Hf85_qt_2
author: Weber, Johann Georg

-

TT

-

zi

ia

Y

p

d

ag

J

m

A

m

M

AE

w

m

A

—

g

"

$

es

jm

r

du

?

E

wv

ia

t gt

-—

-

v

E

*

^ d

$s

-

2

&

?

-

"

"T

d

-

- M

»

L

p

*

L

P

d

t

La

-6

.WM«

vj

L.

d

£

RP

**

«

E

8

d

Vs

m

"

v

d

[.

*

(«&M&

s

-

w

afà

- ndd

5

[

L

z

*

".

s

P

E

är

*

m

h

x

d

G

u

x

E

t

lg

M

g

ä&

.

2

g

E

P

m

--

.

x

E

g

o

E

$

r i

P

u

r

m

H

--

d

TU

2

e

m

T

*

*X

3j

E

A n

P

E

ituimpo- o

ï—l

d

M

s

hs

" d

W

* x

X

u

-

*

L

ais o

E

3*

"

E

4

E ye

k

RA . v.xW»

" d

R

s

F ass

M

hk«ï.!!.»

a d

k

E.

i.

2

*

[*

P

&

T

o

*

-

hn

P s

d

*

":

$

-

—

N

v

*

—

i

«

eye

l

g P

E

3

P

as

:

r

C

M

--

t

T

-—

s

Z

a

i -

224

x

E

x

T

sE

3

:

4F

T

23

" d

R

-

U

A

d xeUe

H

:

*

-s

D

r

,

E.

A

E»-

d

"

-

E

v i

1

*

w* ao

al

as

x

g

a

N

N

":

dincm

T

f

Y

N

d-

s

" i

P

*

2

o

ä&ä

.

*

a

..

:

£E

xä $

s.

T

À

r d

ET

lia ERE -

EAma

assf m ci ii

D

D

ls

P AL t

AC Lsl RE

Á

TA —

-

—

——

du

i

"

*

-

T

aM

T

:2

m

RA

x

[ bl

"

P

"

us

EU

Y

»

P

p

C

R

Mv

—

:

E H USSEERMBURN E

EL ao

3

E

E

T

d

*

hmu

E

*

»

a

w

u

d

"

|

-

5

zl

J

À

l

&

af

—

W.

L^

t

2

|

EE RE ANTTUTTTTTIUETUTUISE NU LETERU TT

JOANNIS GEORGII WEBERI

CONCIONATORIS IN AVLA SAXO. VINARIENSI PRIMARII,

CONSILIARII ECCLESIASTICI SVPREMI ET PER VNI-

VERSVM DVCATVM SVPERINTENDENTIS

GENERALIS

COMMENTATIO

SYMBOLICO- THEOLOGICA

ORDINE

ECCLESIASTICO

IPSO ANNO

CONFESSIONI AVGVSTAN/E

SACRO

PRIMVM EDITA NVNC VERO RECVSA

VINARLE, LITTERIS MVMBACHIANIS

ET IMPENSIS

SIGISMVNDI HEINRICI HOFFMANNI

BIBLIOPOLZE. VINAR

)

AN. M DCC XXXVI

G

"

$

VIRIS

MAXIME ET PLPRIMFEM

AEPFERENDIS

ECCLESIARVM VINARIENSIVM

CONSILIARIO VIGILANTISSIMO

EPHORIARVM INSPECTORIBVS

MERTITISSIMIS ET CETERIS

VERBI DIVINI MINISTRIS

DOCTISSIMIS ET FIDELISSIMIS

FAFTORIBFS ET FRATRIBFS$ 1N

CHRISTO CONfVNCTISSlMIS

HANC

COMMENTATIVNCVLAM

IN MEMORIAM A.C. EXPOSITAM

VNA CVM VOTIVA APPRECATIONE DIVINZE GRATLE

ET OMNIVM TEMPORALIVM PARITER AC SPIRITVA-

LIVM BONORVM

IMO

OFFICIORVM NVNQVAM NON PARA-

TISSIMORVM OBLATIONE

DAT ET DICAT

ug TO

X

VIRI

VIRI 1VIAXIME ET PLVRIMVM

REVERENDI

FRATRE$ IN CHRISTO co.zvywvc TIS.

SLMT

Res maxime dies ante diem illum extremum,

& quidem circa reformationis negotium,in delira & effocta

hac mundi fenecta comparuerunt fingulares & plane me-

morabiles, quosanimo nunquam fatisrevocare poffumus. Primus

erat ille dies Anni M DXVIL. quo Latherusnon per cuniculos, ut

cum GERHARDO]loquar, nec perbrachii fecularisrobur, opusre-

formationis aggreffus eft, fed tubam evangelice predicationis adeo

inflando J'ITTEBERG/ZE , utthefes publicas contra nundinationes

papalés affigeret , & adver fanos ad certamen provocaret , quoipío

emendationem doctrinz rituumque publicorum fucceffu tempo-

ris promovit feliciffime.

Secundus fequabatur Anno M D XXI.

