ti pñt admitti.dũmõ taleſ ſint qͥ ifra bꝛeue

tꝑs poſſint ĩ pᷣibyteros oꝛdiari. No.qñ

pt eligi ad curã aiaꝝ ĩ mioꝛibo oꝛdinibo cõ

ſtitucus.diſpẽſatiue tũ põt poſtulari.
s ers &π☛ Ka. Klici bñficijs eccia⸗
Rueris. rbnfiens eeri⸗
lato ſuo vt ad maioꝛes oꝛdines ꝓmoueãi:
nolũt ꝓmoueri dicẽteſ ſecreto ſe tale qͥd cõ
miſiſſe ꝙ eos ſalua ↄſcia oꝛdinari nõ ſinit
Querit᷑ qͥd de talib ſit agendũ Rñdet pa.
ꝙ in cãu iſto vidẽt᷑ canones diſcoꝛdare cũ

AQqdã dicãt eos ñ cõpellẽdos.alij vo vrium
aſſeuerẽt. Hãc orietatẽ volens amputare
ſtatuit vt ſi clerici ſe dicãt indignos ꝓpter

occulta ſua pctã ꝑceptõe maioꝝ oꝛdinuʒ.
inferioꝛes clerici in eccia pꝛobabilis vite ⁊
opinionis pᷣferant᷑ eiſdẽ ⁊ bñficia ſibi aufe⸗

rant᷑ ⁊ alijs cõferant᷑.niſi foꝛte qͥ oꝛdiari re⸗

cuſant in alijs ᷣuitijs eccłie fuerint vtiles.
Si vo ſola volũtate oꝛdinari recuſant. et
vtilitas eccie vel neceſſitas ſuaſerit ſi ido⸗
nei fuerit cõpellẽdi ſũt ad maioꝛes oꝛdies
recipiẽdos ꝑ amiſſionẽ locoꝝ ⁊ bũficioꝛuʒ

ſubtractionẽ. Nota ꝙ clerici qͥ nolũt p⸗

moueri ſiꝓpt᷑ occulta pctã h faciũt ab eccia
remoueri pñt.ſi ſola volũtate cõpellũt᷑ per

amiſſionẽ bñficioꝝ ſuoꝝ. Itẽ vtilitas ⁊

neceſſitas variſcanene⸗ HM SS
318 * Ca. Quidã canoni
No gures cus coloñ.eruditus

erat ĩ phiſica.⁊ cũ płibo ſᷣm artẽ ſuã medici

nãa cũ diligẽtia exhibuiſſet płibo inoriũ ſuc
ceſſit.⁊ qͥbꝰ putabat adhibere medelã me⸗

dicinis ꝑceptiſ moꝛtꝭ ꝑiculũ icurrer̃t. Iſte

volebat ꝓmoueri ad ſacros oꝛdies ↄſuluit

ſtic abũdãtes moniti a p

dũm pa. Papa ſuꝑ mmdip ſi ſup pmiſſi

De eta. et quali.et or. prefi.

cõſcia ipᷣm remoꝛdeat ad maioꝛes oꝛdies
de ſuo cõſilio nõ aſcẽdat. Nota ꝙ ↄ con
ſciam nullus vche ymoyeri
ſii Rene Ka. Clemẽs pa. voca
A bone. qᷣſdã clericos barẽ.
ad pñtiã ſuã vt ſatiſfacerẽt archidyacono
ſuo quẽ grauit᷑ leſerãt.Quia ipᷣi venire cõ⸗

tẽpſerũt fecit in eos ſuſpeſiõis ſniam ꝓmul

gariĩ q̃ triẽnio ꝑmanẽtes qdã ex ilłſuſpẽſi
alia bñficia ecciaſtica ſũt adepti.Queſituʒ
fuit a pa.vtꝝ bũficia ſic recepta poſſint li⸗
cite retinere.⁊ ipᷣe rñdit ꝙ nõ licet eis bñſi
cia q̃ habuerãt.vel q̃ poſtmodũ ſũt adepti
aliqtinus retinere. Vñn mãdauit archiepᷣo
bareñ.vt eos ꝓ tanta cõtumacia ⁊ cõtem⸗
ptu aplicobñficijs q̃ hñt nõ differat ſpoli⸗
are. No. ꝙ ſuſpẽſi ab hoiĩe bñficia eccia⸗
ſtica adipiſci ñ pnt. Itẽ qͥ ꝑ triẽniũ ſtete⸗
rit ſuſpẽſus ꝑtiacit᷑ dʒ ſuiſ bnficijs ſpoliaxi
Nℳ multis Ca. Dubitabat a ml⸗
Ultiſan ſubdiaco. poſſit
in epᷣm eligi.Et pmo oñdit pa.qꝙ ſubdia⸗
conus nõ poſſit in epᷣm eligi ꝑ decretũ Vr
bani pape pᷣmi qͥ decreuit ꝙ nullłꝰ in eßᷣm
eligat᷑:niſi fuerit in ſacris oꝛdib ↄſtitutus
ſacros appellans diaconatũ ⁊ pᷣſbyteratuʒ
referẽdo ſę ad ſtatũ pmitiue eccie in ꝗᷓ ſub⸗
diaconatꝰ ſacer mime dicebat᷑. Poſtea oñ
dit ꝑ decretũ Vrbani ſcõði ꝙ hodie oꝛdo
ſubdiaconatꝰ int᷑ſacros oꝛdines reputat᷑
ſacros appellãs pᷣſ byteratum dyaconatũ ⁊
ſbᷣdyaconatũ.⁊ h̊ idẽ oñdit ꝑ alia plura de
creta.dicens vt ſubdiaconꝰ in epᷣm libere
poſſit eligi ſicut dyaconꝰ vel ſacerqdos.
No.ꝙ hodie ſubdyaconus eodeʒ gau⸗
det pꝛiuilegio cũ dyacoo.
T vU 4 Caſꝰ. Monaſterio ſancti qͥrici
ð * vacante.cardinalis quidaʒ vo
lens ipſum de perſona idonea oꝛdinare.⁊
cum ſuꝑ h̊ diligẽtiam adhibuiſſet.nec poſ
ſet perſonã ydoneã inuenire per quam poſ
ſet ſtatus monaſterij in melius refoꝛmari.
tandẽ inuenit quendã monachũ diſcretuzʒ
⁊ vtilẽ monaſterio qui alias de iurenõ po
terat eligi in abbatem.pꝛo quo quidã laici

apud cardinalẽ intercedebat. Conſuluit
papã quid ſuper hoc eſſet agendum. Pa⸗

pa vero commendat diligentiam cardina
lis.mandans eidẽ quatinus ſi non poteſt
eideʒ monaſterio de ꝑſona magis y’donea
pꝛouidere monachum illum quẽ ſibi com

mendanit ꝑ queʒ ſtatus monaſterij credit

refoꝛmãdꝰ ibi pficiat ĩ abbatẽ. nulluʒ hñs
rreſpectũ ad petitõeʒ illicitã laicoꝝ.ſʒ ex of

ficio ſuo tm̃ ad h ꝓcedat.ita tñ ꝙ ad ſacroſ
oꝛdies ñ aſcẽdat cũ neceſſitate inſtãte poſ⸗/

ſit i abbatẽ aſſumi ĩ mioꝛibo oꝛdinibo cõſti⸗

tutus.⁊ laici ipi nõ ſint illi aliq̃ conſangui

nitate vel affinitate cõiuncti vt ꝓpt hoc cõ
tfra ipʒʒ aliq̃ ſuſpitio poſſit oꝛiri. Ex hac
decretali nota ꝙ licet pᷣces ſint illicite tñ ſi
noõ habeatur reſpectus ad illas nõ ↄmitti
tur ſymonia. No.qꝙ ex neceſſitate diſpẽ
ſat᷑ cũ aliq̃ vt in abbatẽ aſſumat᷑.⁊ in mioꝛi
bus oꝛdinibo miniſtret Itẽ officiũ abba
tis in amminiſtratiõe cõſiſtit.

