cum futura íucce(fione absque

confenfu Patroni ? In cafu ; Pe-

dotatione Ecclefiarum, & coníe-

trus Clericus gtavi infirmitate ac

quenter non dat hujusmodi coad,;

jutorias perpetuas absque coníen-

fct& decrepita íenectute laborans

L 3

-

fu

86 —— $. P. . 11 ta Epifeopus poffe Ecclefiam, vel

fu Patronorum Laicorum , ad

um patrono, fed poffit hic ,"ubi;

hunc effe&um omhinó requifito,

Ecclefia ^ patronata . vacaverit ,

nifl nominatim & expre(fé corüm

quemcunque alium: prafentare ,

juri patr. deroget. ut docent Lam-

fed foli Recori patronatz- Eccle-

bertin. Je jwre patr. L. 2

P"* Ic q. c-

fiz incumbat, fuftentationis me-

4« 20. 9. 7. ibi: 'Unde fi

de bujus:

dia ex fuobeneficio (ubmini(tra-

modi Coadjutoribus , & futuris

IC ad ordines prafentato, donec

Juccefforibus loquimur , €& Papa

de beneficio provifum huic fuerit,

illos concedit , & derogat expre[fz

quz omnia colliguntur ex cápe

patronis laicis, quod facere poteff

peflnlafli so. b.t. ficutitamentas

G'c. aliàs finon derogaret expre[fe,

litet przfentatus Clericus Eccle-

dicerem, non intellici es prajudica.

fix illifervire: debet, à qua fufz

Ium j nude moriente Reilore, pe

tentationis media accipit, dum vi-

troni laici peterunt pre[entare,non

vit Re&or, qui eum prafentavity

ita dicerem de patrenis Ecclefia-

ita poft mortem hujyis Re&oris,

ncc

ad

ulteriorem

Jficis, czm illis pofit pra]udicare.

alimen-

Vivian. eod, tr. Ko.hg.t. 4

tationem prafentati

tenetur.

151. Gonzal. fuper Regul. $. Can.

fucceffor , nec ulteriàs :a4 fer-

cell gla[.. * S 9. 16g.

vitia illi Ecclefix praftanda tene-

18

Quzres s. An Epifcopus prz-

tur taliter ordinatus : & hinc E«

^ fentatum à Parocho ad titulum

i(coPus dlligentcr artendere de-

:

1

fux Ecclefie ordinandum , irre:

et, utrum berieficium, ad quod

quifito Parrono, admittere poffit,

hic ordinanur, tam pingue fit, ut

& debeat? y. Epifcopum pofle &

duobus alimernta. praftare poffit ,

debere taliter ad ordinesáRedto-

ut unde poft.rmortem hujus Rez

repatronatz Ecclefiz,non confen.

&oris alimenta fit habiturus; qui

Gente patrono, przfentatum, ad-

ad talem przfentationem fuit or-

imittere & ordinare , ita tamen ;

c?inatus,

ut nullum exinde fiat præiüdicï'

IT.

x

$.

hn FEpifcopus l)oj]-iz.; 'Ec'cle]üm' ; vel beneficium

jzatrondïaM; do-

nares "yel umire alteri Ecclefie ^. r an 72

ifcopo donaril

po[ft à ?4troni.s jus patr- viliene; vel

E " j

proprie diæq*jï;f

"

7 Cclefiam vel beneficium: pa- donare, vel-&oh&edcre in proprie;

tronatum fine confenfu Pa- tatem per mgdgm incorporationis

ttoni, five Ecclefiaftici, five laici,

altc;i

—

Eenefc;um pætiondtüm'd onare , yel unire altert Ecclefe ? 87

|

alteri Ecclefiz feu beneficio, vel

miícere, nifi appareat , jura &

etiamunire, aut ex reditibus Ec-

bona Ecclefiz patronatz alienari,

clefiz in alia Ecclefia prebendas

perdi; imminui , vel in alium fi-

feu beneficia erigere Epifcopus

nem,uíum, locum, perfonam cen:«

::/

tra conftitutionem transferri, Pirh,

non potel!; quia leges fundationü

obíervare tenetut. cap. »zonafPevis

n. t23.citans Abb.. Laym. Tbeol.

16. q 7. Gloff. in cap. fuggefhum.

moral. l.2:tr.2.6.3, n. 12. eoroll, 2.

:

b.t, & ibi Panorm, z. 1. Rebuff.

Sicuti autem conceífio Ecclefiz19O

"

E

r

im praxi benef. tit. de wnionib.n.

p

er modum incorporationis à pa«

trono fa&a , per fubfequentem

2t.

& licet párronus jus patr.

nonamittat, duoad iftas preben-

Epifcopi confenfum ratificari po-

das ex reditibus beneficii patrona-

teft, utex eo tempore fiat valida;

ti de novo erectas ( poteft enim

prout fumitur ex cap. fuggefium

ad illas przfencare ) intereft tamen

2e. junil. glo(f. verb. [ub[ecutus.

h, t.. Yta valida etiam e(t concef-

pattoni, ut reditus bencficii patro-

nati fibi fubje&i non alierentur,

fio beneficii, vel Ecclefiz patro-

natz ab Epifcopo facta, fi confen-

uniantur, aut fupprimantüf; &

& hinc opponere fe poterit novis

fus ex poft facto accedat : quia

confenfus Patroni in hoc caíu

iftis ere&ionibus Pirb, h. ?s 123.

