ïv»na

onec

flate ; nec do&rin

atis-ido

b(t

2j quæ*! n indemniat! confülere volentes — — hifce diftrifte pre-

u

,Q

R

^E

y

33 Cip endo lüjfäï*f" imt

$23

:

utimpofterum non fecundum prarenfàm Cons

lo I w&;

f

[i

AE

1 (

nï!l

um Conícientiam zdogeos tantum &

dignos

W

3 f.leiïwmwü —

Ftl*j

(.le.äh!

1 & Cathedralia admittant, * A?

It5

jjud ( apitulà. m'a.fï 1'4-Mumämh

Harzbeim Conc, Germ,.totn. VE p. 588--

u)r:

ii

T

5

R«LF!

tam vero fübinde fuiffe Scholafticorum pcïe&aïem, do-

cumento eft Charra ZAdolpii Arch, Mog; an. 1851 in volum. IL. Re-

tum Mogunt. Georg. C brifl. Soauuis. p.679. ioi: effe&tum flatutorum

a m

contra. Scholafticos E«*f*lchamm nofrarum ("w itarniss G Dicce-

dï;

»íeos Mogunting pro juvembus, qui communiter Jemicelh nuncu-

,

» pantur ; fu'ccmm — — Girca.cuam. perfonam tollimus,'t -

ff

li

!

!^

$x

i

t

fTien

l ï€3'3"100-

hd

5, i quis autetir Suw!aüxcas quemquat promotum ult

A

518 & promotioner ad ordines facros — — retinere prefümnferir — —

a

,,1;310 facto fit Excommuaicationis fententi3 innodárus. ——-,, Volumus;

ait Geïi icus D. G; fanttx Mog; Sedis Archi-Epifcopus an; 1355. ; ut

2 Decar

E &c Capitulum — -traliter emamzpam " 1pD ure a;jugo Scho-

AU

5 laítici

Imnrn temporis & promotionenr ad. o;.ï

es'— examina-

1

»tioni cäcïm fubjmam — &írinvenerinr eum habile

m &idoneum-. in

jl

»án legendo:& cantándo-.— talem -

- ad Capitulum: recipiant. y)

T

b

3

$. XL

xLel

iDUS

«)

C onf Bene

16U

L"

ui; XIPV.-in: Synod Diocef: lib: IL..e; 3.-8. 4---- Lünig Spi-

C

; Ecclef -tom. XVL. p« i26.--- Ludio. Bóhmer obC,.Tur, Can, obferv, VIIE

ht

? wd

b

,l

$-2

1

g

Coníu

; ftatutum fuper ftatü Scholaflicorum ,. & promotorum: feu promovens

nol

dorum. noviter. ad. prabendas. apud. H/ürdiweip. fubfid, diplom,. tom. L.

N

ie. p

113 & 171

14

emmvon GD s

j

. T

j

Vel maxime huc fpe&tant

4j

Conftit

u

r

( u

/

f

que in memorata Gerlaci Arch. Mog.

itione ad aiverfos

(* g

1710

4lo

& p x

s Prapofitos, Decauos — per Civi-

*

tatem & Dieceíin Mogüntinam Conftirutos lata co

L

tinent

1

d

r

» alia ipfis Prasdlaturis annexum invenimus, quod Scholaftici —

113

IEST:

norés

» promotos ad Canonicatus & preebendas in füum regimen ac Guber-

;

»nationem reciperent , ipí

^E

H

que in fcientia, moribus & honeflate di

Itf

»c«pling ecclefiaflice: fuaram Ecclefiarum piis admonitionibus infor-

ecc

gl

e ad

2

»marent; fed, heu, quod ordinatum eft & fuerat circumfp

d

hí

»minorum eruditionem & profedum ,. jam laxatis habenis ultra pro-

»trahitur ad majorum , & ut plurimum provectorum graviffimunr de-

1C.

ij

»trimentum, — —. Plures Scholaftici noftris temporibus non in tantum

ul

» Qqu&runt minorum informationem, ficut avaritige csecitate burf(arum

*

iv

ent

3Q 6

u *

1

nter-

» füarum repletionem — tauto quoque tempore maxime acult

dl

d

(até

»di&a ab ipfis Scholafticis preebendarum füarum adminifratio — —

&

» pFopterea — incommodistaliter occurrere volumus, ut promoti m4-

»Xime adulti fe gaudeant relevatos, — — Srtatuimus lgitur, — ut quan-

» docunque aliquis infra fextum deci

mum anonum — quod Scholafticus

» — illum juvenem usque ad decimum octavum annum & non ultra ——

» libere valeat retin

AT*

d

€. Sivero aliquis nullam prerogativam ftatus ha-

»bens in fexto decimo anno, vel ulterius aícerdendo usque ad vicefi-

»mum tertium, — :hunc füb Tugo Schs»laftici per biennium tantum —

5 effe volumus — — qui vero — ante prouotone ad b

ujussodi pra-

;

»bendam , per[onatum aut Jacerdotium habuit, vel locum Capitularem

he

»in Dicecefi noftra feu aliena per annum poffedit,

eo ipjo a 3ugo Scbo-

»laftici fit exemtus.

firoa

— — Pramiíla autem omnia & fingula ex Caufis

Tenti

»rationalibus & legitimis Conflituimus, ac ex certa (cientia ordinamus,

»nolentes quibuscunque perfonis contra premiffa ftatuta, Confüetudi-

» Qs vel privilegia, feuapellationes vel diffugia quecunque Ecclefia-

»rum vel perfonarum in aliquo fuffragari, etiaifi firmata fuevint Tu-

»THeULIS, que contra predicta rationabiliter jam con(tituta, Zrratio-

L]

» mþüz*tw videntur effe fervanda, & ideo ea suimime fervari declava-

*

»Znüïp

«-——— —é0

d

-

m m a

H

;

»7H1$, & eadem tollimus, relaxaimu

ac fapere is prafentibus dispen-

»íamus.4 z) En paíloralem contra E ccleliarum confüetudines & f. t1-

ug'

ta, etiam jurejurando firmata, & quavis privilegia Conftitutionem!

n

e!*

i.