SES Ca. Laici aliqñ
Eu cotingat niſeut achmona

ſteria.⁊ ibi a ſuis abbatibo tõſoꝛãt᷑. Queſi⸗

tũ fuit a pa.an clericaloꝛdo ĩ tõſura hmõi
pſferat᷑.et ipᷣe rñ.ꝙ cũ ĩ ſeptia ſinodo ſit ſta⸗
tutũ vt liceat abbatibo ĩ ꝓpꝛio mõaſterio ſo
lũmõ facere lectoꝛes ꝑ manꝰ ipoſitiõʒ.dũ⸗

mõ ⁊ ippᷣis abbatib ab epᷣo manus ipoſitõ

facta noſcatur ⁊ ſacerdotes exiſtant.ꝑ pꝛi⸗

mam tonſurã in foꝛma eccie dataʒ a talib⸗

clericalis oꝛdo ↄferẽ. Nota ꝙ abbates
poſſunt ↄferre oꝛdines vt h̊ dr̃.

Jutelleximꝰ. Ea Nid me

ſui abbatꝭ leuitatꝭ cã trãſiuit ad mõaſteri/

um ſctĩ Vincẽetij.Et cũ ibi ĩ oꝛdie illo ali⸗
i;diu ꝑmanſiſſet.de ↄſilio q̃rũdã redijt ad
domũ poꝛẽ ⁊ ibi meritis exigẽtibo electꝰfu
it in abbatẽ.Quia in ſcdõᷣo monaſterio mo⸗
rã fecerit dubitabat miſtrare in officio ab
batie cõſiderãs ꝙ legit᷑ in canone ne qͥs ca
nonicꝰ regularis efficiat᷑mõachꝰ niſi foꝛte
qð abſit:publice lapſus fuerit.⁊ ſi factꝰfue
rit:ad canonicatꝰ oꝛdinẽ reuertat᷑ vltimꝰ
ĩ choꝛo manẽdo.Cõſuluit pa.ſuꝑ h̊. Mã⸗
dat ei papa.q̃tinus circa curã ſibi cõmiſſã
ſolicitudinẽ adhibeat diligẽtẽ ſeq̃ntia bo⸗
na continuando poꝛibꝰ Nota qꝙ canoni
cus regularis factus monachus põt pꝛefi
ci in abbatem. ð
Acce⸗ imꝰ Ca. Epus zamoꝛeñ
tq̊ſdã clericoſ ꝓmouit
ad ſacros oꝛdies ſine certo titulo. Clerici
iſti ipetrauerũt lr̃as ſuꝑ ſua ꝓuiſiõe )̊ epᷣm
ʒamoꝛeñ.ad qͥſdã executoꝛeſ.Epᷣs qñ cita
at᷑ ab eis exceptões ꝓponebat õ ipᷣos cle
ricos.ſʒ ipᷣi eas admittere nolebãt. VUñ pe

tijt ſibi ſuꝑ h puideri. Vnde pa. fſcribit ei

dicẽs. Licet in oꝛdiatiõibo clericoꝝ tã ipᷣe
qᷓ; anteceſſoꝛes ipᷣiꝰ eãa diligẽtiaʒ debuerĩit
adhibere.vt minꝰ vdoneos nõ oꝛdiarent.
vyñ ᷣm h̊ Z illos exceptiõʒ opponere ñ poſ⸗
ſent. niſi foꝛte poſt pmotioneʒ reddiderint
ſe ĩdignos.tñ pa.ex abundanti q ſcribitp
talibo facit apponi in ir̃is ſuis ſi oꝛdinatus
pꝛo quo ſcribit ſit ecciaſtico bñſicio nõ in⸗
dignus. Vnde papa ſine aliqua examina⸗
tione poſſet illũ cõpellere ad ꝓuiſionem il⸗
loꝝ quos ipᷣevel anteceſſoꝛes ſui ad oꝛdieſ
ꝓmouerũt.cũ illoſ ad bñficiũ obtinẽdũ de
beat idoneos reputare.q̃s ad oꝛdies rece⸗
pit. Vnde non debet grauit ſuſtinere ſi il⸗
los fac ꝑ alios examiĩari.qͥs ñ credit ſine ex
amĩatõe oꝛdiatos fuiſſe anq; ipᷣm cõpellat
ad ꝓuiſionẽ illoꝝ. Mãdat igit᷑ papa eideʒ
q̃tinꝰ ꝓuideat illis ꝓ qͥba lr̃as ſuas recepit
in foꝛma cõi.iĩ maioꝛi ecciavel ĩ alis dioc.
bꝛacharenſi.⁊ exceptiões q̃s ↄ ipᷣos duxe⸗
rit pponendas pᷣcipit audiẽdas No.ar.
ꝙ ſemel examinatus amplius examinari

non debet:niſi de his q̃ poſtea contingüt.

Itẽ qui dignus reputatur ad oꝛdinẽ di
gnꝰ reputari debet ad bñficiũ Itẽſemel
examĩatꝰ iteꝝ examiat᷑. Itẽ ꝑ foꝛmã cõ⸗
muneʒ poterit executoꝛ puidere in maioꝛi
eccia. Itẽ qᷓntũcũq; abſolute ſcribat᷑ ex⸗
ceptões legitime ſunt admittẽde.

N ſit. a. Pꝛecipit papa vt epᷣi di

ligenter inſtruãt ⁊ infoꝛment
illos quos ꝓmouent ad ſacerdotiũ ꝑ ſevel
per alios viros ydoneos ſuꝑ diuinis offi⸗
cijs et ecciaſticis ſacramentis.qꝙ ſi de cete
ro rudes ⁊ ignaros ꝓmouerint ⁊ oꝛdinato
res ⁊ oꝛdinati grauiter punient᷑. quoniam
melius eſt paucos bonos.qᷓ; młtos malos
habere miniſtros. Hoc vltimũ verbum
notandum eſft. JM
Qudau 1 Caſus. Quidã electus
fuit in eᷣm calmeñ.⁊ cõ
ſecratus. Poſtmodũ coꝛã papa multa fue

rũt ꝓpoſita ↄ ipᷣm vt tanq; indignꝰamoue

ret᷑. Jpe tñ fuit cõfeſſus coꝛã papa ꝙ nun⸗
q́ᷓ; audiuit grãmaticã nec etia legit Dona
tũ.Et qͥa ꝑ euidentiã facti cõſtitit adeo ð
ipᷣiꝰ illiteratura ꝙ cõtra deũ eẽt tantũ ie⸗
piſcopo ſuſtinere defectuʒ ipᷣm remouit ab
executõe põtificał officij ⁊ ab adminiſtra⸗
tõe eccie calmen. Nota ꝓpt defectũ ſcie

remouetr qͥs ab epiſcopatu.multo foꝛti dʒ

repelli ab obtinendo

1
Gö

ue
tiren.
Niho⸗
nſod
einns
o i
aninn⸗
luml
t
Riii
gitsen

tmſhh
uitfen.

ncile
elq
ueftent
ingd.
zihesden
is Poe.
Bndni
4 nnncit⸗
ruadid
i Nar
liotenici⸗
rinnavel
nſcdelce⸗
Mn
utitnen
–R
gdinn
nsl
ain au
nict N
nkanis
Nhinirnmn

Oudidun
alnc
hunliuf
Ucigume
ihage⸗

De ſacra unctione.

