$.16, Dürr de Cap. cl. $..25. not, g)

6. LX.

In Ecdeüas Catiedreles Gerinanie quondim larga manu bona:

[

iNobilitatis & fuperioris & inferioris- fuiffe. donata: & hans?am, negun

Qu

non POïG&; 1dqueöz Confilio fa&um ,. uc: prifcarum gentium & f

ami-

h

tk

liarum j juvenes , qui fe Marti dicare nolüerinr, vitam honefle, tran-

$a

quille & pie agerent, pro publica falute Deo'militarent, bonisque ar-

tibusipfi infiruttr & preparati pobiicis cominodis. GConfilio- rectius. in»

qu

vi

eI

fervirent; £)

lie

* Dietherum: ex.Comitibus IHfenburgicis- Archiprefuleir Mog: & Electorem, Acaz

dio

demiaz. noftrz- Conditorem;nedum-Erfurti. fludiis operam.dediffe , . & Acades

pit

miac

——

?) Nonpaucatamen, initio.prifertim; ubi.hone(to coilibet ad illas Ecclefias adituüs

patebat;. etiam"e - manibus non nobilium ad iliàás devuuhe, vid. in Schmidi

ux

Thef. T;, C. tom: II. p..555. inanimadverfionibus'ad $

OT. HO * * tom.

UI p: 216, ad.$. 9..not; à:) Conf. Cramer de Jumbus & privilegiis-Nobis

litatis avite- p. 216. fqg, fecundüihedit, LipG-1739.-

59

anie przfuiffe, memorant Scriptores Moeuntini Soannis & Guäefmr";' Ted

& ex "fufto-Chrifioph Motfchmanno n Evfordia litterata Colect. Y1I. Sett. r.

&, 16. -& ib. contenta p. 353. Rectorüm Erfordienfium Matricula docet Ge-

baucr Diff. 34. quod an. 1434. Dictherus &c. de Ifenburg Canon, Mog. &

'Colon. fit axf'tium Baccalaurcus inferiptus. -

H. Inde in plerisque hodie ï'Cäïhe-äl'älibUS quidem Do&ores,

qui-non fünt de precipua Nobilirare, admitti nequeunt, cum gradus

in Theologia vel lure pro Nobilitate avita computari non peffit, ceu

j

patet ex litterig Eminensiff, Lotbarii Franci[ci p m. ad Innocent. XII.

'Tamen prz reliquis non graduatis fingularem ob-

datis.an. 1699. 4

j

tinuere praeferentiam, ut licer fanguinis illa defitExcellentia, ob animi

tamen Excellentiam & fcientiam ad nonnullas certas preebendas affümti

fuerint maxime Ecclefiarum Collegiotsrum dignitates principales ex-

j

:

clufis aliis non graduatis, de quo jam fupra,

il

$. LXL

Nnunquam fcilicet adverfi erant viris do&tis pro diverfa licet tem-

Ti

porum zatione, qui ipfi litteris exculti crant, & probe agnoverunt,

fi

quanta ex contemün bonarum artium damna in Remp. redundarenr,

li

Exemplo fit D. Corolus Borromeus , qui Spiritum Ss, Canonum &

mentem Conc Tridentini exequendo voluit, ejusmodi Doctores fàcrae

ifv

dl*

Scripture & divince [urisprudentiee Magiílros tam refpe&tu Seflionis,

Y

quam voti caeteros omnes Canenicos in fuis Synodis Dicecefanis »pracce-

dere, V'bonuffin. vet. & nov. eccl, difcipl. tom, L. lib. 2. c. 10. n. t.

Item p. 2. lib. 1. c $3. n. r3. ubibene annotavit: jerantolim ab Exor-

Ts

dio füi Univerfitates ip(ze Seminaria, ex quibus adfcifcebant fibi Epifce-

qdes

pi optímos quosque -Cellab.g;fa—f:ox'es & Beneficiarios fuarum Diocecefeon;*

t

LXH,

H 2

[itüb

«) De Mogunting, Trevirenfi , Colonienfi (exceptis:certis 8 præ;bendis) Wirce-

"T

burgenfi, Leedierii, Monafterienfi, Argentinenfi, Wormatienfi, Bamber,

toffl»

genfi, Salisburgenfüi &c. vide Ejlor.de prob. Nob. avite 1744. Marburgi

jobie

«dit, Sect, s. per totum. . Cramers .13:1405&". Dürr À. c.

ganmum

60

PL

P -

In tractatibus pacis Weftphalice pariter äe Confervatione fludio-

E

fum & promotione Do&orum Reip. & Ecclefia: falutarium copitatum

fuit, & poft longum tempus & magna animorum conrentione habiram

deliberationem conclufum art, V. S. VIL. ,,ne Nobiles Patricii gradibus

academicis infigniti, aliceque perfonze idonem, ubi id fundstionibus

K

non advgx'lätur , excludantur, fed ut potius in iis coz'zi?:rve'gzur."

