do cafibus conceífuimn fuit lucrari di(tributiones quotidianas , gravata

infüper ali;$ remanente confcientia, v) . Profecto. fi facto principis fz-

cu-

x

"LES

j

)ifariatg.Goiegelomts, unb flünbigen Conunifion? - Ciifionen od gangen

Saa, ofne voridufíae Cntfbul*igung vom Gpor unb ftapitef frey,

0

2) 9fuf jene Sage ober, wo benfiórn Commiffiones extraordinariz qufge

Eu-

ttagen voerben ,. fid jcbergeit gfeic) anberri. Gitiftógeiftficent entfd)gïïtigfen,

t

$4 5

ib

ut

*

i

305

3) Die &en

b G&pertáge in alfen horis, um bie dorige Sagg, eóen (o i

v

bet 9ftetterr unb 2Selper g

ed

enmvartig fon foffent.

M

üt

4) Go fo foffen bíe Profeffores publici theologiz tnb Juris Canonici auf

f

bie Sage irer 2Oorlefungen von ben Sapitufen unb allen horis, uf bit

"

Conn. unb Qeperiáge 0on feinen , unb bie

Z

a6rige S&age von ben. horis gïi«

!

noribus fte? gebalten moecben.

iü

$) Go víe[ abtt bie aufer(afb ber Citabt 9ftaing pr*äbenbitte geiftlide Stetfe ,

9.

?ifefforen unb obbenannte SDrefefforen betrifft: fo finb biefe pro omnibus

xkr

horis & Capitulis eincà jebon S$ag8 ftep u Daften . enbfid)

at

nrl

U

6) 3Die geifttibe Stegifiratored uno Stangfiften fotn nur gur. Seit, mo micf-

fid) Se(fio vicarialis if , obet fo ferne ffe bop Gonmifionen af8 9Ictuarii, i

—

vocíc)em a biefelbe fib immer eigentà. gu entfcbufbigen Daben, — gebraudpt

voerben , ui? jebe 9Bode orepmaf in. ber SBcfper frep gapaften merben,

VI«

—j) Ioi ti6tigenà mirb of nad fc!öü äigenen tbeoïogifcä): unb fanonif—d)ïm Grunbe

(ófim 6epgebin, baf jenet, bet bie Srcppaltung vom Gfor i obenftebenber

|oftl

991caB gebrattoen, qofd)e Seitaber nidotad fervitium Ecclefiz Moguntina,

ïf;vffen .t:'euiicb verroenben. folfte ,

6eg Cott

& &atuspuhligi imoiber alie8. 2v

Ó

- edne

;'yv:ign

CHSESS

io6

——

G

L:l

—X :

cularis iniquo Clericus refidere vel choro intereffe nequest, diftribu-

fi

tiones quotidiane tamen debeantur abíenti, ut injuflam judicis vexatio-

]i

nem redimeret ) eadem interveniente ju(ta caufa publice urilitatis per

l

Eplfcopum cognita ut modoaudivimus, eademque interveniente autho-

ritate & hcenua ordinarii, omnino debiteeerunt

V

h

f

$. €

&«

U

I. Aequum eft etiam, ut Profeffor de tali Praebenda provifus

ti

prerogativa & emolumentis a die ingveffus in Capitulum fibi compe-

t

tentibus perperuo gaudeat, qam 4 juniore in pefï'emone beneficii pr io-

re fubintrante a lOLO deturbetu

l&

inde alia hic oritur queftio, quid ju-

CW

ris fit circa prerogativam & emelm jenta hinc fluentia, fi Doctor aut

[

Profeffor (idem de aliis zetate provectioribus non raro accidit) five in

dii

Capitulis claufis; five non claufis Domicellares in prima quidem poflef-

none priores, fed state a (latutis ad ingreffum in Capitulum requitita

fin

tit

inferiores quoad hunc faltu quodam pmac.efï(:-utrz Capitulorum quidem

!j(*

f

circa hoc praxis varia eft ;

in ple

Ào

que ramen hujus Archi- Diecefeos

«

Ecclefiis ea haétenus viguit obfervantia, ut pofleffione prior, fed ferius

ob atatis defectum ad Capitulum admiffus, gradum pu&mum recupe-

as

de

rans eos deinde, qui licet pofteriores in poffeffione merito &tatis prius

$,

Capltulum ingreffi fuerant, poft fe relinqueret; quo factum, ut Senior

ita per faltum ad Capitulum promotus longo fape, vel toto vite füc

f&

tempore in Capitulo ultimus permanferit t) Paucis eo redit quaftio ,

i

Ial

an primee poffeffioni Domicellari, vel an prime Capitulari debita fint

«oC

jura Capltularm, emolumenta ac preecedentiee Capitulares? five Cano-

DIUJS

pu

lon

eine fdymere SBæmnfmostung, unb bie Derbinblidfet, bie fru&us pesce-

ptos 4u reftituiren , auf fíd) Qabe,

$ UtS$ Cangxegatw Concilii apud Fagn. Ferraris 1. c n, 3e

DN Dürr de Capxt C $. 28 circa fin,-

r

m

Ó

G

107

N

Q

nicus Doruicellaris antea, qui tamen nunc poflerius venit ad' Capitu-

lum , an impugnabit anteriorem tertii poffeffionem in Capitulo?. qua

ja

"1

lege ?

