ꝓcedãt. NHota ꝙ aliqͥs duas eccias q̊ ad
rectoꝛiã ſilhr̃e non pᷣCᷣt. Itẽ ꝑ renũciatiõʒ
ſpõte factã amittit s ius ſuũu. Itẽ ad in
tentionẽ pape ſꝑ recurrẽdũ eſt Itẽ qð le
gitime factũ eſt papa nõ intẽdit reuocare.

Itẽ ſnia recte lata ꝑ reſcbtũ pape nõ re⸗

uocat᷑. Itẽ ſnia lata pꝰ reuocationẽ litte
rarũ non tenet.

An Ii &ρ Ca. Aliqͥs dicit ſe
R n litter 16.⁵⁰ Peickonigecſe

ſue violẽter eiectũ.vñ petit reſtitui.aduer
ſarius dicit eũ nõ fuiſſe canonice inſtitutũ
Irit᷑ qͥd iuris ſit. Rñdet᷑ ꝙ pus coëͤſcendũ
eſt de violẽta eiectiõe qᷓ; de canonica inſti
tutiõe. qꝛ pᷣdo de iuris rigoꝛe dʒ reſtitui.
Hlo. ꝙ qſtio ſpoliatiõis pᷣcedeꝛe dʒ q̃ſti⸗
onẽ ꝓpetatꝭ. Itẽ petẽeti reſtitutiõʒ nõ pᷣt
referri qſtio ꝓpetatꝭ niſi pᷣmo fuerit reſtitu⸗

BHecunous

tio fſcã. Itẽ pᷣdo ð rigoꝛe iur reſtitnẽdꝰẽ

Ate 1 &DW Ka. Aliqs dᷣt ſe
Item cu q. Ags oen

violęẽter eiectũ.vel dic aduerſariũ ſuũ claʒ

poſſeſſiõʒ illã ĩtraſſe vñ petit reſtitui.aduer
ſariꝰ o ponit ei crimẽ vt ſic pᷣtextu crimis
repellat eũ a ſua intẽtiõe.qĩ qͥd iurꝭ ſit.Rñ
det᷑. ꝙ obiectio talnõ dʒ admitti nec execu
tõ pncipalis cãe pt᷑ H̊ oʒ differri.qꝛ nullũ

crimẽ pᷣt ei opponere anq; fuerit reſtitutꝰ cũ

pᷣſumat᷑ eiꝰ inimicꝰ exiſtere No.qꝙ pecẽti
reſtitutiõʒ aduerſariꝰ crimẽ opponere non
pᷣt ante reſtitutiõʒ.qꝛ pᷣſumit᷑ inimicus.

Loõquerente. alug. uda

ↄq̃ſtus fuit dño pa.q archiepᷣs cãtuarieñ.

ipʒʒ ſine iurꝭ oꝛdine ſpoliauit eccia ſua.Pa.

ſcribit archiepᷣo dicẽs ꝙ nõ decet honeſta
teʒ ſuã talit᷑ clericos ſuos ſpoliare bñſicijs
ſuis ſine rõnabili cãꝗ.qͥv potiꝰ paterna dʒ
ꝓuiſiõe ↄſulere. Vñ mãdat q̃tinus ſi ẽ ita
pdicto clerico ecciam reſtituat cũ fructib

inde ꝑceptꝭ.⁊ ĩ pace ipᷣaʒ dimittat eidẽ.ſa⸗

cta vᷣo reſtitutiõe ſi aliqd ſuꝑ eccia pᷣdicta
ipᷣʒ pponere voluerit coꝛã oxoneñ.epᷣo ad
B delegato cũ eodẽ.R. poterit oꝛdie iudi⸗
ciario experiri. No.ꝙ nullꝰ dz deſtitui
vel ſpoliari:etiã a ſuo pᷣlato iurꝭ oꝛdine nõ
ſᷣuato. Itẽ reſtitui dʒ res cũ fructibo in⸗
de ꝑceptꝭ. Itẽ ſpoliatꝰ nõ tenet᷑ rñũdere
de ꝓpꝛietate donec fuerit reſtitutuu,s.
Ex traſmiſſa.naſent
„ E. Evles petebat fſti
tutiõʒ vxoꝝ ſue q̃ ab ipᷣo ſua temeritate di
uerterat. Rũdebat᷑ꝙ ñ debebat ei reſtitui
cũ nondũ ipᷣiꝰpoſſeſſiõʒ habuerit.a etiã qꝛ
timet ſibi ꝑſone ꝑiculũ iminere.mãdat pa⸗
pa qbuſda q̃tinꝰſi ↄſtiterit ꝙ pᷣdicto militi
pfata mlłier fuerit legitie deſpõſata ⁊ ab eo
cognita ipᷣaʒ faciãt ei reſtitui recepta cauti

one ſufficiẽti ab ipᷣo ꝙ ei ñ debeat malũ in
ferre.ſi vo ita crudeł⁊ ſeuerꝰ fuerit ꝙ meri

to de viro diffidat cõmittat᷑ alicui honeſte

mulieri vſq; ad finẽ cãe cuſtodiẽda in loco

vbi vir vel parẽtes ipᷣiꝰ nullã poſſi muli
eri violẽtiã facere. Nota q̊ddã ſpẽale in
iſta reſtitutiõe vicʒ ꝙ dʒ ꝓbari ꝓpᷣetas.ſcʒ
mr̃imoniũ ↄctũ fuiſie legitie. ⁊ ꝙ eã cogue

rit ⁊ ꝓ ſpoliatꝰ fuerit. Itẽ cũ timet᷑ ſeui⸗

cia viri dʒ caueri vxoꝛi de ĩpunitate ꝑſone
AItẽ qñ capitali odio vir odit vxoꝛẽ ñẽ
ei reſtituẽda ec ſi vellet cauere ð ipunitate

*

zn
ſiſ
Nenun
o⸗
ien
o⸗
N

ini
o
e
miie
nnt
man⸗
u le
gen
ſeni
NRad
Rgin
chonging
inmias.
Uis ſii
e
Penei.

Nadanch
nmn
Wänmsſei
nmnnn
mimatit
Aipainztn
gimmnri ct
alieue
ndkni
nn ginb
wäpminn
ütün
Encknne.
utarun
ehcuft
babtt N
ugölco
epölnutie
mmtruchte⸗

Euz leniſſet. ea

de. N.cõceſſit canonicis ſancte trinitatis

⁊ ꝑſcripturã ppam cõfirmauit. ita vicʒ q
pꝰ deceſſũ GB.clerici qͥ ecciam ipam tũc te⸗

nebat in vſus cederet canonicoꝝ.⁊ intim

clericꝰ ille autoꝛitate archiepᷣi canonic pᷣ⸗
dictꝭ ãnuã ſolueret penſiõeʒ quã archiepo
ſoluere cõſueuit.quã ↄceſſionẽ dñs pa. in
ſpecto inſtrum̃to cõceſſiõis archiepᷣi cõfir⸗
mauit Moꝛtuo clerico pᷣdicto canonici pᷣ
dicti cõfiſi ð cõceſſiõe ⁊ cõfirmatõe pᷣdiciꝭ
ſine autoꝛitate archiepᷣi poſſeſſionẽ ipiꝰec⸗
cleſie ſũt ĩgreſſi. Archiepᷣs qͥa autoꝛitate p
pa ⁊ eoñ reqͥſito poſſeſſiõʒ ipiꝰfuerũt igreſ
ſi:fecit ſpoliari pᷣdictã ecciaʒ oĩbo q̃ clericꝰ
defunctꝰ ibi dimiſerat ipᷣis canonicis. vñ

canonici pᷣdicti dño pape de archiepo ſũt

cõq̃ſti. Rñũdit papa ſuꝑ h̊ ꝙ lʒ canonici pᷣ⸗
dicti a pᷣfata eccia viuẽte clerico ſupꝛadi⸗
cto autoꝛitate archiepᷣiꝑceperint annuam
penſionẽ.eo moꝛtuo qᷓ;uis non habuerint
autoꝛitatẽ archiepᷣivicioſe tñ nõ ſũt igreſſi
poſſeſſionẽ. cũ ſit cautũ in iure vt is poſſi⸗
deat cuiꝰ noĩe poſſidet᷑ ⁊ iõ archiepᷣs tene
tur ad reſtitutõʒ eoꝝ q̃ inde fecit aſpoꝛtari
Nota ꝙ eccia nõ vacans põt cõcedi col
legio. Itẽ qͥ ꝑ aliũ poſſidet poſſidere in⸗
telligitur.⁊ ita viuẽte clerico intelligebat᷑
poſſidere per ipſum. DZ