IY

€

s.

PAU p

lt

£

.

m

P E

x

Probe hinc licet co

:;,

[m]

z

S

ol

&i

L

ct labores &: onexa, ficut &ho-

|

[

i'ï

nores & emolumen

ta

ï

i ]

g

ibores & onera confequuntur, cum enim

Jt-

/;ï

*

g.

Ya

alios docere

Ve 1 ï)bi

J

V(:l p

rí

ETFO

i

t

t

difciplinam qnoque, 1o-

u

öef'fm'n acfilenti um curare i

'1

*,

1 fcholis

8

j

elinauentes cmzwme ad Sclio-

A

-

vwe

wed

ea

z

ail

H

iali ad p

laficum fpectet, 2) propre

5ä

proportionem i inflru&tus j

j--

risdiéctione, dignitetem ceu honorem, &i uae provenientia emolumen-

J

ta habere dicitur

quandoquidem dignitatem & auctoritatem afferre fo-

üm

lent non

iS fa.,,a ; ecfc..hs u4 & merita docentium , fine tali enim dipni-

Q

tate & authoritate' plerzeque res & vite& negotia, ut Mæm&xozum, ita

& totius Reip. vel Ecclefie vix recte geri puimnæ

1

p

* Sane muneri docendi lHitteras tot alia bona cum celebritate conjuncta funt, t

(

exinde nova quafi progenies, & altera hominum ztas exfurgat: nam guber-

nanda feliciter Respubl Caiamis eruditorum opus habet, & aque ftudiis ac

lecibus armata eífie debet,

(ld*

L|

elt.

p

$.. XII

n

Labores autem & onera Scholafticorum eo tendunt, ut intra fcho-

m

las wn&itutz juniores Canonici feu Domicellares füfficiente doctrina ia-

10«

flroantür

; hac imbuti pravio Examine per Scholafücum poblice ten-

n

I

tentur, & probati folenniter emancipentur ; itaur a Jugo Scholaftici

dimiffi

[

u$

udi

HTN

ld

z) Ex libro antiquo ftat

ise

orum Ecelefie cgï!eg Bingenfis ad $. Martinum extra-

l

xit Wzlïdtwgm &c.

(to

:s) De offcio & pote(tate Scholafficorum , uti & de éorum emolumrntis vid.

|

174

Fioerké 1. (epé cit. --- Van-Espenl, c. -e- Düryr Diff. de ant. S. Mart, Mon.

€. 19, & Dif, de Cap. cl. $$. 9. & 1o.

)

16

-

-dimiffi modo in Confortium 'espitulare Canonicorum majorum füfci-

pianrur,

d

iü

V* Tnfcitia enim-cunctorum Water-eterrorum tefle L'eone dift. 38. Can. 3. etiam

in Laicis intolerabilis videtur, in Clericis autem-nec excu(atione digna efl;

i

nec venia: .munus enim facerdotum e(, hortari.& docere populum 1. ad

f0

Tim. 4. quod ii przfftare nequeunt, qui- vixlitteras fciunt. Quomodo.hi ta-

"L

men .ad beneficia. & dignitates afpirant 1 Con£ Conc. Gen. Lateran.-fub In-

do

noc. II[.',& cap. 39- de przb, & dign.

fia

pi

$. XIV.

Poftquam ad Lægü?äs fere -C-hrode-gan;gi Epifcopi metenfis hono-

fat

Tabilis Canonicorum ftatus erdinatus fuerat, nedum JCanonici litterig

P

-

C

ü

Ái,

affue

&i eo amplius effe debuerunt; (fed & re&te prudenterque

illite-

ii5

ratus ctiam a Rege Aidefon[o nominatus.non fuir admiffus, ut

notat

$d

juliauus Chronico ad an. 1 QB85. n. $54. —.

Buderus Difl..de jure Doc-

inc

torum ad Canonicatus $. IHI, pag. 3.

tem

hi

$. XV.

t9323

:..:'Ne-ig'iïii'i* äecïfïet"hominum moribus & litreris exculto

dul

m :copia;

condite funr

Cont

Schole Fpifcopales & Capitulares, iisdemque prafectus

na&

fuit Scholaflicus, qui fingulasi prebenda & tam iufigni dignitate füc-

10,

ceffive ornatus fuit, -ut juniorum ingenia bonis litteris excoleret, usque

titre

dum ad-Canonicorum-officia rite préparati ac emanci

pati ad Capitulu

admitterentur,

obed

Ad hoc itaque tempus ante plenum prebendse ufum

€ruditionis caufaà juniores Canonici in

ERN

4 do&rina & Cantu füb ,:poze&afe

' " Scholaftici fuerunt, J)

$. XVI.

a

NoL

"I'hoæiägg &if.'Pärt. II. 1ib. 1.€. 96 "Part. lï.v'i. 3.,'"0. B. n. 4 ,Afitoiz. Mat-

[]

n

ihei lib. IL de nobil c. 39. Bened. XIJ. de fyn. Diccef. lib. XI. c. 3

^

n

Floerkii Com, de Scholaftici nomine &c.

