peres, velinalios pios ufus; un.

Hze duxz fententis videntur

de. cüm non adfit alius

pauper,

hoc :nodo conciliari poffe, Vel

€ai magi: fit adftrictus, quàm ifte

enim früctas füperflui prrfatz Ec-

patronus psuper, non eftcur ipfe

clefiz patroriatz cedunt in fuften-

r

Rector recufet affignare hutc o-

tationem vitx hujus tertii patro-

maes reditus fuperfluos. Gárc, de

ni fumptucfam & exceflivam , &

benefic p. 2.c. 1.m. &. Minus op.

tenenda erit prima fententía ne-

ponzre íe pcffunt alii duo patrcni

gativas nimirüm ei non dcberi

divites; quia licét in cafu, quo &

omnes iftos fructus fuperfluos

ipfi e(fent in flatu inopiz , non

propter rationes allegatas ; có

poffent huic tertio pstrono egeno

quód. patronus modeflé , & non

aflipnaci omnes fructus fuperflui,

fupetflue ultra cjus ftatum & con-

Íed effent inter ipfí5s zqualiter di-

ditionem alcndus fit ab Ecclefía;

videndi; tamen càm imprafen-

j . ais p --— rv 3 —— -—3

Vel cedact in fimpliccm » &pu:

tiaruni ipfi eo in ftatu non fint,

ram vite fuflentationem fecun-

non habent ullum actuale jus pro-

düra ejus ftatur & conditionem ;

ximum alimentorum : nonenim

& procedir fecurda fententia affir-

lufäcit fim

plex qualitas patrona-

mativa.

Quia patronus egenus

lis ,. fed praterea tequiritur qua-

non folàm alendus eít fecundum

]itas inopiz, & paupertatis; & ci-

puram ejus vitz necelfitatem, fed

t2'a capitila non concedüntjus a.

etiam — condecenter , fecundum

i'imemgrum fun

ftátum ^ & qzialitatcm pctionæi

*

L

pli--citcr » fcd -'Pa-

4 ?aIbO(o

*

E

i prefintendi Datroto deleentur

25

t«

JBarbof, de jere Ecclef. L. g. c.'14.

onus füflinendi lites, & agendi

i& judi:io pre canfis Ecclefiz; cüin

We

.. 21£f.

Et hzc de (ecundo jure

,Patroni. :

R

cazteroquin hoconus primarió; &

litjs

59..:3. Denique

: ixicm&b*i-t .päf:—&*

principal:ter pettineat ad Recto-

B

QUI,

ub

EÉccle(im onus , boc cft, cura &

rem , qui reprrícnat Eccletiam,

Ó

f

& dicitur, fponíus Écclefie : fi-

v

dcfenfio Eccleíiz s quà provider

.debet, ne.à potentoribus oppri-

cut enim onus dzfendendi bona

(

10f

Anatur cap: corftitutum 60. XVT.

dotalia, nec non agendi ia judi*

44. 1. n6 dos, velejus bona dilapi-

cio pro caufisfponle primarió iu-

^.

E

dentur, velinalios, quàm 3 fun-

Cui

$w

s

it fponfo; fecundarió veró,

[

;datore deftinata funt ,. uíus con-

& in defe&tum fponfi patri fpon*

]íe

X

vertantut cap. filits 1 3. & cap. feq.

ír; ita onus fuftinendi lites, &

ia

,eauf. cit. q; 7. ut &des facre , &

agendi pro ca ulis Ecclefiz prima-

Parochialcs rc.p-arentür, divina of-

rió fpc&tabitad Redtorem ; fecun-

"

ficia celebrentur , fundationes

oarió veró, & in defe&tum ac ne-

[s

f

impleantur, &c, hincpatronus e-

glïgentiam Re&oris ad patronum

Ecclcfix. Lambertin, de jure patr,

£iam Ecclefie advocarus dicitur

cap. praterea 23 (V [eq de jure

l.3 . 4. 24 4. 10. 9. 1. C 2. Sup-

üt

patr. plerumque cnim ius advo-

pofitó ergo, quód patrono incum-

d

bat onus fuftinc ndi litem Ecclefiz,

catiz cum jure patr. conjunctum

* Ril .

non paucis contendunt Patronum

u

Quazres 1, Àn Patconusob ex-

obligari propriis expenfis, vel fal-

)s

59

orram litem in Ecclefia vel be-

tem pro parte litem fuftinere ex

hifce argumentis, 1. Quia agitur

n:ficio patronato, teneatur pro-

priis expen(is, vel potiüs ex redi-

de intereffe non minüs Ecclefiz,

tibus Eccle(ix defendere Ecclefi-

quim ipfius patroni; fienim Ec-

am? Pro re(olutione hujus dub

clefia non recupcret, aut fi amit-

notandum , quæ&ioncm hanc in

tat bona, fuper quibus patitur

triplici cafn. procedere poffe; ni-

mole(ftias, reditus Ecclefiz dimi-

nuerentur, & fierent valde tenues

mi;üm r.incafü, quó Kector Ec-

&lefiz nen vult agcre in. judicio

& iníufficienres ad. fuü(tentatio-

pro caufa Ecclefiz, & fuflinere li-

nem Ecclefie & Rectoris, imó ex-«

inde etiaim . refultaret maximum

tem ; 5». Quo ReAtor malé tracta-

zet caufam fux Ecclefiz, aut 3.