Panorm. x eit eap. ». 3. poteít ta:

tantum accidentaliter requiritur,

191

x89men, ut pauló ante dicdtum , E-

Epifcopi$ veró, ratione fuz di-

pifcopus etiam contradicente pa-

gnitatis Epifcopalis , donari po-

trono urgente neceffitate talem re-

teft jus patr. , quod habent Patro-

dituum translationem facere,q uin

ni in Ecclefiis, fivein aliena diz-

& adutilitatem ejusdem Ecclefix

cefi fitz ille fint, five in propria

dizcefi, ita ut ab Epifcopo, diz-

patronatz applicare, erigendo v.

gr. inea novum beneficium; cüm

cefis , velab illo, cui inftitutio ex

enim jus patr. fit ipfi conceffum

fpeciali jure. convenit , inftitui

2b Ecclefia ex gratia,& non ex ab

debeat 1n Ecclefiatali, qui ab E-

foluto debito, hinc impedirenon

pifcopo, cui jus patr. donatum v,

poteft , quo minüs fubveniatur

g. fuit, prz(entatus fuit, vel fiin

magnz illius aut neceffitati ant u-

fua dixcefi fitum fit beneficium

tilitai; Qauin & nullum creatur

tale, vel talis Ecclefia, & ad hunc

przjudicimm patrono ; dum jus

ipfum Epifcopum inftirutio per-

tineat, cenfundetur cum 1nftitu-

rzíentandi ei manet integrum :

& quia tota ordinatio & difpc fi-

tione collatio, ita ur calem Eccle,

tio circa bona Ecclefiz non ad Pa-

fiam líbere conferre poflit Epifco-

tronum , fed ad Epifcopum per:

pus cui voluerit, absque alia prz-

-

fentatione, uti fumitur ex cap. ]ï-

tmct, non debet fe patronus im-

L as Ebeghsis. -

17)1

EL

88

ScEl. P. S. II n $8. Pontifex juri patronatus,

gnificafli Y8. b. t. nifi compatro-. am habeat Epifcopus, cujuspra-

num in Q:dmc ad(;alem Ecclcü- Íentatio exfpectari debeat,

S.

IHI.

r

ufn $ S Tontzfex

4trmgz.n?J Jeæfogäre Ppo[it ; 29* qimnd?

Jac derogatio contingat ? .

f'"f(Er:ta lententia eft; poffe SS,

192

tate Pontificis conceduntur, lpfö

Pontificem cuilibet patro-

contradicente ceífant, Semperta«

natui five Ecclefiaftico, five

men debet praíumi in tali deros

Laico derogare , quia cum ab ipfo

gatione adefle legitimaim caufara,

conce[fus fit, ab ipfo etiam poteft

. Potró alia caufa. poftul;tur ingos

fieri derogatio. Sic. poft antiquio-

derogatione patronatüs. Laici , a-

tes , quos refert Covarr. pra&.

lia in derogitione patronatüs Ec-

queft, c. 36.2. 1. communiter mo-

clefisftici,

Quia in derogatione

derni DD.

patronatüs Laici derogatur privi-

I9

Ut tamen /;/cita fit derogatio

legio onerofc, feu remuneratorio;

requiritur cauía rationabilis, ju(ta

in remunerationem enim funda-

& Ecclefie utilitatem refpiciens,

tionis &c. Ecclefiz illsus fundito-

quia juflum non eft absque cau-

ribus patronatus conceditur, quia

fa derogare juri alterius quafito ,

fundant, & (ub conditione fitun-

& Pontüfex privilegia à fe concef-

dent,

At in derogatione patro-

fa tollere non potceft fine caufa;

natüs Ecclefiattici gratiofo privi-

quód maximé procedit in patro.

legio derogatur; cum totum pri-

natu, fündatione , conftru&tione,

vilegium ex gratia Sedis Apofto-

dotarioneve Ecclefiz. acquifito;

licz or'um habeat, non ex aliquo

j

quia tacité, ob illius adeprionem

quafi contra&tu, & jure acquifito

à

hzc fa&a funt,

. Qnapropter in

patronorum,

Sed ad priVilegïi

X

Trid, Seff 23. cap. 9. de reform.

onetcfi, & remuneratorii deroga-

prudentiffia;é cavetur , ut cum pa-

tionem efficacior caufa requiritur,

tcnatus Ecclefix alicui tollitur ,

quam ad derogationem gratuiti,

reftituantur , qua in acquifitio.

Érgo major caufa poftulatur pro

nem talis juris collata funt.. Pra

derogatione . Laici .

patronatüs; ;

tendit ergo concilium nemini jus

quàm Ecclefiaftici,

acquifitum tollere, nifi ei plena

- Quzres r. Qnando cenfeatur $$, 196

fatisfactio facta fuerit. Utautem

Pontifex derogare juri patr, : Lai-

IS^4?ualzda fit derogatio , nulla requi-

corum ? &, Hac in re pro certo

ficar cauía ; quia quz ex volun-

tenendum effe , patronatui laico

nunme

deropare po[frs & quando hec derogario contmgai? 89

E;uhquäm cenfeti debere deroga-

cunque Priücipis in hac deroga-

tüm , nifi expreílaillius fiat men-

tione non comprchenditar p:tro- I9'

