊ ↄſentiät No.qꝙ cãñ dʒ
ad eũ remitti a q̊ͥ ẽ appellatũ niſi in caſibo.
Po&¾1μ Ka. d; h ſi iudex
4 oſtre mo. ðlegatꝰ ſit ↄſãgui
neus ĩpetratis vł fuerit aduocatꝰ ĩ eað cã
vel ex alia iuſta cã ſuſpectꝰ pᷣt legitie recu⸗
ſari.lqʒ ſit ei c remota appellatõne cõmiſſa

NHota ꝙ ſi iudex fuerit cõſanguineꝰ ipe⸗

tratz vel aduocatus in eadẽ cã recuſari pᷣt

lʒ appellatio ĩ lr̃is ſit remota. Itẽ ex qli⸗

bet iuſta cã pᷣt iudex reculari. H
—— Caſus..Aliqͥ clerici ſũt in⸗
M „ CC. ierdicii⸗ appellat. de appel

latõe ↄfiſi nõ ſᷣuãt interdictũ.qrit᷑qͥd iurꝭ.

Rũde᷑.ſic poſt appellatõʒ legitima nemo
pt excõicari.ſic clerici nõ pñt declinare in⸗
terdictũ.cui ante appellatõem ſuppoſiti fu
erãt. HNota ꝙ pꝰappellatõeʒ nemo pᷣt ex
cõicari. Itẽ ſi excoicatio vl interdictũ pᷣ
cecat nõ releuat᷑ per appellatõem ſequen⸗
em.

in eccleſia. & Quu

de guallia linconieñ. epivolẽtes ipiꝰ iudi⸗

ciũ ðcliare vt ſub archiepo litigaret.ſñ rõ⸗
nabili cã euitabãt epᷣm ſun appellando ad
t

archiepᷣm. Bignificatuz fuit h vno pa.vñ
mãdat ipᷣe archiepᷣo q̃tinꝰ ſi aliqñ ↄtigerit
aliquẽ de cleric a pᷣdicto epᷣo appellare ad
ipᷣm.nõ pus eiꝰappellatõeʒ admittat qᷓ; ei
ↄſtiterit eam interpoſitã fuiſſe vel ab iniu⸗
ſto grauamine vel ab iniuſta ↄdẽnatiõe a⸗
lioqn remittat illũ ad eᷣm ſuu. Hota q;
archiepᷣs nõ eſt iudex oꝛdinariꝰ ſubditoꝛũ
ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ nili ĩ cerꝭ caſibꝰ Itẽ
nuliꝰ dʒ appellare niſi grauet᷑. alioqͥn rᷣmit
tendꝰ ẽ ad eũ a q̊ͥ appellauit.

☚ rec te noo G. F. On⸗

trimonialis tractabat᷑ coꝛã oꝛdinario in qᷓ

vir impedimentũ conſanguinitatis oppo
ſuit. Mulier ſedeʒ ap.appellauit.iudex ſta
tuit terminũ appellati.mulier illa non fuit
ꝓſecuta appellationeʒ in termino ↄſtituto
et ea renũciante appellationi iudex in cau
ſa ꝓcedẽs recepit teſtes de conſanguitate.
Tandẽ miier ueꝝ appellauit Petijt iudex
vtꝝa debeat ad ſniaʒ ꝓcedere. Rũdet pa.lʒ
in ↄcilio laterañ.ſit ſtatutuʒ vt ſi aliqs ap

pellauit.⁊ infra terminũ ſibi pᷣfixũ appella

tionẽ ſuã nõ fuerit ꝓſecutꝰ iudex autoꝛita⸗
te ſua libere poſſit vti.tamen qꝛ iterum ap
pellauit qð ſibi licuit in eadẽ cauſa a iuriſ⸗
dictione uliꝰ fuit exempta. pᷣſertim cũ hic
ageret᷑ ad ſeꝑatõeʒ matrimonij qð ẽ res fa
uoꝛabüis. Nota ꝙ ſi appellãs appella⸗
tionẽ ſuã in termio pᷣfixo ñ ꝓſeqt᷑ iundex po
ſtea in cã pcedat. Itẽ in eadẽ cã põt ap⸗
pellari ſecundo etiam ſuꝑ vno articulo.
Item matrimoniũ res fauoꝛablilis eſt.