prazjudicium juri alimentorum ;

quod patrono competit in cafuin-

in cafu, quo pátrontus in limine

fundationis appofuiffet conditio :

opiz , dum ipíe non amplius pof-

nem , ne Re&or Ecclefix ageret

íet petere alimenta ab Ecclefia,

in judicio fine patrono: in hiíce

Et fi obbonorum amiffionem de-

£ribus calibus patrono incumbit

terioratetur dos Ecclgfiæ" ultra di-

*

D

midie-

26

Se&. IT. G. IIHI. Quenam gura preter Jus

midietatem , obligaretur patro-

Lr

2 4 lI5. T. probabilior & iurï

nus illam redotare , fi ftui vellet

conformior videtur. /Equiparan-

jate patr. ; aliàs adeam redotan-

tur enim inter fe pupillus, Civitas

dam admitti poffet alius, qui lo-

& Ecclefia ad text. ip 1. rempubli-

€o prioris patroni obtineret jus

cam Cod. de jure reipnbl. Sicuti et«

il

patr, unde cum agarur de inter-

go Tutor pupillum fuum expen-

tíí: & commodo communi tam

fis. pupilli, decuriones civitatem

QI

Ecclefiz, quàm patroni, com-

expenfis civitatis, pater filium de

munes etiam deberent eífe ex-

ufufrudu quafito per filium, &

penír; nec videtur rationi con-

libertus patonum expenfis patro*

forme, qród folisexpenfis Eccle-

nijuxtaZ rstoribu:ff. de adminiff,

fix lis fuftineri debeat..

tut, L. qui proprio. $. litisimpendia.

2. Patrenus propriis tenetur ex-

[f de 'Procur. Loperisff deoper. li«

penfis reparare , & reficere Ec:

ber. Butrius i ditl.cap, qmibuse

clefiam diratam, vel ruinam mi-

dam de panis n. 17, detendere te-

nantem juxta Trid. Seff. 21. can.

netur, fic & patronus litem fuftie

7. de reform, ibique Batbof, ». £.

nere poteft Ecclefiz expenfis, feu

ergo etiam propriis obligabitur

';g

ex reditibus fuperfluis. Ecclefiz,.

expenfis fuftinendo litem recupe-

Cui & optima ratio fuffiagatur s;

fra1€,. vel. confervare bona pro-

cüm enim: patronus ad' initium

pria. Ecclefiz patronalis. — Hujus

fundationis Ecclefie dedcrit, ac

ratio cfl; qui' fentict commodum;

fubiminiflraverit omnia neceffaria:

& emolumentum derealiqua me

pro ejus fundatione; ita ut adul-

ritó debet & cnus illius. fuftinere

teriores expepfas: de proprio ob-

cap. qui fentit de Reg. jnv. in 6. ne-

ligar? non: poffic. extanubus fu-

que audic nduserit patronus, fi hu-

perflais licité u:i: poteric ad' fufti--

jusm- di.onusexpenfarum recufa-

nendas illius caufas & lites; fie.

ä

je tentaret juxta cenfíuram textüs:

nim: ifti: fructus. & reditus f uüptre

l

in l. unic. S. profecundo in fig! Ccd;

flui erogari: debeant in: paupercs;.

d& caducitat; tollend: ibi tuegue e-

Àfcrtioriexpendipcteruntper pa--

nim ferendnsefl is;quiluerun qui-

tronum: in hoc íeníu in: benefici-

l

dera. ampletlitur. , onus: amtem ei

um propriz Ecclefiz ad'confeirvae.

Annexum contemni.

tionem bonorum Ecclefiz ;. cm:

Contraria tamen fententia ,

primanr charitatem: unusquisgue:

quam defendünt. & tnentur Pa:

à fe- ipfo incipere poffit & débeat;.

norm. i» cap. quivusdam depanis

juxtatext, i» cap. quivult X X XIP.,.

* 1. ibique Butr, ». 77; Pául, 4e

q. 3« dift. 5-de pezaits.

Citradi de jwre patr. p.6. 4 $« s

Nec obítint,. quz in fivorem:

2, Lambertin, esd; irath, 1 $. q;

fententiz-affimativz adduximus;,

P WE WE du

Dnam:

2

præ]&n:andi Patrono dümn:ur?

n

tiam ad r. . quàód interc(fe & có-. nus exianübus fuperfluis rediti-

ile

bus Ecclefic non tenetur illam

modum , quod rectperet patronus

iti

ex coníervetione didtorum bono-

propriis expeníb vep:rare , íed

lii

Qdiö,txs teditibüs Ecclefix uti 'pntcft

ru:n , nonita certum fi, ficuri eft

[7C]

illud Ecclefiz, fed mcré cventuale

pro ejus reparatienc, ica cisdem

/ITe-

rcditibus extanuibus non obl g&-

& accidentale, (cilicetin cafu in-

eu

opiz, ac proinde in ul/a confidera-

birif illam propriis expeufis de-

ide

fendere 1n judicio, fed (oÀàm in

tione cíIc aon debear;ad cffectum,

&

ut patronus propriis expenfis ob-

fubíidium, cafuquó nónadedcnt

'gr

tediius futlicientes.

licetur defendere Ecclefiam,quan-

j

do extantreditus 'fuperüux fÍccun-

Quares2. An Parronus,fi Re. 60

jit

dàm doctiinom Lambertin. Z c.

