gendia prior

ibus adimere , fuorumque Sacrorum bominibus applicare ,

atc

Patronatus , alioque quocunque pre-.

vel Turís territorialis Epifzopalie,

t

textu fubditis miniflros alterit confesfionis obtrudere ,

ullumque aliud

p

impedimentum, ;:'u( prajudicium direce, vel inaf,',eäf&; aitg'riw [aris aff

erre.

s

iní

V

. - (€) Con£. NIE

4 lI'- Jus Cleric. Cap. V. p. 274. ubx 4c-le Ju"rck.rrc'fo'rmandi

ref

J erolixius & diftin&ius actum eft.

Wi

(d) Quod fu

bditi gaudeant libertate confcientiz pet

/lun&rumentya pacis;

(travit Excell.BOEHMERUsS in Differt. modo alle-

W

€leganter common

iü

ata de Jure circa libertatem confcientiz; à $. XLIIX. usque ad LIIL.

U

conf, Au;orcm meditat, ad Inftrum. Pacis l. e. p.6 13 feq.

ld

.A)'tif

&ææ

1

116

äïo(ä&' |

mb

i(medi&

77 T Avticulus Quadragefomus Secundus, ——

:'mpm'um

Olli Of«

— Hisprameditatis facileapparet, quà ratione Magiftratus uti

rdligunt

debeat fuà poteflate, vel circa veritatem propagandam, & defen-

[

dendam, vel circa harefin reprimendam & ejiciendam. Veritatem

tihudh.

ut defendat. Princeps & promoveat, ipfa reipublic falus, qü&

'iiy g/ü'

dependet omninoà religione, fvadere.videtur, ne Iibertinisnrus

Ug de

Aft. J H:

inreligione vagam vivendi libidinem in civitatem introducat ; (a)

quamobrem necesfitatem refutandi adverfarios injungit potius

j Dyitt-

WI/J/ :

theologis, quam dubiam reddit, ne difputationes theologicas im-

& u

pediendo, quibus veritas defenditur, & ipfum Jus circa facra; quod

pl

veritatem nunquam violat , impediatur & evertatur; interim €o

4l at*

usque illa cura non debet porrigi,ut p;i' alia media,quam divinitus

altriu

prafcripta & probata , expromatur , fed que genio religionis Chri-

'.fiümk !

ftianzconveniunt. Ubiconfcientiz libertas in religione fuppri-

w fit-

mitur, & Homines ad idém coguntur violentia quadam, ibi veritas

163sgï0-

enttd

non promovetur fed hypocrifis. (b) — Argumentis & blandimen-

jf

tis (tudent, non externis feveritatibus, qui [incera iritentione ex-

tUtf s

traneosá vera religione ad veram fidem perducere cupiunt. Chri-

J

ftianusitaque non cogit errantes. ad veritatem , nec pro lubitu vi-

ht4?l )

am converfionis prefcribit, fed per fideles miniftcos illam often-

( gt

dit, & divinis revelationibus confirmatam pracipit. "Polemutur

alud

nf

erfonz errantes, quando explodunturerrores; (c) eum autem

in 8inem tolerantur, ut refipifcantfuo tempore 5 qui autem non

and

refipiícunt, nec ad mentem faniorem redeunt, quo ipfo civitati

pariter ac ecclefiz damnum inferunt, meritó 'ejiäciuntüf,*ït*ä tamen

4lfy

utproceffus per gradus & majori lenitate quam feveritate inftitüa-

4lle-

tur, (d). Turpequidem c(t heretificationis crimen, quo h&reti-

Jl

cos pronunciamus hominesin quadam refundamentum fidei non

tirpare

-1lf,lgdente-,änobis di(ï'e.;'xticntevs ; (e). fd turpe.non eft exi

/

here-

h

120

æs)o(ää

L sss

hzrefes, & d;pcllere hærcucos fi modq hæretw funt, cum quod

oal

flaticn

hzrefis Ht, difficile definiatur. (F)

Nón omms error " ftatim eft

harelis , &illi tantum haretici audiunt in Ecclefia, qui in rebus

ndp

Dn.

ad fundamcntum fidei fpe&antxbus errant, imo non femelerrant,

dehi

fed qui errores pertmacxter defendunt , & difleminando errores

(àQ

cap1talcs reyera nocere poffunt. (&) ' Cum porro error in fide

]u

gradus quoque cettos admittat; magxftratus Chriftianus rigorem

furj

Juris Canonici haud immerito defem: & in' puniendis hareticis

fj

fecundum prudcnuam thecloglcam & pohtlcam fcmper procc—

tiof

fati

dit. (h) .

EC

) beertmlsmum in rempubhcam non effe introdu cendum,grobe obfer-

lins

ydi

vavit Dn. NAVIUS in Jur. Cler, Cap. V. $. XT. p. 196. fcq Conf. JOH.

oli

MUSA&l Tractatum Theologico: Politicum de libertate philofophandi

lii

h. e. de doctrina religionis pro lubitu judicandi; fentiendi, & docendi,

ad veritatis lancem examinatum Jenz editum M D C L XXIV. ubi du

4f

ponsf mum quzfítiones evolvuntur : lina, en libertas pbzlofapbandz Uni-

pi

/m:«

euique, [alva pierate Reipublice] pzzce, concedi pa.ff £t ? altera, p eadem

Al

mantum cum pace reipublice ipfaque pietate comnexionem babeat , ut tolli

nonpo:ft, quin fimul ila & bec tollatur, S. XXVllI. p. 14. feq, conf,

(

BUDDEI Inftit. Theol, moral. Patt, l. Cap. III, Se&t,7. $. 19.

n

(b) Egregie hancinrem commentatus eft BASNAGE dans fon traité de

E

la Confcience Libr. I. C.IV. Enfin employerés vous la violence? mais

elle nepeut fetvir, qu' à faire des hypocntcs, & À jetterles hommes dans

fi

N

des peches contrala confcience, ce quien redoublel' honneur & l'enor-

]

mité: Il fautdansneceffairementen perfvader la conícience, qu'elle a

tort, foit par des raifons humaines;foit pár raifons dlvmes ou la laxffer

faire, ce qu' elle ctoit jufte & raifonnable.