Ex conqueſtione. l·.

da miles.E. noie. B. mulierẽ ĩ vxoꝛẽ acce
pit.⁊ eã maritali affectõe ꝑtractãs filiã ſuſ
cepit ex ea.Tandẽ ſine iudicio eccie a ſe re
mouit eandeʒ ⁊ lr̃as ad iudices ĩpetrauit
Yt mr̃imoniũ accuſaret de cõſanguinitate
Dʒ gnq; a iudicibo citaret᷑ coꝛã dyoc. epᷣo
viꝝ ſibi reſtitui poſtulauit.⁊ ob h̊ ad ſe.ap.
niũciũ deſtiauit.demũ coꝛaʒ pᷣfatꝭ iudicibi
ↄſtituta aliqñ ꝑ ſe.aliqũ ꝑpcuratoꝛẽ añ cãe
ingreſſũ ⁊ poſt virũ ſuũ ſibi reſtitui poſtu⸗
labat.iudices reſtitutõe denegata in pnci
paliꝓcedere voluerũt.vnde ipa ad ſedem
apo.appellauit. Mulier cõqueſta fuit hoc
Oño pape. Vñ mãdat iudicibo q̃tinꝰ ſi eſt
ita mulieri virũ reſtitui faciãt.⁊ qcq̃d poſt
appellationẽ factũ ẽ debeãt in irritũ reuo⸗
care:audiẽtes poſtmodũ cauſã ſuꝑ cõſan⸗
guinitate ⁊ debito fine terminãtes eandeʒ

Nota reſtitutio ſemꝑ faciẽda eſt añ;
tracter queſtio pncipalis. Itẽ quicquid

fit poſt apellatõnem legitimam debet re⸗
uocari.
Grauis nos. e Suhize
α riſte de qᷣ fit hic
mentio ſpoliauit monachos iſtos dolẽſis
monaſterij.⁊dãna multa⁊ iniurias irroga
uit eiſlgẽ. Vñ monachi dño pa. grauiter ſt
cõqueſti.mandat pa.qbuſdaʒ q̃tinus ſi cõ
ſtiterit eis de pᷣmiſſis ↄpellãt pᷣdictũ archi
epᷣm reſtituere oĩa que abſtulit pᷣdictis mo
nachis. ⁊ dãna plenarie reſartire.⁊ de iniu
rijs ſatiſtacere cõpetẽter ꝓuideãt inſuꝑ vt
fructus ꝑceptos ab archiepᷣo a tꝑe violctie
⁊ qs ꝑciꝑe monachi potuiſſent ſi nõ fuiſſet
ſpoliati.eiſdẽ reſtitui faciãt vniueros.
Hota ꝙ ſpoliati plenarie ſunt reſtituen

di ad oĩa qᷓ amiſerũt.⁊ cũ fructib ꝑceptis⁊

qui ꝑcipi potuerunt.
Blim cauſq. ulgi ba,
np en b 8 miliati olim ipe⸗
trauerũt ab epᷣo tridoñ.vt hoſpitale ⁊ oꝛa⸗
toꝛium conſtruerent in loco caluẽtie.⁊ eis
quaſda poſſeſſiões ↄceſſit ſub ea lditõe ꝙ
noiĩe epᷣi tridoñ.oꝛatoꝛiũ ibidẽ ⁊ hoſpitale
ↄſtruerẽt.⁊ tres ſolidos noĩe cẽſꝰ eidẽ eo
ſoluerẽt annuatiʒ. ⁊ille qͥ eidẽ loco pᷣficeret᷑
inueſtiturã ab eodẽ epᷣo ꝑciꝑet.ap ſe ⁊ fribꝰ
ſuis eidẽ⁊ ſucceſſoꝛibo ſuiſ obediẽtiã facerz
mãualẽ epᷣo ſibi retinẽte nihilominꝰdñiuʒ
loci.⁊ ſic fuit multꝭ tꝑib obuatũ.Pꝰmo⸗
dũ magiſter militie tẽpli ad eãdẽ domuʒ3ʒ
aſpirans ipᷣos fres adeo circũuenit ꝙ pꝛet᷑
cõſciam epi ſe ⁊ ſua in eiꝰ manib tradide⸗
rũt.ea tñ cõditõe appoſita ſi epᷣo⁊ capitulo
tridoñ.cõplaceret.line quoꝝ aſſenſu ſe ni-
hil poſſe facere aſſerebãt. ⁊ imgr conditiõʒ
acceptauit apoſitã. Magiſter ſtatim ac⸗
ceſſit ad locũ.⁊ omnia que ibi iuenit aſpoꝛ
tauit. Epᷣs hoc intelligens ad domum il⸗
lam acceſſit.⁊ quos inuenit ibi ad cuſtodi
am domus a magiſtro dimiſſos eiecit ab
ea vim vĩm qð iura ꝑmittũt repellendo.
Quo facto ad petitõʒ ingr̃i cã ſuꝑ h̊ fuit qͥ
buſdam abbatibo cõmiſſa. coꝛam qbus pe
tebat dictuſ magiſter pꝛefatã domũ ſibi re
ſtitui q̃ iᷣm epᷣs ſpoliarat.lite ↄteſtata ⁊ te
ſtibus hincinde receptis.iudices cãm in⸗
ſtructam ad ſedẽ apo.remiſerũt. Dũs pap
diligẽter examiato negocio ⁊ intelligẽs pᷣ⸗
dictã domũ eidẽ mgr̃o traditã ſub cõditõ
ne fuiſſe.⁊ ꝙ nullũ piudiciũ iuri epiſcopi

2 canonicoꝝ fuerat irrogatũ ex eo ꝙ diet

Aiber

magiſter ignoꝛãtibo epᷣo et canonicis poſ⸗
ſeſſionẽ accepit ſciẽs domũ illa ptinere ad
ipos.pᷣcipue quia q;cito illud ſciuerũt vim
vi repulerũt.⁊ qꝛ idẽ magiſter pᷣter cõſcien
tiaʒ epᷣi ⁊ capituli poſſeſſionẽ accepit q̊s ſu
ſpicari debuerat ſibi queſtionẽ moturos ꝓ
curatoꝛẽ epᷣi ⁊ capituli ipoꝝ noĩe ab impe⸗
titiõe ipius mgr̃i noĩe domus militie tem⸗
pli quo ad faciendã reſtitutionẽ quã pete⸗
bat abſoluit.tamẽ ſi eᷣus ⁊ capitulũ incur
rerunt offenſam ipᷣius magiſtri defendẽdo
ius ſuũ modũ excedendo ſatiſfactõnẽ de⸗
bitã eidem exhibere ꝓcurẽt Nota ꝙ qui
poſſidet ſub cõditiõe non ðꝛ poſſidere.⁊ iõ
non competit ei reſtitutio ſi deijciat᷑ de illa
poſſeſſõe. Itẽ vim vi in ↄtinẽti:vel qci
to ĩtelligit vim illatã repellere licet. Itẽ
non fit pꝛeiudiciũ dño ſi eo ignoꝛãte alius
poſſeſſionẽ illius accepit q̊ minus illum ex
pellere poſſit cũ hoc ſciuerit. Itẽ ſenten⸗
tia fer᷑ in ꝑſonã ꝓcuratoꝛis ⁊ per eã ↄdem⸗
natur vł abſoluit᷑ dvñs. Itẽ vim vi repel⸗
lere licet.cũ moderamine inculpate tutele

„ .

