ſabineñ.habebat cãm cũ mõaſterio farſeñ.
ſuꝑ eccia ſci viti coꝛã auditoꝛibo vtriq; ꝑti
cõceſſis. Petebat ſabineñ.epᷣs ipᷣaʒ ecciaʒ
a monaſterio farſeñ.cũ poſſeſſiõibo et ꝑtinẽ
tijs ſuis dicens eandẽ tam in tꝑalib q; in
ſpũalibo ꝑtinere ad ecciaʒ ſabineñn. Pꝛocu⸗
ratoꝛ monaſterij nõdũ epᷣi intentõe funda

Hecunous

ta pꝛepꝛopere ſic reſpondit.ꝙ; et ſi eccleſia

pꝛedicta olim fuerit eccleſie ſabineñ. ſubie
cta.eam tamen epᷣs nõ põt petere cũ ex cã
ꝑmutatõnis monaſteriũ ea obtineat. ad h̊
ꝓbandũ qddam exhibuit inſtrumentũ.i q̃
pma facie contineri videbat᷑ ꝙ theodoſiuſ

epᷣs cũ aſſenſu canonicoꝝ ſuoꝝ pᷣdictaʒ ec⸗

cleſiam ſancti viti conceſſit mõaſterio far⸗
ſeñ.in cõcambiũ /ꝓ qbuſdam eccijs⁊ rebus
alijs. Ad h̊ epᷣs rndit intẽtõʒ ſuã eẽ fũdatã
ꝑ hmõi rñſionẽ.qͥa cũ ꝓcuratoꝛ monaſterij
rñderit ſe dictã ecciam ex ꝑmutatiõe facta
ꝑ ſabineñ.epᷣm obtinere.ꝑ ↄñs confitebat
ſe credere ꝙ dicta ecc̃ia tꝑe ꝑmutatiõis ꝑ⸗
tinuit ad ecciam ſabinen.qa pᷣctus ꝑmuta
tiõis celebꝛari nõ põt:niſi cũ vero dñno.vł
cũ eo qͥ loco dñi habet᷑. Et ad ꝓbanduʒ q;
dicta eccia ꝑtineret i tꝑalibꝰ ad epᷣm qͥſdã

teſtes ĩduxit ꝑ s oñdere nitebat᷑ ꝙ ipe di

ſponebat ꝓ velle ſuo de bonis ipius eccie.
His ⁊ alijs examiatis dñs pa. itellexit di
ctũ epᷣm intẽtõeʒ ſuã non ꝓbauiſſe ꝑ teſtes
vel per reſponſionẽ ſupꝛadicti ꝓcuratoꝛis
qꝛ qͥ opponit exceptõʒ ñ videt᷑ ↄfiteri de in
tentiõe aduerſarij.vel ꝑ inſtim ad h̊ exhi⸗
bitũ ex aduerſo.qͥa in eo theodoſiꝰ eps a q
ꝑmutatio facta ꝓponebat᷑ non or epᷣs ſabi

neñ.q;uis in tranſcripto q pcuratoꝛ vteba
tur appoſitũ fuerit ſabineñ· ꝑ viciũ fallitatꝭ
licet nimis exceſſerit qͥ tranſcriptũ illo fal⸗

ſauit.⁊ delictum ꝑſone nõ dʒ in vanũ mo⸗
naſterij reqũdare.⁊ falſitatis exceptio ⁊ añ
ſniam ⁊ pꝰ obijci poſſit vſq; ad.xx.annos

veritate cõperta nõ vult papa ꝙꝑ h̊ͥ mo⸗

naſterio pᷣiudicium generet᷑. verũtamẽ qͥa

coõſtitit pape dictam ecciam ſitã eſſe i dioẽ

ſabineñ. adiudicauit ei ius epᷣale in oibus
in eadem exceptis illis q̃ ꝑ autentica ſcpta
eidem epᷣo ſunt ſubtracta. cum exemptan

ꝓbetur qͥ ad temꝑalia eiuſdem eccie abſol

uit mõaſteriũ ab impetitõe epᷣi.cũ ſuꝑ hoc
nõ pꝛobauerit ſe legitima pꝛeſcriptioõe mu
nitum. Nota ꝙ qui excipit non cõfitet
de iure aduerſarij Item qui aliqͥd addit
vel minuit de inſtrumento in pᷣiudiciũ ꝑqꝭ
alterius falſarius eſt. Item delictum ꝑ
ſone nõ debet nocere eccleſie. Item excep

tio falſi ſemper poteſt ꝓponi vſq; ad.xx.an

nos. Itẽ eoipſo ꝙ eccleſia ſita ẽ in dioc.
epi. ei ſubeſt in omnibo ad ius epᷣale perti⸗
nentibus.ſed pꝛopterea non ſubeſt ei in te

poꝛalibo: niſi illud pꝛobetur.

N
nichrol
iE
ſoan
atpe
Nabchi
teqnij
Nrcti
ſſeip⸗
hoblis
geletid
laseur⸗
intalo
noribt
Nicntmr
ſoꝛdien⸗
ſclert
zxliige
futſepou
cdap
ſaupela
focce
baar⸗
nanen-

N.
Mrea
bebeen
feipernn
epdie
Gngän
bnm
Ccanor
mot
lulnt
ſcnnn

11

ſeten
Myrebece
min
togri
Uſtenge
Gapclan

hi

n.
ln

gpbnn

be

nonie

Pepror

uuſiape⸗
. oe
meieeche

rnikr
1 es innt
onö,
NN g
ciwodfon
Oghbmnanz

lcn ſi

kicigidi
Wsili
wpdnlenets
chthentg ir
Noiͤpornt
inchdgnin
enö
nsil
ſn v
m Ydo
cinſückidil
uclanol
eigunnuc
n uncrN
nn tnni⸗

f . . . .

Dlim et infra. a: Hobii⸗

niebatr᷑ꝑ l̃as aplicas coꝛã archiepo treue⸗

reñ. Ex ꝑte ipᷣius nobilis fuit ꝓpoſitũ coꝛã
ipo ꝙ auctoꝛitate illaꝝ lr̃aꝝ rñũdere ñ tene⸗

batp eo ꝙ vltra duaſ dietai extra ſuã dioc̃.
trapebat᷑ in cãm.Et qꝛ dictꝰarchiepᷣs hãc
exceptõeʒ nõ admilſit ſe.ap.appellauit Pꝛo
pter qð tã ꝓcuratoꝛ ipᷣius qᷓ; ꝑtis aduerſe

ad ſe.ap. acceſſert. Coꝛã q̃ ꝓcuratoꝛ dicti
nobilis pᷣdicta ꝓpoſuit.a ꝓcuratoꝛ ꝑtis ad
uerſe rũdit ꝙ dictꝰnobilis vltra duas die
tas extra ſuã dioc.ñ trahebat᷑. qꝛ archiepᷣs
in tali loco ſibi terminũ ſtatuit qͥ nõ erat re
motꝰab illo vltra qᷓ; ꝑ ↄciliũ ſit ꝓuiſũ. Vñ
mãdat pa.qͥbuſdã iudicibo q̃tenꝰ ſiꝓcura⸗
toꝛ dicti.ꝛv.poteritpbare exceptõʒ pᷣdictã
videlicet ſe trahi in cãʒ vltra dugs dietas

