dam litteraꝝ ad alios iudices obtentarũ
pus ↄuentꝰ fuerat ſuꝑ eodem negocio. de
quibo in poſterioꝛibo lr̃ſis non fiabat mẽtio
quare coꝛam eis non debebat nec potatꝑ
lras illas ↄueniri. Judices hmõi exceptio
nes admittere noluerũt.quare ſe.ap.appel
lauit. Vnde mãdat pa.quatinꝰ ſi ↄſtiterit

2

Hecunous

ꝓpter pᷣdictas exceptões vel alterã eaꝝ fu⸗

iſſe ad ſe.ap.appellatũ.qcqͥd factũ fuerit pꝰ

appellatõem hmõi debeat in irritũ reuoca

ri ⁊ poſtmodũ iudices in cã ꝓcedãt. No

ta ꝙ ꝓcuratoꝛ dʒ eſſe legitie ↄſtitutꝰ.alias

repellet᷑. vñ pᷣmo debes h̊ videre vtꝝ ſit re
cte ↄſtitutꝰ*. Itẽ non dz qͥs ꝓ eadẽ cã ad
diuerſos iudices trahi. Itẽ ſcðe lr̃e nõ

valent niſi expᷣſſe de poꝛibo fecerint mẽtio⸗

nẽ. Itẽ aliqs ꝓponit plłes exceptões q̃rũ
quelibet ꝑ ſe ſufficit ſi alłã pbet Itẽ quic
quid fit poſt appellatõem legitimã dʒ in ir
ritum reuocari.

Dignificantibus. deg
et eiꝰ caſum habes ſupꝛa de libelli obla.c.
ij. de ybo ad verbu.

Ex inſinuatione. as.

oꝛem ⁊ canonicos ſancte barbare ex vnag

te.⁊.⁊v.camerarium de tangar ex altera ſu
per q̊dam manerio coꝛam oꝛdinario q̃ſtio
vertebatur.dictus.⁊v.ad ſedẽ apoſtolicaʒ
appellauit.appellationi terminũ nõ pᷣfigẽs
Judex qui cauſam eius videbatur fouere

pꝛo eo ꝙ quidam clericus cõmẽſalis ſuus

dicti camerarij fuerat aduocatꝰ.talẽ termi
num ſibi ſtatuit vt vſq; ad feſtum puriſfica
tionis beate marie vtraq; pars ab appella

tionis pꝛoſecutione eſſet reuerſa. Interive
ro nuncius camerarij pꝛeueniens nunciuʒ

pꝛioꝛis nec ipſo vſq; ad legitimũ terminũ
expectato ipetrauit litteras ⁊ receſſit. Pꝛi
oꝛ hoc intelligens ſignificauit hoc dño pa

pe. Super hoc reſcribit papa dicẽs ꝙ le

ludex non potuit ei legeʒ imponere vt cau
ſam teneretur infra pꝛedictum tempus ex⸗
pedire.imo abſq; damno moꝛe itacta per⸗
maneat quouſq; eam faciat expediri. et qͥa
fraus et dolus alicui patrocinari nõ ðbẽt.

mandat papa quibuſdaʒ quatenus ſiẽ ita

partibus conuocatis audiant cauſam.
Nota ꝙ minoꝛ legem ſuo ſuperioꝛi im⸗

ponere non poteſt. Item ſi per pncipez

ſtat quo minus appellans expediat cauſaʒ
ſuam. nõ imputatur appellãti. Et ſic notiꝭ

ꝓ impedimentum iudicis non nocet cau⸗

ſe nec partibo pꝛeiudicat. Item qui lr̃as
impetrauit ante terminũ littere non valẽt
Item fraus ⁊ dolus alicui non debent

patrociniũ impartiri.

aud.
guoſci⸗
noache
airft
ſinil
igtön
ſ
ilacatn
ſbase
fchtnie

Mocho

iDen
dlauer
wwaſch
ſonile
Rocial
deche
Asert
oe⸗
ehr⸗
Abe
dliod
laitn
ſpeluia
ſlo
honetn
gemin
unie
ſepepe
fe

aunien
i
unmüſn
wn
uii
grem
ackäit
elfryi
. Kennno
ahüpzi
ſin zigt
nichmidi

lbren

rbhIE

Nungroun
aeieh
nimmi iſiß
1sucbee, b⸗
vainillo i
,i
Aſun porken
ſanmoſ en
pacnstun
dgnnien
ifcnuNiN
bepwnd
ajin unlſil
Nricunlnſe
mmonoteiim,
Amwanun iiß
cnatenne
duncul⸗

nſno t
Inſ

. ge ſey⸗

fructibo in pꝛiſtinũ ſtatum.
Dilecti fillj. a Zuerancpe
„Lee depᷣm cantuarieñ. ⁊
pꝛioꝛẽ ⁊ mõachos cãtuarieñ.eccie ſuꝑ ca⸗
pella ð lamech ↄtrouerſia vᷣtebat᷑ moachi
cã illa miſer̃t ad ſe.ap.duos monachos.
J.2. D. ́s duos dictꝰ archiepᷣs pꝰ iter ar
reptũ excõicauit. Illi cõq̃ſti fuert dño pa.
cũ aũt plꝰ ſit facto q; bo ad ſe.ap.appella
re.⁊ illiad ſe.ap.ppter cãm illã veniẽtes in
telligat puocaſſe ad ej. mãdat pa. qbuſdã
Iten ſi ẽ ita dictos. .⁊. H. denũcient ex

tuo. O. de camera rectoꝛe eccie deſañ. ab⸗
bas ſcĩ auguſtini cãtuarieñ.pmo ꝑ qſdam

——

mõachos pꝰmodũ ꝑ ſeipᷣm poſſeſſiõeʒ ipiꝰ

eccie fuit igreſſůs appellãs ne aliqͥs eũ ſuꝑ

poſſeſſiõe ipᷣiꝰ eccie moleſtaret.⁊ cũ pꝰmo⸗

laici ipᷣm abbatẽ ⁊ mõachos de poſſeſſiõe

iĩpᷣiꝰeccie ꝑ violẽtiã eiecert quã ecciaʒ arch
idy.cãtuarieñ.cepit pꝰmodũ poſſidere.vñ
abbas et mõachi dictã ecciam petier̃t ſibi
reeſtitui cũ fructibo iñ ꝑceptꝭ.lite ↄteſt.inter
moõachos ⁊ archið.teſtes fueit hincin ꝓdu
cti. Demũ cã delata ẽ ad dũm pa.coꝛa q̊ͥ p⸗
vlicta ex ꝑte abbatꝭ fuer̃t ꝓpoſita.Pꝛocura
toꝛ archiõ. ppoſuit ex aduerſo ꝙ defuncta

ꝑſona illiꝰ eccie archidiacono tm dat᷑ eius
cuſtodia imo archidiaconi tã ð iure cõi qᷓ;
de cõſuetudie generali tã in illa eccia q; in

glijs eiuſdẽ dioc̃.illo iure ſꝑ vſi fuert.⁊ ille
D.noie ipiꝰ archidiaconi eãdẽ ecciaʒ poſ⸗
ſidebat.qͥ ei vnã ꝓcuratõʒ ⁊.v.ſoł.ãnis ſin⸗
gulis exhibebat. His ⁊ alijs diligẽter au⸗
ditis dñs pa.pᷣdictos abbatẽ monachos
in eũ ſtatũ reducẽdos decreuit i q̊ erat tꝑe
appella.facte exveriſimilib⁊ ꝓbabilibo cau

ſis.ſaluo iure ꝓpꝛietatꝭ vtriq; ꝑti cũ fructi⸗
bus medij tꝑis aſſignãdis eildẽ.

uamine. Item ex veris ⁊ pbabilibp cau⸗
ſis dʒ apellatio interponi Itẽ in cã poſ

ſeſſiõis fert᷑ ſnia ſalno iure ppꝛietatꝭ Itẽ
ſpoliati reſtitui debẽt cũ omni ſua cauſa et

cõicationis vinculo nõ teneri. Nota q;

plꝰ ẽ facto q; Ybo appellare. Itẽ qͥ ter ar
ripit ad ſe.ap.veniedi appellaſſe intelligit

.

