tinũ noue cere que poſita erat exterius qᷣſi
ad cõſeruationẽ ſigilli vicioſe fuit ipᷣi car⸗
te ſubiunctũ et eadẽ ſpecie falſitatis cetera
fere puilegia romanoꝝ imꝑatoꝝ pꝛeter p⸗
uilegiũ henrici vel falla reperta ſunt vłfal
ſata. Sed puilegiũ henrici ad fidem faciẽ
dam non ſufficiebat.quia nõ erat publica
inanu ↄfectũ:nec ſigillũ habebat autenti⸗
cuj ex eo ꝙ erat ex media ꝑte ↄſumptũ. nec
plus de ꝓpꝛio noie aparebat:niſi hec vox
icus cum hac adiectione dei gratia. ita ꝙ
ex lr̃is illis nõ poterat magis ꝓbari ꝙ eſſz
henrici q; lodouici. Inſtr̃m ſentẽtie multꝭ
modis videbatur ſuſpectũ.tũ qͥa q̃dam li⸗
ture apparebant in ipᷣo.tum qͥa ſubſcriptio
notarij videbat᷑ alterius manꝰ fuiſſe q;; cõ
ſcriptio inſtrumenti.⁊ tamen notarius cõ
fitebatur ſe pꝛopꝛia manu inſtrumentum
ſcripſiſſe.⁊ lra recentioꝛ videbatur q; carta
⁊ atramentũ aqua videbat᷑ infectũ.vt qanti
quius aꝓpareret. In omnil pꝛiuilegijs q̃
poſterioꝛa erant.nulla de ipᷣa ſententia mẽ
tio habebat᷑.⁊ ſi inſtrumentũ ſententie legi
timũ eſſet.tamen quia ipᷣa ſententia int᷑ ali
os lata fuit ⁊ res inter alios acta.nõ nocet
alijs.nec atteſtatões nocebant cũ inter ali
as ꝑſonas recepte fuiſſent. Sed pꝛiuilegi
um henricividebat᷑ confirmatoꝛiũ ⁊ dona
toꝛiũ extitiſſe. vnde videbatur qꝙ henricuſ
dnium rerũ donatarũ monaſterio contu⸗
liſſet.q;uis ex foꝛma petitionis que in ipᷣo
buüegio cõtinet᷑ cõfirmatoꝛiũ videat᷑. Vt
ergo intelligat᷑᷑ñ o modo quo magis vale⸗
re poſſet diſtinguendũ videbat᷑ vt ideʒ hẽ
ricus alia donauerit et alia confirmauerit
quia eadem non poſſunt confirmari ⁊ vo⸗
nari.confirmantur pꝛius habita ⁊ poſſeſſa
donantur que adhuc habita non ſunt. vñᷣ
illa non poterant inteliigi per peinilegiuz

illud donata ſed confirmata. qͥa quod me

uin eſt ex alia cauſa meum fieri nõ põt:niſi
Deſierit eſſe meum. Cum ergo puilegiũ hẽ
rici cõfirmatoꝛiũ tĩ fuerit quo ad ũla que
deducta fuerant in iudicium ſi pncipale ñ
tenuit nec acceſſoꝛiũ.Per inſtrumenta ve⸗
ro locationum non eſt pꝛobata pꝛopetas:

nec poſſeſſio.cum ad pꝛobationem rei ſue

ſeu deſenſionen non ſufficit locatio facia.

. £
Aiber
Poſtq; vᷣo ſuꝑ his fuerat diutiꝰlitigatũ.qꝛ
legitime ꝓbata ñ fuerãt q̃ petebãt᷑ ad moa⸗
ſteriũ ꝑtinere.ab impetitõe ipᷣiꝰ ꝓcuratoꝛẽ
archiepᷣi dñs pa.abſoluit noie mediolañ.
eccie.qm̃ cũ obſcura ſũt iura ꝑtiũↄſueuit ʒ
eũ qͥ petitoꝛ eſt iudicari. Flota ꝙ libell⸗
põt ↄcipi ĩ ꝑ-ſona ꝓcuratoꝛis.noiĩe tñ eccie
Itẽ in libello pᷣt oponi ſaluo iure addẽ
di vel dimiuẽdi. Itẽ no.hãc decre.ad
cognoſcendã falſitatẽ puilegioꝝ ⁊ inſtrum̃
toꝝ pmo in annis dñi ⁊ inditõe. Itẽ ex
qualitate carte. Itẽ ex ſigillo puilegij.
Itẽ ex ſcriptura notarij. Itẽ res inter
alios acta alijs nõ obeſt. Itẽ res intelli⸗
gi dʒ vt potiꝰ valeat q; pereat. Itẽ alið
eſt q̃d cõfirmat᷑ ⁊ alið q̊d donat᷑. Itẽ q̊d
meũ ẽ ex alia cã meũ fieriũ põt Itẽ ſi pn
cipale nõ tenet nec acceſſoꝛiũ. Itẽ facta
locatio nõ ꝓbat dominiũ nec poſſeſſioneʒ
Itẽ ſnia foꝛmat᷑ in ꝑ-ſonam ꝓcuratoꝛis.
Itẽ cũ obſcura ſunt iura ꝑtiũ iudicãdũ
eſt pꝛo poſſeſſoꝛe.
2 *piſcopatu can
tuarieñ.erãt qͥdam cruce ſignati.mãdauit
pa.cantuariẽ.archiepᷣo vt eos ad voti exe
cutiõʒ cõpelleret.⁊ dũ ipᷣe eos ↄpellerevel
let ad votũ ſoluẽdũ.ipᷣi ſuꝑ abſolutõe voti
redeũtes ab ap.ſe.oñdebant cardinaliũ ſi⸗
gilla ignota.cũ ſuꝑ ipedimẽtꝭq̃ exponebãt
nõ eẽt eis de leui credẽdũ. q̃ſiuit archiepᷣs
qͥd agere debeat ſuꝑ his. Et rñdit pa.ꝙ ſi
aliqñ lr̃as talibs cõcedit.reſcribit illis qͥſci
unt ꝑſonas ⁊ facultates eoꝝ ̊ mõ.vt dili⸗
gent inqrãt veritatẽ ſuꝑ ipedim̃tꝭ expoſitꝭ
ſtatuẽtes ſuꝑ h̊ͥ qð aĩaꝝ ſaluti et ſuccurſui
terre ſcẽ magis nouerint expedire et ꝓuidẽ
tes ne in fraudẽ voti aliqͥd fiat. Vñ ſi taleſ

lłæras impetrauerint tacitavitate vel expᷣſſa

falſitate.ſiue ſint cardinaliũ.ſiue etiã pape

⁊ nõ ſolũ dubie ſʒ etiã certe.lr̃e ille nõ va⸗

lent.⁊ eis nõ obſtãtibo debent ad voti exe
cutiõeʒ cõpelli. No.qꝙ illi qͥ votũ emit⸗
tũt ↄpellẽdi ſũt ad executõʒ ipᷣiꝰ: niſi iuſta
de cã ꝑ ſe.ap.fuerint abſoluti Itẽ l̃e im
petrate ꝑ veri ſuppꝛeſſionẽ vel falſi ſugge⸗

ſtionẽ nõ valẽt. Itẽ nota ꝙ ſigillo igno

to credi non debet
GW°a. Aliqñ allegã
Paſtoꝛalis tur ðᷣcre.ĩ iudicijſ
de qb dubitat᷑ an ſint decretales ð qͥb nõ
cõſtat ꝑ bullã.q̃ſitũ fuit a pa.qͥd iuris eſſet.

