: (à) Idem itcrumï;ïi.i"'"g-ä-t cum re'hqustELLARM INUS Libr. LI. de Pontif,

:« Rom.Cap. X1H, usque ad Cap. XXVI.: Verum enim vero 5'omnia quz

. protulit argumenta, non folum nonex teftimoniis divinis;fed domefti-

cis exftructa funt; fed etiam aliis tum Conciliorum & Patrum; tumipfo-

rum Pontificum Romanorum autoritatibus facile oppugnantur.

(b) Adhuc illorum auctoritati forfitan illuditur, qui de tribus ordinibus,

vel ut alii loqui amant, ffatibus in Ecclefía' quicquam hariolantur. Non

repetam, quz Theologus hac tempeftate facile primarius ín Obfervat,

ad G. G. TITiI Juris Ecclef. Libr. 1. Cap. 1H. $. « 2 feq. annotavit, ubi

hoc discrimen ordinum & ftatuum prater alia'e& Paulinis Petrinisque

epiftolis petitum effe demonítravit; de meis taritum paucula addam,

qui naturam & indolem ecclefiz con(iderans, hancordinum diflindio-

nem femper deprehendi, | Ecclefiam confiftere ex docentibus & audi-

entibus, communis eff hodiernorum ]Ctorüm dodirinaz; Auditores

vel imperantes efIe vel obedientes, nemo negabit; fi igitur refpectum

habeamus non ad Intereffe ve] Conftitutionem Reipublice; ubi etiam

fic didi Clerici ad fubditos & parentes merito referuntur ; fedad indo-

lem & ordinationem Ecclefiz, non videre poffum, curappellari hac do-

étrina debeat de tribus diverfis ordinibuä,f..j'g'x:q;uæ;g.gg pifticum,. hypo-

thefis papatum redolens, &c. cum potiüs adverfetur hypothefibus Pon-

tificiorum, qui ordinem in Ecclefiam evertunt, & Monarchiam Ponrifi-

cis conftituunt, — Licetenim fecundum PUFENDORFFiUM aliosque,

:

ille; qui fupremi ducis münere in civitatefungitur in Péclefia; plusjuris

obtinere non poteít, quam gregarius miles; quia amborum müembfto-

rum eft audire doctores Ecclefiz ;: nihiloniinus tamen: Princeps aliam.

quoque faciem prz fe fert in Ecclefia, qui alio refpectu membrum:

Ecclefiz;alio refpectu caput in Ecclefia;licet non Eccle(iz caput audit,

& aliter in civitate; aliter circa Ecïc'l"efïgmr, ]ura fua exercere folet. Nec

video; hanc diftinctionem inter imperantes & parentes aüditores effe

alxenam ; &ad üät?m-politidum t?tüni(ïþääähttm j cum enim ftatus

ln

-

w

A 5oCS.

4$

l

E Ratu non dctur, ex op:nronc tontr,adxcemmm, & Ecclef 1& focietas

IO,

f tin ipfa Rexpublxcæ focietate,. Prmceps Lhnfhanus merito ut-meme«

-

:brum Ecclefiz, & caput Reipublica falutatur , cui non folum cura civi*

tatis, fed etiam circa facra, qua falutern civitatis promovent,; demandata

W

cít, fofam forfitan facerent tandenr noftram diftin&tionem, fi modo .

ük

l

ab&raherevdxmus à voce Hatus, quam ordini Ecclefiaftico videntur i&«

videre.

" Plurainterim im contrariam habent fententiam Dn. BOEH-

Q

MERUS in ]ure Paroch. Seéct; 1. Cap; 1. & THOMASIUuSÍ !m Sutffmf

- SReibtin Theologiftben Gytteitigfeiten, The(: V. $..

l

(c) $i qm: vult Pontifex non tam vocabulo effe, quam mento, :m:tetur

l

.. Mefen, imitetur daron: Erat autem Mofes. indefnenter in tabemacula

t

" Domini, 6 boc erat ejus opus, ut Aut 4 Deo aliquid d/jäeret, aut ipfe

)j

papalum doceret;

Hec enim duo funt Pontificis opera, nimirum ut 4

(

Deo difcat feripturas divinas legendo & [zpius meditando , & popu-

dy

lum doceat z

Sed illa doceat, qua a Deo ipf? didiceritymum ex proprio

" €orde vel bumano fenfu, fed qua Spiritus S. docet , funt verba ex ipfis

: Decretis ]ur: Canonici Diftinct, XX XV1. Can, HI. Non obffat: typus V.

: . T. Sacerdotii ex Deuterou. XV[l, 12. quia a Sacerdotio V. T. ad mini-

fterium Ecc!eüafhcum N- T. non valet confequcnua ; necin his verbis

;:]

quædam flabiliatur vroxgavogia (äcerdotahs, fzd potius, quxcqur&datum

erat pote&aubus V, T. hic ad legis regulam reftringatur. conf. v. 11.

(d) Deorigine & progreffu poteftatis vel junsd:&:oms Ecclefiaftica &

Epifcopalis multa differierJACOBUS BASNAGIUS in Hiffor: Ecclef;

Libr.I. Cáp. l. feg. SAMUEL BASNAGIUS in Annal. Politico-Eccle-

fiaft, Tom.1l. Differt. 1V. p. 49 t.. feq. PHFENDORFEIUS in ber ge:ffa

hd)en Monarchie De& fþabfts, & THOMASIUS im annotationibus,

uibus in fpecie adjungendus eft Dn. PFAFFIUS in ongmxbus]um Ec-

cleGaPc Cap 11 Amc H P 106. fcq &m fþcc:e [2 182..

