que fine dubio, (i eas transgrediantur & delicta committant focic-

!

E^

tatem civilem turbantia, five capitalia, five non capitalia , juftam

magiftratus animadverfionem incurrunt ; (d) onera vero perío-

nalia non fuftinent, quz alias civibus imponuntur , ne illorum

officium vel vilipendatur, vel impediatur.

Ratione bonorum

iterum,quamvis cum difcrimine,(übjedi funt ;. quedam funt illo-

ïlï

rum propria, quz ex emptione, hareditate, jure connubiorurm, vel

alio acquifitionis modo posfident, & hac tributaria funt; quae

lda:.n ag*tem funt bona ecclefiaítica ; Ecclefie Canccrata», de quibus

ipfä

as

GBS)O(SQ'

133

nE

hp

ipfe mag&&ratus Pfatmt, quod ab oráriibus o&n&mbus hbex*a effede-

beant. Exhacíübjectione Clericorum fequitür obedientia & re-

apidratu

verentia, quam utramque fummis imperantibus non denegant,

t praftie

Hinc traducendos non effe magiítratus fummos e pulpms facris

didicerunt, ne honori & exiftimationi illorum pro concione áa

confpe&ufubdxtorum detrahatur. (e) Licet enim imperans1 non

excipiendus , cum generatim & omnium hominum falutem pa&or

iputttr

Ecciefie querere debeat ; adeoque fi erraverit ; in rectam viam

af

C ittag

tanto magis reducendus fit, quanto gravius ab ülcrum exemplo

ecclefix imminet perlculum ; interim magna prudehtia & mode-

oipfe

ratione opus omnino habent miniftri ecclefiz, ne reverentiz fum-

lum CR

mis 1mperant1bus debit fimus immemores, quo ipfo fzpius ad-

tus (ed

verfus illos irritantur fubditi. (f) Clamorcs igitur tribunitios

L

e dvill

nonívademus; illa, que devote & cum lacrynuis dicuntur, fapius

etiam dutiora corda emolliunt. Literz quandoque cum devotio-

((

rattofie

nead Imperantes fcripta plus ponderis habent,cumtam facilenon

effluant e memoria , quam prolixiores fermones publici epanof-

te pct.

thotice propofiti, ex quibus plebs, fponte infenfa principibus, ame

Jrditde

biguas i mterprctatxones format , & ad contemptum fummx 1mpe-

'erutit,

rütrahitur. (g)

dQ«

(a) Contra expreífa Scr-pturæ tefhmoma Rom. XIII, r. 1. Petr II, r2.

fotit«

pugnat non folum furor Anaä;zpnj?arum, Scbïvemkfeldmnamm, é

aftan

Weigelianorum , qui magiftratum in N. T. falva confcientia geri poffe

perfo-

negant , fed etiamfaítus Clericorum in Ecclefia Romana , quo aucto-

ornri

ritatem & dignitatem: magn&ratus labefa&tant ; & Papali infetiorem

conítituunt.. Quod excipere folent circaallegataloca, non recitamus;

orufii

quia fcopum apoftolicum indigitare, fimul erit refutare hmxtanpncs,

t illoe

quasfingunt. Scopusautem A poftoli eít, oftendere, quod doctrina de

libertate prrltus fupcnus ttadita, non tollat fübje&ionem magifttatui

lj ve

ug»

debitam ; qui nusquam éxcluduntur ab illa fubje&ione ; hoc quoque

in laeo excludi non poffunt. confer ORIGENEM ADAMANTIUM

ibus

CLE-

L

R3.

i

:34

äöOCæ

bi

CLE)IJENTIS ALEXANDRLNI ka:pulum Lnbr. IX, adlocum Rom.

(h

;; XIIL & vide dehac re confcnülmtotzus anxlqmtam apud CHRISTIA:

füc

.ANUM DREIFRZIM in Con;tov. ct.m Ponuficus præcnpuxs dc Excmpu—

dà

oneCleticorum p.683.

B

b) Chritum fuiffe fub]e&um magx&ratxbus cxvxhbus tam in perfonah-

Íc

bus , quam n tealibus, nemo nifi Scripturarum ignarus vocabit in dubi-

àm. Ratione perfonæCthcum füiffc fübje&um patet ex Joh. XIX. v.tr.

f

uibi Pilatum mónet, quod sägmw infe habetet à DEO. conceffam ,.ae

in aliostanquam praes judiciià Gafare conftitutus ; confer qu& habet

()

!)

THOMAS 4QUINAS ad Rom. XIlI. Quoad realia fuxt fubje&us Chri-

,

ftus magiftratui, quia tributum folyit Math. XVII , ;23. feq.. licet enim

ia

liber erat tanquam filius DEL à tributo pendendo , uthomo tamen , re-

V

liquis Judzis accenfendus , füa fponte folvit folvenda ; ne fcandalum

I

praberet; nec offenderentutab negatam folutionem nefcientes caufam

negate folutionis, An autem hic locus de tributo Czfari dato intelli-

gendus fit, quod fententia HIERONYMI & plunmorum eft ; vel de di-

drachmo filiis Hraelisimpofito Exod. XXX , 14, quam expofitionem

habet HILARIUS cnm quibusdam ; jam fuoloco relinquimus,

2

$

(c) Jamnon quaritur de illa hypothet : Poteflatem ecclefiasticam 46/9.

dutam & immunem effe a magifiratu cipili, ita üt ne quzdem 4 judicio

ecclefiaflico ad fummam magiFivatua decifionem provocare libeat ; Vide

Jacob, REVIUM Exam. Quaft. 1V. qui füb finem libri Theologorum

:;ï

Leidenfium, Gróningenfium, Trajectinorum fententiam adduxit , &

confer fatob; TRIGLANDIUM conptra-Fedelium Diflert. theol. de cj-

vili & ecclef. poteft. Cap. XIIX. GISBERT. FOETIIIM Difp. I1L. de po.

teftate Ecclefiaftica ; Sedloqmmur de fubje&ione civili in rebus ciyili-

|

bus, quam relxgxom clericis non tollit, fed potius ftabilire videtur, Qui

enim officia religionis aliis inculcant , ipfi fuo cxemplo pfæ!uccre dc-

bent religionis officia eXercendo.

