in renfibus Capituli bie Prebendas impetriret , ad fimilia ftu-

*-—mo0 Qw o—À — "weaem, . Démdibun.

dia auffri(cen : inbem bie Grfabrmf aiebt, baf obne

experimentirfe unb ftudirfe £eute bep. beutiger SOclt fu*b

fcbiveriich $u manuteniren. «

7mo

»9Gann Theologia unD Jus Canonicum ,. tbie bxäbero ju

$9tatn3 [obl. ge'fü)ei)en, bep Den Graduatis ex Clero in fta-

tu quo Qetbieibt, su oermutben, Daf mie bisbero, a

atfo

binfübre folcäxzw $ pro Seminario dignitatum & Confiliaríiorum

anb:enen tónne.

Il. Aft Tridentinum clare dispofuit: j,quatenus in ipfis Ecclefiis

nulla vel infüfficiens Prebenda foret, Metropolitanus vel Epifcopus ipfe

per affignationem fructuum uhCUjUS fimplicis beneficii — — vel alias;

prout cornmodius fieri poterit —

ref.

provideat,* cir Seff. $. cap. 1. de

]am non modo nullam Prebendam , fed &in(üfficienrem Contri-

butionem a Clero tenet Univerfitas Moguntina.— In Conc. tramen Ba-

fil. Seff. 31. c. 3. jam dispofitum fuerat, — quod quilibet collatoripfarum

Prebendarum teneatur & debeat Canonicatum & Prebendam , quam-

primum facultas fe obtulerit & inveniri potuerit, uni Maqz(fm, Licen-

tiao velin Theologia Daccalaureo formato conferre, qui per decen-

(

(

niutm in Univerfitate privilegiata fluduerit, & onus Refidentie & Le-

&ure, & Predicationis fübire voluerit, qui bis aut femel ad sninns per

Tüi

fingulas hebdomadas — legere debeat

E

-

In

lop

&. XCII

fm

Cum infüper paucis aliquot ab hinc annis extinctus ordo PP. So-

Hiot

eietatis Jefu, & Clerici Saeculare9 ad tradendam "Fheologiam ac Philo-

Ío-

a

d

p—

GMO

L od

—— M

9t

W

fophiäm affumti fuerint, novis proinde fubGdiis opus effe, nemo non

j

facile intelliget,

Primz ipitur füppetie per facrum Conc. Trident, de-

)e.

monftrate affümende fünt, ur Prebenda Theologalis contlituatur &

!

'

Diftri£te enim

perpetuo depurata permaneat pro munere docendi.

Til

l

ll

Epiícopis przcipit Concilium, ne committant, ut pia bac, utilis, at-

A

5

u

que fruétuofa provifio quafito Colore negligatur.

iij

* ]ta Refponfum facultatis Juridice menfe Sept. r710. apud Bühmer lib. IYX.

tit. 1. $. 5o. ad quzíl, 2. ob cin Panbesberr Der in ben Ctifferm jura Papalia

& Epifcopalia jat, oefugt fep, tergteiden. Przbendam Scholaítici einer Unioet»

r

fitàt jujumenben ?. affirmative refolvit --- --- enbíid) vie Canonicatus Dierburd)

h.

im geringften nidjt bon bcm Citiff feparirt, nod) gu bem Pundo Academiz ge(dfagen

Wl

moerben, fonbern bep Dem Gitifte bleíben , unb nidjts afebie Perfon veránbett mirty

Tum

toenn ein Profeffor in partem Salarii eíne Canonicat befommt , eud) nur eie Sceye

beit ecbáft, bofnan ibm ftudiorum caufa a refidentia dispen(bt; Íegteng affec

T heologorum & JCtorum ibre eiibettige unb einmütfige SDtepnung babin gebt, baf,

;Ieüis

nad)sem ter €nbjrved Probendz Schola(lici fj ut u Zage fcum miebr bep einemOiift

gu erfalten ober. eingurid;ten fepn bürffe, bem SOBerf nicbt beffet. geratben toecoen

si.pfe

fónnte, ag toenn ermmeforte Prebenda Scholaftici mit einem »-- Profeffore befte

N$,

NU

Bet --- unb ibm fein 2Imt bep einer Uniberfitàt af$ Profeffor ju verriten angeteits

nt

J

fen toücbe,

| De

C

$. XCIII.

