,ml ab ordinatioue fo!z'-uf DEI, qui,p(r ifla Qmedria, a perfona etiam in-

de

digsiffma, modo ordinarie Ef juxta inflitutionem DEI operante, admi-

(

sifirata , effcax effe folez , &c.. conf. LUTHERUM Tom. VI. Jenenf.

fol, 99.. Pofferior eft: n eniodfler pius majori eum frutlu. doceat,

btun

quam impius ? Ubi in genere fatendum eft ,. malum miniftrum im-

Vfl

pietate fua & quidem notoria fructum verbi predicati multum impe;

^j lh

dire, quod bene GERHARDUS obfervavit in Loco de Minifíter. Ec-

clef. n. 182. Vite integritas & aworum boneflas cumprimis & pr.eïipue

2n

4b Epifcopo vequiritur , &c. neve wb vita improbitateme miniflerium

f

fuum calumnitis boflium exponant, fructificatiomi verbi impedimentum

G&' remoram objictant,

'Infpecie-autem reticere nolumus: 5 pins

smintfler donis careat, aut exiguis infirudtus fit, contra impius egregiis

h

polleat, cujus impietas adhuc fit occulta, bic majori cum feruttu docere

poteft aliquando, quam ille. . Et viee verfa: Sz zmpietas minifiri exi-

vim.'-

I

miis donis praditi, fit notoria, major omnino frutlus a pio , licet exi-

ua dona babente expetlandus efl , quam ab illo.

Confentit nobis-

cum D. FECHTIUSin Sylloge Selectior. ex univerfa Theol, Controv.

$^

iCt*

Difput. XLIL th. l. & X1L qui quidem eam ob caufam impugnatus,

lt

nondum autem expugnatus fuit, Confer, quz prolixius de hoc the-

mate differuit Dn. Joh. Abrah. KXROMAYERUS Commentar, Didad.

lt

[]d«

Elencht, in Auguft, Confeff. Difp, XI, d

,

e mini&cr.ngclef;Q;xæR. L&

l. p. 27«. feq.

;

Eü'

(c) . Quid fit verz

eruditionis natura, alia occafione dcmo.nürämus ;eru-

tü

jt.

ditionem Doctoris Ecclefiaftici confiftere maxime in adcurata Scriptu-

r Sacra cognitione, nemo ignorat ; fed quomodo fibi adquirat banc

j

et

cognitionem feliciter, qui officio paftorali fungi vult, inter omnes non

conftat, Cum fcripture accuratior interpretatio, fine linguarum ori-

00.

entalium, hiftoriarum facrarum pariter & profanarum, antiquitatum,

fi«

l,

aliarumque artium przfidio rite non procedat, hisce, quantum fcopi,

quem quisque fibi propofuit ; ratio permittit , eum imbutum «ffe nc-

n

ceífe eft. Omnes equidem eruditionis partes utiles effe poffunt Theo-

X

ar'vias efís cuique , facile dabunt

i

logo , ícd non omnes eque ncc.;(ï"

2

omncse

i

66

äg)O(ää*

omnes. vide que Dn. BHDDEHS monuitin Infht.ïhco! Moral Part,

I11, Cap. II. $. 13. feq. p. 6$4. feq. &confcrquæ in vetuftioribus Con-

ciliis de examine ordinandorum graviter fancita funt; e. g. in couc,

CARTHAG, lV. Can. IV, Ordinandus, cum in examine imvtntus feerit

recte infirucius , tunc 0rdmemr, & Diftind LX XXI. Can. iV- inquit

CONCILIUM NICJENUM : $7 qui f f ne examinatione promoti presbyteri funt,

quia contra regulam manus eis tmpof jte /unt » bos ecclefi d/llül.f ordo

71072 ft,tlplt.

(d) " AvezriAur r effe non eff, vacare omni peccato, fed ahcnum ech

ab omni crimine ; propter quod in jus vocari aut ab hoftibus etiam

"

& adveríariis accufari! aliquis pofl"c, ut S. AUGUSTINUS explicat

tra& XLI. m Cap. IIX. ]ohanms.

Quapropter Tit, 1. redditur per

avéyxAnror &yai, quod nifi omnia me fallunt, ab &yxaA£ defcendit,

& in Jus ahquem vocate , aut de crimine aliquo accufare fignificat ;

interim pcr has voces ejusmodi meprehenübnhtas non def'gnatur, qua

tantum in externis fübfiftit, fed quantum fieri poteft, ad internos quo-

que animi motus fe extendit. vid. Da. BDDEUM l.c. $ XXL p. 658.

in annotat, ubi fimul Commentarium pleniorem ad Tit. I, v. 6. 7.8. 9.

de virtutibus miniftrorum Ecclefix abfolutis, &quæ refpa&um quen-

,'dam habent ad quædam externa in regimine partim familie, partim

aff'e&uum prudentiori, invenies a

d. ediB usque. XLI.

. (e) la canoxs Apoftolico XLI. & XLIiL. jamjam ita. conftitutum e&

Epifcopus, vel Presbyter, ?el Diaconus,aleis vel ebrietatibus v acant, vel

defif at vel deponatur ; & caxow LIV, decrevit: Sz quis Clericus in can-

pona comedens deprebenfu: fuerit, fegregetur praterquam þ i publicum

diverforium invia propter nece[fitatem diverterit. Quo pettinet Conftit.

