adminiftrare ; (a) Confuetudine autem ecclefiaftica factum eft,

a

ut illi (ücceffu temporisepifcopiin Ecclefia adpellati faerint, qui

Amp

ordinationetn non folum, fed etiam alia Jura circa res ecclefiafticas

qué

fibi vindicaverint, (b) usque tandem in Romana Ecclefia, univer-

u

fum Ecclefia regimen affectaverint epifcopi füpremi, vel Pontifi-

ces in fede apoftolica omne Jus Sacrorum exercentes. (c) Proprio

itaq; fenf poft reformationem imperantes flatuum proteftantium,

quantum ego affequi poffum, perperam dicuntur Epifcopi,id quod

primzvi Avguftane Confesfionis ejusdemque Apologiz autores &

propugnatores articulo ultimo de poteftate Ecclefiaftica , fatis a-

noverunt, & teftati funt, qui ideo modernos Epifcopos non fe-

|

cundum evangelium , fed fecundum politiam Canonicam effe di-

[

xerunt. (d) ^ Cumenim e re füerit , Romanam fedem in confes-

fione publica, ob varias easdemque pregnantes rationes ab electi-

one: & confirmatione Epifcoporum in Germania excludere, pra-

ter fus, quod Principes cum reliqua ecclefia habentcommune;non

tantum feparatum illis, ut nutritiis Ecclefiz, nec non ut Principibus

competens, fed etiam illud, quod ipfis , vel tanquam Ecclefiz pa-

cronis , vel faltem ratione bonorum temporalium, & multo magis

antes o-

ratione regglium Epifcopis concefforum debetur, Proteft

mnino

&ä)o(&ä*

loj$

-

emamemDun

x2

mnino (ibi recuperamnt 5 -interim nori: i ftatim duphcem qua(i

perfonam füftinere copiffe à tempore 1 reformatxoms & pacis reli-

piofz Status ImpernA E: . Principis fecularis,& Epifcopi,ftatui de-

bet, quod imperantes idtantum fibi tribuerint, & adquifivérint,

pi(co

quod Clerus perpcramab&ulerat, &admxm&raverat 3. pacificatio-

nes autem deinde tanquam civile fignum accefferint , quo confir-

Tatid y

mata Juranec à Clero, neca coetu amplius retiahi poffent. (e) An

Stylo

xgltur]us Eptfcopalc, quo nunc Próteftantes gaudent, unum idem-

juset

que fit cum Jure circa facra, vel huic tantum fübordinatum , alii

Lt

dx)udlcarunt, (£) nobls)amfuæc1cconcltïäere quodpertrans-

Leit

actionem Paffavienfem , aut pacem religionisinter (tatus Romani

qu

imperii fancitam , in magx&ratum civilem ea.translata non fint,

[ricas

qua vere prfcopis Formahter tahbus &in fenfu Scnpturæ attri-

TE^

buantur,

ftif

(a) Sériptura $, aham Eprf'copa!cm dxgmtatem & potcüa;em nx[' dogma-

prig

ticam non admittit ;; ut adeo mirati fatis non queamus Patres Con-

ym,

cilii Tridentini , qui ordinem & prarogativam prfcoporum ab 1pfo

Deo mfbtutum cfï'e, crediderunt, eumque anathema dixerunt, qui ne-

;uod

a&

gavetit, in Ecclefía catholica effe Hierarchiam,;divina ordinatione con-

flitutàm , conftántem ex Epifcopis Presbyteris & mini(tris. vid, Se/f.

I$ d

2

XXIII, de Sacram. ()rdmls Cap. VT. €&' F. conf CHEMNITH Exa-

^men in h.l.-

i

(b) CHRYSOSTO MI & HIERONTMI etate, qui Hmenre fc.culo quarto

fes

poft natum Chriftum vixerunt, prater ordinationem nihil precipuum

dl

habuerünt prfcopx fiquidem ipfe CHRYSOSTO MUS tefta tur,quod Íola

yt-

impofitione manuum adícenderint Epifcopi fuper Presbyterós, illos

circumveniendo, & defraudando poteftate ordinandi, & excufati vix

Yon

potuiffent, nifi accelfiffent. leges ecclefiaftice, ufürpationemiftam tan-

DUs

dem confirmantes. Tempore enim CONSTANTINI fan&iofolemnis,

P

eademque prolixa Jurisdidtioni Epifcopali, que vox in primitiva Eccle-

lgI$

fia in ufuquidem non erat, cum accurate loquendo ecclefie competere

0^

yxxpo(ft, vide NlEMElERUM de Dxfc:pl Ecclef. p.43, & ZIEGLE-

o

RUM

1o6

[

4$5oCS&

E

h

RUM mSupermtcnd Cap XVI. magnam & fupcrantem autoritátem

contulit,quam JACOBUS SIRMONDUS mappendxc:s L. f, Cod. Theo-

liA

dof. edidit, JACOBUS GOTHOFREDI antem ut fpuriam rejecit, À

CO

An

CONSTANTINO dreinde usque ad Imperatorem JUSTINIANUM ,

m

Epifcopi vatia promoverunt beneficia, poftquam judiciaillotum, qua

levia habebant initia, publica autoritate approbata faiffent, . Porro fub

ai

CAROLO M. laxior copit effe poteftas Epifcoporum, qui debellatis

tul

K

Saxonibus plures non foluminfltituitepifcopos, fed ctiam amph[ï'mas

illis conceffit dignitates & facultates, qua occafione majorem omnino in

Clericos & monachos, imo hanc adquxfïverunt poteftatem ; quod in vi-

PI

tiofos Chriftianorum mores pcenis canonicis animadvertere potucrint.