B

II Ad inflantiam a Legatis Evangelicis die 9, Junii 1646. admi£

li

fionem Docterum ad. Capitula etiam Cathedralia urgentibus factam Co-

mes Trautmansdorfius Ferdinandi IlI. Legatus fupremi

$ repofuir 20.

tel

Junü 1646. ,Die Patricii ub Do&ores follen tn. bie Gtifter mit

eingenommen merben, ín mefcben foícbeg DJertonumen.* — In fi-

K

"

mili Salvius Jurium Do&tor inter Paci&icatores defideria Proteftantium

in meníe Augu(to repetebar, ad quzliber beneficia non minus Doéto-

res, .Patricios & alias perfonas idoneas

, quam & Nobiles & Magnates

lü

admittendos effe, ubi id fundationi & Confuetudini convenit; ficque

do

tandem comimuni Pacifcentium Confcnfa admiffio Doctorumn ad Cano-

Tt

nicatus, ubi id fündationibus non adverfarur, confirmata füit, annuen-

[(a

tibus Catholicis menfe Nov. 1646. — Evangclicis 27. Feb. 1647. Le-

[is

igratis Caefareis

n d

5. Martiie

j ann;. De Meiernatta pacis Weftph. tom IiI,

[f

P.163. 187. m.)

Ro

lII Per infignitos autem gradibus acadesnicis excluduntur, Do-

* &

&ores Bullati, qui ex refcripto & Bullaa Comitibus Palatinis gradum

acceperunt. Iftos Bullatos nec Concilia, nec Pontifices, nec flatusIm-

à

perii, utpote in Academiis non rite probatos & promoros ceu habiles

inT

ad Prabendas doétorales admittunt.

Pius V. Conft. 1568. publicata

(e f

P Middendorpium Acad, COIQP'* pro

Cancellarium, & Buderz 1. c,

n

$. fin.

w) Con£. Buderus cit. Diff. €.38.--- Lud, Bóhmer Y c. obf. g . $. I. -- Düry

pet:

.0 de Cap. cl. $. 25. in. Schanidtii Thef. tom.. I1T. cum animadverfionibus. ejus,

u

flem ad. hmvxc $. p.-220. Ubi plura de Prabendis: Do&ovr.alibus, Occurrunt..

ót

—^

&. fin. 50— Confi' de Brekz]cb & Loewenfels in obïerv,aä Inftrum. pacis

Weftph. ejusque art, V, $. 1

TP 160. — Itrerus de honor. & grad.

;academ. cap. 14. S. 6.

$. LXIL.

$

Sufïgagätur Regula Cancellari;äe apoftolicee hodie r7. de Coricuxr-

rentibus in dato ejusdem diei; infpecto namque tenore enunciate. Re-

i

gule palam apertumque eft, quod inter concurrenres in eadem data

J

litterarum apoftolicarum priucipem obtineat locum gj aduatus, qui in

A.

Execatione beneficii precferri omnino debet non graduato, ut litterali-

e^5

ed

dem Regula — — alias graduati nom gradaatis.

d

ter pradfcribitur in

Rota in Valentina beneficii 24. Jan. 1744« coram R, P. 'Df Beaufort

:

t

de Canilliac. S. 4.

VU

. H. Et hoc obiinet, etirmzfz*gmdüatzäs concurrat cum 209 babeute

dl

beneficium, qui non habenti cateris paribus duntaxat, non eutem quan-

q

| do dignior & graduatus concurrit cum minus digno & non graduato;

400

ut ad limitationem textus in cap.is, cui de preb. in 6. communiter do-

&

cent Barbola de of£. & pot, Epifc. p. 3. alleg 102. n.103. Rota inre-

Le

cent. decif. 240..n, 6. & fq. pag. 12. coram Peutinger, dec. 459.n. 10.

ll

coram Celfo, dec. 169. n. 9. coram Otbobon. dec. 267. n. 6. in cit.

Rotali decif; Valentina benef, co

ram R.P,D. .Bea?.g? 0TL de Canilliac,.

6.8.-

D.

ia

DL Inter pluresgraduatos magis graduati preferunturaliis; Doétor

du

actu legens ceuProfeffor nonlegenti; iíte prafertur Licentiato; Do&tor

d

bilo

in Theologia, aut in Jure Canonico prafertur Legifte &c. Ti bomaffa

f

de benef part..Hf. lib. 1.c. 91. n. 15,— Chockier n, 13. & Bugautius.

)u

il

6

in regul. Cane, XVIl. n. 66.

1

iif

IV.- Ap(elkïatione: Doctoris & Licentiati non venit Baccalaureus, ut-

Diri

:pete in minori gradu;. quia requiritur aliud Examen & alia Approba-

tio, ut Baccalaureus aftendat ad Gradum Licentiatus & Doctoratus. Ita.

TA

Culnm

yrmünte

ERHdO

UENES

(

ERE E D

GND

—

cum S'ofephus Emnamel ex Comitibus de Ztalaja gr*aä& tantum Dac-

calaurei infignitus in Univerfitate- Conimbricenfi obtinuiflet Decanatum,

qu:e principalis dignitas effzt in- Copella regia Ulixbonenfi, quafitum

fi t T:'&r

àci

Vl r

ia Congregstione Concilii — an gradus Baccalaurei, de quo agi-.

tur, fuffragetur Jofepho Emmanueli ad retinendum Decanatum Colle-

giate S. Thom in.cafu ? 5. Martii 1715 prodiit Refpontüm nepative,

Rigantius1, c,n. 71 adde Rebuf

F. ad Concordat, tit. de «ollat. S. r.

dj

-vcgrþ.:.l;icæztz'am. — Loiter. de re bene£ lib. LT A u 56.