W'ORMATLE , ubi coram univerfo Imperio doctrinam fuam L7-

THERVS prafentifimo & conftantiffimo animo profeffus eft inter

frementes hoftes,ex quorum manibusautem,licet eum profcriben-

dum jamjam minati effent, modo plane mlraculofo evafit. Tertius

tandem eluxit Anno M D XXX. in deftinatz a DEo reformationis

confectionem,cum AZ GF ST/E VINDELICORV M Confeffio Evan-

gelicorum publica coram Czfare gloriofiffimo CAROLO P. omni-

umque Imperii Romani ftatuum confeffu publice prelegeretur,

praleca deinde minantibus hoftibus in manus Cafaris traderetur,

& hac quidem ratione fündamentum pacis publice in ecclefia po-

neretur. Hosdiesfeítos, quosfeftis convitiis profcindere ftudent

adver-

a$5oCSg

adverfarii, jubilo non folum recordamur perpetuo, fed annosinfu-

perjubileos inftituere & celebrare non dubitamus in memoriam

reformationis , qua nobis reftitutum eft evangelium , quod acce-

ptum annum ]chovæ N. T. prafiguratum anno illo Jubilzo Ebrzo-

rum in V. T. proclamavit.

Pauciffimis illatempora, quando re-

deuntcentefimo anno Jubilza reformationis alia poft alia, cele-

biaudi datur facultas ob brevitatem vita.

Multi ex recentlonbus

& antiquis Jubilzum reformationis celebrarunt nobiscum ante

tredecim annos; fed Jubilzum Auguítanz Confeffionis vivendo

nonviderunt. Nos,quos DEus ex gratia füperefle juffitadultiores,

Jubila non tantum reformationis Anno M DCC XVIL in cordibus

noftris concepta teflati fumus; fed hac quoque atate Jubxlæum

magnum in memoriam Auguft. Confeffionis gloriofiffimo Cefari

traditz,celebrandum expectamus eo ardentius,quo gratiofius illam

Confeffionem hactenus DEus fervavit,& atramento exaratam,non-

dum, duobus feculis elapíis, rubrica miniove afpergi permifit. Vere

magna nobis praftitit Jehova, hinc merito latamur

Primum Ju-

r d

bilzum A.C. ante Seculum in medio perfecutionum zftu contra

horrendos adverfariorum fremitus in(tituebatur & celebrabatur in-

ter Proteflantes; Secundum expedamus latiores, & inter halcyo-

nia bono cum DEo,licet non fine omni tentatione & perfecutione,

feliciores illud celebrabimus

Sic otium variatlabore; fic labor

otio. Ecclefia modo habet nubila, modo jubila. Poftjubila fletus ;

Jubilzum A. C. primum excipiebat flebile bellum & diuturnum ;

poft nubila Phoebus; pofttot rerum &regionum viciffitudines in-

ter ipfa nubila dulcia noftrajubila canimus. Jubilorum fancta pre-

ludiahactenusfecerunt non folum Status Proteftantes, rationem

Jubilai celebrandi fanctam prafcribentes, quos gaudio femper de-

libutos reddat altiffimus fpirituali & perpetuo ; fed etiam multi

Theologi & Ecclefiarum vel Scholarum miniftri, modo Hi(toriam

Confesfionis renovando & poliendo,modo materiam Confesfionis

X5

examx-

85)oCSE

x

[ 9

examinando &exphcando , multum addiderunt inftituto ;ufhsfin

mo.

Prius egregie poft rehquos przftitit & quidem fuperiorum

juffu, Theologus in Thuringia hac atate maximus, Dn. ERNESTP/S

SALOMO CTPRIANFS Serenis(imo Duci Saxo-Gothano FRIDE-

RICO SECVNDO, fama & virtute vere fecundo, a Confiliis Eccle-

fiafticis, Pater in Chrifto venerandus, lin Hiftoria Auguftanz Con-

fesfionis, quam ex actis & litteris originalibus, quantum quidem

fieri potuit , fabricavit eleganusfime pariterac perfectisime. — Po-

fterius negotium in fe non iniquo confilio fufcepit Dn. GODOFRE-

pus ERNEsTUus MürLERus,nunc Dornburgenfium Paftor & Superin-

tendens meritis(imus , Fraterin Chrifto diledus, confcribendo &

edendo Auguftanam Confesüonem Scripture Sacrz undiquaque

conformem, ubinon folum omniumarticulorum accuratam divi-

fionem in partes, fed etiam cu;ushbet partis probationem & con-

firmationem haud infeliciter tentavit.

His alusque laudatisfimis

conatibus accedit mea qualiscunque opera, qu& in utroque non ni-

hil compendiario preftabit. Veterem quidem veritatem, fed novo

fchemate indutam con(pxcxetls in hac commentatiuncula, quam

fedato animo,& fine omniaffedtuum dominio ita confcripfimus, ut

fimul appareant potiora , qua ad evolvendum ordinem Ecclefiafti-

cum faciunt.

Quiforte fentiunt, themahoc effe tritum & quotidianum, mihi

vitio Vertentes, quod nonaginita novem fcriptis, de hac materia pu-

blicatis, centefimum addere judicaverim , & cramben toties reco-

&am ad naufeam usqueapponere non dubitaverim , illi non exter-

num tituli íonum , fed dicendi necesfitatem refpluentes tandem

paulo mlttuspxonanmbunt, & liberiori judicio indulgentes, ut

opinor, facile animadvertent, quemlibet articulum rem tradere

maximi momenti, & peculiaritractatione dlgmorem , quam con-

traherein pauciora difficile quandoque fuit adeo, utin amphsümo

illo dicendi campo quzdam tantum, & quidem potiora cenari, ul-

teuo-

p

4$)o(S&

teriorem vero meditändi rationem exercitatis (upp&:difarc häc*qui-

dem vice nobis licuerit.