A'rtzculm Deczmw HO

Vocatxonem fequi-ur ordinatio, & quidem canomca, quam

äeüderant iu noftra Ecclefia (ecandum Auguüanam Confefïïo-

nem, e]usdemque Apologiam, ubi Sacramcntx adpellatione me-

F 5

rito

46

4$5oCSE -

-

o

VETCGUEMES

tito cohoneüetur Ordo Ecclefiaflicus. -

Non f'unt veti Paftores :

fic alta voce clamant, qui non per manuum impofitionem a ve-

«is Eplfcopxs funt ordinati.

ngntum ponderis habeat illa ex-

ccptxo, videbimus brcvxter. Tilos, quz poft Concilium Triden-

tinum ordinationem vere & proprie facramentum effe vehe-

menter difputant, nunc in judicium non vocabxmus, id autem,

nobis videtur incumbere,ut explicemus rationem,ob quam Apo-

logxa Art. XIII. ea utatar denominatione? ubi duo obfervanda

veniunt: Primo: Apologiam Icqux de ipfo verbi divini & fa-

cramentorum minifterio ;

cui fane amphfïimæ promiffiones

datz funt; (a) Pontificios autem notare ritum externum & qui-

dem humanum, quo rafis, & pecuham chrxsmatc inundis, a lar-

vato Eplfcopo indelebilis character imprimatur, (b) & non fo-

lum gratia gratum faciens, fed perpetua fpiritualis poteftas , ni-

mirum Corpus Chrifti ex pane conficiendi, & facrificium incru-

entum Deo offerendi, cenferatur.(c) Secindo: Pontificios non

agnofccrc gradus & difcrimen Sacramentorum, qui ritun) ordi-

nationis zque & non minus vere & proprie facramentum effe

eontendunt, quam funt baptismus & euchariília ; (d) nofïrag'um

autem partium Theologi duo tantum Sacramenta »yyscías dicta,

quibus promiffio Evangelica annexa fit,apnofcunt.(e) Inftabis

forfitan: Quod habet Symbolum externum, cum verbo inftitu.

tionis & promxfïïoms con)un&um , illud eft proprie facramen-

tum. Sed fcias velim, xegorovío» non poffe dici Symbolum Sacraa

menti, quod non elementum, fed actio quzdam, & quidem mul-

tis aliis actionibus fitcommunis; (f) accedit, quod ille ritus, licet

in primitiva Eccleüa ufitatus fuerit, univerfie tamen ecclefiz nul-

libi præfcnptus , neque uni vel foli prfcopo pcragcndus inve.

niatur expreffe dcmandatus. (g)

C Ipfe

EM

I * -.v.f,.-- iab

4

T

ps, & in pleris-

* que affertor Augu(tane Confeffionis graviffimus, id obfervavit ii Con-

fultatione de articulis religionis inter catholicos & proteftantes con-

t£overfis , ad mandatum Imperatorum -FERDINANb! ]. &/MAXI-

MILIANI L. edita Coloniz M D LXXVII, vid. Joh. SABBERTI Caf-

fandrum Evangelicum ad árt, A. C, XIV. p. 86. feq. & confer de hoc

^ Caflandro éjusque confültatione Joh. Frider, MAYERI Syllabum au-

«

&orum, qui Romam reconciliabilem: ftatuerunt; quem Jofephi HALLI

' Rome irreconciliabili adjecit, p.31. & Joh. FABRICIUM in Hiftor.

Biblioth. Fabric, Patt, l. p. 377. fcq. Caffandrum itaque haud infimum

lotum obtinere inter eos, qui utramque religionem conciliare volue-

'gitit, obfervavit Dn, BUDDEUS lfagog. Hiftor

:

: Thcol, Llþï-POR' Capo

TI. p. $23. Cap. VII. p. 1269. feq.

cterem , ut omnes concofdes cenfuere , eum in facer-

(b) Quoad chara

dotio imprimi: itaceteroquin erant opinioncs variz;aliis in facris tan-

tum, aliis in omnibus feptem id fieri adferentibus, quie utraque fen-

:tentia S, Bonaventurz vifa eft pmbabilis."

; vid, PETRI SUAVIS Hi&or.

^ Conc, Trid. Libr. VII. p.693.

n

a

amento "*olrdini-s; Ca

(c) Vide BELLARMINUM de Sact

it. Libr. I. de Sacramentis ingenete, Cap. XXV[..

(d) Francifc. Petrus R AMIRIUS, Franciícanus in Con

cilio Tridentino

tionem, cui fententiz omnes vehementer reclamarunt ; Cüm autem ipli

quidem monuit,non dicendum; Ordizem effe Sacramentum, fed ordina-

Papi(te fateantur, Papam GÀ JUM non folum hos ordines demum A.C.

CCLXXXIV. inftituiffe, vid. CARANZ. Surnm. Concil, Tom, l. fol,

431. fed ctiam ordines illos in facros & non fácros diftinguant, con£

CLAUDIUM ESPENC/EUM in Digreffion. Libr. I, Cap. . fol. 136,

non video, quo jüre, quz ab Ecclefiaintroducta fünt, & pró'non facris

habentur, Sacramenta dici póffint. 'conf. Dr, SCHERZERI Syftem,

Theol. Loc. XXV deEcclefia, &. XII. p. 690. 69 1.