Q

Il. Nunquam non fuere lites fuper jure præcedendl in fimilibus,

videndumergo qu«les infervire queant regule circa prexcedentias; Pius

IV. conítitutionem /7 ordine 75. ad dirimendas longævas inter Canoni-

cos Lateranenfes , & Religiofos Benedi&tinos circa precedentiam con-

f

troverfias edidit & mandavit, ut in Concilia aliosque generales vel par-

"

ticulares Conventus coeuntes ab anterioritate promotionis loci dignita-

tem metirentur ; nihilominus definivit, ut in proceflionibus aliisque fo-

»

lennitatibus Ecc!eüa&xczs, in quibus 1pf i dimiffo proprii ordinis habitu

aut

Clericalibus induti infignibus convenirent, femper pracedentia debere-

In

tur Lateranenfibus, eoquod ipforum ordo utpote a S. Auguftino, imo

kf

anterius Jam inflitutus antiquitate longe vinceret Benedi&tinos & Caf-

finenfem Congregationem, E revera ita f'emperm

lifd

.

irigenda pracceden-

m

tia fervari & ufüvenire videmus, exemplo fint duo prepofiti ad Mo-

e05

nafleria S. Georgii & S. Crucis in civitate Augufle Vindelicorum fub

iits

eodem ordine Canonicorum Regularium S, Auguftini, Preepofitus S, Cru-

cis primus ufüm mitre obtinuit, dein prepo(fitus S. Georgii ; prace-

pe-

3

dentiam antea habuerat prepofitus S. Georgii; quousque autem alter

ii

S. Crucis mitra, condecoratus fuit & non ipfe, utique hic illi cedebat,

füe

fed poftquam ambo mitra, aliisque pontificalibus condecorati incedebant

ilü,

infignibus, controverfia mota, & precedentiam quam anterius habebat;

fint

ratione antiquioris fui Monaflerii pretendebat prepofitus S, Georgii,

eoquod ratione mitra pares fint, alter vero $. Crucis infitebat princi-

Ifi0»

:

pio; quod 1594. prius fit infulatus, alter autem coæquale privilegium

longe poft annó 1693. obtinuerit, d)

K

* ]ta üxmhter quoties S, R. E. Caxdmahs recens electus eft presbyter, præcedxt

O2

Car-

A

A

*«) Rota 1746 die 28. Felm & T. ü'ulw ín Augujlam ]uw: wæcedendf Cor. ,

- D. Buffio,

108

G

—

Cardinali Diacono; ubi autem idem antiquior Cardinalis ad. Sacerdotium

promotus fuerit

locum fuum antiquioris electionis reaffumit & przcedit

Cardinali juniori, quantumvis ordini facerdotali prius cooptato juxta Con-

füitutionem Clement. VIIT. w) idem d

duabus Ecclefiis Filiali & matri-

ce, fi Filialis primo erigatur in Collegia am, precedit matrici non Colle-

giate, fi autem poltea etiam Matrix erigatur in Collegiatam, denuo hzc p:

ceditalteri olim Filiali & ftatim recuperat precedentiam, quam prius habuit

füpra filialem, habet enim duplicem eradum & matricitatis & alterum Col-

legialitatis & fic prefertur in przeminentialibus fimplici Collegiate ut ad-

hafive ad decreta S. Congregationis Rituum probat Pitonius, x)

|

HI, At contradicir Cardinalis de Luca, & eft opinionis, quod

Ecclefia Matrix erecta per pufïenus in Collegiatam non poflit precede-

re Ecclefiee filiali erectze prius in Collegiatam y) allegando exemplurm

ii

XEpifcopi antiquioris , & junioris, ubi li junior prius promoveatur Ár-

chiepifcopus, non debet cedere Epifcopo antiquiori poftea facto Ar-

l

chleprcopo. In hac eadem materia individuali plures controverfize motee

funt in Curia Romana ceu videre eft apud Cefarem de Panimollis

z)

inde colligere licet a) quam neceffarium fuerit ad evitandas fumptuofas

[

lites , foplmäasque caufam hanc ordinatione quadam pro Archidiecefi

derterminare.

P1

b) Quam inapplicabiles huc fint Regulæ anterior:tatis feu

Yi

plæcedmmæ, quoad prepofitos $. Georgii & $. Crucis, in Auguftana

[

juris pr ecedendi

in promotione Cardinalium in erectione Ecclefize fi-

lialis & pawch'ahs in Ecclefiam Collegiatam: Etenim duplex gradus

dlgmtaus vel anterioritatis in Canonico Domicellari noftro inverificabilis

H

eft:

qi

w) Ín ord. 48. ( de qua Plgmtell Canfult 55. "h. 5. l0T. 3. cit. Auguflana.

h.. 10.)

qi

D

x) D1fcept Eccl. 116 n. 119. & feq..—

Qu

;dil) : De præemm dfc. 9. A. 5 €3 6.

