de eo, quod juftum eft circa juramenta extrajudicialia. Cap.. LLL. de-

bet effe categorica ) alioquin in quemvis.librum heterodoxum jurare

poffemus ; ubi tamen notetur, Juramentum in doárinam L. L. $ym-

bol. exigi, nonin verba, phrafes & apices. vid Da. SONNTAGII De-

pulion.

s

fex paroram, L. L. Symbol, p. 8. 'Nemo a

utem fi

^

,ubfcrjii;a?tä nif;

de.eo, quod verbo Dþi' fit conformis, fit þgrti-mmgs:. x

"rticulus ,nggæztm

Hanc Auguftanz Confesfionis auctoritatem nen folum in-

fringere ftudent multi noftratium, quosnunc mittimus, fed etiam

tificii, qui eam à

föl;ius Philip

pi/ Me-

& quidcmïpotisümgm Pon

Pa

lanch-

d

12

ä)OCSü

lanehthoms *au&omaxe, quz tüm- tempam ma;ar fuem xpf us

Lutheriauctotitate , profectam effe adhuc audacis(ime clamitant.

Verüm enim vero, quemadmodum Phil. Melanchthon auctor fo-

lus non eft. Auguüanæ Confesfionis , ita ab ejusdem aüttoritate

fola privata non dependet,. fed ab auoritate publicà Chrtülano-

rum magi(tratuum ; Principum & gubernatorum.maximarum ci-

vitatum , qui doctrinam non Lutheri ;..fed evangclu y Luthero

repurgatam, jam jam: amplexx füerant;; -Hi enim cum certiores

effent, de futuris Augu?tæ comitiis , mándarunt Thcolegxs fuis,

U

1aru

utfümmam Do&rmæ ,in Eccleftis. f'

t regxonum fonzmus,

fcripto comprehenderent.. (a) Laboravit itaque in hoc opere

non folus Melanchthon ,.(ed circa adornandam hanc con&:sf' onis

formulam plurimi Theologi füerunt occupati;

Primo quidem

ipfi Lutherores tam ardua corimittebatur ; qui intra paucosdies

R?ptenc?ecxm cc*nfmpüt articulos, é qulbus €onfesfio ipf non

tantum quoad res, fed etíam quoad orines fere phmf&s defümpta

eft; utex collatione adcuratius inflituta facili negotio doceri pot-

fet. (b) : Lutheri: hos articulos. deinde Phil. Melanchthon , ut

omrem curam adhiberet,. in ipfis comitiis dll;gentcr contulu: ;

cum aliis Proteftantium ordinum formulis ,. adh:bms tamen ad

confiliüm , laboretm & cenfüram ceteris TT heoIOgts, imprimis Joh.

Brentio, ]ü*&o Jona, Erhardo Schnepfio , & Georgio Spalatino ;

(c) donec tandem mutata tantum methodo, ipfa confesfio con-

cinnata, áb ipfo Luthero, cui committebatur, adprobata & Caro-

lo Imperatori M. oblata fuit. (d)

(a) Conf. Georg. COELESTINI Hiffor. Comit. Part. L. p. 2 «. it. Hx&or.

A. C, adannum M D XXX, p 134. ubi integrum litterarum exemplar,

quas Sereniífimus Ele&tor Johannes , Herosille Saxonia Sanctiffimus,

Torga Wittebergam dedit adLUTHERUM; POMERANUM , JU-

TLIM JONAM,& PHILIP. MELANCHTHONEM videri. potc&.

(b) Hoc

-3530(5?

r3

(b) Hoc LUTHERI SmPtum archetypus fuit Augu&anæ Confcffioms.

Ad hujus normam Auguftz illam poftea eífc confcriptam , & eadem

verba; & phrafes in plerisque articulis retent , fimul etiam otdo ac fe-

tiesarticulorum fere fi mxhsluculenter teflantür. vid. MYLIUM Prole-

gom.io Augu(ï Conf. p. 3. & Joh. SCHMIDIUM Differt, folemn. de

A. Confflionis nomine, occafione; autoribus, oblatione, & acceptá-

tione. Ex ipfis autem Pontificiis conferri poteff Monf. MATMBOURG,

uí ad exemplum boni hiftorici poft reliqua fequentcm in modum

fcribit: Cela fut caufe, que le Duc de Saxe, qui ecoutoit Lutber comme

tm oracle, & à fon exemple les Princes /&: Affociez , fe re/blurem* de fe

ferar Empcreur » & d' alleràla Dieté, mais avant cela " Eletfeur

ajfembla fer principaux Da&teurs avec Lutber,qui redaifit par fon ordre

leur profeffon de fay em dix-Sept articlesy qui furent comme la matiere

dont on forma la celebre confeffon d' Ausbourg. Hiftoir.de Lutheram

Tom. premier. Livr. lI. p. 2«9, 266»

(c) Vide fis SELNECCERI Oratíon, de Lurhcrop 39. ngna prætercæ

funt verba Phil. MELANCHTHONIS Prafat. Tom. l. Opp.de hocnee

gotio: Congeff, inquit, (Ícilicet Augufta) frmplici ffudio capita con-

fe[fonis , qua extant $. Complexus pene. fummam dottrina ecclefiarum

noflrarum, & ut Imperatori refponderetur, &t ut falfa crimina depelle-

rentur : ac nibil mibi fumfi ; prefentibus principibus & aliis guberna-

toribus tf concionatoribus difputatum ordine eft de ff ngulz: fententiis,

Miffa efl deinde & Lutbero, tota forma confeffonis ,. qui Principibus

fiéripftt, fe bane confefionem &Y logiffe & approbare ? Hac ita alla effe;