(c) Ad Sacramentum vere & proprie fic. didtum . requiritur elementum

externum, ab ipfo Chriíto in N. T. inftitutum, cui annexa.fit promiífio

gratie ad remilfionem peccatorum exhibenidam, applicandatm, .& ob-

: fïghahdam'ä qug fenfu. ltaäucbaptlsmum&Evcüä'rxfhamdfc

Cramene

48

ä)O(ää*

cramenta . ,;llo fcnfu ordmatmnem effc Sacramentum conüamqr ne-

fiat

amus. conf. Dn. GERHARDI. ConfeH Cathol. Part. L. Libr. 1I.

U

. Art. XVIl. de Sacramento ordinis.

I

(f) Qui « xuprac cumZwinglianis pemtus contemnunt, minus re&e

poï

faciunt vid. MENZERI Exegef Aug. Conf. Art. KIV. p. 520. nonleves

he

turbas de hac ordinatione poft reformationis .tempora excitavit in

Ecclefia Joh, FREDERUS., Prof, Gryphisw. & Supetint, Rug. qui nec

oí

f

a Phil. MELANCHTHONE, nec a toto MiniíLerio Witteberg. admo-

nitus fententiammutare voluit ; interim abfolute neceflaria non eft,ita

j

ut nunquam , & nullo tempore vel caíu legitime vocatus officio fuo

d

in eccle(ia fungi poffet , nifi ordinatus, .confer, Fridemann. BECH-

It

MANNI Theol. Confcientiar. Sed T. Cap. Xll. p. 30. ubictiam,quid

R

de otdinatione, quz fine manuum 1mpof' tione peragitur, fentiendum

fit, invenies expl:catum. Nos neque cum illis, qui ex precepto divino-

Id

neceffariam xsugoroioy ftatuunt, neque cum illis, qui penitus inter res

T

adiaphoras, pariter ac jejunium, quod in Ecclefia apoftolica cum im-

pofitione mannum in ordinatione. &onjun&um erat; Ador. XLLL, 3. &c

j

XIV,22 1Ham ponunt, per omnia confentimus, fed: tanquam bonam

ceremoniam apoPcohcam proptcr utiles commoncfa&xones in folenni

V

mxm&rorum mauguratlonc rctmemus

Hucfpectat GREGORII [X.

adíertum : Impofitionem manuum effe ritum ab Apoftolis introdutlum.

Confer. BELLARM!NI Confeffionem , Libr, de Ord, Cap. I1, $. ult.

20n ejï' feriptum, ordinatos a Chriflo Apoflolos per manuum impofítio-

nem; G exinde collzg:mw, xtigoSseioo Hon. effe partem effentialem ordi-

nationis ; In necelfariis enim & effentialibus Scriptura non deficit.

(g) Miniffer ordinationis de Ture divino nen efl falus Epiftopus , fed te-

tum miniflerium inquit Dn. SCHERZERUS Sy(tem. Theol. Loc. X XV.

. de Ecclef. p. 699. & confer, ex profeffo in hanc rem HULSEMAN-

NUM de Mxm&ro ordmatmms, $. Xl. feg

- rticulus Vzgg/' Ts

», Propius rem tetigiffe non poemtcbut, fi confideremus, ne-

quc mAuguü Confeffüione, neque in c;usdcm Apologxa de ordx-

natione

4$5o($S&

49

nl

m

]«

natione Canomca ab prü:op:s folis- exercenda . quxcquam dici.

J

Licet enim in Apologla dicatuar de Canonibus antiquis, facile ta-

men ex fübfequentibus patet, quid noftratibus displicuerit in illa

le

$

politia Canonica , quam Epifcoporum fzvitia diffolutam depre-

I

henderent.

Primo qmdcm cxpcdxtum non eft, quos Canones

C

offendant Confeffores ;. in antiquis(imis ordinatio abfolute Epi-

fcopis non tribuitur ; (a) Synodus Ancyrana in Galatia Sxculo

IV. habita, Canone XIII. Chori-Epifcopis tantum interdicit or-

Q

dinationem in aliena parochia , (b) quem S. Athanafium , cum

in exxho vcrfarctur

nihil fecius excesfiffe, conftat. (c) Suc-

ceffu. tcmpoms & accrefcente poteftate epifcopalires eó devenit

tandem , ut inter Epifcopos & Presbyteros difcrimen &atucretur,

:

quod. ha&cnus non fuerat , & actus ordinationis prioribus , ut

pacem fervarent in Ecclefia , committeretur. (d) €Cum autem

hoc beneficio , quod ex concesfione aliorum. pos!' debant,

vel conniventia mtempefhva W

abuterentur epifcopi ,

&

prater vanam eminentiam & poteftatem , infallibilitatem adfe-

Garent, merito noftrates abufüm illum ut tollerent, omnem

lapldem moverunt, femel coepta reformationis opera, & Minifte-

rio Ecclefiaftico in hoc quoque momento ratione ordinationis,

Jus à DEO conceffum, legitime vindicarunt, (e) ita tamen, ut

adfervandum ordinem in Ecclefia, communiter ab illis, qui exa-

men ordinandorum dirigunt , vel Senatus Ecclefiaftici. membra

exiftunt, actus ordm*auoms exerceatur præfentc presbytcno uni-

yerío. (f )

. (2) Antiquiffimos Canones. Ecclef' z 1pf' s Apoftolis- vmd:care conantur

nonnulli ,. cum viciffim illos canonum Audbores alii vix: agnofcere

velint.. Príus cumprimis FRANCISCUS TURRIANUS, Libr. l. . pro

Canonibus Apoftolorum contra Centuriat, Magdeburg. adferuit ; Po-

þertm inter ceteros PETRUS de MARCA de Concotd, Sacerd, & Lon-

G

perii

—

-

-

9)

oMDoCoe

ET

"

as

-1;4

pe'g;x,.i Li!iar; ll!.Capl! &duPlN Bibli-o:h'.; fc;'ipt-; Ecclef Tom. I ;

. praftiterunt, Confer que de his Canoni

busapoftolicis, & de colle-

étione Canonum-,clcgam—ä.r*-.con-glut'inavit

E

*

BÜüDDEUS in lfagog. Parxt.

z

Pofter, Cap. V. p. 742. Íeq. & p. 7$0. feq.

