us eít lite pendente, five in curia;

nlieres, dejmre jur. in €. cd przc-

five extra , nemini patronorum

fentatio eft a&us, qui absque ju-

f

permiffum eflc variare«ita Darbof.

dicis authoritate fieri non 'po:c&-,-

k

ut conítat : ergo fi juramentum

p: 3. alleg. 72. 1. 162. de poteflat,

d

Eprfcop. Gatc. p. $.6.9«2.217. de

accedat de non variando illum ,

gc

variare non porerit.. Dices; Pa-

Fesef. qui teftatur , ita fzpius de-

cifum effe à S, Rota.

Ratio de-

tronum variare non poíle, revo-

N

fumitur ex cap. 1. Ó' a. ut lite pen-

cando primam prazíentationem,

je

dlentein 6, ubifolümob litis pen-

ac proinde illam effe irmam & ir-.

L.

dentiam impedirur Patronusà no:

revocabilem ; at opümé poffe ac-

M

va przfíentatione facienda, . nec

cumulando aiter:m illi; izd cons

Q

multiplicentur collitigantes & li-

tti5 quia in prafentationibu: non

tium finis nen fit in grave Eccle-

eft variatio pcr revocationem, fed,

L]

fiz difpendium,

Hac enim de

per cumulationemn

e

fi igitur ex

D

cauía defuno uno ex prafentatis,

jutamento prima prafentatio ha-.

non licet patrono loco illius alium

bcet aliquam majorem firinitatem,

ärsz

fubrogare, quoufque lis finiatur:

quam hab:ret feclufo juramento,

J

tameft, fi lis non penderet , non

ea eft, ut nonpoffit ei fieri accu-

Praterea nominans fe-

8

folüm laico, fed & Patrono Ec-

mulatio,

uo

clefiaftico, liceret tunc alium no-

cundum inftituendum, vel ma-

al

nifeftat judici juramentum, ve: illi

o

mjinarc »cum mominatio fæ&a.omï

occuis»

»

74

o dell. IF.S, I. od liberum fe? i.

occuliat: fimanifeftet judici, cer»

vincit. Admitto enim ex juramenme -

tum eft. ipfum non cíle admiffu-

to non tolli patrenatum,& coníce

zum przfentationem; quia judcx.

quenter neque privilegium: vari-

illam nonpoteft admittere,ne per-

apdi ilianncexum. AtPatronus

jurii cooperator fit : f& autem. illi

ex. vi patronatüs nunquam . ha-

celet juramentum factum, admif

buit privilegium variandi facto ju»

1

fio eft doloía, & fubrepetitia; ac

ramento , vel prosmiífione de non.

proinde irrita, & nulla. Ergoin

facienda variatione ficuti nune

nullo cafu hec fecunda nomina-

j

uam habuit privilegium variane

iie valida effe poteft. Fateorhanc

;

i pofità. inftitutione;

l.

rationem non vidert conivincen-

Quaress. Quid juris fi primuüs155;

tem, undc enim conflac invalidam

à Patrono Laico przfentatus fue- -

reddi fecundam yræfema:ibmm:

rit dignus,, fed iniqué & malitio-

contta juramentum prazcedens de

[e per Epifcopum rejeétus, isque-

155

non: variando. fi de facto admiffa

iniquitatem rejectionis coram fue

fit áb ordinario ? ad valorem e-

petiore Epifcopi pes viam appel-

nim. ipfius folàm requiritur , ut

lationis, vel quarelz demonítra-

xoram ordinario fiat,, item,unde

verit, inrerim.veró (ecundó: prte

conftat: czlatum juramentum red-

fentatus de facto inffirutus fit , an--

dere fubreptitiam admiffionem ?

ne prior ille rejeQus vcl ifte ins

1íon enim videtur efle qualitas ne-

ftitutus beneficium hibebit ?. 3.

ceffarió imanifeftanda, . Quapro-

Hanc quaftionem efle decifam 4

DL

pter.Lopez, &t Covarr.. cenfenc

cap.quad autem:$. G'cap. paffora--.

validam eíIe secundam: prafenta-

lis z g. b. t ubi; Pontifices refcri-

tionem , fi expreffé;vel: tacité cam:

pferunt,. melierem etle poffiden-

ordinarius approbaverit, Verüm:

tis conditionem ,. adeoqué de fa--

efto, fupra dictam rationem: non

Go inflitutum. in bencficio reline.

ä

convincere ;. eft tamem fatis pro--

quendum; ita tamernut priori prze

lgy:

babilis, & fuppofità authoritate:

fentato, & per malitiam rejecto,

DD. omninotenenda in: judican-

Epifcopus. aliá vià: providere: tee

do, & confulendo;

Adde non:

[

neatur, Sedquiaante dictum ell,,

|

|

folàm: ex- juramento ,. fed: etiain.

licere: Laico: plures: accumulativé:

ex fimplici promiffione de non

praíentare , inter quos ele&tio de-

variando ,. non licere Patrono và-

tur Epifcopo,, videtur inconveni-.

riare ; quia fatà promiffione ce-

ens;. ut Epifcopus utendo jure (uo:

ditjuri; quod ad variandum babe-

pornam incurrat. Exquateneatur:

bat, Gutierr. 9. 3. 6. 13« i» fin, de

primo prafentato non inflituto.a».

jseram. confirns. & alii.