Ecclef Elector. Sax. quam allegat GERHAR DIUIS Loc. de Minift. Ec-

€elef. $. 280. Ex Jure Canonico egregia funt verba ISIDORI, qua ex-

tant in C. IIT. Diftinct, X XIII, Lege Patrum cavetur , ut 4 vulgan 27

[eclzt/' 7 a mundi valupzanäm fefe 46jizne4nt, non fpeitaculis pom pampis

interfmt ; convivia publica fugiant, privata non santum pudzm fed

e /'obrm colant j ufuris nequaquam incumbant , neque turpium occu-

patzone: lucrorum, fmuduque mjmqudm þudzum Appetant 5, Amtrem

pecunia , quafi materiam eunictarum eriminum fugiant ,

/Z'cularta

ofkcia

:

61

WU es

TW

:æ J'.o)-ääf

Dart,

[

vu'af— nägotizzqueabjüzf:zn.t;«Can. XIL Dift. XL. CHRV&OSTOM[V

Con-

Locüs infertus eft : Multi facerdotes & pauci facerdotes 5 multi mo-

ONC,

mine , pauci opere. — Videte ergo , quomodo fedetis [uper catbedram j

hwrit

quia non catbedra facit facerdotem, fed facerdos cathedrams non lo-

jquit

cus fantlifcat bominem ,. fed bomo locum ; NB. non omnis facerdeos

funt,

fantius , fed amnis (antius facerdos, — Qui bene federir fuper catbe-

à

ordà

dram , bonorem accipit ab illa; qui male federit e.

&

: qui' alios con«

vitás, calumniis traducit, injuriam facit catbedras ideaque malus fa»

! C(TC

cerdos de facerdotio fuó critmen acquirit, non dignitatem. — In judicio

tlam

enim fedens, fí quidem bene vixeris , & bene docheris, omnium judex

lcat

es; fl autem Dene docueris , & male vixeris , tui folius condemnator

W

eris.. Nam bene vivendo , & bene docendo populum inftruis, quomodo

debeat vivere , bene autem docendo & male vivendo j Deum injiiui:','

;nomodo te deleat condemnare. Confer etiam ex Jure CiviliL. XXXL

at

Cod. de Epifc. & Cleric. que Impp, LEO & ATHEM. refcripferünt, &

1

qüæ

vide preprimis ESPENC. de Offic, &'Pmtf Canon, "Parc.', i. C?Pï Vs

[UO-

ff

d

P

yí ,Azftz'cz:lzts Vige]zbzzä .Teïtzïw. !

u

Sed adhuc duo reflant , qua generaliter dicenda (onit, circa

Ift]

ordinem.ecclefiafticum nunc declarandum: An nimirum'ex or-

f

dine-Apoftolorum fuccedat nofter ordo ecclefiafticus, & quinam

pl

erdines in Chriftiana Ecclefia admittantur? - 'Priorem quaftio-

i

n

nem, (i paulo penitius examinemus , negamus , pernegamusque,

Apoftolatum adhuc vigere in Ecclefia , qui fuit officium extra-

tb

Er'r.

ordinarium , & ad certum períonarum non folum fed & dierum

tumerum reftrictum., (a

Negamus iterum Pontificem Roma-

x.

num füccesfiffe Petro, & ex mandato Chrifti fedem Rome fixif-

4

7)

fe,,quandoquidcm illa ipfa fedes fixà "'i,pü legationi äPOR(?EfCæ,

qua omnibus gentibus in univerfo mundo circumeuntes , pra-

dicatent , e diametro adverfetur ; (b) .. Interim omnes Ecclefize

oftolorum merito ',djici,? affirma-

do,&orcs N.T. ijqccc'ffo;res Ap

n ;f;ï,'!f*-:i,:wus,

lg

62

äS)O(ää-

--

mus, non quldem quoad (uccesionem. in & de Apo&olatu fed

tamen in & de officio evangelizandi , quod omnibus eft com-

mune, quando perfonale privilegium quidam urgere volunt.

uemadmodum enim Apoftoli focios & cooperatores fuo tem-

pore adfümerent ; non in munere apofltolico extraordinario &

immediato , fed in pradicatione ordinaria ; ita omnes miniftri

(

Ecclefiz fine dubio fuccefferunt apoftolis , ut ab ip(is inchoatum

opus perficerent , & fuper fundamento femel pofito feliciter a-

dificarent, Sic igitur hodierni miriftri ecclefiz pares quidem

non fünt ratione donorum extraordinariorum apo&ohs ; qui

ecclefiam cum Chrifto plantabant ; interim tamen ad idem of-

ficium divino modo vecantur, quatenusad predicationem Evan-

gelii & propagationem regni Chrifli fpectat ordinarié, & eadem

promisfione gaudent, quam dabat Apoftolis ante adícenfionem

folennem: Math, XXIIX. ult. ad folos enim apoftolos pertinere

vix poteft, qui usque ad finem feculi in ecclefía non przdica-

runt; pcrtmct autem ad illos fimul apoftolorum fucceffores per-

etuos in officio, qui apoftolicam doctrinam profitentur , præ-

dicant , illuftrant, & defendunt. (c)

(a) Romanenfes, qui nimis pemnacxtcr fuccea' oni canomcæmhxant,&

in determinanda Ecclefie veritate utramque pagmam illam iftam fa-

ciunt, fibi ipfis nocere mihi videntur turpiffime, qui feriem Romano-

rum Pontificum fine domeítica turpitudine nunquam probabunt.

conf, BARONII Annal. Eccl, T. X. ad Ann, D CCCC XII. n.$. col.685.

edit. Colon. 1624. Inanis eft objedio: Nifi apoftolatus adhuc vigeat,

predicandi quoque Evangelium & baptismum adminif(trandi potefta-

tem nullam amplius effe ; :confequentia enim claudicat; non unius

generis illa funtj que a Chrifto Apoftolis di&a funt, & propria apo-

ftolatus ratio non confiftit in evangelii predicatione & baptismi ad-

miniftratione nuda; fed tali, que complecteretur omnes gentes. conf.

