rit quod accepit reddat ⁊ tantũdẽ eccleſie
quam taliter guanit unpendat NHo.qꝙ- ꝓp

curatio peti non debet niſi qñ viſitatõnis

officiũ ĩpendit. Itẽ in ꝓcuratõibo exigẽ⸗
dis eccleſie guari non Dii-
I. Caſus. Int᷑ epᷣm
Benergbili. ug. gnrebin
batẽꝛ ↄuentũ de cultura dei ſuꝑ ꝓcuratõi
bus exhibẽdis q̃ſtio vᷣtebat᷑.q cõmiſſa fuit
„ 2

— .

iber

ludiciv.coꝛã quib⸗ detetareßs pentarig
ratione viſitatiõis.abbas dicebat ſe ad h
nõ teneri ex eo ꝙ monaſteriũ ſuũ ĩ cenoma
neñ. villa ſit ſitũ.⁊ idẽ ꝓcuratiões hactenꝰ
noõ ſoluit. Judices ↄſuluerũt dñũm pa. Et
rũdit q̃tenus niſi aliud rõnabile oſtẽderit
cõpellat abbatẽ ⁊ monachos ad exhiben⸗
das eið epo ꝓcuratões. Ho.qꝙ ipcurati
one que ratione viſitationis debetur ñ cur

*

rit pᷣſcriptio. ”ZMMUW
N nuber Caſus.Archiepᷣs be
„ιU! P neuentanꝰ dũ viſita⸗
bat ꝓuinciã ſuã tã autoꝛitate ꝓpꝛia q; auto
ritate dñi pa.cuiꝰ autoꝛitate ꝓcuratõeſ pe
tebat:clerici nolebãt eiꝓcuratiõʒ exhibere
AVñ ↄqueſtꝰ eſt dño pape. Vñũ mãdat eiſð
quatenꝰ cũ archiepᷣs ꝓuinciã ſuã viſitaue⸗
rit ſiue autoꝛitate ꝓpꝛia ſiue autoꝛitate pa⸗
pe ꝓpcuratões rõne viſitatiões debitas ᷣm

facultateſ eccleſiaꝝ ſibi exhibeãt. alioquin

ſentẽtias quas tulerit in rebelles ratas ha
bebit ⁊ eas faciat inuiolabiliter obſeruari.
Mota ꝙꝙ archieps de iure cõi põt ꝓuici⸗
am ſuam vilſitare ⁊ ꝓcuratões reciꝑe ⁊ õdi
centes excõicare.

Ag A r aſ?. Re
Cuz canonicis. calee ⸗
dã eccie ſoluebat certã penſionẽ annuatim
canonicꝭ maioꝛ ecclie.⁊ illã aliq̃t ãnis ſol
uit ad monetã antiquã.in qua penſio fue⸗
rat ab initio cõſtituta.poſtea alia moneta
maioꝛ fabꝛicata fuit.canonici exigebãt pẽ⸗
ſionẽ ſibi ſolui de melioꝛi monetaex ĩitegro
HMHaãdat pa.qᷣbuſdã qᷓ̃tenꝰ canonicos illoſ
faciãt manereↄtẽtos ſolutõe poꝛꝭ pecunie
vel ſi nõ eſt in vſu.cõtenti ſint eſtimatõe pẽ
ſionis antique. Nota ꝙ pẽſio ſoluẽda ẽ
ſm ꝙ ab initio fuit cõſtituta ſiue mõeta di
minuta fuerit ſiue augmentata.vt ſic initi⸗

um ſpectetur.
Ai& NAεαω Ka. Keligioſi licet
Autoꝛitate. a celebieriora⸗
toꝛijs q̃ in grãgijs ſuis hñt ꝓpr h̊ rõne vilſi⸗
tationis ꝓcuratões exhibere non debent.
Nota ꝙ in oꝛatoꝛijs religioſoꝝ ꝓcurati
ones peti nõ dñt.
De ↄpſecratõe ecclie vel altaris.
Titulus. xl.

APor Caſuſ. Dr hiꝙ ſi al
D Hec. tare morn fuerit vl
lapis ſuꝑioꝛ ſiue tabula cõfractus
aut dimnut? enoꝛmier ilexy l/

Tertius

cret᷑ ſʒ eccia p h̊ recõſecrari nõ debet. licʒ
qdã cangnes ß̊ dicere videant᷑.⁊ hoc diẽ ĩ
iſto caplo. Hota ꝙ totũ ñ viciat᷑ quꝭ ꝑs
Cua fraternitao.ae
56 11; EE1Oꝛ ole⸗
cratõnes clericoꝝ certis tꝑibo fieri debent
q̃ᷓſiuit eᷣs toꝛnacen.qͥb dieb ↄſecratio ec⸗
cleſiaꝝ fieri debeat. Rñdit pa.qꝙ diebo dñi
cis ⁊ alijs pᷣt eccias ↄſecrare. Hota ꝙ oĩ
die pñt eccie ↄſecrari.

Nuoo in oubijs. ame
SE—OE ES Pꝛimo
ðꝛ hic.ꝙ ſi altare motũ fuerit vł tabula ſu⸗
perioꝛ enoꝛmit fracta dʒ iteꝝ ↄſecrari. Itẽ
oleũ nõ ↄſecratũ põt cõmiſceri oleo ↄſecra
to ⁊ dicet᷑ totũ ↄſecratũ. Nota ꝙ ea q̃ re
ligioſis adherẽt religioſa cẽſent᷑. Itẽ ma
gis dignũ trabit ad ſe minꝰ dignũ.

Pꝛopoſuiſti. bareen⸗

di ꝑtib veniũt ad ecciam beati Jacobi.in
ter quos rixas ⁊ cõtentiones ꝓpter cuſtodi
am altaris fieri cõtigit.vnde vulnera ⁊ ho
micidia inferunt᷑ ibidẽ. Querit᷑ vtꝝ ter h
eccia debeat iteꝝ cõſecrari. Reſpondet pa
pa ꝙ nõ ðz recõſecrari.ſʒ dʒ recõciliari peꝛ
aquã cum vino ⁊ cinere bñdictã. No.q
ꝓpter ſanguĩs effuſionẽ nõ reconſecrant᷑ ec
cleſie ſed recõciliantur.

NL ſis Caſus.Cũ plures clericoſ

E poſſit epᷣs ſimul oꝛdiare.qſi
tum fuit a quodam archiepo vtꝝ plura ał
taria in vna eccleſia ⁊ plures epᷣos poſſz ſi
mul conſecrare.Et papa rñdit ꝙ poteſt.

Nota ꝙ plura altaria et ples epᷣi pñt ſił

conſecrari.

TM11 WꝘ. Laſus. Ligna eccie cõ⸗
Migneis. bane ſunt veruſtateyk

W

alia cã tectũ eccie deſtructũ eſt ⁊ ↄſumptuũ

ſʒ parietes integri remãſerũt.ſʒ mẽſa pᷣnci
palis altaris modicã pafſſa eſt fracturã. re⸗
paratũ eſt tectũ.Querit᷑ vtꝝ eccliavel alta
re debeat recõſecrari. Rñdet pa.ꝙ cuʒ pa⸗
rietes in ſua integritate permãſerit nec ec⸗

cleſia nec altare ꝓpter cãm pᷣdictã debet de

nuo conſecrari. Nota ꝙ parietiby ecclie
in ſua integritate ꝑmanẽtibo nõ eſt eccia re
conſecrandao.