Neque

liunde providere : ideo. Panorm..

PL PU UPE -

x'a.:io) in contrarium. adducta cor;l-

i

in: dic, cap, paftoralis m..a.

^

i

cat

scä IV $. V. Bira quod wmpurpeefraio b — g

déd&onem iunc folüm

dolo non debete Epifcopun pro-

— Raanc

perá inftitutione primi intervet-

l

9.

; quando Epifcopus ms4-

j , uttextusloquitur, rejecit, tere tempus Patrone ad fecunduns

videlicet fine caufa rationabili deé-

W& volüerit , prxfentandum , qui

forté

*

qsegando inftitntionem, & ita qua-

lori dignior ent, /(Qloäcg?

$$ incitando Patronum ad fecun-

r

,tö..f,', $9.

! i

:

]

r Em s

j

w**

em

3

SS

Pu.f ;græjiktati o fieri Jeleut.ä ?di;öfï'oo FN |

: j';m-;lqsuæþid 1

- Laico, frve Ecdlefiafticot

156.

Emm c&* E :Patraho non

leg: 72«99. X3t. Je peteff-. Epifc.

8

poffe fieri przíentationem,

Quod tamen difficultate non ca-

donec beneficiutn vacet,

ret , quia & Ecclefiaftici peffent

variare im przíentatione , ficuti

&ap. tlind b.t, cap.ult, de conceff.

qrébende . Non enim ypotcft fieri

poffuntLaici. ltem fi privilegia

prazfentatio illius, cujus s1on po-

& jura Ecclefiaftici patronatüs lai»

ä

teít Beri inftitutio.

Emergente

ciscommunicantur, cur nong cotne

d

autem vacatione conceduntir Pa»

münicanturonera, & derogatio-

D.

izrono laico, hoceft illi, cuicom-

nes , quz Ecclefiafticis pattonae

tibus competunt? quapropter pro«

^

petit Jus patr. titulo: patrimonii

babilius ceníeo , ex hac ntutatio«

4. Meníes cap. quoniam.vap.cum

r

gvopter dejuve patr. Patrono vetó

ne tion mutari jura patr, , Sed lai-

?

:Ecclefiaftico indulgentur .6. Men-

cos intra quadrimeftre przíenta-

ze.debere ; cíto Ecclefiafticis con-

le

-fes cap. wnic. $, verum de jure pa-

t]

tronat. in $,. Ex f jus patr« enix:

ceffum fit femeftre.

;

"

i.

tum fit ex Laico & Ecclefiaftico,

- sHoc tempus quadri nc(tr

c

;; vel 159

(e

—

xommunis fenteniia docet íeme-

femeftte, non computatur à cie,

1

fte ad przíentanduim illis effc

quo beneficium vacat, fed à die,

b

conceffum , tzametfi Laici fcoríun

quo illius vacationis notitiam

cl*

ab Ecclefiafticis prz(entarent;quia

atronus habet: tamertíi aliqui

J

zatione communionis privilegium

DD. cemtrarium Íentiant , quia

)

conceffum Ecclefiafticis , commu-

hujus temporis determinatio fit,

if

micatur & Laico, & magis digaum

ne Patroni in przíentando fint ne-

ad fe trahit minus'dipaum. — Sic

gligentes , quam. negligentiam

Glotfa :» 4iU. cap. s. Panorm.

babere non poffunt,. nifi vacatio-

xn €8p.Cum te b.2, Barbof. p, 3. «l*

-nem fciant; cutrir ergo illis tem-

iä

K 2

pas

v6 d. 1F G. P. Iuraquod tenpis peafentario fieri

Jþas à die notttiz, "Gatc de: bewef,

tiátis fBit, Barbof, s. ra4.. !

16

poreesain. 34s Darbof. . c,.m.

hoc femeflre , vel quadrimeftre

'Quare- objiciens: Patconum: :non

.computandum eft à die vacationis

iprefentálle in. tempore . probare

motz ufque ad fimilem horam, ita

3debet, pattonum fcientiàm habu-

ut fi vacatio nota contigit . primá

ille . vacationis,. quamdiu enim

die menfis Januar. horá 8. finta-

hac fcienáa probata non fuerit,

zur femeflre r.. die ]unii horá g.

ignorantia przfumitur ]. versws ff

etiamfi annus fit bisfe

Y

de probat.vap pre[umituri de R.J.

d.4. c. 2. ».43.

xtilis, Garc.

l605 6.

H:ec autem fcientia con-

. Idem quod di&um eft de i no—I

je&uris probatur , attent/ diftan-

rantia vacationis , dicendum . eft

&

E ähwüæä—h.*"&

tià loci, in quo bencficium fitum

de impedimento legitimo five ju-

L

cit, & qualitate ipfius, & longi-

ris , five fati ad przfentandum

tudine temporis , acex vacationis

'quoties enim id adefl, non cenfe-

SRO6 -

?Pa

fama judex determinare potcft fci-

tur patronas eflc in mora; neque

entiam, velignorantiam in patro-

illi-currit tempus determinatum à

16

T.

no fuiffe, Quapropter plures DD..

lege: ; atg.text. cap. quia dzverfi-

à

cenfer.t tempus patrono currere à

tatem. de concefJ. prebend, — Non

die, quo verifimile efl; fcienziam

enimnegligenua puniri debet abí.