guam—

Y Ubibeneficia queeque fant tantur certís perfonis conferenda,

Ll

Canonicus ifte fir Theologus vel Canoniíta perinde eft. Igitur numerus

jecet

& le

Canonicorum fic non minuitur, fed Theologus & Canoniíta in nume-

rum Canonicorum more confüeto recipitur, ut fi velit & poffit, ordi-

g u

nariis Capituli Seffionibus interfit; Prebenda vero ipfi pro Officio reali

in Academiis preftando confertur , & hoc modo Prebenda eft Theo-

logi, quc antea iners & otiofa fuit, redditur negotiofa, & ad verum

fuüum reducitur Ícopum, quod ut fiat, Reip. & Ecclefic interet; ma-

nent Prebendeiníuo ftaru, id tanrum cavetur, ait Bübmerum h. t.

p. $e-

3 -Pfæ"

phile-

$. 17. ne beneficium officio, Capirulum Magiüm feu Doctore

ben-

M2

f

—

92

G

—

benda titulo ; 'quem Tactenus þ&l:' fümmum: abufum: folum con(ftituit

&

D

nomen, careat, Ubi Prebenda ufüi tam neceflario deflinara vel periit,

^/

vel contra legum precepra nondum introdutta eft, ibi Capitula ex lege

ecclefiaftica & Imperii toties reirerata obligantur, ut vel extin&tam re-

f

fü(citent, veli vacantem huic muneri juxta Conditiones antea. traditas af

fienent. Etenim tefte: Fleuri Inft, 1, E. part. F. c. 19. S. s. in F. defide-

ria auftorum: harum i'n&i;ut;.ionuma ex.p.l entur hodie per Ac4ademias..,

IE. Neque vero lapfüs temporis diuturnior, aut non ufgs ullun:

h

Prafidium relu&antibus Capirulis ror legibus tamen: provocatis adferre

te

poteft; cum certum fit contra Sanctiones publicas ad falutem Reip. &

p

Ecclefig neceffarias. nullam: allegart pofTe preefcriptionem, cap. fin. h,

i

t.— cit Bübmerh.t. S. 18. Quo loco rurfus in memoriam revocanda

p

(üunt ea,, quze jam S. LIV. ratione Prebendarumdoéctoralium (ünt com-

f&

memorata-

Cum enim: Decretum iftud. Dafileenfe Seff. 31 quod inci--

pel

pit placuit ,; non tantum de iftius generis prebendis , fed etiam diferte

b

de erigenda prabenda "T'heologali junéta cum onere legendi agat;: ( fü-.

pra $. XCIL. n, 1E) hoc autem. Deeretum: partem: Concordatozum Prin-

cipum conftituat, qua inter leges fundamentales Imperii locum habent;.

€

& ad quorum tuitionem fe fingulis vicibus obftringir recens electus Ro-

p

manorum Rex aut Imperator; hinc planum eft, fupremamn: protecfio--

n

nem. Concordatorum (acre. Caefareee Majeflatis, & Curam Collegii Ele-

bon

&ovalis,, Comitiorumque Imperii: fefe. etiam ad. Prebendas has. T heo--

Ü

logales extendere; neque contra ejusmodi fànctiones lege fundamentali:

Xlqu

-Iämgexii;. * ;.,ot;ies: repetita; firmatas. ulli: pr(criptioni locum effe..

Mo

XCIV..

j

g

Rruniitiobual at ii

E—-þiüiöpiä tamem arbitrio: n&linqui't-un',.. quo» tempore: & lora, &

hu

füper- qua: mareria: fic provifus, legat;. filegere: recufet,. Epifcopus po-

teít: illum: cogere: comminatione: peenarum;,. fequeftzatione fructuum ,

aiïïgnatione-portionis.d"e: eisdem: fructibus. alterij. qui ipfius loco legat;,

& crefcenre. contumacia: euam. procedere: ad privationem;; ficut & va-

«ante

E

—

QQ

—

93

i

cante Precbenda ipà le&io non eft prætexmlttenda Barbof. de Canon.

lt

& dign. c.47. n 24. & 25.. ib. c. 26.n.20 &2r. cap. 27. n. 19 &

loe

20, S, Concili Congregatio apud Cee[arem de Paniuollis dec. 1, ad-

t

ROL, 1 8. per totum.

d

de

$. XCV

L Profeffor econtra ftatim, quin capitula illi fint cleufa;. cum ple-

m

na fructuum perceptione ad Capxtulum admitti debet,. ubi juxta men-

VTE

tem Juris & S. Concilii Trid. füb nomine Prebende Canonicalis nuilo

&

pacto venire poteft Preebenda improprie talis,. qu& effet fine reditibus,

h

atque fonet meram exípectativam fine voce & feffione in Capitulo, ut-

inda

pote cujus nomen: & ufus ignoti funt in: Jure Canon: & Romana.Curia;

Qim

fed. folum intelligimus. Preebendam. veram: Capitularem: cum. fructuum

Ml

perceptione ,. que folum: convenire poteft officio: & dignitati: Plofeflo-

(tte

rum pubhce in. Academia:legentium,. 0).

