Ita nec dcnatarius

juris patr.' poterit przfentarc ip-

Clement. 4uia conti

ngit in prine,

;

de Religiof. domib.

Íum patronum donantem, vide-

u

127

;

Quatres 7. Àn:

Patronus poffit

tur enim tàlis donatio fada in

ad Ecclefiam Parochialem ptafen:

fraudem legis.

Verüm &. füb di-

v

tare Clericum fimpliciter tonfura-

ftin&d, vel enim Patronus Jurís

patr. in perpetaum :cum coníen-

1j

tum, X qui nec in facris, necin

»

minoribus ordinibus fit.conftitu-

fuordinariidonavit, & pote&-doï-

í

tus? . affirm. Ob exprc(lum tex-

nataríus validé przfentare .dona-

tum i» cap. fiis de in[lit. in 6.ibi:

torem ; quia tunc illum,ptzfeu-

1]

$i i5 , ad quem Rettoris pra[enta-

taret nomine ptopric, & nulla fie-

[

ret frausprzfato Canoni; vel do»

dio in 4ligua Ecclefía *Parecbiali

mo[citur pertinere, quemptam non

navit pro una vice tantüm, fcili-

«on[litutum — in. [acris prafentet

cet pro prima vacatura beneficii

d eam, ip[um ( dummedo alias [it

& in hoc caíudiítinguo ; autenim

126

adonens, & infratempus A jure [La-

donavit illi jus patr. àt procurato-

tutum ad ordtnes , quos ipfius Ec-

ri, Ícilicet ut. przfentet :nomine

;i.ï

-clefíe cura requirit, valeat. promeo:

donatoris, & tunc.non ;poteft prz-

-eri) decersimus admittendum.

fentare .donatorem , .quia-cenfe-

"L extus igitur ifte ia:przfentando

retur prafentare íe ipíum , aut

::

"

ad Ecclefiam l'arochialem non re-

donavit illi, ut.donatario, fcili-

cet. ut przfentec.nomine ; proptio,

i

quirit de tempore przfentationis;

nec inftituionis ullum ordinem

.& tunc dcnatarius poteft:praíen,

)s

j»

facrum 5 fed contentus eft, quód

tarc patronum.

Abb. i cap. ex

;prafentandus in ea fit ztate con-

in[innatienede jure patr.s.7; Bar:

1]

ftitutus, ut poffit intra legitimum

bot. de offic. & pote[f.

Epffe- pe 3-

azgmgus adSacerdotium promove-

alleg. 73 9j«

—

à

E

62

Seff W S 2 u praþn!ano faäaa pa[ Jöm

129.. Qgæres 9. Au Re(crvato jure

hoc enim cafu , quemadmodüii

patr. favore Parochianorum ha-

ad hujusmodi contributionem

bentium domos propms in Paro.

concurrere debent eriam illi, qui

chia, veniant tantüm domini do,.

domos proprias poflident in Pato-

maorum , licét non habitent in

chia, ita ratione contubunoms

Parochia, vel illi tantüm , qui funt

largo modo poffunt appellari pa«

domini dumerum, & fimul ha:

tochiani,

thonms de controw,

——

bitantes in Parochia? w. Jus pa-

Patr. alleg..53. 5. 10. Kloch. de

tron. competere omnibus eorum

eontribst, e4p..13. 7 19.

"Dein-

fuccefforibus , qui aliquando con-

dc fruítra quaritur , an appclh.

currerunt. ad zdificandam Eccle;

tione parochianorum veniant fo-

fiam ; dummodo domos proprias

làm dormini domorum , & fimul

in "a:och:apoliideant, quamvis

habttæntcs,

ando aperc& coüftae

non rc;mmmu hablta:ores Pa.-

de iis, qui

Lad

extruendam £abri.

focbiz, Ratiocíl; quia lxcctag

cam contribuerunt: quia Jusps-

pcllaxwgcl?amchmnorm veniant

tronat. hóc caíu competere cen«

J;l xan

» qui habiranr in Paro-

fetur omnibus illis, qui. zdificá-

&bia, 1b;quc facramenta percipi-

P EC-LE - EL M z — —c N E. Ls -—E - M N N .L

runr ratione pofícflionis domo-

Unts hos tamen. potcü dici quo-

rum in Parochm exi(tentium kno

ad habitationem . períonalem , &

autem ratione habitationis ; " euünr

r

d

Guoad acramenta, & alia, quz

babmt;o fit quid impertiheus ad

relpiciunt parochialitatem; fecüs

caufam produ&tivam Juris patmn.

áutem quoad fubjedionem rea-

Lambertin. de jure patr.l2.p. 2

hi

lém , & fignanter quoad ea, in

4. 2« 4

230 0. f Vivian, eod, tm&.

quxbus fufhcit . fub)e&xo ifta rea-

L. s. c. G. 9. I Anfaldus i» anneta

W

Iis; ut eft materia contributionis

Ad decif, 3. n.13. Puomus. ^ g.

ad fabmcam Ecclefiz parochaallg. & alii.

Q

)

u

$.

IT.

L/

Jn ?mjfäm atio fa&a á po[ effore Juris patromm;, mdmþ ,'fu:

proprietatis non babeat » "valida f ? | h

I30

'On ffolàm valere præfcn- áit, quamws po&ca appareat, il:

'fationem B&am ab co,qm

lum verüm Patrohum non fuiffe,

b

nä

docenté

. conþdtatmmäm 19. b;

15

bona fide jus patr. poffi

dét; verüm eriam cenfequcntcm

L

lïeh; m z.f.

elett, ]ux'ö

2d eàm müxmnoncm 3. xta üc in:.