habuitle ; probatio enim certz fci-

qne culpa. kfLtamen inter igno-

6s

Ít

entiz raró haberi poteftGarc. /. c.

rantiam , & quedlibet aliud 1m-

Ü

16iQuód fi plures fuerint patroni ,

pedimentum hac diffcrentia,quód

& in aliquo non fuerit probatum

Patronus: non. teneatur. probare

t

habuiffe fcientiam vacationis, ut

ignorantiam vacationis; quia po»

N

intra tempus à jure przfixum

Ulàs hzc, quam ícientia przfumie

»

prafentaret ,

aliorum — fcien-

tur. At aliud impedimentum ju-

tià probatá. hi excluduntur, &

tis velfadi; càm non przfuma-

ille ad prafendandum admittitur;

-

n

tut,probare debcet, ne cadatà jure

qhiaob aliorum negligentiaminon

pro illa vice przíentandi.

Obr6

eft privandus jure fuo ; fic exde-

hanc rationem credo Imperatori,

cifione $. Rotz comprobat Garc.

& fupremis Principibus non effe

3

z.41. DBatbef. s. 137.

"

arctatum tempus quadrimeftre ad

Q62 Addebujusniodi tempus femc-

przfentandum tam ad Epifcopa-

[

! flre , cüm «ontinuum fit , omnes

tus, quàm adalia beneficia; prz-

: dies exiam feriatos comprehende-

Fil

fumuntur €nim occupationibus

f

-6 : pracipué cüm in illisprafen-

difltacti , & negotiis variis im-

tatio fieri. poffit : eft enim actus

lk

pediti Garc. J. c. 5 34« Barbof,

L

exuajudicialis, & voluntarius ; ac

323 1317-

iu

æmzindc. validé, &

rcl 67

,

licit& vdi'cblus fe- |

LÉ

Quates 1. . Àn -I.G.rmiml,? àju

a

f

'f*i D

dlibeat À *Patrana, fevé Laieos five Ecck]i*aj?zm? 7

w6

^* agffignatus, tiam fervandas fit in

nunciet ptzfentationi, aut: moria-

tur , ante vel poft in(titutionem,

beneficiis meré laicalibus ? &. ne-

ii

gatvé.. Quia eap. ff Laieut. h. t.

aut non confequatur inftitutio-

ü

Es

dv €. tannh loquitur de benefi

nem in tempotre ex culpa in(titue

l]

iciis- Ecclefiaflicis , unde extendi

entis , absque rationabili cauía

inon debet ad beneficia mere lai-

ánftitutionem denegantis, autine

$

&alia; & idcó jusilla adminifraa:

validetur ejus pradentatio proptet

u

*diconfertar per folam eicctionem

aliquod: occultum — crimen . intra

ab.co , cui competit ex fundatio-

quadrimeftre, vcl femeftte , pro-

»164

ine $. quiain his Epifcopus jus non

vifio beneficii non devolvitur ad

L

habet invefliendi. 5, R ot, in Pa

erdinarium ; nec przjudicatur pa-

u

gilon. capellan. 25. AMay 1645.

trono 5. fed huic competit novus

Gonzal s cap. diletto de fuppl.

terminus ad przfentandum , inci«

?

zeg. Prel. z. 10,

piende à die non acceptationis ,

vel renundiationis &c.$5 nifi adfit

xy69g Queres 2. Si nominatus , feu

L

.pralentatus intra terminum juris

aliqua fraus v. gc Patronus prz«

non exhibuit ptæfmtationcm Co-

Íentet ultimo die quadrimeftris,

ot

Xam Epiícopo, aut kpiícopus e-

vel femeflris eum* quem certó Ícit

y

-andem non acceptavit , aut pra-

praíencationi non confenfurum,

[

s

fentatus rei renuntiavi, anpro:

aut renuntiaturum ad effe&um

vifio: beneficii liberé devolvatur

habendi aliud quadrimeftre , vel

:&d Epifcopum , vel an potiüs Pa-

(emeftre , cap. fs eleHio de elett. in

«rono competat novus £erminus?

ä

6. qui textus licét loqnatur de e-

Je

.Non defunt DD, contendentes

ledione , cxtendi tameu ctiam

debet ad praíentationem juxta

W

provifionem beneficii in hoc ca-

w

4u non devolvi ad Epifcopum,fed

Gloff, verb istegrum Card.de Lu-

'patrono competere novum term-

€a difc, 6.4.. ». 1 y.Ergo etiamfi pra-

num ad przíentandum. : Quia ne-

fentatus non exhibuerit fuam prz-

-

gligentia nominati ia exhibendo

Íentationem , patrono coropetet

$nfitümentum íux nominationis

novus terminus ad przfenrandum

I[i'

àdie non exhibitionis.

Veriot

übptra quadrimeflre przjudicare

mon debet patrono; qui in con-

tamen eft (ententia negativa? quia

zd

fignatione praíentationis totam

in hoc caífu non folàim negligen-

fidem habuit in nominato , exi-

tizx arguendus eft prz(entatus, ve &

us

flimans ? cum diligentem in pro-

rüm etiamipíemet patronus , dum

fequendo 1uam przríentationem,

confignando fimplex inítrumcn-

no

b

Eodem modo, quo fi prafc.nra-

tum pr-æfentatioms Clerico nomi»

1us non confentiat, fca non ac-

nato , quanràm in fe non. prz-

[;;167

Ífentando illum inflitgenti, noa:

Cogepist prientationem , 'aut £e-

K 3

C

€618

-

78 — $. IV. G. V. Totra quod timpui jrefenkario g

fecir, quod facere tenebatur; ad-

tandam pcnam, quX imponítüg -

:€9, ut calpa fit ipfius Patroni , fi

ratione n

E

ántracerminum fecutus non fuo-

$, 9. 3.

egligeniz l;:mbcmn.!.

