gentiam ftatatorum Capitularium longe excedit, & Epifcopalis Credi-

J

tiva merito apellari poteft. — Hec porro amore Patrie & Litrerarum

Ec

füícepta cura conje&lare facir, Academiam noftram/ad antiquum X ul-

efits

tra provehi decus ; majorem

i

que .aliqu?ndo artes & difciplinas utiliffimas

(

vigprem nanciíci,

Ito.

dQ

$. XLVL

n

Unica tnodo dubitandi ratio diluenda füpereft, — Verfamur, ajunt;

in cafü, quo Ordinario Emi tam laudata tolleret jus tertii; laeduntur

fic profundiffime jura partium , füummum infertur prejudicium omni-

bus & fingulis Canonicis Domicellaribus , qui anterius fuerant in pof-

u

feffione; ficintentatur interverfio Jurium , ftatutorum & confuetudi-

num Ecclefiarum Collegiatarum per obfervantias plurium Seculorum ;

iO«

per folennes Confirmationes apoftolicas & epifcopales roboratarum.

; qii

mine

1 A

Profe&o Jura hec, poffefliones, ftatuta, immemorabiles confuetudi-

QUQITTF

nés altiorem requirunt indaginem, & non tam cito, :nec—de plano funf

YCCute

in;ervertcnda.

] pen—

Verum , ubi prejudicium? nonne & deicei!ari licirüum manet,

vel biennium cum pernoctarione adimplere, vel cum honore academi-

N.

d

cos gradus laudabili induftria & faufto ftudiorum profectu premeritos

F2

fufci-

j. hónt

""

jntuitU

'

ij

4) Conf, Cap. cum dilectus. Cap. de cxtero. — Cap. ad audientiam de cler. non

(l

&

refid. Fagnan,ad Cap. licet de preb, --- Barbofa de Canon. cap. 24. ana-«

*

7 €let, in Jus Can. lib, 3. tit, 4. $. T.

BREDESR

44

— QMD

—

Mi

fufcipere? ficque omnis amaritudo objectionis difTolvitut, Utique pa--

tienter exípeCtandum erit bienniumin ca(ü, fi deficiant ftudia; fed anne

pu

eequa petitio eft, ur quia hic nondum & forrte. fna culpa habilis eff ad

(t

Ecclefiz & Capitularia negotia , altez etiam dudum . habilis, donec ille

H

fua preftiterit exfpe&tec?

Sim autem Jüra parías (i vel ftudium, vel ftudii prefümtio per

biennium habeatur, uterque equali jure fecundum ordinem poffe(fionis

Capitulum intrabit ; nulli infertur prajudicium, perinde fiquid

e

R

m quo-

jb

acd hunc effectum cenfttur, five intrarurus per biennium, five per gra-

Qu

dus academicos f2 idoneum. reddiderit.

Eatenus. jura, poffestfiones,

flatuta,, & immemoriales confüetudines jufke habentur, ac laudabiles

fiz p

perüftunt; & nihilominus Confliarius Ecclefiafticus. a&tualis, . vcl in

fi

Academia: graduatus fine biennio-Capitulum ingreditur, pereque fal-

f&

tenr, ac alter , qui per bienanium academice pernoctavir; illienim , &

Flc"

fcpra dictum, & effectum biennit optime fünt confecuri, & plusquam

dona

biennium, excepto forte, quod ab Academia de nocte fabin abfüerint,

ftudiis academicis infümferunr,

&q

llteriores.ad obmoramdifficultarem, &

t (

prefertim. ad: jactatam. toties confirmationem. refponfiones. fuppedirar

infra $. XCIX » qua hu,e. Ea;illima applicari goiïugn.,.

]

CCALPCOUCE II-

QUATENUS IIDEM DOCTORES PR/E ALIIS

AD/ PRZEBENDAS ET PAROCHIAS DOCTORALES

ADMITTENDI SINT.

i

$. XLVIIL.

o€tores: academice promotos, toti inclyto Doctorum Collegio

probe cognitos. & perfpectos , ubi in Eccle(ia quadanr preben-.

N

dati funt , absque nova vexa. ftudii biennalis quantocyus ad Capirula:

Íua c«teris paribus admmittendos efïe-,).:ceu: füfficienter. probatos , & ab

/

eman-

BEEEEVO

RSURSRARD-

——MÀ——H—

QO

45

X

emancipationis a&ugäïc inconoruo immunues efTe debere, inprino Ca-

;N

pite hucusque vidimus: nuncigitur de Do&toribus fine prebendis, vel

D

de eorum [Jure ad Canonicatus, qua nimirum ratione Praebenda Docto-

ll

ribus & litteratis antealios fint conferende; paucis differendum: erit. —

w

$. XLVIIL-

n

l

juemadmodum r&ä*äe-pmäen-r*erqne* $ Capitulis per ftatuta ,. .&

Wu*

ab iis,. qui facrae Reip: præfünf"y decretam: eft, fine litteris. non: effe

i

d

nl

:

quer

iil

ibet, Canonicalibussiequiderm officiishabilem D) : ita. & litteratos,

E

:

(

maxime Doétores out T'heologie aut utriusque. Juris prarogtiva pra-

:

fulgentes quibus morum honeftas. & litterarum fcientia preecipue fuf-

fi

fregatur, pre aliis: ad Ecclefiaflica beneficia affumendos. effe, eadenme

recta ac prudens ratio füader. c) Hinc Joan. XXIE, an.1318$ Prselatos

T

Francic objurg:mïity quod in beneficiorum dispenfatione graduatos in-

A

donatos abire finerent , ex quo fiebat,. ur ipía Univerfitas fitu quodam

tint,

& fquallore marcefceret ; »ipfa Univerfitas miferabiliter ac lamentabili-

,&

ceterosque Ecclefiarum: Praelatos re-

Qitat

ter 'defi!.cera cogitur , nifi per vos

E

leve-

[2 sz—-Esþen: de Inft, & Off; Can. partz. E. cap;.2. $- 2. & 3- Ubi: ,,nonpaf.

fim: omnes ,. qui: horas Canonicas recitare poffünt (ut bodieproh dolor?. com.

muniter creditur) Canonieatibus Ecclefiarum: collegiatarum effe: idoneos ;

fed tales: effe: debere ,. de: quibus: faltem: fpes: fit admodum probabilis ,. quod.

^ **

J5

Epiícopis in: fünctionibus: Hierarchicis: poterun

t effe- coadjutores z ut ita ex

ipfis Corpus exurgat , quod juxta: fundantium; mentem: & Ecclefis: votuim:

fit adinflar Seminarii cujusdam,, ex quo. Epifcopi: poffint: Coadjutores: & Co--

operatores habere . ut loquitur Conc;. Lateranenfe" &c.'^ Conf. Giberi ufage:

de l'Eglifé- Gallicane: concernant: I2: Cenfure: & lirregularité.. à Paris:1750..

i 4- pag.722. tit.. du defaut. de: Ícience ldem. Inft..Ecclef.. & beneficiales:

tom.. T,. part: 2. tif; 187 &c:.

[lesto

jhett-

g Gäpr— 26.. de Prxb. & dign:. ex. Conc;. Eateram ful» Innocentio: III.. defümtum:

grave tulit Judicium: contra: féquentes: affectum: Carnalitatis,. non jadicium.

puuïæ

&

rationis : unde quanta Eccleiiis daimna proveniant , nexþo; fana ratiqniss

"

àgnorat..

EUTTE U UTUTUIENI

P

46

—

.539 r

levetur.c Raämï

, an. 13 18, n. 26. "T bomuajfin P. 2, lib. z. cap. $3.

fK

111 3. .

ipl

fla

$. XLIX,

j

l

Equidem [)o&ox*atäs a -multis; fieculis inter Dignitates, qus bene

[

i

tneritis tribuuntur, Conciliorum & Pontifi.am decretis, Imperatorum

privilegiis , legibusque S, Rom., Imp. relatus, adeoque condecoratus

]is:

fuit, ut litteraria hiftoria duce in ltalia inter ecclefiaftica purpura ful-

Irc

gentes Doctores offendas: in Gallia inter Advocatos Curiarum & ge-

boc

nerales graviffimos Caufidicos ad Senatorum dignitatem , ad Praeidum

eminentiam , " & quidquid civilis honoris perveniffe videas: in Britan-

mll

nia ad magnos Regoi Cancellos, in Germania ad Archi- Dicafleria,

S;gv

£0

Tribunal Wismarienfe, QCurias pmvincia!es, ad Aulas, Senatus ac

tom,

Curias omnis generis; imo placuit auguftiffimo Camerce imperialis ju-

dicio, aliisque illaftribus Curiis

; ut vel lége vel more fànciverint ,. ne

aliis quam academica dignitate ornatis fora (ua pateant, d)

&

ö]&

L.

fionis

Archi-Epifcopus Cantuarienfis an. 1413 beneficia omnia fuc col-

vit N

lationis, feu cura animarum innexa, íeu ejus expertia deílinavit viris

thedr

litteratis, nempe pingniora graduum füperiorum confortibus, exiliora

bonti

t&ter

inferiorum. — Conftitutionem hanc ab eodem Archi-Epifcopo publica-

tam rurfus fuiffe óán, 1421. ad fedandas querclas Univerfitatum Oxfor-

defii

te Cin

diegüs & Cambridgienfis , refert T homaffin l. c, n, 8,;

*

jreli

IT.

-

fis Pa

d) Conf, Gebauer Exercitatio academica XXXVIIL..circa fin, — Idem Exercit,

XXXI1V, de extantioribus Exemplis Principium, Comitum, Baronum ac

3

Nobilium, qui gradu utriusque Juris Doctoris fe condecoreri non dedignati

K

EEE

funt - Per tet. conf, etiam Cramer Comm. de jure & prerog. Nobilitatis

Q

J

avite p. 2

I9)

4.—- Buder de jure Doctor. ad Canonicatus $. 29. -

ä

REEK

ROU

La r

QD

ET

4T

3.

It Non minus Ceefür & Germaniee Principes Do&tores ad Cano-

nicatus & Prabendas ecclefiafticas pra aliis promoveri voluere, & hoc

ipfo intuitu in Conc, Conflantienfi declararunt & propofüerunt: ,,ut

ftatuat & ordinet hoc. facrum Concilium , refervandam effe pro «7ris

litteratis Do&loribus five 'Vheologize , vel Juris aut Licentiatis qpavtaza

z

parteim oumium ecclefiafticorum beneficiorum najorum cvidelicet, quae

üm

taxam marcarum decem argenti videantur excedere, — — — In fingu-

us

lis vero' Collegiatis Ecclefiis, qua faltem Prabendas majores. & dictam

ul

taxam excedentes habent, fimiliter quavta pavs Canomcatuumi Preben-

9^

darum pro dictis Doctoribus — — refervetur.& &) Ratifcilicer, quod

lum

hoc modo Ecclefiis fecurius profpiceretur, quam: fi inepti potius

IPTIG

nullisque litteris tincti ad Pr&bendas admoverentur; teflibus monitis

rit

Sigismundi Imp. & communium Imperii Ordinum an, 1416. in Con-

cilio exhibitis , & relatis a Goldaffo in colle&ione Conftitut, Imperial..