Deo ſacra vnctione.
Titulus.xv. afe
Bm ueniſſet. San,
dã epᷣs grecꝰ ad ſe.ap.accedẽs cõ
feſſus fuit dño pa.ꝙ in ↄſecratio⸗
ne ſua ſacrã nõ receꝑat vnctionẽ. Vnð pa.
qð illi defuit fecit in ilo ſuppleri.ſcribens
ſuꝑ h̊ pr̃iarche cõſtãtinopolitano.oñdens
ꝙ due ſſt vnctões.exterioꝛ ⁊ interioꝛ. Ex
terioꝛi vnctõne vngit᷑ coꝛpꝰ.interioꝛi inun
git᷑ coꝛ.Et vngit᷑qͥs oleo ⁊ criſmate.oſten⸗
dẽs jre de vno.⁊ qre de alio.⁊ oñdit ꝙ epi

ſcopꝰ inungit᷑ ĩ capite.⁊ pnceps ĩ hũero.⁊

qlibet fideł inungit᷑ in ſcapuł ⁊ i pectoꝛe o⸗
leo ſancto añ baptiſmũ.pꝰ baptiſmũ vero
vngit᷑ criſmate in vᷣtice ⁊ frõte.et oñdit qͥd
ſignificẽt iſta ⁊ a qͥbꝰ dñt cõferri. Dic etiaʒ
ꝙ cõſecrat᷑ altare ⁊ calix exẽplo ſcti Silue

——

ſtri pape.⁊ auctoꝛitate dñi qͥ pᷣcepit Oo
ſi vt faceret oleũ vnctõis de qͥ vngeret tab

naculũ.Diẽ etiã ꝙ ſacr̃m vnctõis aliud fi⸗
gurat in nouo teſtamẽto qᷓ; in veteri. Vñ ñ
ludaiſat eccia cũ vnctõis celebꝛat ſacr̃m.ſi
cut qͥdã mentiunt᷑ qͥ diuinas ſcripturas nõ
intelligũt. In fine dicit ꝙ roma.põti.non
vtit᷑ baculo paſtoꝛali.tũ ꝓpter myſteriũ.tuʒ

ꝓpter myicã rõem.iſte tñ pr̃iarcha ad ſili⸗

tudinẽ alioꝝ põtificum poterit vti baculo
paſtoꝛali.

cõſecratõe epᷣoꝝ ⁊ regũ ⁊ ſacerdotũ q̃ recõ
ſecrant᷑ ⁊ inungũtur.quõ ⁊ in qͥba mẽbꝛis ⁊
de q̃ vnctõne qlibet eoꝝ inũgat᷑.⁊ de ſigni
ficatõe vnctionũ. Itlẽ nota ꝙ ſummꝰ ſa
cerdos ðꝛ es. J
De ſacramẽtis iterãdis vel non.
Titulus.xvi.

Aſtoꝛalis. a Nul
p motus ad oꝛdinẽ ſubdiaconatꝰ

ſine manꝰ impoſitõe.Queſitum
fuit an ꝑmitti debeat miſtrare in tali oꝛdie

Itẽ qͥdã cõfirmãdꝰ fuit ꝑ erroꝛẽ vnctꝰoleo

cũ deberet inungi criſmate.q̃rit᷑ vtꝝ ſacr̃m
cõfirmatõis debeat in eo iterari. Rñdʒ pa

pa in talibs nõ eſt aliqͥd iterãdũ.ſʒ caute

ſupplendũ.qð incaute fuerat pᷣtermiſſum
Hotgꝗ ꝙ nõ ðꝛ iterari qð pus factuʒ nõ
fuit. Itẽ q omittunt᷑ in oꝛdiniba conferẽ

dis ſuppleri debẽt.

li. Hota ꝙ ꝑ ſacramẽti collatõe,ʒ
infundit᷑ grfa. Itẽ nota ſeriẽ decretal de

A nobis Caſus. Quedã coꝛpo
EOEE1ra defunctoꝛũ ſepulta
fũt a ſciſmaticꝭ tꝑe cuiuſdã ſciſmatici?val⸗
demarij. Queritur vtꝝ debeãt exhumari.
Itẽ qͥdã pᷣſbyteri degdati celebꝛauerũt cũ
indumẽtis ſacerdotalib ſuꝑ altarib.que⸗
rit᷑ vtꝝ altaria debeãt recõſecrari et veſtes
bñdici. Rñdet pa.ꝙ coꝛꝑꝗ defunctoꝝ pᷣdi
ctoꝝ nõ ſũt exhumada.nec᷑ veſtes bũdicen
de.nec altaria ſupꝛadicta recõſecrãda No.
vtile ꝑ inutile nõ viciat. Itẽ no.q; ꝓpt
ðfectũ ꝑſone oꝛnam̃ta ecciaſtica ũ polluuũt᷑

Pꝛeſbiter et diaconꝰ⸗

Caſus.Df in h caplo.qꝙ qñ pᷣſbyter ⁊ dia⸗
conꝰ oꝛdinat᷑ recipiũt tactũ coꝛꝑalẽ ꝑ ma⸗
nus ipoſitõeʒ ritu introducto ab aplis.qð
ſi fuerit omiſſum ſtatuto tꝑe ad hmõi oꝛdi
nes cõferẽdoſ ðʒ caute ſuppleri qð ꝑ erroꝛẽ
extitit pᷣtermiſſum.nec ðꝛꝓpterea aliqͥd ite
rari. Guſpẽſio manuũ tũc dʒ fieri cuʒ oꝛo
ſuꝑ caput effundit᷑ oꝛdinandi. No.qꝙ pᷣſ
byter ⁊ diaconꝰ ꝑ manꝰ ipoſitõem dñt oꝛ
dinari. Itẽ nota ꝙ oꝛdinatiò ſacerdotꝭẽ
⁊ diaconi inducta ẽ exẽplo aploꝝ. Jtem
nota ꝙ lzʒ in ↄferẽdo ſacram̃to ſit defectus
nõ tñ reiterat᷑qð legitime factũ ẽ.ſʒ ſupꝓplet᷑
delect?. Itẽ nota ꝙ ſuppletio oꝛdinis ñ

—

debet fieri niſi in diebꝰ ↄſtuutꝭ ad oꝛdines

faciẽdos.⁊ ſic nota ꝙ idẽ eſt in ꝑte qð in to
to. Itẽ no.ꝙ duo ĩꝑfecta faciũt vnũ ꝑfectũ
De filijs pᷣſbyteroꝝ oꝛdinãdis vel nõ
LCitulus. xvij.

Fi I34 Kaſuſ. Pꝛio ðꝛ ꝙ
T filij. karo nõ
ꝓmoueant᷑ ad ſacros oꝛdies niſi
fuerit mõachi vł in ↄgregatõne

canonica regulari laudabilr Zuerſa ti. Se

cũdo ðꝛ ꝙ pᷣlationẽ nullatenꝰ hr̃e poſſunt
Tertio ðꝛ ꝙ ſerui ñ ſũt oꝛdinãdi nilia do⸗

minis fuis pus donent᷑ plenarie libtati.

Ecr hac ðcretali nota ꝙ igreſſꝰ mõaſte⸗
rij trolin irregularitatẽ ꝓueniẽtẽ ex altiꝰde
licto. Itẽ filij pᷣſbꝛoꝝ pᷣlatõʒ hꝛe nõ pñt.
Itẽ ſerui oꝛdinari non ðbent niſi fuerit
manumiſſi.

e Caſs. Pꝛeſbyr
Nd pꝛeſentia vr. acceſſit ad pa
pam. tacito ꝙ eſſet filiꝰ ſacerdotis.ipetra⸗
uit vt capellanꝰ exiſteret in eccia in qͥ pr̃ ſu
us miniſtrauit. Significatũ ſuit hͥ do.pa.
cũ ꝙ eſſz in lacerdotio genit vitate tacita
e

Utber

litteras impetrauit.vñ mãdat lincoñ. epi⸗

ſcopo.quatinꝰ ſi cõſtiterit ei ꝙ dictꝰ.x. pſ⸗
byter ſit ĩſacerdotio genitꝰ.⁊ ꝙ pr ei? i ea⸗
de ecchia miniſtrauit. remoueat illũ ab illa
cchia nõ obſtãtibus litteris pᷣdictꝭ. Ho
ta ꝙ l̃e vᷣitate tacita ipetrate no valent

Bꝛeſentium. 7ani

cerdotũ debeãt miniſtrare in eccłijs pater

nis: vel eas aliq̃ occaſiõe detinere. ſz inde
penitꝰ? amoueant᷑. Nota filiũ in paterna
eccleſia nõ poſſe miniſtrare.