Chrifl. Gettl Budcer.: d€

emancipat, Can, in Capitulis German. --- Ayrer de fymbolica Canonicorum &

[upra.

Canonicarum imgxfimis Gandefienfium inveftitura p. 22. & 23. —

æ&æi

HUR

pl

XT

£ar

28 XVI.

iati

L Juramentum Scholaftici Ecclefiee Colleg. B. M. V. in Campis

Mog. erat quondam: , quod per fe vel alium velit informare ; induce-

d

a

re & demonítrare, quid in natütinis fit legendum & tenendum."* Ca-

nonici vero jurant in prima poffeifione, vel admiílione füa fimplici

ta

la

»ab bac hora in antea velint effe füb ipfius D. Scholaflici jugo, fervan-

do flatuta & con(üetudines hactenus obfervatas,

& adhuc concernen-

tia & concernentes, quoadusque ab eodem fuero emancipatus; & Ca-

pitulo prafentatus per eundem.*

H. In infigni Eccl. coll. Fritzlarienfi idem dispofitum habetur vi

o

4

flatutorum de an. 1290. 1314. 1353. — W ürdtwein tom. L. n. 1. füb-

Eens

fid, diplom, de ftatutis Eccle, Francof. S Bartholom. » Scholafticus ter-

lite

Qtt

tius eft Prelatus, cujus offidum eft, membra Ecclefise perentia in

Scholaflicis fcientiis , & maxime in Grammarica fideliter informare;

Joc-

in choro ftans fagaciter mores fingulorum & diligenter confiderare, ut

temporibus oportunis fimul ftent, fedeant, inclinent , genufle&tant,

fürgant moderate & ordinate.* — Scbiidt tbe[. L. E. tom. IlI,

l Afchaffenburgi Juramentum Scholaftici

III. In infigni Eccl, Col

| plü;

continet: ,Scholaribus de Magiftro, qui eos (f fieri poffit

) in doctri-

NI

na & cantu bene dirigat, doceat & informet, dilipentius, quo potue-

füc-

7

ro, provid

ebo, — Si aliquem Domicellum a meo jugo quoad recep-

sque

tionem fru&uum Prabende füz in totum dimife

rim, eundem ad meam

nuum

t

obedientiam revocare non debeam,*

bigfil

^* Tura hzc & obligationes Scholaftici intuitu

juniorum Can-dni.corum feu Do-

[Lte

mieellorum jam exponuntur in Ordinatione Conrads Arch. Mog. p. m.

de

l,

an, u;g-o.» v'vid. fupra $. IX.

Mat-

& XVEL

65

Singulari tamen nota dignum eft, quod Conradus Arch, Mog*

anonici

jy *

:

u'um&

fupfa jum allegatus monet, ,ut omnes de catero ícholares C

tam

18

EEE

—

tam preefentes £1uam futuri in Ecclefíia Moguntina usque ad emancipa-

4

tionem cum füis prebendis in procuratione fint Magiftri, gj Magi-

dei

Jfri liberalitas alicui gratiam faciot.* — doasmis tom. 1. rerum Mog,

p. 678. — de Gudenus Cod. diplom. tom. I. p. 297, &c. —

ffi

Diüi

$. XVIII.

il

u

— pLaudabile hoc & fructuofum Inftitutum (ita de Scholis Epifco:

fhà

»palibus & Canonicalibus ait Buderus in Diff. de jure Do&torum ad Ca-

»nonicatus $. 5,) türbarunt triftiffima, qua omni Europe & Germa-

W

à

;nie incubuerunt, tempora, continua nempe bellorum tumultuumque

» civilium feralis feries; his enim fievientibus collapfze & diflipate fcho-

*

»le, egregigque artes barbarie opprefíe, (übfíecuta ignorantia & ex

y m

n

» infelice hac Matre deploranda fuperftitio.* c) Optimo itaque fine ad re-

ftaurandum fcientiarum fplendorem Ss.Pontifices, Imperatores & Prin-

C

quo

cipes nonnulli fapientiffimi fcholas pu'blic':as & academias fundarunt d);

atque

76) Fata Scholarum & fþientiarum poft medium zvum pluribus defcripta inve-

jl

Mi

nies in Mo:shem. Inft. hi. Eccl. ad Sec. IX. pag. 285. ex edit. de an. 1764

"

in 4to. --- Conring. Diff, III. cum fupplem. --- in Gdmibte Gfdidte ber

S:Deutíd)en oon ber Gefebrfamfeit bamafiger 3riten. --- Z/'an- Espen I. E. Part. II.

tit. r1. n. 6. --- Fleuri Inft, I. E. part. I. c. 20 &c. ---

d) De origine & progreffu academiarum oonf. Van-Espen . c. cap. 4. 5. 6. de

earum utilitate F7eur? Diff. V. in hift. Eccl. $. 2. --- Mendo de jure Acade-

mico L. l. Q. 1. n. g. fqq. juxta edit. Lugdun. an 1668. --- Morinus de Sac.

aCC

Eccl. ordin. Exerc. 13. cap. un. n. 14 , ubi: ,, Academis, inquit, inflitute

»funt, ad quas velut ad ftudiorum & fcientiarum emporia undigue concur-

, fum eftj inquibus doctrina Chriftiana perfectius,. diligentius ac fplendidius,

J

»quam in Collegiis & Seminariis Clericorum tradita eft . .