;s'ac

T

tom, l, pag. 391.

j

$. LL

Idem denuo in ipfo Concilio.a Nationis deputatis ad ïäeförmatïä

fionis Negotium a&titatum fuir. f) — Habita ila deliberatione poftula-

Qi«

vit Natio germanica: ,in dignitatibus primis poft Pontificalem in Ca-

vitis

shedralibus , vel Principelibus , Collegiatis & aliis: Turisditionem ha*

dora

bentibus do&foratus vel Licentiadivini velburnani Juvis requiratur ;. i

blicee

eateris dignitatibus fufficiar Baccalaureatus; — — In. Cathedralibus- Ec-

fot-

elefíis de Probendis quarta. pars graduatis debeatur in Theologia, ju-

re Can. velciv. n Collegietis vero non. Cathedralibus quarta. pars

pv edi&lis , vel Medicinge vel.artium: Magiíiro debeatur. — — Iu Eccle-

T

füs Pavocbialibus ,. que (ünt in villis. inlignibus ; öä valent centum flo-

—

renos

xerci

&) Sac. Frid. Georgis Gravam; Nat, Germ.. lib. E. c. 5. $. 3,*"'"" Van dir Haydi:

num

digna

.3n: Conc. Conft, actorum: Pro-legpme-nisf cap.15. pag. 34«

n

-D Que enim fuperiori:$. relata, defamta funt ex: Avifamentis: Sigismundi Imp;.

biliitis

&. Principum.ad. Conc. directis ,. apud. G.ol-dägl. &- von. der. Hardt ibid.. cit;.

us

48

renos , vel ultra in portatis, requiratur Licentia juris Canon. vel civilis,

aut Baccalaureatus formatus in Theologia.

Si vero fuerit extra infig-

g

nes villas, fuficiat &radus Baccalaureatus in fcientiis predictis, feu Ma-

gifterii Medicine vel artium. —— — Et feuiper evaduatus non graáuato,

Iï

vel magis graduatus minus graduato — — praferatur,

Et predicta

intelligantur, fiveper eledionem,

h

five per collationem, aut promotio-

nem in Curia vel extra affumatur.*

PI

Van der Hardt tom 1, part. 10.

pag. 637--8. «onf, ib, pag. 625..

di

& part, 12. pag. 695. tit, 3. depræb:

f

& dig'fnit..:c. I.

V

q

1

Huic voto Nationis jam multoties iterato annuit pro parte Mar-

tinus V. in Concordatis cum Natione german, an. 141

8. initis g), &

ab eodem vaz der Havdt 1. c.

davduino tom, VIIL-pag. 83 & fqq:

relatis,

Quamvis autem hec Concordata cum Martino V. inita tantum

ad quinquennium fint extenía ; 'cüm tatnen C

9

"cordatis Principusn ad-

buc duvantibus ,

& fundamentali Imperii lege firmatis facem pratule-

rint, vifüm efl, verba huc facientía referre; .Statutüm ibidem :-

.

»quod

deinceps in Metropolitanis & Cathbedralibus Ecclefíis Nation

is germani-

ca

Doclovibug

— Jexta pars Cauonicatuuzi & Prebendarom fit pro

r

aut Liceniiotis in facra pagina, vel altero jurium, vel'in Theologia

Baccalaureis formatis &c, — — fic videlicet.

, quod ubicunque non fuez

mj

iny

rit faltem fexta pars Canonicoru

m pr&bendatorum in Metropolitana

alb

vel Cathedrali Ecclefia taliter greduatorum , ibi quecunque deinceps

Quo:

Canonicatus & Prebends vacaverint , quacunque etiam Apoftolica au-

dori

thoritate nonnifi alirer graduaris conferantur , quousque di&ta fexta

CCCR

compleatur raliter. gradnatis, — — — — Trem quod in alzs Collegiatis

pedi

D——

z

-

Z

Eccle-

x

prad

o

G

)

lunte

Ut quatuor: Nationum poftulatis , conceffis paucioribüs f-arcilþins fatisfierct,'

Folitia Romahorum dividere Nationes & cum fingulis tractare malüit. vid,

pien

Van der Hawdt

Que 1

10520 M

A'tonix. I. Prolegom, Pagy 3o. & þPart. 24. in Pr;o;f. pág.

p———nl

—ÓÀ—À Ó

aeeeEL)

——2

49

ls

Ecclefüis aeïus&cm "Nationis fimiliter fexta pars CMWMW t9 Ptæ-

üg-

endarum deiuceps modo premiífo conferatur — — graduatis, aut

v[&

faltem in Medicina aut in artibus Magiftris vel Licentiaris, autin Theo-

?

logia vel altero jurium Baccalaureis examinatis per rigorem, cum li-

j

&a

micatione & ordine füpradictis, —— — Item quod Parocbiales Emlæ]iæ

10

chabentes communi gftimatione — — «duo millia Communicantium vel:

l0,

jlures, deinceps non conferantur etiam Apoftolica vel alia quacuaque

)

auctoritate, nili Do&oribus vel Licentiatis ia facra papina, veljure Ca-

mnnico, vel civili, & Baccalaureis in "T heologia formatis,— — — ltem.

vult (Papa) quod in pari data ad eandem collationem graduatus sem.

graduato preferatur: preerogativis & diligentianon obftantibus quibus-

cunque« — Leibuitzius Cod. Jor. gent, tom, L. pag. 384-

Mat.