£io; Covarr. L ce. e, 36. 9. 2. "

natus Kegis vel Imperatoris ob

eorum altiffimam — dignitatem ;

fe94. & DD. communiter, Hinc

inferimus; noncemíeri derogatum

deberet enim eorum feri (peciü-

ca mentio , ut dercgatam cen-

patronatui Laicali ;; cap. de pra-

bend, in 6. neque zw Reg. $. Can :

Íeatur, fic expre(fä Azot. p2 ixe

flit. mor. l.. 9: 0 23. q. 2. dacet.

cell. neque in. qualibet alia Bulla

continente clautulam generalem,

Quzres2. Quando SS, Ponti-

quí omnia beneficia Pontifex re-

fex deroget juri patr. Ecclefiafti- 199

Éervat, rametfi dicat , ad cujus-

co? m Juri patr, Ecclefiaftico per

eneralem refervationem füpra-

cunque przfentationem pertine-

ant. Gonzàl ad rep $ Caxcell.

dictam cenferi-derogatum, Ratio

ffms*

eft ; quia hoc jus Glerico compe-

glof. 19, 9. 2. Vethus 1 z. c. $4*

üub p n.36. Ratioeft; quiahec

tictitulo Ecclefiz; eó quàód ex bo-

nis Ecclefie fundatum |fit, vel

derogatio , u*pote odiofa , flricté

interpretanda eft, ut minüis quàm

Clericoà Laicis conceffüm. Cum

Ü

ergo Ponrifex fit caput. Ecclefiz ,

ficri peteft, Izdat:cüm ergo pof-

fit de foclo Patronatu. Ecclefiafti-

& omnium Ecclefiafticorum fu-

perior, nullam irrogat injuriam

co intelligi, ita ut faciat hunc fen-

i

fuüm, ad cujuscunque five Epif-

Pralatis, fi jura illis competen-

tia , ab ipfoque donata, vel fibí

€opi, five inferioris, five Collegii,

five univerfitatis przíentationem

magis própria arrogat, & exequa-

tür; ac proindeper folam fimpli-

pertineat beneficium, fibi refer-

"Vat conferendum, nulla eftcaufa,

cem collatieénem beneficii factam

à Pontifice fciente tale benefici-

'ob quam aftringimur derogatio-

'nem ad Laicorum patronatum ex-

um ad Ecclefiafticos pertinere ,

E 2tendere,

Adde, fi patronatus fit

derogatum eft tali juri ;; & ita te-

'alicujus Gomitis, Marchionis, Du-

net, aliisrelatis. Covarr, d. c.- 3.

"

cis, alteriusve Principis oportere

2. y.' Gonzal. sloff. 18. ». ! Let-

fius l. 2.c. 24. dub. 9. . 26.. Val

illius fieri exprefífam mentionem,

neque fufficere, fi dicat: fe refer-

quez epu[e. de benef.c. 2. . 1. dub.

vare beneficium ad cujascunque

8.9,22. Azot. p. 2. tnflit, smor, l.

prafentationem pertineat ; etiam

6. €. 23. 9. 2.

Laici.

Horum enim jus fortius

Quxres 3. Àn fi jus patróna-200

'eft , qui utpote de Ecclefia bené

tüs partim. Laicum fit ; partim

9

Ecclefiafticum , quodque mixe

meriti, ac proinde fub nomineil-

: o generali Laici non comprehen-

tum vocatur , cenfeatur compre-

' duntur, Covarr. 7 c. qua item ra-

hendi fub refervatione facta cujus-

:l

"fione fub nomine generali cujus- M

cunque

^*

b

CaSeU. V. S DI fa. $3. Ponüfex juri petionatin ..

tunque patronatüs? Graves DD., CovarriJ. c, cap. 36 Gonzal.glng,;

cenfent comprehendi ; eà quód

1$.7.22, Verüm fi, patconatus,

dignior pars ad'fe trahere. debeat

majori ex parte Ecclefiafticus fit;.

minüs dignam, ac proinde rcfer-.

tunc cenfent Covarr, Leffius Gon-

vatio patronatüs Ecclefiaftici,ut-

zal. & alii derogari , ac fi jus pa-

pote dignioris, trahere debeatad

tronat, folum É«cclefiafficum ef-

fet.

fe Laicum patronatutmn minüs di-

Tum quia veré Ecclefiafti-

jnum, & favent cap.. per tuas.

cum eft, denominatioenimà ma-

eap. contingit, de arbitris. . Nihis

jori parte defumitur. Quá ratione

lominus tenenda eít fententia ne-

Bart, iz/. fodales. », 14.ff. 4e col«

eativa ; quiazquum non eít, ob

leg. ilicit. Felinus z cap. ex li«

focietatem Clerici Laicum fuo jure

teris de con[Hit. in6. n. 3. Dicunt;

ptivari.

Neque dignitas Cleri-

univerfitatem. Ícholarium -majori

ci fufficiens eft , jura laici patro-

parte Clericorum conftantem Ec-

natüs mutare ; cüm in przíenta-

clefiafticam eífe , non — Laicam.

titione Clericus, & Laicus zqua-

Tum quia major pars patronorum

le Jus habeant.