utinam in regi-

mine Paltorum , & morum Cenfura tam felix fuiffet: hac ratione ecclefia-

»flice vite Candidati pauciffimis annis perficiunt, qua plurimis per gradus

1

, O0rdinum vix attingere poterant,* --- vid. ctiam Efior 3/ebanb[ung bon bet

ungeracinen B:ranberung ín :Deutfdfanb burd) bie Dorinn eingefüibrte tniberfitáe

ten, unb baf baburd) bie meiften Sbebienungen bon beni 3fbel ouf Den Sürgerflanb

gefatfen, — extat ín be(fen fleinen &driften P. VI. p. 376. ---

ORTA

[

19

d

?l

atque bona ecclefiaftica eol defignanda effe judicarunf, adeo, ut dxo's aca-

demie ex bonis ecclefiafticis rectiffime deputata fuerit. e)

D

IL . Eredis itaque per [raliam, Galliam & Germaniam Acade-

miis, ibique data majore artium & fcientiarum copia, principio non-

nullis Canonicis junioribus ex fpeciali Confenfü. Capituli & Scholaftici

iisdem interefTe permniffum fuit; dein in eorundem arbitrio pofitum;

d.

utrum in fcholis fuis perfiftere , an ad fludia generalia fe convertere

A

mallent, negata Scholaítico facultate eosdem impediendi,

Difcimus

l

id eft Conftitutione Brandi Card, Leg. Martini V, pro Ecclefia Mog.

& ceteris torius Alemannie de an. 1422,

» $i tamen aliquis preedictae

que

ho«

,etatis ad ftudium generale de licentia fuüi Prelati ftudendi cau(a fe

LEX

»transferat, nolumus aScholaítico per retentionem prebende vel alium

|re

, modum debere impediri* — Idem dispofitum in Concilii conflant. de-

ATV

cretalibus reformatoriis de reformatione Ecclef, ftlatus lib, l. tit, 2.

i

quos exhibet vaz der Hardt in actis Conc, Conít, tom, L. P. 12. p.

e

671. legitur ibidem: ,,Scholafticus juniorem aliquem Canonicum gene-

inye

,,rali ftudio volentem infiftere nullatenus habear impedire, vel actu ftu-

; dio infiftentem revocare füb posna privationis fug Scholaíterie , qua

i

-

»lit, fi contra praemiffa fecerit, privarus ipfo facto. f)

tv IIO

& xX

& d

Gaudebat interim Scholafticus, ut ante, fua prebenda, dignirate

|cadee

e

ac emancipationis jure; fine qua emancipatione ad majorum Canoni-

N

corum

lituta

x

jncute

jdit5,

&) Sjo. Giefenius de regim. acad. disp. 15. $. 3. p. 317. fqq. -- Centuriat. Mag-

ii

deb. Centn 2. C. 7- & Cento !2- C. 74 "— Böhmeï IO Ev L III. tit. Io 5. 50.

circa finem.

clefit-

gradus

f) Conf etiam Georg. Lud, Bóhmer in program. de tempore ftudiorum legiti-

n Ut

mo a Canonicis obfervando $. 4. --- Dürr Diff. de Cap. cl. $. 9. --- Conc,

wf

Mogunt. de an. 1549. cap. 66. cujus rubrum eft: de clericis facularibus €3

um

vegularibus ad. fiudia ablegandis , €? de fiudiis apud, Monafteria inflauran-

dis €3 conjervandas, -

gusrcc

46

n—

GWMo

n—

coram confortium non devenireät juniores five domicellares,

ZEgid,

i

»

Gelenius in vita S. Eagelberti p. 47.

* Hinc facile colligitur , 1) Scholafticos vel Doctores actu legentes femper. fuas

tenuiffe prebendas; 2) eosdem emancipaffe domicellares, ubi fuerint habiles

p

4& fufficienter inftructi,

j

»!

$. XX

C

Cum vero fepius emancipatio ultro protrahebatur ad Clerícorutma

majorum graviffimum detrimentum , ut decurío eorum ftatu perfectio-

fi ,,vacuis tamen manibus incedant refpicientes aliquando per quin-

»quennium & amplius Scholafticorum füorum emancipationem , nec

» habentes de prebendarum fuarum fru&ibus poteftatem aliquam dispo-

l

P

»nendi: propterea Nos (ait Gerlacus Arch. Mog. cit, tom. L. fübfid,

diplom. D. Wrdiweinn. 14. p. 173 & 15) » provide — — premif-

tei

lib

»Íisinfolentiis, gravaminibus & incommodis taliter occurrere volu-

"t

»Imus, ut promoti maxime adulti fe gaudeant relevatos, & Scholaítici

» de Conftiturione noftra prafenti conqueri non valeant, fe fore grava-

"

»tos. Statuimus igitur, & matura ac diligenti deliberatione preha-

,,91

"

»bita perpetuo ordinamus, — — ut — — qui ceffante dclo & fraude

»ante promotionem ad hujusmodi prebendam per[onatusn vel [acer-

PL

»üotim habui, vel locum Capitulerem in Diccefi noflra vel aliena

D] üï

» per ennum poffedit; eo ipfo a juzo Scbolaffici fit exemtus. — — Si

) fï'

»quis autem Scholaticus quemquam promotum ultra hujusmodi tem-

Thic

»pora — — reiinere prafumíerit — — ad reflitutionem dupli — —

Scþ

Ubi

»fine remiffione aliqua teneatur. — — In Conftitutis autem in perfona-

»tibus, five prelaturis, vel actu ad ordinem facerdotalem ordinatis ,

$

»Vel qui alias Capirulum ubicumque per annum intraverunt ut prae-

»mittitur, conftituimus, quod absque difficultate qualibet, cum fecun-

»dum pramiffa alias füfficienter probati nofcantur, ad Capitulum cef-

» fanuibus Impedimentis legitimis fine pertractatione aliqua requifiti, ut

Ü

» pramittitur, admittantnr, — —- Capitulum vero, quod contra hanc

um effe.

