- eft ecclefia, & quidem falvo jure divino, quatenus nimirum hoc

vel aliud in hoc vel alio loco conftitutum et; (a) ^ Communi-

(

[l

ter autem per przcipua membra , imo per fummum magiítra-

7

tum , cui ad promovenda quxlibet bona cuftodiam totius deca-

t

logi , adeoque autoritatem & poteftatem à Deo datam & con-

ceffam novimus , cum ab omnibus & fingulis comrüode & abs-

IPI

que confufione adminiftrari fimul non posfit. (b) ^ Male fibi

lpl

confulunt, qui ideo euram vocationis in Ecclefia Imperantibus

5

tribuunt , quod nimirum omnis libertas. naturalis reftringi , ac

plane tolli posfit à Principe, ex quo homines in imperium ejus

S)»

l[

confenferint; (c) Rem adcuratius confideraturi , notamus in

(ld

genere, nos non loqui hac quidem vice, de jure patronatus or-

I$

dinario , fecundum quod ratio vocandi , quxz antea omnium erat,

atl'O-

u

r,fa:tion—c elediionis ad certum poftea individuum in Ecclefiis p

natis

50

í 4 «36 2oC$S& ; ;

ia

ETN

d

nä4t'is ita didtis , reün&umc&, ita tamen-ut 'cöxife-nfüs popuhac-

cedat; (d). fed dicimus Hhoc loco de Jure Patronatus regio im

fpecie, quod fummus imperans habet, non eo tántuti quidem

:ä

refpectu, quo précipuum membrum Ecclefiz eít , ubi potiores

(à

& nobiliores omnino in exercendo vocandi jure. partes habet,

& qux ad bonum ordinem , veramque civium falutem faciunt,

metrito procurat ; (e) fed etiam vi maje(tatis,& fumme potefta-

tis, qua civitatem ; adeoque Ecclefiam in civitate hofpitantem,

tanquamjpartem* ;wefx vtoNuTéuua] G* potiorem inftar vicarii DEI

externe dirigit , & protegit , (f). confentiente tamen populo,

qui jus fuum in magiftratum quodammodo tranftuliffe videntur,

& illi ordinationi divinz in commodum Reipublice & Ecclefix

(f

à DEO datz, hàc etiam in párte eo libentius obediunt, quo fe-

licius abufus Ecclefie particularis in Juris vocandi exercitio ca-

veri queat.. (g)

) Jus v,o.c'ar,;d

st o tr o tae

( a.

vino variati poteft, con£, HEIDEGGER. Corp. Doctr. L. XXVII.

Éxercitium juris vocandi Ab uno flatu in alterum transferri poreft, re-

sento jure ipfo, & fufficit confenfüs t acitus, interpretatiogue ejus flatus,

ui exerczitium ceffit , fentit Dn. Val. ALBERTI laterelf. Relig: p.443:

feq.. Confentit.Dn. ] oh, FECHTIUS, qui variam Juris vocandi adminie

ftrationem egregie' explicavit Inftruct. Paft, Cap. IT. . I 2. p.8 5 feq.

^b). Digna funt verba; quz huc transfcribantur ex SCHILTERO : Cum

poteflas Ecclefie ab omnibus &' frmgulis commode & absque confufrone

'adminiftrari fimul non poffit, igitur placuit, ut poteftas ea pev bos exer-

ceatur, quos Deus & Ecclefia ad id deputavit , inter quos primas capit

— fumma Reipublice poteflas, cui jure divino:& Dumanoyjus circa fatras

b. e. perfonas €$ ves competit, fed ut dixi, vi umionzis cum . Ecclefia tem-

j

peratum. Jur. Canon. Libr. I.tiz. IIl p« Y s;

f

(c) Infanum illud dogma: iterum , propofuit il

le fPSEuD ONïAJZZSCiä

- Tradtatu : Deus Mofes Aaronis ,. Cap. I2X. $. V. p.56. Sane hoc prin-

licae

: assl F'K-fdl?f?*-—fäï*l?ïüchüæ:afää ctiam Reipi

labe-

ais

ä)e(ääa

du

9r

—^

-—

Juli ac-

labcretur turplf[ime, cum ad unius voluntarem unice vivere,omnium

miferiarum otiginem non fine canía dicamus. con£ Joh.Chrift. SEITZII

?0 in

tudem

C.ïïa:ebenlegung,

382« Non multo cautius ille RIPERUS philofo-

JLOTCS

hatur, l. €. p. 60 , X. XL

(d) Confer preter Dn, UNRATHS Tradct, de Jure Patronatus Ecclefía-

Dabet,

ftici; .

uz hac de re erudite differit Dn. BOEHMERUS Jur. Patoch;

(CIUnIt,

l,c. $. XIV. p. 98. & Dn, BUDDEUS in Inflit, Theol. Moral, l::c, p 603

età

;(e) Vide PUFENDORFFIUM de hab. relig. ad ftatum 4. XLV, quamqui-

Intem,

dem fententiam limitare videtur Dn. KRESSIUS ad h.1. p,491. Non

igitur male in eam rem Nic, VEDELIUS fcripfit : Magifratus refettu

] DEL

pulo,

Ecclef fe ff precipuum membrum Ecclefie , & eo refhpetiu partes [uas

Jbabet: in vocatione mmzþrawm Ealef d L. de prfcop. Ccn&ant. M.