Neque obftat,

trahit de íe minorem, ita utcon-

ob hanc focietatem Laicum gau-

fentiente ill4 majori parte, quame

dereprivilegiofemeflri in przíene

vis minot diílentiat, non. obítet

tando, quod Ecclefiafticis conce-

previfieni,

Ergo &etogato jure

ditur ; ergo etiam pati debet in-

majoris partis , abíoluté cenfetur

Non

commodum derogationis.

minoris partis juri efIc derogatum.

inquamobftat, nam przterquàm

neque inde fit a!iqua injuria Lai-

quöd non fit certum , Laico in

Cco patrono, cum ipfius juri non

tali cafu efle conceffum femeftre,

derogetur directe, fed indirecté ad

2

non inde inferri debet, ob focic-

derogationem — Ecclefiaftici juris

tatem Clerici pati debere deroga-

fortioris , & ;potentioris , ficut

tionem 3 facilius enim ex focie-

non. derogatur juri minoris partis

tate privilegia acquiruntur, quàm

patronorum , fi major pats in a-

lium coníentiat.,

Rurfus

incommoda imponuntur; quia

privilegiorum acquifitio. excitat

Quzres 4. An per claufulam20t

Laicos ad Ecclefiarum fundatio-

generalem derogatum ceníeatur

nem , derogatio veró privilcgio-

juri patronatüs Laicis, competen-

tum illos retrahit,

Conveniens

ti ex privilegio, prafcriptione aut

ergeo crat , ut ex focietate cum

coníuctudine ? Suppono omnia

Clericis nullum jus Laicus a-

ha« jura fublata efle à Tr;d. Seff.

mit:eret ; tametfi Clericorum pri-

25. c4p. 9. nifipatronatus fit Ec-

'vilegia illi communicarentur , &

clefiz Cathedrali , vel Regibus,

regnaque poflidentibus , fupre-

m:a docent poft alios antiqtfiorcs

"-

"dérogare pofft, & quando bæc';z.'ero gatiocontingat? — I

1

le bencficium provideat,

E-rgg

ámisque Principibus competens,

5

autin favorem ítudiorum gene:

providere poteft absque deroga-

Ü

:talium conceffum.

Sed dató, eí-

tione juris patt.

Pro clariort hu-

t

4e aliqua jura patr. prater fupra-

jus quz(tionis intelle&u varios ca-

"

:di&ta, communier fententia docet,

fus perdoaé diflinguit Covarr.

.

; derogatum effe absque fpeciali de-

Primus eít, càm duo funtprzfen 203

|e

tati, meque ullus eft inftitutus ,

rógatione , ac fi Ecclefiaftici pa-

"

tronatüs jura forent ; quia, cüm in

& litigent fuper beneficio, non

&

-his cafibus: nihil ex fuo Laici con-

poterit $, Pontifex tale benefici-

tulerint , eodem . modo de illis ac

um providere ; tamcetíi uterque

in Curia moriatur.

Quia nulla

. de Ecclefiafticis erit. judicandum,

^

- Covarr. ]. c, », 6. Leffius 4. 2..c.

eft vacatio beneficii, cujus nulla

eft inflitutio, & . confequenter

- 34 dub. 9. n 42. Adduntqueci-

"tati non fo!:üm Pontificem, : fed &

non eít Pontifici refervata , ne-

: Legatam de latere huic patronatüs

que-eft.locus Clement. 1. st lite

:juri-derogare poffe, ficut & poreft

pendent. Sic Gloff. ibi verb.colla-

- Ecclefiaftico, ut colligitur ex cap.

10 in princ. Secundus cafus con-

-eum dile&ws. de:offic..deleg.:cap.

tingit, fi .lis in Curia Romanpa204

cesim diletius.:de juve:patr.. . Con-

tactatur inter. duos prafentatos,

:teri veró. Pralati inferiores.neque

& . in(titutos, & uterque moriatur

ä

huic juti, neque:alteri Ecclefia-

Romz, velpoffeffor Romz, & a-

"

-ftico derogare poffunt ,. quia pri-

lius extrajtunc poteritPontifex be-

e

'vilegiis-à jure : conceffis nequeunt

Beficium providere;fiad patronatü

Eccleáaft. .pertineat , . quia locus

-'Epifcopi derogare,

*

202- Quæres ï'S.- quf

d. dicendum :

eft di&tz- Clement.-ut lite peudent.

. :Si beneficium fit litigiofum in Cu:

& ejus refervátioni, At fi bene-

riá, poteritne tunc Pontifex abs-

ficium fit juris patr. Laicorum,

nequaquam poterit Pontifex abs-

E:.

ue diminutione juris patr« con-

:

e

rre, cui voluerit? Affirmant plu-

que expreíía illius derogatione

res; quia beneficio vacante in Cu-

providere ; quia tunc pettinet ad

201

riá , fi-litigiofum fit tempore va-

Patronos laicos ejus prafentatio,

cüm beneticium abíeluté vacet, &

cationis non poteít prafíentatio ,

velcollatio fieri ab iis, qui aliàs

lisomninó finita fit morté utriusq;

jus nominandi, vel conferendi ha-

litigantis : probatque textus in Z.

i

bent, ut expreffe babetur in Cle-

Clemert. 1.0t litepend. in prima

;

mont. 1. Wt lete pendent, & cap.