2

tit a&us perfectz prafentationis,

U

? Ar & Epifcopustó9

:àc proinde digrus poena devolu-

liberé confezendo beneficium, ad

tionis ,. & utei dcnegcw:- novas

fe jute devolutum ob non fa&ama

zetminus ad przíentandum, S.

pralentationem à Pattono, tenea-

170]

Rota aleeif. 3. dejure patr. in no-

tur legem fundationis obíervare?

vis 9 in Sensgallien. bentf. 23.

& affirm; Tum quia qualitatesin

4fpril; 170 3,S: probato, Lamber-

liminefundationis legitimà appo-

&in, d:jäï! Pd"'.: 23p. 2. 9. 1. 4,

fitz fervaridebent, ne aliàsfide-

[

U^

22. 3. 4. Lotter, derebenef. 1.2.

les à fundatienibus beneficiorum

tUl

g 6:5.39. "Nec obftant fuperius

zetrahantur;tum quia ipfe $S. Pone

h

objeca ; diíparitas namque eft

tifex has in fuis provifionibus fere

manifcfta; fiquidem in primo ca-

vate folet. S, Rot. decif. 375. s.

a

fu patrono impntarí non poteft

negligentia, quia qaantum in fe

p* 14 recent.. Adeó ut fi Epiícoe

fuit, fecit adtum pesfecturs , fed

pus conferat non fervatis ejus

m

1n iecundo caíu fuit negligens,

qualitatibus fundamentalibus col-

fo

dum non explevit a&dum :perfe-

latio fi&nulla, $, Kota decif. 583.

lu

£um, fedimperfedum, nimirum

S, I$.p. 16. vecent. Gatc. de be-

fimplicem nominationem , quz,

sef. p. 11 €, 3. 0. 4.2. Si tamen

u

donec exhibeatur coram Epiíco-

qualificatus ad beneficium vacans

b

d

po;, períeda prafentationis ro-

non compareat coram collatore,

bur atfumere non

teft, nec dici

nec petat, conferri fibi bencficie

N

actus perfectas.

, Rota i Fer-

um intet legitimum tempus, be-

i

Tarien. Parach. 02. Jannar. 1715.

neficium validé conferre poterit

h

$, nec obflat. nde non mirum,

L

alii; quia videtur renuntiare jurí

Íi ia primo, & non in fecundo

fuo, & fuperior collator nonte-

x

caíu , ei.non competat .novus

netut , illum exípe&are , autre-

p

itezmínus ad przfentandum , quia

quicere, S. Rot. decif. 3f 3. n. 14.

Ü

À

ubi datur «erminus ad aliquid a-

p. 16»Ttcent. Gonzal, ad reg. £.

D

gendam , fufficit a&um fieci, li-

gloff. »&. n. 8t. $ feqq.

&ct.a9n fortiatur effectum ad evi-

3

p

tei

$. Vi

"

f

t

E DCoc P

79

3

E&

. &, VI.

»!

4

ndum elapJum » lite adbuc pende

( H pf tmpa al pf

"-

nfhituere po[fit Jme prefentatione

LI

ub | o

à

1

"

H

i

4 o*m.?;

:

.

!

170« Ndubxratum eft, iempus líte. Excipe t.Si Pattoni íntra tem] üäs,wz

Bl pendente, currere , quando a- -

ad pra'fensandum fibi conceffum;

; liquis ex litigantibus eft im

fua juradeduxerunt;Epifcopum re*

offeílione juris patr. ; & hinc, fs.

quirentes,ut controverfiam defini^

ifle,ceffante ligitimó impedimen-

ret; hic autem im ea terminanda

tÓ, flaturo tempore non praíen-

moram traheret; tali enim cafu

tet5 poft illud tempus jus proil--

tempuspatrenis noncurreret, fcd

ä

lavice amittit, & bencfcium va-

licis eventus exfpectandus eífet,

70]

L

cans ab Epifcopo conferri poterit,

ut recté loquitur P. Wieftner bic

Honor. bic ». 53.. P. Engl. b. s.

m $4 G ratio fuffragatur; quia

9 lje

d

aliàs Epifcopus malitiofa fenten:

17I

Diffiultas fola eft, quando

tiz dilatione. confcquererur Jus

sjus

neuter litigantium eít in

(l"e(e

ob

liberé conferendi , quod pugnat

fione jurispatr. Videtur enim in.

cum notiílima Turis egula, quà

L

hoc cafu tempus non currere,fed

prohibetur delinquens favorem

B

nen

ptzíentationem com

ere patro-

eanícqui ex fuo delic£o,

nis etiam poft feme

i

. Excipe 2- Si lis vertatur intert75

m

drimcílre ex ratione ; quia tem-

(6)

Patropum , & Epiícopum ; quia

us à jure corceffum non curtit,

nimirgm Epifcopus pretendit be-

yde

nifi negligentibus c«p. qwia diver-

neficium effc liberz coBlationis,Sc

bte

fitatem $. de conce[f prab. G* cap..

patronus fuftinet;c(fe patronatum;s

fic

s pro defetlu 42. de. eleit. atquii

tunc enim Epiícopus conferre non.

u

negligens non potef(L dici is, qui

pote(t beneficium; aut Ecclefiam,

V

agit arg, £. eentra majeres junil.

