Artzculm Figefnus Septzmw.

difpo

fioqua

Ex hac infitutione divina ordinis Ecclefiaftici feqmtur,

fpmt'

miniftros Ecclefiz ut tales, effe DEI minifttos , legatos & ora-

feei

tores Chrxfh non autem mmx&rOS folius cmtatxs vel ofücxales

i

Regis. & PrmCipls (a)' Multum differt regnum Chriftià regno

fctp

mundano; In regno mundano Majeflas legibus Fundamentahbus

focietatem componit, & fe ipfa inferiores nnglfhatus & mini

ne f

TC ul

ftros conftituit , quorum minifterio fubditis voluntatem. decïaret,

fen

cosque in finem focietatis commode dirigat;. Id regno fpiritua-

li vel Ecclefia: ipfe Princeps & Monarcha Chriftus ita profpexit

i&

civibus , animarum falutem defiderantibus & quærentxbus ut

jus

non folum credenda & agenda illis in verbo prafcripferit, fed

Vr Me

etiam mlnlüros, per quos verbum falutis de, noftra redemptio-

tati

foe

ne ad homines veniret,.& qmbus tanquam Oeconomis Divinis

del

mylteria Regni- concrcderentur ad illa-adminiftranda &ch fþen-

fanda;, conftituerit atque ordmavent ; aü coaugmentatiofiem

N

fan&orum ; ad opuis mirifterii ,ad &dificationem corpo*xs fui;

üf

Et fic

es ca]ntiay, Ephef. IV,12. Conf 2. Cormth V , 18. 19. 20.

certo- refpe&u multum dïïex*unt Ecc]cf' æ mmxfhx a. mmxüus

regni mundani; Hienim fþiïmentyerfenam Puncxpxs, illi vero

fuüment perfonam Chrifti & ratione officii folius DEI fervi funt.

Non negamus, miniftros Ecclefie magi(tratui effe fübjectos, quod

infra probabxmus ; nec negamus , miniítros écclefiz quodam-

modo effe mme*ros Ppncxpum & magi(tratuum , ratione exter-

nz vocationis , ratione, quaxundam fundionum, ratiore obedi-

entix civilis, adeo ut eiam fuftentationem , & prote&wnem ab

dllis expectent; ..Concedant tamen neceiïc habmt contradicen-

tes , miniftros Ecclefiz ratione divinz yocationis & fundctionis,

qua gaudent utraque, zmmecuate dcpendere ab ipfo DEO, cujus

dxfpo-

EM

ää)ö(ää*

Ls

T$

dx(pefmem omnia oHiua fübpüunt ; & dxfpaf itione humana emm

ittir

nequaquam depcndere po(ïunt Ecclefiz mini(tri in functionibus

ora

fpmtuahbus internis , qui caufam DEL fpecxahon & intimiori

lales

fenfu, ac alii, qui fuo genere mlmffn DEI omnino dici pofï'umy,

)

tra&andum in Ecclefia ad veram hommum felicitatem in & fu-

libus

fccperunt (b) . Accedit tandem. DEum in convertcndohonu-

m

ne & in omnibus operibus ad falutem pertinentibus , concurre-

artt,

re ut agens prmcxpalc,quandoxmmxüer ecclefie concurrit mini-

Itua

üenahter, Ergo ratione officii , quod Zrexova eft, Actor. I, 17. VI,

It

4« &c. non folum exiftunt mlmftu Ecclefiz , per quam ordo. &

; üt

;us m certas transfertur pcrfonaä (ed euam x4] ieys vocantur

fed

un'ngeraq 76("9'3 (l amav:/.e.oc yug*neewv 7'8 G-)Ea l.. Cormth IV, i quï

Xi0

tandem Domino 74 æexmo;ysv; rationes rcddcre & f fideles

J

fuermt, præmn loco xmmarcefcxbücm coronam ab €O reportare

j"ii

debent 1. Petr. V, 2.4. cum & contrario CutCrl Chn&xam ; livefint

Ym

fupenores fivc mfcrmres eífe debeant eie &avrie- cw/a J*:æxam?s;;

[l

& xæMc amavmw wamM; xægrö» Gs 1. Petr. V, 1o. (c)

t fic

(a) Satis clare id fatetur lll, PHIFEN DORFEIUS de habit, relig. ad fla-

(lrts

tum $. XLV. Dotfores Eccle/' É at tale.r,nan gyä propræ pubhm officiales

[2

Regt5, fed Cbrifli fervos, & Ecclefia miniflros, non civitatis. Cont. DE-

DEKENN Confil. Vol. I. Part. IÍ1. Libr, I. Mcmbr 4« Sc& 3« D. T. &

Int,

Joh. Car, NAEVIT ]usCierncorum Cap. V. $. 39. p. 36; Si Principes

T

cum religione , quatenus cultum internum abfolvit, quicquam fácere

Iffl-

nec poffunt, nec debent, quod omnes fatentur Politicis fequitur ec-

U^

«lefiam, quatenus eft teghum: Chrifli, non dependere a Frincipe; f(

di.

Ecclefia non dependet a Principe, miniftri Ecclefiz etiam, qua ta!cs, ab

Allo dependcre non pofiunt.

2b

(b) EfW dottor. Ecclefíe oecomomus regm cæle/h: , qmzz prædtmr viane

8

.etcrn.e f[alutis ; efl etiam ofcmlz: regm terreylru, qui exponit ajxcmm

Ís,

ordmum reipublice parentium G imperantium , Ícribic Dn. KR ESS:US

""

-in Commentar, ad Pufcndorff; de hab, relig. p. 492, $. a, ubi tá-

j

Kz

Qmen

d

76

»e(

P

men ab initio ftatim intet vocationem miniflri Eccle(ie, & vocatio-

cotm

nem miniftri politici ad munus honeftum , fi ipfüm tantum jus vo-

lr

candi refpiciatür, diftinguendum effe non putat.