Itẽ ſnia excõicationis lata pꝰ appella⸗

tionẽ factã facto velᷣbo nõ tenet. Item
in cã ſua qͥs iudex eẽ non deber.

ideo iudex pᷣt ipᷣm

dus medij tꝑis ali PHota
extra iudiciũ põt appellari ⁊ a futuro g̊⸗

Deappella.recuſa.et rela.

Bone memoꝛie. e.· Paſtoꝛalis. alue. Hſe pe.

cedat in cã appellatiõe remota. Querebat᷑

vtꝝ appellatio fruſtratoꝛia tm̃ intelligat᷑ in
hibita. Papa ↄſiderãs ꝙ ꝑ appellatõzʒ fru⸗

ſtratoꝛia negociũ impediri no debeat etiã

ſi nõ fuiſſet inhibita.rñdet ꝙ q̃ibet ꝓuoca

tio intelligit᷑ remoueri q̃ expſſeñ indulget᷑
a iure. ſed ſiappellãs fuerit guatus iniuſte
grauamẽ ꝑ ſuꝑioꝛẽ poterit emẽdari. Ve
rũ qꝛ. In iſto.S.ſic pone calum. Aliqͥs ap⸗

pellauit a iudice ſuo in aliq̃ certo articulo.
⁊ ſic ad tꝑs eſt exemptꝰ a iudice ſuo ꝑ aꝑꝑel

lationẽ qntũ ad cãʒ illã.ſm h̊ ponit᷑ tal qõ
Jugex excõicauit aliquẽ.ille appellauit ab

ea tanq; iniuſta.⁊ in eo caſu appellauit in q̊

valuiſſʒ appellatio ſi añ excõicatõʒ fcã fuil⸗

ſet:q̃ri᷑ vrꝝ iudex poſſit iᷣm denüciare ex⸗
cõicatũ ñ obſtate illa apellatõe.⁊ videt᷑ ꝙ
ñ poſſit.eo ꝙ ꝑ appellatõʒ iterpoſitã videa

tur excõicantꝭ iuriſdictio doꝛmitaſſe.⁊ ſic

exẽptꝰ eſt ab eo qᷓntũ ad cãm illã. Itẽ q̃rit
vtꝝ excõicato poſſint ad tꝑs ſbᷣtrahi eccle
ſiaſtica bñficia. Ad pmã q̃ſtionẽ rũdet pa.
ꝙ excõicatio trahit ſecũ ſuaʒ executionẽ ⁊
excõicatꝰ ampliꝰ nõ ligatꝑ denũciatiõʒ.⁊
iudex pti Teaͤtcael denuciare vt
ab alijs euitet᷑. Ad ſcðaʒ q̃ſtionẽ rũdet᷑ q; ꝓ
uẽtus ecciaſtici illi merito ſubtrabunt᷑ cui
cõmunio eccie denegat. Nota ꝙ oĩs ap
pellatio intelligit remota que in iure ſepta
non ẽ ꝑ remotionẽ appellatiõis.Et ſic ẽ ar.

q oĩa intelligunt᷑ ꝓhibita q̃ nõ ſunt ↄceſſa
expꝛeſſe. Itẽ per appellationẽ legitimaʒ
eximit᷑ qͥs a iudice ſuo ad tꝑs qᷓntũ ad cãm
illã. Itẽ excõicatio ſecũ trahit executõʒ

Itsẽ per denũciatiõeʒ ampliꝰ nõ ligatur
qs. Itẽ appellatio nõ impedit denũcia⸗

tionẽ. Itẽ excõicati puandi ſunt bñficio

eccie dum in excõicatione pꝑſiſtunt. Et ſic
nota ꝙ qͥ extra ecciam eſt nihil noĩe eccle⸗
ſie poteſt poſſidere.

Sollicituoinem. es

coꝛam epᷣo ſuo.alter eoꝝ appellauit ad ſedẽ

aplicaʒ. epᷣs illũ reputas ↄtumacẽ excõica

uit eũõ. ille coꝛã archiepo ſuo petijt ſibi in
ſticiã fieri de ipo qͥ pꝰ apꝓpellatõeʒ legitimã

excõicauit eũdẽ.⁊ petijt ſe rſtitui in pſtinũ

ſtatũñ in q; fuerat tꝑe appellatõis. denũciari
vigelicʒ abſolutũ.ꝓteſts ꝙ; appellatõi nõ
renũciabat. ſʒ ꝓſeqͥ volebat eandẽ. Pꝛimo
P

ibher

querit᷑ vtrũ metropolitanꝰ cognoſcere va
leat ð hmõi qõne.⁊ ſi archiepᷣs illũ legitie
appellaſſe iuenerit. Iteꝝ qᷓrit᷑ vtꝝ ipum de⸗

nũciare valeat abſolutũ.Tertõ q̃ſituʒ fuit
vtꝝ ſi epᷣs appellauerit ab archiepo ne illũ
abſoluat.appellatõi ſit hmõi deferendum.
Ad hoc reſpõ det papa ꝙ ſicẽ metropolita⸗
nus nõ valet cognoſcere de appellatiõe fa⸗
cta ad papam. ita non põt cognoſcere de

his que poſt appellatõem fuerũt inougta.
Dũmõ nõ poſſit cognoſcere de illis:niſi de

—

appellatõe cognoſcat᷑.vel ð his gcam ipᷣaz
cõtingũt.⁊ tunc ſi metropolitanꝰ vellet de
his q̃ cãm ipᷣam cõtigũt cogᷣſcere epᷣs poſſʒ
appellare.et ſic ſoluit᷑ łtia qõ.qͥa ad officiũ
illiꝰ qͥ ð apellatõe cogᷣſcit ꝑtinet coꝛrigere
q̃ pꝰ appellatõz fuer̃t inouata. Soluit pꝰ⸗
modũ ſcðʒ articulũ.ſixꝰo notoꝛiũ eẽt ꝙ mã
datũ epᷣi fuit iniuſtũ cui ñ tenebat᷑ ſubditꝰ
obedire ⁊ ita ꝑ ↄſeq̃ntiã appareat illuʒ iuſte
apeellaſſe pᷣt archieps deciarare ſubditũ ir

rationabir fuiſſe excõicatũ. VUltimo verã
dat ſolutõʒ ad pmã q̃ſtionẽ dicẽs cũ excõi
catꝰqͥ apellauerat iuxta pᷣſcptã foꝛmã coꝛã
archiepo epᷣm deponit q̃ſtiõʒ. metropoli
tanus pᷣt cogſcere de hmõi qſtione cũ ie ꝑ
H renũciare appellatõi tacite videat᷑ſʒ ſi v⸗
bo vel fcõ ꝓteſtat᷑ ſe velle pſeqͥ appellatõʒ tã
q; aduerſa petẽs ⁊ ſibi oriꝰ nõ ẽ᷑ audiẽdus.
Hota ꝙ ad quẽ ꝑtinet coòſcere ð apel⸗
latiõe ad eundẽ ꝑtinet coòᷣſcere de his que
cãzʒ appellatõis ↄtingũt. Itẽ ad quẽ ꝑti⸗
net pncipale ⁊ acceſſoꝛiũ. Itẽ ille pᷣt ap⸗
pellare cꝰ itereſt.vñ appellat epᷣs ne archie