-

f

c Non omnis tolerantia eft Syncretxsmus. Confer quz habet JOH

f

FECHTIUS le&tion, theol. in Syllog, Controv. Difp.lII. p. 94. feq. To-

lerantur tres religionesin Impeno Romano fine fyncretismo, quiatole-

tantur ex fanctione publica, ita tamen , ut à neutra parte adverfz fidei

dogmata approbentut : . Jam loquimur de hareticis ; qui tolerantur ,

i

quando

a$»5o(St

N

r2m

m qud

N .a quando Grt(-)-resutdfcüunWF läütä&&äüuhlmæäüb dlffemienmmon

atim eft

- flatim extirpentur; Intere(t autem Ecclefiz ,'ut errores emendeutur,ne

I tebus

. refpublica-tandem corrumpetur cum Ecclefia, / Conferri poffnt qüz

[etrant,

Dm KRESSIUS obfíetvavit. Commeutat.. ad !quh—. PaFEN.DORFF.

CIforcs

. dehab rel.ad. (lat $. L« pes - faqe -

(d.) Qui in. religione habet.feníus. dtä&erfasa, reduccmdus cft in: vxams, (ï

* 1n fide

- reluctetur;.& tamen fit quietüs., tolerandus eft ad. tempus;. fi.veno ex-

iporem

furgat in medio fübditorum.ad tutbándum Ratum Re xþubhcæ & Eccle-

&TCCICIS

- fiz, admonenduseftiterum atquencrum fi in errore procedat mali.

ptoce:

txofe,ipfemagxüratus tandem 1mpcrat, ut migret ,. qux. tmnigratio non

ftatim injungi debet cum ignominia diffentientiumutcirca politice.de-

:ilinguentés fieti-cómmuniter folet; quia plurimi errant , non.ut npcere

xeobfer-

ïf )OHn

velint;fed.quia, quz. credunt; & docent, recká: fanaqiie; effe:credunt, 1ra.

olim:'dehereticis judicabat S44LELANIIS Libr. V.. de Gubernat. DEI.

ophandl

Jocendi

Hareiici funt; ajebat; fed'mon fcientes.. Deniqueuapud nos funt baretici,

ibi duz

apud fenon funts . Et paulo poft:. Impii funt, fed. booputant. e[fe vexam

77775

qgietmtem, — Errant ergos /&d Lono animoermnt,nonodi, fed affetlu Dei,

Veadm.

: bononare fe. Dominum atque amare credenies. Conf leaür. B»QEHME.

«t tll

'RI Diflert; de Jurecirca libert; Confcientiz $. 1K. feq: .

, conf

(e) Q-ando voce haretificationis utor, non pro Indlff'efennfhs facw, qui

emnesillos infamare folent nomine haretificorum; qui veritatem dog-

ritede

matum divinitus revelatorum defendunt,. & errores- iisdem-oppofitos

Ecclefia intolerabiles judicant. Confer. Joh-FEGHZIIE Scrucinium: pro-

) máls

fligate:ex Eccléfiaheretificationis;;- fed illos tantum:corripimus,:qui

s dans

nimio. haretificationis ftudio ducti.in ormnem difTenfuri citcumftantia-

l'enof*

lém-adeo-invehuntur ; utetiam doctrinam. in: quodam: pmhlematc di-

jellt a

aillet

fcrepantem erroris gravioris& harefeos accufent, Jicet contrariamiyer-

bodivinodententiam;non propugnet ; ec per c*onfequmtias« tandem

fidei.fundamentum evertat, .

Herebs trimeén eft:omnino turpisfimum;

yot

fed crimen ahcuxa&ïngere, nonminüs crimen eft.... Conferantut verba

j Te

Dn, BUDDEI huc fpectantia; Latizantes bareticor qmmdaque in apri-

itolt«

cum:producendos, res ipfa docet.. Quainre tamencauteinvedit vir pru-

idei

dens,ediamque tenet viam ,ue baerefes autopiniones aliis: mzpwæm'o x

dtuf y

65' vel wvzmobtrudmda » opprimat innocentesy.héPe rurfüs á .callidis, &&

€

—

undO

ver/iz-

122

ä*ä)o(æ

folul

^

ve;fam baréticis fibi i tmpanz pammr. Iafht.Thcol« Mor. Part. Ill. Cap.

kaxt

OWH $. Vi p.68t.

fen

(f) Locum 4UGH$TINI egregium recitat Dn. DANNHAZIERHS in

tta

Dram, Sacr. Art, L. Theatr, E. Phoenom. 2. p. 4955 qua' fft barefis,

Toi

omnino dejïmre dgäïczle eit; & ideo cavendum ycum omnes 1n numerum

vedigere conamurs ne pratermittumus aliquas ; qwmws hære]äx fmis

AH

Ut Annuimeremus aliquas , cum barefes non f ant.

