
Cijuluy

AE acäeaptent, quæadhortanogrïän firie: fficacia eü, xlh per ab('olutmnem

ExMor-

'€x Ípeciali mandato divino ,. promiffionum & comminationum divina-

rum adplxcatxonem ita inftituunt vere. & efr'icacxter , acfi Deus xpfc fen-

. 0. Hf

- Graviter de

»

tentiam autabfolventem, aut damnantem pronunciaffet.

* hac mxmftroru:p ecclefize

oteüate clavmm dx[fent dwus nofter L.

àtio & ii«

"FHERUS Tom. V. Jenenf f

zxg z: L z

It em extt

, üti olirg

(n) Diluit hanc d:lï'entxentmm inftantiarà Dn. WERNSD ORFFIUS in Du-

fert. ;amcntata5 XLVL p 46ifeq. -

Ofafrl atl«

h Ecclcf

Artzcz:lws ,ngaflmge/' TItS 06? vug.

pemfü-,

napoüo-

Q3 igitur Gallionismum dicunt non ('o]um, fed & S'Etmæxml

villris aut

« hanc miniftrorum Ecclefie poteüatem internam & fpiritualem,

Obat,ailt

nec voces nec res intelligunt. (3) - Galhems effatum & factum ,

In fatü

; fedde

quod Lucas memorat Adtor. XIIX, 14. t5. 16, 17 an laudandum (ïc,

lminei

Velpouus culpandum , ex profcfïb jamrexaminare nolumus ; (b)

v.c)ipfco-

Idautem omnibus textum paulo penitiüs infpicientibus facile fe

Dibwm,

dabitin confpectum , fermonem hocloco non effe de Gallionismo

àan, fol,

Theologorum, fed Politicorum,quo fümmis imperantibus (vadent

u (

rcligionis indifferentiam,& ex Gallionis Principio, Prmcxpum non

[ jma tr.

effe,curare controverfias theologorum , Aeyowaxios plerumque

V![I AJ

fru(traneas , vel in religionis dogmata inquirere, malejudicant.(c)

////gltlll

Hunc Galhemsmum, prohdolor! nunc ublque in Ecclefiam grat-

/4/1; Lc

d pitte

fantem deprchendlmus, quiin eo pousf' mumvim fuam exerit &

: ATT

malitiam, ut omnia Jura Imperantium circa Sacra ex fine Rexp ubli-

d ln

c2, nonautem exindole Ecclefix Chrifti dl)udxcanda Pcatuant, & di-

Ü4 Potie

vini mmecru ccclefia(ha inflitutionem non folum, fed etiam e-

ologot

jusdem necesfitatem & efficaciam evertant illius Gallionismi fe-

Gatores infelicisfimi. (d) Nec Sepayíac notam incurrere pos-

4tt0tiey

funtEeclefiz miniftri , qui ex conceffa poteftate divina, officium

et Pf .

" DEo

abfolunoms vel rcconc:hauoms in Ecclefia mxm&enahter pera-

Tz

gena

«

148

.

$$5o(S8

Ó

|

4

gendum fi bi vmd:cant, cum potius illi pro. &saf.aaxac; habenehünt,

[

ui legatis Chrifti, nullo inviolabilitatis refpectu habito , türpiter

hC

illudunt, & divinum plane opus eludunt. (e) Qgemadmcdum

q

enim poü angelos, quorum plures primi omnium coeperunt Seo-

f

paxev & contra Deum infurgere, non folum lllx CSésuaxios argui

k

poffunt, qui in V. T. per vanam idololatriam oppugnarunt Deum,

c1

(£) &inN. T. Chriftum occiderunt; (g) - fed étiam aliiidem cri-

men commxttunt, quando ea, quz 1p(ius Deifünt, audacxsfime ne-

l

gant, & cuiti hareticis verbo divino infultarit; . (h) itanon minus

Suaxsimi» qui partim DEI miniftros &in eczleha legatos offen-

j

dunt & perfequuntur, quafi elfent xa d doualo, gj mgnþwa.ä , exe

crementa.& . rejectamenta inutilia & ejicienda ; partim contra

doctrinam Chrifti infürgunt & my&ena evangelii vilipendunt, in

ordine falutis manifeftata,. qulbus gratia divina nobis. offertur &

(3

credentibus confertur. (1).. Ubii igitur Ssagæzm fæ.t,&m qua. hcr-

*e-

balateat, ex dictis facife patint

(2) .-Hac pueriliter ficta cffutiit a&enus 1 recentioris comoed:æ hcentxa , ut

(

malcdico dente carpant, que théologi conftanter defenderunt ab obtre-

&ationibus.

Poft reliquos in fcenam prodiit infanus ille RIPERUS, qui

poteffatemlllam ecclefiafticaminternam non folum'Ens papifticum ; &

(

peftem religionis & rexpubhcæ vocate non erubefcit j fed eriám füb Gal-

lionismi & S«uzxius ctimine deturbare & penitus ejicere fatágit, L c;

Cap. Xl S. Vi 1X, conf. Autorem DCSG!ZHD;GCBWWGUB beweffenbe

baö SRtecbt eines Proteftantiften. 8umen in einfübrung eine8 neuen

modi vocandi per nummos.

