nei nõ apparuerit cũ ſeptima manu aut qn

ta ſui oꝛdinis.ðbeat ſe purgare. q̃ pᷣſtita ſu
ſpenſionẽ ſine diſſicultate relaxet.⁊ eũ bo⸗

ni teſtimonij annucians ab infamia hbomi
cidij abſoluat. NHota ꝙ ſnia qᷓ nulla ẽnõ
abſoluit aliquẽ nec ↄdẽnat.⁊ iteꝝ ſentẽtiã

dũ eſt. Itẽ hmõi purgatio.ſcʒ aq̃ frigide

vel feruentis inhibita eſt.⁊ ideo ꝓ nõ pᷣſti⸗
ta debet haberl. Eaſus. Oniga
t ◻1 g 8 ! aſus. Quidã
mine infamatꝰ erat de aliq̊ crimine.eps in

Aivxit ei purgationẽ.obtulit cõpurgatoꝛes
epo. ⁊ ipe cepit eos ita diligẽter examina⸗

re ac ſi eſſet oꝛdinatõem facturꝰ nolẽs eos
recipe.vñ pᷣdictus diaconꝰ acceſſit ad dñʒ

pa.ſibi exponẽs pᷣdicta. Scribit pa.epiſco
po dicẽs ꝙ multũ mirat᷑ ꝙ purgatõem ob
latã reciꝑe noluit.niſi pus cõmendaſſet.id
eſt ꝓbaſſet noia ſingloꝝ.vtinã ſic diſcuterʒ

oꝛdinãdos Satis em̃ ſufficit in hmõi pur

gatiõibo ſi cõpurgatoꝛes ſint bone fame in

ſuis oꝛdibo miſtrãtes ⁊ ab eccia tolerati.n*

ſint in iudicio de crimĩe ↄdẽnati.vñ ſũt ad
mittẽdi. Nota ꝙ ſufficit ſi compurgato
res ſint bone fame.⁊ nõ ↄdẽnati de crimie
nec ſũt examinãdi ita diſtricte ſic alij teſtes

Inter ſolicituoines.

Laſus.Decanꝰ ſenoneñ.erat grauiter ĩfa⸗
matus de hereſi.ex eo ꝙ cũ hereticis nimi⸗

am familiaritatẽ hẽbat in q̃dã villa ꝓpt qð
archiepᷣs ſenoneñ.ſuſpẽdit ipᷣm ab officioꝛ
bñſicio.⁊ qᷓ;uis õᷣ ipʒ nullꝰ qaparuerit accu
ſatoꝛ.tñ ex officio ſuo fama publica ðferen
te voluit de hb inquirere veritatẽ.teſtes ſuꝑ

H ipᷣm decanũ recepit.poſtmodũ decanũ
Jbe vo intellecto negocio.⁊ viſis atteſtati
onibo ſcribit archiepo dicẽs. Quãuis ↄſti
tutio ecclłiaſtica doceat tales ab officio tã⸗
tum vſq; ad purgatõem canonicam ſuſpẽ⸗
dendos.qꝛ tñ ipum a bñficio ꝓpt᷑ enoꝛmita

tatẽ criminis ſuſpendit.ñ vult impꝛobare
nec etiã illud impꝛobat ꝙ teſtes ex officio

ſuo ðᷣ ipᷣm decanũ recepit.lʒ nullꝰapparue⸗

ipᷣm cum atteſtationibo miſit ad dñʒ papã.

rit accuſatoꝛ. pa. vᷣo ↄſiderãs vulgatã infa
mia. graue ſcandalũ.⁊ vehemẽtẽ ſuſpitio
nẽ ex dictis teſtiũ ᷣ ipᷣm aboꝛtã cũꝓpt᷑ eoꝝ

qdlibet ei eſſet purgatio indicẽda.purgati
onẽ.xiiij.manꝰ ſui oꝛdis indixit eidẽ remit
tẽdo ipᷣm ad archiepᷣmvt ibi purget᷑ybi no

ſcit᷑ inſamatꝰ.mãdãas archiepo qtinꝰ ad iũ

ctis ſibi duobo epᷣis purgatiõeʒ ei indictã
recipiat.⁊ quiad ipſum purgandũ acceſſe

rint ſint catholici ⁊ vita ꝓbati qͥ ↄuerſatõ
eiꝰ ⁊ vitã agnouerit.pᷣteritama⁊ pᷣſenteʒ.qᷓ

recepta pñficiũ ſibi reſtituat.ab officio ta⸗

men remhaneat ſuſpenſus ꝓpter familiarita

tem quã habuit cũ hereticis donec ſcãda⸗
lum ſopiatur.heticoꝝ familiaritate publi⸗

ce abiurata.⁊ iniũgat eidẽ vt in pᷣdicta vil

la⁊ alijſ circũpoſiiꝭ ꝓfiteat᷑ ⁊ pᷣdicet fidẽ ca
tholicã ⁊ deteſtet᷑ hereticaʒ pꝛauitatẽ.talit᷑
deinceps vitã ſuã bonis infoꝛmet oꝑibovt
infamia cõuertat᷑ in famã.⁊ oẽ ſcandalum
tollatur.qꝙ ſi foꝛte in purgatõe defecerit et
ab officio ⁊ bñficio depoſitꝰ ad agẽdaʒ pe
nitentiã in artũ mõaſteriũ detrudat᷑. Ho

ta ꝙ cũ aliqͥs ẽ infamatꝰ.nõ dʒ ſtati ſuſpen

di ab officio ⁊ beneficio.ſed ab officio im̃.

niſi multũ ſit ifamatꝰ. Itẽ ex officio ſuo

iudex ꝓcedere pᷣtõ infamatũ.ad inqrendũ

ſuꝑ q̃ͥ eſt inramatꝰ. Itẽ numerꝰ copurga

toꝝ eſt arbitrariꝰ. Itẽ vbi qs eſt infama

tus ibi dz ſe purgare. Itẽ q aliũ cõpur⸗
gat debet eſſe bone fame ⁊ agnoſcere ðʒ vi

tam ⁊ ↄuerſationẽ cõpurgatõem pᷣteritã ⁊
pñtem Item qui deficit in purgatõe he

reſis.depoſitus ab officio ⁊ beneficio. de⸗

trudi dʒ in monaſteriũ ad penitentiaʒ per
agendam.

Kum dilectus. abapas

perſone cõpurgatoꝝ debent eſſe vicine et

hHoneſte.

Cum in iuuentute.

