fructibus, fed in ipfía re, cui di-

oneribus 20. Cod. de jure det. quó

&um us in prima inítitutione

Jus patronat. tanquam inzftima.

fuit per modum fequelz conjun-

bile & infrugiferum, neutiquam

&um.

Habet autem & maritus

fpectat.

Nihilominüs fenten-

dominium in ipfa re.

onatio Juäsgö

mm oppoftam , quam prater

Quzres $. An d

-

patt.

*

42

— dper donationem.«d.alios transferri poffit, .

Affitmativam veró fententiam.tu-

qpatt. tefolvatur per fupervenien-

entur Tiraquel. i» d..L, ff p2guam

siam liïöczorqzn.Patronie donantis 2.

:ge, Sententiam -negativam acerri«

v. donatione largitusm 353 Vi-

imé defendi à Decio:Conf. 475. .

vian,.de Jwrepatr.p. 1.1. 4« 6. 4« .

1. cujus fundamentum .deducit ex

gjI,quam ceníeo veriorem, & am:

e&endam,, nullatenus attrentis

ipía qualitate legis/f wuquam.Cod,

contrariis Decii rationibus,. Li-

de vevoc. denat, qu& utpotepro-

manans à poteftate laica, nequa-

c&t enim ;prafata lex .non fit ca-

quaim apta eft cemprehenda:c do-

nonica, fed civilis, impedireta-

men nequit ejus: obfervantiam 5

nationes jurispatr, quod fpititua.

le-eft , velpirituali connexum,,

fiquidem Jex .civilis multoties ob-

(ervati debet in rebus Ecclefiafti-

ut dictura Sebf; 14 $. 1.-5..9. .qux

Decii fententia :veritati .conífoua

cis & fpiritualibus, aut fpiritua-

videtur , five atrendatur natura

litati annexis , .nimitum quande

ipfa per SS. Ponti&icem fuit infer-

bujusmodi legis; five illius ratio.

Et quidem attenta hujuslegisna-

tà Canoni , aut quando difponens

tuta, ipía comprehendit denatio-

fpecificé de rebus Ecclefiz funda-

nesearumzerum, quacontinent

tur fuper ratione naturali , -& non

feu

notabilem . eftimationem ,

contrariatur Canoni , aut quan-

do generaliter loquitur ; & Ca-

qua funt confiderabilis valoris.

COVI!I'. 'Ulr. thöl. 1- Illcu I',o 44

nonibus non contradicit, uti eft

42, Jus autem patron. nullius.eft

prefensiL. funquam , que loqui-

valoris, càm mon fit pretio zfti-

tur gencráliter de revocatione do-

$3nabile, adcoque dicta lex locum

nationis per (upervcnientiam li-

berorum, & nulluseft Cazoz, qui

habere .non poteft in illius dona-

tione,

Atteptáveró ratione prz-

ob diétani caufam prchibeat do-

fata legis, hac tota fundatur in

nationes juris patr., ac proinde

prafumptione 5 quia. przfumit,

etiam £i fit civilis, .& non cano.

quód fi de filiis donator cogitáffer

nica adhuc in:donatione juris pa-

donatioenem non feciífet. GCatd,

tronat, eft fervanda. Pano .

de Luca de doxat. difc. 26. .. »

cap- I. de sov, oper. nmatiat. Fa-

Quz przíumptio ceífat in dona-

gnan, i» cap.canon. fLatuta de.con-

flit. m. 36. 6 in cap. qua in Eccle-

tione Jurispatr, fecundüm fe fum-

pti; quiacüm peream nullum in-

fiarum eod. tit s. 29! Quódautem

f;ratur, prajudicium baurfale filiis,

bzc lex comprehendat donationes

patronus etiamíi de illis cogitáf-

earum rerum, quz funt notabilis

fet adhuc donationem Juris patr.

z(timationis non oflficit, quin

feciffet, ac proinde in ea ceífare

comprehenkere poífit donationem

dcbet ejusdem legis difpofiric.

etiam jurispatrenatüs," Duplici-

j

G

[ .4

—

$0

&t. IIJ. S. IF. du, dv quando Sus patronat;

ter enim res aliqua dici poteft z-

quem fecum fert Jus patr. fi-de fíe

flimabilis , videlicet quoad pre-

liis cogitá(let, Tiraquel: loe. cit,

tium, & quoad decorem , hono-

At quamvis in abftra&to hazc fen-

97

rem , przeminentiam,aut confet-

tentia fit verior, in concreto tamen

vationem memoriz agnationis ;

faas patitur limitationes nimirumt

Jus patronat. certó equidem non

I. quando in donatione patrenus.

eít zftimabile, quoad pretiam,

individué ,& fpecificé Juri patr.

eft tamen. zftimabile, quoad de»

renunciavit ,. fecüs fi rantüm ge-

corem , bonorem, &c. juxta Bald.

neraliter S, Rota decif, 5 97. 9. 6.

confil. 273. vol. 1, n. 4.S. Rotain

p- 3. rec.

