'entiacquiritut jus pair. ; imà et-

Semper requiiitur citatio etiaia

jam fi incipiens habuitlet inien-

in notorlis,| Abbas. w cap. cum fit

tionea perficiendi, fednon per

U8. $1. in cap.ex vatioue n. 1f«

fccillet " nec.cominifi(let, vel ae-

À

de appelat, ubi hoc probat per

ditfet, unde perfici potuiílet;: fed

textu:a z cap. licet Epifcopus de

4

ipaflus :fuilet alterum perficere,

prebend. in 6. G cap. Ordanarii de

eí non acquireretür-jus patr. quia

23£

offic. ordis. in 6. in quibus juribus

voluntas in his , qux funr facti,

babetur ,. quó4 licét per adeptio-

puta adificare , eriamfi (let per

nem fecunda Ecclefie curate va-

(t

imille annos non habetur pro fa-

cet prima ipío jurc, non tamen

f

€&o , ita Lambertin, /;c. 4 «.un-

poteít Epifcopus illum (peiiarc

U

de cum Cajus perfecetit opus con*

citatione priué non fa&a , quia

K

firactionis jim reli&mum à Titio,

fibi poffet competere dcfenfio, Vi-

confíideratur quoad effectum qua-

vian, de jure patr. p. 2. l. 11.6.4.

|

fi fi totum extrueret, idcircó ab

7.16. dum non poteft. perficiens

Ecclefia ei conceditur jus patron,

Ecclefiam ingredi po[re(ïïonvem e-

h

idqué maximé conwnit , ut fic

jusdem Ecclefi.e, quam alius zdi-

ad perficiendas Ecclefias allician-

ficare czpit propriá authoritate

tür, Amoltaz, de carf. piis L. 5. c.

nec etiam aurhorit«te Judicis, ni-

u

y. ^ 66. Siverà Tatius & Cajus

Íí co priüs citato 4, wmensinerint,.

n

uno animo conflrüerent, & una

u

Ced: undle vi. Mbert. de cir. CAp»-

p'rs fieret à Titio, & altera ab

7.9. 28. 9. Kota decif, 1$ g. . z.

D

aliero, ambo confequerentur.jus

p 3.*ecent dn calu autem, quo

b

par. hiberentque voces zquales;

ille , qui incepit adificare Eccle-

ficuti fi plures Ecclefiam . faffici.

fiam ; eft iacertus, & ignoratut

]

enter dotent, omnes funt patroni

tunc ad hoc , ut perficiens Eccle-

z qualiter, Garc. p.8. €.0. n $3.

fiam in pczjudicium illius acquis

Notatamen quod ad hoc, ut per-

ratjuspatr in cadem Ecclcfia te«

ficiens Ecclefiam acquirat jus pa-

quiritur citatio generalis perpro-

tron,in prxjudicium iiíus, qui -

clama, feu per edi&um contra in-

dificare czpit, requiratur, ut ifte

certos; lbert. 1. c.5. 249 S. Ro-

éitecur.,

zi

i- atio elb, quia quando

ta decif. 44.9. ". 3: cgrm Cotcun.

;;Livcui aliguod j,g-s.com-pctïta aut

y

$. II

d

p

X

1:4

S.

Hs

! Pef

Qäiwd;m* jim mga&es Suris P'atronaths ?

It

VU cis l'attonatüs capaces fi ut;it o«

nequeant, niíi tutoris confeafus

2

intecveniat arg. cap. slr, de judic.

Xl

mnes , qui fpeciali jure non

prahi.bf:ntur, tàm Laici, quàm

in 6. Zol. ad tit. de jurepatr, s.

Ài

,2

Clerici. cap. quieuuque 30. cnns

40. Si veró infantiam egreffi; &6

*

leptennie majores fint , im prze

t

duob. [eqq. X T. q. 7. capt nobis

lr

2,5. de jure patr.

íentando Tutoribus prateruntut,

Sintne Máres aut

de

Nec refert I.

'Tum quía funt domini hujus jd-

tis, & in hacatate comftituti et-

us

2gfæmi::xæ : quantumvis enim fos-

IQ«

mine munetum civilium ix:;apa-

iam fpon(alia contrahere valent

tot. (1t, de de[pon[. impub. um

PP

ces pronuntientur iz £. famtn4 2.

quia ficut nec pattia, ita nec po-

j

ff. dc Reg. jur.. Attamen jurispa-

I

tronat, de Jure Canonico propte-

teítas cutoria in (piritualibhs los

cam hibet per ea, qux notantur

ld

ICa incapaces non funt: q-ui.a Ec-

li

€lefia cxteris paribus non tam re-

in cap. fin. de jndic. 116, nonenimm

fpicit perfonz quilitatem , quàm

fpiricualia adminiftrat tütor,ut ad-

meritum & obícquium, à perío-

: vertit Glo(T3 z cap ex eo vero fuf-

i

d

na Ecdeíix impeníium per cap.

fmgiumde.ele&. in 6. attamen ex

comimuni faltera de honeftate au-

ic]

nlt. de cence[J. prahend, ubi Pa-

thore Tutor? pupillus prafenrare

7

norm.z. 3. €ap. ex literis 7.dejs-

ye patr. ub: Barbof, z. 12. Covar-

debet, Gloff 4 cap. decernimmus.