Hecundus

Sup ſ̊ſtatuit pa. vt ſi aliq̃ decre.allegat᷑

de q̃ iudex dubitet ſi illa conſonat iuri coi

Ffm illã nõ dubitet iudicare.cũ ſᷣm ius cõe
potiꝰ iudicare videat᷑. Sʒ ſi iuri cõi ſit diſ
ſona nõ iudicet ſᷣm ipᷣam.ſʒ cõſulat ſuꝑio⸗
rem de illa No.diſtinctionẽ huiꝰ decre.
circa decretales de quibo dubitat᷑ an ſint
decretales vel non.

Pii t Ca. Quia inſtrumẽ
u Dileci vtoꝛũ ꝗppellatõne cõ
tinentur ⁊ teſtes ⁊ poſt publicatioeʒ teſtiũ

alij teſtes nõ pñt ꝓduci.dubitatũ fuit vtꝝ
poſt publicatõem atteſtationũ inſtrumen

ta ꝓduci pñt. Rñdet᷑ ꝙ inſtrumenta ꝓduci

pñt vſq; ad ſniam anteq; ſit ↄcluſuʒ in cã.
Bup tertio. Cõſuetudo erat in ꝑtibus
ſcocie ꝙ aliqͥs ꝑ inſtrumeta regispbabat i⸗
tentionẽ ſuã in iure.dubitauerũt iudices.
vtꝝ inſtrumẽta illius regis admittere de⸗
beãt in cais.Rñdit pa.conſultꝰ ꝙ ſi ↄſue⸗
tudo illiꝰ pr̃ie obtinet appꝛobata vt fides
adhibeat᷑ inſtrumẽtis iũlliꝰregis ipᷣi poter̃t

ea in cãis admittere.pᷣſertim cũ rex ipe tan

te fuerit honeſtatis ꝙ ipᷣius inſtrumta ma
xime habeantur auctoꝛitatꝭ in partibo ſco
cianis. Nota qꝙ inſtrumenta poſſüt pꝛo
duci vſq;q̊ͥ concluſum ſit in cã vel vſq; ad
terminum ad hoc pꝛefixvum. Itẽ inſtru⸗
mentis regis creditur ſi cõſuetudo h̊ obti
neat. Itẽ ex qualitate perſone appꝛobat᷑
vel repꝛobatur inſtrumentũ.

Kum iohannes. nezbe
remita coꝛã iudiciba ciuitatis viterbij pe⸗
tebat a petro conciue ipᷣiꝰ.C. xxx.lib.ſenẽ.
ex cã mutui.Ex aduerſoppoſuit idẽ. P. ꝙ
idem Jo.tenebat᷑ eidẽ in C. lxxx.lib/p pꝛe
cio cuiuſdã domꝰ quã ipᷣi Jo.vendiderat

Vñ petebat vt E. xxx.lib.ſibi ðᷣberet ↄpẽ

ſare ⁊ reſiduũ ſibi debere pſolui. Petijt in⸗
ſuꝑ poſſeſſionẽ ipiꝰ domꝰ ſibi tradi vacuã
et liberã.lite cõte.ſuꝑ h̊ ⁊ alijs articulis cũ
fuiſſet hincide aliq;diu diſputatũ iudices

auditis atteſtatõibo ⁊ allegatõibo condem

nauerũt iſtum P.vt eidem Jo.poſſeſſiõeʒ
pꝛedicte domus vacuam et liberam trade
ret. Ab hac ſnia dictus.P.ſe.apo.appella⸗
uit. Papa dedit T. capellanũ ſuũ partibꝰ
auditoꝛem. Coꝛam quo ex parte ipſiꝰ. P.
fuit ꝓpoſitũ venditõem ipſius domus no
pura ſed conditionalem fuiſie.et igeo ipm
nõ teneri ad traditõem ipᷣiꝰ. Ad h. pbadũ

nentüve
wenth
1oabt
Popon
ſpſrume
ſotilnt
fogköpe
Uarit
ercis
ndti⸗
hun
Cafi
iton
lonp
.
Nli,
un m
ome
thpret
ſleſp

N

U
huginc,
eäſnig⸗
liniin
Wkagſe

utme
Waigci
Norininne
nmmngte

exliz

ooninebi⸗
Ahohr⸗
nitiudi.
Punimwede
Gib iſſt
gsiingi
Cnnärien
is nitmmun
um npenh
mminas doſitg
tci e ſ
m. Nſn
nenladar
Niew
wa

öChG
Gicgwiuiſ⸗
ißnrn
1iſbichen
ſbinnin
1dis An
Ndipltui
ngrite⸗
. 4

Gncin

niaüg;
lri n,
om,

⸗

De fioe inſtu. .

quattuoꝛ teſtes induxit cum eſſet nouũ ca⸗
pitulũ pendẽs ex veteri.Qui iurati dixert
ſe interruiſſe ↄtractui inter ipʒ. P. ⁊ Jo. ſu⸗
per eadẽ domo celebꝛatoꝓ certo pᷣcio hac
adiecta ↄditione vt idem. P.Domũ ipᷣaʒ i⸗
habitaret in vita ſua ⁊ poſt eiobitũ dom
illa remareret. M. 1. R. filijs ipiꝰ P. nepo
tibo ipiꝰ Jo. de anno. menſe. ac die qᷓ facta
fuit vẽditio dixerũt ſe nõ recoꝛdari. Dictꝰ
3 o. venditionẽ nõ ↄditionalem ſed puraʒ
uiſſe dicebat.Ad h̊ ꝓbandũ induxit iſtru⸗
mentũ venditõis ⁊ tabellionẽ qͥ fecit inſtru

mentũ.⁊ vnũ de teſtibo inſcriptis ĩ inſtrum̃

to. Dubitatũ fuit que ꝓbatio valere ðberet
Pꝛoponebat᷑ ex parte ipᷣiꝰ. P. ꝙ lz teſtes ⁊
inſtrumẽta eandẽ vim obtineant in cauſis
nõ tñ inſtrm tanti eſſe debet valoistpie
ferat᷑ ðpoſitõiho triũ vel pluriũ teſtiũ.Ecõ
tra ex aduerſo fuit reſpõſum ꝙ cũ ipſe Jo.
intentionẽ ſuam ꝑ inſtrumẽtũ ꝓbaſſʒ.⁊. P.
venditionẽ nõ purã ſed ↄditionalẽ fuiſſe ꝓ
poneret.nec ꝑ teſtes.P.de certo tꝑe fuerat
facta fides.vnð nõ apparebat ꝙ ſuꝑ illa vẽ
ditione depoſuiſſent ⁊ in inſtrumẽto certũ
tempꝰ adijceret᷑ pꝛobatio ipᷣiꝰ. P. ĩefflcax
erat ad intentionẽ ↄtrariã elidendã.Sed
dicebat᷑ ꝙ reſponſio iſta iualida erat.quo⸗
niam vtraq; pars ĩterrogata ofeſſa fuit in
iure ꝙ vnica tm̃ venditio ipᷣiꝰ domꝰ facta
fuit.ſʒ ꝑ teſtes pbat᷑ venditõem ↄditionalẽ
fuiſſe.⁊ ſic ꝑ ↄfeſſionẽ vtriuſq; colligit᷑ vẽdi
tionẽ domus ↄditionalẽ fuiſſe.nõ obſtãte
ꝙ ipᷣa interrogatio facta fuit poſtq; fuit in
cauſa concluſum.qꝛ iudex vſq; ad pꝛolati⸗
onem ſnĩe poteſt interrogare de facto quo

tiens dubitat. Iſtis om̃ibus ↄſideratꝭ do.

