cum , quodque mixrum vocatury cenfeatur comprelvendt

jïob rejämmtzone fu&a cu]u:cunque Patronatm ? n.200.

Q. 4. Àn per. claufulam genemlem derogatum cenfeatur furt

Pdtï Ldlü.f COMIM""" exprz'yzlegzo, præj?rzptzone, Aut

confuetudine? . n. 20 1.

Q.f. Quid . dicendum : fi beneficimm fa. lirigiofum in Curia

. poreritne tunc. Pontifex absque. diminutione. duris patr,

canferre; cui '7oluem? D. 202,

Í

OXXX

5. V.

p

IV

Riv auibus Parrenacibus d

erogäverit ; eos rewetäm

Eu u il

do, Tridentinum? qualiter probari poffit, & debea?

& quid hac in

parte poflint LFgAti APO &th í&

. Epifcopi?.

22

Q.. 1. Qualuter ju—:'t? päm*. privatorum probetur? n. z1 r,'

Q.2. Quid in bac parte. po[fimt Legati &

F,a-tere^ä (7- Ez;ä.

feopi ? n 2Iz.

V.

Quibus modis amittatur

, vel extin

Patronatüs?

guiamr Juä |

27

Z

NN

z

)

As

7

7Z

"

Y)

/I

À

u

7

//

L

Z

-

///4

N

N

R

:

RA

A

.?-x

DN

NT Y

Z

À

(

i

(2

QX

N

Xxx

a

VN

j

Ata,

D

I

lu

WV

ER

6

7

3

W

//4I

Q

]

ïs

SS

o

SSR

ü/d/

N

(Z

4

Ir7.

z

N

Q

;

-

QS

/

NN

N

-N

A

.

y

2 MNSSS

PRJE-

ääääääääää?äääääääää

SIo 39 o 9939 d9 O o 3Q OOO 95 30 S6SOSOSC S9 d9 99b 9909

028 3-2 3- E2 - EZE3I- X 3- UH "UER DI

33 833 223 239 C83 CO DO QR C2 CLDO GX CES RX OO CR R O2 CO OR C GC 039 833

d& R i o d n R 0 R R t o d

i

PR/EFATIO

BENEVOLUM LECTOREM,

Ateria Juris Patronatis , quam in pnea

1

(

| fenti Dzj]&rtatzone Juridico - Canonica

exammxmddm Il cibimmus , cj/f unae No«

EE bilioribus juxta , ac folemmorzbw, qua

in quinque Deecretalium Libris occurrére, quague

Canoniflarum. ingemia €8 calamos acuere. confue'ue-

Funl.

Eff infuper omnibus , qui in fortem Domini

a]umpzfz, €& de Clero funt , fcitu multum utilis , il-

lis vero, qzzzöu.r, "Jel nominandi, ptafentandi, aui in-

ituendi, oel in Foro Eccleffaffico advocandi, aut ju«

dicandi poteflas quoquo modà competit , ad plures ,

easque baud leves, qua circa eandem per, requefzter

exoriri þlem' , contraver(tas ex aquo decidendas

apprime nece[faria.

Agnnt de boe arguutento Inter-

preterjztruCanomcz Ad Tit, XX XVII. lib. 1HI. Decret,

RY e;! 4 potzm "on nicincidenter cum aliis, atque ideir-

æ

co [uccinidius. — . Nos. ex inl ituto-i!/z;d z'mpræjänüg-

) ä

rum calamo aliqualiter prolixiori perffringimus , &$

T

VA

r

quaffionibus mon pajpma obviis, quas magno cum la-

:

bore binc inde colegimms , pro modulo noftro iluflra-

mus. Celebriorum porro, quos per decurfum fuis lo-

N

cis fidelter allegamus , autborum ape, . €9 operà in

tantum utimur , ut cum Juffo Lipfro dicere nobis

ANec

Éiceat * Lapides &lieni funt, edificatio noffra,

ea propter cujusdam pra[umptionis Nos avguere quis-

E

nam Prudentum poterit; fiquidem non tam pro pralo,

quam pralio fcbolaffico fcribamns , €8 neminem pra-

ver ilos ( quos ex Superiorum Imperio tenemur ) dom

ceye, doceri vero 4b omnibus, quotquot melits fen-

Viunt, vel maxire cupiamus. — Tu amice, Leor (.f6

Opus non potes ) intentionem

fatem ;n**q/ïr"g:em &qui ,

A

bonique ;anfzt/e - W(t,

"

€0j

D:

t

le

2]

l

f

[/

ä

DIS-

&

"

fd.

EC m

Es

s

ev9

*

Ed

3

AO

Ed

steG

5d

g

*

v

2

$

UO^

0972 072 97 )

AA

aA

u

e.

UAU

LA

vz

2

G

[cA

iet

s

RAV

G

lt

ä

as

$

iC

;ä:

Qs

ä

eR

E

E

Ed

x

*

M

æä

--

i.

g

-

E

d

9

biSSERTATlo JuRzDICO...'CANömc,

n

'vri:

PATRONATUS.

à

(A

qunr

C EPEONIEI- T

k

.

one, 69 Diviffone J uvis Patronat&s, C9.

!0'

De D&:';?m'&tz'

t

?