Eps qͥnq;eccleſieñ.ecclłie dicebat᷑ hr̃e im⸗

moderatã familiaritatẽ cũ qᷓdaʒ nepte ſua
ꝓpr qð rex vngarie ſepe ſcpſerat dño pa.vt

ulũ de vngarica ecclia remoueret. Vñ pa
pa ſcpſit cuidã epᷣo vt ſuꝑ h̊ caute ĩqͥreret a
coepᷣis vngarie.⁊ ipᷣi poſtmoð reſcripſerãt
dño pa.qꝙ bonũ viꝝ ⁊ honeſte cõuerſatõis
eum eſſe credebant.perſonam ipſius mul⸗
tipliciter commendates.ſʒ qꝛ pater filium
quem diligit coꝛripit.ad maioꝛẽ cautelazʒ

ien

Fiber

oñs pa.mãdauit eidẽ epᷣo vt ab illiꝰ fami⸗
liaritate talit᷑ ceſſaret ꝙ ſiniſtra ſuſpitio de
ipᷣo br̃i nõ poſſj. Sʒ qͥdã malꝰhõ reſcptuʒ
illaꝝ lr̃aꝝ ſubꝛipuit ⁊ apð regẽ ⁊ alios ma⸗
gnates ipᷣm nedter publicauit.vt magꝭ ĩfa
maret᷑. Sʒ pa.lʒ pulſatus fuerit multociẽſ
ʒ ipᷣm. tñ aduerſus eũ noluit cõmoueri.ſci
ensꝙ facile dictũ ſeqt᷑ mititudo. Poſtea ve
ro cũ dictꝰ epᷣs ad ſtrigoniẽ.metropoli ex
wit poſtulatꝰ qdã qͥ aduerſabant᷑ eideʒ vt
ꝓmotõem impedirẽt ipi.ceperũt ipᷣm ite⸗
rũ infamare. VUñ ipᷣe de qrũdã amixoꝝ ſuo
rũ ↄſilio qndã ꝓcuratoꝛẽ ad curiã deſtina⸗
uit poſtulãs a vño pa.q̃tenꝰ purgatõeʒ ca
nonicã faceret ei indici ad ſuã innocentiã
oſtendendã. Papa poſtulatõem illã repu⸗
tãs minꝰ ꝓuidã ab ea ipᷣm ſepe reuocar̃ vo

luit.Sʒ qꝛ ꝓcuratoꝛ inſtabat pa.mãdauit

purgatõem eidem indici cũ duobo abbati⸗
bus q;uis ꝓteſtatus fuerit ꝙ ex alia cã tał
petitio impꝛouide tunc fiebat.qꝛ ſuffraga⸗
nei ſtrigonieñ.eccłie vix eo tꝑe purgarẽt eũ
dem qͥ in facto poſtulatõis ↄdicebãat eideʒ
⁊ ſuffraganei coloceñ.ecclie ipᷣm tũc ñ pur
garẽt.cũ inter ipᷣm ⁊ coloceñ:archiepᷣm de
ſtrigonieñ.metropoli qõ vᷣeret᷑. Vñn cũ nõ
ſint alij põtifices in vngaria merito vide⸗
bat᷑ ꝙ ꝑ epoſ regni ſui ſuper illo articulo ſe
purgare nõ poſſet Nota ꝓꝙ pater diligit
filiũ quẽ coꝛripit. Itẽ nõ dʒ qͥs hr̃e imo
deratã familiaritẽ cũ aliqᷓ. etiã cõſanguiea
vnge ſuſpitio poſſit haberi. Itẽ dictũ fa
cue ſiue leue ſequitur multitudo.qꝛ pꝛoni⸗
oꝛ eſt humana natura ad malũ q; ad bonũ
Item ꝑ impoꝛtunitatẽ etiã nõ ↄcedẽda
ↄcedunt᷑. Itẽ qͥ aliũ cõpurgãt vñt eſſe vi

cini illiꝰ æ eiuſdẽ dyoc.ſiue ꝓuincie vt euʒ

cognoſcant. Itẽ excauſa admittunt᷑ ad
purgatõem alicꝰinferioꝛis oꝛdinis.cũ als
de iure eiuſdẽ oꝛdis eſſe debeant.

ↄoſeö Caſus. Querit᷑ hic
De te ſtib vqq cõpurgatoꝛes ð⸗
beant iurare. Rñdet᷑ ꝙ h̊ ſolũ ꝙ credãt euʒ

veritatẽ dicere qͥ purgat᷑. Nota ꝙ com⸗
purgatoꝛes iurare debent de credulitate

ita iuramentũ cõpurgatoꝝ ⁊ iuramentum

calũnie vident᷑ ſilia. Itẽ nõ dz qᷣs cõpel
li ſubire anceps iuramentum.
Irro Caſus. Quidã dya
Acceoens. gale T.noie dum
vellet in pbꝛm ꝓmoueri.qͥdã emuli ſui di⸗
xerunt illum eſſe filiũ ſacerdotis ꝓpt᷑ quod

Nuintus

epᷣs ipᷣm noluit ꝓmouere.nec pmmiſit illũ ab
galio ꝓmeueri.vñ ille dyacon

accedens pᷣdicta eigẽ expoſuit Mãdat pa
pa epo q̃tenꝰ ſi de h̊ eſt publice infamatus
⁊ de ipᷣa infamia ↄſtare nõ poterit.purgati

onẽ ab ipo recipiat.⁊ ipᷣm ꝓmoueat ad of⸗

ficium ſacerdotis.qꝛ ⁊ ſi nõ ſit nota delicti
tñ eſt nota defectus impedientis ad ſacroſ
oꝛdines pmouendũ. NHota ꝙ infamatꝰ
q nõ ſit legitimus nõ ᷣbet ad ſacros oꝛdi

nes ꝓmoueri.niſi pus ſe purgauerit. Itẽ
nõ legitime nati de iure cõi nõ debẽt ad ſa

cros oꝛdines ꝓmoueri. qꝛ ⁊ ſi irreglłaritas
illa nõ ſit nota delicti:eſt tamen nota defe⸗
ctus.

Inter. H. pbẽm ex vna ꝑte.⁊.O.clericũ ex
altera ſuꝑ buſdam eccłijs queſtio verteba

tur.pꝛo qua dictus.H.pbᷣꝛ.⁊.G.ꝓcuratoꝛ

Cuz dilectis filijs. S

O.clerici ad ſedẽ ap.acceſſerunt.pcuratoꝛ

ipiꝰ.O.oppoſuit ꝙ cũ dictꝰ pbᷣꝛ eſſet publi
ce infamatꝰ ſuꝑ crimie inceſtꝰ.epᷣs cõſtanti
eñ.oꝛdinariꝰ eius ei purgatõem indixit.qͥ
cũ ſe purgare nõ poſiſʒ eccleſijs ſuiſ fuit per

ſniam deſtitutꝰ.ſed ipe nibilominꝰeas per

violentiam detinebat. poſtmodũ cum idẽ

pbᷣꝛ vxoꝛem cuiuſdã ↄſanguinei ſui publi⸗
ce detineret.qͥdã clerici ð ipᷣm ſuꝑ b ad q̃ſ⸗
dam iudices lr̃as impetrauerũt.ↄtinẽtes

vt ſi dictus ppᷣꝛ ſuꝑ crimie adulter j ⁊ ince

ſtus ſe purgare nõ poſſet.ipᷣm pena debita

caſtigarẽt.⁊ cũ eis ↄſtitiſſet q mep, pꝓpeo
erat cõ

in purgatõne defecerat ab epᷣo
demnatus ipᷣm tanq; ↄtumacem pꝛedictiſ
eccleſijs puauerũt.maxime cũ de crimine
adulterij ⁊ inceſtus tanq; de notoꝛio cõſti
tiſſet eiſdẽ.mãdãtes abbati ſancti galli ad
quẽ bñficioꝛũ collatio ꝑtinebat.vt bũficia
illa ↄferret.qͥ cõtulit illa.O.clerico ſupꝛa⸗
dicto.vnð petebat ſuꝑ illis dicto pbꝛo ipo
ni ſilentiũ.⁊ ipᷣi. O.tradi poſſeſſionẽ illoꝝ
bñficioꝝ.Ex aduerſo dictus.h.pbᷣ rñdit
qꝙꝙ ꝓceſſus iudicũ pᷣdictoꝝ ðbeat merito re
tractari.cũ lite nõ ↄteſtata ꝓceſſerũt õ ipᷣm
adijciens etiã ꝙ purgatõem indictaʒ ſibi
ab electo ↄſtantieñ.curauerit exhibe. Sʒ
ei reſpondebat᷑ ꝙ talis purgatio nonvale⸗
bat.cum iudicio pendente coꝛam delega⸗

tꝭ oꝛdinarius nõ debebat indicere purga⸗

tionem infamato.⁊ ita tãq; coꝛã nõ ſuo iu⸗

dice facta ðz. His⁊ alijs diligẽter auditis

ircle

Meiſ

egit
mſſo.

oarn
iintvo
elertn
cC
Giſonul
ulſop/
ftentn
igfecen

tonecinl

fune
orßt

ccapt
eteitt
in uen

ſſepuror
cghlisno

(creicfam

6tenetp

.