.(d) Aliter fentitur in Ecclefia Romana ex comvetudme Vctcns Ecclef i.

: Cumenim facerdotes fepe ad tribunal Imperatorum confugerent, ibi-

. demque litigarent, ne id vergeret in dettimentum religionis Cbriftianz,

* precavetevoluit; fanciens, ne quis Clericus cumalio contentionem.ha-

bens, ad imperatorem iret, Conf. Synodus L. dutiocheua, Sec, 1V, há-

bita

in

FR

Meteeieneiecl

E

b:ta 'Cän, Xl Conczl:um Cartbdgmenfe IH. Lano IX.Cawzl.Oemmem

um Rom.

HASTIAS

Chalcedonenfe Can. YX.. Concilium in Gallia. 4g arbezfe Can- X X XIL.Sed

fucceffu temporis illi Canones, qui ad fetvaridum ordinem. & amputan-

tErempie

da fcandala decernebantur, imo Principibus nil derogabant ; in dete-

pefond

riorem fenfüm rapicbantur, ac fi caufam Clericorum Principes cogno-

itin dubi-

Ícere & judicare non poffent, quod tamen tot legibus à 7USTINIANO

datis adverfatur, qui quidem quasdam immunitates clerícis.

*

«

:

:

.

XIX vt

A

eriet

"

4c*o'xff:fdi-t;

efïäm ,4€

nea quovis Judice politico ftatim judicentür, ^ ^*

»

De magistratu forte peccante. e pu

nl favü ll o Mdtivd Do;

yué habet

*

BARBERETCIUS Ícriplit orationem, quam -Job, A4bmb, KROMAYE-

Qus Ciri-

Cet &bf

RIS in annotationibus quibusdam perftrinxit. Interim Elenchi nomie

m

nalisiniquitatem in magiítratibus fummis, aliisve in. ampliori digni-

tatis gradu pofitis vix negare potuit in trad, de Elencho morali homie

andalum

s caufám

letico Cap, V. $. 6. p. 160. fed potius expreffe concesfit ; per illitis tez

0 intelli«

fnerarium ufüm , non tantum perfonam, fed & familiam proftitui, imo

ad ipfam excommunicationem pertinere. — Conf, Illuftt. SECKEN-

dl de die

fitionem

DORFEIUS im GbriftenzGotaat Libr, ; Cap. VE $, 1. ubi Elenchus

]

magiftratuum prudenter reftringitur, & temperatur.

&

) BUDDEIM

fere fccutus fum, qui tandem monui

t de 427:51&: cïvzlz'ZuJ,

?f//)Mf-

-

modoque adminiffandi rempublicam judicium ferre, pafloris "Wäf.æ*

Ljwiict

t; Yide

unde qui ralia agunt, inquity muneris [ui tranfiliunt limites, prudentia*

- que pariter ac juflitia leges piolánt, uift.in bisee peccata aperta & 345

0gotüm

nifesla occurmnt, qua redarguere ,. adhibitis admonitionis gndibus , of-

n

fícii vatio pofiulat, Inftit, theol. moral; Part. I1I, $, XLLI. in not. p. 688.

| de d

Confer, qu& habet éx HlGONE GROTIO de ]ure. fummar, pote(t,

|depo

(g.

Dna. DANNHAUERIIS in tract. de Confcientia, & Dn. 24£G ERIS de

s diyil

Concord. Imperii & Sacerdotii .Cap. X X1X. p. 257. Confuülenda quo-

yt, Qui

que eft in hoc univerfo negotio, Dn. Tob. 7ac. REINHARTHI Diflert,

de Clerico; per abufam officii paftoralis; leges imperii atque tranquil-

er;,dc-

litatem publicam violante; ejusve coércitione. Erfordie MDCCXXIV:

:clgüæ-

Quid igitur reforrhátioni debeant magiftratus Chriftiani j ex hac quo*

yt, ii

que controverfia apparet, quo fpe&tat Ba/rbafar. BEBELII Diflert, de

EE

b;ngficiis rxiggi(frätui fPö;iFico' bcvatiu, I;utþcri m'inifzcz-io gxþibitis,

cmhd-

j, li

m

bitd

!36

üä)b(ää'

gt

Aïtzmlm

tarf

uadrageþänus Sextu&

fent

Lf.cet autem mxm&n Eccfefiæ omnes ex ordmanonc dxvma

u 73

fubjeäh maneant libenter , & non ex necesfitate, magxümtux civi-

cantul

h, jura tamen & privilegia fua ipfinon refignant, ita utab ejusnu-

horit

tu, imperio & voluntate, quod nobis adhuc objicitur, totum pen-

(4)

deant , fed proptia quoque gaudent poteftate eaque maxime in-

ternà. (4) Inficiantur illam diftindionem nonnulli , tanquam

f€4

hypothef' 1n papizantem , fed ut refpondeamus: verbum , res ipía

fi

non indiget, ex ScripturisS. clarisfima. (b) ^An autem 1lla pote-

Hl

üas recte dividatur in poteftatem ordinis, & poteftatem Jurisdi-

f

&ionis, obfcurior quzftio fine dubioeft, cum ipfi B. Confeffores

(b)