** oannes Kolchegen Decanus S. Andvee Hildehenfis an. 1429. m Canonicura

N

xnajoris Ecclefie electus vigore hujus reipfa fidem fecit de Dignifate acade-^

Íq

snica prius, quam in Canonicum reciperetur obtinenda. ap. G. L Bólmer .

it

üd

in obferv, Juris Can. obf. g, ;,p.ag. 351.—

i

ule

uod

— &. LUl

T«

vïn :c&dfo mïtafem horum Bronda tituli S. Clem S; R. E, th.

Htf

"Card. Placentinus pro Ecclefia Cath. Colonienfi dispofüit: ,,cum in

d

opi

amajori Colonienfi Ecclefia maximum divini cultus defeé&tum in noflra

if

üte

invenimus vifitatione, non fine fcandalo tam cleri , & populi,. qaam'

It

ind

alioram ad dictam Ecclefiam devotionis caufa aliunde venientium, &'

0C

ps

quod potiffime hujus defe&us cauía eft paucitas Canonicorum in $a r-|

4 d

dotio & aliis facris ordinibus exiftentium; cumque erram dic majom

fext

[

:ecclefiae tanquam Metropolitane, & in qua quotidie ardua nepotia ex- .

il

pedienda occurrunt, fümme fit neceffarium, viros in fcientia litterarum .

,

j

prafertim Theologiz propter haerefes pr

ó dolor! hodie nimium pulla-

,

lantes, ]Jurisque Canonici & civilis habere eruditos: idcirco nos cu-

sfetéti

pientes dicte Ecclefice falubrirer in 'inmïbüg þr:oväderæ," )Con(derantes-

i. vl

s. apel-

f B

q&e in d, ïcde&a inter gflias Preben

giaä duas elfe, quie currente

lan-

G

jo

lantur & a nemine in titulum poffidentur, — — — — volumus & ordi-

namus, ut przdictee due Prebenda currentes cum duabus aliis, quas

ex nunc de novo in d. Ecclefia fundamus & erigimus, ultra alias Prc-

bendas Sacerdotales onus Sacerdotiiannexum habeanr, ipfieque nonnifi

Magi[iris, Licentiatis ac Baccalaureis in facra pagina , aut Doctoribus

five Licentiatis in altero predictorum Jurium per Rm Patrem D. Archi-

Eplfcopum modernum, & qu1 pro tempore fuerint, cum plenitudine

juris Canonici , fibi ftallum in choro & locum in Capitulo affignando

ä

conferantur; — — ita, quod illi; quibus dictee quatuor Prebendz fic

[

conferantur, sequalem cum aliis de omnibus emolumentis ecclefiz por-

tionem percipiant, cum illisque concurrant quoad omnia, honores &

y

onera« Apud Jürdtwein Subí, diplom. tom. llI. n, 30, pag. 95

II Fridericus III, uti & Sixtus IV. fex Canonicatus in Ecclefia

fj

Cath. Colon. cenferri voluere tantum Doétoribus & Licentiatis in Theo-

i

locia vel Jure cum rigore in Univerfitate creatis

His binij; ut fupr

innui, ex more veteriacceflere Canonicatus.

Bulla Sixtinade an, 1474

habet: ;,quod his Imperatoris precibus & aliis rationibus motus Ponti-

M

fex ordinaverit, — — quod de cetero perpetuis futuris temponbus dicti

K

fex Canonicatus & Prabende, dum pro tempore vacaverint, in qui-

buscunque menfibus per dil. fllios Decanum & . Capitulum Ecclefiz ,

Doctoribus vel Licentiatis in Theologia, aut i utroque vel altero Tu-

Til , qui cum ugore Examinis in Univerfitate alicujus fludii, loco,

in quo illud viguerit generalis promoti fuerint , duntaxat conferri de-

beant; & deillis provideri.*

Ceterum nonnifi illuftres & magni No.

biles, octo his Canonicatibus exceptis, Ecclefiae Cath. Colon Canoni-

catus & Prabendas affequi poffunt,; tantum qui ex fexto decimo afcen-

dente & ex illo gradatim defcendenubus NNobilibus Antecefloribus fuis

lmea recta funt procreati, P) —

$. LIV.

h) Georg. Cmmer & Aegidius Gelenus apud . Eflor de probatxone Noblhtans avi-

l

te & veteri & hodierna.

Marburgi 1744- Sect. V, 6, XXXIIL --- Buderus

in Diff. cit. de jure Doctorum $. 24. & in obferv. 11. de gratiis a«d obtmen-

da beneficia ecclef. Do&oubus concefhf. lib. M. p. 125.

—

MUX

G

81

S. LIV

Ut autem clarius reddatur, Nationem Germ. nunquam non huic pe-

tito inhzíiffe, juvabit paucis faltem recenfere, quoties pofthec de eo-

dem obje&to tum ante. Conc. Bafileenfe, tum in hoc ipfo; tum poftea

actum fit.