Íedi ponere. dcbet. aconomum,

( d

quoufque quzflio fuerit termina-

'

&l^[f. Cod. inoffc. teflam. ergo &c.

At tenenda cíft (ententia contraria

t2 , utexprefle dicitur s cap, eum

1

ex claris textibus i» cep. quoniam

ves 4. de offic. ordim. & advertit

3. cp. fii veró 12.cap. eamtr. 22.

ibidem panorm. ». 7. Barbof, al-

(7 cap. cum propter 27. b.t... Et

leg.:72, , 142. in fin, de poteffe

meritó, ne, üt fzpe contingit, fi

€pifc. Pith, h. » 115. Ob imi-

protrahantur, nimis diu Ecclefiz

lemn rationem ; quia aliàs Epiíco-

& beneficia cum magao rerum

pus frivela litis protelatione vin-

temporalium damno, animarum-

cere. adveríarium | peífce absque

Exz

qüc pericule vacent.

;cncencif .

8o

selt. 1. G. VI. n joft téripisad profentandum

Excipe 3. Quando lis eft inter

. Adverto tamen ; Licere ordina-z

duos vcl pluzes prafentatos , &

rio, prorogare tempus patronoad

quivis contendat fe alteti , vel a-

przfentandum ; quia illa determfi

liis praferendum effe ; rali enim

natio in favorem Epifcopi :facta

caíu de utriusque jure cognofcen.

eft, cui ipíe cedere poteft. Barbof,

dum, & pro «o, qui potieri jure

L. c. alleg. 72. 9. 143. non tamen

gaudet, pronüntiandurmn -eft. ..

ultta femeftre prorogáre poterit;

Kota decif. $ ?6. n 7. apud Farin,

quia ultra illud cempus inftitutio-

in collect, 1. noviff. Pithing s. 1:6.

nem differre .non. poteft , fecüs

175 : Ad ratienem dubitandi . ca-

ad (uperiorem devolveretur infti- :

fum hunc cífe chcia!cm ; & cones

tutio. cap. 2. de conce[f. prebend.:

tingere id cantüm per accidens, ne

& tradit Batbof », 170.. que ome-

Ecclefia. diu viduata relinquatur.

nia vera funt , tamefi Patrono fue--

I

. Debet tamen €ó cafu Clericus,

rit lapfus ccrminus ad preífentotia -

T

-X

dum ; adhuc enim ordinarius ad

fine prafentatione inftitutus, po-

"

E tUrn3xA)

ftca finita lite, preíentari Epifco-

quem eft jure devoluta collatio ,

po à Patrono, qui jus patr. in ju-

permittere poterit , ut. Pacrónus

dicio obtinuit, non quàd per ta-

prafentet : quia hzc devolutio im

lem prafentationem de novo ac-

favorem ordinarii lata e(t, cui ipíe

quiratur jus przfentato, fed ut e-

cedere poffe videtur, juxta text,

U - m "n oqp

um tanquam Patronum (udiciali-

in cap. 2. de fnpplend, neglig. Pral,

tcr ptonuntiatum agno[cat, adeo-

ubi dicitar : Nsfe Patrentinfra t&pt

quec tali agnitiane conftituatur i-

p in Lateranenfi Concilio conffi-

PO WE 1

fte in. quafi poffeffione :pfius ju-

tutum , ad vacantes Ecclefras tibí

tis patr. Glo(T, i» cap. fi vero 1z.

perfonas — idoneas pra[entaverint :

b.'t, Panorm. ébid. ». 4. Pirh. »»

ex tunc liceat ( appellationevemo-

112. ubi addit, fi veruspatronus

t ) in eixdem ordinare Rettores,

qui obtinuit .caufam in judicio;

qui eis praeffe noverint, 9 pro-

4 ^«5 - (

molit przfentare, jam priüs ab E-

deffe. « Vetbum autem liceat, des

piícopo inftitutum ; id ipfi non

notat facultatem , & licentiam ,

s

l L M

nociturum ; quiajam plenum jus

non neceffitatem imponit.: Lame

obtinuit ex inftitutione E

bet'in. lo €. 4' 2

——

pifcopi

70 q. I. ".3. Bu:

;uris auchoritatc—fa&a.

bof. nf. 126,

ä

19

SECT. V.

£1

98 )C 90

"SECETIO, V.

"i

mit

- Dpe poh;þzite Epz'[cqai, & fummi Pontificir circa, Ec-

d

enc

of,

«t

elefas, & 0

eficia patronata , € dedmwïq;

ne Juris patronatuse

S. I.

r:

:..

confenfu ; yel prefentati one patr

n

r

*

4 f Byi

opus inflituat. fime

^

lida fit inflitutios €&. n poffit feri prafentatio

7"3 'y4

-ad Excdeham non »acantem !