; verb. [nper

ure ta

(tirarás a mpliüs amoveri non pol- -

T -

Ea

de crmï P

af:j" Ratfö

ä

bujus

Turis parrmneris, eriamf jus prepriratisun t

68

hujus dj(qgväliï:iiqh-ïsfandþtur I. in

gätcat,ggno cafürn, : Duo dgfa

folicitudine, quam habet Eccle-

milia 4 exillüut in' poffeliong

fi, ne diutius in przjudicium

prríentandi ad beneficium B.j

ivini cultüs,. & quandoque ani-

adeà ut tàm ipfi , quàmn eorum az:

sarum , dum patroni inter fe

teceffores femper prafentárint ad

Eä

illud cam qualitate familiari, feu

contendunt fuper pertínentia, be-

neficia vacare contingat ; 2. In

de di&tafamilia per niodum uni-

h

us Collegii, non vetó ut finguli,

lt

bencficio pofleffionis; quia prz-

fentatio eft frudtus juris parron.;

Vnó ex ipfis defun&ó, relitó hz-

je

tede extranco, & vacante interini

frudus autem fpe&antad poffef-

fionem bonx' fidei , non autem

loc beneficio , extraneus hxres

ád proprietarium, ut docent Ab.

þgæfehtävit quemdam Clericum v;

bas coef. 55. p. I« **. 2. Darbof

L.^ Paulum, & alter de familia

fuperftes: przfentávit " Andrcam

ä

L. .. aleg. 71. 0. «0.. Card, deLu-

€a de Jure patr. difc. 41, n.7. in

Clericam, ^ Quaritur in hoc ca-

fin. Neque etiam, quod femel le-

fü, an Epifcopus poffiz gratifica:

ja

s

gitimé fatum cft, irritari debet,

re, & in(tituere przíentatum ab

aut retra&ari , lícétad eum cafüm

extranco, ad exclufionem prafen-

þ

tati ab eo de familia , vel econtra?

deveniat, à quo incipere non po-

B

ga1tuit, lUt tamen bonz fidei pof-

&. Epilcopum obligaci inftitueré

prafentatum ab eo de familia, Ra-

d

fefforis przfentatic fubfiftat, non

Íufficit, qualis qualis poffeffio, (cd

tio eft: quia poffcflio illius defa-

talis, quz fit cum bona fide ; cüm

milia non eft fimplex, (ed quali-

h

folus communis error non detti-

lificata, & veftira. qualitate gen-

.

tulum, & mala fidei poffeffor fru-

tilitia familiari, càm tam ipfe Au-

I

&us non faciat fnos, fed ctiam

&or, quàm fuperftes, & corum

1]

confumptos reflituere teneatur.

anteceflores przfentátint cum qua;

Przterea de jure. Trid. Seff 25

litate familiari; undé hzres prafa-

tAp. 9. de reform. requititur ad

ti defuncti extraneus, & non ha-

validam à poffcflore przfentatio-

bens qualitatem fanguinis , alle.

nem; ut doceat de titulo, & quo

are non poteft ad effedum prz-

j

fentandi di&am poffeffionem ; nc-

jure ad eum Jus patr. devenerit,

vel faltem, quód tale Jus per mul-

que hac ei fuffragari valet, fcd

extincta remanet unà cum defun-

l

tiplicatas prxíeptationes fupra ho

minum memoriam poffederít, -

&o de familia, vel confolidata ià

h

332

Quares z, An pofícffio jutis

áltero de fainilia fuperftite.« Eó«

orz(entandi antecefforis transmit-

dem modó quó ipfummet jus pa-

t5

*

d

J

ti polfit in hzredes, & fucceffores?

tronat.

^

EL

gnu

litium.

^

&

*

familiare , d?-,

ir»'

Ü

s difüculos hojug äbnmasw

,

Fuado i)gde 8u. nonirin d

M

64

$8 IV G. IT. d prefentatio falla Y pofffre

ad hujus hæredcm:exiraneum, fed.

fola. namque corum diftin&io ns-

coníolidatum remanetin fuperfti-

quit operari, ne exiftens in. poffef-

tc de eadem familia juxta decif, $..

flione prefentandí refpe&u unius

Rotz decif, 212. 9. 18. & decif.

dicatur e(fe in poffeffione etiam al«

2(;

200, . 4, part. 6. recent, Fargna.

terius, cüm ad hunccffedürequi-

p2 64m26, caf 2.

ratur diverfitas fundationis eorun-

133, Quares 2« An exiftens

E poiï

dem bencficiorum;íeu qued bene:

ï

.. feflione jurisprzfentandi ad unum

ficia proveniantà divería fundatior

beneficium, dicatur etiam in pof-

nc ; fiquidem tunc certé ex poffe-

feflione quoad. aliud: beneficium

fione przfentandirefpedtu uniuss,

ejusdem fundationis? INegátivam

argui non poffet poffeífio etiain

fuftinent Vivian. l. c.L. y.c. 2.z.

refpectu alteriusbencficii. S, Ro-

X2. & Card, de Luca . ;ratt, cir,

ta i5 ZMona[lerienf. Canonic. 159.

diíc.63. 19. Quia hic agitur de

Februar. 1214. $. absqne eo. Fatgs

duobus bencficiis inter fe diftin-

na. P'. 2« €An.26. c..a[; j.