Occurrunt primo Zlvif[azienta Moguntina, ante Conc

Dafil,

an, I4

26. ubi cap 9. graduatos concernit, 1)

Hec excipiunt

Po[iulata Nat. germ.in Conc, Bafil. circa gratias exfpectativas penitus

(

tollendas & Peneficia per[ouis graduatis conferenda de an. 1436. K)

Exaudita fünt quoad hanc partem a Conc. Dafil, quod Seff. 3 1. decre-

X

vit; , ut in qualibet Ecclefia Cathedrali & Collegiata ultra Prabendam

Theologo affignandam tertia pars Praebendarum conferatur graduatis.

r

E UE conferr'ndls beneficiis hujusmodi, pr«]Jertim quoad dign&

tates refpe&tum habeant fingulariter ad Magifiros, mec non chentza-

tos.«

Harduin tom. VIII. col. 1248. —

d

4

Recipiebatur hoc Decretum a Germaniee P11nc1p1bus fb Alberto I[

t

Moguntiz an, 1439. 7) Nec minus id confirmabatur in. Zlv;[amentis

Q

tempore Conc, Mog. an, 1440. in publico conventu conceptis cap. 9. ?1)

n

2

-H

ememm

$)

[U

4i) In Lünigs SReid)satd)ib part, Gen. cont. pag. 32.

$n fafcitulo Y. ad Concord

Nat. germ. integra n. 3. p. 3t.

0

de

k) Apud Würdtwein fabfid. dipl. tom. VII. pag. 3o. ---Fafczcul I. Conc n. 7

lo

p. 82.

Petit ibidem Natio, in Cathedralibus €3 Collegiatis Ecclefiis. quintam

n

aut fextam partem Prabendarum , quarum proventus annuatim octo faltem

marcas argenti important; 76 1on parochiale: Ecclefias cum pradialibus de-

el

cimis tria, fine his fex millia communicantium habentes, etiamfi de jure

[üis

Patronatus Laicorum, vel Religioforum exiftant, juris vel "Theologig Uocto-

ribus &c. conferri.

Tolli etiam & perpetuo caffari vult quevis ftatuta &

Confuetudines hoc Nationis votum impedientia.

$

al

l)

Inftrumentum acceptationis vid, ap. Horix Conc, Nat. Germ., int. tom. L. pag. 38.

")

fanit

Goldaft Collect. Conft. Imp. tom. I. p. 403. ---

ttiüllere Xeidetago- Thea-

d

iruim fafevs Sricorid) V. p. 52.

Item m ber neuen unb boüäanb:gen Cammnte

(ung ber SReideabfipiebe I. 0. p - 166.

32.

— In Bulla proviffonis [uper guavaminibus Nat. germ. an. 1442. (juxta

Würdtwei Ind. dipl. p. 265.) apud eundem fübf; tom. VIH. p, 109

— Demum ; Concordatis Principum , quoràm parteni conficiunt De-

creta Cone. Dafil, de collationibus beneficiorum , de qualificationibus &

ä

erdine promovendorum. — Nihil quoad hec immutatum: noftitur in

Concordatis Afchaffenburgenfibus, ubi rata habentur, quo ab Eugen,

ü

IV. usque ad tempus Concilii generalis futuri pro INatione germ, con-

ceffa, indulta atque decreta, & per Nicol. V. ;oaärmm-a, fuere,.

8

[ n Ex allatis commode deducitur, 1) pün&um hoc ; in Con*ccif

f

f

datis Nationis fundari, cum.hodie Publiciffaram nullus dubiter ; Con-

cordata. Principumi ad . pa&a inter Summum. Pont, & Nat. germ,.

f

inita pertinere ;. hinc 2) parem cum iis vim obtinere; conveniunt enim

W

Doctores germani;, fingulos Imperii fiatus Concordatis velut pacto ,

vel fi mavis etiam lege teneri: 7) 3) Principes ecclefiafticos,. Ele&tores

mi

precipue, qui juxta Leges adeo fundameutales Imperii funt conferva-

tores Concordatorus , o) polle imo debere executionem illorüm ur-

Á

gere; & implere vota Nationis, ubi hacbenus. impleta non. füerunt:

nec 4) huic Executioni obflare ullo modo poffe Confuezudinesn quam-

vis zmn2emorialem ,. eviam tacito antecefforum confentu firmatam, cum

$

cordatis

ae exprej[üs- guidem unus. vel altevitis. Principis affenfus Con

quid-

!/K

n) ,, Non pacti tantum, fed' étiam légis vim liabent' Concordata.. Nam quod íta-

tus Imp; fingulos,. fingulasque Germanie Eccléfias-concernit, Concordatis

tanquam Imperii communi ac publica lege obligari:. veriuseft.* | Lohicsin

precogn: Jfür. Eccl Sect; E. c..4. $..10. Quibus, utderogetur aliquid,. ab

eodem l..c..$, 113« Schok. r.. Confenfus: Imperatoris: Collegiique. Elcftoralis

exprelfus vequiritur. Conf.. Schloer. in: Diff; ad Coneord. .germ, de nat.

& indole eorum. ut funt pacta.. c; 1, ---

&) Vid. Refponfum in Cáu[a Spiren[. de-an;. 1763. in Concord. Nat: germ tom. .

n..3..9. &i --- Refponfum.- Lovanienft in eadem:Cauf.. bep Cramer. SiBetl, 3eb,

— &5. XLIIL..n; 4. -- Refponj.. Goetting; ap. eund;. $6. XLVIHI. n..2. --—

Schmidt: Diat. de Imperatore Concordat. protectore

;

aneiira i cSMC

$.12 in-Thef,. J. C. ;om.].

n. 8. --- Hedderith. ad. Concord. part,. IIL, $, 5-,...,.."