Conſuluiſti. Sc Korne

miterio ccelelie ſepulta ſunt. Queri vtruʒ

Autte
fifſſirc
cce
Hereo
ole
bonl
ſapui
ſendri
Nelig,
nonoed
fnante⸗

en.
ſa
fſoni

lbbet⸗
Nlnon
cjcy⸗
kte
Nſpplik
ſienn
Gckpo

födchee
Anhe
ges

4
ae⸗
bfiendeng

Nennd
Ndcvdii

1 Magei

bſot⸗
cuykabrun
Nn
nolco
Pugait
at. Nim
ni⸗
heegt⸗
der i⸗
nbai int

==

untsginnin.

mdemunen
Ounien
n Mn
rroclin
ſi N
oyſemi

uns ciuf
inlcaiintſ
enſunn
uceli⸗
fii ot

6

enischlil

Untin
gſontreninn
ickeNn
ſcit hni
ſickfri
pai

De conſe.eccle. uel alta.

cimiteriũ debet de nouo cõſecrari. Rñdet

pa ꝙ cimiteria illa recõciliãda apur ꝑ aſpſi
onẽ aque bñdicte ſolẽniter ſiẽ in recõcilia
tionibo ecciaꝝ fieri ↄſueuit.eiectꝭ pus coꝛ⸗
poꝛibo excõicatoꝝ ſi a coꝛꝑibo fidelium di⸗
ſcerni poterũt. No.qꝙ ſicẽ eccia recõcilia
tur ita et cimiterium.

am ſiruie Eaſ. Reginavnga
Tum ſicu t.n gunnas ecciã fü⸗

dauit ⁊ eã fec ↄſecrari.⁊ in ea fuerũt cleri⸗
ri inſtituti.ſed ecciam nõ dotauit.clerici il

liꝰ eccie ſignificauerũt hoc dño pa. Vnde

ipe reſcribit regine dicẽs.cum eccia nõ ſit
conſecrãda niſi de dote ſit eipuiſũ.tãto li.
beraliꝰad dotãdã ecciã pᷣdictã liberalitatꝭ

ſeu ꝓuiſionis manꝰ aꝑire dʒ quãto ad hoc

foꝛtiꝰ tãq; ex debito iã tene᷑. No.qꝙ nõ

dʒ eccia pſecrari nec etiã fundari niſi a pa⸗

trono ei de dote pᷣmoꝓuideatur. Iteʒ qꝗͥ
mndal ecciam tenetur dotem aſſignare ei⸗
em.
ua Caſus. In pꝛouicia bꝛacha
vreñ.qũ eccia vłꝑ ſanguis ef⸗
fuſionẽ vel alio mõ fuerat violata reconci
liabat᷑ ꝑ ſimplices ſacerdotes. Peruenit h̊
ad noticiã pape. Vñ ſuꝑ hoc ſcribit aſtoꝛi
ceñ.epᷣo dicẽsꝙ ꝑ aliũ epm q; ꝑ pꝛiũ eccia
poteſt recõciliari aqua ꝑ epᷣm bndicta⁊ nõ
Eſimplices ſacerdotes recõciliaãt᷑ eccie.nõ
obſtãte ↄſuetudine ꝓuincie bꝛacharẽ. q̃ di

cẽda eſt potiꝰ coꝛruptela.qꝛ lʒ epᷣs cõmit⸗

tere poſſit qᷓ iuriſdictõis ſũt ĩferioꝛib cleri
cis.tñ ea q̃ ſũt epᷣalis oꝛdis nõ poteſt eiſdẽ

clericis inferioꝛibo demãdare.Qõð aũt ſuꝑ

recõciliatõe hmõi hactenꝰ factũ eſt de mã

dato epoꝝ duxit ð miſericoꝛdia tolerãdũ.

Nota ꝙ eccia ſolũmõ ꝑ epᷣm recõciliari
debet.nõ obſtante gria còſuetudine. Itẽ
epᷣs pᷣt cõmittere ea q̃ ſunt iuriſdictõis in⸗
ferioꝛibo clericis.ſed ea q ſunt oꝛdinis epᷣalł
Demãdare inferioꝛib nõ pᷣt. Itẽ recõci⸗
liatio qᷓ nulla eſt ꝑ tolerãtiã pape fit aliq̃.
ita de nihilo facit aliqͥd.ſicẽ̃ de ſnĩa q̃ nulla
eſt facit aliquam.
WSeele WHhe no oſecrata ſangui
nis effuſione aut alio modo polluta ẽ. qrit
qualt ſit reconcilianda.Rñdet pa.qꝙ lauet
aqua exoꝛciʒata ne diuine laudis oꝛgana
ſuſpendant᷑ in ea ⁊ q;cito poterit fieri debʒ
cõſecrari. Nota ꝙ lʒ eccia non ſit conſe⸗

crata.ſi tamẽ polluta fuerit nõ dz i ea cele⸗

bꝛari niſi pus aqua lauet᷑. a in ſᷣ equipara?t᷑
eccie conſecrate.ſʒ aliter recõciliat᷑ q; cõſe⸗

crata.vt h̊ patet.

De celebꝛatõe miſſaꝝ ſacramẽto eucha
riſtie ⁊ diuinis offices.
Helſbuer mane
Caſus. Pꝛeſbyter mane oẽs ho⸗
nras ſuas dicere debet. ⁊ ꝑactꝭ ho
ris ⁊ infirmis viſitatis exeat ad rurale opꝰ
⁊ alia faciat q̃ ſequũt᷑ in lſa. Nota ꝙ om
nes hoꝛe mane dici pñt excepto completo
rio. Itẽ clericꝰ cui bñſficiũ nõ ſufficit ex

artificio poteſt victum q̃rere.

Nuioam laicoꝛum.
Caſus.Quidã laici hñt in cõſuetudinevt
ꝑ ſingulos dies audiãt euãgeliũ. In pnci⸗
pio erat ꝓᷣbũ.⁊ miſſas peculiares. Vñ ſta⸗
tuit ↄciliũ vt vlteriꝰh̊ nõ faciãt niſi ſuo tt⸗
poꝛe.niſi aliqñ ex deuotõe h̊ facere velint.
⁊ nõ ꝓpr alið ſʒ audiãt miſſas de eodeʒ die
Nota ꝙ aliqd ꝓhibet᷑ nõ ꝓpt ſe ſed ꝓpt il
lud qð inde ſeqͥ pt Itẽ miſſe de die audi
ende ſunt niſi aliquis ex deuo tõe velit ali
as audire. —
Conſuluiſti. e. Qualluz tir
EE& EiEka pa. vtz ſacerdoſ
poſſit celebꝛare plures miſſas eoð die. Re
ſpõdit pa.ꝙ excepto die natitatis dñi ſut⸗
ficit ſacerdoti ſel in die vnã miſſaʒ celebꝛa
re niſi neceſſitas imineat. No. ꝙ neceſſi
tas facit licitũ qð als eſt illicitũ. Itẽ no

ta õ ſacerdotes qͥ ples miſſas celebꝛãt ĩ die

cauſa cupiditatis.
onſilium eſnkute
I1pa. vt? iĩ diebo feria
tis in qb ad hbonoꝛẽ ſctiſpũs.btẽ vᷣginis.⁊
ſacte trinitatꝭ miſſa celebꝛari ↄtingit. hym
nus angelicꝰ.ſimbolũ /ꝓpꝛia pᷣfatio cantari

debeat. Rũdit pa.ꝙ apud ipᷣm in diebꝰ p⸗

feſtis cũ miſſaꝝ ſolẽnia in honoꝛe btẽ virgi
nis celebꝛent᷑neq; hymnꝰ angelicus.neq;
ſimbolũ decantãt᷑.lʒ ꝓpꝛia pᷣſatio cantet᷑.vt
differẽtia oñdat᷑ int comẽoꝛatõʒ ⁊ feſtiuita
tẽ.vñ te deũ laudamꝰ regularit᷑ dimittit᷑i
laudibo matutinis. Hota ꝙ ĩ officio ec⸗
cleſie differẽtia dʒ eſſe inter cõmemoꝛatõʒ
⁊2 ſolennitatem.

rtꝙ Ea. Queſitũ fuit a pa.
Exparte.α² Nring efſoe
5

Aiber

debeat ſacerdos poſtq; totũ acceꝑit eucha
xiſtie ſaccẽm. Rũdit pa.ꝙ vino ꝑtundere dʒ

niſi cũ eodẽ die aliã miſſa debuerit celebꝛa

re.qꝛ ſi vinũ ꝑfuſiõis acciꝑet celebꝛationeʒ
alia impediret. Hota ꝙ ſacra a ieiunis
ſunt ꝑcipienda.