ennr,

76*

leftx

(F) Q:cqu:d obpc:ant nonnulh , verum tamen manet " Magx&ratum

uo fe

politicum «eumque Chriftianum fle, focietatis ecclefiaftica: externae

o

non tantum gubcrnatorem, fed etiam nutritorem Ef. ALIX, 23. Sa-

plenter id agnovit; ni fallor; 7ACOBZIS I. Britaanorum Rex, quando

OP

in illo libro, quem infcripfit AZe» gacoscv, filiim faum Heinricum exe

hortatur, ut nullum titulum fplendidiorem putet, quam.ut ecclefiz

AVT

r

nutritius falutetur,Li£r. LI, vide Op.Regia Jacolé I. a JACOBO MON-

TACUTO 8acelli Regii Decano edita, Lond. 16 19. fol, 149-

fatus

Kg) Majeftatem populo adhzrere , antequam transferatur in magifta-

-

tum abfurdum eít , quia magx&ratus non ab hominibus confhtutus,

jminje

Íq

fed divina eft ordinatio, a Deo non folum approbante, fed etiam in-

WT

ftituente profecta.

Verum eít principem vel per fücceffionem legiti-

mam, vel per electionem confüetam majeltatem & charadterem fupe-

jf

rioritatis accipere in popnlo fuo; fed quis hanc electionem vél fuc-

a

cay/t

ceffionem tanquam media vel actus translativos predicabit, cum.ipfe.

At

Deus has fuccedentes vel electas perfonas poteflate illa re&tiva ornare-

poH't, & inftruere. conf. ZIEGLERUM ad GROT!UM de Jur, D. & P.

n

Libr. I. Cap. 111 it. dc Jure Maj. Difp. £. th.29, & HOLSEMANNUM

contra HAGERI Conciliat. Concil. Trident, cum Conf Auguftana,

?f

tifi"

Difp. XIF, S.2. p.617, it.in Extenf, Breviar, Theol, Cap. XX. de ma-

giftr. polit, p. 399. (eq. Q-ando autem Pstrus illam humanam dicit

blíce

2

Ordi«

lt

9

&$5oCS&

Qquemememe

ordmacnonem » xllud fieri oblcö'uve; & fub;e&:ve probe mtclhgxmus,

titi

quod in homines & per homines admini(tretur. , Hunc magiftratum

tifie

in his terris effe Dei Vicarium ex :püs s. Scripturis probatuv proprium

ute

ejus characterem in eo igitur ponimus ,. ut Deum ipfum imitetur;

Ceps

Deum autem imitantur Mágiftratus, hominum felicitatem curando &

promovendo Licet autem: majeftas radicaliter populo. non inhzreat,

fení

bent

tamen jura fua magiítratui cedere poteft in. Ecclcüa,quaneo imme-

diate cuftos utriusque tabule conftitutus eft. conf£. Da. MASIUM Dit-

nó:

fertat, de [ntereffe Principum circa Relig. Evang. Cap. IF. Contrarium

2ü

de collatione fummi impetii ftatuit cum reliquis D. BUDDEUS in [n-

tl

ftit. Theol..Mor; Pazz, L. Se: VHI. Cap.AII $ XIV. XF. p. $84. feq.

t

lllum autem fàtis mentem fuam exphcaffe mihi videtur in lnPnt. Theol

Tiat

Dogmat. Lzbr F. Cap, IF, $,21. p. 1268. feq

telr

^

fin

- Articulus Trzgaf TILUS ,ngrtw

Non igitur abfolutum jus vocandi folus Princeps vel ma-

$

qUn

ftratus habet, fed ad verbum DEI reftrictum. (a).. Monopoho

illo infaufto Clericali in Ecclefia rejecto ; Imperantibus móno-

K

polium concedi non poteft , ne labamur ab uno extremo ad al-

terum. (b) us vocandi, quod haber ecclefia, cui foli primi-

tüs & toti conceffum eft, Princeps ita femper exercet, ut populo

falvum maneat votum negativum , cuiinvito pa&or Obtrudinon

debet. (c) - Quicquid jus dwmumderooawt juri humano,lllud

fibi arrogare magiftratus non poffunt , nec plus juris ipfis trans-

fcribi potuit , quam facrz litera ipfis concedunt.

jus vocandi

jure divino non ad regalia majeftatica proprie fpectat, fed eftre-

gale in regno Chrifti , quod Ecclefiz concredidit. .

Quod fi au-

tem abfoluto jure vocandi non gaudent Prmcxpes& magiftratus;

ita quoque pro lubitu miniftros Ecclefiz dimittere non poiTunt

Non negamus , quod Imperantibus quoque poteftas , eos ; qui

officio fuo non re&e funguntur, ab eodeni removendi,, compe-

tat5

M

äSDOCää'

93*

igim,

iratüm

tat$ (d) Q/ j enim. EchcEæ minifter- eH'e def' nit in elïicm ra-

tione do&trine vel vitz recte admxmürando rede & minus in-

opriüm

littut ;

jufte dimittitur ab officio; interim ne abutatur jure füo Prin-

ceps, fed prudenter agat, fine fatis cognita caufa, & populicon-

indo&

hareat,

fenfu , minifter ecclefie removendus non eft.(e) . Idem j jus ha-

Imme

bent imperantes circa translocationes Mini(trorum , que omni-

M Di-

no admittenda funt pro ratione circumftantiarum ;^ in generc

EU

autem illas potius diffvadendas effe arbitror , quod fepius invi-

jn[n

t Ecclefiz minifter eripiatur , vel obtrudatur, & de cxtero mul-

)f

ta incommoda Ecclefiis ex intempeftivis translocauombus eve-

[le0/

niant. (f) . Felicioresfor(itan evaderent Ecclefiz , fi per-longius

tempus uno frui poffent doctore publico.