Principes & alii bonefl & dotli 'iri adbuc fuperflites meminerunt,

(d) Paucos imperii ordines iffam confeffionem imperatori. exhibuiffe ,

excipiunt Pontificii , quam cantilenam canit ipfe BELLARM!NUS

Libr, l, de translat. Imper. Rom. Cap. l, p.388. fed pof'to iterum at-

que iterum : ünicam Reuthngenf ium Rcmpubhcam primum eam ob-

tuliffe Cæ(är:, fanda tamen & immutabilis ejus perftaret auctoritas;

quam non à multitudine hominum; fed ab xpfä divina auctoritate habet,

Non diminuitur folitudine mea verbum veritatis ; rc(þondcbat olim:

LYIBERIUS Imperatori ARIANO;nam olim tres folum inventi funts,

quxedx&o refifterent, vid, THEODOR. Libr. ll. Hift, E.cclef Cap. XVI.

B 3

4rtiz

x4

aeocse

-- Articulus isextus.

.Rewbus s &ämibusf Augaftana Confesfio , que l&alä*.e-tiau.

dem diligentiz,(imul & gratiam celeritatis habere non poteft,

Coriantur adverfarii perfvadere fimplicioribus, ob temporis an-

guítiam Auguftz , Auguftanam confes(ionem in diverforio effe

conffatam , nt inftarjex,adíae , cui jufta deliberatio & meditatio

defait, exponatur hominüm contemptui.

Sed quz toties exa-

minata confcripta funt, temerarie feftinationis argui vix debent.

Corruet eó facilius illud feftinationis figmentum, fi repetemus,

Torge confultari coeptum elfe de rei fümma, qu& Proteftantium

nomine offerretur in futuris comitiis; Lutherum deinde fepten-

decim condidife artículos non novos , & fcripturz contrarios,

(a). fed renovatos, & fermento veterum errorum vel traditio-

num oppofitos , quibus velut in Synopíi doctrinz fummam pro-

pofuerit ; Melanchthonem porro totius operis materiam diftri-

buiffe incerta capita, & exordium quoddam , vel prefationem ad

Imperatorem addidiffe; theologos iterum multos totum opus

toties examinalfe , & cumScriptura S. contuliffe; ufque tandem

illud in confpedum, Cafaris producendum digni jufticaverint.

(b) .. :Non obftant ipfius Melanchthonis verba , quibus optat, ut

diu ante, regraviter inter feniores deliberata, Confesfio prapara-

ta fuiffet nam refpedtum tantum habere videtur ad varias illo-

xum tempornm circumftantias ; non negat penitus , mature & di-

ligenter rem totam deliberatam fuiffe; quod ex fubfequentibus

patet; hoc autem innuit omninó , tale negotium adhuc longio-

a

rem merui

ffe confultationem & meditationem.

Interim fefti-

nanter & intemporis anguftia elaboratum opus dici non poteft,

uod integris fex feptimanis citius ad finem perductum eft,quam

:

publice &in confpedtu totius *imp-erïi proponeretur, (c)

(a) Con-

äg)O(ää'

1j

(a) Canfcffonem A. dlabolum habere autorem, quod « dogmanbus à Lü-

, THERO datis & traditis conftet,adeogue illam nec feriptis Prapbetm.r,

nec Apoftolicis literis refpondere, fed expreffo. verbo Dei adverfari, vi-

rorum Apoftolicorum fidem proculcare, Sanciorum Patrum monumenta

pervertere, barefibus antiquis novas adjungere, Gf« calumniantur pro

genii dudu adverfarii, vid. Andr. FABRICII Harm: Aug, Confeff, ad

Chriflian. Lector. Przmonit. &. confer Dn. BALDLHNI Phosphorum

contra PATZMAN, Libr. 11]. Cap XXV. p. 243 Sed veterem . hanc.

noftram effe do&rinam, nullus non videbit, qui ad trutinam Scr:gturæ

S. illam paulo curatius examinabit. Non revera novum eft; quod cof-

rupto homirnum judicio apparenter novuni eft. Annqurtas€ illa ponti-

ficia, qua traditionibus Eeclefiafticis Sctipture contrariis füperbit, ve«

tuftas etroris eft qua explofa, licec maxime convaluiffct, id.quod ve-

rum erat, przferebatut, Commendamus interim Lectori verba, quae

habet ARNOBIUS adveríus gentes be l. p. $f. præfms ncgotmm

mirum in modum illuftrantia.

(b) Hi à partibus froteftantiurn ortBocföïn in Comítiis Theofogt eo tem-

ore füerunt Auguíte: URBANUS RÉHEGIUS, STEPHAN, AGRE-

COLA, ]OHANNES FROSCH, JusTus JONAS , SPALATINUS ,

cum PHILÍPPO MELANCHTHONE, Electoris Saxonis ;^ Btaüdemn-

burgici Marchionis BRENTIUS , JOH. RURERIUS vel RURERUS;

Paftor Onolzbacen(is , MARTINUS ;:MOGLINUS,.Rüttingenfis Pá»

ftor, & ADAM WEISS, Paftor Greilsheimenfis ; ; Landgrafii SCHNEP-;

Fius & CONRADUS ORDINGER ; Lunebnrgxcorum Principum

D. HE!NRICUS 'BOCK; Comitum Mansfeldicorum JOH- AGRI-

COLA, Islebius; Norimbergen(is Reipubl;. ANDREAS OSIANDER,

conf. COELESTiN. Hiftor. Comit, Aug. Tom. lV. p. 1341- & SEE—

NECCER! Oratio de divo Luthero; p.39.