Quodautem Vobis, Fautores & Fratres

in Chrifto conjunctisfimi ; hunc quidem levisfimüm laborem dica-

verim , facileexcufabitis, Nolim , exiítimetis, meoperam hanc

ideo fufcepiffe, quod animus meus quorundam more pruriat exat-

rogantia &ambitione ; ed & officii mei & temporis rationem illam

poftulaffe firmiter credatis.

Velim etiam fciatis, finon omniaad

Cleanthis lucernam elaborata dederim , (errare enim humanum

eft, quod fiforte deprehenderitis)feftinationi, que adhiberi debuit,

adícribetis) hancipfam materiam veftre eruditionis & favoris ol-

lam requirere, quz fpaciofisfimum aperit campum, in quo cujusli-

bet privata meditatio fe exercere posfit felicisfime. . Pauca itaque

funt, que propofui , interim tamen plura, quam initio meditatus

fum. Ex adjedto indice autorum & materiarum , quem fua fponte

obtulit Vir Clar, Dn.7/7o//2. Adelpbus Schrónius,rerum prolixitatem

& dignitatem eo facilius dijudicabitis, quo jucundius eft; uno intui-

tu perluftrare, quzin lectionis ferie quidem obveniunt, fed uno

ictu difcerni vixpoffunt. Finis primarius quem habui, eft celebra-

tio nominis divini, hoc quidem tempore amplificanda non folum,

fed etiam publice exponenda.

Secundarius autem erit excitatio

noftra , ad recolendum huncannum , uti ominamar, lztisfimum.

Inftare Jubileum magnum , nemo veftrum ignorat, quod polft pa:

rumtemporisin memoriamAuguftanz Confeffionis Gloriofiffimo

Imperatori CAROLO F. ante ducentosannos in comitiis Augufta-

nis exhibitz, celebrabit Ecclefia Evangelica confenfu Proteftan-

tium fuaviffimo, & in his quoque terris Vinarienfibus gratiofiffimo

juffu Sereniffgai noftri Principis, €$' Domini, Domini ERNESTI AV-

GVSTI, Ducis Saxonia, Tuliaci, Cli»ia, Montium, Angaria & W'eft-

phalie, && reliqua , Dominino[lri Clementiffemi , pia & devota illa ra-

tione per tres dies feftos, quam ante Seculum J"ILHELMFS MA-

GNV'S, DuxSaxonie, b.m. ad hancfolennitatem concelebrandam

prefcriplit clementiffime.

DEVS

. 8S)o(S&

DEVS qui nobis hzc otia fecitinter ardüa negofia, Fccundcþt

intentionem Statuum Proteftantium optimam , nof(traque vota,

qux gratulatione florent fanctiffima, — Conftituatipfe diem nobis

folennem in condenfis usque ad cornuaaltaris , ut cum fiducia glo-

riari poffimus: DEVS meus es tu & confitebor tibi; DEVS meus

estu, &exaltabote. ! Benedicar Vobis, benedicat mihi, benedicat

noftris meditationibus & laboribus, ne (ine fructu exultemus ; fru-

étum autem percipiemus uberrimum , non convitia dicendo Pon-

tifici Romano, ejusdemque ecclefiz, fed poeninitentiam agendo, &

veritatem, quam profitemur;vita fanctiori common(trando. Ser-

vet nos omnes incolumes & expeditiores , nec quicquam nos con-

tineattripudiantes. Quantum falus veftra mihi voluptati eft fem-

per; tantum voslatitia triumphare finat ille, qui hactenus ecclefie

undiquaque affliciz, ejusdemque miniftris inter varias tentationes

profpexitbenignisfime & potentisfime. Valetein Domino noftre

Archi-Epifcopo & falvete!

- Dabam Vinarie ,

Jpfis Vigiliis Dom. Cantate,

Anno M DGC XXX.

4:*::';

RA

d

ORE

(s

iF

T I

A

xX

ïx

x!

(

*2

N

N

rAd

S

yä

p

E

//4

—

"h

——

j Ws

Y

Á

R

3

M

NU

X z

z.

7

N

—

NNSSY

7

Xo?-

",

À

NS

//-xx

EN

—

S

':Nä

C

-

h

f

IN

—

",

Y

SS

j

u

6

Z

s.

LL

^

h

22

A

e

« AnricuLus Pniwus.

IT TE

EOE

y

^

'

5

L

«5 Ommercium inter DEUM

E

u

^

VA

N

$

ES

d

£. & homines, adeoque 'reli'giofiem

N

——

dari , non fingimus, fed fentimus. (a)

Ipfi

AR

EU

—

faniores gentiles folo lumine naturz dudi

*

S

: Cognoverunt, religionis exercitium non de-

X;

SSS

pendere exhominum arbitrio. (b) Sed no-

«

tior & potioromnino Chriflianis effe debet

illud Arih:otelis TQUT

0)» !j TT&Qi G9 Ocoy &riAÁAea , quo turpius no-

bis ducitur , curarealiena & propriz (alutis curam negligere. Siad

Dceum homo per peccata rejectus perducendus & religandus eft,

ratio aliqua fit oportet, quà adillum perducamur, eidemque reli-

gemur. Hacprima vis eft religionis, ut mortales Deo, altera vero,

ut unirentur fibi ipfis:Ex illaDeum colendi ratione vinculum amo-

risinter homines quoque renovatur, & conftringitur, qui religio-

ne non coércentur in officiis focietatis humang tanquam freno

aliquo politico, fed eó fvaviusin concordia continentur, quo ve.

rior & fanctior eftille cultus, quem Deo praftant religiofüm. Non

itaque ex mente Machiavelli illam religionem , quz conveniat

feli-

rgäpublicæ, opt?mam "e(ï'c Íomniamus, cum potius*falvam &

s

cem

E

—-

4

4$5oCse

-

h

FE

cem hommum foc1ctatem dcmum arbxtremur (1 verant rehgw—

nem fectetur, & non folum temporalem fed zternam maxime fa-

Iutem con(equatur. (c) . Quo divinior religio, eo certiorem ad

veram felicitatem pandit viam.