Gagsmg

po-—

Gup -

E

HES

3

t

&

[

0

quidquaniderogare valeat, f) — Imo quia graduatorum promotiones 4

beneficia, ut ex tota rei.geftee ferie & claris. verbis conítat, a Nationis

primoribus inter efficaciora reformanda difciplinze ecclefiafticee media.

numerabantur, & reipfàfunt: Confüetudo huic Executioni adverfa:

"

corruptelà potius, cujus quamvis antiquee vis nulla efle poteft, di-

n

cenda: eft, 4).

-

I, Quod autem Caput eff,. eadem concordata Principum ;. cjuc?a

rum pars eft Decretum illud. Bafileenfe de Prabendis doétoral. inferta

of

funt Capitulationi. Caefürez inter ea Capira, ad que tuenda & illeffa

0l

fervanda fe folenni Jurejurando folet adítringere facra Cefarea Maje-

,

flas .. . Verba novitfime Capitulationis immorrtalis Tofepbi II art, XIV.

jm

$. L funtz 5 98ir felfon unb. wollen auc) in Fünfttaer unferet 38

i,

gierung bep.bem D. 9

^ater unb Gtubl su SRom unfee befte? 2Betz

J

móaen animenben, Dafj von. Demfelben ,. gfeicb 9Bir obnebin DeS

SSertratiens finb, Die Concordara Principum ,. tino Die. gmifcoen Dee

i

[gu Stom, unb^

ünt:

äï*ir;i)a,. ä;äbülid)e; »þ.eil.zgf*'e:t;ï

3

Dbez pem. & tub

et

Jcn

' g) Con£ Authores füb litt. « cit..--- adeogue in materia Conccrdatofum obti-

aum

dUl

fa.

net axioma: nullum praícriptionis etiam immemorialis vigorem effe. .in us

rebus, que pof&deri: ab allegante nequeunt..

$

4) ,Confuetudo, ex qua disrumperetur. nervus ecclefiaftice difcipling ,. eft irri-

tanda,** Cap. 5.. de. Coníüet.. ,,häc*'n()n" tam Coníuetudo ,. quam corruptela

st

merito eft cenfenda, qui prof&cto fácris eft' inimica: Canonibus.** Cap. 7. X.

yxatik

de Confuet. ,,ad'ob(ervantiam Confüetudinis, que facris eft. inimica:Canó-

!.äz'cs:'m

nibus, & de ambitionis radice procedit ,. etiamfi juramento firmata. extiterit;

j, 9

nulilus tenetur ** Cap,ï. I. l. t: in 6..--- Conf. Canoniflas.ad h. t; --- Cl. INdiex:

doralii

in Diff. de certis- S. Conc..Bàfii Decretis . &c. adducto in medium Cap. 2.

de nàhs

$. 12..ex.Concordatis Principum Decreto huc fpectante n.. 2..ait :^ ,, Difficul—

tatem Execntionis quoad Canonicatus-in.Germania facit mos-recipiendi pue-

I)

om.1

ros & adolefcentes- pro Camonicis. exfpeflantibus, qui &. Domiceliayes feu ex-

"Md

tra:Capitulares nuncupantur,. quos abrogari expediret, faltem in Collegiatis;

h.

zon enim amplius tam fancte & docte educantur; ut primitus, ac nominans

173

fes Canonici dé Turno non infrequenter peccant contra Cap. grave nimis 2g.

de. Prab. quin €o5- quisquam puniat ,. ficut ibi. & in Bafileenfi, *

l

34

[ ]

—

ID

[

—X

a

ber beutfcen Soation au

faericbtete 9Gertráge

, toíe attdb eined je

ben Grg: unb 3Siftboffen,

ober Deren

no

omz $tapitein abfonbetz

füf

lic)e Privilegia, Detgebracbte Scatura nb

Gerobnbeiten alferbina

beobadotet ?c. — & rurtus Art, eod, $. 1

L. 98Gir follen unb mollen

g

Qucd) Darob unD Daran fepn, Daf bi

((2i

€ torgemeíDbeten. Concordata

Principum, unb aufgericbtete SGerfr

äge, auc) Privilegia , Sratuta

lati

unb Srepbeiten. gebalten,

9ebanbbabet, unb Dbe

(o

nfetben veftialic)

tori

gelebet unb nad)gefommen merbe.

Quo gemino loco diftin&e in-

primis Concordata Principum, deinde alia Narionis germanice Concor-

il

data memorantur; ex quibus patet;

Principes Imperii, preferrim Ele-

Cores ,

qui juxta Leges fundamentales Imperii fünt con(ervatores

concordatorum, & J]urium Im

M

perii, quique f? fiepe eum in finem jam

latot

ab an. 1338. & noviílime 1764

. fibi mutuo obftrinxerunt, rem fuis ju-

ribus & officiis confentaneam, Ecclefiis vermanicis utiliffiinam £a

&uros,

petl

fi Executionem illius faluberrimi Decreti Bafileenfis de Pr.e

(

beudis do-

jn pr

Cloralibus, tanta auctoritate roborari, in iis locis, ubi non

dum in ufum

duum

deductum eft, urgendam (üfciperent.