(b) GALLIO per adoptionem ita nommatus, alias NoFATUS, , fuit frate£

Z.ANNJAEI SENECAE, Neronis Praceptoris; Libros de ira SENEUA

N

Fratri NOVATO, de vita-beata autem G A4LLIONI dedicavit;póftquam

nomen mutaverat. vid NJGOL 4I A4NTO NII Biblioth. fopaa.V eter,

Libr. !. Cap. Vl. per hunc GALLIONEM éonciliata videtu: arnicitia ii«

ter PAULIIM & SENECAM;conf. prater Hieron. libr, de Script Ecclef,

.DANNHAZIERI Hcrmcnevt,s Sc& 1l. Art, L. S, VII. P 272. & JOH,

ARN-

ä)o(ä*

I49

Ms

RHENTUSNSE *

filint,

ARNDII Lex.. Ant:qu. Ecclef. p. a. feq; ;Fa&um. Gallzpwm actis de-

turpiter

fcnptum aliilaudaut;alii taxant,

Mult laudnrenolun

z

t quod Paulum

modum

non audire,nedum judicare dignatus fit,quafi relxgnonon attineret quice

int g.

quam ad magiítratum ; & profedto; fi textum in fontibus evolvamus;

facileadparet; in GALLIONE fuiíle àgbuas atheifticani, qua: Avyipiexius

aIgul

früftraneas habuit religionis controverfias; conf. CALOVIIAM, l, Alii

Deum,

cum laude extollunt illud.GAALLIONIS fa&tum; quod judiciumin caufis

let Cri«

facris declinarit,quo fpectant verba B4$NA4GHin Annal. Tomi. l.p.6$4,

IffiC fl£

Que magna judicis bujus prudentia fuit , nou folum quia «d Ecclefie

LTIUEUS

tribunal pertinent dé veligione difteptationes) verum etiam, quia arum,

offen

ignarus atque infolens quafiionum, rectum de illis dare. dtdicium non po-

puiffér, cotifsr SEIZII Libellumi: *Qïl;mh æerd) Eem äe!wæmþ,

ä: i.

p87.-

Contta

(c) Quamvis mchus facxt GALLIQ nc&rxs Cyclopnbus &; hypocmxs, quí

t

damnapt & perfequnritur, quod nón intelligunt ; tainen non redte facit,

rüt k

- qui-fecundum utramque tabulam.jus:dicere débebat, : conf. PA4REUM

jaltete

h«1. imo peffime facitj qui delegé divinacontemptim loquitur, ac fi reli-

gio verbis tantum; & fupervacuis quaftionibus conftaret. Impietas cít,

Ícribit BRENTIUS h. l. Homil. LKXXXV. quod GALLIO non requirat

ti3, Vf

veram relxgxonem ,«amque quantum magx&rawi leh hcet,ab hætö;,lczs,

y Obttt«

fchisrnaticis & aliisadverfariis defendat, -

lj5 qui

(d') Et fáne maltos hodie GALLIONES & PILATOS mvemas inter P:oce-

m

tés, qui vel odio dut contemptu religionis, velanimi levitaté, vel profa-

ib Gl

l6

naruth rerum ftudio religionis caufas omnino audirénolunt, Invenias

alios, hocGALLIONE ftultiores, qui dxp!omat:s & mandatis eorum fu-

TU

pcr(ht:oncm fulciant, quos certum eft, impios effe, & fanz do&trine

Qd

proprii commodi ftudio adver[än. vxd AHGHST MARLG,RATI Expo-

f

fïuonem Catholicam N. T. h.1.-

(t De xlhä,qmmdeiebdem swæ;(u; notam f' bi contrax«ant, exänlfona

VEUA

Fquam

apoffolica notüm eft A&. V, 39. XXIIL; 9. Vox 3« bene gráca eft,

jétefs

& preeter lóca allegata »2. Macc; VII, t9. occurrit adhu femel ; éómpo-

fita eft ex $45 & us quod verbum,quantum egóanimadvertijactive

na n

& paffive ufurpatur. Hinc S«uaxd modombonum, 'modoin málum**

fcnfum trahi pote(t ;in fenfu activo miniftri Ecclcfie non funt Swplao qui

jaH.

T 3

con-

At

x$0

)oC Sä*

€ontràá DEunm nw pugnant ; infenfu paif vo. aubem nozt abhorremüs ab

illá denominatione, fed Dei benevolentiampro nobis j pugnantxs merito

exofculamur. conf. egregiam Differtat.:de. Bub ante qumquagmta

annos Wittebergz fub Prafidio Dai. BIIGCHERI habitàm ad [oca citata.

Coni

(f) Infelices fütit 9d Idololatre ; quinon'olum fe ipfos patiuntur ha-

füin

- beriproDEo, & pro Chrifto; fed.etiam loco cultüs veti $& genuini fal-

d

- fosDEos colunt, quafi DEos poffent facere , vel quafi.Dii poffent fieri.

&

- con£ Efa. XLIV, 13. & LUTHERUM inh.l. Tom. V, Jen. p

.1osg.b.

-

nitt

(g) Chriftum: propr:ctruc;darunt Judzi;qui ideo apud: Eznpmres ecclefia-

fter

" flicos zociedic appellantur. ccnf. CEDBENZIM apud DRESSERIIM

inf

: Mil V.p. 223* 224«

( 7 3 P u o

5*

33

(h) Occurrunt hic inter

9'669:»)48: Athcl, tum exx&entxam DE&, tutn attri-

düca

buta divina, & maxime divinam providentiam impugnando ; quod 70-

Qu

SEPHIIS teftatur de Sadducais: Ivfeiati funt divinam providentiam,

tusl

ádeo Epicurai difti funt in libro Tachafin ;; Libr. XIlk. Antiq, Jud. Cap.

fito

IX. & Libr. LI. debello Judaic. Cap, HI, VIL: Omais veritatis adverfarii,

C

BA Zirte viy Abyor 7£ O1£, 1. Corinth, IV 27 infurgunt i 1pfumüEum; re-

ferunturitaque in hanc claffem omnces: haretici veceres & recentióres ;

hi

omnes Epicurei & hypocryta ; qui DEum oppugnant parum verbxs,

adh

artim vita indigna & diflolutiori.