Natura quidem multa novit de

Deo rebusque divinis, & veritatibus non adverfatur ; minustamen:

eft fufficiens, ad confequendami veram falutem, nectemporalem;

quod multa difcordiz & licentiz femina relinquat, & ordinem fta-

tus publici multisincemmodis ac periculisexponat; necfpiritua-

lem & eternam, quod imperfecta fit non folum ratione fub]eüx,

Deum non fátis cognofcentis, & propter congemtam corruptio-

neém de Deó fubmdc dubltantls ; fed etiam ratione Objedi, vel

plane incogniti , quia Evangchum & Chriftum in Evangelio igno-

rat, vel ahquahter cogniti: legern enim ex parte tantum cogno-

fcit. Sola igitur religio Cliriftiana eft illa Deum colendi ratio, que

fola fibi vindicat, quicquid ad falutem pubhcam confervandam ,

& «ternam confequendam facit; (d) cumé contrario religio na-

turalis, que in fe bona & utilis cfï exaccidente tanta falfitate per-

mixta conf'pmatur, ut oentlles,"vcrbo Dei defhmtos fine cogm-

tione Chrifti ex Evangelio , falvos fieri poffe, adfertum fit peri-

culofum , &ad Atheismum, peftem illam humanz focxctaus & fa-

lutis , (e) viam fternens apertisfimum.

(a) Senfum ahquem Dei rerumque divinarum , nec non divinos motus

atque operationes in. mentibus liominum dari , egregie more fuo de-

monfílravit Dn. LOESCHERUS in Prznotionibus contra Itreligiona-

rios,

HOBBESIUM MALMESBURIENSEM cum SOCINIAN!S

hunc erraffe errorem ex Element. Philof. de Cive. Cap. XIV, num. 1g.

fatis evolventi patebit ; quem expresfius revocavit JOH. LOCKIUS in

ttact, de Intelle&t. humano An. 1701. Lond. excufo,&anf 1709. re-

cufo, quocontra CARTESIUM omnium rerum cognitionem non fo-

lum ab experientia deducit, fed etiam quandam Dei ideam hominibus

e[Is innatam audadter negat, conf, Dm.FOER.TSCH infelcct.Th,Brev.

. Part.

-

d äebocs&

3

ERE n

et p.69. feqq. Dn. LOESHERUM Orat. folenni,, qua opus 1

egis

in.corda inícriptum contra bunc ipfum JO. LOCKIUM .& alios vindi:

cavit. & Dn. BUDDEQM in Difput. de Pietate f. religione naturali.

iNenoffenditnos CHR.THOMASlLopinio , zzez .corruptos effe botni-

zesomnes , ut tibil nifi ex ambitione , aparitia, aut volupmte agant s

nam á malitiofa illa obícurationenotitizinfit de qua.Rom. 1j 21.23.25,

ad negandam ipfam notitiam ; non valet Confequentia. Privatio noti-

&iz prafupponit habitum , r yyvacóy illudvs 6c$ Rom, ! 19 nativam

aliquam de Deo impres(ionem. Vid. DORSCHEI Thcol. Zachar. Part.

H. Difput. VI..S.2. & confer in compendio circa hancmateriam fubti-

lis&mam, Dn..GRAPIUM in Theol.récens Controv, Dilp. 1.

FE .g(b)' Doleo, poft SPINOSAM .in Tract. Theol. Polit. pas(im & przfertim

:Cap. V. p.61, THOMASIUM Hallenfem quoque docuiffe : Cu/ruwre

Dei externum ueceffarium non effe , & fanam rationem nullum exter-

um cultum po[ftulare in W(titut. Jurispr, Div. Lib.1J. p. 149. & in In-

«troduét. in Philof. Moral. Part. I..p. i, feq. Gavifus autem fum dehu-

jus virimente quafi mutata inhoc quoque momento, quam prodidit

4non folum.in fundam, Juris Nat. p. 150. 1 4 1. fed.etiam in Difputat. .de

Offic. Principis circa falaria miniftror. Ecclef. p. 31.