32ciliũ generale.appellatõʒ ipiꝰ legitimã
fuiſſe pncient ⁊ negocio ſuꝑſedeãt. NHNo
ta ꝙ q appellat a grauamine añ ſniam ĩ cau
ſa appellatõis dʒ ꝓbare cãm appellatõis ve
raʒ fuiſſe.⁊ ̊ veꝝ eſt qñ nõ obtulit illã ſeꝓ⸗
batux. Itẽ nota ꝙ iudex pᷣt remouere
unamen de duabo dietis.
Dilecti filij.is Qnid a
*nonicus graciacẽ᷑.
H.·noie electꝰ fuit in poꝛẽ eiuſdẽ eccie.S
P.⁊. BGB. ſe opponebãt elcõni ipiꝰ.vñ ↄ illoſ
lIr̃as ipetrauit.ipᷣi coꝛã iudicibo ↄſtitutippo
ſueft ꝙ dictꝰ. M. ñ debebat audiriꝓ eo ꝙ
erat excõicatꝰ ꝑiurꝰ. Sʒ dcũs. H. . G
2.· P. in modũ replicatiõis obiecit ꝑiuriũ.
⁊excõicationẽ p̊. S. vt eoꝝ exceptiõeʒ eli
deret. Sed ꝓcuratoꝛ illoꝝ rñdit ꝙ ꝓbatio
illius electi ſuꝑ ̊ recipi nõ debebat. qꝛ ⁊ ſi
illa ecpbarent᷑ nõ eſſent ppterea a defenſiõe
ſue eccie repellẽdi.Et ſi excõicatio ðᷣ dictũ
electũ ꝓbaret᷑ in modũ exceptiõis repelle⸗

retur ab agẽdo Sʒ replicatio excõicatõis

ꝓbata nõ repelleret a defendẽdo. Judices
interlocuti fuerũt ꝙ pus reciperẽt ꝓbatio
nes ſuꝑ replicatõne pᷣmiſſa.ꝓpter qð ad ſe.
ap.appellart. Mãdat pa.q̃ten ſi eſt ita re

uocet in irritũ qͥcqͥd fuit factũ pꝰ appellati

onẽ. Hota ꝙ excoicati ⁊ ꝑiuri nõ repel⸗
lunt᷑ a defendendo. Itẽ non dʒz admitti
ad ꝓbandũ q̃ ꝓbato nõ pꝛodeſt.

Apoſtolice ſeois. S⸗

canonici pꝛagenñ. J. . M. acceſſerũit ad ſe.
ap.ꝓpt oꝛdiatiõeʒ pꝛageñ.eccie.Quidã vo

lentes ipedireppoſitũ illoꝝ obijciebant eis
q̃ſdam ſnias ſuſpẽſionis remotõis a bñſi
cijs in modũ exceptõis Et ipᷣi rũdebãt ſen
tentias üũlas nullas eẽ.⁊ H ꝓbare volebant
ꝑ teſtes ⁊ inſtrum̃ta. Dñs pa.ne ꝓpt hͥ ipedi
ret᷑ oꝛdinatio pꝛageñ.eccie ꝓpt᷑quã venerãt

ſnias illas relaxauit ad cautelã NHota ꝙꝙ

ſuſpenſus ab officio ⁊ bnficio nõ admittit᷑
aũ agendũ pꝛo eccie oꝛdinatõe.cum hmoi
ſpiritualia tũc tꝑis poſſidere nõ poſſit.nec

agere pꝛo eis potet.
Dilecte in xpo.be
-»EE= P *ter poꝛem
⁊ conuentũ de bucellia ex ꝑte vna.⁊ poꝛiſ⸗
ſam ⁊ conuentũ de cãpeſeia ex altera ſuꝑ qͥ
buſdam decimis q̃ſtio vtebat᷑. Ad petitõʒ
poꝛis ⁊ ↄuentꝰ pᷣdictoꝝ cõmiſſa fuit cã illa
abbati ſci bñdicti ⁊ eiꝰↄinditibo. Sed mo
niales ex grauamie ſufficienti ab eis ſe.ap.
appellarũt.⁊ nunciũ ſuũ ad appellatõeʒ/ꝓſe
quendã tranſmiſerũt. Judices apꝓpellatiõe
nõ obſtante tulerũt ſniam excõicatiõis in
eaſdẽ. Papa appellatiõis cãm cõmilſit poꝛi
de angle ⁊ ↄiudicibo ſuis nulla mentõe ha
bita de ipᷣa excõicatõe.Coꝛã qͥbo ꝑs aduer
ſa ꝓpoſuit ꝙ cũ eſſent excõicate ⁊ in lr̃is ap
pellatõis nõ fieret mẽtio de ſnia excõicati⸗

onis lata ̊ ipᷣas lr̃e non valebãt. Et qꝛ iu

dices hanc exceptõʒ nõ admittebãt dictꝰ
poꝛ ſe.ap.appellauit.⁊ cãm fecit cõmitti pᷣ⸗
oꝛi de gernemue ⁊ ↄiudicib ſuis.Coꝛã qͥ
bus ex ꝑte monialiũ fuit excipiẽdo/poſitũ
ꝙ ſnia excõicatõis in eas lata fuit poſt ap⸗
pellationẽ legitima.⁊ cuilibet etiã excõica
to defenſiõis auxiliũ in iudicio reſeruat᷑ q̃ᷓ
re iudices monialiũ exceptiõeʒ ꝑtis aduer
ſe admittere nõ debebãt.ſic ipi eam nõ ad⸗
miſerũt.⁊ iõ appellatio ꝓpter h̊ interpoſita
nõ valuit.Sʒ qꝛ poꝛ de gernemue ⁊ eiꝰ cõ
iudices exceptiõeʒ hmõi admittere dene⸗/
gabant ipᷣe moniales ſe.ap.axppellar̃t. Vnñ
mãdat papa decano linconen. q̃ten ſi eſt
ita quicqͥd factũ fuerit pꝰ appellationẽ ipa
rum in irritũ reuocet᷑.⁊ in ca ꝓcedat᷑ iuxta
mandatũ directũ ad pꝛioꝛẽ de gernemue⁊
cõiudices ſuos. Nota ꝙ excõicatus po
eſt appellare ⁊ appellationẽ pꝛoſequn.
Dignificarunt.ctete
ten Le nonici ð toꝛ
naco eleger᷑̃t in ſuũ archipbꝛm. P. clericũ
⁊ electõeʒ ſuã pꝛeſentar̃t archiepo medio⸗
laneñ. Ipe vero eam rennit pfirnant. P.
3

—— R .

Mider

clericũ inſtituẽs in archipbim eccie ſupꝛa

dicte. Pꝛopt q̃d clerici ad ſe.ap.appellar̃t.
⁊ cam appellatõis fecerũt cõmitti ppoſito

ſcĩ ſtephani.qͥ electõʒ ipoꝝ cõfirmauit.pꝛo

nũcians ius eligendi ꝑtinere ad capim de

toꝛnaco.⁊ abſoluens ꝑtem aduerſa ab ipe⸗
titiõe ipoꝝ clericoꝝ.a qua ſnia ꝑtes adſe.

ap.appellauerũt.⁊ cam obtinuerũt ↄmitti
abbati ſancti ſaluatoꝛis papieñ.⁊ pᷣpoſito

vercelleñ.coꝛaʒ qb ex ꝑte archiepᷣi ⁊ dicti.

