
leg

&) Con£ Frid. Guilielm.. Tafriger de: Collegiorum. fücultatis. juridice- poteftate

dignitates conferendi.. Tubings1773. edi pag; 6. de: Metropolit. ejusque Uni-

verfitate. Moguntina in:fpecie fcribit Celeb. Carlier: in.quo: anno: poft. fiecu-

fol

lum: primum: quinquagefimo: & Tubilzo: WUrceburgi;-lzgz.v ediio: pag.. 148.

C XL de: Academiis: germ. Sect: VIL.. --- prima Moguntina --- ad. omne litte:

$

rarum: genus hec. Univerfitas erecta: fuit, ejus-tamen difciplinz;. que de Deo;

rebusque: divinis: tractat,. fingularis:fémper hic ratio. liabita: eft,. ita ut inde

progreffi. fint: literati. Pugiles.,, qui; fidem,. & patriam: ore & Cálamo: propugna-

runt vel. maxime . flrenni;,, inter reliquos perenni: memoria: digniffimus. P. An-

dreas Contzen:;, qui facras: litteras per plurium annorum fpatium hic Profeffus

efti cum. niagna:omnigeng. e.nudit'io?isïslingu arum.orientalium Jaude;.qüem: Card;

Bel--

-

— OAS

—

45

&

Y

Equeftris S. Albani, unum ad S, Stephanum, unum ad Gra-

dus B. M. V., unum Equeftris S. Ferrutii in Bleidenf(tadt,

l,

unum S. Bartholomei Francofurti,

& unum B. M. V. in

Monte, unum S. Marige & S. Georgíi alias S. Leonardi pari-

ter Francofurti , unum Ss, Petri & Alexandri Afchaffenbur-

gi, nec non unum S. Petri Frideslarie , oppidorum predicto-

rum Moguntine Diacefeos Collegiatarum.

uj

lo

H. Noverat fiquidem S. Pontifex quse emolumenta obveniant ex ci-

im

vitatibus, -qua pollent & eminent claritudine preeceptorum , & quae

yle

erudiendz prszfident juventuti, fcilicet ex Metropoli in alias civitates,

I

ut videre eft L. 11. C. Theodof, de zuedicis &2 Prof. & 1e£2.upferunt

l-

Antonius, Valens, Gratianus & Valentinianus,

(fle

HI, Idque fa&um eft preaudito Em S.'R. E. Cardinalium adhoc

[e$

fpecialiter deputatorum voto;

otu proprio, excerta Ícientia, mera

J*

[2u

deliberatione fua, deque Apoftolice poteftatis plenitudine ac peníata

&

locorum & temporum qualitate, denominando executorem Bullae Em,

Lotharium Francifcum Elect. Mog. qui minifterium iftud executivum eo

(U0

letiori fufcepit animo, quo ma)usmcxemymum Religioni Catholice, bo-

noque publico exinde agnofcebatur oriturum,

Extat füppretfio & ex-

n

tin&io Prebendarum apud Würdtweim íubíid. dipl. tom. IlI, n. $1.

p. 241. adde n, 52. p. 273. de fructibus Prebende füppreffz in Col-

legiata ad. Gradus B, M. V.

flate.

Wnl

IV. In Archi-Dicecefi Trevirenfi cum unio & incorporatio Sixti IV

u

folum quoad S. Simeonis & S. Caftoris Ecclefiarum Canonicatus ; &

14j

fitte

S. Laurentii; S. Gangolphi & in Epternach parochiales Ecclefias effe-

.

K 2

&um

]

inde

1gna

Bellarininns --- Ecclefie. gratulari folebat. idoneum --- contra inimicos polfe

prrliariprelia Domini,-- Antiquiores viros eruditione clariffimos exhibet Hel-

felfus

wigh in Chronologia Monaílerii S. Albani extra muros Cap. IHf. Ques mihi

Catd

obvenitin Bibliotheca Heegeriana, Conf, Regimen Univerfitatis Moguntine

per.Seculuim decimum feptimum.Mog.; 1701, edit

r

26

EOE

—

&um habuiffet ; Clemens VII. an. 1532. litteras Nicolai V. & Sixti IV.

Predecefforum. & Brevia omnia & fingula non (olum approbavit, ine

novavit & perpetuz firmitatis robur íimiliter habere decrevit, atque

«»C — 45 "v

decretas per eosdem uniones, quatenus effeQum Íoriire non fuiffent,

de novo conceífit; fed & ad unum ex Canonicatibus fingalarum S, Pau-

lini extra muros Trevirenfes, in Limburg, Dietz, B. M. V. in Wetilia,

6

in Wetzlaria, in Cardona, in Languiono & in Ivodio, Trevirenfis Dioc-

cefis Ecciefiarum primo :vacaturis,,. extendit & ampliavit,.

j

$.

LXXV Hl

L. Subfecuta autem morte Lotharii Francifci p. m. Clemens XII,

dlie 15. menfis" Julii on. Pontificat, primo ad inftantias Ven, Cleri Mo-

h

Í

gunt, fuppreffos & exiinctos Canonicatus & Prebendas in priftinum fta-

tum reftituit & repofüit erga annuam preítationem mille quadringento-

rum florenorum monetce Rhenenfis ad congruam, nedum quamor —

tninus ad fex Lectorum in Univerfitate ftudii Mogunt, hujiüsmodi deti-

nendorum fuftentationem fufficientium, ab cis favore Univerfitatis ftudii

Mogunt, hujusmodi annuatim faciendarm. Qoafi vero 1400 floreni Rhen.

pro füftentatione fex Profefforum füfücerent , pro integra facultate ju-

fidica & medica, d), Ia Academiis non paucis folus reportat mille flo-

renos, & ultra pro folario.