ſeotin,

==

mnct

niz

Fpputoune
iutluin

jmmdais
esdeci
Fen
ſcttane
ebtie

= =

=ꝛ =

—

—
—

oinsc
nlugeſe

deſtnond

nhöcici
naro
Namnpe
fomnn
nithn
Ceatſ
ſnci
kiarege

ſucn

lnso
nat Fe
nan

Amr
MN

fl
ceig

uckorch

Grgoe

ach is

rCöcnin

nblonnest

et

GrucinH
önaer
niaggin

. „*
atbei.
nu

Nrie N3 .

—
„

1 N

dgrirhuſtid

De purgatione uulgari.

c intellectis.lʒ lĩ̃e delegatoꝝ iudicuʒ dño
pape oñſe nõ fuerint vel trãſcripeũ ipſaruʒ

tñ ex tenoꝛe relatõis ipoꝛũ iudicũ.quãpeu
ratoꝛ pᷣdictꝰ exhibuit dño pa. cõſtitit eui⸗
dent᷑ ꝙ iudices illi pceſſerũt iuris oꝛdie pᷣ⸗

termiſſo. Vñ pa.pceſſum illoꝝ⁊ cõceſſiõeʒ

——

ecciaꝝ a pᷣdicto abbate factã retractauit.pᷣ

cipue qͥa relatio iudicũ ↄtinebat repugna⸗

tia ⁊ aduerſa.dicebat᷑ em̃ ꝙ crimẽ eiuſdem
pᷣſbyteri adeo notoꝛiũ erat.ꝙ nulluſ ocus

inficiatõni erat.⁊ tñ pᷣmittebat᷑ ibidẽ ꝙ ei⸗

dem pᷣſbytero terminũ ꝑemptoꝛiũ aſſigna

rũt in quo ſe purgaret ſi poſſet. Si em̃ cri⸗

men erat notoꝛiũ nõ erat illi purgatõ indi
cenda.ſed in eũ cõdemnatõis ſnia ꝓferẽda

Si vo nullus apparuerit legitimꝰ accuſa⸗

toꝛ ⁊ ſuꝑ pᷣdictis crimibapud bonos ⁊ g⸗

ues fuerit infamatꝰ.purgatio canonica in
dicat᷑ eidẽ nõ obſtãte ꝙ coꝛã pᷣdicto electo

dẽ ſe purgaſſe.qͥa pendẽte iudicio coꝛã de⸗

legatis nõ debuit oꝛdiariꝰ purgatiõʒ indi

cere inſamato. Nota ꝙ lite nõ cõteſtata
nõ tenet ꝓceſſus. Itẽ ſi nõ valet deſtitu⸗

tio nec inſtitutio facta in locũ deſtitutoꝛũ.
Itẽ ſi nõ valet pᷣncipale nec acceſſoꝛiuʒ.
Itsẽ ſcripture gria cõtinenti nõ adhibet᷑
fides. ⁊ ita ᷣria allegans nõ eſt audiendus
Itẽcũ crimen notoꝛiũ eſt:non eſt indicẽ
da purgatio:ſed condẽnatõis ferenda ẽ ſẽ

tentia.⁊ ita in notoꝛijs neceſſaria eſt ſnĩa.
Item ſi aliqͥs eſt inrfamatus apud bonoſ

gare. Item purgatio coꝛam non ſuo iu⸗

ice pꝛeſtita non tenet.vnde iterũ debet ſe
purgare. Et ita cauſa cõmiſſa alicui dele⸗

gato exempta eſt ab oꝛdinario ita ꝙ de il⸗
la vlterius ea pendente coꝛam delegato ĩ⸗

tromittere ſe non potefſf

Accepimꝰ Ca. Archiep̃s biſun
EU ?tinus ifamatus erat
de ſymonia de incõtinentia.⁊ ꝙ iuſticiam

vendebat. CPapa mandauit quibuſdamvt
ſuꝑ pᷣdictis ſe purgaret coꝛazʒ ipᷣis recepto

mandato ipᷣm citarũt ad pñtiaʒ ſuã ipᷣe ad

diẽ comparẽs purgationẽ obtulit ſub hac

foꝛma videlicet ꝙ erat imunis ab illis cri⸗
minibo ſuꝑ qbus ſe purgare debebat. ſʒ in⸗
dices talẽ purgatiõeʒ admittere noluerũt

ſignificãs h̊ dño pape. Ipᷣe vᷣo ad aplłicã ſe

dẽ accedens ꝓpoſuit ꝙ ſipᷣi volebãt vt aſſere

retq nũq; a natinitate ſua paſſus fuerit la⸗

pſum carnis. Vñ petebat quatenꝰ ſaltem

ſuꝑ purgatõe incõtinẽtie mitigaret rigoꝛ⸗
ſed pa.nõ credidit ꝙ ſub illa foꝛma exactũ
fuiſſet iuramẽtũ ab ipᷣo.ſed potiꝰ pᷣſumpſit
ꝙalia de cã ſub illa foꝛma ſe purgarevole⸗
bat. vicʒ eÿ immunis erat ab illis crimini⸗
bus de quibus fuerat infamatus tanq; di⸗
miſſis per pnĩam.iã eſſet imunis ab illis.
Ded hoc iurare temerariũ erat:cũ etiã be
atus Job dicat.⁊ ſi ſimplex fuero hocipſũ
ignoꝛat aia mea. Vñ papa pᷣſcriptã foꝛmi
ſim quã iurare volebat repꝛobat. vtpote ĩ⸗
dil e ineptã.mãdãs pᷣdictis iudicibꝰ
vt ſi voluerit ⁊ potuerit ſe purgare ſᷣm hãc
foꝛmã ſe purget.vicʒ ꝙ illa crimia grauio⸗
ra.ſ.ſ vmonia. vẽditõʒ iuſticie. ⁊ ĩcõtinẽtiã.
de qᷣbo extit infamatꝰ iuret ſe non cõmiſiſſe
poſtq; fuit in archiepᷣm aſſumptus.⁊ ↄpur
gatoꝛes iurent ꝙ credant illũ verũ iuraſſe
quo facto illũ dimittãt in pace.alioqͥn ipᷣm

ab eccia biſuntina debeãt temouere Ho
ta foꝛmã m quã inſamatꝰ de criminibus

debet ſe purgare: Itẽ lz qs pniam de cõ

miſſis receperit. adhuc neſcit vtrum pecca
ta ſint ei dimiſſa.⁊ in hoc eſt argumentum

ꝙ licet quis habeat remiſſionemvnius an
ni:aut etiam totius tꝑis pnie ſibi impoſue
nihilominus ieiunare tenetur. Itẽnon

licet vendere iuſticiam.
De purgatione vulgari.
Litulus. xxxv.