P.clerici exceptio excõicatõis fui ppoſita
3 capim de toꝛnaco Judices ñ ↄſiderãtes
a ꝓſecutiõe appellatõis pᷣtextu excõicati
oms nõ debeat qs excludi.cũ oĩs defenſio
legitia excõicato in iudicio reſeruet᷑.ꝓnũ⸗

ciauerũt ꝑtem archiepᷣi nõ eẽ cogenda ad
rñdendũ clericis ſupꝛadictis ꝓpt᷑ qͥd cleri⸗
ci ſe.ap.axpellarũt.⁊ ſignificauerũt factum
dño pa. VUñ mãdat eiſdẽ iudicib qᷓtenus

ſi eſt ita ꝓcedãat in cã exceptõe hmõi nõ ob

ſtante. Nota ꝙ' excõicatꝰ põt appellare
⁊ pſequi apꝓpellatõeʒ et oĩs legitima defen⸗

ſio ſibi in iudicio reſeruatur. D

aesoHαοGuEHÿ Ka. Exce tio
Exceptionez. ercbicgtotg in,

ter dilatoꝛias numerat᷑.tñ ſi reus illaʒ ſciẽ
ter omittat.nihilominus eam in qualibet

parte litiſ opponere poreſt. q̃d eſt ſpecialei

hac exceptõe.cũ alie dilatoꝛie añ litꝭ igreſ

ſũ ſint ꝓponẽde.⁊ h̊ ſtatutũ eſt ne aliqͥs i ꝑi

culũ aie ſue excõicato cõicare cogat᷑.ſʒ ſi eã

omiſerit vt actoꝛ fatiget᷑ laboꝛib ⁊ expẽſis
ↄdẽnandus eſt in expenſis actoꝛi. In fine

Dicit ꝙ ſi aliqͥs eſt publice excõicatꝰ iudex
ex officio ſuo ab agẽdo illũ repellat.qᷓ;uis
huius exceptio nõ opponat᷑. Nota ꝙ ex
ceptio excõicatõnis q;uis dilatoꝛia ſit q̃n

docũq; poteſt oponi. Item excommu⸗
nicatus publice nõ eſt audiendus.lʒ a reo

de h ſibi nihil opponat᷑ quia officio iudicꝭ

eſt repellendus.

Aouerſario. Aigs coue

ſuũ ſuper aliqua re quã poſſidebat tempo⸗
ralit.lit. cõteſt.ſʒ qa poſtea ſine dolo deſijt
rem illaʒ poſſidere fuit abſolutꝰ.poſtea eã⸗

dem rem cepit poſſidere. actoꝛ petit ean⸗

dẽ rẽ.qrit᷑an res iudicata ei obſtet. Et rñ⸗

det pa. ꝙ nõ obſtat exceptio rei iudicate.
Hota ad h̊ vt aliqs cõdemnet᷑ neceſſe ẽ

vt poſſideat tꝑe litis ↄteſt.et tpe q ſnia fert
ee ſi aliqs poſſideat tꝑe litẽ cõteſt.⁊ po

☛nrdnmd

ſtea ſine dolo deſijt poſſidere abſolui debz
AItem ſi dolo deſijt poſſidere habet᷑ pꝛ-o

poſſeſſoꝛe.

Benerabilem. a Aacbie

boneñ. appellauit a iudicibꝰꝓpter grauamẽz

ſibi illatu.⁊ ſuꝑ appellatõe ſua lias ipetra⸗

uit. Coꝛam iudicib appellatiõis obijcie-

batur lr̃as nõ valere ꝓ eo ꝙ tꝑe impetrati
reſcripti erat ex cauſis alijs excõicatꝰ. Ju⸗
dices conſuluerũt pa.Et ipᷣe rũdit ꝙ licet
ex alijs cauſis tꝑe impetrati reſcpti excõi⸗
catõis vinculo teneret᷑ de quibo in lr̃is ſu⸗
is mentio nõ habet᷑ nihilominꝰ ad ꝓſeq̃n⸗

dã appellatõʒ ſuã dʒ admitti.qͥa nihil pꝛo-
deſt excõicato appellare ſi non poſſet appel
latõʒ ſuã ꝓſeqͥ ⁊ lr̃as ipetrare. No.qꝙ ex⸗

cõicatus poteſt appellare et ꝓſeqͥ appellatõ
nem et lr̃as impetrar.
De pꝛeſcriptiõibo.
Litulus. xxvj.

ti negligebãt pro⸗

epᷣs qui poſſit illũ repetere ⁊ tacuit. Si vo
nullus fuerit epᷣs nõ pᷣiudicet᷑ eccie.ſed cuʒ

eccia epᷣm habuerit liceat ex ea die itra tri
enniü locũ ipᷣm repetere· Item ſi es ꝑ
trienniũ illud catholicꝰ nõ fuerit non cur

rat tunc pᷣſcriptio.ſed ſi ad catholicaʒ vni

„ . —

tatem cõuerſus fuerit ex ea die quo cõ uner⸗
ſus fuerit ꝑ triennium habet poteſtateʒ re

petendilocum illũ qui ꝑtinebat ad ecciaʒ

ſuã. Hota ꝙ vacante eccia non currit p
ſcriptio Item non currit pᷣſcriptio eo tẽ

ſ△

poꝛe q̊ ep̃ᷣs catholicꝰ non eſt. tũc em̃ cõpa⸗
ratur vacanti eccie. U

aoe 1.
Nihil eſt t. patricia occupauerat
ꝑtem patrimonij beati petri. Papa Grego
riuſ ſcripſit ei ꝙ ipᷣa dimitteret patrimoni

um illud. Et ipa ei reſcpᷣſit ꝙ ipᷣa ꝑata erat
facere rationem.Et pa.ſcdðᷣo mandauit ei⸗
dem ꝙ nihil cũ ſcandalo nihil cuʒ ſtrepitu
iudicũ volebat ð cauſis paupeꝝ diffinire
Vltimo cũ ipᷣa nõ dimitteret bona paupe
ruʒ reducit eidẽ dnñe ad memoꝛiã qualiter

Aa
Macuit α biſiuepbla⸗

p cchaianos ſuos reuocare ad catho
licam vnitateʒz. vnde ſtatuit cõci
liũ iſtð vt ſi aliqᷣs aliquẽ locũ ad catholicã
vnitatẽ cõuerterit.ſi ꝑ trienniũ tenueritlo
cũ illũ nemie ipᷣm repetente.de ceto nõ rez-
petat᷑ ab eo.et h̊ veꝝ eſt ſi ꝑ ipᷣm triẽniũ fuit

inos⸗
ſithef
gaikinii
nütbilo
liinn
efaun
ſootlon

NRimar
Erchctan
Cdi
(ooraß
lerimee
hardeh
ſcnſe
huneia
ſtagnme

76

ſijceno⸗

s

Nrdaide
i

el,
8 dhe⸗
N
Wou
ulcgiymn
hlr⸗
Afecche
Nauhnd

Nmndnnh n

inun oſcege

aigla

„
ho
vV

1 ,, „„
Bai
Neloiah
ncnte den ir
gadecnoch
nnhe chne,

„/7
„

cen

s. Ontn
ihen hun
iniumnſun,
„ d,
onbiche⸗
ſshlii
Onmnon?

is in rebus paupeꝝ. Ho. ar. nihil cũ ſcã

dalo faciẽdum. Itẽ bona ecciarũ paupe
rũ ſunt. Itẽ in re inuala ñ currit pᷣſcptõ.