Cccafionem refüfcitationt Univerfitati no-

fire tam prejudiciofie dedit quorundam habendi beneficia aviditas 5

notiílima enim res eft , Francifcum Ludovicum p. m, Arch. Mog mul-

tos fecum Confiliarios, Domefticos, & Clientes huc adduxiffe, qui

ubi füb Principe provecte jam atatis modicam affulgere fpem vide-

æa*n't? fibi füisque beneficia via ordinaria obrimendi, refüfcitandas effe

Prz-

d) Hanc fummam tot Profefforibus eongrüe fuftentandis adhuc an. 1731. faffi-

cientem fuiffe, falfitas eft nimis aperta, cui tamen caufe motive Bulla re-

fufcirationis, uf ex ejus tenore patet , innititur, ideoque mcrito de fuf- &

obreptionis vitio plusquam fufpecfa, & nullius plane roboris habenda eft s.

ut loguuntur Canones , quos longo ordine videre eft apud Gzbert in Corp.

Tur. Can, pet regulas nat, ordine dig. tom, I.. part, poft, tit. 10.---

porrri d

71

l

Prebendas füppreffas vario fub obtentu függefferunt optimo Principi

[lb

& in (nos maxime benefico, hocque confilio in rem fuam verío pin-

X

guilfima retulere beneficia.

P

Il Poft refufcitatosita Canonicatus Collegiate erga tam modicame

u.

preftationem dotem Univerfitati zquiffime affigaatam retinent. — Curan-

"

x

dum porro , ne fervor Univerfitatis Doctorum actu legenrium incipiar

languerej curandum, ut experiantür Do&tores nullibi; nifi docendo

fibi bene effe, nullibi melius; ftipendia ita debent effe comparata, ut

non folum inopiam excludant, fed & venturis quoque Calamitatibus

profpiciant: non onerentur folum labore docentes , fed honorentur

Il

quoque Prebendis & Canonicatibus, qui a tor Ss. Canonibus usque

lo»

huc conftanter habiüi fünt congrua fuftentatio Magiftrorum & Profeiï

f() fü n1 -v

h-

o

3k Univerfitas Trevirenfis fimile fatam experta eff; equidem Lotharius Archr.

'Yrevir. fupra memoratas Dullas Pontificias ,, quatenus nondum executiont

etle

datx crant, fingulari Refcripto ad effectum deducere voluit: ut autem id eo

ydii

eertiori eventu preflaret , novam ipfe Bullam 17. Jul. 1621. a Gregor. XV..

Novo hoóc Prafidio. fuffultug

£,

ebtinuit infertis Bullis prioribus & firmatis,

a. 1623. adverfus refratctarios per Cenfuürarum Decreta proceffit, . His tamen

jr

non attentis decrete incorporationes przter illos Canonicatus $. Simeonis &

lo

Parochiarum S. Laurentii & $, Gangolphi in urbe Trev, plenum fuum robur

no

fortite non funt, morte Lotharii Arch. eodem adhuc anno fecute,

Demum.

u

fub Carolo Cafparo Arch. fimiliter particularis Conventio ea de re cum non-

nullis Collegiatis inita. fuit, vigore cujus Collegium S. Florini annue ad Pro-

nülï

qu

fefforum falaria confert 40 Imperial, illa S. Pautini 20. B. M. V. in Palatiolo

ile-

31. S. Cafloris in Cardona 25. S. Martini in Monafleriomeinfeld 4o. S..Ca-

floris Confluentie 20, Vid. Hontheim hift. Trev. dipk. tom. III. p. 257. &

effe

Mafenium. cont, Annal, 'rev. lib. XXIIL n, 150-

Buderums cit. DLafT $. 23»

BPACERKD

"

a r

& LXXIX,

h ü

TP

) Pioin verfümur in tramire, prout ante Clementis XT. S. P;

(

K 5

füp-

198

— Mi -a —

preffionem Prabendarum Univerüratis, refufcit

atis nunc iisdem per

Clementem XII, quafi ha

an. 1713 non fuillent füppreffze; remaníe-

runt tamen affecte intuitu annuce preflationis facienda Univerüitati, non

quidem ezdem Prebenda fcu Canonicatus in

Ípecie, fed Eccieüæ Col-

7Ae— h——

legiate ipíae fuperius memoratee,

—

)!

* . Sixtus IV... id limine erectionis üniverütatem' dotavit Præbendis hifce: B. M.