^No2» enim omnis ere

t0f

£0)

rür barcfis efí, quamvis omnis barefis , quain vitio ponitur y nifl errore

aliquo barefis effe mon poteft. Quidergo faciat bareticum vegulari àua-

H

dam definitione comprebendt«, /' Gcut ega emþmo, 4ut ammna non pom*! :

aut diffcillime poteft.

14

(g) Quemadmodum non omnes errantes eodem habenïïi funt l*oco, 'ita

nec éodem tractari poffunt modo. : Sunt quiexfi mphcxtatc errant , &

dex(

pifcopo CONST. AN-

illiadmonendi fünt leriter, id quodin 4TTICO; E

Dicat

TINOPOLITANO, laudat SOCRÁATES Hiftor. Ecclcf Libr. VIL Cap. 2.

negal

Sunt quierrori malitiam addünt, & illi everiorem merentur cenfuram,

UI

ita ut Magiftratusfrenum: illis injiciat, & quando a'cosptis defiftere no-

lint, exrepublica exire jubeat." Conf; iterum Dn. BIIDDEUM ïnsfht.

contr

Theol. dogmat. Libr. V. Cap.1V. $, XXVlI. inannot. p.3283.^

fcrüt

- (h) Interhareticos dari differentiam , fatis exinde.con(tat, quod qmdam

irüc

gravius.& majori cum. pertinacia aliorumque feduöhone errare posfint;

g

ac ceteti, qui aliorum faluti nonaperte infidiantur: Qqamobrem pro-

Cati

ceffus in hareticis ejiciendis & puniendis: prüdenter inftituendus eft ,

non fecundum: tigorem Juris Canonici , quem fimul Inftrumentum: Pa-

tlleo

cis Weftphalice mitigari vult, féd fecündum principia doctrine Chrifti-

IN

anz, quznon imperatur, fedex praceptz veriratis opinione, accedente

m*w

divini numinis gratia; bene przparatis mentibus infunditür.

Spectant

Íine

hucverba 4NTON. MATTHJEI in TraGat. de Crimim:e berefi nibil

faá

adjiciay tametf enim Pontificiorum moribus gravisfimum crimen e$ ,

Yl

multaque in znquzrmda & pindicando: ftngularia . 0&/2rv4nmr P umen

eum. libertate armis parta borrililis illa inquifitio 4 mofleis. provinciis

g

in|

exulety religionemque orthbodoxam docendam , mon impenindam eredi-

mus,: Enarnitio judicii crudelis inde fuperpacanea fatuna. ejt. -

- Inte-

ex

n—m fkme flattaloilla. Een*cenm hereticos mahnofæs &Ecckf' amnon

QUi

,»'

fölum;

Oi ao

m

$65)oCSe8.

123

lll.CaP,

folgm, fed ctzam; ,..publ:c&m turbanxes, tandem e*fle e;mcndos, imo

feditiofos & blasphemos omni fupphcno excruciandos, qui crimen le-

ERTS in

f majeftatis divinz & humanx committunt, L.IV. Cod, de Haret. con-

t hanfr,

tra illam. intempeftivam lenitatem SIMONIS de LOWEN in Cenfut.

MHEPILS

Forenf. Libr. V.. Cap. X X. &bi in fine fcribit:

Nemo propter barefnvel

Hf f s

apoftafiam perfecutionem zzisquam putiatur, aut ulla molefti affciatur,

0nni en

con[cientiarum. libertate procujurque arbitrio proprioque tmotu conceffa

Vf m

conflituto.. conferantur. que erudite & prolixe differuit Dn, N4EPIHS

m]ure Cleric. Cap. V. $, 15. 16.17. 18.. P. 303* feq.

Afl 9![4

ypuiit,

Artzcz;lus Qadmgef THIMS - Tertzzis

o ita

uamvis 1g1tur Maaxüratus polmcus propnc loquendo 3u.

fant ) &

NTAN.

dex controvcrfiarum non t it; interim tamen juscirca excommu-

nicationem hareticorum & flagitioforum. 1pü competere, nemo

p

hitat,

n;:gabxt.

anle

judicium. Magdtrat;ul competat , Chrtfhanc m.

(a) Quid autem cifca

kete no«

concilia, jam' circumfcribere nólumus; -

í (ü«l(t

controverfias thcologxcas ipfi incumibat procurandum, paucis pér-

fcrütabimar. |Qui fummis imperantibus omne jus &abfolutum

qurdam

dl)udu;andx controverfias adfcribunt, perperam id faciunt & ma-

posínts

gnátémeritate. (b). Habent equidem poteftatem cirra dijudi-

m pro

lüs e&;

candas controverfias , | quapropter fibi comparare debent rerum

theologicarum füfficientem notitiam, qua Spiritus probare, & do-

um 4

Chrilli

&rmam ad veritatis trutinam ponderare pos(int - (c) Sed non

habentpoteftatem quicquam.definiendi ex.humano arbitrio , &

'edente

pe&anr

fine Judice controverfiarum principali, prrxtuS .. qui mScnptu.

