, &amáFündátore pro Filíis, & e«

busr& con[anguimeis cfTet eentiliz

jas'defcendentibus, & fucce[fovibus

tjam :: citm:nomitie parentum, &

fit geriilitium?- p« Eff: merépen-

confinguiticorüm: vetiánt: illi'oo

tilitiuin,. & déferri jure. faagai:

mnes ,. qui fahguihis vinculocone-

nis ,. millatenus attenta qualitate

jan&i fütit;. tàm ex'latere agnae

Barcditarias, cum nomine Fuljs-

titio & cognatitio pattis,- quàmm

-

*

H

Xogifas-

at

p /'"mej]ïonem tratifire poffiz.

37

U

ognatitio matris, .S. Rota i5 jw« lativé ad. corifanguinéos confan-

hl

deramuen, juvis patr» 22. Martii

guineorum , ad text, 2 J.

quoties,

ly

1266. $. qnnd córam Scotte. Card.

ff- d« nfufrati. 1.

genéraliter 6

]s

proinde ff. de fideicoss. liberz, ..

de Luc. de jure patr. difc. 23. 9.

n:

ii;,. Ratie a(ïïg'naa.gi P'o.fc[ï-, qnö*dZ

Rota z Palentin, äianef. 6.Deeeml,

*'!

fundatorréfervando jus patt. pro

J71j. quia à patronawi reffricto

fuis filjis ; decendentibus , & [uc-

taxativé ad certum genus caufa-

cefforibus nullatenus refpexerit ad

fum , emnesilli excludunturjqui

u

alitatem hareditariam fed ad

rion funt d illo genere. $, Rota

in

$

^

lam qualitatem fanguinis, eon-

M

$. noá asidcns.

j Lucan. fmtj: 26. Junis æ?öäl

E

flitueie volens jus patr. geritiliti-

;E

üm defcenfivimy minüs rigorofé

ml

ices prafaunij

üs patron, mm'ï

éffe gcririlitiüm , fed hareditaris«

nt

fumnptum. & comprchenfivuni

br

ómnium de fangüine in quo om-

üm , aut faltem mixcuim ; quia

&es de fan'guï ne pe£ modum u'r;i*-s

tefcryatum fuitnen folünipro- ff-

às Collegii (uccedererit, & admit-

ls & defcendentibus,verim etiam

i

initéerentur , five beredes effent;

pro fuccefforibus, qua tefervatio'

-üvg nos, fivé ;'ga(iatt'-i,fiv.e ccgna-

fic cencgþt';* etiam pré fävc*ejnriä

2

ti. $ Rcta in Balneo regien, benef.

buis £-ddit jus paur, hrereditariamy

Vel faltém mixtum ; chm nomine

ár. Januar. 1747. $. pro ipfo, Bi-

fi aperté conflarer de contraria

Juccefforusi , plctamque veniant

inerite fundatoris; ut fi fuiffet re:

fuccellores in. hzreditate, vel.fuce

fetvatum , & limitatari pro eis de

céfforés in hercditare. fimul , a

fimilia in certó loco , €wric énims

fanguinis, Sicutjus patron, rcli«

licàc jus patr, éfct gentilitium de«

&um pro fius & Deredibus (eu

fcenfivüni,& minds rigorofe füm-

fonecefforibus o efk gentilitiumy

pturi; t$men fi de temporé hujus

Ícd hareditarium, veMHaliem iix-

tnun

sefervationis ade(lent alii filii, de-

€. Verüm quidem e(fe ;

fcendenites, & fucceffores € jpsdfe'm*

verbüm fueceffores c(le vocabulüm

fundatoris, morarites ii alia civi-

üniverfalé & genericüm ,

fque

üte , ifli non fuccederenr iri ju-

de fe cómprchendcre fucceffores

Éfep

atr. géntilitio , u£ refolvit S.

bornorüm finul, & fangainis; (s

Rota» 7Mediol. benef. 25. Junünr.

véró adjeQlum fuerit verbo flis

$2rt. $.G* fane.. Aüt nififuillent

& dejcendéntibus, comprehende-

à fundatore vocati ejusconfangui-

x

.

£e folüm fuüccef cteésfánguinis jux-

Bei

f

zlativé ad' confanguinieos

a S. Kot. 55 AMeédiolam, Prioraf,

H

éonfanguineorum;, tunc enim nion

fupfr qualié agnak. 14. ]u. 120 g

óranes confanguinei & defcen-

$. min&s; Si autem teftator fcri-

3

f

flc

dentes füccederent in jure patrori,

E

3

| ct pto Peredibws & [ncceff.

;ïf"*"

L

-

fed confan

ci fundatoris píz»

ao

3

T

r

*.

L

—

ag v-A iA

3z

uY

$8 3. II. S. IT Ad quod preterea 3us jatronat.

-bur,cotprelienderefolüm faccef-

prisfzmilia, & profapiateftatóris,

£»tes in hareditare , & reddi jus

aon vero- ajii d» folo cognomd:

patr. hareditauium : 'quia:quóties

qui:proprié tüb alia-famutia fünt,

;nulla defcendentiim fit mentio

*

üt docet : Mertoch. IConfl.:

IOS .

án fundatione juris-patr. totiesil

228. $. Kota deeif. 362.m. 6. f

dud dicitur- hzcezitacium ad tzxt.

