De dolo et contumacia:

tis adiudicanit poſſeſſionẽ actoꝛi cã rei v
uande.ſed ꝓpter potẽtiã rei ſiue dolũ actoꝛ
infra annũ rem cuſtodiendã nanciſci nõ pᷣt
vłacqſita amittit.⁊ ſicſᷣm qͥſdã poſt annũ
nõ efficit᷑ verus poſſeſſoꝛ.⁊ reus ð malicia
ſua comodũ repoꝛtat.ne igit᷑ ntumax meli

oꝛis cõditõis q; obediẽs exiſtat ſtatuit cõ⸗

ciliũ de canonica equitate vt in caſu pᷣmiſ⸗
ſo actoꝛ anno elapſo verꝰ efficiat᷑ poſſeſſoꝛ
Nota ꝙ ille qͥ nõ poſſidet fictione iurꝭ ⁊

ppter doluũ alteriꝰpoſſidere intelligit᷑ita q;

anno elapſo verꝰ eſt poſſeſſoꝛ. Itẽ cõtu⸗
max puniri z.

Benerabilis. a rarchit

⁊ archiepᷣm burdegalẽ.q̃ſtio vertebatur de

iure pmatie.Ad petitõem bituriceñ.man⸗
dauit pa. burdegalẽ. vt ad initiũ ꝓxime q̃⸗
drageſime ꝑemptoꝛie ad pñtiã ſuã ꝑ ſe vel
ꝓcuratoꝛem idoneũ accederet rñſurꝰ dicto
archiepo bituriceñ.ſuꝑ iure pmatie q̃d ſep
ponit hr̃e in puincia burdegaleñ.ad litem
conteſtandã ⁊ ad alia oia uegocia ꝑagẽda
qipᷣi cauſe fuerint neceſſaria.⁊ inſuꝑ man⸗
dat ꝗbuſdã vt ad eũdẽ terminũ ſub foꝛma
pᷣmiſſa ⁊ ꝑemptoꝛie citent eundẽ.⁊ ſi nõ po
terit inueniri ad eccliam ſuã trine citatõis
edictũ publice pponãt vel ꝓponi faciant.
Nota ꝓcuratoꝛẽ talẽ mittendũ qui poſ⸗
ſit litẽↄteſtari.⁊ alia omia neceſſaria cauſe

expedire. Itẽ ſi aliqs non inuenit᷑ ad lo

cum vbi habitare conſueuit trine citatõis
edictum debet/ ꝓponi et vltimuʒ perempto
rium. .
De eo à́ mittit᷑ in poſſeſſionẽ cauſa rei ſ⸗
nande. Litulus. xv.
Vnſtitutis.ale hel
—11 NE—1„ν o, 2 cioni
ci de giſeburna habebãt queſtionẽ
cũ pᷣpoſito de bel ſuꝑ eccia de lamẽ

to. Ad petitionẽ poꝛis cã cõmiſſa fuit qui

buſdam iudicibp. Sed qꝛ pᷣpoſitus fuit cõ
tumax miſſi fuerũt pꝛioꝛ ⁊ fratres in poſſeſ
ſionẽ eccĩe pᷣdicte cauſa rei ſeruãde. Infra
annũ pᷣpoſitꝰ ñ recuꝑauit poſſeſſionẽ. Añ
anno elapſo ꝑtes ꝓpt h acceſſerũt ad pa.in
cuiꝰ pñtia ſuꝑ poſſeſſiõe pᷣdicte eccłie fuit
aliq;diu diſputatũ.tandẽ ꝑ cõfeſſionẽ vtri
uſq; ꝑtis cõſtitit pape.qꝙ lʒ in poſſeſſiõe cã
rei ſᷣuãde.dicti pᷣoꝛ ⁊ fres fuiſſent iducti.al

tera ꝑs infra annũ nõ pᷣſtitit cautõnẽ ſtãdi

iuri.lʒ volũtatẽ habuit.⁊ ipᷣi eam nati fue⸗

ber

rãt recipe. Vñ papa adiudicauit poſſeſſio

nẽ dicte ecclłie pᷣdictis fratribo ſaluo iure p⸗

pꝛietatis ipſi ppoſito. Hota ꝙ nõ ſuffic
volũtas in calu iſto ſine facto. Itẽ q nõ
recuꝑat poſſeſſionẽ ꝓpter ↄtumacia amiſſaʒ
infra annũ poſt annũ nõ recuꝑat ipam. ta⸗
men de ꝓpꝛietate audit᷑.

g eee CLa. Int abbatiſſaz
Eu m ſicut. ⁊ ↄuentũ ſcẽ trinita
tis ex vna ꝑte.⁊.P.ſubdiaconũ ex alta co⸗
ram abbatibotaurineñ.⁊ decoꝛneñ.⁊ archi

diacono chimeñ.iudicibo ðlegatꝭ ſuper ec

cleſia de capit.q̃ſtio vᷣteba? ꝓ ↄtumaciaʒ.
P.ſubdiaconi.iudices miſerũt moniales ĩ
poſſeſſionẽ rei petite cã rei fuãde.Sʒ cũ q̊
ad ſhᷣdiaconi noticiã ꝑueniſſʒ ad archidia
conũ pᷣdictũ acceſſit offerens ei ſtãdi iudi⸗
cio cautionẽ quoniã abbas de coꝛinthe. ꝓ
fectꝰ in angliã ⁊ abbas taurineñ.viam fue
rat vniuerſe carnis ingreſſus poſſeſſionem
infra annũ nõ potuit obtinere. Vñ dictus
Pdalt annuʒ acceſſit ad pa.petẽs ſibi ſuꝑ
ꝓuider cũ ꝑ ipᷣm ñ ſtetit qminꝰ poſſeſſio
nẽ recuꝑauit infra annũ. Mandat pa.cui⸗
dã q̃tinꝰ ſi eſt ia recipiãt a reo cautionem

ſtãdi iuri ⁊ ei reſtituãt poſſeſſionẽ nõ obſtã
te eo ꝙ annꝰ eſt elapſus.ſi ꝑ eũ non ſtetit ̊

minꝰ infra annũ ⁊ poſſeſſioneʒ receperit et
dederit cautionẽ.· Nota ꝙ ſi ꝑme nõ ſte⸗
tit quominus faciã qð debeo nõ eſt mihi i⸗

putandum. Item ſi non poſſum hf̃e co⸗

piam iudicis non currit mihi tempus an⸗

Cum ueniſſent. a Abbae

cãm habebat ſuꝑ q̃dã poſſeſſionẽ ↄ.P.ga⸗

leñ.legatꝰ illiꝰ ꝓuincie cãm illã cõmilit qͥ
buſdã iudicibo ſ̃m ius ⁊ bonã ↄſuetudinẽ
iliꝰ terre terminandã. Sʒ cũ iudices vel⸗
lẽt ꝓcedere tm̃ ſʒ ius.pᷣfatꝰ..le.ap.axpel
lauit.ſʒ nihilominꝰ iudices ꝑtem aduerſã

in poſſeſſionẽ reꝝ petitaꝝ ca rei fuãde mit

ti decreuerũt.ita ꝙ ſi vſq; ad annũ ⁊ diẽ pᷣ⸗

ſtaret cautionẽ iudicio ſiſti ⁊ ꝑti alteri.xxx

libꝛas reſtitueret ꝓ expenſis.reciperet poſ

ſeſſionẽ eandẽ. Poſtmodũ legatꝰ ille receſ⸗
ſit ⁊ alter legatꝰ infra annũ terrãa illa eſt in⸗
greſſus.coꝛã q̃ dictꝰ.P.obtulit cautõʒ ſtã

di iuri ⁊ poſſeſſionẽ ſibi reſtitui poſtulauit
patꝰ reſtituere expẽſas vſq; ad.vi.libꝛas.ſʒ

abbas volebat tm. xxx.⁊ ſic annꝰ elapſꝰ eſt
Vnð queſtio illa ad dm papaʒ elt delgta.