DI*

hanc diftindtionem admittant. (c)

Nos equidem Jurisdidio-

pj

nem five civilem five ecclefiafticam nufpiam tribui in Scriptura

W

$. verbi divini miniftris libenter concedimus, qu& eos non domi-

K

nos vel imperantes fed fervos & divinarurfi rerum difpeníatores

4d

elfe, aperte teftatur ; interim non deneganda eft illis poteftas

fu

(9)

fpiritualis, qua in poteftate decendi, adminiftrandi facramenta, &

remisfione peccatorum confiftit. (d). Perhancminiftrorum Ec-

K

elefiz-poteítatem itaque non ejusmodi facultatem mtelhgxmus,

l

üz per modum humani imperii fe exerat ; fed operationem ho-

&l

mines ad falutem deducendi , &ad eum flncm media applicandi,

i

obtnendum. (e) Arma mxlmæ noftrz non funt carnalia , fed

potentia DEO; fi effent carnalia, poteftas quadam externa &

Chrifto fuiffet ere&a

nunc autem funt fpmtualra & potentia,

(

quibus deftruuntur 6 xvea)uag. Satanz , qux in animis hominum

fabricare folet , & ratiocinia fidei adveriäntla omnisque altitudo,

qu& contra cognitionem Chrifti fe effert, quando przdicationis &

reconciliationis minifterio, fvavi admodum & tamen potentiore

ä;

gua.dam yiadobfequium fidei, quad Chrifto praftatur, Perducun-

tur

PRESUSSCENI

7

ää)a(ää'

1'37

turfehcisümc (£)- Qua Evangelmm Chm&u prædzcant, non ca.

e dirita

rent pote&atc (þmtuah in officio, eum ipfum Evangelium fit Jjya-

tU CLVI«

pié T B65 &s CuTMQaM , qUa illuminantur , regenerantur , juftifi-

ejusnu

cantur, renovantur, cuftodiuntur, corroborantur, & confervantur

homines ad vitam xternam. (g)

Im pe»

C Ifle

(a) Quam habcanteprcopl & minillri ecc!cf & pote&atem ex Augu&a na

Confcff, Art. VII. abuf. it. Apol. Art. XII. & Atic. 'Schmalkald. p. as1,

inguaim

. feq. fatis apparet. Poteítas mxm&rorum ecclefiz ex ipfa inflitutione &

res ipla

fine minifterii eftimari debet; qui eft reconciliatio hominum cum Dce

lapotte

2.Corinth. V, 19. & incrementum in fide & fan&xtate Ephcf iV, 12.

Vorisdie

f

. conf. BIIDDEI Inft. theol, mor. 1 c p.604.

fffores

(b) THOMASIVS cum affeclis quxbusdam feverioribus hianc diftindio-

sdidio

nem mirum in modum traducit in cautelis .circa Jurisprudent Ecclef,

p«276. easdem buccasinflat 4NONYMP'S ille .Deg oerbedften unb ente

fiptura

domi

Dectten Carnevals, p. 172. fcd (ufficit oftendere » noftra dogmata de. po-

£cftate interna, quam mundus infanusridet , non in.Papatueffe inventa

fotores

ad augendam Clcncorum dommanoncm, Íed. in. V;rbo DEI folidiffime

teltas

- fundata.

t &

(c) Placet uobis,i mquxunt pii confcfforcs in Apol. Augu& ConF grt. uft.

abuf. p. 194 vetus partitio poteflatis, in pote[latem ordinis & potefta-

j Ec

zem Surisdittionis ; fcd palam eft , ibidem per poteftatem ordinis intel-

ïlmUS,

ligi poteftatem docendi &admxm&randl facramenta; ,per Pste&atcm

m ho«

autem jurisdictionis poteftatem retinendi & folvendi peccata , auo qui.

Cangl

dcm fenfu facileadmittitur, conf. qus. mculcavatCARPZOJ/Ias in lfa.

j fl

goge ad h.l. & BVDDEFS in: Piflert. de Orig. & pote&at prfcop,

em d

$. XXX,

(d) Qui Chrifti. funt fervi & Occonorm DEI,:XI: pote&atemhabcpt ratione

entid,

1tutm

..Officii non externam fed internam.ab ipío Deo conceffam ; male igitur

Ecclefiz profpexit ille LU/CIVS ANTISTI/S CONSTANS, qui in libro

tüdoy

de jure ecclefiatticorum infcripto, diffeminavit illum gravilfimum erro-

n

rem : Ecclefiz miniftrosnullam habere aliam poteftatem, nifi quam ipfis

1orc

magt&ratus civilis concefferit. conf. M4SIPFAM Diflert, de Intereffe Prm-

cip. circa Rehg Evangel. Cap. llI. $. 27.

jcute

tf

S

(d) Con-

4

138

AOoGE Á

ii

(c ?Con;fer qæ hancin rem Commcnfatu:c.—ü Illuftr. -PVFEND,ORFFIVS»

met

L,c.S XIX. XX, XXI. & cjusdem Commentator KRESSIPS,

E

. (£) Ne

quidem apoftoli aliquid imperii & coactionis exercuerunt ; preter

Ccono

potelfta

tem extraordinariam quandam & miraculofam, qua hodie eva-

|

locu

nuit.