OP

& Sem nriniftri Ecclefia fBecialiori quadam ratinne fmw bey?:, dum

PCU

in regno ejus propaganda & dilatando [ludium omne atqueoperam col-

10j

aéant, quamvis ita ftm Gul & aliis inferpiant ícribit Da: BUDDEUS

od d

pot

m ln[htuï. Theok dogmat. ler. V. Cap IV. 5 2.

les:

tell

"rticulus F'ig ef fwus O&acus. :

tofi

'Sed fot firan ficerdotes aulici exc*pxenöï érünt, qui Prmcx-

tili

e 1mmed1atc, fine aliorum confenfu vocantar , ceetaique- aulico

bt

.Sic cum Dn. Bóhmero qmdam fentire non du-

præ*icmntm*.

aJ

bitant, & ex antiquitate probare conantur , jam olim principibus

qu

& privatis perfonis etiam liberam fuxffe pocc&atem fibi ehgendl

3

& conftituendi non folum oratoria privata & capElIas , fed et.

iam facerdotes illis pxæficxcndl, à qülbus adhuc aulici conciona-

(

tores trahant fuam originem.(a) Tempusj )am non permittit,

ut examinemus Capellanos véteris Ecclefiz, qui dedomo & men-

fa domlm, in cujus palatio Capella fait exftructa , fuiffe dicun-

tur; quo cárdinalem quendam Chryfoftonäl locum trahexc vo-

lunt; (b) Interim non mficxabxïnur, Arc n-Capeï anosolim pri-

marios fimul fuiffe. Regis miniftros, ia dmgendls caufis Écclefia-

fticis , & Confiftoriorum Præfïdcs quzà regibus dependebant ;

c) Sed ubi fundamentum concluhoms7 lili quifuerunt de do-

mo & menfa domini , non. poffunt effe: de domo & men(a DEI,;

illi qui fuerunt mm:ftn Regis primarii , non fimul potuerunt cf-

fe miniftri Ecclefiz &Domm1 Eccle[ïæ, Pohas quzfo !. Concio-

natorem aulicum , quoad externum ftatum aulicum effe mini-

ftrum Prmcxpxs

quoad officium nihilominus, quod-habet.cum

alus communc ^ eandem cum ceteris. eccläüæ mxm&ns habebit

com-

Pl

&S )d(ää"

'?7

h—

m

CátiQ.

communem autontatem dWmam mü abfïïrdf' 1lla Pratuere ve-

U5 YQ.

lis::

"Cotuin aulicum non pertmcre ad Ecclefiam ; 'In Societa-

te.aulica non effe rehgxonem , Sacerdotem aulicum, non effe dif-

j duw

! cil.

penfatm;en*

leriorum divinorüm ad falutem:

qupm etiam

)EUS

nos potelt. offendere inftrumentum: pacis. Ofnabmgcnf $.

. quod

potius. nioftram fententiam videtur defendere , que omnino ta-

les mini(tros fuppomt, quales Proteftantes in confesfione fuà in-

tellexerint. (a)...:An facilius. dimitti tandem: pos(nt Conciona-

lnü

tores aulici,.quam ; alii Egcleüarum particularium miniftri;, inu-

tilis (ane eft quæiho, quz inftitutionem minifterii divinam,tur-

hco

du

bat, & propria ecclefiz jura tollit. Siautem dlmlttatm À cactu

jbus

aulico, quod a; PPrincipis. libertate dependet, ab Ecclefiz. ochw,

quodà DEO habct, , ine gravisfimis. caufis nun dx

mittx, fed ad

,,,,,

À x 2

endi

-'-«

0

K

alium coetum translecam dCth&,

(a) Scripfit Excell. BOEHMERUS: ohm Do&rmam de ]urc Prmc:pns cu'ea

U

dxm;(Toncm me&rorum, ubii mter rehqna in. eo laborat,, ut mini-

tit

" ftros Eccfe('æ, finon omnes, tamen aulicos Concionatores in claiïcm

e[l»

Mm:&rorum Prmupis Pm&e f' ic dl&orum trahefct. Cap. l $ X.

W

5 €l. XIf.: -

YO

(b) Ail*egav'tt: Lecum CHR?SOSTO"MI cm*'BD:E,HMBRUSl €. S X!-

t

, 31. Ex verfionelatina: Oroy & fupplico, -& grariam peto, imo G lo

gem pono,ut mullus; qu: i babet villam, appareat carere Ecclefía, . Ne. mibi

[ià

dixeris, prope efl, invicinia eft, fumpuus efl magnus, non magnum com-

1t;

modum ; fi ? quid babes infumendum in pauperes , illic infume, Melius

lo

:lluc, qu*am ibi educa. magiflrumyeduca Diaconum, [2 /ï:cerdomlrm 0ra

,

dimem. ^ Sed poGto,quod de domo & menfa effey involvat vilioraoffi-

€ia;ad qua fimul adhiberentur illi facetdotes, teftante AGOBARDO

eí

in Epift. ad BERNHARDUM de priv. & vittut. Sacerd. que verba citat

lo«

LUNICHIUS in Spicil; Ecclef. T om, l. Cap L a. cxmdc tamen non

l-

fequxcur, hos Capellanos non fuiffe miniítros Ecclefiz , quamyis ma-

ximus abufus mtcrcederet, quo i xl!orum conihtutxo Tucceflïz tcmporx.s

Jlt

redderetur difficilior, üti colhglmus ex Capxtulat. CAROLI M:Libr. I

Tle

Cap 182.