Lum marthe. & neud

Accipiẽs calicẽ gras agẽs bñdixit ⁊ dedit
diſcipulis ſuis dicẽs. Bibite ex Bp oẽs. hẽ

eĩ ſanguis me? noui teſtamẽti qp voh et ꝓ

multis effundet᷑ in remiſſionẽ peccatoꝛum
ad vima ꝓlationẽ iſtoꝝ vboꝝ pais ⁊ vinũ i
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ chꝛiſti tranſſubſtantiat᷑
In canõe miſſe q̊ eccia vtit᷑ generaladditũ
fuit myſteriũ fidei.qð verbũ nullꝰ euageli⸗
ſtax expᷣſſit. Vñ mirabat᷑ archieps iſte qͥs
auſus fuit aducerevᷣbũ illo.q̃rẽs a pa:qͥs ii
lud vᷣbũ adiecit.Ad b̊ m̃dit papa.ſi foꝛmã
illiꝰ canonis inſpiciat viliger pᷣter vᷣbuʒz il⸗
lud de qͥ qſiuit. alia duo.videlicet eleuatis
oculis in celũ.⁊ eterni teſtamẽti poxit ĩ ipo
canone reꝑire ꝗᷓ in textu euãgelij nõ legun

——

tur. ſ mita tã de vᷣbis q; de factis vñi omii
ſa fuerũt ab euãgeliſtis q̃ apłi ſuppleuerunt

In actibo aploꝝ legit᷑ vñm dixiſle. beati ẽ
Dare i; acci
Itẽ ipi etiã euãgeliſte iter ſe mutuo ſupple⸗
uiſſe legunt᷑ qᷓ ab aliq̃ eoꝝ vel aliqbus ſunt
omiſſa. Alia vᷣo duo q̃ in canone miſſe ad⸗

dunt᷑ pñt ex alijs locis euãgelij cõpꝛobari.

Johes em̃ deſcribẽs ſuſcitatõeʒ ¶azari aſ

ſerit Jeſum ſurſum oculos eleuaſſe ⁊ dixiſ

ſe. Pr gras ago tibi qꝛ audiſtime. Sitüc

leuauit oclos ad pr̃emn qn giam Qazari re⸗
pbabiliꝰ eſſe videt᷑ ꝙ tẽ

uocabat ad coꝛp ꝓbabili⸗
oculos leuauerit ad pr̃em in celũ cũ paneʒ

⁊ vinũ trãſſubſtãtiauit in coꝛpꝰ ⁊ ſanguine

ſuũ. Pꝛetea in textu enãgelij ponit᷑ noui te

ſtamẽti. In canone miſſe interponit᷑:⁊ eter
ni.qꝛ vetus teſtamtũ temꝑalia ꝓmittebat.

— „

nouũ aũt qð fuit xpᷣi ſanguie ↄlecratũ pꝛo

mittit eterna.⁊ iõo teſtamẽtũ illð fuit vetꝰ

₰

⁊ trãſitoꝛiũ.h̊ aũt nouũ ẽ ⁊ eternũ. Ałalia

—— *

rõne. VUnde nouũ.i.vltimuʒ eſſe deſcribit᷑.

inde eternũ.id eſt. ꝑpetuũ compꝛobat᷑. No
uiſſimũ em̃ homis teſtametũ immobile ꝑſe
uerat.qͥa teſtatoꝛis obitu ↄfirmat᷑. alioqui

nõ valet dũ vixerit qͥ teſtat᷑.⁊ nõ ſolũ ſchtu

ra ſed etiã pmiſſio ðꝛ teſtamẽtũ ᷣm ꝙ dicit

aplus. Jõ noui teſtamenti mediatoꝛ eſt vt
repꝛomiſſionẽ accipiat qui vocati ſũt bere

ge. ̊ nullꝰ euãgeliſtaꝝ expᷣſſit.

ditatis eterne. Sic & dz intelligi qð in ca⸗

none legit᷑.hic eſt ſanguis meꝰ noui⁊ eter⸗
ni teſtamłti.ſ. noue ⁊ eterne ꝓmiſſiõis con
firmatoꝛ. Ex eo aũt.Anteq; redeat ad qᷓ
ſtionẽ dicit papa.qꝙ ex vᷣbo illo de qᷣ q̃ſituʒ
fuit videlʒ myſteriũ fidei ſumũt qͥda muni
mentũ erroꝛꝭ dicẽtes in ſacro altaris ñ eſſe
coꝛꝑis xpᷣi ⁊ ſanguĩs vᷣitatẽ. ſʒ imaginẽ tm̃
⁊ ſpeciẽ⁊ figurã ꝓ eo ꝙ qnq; ſcriptura com
memoꝛat id qð in altari ſuſcipit eſſe ſacr̃m
⁊ myſteriũ ⁊ exeplũ.Sʒ qͥ boc dicũt errãt⸗
qꝛ nõ itelligut autoꝛitates ſcripture nec ſa

— . „

cramẽta ſuſcipiũt reuerẽter. Si ſacrm alta

ri veritas eſſe negat᷑.qa eſt figura.ergo nec
moꝛs nec reſurrectio xpᷣi vera fuit cũ figu⸗

ra ſit. Sed apoſtolus dixit ꝙ moꝛs⁊ reſux

rectio xpᷣi fuit ſimilitudo ⁊ imago dũ dixit

Ebꝛiſtus moꝛtuus eſt ꝓ delictis nr̃is et re

ſurrexit ꝓpter nram viui ficationẽ. Et boc

etiã dixit Petrus in epła ſua.Et ita mos

xpᷣi ⁊ reſ. urrectio ? exẽplũ.q̃re ſiñ ẽ vitas qꝛ
fuit exẽplũ.&̊ nec fuit moꝛtuꝰ nec rſurrexit

Sʒ ablit erroꝛ iſte a fideliũ mẽtibo. Tñ ðꝛ

myſteriũ fidei.qꝛ alið credit᷑ qᷓ cernat.⁊ alt

ud cernit᷑ q;ᷓ credat᷑.videt᷑ ſpecies pãis ⁊ vi

ni. credit᷑ vᷣitas carnis ⁊ ſanguis et virtus

vnitatꝭ ⁊ caritatꝭ.⁊ ita int iſta tria diſtiguẽ
dũ eſt q ſũt in h̊ ſacro diſcretꝗ/⁊ſũt iſta.foꝛ
ma panis ⁊ vini quã videmꝰ. veritas car⸗
nis ⁊ ſanguis.vᷣtus vnitatis ⁊ charitatis:⸗
Iſta nõ videmꝰ ſed credimꝰ. Pꝛimũ.ſ. ſoꝛ
ma quã videmꝰ eſt ſacramẽtũ⁊ nõ res Se

cundũ eſt ſacramentũ ⁊ res deſignata ꝑ foꝛ
mã panis ⁊ vini.Tertiũ eſt res ⁊ nõ ſacm

Seg pmũ ſcʒ foꝛma eſt ſacramentũ gemie
rei. Secundũ eſt ſacramentũ vnius ⁊ res
alterius exiſtit. Certiũ eſt res duoꝝ ſacra⸗
mentoꝝ. His pᷣmiſſis rñdet papa ad q̃ſtio