N

"

(b) Syriodus illa ANCYRANA ipfo Concilio

*:*ïcænb'O'ccürxï*ehicogä-ti;

"fiquior Anno CCC XV. lapforum caufa habita eft, qui füb Maximini

perfecutoris tyrannide;totmentorum favitia territi exciderant commti-

nione Ecclefie, & nunc ut reciperentur, obnixe de(iderabant. Hoe

concilium XXV. Canones decrevit, quorum Xlll. ex Verfione DIO-

NYsII EXIGUlin RUELII & HARTMANNI Conciliis,illuftratis ita

fonat: Chori Épifcopos mon licere Presbyteros vel Diaconos ordinare,

fed néque urbis Presbyteros, uifi ctm literis ab Epifco permiffum fuerit,

" dn aliena parochbia. Tom. L, Period, M. Peric. IV. Diatt. X Xll. p. 1107, :

- (c) ATHANASIUS per Pelufium iter faciens Alexandtiam, in quibus-

. damEcclefiis zugsroius ordinationes fecit.. Que res ulterius adverfus

illum criminationis anfam przbuit, preteréa quod in aliorum ecclefiis

ordinare tentaffet. vid. SOCR

€XIV. ex Verfione Valefii.

ATEM in Hiftor. Ecclef, Libr. 1] cgp.

A

) inter veteres HIERONYMUM

þ:oþEþiFEoþc*)rumx& Pr&)sbif&fo;um

æ'q'u'äf'i,tatc ácriter pugnaïï'cï., 'e& miultis locis conffat , unde & a quibus-

dam Romanen(ium illi lierefeos nota inufta eft , quod fcimus ex BEL-

LARMINO Libr. I. de Clericis Caþ. XV, n Epificla LXX XV, ad

EVAGRIUM non folum fcribir HIERONYMUS: .Quod poffea unus

electus eff , qui cateris proponeretur , in febismatis remedium fatium

efl ; fed etiam alias querelas fpecialiores dedit Tom. Vl, Commenitar.

in Epiftol, ad Tirum Cap. l. v. «« Idem efl ergo Presbyter, qui & Epifco-

fus» & antequam Diaboli inflintu fludia partium in religione fierent,

€ diceretur in populis * Ego fum Pauli , Égo Apollo, ego Autem Cepha ;

communi Presbyterorum. confilio Ecclefíe gubernabantur. . Poftquam

pero unusquisque eos,quos bapriz ayerat, fuos putabat effe, mon Chrifla :

in toto orbe decretum efl $. tt unus de Presbpteriselettus ( in fengulis

nimirum. diecefibus ) fuperponereruv cateriss:-ad quem omnis Ectlefre

eura pertineret , & fchbismatum femina tallerentur.

Et paulo qui :

þ'þ'i pra-

Sicut ergo Presbyteri feiuut, fe £& ecehefra confuetudime eiy -qui

- pf

ïääöa(ää*

fl

i

ya!z'm: fuerzt, e]i* /hlyeäo:, zm Epz/&ap: HODErint , /e mag;; con/;';e[z;.

Jles

^ n

dine, quam difpofrtiomis dominice veritate, Pre:lgytem effe majares.

Ex ipíis Poxtificiis tecentioribus GEORGH' CASSANDI verba no-

L

tatu funt digniffima; quando ad articulum. de Minifterio Eccle(iaftico

in fua confultatione jamjam . laudata. fcribit.:

Cospenit auteys imter

td

omnes, olim Apoflolicorum etate inter E[tfäapm' & Presbyteros di jferi-

J

men nullum fuiffe ; fed pa/lmodum ordinis fervaudi, &* fihismatis evi-

lot

tandi cauffa Epifcopum Presbytevis fuiffe prapofttum , cui | folz Cheroie-

0.

if

muia, id efl, ordinandi potejlas fervata fit. vid. Joh. SAUBER T! Caffan-

drum Evangel. p. 88. In Anglia ilos, qui Epifcopales vel Hierarchici

!t

vocantur, eandem hic cum romanenfibus habere.Caufam , & Prcsby'-

il

&eris Jute divino prfcopos effe Ihpmorcs ,contendere, neminem fugt«t.