(c) Prolixius.hoé argumeutum tractavit Johannes SCHM?BIHS Argm-

toratenfis Differt. alleg. quem in-quibusdam fecuti fumus, & «onker,

quz erudite difputat. Dn. ALBERTI Lipfienfium olim Theologus,15$

bet geünolicben YOífeoerlegung Auguílane ,& Anti; Augu&anæ

Confeffionis, à quodam 4 NONYMO edita, qui ex FORERO of'c re-

[ä E *em

"Oteite

: :?ua nobxs ob; cx: a b;e Zïugfþmgfrd)e Con& Iïon

16

äSQDO (Se

- fetägeæi&ï,a

ufezienbev pofä g;mafbt wo;b;;clfg ?a-—;g. 1 us. XL

— rticulus Septimms.-

x

n :;Häc cadente calumnia non- attendimus reli

quas ækigde

inatas:: Confesfionem noftram nimirum non tantum fcatere tot

erroribus , fed etiam pluresomittere fidei articulos , credituma-

xime neceffarios. Prius negamus & pernegamus ; pofterius fa-

Cile concedimus. Errores fpargere Auguítanam Confesfionem

non folum circnmftantiales.& hiftoricos , fed etiam dogmaticos

& faündamenrales , magno clamore effutiunt adverfarii » veftigia

prementes Hermanni Thyrzi Jefuitz , qui , ni fallor, fex millia

dubiorum & duo millia irregularitatum luci publice füo jam

terripore exponere conatus; fed hzc aliena forfitan intempetti-

ve conando , prius quam foetum ederet, fuppreffus eft. (a) . Pro-

deant quafo !..& oftendant , ubi erratum fit in Auguftana Con-

fesfione , quz a Sacris litteris nunquam sberravit , (b) & ipía

Scripture S. medulla merito dicitur, (c) Non füufficit nobis ob-

Jicere errores , fed praftabit illa evincere, illisque evictis refpon-

fa dabimus lubentisfime. (d) Quazcunque igitur in Auguítana

Confesfione docentur, fine Scripturarum auctoritate quoad fub-

flantiam non dicuntur; Quacunque vicisfim non expreffe tra-

duntur , ex Scripturarum amplitudine & analogia merito fup-

plentur.. . Sicut enim primitiva Chri(tianz Ecclefiz Symbola fcitu

credituque neceffaria ad falutem non continent omnia; (e)' ita

Auguftana C;;non omnes omnino Chriftianz DoGrinz partes ,

fed eas tantum preponit, qux à Pontificiis' in controverfiam

trahebantur , eam

q

ue ob cguläm ex Scriptura S;'"Puþli'cis fcrxptls

exponebantur. (f) — -

j

,(-:

3) Sex millia dubiorum A*d»ol!—þe;gït' de Auguftana Confeffione Herman-

niPrz-

';—täi:g:st'HïRIEllS', & duo millia itregularitàtum, quibus Luthera

dican-

M

8$5oC$S&

M

17

: dicantes 1mpl:cat: tencrentur, fed neuter foctus in lucem. propter in-

fecutam patris mortem editus c& fcnbn Alegambe, in Bxblxoth Scri-

ptor. Societ. Jef, p. 18 1.

(b) Confesionem ab imputatis erroribus vindicarunt Dn.HULSEMAN-

NUS in Manual. A. C, Difput. V. quait. IV. p. 210. DORSCHEU» in

latrone p. 283. feq. CARPZOV USin lfagog. p. 272. & rcliqui,

— (c) Nen fuut Symbola aliquid contra & extra Scripturam, fed fimul ipfa

medulla $. $. vxd Dn. CHEMNITIUM;, Tom. 111. L. L. de verbo Dei.

(d) lpf Papnüæ fateritandem coguntur; Ipfum CAROLUM V. Impera-

torem adprobaífe Auguítanam Confcffionem, vide THUANUM Libr.

XXI. omnemque operam adhibuiffe , ne inter libros prohibitos Roma

poneretur, conf. GROTILS in Voto pro pace Ecclefiaftica contra Exa-

men Riveti p. 14« Et mitius fane fentirent omnes, nifi Jefüitz veritatis

odio impleti adhuc refifterent, & contra hanc noftram confeílionem

tumultuarentur, quantum poffint, INonreticenda fünt , qua memorat

Excell. Hifpanus ANTONIUS »ne SANDOVAL in E iftol. ad PHILIP-

PUM IV. Hifpaniorum Regem; Jefuitam Batavum HEINRICUM v4x

prR LINDEN dixiffe: Zpfe Papats tota quafi Ecclefia Romanayimo uni-

verfa Germania t Gallia,G' Cardinalis Mazarinus voluerunt admittere

41. C. nos vero fefuite cum aliis paucis oppofuimus vicimusque. vid, Dn.

Andr. OLEARIUM Dxfput. Solen. de Lumine Gentium; ex Luc. lI, 32.

in concluf.