ejus parte, — Tertius cafus fpecia-

1X* 9. tvd, tit. inc. Sedíeclufo

liter controverfüs eft; cüm lis agi- 205

tur in Curia Romana inter duos

"hoc jure nulla. irrogatur. patronis

prafentatos à patronis difcordibus

il»inj;:uia ; €x-eo quód- Ponufex ta-

&

M 3

A ESULES R EC

; 92 $. F. g. 15 jn/effr quil*üi '?dti—'ïök atibns :leiäoää;ef;f

' & alter Roma vel alibi mö;riaï-ur,

tus , fivenon; quia.non poteft a-

altero luperftite remanente; An

lium collitigantem fubrogare: Ef-

tunc Pontifex poffit conferre be-

fet enim viam itibus aperire , &

neficium fuperítiti collitiganti ;

litigia in difpendium Ecclefiarum

vel alteri tertio absque deroga-

prorogare; poteft tamen Pontifex

tione expreíía juris patr. ? affir-

etiam absque confenía patron?,

mat Covarr. lite pendentenequa-

fabrogare collitigantem , ut. lo-

quam poíle à patrono alterum

co defuncti litem profequatur ab

prafentari, fed omaiuo impedi-

eo ftatu, in quo lis r"em:tqfrt— tetme

zi ob litis pendentiam. quia tex-

pore vacationis ; non poíle tamen

&us iz cap. ut lite pend. in 6. ex-

Papatn, fpectato jure. communi,

prcHe lequitar non folum de ele-

beneficium alteri, tertio , vel col-

P

étione, fed etiam przfentatione,

litiganti conferre, quin priusde-

ibi;vel etiam prafentetur. Yrnpe-

finiat.litem, expre(lé habetur in

ditque ne lite pendente alius loco

Clement, 1. ne lite pend. eó quód

(

mortui, vel jus cedentis eligatur,

ex definitione litis conftare debeat

E

;

vel prafentetur quousque lis fini-

cui competat bencficium : fi..e-

ta fit, & rationem fubdit,: ne li-

nim pro defun&o feratur fenten-

-

tes propagentur cum damno Ec-

tia, conferendum eft,. ut omninó

clefiz,

Quapropter efto Patro«

vacans ( idem eft, fi decifum fit ad

A0j

nus, five laicus , fivé Ecclcfiafti-

neutrum pertinere beneficium. )

cus, poffit mortuo przfentato a-

At fi fententia prolitigante fuper-

lium prafentare; quia ceffat prz-

ftite feratur , hic inflituendus eit,

fentatio. At filis agitetur eó tem-

fi inflitutus non fuerit, vcl fijam

fuerit inflitatus, erit confirman-

pere inter przfentatum . ab ipío

& przfentatnm ab aliis, non po-

dus. Ita Covarr, apud Caftropal.

h

terit locó primi mortui alium pra;

?. Ig. 4. 2« f« 49« 9. 9. de benef-.

Íentare, five moertcuus fit ixu&i:u-

S.

IV.

Y

P

- ufit; c-'a'gfn'zu.r P atronatibus derogaverit, eos veYocando, TY

YR

( dentinum ? qualiter probari poffit , e& debeat ? & quid.

hacin parte po[fint

.

'Legati Apajïoläei; d

sj .Ejn cgjnf

fco* 1« S. Concil. Trid, 5eff, - petentes veré & realiterex funda-

t

e

o6

25.cap 9. Patronatasse- . tione & dotationc ) omnestam in

nke-

liquos ( intellige z cgm- benchiciis facularibus; quàr

gula-

iCogarreyocaddes Tridentium?. qualiterprobari tG. . 93

-sglatibus; Patochialibus, vel dig-

& quo pragnantiores fiunt clau-

fulz & decreta hujusmodi, eó ma«

nitatibus, aut quibuscunquc aliis

- beneficiié in cathedrali vel Colle-.

gis privilegium fonant, confueta-

ä

que illa claufula. preisde ac fr ex

-ejata Ecclefia, feu facultates .&.

a

dotatione, ex vi & proprietate di-

^privilegia conceffa , tam in vim

&ionis

illius

*

*

, perinde ,. 1e-

b

-patronatüs ; quàm alio quocun-

(je.

folvitur tota in improprietatem

- que jure nominandi; eligendi,pre-

d

^ fentandi ad ea, cüm vacant (ex-

& fi&ionem. Lott. c/t.4. 8.7. 23.

juxta. plures decifiones- S. Rotz.

-ceptis Patronatibus: fuper Cathe-

Quod idem obfervandum, etiam-

: dralibus Ecclefiis corapetentibus, ..

uii

- & exceptis aliis , qua ad Impera-

fi in privilegio diceretur Jus patt.

M.

comipetere noa folüm ex privile-

- torem & Reges, feu lXegna poffi-

Qs

- dentes, aliosque fublimes, ac fu-

gio , fed ex vera & reali fundatio-

ne & dotatione, Barbof. ;/;Z. ex

- premos Principes, juta Imperii in.

: fuis dotminíis habentes, pertinent,.

Garc. ». r 17. juxta S, Rote decif,

in una Placent. Paroch. 29. G li.

u

-& quz in favorem ftudiorum ge-,

je

" neralium conce(fa fanr) in totum. Jaznuar, 1594-

quam fufé recitac

dicitur , nihil

n»

: prorfus abrogátfe & irtitáffe. Ver-

Garc. in qua etiam

obftare , quód fic loquatur privi-

iba hzc funt Concilii Trid.

d

20

Sic ergo vi praíentis: Decreti

legiam; cnm claufula illanon ob-

j

^ fublati (ant patronatus ex privile-

flante, patronatus hujusmodi paí-

fim dicuntur ex privilegio , licet

lf.

gio , non autem ex fandarione ,

h

& dotatione, u expreffe declara:

habeant aliquid plus przrogativa,

quàm. patronatus ex fimplici pri«

vit S. Congreg. Concil. Trid, 4.