9

[

Sic prarogativa illaepifcopalis cum toto Epifcopatu canonico confüue-

di

tudine paulatim invaluit, usque tractu temporum ab immenfitate pote-

ftatis fpiritualis ventum eft ad tribunal temporale exftruendum in medio

Z

ftatus cujusque imperantis, quod imperium tandem; Epifcopis adem-

ptum; nunc fibi Pontifex Romanus ad hunc usque dxem vendicavit. . ln

t

compendium redegi, quz prolixius tractavit HEINRICUS LINCKEN

de Jure Epifcopali Cap.I. Jungantur hisce, que prater PFAFFIUM de

sf

Succeffione, Epifcopaliex PETRI SUAVIS POLANI Hiftoria Concil,

Ó

Trident. repetiit Dn; ZIEGLERUS de Jure Majcft. Cap. XIX.

g.

1

(c) Vid. fispoftSPRENGERUM Libr. l. Inftitut. Jur, Publ. Cap. XXXVT.

& BECMANNUM Not. dign, diífert. XII!,. Cap.2. Dn. de UFFEN-

.BACH in Trad. de Conf. Cælar Aul, Cap.X. Sett. II, Subfect. 1, n.1. ubi

fateri cogitur: CfBie unftreitig Cbro Sx6mifip ?aoferhcï)en S9mRajeftát

3

(

bit Cognition in "Caufas Ecclefiafticas gufomme, fo táre Dod) Dutd)

$€Wf€ ben allgugutiae Connivenz Pontifex Maximus (i Poffeffion.

(d) Auguft. Con£ ejusdemque Apologia proveris Epiícopis agnofcit tan-

tum illos, qui faciunt epifcoporum officia fecundum Evangelium ; inte-

rim non penitus reprchendunt epifcopos fecundum Politiam Canoni-

cam , fed poteftatem jare humano Epifcopis delatam , illisqueper plura

hadtenus tempora haud denegatam comprobant;illamque certo refpectu

non x neceflitate , fed ex confuetudine femel recepta admlttunt, quan-

tum Evangelio nori adverfetor,

(f

(c) Confsr Myler, ab EHRENBACH de. Prmcxp & Stat. Imper. Cap,

LXXXVI.

-

A

EO epm

PT

107

oritatem

I.XXXVI 5 3.-*&þäROTïu;M»-;dS*ImPevr.jSumm..Poteü. cfrcä facra ; Ca

d.Theo

B

t À

1L.De ipía Jurisdidione & poteftate Ecclefiaftica, exhibita Auguftana

Confe(fione Imperatori in ip(is comitiis Auguftz exorta fuit dubitatio :

ÁNUM,

An earum Ecclefiarum; äuæ Protefl antium provinciis continebantur, gu-

m que

otrofub

bernatio Epifzopis permittenda effet ? bi quidam non modo Jurisdi-

&ionem priftinam epifcopis dumimodo docttine nullum impedimen-

ebellatis

tum inferrent, relinquere, fed & Synodiindicende Jus Pontifici tribue-

iimas

re maluerunt, inter quos przcipuus fuit PHIL. MELANCHTHON, , ut

mnino if

d in v

ex ipfius literisad LUTHERUM & CAMERARIUM datis apparet; fed

aliter LUTHERUS remjudicavit: Nibil mimirum juris effe tribuendum

moernt,

epifcopis, iu alienas adeoque Proteflantium Eccle.äzz.f ; quod'fi enim pri-

oefut«

fHino more ecclefiaflicum vetinendum foret regimen, nuuquam effe Beran-

fepote

dum, cum nibil intermiffari [int Pontifex , ejusdemque Epiftopi , ut Pro-

mnedio

L"Uflantium miniffros verbi divini inodium, invidiam, G fuficionem pe-

: adem.

L Piincipe*s non folum , fed && pliöem conjim*egumt; cui fententiz

vit. la

prudentiori plerique alii A, C. addi&ii doctores , quibus injuftam & in-

(CKEN

tolerabile jugum epifcoporum videbatur, fubfcripferunt, — Quo fa&um

(RC

eft ,'ut non t«titum per imperii fanctiones epifcoporum Romanorum

concla

Turisdictio usque ad compofitionem diflidii religionis Chriftianam f*

fpenderetur, fed etiam ipfa fufpenfio, quam refIringere conabantur ad-

X

verfarii, pace tandem religiofa folemni confirmata fuit, cui pacificationi

FEEN-

omnibus viribus fe oppofuiffe fedem Romanam non quidem ignoramus,

n.l.ubf

quod inter cetera declaratio nullitatis ariculorum pacis germanica ab

INNOCENTIO X. propofita , de qua fupra dictum fuit , fatis-teftatur;

ajedit

) buþ

fed Dco fic dirigente,non attenta hac declaratione, communi Impera-

oD.

toris & totius Imperii confenfü hi pacis articuli ab Jmperatore FERDI-

cittdtt

NANDO IIl, publicati , .per edita & mandata executorialia effedui

J

mandati, inter leges publicas [mperii recepti, per capitulationes inyictis-

|motii

fimorum Imperatorum LEO POLDI, JOSEPHI, & Gloriofiffimi noftri

hodierni CAROLI FT. confirmati, & hactenus pro fanciionefundamen-

rplara

tali Imperii Romano- Germanici noftri eftima

:fpefhl

CKEN,1, c.

