pus id requifitum fuerit ---quafi breviori tempore colhgx pofint majores ftu-

jj (0n

flit

diorum fructus apud exteros,

28

RESESPNG

Cs U IU

ao

Fs

—

$. XXVL -

-

In Archi-Dieece& Mbgumin-a, Diccefi Herbipolenfi, afiisque biem-

nium ordinarie prefcriprum, — In Ecclefia Coll. S. Crucis jurat Domi-

cellaris in prima poffeffione: ;; item non inftabo per me, vel per alium,

quod recipiar ad Capitulum, nifi prius fleterim in ftüdio privilegiato

per biennium.'* In Decretis provincialibus Conc. Trevirenfis de an,

1449 tempus ftudiorum [ufficiens ex arbitrio Ca

pituli definiendimyn exi-

fl

gitur.

fu

t

H. Fritzlarie v1 flatuti de an. 1570. uno anno 'comp!etur* ftadium

de

alias biennale, at Refidentia duos habetannos vi ftatutorum de.an. 1 200,

fu

füb Archi Ep. Gerhardo , de on, 1353 & 1363, eosque fine inter-

ruptione , & perno&tare non poteft extra Maenia; refidens debet effe

po

M

14 annorum & refidere penes Ecclefiam aut primo anno in Univerfita-

p

te. Quiliber annus poteft redimi 100 Impcrialibus, adco, ur tamen

&Tl

34 diebus ante ingreffum in Capitulum perfonaliter refideat, — In Col-

&

legiata in Nordhaufen pridie Michaélis'in Capitulo generali domicella-

fü

1

ris indicere debet refidentiam füam ; primo anfio nihil, in fecundo an-

no refidentiz füz accipit duas tertías fabrica ; &refidens unam, dein

fica

fec

emancipatur a Scholaftico & admittitur ad Votum & Seffionem : econ-

tra poft obitum ejusdem hzredes in

duas tertias recipiunt.

primo anno torum; in fecundo

k

ámt

In Ecclefia ad B. V. Erfordie jurat. Canonicus , quo&fïeteri't in

addi

ftudio privilegiato, ac le&iones in eodem ftudió audiverit, atque vifi-

Wi

taverit caufa (tudii per bienniqm;

ü

l. Gerlacus Archi Ep. Mog. an.. 1439 Canonicis S, Severi Er-

fordienfibus flatutum approbavit, quod emancipari & ad Capimulum

affumi, ac habere voccm in Capitulo non. debezent, ^ nifi prius fletif-

fent per biennium integrum in ftudio senereli. .Conf.- Hogtbein hift.

7)

"Frev. dipl, tom. H. p. 152.

In Herbipolenfi quodam ftatuto in Hau-

gis de an, 165Q, habetur; , quoniam fine interruptione duobus ennis

con-

ij

amuse (Mry mumm

29

continuis ftudia frequentet, ita ut nulla no&te extza Un

E

iverüzatem —

il

— Íe abícntare aut perno&tare prefumar."

)

hi

$. XXVIL

QO

Scopus hujusmodi flatutorum fuit, ut Domicellares fcientiis Theo-

I[),

logiae vel juris Can. per tempus congrium operam dantes ad Ecclefize

N

munera disponerentur; ac ne inutiliter tempus hoc in Academiis con-

fümeretur, pariter dispofitum, ut nedum Ingreffus & Progreffus in

ftudiis teftimonia quot annis ad Capirulum füum deferant: ( Van Espen

n

)

^

de Inft, & offic, Canon, Part. IH, c, 4. $. 4.) fed & emenfo litterarum

ftudio de ftudiorum fru&tibus ac de obíervata fiatuti lege, & de tem-

il

'er

pore ex ejus norma ftricte in Academia transacto in forma doceat, —

[f

[(d

Starutum Ecclefie Osnabrugenfis de an, 1398: . »nullus, ait, emanci-

st

petur, nifi per unum annum fuerit & moram traxerit inaliquo loco fo-

lenni privilegiato, quo ftndium vigeat; & ibidem lectiones Doctorum

o

J

& Baccalaureorum in jore Canonico, vel civili; aut S. '"Theologia ac

d

vealiter. camn effeciu diligenter fluduerit, & de hoc per litteras authen-

ticas Do&orum & Univerfitatis illius ftudii nobis Decano & Capitulo

drin

i

fecerit plenam fidem, *)

ido

ll, Inde StryRius de jure pap. Princ. Evang. c, 5, $. 10. recteob-

fervat , melius fore, fi Capitulum non folum triennium exigeret, fed

fimul publica erüditionis fpecimina fibi exhiberi curaret,

'ale ftatutum

it i

vili

adducit Ricbter vol l. conf, 42. - Non recipietis, nifi per triennium

i aliqua celebri Germ. Academia bonarum artium cum laude & fru-

ffu cominuayerit,-—

LE

uum

D

Ed

5. XX,V':II!.

Qerf-

b

*gy) - Huic flatuto , ut ex verbis ejus initialibus patet, multorum in academiis ver-

Ea

fantium, otio diffiuentium , vel alienis inberentium negetiis abufus eccafio-

ner dederat.