173

Atïohem dubitandi fi!g; m cap. eum Bertoldus. de feut. &

fïï

. gerit cap. illud $.. t.

re jnd. volum. 3.in quibus absque

10

ubi ejusmodi inftitu-

prafentatione valet collatio, & ine

I. 9i

tio irritavda dicitur,

ftitutio ab Epi(copo fa&a,

)IR

tiuf. phrafi

aliàs infrmitas a&tus,

fadá collatiome ex poft Patronus

non hullitas.ipfo Jure inducta,

confentiat.:, 2,Sicollatio & inftis

ipie

denotatur.

tutio fiat præfen.te, & non con-

(

Veiàm, quia non

[

infiequ-nter hoc loquendi modo

tradicente patrono, .2. Si poft fa-

1,]

fignificatar declaratio nullitatis ;

&am collationem;elapfum fit tem«

idcircó tcxtus ifte.à fententia ne-

pus przfentandi, .. Panorm. i» cap,

Wie

74

gativa abfterrere non debet.... In-

illud cit..$. 8..4, Siinftitutio fiac

d

Átitutio. ergo- Clerici. reclamante

de ipfomet patrono,

, In per-

patrono facta, ipfo jure eft nulla

mutatione facta ex cauía utili Ec-

n

clefiz ; tefteenim Geminian, cox-

(/y

«& irrita., ut poft illam non fzcüs,

'je

:àc re omninó integra Patroni prz:

ffl. 5o. vacante beneficio patrona-

:fentatiolocum habeat, Ita S. Con-

li ex cau(a permutationis, poteft

lea

"

ireg. Concl, i». Ratisbon.: juris

Epifcopus ctiam (ine confeníu pa-

ni

epra[ent. tt. Maji 1749, Panorm.

troni przficere Ecclefiz patronali

vin eit. cap. ?llnd. & 2.. P. Engl. b.

Rectorem illius Ecclefiz , à qua

i^

ifle ratione pcrm.utaticnis ex caue

t, ". 2. Konig, b. f. s. 22.Schmalz-

gruber, h, £. s. 113, & alii com-

fa utili fuit translatus, & inqua

munitet.

Ratio eft ; quia Epif-

-fuit inftitutus Rector Ecclefiz

. patronalis, . -6. Si Patronus non

Copus caret ejusmodi poteftate Ec-

clefias, vel beneficia liberé con-

- poffit przfentare, quem vellet aut

ferendi.

intra terminum juríis non prafene

O CCf

17:9€-"' ixtipijamen fex cafusFoslin,

.tavit, cuncenim elapfo didt

LL

mino

f;

T

-

82,

$e&, P. S. T. nf .Ej?f;/COjJüJ infliuat fime coufenfu

miho poterit Epifcopiu jure, ad fc

- €ap. mulla de conceff.prabend. u. v7.

devolutó, liberé conferre benefi-

. Sed numquid faltem in genere

8r

cium absque pra'fentatione patro«

proriitti poteft przfentatio ad be-

ni, fednon aliter, quam habeat

neficium primó vacaturum ? ne-

in(titutio, & natura beneficii, Fa-

gatur per cap. ex zépore 13.b. t,,

linyi» éap. csztm acceffiffent. de.cons.

quia.& ex hoc promiflo ingeri po«

þit- 77. '7.

teft defiderium vel machinatio in

180 Multó minus valebit praíen-

mcrtem alterius , qui forté pin»

tatio facta à Patrono Ecclefia non

gue beneficium tenet. / Fuit qui-

vacante cap. fignificafli 18. b. £.

dem exccptio jure antiquo, & vas

cap. fin. de couce[f. prebend. ibi :

lebat promiflio generalibus ver-

Cum dileila im Chriflo filiaG c. fe-

bis fa&a » V.gr. Conferam tibi be-

eerit promiffioges de non vacanti-

neficium, cim potero, vel quampri«.

bus beneficiis Ecclefiarum, in|gui-

mpnm [e facultas obtulevit ; quia

bus: abtinet jus patr. mandamus ,

talis promiffio czzz potero, pluri-

quatenus id irritum decernentes in-

bus excufationibus adhuc eft ob-

bibeatis eidem ne fimilia de cetero

noxia, & hinc minus ftringit,

attentare. prafumat.. Panorm, ip

quàm illa, cosferans tibi beneficinm

cit. eap. n. 1, Ratio defumitur ex

proxime 9acaturum , ita habetur;

textu cap.»slla. de conce[[. prebend.

in cap, accedens 14. b. t, attamen

quia fi patronus poffet prafenta-

cüm animadveríum fuiffet, fraue

re ad beneficium nondum vacans;

dem poftea Icgi fadtam, & fub

daretur taliter prafentato occafio,

Ípecie verborum illorum genera-

defiderandi mortem illius, in cu-

liam in effedu promiffa tuiffe be-

jus lecum fe credit fucceffurum,

neficia primó vacatura , ac mul-

quód tanquam turpe, & contra

tos hujusmodi promiíliones ma-

bonos mores etiam à genrilibus

na ambivone affectá(Te,: Boni-

improbatur, ibi - - z»lla benefi-

facius VIII, Jus antiquius corre-

eia tribuantur alicui, fem promit-

xit, & hoc quoque promiffionis.