]

Hanc hypothcfn propugnantes autores & i 1mpugnantes præc;pum

if

vide in Dn. BUDDEI lfagog. l.c. p. 849. 841.

u

(e) Egregia. verba continentur in Articulis Schmalkaldxcxs hac de re:

(it

E Epzf&opz fuo officio rette fungerertur, & curam Ecc!ef 4 & Evangeli

Pc

gererent, poffet illis nomine caritatis && tranquillitatis, non ex neceffitate,

permitti,ut nos & noflros Concionatores ordinarent, & confirmarent,bac

tAmen conditione, ut feponerentur omnes larva, prafligie, deliramenta,

5-

£ ecira pompe etbnice; Quia vero nec funt , H&C ;*Jä volunt verg

j*

Epifcopi, fed politici dynafla, & Principes, qui uec contionantur , nec

d

docent, nec baptizant, nec cenam ndmtmfrant, nec ullum opus & off-

H

cium Ecclefta preftant.fed eos,quivocati munus illud fubeunt,perfzquun-

£ur, 6 condémnant, profetto 1pforum culpa Ecclefia non defevenda, nec

miniffris fpolianda efl..— Quapropter. ficut vetéra exempla Ecclefre €&

ja

Patrum nos docent,idoncos Ad boc offcium ipff NB. ordinare debemus

e volumu.r.P.lll.Art.X de Initiatione,ordine & pocatione.Conf.Tracta-

tum de Pote(tate & Jurisdictione Epifcoporum per Theologos Schmal-

; caldie congregatos confcriptum.

;j

(F) Ordinatio ad Confiftorium pertinet, ratione mandati non oper.s, gum

propne eft totiusEcclefiz, fervato tamen ordine. Interim conftitutie

Ecclefiaftica JOHANNIS CASIMIRI Ducis Saxoniz Confiftorialibus

Theologis illam videtur vendicare..Conf, Dn. Chriftiani WEBERI Jus

Confiftor, Cap.XXVII, Se&..6, & Dn,CARPZOVIUM in Jurisprudent.

.ConEPcor. Libr. I. Dcän. ALII. feq.

Gz

drti-

$2

' EJSA

/ .ä'rtzculæs Vzgefmm »ï^'^»Pri7;;12.(/$*;/' P

: Docetür iraque in noftra Eccle(ia de ordinatione, qübd fit

ritus folemnis , ob fines fuos maxime e(timandus, ()- quo per-

foue vocata de legitima vocatione teftimonium ab ecclefia per-

hibetur , & vocatio ejus confirmatur ; quod rieceffariis ad illud

munus ecclefiafticum inftructus pervenerit , cique negotia publi-

ca in Ecclefia peragenda fimul cum confecratione per preces &

manuum impofitiónem commendantur, — Ordinatus itaque de-

bet effe vocatus, qu& vocatio non femper ad certam parochiam

fpectat, fed in genere ad verbi Divini minifterium. (b) ^ Qui

autem ordinationenr exercet, ipfe ordinatione gaudeat; cum c-

nim in Collegiis academicis non permittatur, ut quis gradum

doctoris alteri conferat, qui ipfemet tali gradu condecoratus non

eft; certe pari ratione ordinatio. facra permittenda non eft illi;

qui ipfe ordinationem non accepit. (c). Ordinatio ipfa abíolu-

tz quidem neces(itatis non eft, cum vocatum, fi necesfitatis ur-

geat caíus, officium obire poffe ftatuamus;, licet ordinatio acce-.

dere non potuerit3 (d) interim tamen nequaquam temere in

Ecclefia negligenda eít, non quod actus ordinationis miniftros

ecclefiz redderet validiores, fed ne aliis offenfionis prabeamus

materiam , quafí in re tam facra & tanti momenti aliorum pre.

cibus non habeamus opus , & involare pos(imus in officia, ficut

involant bruta in pabulum.

Qu & caufa eft , cur mos ille,

qui ante hac Argentorati obtinuit , quando paftores fzpe poft

aliquot adminiftrati officii annos ordinati fünt ; aboleretur. Ef.

fectus igitur ordinationis eft quidem impetratio gratiz gratis da.

t , feu idoneitatis intrinfece ad docendum, 1. Timoth. IV,, 14.

non tamen abfolutus, fed pro difpofitione fübjecti ordinandi fz.

quens velnon (equens, alias Simon Magus, fi erdinationém pecu.

niaimpetraffet, illatg gratiam participaffer, (e) -

(:)0r-

S$)oCS8 —

3

(a) Ordmatwncm nudum effe ritum, non omnes concedunt, quicquid

Áit

autem pro ratione tcmporu*n & circumftantiarum adeffe & abcfTe po-

teít, illud inter ritus merito refertur; e(t autem non ritus profanus,

-

fed facer, in. Sacris literis licet non prefcriptus expreffey tamen aliquo

"n

1modo fundatus, & propter fines fuos ttes merito. aítimandus; :Primo

lud

enim publicum teftimonium eft,. hunc minifferii Candidatum idoneum

Ji

effc, & dignum inventum, cui anima concredi queant,. Secundo, ipfum

Candidarum ritus hic publice certiorem facit, legitime eundem voca-

le

tum effz , adcoque Ecclefiz ad pium minifterium obligari. .. Terzio, to-

tius Ecclefie preces fuper illo funduntur, ut dona ipfius; ecclefiz ne-

j

ceffaria, augeantur, & animus ipfi Deo conflanter ferviendi & anima-

ul

rum falutem procurandi concedatur. vid. Dn, FECHTIUM in ln&ru&.

Paftor. Cap. V. p. 47..

(b) Contra Pontificios , qui non vocatos ordinare. folent, ut ad Clerico-

rum numerum illostrabant & ad conyerten dosEth nicos emittant ,dxfgu-

Jf

tant no(frates Politici & Theologi. conf,Dn. BOHMERAIS Jure Paro-

,

chial. Cap. I. Sect. I1I, $. 4$. p. 125. & Dn. SCHERZERUS Syftemat.