Brg ſuſcepti. e

et graues deficiẽte accuſatoꝛe debʒ ſe pur

iQuerebatur vtꝝ ſuꝑ poſſeſſiõibꝰ
eccleſiarũ poſſint fieri duella.Re⸗

ſpõdit papa ꝙ nec ſuper illis nec ſuꝑ alijs

debẽt fieri. Nota ꝙ duella vm canones
ſunt pꝛohibita. . J”
Dignificatibꝰ. Eae. un⸗
◻ 16 de daʒ accuſauit
V laicum ⁊ fratres eius ſuꝑ quodam fur⸗
to cum quo coacti ſũt ſubire duellum in q̊
alijs peccatis ſuis pᷣpediẽtibus ceciderũt.
ꝓpter qð fuerũt ꝑ cõſules ſpoletine cĩtatiſ
bonis ꝓpꝛijs ſpoliati ſed poſtmodũ furtuʒ
illud apud alios eſt inuentũ.⁊ reuelatũ q;
fuerãt inocẽtes. Iſti fres ſignificauer̃t hoc
dño pape.petentes ſibi ſuper hoc puideri.

AVnde mandat cõſulibo illis vt ablata re⸗
ſtituant vniuerſa. NHota ꝙ ſnia q̃ nulla ẽ
lata contra canones non liberat aliquem

nec ↄdemnat.nec tranſit in rem iudicatam

nec necelſſe eſt appellare ab ipla.

D lecti filu. Ca Liuonieñ. de
O.)eleeretiin 1. nono ad fidem cõ
nerſi grauẽ querimoniã ad ſedẽ aplicã trãſ
milerũt ꝙ fratres templarij ⁊ alij q ſuꝑ eos
temꝑalem habent ptãtem. ſi aliqñ de aliq̊
crimine infamantur.cõpellunt eos ſubire
iudiciũ ferri candentis.⁊ ſi qua exinde ſeqͥ
tur aduſtio penã legalẽ infligunt. Cũ igit
iudiciũ iſtud ſit interdictũ in quo deꝰ tem
ari videt᷑. Hãdat pa. cuida iudici q̃te⸗
nus dictos fres ⁊ alios ꝑ cenſurã eccleſia⸗
ſticam compellat vt ab hmõi cõuerſoꝛum
grauamine oino deſiſtant. HotaAy iudi
cium ferri candentis pꝛohibitũ et.
De iniurijs ⁊ damno dato.
Taulue vj. —
rixa tt. HH nc
8 ta unt veteris legis. In pmo dẽ
WwVwVſi homines rixati ſunt ad inui⸗
cem.⁊ alter alterũ percuſſerit. nec moꝛtuꝰ
fuerit.led iacuerit in lecto.percuſſoꝛ ſoluat
illi operas deperditas ⁊ ipenſas in medi⸗
coſ NHo.hic penã ꝑcutiẽtis hoĩem ᷣmve
terẽ legẽ ꝑcuſſoꝛ pᷣſtabit oꝑas amiſſas ⁊ im
penſas factas in curatiõe.
Oi quis aperuerit.
Caſus. Si aliqͥs effoderit ciſternã⁊ nõ co
operuerit eam ⁊ bos alterius vel aſinꝰ i eã
ceciderit.dominus ciſterne det pꝛeciũ aia
lis ⁊ ülud quod moꝛtuũ ẽ illiꝰ erit. No⸗
ta ꝙ qui occaſionem damni dat damnum

Dediſſe videtur.

RRoRXNερ Kalus. Si bos alicuiul
Di bos tab heria nudiuſtertiꝰ coꝛ

nupeta eſt et dñs illum nõ cuſtodierit.ſi a⸗
liũ bouem occiderit.reddet bouem pꝛo bo
ue ⁊ moꝛiuum bouem recipiet. NHota ꝙ
qͥs tenetur ex negligeneia. .
oſorse Ka. Si iumentum ali
Bi lel exrit. aius leſerit agrum vk
vineam alteriꝰ. reſtituet eſtimationẽ dãni
Nota ꝙ qs tenet᷑ ð paſtu pecoꝛis ſui.qͥa

*

tenet᷑ ſoluere eſtimatiõeʒ damni. .
Ot egreſſus mo. Si
aliqͥs appoſuerit ignẽ in agro ſuo⁊ damnũ
dederit in ſegetes vicini ſui.dãnũ reſtituet
Hota q occaſionẽ damni dat ⁊c̃.

Di quis domũ. t. Si

AQuintus

lũtarie incẽderit domũ alicuiꝰ totũ dãnnʒ
reſtituet.q tres annos peniteat. Ho.ꝙ
damnis illatis attendi volũõtas.
Dlim ſcribentibus
Caſꝰ YFloꝛentini olim poſuerunt in banno
epᷣm feſulanũ dãna ⁊ iniurias plurimas a⸗
lias ẽt irrogãtes. Suꝑ his cõmiſit pa.cau
ſam epo mutineñ.vt eoſ compelleret ad ſa
tiſfaciendum ſuꝑ pᷣdictis epᷣo pᷣdicto Eps
vocatis ꝑtib cepit in caula ꝓcedere ⁊ rece
pit teſtes lite nõ cõteſtata.deinde cauſa de

lata eſt ad dñm pa. Ipe vo exaiato pceſſu.

quia lis conteſtata nõ fuit pꝛoceſſum illuʒ
reuocauit.et quia commune floꝛẽtie bãna⸗

uerat epᷣm feſulanũ cõtra deũ et ecc̃iaſtici

libertatẽ ꝓpter iniuriꝗ bãni.⁊ ꝓpter expen
ſas ⁊ alia dãna ꝓpter h̊ ſubſecuia ↄdẽnauit
cõe floꝛeñ.in mille libꝛis vſualis monetepᷣ

miſſa taxatõne ⁊ pᷣſtito iuram̃to epo feſula

no. Nota ꝓꝙ non tenet pꝛoceſſus litis li
te non conteſtata. Item non tenet ban⸗
nũ datũ in ecciaſticam ꝑſonaʒ.cõtra eccia⸗

ſticã libertatẽ. Itẽ condemnatio expen⸗

ſarum ſemper facienda eſt taxatione pᷣmiſ⸗

ſa.⁊ iuramento ſecuto.

1E Ca. Bꝛixiẽſes mul⸗
Jn no tra. tas viſcoralaſlun

habuerũt inter ſe quaruʒ occaſione multa
dãna ſuſtinuerũt illata ad iuicẽ ꝓpe qð cõi
ter ſtatutũ fecerũt de nõ petẽdo vel recipiẽ
do vlterius reſtaurationes damnoꝛũ a cõi
⁊ ſtatutũ hmõi firmauerũt etiã iuramẽto.
ſed pꝛeter dãna occaſione hmõi diſcoꝛdie

multas fecerunt expenſas quas petebant

ſibi refici a cõi.dubitatum fuit an obſtaret
cis iuramentum ſuper damnis non repete

dis ꝓpter qð epᷣs bꝛixieñ.pꝛopoſuit h in p⸗

ſentia pape.Cũ ergo aliud ſit damnoꝝ re⸗

ſtauratio.⁊ aliud ſatiſfactio expenſaꝝ.iura

mẽto pᷣſtito ſuꝑ articulo dãnoꝝ nõ dʒ itel⸗

ligi factũ expenſaꝝ. Vñ mãdat pa.q̃tenus
iuramẽeto pᷣdicro nõ obſtãte epus ꝓuideat

auctoꝛitate pape q; dictũ cõmune ꝓ bono
pacis ⁊ concoꝛdie contribuat ad expẽſarũ
ſatiſfactõeʒ ad arbitriũ ipᷣius ſicut viderit
expedire. Hota ꝙ iuramẽetũ nõ extendi
tur ad aliud q; iuratũ ſit. Itẽ aliudẽ dã
nũ⁊ aliud expenſe.⁊ iõ iuramentũ pꝛeſtitũ
ſuper vno.non extenditur ad aliud Itẽ
pꝛopter bonum pacis multa fiunt. que ali
as fieri non debent. OUMWG/