"modis , guibu.'cv zkcqaiïi"tzgr. :

I

| Quid c'o*quotujzlex. f* äus Patronatüs ?

j

UsPatronatüs mul- à $s. Cano*n*ibus concefïä, przfene

E» 1

e

randi aliquem ad Ecclefiam, vel

tipliciter accipi in

C

jure indubitatum

Ecclefiafticum beneficium. -

u-

«

eft, ut notat Pa-

Jus Patronatüs hoc tertio to-

*

norm. zz .rubr. b.

do íumptum, fzculo quinto pra-

tit, 1.1. & quidem

diit, ut luculenter probat Francifc.

i.—pto- jure , quod manumiffori

de Roye is prologom. ad tit.de ju-

repatr..cap. z« ex Epijfola 12. S?

competit ia bona, & perfonas Li-

berti, exeo, quód fponte ex jufta

Paulini, qui obiit 4»- 431, & ex

fervitate.fervnm dimiferit cap, L.

Epifl. 10-lib, 28 £piff. 1 9. lib. 3.

Sy20dii Z4pollin. qui floruit a7.44.0»

bersiót.cauf. Y2«q. 2. & tot,tif,

ff dejurepatr & Cod. de bonis lib,

ubi reperiuntur nomina & clogia

2.Pro jure patr.Advoca*towm,qui,

Fundatorum in Ecclefiis folemai-

ter in(cïipra ex cA". 10.

Goncilii

dum patrocinio fuo caufas litigan-

Arauficani citca 42472 441. füb

tiam tgentar in judicio , Parroni

cauíarum falutantur, & in hoc fen-

Theodofio juniore , & Valenti-

fu Patronus idem fonat, quod 444-

niano Imperatore celebrati , ubi

zdiücanti Ecclefiam concedirur

qecatus -CAp. wn. q. 2. C4t [ 15« Cap.

6.de tran[atl.l,vem 14. S. patroni

jus prafentandihis verbis- - Re-

bac

3. Cod. de Judic, . 3. Ét prout eft

fervata edificateri Ept]eo

gratias . ut quos defiderat Clericos

£W

hgj'us loci, pro jute & poteftate;

—

u

i» ve [uavidere , ipfos ordinet is,

culo, & cziam;po)puio,.uhivcrfita.

u

«ujus territoriumeft , -- & ceftatur

ti, imó omni Chriitiane,

-In

€ot

"Thomafin. veter. $* 1ov. Ecclef.

Ecclefia tamCathedrali quàmCol-

t&

dlifcipl. p. 2. c. 20." 10.€ c. 30.

legiatá,tam ízculati, quam Regu-

». 1. €&' fegg, — Ratio veró & cau-

lari, cum bac tamen reftridione ,

h

Ía finalis introducendi ]us parr.

quód in Ecclefia Cathedrali, Col-

fuit non folüm, ut Fideles exci-

legiata, vel Regulari Patronus jus

(4

tentur ad fundandas, dotandas,

non habeat prafentandi Przlatum;

à

& conítruendas Ecclefias , verüm

obfingularem rationem; quia.pro-

Y

&

«tiam gratitudo Ecclefiz, ut nem-

pter unionem, quz inter caput &

peiitain perpetuum teftetur;quan«

mermbra intercedit, & meliusfer-

fi

tim fuis fundatoribus debeat, ut

vandam :concordiam , conftitu-

k

tuetur idem Francifc, de Royc/. e.

f

tum eft, ut. Pralatus à Gollegio

*faP. ; .

eligatur cap, 1deele&l. ut adeó

De

E

finitur autet;a jus Patronatüs

hujusmodi Eccle(iz , ficut per fe

€ommuniter .cum . Hoftiens. ; 3z

generatim immunes funt à colla-

d

3 Jfumma b. t. quod fit jus feupote-

tione Epiícopi, ita ut à pra'fenta-

flas wominandi feu prafentandi Cle-

tione patroni, quoad honorem,

qicum , inflttuendum ad . benefici-

caterosque effectus patronis fal-

wnm "vAcans, vel ut aliis cum Pa.

vum rnanet jus patr.

norm, ad cap, 3. G invubr. de Jur.

Dicitur 3. proeo, quo

d de Jiæ-cef-

atr. placet jus bonorzficum; onero-

fani confenfm Ecclefian fundag;i:,

Jfum, C ntile alicus competens in

confiruxit & dotavit.

Quia ad

ä

JEcclefi4 pro eo, quod de Diwcefani

obtinendum jus patr. aliquo ex

(

«on[enfa Ecclefiam fuudwvit , vel

his modis requiritur coníenfus E-

uotavit, few ipfemet, (em 4s , 4 quo

pifcopi ; cum absque Superioris

gau[am babnit.

poteftate neque Ecclefia edificari

Dicitur 1. jss bonerificum, ene-

poffit, neque Ííervituti pauoni

wo[um; * ntile; & quidem jse,

fubjici,

quia eft quid incorporale , & in-

Dicitur denique s. dipfe, vel 3s,

xellc&tuale , bororificum, quiaPa-

à quocan(am bacwit, quia Jus pa-

lï

tronat. deunoin.alium traüsfer

rono debeturhonor in prafentan!

ido Re&torem, vrerofum , cumPa-

poteft. .

;i

'trtono incumbat onus defendendi

Ex jam dara definitione fequi:

'EÉcclefiam, & wtile; fi enim ad in-

tur, juspatr. efle jus reale; ut ex

*opiam deveniat patronus , erit a-

Concil. Trident. Seff. 25. de re-

Jlendus de bonis Ecclefiz.

jform..cap..o in princip. apparet;&

Dicitur z alicui cempetens 3n 'Ípeciem quandam lerv itutis ; qua-

Ecclefia .'five fecmina , five ma(- . propter habenti jus patronatásace

com-

Jus ?æfronz;tz'ï&.