(0

(

V. Id ipfam merito retringitur ad Do&oresin Uaiverfitatibus tenza-

If

tos & approbatos academi

s

ce; merita quippe refpicienda funt, non pri-

vilegia. .Hinc

[7

1) Romani praferentiam uibüant Univerfiati füe famofie

Y

, fqu-æ

eft illa Rosumue fapientuc.

gf[

2) Do&oratus ad dignitatem Eccl. requifitus neü eftille, qui ha-

h

fs

betur a Doctoribus Palatinis, Comitibus de Sfordia, vel aliis

jus do&orandi habentibus , uti eft Collegiuma Protonotariorum

Apoft. de-numero participantium, ex S. Conpreg. Conc. in

Motberaueg x9. Dec, 1620 iu Aliphans 8. Juniüi 1702. in

f

p

Carinolen. 22. Sept. 1714. & 30. Mart 1715.. Decretis variis

& quidem die 28. Sepr. 1726. a Bened. XIIT. approb, Ur-

furc

fio

faya tom, V1. part. 2. difce

pt.49. n. 39. & fqq. aliique, ut

EU

Piguat. Card, de Luca, Barb

oja, apud Rigantiuu . c. n. 79.

.&x 800 d

Lt

3)

tore.

Similiter in Hierarchia Ecclef; Doctorstus in Medicina preemi-

Ut

nentiam aliquam confiderabilem non habet ad beneficia eccl.

T

obtinenda; idque jure novo poft Tridenr. antiquitus enim, ut

Qin

€x Concordatis Princ. fupra allatis patet, idem jus ad beneficia

(que

tribuebat, & in Gallia: paffim adhuc tribuit.

Hujus quippe

Doctoratus Exercitium Clericis adeo prohibitum eft, — Rota

pos

coram Zneric. Yun. dec. 846. a. . — Thomaffin Vet, & nov.

&t

]

"

Rigant. l, c, n. 63. — conf,

difc. tom. 1L. lib 1. c, 5 3 B. I13. —

echuudt

93

Sclisuidt 'Chef tom. E. pag« 315. in anim.. adg 12; ubiallegat:

»

Schen-Metzel.. |

n

$. EXIV.

l

e

I,

Perpenfis jam eisdenmr fynodalibus Conftitutionibus, privilegiis Prin«

pum in-favorem gradua-

'gi«pum, jm"e'commmxiä, ae Concordatis Princi

torum disponentibus elucet ,. Parechiales ecclefias, quas dignioribus

conferendas effe-jura omnia: clamant, imaxime infigniores praduatis nom

Lü

Unde idipfüm fingulariter a Patronis- eccles

J

immerito-dari' oportere.-

fiafticis exigebatur in. Cone. Mogusitino an, 1549 eelebrato. cap. 65.

[

ff

l^

1

1

$

o .7,;

a

g. tom. VE; p. 580. quód ad irftaurationem ftudiorum

Y

incumbere debeantj

omnis enim etiam hujus vire bene dc beatze tranfi-

g*enäæ

facultas abrincolumitate Religionis,. quse fine ftudiorum auxilio:

hi.

nequao

uam durare poreft , dependet, eíique idipfum velut unicum f?a-

li

tus ecclefiaflici: co

nfervandi- & retinendie dignitaris praofidium;

üm

H. Sic.in Conc..quoque Colonienfi an. 15 3 6; habito 'c-aäp.vm,.lcum;

Wl

T*C

vnodus illacrymata. effer Univerfitatib

'.

Lig

labcfactatis &- concidentibus-

n

oft.diffidia Religionis in Germania . Confidentia, has earum labes re--

1

[l

farciendi adhuc in.eo ponebatur;. fi certa fpes adipfiscendorum bene-

U

ex

ficiorum fieret tam Frofefforibus; tum ftudentibus;. qui folertia & flr

u

nuitate jua-«nel-iq,ges,»anzeceïianï*. . Notatu digünil?muta eft hoc Concilii:

.

L

1

9.

votum: ,cuperemus, inqnl

unt Epifcopi-ibi.congregaii, omnes- Colla-

tores ordinarios prae[erti Parochialium Ecclefiarusti hac induci poffey.

emi«

ut.À cademice poteüaæcm-£acerenæaügni£icmdi)1'iïbind-e ipfis vircs littera»

exd,

lefiasidoneos;.quos Collatores Parochiis;-

tosad regendum ejuscemodi Ecc

,U

cum vacarent, preficerent.

Quodfi.item apud' Collegiatas. Ecclefias

1€HCia

:

quae Menfe ordinario. Canonicatus &. Proebendas confezruns) obtineri:

aipp*

poiï"ï

r, nom dubium, idplerisque ad ftadia: capeffenda Calcar fore nom:

Iu

exiguum,*

Part: 12. cip. 6. apud Tbomafinlc n.12. Harzbeime

noV.

cuf,

J.e, p.303, Conf Gib.eäeïäz Ln'&æ.ecclefæ—tom. L. part. 2, tit; 19.

)

l

Vi

&. LXV..

64

feostena

artrerÀ cxt

i

—

C& BEV

E

.Licet hinc eftimare, quo Jure & quam conveniente.r Eminentiffi-

1nus nofter Ordinatione füb dato r. ]ulii.1779. Publi

cata . Parochias

quasdam in Urbibus & Villis infignioribus Confentientibus ordinariis

alias Collatoribus in Doctorales fic erexerir ; Ut vacantes noónnifi Docto-

(

J

ribus in Theologia vel Jure Canonico promoris juxta mente

m íüupra

allatorum Decretorum conferrentür.