àd

(;) Obje&tum 3uusiíus fecundarium perfonale Funt legati DEi& Chmfh,

tàt

miniftri pii Ecclefiz & confeffores veritatis, quorum perfecutiones in

3b

lpfum Chriftum redundant, A. IX,.4. teale autem eft doGirina cum bé-

(à

neficiis; que in nomine Chrifti prædxcatur. Contemnere docttipam

Chrifti, myfteria Evangclii in controverfiam ponere, vel fola zatione ex-

wo

cutete, evertere ordinem falutis, & excogitare víam umverfalem ;omni-

Qu

n0 eft Siuaizü», DEum perfequz ; cum DEo. cxpo&ularc,,& läplenuam di«

Cl

vinam emendare , quo turpius quid excogitari nequit; , . Non itaque

nà

Bd dici merentur miniftri ecc]efiz , quiofficio fuo. funguntur, & le-

qu

gationem fibi commiffam expediunt , verbum reconciliationis annune

ciando &apphcando i illi autem fummo jure perhibentur Duotuxóiy, QUi

RU

fur

Chrifti legationi refiftunt , legatos contumelia. aHicxunt, & legationis

;&'eötum mahtgofc im pcdmnt.

dew

üt

aldfriio

ä)*cr(ää*

f.cr

M

Témisab

15 rierIt0

drtzculm .ngzdrag e/ ómus X Nawzþs

iuagitta

Eä igitur poteftate fpirituali & occulta granof'c nobis mnce['sä

4 CItàta,

contenu,Sacerdonum fpirituale, quod quidem. muItum le"ert à

üntur ha

tninifterio Ecclefiaftico publico, fnagm a(timamus, & commer-

irrf

tüini fal

damus; fed novum facerdotium cum imperio con;un&üm, cam

fentfietis

fanaticis nofi exPe&amus. Sacerdonüm Fpmmafe ad effe&tusn mi-

&b

ecclefiae

nifterii ecclefiattici refertut, adeöque perperati pö&pomtur mifii-

FERIIM

fteriuin ecclefiafticum facerdotió fpirituali n ordinefalutis. Eutu

in finem minifterium prædlcanoms inftitutum eít; ut ad fidem pet-

t attti«

ducamur,que deinde per charitatem efïïcax, oRert facrificia fpiria

jod J0-

tualia.(a) Omnis Ecclefiz minifter merito effe debat facerdos fpiri-

Véntidthy

tualis, hoc eft;jüftus & (án&us$ fednóh omnis facérdos fpiritualis

Ud Cap-

fimul potefteffe minifter eccleüæ pliblicus.(b) Orunes equidetix

verfatiiy

imi (

Chriftiani vocati funt ad veram faplcnttam ; Ut Spmtu s 1mpletl

(Q$ y

fe ipfos doceant & commoneaht rioh folum, fed etiáni fe i invicerti

Fetbiiy

adhortentur, &folátio'eripant? (c) Vocati 4üterh on mfes füht

ad verbum Dei pradicáridum publice, & adminiftrandi (acramen-

Chilti

ta ordinarie;. (d). qulcquld de diverfitate ordinuüm & officioruni,

9ne u

ab ipfo Luthero abrogatà, in medium à qulbusdam proferri foleat;

m b

dói

(c) Totum regale facer

otium,feu facerdotale regnum, fpïeraIe

friparmi

pmrfus & fpmtuahter mtelhoendum elfe,Gcile vidémus ex eog

)ng

ompl.

quodé primogenitüra: ühorum DEI deducatur, &ad ftatim juftifie

cationis & gratiz unice rcferatur, In juftificatione multis cum hos

m di'

|faque

n0r1bus tutn oplbus ac deliciis, iisque fpiritualibus, beaturhomo,

Vr

uem Spiritus Clirifti ihhabirat, ultérius illümitiat, (anctificat; &

yiuft^

conferVat. (F) "Etficregale (acerdotium, (wefacördoralä regnüm

À

fundamentum haud elfe pote(t futuri facerdotii regii Melchife-

19ni$

dechici, quod fingurit nonnulli, & in ultinis diebusante diem exz

tremum es K/e.&ant. Propofmt & expofurt 1llam hypothc*ü-n hgud

1tä

Áfí»

ä)ö(ä&

ïgz

um Uuirmimesimedian

ita pndcm Aum?;äall*as non ignotus ;. (g) äün.q amem eo magis

"

defa&

fufþc&us ,quo liberiorem fïngcndx ràtionem feqmtur, more fana-

ticorum , qui fan&æ fed fimplicis phantafiæ ineptias : confïanter

ladio

fomniant. . Noftrum jam non eft, vifa lectaquenarrare, & fabule

pfalte

cetdo:

mterprctatxonem cxpïodcxe, cum. c,andem recitare fit fi mul refu-

tare;, ordinis tantum gratia, quid fibi velit hec opmm,tnöus yer-

& fpi

bis repetcmus, ut quantum roboris habeat ftatim apparcat. Poft-

yu$;

cupia

quam igitur per priora quinque caplta differuit tam de facerdotii

& imperii necesfitate in Beneré , quam, in fþccxe de relatione fa-

erit il

butit,

cerdetii ad1 1mper1um & vice verfa,. ubi tria preprimis monftrare

—

volult, quod nimirum in una €ademq, pcrfona facerdot;um &im-

(3)!