2

Wniitt

4
4
4
5
7
8

opet
Grhetit.
in⸗
oſvoſin
ſcvt.
Domnzoe
ehrl
Nilate

eunſueit⸗
(Alcrant
ſcunnodi
leqoreie

ſi int

Montoobi
istcne

tenck
entllit
ſaff

(Wihſers
(ohedi

(ciin

(iipni

9

Muindhte

cca⸗

Mcorun

ſoc
N
(erigec
Peconinnt

uitzen

Giczreen

„

necäjs

ne⸗
initna
Alraa
ſſn

gune

Waige

Poränie

Nüci
Nenn

C När
ulsnore

occhis i

nNontOen
Gennatee
Pugcnogteſfa

Biirtiio

iloroinſont
Move nul

iirhoh

honcnal.
ntoinhl
cüinnmidd,
ri daci
gus hl 7
nfutancbln
mnisfonſcr
nnpolikt⸗
1ſidume

—— —

6

S
—

S
= =

toccheli

4

EE

.

dinor

R☛⸗

6

— —
——— —
— —
—
☛

—
S =
=

—
—
—
☛ – =

to ſuo iniuriã veri

nide

De benis.

EYRIEARA. Eal. Aliqs culpaſua
Biculpa dãnũ dedit Ricui.aut

iniuriã irrogauit ſeu alijſ irrogãtibo iniuri

am opez tulit. et hec imꝑitia vel negligẽtia

cuenerũt. v? ꝙ ſuꝑ his ſatiſfacere tenet᷑. nec
ignoꝛãtia eũ exculat.qꝛ ſcire debuit ex fac⸗

. * „ — „

ſimilit᷑ poſſe cõtingerevl

iacturã. ſi. Caſus.Ecce anialia tua

damnaz dederũt. nihilominus fatiſfacere
te optet.niſi tu velis liberare teipſum. dã⸗
do qialia tua damnũ paſſo. ſʒ ſi aĩalia tua

fera fuerũt.a q̃ cõſueuerũt nocere.nõ ſuffic

ad liveratiõeʒ ea dãdo.qͥa ñ curaſti quã de
bueras diligẽtiã adhibere. In fine dr ꝙ lzʒ
ille qͥ occaſionẽ dedit dãnũ dediſſe videat᷑
tũ lecꝰ ẽ in illo dicendũ qͥ diligẽtiã quã de
buerat adhibuit.ne dãnũ ↄtingeret No

ta ꝙ qͥs tenet᷑ ſi culpa ſua damnũ dedit.

Itẽ tenetr᷑qͥ imuriam irroganit vel alijs
opem tulit. ⁊ ignoꝛãtia in talibo nõ excuſat
Itsẽ ſuffic dare aialꝓ dãno dato ab ißo
ſedc in feris aialibo h̊ nõ ſufficit. Itẽ qͥ oc
caſionẽ dãni dat dãnũ dediſſe videt᷑ cũ di
ligẽtiã nõ adhibuit quã debuit. Itẽ nõ
elſt ei iputãdũ qͥ de ↄtigẽtibo nibil omiſit.

De penis.
Titulus.xxxvij.

MMä N ue. Ka Quotiens qͥs
29 vpeccat totiẽs puni
e rii debet. Hota ꝙ frequẽs deli⸗

ctũ frequent᷑ puniri debet.

ReeoſAseορ Ka. Si aliqs int⸗
. £ reſoiteri. pᷣſbyterũ. et
cõpoſitio inde fiat.accepta pecunia ſoluat᷑
illi epᷣo ad cuiꝰꝑrochiã ꝑtinet.ita ꝙ medie
tatẽ tribuat in vtilitatẽ ũliꝰ eccie cui pᷣfuit

⁊ alterã ꝓ aia defuncti pauꝑibo eroget. qᷣa
nullus heres eius ꝓximioꝛ eſt.q; ille qͥ ipᷣm

dño ſociauit. Ho.ꝙ penã pecuniariam
quã recipit epᷣs ab aliq̊.ſibimet aꝓplicareñ

Debet.ſed in vtilitatem eccie diſtribuere.

Iltẽ eccia eſt heres clericoꝝ.vnde in re⸗
bus eoꝛum ſuccedere debet.

Aicet iuxta apoſtolũ

Ca.Archidvaconi cõuẽtrẽſis epᷣatus pꝛo
coꝛrigẽdis exceſſibo a clericis⁊ laicis penã
pecuniariã exigebãt. Itẽ ꝓ annua exactõe
qnq; rectoꝛes ecciaꝝ ſuſpendũt.⁊ eccias ĩ⸗

terdicũt.a vicarijs denarios exigũt vt eoſ
in eccijs celebꝛare ꝑmittãt.hec ⁊ alia ↄmit

tebãt canonũ inſtituta. Mãdat pa.cãtu

arieñ. archiepo. q̃tenꝰ h p̃dictꝭ archidiaco

nis diſtrictiꝰ iterdicat. Si aũt õ̊ venire pᷣ⸗

ſũpſerint.eos ec.cen.cõpellat. No.ꝙ ex

ceſſus clericoꝝ ſũt puniẽdi pena ſpũali ſᷣm

canones.et non pecuniaria.

mNN1A& Ka. Qui calũnioſe
alumnia. t cõdẽnãdi ſr
in expeſis.⁊ de calũnia puniaãt᷑ ſᷣm ꝙ leges
pcipiũt.⁊ qͥa iſtud ſacris ↄſonat inſtitutis.
Ppcipit pa.vt de cetero ĩ pecuniarus cãis
ctus victoꝛi ĩ expeſis cõdemnet᷑: niſi ferat

ſnia ꝓabſente. No. ꝙ qͥ calũnioſe litem
agit in expenſis alteri ↄdẽnari dʒ.

Nuooi voubijs. a Sa
q gubernãt naues ad pugnã ⁊ q ꝑſonaliter
cõflictũ exercent.⁊ alios incitãt ad pugnã
dũ oẽs ſunt deponẽdi. No.qꝙ nõ ſolũ il⸗
le ẽ homicida qͥ interficit.ſʒ etiã ille qͥ inci⸗
tat ad interficiendum.