V. ad Gradus, S. Joannis, S. Stephani intra, ac $. Victoris, S. Petri, S.

Albani, ejusdem S, Marie in Campis extra muros Mogunt. nec non $, Petri

:

Frideslar. Ss. Petri & Alexandri Afchaffenburgenf. S. Martini Pinguenf. ac

[

S. Bartholomzi, ejusdemque S. Mariz in monte, ac S8s, Marie & Georgii

alias Leonardi Francofurtenf. & S, Catharinzm in Oppenheim. --- Ibi: ,,Nos

hac prefenti, perpetua & irrefragabili Conílitutione latuimus & ot-

dinamus, quod in qualibet fingularum Ecclefiarum predictarum unus Canoni-

catus & una Prebenda ; quos poftquam noftra prafentes litterz in prafato (tu-

dio Mogunt. fuerint publicatz, & extunc qualitercunguetam hac prima, quam

qualibet alia vice extra Romanam Curiam fimul vel fucceffive, eti

amin men-

fibus ordinariorum

per ceffum vel deceifum

o cm mec

aE

aut quamiibet aliam

ia

dimiffionem --- vacare contigerif, cum plenitudinejuris Canonici acomnibus

Juribus & pertinentiis fuis fingulis perfonis idoneis, qua tamen in

eisdem

in Theol^gia --- aut in Canonico fcu civili juribus vel utroque eorum Docto-

—— —

res fuerint,

per przfatum Dietherum & |fuos fucceffores Mocuntinos

s ao i 255

n

Archiepifcopos p. t. exiftentes, ut prefertur; conferantur, & eisdem perfo-

Iu

nis de illis provideatur ; ac idem Dietherus & Succeífores perpetuo Executo-

Til

res, & eis fuper hoc mandatum & plena poteítas data & conceffa. exiftant.«

41

n

II. Itaque dos Univerfitatis Mogunt. ex Praebendis & bonis eccle-

Vir

fiafticis per Sixtum IV, rectiffime deputata fuit, qu& & ipfi eft cedenda

(quin alternative Concordatorum locus fit: ) ut olim in Cathedralibus

Jb EUR ii M a

bi

Ecclefiis, quibus Schole erant adjunéte , .in quibus Canonici & alii viri

do&ti docebant: Büber lib, UL tic. 1. S. 50. circa fin,

Dd st d-

Ü

* . Erfordie Prebendae Lectorales Bulla Eugenii IV. introdu&æ vel confirmate

dl

adhuc dum fubfftunt, in Collegiata B. M. V. & altera in Colle

veri pro Theologo. & Profeffore Canonum.

giata $, S?-

$. LXXX.

quure

——

Qp --

19

.S. LXXX.

n

|. Attento prafertim Jure communi & Concilii novilluni Tridenciat

perfpicueapparet, & eft expreffe dispofitum:. , quatenus nulla vel non

fufficiens Preebenda foret, Metropolitanus vel Epifcopus ipfe per affig-

nationem fru&uum alicujus fimplicis beneficii — — ita provideat, ut

M

v

ipía S Scripture Le&tio habeatur,.* Pater hinc, Eminentiflimum Ar-

chiepifcopum vel auctoritate ordinaria, vel Apoftolica ceu delegatum

ii

(

S. Sedis & Executorem perpetuum litterarum apoftolicarum, quoad in-

zi

tegraliter inftituenda litterarum ftudia procedere poffe,

T

* Vide $. preced. claufulam Bulle Sixtine , ubi porro legitur: ,,quidquid in

t

premiffis vel quolibet przmifforum a quocunque quavis authoritate fcienter vel

lit

ignoranter contigerit attentari, irritum vel infectum, nulliusque roboris vel

q

momenti .habeatur: non obfítantibus --- Conftitutionibus & Ordinationibus

am

apoftolicis --- ftatutis & Confuetudinibus Ecclefiarum ,. in quibus Canonica-

4l

tus & Praebende hujusmodi fuerint, etiam. |uramento confirmatis, ac Apo-

li

ftolica vel. quacunque. firmitate alia.roboratis contrariis quibuscunque. **

QU

lem

II, Quatenus per füftinentes publica docentium munera. Verbo do-

d)

&rinz rite deferviatur, ampliflima a Ss, Canonibus & Conciliis gene-

10

ralibus Epifcopis data eft poteftas decernendi & moderandi, prcut eo-

Q

rum prudentiz neceffarium vel.magis utile.vifum fuerit pro bono regi-

1t0

mine Dioxefium: & Ecclefiarum.

«

Hc reflringi vcl limitari nequit nec

a flatutis, nec a Concordiis & transactionibus tametfi. juratis & in: for-

ma ípecifica a Przdecefforibns confirmatis: his enim omnibus favor di-

de

vini cultus , promotio. & confervatio fidei ,. atque utilitas.Ecclefiee indua

1

bie pravalenr.. e)

DUS

Vil

lil Fquidem opus-non eft extin&ione Prebendarum;. ut in )B'*ullaf

Clementis Xl, fa&um eft;. fed' füfficir,. ut in collatione. hlarum Preeben:

dàrum.in omnibus menfibus, & toties: quoties- fübveniatur: neceffitati

a

&

s

(& U't'colligi*tur' ex: pluribus: locis: Cone.. Trid;. maxime: Seff.. 24.. cap..14. de re£..

juncta:SelT..5.. Cap..1. dexef, &c;.

[

80

——

GM£)

EEE

——

& indigentie Profefforum, wut habetur ia Bulla Sixä IV.: sperfonse

poftquam ad eorum Canonicatuum vel Prabendsram poffeffionem fue-

riat admifze, flatim eorum fru&tus, reditus & proventus percipere pot-

fint cum integritate: & fic omnis exulat alrern

.

ativa menfium & *ab'je-:

&um Concordatorum.