.

commodari .—þot?erir. utilis a&io

tur à Laicis prazfumatur Laicale,

ia

confe(foria : Eccle(iz autem libe-

non obf(tante, quód ex fandatione

)

rz negatoria. P, Baecken b. 1. s. 1.

vel doruatione Presbyteri. veniat.

ll«

Mafcardus . de prebat. conclufion.

5 Dividitur Juspatr. r. in Eccle-

ey

fiaflicum, Laicale five Saculare &

9$29. ?. 121 arg. Glofs. s cap. fint.

Il-

WHXHURS CAP. CHB. atttena 24.. b. t.

manife[fa cauf, x 2. q, 1. F. proban-

do P,Kónig. h. £. s. f. fi veró à

cap. um.eod. 1n 6.. Ecclefiaflseum

dicitur, qaod comperit Ecclefiz,

Clericis Ecclefiafticum reputetur,

(s

vel communitati Ecelefiaíticz,aut

pet cap. cen[nltationibus b. t, Vi-

Glerico ratione Ecclefiz, Canoni-

vian. prax, jur. patr. p. I .. 1. €»

catüs, dignitatis vel Beneficii, &

3. . I2, & hoctefte, ita refolvit $.

le

Kota 25 alentin. benefic. 1 $. De-

licét fortéà Laico originem ducat,

lo

fitamen poftea donarione, legato;

cembr, 1597.. AMixtum ceníetur,

D

aliove modo translatum fuecit in

quod partim ad Eccletiam,velCle-

Ecclefiam, quá talem, evadet Ec-

ricum jure Ecclefiz, & partim ad

»

clefiafticum di&. cap. sn. $. verum

Laicum pertinet; vel quod partim.

e

ratigne Ecclefiz , partim ratione

b t.156. càm &alia jura vel bona,

Card, de

i

quz Laici Ecclefiis contulerunt;

patrimonii competit.

,

Ecclefiaftica reputentur: S. R ota iz

Luca de jure patr. difc. y 9. per tot.

unza Faleptin, benefic, 26. Marti

P. Pirhing b. ?. 2. 3. boc jus patre

15923. P. Éngl. b. rit, »un. o.. P.

mixtum privileyia juri« patr, tam:

Schmalzgz, b. £. ».6. . Laicale íeu

Ecclefia(tici, quam Laicalis parz

faculare cit,quod comp:tit velLai-

ticipat , eó quód gencraliter in ma-

teria vel jure individuo privilegie

co, v«l Clerico ratione fui patri-

moniív. g. x fucccffione paterni,

um unius alteri fiat commune. arg.

cap. cum dile&tus 21 b.t. feu bo-

l. fi quis 10.8. ult fF-de apell.l. fili-

bellum 1. cod. dedsverf( refcript. L.

norum fxculacium impenforum in

fundationem, vel dotationem Ec-

un, cod. fi in commun. eademque

clefie aut beneficii«

Ginde ad di-

cau[a G c. cap. ult. de mutu. pet,

.gnofcendum, fitne jus patc. Eccle-

Card. de Luca loc; cít. n. 2 2. " féq.

fiifticum, an Laicale ,. conítdera-

Si tamen ípcciali ex conventione

—g$i non debet per(003 illud pom*

inter patronum Ecclifiafticuim &

dens, fed titulus , ex quo poflide-

Laicum obfervetur alcernatio,con-

tur. Panorm. zz cap. cuem autem

febitur Jus patr. meré Ecclefiafti-

. t.2. 3 in dubio tamen,utadver-

cum ,

uando turnus concernit

tit Honorius i» fumma b t.n. 15.

patronum Ecclefiafticum; & quan-

do tucnus Laicum tangit, puté Lai-

;jus . patronatüs tale przfumitur,

qualis eít perfona, quz bona fide

calereputabitur, arg. cap. nlt. de

prabend, in €, P, Konig, b. t« s« Ge

ïi?l:qd.po(ïïdcr, adcó ut fi poffidca-

A2

Po Ma:'

E

4

$eH. 1. S. Z. Quidez 7üoiüf-kx fs

P; Martin, Re(ch. zz d;fp.de jure

re effet vocandus, & períe non .

(

pátr.cap. 2. $. 1. 9. .

ftetille, quin .Sc a&u hares faerit,

h

6

Dividitur 2. in bereditarium;

S. Kot. in recent, dill..pt 6. decif.

)

in gentilitinm , leu familiare , &

216.2. 8. part. L1. dectf. 254« n.

mixtum. Harcditarium e(t, quod

I7.part.4 2,decif. 100. num. 20.

traafit ad -qu'asvis hzredes etiam

Card. de Luca de jure.patr. dife.

€xtrancos;

'Gentilitium dicitur ,

30.4. 3. Sequitur crgo qualita-

quod ad eos tantüm [p'e&at, qui de

tem jurís patr, dependere ex prima:

;;;

familià primi patroni cen£entur ,

conílitutione ; quia in poteftate

tatnetfi forté. talis fao anteceílori

fundatoris eft , an illud omnino

patrono ha&res non extiterit. De-

velit remittete ,. vel fibi tantüm,.

1

ficiente tamen familia erit hzre-

aut fux familiz , wel aliis etiam

ditarium, nifi aliud.actam fit ; càm

hzredibus refetvare, P. Engl. P. £.

enim jas patr. fuapte n aturd hare-

2.15.in dubio autemcenífetur naa-

ditarium fit,ac reftrictiofeu refer-

gis hareditarium , quàm. gentilis

;

vatio agnatis fa&a unicé refpiciat:

tium, nifi fpecialis: tmentio fit fa-,

favorem familiz, tandem, ubi fa-

&a de familia, vel defcendentibus,

:

vor familiz ceffat, redibit ad fu-

patroni, vel alia adminicula icon-,

am naturam; ne,quodin ejus fa-

currant per textumzz€4$- quenAm

vorem induc&tum eeft, fle&atur in

$. & Clement, zl dejurepatr. .

illius.odium, daüm ultimus patroe

Dividitur 3. in perfozale;& rea-

nusnon poffet alium (ui juris fac-

le, feu ut alii volunt, in prizcipale

cellérem efficere, S; Rota ;e Re-

G acceffovium.