2

ti fu.e'r.u:nt. conf, L,iN'

quan-

(£)Con£ Da. STRYCK, in addition, QadB*RUN.N-E-M ANNI ]us- Ecclefiaft,

tUl AIE

; Capo

ü [.xbr. I. Cap. V. membr. XII. $. 1. ulï docet:; Jus Epifcopale a«

"u

ficer-

P

108

äS)O(ää'

"

Gt

/äcernendum ejä 4 jure fdcramm, quod ipfi mæ](,&;ztz canbæræ!, C*T mde

faculfa': disponendi circa facm Priucipi competit Hoc jus'eirca /zum,

till

4

girca tria potifimumverfavi, circacultum divinum in fe fetfatum, circa

perfinas cultti doflinatas, 6 circa vesbonaque adcultum neceffaria ; Epi-

&«l

feoporum autem pata/iatem fbordinatam effe buic juri, & pracipue ad

fül

exeeutionem £ultu$ jam recepti fhetlare. Jungatur Da. SCH!ETERUS,

Tiut

qui putat, ék hac ipfa differentia fluere, quodin nonnullisproteftantium

Cat

locis juta facrorum per fecretiora Principum confiliajaut Confiftoria fu-

jut

prema exerceantür ; Jus epifcopale vero per Confiftoria atque Superin-

tendentes,!nfþe&ores,& Decanos tra&etur, &c. lnfhtut Jur. 'anon.

T

ber.l Tit.Vll 5 3 fub Ene

*

-

Aïtzculzþs Trzgq/z'nms Oäldw;f

Et hac ratione non tollitur, quod / Adverfarii accufäre f'olent,

discrimen inter regimen ecclefiafticum & politicum , fed potius

(

ftabilitur non.commifcendo potc&aces,Echeüaülcam & civilem.

(2)- Regxmen politicum verfatur icirca Statum Reipublicz, leges

bonás condendo, confirmando,& exequendo,que executlofpe&a-

tür inlaude bonorum, &vmdläa malefadtorum, hoceft: in pra-

miis diftribuendis 11113, qui virtutem fectántur, &pæmsmfllgen-

dis illis , qui. 1mprobxtat1 ftudent;. (b)... Reglan Ecclefiafticum

autem & Sacrum,quod iterum (ano enfu diftinguitnrin internum,

& externum, verfatur circarem Ecclefiafticam & Sácràm. : Exter-

um non habet Paítor, non Epifcopus, non. Ponnfex, fed uti jam

di&tum fuit , Princeps, cujus fumma poteffas , quemadmodum ad

certareruni genera adürmgï non poteft , fed indiftincte ad omnia

fe extendlt qua poteüatem GIIQUaITl humanam admgttunt ; ita

.quoque : ab 1pfa Ecclefia in adjutorium yocarur,.qu& Gb,mpü con-

fulendi vires non posfidet; (c) Internum habet minifterium Ec-

&lefiafticum :

licetenim interior Ecclefiz Hatus omnem omnino-

poteftatcm& coadctiónem rcfpuere vidéatür; tamen; 'quod ipfe

/

fO-

1Og:

N

lp

E )ec sa'-» 3

Grotius: fateri*"cba&us' &Ggïcg'ifmeïn aliquod; habent Fp;rxtualeml.

Y( ficnt

niftri ecclefia; quodron de aliqua poteftate jubendi, qua cum co-

hh ctrtA

actione conjuncta e(t, fed de regimine declarativo- & (vaforio in-

irid ; Epi

telligi debet..(d) Internam hanc pote(tatem exercent Ecclefiz

'ttipit 4d

LTENIS,

.mini(tri. ecclefiaftice przdicando & interpretando verbum divi-

eflantiotm

num , adminiftrando (acramenta , remittendo & retinendo pec-

(toria fo»

"cata, de quibus paulo plenius in fequentibus ; Externam auteri

:Superin-

magilfratus quident exercent circa ecclefiaftica , fed nön ;c'clefiä

"

« Canon,

ftice, & modo potius civili. (e) .

:

(a) Confulendus eft ex Auguftana Con

Fefïïonc»: Artïi"cülüs; gljti-m'us fc'l*ïcl pó

teftate Ecclefiaffica, ubi flatim ab initio intervenit lamentatioy quod

nonnulfi incomtnode commifcuerint poteffate

m Eccfe-(ia&i'»eam & po-

folent,

teftatem gladii, p. 37:

*

- -.(b) Conf. MENZERUS in Exeg.

