Ecclefiis etiam Germanis , qua ralis prerogativee confüetudinem non

Fm

lQ«

habent (vid. num, 1Hii) provifiones, nominationes, & poffeffiones

eodem tamen modo dari folenr,

s

Sola igitur obfervantia fupereft ,

in qua jus pretenfüm fundetur,

Hzc autem preterquam quod cor-

j

Id

ruptela fuerit, ex qua non jus fed injuria nafcitur , modo a legiti-

ex

ma pore(tate Legislativa fublara eft; ceffamte proin cau[a. ceffat necet-

jum

Ad earum quippe claffem pertinet , que fecundum

ni

i?

fario effectus.

conceffam a Deo ordinariis , .& nulli controverfie fübjectam potefta-

U0$

tem, ex prefcripto C. Tridentini Sefl. 24. cap. 14. tanquam inuti-

p

les, quin & noxie caffate & annullatee funt; quamvis ergo imme-

a

d

morialis foret; nove legi obflare non poteft.

* Ex dictis hoc & fuperiori $, pronum eft ,co]liger.e, 1) præroga'.tivam m pri-

ma poffeffione fundatam nonnifi inter pares jure& conditione iob.ti'nere ; ul-

quo

teriorem vero, ejus extenfionem neque ex natura polffeffionis, neque ex jure

u

communi, neque ex fola confuetudine nunc antiquata repeti poffe.

u

Q

2) Jus L"quæmum ad talem przrogativam iis, qui priorem tantum pol-

d

feffionem beneficii obtinuerunt (absque probatione nobilitatis avite, ceu fieti

0

foletin Cathedralibus, eatenus enim femper manet notabilis juris differentia)

[ d

nifi cztera adhuc pariafint, nullum unquam fuiffe, aut fi fuiffet etiam even-

em

tuale

"um

qm

rogarentur, anin Confcientia affeverare ,pofiint., .fe ultra folam Przben-

dam etiam ad hoc jus prerogativze mentis intentionem direxiffe, ita ut hoc

nezato Prebendam repudiaffent, aut nunc etiam refufis expenfis abdicare

ntor

vellent,

Q

L

X22

tuale aut conditionatum tantum, non. inmerito.jam füblatum effe & ceifite

penitus

3) hanc quarundam Ecclefiarum confüetudinem, utpote equitati, &

;C

& bono Ecclefiarum contrariam nulla poffe antiquitate roborari, Et

"

4) eandem obfervantiam nec in jure ecclefiaftico anïiquieæ ullum. in-

venire Prafidium , nec principiis tecentioris concordare.

5) Denique, fruítra in fubfidium vocari confirmationes Pontificias

Cafareas, aut alias quascunque.

Ubi addi meretur , plerasque, que cir-

eumferuntur & in !Zï;ætwewm fubfidiis dipl. videri gro/ü"unt, privilegio-

rum.Cleri przfertim. Moguntini confirmationes Czfareas temporalia igfoe-

u contra. aggreffioncs Civitatum ,. & Nobilitatis conterminz concerncete;.

$. CII.

Cteterum ut. denuo ad priora redeamus. & ad' Caput differtationis;

etfi Concilium Trid. dicat, Prabenda primo vacatura pro. Lectore S.

d

Scripture ip[o facte con

.

iuta Cg deputata amtelligatur j.. nihilominus

ad id requiritur actualis Epifcopi deputatio & erectio, ut fep

jHs

1í£io

fuit

tefolutum in S. Congrepatione Conc; & in fpecie orta dubitatione ,

an i Prabenday que primo poft Conciliusn toacavit &g. ip[o fatlo ejus-

ä

deu C. Decreto. Seff. s. cap. 1 vers. im. Ecclefüis. auteus pro Leiore

perpetuo con[Htuta &g deputato intelligitur , collata fuerit imbabili ad.

id Hs per [e explenduzm , collatio valida fit , &9 quaiemus valida

exiflat : an ejusmodi Prebendam: obtinens cogi. poffit ad. [olcendum

Salarium $7 compretens flipendium alicui Profe[fovi ab ordinaviosloci

eligendo:?: prout defacto juniores Canonici- Capitulares Collegiatarum

Dioccefeos Moguntinz Univerfitati. certam, aít modicam-Summam ex-

folvuht 400 florenorum. — Die 26,. April, 1582, in Congregatione

Generali Brogoüzo » &in utramque partem.mature perpenfo; & dis-

cuffo.

