Habemus itaque divino beneficio ünceram &mcontamma-

tam Auguftanam Confefïïoncm ; ad hunc usque annum confeffo-

Dz

ribüs

28

"MT

ribus facrum,quam ciSci*iþtüra S.refutari pöiï'.ef,xziþü Päpi&æk in co-

mitiis Auguftanis aperto orenegaverant. Confervavit illam nobis

immutatam Deus providentia fua plane fingulari , quod in fri-

nium Imperii geminum repofita fuerit, unde poftquam conniven-

tia vel negligentia quorundam variata, & in aliquibus mutata com-

paruiffet , fincera atque inviolata deprómi, & adulterantibus vel

calumniantibus opponi potuerit. (a) Non enim ira fepulta jacue-

runt hzc originalia, ut penitus lucem non viderint; fed Princi-

pem magnun Evangelicum, ante feculum, & quod excurrit, Mo-

untinum Exemplar originale mutuum accepiffe , & collationem

adcuratiffimam fedulo inftituiffe , fatis perfpectum eft. (b) — Et

quid tandem periculi immineret noftrz Confeffioni, (i originalia

producere prohiberemur, quz in libris & fcriptis orthodoxorum

theologorum permanfit materialiter invariata atque fincera. Ut

enim ex fententia Pontificiorum etiam pereuntibus omnibus lite-

ris facris & libris biblicis, doctrina tamen facra vel in fcrinio pe-

ctoris S. Pontificis permaneret ; ita magis profecto confentaneum

erit dicere vero: in fcriptis & libris Theelogorum finceritatem

& veritatem Auguftanz Confeffionis fuiffe fervatam.

E.

?

E

(a) Quaitaque conclamat FORERUS ím lI

V

b

Y

E

erftblag, p. 177

B

. feq. & in

Apologie appendice, p. 47 t. neque in Formula Concordie , ncque in

pupilla Evangelicorum, Auguftanam Conpfcffionem fecundum Exem-

plar originale editam effe, ipfe PISTORIUS infirmavit, qui fatetor us-

queadannum M D LXXX, verum germanicum A.C. exemplar Luthe-

ranos non poff:diffe, l. c. p. 278.378. 379- Ergo nunc poffident, conf.

Prafat. ad Formulam Concordiz An. M DLXXX editam. it. Autores

ber Aaupt z Cer

tbeiþigu;xg be$ Ceangeliftben 9fug »fpffel$ , Cap.

?

XXVII.-

"

"

)

Referunt illa ex Autoribusjam citatis Dn. ALBERTL1. c. Part. l. Cap.

VI. $. 1. 13. p 48- 49

-& Dn. PIPPING inber Joijtori(tos Theologi-

ferO Hi.

: (;[)m Qin!eifzmg ju b*.ep»-Sptfubolifcben Gd)cijït;n, P 7 Con

f qria

29

FIMIT"

ftoria bet *ziugwtgi,fcben P i, d gnäb-tgaegi Qaefeg:

be$ Goutd)laucd)tigften ürften unb Joettu, Serm Srlebrid)s bes 9fn»

betn, Joeteogs ju Cadbfen«Giotba, vor bíe Codbulen in &yero fanben,

aus ber Original-AGen,bie fDerr Confiftorial- unb ird:benzRatl) CY-

PR!ANUS befi)rieben bat, atlroo aud) am €nbe oiele Seplagen aus

Churfürft Syoannfens ju Cadbfen Archiv, unb bie ungeánbette 9fuge

urgift)e Confcffion ausgebtudt , toie fiein Det Formula Concordie

ftebt, unb mitber &burfürftl. Anno M D XXX. quf bem Seids/Sage

$u 9lugfputg aefcbríebenen Copey burdjg

"*

e(eben, unb obne -emeigfn

me;ætict?eu Anter(cbeib be,fuïnbe.n Yootben.