2

Acher

J terea Caſus. Judex ita ptu
2c Tlit ſniam niſi infra.xx
dies ſatiſfeceris ticio cognoſcas te ſuſpen
ſum vl interdictũ vłexcõicatũ. Ille quẽ
ſnĩa lata ẽ medio tꝑe appellauit nec ad diẽ
pᷣfixũ ſatiſfecit.Queritvtrum ille ſit excõi
catus aut nõ ꝓpter appellatõʒ añ terminũ
interpoſitã. Rñdet pa.ꝙ appellatio hmõi
ſniam impedita ſuſpendit. Nota ꝙ ſnĩa
excõicatõis lata ſub ↄditiõe vel in diẽ nõ
ligat niſi adueniẽte die vel ↄditõe.⁊ iðo ſi
medio tempoꝛe appellet᷑ ſuſpendit᷑ eiꝰ effe
ctus vt hic patet.

Decunoo requiris.

Caſus. In vna cõmiſſione ples articli ↄti
nent᷑ in vno tm articulo appellatio inhibet᷑
appellat᷑ ſuꝑ alijs articulis.Querit᷑ an tene
at appellatio. Rñdet pa.qꝙ ᷣm Greg.verba
deſeruiũt intẽtioni.⁊ hec eſt intẽtio pa.vt

de oĩbo articułqͥ in cõmiſſione ponunt᷑ iu⸗

ſticia fiat.⁊ iðᷣo apꝓpellatio in oib articulis
intelligit᷑ iterdicta.nõ refert vtꝝ appellatio
inhibeat᷑ in pncipio medio vel in fine.qꝛ vt
dicũt iurꝭ argum̃ta.ea q̃ ponũt᷑ in pᷣncipio
ad mediũ ⁊ finẽ ⁊ q̃ in medio ad finem atq;
pncipiũ ſepe referunt᷑. Laãdẽ põit aliã q̃ſti⸗

onẽ. Aliqͥs ꝓponit ſe hr̃e iudicẽ ſuſpectum.

Querit᷑ an cãm ſuſpitõis allegare teneat᷑ ⁊
ꝓbare. Rñdet pa.qꝙ cãaz ſuſpitõis allegare
tenet᷑.⁊ ꝑtes eligere dñt arbitros nõ młtuʒ
remotos qͥ de ſuſpitõe cognoſcãt. qð ſi nõ
fecerit iudex ad h̊ ꝑtes cõpellat⁊ ſi irra tmi
nũ ↄpetẽtẽ a iudice aſſignatũ ſuſi piiopba⸗
ta ñ fuerit iudex ex tũc in cã ꝓcedat. ſʒ ſi ſu
ſpitio fuerit ꝓhata iudex vlteriꝰ in cã nõ ꝓ
cedat.qꝛ ſuſpecti ⁊ inimici iudices eẽñ de
bẽt. Nota ꝙ vᷣba intẽtõi defuiũt ⁊ ᷣm ĩ⸗
tentõeʒ ꝓferẽtꝭ verbũ ꝓlatũ intelligẽdũ eſt
Itẽ appellatio refert᷑ ad oĩa q̃ ĩ còmiſſiõe
ponũt᷑. Itẽ determĩatõnes q̃ in pncipio
ponũt᷑ oĩa ſeq̃ntia determinãt ⁊ econuerſo
Itẽ cã ſuſpitõis ſpecificãda ẽ coꝛã iudi⸗
ce. Itẽ cã ſuſpitõnis ñ coꝛã iudice ſuſpe
cto ſʒ coꝛã arbitr a ꝑtibo electꝭ ꝓbari ðbet.

Itẽ iudex dʒ cõpellere ꝑtes vt arbitros

eligãt qͥ de cã ſuſpitõis cogſcãt. Itẽ ſi cã
ſuſpitõis infra tminũ pᷣfixũ ꝓbata non fue⸗
rit iudex in cã pcedere dz. Itẽ ſuſpecti ⁊
inimici iudices eẽ nõ dñt.