piſcopꝰ de h̊ cogſcat. Itẽ iniuſto mãda⸗

to nõ ẽ obediẽqũ. Itẽ tacite rnũciat
appellatõi. Itẽ qͥ riq pponit ñ ẽ audieẽdꝰ

ꝓ eo ꝙ bõa q̃dã ipᷣiꝰ eccie q̃ furtiue ſbᷣtraxe
rat rſtituere vnegabat. ꝓpt᷑ qdð fuerat excõi

catꝰ.in q̃ eccia epᷣs vt dicebat iuriſdictõeʒ

plenaria obtiebat. Decanꝰ altiſiodoꝛeñ. di
cẽs ecciaʒ ipᷣaʒ ⁊ dictũ pbim ad ſuã iuriſdi

ctõʒ ſpectare.monuit epʒʒ vt ei dictũ porm

reſtitueret. Eps timẽs ne decanꝰ aliqͥd in

ſuñ pᷣiudiciũ attẽptaret ad metropolitanã
ſedẽ appellauit.ſʒ decanꝰ appellatõiñ defe /
rẽsptulit iterdictũvt epᷣo ĩ ciuitate pñte a/
diuinis ĩ eccia altiſiodoꝛeñ ceſſaret. ꝰ h
in cmio appellatiõi pᷣfixo ꝑtes ↄparuert in

Dilectis filijs. i h aue

dã phᷣꝛm domꝰ dei faciebat ĩvĩcul detieri.

SHecunous

pñ̃tia officiał archiepᷣi ſenoñ Decanꝰ alle

4

gas ꝙ ppelgto epi iõ nõ duxerat deferé
qꝛ? pbꝛ adhuc ivincuł tenebat᷑ ad ſe. ap.
appellauit.Officiałnõ obſtãte appellate
irruũ nüciauit iterdcm̃ 1 appellatõeʒz eßpi

du.qꝛ p

a decano ꝓmulgatũ. : h qꝛ decan ipedi
ebat diuinũ officiũ ĩ eccia celebꝛari epᷣſ ipᷣʒ

excõicauit et ꝑ archiepᷣm ſuũ fec excõicatũ
nũciari. Sʒ canõici ſenoñ.decanũ nõ vita
bãt. Suꝑ his oꝛta qõe iter eᷣma decanũp

curatoꝛes vtriuſq; ꝑtis ad ſe.ap. acceſſert.
Hec ⁊ alia coꝛã do.pa ꝓpoſita fuert Papa

examiato negocio nellecit g ſ ent diuer⸗
uit iuſticiã

ſos modos expᷣſſit ſᷣm q̊s ꝑatꝰ fuit ir
exhibere ðcano ſuꝑ captiõe pbr̃i appellãs

ad metropolitanũ.decanꝰpꝰtea nõ potuit

ferre ſnia ĩterdicti, x iõ pa.ſniaʒ illa decre
uit irritã ⁊ inanẽ pꝰappellatõz legitimã ꝓ

mulgatã eo nõ obſtate ꝙ decanꝰ q̃i variä
do ꝓpoſuit ꝙ añẽ; epᷣſ appellaſſʒ tulit ſniaz5ze
int᷑dcti cꝰ effcem̃ ad tꝑs duxerat ſuſpẽdẽdũ.
cũ ⁊ ſi veꝝ fuiſſi appellatõe iterpoſita p⸗
cedere ñ debuit ad ſnĩaʒ exeq̃ndã.⁊ ꝓceſſũ
official pnũciauit temerariũ qͥ pꝰ appella⸗
tõʒ a decano ĩterpoſitã decreuit ſniaʒ iter⸗
dicti irritã ⁊ inanẽ.qꝛ appellatõead ſe.ap.
intpoſita nihil debuit inouari Pꝛetea ſnia
epᷣi ꝓmulgata ĩ decanũ pꝛia facie videbat

recte lata cũ ꝑ officialẽ ꝓhibitũ eẽt ne fua⸗

ret᷑i eccia ĩterdcm̃ ⁊ decanꝰ diuinũ officiũ
ipediebat.tñ qꝛ ꝑ appellatõʒ a decano iter
poſitã ad pa.cui officiał duxerat deferẽ ũ

aplos ↄcedẽdo.ñ ſolũ pᷣncipale negociũ ſʒ

ec acceſſoꝛia ðᷣſerebãt᷑ ad ſe.ap.ſniaʒ epila
tã pꝰ appellatõʒ decreuit pa.irritã ⁊ inanẽ

In fine diẽ. ʒ archieps ðcanũ denũcia⸗
uerit euitãdũ.tñ canõicos ſenoñ.qͥ ſanioꝛi

Ducti ↄſilio cõicaueft eidẽ ĩculpabileſiudi
canit.qͥ potiꝰ voluer̃t vᷣferre appellatõifa⸗
cte ad pa.qᷓ; denũciatõi facte ab archießo

Ho. ꝙ ſnia lata pꝰ appellatõʒ legitimã

nõ tenet. Itẽ varia ponẽs nõ eſt audiee
dus. Itẽ pꝰ appellatõʒ nõ ẽ ſnia mãdan

da executiõi. Itẽ appellatõe pẽdẽte ni⸗

hil ẽ innouãdũ. Itẽ eoipᷣo ꝙ qs cõcedit
aplos ðᷣfert appellatõi Itẽ ꝑ appellatõ?
legitimã⁊ pᷣncipale ⁊ acceſſoꝛiũ ad ſuꝑioꝛẽ

deferũt᷑. Et ſic nota ꝙ qͥ coſcit de pncipa

li ⁊ de acceſſoꝛio cogᷣſcere pt. Itẽ appel⸗

latõi deferendũ ẽ potius q; denũciatõiex⸗

pellationẽ non eſt vitädus.

cõicatõis. Itẽ excõicatꝰ pꝰ legitimã ap

ſt

legtit

Ro⸗

fivoeone
ahhifte
ocän
Cedern
ſöbfurt
hobfi
ſpenrutt
micent
debanh
Dbich⸗
Nghella
ſc ihen
Gkun⸗
Pnöttm
gappee
füland⸗
KWe⸗
hherrit
Ncenp
bllon
auem
Mrn
Epel
ncönnl,
ſiir

lpetrar.
din
1eri
nneht
ſproge

ufinſ
gcesdn
r inhi
ehn ypels
eanopnt
liniliden
izlegiäinin
n i n
Nußmlrſeiz
Mrilhedici.
Baii
amüdg ⸗
idecautſiczi
ppelgiͤenis
otun de
rin ftar
Pdihiticttn
n duiit
ulurnti
inu miͦ
Pesijiie
mmmütln
iaggi eni

nnnſeli
mgui en

Deappella. recuſa. et rela.