K 3

(c) Hoe

73

ää)C)(ää*

lat

( Hcc ltcrum probat cit. BOEHMERUS tcfhmomo HINCMARI,

€x quo prohxms rém tractaffe- putat PETRHM de MARCA L:br.lv,

&i

de Concord. Sacerd, &ïmgcm Cap VII. S. 3.

altet

Ld) Artic. VIIL. $. r. xndulgctur principi, ad alterius paftls inter prote-

Meg

ffafites facra tranfeunti , w $pfP Conciouatores aulicos fue confeffionis

[.'ecu»m atque in vefidentia fua babere liceres, ^ Sed. qmd quafo exmdc

il

qült

fcqmtur? «onf. STRTCK!UM de Ferm. Mi*mftr. Pnncapxs,c l$. 9.

dea

t

Aïttfïilïls Pïza*tg/' yuns- Naæuy

DE

Adcurath hec omnia ccgnofcemus, fi perceperimus, , V0-

b

cationem m*rmürörum 'Eccleliz 1 hon tantam effe humanam , fed

ib

dlvmam maxime , quocï 1pf'um ]üs 'Vocandl füummum fine dublo

fit penes DEUM unicum & fummum Ecciefïæ Dommum (a)

di

n

Rldent eqmdem 1llam dwmam vu*catlonem muïm ,& charaétez

E

res in hypocheü urgcnt j CR qulbïm c0gnofc1 & probarl posüt

Idi

dlvma wocafxe

44444

"^ Ticet atitéln certitudo. hu;us divinz voca-

tionis in hoc vcl 1110 mdxvxduo probatu perquam difficilis fit if,&

vix aliter quam pmprw confcientiz teftimonio confirmari pos-

fit; attamen ipfa vocatio , & jus vocandi, quod penes DEUM eft,

firmo nititur furïdamtnto.

Srenim in confeffo ftat , munetis

S. inftitutionem , lioc e(ty xþ(am predicandi & facramenta' ad-

miniftrandi facultatem prmcxpahter eff"c àDEO , imo in N. T. ab

ipfo Chrifto ortum & vim accepiffe , quod Grotxus libenter fa-

teturs (€) id. quoquc verum effe neceffarió fequitur, . divinam

provxdcnnam quà confervat ecclefiam, » fpecialiori modo verfari

€irca ejüsdem .miniftros, quostanquam Dommus mesíis, quous-

que mesfis durat , (durabitautem , donecredibit otinium Judex,)

mittit operarios in meffem fuam Math. IX , 58:

Non fórtaffe

negabis Scripturas , ex quibus adparet , multos fuiffe doctores

Ecclcüæ Judaicz , qui à DEO non misfi erant , & tamcn curre-

. bant,

ää )ojääa

T9

[AM

bant, V:d ]crem. XXHL, 1. ex quo Dn. Stryakl usinter æxtermam

mi

& internam vel divinám vocationeni bene diftinguit, & quarum

7t0t€*

alteram nonnullis haud tribuit; (d) Agedum! fi nón: omnes, quià

Regibus & Principibus mittuntur, & ab illis poteftatem externam

Jïomf

xinde

in Ecclcfïa docendi habent, vocati. Hmul funt &mlsü 4 DEO, fe-

M

quitur, quod vocatio miniftrorum Ecclefiz. ori£inaliter. depen-

deat ab ipfo DEO ,& ad vocationem humanam accedere. opor-

tére divinam. (e)

Nulla itaque vera eft vocatio , ni(i que à

DEO eB: & ad DEum refertur.

- Nemo fibi ipfi honorem tri-

! V0«

d

buit, : ad deccndum in Ecclefia, m(ï a DEO vocatus; f' cüt Aaron

Ebr. V.

Ibio

d Rom )( 15« .Eft autem. vocatio chyn;xa mud opus gratiz

divinz,quo. DEUS certos, quosdam homines.ex rehqua hommum

$)

de

multitudine eligit, & Ecclefie fug, ubi, & quando vult, præfic1t,

ïsF 1

ad promovendam fuam glonam & mortalium: falutem tempo-

ralem non proprie; fed maxime '&ternám. (£) ^

d-

(2) Jas. vocandr*fummum &abfolutum DEus xpfefxbx refï:rv*amt vid. Loca

T.

Scripturz S. jcrem *(Xiäi,zo. Matth, IX:ult. A&. XIITz, 41 c. X X,3g.

0$

Ephef V, 8.11. Hinc utroquc modo,tam ptopter inftitutionem, quam

f

propter vocationem merito caufa echxens mm:&cm ecclefiaftici ad-

18

pcllatur.

il«

(b

) Máltos minifferii Ecclefiaftici hodietrii oforcs pius au&amans Ec-

clcfiz miniftris vix tribuere, ac Dæmagagu apud Græcosjvcl pleäz; £ri-

40

"

bunis apud Romanos, magis dolendum quam cxplxcandum erit ; f'anö,

qui Ecclefiz miniftros pro meris morum cenforibus.

habent,. DEom

tandem o&ïcn reconciliationis vindicem ,' fan&tiffimum expétientüt.

j

cenforém. con£ que PHOMASIUS fübulavitDi(fert. de Jadició/feuCene;

$

fütà morüm An.M DGOLL hab. & quidem Cap. lll.,Mmusfffqnc;fmþ

J

bit lll.BOEHMER Ui Hnde judicasi poffit, an : fit. dwma,ne;cqæ,yam.

tio miniflri Ecclefta 5 in bypotbeft non caret diffcultate ,. Jur..Var gh

f

Cap. l. Se&t: 1. .S, IV. p. 94. Et verum omnino eft, quemhbct de ua

£

vocatione, debere judicare ex mt;rno 'confcienti& fenfü, non autem

ex aliorum judiciis putare; Vocationtem efle deaïiï'*"*Eä Vétatióhé

intete

U

$o

JeCom .

vim t

interna ; qüam habemus éx z;iïxmppm bpmtus S cums tra&um Fc-

auntur pii , tuto: Judxcabwug, an fit divina.vocatio j-nec ne.?. CQGB

lel)!',c

CARPZOV!UM Junspr.ConG& ber.l tit.;V. defin. 62. n Inte-

diata

rim Fanatlcorum verbum internum non cPc pnnc:pmm ; quo vocatlo'

dia )

mdnv:duahs Vera ac divina coonofa po[ï't.