De tali biennii abufu vid, Georg Lud,. Bóhmerv cit, obf, 7.

annis

$ 6. -- Hen. Bühmer in I E. L, ILI, tit. 1, $. 29

J

30

am-m (55

CEmEHI

— — —— À

E . XXVII. —

LE

Itaque tota hujus obfervantie: caufa eo fere redit, ut lepitimum

tempus ex ftatuti norma fludiorum caufa transaclum effe, teílimonio

Academiz publico probeturj inde habcs pra

fumzionem Juris, utver-

bis Georg. Lud. Bóbmer utar, illud tempus

canonice & utiliter trans-

actum effe, ]u

demum teítimo

ra Canonicis ita ftudentibus infigniter favent, $)- Hoc

nio exhibiro novus Canonicus emancipatur, aut eman-

Cipationis Decreto im

p

D

fendum.

petrato digaus judicatur ad jus Capimli capef-

$. XXIX.

T5

. Verum fi junior Canonicus in litteris adeo profecerit, ut a&ademif

cas publicas exercitationes fübierit, previo rigorofo tentamine eradus

acadesucos, vel omnino honores (üummos Doctoratus reportarit; anne

[u7

iftud non przvaleat prafümtioni Juris fimplici, qua: exíurg:t ex ftricta

Tun

biennii obíervatione , ex annotatione in Matricula Univer

fitatis & lapfü,

Aid

biennii integri , ut ne dies quidem defit? iía omnia ftri

&e & riporofa

obfervata effe poffunt una cum fuperftitiofa pernodlation

À

e in urbe, quin

hp

exfpectatum (ludiorum fructum aliquando habeas eiapío fludiorum an-

nuali, biennali, vel etiam triennali curriculo,

Verus econtra fludio-

pf.ri*

rum fcopus in Academiis debite, imo plus qua

m debite obtentus dici

poteít, fi fludentes honores academicos reportarint

T

; feque defupgr m-

t

fui

Capitulo teftimonio Univerütatiä 4legitimaverinkt. t)

* Ma- :

Tüm

D

$) Vid, þVaü-Eropm l c.

J

dio

?) Ceterum Doctoribus Univerfitatum, & facultatum Ai!'en'aribus non incin;

lem

tuzle

grue hic.inculcabitur, quod Pan-Esgen de Inft, & off. Can. past. L. c. 4-

of

$. 4. ex. Peiro de Alliaco lib. de ref. Ecclef. conf. $. monet: ,,ut gradus di-

hg

ftribuantur dignis, fine favore aut acceptione perfonarum & cum rigore Exa-

minis in fcientia & moribus.«*

Legi meretur integer $. -- Sic demum , 4&

Am;ph

Vi

ex Conciliis probat idem 7az- Espen l. c, 2. recte ,,gradus academici reputan-

tur ab Ecclefia ut publica quedam teflimonia eruditionis illorum, qui eis fo-

Jemni ritg infigniuntur, * neque vacui tantum honorusm tituli cenfendi. furt.

E

GEHIETEEAI

—— M—

p

ücceneen m m

GD

jr

v 'Marnifeüum' id facit Beneditzus VXI V. dum inSyn. Dicc. lib, XI, c. 3. . 6.

,

ex antiquis ftatutis Ecclefie ultrajectinz relatis ab Anzom, Matthei de No-

bil. lib. 2. c. 39. tum ex vetufto diplomate, quod occurrit apud Schater

l0

lib. Il. annal. Pad. ad an. 1231. oflendit, admiflionem Canonici Domicella-

ris in Capitulum fuiffe fpeciem quandam emancipationis, per quam ille Ii-

beraretur a nexu fchole, & fubtraheretur a Jugo CononiciScholaflici. Non-

$

ne Doctores & Licentiati publice dimifi & promoti a íchole nexu liberi

QC

jam funt, ipfimet Cathedram afcendentes ?

n

«f

D5 t d

*

i

*

»Ad providendum Ecclefiz Deicontra infideles, Hareticos, Schis-

maticos & bonorum morum everfores maxime indigemus viris littera-

^tis & in fcientia eruditis: ,,INatio germanica in Avifamentis Conftan-

fl«

tienfibus per legatos fuos expofuit; ifti autem lepe in; generalibus [ru-

(

-diis &2 in alüs patrimonia [ua: 68 labores fuoruzm con[um[erumt Paren-

Dne

du ; ilis forfitan per "Turnarios ceu Ordinarios Collatores beneficio-

id

ium minime, vel faltez tavdius poít faa collecta þ]erita Hu—dioruzm pro*

pf

X

tofe

:jideFUL' de bencficio.

Anne novum tunc in Ácademiis incipiendum erit biennium cum

qumï

fl«

füperftiiofa pernoctatione ? profc&o nifi malignus lividusque interve-

nerit oculus, nemo non viros graduatos a tali vexa vel Jugo Scholaftici

|

10-

liberos pronuntiabit,

Hincut Capitülorum quorundam errorem in te-

dic

naci prejudiciorum Cerebro fundatum depelleret; Emmus mediante

et m

'fua Ordinatione Clemenriffima citata litteratis fuccurrere volens, ve-

f

sum fpiritum facrorum Canonum pre oculis habens, fapienter declara-

vit &. ulr, de flatutis: ;; hac noftra ordiratione interim flatutum de ftu-

dio biennali,..ita limitamus, ut Confiliarios no(tros Ecclefiafticos ac-

incoh;

tuales, ficut & Doctores in Theologia vel jure Can in Univerfiatibus

lc' 4,

noftris Moguntina vel Erfordienfi promoto: a (tatuto hoc eximamus, il-

ls die

losque ab illius obfervatione, utpote qui finem illius tam eminenter ad-

" Exa;

impleverunt, immunes ac liberos renuntiemus.* — In hoc fane nihil de-

n,it

.vium eft a Regulis Juris, nihil aliemum a flatutis Ecclefiee imq nihil;

aputan-

-quod non fz cum eorum Spiritu apprime coníonum.

ei o«

* | Roto

j (uttt

32

— À

HESRERSRESS

Go

tr

* Rota in wma Leodienp. C&nonie. 25. junii vqoo S5, mimus coram b. mem.