(c) Symbolum fidei in przcipuis & controverfis articulis faltem difcernit

orthodoxos ab adverfariis. Non igitur neceffe eft, ut omnis veritas Ca-

tholicx fidei Symbolo inferatur. ConferBARONIUM Tom, VI, Ánn-

Ecclef.X. p $95. Si quidam articuli expreflis verbis non contineantur in

Auguftana Confeílione, mens proteftantium ex illis , que ante vcl poft

prolatam Confeffionem ediderünt , cognofci debet. — Interim omnes

continet articulos neceffarios & cardinales, quos tunc temporis exifti-

mabant auguftiffimo Conventui imperiali neceffarios.' Conferatur De-

elaratio flatuum Evangelicorum : )5 mam miepe 9Irticul lbergebett,

Dber e8 ben ber übergebertert Confeffion Dersenber faffer roolle, quam

ex CHYTRA&I Hiftor. A. C p. 97. rcccnfuxt Dn. nofter MULLERUS íit

feiner

18

,äs»'ï(o)fsse |

fe'ittetdsþift'otie bo*.n.b.et Gbangelifcbeu Gtcm

]ï

frurgifen Confc(Hon. Li'b'f Ill, p. 667.

i Pfot;tar-—i; unborug:

Articulus O&avw

-

' Sed rniovós movent clamores adverf(arii /lit.ïg*a'ntesr,.q*üjiïfäc*ï.»

VATRES MR EE ONCRU SURIEUI AT us

lius contemnuntur, quam féprimüntür. Vatiationem Cifca Àu-

suftanam Confesfioneri nobis objiciunt huc usque vel centies

factam, & exinde concludunt: Ecclefiam Lutheranam fine dubio

vanam & incertam profiteri Religionem , quum ipfa Auguftana

Confesíio fibinon conftet.

Primum hunc fcrupulum de varia-

tione A. C. fecit lequacisfimus olim Eccius in Coll-oquio Wor-

niatienfi An. M D XL. habito ; (a) poft eumi eandem A.C. rriuta-

tionem fepius tentatam & in conftantiam fidei accufavit Andreas

Fabricius An. M DLXXIII. magna vehementia; (b) quem ftatim

fecutus eft Án. MD'LXXXI. Francifcus Burckardus, (c) & poft

decem annos M D LXXXXI. magnus ille Apoftata Joli Pi ftorius,

in cau(is tranfitus ad Papatum, quas fub rï()mfmc Jacobi Marchio-

nis Badenfis edidit, ubi quarto loco illatti etiam de(erend& re-

ligionis adlegare nón dubitat; quod Auguftaria Confesfio tóties

ràutata , facerata , reffaurata , colorata, refictaque fuerit , ut quz-

nam vera & fincera fit , nemo fcire queat. (d) Seculo feliciter

finito , novoque aufpicato; pfeudonymus quidam , cujus larvam

modo detractam novimus, (e) & Baltha(ar Hagerus , (f)' ean-

dem cantilenam cecinerunt , usque tandem Jefuitarum fácile

callidisfimus Laurentius Forerus, fub ipfis aufpiciis Jubilzi primii

Auguítanz Confesfionis malitiofe recoqueret non folum has nu-

gas, fed etiam multo prolixius exponeret. (g) Sed nondum

abfoluta füit controverfia. Licet enim Theologi celebratisfimi

Saxonici librum apologeticum acuté compofuerint ; qua crimi-

ift ad-

.ngticgmes. pupile Romani lmpcrä Statuum. protéftantiu

fpería

f

4&S 3035&

19

—

RUROA TUAEUY

/

fperfæ e-acpæ (pa.guæxw facxle dilui posünt (h) Vix tamen prater

lapfo anno, Thomas. Henrici, ()& MDCXXXIII. Autor Spe-

culi Brandenburgici bas calumnjas audacter auxerunt , (k) us-

que tandem univerfam cauíam revocavitante qumquagmta an-

nos,.cum Ecclefia noftra femifecularem memoriam Augu&anæ

t

Confesfionis tacitis congresfibus & gaudiorum argumentisin finu

celebraret , Anonymus quidam Romanenfium ; &qmdem iuf-

d

fu Leopoldx Comitis à Kolonitích, Epifcopi tunc Neoftadienfis,

in Auguffana & Antx-AuguO;ana Confesfïone » id unice agens,

ut Auguftanam C. corruptam , & Lutheranos ab ea defciviffe de-

monítret, quem tamen ftrenue pariter ac modefte iuffu Eledto-

risSaxoniz. Johannis Georgn IlI. cxccpxt Valentinus Alberti

"Theologus tum temporis Lipfienfis, (1) in refþoniïone, omni-

bus hoc quidem tempore non fatis commendanda.

(2 Confer poít adta hujus colloquii Cap.L..$. 12. p

RUM in egregio illo opere debello germanico mter Carolum V. mec-

ratorem & Schmalcaldici federis Capita, & focios gefto.

(b) Scripfit ille FABRICIUS, LEODIUS dictus, Harmoniam Auguüanæ

Confeffionis, qu& edite eft Colonia.

(c) Indicatar FRANCISCI BURCKARDI Opus po(ïhumum de Avto»

nomia fepius recufum & quidem Part,1llI, Cap. V1.fol. 280. feq.

gd

) Infelix ille PISTORIUS decem articulis deducit variam mutationem

Aug.Confeffionis;citatolibro a p. 27 1. usquead p.400 Oftendit enim

y.) Editionem Wittebergenfem gemmam uno anno fc, M D XXXI. 65

ex uma typograpbia emzjkm, n:que mter /'e, wque cum or:gzmh

confentire,

9) Editiones infequentes omnes, usque ad anmum M DLX. Augujüme

Confefftonis non folum, f[24 &* Apologie, nequecum ortginali, m*que

cum Wittebergenfibus editionibus effe conformes.

9-) 4b Anno M D LX. usque ad annum M D XCI. datinam Confej' 0.

nem & Apologiam editamt ab originali enormiter discrepaffe,

4-) Latinam confeffonem in banc usque boram nunquam a Lutberanis

Z

énpariatam editam fuiffe.