Aug. Conf. ad Art, XVL. p. gós. feq.-

| potius

()! pfi naturz fümmz poteftatis conveniens eft hocjus & regimen circa

qilem,

facra, cum ea fitindoles majefatis, uit propter fummiratem parem in re-

As

ublica poteffatem non ferat, neque patiatur ad certa caufarum gerierá

(peda-

ad(tringi , fed indiffin&te ad omnes caufas fe extendat, qua poteffatem

humanamadmittere poffunt ; quales cum fint caufz ecclefiafticaé exters

inpra«

nz, utique & fummz potcftatis arbitrio funt fübjectz ; uti contra circa

fljgen«

res confcientie & fidei, cum nullam humanam poteftaterhiadmittant,

(ricum

Princepsnil juris habet, vide-Dn. STRY CKIUM-de Jure ä;gb;ba-thiï hac

mruti

uidemi vice fatis redte loquentem, Cap.Il, $.9. p« 80«

Fxter

d) Confer HUG. GROTIUM de Jure Summar, P

oteflats ciréa Sacra,

njam

Cap. IV. n F. feq-

"

latem eccleflafticam externam ideo Priácipi come

]f à

.(e

) Et hinc patst; poté

"

:

petere, non ut

(it Prafes facrorum; fed'ut facrorum Prafides in-officia

yri

contineaf;

"nosi effe facetdotalem-&' pontificialem j.qu& in éxecutione

1tà

d

facerdotaliam actionum & officioruni-conf(illit ; fed cffe imperatoriams

TO

xternam difci-

qua facetdotes régit, utfüumi officium faciant, queque e

nEC

plinam in Ecclefia tuctur, vid .Dn, ZIEGLERUM de Jur,

Majeft. Lib. I

ninó

Cap. XIII. $. 14- : 6 17. Siautem Princeps vel magiitratus circd cultus

pf

conftitutivVam 6X arbirio humdnd

diviai intrinecam. qualitatem &

O 3

quic-

Gfo

1YO

L PLAS. AR

uxcquam facete veht,& poüït, ubi tandem con&ans & vcra cRct rchgxo?

celiri

conf NJEVIUM in Jure Cletic. Cap. IV. S.IV. p.ng, fequ

ipisec

foken

Artzculzæ ngy mus Nomus.

nep

Exterm 1taque maglüx atus poteftas , ut in determinandis fi-

ithab

nibus, intra quos fe continere debet, paulo prolixiores fimus, non

emp

ver(atur circa religionis conftitutionem, qua folius DEI eft, & Ec-

corul

clefiz miniftris , divinis Oeconomis, commendatur ; fed circa res

P]'O l

externas, que ad ordinem in Ecclefia obfervandum & confervan-

().

frà

dum , imo ad id, quod jure divino definitum eft in cultu divino,

y

fehcxter adjuvandum pertinet. (à) Hoc regimen objectivum,

71

non rectoris vel judicis fpiritualis poteftatem involvit,novos infti-

[

tuendi cultus, & facra peragendi vel interdicendi; fed promoto-

r

xYis & protedtoris tantum Ecclefiaftici poteftatem indicat,qua veri-

i

tatem illam, exDEI verbo.convenientibus auxiliis dcpromptam,

cermfirmsque rationibus fibi perfpectam, adhibità autoritate pro-

f

Y

moveat, errores contra & cultus faluti publicz pariter ac zterna

adverfos tollat, & ne.quid in ecclefiz detrimentum eveniat, fedulo

/

curet.

Hi gcnefaheres conceptus ideam. nobis formare poffunt

(b

deipfo jure Principum circa Sacra, refpicientesnon folum adcu-

ratam ecclefiz mfpe&xoncm, fedetiam providam fuftentationem.

Infpectio requirit partim vere religionis propagationem, partim

bonarum legum ecclefiafticarum conftitutionem: (b) Religio-

nis propagatio obtinetur idoneorum miniftrorum Ecclefiz voca-

tione &defenfiene; bonarum legum conftitutionem autem Ju-

dicia Ecclefiaftica (c) non folum applicant , fed Vi(itationes quo-

que publice feliciter exercent & confirmant. (d) Infpectionem

hanc providam comitatur füftentatio, qua Princeps Chriftianus

Præfsmm obhgatur omnem adliübere curam , ut fuppetant ne-

ce aria

(

.*

-X

ho

— »ece

: IY

*

mamerraert,

trligi?

ceffari impenfz, quz ad cultuni 'Chfi&i'anum r'e.quiru

ipfis ecclefix miniftris idonea conftituantur falaria, quibus honefte

füftentari cum familia queant,ne ludibrio fiant, quos functio efu-

rire patitur in Ecclefia. (e) Hinc a&desnon folum publicas , quas

dis fl

inhabitant Ecclefiarum & Scholarum mini(tri, ne vitium faciant;

s nf

tempeftive procurant, fed etiam; ne perfidá bonorum Ecclefiafti-

ï; & EC*

corum vel intempeftiva alienat

ione damnum infke;ra'yc.ur; Eccleliz,

:

KCà fe$

rohibent. (f) -

Itl«

uici&m n'dn funt, feä* hus

(a) Quinquehorum, quz jure divino definitaq

f(ít0,

mana poteftate adjuvari poffunt, recenítt GROTIUS cit, Tract. Cap.

IILS. XI. que repetere hác occafione non dübitamus: Primum eft,u e2;