Theol. Loc; XXV. de Ecclef. p. 699.. Quzítionem tamen moverun?

hadtenus nonnulliin noftra ecclefia, 4uid fentiendum fit. de ordinatio-

ne Candidatorum in certam diecefmnon defignatorum ?. Ubi inficiasire

non poffumus, Canoni(tas paritet ac Theologos plurimos. obflare ordi-

nationi (ine titulo, inter quos partes fübeuntpriores ,. FRANCISCUS

$

DUARENUS qui in Traci. de SS. Ecclef. Miniffer. ac. bea:iïc Libr. I,

Cap. XVI. hanc ordinationem non folum dicit "maginariam, quomo—

do olim imaginatia militia fuerit fine ullo labore & exercitio ,. fed

Presbyteros illos Hzopienfes etiam falutare non dubitat. p. 11c. po-

fteriores autem -Cafp. Erasu. BROCHMANDUS in Syftem, Univerf.

Theol. Tom. lL. Caf; Confc, XVI. p. $24. cumquo confentit DUNTE

z il4

in Caf. Confcient: Cap. XIIX. Sect. II1;

uzt. L. num.2. p. 717 BAL-

DUINUS in Cafib. Confc. Libr, IV. Cap. V. Caf. 11X. p..104$. &

DANHAUERUS in Libr. Con( apert. Tom. l. Part. ZI. Dial. I/I Se&.

IV.quaft. 18. p. 1007. & sli plures:: Verum enim vero, non penitus

dete&andam effe illam ordinationem fi ine. titulo fpccxah & dcterrpmato,

nifallor exeo ndeblmus » quod« Candxdan quldam probe. exetcitati ,.ad

verbüm

3

$4

ä(o)ääv

verbum De1 in Ecclef a prædlcandum, & Sacäamcnta admmx&randa,

vocati poffint generaliter ,. qui-licet Parochiam certam adhuc expe-

&ent, in cafü tamen neceffitatis huic velilli gregi non viduz quidem;

juffu füperiorum fuccurtant. Nerba Petrina 1. EplPr Cap. V. v. 2. non

obftant,. ub1 dicitut : wa:gzævere 3004 Üj mroiuplon T Qs , ETICKO-

aEyTEG ,un awa.'quæs', '&c.loqüitur enim A po&olus féermone gene-

taliori de grege Dei, quam pafcebant'eo tempore fine reflridtione ad

cerram Ecclefiam & particularem. Nec omni ufü caret hzec ordina-

tio fine titulo , qua deftinantür ad mini(leria facra non folum Can-

didati, fed etiam idonei Paftores eficiuttur, qui per continua exetci-

tia & experientie fpecimina' habiliores'in dies reddüntur. Prudenterin-

terim circa hanc ordinationem verfàri oportct Magiftratüs & eccle-

fiarum Ephoros, ne indigniores recipiantur in numerum miniftrorum

d

Ecclefiz, nec digniores femel recepti paupertatis vel contumeliz no.

Y

tam incurrant, ex qua; Ecclefie noftre oriretur damnum apertiffimum,

conf. BOHMERUS jurc Prote&ant. Ecclef ler. I. '-IW. XI. 9' 17 öc

32-—.-

X

""réiiquos. ^

i

(c) Ordinans, ne quisquam in Ecclefia obotxatm* fcrupu!us, 1pf'c debct

|

effe ordinatus. vide ex profeffo HULSEMANNUM de Miniftro ordina-

tionis. Exortam hac dé re in Poserania contentionem, an , qui ab

.l;

Epifcopo Pontificio vel Do&ore Calviniano ordinátus fit , reordinari

debeat, fi ad noftram Ecclefiam; ejusdemque: minifteriüm accadat, re-

tenfuit DEDEKENNUS Confilior. Volum, Z; p. 746. conf. BECH-

MANNI Theol. Confcient, Tit. I, Se&t. Z Caf. XHII. p. 33. Refponde-

tut commumter, reordinari poch ejustnodi miniftrum, fi velit, cum fit

titus, vocationem ad hanc particularem Ecclefiam confirmans , non

autem neceffariam effe fi mpixcxter hánc reordmatwnem,vxd Dn I-'ECH-

TlllM in Inftru&t. Paftoral. cap. V. $. Vl-p. $152«

(d) ngmam ab ordinatione fun&iones minifterii Ecclefi afhc: non dc«

endent, in cafu neceffitatis vocatus, qui per impedimentum ordinari

non flatim poteft, falvo jure officio füo facro fungi poteft.

interim

£amen nullatenus temere c]usmodx cafus necelfitatis Hngendus eft; nec

adeo extenuandus ille ritus in S. S. commendatus, u« illo plane cárere

poffem

us, fi Principi ita placumt, guod putat Dn. FLEISCHERIUS in

Der

«

ää)ccw

W

]i

ber &inlettunggum get—-&ud)enä)ïecbte. Libr.I. Cztp XXVIL 5 24:*13.204,

m

uantum toboris attribuant huic. fentenuæ ibidem. adlegan autotes

Dn. SPENERIIS Tom. IV, Concil. Germ. C'dp. V 4trt, IV, Sed?, 244

Il

u

Dn. ZIEGLERIUS in Superintend. Cap. XIF. $. 13. & Dn, SEKEN-

i

DOREÉ, de Lutheramsmo, Lzör. III $. 43 add mf Ie&on relmqu[-

mus dr)udxcandum

[

m

(ej Confet SCHERZERI Sy&ema Theól. Loc. XXV. de Ecelc«fia y qu dc

e&'c&u ordmauonfs dxH'cruxt, p 699 700.

d

8

rticulus F'igeffmus Seczmzlw.n

Vocatw & ordinatio 1pfum oHïcmm mini(tri Ecclcf' 1 cons

Putmt ] requlüta vero perfonam fninifttantis fpe&antxa itideni

duo merito confhtuuntur, alterum ad docendum idoneitas, al-

terum. vit& fanctimoriia non fucata fed fincera.