Aequum nimirum vifüm eft, eos

L/

L

qui bene prafunt, Presbyteros, maxime in verbo & do&rina ;

* qui

non concredito modo gregi panem frangere;

fed ob eminentiorem

Ícientiam omni fe poícenri rationem ejus,

que in ipíis eft fidei,

dare queant, hos inquam , Gduplici etia

Non

m honore dignos effe,

parum quoque ifla in variis partibus Doctorum promotio conferre pó-

terit ad oprimorum ftudioram amorem fovendum , & nobilem in Cle-

ro potiflimum curato semulationem accendendam.

CAPUT II

LE

UATENUS IISD

324

Fal

M DOCTORIBUS ACTUALI

PUBLICO-DOC

ENDI MUNERE FUNGENTIBUS COMPETENS

ALIQUOD BENE

FICIUM IN ECCLESIIS COLL

CESEOS CEU PRAEBENDA LECTORALIS

EGIATIS ARCHI - DIOE-

DESIGNANDA SIT,

ET ABSQUE PRAEJUDICIO CONC

ORDATORUM

DESIGNARI QUEAT.

"* 8 "T XVI.

"nter ea, que in Ture communi falubriter flatuta funt in favorem do-

i

centium ,. pracipuum eft, quod eorum neceffitas füblevanda fit,

X

Inde Alexander lIT. an, I179 ad mentem Conc.

Lateran, IlI. mandat,

Vil ParaDaR A.

docentibus alfip

nari beneficia & convenientem Suflentationem ,. ut fa.

cilior pateat via ad fcientias Ca

P. . h. t. ;ut per unamquamque Cathe-

dralem Et

clefiam Magiftro, qui Clericos ejusdem Ecclefize & Scholares

pau-

—

GMO

—

65

pauperes gratis doceat, competens aliquod beneficium prebeatur, quo

docentis necefífitas füblevetur ,

& di(centibus via' pateat ad doctrinam.*

[

Idem Alexander lii emcm anno fcholas in Ecclefiis Cathedralibus re-

ld

ftourare voluit ; injuné

&um proinde Rhemenfi Archleplfcopo' ,ut ad

Ll

opus Magiftri , qui (illarum Ecclefiarum) Scholas regat, ahquod refti-

Q

tuat beneficium , quod ad illud opus deputatum fuit antiquitus, aut

p

aliud faciat de novo deputari; ut competentibus flipendiis Doétori pro-

«0g

vifis pauperes — doCrinam fibj laetentur. adeffe, «

Bol;nuer 1. E. Prot.

X

Qi

Lib. V, tit. 5. $. 5

um

$. LXVII.

l,

von

x) Hic flatim a limine monere oportet, Præbendam theologalem de qua ini-

tio hujus Capitis Sermo eft,

p

& Íspius per mtegrum Caput recurrit, probe

W

quidem difcernendam effe ab 13, que, ut.ex fequentibus patebit, Univer-

fitati Moguntine in dotem funt aífignate, cum diverfa plane earum ratio &

origo fit: paffim tamen hic confunduntur, tumquia clariushinc elucet, quan-

tum Ss. Pontifices, Principes & tota: Natio germanica ftudiis quibuscunque

femper faverint, tum quia argumenta pro refufcitandis in dotem. Univerfita-

tis Prebendis multum hine confirmantur ,

dum oflendiiur,

]us effe Ger-

manie Prefulibus, preter Univerfitatum fuarum dotem ab Ecclefiis peten-

L

dam Prebendas theologales toties exoptatas erigere; adeoque magna eos mo-

N

deratione uti, fi Univerfitatum neceffitatibus pro modernis przeíertim Cir-

u

cumfílantiis profpexiffe contenti, Theologorum per Ecclefias conftituendo.

rum functiones refpectu Clericorum quidem his ipfis Univerfitatibus:earum-

que Profefforibus, refpectu Piebis vero in doctrina chriiliana erudiende Pa-

ftoribus & Verbi divint Predicatoribus, de quibus Gregi dominico melius

utique nofiris, quam Conciliorum & Congreffuum infra nominandorum

temporibus provifum eft, relinquant. --- Caterum,

cui volupe eft, de Cano-

nico Theologo plura legere, is adeat J/an- E:pan I E. hI üt II. C. 6

1d0-

de Canonico Theologo. --- T homa/Jin V, & N. Eccl. difc. P. I. lib. 2. €. ro. ---

h

[

Gibert: Anftitutions ecelefiaftiques & bene£f, P. I. tit. 37. Theologale tom. f

e

Qd ,

juxta ed. 1750. p. 169. --- Barbofa tract. de Canonicis c. 27. de Canonice Thoo-

lozo.---Sjo. Sjac. Scarfanton, animadv.ad lucubr.Canon. Ceccoperii Viterb

uf

Y751. 3. tom. fol. P. II. lib. 4

It, 9. pag. I27

- Durand de Maillane Di-

"tthe

olates

&ion. du Droit. Can, voce T'heologal.--- Ls Difcipline de V Eglife de France

I

á

lÜ

*

»

UERERESAS

66

OM aRRer a

ææ*

RNUSQU

um

$. LXVI.