é&tis ; unde ex eo , quód aliquis

fit in poffeffione unius, non fequi-

Quares 3. An,ï fi lis movcäiuii'—r 34

tur, eum etíam effe in poffefhio-

patrono de jure patr. , nihilomi-

0j

ne alterius , & fic vigoreejusdem

nis durante lite valeat przíentare?

pofleffionis poffe ad alterum pra-

g. Effe quidem regulam, quód li-

Ícntare,

Hàc tamen non obftan-

te pendente nemo fit. commod8

te ratione, affirmativa videtur pro-

poffe(fionis fuz privandus £. £ w£

babilior, Ratio eft : quia, cüm am-

lite. pendente C'c. de jure tamen

bo beneficia proveniant ex eadem

prafentandi difficultatem movezi

fundatione, & ex eodem fonte ,

ex Trid, Seff. 25.cap. 9. dereform.

cxiflens in a&uali poffeffione prz-

ubi ftatuiur, ut titulus juris patt.

ä

fentandi ad unum bencficium, di-

fit ex fundatione vel dotatione,

citur etiam e(le ip poffeflione quo-

isque oftendatur ex authentico,

|

vel ex multiplicatis prafentatio-

adaliud ; & poflefIio quoad bene-

&cium 44 defervire poteft ad cf-

nibus, hominum memoriam ex«

cedentibus, àt fuperius ». 75 7.0-

fedtum prafentandi pro beneficio

g

B. eandem caufam, & originem

ftendirous ; & fimui ali modi,

habente. S. Rota decif. 671.». 2.

Jus patr. aequirendi,inà cum qua-

.14. G. decif. 130. 54 12, p 159.

fi poffffione abrogantur, Fagnan,

in cap. con[ultationibus 1.hb.t.m.

D

vec. Lotter, de benef. l. 2.q. 10.m.

9. Wt igitur difficultas tollaturs

ae. Fargna p. z(l..can. 26.caf. 3. —

opus eft aliqua diftin&ione, Vi-

Neque obflat, quid prafata

dendum fcilicet , uttam de,thg

beneficia fint inter fc diftinda;

pátt. conftet in thefij taptümque

dubi-

Juri! patronatus, etiamf ju proprietatis non baleats t c. 6g.

e

eft infra /5'.04 annos, Prióri-ca(uf

&

dubiretur inter compatronos , in

non ad

.

hypothefi,ad quem ex pluribus fpe*

verfatut Trid. Séd procedit

rqguia juris cemmunis,; aperce fir-

&tet; an veró ne quidem in thefi

l

de eo con(te:.

Pofleriore cafu ,

mata in cap. querelam. & cap.cauc

le

pendente lite, poffedfor juris patr.

fuitationibus , quod. durante lite,

la

yi Trid prafentare nequit, p:x-

corumodó poffeifionis (az nemo

u

terquam fià 50. annis recró fuerit

privari debeat, Fagnan. i, l. w.

:

Qf

in poffeffione ; quia przlumptio

L

"

?ugfxgt-a,dwerfu«syggemoacm, qua

7

*

$

T.

gq

&ezþ filium fuums ».,-z

h

An P atrouus poffit pmfmt;a.r.e;

fe ipfum ,

fmt Patroni , «n unum ex fe ipfis »

4 dem'qu,c |

(

» É

f fl—umr

1

j?:mller di&gnu: , vel d

:

L eat

gnier I?agj?äæm

M[;f

lls

DVP

rimum dico ,A sztrbnum

lepro temporali , nimituri fienée

)

ficium intuitu precum ; quod di-

ss

íe ipfam ad beneficium

"

7* Eccliíüafticum prafentare

ci non poteft, ürinnuere videtut

'non poffe, - Ratio eft ; tum quia

Gloff. is cap. tuam. de etat. G quae

nemo ingercre (e debet officio Ec-

lit, verb. nullum pror(us :bi - -

u

"

Clefiaftice Przlationis4 tum quia

non entm preces carnales debet ve«

patronus cüm debeat praríentare

fpicere qui eff ordinator, f24 tau-

d

h

jdoneum, fe'ipfum præiema-ndo,

tim merita, &F providentiam er-

fe landaret & commendarer , ac

dinandi; ( id&o neta, quód cum

h

proin tanquam amtitiofus effet

quis eligitur, uel evdinatur ,. amt

d

ibus interventenibPusapt

)y

Tepellendus à beneficio; tum quia

fnis prec

! debet dari diftin&io inter prfen-

alievis ; fed fuis , dicunt quidam

"L

(v

"fantemn, & prz(entatum, Ínnoc.

6 Hugocum eis , quodquantum-

* Abbas. Barbot^ hic Lambertin. de

cunque t idonens fi ménia comntite

je

tiiur.

Sed veriàs ceni:o Patro-

n

"jure patr. p. 1.1. 2. . $. 4. L. s.

num , qui fuum vellet de jurepá-

i

"u Sed

n

126 Qusres r. Àn

faltern patronus

tron, adipifci beneficium, proce-

dere po(le per viam deprecaticnis

lü'

fe ipfum ad beneficium Eccliefia-

'fticum per viam precum prafen-

fa&z Epifco

pe, ut fibi conferac

lt.a

beneficium. : S. Rota decif, 2e.