Perfonale voca-

vent. p. 6.décif. 166.2. 16. C feq.

tür;quod fine refpe&tu ad certi przs

Ducto argumentoà fideéicomm:iflo

diiy aut caftri poffetfionem perío-

familiz, quod extinctàfamiliá'ad

nis; competit, ac de períona in per»

hztedes quoque extraneos:poteft

Óionam; v. g. à fundatore ad dc-

petvenite,Z'cum pater 77. $. liber:

Ícendentes,aliosve hzredes; trans-

3i5 27 Lqui folidum 7$. S. pradi-

mittitut. Realedicitur, quod co-

haret alicui przdio;caftro,territo:

um3 f.de legat, Denique ssix-

tum cft, quod tranfitad cos defa-

rio, & in ejus tantüm pofleffores

milia, quifimulhzredes funt. S,

'devolvitur, Anautem fit perfona-

Kota ceram Buvatt, decif.647.m

le:velreale, ex inftitütione , vel

3.€ 3. G inrecent. part. &. decif.

ufu fecuto . colligendum eft.

267 n.y: quotamen cafa fatise-

Dividitur 4, in aifivzws & paf-

tit, fiis, quihocjus pratendit;prz-

jfivum, (edminüs proprié, — 46H-

tér agnationem probet qualitatem

vura eft, quod definivimus, feu

hareditariam in habitu, feu gra-

quod confi(tit in facultate pra'fen-

dam, vi cujas d fucceffionem ja-

tandií —Pa[f[/vum cítjus, vi cujus

certi

D gus Parrona chri P : :

$

-lam fede vacante, quiain'jura E.

certi v. g. dealiqua familia, fi mo:

dó talis idoneus adfit, debent prx-

piícopalia fuccedit , hauc cónce-

fentari. vel proprafentatis. haberi;

dere poteft facultatem. Lamber-

cüma fündatoris intentio omnino

tin. 7 c. q. 2. 4. 9. Gate, s. 79.

fervanda fit. P. Engl. b. £.5 16. P.

- Quares 2. An jus patr. dicen- 1O

dum fit temporale , an fpirituale?

Kónig. b £. 4 9. Garcias debenef.

pe5 0« 9.0« 208. fupppücäviamde-

ratio dubitandi eft; quia jus patr;.

finiiione; ac divifione Juris patro-

paffim, polflidetur à.laicis, etiam-

narüs.

3

fzminis? erit ergo jus tanrüm tem»:

, Quaztes 1. Quis nomine Ordi-

porale,. non fpirituale;. cüm Lai-

ci.non fintcapaces juris fpiritualis.

narii, cujus.coníenfum z. 5, requie

fivimusad ftabiliendumjus parron.

Éx altera veró parte claruim eft,.

committi fimoniz vitium , fi.jus,

veniat ? g. Illum, qui jurisdictio-

patr. feor fim, ac fecundàm fe ven-.

nem Epifcopalem, vel quafi Epi-

Ícopaletn. exercet illo.inloco; in

datur pretio temporali ;. fignum.

quo beneficium erigitur, quia hic

proin cft, talejuseíle aliquo mo-

confenfus eft' a&us Jarisdi&tio-

dofpirituale,

Verüm hz duz ine

nis. Lambertin Ze jzre patr. p. 1.

ter Íe difcordantes lententiz facilé

conciliantur, fidicatur, jus patr.

]. 1.4. 1. 4. $. Barbofa p . 3. alleg.

70.2. 23. €& 36. ex quo fequitur

effe quidem temporale, fed ante-

etiam Abbatem, vel Priorem po-

cedenter annexum fpiritualijnem-

tentem .dando facultatem adi&-

pebeneficio fübfequenti, & hac de:

candi Ecclefiam ,. poíle: przftare

caufa participare naturam rei fpi-

authoritatem, ut jus patr. obtinea-

ritualis;utaitcap; quantb 3. de ju-

tur ; quia zdificationem Ecclefiz

dac. & Gloff. izcap.16. b.t. us

enim patr, tanquam przambulum,

patronatus fabíequitur, & ficte-

ftantur. decifum . e(fe à.S. . INota,

ordinatur ad jus fpirituale obtinien:

4um, nimirum ad inftitutionem

Garcias f. 7. €. 9. 7. 71- Batbofa

m. 31.. Vicarius veró gencralis E-

in beneficio. Panorm. iz cap.quate

pilcopi ratione Vicariatis praftare

tü 3.1..6. P, Doscken b.t. z. 1. D.