&. LXXXL

Qx;odii recte ufus eft füpremus Chrifti Vicarius Sixtus IV, fupre-

ma füa poreftate legislativa, fummaque paftorali cura, dum non refpi-

ciendo unius vel alterius privati interefle .ad. bonum Reip, Chriftianse

publicum, ad cultum divinum & Catholice fidei confervationem falu-

briter conducentia explere voluit; cum eadem conceffionis apo(lolicae

Caufa fübiftat adhuc hodie, atque in fe perpetua fit, cura poteffate

legitima ecclefiaflica urgeri modo non poflit, qua ex parte ob varias

temporum viciffitudines eisdem nondum fatisfa&tum eft? Conf. Cap, 2.

^

U

$. LV.

ter

$. LXXXII.

fl

l. Notorii Juris eft , in reïfui'cimüoaeCanoni*cams extincli, ut fus

Liti

tar

conferendi vel prafentandi redeat ad eum, cui antea competierat. C3-

Jtrop. Azor apud Leurenium in foro bencf, tom, lll. fe&. 2. c. z. q,

beï.

938. circafin. Igirur ftante Bulla refüfcitationis jus nominandi falrem

ü

remanere debuiffer Univer(itati pro Profefforibus & Doctoribu

s actu le-

gentibus, ut preícriptum in Litteris apoft, Sixtinis.

, Acerbz (ünt de(uper querele Univerfitatis in Concilio facultatis-

Theologice 24. Martii an. 1739 habito, ejusdem a&tis inferte:

qu:

»4to iff ber gangen. LIniverfitát ein atofie8 Projudicium

n

geicbeben bep Refufcitation Det. SDrábenben, ba bep 930tz

al

gebung fotbaner Refufcitation bie Linicetfitát hicbt acboct,

&

efommen,

gànjtid) Pïæïe?ïfïz unb m Da$ Jus nomigxafxdi.g

log

. -a

81

[

Sya ntitt bie Bulla refüfcitationis mit Ffaren SUorten entz

baltet,

quod dicte Prebende reflitui debeant in prifti-

J

num flatum, ficut faerunt, f0 roátc vorberfamft pabin atv

d

gutragen, baf bcr LInioerj fitáf Da9 antefuppreffionem Pra-

bendarum v;gæe Buile S*xtmæ àcbabte Jus nominandi Detz

aeftellet vccberr móae, t

unb M!ä iman de feníu Bullee re-

fufcitationis & d

e mmente Pennncw :

unb mie Die Bulla refufci-

tationis 31l ver æbc fep,

itebt. ubet eæ t'ommetn tonnfe,

(o borfte cà wæb nicpt febroer fallen,

leuterationem Bullz

pi

refufcitationis eon C$5to $DàbRtl -Deil gi'eïï, tveídoe folcbe

aX

erfaffen, berau&gubringen , vooDure) Dann Venerabihs

lu

Clerus 00n Dei onere contributionis ad Univerfitatem erbo:

I

ben, unb Die Die8falf8 inter Univerfitatem & Ven, Clerum

)

i

— — entftanbene 3miftigfeiten unb Procetfs fonnten n

lg

enbiaet weabe 1.

l,

uod hic Univerfitasinnuit, idem etiam füturum effet in cafüu,

ubi Eminentiffimo luberet, authoritate indubia fibi hac in parte compe-

tente quasdam Prebendas in DoGorales erigere, & Profefforibus mu-

nificentiffime largiri; ceffarent tum nempe pecunie fic di&z Univerfi-

tatis a qmbusdam Ecclefiis pendi folite, & Capitulum vixdum ingreffis

Tus

(

tam onerofe; modo id fieret ad do&trinam Rigantii; antequam pre-

benda a&u vacaverit in. menfe Capituli vel Apoftolico Conf. Differ-

4

Irett

tatio mea VII, ad Concord. germ. de alternativa menfium S. IX,

ule

$. LXXXIII

|rati

Vigore Bulle Sixtine ante fuppreffionem Clementis XI. ; ex tunc

qucxhtercunque tam — prima, quam qualibet alia vice — — etiam in

cuüft

menfibus Ordinariorum per predictam. Conflitutionem conceflis pér

ce(fam vel deceffum — — vacare contigerit — — cum omnibus juribus

ht

ytt,

& pertiaentiis fais fingulis perfenis idoneis, que tam in iisdem TT heo-

logia — duxerint qsmmdndos —

er pr&fawm Dietheram à fuos- (uc-

u

4

cel?a-

)

3

A

L d

GMO

ceflores Mog. p. t, exiftenres ,. ut przfertur, conferantur & ejusmodi

perfonis de illis provideatur; ,,ut nempe continuo legere Give docere

[

teneantur, eatenus beneficia, utante fupprcffionem Clementis XI. ad-

buc fünt collativa, fed ad dispofitionem Emmi. & pro füftentatione

j

Profeflorum, ;

[9. l

UÜ

1 |

Il Verum de pïæfänti* refufcitationem Prabendarum impugnare

pre

sentis nemo crit ; potius fermo eft de Praebendis quatenus Profeffori-

lr

bus conferende (ant debitis fupportetis oneribus, ad mentem Concilii

Trid. & Sixti IV. in limine. erectionis habitam.

cil

:

fü)

1

$. LXXXIV-

V

e

w

"

fnd

L Rfeg;ülä- Cancellaríe modo. XIIK revocatoria Unionum, anne-

rilu

xionum & incorporationum quacunque authoritate factarum, fi füum

pot

nondum. fint Íortitze effcétum , duplici ex Ca pite. non obítat Bulla Six-

orái

tinz; priz0, quia ad effectum dcducta fuit tempore fümmi Pontificis ,.