&or Eccle(i.c patronalis deficiat in

l

q. 7. 4 2, n. . lbl : non efl incon-

rep.ratione Ecclefie minantisrui-

ld

nam,(i damnilicet, diflpet, & dila-

fideratione, quia f iflud fupervfln -

um non deretur [ibi , debevet dari

pidst hona Ecclefiz, poffit inftare

lo

in judicio pte. condemnatione e-

pauperibus ; ergo non eft commo-

eq

dnm, quod debeat effe in confide-

jusdem ad compenífanda damna;

j

& alias pocna: à jure flatutas ? pro

vatione , ut propter iliud babeat fen-

jrj

dire incomneodum.

clariori hujus dubii refolutione

[/

Ad 2. g. Patronum quidem

íciendum efít : Re&orem Eccle-

C

obligari ad reficiendam , & repa-

fiz prepter ardiífimum vinculum

['W-þ

tandam dirutam Eccle(tam, aut

fpiriualis conjugii, quod habet

l

do:inum Red&oris ruinam minan-

cum íua Eccleíia, ex reditibus

je

tem , fcd in fubfidium, & in de-

fuperfluis teneri illam reparare ,

]«

festum redituum Ecclefiz ; nimi-

reparatione iadigeat, nec pof-

I*

rüm fi Re&or Ecclcfiz fit paupet;

fc eum reditus fuperfluos eroga-

?5

& reditus Eccle(ic fint infuflicien-

re inpauperes; cüm reparatio Ece

[o

tes; ficuti & Parochiani in fubfi-

clefiz, utpote fpe&ans ad divinum

$

dium fendiunt onus reparationis

cultum , anteponenda (it (uftcn-

J*

Ecclefiz, ut loquutur authorita-

tationi pauperum. cap, decernimus

e

tes in contrarium adductz , quibus

[0.4.2. 9 in cap. 1. C de Ecclef.

& addi poterunt decifiones 5. R o-

Trid, Seff. 21. cap. 7. deveform. S«

t* 440. n.6, coram Emerix.Jun.

Rota i» Savonenf. veflaur. Paroche

i

&cin Savenenf. refFanrat. Eccl. ,

Ecclef. $. Muartii 1709 85 vatio-

ly

2Martii 170 9. $.pafitacorar Scett,

"m », 12. Lambertin. . 5, q. 7-

^.

x fin.. Undé potius addudia pati-

&rt. 2, & 3. Fagnan, in vap. fi qmis

tas rctorqucetur , & ex ca argu-

fAné de pecul. Cleric. », 32. hoc

gnentá defumitur pro confitman-

przíupp.fito, &, Patronum poffe

y

da noílra (cntentia ; nara fi. patro-

& deberc ioftare in. judicio pro

D s

cons

$a

?

2B

e

&e&, IZ S. IP. n Pamon

if poffit jææ; patronat.

condzs natione Re&oris ad refar--

dielan [upev Capellantis 1. Maijs

q

cienda damna; quz culpá & ne-

4210« $ kon nrgente.

;

h

Quares3. An Kkedto

r ECclf-lfï:æ-ö-E

gligentià fuá dedit, uc infar Tu:

toris, vel Curatoris, quidamnum

Patronalis repudiare potlit lega-

pupillo intulit, ex propriis bonis

tum ,. factum favore ejusdem be-

lr

reflituit, Gloff. Ze cap. quicinque

neficii absque conferfa Patroni 9

(

12.9 4 1bique Barbof 5 1. Ra-

&, negativé? Tum quialicét Re-

]

tio eft : quia reipublice intereft

&or beneficii repudiare pothitle-

à

bona Ecclefiz confervari ; unde

gatuin,quando hoc inurile, & pet-

fuppetant fumptus ad miniftros, &

niciofum eft Ecclefiz, non tamen:

[

oterit, fi illud füerit utile, Bar--

paupcres alendos, zdificia tuenda,

facra reítauranda, ex quo fequitur,

j

of. de effic. & poteff. Epifc.. p.. 8..

ctiam: quemlibct admitti ad: de-

alleg. 95.7. 54. tümquia rcpudia-

nuntiandum Przlato five Clericus

ä

tio Legati utilis absque confenta:

fit, five Laicus, dummodo fint per-

Patroni facta ,. de jure/non valet;,

p

fonz legitimz, juxta Gloff. z ep.

l. [e:gmm 8o. de legat. L. à Titio:

&

64.. ff. de furtis. Covarr, variar,.

Vonerabili. verb. fafpeilus, ibique

il

Panorm.». 9. ergo à forriori ad -

véfol. l. 1. 0. 9. z. 5, ita quidem ;,

rhittendus erit ipíe Patronus; cui.

ut Patronüs inftare poffit contra,

Rectorem Ecclefiz, ut vel lega-

Í

Ípeciali jure incumbit defenfio Ec-

clefiz, ^ Imó Patronus inftare po-

tum . deveniat ad 'Ecclefiam ,. vel.

D

terit pro fufpenfione Rectoris ab

de. fuis. bonis. Ecclefiam indem-.

adminiftratione bonornm Eccle-

nem.fervet, Lambertin. 4e jure;

fic, pro ejus amotione, & ex-

Pd;tï'. lu 316. 90 1- 2». ,(0 Zz!x

cemmunicatione 5.. Rotà. s AMfe-.

i

|

S.

IV,

í

n PParronus polfit Tus Paeronarli alienare » "vel penfionem

aliquam.exigere.s aut. aliud. onus . [eu grava-

E

men Ecclcjäis, vel beneficiis potronatus. ..

F

--im—g onerf»:ï i

62

T licita & validà fit- aliena-

nofa fatüra:fit. cap. praterea:o3;-

tio Jutis patr; folitarié acce-

de: jsre patr. cap. eravis de. cenfibi.