Eln ſit veferenoum.

Decunous

Caſus.Aliqͥs paratꝰ erat ſpoliare aliqueʒ
re ſua.ille appellauit ne aliquaʒ iniuriã ſibi
faceret vel grauamẽ.non obſtate illa appel
tione ſpoliauit illũ. Spoliatꝰ traxit ſuum
ſpoliatoꝛẽ in cãm parat pbare incõtinenti
ſuã ſpoliatõʒ. Ille ſpoliatoꝛ appellauit.q̃ri

tur an eiꝰ appellatõi ſit deferẽaũ. Rñdʒ pa

pa.qꝙ cũ in eo ſit puniẽdꝰ in qͥ peccauit.ap
pellatõi illiꝰ nõ ẽ deferẽdũ qͥ appellatõi de
ferri neglexit. Nota ꝙ qͥs punit᷑ in q̃ pec
cauit. Itẽ qͥ appellatòi ab alio interpoſi⸗
te non defert.nec ei apellanti eſt deferẽdũ
qꝛ fruſtra legis auxiliũ imploꝛat qͥ commit
tit in legem.

ſ. II. Caſuſ. Dñs pa. man
Nouit llle. danerctass⸗ kegan

in frãcia vt terrã regꝭ frãcie ſupponeret iter
dicto.qð ⁊ fecit. Rex frãcie cõquerebat᷑ de
legato ꝙ perperã ꝓceſſerat ↄtra ipᷣm. qꝛ cũ
eſſet ei ſuſpectus appellauit ab ipᷣo.⁊ pꝰap⸗
pellationem in terram ſuam tulit ſentẽtiã
interdicti. Reſpondit papa regi dicens ꝙ;
cardinalis ſententiam illam non edidit.ſʒ
potius publicauit.nec fuit dictatoꝛ ipſius

ſʒ potiꝰ executoꝛ.ſʒ ab executoꝛe appellari

non poteſt niſi modum excedat. Et pa⸗
pa in lr̃is cardinali directis appellationeʒ
inhibuit.De ſuſpitõne dicit ꝙ non credat
eum ſuſpectum.⁊ ſi tñ fuiſſet ꝓpter illaʒ ap⸗
pellationem cardinalis deſiſtere non ðbu
iſſet.quia nõ ſuo motu ſed de mandato pa
pe ꝓceſſit. Nota ꝙ ab executoꝛe appella⸗
ri nõ dz niſi modũ excedat. Itẽ licʒ exe⸗
cutoꝛ ſit ſuſpectus ab eo tamẽ ꝓpt᷑ hoc ap⸗
ellari nõ debet.qð ſi fiat nihuominꝰ de⸗
et exeqͥ qð mandat᷑ cum nullã habeat co⸗
gnitionem.

Oepe co ntingit. t au
lãt ad ſe.ap.ſʒ ꝓpter defectũ alteri

ꝓſequẽtis appellationẽ interpoſitã nec per
ſe nec per aliũ vel foꝛſitan ex malicia pꝛocu

ratoꝛis mandatũ occultantis.lites que de

facili poterant terminari remanẽt indeciſe
uia ſi ſit queſtio iuris illa poſſet citiꝰexpe

ꝑtis nõ

iri.cum ꝓbatõnes nõ ſint ibi neceſſarie. ?xꝰ

ſi eſſet queſtio facti de leui poſſet partibus
pñtibo cõpꝛobari. Suꝑ h̊ olim ſtatutũ fuit
in ↄcilio laterañ.vt ſi qͥs in q̃cũq; negocio
appellauerit ⁊ ille qui appellatus fuit ve⸗
nerit appellãte minime comparente.apel⸗

las debet appellato cõdemnari in expelis

G
ſtunut
ce
Cael
ſelmnin
ſohen
nonl
lli
iſin
urt
norſi
ocni
Polar
4pelan
fuitun
ſinnn
Nonptoi
löſdip⸗
No Iin
ndsa
ſpenng
eo⸗
Do.
ope
utüin
enpen
lrn
ſoſponi
lück
atii⸗/

ſn
Wüin
Mreſae
cegl
gömin
Kchuin
Nlnifi
Ameaamt

Qindenn
urauicnl
Figeſipopore
ecöcnorbin
kanmönei
nndingg
münmetas
Küitdinens
Panmtereir

4

—⸗

S

☛ =

=
=E =
e =

— ==

— S

— =

n guln ei

ns aolon
Mgnonccd

Wag.