ifum,

sitlti

ue Deusimperat, libere imo & commode.amotis impedimentis , datisg,

adminiculis facere queamus ; Secundum , ur lege bumana non tantum

foto«

permittendo , fed & jubendo, quod jubet lx divina, nova fuperadda-

ierie

zur obligatio. Tereium, u /umma potestas bumana circum[lantias quase

Tl

dam loci , temporis, modi , attionibus 4 DEO impertis prafcribat , ut

fiant. duscmuóvus waj xa]à vaLw,

Quartum ,zz per bumanum impe-

tpro-

(erng

vium vetitis 4 DEO atlionibus, materia 6 occaftones fubtmbantur y frve

féandala tollantur. — Quintum , u panis propofitis bomines

:dulo

s

4d "f' Adin

gant, qua Deu jubet, & avertitis abflerreant,

ont

(b) Cum dubitare nonliceat, quin etiam Eccle(iz Chrift

iani ia'liquïä prá-

tll«

vi admifceri, ejusveobtentu n'xoxiiquid in Rcmpublicamintroduci-quc-

at, vid. PHFENDORLEF, de hab. relig, ad ffat. $.44. Omnino principi

w

ftif

incumbit poteftas inquirendi & cognofcendi;quiipfe feit, que Chriftus

docuerit vel inftituerit, Conf. Dn. KRESSIUM in Commentar. ad h. l,

igio-

0C*

p.486. Nonnegligenda autem funt dodtorum confilia, fed audien-

da potius, qui defetus in Ecclefia optime nofcunt, & quadam cum fuc-

j

ceffu perlegem emendari queant, vel quenam prudenter tolerandafint,

2"

experientià didicerunt magiftrá. Accedit, Principem tantum in Eccle-

[otii

fia leges ferre poffe & debere, ubi ipfi non obfunt precepta novi. tefta-

fjj

menti, naturaque rei,vel ubi (übeft non legis latoris; fed legislationis u-

tilitas. Con£. itid: Dn. KKRESSIUS L c, f XLIIX. p-. $0445

[lee

WA

) Judicia Ecclefiaftica hodis conftituunt Senatus Eccle(iafticus , vel fic

dica

A0oES

commarap u

&

di&a Cohüfföräa , äe Quibug.&onfuläidþs fe-& DnCHRISTIANllSW'E.

q

BERUS, Theolog. Hallenfis in. Trad&. egregio de Jure con(fiftoriorum.

T

conferatur Dn. LINCKEN de Jure Epifcopali cap. X/". p. $04. $0$. qui

cum quibusdam J//EBERILM ca ftigat, & ftatuit: cognitionem confifto-

rialem À viris utriusque ftatus Ecclefiaftici & civilis peragendam;abfolu-

tz necesfitatisnon effe, Deabfoluta necesfitate non difeeptabimus; in»

terim illa pofitio praxiScripturz & Ecclefie primitivafine dubioadver-

Prn

fatur. Namres facras per folos Politicos curave,perinde erit ac ves politicas

mod

curare per folos Yheologos €& Medicos. conf. NZEFIUS in Jure Cleric

1

cap.1V. p.233. & Joh. Abrah..KROMATERIIS l,c.p 199...

Cire

ifcopalia quam maxime eminere [us Vifï,ta-h'diiiö.tume'ü,

) inter Jura Ep

quate

de quo Tractatum

fcripfit 4HASPERUS FRITSCHIIS, Non autem

NOM

necefíle eft, ut Principes & ftatus Evangelici ipfi hoc munus vifitationis

IH 1

ol

expediant, fed fufficit, fiillam per idoneas perfonas inftituant, quibus

dasY

omnino neceffarii fumptus & alimenta , que nomen Procurationis me-

ruerunt , fübminiftrandi funt, ne Epiícopus officium vifitationis , vel

hon

ille;; cui commiffum eft; cum fuo damno expedire cogatur. conf, iterum

fm

Dn, LINCKEN.|. c. cap. X. p. 167. f£q. & Dn. NZEPTUM l.c.p.448.

m

XC

) Vide PHFE

NDORFFIUM l.c. S..XLII. & conf. Dr. KRESSII Com-

Qon

mentarium,qu

i vel ob folam hujus loci praftantiam evolvendus & fum.

q.

far

mopere commendandus eft. p. 483. fe

*

avi

San

(f) Expro

feffo hanc materiam pertract

it Exc. BOEHMERüs-Jur. Pae

roch. Se

&. VT. Cap. I. II 111 p. 308. feq. Confer preter ZHO M ASIHM

gio

W

Differt. fpec. de-officio Princip. in augendo hon. & falar.. miniftrorum

Ecclefie, Dn. BIDDEUM eleganter in hanc rem differentem Inftit.

Yi

Theol.Moral.Part.ZZ, Sect.PII, Ca p.lII.;SAXXXII. p.595. Spectant quo-

f

dammodo ad bona Ecclefiaftica Decize, qua funt quota pars omnium

eft

bonorum . licite que(itorum miniftris ecclefiz , & hodie imprimis Pa-

rochis exfolvenda, Conf. Heinr. CA4NISIILS ad Jus Canon. Tit.de Dec.

IN

&T

Cap. l. n; 6. quo jure DEUS fibi vindicaverit Decimas, & quo jure de-

beantur Clericis; examinavititerum 8OEHMERUS Jur. Paroch. Sedt.

tü

VIL, Cap. l. p.392. conferri interim nof (ine fructu poterit Tractatus

te

antiquisfimorum duorum Clarisfimorum JCTorum, Perri REBAFH,

fe

& TINDARI de Decimis tam feudalibus, quam aliis, novalibusque ,

-*

& qüi-

ä)ciää'

"n vege d

113

TE

& qmbus debeantur, atquequömodo peti- folu ETE ;ud:can fuper h:s

oporteat, &an tolliposfint , & posnas contra non folventcs contmen-

(Otürt,

qi

t65 C010n. MDLXXXX. inpreffum.

ynfilto

dblolu

U5, 11

Articulus Quadragefimus.