»hRoftram Conflitutionem quidquam attentare prefümferit »€

:

»étu

F£

EEE

GREEEUEET

——

at

p d

GD

Jdo

»€&u füspenüonis fententia fe fciat firmiter innodatum, XI, Kal, De-

»cemb, 1355-

[ng

creto de an. 1347. voluit:

il

A. Salmauus Epifcop. Wormot. in de

& Capitulum

»quodí Scholaíticus moram traxerit in emancipando ,

pdecreverit, C

anonicum emancipandum , tunc fi intra octo dies Scho-

» lafticas non' emancipaverit ;

Canonicus habeatur pro emancipato. *

g

n

'

lo

& XXI.

Qife

UM

| Jure igitur

optimo ab Emmo. noftro Graduati 'in 'Theologia vel

ure Doctores, uti & Confiliar

ii ecclefiaftici a&tuales (quibus füummi fui

SPO-

ts

j

h

]

d

Prefulis, ad ardua maxime regiminis facri negotia eosdem evocan

mif.

teflimoniuim omni exceptione majus fuffragatur) a vexa ftudii biennalis

[)s

liberi renuntiati funt in Conffitutione paftorali provi[oria an 1780 edi-

ult. ibi: , hac noftra ordinatione interim ftatutum de fludio bien-

jtici

ta S.

vt

, nali fecundum (uper

ius expofita ita limitamus; ut Confiliarios noftros

ficut & Doctores in Theologia vel Jure Cano-

hi

» ecclefiafticos actuales,

2

»nico in Univerfitatibus noftris Moguutina vel Erfordienfi promotos

54 ftatuto hoc eximamus, | illosque ab illius obfervatione, utpote qui

-

ltena

, inem illius tam emin

enter adimpleverunr, immunes ac liberos renun-

li pueri ad Do-

-5

33 tiemus.« Qu

idquid enim olim fa&tum fuerit, cum fo

micellares prab

endas admittebantur, fub jugo & difciplina Canonici

Km.

ut inde ex edibus Canonicalibus ,

ss um*

Scholaftici tanquam Ludi-Rectoris ;

utiex quodam ecclefiaftico

fonte

ubi fimul erudiebantur & convivebaut ; vel

*

Seminario viam fibi ad ordines, vitam c

lericalem & Capitulum fterne-

nifi$,

rent;

C 3

: Præ,

PU

[ecüft«

nf

£ n

e Domicellarium emancipationibus , ordinationibus ac rc&eptione* ad Capie

jt w

taülam durante adhuc vitacommuni ;

& quid tempore fecefíus a vita communi

Can. de Cap. cl. faepe cit. a $. X-

3 hifc

obtinuerit, folide perträäavit idem 1fi.

fqq. per totum , quo Le&orem remittimus ;

-.utí& ad ]. Theod. Pülem

, die-

8 & fqq. --

dU

au(áttige Grag , ob cin Domicellar-Jttt . Colon, 1760 edit. p.

22

TERTEERER

r m d

RECHRECRUI

Go

:

rent: b) hodie (ane, quö de dictis prebendis dorhiceüaribus crebrius

l

inveftiuntur viri non minus etate,

d

quam meritis & virtutibus adulti ,

Scholas ac ftudia jam pridem emen

fi, doctorali vel Magiftrali laurea in

(

Tk

Univer(üitatibus infieniti, publi

cis officiis diu fun&i,

& quandoque etiam

in Epifcopali faftigio conftiruri, al

bt

iud fana ratio & zquitas expoftulat,

vid. $. prec. Conttit, Gerlaci,

a verbis ,,qui vero ceffante dolo &c.

exinde pariter liquet, p

r&fatos ab emanci

ht

pationis actu & juribus per-

folvendis (an jura hujusmodi,

Qu

uti & alie preeftationes in poffeffione ,

(

admiffione ad Capitul

um &c. ab aliis ha&enus folvenda Ss, Canonibus

congruant, & ab omni Simonic fpecie aliena fint,

&t

dubitare nonimmerito

queat, qui T'ridentini Decretum de r

eform, Seff 24. $, r4. attenteper-

li

legerit, quzque circa hoc argument

um tradit Espenius tract. deSimon,

circa Benef, part,

l. cap. 2. $. 6. & in Jur.

ref

Ec. part. IL. fe&, 5. tit. 9.

c, 2, $. 30, juxra edit. nov. col

on, eujus tamen quaeflionis uberior dedu-

&io hujus loci non eft) immu

nes effe debere,

His enim neque confue-

r

tus emancipationis .ritus 7) convenire poreft

; neque notio ipía, &)

Qu

Unde in Con(tit, Gerlaci cit, qui idonei a

liunde probantur, eo ipfo a

j

J'*go Scbolaffici exemti pronuntiantur ;

idemque circa promotos ex-

c

preffe disponitur in Decret.

reform, Conc,

Conflant, (infra $. 39.) &

te!

in,Ordinatione Cardinalis Brandae (S.