Motum' quxdcm animi

eaum

internüm, in mente vocatx, a Dco excitatum, imo officit- appetendi de-

eq.

fiderium: non voéamüs in dubiüm , - Deumäutcm verbó quþ*d,am ine

Xétno concurrete, & ita immediate fimul'vocàre hommes, continuo

Ecck

tius,

negamus, conf. Dn. SCHROEERI Diffett. de Bono Ecclefiz Oecono-

',mo, $. 2. & Dn. FECHTIUM in Syllog Controv, D:ffert XLII. 5 N.,

gori

Kc) Vide fis GROTIUM de, [mper. fumm, Potef. circa Sacra ,Cap. X.

cepli

$. 2« ubx dicitur: Mandamm, bocejl, ipfam faculmtem prga'zmna'z Sd-

nibu

éramenta & Clases. 4dfhmzj?mndz , przn:zpäfzter a Deo effe.-

(d) Vid, Tradiat. Acad: de Juré liciri fed nori honc?a in ncgoms pubh-

Epil

- 9T.

d

di

cis Cap. ITl. $.96.

Vid. CHEMN iTIUM L. L. Theol Part.m dc Ecclef Cap IV. p. 3:8.

CA

MENZERUM in Exeg. A.C, Art- XIV, p $02,..

0fj?

«£y Secutus fum fere G

HARDUM, de vocatione m gcnere fic quuen«

sÁ|

N

, tem LL, Theol Cap

P

XVI,. dc minifter, Ecclcfjï $i

Artzculm Trig e/ fu.

äl

ui ii mrr ohm itimediate: & cxtraerdmarxe non: folum lo-

l

cutus eft ad. hommes, (4) fed etiám Ecclef' x mihiftros Yocavit &

mifit; (b) nunc medlante Ecclefia agit, cul Jus delegatum & (e-

cundarium omnino competit. (c) Non enim jure fuo fe abdi-

cavit,. quando Ecclefiz; dedit.- poteftatem idoneos. vocandi mini-

ftros, quin pótiüs integrum fibi & inviolatum: refervavit; (d) cum

delegare fimpliciter fit aliquid alicui mandarej & quidém idjqiod

rnandans ipfe facere poterat, ac debebat, adnotante Matth. Mar-

tinio in Lexic, Philol.füb hac voce. Hoc igitur dclegatum Jus,

quod in vqcatxonc mcdxata Ecclefix ;oncedxtur, redius juris di-

v1m

8t

at

--

-

asaocsæþ

m

um ft»

vifii executio: atque apphcame .certum: ahqucm h()mmem di-

Conf,

citur,adeoque,ut vocatio DEI mediata nihil aliud fit, quam me-

Ínte

diata Juris ipfius executio, ubi nimirum DEUS per ordinatia me-

0CattQ

aDIfmt

dia Jus fuum exfeqmtur (e) per ordinaria media i inquam, nón

enim pcteftatcm Ífuam avroxearegixzp in YOCatione mediata vult

X de

D

exequi per- angelos, aut defunctorum animas apparentes, fed per

Ecclefiam ;

itifug

ut adeo redte fatanicas fuiffe illufiones aiat Chemni- -

cono

tius, qmbus orbis terrarum dementatus fit, quod tempore Gre-

)

gorii M. adparmffe legantur fpiritus defunctorum , quodque Ni-

p. X

L5

cephorus fzpe in rebus feriis mifceat illa fabulofa de apparitio-

nibus fpirituum, qui dixerint : tu eris hoc ià loco,tu vero in illo

wbl

prfcopus, &e. :

Sed poteftatem fuam exequitur per ipfam Ec-

clefiam, qu& cuidam fübjecto idoneo exercitium verbum pradi.

candi, & Sacramenta: adminiftrandi publicum commxtut, ita ut

»3[8

or:gmahter a DEO maneat vocatio.

u

(a) Variis modis immediata revelatio olim facta eff, quorum quinque

ipfe Deus recenfet Num.Xll, 6. 7. $. hisautem adhuc alii accedunt, ut

ad numerum novenarium illos protraxerit CARPZOVIORUM decus

hodiernum, & Lipfienfium Sídus clariffimum in Critica $. V. T. Part. [.

Cap. l. $. :. : 2» p. 38- confcr e;usdcm Introdu& Blbl V. T Part l.

lo

Cap 1. S. VL VIL p. 14, feq.

(b) ?mmcdxate olim multi fant vocati in V & N. T. non ab homlmbus

t

neque per homines, fed per Jefum Chriftum, & Deum Patrem Gal. 1 r.