Tonquerente. tuo pꝛeſbyte
ro eccłie ſancte Marie. M. cleric? fuit pᷣ⸗
ſentatꝰ ad eã a patrono. R. filiꝰ dicti pᷣſby
teri ĩpediebat eiꝰ inſtitutionẽ. vñ dictꝰ.m.
cõq̃ſtus fuit pa. Mãdat Papaf i publicũ ẽ
⁊ notoꝛiũ pr̃em dicti.R.habuiſſe ꝑſonatũ
T dicta ecckłia filiꝰ eiꝰ nullo mõ inſtituat᷑ ibi
uẽ. ⁊ ſi inſtitutꝰ ẽ remoueat᷑. No.qꝙ filiul
poꝛtat iniqͥtatẽ pr̃is.qð veꝝ eſt tꝑalit.non
aüt eternaliter.
B e niens Caſus.Epᷣs londoñ.
WWEI Ptoꝛdinauit. H. clericuʒ
in pᷣbyteꝝ ad capella ſcti Laurẽtij quã cõ
ceſſit eidẽ. Poſtmodũ vᷣo ipᷣm ſpoliauit ea
dem ꝓ eo ꝙ pr eiꝰ in ipᷣa eccłia miniſtrauit
Sacerdos ille ſignificauit h̊ dño pa. Vñ
mãdat pa.eið epᷣo q̃tinus ſi ↄſtitit ei qũ ec
cleſiã ei cõceſſit ꝙ pr eiꝰ pᷣſbyter ĩ ipᷣa eccia
miniſtraſſet ipam ſibi reſtituat ⁊ in pace di
mittat amoto alio ſi quẽ in ea iſtituit. Sʒ
ſi ̊ ignoꝛauit exq̊ eũ ad ipᷣam ecclłiaʒ oꝛdia
uit eà ſibi reſtituat donec ſibi de alia eccłia
pꝓuideat.vnð honeſte valeat ſuſtentari.
Pota in oibo decretalibo iſtis ꝙ filiꝰ nõ
debet ſuccedere patri in eccłqs paternis
Itẽ qui ſcienter oꝛdinat indignũ cõpel⸗
litur eipuidere. „
RILE Kaſus. R. cleric
0P oluit. patrono pñtatꝰ
fuit ad eccliã de ſalab.epᷣus dioc. noluit ei
curã aiaꝝ cõmittere ꝓ eo ꝙ eſſet filiꝰ ſacer
dotis.Pꝛopt᷑ qdð acceſſit ad papa. dicẽs q;
eſſet in ſubdiaconũ oꝛdinatꝰ. Reſcribit pa
pa epo dicẽs.ꝙ indignũ eſt vt careat bene
ficio ecclłiaſtico qͥ in ſubdiaconũ eſt oꝛdina
tus. Mãdat q̃tinꝰ aliquẽ honeſtuʒ pᷣſbꝛm
cũ aſſenſu illiꝰ clerici ðbeat iuenire qͥ eccie
ip̃i deſeruiat. ita ꝙ pᷣfatꝰ. R.hẽat medieta
tẽ oum bñlicioꝝ ipiꝰ eccie. qm ſolꝰ pᷣſbyter

miſſaꝶ ſolẽnia vel alia officia ſine clerico ñᷣ
poteſt celebꝛare. Hota ꝙ in ſacris oꝛdi⸗
bus cõſtitutꝰ nõ dz carere bñficio. Itez
illegitunꝰ curã aiaꝝ br̃eñ dzʒ. Itẽ lacer⸗
dos ſolꝰ ſine clerico nõ dʒ eſe.
Ex tranſmiſſa. tontn,
/ MIII de caſt. pñta⸗
uit.ꝛv. clericũ archiepo cant.ad eccłiam ð
P. ſ̊ archiepᷣs eũ recipe noluit.eo ꝙ pr eiꝰ
in ipᷣa ecclia miſtrauit. JIpe ad pa.accedẽs
ſignificauit ei q̃liter fuerat repulſus adadel
ꝙ pr eiꝰ in ipᷣa eccłia miſtrauerat media in
terueniẽte ꝑſona. adat pa.eidẽ cantua.
archiepo q̃tinꝰſi ita ẽ pᷣdictũ.ꝛv.ad ecciaʒ
pᷣdictã admittat.nõ iõ minꝰ obſᷣuato apo
ſtolici reſcripti decreto qð in ecclia dei ſuc
ceſſionẽ hereditariã deteſta᷑. Nota ꝙĩ
eccłia nõ hʒ locũ ſucceſſio. Itẽ no.ꝙ me
dia ꝑſona tollit viciũ ſucceſſionis. .
onſtitutꝰ.i. ir inds
Lrricꝰ. G. noĩe q̃ndã
capellã canonice fuit adeptus vt dicebat ⁊
eã plib annis poſſedit qᷣete.tãdẽ.R.miles
ipᷣm ſpoliauit eadẽ. Pꝛopt᷑ qð clericꝰ apð

oꝛdinariũ depoſuit queſtionẽ. Obiectũ ſue

it ei ꝙ pater eiꝰ in capella miniſtrauit eadẽ
ꝓpt qð capellã nõ potuit rehabere Vñ ipe
cõq̃ſtus eſt dño pa.dicẽs ꝙ pĩ eiꝰ nec ꝑlo⸗
na nec vicariuſ ꝑpetuꝰ fuit in ipᷣa capella⸗

aliqñ tñ ſtetit ibi ſʒ nullum ius hẽbat in ea

Hãdat papa epᷣo vigoꝛneñ.q̃tinꝰ ſi cõſti
terit ei ꝙ dictꝰ elericꝰ a pᷣdicta capella fue
rit ꝑ potentiã laicalẽ eiectꝰ. pi eiꝰ non
fuerit ꝑſona vel ꝑpetuꝰ vicariꝰ in ipa. licet
qñq; miſtrauit ibidẽ noĩe pᷣdicti. G. faciat
eã ſibi reſtitui cũ fructibo inde ꝑceptꝭ. No
ta ꝙ ſpoliatꝰ vʒ reſtitui cũ fructibo pceptiſ
a tpe ſpoliatõis. Itẽ ꝑpetu⸗ vicariꝰ ius
ð: habere in ecclia vñ fuiꝰ ei ſuccedere er
non poteſt. ÿ
E tu Caſus.Archiepᷣs eboꝛacẽ.
obtinuit indulgẽtiã a dño
papa vt poſſet diſpenſare cũ filijs ſacerdo
tum. vt remanere poſſent in ecclijs qs pa⸗
tres eoꝝ nullo medio habuerunt dumõ eſ
ſent bone vite opionis vłlõgo tpe eccle⸗

ſias tenuiſſent. Archieps diſpeſauit cñ ali

quib taliuʒ. Poſt iſta diſpẽſatõeʒz qdaʒ ad
iudices iĩpetraueft lr̃as a pa.yvt ſi ↄſtaret pᷣ

dictos cũ qb diſpẽſatũ fuerat eſſe filios ſa

—

cerdotũ vł clericoꝝ qͥ ꝓxio añ illos eccias
tenuerunt iponerent illis ſilentiu. Tecclas

— .,BJ ———

— —

iir
ner
git
ſol
bu⸗

cle

bui
Mee

e
di⸗
Ne;
N;

e
Pita⸗
und
ic
nadun
dan.
ci
o
vdeiſuc
agi
nog de

R indi
1dcc!
Kule
d
Obianinn
uulae
Wße
ra ⸗
Sachd
dihatinea
z
naufe
it in
uftla
b ban
ce
h gi
WN 6
accdcts

De fili. pꝛeſbi.oꝛoi.uel non..

illas ipis impetrãtibo aſſignẽt.tacita veri⸗
tate de pᷣmiſſa diſpẽſatiõe.Archiepᷣs cõſu⸗
luit dũm papãvtaꝝ ꝑ lr̃as illas diſpenſatio
ſua debeat reuocari. Rũdet pa.ꝙ ſi ꝑ pꝛio⸗

res litteras cũ aliqbo diſpẽſauit.diſpenſati
onẽ illã nõ vult ꝑ poſterioꝛes lr̃as irritari.
In fine ꝓphibet papa clericos laice donati
onis intuitu ĩ eccłijs ſine autoꝛitate epᷣi ſui
inſtitui.⁊ iſtitutos pᷣcipit remoueri. No
ta ꝙ diſpẽſatio ſemel cõceſſa nõ reuocatur
Itẽ lre vitate tacita ipetrate nõ valent.