XVI. q.7. Garc. de benef. p. 5. €.

h

ruv.prall q4.6.38 hinc fi jas pa.

tron, fic hzreditarium , inmó et

9.5 X93. Zocel. b.t. . 49.

2

iam gcntili.ci.um, £emina quoque

Neescfert 3.. Sintne legitimi ,5

ive xllcgiiimi ; Nam etiam fpu-

án codem fuccedit ; (un, & Kic-

€ioin prax: p 1. vefol. 165. fides,

rij juris patrc n« capaces cenfentur,

,2

cum nullibi prohibeantur, & ra-

jus quzfitum fub hac forma: A4r-

tio eftclara; quia fpurius poteft

bi, & fratribus, nt eoram baredi-

bus , etiam forores complectatur,

Ecclefiam ex propriis bunis fun-

dare,& dotare,fcd cuilibet fundan-

t

per fratres Cod., de ineffic. teftam.

ti Ecclefiam absque ulla exceptio-

a

& l. frarres; & ibi Gloff. ff. 4e

4H.

ne patronatus. conceditur cap; p;e

*

4

—. Nec refert. a. Sintne puberes

mentis. cap. quicunque cap filis

*sel impubctcs * pam etiam iam-

XVI 47 G Trid. Se[f.9. cap. 9. de

i

puberes juris patr. capaces funt,

reform tem potet villam, aut ca«

P'IT;!'OIT«

licét in actu fecundo id exercere

firum, cui an aexum elt jus

u

Gläcæ

514

52&'*] g.IIII:..,;Quinam J

bu:

eniere, aut donatione, vel legato

Excluduntué 5». Hzretici, quiaz

ei

Obtinere , càm nullibi invenia-

Jus patr. eft poteftas & honor Ec-

$.

tur inhabiliratus. ergo &c.

clefiafticus , fpeciali gratiá, & fa-

. : Nec obftat, illos incapaces ef-

vore Ecclefix conce(lus: quo cüm

i

fe bonorum, beneficiorum, & ef-

indigni vel maxime fint Haretici,

ficiorum publicorum ; nám hac

2

tanquam ejus contemptores &

ü

folummodo vera funt de offitiis,

impugnatores, credibile non eft

ü

honoribusque veré publicis, &

juris patr. conceffionens etiam ad

maximé fecundum electionem,&

ipfos pertinere. accedit; quia om-

9

Á

Optionem publicam acquirendis,

nia jura Hzreticorum ipío jare

non improprié di&tis,& in aliquam

tàf

confifcantur cap. e&m fecudzm

remunerationem,& compeníatio-

I9. de baret.1y $, & cenfequen-

q

nem primordialiter conceffis. S,

ter etiam jus patr. ad fifcum tran-

Rota decif- 262.82. 6* f(zgQ. p. $.

fit,

Quare i patronus in hzre-

[

4

recent, Card. de Luca. dejnre patr.

fim laptus prafentavit, alia pre.

dife. 37-5, 7. Magni£ P. Schmier;

lu

fentatio fieridebet: fitamen poft-

fe

b.t..09. natitamen exdamna-

ea ad Catholicam fidem reverfus

à

to complexu, per propriam qui-

fuerit, recuperat jus patr. nifiper

dem fundationem &c.fed non per

fententiam eo privatus fit ac da-

. fucceffhionem, à qua jüribus peni-

mnatus ob harefim, Glo(f, zz4 CAp.

tüs arcentur , idem jus nancilci

maximum 9. F. «d:;gu

f'tnte mzj?

,petfunt ezr. der:f. », 9. & feqq.

[

Dixi

&6 Excluduntur r. Judzi, Pagani,

de jure ; nam defadto iniS

& omnes infideles per cap. pi4

noflra Germania , ubi certz fectz

[ -

"mentis 16.cap.frigeutéus 27.eap

Hareticorum tolerantur , neque

hanc paenam jncurrunt , res cft

gnícunque 39. XF1. q. 7. Panorm.

£2 cAp. nvobisb t. camenim Paga-

difficilior: quippe ex quo funt ca.

Bi & Tudai fint extra Ecclefiam,

paces bareditatum , etiam jaris

juris patron. fpiritualis incapaces

patr. Capaces dixeris, quod cum

fuünt? & í»cit e4p. mentio fit de

univerfitate, ut eft hareditas, tran-

folis Chriftianis ; qus qualitas

fit. Millem tamen afferere, Eccle-

chriflianitatis cum defitin hispet-

fiam, & ordinarios lecorum de

Ícnis, meritQ rejiciuntur, utpote

rigore juris eos poffe repellere à

21

debità qualitate deftitute. Si ta-

prafentando, quandoquidem Ec-

men infidelis de faéto Ecclefiam

clefíia nunquam confenfit in illo-

conftruxifzr, deberet eam dotare,

rum confzderationem, & liberum

fed ezdem evaderet liberz colla-

commercium cum Gatholicis ha«

tionis, Lambertin. de jere patr. p.

bendum,atque de Jure Canonico

Y-4.5.a f0 10 3. P

. Borcken,

&que inpanam fuz fectz omni-

þ- fa. 539

bus

]

Capacet Suris Patronatus?

bus fuis bonisprivantur per d. cap.

cotmunicatus toleratus non cx»

u

cluditur à communitare cuim fide--

k

cum feécundimm leg. 1 9. de baret, in

f m

$. P. Kónig P. t. s. 24. P. Bocken

libus $ partim quia ejus prefeu-

h. t. u. 38; P. Pichler, P. £. ». 21Is

tatie , ficuti nullibi reperitur, ir-

"um

$

ritata , ia nec prohibita in.jure;

icl,

ín fin.