) Dec. Vl m, 9,3 usque 28. thon. di[cept. cit, 1.

x

SEESCUB

——

— QMD

109

u

eft ; inde quomodb ille

poffeffio prima Domicellaris vincat actualem

Gli

Capituli frugiferam , &

anteriorem non video, minus quomodo pre&-

t

T

tendere queat;

ut ipü

ceu poflerius ad Capitulum venienti affürgat

OE N

(533

ei, ut commode recentius accedens eandem

alter, federn altiorem eva

Án noain Capämläg

1 ï! 4 4

Y31*0Ó0 (*

ipua eft poffeffio Capitula-

Occupare queat.

:l;

ris, ut ut

àil

fi

t fecunda, (altem refpectu Succeflorishujus erit anterior &

jtt

prepollens; quippe ceffar poffeffor effe Domicellaris, ubi factus eft fe-

)

cundo in ordine Capitularis vel pofterior. c) De jure igitur; qui antepo-

(

fitus, poflponi nequit: uti exemplum dat Card, de Luc, L. cit, in Epif-

copo & A rchiepifcopo; qui primo Archiepifcopus, non cedit alteri, qui

pofterins faétus Archiepifcopus , etíi prior in Epifcopatu extiterit: ha-

d

bet fiquidem Canovicus Doricellaris anrerior in receptione jus, ut. illi

[

non ümnpediro in apprehendenda poffeffione fzcunda feu Capitulari non

n

preeferatur alius ; aíL. fi ex defe&tu etatis vel aliter. debiris fit deftitutus

requifiris, ut ad C

üï;

7X

Y

itulum £ecipi nequeat, aliosimpedirenequit, quo

minus anteccdant & recipiantur ad Capitulum, hoc que cafu' Capitularis:

ifleanterior eritin provifione, licet pofteriorin prima pefleffione & prace-

dentiam confequitür fupra pofteriorem in provifione, nifi fpecialiter ob-

j

ftet flatutum vel confuetudo quz füflinetur ,. vi cujus. noviter ad Capi-

iM

f

tulüm receptus licet prior fit, tamen alrerifuper venienti intuitu. primae

Poffcffionis cedat, que coníuetudo limitans receptionem vel poffeffio-

nem Capitularem hic dicitur abufiva & quatenus. praejudicielis eft,, me-

r

rito improbanda venit: de jure competit recepto ad Capitulum mox fua

N

poffeílio, fervandus ordo in ttallo, voce & optione & prerogativis, pre-

eminentiisque, eatenus certo prior eft refpcétu futuri & noviter pofte-

IN

ius fübintrantis Capitulum, ergo non juri fed folum ftatuto,. vel' con-

fuetudini particulari adftribendum eft, quod Domicellaris prior, pofte-.

zrius ad Capirulum veniens iterum per fltum hactenus anteceffzrit ,. five:

d

«uod idem eft dicere , hic effe&tus non provenit ex prima poffeffione

Domicellari , nec huic debitus eft, fed-ex ftatuto: vel c:cmfäae::.a;s;ïi'new us--

gue.. dum ifta e:xi:ffarï..

O 3

IV,

frgued

110

—X

GD

TOcsden

——

IV. Hec confuetudo ad & quiorem trutinam revocata viris a pra-

judiciis Vetuífatis, & partium ftudio liberis facile prepoftera apparebit,

fi ferio perpenderint, quomodo Ratíoni & facree Proidrie legibus adver-

fetur, quamin meritis majoribus fundary, (2na utiqueratio exigit. Quid

enim magis illa dictat, quam digniorem minus digno, bene meritum

€i, qui meritis adhuc caret, praferri oportere, prafertimin Ecclefia?

quid aliud innuit Apoftolus, dum r, ad Tim. $. V. L7. ad merita refpi-

ciendum ait? , quibeueprejunt, Presbyteri duplici bonore digui ba-

beantüur.^ — Quid aliud. Ecclefia cenfet , dum in Electionibus ad dieni-

tates & tmunia ecclefiaflica rationem meritorüm praponderantiam ha-

beri jubet? notiora funt hzc, quam ut ea pluribus confirmari opus fit,

Has tamen re&z rationis, Verbi divini & Ecclefize regulas finiflra plu-

rium Écclefiaram con(uetudo haéctenus intervertit.

Videas Adolefcen-

tem a Virga Scholaffici vix dimiffum, quiatatem ante ingre(fum in Ca-

pirulum otio non raro, & juvenili levitare , ne quid pejus dicam, exe-

git; qui pro Ecclefiz fuz utilitare ne manum hucusque 'movit; cujus

vox nec in choro, necin Capitulo ad hanc usque diem audita eft; om-

nium Ecclefiz negotiorum expertem, mox ut in Capitularium gremium

recipirur, cam Neophytorum quodam faftu viros etate jam ut pluri-

mum graves, & tum de univerfàli, tum propria fua Ecclefia per plu-

res faepe annos optime meritos precedere, honoratiorem pre iftis lo-

cum occupare, & potiora emolumenta praripere, non alio tirulo, nifi,

quod fortunz aut. Confanguineorum favore adhuc puer & immceritus,

primam alicujus Prebende poffeffionem parum fübinde Canonice con-

Íccutus fuerir; quam alter meritis ferius, ut fieri affolet, fibi compa-

ravit, | Htud rationi parum confentaneum efe, nemo prudens inficias

iverit,

Cajar de Panimollis à) poftquam precedentiam adícripferat

non prioritati in provifione, fed antiquiori receptioni cum multis ibi

n. 28. recenfitis. authoribus, fübdir — & vatio eff , quia bouor ifle

d g.