Qui tandem dimis-

-

fionem miniftri Ecclefiz à depofitione ab officio fedulo diítin-

| mà

guunt , inanem laborem fufcxpere & nodum in fcxrpo mlhx

tolto

uzrere videntur. (g)

- (a) Imperantes non habete abfolutum & lxberum arbitrium ; » pro Iubxtu

Ofl0«

fratuendi, quid velint, oftendit JOH, SAM. STRYCKIUS i in D:H'ertt illa

d al

juris ecclef. famofa de Jure Sabbathi, Cap. II num.24.p. « $. ubi cum

If

GROTIO d« lmper. Sum. Pot. Cap. LHI. $. z. feq. dx&mguendum putat,

)pulo

inter attiones lege divina definitas, & non definitas, in illis fubfi(ten-

(10f1

dum eífe Principi, in his autem liberiorem poteftatem habere aliquid

ftatuendi. Notamus igitur; modum vocandi non effe jure divino de-

illud

finitum; fed applicamus merito, quz modo citatus STRY CKIUS di-

fafi$

&o lo&o p.56. n.28. addidit: In negotiis in jure divino expreffs non

andt

definitis principem refplccre debere

H

spai ls* -

(tev

I-) 4d rationem juris divini,

.34) 4d indolem Ecclef j e Cbrzþzame maxime N. T.

| dU

.8:) ad exemplum primitive ecclefie, qua pro puriffma merito baügtur.

Itüs

4-) 4d utilitatem ecclefie, & anifle atius ad emendntzonem 4c ædzjï

at

cationem. quid conferat.

qUI

An autem magiftratus poteftas fumma« etiam ratione vocationis zrzPi-

pee

ttüionica dici poffit, quidam ha&enus negarunt, quxdam affirmarunt,

fats

3

Qun

9&

ää)p(ää*

QJ ecclefiam fubordmant 1ta-pete&au polmcæ archxte&gmcæ,ut mi-

nitrorum.vocationem formaliter pertinere. dicant ad* maglfcratum,

errant omnino, vide TRIGLANDII Differt. Thcol de Civil, & Ecclef:

(

)ä

pot. p. 24. & conkr SCHERZERI Breviarium Hulfemann. Cap. XX,

thef. XX.

. 1592. in fano autem fenfu hac poteftatis denominatio

poft OSIANDRHM & DANNHAUERUM placuit JAEGERO, l. c.

(

(b Nota eft Differtatio inanguralis GROENING Z&habita ex autoritate

/

pubhca de Jure Principis Evangelici conftituendi miniftros ecclefiz; cu-

jus autem argumenta,. quibus folis Principibus jus vocandi vindicare in-

Ítituit,jam pridem.in GROTIO non folum, fed ab ipío BOEHMERO

funt confutata. Sicur Pontifex Romanus inquit nofter CHEMNITIUS,

dn eo commifit facrilegium cum fuis, quod elettionem €$ vocationem eríi-

t

puit Ecclefie, & ad fe folum fuosque transtulit $ ita ejusdem criminis

veus efo magiflratus, quando exclufo miniflerio , & veliqua ecclefza, fibi

tat

foli poteflatem confiituendi miuiflerii in Eccleffa vendicat. Part, MI. L. L.

fb

Theol, p. 32$, conferantur vetba Clar. REINKING. de Regim, fz-

cul. & Ecclef. Lzr, I1I. Claf l. Cap. VT. ubi num. z. expreffe adíeritur;

f

Id

gpjkm vocationem non pertinere Ad jus politie; & num. XVII. Eccle-

b

fiafficus fLatus debet confulere. dc perfam zdpnm j pqpulam apprabare j

. politicus decernere.

f

( 14 ]kne pmutabilis juris eff , m Eccléfía Clyrzj?mme o&tmdzztur pa-

for mvme, inquit BRUNNEMANNUS deJurc Ecclef Libr, 1. Cap.V.

. V.

(d) Sunt vcrba Dn. BUDDEI Inftit. Theol, mor. "0 . 590. durum id

yidetur non paucis, nefcio;an non ob charadterem mdclcbllcm,quem

ä

ftatuunt, licet id non publice profiteantur, -

Sed fi lupus in ovile in-

greffus , c]mcndus eft ; quid dicendum de mm:&ns malis eccl: fizs

qui funt lupi rapaces. Mattb. VII, 14. 1j, Conf, Apolog. À. C. p. 149-

(«) Contta illos, qui Arminianorum veltigia premunt, & tam vocatio-

nem quam remotionem miniftrorum Ecclefia foli mag:&patun cum

Autore lnquxf itionis veti fundamenu $ uude dcrxvanda fit poteftas

Principüm in Ecclefiafticis? vendicant » repetimus fentcntlam fanio*

zem ex BALDUINI Inftit. Minift. verbi, Cap.

ult. DANNHAUERI

'Iheol, Conftient. Parr. H. Dial. II[, icet, 4 Q,g-s DURRII Theol.

Moral,

fä'ä)oïää'

w

97

jut fl

Moral. P« 314« & JAEG;R! Tra&æ db Jure Pote&. citca- Sacra,

atm,

Cap,

LÀ

Ecclef

(F) (Lemadmodum fon omms dan' O mxmfïrorum Ecclef' & vitio la-

) X,

borat, ita nec omnis translocatio ; Con£ que habet Cel. STR?CKIHS

inatQ

" de Jure liciti fed no& lónefti Cap. Ill. $. 109. feq. p. 95«

TA

titate.