Itez nullus vʒ inſtitui in eccłijs ſine au
toꝛitate epiſcopi.

Nuoniam ſacris. alul

dat papa cantuarieñ.archiepᷣo ⁊ eiꝰ ſuffra

ganeis.quatinꝰ ſi publicũ fuerit patres ꝑ⸗

ſonatũ in eccłijs habuiſſe.filios eoꝝ ab ec⸗

cleſijs illis etiã ſi eas adepti ſunt excludãt
nec ad eas vlteriꝰ aſſumat᷑.⁊ ſi B; publicum

eſt. nec cauſa in iudicio deducat᷑. nec teſtes
admittant᷑. Hota ꝙ in notoꝛijs oꝛdo iu⸗
ris non requiritur.. 1
„ 9
Ao extirpanoas. Su
h ꝙ filij pᷣſbyteroꝝ qͥ ecclias tenẽt in qͥb pa
tres eoꝝ nulla gſona media miſtrauerunt
tãq;ᷓ ꝑſone vel vicarij ꝑpetui remoueantur
ab ulis. Nota ꝙ filij pᷣſbꝛoꝝ nõ pñt ſuc⸗
cedere p atribo in ecclijs in qͥb pr̃es eoꝝ ꝑ⸗
ſone vl vicarij fuerũt ꝑpetui. Itẽ media
ꝑſona purgar vicii. ſt eteor .
ꝓr Caſus.Queſitũ fuit a pa
0 Hec. vtrꝝ filij epᷣoꝝ poſſint
ad ſacros oꝛdies ꝓmoueri ſi als digni ſint
Rũdet papa.ſi de legitimo mr̃imonio ſũt
geniti nec aliud impediat.pũt ad ſacroſ oꝛ
dines licite ꝓmoueri.⁊ in eiſdẽ eccłijs in qͥ
bus pᷣſunt patres eoꝝ:beneficium obtiere.

NMota ꝙ pater ⁊ filiꝰ legitimꝰ ſimul pñt

eẽ in eadẽ eccłlia. Itẽ nota hãc decret᷑.ge
neralr ꝓ omnibo filijs clericoꝝ de legitimo
mr̃imonio genitis ꝙ poſſunt ad ſacros oꝛ⸗
dines ꝓmoueri ⁊ eccliaſtica bñficia hr̃e.nõ

ſolũ in eccłijs alijs ſʒ etiã in paternis patri

bus eoꝝ viuis ⁊ moꝛtuis.
Wicha el Ca. Michael pᷣſbyter
. Cppoſuit coꝛã papa ꝙ ec⸗
cleſiã ſancti Jo.canonice fuit adeptꝰ. Sʒ
PH. fiuliꝰ Antonij pᷣſbyteri q ꝓximo ante ha

buit ꝑſonatũ ipᷣiꝰ ecclie.aſſerit ad ſe ꝑtinere
vicariã eiuſdẽ eccie. ãdat papa qtinus

ſi conſtiterit dictũ. N. filiũ fuiſſe ipiꝰAnts
nij q ꝓximo habuit ꝑſonatũ illiꝰ eccłie ſuꝑ

—

vicaria ipᷣiꝰ ei ſilentiũ ꝑpetuũ imponatur.

Hota ꝙ filiꝰ ſacerdotis pr̃i ſuccedereñ
põt tãq; ꝑſona nec tanq; vicariꝰ in eccleſia
permanere.

3 ittergo. aſus. Quida vir eiꝰ

E vxoꝛ cõi ↄſenſu ꝓmiſe⸗
rũt caſtitatẽ ſe fuaturos.q̃pmiſſa ĩ facie ec
cleſie vir pmotꝰ fuit poſtmodũ vſq; ad ſa⸗
cerdotiũ.Tãdẽ in ſacerdotio ↄſtitutꝰ ha⸗
buit acceſſum ad vxoꝛẽ ⁊ ex ea filiũ genuit.
H. noie. Iſte. H. ᷣſiderauit a puericia mi
niſtrare dño in officio clericali. Dicipa.lʒ
a filijſ paterna incõtinẽtia ſit ꝓpellẽda.ſi iñ
dignꝰ eſt alias.ꝑmittit eũ in clericũ oꝛdia⸗
ri.⁊ ad eccliaſticũ bñficiũ ꝓmoueri vñ vale
at ſuſtẽtari. Hota ꝙ natꝰ de vxoꝛe legi⸗
tima hrp nõ legitimo.⁊ G̊ ideo.qꝛ natus ẽ
poſt ↄtinẽtiã cõi volũtate ꝓmiſſam.⁊ ita ðᷣ
illicito coito dici pᷣt.

Cum decorem. aſns Fi⸗

rum de illegitimo mr̃imonio nati non dñt
canonici fierivel pᷣbendas hr̃e in eccłijs in
quibus pr̃eſ eoꝝ ſũt inſtituti.qꝛ impudicũ
eſt vt nõ legitimꝰ filiꝰ ipudico pr̃i in alta⸗
ris officio miſtret. NHNota q; illegitimꝰ fi⸗
lius nõ dʒ miſtrare pr̃i in officio altaris

Ao abolenoam. ain
eccłijs quedã inoleuit coꝛruptela ꝙ filij ca
nonicoꝝ fiebãt canonici in ecclijs ſclaribꝰ
in quibo pr̃es eoꝝ erant inſtituti canonici.
ꝛecipit ↄciliũ ꝙ canonicoꝝ filij et maxie
purij nõ fiat canonici in ecclijs ſeclaribo ĩ
qbo pr̃es eoꝝ ſũt inſtituti.⁊ ſi õ factũ fuerit
nõ valeat eoꝝ inſtitutio.⁊ qͥ tales canoni⸗
care pᷣſũpſerint a bñficijs ſuis ſuſpendant᷑
Nota ꝙ qͥ canonicãt indignos ſuſpẽdi
dñt a bñficijs ſuis⁊ inſtituti remoueant᷑
Dilectus filiꝰ. Airgili⸗
us pᷣſbyter ha
bebat q̃ndã eccliam curã giaꝝ hñtan quã
nullo medio habuit pr eiꝰ.ppoſitꝰ ſctẽ ma
rie ipᷣm monuitvt eccłiam ipᷣaʒ dimitteret
ipᷣe vᷣo diceb at ꝙ remeſis archiepᷣs apoſto
lice ſedis legatꝰ cõeo diſpẽſauerat.⁊ iõ eã
dimittere nolebat Pꝛepoſitꝰſt ignificauit 6
dño pape. Mãdat papa.q̃tinꝰ nõ obſtan⸗
te aliqua diſpẽſatione q̃ a ſede apłica ñ ma
nauit:ſtatuit quod canonicũ fuerit ap.re.
HM e 2

Uber

ipᷣm ab ecclia remouẽdo. Nota ꝙ ſolus
papa cũ filijs ſacerdotũ pᷣt diſpẽſarevt poſ