f Csl

rà & perScripturam infallibiliter teftimonium perhibet de veritate

j ef?,

mfa*lhblh. (d) ^ Satins 3gitur agit magiftratus, fi judicium theolo-

u

orum requirat, antequam )udlcmm definitivum ferre füftineat

iib

in fidei dodrina, & poteflatem qualificandi non ni(i per Synodos

7

.exerceat, quia nemo fibi judicium definitivum fumere debet , nii

Inte

gaon

gux;xa&ammrum divinarum habet: notitiam, &de fenfuScriptu-

Qz

rz&

fblum;

um

3$)oCS&

ss

4

-

vourfsneple

:

ep:fco

r & confenfü eft cemsf' imus.- (e) Ahter autem ï'efnmndum eít

hmd«

de dx('uphna Eccleüa&nca, vel de Excommuhicatione malorum, &

fig, F

impoeenitentium, qua in. antiqua ecclefia &apoünhca non folum

t

fuit;ulitata,(cd ab ipfo Chriíto, noftro Servatore, ni fallor'tra,xm ori-

L

ginem.- (£) -

Dl&mgmtur hzc excommunicatio à-Canoniftis in

()?

minorem . & majorem ;; Minorem exercent omnesminiltri Ec-

füb

ber

clefie ,. confenfu ConfiPcoru, quz fola facramentorum privat

AI!

participatione ; (g) "Majorautem, quaarcentur mali fimulab Ec-

tioi

clefia & omnifidelium communione, absqueautoritate.& directo-

P.

rio Magiftratus fierinon debet.. (h) Nam licetilladifciplina, qua

thet

fit peradmonitiones, deinde pcrmcrepatxoncs,&tanäem per ex-

2

communicationem, ecclefiz omnino fit propria, &à poena civili

H

maximopere illa emendandi ratio differat; (i) Supremi tamen

() (

T

imperantis. eft, hac etiam in parte difpicere, nevelpenitus. negh-

T

gatur, vel. m]u&e exerceatur ifta difciplina, cum multum interfit

g

Relpubhcæ&Eccleüæ, ut fine abufu ob metum contagii non fo-

b

lum, fedad exemplum primitivz.ecclefiz in emendationem mem-

&

brorum illam retineamus, quantum quidem eft posf' bile& utllc,

t

hcctmodus exerccndx hodnernus multuxg ab anthuo dlffcrre vx..

W

deatur, (k).

(à)

(a) Concxhorum convocationem pcrtmere 'ad. extcrnam 'E'cclcf' ie dxreöh-

Ye

onem adeoque ad fummos ittiperantes, illi negant , qui omne Jus circa

p

Sacra foli Ecclefie vindicant. Non feqüitur: ab ipfis apoftolis non

)

folum ad obortas in Ecclefia Antióchena controvetfias: confop:cndas

habitam fuiffs concilium Hicrofolymitanum , fedpoftea etiam ipfos

epeun &

t

Epifcopos indixiffe Synodos, vide Altare DA44445C, ' Cap. 1.

Cap. 1l. p. 3 z.crgohodlerm magx&ratus non pnffunt convocate concie

M

lia, Non negamus itaque in primitiva Ecclefia fuiffe vera concilia;

«

affirmamus autem fimul, Imperatores religionis Chriftiang ex quo Sa-

éris imbuti füerunt, poteftatem convocandi & dmgendl concilia fibi

con&antervmdx*eæfïe, xta, ut feculo adhüc-G&avo; quó jáfhmegna erat

epifcopo-

-*36)0(58"

i2

E

ftdom eft

epiü'üþot«umäu&orlras, abimperantibus id fa&um eü"e, exemp&äf

re-

hendamus, Conferatur preter RICHARDUM MONTACUTIUM in Q-

lorüm, &

rig. Ecclef. Part. l1. $. 1:9. & MARCUM ANTONIUM de DOMINIS de

n folum

(FAXIEOTI

Pa

republ. Eccief. ler. VI. Cap. V, Dn. ZIEGLERllMdcJur.«Ma]eR.ber.

ZIQCQP XV 5 3-

onillis in

(b) Principem habere pote&atem )udxcandl de rebus dnwms ad fa'ïatem

niflri Ec

fübditorum, ad imperium; ad atum publicum impetativiim, ad prafcri-

t prvat

bendam doctrinam publicam &c. iterum (atis perverfe fcribit larvatus

RIPERIS l. c. Cap. [l. cum quo ferefacit Autor jamiallegatus Inquifi-

ul ab Ec

diredo

tionis verifundamenti, Cap. lV, $. XI. conf, Tradatum THOMASII&

BRENNEISII de ]ure Principum Evangelicórum 'ii contreverfiis

It quz

theologicis, qui plane 4 tramiteaberrarunt, & omiit Jádiciam Théolo-

|per ere

gorum fefpenderunt in rebus fidei, ut lxcennam fennend: & docends

in Ecclefíam introducant.

3

na civill

1 tamin

(c) Qui omnem controver(iarum notitiamin principe vel magx&ratü re-

quirunt; nimis rigorofi funt; conf, fob. A4brab. KROMATERUS l;c.de

5 negh

Anterht

requifitis boni magiftratus, qui apud evangelicos regimini i Ecclefiaftico

praeft Sedt. IV, Cap. 1. ubi $. 4. p

igt. meminit ZEODOSII AM; qui

npn 10

exortis controverfiisfingularum fe&arum Epifcopis injunxerit , ut do-

i mem

&rina füz confesfionem exhiberent , quo eo faciliusdifcrimen fentene

V utile

tiarum deprehenderet; referente SOCRATE Hift.Eccl,Libr. V. Cap,X.

erte Vl

conf. Hl SECKENDORFFII GhyriftenzGtaat. Libr.llCap;lX. $.8.