SCHERZERI S$yft, Theol. ubi cum ipfis Apoftolis intermortuam fuiffe

spoftolatum probavit quingie argumenns, c.

1.2 d

&630(5&'

63

d

1.) 4 defe&u 4pof£alme poteflatis prapr:ee.

n

2.) 4 defetfu vocationis immediata.

unit,

3.) « defecinu infallibilitatis & 9uvuurssyluce

Wt

4) A defeclu predicationis ad certum locum n&n rejlr:ä'æ.

)&

$2 4 defectu. viffonis Chrifli in carne, -

ii

Loc, XXV. de Ecclef $. XIl. p. 687. 688

[b) Quamvis de eo, quod Petrus Romz aliqtiando- fuetit & prædxcavme

um

non litigemus, fed vetetes fcriptores bonis opinationibus indulgere;

facile concedamus; feffionem tamen diuturnam , quam fibi ibidem

em

fixctit, & de qua Pontificii hodierni adhuc garriunt, minime dare pof

fumus ; cum conciliari vix poterit cum illo pado, quod Petrus eum

jl

of

Paulo ea conditione iniiffe legitur, ut hic quidem inter gentes; ille

a

vero apud circumcifos fungeretur apoftolatu; Gal. ll; 9. vel cumillo

feptennio, quo poft emigrationem, ab urbe Roma Antiochie Petrum

It

faiffe verfatum ex fcriptoribus Ecclefiafticis quidam referunt, Con:

feratur ex profeffo de hac materia VEDELIUS de Cathedra Petri.-

Ü

(c) Succeffionem minifterii Ecclefiaftici externam Canomcamque in toto

mundo defeciffe , demonftravit egregie GUIL, WHISTONUS , in li-

bello, quem Londini Anno M DCC XIV. cdidit, quo priricipio vel ma-

xime Donatismus Romanenfium Grzcorum, & Theologorum Angli-

'canorum ngxdxorum jugulatur ; qm omnes ab ordinatione Canonica

facramentorum quoque fi five omnium, five quorundam validitatem Iu«

fpendunt. Nos igitur non curamus fucceffionem perfomalem , & lo-

calem, quam nemo fanus dixetit canonicam ; fed doctrinalem & rea-

lem probamus, quz folitarie fpectata ; vera Ecclef' e nota & indubia

femper manebit; »on babent bareditatem Petri y qui Petri fidem non

babent, inquit S. AMBROSIUS Libr. 1, de poenitent ; & S. ALIGUSTI-

NIIS dellnitate Ecclef. Cap. XVl. Nolumus nos Ecclefiam noftram pro»

bare vel ex fuccefone Epifcoporum, vel ex autoritate Conciliorum, vel

nir aculorum frequentia, vel ex vzf i5 66 fomniiss. Quæcunque zalm 1n

catbolica fiunt, ideo probanda, quia in ea fiunt , non itaque eam pra-

Lant, Ipfe Dominus J€fus,cum refurrexiffet, fuos dtfczpulo: 4d ftriptu-

rA5 remittit legis & prophetarum. Confer egregiam Differtationem

polemicam de Succeflionc Epifcopali Dn, Chriftoph, Matthei PFAEFII

Tra&aw

64

LEPEAS: -

x

d

Tractatui fingulari de Or:g:mbus juris Ecclefiaftici annexam y. in qua

qii

Pmbatur, hanc fucceffionem in tota, quaqua patet, Ecclefia, maxime

qu

in Romana dudum defeciffe, & fi qua fit, Grascae magis, quam Romanæ,

ff

maxime vero Anglicana compcccre, vera& autem Eccieüæ notam pror-

fici

fus haud clïc.

lox

T

Artzculm" Vzgcy' fus szrtw*

UI

Ad alterum nos accingentes de hodiernis in Ecclefia or-

if

dinibus , ante omnia fciendum effe duximus , Jus Canonicum

n

diftinguere inter ordinem & ordinationem, licet quandoque ha-

e

beantur pro fynonymis. 'Ordinatio eft ritus ille & modus , quo

n

Ordines autem illa divería funt offi-

quis officium nancifcitur 5

Vi

Cia, qu& in Eccleíia viguerunt. Primo quidem in primitiva Ec-

clefia poft miniítros temporarios & extraordinarios duos tantum

ordines fuiffe , Presbyteros &. Dlaconos x ipfis Pontificiis qui-

dam afferunt. (a). Paulo poft amphores forütan Ecclefiz in caü-

fg

fa fuerunt, ut non folum ipfi Clerici inter fe officia dividerent,

certosque gradus conftituerent, fed.etiam alia officia commodi-

tatis, vel externz diícipline gratià mtmducerent (b) quzfibe-

ne ufurpata fuiffent , reprehendi vix potmffcnt dummodo aba-

Ius e(fencalibus fun&xombus recte diftincta manf(iffent.