Jacometto, --- ibi--- ,,quia ffatutum non alia tatione requirat fíudium, quam

r

ad cffectum affequendi doctrinam five habilitatem, ifia adepta dici debet pee

it

actualem lecturam exercitam --- --- habito fiquidem i

ntento.; curare non de-

01

bemus de modo. «

tu

&d

$. XXXI.

Qiü

[i£

Doctores ad acquirendam, quce gradui academico 'f;ziïiciät-, (cien-

di

tiam non unum biennium, fed plures annos impendere neceffüm ha-

'ïUE

bent, cum rerum in Jurisprudentia folum addifcendarum vaflitas it&

Va

auécta fit, INNec minus va(tum eft facrum Theologiz ftudium. Quam late

fec

patent Dogmatices, moralis Chriftiane, ac ícientiae Scripturiflicee fi-

nes? quot ad hec rite addiícenda requiruntur ftudia fübfidiaria, tam

brevi certe tempore non percurrenda? z/ profecto Domicellaris faci-

litatem na&us non erit, debitas fuas fcientias omnes daobus annis,

eut uno & fex feptimanis (de quo in Osnabrugenfi flatuto (üperius ac-

tum) penetrandi, ita ut publica exinde fpecimina cum laude dare queat;

Weisbaup

t de lapfu Academiarum Commen.zat. polit, $,

hemii 1775. edit.

1T. Päpgeä-

p eon

Tantummodo perno&ationes prefcripte fünt in plerisque :üa'mïs,

ne caufa ftudiorum fieret caufa vel occafio evagandi , ur (tudens faltem

aliqualiter adigatur ad debitas fcientias, culturam & proventum, — Curn

vero Doctores vel Licentiati ex Schola abeant infignes nomine & doc-

trina l,

u)—, Rudes in hac fcientia ad pleniorem dictorum fidehi oculo faltem f(:giüvo

Scriptorum aliquem , qui de facre hujus difcipline methodo tra&carunt, in-

fpiciant E. g. Gerfon de examinatione Doctrinarum. --- Clemangii tra&t.-de

IO!', Ti

ftudio Theol. --- Erafmi verz Theol, Method. --- Melchioris Cani de locis

hem

theol. tract. --- Methode pour etudier la Theologie, ouvrage de feu M. -

ls lo

gin Paris, 1768. &c.

E

mem (jpy m

35

uN

trina; magne apud populum Authoritatis ac Venerationis, iïl-omm pra-

m

fertim, quibus cura Univerfitatis. concredita & Cordi eít, multum in-

p

^C

tereffe debet, e

HH

:entiores in litteris ad fplendorem Academie poftha-

de

bitis iis, qui negligenter & fine profeétu didicerunt , meritorum fuo-

'-

£3€

rum premium aliquod r

j)ortare, poftquam juftum virium füarum in

addifcendis di(ciplinis periculum feciffent,

Accenditur fic in animis

difcentium ftadiorum amor , ad quem promovendum fane Legislato-

Xlle

rig, poteftatis & prudentie fümma authoritate hic uti oportet, ne ftu.

hi

dia & optimee artes jaceant & langueícant cum Reip. interitu, Studio-

rüm itaque merita, ut ad officia pablica, fic & Clericis ad Capitula

EU

at

vel prebendas. prabendarumque plenam perceptionem aditum aperi-

?f

re -debent,

(

* Conc. Mog. de sn. 1549. cap. 65. de general. ftudiis inflaurandis & conferv,

d-

& de Adolefcentibus ad ftudia publica alendis, ita differit: ,, cum fucceffio

eorum, qui utramque Remp. adminiftrare debent, ex juventute dependeat :

hlss

15«

fi illa aut pravis, aut nullis doctrinis imbuatur, fpes nulla effe potett, aut

in Ecclefiis puritatem Religionis, «ut in externa politia priftinam tcanquil-

pett;

litatem unquam nobis reddi poffe. Itaque quanto quisque defiderio $s. Re-

m

ligionem noílram poft fe, fuperflitem relinqui, ac porro falvam coníervari

expetit, quanto defiderio communis Patrie incolumitatem

» vivus refti-

tutam videre & ad pofteros transmittere fatagit, tanto conatu ad inflauratio-

nem ftudiorum incumbere debet, przfertim vero

P DEELLJ

Ecclefiaftici, quibus

etiam hujus vite bene & beate tranfigende omnis facultas ab incolumitate

"