k

2

- Excluduntur 3, Excommunica,

partim , quia pra(entatio non eft

a&us jurisdi&ionis aut officii Ec-

Ti

ü won tolerati , quorum ufus: ju-

14l

rispatr. illicitus eft, nec actualis

clefiaftici , à quibus fufpenditut

prcíentatio admittitur; fi tamen

excommunicatus, P, Pichler. 5. z.

fj

J

Íint tolerati , etiam licité prafea-

5 20. Covart, iz cap. alma mater

tant, & admittitur prafeniatio ,

P 1, $. 7. 9. 9.

i

Excluduntut 4.-

Religiofi, qui-36

en.

quamvis repelli poffit, ut com-

il

munis docer Canonmiftarum fen«

bus, fi jus patr. competiit, non am-

tentia cum Garc, de benef. p. . €

plius peít l'rofeffionem relinqui-

(

tur , fed unàcum aliíis juribus in

&«

4. &. 9, 317. id re(tringente ad fo-

lum patronum Laicum, nam prz-

Monafterium

transfertur

argg

)

fentationem Ecclefiaftici invali-

INov. p.cap. $. antbent. ingre]J;

üs

dam eífe ceníet: parcim quïa ex-

Cod. de S$. Eeclef.

Xt

[

^

puep M RNEPVEVISBEBSDTME

ID

S*ECTiO. II.

'/123

Qua jura competant Patronis , €9 quam poteffatem

[

babeant in Eccleffis voel beneficiis patronatis ?

[

S.

I.

de Ec-

;SI

du competat ?atrgnis juss fewupotefLas liberé difponendi

elefüs ,. e quribus carum , quarum funt Patroni ?

Mnesobligari defende-

juxta cap. confixlturk XVT. q. 9. cap.

3I

te Eccleftam, ejusque

filiis XVI. q. 1. hoconusincumbit

bona, ne indebité di-

pairono, qui Ecclefiam vel bencfi-

cium de non eífe ad cí(fs deduxit ;

lapidentur, velin a.

lios uíus ; quàm à fundatore de-

ficuti licét omnes . teneantur de-

ftinz:os convertantur apud omnes

fendere proximum , tamen defen-

jncomperto cíi; ípecialiter tamen

glgxegg tueri filigm ; iRCCiä

psoe

m

4

16

3;8'. II. $.L Mu éompetaz Patronis jus , fen

proprium eftonus patris. Gloff i5

lere, necpoffe przvalere cotifue-

Á

€ap. dilello de [ent. evcommaunic.

tudinem quamcanque, etiam ime-

2 6. & Glofs, i» cap. infer. XXII.

memorialem ,

utpete Ecclefiz

g. 3. fic € defenfio fux Eccle(ix

valde damnofíam , ut fru&us et-

ä

3

QPropriaeftpatrono, — Hzec ramen

iam copiofi, vacantis Ecclefiz , à

dcfeníio nullatenus patrono con-

patrono vel adminiftratore, prg:F

4

fert pote&atcm bona Ecclefix ad.

fertiim. Laico ,. ab(umantur juxta

^

miniftandi, veldeillis quidquam

cap. t dejure patr.in 6. unde düm

diífponendi, aut in Sacramento-

allegatur coníuetudo Galliz , .fe-

rum adminiflrationem íe immif-

cundàm quam vacante Eccleíia

-qc

cendi, ut conftat ex €ap. preterea

etiam Epi(bopali ; Rex vacantis

h

de jamä patr. & ex Concil, Trid.

Ecclefiz proventus liberé admini-

E

Seff. 25. cap. 9. S- patrowi auten

ftrat & collocat, tefteJoanne An-

de referm. ubi paena excommu-

drez £s cap. 1. b t.in Go n G

fi

nicationis, & interdidti , ac priva-

Ghockier zz Reg. I. cancell. dicen-

x

tionis jurispatr. in eos ftatuitur,

dum, coníu:tudinem hanc non

li

qui contra hanc prohibitionem a-

meró fa&ó, fedtituló privilegii

Mulró mi-

Pontfcii inniti,

53gere prafumpferint.

:

nius pprcritparronus etiam Eccle-

Prxterea in citatis canonibusg

fiàlticus reditus füz Ecclefiz vcl

flatuta efl poena excoinmunicatio-

benelicii fub pratextu Juris patr.

nis in cos, qui titulo Regalium,

vel cuftodiz, quó nomine venit

proptiis ufibus applicare, excepto,

f1 moderatam aliquam praftario-

jus cuftodiendi Ecclefiam , vel

nem cum confeníu Epilcopi in li-

Monafterium, ejusque bonacon-

fnine fundatienis fibi refervaffet,

(ervandi, maxímé dum fedes va-

£ap. praterea h. t. Layman £z cap,

cat ; vel advocationis feu defen-

H

ficmt. de f[npplend. neglzg. Prelat.

fionis , quó nomine venit jus

95.4.

Quod ipfum extendi de-

competens patrono defendendi

bet ad Advocatum,, & quemcun-

Ecclefiarum jura, curandique, ne

que alium jus cuftodiz, admini-

bona Ecclefiarum | dilapidentur ,

f'retionisquefructuum habentem,

fi de novo ufurpare, vel gravare

|

tempore, quó Ecclefia, vel bene-

prafumpferint. Laymann zz cit. c

, ficium vacat, nifi frn&us ánt val-

genemli. Navatr. $z "An*. C. 27.