Schmalzgr. hb.t. 2 2 ad rationem in

non poteft authoritatem xdifican-

di Ecclefiam , ut inde patrenatus

contrarium g. Laicos & faeminas

obtine:tur, quia ficut . non habet

non nifi ex privilegio in jure exe,.

authoritatem .conferendi bencfi-

preffo capaces effe juris patr.

cia, ita neque fervitutem illisim-

Quazres 2, Sijuxta di&ta jus pa- r

tronarüsnon eft fpirituale, (edtau-

ponendi , :ur multis relatis tradit

Gatc,. z. 75. Barbofa alleg. $4. &

tüm Ípirituali annexum , quis e«

Alleg; 70. 35 fin. requirens fpeciale

rit in. emergente. controverlia etit

dex.competens ? i. Solus Ja-

m

iggittqpi mandatum, . At Capitu-

A 3

6

$4. 1. 8. H0, Quibus mádis

dex Ecclefiafticus, etiamfi Jus pa-

tur negotium Eccïc(ïä(ïi'bum; di«

tronacis ficetiam Laicale.Sicenim

vería enim funt fpititualia & Ec-

exprefle ftatuitur in cir. cap. qman-

clefiaftica negotia ;Deque omnia

£0 de judic. Rario veró hujus pro-

Ecclefiaftica fpiritualia funt ; fed

hibitionis eft, quàd jus patr. ut-

in hoc conveniunt, ut.ratione ju-

canque temporale, càüm prius ef-

dicii &que Ecclefia&ica non fpiri-

Íct denegatum per Eecleftam , feu

tualia, quàm Ecclefiaftica fpiri-

antiquos Canones , poftmodàüm

tualia per judicem Ecclefiafticume

per eandem Ecclefiam , feu SS.

cognoíci debeant, & dicantur Ec-

Pontifices propter utilitatem , at-

clefiaftica quoquo modo ordinata

que ita jure fingulari fuerit inve-

per Ecclefiam ad ipfam fpiritua-

&um.

Unde licét propter dictam

litatem, juxta cir. cap. 2. de judic,

connexionem non contraxerit fpi-

cujus ratio efl, ne fit in manu ju-

ritaalitatem aliquam, hanc tamen

dicis laici przjudicium inferre

contraxit qualitatem , ut propter

Ecclefix jüxta Bald. j eap, q4ane

finem , ad quem conceffum eft,

nempe utilitatem Ecclefiz dica-

ten, 7'; & Lettw l. , q. 4 l. 5. 30.

H.

quäu: modis Su: 504

tronats acquiratur 2

I2

R iplici viá Jus patr. acquiri-

juxta vulgatum illud Gloff, t'uvmp.;;'

tur, fundatione, exrractio-

pie msn;j: 26.canf. 16.q. 7*

né & dotatione. Ecclefiz

Patrronum facimt, Dos, Adificatio, Fm;dm.

i

Porró fzsdare dicitur, quifun-. Seff. 14. cAp. 12. de reformat, ubi

dum, in quo poffit edificari Eccle-. jus patr

» €i conceditur, 24j Eccle-

fia, concedit.

Q:Detare ceníetur

, fram, beneficium, aut Capellam de

qui congruam dotem, íeu me- vo fundavit, & conflruxit co-

dia, ad Ecclefiz confetvationem, pulativé.

Contrarium tamen ,

aut reparationem , nec non alen-

quód nempe feorfim unusquisque

s dos Miniftros neceílaria, fuübmi-

fufficiat; infinuat idem "Trid - Seff.

niílrat,

Con[iruere xeputatut, 25.cap. ». de reform, & conftatex

qui propriis expenfisfabricam ex- — cap. filiir 2 1. cap. decernimus 32»

tüicurat, Necopuseft, uttres. & paffim X77.4, 7 Ccap. quanian

enumerati modi ad obtinendum 3 cap. sobis 25. ubi jfub alternae

jus patr, fimu' concarrant : eflo. tione & feparatione hi modi re-

enim &c innuere videatur Trid, cenfentur. P. Engl, J.. z. 79. P.

o

Kónig.

3us Parronazhs. acquiratur.

7

Kónig. b,t. ». 14. Faggan. ».4.9.

novo confiruere, ZEquutm tameu

Si veró plures ad

omnino eft , at Epiícopus priuse

de jure patr.

fundationem,dotationer aut con-

uam in rezdificationem, ab alio

4

a

ciendam , confentiat, eà de re

fiructionem concurrerint, jus pa-

tronat.omnibusdebetur ; eó quod

admoneat antiquum E'cqlc x pa-

omnes Ecclefie 'beneficium. inz-

trónum, eumquce idem facere vo-

ftimabile :przítiterint ,. eamque

lentem,; pre quovis alio extranco

de. non effe ad. effe perduxerint.

admittat, Fagnan,4. c. Garc. 4. w,

Panorm ad rubr. b.t,2.6. Siau:

$1. & aliiarg. cap. potuit de locat,

tem unus$ fubminiftiáílet dotem

( conduit.

non Ííufficientem, talis non do-

Prater jam allegatos tres mo-I4

tator , fed bencfactor duntaxat

dos , quibus jus patron, de jute

appellandus, neque patronatüs ju-

communi acquiritur, etiam illud

1€ honorandus foret. Glo(f ;» cap.

obtineri poteft ; jure fingulari;

ticunque 30. V, aliquid ead, 4. 7-

feu privilegio poflolico, -propter

D. Engl. b.£. s. 21. Clericatus de

Íummam & liberam, quam habet

benefic.difc.7.. 16. Gail. obferv.

Papa, de beneficiis, & juribus;ifto«

31.». Ye. G' feqq. Magnific. Pat.

rum collationem fpectantibus di«

Schmier, h.. s. 76. 9 77. quodi.

Íponendi poteftatem cap. licét 2.

de,»pmbend. 4u:6 & Clement, unic.

pfum tamen limitac Panorm. £.e,

:22. .