pa.ð ↄſilio fratrũ pꝛonũciauit venditionẽ
pdictã ↄditionalẽ fuiſſe.⁊ dictũ.P.non te
neri ad ipᷣiꝰ domꝰ poſſeſſionis traditionẽ
ipſi Johanni ſuꝑ h̊ ſilentium imponendo
ſniam pᷣdictoꝝ iudicũ qͥ ad hunc articulũ
infirmando q;uis alias iuſte pꝛonunciaue
rit.qꝛ h̊ exceptõ ñ fuit ꝓpoſita coꝛã ipᷣis.q̃n
tum ad alios articulos ↄfirmauit eandem
Nota ꝙ compenſatio admittitur i iure.
Item ſuꝑ nouo articulo publicatis atte
ſtationibe teſtes recipiunt᷑. Item teſteſ pᷣ
ferunt᷑ inſtrumẽto. Item generale dictũ
ꝑ circũſtantias ſpeciales iudicat᷑. Itẽ ex
ceptio ꝑemptoꝛia poteſt ꝓponi in cã appella
tionis ſi omiſſa fuerit ante ſniam. Item
iudex ex officio ſuo interrogare põt parteſ

vbicunq; dubitat de facto vſq; ad ſentẽtiã
Itẽ licet ſnĩa lata ex noua allegatoe caſ
ſetur nõ pꝛeiudicatur iudicibus qui ipſam
pꝛotulerunt. Item ſnia pꝛo parte tenet.
7 pꝛo ꝑte nõ tenet.
Ex grte Caſus.Quedã regina
umpetrauit lr̃as q̃ſdaʒ
ſup reſtitutõe ſpoliatõnis cuiuſdã caſtri in
ꝗba deficiebat hec lr̃a.o.in hac dictõe ſpo⸗
liarũt.q̃rit᷑ vtꝝ ꝓpt h̊ reſcriptũ viciet᷑et rũ⸗
det᷑ ꝙ nõ. NHNota ꝙpt᷑ modicũ defectuz
nõ viciat᷑ reſcriptũ.cu ex pᷣcedentibo ⁊ ſub⸗
ſequẽtib poſſit cognoſci mandatoꝛis ĩiten
Ccio. ι
Per etuus Caſus. Pꝛioꝛ et
e P cõuentꝰ de ledes
coꝛã iudicib delegatꝭ traxer̃t in cauſaʒ.HG
ꝑpetuũ vicariũ eccle ð rechan ſuꝑ qbuſdã
decimis.Dictꝰ vicariꝰ recõuenit eoſdẽ ſu
ꝑↄſilibo q̃ſtionibo petẽs a iudicibꝰ vt com
pellerẽt ꝑtẽ aduerſam vt faceret ei copiã q̊
rundã inſtrumentoꝝ ↄmuniũ ꝑ q̃ intentõʒ
ſuã ſuꝑ pncipali negocio ꝓbare volebat. et
qa h̊ fieri nõ faciebant eidem ſe.ap. appella
uit. Mãdauit papa q̃tenꝰ ſi ita eſt reuoca
to in ſtatũ debitũ qͥcqͥd poſt ap.⁊c. No⸗
ta ꝙ inſtrumenta cõmunia ꝑti ꝑs exhibere
teneẽ Item recõuentio poteſt fieri in ſpi
ritualibo.

464¾ *S Kaſus. Aliq;s a e
SB mp Uta hat õ aduerſ gaaſe

um.puta petens ab eo aliquã pecuniaʒ.ad
ſuam intentionẽ pꝛobandam induxit duo
inſtrum̃ta ↄtraria.querebat᷑ cui illoꝝ vłan
neutri ſtandum eſſet.Rñdet pa.qꝙ iſte ſcri⸗
pture orie fidẽ ſibi ad inuicẽ derogãt.et ſic
nõ valent.⁊ imputet ſibi qͥ eas in iudicio ꝓ
tulit.qꝛ in ptãte ſua fuit quã voluerat non
pꝛoferre.debuit em̃ eas pᷣuidiſſe ⁊ alterã ꝓ
tuliſſe Nota qͥ õria allegat nõ dzʒ audiri
⁊ ĩputet ſibi qͥ cãm ſuã male tractat.

U☚ . Kaſ?. Aliqs agebat
Di cgutio.; aliquẽ iermets

ſuũ petẽs ab eo certã pecunie qntitatẽ. ad
H ꝓbandũ inducebat qddaʒ inſtrm in q̊ re
us ſimpir ↄfitebat᷑ ſe debere q̃ntitatẽ peti⸗
tã.nullã cãm expmẽdo ex q̃ deberet᷑q̃ritur
an ex tali cautõe reꝰ ſit ↄdemnãdꝰ. Rñdet
ꝙ actoꝛ tenet᷑ oſtẽdere debitũ qð in cautõe
illa ↄtinet᷑. Si vᷣo cãm reꝰ expᷣſſerit in ſcri⸗
ptura illa ꝓpter quaʒ ſcptura illa facta fuit᷑
ſue ↄfeſſioni ſtabit᷑.niſiꝓbet ſe id ĩdebiteꝓ⸗
m

Niber

miſiſſe. Nota ꝙ ca ſemꝑ eſt expmẽda ad
B vt ex ↄfeſſione ſua qͥs obliget᷑ alias nõ te

liꝰ erat viuꝰ dixit regi. Dñe date illi inſfan
tẽ viuũ.⁊ ñ occidat᷑. Econtra illa dicebat.

tus moꝛte q̃dã inſtrum̃
ta nõ ꝑfecit q̃ redacta erãt in nota ꝑ eũdeʒ
querebat᷑qͥd ðberet fieri de hmõi inſtrum̃⸗
tis in nota redactꝭ. Rñdit pa.J.tabelliõi:
ꝙ ad petitionẽ illoꝝ ad qs ꝑtinẽt auctoꝛi⸗
tate iudicꝭ oꝛdinarij poterit illa inſtrumẽ⸗
ta in publicã foꝛmã redigere ꝑ h̊ ꝓꝑpetuova
litura ac ſi a dicto.P.ↄpleta fuiſſet. No
ta ꝙ ſi moꝛtuꝰ fuerit tabellio qͥ icepit iſtru
tatonficere.aliꝰ autoꝛitate iudicis poterit
ea ꝑſ̃icere. —
Di inſtrumenta. ga au
2 ⸗ inſtrum̃ta
ꝓpter vetuſtatẽ vł aliã iuſtã cãm q̃ſi cõſum⸗
pta ſũt.petunt᷑ exemplari. q̃rit᷑ qͥd fieri ðbe
at. Rñdet pa.q; pñtent᷑ coꝛã oꝛdinario vel
coꝛã delegato ſpẽalitad h.ille poſtmoduʒ
inſpiciat diligẽter ila inſtrumẽta.⁊ ſi ĩ nul
la ꝑte ſui viciata ſint pᷣcipiat illa exẽplari ꝑ
publicã ꝑſonã.⁊ habebũt eãdẽ auctoꝛitatẽ
cũ oꝛiginalibꝰ. Nota iſta duo capla. qᷣa
freq̃nter locũ hñt. Itẽ inſtrumẽta ꝓpt in⸗

ſtam cãm auctoꝛitate iudicis oꝛdinarij vel

Delegati pñt renouari. .
Deelnottomidn.
Icut noxius. Sil

le q mittit lanceas ⁊ ſagittas vt ali

quẽ interficiat noxiꝰ eſt ⁊ malꝰ.ita

ülle q̊ͥ fraudulẽter nocet amico ſuo ⁊ poſtea

Dicit ludes feci. Hota qͥ ſub ſpecie ludẽ⸗

di amico ſuo nocet fraudulent eſt in culpa
Et ex G̊ ſurgit illud generale.Ludẽs noxi
us eſt in culpa.vt.ff. ad.l.acqͥl. NHam ludꝰ.