⁊ qui mddũ excedit reijciet᷑.

£πAα &π&ς Caſ'. In p⸗
ceñ.archidyv.inter. V.mulierẽ.⁊.B. viruʒ
eius quedã cauſa mr̃imonialis vᷣcebat᷑:co⸗
ram quo mulier illa petebat ſeparari a vi⸗
ro cui ſe quarto gradu cõſanguinitatꝭ ꝓpo

nebat eſſe ↄiunctã:⁊ hoc in cõtinenti ꝓba⸗

re volebat. vir autẽ petebat pꝛius illa ſibi

reſtitui que ab eo ſua temeritate diuertit.

pa rs mulieriſ ecõtraviri ſeuiciã allegabat
ꝓpter quod nõ erat reſtituẽda marito.Pꝛi⸗
mo petijt archidyaconꝰ a dño papa. vtrũ
reſtitutio indulgeda ſit an negada quãdo
aliquis gradus cõſanguinitatis opponit᷑.
in quo ſedes apo.diſpẽſare non pᷣt.nec eti⸗
am conſueuit.⁊ ꝓbatiões ſint in cõtinenti
parate.Queſiuit etiã an idem eẽt ſi gradꝰ
diſpẽſabilis vel impedimentũ diſpenſabi⸗
le alleget.⁊ ꝓbationes ſimiliter ſunt para⸗
te. Reſpõdit papa dicẽs ꝙ circa ſolutionẽ
ꝓpoſite queſtiõis diuerſe ſunt ſententie di⸗
uerſoꝝ.Quidã dicunt reſtitutionẽ facien⸗
Dam.alij contrariũ aſſeuerãt.alij mediã vi
am eligunt dicẽtes quãdoq; faciendã quã
doq; denegãdã. Pꝛimi iuuari vident᷑ꝑ de
cretalẽ. Cucij pape.ð.e.ex cõqueſtiõe.cuiꝰ
ſentẽtia? verba hic ponunt᷑. Sʒ ↄtra iſtos
videtur inſtare periculũ inceſtus.ſed ipᷣi re

Hecunous

ſpondent timoꝛẽ illũ vanũ eſſe.qꝛ et ſi reſti

tutio ſit obtenta.qͥ conſanguinitatꝭ habet

noticiã.nec dʒ exigere debitũ nec õ aſciẽti
am reddere.alioqͥn peccat moꝛtalitx ſic ille
ſuꝑ cuiꝰ copula nulla q̃ſtio mouet᷑ nec red⸗
dere nec exigere dʒ ſi habet ↄſanguinitatꝭ
noticiã. Scði iuuari vident᷑ per decretalẽ
Elemẽtis.cuiꝰſnia ⁊ verba h ponunt᷑ q̃ eſt
5. de oꝛdine cognitionũ.intelleximꝰ.cũ in
multꝭ caſibo differat᷑ reſtitutio. Vltia opi⸗
nio ſatis videt᷑ogrue adaptari vt in gdib⸗
diuina lege phibitis reſtitutio deneget. ſʒ
in Sdibb humana ↄſtitutiõe phibitis ſit cũ
effectu reſtitutio indulgeda in qᷣ pᷣt diſpẽ

ſari.ſic beatus Gꝛegoꝛiꝰ ⁊ multi alij diſpẽ

ſauer̃t. vñ non peccat qͥ ad mandatũ eccie

debitũ reddit in taliba gdibi.ſʒ in alijs gdi

bus diuina lege phibitis nõ põt diſpẽlari
Dũs papa nullã de pᷣmiſſis opinioniad
pᷣſens repꝛobare ĩtẽdit.tñ decre.Lucij pa⸗
pe refert᷑ ad poſſeſſoꝛiũ. decre.clemẽtis ad

petitoꝛiũ. Verũtñ cũ mulier hʒ noticiã

ↄſanguinitatis pᷣſertim in gdib diuina le
ge ꝓhibitis.nõ põt ſine moꝛtali peccatovi
ro carnaliter cõmiſceri.fruſtꝛa adiudicaret᷑
in tali caſu reſtitutio ſpoliato.cũ illa ↄ deũ
13 ↄſciam nõ debeat iudici obedire.ſʒ po
tius excõicationẽ humiliter ſuſtinere.⁊ ſic

eſſet q̃ſi perplexa.qꝛ ꝓpter ſniam eccie debe

ret reddere debitũ.⁊ ꝓptſciam reddereñ
deberet.⁊ ſic vtriq; laqus pararet᷑ cũ inter
ſe carnalr piũgi nõ poſſent.nec alteri licite
copulari Pꝛoptea meliꝰ videt᷑ dicẽdũ dũo
Innoc.ꝙ cũ oponit᷑ ↄſãguinitas ⁊ maxĩe
in gdib diuĩa lege ꝓhibitis.⁊ ꝓbatiões of
ferũt᷑ in cõtinẽti parate ĩ oibo adiudicãda ẽ
reſtitutio pᷣc; ad carnalẽ copulã ⁊ ad ma⸗
ioꝛẽ cautelã iuramẽtũ recipi dʒ ab ipᷣa ꝙta
lis obiectõ malicioſe ñ fiat.pᷣcipue ſi fama

Alſentit quſq; auditꝭ pbatiõibo cã terminet᷑
SDi vᷣo nõ habeat ꝓbatiões in ↄtinẽti pa⸗

ratas ſʒ dilatiões petat.qꝛ pᷣſumptioẽo eã

ſua temeritate receſſit a viro. ad reſtituti
onẽ plenariã eſt cogẽda ecciaſtica cenſura

quã dz hũiliter ſuſtiere donec ꝓbatiões of
ferat paratas.⁊ tũc abſolutiõe petitaꝛ pᷣſti
ta ꝓcedat᷑ ſᷣm ꝙ ẽ pᷣmiſſuʒ nullo mãdato in
terim ſibi facto. Si vo tãta ſit viri ſeuicia
vt ei nõ poſſit ſecure caueri.nõ ſolũ nõ dʒ
ei reſtitui ſʒ ab eo potiꝰ amoueri.alioqn ſut

ficienti cautiõe ꝓuiſa ſi fieri poteſt coinnx

añ cauſe cognitionẽ eſt reſtituenda marito

“
nt
n
Nnn
ran
honn
e

ſcheen
woc
auel
iri
n
mole
ſrp
nnlh
Bl
neer
ſine
n
u⸗
ſ

nin
M
Mefi
feend

„

6

Loeft
uänn
nn
Modee
gumtt
m düg
Wn
Kpoheſtc
utnigl
nag d
umndni gi
nhintlsg
Pöördihän
Scginonine
Nen Ducin
Cinst
imicigneti
mneedane
nnligermn
Ntiatitint
maileji
ucuun h
giinn ſſ
Niinti
Nehiannuteni
Srntän
ſaminin
ſigin Me
Ons mni,
riochecttl
Nicggli un
n henfin
euungin
1nro AU,
ciuſtch,

4 .