Jubentur quidem invitatores cozpellere comvivas ad intrandum;

UT

fcd fuadendo, rogando , bortando, aliter enim invitatio ad convivium

Vesr

nonexequitur. Miniftri Ecclefie pafcunt gregem Domini, non ut domi-

nantes cleris 1. Petr. V, 2.3. 4. per M,»lgs; enim hic fignificatur ipfum

tuali

gróuWo»5 quemadmodum enim populus lfraeliticus olim dicebatur

peri

xMipoc ; Devter. IV, 20. IX, 29. itanunc Chriftiana plebs, qua in ejus

teri

locum fucceffit, hereditas DEI eft.

Sic quiad gregem acceffere olim,

türat

dicuntur expreffe wfos-xlïngwg'ïvaq tanquam per fortem adjecti Actor.

trary

XVII, 4. Hos Paftores dici zecte&ras, Vel atóicapéries Rom, XLL, g.

quo.

L Theff. V, 12. 1. Tim. IIT, 4. V, 17. imo ä'yxge'vz;,'- Hebr. X11l, i^. ve-

Tnan

rum eft, fed nudam directionem velexternam ; vel internam fpiritualem

pot

in

f

P

ectionem ha voces indicant, Conf, Dn. PFAFFIFM in Ofig.- Jur.

éin

Ecclef. Cap. II. Art, II. in nota p. p. 6T. feq. -

fiugy

(g P

er potentiam illam non intelligi debet Chri

ftus , dec durayie quz-

Qu

" dam miraculofa, qua potenter

propagaverit evangélium ifto tempore,

K

fed ipfum evangelium, vid. CALOVIUM Bibt, illuftr. h. l, & confer Di-

adit

i

P

utat. theolog. ad Rom, I, 16, 17. Cb(i/t'oplaari REUCHLINI Tubiggæ

Anno M DCC IV. habitgm.*

»

&f

n

g/imiþy .Septihzzis'. i

Mirticulus - ,szklmg

AX

fici

An claveslegitimam caufam przbeant huic ftruendx þate..

ftati, non immerito adhuc quaritur. Clavesregni coclorum ipfum

qui

Servatorem optimum tradidiffe Petro & reliquisapoftolis ; teftan-

hor

tur dicta clasfica Matth. XVI, 19. coll. XIIX, i$. & Johann. XX, 22.

f

o

Quidautemilla clavium concesfione proprie indicetur, adeo dif-

fuía etcontroveríia, utin varias fententias abierint eruditi. Non-

pol

fi"nq—

Tur

audemug interim probare cffatum: melius fe res haberet,

II)C:IX-

$

aeotse

Y

139

—

CIDPESNUPOMENOS

MRU

à

?

miericlatio clavis liggäüs & vf;*)'lvcntis nunqua»mqi-n troducta faiffet ;

fed potius fapientiam divinam admiramur, qua poteftatem in Oe-

t prettt

[o]

eorica

Odie eva«

conomia fpirituali miniftris concreditam hac quidem alle

tandumy

locutione explanare voluit. (a) Clavis domus David nihil aliud

)nvivium

€ft; quam poteftas politica in regno mundano E(aiz XXII, 22. Cla-

ütdomie

xesregni clorum nihil aliud eífe poffunt, quam poteftas fpiri-

utiplum

tualis in regno Chrifti. (b) . Homines enim natura funtin nexi

licebatut

periculofisimo, füb maledictione legis, ob reatum perpetui car-

inejus

«eris per peccata contractum ; folvunturautem , quando liberan-

t& olim

turareatu, & liberatisaditusad coelum recluditur; li gantur e con-

ti Ador.

trario, quando non modoillis impoenitentibuscoclum occluditur,

quod eftposna damni , fed & reatui, & ob reatum, carceri arctius

I Y

mancipantur, quod infert poenam fenfus, Eft itaque hzcclavium

itoalem

oteftas , fi locaconferamus , non folum facultas aperiendi per do-

Fig.' Iüf-

&krinam &Sacramenta , adeoque in Ecclefiam ejusque minifteria

fingularia admittendi aondum admi(fos, claudendique five pre-

if que«

cludendi eis, ut nondum idoneis atque ut zoic $o , qui extra funt,

A 6

aditum, & admiffos, feu vdc éza , qui intra funtretinendi ; (c)Nec

tfet Di-

wbinge

involvittantum excommunicationis confirmationem, ita ut ligari

& folviidem fit acteneri & liberum effe5 excommunicari, & ite-

rumad communionem Ecclefie admitti poft preftitam fatisfactio-

nem; (d) veldeclarationem liciti & illiciti ; (e)- Ne'c-vtwändgvm (u£.