△½ 6 Laſum iſtius decre
VBt noſtru ttalis habes infra vt

eccleſiaſtica bñficia ſine di.ↄfer.vt noſtruʒ
ibi legit᷑ iſta cum illa. HMMM
Do! ate Caſus. Int᷑ ecciaʒ ð ſam
eAEebꝛo ex vna ꝑpte. ⁊ ecciaz de
riuocoꝛnadario ex alia coꝛã delegatꝭ iudi⸗
cib qõ vᷣtebat᷑lata fuit ſnia ꝓ eccia de ſam
bꝛo a q̃ ſnia fuit.ad ſe.a.appellatũ ex ꝑte ec⸗
cleſie de riuocoꝛñ.nec ad ꝓſecutõʒ appella⸗
tiõis fuit t᷑minꝰ aſſiẽtꝰ.plebanꝰde ſambꝛo
ſuꝑ obpᷣuãda ſnia ſiẽ rõabilit᷑ lata erat lr̃as
ipetrauit.ꝑs altera poſtmodũ ſuꝑ ſnia ĩfir⸗
mãda ad alios iudices lrãs ĩpetrauit nłla
de poꝛibo ĩ poſterioꝛibo lr̃ſis habita mẽtõne
Dubitabat᷑ vtꝝ poꝛes iudices łpoſterioꝛeſ
de qõe illa cosſcere debeãt. Cõſultus pa.
rñdit.qᷓ;uis appellãti legitie a ſnia indul⸗
geat᷑ annꝰ a lege ⁊ ex iuſta cã bienniũ.qꝛ tũ
hmõi tminꝰ pt reſtringi nõ ſolũ a iudice a
qͥ appellat᷑.veꝝ ec ab appellãte.cũ iõ ↄſtitu
tũ ſit nõ vt terminꝰ ipe pueniri ñ poſſit. ſʒ
ne valeat progari.diſtiguit pa.ĩ qͥ caſu lr̃e
ĩpetrẽt᷑ Si t᷑minꝰ pᷣfigũ ab appellãte vl iu
dice appellatõipſeq̃nde ſi appellatꝰtacito
ð illo cmiĩo lr̃as ipetrauerat hmõi lr̃e tãq;
vitate tacita ipetrate nõ valẽt. Si vo ñ ſit
aliqͥs terminꝰ ab appellãte vł iudice pᷣfixꝰ.
ꝑs appellata ifra cminũ ↄſtitutũ a lege po⸗

terit cõmiſſiõis lr̃as ipetrare dũmõ nimiũ

nõ feſtinet vt appellãtẽ in cõmiſſiõe ĩpetrã
da ſupplãtet.⁊ eaꝝ autoꝛitate potit iudex
in appellatõis cã ꝓcedðe. ita vt ſi appellãs
voluerit i caãpceðdᷣe opoꝛtebit eũ agere ſbᷣ iu
dice ſic obtẽto.niſi poſſit eũ legitie recuſa⸗
re.q̊d ſi appellãs agere noluerit.appellatꝰ
nihilominꝰ potit ꝓſeqͥ cãm ipᷣaʒ.⁊ ſi iudex
appellatiõis viderit ex dilatõe ꝑiculũ ĩmi
nere potit ð ea cogᷣſcere.neutro ec pſeq̃nte
appellatõʒ vt ꝑicłeʒ euitet᷑. puta ſi appellet᷑
a ſnia ſuꝑ ↄfirmatõe alicꝰelcõnis.⁊ vtraq;
ꝑs velit ec ad annũ differre ꝓſecutõʒ appel
latõis.dʒ eni iudex tẽ ᷣminũ moderari ne

gregi dñico diu deſit cura paſtoꝛ?ꝭ. His g

ↄſideratꝭ rñſum ẽ qõi iſtoꝝ iudicũ vicʒ ꝙꝑ
poſterioꝛes nõ derogat᷑ poꝛibo lr̃is legitie
ſperratt.ges poter̃t pꝓmi iudices ꝓceðe ad
infirmadã Ioſirmãdã ſnia pᷣuia re No.
ꝙ appellãs hʒ ãnũ ad appellatoʒ pſe eqndã

⁊ex iuſta cã bienniũ. Itẽ minꝰ talis ſcʒ

annpᷣt abbꝛeuiari a iudice vel appellante

Gh6; ꝓrogari ñ pᷣt. Itẽ nẽo dʒ puenire ĩ lr̃is

cõmiſſiõis ĩpetrãdis appellãtẽ nimiũ feſti
nãter Itẽ terminũ ſtatutũ a iudice vł ab
appellãte neutra ꝑs pᷣt puenire Itẽ iudex
appellatõis pᷣt ꝓſeqͥ cãaz appellatõis ſi ꝑiclm
imineat nentra ꝑte ipam ꝓſeqͥ volente.
Per tuas Calus. Appellatũ eſt
E q ſnia diff:nitiua vel
ſaltẽ pꝰpublicatõʒ teſtiũ.Querit᷑ vtꝝ illiq
de ellatde cognoſcũt poſſint ſibi cãʒ cõ
miſſaʒ termĩare ſi alła ꝑtiũ eoꝝ ſe pſpectui
noluerit pñtare.Rñdet pa.qꝙ cuʒ lis fuerit
coꝛã pmis iudicibo ↄteſtata poter̃t iudiceſ
delegati cũ eis de meritꝭ cauſe liq̃bit nego
ciũ termĩare ſi alła ꝑs citata ꝑ ↄtumacia ſe
abſentet. Hota ꝙ nec in ca pncipali nec
in cã appellatiõis ꝓcedendũ eſt õ abſenteʒ
niſi ↄtumaciter ſe abſentet.

Bt vebitus honoꝛ.

Caſus Quia freq̃nt᷑ malicioſe appellabat᷑
in guamẽ alteriꝰꝑtis⁊ in derogatõʒ iudicꝭ
voluit ↄciliũvt iudiciba honoꝛ debitꝰ defe
rat᷑.⁊ ↄſulat᷑ litigatoꝛibo ſuꝑ laboꝛiba expẽ
ſis.ſtatuit vt ſi qs coꝛã idoneo iudice ↄue⸗
nerit aduerſariũ ſuũ ille ad ſuꝑioꝛẽ añ ſniaʒ
nõ appellet abſq; cã rõnabili allegata coꝛã
iudice a qͥ apellare intẽdit.ſʒ coꝛã illo ſuaʒ
iuſticiã ꝓſeqt᷑.nõ obſtãte ſi dixerit ꝙ ad ſu⸗
perioꝛẽ ꝓ cã illa nũciũ deſtinauerit aut lr̃aſ
lpetrauerit ab eodẽ.q̃ nõdũ fuerit iudice ð
legato aſſigte.ſi ꝓo putauerit appellãdũ ex
cã rõnabili coꝛã iudice illã exponat talẽ vi
delicet q̃ ſi foꝛet ꝓbata legitia putaret᷑.poſt
modũ ſuꝑioꝛ de appellatòe cognoſcat. et ſi
ↄſtiterit minꝰ rõnabilit᷑ appellatũ illũ rmit
tat ad illũ a q̊ appellauit.⁊ inſuꝑ in expẽſis
alteri ꝑti ↄdẽnet eundẽ.ſi xo appellatio le⸗
gitima fuerit in cã ꝓcedat ſaluis ↄſtitutõi⸗
bus de maioꝛibo cauſis ad ſe.ap.pferendis
Nota ꝙ añ ſniam nullꝰdʒ appellare niſi
grauet᷑. ⁊ cã guamĩs exponi debet coꝛã in⸗
dice a q̊ͥ apellat᷑. Itẽ nõ valet nũciũ mi⸗
ſiſſe vel lr̃as hr̃e q̃ nõdũ ſint delegato aſſig
te. Itẽ qͥ minꝰ legitie appellat remittitur
ad illũ a qͥ appellauit.⁊ in expẽſis alteri ꝑti
condemnatur. Eal. Si .
88 8& Kalſ“. Bi iu⸗
aut eẽ oꝛdinariꝰ aliqͥd cõminãdo vl ec in
loqndo ꝓtulerit qͥ executõi mãdato alta pſ
litigantiũ grauet᷑.ſi a tali cõminatõe vłint

locutiõe fuerit appellatũ.⁊ iudex ſanovſus

1 2

ↄcilio cõminatõʒ vl interiocutõʒ illã reus

cauerit libere in cãpcedat.nõ obſtate appel

latõe dũmõ ñ ſit ex alia legitia cã ſuſpectꝰ
ne friuolis occaſiõib negociũ retardet᷑.qꝛ
ceſſante cã ceſſare dʒ effectꝰ.

pellatio ꝓpt h intpoſita locũ nõ hʒ Itẽ p
ceſſus negocij friuolis occaſiõiba rtardari

nõ debet. Itẽ ceſſante cã ceſſat effectus.