$. O du Medsalavien]. bewef. 39

L

An Clement. plsres de Jure petvon.

Januar. 1711. $.

5

rà

niplus. non e-

$. Rotadeci! ?22.2. 2 & dectf.

Tím fruftra fündaror afus eft di»

QZgyiHs : p.7 Técent precipue ,

€&ione fue familie, qax utpote

fi vetbobarcdibo; fuillet adjeótum

ambigua & referibilis ad diverfas

quibuseunqut , tunc enim com-

perfonas ,potiüs referenda .eft ad

pprehenderet omnes haredes tam

perfonam teffaroris, ;& ad ejus

fanguinis, quam exrrancos, tam

defcendentes, quam 'ad transver-

wniverfaliter , quàm particulari-

aerinflitutos : di&io enim 4w;-

€uti fr teflator uxori telinqueret

buseungue tàm amplz e(t inter-

jus patr., & velier, ut poft mor-

pretationis, ut comprehendat et-

tem perveniretad ejss haredes &

iam períonas, qua aliàsin difpo-

fucceffores; di&io ejws potiüs in-

fttionibus non coinprehenderen-

telligenda effet defuccefforibus re-

tur. S. Rota dectf. 44 . e1, p y.

ftatoris, qquam uxoris juxta text,

*ecest, dn.cafu veró prafenti ver-

princ. eum gloff.

bur.- fzceefforer füit adje&tum 7

ff. de nur. G ave. leg.

liis, &de[cendentibus , & cconte-

Íc

. Quares 3. An xe

ervato idrä!j

quenter: comprehendit folos de

patr. in favorem pripzo geniti de

Éanguine fundatotís, mullatenus

familia, veniat primo genitus ju-

attents.qualitate hzreditaria

É

ris, vel fa&i? celebrishac eftcon.

t8 suthoritates relatas.

, --;:jüx*"'

aroverlia , Gc necdum fatis termi-

$2 Quztes 2, An Jvs patronatüs

nata intec TjD.antequam refpoti-

geliétam à fundatore in favorem

deam. Przmitto jus patr, dividi

f* familie, veniat folum familia

in primoegeniale fa&i,feit irregu-

effeetiva difpenentis , vel etiam

late. .& primogeniale jutis,feu rc-

aii dc familia contentiva? . Ve-

gulare. Primum eft , quando ii

pire folam ; familiam effectivam

fücceffione adfolam majorem -

difponentis. Cajusrario eft, quod

tatem habetür ratio , & nullate-

mriomine fae familie folüm intel-

nus ad lineam.

Secundum dí-

Tuatur familia effe&iva, direa,

citur , quando fit refpe&kus ad li-

& propria difponentis,non autem

eam, honad zratem. Hocania-

«ontentiva, & inflexa, fiequeve-

adverío , piiraarió attendenda c-

&

iniuat folümilli , quifuntde pro-

an nimi-

:

rit fæ;dlür?iü;'.ïägnä(qtig ;

*

EE

$9

züm refervande jus pau. infavo-

ca de. fiic. dife. 1. 14 d if

|

gem primogen'.i ejus familie, vox

p5.n.7, undef» exilant. wxes fra;

Jucrit praferre liheam, vel atatemy

tres.de fimilia B. unusquisquee

Aii zeraten ,. Certummeft , fuccedere

oruu conftituit lineam propriam,

EE'

debere primogenitum fadti, & fic

videlicec primogenituas primaus,fe

patruus exclidev mepotem; fr. ve:

cundo genitus fecondam &c, cuny

à

14

4 volmecit prafersre lineam, fuc-

autem-juspatr.radicatus füerit Tw

ecdec primogemiwus juris, cunr

Iínea primo geníti , ac hujus li.

[*

linea:vincar graduu , ctatem, &

us babcat prarogartivamr & prio

fexum, Catd, de Luc..de fideicans.

rítacerblimea;. fe quitur, Buncfuce

di[c.. z nc s X dife. 1 g. m . fed

cedege ín jure patrom ad.exclufiae .

inem: aliorum. conftituentiuum fe»

«quid tunc juriss quandononcoa-

-———- "U oc-—e-n

ftat de mente ceflateris ?. z Suc-

«undam &-tertíam:. Iinean, ad (i»

amiliasdinem juris patr.libertorum

-

«&edere debere primogenitam de-

fundi , (cu:nepotemr ,. nom vetó

«quaz.competit filiopatre mortuo,

S, Rota is Mfen[. Prioratr.deCoc.

ejus patruumr ,. few primogeni-

tumnjuris, nonfad, Imjurees

ffnfnperpracedent. €. Afart. 1718

fiim patronatüs primogzniali ,.fz-

Caid. de Luc. L.c. dfc. z.. 8-

cuci..8 1m alig quacuiique primo:

C Ad'(l«üwdf'æ.&yiig 4$,:5,9. Ratio

genitura quaruor ;exacte- ;fünr

veró c(E., xquia filtus primogenie:

€bíervanda: Lineanempe,gradus,

ti-defundli , feu refpetivé.nepos

-—o - "QW .A ww

dexasy ac:s, & '"hicc.habens prz-

.

veré & proprié dicitur primoge-

doganvan linex priogenial

lS s

nitus ; cüm .primo: genitus non

4

/five & filius, fivencpos; five ul-

rantüm: -dicatur: ille, «qui- primà-

terior defcendens, fcmper antece-

natus eft in illa linea » quam:;con-

h

«dit. patruumr.,. & quemblibet alium

ftituit , ed eo: defundio,. nomen.

s&ransveríalem exiftentem in linea

Prineogeniti convenit: etiony de--

"]

Ízententibus ab :eodenr, licét -

&cundo & tertio .geniti., nulla-

tenus attento gradu , nift in-ea-

tate junioribus, & iflireputantur.