P : Artzcz:lw zlodec'imus.-i

.Scd'löngiu's adhuc producitur certamen de Auguftana Con-

feffione inter nos & adverfarios, qui non erubefcunt litem ex lite

ferere, & renovare aliam caufam, quando conquiefcit una. Circa

variationem A. C. hafitare fere ceeperunt Romanenfes; fed de-

fectionem nobis imputare non dubitant ab illa, qui fidem fuam

Symbolicam deferere non dubitarunt in plurimis. (a) Utinam

nobis cum illis res effet, quorum jufta auctoritas pronunciaret

fententiam de caufa noftra 5 non pertimefcemus judicia, difce-

ptatores autem merito recufare poffemus, qui crimina folent in

nos confingere. — Certaminá igitur interimiftica, adiaphoriftica,

rynergiüica,-Majoriftic*'a',*l & alia, quz univeram ecclefiam Luthe-

ranam offenderunt quidem , fed non involverunt , & a quibus-

dam faltem perfonis originem duxerunt , intadta jam relinqui-

tus fuo loco, & illa potius recitamus, qux poft Formule Con-

cordie publicationem innotuerunt. .Omnes in univerfum Pon-

tificii noftram. Ecclefiam infimulant Apoftafiz in doctrina de

omniprafentia Carnis Chrifti, & de Pontifice, vel fammoEpi-

fcopo E;CIcfxæ ;(b) Multi veroa

d fpecialiora tranfeunt, & in plu-

D 3

rimis

E

L AMDeCH

du nl a&fccifï'c-; ab Auguftana COnfciïionEf*t&iïï.ere confingunt,

Bellarminus Jefuitarum facile Princeps fex errores nobis obji-

cit;(c) Forerus duosarticulos maxime urget; (d) Thomas Hein-

rici triginta docirinás Auguftanz Confeffioni adverfas nos fo-

vere probare conatur; (e) Alii cum Schefflero tot defectionis

fpecimina numerant, quot articulos habémus, ut

jj.u&ä-' mggfura-

tióne vanitatem Confeffionis cueantur. (£F) — —

*

*

/(a) Turpe eft docori, cum culpa redarguit iplum, Qu

antum Pontificii

Symbola & Concilia eftiment, neminem faniorum fugit. Euge! Con-

cilium Lateranenfe , nonne defecit a Conciliis antiquioribus , Coftni-

cenfi, & Bafilienfi; in do&trina dé auctotitaté Pontificis Romani? hinc

Lateranenfíi contradixit iterum Academia Parifienfis , jurejurando do-

,

gma illud recipiens: Romanumi Pontificem concilio univerfali effe fub-

A

jiectum! conf. LAUNOJUS Tom.11, Epift, p. 8«. ad Hadrian. V AL-

LANT. Majoris pretii non eft apud illos Concilium Tridentinum, cui

L

i

E

fe BELLARMINUS non paruit , teftante eodem LAUNO]O Part. II.

Epifto

[. ad Raymund. FORMBNT. p. z. & ad Hadr. VALLANTIUM,

. $0. nonnulli volaticis & umbraticis rationum momentis Concilium

ridentinum placitis fuis , non placita Concilio accommodant, & qui-

bus, quo quisquevult , concilium trahitur & infledtitur, fcribitidem

LAUNO]JUS in Differtat. dc mente Cþncilii Tgiä?n:iniedifcagfatisfa&;

"

p. 125.

: (b) Omniprafentiam ca

mïsChri-&-i ; q-ubdr a—*,tfti"nïät' j fruüra rnobisc;';nn ex-

poftulare videntur contradicentes, cum illam ipfam doctrinam quam

confelfi fünt Ecclefie Doctores in Formula Concordiz , non negave-

uot annos &

rint in Aug. Confcffione: LUTHERUS jam ante ali

P

uidem Anno MDXX II illam expofuerat íti feinem S5üdtein : &»af

bie f Borte Cbtifti , 6ao ift mein £eib , nod) fefte fteben, & Anno

M D XXIIX. im otofen SSefánatniB oom 9benbmabl! - Conf. bíe

S9auptéCBettbeibigung be8 9ugsfpffels, Cap. LXXTI.LXXIDHI. HUL-

SEMANNI Genmiffens.CiButtn, p. 191.feq. & KESLERUM in Refu-

tatione belli Ubiquiftici, p. 194. feq, Po

ntificem

m

H

autem yel Epifcopum

ichri-

Ecclefie fümmurn , quod .(:opc;xnit, maleferunt; illum dici Ant

ftum

«'34.':30(5?

3f

M

ftumin Formula Concordxæ, quem admxfermt Confefï'ores in Symbolo

Auguüano , e;usdcmqï:e prafatione , ad Concilium univerfale cónfti-

fuendum , & ipfe MELANCHTHON in fübícriptione articulorum

Schmalcaldicorum.

Quérnadmodum autem in genere notamus , nos

Pontifici non dcncgare, qu& habet jure humano; confer. etiam OSIAN-

DER Centur.XV l. p. 289 ita non nefcimus;Phil. MELANCHTHO-

NEM mentem fuam penitus mutaffe, poftquam: ab,cc:il'cc fpem mutan-

da mentis in Pontifice: Papa delet promxff" onem gratie & totam mi-

nifterium Evangelii vertit in Politicum imperium, dicit fe effe Petrum,

& fic declarat, quod fit Rex, & poffit condere leges, quarum obfervatio

faciat ecclefiam, & interea eftidololatra & blasphemns, delet promiffio-

nem Evangeln,&fingxc idola, jubet invocare mortuos, & adoraré pa«

nem, &c,

Infümma: Papafacit ethnicum regnum. Oper; Part; lLT.

p.496. Edit. FROSCHELII, qui in Dedicatione obfervavit, Philippum

MELANCHTHONEM jamjam Anno MDXL. dcfudafïem his Gloffc-

manbus Tuper Mattfxæum adornandxs.«

(c) In Judicio de Libro Concordiz,

d) In Compofitione pacis illa famofa,Cap, XI quart. 82..83 p 389 f&q.

lto lm uaeïftmag, CQP l, P. XY1 | - & Cap IV- o

€) In Anatomia A. C. 'it, inIrenico, Part. 111

(£). Satis perverfe fapra citatus FABRICIUS in Harmomæ Confeff Epte

. ftola dedicatoria fcribitz lllis, fi forte non tam animi. perverf' taxe,quam

Magxfhorum fuorum fraudibus in impia dogmata inclinarunt j tsrtam.

: rationem, Deo adjuvante, demonftrabimus, qua vamtatem Auguüanæ-

Confcff onxs deprehendant.

thzculm Deczmm tertms,

Ut autem omnes Imputatrones redderent plamores, nosfpcæ

clahus adgrediendo: provocant. ad diffidia interna ; & Ecclefie

noftre domeftica, quibus fibi invicem infultarent Lütherani: de

Exoptarem animo hanc Cri-

verltate Augu&anæ Confcfiioms

mmauoncm pemtus cffe ma*nem, fed proh dolor' m nos &tas

ulnma

$

32

M

ä)ü(ä?