$) Prs-

20

Em

rl

) Primam lat

;

1

inam Confeffanem Imperatori exhibitam etmm in origi-

nali A Germanica fuiffe diffentientem, -

*

€&.) Etiam primas germanicas editiones in multis diffenfiffe.

d

g.) Omnes infzquentes editiones germanicas exceptis pate

[j j'mmjiäur,

neque cum prima, neque cum originali confenfiffe.

*

.

) Usque ad annum MD XXX. germanicam originalem

Canf:]:'?nem nun:

uam invariatam editam fuiffe.

E

9,) Otlo diverfas & neque verbis , neq

ue fenfu Vib irdet eäftidk:f pojä

offendi 4b anno MD XXX. neque ad MD XCI. publicatas.

j

E

E

10.) Lutberanos infcios , € contra omne jus juramentum

prapiift in

non [inceram latinam Co

nfefftonem, & gernganfcnz)ä 'ldfol—o—gix-:m uique

ad annum MD XCIE, &f'c,

5

(«) Detexit hunc Autorem allegatus VALEN

TINUS ALBERTI l. c, p.6;

|

uandoícribit: 9j bem gegenmartiaen Seculo fat Anno X-bet oete

fappte &briftopb von 1Ingevsborf in feiner fogenanbten Cbrifttice

Gratulation, oDer GiücbcdiBünfdung an bie Ceanaelifi)en &tànbe

in Cyefterreich, bie 9lbroecbfelung, role er vebet, be8 Qeyté 9fugfpurgir

ftber Confeffion

gitet.

*

; itt qnbem Sbeil Cap. XlLII. p. 186. feq. f)£fftig ur-

HASAR —HAGERUS-fcrilpütkcollv;t;iouemic

(£) Jsfuita BALT

m

Auguftanz & Concilii Tridentini cum Verbo Dei.

(g) LAURENTIUS FORERUS id praftare aufus eft;tam in.Co

n.)po/fitio-

ne pacis |Ctorum Dillingenfium ; füb quorum norine rem frandulen-

ter tractavit FORERUS cum focio LAYMANNO, conf. Caramuel a

LOBKOWITZ in Demonftrat. pacis licitz p. t4. quam in famofo illo

fcripto, quem vocavit fatis contumeliofe: : uöerfc!)[ag überben Citaas

ven(ücbtigen , unb oon Den

€

9(ugz2fpffel becen, bie fid) &vangeliftb nennen.

e Cádfifiben Predicanten üþe; gtbeilten

) Au&or primarius ni fallor horum fcriptorum apologetico

ï rum Det

(h

notbreenbigen CBertbeibigung be8 Coangeltfcben 2fug^?(pffel8, unb

ber nocmabligen unbeemeibiicben unb avünblic)en JoaupteCDettbeis

bigung be8 9fug « 9fpffels unb tfeuren &leinobs-ber 9fugfourgifiben

Con£cffion, quorum prius M DC XXIi X. pofterius autem in ipfo anno

TIHIAS

Co-?fclï*oribus,facrä MDC ?(.*X X. cog;inqatum fcimus,fgit MÁ

. HOE

*9$ )oCS&

Zb

HOEab HOENBG, Concxonator in Aula ble&orah, 70HANNIS GE

- ORGII I. primarius,cum quo fteterunt POLYCARP., LYSERUS, HEIN-

RICIIS HOEPENERUS, JOH. HOEPFNERIIS, TACOBUS MARTINI,

PAULUS ROEBERIIS , IVILHELMIS LYSERUS, T0HAN, HULSE-

: MANNIIS, JACOBIS MAJOR, JOHAN. GERHARDUIS, ERHARD..

LAUTERBÁCH , JOH. SCHREITERIIS , & CHRISTIANUS. LANGE,

In pofteriori Scripto Apologetico , quod centum & duo Capita ifi fe

continet, conf. CARPZOV. lfagog, p. 126, 136. varia contradicentium

fcripta examinata & expreffa funt:

ED Liber ille efuiticus : CfBet f)at bas $alb tnö Qtuge gcfd)tagm?

"Cap. I.

je 1 Y5 125

à ) Geotg. LANDHERRENS Gd;atffeö tunbeä Q(uge, Cap .p.

fz. 14. cui quoque refþondxt Daniel KEMNITIUS mit bem utz

- fcmlicben fugentoimper bea fe:barffen vunben 9fuae$.

.32 SoieSSrillauf bem Goangelifcben 2Iuaz2fpffef, cui oppofderunt

u

e noftrates, Den *Ztuspugee folcbec $3rill , wte aud) lt red);

E

táfer ír bie alte S5rill.

, FORERI fcriptum veneno plcmfï' mum: quod. modo xmnmnaw-r

mus p. 152 16,

5 Compofitio Pacis fub nomine ]Ctorum Dxllmgenf um conflata, p.

16. 17. conf. CARPZOV II Vindic. Juridico Polit. Theologorum

Lutheranotum ab enormi crimine la( majeftatis ; ex afferto Roé

tmani Pontificis Anti-Chriftianismo; ipfis calumniofe impacto a

jctis Dxllmgcnf" bus; quas vindicias vide in additionibus additio«

ntum ad LIMNZ&UM Enucleat. Tom. I. addit. V.

36. 64.

&) Ignoti cujusdam autoris Qatboþfd)er Ocuhfc Dbet Gtaatenffev

(et,p

.17. 18.19.

7) Säet gungenfd)l:get, p.19. R:nptum ex compof uone pac:s D:I-

lingenfium extractum,

(1) In Anatormia Auguft. Confeffionis, & iterum Anno MDC L'(. ur lre-

!

" hico Catholico;Patte L: Y. tota.