Cue viſcretionis.eſ

ci aliqñũ depᷣhendunt᷑ in latrocinijs ⁊ alijs

magnis ſceleribo.q̃rit᷑ qlit᷑ ſint puniẽdi.Re

ſpõdet pa.ꝙ a ſuis ſũt oꝛdinibo deſdãdi.⁊

in artis monaſterijs detrudẽdi ad agẽdazʒ

pniam. Ho. ꝙ clerici depᷣhenſi in latro⸗

cinijs ⁊ magnis criminiba degradari dñt.
⁊ in artis monaſterijs detrudi.

ciir? Ka. Eps lauitanꝰ
Lonſte cicut conecſſit mõaſterio

cripte ferrate oẽs ecc̃ias in eiꝰdvoc.ſitas ꝑ

tinẽtes ad mõaſteriũ illud.⁊qͥcqͥd iuris ha

bebat ĩ illis in emphiteoſim ſub annua pẽ⸗
ſiõe reddenda.ita ꝙ ſola penſiõe cõtẽtꝰ eẽt

ſub certa pena appoſita in inſtrumto ide cõ
fecto.poſtmodũ oꝛta fuit ſuꝑ his cõtẽtio ĩ⸗

ter eos.ꝑ ↄfeſſionẽ vtriuſq; ꝑtis cõſtitit ꝙ
ꝑs monaſterij ſubtraxit epᷣo pẽſionẽ.⁊ epᷣs
exegit a monaſterio ꝓcuratioem.⁊ ſic vtra

q; ꝑs cõmiſit in penã. Vñ dñs pa. vtrãq;

ptẽ a pena illa reddidit abſolutam. NHo
ta ꝙ cõfeſſio in iure facta piudicat. Iteʒ
pena cũ pena compenlaa=k.
Dy er hHis Ca. Quidam cle⸗
—☛ P tricus coꝛam papa
in teſtimonio vacillauit ⁊ variauit in dẽo
ſuo. Papa fecit illũ capi ⁊ detineri.querit
vtrum pꝛopter hoc incurrerit infamiam.
Reſpondetur ꝙ non.· NHota ꝙ vacillãs
vel varians in teſtimonio non eſt ipſo lure
infamis. J
D 2

Aiber

Huaz go noo. ?e

nati ↄdẽnati fuerũt epᷣo ſpoletano in.xl.li⸗
bris ꝑ qddã arbitriũ ſõᷣ certa pena:nili eas

ꝑſoluerint in termio ↄſtituto: tãdẽ ſoluer̃t
in t᷑mĩo.xxxiij.libꝛas.epᷣs ĩpetrauit q̃ſdam

las õ eos tacita veritate ꝑ q̃s fecit eos ſi⸗
bi ↄdẽnari in.xxx.libris noĩe pene.qa non

ſoluerãt totã ſummã in termino cõſtituto.

Ti dicti clerici dño pape q̃rimoniã tranſ

vij.libꝛaꝝ ſolutõe cõtẽtꝰexiſtat.⁊ ſunj pena

xxx.libꝛaꝝ.clericos illos ð cetero nò mole

ſtet.cũ ñ deceat ipᷣm in honeſtis q̃ſtib cum
aliena iactura ditari. No.qꝙ pena nõ dʒ
exigi:niſiꝓ ꝑte nõ ſoluta in termio cõſtitu
to.lʒ de rigoꝛe iurꝭ ſit cõmiſſa in totũ ⁊ Fᷣm
quoſdam in totum exigi poſſit.in qua ſnia

fuit iudex qui clericos iſtos condemnauit naci “
Grauem. al emealleginnen
“ VEIRemultas iniurias æ gra
uamina irrogauit capi.lauduñ.ꝓpter qð ꝑ
iudices delegatos ap.ſe.fuit excõicatꝰ pꝑp
duos ãnos ⁊ ampliꝰ in excõicatiõe ꝑſiſtes
noluit parere iuri claues ecc̃ie cõtẽnendo.
Vñ capi.lauduñ.iteruʒ ſignificauit h̊ dño
pa.q;uis huiꝰ ꝑtinacia nõ careat ſcrupulo

Itẽ cũ alterius iactura nemo dʒ ditari
et pcipue clerici v E

Ca. Quidã ciues vi
AMoaures. 6 Ou ſuü intfece

rũt ꝓpt qð fuef̃t feudis⁊ bñficijs q̃ avicẽtia
na eccia detinebãt ꝑ ſniam ſpoliati. q̃ſinit

epᷣs vincentinus vtꝝ ipᷣis vel eoꝝ heredi⸗
bus illa bñficia ſint reſtituenda Rñdit pa.

nec ipᷣis nec eoꝝ heredibo ſũt illa bñficia

reſtituẽda.ſeu de nouo alia cõferẽda. cum

maioꝛi etiã ſint animaduerſiõe plectendi.
No.qꝙ oĩa bñficia dʒ qͥs amittere q̃ obti
net ab eccleſia qui pꝛelatũ ipᷣius interficit.
nec alia ſibi vel eius heredibus conferẽda

ſunt de nouo. Itẽ pena nõ ſolũ tenet au

ctoꝛẽ:ſed extenditur ad heredes.

NIore Ka. Dfr h ꝙ ſi ali s teme
Dilect ere prupit ſnlige ſeme

onẽ ſᷣm arbitriũ ſuꝑioꝛis dʒ puniri cũ ð ip

ſiꝰ litigatoꝛis ĩpꝛobitate coſtiterit.ne vile⸗

ſcat iudicialis auctoꝛitas. No.qꝙ litiga⸗

toꝛ qͥ temere qdicit iudici coꝛã q̊ litigat ar⸗

bitrio ſuꝑioꝛis puniri dʒ.qͥa nõ eſt vilipen
denda iudicialis auctoꝛitas.

In quibuſoa. Fa hre,

aduocati ſeu vicedomini in tãtã pᷣſumpti⸗

onẽ ſe extollũt.qð cũ dʒ vacantibus eccijs

de gſonis idoneis puideri difficultates in
ger̃t ⁊ malicias.⁊ de poſſeſſiõiba ⁊ alijs bo

nis ecciaꝝ ꝓ ſua volũt diſponere volũtate
2q5 deteriꝰ e in necẽ pᷣlatoꝝ pᷣſumũt.phi⸗
bet gñale ↄciliuʒ expᷣſſe ꝙ de etero proni

miiſerũt. Madat pa.epᷣo ſpoletano q̃tenuſ

vicedomini aduocati ſuꝑ pᷣdictis nõ Riis

vſurpẽt qᷓʒ eperiat᷑ in iure ꝑmiſſũ.⁊ ſiõ fece

rit ꝑ ſeueritatẽ canonicã cõòpeſcãt᷑ne qð ad

defenſionẽ ẽ inuentũ ad depſſioneʒ valeat

retoꝛq̃ri. Statuit inſuꝑ cõciliũ q̃tenꝰ ſi pa
troni aduocati ſeu feudatarij ſeu alij bñfici
ati clericũ vel rectoꝛẽ alicuiꝰ eccie ꝑ ſe vel

ꝑ alios occidere vel mutilare pᷣſũpſerint a⸗

mittãt qͥcqͥd iuris in eccia habẽt. vł ab ipa

tenẽt.⁊ vſq; in q̃rtã gñationẽ poſteritas ta

liũ in clericoꝝ collegiũ nullatenꝰadmittat
neq; in domibo regularibo pᷣlatiõeʒ aliquã
aſſequãt᷑niſi cũ eis fuerit diſpeſatũ Ho.
q̃d pꝛouiſum eſt ad defenſionem. nõ debet

ad grauamen extendi. Item nota penã
illoꝝ qͥ cõtra ecciam delinquũt.ſ.ꝙ amitte
re debent qcqͥd ab eccia tenent. Itẽ pe⸗
na extenditur ad heredes. Itẽ mõacha
tus omnẽ maculam nõ abſtergit.

heretice pꝛauitatis. Mãdat pa.qbuſdam

qtenꝰ ſi comes ille cõmõitꝰiuri parere no⸗

luerit abſoluãt eccias in qb ius hʒ eiꝰ ob⸗
ligatione.⁊ fideles ipᷣiꝰ ab obligatõe ipᷣiuſ
q; diu in excõicatione ꝑſtiterit denũciet ab

ſolutos. Nota ꝙ excõicatus qͥ contẽnit

claues eccie iteꝝ puniendus eſt.ꝓut h̊ dr̃.
qa creſcente ↄtumacia creſcere dðʒ pena.
penas imponendnas.
De penitẽtijs et remiſſiõib
Titulus.xxxviij.