49.) ubi, quos, inquit (fcil. Ma-

p*

giftros, Licentiatos fiv

e Baccalaureos formatos) eo ipfo a cura ipfius

if

Ui

Scholaftici liberos &2 erancipatos effe. decernimus, «

Hinc porro in

bos

Conc. Mog. de an. 1451.

tit, de corruptel, & abufionibus Canonico-

rum inter Corruptelas nu

meratur ezzancipatio Do&lorue & notabilium

fe-

h)

Vide fupra $6. 5. 6. 7. 9. --- textum in Cap. z. de Ma

giftris. --- Thomajin

doo

cit. P. I. 1. 3. c. 8. n. 2. & fq. --- V'an-Espen I. E. P.

I. tit. 1. c. n p

pub

$)

De variis ejusmodi ritibus videri poffunt Buder de emanc, Can. in Capitulis

Germ. exftat in ejus fymmiktis obfervationum L. T. n. I. --- D

ürr de Cap.

cl. $. 16. --- Benediti. XIV. de fynod, Diocef. L. r1, c.

)

3- $. 3. fq.

k)

Ea juxta Bolunerum in Obfervationibus Juris Can. obf, g. $. nil aliud eft,

quam folennis abfolutio ab obligatione canonicas Scholas frequentandi.

Igi-

tur dicta obligatione ceffante & ipfa ceffat. Conf, Dürr l. c, not. 4

*

]

VaDveUETA

23

M

per[onarumi../ En ipfa Conc. Verba: ,Sancta ertiam fynodus informata

)

eft, in nonnullis Ecclefiis Provincie Moguntinenfis tam Cathedralibus

Q

quam collegiatis peffimas, & juri divino & pofitivo ac rationi contra-

rias vigere, & ex corruptela introduétas effe confuerudines , — — ha-

l

bendo minitne refpectum ad Ecclefíam & Dei cultum, fed potius ad

t

Carnem vel aliud commodum, aut fpem ex pacto aliquid etiam in be-

[

neficiis pro fe vel fuis confequendi, &in exactione pecunisee, antequam

«]

quis ad poffeffionem Praebenda admittatur, quod utique fpeciem ven-

u$

ditionis & fimoniace pravitatis habere dignofcitur, — — — in receptio-

(

ne vini, bladorum vel aliarum rerum, .in exceffivis annis exfpectantie ;

"l

— — in emancipatione, quam ita apellare folent, Docforum & nota-

n

biliusn pe

r

onarum &c « Harzbermutom, V. Conc, G—erm' P. 409.—

0.

referuntur etiam in Conftit, paftor. provif, $, 36.

lü

II, In non graduatis autem, qui nulla in Academiis dedere publi-

[

ca fpecimina, retinetur ftudium biennale, &in gratiam venerande anti-

j

quitatis aliquis emancipationis ritus. Ceeteroquin ítudium biennale, quod

00

a flatutis Ecclefiarum exigitur, ad effe&tum obtinendi Seffionem & vo-

e

cem in Capitulo femper magis expletur per publica fpeciniinain faculta-

«

te Superiori Theologiz vel: Juris preemiffo rigorofo tentamine, quam

JH

per fimplex ftudium in eadem Univerfitate cum pernoctatione biennali;

ïxgs

iftud enim zque otio ac ludis, atque ingenitis adolefcentie Cupiditati-

in

bus, quam litterarum ftudio tranfigi poreft.

Ic0*

JJj

G.

XXII.

In Academiis quiäem infigniores litterarum fchole & privilegiata

docentium & difcentium Collegia proftant, in quibus artes liberales

!

l

À

legiis his pluribus & va-

publice traduntur & addifcuntur, /) Fx Col

ris

itull

(

j) Carpuov. lib. II. definitionum ecclef, tit. XXV. de rebus & juribus Aczd.

def. 397. n. . "Theologos primo honore dignos effe, quippe qui üidem? &

Poflea fuüccedit facu!tas Juridica,

bonam Confcientiam plantant & rigant.

| eQ,

quz utilitate fua in omnes Reip. articulos fe diffundit --- --- neceffaria ac

gt

laudabilis --- --- plenaque honoris. L. 6. $. uit. Cod, de poftul.

24

riis una focietas conflituebatur,

qu& etiam Univerfitas dicitur, & ad

quam univerfis patet aditus in-quatuor facultatibus, 777)

* Labefactatam rem Mufarum tandem reftituerunt Schole in Urblbus conflitu-

tr. Sec. IX. Alfredus Re& oxonie Scholam publicam erexit, Parifienfis Scho-

la authorem babet Carolum M. juxta Conring. vel faltem fequendo Launojum

Carolingicos Imperatores

Miffas hic facio Ticinenfem & Bononienfem Ita-

lorum Scholas

In Palatinatu Rupertus L. Elect, Heidelbergenfi beneficus

ultimam menum adhibuit; cum interea Pragenfis fuum celebraífet natalem ,

ut quoad folennem introductionem ad Exemplar illius Pragenfis Palatinaeffet

dil

compofita

Vienneníis a Friderico IT, Imp. an fundata fit, dubium hoc re-

lu

folvit Lambecius in Comment. Bibliothece, Vindobon.lib. I, c. 5. — Frideri-

cum fcil. IT. non ftudium aliquod generale omnium facultatum intelligi vo-

u

lviffe

f2

precipue ex diplom. Urbani V. Pont. an. I356. — Generale ftudium

Omnium lIitterarum przterquam Theologie, exlitteris vero Urbani VI.etiam

r

in Theolocica facultate conceffum efie

Poft Erfordienfem , Colonienfem,

2b

Lipfienfem,

Roítokienfem, Grypswaldienfem, Herbipolenfem & Baíleen-

fem a Ludovico divite Bavarie Duce Academia Ingolftadienfis an, 1472 (con-

fer 4ndreg Presbyteri Ratisbonenfis Chronicam p. 66.) folenniter inaugurata

)