ádre

'Sed fpcaahus rem adgreffuri, qmd circa Jus Reformandx

liticat

Principi in Ecclefia conceffum fit, merito dlfqummus. ngad-

Cleric,

modum turpe figmentum nobis eft, Jura Sacrorum & curam cir-

]

careligionem non aliter competere magiftratui fupremo, quam

W/?,

NI

quatcnus Sacra tranquillitatem publicam vel turbant, vel promo-

TOTIH

Vént ; ita heroico quafi contemptu fuoloco relinquimus, qux ex

Atten-

;uxbus

illo fuppofito in relipionis detrimentum concludi folent.

15 Ime

das velim, in caufa religionis magis obediendum effe DEO, quam

, vd

hominibus;

& magiftratum non poffe, nec debere religionis cau-

terum

" Ratio o-

fam eluderein commodum Relpubhcæ apparens. (a)

S

tnnis religionis & praprimis Chriftianz vim & coactionem ferre

Com

um

nonpoteft; hinc etiam quz DEUS coactioni & jurisdictioni hu-

man« non fübjecit, fed ao Dominio refervavit, & gratie Spiritus

s as

Sandti, illa poteftas humana fibi fübjicere non poteft. (b) .

Reli-

yu

gio eft res confcientiz, quz alieno arbitrio ftate non vult , fed il-

yi

lud redum piurique putar, quod bona fide fentit, & interno pri-

(üi

vilegio obfignatur. (c) His pranotatis , quz de jure reformandi

qUO

ftatuenda (int in ecclefia, fua fponte luunt. Primum nobis fermo

(

e(tde Principe (àano & Chriftiano, qui verum de DEO fenfum &

a

Y

rectum DEI cultum ex facris literis ipfe perdidicit, & fundamen-

tà Doctrinz Chriftlanzita cognovit, utnon czco judicio amplecta-

ede

d.

tur religionem, nec aliorum arbitrio fuam fübditorumque (alu-

tU

tem committats eaenim ratione magi(tratus non folum falutem

J

rexpubhcæ fed etiam religionem Chn[hanam, us multum con-

It g

X

P

ducit,

qül

| *"ääölo( se s

"-

n4

ducit, & fälut&m 'c—onþfc(iücnter fübditorum eternam promovebit.

(d) Deindecum religio fit totius Ecclefia, Princeps ex méro ar-

-ä

bitrio circareligionem facere non debet; & licet ctiti Pontificiis

|

Í

hac in parte non confpiremus, qui omnem rem circa religionem

fedi apoítolicz :committendam volunt ; tarnen confulendos in -

caufa religionis fine dubio effe Theologos, ipfa negotiorum in-

ä

doles requirit, quorum eft fcrutari Scripturas ,& religionis capita

exactius cognofcere:. Tandem negligi non debet cautela circajus

illud reformandi quam neceffaria , illud (cilicet exercendum effe,

b!

quantum posfibile & utile,qua quidem cautela iterum fane & pru-

1

4

»

li

denter applic

andaeft. (e) |Media legitima fi adhibeantur, ultra

.

poffe nemo hac etiam i

nparte obligatur finem fi femper fpecte-

rius legitimum , omne partium affectuumque ftudium facile evi-

£abimus. Princeps igitur ut Chriftianus quando cum finceris

theologis omnes corruptelas verbi imprimis , & deinde morum

ad normam Scripture , quantum quidem fieri poteft, examinat,

& in illorum caufas inquirit, ftatim ut Magiftratus potentia fua à

DEO conceffa, eliminare ftudet & exturbare, qua voluntati divi-

!,ä

n« in verbo expreffz adverfantur: ulterius autem imperium ad-

hiberi non debet, quam quantum indoles Chriftiane do':&r—inæ'pcr-—

mittit, & vera Ecclefix Chriftiang (alus requirit. (£) :

. (a) Quam dubie & fatis politice multi JCtorum circa hanc materiam ver-

.. fentur, ne dolorem ecclefiz refricemus , jam filentio involvimus. Dabit

hiis quoque DEUS finem! Religionem fubeffe magiftratüi , certo re-

fpeu verum eft; imo non ftatim coadionem confcientie dici poffe, fi

rinceps precipiat fubditis, ut rede fentiant, affirmamus cum Dn, NZE-

F0 in Jure Cler. cap. V, $. Xl, feq. Sed Magiüxfacu-s etiam Imperium

habere in fubditorüm intelle&tum; nemo fanus audebit dicere, Certe;re-

ligionem mutare pro lubitu in commodum externum, temeritatis &c — -

abnegationis eft indicium, Qua hácin caufa à quibusdam obtendun-

PUFEN-

tür, & fpeciem quandam pra fs f;fünt-, ipfe Magnus Politicus

"DO,RF-; |

98 )oCS8

i

l

YoYebit«

SDORFFIZIS explof' tl.c. $. XLIX, confcratur ejusdem Commentator

IC[O af«

Dn. KRESSIU.S'p «08. $i omnuia, quæ/hluæm Ecclefía , r HEg0liA ei-

ntifíciis

dem propria concernunt, ]zzdzcanda funt non ex fenfu 3uris bumani, fed ex

zOnem

jigmfvatu ecclefre proprio, quodipfe fatetur Magnus JCtus BOEHME-

idos in

ARHS in SCHILTERO illuftrato Cap. xx. $. vr. de Origine Jurisdidt, ec-

clefiaftica ;- fane jus reformandi nonin alio fenfu Magiftratui compe-

um 1

tere poteff , quam quatenus Ecclefiz confentaneum eít, & conforme,

s capita

conf, Dn. FECHTIUS in Colleg. quod in Syllog. Controvcrf habuit.