Í2

'tare poífit ? Videtur quod . non:

' euia hoc effer imoniam commit-

9. 3409 decif. 36 3. 0710. p.2;Lam-

fr

ld

[fere -& confc*.rg. aliquid fj piritua-

bertin; L e/ 4 3-

-? Nec'dicas.pet

& ««Av

I

hec

É

66 — $ F. S IH. 4 n Patronus poffi præþniafc

hot committi fimoniam.

Quia

eum prohibeat , & Canon loquens

Epifcopus non prafumitur move-

de[beneficiis Ecclefiifticis exten-

ri ex ejus precibus , fed ex pra-

di non debeat ad Deneficium me-

Íumpta mente fundatoris, qui fi-

ré laicale. St. Rot, is Senogallienf.

cuti prz aliisipfum patronum prz-

CapeH. 16. Zbpril. 1606. S. etenim.

dilexit in refervatione juris patr,

Nec obítant in contrarium al«

lata.

ita juftum & congruum eft , ut

Militant enim ea, in bene-

Epifcopus patronum aliis prafe-

ficiis Ecclefiafticis; & quidem in

rat in collatione beneficii, quan-

his, qaorum patronus folüm ha«

do ipfe Patronus non explet for-

bet jus patr, adtivum, Nam fi pa-

malem przíentationem favore ai-

tronus refpe&uillorum Jus babeat

terius, fed fupplicat pro fe ipfo.

etiam paílivum , & fit unicus, po-

137 Quares 2. An Patronus fe ip-

rerit ad illa fe ipfum validé prz-

fum nominare poffit ad Capella-

fentare ; quia hzc przfentatio non

niam meré loicalem ? Refpon-

diceretur habere originem à fe ip-

dent quidam negativé; licétenim

fo, cd ab ipfomet fundatore, qui

patronus coníentire poflit colla-

eum ad illa vocavit, Manf, con«

tioni fibi fa&a ab aliis compatro-

fMlt. 10 9. n. 15. to. 2.

nis: quia confentiendo . praten-

Quares 5, An Patronus prz-158

tationi non agit contra cap. per

[entare poffit proprium filium ad

eflras 26. h. 1. cüm hujusmo-

Ecclefiam vacantem ? non pau-

di

rafentatio, aut collatio non

cis placet fententia negativa, Tnm

ha

À

eat originem ab ipío patrono,

quia pater, & filiuscenfentur u-

nec fe ingetat oflicio Ecclefiafti-

na, eademque perfona/. fis. Cod,

H

ca prælationis, ut docent Paporm,

de impnb. ícd pater non porcft

», 3. Gonzal. z. 2, Lambertin, /.

prafentare fe ipíum: ergo nec fu-

€. 4rt.. 9. Darbof. bic s 3. tamen

um filium ; tum quia prafentatio

non poteft fe nominare , & prz-

filii , aut nepotis à c«p. quia Cle-

Veróüm

fentare ad beneficium juxta ex-

rtci 6. b, t. prohibetur.

preffam difpofitionem cap. cit per

fententia affirmativa uti commu-

affirmativa tamen Ífen-

nofiras.

nior, ita & juri conformior cít,

fententia probabilior videtur; quia

quam tuentur Panorm. i» cap.

in praíenti cafü non agftur de bc-

confnluit, P. Engl. b. t. », 3. Kónig.

W

neficio authoritate Epifcopi ere-

532 fundamentum (íuppeditat

&o , fed de beneficio meré laica-

I. cap. con[ulit. b». t ubi Laicis

]i , unde Patronus porerit fe ip-

folüm prohibetur , ne filiis fuis

fum ad illud nominate , imoó id

propria authoritate . concedant,

H

fibi conferre absque ulla ambi-

Hoc autem non faciunt , fi eos-

tionis notà; cum nihil fit; qnod

dem ad has praíentent ; quia il«

-

A6

-

fc ipfum ; "vel filium fuum , vel fi plures fint éoc.

67

liquet ex Trid. Seff. 24. cap. tt.

das, admilTi prxfentatione, confe:

""

quuntur ab Bpifcopo, — 2. Pater

de reform. cum hoc tamen difícri:

o

permittitur clectionis fuffragium

mine, quód patronus Laicus ini:

f

conferre in filium , & viciflim i-

doneum nominans, ac ptæfcntans

fte in. patrem arg, /. zins , f

jubendus fit intra tempus fibi cone

je

equod. cujusque univerf. nom. — 3,

ceífum przfentare alium idone-

"

Quia aliàs filius patroni deterio-

um, aliàs elapíó có terminó , &

l]

ris effet conditionis , quàm alii

nullà idonei fadà prefentatione,

jo

extranei , qui per patronum pra»

poteft is ad quem pertinet inftitu-

fentari po(funt.

tio , beneficium liberé conferre,

Nec quidquam probant füperi-

ficut poteft , cüm intra tempus

üàs obje&a : quia licét fidione ju-

laico datum, hic nullum omnino

T

lu

ris pater & filius fintuna eadem-

przíentavit ; nam prafentare in-

dignum in effe&u idem eft ac prz-

que períona, tamen tealitate funt

Si veró Cleri-

duz di(tindtz períona. Minüsad-

fentare nullum.

l

cus vel monaíterium inidoneum

veríatur cap. quia Clerict. quia

pra(entatio filii folàun. prohibe-

przfentavit ; attendendum , an

tur 4 cit. c4p.. quando emit jus

féienter, an ignoranter hoc fece-

! 133

patt. cum intentione prefentan-

rit.