AReligionis, quz fine ftudiorum auxilio nequaquam durare poteft, dependet,

fitem

ad ftudiorum confervationem, veluti ad unicum ftatus fui confervandi & re-

Cut

stincgdæ dignitatis przfidium omnes vires fuas certjti'm .conferre debent. t -

x doc

1f

$. XXXIL

n

fggiire

lmt, in'

Quodfi Princeps litteratus ipfe fitj aut zquus litterarum .æ'üinia-i

tor, redibuntaurea illa OctavianiSecula: videas, fervide rem api Ol

t dt

de li

nem populum in eo effe, ut Principis défiderium expleat, jufturm fcien-

|

u De

tiis honorem, falutarem ignorantie contemtum haberi, teporem il-

S

E

m

34

— (GQM

ERE

po—

lum in optimis Ingeniis fubito in lammas abire, atque omnem concur

fi

fare Remp. ut tota fit litrerata,

Videbimus verum; quod antiquitüs

li

dl&um eft ait JWeisbaupt l. c, $. 14:

Q

Sint Moecenates, non deerunt F Iacce Maiomb.

e

II Vldxmus ab omni retro ærats., & nofiris quoque tempoubuc

fcientiarum Culturam atque litterarum proventum a nutu Principis de-

pendere, ac cum fervore, qui in ejus animo eft, ftudium in omnium

pectoribus accendi & effervefcere

Patet igitur graduans ex Clemen-

tiffima ordinatione aditus ad Capitula: nulla res litteris magis. obeft, ac

contemtus & fervitus litteratorum

honor alit artes, . & ftudia incen-

vetus dictum eít. . Ludov. Vives L, 1. de caufis cor-

duntur gloria

ruptarum artium,

Weishaupt l. c. $. 11 —

uomodo jam Viri precellentes eruditione pofthac erunt füb ju

Schola[hm, viri adeo provecti xtate ac defarigati amplius adhuc ex[gæe»-

indi

.éabunt, & fine fuis præbendls & Juribus canonicalibus vivent ?

fiico

$. XXXIV

y)

Do&ovres adhuc effe füb . Jugo Scholaftici contrariatur adeo veteri-

*"bus Ecclefiarum-ftatutis, que junioribus Adolefcentulis & Domicellis

^tantum prohibuerunt Ingreffum ad Capitulum , usque dum debiram

e fclennam & etatem confecuti fuiffent.

Ceu patet ex $. IX. n. II. 6. X.

"Ex ordinatione Gerlaci Archi-Ep. Mog.: fi mvegerint eum babilean e9

idoneuin , — — talem — 'ad Capituluim vecipiant.* — Ytem G. XI circa

finem: »e0 ipfo a jugo Scbolaflici fitexemtus * $ XV. , Usquedum

Xl

ad Cuanonicoruim officia pmpamt: «* S XVIIL Nj f ; Magifivi libera-

lnas alzcuz gmtmm faciat.

$. XX.

j

$. XXXV.

1*Contram:mu: Academiarum pmvüebus Apoftohcrs & Cafareis Jp—

i

üus

—— — A - ——

um

EuE - Qæ

—

33

:

i

GuSque Academie ac Reip. ano pilblico. Datum enimvero Áutho-

rirate Apoftolica & Cefarea & jus. & poreffas, fübfellia Doctorum ad-

Q

eundi, Cathedram confcendendi, leges & Canones interpretandi, do-

cendi, disputandi, omnesque actus & jura gradui annexa exercendi, D)

Wbus j

* Sixtus IV. Pont. Archi-Epifcopo Mogunt, Diehero an. 1476. non. Kal. Dec.

:de

de Doctoribus & Licentiatis: ;,fi ad hoc, ait, fufüicientes ac idonei reperti

lum

fuerint, ac docendi licentiam & honorem hujusmodi obtinuerint, --- & tunc

mene

absque examia&e & approbatione alia, tam in predicto quam in fingulis ftu-

ha

diis generalibus , in quibus legere voluerint, docere poffint & valeant, ac fi

iC

in aliis ftudiis hujusmodi licentie aut Doctoratus gradus accepiffent.** Qua

CO*

nuno ratione aeénceps flabunt f*uþ Jugo alicujus Scholaftici?

&. XXXVI

Juro

Contrariatur. Juri communi, vigore cujus ii, qui ex füperiorum

xpe

indulgentia abíunt ftudentes in Academiis, juribus prefentium Cano-

nicorum,; .& fructibus beneficii in

tegre fruuntur. ) Etiam Juniores

E 2

five

SENS

w) Hzc non folum facultas, fed & honor Doctoribus ubique habendus relucet

Vid. Horix l fxpe cit, apud Cramer

Vetere

ex communi promotionis formula.

pag. 496: ,, Doctorum civiliftarum dignitas ab Imperatore ; adeoque in toto

nicelli

ebitam

Imperio R. G. fpectanda eft; Dectorum Canoniflarum ( addi potuiffet, &

'Theologorum; eft a Pontifice, adeoque in Univerfo orbe Catholico ubique

LiX

honoranda, Sola ergo Capitula. Privilegia ab utriusque Reip. facre & pro-

ln W

fanz fummis Capitibus emanata non reVereþuntur, Virosque g:aduatps' cum

] dircà

pueris Scholaribus confundent?

^

(ti

i II Van-Espeh l.kc. part. IIT. c. 5.