Danctoꝛum patrum

Ca.Olim habebat locũ pᷣſcriptio.xxx.an

noꝝ in rebus eccie.hodie nõ. vñ nõ tenet
qͥd dr̃. Vel ſic pone caſum ad h̊ vt teneat
iſta decre. Rectoꝛ cuiuſdã eccie poſſedit ꝑ
E. ãanos qᷣete q̃ſdã poſſeſſiões cuiuſdã mi
itꝭ.querit᷑ſi pᷣſcpſiſſet. Et rñdet᷑ ꝙ ſic vt ſe
quit᷑ in l̃a.⁊ ſic nõ tollit᷑c.iſtõ ꝑ.c.ſequens

nã ibi loqͥt qñ vna eccia pᷣcpſit aliã.h̊ qũ

eccia pᷣſcribit ↄᷓ puatuʒ. ⁊ iſte caſꝰ ꝓbat᷑ per

.§SH. xvj. q.iij.S.poteſt. No. qꝙ; ꝓclamatio

ſinodalis interrumpit pᷣſcriptionẽ.

„ α☚187 Quidam clericus
De qugrt epᷣſcpſerat quartaʒ

decimaꝝ ⁊ oblationũ q̃ ad epᷣm ꝑtinebant
q̃rebat᷑ an poiſet ſe tueri õ epᷣm. Rñdit pa.
ꝙ clericꝰ ille pᷣt ſe tneri ab ipetitiõe epᷣi ſuꝑ
quarta pᷣdicta pᷣſcptione.xł.anno⁊. niſi in
terim ecc̃ia paſtoꝛe vocaret qͥ iura ipᷣiꝰ exi⸗
gere debuiſſet. In fine rñdet tacite q̃ſtioni
qᷓ poſſet fieri ꝑ canones antiqs in.c.pᷣcedẽ
ti.nõne ſufficit pᷣſcriptio.xxx.annoꝝꝛvt di⸗
cũt canones. Rñ ro. ec.tricennalẽ pᷣſcptio
nẽ ꝗ ec.nõ admittit. Nota ꝙ vacante ec
deſia nõ currit pᷣſcriptio. Item ſola pꝛe

ſcriptio.xl.annoꝝ locum habet.

AAμe Lalus. Scõoʒ leges
Bigilanti. male fidei poſſeſſoꝛ pᷣ

ſcribit rem alteriꝰ. Vnde dubitauit qͥdam
epᷣs an idem eẽt ſᷣm canones. Suꝑ hoc re
ſcribit pa. dicens ꝙ valde cauenduʒ eſt ne
male fidei poſſeſſoꝛes ſimꝰin pᷣdijs alienis
quia nłla antiqua dieꝝ poſſeſſio iuuat ma
le fidei poſſeſſoꝛẽ.niſi rem reſtituerit poſtqᷓ;
eam nouerit alienam.cũ poſtea bone fidei
poſſeſſoꝛ dici non poſſit.oſtẽdens qualiter
aliter ſit ṽᷣm leges.Epheſinꝰ em̃ legiſlatoꝛ
hanc legẽ inuenit vt locum haberet pᷣſcri⸗
Prio vrr vel.xl.annoꝝ in male fidei poſſeſ
ſoꝛe ſolumodo ꝓpter vitandã negligentiã
mile eroꝝ.⁊ longi tꝑis erroꝛem ⁊ conſuſiõe
Ded pa.̊ nõ placuit ſiue verus domin
ſciat rem ſuã pꝛeſcribiſiue ignoꝛet. No⸗
ta ꝙ diuturnitas temꝑis peccatum nõ mi
nuit ſed auget Item male fidei poſſeſſoꝛ
non pꝛeſcribit. Item introducta fuit pᷣ⸗

De pꝛeſcriptionibꝰ.

olimſcripſerat ſibi dicẽs ꝙ taciturnitas ⁊
patia ſua nõ faciet piudiciũ ſucceſſoꝛibaſu

ſcriptio contra deſides ⁊ ſui iuris contem

11 Caſus. Quedaʒ ec⸗
Ao aures.aſ oedie veri⸗

mas in parrochia alteriꝰ.xl.annis.q̃rit᷑ an
tuta ſit eccig pᷣſcptiõe. Rñdet pa.ꝙ ð iure
melioꝛ eſt cõditio poſſidentis.qͥa pᷣſcriptõ
xl.annoꝝ excludit omnẽ action.. Nota
melioꝛ eſt cõditio poſſidẽtꝭ. Itẽ pᷣſcri

ptio.xl.annoꝝ excludit omnẽ actõʒ.⁊ itel⸗

lige q̃ pᷣſcribi poteft. .
— La. Int archi⸗
Lauſaz que. saonn regiñ
et nobilẽ virum.BG. queſtõ ſuꝑ decimis y⸗
tebat᷑. Papa cõmiſit cãm illam mandans
iudici q̃tenus cãm ipᷣam debito fine deci⸗
dat non obſtante pᷣſcriptiõe temꝑis vel cõ
ceſſione alicuiꝰ ꝑſone ecciaſtice vel ſecula⸗
ris.ſi idem G. eam oꝓponere voluerit.quia
cum laici non poſſint poſſidere decimas
eas pꝛeſcribere non valet. Hota ꝙ laici
non poſſunt poſſidere decimas aut etiam
alia mere ſpiritualia. Item quod poſſi⸗
deri non poteſt non poleariht. b
AT 1 a. In canonibus
Illuo 9 Ut. reperitur ꝙ qͥ reʒ al-
terius pᷣſcribit.xxx.annis tutus eſt pꝛeſcri
ptione.queſitum fuit a pa.vtrum hodie lo
cum habeat talis pꝛeſcriptio. Rñdit ꝙ ro.
ec.non admittit minoꝛem pꝛeſcriptionem
q;.xl.annoꝝ.licet qͥdaʒ canones admittãt
tricennalem. Et ſi eccia ꝑ.xl.annos.rẽ ali
quam inconcuſſe poſſedit aduerſus aliam
ecẽiam poteſt ſe tueri q̃dragenaria pᷣſcpᷣtio
ne.ſi vᷣs de pᷣſcriptione ⁊ interruptiõe que
ſtio fuerit nrer Zaltes ab vtraq; ꝑte teſtes
recipi debent.Et ſi pꝛobata fuerit interru
ptio pꝛeſcriptio nõ valebit. Nota ꝙ q̃⸗
dragenaria pꝛeſcriptio fm canoneſ hodie
locum habet. Item pᷣſcriptio debet eſſe
continna ⁊ non interrupa.
NRuia indicate. an
Ey. Nene duos abba
tes oꝛta fuit queſtio de finib. Papa man⸗
dat illã queſtionẽ diffiniendam ꝑ agri meſ
ſoꝛes.qui ad loca de qͥbus contenrio eſt ac
cedant.⁊ in pñtia illoꝝ queſtõnẽ faciãt ter
minari pꝛeſcriptiõe.xł annoꝝ tm vtriq; ꝑ⸗
tiuata Pota queſtio de finibo in pñtia
iudicũ terminari debet. Item pᷣſcriptio
xl.annoꝝ bodie locum habet.

n3

Ex tranſmiſſa.caerei⸗
*de camemõe
ꝑtinet ad monaſteriũ de habẽdoñ.⁊ hoĩes
de ſibi ⁊ vintoñ.ecciarũ ſunt parrochiani
matricis eccie ð camemone. clerici de ſibi
⁊vintoñ.minutatiʒ om̃e ius ꝑrochiale pꝛe
ter ius funerandi ſubtraxerũt illi matrici
eccie.ſ.decias ⁊ oblatões.vñ abbas ⁊ mo⸗
nachi de habendoñ ꝓ eccia ſua mr̃ice ð ca
memone.cõqueſti ſũt dño pa. VUñ mãdat
iudicibꝰ q̃tenꝰ faciãt reſtitui decias ⁊ ob⸗
latiões cũ alijs obuentõibo pᷣdicte mr̃ici ec
cleſie de camemone.nõ obſtate pᷣſcriptõne
tꝑe hoſtilitatis a cleriq pᷣdictaꝝ ecciarum
“ Nota ꝙ mõachi pñt hr̃e ecciaſ grochia
les:⁊ ſic ꝑ cõſequẽs ꝓplin. Itẽ maioꝛ ec⸗
leſia vel monaſteriũ põt agere p eccia ſibi
ſubiecta. Itẽ ius ꝑrochiale gnale nomẽ
eſt. vt hic patet. Itẽ tꝑe hoſtilitatis nõ
currit pꝛeſcriptio. Itẽ decime debentur

* 4

matrici eccie ⁊ nõ capelle.