(d) Magiftratus! pantcrac theologos Scripturams, .pto Judiee in contro-

diréd

ver(iis fidei acmorum agnofcere oportet. Nibil'eerti ex illa demonfimri

us Cifcà

polfe, fed omnia tantum dubie & probabilirer, eft blasphemia ; DEUS eft

Jis ton

judex principalis omnium conf'esf' ione, & infallibilis, non »ztze; nec n*

pjndat

geli 5 nec Ecclefía s nec Magifinitus ; DEUS auütem judicat non nifi per

vocem infallibiliter infallibilem; qu& ipfa eft fcriptura S. per/quam Spi-

" ;pbs

ritus $. loquens jdicat. Conf SCHERZERI Sy&cma Thcoi Lec. !. dc

v

conci

Script. S.$. XX VL p. 28:feq.

ncili4s

(e) Miniftrorum Ecclefiz ac Theologorum ePc Officium Eknchtmum ne

autem nitmio fervore abrepti modum excedant; vel illo ad tirbandam

o $4

ja (b

Eccléfiampatiter acrempublicam abatantur, & hoc ipfototum 'féligio-

2 dit

nis opus ludibrioexponarit, meríto cavent magiftrátus j mon: definiéndo

3

& qua-

p

126

ä*ä)ö(ä&

&quah&cando fidcm, fcd determmando & pr,æfmbendo modum in

fitit

concettationibus; quod & olim ab imperatoribus faum fuiffe tefta-

atus :

t£ur titulusin Codice TE EO DOSIANO : De bis quifuper re/;gmnem €0p-

$r

zendunt, . Spe&anchuc Leges lmperii publice,quas magiftratus i injun-

taht

unt conftanter & cuftodiunt, ne violentur fub prategtu;Elenchig in

B

illis enim,& fpeciatim in Receffu Imperii deanno 1$30.. $. Qit baben

70) '

un8 qud) 2c, expreffe fancitur ;; 0af bie Swebiger in ibren Swebigten

pornebmlid) eermeyben unb unteclaffen follen, roas Die &btiften 9Xten

btà

€ati

fden untzremanbetau berbe&en bienen, ober Liefad) aeben tibdofe 2c.

ho

JDeinde in Receffu imperii Ratxsboncnh de anno 1$41. omnes calu-

mniz& fevera expreffiones in caufis religionis ideo funt pro«brbzcæ,guod

glll [

Íloli

illis maxime impediatur pax & tranquillitas publica,. Transadtio Paf-

Y

favienfis cum pace rehgxofa iisdem inheret scfhgus, quod tandem

t

confirmarunt Tabulz pacis Weftphalice Art. V. $. 34. & de&um

Cæfärqum de Anno MDCCXV, recentisfimum.

Nl

(f) Que contra originem excommunicationis hodxcrms tcmponbus in

(

Novo inftrumento fundatam excipifolent;. collcgtt Autor ille, qui fcri-

Ini

pfit de Jure Excommunicationis ;; Noftrum jam non eft omries folvere

vt

frà

nodos;quibus illa resintricatur; namlicet concedamusChriftumMatth.

XIIX; 15. non loqui de ethnicis &. publxcams excommunicatis; etiam

p

admittamus, queex NI£MEIERO citantur de Diícipl. Ecclef Diff.I. S.

a

i

17. p. I3.- Labere 4lzquem tanquam etbnicum & publicanum dixette

3p[am excommunicationem non defignare ; tamen merito ftatuimus,fus-

damentum poni ad hanc difciplinam ecclefi afficam N,T. hoc ipfo didto,

fá

quo alludit Chriftus ad confvemdmcm judæorum, qui. ab ethnicorum

(

& publicanerum conforuo abhorrcbant » & ex eo Chriftum lpfum re-

darguebant, quod cum peccatoribus & publicanis verfaretur. Sit ergoy

(U

hanc ipfam cxprssünnem non denotare;excommunicationem plena-

riam; habemus interim originem; & initium publice feparationisà com-

munionetotiusEcclefi je,qua temporibus apoftolicis folennior fadta fuit.

Legiiterum merenturomnino non folum verba BERPEREGII in an-

7;;

notat, ad Can. Apoftol, Can, X.fzd etiam DUPINI de Difcipl, Eccl.

Differt. LII. in przloqu. p. 245. In apof'tollca Ecclefia fegregabantur

aagmo(i a corg,orc Ecclqüaiþgo » conf Dn, Jo£, 1 FECHT I$ de Excom-

mum-

-M

äSDOCSä'

ais

ass

"

E.

10duin i

ulle tellae

pludiéatiotic.: Ride

t quid'etä & contumeliofe 't:'a;iiuci t FECHTIZZM ci-

tatusautor; fed indignus eft refponfione , qui fibt foli fapir, & fenfum

Y L0f

Scripturz genuinum dubium reddit. Loca qua huc allegari folent , ex-

itus injon.

enchis in. .

tant I. Cor. V, r, -- $. 1. Tim. l, 20. ubi quid H't'illa,phga-fis-: [ 320:39"5

iab

x uig H Ua » 0 16 ä"g-yov t8]e 7*!»01':3&0:4'5* & quid denotet aagadsya)

jrtigtun

Tó» rü[oy T ra]av 5 imprimis quaritur, Tolli e medio , per tradi

ts

fatanz commode exponi, multi obfervarunt. Forma enim ekcommuni-

tft x,

cationis & hujus feparationisilla cffc debet, nt peccator tradatur fatane,

Dé5 Cal«

hoc eít, u; declaretur eo ipfo, quod fit fubjetkus regno & poteflati fatanay

i quod

qui ad regnum Chriffi non amplius pertineat ; addittandem finem apo-

Qio Pf-

ftolus, ut pudore & tri(titia confe&tus re(ipifcat.homo; & in Écclefiam

| tandem

receptus fpem falutis recuperet. Suflicitnobis hac vice , Paulum réfpi-

Edi&um

cere ad certam difciplinam Ecclefiaíticam in his locis,ex qua ortum tra-

xerit Exeommunicatio publica, in Ecclefia apoftolica fine dubio ufitata.