Der reſtitu.ſpolia ·

MNo ta ꝙ potius debet qs ſeqͥ ↄſciam q;
ſententiã eccie. Itẽ cũ pᷣbatioes in cõti⸗

nenti ſunt ꝑate.nõ eſt reſtitutio q̊ ad carna
lem copula faciẽda. Itẽ cũ pᷣſumptio eſt
ↄtra aliquẽ ꝙ malicioſe ꝓponat exceptiõʒ.
iuramentũ dʒ pᷣſtare ꝙ malicioſe eã nõ op⸗
ponat. Itẽ ꝓpt᷑ ſeuiciã viri cũ vxoꝛi ca⸗
ueri non põt nõ eſt reſtitutio facienda.
Ex arte Caſus.Quidam ciuis
P ILE:ſeneñ.habebat quandã
neptẽ infra pubertatẽ ↄſtitutã. M.nomie
volebat eã copulare in mr̃imonio filio.B.
ciuis ſeneñ.nõdũ ſeptẽ annoꝝ ⁊ traducta
fuit in domũ eiuſdẽ.ſʒ ipᷣa poſtq; ad nubi⸗
les annos ꝑuenit noluit ratũ hr̃e qð a pa⸗

truo ſuo fuerat ichoatũ. de domo illiꝰ re
ceſſit poſtulas a ſeneñ.epᷣo cũ alio licẽtiam

ↄtrahẽdi.epᷣs citauit ꝑtes ad pᷣſentiã ſuã.
MDulier ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſuũ petebat poſſeſſio

nes ⁊ res alias ſibi reſtitui datas ꝓ ipᷣo no

mine dotis ꝑs altera petebat reſtitutionẽ
mulierꝭ aſſerẽs illã ꝑ pcuratoꝛẽ cãm agere
nõ poſſe ſʒ dẽat ꝑſonaliter intereſſe.Epᷣus
ſuꝑ ̊ dubitauit.ↄſuluit dũm pa. Papa rñ

dit ꝙ nõ eſt dubiũ qͥn ipᷣa mulier ;uis ſit

mioꝛ poſſit cãm mr̃umonij ꝑ pcuratoꝛẽ tra
ctare.⁊ ꝑs altera reſtitutiõʒ mulierꝭ poſtu⸗
lare ñ pᷣt.cũ nullo ↄmõ iur ſeu poſſeſſiõis

fuerit öſtituta.qͥa ꝑ talẽ traductõʒ quã nõ

pceſſert ſpõſalia vel cõſenſus legitimꝰ.nec
etiã ſubſecuta fuer̃t.nullũ obligatoꝛiũ vin

culũ ↄctũ fuit int eos. Vñ mãdat q̃tinꝰ ſi

eſt ita ñ obſtãtibo exceptõibb ſupᷣdictꝭ audi
at q̃ ꝑtes hincide duxerit ꝓponẽda ⁊ qð ca
nonicũ fuerit ap.re.decernat. No.q mi
noꝛ.xxv.annis.maioꝛ.xij.vel.xiiij.ĩ cã mr̃i
moniali cenſetur maioꝛ.⁊ ꝑ ſe ⁊ ꝑpcurato⸗
rẽ cãm tractare põt. Itẽ in tali reſtituti⸗
one petenda neceſſe eſt ꝓbare ius mr̃imo⸗
nij et poſſeſſionẽ coꝛꝑalẽ.ſcʒ ꝑ carnaleʒ co⸗
pulam ad hoc vt det᷑ reſtõ. Itẽ iſta poſ⸗
ſeſſio nõ ꝓcedit ſine iure Itẽ qͥ intẽdit õ⸗
here matrimoniũ nec poſſit etate phibẽte:

„

nec etiã ſponſalia ↄᷣhit.
rere Caꝗa. Int hoſpi
N Se ſeoez. a. In orb⸗

ſolymitanos ex ꝑte vna.⁊ epᷣm cumanũ ex

altera.vᷣtebat᷑ qſtio ſuꝑ eccia⁊ hoſpitali de

mõte citano.q̃ cõmiſſa fuit abbati de acco

neñ.vt audiret oĩa tã ad poſſeſſoꝛiũ q; ad
petitoꝛiũ iudiciũ ꝑtinẽtia q̃ ꝑs vtraq; du⸗

ceret ꝓponẽda.⁊ cãʒ ipᷣaʒ fine vebito ᷣmia

1

ret. Coꝛã qᷣ petijt pcuratoꝛ hoſpitalecciaʒ
⁊hoſpitale pᷣdictũ cũ poſſeſſiõiboꝛꝑtinẽtijſ
ſuis q tenebat eps ſibi reſtitui dicẽs illa ad
hoſpitalarios hieroſol.ð iure ſpectare.⁊q;
ipa diutiꝰ poſſediſſent poſſeſſoꝛiũ ſolũmo
itẽtãdo.Ad q̃ rñdit ꝓcuratoꝛ epᷣi ſe nec ſci⸗
re nec credere ſupꝛadicta ab hoſpitalaris
poſſeſſa vel ad eos aliqᷓtenꝰ ꝑtinere. ſʒ epᷣs
tenebat et poſſidebat pᷣdicta rãq; ĩ ſua dyo
ce.ↄſtituta.Cite ↄte.ad ꝓbãdã intẽtõʒ ſuã
ꝑs vtraq; teſtes pduxit. Abbas examiato
negocio ↄdẽnauit ꝓcuratoꝛẽ epᷣi ad reſtitu
tiõz oim pᷣdictoꝝ. Pars epᷣi ad ſe.ap.appel

lauit a ſnia illa. Pꝛocuratoꝛes vtriuſq; btꝭẽ

ↄparuer̃t in pñtia pa.Qui cãm examiauit
eandẽ.et videbat᷑ ꝑ teſtes ꝓbatũ ꝙ nücius
epi cumani abſtulerit cruces hoſpitalarijs
inhibẽdo eiſdẽ ne ad ſupꝛadictã ecciaʒ vel
hoſpitale redirẽt.⁊ ꝙ epᷣs pᷣdicta oĩa poſſi⸗
debat.vñ ꝓcuratoꝛ hoſpitalarioꝝ petebat
Dictã reſtitutõis ſniaʒ ↄfirmari. Rñdebat᷑
ex ꝑte epᷣi ꝙ ⁊ ſi foꝛſitan ſit oñſũ ꝙ nũcius
epᷣipᷣdicta feciſſet nõ tñ fuit ꝓpbatũ ꝙ ð mã
dato ep̃i illud factũ fuiſſet.Papa gnderãs
acta poꝛis iudicij.qͥa cõſtare ũ potuit ꝑ di
cta teſtiũ vel ↄfeſſiões ꝑtiũ vel etiã ꝑ inſtru
mẽta vłꝑ euidẽtiã facti ꝙ cumanꝰ epᷣs ſpo
liauerit hoſpitalarios vel mãdauerit ſpo⸗
liari.vel ratũ habuerit ſpoliatõʒ.ꝓnuncia
uit in qõne pᷣdicta interdictũ vñ vi locum
nullatenꝰ habuiſſe caſſando ſniam reſtitu
tõis latã a pᷣdicto abbate.lʒ ꝑs aduerſa di
ceret ꝙ ꝓ ſnĩa iudicis eſſet pſumendũ qͥ ex
alijs cauſis animũ ſuũ potuit infoꝛmare.
Mo. ꝙ acta in vno iudicio fidẽ faciũt in
alio. Itẽ nõ pᷣſumit᷑ ꝓ iudice exq̊ ñ ↄſtat
de facto. Itẽ nota h qttuoꝛ modos ꝓbã
di.ꝑ teſtes.ꝑ cõfeſſiões.inſtrumẽta.⁊ ꝑ eui
dentiã facti. Itẽe interdictũ vñ vin dat᷑
niſi ð illũ q ſpoliauit vel mãdauit vel ratã
habuit ſpoliatõʒ.q;uiſ familia ſpoliauerit
⁊ iõ inepte fuit ꝓpoſitũ iſtud poſſeſſoꝛiũ
epᷣʒ. Itẽ a ſnia ſuꝑ poſſeſſoꝛio appellat᷑:lʒ
in legibo oriũ caueat᷑.q̃liter leges ille intel
ligant᷑ dr in glo.ſuꝑ iſta decre.ſignata.que
incipit ſicut patet in fine. UMU
Dlim uobis. ßs duce⸗
. teñ.ſpoliauit e⸗
piſcopũ ʒamoꝛẽ.q̃dã ꝑte dyoc.ſue.mãda⸗
uit pa.qbuſdã iudicibo vt ipſi cõpellerent
epᷣm ouetẽ.ad reſtitutõʒ ꝑtꝭ dyoc.ʒðamoꝛẽ.
quam tenebat cuʒ fructibus inde ꝑceptis.