Acceoentes. lus. haepo⸗
K0 ſitꝰ ſci naʒarij.et
A.canonicus ſcĩ ſtephani ꝓcuratoꝛes cle⸗
ri mediolañ.ad ſe.ap.accedẽtes ↄq̃ſti ſũt ðᷣ
oꝛdiarijs maiorꝭ eccie.ꝙ cũ ipᷣipcurẽt lega
tos ⁊ nũcios ap.ſe.dictioꝛdinarij nolũt i
los ꝓcurare nec aliqd ↄferre adpcuratões
pꝛeſtãdas.volẽs pa.vt q̊d oibiminet ab
oĩbo cõpoꝛte᷑ mãdat abbati de ceneto q̃te
nus niſi victi oꝛdiarij ꝑ ſpẽale puilegium
ap.le.a pᷣſtandis ꝓcuratõibo oñderint ſe ĩ⸗
munes.decernat ipᷣos oꝛdĩarios teneri ad
Pcuratões oꝛdie debito faciẽdas. etiã ſi lõ
giſſimo tꝑe nõ impẽderint ꝓcuratõʒ. cũ in
taliba nõ habeat locũ pᷣſcriptõ Nota qð

ots tangit ab oibappꝛobandũ eſt. Iteʒ

oẽs eccie tenent᷑ ꝓcurare nũcios ⁊ legatos
romane ec.niſi ſpeciale pꝛiuilegiũ oſtẽdãt.
Item in ꝓcurationibo non babet locuʒ
pꝛeſcriptio. S

ag g; 88 Ii „ Eaſus.
Kum non liceat. Aab,
pilcopus bꝛacharñ.ↄqſtꝰ eſt dño pa.ꝙ po
res de coſta ⁊ ð kcᷓõ donato denegabãt ſibi
obedientia reuerẽtia exhibere. lʒz cccie ſue
in ipiꝰ archiepᷣatu eẽnt ↄſtitute.dicẽtes ꝙ;

eã ſibi exhibere ñ ↄſueuer̃t. Mãdat pa.di

ctꝭ poꝛihp q̃tenꝰ pᷣdicto archiepo exhibeãt
obedietiã ⁊ reuerentiã debitã ſic alij cleri⸗
ciſue dioc. pᷣſcriptione tꝑis non obſtante.
Nota ꝙ inebꝛa a capite recedere nõ dũt

Hecunous

Item eo ipo ꝙ aliq̃ ecẽia ſita eſt in dioẽ.
al

cuius pᷣſumit ſibi ſubeſſe. Itẽ contra

obedientiã non cutrit pᷣſcriptio.

Sio auoientiam. .

lẽvirũ matafelon ẽ ex vna ꝑte.⁊ caſtellanũ
oe caſtro palacioli ex alia qo vᷣtebat᷑ ſuꝑ qͥ

buſdã iuribo q̃ nobilis pᷣdictꝰdicebat ſe de
bere ꝑciꝑe in dicto caſtro ꝓ eccia ro. Parti

bus ꝓpter h in pñtia pa.ↄſtitutꝭ. Ex ꝑte ip
ſius nobilis ꝓponebat᷑ ꝙ alexan.pa.ↄceſſe⸗
rat in octõ caſtro ſibi.xl.ſolł.papieñ.q̊s ro.
ec.ibi ↄſueuit ꝑcipere annuati. Inſuꝑ coe

meſtioes placita banna foꝛis facta ⁊ omia

iura q̃ ibi ro.ec.habebat Caſtellanꝰecõtra

dicebat ſe ad ea nulla rõne teneri.Ad qð p

bandũ pᷣdictꝰ nobilis inducebat pᷣuilegiũ

alexan. ⁊ libꝛũ cenſualẽ ⁊ h idem nitebat᷑ D

bare ꝑ teſtes ꝗᷓ8 dicebat ſevidiſſe pᷣdictũ cen
R nũcijs apłice ſedis a.l.annis ⁊ infra fu⸗
iſſe ſolutũ. Sʒ ex aduerſo fuit rũſuʒ ꝙ nee
puilegium nec liber cẽſualis aliqd cõfere⸗

bãt. cũ ipᷣe puilegio vſus nõ fuerit ſpacio.

xxx.annoꝝ.nec liber cenſualis.qꝛ ſuſpectꝰ
erat ex eo ꝙ nõ fuerat innẽtꝰĩ camera pa.⁊
notariꝰ aliter ſcpſerat dicta teſtiũ q; dixiſe
ſent.Dũs pa.ↄſiderãs potius auctoꝛitatẽ

Puilegi q; dicta teſtiũ.nec libꝛũ cenſuale,zʒ

pʒ ſuſpectũ lʒ in camera pape nõ fuiſſet in⸗
uentꝰ. nec credit notariũ aliter ſcpſiſſe ocã
teſtiũ q; dixiſſent. Cõſiderãs inſuꝑ ꝙ ẽlõ⸗

ge validiꝰ negociũ ipᷣm tangere pncipal

romanã ec.õ quã non niſi centenaria cur⸗
rit pᷣſcriptio.ↄdẽnauit dictũ caſtellanũ in
ſolutiõe oim petitoꝝ iniũgendo eidem vt

dicto nobili nõ tãq; ſibi:ſʒ tãq; ro.ec.cuiꝰ

auctoꝛitate dʒ ꝑciꝑe pᷣdicta.⁊ cuiꝰ ẽt vaſal

lus ꝓpter pᷣdicta exiſtit ꝑſoluat. No.ca⸗

ſum vbi magis creditur puilegio q; teſti⸗
bus. Item liber cenſualis fidem facit⸗

Item pꝛeſumitur pꝛo illo qui officiũ ſu

um iurauit fideliter adimplere. Itẽ con
tra ro.ec.nõ currit pꝛeſcriptio:niſi centum
annoꝛum. Itẽ aliqͥs facit aliqd non tan
q; ipſe ſed tanq; alus.
N nobis Caſus.Hildeſemẽ.
mn epiſcopus mouit q/
ſtionem ſubiectionis contra monaſteriuz
de gundeſeñ.et eccleſiam romanam dices
ꝙ pꝛeſcripſerat libertatem contra mona⸗

ſteri. Papa cõmiſit quibuſdã abbatilpyt
reciperẽt teſtes epiſcopi ad ꝓbandã pᷣſer