Ít-

Qui immediatam hanc Prophetarum & Apoftolorum vocationem ne-

d«

gant, & SPINOSJ& aliorumque opiniones ample&untur, non folum

hf

facrarum literarüm divinitatem inficiantur , fzd etiani eventus. mira-

culofos, quibus confirmarunt fermonem ,.ex hominum natura fatis

J

od

audadier & fruftraneo labore probant Efl autem vocatio immediata,

X

qua Deus àvzoxgorórras, . conctptis verbis aliquem officio faera deflinat,

If

vel figno externo quem ipfe elegerit, oftendit. vid. C HERZERI Bre-

j

viar, Hulfemann. Cap. XIX. th. 11].

: 1440. Minus accurate autem

l

Pcatmt LIMBORCHIUS in Theol. Chrifliana ler.Vll Cap. LLl.p. 741.

fil

L

gt

dS$)oCSEÉ

$2

de hxs m:m&ns :mmed:ate vocatls, Extmardsmnomm d:ccns, 414&0-

ritas eratirrefragalilis , utpote immediate mifforum , cum mandato

eoQi

pemo

dotlrinam novamy, antea inauditam, qua omnibus faluti && damnationi

foret regula , pradicandi, pr.edzmtzonequæ /'zmm- fígnis ac miraculis

Vam

XAN

zrrefmgabzlzäu: confirmandi , adeo ut cuiquam. ab eo recedére , eam-

que in dubium vocare effet nefas.. Qu& vix fcripfiffet LIMBORCHIUS;

dice

fi penltxus animo- conüderalfct differentiam itmediatz & mediáate vo*

tuc !

cationis ; Infallibiles quidem fuerunt miniflri extraordinarii , fed nec

exte

novam & inauditam doctrinam prædxcarunt , nec femper prædlcata.

fice

miraculis irrefragabilibus confirmarunt. Confer, qua graviter ] Iocutus

fed.

eft GERHARDUS Loc, de Minifler. Ecclef! Num. LXXVÍII. 438

(c) Ecclefia eft domus Dei; Miniflri autem Ecclefie fünt occonomi,

&

N

quorum vocationem dominus mediate per 1pfam domum exercet, cum

naturaliter cuilibet coetui petmittantur ea , quz ad fui confervatio-

fo

l

nem, Enemque obtinendàm funt ncccffana. conf Dn. BOEHMERUS,

qu

(d) In V.T. Deusmqmt Ego tuli LcwtasaElns!fraelNum.IH, 1 cum

Qqu

tüf

tamen Levitz mediate vocarentur ad facerdotium; in. N. T, Epnfbopx

Ecclefie Ephefinz mediate ad officium vocati mhllommus aSpiritus.

ten

conflituti dicuntur, A&or. XX,28.-

K«

. (e) Eft itaque mediata vocatio,quando quisa Deo pcr hommes, tanquam

ordinaria media ; divinitusad id. confh;uta, ad. publicum in Ecclefia

K

docendi munus vocatur, certo ordine & legibus in verbo Dei exprelfis

In

definiente Dn. QJENSTEDiO Syftem. Theol, Part. 1. Cap Xil, SeG.

L th. 6. n.2. p. 395. Hinc mediate vocati cum vocatione hac ordi-

X

t

naria &€ approbatxone humana.non funt. carnales ; quod POIRETUS

Libr.1V. Oeconom. Cap. Il X..S..1 9». delirat ; cum eorum vecatio öc

t

approbat:o non fit mere humana. jsó

fà

Y

Artzczrlw ngcfmm Przmuy

Cum autem Jus dclegatum audiamus conceffum Ecclbf' 12,

merito difpiciendum erit, qu1d per illam intelligi debeat.

Vo-

cem Eccleüæ effe Græcam ami vs &XAaAi , quod eü evocare, ad-

ä

eoque

Ti

SS)oCSf

83

Auido

Andato

equue vi erupa?—.oy&æs* n a*imd fi-gmficarc j quam feparanonem ,

MM

nemo ncgabxt ita ut particula zx ratione termini à quo , collu-

Mtulis

viem generis humam, ex qua Ecdc*fiæ fihl evocantur , verbum

n

xaAeicja, autem. congrcgauonem ratione termini ad quem in-

HiUs,

dicet , qui eft 1p('c DEus , ad cujus regnum & fruitionem vocan-

(& vo*

d nec

tur hommes. Exquo adparet Ecdeüam nec effe (latum aliquem

externum, (a) nec unum tantum hominem, Romanum Ponti-

dicata

XCütüs

ficem, (b) nec Concilium - Przlatorum . vel Eplf'coporum (c)

H

fed accurate loquendo Ecclefiz tantum nomine venit evocatus

uI

& colle&us ille coetus hommum credemlum & vera fide cum

jom

Chrifto , ceu Capite füummo con)un&orum ; qui invifibilis , &

aQ

foli Deo notus eft; (d) interim illa peüta, Ecclefia vifibilis &

u

particularis , vel congregatio fan&torum externa non. negatur , in

qua Evangelium recte docetür , & Sacramenta recte adminiftran-

Cüm

Cagí

tur.(e) Ecclefia invifibilis nulli potc&an fübeft; Ecclefi au-

1tu$.

tem particulares , inftar collegmrum in Civitate , adeoque fub.

ject« funt fummorum pote&atl, qua univeríà Respublica guber-

uam

matur ac confervatur. (f) In his Ecclefiis confpiciuntur docto-

m

res & auditores ;. Paftores & oves, que iterum dividunturrecte

df $

in. magæ&ratus imperantes , & fübditos obedientes , ut ideo ob

"d

hominum diverforum d1fcrepant1am diverfos ordines & ordina-

yr d«

TUS

tiones in Ecclefia iterum atque iterum admittamus.