Seoecunous

coꝛam q̊ hec et alia pꝛopoſita fuerũt. Dñes
papa decreuit illũ.P. in poſſeſſioneʒ redu
cendum pᷣfatam cautionẽ ſtatuens vt ſi cõö

ſuetudo quã allegabat laudabil fuerit ad
expenſas reſtituendas nõ cõpellat᷑. qꝛ ex H̊ᷣ

gapparet ꝙ bñ appellauit.ſi vo ↄſuetudo lau

dabilis nõ fuerit appellatio nõ tenuit. Vñ

ad moderatas expenſas reſtituẽdas abba

ti q̃s cõſtiterit ipᷣim/ꝓpt h̊ feciſſe condẽnat᷑.
Hota ꝙ nõ obſtat lapſus anni ad recu⸗
perandã poſſeſſionẽ ſi infra annũ ꝑ ulũ nõ
ſtat qui amiſit eꝗ. Itẽ appellatio legitia

impedit traditõem poſſeſſiõis ⁊ ſi nõ eſtle

gitima nõ impedit q̊ minꝰ det᷑

Di 9ouerſariusFad
fuit ad cãm poſt citatõeʒ abſentauit ſe nu
lum dimittẽs ꝓcuratoꝛẽ.querit᷑ qualiter ꝰ
ipᷣm ſit ꝓcedendũ. Rñdet᷑ ꝙ ↄᷣnũciatio ad

domũ ipᷣius legitima debet fieri.⁊ ſinõ ap
paret qͥ ðfendat eũ.actoꝛ in poſſeſſionẽ rei
petite cauſa rei ſeruande poteſt induci.

Nota ꝙ qͥlibet tenet᷑ dimittere pcurato

rem qui eũ defendat.als ꝓcedat᷑ð iᷣmvth̊ᷣ
dicitur. s
Vt lite pendente nihil innouet᷑.
Titulus.xv-j.

Wemong. Sae Sre

A ecboꝛaceñ.ex puilegio api. ſe. facie

bbat crucẽ ꝑ totã angliã ante ſe de
ferri. Papa ad petitionẽ cantuarieñ.archi
epᷣi ꝓhibuit ꝑ lr̃as ſuas archiepᷣo eboꝛaceñ

ne crucẽ deterre ſaceret an ipᷣm donec cos⸗
ſceret᷑ an de iure h̊ facere poſſet. Vñ eboꝛa

cen conqeſ eſt oño pa.qualiter ipᷣm nr
cri

uauerat ſine cauſe cognitione. Vñ ipe ſcri
bit eidẽ eboꝛaceũ.ſtatuẽs vt nõ obſtatibus
lr̃is ꝓhibitõis ſibi facte ad petitõem cãtus
rieñ.faciat crucẽ añ ſe deferre ſiẽ eſt ei ↄceſ⸗
ſum ꝑ puilegiũ q̊uſq; ꝑ ſniam decernat᷑ an
de iure h̊ facere debeat. Nota ꝙ lite pen
dente nõ eſt alicui auferẽda poſſeſſio.

Mauoabilem. altg mud,
SZELEIIvaccuſat matri⸗
moniũ ꝓpter ↄſanguinitatẽ vłalið ꝑpetuũ
impedimẽtũ.Querit᷑ anſtatim carnale cõ
merciũ ſit ſuſpendẽdũ.Et rñdet᷑ ꝙ alterut
cõiugũ puari nõ dʒ iure qð hʒ in alto an⸗
te finẽ cauſe. No.qꝙ lʒ pẽdẽte vxoꝛ debi⸗

to iure puari nõ dʒ. Itẽ nota ꝙ ille qacd
mãdatu eccie ſoluit vbit yxoꝛiſibipiudi

il
Naen
Di⸗
ien
Polat
mop
goaln
gdan
ſfe
oblig
noͤat
ſituer
gliase
guoge
lllelui
nceii
Wog
rün
ſtum
lin⸗
dae
fennt
ſtnen
lua
u
niid
Crevoen
heiori
tifiend
oliner

D

„

ſpider⸗
llue

wid
un
urſ
Amn
RNlniten
iendn
wiue
diis d
lie
Sndt
m uͤß,
Audign
Gnünde
N.
L
aſei
atutſetel
wiauln)
1Rüdno
aftſtp
nheſchniſe
tcnt.
mminaegan
Nttijinn
llinont⸗

Rcchlo
ngin
ianmmncien.
S
iöndon
ane Ghee
inichtuts
Au Miicnc
ntſickinn
in dann⸗
Polgun
holeſ⸗
(1

1.

. 88

cium non facit.

Eccleſia ſancte marie

Sic pone caſũ advtrãq; decretalẽ.Eccia

ſcẽ marie in via lata mouit qſtionẽ 9 ioßez
de atheia ſuꝑ qbuſdã poſſeſſionib coꝛã.A¶
iudice lite ↄteſt. Idẽ iohes poſſeſſiões illaſ
trãſtulit ĩ mõaſteriñ ſci ſilueſtri.demũ ſena
toꝛ romanꝰ occaſiõe cuiuſdã ſtatuti in quo
cõtinet᷑ ꝙ ſi qͥs rẽ litigioſam trãſfert lite pẽ

dẽ.poſſeſſio auferat᷑ poſſeſſoꝛi ⁊ det᷑ petito-

ri.ſpoliauit mõaſteriũ poſſeſſiõibo ilł⁊ eas
reſtituit ecclłie ſcẽ marie.poſtea ſnĩa ſenato
ris fuit reuocata et ſpoliata fuit ecclia ſctẽ
marie ⁊ monaſteriũ reſtitutuz.lite illa pen.
celeſtinꝰ reuocauit cãm ad pñtiã ſuã.ũ ob⸗
ſtãte illa reuocatõe.diuerſe ſnĩe late fuerũt
ꝑ ſenatoꝛes qũq; ꝓ eccia.qñq; ꝓ mõaſterio
Vltio coꝛã Inñ.petebat eccłia ſctẽ marie
reſtõem illaꝝ poſſeſſionũ qᷣb iniuſte fuerat
ſpoliata ꝑ quẽdã ↄſiliariũ capitolij.Domi
nus pa.reuocauit in irritũ qͥcqͥd factũ fuit
ab alijs poſtq; celeſtinꝰ reuocauit negociũ
ad curiã ſuã.⁊ reſtituit eccłiam ſcẽ marie.⁊
qꝛ paſſec iões ille fuerãt alij titulo locatõiſ
obligate pꝰ reſtõem a Johhe de atheia. nec
mõaſteriũ potat recuꝑare illas vt ecciaʒ re
ſtitueret.pᷣcepit pa.ꝙ mõachi poſſeſſiones
alias eqͥualẽteſ poꝛibo ſpſtituerẽt loco poꝝ
quod ⁊ factum fuit arbitrio bonoꝝ viroꝝ
⁊ ille ſubſtitute erant pignoꝛi obligate.Pa
a feẽ illas libᷣari a creditoꝛib qͥ dño pape
inſtr̃a pigno? reddider̃t. Demũ petijt mo
naſteriũ reſtõem illaꝝ poſſeſſionũ õ ſenten
tiã ſenatoꝛꝭ ⁊ inno.ipᷣm reſtituit circa ſniazʒ
ülã pᷣcipiẽs vt poſſeſſiões ille ſubſtitute nõ
dẽant alienari vt ſi ecclia illa voluerit age
re de ꝓpꝛietate vel vicio litigioſi ↄctꝰ ſic ꝙ
euĩcere valeat⁊ hr̃e. No.ex pꝛio caplło q;
res q̃ ſuccedit ĩ locũ alteriꝰ eoð iure cenſet
cũ illa. Itẽ lite pẽ.res litigioſa ĩ aliũ trãſ
ferri ũ dz. Itẽ ĩ ſeq̃nti nota ꝙ poſtq; ſuꝑi
oꝛ reuocat ad ſe negociũ qͥcqͥd fit poſtea ab
inferioꝛi ñ tenet vñ reuocari dʒ ſaltẽ de fa⸗
cto. Itẽ cũ res reſtitui ñ pᷣt ĩ alio eqͥualẽ⸗