Miber

Epus oueteñ.coꝛã iudicibʒpponebat ꝙ cũ
ipſe ſpoliatus eẽt a rege epᷣatu ſuo nõ debe
bat nec poterat ad hoc cõpelli cũ nihil ha⸗
deret qð reſtituere poſſet niſi pᷣmo ad epᷣa⸗

tum ſuũ fuerit reſtitutꝰ taliter vt reſtituere

poſſit qð ꝑcepit de fructibo alienis Judi⸗

ces ſuꝑ H̊ dubitãtes ↄſuluer̃t dñm pa.⁊ ipᷣe

reſcribit eiſdẽ dicẽs ꝙ inanis eſt actio quã
excludit inopia debitoꝛꝭ. mãdans eiſdẽ vt
non pus cõpellãt epᷣm oueteñ.ad reſtituti⸗
onẽ fructuũ q; ipᷣe taliter fuerit reſtitutꝰ vt
reſtituere poſſit qð ꝑcepit de fructibo alie⸗
nis. Nota ꝙ õ eu qͥ non hʒ vñ reſtituat
nõcompetit bñnſiciũ reſtitutiõis cũ effectu
q;diu ad pinguioꝛẽ foꝛtunã non ꝑuenerit.
rõ reddit᷑ in lra.qꝛ inanis eſt actio.
Dlum inter. alue. Interebm
ꝑiſieñ.ex vna ꝑte.⁊
quẽdã abbatẽ ſue dyoc̃.ex altera. q̃ſtio vte
bat᷑ ſuꝑ poſſeſſiõe iurꝭ ꝑrochialis vel q̃ſi in
rochia de moõte q̊ iure dicebat eps ſe ſpo⸗
iatũ.vñ petebat reſtitui ad ius parrochia
le in pᷣdicta ꝑrochia ↄ pꝛedictũ abbatẽ.ad
ꝓbandã ſuã intentionẽ inducebat quandã
ſniam quã tulerat in ꝓplin dicte parrochie
ꝓpter quã aliquot dieb ꝓpls abſtinuit a di
uinis per h̊ volens pbare ſefuiſſe in poſſeſ⸗
ſione iuris parrochialis ipius parrochie.
Dis papa examiato negocio ↄſiderãs ꝙ;
ex eo ſolo ꝙ ppls dicte parrochie tioꝛe ſen⸗
tẽtie dicti epᷣi per aliquot dies abſtinuit a
diuinis.nullã poſſeſſionẽ iuris ꝑrochialis
fuerit aſſecutꝰ.nec aliq̃ mõpbauit ꝙ eo tꝑe
q̊ ꝓtulit ſniam ipᷣam poſſeſſionẽ iuris par⸗
rochialis haberet in ꝓpplo dicte parrochie.
vel pᷣus etiã habuiſſet.vñ reſtitutiõʒ dicto
epo adiudicare ñ potuit cũ nõ ꝓbauerit ſe
poſſediſſe nec ſpoliatũ fuiſſe. Ho.qꝙ licet
qs obſeruet ſniam timoꝛe eiꝰ a nõ ſuo iudi
ce latã ex eo ſolo nullã poſſeſſionẽ acqͥrit ꝓ
latoꝛ ipius. Itẽ ꝗ petit reſtitui debet ꝓ⸗
bare ſe poſſediſſe ⁊ ſpoliatũ fuiſſe.

Oepe contingit.e n
li cauet᷑ ꝙ bñficiũ reſtitutiõis ↄᷣ ſpoliatoꝛẽ
tĩ dat᷑ Vñ ↄtingit aliqñ ꝙ ſpoliatoꝛ trãſ⸗
fert ĩ aliũ rem illa q̃ aliũ ſpoliauit.⁊ ſic ſpo
liatus nõ põt petere reſtitutionẽ ↄ poſſeſ⸗
ſoꝛẽ qͥ non ſpoliauit.vñ opoꝛtet ipᷣm inten⸗
tare ↄtra poſſeſſoꝛẽ iudiciũ ppꝛietatis.ſʒ p
pter difficultatẽpbationũ amiſſo cõmodo
poſſeſſionis ſpoliatus amittit ꝓppꝛietatẽ.

Hecunoug

pter qð ſtatuit cõcilium vt nõ obſtante iu
ris ciuilis rigoꝛe ſi aliqͥs de cetero ſcienter
rem talẽ receꝑit cũ ſpoliatoꝛi ſuccedat ivi⸗
cium.cõtra hmõi poſſeſſoꝛẽ ſuccurrat᷑ſpo⸗
liato per beneficiũ reſtitutiõis.qꝛ nõ mul⸗
tum intereſt q̊ ad periculũ anie iniuſte de⸗
tinere ac inuadere alienũ. Nota iuris ri
goꝛem non eſſe ſeruandũ in caſu iſto ꝓpter

viciũ ſucceſſionis. Itẽ iniuſte detinerex

inuadere alienũ equiparant᷑
Piſamis Caſus. Piſani occupa
AP pE uer̃t quedã caſtꝛa epᷣi lu
canippt᷑ qð oꝛta fuit diſcoꝛdia ĩter lucanoſ
⁊ pilanos.⁊ qꝛ piſani nõ reſtituebãt caſtra
illa epᷣo lucano de mãdato dũi pape excõi
cati fuer̃t.Demũ cũ diu ſtetiſſent ĩ excõica
tiõe petiuerũt abſolui a dño pa.parati ſta
re mãdad eccie. Vñ papa q̃ndã ſubdyaco
nũ ſuũ.P.noiĩe miſit ad eos dãs eidẽ ĩmã⸗
datc vt eccie lucane reſtitueret plene ac li⸗

bere poſſeſſionẽ quã in q buſdã caſtris con

ſtabat ipam ecciaʒ habuiſſe ſicut tꝑe mote
diſcoꝛdie habuerat.⁊ ſuꝑ ea de qua dubie⸗
tas oꝛiret᷑ ſufficiẽti cautiõe recepta ꝙ pᷣdi⸗

cti piſani coꝛã dño papa iuri parerẽt excõi

cationis ſnias in eos ꝓlatas ꝓ occupatiõe
caſtroꝝ relaxaret. Poſt cõtentiões multi⸗
plices dicebãt piſani ꝙ ꝑ epᷣm Lucanũ ſta
bat qminus reſtitutio fieret iuxta mãdatũ

diñi pape Vñ petebãt q̃tinus ſubdvaconꝰ

pᷣdictus ſnias pᷣdictas relaxaret. Ipe rece
ptis cautiõibus ꝙ iuri parerẽt coꝛam dño
pa.ſnias relaxauit eaſde. Epus ppter h̊ re
putans ſe grauatũ ad ap. ſedẽ acceſſit im⸗
pugnaturus ꝓceſſuʒ pꝛedicti ſubdyaconi.
Auditis allegatiõibo partiũ dicit dñs pa⸗
a ꝙ in mãdato ſuo duo ↄtinebãt᷑ vt vide
Kicen poſſeſſio quã cõſtabat lucanã ecciam