p

qui illam indulfit, proin adhuc hodie Univerfitati: Praebendze ille. 0-

MRU

conf

&orales funt affectze feu refervata , utpote certam. raxam annue. eidem:

]ogal

inferentes;. quin etiam fecindo (i ad effectum Unio:nom effer deducta,,

excipiuntur a revocatione Regulee Cancellariz ille Uniones & incorpo-

rationes , que fiunt qutboritate Coucilii "T'ridentini, etfi effe&tum: non.

alias

tortite tempore Pontificis concedentis, per füccefforem. non: revocan-

tur, ut clare disponitur in. Re

mit,

g Cäyzceü.y XIIL non.tamen: CC. "Trident;.

aut horitate factas:

1 on

tüsin

Àci

IL Licirum autem eft vigore Concilii Trid' devenire ad' Deneficio-

rum Unioncs ;; imo & Suppreffiones tum favore Seminarii ; fávore offi-

que j

cii penitentiariz ; cui deber Epifcopus Prabendam proxime vaearuram:

unirey ut io.Se(T. 24. cap. $; de re£. — tum favore muueris Docloralis;,

FA

quia in. Concordatis Nat. germ. cum; Martino V, de an. 14. g, cap 4

cavetur ; (fimile quid: dispön?tun etiam in: Concordatis Principum vid.

B

$. 56)

—

—

f

[

83

di

NG

$. 56) ut äraduatus preferatur non graduato in beneficiorum colla-

tionec,

S

«

)

Ione

HI. Potifimum vero Seff. s. cap. 1

. de ref. cjuo : fancitur, jut

in Ecclefiis Metropolitanis vel Cathedralibus — ac etiam in Collegiatis

exiflentibus in aliquo. infigni oppido — fi ibi Clerus numerofüs fuerit,

Dte

ubi nulla Prebenda, aut ftipendium hujusmodi deputatum reperitur,

lor

Prebenda quomodocunque — primo vacatura —.ad eum ufum ipfo facto

nl

perpetuo conftituta & deputata intelligatur. add

€

IV, Benedicti XIIT, Conüitution-em, quaincipit: Pafloralis l.f.

cal. fun. 1725. ed. in ordine II in appendice ad Concilium Romanura

füb Bened XIIL. an. 1725. habitum, ubi disponitur, quatenus qulla

vel non füfficiens Preebenda foret, locorum ordinarii per affignationem

fra&tuum alicujus fimplicis beneficii; debitis tammen ejus [upportatis oue-

Qu

ribus, vel per Contributionem benefictatorum, prout commodius fieri

ium

e aE

poterit, providean

£, — — live ad Nos Sedemque apoftolicam, five ad

ordinarium illius collatío atque provifio pertineat, zpfo Ture, &7 abs-

ifidy

que alia declaratione fit , atque effe ceujeatur Pracbenda 'Theologalis

e [o«

conftiruta,« — Legatur hujus Conc. tit, 1. cap. 6. (equentis rubri: "Theo-

eidem.

hda,,

loga!is- Praebenda ad C. Trid. prafcriptum erigenda decemimvr.

rpo-

V. Joannes XXIlL ab initio duas Prebendas ex Naumburgenfi,

alias item duas ex Cizenfi & totidem ex Misnenfi ad ufüm Academiz

VOaf

Lipfienfis deftinavit; poftea vero Martinus V. litem fübortam fic dire-

tidatth

mir, ur duo Canonicatus ex Merfeburgenfi, & unus item ex Cizenfi

in omne tempus Academig praberetur: qua Praebende & Canonica-

tus in Merfeburgenfi, Mifnenfi,. ac Naumburgo --- Cizen(i Ecclefiis

Selicio-

Academiz Lipfienfis Doctoribus & Profefforibus Theologiz vel utrius-

r off:

que Juris, meritorum gloria illuftribus conferantur. g)

L 3:

$. LXXXV.

qturam

hmlis;

f) Vid. Leibm'tzü Cod. Sjur. gent. tom. I. p. 384. Et Georg. Bühmer obfetv. g.

ap 4

de jure promot, ad benef. eccl. 6. 5. de quo fuperius,

ym Vi

g) Vid. Buderum V. c. £. 27. uti & Refponfum fac*qltatis Jaridice apud Béheme.

jí)

teità

94

lt

$. LXXXV -

L

n

I. Diffentientes Ecclefiz aut perfonc, f privatum: quorundam in

tereffe demas, parum aut nihil habent, quod dispofitioni tam jute,

&

& tot momentis innixa cum ratione opponant, unde carum tergiver-

f

]it

fatio. attendi: mereatur, — Quodfidicant, cultum divinum minui, fi Prce-

Pa

benda affignetur Profeffori, quia ifte cogitur Gepea divinis abeffe, & ic

minor erit Canonicorum in Choro numerus; perpendant, hocminime:

deterritos fuiffe Lepislatores, de quibus fzepe mentio. facta eít, five

Sacrorum Canonum Conditores, five Principes, ab urgendo tam!au-

dabili inítituto ,. etiamfi noverint, Theologum per Eccleíi:s conítituen-

dum a divinis,, quorum tamen peragendorum munus Canouicis preci-

)

pue incumbit, .nonraro impedirum legitime abfuturum. — Huic nimirum:

?