"( Principium illud MACHIAVELLI : Zzc effe optisnam räligionem,,

& À Principe eligendam, que ipfrus fl atui G .publice rei quam maxime

«onveniat , eft ex ]ERoBoAMt ftatus ratione defümptum , .qua falutem

4egni füpremamlegemeffe putabat,& in füi quidem perniciem religione

Aitebatur 4-Reg. XIL.. Sed o peftiferam licentiam! quzavero Deicul-

«u füb fpecie publice utilitatis deflectit. conf. Sanctiusin h. l.. Elegan-

ter hanc in rem fcribit BEBEL!US de regula Jutis Natura p. 8& Coz//i-

aHte £0,quod utilitas publica fitautio, juxta quam Deus-colendus fuerit ,

ftquitur , eam fubinde veligionem, eundemque cultum effe ampletlendum

mde aliquid.commodi inrempublicam videtur redundare. . .Sic nullam

gerpetuam. babebimus veligionem , [ed indies mumbilem, juxta viciff

tudinem temporum, & rationem flatus. Quod, quam abfurdum frt , ille

videt, qui.novit ex Dei verbo , unicam effe perpetuam & immutabilem

peram religionem . quandoquidem regula tpfius fit Dei voluntas per-

t1li

demun

W'tztü. 2aþli:æ 777

jpet;vva G jnmutaibilis, Éec regula effo.s

E

f[4l»4

: $$ )oC $E

—

falvact felix Reþublzm fét futum ; f peram rel/gzanem felletur 5 mini-

meautem ea veligio amplettenda fit , qua tantum in þmmr videtür Rei-

publica. utiliatem afferre.

- (d) Hacvenmeff civitatis felicitas ,ut De: /ft ATIMBS , Éf amata Dea, illum

ffi regem , f& illius populum agnofmt ut ioqmtur AUGusTINUS de

Civit. Dei Libr, V, Cap. XIV. qui & felices dicit reges , fi fuam potefta-

tem ad Dei cultum maxime dilatandum , majcftati ejus famulam fa-

ciant, Confer egregia BRUNNEMANNI verba : O quam pios , mo«

deffos,virtuofos fubditos baberemus,quam fehx flatus reibublicasfi omnes

praluppofita jïde in Chbriflum falvifica , id unice agerent , utvitam fuam

cum Chrifli yita ex affe, quantám fieri potefl , conforinarent. Et paucis

mter]c&xs boc autem ut ffat, omnina Principi curandum e/i y €Um , uti

ditium , vers religio plurimum confemt ad vinculum Reipublicay quod

inter parentes & imperantes. eff , ariliue continendum & c, de Jure Ec-

clefiaft. Libr. L. Cap. I1. $11« Apparet quidem ex ARNOBII Libro

adverfus gentes, & TERTULLIANt Apologeticó; gentilibus adeó fo-

lemne fuiffe , rehgnonem* Chriftianam ideo accufares velut humana

focietati contratiam ; fed referendum hoc eff inter cateras calumnias ,

quibus immerito peti folebant Chriftiani, Nanquam Chriftiana religio

per fe excitavit in orbetarbas, fed malitia hominurmi, qua fefe evangelio

oppofuerunt.

Objectionem à gentilibus MARCELLINO fzpius fa-

éam , quod focietati humanz repugnet religio: Chriftiana: ex Epiftola

lV. quz inter Augu&xmanas refertur, difcimus, quam. pr&ola fequen-

tí V. eleganter & prolixe refutavit, Confer. KORTHOLT, in Tradt.

de Calumniis paganorum in veteres Chriftianos fparEs; Cap. XIX.

ag. 174

(e) De athcxs hoc feculo varia difputantur, Éorum: patrocxmum magnd

cum conamine in fe fufcepit ARNOLDUS ille famofus iti feitter $eitz

dem umb StegerHiftorie Part, IT Libr, XV11, Cap. XVI.-num. g. feq.

Atheos practicos dari, nemo negabit ; de atheis theoreticis potisfimum

querituran dentur? nosrefpondemus negando: ordinarie & natura-

liter fcilicet non dantur athei theoretici; qui ferio in animo convidli fi-

n conícientia ulla recalcitratione per omne vite tempus exiftentiam

fummi. alicujus numinis negeat ; ánterim multos atheos thereticos

affcca.

".

-

b

a&'e.&atqs'- inveniti, qui tcclainanfte: conície mï; .owrn.kne'mlfänïrfüm; numw

nis divini extirpareyaliisque idem perfuadere conantur , experientia fa*

tistelatut; Conf. SPIZELII Scrutin. atheismi, & inter recentis(imos

Clar, Jac. Friedr, REIMANNUM ift Hift. Univerf Atheifmi & atheo-

fum. Circa huncatheifinum duo quati folent : ar neceffario ducat ad

£norutrm cofr

f

u

;

:

ptioriem? & an pejor fit füperftitione ? Originem harütà

controverfíaruns demonflravir Zachar. GRAPIUS [.e. Queft, VIl

Sententiam: Excell. GUNDLINGIE quz fane peculiaris eft, in. via ad

Veritatem moralem: Cap; VIII. $. 29. Domtinus de ELSWIG in Dif-

fertat. Witteberg, explodendau fibi furnfit de controverfüs novis circa

atheismum 5 cui an fatisfadium fuerit in Gundlingianis Part. XIV.

feg. alioram judicio fubmittimus..

Conífulendus

Cap. IM. p. 357*

quoque.eft ia Compendio.Dn.

BÜDDEUS in thef. theol, de atheismo

& fuper&?tidpexgcr totum ü,bmm &ïkin* fpecie.uCa.p- x'- 5 H ;R" 788.Íeq.

— A5rticulus Secundus..