habuiſſe tꝑe mote diſcoꝛdie pus r̃ſtituere

eidẽ.⁊ vt eiuſdẽ poſſeſſiõ is reſtitutio fieret
plene ac libere ſicut eaʒ habuerat tꝑe mote
diſcoꝛdie.quoꝝ pꝛimũ refert ad factũ.alte
rum refert᷑ ad modũ. vñ licet i facto foꝛmã
mãdati ſubdyaconꝰ ipᷣe adimplere nequi⸗
uerit vt piſani dicehãt.qꝛ nõ poterat face⸗
re reſtitui epᷣo poſſeſſionẽ caſtroꝝ de q̃ non
cõſtabat eidẽ. nec etiã poſſeſſio affictuũ et
penſionũ poterat epiſcopo reſtitui vt ipſe
dicebat.qͥa ea non fuerat ſpoliatus. tñ pec
catũ fuit imodo.qꝛ ſubdyac.debuit facere
vt piſani poſſeſſionẽ penſionũ et affictuuʒ

dimitterẽt epᷣo plene ac libere ſiẽ ipe habu

oere
ſong
cktce
fuianp

1

D
oleſtons
Nterpoti
polehion
nepoſſel
tionehn
ſinunen
ſhinm
ſonloeii
flein⸗
Gaone
Hugn

Nitiriun
Nipenni

almienua

vonn.mit
indäſcbcra⸗
sdiseiinͤ
Wuple eeli
Müars
Minnen

Manadee

Ctasoci
cöennignn
Ncön ai

Sfuon Fer

„

nnuriandi
Eiumt
iſtim
müdotdis
inhitnſ
ösſehmnnin
gNbde
rtutui
ilagitwi
Nedinhinnn,
genogn⸗
ene
Ce NX
ooſſonn

Loortiinſ

ſwnn
Pofteden

De dolo et contt .

erat tꝑe mote diſcoꝛdie quã poſſeſſionẽ cõ
fitebant᷑ piſlani epᷣm habere in caſtris pꝛe-
dictꝭ:a h̊ eẽ ñ poterat.niſi piſani caſtra illa
oĩno dimitterẽt.qͥa illiſ tenẽtibo caſtra pᷣdi

cta in qbs bʒ affictꝰ ⁊ pẽſiões ea plene ac li

bere habere nõ poterat ſicut habebat quã
do piſani caſtra eadẽ nõ tenebãt.qͥa ĩ ptãte
piſanoꝝ erat epᷣm admittere vel repellere.
His & ↄſideratis dñs papa ꝓceſſũ ſubdya

coni antedicti iudicauit irritũ inanem.
Hota ꝙ foꝛma mandati diligenter fᷣuã

da eſt ⁊ qui cõtra facit irritus eſt pꝛoceſſus
Itẽ q reſtituit᷑ plene ac libere debet reſti

tui ⁊ in pſtinũ ſtatũ reponi.
De dolo tumacia.
LCLCitulus.xiiji.

NHNHρec. .△½⁵ Reus vocat⸗
S 220 Crad iudiciũ nõ vẽit
dↄtumax ẽ. iudex ꝓpter cõtumaciã
rreiꝓnunciat actoꝛẽ mittẽdũ eẽ in
poſſeſſionẽ rei petite cauſa rei ſeruãde.ſʒ p
pter potẽtiã reiſiue dolũ non põt nancilci
poſſeſſionẽ. Tandẽ iminente fine anni reꝰ

ne poſſeſſionẽ poſt ãnũ amittat offert cau⸗

tionẽ ſtandi iuri.q̃rit h̊ cuiuſmõi pena iſte

ſit puniendꝰ qͥᷣ nõ paruit iuſſiõi iudicꝭ. Re
ſpõdet pa.qꝙ in ecciaſticis ꝑſonis ⁊ nego⸗

cijs rigoꝛ iurꝭ nõ reqͥrit᷑ ſʒ cũ iuſticia pt B

ꝙ iudici nõ paruit non ꝑiclitet᷑ admitti dʒ

reꝰ cũ ꝑ cautiõeʒ ſtãdi iudicio ſe aſtringit.

Nota ꝙ rigoꝛ iuris non eſt ſeruãdꝰ ſᷣm

canones ⁊ pᷣcipue vbi ius actoꝛis non eſt

factum deterius.

.„Igν+s Ka. nt monachol
Ex litceris. de ex vna ꝑ⸗

te.⁊ canonicos lincoñ.ex altera. q̃ſtio vᷣte⸗
bat᷑ ſuꝑ qbuſdã eccijs de V. ⁊. M. Cà ad
petitionẽ monachoꝝ cõmiſſa fuit iudicib
canonicilegitime citati ſe ↄtumacit᷑ abſen
tarũt. Judices licet monachi ꝓpter contu

maciã canonicoꝝ mittẽdi eſſent in poſſeſſi

onẽ reꝝ petitaꝝ.poſſeſſiõeʒ dictaꝝ ecciaꝝ
ſeq̃ſtrari fecerũt vt ſaltẽ affecti tedio veni⸗

rẽt ad indiciũ.Cãdẽ dũ mõachi peterẽt ec
cleſias ſibi reſtitui.rũdert canonici autoꝛi

tatẽ iudicũ expiraſſep eo ꝙ cã illa iudicibo

alijs erat ↄmiſſa.ſʒ ĩ l̃is poſterioꝛibo ñ fie⸗
batmẽtõ ð poꝛib.nnoĩa ecciaꝝ qᷓotiebãt᷑

in poꝛibo lr̃is expmebãt᷑ ſʒ indeſinite dice⸗
bat᷑ ſuꝑ qͥbuſda eccijs. Judices ſuꝑ h̊ dubi

tãtes ↄſuluer̃t dñũm papã. Et rñdit ꝙ cuʒ

dolꝰ a fraus alicui patrocinari nõ debeãt

ſis debet cõdẽnari aduerſario.

mandat qᷓ̃tinꝰ in cã pcedant ſm tenoꝛem

Poꝝ lr̃arum nõ obſtantib poſterioꝛibo cõo⸗

dDemnãtes canonicos in expeſis ipis mo⸗
nachis q̃s ꝓpt h̊ feciſſe noſcũt᷑

Hota ꝙꝙ
q malicioſe trahit aliũ ad iudiciũ in erpen
ue Itẽ dolꝰ
⁊ fraus nõ debent alicni pdeſſe ſed potinus
obeſſe. Item generales littere non reuo
cant ſpeciales.