W

X)

C. s. de Magiftr. ex Conftit, Honori

;lbert

$. 3 & 4. --- Ayrer diff, de benef: a latere $. 24. --- Wagneréck ad.C. 5. Die

linganam Univerfitatem , ait, privilegio per Julium III. gaudere , ut Magi-

ftri & Difcipuli ibidem per 5 annos poffint percipere fructus & perficere pri-

mum Refidentiz annum ,, non obítantibus quibusvis confuetudinibus & fta-

tutis etiam Juramento confirmatis. ** --- Jam Sac. IX. Clericis licebat loca

V. Regi-

ts .Q- x

fcientiarum celebriora adire, etfi refidentie legeadftringeventur.

mon. ap. "Thomaff.de Vet. & nov, Ecclef, difeip. P,-II. 1- L..c« 6; &« 9.

(s

..--Itf:m lib, IIL c. 7t.

Ó

——

M

— :

five Domice!li (tudiorunr caufà iis fruuntur frü&tibus, qui folent Domi.

cellis obvenire, poít exantlatos autem Iabmes & ftudiorum finem ob-

5b

tentum Viros litteratos a percipiendis fru

iv'd&

us adhuc unpediri , non-

pne magis iniquum foret?

Y

$, XXXVH

Contrariatur Confüetudini, qua in quibusdam Ecclefiie fers "atur,

;

juxta quam Canonici Doctorafes preferuntur ceteris, & ftatim a die

n

receptionis admittuntur ad Capitulum fine biennio, quand() funt Pro-

Hj

JH

feffores, Pradicatores,

Parochi, uti Tle'hïla, Erfordim, Wircebur-

f

gi, Afchaffenl mrga & Francofurti, de quibus id controverti nequit ;

k

utut in linea facti citra viam Juris uni aut alteri in aliis Capitulis defu-

per lis & Controveríia mota, aut injuria temporis conditio iniqua ftu-

10

dii biennalis indebite impofita fuerit intuitu alterius juíte non fabüiften-

üi

tis contrari&e confuerudinis.

u

Qu

H. Firmatur hoc flatutis Ecclefie Equeftris S, Petri in valle Wim-

Us

pinenfi cap. 19: , ftatuimus, ur nullus dictz Ecclefize Canonicus ad Cs

&d

pitulum tanquam Copitularis adinittatur — — nifi — — per biennium

— continuo fleterit in aliquo ftudio generali & privilepiato, nula no-

Hnl

&e ab hujusmodi (ludio fe abfenrando. — — Si auteim talis Canonicus

hs

rempore hujusmodi petitionis artium Magifter, Baccalaureus juris, aut

in.aliqua facultate füperiori Do&or vel Licentiatus per rigorem exami-

In

nis promotus exiffat, nolumus, eundem prafenti flatuto de completig-

£

ne. biennalis ftudii oblipatum fore.* —

f

i

Iu

» Artlcuh jurandi per Scholaülcum in flatutis Ecelefie. Bingenfis an.. 1403.. re-

f

novatis ap. Wærdtwem fubfid, dipl. tom. 1I. n. LXII. p. 355. expreffe ha-

Tüs

bent : ,,item. Domicellos fub Jugo meo exiítentes in difciplina:& morum ho-

—— — M

le

neflate diligenter infosmabo

in victó & veftitu & aliis neceffariis fe-

^i

eundum honorem Ecclefiz fufficienter previdebo ,. nec non ordinationem Do-

$sini Gerlaci Arch, Mog. quoad Domicéllos joxta cujuslibet meritum invio-

Tin

Jebiluer ebfezvabo; — Habetvero oxdinatio, Gerlaci in. tecminis : , Con(litui-

r

inu$

2

3

—— (

n

/g

»

$

dum ailiasfuiïi-cicnter pro-

ll

mus, qnod abgqüe:diüicuïtaïä qualibet, cum fecun

»

bati nofcantur,

ad Capitulum ceffantibus impedimentis legitimis fine petr*

tractionc aliqua adw*tænmm* ---

Vehementius impugna

tür conï»:z-ariafCcnäzed*ædb ftudii biennalis per

Decreta. Conc. Confítantienfis relata in 'Yomis

hujus Conc, tom. I, part.

l

Übi tanquam cor-

12. tit, 2. de Confuetud. Cap. unic. vauder Hardt.

d

s

ruüptela improbata cft & faluberrima 1

ege flatutum, ut Confuerudo hu-

u

nus etiam adelffent,. nullatenus af-

jusmodi & Ecclefiarum ftatura, quate

[

fcerent Canonicos Dottores, Magiflros

& praduaros; fed quod ifi

u[

ftatim expleto primo rcefidenti& anno

admitti deberent ad Capitulum;

i

redditusque & tractatus capitulares ,

juxta Verba Decreti Conciliaris

m

erfa Confuetudine in quibus-

notatudigna: »correpta quadam Q perv

V

dam Ecclefiis Cathcd, & Colleg. fervatur & tanquam, pro lege tenetur

llus Canonicus ad prebendam admiffus, cujuscun-

quod quicunque nove

z , literaturg, dignitatis aut ata-

im

que etiam Conditionis, preeminenti

üis, juret ficut , fi velit admitti, ipfu

m jurare eportet, quedfüb Jugo

Ov

odem Scholaftico

Scholaftici illius Écclefie remaneat, quousque ab €

um

nontumcunque

h0

faerit emancipatus & dimifius; quo tempore durante q

euimemes — s

& licet

etiam alias idoneus ad Capitulum nullatenus admittetur

NU

hujusmodi ftatutum ob in

itio forfitan confuetudinarie ex tali ratione exi-

qut

flat introductum, ut nov

elli Canonici prebendati minores & majores

flicum Ecclefie doctrinam

an:fx-

in annis minus docliexiftentes apud Schola

IQ

fiafficam addifcere valeant:

fcientiarum & difciplinam choralem & eccie

od De&or & Magi-

t2men quia abfurdum eft & totaliter abfonum;,. qu

fter debeat fübeffe Difcipulo ,. fapiens

interdum.1diotee , & «tate matue

L

ordinat & decernit;

h

rus juniori; idcirco hec facrefandtum Confilium

nho

tale flatutum. q

uacunque etiam confuetudine introductum ad. Doétores,

sl

— & ad eos, qui vigefimum rertium an»

Magiflros & graduatos —

1D0

& qui alias facerdotio effent apti, ac eüam

num.complete attigerunt ,.

o*

ntegrum annum Capitulares fue-

Bituie

ad eos, qui im alüs Ec;leüis per i

xunt

E2

"m

38

— 8077

EEE

Mucureo Q EE at

runt & tractatibus Capitularibus interfuerunt , Rnullatenus exten-

datur «

t

$. XXXIX.

(i

IÍ

Confentanee ad hocce Decretam 'an-cilii Conflant, Branda Car-

dinalis Placentinüs, qui paulo poft idem Conc.a Martino V. Papa fpecia-

f

liter ad Provinciam Moguatinam depuratus £uit an. I4

t a -

n o

ftatuit, Ma-

j

giftros in facra Pagina, five Do&tores, five Licentiatos in altera jurium

M

ftatim admittendos effe ad Capitulum, omuiaque emolumenta Capitu-

K

laria, infli&a contravenientibus vel quoquo modo fe opponentibus gra-

fl

viffima poena; en ejus verba: ,talem autem Confnetudinem vel ftatu-

fl

tum debita ratione limitare volentes flatuimus, predictam Con(litutio--

(i

nem & fatutum ad Magilros & Licentiatos five Baccalaureos for-

f0f

matos in (acra Pagiua, Doctoresque ac Licentiatos in jure Can. vel civ,

ce

ad Sacerdotes, nec non ad illos, qui in aliis Ecclefiis per unum annum

f

integrum Capitulares fuerint, ubi perfonz idoneze & litteratee recipi fo-

Ci

lent, nullatenus debere extendi, quos eo ipfoa Crra ipfius Scbola[lict

The

liberos & emancipatos effe decernimus, - lllum etiam abufum in Eccle-

vel

fia Moguntina & aliis ubicumque vigenrem , videlicer, ur in libito vo-

luntatis Canonicorum Capitularium conftet, quos velint de Canonicis

ft

M

ad Capituluin mittere, tollimus & abolemus, ftatuentes, ut qui re-

iil

f

ceptus eft ad Canonicatum & Prebendam, & in ordine Sub.Diacona-

&«

tus conftitutus , fervatis flatutis eequis & rationabilibus in Ecclefia Mog.

— — voce & emolumentis Capituli quemadmodum alii gaudere de-

fum

beaut — — — Capitula vero & fingulares perfonas, que contra pra-

U

ft

The

dicta facere prefüm(erint, tamdiu a divinis officiis & a fructibus digni-

tatum & Prabendarum (üarum füspendimus, usquequo predictos Ca-

ij

nonicos, de quibus in hac Conftitutione fit mentio , ad Capitulum &

El'c.d

emolumenta Capituli plene admiferint, ac duplum ejus, in quo dic-

tos Canonicos damnificaverint, eisdem reftituerint. «

Eatenus denuo-

innovara fuit citata jam fiepius ordinatio Gerlaci Arch. Mog. — Con£ :

Höïthl:-'C, apud Crazuer QBeQ.gæ'eb. part. HI, a ?ag..s-!x.

[

[2

—

GMO

—

39

ER CX

Et nempä hæ& rerum humanarum in motu perpetuo confiften-

tium varietas & viciflitndo, ur confulte & provide antea flatuta invta-

tis temporum circumf/lantiis non minori providentia quandoque refor-

imentur, ad met:

3f0

itW

m Coac. Colon an. 1536 habiti. — Ita per ftatutum

h

I

Capituli $, Joannis in Haugis Herbipoli ftudium non amplius triennale,

d

f:d biennale introductum ; infuper cum Approbatione Alberti Epifco-

iti

pi de an. 1370 legitime & perpetuo impediti a ftudio biennali facien-

Lu-

do dispenfative admitti poffünt ad Capitulum & tunc per tres annos ca-

[d

rere voce & emolumentis- — Per aliud flatutum Capituli Haugenfis de

u

an. 1438. preecedens iftud ratione 2adii biennalis repetitum. cum clau-

10

fula: ynifi ejusmodi perfonc Canonicatus & Preebendas in Ecclefia pree-

0f

dicta pro tempore futuro confecute in facra Theologica facultate Doc-

tores, Licentiati, & in altero Jurium aut in Medicina Doctores vel Li-

IV

m

centiati fuerint . qui cum frudium Juusn bieumale aute adeptam po[]e]-

(

fonem Canonicatus & Prebenda forfan compleverint, de quo tamen

-Capitulo noftro teneantur modis premiffis facere creditivam ; non ta-

Ti

le

4men tenentur, denuo hujusmodi fludium biennale litterarum . repetere

vel refümere.«

0

an. 1499. a Laurentio Epifcopo Herbipolenfilucidius

flatutum ftadii biennalis declaratum, & ab eodem an. 1517 hifcein ter-

(

lia

minis innovatum eft : ,quinto, quod duobus falrem annis continuis in

J

ftudio generali Authoritate Apoftolica & Imperiali approbato diligenter

-& cum effe&tu ftuduerit: Declaramus autem & moderamus hoc ftatu-

105

d

;tum de fludio biennali, quod Docfores &9' Licentiati vigore examiis

robati in altioribus facultatibus, puta

J

n generali ftudio aduiff5, & app

"Theologia, in utroque aut altero Jurium,

ac Medicina, dummodo ante

DTl«

(

adeptionem Canonicatus aut. Prebende in Ecclefia noftra hujusmodi

n

:;(gradum adepti fuegint, 1101 tmemmr ad biennale [rudium .complendum;"

(ic

enuo

$. XLL

Af

j

: Commuäiterhodie Abienniil& refïä-emiäe vexa redimitur ; ui-tamen

annus

l,

TORERRUSS

4o

—

—

- ^ snnus refidentie & biennii exfpectandas fit, donec concedatur inprefz

fus ad Capirulum, 1n Collegiata infieni ad S. Pecrum Mog. ter centum

gi

florenis (ola re(identia conüftensin anno, menfe & die redimitur, In

al

//

'Colleg. $. Stephani aanus & dies redimitur centum florenis,

Ia Eque-

flri ad S. Albanum ducentis,

In Colleg, ad S, Victerem roridem,

j

Ad 'Gradus B. M. V, centum aureis ( ftonia8tbalet) ab an. r603,

(ü

:1odo ducentis lor. eftque per annum & diem. — Similiter in. Coil B.

t

CD

'M. V. ia Campis rcfidentia confiftir ia anno. & die & o Bor, valoris

currentis, 'biennium autem 50 aureis de auto redimitur,

ti

In Colleg.

"$. Joannis femeftris refidentia 40 flor.

in Ecclefia S. Gan olphi fex

f

Menfes cum Septimanis 40 flor. zftimantur,

In Coll. Imp. ad S. Bar-

V

LJ

tholomzurm Fraacof. — In Colleg, B. M, V. in monte, & ad S. Leo-

üv

nardum ibidem fex Menfium refidentia 50 flor. eft redimibilis, In Mox-

f

ftadt trimeflris 12 aureis, — Afchaffenburgi vero nulla eft refidentia pro

qu

Domicellaribus. Quis hinc non videar, pleraque Capitula non veree

p

Eccleüiarum utilitatis & eedificationis, fed queeftus. & lucri cau(à flaturis

24

irrationabilibus fubinde tam pertinaciterinherere? itane, qui pecunism

dif

dedit, absque omni ftudiorum teftimonio ad Capirulum habilis erit 3

£j

qui vero publico ítudiorum optime collocatorum teftimonio munitus

r

Ts

:eft; näümpreïi—.um folverit; idoneusinoa reputabitg ?2

düs

qua

Qu

$. XLIL

»Quia vero accidere poteft, (pergit Epifcopus Wirceb. pro Eccïg;ï

Ífia in Haugis) ,quod períona ad Canonicatum & prebendam recepta

aut fenio aut infirmitate incurabili inhabilis reddatur.ad ftudium biennale

Cin

complendum, nec effe£tum hojus flatuti efficaciter implere poffit, ac

per hoc fine fua culpa ingreffu Capituli privarétur, decleramus & or-

Sdi

dinamus — — rationabiliter & jufte pro cultu divino Ecclefiae .noftree

sugendo & evidenri-utilitare Ecclefie, non pro commodo perfonarum

1

talis folvet effe&tualiter ducentos aureos, fi voluerit'Capitulum introire;

& emolumenta Capitularia eum aliis,

percipere,«

qui præcepta onera tulerunt,

TT

41

[

II. Denique in vim ftatuti de an. 1650. compilati a Capitulo Hau-

d

genfi, & ab Ordinario confirmati tenentur Canonici ine mterrupnone

ht

duobus annis contiouis ftudia in.Univerfitate frequentare, ita gt nuïla

Ug«

node exrra. Univerfitatem . defignatarm fe at Jentare ;

aut pernoclare

pre[usnat.