Z

ddem linea ; nec fcxisnift imeo-

una,&ceadem petfona cum prima-

denm gradus nec atate', inifrin.eg-

genitoà-quo defcendunt ; forma

8dem fexu. SyRotadecf. g. p

enim & origoy qua à radice dedu-.

U g. . 0E ree O dn Fulginaten.

citur , in.quolibet derivato repe-

' d zmagmit'. J j;;nig : ,,'—? oe.. ,:5.2- 'äg

ritur, Adtext. l, ratiene'S. fs fi-

ä-

previffis. avque iduiscó jus patr,

Iie ad leg. falcid. S. "RotaimSalis-

.

.gadicitum: in :Lin.eæ:,g:äaageniäfiä

burgen. primagemt..

f

.

femper dcfertur de primog enito n

joli :712. $ ratio.

;

primogenitum , :donec linea pe-

Dices ipfim nomem 7

Y3280

f

€Ofl-

.lmls uerit evacuata, Casd. de Lu- .m'f;i.? f;uaö»amæqpmgfüe

pre-

$

4*0 $e&. ZIL. $. II d quod prateréa us p;,,.f,;,-;,,

prehendere primó& genitum tam

ritas autem addu&acxæöfdtvaiïe-ï

naturalem, quàm civilem,funda-

ne'fadta in favorem sajeris natue

tor tefervando abíoluté & fimpli-

axullatenus obftat, Vel enim p

citer jus patr. in favorem primo

ly AMajorem watu familie intelli-

geniti ejus familie , prafamitur

gitur maior natu civilis, & im ea-

ä

in dubio potius intellexi(fe de pri-

dem linea re&ta ? vel-maior na-

mog-nito naturali , quam civili;

tu naturális, acetiam in diver(is

càm verba,; guz intelligi potfunt

lineis collatéralibus? fiprimum,

de a&u naturali, & civili, Íempet

tunc maiór natu idemerit,ac pri-

de naturali intelligi : debeant,

mo genitus , atque adeó fundator

Manf, confult, 65. 2. 2. Gratian.

in dato cafu Jus:patr. nepoti re-

difeept* 83.4. . 2 Sicutifi funda-

l'iquifïc ceníebitur,

Sifecundum

tor teliquiffet :jus patr. in favo-

Jus patr. ebtinget quidem Patruo,

tem enajoris natu familie, vi e-

fed cancnulla paritas , veluti rem

nim hujus verbi przfumeretur re-

accuratius examinanti facile

|

li&um favore illius , qui in dicta

tebit,

a

familia reperireturin majori &ta-

- Quares 4, Si unico partu. na-84

te conftitutus, .& fic favore pa-

Ícántur duo gemelli, quis eorum

trui , exclufo nepote , ergo et-

dicendus eft primo genitus ad ef-

iam relinquendo jüis patr. in fa-

fe&um fuccedendi ín Jure patr.

vorem prémogeziti przfumendum

primo geniali ? g, Quaftionens

€tit, illud reliquifle in favorem

hanc potiüs fa&i, quam Jurisef-

habentis majorem atatem , idem

fe 4, idem erit 1o. de flat. baws.

*nim eft maier natu , & primo

Vel enim certum cft, quis exge-

inellis priüs exiverit ex utero ma-

genitus. -g. Licét nomen primo

£jeniti aptum fit comprcehendere

trís , veleft incertum. — Si priüs

tam naturalem, quam civilem;ta-

ille, qui priàsexivit, & preceflic

men cüm jus patr. primso genia-

in nativitate alium, etiam . mo-

Je faltuacium reputetur odiofiffi.

mento dicendus erit primogenis

mum in Jure, adcó ut in quoli-

tüis , ad exemplum Eíau, qui ex

bet dubio , vel articuli perplexi-

€o, quód priàs predierit à ventre

tate , feimper ea. capienda fit in-

matris, quàm facob fuitprimoge-

&erpretatio, quz faltuariam fuc-

nitus, & obtinuit Jus primo ge-

€eífionem exciudat Pitonius «//

eg.

niturz, . Tiraquell, de Jure primo

300.7,4590« hinc ( dubium fub-

b

genit. q« 2. . vel eft incertum, &

fit przíumendum effe de primo

ignoratur; quia mater vel pepe-

genito civili, non veró .naturali ,

rit fola, aut ia loco obícuro, aut

icn fai&i, S, Rot.-decif- 165 0 1.

quia genuit gemellos adeo fimie

P. 4. Manf, con[nlt. 97. n. 25. pa-

les , ut zevera dici, vcl difgerni

nom

*

41

( per fuceeffionem tranfere popfi-

vocatis confanguineis ad jus patrs

mon poffit; quis eorum priüs fue-

mit natus, & in-hoc cafuquis di-

faccedere.poterunt in eo filii ad-

«cendus fit primo genitus variant

optivi, ut tuetur Rocch. Ze Cwrt.

DD.

. Neriorem

exiftimo

il-

sle Juxe patr. n. 24. * feq4.