(k) Auctor in hoc fpeculo nonam fecit caufam deferendae rehg:oms in

Marcbioné Brandenburgico CHRISTIANO WILHELMO, variationema

& inconftantiam A. C. confer. c;usdcxäsapologlam contra BROCH-

MANDUM, p. 464- fcq.

C 3

(l) Corre

M-

22

ä)b(ää?

(l

Confülere 1uvab1t tiac-ina'e præter ANDR CAROLI in memo:ab

Ecclc(ïa& Sec. XVII, Libr, IX. Cap. XXXI1I. p.364.feq. JACOB. BOS-

SUETIUM dans l hiftoire des váriations des eglifes protc&antes, cui

tamen poft alios ex ipfis reformate ecclefie do&oribus obviam ivit JA-

COB. BASNAGHJS Htftolrcdc 1' cghfc, Tom.l! ber.XXVl.CaP.lI.

[ :gn.feq

Artzculm Mmä'

ng inanisautem hzc Romancn(' jum .controverfia fit,

pauus jam cxpcdxemus ne repetamus cum moleftia, qua fzpius

dicta funt.

" Jampridem ábfolutum eft Sinceritatem Auguftanz

Confesfionis non diminui variatione , privato arbitrio ftudioque

facta, cui femperà piis. confefforibus fuit contradidium. (a) Ma-

ximum omnino difcrimen. elt inter Augu[tanam Confesfionem

variatam & invariatam ; Per variatam non tam mtcllmmus il«

lam Zvvinglianam & quatuür(llvnatum (b) qu& in pr' s comi-

tiis fefe fepararunt à reliquis; quam ab ipfo Melanchthone poft

decemannos in Zvvmghanorum gratiam dolofe mutatam.:

c)

In ipfis Jtague comitiis variatio tentata non elt , licet 1llam in

qmbusdam minutiis , priusquam proponeretur, corrigeret ; nec

tantum in latino illo exemplari, quod (tatim Witteberga cura-

vit edendum anno fubfequente , illa adulteratio . quarenda eft;

fed maxime hanc noftram Confesfionem afperfit mendacxu&xcuhs

uibusdam Anno M D XL. ex privata forte quadam collufione

in hoc vel illo articulo , qua& intempeftiva ax eiBeia. vel emenda-

tio fine dubio multis gravioribus disfidiis , m hanc usque ho-

ram durantibus, infelicisfime anfam præbult. Quam igitur Con-

fesfionem genuinz «ontrariam nos ipfi rejicimus , illam nobis

exprobrandi caufa falvo jure objectare non poffunt;. (d) ex

quo fu& fpontc corruunt, qua E«ccius, Fabncxus, Hagcrus, Fore-

rus,

-

d$)oCcom

U TSUGTRSSUNS

93

Tus, & aln ex hac xp[ä« Confes[ionc variata & f'æpxus re)c&a no«

biscum dxfccptamm.

(a) Non folum nota e PONTANI quereïa ea dc re in littetis ad Ele&to»

rem Saxonia fcriptis. vid. Hiftor. A.C.a CHEMNITIO,KIRCHNERO

& SELNECCERO fideliter compofità, p. 306. & ipfius Lutheri ad«

monitio, ut ab ejusmodi Auguítanz Confeílionis muratiorie abítineret

Melanchthon p. 366. l, c. fed & publice eam deteftarunt ftatus Prote-

ftantesin Comitiis Ratlsbonenf bus, in dixta Electorali Francofurtenft,

in Conventu Naumburgico , & in deliberatione Lüacburgica. Conf.

DORSCHEI Differtat, Secular. de Confcquenubus Auguft. Conf, in-

fignioribus. Cap. IIl

(b) An Zrvingliana & Tetmpolztdm Confífio una cademque faerít , in-

ter omnes non conflat. SLEIDANUS illam Confeffionem qua alias te-

trapolitana audit, & in comitiis quidem oblata, nunquam vero publice

promulgata;aut publice pralecta c&,quantum etíam Landgrafius Haffize

laboraverit, Zwi

nglianam fine dubio vocavit,

Sed alia for(itan fuit

ZWINGLLII Confes(io ,alia ZWwiNGLIANORUM TETRAPOLITARA ;

;

iuod

obíervavit Autor ber Ginleitung ju be8 »cil, SNomiftben SKeldb8 &it»

([)en;Gmat. Part.l. Artic. V. p. 138, Erant autem quatuor ill civita-

tes Argentoratum, Conflantia, Memminga , Lindavium , quz de Ccena

Domini fecus fentiebant, quam Elcctor Saxo cum fociis, hinc Confeflio-

nem fidci peculiarem Imperatori per Cafparum HEDIONEM Eccle.

fi Argentinen(is Do&orem exhibebant, quz ftatim rejecta eft.

conf£,

LAVATHERUM de Origin. & Progreff. Controv, Sactament, ad Ánn.

MDXXX. p.19. Ediderunt quidemillam anno fcquent: trigefimo pri-

mo,cum fcripto apologetico;fed mox, vix biennio ab origine fui clapfo;

iterum expiravit,ut nullib? in publicis c0ngrc£ïïbus, i*e Comitia habita;

five inftituta faerint colloquia ; ullam retinuerit auctoritatem. Conf.

confutationem libri bipontini contra agendam Ecclefiaft Reipubl. Ar-

gentinenfis, a D. PAPPO adornatam. p. : 466. & SLEIDAN. Libr. VII.

p.t87 exemplar hujus confeffionis germanicum Neoftadii impre(fum

in Palatinatu áÁnno MD LXXX. affervaturin noftra Bibliotheca Vina-

rienfi Ecclefiaffica, quod svolvere & relegere nemiüem ponitebit.