(g) Cohf, Dn. BOEHMERI Differt. peci de Jute Priricipis circa dmnnï

nem Miniftrorum; & ejusd. Jus Patoch,l, c, $,56,p. 1 30. ubi pazu&n

ZT

folatii vel prnvnlcgu nobis relictum inveniess -

610

ENO

.Artzculw Trzgg/' mm' ,nggntus*

lus

(

Vmcücamüs- autem imperannbus hoc .jus. vocandx præfera

J

dim cotitrà Pontificios, magiítratus penitus excludentes & clami«

f(l

tantes; Díe fveltlicbe Dbt:gfcæfonne nídf beruffen. - (a3): Cui-

"

3

libet imperii ffatui incurnbit cux*a Vocauoms mfmümrum Ev.cle-

fiz;(b) Cura Inquetm, ut xa]d Ta£w h) Suo)npordyry ofnnía ín e-

[f ;

lc&xone & yocatiorie. minifttorum Ecclefix fuccecfant.

Jui dee

(

itt;

bent profplccre fubdms, ut illis optirie fït, hón t'anï'um in hot;

fed etiam infuturo Feculo, lllorum omnino eft curare, ut Eccle-

[4

fiz præfiaantur mmlün idonei. (c) .Ad regulas & cxemplaV

)ch

& N. T. jam-non provocamus 5 (d) adeft. confenfüs:primitivee

Ecclefie; (e) confirmant noftratn fettentiam totcorieiliorum

Md

et

decreta. (f£) Non ob'ïant exempla Conftantini M. & Valenti-

niani Imperatorum , qu& adverfarii urgent, fed male apphcan-

Ifl

uod quis

h]

tur;. (g) nec adverfatur nobis tritum illud dictum :

7

rion hàbet;alteri dare nion poteft . (h): Habet omnino. magx&ra-

0-

tus Jus vocandi; non tatitum ut- mémibrum: Ecclefix , fed eriam

quodammodo ut Capüt civitatis () habet pm;e[tatem admini-

:

ftrandi Sacra, niori quidem f'ub;c&ive, fed effective; eminetiter, &

DI

virtualiter ,. quam à DEO 1deo accepxt, ut effe&üm huncirfaliis

l

pmduceret, apphcando in Eerfonga certas. xllam potgftatem, ade

*

mmx-

!

96

E

WO ZSPUHEUE

miniftrandi '(ä"cta*", -:quard* Dömïnujs!ünce*sfitïäccleüæ: atq)ue, con-

Ji

(o

credidit. — Debent itaque multum noftri Principes Proteftantes

()^

Auguftanz Confesfioni , ubi eam poteftatem quafi reftitutam ac-

C

f/

ceperunt, quam fub poteftate Epifcopali in tyrannidem conver-

sA,amiferant. Mutilum:omninó foret fummum imperium (ine

d

illa poteftate ; (k) 'cujus effectus- quoque verfatur circa miniítro-

H.

«

rum Ecclefiz non folum .c"Ic&iohcn'j & vocatio

:

ngm-- » fed etiam

d

conürmatioxg:c:mg;

-

3

;

-

!

FE N

a) Romano 'PO nt

ifici om

nes;uä ;Scad*di vmdxcant -R*öj!ANENSES,

[//.

inter quos eminent THEOPH. RAYNANDUS de Coton. aur. Pontif.

N

,135. feq. CZES. 'BARONIUS ad Annum DCCLII. ROBERT. BEL-

LARMINUS deRomano Pontifice Cap. Vll. conf, BUDDEUS Inftit.

p

p

anoral. theol, l. c. p. $88« & .Differt, Wittiberg. fub Prafidio Dn.

el

XVERNSDOREEII habita, de Jure Magiftratus Civilis circa vocatio-

t

nem Ecclefiz miniftrorum contra Anonymüm quendam Pontificium.

?

"fb

) SCHWEDER. Jure publ. Part, fpec. Sec£. 1I. Cap. XII. $. 6. p- 847-

E

ftutrinsque tabulz; utinterpretes legis divinz conftituat,

(c) Qui cuftos €

necelfe habet ;

'cui ómnis anima eft fübjecta, ille curam quoque habere

(9

debet earum rerum, qua ad falutem animarum faciunt, quem aphori-

u

smumBALDUINUS format adRor.XIII,:,con

H

Lib. II Cap. VI, Caf.II. p. 177.Íeqe

B-gjufs.d.Ca'fustnfcienlt.

dem reperiri teftimonium;vel exem-

|

(d) Inuinivería Scripr, S. neunum qui

plum, Chriftum aut Apoftolos hanc vocandi provinciam demanda[fe

magiftratui, fatis incogitanter urgent adverfarii; Sed quamvis expret-

füm mandatum in N. T. hac de re non inveniatur , tamen multe prace-

tiones idem innuere videntur. Inter regulas Regibus & Principibus N,

T. obferyandas pertinet illud monitum Davidispropheticum Pfalm,Z7,

Y 1. I2. quodegtegie expofuit AUGUSTINUS Epift. L..ad BONIF AC.