0te^

ficit illa fignificatio, qua apoftolos poteftatem a Chrifto nactos

quidam putant , predicatione Evangelii viam ad regnum coclorum

ipfum

((latie

Y

hominibus aperiendi, iisque, qui crediderint , falutem , 1is autem,

X us

quinon crediderint, annunciandi damnationem, , cujus poteftatis

exercitium &in coelis ratum fit futurum; (£) fed per clavium

o di^

Noft

poteftatem intelligimus illam Ecclefix & imprimis Apoftolis eo-

00«

& delegatam facultatem, qua ipfi

xumqusfussciïogäþus-soncciïaxn

»2

non

(mem

3

*

140

PUR

apsc

Vs n ud

fonfolum j n;ä;: fed diaxeuxae Vel feyasixas inRüxa fi'fihifïüiä—

en

j

i, reali; licet dependente, & concurrente, adeoque natura polte-

(X

fen«

riu$, omnia credentium peccata, que DEUS ipfe in coelis folvit,

Valide folvunt , & omnia impoenitentium delicta, qu& DEUS if

faffla

toelis retinet, valideretineré poffunt. . Videtur liecpoteftas omni-

temr

efet

no omnium máxima,; que ütiquam in mundo hominibuscompe-

tere potuit, cum oninis magiftratus vis cum tnorte delinquentis

Trati

finiatur, velab aftató homine migratione & abituinalium locum

jedic

eludatur; h&c autem poftobitum demuri peceatoris efficaciám

fped

fuam fine ullo tértnino esérat , nec fügà jÓécalio callido confilio

juxta

enervetur. (g) Cümillis itaque verbacotritriutare nolumüs; qui

fran

hactenus exlocis Matth. XVI , 19. & Matth; XVIIT; 18. poteftatem

$piri

hancremittendi & retinendi peccata verbi divini mini(tris concef-

$p

fam haud probare aufi fünt , propter difficultatem locutionis &

gitu

conftructionis, quam pratexerüsit ; hanc enim controverfiam inter

pra

theologos fedatam novimüs, (h) licet alatürà quibusdam profanis

hán:

hominibus. Duásaütem objectiones adhuc füpereffe video, quas

tés

indigere accuratiori refponfionelibenter concedimus. — Prior eft:

pro

Poteftatem illam Joh. XX; 22. promiffam & coriceffari remittendi

Vat

& retinendi peccata fuiffe tántum donum extraordinarium mirá-

fati

culofum, folis competeris Apoftolis, quibus afflatu fingulari Chri-

tnl

ftus fimul dederitSpiritum probationis ; exinde argumentantur:

tor

uos Chriftus non afflavit, illi non gaudere poffant poteftate re-

tiQ

mittendi & retinendi peccata:. — Eri! 'Er,mamgfc"*o'*nfefqu:chtiämf!

Wt

DEUS ab initio infpiravitin faciem primi horinis fpiraculuti vi-

G

tz, cujus virtute vikvefet»&*intelligere't, hoceft: DEUS primo ihio.

l

u

mini animam dedit infpirando; argümeritareigitur: Quos Deus

Ik

non afflat,vel in quorum faciemDeus non infpirat fpiraculum vitá,

Q

z (tant

: 1lhnon bübent animam ; eod£þm 'telo &firmamemö amb

f&

" COf«

h&—

p——

TE

F

——

d6)oCSt —

-

7

a

Lïäeï..

tufteri.

()» file

conclufiones. - (Lä ratione Deus primo ^horhirii .infþitgnä

apolle.

cultatem propagandi animam dare potuit; ut ficut de lumine lu-

lifolrit

men accendatur ; eá ratione Chriftus , Dominus Ecclefiz , per in-

)EUS n

fufflationem primis Ecclefiz doctoribus & fundatoribus faculta-

56mti«

tem remittendi & retinendi peccata concedere potuit , ut donum

(otfipe«

effet totius ecclefiz ; quod cum opere reconciliationis conftanter

'qtientis

maneat conjunctum. . Refpondemus itaquead hanc priorem ób-

n lócum

jéctionem in genere: Hanc poteftatem apoftolis conceffam non

fcaciám

fpectaread donailla miraculofa, que demum in die peritecoftali

ón(iltó

juxta promis(ionet Chrifti participarunt ; . fed ad dona admini-

n qui

ftrantia,que jam-novam vocationem fequebantur;: nihil etiam:de

e(istem

Spiritu probationis vel explorationis dicitur ; fed com ommiunicatio

concit

Spiritus S. que hocloco cum facultate remittendi peccata conjutr

jonis &

gitur , ad efficaciam hujus officii in(inuandam donationem illara

j jotet

premiffam füiffe, ftatiimus, « Verum quidem eft, apud apoftolos

yofanis

hanc facultatemi infüper cum poteftateper miracula vere creden-

0, quis

tes fanandi , & incredulis malá infligendi fuiffe conjunctam ; 'fed

fioreft

probes quafo, quod illa miraculerum patratio neceffario invol-

Ytterdi

vatpoteftatem remittendi peccata; Poteftatem clavium fine mi»

1 fifte

raculis fepius exercuerunt, & miracula quoque patraverunt forfi-

iChri-

tan(ine claviumi'poteflate, In fpecie notamus contra oppugna-

(antur ;

tores liüjus poteftatis in miniftris Ecclefia hanc argumentandi ra-

latert-

tionem : Quicünque mittuntur ad predicandum Evangelium fic-

nar

ut apoftoli miffi fürit , illi etiam mittuntur adabfolvendumá pec-

ttt vt«

cátis ; "Quod hodierni miniftri Ecclefie ad predicandurm evange:

lium tmittantar, ficutapoftoli misfi furit, ex ila folemni inflructio:

0 ho«

: Deus

ne & proimisfione Servatoris probo "Matth. XXVIII. v.18. 19.26.

jl Vifæ;

queinftradio & promisfio ad diem usque extremum extenditur;

oftoli non *-prædicarunt 3 eadem

rf

cor.

fedad ïllüä-üäüe'tem?u,s,,,ipü:aþ

sj

itaque

142

æ)ocw

itaque gaudcnt m&ru&mnc & promxsïïonc m:mftr; ccclcf' & ho-

v

Det

dlcrm, acapoftolig Ergó , quiad prædxcandum mittuntur, illi et-

p€CC

iam mittuntur ad abfolvendum a peccatis, quia predicare & abfol-

vere funtofficia connexa; imo, quia abfolutio eft potior pars Evan-

ab

diff

gelii, & Prædicarc cvangchum fecundum Scnpturæ ftylum non

tiatt

tantum eft annunciaregratiam divinar , fed a peccatis revera ab-

bea

fólvere, five captivisaperturam facere. Efälæ LXI, 1. Lucz IV , 18;

fim.