6. Ca. Cuz due mulieres eſ
Affer te. ſent ſi rin jca domo⁊? vtra

qᷓ; hfet filiũ yuulũ infantẽ.ↄtigit ꝙ alter ĩ⸗
fans moꝛtuꝰ eſt. Illa cuiꝰ filiꝰ moꝛtuꝰerat
accepit filiũ alteriꝰ viuũ.⁊ filiũ ſuũ moꝛtu
um latent᷑ poſuit ad latus illiꝰ cuiꝰ filius
erat viuus. Poſtmodũ ille due mlieres ce⸗
perũt ↄtẽdere int᷑ ſe. Illa cuiꝰ filiꝰ erat vi⸗
uus petebat filiũ ſuũ ab alia. Ala rũdebat
filiꝰ tuꝰ moꝛtuꝰ ẽ.meꝰ ãt viuit. Illa reſpõ⸗
debat ecõtra. Acceſſer̃t ad regẽ ſalomoneʒ
⁊ ceper̃t ↄtẽdere coꝛã rege.Cũ illa cuiꝰ fili
us erat viuꝰ nõ poſſz pbare ꝙ filiꝰ ſud eſſet

Hecunous

voluit rex ꝑ pᷣſũptõem ĩuenire cuiꝰ filiꝰẽt
Dixit rex.· Afferte mihi gladiũ.Allato gla

dio ait. Diuidite infantẽ viuũ.⁊ date dimi
diã ꝑtẽ vni.⁊ dimidiã ꝑtẽ alteri. Illa cꝰ fi⸗

Nec mihi nec tibi ſit.ſʒ diuidat᷑Tẽ ait rex
Date huic.ſ.q nolebat illũ ifantẽ diuidi vi

uũ.hec ẽ eĩ mr eiꝰ Et ita rex ad hãc pᷣſũpti

onẽ rectã tulit ſniaʒ. Nota ex dilectõne
pſũit᷑ aliq eẽ mr.⁊ B ẽ qð ðꝛ ĩ fine.hec ẽ mr.
id ẽ pᷣſumit᷑ eſſe mr̃ qꝛ diligit.

s Calus. aliqã
Xſtuijs. ang benglinn

beat eſſe ex actibo ſuis.qñ videmus aliquz

puerũ bona opa facere.puta libẽter audit
ſapientes.ſtudet virtutib.audit mandata

dei.ꝑ iſta ſigna exterioꝛa pᷣſumit᷑ ꝙ bonꝰfa

turus ſit. Nota ꝙ; ꝑ exterioꝛa pſumit᷑ de

mit᷑ ꝙ ſit bonus.

IIIS e. Zaſ“. Rer
Null* Oubitat. hene
licto de q̊ ↄuenit᷑ ſꝑ fugit.nũq; vellet veni⸗
re ad iudiciũ.⁊ h̊ ipo pſumit᷑ ipᷣm.⁊ ille qͥ
eſt innocẽs libẽt q̃rit vt abſoluat᷑.nec aufu

interioꝛibo. Item ſi puer bene agit pꝛeſu

git ⁊ ex h̊ pſumit᷑ ꝙ ſit innocẽcs. Nota ꝙ;
plumit᷑ aliquẽ ꝑ ſubterfugia. Itẽ pꝛeſu

mit᷑ ꝙ aliqs ſit innocẽs ꝙ libẽter cõparet.

Ponne bene vicimuſ

Caſuſ.Cũ iudei diſputabãt cũ ihu ſiue cõ

tẽdebãt.dixerũt ihu.nõne bñ dicimꝰqꝛ ſa⸗

maritanꝰ es tu ⁊ demoniuʒ habes . Rñdit

ihs.ego demoniũ nõ habeo.Diẽ Bre.duo

ſibi illata fuert.ꝑ G̊ ꝙ vnũ negauit de alio

telligit ofiteri tacẽcdo Nota ꝙ q tacʒ cõ
ſentire videk. Itẽ qͥ de vno negat ð alio
tacendo ↄfitet᷑.

4 α&MεαNε EKa. Dis pa. ↄmiſit
Wanoata. a. lecarote ſuꝑ

oẽs ecclias ſicilie marino epo nõ loco ſ ꝑ⸗

ſone illiꝰ epi ↄfidẽs de eo ex eo ꝙ ex traſac

ta vita illiꝰ didicit qͥd de ſubſeqnti ↄuerſa

tõe ipiꝰ pᷣſumere poſſit.pᷣmittẽs ꝙ dũ one⸗

ra ſua cũ fribo partit᷑ madata celeſtia gere⸗

re cõpꝛobat᷑. Nota ꝙ ꝑſ onalia reſcripta
ſeu puilegia nõ excedũt ꝑſonã. Itcexp⸗
teritis pᷣſumit᷑ de futuris.

Nuoſoam

Ca. Scribit Bꝛe.
*D—I E R1buſdã 7 dic g
to ſũt africe vicinioꝛes tato meli ſciũt qæ

n
glüfe
h
gnaſe
etun,
ane
ſſtel
perpt

Ou
dicebe
ſuetel
mehbe
ile
gerbſon
ſtyeril
coR
Vini
grpi
Podes
autde
puide
nj
oorra
Ohemni

mmaßaanid
wdanagtpen

W
Meigie

nis la
Bolvatper an
eis a
. Nn⸗
,
d
briͤhin
Nedide
mipund
Pagii⸗

De pꝛeſumptionib⸗.

vaſtat. Nota ꝙ exvicinitate pᷣumit᷑ pꝛo
gliq̊ vel contra aliquẽ.

E Calſʒ.Dr h̊ ꝙ ñ potuit
DB U gnto. vicino latere qð ĩ lõ⸗
ginqᷓ ſciX᷑. Nota ꝙ q̃nto aliqs eſt vicini⸗
oꝛ tanto dʒ eſſe certioꝛ.

Dcribam eis.tiie ne

dam q; eiꝰ deſpexerat epłlam.Dixit gů ſi ſcri

pſerit ei iteꝝ ſir ↄtẽnet ſcðᷣas lĩ»ſas Nota
ex pᷣteritis pᷣſumit᷑ circa ſenn. „
e aſ.
NQuia ueriſimile. ceiß
Dicebat ꝙ. H. ↄceſſerat ei ꝑſonatũ eccleſie
ſue.⁊ ab eo vicariã ipᷣiꝰeccſe idẽ. H.recepe
rata h dicebat ſe ꝓpbatuꝝ ⁊ita.r. moleſtabat
eũdẽ. H. Significatũ fuit q̊ dño pa. Su⸗
per h̊ ſcribit pa.decano caſſineñ.dicẽs ꝙꝙ ñ

eſt veriſile ꝙ. H.pſonatũ eccle ↄceſſerit di

cto. R. ⁊ vicariã ipiꝰ ecclie receꝑit ab eodẽ
Vñ mãdat decano ne ſuꝑ h̊ pbatõʒ recipi
at niſi cõis fama loci hͥ habeat.vlł niſi taleſ
pſone appareãt de qͥbs nõ ſit veriſile ꝙ ðbe
ant deierare.qꝛ ſepe ↄtigit ꝙ teſtes coꝛru⸗
pti de facili inducãt᷑ ad falſuʒ teſtioniũ ꝓfe

rendũ Hota ꝙ pᷣſumptio iurꝭ ẽ ꝙ nemo

iactet bona ſua. Itẽ ↄveriſilem pᷣumpti

onem inducuntur teſtes.