&i

perium ftare posf TO quomodo feparatum fueriti 1mper1uma facer-

ii

dotio, & quam prarogativam facerdotium habeat prz imperio;

&

tandem capite fexto ftatuere non dubitavit: Deum fuo tempore

hi

cerdotium Melghifecïechxcpm cum imperio con]un&um iterum

(9.

j

ablhturum, & facer lotio imperium, quod ipfi ereptum fue'nt,

a

vindicaturum ; quo refpectu hodiérnum minifterium & i imperium

n

mifere traducit, & modo confufum chaos , modo labyrinthum pe-

q

riculofisfimum , modo abominationem defolatxoms ,&que funt

u

relxqua,vocare nonerubefcit. M

1ramur fane hulus viri audacxam,

Ti

uà non 'folum Jura &: px lvdegla hu)us fïngularls Reglmmls poh-

ici.& ecclefiaftici in uno fübjecto prox1me inftantis , fed etiam,

quod plurimum eft,definitum tempus nová plane computandi ra-

M

tione przdixit. (h) Unde quafo! prohabxs, in Melchifedecko

eITc typum admmlüratxoms Ecclefiz , vel i 1mpem facerdotahs ex-

t

terhi, qui tantum typus Mesfix effe debult. Id eqmdem non ab-

[!

furdum & 1mposfib11e fuit in Melchifedecko , quin dlgmtatem re-

iam & facerdotalem fimul habere potuerlt & exercere ; fed ab-

furdum & 1mposfibllc eft, tale regimen. üngere in Ecclefia mili-

3

tante; quæ durabitusque ad finem feculi, eó quidem otdinejqueni

1pfc

—

| ä)o( - -

$3

0 magis

ipc hoftus if

it, fepærmdä cmääc:gmpmum 4 mmxüerro Ec-

Yre fan-

nflanter

cefiaftico. (k) ^ Quid choro cumforo? qiiüid gladio fpiritus cum

gladio carnis? non bene conveniunt , nec in una fede morantur

x Bbl

pfalterium & cythara; crucifixus & fümma poteftas; miles & fa-

ul refi

cerdos; imperator & paftor; regnum & patibulum;.corporalia

Dusvere

& fpiritualia; .. arma & facra;.. bellum & pax; : dominus & fer-

tl PO &'

yu$; (1) In Ecclefia militante Chrifti legati fecularis glorix non

'erdotit

cupiunt ornamenta ; fed in ecclefia triumphante, quum apparu-

one ft-

erit illorum Princ

j

.

à

ü(trare

bunt, (m)

x : ;

d immarcescibilem gloria COFOT feporta-

T

(2) Multeq

juidem differentie rationes Íntee facerdotium fpirituale, & ec-

i fncer"

cle(iafticum dantur, refpedtu autem praffantie vix unam deprehendi-

perios

mus, fi vel inde potiorem quandam miniferii ecclefiaflici, quam facer-

. do

t

L

tnpore

nomiam divinam nunquam effe inter homines poffit.

tii fpiritualis dignitatem elicere velimus , cumi hoc fine illo Pe;**occo.

r

3

ferum

(b) Alia fünt media,nempe fandtificantia, quibus facerdos Htfþïifiiäalisi&

alia fünt órgana, quibus DEus poteftatem docendi & facramenta admi-

enum

niftrandi miniftris confert ecclefiafticis./ Hac oc

f

f

cafione non incongrue

D

m pe

quaritur : 4 minifiri Ecclefia in N. T. vocari poffnt Sacerdotes ? ubino*

i font

tandum eft in genere, quod quidem in N. T. minifter ecclefiz iuius no-

L

mine nullib

;

*

veniat, quo u

t

&

'e

:batur argumento olim $A LMASIUS, quod

u;iam;

non folvebat PETAVIUS Tom. IV. Dogm. Libr. Ill. Cap. Il, p-79. in

| poli«

fpecie autem monemus, illos vocari mettzfurieus, quod germanico titulo

tiaftl;

Siyriefter plane confonum elfe videtur, quamvis in proprio fenfu V. T.

dird-

nünquam miniftros Ecclefiz N. T. facerdotes effe vocandos merito cum

N

jecko

!

"Megalandro noftro

:

:

Tom.Vl.fol.9$.. —

E

flatuamus, vid, Tom !lä,]encnf Germ. fol. 3: 0. &

»

c) An

f

Y

cerdotium fpir

f äb?

ituale ad jura vel o&ï&i; ChriRiäni fit 'refcrcn;!um,

anxienon disquirimus; in quibus autem jura vel officia illa fefe exerant,

Imre

diligentius examinatut inter theologos. Inu:guisque ungitur im facev-

T

Hotiums, ungitur in regnum.fed Dirituale v

e

acram,

gnum eft & Sacerdotium wquit

ml«

generaliter AMBROSIUS Libr,lV, de $

Cap.I. £ 391. ed. Frob.

£ 336 & Tom.11. £326.

lumï

confer pot LUTHERUM Tom, I. J';ni Gcrm

int

,GLASf

?

3S5oG&

354;.

at as

GLASSIHM inl Phalol $, de metaph. p g4 MX'L!HM in: A. C. amt.y

gl m&

.. de Miffa p. 74, & ex profeffo ad 1. Petr. 11 9, Dn.JOH. GUIL. BA]E-

n

"RUM Th:ol. olim Jenenfem cxcrcuanfi' imum de facerdotxo Chnfha-

byr

fiorum regio.

i

$i

d) Quermádmodum itaque : facerdotiur fpmtuale Formahter coiiiftit i

()&

. décenti & füis quafi ilimitibüs éireumfcripta taque myftita admihiftra-

pro

-tione;j' itaetiam ad poteftatem. habendorum e*anïwentuum,wl ékércéndi

B

actus minifteriales in. rigore fic dictos extendi:nor debet.. '

' Que ante

91

ahquot luftra Muhlhufii inter FROHNIUM & EILMARUM fuper hac

&T

matetia controvería funt ,. quorum prior illa. facerdotii fpiritualis jura

My

ad omnes actus mmx&ermles in cafu necellitatis exercendos ;Xtendgrcr,

N

pofterior yeto $, conam & quædam alia eximenda effe utare;, cum

NO

fru&ta evolvi poterurt. Nos; quod attiriét, non facile cafüm neceffita-

»

nà

tis fingimus, ubi abfolutam neceffitatem non p'ræf'chpr irDEus.. Tandem

concludimus: gäm »attone fideles /imt rege.r, dlla ratione ]imt [z:cerda-

d

£65 ; fed non funt reges externe [23 carpomhtä

2 8!'50

é f dote.f £runt

a

stodo extersno & corporali."

br

trarium vxäcrü

(c) QUi EUTHERUM hujus infi mulantc*(jnfäf ohis , c

«

poffünt in Augüffane Confeffionis Att. V. VIII. XLV..& XVI. ubi non

q

folum mitiifterium ecclefiafticum ut pecuhans ordo in Ecclefía cum

&i

charadere vocationis defcribitur, fed etiam a magxfh'atu politico aécu-

ráte diftinguitur.