6;

d, neceffarió accedere de-

cap: Eleutberius 18.. q.. 2. Trid.-

Seff.: 25« cap: 9. de reform. Panor,-

bét confen(us-Epifcopi; cujus-eft;

priüs difcurere:, an: Patroni mu-

incap. 8: m. y. Darbot, jmr, Ecclef;

ä

L d 6. lz.".z*(z £5 !&atio , c& $-

mio-.gculegæ. ??*ECdi?t' ; vel dam-

qyia:

t

alienete, vel fän,z'mze;.: alig'zm;ä exi gereg autd .

4

4D

£YAVLA,

l!!]l

teyea 23 dejuré patr.€

i-i.!f.

[9.]

quia Epifcopiratione curs univer-

falis , quam habet in omnes Ec.

de cenfilocap Eleutber.:18.q. 2.

:fiæ6r :

Trid. Seff. 2

: d

4

$ 5!'51'9 g.

wb Kf

de v

eform.

clefias fuz Dicecefis, intereft, uc

ubi non tantàm potronis füb pae.

h

tciat , quem qazvis Ecclefia Pa.

)t«

tronum habeat, neforié jus patr.

nà iacurrendx excommunicatio-

nis, verüm etiam illisfub cadem

a

i?

concedatur Tyranno , vcl vald&

(s

pana hac cadem prozibentur ;

porenti, qui vexet Ecclefiam ; &

t2Q

d

le

an foité ipterveniat fraus, & non

qui jusadvocatiz iü Ecclefiis p

tf

iberalis donatio, fed venditio fiat,

tendunt; quamvisenim jus pa't.

z

Quod fi tamen confenfus Epifco-

& jusadvocatiz proprié & ftridté

r-

loquendo, fint diflincta jura , fz-

pi ab initio intermiffus, poft fa-

h

étum accefferit, convalcícet alie-

iistamea in jure aquiparantur,

d*

patio, ac fiab initio fuillet valida,

ui tradit Gloll, éz czt. cap. preterea

Ài

ur notant Panogm. cozf. $9. 7. 2,

V. jus ad'vocationis. Pirh. Se&. P

Pirh. £. £.2. $1. werb. porró, atg.

$244 £.

(

"

cap. quoties 2. de pátt, G' cap cum

Quares r, Anptafentatio faciaG4.

Ne

Ü

nos 3.debis,qua a. Pralat,

àPatrono cum pacto, ut benefi-

ciatus de fructibus benaeficii ei

n

quod in favorem Ecclefiz intro-

4

du&um eft, iü ejusdem odium

praftet certam penfionem fic f«

.

retorquearur , quod fieret, fi mu-

moniaca? utordinaté hoc dubi-

um refolvamus, trescafus di(tin-

tatio patroni;fine confenfuEpiíco-

i facta, maneretinvalida, etiam-

guendi veniunt, quorum primus

(

fi poftea Epifcopus agnofceret e-

eft: Quando Patronus eft inops »

am expedire.

Et prebabil»i&cr. et-

vel peníio de confeníu ordinarii

iam fufficit confenfus tacitus, prz-

in limine fundationis refervata

fumptus ex taciturnitate Epifcopi;

fuit, preíentatio non erit fimo-

Ícientis mutationem fa&tam, &

niaca ; quia in hoc cafupatronus

id. deducit in. pad&um, quod in

non contradicentis, ut contra D.

Pirh. 4.c. advertit Zaef, bic s. 15.

ipfa fundatione cum confenfu or-

& con(lat ex regula, qui tacet eoa-

dinarii fibi refervavits. vel Patro-

fentire videttr , ubi deberet lo-

nus eft inops, tunc beneficiatus

Debererautem contradice-

aliàs tenetur de jure eum alere de

qni.

Ic Epifcopus,

fi mutatio effet prz-

frutibus fuperfluis beneficridume

judiciofa Ecclefia; ergo &c.

módo concutrant ea,de quibus fu-

Nec valer Patronus ab Ecclefia

petils nientioriem fecimus. S. R o-

tà decif.20 2,52,3. ceram "Dunozs,

; pä;ünaca penfionem aliquam exi-

gere , nili hanc fibi de confenfu

ibi : & própterea illa nen futt fimo-

Ordinarii in limiue fundationis

nia, cism [umonia non committaturs

r

d

)

-.mr, at ïecip'ia;uï ahq

ü!d:

"o

scíervátlet , u: patet ex eap. pra-

4

p3

t-—

-

-

st

^"

p

2

"

iE

$0 SeH. 1. S. IV.. fn Patronus popfit Jus Pawonas.

mon per modzum pretii, fed per mo-

tam penfionem de fru&ibus be-

dum faflentationis proprii minifle

neficii puré , & fünpliciter abs-

rii, Gloíl i cap. ad asdientiam 2.

que refervatione beneplaciti Apo -

de refcript uerb. renuntiantes, ibi :

ftolici aut quando Cleticus pro-

potefl dici, quod non frt Stmonia,

mittit folvere penfionem patrono,

quia €a, qua precipiurtur injure

1 ab ipfo przfentetur, praíenta-

bicite deducuntur in fa&umetiam

tio etit fimoniaca , & à jure im-

in fpiri'ualibus.

probata,

Quia patronus in actu

Secundus eft, quapdo Patronus

prafentationis nec minimum exi ,

non inops prafentat fub pa&o &

gere valet ab Ecclefia patronata,

conditione, ut prafeniatus ei fol-

nifi( u: dium ) id fuerit in limine

vat penfionem fub expreífa refer-

fundationisrelervatum de confen-

vatione beneplaciti Apoftolici, &

fu ordinarii. cap. pfaterea cap.

non aliter, necalio modo.