Cap.I.conf. GERHARDUM L.L.theol, Cap.XXFII. Toz.FI. $.167.

p. $14. & STRYCKIUM de Jure Sabbathi p, $2 5j PreterMofis, Jofuz,

& Ezechiz exempla V. T. unius Jofaphati recitamus ; quem conftituiffe

faric

Levïtax'sr & Sacerdotes videmus ex 2, Paral. Z4, 8, íeqq. fed potiori.

jure

&l

—

ä)oceäää

97

C COf

)une gaudebum: mags&fatäs N. T. cónf- GE.RG. CAS'SANIER in

Tantes

.. Confültatione fepius citata'ad 4rz. X//T, A.C.

i[]] aC«

(e) Regum piorum V. T. veftigia Prmapes & Imperatores N T. pre[ï' HI:

Chriftianorum, teftatur SOCRATES Hiff. Eccl. Proem, Libr. V. 'SO-

Jvefa

— ZOMENUS Hiftor. Eceléf, Libr. I.Cap. XX. XXI. it. Libr. IH C4. XVT.

m(ne

- THEODORITIUS Hiftor.Ecclef. LibrAF. Cnp XVIL & NICEPHORUS

ttro

CH.E. Zibr. Xl Cap. XXVT..

etarm

uemadmodum in Synodo: Occumemca NIC./E'NA &i in Conclho

(f)

deinde ROMANO (ancitum fuit , Epifcopum confecrndum eligendum

e:[& ab omni Ecclefras nullo de membris Ecclefie intercidente , adeoque

NSES,

son exclufo magifiratuvel Principe; ita feculo Vl, CONCILIUM- All-

ontif,

RELIANENSE IH. & IF. expretle decrevit ; autoritate: Papæ VIGILII

.DEL

publica ; àquo coacta fuerunt hec concilia ; z mülluss Epiftopattm

In(it,

pramis aut. comparitione liceat 4dtpzfz-;, fedeum volimtate Regis fuxm

9 Dn,

elettionem Cleri & plebis , ficut im antiquis Canonibus continetur fcriptum

CátIQ

&'c. Succeffu. tcmpons autem omni occafione Pontifices Romanos de

Ut

Poteftate magiflratus in electione facerdotum multum decidiffe ; non

r7*

diffitemur, vide SYNODUIM CO NSTANTINO POLIF. ANAM: IV Cdn.

Yaf

- XXF. 6 CONCIL LATFRäNENSE II, Czp, XXF.

abete

(g) Quod CONSTANTINIIS putaverit :

Ad fe non. pertinere: cogno/äere

hofi

caufas Epiftoporum , nos parumoffendit. .Priso enim notum efft ex

at

SOCRATE t* NICEPHORO , quantum Sacrorum curam gefferit fapi-

ent:sfimusumperator ; deinde vitorum Ecclefiafticorum caufas decidere

K em

nolebat, non ideo, quod Imperator effer, fed ut querelasiftas magno

dalle

illijudici, qui cordium fcrütator eft, permitteret ; & zandem ex ipfom-

peratons effato videmus, probe noviífe Ep:fcopos, résfuas ad. impera-

prcf

[

torem certo modo pettinere, alias majeftati imperatoriz turpiter illu-

9N

fiffent; & graviter peccaffent. Ad VALENTINIANUM ut tranfeamus;

i,

notum eft ex SOZOMENO Libr. Vl. Cap.VII. illum,cum ad corrigen-

AC.

dam fidei doctrinam provocatus eflet, id refpon6G dedi(Te: A5j zui-

n

demy in Laicorum ordine conflituto, fasnon efty bujusmodi negotia cu-

[j2

riofius fcrutari, facerdates yero; qmbw id cure eff ,feorfum, ubzcunque

poluerint , conveni4ut,

Sed facilis erit noftra refponfio : lt taceamus

T

4ne

dubxam nobis videri hanc relationem & i incertam, quum ; SOCRATES

illam.

t

98

ääü)ää'

illam muko ahtet enarravcnt,THEODORlTus autem p»em:us,mü fa!-

lor, omiferit ; dubia illa eft illatio ab hoc: exemplg VALENT!N[ANLIS

fe immifcere noluit controver(iis theologicis; Ergo omnem curam fa-

od :

crorum abjecit ; & quid? fi feceritilludquod non concedimus;ad omnes

Imperantes non valeret coníequentia. . Multo aliter fentirent de hoc

«ute

VALENTINIANO, fi evolverent narrationem de electione AMBRO-

non

SI!; Epifcopi Mediolanenfis , Imperatoris voluntate & confeníu facta

luet

apud THEODORITUM Libr.1V. Cap. V.VI. & SOCR ATEM Libr, IV,

ieul

Cap. XX X. conf. BALDUINI Caf. Confcient. Libr. 1 V. Cap. Caf. l!T.

p.1018. & GROTIUM delmper, Sum. Poteft. circa Sacra,Cap. X. $.16,

COf

(h) Idem argumentum rigidiores inter reformatos urgent ,' quando jus

fent

vocandi.ad Ecclefiam, qua talem, ad magiftratum vero plane non per-

Qe

tinere; ajunt.. -

Sed confunduntfcparanda. Magn&ratm non competit

füh

munus fpirituale ad edificationem corpotis Chrifti, nec formaliter, nec

üac

eminenters ergo tales chara&crcs vel ejusmodi munera conferre non

T&

poteft ; conclufio eft abfurda; . etenim varii funt & diver(i modi tam

habéndi quam dandi, de quibus confulantur CALOVIUS Metaph. Di-

f

vin. Part. general. tract. poft. Cap. XV. & KESLERUS Metaph. Photin.

te (

Part, gen. Sect.Ill, Princip. IX. p. 2 18. Feq fic temperamus conclüfio»

qu

nem : Quicunque nec attu , nec potentiay mec Jf'abjetiive ; nec efe&zve,

if

nec farmahter, nec eminenter,nec virtualiter babet potejlatem fungend;

Q

offciis Eccleffaflicis & facra adminiflrandi, ille eam: poteftatem alteri

fe

dare non potefl. conf. prater Differt. Witteb. modo-allegatam de Jure

Mag:üratus civilis circá vocat. Miniftr.Eccl. BROCHMANDUM $ ft,

f&

Theol, Tom, Il. Art.XXX. Cap. Hï &BALDUINDM de Caüb Confc.