Ppon
poſth
Men
alet
bitelt
canon
penni
iſon
nul
Conpot
np
Nnecde
Uanne
nnece

7

eni

npn
A
Ceſhan
baſcar
nis
fecoo⸗
bisce
perir
ſubel
nenp
lioee
log
Prini

nn e
Pröineni
„
unmn aig,
uahrinlegt
kunnum
naleztiicn

Amnörcni

weiufinen
nnüſthui
niuls gli
umiienngt
rnAfüö

Gns M

nultri caliu
heniſfſeri
mirſcſſeni
iristcgi
nmngerſt
Nnii nanw
dicdklnin
gtii
ngaan
Eiin hii
nfoßt
lusftnt
pvloll in

Cinger

nani
vattiin

el e
ſun! n
m nni,

Ppnlit,

lin K

ptionem contra libertatem monaſterij.ſed

poſtq; inchoata fuit pꝛeſcriptio cõtra mo⸗

naſterium ſciſſura trium ſciſmatum fuit in
eccleſia romana. Vnde papa iterum ſcri⸗
bit eiſdem abbatibus dicens. qꝙ tam iure
canonico q; ciuili romana eccleſia gaudet
pꝛiuilegio ſpecialivt contra eam non cur⸗
rat pꝛeſcriptio:niſi centum annoꝛum.tam̃
non vult papa tempoꝛa trium ſciſmatum
computare in pꝛeſcriptione ſed de medio
pꝛeſcriptionis deduci. Nota.qꝙ roma⸗
na eccleſia gaudet pꝛiuilegio ſpeciali cen⸗
tũ annoꝝ.nõ ſolũ in rebeꝓpꝛijs: ſed etiam
in eccleſis ſibi immediate ſpecialiter ſub⸗
iectis. Item tempoꝛe ſciſmatis nõ cur⸗
rit pꝛeſcriptio.
Au Olitis Ca. Inter epiſcopum
Des 1vigoꝛnieñ.⁊ abbatẽ de
eueſham vertebatur cõtrouerſia ſuper qui
bulſdam eccleſijs in valle de eueſham oſti⸗
tutis quas epiſcopus dicebat ad ſe ſpecta
re quo ad legem dioceſanam. cauſa ſuper
his commiſſa fuit iudicibus.coꝛam quib-
petijt epiſcopus eccleſias illas ſibi debere

ſubeſie quo ad legẽ dioceſanam. ⁊ om̃ia iu

ra epiſcopalia ſibi debere adiudicari in il⸗
lis eccleſijs. Abbas vᷣo dicebat eccleſias il
las ab eius iuriſdictiõe pꝛoꝛſus exẽptas ꝑ
pꝛiuilegia. vel ſi pꝛiuilegia nõ ſufficerent
Dicebat ſe eccleſias illas legitime pꝛeſcrip
ſiſſe. Suꝑ his vtraq; ꝑs ſi uas ꝓPbatões in⸗
duxit. Abbas iduxit taʒ puilegia q; teſtes
ad pbandã ſuã intentioneʒ ⁊ epiſcopus ad
pꝛobandam interruptionem. Tandeʒ cau

ſa ſic inſtructa remiſſa fuit ad ſedeʒ apoſto

licam. Poſt allegationes multiplices ĩtel⸗
gia non pꝛobaſſet ſuam intentionem tamẽ
pꝛobauerat pꝛeſcriptionem. Vnde cõtra
pꝛeſcriptionem petijt epiſcopus ſe admit⸗
per beneficium reſtitutionis ad pꝛoban
dum ꝙ vigoꝛnieñ.eccleſia tanto tempoꝛe
VYacauerat ꝙ tꝑe vacatiõis ſubducto pᷣſcri
ptio non fuit cõpleta.Abbas vidẽs ꝙ iſta
pꝛobatio pꝛeiudicabat ſibi in totũ petijt ſe
admittiper idem beneficium ad pbanduzʒ
vallis de eueſham eſt ille locus qui fuit
per vↄuos reges libertati donatꝰ.quẽ cele⸗
ſtinꝰ pa.libertati donauit. Papa vidẽs qꝙ;
vtraq; eccia neceſſaria ꝓbatõeʒ obmiſit v⸗
trãq; reſtiuit g alterã Ipᷣdictis articulis.
Sed qꝛ ꝓbatio abbatis pᷣiudicialis erat.

DSDe pꝛeſcriptionibꝰ .

lexit epiſcopus ꝙ licet abbas per pꝛiuile⸗

mandat papa iudicib quatenꝰ inſpiciant

ziuilegia. Re. 1 of. regum que abbas ſuꝑ
libertate pᷣmiſſa aſſerit ſe habere.⁊ ſi ꝑ illa

(oſtiterit ꝙ vallis de eueſbaz ſit ille locus

quẽ celeſtinꝰ libertati donauit. abſoluant
abbatẽ ab impetitõe epᷣi ſuper eccleſijs pꝛe
ictis epiſcopo ſuper ullis ſilentiũ ĩponen
tes. Si vero abbas in hac pꝛobatione de
fecerit audiant ꝓbationes epiſcopi ſuꝑ tẽ⸗
poꝛe quo infra quadraginta ãnos ſedes e⸗
piſcopalis vacauit.⁊ ſiꝑ tantũ tempꝰ va-
caſſe cõſtiterit ꝙ illo ſubducto pᷣſcriptio ñ
ſit cpleta. adiudicent epᷣo ius epᷣale in üł
eccleſijs.abbati ſilentiũ imponẽdo. Siqãt
epiſcopus hanc exceptionem non pꝛoba⸗

uerit. tamen quia ipſe pꝛobauit interrupti

onem in quibuſdam articulis. adindicent
eidem ius epiſcopale in illis dũmõ infra
xl.annos interruptio facta fuit. in ceteris
in quibus abbas pꝛeſcriptõnem pꝛobauit
epᷣo ſilentium imponentes NHota ꝙ ius
epᷣale generale nomen eſt ⁊ habet multas
ſpecies ſub ſe.vt h pʒ. Itẽ de vna defẽſi
onepõt qͥs trãſire ad oriã.qͥa pᷣſcriptio ⁊
uilegiũ õria ſunt.⁊ tñ abbas h admiſſꝰ fu⸗
it ad vtrũq; ſed ſub alternatõne illud fieri
dz. Item puilegiũ regale declarat pꝛi⸗
nilegiũ pape.⁊ ſic puilegiũ obſcurũ nõ ꝓ⸗
bat. Item tempus vacantis eccie debet
deduci de pᷣſcriptiõe. Itẽ licet qͥs pᷣſcri⸗
bat in vno articulo:nõ tñ in alio.
ũ ex officij. a Archieße
*l Eeſenoñ dum vi⸗
ſitaret pꝛouinciam ſuam tranſitum faciẽs
per dyoc.pariſieñ. deſcendit ad eccleſias
gbbatis ſancti magloꝛij et pꝛioꝛis de coa,
ſtres a qbus petijt ꝓcurationeʒ. ſed ipᷣi ſibi
eã denegauerũt allegates in ſuã defenſio⸗
nem ꝙ nũq; hmõi ꝓcuratõʒ pᷣſtiterũt pᷣde⸗
ceſſoꝛibo ipiꝰ archiepᷣi.nec perita fuit ab eiſ
ꝙ ipᷣi meminerit ꝓpłq̊d archiepᷣis tulit in
eos ſniam ſuſpenſionis.ſignificantes hoc
dño pa.Sed ipſe hãc allegatõʒ friuolam

reputauit cũ ̊ ꝓcuratõem q̃ rõne viſitatõ

nis debet᷑ pꝛeſcribi nõ poſſit.ſiẽ nec ð ipſaʒ
viſitatõem põt aliq̃ mõ pꝛeſcribi.q;;uis ali
us ) ipſũ pꝛeſcribere poſſit vtrãq;. vñ mã⸗
dat pariſiẽ. epiſcopo q̃tenꝰ ſniaʒ quã tulit

pꝛefatꝰ archiepiſcopꝰ in hmõi ↄtẽptoꝛes
de antiqua metropolitañ.cõſuetudie vſqʒ

ad debitam ſatiſfactionẽ faciat obſeruari.
qa vt dic aplus.q̃ ſpũalia ſeminernon eſt
n