S I Kalus. Per il
cro appꝛobãte ↄcilio.ĩfra deſnia excõ.pui⸗
ſum fuit ne pᷣlati aliquẽ excõicarẽt niſi ↄpe
tẽti ↄmonitiõe pᷣmiſſa.ꝑ quã ꝓuidit ↄciliũ
ſubditꝭ.p iſtã ↄſtitutõʒ vult ꝓuiðe pᷣlat ne
ſubditꝰcõmonitꝰfruſtratoꝛie recuſatõis vł

appellatõis obtẽtu declinare poſſit examẽz

monẽtꝭ.ſtatuẽs vt ſi qͥs allegauerit ſe iudi⸗
cẽ hr̃e ſuſpẽ̃m.coꝛã illo cãʒ iuſte recuſatõis
aſſignet. ⁊ ipᷣe cũ aduerſario.vel ſi aduerſa
riũ nõ habeat cũ iudice arbitros cõiter eli
gat.aut ſi ñ potuerit ↄcoꝛdare ſuũ arbitriũ
vterq; eligat qͥ de ſuſpitõe co&gᷣſcãt. ⁊ ſi con
coꝛdare neqͥuerit aduocẽt tertiũſvt q̊d de⸗
creuerit obtineat firmitatem. ⁊ autoꝛitate
hmõi decreti ſciãt ſe ad h̊ teneri ivtute obe
diẽtie ſbᷣ obteſtatõe diuini iudicij.cã ſuſpi
tionis infra terminũ a indice pᷣfigendũ nõ
pꝓbata index in cã ꝓcedat.ſʒ ſi cã ſuſpitõnis
ꝓbet᷑ iudex recuſatꝰ negociũ cõmittat ꝑſo⸗
ne idonee de aſſenſu recuſatoꝛꝭ ne illũ vale
at poſtea recuſare.lłſi magꝭ viderit expedi⸗
re ad ſuꝑioꝛẽ negociũ remittat. Poꝛro.
Di vᷣo ſoditꝰ cõmonitꝰ a pᷣlato apella ue
rit ſi eiꝰ exceſſus euidęẽtia rei vel ipiꝰↄfeſſio

ne aut alio mõ legitimo fuerit manifeſtus.

appellatiõi nõ deſerat.cũ appellatõis reme
dDiũ nõ fuerit inſtitutũ ad defenſionẽ iniqͥ⸗
tatꝭ.ſʒ ad pſidiũ innocẽtie Si vᷣo dubiꝰſit
exceſſus apꝓpellãs cãm pbabilẽ appellatõis
coꝛã iudice ꝓponat.q̃ ſi eẽt ꝓbata legitia fo⸗
ret.⁊ tũc ſi appellans habuerit aduerſariũ

infra ᷣninũ a iudice moderandũ ſ̃ᷣm loco⸗

rũ diſtantiã⁊ tꝑis q̃litatẽ appellatois cãm
pꝓſeq̃t. quã ſi nõ fuerit ꝓſecutꝰ ex tũc nõ ob⸗
ſtãte appellatõe iudex in cã ꝓcedat Si vᷣo
nullũ habuerit aduerſariũ cũ iudex ex offi
cio ſuo ad famã ⁊ clamoꝛeʒ ꝓceſſerit ſuꝑioꝛ

appellatõis cã ꝓbata officiũ ſuũ exeq̃t.ſed

ſi ipbatiõe appellatõis defecerit ad eũ a q
appellauit remittat. Hãc ↄſtitutõeʒ ⁊ illa
ſacro appꝛobãte ↄcilio ñ vult ↄciliũ ad re⸗

HBecunous

gulares extẽdi ſuas obſᷣuãtias ſpeciales

Fiber

1 HNota qꝙ iu⸗
dex pᷣt mutare iterlocutoꝛiã ſniaʒ.q̊ fcõ ap

Nota ꝙ monitio dʒ pᷣcedere vindictaʒ.
Item apeellatio fruſtratoꝛia non valet.
Itẽ cã recuſatõis vł ſuſpitõis coꝛã iudi
ce recuſato aſſignãda ẽ Itẽ oſtitutio iſta
intelligẽda ẽ in oꝛdinario. Itẽ oꝛdiariꝰ
pᷣt reculare iuſta ca aſſignata. Itẽ cã ſu⸗
ſpitõis ꝓbata cãm cõmittit oꝛdiariꝰq̊d nõ
facit delegatꝰ Itẽ cã cõmitti dz de aſſen
ſu recuſatoꝛ. Itẽ in notoꝛijs exceſſibus
nõ admitti appellatio. Itẽ appellatio ñ
eſt inuenta ad defenſionẽ iniqͥtatꝭ ſʒ ad pᷣſi
diũ innocẽtie Itein qͥ appellat iuſta cam
dz allegare. Itẽ iudex pᷣt terminũ appel
latõis moderare. Itẽq nõ ꝓbat cauſam
appellatõis r̃mitti dʒ ad eũ a qͥ appellauit
Itẽ regulares j ſuas obuatias appel⸗
lare non debent.

Tum cauſam. Glus Inrer

tũ ð valle ſci iohãnis ex ꝑte vna ⁊ poꝛẽ⁊ ca

nonicos de nouo loco ex altera ſuꝑ quadã
eccla qõ vᷣtebat᷑ q̃ ↄmiſſa fuit iudiciba dele
gatz. Pdires vices ſuas qbuſdaã iudicib
cõmiſer̃t ſʒ nõ totalit᷑.coꝛã iſtꝭ ſubdelegatꝭ
petijt ꝓcuratoꝛ canõicoꝝ inducias ad/ꝓpo
nẽdũ exceptões dilatoꝛias.dũ iſta ꝓpõerẽt
aduocatꝰ ipᷣiꝰ ductꝰ erroꝛe itrogatꝰ.rñdit
ꝙ eccia ð nouo loco ecclaʒ de q̃ qõ erat.xl.
anniſ poſſederat pacifice ampliꝰ Sʒ ꝓcu
ratoꝛ ↄfeſſiõʒ aduocati reuocauit eadẽ die
cũ ipᷣiꝰ ↄfeſſio ſue petitõi oria videbat᷑ ne ꝑ
illã ↄfeſſionẽ pᷣiudiciũ ſibi poſſz generariꝓ
eo ꝙ exceptiões dilatoꝛie añ lii ↄteſt.ſt p⸗
ponẽde Judices delegati credẽtes ꝑ hanc
ↄfeſſionẽ litẽ ↄteſtatã fuiſſe.teſtes ꝑtis alte
riꝰreceper̃t.qͥb receptꝭ examiatõʒ qrundã
teſtiũ alijs cõmiſer̃t.qͥ receper̃t qͥ̃ſd teſtes
mõachoꝝ.Judices delegati talẽ examina

tionẽ appꝛobaueꝛt cum de iure nõ valereft.