ti fieri dz reſtõ. Et iſte due decre. ſic diuiſe

olim erantvna decre.
Dilectus filius. ne
A.rectoꝛẽ eccłie de baſeuilla⁊ anteceſſoꝛeʒ

ipᷣiꝰ ex vna ꝑte.⁊ poꝛẽ ⁊ mõachos de baſe⸗
uilla ex alca qõ vᷣtebat᷑ ſuꝑ decimis nouali

lite pen.nipil inno.

um prochie ipᷣiꝰ rectoꝛꝭ.lite pẽ.coꝛã iudici
bus delegatꝭ abbas ⁊ ↄuentus maioꝛt mo
naſterij turonẽ.qͥbo poꝛ ⁊ mõachi pᷣdictiſpſᷣ
ſuntꝓ ſe ⁊ mebꝛis ſuis obtinuer̃t a ſe.ap.in
dulgẽtiã ſuꝑ hmõi ðcimaꝝ ꝑceptõe.nulla
mẽtiõe facta in ipa de hmõi q̃ſtione.occaſi
one hmõi indulgẽtie poꝛ ⁊ monachi pᷣfati
decimas ipᷣas ſibi vẽdicare ↄtẽdũt.cũ iudi
ces ſuꝑ h̊ dubitarẽt dictuſ rectoꝛ h̊ ſignifi⸗
cauit dño pa. Vñ mãdat qbuſdã q̃tenꝰ eiſ
dẽ iniũgãt.vt indulgẽtia nõ obſtãie pꝛedi
cta in negocio ipᷣo ꝓcedãt iuxta traditã ſi⸗
bi foꝛmã.· Nota ꝙ lite pẽ.puilegiũ vel in
dulgẽtia ſuꝑ re litigioſa ĩpetrata mẽtõ nõ
habita de qſtione nõ vale.
De ſequeſtratõe poſſeſſionũ ⁊ fructuum
Titulus. xypyiilJlJl.
D Hoc Caſus. Inter ar⸗
— chiepiſcopũ me⸗
diolañ.⁊ abbatẽ ð ſtregula ſuper q
buſdã poſſeſſionitb qõ vertebatur.
q̃ ad petitionẽ archiepᷣi ſimpłir cõmiſſa fuit
epo veronẽ. coꝛã qͥ intentauit archiepᷣs iu
diciũ poſſeſſoꝛiũ ⁊ ipe partim ꝓ mðaſterio
partim ꝓ archiepᷣo ſniam ꝓmulgauit.q̊ fa⸗
cto ꝓcuratoꝛ monaſterij iudiciũ ꝓpꝛietatis
voluit intentare ſuꝑ illis bolſeſſtonibo 84
bus archiepᷣs obtinuerat in iudicio poſſeſ
ſoꝛio.ſed archiepᷣs rũdit iuriſdictõem epi⸗
ſcopi expiraſſe aſſerẽs cãm poſſeſſiõis tm̃⁊
nõꝓpꝛietatꝭ fuiſſe cõmiſſam.⁊ ipᷣe ſemł offi

cio ſuo functꝰ fuerat ſuꝑ ꝓpꝛietatevlterius

cognoſcere ñ valebat.Sʒ cũ archiepᷣs nol
let ꝓcuratoꝛi mõaſterij rũdere epᷣs ꝓpt ↄtu⸗

maciam archiepᷣi miſit monaſteriũ in poſ⸗

ſeſſionẽ q fuerat ꝑ ipᷣm archiepᷣo adiudica⸗
ta cã rei ſeruande.ſʒ archiepᷣs monaſteri’ũn

ab illa violenter eiecit. Cauſa iſta poſtmo

dum delata eſt ad dñm pa.C. Cũ ſuꝑ hoc
aliq;diu fuiſſet diſputatũ.C.ſic fuit inter⸗
ptatꝰ reſcriptũ ꝙ tã cã poſſeſſiõis qᷓ; ꝓpꝛie⸗
tatꝭ iudici fuerat ðᷣlegata.cũ abſolute ⁊ in⸗
diſtincte cõmiſſa fuiſſj.⁊ ↄtinẽtia cauſe di⸗
uidiñ deberet pᷣdictã poſſeſſionem ꝓ arbi⸗
trio ſuo ſeqſtrari pᷣcepit apð vᷣcellẽ.⁊ noua
riẽ.epᷣos dãs in madatꝭ epo regino ⁊ muti

nẽ. vt de cã poſſeſſiõis ⁊ ꝓpꝛietatꝭ plene co⸗

gnoſcerẽt⁊ decidãt eãdẽ ⁊ poſſeſſionẽ illi ꝑ
ti aſſignarẽt q̃ obtinebit ꝓpꝛietatẽ.andeʒ
partibo cõparẽtibo coꝛã epiſ regino ⁊ muti
neñ.infra annũ a tꝑe date poſſeſſionis per

epʒ bonẽ. archieps medioł cautõʒ obtulit

F 2

Aiber

ſtandi iuri. Landẽ cũ ipᷣi epᷣi nõ ꝓceſſiſſent
in cam ꝑtes ad dñm Inno.habuer̃t recur⸗
ſum coꝛã q̃ pᷣdicta ⁊ alia inlta allegata fue⸗
rũt reducẽs cãm ĩ eũ ſtatũ ĩ q̊ fuerat cũ.C.

cãm/ꝓpꝛietatꝭ ⁊ poſſeſſionis ↄmiſit reginoꝛꝰ

mutineñ.epᷣis mandato ſequeſtratõis pẽi⸗
tus reuocato.⁊ ne dñs pa.mõaſterio ĩ ſuo
lure deeſſet ſtatuit ꝙ archiepᷣs r̃ſtituat mo

naſterio expenſas moderatas ab eo tẽꝑe ̊

epᷣs veronẽ.ipᷣm monaſteriũ in poſſeſſiõeʒ

mitti vecreuit vſq; ad tꝑs ſatiſtactõis ob⸗

late coꝛã regiũ.⁊ mutinẽ.epᷣis ꝓpter hoc fa⸗
ctas ⁊ ꝙ archiepᷣs pᷣſtet cautõeʒ ſufficientẽ
luchcio ſtandi. NHota ꝙ qñ cauſa ſimpli⸗
citer ⁊ indeterminate cõmittit᷑ iudiciũ poſ
feſſoꝛiũ ⁊ petitoꝛiũ cõmiſſum intelligit᷑. ⁊ ſi
actoꝛ intentauit poſſeſſoꝛiũ ⁊ obtinuit reꝰ
xtiam poteſt intentare petitoꝛiũ ſuꝑ poſſeſ
ſionibo in qͥb ſuccubuit coꝛam eodẽ iudice

q uia continẽtia cauſe diuidi nõ dʒ. Itẽ

ſequeſtratio fieri nõ debet. Itẽ expẽſe re
ficiende ſunt facte a tꝑe date poſſeſſiõis vſ
q; ad tꝑs oblate cautionis q facte ſunt pꝛo
pter hoẽ.