ſint miniſtrare ĩ ecełijs in qb pres eoꝛũ ha

buert ꝑſonatũ ſi ine curã aiaꝝ nullo medio
B aſus. In ꝓuicia turonẽ.
Nimis. ſaccrGotu talijno le⸗
gitime nati pmouebant᷑ ad dignitates ⁊2
ſonatus ⁊ ad alia bũficia curã aiaꝝ hñtia ſi
ne diſpẽſatõe aplice ſedis. Vñ mandat pa
pa archiepo turoñ.qᷓtinꝰ pᷣdictos oẽs ĩmo
ueat a dignitatib.ꝑſonatibo⁊ huiuſmõi be

netficijs curã aiaꝝ hñtibs.⁊ illa ꝑſonis ido⸗

neis cõferri faciat ꝑ illos ad qͥs collatio ip
ſoꝝ mſcit᷑ ꝑtinere. pcipiẽs ne id de ceto at⸗
tẽptare pᷣſumãt. Nota ꝙ ſe olꝰ papa pᷣt di
ſpenſare cũ filijs ſacerdotũ vt ad dignita⸗
tes ⁊ curã aĩiaꝝ poſſint ꝓmoueri.
De ſeruis non oꝛdinandis ⁊ eoꝝ
manumiſſione. M
Titulu s.xviũ.

Caſus. Dr
Nltruendl. Ens deber
oꝛdinari ſeruꝰ niſi pmo fuerit ab
ſolute manumiſſus.qꝛ qð vitupe⸗
rari poterit pᷣcauendũ eſt.h̊ hes.liiij. diſt. ꝑ
totũ. Nota vᷣbũ ilð qð infirmarivel vi⸗
tuperari pᷣt pᷣcaueri debet.

De ſeruoꝛum. iroe its

letanũ vt nullꝰ epiſcopoꝝ de cetero ꝓmo⸗

ueat ſeruos ad ſacros oꝛdines nec etiã ad
minoꝛes niſi pus a dũis libertatẽ fuerit cõ
ſecuti ⁊ ſi aliqs ſeruꝰ fugiat dñm ſuũ frau
dulent ad gdus eccliaſticos ꝓmotꝰ fuerit
deponat᷑. ⁊ dñs eiꝰ eũ recipiat. Nota ꝙ
ſerui pmoueri nõ dñt ſine licẽtia dñoꝝ ſuo
rüũ. Itẽ qͥ oꝛdinat᷑ſine manumiſſiõe igrã
te dño vłõdicente deponendꝰ eſt. Item
licet aliquis fuerit in poſſeſſione libertatis
eam amittit. S=SWð
De famulis.xlus. Statn
——C EUE ? it conciliũ tole⸗
tanum ꝙ ecckia poſſit ↄſtituere pᷣbyteros
⁊ diaconos ꝑ ꝑrochias de ſuis ſuis.ita tñ
ꝙ pmo accipiãt libertatẽ.⁊ qͥcqͥd illi poſt⸗
modũ acquiſierit.vł eis datũ fuerit ad ex
traneas pſonas nõ trãſmittãt.ſʒ oĩa pꝰ obi
tũ ſuũ ad ius ecclłie a q̃ manumiſſi fũt ðbe⸗
ant ꝑtinere.qbus accuſandi vel teſtificãdi
aduerſus eccłiam oĩs aditꝰpᷣcludat᷑.ſicut⁊
ceteris libertis.ad qð ſi aſpirauerint et li⸗

bertate amittat ⁊ honoꝛc oꝛdinis quẽ non

dignttaté nature. ſed tꝑis neceſſitate mern·
erũt. MNota qꝙ liberti dñm ſuũ accuſaren

pñt vel ð ipᷣm teſtificari ſine venia.

Caſus. Si aliquis ſeruũ
&αKaſus.Si aliquis ſeruũ
Mullug. aa donauerit libertati.⁊
eü fecerit in pᷣl byterũ oꝛdinari ⁊ ille poſtea
ĩſuꝑbiã elatꝰdñno ſuo noluerit canõicaſ ho

ras celebꝛare.accuſet᷑ apud epiſcopũ ſuum
degrade᷑ MHota in manumiſſo operas
ſpirituales dñm poſſe retinere Itẽ nota
aliquẽ ꝓpter ingratitudinẽ ad pſtinũ ſtatũ
reducendum.

Lonſuluit. ane Dicſtin doc

nõ oꝛdinet ſeruos vel ſpurios. qi in cõſe⸗
cratiõe cuilibet epᷣo ðꝛ. Vide ne quẽlibet

ſeruilis conditõnis pᷣſumas ad oꝛdines p⸗
mouere. Hota ꝙ ſeruꝰ vel ſpuriꝰ oꝛdia

ri non debet. .
Eo libentius. deſt

fuũ obtulit ipᷣi ecclie a qua libertatẽ fuit aſ

ſecutꝰ vt in ipᷣa eccłia dño debeat def uire

in oꝛdine clericali.Querit᷑ vtrũ poſt aliqð
tꝑs poſſit eccłiazʒ illã dimittere et ad aliã ſe
tranſferre.Pa pa hic diſtinguitvtruʒ eo te
noꝛe fuerit manumiſſus⁊ oblatꝰ oꝛdini cle
ricali. vt in ea dũ vixerit debeat deß uire ĩ
dinis officijs.⁊ tũc ad aliã ecciam ſe tranſ⸗

ferre nõ põt.vel vtꝝ abſolute fuerit manu⸗

miſſus.⁊ tũc põt licite ad aliãſe traſterre.
Nota ꝙ libertas datur ſub conditione
vel tenoꝛe.⁊ tunc ille compellitur conditi⸗

onem ſeruare.

Wirgmwur. Caſus.Aliquãdo ſ
2E. HUI? ui oꝛdinant᷑ ſine licẽ
tia dñoꝝ ſuoꝝ.Queſitũ fuit a papa qualit
iſti ſic oꝛdinati debeãt in ſeruitutẽ vł non
debeant reuocari.Papa mirat᷑ de hac qſti⸗
one cũ certũ ſit in canonibo quõ debeãt vel
nõ debeant in ſeruitutẽ reuocari. Verũta⸗
mẽ de oꝛdie ſubdiaconali.cũ de eo nulla fi
at mẽtio in decretꝭ.diẽ ꝙ ille oꝛdo eodẽ pᷣ⸗
uilegio gaudet cũ diaconali.qꝛ licʒ oli nõ
reputaret᷑ ſacer ĩ eccia pᷣmitina.iñ a tꝑe gre
goꝛij ⁊ vꝛbani ſᷣm moderna tꝑa ſacer repu⸗
tat. Hota ꝙ ſubdiaconatꝰ ⁊ diaconatꝰ
ſimili puilegio gaudẽt.

4 Caſus. Johãnes mie
Dilectus. les n Aebar edt

aconũ ne oꝛdinaret᷑ in pᷣſbyteꝝ ea occaſiõe
quia dicebat patrẽ ipſiꝰ diaconi hoĩeʒ ſuũ

— —.— —.—

Cinbe
Mchn
minci
Lbaber
oinesp⸗
doc

Nüsſen
uftĩ

miſen

Wne
icka
rateni⸗
imzet
unice
udcuiei
nſer
leriſen.
h ℳidoe

luroond

Aninf
mt ſinelc⸗
Mai
te Kmn
Shehacſt
dhein
Ii Venin
deconlli
Nroeoe⸗
gelain
ntale
ln

=.

tin,
S

pa. archiepo neapol.q̃tin

libere matris.