* II8 = Caſuſ. Que
Aluo quoqz. liba muli
er ꝑ · x. annos⁊ vltra ſcient᷑ cohabitauit cui
dã ſeruo tanq; legitio viro.⁊ ab eo fuit car
nalit᷑ cognita.poſtea dicebat illũ ſuũ nõ eẽ
maritũ.ſʒ vir dicebat eã eẽ ſuã vxoꝛẽ oſten
dẽes publicũ inſtrm in qͥ ſe viuges noĩabãt
ꝑ qð etiã donatõʒ ꝓpt᷑ nuptias faciebat ei⸗
dẽ. Oulier aſſerebat inſtrm illõ factũ eſſe
in fraudẽ vt dñs ſuo ſᷣuo fraudaret᷑. Inſuꝑ
ꝓdu xit teſtes ꝙ ille rogatꝰ erat płies ab a⸗
micꝭ mlierꝭ ꝙ eã deſpõſaret. ſʒ ipᷣe dicebat

ꝙ eã nõ deſpõſaret. Vir pᷣdictuʒ inſtr̃m ꝓ

ducebat ⁊ qſdã teſtes qͥ viderãt eã anulos
deferentẽ. Ad h̊ rñũdebat mlier ꝙ hoc facie
bat ſᷣm ↄſuetudinẽ illaꝝ q̃ͥ panes vendunt

Judex ſuꝑ h̊ ↄſuluit pa. Et ipᷣe rũdit ꝙ in

hmõi dubietate fama vicinie dʒ attẽdi ſi
fama loci hʒ ꝙ vir ipam ĩ lecto ⁊ in mela ſi
cut vxoꝛẽ tenuerit.cogẽda ẽ młier vt eideʒ
viro affectu adhereat ↄiugali.pᷣcipue ſi pᷣ⸗
dictũ inſtrjm ab eo ſit factũ daicia ſuuz fi
delit adipleuit. NHota ꝙ ſi liba ſcient ⸗
hit cũ f uo tenet mr̃imoniũ Itẽ circa ma

trimoniũ recurrẽdũ ẽ ad famã loci ſic per
extioꝛa ꝓbat᷑ mr̃imomiũ ſaltẽ pᷣſptuʒ qð
nõ ẽ ꝓbatio admittẽda in õriũ. Jie mri⸗
moniũ ẽ marꝭ⁊ feie ↄiũctio.indiuiduã vite
cõſuetudinẽ retines Itẽ pᷣſumit᷑ ꝓ inſtro
facto rõne officij. ́ðMdNʒℳz
Aitteris tue. nlneeeiſ⸗
trimoniũ cũ.A.muliere.petẽs poſtmoduʒ
ſeꝑari ab ea qᷓ ad mutuã pᷣuitutẽ ꝓ eo ꝙ pꝰ
q; mlier ci pᷣdicto viro ↄxerat mrimoniuʒ
pſãguineꝰ ipᷣꝰ viri eã cognouit.Ad h̊ pꝛo
bandũ teſtes inducti fuer̃t.qͥ dicebãt qꝙ vi⸗
derãt ↄſanguineũ illiꝰ viriſolũ cũ ſolaꝰnu
dũ cũ nuda ĩ eodẽ lecto iacentẽ ea intẽtiõe
vt creðbãt vt eã cognoſceret carnalr ⁊ hoc
vider̃t in młi locꝭ ⁊ hoꝛꝝ electꝭ.q̃rebat᷑ an
ꝓpt has pᷣſũptões deberẽt ſeꝑari.Rñdʒ pa
pa ꝙ ꝓpt hmõi violẽtã ſuſpitõʒ foꝛnicatio⸗
nis pnt q̊ ad ᷣuitutẽ mutuã ſeꝑari.ita tñ vt
vir ülla moꝛtua cũ alia pᷣhat ſivoluerit.mu
liervᷣo ſine ſpe ↄiugij ꝑmanebit No.q vi
olẽta pᷣſũptio ſufficit ad ↄdẽnatõeʒ. Itẽ
ꝑ circũſtatias ꝓbat᷑ ipʒ factũ. Itẽ inceſtꝰ
impedit mr̃imoniũ pᷣhendũ.
„PS Caſus. Quidaʒ
q̃dã ꝑ vᷣba de pñti.Alia mulier neptꝭ pᷣdi⸗
cte ſpõſe ꝓpoſuit ſe puſ cognitã ab ũlo iuue
neq; cũ illa õxiſſet.Ad qð ꝓbãdũ teſtes p⸗
dquxit qͥ dixer̃t ſep certo creder̃ ꝙ illa dicti
iuuenis extitit ↄcubina adijcientes ꝙ eos
viderãt inſił ꝑ plana.nemoꝛa. vias ⁊ inuia
cõuagaãtes plłies.⁊ fama vicinie ſuꝑ h̊ erat
Judex ad maioꝛẽ certitudinẽ iuramentuzʒ
vtriuſq; recepit.Qui ↄteſſi fuertq; carnali
ter ſe ad ĩuicẽ pᷣcognouerãt.Licet iuuenis
ab ea recedere nollet quã iurauerat in vxo
rẽ hre.qſitũ fuit a pa.qͥd iurꝭ eẽt.Et ipᷣe rñ
dit ꝙ cũ h ñ dicat᷑ ſʒ pdicet᷑ a plib manite⸗
ſtũ.ſolutꝭ ſponſalib ſeꝑent᷑. Nota ꝙ vbi
affinitas pᷣceſſit ſpõſalia etiã ꝑ foꝛnicariuzʒ
coitũ ſeqᷓns mr̃imoniũ nõ tenẽt. Itẽ al⸗
legans turpitudinẽ ſuã auditur. Itẽ ex
multꝭ pᷣſumptõibo inducit pbatio ſufficiẽs
vñ ſurgit illud generale.q̃ nõ ꝓſunt ſingla
multa iuuant. Item fama cum alijs pꝛe
ſumptõibo pꝛobat.

Mitteros ueſtras. Eaſus
tiſioðᷣ.ĩpetrauit lr̃as õ q̃dã burgẽſes ð ca⸗
ritate q̊s ipetebat ð heſi.q̊ꝝ vnꝰ extitat.ꝛv
m 2

Alber

de q̊h agit᷑ vt cã poſſet faciliꝰexpedirivtra

q; ꝑs cõpꝛomilſit i duos de iudicib ſub cer
ta pena reuata ſibi nihilominꝰ delegata

ptãte.coꝛã arbitriſ iſtis.ð.:v/ꝓponebat epi

ſcopꝰ ꝙ erat heticꝰ ⁊ ꝑiurꝰꝓ eo cũ ipe.? v
haberet᷑ ſuſpectꝰ de heſi ⁊ ↄfeſſus fuit heſiʒ
ſuã apð caritatẽ redeũdo ad catholicã vni
tatẽ.⁊ idẽ ↄfeſſus fuit de qdaʒ fratre ſuo ꝙ
eodẽ laboꝛabat erroꝛe.⁊ cũ fr ũlle coꝛã bitu
riceñ.archiepᷣo de hereſi ↄuẽire᷑ purgatio
ſibi fuit indicta.ꝑ.⁊v.frẽm ſuũ qͥ xe catholi
cus credebat᷑. Ipe.ꝛv.cõpurgauit frem ſuũ
quẽ pmo hereticũ aſſeruerat.⁊ iõ epᷣs ꝓpõe
bact ipm.ꝛv.duo õoria dixiſſe. Vñ ⁊ ꝑiurus
⁊ hereticꝰ dicebat᷑ ab ipᷣo epᷣo.⁊ in hereſim
relapſus. Ipᷣe vᷣo h̊ negabat.qꝛ licet ð ſe cõ
feſſus fuiſſet.de fratre tñ nihil dixerat.ſed
epᷣs ipᷣm ↄuicit ꝑ teſtes. Pꝛopter hmõi cõ⸗
trarietates iudices iſti hahuerũt.⁊v.ð heſi
ſuſpectũ. Vnð miſer̃t illũ cum ir̃is ſuis ad
dDũm pa. His omnibo diligenter ↄſideratꝭ
Dñs pa.habuit iſtũ.ꝛv.de heſi vehemẽt ſu⸗
ſpectum.tum qꝛ qð ante dixerat poſtea ne
ganit ſe dixiſſe.tum qꝛ vel pus mendaciuʒ
Dixit in frem aſſerẽdo illũ hereticũ.vel po⸗