Libr.IV. Cap. V. Caf. L 1.

at

(1) Satis nervofe ea de re differuit OSIANDER in Theol Caf Prmc;pe:

H

fimt prafí ides Rezpubhm, nabilifma ejus anembra , immo capita funt,

o

dtem . cuftodes. utriusque tabule ;; & paulopoft; Quapropter ipforum

Q

quoque e]i »Curare , ut ecclefie præjïczdntur miniflri idonei , ortbadox:,

integri vite fcelerisque puri,ut cultus vigeat Deo placens, &c..

(k) Vnde fis ipfum, quem Dn, BUDDEUS all€gav1t l.c ALBERICUM

d

GEN![LEM de Legat. ber,! Cap l

T

Ar'tz.

Mgtpicr

ä'ä)c-(zäæ

99

Vif

ANUS

Artzculus Trigefrmus Sextm.

m fj

Involvu: itaque fine dubio hanc vocandi poteftatem Jus il-

Omnes

iud Circa facra competens omnino Imperantibtis. (3) - Ex quo

It hoc

autern- fonte vel principio derivanduni fit hoc Jus, inter omnés

PRO

non' convetit. (b) Póft plurimos duz maxime hácteiius inva-

ada

rl

luetunt opiniones in hoc Jure ftabiliendo, quarum pfior Impe-

af ll

rantibus , ut Imperantibus , po&crxor autem ut Epifcopis & ex

5 ij,

conceésfione Ecclefie illud Jus circa facra tribuit. ^

Pnorcm

jo jus

fententiam qux ample&untur in ipía majeftate vel poteftate fu-

t

peréminente pote(tatem circa facra qüerere, & curam fünimo-

ipit

rum imperantitim ad res etiam Ecclefiafticas fpectantem adftra-

,1€

ere non dubitant, cum. mhxl obüarc fibi perfuadeant ex Chriftia-

: ho

| tafl

nz religionis naturà , quo minus per fe gauderent facrorum di-

Etcer-

, DI

fpenfatione NB.'externa in Ecclefia externa particulari, ^

Q

te (atis probabilem hanc efe'doctrinam , nemo non facile affe-

li

quetur, íi nobiscim perpendat , duphccm externam poteftatem

At

independentem dari non poffe in una Republica, aut rempubli-

t

cam in Repüblica; (c) "Qui autem. poftemorem praferunt fen-

ilieri

tentiam & Imperahtlbus hec quxdcm jura circa facra concedunt,

Jurc

fed non nifi per'éommunicationem quandam, illam rationem

Syfh

onít,

pratendunt ; proprie & perfe illa Jura convenire Ecclefie , que

autem tranftulerit in fummos imperantes ;; qua propter nec ex

Jure nature j nec éx Jure gentium illam doctrinam illuftrare;(ed

7

[itt,

'ex fola fcnptura facra, que fola Ecclefiam. ejusque indolem. 1ud1-

F

€are posfit, explicare volunt. (d) - " Verum'enim vero , quatmvis

((W;

utraque fententia certo refpectu, firmamento fuo & fundamento

üM

non careat, rem tamen hanc difficiliorem paqu penitius confi-

'derantes experiemur , illa Juris circa Sacra principia fore tutis-

f' ima ; quz non falum recta ratio fed etiam Sacra Scnptura, omni-

D

N2

uta

m

*

100

æSDO(ää-*

qu

um adtionumr norria juftisfima,in hoc quoquc momento fuppc—

p

ditat. (e) Noftram igitur mentem ita declarare nobis cum confti-

[

tuimus, ut Principemin hoc negotio confideremus, velat. princi-

nol

pem.in focietate civitatis, velut membrum prmcxpale in (ocietate

atl

Ecclefiz, quz eft in civitate. Qua prmcïpes (unt, totam omnino ci-

I1o

v1tatem,adeoquc etiam Ecclefiam in civitate hofpitantem, curant,

qu

& ne quicquam publicam tranquühtatqm turbet, fedulo cavent;

0

qua! membra funt Ecclefiz primaria, non. equxdem qua Chriftiani

pr

fünt & membra abftradtive ; plus valent;. acreliqui fratres s. qua

NU

primaria autem. funt ex providentia divina,, miniftri DEI etiam

bu

funt, quiideo vires acceperunt ad res. Ecclefiafhcas utiliter & com-

pendiarià ratione expediendas, quzà reliquis membriscommuni-

(G

bus haud feliciter 'expediri poITunt. (£)...In priori confideratione

Princeps habet Jura circa Sacra vi Ma)e&aus ratione territorii, in

quo Ma)eüatem exercet;& füo genere dici poffunt territorialia, ne-

gativatamen potius & generaliora funt illa Jura; quam pofitiva,

(

quorum füprema lex eft falus Rexpubhcæ, quoniam tantum ad con-

feryandam publicam quietem pertinent ,& quoque genuh Prin-

cipi, vel adhuc facris Chriftianis penitus non innutrito, vel ex.a-

liqua parte adverfo , concedi- folent .. (g).-In- poücnom autem

confideratione Prmceps illa Jura circa Sacra habet collegialia,

quorum fuprema lex eft falus ecclefiz j partim ex directione di-

vina, quà primas ubique tenet partes , partim exconces(ione Ec-

cle(iz , quz jus fuum proprium in quibusdam vel expreffo vel

tacito confenf'u in unum contuliffe incongrue non flatuitur. (h)