i

«Decembr.. 1$86. Lotter, L 2.4. 8«-

vilegio: interim tamen tantz ei-

L

*

9. 12. Garc, p. 5. 0. 9. 9

11$o:

ficacie non funt , ut à Concilio

praferventur, maximé cüm Con-

Barbof, |; 3 6«12. s. 63« juris Ec*.

clef. proceditque hoc ipfum,etiam-

cilium loquatur per verba impor»

tantia veritatem , dum vulc, quód

fi in privilegio diceretur , quód.

titulus fit ex fundatione & dota-

jus patr. conceffum fit. ejusdem.

proríus natutz ac roboris, ac fi

tione ; unde impoffibile eft , ut

'?i

protendatur ad patronatus , qui

ex fundatione & dotatione corn-

peteret, vel quale eft Regum, jux.

fant tales per. fidionem y:lati in

fimili receptumn eft, dum. Papa

ta ejusdei S' Congreg. decifie-

per fuam conftitut

ionem decernit

nem , quam recitat Barbofa /. c..

ntes effe

ex Garc z I/$. Cümenim (it ad-

Notarios non. participa

veros, & non fi&tos familiares;

a(

inftar, & non proprié Regam; aut.

ex fondatióne, non. comprehen-.

pam non minüs ideo dicuntur h-

)

ri,

14

: ditut fb excepris. Gatc, /. c. quin..

&i per privilegium & non ve

*

"

3

uf

e

94. -H F. G. IP. d &b quibus Paitonatibgus derogaveris;

;ut Caftrenf. cerf. 245. vol. 1. id-

tér zquivalebit, fi aucti fint feuc

"eoque licét Ptrinceps veritatem

G&us ad medietatem veri valoris

u

amütare non poffit, poteft tamen

annui Lott.». ze. G 24, qux

" €ontra veritatem fingere, 'Atque

veró requitantür circamftantiz &

D

"dta dictz clautule privilegio in-

conditiones, ut cenfeatur patro--

210

ferte non deroganit füturisconfti..

natus per privilegium ex augmen-

(l

tütionibus; quia'non protendun-

to dotis ad medictatem, non ab-

W

"tür ad conftitutiones conciliates,

rogatus, Confule Lotter, 4.- cit,. 4

b

nifi edrum nominatim fa&a fit

*. 30. Sed neque talia jüra patr,.

mentio, Calderin, Co

xfl, 11 de

d beneficia non. ele&liva conceffa.

it

per privilegium ex di&ta tali cau*

T

208 Dico2. Nequaquam tamen

fa onerofa abrogantur; fed pra-

Q

Trid. di&o decreto aut alibi revo-

fervantur per conítitutiones In-

care jus patr, ex pri vilegio ; dum

'nocentii VIIT, & Adriani VI« pr-

privilegium conceffum eft ex cau;

ter Decretum Trid enianatas, illa

t

fa onerofa , v, gr, ex caufa dotis ,

anno 1485 10. Kaleaud. Decembr,.

H

feu ex nova confiru&ione , vel

Hzc anno 1522. Lotter. z. 25. *

[

alia fimili caufa, Lotter /; c. Bar-

-29. . Tranfeunt enim iftiusmodi

&

. "bof.z. 6«, Garciz /(220.. Teftans

privilegia in-vim:contradtü: (qüi

£J

"fic'judicatum à S, Rota in pluri-

funtdejure gentium , & per Prine

n

bus controverfiis, quas recitar; fi-

Cipem zque ac privatum -férvaári

LU

quidem privilegia hujusmodi di£,

debent) ac proinde-, ut cadant

P

'€4p. 9. CircA fiv. mandat exami-

fub decretis abrogatoriis , neceffe

f

mari per ordinaríos, & quos patro-

eft , üt in- individuo-de:hác fiat

hr

natus non tepeterint conítitutos

mentio. Felin. £s-cap. -cwnm .olim,

&

elle in evidentem Ecclefiz vel be-

de fent. & -re judic.. m.5. & feqqs

tir

neficii utilitatem, feu digniratis

Dixi ad beneficia non elettiva;

neceflitatem, hos:in totum revo-

vi enim dictarum conítitutionum

ij

cent, atque beneficia hujasmodi

quzcunque coónceffiones & privi-

fine damno illa poffidenrium, &

3

legia ante illam. Innocentii con-

feflituto Patrónis co, quod ab eis

ftitutionem, precipuéà 20,annis

idcirco datum eft , in priftinum

& intra, etiam motuproprio, cui-

;ä

^libertatis ftatüm reducant &c.

vis perfoniz , Uaiverfitati ;Colle-

"Porró ittale privilegium concef.

gio, Marchioni, Duci ac Régi fu«

füm éetifeatur«ex caufa onerofa,

per jute przfentandi ac. cligendi

pt

"& tonceffio tien'reputetur. tota

iad Monafleria, &. ali&quævis-be-

$ratióía, exigitur, üt ónus , five

neficia : elediva, quacunque n

t

"quod' expénfum'elt , zquivaleat

'caufa; & fub quovis onete & con-

ditione concefa, abroyata fint;&

"-äöhc"eiïïohi, Barbof, »..67. ïqulali- :

Oom«

- eassüvocandos Tridentinum? qualiter peobari d

95,

-

omnino annulata , etiamfi condi:

Quares r. Qualiter jus patt. 217

loris

tiones, lub quibus conceíía veré

privatorum probetur? g. Secun-

qia

ac realiter fervatz fuerint ac im-

düm juris communis ordinatio-

letz. Lott, ». 16.

nem probari r. per inftrumenta,

;

tf«

210 - Dice 3. De cztero patronatus

teftamenta &c. continentia fun-

irlle

conceffi,etiam à S. Pontifice; prop-

dationem , conítru&ionem , aut

dotationem.

al«

ter augmentum dotis,dum ea aucta

Quz tamen iaftru-

li

non cftad medictatem , fed v. gr.

menta , aut teflamenta confecta

tf

ad tertiam tantàm partem , fub-

elfe debent per Notarium publi-

a

cum, & fi fint deperdita per co-

jacent revifioni & examini ordina-.

tl«

tii ,. de quo Ttíd. Joc. czt., fi con-

piam extra protocollum , dum-

j

modo teftes afferant illam conve-

ceffio fa&a fit infraannos 40. à die

[e»

date confirmationis didiconcilii;

nire cum originali. Gloff. z cap,

I. de fide inflrum. Gonzal. ad ve-

d

non verà fubjacent dictz revifio-

la

ni, ficonceffio facta fit ante an-

gul. 8; Cd?u'ill. glo]; 180 Ze 3.20 84

i.

R ota decif. 1027.

nos . 4o,. À. di&a confirmatione,

2. Per ;c&es;

lä

Garc. 1 c.7. 2 24. juxta expreílam

deponentes de publica voce , &

oli

declarationem , quam zbidem re.

fama, quz in antiquis cum poï-ä

j,

g

€itat, & decifionem S. Rota i» u-

feifione quadragenaria przfentan-

itw

»a Melphiezfi juris patr. 19. Ja-

di probat jus patr,, ubi ufurpa-

Ht

n"nar. 1594 quod- jute patr. àDa;

tionis przfumptio non intrat. S;

ant

pa conce(fo propter fructus bene-

Rota Zecif. 77. ". 2. p. 2. recent.

d

ficii ad tertiam partem auctos de-

3. Per decretum, quo Epifcopus

fat

beat probari implementum con-

decrevit alicui danda e(Tz alimen-

l,

ceffionis, & ». 127. quód patro-

ta, tamquam Patreno Ecclefiz,

m

natus conccílus à Leone X, 40

4. Per atteflationem , quam facit

251$. 0b argumentum dotis, quz

Epifcopus in literis ere&ionis ju-

/t g

m

130. ducatos non excedebat in

ris patr, preítando fuum confen-

Nle

annuis reditibus ro, ducatorum

fum. S. Rota. decif. 168. n. 12.

)j*

reditibus, etiamfi hujusmodi im-

P' Io. vec.

$. Per infciptionem,

H

& epitaphiaantiqui(fima mentio-

plementum eflet füfficienter pro-

m-

b

atum , adhuc fubjaceret regulz

nem facientia defamilia , & jure

6-

lt»

Adriani VI, qua nimirum, abro-

patr, Garc. p. $. €..9. . 113.

n

gata fucre privilegia fuper jure

Per infignia, feu arma alicujus fa-

xl

prafentandi , etiam ad non ele-

miliz appofita in Ecclefia. Bald,

j

Giva , nifi eorum fructus, redi-

opf, 310. l. s. S. Rotadecif.172,

il

tus & proventus audti fuerinr cx

. 3. recezt, — 7. Per multiplicatas

d

bonis propriis privilegiatorum ad

prafentationes antiquas cum ef-

Ícétu per 109» annos, S, Rora Ze-

n-

';ne!clietatcm veri annyi valoris,

6i.

96 4 7.6. 7 A. & quibus Barronaribus derigas

cl( 2II.7. f. p. 1. €? decif. m

aáttqui & mpotis collatio fada'ab^

5.4. D. 10.. . 8 Peradtuspraftitos

ordinario 5 hujusmodi enim tam

tic

à Ke&oribus Ecclefiz Patronis in

longzva obfervantia , quamvis^

xccpgni;ikqnem;jgr.is patt. S. Ro-

negativa aperté oftendit, erdina-'

ft

hi

ta decif, 360.s.10 p.z.vec — 9.

rios agnoviffe Ecclefiam noneffet

st

Per Affertionem ipfius Epifcopi ,

liberz collationis, cüm non fit*

p

cui videsur multüm effe deferen.

verifimile, quód tot Epifcopi ne-'

dum , cüm ordinatii foleánt eífa

glexiffent illam conferre jure pto-

T

a

difficiles| in admittendo, benefici-

prio , nifi fuiflent certi de ftate*

um aliquod effe de jure patronat.

béneficii, de quo przfümuntur

i

propter przjudicium, quod affer-

plenam notitiam habuille. Card.:

to

tur eorum liberz collationi. Card,

de Luca de benef. difc. 9. m. 125

n

de Luca, de jwre patr. difc, o, .

14« Dentque probatur ex inflrüe

p

175 Rota decif. 360.2. 12. .

mento donationis Ecclefie, five'

à

W

2.Yecegt, — 10. Per librosafferva-

beneficii confirmatz à fede Apo-

tos in Archivio Epifcopatüs, in

ftolica, quz " denatio "refolvitar

quibus Ecclefia tanquam de jure

in vcram jutis patr. cóncetfionem;

patr. defcripta habetur , vel per

S. Kota in Vzcen, Paroch.. de A2

b

alia jura ab Archivis publicis ex-

qualata 1. ]ulii 1712. $. de qua*

'5

tracta, qua exiftentiam juris patr,

litate,

plené probant. S. Rota decif. 1e0.