24 Quando donatio ju-

Bitutina juris patr, 31. Jan. 1716.

rispatr. fuit fadta Ecclefiz, aut

$. pro remotione, Unde illius do-

cauíz piz, Card. de Luc, de dozat.

natio cadere poteft fub difpofitio-

difc.22.». 7. & teíolutum fuit à

ne legis 7 u»q4485 cüm hac non

$. Congreg. Concilii z& 4lbazese

folüm habeat locum.in donatio-

donat 2. Junii 166 3, libr, dee, 2 g.

ne earum pretio zftimabilium,

3. Quando Patronus cogitanda

9)

verüm etiam earum rerum , quz

generaliter de filiis, adhuc veri«

funt xítimabiles, quoad decorem,

fimiliter donaturus fuiffet Jus patrs

praeminentiam , & agnationis

uti eílet, v, gr. fi ipf« poft. donas

memorizm coníervandam, S. Ro-

tionem fufcepiflet liberos, & fu«

ta i» Fulginaten[. donat. 26. Mpr.

pervixiffet, nec. donationem re4

Cui do-

1709. S. Ad hbujusmodi.

vocáffet. S. Rota decif: 7 1. 9. 165

nationi Juris patr. optimé congruit

4. Locum non habet, quando. us

ratio, & przfamptio, in qua ra-

perveniunt hlii adoptivi, feu nom

dicatur eadem lex, non enim prz«

revocatur donatio per Íuperve«

fumitur patronus volui(Íe prafer-

nientiam filii adoptivi Patroni doe

re proprig foboli extraneos vel

nantis. Lambertin. eed, eracf. L s*

confanguineos temotiores in hoc

F. 42, q. 2, AYI. 9. 7 G.

honore, præemincqtia,& decore;

IV.

$.

J!"; e

quando fus P atronatís per 'yenditionem tr

i

*an.färrï |

po[fut

Erta viatransferendi juspatr. tus perfonalis fit, nequaquam abf-

"T

eft venditio cap, cum [ecu- . que labe fimoniz transferri poteft

lum. & ibi Gle[f. verb. em- venditione ; quia eft invendibilis;

H

piorum. de jurepatr. — fi Pattona- cap. quia. Clevici €. cap. de Jure

veró

StI

per vend iionem transferri po[fic ?

tia defendit fimoniam effe, fipla.

wero patr, 16 de jure patr. Cüm

jus (pirituale fit vel fpiritualian-

ris ob patronatum villa , vel ca-

j

ftrum vendatur, quàm aliàs ven-

nexum neque pretium recipiat,

Si autem ville autca(tro annexus

deretur, ideó dicimus: has qua-

fit vendira villa, vel ca(iro ma-

litates tcmporales patronatui an-

nexas non coníftituere caftrum vel

net translatus, Debet tameu non

villam pluris vendibilem ; quia

pluris vendi villa aut caftrum ob

paironatum annexum , quàm '"

non ipfiä qualitatibus per fe , fed

cáreret illo, aliàs tacité vendere-

Juri tpirítuali, ex quo naícitur,at-

tür jus pátr.; ficuti non poteft

tenditur , & cüim hoc Jus fpiri-

vendi calix coníecratus plurispro-

tuale fit,& invendibile;.ea de cau-

fa non reddic villam , cui anne-

pret / confecrationem , quàm fi

confecratus non eílet, Azor. zz-

&itur, majori pretio dignam.

f:'t. m0ï'dl. P. 210[ 6- («'. 200 q' 8-

Huic communi docrinz conttae

Quares 1. Án ex venditione bo- IOT

99

dicit Garc. 4e benef. p* s« €. 9. "-

norum ormnium ceníeatur trans-

$j- €a motus rationc ; quia eó

latum Jusparr. hzreditarium,nul-

li fpeciali przdio determinaté an-

res pluris z(limátur , quó excel-

lentioribus qualitatibus ornata efl:

nexum? y. negativé, quia didum

at qualitas patronacüs eít:. nimis

Jus patt. non tranfit cum vendirio:

nererum fingularium, & fpeciali-

excellens ; ergo ratione illius plu-

risres zftimari debet. Neque ob-

um ; càm illis annexum non ftt,

at cum omnia bona venduntur,

ftat,fi dicaseífe quidem rem majori

z(timatione dignam ob patronatü,

omnium debet fieri fpecifica &

Íed non zílimatione, quz pretio

fingulatis traditio. J. quwi tibi. Cod,

de bared. vel 4tt. vend. Ergo il-

comiparari poflit , fed alterius or-

dinis & rationis; quia patronatus

lis venditis non transfertur Jus

non eft qualitas temporalis , fed

patr. quód folàm in confequen-

tiam venditione transferri poteft,

fpiritualis. — Noninquam, obftt;

Lambertin. Je Jwre patr. p. 2. 1. X*

quia patronatus non e(t qualiras

puré fpiritualis, fed habet tempo-

q. $. 4 15. Gatc. l.com. 13.. Dar-

ralitatem annexam v, gr. honori-

bof. alleg, 71. 9. 33«

ficentiorem locum pro patrono in

Ecclefia, & Ecclefiam obligatam,

Quzres 2. Quid fide fa&o con-ro2,

ut ei in neceffitate fübveniat &c.

tra Juris prohibitionem vendatur

Ergo ob has rationies pluris villa

Jus patr. erirne venditio valida?

zltimari poterit, majorique pre-

Affirmant plures ,. có quóinulli-

nam

lOOtio: vendi, quam alias vendere:

biinveniatur irrita iplo Jure :

fur, At quia communis fenten-

G 2

licét

$2 . $. LHI. G. IP. J & quando 3'u: Jatronat;

licét in Trid. Seff, 2. cap: y. de

g. Etfi-ob particulas illascopulas.