-þ?'a:cedgmiæ debetur antiquiori Canonico propter ejus mqqu oner

er-

"

*

j:

£) -Cit. decifion, L. annot, V.

/

EEE

Irl

Go

d

Jervitia preeftita n

Ecclefía j&*ffvie?zdn; : quam parum hec conveniant

b

noftris Domicellaribus. mtio-ne fuz

Pïim? po!ïe!ïäenis? omnibus pa-

lo

lam ett,

"t

[

J

w

e noxia eft ifta confuetudo,

V. Sed prater hæä Ecclæþix quo

$

äl

Domicellares enima in ample&tendo ftatu ecclefiaftico indifferentes & os-

citantes reddit, dumi per primam pofleffionem precedentiam & hinc

dependentia emolumenta

fibi ia tuto collocari norunt, quamvis animum

Hinc vero contra fundatorum

fero ad Clericalem militiam convertant.

&

divinus per longum fiepe tempus minuitur, &fe-

piam mentem cultus

rotini i(ti neglectis, d

um Saculurm inter & Clericatuin fluctuant, facra-

tioribus Dif.iplinis debita

ícientia & fpiritu ecclefiaftico deftituti Eccle-

fiam non tam intrast, quam invadunt,

In Capitularibus autem , qui-

bus hac plurium preecedentia adhuc metuenda eft, tepor quidam ig

promovendo fue Ecc

lefie bono, cui ceteroquin vires omnes confe.

crarent, exurgit, cum confentiente Capitulo meritorum füorum prz-

nia, prerogztivam;, jus prius optandi, nominandi &c, ex iniqua con«

füetudine ab immcrentibus advenis fibi preripi advertant ; feque in tu-

uam alüslaborasre. — His incon.

endis füze Ecclefize juribus fibi minus, q

, & in tractandis negotiis Capi-

venientiis accedit, quod fübin J'umieres

tularibus aut hospires, aut parum verfati ad Pralaruras hanc folum ob

caufam perveniant, qaod dignioribus 1

onge in Capitulo anteriores fint,

Ad benefi-

quibus poftponi fe in Ele&tionibus injuriam exiftimarent,

ciorum-collationes quoque ob eandem rationem €o non 1aro tempore

pertingunt, quo quas dotes ftatus ecclefiafticus requirat, qu& fübjecta

pre aliis cligenda fint, vix fatis intelligant.

VI Aequiffima proinde fuit ordinatio Emmi, quaper Conclufüm

Revflmi Vicariatus de dato 2. Aprilis 1781. fingulis bujus Archidicece-

feos Collegiaris transmiffum obíervantia hec , ut infe equitati &rectee

rationi adverfa, ita in fequelis ipfis Ecclefiis prajudiciefa nullius impo-

fterum roboris & perperuo fublata declaratur, — Fas nimirum eít Epis-

.€opo;

YI125

Á

Qæm

e 1

Copo, qui ut in territorio fuo Princeps, fic in Diecefi füa ( falvis ta-

Lee

men Primatus apoftolici juribus

or eft, quevis Capitulorum

d

flatuta vel confuetudines licet antiquas, fi omni proríus utilitate care.

f

anr, multoque magis, fi &ant irrationales & noxic auéto pra (crtim nu-

C

mero demxcc]larlum in Col Eemau&, pro quibus non ílat ca ratio ,. quae

pro Cathedralibus, ut de preefenti quæ&mne demonítratum eft ,

irri-

:

tare & abrogare;5'cum ob easdem rationes leges adeo vcl fuas, vel An-

tecefforum mutatis temporum circum(tantiis abrogare vel poffit, vel

j

fübinde etiam debeat, majusque flatuti aut confüetudinis, quam legis

x

firmitas effe nequeat.

f

* Hanc facultatem 1n Epifcopis nunquam non fufpexerunt Concilia

Ut plu-

res fynodos particulares taceam,

uas duntaxat generales audiamus

C. Ba-

fileenfe in Decreto pridem hec e

eff

. 15. 22 Diota Moguntina acecptato ita

de hac materia loquitur: ,,, Digcefanius de vita €$ moribus Jubdiierum fo-

I

erter inquirat ; Clemrorum ab: zjus €2 aliorum fubjettorum ,

qui circa offi-

ql

cium divinum --- --- defecerint , in melius veformet €9. emendet.^ t pro-

I

pius ad rem novifimum Tridentinum Seff. 24. cap. 4. de rcf. ,, ipfique (1n-

quit, Epifcopi) diligenter de eorum (Capitulorum) Con; titutionibus Jive con-

H

fuetudinibus cognojcant, €9 iJis tantum, quas ut laudabiles probaverint,

ex-

ceptis veliquas vejiciant €9 aboleani.«

Hzc facultas ex legislativa. poteftate

promanans uti nullo non tempore Epifcopo competit, fic in Vifitatione prae-

fertim. Ecclefiarum , cujus infignia jura & favores, qui in jure ecclefiaftico

peregrinus non eft, nemo ignorat, D)