Nde
ddenmn,
beaumpe
aat. c
heolunz N
furtheni

i uapoinn

mmrmuliikr
Nluntslieſt
Ennt
slu e/
öſorbike
heuntn

7

7
4

nm,
tenun,

. —
—
— =

☛

De appella. recuſa. et rela.

DSʒ qꝛ ꝓpter h̊ lites nihilominꝰ ꝓrogabãt᷑
ſtatuit innoc.tertiꝰ vt ſi hmõi appellatio a
iudice recepta vel a ꝑte fuerit apobata.iu
dex ſtatuat terminũ appellãti.ita vt ſi infra
terminũ appellatõeʒ ñ ſuerit ꝓſecutꝰ.eo ela
pſo ꝑemptoꝛij edicti vires obtineat termi
nus aſſignatꝰ.vt extũc in abſentẽ ꝑinde p⸗
cedat᷑ac ſi ꝑmptoꝛie vocatꝰ fuiſſʒ ad iudi
ciũ.qꝙ ſiappellatio iĩterpoſita malicioſe re⸗
cepta vel apꝛobata nõ fuerit.nihilominuſ
vigoꝛẽ ſuũ obtieat cũ apꝓparuerit legitime
ꝓuocatũ.ſaluis ↄſtitutõiꝓpmulgatꝭ ð ap
pellantib pꝰſniam.qꝛ tũc ułñ ꝓleq̃ntibus
appellatões ſuas.pꝰ terminũ appellatõi pᷣ⸗
ſixũ rata manet ſnia q̃ fuerat appellatõe ſu⸗
ſpẽſa.verũtũ qͥcqd poſſz ppõi circa citatiõʒ
ꝑemptoꝛiã ab abſente ad ſui defenſionẽ. et
illõ idẽ põi poſſit aduerſꝰ hmõi appellati⸗
onẽ. In fine viẽ ſi qs puenerit tminũ appel
latõis ⁊ vᷣitate tacita l̃as ipetrauit.careat
ĩpetratꝭ.⁊ i expẽ̃ alti ꝑti dẽnabit᷑. No.
ar.qꝙ ↄtũacia ſiue dolꝰꝓcuratoꝛis noceat
Dño. Itẽ qõ iurꝭ ꝓbatõʒ ñ reqrit. Iteʒ
q ñ ꝓſeq?7appellatõʒ ſuã ifra minũ ſibi ſta⸗
tutuũ iudex eo elapſo ꝓcedat tãq; citatꝰ per
emptoꝛie ñ veniſſʒ Itẽ citatꝰ ꝑemptoꝛie
gaudit᷑ iuſtã cãm abſentie allegãs. Itez ſi
q̃s ipetrat lr̃as añ tminũ a iudice vł ab ap
pellãte ſtatutũ tacito de ũllo tmino lr̃eñva
let.⁊ tãq; ↄtumax punit᷑ in expẽſis.
Konſtitutus. ac duere
»WPlEsebB *decanatu claro
moteñ.qͥdã canonici ↄtuler̃t ptãtẽ eligẽdi
in epᷣm.⁊ qdã nõ.h̊ acto in illa traſſatiòevł
collatõe ꝙ epᷣs nõ pcederet ad elconeʒ ſine

„

glijs dũ eẽnt ĩ tractatu electõis.xij.canoni
cr appellauer̃t ne aliqͥs eligeret᷑i decanuʒ ſi
ne aſſenſu oĩʒ reqͥſito. Eps cũ qͥbuſdã alijſ
cõtulit ðcanatũ archidiacono illiꝰ eccłe.⁊