!L*N

dubio fatisfactum in Conc. Eater, V, de an. 1516.. (imo & ante b) ubi:

ita disponitur: ,,& ut liberius (tudiis vacare poffit,. etiamíi abícas fuerit

adivinis, habeatur pro- prafente, ita ut nihilperdst*€ ap. Harduin:

q 4

tom. IX. Conc. p. 1814. conf. Bübzner h, t de Magitt; S. 15.:

C

W

id prae-

H.. , Ceterum pravalet ,. al'i-as ad jvftitiam erudire,. aut ad

ftan-

ennel

vum.lib. IH. tit.. 1,..6..50. ubi ,,roie benn nidyt nur atlcin tie Profeffores u«

ris. &. Theologiz. auf. «t Unieerfitót &eipyigy. in ben Ctiftren SFtetfeburg, Staurte

burg ,. SReiffen. unb. Seürgen nicbt etroan nur Prabendam Scholafliei faben, fens-

qi

bern- ín einigen bie(en. Gtftern. fogar. audj: jtp- Canonicaten. miii. Profefforibus:

brfe&t puctoecben. pjtoger s. bergfeidyen im- Utredyt unb. Gxeafibuta gefdytebcto. Da otfee

Albi

gtitin folben Gtiftern: et(ite Profeffores Canonici: fepn müffen. **

«n

h)

De Theologo in Metropolitanis- & Cathedtalibus: Ecclefiis in ipfis-Principum:

Concordatis jam ftatutum ::,, veruntamen ut liberius flüdio vacare pofüit, nil

perdat,. cum abfens füerit a- divinis;«

Quz autem Caufa: fuerit, talia fta-

«l

tuendi, pulchre docet Clemens - XI. in:Bulla fuppreflionis: cit. , attendentes;

quod non tam perfonarum divino nomini pfallentium,. quam validiffimo fcien--

tiarum- Clypeo armatarum cultus orthodoxa- Heligioni procurantur. Triume

Ph)i &Co ueyóue Conf- 'T,homü.'mnVo & N- EC*. BifCipl. pal't- II. iib- .g Co?l & M

Adr. Stegeri; Program. .de.Caufis:& Fundamento.: immunitatis-Canonicorum,.

qui. funt: Profeffores.a. Refidentia:onere,. Lipf, 1753..

GEIEEEN -

p—

85

ftandum, feipfüm preparare, quam cumaliis-in*Cliofo pfallere.* Vaj

H

r

Espen. de inft, & off. Can. part. IIl c..5..$..6,. , ex quo facile colligi*

tur (idem ib. pergit) quantopere coecutiant Canonici fimili officio non

m

adftricti, dum Exemplo docentium negligentiam aut ignaviam fuam in

M

Guv

frequentando divino officio palliare volunt; cum econtra ipfi tanto. di-

ligentiores effe deberent, dum ftiunt Confratres fuos aliis majoribus

üc

negotiis pro. Ecclefia occupari.*

mne

W

"u

$. LXXXVE.

[

Ruríüs opponi poffet; 1) Ecclefis five Capitulis in Concord-a'fïs

Al

ad füos Meníes; 2)ftas Uniones vel affignationes

dm

jüs quafitum effe

Prabendarum pro

Profefforibus effe veram alienationem , ubi Confen:

nr

ino requiritur, ut fancirur in CJezuent;

fus Capituli vel.Collegiatee omn

i(í8

: alien; vel nom,. debere igitur Emmum: etiam ran-

m

l

f una de vebus Eccle]

quam Sedis apoftolicee delegatum

fervare formam Juris, & Confenfüum

Cleri adhibere,.etfi de hoc in Concilio nulla mentio fit habira: z $.

n

Gongregario. 20. INov. 1600. &i'inS,mSevgmil 9. Dec, 1620..

$. LXXXVIL

Y

Und

Xerum- nonne & S. Pontifici ipfi Jus quaefitum eft in CConcordatis

ftte

quoàd

menfes- papales ?- &tamen recte poffuat Epifcopi Beneficia ante

jbus:

eorum Vacationem u

nire,. dum adhuc incertum eft, an. Vacatio in men-

d

fibus: apoftolicis. fequat

ür, ut $, EXXXIIL dictum ,. & communiter do-

Apud Garcias. 2)

cent, DD, declaravit id.emlp.l-u;ïies- S. Güprg.regarie).*

U

ni

Hl Quia-in Cafi

bus per Concilium "Trid, expreffis approbatur f«

j

eultas uniendi: beneficia refervata; qu

am Epifcopidabent a Jure come

-

E

Inu-

d5

ib

4) de bene£ ; part. 12. c: 2.

i02. Antonelli de: bene£, eecl.. lib; III. e; 8. n. 3 ,

üfe

addita ratio--

sas-

--- Fagnan.in cap. ficut unire . m.

32 $€37- de Exceff. Pralat.

I. confult. 41, n.2, . Differt. mea-de Al«

uf

ne fub. N. 32, --- -Piggmtell, tom...

tern, $.68..—

86

— M Má—

Bocrum

EEZOVES

GMO

——

muni absque limitationibus feu declarationibus,

Imo poft Decretum

Clementis VIIL. hac de re editum jam fiepius d

eclaravit S, Congregatio

Concilii, quod Clemens refpexcrit ad refer

vationem certam in ipío Unio-

]7

nis initio, non autem ad futuras conting

entes, cum

bujusmodi Cafus

eventitii at'endi & con(iderari non debeant :

idem igitur renet de berne-

Jicis contingenter in

menfibus Capituli vacantibus, adhuc Firmiori

Jure. &) -

IIL. Confequenter fi

Capitulum irrationabiliter confenf'un'a przftare

detractet, non obítanre i

llius diffenfu ad Unionem devenitur, nom eniza

efJe debet im poteflate C;

pituli, ut loquitur Rigantius ad Reg. Canc,

XIIL tom. II. n. 143.