Media autem opportuna forent

EX m

1"'?- rem proponere Auguflitfimo Imperatori Concotdatorum fupremo

Protectori; 2do. idem praftare in Comitiis Imperii,

& apud Romanum

patto

Pontificem.

fitat

Nequetamen quidquam obftare videtur, quominus Prig-

timo.

cipes Ecclefiaftici i [uis Dicefibus 69 territoriis manum operi admo-

vere, & tam falutaria Confilia in Canonicorum Collegiis ad effectum

deducere incipiant. Vid. inf. $. LXXII,

Nequit porro contra iítam

um

fundamentalem & Pragmaticam Imperii fanctionem a fingulis .recens

electis Rom, Imperatoribus hactenus (olenni Juramento firmat

aIJH quid-

quam valere Confüetudo , quamvis immemorialis.—

;

" bv.

[

t

Refpectu Gallie jam an, 1285. Archiepi[&odþ"i;s-"!äiufricänfïs in

Conventu generali Epifcoporum Galliz Parifüs coacto, adícitis una

fe

Do£toribus hos admonuit nomine totius Conventus, confpirare & con-

]s

i]iti eos debere cum Epifcopis ad eundem Ícopum bis verbis: jcredo

hi

à

non

M

UREEUNS

——

G

TESEEDNE

um tht

55

51&:

enim, quod non fit hodie Prelatusinter nos, qui de Bac Univerfitate

Nb

non fit a(fumtus; — — quod nos [usmms, voseritis,^ Hift. Univ. Paris,

n

tom, lII p. 466. apud " bomaffinum 1 c. tom. II, part, 2. lib, 1, cap.

Éot

83. n. I, 2 & 4, — ex eadem hifloria Paris, tom. IV. refertur, quali,

V

ter Cardinales confirmarint , Donifacium VIII. Papam voluifTe Regi col.

(üLQ

lationem Prebendarum omnium concedere, fi modo eas conferret Do-

&oribus in Theologia vel utroque Jure; & qualiter conventus Prala-

lid

u

torum Regni an, 1409. multa ediderit flatata, quibus graduati ad opima

COL-

illa privil'egia &beneficia, queisin hoc regno fruuntur, pertingebant, 7)

i

a

v

II. In Concordazis denique inter Leonem X. Pont, & Francifcum I.

LOI Q

Regem Gallize an, 1517, $. 6. de collationibus ftatuitur: , ordinarii Col-

!jm

latores five Patroni Ecclefiaftici — tertazm parten ommium Dignitatum

lst

perfonalium — ceterorumque beneficiorum — — viris hitteratis gra-

lfog

dudtis & per Univerfitates nominatis conferant, hoc videlicet modo,

j l-

Wom

in primo menfe — — graduatis hujusmodi, qui litteras fuorum gra-

duum cum tempore ftudii debite infinuaverint, conferre teneantur. —

Qrent

— — [n duobus fequentibus — — juxta Juris communis dispofitionem:

remo

uarto menfe — — viris graduatis per Univer-

AQUff

perfonis idoneis, — —

RCUNBME

firatem nominatis — — 1n quinto & fexto

idoneis — — — in fep.

b

ümo graduatis; in octavo & nono — idoneis — in decimo gragïüaf

Qmo

ts

xdom

iltom

E v) Degraduatis in hboc Regno vid. Gibert Inft. ecclef. & benef. tomï L. part. 2,

tit. 18.. fqq. --- Idem in Corp. Jur. eccl. naturali ordine dig. tom. III. tradt,

'ecens

de benef, eccl. tit, 2. Sect. 9. --- Hericourtles Loix ecclefiaftiques de France

quid

part.2, chap. 8.--- Durand de Maillane Dictionnaire de Droit Canonic. voc,

degrü , etudes. & gradués. --- La Difcipline de " Eglife de France à Paris,

1790. part. 6. p. 353. --- Richard in Analys. Conc. tom. IV, voce gradua-

1i &c. --- In Belgio quid circa hos juris fit, vid. Van-Espen L. E. part. 1.

tit. Io. de Canonicis graduatis. --- In alia Congrezatione Cleri Gallicani apud

ofis in

Biturigas an. 1438. conftitutum, ut graduatis duz tertie beneficiorum illius

ts Und

tertiz partis a Conc, Bafil, determinate conferrentur ; fed cautum eít infu-

& com

per, ne Univerfitates (uis gradibus infignirent, nifi Clericosdoétrinz & pro

bitatis fpectate : cum perridiculum fit, prorfus effe indoctos Doctores, &

» cred

Magiítrorum nomen obtinere; quos adhuc Difcipulos effe ma,gis- deceret,

fD

—

zó

ms &c. Schenaus tom. T. Jur. gent. p. 185.— "Thomaffin. c, . i.

— Et hec videtur effe una ex caufis precipuis, cur Clerus Regni Gal-

liarum ita floruerit, & ad hanc.usque.

diemr floreit viris *Liïæratis? &

-:gmn.igene fcientiarum —cccle&g&icarum apparatu infiructis,

((

fl

"

di

$. LVL

d

Demum facra Tridentina —fynt)dfus Seff. XXII. cap. 2. & SelT. XXï'V;

df

:cap. 12. enixe capiit & hortata eft: ,,ut in provinciis, ubi id commo-

le

V

de fieri poteft, digmizates onmes, g falteum dimidia pars Cauouicatu-

4HH in Carhedralibus & Collegiatis infignibus conferantur tantum Ma-

)

gifiris vel Dodoribus aut etiam . Licentiatis in 'Theologia vel Jure Ca-

(e

nonico,*

E

Certas infüper dignitates Ecclefiarum in fpecie defignatas

ubique nonnifi perfonis graduatis conferri voluit, de quibus Garzias

ln

tract, de benef. ecclef, tom. 1I. p. 52. — Barbo[a de Poteftate Epifco,

(

n. 58. part. III, alleg, 60. — Va

fits

:

,W-Espezzz Dif. de Inftir, & off, Cano»n.:

/

patt. l,; Cap. A« ——

àV

K

G.

v

Ls

R«

LVII.