Ponamus igitur, quod adhuc conceffum non eft, in Novo Tefta-

mento dictum aliquod non inveniri ad fummos imperantes di-

redum , quo ipfis peculiare officium circa eccle(iam exercendum

m)ungatur. ficuti olim: pro Regibus. Iü'aehnasnpræceptum ali-

*

-

quo

-

; IOT

UUR AR

B oecCse

mcRUI Y

-

fup"pc'.

quod extabat D"eut;"c"r-.'XVfIïF; 18.19. 10. famch'jurä noftrorum i

confti-

perantium ex indole ipfius Reipublice non folum,fed & Chriftia-

nz religionis dijudicanda funt , qua expresfis cagitþlationibus

prind

Xietate

non praícribuntur. . Accedit tandem ,' quod ex commüni cari-

1ino Q«

tatis ratione concludimus: Si quilibet mortalium , utnon de fuà

cürant,

modo , fed aliorum quoque follicitus fit falute; & hucea omnia,

*

qua in füa pote(tate funt pofita ; conferat , obligatus eft ; multo

ivent;

riftiani

magis hoc à füummis requiri imperantibus, exiftimandum , quos

;; gui

profedo non fruftra tantá pollere autoritate Deüs voluit, & qui

[u

:

-

[e)

etam

onferre plurimum , utcoleftis veritatis CPgïfl,,ifïPn*?h?füin'es im-

cCOT-

buantur, poffunt. (i) .

latem .m'agiüfatus icir,gia vo&ajt--tisnex'ila diftin-

muni«

. (a) Obfetvavi quosdam poteft

atiore

. guere tanquam reliquis membris communem;á Jure circa Sacra foli ma-

C giftratuicompetente; fed fandamentum diftin&ionis adhuc invenire

rii,in

mihi non licuit, qui potius Tura vocandi miniftros ad Juracirca Sacra

"33 HC'

"ex ha&tenus di&tis referre malui, cum multis reliquis idem tuentibus,.

fitiva,

) Hanc controverfiam, quz magistheologica, quam politica effe debe-

e

rét, multa magnaque inter eruditos peperifle fententiarum divortia, fa-

|COfj»

lt

tisfüperqueconftat. — Exarfit inprimis in. Belgio, cüm :HIIGO GRO-

TIUS «deret pietatem Ordinum Hollandie ac Weft-Frifie , Lugd,. Bat.

as

m jura poteftati civili vindicaret.. Statim enim

Ltem

1613. ineaque facroru

z

eum -rcfütar'e.conäbatur

S

IBRANDUS LLUBERTUS in refponfione!ad

jalit,

Grotii pietatem; Franequer. 1614; cui -GROTIIJS iterum opponebat fi-

£ di-

dem bonam LUBERTI fenVindicationem pietatis contraLLIBERTUM,.

£ EC«

Lugd. Bat. 1614. Multi praterea contra JOH.BOGERMANNUM vin*

dicarunt GROTIUM, & in fpecie CASPAR BARLJEUS,& JOH..ARN.

pvel

.(h)

CORVINUS ,usque tandem ipfe ex' vinculis profugus Apologeticum

daret, & librum de imperio füummarum poteffatum relinqueret ; qui edi-

eft-

tuseft poft ejusmortem Parif. 1647. Hac cum GROTIO listnovere-

;di-

tur, NICOL. VEDEL/!US differtationem habuit Daventri. 1638; . de

jum

Epifcopatn 'CONSTANTINI M: feu de poteftaté Reformatorum Ma-

ali^

?iiïratüu'm circares Ecclefiafticas,

que fxpius recqfä eft; quoniam au-

tem

lUOd,

N;'

w

102

)o(ää*

"Es

Laj

tem in'ea minus re&c mterpretancntu: verba CONST&NTIN! Vos. eg/?u

t

Eyrj?:apt intra Eccleftam, ego Epifcopus extra Eccleftam , Senatus Daven-

tt

trienfis non modo didtam diflertationem fuppresf it, fed multi auoque

i

«

1Hamaggrcdxcoepc;unt, inter.quos eminent JAC. TRIGLANDI'US

Tradat, de Civili Ecclcf'a& otcüate contra VEDEL!'UM Amüelod

c

1642. &IACOBHS REViUS Exám, Différtat, VEDELIT de Epifcop.

()

CóusrANTINI M. Am(telod, 1642.-

Præcupups Scnptores reliquos;

BELGARUM, GALLORUM, ANGLORIIM & GERMANORULM 1e-

ceníuit Autor Biblioth. JürisImperantium quadnpamtæ feu Commen-

tat. de Scriptoribus Jurium , quibus: üunmx lmpcrances utuntur. Nou—

.berg. MDCLXXVH, Cap. I. Pofit. VII.

(&) Egregie hanc rem expofüit Dn. BBDDEUS ín lnfitut, Theol Do-

mat. Libr. V. Cap. IV. $, XKVI. p. 1273. feq: cum quo facere videtur

etiatm fiepius laudatus JAEGERUS deé Concord. Amper,.& Sacerdot.

a Collectoribus Relationum innocentium eo nomine maxime collau-;

Sä

: datus, quod ex Jure Majeftatis, tanquam puro quodam fontc ]qra Prin-

- cipum:circa facra derivaret. «

(!