MEIEEUES

uluma vcmt ecclcüæ afo&æ.

Quot dcgeneres hbcros aht illa

mater? qui vage credendi fentiendique licentiz obicem | ponen-

dum non putant, & capitali odio libros noftros Symbolicos pro-

fequuntur i ita, ut non folum exuant eosdem titulis honoris, alias

confuetis , imo debitis, fedetiam. variorum accufent errorum, &

in convitiorum maledida converfi , humanarum tradxtxonum

fcommatibus dilacerent. Ad naufeam usque non recitabimus,

quantis ludibriis Symbola publica, ne quidem excepta Auguftana

Confeffione, exponant fcripta Hoburgii, Brecklingii, Michaelis,

Raabii, Rofenbachii, Scxdelu, Karlii , Brendelii, Statii, Peterfenii

aliorumque; Inftar omnium ex ifto grege adducendus eft larva-

tus ille Elias Pretorius, (a) infelix Dippelius(b) & profanus Ar-

noldus (c) quod venenatum trifolium damnum irreparabile fecit

Ecclefiz horto undiquaque turpiter. infedo. -

'Sed quid ad nos

illa zizania inter triticum? nocuerunt. qmdcm Ecclefiz Chrifti ;

féd veritas omni vacat damno, que non extinguitur fabulis, &

mendaciis.

Quod fi ex adverfariorum mente parum nocent

Confeffioni Tridentinz, qui aliter fentiunt , illamque minoris

*ftimant; certe multo minus nobis nocebunt illi, qui fpmtu fa-

natico ducti,non folum omnem veritatem Symbolorum,fed etiam

ipfam doctrinam Evangelii deturbare aufifünt, quo ipío prono-

ftratibus non agnofcuntur, fed a nobis defecerunt, omnemque re-

Sitandem cor-

ligionem Evangelico-Lutheranam prodiderunt.

datiores & pii Theologi quandoque liberiori ftylo ufi fuerint in

exponenda L. L. Symbolicorum au&omate, comparative & fano

fenfu illa dicta & intellecta ad Analogxam fidei ubæque fcrvatam,

voluerunt. (d)

(2) Latet fub hac denominatione Clm&:anus HOBURGIUS Lunebur-

genfis, Ecclefia(tes in Ducatu Brunfvicenfi Lutheranus , in Belgio Re-

v

formatus, & tandem Mennonitarum Altenavienfium Antiftcs , qui in

Libro

p

-35).0'(56' |

:

bero Hamburg-i" fcripto, fed absque loci mentione Anno M D C XLIV;

edito : (Opiegel ber Sifbráud)e bep bem 3Iwebigt» 9mte ím Deue

tiger Ef)tiüemþum inter reliqua traduxit audacis(ime Auguftanam

Confesfionem , quam autem cum reliquis deterfit Jo. MULLERuS :

Antiítes Petrinus Hamburgen(fis, in Apologia fub titulo : CfBatnung

oot bem Gottesláfterlid)en &dbanb «S5ud)e Eli£ PRITORL, eert

benen SiBoraudoen Des *Ivcebfatz2lmta, Con£. ejusd.1fagog.ad Hiftor.

Lit. Cherfon, Cimbr. Part, L. p. 144. feq.

Habuit Hoburgius prz.

terhocnomen adícititium adhuc alia;Bernhardi Baumanni,

;

Andrgæ Seu-

"

berlichii; Chriftiani Montalti,

9)

DIPPELIUS fuüb nomine Chriftiani DEMOCRITI, quod conftanter

- affe&avit , fcriptum peftilentismum edidit, cui titulus : Papismus

Lutheranorum vapulans, in quo mirum in modum audtoritatem Li-

brorum Symbolicorum impugnat, & ob defe&tionem & apoftafiam ab

Auguítana Confesfione enatam effe Formulam Concordiz auda&ter

onit, Conf. KROMAYERI Co

s

mment. Didaöti;o--Elcn*chtf in A. C

Difput. H. Quzft, 2.

.

s

"

. («) Godofredus ARNO

LDHS* ; 'qüli Theo,fdphi? arcaäa uh'ic& adorabat,

non folum omnem Syftematicam doctrinam in Theologicis, fed etiam

Symbola eorumque fidem formulariam, fic enim abjecte loqui folebat,

abjiciebat. Vide ejusd. Hift. & Defcriptionem Theol. Myft. Cap. VI.

$. 1. & pasfim i ber Srirdbeneunb S'e&erzHiftorie, conf..Dn. CHLA-

DENII Vindiciz Reformationis LUTHERI, & Dn, FECHTII Differt.

Theol, ARNOLDI criminationibüs o

2

verc an zquivoce dicantur Divini?

ppofita :utrum Libri Symbolici

(d) Maximum fere motum in Ecclefia excitavit cöntroväïüa ex Dn. SPE-

NERI fcriptis in hoc quoque momento agitata, quo prafertifn fpectat

Scriptum Theologorum Wittebergenfium : ebriftz Qu.tl)frifd)e. Chors

ftettung i beutficben aufticbtigen ebr«Goagen, nad) G.ttes CfBort,

imb benen Symboli(doen &itdbensdSud)era fonberlid) ber 9fugfputaif.

Confesfion , unb unrid)tíaen Gegen«Coáten aug $ot. D. Philippi Jac.