CESULOTI

depepesesr o Dai

123

bf d

cuffo dubio, cavfim ad San&tiffimum detulerunt, qui audita rclatione

Congrepationis fentiens , Decretum Concilii in verf. 27 Ecclefüis. auteqm

efle co

nditionatum, & requiri declarationem & actualem deputationem;

E

i

Collationem Praebend

ee ect

iam perfonge minus idoneg

re(pondit; valere

"

:

:

fi nondum illa

&

i

rebenda aétu fuerit deputata. & erecta in "Theologa-

lem. — Poftea in ura majoricen. & aliis fiepius eft refponfüm ad ere-

Biones Pralenda Theologalis requiri acfualesr. deputationem. Fag-

92anu. h. t in. Cap, quia no;muïlis n.37.

$. CIIIL.

x

Jure igitur merito favor cultus divini & Ecclefiee utilitas priva-

torüm quorundam intentioni aut commodo prevalere debet; atque

fub hac confideratione ob rationes in decur(u Differtationis expofitas

Emmnum ad erectionem alicujus Preebende Doctoralis in qualibet Eccle-

fia Collegiata ad Stadii Moguntini incrementum, optimo jure devenire

poffe, idque abgmni.,'näümaligaamis Cenfura alienum. effe , demon-

flratum. videtur.

XYz

;

N

'

f/

a^

h

(

2

f-!:u

VR

j

MACS

hw

:

D a

5

DAR

.

T

ENS

:.

a

n

(( MM

— —

—

-

u

u s

p s

S

-

u

Y

-

somr

u

x

T

ij

d

&

2

i

ao

-T

—

g

i.

FA

P

L

d

;1

fó

"

Y

"

s

j

5

) d

i

*

EU

E

A

E

E

D5

r

Id

2

E

4

J:

rA

:

22

ea

MPX

E

d

a

st

Hs

2

3

45

« A

p

TAE

d

J

ds

Ug

&

5

D

as

T

i

H

1]

4

4

H

H

i uiy,

z

*

M

1

*

i.

E

ár

r

T

m

As

E

o

dr

165

-

A

T

i

M

u

T

À

E

sE de

d

k

"

.

YV

EE

a

DN

"d

7A

d

j

p

u

"

i

ag

x

a

T

AE

Es

*

.

h

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

Z

Y

DISCEPTATIO IX

JjJuURis PUSQLICEI

R

9

ECCLESTAS STTCI

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

s

Balance Q

STUDIO äiENäAä E

PA

9 CHHS

l

O

e

DOCTORALIBUS AC BENEFICIIS

l

L

IISDEM,

Ab ALTERNATIV A

Focus

EXCEPTIS,

l

N

SIFE

ä

M

DE PRIVILEGIIS ,

PR/ER 0 GATIVIS

2

ALHUSQUE FAVORIBUS AD PROMOVENDA Lï-

L

ïERARUW STUDIA PERSONIS IN THEOLOGIA ,

VEL

REi.

K

11

IN UNIVERSITATIBUS MOGUNTINA ,

VEL. E &F ')R!)IENSE

l

GRADUATIS;

MAXIME

DOCEN F'ï;US

CIRCA BE-

*

J

10

NEFICIA ECC LES!ASTiCA CONCESSES; EL'E

|

ADHUC CONCEDENDIS

l

AUTHORE

|

H

JO.AIVIN'JE. GEQRGELO SCJILJI.OJX-R

U. D. SUPR. DOCT. THEOL. LAUR. CANDIDAT. EMINENTISSIMI AC

E-

G

LLLS!SQ MI ARCHI-

EPISCOPI ET PRINCIPIS EL ECTORIS MOGUNT. CONSIL.

ECCL. AC

SIGILLIFERO, E[JSDEMQUE IN ALM:A UNIVE

RSITATE MOG.

SACRORUM

CANONUM

|

F

PROFESS. PUBLIG. ET. O4DIN. FACULT. 7UUD

OAN. BAPT. AMOENOXA.

ASESS. ECCLESIARUM', COLLEG

CANON. CAP. RESPECTIVE

AD

$. CRUCEM. MOG. ET.AD' S.

DECANO:, ET HOSPIT. ELECTOR.

AD S;, JOAN, BAPT.

MOGUNTIIUE

PAROCHO:

|

E

D

MOGUNTLE CUM FACULTATE ORDINARLI

|

Illllllllll IUI

—————————

t

d

Ex TypocnmAPHTIA Errcr, Phiv | APuD JOANNN, BENJAM. WAILANOT,

1783

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com