Hanc étiam nori fohus MELANCHTHONIS, fed

Q

& ipfius LUTHER! méntem effs;, vetb;; Amcuh Vll, inter XVII. Torf

il

genfes ad oculum demoniftrant, -

(f) Qualis ptimogehitürà cftin N. T. tale fäcerdouum, tale regnumädc—

tt

libustribui poteft ; fed progenm fumus fermone veritatis, ut effemus

D

! primitiz quedam eorum,qu« creavit, Jacob, , 18. Apoc. XIV, 4. con-

u

fcr Cáhdidam folidamque de régali fidclium Sacerdotio fententiam Dn.

WERNSDOREFII i in Pccuhan Dxlï'crt. Anno MDCC XX!I?( ch.

tcbbrgæ propofitam. "

Autor notatus eft JOH. CHRISTIANUS SETTZ, qm fcnp('teum ia

E

^ finemba8 9 cbtfebecb:fct)efprteftevtl)um, 2imfterb. 1728. Reliqua

/feripta;ex quibus antea innotuit, funt : &Dr(fti tircbe Fein Qbelteoieicd)

contra R:pcr; Mofcn DEum Aaroms 3. Commc,ntanugm Apoca ypfin;

radat

um ]

,

...,.-.-.r-

RMITTTEPUREM

—

-

&-Q."ar;ï:i

&

gen, bie æïewä:tl;abe;ubec&

bemt unb

L DA[E.

Sjimmeb, Geuer unb QiBafjer.— i CBorftellung-oom SRedt unb

Cs

»:c 9Qadt roettlider unb

norifyngeny 26 o*

n

egïe;ffi;'tdgccrngifgfgitfmþ äïe( igioq unb äitcb'em

áltit t

m

.*-

/Cap,V1

lii Es QaddoFclfei Dl dl hus

miiftra«

b) Po[fqü*a

probavit füa quidem opinione'ex variis-vaticiniis V, T. & effatis N. T.

igércéndi

t

E(a, LX/LXI LXH. Dan. L; 345 3 5. 44. 45« Dan. VHI, 13. 14. Dan.IIX,

Que antt

9. 14. Mich. IV , 8. Matth. X1X ,38, Luc. XH , 32, 1, Cor, Vl , 2. $.

upet hac

2;Tifn-0th.-ll, Yr 12. APQG.I-I,-26-27S'C3P- "'I,'-Z-QI, X, IO: XLV, t."fo

idlis juta

tenderets

XX; 4. 6. A&t. , 6. cap. IIl, 2 1, ubi partim in plurimis cum PETERSE-

NIO facit, quamvis alia utatur terminolopgia ; in quibusdam autefn no-

« m

vo plane exemplo novam applicátionem extorque£ e; g, Dan; HX, g,

Vcefftae

13. 14» quod caput infecontinet yaticinium de tebus naximis in Mo-

Tandem

narchia tettia, & anteadventum Chrifli in carnem eventuris fub Antio-

þ:cefda-

cho Epiphane; & Mich,1V, g. ubi Propheta nil aliud dicit,:quam ür cx-

ff;jf,e:r;t«nt

cidium regai Judaici innuat;in cujus locum fuccederet novum reghum,

tempe regnam Cheifli fpirituale ;; nunc porro Autor ipfutn tempus de-

^

r

j Gaa

terminarcaufüs efty partim quoad durationérà & tétmiinüm a quo & ad

quem;quos quzrit in illis 22 00. diebus propheticis, qui aütem a vefpera

[ia m

ad mane numerandi funt;dies naturales ; & in 1260 12 90.1335. diebus

0 aCCl

Dan.X1L,7. t1.12. quos producit usquead annum mundi MDCCXXXVT

(5 d

quo tempóre DEus;per illos duos teftes,Mofen & Eliam A poc. Xl;r.--11.

Ti

llid negotium Ecclefiz faluberrimum fufciperet, àsque tatidem Anro

M DCCL. facerdotium cum ámperio reftitatum ?fe"iicfïwäpöpülo*[ uo

i

ttadéret j partiti quoad conditionem ; quamoccafionel ocutionis pFo-

fentus

pheticz ; Unumtenpus y duotempora, & dimidium temporis, explicat,

" £on»

tres peculiaresEcclefie mutationes vel flatus ponendo; Yeraózasricus;,

m Dllo

836. Jefabelicum, quo Sacerdotium iniperió itifültaverit.per univerfos

d

720.annos ad 15 455 & Jebuiticum;quo quafi mixtum: &'modetatum

eum ii

£egimen Jerobeamiticum & ] efabelicum ecclefiam tutbaverie ;:ád an.-

diqui

numusque 1736. quem tandem fequeretur teimpus'illud fingulate , de

9ui

-quo Johannes dixerit Apoc. X. Omnis in univeríum hujus viti labor im-

gl

*

geniofus quidem, fcd metis Pfæfuþp.q

&

fitis fundatus eft , quibus evolutis,

x

Til

QVQ-

CTgmee o o PRRPTSD O EE URT ORE OEU

156

E P.

W*—w

*

p t

t

UER r Wv

pt

tur p

*

j.opþetica*

- ita cavillari, quicquid tandem velis;c facris literis conflabis..