Pꝛopter q̃ grauamia ꝓcuratoꝛ canonicoꝝ
ad ſe.ap. appellauit. Cauſa delata fuit ad
dñm pa.datꝰ fuit ꝑtibo auditoꝛ.coꝛã qͥ ꝓcu
ratoꝛ canonicoꝝ pᷣdicta oĩa ꝓpoſuit petens
ꝓceſſuʒ pᷣdictoꝝ iudicũ irritũ nunciari. ꝑs
altera inſtanter petebat ꝓceſſum pᷣdictoꝛũ
iudicũ appꝛobari. ⁊ cãzʒ ipaʒ q̃ młto tꝑe du
rauerat tminari. Papa his ⁊ alijs intelle⸗
ctis qꝛ ſibi nõ ↄſtitit ð pᷣdictꝭ. mãdat qbul⸗
dã q̃tenꝰ ſi pᷣdicti poꝛ ⁊ canonici ꝓbauerit
q; ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ipoꝝ aduocati rñſio eadem
die extitit fuocata.qꝛ ſic ꝑ ↄſeqns apparet

ſos
4
li⸗
ebe
nſte
damate
olisci
Noanſt
N
in..
Grero
limſade
leno⸗
apelat
Perll
A
eisad
lmcci⸗
fntap⸗
Faumi
ſicon n
ſioder
bebont
Aneſer
toreoh
uu
uunn
Mnoſac
lentg
oſconn
Knepr
Ciore
rni
lchf
haig

Jigied
u eiſ,
mtin i
nddenſen
nttetſbes
innis
Eniſlli
pelunfiin
rnmmiün
nöbncn
äieln
Winig ppeh

8 Cis w
germidriza
dunſgendi
inrincdehn
s ebuſciintch
iit beg

incneusee
s ii öed
Grifogtn id

igdt
NN
eictili htt
cigtcinſ
nnſe egen
nupef cün⸗

nitnie
ndciurenoa⸗

2

nroN

adan
dditn tini
nouggiin
iinn mun
lſnzt⸗
. phiole
As iel,

Deappella. recuſa.et rela.

ꝙ lis ñ fuerit ↄteſtata.vlł ſi ↄſtiterit ꝙ iudi
ces delegati apꝛobauerit teſtes receptos
a ſubdelegatis ſubdelegatoꝝ ſuoꝝ.cũ dele
gatꝰ ab alio q; a pncipe cãʒ alij delegareñ
poſſit.qͥcqͥd factũ eſt poſt appellatõʒ pᷣdictã
denñciẽt irritũ ⁊ iane vũmo h in appellati⸗
onis cã fuerint expᷣſſa. No. ꝙ ↄfeſſio ad

uocati pᷣiudicat ꝑti ſue.niſi eadẽ die ruoce

tur Itẽ ꝑ indirectã rñſionẽ videt᷑ lis ↄte
ſtata. Itẽ ſubgelegatꝰ alij cãm ſubdele⸗
gare nõ pᷣt.ſʒ ſolꝰ delegatꝰ a pncipe pᷣt alij
cãm ſubdelegare. Item ꝓceſſus habitꝰ
lite nõ ↄteſtata nullꝰeſt Itẽ cauſe ꝓpt q̃̊s

appellat᷑ ſunt expᷣmende in ipᷣa apellatõe ?

ꝓpter illas appellandũ eſt.

Dilecto filio.c tſt⸗

teras a dño pa.ſuꝑ receptõe ſua in ſalamãa

tina eccia ad q̃ſda executoꝛes.coꝛaʒ quib⸗
fuit ex pate ca pituli ſalamantini ꝓpoſitum
ꝙ cum in ſaiamantina eccia certꝰ eẽt cano
nicoꝝ numerꝰ iuramento firmatꝰ de qᷣ in
lr̃is directꝭ ad eos mentio nõ fiebat nõ de
bebant 9 eas ꝓcedere õ caplin ſalamãtinũ.
⁊ ne ſecꝰ facerẽt ſedẽ ap.appellauit.ſʒ execu
toꝛes hmõi appellatõne ↄtempta tulerunt
excõicatiõis ſniam in epᷣm ⁊ capitulũ ſala⸗
mantinum.vnde tam ꝓcuratoꝛ capituli qᷓ;
dictus ſacerdos coꝛã auditoꝛe ↄceſſo ↄfel⸗
ſus fuit ꝙ in eccia ſalamãtina certꝰ erat ca
nonicoꝝ numerꝰ inſtitutꝰ Sʒ qꝛ licet ꝑ cõ
feſſionẽ pbꝛi ↄſtiterit ſalamantinã ecciam
certũ canonicoꝝ numeꝝ habuiſſe iuramen
to firmatũ.⁊ hmõi exceptionẽ coꝛaʒ execu
toꝛibo fuiſſe ꝓpoſitã. ⁊ ꝙ appellatum extitit

ab eiſdeʒ tñ non ↄſtitit pape ꝙ ꝓpter hmõi

exceptionẽ nõ admiſſam vel alia legitimaʒ
fuerit appellatũ.mandat pa.qbuſdã iudici
ho quatinꝰ ſi ↄſtiterit exceptõem pᷣfataʒ de
certo numero canonicoꝝ iuramẽto firma⸗
to vel alias exceptiones legitimas fuiſſe ꝓ
poſitas coꝛã executoꝛibo pᷣdictꝭ nec admii⸗
ſas ⁊ ideo partem capituli appellaſſe ꝓceſ⸗
ſum ipſoꝝ executoꝝ denũcient irritũ ⁊ in⸗
anem. Nota exceptionem de certo cano
nicoꝛum numero iuramento firmato legi⸗
timã eſſe. Item nõ ſufficit ꝓponere exce⸗
ptionem legitimã niſi ꝓpter eam nõ admiſ

ſam fuerit appellatũ.

Nicolao Caſus. Abbas con⸗
KEs ruentus monaſterij ſctẽ
marie litigabant cum nicolao milite ſuper

qbuſdã queſtionibb. Monachi appellaue
rũt ad ſedem ap.⁊appellationi ſue terminũ
pfixerunt Pꝛopter quod tam miles q;ᷓ pꝛo
curatoꝛ monachoꝝ ad curiã acceſſert. Da
tus fuit eis auditoꝛ in cuiꝰ pᷣſentia ꝓpoſuit
idem miles ꝙ cum ꝓcuratoꝛ monachoꝛuʒ
nõ niſi ad impetrandũ ⁊ cõtradicendũ fue
rit inſtitutꝰ.ſufficientad cãm tractandam
non miſerunt eo ipᷣam ꝑſonaliter ꝓſequẽte