— —

nem credẽs ꝙ fſoꝛmã verboꝝ ꝓut in canõe
reperit᷑ apłi receperũt a xpo.⁊ab illis apo-⸗

ſtol eoꝝ ſucceſſoꝛes. Queliuiſti etiã. Se
cunda queſtio fuit.vtꝝa aqua cũ vino in ſan

guinẽ ↄuertat᷑. Duꝑ iſta q̃ſtione varie ſunt

.

opiniones apud ſcolaſticos. Quidã dicũt

ꝙ cũ duo ſacramẽta ꝓfluxerint de lare xpt
ſcqʒ ſanguis ⁊ aqua in illa duo ſacramen⸗

ta vinum et aqua cõmixta in calice dining
virtute mutãt vt in h ſacro ſit vitas ꝛ figu
ra. Alij dicũt ꝙ aqᷓ cũ vino traſſubant iſa⸗
guinẽ. Pꝛeterea dici poſſet ꝙ' aqua nõ tra⸗
fit in ſanguinẽ.ſed remanet poꝛis vini ac⸗
cidentiby circumfuſa. ita & vim ſapoꝛem

6

Wunte
Colii
linl
Cncon
micorun
ſ ilis e
Crcfoun

Mieusſue
foſb⸗
nio dace
cllocoiun
mimenn⸗
bllemio
e Te
ſopheoit
Pnodent
Geno
Rewine
ſuchano
wrni
liin
1eCnt
nſbn
oſauhi
Gofonher

legoeg

nngorf
hedi

aginen
lalteren
Nlisco
Enian
anefi
fecim
Alansz
Omgnif
Nnuntdon
Ulcelufn
Chtai.

GGn

urn a
niſnt dͤſn
morstſc⸗
mago dün
cnst
Woge bie
a. Cums
m'imet
fünidn
Peaesie
na
rolie
1,4lit iht
ventis4
81 Cmriat

no doni/

untgni

ulin R

Cinnslis
funan
S
dor en h.
do le
Cciuikc
min
ieen
Mn
unt,
unn
nſtſne,

4

D

NN
4

aſſumit.quod inde pꝛobatur. ſi poſt caliq
conſecrationem aliud vinum mittat᷑ in ca⸗

licem. illud non tranſit in ſanguins nec ſan

guini cõmiſcetur.ſed accidentibus pꝛioꝛ?

* „

vini cõmixtum circũfunditur coꝛpoꝛi qð

ſõ illis accidentibus latet non madidans

circũfuſum.a ſic contingit accidentia ꝑmu
tare ſubiectum.a hic cedit natura miraclo
Verũtñ inter pᷣdictas opiniones illa ꝓba⸗
biloꝛ iudicat᷑ ꝗq aſſerit aquã cũ vino in ſan⸗

guinẽ traſmutari vt expſſius eluceſcat pꝛo

pꝛietas ſacramenti.⁊ iõ vino aqua vnit᷑ vt

xpo ꝓplus adunet᷑ꝑ h̊ em̃ qð ipᷣe accepit de

nr̃o ⁊ accepimꝰ ipᷣi de ſuo indiſſolubili vin

culo cõiungimur vt ille qͥ eſt vnũ cũ patre ꝑ

vnitatẽ ineffabilẽ fiat vnũ nobiſcũ ꝑ admi
rabilẽ vnionẽ ⁊ eo mediate efficismurvnũ
cũ pr̃e. Tertio loco. In ſecreta bti Leo

nis pape olim ita dicebat᷑ Annue nob q̃ſu

mus dñe vt anie famuli tui leonis hec ꝓlit
oblatio. Hodo ſic ðꝛ.Annue nobis qms
Oñe vt interceſſione bti Leonis hec nob ꝓ

ſit oblatio. Queſiuit archieps qre fuit illo

mutatũ.Rñdit papa. Sacra ſcriptura di
cit. ꝙ iniuriã facit martyri qͥ oꝛatꝓ marty⸗
re.Et idẽ eſt intelligẽdũ de alijs ſctis qui

ofonibo nr̃is nõ indigẽt.ſʒ nos potiꝰ eoꝛũ

ofonib indigemꝰ. Vñ qð ↄtinet᷑ in pleriſ

q; or̃onibo ꝓſit vł pficiat huic ſctõ vł uli ta

lis oro ad głiam ⁊ honoꝛeʒ.ita dzʒ intelligi

vt magis a fidelibo gloꝛificet᷑ in terris.

In ſine dicit papa vtꝝ in boc articlo lo
cũ habeat illa diſtinctio q̃ docet᷑ ꝙ defun⸗
ctoꝝ alij ſũt valde boni.alij valde mali.alij

mediocriæ boni.alij mediocrit᷑ mali.diſcre

tio hui archiepi h inarat. Nota ꝙ bea
ti eſt dare q; accipe. Itẽ teſtamẽtũ moꝛ
te teſtatoꝛꝭ ↄfirmat᷑. Itẽ deambulatoꝛia

eſt volũtas teſtatoꝛꝭ vſq; ad moꝛtẽ. Itẽ
Itez

accidẽtia mutãt fubiectũ ⁊ ecõtra.
nat᷑a cedit miraclo. Itẽ vᷣtꝰ ſupꝛa cõſue⸗
tudinẽ oꝑat᷑. Jtẽ iiuriã fac martyri q oꝛat
P martire Itẽ vbiẽ eaõð rõ dʒ eẽ idẽ ius.
A&&Oα Caſus. Quidam
De Homine. ſacerdoſ cũ eẽt in
moꝛtali peccato ↄſtitutꝰ ⁊ opoꝛteret ipſuʒ
miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛare ꝓpter ↄſciaʒ dubi
tabat celebꝛare pactis ceteris circũſtãtijs
miſſam celebꝛare ſe finxit.⁊ ſuppꝛeſſis vᷣbis
bo cõficit᷑ coꝛpꝰ xpᷣi panẽ ⁊ vinũ ſolũmo⸗

do purũ ſumpſit.credẽs ꝑ h̊ pplo ſatiſface⸗
re ⁊ deũ nõ ꝓuocare.Queſitũ fuit qͥd de h

De cele. miſſa. ſacra. eucha. et oiui. of.

pbꝛo videat᷑.vtꝝ minꝰ malũ fecerit qᷓ con

ficiendo. Rñdit pa.ꝙ falſa remedia ſũt ab
ijcieda q̃ ſũt veris ꝑiculis gquioꝛa.lʒ em ille

qꝓ ſui crimis ↄſcia reputet ſe indignũ gui

ter heccet ſiſe ingerat irrenerẽter ad illud.
guiꝰ tñ offendit qͥ ſic fraudulet illð pᷣſũpſe

rit ſimulare.qꝛ ille qͥ vere cõficit in manuʒ

ſoliꝰ dei incidit.ille vᷣo qͥ ſic ſimulat et deo
et pplo ſe aſtringit quẽ taliter vdcipit No
ta ꝙ falſa remedia ver ꝑiculis ſũt guioꝛa.
Itẽ exiſtens in moꝛtali peccato celebꝛa
Itẽ de duob malis minus

re nõ dobet
malum eſt eligendum.