VII, Recens heec Emmi ordinatio equitati, bono Ecclefiarum, &

facrze Proédrie principiis Ionge conformior, juri etiam communi con-

gruit, in quo Seniorum in Capitulo precedentia fundatur;

illa vero

Domlc Hamum prætenfio folius eft confüetudinis, qua ex dl&xs cor-

ruptela

b) Vid, Pan-Espen 1, E. Part. L UL IJ.

od

E ii

d

GMO

m À ——À———

fr3

t'üpte la potius cenfenda eft,

Nullum certe pro tali preerogátiva aut

aio favoie græ&dmm in jure communi invenient Canonici noftri exfpe-

^

siw,-ul.ea, f'eu iü herbis, ut vocantur; tales enim verus Canonum Spi-

Conftat nempe, anuqultus benefi-

ritus, nifi 1mprobando non novit,

cia fine officio in Choro , aut altari dari non confüeviffe, cui & fructus

prebendales, præmoanva & cetera emolumenta ex equo refponde—

n?F

runt,

Illa vero mo

Vi

rnorum Domicellarium inftitutio fequioris zetatis,

ubi jam habendi Cupxdo plerosque in- & extra Ecclefiam invaferat,

recentius inventum e

, quo odiofarum tot titulis Exfpectativarum per

varios Canones & Cencma facta profcriptio eludebatur, & ad hodier-

num usque diem omnis ecclefiafticae lemplmæ nervus in noftra prae-

fertim Germama fücciditur ;

& penitus inflaurande fpes vana red.

ditur, c)

V, Cum lgatur fana juris ecclefiaflici principia huic Domicellarium

inflituto contrarientur;' quomodo huicjuniorum pratenfioni contra eos,

qui diu non folum nomine, fzd re & officio Canonicifuere, favebunt?

Infüper Emi ordinatio congruit aquiori, fi non plerarumque, faltem

quarundam Ecclefiarum praxi; imo principiis ]UIIS Pontificii recentio-

ribus, & menti S. Congregarionis Rit, quam in Cafü analooo ex-

preffit,

x

Exempla quzdam praxeos contrarie in Ecclefiis Cathedralibus Trevirenfi

& Halberftadienfi, & Collegiate ad S. Bartholomzum Francofurti *xtant

apud cl Dürr d) recentior praxis Ecclefie Halberftadienfis ob alternativam

Canonicorum mixte Religionis introducta, tanguam aliquid ea in parte in

foli-

£)

Vid. Bühmer 1, E. P. Lib. UIL tit. 8. de conceff, Prab. vel Ecclef. non vac.

$. r, usquead 8.---.Con£. etiam füpra ad $. 56. "bujus Diff,.fob litt. (u) a»liata

antmadverfie cl. D. Neller,

d) .de cap. clauf. $. 28. fub, litt. (e & £)

114

—

GMO

—

folitum a Blimero l. c. $. 23. adducitur.

Alium cafum analogum a $

Congregatione decifum refert Sjo. *jac, Scavfantomus in animadverfioni-

bus ad Lucubrationes Canonicales Franc. Ceccoperii Lib. Y. tit, pr. anim

adv, n

16. quzftio fcilicet fuerat

an 1n Ecclefuis,

ubi Praebend

not:

funt diflin&z in Presbyterales , Diaconales & Sub-Diaconales, GCanovici

in adeptione poffeffionis & Prabendze anteriores, fed non Presbyteri, qui

Presbyteris quamvis in Canonicatu poflerioribus ex alia Coníüitutione ibi-

dem relata locum digniorem cedere debebant

fi & ipfi pottea Presbyte

ratumi acceperint , in locum priftinum reintrarent

& gradum anteriorem

quaíi poftliminio recuperarent

Re pondit

R. C, die 17. Nov

1674

,ipfis non competere reintegrattonem,

feu praecedentiam adveríus Cano-

nicos Sacerdotes pofteriores receptione,

ceum jus jemel adeptum ex Sacey-

doiio munguam awmitiaiur

non obfante immemoriabili im con-

irarium con[uetudine ,

quoam abufumimpraeafcriptibilem declara-

vit. * Similia S. C. refpondit ad relationem Emin. D. Card. Caprara i5

una [utrina precedentie fub die 17. Aug. 1707.--- Harum declarationum

applicatio ad noftram quzftionem ob analogiam manifeftam, nullius diffi-

cultatis effe poteft, prafertim cum major pro cafu noflro equitas & ratio-

num pondus militare videantür.

VII. Neque obftare poteft buic ordinationi 1) ob[ervantise con-

iwarie antiquitas ; hec enim duantacunque fit; nunquam efhicere po-

teft, ut prava confuetudo corruptela effe definat.