Lauſaã que. & Znterr. R.
Een NEEfiliũ Agathe verte
batur q̃ſtio de natiuitate ipiꝰ agathe occa
ſione ſucceſſiõis.cã natiuitatis cõmiſſa ſa
it ad petitionẽ ipius R. Tandẽ y. acceſſit
ad dñm papã ⁊ fecit vnũ de iudicii remo
ueri.qͥa vñs erat ipiꝰ R. ⁊ alteꝝ ſurrogari
loco üliꝰ. adijciẽs ꝙ iſte.R.de anglia receſ
ſerat malicioſe. Vn mãdat papa iudicibo
vt dictũ R.debeãt legitime citare ad pũti
aʒ ſuã.⁊ ſi ↄtẽpſerit accedere vel iudicio il
loꝝ parere:ſi abſẽtauerit ſe citẽt ꝓcuratoꝛẽ
ſuũ ſi aliquẽ dimiſerit.⁊ ſiue venerit ſiueñ
yenerit recipiant teſtes.⁊ ſniam ꝓferãt ſᷣm

foꝛmã ſibi traditã. Si vᷣo nullũ ꝓcuratoꝛẽ

dimiſerit fiat denũciatio legitima ad do⸗
mũ ipᷣiꝰ R.quo facto ꝓcedat᷑ ad teſtiũ rece
ptiõʒ.⁊ ad ſniam vt dictũ ẽ No.qꝙ qlibʒ
tenet᷑ dimittere pcuratoꝛem qͥ ſe abſentat.
Itẽ citatio faciẽda eſt ad domũ ablſentꝭ
⁊ ſi nõ defendatur ꝓceditur cõtra ipſum.
Item contra actoꝛem abſentem contu
maciter recipiuntur teſtes lite non conte.
et fertur ſnia.⁊ in iſto caſu loquitur hec de
cre.cũ actoꝛ eſt abſens et reus wvfus.
Prout nobis. udi
.Wer vocatus fuit
ad iudiciũ dato ſibi libello cõtumacit᷑ re
ceſſit a pñtia iudicũ. Tãdẽ rediẽs recepto
libello iurauit ꝙ coꝛaʒ eis iuri pareret.die
ſibi pᷣfixa pñtauit ſe coꝛã iudicib.⁊ dũ cre⸗
deret᷑ rũdere libello pᷣtextu aduocati queʒ
nõ habebat.rũdere ſolita malicia recuſa⸗
uit.CTandẽ duũ actoꝛ inſtaret vt rũderet in
terrogatꝰ fuit qt ãnis decimas de qͥb ↄtẽ
tio erat ꝑcepiſſet.rũdit.xl.appellãs ⁊ cõtu⸗
maciter iuramẽto ↄtẽptio receſſit. dubita⸗
uerũt iudices vtrũ ꝑ talẽ interrogatõʒ ⁊ re
ſpõſiõeʒ cõteſtatio litis facta eſſet.⁊ qualx
eẽt ꝓcedendũ ð ipᷣm.Cõſultꝰ papa rñndit.
qᷓ̃tinꝰ ad cõuincẽdã maliciã eius ſemel vo
cẽt eũ ad pñtiã ſuã.⁊ ſi venerit ꝓcedant in

caula.ꝙ ſivẽire noluerit cũ lis ſit ↄteſtata.

Miber

ſi liquet de cã vel liqre poſſit diffinitiuam
ferãt ſniam. Si vo nõ liq̃t nec liq̃re poſſit
poſſeſſiõʒ adiudicẽt actoꝛi fuata dũtaxat
queſtione ppꝛietatis abſenti. Nota ꝙꝑ
indirectã reſponſionẽ fit litis conteſtatio.
Itẽ nota dilationẽ dandã ad cõuincen
dam maliciam. Itẽ lite cõteſtata reo ab
ſente poteſt ferri ſnia. 9 Ca. Qnid
a S a. Quidã ma
Jinem litib. tciole fundatal
tentiõe actoꝛis vt negociũ differret oppo⸗
nebant exceptiones peremptoꝛias. Papa
vꝑęlẽs obuiare malicijs iſtoꝝ pᷣſertim cũ ð
bnficijs ecciaſticis litigat᷑ ſtatuit vt poſtq;
aliqͥs intentionẽ ſuã ꝓbauerit. ſſi altera ꝑs
legittimã exceptionẽ opponat.quam nolit
aut nõ poſſit in cõtinẽtiꝓbare. ſi defecerit
in ꝓbando cõdemne?᷑ alteri ꝑti in expẽt p⸗
pter h factꝭ ab eo tꝑe q̊ recepit ĩiducias ad
exceptiõeʒ ꝓbanda.⁊ ſi ſoluẽdo nõ fuit als
ad arbitriũ iudicꝭ puniat᷑. vt h̊ tioꝛe ꝑterri
tus nõ facile qͥs ĩ guamẽ alteriꝰ falſas exce
ptiõeg opponere pᷣumat. No.ꝙ qͥ ficit
in exceptòe ꝑemptoꝛia ꝓbanda fundata ĩ⸗
tentiõe actoꝛis dʒ in expenſis condẽnari.
Itẽ ad arbitriũ iudiciſ puniri dʒ qͥ expẽ
ſas ſoluere nõ pot Itẽ exceptio ꝑempto
ria põt opponi puhlicatie atteſtatõni.
ſi Oνα Torges Ka. Quidã electus
A Ollecti. in epᷣm leodieñ.
Archidyaconꝰ et qͥdã alij canonici eiulſdẽ
eccie opponebant ſe huic electo. Pꝛopt gð

— 2

nũcij ipiꝰ electi ⁊ archidyaconi ꝓ ſe ⁊ alijs

„

acceſſert ad papã. Archið.⁊ H. canonicꝰ

ꝓ ſe ⁊ alijſ opponebãt q̃dã crimina ʒ electũ
ꝑ que intẽdebãt eũ repellere tanq; idignũ.
Dupꝑ his mãdat pa.inqͥri Tandẽ qͥa pars
archið.quedã grauamia iferebat electo aꝑp
pellauit ad ſe.apo.ſed aꝓpellationẽ ſuã nõ
fuit ꝓſecutꝰꝑ idoneos ꝓcuratoꝛes alta ꝑte
eã ꝓleq̃nte ꝓpt᷑ qð oꝛta fuit ſuſpitio ↄᷣ ipſuʒ
electum. Vnde papa mãdauit eidemvt i⸗
fra certũ terminũ ꝑ ſe vel ſufficientẽ ꝓcura
toꝛẽ ad pñtiã ſuã accederet ſuꝑ pᷣdictis rñ⸗
ſurus quẽ terminũ ꝑemptoꝛiuʒ aſſignauit
alioqͥn quantũ de iure poſſet ꝓcederet õ ip
ſum. Aduerſarij ipiꝰ expectauerũt ipſum
in curia vſq; ad terminũ ipſũ ⁊ vltra.ſʒ ipe
q̃ndam ſimplicẽ nũciũ tãtũ cũ ſuis litterꝭ
excuſatoꝛijs deſtinauit. Dicebat em̃ ꝙ tar
de nũciũ receꝑat.vñ nõ poterat.tum/ꝓpter
bꝛeuitatẽ termini.cũ ꝓpt᷑ viaꝝ diſcrimina

Hecunous

ſe ad pñtiã pape pᷣſentare. Sʒ ʒ iſta ſicrã⸗

debat᷑.ꝙ ſicut miſerat excuſatoꝛẽ. ita diri⸗
gere poterat rñſalem cũ ei nõ fuiſſet iniun⸗
ctũ vt ad cãm in ꝓpꝛia ꝑſona veniret. Pꝛe
terea cũ mãdat᷑ alicui vt ad certũ terminũ
ſe iudici repntet.duo intelligũt᷑ mandari.
vt ad iudicẽ veniat.⁊ ad diẽ ſibi ſtatutum
accedat.vnde ſi nõ põt venire ad diẽ ſta⸗
tutũ:nihilominꝰ pꝰ terminũ venire tenet
ad iudicẽ ſic cũ mãdat᷑ alicui vt ad certam
diẽ rẽ certã ꝑſoluat.nõ iõ erit liberatꝰ a de
bito ſi ñ ſoluat die data.imo poſt terminũ
ad ſoluẽdũ dʒ cõpelli elapſo iã die. Unde
dñs papa: qͥa dictꝰ electꝰ nec venerat nec
ſufficiẽtẽ nũciũ miſerat ad diẽ ſtatutũ.nec
poſt diutiꝰ expectatꝰ qͥ excuſauerat moꝛã
ſuã.⁊ caloꝛes eſtiuos ⁊ inſidias foꝛmida⸗
bat reputauit illũ contumacẽ. vñ cõdẽna⸗

uit illũ ad expenſas alteri ꝑti q̃s fecerat ab

eo tꝑe q̊ ipᷣm expectare incepit. Nota ꝙ
cũ aliqͥs citat᷑ ad cãm veniat vel mittat ꝓ⸗
curatoꝛem.nõ ſufficit mittere executoꝛem

ſicut mittit excuſatoꝛẽ Itẽ contumax in

expenſis cõdẽnat᷑ a tẽpoꝛe contumacie.