In quadam. an Sbee⸗

cũ marthe.inter ceteras opiones q̃ ibi po⸗-

nunt᷑ erat alia opinio q dicebat in ſacr̃o eu

chariſtie aquã in flegma ↄuerti.qꝛ ð latere

xpᷣi dicebãt nõ aqua ſed humoꝛẽ aquaticũ

ꝓfluxiſſe. Hãc opinionẽ tenebat mgr SHu
go eps ferrarien. Quã opinionẽ papa rep⸗

bauit in decreta.pᷣdicta Cũ marthe.Sed
exq̃ vidit ꝙ papa ↄtrariũ ſentiebat voluit
ſibi adhere. Sʒ autoꝛitas Johis apłi mo
uebat magiſtrũ hugonẽ q̃ dicit.tres ſunt qͥ

teſtimoniũ dãt in terra.ſpũs.aq̃.⁊ ſanguis

⁊ hi tres vnũ ſũt.vnũ.i.de vna ⁊ eadẽ re.ſ.
de humanitate xpᷣi.vt Hugo expõebat. di
cebat Hugo ꝙ ſi vᷣa fuit aqua q̃ exiuit ð la

tere xpᷣi ⁊ nõ qquaticꝰ humoꝛ nõ videt᷑ q̃ti
ter ꝓbat᷑ ꝑ illã autoꝛitatẽ ꝙ xpᷣs ſit verꝰ hõ
glo.ſr locũ illũ ſic ſe hʒ.ſpus.i.humana aia

quã emilſit in paſſione.aqͥ ⁊ ſanguis q fluxe
runt de latere xpᷣi. Per hanc autoꝛitatẽ ꝓ⸗

bat᷑ ꝙ xps ſit verꝰ ho. Sed dico ꝙ illanõ

fuerit vera aq̃ ſʒ aquaticꝰ humoꝛ. Verba

apli ⁊ glo.ſuꝑ ulũ locũ itelligibilia ſibi vi⸗

debant᷑.ſʒ dato ꝙ eſſet vera aqᷓ nõ ĩtellige⸗

bat autoꝛitatẽ iohis ⁊ gloſam ſuꝑ ülũ locũ

Vnñ petijt a papa vt autoꝛitatẽ ⁊ gloſã ſibi

exponeret.Et ipᷣe rñdit dicẽs.qꝙ qdã dixe
rũt ſʒ errauerũt xpᷣm nõ fuiſſe verum deuʒ
ſed adoptiuñũ vt mileri arriani.Alij dixert
xpᷣm nõ fuiſſe veꝝ hominẽ ſed fantaſticum
vt impij manichei. Sʒ 5 iſtos loqt᷑ iehes

apoſtolꝰ in epla ſua.Tres ſũt q teſtimoni⸗

um dãt in celo.pat᷑ verbũ.⁊ ſpũſſctũs.⁊ hi
tres vnuʒ ſunt. ꝑ hoc oſtendens ꝙ chꝛiſtꝰ

ſit verꝰ deꝰ. Et tres ſunt qͥ teſtimoniũ dãt

in terra.ſpũs.aqᷓ.⁊ ſanguis.ꝑ hoc intẽdẽes
oſtẽdere ꝙ xpᷣs ſit verꝰ homo.Ad eſſe enixz
hominis duo exigunt᷑ pncipaliter.ſ. coꝛp

Aiber

4 ala ex qͥb verꝰ hõ ↄſiſtit.ꝑ hᷣ̊ aũt ꝙ in ar⸗
ticulo moꝛtꝭ tradidit ſpm̃ de quo dixerat.
Pater in manꝰ tuas cõmẽdo ſpm̃ meũ.ma
nifeſte ꝓbatur ꝙ ſpm̃ habebat ⁊ aiam rati⸗
onalem. de q̃ dixerat.Triſtis eſt ania mea
vſq; ad moꝛtẽ. Per h̊ ꝙ vnꝰ militũ lãcea la
tus eiꝰ aꝑuit ⁊ ↄtinuo exiuit ſãguis ⁊ aq/ꝓ
bat᷑ ꝙ xpᷣs habebat veꝝ coꝛpꝰ⁊ nõ fãtaſti⸗
cũ de q́ nec aq̃ nec ſanguis poſſet exire.vn⸗
ge ille q vidit teſtimoniũ phibuit ⁊ teſtimo
niũ eiꝰ veꝝ cẽ.⁊ ſic tres ſũt qͥ teſtimoniũ dãt

in terra.ſpũs.aqᷓ.a.ſanguis. M aũtiit verꝰ
homo ex ania rõnali ſubſiſtens ꝓbat᷑ ex eo

ꝙ ſpm̃ vitalẽ emiſit ex vᷣo coꝛꝑe.⁊ hoc ꝓbat᷑
quia inde ſanguis ⁊ aqua exiuit.ſed aia rõ
nalis nõ poſſet viuificare niſi coꝛpꝰhuma⸗
nũ.⁊ ita ſicut fuit verus ſpũs ⁊ verꝰſãguis
ita ⁊ vera aqua.qꝙ ſi nõ fuiſſet vera aq:ſed
flegma illeq vidit ꝓfecto ñ aquã ſʒ flegma

dixiſſet.nec in hoc veꝝ regeneratõòis ſacra

mẽtũ ſuiſiʒ oñſum cũ ꝑ ſacr̃m baptiſmi nõ
regeneremur in flegmate ſed in aqua.nec ꝑ
boc poſſet ꝓbari ꝙ in ſacramento euchari
ſtie admucẽeda ſit aq̃ cũ vino ſi ð latere xpᷣi
nõ aqua ſed flegma cum ſanguine fluxiſſet
Itẽ nõ fuiſſet vera figura que ſuꝑhac re pᷣ⸗
ceſſit in veteri teſtamẽto qnñ Moyſes vᷣga
cuſſit ſilicẽ.⁊ ex ea non flegma ſʒ aq̃ ema⸗
nauit ergo qualiſcũq; fuerit illa aqua ſiue
de nouo diuina virtute creata ſiue de com
ponẽtibo reſoluta ꝓculdubio vera fuit. ſic
verꝰ extitit ſudoꝛ ipiꝰ ſicut gutte ſanguĩis
decurrẽtꝭ in terrã.cũ em̃ ad cõpoſitõeʒ hu
mani coꝛꝑiſ q̃tuoꝛ elem̃ta cõcurrat.xra.aq̃
ger. ⁊ ignis.⁊ ad vegetatõeʒ eiuſdẽ coꝛpo⸗
ris q̃ttuoꝛ humoꝛes cõſiles illis cõueniãt.
vicʒ ſanguis.colera.flegma.⁊ melancolia.
vt veritatẽ humani coꝛꝑis expᷣſſius demõ
ſtraret vnũ de elemẽtis ⁊ vnũ de humoꝛi⸗
bus que mag myſterio ↄgruebãt Johan
nes expᷣſſit de elemẽtis aqma ex humoꝛib
ſanguinẽ.in qͥbꝰ duo maxie ſacr̃a relucent.
redẽptõis ꝑ ſanguinẽ.⁊ rgeneratõis ꝑ aq̃ʒ
Nota ad eſſe hois duo exigunt᷑ſ.coꝛpui
⁊aia. Itẽ de coꝛꝑe fantaſtico ſanguis ex
ire nõ pᷣt. Itẽa foꝛma verboꝝ nõ ẽ rece⸗
dendũ. Itẽ compoſitũ in cõponentia et
elementatum in elementa reſolui pᷣt.

RIS W Calꝰ. In ocilio iſto
Dolen tes.e hendit pa.clłlicos
⁊pᷣlatos eccleſiarum qui circa comelſatio⸗
nes ſuperſluas ⁊ confabulationes illicitas

Tertius

potius ſunt intenti qᷓ circa diuina officia.
et quidam eoꝝ vix miſſarum ſolennia qua
ter in amo celebꝛant. Hec et alia ſimilia pᷣ

cipit papa ſub pena excommunicationis

et in virtute obedientie coꝛrigi ac emen⸗
dari. Nota ꝙ clerici et pꝛelati comeſa⸗
tionibus ſuperfluis et confabulationibus
illicitis vacare non debent. Item in of⸗
ficijs diuinis ſyncopatio repꝛsobatur
Item officium diuinum deuote celebꝛa

Bane cum olim. e r

pcipit pa.ꝙ ſacerdotes in loco mundo cu⸗
ſtodiãt euchariſtiã diligent᷑ neꝑ eoꝝ incu-

riam diuina indignatio exardeſcat.⁊ qui⸗
libet ſacerdos frequẽter doceat plebẽ ſuaʒ

vt qñ in celebꝛatiõe miſſaꝝ hoſtia eleuat᷑ſe

reuerẽt inclinet.⁊ idẽ faciat cũ poꝛtat᷑ad ĩ⸗
firmũ lumie pᷣcedẽte.⁊ pᷣlati hmõi mãdati
trãſgreſſoꝛes puniãt.ſi ⁊ ipi diuinã volunt
effugere vltionẽ. Nota ꝙ euchariſtia in
loco mũdo cuſtodiri ðdʒ. Itẽqͥ faciuntã
mandatum pape puniendiſunt.