Si igiturà DEI arbitrio eque cultus ejusdem ac ad illum

perveniendi modus unice dependet , ut innotefcat , illam divini-

tus revelari oportuit, (a) cum homines fibi relicti diverfos.De-

um colendi módos, incertos , & erroribus multis obnoxios ex-

Cogitare foleant , Deus autem nor alio modo ; ac ejus ríaturs &

áttributis convenit, coli velit; Suppónamus porro : Divinam

revelationem non poffe nori effe conformem naturz divína h.e.

fandlam , veram, fibi conftantem , que nihil turpis, nihil abfürdi,

aut falfi contineat ; & ubique divinz majeftatis radios non folum

fpargat, fed & verbis. & operibus originis fuz: divinitatem:.pro-

dat. ng?äfatü" vero tiulli revelationt'in mundo,,fi conferantur

omnes , hx affectiones competánt ; nifi Scripturz Sacra , illaipía

Scriptura unica & vera religionis normia dici poteft, (b) que'eft

veA5on n leximrmaculata & perfecta Pfalm XIX, . Stp* 1*5

ef.

u5 , feripta. reétitudo ipfa, Eccl

A3

IL,

..«

N

^

Ts

k:

-BSCO)ää*

XII, 10. $ næmv de quo Apeftoius : Gcóp TO WAYO -raræ, s-u;m-

cscu, üpl er. dorgs «2) FAEQ**S Galat- VI, 16. uzarvyra,m;,quam

inalioloco commendat: ÜmerUmQW 6xE Üyiajdyram Acyav, 2. Tim.

I, 5. Hoc DEI verbum revelatum & fcriptum norma nobis eft

certisfima & juftisfima eredendorum & agendorum , ex qua e-

rudimur ad falutem , &ad omne opus bonum inftruimur. z.TmL.

III, 1.17. Ufper fidem vitam habeamus eternam. Joh. XX , 31.-

.(a) Revelationem adco neceffariám.non effe, fatis audacter cum ceteris

ftatuit Au&tor ille füb ALBERTO RIPERO latitans in tractatu : Mó-

fes DEus Aaronis: Cap. IIX . I. p.53. Cum verorationibus é natura

petxtxs hzc neceffitas demonftrari poH' t diutius illam pro*bando non

immorabimur, EuvjHfo enim, effe DEum; nmfämo /äqmmr. DEum

effe colendum ; id imajeflas ac independentia Creatoris requmt 4b otans

CreaturA rationali ; & porro effe debere 4hqu4m certam ratienem ce-

lendi D&um, qua ipfi placeat ; neque enim patandum efl perinde effz,

quocunque modo colazur, fed fupponendam , ita DEum effe colendun,

gu;madmoä'um ejm natura G. attriburis comvenit. Hoc [uppoftto, fieri

gon poterit, quin DEus rationem cultus fui ipfe revelarit,

Id enism

&^ bonitas DEI, 6f veracitas poflulat. Bonitas quidem, ut fi bomines

pult ad fz venire , piam quoque illam oflendat , qua ad ipfum perve-

*'i!dtüf, Vemcim: AHECI , ne zn errore Pdgdri Pdtldtüï homme:, AC 18

eertitudine opiniongm de vero ejus cultu. Sunt verba Dn. MASII Dif-

fertat. de Theolog. naturali. $. XXIIX. Prater hanc revelatam fcriptu.

fam.non dantur novz revelationes , ne quxdcm illi confentanez , ut

ad illas'homines magis , tanquam normam credendorum & agendo-

tum, quam ad-hanc remittendi effent. conf. Dn. D.LOESCHERHM fuc-

cin& orthod, do&r. quam de vifionibus & revelationibus repetit, &

Chrift-HALBUSCH Differt. de Revelationibus divinis earundemque

varietate Witteberge 1712- habitam, qui plane fecutus eft WITSIUM

in Mifcellan. Libr, 1. Cap. III. feq.

'b) Norma religionis indubia debet effe divina; Omne quod divinum

non eft, 1mperfc&um eft, 1mpcrfc&um autem normz vim , habere

non poteft, 3 «urby dvs xgoo?m' '24"! r épeígien. THEOPHYLACT. ad

Philip,

«äeäocæ?

4

Phxhpp Cap lll, 16. Ex co; quud fcrxptfura $. ePs cognofcendq in re-

bus divinis unicum principium, fequitur etiam, eam unicam effe fidei

atque vitz normam, vid, Dn. BHDDEHM in Inflit, Theol. dogmate

L.xbr, L Cag, ll de revelatione & Scriptura $. $. XXXIII.

Artzculus Toertius.

Huxc normo perfedtis(imz,, an fubftituenda vel tantum ad-

yungenda & adnumeranda fit Auguftana noftra Confesfio cum ce-

teris Ecclefie noftrz Libris Symbohqs , altiori$ indaginis quz-

ftionem effe meritó confitemur. Moverunt lanclitenr multx mul-

txfame & adhuc movetur inter varios.

deam ptío norma pu-

gnant, & eo riomine A. C. cohoneflare noón dubitant , quz in

Prafatione Corporis Doctrine, quoda Divo Julio 1mmortahs

Gloriz Principe denominationem tulit , expreffe pro univerfali

& certa regula & norma habeatur, ex qua- & fecundum quam

omnia alia Scripta fint examinanda; (a) alii cum Arminianis ferc

faciunt, diftinguentes inter libros Symbolicos confideratos tan-

uam confesfiones , & declarationes fidei , eorum qui edunt, &

regulas feu normas fidc1 confesfionisque alienz , quorum prius

admittunt , poB:erms auteni pro Antichriftiano habent. .(b) Re-

liqui medià vià incedentes , vocem norma quidem non relin-

quunt; Augu&anam autem .Confesfionem normam falütari vo-

lunt, non equivocé, non uriivocé, fed analogice, analooxa nimi-

ram attributionis intrinfece , ita ut dlümguant inter normam

modo prlmanam & fecundarlam $3 mter normam modo Cogni-

tionis & confesfionis &c.' nos quod attinet, ferió fatemur, Aues

guítanam Confesfionem. proprie.non effe normam, fed norma-

tum , quemadmodum ratione Prmc:pn principiatum audiat; (c)

Interim tamen eo non abundamus ingenio, ut penitus ab hac de-

nommatxonc abümeamus fed &cile damus hmc confesfioni elo-

gum

$

ao sE

gium normz .:Cum B noftrisConfefforibus, cum fine duqbio viin

normandi retineat , (ive intra literarum S. contextum , five extra

illum in Concionibus vel Symbolis deprehendatur. (d) — .