Aiber

magnũ ſi carnalia metat.cuʒ nemo ſuis ſti
pẽdijs militare cogat᷑.ſi aliqd aliund volue
rint allegare ↄtra intentõʒ archiepᷣi ac pꝛo
bare pa.faciet eis iuſticiã exhibern. NHo⸗
ta ꝙ ↄ viſitationẽ ⁊ ꝓcurationẽ q̃ debet᷑ ꝓ⸗
pter viſitationẽ nõ currit pᷣſcriptio. Itẽ
archiepᷣs iure metropolitico põt ꝓuincia
ſuam viſitare. Itẽ nemo ſuis ſumptib⸗
cogitur ſerurre. Cat Archieß
N A I al?ꝰ. Archiepᷣs
Di diligenti. a rchieße
ſtari iuramẽtũ fidelitatꝭ noĩe ſuo ⁊ eccie pi
ſane a marchiõe maſſe iudice calaritano ꝓ
ipᷣoœiudicatu. cũ tñ iudicatꝰ ille ꝑtineat ad
ro.ec.Papa h̊ ĩtelligẽs mãdauit archiepi⸗
ſcopo piſano vt illũ abſolueret ab illo iura
mẽto.vt illð poſtea exhiberet.ec.ro.eo nõ
obſtãte. Archieps receptꝭ lr̃is pa.miſit nũ
cios ſuos ad eũ vt ſuꝑ hoc ſe excuſaret.ſcri
bẽs eidẽ ꝙ poſtq; fuit in archiepum aſſum
ptꝰiuramentũ illud recepit ab eodẽ iudice
ꝓ ec.romana.⁊ h idẽ fecit anteceſſoꝛ ipius.
Papa audita reſpõſione ipᷣius archiepᷣi ⁊
glijs q̃ nücij ſui ꝓponere voluer̃t reſcpſit ei
dẽ archiepᷣo in huc modũ dicẽs.ꝙ iudica⸗
tus calaritanꝰ ad ius ⁊ ꝓpꝛietatẽ ro.ec. en
net ſicut tota ſardinia nullo mediãte. Vñ
nõ licuit eip ſe vel eccia ſua pᷣdictũ exigere
iuramentũ.Et intellectꝭ q̃ nũciꝰ ipiꝰ ꝓpo⸗
ſuit coꝛã pa.ñ ĩtellexit ipᷣm vel ecciam ſuã
aliq̊ iure iuuari.cũ autoꝛitatẽ apłice ſedis
ſuꝑ ̊ non oſtendat.ꝑ quã iuramentũ illud
aliqũ ſit exactũ.nec pſcptiõe aliq̃ muniat᷑.
imo ᷣm ↄfeſſionẽ archiepᷣi nõ eccia piſana
vel ipᷣe archiepᷣs fuit in quaſi poſſeſſiõe exi
gendi hmõi iuramentũ.q̃d ab ipᷣis iudici⸗
bus ꝓ ſe.ap.ↄfitet᷑ fuiſſe receptũ.ꝑ q̃d ↄſtat
qꝙ eccia ro.ſemꝑ fuit in quaſi poſſeſſiõe. qͥa
miniſterio illiꝰ ⁊ anceſſoꝝ ſuoꝝ ꝓ ro.ec.ex
actum fuit ⁊ pᷣſtitum hmõi iurgamentũ.ille
ei poſſidet cuiꝰ noie poſſidet᷑. Si vᷣo archi
epᷣs dicat ꝙ noĩe ſuo ⁊ non noie ro.ec.iura
mentũ fuit exactum. poſſet ei inferri ꝙ ipᷣe
violauit iuramentũ pᷣſtitũꝓ ↄlſeruãdo iure
⁊Z honoꝛe.ro.ec.vñ licite retinere nõ poſſet
qͥd hmõi iuramentũ ſcienter fuit obtẽtũ
cũ ſᷣm h pᷣſcriptio locũ hꝛe non poſſet.cum
in pᷣſcriptiõe rerũ ecciaſticaꝝ bona fides et
iuſt titulꝰ exigant᷑.⁊ ſi pſcriptio locũ poſſi
hꝛe.non tñ poſſet centenariã pᷣſcptionẽ p⸗
dbbare q̃ ſola currit romanã ec. NHNota ꝙ
ↄteſſio pᷣiudicat extra ius facta. Itẽ ille

Sr

SHecunous

poſſidet cuius nomine poſſidek. Itẽ bo

na fides ⁊ iuſtus titulus requirunt᷑ qñq; in
pᷣſcriptione rerũ eccleſiaſticarũ. Itẽ ſola
centenaria pᷣſcriptio currit cõtra romanaʒ
eccleſiam.

reren Caſus.Epiſcopꝰ
Cum olim. Lucanꝰin pꝛeſ. ⸗
tia dñi pape litigabat cum abbate mona
chis ſancti ſaluatoꝛis de ficheto ſuper ple⸗

be ſalamaʒone ⁊ capellis pertinẽtibus ad
dictam plebem.petẽs in eis inſtitutionem
⁊ alia ad ius epiſcopale pertinentia.Ad ꝓ
bandam intentionẽ ſuam pꝛimo allegabat
ius cõmune.cuius auctoꝛitate dicebat oĩa
ſpiritualia in pᷣdictis locis in eius dioc.cõ
ſtitutis ad ipᷣm tanq; ad dioc.epiſcopum
pꝑtinere. Inſuper allegabat quoddam arbi
trium a piſtotieñ.epᷣo archipꝛeſbyteroꝛ⁊ bᷣ⸗
micerio lucanis ſuper hoc ꝓmulgatũ.Ex
parte abbatis exhibitũ fuit quoddam pui
legium BGBregoꝛij.vij.quod videbat᷑ pꝛeceſ
ſiſſe dictum arbitriũ.per quod monaſteriũ
plebs ⁊ capelle pꝛedicte videbant᷑ liberta⸗
ti donate.⁊ alia quoq; puilegia romanoꝝ
pontificũ poſt dictuʒ arbitriũ obtenta qui
libertatem ſibi concedere videbant᷑. Indu
xit inſuper teſtes ad pꝛobandũ pꝛeſcriptõʒ
Dũñs papa examinato negocio. qꝛ cõſtitit
ei ꝙ abbas ſufficienter oſtendit mõaſteriũ
ſuũ ſuꝑ inſtitutionibs ⁊ quibuſdã alijs arti
culis taʒ in plebe q; in capellis legitima pᷣ

ſcriptione munitum. abſoluit abbatem ab

impetitiõe epiſcopi ſuꝑ iam dictis articu⸗
lis.⁊ ſuꝑ alijs omniba que ad ius epiſcopa
le pertinere noſcunt᷑ ſ̃ᷣm tenoꝛeʒ arbitrij eũ
dem abbatẽ quo ad plebem ⁊ capellas cõ⸗
demnauit. Nota ꝙ ius epiſcopale ĩ mul
tis articulis cõſiſtit.⁊ licet pꝛeſcribatur in
vno non tamen in alio. Itẽ per ꝑtẽ non
retinet᷑ otum. Item per arbitrium non
recedita pꝛiuilegio. Itẽ contra arbitri⸗
um pꝛeſcribitur.