Uti quondam Scholafticus fcholee prefectus fingulari Prebenda,

& infigni adeo dignitate ornatus fuit, cum juniorum ingenia bonis lit-

teris artibusque excoleret, & ad Canonicatus officia preeparet; ita nunc

aequali Jure Magiftri a£tu legentes Sacram Scripturam, aliarumque fa-

crarum ícientiarum Profeffores in Academiis, qui revera docent, &

vices Scholaflici vel Theologi füpplent, honorandi fünt Prabendis;

digni mercede fua a Conciliis, ut mox videbimus, fibi defignata. Equi-

dem ecclefize eatenus a curis & impenfis Magiftros conftituendi liberaa-

,Fur, Riegger in I, E. h. & $. 368.. )

$. LXVIIL

Hoc equiffimum effe, non eritdifücile, & variis-ConciIiorum De-

t

cretis flabilire,

Sic in Lateranenfi IV, füb Innocentio III, an. 1216,

W

Vaïa?

gap. 4. h, t, 2) fimilis, ac in Lateran, III. fupra cit, fanctio reno

&

-

$

d

a Paris 1780. P. IIL. p. 169, --- Expofitio juris Pontifició juxta rec. Eccl. dif.

cip. auth. Ubaldo Giraldi Rom. 1769. tom. II. P. I. ad tit. s. libri 5. de

Magift. --- Hier. Gonzalez Com. ad Reg. 8. Cane. --- Bebuffus, Rigantius,

Garzias, Bened. XIV. in fyn. Dioc.

Conf, etiam Bóhmer 1. E. lib. V. tit. $. $. 16. 1'7. qui argumentum hoc in-

vertit, aitque: ,,Schola(ticus nunc fine Schola ; auditoribus & peritia docen-

t

di---ficuti vero abufus nemini jus perpetuum & irrevocabiliter tribuunt, fed

fan

potius occafionem probent, ea, qua a fuo fcopo per fummam incuriam aber-

Mif

rarunt, in melius reformandi --- ita nihil prohibet, quominus tam antiqua

Pr

& optima inflituta ab abufibus purgentur, Collegia Canonicorum ad id, quod

fui officii reducantur, cureturque, ut munus $ cholaflici & Theologi in actum

ne

deducatur, & ubi hactenus hoc munus proríus per incuriam extinctum eft ;

illud reftaureiur,

Id vero optime fieri poffe in comperto efl, fi Prabenda ---

füt

--- Profeffori in Academiis conferatur.**

u)

Vid. Alteferfa in libro, qui infcribitur: Innocentius IIL feu €ommentarius

perpetuus in fingulas Decretales hujusce Pentificie, ad h. t, p. 552.

Y

m

GMO

GESESESD

— ——

63

circa an, 1220. in Capit. fin. b. t. de Magifiris per Honorium TII, con-

firmata eft, hancque juris jam dudum recepti obfervantiam urgebat

h

Clemens V. in Conc. Viennenfi cap, 1. h. t, in Clementinis relato: 4)

quibus equidem — per — Pralatos,

Monaí(teria & Capitula, Conven-

iV

tus, Collegia exemta & non exemta & Eccleüiarum Reétores in ftipen-

diis competentibus & fumtibus volumus provideri,**

* Innocentius III, Ecclefie Civitatis Infule Przbendam conferri fecit Subdiacos

$

]l*

no, qui ibi humaniorum litterarum ftudiis prefuerat , eo uno merito vide-

licet illum preponens Presbytero, iquamvis ea Prabenda Sacerdotalis effet

n

ceu ex hift. Univ. Parif. tom. IT. !ib. 1. p. 531. recenfet Thoma/fin. tom. II.

part. 2. lib. 1. c. 53. n. 1. ,,:nos ad litteraturam ipfius , qui Scholas dlceba«

tur habuiffe, pium habentes refpectum .&c.

II. Recentius eadem in Conc, Conflantienfi Seff. 43. de provif,

Ecclef. eo exten(a fünt, ut dignitates majores poft Pontificales in Ca-

thedralibus , & Principales in Collegiatis nonnifi doctoribus conferri

ib

valeant, — In Bafileenfi tertia pars Prebendarum iis deftinata eft (vid

ld

G. 5 1. & 54) quod & concupivit enixe Tridentinum, hortatumque fuit

SelT. 24. cap. 12, ubiid commode fieripoffet, dimidiam faltem Preben-

darum partem iis affiguandam effe,

dif

d

As

$. LXIX

ii

uia autem probe animadverterat Trídentinum, prefato decre-

x

to Conciliari Bafileenfi non ubique optatum refpondere effectum, hinc

fd

fanctione irrefragabili edixir,

ut tam in Ecclefiis Metropolitanis & Ca-

bet

thedralibus , quam in Collegiatis in aliquo infigni oppido exiftentibus

tique

Prebenda primo vacatura pro Doctore facre Theologic ipfo facto per-

quod

petuo coníljtuta & depurara intelligeretur.

Seff. 5. de reform. cap. r«

dum

ne itaque 'T'hefaurus ille caeleftis facrae Scripturee negle"eus jaceat , con-

neüw

li«

flituendus unus, qui facros libros explicet; imo in omnibus Cathedra-

Iz

hbus

qición

harus

4) lteferra comment, in libros Clementmarum ad h, t, p. 68. ——

ERE

—

68

wm

libus & infignibus Collegiatis ad hoc venit per Epifcopum conflituen-

dus, eidem affignato competenti ftipendio ac Praebenda, etiam per füb-

tractionem fru&uum alicujus fimplicis beneficii vel alterius Praebendse;

ut commode vivere poffit.