ircajus

Difputat, xrur. $, 1. p. 493:494

m elte,

(b) Conferatur & evolvatur prætcr liluftr. PZIFENDORFFIUM l.c. $.

xLiUux. eleganter huncin modum commentantem : Qui panis temponz-

jprüe

libus aliquem cogit ad amplettendam veligionem, vel ad profitenda aut

t

abneganda certa dogmara, de quibus inter Chriflianos diffenfio eft, is ft-

[pete

dem noffram, qua guitia Spiritus $. excitatur ,& mMntooDopía » plena fi-

jleev

ducia cordís conflat, transmutat in externum obfequium lingua, adverba

T CCTI

formanda, a fenfa animi plane difcrepantia, declinande pone tempom-

jorum

H.

Ubi tamen limisatio quadam addenda circa illa, qua religio Chri-

]z'mmz cum aaturnli baber communia, qua cultum numthüs in genere in-

Qitafo

(üaà

volvunt & c. felicisimus ille libertatis Protefantium propugnator Dn.

HENNIG£S in medit, ad In(trum, Pac. Specim. IV. p. 723. ubi poft

u

multa rclxqua fcribit: Deu ipfe nobis liberum arbitrium rel'mquzt, mala

mad

bonoque in medio pofitoy ut eligamus Quid igitur bonmines, qui inrebus

i

bujus natura f bi plus licere arbitmantur ?. Nibil bercle ! mifi ut v anam

&f irritam oflentent potenttam.

(c) Multa præclara extant fcripta de hbcrtate confcxcntxæ, que& qmdem

m

Dabit

unius tenoris & judicii non funt, Preter PETRI BAYLE commentaire

rto I*

Phxlofophxque fur les paroles de JEfus Chrift, ou traité de la tolerance

univerfelle, quod fcriptum CLERICUS , ni fallor nominavit le chef d

d

fj

ecuvres de Monf, BATLE, innotuit nobis GERHARDI NOODT Oratio

NE

verium

de religione ab imperio gentium libera ; SAMUELIS IFERENFELSII

Epiítola de jure i conícientias ab homme non ufurpando , & S4-

tere

dH

RINS reflexions fur les Droits de la Confcxencc fed omnium optime

ndun

rem expofuit Exc. DOEHMERLS in DxITertanone Tomo fecundo Juris

Ecclef, proteftant. prepofita, de Ture circa libertatem confc:ennæ.

[EA-

Confcr BÁASNAGE dans fon traité de la confcience,

P2

(d)

onF

116

-

|

P. od

) Vid. Dn ,:?IIDDEI Difffeff.-dg C'oncordæ chi;g. Chri&i.ï & Pcatchl-

| bnd

Re&e equidem dicitur : magiftratum ut talem non permittere debere,

|

ficütes

utjura majeftatis obtentu religionis minuantur , quapropter etiam

illo &«

Principi facra nondum profeffo infpe&ionerm in ecclefiam generalem ac

in reliqua collegia vindicamus , ne quid in prajudicium fui ibi agatur;

ped

conf Ezc. PHHFENDORFFIUM l. c. $. xuv. & uir. quo fpectare viden-

i

l

Qu

tür verba noftci LUTHERI: $ybtigfeit foü nidt toebten , mas jebete

E

tüm.

i

man febren unb gl

uben toitl, e8 fey Goanaelium oDer ?ügén, NB. e8

j

ift genug , baf fte2tufrube unb tinfriebe 3u. febven voebre, ^ Tom. L.

Cituf,

Aiteabarg. p, 116. rectius antem fentitur : Magiftratum Chriftiánum

taliui

effe cu(todem utriusquetabule , qui debet profpicere ; ut fuis fübditis

fitquam optime; &utfi

,

018

aliquando in futuro. -

nt feli'eþg non tgptum m hïoic fe,cu.k?? fcq-ötiam

pete

(

€) Posfibilitatem & utilitatem eH'e—nörvmam' refor&rahdi' obfer&aqtï Dn.

Ícier

KRESSIUS l. c, p.533. ubipergit : Ut reformatio contra refractarios

bert

- obtineatur,opus eft legibus;,

prud*cnt*ia..ïlegi»s'-la tbþig.pon*-'('.qnd-itlwl:e gses

fibu

. mifi posfibiles & utiles,&c. p; «13.-

?

Tif

— vwWirticulus Quadragefi

[/

"s Primis.

reïxgï

- Adhuc magis nos occupabit illa. controverfia, fi jus refor-

tiz

mandi pauloaccuratius examinare velimus ad pacem religiofam,

dito

quod. quidem.negotium..Politicis .& .P Eibl-ïciüis,fexpedifendum,

rel

primis tantum labris deguftabimus.: .Non repetiius;in transacti-

!

dan

one Paffavienfi jus illud circa Sacra;'quod a Pontifice toti eccle-

mt

fie furreptum faerat, eidem ecclefie , & imprimis magiftratui,

E

-

fuiffe reftitutum ;; (a) fedde

jurer

eformandi, quod cumiillo con-

i

tin

junctum eftut quedam in medium proferamus,eaque fcitu dignis-

fima & neceffaria , neces(itate diripimur. « Primarium ita , quod

(

occurritin hac tractatione, eft diícrimen inter jus mutandi reli-

gionem., & jus reformandi religionem,

Jus mutandi religio-

nem, quod barbare Freiftellionatus vocatur, ele&ionem liberam

involvit ratione trium religionum in imperio tolerándaram j Jus

reformaudi autem, quod'ex tempóre pacis compolit explican-

(

um

l&

P d

ä)o(æ

117

lat Cirl

tdibee,

dum eft, nihil aliud- quam jus vel expehendï vel tolerand'x diffen-

( Gtlam

tientes mvolvere poteft. (b) Hoc jus reformandi adhuc anno

eralemac

illo normali & decretorio MDCXXIV. fundatur, cui omnem de-

igetur;

bet efFe&um " quoties lis movetur inter diffentientes in imperio.