»Verum ne clericis illis , fi quos forte legitimo & pelpe»

35y

tuo 1mped1mentoi quommus ad ftudia goiünt accedere, contigerit de-

b

tineri, viam deveniendi ad Capitulum — — precludere videamur, his-

Ti

ce poteftatem facimus , ur Capitulum poffit humiliter gratiam. poftulan*

la

iV

P

tibus mifericorditer dispenfare, ita tamen , utt vel dicentos florenos,.;

numereat, & tunc primum , necante — — admittantur, & taliter fol-

Dat

ventes biennium a tempore admiffionis Capitularis per annum integrum

Q

faciant ., . reidentiam períonalem in domo clericali ad Ecclefiam fpe.

lo«

&tante, & careant pereundem annum emolumentis Capitul. quibuscuns

Dro

que; vel fi malint loco ducentorum florenorum cum annali refidentia;

sl

per triennium etiam omnibus emolumentis Capirularibus careant, ut

UI

ex eo minor aliis Con-Canonicis fuis di&ta conditione ftudii gravatis ex

Qref

difpen(atione Zelus oriatur; [alvo tamien per oumia- ftatuto.-per. Epif-

81[,

copum Laureutiuin confirinato , quo Doctores 67 Licentiati ab boc one-

lu$

re frudü biennalis eximumtur.& Qmnibus fic manifeftum redditur, .

pgra-

dus academicos & cariores vel fumruofioxes, & meliores fimul foxe,

quam redémtionem biennii, wel ejus obfcrvaaonem etiam cum pemd-

&tatione,

de

XLHI.

,g.

fcopü

Infpe&to itaque interiori fenfu ftatutorum de ftudio biennali ; vel

ii L&Le

Canonici funt juniores & inflruendi, relate ad Scholas Epifcopales a

,«

X ot*

Scholaftico, aut peculiari ad id munus affumto Magiílrro y; aut erectis

-

femel

w(hæ

at

9) Vide Floerkii obíervationes ad Schilteri Inftit. lib. E. tit. 3. verbo Scholafhi-

troite

cu$ p. 191. --- Alexander III.' in Conc. Later. III. an. i179. reftaurari voluit

erunt

Scholas in Ecclefiis Cathed. Cap. 1. de Maglüns. --- $ub Innoc. HI, in Later.

IV. cap, 2. ibid, --- adde de. Ludwig.Reliqg. MS, tom. I. pag. 401.

k

"

J

SEBEETUAM

4*

m

QD

ponsmmmmmmu

femel Ácademiis in Univerfitate, & fic ftridie biennium prafeiiptum ,

€eum omnibus his Condirionibus adhuc obfervandum, cui tamen adjun-

gitur, ut ad du&tum ordinationis Em* in Seminario per biennium

iftud, vel aliud commorentur, quo in Spiritu zque ac litteris pxofþ—

qu

ciant: Velfunt jam litterati, dum ad Canonicatum perveniunt, qui fi

Päl

pa

graduati fimul Doctores T heologia vel Juris finr, iis poft primum an-

que

num refidentiz aditus ad Capitulum & Capitularia emolumenta aperi-

tur, ne Capitula perfonis idoneis careant & inutilibus abundenr; ne

4118

perfons litteratee gradibus academicis. honorate ftent extra. Capitulum;

p

u

non absque gravi dedecore atque damno ipfius Fcclefiee carentis interea

utilium, que a talibus perfonis exfpectari poffent, Confiliorum. Ec-

[

clefize nimirum collegiatee prefertim, que in his partibus inter Ecclefias

tj

Vg

honorabiles & infignes numerantur, perfonis litteratis & graduatis tan-

to amplius in gloria & honore favente Domino füblimabuntur, tanto-

que falubrioribus Confiliis in difficilioribus negotiis juvabuntür, quantg

plures in Capitulo viros fapientes numeraverint, eum multitudo fapien-

1um fanitas fit orbis terrarum. — z)

It C

-*

$. XLIV.

ficp

bus

Statuta igitur Ecclefiarum re£te penfata videmus pmms eb&æcun—-

fe(fio

Dum

dare & confentanea effe , quam obftare Decretis & Canonibus fümmo-

p

rum Pontificum & Conciliorum, Conftitutionibus Ordinariorum, quzz

pro bono publico, augmento divini cultus & meliori Ecclefie regimine

Piof

tam pgraduatis ,. Magiürls & Doctoribus in Academia promotis, quamy

IK d

Inter

& Confiliariis Ecclefiafticis fuis eatenus lege quadam fingulari füccur«

zunt, ne iisdem ut aliis adrrus ad Prebendas, earumque plenariam per-

eeptionem praecludatur ;

in utroque adeft juítitia & ratio.

Vel bi

$. XLV.

C05 gf

*) Conf. iterum flatutum Capit. Haugenf, dean, 1370.-— Paffirin. dec ftat. ham

tom. III. q. 187. art. 1. m 156

Ibiz ,ideo hu;usmodi Magiftris: intuitu

etiam- boni. communis: datum eft pmulegwm vocis in Capitulis:& Conciliis.f

j

*-- Rota Cor,. Serapli. dee. 847, n 3 & coram. Mantic. dec, 131, inf, & Cox..

€occin. dec. 1902. n 16.

S

G DO UER

- 5

m

N

Ü

i

$. XLVW.

!

r

Ultimorum quippe intuitu negari non poteft, quin fervitium ,

of.

quod praftant Confiliarii & uriliras inde emergens , fi non Ecclefige

i

parriculari; de qua agitur, Ecclefi;& tamen Univerfàli feu toti Epiíco-

d

patui vel Archi-Epi(copatui, fit caufalegitima heec ftatuendi 4); eft-

j2

que hzc magis juíta & rationabilis Creditiva de ftudio biennali, quam

ne

illa a Magiftro aut Re&ore Univerfitatis reportata, qu&e omnem exi-

i