2

6
S9 Kalus. Abbas ? cõuentꝰ
lect võ coleceſtria impetrarunt
Ias ad q̃ſdam iudices delegatos õ recto⸗
rẽ eccie ð bereneia ſuꝑ ipᷣa eccłia. Judices
ipᷣi qꝛ rectoꝛ pᷣdictꝰ ↄtumax fuit mõoachos
induxerũt in poſſeſſionẽ eccleſie ipius cau
ſa cuſtodie.⁊ quia mõachi fructꝰ pꝛedicte
eæccleſie medio tꝑe ꝑceptos diſtrahebãt di⸗
ctus rectoꝛ ſignificauit hoc dño pa. Unð
mandat quatinꝰ ſi ẽ ita fructus pꝛedictos
faciant ſequeſtrari.⁊ſi qͥd de ipᷣis diſtractũ
eſt faciant in pſtinũ ſtatum reuocari. NHo
txa caſum in quo fit ſequeſtratio.⁊ hoc ideo
quia fructus debent reſtitui ſi reꝰ infra an⸗
nũ recuꝑauerit poſſeſſionen.

.

lata.ipᷣe cepit diſſipare fructꝰ poſſeſſionis
ðꝛ ꝙ fructꝰ ſũt ab ipᷣo ſequeſtradi q̃uſq; ap
pellatõis cã fuerit terminata Nota caſũ
in qᷓ fit ſeq̃ſtratio. S
De ↄfeſſis. Titulus.xviij.

BGBm monaſteriü
Caſus. Quidam pᷣ bvter cõfeſſus
fuit ſe cõmiſiſſe homicidiuʒ ad ſug
geſtionem quoꝛũdam.Querebaturvtrum

o IKalus. Ali s appel
Ab eo qui.aſus Alis ampel

Hecunous

di de lo homicidio. Rñdet᷑ꝙ nõ niſi alit

hoc verum eſſe conſtiterit.quia vt dicũt iu
ra canonica ⁊ ciuilia nulli de ſe cõfeſſo cre⸗

dendũ eſt contra alios.excepto crimine le⸗

ſe maieſtatis.⁊ periculoſa confeſſio confitẽ
tis de ſe non eſt aduerſus alios admitten⸗
da.Si tñ illi de hoc infamati ſunt cuʒ tri⸗
bus ſocijs ſui oꝛdinis ſe purgare debent.
HNota ꝙ nulli de ſe confeſſo credi dʒ ĩpᷣ
iudiciũ alioꝝ. Itẽ confeſſio criminoſiñn
eſt cõtra aliũ admittenda Itẽ infamatꝰ
debet ſe purgare.

e Ca. Duo electi fu
Kumſup er. crit ĩ eccia bethle
emitana. In examinatõe illaꝝ electionuʒ
BGBuil.bethleemitanꝰ cãonicꝰ fuit ĩ iure cõ

feſſus ꝙ pꝛeſtando conſenſum electõi alte⸗

rius recepit obligatõem quingentoꝛũ ſar⸗
racenoꝝ⁊ mediatoꝛ fuit ſimoniace pꝛauita
tis. Vñn dũñs papa depoſuit ipᷣm ꝑ diffini⸗

tiuã ſniam ab omni officio ⁊ bñficio eccłia

ſtico. Nota ꝙ ſimoniacꝰ deponi debet.
vt hic dicitur.

Caſus. Inter abbatezʒ
Ex parte. o ſancti. S

ex parte vna.⁊. G.noie vxoꝛis ſue coꝛã iu⸗
dice viterbieñ.queſtio vertebat᷑. Sindicꝰ

monaſterij confeſſus fuit quedam in iure ꝑ

erroꝛem ex quibus monachi timẽt ſibi pꝛe
iudicium generari.Abbas et conuentꝰ ſi⸗
gnificauerunt hoc domino pape.petentes
ſibi cõtra hmõi confeſſionẽ ꝓuideri. Seri
bit papa illi iudici viterbieñ.dicens ꝙ ne⸗
gocio nonduʒ finito erroꝛ facti nemini no
cet. Vn mandat eideʒ ꝙ ſi de hmõi erroꝛe
poterint edocere nullum ſibi ſuper hoc pᷣ⸗
iudicium generetur. Nota ꝙ erroꝛ ſacti
non nocet dummodo ante ſniam erroꝛ ꝓ⸗
De pꝛobationibus.
Titulus. xix.

x epiſtole uerbis
Caſus. Inter iuſtinianũ pncipẽ et

ainteceſſoꝛes tancredi regꝭ qdã pa⸗
cta facta fuerũt.in quibo continebat᷑ ꝙ an⸗

*

ceſſoꝛes ipius tancredi.⁊ ipe quedam obſe

quia debebant imperatoꝛi in quoꝝ oſſeſ⸗
ſione erat imꝑatoꝛ. Iſte rex tancred igno
rabat illa pacta. Vñn petijt a dño pa. BGre⸗

vt ſcriberet imꝑatoꝛi vt ipᷣe inqͥreret pacta

illa in cartophilatio ſuoꝛ faceret ide copia

M
ue
ſclt

1

udnei

llng
riin
unctöia
ungentorüſn
noceprunt
uüng difni
ndegcate

urtb,
tiiſnen
wis ſucniſt
a Gii
Wunnieg
umiſph,
Nsd an
neſhe
nbici
efn
Fidentice
nbie N
Pogni
enunnt

De pꝛobationibus.

ſibi vt ꝑ h̊ colligeret qd deberet facere ĩpa⸗
toꝛi ⁊ d imꝑatoꝛ ei fuare deberet. Suꝑ h
rñdit pa.rĩgi tãcredo dicẽs ꝙ illð facereñ
põt.qꝛ nulli dicẽdũ eſt ea q ᷣ te ſũt apð te⸗
ipᷣm debes reqͥrere documẽta ⁊ in medium
ꝓferre. No.qꝙ reꝰ nõ tenet᷑ dare actoꝛi ĩ⸗
ſtrumẽta ſua ↄtra ſe ſʒ actoꝛ dʒ hr̃e ſuas ꝓ⸗

batões.nec ecõtra actoꝛ tenet᷑ dare reo in

ſtrumẽta defenſionis.cõmunia tñ inſtrum̃
ta alter alteri dare tenet᷑

Bicut conſuetuoo?

ſuetudo erat in q̃dã terra ꝙ cũ aliqͥs inten
tionẽ ſuã fundauerat teſtibo vel inſtrumen
tis nihilominꝰ deferebat᷑ ei ſacramentum

dð ſi pᷣſtare nollet fides ꝓbationibo ſuis nõ

adhibebat᷑. Dicit papa ꝙ ad hmõi iuramẽ
tũ recurrendũ ẽ tũc demũ cũ alie legitime

ꝓpbatões deeſſe noſcunt᷑. vnde talẽ cõſuetu

dinẽ repꝛsobat. NHota iuramẽtũ in defe⸗

ctũ ꝓbationũ pᷣſtandũ. Itez ↄſuetudo h̊

nõ piudicat iuri. —
Ex litteris tuis.e Eſe
Bonoñ. 1
archidiaconꝰ eius ↄfines habebãt pꝛeben
das in villis ſiue terris q̃s ipᷣi hẽbant pᷣtex
tu terminoꝝ ſiue finiũ. Int᷑ eos oꝛta eſt cõ
trouerſia.dicebat epᷣs archidiaconũ fines

antiqͥs egreſſum ⁊ occupaſſe partem fundi
ſui.Archidiaconꝰ in ↄtrariũ aſſerebat ſe ꝑ