At-

lorum fententiam , quidicuntil-

tentá. verÓ. difpofitione confan-

Jam habendum efle pro primo ge-

guinei adoptantis, per quam ab

ipío adoptatus fuit in filium ex»

nito, qui ut talis tractatur & re-

putatur à patre; aut quieft in pof-

traneus, nec vigore hujus diípo-

fitionis iftefilius adoptivus fucce-

feffione denominationis primo ge-

niti & jutis primo geniture, Pater

dere poteft in dicto jure patr. ; ra»

enim in fuos filios, cum liberam

tio eft, quia licét refervato jure

patr, abfolutà , & fimpliciter pro

tabeat poteftatem, in dubio po-

terit hunc. vel illum de duobus

coníanguincis, aut.pro-eis depa-

rentela , unus ex his.de commue-

gemellis denomipare primo geni.

ni. omnium confanguineoruns

tum, ficuti poteft, ut unus po-

tiüs fuccedat in fuis bonis quàm

confenía poffit adoptare aliquem

extraneum infilium , & eicome-

alter, per ea, qux tadit T'iraquell,

municare omnia juratam adtiva,

l e. opin. 10, G t1.

.

$

5. Quazres s. Àn ceti

am filius aä-

quàm paíliva parentelz, adcoque

etíam jus patr,5 quando non ad-

optivusfuccedere poflit in jure pa-

tton. gentilitio? g, negarivé, tum

e(t przjudicium alioram vocato-

attenta diípofirione & mente i-

rum ; quia in hoc cafu ficuti jus

patron. poteft transferri de com-

pfius fundatoris, tum perpenfa ine

1entione confanguinei adoptan*

muni omnium.confíeníu inextra-

tis.

Et quidem infpc&tà difpofi-

neumi ita poterit transferri in fi-

tione fündatoris , hic refervavit

lium adoptivum .. Lambertin. de

Jus patr. pro fuis confanguineis,

jere patroz. J ob p« 2-4. 2. 4. 9.

nominue autein confanguincorum

$, 13. Quando tamen adeft prz-

&on veaiunt filii adoptivi qui na;

judicium aliorum, prout in cafu

turaliter funt extranei , & nulla-

przíenti, in quo v. g. confangui-

nei fundatoris fuerunt ab co fub-

tenus de fanguine , adeoque in-

fpecta mente fundatoris filiusad-

ftituti illi de certa familia excra-

optivusin di&o jure pat. (uccedere

nea , tum unüs de coníangui-

neis,2ut parentela , nec decom-

fon|poteric; « Patet & boc ipfum

in feudo, empbyteufi, aut fidei-

muni omnium cenfanguineorum

commiílo , in

uibus fuccedete

coníeníu pct-c—&, adop»tando ex-

uaneum in filium eum admittere

non pofíunt filii adoptivi fecun-

düm authoritates relatas à Fufar.

ad jus patr. & przjudicium infer-

re illis dc familia fubftituta veni-

f* '("W'?- Q 316. 0. I ÉErgo nec

F

—

42

$. II S. II 4 quos praterea Jus patronat.

xum alicui villz , autcaftro, & ca«

eritibus ex propria perfona, & ju-

ra fua à fundatore metientibus. S.

firum . in fideicommiffariam, wef

Rot, in Trident jnris patron, 28,

ufufru&tuarium transferatur,trans,

Moartii 179 3. S. refpeiis. Molin.

fertaretiam jus patr. 5 quiaeft ac-

ceílorium.

de primogenir. 1. 1.€. 23« 7. 31.

At fi jus patr. perfo-

Garc. de benef. 1. $. €. 9. 2. 7.

nale fit; quale eft relictum Tido

$6 Quates6. An Juspatronat, hz-

& ejus fucceílcribus, nequaquam

reditarium traníeat ad fideicom-

in fideicominilarium, vel atufru-

miffarium, vel ufufru&uarium u-

Guarium transfertur , fed pencs

niveríalem? Aflirmant plures ora.

hzredem, & fuccefforem rema-

villimi DD. quorum przcipua ra-

net, quia transferri non pote(t

tiones fant;quia in fideicommiffa-

contra voluntatem inílituentis,

rium,& ufufrucbtuarium univerfía-

Sed infticutor folàüm Titio , cjus-

lem tranfit hzreditas: ergoetiam

que haredibus & fuccefforibus pa«

tranfire debet jus patr. hzreditati

tronatum applicuit.

Ergo ufu-

&nhnexum, 2. Qaiauíufradtuario

Iru&uarius exclufus manet; quia

univerfali conceduntur omniajura

ufufructuarius non cít ejushzres,

tealia, & períonalia, utilia,7. 1. &

& fucceflor. Confirm. hzresgra-

dliis ff. ad Trebell. ergoetiam con-

vatus reftituens hzereditatem. fi-

€edi debet jus patr. 3. fus patr.

deicommillario , non proprié hz-

alienari poteftinter vivos titulo

reditatem, fed bona per haredi-

univeríali ewp,ex literis b. 1.4,

tatem accepta reftituit, neque t«

quadam jf. de acquim. ver. domin,

nim fideicommiffarium hzredem

facit.

'ergo & alienari poteft exteftamen:

Ergo per hanc reftitutio-

to.