ꝑs alia aliũ elegit. Quidã cardinal legatꝰ

ſe.ap.examinatõʒ electõis illiꝰↄmiſit duo

bus abbatibovt cam inſtructã ad ſe.ap.re⸗
mittet.nõ vt appellatõi iterpoſite vᷣrogarʒ
Facta examinatõe cardiał trãſmiſit illã ad
ſe.ap. Partibo poſtmodũ ĩ pñtia pa.ↄſtitu
tis archidiaconꝰ pᷣdictꝰ pᷣdicta oĩa allega
uit petẽs electõʒ de ſe factã ↄfirmari.Exꝑ
te aduerſa rũſuʒ ſuit ꝙ ñ erat cõfirmãda.ſʒ
infirmãda.qꝛ facta fuit poſt appellatõeʒ. et
3 foꝛmã epo traditã.⁊ ꝙ archidia.ſpõte re
nuciauit facto epi. Ad h̊ fuit p archidiaco

no allegatũ ꝙ illi nõ erãt vlteriꝰ audiendi

ciũ appellatõz ſuã infra terminũ ñ fuerãt p⸗
ſecuti. Oñs papa his ⁊ alijs auditꝭ intelle
xit ꝑ aſſertõnẽ cardinalłpᷣdicti ꝙ ſub ea foꝛ
ma ſuerat appellatũ ne ſine aſſenſu oim ꝓce
deret᷑ in electione decani.⁊ q; appellatiõz ĩ
fra annũ nõ fuerãt pſecuti.nec allegauerũt
cam ꝓpt quã eet eis bienniũ ↄcedẽaũ.qꝛ ſiẽ
ifra annũ miſer̃t bis nũciũ.ita potuer̃t mit
tere ꝓcuratoꝛẽ. Verũtũ ne videat᷑ ñs pa.
ꝑemptoꝛias exceptões ꝓpoſitas ſub ſilẽtio
Pterire mãdat iudiciba qtenꝰ ſi ↄſtiterit ar
chidiaconũ ſponte rnũciaſſe facto epi ex q̃ᷓ
facto nitit᷑.vel ſi ↄſtiterit ipᷣm epᷣm pkeifif,.
ad electõʒ ipiꝰ archidiaconi ↄtẽptꝭ pᷣdietꝭ
canonicꝭ ſine qbo ad electõeʒ pcedere ñ va
lebat ſʒ tradita ſibi ptãtẽ.eidẽ archidiaco
no ſuꝑ decanatu ſilentiuʒ iponãt alioquin
noiationeʒ ſeu electõeʒ de alio factã quic
qd fuerit ſecutũ ex ipa denũciet irritum et
inane. Hota ꝙ ius eligẽdi pᷣt trãſterri in
vnü.!/ Item ꝗ nõ ꝓſeq appellatõeʒ infra
annũ poſtea nõ admittit᷑ad eam pſeqᷓndaʒ
niſi iuſtã cauſam oſtenderet ꝓpter qua dare
tur ei biennium Item q repellit᷑ vna via
admittit᷑ ꝑ aliã viã. Itẽ licitum eſt cuili
bet renũciare iuri ſuo Itẽ foꝛma manda

ti ſeruanda eſt. HZ
Monſtitutig. Kaſuſ. Aacante
Lon citutio. raraſe ſal⸗
uatoꝛis meteñ.die ſtatuta ad celebꝛandaʒ
electõem epᷣus meteñ.adiurauit cãonicos
iüllos ꝑ patreʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſanctũ vt ſᷣm de
um vnũ eligerẽt de duoba in q̊s ꝑtes vide
bãt᷑ ↄueniſſe quẽ magis vtilẽ ⁊ idoneũ ec⸗
cleſie reputarẽt.Poſt h̊ decanꝰ cũ qͥbuſdã
nolauit in pꝛepoſitũ cantoꝛem meteñn.Cꝗã
toꝛ ſancti ſaluatoꝛis cũ qͥbuſdã alijs cõcoꝛ
diter cancellariũ meteñ.elegerũt i pᷣpoſitũ
cuiꝰ electionẽ tanq; a maioꝛi ⁊ ſanioꝛi ꝑ⸗
te capli meteñ.epᷣs ↄfirmauit.⁊ cum vellet
ei dare inueſtituraʒ decanꝰ appellauit ad
ſe.ap.ↄtra ipᷣim impotentiã allegando.dio⸗
cens illum cancellariuʒ impotentẽ in par
tibus illis in qꝗᷣb bona pꝛepoſiture ↄſiſtũt.
addẽs ꝙ alia ſibi opponeret in pñtia pa.q̃ᷓ
in pñtia iudicis ſuſpecti noluit explicare.
Demũ cauſa iſta ad ſe.ap.eſt delata. Deca
nus ꝓ ꝑte ſua in pñtia pape hec ⁊ aliaꝓpo⸗
ſuit. Oominus papa examiato negocio ei
conſtitit euidenter appellatõis cãm e
epiſcopo expꝛęeſſam rationabilem nõ fuiſſe
⁊ aliã ñ expꝛeſſit.q;uis dixerit ꝙ expmeret