Nam fi feienter ipío fa&o ,

vel ut exiftimat Leflius 7. . 4e J.

di filium aut aepocem, fecüs quan:

do non ita fimoniacé fibi compa:

C J. c. 34 , 24. per fententiam

tavit jus patr.

pto eà vice jure prefentandi pri-

"

Quazres 4.. Utràra fi plures fint

vatur, &is, ad quem pertinet

1j

inftitutio liberé beneficium con-

patroni, poffint unum ex fe ipfis

l

praíentare ? . affirm. Si idone-

ferre poteft »ap. nulla, de . conce[f.

"

us fic juxta Gleff. in cit. cap. con«

prebend. * Clement.un: de [uppl.

friluit, & acg. cap. cám injuve 33.

neglig. Prelat, Si ignorauter, in-

deelett, Sicut enim ele&ores pof-

tra femeftre alium præ(cmarc po«

funt unum ex (e ipíis eligere, ita

terit, non tamen antei , quàm

[

& patroni unum ex fe ipfis pre-

contigerit prz(encatum repelli ab

fentare, .

Epifcopo. Lay:u. /, 4. tr. 2. 0. 13.

v

140

Quzres q4. An Patronusex iis,

5. 7.

quós dignos cognofcit, teneatur

Przmirto ?. Digniorem przI42

gl

t

digniorem pre(entare? Antequam

digno ex obligatione à quovis pa-

lf

dire&é ad przí(entem controver-

crono przfentandum , quando id

M

(iam reípondeam,

Przmitto f.

expre(ílé cautum eft à fundatore ;

- 141'

Ü

Patronum | quemcunque, etiam

quia voluntas rationabilis funda-

laicum , graviterooligari, ad prz-

toris implenda eít. Et eandem

ïlfclntmdum dignunm, prout aperté

ob cauíam, fibeneficium ex fua-

l23

data-

ï

68

fefd. IV G. 1. xín Patroutt pofft p-ræfenmn :

datoris voluntate conferendum fit . de jare patr.. Navatr, l, z. c. 2.

Clerico ex certa familia, vel. pa.

». 150. de reflit, favet & textusin

triá.orte, dignus ex ea oriundus

6ap. moneflerium Y6. 9. 7.

Si144

praferendus | eft| extraneo etiam

Pattonus (it Ecclefiafticus,

& be-

digniori, Garc. de benef. p. 7. c.

meficium fir curatum, ebligatur

32.5. 109« Magnif. Pater Schmier

prafentare digniorem 5 quia ita

,. 2. d: be. Eccle/: c. 3. no 109.

.cavetur in Trid. Sef. 24« cap. 1.

Imó dignior extranco in tali ca-

. dle reform. ibi ; Ademinerint nibil

fu, & reípectivé ad hoc bencfici-

fe 4d Dei gloriam , & populorum

umomninó dignus, &capax non

Jalutem niilius po[fe facere, quam

€ít; quia dignitas perfone . non

fs bonos paflores Ecclefia gnbernan.

tantüm à qualitatibus jure com-

de idencos promoveri f[Indeant,cos-

muni requifitis, fcd etiam ex iis,

qxe alienis peccatis communican-

«quz ex mente fundatoris requi:

tes mortalzter . peccare , nifi quos

rurtur, defumitur Fargna. 9. 2.

digniores , 6 Ecclefra JPAgIS uti-

€an, 9. 10.€ 11.caf. 7.. Hisfup-

les ipfi judicaveriut , non quidem

vpc ficis, dificultas eft in cafu, quó

precibus , aut bumane affelln aut

-fpecialis qualitas io fundatione

ambientium [uageflione, (ed eorusa

, non exigitur ; an femper praíenta-

exigentibus meriis prafici diligen-

I gri-'äc-äse*aï dignior? 5..Cum di-

ter cutrauerint. & cap. 19«ejusdem

r frindione inter. pattonum Eccle-

Scil. inquit; Si jurispatr. Eccle-

. fiafticum & Laicum.

Si l'atro-

Jieflicierit, ^ - is, quempatronus

imus Laicus fio , non. videtur ob-

. dioniortm: iuter probatos ab exa-

u

. ligatus lakem pto foro externo

minatoribus judicabit , Epfcopo

:ad ullum béneficium digniorem

prafentare teneatur, Mandast hoc

.prafenrasze ; quia nullibi de tali

Apfum antiquiores SS Canonesia

. pauono hoccautum eft ; imó po-

cap. Jicet ergo x s. PHL. q. 1. €Ap,

. tius Trid. de ipfo loquens con-

4Mesropelitano 1. diff..6 3. S. Scri-

. tentum eft, fi dignum prafentet,

ptura Joansis 21, Petrus enim in

: inquit enim di£f, eap. 13, qued f

Chrifti Vicarium affumptus tuit,

, Jes patr. Laicorum fuevit, debeat,

quía Chriflum non quomodocun-

qui à patrono pra[entatus fuevit

, que; fed pluns bisshoceft , arden-

p

examinari ; 49 fiádeneus repertus

,tiori, quàm omnes Apoftoli,amo-

jfuerit , admitti.