'de modici, & antiqua coníuetue

". 123. Suarez. de cenfib. difp. 23.

do obtineat, auttales modici fru-

€. 4. £. 6. Petrus Leurenius dejs-

&usin ipía fündatione cum con-

re patr. (étl. 1.cap. 1.4 95 m 2,

fcnfu Epifcopi fint refervati, Lay-

Etli porró patronus tam Laicus

quam Eccleüiafticus fe femper pof-

ganf z cap. gmemli de eletd im

39

Á opponere , ne res. Ecclefia dif-

;l .-n. 4. qnietiam addit ; non va:

À

lipen-

äo*iejlaililäeïä difponend:

de Ecdefus,c juïfäw&ä, 17

Ua

fipentur,aut fine jufta caufa di(tra-

citans Innoc. £a eap. 1. st Eccl&f.

Wle

t

fi

hantur, debeatque in hoc przci-

benef. fine diminut. confer. m 6.

Rationem camen adminiftrationis

et

pua ejuscífe cura & folicitudo. S,

Rota i5 444 Calag. erect capell 15,

à Rectore Eccleie exigere non

,.4

INov.

41624.

Anchar. cozfKl.

prohibetur à. 5$. Canonibus mþ-

"n

422. p, $. itaquidem , ut etiam fe:

ex literish, t. & cap.ctim Q? plan-

N

f

cüta diftradtione valcat urgere il

tare 3. S. in Ecclefás. de privileg.

lius retra&ationem, f minus juíta

Patronus Eccleftafticus , przíer-

f.

& Ecclefiv nociva fit, Lotter /, 2.

tim fi Re&or Ecclefie fuípcctus

[

fit, qucd tamen jura denegant pae

Us

4.11,7. 66. justamennullum ha-

bet circa difpofiionem Ecclefiz ,

tronis Laicis cap. »ullus 12. cAap.

us

M

wel dotis juxta cap. voverint 19.4.

^

20n placuit z3. capit. fi quis 25.

r

»

$

etiamfi contingat alienatio ;

XV1.4.7. Sed quidquid de ftri. 4-

n-

«üm inde non lzdatur ejus jus pa-

&o jure (it, locorum confuetudo

ttonat, ; iraque confenfus patroni

hic maaximé attendenda eít ; Con-

Qu

in iftiusmodi alienitione re&é

ftatenim in|quibusdam locis etiam

;r'i

:quidem adhibetur de urbanitare &

patronos Laicos redditioni ratio-

honeftate quidam, non tamen ex

num intervenire, P. Engl. D, iz.

neceflitate. Loiter, Le. w 64 $ 65.

^. -s'

j .

]

n

II.

t

S.

d

h jus eligendi, && profentandi -co

«s

petat Pairono n E;clg]ïa;t

€ oüegiam yel Coómventuali ?

Atronus]laicus Ecclefiam Col-

neficia [implqicia, qua exiftunt in

ea. Ecclefia Con ventuali, fibire»

ääP

legiatam, vel Conventualem

1

fundans, conftruens, vel do-

fervare poteít , càim jura folüm

1j

excludant Pattenum ab eletione^

tans acquirit quidem juspatr quo-

ad honorem.aliosque fimiles ctfe-

& praíentatione Przlati in Eccie-

&us $. fegg declarandos, non ta-

fia Collegiata vel Conveatuali

men quoad jus prafentandi, vel

Panorm. i» cap. wobts cit. ». 6.

momipandi Prxlatum ad vacantem

Dixi fus pra[ent udi vel cocligen? 49

]

Ecclefiam, nifi iftud obtentum fit

di; quia etiam fundator laicus;'

Ípeciali indulto Ap^ftolico,ut cla-

interveniente Epifcopi authorita-

te in limine fundationis refervare

zé deciditur 15 cap. nobis 25. de

$

jare patr. & nos. faperiüs s. 16.

fibi, & fuis fuccefforibus poteft

Dixi Prelatum ; vam jus prefen-

jus preftandi affenfum ele&ioni

Przlati fibi intimate, atg. e«pir.

æg.di adprabendas , aliaque be-

C

uobis

-

x8 Se. II S. IE. 2fnjuseligendi, & pre[entaudi competat cz

h

Porró hzc intimatio

L0b cit.

ca cenferi debeat, etiam invito

primüm fieri debet poft commu-

patrono valida , & per íuperio.

4,

M

nem electionem canonicé factam,

rem. confirmamnda erit,

Videtur

ex

fed tamen ánte folennem ejus pub-

enim inconveniens , ut confirma-

L

licatienem ,. confirmationem , &

tio- Prlati potiüsà voluntate pa-

poffeffionis apprehenfioném, quia

[

troni przíertim laici, quàm àb

in

ele&io non intelligitur fa&a , an-

cle&ione Capituli .dependeat : &

tequam pofita fint conftitutiva il-

fra(tra concederetur libera electio.

Íec

l«

lius;

Sed. electio communis. eft

Capitularibus , fi res totz in ar-

fubftantiale conftiturivum . cano-

3.

bitrio patroni cónfifteret, Panorm..

hot

nicz cledtionis Pralati cap. quie

in cap. [aevo|antta. g. de ele£d. in:

[rid

propter 42. & cap. Ecclefia 48. de

6,. Barbofa iz CcAp.. nobis n. $. P,

E

oeleil.ergo &c. — Interim ifte con-

Engl .. s. 4. & colligitur ex

Ti5

feníus patreni, & approbatio cle-

voce Poneffius 12 eod. cap. N qul€43;

étionis juxta veriorem fenrentiam

obftat cap. "Mdbbatem X E. q. 2.