SPENERS Cydtifften. Anno MD C XCV, editum; fed forfitan SPE-

prcta-

NERUS non inique R,a'tuit,/ qug dqrixls-, quam ipfe voluit; inter

faiu-

88 (0) S&

ET

"

ta fuerunt. Confcr e;usdem Apologiam , qua ab Auguítana Confesün-

nefe nunquam recesfiffe probare adnititur; ubi publicefaffuseft ; li-

bros Symbolicos in oppofitione tantum ad divinitus infpiratos dici hua

manos , de catero ; fi materia illorum rcfpxcmur, vere dwmas effsf,

P. 69. &80.

ZIrticulus. Decimus. quartus.

Qu caufa fit hujus iniquioris con(ilii , quecf cepcrunt ha-

&enus ; & ad hunc usque diem produxerunt litigantes , longius

difquirendum non eft.

uemadmodum religionem noftram

fimplicioribus vanam & dubiam reddere (tudent: ubique , ut 3l-

los feducerent , & ad (uacaftra taridem traherent ; ita petentiori^

bus pcrfvadere fimul volunt , ac i folennem religionis pacifica-

tionem violarent Lutherani, & fe indignos tedderent trarquilli^

tate pubïica vel tolerantia in Romano imperto..

Quod igitur

Forerus ante feculum fomniavit , (a) illud conftanter prajüdi-

ciis captx Romanenfes enarrant.

Sic enim ex articulo. fanctionis

pragmatiez tertio argumenzantur : Pax religiofa neminem e£-

preffe tuetur , nifi qui pontificiam rcllglonem ampledlitur , aut

eam fequitur, cujus fumma in. Auguftana Confesfione eft pro-

pofita , & Cafari exhibita 5 fed Lutherani doctrinam A. C, in

plurimis articulis deferuerunt ; Ergo beneficio pácis religiofze

frui non poffunr.

Sed adhuc vltetius progrediuntur hodierni

cum Dillingenfibus, (b) & probare audent, Carolum V. pru-

denter ad pacificationem cum Cnnfesfiom&ls faciendam ideo a-

nimum adjeciífe , partim , quod nihil aliud remedii fupereffe

jam intellexerit, partim ne novi belli tumultus ac pericula for-

te graviora fequerentuf ; adeoque libertatem remanfiffe Roma-

no Imperio, circumftantiis melioribus exiftentibus foedus rum-

pere & vini vi repellere.

Quam malitiofa: autem hac fit afgu-

mcntauo faczle videbimus,

Fatemur quidem lubentes , feli-

gionem

8639(55'

Sï

gtonem Augu&ana Confes(i lone cemprehenfam à Pontificiis ad-

le

[s

probatam non fuiffe; interim non fine fundsmenti fpecie dicunt

Ü

quidam :

Imperatorcm & pacificos Imperii ftatus non exifti-

maiï'c fundamentalem inter nos & veterem catholicam Eccle-

fiam mter.ccdcrc pugnam , quod ipíz Cardinalis Legatus Pontif.

Campegius in Comicdis Augultanis cenfüit. (c) Qua propter

religionem noftram in Auguítana Confes(ione explicatam , quo-

ad politica fimul in R. Imperio Pontificiz Ecclefiz effe zquipa-

randam , nec per tolerantiam quandam tantum receptam , fed

in intimum imperialis auctoritatis patrocinium , juramento in-

violabili receptam effe , fance ftatuitur. (d)

Manebit itaque

Auguftana Confesíio fincera & immaculata contra tot malevolen-

tium criminationes; manebit non minus difpofitio pacis religio-

f& Paffavienfis & Ofnabrugenfis fancta &inviolata, (e) quicquid

Romanorum Pgntlüces cxcxylendo & Proteüandoha&cnus ten-

taverint. (£)

9) FORERUS lmüberfcf)!ag,(:ap. HI. $. v p 158. usque adp 177. la-

tonatione quafi folenni quaftionem movet: £b berjenige, bet fidb

3u ber geànberten. ober (tvie e8 etfic)e nennen ) 3u Der perbefferten

Confeffion befennet, eon Dem Sïehgwnsfämuen fb ausfcbtiepe.

Sed fruftra nos ferit adverfarius , qui femper ex variata Confeffio-

ne per Phil. MELANCHTHONEM tentata, noftram Confefionem

invariatam jmplicare vult.

An illam Confeflionem variatam &

Zvvinglianam fequentesin pace Religionis comprehenfi (int, nofttum

non eft difputare..

Confer, interim poítjam fupra adlegatos auctores

CRANILM de pace relig, Part, L Probl, XIII, & BESOLDUM Libr,

W. Polit. Cap. l, p. $77. Quorum pnorncgatxvc,poftcnor affirmative

quzftionem expofuerum.

(b) Compo$tionem pacis JCTorum D:ngenf' um .orugmem fuam ha-

- bere a duobus illis Pfeudo-Theologis, zroAvztayjsorovy affeGanti-

ivus, FORERO; &LAYMANNO $. llx.qam;am diximus, Audiamus

Z

T

!