APJ

"Tridentino reverenter obfecuadaffe complures (ägxmaniæ Eccle-

fias, argumentum palmare cft in flatutis poftea publicatis ;

ut 1)in Con(tantienfi de an, 1567. tit, 3, cap. x & 2. apud ;Lii?lig

in Spicileg. ecclef. cont. in 2. p. 497.

2) In Salisburgenfi Conflit. 2r, in Can. 3. Lünig p. 818.

8) Leodienf. penes eundem LZig p. 1107, füb rubrica — de affu-

A [c tzï

H

enda in qualibet opaleutiori Ecclefía Theologo. s)

Refpe

fur ä'c

4) ldemque i Trajedlenfi €g Aquiseranenfi £. alüs opalevztia-rilzus

"

ferfo

Jjievi volumus. Con£. cl. -Dz'i(k'r Es

5.LV?L

fpic, |

$) Hszc de Canonico 'Theologo facta Ordinatio diverfa quidem efl a recenfitis

bactenus Conciliorum & Nat. germ. decrctis, ut infra ad $. 67. pluribus no.

tabitur; xfümationem tamen Doctorum,

yide ]

: *BQUamvvarjæ etiam Cathedraiies Ec-

clefim foverunt ," demonfltant,

ECW

37

-

^s LVH

22

I*«o*mul

Ec« lefize Metropolitane & Cathedrales ahqust f'ub cer-

to numero Doctores in fui Confortium admiferunt; | etiam nobili loco

nonnatos, attamen litterarum praeflantia exornatos & nobiles, quamvis

aliis, qui Doctores & graduati non funt, nullus páteat aditus nifi fex-

decim avite Nobilitatis gradnbuc concludentiffime probatis & transactis

V.

annis Domiceliai

ibus.

|ta alterntram olim le*blluäaem requifitam effe

no

legimus in ftatutis Ecclefiee. Fal berümmüs , vel plcfapxam illuftrem ,

i

vel dignitatem academicam,

Apud Lümig fpicil, ecclef. Part, IL. tom.

Jh

/

XVII. in app. p. 76. nullus unquam debet recipi in Canonicum, nifi

u

de illu(tri Ducum, Principum, Comitem,; DBaronum vel fàltem de Mi-

ff

lirari ex quatuor afcendentibus nobilibus parentibus fuis genere, recta

2lllj

linea & legitimo thoro procreatus, feu in Tieologia. Mïngieï, aut m

(00,

autroque vel altero Tuviun Doclor etiam legitime genitus & in Univer-

Qu

fitate approbata promotus fuerit. Relate ad privil. Bonif, VIII. Con£.

Eflor de ratione ufitata & explorata in demonftrando Nobilitatem pro-

avitam 1745. Marburgi ed. — [Idem ftatutum invesitur in Cathedrali

Leodienfi , ut patet.exSixii IV.. Bulla Conf, privil, Eccl, Leod 40,14.5 f.

ap. Linig. fpic. Contin. III, p. 1099.

(«

Lig

$. LIX.

Préter Colonienfess, de qua füpra G. 7

IT memf j quondam

Archiepifcopalis, & Hildesheimenfis Lplfcopahs Do&tores admiferuüt.

P a(fu

Re[þedcu Ecclefie Bremenfis cautum fuit in ftatutis, »Ut nemo affuma-

tur vel el 1gatu1 in Canonicum , nifi fit. 1Hufhls nobilis, vel gmduam

eriit

perjona5 nimirum Do&or v«l utr iusque Juris Licentiatus, «

Lumg

(i

!

fplc eccl, cont, IIT. tom. XXI. p. 96o. — Buderus 1. c. $. 26.

st

n(x,nütls

IL. De Hiltefienfi puvxlemum Bonif. IX, de an. 139T. in extenfo

'ibus n

vxde apud Geow g. Bóbmner cit.

obf, Can, . $. 6. p. 348

ILM EC

H

TIF,

ag

—

GMO

E od H

38

DIT, Sixti IX, preceptum Misnenfi, IMerfel'arg

C

oqt

[;& Nmfvnuær-

gen[i Ecclefiis datum:

ap. de Ludwig: teliq; died od tom, IX. D. 6320

Zacbariam

Í

Schneider? Chronicon Lipfenfe lib. VI. p; 305

- 1V. In. Augu[ana Catbedsali Do&ores. quosdam. Theologos & Ju-

rium admiffos ,. probat.

Bulla Sixti IV. de am, 147*. Liünig fpic, eccl. H.S&b. von

H

SJodftiffezmn p. 1058. Imhof noütia procerum $, R. f

Germ. p. 149. Buderus l. e,.S, 2

f

V.. De Conftantienfs , Brixinen jz, Carienfr,. Baf?eeæg[i ; Frifin:

f

genfi ,. Ratisbonenfi, Lubecenfi

Lüjig k.c. Cont. l1. p. 482.. tertia & ult; Cont: p, 696. . Inz:

!

bO ) C. P( 179 &19101600 16534

198. — Buderas: DifC. cit;