(ü

Prin

IL. Do&ores quippe congruam füam ex.debito preetendere poffe;

Canones annuunt . illis honorem pro labore ,. reditus pro fuftentatione

bent,

sRo

praebent.. Utile vero inagisque.decorum: Ecclefiee. &.Capitulo ipfi;, quod

(

in €o: Setfionem: & vocem . habeant,. cum:fint. & Magiflerio tales,. ut

!l

bonum Confilium. in rebus gerendis prebere;. &:fama doctrinz füee re-

l'heo

folutiones. Capituli: eriam: apud. exteros.& populum facile tueri: poffint ;

ventali

idque reipfà: expre(fe: ffatutum. cernitur in: Bullis. Pontificiis: Univerfitati

Moguntinz conceflis. f)

1H, Infüper autlioriate- ordinarii ficut: Cápitula: claufá: funt;, ita:

ejusdem authoritate refpectu.Doétoris ;, cujus munere Ecclefià opus ha-

lier,. denuo: aperta effe porerunt;, ut faltem: Profcfforibus. pateat: aditus

2, &

Mg

ad:

us po

AUUImy

&) Ut: Rota:in Colonienf.. Canonicatus- 15;. Jun..1742;. $.,9;. 6 13, coram. R. P.

j legity

D..Millino;--- Dàürzr. l..c,. $. 25..p. 113

&"

nv

g Ap. Würdhwein.fabfid;. dipk.tom; II

94

ad Capitulum, & fic beneficiorum füorum emolumenta percipiant, ne

Magifterio & officio precellenres in numero puerorum Scholarium feu

!

!

Domiccellarium detineantur, ibique fepius per totam etatem exfpectent

H

fine Seflione & Voce in Capirulo, fine fructibus Prebe;dz füs contra

claram litteram Concilii Trid, ,,Docentes — dum publice in Scholis do-

cuerint — — privilegiis omnibus de perceptione fructuum, Priebenda-

»

yrum & beneficiorüm faorum — —— a Jure commur

1

i conceflis plene gau-

deant & fruantur, q)

f

$. XCVI.

A

L Extendit hec dicta prater alios Pax Jordan in (uis lacubratio-

nibus tom II. lib. 9. tit. r, etiamfi Capitulum claufum vel numerus Ca-

fià

fie

nonicorum fuiffet juratus & a Bapa confirmatus , quia per confirmatio-

Pr

nem fuam non cenfetur auferre Ordinario poteftarem eidem Jure com-

fur

imuni & noviífimo Conc,yTrid. competenrem, 7)

ld5

IL, Multominus obftabit admiffioni Profefforis ad Præbendam &

f

Capitulum transactio quaedam & folutio taxee , que fübinde.ab Archi-

ho

epif.opo ejus temporis approbara , & hattenus ab Univerfitatis. Profefz

foribus recepta fuit; eatenus enim, urfupra di&tum, obligationem fuam

Ecclefie Collegiate aliquatenus dando taxam agnoverunt: diverfüm

nunc plane objectum eft, quod Prabendee non fint extinguenda, fed

dul

eleveatur potius ad gradum Prebende doctoralis & Canonicatus Capi-

tularis,

.

Taxa fufcepta juxta ftatum, qui tunc vigebat, fi etiam Autho-

rirate ordinaria interim admiffa fuerit per Emmos Anreceffores, hoc mi-

nime impedit Emmos Succeffores pari poteflate pollentes, quo minus

poíint pro augmento divini cultus & majori ipfius Ecclefia utilitate

publica ad monitum Conc, Tridentini, modernis prefertim urgentibus

Circumftantiis P.rræbendgm aliquam canonicalem nunc in Do&oralem &

| CaPiT

j

4) Cl. Düurr l. c. $. 25. lit. (h.) & de annis Carentie $. 19.

9) Conf. Pignatell. tom. YIL. confult, 62. cit. n, 10. citca fin,

EOE

——

QO

DENXSTES

—

95

N

Capitularem elevare,

De Petra tom.IV. ad Conftit; 2. Innocentii IV.

ial

p, 1 1. docet, non obflante deputatione Salarii deveniri polfe ad affigna-

2

tionem Prebendze , & Le&torem utroque fimul emolumento frui vale-

ld

l0

re. |bid, D;cif, Rota.

d

$. XCVII.

u

1. Ampliffima ifta poteftas a facris Canonibus; in Concilïzis genä«

rilibus ac praefertim Tridentino Epiftopis data pro bono Regimine

Diocefium & Ecclefiarum, ab inferioribus , minus .grivazis reftringi &

limitari nequit.