Qq-gtcnus hæä

lï;

vréogxeausya, 1 fint effentialia in miniítro Ecclefiz , & infeparabiliá ,

hàc qwdcm vice non evolvunus, (3)..N eceiï'ana autem illa ef-

fe. ,;nemo fanus £&cile negabxt.

-Licet enxm actus Miniftrorum

Ecclefiæ formales , qui'ad Oeconomiam Spiritualem fpeclant, in

fc femper (int boni & perfedti e(fentialiter, fi cum verbo divino

E:

exacte conveniant , ita ut à miniftri dignitate non officii digni-

tatem. vechïcamam dependere, merito &atuamus, au&z tamen

pietatis exercitio accidentaliter perficiuntur . magis & commen-

dantur , quo .dodtor Ecclefie non tantam proprium oftendit

confen(um , fed etiam ad imitationem exhortatur auditores. (b)

Prius itaque requifïtum quod concernit, ipíà fcnptura prater

ivDiea) naturalem requirit füfficientem ertiditióneni, üt ahquls

üt &&mr

,,,,,

imig aptus & docilis ad alios inftituendos & J*umræu &

muis 'ypaQais » pótens & idoneus ad contradicentes arguendos &

convincendos. L Timoth. ITI, 2.. 2. Timoth. TI, 24. Tit. L 9. Hinc

adcuratum nexum capitum fide1 teneant miniftri Eccleüæ, fine

$i

quo

$6

&S»oCSE

quo nec nervum argumenmrum recte cxponere ; nec contro-

verfias iti Ecclefia enatas folide dijudicare poiTunt. (c) Pofteri-

us rcqm(itum in eadem Scriptura Sacra indicatur non occulte,

cum Apoftolus docet generaliter. ,.

Epifcopum vel miniftrum

Ecclefiz debere effe avemíAsmrey & a-veyquov 1. Tim. III, z. Tit. I,

6.7: quibusvocibus integritas, qua pietati erga Deum , caftitati

& temperantiz erga fe 1pfum,& juftitiz ergaalios ftudet minifter

ecclefiz, (ine dubio exprimitur. (d). Que vite fan&imonia,

qucmadmodum ex 1pfa interna theologiz natura felicisfime de-

ducitur, ita etiam ex innumeris Ecclefiz canonibus fatis adparct,

illam ideó maxime rcqum in Conc:onatonbus, ne ignominia

affïcmur officium, aut in contemtum abdacatur, (e) quando

altera manu dcftruunt, quod altera . carperunt zdificare. -

(a) Ardua hactenus fuit controveríia inter quosdam Theologos de re-

quifitis effentialibus dodtoris vel miniftti Ecclefie. Quidam negarunt;

DOTL

Theologum dici poffe aliquem , fne vita. f'antlimonia, quod quidem

alicui fides ineffe poffit (ine habitu theologiz, nulli autem: proptie fic

dide Theologiz habitus ineffe poffit absque habitu fidei,

Alii pro-

baverunt , Pabitum fcientie tbeologica reapfe feparari poffe.A fide fal-

pificA , quod voluntas non femper effc&ive trahatur & flectatur pet

notitiam intelle&us. Nos quxdcm ex profcffo nunc non tractare pof

fümus, quz circa hanc intricatam materiam Occürrünt ; J Interim pau-

cis t€P€tchS, quæ toties de notitia 7'6'711772 /:16!*47!0?1 m I"Pgi*nttl.f,

vera 6 jilpemdt:tralt 6 viva ditlum fuit. Habet omnino irregeni-

tus, qui non caret illuminatione adiiva vel medii , notitiam veram;

fupernaturalem&vwam, veritas enim, quam ex S.S, haufit, e(t vera

fupernaturalis & viva objective, non tantum ratione objecti realis, quod

ipía veritas divina eft ,. fed etiam ratione objetti per/bmzlu ; in quo

effetlive vera fupcmaturahs & viva deprehenditur? qui autem plene

illuminatus eft & /itb]:&we, pleniori quidem non gaudet notitia, ta-

tione habitus adquifiti , majora tamen poffidet dona interna, & fpiri-

tuaha,qu:bus non folum fandtificatur, fcd ctxam in officii adminiftra-

tione

"—

ää)ca(sæ,

d

AtrQ«

tione confirmatur.

Notitia ltaquc in lmPlO miniflro Ecclefiz nun-

dleri

quam mere naturalis efl, & literalis; fed fpiritualis, cum Scriptura S. ex

Ite,

qua haulíerunt illam notitiam, meram literam non offerat, fed cum

hm

mente Spmtus s. ngatam » licet 1pfe minifter nondum fþlrxtual:s fit,

iT

vcl TT VeU lu inhabitans: babcat

Non ob&at Formula Concordiz, ubi

I(atl

p. 6s7. docetur, quod irregeniti viribus. naturalibus,vel clariffmorum

(ler

verborum mentem a Spiritu S. ad res divinas adbibitorum perczperc

nequeant, etiamfi bomines alias fint dottiffimi && ingeniofffmi ; quoc-

T

fum etiam fpectat CHEMNITIUS in Judic. de Controv. quibusd. p. 36.

de

Verum fenfum Evangelii ratio non intelligit, fed plane pervertit ; Nam

fe

certum quxdcm eff, quod ipfe Apoüolus dicit: ALvyixde dé avD'sumec

Qu

E Óyeras Tà 78 TyÉUtLA T OS TS O» &c. Y. Corinth. 1! , 14. Sed nihil

aliud exinde fequ:mr, quam Evangelii literalis cognitionem nullo mo-

do

do- absque gratia divina haberi, vid. Dn. QVENSTEDIUM in Gyl*rcm.