Cum creatura. Ea. acla

uẽtualiũ eccliaꝝ miſſam ꝓ ãniuerſarijs de

functoꝝ ſine ↄuẽtu celebꝛabãt ſolꝰ ſaẽdos

cũ alio.vñ mãdat pa.oĩbo pᷣlatꝭecciaꝝ q̃te
nus nullã negligẽtiã in eos ꝑmittãt obre⸗
pere.qminꝰ miſſaꝝ ſolẽnia ꝓ anniuerſarijs
defunctoꝝ ⁊ p ſeſto vel feria ↄuẽtualit᷑ ſᷣm

tẽpoꝝ ↄgruẽtiã debeãt celebꝛare NHo.q

negligẽtia in pᷣlatꝭ repꝛobat᷑. Itẽ in offi⸗

cijs diuinis celebꝛãdis ↄgruẽtia tꝑis attẽ

denda eſt.
Te referente.a Agbiepus
eleln ſipõtinꝰ ĩ die ce
ne dñi ð antiq̃ ↄſuetudine tenet᷑ conficere
criſma in eccia ſipontina.ſʒ idẽ archiepᷣus
eodẽ die mane ð ↄſuetudine accedit ad ec
cleſiã ga ganicävr ibi recipiat ꝑegrinos il
liꝰ loci ⁊ ibi aclero ⁊ pplo ↄpellit᷑ celebꝛare
vñ ſuꝑ h̊ petijt oſiliũ a do.pa.Et ipᷣe rñdit

ꝙ tantũ in eccia ſipontina in qᷓ tenet᷑ ↄfice

re criſma debeat celebꝛare miſſaꝝ ſolennia
cũ cuilibet ſacdoti q̃ᷓntũcũq; dign ſit ſuf⸗
ficit vnã in die miſſam celebꝛare.⁊ valð fe

lix ẽ qͥ digne celebꝛatvnã. Nota ꝙ ſacer

dos duas miſſas in die celebꝛare ñ dʒ niſi
ex cꝗ neceſſaria. Itẽ ar. ꝙ miſſa ſit ð ſub
ſtantia ↄfectõnis criſinatis.

(dulhee

cn

r
ſiot
Gjinſacn
außde

ſuetuuft.

npoſit
lleboi
Cut

ſ

Ereſn
ſiceſ
Debokti
menota
huurpen

Chrſecfe
giclſteie

NAN
nane
Glen

leol.

Dluinti
Jenine
Mrnr
Weccch

e

onltne
Eiepenrine
lr z0
r ochees

otidonke

äͤdendii
midwäinüin
ditirn
ngauhrfn
Näien,
aſan.

ſa
Nedi

inienſane
bit olſin
Parcccini
apwrigte;
Na Niunn
en Hog
ee Nnch
Gsen

LAs
ſpwanid⸗
elchichin
bibinhi
öralti

—☛☚2
=62
S=
—2
S
—

— –☛
U
— —
— 2
=

SSe

—
—
= —
=
rnrd

—
S=
£
= —

De bap.et eid effectu.

Permcioſus. altcant

qbuſdã ꝑtibo ꝙ ſacerdotes plꝰ pohebãt de

aq in lacro q; de vino. Madat pa. epo lo⸗

ci vt ̊ de cetero fieri nõ ꝑmuttat.cũ ſᷣm cõ⸗

—⏑w

ſuetudinẽ ecke genera h. ſit de vino q; ð

aq̃ ponẽdũ. NHo.qꝙ generalł ↄſuetudo ec

cleſie ab oĩbẽ ſᷣuãda.qꝛ turpis ẽ ꝑs q̃ ſuo ñ
cõgruit vniuerſo.

itteras tuas. aſte l

qreret ſuꝑ exceſſibo pᷣſbyteri ſctẽ bꝛigide bꝛi

xieñ.ↄfeſſus eſt idẽ ſacerdos ꝙ cũ quadaim
Die hoſtiã nõ haberet ⁊ calicẽ.ᷣ in pane fer⸗
mẽtato ⁊ cipho ligneo miſſaꝝ ſolẽnia cele⸗

bꝛare pᷣſumpſit. Itẽ alia vice itellecto ꝙ ec

cleſia illa ꝑ eũdẽ pbim lederet᷑ młtipir ireꝝ

cepit inqͥrere ᷣ ipm.a ex eiꝰ ↄfeſſiõe ĩuenit

ꝙ idẽ ſine igne ſacrificabat ⁊ aq̃. Quelſiuit
eps a papa qͥd faciẽdũ eſſet de ipo.Reſpõ⸗
dit pa.cũ vel ex nimia vel aꝑta maliciavel
nimia negligẽtia ſiue ignoꝛatia peccaſſe vi
deat᷑.mãdat q̃tenꝰ officio ⁊ bũficio puet eũ
dẽ. Hota ꝙ cũ pane fermẽtato ⁊ in vaſe
ligneo ſacrificari nõ d;. Itẽ ſine igne et
aqᷓ ſacrificari nõ dꝛ. Itẽ ex aꝑta mali⸗

cia vel nimia deſipiẽtia peccãti ꝑcẽdũ ñ eſt

De baptiſmo ⁊ eius effectu.
Titulus.xlij.

quis puerum

La.fꝛaſus patet. Nota ꝙ in baptilſ⸗
mo foꝛma v̈box eſt de ſuba ipiꝰ. et
ea omiſſa nihil agitur.

11 Cal*. Si de aliqby
De quib ſit dubiũ an ſint ba⸗
ptiſati datur foꝛma qᷣbo vᷣbis pᷣmiſſis debe
ant baptizari. Nota ꝙꝙ rõne dubij fiunt

Ials non fierent.

WASEARXν&α Kaſus. Quidã hereti
dOOe ci fecerũt quaſdã q̃ſtio
nes catholicis. Archiepᷣs arelateñ. poſtu⸗
lauit dñũm pa.illis qſtioniba rñdere. Dice⸗
bant em̃ ꝙ ꝑuuli inutilr baptiʒaãt᷑ad qð p⸗
bandũ inducebãt autoꝛitatẽ beati Jacobi
apłi dicẽtis.Charitas oꝑit multitudineʒ
pctõꝝ.Et autoꝛitatẽ euagelij de peccatri⸗
ce q̃ lauit pedes dni dicẽtis.Dimiſſa ſũt ei
pctã milta qꝛ dilexit multũ. Sed nõ niſiꝑ
charitatẽ ⁊ in charitate crimia dimittunt᷑
⁊ ꝑuuli nec ſentiũt nec conſentiunt.nec ca⸗

ritatem habent que tantuʒ ſentientibus et

conſentientibus infundit᷑ ita ꝑuułpetm̃
nõ dimittit᷑ in baptiſmo. Ad qð reſpondis
papa.qꝙ baptiſma circũciſioni ſucceſſit ſecd
abſit vt in üla hereſim incidamꝰ q aſſerit le
gẽ cũ euãgelio.⁊ circũciſionẽ cũ baptiſmo
ſeruanda.qꝛ dicit apłls. Si circũcidimini
xpᷣs nihil vobᷣ ꝓdeſt. Sʒ circũciſio et ꝑuuł
⁊ adultis ↄferebat᷑.⁊ baptiſmus qͥ ſucceſſit