Czterümcotnmunis fenten-

nem fideicommiílarius & ufufru«

Przci-

tia oppofitum defendit:

&uarius heredes non funt, Ergo

puum fundamentum defumiturex

neque patronicíle poffunt, & jux-

ta hanc 4diflin&ionem -conciliat

l. quia perinde $. veflitnta. F. a

gebellian. abi hereditate reítitu-

fupra dictas fententias Garc. p. y.

ta jura fepulchrorum apud hzre-

€, 9.s. 19. de benef.

dem remanent, & ex/. & quisfuit

Ad argumenra primz & fecun-

bares ff. de Religiof- €&' fumptib.

dz fententiz g. ea ( nimirüm pri-

mz fententiz folüm probare, ffi

funerum, ubi fi quis fuit hares,

& hareditas-ablata fitei quafi in-

jus patr, annexum fit alicui rei

determinate , illàtranslatá trans-

digno, penes cumjura fepulchro:

um manent,

Ergo idem dicen-

ferri jus patr. . at quando jus pa-

'dum eftde jure patr, antiquo ha-

tronat. períonale eft, & bonis ad-

reditario. Inter has fenrentias ime-

hareus, ex translatione bonorum

Cum

dia via procedendum eft, fi enim

jus patr. reale fit, hoc cít anne;

jus.patt, non. taapsíertun.

"c

M T

43

pee fuctefentm tr naferri pojfie

verà in primo argumento dicitut

patt.; ac proinde ex eo, quod jus

in fideicomiunillarium transferri

fepulturz in ufufructuarium non

bzreditatem, ncg:ndum eft trans-

transferatur, inferri non poteft jus

ferti hzreditatem formaliter ; fi

patr. non poffetransferri. Quapro-

uidem non hateditas formaliter,

pter firma ratio, cui initimur, efl;

(ed bona hareditatis transferun:

quia talis translatio eft contra jus

tur; ac proinde jus patr, antiquum

inftituentis difpofitionem,quz fo-

& hzreditarium, quod hzredita-

làm fuis,haredibus, & fuccefforie

tem formaliter fequitur,non trans;

bus patronatum conceffit,

fertur.

Quzres 7. An Patrono Reli-87

Ad fecundum argumen-

tum dico, fideicommiffario, &

gionem ingrediente, & ibi folee

ufufru&uario competere omnia

mniter profitente, Religio obti-

neat, & exerceat jus patt, ex per-

jura realia , & perfonalia, quz

hzredi competunt ob bona per

Ííona Profe(fi, ei competens jure

hzredem acquifita, nontamen ea

fanguinis? , affirm. Si Mona-

jura, quz illi competunt jure fan-

fterium capax fit poffidendi bona,

guinis vel fucceffionis

Sed cum

cüm generatim otunia Profeffi bo-

na & jura transferanturin Monae

patronatus perfonalis eft antiquus

& hxreditatius, non ex bonis ac-

fteriutn cap. pro ntilitate 16. . 1-

ceptis, (ed ex fanguinevel fuccefli-

"A5 uth. ingre[ft Cod, de SS. Ecclef.

one habetur, ac proinde non com-

ANov. j.cap. y. Tambur. de jure

municato fanguine , vel fucef-

ZA5bbat, to.. 3. difpo 9. q. 23. 8 24

fione , transferri non poteft.

Magnif P, Schmier, z. 1. ]. 1. tr. 3.

Ad tertium , concedo jus patr. a-

CAp. 1,5. 123. cüámque fit Jusrea--

le, utpotehzreditarium, nonex-

lienabile inter vivoslegari etiam

poffe in teftamento : nego tamen

fpirat morte Religiofi, ficut jura

jus patr. períonale fic cenferi alic.

meré períorialia v. g. ufus fru&us;

natum , ex eo przcifé, quàd u-

fed perpetuó penes Monafletium

fuftiu&uarium univerfalem quis

manet inílar aliorum jurium &

conmftitaat folam enim conftituit

bonorum, quz in harede: tran-

ufufru&tuarium rei, non patrona-

fitoria (unt; & cüm Pa:ronus jus

tüs,

Argumenta veró (ecunda

fuum donatione , teftimento &c.

poffit transferre perpetuó n ali-

fententiz probant Jus patr. perfo-

:

nale penes hzredem, & fucceffo:

quod monafterium , quidai etista

tem manere re(tituta hareditate.

ví profeffionis religio(z : P. Baz-

Fateor tamen ex /. quia perinde

cken h. t. & 24.. Sitamen fus patr,

t5 alis, non fatis fitmiter colli-

patrono profcffo competetet non

£i, quia; ut pulchré probat Molin.

Jure fingulari, fed univerfali, ni-

dáe primogenit, l. 1.0. 24. n. 9. plu-

miràm quia eílet pars alicujus

Il!

gimüm differc jus (epulturz àjure F 2

ColleJ

44

SeE. II S. L. udd quos pretevea. Tog patronatz

vare poflit Jure patr..,.càm hoc ad

Collegii; aut communitatis, tünc

illud non tranfiret ad. Monafleri-

forum Ecclefisfticum | pertineat,

um; quia ratione profeflionis de-

Íed quó4 acceffotié ,. &. indirecté

finit efle talis pars. GlofI. z cap.

propter bona confifcata, quibus

bencficium. werb. corferendum de

annexuim eft Jus

atr,.ad fiícuna

Regul. in 6. vel Jure fanguinis,,

tranfeat ?. quód

s

.tamén hoc jus:

tunc Monafterium illo:gaudet uf-

perfonale fit, & non. annexum

bonorum fifcatorum univerfitati;,

que ad mortem talis Religiofi,

poft obitum veró tranfi: ad con-

manet.illud, etiam confifcatis bo-

fangüineos talis Religicfi, Pirh,

nis, penes delinquentem, donec:

Setl. 3.8. 2. b t.

ab Ecclefiaftio. Magiflratu : illo.