veferm. dicatur, ut nullus jus pa-

tivas &*, & v»um' vidcri poffet jus.

tronat. transferre in aliquem con-

patron, non accefforié, fed per fe;.

tra canonicas fan&tiones prafu-

& zque principaliter vendi,. li-

at ;; alioquin ipfojute patrona-

cét particulariter; probabiliter ta-

tu privatus exiftat ; non indcin-

men non eífe (imoniacam aut vi-

^ a Wil

fertur translationem nullam effe,

tofam, meque inforo externo, ne-

fed effe annullandám, ficuti dixi-

que in interno,modó abfit interior

mus de alienatione bonorum ab

intentio mala, nempe vendendi;

lizretico facta ante fententiam de:

Non enim refert quibüs verbis

contra&us fit celebratus , modó:

clarateriam, quz quidem aliena-

tio validà eft , efto reícindenda ve-

vetba: fenfüm habere potlint bo«

dpa.; H o - m

niat.

Nílilominüs probabiliüs

num, &à delicto excufantem,et-

cenfíeo:. venditionem invalidam

fr in malo quoque fenfu conti»

eíle , neque poffe emptorem reti-

nente deli&um explicari poffint ;.

nete patrcnatum ,. fed' manere pe-

tüncenim potiüs in bono fenfu ac-

nes vendéntem , quo usque fen-

cipienda funt juxta cap. 9. de Keg:

tentia.déclaratorià criminis acce:

jév dubin in meliorempartem in-

dat.

Quia patronatus in eum

terpretanda [ant. Jam veró dicta:

transferri non . poteft, in quem

verba hunc fenfum habere poffunt;;

Eccléfia nom confenfit; cum : ex

quód' nimiràm vendat caftrum

volüntate Ecclefiz lioc Jus fpiri-

absque refervatíone fcu. exceptio-

tualé communicetur, & non ali-

ne jutis patr, ejusdemque à reven*

1v

ter: At Ecclefíatranslàtionem fi:

dita feparatione. Pirh, /ic t. 75,

moniacam reprobat, & deteffatur;

citans Navarr, l; s. confil. 6. n. 7;

omnesque talés padtiones irritat

de bered; Lotter./J; I. . 9 5.62.

& annuilat cap. quanpiis patium.

Quareas 4. n emens univer: T04;

de patlis. cap" praterea. detrans-

fitatein: bonorum principaliter, ut

emay jus patr. erannexum ,incure

AEF, cap. eàqua 1. q- 3. ergo talis

venditio nulla eft; & cbnfequþn-

rat in ponas fimoniacis inflidtas ?.

ter Jus'patt.'non cü'qx-i*lla trans-

&. Íüb dift, Vel' enim. intentio,

làtum. Azor. inflit. mov; x 2. l: &i

feu voluntas v: g. Tisii principa-

liter emendijJus patr. confi(tit i

c.20 q, &. Garc, de beucf. p j 6

$; n. 9-

ftàtu fimplicisae nude voluntatís;

103. Quares 3. AnVenditio v; g:

& Titus emens caflrum cum haa

callri cum expréffa. mentione ju-

intentione non-ineurtit penas ia

fimortiacos à:Jure promuleatas;;

ris patr; c. g; Pexdo hoc caflfrum

cum:]ure-patr. vel vendoboc cat

ratio eft, quiaqua in finibus nu-

Q

Jirum; & Jus- patv, fat. funmi;;a-g?

de-voluntatis.confiftunr ,. & figpis:

eeransferri po[ft

$3

AU p'"ef 'veiz'a'itiancm

-mcrï*oriäuä non declarántur, li-

interveniat pactum five expreffum:

five tacitum dandi à Titio emen-

cét puniantur Y Deo, non tainen

te, & exigendià vendente caftrum

fubjiciuntur ukioni Ecclefiz, quia

ex Íola voluntate non fcandali-

plus pretii ratione Juris patr, vel

zatur Ecclefia feu. communio fi-

cencurrant alie cenjc&urz , qui-

delium , nifi voluntas pracefferit

bus manifeftetur. hujusmodi in-

tentio, & in hoc cafu Titius inci-

in a&um juxta cap. ermbe[cant 4iff.

32, vel fuperadditar aliquid ex-

ditin peenas cum vendente,ut do-

cet Lambertin, ]. c. art, 20. 9. I7,

ternum , per quod manifeftetur

Ijusmodi intentio & voluntas

Fagnan. zn didt, cap. tua x05,de f-

80H. 3. 4 $-

emendiprincipaliter Jus patr. v, g.

adfit conEeHio ej.usdcm Titii, vel

.530 v. Ms

4fa, dr quavatione fus. patronaths permutari , 'vel in. loeatio-

sefh, vemplgy.tfujän , pignus dari po[ft ?