Ete-

gravis de cexfib. Lambertin, 4. 2.

tiam in hoc cafu, fiaccedatbene-

p54 9. 4 13ons i. G fega.

placitum Apoftolicumprafentatio

Quates2, An faltem valeatcon 6

non erit fimoniaca : quia autho-

fuetudo exigendi aliquid àprazfen-

titas SS,Pontificis tollit quamcun-

tato ex fructibus beneficii in actu

que fimoniam, nonà jure divino,

praíentationis ? g. Hujusmodi

fed humano inductam. S.R ota 4e-

confuetudinem tamquam defue-

€if. 70. m. t 3. part. 8. $ decif. 325.

tudinem & corruptelam reproba-

F. 9. párt. 16. recent. Fagnan, i

ri à S$; Canonibus, przíertim à

CAp- €x parte n. t g. $ feqq. de of-

Concilio Trid. Seff. 24. eap. 1.

fic: deleg. dummodo accedat mo-

à Pio V. in Bulla, qua incipit;

do canoniconon ob- vel fübrepe-

Durun winmir. Dullar.nov.tom, 2.

titio, — Vel nonaccedit confeníus

Garc. debezef. p 11. 0. $. " ts

SS.Pontificis, & prafentatio ha-

Card, de Luca de Canenic. dife. 10,

betur pre non fadta,& confequen-

F. TO.

Ratio veró prohibitionis

ter non intras Simonia, Glo(f £5

fuit ; tàm quia illz nimis funtprze-

cap. es«m pridem de patt. vevb illz-

judiciales nominato, przfentate

ctt& patHonis. ibique Fagnan. s.

& inítituto, cüm valdé incommo-

1 9. Cf fe44. Card. de Luca dife.

dum fit, quàd przfencatus & ime

44$.n.2. dejure patr. S. Rota decif.

ftitutus in iis, qua ad ipfius fu«

4248 8.

Fivias.

d

C decif 15 1,n.32. pof

.

ftentationem fuppeditantur abEe-

jere parr.

clefia, difpendia patiatur.

Tàus

Tettius eft , quando patronus

quia hujusmodi exa&iones avae

non paupet przfentat Clericum ad

ritig ptavitatem fapiunt, ac lae

bencficium fub pa&to & conditio-

bem fimoniz, tantopere à 55. Ca-

ne , ut przfcntatus ei folvat cer-

nonibus & conftitutionibus A

olí«

-

——

m

al'enare 5 "vel penfonem Jïquam exigetéy ant bé. — 91

ls

flolicis deteflatam. Toleratur ta-

J»lii Y600, &* in Mflenf. Capellan.

j

men confuetudo, fiid,, quodexi-

14. Febr. Y699. Imoidem Bene-

iB

gitur, cedat in utilitatem facriftize;

ficiatus hujusmodi oneribus de

Qe

& Ecclefiz, ut in terminis docet

novo füperimpofitis non tenetur

Garc. L. e. & fuit refolutum à $,

fatisfacere, etiamfr hzc in antece-

le

dentibus vacationibus fuiffent 3b

Congreg Concil. Trid i» Tuder-

la

$ina 1 9. Febr. 1635. & noviilimé

ejus antecefforibus acceptata; quia

$n Caffan. 3. Decembri 1218. Fag.

iftis non competitjus fe, fuosque

9]

l;

nan, p. j 649 S. caf. sunic.

fuccefloresobligandi, & eisirro.

Quzres 3. An Patronus in actn

gandi ullum przjudicium, S. Rota

7

66.

i

ioniinatioris poffit nominato no:

decif. 452.n. 35. coram Bich. Ol-

vas conditicnes & onefta impo-

drad. cexf. 226. ». 1

le

nere ? i negativé cum Gloff. i»

Quares 4/. An pactum appofi- 67

tum in limine fundationis, ut be:

ï.

eap. eon, diletlusverb. conflitutio

de con[uet. & Lambertin, de jwre

neficium remaneat vacans, ufque

dum ex defcendentibus aliquis

mög

patr. l. 1. p 2- 3. 4 4 40 2 quod

ad(it ad illud obtinendum, & ine

etiam procelit, fi heccademno-

minatio cuax dictis oneribus, aut

terim bona in dotem aílignata

j

conditionibus faerit almiffa, &

poffideantur à patrono cum con-

approbata ab Otrdinario , adhiuc

fen(u ordinarii faftineatur ? g ne-

ben:cficiatus non tenerctur hujuse

gativéz Quia tale pa&um direaà

modt one:a, & couditiones ad-

repugnat SS. Canonibus ; tum

6u P'C!'C

Siquidem & (iipía ap-

L

--

qui1 importat vacationem benee

proba'io Ord:naiii

(it caufa cílici-

ficii per longum tempus: tum e-

ens , quando ta nen beneficiun

tiam quia Patroni laici appropria-

ji»:t n:lf- didudtumn, & Or-

rent fibi fructus fpirituales bene-

d. 5acii confcnfu authorizatum , à

ficii , quod neutiquam petmif-

L:tera fundationis. ampliüs recedi

fum eftà jure, przferti:n Concil,

Trid. contrarium ftatuente .5eff.

nomn permittitur, n; c nov: quali-

tates 4b eod«m ordinario ,. vel e-

22 ca4p. 1I. de reform. & quidem

fub gravilfimis paenis. Card, de

j:s Vicario Generali denuó fupet-

imooni permittuntur , ne fideles

Luca difc. 26. n.20

Nec poteft

à beneficiorum fundaticnibus re-

E»ifcopns hujusmodi pactum ad-

trahantut

Fagnau, i cAp. con

mittere ; quía tale pactum ratio-

erente n.24, de Cleric. non re-

nabile non videtur; eó quód in-

fíd. Card. de Luca de bevef.difc- 96.