ſtea ꝑiuriũ cõmilſit in deũ purgãdo illũ de

hereſi.q̃ᷓꝝ vtrũq; reddit eũ valõ ſuſpectuʒ
Veriſimiliꝰ tñ videt᷑ ꝙ eo tꝑe q̊ reuerteba
tur ad fidẽ tã gue mendaciuʒ nõ dixiſſet in
frẽm quẽ tanq; cariſſimũ nõ aſſeruiſſʒ here
ticuʒ niſi fuiſſet accenſus zelo catholice fi⸗
dei. Vnde pᷣlumit᷑ ꝙ cũ poſtea purgauit il
lũ turpiter deierauit. Vñ mãdat pa.iudi⸗
cibo pñtibo q̃tenꝰ cũ ꝓpt᷑ ſolã ſuſpitõʒ q;uis
vehementẽ noluit illũ de tam graui crimie
cõdẽnari talẽ ⁊ tantã ſecuritatẽ ab ipᷣo reci
piãt pᷣter iuratoꝛiã cautõeʒ ꝙ timoꝛe pene
tꝑalis debeat coerceri diſcretã pniam iiũ⸗
gentes eidẽ.ex q̃ aparet an ſit vere peitẽs.
an ficte ↄuerſus.Et ſi taliter eum veruʒ ca
tholicũ cognouerit nõ ꝑmittãt eũ vlteriꝰ
indebite moleſtari.alioqn tãq; heticũ eum
cõdẽnet. Nota ꝙ arbitriũ certa pena de
bet vallari. Itẽ iudex delegatꝰ in cã ſibi
cõmiſſa arbiter eẽ nõ pᷣt. Itẽ qp ria dicit
tanq; ſuſpectꝰ repelliX᷑. Itẽ hic vna pꝛe⸗
ſumptio pᷣpõderat alteri.qꝛ illa magꝭ acce
git ad veritatẽ. Item ꝓpter vehementez
ſuſpitionẽ nõ debʒ qͥs ↄdẽnari de hereſi
Itẽ a ꝑiuro nõ debet ampliꝰ iuramtũ re
quiri. Itẽ timoꝛe pene temꝑalis aliquiſ
coercetur.

Hecunous

Cum in iuuentute e

ſcopꝰ qͥnqueeccleſieñ.de vngaria diffama

tus erat apud regẽ ꝙ cũ q̃da nepte ſua per

petrabat inceſtuʒ. Pꝛopt ꝙ rex vngarie lit
teras ſuas miſit dno pape denũciaàdo ſibi
crimẽ ipᷣꝰ.poſtulãs vt h̊ malũ ꝑnicioſũ ex?᷑
plo de vngaria eccleſia remoueret. Sʒ qᷣa
hmõi ſuggeſtio non ꝓcedebat ex bono ʒelo

noluit pa.fidẽ adhibere dict eiꝰ.ſʒ voluit

ſcire vtꝝe h̊ ex caritate ꝓceðet.ſcpᷣſit epiſco⸗

po lauriẽ.vt pꝛudẽt᷑ ⁊ caute a coepᷣis alijs

inqrerʒ diligẽt᷑ vtꝝ crederet illuʒ tali pctõ
reſperſũ.Et ipᷣi epᷣi poſtmodũ reſcpᷣſer̃t do
mino pa.qꝙ ipᷣi credebãt eũ viꝝ hõeſte ↄuer
ſegis r onã ipᷣiꝰ młtipł cõmẽdãtes. VUn⸗
eluꝑ
epᷣs ipe aðo ſe matuꝝ honeſtũ ⁊ ꝓuiduʒ ex
hibuit ĩ muẽtute ſua ꝙ ab ec.ro.pallio me⸗

ruit decoꝛari.qᷓre nõ eſt de leui credẽduʒ q;
poſtq; ad ſenilẽ ꝑuenit etatẽ turpiter abie⸗

cerit iugũ dni.qꝛ hmõi labes q aliqñ in iu⸗
uẽtute ↄhit᷑ in ſenectute frequenter purgat

Prseten nõ eſt credendũ ꝙ vir talis ad
e cõuerteret.vt cũꝓpꝛia nepte abominabi

lẽ ꝑpetraret inceſtũ.qꝛ etiã ſᷣm leges nat̃a⸗
le feduſ nihil ꝑmittit iter tales ꝑſonas ſeui
crimis ſuſpicari. Nota qꝙ ex pꝛeteritavi
ta pᷣſumit᷑ de pñti. Itẽ ꝓpter meritũ ꝑſo⸗
ne cõcedit᷑ pbuilegiũ. Itẽ iter ↄiũctas ꝑ⸗
ſonas naturale fedꝰ ñ ꝑmittit turpe aliqᷣd
ſuſpicari. Itẽ laicꝰ pt denũciare clericũ
Iltẽ denũciatio ex caritate fieri vbet.
Itẽ ſuꝑioꝛ ñ ſtati debet credere de ſbᷣdi⸗
tis ea q̃ referunt᷑ eidẽ ſʒ hus dʒ ab alijs inqͥ

rere. Itẽ ꝓpter infamiã a maliuolis oꝛta

nõ eſt inquiſitio faciẽda nec purgatio indi

4 Eaſus.Quidã ſcolar
Dudoum. C.noiĩe impetrauit lit

teras ad mediolañ.archið. vt ipm faceret
recipi in clericũ⁊ ĩ frẽm ſi ꝑſona eẽt idonea

a pᷣſoytero ecclie ſcti victoꝛis in q̃ ↄſueue⸗
rũteẽ clericꝰ a ſacerdos. Sʒ pᷣſbꝛ ille coꝛa
archið. ↄſtitutꝰ ꝓpoſuit ꝙ facultates ecclie

duohby clericꝭ ñ ſufficiebat adijcies ꝙ idem
C. ñ erat idone ad bñficiũ illiꝰ ecclie obti
nẽdũ.Dubitatũ fuit⁊ ↄtetio erat ſr hac ido

neitate an deberet iſte ſe ꝓbare idoneũ. vnz
de ꝓpter hoc ꝑtes redierũt ad pa. Maãdat

pa. iſtis iudicibo vt ex illa clauſula. ſcz ſi ꝑ⸗

lona fuerit idonca. qᷓ in reſcpto erat iuſerta

*

nipe

ſcribit pa.iſtꝭ epᷣo⁊ abbati dicẽs

eidtſ⸗
tosim
ſeidon
betare

onee
dentg
laut
De
lucici
nn
Na Pe
lagiur
Gic
Ptic
bla
ſb
Nol
alalii
ſeſ1
ſooſti
uope⸗
üftan
gficn
iige
ſmii

ed
M
nmiun
nungt
iittig
umge
nren e
ennch
HZõ
n hökrau
Phnidiis
Wehuazer
CNNlion

Mimin t
opende

ce

müifnn

Tullesgeu
aga
antlbli
inindts
eno

Cdied

inen

7

i Nhn
nitk l
sin,
Plmac⸗
Eüih
itoN
gbeniing
iud,
Udnniiul,

eidẽ ſcolari pbandi ſe idoneuz nila neceſſi
tas imponat᷑.cii pma facie pᷣiumat᷑ idoneꝰ
niſi pbet᷑ idign?“ NHota ꝙ nemo ꝓharedʒ

ſe idoneũ.qꝛ quilibet pᷣumit᷑idone niſip⸗
betur contrarium.
De iureiurando.
Titulus. xxiij.
X qomiſtrationis
LCai.iꝛalſus: Alſurarij aſtringũt debito
rees ſuos iuram̃to ad ſoluedas ſibi
vſuras.querit᷑ qͥd iurꝭ. Rñdet᷑ ꝙ cõpelli de

dent ꝑ cen.ec.vt hmõi iuramẽta remittãt.