88. Quares 8.. An publicatis bonis

privetur tanquam.indignus, & vel

Patucni, & filco addicis cb cri-

Ecclefia. per talem fententiam fiat

men lxíz Majeftatis, velaliud. de

libera ;. fi jus patr. n n fic familizs.

lidum proditorum erga patriam ,

vel ad fimiliam tranfeat juxta vo«

etiam Juspatr. ad fifcum tranfeat ?

luntatem ;,,&. difípofitionem fun-

.. aflirmiativé, 5i Jus patronstü: fit

datoris,.P. Pichier. b, £, s. 2 g.. P5

reale, non quidem quefi dominus

Baxcken h t.,. 36

fxcularis patronum. diredté. pri»

I

$.

«Pn; & quàó paHó Jus Patronatís per donationem ad. aliog

iransferri po[ft ». && an.etiam £cciejua.

concedi po[fi £

Ecundus. modus' transfereadi

tur ,. ut latrorus Laicusalicai lo

895

4 Jus patr. in alios,.eft dona-

co religiofo fine licentia Epifcopi:

(O, cap ex tufinuatione:cap.

Jus.qualecunque fpirituale ,. ad*

nulus. de jure patr. & quidem a

eoque & juspitr.conferat. Nam:

alicui Ecclefiz,. vel monafterio

fi id.evinceretur ex.textu ,. fuiffet

fiat; liberé ; Si Laico extraneo, non

pofterioricorre&us. Interitn nc n:

eft alius fenfus illius cap: fi. recté-

aliter, quàm de-confentu Epiíco-

pi, propter periculum pluriam

expendatur , quàm quód Patroni:

fraudum 5;. & ne in talem Laicum

Laici. non. debeant per abufum:

fiat translatio ,. à quo Ecclefia gra-

fni Juris;, ut olim multi facie-

vamen metuere debeat, cap s. b.

bant, velipíam Ecclefiam, vel de-

cintas -x: illay. aut hujusmedi Ju:

90. .Nec obflattextus i» cap. nullus

ra l'aGcho competeaua alteri lo*

co:

17 bh.f. ubi nec conccflum vide-

45

jpe Jonati'ö?zem"aaf alios transferri poffz, e&c.

€o; quantumvis religiofo- conce-

».17, P.Engl. dejnrejuv. » 12.

dere, ad qua. corum p 'te'las. fe

Kónig; ibid ». 35, eamque ufu &

gon extendit : de donatione fui

praxi firmari teftatur Clarill. D.

proprii juris patr. ibi nom fuit a-

Franzi» Q. O fcletl. q. 1. ». 21«

&ümx

Atque hac ioierpretatio

fundamentum huic fententiz fup -

fumitur ex alio mani'efto textuin

peditat z. wtb, facram. puber,

&ap.z'äud £. eod.. ubi fii ilit: r pro-

Cod. fi adwer(. vendit. ibi ; Secra:

hiber Alexander Hll. nec patronus

menta puberum , luper contralli.

làicus incon(ulto Epifcopo Eccle:

bus rerum [navumveon vetratlan-

fiau concedat religiolz domui;

dis, inviolabiliter cuflodiri debere,

fed addit, lic?t rel:giofv loco. jus

2.CAp. €Him ceniingat 28 de jure-

patronar. conferendi liberam ha.

jer. ubi de alienatione fundi do-

9Ibeat famlmtem, Saué unum pa

ta'is deciditur, quód. muliere: de-

beant Ícrvare juramenta, nec pof-

txonum alteri compatrono etfi lai

co, ius fuum liberé cedere pcfl-,

(int fundam . dotalem, cum inter-

plerique docent, utique d ó quia

ro'itione juramenti alienatum;te-

VOCGate,

3. cap quamvis 9. de

iiminuüco patroncorum nuicro

Eccle(z conditio mclior reditur

a. in G, ubi ftatuitur, padtum;

& denique indirecté per donatio-

quó fiia hareditati paterna re-

nem. v.g. caftri, cui illad jus eo-

nuntiat , à jure civili reprobari /,

harer, etiam abfque fuperioris Ec-

sult ff. de [uis && legitims. bered. l)

clefi ftici ; authoritate transferri,

nlt. Cod. de pa&i, l. paiium 3. cod,.

haud minüs ,. qnàm per venditio-

de collat. fervandum e[fe , fi jura-

nem, dubium non habet; quia il-

22ento, nec vi nec dolopreffito, fir-

la libera facultasres fuas alienan -

zeatum fucrit.