duceret vocabilitatem beneficii ad

s. 2. Pignatell, eos(ult- YtT. 5

plures. annos, donec fpes effet;

ä

17 tem. 9. & (ic pluties refolvit

adeífe aliquem:defcendentem has

$. Congr, Signanter im Sarae», 3,. bilem;. qua fufpenfiotam longz-

va

32 $E. HIL S. L. dn , quavatione Jur patronatus

vacílet contra nsturam beneficii,

miíffa diuturna vacatione, "nón

c;ua fubftintiam defltuens, & re-

videtur pactum rzationabile ,. (a]-

gü arirter DCIPS[UUHI

:Quidquid

tem ut poffit apptobari ab Epifco-

dcnwm fic de alia fu(pcnüonc pat-

pe, fed requiritur confeníus S$,

vi temporis, idem negat de diu:

Pontificis, $. Rota decif, 104 p,

turna tacanone Fdrgna p.2.can.

2. rece. & $. Congreg. Condi,

2$: caf6 (77, & quód recipiant

Trid. zel'e;arenf bmef apud Fat-

patrom

Ír mt us

beneficii

PCE-

gnan. /; e.

69

s

*3*

sä&ää&gäæïä& E* ääää&

ER

SECTIO

H

L

De AM0di , gmäm Jus Patronatus in alios trams.

ferrz patc:/?

'E

Uan

do Jus patronatus jam femel modis pnorz-

- buscenftitutum , eique Ecclefia fuppofita eft,

1ünc &. in al'os porm trausferri variis modis poteft;

*X

potiffimum nempe Jure hareditario , feu ex tefta-

mento, translatione, fivé. donatione, permutatione,

& venditione. Glofl. z cap. pie mentis 16. g. 7. In-

nocent. zz rubr. de jurepatr, Barbot. p. 3. alfeg 7r.

$2 L. de pote /ff. Epifcop, de quibus zz $. G. fegq. fit igi-

tur

E. d.

a? quaratiotte Jus Patronatís per fwcepïonem bærea'zm.

viam transferri n alios po[ft ?

68

Us Pattona'üs trinfire ad ha- plures2, b &. qmah'credcsrcpræ-

P redes fundatorum Ecclefie, fentant perfonam autheris; unde

vel beneficii indubizatum e(t, )uüum & congruum eft , ut ea-

€ap

quoniam 3. & Clement,

dem jura honotifica, onerofa, ntí«

lía,

- g fuafiétom hereliarian aifemiinduipoje? 38

llia, Jc';uæ —xeom?etum-fünda'toribue,

tur :LOtïel'. :fl.'i'c. ;ll';. qo tyo no 3'-,0

l-

Tranfitautem ad haredes,non75

etiam competant :corundem h-

0-

'gedibus , utficad fundandas con-

ut &eredes, quia non tranfit pro

"

iftruendas , & dotandas Ecclefias

hzteditariis portiogibus, ut ha«

p

bet.e«p. relatums b.t, Íed quia be»

il,

alliciantur, Lambertin 4 - 1«5, 2«

I 2«4. 1,5, 29 dejer. patr,

redess(cilicet ad omnesintolidum;

h

v. g. fundator duos, dotatot qua-

* S ransfertur autem jus patr he-

^geditariumad hztedes non folüm

tuor, conftru&ot tres reliquit ha-

fedes, (ucceffio-erit im ftirpes,

-neceffarios, verüm etiam.ad quos-

futique,-etiam extrancos univor-

non in capita , & cujuslibet hz-

:

tcdesunamtantüm vocem feu fuf-

faliter tamen inflitutos. 'Quia fu.

pradi&i canonesloquantur de hz-

fragium habebunt, prout habuif-

*fedibus fimpliciter, & indiftiadté;

Ketis,.cuifuccedunt ; & hinc in

&ed nomine heredum veniuncqui:

eo cafu:dno hzredes fundantisu-

4

«cunque -haredes . tàm. fanguinis»

ino potiuntur voto, alterotres hz-

redes conftituentis , tertio qua-

«quàm extranei;tàm ex teftamento»

quàm ab inteftato 7. Jered. appett.

tuor. hzredes .dotantis; Clement,

plures 2. h. £, ibi:plures ab unoex

L

ff. de verb. fignif. ergo jus patt.

téanfit ad quoscunque haredes e-

paironis: Ecclefia velitti: bevedes

vocem. duntaxat. unius bahebum

itiam extraneos, S.IRota decif: «e 9.

* I-p. 1£. Vivian, dejsre patr. L.

in pre[emtatiowe : junga$ cap. I.

b. t 8. Kotasn recent. deci. 294

7704.9 1.c.2.5. t. necadaffequen-

dum jus patr. hareditarium requi-

. 21 part. 13. decif. 352.9. 8. s

Fitur, velíufficit habere qualita-

I€, Quando enim plures cauíara

tem defcendentiz, fedunicé fpe-

habent ab. uno , habentur. locó

'&atur qualitas hzreditacia , & qui

unius; & quia aliàs contra zqui-

tatem , fi ex duobus patronis. u-

üllamhabet, jus patr. obtinete de-

d5bet. S. Rota $s Pernenf. benef. fu-

us difce(feritplaribus haredibus

reli&is , vox Patroni fuperflitis

perpertin, 7. Martii 1710. $. boc

inquam Loter..de re benef. 1.2. q.