Tẽ eãdẽ ſpacio.xl.annoꝝ incõcuſſe poſſedi

ſe ⁊ eᷣs codẽ mõ dicebat ſe eandẽ ꝑtẽ ꝑ idẽ
tꝑs poſſediſſe.querit᷑ cui incumbat ꝓbatio
vtꝝ poſſeſſoꝛi an petitoꝛi.Rñdet pa.q iu⸗
diciũ finiũ regundoꝝ tale eſt vt ĩ eovtraq;

ꝑpſona vices habeat duoꝝ actoꝛis videlzʒ
rei. VUnde hincinde teſtes ꝓduci pñt ad fi-

dem faciendã iudicia illos admittat qͥ me
liꝰ pbauerint.⁊ ſi teſtes vtriuſq; ꝑtis equa
les fuerint teſtes poſſeſſoꝛꝭ pᷣualebũt.quia
ꝓmptioꝛa ſũt iura ad abſoluẽdũ qᷓ; ad con
dẽnãdũ.pᷣterq; in cã liberali in q̃ teſtes eq̃⸗
les fuerit ꝓ libtate ſentẽtiabit᷑ In fine rñdʒ
qſi tacite qſtioni. Diceret aliqͥs quare de⸗
bet ꝓbare poſſeſſoꝛ ⁊ ipᷣe rñdet.iure cautuʒ

eſt ꝓbatõem aliqñ dari poſſeſſoꝛi.qꝛ ⁊ qͥ ob

ijcit pᷣſcpᷣtõem ⁊ eã pbauerit obtinebit ſed
nemo eã obijcit niſi qͥ poſſidet. NHNota q;
in iudicio de finibo vterq; ðꝛ actoꝛ ⁊ reus.
vñ vterq; ꝓbare dʒ ac defendere. Item
ꝓmptioꝛa ſũt iura ad abſoluẽdũ q; ad ↄdẽ

naãdũ. Itẽ cũ ꝓbatões eqles ſũt abſoluit

reꝰ niſi in libᷣtate. Itẽ qͥ obijcit pᷣſchptõezʒ

es ꝓbare debet.

Pꝛopoſuiſti. 2. Ar vt

coꝛã delegatꝭ iudicibo matrimonij qõ ver⸗

tebat᷑. coꝛã qͥb mulier Ponebatſeneca vi⸗
e

ro cognitã nec potuiſſe cognoſci.qð tam ꝓ
pꝛio iuramẽto q; iuramẽto ſeptẽ mulierũ ꝓ
bauit.q ꝑ aſpectũ coꝛꝑis eã eẽ vᷣginẽ aſſeru
erat.viro ꝑ ſuũ iuramẽtũ in oriũ aſſerente
qrit᷑ cui ſit ſides potiꝰ adhibẽda. Rñdetur
ꝙ iuram̃to puelle ⁊ teſtimonijs illaꝝ ſeptẽ

mulieꝝ potiꝰ eſt credendũ. Nota bati

onẽ ꝑaſpectũ coꝛꝑis pᷣualere iuram̃to viri
carnalẽ copulã aſſerentis.

Cerno loco. ꝛ gaanee

ſub noĩe capituli ſui fecit q̃ndã alienatõeʒ

quarũdã reꝝ eccłie immobiliũ cuidã ami⸗

co ſuo.⁊ inſtr̃m alienatõis ſignauit ſigillo
capli.ꝑ qð inſtrm ille amicꝰ dicebat ĩ iudi
cio intentõem ſuã fundatã, ꝓcuratoꝛ mõa⸗
ſterij aſſerebat inſtrm illud de copſenſu ca
pituli nõ fuiſſe confectum ⁊ adulterinũ vel
furtiuũ eſſe ſigillũ.⁊ ad h̊pbandum ĩduxit
frẽs illius vniuerſitatis in teſtes.qui iura⸗
ti dixerũt ꝙ q̊tiens de h̊ inter frẽs mentio
erat cõſiliũ totiꝰ ↄuẽtꝰ ⁊vox fuit vnanimꝭ
qꝙ; nolebãt alienatõʒ illaꝝ reꝝ.ſʒ illas inte
gras ſeruare volebant.ſʒ hoc ꝑs aduerſa

nihil ꝓbauit.q̃rit᷑ cuipbatõi ſit ſtandũ.RRe

ſpondet᷑ ꝙ ſm aſſertionẽ teſtiũ ẽ iudicãdũ.
Hota ꝙ teſtes pᷣualent inſtrumento.
Itẽ negatiua hic indirecte pbat᷑. Itẽ

mõachixꝛ clericiꝓp ſn i pñt teſtificari.
LA a1 £a. Quidaʒ iurauit q;
JJ Urauit. Fna; acciꝑet in vxoꝛeʒ
ſʒ dũ vellet eã traducere qͥdã iuramẽtꝭ ſᷣm

moꝛẽ exhibitis legitime ĩ iudicio ꝓbauer̃t
illos qͥnto ↄſanguinitatꝭ gdu ad inuicẽſat⸗
tinere teſtib coꝛã ꝑtibo publicatꝭ. Quidaʒ
alius volebat ꝓbare ꝙ nllo ↄſanguitatꝭ g⸗
du ſe attingunt.q̃rit᷑ qͥd in h̊ caſu ſit agen⸗

dum. Rñdet᷑ ꝙ ſtandũ eſt pbatõni poꝛꝛi.
Nota teſtibo publicatis etiã in cã matrio⸗

niali ſuꝑ eodẽ articulo nõ ſũt alij teſtes re⸗
cipiendi.

Poſt ceſſionem.ce Aui⸗

erat excõicatꝰ fuit ↄſtitutꝰ pcuratoꝛ ĩ q̃dã
cauſa. Ille cõparuit in iudicio. Obiectaʒ
fuit ei ꝙ nõ erat admittendꝰcũ eo ſee quo
3

Mber
dat fuit pcuratoꝛ excõicatꝰ erat.⁊ H ꝓbatũ
fuit ꝑ lr̃as oꝛdinarij ſui.qꝛ lr̃is oꝛdiarij ſta⸗
dum eſt donec ꝓbet᷑ ↄtrariuʒ. Dñs pa.ipᷣm
tanẽ; ꝓcuratoꝛẽ nõ admiſit. Hota ꝙ eo
tpe quo qs eſt excõicatus nõ pᷣt conſtitui
curatoꝛ.⁊ ſi cõſtituat᷑ nõ valet etiã ſi poſtea
fuerit abſolutus. . L

In pꝛeſentia.Aal Ine.

vna pte ⁊ monaſteriũ caſſemarij ex alta ver
tebatur qõ ſuꝑ bonis qndam.A.fratris di
ctoꝝ. B. 1. B. Datus fuit eis q̃dã cardina
lis auditoꝛ.coꝛã qͥ dicti frꝗſ ꝓponebãt ꝙ cũ

Al.rat poꝝ cõderet teſtametũ. M.filium

ſuum ſibi heredem inſtituit.⁊ ei pcepitvt ſi
abſq; liberis moꝛeret᷑. ad ipᷣos bona deuol
nerent᷑ ipiꝰ. Vñ poſtulabãat oĩa illa ſibi re⸗
ſtitui qᷓ monaſteriũ de bonis illis detiebat
⁊ petebãt mõaſteriũ cõpelli ne de cetero ip