Anikeſt

peccat publice puniendus ẽ.

Itẽ ar. ꝙ nobilitati parcenduʒ eſt ciraa

Nui pꝛeſbiterũ. Si⸗
concilio maguntineñ.vt ſi aliquis pꝛeſboy
terum occiderit.xij.annis peniteat.et ſi cõö

uictus inde fuerit vſq; ad tempus vite ſue
militie cingulo careat.⁊ inde nõ cõtrahat.
HNota ꝙ interficiens pꝛeſbyterũ.xij.an⸗
nis penitere debet. Itẽ ſi miles pᷣſbyteꝝ

occiderit.cingulo militie perpetuo careat.

et poſtea non contrabat.

CLa. pz Po.
qui publice

bi

Nirg
lluia
mMſsn
Mnentiren

i
feer
ſonand
gltel
rade
i
fautht
Gn
ſnolin
nug
ctfüu
Auine
ur eeſt
ſopy
ct he
ſeplbie

o⸗
ſesfüͤrn
ſwade
cobſüti
Gupage
lattltt
opune
g

oo

htſtne

Ugfianion
cſcte
Geieſii
lesctde
gglri
cHminid⸗
nicg
dcbette
ſlet
ſſtztein
nacchesi
wheitin
Nee.
Galign

du

uß⸗
e
Ccse
nlen
egin
iiih
Adr ent
Nipennn
uſihi⸗
Nrikn
Nutnint
ngigi
häni o.
nn ad
mwwni

U

. N
Jinircbn
.
nugri
rustg
güpont
ncgäik
tircotmi⸗
Niianibdi
earſawg⸗
4ondbedn
lponreto
nohze
gnie hil⸗
tmnidctb
sond
1 Aprd R
orzpenn
ncdhckal

niſih

nteiſe
ſniue

4

— Ca. Quidã no
Dignificauit.x Rone

cũ fredericꝰ dictꝰ imꝑatoꝛ rediret ab vrbe
romana tꝑe q̊ habuit guerrã cũ Alex. dene
gauit ei qddã caſtrũ.vñ contigit ꝙ q̃ttuoꝛ

caſtra deſtructa fuerũt.⁊ multi hoĩies inttfe

cti. ⁊ alia multa mala ↄmiſſa.dẽs. .ſigni
ficauit h̊ dño pa.petẽs ſuꝑ h aie ſue ꝓuide
ri. Vñ mãdat archiepᷣo mediolañ.q̃tenus
ſm ꝙ ſibi viſũ fuerit pniaʒ iponat eidẽ.cõ⸗
ſiderãs ꝙ; ꝓ libertate ſua ⁊ eccie deuotõe h
fecit.vñ talẽ diſcretiõeʒ adhibeat yvt tã ipᷣe
q; alij timoꝛe pnie a ᷣuitio eccie nõ retardẽ
tur.nec ſalutis ꝑiculũ debeant foꝛmidare.
No qꝙ pnie ſut arbitrarie. Itẽ miſeri⸗
coꝛdit᷑ agendũ eſt cũ peccatoꝛe. Itẽ lici⸗
tũ ẽp libᷣtate ſua pugnare Itẽ miti agit᷑
cũ his qͥ p ſeruitio eccie pctin incurrü=t.
Nuoo at LCaſꝰ. Queſitũ fuit a
* edño pa. vtꝝ remiſſio
nes q̃ ft in dedicatõibo ecciaꝝ aut cõferẽ
tibo ad edificatõʒ pontiũ. ꝓſint alijs q; his
q ſubſũt illis qͥ has remiſſiões faciũt. Rũ⸗
dit pa.ꝙ cũ a nõ ſuo iudice ligari nullꝰ va
leat vel abſolui.hmõi remiſſiões illis ſolũ
mõ ꝓſunt qͥb pꝛopꝛij iudices h̊ cõceſſerũt.
Hota ꝙ ſnia a nõ ſuo iudice lata ñ tenet
Itẽ ar.ꝙ clericꝰ ſine lnĩa ſui epᷣi in aliuʒ
iudicẽ etiã ecciaſticũ cõſentire nõ pᷣGt Itẽ
remiſſiões vel indulgẽtie illis tm̃ pſũt qͥ re
mittenti vel indulgẽti ibſunt⸗ Zliant
. 115☚1 a. Aliqui
Quoo quiod. Augee
ad cõfeſſionẽ de criminib ſuis.⁊ petũt ſi⸗
bi pniam iĩponi.tñ nolũt de oibo ↄfiteri.di
cũt ſe cõtinere nõ poſſe.q̃rit᷑ ͥd ð his ſit a⸗
gẽdũ. Rũdet pa.q eoꝝ cõfeſſio audiẽda ẽ.

7 eis eſt de cruminibo alijs oſiliũ ĩpẽdẽduʒ.

qͥa ʒ bmõi pnia nõ ſit vᷣa qͥ ad vitã exnam.
admitti dʒ eoꝝ cõfeſſio.⁊pniĩa eſt illis ĩpo/
nẽda. No.qꝙ confeſſio nõ vere penitetis
Debet recipi ab ecciin.

Aicet tam ueteris. Saſ;
ꝙ ſi qs ieiunare dʒ in pane ⁊ aq̃ ⁊ nõ hʒ pa
nẽ:leguminib⸗ et piſcib vel alijs reficiat᷑ ſi

neceſſitas id expoſcat.adhibita tñ diſcreti
one vt nõ ad delicias:ſed tm̃ ad ſuſtẽtatõʒ
tatur No. ar. ꝙ neceſſitas licitũ facit
qqʒð alias non licet. JU

vtatur

Ca. Pꝛeſbyteri greci
Du eſ ltuz. vtunt᷑ mat rimonio in

minoꝛibo oꝛdinilv cõtracto.qñq; ↄtigit ꝙ
oppꝛimũt filios ſuos ĩ lecto.q̃rit᷑ vtꝝ pubii
ca pnia ſit eis iponẽdap filijſ oppꝛeſſis ſi eã
ſibi petãt iniũgi. Rñdet pa.qꝙ ii ipispcurã
tibo vel ſtudioſe negligẽtib filij oppꝛeſſi re⸗
periũt.ab officio altarꝭ dñt ꝑpetuo abſtie⸗
re ⁊ guioꝛ pnia q; laicis ẽ eis iponẽda:ñ tñũ
publica:niſi ĩ publicũ id veniat.ſʒ ſi ex ĩcu⸗
ria ipoꝝ moꝛtui ſũt icunis.⁊ illud ẽ occul⸗
tũ pnia eis iponat᷑p arbitrio ſacerdoti⸗
ad terroꝛẽ alioꝝ ad tꝑs abſtineãt ab offlcõ
miſſe. Hota ꝙ pcurare moꝛtẽ ⁊ ſtudioſe
negliere parificant. Iteʒ clerico maioꝛ
pnia q; laico dʒ iponi. qa q;to gdꝰ altioꝛ.
tãto lapſus guioꝛ. Itẽ clericis nõ ẽ pnia
publica ĩponẽda:niſi crimẽ illud ꝓ q̊ iponi
tur publicũ eſſet Itẽ qͥ occulte peccat.oc
culte puniri dʒ. Itẽ pnie ſũt arbitrarie.