nimilm cxtenuaretur, Qu ta-,

3

men ha&enus di&a tunt , limitari

7'ïï I./. 28. Nec eriam exigitur ad

exercitium juris-pacr. ut hares a-

debent; 1.in cafusquo teftaor ex-

u poffideat. hzreditatem ; càm

prellà exclufiffzt heredes ex:rane-

patronus validà prxíentare poffit,

Os , utpoteft juxta cap: edeceri &*

bend, Lam:

-etiam antequam fit. immiflus. in

cap. fignificatum depr

bertin, & c.ar&. 2.. 2*

Siteftato-74

pofízfionem hzxreditatis ; .quia in

Suribus incorporalibus pro corum

ri jus patron. non-competeret cx

fundatione &c. fed ex mero pri-

exercitio fafficit babere jus citra

extime-

faä: poffeíGonem : ut expreflà cuce

y.ilggio períonali; fic enim

guere-

34 T LL S L.^ d quiesatione Tus T atrená. ..

gueretur jus.patroni.cum péríong

-

"

1tohiat. eft materiaexorbitans: er-

te(latoris ;; nec tranfirer.ad! bare-

gp' ubi dicitar,, . jus patr-tran&te:

des, Pitoniusp. y. alleg; 33» --5

ad heredes; nomineharedum:nom

75. Cüm» ver) terum: communió

veniunx jnfürutiim re certa, ftae

plerumque : difcordias.pariat, jux-

communis D. D. fententia apud!

ta-text. an].: pater 7.. ,.gþsdäläij]iæ

.Earlöæ*rvim * Hp.2.d. 2, at o

misff. de Lesgas. ldu te communi

n 2vde jure patv. Gatc, de beneF, 3

261 de (enuit; urbun; idco SS, Ca»

p 4. 6:9., Ex.quo fequitur , quód!

nones-1z cap, gerlatum, «5 cap:

frjus patm. nor tfanfeat.ad hiere-

quacungue hi . imcafw.difcordia

dem inftitutuny is.re certa multó»

haredum fundatoris in'przíentan»

minüs tranfire ad'executorem: te-

do: Rectorem: tradunt remedia il-

flamentarium Patroni;. qui nulla-

los reduxendí adi concordiam ,.

tenus ceníerur: effe hares , ut fir-

concedendo: fcilicet: Epifcopo: fa-

mat $, Rota i» Barebinombenefa.

cultaten» interdicendi Ecclefiam:

I4s May. 163 .. S. caternmin fim.

claudendi-oftiz, & aufferendi ree

Factamemcum limitatiome in. 77

liquias; donecad:coscordiamre-

telligi debent: 8&quidem .imca- -

dcant:.

fa quo nom effec in(titurus h-

76 Quaresr. Am ju

s£*þ*a tr trens-

zes:umivei falis . vel effec. inftitu-

us lizres univert2lis.. ded:.nom

eat. a& haredem inftimitum: in re

certa? w negarivà z 7 àm , quiai

potuiffec:fic intitui ;; wel'cffev in--

juspatronatus tr-nfircum univer-

4

flitutus fedi nowac«eptálf:t. nec

fitate bonorum;. & rcrum, non au-

adiiffer: Iizreditotemm , im quibus

ter cum.rcebus partitularibus jux-

cafibus jus patr; tr:nfit: ad. bare-

tatéxt; $p cap. ex literis, & incop.

'dem: inflitucamin re-ecrtá , quim

enn: [esulums de: jure' patr: etgo

per jus ccreícendi aniverfa biz-—

1non: tranficadInrredem particula-

rcditas coníelidaur im 1 pío , &

seminflcutuminirecerta. Tüm,

ad'repudiantem univeríalem ha

qnia infritutus im re certa non eft

reditateim jnis patron: non:tranfit,

proptié Bares , fcdiegatsrius, vll

Panonn, ad. €ap:. ge*rl-ätM*' d?j*'

otiüs teriia-

€cics: participans:

vé patr-.. 2.1m cafu, quo- lizrcsy g

j

de: herede &&

ario: L. quoties

J

inftitucus-effer imre-certa, qux

ff. de lered . in

4

ac proindedu

effet.aligna univerfitas, puta, vil.-

materia: juris: patr; nom «ompre»

la cafirum &c,.cui annexum: effet:

hkenditur fub fimplici- nomine l-

jus:patr- vel: i cafu , quo-tefta-

redis, quia iu materia ftrifa &.ex-

tor fpecialiter lceáffer cum €cone

erbitante nom «omprelenditur

fenfu ordinarii jus. patr. inflitupo»

gafus mixtus K o. aw princ, ff. de

im & particulari; ut advertit Lame

wh.. eblig. Sed macxi;.jprjjsiggu- beztin, ,. c. & 42.. Secüs. autent

þe'r fuäc'e]]ïä&öfh;ï'liäïeäätkfi am transferri in dlios pju? 35

f teflator degaffet 'hujusmódi jas fü omnes Titii "hécedes patroni

gpatt.eidem im(litutoánrecertaabf. funt, & favet/ cenfequenterS. 1.

«que confenfu ordimarii;tuncénim verf. fed. & nocumeutum, ff. de

ad diumaon rranfiret juspatron ; fam.ercifcund. "N etümenteutia,

:tüm teftator non poflic fpeciáli- qux affirmat folüm:edihic nti jus

ecrlegore jus patron.uni períonz pátr.competere, probabiliot vi-

absque confenfu ordiaerii — Pa- "derur. Quuia in fupradidto .cafu

shorm. s c4p. d»m Jecnlum. ib 1.

haxes gravatusinomine proprio,

& :eX proptiis bonis füb ea con-

399 6. Butr. 2ncap. eit. a. 4. Lam-

:bércin.d.c. 4 1. 4. 9. 7. 3. Timita,

ditéoue fibirelictis Ecclefiam cone

h. d- x L X d

anifi ila .per'f'o«na fit' compatcona.

ftruit 5 ergo alii hzredes partici-

*

pare-de patronatu non poalffunts

*

'$. Kota decif. 2447 p. 1« * decsf.