ſos ſuꝑ bonis alijs moleſtaret. Sindicus
yero mòaſterij ꝓpoſuit ex aduerſo ꝙ pꝛedi-⸗-

ctus. M. ſe ⁊ lua obtulerat mõaſteriovnð
vniuerſa q̃ habuerat erant ad monaſteriuʒ
deuoluta.quare petebat omnia qᷓ de bõis
ipius. M. inuaſerãt reſtitui mõaſterioꝛ ſu
per alijs eis ſilẽtiũ imponi. Ad h̊ ꝑs dicto
rũ fratꝝ replicabat ꝙ dictꝰ. H. oblatiõis
ſue tꝑe fuerat minoꝛ annis.et illud fecerat
feruoꝛe infirmitatis.⁊ poſt cõualeſcentiaʒ
qð fecerat reuocauit.vnð cũ ſine liberꝭ de

— *

ceſſiſſet ad ipos bona ipᷣiꝰ erant deuoluta

Ad b̊ rñdit ſindicus monaſterij.ꝙ lʒ dictꝰ

H. de monaſterio receſſiſſet eideʒ obtulit

poſtmodũ ſe ⁊ ſua firmãs ꝓpꝛio iuramento
y vlterius contra oblatõem ſuã non veni
ret. Vnde cũ idem. H. bis obtulerit. ſe et
ſua mõaſterio.nec ex aduerſo ꝓbet᷑ ꝙ tem⸗

poꝛe vtriuſq; oblatõis fuerit minoꝛ annis

mõachoꝝ ꝓbatõeʒ hmõi exceptõis pꝛoba
tio nõ elidit.qꝛ ⁊ ſifuit minoꝛ annis tꝑe pꝰ⸗
me oblatõis.tꝑe tũ ſcõᷣe maioꝛ potuit exti⸗
tiſſe.Pꝛeterea verbũ illud minoꝛ anis duo
bus modis poteſt intelligi. vndeverbũ du

bium intentioni monaſterij nõ nocebat.cũ

infra.xxv. annos teneret donatio maxime
iuramento firmata. NHec intelligend erat
dictus. M. ſine herede decedere q mona⸗

ſteriñ ſibi inſtituerat heredẽ. His ⁊ alijl cõ
ſideratis. H. ſancti euſtachij diaconꝰ car⸗
dinalis videns ꝙ ſindicus monaſterij ple

ne fundauerat intentõem ſua.⁊ ex aduerſo
nihil pꝛobatũ fuerat de madato dũi pape

HSHecunous

ſententiã pmulgauit pᷣdictꝭ. G.⁊. B. ſilenꝰ?
tium imponẽs ſuꝑ his q a mõaſterio poſtu

labãt.⁊ ↄdẽnauit eoſdẽ ad reſtitutionẽ illo

rum q̃ᷓ de bonis pᷣdicti. M.occuparant.et

dDũs pa.hãc ſniam ↄfirmauit. Hota ꝙñ
ðꝛ decedere ſine herede qͥ monaſteriuʒ ſibi
heredem inſtituit. Item verbũ illud mi
noꝛ annis duobus modis intelligi. ⁊ iðo
dDubia ꝓbatio nõ ðꝛ ꝓbatio.quia qui ſic ꝓ⸗
bat nõ ↄſtat de qua etate ſit ꝓbatuʒ.⁊ ideo
ara⸗ certa debet eſſe pꝛobatio et non du
ia.

icet cauſam. eher

nateñ.ex vna ꝑte.⁊ cõmune fauentie ex al-

tera qõ vᷣtebat᷑ ſuꝑ iuriſdictõe honoꝛe ac di
ſtrictu ĩ villa ſci petri.ac qbuſdã caſtrꝭ⁊ ter

ris alijs qᷓ de iure ad rauenateñ.eccłiã ꝑti⸗
nebãt. Que pꝛocuratoꝛes vtriuſq; ꝑt pꝛo⸗
pter hoc ad le.ap.acceſſerũt.lite ↄteſta.ſuꝑ
pdictis ꝑ ꝓcuratoꝛes pᷣdictos⁊ iuramento
calumnie pᷣſtito.quia vtriq; ꝑti erat pluri⸗
mum oneroſum teſtes ꝓducere coꝛaʒ pape
mandauit papa epo placẽtino vt ifra tres

menſes teſtes reciꝑet qͥs vtraq; pars tã ſu⸗
per pncipali negocio q; ĩ ꝑſonas teſtiuz du
ceret ꝓducendos. ſtatuendo ꝑtibo terminũ
in q̊ cũ atteſtatõibo ad ſe.ap.ſe pᷣſentẽt.Ta⸗
dẽ ꝑtes cum atteſtatõibo comparuerũt co⸗
ram dño pa. Atteſtatõibo publicatis ſindi

cus fauentinoꝝ ꝓpoſuit ſevelle in perſonas

teſtiũ ex parte altera ꝓductoꝝ qdam obij⸗

cere ac pꝛobare. Sindicus archiepiſcopi

econtra rñdit id fieri nõ debere.Papa itex
loquendo decreuit ipm nõ eſſe audienduʒ
cum infra tres menles pꝛout in lr̃is domi⸗
ni pa. mandabat᷑ id facere nõ curauu Poſt
E ſindicꝰ pᷣdictꝰ obiecit ĩ teſtes pᷣdictos ꝙ

coꝛrupti falſa dixiſſent. Papa quia taliſ ex

ceptio non ſolum ante ſe ententiam.ſed etiã

poſt poteſt opponi q;uis crederet᷑ ꝙ taliſex

ceptio ꝑ excogitatam maliciam ad dDifferẽ
dum negocium ꝓponeret᷑ eam admiſit. mã
dans qbuſdã iudicib vt teſtes s ſuꝑ hac

exceptõe pcuratoꝛ fauent᷑.duceret ꝓduce’n

dos reciꝑent infra menſem indulto extune

altero menſe pꝛocuratoꝛi eccle rauenaten.

infra quẽ ad repꝛobatõem illoꝝ teſtes p?o
duceret coꝛã eis. Judices pᷣdicti receptꝭ te
ſtibus pᷣdictis atteſtatões ad dũm Ppene
ſerũt put receꝑant in mãdatis Po H dñg

pa. examinauit teſtes binc ⁊ inde uctos

n

E
n

M
ni
(ift
n
gen
llite
lole
ſant
ſedel
raen
lorye
ſg
alr
not
lara
pen
lemno
hon
Mop
Uenut
lp
glu
lus i
Alepe

1

ſſaani⸗
nbaſai
ſoinpo
ſalnn
inocen
ſſcobeh
tepen
l
Albn
aeli
(tioßin
chi
teſtih
ten n
rin
Alern
renn

en

ſckni
S
w Dnſ
fangi
nüle
ſuhemte
NnN

Ll un.

Nehuane gtlr
iehenaenn
Wiafnteer
mälid
BWepen
rülrychi
Gncsrnn
skian
Nenece
cäinoncne
gin

igoctsin

legde
bCNNNN)
uri ,
nichlald
insn
Nnnmn

gigt

—

2 fauentini.ti.nõ ondant.ſʒ ex
ꝑpatoꝝ ⁊ romanoꝝ põtificũ ↄceſſis eccłe ra
uenatẽ.colligit᷑ manifeſte poſſeſſionẽ eccie
in pᷣdictꝭ iuſtã fuiſſe.⁊ ita ꝑ ↄſeqᷓns apparet
ꝙ fauentini minꝰ iuſte ⁊ ſine titulo aliq̃ in
locis pᷣdicc occuparũt. Quia vᷣo ſindicus