Sicut igitur cuim

de legis ii prefentis temporis circumítantiis incongruee abmoano-

ne apgitur, neme legis hujus annquntaum Qbmovcblt. fic multo m:-

nus Confuetudinis irrationabilis & minus jufte antiquitas , que recte

vetuftas erroris appellatur, ullem confiderationem meretur. — Non

obeft»2) quod de prerogativa in prima pofJeffioue fundata fine fün-

damento a(leritur; ex hac enim quid alind extundes, quam ubi fin-

gulorum omnia paria funt, neque ullus j J;us fortius aut. gradum ulte-

rior em

st

——

GMO

—

II5

riorem acquifivit ; Domicellarem prius in poffeffionem immiffum

alos poít fe venientes ordine (aliquem enim obfervari in Ecclefia ra-

tio' decori fuüadet)' pracedere ?

eadem porro facilitate afferitur ,

quod ficut primmi ia po[feffio quandam inter Domicellares jure. po-

res pracedentiam fundat, ia pariter fecuuda pofJeffio üive Capitula-

Ti$ (vera enim in admiflione ad . Capitulum z eodegm Sedes ac pof-

feffio , qualis & per primam poffeffionem 22 Choro tribuitur) pra-

cedentiam Capitularium perpetuo determinet,

Nihil certe. ex ipfa

rei aur poffeffionis natura juri aut rationi contrarium relucet, quod

cum tali afferto pugret ; aut fi quid pugnaret ,. left juris & equita-

tis accufare opporteret illas Ecclefias; de quibus fupra, & in qui-

bus femper hec pr&rogariva ab ingreffü in Capitulum defümeba-

tur; confuetudo autem aliarum , qus& hactenus adverfabetur, ex di-

&tis caufis rationabilibus ab Emmo Legislztore füblata eít,

Non offi-

B-

cit. 3) Confirmaiio [ratutorum

o

cen[uetudimumn Inperatoria , Pon-

tificia vel Arcbi - Epilcopalis variis temporibus iterata.

Naàm pri-

mam & fecundam quod astüinet, res eft hodie vix non ad eviden-

tiam deducta, confirmationes hujusmodi folum accidentales effe, que

in Legis effentia nihil immurant, (ftstutum quippe Collegii cujus-

dam ab ordinario tanquam legitimo füperiore per fe jam absque di-

&a confirmatione vim legis privatz habet) ut adeo Lex Epifcopi

propria maneat, quam ut alias a fe conditas ex caufis rationabilibus

abrogare poteít, — Hé igitur confirmationes in eum dunraxat finem

quaruntur & conceduntur, ne ftatuta & confuetudines legitimae ab

jis, qui Superiore in talia Collegia poreffate noun gaudent, impune

Imo gratis afferitur , Ecclefiarum

violari aut irrita reddi polfint.

Collegiatarum ftatuta generatim authoritate Cefarea firmata effe, cum

nec in Infirumento P. O. art, 14. S. 1. nec in Capitülationibus Cae-

fareis Collegiatarum ulla mentio fiat, & in Cathedrales nequidem;

de quibus ibidem Sermo eít, authoritatem Epi(copi reftringere ullo

modo inrendatur ,

ut ex dictorum Inflrumentorum occafione, fine

jam 4) eft metus, me per talem im-

&1pfis Vertbis elucet. .* Levior

7HU- -

P2

aC p ieiow

316

Ls

—

Nam

Es

4

snutatiomem interior Ecclefiavun. Conflitutio. jubverratur.

de apparente duntaxat Ecclefiarum emüiumenw fermo fit ,

palaus

eft hac in quaítione privatorum , non Ecclefiarum rem agi

natm

permde erit Ecclefüs, quibusnam , modo fint ex earvm premio ,

Si autem verum Ecc

potiora commoda & prarogative obveniant

fiarum bonum attendatur,, demonftratum eft fupra, mlius longe pro-

fpici Ecclefiis, dum meritorum, quam dum juvenum; qw,bus cafus

ratio habetur.

aut favor Prebendas dedit,

Quam parum proinde

eenuptela in bonum Ecclefiarum cedit , tam parum corruptelae abla-

tio noxia effe poteft,

-

* Conífulantur Schmidt Dif. de Lmgp. flatatorum $m — Eccf. German. gro-

1. in Tlhes. tom. lL. & ejusdem. Diff. de Imp. Concordatorum prote-

fore tom. I. ex quibus patebit, yrotectionem Cafaream contra atten-

tata folum Romanorum. Pontificum. concordatis

& libertatibus Eccle-

fiarum Germanie adverfa ,

non vero contra Epiícopos ,

nifi qua in-

dultarios dirigi.

Unde idem author Diffl qvimo cit. $. 3. Schol. I.

fub finem ait

» Quemadmodum vero Principi jus eft, ftatuta hujus-

mutandi abolen-

cemodi examinandi,

atque fr id Reip. falus exigit

dique ; ita idem procul dubio Epifeopo tanquam Diccefis fuz Hierar-

chz, quique proin pro ejus falute: curam omnem impendere debet, cir-

£a hec ílatuta Canonicorum' juris omnino: competele, extra controver-

fiam eft, «*

Nec deeft recens exemplum, confirmatione qualicunque ,

Pontificia vel Cafarea. non obífante in Capitulorum flatutis factam effe

ab Epifcopo mutationem; fic emancipationis ritumr ceu nrodeftie & pu-

dori parum conformem, quem.im Diff. fape cit, de Cap; cl. $. 0. lege-

xe elt

in quibusdam Ecclefiis. Herbipoli vigentem: Fridericus. Carolus:

p. m. Princeps Ep. Wirceburg. in Vifitatione Ecclefie in: Haugis pro:

hac & . Ecclefia novi Monafleri: an, 1740. reluctantibus. nequidquam. Ca-

pitulis. abrogavit ,

qu& abrogetio Rome quegne confirmata, & a Be-

ned,

——

4 od

pesmmm-

iT

ned, XiV. «—* fsnod. Diecef L. XI, e. HÍ. m. 7 dilaudata eft. ---

Quod confirmationem -Archi - Epifcopalem (latutorum & obfervantiarum

concernit

pervulgatum eft, eandem fummi Prefulis pro tempore

fedentis poteflatem elTe ,

que fuerat Antecefforum ejus, quemadmodum

Ae-

factum ejusdem Regimen nonnifi continuatio eft precedentium.

quali ergo pote(tate ,

qua flatuta vel confirmavit Anteceffor, .vel fi

vifum fuerit , abrogavit, fucceffor etiam citca hoc utitur ; & ficut

idem Praful ea , que jam confirmaverat, detectis poftea rei abufibus

& perniciofis effectibus , iterum abrogandi jure gaudet: ita & Suc-

eeffori hoc liect ciréa ca, que ab Anteceffore cum minori forfan indagine.

«son&rma-ta , aut quas oB caufas nefcio , tolerata funt.

& D

m Lex | retroagere non

L Majus nunc füpereft äubium ,-:.'a'n'cu

foleat, & Domicellares actu e

xiftentes. ex* pr

ima pofleffione ju$ ad:

hujusmodi prerogativas qu«efitu

74 habere videantur, diéta Emmi con-

da , an ad cafus dunraxat füturos re.

fliratio ad hosce etiam. extenden

ftringenda fit,

IL Rationes dubitandi poffent effe

fequentes —a*)' quod & Prin:

tribuere debeat.

inde Regul—a Concel-

ceps Legislator fuum cuique

b) Nedum generaliter

larie XVIH. de mon tollendo. jus quefirum.

ut dum in Collegiata

íita dispofit

um effe fed & hoc exprimi folet ,

aut dum clau-

tulum defignatur ;

annus certus ad ingreffam in Capi

ditur Capitulum & refiringitur a

d certum numerum perfonarum ;.

Jalvo jure Precifte

additur [aloo juve Tu0

dernorum . dosnicellarium ,

uaverit, c) In unionibus beneficio-

Cafirei , dum preces füas iufin

zum & dismembrationibus requi

ri folet confenfas patronozum Gc,

^.b Paucis Lex non agit retro :

omiffis itaque pluribus alis exem-

plis.

AL

P

118

pOU m d p

Ere]

——

GMO

HL Dicendum eft aliud effe de jure jam qumfïto & aliud de

jure nondum quiito: ecce; iJomicellaris ex . fna prima poffetfio-

ne quidem jus quafitum hàbet ad ingrediendum íüo rempore Capi-

tulum , in hoc jure perfe:te quadfito, ut tempore habili admittarur ,

impediri non debert,

ut vel plures requirantur anni vel claudatur

ili Capitulum, eatenus etiam Patroni confenfus in unione vel dis-

membratione beneficii juris patronatus adhibetur , jus füum cuique

attribuitur : aft Domicellaris Canonicus de prefenti jus non habet

tempore fuae inhabilitatis ingrediendi Capitalum, nec alium in Catalogo

Domicellarium pofteriorem & habilem impediendi, quominus ille an-

tecedat & ingrediatur Capitulum , capiatque frugiferam & inauffe-

ribilem amplius prout de jure, competentem poffeffionem, — Erenim

juxta confuetudinem aliaram Nationum dicitur Canonicus ifte Domi-

cellaris admiffus ad fcamnum patientim vel ad Seflionem in fcamno

patieatie, vide de hoc Differtationem meam V. ad Concord. Germ. de

digm. C bemef. per vefign. vacantibus $. 46. m. 1

9 a.

Quando

igitur ipfe Domicellaris prior poítea habilis , venerit ad "Capirulum

pofterior, etiam fuüum occupat locum, & fi non amplius invenerit

confuüetudinem illam abufivam , que evm per faitum transferat ad

locum altiorem , ceu ultimo intrans etiam ultimum in Capitulo va-

cantem locum occupat, prout de jure illi competit : atque fic ma-

nifefte Domicellaris ad ingreffum vel fecundam poffeffionem inhabi-

lis, jus quafirum non habet, ut illi interea in Capitulo nullus etiam

debite admiífus non anteferatur,

quod alias certo prepofterum & in-

fundaxtum dici debet.

.