Iu

1. Pignaielli l. c. firmat hoc refponfo quodam facultatis Viadri-

V

ne ad quaftiones Principis cujusdam Proreftantici, — an cum hodie mu-

j0

nere docendi loco Scholaffici fungerentur Academie, jus fibi effer,

0nt

Prebendam ab antiquo more Theologalem diétam pro Cathedra nova

fundanda cuidam Academie fuze concedendi? — Id €i concedit facul.

tas, modo contra Pacem Weftphalicam Catholicis in anno norimali pof-

n«

tll«

feffione gaudentibus nil eripiatur. Hocnovo corroboratum eft Refpon-

fo apud Flei[cber. 5)

ofef-

(

&. XCVIII.

Yiom

- fed

! Cumque an. 3724. Bübsnerus fuüam hac de re ífententiam füper

dubia noviter mota, a potentiflimo Rege Born(lis edere juberetur, ille

(T-epi-

vdo«

L c. ad quaít, 1. Confüluit cit, lib, 5. tit. 5.

(c ml«

1) Sieweifen nun benen Gtiftern. Diefed Onus abgenommer,

minus

unb benen Academiis qugeleat; fo máre e$ unbillig, menn

niitate

. Giie Die Dagu geroibmete SReoeniüten fine caufa gentefen unb

mtibus

et etz

verbinbern mollten, Dqä nad bent aïtenä Infüituto . ni

Jem &

"

ïapif |

endtd

"$) Snäer Q"inlsä!uug jum: geiftficben Stecbt in Calce tract, n. 3. --- Bóhmer Y. E. ad

lib, HI. tit, 1. $. 50. & $. lz.r---Schmz'dt Inft, l, E, part. L. cap. 1. Sect,. .

$. 175.

96

d

Go

]

——

108 eine Prabenda Det Facultati 'Theoïogicæ bepaeleat, '—'unb

Guer feónigl. Stajeftát baburd) bie lInterbaltung eine

Det mebrerem Profeffor

nommen miircbe.

e, fo Diefe Studia tretben , vabgec

2) d:enn einmal ift bie SOfficbt einen Theologum obet Scholä-

lafticum $u untetbattin benen. Gíiftern in fo viclen Conci-

a

lis auferteat,

nb jmar ber Aeieeben jum Seften. von metz

V

coer SDflicbt Ge giar in fotweit bep un befrepet finb, ,Dag

H

Der Canonicus Scholafticus poDet Theologus nicbt mebr Lefen —

Darf in. Otiftern, al8 woju bie GefegenbDeit ecmangelt;

[

nicbf aber baf Die Gitifter Die Steoenüen, fo biefem 9[mt

dl

gebübren , fne caufà aeniefen unb ingmifiben biefe8 9bmt

j

(Suer $tónigl. SRajeftàt anbere auf LIniberfitáten fübren

u

laffen.

tid

| 9) — — 9fnertoogen. Die Prabenda baburd) nibt. einactiogen,

Ü

&

»

aufgeboben ober caffirt ,

onbern pielmebr ad ufum fuum le-

gitimum applicirt — — toftb; bevorab ba alle Gtifter ex

psl

Lege ecclefiaftica &t Gträcä)umg feicber Prebende , aunt», 252

IeQ

ricbtung beo pabep gefcgten Sfmte verbunber.

I0i

Ifll

$.. XCIX.

Con

de

I. Ast'z—æ* quousque Cauonicus abfeus in ;]är-vizio Epilcopi -v&l "u-

P

nere docendi jufte diffributiones quotidianas [ue Ecclefig percipiat ad

t

duckum Ordiotionis Esninentiffuni de dato 21. Martii 1782 ?. Supe-

rius deductum fuit; quae & quanta in Ecclefiam redundet utilitas ex

receptione Doctorum ad Prebendas, ex illorum prafentia prafertim

in Capitulis ; inde etiam fingularibus gaudent privilegiis, prefertim iis

per quze adjuventur ii füo munere docendi: plura alia in fpecie refe-

runt Joannes Halbritter in oratione fua de privilegiis Do&torum, Harp-

recht 7) , Herimannus Stamm, Hartmannus Hartmanni, Jacobus Benius

)

apud

?) Ad $. 5. Inft, de jure perf.

z5

——

9

7

$

»

Manzümn. addo Tafw eY Collegii jurid. Tubingenf, facultatis Deca-

Tj

num: ZD

»

li

gUl

R

i

*

'ä'm !ïïïï"*fïöf)

m nunc quibus , fi Canonici finc de

apt

ntur rediribus

'9

Capitulo, fm

num & diftribudiones quotidianas perci-

]

at

Q

K.