"

littevis 7, b, t. Saltem fi locatio

A D vend'itibnem reducitur

translatio juris patr,. per

fiat ad longum tempus ; quiata-

permutationem , lecatio-

lis condu&tor habetur pro poffef-

nem, empbyteufin, & pignoratio-

fore l, 1. $. 2. ff. de fiaperfie. Ad

XoSnem.. .Et quidem L. Permntatio-

poffeilorem autem regulariter pet-

ne ttansferri poteft cap. nemini 0.

tinent omnes frudtus , quos in-

XVI. q. 7. Sed non nifi cum alia

ter cenfetur etiam Jus patronatüs,

Si locatio fiat ad tempus modi-

re, vel Jure fpirituali, & fijus pa-

sron.. fit perfonale interveniente

cum, hoc eft , decennio minus,

L

negant valde multi,eó quód con-

confeníu Epifcopi, faltem fi trans-

feratur in Laicum , vel Clericum

du&er per illam non pofícffionem,

fed meram detentionem rei loca-

privarum ; Si veró fit reale , &

connexum v. g. caftro acceíforié

tz con(cqmtur.

Sed & alii non

permutari poteft cum quacunque

pauci cum Barbef, » cap. literis

re etiam temporali, modó ratio-

". 4. ctiam huic conduéori jus

ne ipfius non petatur aliquid plus,

praíentandi tribuunt, idque de-

quàm valeat caítrum , cui anne-

iumuntex cit. cap. 7. ubi locatio

videtur fuiíle ad. modicum tem-

xuim eft jus patr, Kónig 5« 2.»1£.

pus, quia facta eft à Monaflerio

Pirh-. 39. £.*. 79- SChmalZgl'- 'bo f.

'0 l GIQ-

fine (olemnitatibus; & ex hac ra-

tione, quia ctiam in locatione ad

XO6 2.Lecatiowe villz , pradii &c.

£ui anncxum eft jus pau. cap. ex

G 3

breve

54.

&e&. IIT. S, ql/.» p qua vationte us patr.

breve tetnpus transferrur jus per-

ta non efl, à fortiori ne

queopptgz

P

cipiendi fru&us in conductorem

neratio,

Necobftatra

f

tio in cons

pro tempore locationis , confe-

trárium addudta, Éxiítimo eniai

quenter & exercitium juris patr. ,

penes debitorem manere Jüs pas

IO7utpote accefforium fructibus.

tronat. non folüm quoad propries

3- Infeudatione, (eu empbyteu-

tatem, verüm etíam quoad illrus

li

ticatiene caftri, villa &c, CAp. EX

uíum 5 quia ex pignoratiria áctios

j/

literis, €& cap. cmm faculum b. t.

ne non transfertur in creditorem

quia in Vafallum & Emphyteu-

jus utendi pignote ; quia pignus

tam.non modó poffeílio , verüm

f

folüm conceditur ad debiti fecuri-

etiam dominium ntile rei, cui an-

j

ratem; acproinde omnis ufus pi-

it

nexum eífe fupponitur jus patr,

gnoris , qui huic fecuritati nom

trensfertur. P.Pirh. £, z. 2. $ 7, P.

obelt, debitori remanet : at ufus

f

z08Schmalzgr. P. z, z. 155.

juris patr. nequaquam fecuritati

ü

Sed major dubitatio eft de re in

fi

dcbiti obeít: ereo remanet debi-

Pignus à creditore accepta; an

tori. Addecredítorem obligatum

cum pignoratione jus patr. trans:

cíle reftituere omnem fructum ,

ïroä

feratur ? videtur trausferri; quia

quem ex pignore accipit, vel in

daus pignus, illo üti non potett;

fortem compütare cap, t. Me ufur.

fiquidem ex pignoratitia a&tione

l. 1. & 2. ff. de pignor. at,.— Atf

privatur porcftate utendi re in pig-

nus data; aliàs nullius eífet uti-

in creditorem Jus patr, cum pi-

gnore tranfiret, ipfeque przfen-

litatis pignoratio , &ea non ob-

iï

taret , nof appareret, quaratio-

ftante poffet debitorre

pignerata,

ne ifte fructus, fcilicet prafenra-

f

& fru&tibus illius uti,

$i autem

tio reftitui poffet, aut ejus zíti-

debitor uti patronatu non poteft,

matio ; cüm fit fupra omaem e-

eflicitur fané in creditorem cum

ftimarionem, Dicendum ergo eft

l

pignore jus patr. transtuliffe,ne di-

nequaquam in creditorem jus pa-

camus ufüm juris patronatus extin»

tronat, cum pignore tranfire. Lam,

ctum eífe, Ob hanc rationem A-

bertin.7, c.4.2. art, 2.p. g« Garc,

zor. p. 2, [nfHt. mor. l.6 & 20.4,

P4 f-c.f.n. laca'l'.

I 3. exiftimat rem, cui eft ius patr,

. Quares z. An Jus patr. genti. 09

annexum , non polle oppignera-

itium permüutari poflir eum jure

lr

rj ; adducens Gloff, i& cap. ult,

patr. hzreditario ? 55, Hane per-

de conce[f. prabende, quz nihil di-

mutationem non fubfiftere ; quia

Cit, Verüm rem, cui jus patr. eft

exiftentibus de familia fieret gra-

annexum , oppignerari poffe vi-

veprzjudicium ; fiautem effetul-

detur probabiliüs ; quia nullus ex-

timus de familia permutare, vel a-

tat textus hunc contractum prohi-

lienare poffet, àc docet Tiraquell.

beus ; fi enim venditio prohibi-

de

per venditionem tv ansferri po[fi ?