yibus ia

(g Difcriminis ; quod inter excommunicationem minorem & majorem

giifti

intercedit,exemplum jam apud Ebrzos nonnulli invenite voluerunt, In

(a(rete

veteri Ecclefia difcrimen inter illos,qui recipiebantur, & conftanter re-

aMatth, —

fradtarios obfervatüm fuiffe,clatius conftat, Excommunicatione majore

; etam

putrida. & mutila. ecclefie membra a corpore velut abfcindebantur ;

ii

minori autemab ufü facramentorum.excludebantur, & fatisfactionibus

db

canonicis fübjiciebantur. — Hodie minor exerceturá miniftris Ecclefiz,

IUS;Hm'

qui Potcffatem habent arcendi impoenitentes ab uíu Sacra coen& , ita

)didoy

tamen, ut nunquam fine confeníü presbyterii vel fuperiotüm fiat. vid;

icorum

CARPZOV'II jurisprad, Confiftor. Defin, CCLXXXI

^

V.& Artitulosi

üm fe

Vifitat. Ecclef£. -

t eg0y

'(h) !p-f'c LUÜTHERUS no&är' Árti

cnl Sehmalesld. IX. p.3 33. libr;Syabol,

o fatetur* Majorem excommunicationem, quam Papa ira nominat , non

plem-

'corte

nifi civilem panam effe ducimus,non pertinentem ad miuiffros. Ecclefía s

Licetenim excommuaieatio in fenfu Ecclefiaftico. & genuino ; civili

in àtl

communione non privet, fed tantum faera converfàtione piorum, quod

Ed

fentit ZIEGLERUS Librz1V. Inftit, Jus.Canon. Tit. 13. p.1O1$. riunc ta-

antüt

men fecundum mores hodiernos infamiam civilem cum fecum veliat ;

£om

£rà

'-g?scju*ö'r'nändætol&*au&oriiate eiüs"ifie?inon debst , .c'ui-]üs circa fà

eft

Junie

128

aS5)ocCSe

E osndi

asssl

c&conccfïum conf' Dn, BUDD&I !nüit.;theol ma:al Part LH. Cap

CIPBS |

/| HI. $.EXV. p. 693 feq & ibidem.adlegatosauctores.

foleti

(1) Emendandiilla ratio declaratur per publicamn poenitentiam Ecclcf ld-

[etis.

fhcam,dequa vide FECHTIUM in Inftru&. paftor. Cap. XV, $. 7. 8.

ratiól

confer hanc intem H£INRICI BODINI Tractatum fingularem deAb-

ufü Pæmtentlæ Ecclefiaftice , & Dillertat. Theol. dc Ole pæmtcn-

Quid

: tialifüb Dn, PAULO ANTONIO habitam.

eAn

(k) Notum eft, multos conqueri dcrcmls(' one dxfc:phnæ in Eccle(' a,qu:

cat|

priftinam obfervationem reftituendam optant & de(iderant, adeó , ut

ab hi

miferam & foedam Ecclefiz noftre faciem effe credant, & non dub:tent,

e:

quin cum abje&to cadavere comparari debear.

Verum enim vero inju-

riofi funt illinon fólum in Ecclefiam & cccleüæ beneficia, fed etiam ia

pugi

fnus,

miniftros Ecclefi&; quxcorda hominum fcrutari non poffunt. Notitia

Touf

peccati; quod excommunicationis caufa eft , debet efTe diftindia ; non

confufa, ad quam ipfa peccatoris merito requiritur confesfio ; De oc-

pusj

culns non]udlcat ecclcf' ia

do

Con

Artzcztlm ,Q-admgqf mm* Qtarms

netd

pux

Q/d tandem Juris tnagiftratus imperans: habeat circa ritus

Non

patx

in Ecclefia receptos, & adiaphora, difpiciendum reftat. (a) -

Va

de ritibus ab ipfo DEO prafcriptis, fed de humanis & ecclefiafti-

dun

cisfermo eft. Et circa hos. externam directionem verfari ,cum

nemo facile neget, dubiumetiam nullum fupere&, quin abrogare

bus[

dety

eos, vel præ(crxbere, in magiftratus imperantis pofita fit potc&ate,

fiq

Horum rituum &adiaphororum in ecclefia magna elt varietas;qui-

fioi

damad ritus divinos fpe&ant circunftantialiter, & locum,tempus

vel modum externum in cultudivino non determinatum declarare

la

hl

po(funt.'/ Sic ut Evangellum doceatur, & adminiftrentur Sacra-

menta, in Ecclefia ipfe DEUS precepit; quibus vero diebus,quota

Q

fs

dieihora, &qua methodo externa id publice fieri debeat, a fümmis

e

1mperant1bus merito determinatur. Ex hocipfo fundamento. Prin-

Ul

cipes

-

4$5oCStb.-

W emarusre

129

MO

l]. Cip

upes maperantes ferias, dies poemtentiales fefta jubllæa ahasquc

Ecdlefiae

folennitates Ecclefiafticas indicere , & quibus utendum fit canti-

IY

lenis , & precationum formulis ; quinam textus explicandi ; qua

m deAb-

ratione Mufica adhibenda & qua funtreliqua, prefcribere poteít.