Hoc i 1g1-

tur fenfu nomine Ecclefiz , Synechdochicé & laxius fic dictz, no-

"T

tamus focietatem vel coetum externum hominum, à Chriíto per

predicationem Evangelii & adminiftrationem Sacramcntorum,

ex umvcrfo mundo evocatorum &. congregatorum ad regnum

DEI, in quo-coetu funt electi, juxta prenotionem DEI, hoc eft,

fi

o

vere ad finem usque in Chriftum credentes, quibusautem mixti

d

iunt ctxam non fan&x & hypocmæ fed camen in profefïione fi-

i'djts

dei

yut

^

84

ïäS)OCäS*

3

dei. confentxentes, quatenus eam proütcnmr pubhce & Sacra-

menta eadem pura participant.

(a) Quando dicimus; non effe ftatum Ecclef am Chnfh, mtelhgcs facxle,

ä

nos loqui de ffatu civili, certo enim. refpe&u Ecclefia etiam ftatus ap-

ellari poterir , quia certum habet i imperium propxmm ; aliunde non

dependens, fed divinitus inftitutum, "Confer, qu& hab»t Dn KRES-

SIUS in Commentar. ad !Iluftr: POFENDOREFIUM de hab. relig. ad

ftatum S. XKX.' Szze , inquit, ff i» Ecclefía quocunque tempore certa

:mpemndz forma flVatuminanda eft, non potejft id fortuito €f temerefieri,

fed maxime decet, ut totum mjhtumm fecundum voluntatem ultimam

(

Chrifli in bis terris dirigatur.

llbi autem extat. juffns Chrifl de. Ec-

elefia in formam . flatus redigenda? p. 401. feq.. Facile quedam ex

Scripturis profc:m potuiffent non folum, fed ctiam ex pambus, ad pro-

bandam hanc in Ecclefia imperandi formam, quo fpectat Dn: HART-

MANNUS de rebus geftis Chriftianorum fub Apoftolis; Cap. 1. p.6,

fed lubentes teliqua mittimus',. & ftatus nomine rébus civilibus ac-

commodato pou[l*mum, ideo abftinemus,ne cum forma ftatus polmc:,

forma imperandi in Ecclefia confundatur.

(b) Verum quidem eft, multitudinem ad finem tehgxonrs Chriftianz ob-

tinendum non effe neceffariam , interim tamen concedi vix potc&

wnam vel alteram perfonam conflituere ecclefiam, cui ipfe BELLAR-

M'!NUS fuffragatür : Hu2 perfóna non poteff dici etclefta, cum Ecclefra

o fit populus & regnum Det, de hccl mnht. Cap XVH Tom. H. Difput.

P. 277

(c) Concilium Prælatorum, quod repræf'entanva Ecclefa dxcx folct, Ec-

«lefiz nomine ideo venire non potcPr, quod ad Ecclcfam quoque per-

tineantauditores, qui effentialem ejus definitionem mgredlun;nr. conf,

(

GERHARDüS LL Thcol Part.m. de ncclcf Cap lV. 5 LXXXVH

P. 137

D

(d) Hzc notio vocis Ecclcfiz bpmtuxS famnhane, pnmarra & vere pro-

pria eft, qua defignat Cosgregationem fidelium p£re talium, gui mem-

)

bra Chrifli funt, €9 unum corpus myflicum conflituumt. . In. A. C. Art.

.X1l. mens quidem ;piorum Confefforum adeo, dilucide expreiïa non

ü

cü, quando definitur Ecclcfia, quod fit Cengregatio Sanclorum, im qua

Er»A4An-

T

n

"

" "

Sj:cra.,

Evi»äelüm rt&e: docetur 5 .5 redle aduinflrantur fdszkwwa';:g-ia

Apologia tamen clarius demonftrarunt, fe definire velle verum Cor-

&Cü&,

pus Chrifti, quod ex meris interne fandis conftet, p. I4$. cume con-

13p*

tratio impios ad regnum & corpus diaboli pertinere dicant, qui eos im-

& n0n

pellat, & captivos ducat p. 140, Sic quod in Apologia bene expofuit

MELANCHTHON,réde etiam pofitüm etat in 4rz. P1I1. 4.C. non de-

(AUS-

p «

buiffet omittere ipfe MELANCHTHON, ubi variationem infauftam

(Urtd

A. C. fufcepiffet. vide Artic. Schmalcald, Xtl. p, 334,/& conf. Dn.

^

f

BUDDEUM inInftit, Theol; dogmat, de Ecclefia; p. 1192,

It

) Una eademaue eft Ecclefia, totus fcilicet yocatorum coetus, quæ AUe

tem dupliciter confideratur 12a9o & to3o, five refpedtu interioris ré

; f

( X

generationis , & focietatis in vioculo Spiritus S. confiftentis; vel ré-

fpe&u externe profeffionis, & focietatis in ufü verbi & Sacramento-

p

rum confiftentis; in hac focietate externa & vifibili boni &mali fünt

IAT-

p46

commixti; quemadmodum in agro eft triticum & zizania5 in hamo

pifces boni & putres, &c. Si hzretici funt in Ecclefiaj fequitur, Eccle»

T

fiam non femper efTe puram, quatenus vilibiliseft ;; fed hereticos.effe

((

in Eccle(ia, teítatur Paulus 1, Cor. XL,19. ubi i, sui bisrepetitur; cum

T

q

uo confentiunt multi adverfariorum. — Susz itaque impii in Ecclefía

à

pifibili, uo

» autem funt de Ecclefra invifibili ; conf, GERHARDUM in

lt

a

Confeff. Cathol, Libr. L. Art. V.. Cap. I. de matéria Ecclefiz,:

,

A

i

:

(£) Conf. iterum BHIDDEUM in Ifagog. Hift. T

Y

h.

pD

l,

: .d.g ]urigprudin? Ecclef 'ö.lx. P. 807-

Ec

Airticulus Trigofimus &?&?äzä»s:

)

nf

--Penes hanc Ecclefiam, qua fui juris. anmosvclquodad-

curatius dici poteft, Chrifti Juris-éft , miniftrorum quoque .de-

' ü.

bet effe conftitutio , & quidem ita , t ad omnes ordines pérti-

neat. (2) Miniftrum enim oportet conftitui ab illo; njus eftmini-

fü

ftersat qui in Ecclefia miniftrat, non eft unius perfonz; fiec tifiius

yfrl

ordinis , fed totius Ecclefiz minifter. (b) .. (ll-lgd datum eft Éc-

on

inese nót porlt nli o on-

g

g;eQæ univerfz,illud ad unum pert

ceshio-

/

LPSr

86

55(0)"93*

reus

€es(ione ;:cum: natutaliter- cmlxbet coetui perm:ttantur E quæ

ad- fux confervatlonem j fmemque Obtinendum funt neceffaria.

dv m ,. R orer t

(c) 'Ecclc(iam quoque primitivam olim hac ratione conftituiffe

mmxü;ros ex multis locis. Scrxpturæ adparet e. g. AGLT, 5. VI, 5.

XIV, 24. &c.. ubi vocem agpgerovieus per.confen(um popuh & fuf-

fragium exponunt non pauci, id. quod forfitan per manuum por-

rectionem vel extenfionem declararunt, (d) Nec fcriptores poft

Apo&olorum tempora : aliud evincunt ; qui totum electionis ne-

gotium illa ?7& xegoreiac ceremonia defcribunt;" (e) -

" Inftabis

(

fopütan :

nusquam legi , ordinem magxüratus adhibitum funH'e

in con['utucn,dls ecclefiz miniftris; fed memineris quefo ! tum

temporis ; quod primum eít , magiftratum politicum nondum

amplexum fuiffe religionem. Chuüxanam scac promdc membris

Eccléfiz accenferi haud potuiffe ; .poítquam autem: deinde. no-

meri dederint Chrifto qmdam magiflratus , üdexque profesfione

locum obtmuermt absquc illius confenfü nil quicquam fadti-

tatum faiffe , ut potius Ecclefie negotia maximeab illorum nutu

pependermt. (f). Imo tandem 1pfïs decretis cautüm & fancitum

fuit, ut omnium . omnino confenfu admxm&retur confhtunp

mmxftrorum Ecclef ix. (g

(a) Conf, JAEGERUS de Concord. Im er.&Sacerd Cap V

.128. &

BUDDEUS Inftit. Tbeol; Moral. Part, M. Cap. 1. Sedt, g, $. lV . p. 6or.

(b) Fruftra cft diftindio Pontlfïcmrum inter minifiros ferpientes obedien-

do, & jkrmente.r imperando. Nam ut jamfilentio pratereamus ipfos mi-

- miftros, qui regcndo ferviunt, ab his eligi & conftitui;qui regendo miai-

ftrant; id tantum in confiderationem redit, miniftros Eccle(iz nullura

proprie loquendo habere regxmcn, nifi doctrinale, uti deinde rem ex-

phcabxmus.

fc) Luculenter hanc i jn rem commentatus eft Magnus ille in Codice non

minus facto, quam Juftinianeo verfatiffimus JCtus ZIEGLERUS: S/s-

| gulis, inquit, facultas compem coguofceudi & judicaudi de dotlrina &

e

vitA

8S5)5oCS&

87

Moemeacey

que

vit4 præ]ïczendt, & jus /hj"mg::, vel 4ppraäanamr. vel etiam. remfatm.

Taria,

- nis, ob vitium in dotirina &$ vita prafeutatis atque bec poteflas toti

niffe

& umveæ]äe ecclejïe, & omnibus in ea membris competit , Jure dzvzm;,

cui nullus flatus renunciare , quamque praterea ntmo quisquam eig

Vl

aufferre poteff. In Inftit, Juris Canon. ad LANCELLOTTUM, Libr. I.

n

tit. VI. $. rr. p. 43, nos addimus: Qui tenetur probarc fpiritus , &

pot«

cavete fibi a falíis do&toribus, illejus aliquod habet in electione & vo-

pot

catione doctorum Ecclefiz ; fed omnes jubentur probarc fpiritus , &

fite

cavere fibi a falfis doctoribus.

bit

(d) Cum in locum prod:tons alius apoftolus confhtuendus effet, de tota

ille

ecclefia dicitur , 49j 1e4zu & conftituerunt. duos , Jofephum & Mat-

thiam Ador.T 23. De Diaconis ab Ecclefia Hierofolymitana conftita-

W

-tis extat exprc(ï'c 34 VoMZayro G elegerunt Adt, Vl, $. av $ ma59os

Juttt

tota multitudo felegit Stephanum Philippum & reliquos, ac apoftoli

bris

orantes impofuerunt illis manus. .De Paulo & Barnaba Act. XIV, 23.

no«

refertur, quod xuproicarrie hoc eft per electionem ab Ecclefiisfactam

0lt

Presbyteros conihtucnnt. Non eft, quod excipiantur vatia a contra-

q

dxccntlbus :

1.) Circa ele&tionem extranrdmanam Mattbiz : 1Uam a-b ecelef l4

Utl

- fa&tam effe ex conceffione Petri, imo potius fuiffe poftulationem

m

quandam, qua a Dco aliquem eligi cupivetint in locum [ude ;

It

fed quis quefo! ex Petri fermone , vel ex tota ifta actione con-

ceffionem colliget? Neceffitatem potius indicat ApoRoius. aonf'

&

CHRYSOSTOMUS h.1.