HNota ꝙ vſurarij cõpellendi ſũt ad r̃mit
tenda iuramenta de vſuris ſoluendis.

CLaſuſ. Comes arnul
eruenit. bus ſpoliauit eßum

laudicẽ.ſ.reba eccłe ſue.⁊ cõpulit ipᷣm iura—
re ꝙ nõ repeteret ſic ablata.pꝑuẽit q̊ ad do.

pa. Ipe h audito valde ↄoluit dicẽs ꝙ ꝑilł
lud iuramentũ nullo mõ fuit obligat vel
aſtrictꝰ. tñ ad cautelã ipᷣm abſoluit.qꝛ tali
ter coactus iurauit. Nota ꝙ iuramentũ
pſtitũ ꝑ metũ de rebo ecclłie nõ repetẽdis ñ
obligat. Item a tali iuram̃to abſoluitur
qͥs ad cautelam.

84 5 Caſus. Rex frãcie p⸗
Peruen it. min it regi anglievlali
cui alij pᷣſtare ↄſiliũ auxiliũ ↄᷣ aduerſarioſ
ſuos ſi ⁊ ipe ſibi ↄſiliũ ⁊ auxilium aduerſuſ

ſuos ſili mõ pᷣſtaret iuram̃to interpoſito vł

interpoſitiõe fidei ſuꝑ ̊ pᷣſtita.Rex anglie

nõ ᷣuauit regi frãcie qð ꝓmiſit.Dubitauit

rex frãcie an teneret᷑ſibiſᷣuare ꝓmiſſũ. Rñ

dit pa. ꝙ nõ ðꝛ infrigere ppoſitũ aut ꝓmiſ⸗
ſum ꝗq ĩ meliꝰ illð cõmutat.nec tenet᷑ ũlli re

gi ad ꝓmiſſuʒ ſuãdũ ſi cõſtat eũ ñ paruiſſe
cõditõi.etiã ſi iuramẽtũ interueniſſet ĩ illa

pPꝓpiſſiõe vel fides hincinde data fuerit.

Nota ꝙ nõ frãgit ꝓmiſſuʒ vł ꝓpoſitũ ſuũ
q̃ cõmutat illud in meliꝰ. Ite fidẽ nõ ſer
uanti fides nõ eſt ſeruida. Itẽ iuram̃tũ
vel fides data ſub cõditione nõ obligat ni

ſi ↄditio ſeruekk.
E 0 N. Eaſuſ. Hic tradit᷑ foꝛma
S .* ⁄qliter ei iurant fiðlitatẽ

dñi pa.⁊ ſucceſſoꝛibo ſuis.qͥ immediate ſpeę

ctant ad romanã eccłiam. Et ↄtinent᷑ in B

caplo ſeptẽ articłi.Pꝛimo ꝙ erit ſꝑ fidelis

ño pa.⁊ eiꝰ ſucceſſoꝛibo canonice intrãti⸗
bus. Scðo ꝙ eiꝰ ↄſilio in coꝛꝑe nõ ledat᷑.
Tertio ꝙ ↄſiliũ ſecretũ qð ſibi dixerit nul

De iureiuran. .

li pãdet.Quarto ꝙ; adiutoꝛ erit ad defen/
dendũ papatũ ⁊ reglas ſctõꝝ patꝝ. Quin
to ꝙ vocatꝰ ad ſinodũ ꝓ poſſe ſuo veiet.ni
ſi fuerit impeditꝰ canonico impedimento.
DSexto ꝙ legatũ apłice ſed;ʒ honoꝛifice tra

ctabita ꝓpcurabit. Septio ꝙ; ſingulis ãnis

ꝑſe vłꝑ nũcium ecclłliam romanã viſitabit
niſi fuerit abſolutꝰ* NHota ex hac ðᷣcre.ſe
ptem articulos qs debet iurare epiſcopus
q immediate ſpectat ad romanam eccłiaʒ
Nota ex iſto.c.q epiſcopus iurat fideli

tatem ſancto petro ⁊ romane eccłie ⁊ pape

tũc exiſtenti.⁊ ſuis ſucceſſoꝛib. No.ſub
ditus nõ tenet᷑bedire pᷣlato canonice nõ

intranti in eccleſiam etiã ſi iuraſſet obedi⸗

re ſucceſſoꝛi.fa.ca.alienationes.xij.q.ij.
Nota ꝙ nõ tenet᷑ſubditꝰ adiuuare pᷣla⸗
tum ſuũ etiam papa cõtra oꝛdineʒ ſuũ.qð
intellige vt in gloſa huius decretalis colli
gitur.

Dii IIes & αιαε Kaſ?. Pf hic ꝙ
Nullus CPS.epiſcopus nõ 2
cit ſibi iurare clericos niſi quib ↄmittit ec

cleſias. NHota ꝙ epiſcopus poteſt cõpel
lere clericos beneſficiatos vt ſibi iurẽt obe

dientiam..

Ritα Eal. Aliqs pzos
Debito 20G. mi it ſe ce a⸗

ras.cum vſure inhibite ſint in iure canoni

co ⁊ diuino.querebat᷑ vtꝝ ille ſit cõpellen⸗
dus ad eas ſoluendas. Et reſpondet᷑ pnõö
debet compelli ad h̊. Si vero iurauit ſol⸗
uere tunc ꝓpter iuramentũ debet compelli
et cum vſure ſolute fuerint.creditoꝛes ſũt
compellendi ꝑ cenſuraʒ eccleſiaſticãvt eas
reſtituant. Nota ꝙ fᷣm canones obliga⸗
tio vſuraꝝ nõ tenet.ſed iuramentũ ſuper h̊
factũ tenet ⁊ debet ſeruari. Item vſure
reſtitui debent.
Ao noſtram. EunalAuug;
3 * II* P. noie qᷓndaʒ
ſummã pecunie mutuauit qbuſdã homini
bus recipiendo ab eiſ quaſdã poſſeſſiones
⁊ redditꝰ in pignere pᷣſtito iuram̃to ab eis
q ipſi.P.ſuꝑ illis nullũ grauamẽ inferrẽt
donec ſibi pecuniã ſoluerẽt. Anteq; ð poſ
ſeſſioniba⁊ redditibo illis ſoꝛtẽ ſuã deduxii
ſet.ceper᷑̃t illũ coꝛã archiepᷣo moleſtare.ita
Er archiepᷣm dictꝰ. P. fuit excõicatꝰ Vñ
ꝑ his ↄqueſtꝰ fuit dño pa.Et ipᷣe mãdat
eide archiepo ⁊ eiꝰ ↄiudicibo q̃tenꝰ cepta
ſuſficienti cautõe ab ipſo. P. ꝙ eoꝝ ðbeat
J eefeeememem 3

iber

ſtare mãdato ipᷣm abſoluãt.poſtmoduʒ cõ

pellant creditoꝛes ſi eſt ita vt poſſeſſiones

q redditꝰ pᷣdictos eidẽ. P.reſtituãt.qꝛ ð iu

ram̃tũ ſuũ vener̃t.nec ſibi moleſtiã inferãt
vel grauamẽ donec ei pecunia fuerit reſti⸗
tuta ſiẽ iurauer̃t.⁊ cũ pecunia fuerit ei ꝑſo⸗
luta ↄpellãt dictũ. P. vt qᷣcqͥd r̃cepit vltra
ſoꝛtẽ deductꝭ expeſis reſtituat eis.qð ſi nõ
fecerit excõicent illũ. NHota ꝙ ſufficiens
cautio peti dʒ ab eo qͥ vult ꝑere mãdato ec
cleſie. Itẽ iuramẽtũ ſꝑ fuãdũ eſt etiaʒ fa
ctũ ſuꝑ vlurꝭ ſoluẽdis.lʒ ꝓmiſſio vſuraꝝ ñ
vateat. Ite creditoꝛ nihilvltra ſoꝛtẽ pe⸗
tere põt. expeſas tũ q̃s fecit circa pignera
põt deducere