36

aC ooCSE

'.quædäm, qua proveniunt ex fcrinio pEäöris nobxs '&xälledicchtl;s,ut eo

melius, quid fibi velint, intclligamuszx Catbolicos dicunt, ex antiguiff-

matf immemoriali poffeffone jus acquifitum babere. fidei , veligionis,

Eccleftarum fuarum 5 Confeffoniflas autem fe noviter intrufifo & cum

vepelli non poffent : toleratos fuiffe etiam promiffone fatia propter neces-

fitatem : igtitur. Pontificios jure fuo proprio ac priflino uti, confeffoniflas

autem, quibus nullum jus competit j ea folum detinendo babere, qua

ipfis expre[fe conceffa (uerunt : quicquid autem conceffum non reperi-

tur, probitum cenferi debere : effe Lutberana dogmata nova probibita,

atque damnata fuiffe in nperio tum antiquis Imperatorum legibusyrum

ab Imperatore Maximiliano I. & Carolo V. quod igitur deinceps atin

sepevitur Lutberanis conceffum,id probibitum cenferi debere, Confeffioni-

flas prater aut contra-jus fingulari frui permiffane, & indulgentia ipfis

conceffa non fine catbolicorum prajudicio ac damno, &'c. p. 146.

(c) Vid. PETRI SUAVIS Polani Hiftor, Conc, Trid. p. f9.

- (d) Probavit hanc thefin egregie DORSCHEUS l. c. ubi de hoc nego»

tio pacis Paffaviénfis plura invenies quando Cap. l, de Auguftanz

Coif, autoritate in imperio agit.. Spe&at huc quoque Depulfio gra-

viffimarum accufationum , quibus Jefüite Auguftane Confelfionis

ecclefias calumniofe otierare non erubefcunt 1.) ac f papam dicendo

"antichriftum , romanum imperium , cefaream majeflatem, ceterosque

ffatus catbolicos injuria affcerent, .. 2.) Solemnem religionis pacifica-

tionem violarent , NUitteberge An. MDCXXIIX. edita, quz cum

avoduas curante WILHELMO LYSERO prodiret , illi perperam tris

buta eft.. Obfervavitillud pro morefuo , erudite BUDDEUS in lfag.

Libr. poft Cap. VII. de Theol. Polemica, p. 1226. quem merito fequimur

in fequentibus hunclibram concernentibus circumítantiis, Cum enim

'Anno M DC XXIX. Jefuite LAURENTIUS FORERUS & PAULUS

LAYMANNUS füb Jure Confültorum nomine Dillingenfium latitan-

tes pacis compofitionem inter principes & ordines Imperii Romani Ca-

tholices atque Auguítanz Conf.adharentes in lucem protuliffent, in

qua memoratum fcriptum, & ipfam HUNNIUM variis convitiis lacera-

verant; ADAMUSquoque TANNERUS in Antichrifto profcripto Ro-

eeffet,

manenfium fauffam egerat ; ipfe HUN NIEBS;ne fibi aut Ecclefia d

inno«

$

äe')b)isæ |

37

(

ix;ndce'ntia-m Lutheranbrum j'n puh&ö injuriamm ex adfcrta.:Romani

Pontificis Antichriftianismo, in Romanum Imperium, imperatorem, ac

f

ffatus catholicos redundantium , nec non violatz pacificationis reli-

giofie contra Jefüitarum delationes, antchac per neceffatiam depulfio-

nem, adíertam; nunc veroadverfus Compofitionem pacis Jüre Corful-

lj

torum Dillingenium ; & ADAMI TANNERI! Jefuitz.An

tichriftum

tuth , irnmotis fundamentis ftabilitam & defenfam €

profcrip

| *didyit;': Lu-

bece & Witteberg, A. M. DC XXXI.

"

h

(.c

) Ipfi Dillingenfs nolentes volentes fa

tentur; Canventur)z in/iituium.e'j'a,

ut pacificatio fieret . quidem [pe plenioris in Concilio aut Collequio trans-

atlionis ; fed fí ea non fequatur NB. nibilominus fedus conffleret;

; 113. & paulopoft: Si confideretur ip[e tenor ac forma pacificationis,

apparebit manifefle, nan effe pragmaticam fanttionemy [ed proprie di-

Ham inter Adver[as partes transatHionem ac fadus, &c.p; 117. Conf,

RUDOLPHI Li. Cafaris inclyti refolutio de dato 27; Julii Anno. 1$90.

tribus Elecoribus fecalaribus exhibita, &5oíel bíe fleiffe unb afeic»

máBige Joattung be8 9clígions/Gtiebens belangt, ba fepr ybro &dy»

etf. SRajeftàt je unb allereege ber enb(icben beftánbigen Stepntimg 9e»

toefen, unib odb

, af foicber mit acoBer SDtibe unio &often aufgevicbtee

te unb offterma

5( toieberfobite unb. beftátigte (yrieben ín- allen feie

nen Sunctert, Claufuln unb 9Begreiffungen , toíeev Anno 5 $. su fttge

fputg »erfaffet, bep Gürftt.

Gbren unb CiBürben im C'Bort ber QfGabtz

Srauen uno Glauben 3u baften,

verfprodben unt betbetis

beit aucb beb

tet voorber ift, aller tbeile aufricbtta,

fteiff unb unverbrücbficb fotle gee

balten toerber , baran fell Sybre SPtajeftát nicbt irren, as etroan Dat»

eegen bin unb voieber in Scholafticis urb Politicis concertationibus de

oteftate ftatuentium,& duratione perpetua aut temporali fo[d)eg(Sviee

peng, ober beffelben 2infangs unb Joectommens, etmas bifiaers, uni

unbefcbeibeners, at$ SybveSIRaj. aetne feben mbdyte, difputitet tverbe ,

addat

*

ur LAZARUS Baro SCHWENDiUS ig'Conlfi.l'." ad Maxir"xiiï!,*lil.