eft,

Cum Anglipolitana nate fuünt Trevirenfis & Tubingenfis an. 1477

iIn-

-Mogutitina fuos natales ad prima jam tempora refert ; vide fupra $. 4.

crementum autem & novam univerfitatis formam fumfit fub Diethero Archi:

2) unde vulgatum illud;

Bis preful Comes ab Eifenburg Dfethems

Moguntinam arcem firuxerat , atque. Scholam

Hanc

d

9)

De hiftoria Univerfitatum confulatur Bibliorheca hiflorica academica, quaad-

juncta eft Conringii antiq. acad. fecundum edit, Heumanianam. --- goan.

Bapt. Gener 'Theol. dogmatico-Scholaftica , perpetuis prolufionibus polemi-

cis, hiftorico- criticis, nec non $. antiquitatis monumentis illufirata, Rome

1767. T. L p. 102. 132. item p. 106, fqq. --- Guropáifder Delifon, auf teef«

djem bie 9(fabemien ber boben Gdjufen ton SInfang ber SBelt big jebo, atfet 9ta«

tionen, befenbers oon C ömopa mit ibten Fundationen tergcftelft roerten, Sanff.

am Stain rT7II.

7))

Vid, Sémonis biftorifdye äefd)reröung aacc SSi(poffe ju. Cprper m. pág. 173« ---

w AU AIUPTPEIN o r MP

Horix in cit, program.

EREENESED

d

Z

p

Gup. m

»

u

Hanc confecute funt Wittenbergenfis, Francoforäienü;s-,- -Marburgbnüs, Ar-

gentina, Regiomontana, Jenenfis, Dilingana, Olomucenfis, Altorfina;

Helmfítadienfis, Grecenfis , Gieffenfis, Rintelienfis, Salisburgenfis, Dam-

It«

bergenfis, Chilonienfs, Oenipontana, Hallenfis , Urat?slovienfnsl Fuldeg-

lo

^

jum

fis, Góttingenfis & Erlangenfis.

lt

Icus

G. XXIIL.

,

efet

Imperatores omnium diguitatum fontes in eriged&a Academia &

It

diftribuendo honores academicos actum Majeftaticum exercentes, vo-

jeti*

luerunt magno Patrie Commodo honorum aliquot titulos & gradus,

V.

ceu totidem incitamentá ftudentium & publica eruditionis fingulari exa-

Jiumm

mine palam probatae & demonftrate teftimonia conferre. 0) — Sequi-

tiam

?

tur inde r) honores ceu exercitium füummorum jurium Majeftaticorum

a eadem

leete

ab aliis Majeftratibus Europae, imo orbis apnofcendos effe, qui

inter

LCOD-

ür

0) Prater afferenda in fequentibus monumenta de Dignitate, honoribus & Pri-

Iul

vilegiis Profefforum & Graduatorum copiofe tractant I;er de honoribus five

ln

gradibus acad. Francf. 1698. c. Io. I1. I2. & 13. -- $jo. Déet. Fregismont

iehi:

de Boctorum dignitate, nobilitate, priv, & preeminentia Salisb. 1673. ---

Jac. Benius de Priv. Doctorum , Prof. &c. Francf, 1648. --- Dom. Maria de

Brancaccinis de jure Doctoratus Romze 1689. fol. --- Bern, Mufcatellus de

doctorali dignitate Neapol. 1646. fol. --- *jo. Kannengie[fer Prodrom. juris

ln

doctoral. Helmft. 1647. --- Fr. Evneft. Vogt oratio de nobilitate Doctorum,

Kilon. 1733. -- jac. Gottl. Sturm Comment. de Profeffornm priv. . Roftoch

uead-

& Wismar. 1753. --- SJo. Calviná oratia de priv. ftudiof. & Prof. Herborn;

1600.--- Ever. Bronchor[tde Prof. & ftud. priv. Leid. 1621. --- Phil. Zaun-

Joat

olemi«

Jchliffer Diff. de priv. Prof. Marb. 1685. --- Mendol. fup. cit, queít, 10. II,

Done

& 13. --- Be origine graduum academicorum fpecialiter agunt Izter 1. c. c. 4,

if tl

Evicus Mauritius orat. de orig. honorum acad. apud cit. Itter. --- Boetius

Epo orat. de honoribus acad. titulis infignibus, eorumque origine. Lipfig

(tc w

guifi

1727 opera L G. Lotteri. --- Franc. A4bb, Alpinus de moralitate graduur&

acad, Roft. 1702, --- Henr. Bocerus orat. de, litterariis -gfad. & þon. Tu-

bing. 1617.