Xenitefte

O&/xdam rttus merc accidentales funt, &ideo adhibentur, ut omnia

&Uootebyts wg) ao rdÉo peragantur, quo referuntur pul(ationes

Idf yqui

campanarum, (b) veftimenta Clericorum, (c) &c. hi quidem

(de0, ut

ab humano pendent arbitrio tantum, dxfplcxendum tamen fedulo

übitent;

eft, ne quidtemere, quod noxium fit, aut cum libertate Chriftiana

toinja

t[att (l

pugnet, ecclefiz obtrudatur , nec que ab antiqua ecclefia accepi-

mus, & fine vitio vel fupcrihuonc retinentur,ex pruritu tiovitatis

Notitia

1, not

mutcntur.

Sic igitur concedimus libenter , Magifttatus no(tros

De oc

plusjuris haberein adiaphoris quam reges Iíraeliticos V. T. fi mo-

do adiaphora mera fuerint illa, circa que ver(abatur Ecclefia V.T.

Concedimus quoque, à fuperfluis ritibus effe omni modo abfti-

nendum , quod primis etiam temporibus Chriftianos ufos fuiffe

paucisfimis ritibus fatis conftet ; (d) adeoque: utendum ritibus

|TILUS

Non

paucisfimis & Hmphmsfimls ; Concedimus tandem ejusmodi ritus

tantum tolerandos eífe in Ecclefia , qui ad emendationem. ten-

faít

dunt; (e) Interim tamen magnain mutandis & precipiendis riti-

cut

ymte

bus prudentia opuseít, ne Ecclefia potius turbetur, quam emen-

detur.

Commwuniter Clero mbuxtur illum adhærere conífvetis

(late,

fitibus, & cavere, ne hoc idolum ipfi auferatur, fub hàc praten-

,qm-

fione, quod aliquid imperito populo fit dandum ;5 fed pasimur

npUS

illam accufationem eo libentius, quo preftantius eft, (implicio-

fate

res ritus fine fuperftitione retinere , quam novos vel plane nullos

Mra

cum fcandalo & infamiaEcclefix habere. Ipía non folum zqui-

lE

tas poftulare videtur, ut in e;usmodl rebus nihil fufc:pmtur, quod

mis

ecclefix ahquah ratione noxium , aut fini, ad quem ritus omnes

[1fl»

comparati effe debent, adverfari poteü fed etiam prudcnrxa fva-

R

IPCS

. det,

130

3530(59

det , ne quid temere üne Ecclefiz vel mxm&mrum verb1 dmm

"T

confcnfu inftituatur. . Hinc magnus JCTus, ut fecure & prudcn-

fin

ä

tàh

ter agàt bonus Princeps, qui forte faciem quoque externam Ec-

clefiz in melius mutare cuperet , tres peculiares regulas preícri-

in

ht

píit, quarum fummia có tendit, ut lento gradu omnia fiant, & à

$

crasfioribus incipiatur, cujus iniquitas magls in confeffo (it, & ita

bo

porro adalios emendandos procedatur, qu1 modo emendan pot-

fe

funt, ac debent. (£)

l

h

(a) Notum eft (chisma ad:apbonfheum po& reformatxonem mfau&um,

occafione Ordinationis interimiftica, quam Imperator in comitiis Aue

r

guítanis Anno r548. die XV. Maji publicabat,. Conf. IWWelSMANNUS

no

Á

Hift, Eccl. Part, 1. Sec, X V, p. 173. & Luc, OSIANDER Ep. H. E. Sec.

XVI. p.492.feq. Multi enim Theologorum; inter quos primaríí erant

/

PHILIP, MELANCHTHON cumdifcipulis DA4NIELE MENIO, EBE-

[

RO, POMERANO, GEORGIO MAj'ORE, PFEFFINGERO & c. affure

á

gebant Cafari ; vide FL ACIILM in Scriptis fuis adiaphorifticis, & 4M$-

(?

DORFFIIUM in tractatu:

8Daf D. *ermmer uno D. Major tnít ibren

f

Adiaphoriften 9fetgernüf angevicbtet. 1t. Daf D. Martinus feírr Adia-

hi

phorift getvefen, &c. Hi autem & plurimi ex nofïranbusThcologxs con-

fcientie confülturi loco prius moveri, quam vel latum unguem in cafu

confesfionis etiam ratione adxaphorornm ccderc volebant. Conf. WEIS-

MANN, l.c. p.187. Ícq.

E

(b) Pulfationes campanarum abfolute neceszr:as non efïe conced:mus.

Interim cum Quackeris illasad jocandum non exponimus, fed merito

ad convocandum populum adhibemus fecundum antiquam iníctiptio-

nem

Dum trabor, Audite : vocovos, ad facravenite !

2

cum ritum hunc fuperfhtxofum eífe adeoque improbandum non perci-

piamus. An Campariz circa An. CCCC. a PAULINO Epifcopo Nolano

repert& füerint; quod PANCIROLLO placuit; HEINRICO SAL MUTH.

(4

non arridet, cum earum ufus jam antea apud gentes viguerit. conf,

preter POLTDOR,VERGILIUM de [nvent, rer,p.27 4. CASALIWM de

Vet. Sacr, Chrift. Rit, Part. lHl, Cap. XLIII. p. 239, feq. & MATIH4E-

UM LARROOQLMNHM Advstf. Sacr. L;br.ll. Cap. X XXV L. p. 355. feq.