Unde càm in

I6 dilexit. Suffragatur & ratioz

i hacprzfentatiene concurfum non

tum quia juftitia legalis, non tan-

, expoftulet '1rid. tacité infinuavit,

,1àm ia mauneribus Ecclefiaflicis,

. Áufficere; fi dignus prafentetur, &

,fed etiam in politisis exigit ; ut

, &tà tenent Garc, /. c. &ap. 16.2. 17.

i, quibus onus przfentandi & e-

l yngcg.tjg. h2416 & 3« 9. X7,

igendiincumbit bonum commu-

,

[

LI

»«

-— —

»

69

: fe ipfum , "vel. filium fuums *vel fí plares fmt & «.

ne omni fneliori modo promo-

praxi perniciofa, profcripta, — Et

vcant ; tam quia juftitia diflribu-

.quamvis in Trid. folàim tiat men-

tiva przcipit, üt in officiorum

tio Cardinalium & Epifcoporuim,

illius tamen & Innocentii XI. Je-

äim |

publicorum diftriburieneilli, qui

otiora habent merita , cateris

Cifio ad aliorum Przlatorum & Pa.

rochorum animarum curam ha-

anteferantur ; tum quia ex juíti-

tia commutativa per pactum taci-

bentium, extendenda cít; partim

tum eá conditione ab Ecclefia jus

.quia. in Seff. €, cap, 1. . indefinité

rzfentandi, conceffum. fuiffe vi-

decernitur : d. Ecclefiarum re-

CA M o

detur , utillud in fummum Eccle-

quimen maxime idoncos e[fe. affu-

fiz bosnum ufurpent ; tum deni-

mendos ; Partim ;quiä rationes ad-

que quia Miniftros & Vicarios

du&z , perinde in Epifíceporum

Ghrifti decet, vel maximé Chri-

.quàm aliorum Pralatorum electios

fto fimiles & conformes cífe, ur-

ne, & praíentatione flringunt. S.

Rota deeif, 6$. . $, p. 1« recent.

pote ad quos pertinet iliud Matth.

&.5. Eflte perfetlà , ficut. Pater

Garc. de benef. p. 7.c. 16.. Lam-

bertir, J. 2.p.2.4. I0.4 3 3517

.vefler caleflss perfetluseff. Unde

E

"Trid. Seff..6. cap. 1. de referm. em-

-Magnif. P. Schmier p. 2. de veb,

.Ecclef. c. 3. P. Bened. Schmier.

,phaiicé. propofuit ; ccelefie regs*

,Uren effe ouns , angelicis bumeris

b. £. P. Becken 4. 2..44t. 9. s 14

jormidaudum, adeo ut ; ff pre vei

Si beaeficium fimplex fueric, fa- 146

magnitudaneexpendatuer,nunquam

&isfaciet etiam Patronus ,Ec»cle(ia-

E4

atis cautum videri poff&. — Hinc

.fticus faltem pro foro externo ,

^fequitur fententiam illorum, qui

.Ái przfentet digeum fecundüm i-

olim docuerunt, vel nullam, vel

.dem Cocil Seff. 7. e.13. de reforne.

non gravem elle obhga&ioncm.,eli-

ubi folàm exprimit obligationem

gendi & ptzíentandi digniorem ,

ccnf-tendi ea dignis & habilibus,

nunquam ab intrinfeco fuiffe pro-

, Garc. A. e, ». 17. .. Dixi. pro fero

dbabilem. Et!icet [rid. declarare

externo ynam etiam pro foro ine

.voluerit, quàd per ly digniorem

terno adbeneficium fimplex ob-

folam dignitatem aligcndoruih fi-

Jligatur Patronus prafentare dig-

niorem, uthàbetur x «ap. de effic.

.gniücaverit, fumpto comparativo

,pro pofitívo., wel lecutione minus

eu[lod. ibi - - «t ad boc opus or,

dinentur, qui melieres, & [antkio-

propria po[nerit dignieres , ut.ex-

,;'ludat..indign,a:: Attamen hac ip-

res effe videntur. cap. conflitmtis,

de appell. ibi : fb anima. periculo

a explicatio fuit ertonea , & pro»

.pterea ab Innoceat, X L.aiwo 1675.

Cauonicost adjuravit , ut fecundgm

Deum, Q juxtacon[cientiam [uans

.. Martii inter alias propofitio-

unum eligant, quem Ecelefia ma-

£'4

gR65 , tanasxam lcandalofa , & in

"k

L

M

-

13

70

Sell. IV G. Il 2dn Patronus poffe prefentare

gisutilem, G' idoneumreputavenb,

Quzres 7; Quantá opus fitdi-14$

9

Cap. t9. &t Ecclef. benef. fine dimi-

1

igentiá, ut inquiratur dignior?

nut, confer. ib ; Debuifh: Ecclefi-

&. Morali feu mediocri : nam ta-

aflicum efficiumy, & beneficium in

lis diligentia noneft ultra fed jux-

períona magis idonea difpen[are ,

tà vires infirmitatis humanz ; ne-

& traduntcommunitet Summi(tz

que major ordinarié, in aliis fun-

:& Theol, poft $. 'Thomam 2. 2.

&ionibus requiritur, ut conftat ex

Q. €3, art. 1. G 9.

q- I:f- (f«

cap. wn. de ferutin. in erdin, f*-

3. Caftropal. tra&. 13. d. o. puntt.

ciend. Pafferin. 1. c. » 179.

21. de benef. Ecclef. Barbof. de

Ój

Jam fapereffet adhuc una maxi. 149

Paroch. c. 2. Garc. l. c. Fargna.

mi momenti quzítio , hic loco-

P. ?. can. 27. chf. 17,2. 10. &O*

rum decidenda, an nempe nova

tnittentes przfentationem dignio-

fotma concurfüs inducta per dif-

ris fine cauía peccant contra jufti:

tiam diflribu:ivam tefte D. Tho-

pofitionem S, Concil, Trid. Seff.