loco illiꝰ generalioꝛ eſt.⁊ cũ tam viri qᷓ; fe⸗

mine baptiſant᷑ non dʒ eſſe mioꝛis effectꝰ.
Tita tã ꝓꝑuułq; adultꝭ eſt cõferẽaꝰ. Sicut
em̃ in vłri lege dicebat᷑ Aia cuiꝰ pᷣpucij ca
ro circũciſa nõ fuerit peribit de populo ði.
Ita nũc dicit᷑. Niſi qͥs renatul fuerit exaq̃
⁊ ſpũſctõ nõ intrabit in regnũ dei. Ab iſta
generalitate nec ſexus nec etas excipitur.
AVWlerũtñ notandũ eſt quatum plus ho⸗
die baptiſmus conferat xpᷣianis q; iudeis
circumciſio olim contuliſſet. In fine au⸗
toꝛitatis pᷣdicte anima cuiꝰ ⁊c. dicit᷑. peri⸗
bit de populo ſuo.In autoꝛitate euangelij
dicit.nõ itrabit in regnũ dei.Olim ꝑ circũ
ciſionẽ licet culpa oꝛiginalis pcti dimitte
ret᷑ ⁊ ꝑiclin vitaret᷑.non tñ ꝑueniebatur ad
regnũ celoꝝ.ſʒ ꝑ baptiſmũ culpa remittit᷑.
vitatur ꝑiculũ.⁊ ad regnũ celoꝝ ꝑuenitur
qð oiboviq; ad moꝛtẽ xpᷣi fuerat obſeratuʒ
Abſit em̃vt vniuerſi ꝑuuli pereãt q̊ʒ quo⸗
tidie tanta multitudo moꝛitur.quin deus
aliqð remediũ illis ꝓcurauerit ad ſalutem
Pꝛedicte vᷣo autoꝛitates quas inducebãt
heretici intelligẽde ſunt de adultꝭ qui hñt
multitudinẽ pctõꝛuʒ.quia de paruuł non
poſſent intelligi qui peccato tm̃ oꝛiginali
grauantur. Et eodẽ modo illa autoꝛitas.
qui crediderit ⁊ baptiſatꝰ fuerit.tota intel
ligitur de adultꝭ. cũ ꝑuuli nõ poſſint crede
re ſʒ adulti. Illud vero.Oꝓponebant p⸗
dicti heretici fidẽ ⁊ caritatẽ ⁊ alias virtu⸗
tes ꝑuulis nõ infundi.qꝛ nõ conſentiũt ſʒ
iſtud nõ ſimplicit cõcedit᷑ cũ inter theolo⸗
gos q̃ſtio referatur. Quidã dicut ꝑvirtute?
baptiſmi ꝑuulis culpã remitti.ſʒ gram nõ
conferri.alij dicũt.⁊ peccatũ dimitti⁊ vix
tutes infundi q̃ ad habitũ nõ advſum ha⸗
bentis eas q̃uſq; ꝑuenerit ad etatẽ adultã
Sed ex hac reſpoſione quidã viã inueni⸗
unt ad alias ꝗſtiones.ex eo q ðꝛ puułi ba⸗
ptiſmo pcim̃ dimitxi oꝛiginale.dicũt eadẽ
röne adultis doꝛmientibo ⁊ amentibo ſi ba
ptiʒẽt᷑ pctã dimitti. qꝛ cũ nec iſti nec illi tẽ
ſentiãt/ vł diſſentiãt idẽ iudiciũ eſt habẽdũ

Aiber

Sed h̊ papa oicit diſtinguẽdũ.Peccatuʒ
duplex eſt.oꝛigĩale ⁊ actuale.Oꝛigiale qð
ſine ↄlenſu ↄtrahit᷑ſine ↄſẽſu remittit᷑ꝑ ba
ptiſmũ. Sed actuale qð ↄſenſu ↄtrahitur
ſine ↄſenſu nõ relaxat᷑. Sʒ adhuc q̃rit᷑ q̃re
doꝛmiẽtibo ⁊ amẽtibo oꝛiginale peccatũ nõ
dimittit᷑ in baptiſmo ſicut ꝑuulis.Ad hoc
rñdet papa dicẽs.Qui totũ hoĩem ſanũ fe

cit in ſabbato opꝰ iꝑfectõis nõ nouit.⁊ iõ
pctã nõ ex ꝑte ſed ex toto dimittit. Pꝛet᷑ea

pena oꝛigialiſ peccati eſt carẽtia viſiõis ði
ena vero actualis eſt cruciatꝰ ꝓpetuus.
ñ ſi ᷣmũ dimitteret᷑ alicui alto ñ dimiſ⸗
ſo.talis nõ careret viſione deiꝓpter oꝛigia
le dimiſſum ⁊ cruciaret᷑ ꝑpetuo ꝓpter actua
le.Sʒ hec tãq; incõpoſſibilia ſe nõ cõpati
unt᷑ imo aduerſant. Itẽ qrit᷑ in.S.iſto q̃ri
tur. Vtꝝ doꝛmiẽtiba ⁊ amẽtiboſi baptilen
tur ſaltẽ caracter impᷣmat᷑.vt excitati a ſõ⸗

no vel ab egritudine liberati nõ ſint vlteri

us baptiʒzandi.Ad hoc dicũt qdã ꝙ ſacra
mẽta q̃ ꝑ ſe ſoꝛtiunt᷑ effectũ.vt oꝛdo.baptiſ
mus ⁊ cõſiłia nõ ſolũ doꝛmiẽtibo ⁊ amenti
bus ſed etiam inuitis ⁊ ↄtradicẽtibo confe
runt᷑.⁊ ſi non quantũ ad rem.i.q̃ntũ ad re⸗
miſſionẽ pctõꝝ.tamẽ quantũ ad caracterẽ

cũ ⁊ paruuli qͥ nõ conſentiũt.⁊ ficti.qui nõ

oꝛe.coꝛde tamẽ diſſentiũt:recipiũt ſacram̃
tum. Sʒ iſtis opponit᷑ ſi iſti fuiſſent inuiti⁊
reluctãtes immerſi ſalteʒ rõe ſacramẽti ad
iuriſdictionẽ eccie ꝑtinerẽt.vñ ↄpellẽdi eſ
ſent ad fidẽ ſeruãda. Sʒ iſtud eet ĩcõgruũ
xpᷣiane religioni vt ſꝑ inuitꝰ ⁊ dicẽs com
pellat᷑ad fidẽ. Vñ diſtinguendũ eſt int᷑ in
uitũ ⁊ nõ inuitũ.coactũ ⁊ nõ coactuʒ. Si
em̃ aliqs terroꝛibo atq; ſupplicijs violẽt at⸗
trahit᷑.⁊ ne detrimentũ incurrat baptiſmũ
ſuſcipit.talis caracterẽ ſuſcipit ſacramenti
ſiẽ ille qͥ ficte baptiʒat. Vñ cogẽdi ſunt ad
obſeruationẽ fidei.in q̃ͥ caſu dʒ intelligi de
cretũ tollerani ↄcilij.ne nomẽ dñi blaſphe
met᷑.⁊ fides quã ſuſceperũt ↄtẽptibil habe
atur. Sed ille qͥ nũq; ↄſentit ⁊ penitꝰ con
tradicit nec ſacramentũ nec effectũ recipit
ſacr̃i.ſicut nec ille peccatũ incurrit qͥ thuri
ficare idolis cogii violẽter. Doꝛmiẽtes ãt

⁊ amẽtes ſi anteq; doꝛmirẽet vel añq; amẽ⸗
tiam incurriſſent in ↄtradictõe ꝑſtitiſſent.