Uniouem banc a CC, adeo

provide demandatam

/

vel retardate vel impedire,

ut poqderant ab eo laudati DD.

n

u

plent

IV. Attento poriffimum, quod Epifcopi Uniones bujusmodi ex-

t

vigore facultatis ipfis a Jure communi,' uti & a Coneilio imper-

titae,

etiam tanquam Sedis apoftolicae delegati, de praenti vero in

vim B

ullae Sixi IV. ceu ejusdem perpetui Executores,

u

* Biolmer lib. III. tit. r. $. so. in Refponfo facultatis q. I- ,, hÍetoeif aber -- —

pbue a(fe äïum&bme ein

e befenbere Przbenda Scholaftici cíng:füty.t erben fcifie,

[

6dl

fomobl in Cathedral- alg anbetn Ctiffern , unb feibíge von biefem Gefibe vidts

aís oie Quferfte Slrmutb Befcepen reürbe cap. 4. de Magifir,

toie benn ber. SDabft

fui

Alexander IiI. ben SSifdyóffen fotdye Srepbeit

jugefeget, Dag fiIbíae obne bes. Cae

r

pitef Gintvifltgung $u fobetn, eine befontre Praebendam . pro Scholaflico auf»

Te

bringen unb einfübren mógten Cap. 2. cod. tít. --- .. .. Canonicatus fi verte-

lii

rentur in ftipendia docentium, primz inflitutioni refponderent, «

Chyiraus,

-quweru: & Scrfmte'n : ibid.-.-

Lxxxvnt

E

fie

R) Fentriglia in praxi tom. IL. annot. g. 5.'l. 0. 3c. --- ibidem Garcias 1. e,

S. Congreg. C. Trid. ín una Gienen. Differtatio mea de Eccl. parcchialtum

frcuiaritate ac unione fubjectiva monaíleriis facta anno 1758. Mog. edit,

j

cap. H.. $. IX.

—

G

BEGESUSU)

——

87

. &. LXXXVIII.

)

Proin nullam: ordinatii inferiores,. five T'uriiarii in Collegif;tis veï

ü$

vatione alternative ; füorumque menfium. Qbmovere poterunt querelam.

H

* Enimvero fuüummi P*'onti"fï'c--es—»jäm'oIim-Pi*of&äH'öribus»: fpecialem prerogativam ad

i

obtinendos- Canonicattis: concefferunt.. & in-favorem. Profefforum gratiis ex-

fpectativis ,. ab aliis: etiam Komanz Curie Alümnis.& Familiaribus, fic di-

€tis Curtifanis jam: impetratis. & refervatis ,. quibus: maximum eíffectum olim

g

tribuebant, non raro' derogarunt,. ceu de. prerogativa.tali per Martinum V.

Univerfitati: Parifienfi. conceífa teftatur: vor. der. Hardi.tom, IV. part, 12. pag.

j

1516..-- Buderus k c.. $. 26;.

C

n

Ii. Scilicet aliernativa (übje&£ta mere eventualiter ac contingenter

in menfe Capituli vacant ;; eapropter Jus T'urnarii; non eft confiderabile

utpote incertum ;. pmviüo-conciliaris-vcum»iiz:aCjuz'jsfcgmanxïis,- ad quod

tenetur Turnarius vel. Capitulum ;. non. poteft jus "T'urnarii vel. Capituli

eíle lac(üm ,. utpote. non fundatum. contra jus commune..

In

IIl Non fiunt Unilenes; liorum: beneficiorunr tempore;. quo jam

imminer vacatioia menfe ordinarii,. tunc enim jus.effet vere quafitum,

ac taliter facta Unio jam ob fuspicionem foret nulla;. fed ante illius. Va-

Jf'/

cationem, dum adhucec incertum eft;. quo in menífe vacatio fequi debeat;

«lü

tunc recte Epifcopi: beneficia unire. poffunt;. modo non fint: de cetero

n

refervata ratione locis. vel apud: fedem ;. hec. enim;. & qus refervata

ab

refervatione fixa, continua. & invariabili, ut quocunque tempore &:

rtee

loco:füccedat beneficii vacatio ;. ejus Collatio. femper fpectet ad. S. Se-

[l

dem ,. uniri.nequeunt;, bene.vero,. qua alternativae. fubfunt; /))

IV Qpödï.inacaufa,;æ ubiagitur de fümma Ecclefize: cura: paftorali

Epifcoporum;, pro: augmento cultus: divini &t meliore regimine Eccle-

fiz;. jus privatorum . non attendàtur,;. ac præi"ertizn:in;hocx'C-afu jus tan-

büüens;

tummodo: eventuale ac. contra jus c-ummum. de fé. jam: non fü

declà.

oqu

f

lil

& Concordant: ,.DD,. &. Decifioges:—»lRotæiappdf Riggjztiuwæ in. Reg. . XIII. . Cane,

5».. 11I. & 112..