) vrden-

Quam: diu i igitur- fanctiones pragmaucæ -manebunt in fuo vigore,

i jfb

tamdiu gaudebunt Proteftantes jure füoin. facris.. (c) . Hinc et-

, Nb d

Fom. l1.

jiam qui ftudio reformandi religionem, & introducendi.veram du-

citur illum omnino oportet fefe continereintra legum fundamen-

tiltianum

i Jubditis

talium limites, ne injuftitiam committere in alios videatur. Qui

edetiam

nobislibertatem religiofi exercitii per inftrumentum pacis com-

petentem relmquere debent, in his quoque, quz fidem & con-

mat Dn,

fcientiam non attinent; illi vicisfim tolerandi erunt; quatenus li-

tadbatios

bertatem dicto anno normali exercuerunt. -

. Quamvis itaque fta-

dit leges

txbusxmpern cum jure territoriali ex commumpertotum impe-

rium hactenus ufitatà praxi etiam jus reformandi circa exercitium

religionis competat, hoc tamen non obftante libertas cónfcien-

s refote

tix fubditis adempta haud eft, nec ftatibusillis conceffum , ut fub-

7(Ofatn,

ditos diverfz religioni addictos obtorto collo.ad fuam. protrahere

ndütm,

religionenr, eosque propter diverfitatem religionis, moleftià qua-

MSa dl«

dam a&ïcere debeant, adeo; üttotà jurisdictio Ecclefiaflica ; cum

'ecde

omnibus fpeciebus , quam olim Eplfcop1 exercuerunt, fufpcnfa

frratul,

quoque fit contra A. C. fubditos, (i vel maxime in temtorus Pon-

[o COf«

tificiorum degant. (d)

dxgms

(3) Sunt;qui receptamTkeoiogorum & Politicofumi fententiani oppugna-

,quod

re conantur; jus circa Sacra non tam reflitutum efle Proteftantibus,

li relle

juam nova cónventione acqm('tum jinterquoseminet Dn. de LYN-

elielo^

CKER qui Di, SCHWEDERO in Analectisad ejusdem Introduct. ad

berati

- Juspubl Part. Spccs äe& II. Cap xil. p TT hoc Huoque in momento

contradixit.

Ju

Jicati"

(b) Conferatur BPlace.. ex mPcrumento pacis Artzculwlf 5 XX, qux fe-

P3

$$

duff

2

118

| ä'ä"io) Se

ss

-

- des hujus controver(iz: merito dïici,tur.:--Cumw,ejwmaali jlmbm :mmgdz.t-

tis cum jure cerritorii & fuperioritatis, ex communi per totunt mperium

h

rmandi,exercitium religionis com-

batlenus u[fitata praxi , etiam Tus refo

dcben

pemtyac dudum in pacereligionis talium

flatuum fubditis, f & religione

m,€$ c, 60«

denda

Domini territorii diffentiant , beneficium emigrandi cotee[fa

ut df

'tenbthium eft, boc idem porro quoque ab utriuique religianis

flatibus ob-

rii, gjk'

fervari , nullique fFatui immtdiaro jus; quod ipfi vatione territo

dcper

inrd

periorizatis inuegotie religionis competit, impediri oportere, — Qua de-

finitio Juris reforma

ndi clarioribus adhuc verbis explicatur. 4frz, 7Zl

; quam«

quainter modo dictos Prote-

$. 1. Quoniam vero contraver[rareligionis,

r

theol

flantes vertuntur,

batienus nonfuerunt comp

*

:

fita , fed ulteriori compoff-

conftituunt , ideo de Ture

pedx

tioni vefervata funt , Adeoque illi duas partes

veformandi inter utnimqueim conpentum efi,

ut, fí. aliquis Princeps,vel

vent:

alius territorii Dominus,vel alicujus Ecclefiz patronta , poflbac ad alte-

usqu

viur partis facna tranfierit, aut principarum, Aut dirionem , ubi alterius

pf

partis Sacm exercitio publico de prafents vigent , fu. jure fuccesfionis ,

.

ftion

, Aliove quacunque titulo natlus fut-

f« vigore prafentis tmatlatus pacis

(titCal

rit , 4ut recupenaverit , ipfi quidem concionatores Aulicos fue confesfia-

20

.

nis, citma fubditorum onus aut prajudicium , fecum atque in refidentia

f«a babere liceat.

At fas ei non fit, vel publicum religionis exercitium,

tisft

ba&enus ibi receptas , immueure ,

ttani

leges aut conflitutiones Ecclefiaflicas,

vel templa, fcbolas, bofpitnlia, aut eo pertinentes reditus, penfiones

jf

ftiar