H

14ntuv, AptCqHATA Vacent , ne de-

genus rejecit,: cap.- dete/landa 2.

fiderare qui mortem proximi vide-

b. t.in 6, übi univerfim damnane

apntuy , in cujus lecum, G bencfi-

tur & irritantur quacunque pro«

cium [e crediderzt | f[uece[fuvos.

miffiones , per quas diretle weline

Cum enim in ipfis etian . legibus

direllé aperiri ia valeat

gentliwm — videatur inbibitum ,

*

M bcnad

1

fícía vacatura,

snrpe eff , filecumin Ecclefia Dei

Dum veró aliqui teftantur, E. 185

fhinra fnoceffionis expetlatio ba-

pifcopcs & Przlatos, vel etiam Pa-

eat , quam etiamipfi gentiles con-

tronos quibusdam in locis nen

-

nunquam promittere bene-meri-

dgïg;nare eutarunt, Fagnan m éit.

^

tis.

rj

*

——

tro

85

5el prafentatione p

i, valida fie inflituioté

doquis poffcmotxem bencücii abs-

tis beneficia pro futura occafione

feponimus , nos non refpondere

que titulo detinet ; quia aut titi-

d

lum juftum nunquam eft adeptus

fecundum exempla, ut ea, qux fi-

unt ,fed fecundüm leges; vel di-

five propter íuum five propter cone

€imus, illos non proprié promit-

ferentis defe&um , aut quia illo ti-

tülo ob crimen aliquod, feu ctie

tete, Íc obligando, fed Íolüm fpem

facere, ut fic promotionis fpe Cle-

am ob füfceptienem: fecundi be-

neficii incompatibilis eft privatus;

fici ad majorem honeftatem , re-

rumque facrarum ftudium ftimu-

vel denique dejsre & de fatto fi-

lentur. Aliietiam dicunt, quód

mul, dum nec titulus nec poiïcf-'

fio beneficii penés quemquam eft,

cum promiffiones ille , prz-

przfertim generales, quz aliquan-

ut communiter continpit per mor-

do licitz fuerunt , per non fint

tem illius, qui beneficium habuit;

male, néque periculum aliquod

vel per refignationem aut priva*

alienam

tionem in effectum deduc&tam,

þroximum i appctendi

mortem inducant( aliàs & pacta

Jam fi primó vel ultimó modó

fuccefforia fimpliciter & füápte na-

beneficium vacet, res per fe clara

turá forent illicita) ex confuetu-

eft: prima enim vacatio,cüm ime

dine reddi poífint licita, & dero-

propria fit,-& fuponatur benefi-

gari juri pofitivog fi tamen non

cium revera ad aliquem de jure

pertineré, non fufficit, ut alteri

promifcue, & cum abufu fiant pro;

iniffa , fed moderaté ac rariüs ob

concedi vel promitti poffit : econ-

tra ultimó modo, càüm benefici-

fingularem caufam, & talibusqui-

dem, de quibus ob fpe&Gatam

um veré & plené fit vacans, om-

probitatem fimile peticulum non

nino alteri recté promittitur, aut

videtur timendum.

Nolumus

datur, imÓ intra terminum juris

tamen nos de hac confuetudine

conferri deber.

Dum fecundó

quidquam decidere,

modó, five de jure tantum bene-

do ergo bt:-

ficium vacat, poteft quidem alií

183 Queres r. Quomo

neficium vacare debeat, ut impe-

promirti aut conferti, Epifcopus

trari & conferri valeat ? Notan-

tamen ante collationem vocare

dum priüs, vacare poffe beneficia

debet poffefforem , etiamíi ejus

tribus modis: vel de fattetantzus,

poffeffio non videatur colorata le-

dum aliquis titulum & jus in be-

gitimo aliquo titulo, quia contra

neficie equidem obtinet, non ta-

aliumi non auditum nihil unquam

men id adbuc poffidet, aut vi à

eft (tatuendum , propter generale

i

poffe(fione eft expulfus, aut me-

periculum, ne pratextu ejusmodi

tu gravi ad refignandum compul-

aliquando fuo jure quis injufté

fus : vel de jure tant&m, quan-

privetur, cüm quandoque prater

L 3

opis

84

Se& P. G: T. n fi Epifeopusinflituas fs. confenfa

epinionem poífit habere jus ex

penfare poffit cum promoto v, g.

difpenfatione, vel alia cauía, cap.

ad Epifcopatum , .ut iple retinere

licet 28. de prælaende in 6. Atque

valeat beneficia patronata Laicae

hinc etiam necefle cft, ut fi quis à

lia? s Poífe SS. Pontificem de

|

S, Pontifice velit obtinere benefi-

poteftate ordinaria ( nam depote«

cium, quod ab altero etiam inju-

ftate abfoluta nulli dubium effe

flé poffidetur, ejus fiat mentio ,

poteft) difpenfare cum promoto

ne aliàs refcriptum cenícatur füb-

ad Epifcopatum &c. nondum ad«.

reptitium eap. czm noflris €. de

eptá hujus poffeffiene , ut re'ineat

,

eonce[[. prabend.

beneficia de jure patronac. laicalie

Sibencficium peracquifitionem

Quia SS. Pontifex per hanc dif-

alterius incompatibilis vacet , ad

penfationem nullum prajudicium

validitatem hujus vacationis non

infert Patrono laico, nec quoad

fuflicit fola collatio, & acceptatio

proprietatem jutis patr; ; quia hanc

ilius; verum etiam pacifica illius

non perdit, nec quoad pofleífio-

poffeífio, vel quàd per ipíum non

nemprzíentandi; quia hzc locum

fleterit quó minüs eam fuerit ad-

non habet, nifiincaíu vacationis

eptus cap. czm multa. cap,licet, de

beneficii: fed ante adeptionem ,

prebend. in 6. Gatc, p. 11, c. y. $.