Deus qui eccleſiam

Ca.Qiuonieũ.de nouo cõuerſi erant ad fi
dẽ.nihilominꝰ tñ aliqñ cõmittebãt exceſiꝰ
qᷓſiuit epᷣs liuonieñ.⁊ qͥdam fratres qͥ cũ eo
erãt q̃li᷑ eẽt eis pnia iniũgẽda. Rñdit pa.
ꝙ pnia nõ tã ſᷣm q̃ntitatem exceſſuſ.qᷓ; ſ̃m
penitẽtis cõtritionẽ ẽ moderãda. pẽſata q̃ᷓ
litate ꝑſõe ſuꝑ foꝛnicatõe.adulterio.homi
cidio.⁊ alijs criminibus.cõſideratis ẽt cix
cũſtãtijs oĩbo ⁊ pᷣcipue nouitate liuoniẽ.ec
cleſie pnia velinq̃ntibo ẽ iponẽda.put ſalu
ti eoꝝ viderit expedire.ſeqntes apli veſti⸗
gia dicẽtꝭ.lac dedi vobᷣ potũ non eſcã.eos
paulatim iſtruẽdo in fide.cõfeſſiõis foꝛmã
oronẽ dñicã ⁊ ſymbolũ illos ſolicite edocẽ
tes interim:tñ ſacꝛm coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs dũi
ↄſuetis feſtiuitatibꝰ ⁊ ĩ moꝛtis articulo tri

buãt eiſdẽ. No.hãc decretalẽ ꝓ illis qͥ in

iũgunt pnias qͥd attẽdere debeat.ſ.q̃ntita
tẽ exceſſus.penitẽtis cõtritõʒ.q̃litatẽ ꝑſõe
Itẽ nouitas fidei in h dʒ attedxi. Itẽ
a leuioꝛiba dʒ qͥs inciꝑe.qñ nouꝰẽ qͥs.nõ ſo
lũ in fide:ſed etiã in doctrina.
PBffici Ca. Dulier qdã cũplẽ nõ
· baberet nec ſperaret habe⸗
re timẽs ne viri poſſeſſio deuolueret᷑ ad ali
os.ſuccũ q̃rundã herbaꝝpotauit.aſicvent
eiꝰ ĩitumuit.⁊ guidã ſe ondẽs libi partũ ſup
poſuit alienũ. Illa timẽs maritũ q plẽ ſuaʒ

eſſe credidit.ñ audet facinꝰ reuelare. Hu·

lier aĩe ſue deſiderãs ꝓuidere cõfeſſa fuit Hͥ
cardĩali ſcti Laurẽtij pᷣſbytero. in iudicio
pnĩe.Cardialis ſignificauit h̊ dño pa. pe⸗

iber

tens ab eo vtrũ fraude iſta durãte ſit ei pe⸗
nitẽtia iniũgẽda.Rũdit pa.ꝙ ſic mulieri q̃
ignoꝛãte marito de adulterio ꝓlẽ ſuſcepit.
q;uis illa viro nõ audeat ↄfiteri.nõ ẽ pnĩa
Denegãda. ita nec iſti mulieri ẽ pnia dene⸗
gãda.⁊ pᷣcipue ſi ꝑ alios intellgat alienos
ad qͥs timeat poſſeſſionẽ viri deuolui.ſʒ cõ
petẽs ſibi ſatiſfactio ẽ iniũgẽda. No.qð

pnia indicit᷑ alicui lʒ adhuc in pctõ moꝛe

ẽ in iudicio aĩe credit᷑ cuilibet.

Mouga queoàâ. anaut,

abbatiſſe ppꝛias moniales bñdicebt.⁊ ip
ſaꝝ cõfeſſ.ões audiebãt.et euãgeliũ legere
ac pᷣdicare pᷣumebãt. Iſta noua ⁊ ingudi⸗
ta puener᷑̃t ad noticiã dñi pa.vñ ſuꝑ h̊ ſcri⸗
bit epis in q̊rũ dvoceſibo hec fiebãt. mãdãſ
eildẽ qᷓtenꝰ cũ h̊ ſit abſonũ ⁊ abſurdũ.ne ðᷣ
cetero id fiat.firmit᷑ inbibere pcurẽt.qꝛ licʒ
btiſſima virgo maria dignioꝛ ⁊ excellenti
oꝛ fuerit aplłis vniuerſis.nõ tñ illi.ſed iſtis
Oñs claues regni celoꝝ cõmiſit NHota q;
abbatiſſa moniales bñdicereñ pᷣt.nec ↄfeſ
ſiões audire.nec pᷣdicare publice.nec euã⸗
geliũ legere. Itẽ btã vᷣgo dignioꝛ ẽ ⁊ ex⸗
cellentioꝛ oĩbo apłlis. Itẽ officiũ clauiuʒ
nõ cadit in ſexũ leininei⸗ p c.
8 RNe Ses Ee—ν aſ?*. Lontingit
Quoo in te aliqñ ꝙ tra ſuppo⸗
nit᷑ interdicto.⁊ ꝓhibent᷑ diuina officia ce⸗
lebꝛari.pᷣt᷑ baptiſma ꝑuuloꝝ ⁊ pnias moꝛi
entiũ.q̃ſitũ fuit a pa.vtꝝ tũc viaticuʒ.ſ.coꝛ
pus dñi dandũ ſit decedẽtib Rũdit pa.q;
in vᷣbo illo ꝑ qð pnia moꝛiẽtibo nõ negat᷑.j.
cũ dẽ pᷣter pnias moꝛiẽtiũ.viaticũ etiã.ſcʒ
euchariſtia ĩtelligit᷑ qd decedẽtibo cõcedit᷑
Lʒ aũt. Scðdo dẽ ꝙ tꝑe gñalis interdi⸗
cti oĩb tã vnctio q; ecciaſtica ſepultura de
negat᷑.tamẽ pa.ex gꝛa cõcedit vt clerici de
ceuentes qͥ tũ interdictũ ſeruauerũt in ci⸗
miterio eccie ſepeliant᷑ ſine cãapanaꝝ pulſa⸗
tione ceſſantibus oibo ſolẽnitatibxp. Ter
tio dr ꝙ tꝑe interdicti clici ĩ ↄuẽtualibo ec⸗
cleſijs bini ⁊ bini vel ſil tres pñt dicere ho

ras canonicas ianuis clauſis. excõicatꝭ et

interdiciꝭ excluſis.vt potiꝰ videant᷑ lege⸗
re q; cãtare.ita ꝙ exteriꝰ audiri nõ poſſint
qa ⁊ qbuſdã regularibo ſile puilegiũ a ſede
ap.ẽ ↄceſſũ. In fine diẽ ꝙ recipiẽtibo ſig
nũ crucꝭ.pnia ſi eã poſtulauerint nõ ẽ dene
gãda.qð ⁊ alijs ꝑegrinis põt de gia ↄcedi
No.ꝙ penitẽib viaticũ denegari non

Nuintus

debet. Item nomine pnie viaticũ intel⸗
ligit. Iptem clerici interdicti poſſũt ſepe⸗
liri in cimiterio. Itẽ interdicti potiꝰ de
bẽt legere hoꝛas canonicas q; cantare.
AItem cruce ſignati ⁊ ꝑegrini interdicti
poſſunt accipere penitentigas.

Omis utriuſqʒ. Sams.
WII EIEIOStatuit
ↄciliũ generale ꝙ qlibet fidelis vtriuſq; ſe
xus poſtẽ; diſcretionẽ habuerit ſaltẽ ſemel
in anno ſua ſolꝰ confiteat᷑ peccata ꝓpꝛio ſa
cerdoti.⁊ ad minꝰ in paſcha ſacrim eucha⸗