46f

IN

magis de honeflate, & in obíequi-

quiz ut capitiilum. hoc /. c. expli«

um & reverentiam patroni & qua-

cat Barbofa;. id.intelligendum eft,.

fi in recognitionem: fundationis,

quód' dominus loci certiorandus:

quàm de neceffitate requiricur; ad

fit de ele&ione Przlati in. mona-

eum principaliter effe&tum;, üc fr

fterio ; non veró quód'ejus con--

patronus rationabilem: contradi-

fenfus precifé requiratur ; ita ut:

cendi camíam habeat, eam pro-

Íecüs f fiat, electioni jam fa&ac

ponere poffit,. fi nihil aliud: ob-

officiat..

"—— ——

ftec elcctioni, quó minüs canoni-

$.

TIE

» jus prefentandi Patrono

ngznam* jura pre

debeantur ?

D ii EC — M pl OriR

—

X cap. pie mentit G cap.fri-. vnbr. bic w. 3. dicitut jut honoz.

d

gefcentius- XVT. q. 7. patto-. rificum, onerofum & utile,. Glo(

ME

no debetur honor, utilitas,. fa veró £ cap, s. t; hzc jura dug--

enus, przeíentatio : &^ hanc ob: busverficulis com

preþcndit,.

caufam. ;us patr; à Panornx. a4.

( P atrono: debetur bonos, onut;, utilimsque

Tie[entet, prafut, defendat , alatur egenus..

^

4

De

—

Ór.

v À ——

34 IL G. ID. Quenam Jur a preter. jus prafentandicrc: 7

Wif o

'"De fingulis jam tractaturi, de

externi obtinet, etiam in patto-

U

nata Ecclefia debere pracedere

ónore, five jure honorificentiz

dcglr

exordiamur. Debctürergo 1. Da.

patronum , prafertim fj juri:di-

Ilde

tronobozor : quia fundans Eccle:

&ionem habeat in ipfüm etiam

€ Pa-

patronum;

Cui confentit Card,

"

fiam dicitur quafi pater, càm e-

am de non efíle ad eíIe deduxerit,

de Luca iz fum. jmris patr.n. 137«

4

dum ait ; habere prirsum locum

edo

(ecundàm DD. à Lambertino re-

latos 4e jure patr. 1. 3. 4 1. &. 2

poft Principem , vel Magiftratum.

1f*

of

3. fed ficut. filius reverentiam &

Nequaquam tamen ei conceditur

honorem debet Patti, fic & Re-

locus in facratío , five. choro cape.

]

&orrcpræ'(cntans ipíam Ecclefi-

1. de vita , boneft. Cleric. Mul-

D

toque minüs hzc prarogativa in-

[X

am quafi filiam illius, prz cete-

tis honorare tenetar Fundatorem,

dulgereturfeminz, fi ad eam fpe-

(5

Garet jus patr. S. Rotaze wza Pa«

120

46Etbinc 1. Patrono venienti ad

Ecclefiam , fi tamen ratione per-

lentin, Capelle 5. Adariii 1$89.

ll«

ex mente $. Congreg. Rituum. Si-

fonz id ei congruat , v. g. dum

d

quidem ibi nulli Láico eft locus

Ws

Patronus , Prínceps, Comes, vel

Abbas eft &c. Re&or unà cum

cit. cap. 1. ( intellige qioad cffe-

u

Clericis occurrere debet uf que ad

&um fedendi, vel ftandi cum ipfis

Je

ambitum Ecclefiz, eumque exci-

miniftris ) fecüs ad effedtum Eue

uc

chatiftiam recipiendi, vel erandi,

pere, Gloff. i» cap. sic, b.t. ins$.

Lotter. dere benef. 1.2. 2.4- Pirh.

Lott. cit. 4. 13. ». 26, citans Pa-

Modó tamen

notmit. :z c4p. 1 de vita & boneff,

hu t* jä&n 2. 5 12-

nihil depereat

Cleric, Patrono veró Ecclefiafti-

per hoc Ecclefix

co debetur locus honoratior in

ropr'*iï deceoris,

Unde fi patro-

nus vellet fibi quotidie ita folen-

choro. Gloff, i& Clessezt. 1. de e-

letl. verb, ctb»o rationis.

miter occuri, utique hoc jufte ei

48

. Debetur patrono przceden.

poffet denegari Lott. J, eir, z. 4.

472. Debetar illi honoratior lccus

tia, dum exhibenturt commun a

obíequia in pane; & intaribulo,

L

in proceffionibus ( v. g. pofiremus

.

prop? Przlatum , nifi in illaPro-

eiqueR c&or primo i:co difiribue-

re debet candelam in die Pur.fi-

)^

vincia fit major honor pracedere,

cationis B, V. M.5 palmz ramcera

quim fequi) Batrbof. jzr* Ecclef.

1. 9. 0. 12.9».214, & fefBionibus in

in Dominica Palmarum ; aquam

& carbonesbenedictos in die Sab-

Écclcfia, aliisque fimilibas a&i-

busprz cateris Laicis cap. nebis

bati majoris hebdomadz ; cince

res in primo die quadragefimnae

b.. Pirh. z. 36 quamvis Fagnan.

in cit. cap. wobisn. 12. exiftimet,

Pifon, de beneficiis Ecclef. €.4.. $6

Dominum temporalem loci qui

3.7. t«

E;clcïïæqä

conténtiofam juriídidionem fori

4 Non licet Re&ori

T'atre «

-—

P

20

- $. II S. II &ænææïæä?ï&& jus .