(c) Intet

M r

ac 3eC 55;—

^IE!IA

UE Pt

bi.diini

, ;(c) ,,lptcf res indiffcrentejäflrccenfcri veifiturri Clericalem; nemo igno

rat ;

prudene

hinc (imulomnis faterbitur,var*incipem difponere polle circa illum. mu-

"àm Ec-

tandum; coníultiusautem eft, veftimentorum ufüm antiquum fervare

i prefcrie

in clericis fimpliciorem, quam mutare ; quod ipfe Exc. FLEISCH£RUS

fatetur ir ber Cinleitung um geift(ic)en SRecbt. Libr.I. Cap. XXVHI.

an, k

i &ita

$- 4. p. 221. Eriniquum omnino eft,confliringere miniffros &celefío , qui

bos velillosvitus ob fcrupulum conftientia abborrent, ut inviti eosdem ob-

dari pof

férvent , cum boc directo pugnet contra libertatem , fcribit STRYCKIUS

1. c, de Jure Sabbathi p. 109. & in fpecie p. 129. ubi; poftquam de origi-

afauüum,'

ne veftimentorum Clericalium differuit ex POLTDORO VERGILIO

vitiit ÀUe

de Invent, ter, Libr. VL Cap. 12. cui addi poteft ZEOMASSINUS de

[ANNUS

nov. & vet. Eccl. difc, P, L. Libr, ]. Cap. XXVI, tandem ita concludit:

4Ad minimum fi tolemnda funt quadam fingularia veflimenta, abolenda

irí etant

effent bfe,ïïïegæüïäwanbte, utpote , que aperte ex Papatu defcen-

IQ ERE

dunt, & nulli lii fini inferpiunt, quam ut comedia in te

"

æp(äs 14g.4n;m/',

fv affute

accedente infuper vario ornatu alizrium,

&A

(d

) In apoftolica & primitiva Ecclefia utebantur ritibus paucisfimis &

(CÓftem

fimplicisfimis, ubihomines magisad rem quam ad modum refpicerent;

i Adia«

nequidquam detrahatur rei. Praclara verbafunt ipfius ERA454MI intet

)gis Cott

Pontificios, qui ad HIERONYMI Epiftol. àd Algafiam Tom. Il1. p. m.

'jn cafü

i1$. inantidoto de ceremoniis italoquitur: Iv quefftone decima fcri-

EM

bit Chriftianum mon e[fe, teneri ceremonijs, & praceptis bumanit, quod

magis est Tudaorum - - - nou fentit de ceremoniís , que prafcribit ec-

edinius'

clefía, quanquam omnin comvenit, eas quam paucisfimas effe , alioquim

metito

ex bis, tamet[i fjeciem babent piesatis tumen miro quodam modo, omnis

qriptio

vera pietatis peflis nafcitur, . At nunc Chriftiani pluribus premunmtur ce«

vemoniis, quam Judai, & pietas admodum friget. Conf, Georg. I I-

CELIIS inviaregia de Ceremoniis.

»

i perci-

eGä. 2.Cor, XI lv, 19. conä

jolano

| ä(C

Omnia debent fieriad edificationem in Eccl

UTR

BRUNNEMANNILM d« Jure Eccl Libr. L, Cap. Vl m. 8. n. 4. & B.

- conti

CHIUM Differt. de Ceremoniis ecclefiafticis Cap. 11I. $. 19. italo-

Wib

quentem: Ceremoniarum finis femper ad adificationem eft veferendus

[EE

qua poftulante , mon modo mutari aliquid , fed quicquid ante in ufu

motrias

VE

$- fuit;vinvwi potefs — Ecelefia dmqu

e vel magi/lagwi f e8 cere

z

JIntef

*

ina(i-

d z

* 32

ss

æsio!gsæ |

| ipfein

inun'lef, m*agüqz)e ad /'mndalm, eämäw potiu qumäuwäïm',cmp:.

visas, futiont,qua fieri potuerit,commodisfimas abrogare. -

leint.

(f) Sepiuslaudatus Job. Sam. STRYCKIUS ille Ctus eft, qui magiftratui

vereti

D

—— ——

tres prudentie regulas circa Jus mutand

:

*

| HX

tus Eccl;äa&icþs prafcrie

: phit l. €. Ca"p. IV. p.348.59.-

didic

coní

Articzzlz-zs nggzdmgcfmw ,szmtm*

excip

- Sic quidem Miniltri Ecclefix ratione officii , quo f-'ungutitur,

Ecde

non funt miniftri ftatus & reipublice ; interim tamenquia in fta-

tanto

tu& republica vivunt , poteftati humanz etiam fübfünt & magi-

&ctef

ftratui , cui omnis anima fubjecta effe debet, (

a

- imo cui ipfe

4

non folum eft

ïaf?üï

Chriftus eum difcipulis füitfübje&tus. (b) — Fal

This

exclufio magiftratusà cura facrorum, quod hactenus vidimus, fed

vetft

falfa non minus eft exemptio Clericorum à poteftate civili. . Re-

il

of

ligio, quz tuetur magiftratus autoritatem , illos fübjectione civili

étian

non liberat ; quorum elt religronem explicare && defendere. (c)

tead

Quemadmodum itaque Cleriéi non folum confiderantur ratione

eBu

officii ,quo foliDEO & Ecclefie fubfunt , fed etiam ratione per-

thot

fonarum & bonorum ; nunquam fine violatione divinz ordina-

tionis e poteftate magiftratus politici penitus eximi poterunt.

i

riitf

Perfonarum ratione iisdem legibus fübjiciuntur ac reliqui, adco-