& pacificam poffeffionem v. gr.

1,:8. 106, Gonzal. ad reg.. 8. gleff.

Epifícopatüs beneficium patrona-

IJ- L D

$i per promotionem

le non vacat; ergo antc dictam

beneficiati ad Epiícopatum, aut

adeptionem SS, Pontifex difpen-

Abbatiam habentem generalem,

fando, ut retinere valeat cum eo

& omnimodam & -quafi Epifco-

beneficium patronale nulló modó

palem jurisdidtionem, non vacat

prajudicat patrono quoad poflef-

beneficium, nifi poft adeptam pa:

fionem feu quead actum præfcn-,-

cificam pofI-ffionem Epitcopatüs,

tandi ; imó hujusmodi praíen-

& confeécrationem , feu hujus lo«

tatio cenfetur favorabilis Patrono

co lapíu trimeftris ad confccratio-

& uniformis ejus voluntati: càm

nem dati, Garc. J,6.6. 2.». 3. Si

peream approbetur, & confirme-

er matrimonium, non requiri-

tur in beneficio illa períona, quam

tur, illud effe confummatum, íed

ipíe Patronus jam femel approba-

;

fufficit, noneífe nullum. Garc, /;

vit.

S. Rota zs »ov. decif. 21.de

c.a 8 71;3.

Si deuique per in-

ià

prabend. »,5. Fatgna, p. 2. cam

greffum religionis, fecuta profef-

25 caf. 2. Lotter de re benef. l. 2.

fione exgrellä vel tacitá juxta tex-

q. $. £. 105'.-

tum zz cap. Con[aldns 17. q. 2. cap.

Quares 3. An & quando pra- 185

Veneficium. de Regnlar. in 6.

fentatio ad beneficium vacaturum

194 Quares2. An 23 Pontifex di(-

fuftineatur? g. Licet attenta ju-

F1$S

vyel. prafentatione pgz,tram'-., Talida]itiwimtiv, &c. $85

zis communis difpofitione Patro-

po(Txdct in Ecclefia B. benefici-

j

nus nequeat prafentare ad bene-

um de jure patr, laicorum, & quia

ficium ob rationes mn. 180. addu-

fuo beneficio ampliüs przeffe noa

Qkas ; tamen quando adeft contra-

valet, obtinetin dataria Coadju-

torem cum futura fucceffione,nul.

ria lex fundationis legitimé ap-

la fada mentione, quod benefi-

probata, & confirmata; per quam

ä

detur facultas Patrono prafentan-

cium fit de jure patron. laicorum,

di ad beneficium vacaturum; tunc

Quarirur an inhoc cafu, literz A«

oflolicz fint exequendz ? Non

Patronus poteft non folüm prz-

fentare beneficio adhuc pleno, fed

paucis DD. placet fententia affir-

mativa : Quia SS. Pontifex con-

etiam przíentationem committe-

re alii. S. KKota i& Nicien. benef.

currentibus cauíis expreffis ,. &

2. Julii, 1706. $. necob[Hitit. Far-

praícriptisà Trid. Seff. 2 g. cap. 7.

gna. p.2.can, 25.caf. 3. ard. de

de reform. nimirlim urgente ne«

ceílitate, & evidenti utilitate da-

Luca. de ]wre patr,di[c. 64« n 33*

Dices : Hanc legem à funda-

re poteft, & folet beneficiato ins

firmo, aut feni Coadjutorem cum

tore appf:ütam continere votum

captandz imortis, & licét allege-

futura fucceílione, ne Ecclefia de-

tüur eiiam confuetudo, hzc utpo-

bitis fraudetur fervitiis, qua ha-

te itrationabilis, tolerari non de-

bet à Zoadjutore , quas coadju-

bet. g. Hanc propofirionem, non

tusprz(Tare non poteít propter fe-

valece con'uetudinem preíeatane

neétutem, aut infirmitatem, Fag«

di ad beneficium vacaturum, son

nan. n cap- nulla. de cence[f. pra-

eífe abfolu:é veram ; cüin locuim

bend..84. Govant, i manual;

tantummodo habeat in confuetu-

Epif. verb. Coadjutor n. ;. Veràm

dineordiparia, non veróà inimue-

fentenria negativa videtur proba«

moriali, vigore cujus non poteft

bilior, & has literas Pontificias

allegari melier ritulus de mundo;

tanquam fubreptitié obrentas,exe-

qui non debere, Quia fiSS. Pon-

& fic vel privilegiumApoRolicum

tifici conftitiffet beneficium hoc

vel lex fundationis, ut expreffe

eílc juris patron, laicalis, gratiam

docet Card, deLuca cir. tr. 4difc.

cum fututa fucceffione non indul-

64. Z. 34..

186 Quzres 4

An Clerico feni, vel

fitfet, aut difficiliàs; cüm nen in-

tendat fuis gratiis unquam praju-

infirmo poffidenti beneficium de

dicare laicis, ne i(ti retrahautur

jure parr. dari poffit. Coadjuror

à fundatione, conftructione, aut