Quando àpluribus feorfim

4t lite pendeud. Card. de Luca,

'dos.nimis. exigua, cumulativé ta-

n [umm..de jure patr... Y1. ubi

men & .conjun&im fufficiens eft

tamen tria folerter funt obfervan-

.conftituta,

Idem dicendum e-

da. rt. Privilegium taie concedi

rit; fiquis fuis expenfis E:clefiam

non políle ab inferiore fummo

xeparet, ac.reficiat, modó repara-

Pontifice , ut.conftat ex cap. bac

tio.hxc cum conífeníu. Epifcopi

eon[ultiffimo .. de veb. Ecclef. nou

fiat,.& Ecclefia funditus deftzucta

Alienan. & ex Concil, Trid. Seff.

fit; ita ut.novaindigeatreparatio-

24 cap. 9. dereform. à quibus.hu-

ne.

Garc. de benefic. p. . €. . d.

jusmodi privilegia fublata funt,

3 4. Fagnan.áz cit. cap. quoniam 3.

ut .norat .Garc, .de esef. p. $. .

3^.57. uia non minüs proprie

$. 4.I1$.AzOt. p 2.l. 6..6. 195

Eccle(iam xdificare .dicitur , .ne-

4. lt Pirh.l. c.2..12.. 9. Conce-

«que.minüs-eidem.beneficium prz-

di debet ex caufa oneroía : nam

ftat., qui collapfam .rezdificat,

laudata fynodus/ .c. abrogavitoin-

«quàm qui primitüs eandem con-

nes patronatus compctentes ex

firuxit per .cap. de ]udais ubi tra-

privilegio meré gratuito, prater-

.dunt Interpret. favorabilius effe

quam illos, qui Imperatori, .Re-

adffïr.uätam sedificare , quàm de

gibus,.aliisque fummis Pxin,cj p.i-'

-

x

8

Seilu:

i

4

$

1

3

-H. - Quibusdiodis:

bus, autin favorers ftudioram ges

Trid. Seff- 25. cap. v. de veform,

tio!

"

neralium concefli ínat. »Uode;u:

nbi diciturziralus jeris potr. fit exc

TMH

tale privilegium; poft di&am Tri-

fundatione , vel detatione five en

dent, decrecum conceílum, ratum

jam ex multiplicatis: prefentatio-

gs'!

[

ac firmum fit,neceffeieft, ut itico

sibus per 4ntiquijïzgmm tTenoporis.

Iun

addatur claufula derógatoria de:

cuvíum y qui bominum memeortan

creti,

3. Sitanquam laicale ali-

excedat, aperté utiqueeft conceífa

Qu

u

cui ex fundatione, dotatione, con-

praícriptios fed(obfpecialem fa-

f

Ílructione ante competiit, ut ab

vorem libertátis Ecclcfiz ) duntas

hi

hec ad alium ceníeatur transla-

xatimniemotialis.

Cüti tamen

n

tum per privilegium , hujus ficri

præ(criptio quadragïma annorurmmt

'debet exprefía mentio; quia juti:

me

cum titulo ià' fimilibas equiva:

ipatr- Laicaliper privilegium fum-

leat przfcriptioni immémoriali

R

p

anus Pontifex nunquam derogare

non habenti titulum: atg. cap. T.

cenfetur, nifi hoc exprimat. Ca-

de prafcript.in $. hinc probabili-

n

d

*ftro Palao zr. 43. d. 1. pun&l. 1.

ter docerí poteft; .quód & illa fuf-

v.

€

ficiat;

2

Textus, qui'dabirandi ra-

13 2. Confuetudine, vel potiüs pre-

tionem facit, Jam eft explicatus,

E

€

Jferiptzorein Ecclefia, que& antehac

& porró ideo etiam non excludit

f

fuitlibera, £Etí aliqui id negent

prafcriptionem — imrmemarialem,

propter Concil. Trid. Seff. 14. ,

vel immemoriali aquivalencem ;

m

b

12.dereform, ubi nonadmittitur,

quia bac ita cenfetur excepta, at

Ti

ut quisquam jus patr. aliter, quam

nifi ejusexpre(fa mentio fiar; fub

ex fundatione , conftru&tione , ac

generali pronibitione.non come

X

N

dotatione obtineat, ibi: ze»o et-

prehenditur ; ficuti in fimili de

confuetudine immemoriali dici-

a

jam cujusvis dignttatis Ecclefra-

fHica vel factlaris, quacumnque va-

tur 4d tit. de con[net, & potius $.

ft

rione , nifi Ecclefiam , beneficium,

Synodus contra eos agit, qui prz-

«ut capellam de uovo fundaverit ,

textu dignitatis fibi ex hoc folo

& confiruxerit,fen dotaverit , jus

jus patr. in Ecclefiis vendicant;

patr. impetrare aut obtinere po[fit

quód hz fitz fint in eorum terri-

aut debeat.

Nihilominus , quia

torio.

Interim tamen czr, Seff.

hic texrus przcifeloquitur de mo-

2 j.Cap. 9. ad probationem imme-

dis in ipfo initio feu ftatim tunc ,

morialis prefcriptionis plus ali-

quando Ecclefia erigitur, jus illud

quid, quam aliàs requiritur.eo ca-

ä

acquirendi , de reliquo veró et-

fu, quó di&um jus pratendunt ta-

V

jam ex antíquA con uetudine com-

les períone , vel communitates,

petere. pofle fupponitur /» cap.

quz ob potentiain , aliamve ra-

tienem, prafumuntur ex- ufurpa-

rl

—gngcrdam 24.-.:4!: eled. imoin ipfo

tione

P.

—

lr

Wus Patrináthe atquiratis d.