9f

2.) Diaconorum vocationem fadam effe ex concefïione Apo&olo-

((f*

- füm, & praterea non fuiffe Ecclefiarum Paftores. 1 Séd contra-

fl

ria narrat textus, quod Apoftoli convocárint multitudinem cjus-

que fuffragia coiiegermt eraüt quoque illi Diaconi. perfonæ Ec-

lg

cleüafhcæ, qui non tantum prafecti fuerant menf' s, cum Ste-

X

t

Ham;(s ordmatus &atxm prædxcavent

3.) Apud Ecclefiafticos dodtores iigeroni effe ordmarc per fanuum

0R

1mpofinonem ; imo fiaccipiatar pto electione per fufi'-ïfagxa, figni-

ficarentür ipía propria fuffragia Apo?colorum.

bi verum eft;

H

Pam;s vocem ;gitgo*uvmnntï[dum vufürpare pro zup$ iriv; Gcordina-

nonc;

/4

8$

E 33

X

tione,qux cfl"c:&ionïcm imrned iatejfcqu.ebätþts mtcnma&nfggwc;s

(9

. pátivo difcedendumhoc loco non e['; quem profani (atis probant

Ií

J Autores. confer loca fcripture 2. Corinth, I1 X, 19. ACt. X, 4T.

f

2

Con£ Exc, BOHMERUM in Jure paroch. Sect, H4, Cap. T. $, VLI, p.

(f)

.. 96. & ab illo citatos autores, in fpecie CYPRIANUM Epiftol,

LXHIX. Blebs obfequens praceptie dominicis. & Deum 'mmzmsäpecm-

tore prapofito feparare fe debet , nec ad. facrilegi. facer datis facrificia fe

snifcere , quandoquidem tpfa maxime habét pareflater eligendi dignos

facerdotes yvel indignos recufandi. « Quod & ipfum À divina videmtu

au&toritate. defcendere , wut' faeerdos plebe prafeute [ub omnium ocults

eligat

ur dignus atque idonesus publico judicio atque teflimonio comprobe-

£P

Sic GREGORILIS INAZIA NZENUS de laudibus ATHANASII

l:g

Orat. XXI, teftatur de illo ATHANASIO., Z/J/um totius papuli fuffm-

giís , nen autem fecundum pravum exemplum , fed apoflolico & fBiritua-

li modo, ad Marci tbronum eveBum cf[e ; & Orat- K1X, que eft fune-

bris inlaudem patris, de ele&ione EUISEAII CAESARIENSIS fcquentia

notatu dignanarrat : Cuyz in plures fontentias, mmulticudo dif raberetur,

M

aliiqué alium proponerent , quemadmodum in bujerimodi rebus fieri

confvevit, proutá, quisq, vel benepolentia erga aliquem,vel piemte erga

et

Deum ducebatur 5 tandem plebs tora uno confenfu primaris r dinis vi-

vel

rum unum , vitá quidem & moribus eximium , divino tamen baptismo

ter

nondum confignatum ,imvitum (j repugnantem corripientes ,. [fmulmi-

tut

litaribus copits, qua dum in urbe erant,opem afferentibus infacrario col-

locarunt , €$ Epifcopis obtulerunt , Ab iisquepetere infutuerumt , ut eum

ïoo

initiarent, €& antiflitem praclamarent.

s

7

.que SOCRATES recenfet de ip

fo. AMBFROSI.O»', quu iaræcipi-

M

(if

tante Seculo IV. ab imperatore & populo Mediolanenfis in ltalia Epi-

€

fcopus defignatus eít Libr.

tti

DORETUM, idem referentem , & adhuc addentem: Synodum ex-

petiiffa 4b imperatorey ut ipfe

uendam eligeret, Imperatorem vero $y-

p

nedo boc peragendi poteflatem feciffe.. it.

SOZOMENUM Libr, VII.

M

Cap. IIX. Libr, X!IX. Cap.lI. multa hanc rem illuftrantia & probantia

£

congeffit Dn.

Chriftianus DREIERUS, in Controverf, cum Pontificiis

di

fee.

præcipuis l?ifpuï. XX, de Vocat. Migi&:or. Ecclef, p. $$2«

(g) Con-

h

du

PT 3

VOCIS

) Confule preter CO&STITZZ'—TIONES APOST öZICAS ; Don qui

dem

jbant

indubias, fatis tamen antiquas, & CO NCIL. CHART.

4

É Go ch CaDOXXII.

& NANNETENSE Can. XI. DECRET. Dift. LX1I. ubi habetur re-

uu P'

fcriptam LEONIS ad EPISCO

PIIM NARBONENSEM ; it. Diflina.

i(to]

((4

LXIII. Can. X. XI. XXVI. XXV1I. ubi omnium confenfus expreffe re-

ia fe

quiritur, & prafertim tyrannis Pontificum Romanorum, magiftr:

ab electionibus ecclefiafticis füperbe rejicientium, improbatur. Notus,

TU

n

etiam eft Decretum CAROLI &LUDOVIC[*"ImpP. Sacrorüm cano.

ll

li

num non ignari, ut Ecclefia fuo liberius potitetur honore, fenfum or«

rle

diniEcclefiaftico prebüimus , ut Epifcopi per electionem Cleri & po-

puli, fecundum ftatuta Canonum, remota perfonarum & munerum ac-

TU

!

ceptione Oþ?ftæm?üwm & QpiCHti?ïdQQ'*um cligantgg,

(td

unt

fitid

Articulus Trigefomus Tertius.

'THfy

Hoc jus d&legatumfirocändï ecclefie ,ftniniürös, vario modo;

lt

cum expreffe determinatus non (it ordo & modus , exercere pot-

"n

»i