Adhuc argumentor ;; Quamdiu reconciliatio cum Deo per Chri-

ftitt

ftum in histerris valet , tamdiu durat Jiaxorío 36 xæ&ü&a&ya);, ubi

Tüt

autem eft miniftetium reconciliationis, ibietiam eff Aéy(Q« rge xa

&V

su?ayis - Sic miniftriecclefie Chrifti normnclcgatxonc fungun,

tur, qui Chrifti verbum & Chrifti claves habent, & quorum offi-

In

cium quarem & effedtum cum verbo & abfolutxone Chrifti unum

pet

Qti

idemque eft.2. Corinth. V,18.19.20. (i) Hac ratione jamjam fa-

tisfecimus pofteriori objectioni, qua omnem pot;&atcm clavium

NI

ideo denegant ecclefiz mini(tris, & in nudam. annunciationem;

its

mi

transformant vel remisfionis declaratxonem,quod non fcrutari pof-

fent corda, nec (zire,quinam poenitentes fint inter peccatores, Ubi

et

off

fciendum, nos non negare fed lubentes largiri, Apoftolos ob xaz(-

euara quedam cxtraerdmana eminentior; quodam modo hanc

| ov

clavium poteftatem exercere potuiffe, quifimnl ex revelatione di-

vina intimos cordis receffus perfpectos habuerint: interim ad il-

lam nunc exercendam in Ecclefiz miniftris quicmnt dona ordi-

naria, fapientia & prudentia fpiritualis, quam precibus à DEO

impetrare poffumus ; (uüfficiunt prebatxoncs ex fructibus fidei,

ex quibus hypocntas & improbos à

vere. credentibus dxfccr,

(

nere licet.

i'Sic'etiam porro hoc mxm&enum & verbum re-

concxhauoms non abfolvitur nuda gratiz. divinz annunciatione

& declaranonc ; (k) Conccdlmus poreftatern à peccatis abfol-

vendi

145

A

Ms

( ho-

vendx fo"li beo tomþetefe principaliter aä:;&szaw'ga ;udxuah,fcd

il et-

Deus etiam hominibus quibusdam dedit poteftatem remittendi

kabfol

peccata, qui funt « órpyo. & cooperariiipfius Dei , & quando DEO

sEvan

abfolventi cooperantur , revera abfolvunt. ( Maltum itaque

differt ab evangelii annunciatione remisfio peccatorum ; Illagra-

tn non

&2 db

tiam divinam tantum offert, viamque oftendit, quam ingredi de-

:

IV

beant, ut zternaz falutis compotes fiant ; hac autem in efficacis-

rChri-

fima promisfionum divinarum applicatione ex (ingulari divina in-

ftitutione profecta confiftit, ex qua homo, quem peccatorum füo-

j ubl

neude

rum poenitet, non póteft non de illorum remisfione certus reddi,

& fimul fvavisfimum percipere folatium. (m). : Deus igitur ipfe

Inpuli

l Oä-

in abfolutione loquitur, fed per miniftrum ; . liberat a reatu, féd

üngn

erminiftrum ; impertit benedidionem, fed per miniftrum, Nec

otiofa & füpervacanea dici debet miniftrorum ecclefiz abfolutio ,

lm (3!

cum credens illam jam habeat, non credensáutemillà frui neque-

Ym

Joetti,

at; nam credenti adhuc aliquid conferri poteft perabfolutionem

miniftri, qui peccare non penitus de(init3 cum non credenti fola

ipof

, Ubi

etiam Evan

/

gelii annunciatio non aliter ac m

,

2

ec?ium plrarx:'pafa,rij;s* &

offerens conferri posfit. (n)

.

yu

( )(3

) Voces folvere & ligare in remi

ffionem & retentibx.ï;:m. pveþac;gät/orüm;tam

hanc

apte quadrant, ut concinnius dici quicquam non poffit, vide SEB AST,

fe die

SCHMIDIUM, qui quomodo clavium notio conveniat cum notione

d.l«

ligationis & folutionis eleganter explicavit in Differtat. de Clavibus Ec-

qrdi-

cleíie, que duodecima eft in Faícic. Difp. theologico-philolog. S. XIV.

)EO

p. 711 Íeqe & confer de hac poteftate Auguft, Congthl[ira.n):-Art,;VlI.

E

ideiy

abuf, p. 37-feq.

b) n Sacris litre

ris tripli;:is —ge'n-eris nidlmi/näntdïr— claves ; ii'ömï.hïibüs ad

(cefe

alium aliumque effe&um producendum creditz ; aliz funt politice, qua

Bu

conceffionem pote[latis & dignitatis rempublicam gubernandi fignifi-

ione

cant. Alie funt propbetice, nodos in fcripturis occurrentes recte facile-

ol«

celefías

wquc folvendi cum poteftate fibi & aliis applicandi, ! .Alig fünt E

"lHicey

di

E.