9

tioné eó fuiffe ufz : nempeibi ita

taxat. quadragenaria ; , adeóque

Ls

di(poücum legitur ; AMec imneemo:

quoad jus patr. tanquam Eccle«

(tafticum, di(p,o(ïtio Juris Cano-

i

rialis temporis probatte eis [uffrae

(«

nici, non civilis,fervandaeft. g.

getur s quam fi pratev reliqua ad

13

eum nece(Jaria , praflationes. et-.

negando afÍertum: dum enim x

iam contiume nen müneri [altem ,

eit. cap. illud. Vontifex dicit ad-

qzäm quinquaginta annovum fp^-

ver[is Ecclefias minoren pra[cri«

j

]s

tjo , que emmnes efelium [ortita

ptionem , quam quadragiata an-

uorum , Romana Ecclefia non ad-

P]

fint , anthenticis. fcripturis pre-

bentur. quod itaque Íolerter no-

mittit , reítricto ifthoc loquen-

tandumeft. . Longé certíus e(t,

di modo luculenter (ignificat, fin-

it

quód . transferatur ab uno, qui

gularem Ecclefiarum prarogati«

jam priàs habuit, in alium per

vam eífe, quàd minor praícri-

li

prafcriptione:n.

Et quideim fi id

ptio ia illarum przjudicium non

5

admittatur; & velhinc minorem

lo

2ütea pertinuerit ad aliquam Ec-

clefiam , acquiritur quadraginta

quoque prafcriptionem implicité

,

znnis finetitulo; utpote quo mo-

agnoícit Pontifex 5 f ea fit aliis,

jj

do przícriptio adver(àüs Ecclefiam

quàm Ecclefíis objicienda, Quia

communiter completur c4p. de

manifefté nimiüm probaret com-

QHATIA 4. cap. nd awres 6 cap. dl-

trarium argumentum ; fcilicet ne-

que adveríüm Clericos privatos

Ind $. de pre[éript. contra ante-

3

riorem veró patronum Laicum ve-

aliam dari przfcriptionem, quàm

i

rius videtur , przícribi illud jus

quadraginta annorum: cuüm .cauü-

veldecem annis inter praíentes,

íz inter illos vel contra illos et-

wel viginti inter abfentes; licér

iam ex Jure Canonico fint deci-

H

ctiam hic quadraginta annos re-

denda.

Sequelam aurem com-

"

Ü

quirant Covarruv, p. 2.relect. cap.

muniter negant. D.D. nomina-

tim Magnif, P. Schmier tozs. 1. F.

poffeffor $. x o. s. £. Card, de Luca,

de jure patr. difc. 56. n. 22. id ,

1. . 2.64p. $. & 4423. , Cederet

0

quod deci(ionibus etiam S. Rotz

porró. oppofita fcatentia in dam-

firmatuin dicitur.

Ratio noftra

num ipfarum Ecclefiarum, quz

c(t, quàd rantàm Ecclefiis in il-

peeícriptione eriam non poflent

s

lis textibus conceílum fit, utíola

fe liberare à jure patronat. Lai-

corum . nifi decur(u quadraginta

"

praícriprio quadcagenaria eis ob-

.

ftet : nomine autem Ecclefiarum

annoerum

?

cüm in noftra fenter-

wtique non veniunt Laici.

tia citiüs poffint pertingerc adli-

bertatem , cujus fumrmous favor

.. Dices, prafcriptio decem vel

i

wiginti annorum non reperitur

e(t,

ltaque potiàs dicendum,

*

oper.

«cgnita Juri C,an'onicg,:fgaduq-— quód arg cap. T. de uovi

*

-

Runi.

1o

A. T. G. . Quibus tiodii

annt, àJure Canonico recepta fit

de non eft neceffe , illud deduci

É

hic conftitudio civilis, quz Eccle-

in pa&um , vel refetvari expreffe,

N

fiis non tantüm &aud noxia fed

Modo illud actu contrario non

utilisefí, Poíle autem & Laicum,

remittant; nam fundans Ecclefi-

ceu univerfüm ad jus patronatüs

an, vel benefibium remittere

Áf

habilem effectum ( unde à reliquis

jus patr, poteft, vel intotum, vel

!fl(

juribus fpiritualibus non valet pa-

pro parte, & limitaté illud indu-

W

ritas) idem jus praíctiptionis ac-

cere, prout fibi placuerit 4.e. 25.

& commauniter DD. Masu:f, P.

quirete five contra Ecclefiam,qua

W

antea fuitlibera, fivecontra prio-

Schmier b.2. »/74. P, Engl. P. £.

L

rém pattonum , laté probat idem

5. 2£0. Lambertin. p. 2.1, 1.2 2. &

d

Magnif P. Schmier czr, tr. 2:.6. 4.

2, (* 4, ab hactamen do&rina vi-

$

5, 4. $ 2. €" feqq. & claré patettum

detur excipienda Ecclefia Regu-

ex cap. querelam 24.deelett. w

laris,in qua patronatus non acquie

ex Concal, Trid. feff. 25. cap. g.

ritur fundatione, extru&tione, vel

de reform. ubi contra ipfam Ec-

dotatione tantum , fed infuperre-

clefiam , in quá jus patr, fuit cxer-

quiritar Apoftolicus confenfus in

zl5 *5 L.

citum, fine alio titulo hoc genera-

limine fundstionis, cap. wobis de

tim à fidelibus acquiti dicitur prz-

jure patr. & ibi Gloil, verb. detua

Ícriptione immemotialt ; ex quo

jnrisditt. Hoftieaí. Abbas ». s. $

infero, contra alios Patronos, fi

Rota zz zs4 Albanen, Priorat. 26.

Ecclefia jam priàs nen fuerit li-

INev. 152 3. apud. Farinac. tem. z..

beta, poffe à quocunque fideli ac-

decif 564.