— (a) Theologi prafertim inferioris Saxoniz ad MELANCHTHONEM

erroris fufpectum Wittebergam .miffi, cum ceteris propofuerunt arti-

culis: pro morma dottrina una mente atque fententia babendam effe

Seripturam S. Auguflanam 'Confesfonem , ejut Apologiam & Articulos

Schmalkaldicos, xid. WITTEBERGENSES in Cap. V. refutat. hiftor,

Peucer.conf. WIG ANDUS inColloqu. Altenburg, An;«prxvrt habito,

(b) Negantrminiani L. L. Symbolicos effe normam doctrine, & cone

tendunt, illis prater teftandi vim , anullam tribui oportere audtorita-

tem. Confeffiones tantum ejfe debent teflimonia && declarationes fides

illorum, qui tos edunt, non fidei regula, que omnibus praftribanr,quid

fit credendum , funt verba Phil. 4 LIMBORCH in Dodtr. C.hri&...!.:ibr

j

e Ip

Cap. ll. n. 13.

^»

(c) Diftindio normz in

;xiox;mantcm & normatam à .:qüibusdam; ideo

rejicitur, quod normz non conveniat normati; fed preter caufam

fubtiles effe nolumus, quia horma normata dicitur in ordine ad nor-

nam normantem, & tamen vera norma c& in ordmc ad res älias,guæ

$

ad illam viciffim examinantur,

:

v(

d) Quando ipfi B. Confeffores LL. Symbolicos in Prafat. normama

nuncupánt, ad quam omnes controver(ias examinandas effe ftatuunt;

nemo non videt, illis adfcribi vim dirigendi ac decidendi, non qui-

dem perfe &., sidros, fed Dwriess &c confequenter, quia cum Sacris li-

teris exalfe confentiant. Conf, Dn. WERNSDORLF. Differt, de au-

toritate Libror. $ymbol, Libri Symbolici fgur porma non fidei, fed pro-

feffonis fidei ícribit Do. FECHTIUS Lect, Theol. in Syllog. Controv.

Difput. V. $. r. cum Dn. CARPZOVIO in lfagoge, p. 1144- Sus?

norma son tam frdei quam Confe[fonis moflra & doffrina Tnter nos ve-

ceptejinquit exRUDRAUFF, Colleg. fuper Lib, Symb Dn.SCHW'AR-

ZENAU Syftemat. theol, in Proemial. Th«f, V, de divifione inter nor-

mam discretionis & decifionis,an accurata fit, confule Dn. Joh. Abrah,

KROMAYERI Commentar, Didact. Elencht, in A. C. Difput. II.

Queft. II. Cap. I. p. 28.

"rttic.

GBS)O(SS*

Artzculm Quartus.

Accedlt ad extncandam quzftionem , fi evolvamus: audto-

ritatem Augu&anæ Confesfionis , an humanz tantum fit fidet;, vel

etiamdivinz? an obhgetConfcæentxas five quià, five quatenus

Scripturz S. fit conformis? "Theologos perplurimos haud veritos

cffc L. L. Symbohcos dicere tantum humanos , vel tradltloncs hu-

manas , in apnco eft; -non paucos écontrario illos adpellare di-

vinos & S«orvtueus ,. faus fuperque conftat. Verumeft, Augu-

flanam Confesfionem humano ftudio effe confectam , fed.non

fine divina asfiftentia." Qdamvxs enim concedamus, :llam imme-

diatà actione à DEO non proüumffe ab ipfius tamen Scripturz

confüetudine alienum non eft, ea, quz à DEI virtute & opera-

tione , peculiari quadam ratione, quanquam mediate in nobis

Dantur omni-

provemunt divinorum titulo condecorare. (a)

no in mediaro etiam afflatu gradus , nt unusfiat üngularmnrauo-

ne, quamalter5. eapropter illa 1pfa mediata m(pxrano, quà Deus

auctoribus Auguftanz Confesfionis ad&mï, majori in gradu di-

vinz infpirationis titulum meretur finé dubio , propter pecuha—

rem divin providentiz circahoslibros operationem, quam alia

fcripta theologica , qmbus divinz mfpxratxoms ut & asfiftentis

providentiz axioma in minori gradu convenit. (b) .. Habet Scri-

ptura S. prerogativam fuam , qu« ex fe citra ullum examen fidem

indubitatam meretur formaliter ,. ob infitam divinam virtutem;

fed. manet etiam A. C. auctoritatis & fidei divinz Symbolum,

non folum in illis ; ubxcunquc 1pfum DEI verbum & Titeràrum

facrárum phrafes exprimit , fed etiam in illis ; quz exinde funt

educta, & perpetuo cum Scrxptura gaudent confenfu.. (c). Ex

quibus tandcm concludere.non dubitamus : Augu&anam Con.

fesfionem obligare hominum confcientias , quia & quatenus Scri.