ſi fuerint ſic baptiʒati caracterẽ nõ ſuſcipi⸗
unt ſacramenti.quia adhuc intelligũt᷑ ĩ cõ
tradictõe ꝑſiſtere. Secꝰ ant eſſet ſi pus ca
thecumini excitiſſent ⁊ habuiſſent ꝓpoſitũ

catũ oꝛiginale dimittebat᷑
diſi in moꝛte xpᷣi fuit aꝑta.⁊ ꝑ ꝓbat᷑ ꝙ an-
tiqͥtꝰ ſancti pr̃es deſcendebant ad inferna

Tertius

baptizãdi. Vñ tales cathecuminos cõᷣſue
uit ecciꝗ in neceſſitate baptiʒare.tũc em̃ ca

racter inpmit᷑ cũ obicẽ volũtatꝭ jrie ſacra⸗

mentał oꝑatio nõ inuenit obſiſtẽte. NHo⸗
taꝙ cũ de articuł fidei dubitat᷑ ad romanã
ſegẽ eſt recurrẽdũ. Itẽ baptiſmꝰ loco ci

cũciſiõis ſucceſſit Itẽ ꝑ circũciſionẽ pec

Itẽ licet xpᷣs moꝛtuꝰ ſit p oĩbo q̊ ad ſuffi

cientiã.tñ pᷣdeſtinatꝭ tm̃ qᷓ ad efficientiam
Itẽ vniloꝛmis dʒz eſſe incellectꝰ cuiuſſi⸗

bet autoꝛitatj. Itẽ de ſimilib ſile dz eſſe
iudiciũ. Itẽ ꝑticularit᷑ nõ remittit᷑ pctm̃

qꝛ aut totũ remittit᷑aut nibhil. Iteʒ pena

oꝛiginał pctiĩ eſt carẽtia viſiõis dei.pẽa ac

ctualł eſt gehẽne cruciatꝰ. Itẽ duo priai
eodẽ ſubiecto eſſe nõ dñũt. Itẽ baptiſmꝰ

⁊ oꝛdo ↄſenſu accipientiũ ↄferunt᷑ ſi nõ cõ
tradicãtexpᷣſſe. Itẽ coacta volũtas vo⸗

luntas eſt.⁊ q tali volũtate aliqᷣd facitval,
⁊ cõpellit᷑ illud ſeruare vt h̊ ðꝛ.qͥ vo ſimpli
cit᷑ cogit᷑attractꝰ violẽter nihil agit ꝑ talẽ=
coactionẽ. Itẽ plꝰ eſt expꝛeſſe ↄdicereq;ᷓ

minime conſentire. =JWDM
Debitu Ca. Quidã iudeꝰ in
moꝛtis articulo cõſti
tutꝰ cũ int᷑ iudeos exiſteret.nec aliquẽ xpi⸗
anũ hr̃e poſſet ſeipᷣm in aq̃m imerlſit dicen
do.ego baptilo me in noie pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpi⸗
rituſicti amẽ.q̃rit᷑an iſte ſacrm baptiſmi re
ceꝑit. Rñ.pa.qꝙ cũ int baptizãtẽ ⁊ baptiſa

tũ debeat eſſe diſcretio ſ̃ᷣm ꝙ exvᷣbis domi
ni colligit᷑qͥ dixit apłis.baptiſate oẽs gen
tes in noĩe pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſcti.pᷣdictus iu
deꝰẽ ab alio baptizãdꝰ. Vñ etiã dñs ñ a ſe

ipo ſʒ a iohe voluit baptiʒari. Tũ ſi ſtatim
deceſſiſſet ad priam cõuolaſſet.nõ ꝓpter ſa⸗
cramẽtũ baptiſmi.ſʒ ꝓpter fidẽ qua habuit
ſacr̃i. In baptiſmo illo ſpũał generatio ce⸗
lebꝛat᷑ de qua dixit dñs ieſus. niſiqͥs rena⸗
tus fuerit ex aqua ⁊ ſpũſctõ nõ intrabit in
regnũ dei. Sic em̃ in carnali generatione
aliꝰ ẽ ꝗ generat ⁊ aliꝰ qͥ generat᷑ ſic ⁊ in ſpũ
ali aliꝰ dz eſſe qͥ ſpñalit generet ⁊ aliꝰ qͥ ſpi
ritualr generet. Nota ꝙ differẽtia ẽ int
baptiʒantẽ ⁊ bꝗptiʒatũ.qꝛ nemo dʒ oꝛiriꝗ
ſe. Itẽ nota h̊ tertiũ genꝰ baptiſmatꝭ.ſ.
baptiſmũ flamis. Itẽ nota hͥ reglam ari

tiunt᷑ ſe in eodẽ ſubiecto.

ſtotel ꝙ nat̃a coꝛrelatiuoꝝ ẽ ꝙ ſimul nõ ps

4

tẽ ianua ꝑpa

Tefti
ſchlon
c
Ptlu
chitn
enidi
aff
me
Nlaſb
Nelhad⸗
liolge

ſie
ſtchehe
nhano
Citici
Choräi
glörd
Wuinkh
epe
Goms
ng
ofico
lyniu⸗
(Gſuna
l
1

aröaſcin
fiſenug
Nöhbatgon
Muſten
ehigligi
zuüchomiun
Uulagain
nihi⸗
öſemmtri
il zn
lüs da galgr
Didoozeni
„Fibantin
iwrniſtnii
Wnöüte
tutüddfrt
Nbaio
keoncſcan

1 iin
rtsgnia⸗
la haedig,
nrönineſtn
wiehio in
tin
ütt o

ngerfbsde

ptlate es h

iſccißcicnet

Gncidicit
zn Vin
Nucernige!
cegnuni
nl gannn

— —

—

is bißaH

Wal d ,
mnl i

—an2

onut. Ca. Ecce aliqͥs puer erat

baptiʒzãdꝰ ꝓpt ꝑiclm moꝛ

tis cũ aq̃ ñ potat hri nec ſacerdosmaliquis

ſimplicitate ductꝰ liniuit pueꝝ in caput et
pectꝰ ⁊a int᷑ ſcapulas ſaliue aſꝑſiõe loco ba⸗

ptiſmi. q̃rit᷑ an tal eẽt baptiʒatꝰ. Rñdet pa.

ꝙ cũ ĩ baptiſmo duo ſit nccaria.l.vᷣbũ ⁊ ele

mẽtũ.cũ dñs dicat.Niſi qͥ renatus fuerit
ex aq̃ ⁊ ſpũſctõ ñ itrabit ĩ regnũ celoꝝ. du⸗

biũ ñ ẽ ꝙ üũle ñ ẽ baptiʒatꝰ ĩ qͥ defuit ñ ſolũ

alteꝝ ſz vtrũq;. Ho.qꝙ foꝛma verboꝝ eſt
de ſuba baptiſmi Itẽ nõ pᷣt baptizari qᷣſ

T alio liquoꝛe qᷓ; inaqua.

Aicet grecos. cans holtaj

rũt ab obediætia ro.ec. intm̃ cepert abomi⸗

nari latinos ꝙ int᷑ alia q̃ ð xpianos cõmit⸗
tebãt ſi qñ ſacerdotes latini in eoꝝ ſacrifi⸗

caſſent altaribo.ñ pᷣus ſacrificabãt ĩ ipᷣis q;

ea tãq; ꝑ ̊ polluta lauiſſent.et baptiʒatos
a latiniſ plumebãt auſu temerario rebapti
ſare. Pꝛecipit pa.vt talia de ceto ñ pᷣſumãt
cõfoꝛmãtes ſe ro.ec.mr̃i ſue Si 6 tale qͥd