&$)oC(S& .

uB

"

A

W

&

i

? äfm hE

- flicts quenihilaliud in oficio peculiari (pedate (anty.quam lex

; i

j

12

- gelium;quatenus per illa v«l hominibus,reatu peccatorum folutis,coclum

dan

aperitur, vel reatui magis magisque innex

?

pmü

. nfernalis ; nifi re&pifcant, dictatur.

i$; ad.icuf pra:'-—clud;iv'tuvr,l& ;a;c;;;

GIrs

) Multo ftudio rem illam egit JOA4N.

SEL'-DENusjde;Sy*n-?edr.;v-eicr,um

(p *

Ebrizorüm Libr, l. Cap.IX, qui eum oftendiffetelavium nomine in facris

PT

lïf&fisgþöidfhtöm quandam ipe*räntpiam—dcügnæri 3qua rationg Talmudi-

tert

fte DEO foli adícripferintclaves pluviz , vit , fepulchri & flerilitatis;

(OIS

perclaves regni coclorum a pertiffime indicari poteftatemn aperiendi per

Tb i

dodtrinam& Sacramenta concludit, & tandem de excommunicatione

(i) Q

'fermonem heic

7

?

T

F.

*

effc

t

&i

e non poffe, fidenter affirmat , Cumrg*qq fere fgCit 70

ffite

LIGHIFOOTIS in Hor. Hebr. ad Matth, Vl 19.-

a

d) " Vid. HENR. HAMMONDIM , fttennum olim apud Anglos excom-

pn

fnunicationis defenforem , cui adjici poffunt 70. CAMERO in myro-

tuit

thecio Evangelico ad h.l. p.34«3 $- & infpecie FRANC, BIIRMANNIIS

ftet

fhi

in Exetc, acad, Part. lL. Differt. 6. de miniftris extraordinariis N, T.

CA4P.VITRINGA de SynagogaVetere;Libr, l. Part.T. Cap. X.p 754.

*

A

Tp

E

b f' & 7ä

C. BASNAGE in Hiftoire des Juifs. T. V. Cap. V.$ r$,

z

|

Vaj

CLERICIS hunc locum de declaratione liciti & illiciti maxime,& tandem

(

de inflidione morborum miraculofa exponit, qua punire delinquentes

abl

apo&oli & iterüm liberare potuerint, Confirmathanc feh-t-entiam,;quod

fet

non inlocis Matth. XVIII18. & XVl, 19.loquaturin genere mafculino,

du

féd neutro; verümenim vero , nonitafe:probavit hacféptentia , quin

£0

;di'rp-liwe-,-ït quibusdam, iriter quos eminet Thieologus.olim L;pxüïcnü um

fol

longe doctiffimus GOTH.OLEARIPVS, quirede monuit, fivel maxime

du

concedatur, Scholz Hilleliane & Schammaanz illum fuiffe ftilum, ut

W

vocibus DN & N'YD quibusgrace dcen & Aew refpondent , prohi-

u

bita'& promiIa imdicaverint; non tamen ex qualicunque votum ufü

d

fenfum fcripturz ; fed (imul ex textus circumftantiis, & locis parallelis

M

effe judicaridum, cum infüper probabile non videatur, Chriftum, qui

W

has voces nunquam ftilojuridico adhibuerit;hac quidem vice illas ita ad-

N

um licuiffe. Obferv, Sacr. in Evang. Matth. Obferv. LV. $ 8.p.455. feq.

"TY Sic Autor ANO"NTMVSVCTba e*gplicat'libelfi'a'ngliCi: 4 defence of rbe

r:gbt.f ef. ?be Cbriflian C)?zm:b contta: GFVILH.WOTIONFM , dice

psklo-

cum

ä)öfä&

34-7*

-—m

W

3

w & Q«

u ünïïhanc

VOR

xe;fe aräl!elümfaersMäW:XVI j 16. &Joh Xx,:; An ea-

m fit riens 0. BRENTII ad liufé locun, evolventi le&ori ledtio re-

bÁ catcer

petita dabit. Con£. qu& habet i liané fcre fentcnt:am PHIL LIMBVR-

^ Veterum

: GIVSThcoI Chrif. Libr, VIl. Cap. XMX. G: 26.

(g) 'Sunt verba- Dn. KRESSII nefcio 2n fetió vel dolofe propofxta l C.

nein factis

"p.3s $. - KXl cüm in fübfequentibus plane üngularem tueatut fen-

Talmudi-

tedtram, a noftratium fere orünbiutri álienam. —

leriliatis;

E6 ) Conf. Dn. B7D DEI! Inft- Thieol. dogmat, Libr. V. Cap. IV. $. XVI.

tiendi pt

in not. p. I260. & FECHTIFM de Clave ligante &folvcntc

IiCatIorg

(1) Claves coelorum toti Ecclefiz traditas effe; tecte creditur; fed malc

hii j0.

exindeinferunt MERCKERVS & BRENDELIVSàd Hngulos éam pote-

ftátem päx*tmere fideles." Affetvahtür'ab Ecclefia & in Ecclefia; fed ufur-

$ XC0m

pántürtantum ab ecclefiz miniftris, quos herüs ééconómios füos cónfti-

in myro»

tuit.. Dominusillas habet per naturam citta communicationem; mini-

(ANNIIS

fter per gratiam & herilem traditionern. Quoniam autem hos ipfos in-

risN,T.

flituit usque ad finem feculi, duraturos ad confunimationem fidelium

!p 7f

Ephef. 1V, 8

: 1. 13. omnesquoqueeandem potcüatemhabcre, quamchu

ff,

verbum reconciliationis habent, neceffario fequitur.^

vis

"tabidert

(k) Non eqmdcm negamus , nonnullos no(tratium quandoque nommarc

wqucmcs

abfolutionem asiunciativam, fed (iguificationem gratiz ad eam fic rc-

, quod

ferre folent,ut veram efficaciam per gratia ipfius collationem fi mul in»

(culino,

äludant.