I

D

26

SNESikuR:

Rs oA m

- o5

inter illos Majeflas eft. 2) Specimina publica

Adolefcentum poit rigo-

adus academicos antefe-

'rofum Examen & inde fecutos Doctoratus gr

G

renda effe tentamini alicujus Scholaftici ejusque privato judicio ,

quod

de

:€o minoris eft ponderis, cum jam dudum emancipati non fo

leant pra-

«

vie a Scholaflicis tentari, ut advertit Bübgzzer in L. E. lib

: 3. tit. 1. $. 93.

ubi, poftquam de ritu emancipationis egerat, ait

: »hujus antiquitatis

reliquie in plerisque fere Capitulis fuperfunt ,

& dicis grütia vetinen-

phf

tur, ut faltem flatutis fatisfiat , ;

imc

. cum enim Scbolaflici hodie momen,

non officiu? amplius gerunt, i

li quidem redeuntes ex academia nan

pï&

examumant , fed locum examinis intrat

)

tefHimonium academicutn trien-

nii « (hodie in plerisque biennii) tum i

n $. 84.

tl

emqn;ipationem gragw

duatorum ; velut fupervacaneam impro

bat,

p

$. XXIV,

Omnibus nota fünt; que Impp. I—ïohorius,

Theoudbü—us a-:Iiiqyuc fh-

fendi

tuerunt in favorem docentium & fcholarium ;

quod igitur füpra $. XLII.

de fcholari, qui in procuratione Ma

Biflri eft usque ad emancipationém,

in iis

fub claufüla dispofitum, fj Mag

ifivi liberalitas alic

ui gratiam faciat ,

Vil

id nunc intuitu gradus ac;

3

t

demici,

poft exantlatos labores. doctrinze

clefis

4

i

& fcientiee haufle meritis adícribitur,

ut aimodo «mancipatio citra in-

[chol

juriam uti & receptio ad Capitulum gi

aduatis denegari nequear,

tt, f

»Prseter haec, qua retro letarum fànctionum authoritate confecuti

pe

funt privilegia immunitatesque, frui hac

Qituur

prerogativa przcipimus,

ut univerfi — — — cum Comitiv

am primi ordinis vel fccundi

hO» q

adepti füerint, aut majoris grado

m digniratis afcenderint, nulla

municipali, nulla eurialium conventione vexentur. L. ri. Cod.

!

de Prof, & Medicis,

Juncta L. un. de ProfefToribus , qui inurbe

Conflamini docentes.

— L. un. Cod. de fludüs liberalibus amlis

Ronm« &2 Conflan

L. — L. habita C, ne filius pro. patre,

ibi poft

m

-

at

L. 5. nova Conf-ü'tprio Friderici, p)

— H—

if.

$)

De privilegiis Univerfitatum a $s. Pontificibus coneeffis vid. Pilati'in orig.

ä)p, Con-

Jur. eccl, tit. de Scholis & Univggjütatibus. --* Pacius ad Friderici 1

-

;E

füitu-

COREIDSEL

TEEEUS

——

Go

—

27

iU

fe

II. Do&ores legum dicüntur vivere gobiliter & facm snimiftvave,

Knip[cbild

od

Guido Pap dec. 388. Reverentia & honor iis deferendus.

de Nobil. — Rebuff. de priv. Scholarium.—

: Wabl progr. de honore

La

equeftri & doctrin vid. not. $. fuper.

)

aus

II Carolum M, imitati fnt Ottones , & Frxdemc: privilegia am;

Ken

ph(ï' ima concedentes annuentibus Romanis Pontificibus & Conciliis ;

( .

imo quando in Conc. Conflautienfi agebatur de tollendis Exemtionibus,

DQn

prefervate fuerunt exemtiones Univerfiratibus ftudiorum conceffa,

W

Van der Hardt Conc. Contt. Tom, l. p. 10. c. 20.

D. 620. &tom. IV.

OTj

col 1536. — Zoecb de jure rerum Ecclef' Se&t. I, tit, 19. de Acad p

181. $. 149. in not. n. 35.-

$. XXV.

d

Caplcu!a pro litterarum ftudiis Domicellarium in Academns capef-

M

fendis per ftatuta Capitularia certum prefcripferunt temporis curfum ;

nem

in iisque Academiarum ratio habita; q) ícholis fiquidem Canonicorum

AUE

vilefcentibus & in fcholas puerorum converfis.

Statutum Capltuh Ec-

lring

clefiie Hildefemenfis de an. 1419. habet; ;,item Canonici noftri intra

[d

fcholas five Domicelli debent adire ftudia privilepgiata & ibidem ftude-

re, fifuerint in Alemannia, per triennium, & fi extra Alemanniam ,

per unum integrum annum & per illud tempus habebunt Corpus red-

fecuti

dituum vel prebendz , ficut ceeteri Canonici noftri refidentes , " & ultra

Jimus

&xundl

ho« quque marcas per trignnium ftudentibus dari confuetas.«

D »

$. XXVI.

nulla

.A

(od

ftitutionem de privilegiis Scholafticorum. Spirz 1596 --- Rebuffus Prono-

,1)

l

u

mie, fcu privilegia Univerfitatum , Collegiorum

Scholafticorum , Biblio-

t

Y

polarumque, ac omnium , qui in illis mini(trant.

Antw. I575. 1583.

bipol

^

/

I

g

Georg. Lud. Bühmer lc. $.4 & $. obfervat, quod in Parifienfi & Bono-

|

h

nienfi per annum integrum litteris operam navaffe fuffecerit; in academus

—^

n onjg

aütem Germanie per Biennium, per triennium & fubinde per longius tem-