Patrontim vocare in jus fine ve-

caíu obligabitar ; .quia voluntas

[2 0

nià; nec contra eutim quidquam

& difpofitio fundatoris fervanda

ibid

machinari; tüm propter ipíam ra-

eft, cüm jus non refiftit, Z, »on a«

?DI

tionem naruralem , quod benefa-

ali

litev ff. delegat, vel non injunxit

cienti benefacere obligemur; tum

tale onus, & Roétor non tenes

fj

quia Patronus Ecclefiz maxitnam

tur quotidie pro anima patroni

ld

Babet fimilitudinem cum patrono

fpecialem facere Ccommemoratio-

AC

liberti ; fed libertus nen poteft

nem ; etfi juftum fit & laudabile,

in jus vocare patronum fine ve-

fr cjus recerdetur quotidie, ut vult

1

nia: ergo nec Ecclefia, feu cjus

Lud, Kom z»confllio :.59. Hae-

Re&or. Fargna, p. 1. cas. 1. de

[

Cenus de jure honorifico Patro-

füt

jure patr.

ni, jam de utili.

i

$O0 s, Honerandus eft patrenusin

&« Acquirit Patronus jus

| aIi-S;f:

LU

appofitione infignium, & infcri-

mentorum in cafu inopiz ca. qui-

lio

ptionis in Ecclefia patronali,dum-

CHAqHe 16. q. 7. cap. eontra XVT,

vt

modó hujusmodi ftemmata gen-

q. 7: 9. Kota decif, 1 1 $. 1. 12. part,

V

Ulitia fint intra fpztam hone(ta-

6. G* decif. 512.2 12. . Ratio cít,

b.

tis Ecclefiz accommodatz, Emi-

tüm quia patronus Ecclefia, dicie

X

nent. Card. Petra z fuis comment.

tur pater, unde ficut filiusaut fi-

conffit. 7.Greg. 1X. tom, z. pagiv.

lia juxta leges civilespatrem alere

d

J43. quzinfignia, & in(criptio-

cogitur, & tenetur nedumreve-

b

nes amoveri, feu deleri non pof-

rentiam , fedetiam vita fubfidi-

funt ab Ecclefia absque confenfü

um exhibere juxta /, fía. $

- dpfum

patroni, itaut Rector delens, feu

autem Cod. de bonis lib.

C l. filie

amovens puniri debear arbitrio jw

Cod, de patr, potefl. Yta Ecclefia de-

dicisjimó nec ipfe Epifcopus ca au-

bet nedum honorem , & reveren-

fetre valet, nifi gravillima id cau(a

tiam,verüm etiam alimenta pattoe

poftulet. Lambertin, de jureparr.

no ad inopiam vergenti;tum etiam.

ä

l. 3.4. $. ATf 48 7.. His prafüp-

ex pietate ptopriaEcclefiz,cui con-

pofitis

venit fuccurrere lapfis, & ficut-

$1

Quzres , an Rector Eccleíiz ta-

patronus ex propriis bonis aluit:

lem honerem debeat patrono, ut

Ecclefiam imbecillem, & indota«

quotidie pro ejus anima in Milfa

tam , ita mox ille imbecillis, 8z

teneatur fpecialem facere comme-

*

pauper factus eadem alimenra

E

morationem ?. i. Sub . diftinct.

valente Ecclefia reportare debet,.

vcl cním Patronus hoc onus Re-

Et quidem r. in domo prcpría p5X

Gori inipoluit in limine fündatio-

troni, & non inipfa Ecclefia Bar-

nis, ficuti poteft. per text. zz cap.

bof jur. &elef.l, 2. c. 1 2. s. 2I8..

fünificanum. de yrebend, & in hoc

2, Noníolum pro fe , fed & pro»

r d

:

vireftacen di ia diledhe P.

u$

&xore, filiis & familia, Barbof.

maátia illa coghitióne ftatüs perfo-

m

ibid. 3. lntegra, ícilicet cibum ,

sz in hoc judicio alimentorum

(T IN

ipcum, véftes &c. aliaque qux (ub

Lott, ibid. juxta decif. $. Rote. g.

xit

alimenterum nomine veniunt, (i

Ut patronus vergat ad inopiam,

lts

füppetat ad hac facultas Ecclefix,

non quidenr accipiende hoc xo-

?m'i

ibid. 4. Ampliora & pinguiora pa-

men zxopia , ut vulc Glelt. £x cit:

IQ«

terzno nobili, quam ignobili prz»

cap. quicunque V. ad inopiam pror

le,

ftanda funt. Barbof, J. c,

egeítate (ninma. & arctilfima pau-

il

h

, Quares 1. Quaz requirantur ,

pertate, feu prout inops in rigore:

s

ut patronus ab Ecclefia di&a ali-

dicitur, qui nihil opis habet, &c

)s

menta petere poffit ? g. Requiri

egenus ,.

ui nullius rei vel pe-

cunig po

i

1. ut patronus deícendatà funda-

efficnem habet, fed'pro

tore , neque enim ad patronos a-

paupertate feu egeftate. fimpiici ,.

j*

"

lios, v. gr. qui ex mero privilegio,

ita ut patronusinfpe&o fu» (tatu

rö

vel jure meré hareditario, fimili-

aliquo modo egeat, heceft, nom

j,

ve alio titulo obtinent jus patr,

pollit fe, uxorem, filios, & famili-

jus percipiendi alimenta extendi-

am fuftentare, Pirh. b, z, », 5y.