B

prurz S, eft conformis.(d)

(a)ütrum

16

ä'ä)a(ä?

a Utrum libri Symbohcx vere an eqüivoce dmantur divini contra AR«

NOLDI criminationes cgregwdcmon&mvxt Dn. I*ECHTEUS pecuhara

Differt. Roftoch. hab.1705. ubi poft reliqua $. XVl. apalogiam, que

pbzlojbpborum efl , epolvit adcuratius, & diffinguit inter analogiam pro«

portionis. extrmjäm, e. .mrzbutzom: iptrinfece , quicquid. enim Librà

Symbohm intra fe dxvmltaus & au&or;tatxs pofr dent, id vere & mtrm;-

fcce quidem habcnt atque po. xdent, fed non mfi ex fcrlptura öt per

fcripturari.-

(b) Con£ itetüm Dn. FECHTIUM íri Le& Theol, f Sy"og Cohtrov.

l. c. S.V.'& que'ip(a Formula Concordiz de ipfa Aug. Cohfeffione dieit

in Declarat. de: Compcndxarza dó&trinz forma; Num.1lL, : 24 zo» ea de

canfa facimus, quod à noflris tbeologis fit: confcriptas fed quia everbo

Domini eft de/hmpm s & exfundamentis literarum S, falide extrutta.

Nos illuffrandi gratia hzc duo adhuc addimus ; — Prizo : quo jure

LACTANTIUS rerum divinarim fra&atxonem adverfus gentes Ícrí-

pram, inftitutionum divinarum tituloinfignivit, à nemine hominum

teprehenfus ; eodem jüre Auguftana Confeflio divina fidei & divina

adpellari poterit. . Seeundo : potiori fine dubio jure ob caufarutà par-

ticularium eminentiam hoc divini áxioma competet Augu&anæ Con-

feffioni, quam humanis libris, privatorum confilio. fcrxpns, qu: partxck

patnvä dicuntur facri imo divini.

(c) Qui Augu&anam Confeffi onemxpfum De: verbdm eH"e cendudunf,

jam cxaminandi non funt; fufficit xllam nommare genumzm pert Satra-

fUm lztt('mrum /än/i;.r, adver/iu fd(['a.f znierpreiatwm:, expojz*nonem,

-; Conferantur interim verba DANNHAUERI: ver /'ant :p/i;m Dei ver-

- bum, faltem per confequentiam : óccafro, dnetbódus, ffylus, bupsana funt.

- InProtheor. Chrifteid: p; 46. cum quibus confentit. ipfs' VEDELIUS

., inter reformatos dé Afcari, Armin.Librs 7 Cap. Vl; p.63;:E2/f 2ales

formmfæ, dInquit, farm.elm'r confiderata. bumauuta opus funty quia ni-

^

zuirum non 4b ipfo Deo, vel ]ujit g mþzmt:ane extraordinaria ejus

exarata vel järzpm /imt, támen reäeät; materie fuæ non /imt pus

bumanum , /F:d divinum z babent enimi vem äzvzmzm, P. 6 contmmt

" fenfus' divinosy feu vesitirem ipfam D& rweïdtam i& Fesbo, ^

(d) Credxmus Auguüafnam Confeftionenf ätfc üivma, qu"ïwimw

«Q&

"zDEira

A

II

— MOSCSe

sst

erito

Sociniftis, Arminianis & Novatoribus quibusdam adamata formula:

qQuatenus cum [iriptura canfentit 5 fed quid fibi volunt ipfi Formulz

Concordi« Sctiptores, quando fatentur : Scrzpra Symbolica non aliter

recipi , qUAM. quatenus cum Scriptura confentiant ; cui füffragatur

HUTTERUS Difput. Lin A, C. Cap. lV. maximarn, inquit, Aifcvimen

inter Stripta Prophbeearum & Apoflolorüm, que vocamus biblica, 69 in-

£er Symbalicum bunc librum couflituimus, ut qui non àvslxisos , fed £A-

£euus fidem & affenfum in. ecclefa ameretur ,. quatenus. cum S..ille

Swrrlvro Canone per onmia coucordat, i. REDONATUS ille LUTHE-

AUS Prolog. in Form. C, p. «, Scriptura S. e[t dvrisures ,. agj at ueroe

per fe fidem meretur, & nulla demonftratione opus habet; feripta

pero, Symbolica five ecclefiaftica fecimdario , ssus fidem méréntur,

quatenus nimirum cum Scriptura confentiumt, conf. Joh. MOLLERUS

Hamburg. in A, C. Part, l, Cap. VI, qui itidem fentit: Sacre Scripture

eredendum propter fe ipfam confeffoui autem ili, quatenussfeu pro«

piereay quia cum Scriptura confeutit.. Interim: fgjbfgrigtig Augg Co nf.

quz falva lib:q;;ite exigi poteft cum juramento,, cum noffe interfit,

quam doétrinam foveant doctores, quicquid edifferant quidam theo*

Jogi & politici de bujus rei iniquitate ; vid. Dn. BOEHMER. Diflert

de Contra&tu non przlecto Cap. 1T.$, 16. feq. & Jur. Patoch. Seót. HIT,

Cap. l. S. XLVII. feq. conf. Dn. Joh.Sam; STRYCK. in Differt, Spec,