Eta;nis pars fauentinoꝝ multolſ teſtes p

duxerit ſuꝑ negocio pncipali.vix tñ ex illiſ

ſex tantümodo remanſerũt.qꝛ qdã ſibimet
ↄtradicũt in ſerie ſui dicti.⁊ qdam alij ſunt

in ſuis teſtimonijs ſingulares.⁊ alij qͥ indu

cti fuerant ad repꝛobandũ teſtes ecclie ra—⸗

uenateñ.plures repꝛobant᷑.qꝛ ſibijnuicem

gdicunt. ⁊ alij licet pauci numero male ſa⸗
ine ſunt⁊ leuis opinionis. Et ex alia caula
etiã repellunt᷑ qꝛ nõ ꝓbãt id ad qð eoꝝ ſin

dicꝰ ſe aſtrinxit. vicʒ ꝙ coꝛrupti falla dixiſ
ſent.qꝛ ⁊ ſi de coꝛruptoe aliq videant᷑ dixiſ

ſe de falſitate nihil dicũt. Ex pᷣmiſſis ama

ret euident ꝙ ecclia ꝑ teſtes płes qᷣb potiꝰ

luxveritatis aſſiſtit ſufficienter ꝓbauit ꝙa

ſexagita annis ⁊ citra ſupꝛadicta loca poſ⸗
ſedit.ꝑ qð pʒ ꝙ ſi fauent᷑.a qͥnquaginta an
nis ⁊ citra vt teſtes ſuivident᷑ deponere a⸗
liqua ꝑceperũt in locꝭ pᷣdictꝭ üla mceperũt

æipere ſine iuſto titulo.⁊ duo inſimul eo

dẽ mõ inſolidũ eandẽ rẽ poſſidere nõ pũt.
ex puiulegijs le

ecclie petijt cõe fauentie a vi turbatiua ſeu
inqetatia ſuꝑ pᷣmiſſis ꝓhiberi.papa vidẽs
in h caſu ñ ſic eẽ locũ interdictovti poſſide

tis ita poſſideatꝭ. cũ ꝓbatõeſ ecclłe rauena.

lõge ſint potioꝛes.⁊ iõ ſic interdicto ſupe⸗

rioꝛ.ↄdenauit cõe fauẽtie ipᷣi eccle ſuper iu

riſdictõe honoꝛe atq; diſtrictu ⁊ alijs gene

raliter ꝑtinẽtibo ad hoc in lo pᷣdictꝭ quo

ad poſſeſſoꝛiũ iudiciũ q̊ tantũmodo actuʒ
eſt ſibi ꝑpetuũ ſilentiũ unponẽtes ⁊ ꝓhibẽ
tes eiſdẽ vt neq; ꝑ ſe neq; ꝑ alios ſupꝛa pᷣdi
ctis pᷣſumãt aliq̃tenꝰ eccliam moleſtare
Hota ꝙ exceptio falſi añ ſniaʒ ⁊ poſt pᷣt
opponi. Itẽ teſtis qͥ ↄdicit ſibi non valet
Item teſtis ſingularis non valʒ. Itẽ
teſtib male fame nõ eſt credendum. vel ſal
tem modica fides eſt adhibẽda Itẽ qui
aſtrinxit ſe ad plura pbanda non ſufficit ſi
glterũ pꝛobet. Item ouo inſimul eandẽ
rem ⁊ eodem mõ inſolidũ poſſidere ñ pñt.
Itẽ in interdicto vti poſſidetisvincit qͥ
poſſeſſionẽ ⁊ titulũ oſtendit.

Per tuas. Caſuſ.Quidã ciuis
E E6 nbertinus. C. noie
guandã cõcubinam tenuit ꝑſeptẽniuʒ.nec

2*

De pꝛobationibus ·

interim pꝛolem ſuſcepit ex ea. poſtmodum
vo ab ipſo recedens ad ipᷣm nõ poſt mituʒz
tꝑs eſt reuerſa.⁊ in domo ipᷣius filiũ peꝑit
dicẽs ſe illũ ſuſcepiſſe ex eo.ipᷣe tũ dicebat
ꝙ filiꝰ eius nõ fuiſſet cum per ſeptennium
ſtetiſſet cũ eo.nec ↄcepiſſet ex illo. tandem
deuictꝰinſtatia mulieris filiũ ſuũ recogno
uit. um aũt dictꝰ filiꝰ. R.noĩie ad etateʒ
virilem ꝑueniſſet ſubarrauit ſophiã neptẽ
ipius.C. ⁊ carnalit cognouit eandẽ. Poſt
modũ mater ipᷣiꝰ.R.cepit coꝛã multiſi pub
lice ↄfiteri iurans ꝙ. R. filiꝰ eius dicta ſo⸗
phiaʒ nulla ↄſanguinitat linea attinebat
affirmans ꝑ ideʒ iuramentũ ſe illũ de aio
qᷓ; de pdicto.T. ſuſcepiſſe.querebat᷑ an di⸗
cto mulierꝭ eẽt ſtandũ vt ſic idẽ.R.ſophiã
hr̃e valeat in vxoꝛẽ. Rñdit pa.q mulier il
la pmo aſſeruit ſe dictũ.R.de pᷣfato.T. ſu⸗
ſcepiſſe.⁊ idẽ.T. ad inſtantiã illiꝰſuũ fũiuʒ
recognouit.⁊ filius illiꝰ noĩatꝰ cõiter fuit
⁊ habitꝰ ab vtroq;.iuramẽto illiꝰ poſtmo⸗
dum in ↄtrariũ pᷣſtito nõ eſt ſtandũ.qᷣa ni⸗
mis indignũ ẽ.vt qð qͥſq; ſua voce diluci⸗
de ꝓteſtatus eſt in eundẽ caſum/ꝓpꝛio vale⸗
at teſtimonio infrmare. Vñ ꝑ ↄns apparʒ
ꝙ; pᷣdictus. R.ſophiaʒ neptem dicti.C. cu
ius pma facie pᷣumitur conſobꝛinus babe
re non poteſt aliquatenus in vxoꝛ. No
ta ꝙ pᷣmo dvicto alicuiꝰſtandũ eſt etiã ſi po
ſtea in contrarium velit iurare.⁊ valʒ ad te
ſtes ſi ex interuallo vellent mutare victuzʒ
ſuum. Item quod quiſq; pꝛopꝛia voce
ↄfitet᷑ in eundẽ caſũ firmare nõ pᷣt.

Nuoniq contra.n Qut

ces aliqñ in piudiciũ alterius partꝭ aliqua
aſſerebat. ita ꝙ litigatoꝛ verã negatiuaʒ ʒ
aſſertõnem iniqͥ iudicis ꝓbare nõ poterat.

ne g fallitas pᷣiudicet vᷣitati.⁊ iniqtas eqta

ti.ſtatuit ↄciliũ vt taʒ oꝛdinario iudicio q;
extraoꝛdinario iudex habeat ſꝑ aut publi⸗
cꝗ ꝑſonã ſi põt aut duos idoneos viros qͥ
fideliter vniuerſa iudicij acta ↄſcribãt.vi⸗
delzʒ citatões.dilatõnes.⁊ oĩa q̃ in lr̃a ꝑ oꝛ
dinẽ explicant᷑.deſignãdo loca ⁊ tꝑa ⁊ ꝑlo⸗
nas.⁊ omnia ſic conſcripta partibo tribuã⸗
tur.ita ꝙ oꝛiginalia penes ſcriptoꝛes vł iu
dices remaneant.vt ſi ſuper pꝛoceſſu iudi⸗
cij oꝛta fuerit dubitatio.per acta poſſit ve⸗
ritas declarari.ita videlicet vt ſic honeſt⸗
⁊ diſcretis iudicibus deſeratur.ꝙ per ini⸗
quos innocentium iuſticia noß keatur.