:

(

(i)Ante legem facerdotium & regalem poteftatem in una eademqu

epetfona

concurtiffe, conftat ex dignitate primogenitorum, quorum regnum fuit

ial

"riur

& facerdotium Genef, XLIX, 3. conf. ob Bened. CARPZOP IIDifput.

XX. $.9: p. 941 poft folennem legis promulgationem autem,dignitas

fores i

facetdotii ad oriundos ex tribu Levi translata,& regia majeftas tribui

dem,

Judzs propria fuit. conf, SPENCERHS deLeg.Rit. Hebr, Libr, L. Cap.VI,

magm

Scá.ill. p. s 16. Olim etiam apudGrzcos & Romanos tegiam & facerdo-

() (à

talem dignitatem fuiffe conjunctamin una perfona;apparet ex ZOMERI

hodieræ

lliade Libr. l1. v. 292. & L, VH. v, 1 45 & ex PL

fman. p 229:& OFIDII illo de neaz. (5

UTARCHI Qgæft. Ro-

ii

s. A.'H

Hunc Anius , qtib Rege bomines, Am/?:t: fjaæäw;

f

[ 4

Rite colebatury temploque domoque recepit.

DEUS

Sic Melchife

dech olim erat Sacerdos & Rex non in typum Ecc

le(ïæ,..fgdlacl

cïcüaü

1

Chriftum relatus, qui vere nofter Sacerdos & Rex factuseft. conf. Dn.

Salom. DEYLINGIIL , Prafulis hodie;Lipfienfium fumme reverendi Ob-

[X

ferv. V, Part, II, de

1ntol

.

'M;'elchifedc-c?i: ä!?e;ibn,aï' &m?&eno æd; 'Gïcfnef;« x IV.

àd n

s

, .7"34 fe e

É

k) VerbaLuc, X

Xll,zg ;däb ciäxl'a,'fdfät perad,e&am i',e:&r—i&ionemm, vo£s

hoco

men fic, ut non patiamur abduci nos per.illam anilem Gloffam, qua (ibi

te he

placuit DIDACUS STELLA in h. l.. conf- MEISNERI Philof, Sobr.

Part.]l; Cap

ris d

| €Sll Bellarm.

vino

.€nervat, Torn, l. Libr. ILL; Cap.1. p.132.feq«o ——

N.

bisnc

T) Eadem fere verba liabet Dn. STRYCKIHS in BRUN.

VEMAN. Jus Ec-

. ..&lef, Libr, l, Cap. 1V. p.47. & p. 278. confer, J'ICELIIIS in via

fitto

ad Auguft, Confeff, Art-XXV11.:de poteftat. Eccléf. .

qrcAgia

Videt

. (m) Monfiro fimile eft, Chrifli Legatos fecularis Bloriecupere ornamenta !

quar

-Symbolum fuit LUDOFICI pii imperat, Conf RSINUS de Monarchia

ümt |

Romaná; p. 301. Qmnmes fcimus, ecclefiafticum offcium & feculare re-

( gimen inter fe pugnare & diffdere,

ampl

nfguc .mgf:fo [e*ä pati. LRTHEI;HS

DW

hon«

x TO'D», llnlcno P:)a 360 :

H

F

**

4

&

m A,,ïïdrtj;a

fort

[ r

357

etraiseed

sidisso sss eisguttos

| '95 59( Sä' L

*

.f-.';j.;/

1rophcti01

epeon

Sed reliqua confülto preterimus, cum excreverit labor füb

conftitueram.

3-

pnum füit

manibus , quem delineare tantutn þaucïs',pag'ellis'

TTbf

"Triamphat adhuc ordo ecclefiafticus in Ecclefia, quem pii Confet-

hydipnitas

(lartribui

fores in Auguftana Confes(ione ex Sacris literis brevioribss qüi-

démi ponderofis tamen verbis propofüerunt. —"Triumphat jubilo

;O cap. Vll

tfacerdo»

iagno mon folum de victoria contra Cefareo-Papiam Romanam,

HOMENI

() fed etiam contra Cafareo-Papatum politicorum quorundam

'gæll. hCL

hodiernum; (b) triumphatin doctrina, quam habet finceram &

immutatam $- triumphat in miniftris verbi divini, qui adhuc ef-

ficácitet fünguntur officio facro. Quod figitur hoc beneficium

DEUS nobis concesfit ex mera gratia, ut habeamus ordinem ec-

szfedladþ

clefiafticum divinitus adhuc inftititum, in commodum reipubli-

:o'nï Dt

éx,maxime vero ad confequendam veram animafelicitatem,quetm

a Ob

in noftra quoque Ecclefia fervavit hactenus, & potenter fervabit

rc( KV.

ád finem usquemundi ; omnes omníno oportet recte judicare de

mm, Wf

hoc ordine, illiusque mitiiftros amore complecti, & juftis decora-

qua ii

re honoribus.: . Nori pofcimus ex árrogantiareftitutionem majó-

of, Sobts

ris dignitatis & poteftatis , licet minor hodie fit ,^ quatn jure di-

Bellartts

vino & naturali huie ordini competat ; (c) V indicamusdtitem no-

bisnon immieritoilla, qu& divinitus nobis conceffa fünit, officium

ju Ec-þ

facro zelo exequendo , & invocando DEUM , qui Ecclefi pro-

j g

videre promifit. — Servi quidem fümus, quo nomine plüs laboris

juarfi honoris tribui nobis videtur; (d) fednechonore privandi

.m!

parchia

(unt fervi Chrifti, quotum honorem ipfe DEUS deter miinavit &

lgt tt*

amplificavit. (e) Removeatitur qu&fo ! prajudicia circa hunc

REU

erdinem, ejusdemque fiecesfitatem , dignitàtem & gravitatem , &

honorem illi debitum nemo denegabit.. (£) . Hoc przprimistem-

eneficii confideratio ,.quo recor-.