De coꝛpore uici.oꝛoi.uel non.

eſſe qᷓuis mater ipᷣiꝰ libera eſſet. Vñ ille di

aconꝰ hoc ꝓpoſuit coꝛã papa. Vñ mandat
ſi pᷣdicta vᷣa ſũt
ipᷣm militẽ cõpeſcat ab huiuſmodi impedi
mento. Nota ꝙ filiꝰ ſequit᷑ conditioneʒ
De obligatis ad ratiocinia oꝛdinandis
vel non. .
Titulus.xix.
Agnus epiſcopꝰ
Caſus.Epᷣs auguſteñ.q̃ſiuit i cõ
cilio vtꝝ ꝓcuratoꝛes.actoꝛes.exe
cutoꝛes et tutoꝛes pupilloꝝ ſeu curatoꝛes
debeant oꝛdinari.Bratꝰ eps rñdit.ꝙ poſt
officia ſua depoſita ⁊ reddita rõe ſui officij
pñt oꝛdinari dũmõ als digni inueti fuerit
ſʒ nõ anq; liberati ſint ab officijs ſuis.qᷣa
eccłlia infamat᷑ cũ poſtea cõueniunt᷑ ſuꝑ offi
cijs ſuis.Oẽs dixerũt. Recte rñdit ſctitas
veſtra.⁊ ita eſt noſtra ſnia. Nota ꝙ oꝛdi
nãdi liberi debẽt eſſe nõ ſolũ a ſeruitute.ſ
etiã ab officijs ſecularibo.

De coꝛꝑe viciatis oꝛdinãdis vel nõ.

ELitulus. xx. Eaſ
7 E Caſus
Epꝛeſbitero. alu⸗
pſbiter obtulit duellũ cuidã aduer
lario ſuo.⁊ oblatum ab eo ſulcepit

Pꝛeſbyter in illo duello partẽ digiti ami⸗
ſit. Querebat᷑ vtꝝ poſſet celebꝛare in oꝛdi⸗

ne ſacerdoiꝭ. Rñdet pa.ꝙ cũ ipᷣe nõ amilſit
tm̃ de digito qͥn bñ poſſit ſine ſcãdalo cele⸗
bꝛare.poſt ꝑactã pniam ſatꝭ poterit cuʒ eo
miſericoꝛditer diſpẽſari vt in oꝛdie ſuo mi
niſtret. Nota caſũ in q̊ ep̃ᷣs pᷣt diſpẽſare.

e e Caſus. Quidã
um De tuga.clce fuit i eßᷣm
Opponebat ſibi ꝙ habebat maculã i oclo.
⁊ ꝙnõ erat legitimꝰ. Mãdat pa.ꝙ diſpẽ⸗
let᷑ cũ eo ĩ vtroq;. Nota ꝙ enoꝛme dam

num coꝛꝑis impedit ꝓmouendũ.

.—. Calſus. Quidã mona
Ex Pporte. chus bartho.noiĩe ĩ cu

nabul ſectꝰ fuit. Poſtmodũ fuit oꝛdinatꝰ

in diaconũ.querit᷑ an poſſitvlteriꝰ ad ma⸗
ioꝛes oꝛdines ꝓmoueri.Rñdet pa.ꝙ nice⸗
nũ ↄciliũ ꝓhibet üũlos ad oꝛdies ꝓmoueri.
⁊ ſiꝓmoti ſunt dñt deijci qͥ ſeios abſcide

runt vel affectauerũt vt ab alijs abſcinde⸗

rent᷑ dũ tñ ſani erãt.ſʒ qͥ in cunabułſecti ſũt
bñ pñt ꝓmoueri.qꝛ cũ iudiciũ animi nõ ha

beãt:affectare ñ pñtvt ab alijs abſcindãt᷑
Et in canonib aploꝝ legit᷑ ꝙ ſi qͥs ꝑ inſidi
as eunuchꝰ factꝰ ſitvel ita natꝰ.vel in ꝑle⸗
cutione ei virilia amputata ſunt. ſi als di⸗
gn eſt pt fieri ebs. Nota ꝙ nõ pᷣt ꝓmo⸗
ueri qͥ ſe abſcidit. Itẽ qͥ nolẽs vel ignoꝛã
ter abſcidi pmoueri pᷣt. J

Dignificauit. eſus Quidi

obſequiũ pᷣſtare deo fecit ſibi amputari vi⸗
rilia.Ofr ꝙ ſi dignꝰ eſt als diſpeſari pᷣt vt ĩ
offlcio ſacerdotis pᷣter officiũ miſſe miſtret
Hota ꝙ qͥ ſe abſcidit ꝓmoueri nõ pᷣt.
Ex Arte. Caſus. Quidaʒ pᷣſbyt᷑
— P Ceſentiẽs ſibi lepꝛe ꝑicłlin
imminere fecit ſibi pᷣſcidi virilia. Queritur
an poſſit in officio ſuo miſtrare. Rñdet pa.
ꝙ ſi ita eſt ⁊ alias idoneꝰ eſt exequẽdi offi⸗
ciũ ſuũ liberã habeat poteſtatẽ. NHota qꝙ;
ſi aliqͥs abſciderit ſeipᷣm iuſta de cã ñ effici
tur irreglarꝭ nec ei pmotio łofficiũ ipedit
Ex oſuiſti Caſus.Quidaʒ ꝓ
P motꝰ fnit ĩ abbatẽ
qͥ carebat altera manu.cõſultꝰ pa.rñdit ꝙ;
cũ ipᷣeꝓ tãto defectu nõ poſſit ad ſacros oꝛ
dines ꝓmoueri.⁊ ipᷣe h̊ tacuerit in ſua ꝓꝑmo
tione ab officio abbatie dʒ ꝑpetuo remoue

ri. Nota ꝙ abbas ad ſacros oꝛdines ꝓ⸗
moueri dz.
C Homas Caſuſ. Thomas mo
O nachꝰ du eſſz in anniſ
puerilib ↄſtitutꝰ.q̃dã barra ferrea caſu foꝛ
tuito cecidit ſuꝑ pollicẽ dextere manꝰ ipᷣiꝰ
ita ꝙ vngulã auulſit ab eo.dubitabat᷑ vtꝝ
poſſet ad ſacerdotiũ ꝓmoueri Rñdit papa
ꝙ li potẽs eſt in ipo pollice ad frangenduʒ
euchariſtiã.⁊ alið canonicũ nõ obſiſtat ꝓpt
talẽ defoꝛmitatẽ nõ dʒ ĩpediri qminꝰ poſ⸗
ſit ad ſacerdotiũ ꝓmoueri. NHota ꝙ par⸗
ua defoꝛmitas nõ impedit ꝓmotõem.
De bigamis nõ oꝛdinãdis.
Titulus.xxj.

CTbigami. i
gami ⁊ ſolẽ
nitr penitẽtes ⁊ mariti repudiata
rũ ad ſacerdotiũ ꝓmoueri nõ pñt

vt h ðꝛ. HNHota ꝙ bigamia ⁊ ſolenis pnia

impediũt ꝓmotiõem.
Cgſus. Quidã biga
O uper eo mi ꝓmoti fuef̃t ad ſa

cros oꝛdines.q̃rebat᷑ an deberẽt in ſuis oꝛ⸗
dinibuſ miſtrare. Rñdet.pa. ꝙ oꝛdiatoꝛes