vnde petebat eos ſibi cõdemnari in expẽſ
tanq; cõtumaces. VUnde mãdat papa q̃ti⸗

nus ſi cõſtiterit abbatem ⁊ monachos ap⸗
pellatõi ſue terminũ pᷣfixiſſe.qͥa ſufficiẽtem
pꝓcuratoꝛẽ ad ꝓſequẽdam eandem cauſam
non miſerunt ipᷣo milite eam ꝑſonaliter ꝓ⸗
ſequẽte.mõachos cõdẽnet ad reſtituẽdas
expẽſas a tꝑe appellatõis factas militi me⸗
moꝛato. NHNota q ille qui appellat ſi tmi
nũ pᷣfigit ſue appellatõi ⁊ a iudice vel ad⸗
uerſario appellatio fuerit appꝛobata tene
tur mittere pꝛocuratoꝛẽ ſufficiẽtẽ ad totaʒ
cãm alias in expenſis cõdemnabitur. alte
ra parte eam pꝛoſequente.vt hB d/̃.
Bua nobis. crdlke la
— toꝛem filioꝛũ. B.
ciuis tuſcañ.ex vna ꝑte.⁊.,.pꝛo ſe.⁊.P.tu
toꝛe filij.B. ex altera ſuper quadam ſũma
pecunie coꝛam iudice tuſcañ.queſtio vᷣte⸗
batur. Idẽ iudex ꝓ eodem.R.diffinitiuaʒ

tulit ſniam.a qua ſnia fuit appellatũ q̃ bis

ꝑ iudices ðlegatos fuit ↄfirmata.Et iteꝝ
tertio fuit appellatũ ⁊ cõmiſſio facta.tãdẽ
ad papã delata eſt queſtio. Auditoꝛ ſuꝑ h̊ᷣ
interlocutus fuit partem alterã nõ potuiſ
ſe tertio appellare. Mandat papa tertio
iudici appellatõis ꝙ in cã illa vlterius nõ
ꝓcedat. Nota ꝙ tertio non eſt appellan
dum a diffinitiua ſnia

Dilecti filij ce men heoylz

cu rubeo.⁊.y. militem coꝛam magiſtro.A.

ex delegatõe oꝛdinarij queſtio vertebatur

idem miles ad bituricen.archiepᷣm appel⸗

lauit.tandẽ ꝑtes cõparuer̃t in pñtia offici
alis archiepᷣi bituriceñ.coꝛã qᷓ ex ꝑte pꝛio⸗

ris fuit excipiendo ꝓpoſitum. ꝙ cũ omiſſo

dioceſano epo fuiſſʒ ad archiepᷣm appella
tũ ad quẽ gdati Deheikaphellat in cã ipa
pcedere nõ debeat.ſʒ qͥa hãc exceptõeʒ ad
mittere denegauit.pꝛioꝛ ad ſe.ap.appella⸗
nit. ſed officialis nõ obſtãte appellatõe tue
lit ſnias ſuſpenſiõis ⁊ interdicti in hoeem

⁊ conuentũ pᷣdictos. Mandat papa qͥbuſ
dam quatinꝰſnias illas poſt hmõi appella
tionem ꝓmulgatas denuncient nullas eẽ.
HNota ꝙ gradatim eſt appellandũ nullo

medio omiſſo niſi qͥs ad papã voluerit ap

pellare Item ſnia lata poſt appellationẽ
non tenet

= „ J Calꝰ Queda
Ex Parte. emuliernolefuln⸗ 5

oꝛũ ſuoꝝ ipetrauit lr̃as ↄ qᷓndã aliã mulie⸗

rẽ. H. nnoie ſuꝑ qbuſdã terꝛis ad q̊ſdã iudi

ces delegatos.coꝛã qͥb dicta. H. excipiẽ

do ꝓppoſuit ꝙ cũ res de qͥbo i iudicio ageba

tur ⁊ pᷣdicti filij ſui ſub ptãte ac tutela ipᷣiꝰ
nõ eſſent cũ iam ad ſecũga vota tranſiſſet.
ſuꝑ his rũdere nullatenꝰ tenebat᷑ eidẽ noĩe

filioꝝ ſuoꝝ quoꝝ deſierat eſſe tutrix.et qa

iudices haãc exceptiõem nõ admittebãt ſʒ
rũdere cõpellebãt eandẽ.ipᷣa ſe.ap.appella⸗
uit Vñ mãdat pa.q̃tinꝰſi ẽ ira reuocato in
irritũ qcqd poſt appellatõeʒ iudices inue⸗
nerint attẽptatũ.audiãt poſtmodũ hinciñ
ꝓpoſita. NHota ꝙ q;cito mater tutrix fili⸗
oꝛũ ſuoꝝ ad ſecũda vota trãſit finit᷑ tutela.
nec pᷣt poſtea pꝛo filijs cõueniri. Itẽ qc⸗
qͥd fit poſt legitimã appellationẽ in irrituʒ

debet reuocari. . D òßů
es e ſti a. Dñs papa mã⸗
B nteumalti. dauit inquiſitionem
fieri õ qͥſdam hoſpitalarios.facta inqᷣſitõe
inqſitoꝛes ignoꝛantib hoſpitalarijs tranſ
milerũt relatõem ad dñm pa.nulla eis co⸗
pia facta de inqſitõis ꝓceſſu.dic̃ pa.q non
recte pceſſer̃t.cũ ſᷣm leges q̃tiẽs iudex diẽ
ſe velle referre negociũ ad ſuꝑioꝛẽ. ſtati te⸗

net᷑ dare litigatoꝛibo exemplũ cõſultatõis.

Nota ꝙ relatio nõ dʒ fieri ad ſugioꝛem
partib ignoꝛantibus.ſed dʒ eis dari exẽ⸗

plũ conſultationis.
Dignificantibug. Sauur
* * Deca.
⁊ caplm magduñ.impetrauer᷑̃t lr̃as epᷣm
aureliañ.ad qſdam iudices ſuꝑ eo ꝙ dice⸗
bat caplin carnifices nõ debere vẽdere car
nes alibi q; in ſtallis ðcani ⁊ capli magdu
neñ.ſuꝑ q̃ iure epᷣs moleſtabat caplin pᷣdi⸗
ctũ. Partibo in pñtia iudicũ cõſtitutꝭ datꝰ
ſuit terminꝰ de conſenſu ꝑtiũ ad litigãduzʒ
ſuꝑ ipᷣo negocio. Pendẽte dilatõe petebãt
decanꝰ ⁊ caplm imploꝛãdo iudicũ officiũ
yt cũ idẽ epᷣs pꝰ citatõʒ carnes vendi feciſ
ſet in ſtallis alijs. qᷓd ꝑ ipᷣm epᷣm ſuꝑ ̊ fctm̃

erat in ſtatũ pſtinuʒ reuocarẽt. Ex ꝑte epi

Mtber

fuit ꝓpoſitũ ꝙ cũ lis non fuerit conteſtata
ſuꝑ negocio pncipali locũ iudicũ imploꝛa
tio non habeat.adijciebat inſuꝑ ꝙ cũ ð cõ
ſenſu ꝑtiũ ad litigandũ terminus certꝰ oa

tus eſſet ⁊ q̃ntũ ad diem illã ſolutũ fuiſſet
iudicium eoꝛundem iudices diem datum

non poterant pꝛeuenire:niſi id fieret de cõ
ſenſu partiũ nec audire partem aduerſam
in tali imploꝛatiõe.⁊ qͥa ſuꝑ his nõ audie⸗
bat epᷣm ſe.ap.appellauit. Hictꝰ epᷣs infra
anũ nũciũ ꝓcuratoꝛẽ ſuũ ad appellatõʒ pſe
qᷓndã deſtiauit.⁊ õ ihibitiõʒ ipiꝰ epᷣi dictꝰ
ꝓcuratoꝛ vt credit᷑ circũuẽtꝰſuꝑ h ad quoſ
dam iudices ſibi certa rõne ſuſpectos lr̃as