$. 45

t

£) Nota eft INNOC

E

:NTII X, declafatio, q"üa äullit'atem"paci's*- Oähäg

brugenfis oftendere & proteftando Status proteffantes turbare conatiís

le»itu-

Sibi Apoflolica

j«f.(ï: .Siäi adminiftrationem creditam :

3

; fotq/?'dti!i ?

dinem

38

dES)o(Se

aEcuemer

te

dinem concqgkm Amculo.r pacis Osnabrugenfi F& M;mjimenf 75 , que

de religione 6* Eccleff aflicis Agunt , ejje irritos , nullos , mzquo;, & per

f

(

mon babentes poteflatem temere coatios ; j imonotiffmi juris effe, quam-

cunque transatlionem , vel pa&wncm in Febus Ecclefiaflicis frpe Sedis

ü

Apojiolzm & Romana autoritate faHamy,nullam nulliusque roborts &

ïe

momenti exifiere,. Quem effe&um illa proteftatio ha&enus habuctit,

inter laudes divini nominis pie rccordamur. conf. Dn NZSVI1 Jus Cle-

l

ricorum, Cap l. 5. lo.P ( pue

Jrfzculus Deczmus ,ngmtus

Con&are 1g1tur Yidemus Auguftanam Confcsüoncm non

immerito dici Evangehcorum pupxllam ; quà lzsà , leditur eo-

rum fama non folum , fed eriam fecura vita , publica pacxficauonc

adfecurata.

Hac 1psä Confes(ione noftra probabiliter demon-

ftramus, nos Jure Czfareo non eífc hereticos , quod faudtione

publica Imperatores debitam & jure requifitam Religioni Augu-

ftang Confesfionis pacem dederint perpetuam. (a) ^ Exfine hujus

acis rehgxofæ facile dijudicantur commoda , quibus nunc gau-

dcnt infer Proteffantes Magiftratus pariter & inferiores.

Peri-

culofa enim ftatus pub11c1 turbatione feliciter füblatà , fiatuum

& fübditorum animi non folum ad concordiam fiduuamquc mue

tuam redudi funt , fed ipfi quoque Principes Jure fuo majeffati-

co, ab ipfo Deo illis conceffo, fine contradidione frui poffunt ,

(b) quod remedium & bcnejïcmm per reformationem reftitu-

tum , auro praftantius omni fine dubio zítimare debent. -

Vl-

re hujus Pacificationis nemo habet prarogativam ; Fxultent

Pontificii de illa , vix cxponcndxs rationibus illam comproba.

bunt; (c) noüram pr&rogativam , quam nacti fumus tacito con-

fenfu,, plus exercendo, quam cxgoncndo ;a&xrarrms ; licet abal-

tera

ao Cs :

39

M

tera parte ignoretur, & in dubium vocetur.. ,Nullahnidino n

[

fandionis fenfà , refpectu utriusque religionis difparitas, fed pru.

dentisfiria utriusque in civilibus beneficiis datur exequatió, quà

7

cavetur, ne quisquam , ftatibus imperii, eo quod Auguftanz Corr-

l,

fesfioni adhareant, extra vel intra judicium moleftiam aliquam

éxhibeat , vel contemptum , nec exaltera nofffrat.iu:g-p;a,rtte, Catho-

gg

lice vel Romanz Religioni adhzrentibus co

e€* d

R

damnuti aliquod malitiofe inf

Cra

tür.

A

(a) Nos jure Cefareo non effe. bareticos , mec 'nofteam .—re/t'gfqüläl di&i

polfé barefin, quam quidam Pontificii nobis impingunt , vid. Dn. BUD-

DEI lg. Lib. poft, Cap. V. p. 840. olirn demonftravit egregie magnus

ille JCtus JUSTUS MEIERUS, in queftione Capitali Juris publici : 4f

Proteflantes Jure Cafareo fint baretici ?. Contra Clafficum SCHOPPII

- »

ed, Anno M DC XXLII. conf, GERHARDUS de JS'.al'ubl'it?f-? pacis re«

ligiofe, Tom.I. p. 856

:

:

L]

) Jura majeftatica plenati

a rc[ïïtufä.huhä fiäb&nk Principes per Dei grä?

tiam etíam in Ecclefiafticis, quod infra clarius & prolixius examinabi-

mus, cum Jure divino non dependeant aPontificis Romani éminentiay

nec ex conceífione aliqua fpecialiori fedis Apoftolice indirecte folum

Cazfari competant ; fed habent illa poft Deum, ex plenitudine Impera-

toriz poteflatis, vi pacis religiofz, quz omnino füfpenfionem Jurisdi-

é&ionis Epifcopalis op

eratur, vid. Dn. WESSELIIIL;'Q:ögingggfiSf?ra&.

de poteft. Ecclef, ^

z

'4 (c) Falfüm eft Pontificios

Dö&ores vi pacis religiofz h'abäi'ääpn,-æælgääg

i

vam; itá , ut poffintübique docere, Lutherani autem nofi ; nifi ín terri»

t.oriiS'ï'A/ugu&. Conf ftatuum ; adeoque falfiffimum eft , vi Paffavienfis

transactionis & pacis religiof facerdotesPontificios, in terris religioni

noftra ex affe addictis,docere pole ; offendit enim hac pretenfio non

folum ipfam-pacis difpofitionem , qua Lutheranis exprefle , & finé im-

pedimento velintecverfione cujusdam , integra relinquitur in religione

libettas, océülta veró fubditorum uttiusque teligionis ftatuum a fua fä-

ligione abdüctio reprobatur ; fed impingit maxime ir aüctoritatem &

emineritiam Pfihcipüm, (tatuumquée in proprio-territorio." conf. Dn;

DORSCH.' diffcr;. alleg. p. '164.