Itẽ eũ crimẽ in modum exceptõis obijcit᷑

pt ꝓcuratoꝛ H di dlic-
a1 Ca. Quidã clicꝰ D. no
Lu olim mie acceſſit ad ſe.ap.cũ

—

multꝭ l̃iſ pᷣlatoꝝ ybernie.qᷓs pnᷣtauit dño
C.cõtinẽtes ꝙ idẽ D.electꝰ erat i epᷣm ro

ſeñ. Et cũ nullꝰ appareret qͥ aliqᷣ d ꝓponeret

ʒ ipᷣm:dñs pa.fecit illũ in eᷣm conſecrari.
Pꝰmodũ ?̈ ⁊ mõachi ad dictũ E. acce
dentes ꝓpoſuerũt ſe a canonicꝭ eccie roſẽ.
electoſ.⁊ ꝙ dictꝰ D.ꝑ falſas lr̃as ſe fecerat

ↄſecrari. Vñ.C. cãꝗm cõmilſit buſdã vt ðᷣ

foꝛma electiõis ipiꝰ D. veritatẽ inqreret⁊
ſi canonice electꝰ fuit faciãt illum paciſica
poſſeſſione gaudere. alioqͥn cognoſcãt ð e⸗

lectõe dictoꝝ mõachoꝝ ↄfirmtes qu ca
nonicã inuenerint alta infirmata. Judicei

citauer̃t illũ D.tertõ ſʒ noluit ↄparere. vñ
ipi ceper̃t cognoſcere de electõibo dictoꝛũ
mõachoꝝ. ⁊ electõʒ F. ↄfirmauer̃t Interiʒ

dictꝰ D. ad ſe.apo.acceſſit.⁊ ſuꝑ qbuſdam

grauaminibꝰ a iniurijs õ dictũ F. quol⸗

dam alios litteras impetrauit. Poſtmo⸗/

dũ dictus Y. ad dominũ Innocẽ accedes
lr̃as pᷣdictoꝝ iudicũ pᷣſentauit eidem con⸗
tinentes qualiter in electõne ipſius fuerat

pꝓceſſũ.Dũs pa. volẽs adhuc miſericoꝛdir

agere cñ illo D. vt eiꝰ malicia cõuincatur

“ Cotliof

fen
de⸗
n
u

ſitah
(
hfen
fot
Gip
e⸗
Ghht
ohe
vlo
ſcobi
atnea
folze
loitſtar
Cöfrm
Daro
cigia
cinm,
intl
lſiblnei⸗
ſufaepen
ſdcozan
Pauſen
nee
lebuti

rct

orden
Uuffung
lnene

imimtis
Plipot
uſpeſo
Hor
Pum
bratſul
Ntj
kentia⸗

glice

MnNIn.
Nihkkunnn
WMudeſ
Minn
W
ctlhent
WeRmnti
Müne de
Merporn
hiſenti
dueemri
litis innin
W icödin
nidsKand⸗
wt. n
nn,
maerunn
Jicnmmu
Meconumg
nauös N

Oncice de
clt
ehenſcn
waitihte
S
i
vnilient
Aalisleſnn
inltipli
Dwime na
ailanzui
nngſn
urmmittgdr,
Sclicn,
Fmn N.

1

remiſit iſtũ..ad ipos iudices mãdans eiſ
dẽ ꝙ nõ obſtãte ꝙ electio ipᷣiꝰ.v. fuit ↄfir⸗
mata.adhuc inqrãt de electõe ipᷣiꝰ.D.fᷣm
N in lr̃a ↄtinet᷑. In fine diẽ ꝙ ſi lle.D.ñ ve

nit ano elapſo dictũ.. faciat in epᷣm conſe
crari. Hota ꝙ ꝓpt maliciã alicꝰↄuincen

daã citari dʒ ex abundanti.

A &ρ Ka. Quidã cãonici
B erita tiG. ariær. es denuciaue⸗

rũt epᷣm ſuũ de dilapidatõe.homicidio.in

ceſtu.⁊ alijs criminibo.de qͥbo erat publice
infamatꝰ. Vñ pa.cãm ſuꝑ his cõmiſit pꝛi⸗
mo epo tridẽtino ⁊ abbati ſctẽ marie ⁊ cui⸗
dã pᷣpoſito inhibẽdo eideʒ ne de reb ecclie

aliqd alienare plumat. Scðdo cõmiſſa fuit

epᷣo bꝛixieñn. eadẽ cã ⁊ abbati ⁊ pᷣpoſito pᷣdi
ctis.ſʒ dictꝰ epᷣs coꝛã pᷣmis iundiciba voca⸗
tus ꝑ ↄtumaciã venire ↄtẽpſit.vñ ipᷣi ab of

ficio ⁊ bñficio ſuſpẽder̃t eũdẽ.Poſtmoduzʒ

citatꝰ a ſcðᷣis iudiciba ↄparuit coꝛaʒ eis et

friuolã excuſatõʒ pᷣtẽdẽs ſolita malicia no

luit ſtare iuri cũ caonicꝭ pᷣdictis ꝓpt qð pa.

coõſfirmauit ſuſpẽſiõʒ a pmis iudicibo factã

Tertio loco cõmiſſa fuit cã epᷣo cumano et
cuidã abbati ad ſuꝑandã maliciã ipᷣiꝰ ep̃i.
q citato ipᷣo epᷣo nec venit nec ꝑ ſe miſit ali
quẽ rñſalem. Vnñ ipᷣi tulerũt ſniaʒ excõica⸗

tõis in eũdẽ recipiẽtes teſtes ſᷣm qð a dño

pa.receꝑant in mãdatis ꝑ as qpðlibʒ crimẽ
pᷣdictoꝝ fuit ꝓbatũ.Judices cãm ⁊ ꝓceſſũ
ipᷣiꝰ cauſe remiſert adpa. Vñ ipᷣe ↄſideratꝭ
pᷣdictꝭ videns oꝛdinẽ iudiciariũ in h̊ facto
fuiſſe Fuatũ.ↄſiderans etiã ꝙ poſt ſnias in
ſe datas celebꝛare pᷣſumpſit in noĩe dñi cũ

aplo volens inobedientiã omnẽ vlciſci.tu
lit ſniam ꝑpetue depoſitõis in ipᷣm epᷣm lzʒz

abſentẽ puanſ eũ ab omni põtiticalia ſacer
dotali officio ſine ſpe reſtitutõis fuocãdo
inirritũ qᷣcqͥd de rep eccie alienare pꝛeſũ⸗
pſit poſt inhibitõem ſibi factã ꝑ ap.ſe.et pꝰ
ſuſpeſionẽ ⁊ excõicatõeʒ latam in ipᷣm.
Hota ꝙ in cã denũciatõis lite nõ ↄteſt.
3 ↄtumacẽ pñt recipi teſtes. Item qͥ cele
bꝛat ſuſpẽſus vłexcõicatꝰ debet deponi.
Itsẽ in abſentem contumaceʒ fertur ſen⸗
tentia depoſitiõis. Item ꝑ denũciatio⸗
nẽ aliqͥs deponit᷑ſed ̊ fuit ꝓpter magnitu⸗

dinem criminis homicidij ꝗ celebꝛauit ex⸗

cõicatus.

TNWontein gi Eaſus. Aliqͥs citat
CLontingit. alna Slaaritat

ter le abſentat. iudex ꝓpter ↄtumaciã abſẽ