$5

de retrall. con[ang. $. 25, ploff. 1.

quidem 5 quia immunitas ab ob-

3. $. quia jus patr. in ultimo fit

ligatione folvendi decimas eft a-

bareditatium ,. & transmiffibile

liquid meré temporale, cüàm in-

etíam ad; heredes exteros. S. R o-

ftar aliorum jurium temporalium

tain Fo[[anen. juris patr. 12. Mar-

fine privilegio Apoftolico veré,

1ii 170 3. $. fiz. Card. de Luca de

& juridice poffideri & przícribi à

jure patr. dife. 35. n. y.

Ratio

Laicis poffit : confequenter per-

eft,quia poíle(for juris patr. gen-

mutando jus patr. cum, immuníi-

tilitii, & mottuó tenetur illud re-

tate folvendi decimas daretur fpi-

flituere. fuperftitibus de familia

rituale, vel fpirituali annexum

juxta voluntatem teflatoris ; &

pro temporali, Adfecundum au-

ita refetvando jus patr. pro eis de

tem; quia etfi in eo cafu periculum

fimoniz non foret, cüm etíam jus

familia, fi non expreífe . faltem

tácité videtur probibere alienatio-

percipiendi decimas fpirituale fit,

nem juris patt, etiam titulo per-

Laicus tamen feclufo privilegio

mutaátionis.

$i tamen «um cone

Apoftolico eft incapax poffidendi

YIO(cn(u fuperioris permutaretur cum

jus decimandi , ut communitet

alio Jure patr. imelioris-cenditio,

docetut ad zzt. de decimás c

ch cam "

nis, & utiliori faviliz , fubfifteret

fam 7. de prafeript.

hzc permutarto, nec bancimpu-

Quazres 3. Àn in permutat

ïör-nz

gnare valerent illi de familia; càm

né jutium patron, necceffarius fit

non folàm à jure fit permiffa, fed

confenfus , five authoritas legiti-

laudabilis permutatio tei fübjectze

tvi fuperioris? g. Permutationem

te(ticutioni 5 uti eft jus patr. gen-

inter plura jura patronat; fieri pof-

tilitium cumaltera re magis utili,

fe duplicitet : 1, Quando plures

dummodó non appareat, tcelta«

Patroni Laiciin communi, & uni-

torem ad eam habuifle parricula-

tim funt Patroni Ecclefiarum , &

tem affc&um ad texz, L. Imperator.

i(li inter fe difponant , ut unus

G.ed. qued inde ff. de legat. S.

fit patronus in una; & alter in a-

Rota decif. 807. n- 19.p. 2.8. e-

lia Ecclefia ; & in hacpermutatio-

€ent, Card. de Luca de fideiomm.

tie nofi tequiritur de nevo coti»

difc. 177. 9. 6.

Íenfus Ordinarii : quia illi jam

09

qir Quereso. Án Jus patr, pérmu-

polfident di&ta jura patr, de íllius

tari poffit à Laico cum immunita-

confeníu , juxta Gloff. ia Clesaezt.

te ab obligatione folvendi deci-

pleres S.G t faciliusde jure pa-

p

mas , vel cum jure percipiendi

trom, ibique Vitalim, ». TO.

decimas; quod monaflerio ex fun-

Quando fuüt plures Patroni: per

dis alienis competit? x. Ad u-

Ífe, & unufquisque permutat jus

patr. , ín hac permutatione requi-

gsumque ncgativé«. Ad primum

ritur

$6

&ü. IV. S. T. M validam prafentationem

titur confenías ordinarit; quiali-

tione prater cauías neceffitauis ;

€et quis poffideat jus patr. , quod

& urilitatis requiritur beneplaci-

permutat de illlus confenfu, ta-

tum Apoftolicum, non teípecta

men reípectu juris patr., cum quo

juris patr. Laicalis; quia hoc con-

permutatür non habet confeníum

cedi peteft. Ecclefig absque ullo

ordinarii ; unde ut hoc validé poí-

confenfu fuperioris , fed refpe&ta

n

fidere poflit titalo permutationis,

Juris patr, Eccleftaftici. Ratio eft;

requiritur ordinarii^ confenífus,

quia cum permutatio fit fpecies

cüm absque' íillo jus patr. per fe

alienationis Cap, nulli de rebus Ee

poffidere non poffit. Lambertin,

elef. non alien, S. Rota decif. 157.

P. 1.p,2. 4.2.4. 0. W. 6

Vivian,

Hy S. P. 3. rCOnt. Jus patr. aliena-

eod, tratl. p.2. 1 q.c. 2:n.3

ri non poteft ab Ecclefia abfquc

113 Aliquando veró permutatio fie-

beneplacito Apoftolico. S. Rota

'ti poteft inter dno jura patr. , quo-

decif. 191. 0. $. p. 5. & deci].

rum unum eft laícale, & aliud Ec.

Io" 12:20

94 15. P. 7. vecent

clcüalhcum ; & in hac permuta-

K, ^

:

$u«

SECTIO:; [W^

Atione , froe ipfo 4&'? þræ/mtandi. ;

: De præfeni

». qju;-circ?m AnBÍLI.