porc Omni;buslïingumbit» hujus b

u5

/rt;a

: amgf

1;8

&3)0(9&

4l

damur repurgatmms do&rmæ & mgrum in Ecdefia pcr mmx&ros

lo

ecclefie facte.. (g) Celebrate mecum Dominum, » qui fideles do-

k

&ores mittit. & donis variis 1nfh*u1t, ad ædxücandum Corpus: Chu-

$

füi.. Cavctc vobxs à falüs do&onbus, qui animas feducun; &in

IN

()

pcrmucm præcxpxtant eternam. Habete mlmüros .quos DEUS

dat, pro dxfpcnfatonbus my&erlorum chvmox um, & «um. omm

manívetudine & obedientia recipite. — Audite verbum quod pre-

()

M

dicant, non utfermonem hominumy,fed ficut vere eft, fermonem

DEI, qui & operatur in vobis credentxbus.

f

chmmlm eorum ex-

jot

emplum & virtutes , de rchquo autemin homlmb Us perfe&xoncm

|

gi

Z|

angelicam non quarite.. Aliteillos, qui vobis fpmtuaha feminant,

& quead vitam honefte ducendam neceffaria habent cum familia,

fuppeditate.. Diligenter pro illisorate, utSpiritus S, gratià impleti

ft

officio. fungantur feliciterad DEI glonam, Ecclefig i incrementum,

|

& ommum falutcm

ÉB

iég

at .

!

MI

(a) Ve?ngus SAMZZELIS PUFENDORFFII qux edidit füb. BJSILH HT.

y

PERET.E nomine hiftoricam & polmcam dcfenpt:onem monarchix

01

fpmtuahs fedis Remanee, infitit egregie THEODOSIUS. GIBELINUS,

It

in Cafareo-Papia Romana, fuüb quo nomine fito,modo ESA4TAM PII-

€c

FENDORFFIUM, modo FITLIM LUDOV. SECKENDORFFIIUM pto-

D

vocárunt; usque tandemin editione tertia, qua L:pf' 12 An. M DCC XX.

le

curh erudita prafatione. GOTIFR. CHRISTIANI HOFFMANNI

ü

mnotefcerct Verus autor, MATET HIAS GOEBELIFS.

Prcdut,

j

b) Inyalefcit 1llud malum non tantum in Arminianorum f'cholxs, -nd

LT. ENBOGARDVM de offició magu&ratus Chriftiani ; fää etiam und

(0)

" dólendüm eft inter Reformatos & Evangelicos. conf Dn.,

VEND-

l

STEDII Sy(t. Théol. P.1V. Cap. XII. Se&t. IT.Qu. 2. p. 402.feq,

9

(o Si Theologus fcriberet, quz ipfe 7 HOMASIVS fcripfit in Difput. de

Officio Princ. Evang. circa augenda falatia & honores miniftrotum

ecclcüæ. procul dubxo male: accnpercmr amultis, Ab(it omnis fufpicio

ä

-

ambx-

R m

.æ)»e(ä& TR

ss

Itiflros

ambitionis & arrogantiz ! Interim

jufte funtquarele, quas ex theo.

desdo.

logorum. tum veterutg tunf recentiorum fcri

ptis repetere nolumiis ;

legi autem meretur in compendio JOH, 4B

TET

Scct, 1V. Cap. ult. p. 214. feq.

fe KROMATERY' V .

T

DEUS

1 n

Pa ss v

UM ia Conpia, & Eh4bM, SCEMIDIPM in

E

;

:

QO N af vialanda legaei fenBhtas , ait GROTIVS &

/^

f[enliatis caufa

Doncm

inquit ZIEGLERV'$ conf. GROT. Libr.1l..

E

f

Jur. Bell. & Pac.

CaPO XI Ix.

tens, €omae

unete

lonem

jori etiam excipiendi funt legati honore, qui non tam habent privile-

ium, quam communicatam majeftatem. conf GR£GOR. NAZIAN.

nifanty

ZENIM, Tom, 1. O

igeee.

pp. Orat. l.p..

L.. €d, Parif. & CHAYSOSTO M,

amlia,

Homil, ll in poft. Epift. a

x

3

Timoth, Graviter qi

-

f

mento differuit-OS TERIA

^

.

DVS, Mtfpruhig be

tQerbecbni

loque de hoc argu.

ipleti

F.

g/«P- 3$3.

DEDD,

fsq & PHIL, MPLL&R

4

$ m ber im Gemipfen.gefucbten $R

angaOrbs

pung, P.27.

) Quidam hunc ftatum np

ad

eo neceffarium effc

-Put.änt'- ; Cum qui-

LE FT*

gf

libet verbi divini-le&tione. fibir coníu

^

le

gï"'ö*'cïgca;f;*æ a

ii-dignitatem hujue

narthig

ordinis inficiantur, ob pravos quorundamver

ivit miniflrorum mo-

res ; iterutf alii mun

u

E

LINIS,

s illud.cujtisdam coamo

oralis caufa effe

iM PU

commodiffimüm fingunt , & füfpic

Duscabr

3

pti Onihe

giuïm' pro

M pro»

carnali habére non dubitánt j quem pr

mgfïis d:,iï

3

pii & fide.

OC XX

les mini&äþï*g;ccleffæ füfeipiut, Sed (ibi ipfi

i"f'ezrgäorfä!

esilla przjudi«

ciorum pefte fléxus & anfractus difponunt,ez-

E

T

2

.

podil

quibu£.déinceps emer-

gere vix poffuntz"vide.