IIl Rurfus SefT 25. €. 19. ftatuitur, jut Epifcopi — Scholafterias

obtinentes, & alios, quibus eft lectionis munus annexum, — per fe-

ipfos, fi idonei fuerint, alioquin per Subftitutos — etiam per fübtra-

&ionem fructuum cogant.— — De cetero vero officia & dmmïates

illae, qua Schalaüerlæ dicuntur, nonnifi Dotctoribus vel Mamüus -

conferantur —

- non obflantibus quibusvis privilegiis, & confüetudini-

bus etiàm immetnorialibus.

Conf. $. Congreg, Card, hoc loco a, .

Gallellmrt allegata: Molanus de Canonicis hb ll C, IO.—

ä

tt

& LYX

p

Concordant varice Synodeuvenrmo pofteriores, & pro illius exe-

n

cunone habitz,

Ita Synodus provincialis Mediolanenfis I,. decrevit?

Ti

»que Ecclefie Cathedrales aut. Col legiat:e in oppidis infignibus Pra-

a

bendam aut fhpendmm quovis nomine TT heologie interpreti atfignatum

non habent, cum in illis facrum Concilium T'iidentinum hæbmcmm

j

primo vacaturam ad hunc ufüm conflituerit; quam ei tanrummodo ;

i

qui ad hoc munus per fe praeftandum idoneus fit,, deferri voluit: id fi

reipfa effectum non fit, curent Epifcopi, ut quampnn im Decreto

p

Concilii fatisfiat.«

Afta Ecclef, Mediol. pag. 2

justa edit

Patav

de

eí

1754. pariter in Synodo Diecefana Mediol. XI ftaiuitur: ,, Prebendam

porro Theologalem eo jure niti volumus, ut illius optandae locus non

detur; ordineque primarium locum in Canonicatibus obtineat, usque

adeo, utcum is, qui illam obtinuerit ad primam chori fedem poft

dignitates pervenerit, eo loci confiftat perpetuo, etiamfi poft alios e)us-

mod1 Prabendam habuerir.*

EM

Em

Ibid, pag. 354.

fple

H, N«c alia mens fuit Concilii Mogunt, an, 1549. celebrati; quod

ii

CGP.

p d

r

65

V

;Cap. 67. ait: ,Collepiis Ecdefiarum juxta reformationis prefcriptum

-(quo innuitur Conc, "F'rid. Seff. 5, cap. r. de ref.) injungimus ; ut Do-

&ores, qui Theologiam profiteantur, pro cujusque ecclefize facultate

« condidene conducant: contra negligentes fic acturi, ne quid vel iu

lN

publicis vel privaris hifce ftudiis conflituendis, ad pietatis incrementa

.paHim prqmovenda , quantum in noþis fuerit , defideretur.«

Id

,

$; LXXL

Hec & fimilia ftatuta faltem quantum ad Decretum Bafileenfe par-

l

tem aliquam conficiunt. Concordatorusm. Principum, ut. videre eft in

!

- :Scriptoribus Cap. If. hujus Diff $. $4. allegatis.

In reformatione adeo

Caroli V. Imp. ftatibus Imperii in Comitiis Auguítanis propofita & ab

eisdem probata & recepta an. 1548. cap. 6 n. $. disponebatur: »Pra-

ter Padagogia habeatur in Collegiis Theologus, qui certis horis inter-

preterur Diblia , ac de re theologica doceat Juniores Canonicos, Vica-

i

(4

rios, &alia Collegii Membra, ubi quisque ad lectionem füg profeflio-

t

ni ac inflituto congruentem tenebitur comparere. Huic vero quomodo

& unde providendum fit de victu, in Concilio Lateranenfi coaftitutum

n

,e&: ita nimirum, ut unius Prebende proventus ei, donec in docendo

n

perftiterit, afBgnentur, fi fuffüciant, fia minus, ut aliunde füppleatur;

0

& rantum huic, quantum fatis fir, fuüppediterur.* apud Goldaf? Con.

hi

fiit Imp. tom. II. pag. 336. — Quid de hoc puncto Imperii noftri Prin-

[

cipes rum fenferint , hinc manifeíte liquet; eundem vero Theologum

d

e Canonicorum etiam numero effé oportere, Concilia Tridentinum;

& alia pofteriora, de quibus fuprg ; declararunt,

on

j

$. LXXII

ol

Quiäquis ifla ferio perpenderit, . facile fecum repurabit,v fas effe.

U

Eminenitlimo noftro, in favorem Univerfiratis reftauranda, & ad

fplendorem noftristemporibus neceffarium evehendae, Prebendas pro-

d

- Xime vacaturas eeu doctorales Profefloribus facrarum fcientiarum affigna-

l 3

res5

M

E

70

w

GMO

—X

|

re; idque vel folo hoc tirulo, . quo fecundum Ecclefizee & Ymperii De-

creta Epifcopis licet, imo injungitur , Praebendas theologales in figgu-

lis ecclefiiis ad preedictum ufüm deputare, quarum functiones ex more

hodierno maximam partem ad Academiarum Profeílores cranfierunt,

Conf. S. 66, not. fub litt. Xx)