EuE

88

o d w

-

dec'ï-arävit Emsus Totharius Francilcus

p.m. P*Oa emanatam DBullam

b

C!ement;s.XI. & firmant Pitog, 7)

Ll

$. LXXXIX, :

;

j

Eapropter Benedictus XII. iterum gravendo Con!'cirenti'*m Epis-

H

li

Coporum injungit iisdem: 5,ut eternee füz fuorumque

1

h.

falutis memores

(

in Cathedralibus — in oppidis Dicecefis infigaioribus Theologalem Pre-

Til

bendam — — ficubi ere&tanon eff, cujusque ere&tionem adeo Conc.

T'rid, inculcat , tandem aliquando inflituant, «

Conc. Rom. cap. 6.

tit 1,

?

II. 'ïnter alia, que fan&oSpiritucooperante in Conciliis pro tuen-

dapurirate Doctrine Catholice & Orthodoxe fidei falubriter ftatuta

:ï

fuerunt, non ultimum hoc ett, Do&toribus profpicere de congrua fu-

ftentatione,

Hoc ubi generaliter fiet ; perfpicies florere Univerfitates

Catholicorum tam Leétorum fàpientia j quam auditorum Scholarium-

que numero , & Exercitationibus academicis in omni genere tum divi-

narum cum humanarum Litterarums ut fana fidei Catholicze principia

inter tot. hodie Novatores Diftipline Ecclefiaflicee Zelo Profefforum

coníerventur pro pggen;urgug,

P

FHucusque dedu&ta tanto magis pfoäedunf, cum non agatur de

Untone beneficiorum extinctiva tituli, fed tantum fit de prefenti que-

t

ftio de Uaione eque principali, qua non alteratur ftatus & natura be-

Em

neficii , fed falva manent ejus jura & reditus, que per unicum tantum

R e.&oreQ ..adm.ini&x.'an;la funt. )

H. Ni-

4*) "Difeept. 69."n. 13. & 25. . difcept. 160..n. 50.. Ktoza dec, 139. R. 11. part. 14.

recent. & decif. 489. n. 46. fqq. Seraphin. dec. 1445. n. 6.

4n) '.D(; quo Garc. Gon)zal. Jarbof. apud Pacium Jjordanem tom, 11, lib. 10

üj. 32.

^

E

—

GN

w

89

I

IL Nihil extinguitur, rihil füpprimitur, fed :tä'ntxjmrm,oäc; Prae-

benda declaratur Do&toralis; beneficium fit dejure paffivo Profefforum

& Do&orum a&tualiter legentium, qui ut Clerici depurentur ab Em"'?

ad Prebendas di&to modo 1) conformiter menti Conciliorum ac fimul

2) prime fundationis promiffis & officiis Canonicis celebrandis, quin

JIS

3) cultus divinus minuatur , aut 4) fiat extinélio talium piarum funda-

Te5

tionum 5 fed econtra itá culius divinus, & propagatio Verbi Dei, at-

Ka

que Defenfio veree fidei optimo fo:dere in Profeffore Clerico & Cano-

JIC,

nico fociabuntur. Minus'igiturþ dubii quoad haec effe poteft.

060

* - Tulius III. S. P. Canonicatum & PrabendamS. Joannis Evangelitte nov"ilM'o-

naíflerii in Urbe Herbipolenfi, ac alium & aliam S. Joannis in Haugis, nec

non reliquum & reliquam S. Burchardi transpontem —- primo fimul ac fuccef-

Jen

(Utd

five. per ceffum vel decefTum --- vacare contigiffet, tribus Clericis fecularibus

--- Do£foribus, qui Clero termones facere, & populo Verbum Dei predicare,

Bu

-.-Lectiones in Theologia legere tenentur, --- conferre voluit, ceu refertur

AUS

in Bulla Clementis VIII. die 31. Jul. 1604. ubi fit extenfio ad Doctorem in

u-

Jure Canon. ut tam Magiftris in Theologia, quam Doctoribus in Jure Ca-

üyi-

nonico conferri , & de illis provideri libere & licite queant, ut confirmatur

cipia

in Brevi Pauli V. die 17. Febr. 1618. --- Hic annotari juvat , nequidem meg—

fes apoftolicos, vel alternativam Herbipoli effe introductam.

j

"B XLE

M

L Agnovit Clerus Moguntinus fibi hec onera incumbere, inde

at de

ad bonarum artium cultum ha&tenus fültem aliquam, licet infufficien-

tem taxam praftiterunt in fubfidium Profefforum; atque in exhibito ad

q

nb

Q«

Emmum ex Congregatione cleri 22. Sept. 17 16. dato fatentur in terminis:

10tURI

6to. Sficbt renig fep ben Gifftern baran gefegen, Daf Cie

, &naben Deétrrü

T

in Conformitæt ibret von Guer Stubrfürftt

. S8ot:

IN

r

&

Ó

tit. 32. . 18

De Valent. difcept. 2. de re eccl, n. 156/-'/-- Pignatell.tom.

IiI. confult. 62. Differtatio mea cit. de Ecclef. parocbif«f-üu'm fæcularitate, &

x

lib 0.

unione fubject. Cap. II. $. II. n. 2.

Hj

90

[— 707

—

QMg) memm

Sorfabree Jobdftfeel.

9fnbenzene míit ib oon allen unb

jeben Canonicis confirmirten Staturen etlic)e Theolocos unb

Canoniftas in ibrem 9tittel $u ibrev Confervarion unb. De-

fenfion bel 'tanmg,erl)alten, aí$ me;d)emwem, (o von Guct

Stubrfürftl. (aaben in menüibus Apoftclicis, & a Turnariis