=è

ider

oꝛã papa. Vnð ipſe ſtatuit vt p ea qᷓ dicta
erab afir matois eifect⸗ nõ debeat ipedi⸗
ri. poſtẽ;ᷓ vᷣo pacificã poſſeſſionẽ ipiꝰ ppoſi
ture habuerit. Si qs ð ipᷣm aliqᷣd ꝓpponere
voluerit nõ in modũ exceptõis ſʒ ĩ moduʒ
denũciatõis vel accuſatõis licẽtiã habeat
ꝓponendi. Nota ꝙ q appellat etiã extra
iudiciũ cãm iuſte appellatõis dʒ expmere.
Itẽ coꝛã iudice appellatõis põt qͥs exp⸗

mere aliã cãm q; illa quã in appellãdo explſ

ſit. qð locũ hʒ in hmõi appellatõibo electio
nũ. Itẽq nõ pᷣt excipere poteſt accuſare
vel denũciare. — .—
Ex arte Caſuſ.Si iudex citat
P Taliquẽ ad locũ ad queʒ
non poſſit ire ſecure ꝓpoſita exceptõe de lo
co ſuſpecto libere poterit appellare.licʒ ap
pellatio in lr̃is ſit inhibita niſi iudex locuʒ
ſecuꝝ ei duxerit aſſignandũ. Nota exce
ptionẽ de loco ſuſpecto admittendã. Itẽ
qᷓ;uis in lr̃is aplicis appellatio ſit inhibita
poterit tñ iuſta de caula appellari Itẽ iu
dices ſecurũ locũ partibus aſſignare dñt
Item nota ar.qꝙ iudex poteſt reuocare
grauamen vt appellans cogat᷑ recedere ab
appellatione. Caſ. Def
. . Ez. . 91*. , uũcto
eboꝛaceñ.frẽs ipᷣiꝰ hoſpita kelegerut. B. pſ
byteꝝ in rectoꝛẽ ſiue mgrm ipᷣiꝰ hoſpitalis
Archiepᷣs eboꝛaceñ.ad quẽ vt dicebat oꝛ⸗
dinatio ipᷣius hoſpitalis ꝑtinebat dictum
B. electum pᷣfecit ibideʒ. Poſtmodũ vero
decanus ⁊ caplm eboꝛaceñ.dicentes ꝙ ad
ipᷣos hoſpitalis oꝛdinatio ꝑtinebat impe⸗
trauerũt lr̃as ſuꝑ h̊ ad quoſdã iudices Ju
dices citabant tam archiepᷣm q; dictũ ma
giſtrũ. In quoꝝ pñtia cõparuit ꝓcuratoꝛ
capli cum lris ꝓcuratoꝛijs ſigillatis ſigil⸗
lo capli.ĩ quo ↄtinebat᷑ ſigillũ capituli ad
citationes tm̃.cum capli aliud ſigilluʒ ha
bere noſcat᷑. Magiſter hoſpitalis excipiẽ⸗
do ꝓoſuit ꝙ occaſiõe illaꝝ lr̃aꝝ ꝓcuratoꝛ
taliter conſtitutus non debeat ad cãm ad/
mitti ⁊ inſuꝑ adiunxit ꝙ autoꝛitate quarũ