4531. p. 2. Tecent.. Vivian.de jere

quia in tantam participace ipof-

j

funt, quateausex bonis Titii, &

gpatr-1. a. c. 1. 2. 3 í.aut aliquis lo-

-

-eds relioiofus ,

imomine iphüs Ecclefia xdificata

f

vel .Ecglc.üä. Batt.

ffet: .càm auteminon Titius, fed

A.eit 9.

j Quates 2. Si Titius celinquens

ejus hztres, neque ex bonis Titii,

:

" *dres bxredes unum eorum gravct

Íedejus hazredis à Tido ;relidtis

.

Ecclefia counfiructa fiv; binc ma-

i(cafu quo gravare poffit) at ex quo

1

ta feu.parte hzredicatis fibi reli-

nifefte fequitur ; alios lixredes

nullatenus particip^re poffein pa«

&a xdificet Ecclefiam , isqiie id

Ü

faciat cum con'enfu Epifcopi,quis

Aliud cífet dicenduam,

j

fitillius Ecclefiz Parronus? an fo-

fi Titius ex fuis bonis fegtegaret

quantitatem fuflicientem Ecclefie

lus edif&cator, anomnesejushz-

j

1edes ?Covarr.4. 2;vartar, refil

conftrüends, &alicuiex fuisha-

tredibas xdificationem committe-

€ap. 4 . cenfec omnibus patrona-

um competere, ' Tàm, quiana-

zet, tüncenim omnes Titii hz.

ä

mine Titii Ecclefia adificata eff,

redespatronatum confequerentürs

quia nomine Titii Ecclcfia adiR-

& ex illius juffu & mandaro., ac

proinde hareditati Tiui jus patr.

«aretur , &ex illiusbonis forma-

Aacquiritur; ergo acquiritur om-

liter, Leurenius de jwre patr. 4

snibus Titii hzredibus.

"oTàm, fi

,42' $ ,(."' 5;6/..1

4

Tiius exfuis boris Éccleftam à-

Quaazres 3, À

h & '.«quahäb Jil-gg

.dificaret, omnes ejus hzredes pa-

.dex laicus.divideddo bereditatem

g

&roni effznt, (ed cam hareditatem

jnter hzredes , .adjudicare po(lit

uni ex illis juspatron, ? & atrum

-alicui relinquitfub.conditione Ec-

&leüig conftruende ,. yárcualiter

teftator poffit? g. 1. Jadex Lai-

,senfetur ipfe 'T'itius Ecelefiam, x-

.cus dividendo hareditatem , jus

!

ere non

4fcape. Ergo «etiam án hoc ca-

patt. jnter haredes divid

ä

E2

goteft;

36 $. fHL $. H A. quos jaaterea jus gmrokxtzïci

poteft ; tum quia'eft fudex incom- . Judex laicus uni--:hærcdïa adjudicae

petens cap. quaudo de jmdie, vua

rfe unum. , alteri aliud. jus parr-

quià jus patr, eft indivifibile cap:

de confenfu. tamen haredum,quiy

jerlatim b.t. tànv denique quia

cum hoc inter fe ipfos.potfint ju-

vel dividit hereditazem in. partes

xta Lambertin. L c. 4:2.4, 36.

zquales velinzquales ; fiin inz-

1 $. €tiam per judicem: poterunt

uales, non poteft uni ex hisha-

quia facdtum judicis cenfetur fa-

benti minorem partem adjudica,

étum.eorundem hare du m.. £, f ob

pe in: recompeníationem tempo-

can(ass Cod. de evitliom. — qu. 2

falium , quia aliàs committere-

Etiam accefforié Judex laicus ad-

tur fimonia cap. de jure. de jure

judicare poterit uni ex heredibus

gatr.. Si veró in zquales, non cft

jus patr. fcilicet. confignando cae

ratio:cur potiàs uni , quàm alteri

ftramy, villam &c, cui- annexumr

adjudicare debeat ,. & cum difpo-

eft jus patt: nihil tamen dicendoy

fiio legis . fit ,. quod' jus patron,

vel difponendo de ipío jure patt,.

traníeat in.folidum ad omnues liz-

Lambertin; /. c: 4;37. Sicut ipfe-

redes , hujusmodi .difpofitio

mct patronusin teflaniento potefÉ

tolli-nom poteft. per judicem lai-

uni exhzredibus affignare jus pac-

l

cum cap, quarimoniam. de jure pa-

tron; ita ut aliis non competati

£r02. W. 2.Si in-hareditate- plura

Betous: bie »; 1.

'ægeriantmf jwaf pau. f» poterit &&

4

L

"d quos: preterea us

P

parron, per [ucceffonem: tianfire

-20 ?to'

*

qUm ii przfenti G. plüresce:

r»wm & dejcendemtiumr ,. ventanie

L j lébertimarcontroverfiz oc-

foli de fanguine ,. licét nori hzrez

desi

"curratit , eas cláritatis grá-

$: Rotz decif, 2$£. .. 16

tià per' quaftiones tra&abimus;

part. z.recest bambertin,Jic. ar£,

Atqtie:idcircó^

$. eodem modo . quo fi füiffecre--

9 Qnzresr; An Jüspatton; reli-

fervarutn. jüs patr. pro parentíz-