S. I

4 d validam prafeutationem fpeGantem ad quandam communis

tatemm qua requir antur ? e5 quinam prefentari

*

'yaleant :

Rater. requifita generalia,

quiritur, ut öinnesïdc cemmuni-

. quz àJure. communi ad

tate intra terminum juris per edi-

validam | przíentationem

GQum, citationem , vel infinua-

exiguntur , funt & quaz-

tionem vocentur , & congregen-

dam ípecialia, quz deüderantur,

tur. S, Rota decif. 295 p $. ve»

ut przíentatió.à Communitate fa-

cent. ne non vocati agere poflint

de contemptu, .. Si quis aute

m :10-

uj

114.&)3, fubfftat, . Et 1. quidc;.g ECe

giti-

$7

fpetlantem a8t qaændam Bimuicatem, que &c.

doneam, & habentem omnes

"

gïi-timä impeditus compatcvtc non

valeat, conflituere poterit procu-

qualitates ad bencficium obtinen-

l

dum tequifitas, tam de Jure com-

ratorem ad praíentandum fuo no-

l*

mine cum aliis de comimunitate,

muái, quàm exlege fundationis;

o

Fagaan. ir cap. quia propter.v., 5.

nam incapax & inhabilis prafen-

de eletl, .^ 2.Ut przfentatio tiat

tari nequit, nifi fub expreffa con-

11

faltem à majoreeorum parte;nam

ditione capacitatis, quz intra tef-

^]

minum juris intervenire debet,

fr à minori, vel ab zquali corum

j

parte fiat, przíentatio erit nulla:

fecüs przfentatio erit nulla, Card,

.

quia non diceretur facta à com-

de Luca difc. 45.. z. & fi pars

17

cl

munitate , dum hz« non reprz-

major de communitate prafentet

i

fentatur per minorem, nec per z-

fcienter , & abíoluté indignum,

À

minor autem habiletm , iftó cafi

qualem , fed per majorem partem

7

de communitate cap quonians.de

pats major privatur pro ea vice

Jwre patr. ibique Abbas ». :5.

jure prafentandi, tetumque .jus

acctefcet parti rainori ; ita ut ab

Majoritas autem. parcis defumitur

reípedu omnium de communi-

hac parte. prafentatus fit inftítu-

endus,

Secüs foret, fi major pats.

tite , non veró refpe&tu fingulo-

tum ; & quidem re(pe&tu omni-

prazíentaret indignum , & qui-

um de univerfirate vocatorum, &&

dem nonex lege fundationis ab-

intervenientium intra terminum

foluté ignoranter; tuncenim non

juris ad adtum prafentazionis, non

privaretur jure przfentandi , fed

intra eundem terminum, imó

veró refpedtu etiam eorum voca-

torüm , & non intervenientium ;

etiam intra novum à die habitz

ita, ut fi ex eis de communitate

noxitiz inhabilitatis primi , poffet

vocatis interveniant folàm duz

alium idoneum p»ræ&nmc, huice

vel minor pars, illi, qui veniunt

que deberetur inftitutio, excluf&

At

inflante terminó jutris procedere

przíentato à minori parte,

"]

polfint ad przíentationem; quia

veróà fi prafentaret inhabilem jux-

ille dus partes, aut minor non

ta claram legem fundationis igno-

ranter , tünc privaretur jure pra-

tenetur dimittere jus füuum pro-

prer abfenriam aliorum , & pr&-

fentationis proea vice, quia alle-

ientatus à majoti parte — iftarums

gari non poteft ignorantia legis

-duarom partium erit inítituendus,

clarz fundationis, Lambertin. £. c.

Panotm. inc ap cwm nobis.de elect,

pl 244« 109 12 O 24.

n 6. Lambertin. p.2. l.2. q. 2. 4

Pitonius. de Ceatrov. Patr. alleg.

9. 7.L $. Seécüs finonin(laret ter-

2

minus juris.

3. Ut illi de com-

: Quzres t.. An Abbas, autSu-T I

perior Mogafleiii, in quo pró«

^munitate przfentent perfonam i-

H

feíÍus

58 .

S$e8. 1F G. T. M validam-prefentationem.

feffus eft patronus, poífit prafen-. freut 2. de ele, ibique Gloff i4

tare ad bencficium vacans abfque

verb. confentirc, Pitoniusin tratt,

confenfu aliorum Religioforum

de centrov. Patv. tom. 1. alleg. 5 f.

ejusdcm Monaftetii ? , Non pof.

Fargna p. t.can. $. caf; 3. quia ta-

fe Abbatem, aut fuperiorem Mo-

men in mults Germaniz Í[ocis

væ

naftetii , ad quod pertinet ju: pa-

confuetudo legitimé introducta

tronat, ex períona Profc(fi, aut a-

contrarium obtinet, idcircó cidem

lio titulo per fe prafeutare, aut

ibi ( ubiviget) ftandum eit;

H

2

nominare abíque confenfu Capi-

Quares 2.. An valeat.

:

tuli, juxta text. n cep ea nefcitur.

tatio irregularis ex- homicidio ?

prafen-1 9

g. $ub dittin&. vel enim patro-

de hir, qua fiunt é Prelat. Gloil in

éit,c«p. ibique Abb s 4. Butr,

nus przíentavit irregularem íci-

*:, 4,Gonzal. » 6. Ratie cíl, quia

enter, vel ignoranter; fi fcien-

tér prafentatio erit nulla; cá ra-

monaíterium, ad quod fpectat jus

patt. non reprafentatur per folum

tione , quia ficuti irregulati non

Abbatem, feu Superiorem, velper

poteft conferri Beneficium Eccle-

fiafticum , ita non poteft ipfe fic

folos Religiofoss fed per Aboa-

TT NEDNRUT u OU REMNMUUEEE CU s — EE

1em & Religiofos fimul , qui fi-

abfoluté przíentari, ut . docent

mulconftituunt unum corpus for.