la

tür: ut patet ex czr. cap. quicus-

Lambertin, Z. 3, 4.3.4. 3. S, Ro-

que. proinde dum de deícendentia

ta in un4 Regien. prioratus x. Julii

dubitatur, hzc prebanda eft ; pro

13 96.. Intelligeex'bonis propriiss

j

I;

bujus autem probatiene fufhicit

velaliunde, puta, ex officio, vel o«

quafi poffeífio alicujus juris, quod

pere, quodlicité & honcftéexer-

non poflit alteri convenire. perío.

cere poffet, P'irh. £, e; adeoqueta-

nz, quàm ita deícendenti, v. g,

lis patronus non tantum probare

quafi poffeffio quot annis in die

debet, quod ex bonis propriis:

Purificationis B. V, recipiendi can-

non poílit fecundum ffatum &

delam ab&cclefia aliqua;dum con-.

conditionem füam vivere , fed'et-

ftaret teneri talem Ecclefiam can-

iam quód pro alimentis coníez

delam iítam offerte defcendenti-

quendis nullum fibi pateat juris:

bus à fuo. fundatere, Lott. /. 2.

remedium ad alios; uude nihila-

. 4.9. . C $. Etfi enim probatio

geret, fi utcunque pauper, baberet

przfümptiva refultans ex hujus-

Íratrem divitem, àquo poffet con-

modi qua(i poffeffione non íuffi-

Íequi alimenta; Lott. L & » 3. Sj.

ciat pro decidendo principali ne-

Kota decif. «54.m 3. part. . ve-

cezt.

gotio , nifi probetur aliud ante-

3. Ut patronus probetdi-

e«edens .coadjuvans ipfum poffef-

&am innopiam feu lapfum fortu-

forium , & concurrat juris. pre-

nz. fibi contigiffe fine fua culpa;

fumptio illud approbans ,. ut ait

S, Rota i» Neapoelit, eliment. t 0.

Baldus /, z. cosf. 12 9. . 3. apud

Adpril. 1617. Lott. cit. q. g. n 33v

Eot ». 6. (ufficit tamen pro füm-

non enim pium cft;inguit Covar.

-

e€3

tanj

22-

Set. TII. S. 3II. Quenam Sura jreter 3'145

qu

var. Teföl. *;lo 2. 6. 16-' 92« ,'9) sed

t ills confequantur fl'ipendiumgqug

15

forté impium , .de rebus Ecclefiz

pro tempore. fumm. commsdarunt

"

fübvenire iis, qui in paupertatem

ebfequimm. — Fagnan. 4m vap, fi

b

& «carceremob propria fcelera. &

quis [ane .de peenl, Gleric. s, 6,

ff)

luxum inciderunt. Lott. eit. z. 2 .

Vel Re&or habet aliunde vivere

fV

4..Uenique cum Ecelefia non te.

de aliis bencficiis & przftari de-

neatur alere patronum , nifi ex

bent alimenta patrono, inon de-

n

bonis fuüperfiuis, fivede iis, quz

du&is ab Ecclefia patronali necef-

$

fuppetunt ultra e2, quz -neceífa-

Íatiispro victuRetoris. Ratio

rzia funt sd cultum divinum, at-

eft, quia cürade alíis bonis Eccle-

0

que fabricz & Miniftrerum. fu-

fiafticisRe&or habeat victum,fru;

flentationem; quippequibusan-

&us Ecclefiz patronalis non funt

te alios ex bonis Ecclefiz íuccur-

K

neceffarii pro ejus fuftentatione

ri debet, Pirh. £ic s. 37. Barbof.

ga

adeoque dandi funt pro alimen-

[

L, 2«6, 12.21..207. citans Abbatem

tis pattono egeno; cüm aliàs re-

n $4p. nobisn.G. Porró hec ali-

ditus Ecclefiz faperflui, & fuper-

menta przítanda : ex. fructibus &

fuentes difpenfandi fint pauperi-

Pl

1editibus Ecclefiz, non ftriugunt

busjuxta text. Z» cap. guoniam 16,

Ecclefiam, ad proprietatem, & bo-

q. 1. Lambertin; de jsre patr-1, g.

u

na immobilia .yvendenda, utitra-

4.3.5. 35

dit Barbof. . c.2. 219.

P

Quarcs 3. Àn , fi patronus fit$6

&5 , Quares2,. An Patrono egeno

períona fidta, v. g. Gommtuinitas,

debeantur alimenta, non dedudtis,

Univerfitas, Gollegium &c. etiam

neccflariis provi&u Rectoris, fi

huic.dibeantur alimenta in cafu

is aliunde habeat de aliis bencfi-

inopiz ? Ratio dubitandi eft;quód

Ciis, nnde vivere pofflit? g. Sub

diltin&, vel enim Re&or Eccle.

licét communitas patrona capax

fit juris honorifici, & onerofi, non

fix aliunde habet, umde vivat prz-

gj

tamen capax videatur juris ali-

cifé de bonis pattimonialibus,& in

mentorum; quiaalimenta deben-:

hoc «atu non debentur alimenta

tur corpori & animz , utifta fubs

patrono egeno, nifi prius dedu-

ftencati; & vivere valcant, pre-

&is necellariis pro victa Rectoris;

fupponantque animam, & corptis

quia cüm Clericus.fit miles Chri-

tanquam eorum fubje&um, itaut

fti, nen tene:ur dc fao patrimo-

quifame perire non poteft, nec

nio, & propriis ftipendiis milita-

habetcorpus & animam, non in-:

re, fed ali debet de altari, Panorm.