Quaeres 2. Ánis, qui fundumI7

quiri minori przícriptione ; atta-

g w 1 €ETME

men juxta diftin&ionem priüs da-

fuum dedit in emphyteufim pro

extruenda Ecclefia, refervato fibi

»»

tam , num jus patronat, penés.

Ecclefiam aliquam, vel Laicum

annuatims certo canone , acquirat

ante hac fuerit.

]

jus patr, ?. &. Negativé: quia SS,

1

xz6 Qusares 1. An ad hoc , ut jus

Pontifex ip cap. pie mentis & cap.

!

pa:r. ex fundatione, «dificatione

frigentius XVI. q. 7 Solummodo

vel dotationeacquiratur, fpecia-

conccdit jas patr, abfoluté fundan-

(

lis refervatio, & coníeníus Epif-

ti, feu danti fundum pro extruen-

€«opi requiratut ? g. Non requiri,

dá Ecclefiá, transferendo inillam

ut fuper ipfo. jure patr. fpecialis

totum. jus fuumm fcilicet domini-

ttactacus , aut conceffio Epifco-

um tàm diredum, quàm utile

palis intercedat, quia hoc jus fun-

fundi; fed is , qui dat fundumin

dantibus, conftruentibus, & do-

emphyteufim pro adificanda Ec-

tantibus acquiritur difpofitione

cleí(ia, nom dicitur abfoluté dare.

fundum ; quia mon transfert im

juris, cap.. nobis de jure patr. un-

iM . u s um QUE RB

Eccle»

——

- Süs Patrokcarhr aiguiratins

[]

'Ecclefiam totutu jus fuum ; refer-

patonus non folum ratione fuudis

;

vando fibi dominium directum in

verüm etiam ratione conftrudtio-

Q

'fundo : ergo allegati textus non

nis; quia zdificium cedit folo jux-

h-

tal, adeb $. crime in [uof. de Acquir.

It

-concedunt juspatr. danti fundum

jn emphyteufim pro Ecclefia zdi-

rer, demir. Lambertin, l, c, 4 3.

d

4. U2« ", I. compelli tamen po-

la

fficanda. Lambertin. J 1.p. 1 4'2.

terit dominus fundi, ad reftituen-

I!.

.2. Faragna. p. 1. €4m I.€ .

das expenfas zdificanti, &t vult i-

)

caf. -

T8 Qusres 3.

Qlidam xdificavit

dem Lambertin, art. 19.2.27

^

Ecclefiam in fundo alieno , início

.Quaztres4. An murarius impen-29

f

domino fandi, an dominus fundi

dens eperas absque mercede in

le

conítru&ione: Ecclefiz, cum in-

acquirat jus patr, in illà Ecclefià

i

ratione fundi? m. negativé; quia

tentione acquirendi jus patr, ob-

]s

fine translatione dominii tàm dir-

tineat jus patr.?2 & Murarium

!

&i quàm ucilisdominus fundi ac-

impendentem operas fine pretio

d

quitete nequit jus patrenatüs jux-

cum intentione acquirendi jus pa»

tron. & de confíeníu Epiícopi ac-

n

ta allegatos Canones z. pr4cea.

infcius autem douinus fundi non

quirere jus patr. fimul cum con-

4

transfert dominium . id , quod zo-

(iruente Ecclefiam,

Ratio cf(t,

( firum eff ff. de Reg. jur. Siautem

quia textus /»cap. nobis b. t. cone

fciat dominus xdificatam e(fe Ec-

cedit jus patr, ci, qui con(truxit

ls

clefiam infundoíuo , & conten-

fuis fumptibus; mutarius autem

tüs transferat dominium fundi in

conftruens Ecclefíam fine pretio,

I7

Ecclefiam , acquirit jus patr.

i mercede, dicitur illam con-

Sed major quaftio eft, an «di-

ftruere fuis fumptibus, cum paria

ficans Ecclefiam in fundo aliene,

Ánt, an quis faciat fuo fumptu ,

an laboribus fuis cp. ex parte t«

início domino , acquirat jus patr.

án illà, ratione zdificationis ?. n««

de cenfib. ergo acquitit jus pae

]

$ub diftin&ione: velenim zdifi-

tronatüs, - Secüs autem f reciperet

tans Ecclefiam íllam cenftruxit de

mercedem fuorum operum. Lame

confenfu domini , & fic illo vo-

bertin, dejsrepatr. l. 1. q. $: 4« 4-

lente, & coníentuente, ac bona ft»

Buttt. i» cap. nobis de jur, patrone

5. E.

de, & tunc dominus erit patre:

nus Eccle(iz ratione fundationis,

Quazres $

. Titius incepit .?di;z[

xdificans veró ratione confítru-

ficare Ecclefiam, & eam imperfe-

&ioniS.

Vel zdificans con(tru-

&am reliquit ; Cajus autem il-

xit Ecclefiam, domino diflentien-

lam perfecit; hoc patiente Titio;

te, & nolente, adeoque malàá f-

quiz cornm erit patrenus?. g. Ca«

jum, quia jus patt. acquiritur ex

:d;c, & in hoccaíu, dominus erit

"d

2

con-

12

$e8. 1. G. lL Qiäm n6 d:: Ju:s eé.

€onftru&ione Ecclefiz, quz con:

defenfio, isa ut impedirepáffit ; vie

ftru&a dici non potcít, dum ali-

acus fiat, uti ille, qui iacepit z«

quid fupereft. confiruendum. $.

dificare Ecclefiam, qui volens per

1. Inflit. quo-tuode teflam, infirm.

fe iptum illam perhcere , poteft

Unde non incipienti, (cd perfici-

impedire, ne ab alio perficiatür;

s

L^