„½

Uiider

dexr vo q̃ ↄſtitutõem iſtã neglexerit obſ
ad bo negligẽtiã aliqͥd difficulta⸗
tis emerſerit ꝑ ſuꝑioꝛẽ pena debita caſtige

tur nec p ipᷣiꝰ pᷣſumat᷑ pceſſu niſi qᷓtenꝰin ca⸗

legitimis ↄſtiterit docum̃tꝭ. NHota quic
q̃d h̊ ðꝛ notabilit eſt notandũ.

4 88 -S& Caſꝰ. In rĩᷣgno dacie
AdO nram. er tał ſiue ↄſuetudo

ſeruabat᷑ ꝙ ſi aliqͥ de criminib accuſabant᷑
q̃ ꝑ legitimos teſtes ꝓbari poterat õ ipſos
reputabãt᷑ imunes dũmodo valebãat ſe pur
gare quoq̃modo.ſacerdotes⁊ clerici dacie
huic legi innitebant᷑ ꝑuenit h̊ ad noticiam
oñ̃ pa.ipᷣe volẽs vt hec mala ↄſuetudo q̃ ẽ
ↄtraria omni iuri extirpeta clero.maãdat qᷓ
tenꝰ in ꝓbatõe hmõi negatiue nullꝰ audia
tur.dũ tñ ex aduerſo poſſit affirmatiua p⸗
bari. Nota ↄſuetudinẽ nõ valere iuris
oꝛdinem. Item affirmatiua pꝛeualet ne

Tum cauſam. Ea. Juter co

tañ.epᷣos vᷣtebat᷑ qõ ſuꝑ limitatõe ſuaꝝ dio
ceſiũ. Papa ↄmiſit cãm illã qbuſda iudici⸗
bus mãdãs eiſdẽ q̃tenꝰ in negocio ipᷣo ꝓce

daãt ſm diuiſiões qᷓ ꝑ libꝛos antiq̊s vł alio
modo meliꝰ ꝓbabũt᷑.⁊ ꝑ teſtes⁊ famã ⁊ per

alia quecũq; adminicula. Hota qualit
fines ꝓbant᷑. Item q̃ nõ pꝛoſunt ſingula
collecta pꝛoſunt. MWD

Cauſammatrimonij.

Caſus quedaʒ puella ↄtraxit matrimoni⸗
um cum quodam iuuene.⁊ traducta ab ip
ſo tandẽ receſſit ab eo ⁊ intrauit monaſteri
um ſe virginem ⁊ monachã aſſeuerãs. Ju
uenis pᷣdictus repetebat eandẽ dicẽs ꝙ eã
carnaliter cognouiſſet. Illa ecõtra vᷣgineʒ
ſe eſſe ac monacham aſſerebat Oulier ꝓpr
hoc educta fuit de monaſterio⁊ induxit q̃ſ
dam mulieres ad pꝛobandũ ꝑ aſpectũ coꝛ
poꝛis virginitatẽ. Tandem vir volebat re
pꝛobare mulieres illas que inducte fuerãt
contra ipʒ. Mulier yvo dicebat ꝙ timebat

violentiam ſibi fieri ab illo. Conſultus pa

pa ſuꝑ hoc negocio mandat qbuſdã iudi⸗
cib quatenꝰ puellã illã ponant interim in

illo monaſterio qð iĩitrauit.vt ibivſq; ad fi⸗

nem cauſe valeat ſecure moꝛari. recepturi

poſtmodũ nõ ſolũ pꝛobatões viri q̃s indu
cere voluerit cõtra mulieres illas quas in

duxit puella ad ꝓbandã vᷣginitatem veruzʒ

Hecunous

etiã alias pꝛobatões h̊ negociũ ↄtingẽtes

q̃s vtraq; ꝑs duxerit ꝓducẽdas.⁊ qꝛ dicit

canon ꝙ manꝰ ⁊ oculꝰ obſtetricũ ſepe falli
tur mãdat vt adhuc honeſtas matronas ?
in q̊ pꝛudentes deputare ꝓcurẽt ad inren

dũ vtꝝ dicta puella virginitatis puilegio
ſit munita. Nota ꝙ iudex dʒ locũ ſecuꝝ
ꝓuidere ꝑtibb. Itẽ oẽs pꝛobatões q̃ tan⸗
gunt negocium ſunt admittende. Item
mulier inſpecta iteꝝ inſpicit᷑ſʒ iſtud fit pt
ꝑiculum animaꝝ ne decipiat᷑.⁊ qꝛ oculuſ⁊
manus ſepe fallit᷑. .

Caſuſ. Inter epᷣm
Lum bone. aal. Inter eym

ꝑte.⁊ abbatẽ ⁊ ↄuentũ bigameñ. mõaſterij

ſuꝑ ſtatu ipiꝰ monaſterij ⁊ qbulſdã ſpoliati
onibo ↄtra abbatẽ factis a pᷣdicto epᷣo ac R
c

„

ſtio vertebatur. Supꝑ his cauſa cõmi
it qͥbuſdã iudicibs coꝛã quiba litis ↄteſt.fa
cta fuit pꝛout ꝑtes ↄfitebant᷑ ⁊ pꝛoceſſũ in
cauſa.ſed nõ terminarũt eandem aliquibo
cauſis impedientibo vel ipᷣam cãm remiſe⸗
runt ad dñm pa. Poſtea pa.cãm eandẽ cõ⸗

miſit iudicib iſtis mandãs eiſdẽ quatenꝰ

acta oꝛiginalia q̃ apud poꝛes iudices rᷣmã

ſerunt debeãt inqrere diligẽter.⁊ ipᷣa ſi p.⸗
terunt inueniri.⁊ ſi qua alia ꝑtes duxerint
legitime ꝓponẽda in ſcriptis redacta ad pᷣ⸗

ſentiam pa.remittãt.ſi vero acta iueniriñ
poterunt cũ non reuocet᷑ in dubiũ de teſta
tione litis ſuꝑ ſtatu monaſterij ⁊ ſpoliatio
nibo pᷣdictis.recipiant pꝛobationes parti⸗

um de nouo et audiant ſi ꝑtes voluerit tra

ctare de cõpoſitõe.⁊ qð ſuꝑ h inuenerint ⁊
cauſam ſufficienter inſtructam ad eũ remit
tant. Nota ꝙ acta poꝛis iudicij danda

ſunt iudicibus alijs ad quos cauſa perue/

nerit ⁊ poſſunt ad hoc compelli Itẽ per

ↄfeſſiones partium conſtat de conteſtatõe

litis.licet nõ reperiat᷑ in actis ex quo ꝑtes
confitentur. .
De teſtibo ⁊ atteſtationibo.
Eürnlus.ie nt
alꝰ. Tria dicun
acuit. e capitulo. Pꝛi
mũ ꝙ teſtis nõ ferat teſtimoniu;
Scio. Secundũ ꝙ tal debet eſſe te
ſtis cui nulla poſſit oppõi exceptio. Tertiũ
ꝙ ieiunus debet ferre teſtimoniũ.

ta ꝙ teſtis conducticius repellitur. JItẽ.
idoneus ðbet eſſe teſtis cui nulla poſſit o-

poni exceptio.

ast
l:0.

fni
iſer,
oc

Clleh⸗
oihe
fnn

Mpn

ufli

pbi

nipee

Erlarie

leſtes⸗.
1ocl⸗

h

otn
Nite
Gaand

u

Giͤſacer

glgo
icnfea
iciriis
Ctnioſin

nni

No
logeen
Reain
ue

Mm

inie⸗
Rorc
Ndoe
eyi
pecii⸗

?

onicpi

Nn
aan
N

Migan

i
mimign
nei hiifn
tetuci hvir
1aigochqne
salcänitfn
dins
it odi

itandniih

Wömännan⸗
tincni
mis lign
rhrsfetni
iwm
ockindwin
Entmini ,ſ
igein