* Quahdo Curialifte fcribunAt cbmpctere pracedentiam Canonicis fecundum

ordinem receptionis adeo ut fi primo receptus non fit Sacerdos , do-

nec ordinetur, precedat Sacerdos fecundo receptus : Sed poflquam pro-

—

motus fuerit ad facrum presbyteratus ordinem , habere debet preceden-

tiam, & locum fecundum ordinem fuum receptionis , prout fi a prin-

L

cipio

EEEESQSCSI

— GMD

——

il9

eipio receptus && Jet, cum non amiferit fuum jus ; pro;gterea presbyter

fecundo receptus debet libere dimittere locum, G primo recepto , &

deinde ordinato reflituere, & in omnibus reintegrare Barbof. facra

Corngrega:io E9 decif. Rote apud cit. Cxjar de Panimollis. dec. 1. an-

not. S. d & 26. & feq. ifti in alia loquuntur hypothefi & de Ecclefiis

extra Germaniam: ibi unam tantum receptionem, hic duas babemus, pri-

mam & Íccundam ratione effectuum & jurium valde diverfas:; in cafu

Cae[aris Panimolle omnes Prebende requivunt ordinem presbyteralem ,

inde merito qui primo receptus & nondum presbyter in minifterio fe-

quitur presbyterum licet poítea receptum , usque dum & ipfe Sacerdos,

ex tunc utique precedentia illi competit fecundum ordinem receptionis ;

aft de prefenti Domicellaris nofter pofterior eft in receptione ad Ca-

pitulum , inde manet poüeticr, licet prior fuerit Domicellaris: cum

prioritas Domicellaris tantum fit in ordine ad ingreilium in Capitulum

pro tempore habili,

IV. Obfervandum ulterius p'rimol,' fuþpüüto interim ex f'uper.,

abundanti non conceífo , - Domicellaribus jus tale aliquando compe-

Nam etfi 79 ve-

tüi(le , illad tamen in cafü prefenti ceffare debere.

gula Lex retrotrahi non foleat , cafüs tamen & circumílantizee dan-

tur, in quibus id juíle fiat ; cum ; nempe faäïum principale adhuc

futurum eff , fd irrationabile aut iniquum, quod ex praterito quo-

dam originem ducat,

óa Bübmer e) ,ex jufla tamen caufa (leges

poflunt ad praterita trabi ; i lex disponit de facto Reipublice (vel

hactenus tamen permiffo. «

ejus parti ) noxio ,

Que duo folum

disjunctive requirit citatus aurhor.

Utraque porro ratio conjun&im

hic fübintrat ; factum enim qusftionis feu ?? omicellarium preceden-

(quz fünt facra Epifcopi Respu-

tia irrationabilis & noxia Ecclefzis

blica) .

&) In ir'xtrod.-in jus digefl. L, x, tit, 3. $. 14, n, I

-

um

g5

:

—

120

3

—a.uäæ»

——

blica) quamvis in antecedente . püfï'e oue fundari pretendatür ,

r*A-

v

ipfa camen adhuc futurum eft ;

. & jus hoc quz Lccmqu

tolli mh)ïi-

j

fit

ce Ecclefiarum utilitatis retio fuadea :

cum-per exif

ntes acïïa Do-

Cn

micellares cequ

ac per futuros Capitularibus bene meritis laborum

füorum pramia fuo tempore fubtraherentur ,. & immeritis

cederent;

k

feniorum Zelus pro bono Ecclefim imminueretur,

;anmwm Vero

dU

in ample&endo ftatu ecclefiaftico. indifferentia foveretar ;

nominatio-

eOU

nes imprudentes facilitarentur

denique promoveretur ele&m Pra-

if

larorum minus expertorum &c, quamquam, quomodo in noítra

rür

Cafü Lex retroagat, non appareat

Id fane fieret ; fi, qui ex

fiid

prioritote prime poffefüionis alios quoad hanc poíteriores actu jam

f

preceflerunt ,

tpote anre ordinationem Emmt ad Capitulum admif

con

i

locum in eo jam occupatum cum annexis emolumentis ii8, quos

tem

ia precefferunt ,

cedere cogerentur,

Sed de hoc nihil e(t dispo-

li,

firum ; irrationabilis tantum Confüctudo tollitur, & per hec;, an-

TOi

tequam Caíus exiíla

in quo illa vim füam polfet exerere

im-

peditur

ne pofthac noxium Ecclefiis influxum habeat

æ'd

jam vero fecundo, pretenfum hoc jus quafitum in quo

fundetur ,

disquiramus.

Et qmdem conílar, .

Domicellarium pluu-

mos utpote infantes adhuc , dum in Canonicatus poffeffionem im-

mittebantur , ]uns hujus ignaros de eo as.qu.rendo ne cogzzai:c qui-

dem ;

vel fi etiam firmior quorundam ratio fuerit,

cum in flatu

lucrativo verfad fint, & Pxæbendæ adeptmnem inter infignes favo-

T€S ;

aut refpective gratias numeraverint ; non aliud jus acquiri a

íe credidiffe, quam ut fuo tempore habitis omnibus requifitis in mem-

brum «onfortii Capitularis, & ad participationem emolumentorum

omnibus Canonicis communium admitterentur, f')

Quemadmodum

vero

f) Afferti hujus veritatem comprobare haud difficile foret , fi ipfimet inter-

£9-

— QGMo t

&

:

9.

du

í

n

il

!

vero jus iflud eo- tempore minime intenderunt, ita neque ex poj]ä';

no

fioue [ola fine obfervantia iftad confecuti effenr; in ea enim nulla

fit hujus juríis mentio, & in iis regionibus, ubi Domicellares feu

nf

Canonici exípeZtantes ignorantur, velut in ltalia & QGallia, imo in

U,