(c) Ut

24

| -«as)zo( s

5 -'U'tr- PHMELANCHTHON confuleret . waiþglxianis;, ,,.ii;;fa'u&o f?tg

-(c

cum confeffione fuppres(is, qui quidem nobis theologice non nocere,

fibiautem politice ptofpicere cupicbant, mutavit noftram confesfionem

privato confilio, in latina illa editione,ubi praterarticulum quattum,

qqintuna & decimum octavum, decimum przfertim mitigaret , & non

folum deletis verbis: «dfisz && diffribuamtur poneret eorüm loco , EX-

HIBEANTIUR, fed etiam claüfülam anathematizantem omitteret: ET

IMPROBANT SECIIS DOCENTES. vid. Dn. BUDDEL1fagog Hiftor.

Theolog. Libr. poft Cap, II de Theolog Symbol, p. 477. & confer Dn.

CARPZOVIUM in lfagog. ad omnes articulos. Omnes equidem omni

ftudio hanc editionem excufant Reformati, qUam non vitiatam, fed me-

lioratam & commodius explicatam ja&itaut, vid. MASSONIUS Ana-

tom, triumph, univerf. Part. IV. Cap, XLII. p.346. Verum enim vero

res ipfa laboratin collatione, & facilius comprobat;quam fcabiem affri-

care foleant no(trz Confeffioni fincerz , qui fimpliciores ab invariata

ad variatam abducunt , & pofterioris intuitu nunc dolofe &uguftane

feffioni fubfcribunt, vid, bie Special- Qïïieb'effegung ber &affelio

go'n

Oedfeldri(ften, Part. IV. Cap. T. p. 737.feq. Sed qua ratio-

ne Auguftanz Confeffionis focii effe & jure dici poflunt illi , qui eam

ab itiitio, aliam fubftituendo rejecerunt, nonvideo, Stat omnino fen-

tentia adhuc immota & certa: Omnes illorum in religionefocii, qui

olim exhibitorum Auguftanz Cenfeffionis focii eíTe noluerunt, germa-

ni*A'.Q.,chi'i.clfc nequeunt, Sed ferio focios fefe vix-gprofïrcntur*,- qui

tantum religio

zi

z

nis pace aliisque commodis nobiscum frui cupiunt, vide

fis GUILH, !

GNATIUM SCHUZIUM, Cancellarium Comitis de

Lórrenflein - Wertbeim, in Manuali pacifico MDC LIV. edito , "h. e.

Quzft, X X, de pace Osnabrugenfi;quas notis eruditis illuftravit & emen-

davit HEYDENS BORROMEUS RICCRUNTUS An.MDCL XXXIX.

Conferatur exReformatis NORDERMANN dce Jure Principum Con-

cluf. XXIX. & CROCIUS in Tradatu Germanico : Qummari(de

Sftadbrid)t unb bereeiflicbe 2fyeigung,

baf biein Seutfiblanb Det ev

aís Smitgenoffei

fotmitten

Sfeligion jugetbane Gtànbe unb &itdber,

ber 9fuafputot(cbe

t Confesfion be8 $RefigionsYtiebens fábig ; ex no-

THOLT

ftratibus vero CALIXTUS d« tolcrantja Reformatorum, KOR

Hi&oxf.

I4

E 1973j

2$

" - H:&ütEcclefSecul»XVM.pz.gg r. & infpecie MEN;ERHS 'l)ilïe;t. [

^

.

. «ontra Ápologetam CROCIUM, Thef. 1V.

i

- d

) Que confesfio Auguflz nec exhibita , nec adprobata fuit, ea Au u*

.. ftana dici vere non pote(t;quatenus mutata eft aPH. MELANCHTHO-

NE, rectius vocaretur Wittebergenfis, ut loquitur HUTTERUS Con-

c O fdo

Rem.

onc p.gs. conf, MENZERUS Difpütf 1 in Augq(ï. Confeüïg.

: «;Articulw | Dm'mw. :

Sed porro Calumniantur , fi excipiatur Editio illa 4 Philip.

Melanchthone corrupta, non eadem formula aptatam effe A.C.

(Gie fey nídt über cínem eiften gefeblagen ) fed toties varia-

tam, & mutilatam modo , modoaugmentatam comparuiffe, quo-

ties typis novis fuerit recufa.

Abi criminator ad pupillam fta-

tuum Evangelicorum , & ibi habebis refponfionem.

Notum

omnimo eft, & certum , aliam libri editionem ; licet quibus-

dam fphalmatibus maculata fit , non mutare librum. — Pacis in-

ftrumenta toties toties deftripta & edita deterioris conditionis

factanon fünt.- Quz irrepferunt in Auguftanz Confesfionis edi-

tiones, vel ex ignorantia , vel ex prxcipitantia ,. vel denique ex

malitia, nobis noftreque ecclefiz prajudicio effe non poffunt. Po-

namus deinde;Proteftantes aliquando varietatem aliquam admifi(-

fe, illud fa&um effet urgente necesfitate, & eodem jure, quo Patres

Symbola antiquiora expofüerint. (a) Cum enim animadverterent,

quedam in confesfione primzva rapi in fenfum fequiorem,qua-

dam calumniis adverfariorum fübjacere ,' quedam fatis roborata

non effe; licuit omnino in fubfidium editionis primz, fequius ex-

pofita dilucidare, calumniofe accepta vindicare , & infirmiora

pes Proteftantes, quod etiam non

fpbotare, 'u,t-f .o.&cndcrcnt- Princi

D

fgmel

26

äSïOCää'

"

femf.I prefesü iïmt,fe non tam phrafes quam 1pfos arcmulos quo..

ad fabftantiam demonftrati degmaus refpicere;

Aliud eft; fen-

fatri alienum inferre' A. C; quod nunquam tentarunt Evangeha,

& aliud,, fenfum innatum efferre & corroborare , quod temera

falütatis &dolofæ mufationis argui non debet. (b) ' Dolus non

præfuppomtür nifi probetur manife(tisfimis: indiciis , ; quorunt

maximum effet, fi cederet variatio in noftram utilitatem, q'uod

robandum nemo conabltur.