Part. M. p. 49«. b.. ; propofita ( ereditu neceffaria ) fint, bomo ani-

f

"

mAlis: Adprehendzt 6* credit tantum per divinitus inditam & fuperna-

Al

zurAlem vim , inquit HULSEMANNUS in Breviar. p. 462, & in Pralect,

ad Formul, Concord.p. 39 1. Recipitautem homo verum, & (pmtua-

fic

'ü»

lem verbi divini fenfum, quando eodem recte propofito, gratiz pre-

yenienti &:præparantl nonmahtlofe, yel bruti inftar refiftit; necnon,

7^

t

quando ipfe juxta regulas fana Q(egefeos fenfüm debitum ex fcriptura

jf

effert ; & hzc fane receptio non eft virium naturalium, fed ad opera

gratxæ præparantls referri debet. vid. Dn. LOESCHERUM ia Stro-

Jj

mateo Sect, IV. de lluminatione p. $0. feq. & Confer dehac materia

Compoftxonem fundamentalem Controverfiz de notitia irregenito-

Jje

l

rum a Dn. PESAROVIOPropoftam & Wittebergae An. MDCC XVI.

impreffam.

^ (b) Dicit quidem Auguftana Confeffio Art. WX. Jiceve u /z:cmment::,

que per malos adminiffrantur s. fc. quamdiu fint ia officio ejusmodi

- rnali miniftri, interim nec mali eligendi, nec aperte tales tolerandi (em-

g

per funt.—.Circa illud LICET, Dn. Joh. Sam. STRVCKIU: fex con-

clufiones fecit fequentes:

1.) Non quidem juflum 69" hom;/ium qgä, mmjimo ma!amm utx, fed

4antum licere,

H

2.) $

$9

us

E v Si »elmaxime boc loco p?kfeüe licitusm intelligere velis, tamen illud

licitum dici , non in favarem miniflirorum malorum , ut fe boc ipfe

tueantur ,. fed in favorem miferarum animarum ,. qua non fatis

dignofcere poffunt bypocrifín malorum, ne de falute fua propterea de-

fherent, fi illorum minifi

m'o HLABTUr , un boc etiam Apologia com-

probat . p.igo.

3-) Quod ff ergo fatis confle

t , eos effe m;alz;f miniflros , 5212& duäiuä

eft an liceat eorum miniflerio uti, vel propter feandalum ,quia Scri-

ptura interdicit omne. cum m

A;-zlz': commercium 1. Corinib. F , ut.

1,Timstb.VI, .

A

4) Sed colligo etiam ex verbis

Cbnfejïon?f » BI propter dqf?ä?um

emeliorum illud licere, quia vix in bac vita,ubi malorum major nu-

merus eft, evitari potefl, ut non bypocrite & mali admifceantur.

$-) Hinc fí. alicubi boni & mali miniflri fnt, € ita meliores baberi poffnt,

non licere uti miniflerio malorum, && bypocritarum,G" tandem,

6:) Si omnes miniflri in uno loco [int mali, licere quidem eorum mini-

|flerio uti, fed licere, non oporter

£, 69' ffc neminem «ogi polfe, wt mi-

1

nifterio malorum utatur.

vid. ejusd, Tractat. Acad, de Jure liciti fed non hone&i;C)zp. II num. 99.

Xo0. P. 92. 93. Hacomniaut eo melius & quidem theologice explice-

mus, duz fuperfunt quaftiones; Príor eff : n impius Minifler Eccle-

ff verbum Dei ortbodoxe docensycum fru&u doceat ? Negarunt illam

in Ecclefia primitiva Donati(lz, receritioribus autem temporibus Ana-

baptiftze, Schwenckfeldiani, Weigeliani; Quackeri, Labadifte, & relie

qui illorum veftigia legentes & prementes, Sed paucis notamus: fru-

&um doütrine vix ac ne vix quidem dependere poffe a miniftri pie-

tate, nec ut a caufa, nec ut a requifito neceffario, alias fequeretur, il-

lius productionem ceffare pereunte pictate; & redire, quoties miniffer

convertatur, quod non folum effet ab(urdum, fed etiam contra tot pro-

miffiones divinas,quas de fructu verbi habemus;ad miniftros non teftri-

€tas.

Quemadmodum enim juxta verbum AUGUSTINI Libr. HE,

contra CRESCONIUM Grammat. Cap. IIX. femen bonum fruilificat,

licet impuris manibus (pargatur in agrim . ita quoque verbum éfficax

NI fatis

eft, licet ab impiq prqponaggï:.- s'pg&am huc vyerba BALDUI

cgregia

à

d$5oC5E

$9

m ues i

ACIA

Villul

x

c,gre*gia' in Difp

ut. XVIL ad Artic. Schmalcald, ch. LXI V, Hec eff

yerbi 6 Sacramentorum non dependet a pietate vel impietate mipifiri,

rj

fati