& 2« Alteram:

di, quam dominus haocet, adimi

fententiam,quam defendunt Glet-

vel coar&ari ratione conexi jutis

le p.2.pand.c.3.m.13. P. Wieftr

ner ad tit. de jurejur. 4 n.78.De

patron. non debet, ne quod in fa-

vorem indu&tum cít, in odium

à

Bucken ad euad. tit. ». 2. nega-

:

Jccorqeueat utf,

te addu&à unicá, fed efli.acira-

icne : quia.fi juramentum cons

92. Quares r. An Donatio caflri v.

g. «ui annexum eft jus patr. , facta

firmaret actum invalidum , debee

à minorenne fine confentu Cura-

ret vitn. confirmandi habere vel

toris cum Jutamento fuflineatur?

ex natura fua, vel exdiípofitio-

X I. Communiorem fententiam

ne legis.

Non primum : quia

Canoni(ítarum affirmare cum Pa-

juramentum potcft effe validum

norm. £ ca4p. c2m contingat 28.

& obligatorium; etiamfrnon con-

de jure jur. . $. Covarr. n c4p.

firmet actum , cui apponitur, utí

patet in debitore uíuras promit-

/gmmwu 2. de patd, in 6. p. 2. $. 1.

;3

&entes

&6 — Se. II G. II ner quo pallo. us patronár.

tente ; cujus promifho manetin-

L 2. €, 17. 5.56. Magn, P. Schinieg

valida, licét Juramentum , quod

B 2. tr. 3. c4p. 7. fetl, 1. 6. 5, P.

adjicitur promiffioni , valeat cap,

Ba:cken L.c. fententiam mediam,

debiteres 6zde jure jmr) Nonfe-

quam affumo & diftinguo, utrum

cundum : quia jus civile antiqui-

Juramentum dire&é feratur in ip-

us ctiam ipfum Juramentum;actui

fam donationem de przfenti, vel

invalido adje&um annulat /. j4-

utrum reflexe feratur in donatio-

virgentium 7. $. 16. ff. de patt. l

nem quafi de praterito, fponden-

&on dubium $.. 1. Cod. de LL.

do v. gr. quód donationem fer-

Jus veró civile novius, uti & ca-

vare, & non revocare velit, Prio-

nonicum , fi eandem vim jura-

re cafu. donatio juris patr, nullo

mento tribuiffet , id feciíet in tex-

modo confirmatur; quia juramen-

tibus allegatis, Nam in auth. illa

tum adje&um, non tam promif-

facram. puber. ne verbulo quidem

forium eft, quam aflertorium e-

dicit, contra&tum invalidur, ad-

jus, quod bic & nunc geritur x

dito juramento, copfirmari. Sunt

quali juramento vim donationis

aáurem diverfiffima , contractum

& pacta confirmandi ineffe, nemo

fervare vel juramentum fervare;

dixerit.

Pofteriore cafu confir-

dum juramenti fervatio fclam ju-

matur contractus , in linea &ra-

xamenti obligationem fupponit;

tione contractüs; utfic enim,ex

implemenrum contractüs veró il-

argumentis fecundz fententix eft,

lius valorem'przrequirit, — capir.

& erit femper invalidus; fed in

£nm attingat.

Similiter non di-

linea & tatione contra&düs , qua-

£it , alienationem fundi dotalis

tenus hoc juramentum promiffo-

per appofitum juramentum reva-

rium eft,illique in cujus gratiam

lidari , fed ut mulieres juramen-

erat przítitum, adminiculante do-

tà, fine vi G dola prefHtaíervent,

nationis acceptatione , tribuit jus

imperat; cem in alterins prejudi-

rigorofum , inefficax quidem de

£ium non redundent, nec obferva-

Jure humano in foro externo, fed

efficax in foro interno.

Nec di-

t2 vergunt in di[pendium falutis

4ternt&, — Necobílat cap,quamvis

cas; f juris patr. donatio manet in:

illud enim aliud non probat, quàm

valida, manet etiam invalida pro-

&x jurata filiz renunciatione fub.

Nanr

miffio, juramento innexa,

paíci obligatienem , juramento

contra eft: quia contra&us ideó

propriam , veluti conftat ex fnb-

manet invalidus, quód àlege fit

juncta ratione : czzs zon vergat ín

irritatus.

Atqui promiflio, inne-

sterna [alutis difpendium G. w

xa Juramento , non eft irtitata?

2. in bac fententiarum contraríe-

nam quia juramentum, uti fuppo-

fate glaccre cum Lelfio-4e]. $ T

po, eft validum , valida cft ctiam

pro^

47

per donarionem ad alios trausferri pofíts ec.

Goncilii, uti docent Fagnan. ie

inOm*ifä

o jutamento inmexa: ne-

«ué enim juramentum:

cap. flatuimus de vegul. n. 42,

torium , fed ;ptomïiäörium et; fice

Tambur, dé jur. Mbb. to. 3. d. ,

que ut

^

romifforium valere rie-

'qc 138.5. 1 Q & áta thOlutum Cgc

d

& promiffio tationecu-

à S, Congreg. Conc.teflatur Bar-

jus dicitur promifforíum , valere

bof, de ejfic. d* potejf, Epifcop. v«

Alicatur.