Interim duo illa Exemplana ori«

ginalia , uti dicuntur, latinum , quod in Archivo Bruxellenfi, &

germanicum ; quod in. Cancellaria Moguntina fervatur , ita: con-

ftanter conferenda & conjungenda funt ,. ut unum. alteu expli-

cando ferviat , licet Exemplar germanicum Orzgmahter genuinum

effe, non latmum ; quod Imperátor illud in mambus habucut,

merito ftatuatur. (c).

(2). Si variatio verborum & phraf' Tüm- ipfam Wrxtäte!ü toHerct, lam

dudum deSymbolo A poftolico'; a&um fuiffet, quod jam pridem RUF-

FINUS in ipfo limine cxphcatloms hu)us Symboh obfervavit ; . Is

diverfis ecclefiis aliqua in bis verbis imveniuntur adjecta. Vid, in fine

Opp. CYPRIANI , cdmon Oxonienf; 58 17. 'conf. SANFORD de

Defccnfu Chrifti ad infernum $. 18. p.26. & RJGALTIUM qux iü

TERTULLIANElibrum de præfcrïpt advcrfusSH'ær'et:co's; , 266. not.f,

expreffe movet: Ipillz Regul;z fídei ( ic TERTUELIANUS Symbolum

Apoftolicum vocat ) mentionem non fieri fepultura ueque defzenfus ad

anferos, uti nec inea, quam edidit initio Libri develandis virginibus, ne-

que item apud l]renaum. Conför, qua ratione Symboh Athanafiani &

Conftantmopolxtanl erudite contra Ponufïcxos, dlfïerxt Dn. ALBERTI

1. c. Patt, I. Cap, V. $. 3. féq. Juvabitinterim adïegareapölog:am,quam

S. MAXIMUS MARTYR Seculo VII pro Synodo Chalcedonenfi com«

pofuit, & refponüoms loco contradicentibus obje&arc, ubi inter alia

hzc venba habet maxxmc notatu digna : T1djrés àr ysm TV NiXaiel

Seaxgzw ææregss, «9] Tàca o*woä'ag eg&v&äæv, xgj æyzæv mä'gaw,

316-

äï)ä(w*

—

27

8& æ?)wv m?ew; aeoy, a?m 'm; ewsza'æyæ'yïs' TO umstwv onþbaaræv "TY.

':eAæg ewe:a'nyæyav, g u,um' æz-acþmveäs,mïæc,-ap Me*/ï"ewraf,w

7-0 &ÀGy f.cauvo,uzva;. "AX eluTGy ais 7rgw oroy Kgj ,uaqu 'r-ay sn TY 'rm a

-reng vaua&ern&svm QsBaíns &x

U Go CGV TedVBVTES' 9&02'01',-*(5(4 01»09 27!8*

a

änygyuax re,:(gv en*eäseyaäawsm id, TE enewav,:(gq Tél £X&i/8 o

TO. 7 ie Tqv auxeiay ktuog En A (Aay ag (1(9.; wæegznygmygg dvr-

f uar. ap. JOSEPHUM: METHOGNENSEM L, pro Concil. Floren-

tino, P. .986, hanc Symbolorüm variationem in multis capitibus accu-

rati viri hactenus fcrxptu publicis exponere conati funt, ut neceífe non

f ity fupcrvacancam inilla defendenda operam mf'umerc. lpfos etiam

Pontificios Symbolorum aquu:orum variationem agnofcerc ? tcfhs eft

PETAVIUS Theol, dogmat. Tom. II p. 210 Tom, lV, p.3*9."

- $) In omnibus articulis quedam fünt fubftautialia, quedam circumftan-

tialia; illa faciuntad ftatuendum certum & determinatum fenfum,que

funt 1mmutab1ha ; hzcad corroborationem & ampliationem fanfus

pertmcnt, qua- falva veritate vel addi, vel detm queunt. Qgæcunque

igitur variatio in fub(tantialibus nihil mutat ;

& in ahquam imperii

fancdionem non impingit , illa non debet odxofe exagxtan ; aut cauía

effe , aliquem extra pacem religionis conftituendi,

(c) Exemplar germanicum praferendunmi effe latino exinde conftat: qma

Lutherus Articulos XVIIL lingua germanica compofait,quos vide Tom,

V. Altcnburg p. 14. feq. Ipfam confeffionem ipfi proteftantes/hac lig-

ua germamca examinaruntantea in comitiis, & adprobarunt ; Ertan-

dcm in hac ipfa lingua.coram. Imperatore pralectaeft, adinítantiam

Ele&torisSaxonix: GfBeil toit. jest.auf. bemteutfcbenäoben finb, fo

" Boffeicb untertbánigft, Qybro apfert. Sajeftát verbe uns teutfd, fe^

*benlaffen. vid, Joh, SAUBERTUM de muacuhs Auguft. CO,nfgmgnm

P' I 899

L2

A'rtzculzzs Undevzmzzs