Caſus. Inter abbatẽ
B emnensS. a martini de pano⸗
nia ex vna ꝑte.⁊ epᷣm veſpꝛinieñex alta cõ
trouerſia vertebat᷑ ſuꝑ quibuſdã decimis

ſuꝑ quibuſdã iuribo ſpũalibo clericoꝝ ⁊ ec⸗
cleſiaꝝ ipſius monaſterij. Abbas in pꝛeſen

tia pape petijtvt epiſcopus pᷣdictus nõ im

pediat vel faciat impediri quominꝰ oẽs q
ↄſiſtunt in ſinagieñ.parrochia vel comita
tu decimas ſibi ſoluat de oibo que ibi bũt.

Peit
berte
neuat⸗
e
lorſct
doni
dichi
ſſtcs
Catas
ſbireſtn
detene
ſeritis
wonack
peretß
Cathola
tsn
llerigrel
fibobei
Ccan.
wentst
elitnd
nonec⸗
Toan
goäat
fepon
giche
cu⸗
ullgo⸗
ago⸗
Guuntla
Cngln
hathgi⸗
mpni
ſei

Cen)
Pmld
umdd
8naibi
Me glpon
ghcemawi
chnmnh⸗
ueddd
AndRpan
natnmntoi
rmd
iegmmn
renüobmegl
nunn
muiin
Ganeſfm
init niii
Näälen
Mhunpunn
undi
Nnuglili

De ſen. et re iudica.

Petijt inſuꝑ vt clerici ecciaꝝ monaſterij li
bere ꝑcipere poſſint chꝛiſmna oleũ ↄſecratõ
nes altariũ ⁊ ecciaꝝ ⁊ oꝛdies a q̊ maluerit
epᷣo.Ad hpbanda induxit puilegiũ paſca

lis ⁊ lcti ſtephani regꝭ ⁊ pꝛiuilegia alexan.

⁊ elemẽtis.Allegauit inſuꝑ pᷣſcriptõʒ in p⸗
dictꝭ ſacramẽtis ꝑcipiẽdis.Ex aduerſo pe
tijt eᷣs vt decimas:ſiniagieñ.comitatꝰ cõ
ſtitutas in dioc. ſua q̃s detinet idẽ abbas
ſibi reſtitui faceret. niſi aliq̊ ſpeciali iure ſe
defendere poſſet. Papa auditꝭ ⁊ intellectꝭ
meritis cae decreuit ꝗꝙ clerici ecciaꝝ ipius
monaſterij qð eſt in ipiꝰ dioc. ↄſtitutũ reci
perẽt pᷣdicta ſacram̃ta ab epᷣo veſpꝛinieñ.ſi
catholicꝰ fuerit ⁊ gram ſe.ap.habuerit⁊ ea

gratis voluerit exhibere.alioqͥn a quo ma
luerint epᷣo catholico recipiẽdipᷣdicta libe

rã habeat ſacultatẽ ſiẽ in puilegijs paſcaliſ
⁊ alexan.cõtinet᷑ non obſtãte Puilegio cle⸗
mentis ꝑ qð puilegijs pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝛũ nõ
extitit derogatũ.cũ ð ipis nulla fecerit mẽ
tionẽ. cũ ibi ↄtineat᷑ ſaluis ↄſtitutõibpeccie
romane ⁊ legatoꝝ ipᷣiꝰ. Pꝛeterea pᷣſcriptio

quã abbas opponebat in eiꝰ ſubſidiũ obſta
re non poterat.qꝛ ſi pᷣſcptio cõſũmata erat
ñ ab alexan.pꝛiuilegiũ impetrauit iuri pᷣ⸗/

ſcptiõis renũciaſſe videt᷑ pᷣſertim cũ abbas

puilegio alexan.ſit vſus coꝛã papa in hac

cauſa.qð contradicebat intẽtioni abbatis
quantũ ad hunc articulũ.Si vero nondũ

erat ↄſummata pᷣſcriptio ſed erat in pᷣſcri⸗

dendo qñ pꝛiuilegiũ obtinuit.pꝰ impetra⸗
tum pꝛiuilegiũ bonã fidem nõ habuit ⁊ iõ
non pᷣſcripſit. Nota ꝙ eoipᷣo quo clerici

⁊eccie ſunt in dioc.epᷣi oia ſacramta tenent

recipere ab eodẽ niſi contrariũ oſtendatur
Item gratis ſacramenta ſunt ↄferenda
Item ab eo epo q catholicus nõ eſt non
debent recipi ſacramenta pꝛedicta. Itẽ
lm pꝛiuilegiũ non derogat pꝛimo niſi de
ipſo faciat mentõʒ ſicut in reſcptis. Itẽ
pᷣſcriptio ⁊ pꝛiuilegiũ ſunt ↄtraria. Iteʒ

ex diuerſis cauſis titulus ſiue dominiũ ha
beri nõ poteſt. vt h patet. qꝛ qð meum ẽ ex
alia cauſa meũ fieri nõ poteſt. q habet pui⸗

legium pᷣſcriptio ͥ ad hͥ nihil addit. Itẽ
q nõ habet bonã fidem nõ pꝛeſcribit.
8e44 ed Caſus
Nuomniam omne. alus
q; facit ð̊ ↄſciam edificat ad gehennã.⸗⁊ iõ

ſtatuit conciliũ ꝙ nulla valeat pꝛeſcriptio
abſq; bona fide.taʒ canonica qᷓ; ciuilis.qꝛ

omni conſtitutiõi ⁊ ↄſuetudini derogãdũ:

eſt que ſine moꝛtali peccato ſeruari non po
teſt. ⁊ ideo opoꝛtet vt qui rem alterius pꝛe
ſcribit in nłla parte pᷣſcriptiõis habeat ma
lam fide. FHota ꝙ ꝗᷣ facit cõtra conſciaʒ
peccat moꝛtaliter. Itẽ pꝛeſcpᷣtio ſine bo
na fide nõ valet. Itẽ per hac conſtituti
onẽ derogatur oĩ conſtitutiõi iuris ciuilis
T canonici q̃ ſine moꝛtali peccato ſᷣuari nõö
poteſt. Itẽ in pᷣſcriptione exigit᷑ bona fi⸗
Des continua. Kð
De ſententia ⁊ re iudicata.
Titnlus.xxvy. .
Ententia contra⸗
legeg. Eaſus Dicitur in ca
6 pitulo iſto ꝙ ſnia la⸗
ta cõtra leges ⁊ canones nulla ẽ ipſo iure.
licet nõ ſit ſuſpenſa ꝑ apellatione NHota

ꝙ ſententia cõtra ius lata nulla ẽ licet non
appelletur ab eaa. säs

AUYPEαεà α Ka. Dicit in capi
Jurganti. ge Riet mn abi
uerſie litigantiũ celeri dñt ſnia terminari.
Hota ꝙ lites pꝛoꝛogari nõ debent.
Non potelſt. a ietbied
—A s ſentẽtia epoꝝ nõ
poteſt clericũ deponere niſi cõcoꝛs ⁊ iuſta
fuerit. Nota ꝙ iudices in ſentẽtijs feren

„

dis concoꝛdes eſſe debent.

₰ Caſus.Dicitur in capitu