Arti-

8$5oC$Se

*

Artzczzlus Deczmm Sextas

Sed redcamus pofttot ambagcs in viam! &uccurramus pro.

pxus negotiis noftris, quibus majorem operam adhibere , nobis

cum conftituimus. — Precamur ferio; Da pacem Dommc in die-

busnoftris; . fed fervamus etiam pacem , non deferendo. Augu-

-X — ^ — — as —— P 9

ftanz Confes(ionis veritatem , cujus intuitu Imperator pace re-

ligionis nos dxgnatus eft. Dcmonürarunt id Theologi praclari,

&exprofeffo poft reliquos Eæpxus jam laudatus. Dn.AlbertiTheo-

logus olim Lipfienfis eandem operam in fe fufcepit, contra A-

nonymum qucndam ut oftenderet , Eccleüam noftram adhuc

Superuacaneum

fervare integram' A. C; per omnes articulos, -

1taque effet , hanc ipfatn operam iterum occupare, & cramben

toties coctam recoquere; hinc merito acquiefcimus uno artícu-

lo, illoque gravisfimo de Ordine Ecclefiaftico , & pro temporxs

ratione probamus, veritatem hujus doctrine adhuc immtatam

& finceram profiten& docere Ecclefiam Lutheranam.. (a). - Do-

cemus autem , quod in ipfis Comitiis Auguftanis docnimus; Ne-

minem debere in Ecclefia publice docere , aut Sacramenta admi-

niftrare, nifi NB. rité vocatum.

Hanc veritatem diu & multo-

ties abnegaffe & deferuiffe Confesfioniftas , probare conantur

Romanenfes ex eo, quodin ipfis Comitiis Cæfar&Prmcnpcs per

rite Vocatum intellexerint eum , qui fecundum formam juris,

juxta ecclefiafticas fanctiones , & decreta hactenus in ordine Chri-

ftiano obfervata , non autem fccundum hareticam yocationem ,

feu plebis tumultum aut aliam quamlibet inordinatam intru-

(fionem fit vocatus ; (b) eandem mentem etiam. Confesfioniftis

fuiffe , ex Apologia A. C. oftendere fatagunt, ubidicatur; Articu-

lum XIV. in quo dicimus, nemini nifi rite vocato, concedendam

effc adminiftrationem facramcntorum & Verbi in Ecclcf a;ita rc-

. Cipiunt,

RWeCI U ESCT-

——

asss afetia ia o

—— ——

2

SQJOCSS'

L

c:plunt, Iï tamen utamur ordmauone Canonica; Hac dc re hoc

conventu fepe teftati fumus, nos fumma voluntate cupere con-

"

H

fervare pohtxamEcdef iafticam, & gradus in Ecclefia factos, etiam

hutmana autoritate.

Scimus enim bono & utili confilio à Patri-

".

bus Ecclefiafticam dlfaplmam , ut Veteres Canoncs defcnbunt,

]«

conftitutam effe. (&)s-

(2 Qgcmadmodum ad hunc usque diem vociferantur, omnes Ecclcfæ

l

Lutheranz miniítros non eífe rite vocatos, non canonice mgrcffos ;

je

ita preprimis fæpxüs notatus ANDREAS FABRITIUS convitiatur ,

nulla parte magis laborare Confeffores , quam ut fublata ordime Eccle-

f .4/1*1:0 rem Chriflianam confundant, & perpertant, ereélo nimirum al-

tari contra almre, & catbedra ndvetfu: catbedram; in Harmon. A. C.

ad h, art,

ï

(b) Habet hoc judicium CAROLI Cæfäns & Prmcxpum MENZERUS

.Exeg. A, C ad huncatticulum, p. $02.

(c) Legc & relegc Apolog. in hunc Art. XlV. Num. VII. p 204.

E

Artzculus Demm/& Septzmm

Utigitur tela previía eo fchcms depellamus , & argumentxs

minime dubiis hu)us articuli veritatem oftendamus , palmarium

eít, ut difpiciamus, quid fit Ordo Ecclefiafticus? Ip(i Pontificii in

definiendo hoc ordine non confpirant. (a) Veraordinis Ecclefia-

ftici fine dubio ex Sacris literis petenda eftdefinitio,quo divinior

res exi(tit, circa quam verfamur. Ad illius autem ductum nihil a-

liud effe poteít, quam officium homini idoneo ab ecclefia de-

mandatum , ad difpenfanda DEI myfteria; vel plenius:.

.Ordo

Ecclefi afhcus eft officium ,.ad quod homo idoneus & donis.ne-

ceffariis à DEO m&ru&us, ex reliquo hominum coetu , mediante

legitima vocatione affumitur , ut verbum DEI pure docendo &

facramcnta admxmftrando, Ecclefiam fibi commlfi'am ædxficct,

F

ad

«?»

d

t

x

æs)ocw

*

L

El

——

ln

*

P

L

33 (.ä"lvutem. (b) 'Hàc äefinmone examindta omnmo wnbïuä:

imus : "dpud Lutheranos effé verum ordinem E'cclefiamcum, ad-

verfarii autem negant varias ob caufas, hàc fulti arguraentatio-

ne, quam indiffolubilem vocare non erubefchrit :

ubl non cü:

vera miniftrorum Eccle(iz vocatio, & ordmano, 1b1 non eft verus

ordo Ecclefiaíticus; Sine veris Eplfcopxs non.eft vefd vocatio &

ordinatio ; Ergo Lutherani, qui non babent veros Epifcopos, ve-

ft

re vocatos & ordinatos Ecclefiz miniftros habere non pofïunt.