E

.Dn- BEDDEFInfijs

THEGT moral. Part, II,

S c& " Vl l '. Ca P-, l ! I s g- X fïV[*P &. 6; I ygmw,;a** g

s vid,

j quod

(g) De teformationis negotio nunquam fatis dicitur l, quod.divina vo«

N-

luntate & direcione adhuc confirmatum habemus. Conf Theolo-

um magni nominis Gothanum ERN,. SA4L. CYPRIANEM in ber

l

u de

GCobueCdrifft oor bie Reformation qu8 avthentiquen 1ibtrfunben

Hotota

abaefaffet, bep ber übergeugenben 95elebrun

9 tem lirfprung unb

indicias Rsformationis Lutheri

yfpicio

T QBQ Cbm)um begæabü fbum8, & v

$8 none

gmbi'

z

169

osagrerio

p Y

a nonnullis novatoram prejudiciis,quas prój

4

ofü

Wittebergenfis, ^Quid de Reformatismo

DENIF$ Theologus olim

fentiendum fit, vide in FEV STKINGII Dif-

Ecclefiz noftre intentato

fert. inaugurali füb Prefidio 0. G£ORG. NÉVMANNI habita Wit-

W

teb, MDC XCVII, Optamus refotinationem in moribus; veritatera

habemus per DEI gratiam quam reformate nefas eft. Repurga Domine

Ag(

aream tuam, ut habeamus agnitionem veritatis, qua eft fecundum pie-

- Sanctifica nos Domine in hac veritate, verbum tuum

tut. $a

tatem.

);ft ygrita;,' qua ma

nebit, quando cetlum & terra

*

Albertil

-—

m

þajþgbi:»

Aug

Algamy

Anmdt]

Ambrof

Anísdo:

FINEM

M

——

)

ERN

aM

ni

i

Ánony

oX

Anonyi

. Cati

—

Anoriy

heC

Awrij

teht,

Aquin':

htdii,

Atnobi

Areií

Atnoi

tl

f*ügul

* ,inEx

—

äääe(*säa

p iAb

V$ CHLA

x

Id

Offnatismo

j

"PNDEX :

INGII Dif

abita Vit

c,AVCTORVM Q/ I HOC lNæ TRACT ATV ALLEGANTVR

YetltateIm

ia

l

B

) Domine

Dam.amws,Qngencs,

133

Batcn. Joh W:lh.DxfT dc Saccräot.

mdum pite

Agobatd;prüal. de priv, *ir-

.. Chrift. reg,

D u

tut. Sacerd.

$4

d7

Baldwm Phosph.ad?atzmannum, I$

:

Allberti Intereffe Relxgxon.

9go

Ej. Cafus Conícient,

$3.96.98

E; Obieber(egung Aug. & Anti-

Ej. Diff. de Attic. Schmalcald. «9

Auguít. Conf. 15,20,26,28

Ej Inftitut minift. ecclef. -

924

Alegambc biblioth. fcript/Soc.]ef: 17

Barbereycii Orat, demagiftratu for-

Amefii Bellarminusenervatus, 156

te peccante e pulpitis facris non

Ambrofius, :

63.153

£raducendo ,

135

Anisdo:ffius Tr. baf D.S|vormer unb

Barlei defenf. Grom :

IOtf

Major mif ibren Adiaphoriften

Baromx Annales ,

47.62.965,

130

Sleraernif angericotet, ..

Basnagms, Jae; Hxüo:re de l" Eglife,

; Ej. baf D. Martin feín. Adtayho»

*

1224 43

rift fep?

130

E; Hx&o:rc des ]tqu,

44

Anonymdnquit. veri; ifundam. 94

Ej« dans fon traite de la Confcien-

12$

Ce,

II$,120

Anonymx ber.becfteä amþ entbeæres

11

iX

Basnagæus, Sam, Annal Polit. Eccl.

Carneval,

MO rpITO

137

st

149

Anoriymi A defence of the r;ghts of

Bayle, Pctn Gommen.t Phxlof X n'

the Chriftian Chürch, ..

144

Bcbelms de teg. jut. natur.

Antonii, D; Paul, DxIT de odxo peni-

tent.

-Ej. Differt, de , beneficiis magx&r.

128

polit, B. Lutheri minifter, exhi-

Aquinas. ïl;o:n

134

bitis,

l13$

Arndii, Joh Lex. Ant:qu Ec-cl' 149

Bechmanni Theol. confc

,:48. $4

Arnobius in lib. advcrfusgcmcs, r$

Becmanni Norit. dxgn.

IO06

Aretii Comment, in N. T.

149

Bcllarmmus de transl, imp, Rom. 13

Arnoldi;Gothofr. $; uD $.. 5), 433

Fj. Judic. de Libr. Concord.

"3Y

Ej. Defcriptio Theol. myític, .. 33

Ej. de Clcricis ,

42. 50. 68

Auguftinds,, 4,58, 60,63.96, 122

E; de Pontifice Rom.

44. 96

Ej.de

DX

ummentey

ä*SDC)(ER?

: Xj de Sacram. ordxms,

A7

Brunncrxäannus de Jur. Ecc!ef 4. 94

Gu

Ej. Lib. deordinatione; -

48

13

Ej. de Ecclef. milit,

Buchert Diff. de Buiiioidy -

190

C

]

Buchii Diff. de Cerem. Ecclef 13I

Cafum

Benthemii £jellánb, $itd U.GCI)W

ten

faat,

I46

Buddex ln(htut. Thcol Dogm, 7.76

CafTaj

BerveregiiAnnot.adCan. Apo& 126

8;5.92. 102, 145

Befoldi Polit.

j

Ej, Tr.:d., Axh. & Superflit. -

Bibliotheca Juris Imperant.

IOZ

Ej. Diff. de pietate f. Relig. nat. 3

&j

Binius, Sever. Concil. Laodic. :

66

E) lfagoge Hift. Theol.

24.536

Cho

Ij

Bmghamx, Jof ; Antrqu.ecclef 66