An

autem illa ordinum diítinctio in pnmmva ecclefia feminarium

quafi fuerit , in quo erudirentur , qui Ecclefiafticis officiis ftudia

" Tandemin Roma-

addixerint , prohxms non disquiremus. (c):

ra Ecclefía ex xaxesAí Judaismi & Gentilismi plures ordinum

[pecies füb pratextu divinz inftitutionis & antiquitatis finxerunt

Canoniíte & ThcoiOgl, illosque modo ad numerum novenari-

um, modo feptenarium adeo determinarunt, ut perpetuam .eo-

rum necesfitatem contra tot clara tefhmoma imprudenter fane

urgeant. (d) Sed aliter resíe habet.in Ecclefiis Proteftantium,

qui

-

äg)o('sä'

6g

L n

d

nqua

qui æpmbc norunt, Eccleüam habere- purum mmx&enum éx &-

iXlme

qualibus fubjedtis confi (tens. -

Sicat enim Apoftoli: omnes^pari

ang,

honoris & poteftatis confortio prediti, & ad unum idemque of-

Dfor«

ficium æquahtcr vocati fuerunt, ut cum antiquo Patre Cypriano

loquar; ita adhuc hodie omnes Ecclefiarum paftores, atque do-

&tores eandem feu zqualem à Chri(to poteüatem habent, quae

Inte-

0f»

omnem graduum in officio diverfitatem merito refpuit. -

rim , licet Jure Divino inter fe equales (int omnes , nec Ep1fco-

üm

pis 1mper1um aliquod in reliquos aut tribuatur, aut faltem con-

hi

cedatur in S. S. poteft tamen aliqua effe diverfitas: , pro diverfi-

Ug

táte donorum & functionum , quorfum loca Paulina fpectare

f

videntur 1. Corinth. XII, 28. (eq. Ephe: IV . ubi tamen difpi-

ciendum iterum erit, ut non facile credantur jure divino con-

n

fhtuta, quz ab eccleüa introdudta fünt5 nec cum ordinariis extra-

ul

ordinaria, & cum: chcntlahbus accidentalia confundantur ; &

]^

tandem caveamius ; ne hulusmodï graduum confhtufm in fràu-

t,

dem libertatis Ecclefiafüce fiat , nec ille ordinis primatüs in po-

teftatis principatum degeneret .ex quo fonte plerique de pote-

:

ftate miniftrorum Ecclefix oriuntur errores. (e).

.a) PETRUS LOMBARDUS, qui Mag&&er fententiarum vulgo dicitur,

4

,, poftquam « de feptem ordinibus diferuiffet, inquit:! Excellentes Ganc-

nes duos tantum jkcrax ordines Adpellan cenfent , Diaconatus fcil, &&

j;:

Presbyteratus ; quia bos folos primitiva Ecclefía legitur babuiffe, &&

de bis folis preceptum Apofloli babemus. . Apofloli euim.in fengulis ci-

vitatibus Epifcopos && Presbyteros ordinaverunt 5- Levitas étiam, id eft

Diatonos, 4b Apoflolis ordinatos legimus , quorum maximus fuir B,

Stephanus. Libr. IV.Diftin&. X XIV. ad tit. 1. copf. GEORGII.CAS-

SANDRI Confultationem ahquotlcs citatan ad Art. XIV. A.C. Coz.

fl at; inquit, /acros ordines proprie dici Diaconatum & Presbyteratum,

ut quos folos primitivam Ecclefiam in ufu babuiffe legatur , id quod

ttj/Mtll-" Papa llrþ:mm, & annotavit. Cbry/ flonins & dmþrq/' us 1n Epi-

flol

—À:

66

iäs*w(ää*

od

M

þo! Paulz 4d szotbmm priovem, ex €9; quad Epzjcapz ardznanam /Za-

"tim Diaconi ordinationém f æäjmat.

(b) Qo poPc Apoü"olos tempore minores ordm..s, dxaconatu mfcrlo-

res, coeperint in Ecclefia inftitui, adeo obfcuritate involvitur, ut nulla

J W L

poift certa conjectura deprchcndx & exphcarl, fcribit CORTELERIUS

riot, in Conftitut, Apoft. Libr.II. Cap. XXV. Inter Canones concilii

Laodiceni prater Presbyteros '& Diaconos Can. XXl. & XXIV. mentió

fit Sub-Diaconorum, Lectorüm; Pfalmiftarüm, Exorciftarum, & Oftia:

tiorum; &. fic fatis vetufta eft:eorum inflitutio, quà:nvis adhuc lis fit

inter eruditos, quo tempore iftud Concilium celebratum fuerit;an circa

annum CCC XXI. quod. SEVER!NUS BiNiUS vult in netis ad Concil,

Laodic. p..293. vel Anno CCC LXZ. uti facit PETRUS de MARCA. de

Concord, Sacerd, & Imper. Libr. IlI. Cap. 3. i T. vel demque Anno

CCC LXX. quod JOH. DALLZ&US exiftimat de Jejun. & Quadrag.

Libr,llI. Cap. 3. Confer hec & alia hué fpectantia in Comment. Cafp.

ZIEGLERI de Diaconis & Diaconiffis Veteris:Ecclefiae Cap. I, 5 IV,

p.6- Horum graduum vel ordinum ecclefiafticorum numerum in pri»

mitiva ecclefia non habemus certum & determinatum, quxcquxd eccle

fiaRomana ftatuat ; Auctor füb noming IGNATII fex pratter. Acola-

thos numerat ; Auctor Confhtutxonum fub nomine CLEMENTIS RO-

MANI quatuor tantum ex lus ordm:bus recenfet CANONES APO-

STOLICI, uti vocantur, tres tantum nominant;

EPIPHANIUS Aco-

luthorüm: non meminit, & incofumlocum . copiatas & interpretes fub.

ftituit. Con£. JOSEPHI BINGHAMI Origines Fantrquatat Ecclef. ex

editione latina JOH. HEINR. GRISCHOVI, Vol. H 'qui poft fupe-

riores ordines erudite differuit Cap.1ll. de Hypodiaconis.: Cap. III. de

Acolathis. . Cap. IP, de Exorciílis. Cap V. de Le&oribus, Cap, 1. de

Oftiatiis feuü ]amtonbus. Cap, V II de Píaliniftis feu Cantoribus, Cap.