24, cap 18. deveform. . in provi-

ma in d. 22. q..$3. 4d 3. S. Ro»

fionibus Parochiarum de jure patte

ta decifi 65. ». 4 p. r vecent.

Ecclefiaftico , locum etiam bae

147 Quates6. Quisnam ceníeatur

beatinillis , quz à tempore im-

€(le dignior? y. Dignum cenfe-

memoriali folite fuerint absque

ti, qui literarum fcientid, & mo-

concuríu provideri? quia tamen

rum gravitate confpicuus eft, vi-

hzc ipfa quzítio tzpiüs quidem

tis & impedimentis Canonicis

in facra Rota vehementiffimé a-

«aret, ac Ecclefiz profuturus cre-

gitata, fed in hodiernum ufque

ditur. . Digniorem veró reputari,

diem indecifa femper remanfit,

qui afttuctas qualitates in. gradu

idcircó nec nosiufirmitatis noftrze

perfe&tiori poflidet, & confidera-

conícii quidquam circa eandem

tis omnibus, Ecclefiz magis pro-

ftatuere prafumimus , verüm id

futurus effe, prudenter . fperatur,

unum ómnibus, in quorum mae

Gutierez. 2ueff. canon, L. 2. c. 1 1.

nus ifthic tractatus devenerit, no-

*?.61, C 64, Unde non (cla (ci-

tum eífe volumus , quod Cele-

berrimus Vir Franciícus Maria Pi-

entia quantuümcunque eminens;

nec Íola probitas , quantumvis

tonius Benedi&i XIIt, S. M. Pon-

excellens, aliquem digniorem fa.

tificis maximi auditor ab eadem

cit, fed major utilitas, quam ali-

S. Rota votum Juridico-Canoni-

quis, talentorum à Deo conceffo-

cum fuper hoc admodum contro-

rum adminiculo , Ecclefiz. pari:

vverío pun&o dare juffus, affir-

turus effe conjicitur, majorem di-

mativum dederit , idque rationi-

dignitatem efficit; Pafferin. de e-

bus & argumentis adeó efficaci--

.er&. €. 39, P. ET.

busac urgentibu$ inflruxerit , uc

Qptae

Je ipfum; vel filium. fuums *vel fi plures frmt. €«.

7À

quod de conttoverfiis Pattono-

i.14j

l,

optaremus legere Canoniftaram

"

aliquem, qui eadem folidé , at-

rum fcripfit, ac Clementi XI. in-

d

fcripfit, ubi alleg, 5.». 2. votum

qucex fundamento refutaret, Vi-

Id

deatur ?ræüamiüimum opus , fupradictum exhibetur.

Qs

le

S.

IV.

91

4dn liberum fit Patrono án. prefentarione "pariare ? .

Onveniunt DD. poft in(ti-

fecunda prafentatio, ut expre(fe

2

:

Igoc

tutionem factam neque Pa-

habetur i» cap. ew» amtem b; t.

trono Ecclefiaftico, neque

ibi:eo no» refutato. Panorm, in

laico permiffum effe variare; quia

dill, cap. n. 2.6 cap. quod autem,

beneficium jam collatum eft prz-

a 3. Barbof, elleg 72, 2. 151. &

alüo

Er hzc cumulativa przfen-

fentato, eique jus quafitum cap.

lo

quod autem. h. t. O cap. fi tibiab-

tatio intelligitur quoties fecundus

przfentatur, non excludendo ex«

fenti de prebend. in 5. ante infti-

r

tutionem veró diftinguendus eft

preffé prímum , tametfi dicatur,

PatronusLaicalis ab Ecclefiaftico;

íe variare velle; quia intelligen-

ille variare poteft, hic veró mi-

dum cft de variatione cumulativa

nimé, cap. qued autem . cap. pafre-

à jure permiffa , non de varia-

vAlis, fed prxcipué cap. qued au-

tione exclufiva, Gultierr. p. 3. de

tem, b. t. Lambertin. p.2. 1. 2. 4.

jeram. cenfirm. c. 13.

Quares 1. Àn Patronus LaicusI5I

7. ratio, quare Laico concedatur

Variatio, non autem Patrono Ec-

non tantüm bis, fed ter & pluries

clefiaftico ; ea eft; quód Patronus

variare po(litin przfentatione cu-

Ecclefiafticus in co gravetur,quód

mulativa ? negant plures DD.

unum tantum præfentarc pofiit ad

quia variare fententiam, & mu-

beneficium, in eo faltem releve-

tare confilium odiofum eft, & te«

tur, ut plus temporis babeat ad

meriratem fapit, ut dicit Bald. z

inquircndum de Clerico aliquo

l. jus civile ff. de Juflit. & jure.

digno & habili. P. Engl. 5. t, ».