Lambertin. £, c. 4. 9. 4. 4. Garc,

male, & totum Monafterium. ad

de benef. g. 7. 6. tX w. 1. . imà

J

text. in cap .mowit. C* cap. quantó

pro ea vice, patronus prafentans

t

E

sle bis, qua fiunt 4 Prelat, Berou,

irregularem , privatur jute prz-

qn cep. ex lirerts de jure patr. w.

fentandi alium; juftum enim eft,

2l.

feq3. Ergo nec folus Ab.

ut privilegium perdat ille,qui có

bas absquc Reeligiofis, nec foli Re-

abutitur. Gloff. i& cap. qteniam.

ligiofi absque Abbate, fed Abbas

de jure patrenat. verb. abutuntur,

& Rcligiofi unitim poterunt prz-

Quod didum de irregulari ; ct-

I2j

fentare , cumfic foli, & uti fin-

tiam tenendum erit de excommu-

nicato. fufpenfo, aut interdicto:

guli non fint patroni; quod enim

enines tangit ab omnibus fieri de-

cüm &hi nequeant ad beneficiure

bet. Sivcerófuperior absquecon-

Ecclefiaflicum ptzfentari.Lamber,

fenfu- Capituli prafentaret, hu-

tin,] c, vel patronus przfentavit ir-

3usmodi prafentaticnem non cre-

regularem conditionaté fcilicet fub

derem eífe actu nullam, fed annu:

fpe obtinenda difpenfationis , &

landam, ad Capituli inftantiam, &

€à obtenta prafentatio erit valida,

fthuï(itionem €x cominuni fegu-

Hzc tamen intelligi debent de bc-

Ja, quod contemptus folüm ex-

neficio Ecclefiaftico, non de bené-

cipere poffit, & agere propter con-

ficio mer& Lakali: quia Trid.fo-

obti-

:em pmm » juxtatext. s cap, quod

lm preibet, sseglatem.

nctc

z

ge-

$9

F

—fpe'iaitim àd quand a consiunirátém; que &t

nere beneficia, aut oflicia Eccle:

d expletüs niínc pro tutic; po&.

fiaftica, non verà beneficia laica-

quam adeptus eft Clericatum. Pro

refolutione hujus quzí(lionis piu-

lia, aut legata pis,

Ouzres2. À

n przíentatio fa-

res caíus diftinguendi occurrunt,

in quibus vacante beneficio rité

1204

a de Laico fit nulla, etiamfi Lai-

& re&à procedere valent pattoni

cus petat poítca Cleticari ? &. AÉ-

de(iderantes aliquem Laicum prx.

firm, quia licét Laicus poffit ao-

fentare,

I. E(t, quando ipíe pa: I22

1

4$fhinari , ímó & | tx(entari fub

conditione Clericatüs,juxta S.AAot,

troaus effe&tum præfcmationis uí-

que ad ultimum diem quadrime»

decif. 4.€ 12, & in. Melevit. be-

mef. 10. ]unii 1712. .

g6. nequit

ftris. fufpendit, ut przfentandus

oflic debitam: qualitarem. v. gt

ramen prafentari abfoluté ; cüm

fit incapax beneficii Ecclefisftici,

Clericatum, difpenfationem in z«

incapaci

tate &c.affequi, & in hoc cafu Or-

& przíentatio fadta . de

fuftineri non debeat. — Quod et-

dinarius- fuperfedere cenetur , üt

ia procedit, (i poft fa&am prz-

docet Card, de Luca. de jere patr.

dife. 455 - 2« Eft, qüwddpættüïrt23

fentationem Clericatum fufcepe-

'it, quia Clericatus fubfequens

nuspec epiftolam & internuntium

fimpliciter mominat praíentan-

'fetrotrahi non poteft ad tempus

dum , quicít Laicus, & tunc no-

przíentationis, in que requiritür

minatus exbibere non debet fupe-

"capacitas, & habilitas prafentaci,

tiori nominacionem, nifi adepto

ut przíentatus obrneat acbuale

-jus ad beneficium, ut doceut

priüs-Clericatu, . Facus tamen

Clericus. exhibere illam poteíl;

"Garc. l. . eap. 1. . 31. Lambertin.

'(qo. 7»'0,,7-'6' r ^ 2,- h- 4-

tnnc enim verificatur , quód de

tempore prafentationis fit Cleri-

Aar Quzres4, Quid fiLaicuspra-

cus,

Hec feníu intelligi debent

fentatus tempore , quà exhibet

nominationem de íe fadam co-

DD, quando dicunt: quod peffit

nominari Laicus, dummodo tem-

zam Epifcopo , fimul petat pro-

inoveti ad Clericatum , an hzc

pore prafentationis, fivc tempore

nominatiónis coram Ordiriario fit

przfentatio fubíiflat ? Ratio du-

bitandi eft, quód ficut licitumieft

Cleticus. S. Rota coram Peu, d-

Cif. : n. 4 & decif, 12.n. 4. Garc.

pattono przíentare Laicum. fül

conditione: futuri Clericatüs, fic

de benef. p.7. 0. 1« . 32.. Lottet.