digeat alimentis; cüm ergo com«

3n €Ap. Ept[c: de prabend., G dig-

snunitas patrona non habeat cor-

fitat, G text, n cap. charitatena

pus verum, fed-myfticam , & fi-

12. 4 2. ibi; j4ffum gamquee[l.,

Cum, .nec fare perire poflit; fe-

quis

2$

prafentandi ?k-tibha debeantur ?

amitur hanc nom. e(fz capacene ju-

tüm patrono' omiies : fra&us f

u

sis alimentorum: juxta Lambertin

perfuos, cateris prztermiffis,fed

Püm

L6c.9. 4.4..3.5.2. nec etiam.de-

taRquain piamater tenetur adx-

j

bentur alimenta .p-articu;-l'aribus-dc-

qualem retributionem , ut difpo-

communitates ctum ifti.ut ftagoli.

nitur z'n-mp;-q:uimnqw 87 ..

d

gon finr patroni. /. ff municipes ff-

ergo etiam in cafu. quo illi duo:

d

Ve-

j

quod. cujusque untver: nom.

pauoni noníuntin (latu inopía,

rüm his.non obílantibus verius

non poterit idem parronus egenus

d.

eff, quód licét Ecclc(ia patronalis

petere. á Rectore Ecclefie, ut pro

L0

alimentis. fibi a(fignentur omnes

h-

non teneatur alimenta praítare

communitati ,. tamcn in pluribus

fructas fuperflui ,. fed contentus

i

N

cafibus eidemobligari ; ut i v. g

LÀ

c(le debet eà portione, quz ipfi

Int

obtigiffet in cafu , quo & di&i

t£ommunitas. fit. gravata. debitis ,

t

.quibus propter. inopiam fatisface-

due patroni effent inopes, & non:

s

re non: pollit, obligatur. Ecclefia

afpirare ad eas portiones, quz de-

ve

berentur aliispatronis i cafu in-

;

faübminiftrare:aliquos reditus fu-

perfluosloco alimentorum. Lanm-

opie; quod enim: alteri debetur;,

ls

.bertin. £. c; s. z. Pitonius.i» tract.

nemo pratendere poteft, 3, Quia:

m

&e coutrouerf. patr. alleg. &..

patronus egenus smoede[le ali debet:

5

&7 Quares4. SiexitribusEcclefiz

juxta cap. nobis dejurepatr.. Si

patronisunus vergat: ad inopiam;.

autem omnes fructusaflignaren-

an huic debeantur omnes fructus:

tur huic tertio patrono egeno;ifte:

it—SF

o

fuperflui , & faperextantes Eccle-

non: riodefté ,. fed ad füperabun-

dantiamr. aleretur: ab: Eccléfia, án:

fiz patronalis ? non paucis: pla-

cet fententia negativa ex hifce ar-

prajudicium pauperum , ac etiam:

;

umentis: T. Qj!iä fialii duo pae

ejusdem: Ecclefiz. — Aliis prapla-

troni divites eflenc im codeim: la

cet fententía affirmativa:

Quia-

tu paupertatis ,. tertius egenus pa-

hic tertius patronus folus eft, quii

tronus prztendere non poffetom-

pervenit ad'inopiam , ita ut prz-

nes fructus Ecclefix patronalis fu-

fata. Ecclefia. patronalis: non: ha-

perfluos ,. fed illi: effent xqualiter

bear alium , cui obligetur ad' re-

tributionem: ratione obtenti be-

inter ipfos dividendi, & unicuie

que ex. his patronis zqualis por-

nefici , & exercendum: a&tunr

tio: affignanda ; 3. Quia extanti-

temporalis: alimoniz, nifihuic

E

bus pluribus patronis jus alimen-

tertio: patrons : ergo: huic foli af-

torum non eft proprium , & par-

fignare- debet. omnes fructus. (u-

ticulare uni ex illis,. fed commu-

perfluos: juxta difpofitionenr cap:.

ne omnibns;. ita ut Ecclefia non:

quicunque G cap. nobisi dejure pae

" pofliteffe nóvercadando ugi ran»

tyer, ibique Innocent, Panorm..

Fagnati-

24.

Se&. II S. H Quenam ura preter Su8

D

Fagnan. exemplo illius Evange-

trono egeno, ac proinde fi oni-

I

lici Patris, quicum haberet duos

L

nes fructus affignentur huic tet-

filiesunum divitem, & aliam pre-

T

tio patrono , nullum przjudici-

pter ejus prodigalitatem ad ino-

wm irrogatut patronis divitibus,

99

piam redactum, totum gaüdium

illud enim adeffe non dicitur , ubi

exercuit cum hoc filio prodigo in-

agitur de jure remoto, & meré

d

de

opec; prztermi(lo divite Leue. ; .

eventuali,

Neque . infertur

Aec huic affignationi omnium

4

prsjudiciuma aliis pauperibus non

redituum fu perfinorum favore hu-

patonis, quiaifti in concurfu pa-

Á

jüs patroni inopis fe opponcte po-

troni egeni nullam habent a&tia-

teft Re&or Ecclefiz ; quia licet

d

nem, cum ordinata charitas ma«

Re&or habeat dominium abíolü-

gis in eos dirigatur, àquibusbe«

M

L

tum absque ullo onere quoad fra-

neficium: accepimus, quàm in a«

€tusfibi neceffarios ad congruam

lies, & Ecclefia magis ad&ting.i-

fu(teuntationem,tamen quoad fru.

tür patrone, quàm aliis pauperi-

fi

é&us fuperfluos ncn frabet, ícd

J

bus , à quibus nihil recepit, Glo

cum onere illoserogandi in pau.

Hl

i cap pennulr. dä jere patr.