Ergo cft teftringendum. — Nihil-

Hzc variatio in co fita eft,

4l.

ominus probabilius cenfeo , Pa-

ut fa&tà prafentatione poffit Pa-

tronum Laicum non tantüm bis,

tronus Laicus alium nominare,

fed ter & quater variare poffe,

non excludendo alium nomina-

Gloff. jz Clement. plures. de jure

tum , fcd illi alterum adjungen-

patr. $. fin. v. plures Abbas ibi:z

do. Nam fi primum prafenta-

€olum. 2.. quia hzc cumulativa

ptaíentatio ucilis eft Ecclefiz: fi-

tum excluderet, nulla effzt talis

quidqm

72

L $. JY. A lilerum f7

cjiïid.gm p!ures offeruntur, ut'poff-"

poffit coram Epiftepo prodeft &

«

fit Epifcopus ex illis cligere, quem

Laico in eadem caufa individua ;

t

viderit Eccléfi&aptiorem, — Etli-

& re(titutio in integrum , qux'

f

cet contingat, Patronum; qui ali:

competit fainori , prodeft & com-'

quem valdé idoneum prafentavit,

petit etíam majori in eadem cau«

r

poftea in alicujus amici gratiam

fa éómmuni — Parif. confel. 12. m.

przfentet alium có multà ipferio:

73 L.2. -- Ergo etiam privilegi^

|

rem; lioc tamen non tollit, quó

um variandi competens Laico in

fi

minüs variatio accumulativa non

jure patt. mixto ratione focieta-

1þ Ecclefiz utilis; nam Ízpe (upe-

:tt

tis & communionis , competere

[

ti'o'rem pr,æ&n;abilt ,& .lc.a(u quo

poterit Patrono Ecclefiaftico. . At

infcriorem przfentet, nop rolli-

i

negativa verior & juri conformiog

tur Epifcopo pote(tas, inftituen-

cft , diftinguendo inter ea, quz

Ti prímüm przíentatum ; cum ex

?

funt indivi(ibilia, & ea, u func

füpra diéta variatione à prima

divifibilia, Licét enim in indivifi-

i

prafentatione Patronus non rece-

bilibus privilegium unius confor-

dit. Etgo hzc varíatio nunquam

tis profit & alteri, non tamem indi-«

It

Eccletiam damnificat : crgo non

divibilibus, juxta Glo(I. ;» 4i, l,

eít limitanda, fed extendenda.

i

Cemmunem, ibique Covarr. quaff.

f

leque obflat ratio fuperis addu-

pratt. lib, unic c. 44. n. t.incafu

€ta ; quia hac procedit de varia-

autem praenti jus patr, commodé

tione exclufiva, non cumulativa,

divifianem adimittit. Wnde pri-

192 Quzreso. An in jure patron,

vilegium vatiagdi competens paz

mixto etiam Patrono Ecclcfiafti-

E

trono laico , competere non po-

a

€o competat Jus variandi? Affir-

teft in jure patr, mixto ratione

mant plures : tum quia Patronus

communionis cum PatronoEccle-

i

Ecclefiaflicus in hujusmodi jute

fiaftico ; quia Parconus Ecclefi-

Á

patr. habet focietatem , & eom-

(

afticus, fivé confideretur fecun:

junionem cum Laico, atque id-

dum fe, five ut. fociatus Patrono

l

circó ficuti Patronus Laicus varia-

laico, femper in eo deteftabilis cft

te poteft, fic & Patronus Eccle-

vatiatio determinationis maturo

u

»

!

fialticus ; cum in bonis fociali-

confilio fufcepta, Lambertin. l. c

bus focius privilegium habeat fo;

4.7: 4 13. 7- 4

&i, & privilegium uniusconfor-

. Quares 3. Aa cafu quo,,plurärgg

tis , profit & alteri 1. £ comemn-

iE

funt patroni, & unus prafentet

minem.S quemadm. fervit. amitt.

Cajum, alius Titium , liceat eis

ibique Baldus, — Tu quia ratio-

variare, & alios denuó accumu-

nc focietatis & communionis pri-

lando prefentare ?. , Si lis mo-

ïz

,vilegium Clerici , ut conveniri

veatur contra"litïgäntc"m' in(titu.

tans

Párróns in jrefentátioit variare ?

73

nino fiaita Gt« ^ — *Ergö'ä ;fortiori

tum, conftans eft omnium fen-

centia, non poffe Pattonum varia-

non licebitalium denuó nomina-

AH

li

tc. £ap. 2. ut lte pend. in 6, An-

re , cum prima aominatio pet(ef.-

te inftitutionem. non defunt DD..

verat,

i

qui affirment poífe patronum va-

Queres 4« Án var

iare poüïtis 4

H

Patronus, qui juramentum , vel

h

riate , & alium cumulando nomi-

nare, — Et horum rztio eft; quia

promiífionem non variandi fecit?

"le

Videtur poffe ; quia juramento vel

[

Patronis laicisconce(fa cft hec po-

teítas,variandi intra quadrimeftre,

p:omi-(ïione non tollit à fe patro-

d*

natum.

Sed hzc non tollitur ob litem pen-

Ergo neque privilegium

dentem, nam text. im cap. 1. st L

variandi fibi conceffum. Negati-

t

te pend.in $. loquitur de eledio-

va tamen fententia vcrior eft, &

ne; & collatione, in quibus nulla

communior, Cujus ratio eft ; quia.

lo

permiffaeft variatio, / Et licettext,

jutamentum accedensactui requi,

(

renti ad fui valotem authoritatem.

K-

án cap. 2. loquarur etiam de pra-

fentatione, ibi: prefentetur, (ub-

Judicis ; feu prefentiam;ica illun

I[c

firmat, üt irrevocabilem reddat,.

intelligi videtur »ffitutione fatta.

l

iNihilominus verius & probabili-

juxta: Glofl. & text, :» cap. licet