& permillum videru nominato

l; 2.4.47.5. 94. . 3« Cafus cft,

I24

quando Patronus non;. nominar,

exhibere (uam nominationem co-

ram Ordinario c

um inftancia, &

Íed verà przíentat Laiénm coram

petitione Cke

t

Ordinario ; &- in-hoc cafu inter

üs; per hancee

DD. quaritur? an polfit fieri pr& -

mm videcar ,

jcu-

Bx 2

60

Se. IP. S. T. Itd 7&11,734»? pmj&ætatiweä $03

fentatio füb conditione futuri Cle-.

L. .1.4: 34 ». ?1.,gqia»licöt'3jc* Y

f

ticatüs ? Garc, /. c. fentit, Laicum

communiRegularis non folüm por

poffe praíentari fub conditiene

tuerit promoveri ad Ecclefiara pa-

Clericatüs expreffá, vel tacitá, Sed

rochialem per Epifcopum, veràm

ï:

l

oypi'nionem'Gaæc'iæfta'nquam infof-

etiam ad dignitatesprincipales in

ficiuetem laté repellit: Ventrigl.

Eccl-fiis Collegiatis: fzcularibus

du prax, part. 2.-u4n0t, 7. "n- 12,

|

cap. quod Dei timorem.de flat.so-

Verum cít , quód poilit prafen-

n4cb, ibique Gloll, v, Ecclefiar.

tari lajcus «on quidem fub «taci-

parochiai, Panorm. » 445* 6. ta*

ta, lediolàm fub exprefla -con

men cum priores lcecs ad pofíte-

ditiene futuri Clericatüs, nempe

tiorestrahantur , & per eas, quan-

mediante clautula: i,5 poflquam

doque.vel declarentur , vel cor-

juerit prosmotus ad. Clericatum:

rigentur, ut docemurà L. sozeff

ut fentit S.Rota apud Vivian. de

Aovum cum duabusfeqq. e .LL,

jure patv. decif. Y47. w. 19. Card,

1. fin. ff decenflit. Princip. . Ho»

de Luca difc. 45 » 7. Quiacon-

die beneficia Lecularia fzcularie

1

"ditio fufpendit atum przfentatio:

bus, & regulariaregularibus con-

72:

nis, & completur per acceffionem

ferri.debent, itaut regulares fine

:

Clericatüs, qui in taliccalu retro-

diípenfatione Apoftolica. hahere

trahitur ad ipfam diem praíenta-

non :poflint beneficia (zcularia,

tionis, dummodo fuperveniat du-

cap, €um de beneficio de prabend.

t!

rante tempore juris, üt explicat S,.

in 6, TTrid, Seff. Y4. cap. 11. dere-

Rota in Polaterana benef. .7. De-

form. S Rota in uxa Ratisbonenf.

cembr, 3?08. S. nec valuit.

juris prefent. x o, 4ay 1208 Gon-

zal,44 R

€

125 «

Quaress. Anprafenitatio facta

'gul. $. Canvgll. gleff. 7:

Regulari ad beneficium ízcu-

a.6. 0 $3.

"

lare, át nulla? . :affirm, — Quia

Quares 6. An Patr

or-us de co;nlxzrö

Gloff. i» Clement. de fuppl. neglig.

feníu Epifcopiprzíentare poffit ad

Pralat. 9. fecularibus expteisé

beneficium talem Clericum , qui

!ä

prohibet, ne regularis prafente-

non habetomnes qualitatesà Fua-

tur àd beneficium "Ixculare, ibi:

datore requifitas? . megativé?

quod ad Ecclefam , qua. con[ue*

Quia Trid. Seff. 25. eap- 5. dere-

vit regi per faculaves Clevicos, Mo:

ferm. abíoluté difponit & prxci-

nachi Regularem pra[entare -mon

k

pit, ut qualitatibus in fundatione

pofin.

Ità quidem , ut przfen-

beneficiorum appofiris nullo mo-

:

ta'io & inftitutio de regulari fa-

do derogetur, ibi : Razzo peffu-

éta ad Eccle(iam íxculatem fit

laty ut ilis , que bene couffituta

cafla & invalida. Lambertin. 7 c,

[nus , ordinarizs / con[flitutionibus

nen detrabanturs quando igusr

$. 7 4 19«9. 24 Lotter de ?rmjï

4

fpeliantem ad quandam commumtatem ,. qua z.

61

ri; adeoque Patronus þoteri: va-

ex. benefiirum queramcunque e«

i

vetlione, feu fundatione &'c. qualt-

lidà przíentare ad Ecclefiam Da-

tochialem Clericum in facris non

C

tates alique. requiruntur G'c* eis

conititutum, S. Rota decif. 129

pon derogetur ; Unde Patronus e:

tiam de confenfu ordinarii non

8.13- p. 1 9. rec.. & noviílime iz

3

p

porerit przfentare aliquem .non

AMelphitn. benef. $. Dee. 171 2, $

le

3

habentem qualitatem à Fundato-

uentadmodsm,

$A

Ü

sze requifitam, ut docet .Garc. .de

Quares B. An donatarius Pa:128

tronus-poflit :przfentare .donato-

LO

lbenef. p. 2.:0. 1. - :09, tecurren-

dum crgo erit in tali cafu ad S,

tem ? Videtur quod non : quia

Pontificem, à quo folo immutari

ficuti patronus feipfum prafenta-

peffunt qualitates, quas Fundator

re nequit Juxta cap. per noffras.

!

inf'ituit, perea, qua habentur in

de jure patr.