II, P;Oderit nihilominus huic argumento irrefi*agabili nonnulía

alia adjicere; & oftendere, quam fundatamalias rationem in hisce Prae-

[

bendis Univerfitas Moguntina habeat,

Patebit binc, juftiffime eidem

vindicari, quod non uno, (fed pluribus titulis repeti poteft, Nec mo-

veat quenquam, huic Univerfitati alia haud . ita pridem dote munificen-

tiffime provifum e(le; ad Univerfitatem enim in omnibus litterarum ob-

jectis & faculratibus pro noflri (eculi exigentia ad aliarum zemulationem

inftruendam & perficiendam, opuseft magno admodum ProfefTorum nu-

mero, juxta laborum ac meritorum meníüram largis ftipendiis donatorum,

Bibliotheca locupletiffima & exquifita; (ut de Botanices, Anatomic &

Phyficie experimentelis pretiofis admodum collectionibus & füpellectili

fileam) ad hac porro immenfis prope fümtibus opus e(e,. nemo, ni(i

rerum ignarus inficias ibit, Q;gi'cï equius igitur, quam ut facrarum lit-

terarum Profefforibus ex Eccléfiis, ad quarum Prabendas Univer(itati

jus autiquiffimum effe in. comperto eftf, & pluribus modo deducetur,

fue fubfiftentis & juíli premii pars aliqua repetatur, quo ceteri redi-

tus ad alias Reipublice litterate non minus utiles impenfías fine totius

disgendio converti queant ? —

S. LXXIIL

fun

Primam ex Ecclefiis Univerfitati Mogunt. dotem affignavit Siytus

IV.S.Pont. qui an. 1476. 17. Cal. Jan. ad preces tum temporis Archi-

Py

epifcopi ac Principis Dietheri refervavit 14 Canonicatus in totidem Col-

legiatis ab eodem Eminentiffimo Doctoribus five Profefforibus diver(a-

rum facultatum nominandis a Re&ore & Profefforibus ejusdem Univer-

fitatis ;onferen,dos ; cum onere tamen in eadem continue legendi,

Ex-tat

rj

lm t a.

GMp

ESESEEIGE)

a tutrte at

Ti

Q

Exrat'in extenfo apud Würdtwein Subfid. dipl tom. IIL n. 43.

pt'u-

R

"

BC DXXIV.

h

Totum hoc eo fine fuüfceptum,

ut Univerfitas ftudii Mogunnm

majus incrementum fülciperet, & de bono in melius femper augere-

tur; ut ex referenda in compendio Pontificis Bulla. patefcit:

f

Sixtus Epiícopus fervus fervorum Dei, ad perpetuam rei

T

memoriam. [n Superne dignitatis culmine — — — — dudum

)

fiquidem ex pluribus rationabilibus caufis tunc expreflis ftu-

4l

dium generale quarumlibet facultatum licitarum in inclyta ci-

l

vitate Moguntina ereximus, & pro illius manutentione & füp

,

portandis oneribus ftatuimus, quod in qualibet ex nonnullis

Collegiatis Ecclefiis tunc expreffis unus Canonicatus & una

tl

Prebenda, quos poftlitterarum defuper confettarum publi-

iil

cationem in civitate füpradicta factam per ceffum aut aliam di-

li

miílionem obtinentium illos, in quibuscunque menfibus etiam

atl

ordinariis collatoribus alias conceflis vacare continperet, con-

l,

ferrentur per Ven. Fratrem noftrum Dietherum & pro tem-

Xl

pore exiftentem in Theologia — — Magiítris, autin utroque

vel aítero Jurium Doctoribus,**

(LUS

$. LXXV

Collegiatee aliquee huic conformiter füos Canonicatus extrádide-

1105

runt; aliz vero ut fieri aflolet, tergiverfabantur ; pxout ex Dulla hujus

chi

Pont. difcimus :

^

Jj

ol

» Cum autem, ficut accepimus, ita pergit Sixtus Papa IV. a

d*

nonnullis dubitetur — — —- & ne effectum fortiantur, ut de-

vt

cet, impedire conentur.

Nos attendentes, quod per litrera-

fiül,

$um üudxa divini nominis gloria & cultus fidei Catholicee pre-

ten«

[

ERE

VEDSEEUME

r

p

GMO

— — —

tenditur, & omnis humanz conditionis aupetur ,

i

*

totu pro-

prio, non ad alicu

jus

— inítaniiam, íed de noftra mera

liberalitate & ex certa noítra fcientia flatutum, & ordinatio-

i

nem predictam de Canonicatibus & Prabendis conferendis,

pol

ut prafertur, in his duntaxat, qui vacabunt pro tempo-

re etiam im menfibus, qui iuxta Concordata cum Natione

germ. ordinariis cedunt —

loeum habuiffe & habere

Apo-

ftolica Authoritate decernimus — —

licuiffe & licere Diethero;

& p. t, exiftenti. Archiepitcopo Moguntino — de hujusmodi

Canonicatibus & Prabendis in omnibus menfibus disponere.—

— Rome apud S. Petrum an. Incarn, 1478, 7. Calend. Febr.

apud Wüïdïmei'/l, ] C 0.45. D. 207.

IL. Porro qu"tü/or facultates ita inter fefe convenerunt, ut Theo-

logi Canonicatus ad S, Petrum & ad Gradus D. M.

V. Profeffores Ju-

ris Canonicatus ad S

Victorem Mog, ad Ss. Petrum & Aléxandrum

Aíchaffenburgi , ad S. Bartholomeum Francofurti , & ad S. Petrum

Frideslarie; Medici Canonicatum ad $, Stephanum iv

Iog. pofliderent,

reliqui vero Canonicatus Mogiílris obtingerenr.