Anmmcnanvam dxcunt ratione modi;,

li m annuncxat:one

1j qum

con(i[ht, vel rauone mcdu con erend: ,quod cïï v

c"r

d

um Evangeliiig ab-

ienfum

folutione annunciatum ; fed citra negationem falutaris effcdti , fecun-

nayume

dum quem coll.mva ejf, in granæ divinz collat:one &i xmpertxtxone re-

pm, üt

vera confiftens.

"Sic licet utrumque non femper exprimatur,neutrum

prohl

tamen excluditut, fed potiusuno expreü'o, alterum connotatur & intlue

m uf

ditür, confer Dn, WERNSDORFE Differtat. theol, qua abfolutionem

mallelis

Miniftri ecclef' £ non eïïe mére declarativam advqrfus novatores egre-

, qui

gie démonftravit, qui d partxbus Socinianorum, Árminianorum, & Re-

ita4d

formatorum ftantes abfolutionis efficaciam vel penitus negant , vel du-

f

biam reddunt. Vide ex Sociniftis VOLKELIFMin Diflolut. nodi Gerdn

vafrb:

P 67.72.&OSTORODVM Inftitut. Relig. Chrift. Cap, XXIX. P. 217

"n

€x Arminianis PAi/, 4 LIMBORCH Thcol, Cbrift, Libr, V, Cap. 77.

cam

T

P. 688.

146

ä)o(sæ

CXDMESZSS

enem g

um

, 688 qux confcif ionem a&ns Synodxc:s Rcmcu&;antwm ,mfcrtam &

a BENTHEMIO dcnuo evulgatam itt 5oll. Sitdbeie unb G»dulere

al

.. Gytadt, Part, , Cap. XIIX. p. 8 1 1. hac etiam in patte fequitur, Ex Refor-

ftüt

matis 70. CALVINUM lnftit. Libr, I1I. Cap.1V. n, 12- p.393. 70. Pl-

te

SCAIOR.in bibl, Herborn. ad Matth, IX. n. 6. p« 46.& ad]oh. XX,.

hi

() Verumomnino c(t, hanc poteftatem remittendi peccata primario & ii-

7

dependenter ipfifoli DEQ & Chrifto re&i(fime tribuis non autem exin-

(^)

de fequitur ; quod nulli homini illam competere credamus , uti olim

f

GUIL. AMESanno fcculi fuperioris LXl Gedanum delatus, coram ari-

pliffimo urbis fenatu profeflus eft, vide H4RTKNOCH. Hiftor. Ecclef:

Boruff, Libr. 11I, Cap. Xl, n.2.'p. 852- Apoftolis: eandem competiilfe,

némo, quod Íciam »preter rllum dubitavit ; umverfæ autem cum apoüo-

lis & pc& apoítolos in.omne evum Ecclefiz. ejusdemque.miniftris aut

hont

c:conomis concreditam effe hanc pote(tatem,poft alia multa probat,m(ï

necv

omnia me fallunt, oraculum illud Johanneum Apoc, XXII, 3. In ftatu

quod

Ecclefiz prafenti multa fünt anathemata; feparanda & ejicienda ; fsd de

vel

futura ecclefie conditione demum dicere poffumus, quod nullum in ea

1t xdrwráS:we, Confer HJMMOALDI D;H"ertat, quatuor. qwbus ngfco-

ia

patus Jura. adítruere conatur contra BLONDELLUM aliosque, Differt.

dabiti

ILI. $. 6. p

,. 143. & in fpecie. SCHERZERI Colleg Antl Socinian.. fol

Thec

Ior. feq. Neæjä ergo eff fatert, quod claves non ad per/ömm HHius certi

äamtm:, fed ad ecclefiam pertineant, ut multa clari, imat rmilima ar-

IC g

p

df

gumenta te/?amur. Nam Cbrz]iw de, cl.-zvzöu.r dzcem Mkttb XF TL 44—

fruft

dit: lbicunque duo vel tres confenfirint fuger Lerram ,69" 2 Pribuit igitur

principaliter claves eccle/' & immediate ; faut & ob eam caufam Ec-

Wt

elefja prmvzpalzter babet jus vocationis ; verba fünt- tra&acus de pore-

finte

ate & primatu Papa, nona Lutherano quopiam, cui nomen fit 4RTT-

T

CULIS SCHMALCALDICUS, ALSMALCALDILPSceu ex fancta fim»

pl:cxtate infelix ille Bibliothecarius a . CAROLO in bibliotheca fua Pon-

(

Vif f

tificía, non fine ledtoris rifü credidit, P-4$5-459- fcd per Thcologos

Schmalcaldiz congregatos M DXX KVII. confcripti,

Wde

(m) Remiífio peccatorum diffaert omnino ab evangelii annuncxat:one,

Qu

fünt

qus quidem alibi aliisque verbis apoftolis eft demandata.: Qui per pra-

dxcauoncm verbi homings adhoxtanwr; L xeconczhatxoncm cum DEo

abf

accc-

as )ecsæ*

4»

fertam d