ipetrauit.ſʒ dictꝰ epᷣs noluit vti lr̃is ſic ob

tẽtis.⁊ ſic ãnꝰ elapſus fuit. vñ epᷣs aurelia
neñ.hec oĩa ſigniſicauit dño pa.petens ab
ipᷣo non obſtante lapſu anni le ad ꝓſecutio

nẽ appellatõis admitti. Vnde mandat pa
pa iudicibo q̃tinus ſi de hmõi ꝓhibitiõe et

de appellatõe ex cauſis pᷣmiſſis vel earum
altera cõſtiterit reuocato in ſtatũ pꝛiſtinũ
qcqͥd poſt appellatõeʒ hmõi fuerit attepta
tum pꝛocedant in negocio iuxta pꝛioꝛum

continentiam litterarum. Nota ꝙ pen⸗

dente dilatione lite non conteſtata officiũ

iudicis delegati locũ nõ habet. Itẽ pẽ⸗

dente dilatõne iudicis officiũ conquieſcit
vt interim nihil facere poſſit ſine conſenſu

partium Item ꝓcuratoꝛ qͥ excedit fines

mandati non pᷣiudicat dño.⁊ ideo nõ ob⸗
ſtat lapſus anni. —14141411

1ρ Ka. Aliqͥ;s co⸗
Interpoſita. & Aide c5
ſtitutus cã ꝓbabili aſſignata ꝓpter quam
nõ tenebat᷑ rũdere.qͥa iudex eà nõ admilit
appellauit.Querit᷑ vtꝝ coꝛã iudice appel⸗
latõis ſuffic Hꝓbare.ſ.qꝙ cãm ꝓbabilẽ alle⸗
gauit coꝛaʒ iudice a qͥ appellauit.nec fuit

admiſſuſ. Rñdet pa.qꝙ; h ñ ſufficit niſi cãm

illa doceat eſſe veram. niſi coꝛã ĩferiore ob
tulerit ſe pbaturũ ⁊ nõ fuiſſʒ admiſſus.tüc
non hz neceſſe ꝓbare cãm veram fuiſſe. ſed
ſuffic ꝓbare q; cam ꝓbabilẽ allegauit quaʒ
obtulit ſe ꝓpbaturũ nec fuit admiſſus ⁊ ꝓpt
Bappellauit. Eidem quoq;.Dicitur hic
ꝓꝙ ſi appellatio nõ recipiat᷑ a iudice nec ab
aduerſario appꝛobetur licitũ eſt appellan⸗
ti ꝓſequi cauſam ꝑ ꝓcuratoꝛem conſtitutũ
ad impetrandũ ⁊ contradicenduʒ tm licet
pars aduerſa perſe vel ꝑ pꝛocuratoꝛẽ ido⸗

Cnonſe

Peuneg
taſn
Gpelul
pelaun
Gpeloon
Urmot.
Obeunee
eheron
giaſne
fleni.
ninecori
Kmroben
Awelisd

(benet

lagepa
lorllen
ſononen
ſonis yel
Cninau
funcpal
ſegonene
ſeſegni.
Ghpeln
ſcnara
obann
D
hopaa⸗
u In

pelhtere

ſntoep

Ulanpooe

elenip
lronden
noree
ſuhnz
icrna
Irdcen
ngn
munnt
lnunn
Plantan

lhoi
r ac

Pia
NN
tuget
ohepan
in ren
couſuln

*

——

aee
nan

E.

nän
Nninridc
nmngfn
iſtuifi
den n
lirni
mmtn
ndarillit

=—

N
ft

Cuumtui,
igfn
näiphu
Gheſulgenosft
Almt uiſisſen
Ar mcösat
Nopa ecpoh
mnieao ſeatn
Deenanang
riobitürtt
nisacun
uon hänr
möitmi
d urn mon

—

n Doee

Conteſtliofi
Koican
aſin oet
ricnttclns
dio unti

. L
Jenm waiß
utn r n
Verei öͦneſt
Ppelanit.een
Pifunit
nſiciſtenmt
fnih nne
inyvonnii
bit legie
fuitzoniu:
claßon
tiuddl⸗
laict
oR ,
nn,
oppemu.

= ☛

=

=

= —

——

=ꝛ

/.

—=

clauſula illa reiteretur.

neum apud ſedem apoſtolicam iudicium
recipere ſit parata. Ille deniq;. Aliquiſ
appellauit ad ſuperioꝛem.coꝛã illo ad quẽ

appellauit petijt remitti ad eum a quo

aꝓpellauit.pars altera contradicit. Queri
tur an debeat remitti.Et dicitur ꝙ ſic.nõ

obſtante contradictõe alterius partis.ſed

debet condemnari in expenſis legitimis
aduerſario quas euʒ pꝛopter hoc feciſſe cõ
ſtiterit. Gane. Aliqͥs appellauit a gqua⸗
mine coꝛam iudice appellationis paratus

eſt pꝛobare grauamen pꝛopter q̊dduxerat

appellãdũ.ꝑs aduerſa citata cõtumacit ſe
abſent at.Querit᷑ qͥd ſit iudici faciẽdũ. Rñ
det papa ꝙ iudex poteſt ſuper hoc pꝛoce⸗
dere lite non conteſtata.licet litis conteſta
cio nondum facta fuerit in articulo appella
tionis vel in ipᷣo negocio pꝛincipali.quia
cum in caſu illo iniquitas pꝛioꝛis iudicis
pꝛincipaliter arguatur.non eſt rigoꝛ iuris
requirendus.exquo cauſe perplexitas poſ
ſet ſequi. Nota in pꝛimo reſponſo ꝙ qui

appellat a grauamine ſemper adijciat i aſ⸗
ſignatione cauſe ꝙ offerat ſe cauſam illam
pꝛobaturum.⁊ ſic ð veritate cauſe quã ex⸗
oß uit non habebit neceſſe pꝛobare.quod

non fecerit cauſam veram pꝛobare debe
bit. Item in ſecundo reſponſo nota ꝙ qͥ

apellat et eiꝰ appellatio a iudice vel ab ad
uerſario apꝛobetur. ſufficienter ad totaʒ
cauſam pꝛocuratoꝛem mittere debet alio⸗

quin alteri parti eam pꝛoſequenti perſona
liter condemnabitur in expenſis. Item

in tertio reſpõſo nota ꝙ poteſt quis remit⸗

ti ad eum a quo appellauit contradicẽte ꝑ⸗

te aduerſa.ſed illi aduerſario condemnabi
tur in expenſis. Item in quarto reſpon⸗

ſo nota ꝙ altera parte abſente per contu⸗

macia m iudex appella tionis poteſt cogno
ſcere de grauamine. Item vtraq; parte
pꝛeſente conteſtatio litis fieri debet in hu⸗
iuſmõi exceptionibd.

t ſe ai Kaſus. Cum
Inquiſitioni. aſt negocia
in vna cõmiſſione ponuntur ſe minime cõ
tingentia et clauſula illa remota appellati⸗
one ponitur in medio litterarum. reſpicit
tin pꝛecedentia niſi in fine commiſſionis
illa reiteretur. Nota hic ar. ꝙ&
determinatiões tm̃ reſpiciunt pꝛecedẽtia
et non ſequentia. Mc

WBug ſi nig Calſus. Plures ſuꝑ
2 1 VV ? gliq̃ cã coi conuenti
ſunt.cõdemnati ſunt oẽs. Vnus illoꝝ ap