IIX. de Copiatis five Foffariis. C4p. IX. de Patabolanis: Cap, X. 'de Ca-

techistis. Czp. XI, de Syndicis, Cap. XII. de'Occonomis. 'it, Joh. BAR-

THOLDEI NIEMEIERLT Theo!ogt quondam Helmüädxenf s Dilfertat.

de Ecclefiafticis ordinibus.

(c) Quemadmodum fine dubio pnma Ecclef' a varios ordmes admxf' ity

- ex bona & fanca: mtcnt:one, utbemo lini infervirents ità prafertim,

prætcr-

i

ää)ö?(l

7

a

»Wfe

præterquam Diacorios quandodua fub!cvarmü, faeræ hxcrarcb:æ 5 f ve

« ordinum-Ecclefize füperiarum:erat:quoddam. Seminarium, ex quo mini-

fetios

ftros.fuos non folum- cooptarent s vfed étiam füb' próbatione &.tenta-

nulla

mine conf-hmtos, miajorum ordiniim tandem candidatos: efficerent,

NU

.Quilibst igitur £prkbpus onüium;clericorum;in dicecefi fua habebat

Yncili

'exploratos mores &c ingeniorunt dotes : cum antéipfiusoculos educa-

entLO

sentur, & füb'ipfius cura & iufpectione gubernarentur. 'Con£. BING-

Yia.

HAMUM1c, & FRANCISCUM: DUARENUM Libr.1.. de Sacr, Ec-

lis fit

clef: minift. cap. XIV, P. 98 ex edit, Schilteri; -Uf feminarium quod-

Citca

dam.effet eorum, inquit qui Epiftopis, Prasbyteris, & Diaconis fucce-

ucil

derent ,. alebatur fumptu. publ £0 THAHUS. juvenum qumerus:, Ecclef ,

! de

mm/imo £anfeeratorum , qui duterim nou folm inflitwsbanrur influ-

p

dio literarum , fed portio aliqua etiam munerum ecclefiaflicorum apfís

Mg

committebatur, .Et paulo po(t: 4c ve qua cosfufto. permrädaoqz;e CAPR

afp.

funttianem impediret, diflintia fumt divifaque 4nter. ipfos offcia, ita ut

lV,

unusquisque fuo muneri bona fide incumbens , de alieno.follicitus non

p

effet.-. In qua diffributione aradas quidam ideo canflituti funt , quod

((

eoruma munerum . alia aliis wligniora videbantur, nec poteratquisquam

li

Ad. majus promoven, qui n minore antequam verfatus non fuiffet ,&c,

Spec&tare hanc in rem videntur Conciliorum Conftitutiones, non fo-

1j

lum quas Dn. ZIEGLERUS l. c, adlegavit ex Canonibus Concilii Ni»

(0

«eni , quas ex Codice. Arabico edidit FKANCISGUS TURE!ANIS,

j

Aminoris autem Hde;habent ScriptoresEcclefiaftici;, fed inaxime Con-

&

cilia Toletana, Secundum, vid.Tom. IV. Concil.p.. 7332 & Quartum,

r

wid. Tom. V. Concil. p. 1713. ubi ftatutum e(l, suz ;lli, ques voluntas

dt

parentum Clericatus offcio m;mcxpawt, moós, cum detonfi 6X mzmþer:o

de

ele&torum. contraditi fuerinty àn domo Ecclefie, fub Ept[copali pr.efentm,

4 prapofito.debeant. erudiriy 68 $2a,lnbrisas etatis aunos nomin luxuriA

?l

a:

agant, fed in difaplinis eccleffafticis, &c«.- Ex his (imnl conftat; quid

"

- fibi velitEUSEBIUS cum.fchola: Alexandrma, cui. præfa.ent Vi do-

i,

&rinz caufa-celeberrimus, nomine PANT/ENUS Libr. V. Hiffor. Ec-

clef. cap, X, item cum Schola Antiochena , ex qua. prodierit MAL-

"

CHION Pauli Samofateni acetrimus oppugnator. Libr. V1l.. Hift. Ec-

.&lef, cap, XKIX.. Mpud infignes .igitur

*

Eccl

efía 4 pä antiquo -dotti virs

)

9»t^

rl

*

68

m5 o)$S€

favelr.mmr, qui publmu jl'/mld: /u/lmerem, nrquüam pubhm* !m:ra-

um Gynnafia que nunc multa florent , per Chriflianismum erzgeren-

tur, Ícribit ALBERTUS CRANZIUS metropol..Libr, 1£1: cap. 43.

confer in compendio Dn. ZIEGLERUM l; c: $: X

p.8-9.-

(d) Ordincs proptie dictos; fepzem: effe , ait: BBLLARM!NUS, Seærdo-

tes, Diaconos, Sub-Diaconos, Acolutbos, Exornj)a.c, Lettores & Oflía-

7iof, Libr,I. deCler. cap. XE Docendum i igitur erit, bosce omnes ordi-

nes numero feptenario continert, femperque ita Acatbalica Eeclefía tra-

ditum effe, quorum nomina hat funt : Ofliarius Lettor, Exorcifla, Aco-

lytbus, Sub-Diaconus,Diaconus, Sacerdos. vid.CATECHISM. ad Paro-

chos tit.:de Sacramento: ordinis, p 27;."ni "XXIV. Edit. "Lugd.