Ergo à primo ad ulti-

3. alleg. 99. . 17. — Necadmitffa

hac fententiatedditut eluforia di-

ium valetilla ptemiffio , quami

intrinfecé costinet juramentum

fpofitio coticilii , quía iftz dona-

promifforíum , & obligationem

s

tionés fic 4nte ingreffum procu-

producet«

tstz , licet rion fubjacearit difpo-

9

Quzres 2. Án donatié juris

fitioni ccricilii , fubjacent tamen

patt fadta ante ingreflum, fed iri-

difpefitioni Juris communissà quo

ftatuitur illastion-habere effectum

tuituingreílüs religionis nonfer-

vata forma 1l rid, Seff. 23.cap. 16.

nifi fecatá validá profeflione, Fag;

de regnl. iubfiltac? u. Magnans

fian. 1. e, ». 4.

elTe inter DD, dilfenfionem fupet

Quaztes 3. Án Jus patt, geri-94

'€jus validitate, Aliqui enim fim-

tiliium donati poflit per eos de

plicter dcefenduat eam eífe nul-

familia 9 » Ultímurn de familia

lam , utpote factam contra for.

[

poffe validé titulo donationisiin-

ter vivo$ de coníentu -ordíparii

inam à Trid. przícriptam, lrac mo-

i ratione: quia nifieffetnulla, &

transferte in alíam etíam extra-

«oncilium non comprehenderet

fieum Jus patr, cumhoc in ultimo

bhancdonationem;ecluforia reddere

de familia, nifi ei fuerit refetva-

ttur difpofitio concilii;duin femper

tum taxativé, efficiatur hareditae

procurarentur donationes & renü-

tium, S. Rota decif. 250.5,22,

tiationes ante ingreffum religionis

t0.2: G" decif. 319.n.1. p. 3. re-

jta Navarr.cozf. 7. G* $,. 1. 8* a«

cent, Lottet..de bencf. 1, 3. q. 11.

4le donat. Alii veró tucntur dona-

4. I1. Secüs i fuilfet tefervatum

tionem eífe validam, & nou'fub-

eis defamiliataxativé, tunc enim

jacere difpofitioni Concilii, nifi

abultimo de familia donari non

apertéconftet donationem factam

polffet, fed beneficium efficeretur

fuiffe. in fraudem 4z. Cemcilii

liberum. Fagnan. i eape perlatum

Ra.—

'quam & nos ample&timur.

b. t. 2 23; Si autem non fit ulti-

;tio eft, quia concilium fclüm]lo-

mus de familia, donatio nullate-

«quitur de ingreffo, & non de in-

nus fuftinetut ; quia:exiftentibus

grelfuro religionem , & quia in

de familia patronus non poffidet

«donatione ante ingreffum fervati

jus patr..puré. & fimpliciter , fed

x»on polluntlolemmjtatesejusdem

'cum onere, & obligazione illud

48

$e8. ]T. . TIL. us qio patlo us patronag,

zeítitueudieisdeta de familia, Un,

multos cítatos, feGantut Bar-

de non poteft horam [pcm deci-

bOfa ]p 5. v. 31. 3!*60 12- no 223'5

pere, his venientibus ex propria

Magnit, P. Sclimier. P. $, ». $3. P.

perfona , & Jura füa à fundarore

Beecken , t.5. 5 1. c. Jus prae

metientibus przjudicare; Jus patr.

fentandi marito adfcribentium ,

alteri, qui non fit de familia per-

vixnon probabiliorem videri, ex

petuó dando; ut optim.é ratioci-

ea tatione ? quód Jus patr. nifi

natur textus 5 /, f/. dwobus $. fed

excipiatur , indiftincte Ífequatur

quiaCod. de legat. ib1; quia fatis

poffeffionem rei, cui- antiedtitue

ab[urdum efl, t irrationabile rem,

cap.ex literis 6. b..t, adeoque e-:

quam in (uis boxis puvé non poffi-

tiam maritum : quippe ad quem

— det , eam ad alias po[fe transfer-

füundus dotalis quoad poffeffionem

& dominium civile non Ííolüm

re, €& alzezam fpem decipere. Ob

hancrationcm neque patmnus po;

tranfit cum fru&tibus civilibus ,

teft jus patr, mixtum extranco do-

fed etiam honorificis, in illis ma-

nàre , cum pro illius acquifitione

ximé, quz virilem prudentiam res

requiratur utraque qualitas, nimi-

quirunt, qualis eft fructus juris-

di&dionis , & fru&us Ju

rum quod quis fit hezres, & de

E

fanguine. S. Rot. decif. 47.n. 17,

,

nia

(?u -Præfm—ta;iq.

& decif. 96. n.18. p- $. vécent.

. Quares 4, Utrum fi mulier in

'- Nec öBR;t, quc*;d fantu"&aä&&ä

95

dotem dec caftrum , in quo Jus

videatur data marito facultas pere

patr. habet, virdurante matrimo-

Cipiendi fru&us, utpotead feren-

nio praíentare poffit, an mulier ?

da onera matrimonii alfignatos,

Nat objéctio ifta refellitut exceim-

x DD. placita hic effe varia, ac

fatis probabilem videri feritentiam

pló Emphyteutz , in quem licét

transferatur dominium folàm uti-

Panotm. z» cepit. nlt.. de cosceff.

preb.n. $. P. Kónig «d b.t. m 21.

le, & ex iatentione principali

tantüm confideratio habeatur fru-

Jus przíentandi uxori tribuenti-

.um : eó quód dominium civile rei

&uum, nihilominus per' erz; cap.

dotalis unà cum fru&ibus trans-

ex literis accefforie tranfit Jus pa-

troa, quia fufficiteum habere Jus

eat quidem ad maritum , Íed ea-

tenüs, quatenüs ad onera matri-

toximum dominii non modóia

monii fuftinenda conducit /, pro