Di uero aliquis.ſus.

metũ grauiſſimũ cõpulſus fuit renunciare

bñficiu ſuũ.iuramẽto interpoſito de eodeʒ
vlteriꝰ nõ repetẽdo.⁊ ſic ille cõpulſoꝛ reti⸗

nuit ſibi bñficiũ illud.q̃rit᷑qs illoꝝ debeat
bñficiũ illud hr̃e.an alter eoꝝ vel neut.Re
ſpõdet pa.qꝙ nõ eſt tutũ alicui venire g iu⸗
ram̃tũ ſuũ niſi illud tale ſit qð fuari ũ poſ⸗

ſit ſine ꝑiculo anie.nec pa.vult alicui dare
materiã j iuramẽtũ ſuũ veniẽdi.ne auctoꝛ

iurij videat᷑.tñ in ro.ec.a plurib ro.pon.

flAfactũ eſt ꝙ clerici qͥ coacti bñficiũ ſuũ abiu

rarũt.de iuramento bñficium abſolutiõis
meruerũt.⁊ ad coercendã iniquitatẽ illoꝝ
illos iurare cõpalerant ꝑmiſſi ſunt eadeʒ
bpyñficia obtinere. Nota ꝙ iuramentũ ſꝑ
eſt ſeruandũ dũmodo in obſeruatione ipᷣi⸗
us ꝑpiculum anime nõ vergat. Itẽ papa
nec etiã aliqͥſ dʒ eſſe auctoꝛ ꝑiurij nec dare
alicui materiã peierandi. Itema tali iu
ramento ꝑ metũ pᷣſtito qͥs abſoluit᷑ ſi petat
⁊ↄſtiterit ꝙ taliter iurauerit aliter non ab
ſolueret.

Er reſeripto. tea uu

monaſterij recepit qᷓndaʒ ſummã pecunie

viij.miliũ ſolidoꝝ a petro creditoꝛe.q cuz

abbate ⁊ fratribo qͥndã cõuentionẽ fecit ad
H vt illa cõuentio fuaret᷑.abbas q̃ſdam de
mõachis ſuis obſides dedit qͥ iurauer̃t cõ
nentõeʒ illã f uare. ita ꝙ ſi illi obſides defi
cerent alij monachi in obſtagio loco illoꝝ
ponerẽt᷑.⁊ ſi mõachi h̊ ñ ſᷣuarẽt.abbas de⸗
dit fideiuſſoꝛes.ꝛv.⁊ eiꝰ vxoꝛẽ qͥ ſitr fidẽ pᷣ⸗

ſtitiſſe dicũt᷑. Abbas ⁊ monachi veire vole

batmiſſionẽ couentoem ſuã. Signi⸗/

Hecunous

ficatũ fuit ̊ dño pa.vñ ipe mãdat quibuſ⸗

dã q̃tenꝰ abbatẽ ⁊ mõachos.⁊.ꝛv.⁊ eiꝰvxo

rẽ moneãtvt ↄuentõem ulã faciãt obſᷣuari

ſiẽ iurauerãt. alioqͥn abbati ⁊ moachis in⸗

greſſum ecclie interdicãt.⁊ ĩ terra pᷣfati.ꝛv
⁊ eiꝰ vxoꝛis diuina officia phibeãt celebꝛa
ri vſq; ad ſatiſſactionẽ condignã. Nota
monachos obſides dari poſſe. Item in
ramentũ ſemꝑ ſeruanduʒ eſt dimodo ſine
periculo anime poſſit ſeruari. Iteʒ pꝛo⸗

pter delictum alicuius poteſt terra eiꝰ in⸗

terdici.

orola m. Caſꝰ. Guił clericꝰ
Ruerelam. an: Gralo in⸗

6

terpoſito. R. erico linconieñ.ſe ſoluturi
annuatim ipᷣiꝰ. R.duos biſantinos noine
ecclie de ſcatan.ſʒ ꝑ bienniũ in ſolutõe pen

ſionis ceſſauit.Pꝛopt᷑ qð dictꝰ.R.ↄq̃ſtus

fuit dũo pa. Sugꝑ hᷣ ſcribit pa.iudicibuſ di

cẽs ꝙ nõ merent᷑ ecclias regere qſũt crimi
ne ꝑiurij irretiti. Vñ mãdat pa.qtenꝰ ſi cõ
ſtiterit dictũ. G. ↄ iuramentũ ſuñ ceſſaſſe ĩ

ſolutõe penſionis nõ neceſſitate ſʒ volũta⸗
te.ab ipa eccłia iᷣm remoueant ⁊ eã pfato
R.reſtituant. Nota q ꝑiuri ecclias rege

re nõ debẽt. Itẽ cũ aliqs ceſſat in ſoluti

one cenſus ꝑ bienniũ amittit rei detentio-

nẽ.⁊ res dño reſtitui᷑. Item neceſſitas

*

excuſat a ꝑiurio.

34α1 Calſuſ. Honachi ſen
Cua nOS.vn religioſi habẽt ali
qũñ pᷣſentatiõʒ in eccłijs a qbo certã ꝑcipiũt

pẽſionẽ. cũ ipi eligũt clericoſ ad eaſdẽ eccle
ſias ↄſtringũt eos iuramẽto ad maioꝛẽ pẽ⸗

ſionẽſolito pſoluends. vlpſtanci aliquic
pᷣter ſolitam penſionẽ cum vo epᷣi eos iſti

tuunt.iurant ꝙ penſionem annuam nõ au
gebũt.querit᷑ hic qð iuramentũ ſit uandũ

Ruqdet papa ꝙ poſterius iuramentũ ratio
ne ⁊ auctoꝛitate laterañ.concilij inuatur.⁊

ideo hmo pᷣiudicat quod de cupiditate ꝓp⸗
ceſſit. Veruntũ iuſtuʒ eſt vt clerici illi pꝛo
periurio quod vitare nõ poſſunt.ab eccle⸗
ſijs ꝓpetuo remoueant. NHota ꝙ penſio
annua augeriñ dz. Itẽ ſi qs duo fecerit
iuramẽta qð maioꝛi iuuat᷑ rõne eſt obuã⸗
dum. Item temerariũ iuramentũ repel⸗
lit ab eccleſia.

Lum quioam. Eauns

dinia receper᷑̃t a qͥbuſdã creditoꝛibꝰ qᷓndaʒ

pecunie qntitatẽ, 2 iurauerũt illã ad cereuy

temin
uuſt
optu
guud⸗
ehcl
roen
Holo
Mecalqg
lurgy

cboolua

Mnaleiun
nirima
iorum
I
Etac
litur.

D

annon
rauirq
Gopro
machor
ſopern
iugr
or
ſonit
icata
lulgrrg
inecan
Ponitſe
nugn.
ſöckſern
Poſtſton
N Te⸗
M.

R

Wörkire

nirüng

ieſune.

umeniit
nſolnicpen
Ns
Nwrcſuon
itrpig
aſimhin
Wentiſin
matkis
saſotin

tudetetn

Im mchu

Denhi⸗
gcibti
1cpaniechu
niraid:
ninddaol
ötntü iut
mnmben bon
mmmiſtfun⸗
su ſon
nelgiumn
6Naiien
ncawl)
doſimc⸗
Pne
lizuit
dal ſude,

inman
WMae,
uine/

gilin⸗

terminũ ꝑſoluere.qð facere ↄtẽpſerũt.q̃rũ

quid ſit iſtis epᷣis faciendũ ꝓ eo qð õ iura⸗
mentũ venerũt. Rũdit pa.qꝙ in ipis tanto
grauiꝰ eſt vindicandũ qᷓnto maioꝛi digni⸗