(d) Hanc tractationem de jute circa facta mere eiïe æhcologxcam, adco-

que articulum £dei purum non quidem primarium, fcd fecundarinm

erudita Commentatione demonítratum ivit JOH. ABRAH. KRO-

MAYERUS, Ecclefiarum in Superiori Comitatu: Gleichenfi. Antx&cs,

& Confiftorii Ohrdruffienfis Adíeffor, vit omni fere. peritia commenda-

tiffimus, &ibidem prolixius comptobare ftuduit, pote&aæm Ecclefia-

fticam per fe ecclefie, non magiftratui politico, competere ; Qæ Dn.

BUDDEUS l. c. coatra hanc fententiam in medium protulit; repetere

nolumus ; faniora interim funt verba, qu& ipís KKOMAYERUS alio

in loco prodidnt A Magiflratu eptime jus. Loc exercetur, tam.prepter

gurisditlionem, qua pollet, tam qum f'alus reipullica religioni v alde in-

nellitur,guemadmodum poteflas interna esercetur a mintftris: Ecclef A

quam tamen tota ecclofía extra dubium babet. Commentar. in A, C,

Difbut. II. cQuejl H.p, 35. & in Tabul. Theol. Za£. XIX. Part. IIT..

(e) Reéla ratio omnino jus circa facra fümmis 1mpcrantxbus vindicat, qui

- ftatim rerum 'àdminiftrationi hac ratione civilem: manum affundere,

& $o fslicips Ecclefia Sonfulere poffnn&,fcd fcriptura quogue patro-

cina-

ssl

8$5oCS&

p

103

NNEMMPNEASS

"udfü

€inatur imperantibus ; fi enim ipfa ecclefia imperiurh aliquod habet ex«-

Daven

loque

ternum, queritur merito , per quosnam exercere debeat? 'per plebem?

(DAS

id nemo affirmabit; ergo per miniftros Ecclefiz? fed hisServator po-

teftatem expreffé denegavit Matth. XX, 25. 26. Luc, XXIl, 25. Sic Ec-

dielod.

clefia haberet pote&atem, quam niltiquam exercere poH' t,

pilcop

(f ) Habemus hac in re nobiscurn confentientem per omnia fere; Gotha-

iquot

num hoc tempore Theologum ampliffimum Dn..CYPRIANUM , qui

IM te

jam ante]AEGERUM rem difficillimam ea ratione faciliorern reddi-

n

dit,ut Prmcxpxbus jus circa facra, quantumcunque illud f' ity competere

Nori

exiftimet, vel qua Principibus,vel qua Chriftianis; vel qua collatam in fe

—

Ecclefiz poteftatem adminiftrantibus, conf. E)us Dx[þut. de MAX[MI-L

. Do-

(detut

LIANO L. Pontificatum affe&anre, Cap, 1I.

(g) Dire&ionem externi cultus divini ad Gentxles quoque Imperantcs

erdot

pertinere, quidam evincere ftudent ex TERTULLIANO in Apologet.

ollau

. Cap. IV. V 1. & EUSEBIO in Hift, Eccl. Libr. XXIV conf JO. aWO-

LPrin

WER in notis ad MUINUTIUM FELICEM, p. 15. «

(h) Juvabit in toto hoc negotio Cel, Dn. PFAFFIUM confulere in Or-

ifea

ginibus Jurls Ecclefiaftici; c qul tandem Juta Sacrorum, qua magiftratui

um

civili competunt, diftinguit in MAjESTAT ICA vel CONFENTIONA-

(0.

LL A,veluti Cap. IF. Art. II loqux amat, in Jura Superioritatis territoe

ilety

rialis, & Collegii: lllis, inquit , Magiftratus politicus carere nunquam

endà

lefia

poteft, nifi majeftate carendum ipfi (it; quo monítro monftrofius nihil

fingi poteff Hec mag:üratus, f quxdem a tyranmde manus abítra-

Dn

here velit, non nifi eo in cafu, ubi ad confervandam quiétem publi-

«t

cam id abíolute neceffarium eft, fibi vendicare potef'c, atque tum ad-

) alio

miniftrat, ubi vel ex beneficiis, que in Ecclefiam is & olim coritulit,

q

& adhuc confert, jus quoddam precipuum heic fibi formaverit; vel a

r

toto coetu , confenfu faltem tacito , eadem ipfi tradita fuerint, quod

feft;

ipfum, ubi aliter fe habet, magiftratum eundem politicum, majeftate

L CO

& fuperioritate fua haud diminuta vel limitata , hic collegii juribus

fabinde carere confpicimus.

Angu(ha paginarum, qua excludor, non

jqu

permittit ea; recenfere, quz ad jura territorialia & Collegialia retulxr,

t

nec cetera examiaare, ubi ab aliorum confeníu abfuit ; Interim cotne

ss

i((Q»

mendamus Lectori rélegenda fepius & probanda, que Art. HJ. anno-

n

tavit Ícitu digniffima, p. 222. feq.

(1) Ufus

*-

4

104

EM

i) Ufus fum ,vex':bïs D

fhti

. .;;gqnm";tn&æag Thcol Moral, l c P. ',7*8A6.

pcrä)

$ Wll(.-

viof

bet,

p Aftiqzilus Trz'ggþtmmfaffþtimw' A

quo

«Cumautem ufü receptum fit, Pfinöipes etiam ;ïjgga-rq'EPi[ïCö.;

fiS «

pos, & jus, quod circa Sacra verfatur, Epifcopale; ordinis gratià;

mat

qua monenda, vel notanda veniunt , breviterenarrabimus, Stylo

gm

Scripturz Epifcopus nihil aliud effe poteft, quam paftor, cujus eft

paícere gregem, h. e. docere & erudire populum, & facramentarite

que

AT