MDCLXXXII. conf. CONCZL, TRIDENT. Scff XXIH cap. ll De his

ordinibus fequentia contrahimus :

M

E ») Sacerdotum officium eft facrnficare & cenfecräre - & fubdxv:dc-

bantur in ;22jores, quorum Jus Canonicuam quatuorrecenfet : Pa-

triarcbas, Arcbi-Epifeopos, Metropolisanos, &* Epiftopos, Concil.

Chalcedonenfe Cari: 1X. & XVI. triplieis tantum Epifcoporum or-

dinis mentionem facit, ut alii fint: Epiftopi fimpliciter,-alii 4rcbi-

Epifcopi , 6* Metropolitani; alii Primates & Patriarche; & in

aninores, qui valgo adpellabantur Presbyreri, & ab prfcap:s ideo

differre dicebantur; quod non habeant Pontificatus apicem, nec

chrismate ftontem figháre auf SpmtumParac!eïum dare poffint.

cónf. CANON, APOSTOL. LIIX. ubx Ptaturtf, at prætfr voltmm-

tem Epiftopi mibil faceve débeanti:

2.) Diaconi Sacerdoti facrificanti affi Pcebant, & ho&ne populo Evcha-

riftiam diftribuunt , publice peenitentes reconcilianr; & tempore

facrificii Evangelium legant. conf.CONSTITUT, 4POSTOL. Libr.

dr cáp. 34; & CANON, APOST, XXXIIX qux 11105 et:äm Presby-

teris inferiores facit:

|8 ) Sub-Diaconorum officium e!Te d:cunt, Dxacgno in facrlfïcm ad

miniflfare, ac proinde in ordinatione füa calicem vacuum , &

patmam accipere. STNODUS Laodicena Can. XXIV, illos voca-

Vit jz4eéras, Cütm horum; uiti &ahorum mfcnorum ordmum ofH-

ciá 'uianuália pleraque. fuenm*. i

I

4 ) Aco-

69

ml

ET

hitira

ETU

Acolutbus. qui ex primigenia Gracorum voce àouou, HESY-

n

CHIO ingetpfetc, PCdiH&(]utlfD anificat: aiub.qäo? o vkairégos a'cqï:*

$s

Spdzan y à 044 i ópu , Cüm cereo accenfo fequuntur Diaconumi

ad locum Evangelii , & urceolos atque ampullas przparant ad

(t^]i

facrificium. vid. Concil. Carthag. IV. Can. FT. num iidem (int; ac

9j

deputati & ceroferarii

rece—ntiorumfcculorum,,. vxd ap-ud,BlNG..

i

drdi

T

Exorciflas appellant, qui fu

per :energümeäo:.E'cc;lgG:äy, v.cj:l:fec.v]üs'

42

:,"'Aca

Canon. fuper Carecbumenos exotciímos legunt, & eo modo illos

IT

preparant, ut facrificii divini participes fieri poffint. conf, Canc.

ypl

AC;grfb*agl IV, C. V II. Energumeni erant homines'a 'fpiritu*«aliqu'a"

k his

agitati ,& vocabantur älias DwieoiSogetyots &nxdrixägiväi obfefli ;; ii

terim dubiüm non eft, quin eorum officium quandoque fueritj

(ide

-ctum exorctfe

!7

N

Jfimum adbibere ,. tum inflituere Gdtecbä!meno; , vide

Da. BINGHAMUM l. e. de Exorciftis.

dl

Le&lorum officium debet effe extra tem p'us-ï fac

nficu ex pul*ptil.td l c-

?0f

gere.in Ecclefia, Spedlant huc phrafes CYPRIAN!CAZG/uper put-

d-

puum imponi; ad pulpitum venire Epift. 38. 39. Ad hunc or-

t iü

. dinem referuatur etiam P/z/wrifle & Cantores , quos quidem in

]e0

prima Eeclefia diftinctos ordines fuiffe, vulrBINGHAMUS1. c.-

neC

7.) Offiariorum feu Tanitorum officinm in eo'confiftere debet; ut cu-

if

|.. ram habeant templis, januas aperiendo & claudendo; olim fides.

/4

les a catechumenis & excommaunicatis diftinguebant.....

ncipa-

(e) Ex affedlata quorundam füperioritate primatus ordinis in pri

h

tum poteftatis turpiffime degeneravit, confer, que BUDDEUS elegan-

Jft

ter hac de re concinnavit in Inftitut, Theol, mo

ral. wPa—rt. :,lflf Ca p gl [ !.

Jf

Scàs V1L. $.15. P"SQF" 607. 608.

*

Gaudet!itaque Ecclefia Lutherana adhuc ordine Ecclefiafti-

co vero & fincero; in Sacris litteris & Auguftana Conf. fundato,

?c

quamvis characterem Romanenfium non admittamüs; nec eorim

né temporum & ecclefía: ftatur

(:):f;cïih&ä ; qui ab initio pro rátio

l 5

Chri-

3

/

79

d oCSe

NAS

Chi-imanæq-u-id*em*1ibe*a:taü-s; &ón autém divinz inftitutionis f

1

.