$. TM

— Nonin una Moguntina tantum Univerfitate , fed-& alibi promis-

cue beneficia in Ecclefiis prefertim Collegiatis fingulari Ss. Pontificum

gratia & ad inftantiam Preefülum Germanig , unice ut litterarum ftudia

promoverentur ; Profefforibus vel Doctoribus a&u legentibus affignata

fgere*.þ) Nicolaus V, infignis bonarum artium inflaurator, tum a

Siern

E

| P) Vid. Dürr Diff. de annis Carentim $. 19. & de Cap. cl. $. 25. Ubi plures

recenfentur Univerfitates, per Uniones & incorporationes beneficiorum fun-

datz aut melius dotatz. -.- Con£, Jof. Ant. Riegger analeffa Acadlemig Fyi-

$urgenfi;, Ulme 1774. Ejusque Prolafio acad. de otigine ac inítit, Acadc-

E

mix Alberting , qu& extat in ipfius opufsulis ad hiftoriam. & juispruden-

. fjiam

ERSONMUMS (Zäïzäïä:) BERMZOSN

13

j

Sixtus IV, Praebendas Univerfitati "T'revirenfi pro . illius Doctoribus

& Magiftris univit & incorporavit, ut Do&ores & Magiítri le&io-

)

nibus intendcre; & onera eis incumbentia fupportare æmmodms

T

poffent.

i

»In fingulis $, Simeonis Treviris, & S. Florini & S. Caftoris

in Confluentia,

& in Münftermeinfeld & in Diekirchen, ac

)

in Palatioio Ecclefiis unum Canonicaturh. & unam Prebendam

0

primo vacaturos, nec non, in Ándernach & Diedenhofen &

(di

Epternach ac S. Laurentii & Gangolphi Trevir. parochiales

i.

ecclefias cum omnibus juribus & pertinentiis fuis (ub onere

in Univerfitate hujusmodi per

Archiepifcopum

legendl

Trevir. pro tempore exiftentem adjiciendo dicte Univerfitati

Q

pro illius Doctoribus ac Magiítris duntaxat perpetuo unit;

annectit & incorporat; eosque ex tunc per Doctores & Ma-

ï

gv

il

n

tiam precipue ecclef, pertinent. Friburg. Brisg. 1773. n. 13

Difcimus ex-

r

inde, Uniones & Incorporationes ibidem authoritate Czfarea & Epifcopo-

rum qua ordinariorum factas effe, quod nec Sixtus IV. improbavit. --- vid

& de Heriling Jus Univerfitatis Heidelbergentis Urbi & Orbi oftenfum, in

qua Diff, inter aliaexbibetur Bulla Bomif. IX. fuper Gregem dominicum data

an. 1399. qua huic Univerfitati duodecim Prabende in; vicinis Écclefiis Col-

ys

legiatis, fcilicet una in Ecclef. Cath. Spirenfi , due ad S. Germanum ibi-

dem, duz Wimpinz, totidem Neohufiz ad S. Cyriacum, una Mosbaci, tres

üm

Neoftadii ad Haardam , Authoritate apotolica perpetuo conceduntur, incor-

YGld

Xita

porantur, annectuntur & uniuntur

Et vero Ácademia keidelbergenfis re-

ipfa iftorum Canonicatuum poffeffionem per fuos Profeffores jam Szc. XIV

T

adierat qui & Capitulis etiam Cathedralibus cum fuffragio in elecione Epif-

u

coporum intererant, & fructus per multos annos perceperant, donec,tandem

—— À

feralis illa facrorum perturbatio , qua Profeffores ex Proteftantibus dunta-

l'xfes

xat affumti ad beneficia hujus generis erant inhabiles, præclamümo inftituto

fut

finem fecit

Nihilominus Univerfitas fibi pactione quadam confulere ftuduit,

I

& annuos reditus abi(tis Ecclefiis Cathedralibus & Collegiatis, fatis,quidem

at

tenues flipulata eft, quos in hanc quoque diem percipit

J

106f

;(l

L. d

TA

giítros preedictos, quibus de illorum fructibus, reditibus &

proventibus refpondeatur, regi facere mandat,

Sixtus IV.

in Bulla 7. Cal. TJua. 1474. apud Homntbeim: hiftor. 'Trevir.

dfi-:pl'ünä & pragmat. tom., llI, p. 257. & fqq, —

&. LXXVII.

Anno 1713. pridie nonas Sept. Clemens XI. poftquam affe&ie

Canonicatuum & Praebendarum primitus per Sixtum IV. pro ftudii Mo-

Vi

gunt, incremento. ac Lectorüm congrua fü(tentatione demandata , füum

&

debitum & integrum hucusque nondum fortita fuiffer effectum ; atque

t

etiam ex ea tot tanteque lites a Capitulis di&arum ecclefiarum excita-

li

tz fuerint, dictos Canonicatus antea affectos, illorumque titulos colla-

tivos penitus extinxit, alternativae Concordatorum fuübduxit, & extin-

&orum reditus, bona, res, proprietates, fructus, Jura, obventiones

Íxx

& emolumenta in. quacunque re exiftentia Univerfitati ftudii Mog. il-

de

liusque adminiftratoribus & proviforibus ita appropriavit, ut liceret ei-

loc

dem Univerfitati horum ]urium & obventionum — veram , realem &

Lo!

a&tualem poffeflionem — libereapprehendere & apprehenfàm perpetuo

&

retinere;

T0

. €) DuosCanonicatus fcil ad S. Petrum, duos S, Victoris, duos

tin.

-

Eque-

Á

NT W.