'uam dubiofum catenam , ex meris præ;udxcns contextam , ut

eo melius diffolvamus , de vocatione & ordinátione vera in gc-

q |

nere quædam in medium proferenda. cenfmmus.

f

.(2) LOMBARDUS ordinem Ecclefiafticum definit: Szgwculam quaddam

C

Ecclefte, quo fhiritualis poteflas tribuitur ordimato, Libc. 1V. Sentent.

Dift, XXIV. cumautem hzc definitio ubnque chcrat,BELLA RMiINUüS

illam plenius exprimere voluit ? ! Ordines Eccleftaflici preprie ditti j?m:,

|

qui certoritu facro & folemni conferuntur ab Epifcopo, & ad certum mi-

niflerium, facrificio. dipino ex/yzbmdum » referuntury Libr. 1. de Clericis

Cap. Xl. qua fane non minus claudicar , & finem maxime ponit com-

mentltxum.

'CANISIUS ia Catechismo rem ita exprimit: Ordo eccle-

ffaflicus eft. Sacramentum , quó Sacerdatibus aliisque minifiris Ecclzfee

fpiritualis poteflas canfertur, 4d offcia vicleffaftiza rite "datesterque

obeunda ; ubi iterum varie peccatur, tum pmpter genéis falitatem,

tum propter geminam ambiguitatem, qu& in yocibus latet.

(b) In terminorum exphcat:oue nondum inter fe conveniunt noflrates

& Pontificii, quomodo in re ipfa confpirare pollunt? Pontificii exter-

num aliquem ordinem fingunt, quo impreíTo, miniftri Eccle['æ confli-

tuantür infepteim diverfis ordinibus, de quibus e eorümque dfïïcus vid,

Pontzfmle Romanum, ed. Venet, Ap. MDLXXXH. a- fd!.7 usque 24.

nos illum otdinem iritelligimus ; quemipfe;/Chriftus iríftitüit, Officium

gerentem Fcclefiafticum , & ex.certis. períonis adillud feliciter obeun-

z

dum xdonexs & vocans, conf'&entcm. Qla)proptcr noflram, defpnpno-

néri quam dedimus,niti putamus diclis & tcüxmomn $. 5. fcqucnubus :

Rom.

&

&5)0(59

43

]i-

Rom. x, 14* T2 Ephef' IV, 12« 1. Timoth, ll, 2 Matth XX!!X, 19.

d

HCbro V) Y« 4. l Cormth. iV, I. &c.

Ü«

Artzwlus Deczmus O&'zsz

li

ercavocanoncm, quod primum mom.cntum e& ob)xcmnt

adverfarii, Azlguüanam Confésfionem loqui NB. de rite vocatis

v

ll;

rite vocatós autem non habere Lutheranam Ecclefiam , quod

non.2 Domino Ecclefiz, hoc eft, Pontifice fummo, ejusdemque

it

univerfali au&orxtatc vocati fint. (a) De Jure vocandi fümmo,

quod penes unum &.folum Ecclefiz Dominum non vifibilem ,

fed invifibilem eft, infra füo loco plura recitabimus ; Jam pau-

cis, ut ordine procedamus ,monftramus:- Jus delegatum vocandi,

nonquzrendum effe in Dominio Pontificis, vel Eplfcoporu1n fed

injpfa Ecclefia, ubi ünguhs ordxmbus,quantum conftitutum eft

';

hoc vel alio loco, fuum jus merito vindicatur. (b) Miniftrum

oportet eligi , & conftitui ab eo, cujus eft minifter; atqui in Ec-

j

clefia mini(trat , non eft unius tantum ordinis , fed totius Eccle(iz

minifler. An Romanus Epifcopus verefit & dxcatur Epifcopus,

non dlfceptabxmus ; Epiftopumautem non. honoris, & dignitátis,

fed opcrxs & officii nomen effe, fatis abunde doceri poteft.' (c)

ui ipfi. dicuntur opcrarn, & ad pafcenäam Ecclefiam cc»nfhtuu,

ilh abfoluto vocandi jure non gaudent in Eccleüa, quamvis non

penitus excludantur. . Regimen Eccle(iafticum externum nullam

cum officio Epifcopali hbabet effentialem connexionem; quod.ab

initio penes univerfam Ecclefiam erat ; fucceffu temporisautem

Epifcopis in quibusdam. rebus non malo qmdem confilio permxf

tebatur; donec tandem fub Con(lantino M. ceterorumque ex

Chriftianis primorum Imperatorum temporxbus, fibi vindicarent

de fa&o peteftatem liberiorem non tantum, fed fere abíolntam,

F

d

,

& im-

p

44

Ls

R EL

x

& imperanti

-

Bus'f fo:;mid'a'rld'armï,' q/uagn ipfi; vel ex 'ïind't»xvf;genti-fcniq m

tempeftiva, vel ex rationibus politicis viderentur nïglftg'er e.;a áto,

ut Ecclefiaa natura & agnv:t—iqLAia»irwdel"q fua p eni»thgkdqggeneraret. (d)