M

Q

runt, fuper(titiofe exprimamus. — Ordinariam & perpetuam Epi-

àügu

Ícoporum füccesfionem illis defe ndendam linquimus, qua inco-

gitantc-rf-ja&a,tä ,, non beunä ape&olorum minifterium indubium

()

vocabitur; féd: ipfius quoqne, uti. jam.dictum fuit;. Ecclefiz Ro-

manz Fierarchia facile concutietur 5 . nos fuccesfionem non in

l'o'fi:vof', fed in do&rina retinebimus , quam attendere ipfa Scriptu-

ra pofcit. (a) :Nec obftat , ipfurn noftrumi Lutherum ,religionis

reftauratorem, vocatum & ordibiatum fuiffe audtoritate/ Pontifi-

cià ;; duo enim jn Eccle(ia.Pontificiorum continuó diftinguenda

ä

veniinr diligenter , pretiofum nimirum & vile.. . Pretiofum eft,

quicquid à DEO eft autore ,. Verbum & Sacramenta ; quatenus

bw

in Scripturis fundantur ; & hoc modo vocatio & ordinatio mi-

niftrorum Ecclefix fpectát ad pretiofum; Vile eftj quicquid ali-

(

unde in Ecclefiam invectum eft, five ad dogmatà & Sacramen-

ta , [ive ad gubernationem Ecclefiz pertineat, (b) Habuit igi-

tur-Lutherus veram. & quidem . ordinariam vocationem ad pra-

dicandum Evangelium & defendendum, qui.Papifmo &dhuc de-

ditus anno &tatis XXIV.- pro more illorum temporum , ad Pres-

byteratunr püblice & folenniter ordinatus , & inaupüratus fuit;

(c) x"Refdrmationis'aute'm* opüs , fi confideremus , extraordipa-

)

rium omnino nonnihil apparebit , quod ad ipfüm DEUM im-

mediate eft referendum. (d) Deinde :. Quicquid pretio(i.Ec-

clefia Romana habuit ante reformationem , illud nofter coetus

Lutheranus rétinuit j' 'quantum excommunicatores.Ecclefiz no-

ftre etiam regerant ; & tandem ita concludimus; In quàcunque

Ecclefia ad exemplum primitivz & Apoftolicz , ab ordinariis

Presbyteris , confentiente Magiftratu, vel. dirigente. , & populo

nftru-

fpffnag,an.te; homines idonei, & donis gegefisrip A. DEO j

. &!,

)o(äfä'

72

vfüe.

&i; per 1mpoüuonem mahuum & preces- cültui- divino confe-

Ep

crantur, & ad verbi'& Sacramentorum minifterium: Ppublicum in-

CO

augurantur publice, ibi eft verus ordo Ecclefiafticus, -

Jnu

(4) Non locum fed »5,» facere fuccefl"orcs Apo&olorum fans exinde

M.

con(lat , quod illos prohibeamur fequi , quia doctrina fana deficmnt,

1. Timoth. VI, 3. 4. $- Hanc folam fucceffionem ; «timandam effz, j jam

J

pndem NAZIANZENUS in laudes ATHANASII fcrxbens, bene'mo-

p

nuit: z4m qm eandem fidei dotlrinam projïtemr 6jutdém quoque

onis

ebroni particeps efl..— (Qui autem contrariam in fide ditfrinam ample-

Yifi«

&itur, adverfarius quoque im tbrono cenferi debet. — Ex his verbisaffu-

mimus :

tida

nos profitemur. cum. apoítolis eandem doctrinam , non

irieoDidurzxuA habemus ; ergo vera apo&olorum fucceff lone non ca-

d

remus.

Tus

(b) Confer, que prohxms de hoc pretzo/b & wlz d:ffcruxt BALTH. MEN-

ffil^

ZERUS in Exeg. A. C. Art, XIV. p. «77.

jli-

(c) LUTHERUS non folum a Joh. STAUPITIO confentxente Elc&ore

CIl«

Saxoniz PRLDERICO Wittebergam ad munus Ecclefiafticum pariter

ac academicum vocatus, fed etiam cxfarea &pontläcxa autoritate Do-

gge

&or Theologi& publice creatus & renunciatus eft; in qua dotorali in.

TÀ«

augutatione ipfi non folum S. Bibliorum lectio, & expofitio; fed etiam

e-

divinz vetitatis contra omnes hzreticorum corruptelas. & deprava-

C

tiones aflertio & defenfio, mediante corporah Juramento, demandata

fuit, .

it;

(l

(d Sicut in V. T. quando mmxfïcrmm ordinarium a finceritate fua dege-

neraverat, Deus extra ordinem nonnullos excitare folebat; qm doéctri-

, m-

nam ccleftem a corruptchs vindicarent ,' & gregem D«ei d traditio-

i.

nam humanarum fervitute in veram libettatem redpcerent; ita, cum

(

ténebris denfiffimis erroribusque quam plurimis Anti-Chiriftianismus

Q«

Ecclefiam pcffundedlfï'et, Deus quafi extraordinarie Lutherum excita-,

üc

vit animoque imperterrito & fpiritu heroico inftruxit, quo evangehcæ

religionis veritatem a corruptelis vindicaret , & contra tot infultas

1j

d:fenderet. Ad inflantiam illam , quani toties repetietünt adverfarii:

lo

$ Lutberu: extra ordinem a Deo effet vocAttty , tniraculis id cómprobare

u-

deäygyät ; ipfius LUTHER! verba refponfionein dedetunt ; Scjo ,; unde

tl;

fft

Y

»

GPAEMBE ZH

ab joC sE

t (t dotirina mea, 5' quis me gxs;i?mwxiïa, & epentus.quoq

ue ipfe [atisdo-

adt

cet,;. . Etfi enim ex fignis parvis nullum fecerim, (qua tamen , fi opus

offi

facere fortaffs poffim ) boc tamen eft miraculum [atis magnum,

effet;

tl

quod fci

licet regni Satanici fummo capiti & poteflati maxima, nimi-

[irex

rum Papatui , vulnus tantum eft ajiitdum ,

quantum illi a nulla pote-

feculari vel fpirituali battenus infligi potuit. Tom.1. Jenenf.