. 3

Aiber

kox puandi ſunt poteſtate oꝛdinãdi⁊ oꝛdi

nati ad ſacros oꝛdines nõ dñt in ibis oꝛdi

Auinibo remanere.qꝛ cõtra aplin cũ bigamꝭ
diſpẽſare nõ licet.tñ cũ oꝛdinatoꝛib diſpẽ
ſari põt.vt poteſtate oꝛdinãdi nõ puentur
en ꝙ eps cũ bigamis diſpenſare nõ
W e A. „ Kaſ'*. Dep̃ſb
De bigamis. bta mi
viduaꝝ maritꝭ idẽ ius eſt q̃ntũ ad ꝓmoti⸗
onẽ. qꝛ aplin oꝛdiari nõ dñũt. NHota ꝙ
bigamꝰ ẽ ipo iure ſuſpẽſꝰ a dinis officijs.
Du er Caſuſ.Quidã dũ erãt ĩ la
— P I ⁊ icali oꝛdie ↄſtituti ↄtraxe
rũt matrimoniũ.poſtmodũ moꝛtuis vxo⸗
ribo facti ſũt clerici ꝓmoti ſũt ad ſacros oꝛ
dines.demũ ↄtraxerũt ſecũda matrumõia
Querit᷑ vtrũ cũ talib clericis qͥ talit᷑ cõtra
xer᷑̃t poſſit diſpẽſari vt ĩ oꝛdinibo ſuis rᷣma
neãt.vel ad ſuꝑioꝛes oꝛdines poſſint ꝓmo
ueri. Et pmo oñdit q; tales bigami ſint iu
dicãdi. In mr̃imonijs em̃ ᷣhendis nõ at⸗
tendit᷑ iuris effectꝰ ſʒ animi deſtiatio. Vñ
qui duas hʒ ſimł vxoꝛes infamia notat᷑ qð
ꝑtim ad factũ ↄuenit retoꝛq̃ri.ſiẽ legit᷑ ð pᷣſ
bytero qͥ ↄtraxit mrimoniũ q ꝓpt᷑ h̊ nõ lega
liba nuptijs ðꝛ detineri.qð ad factũ refert᷑:
nõ ad ius.eadẽ rõe tales de qbo eſt qſitũ de
bẽt inter bigamos reputari. In oᷣrium vi⸗
det᷑ ꝙ nõ ſint bigami rputãdi cũ opinioni
ſit vᷣitas pᷣferẽda.ſi dicamꝰ iſtos bigamos
ſm h̊ ſeqt᷑ ꝙ ille qͥ nullã habuit vxoꝛẽ eſſ bi
gamꝰ reputãdꝰ vt ſi qͥs de facto ↄtraheret
cũ diuerſis cũ qba de iure nõ poſſit ↄtrahe
re.Rñdet pa.ꝙ cũ hmõi clericis tãq; cum
bigamis diſpẽſari ñ pᷣt.lʒ in vᷣitate bigami
nõ exiſtãt.nõ ꝓpter ſacramẽti defectũ:ſʒ p⸗
pter affectũ intẽtõis cum oꝑe ſubſecuto.qꝛ
Intüũ in ipᷣis fuit ſecũda mr̃imonia ↄtraxe⸗
rũt Nota ꝙ infamis ðꝛ qͥ ſiyhʒ dual vxo
res. Itẽ nota ꝙ opinioni vᷣitas pꝛefert᷑.
Itẽ reputat᷑ bigamꝰ qͥ bigamꝰ nõ ẽ qͥ ad
pPꝓmotõem. Itẽ volutas ſine effectu pu⸗
nitur.q ꝓceſſit ad facti.
HH H? cõtraxit matrimoni⸗
um cũ aliq̊ ⁊ ab eo fuit traducta.tãdẽ ea in
cognita ⁊ intacta vir moꝛtuꝰ eſt.qͥdã aliꝰ

pxit cũ illa.que poſtmodũ moꝛtua eſt.que
ſitũ fuit an vir iſte poſſit ad ſacerdotiũ pꝛo

moueri.⁊ videbat᷑ ꝙ n.qꝛ maritꝰ vidue.et
tales ꝓmouerinõ pit. Rndit pa. ꝙ duo ſt

in ↄiſgio carnali copula cõſummato.ſcilʒ
ↄſenſꝰ aioꝝ.⁊ coꝛpoꝝ cõmixtio.Cõiũctoꝭ
aioꝝ caritatẽ ſ cat q̃ ↄſiſtit in ſpũ inter deũ

⁊ iuſtã aiaʒ. Vñ dicit apłlus.Qui adheret

deo vn ſpũs eſt cũ illo.Cõmixtio coꝛpo⸗
rũ ſignificat ↄfoꝛmitatẽ dine ⁊ humanenꝗ
ture q; ↄſiſtit in carne int᷑ xpᷣm ⁊ eccliaʒ. vñ
dic euãge. Verbũ caro factũ eſt. Sʒ illud
cõiugiũ qð nõ eſt carnali copula ↄſũmatũ
nõ ꝑtinet ad illud cõiugiũ deſignãdũ qð ĩ
ter xpᷣm ⁊ eccłiam ẽ ↄtractũ ꝑ incarnatõis
myſteriũ.ſᷣm qð apls exponẽs vᷣba illa pꝛi
mi parẽtꝭ.̊ nũc os ex oſſibo meis ⁊ caro ðᷣ

carne mea.⁊c.ſtati ſubiũxit.̊ aũt dico ma-

gnũ ſacramẽtũ in xpᷣo ⁊ eccia. His pᷣmiſſis

diẽ pa. ꝙ ꝓpt᷑ ſacramẽti defectũ inhibitũ ẽ.

ne bigamꝰ aut vidue maritus poſſit ad ſa
cros oꝛdĩes ꝓmoueri.qꝛ nec illa ẽ vna vniꝰ

nec iſte eſt vnꝰ vniꝰ. Sic pʒ ꝙvbi iter cõ

iuges derficit cõmixtio coꝛpoꝝ. ibi ñ deeſt
ſignaculũ hmõi ſacramẽti Vñ ſoluo tibi q̃ᷓ
ſtionẽ ꝓpoſitã. Ille ꝗͥ muliereʒ ab alio viro
ductã.ſʒ nõ cognitã duxit vxoꝛẽ ꝓpt᷑ h̊ im⸗
pedirinõ dʒ qn poſſit ad ſacerdotiũ ꝓmo⸗

ueri.qꝛ nec ille nec illa diuiſit carnẽ ſuã in

ples. Nota ꝙ defectꝰ ſacri eſt cã q̃re bi⸗
gamꝰ vł maritꝰ vidue coꝛrupte ad lacros
oꝛdines nõ poſſit ꝓmoueri.⁊ ita nõ crimẽ.
ſed irregularitas h̊ facit.

—εμ Kalſuſ. Pꝛeſbyteri
DB ni circa. hñt eſten
Querit᷑ vtꝝ bigami ſint cenſendi.Rñdʒ ꝙ
ꝓpter hoc nõ incurrũt irregularitatẽ biga⸗
mie. Vnñ cũ talib tãq; cũ foꝛnicarijs pote⸗
rit ep̃ᷣs diſpẽſare vt ſuũ officiũ exequantux
HNota ꝙ plures habẽs cõcubias irregu

laritatẽ nõ incurrit. Itez nota mirabile

cat nõ dũpenſatur.

nobis Caſus.Quidã ſubdia
E con“ qᷓndãâ viduam de
facto duxit in vxoꝛẽ.qꝛ de iure nõ potuit.

Queritw᷑ vtꝝ bigamꝰ reputet᷑ q̊ ad legẽ pꝛo⸗

motõis. Rñndet pa.ꝙ in vᷣitate nõ eſt biga

mus nec maritus vidue.cũ inter ipᷣos non

fuerit matrimoniũ. Verũtũ cũ eo tãq; cuʒ

marito vidue nõ poterit diſpẽſari.non pr
ſacramẽti defectũ.ſʒ ꝓpt᷑ affectũ intẽtionis
cũ oꝑe ſubſecuto. Ex hac decre. nota ꝙ
bigamꝰ reputat᷑ q̊ ad ꝓmotõem qͥ bigamuſ

punit qꝛ pceſſit ad actꝗũ.

q; cũ eo qͥ peccat diſpẽſat᷑ ⁊ cũ illo ꝗͥ nõ pe-

nõ eſt. Itẽ nota ꝙ voluntas ſine effectua

lo
ſti
tat

vo

neel

1
is
n
hapeng
ig i
linri
Wuis
Alup
den
sömnſis
bibinie.
ſtaa
nen
bbiiterch
bii decſt
uorbii
hüow
igebin
Lori no⸗
miſuin
tab⸗
ℳ a
nmöonme.

Pene
s hin
dr iße
lnimib
nansw
i acema