Quzres 2« Qrid bac in

(* decif. 172. n.7. rec.

II. Per

pþfäut Legati de latete, & Epif-

L

Affertionem Papz abfcluté dicen-

cOpi? g. 1. Legatos de latere fe:

tis beneficium effe de jure patr,

Cündüm, jus commune derogare

Clement, 1. de próbat,

'Si veró

poffe patronatüi' Ecclefiaftico, feu

parratio Papz concipiatur pet ver-

Conferre certx perfonz etiam it-

ba, ut Zfferitur, 'nonl probat $. Ro-

requifito Patrono "Ecclefiaftico

12 decif. 5 10.m. T. p. 3. rec.

I2.

hullá etiam facta méntione , aut

"

Per provifiones beneficii factas ab

derogatione di&ti juris patr. idque

E

ordinariis tamquam de jure patr.

ptopter dignitatem Legati, qui $4.

11j

hn

fiquidem li. Epilcopi. pro tempo-

Ponificem reprafentat; cüm idem

:e . non. agnoviffent exiftenriam

obtineat, fi Pöht—ifek*'hoöïmö&ö

concürrat cumn Patroro Ecclefia-

,

juris patr. , non eft. verifimile ,

quàd bencficium contuliflent ad

ftico cap. venerabilis 37. de prab.

Z

ft;

nomiriadonem afferentium fe ef;

€ diguit. cap. prafeuti eod. in €.

de pattonos, S. Rora decif' 165.

Rebulf.i» pr. p. $. frgnatura v. met

;n. 06. & decif. 32. . 12. p« TO.

i v. 6, Gitt. p. g0. 3. V. T.

t« . 13. $i de libertate Ecclefiz

Lainbertin. p. T.f 1,4. 1. 4 €. 9

ïi

«gglla exhibeatur moderni , vel

4 Nüllatenus veró laicali, feu

irre-

évi révotahdo, Tridentinum ? qualiter probaripi]fe o 97

iv

W. 2. Epifcopum neque Laicá-514

xftequ:ïito Patrono laico,vel etiam

AT.

Clerico, cui jus patr. competit ra-

li, neque Ecclefiaftico juri patr.

IvS

tione patrimonii, quia runcpra.

derogare pofíe. Quod fi tamen.

d«

fentatut Laicus Pirh. », r5;. Ve-

przveniendo prefentationem Pa-

(fer

rümtamen in Germania aliter fe

troni, conferat beneficium , ipía

f

$]213

collatio non erit irrita; verüm fe-

habet; càm namqueipfe $. Pen.

fite

tifex ex concordatis cum natione

cuta prafenratione patroni tem-«

f0*

Teutonica initis nequeat promif-

ore à jure prafcripto , evancfcit

P

cuà & extra cafus refezvatos be-

illa collatio. cap, Mecernimus 16,

neficia comferre , certé neque id

q. 7. Si veró intra legitimum tem:

pus nullum prafentaverit, vel fc

d

poterit illius Legatus , tàm quód

l^

parüm conveniens foret, hunc

non oppofüerit, collatio manebit

D«

plus poffe, przfíertim quia non

valida; quia ad Epifcopum e& de-

voluta, & prior collatio non fuit

72

aliter fimilia jura exercet, quàm

PQ-

uatenus períonam Principalis vi-

irrita, nififubfecuta przfentatio-

€

"

tur Íuftinere; tum quia aliàs

IUF

ne intra legitimpm;te-mpus.

!m'

eadem concordata faciié eluderen-

d

tm P. Schmflzgr. b. t 9256*

"

g.

V.

À

if

Z

p

guilm;.modis amittatur , 'yel extinguatur jus

r

€

Patronatás ^

ite

fea

7^ Ontrafia 'jutïspatr. funt mo-

ijuäli;ate;. Ba;boiï. lec. cilt;its'x-,;utj

di, quibus amittitur.. A-

nifi ab codem reftituatur, & re«

ld

C

imittitüt autem vel ex cau-

0,

dotetur, jus páttónar, nunquam ad

aut

fa aliqua finé Patroni delicto, vel

1

P

priorem patromnum redear. Vivian,

€x ipfius delido. — Abs

e deli-

ü?*"*"—'j'"ï!?*l"-:l. 1 $90 14X 2e

que

l

c

3

d.

Secus cít, fidos folàüm imtuinuae

15

srs&ogolli:ur' I..Si Ecd

à patro-

hatai obnoxia penitus deftrnatur

tur ; cüim diminutio dotis fünda-

«(

line fpe rezdificationis; Barbof.

toti nufquam imputetur, jüxta de^

ylo

fi-

1. 3.0.12. 0. 15 . juris Ecclefiaft.

cif. S, Retz. 521. n. 2. p. 2. vec.

Zat. h. r, càm fervitutes & jura

Sed neque extingukur jus patr.

d.

tezlia fine renon poffint fubfifte-

dum ecadem dos applicatur pro do;

(f

re.

Idem eft, dum reditus bene-

te alterius bene&cii vel dignitatis

ficii omninotolluntur; quiatunc

aut Canonicatüs; licet enim ex«-

7

defiruuatur ipía fübje&ta bencfi-

tinguatur ipfum beneficium per

m, jus

f

äg& rei aon exiftentis nulla fünt