(

flate vel

OLAI HUNNII, quo me-

!

p. $6. Conferatur ille aureus libellus NIC

liorem vix inveniemus in hoc momento: £Sgenbabrticber SBemeif,

af D. Martinus futber $u be8 SSab(ttb

1

uti$ Reformation pec!)tmääig

von (QOtt fe» berujren rvorben.

Jï*f?ts.

- X-Akïz'c»ztlw Figeffmus .Se

Hic ordo Ecclefiafticus a mero hominum arbitrio, vel ex

(emel adfümpta conívetndine non depend

et , quicquid profani

homines hallucinentur in contrárium.

Qui etiam ad Reipu-

blica falutem minifterium Ecclefiafticum haud neceffarium effe

pugnant

,() falunt & falluntur fine dubio, cum inter media,

quibus ad veram

felicitatem tendimus., primarium omnino fit ,

& cultus divinus recte ordine-

üt fübditi ad pietatem ducantur ,

tur.

(b) 'Cum illis interim non litigabimus , qui Ecclefi mi-

niftros

conftituendos effe docent, non ut reipublicz confulant,

fed ut falutis curam habeant

hominum fpiritualis & eternz ;

cum nobis fufficiat demonftratio necesfitatis hujus fandi

mini-

fterii, tam necesfitate mandati , quam necesfitate fini. Infti-

tuit enim ipfe Servator optimus immediate minifterium Eccle-

fiafticum , & rationem pradicandi verbum,, & Sacramenta admi-

niftrandi ita edocuit , ut ad finem , h. e. veram felicitatem hujus

& futurz vit& perducamur.

Sine fide homo nec DEO placet,

nec tandem falutem atertam confequi potelt ; fides ordinarie

non datur nifi per verbum pradicationis & ufüm facramento-

entorum

rum ; cum autem pradicatio. verbi & legitima facram

2oC$Se

78

" OWeoS

MAUR ranisapci

— 9À

4tis d

admxm&ratw non nte procedae posüt "T 'ifi- certi homines ad

f qpa

officium fint con[htuu, mmxftem ecclefi a[ïxa neceshnas inde in-

pun,

, lMtt-

telhgxtur 9 & fatis probatur ,. .quo bona fplr:tuaha ntc admmx-

ftrentur in Ecclefia; & d:fpenf&ntur ifop

i pit

enenf,

(a) vacrfa hommum fünt. genera, qui. necefï'tatem ordmxs Eccle['a[hc:

0 trie

m;:puonant. Fauaucorum fomnia, nunc quxdcm és b megio tangmms,

^if

quz mmx&crmm ccclcf'afhcum non folum face*do io fpmtuah poü-

(

onunt, fed fere ut carnale. negotxum rejiciunt, quorum partes egregie

in fe fufcepit POIRETUS in Oeconomia Libr, IV2 cap ;8. p. 159. ubi

intet tres regulas, quibus ftatum minifterii S; redte fe expixcafïe, fibi

perfuadet, hzecieft : Si membra omnia totius. facietatis veri funt Chri-

ftiant, eo in cafu nemo alterius eft dodtot, omnes f,atres funt, omnes

l ex

zquales, & f'nguhs jus comptit, functiones tam internas quám extet-

Yani

nas facerdotii fusi erga fe exercendi.

En! miram concludendi ratio-

ipt-

nem' Ponit impoffibile quid , ut pofrbxicm reddat fuam fententiam.

effe

Sed hac vice cum illis dxfceptamus, qui in: civitate: neceffariummini:

fterium S. haud effe;. pretendunt, ^ Erravit hunc errorem iterum AL«

(

BERTUS ille RlPERUS,qm quidem. fibi ipfi conftare vix videtur, quan:

'/it,

do lineis paucis interjectis ponit: Cultum Dei pu[z/:mmö' confequen-

nc-

ter minifferium Ecclefiaflicum in tali quoque gente meceffarium effe, que

t«

pel fola naturali religione , tamet/' ; multis Jïgmmn; corrupta , Utatur,

inty

qui 4liogui Alii aliis fidere non paf int, neque 6e41e vivere. Ca p !IX.

h

de Minifterio Ecclef, S. £. T. p. $3. $4-

(b) Gentes ideo tantam facrorum curam habuxBe ; at deum c:vxbus

hi

[ii

propmum conciliarent , pcrfuaf, alias veram falutem publicam ob-

le^

tineri non pofle, obfervav:tSCHiLTERUS ln[htut.]ur Canon.Libr,

1.tit. L. . 3.

li^

(c) Neccfftc.s omnino & utxl:tas fuadet, utin Ecc!efa m:htante atquc vi-

)US

Gbxh confhtuantur m:müchclef'a[hcx, atque pccuhares petfonz,ber

t

" quas cultus divinus rite ac decenter exerceatur, vid. GERHARD: in

Loco de Minift. Ecclef. $. 3. ubi neceffitatem pariter ac utilitatem

[l

Q«

demon&r&t, öc tandcm a fanancorum quorundam crronbus vmdxcat.

P

!J

x

A

K

Ai"lïl-

"

24

ärä)O(ää*

mnasmns