at i:

A-

^Y^

e it

inDcai

el ratione muneris

ui abfentes fint

P uni

qu

KCl«

?

i&

exs

oO £

u !

i

di ïunutmms quüïädä-

iq

em funt flri&z ipterpretationis & non

fi

i

rnc

efructuum & redi

W oA

ruum Fcclefiafticorum ; . quo-

veniunt himpliciter nom

w

num iäia»e"mum & di(ir

ibuunturiis, qui quoti-

tidianz funr , quia diuri

i—-

die horis Cwomcvs, ec officiis divinis interfünt x»); inftitutee (unt in era-

il

tiam cultus divinl ,.

t fic

Canonici excitentur ad quonimnum officium

j

aut ut Trident Sef

, 21, cap. 3. de veformi. loquitur, ut ei debitum om-

E

ä

qibus vebus o.)!eqz.eza m prefretur van Esp. E. Eccl. Un. p. 1. tit. VIL

u

cap. XIL ubi infuper cap. Vill. illosj qui precifeob diftributiones quo-

tid, Chorum frequentant, reprehendit, quaíi has pluris eeftimarent

p

quam officium divinum.

a

-

Ill Ukeuue obftare videtur und diftributiones illis ra:

tum COM-

L

petant, qui vere interfunt horis Canonicis, non juris interpretatione ; X?)

U

1cqmmm enim ad lucrandas prefentias intereffentia corporalis in cha-

f5c

[ob:4

3tE

ÓQ

ro

À us w

Lïhuüzïï

W d2

pre

iii

on

hm

N

5.)

1!13*!&1:1*1 decifionum Rote ; nequidemintereffen-

tia in Ecclefia fi non fit ac

alis in. choro: Verum . mox hoc limitatur

i

confuetudine unmda&um W:i ab eo ad q

uem per tinet, adc

Iebrandum

[9£7

e

n

deputatus quis eft,

lucratur mihibunonæa quotidiaras ira facree Conm

li

w*

rl

$(

ï:

m

pationes allatz j in Dibliotleca Luci Ferraris, €3 Gonz. piafec.

t ul

2)0?.

wpe

Q5 0X

Differt

de Colleeciorum

Y

A i

t

nferendi T'ubin-

u)

cult. jurid. potceftate dignita

ertm

ge 773

f I$

'Tot. tit. de

er1C. 071

Áident

vo

^0

H

)

l33

de preb. & Doctores wnmuz

rfe

niier

darp

x)

Caslz., de.Cefero' de Cler. eon eæ,gaï Pmoxm, 4n her cap; Fa

)entus

vcgn in cap. lice

uü

de przb

IN

53

85

äo]. ipfum autem Capitulum de cgzero expretfe ait, ftatuimus ge Cuano-

wicis donec in Jervitio tuo fuerint , quidquaim [ubtrali debeat velaufervi.

[2T P

"'i'**i';

verba fubfequentia — gifi forte fint. vic?

, non obftant, quia per

hoc non ita univerfaliter intelliguntur di(iributiones quotidianm, deia

exprefí? de iis loquitur victualibus, quze non confueverunt abfentibus ex-

hiberi, rurfus dictum Cap. Alexandri HI. disponit nihil fübtrahendum

abfenti in fervitio Epifcopi, quod de communitatis fibi beneficio de-

berur, confequenter cum diftributiones quotidiane fint defumpt& de

Corpore communitais, ac fint in Germania plerumque tertia pars redi-

tuum & in fine anni dantur in portiones fecundum numerum Canoni-

corum qui fua.culpa non abtuerunt , abíenti in fervitio Epifcopi, de-

trahi non poffunt, y)

E

IV. Subtiliter caufam legitime abíentiae reftringunt Do&tores qui-

Alàm apud Fapnanum ad fide prefentes, ira ut vel fincantur refidere

[

non taimen divinis intereffe, cum diflributiones quotidianz debeantur

prefentibus & intercflentibus divinis officiis. z)

[ü

"K Quia princeps concedendo unum fpeciale ut abfens fructus percipiat, non cen*

b

fetur concedere aliud, ut habeatur etiam pro intereffente officio divino &

fic confequatur difiributiones quotidianas, alias duo fpecialia concurrerent,

dein privilegium non debet ampliari quatenus przjudicat alteri vel cultui di-

&

vino adeo ut preter prebendales reditus percipiat Clericus etiam diflributio-

E

nes quotidianas, qoz habent naturam feparatam ab aliis fructibus Ecclefie

fcilicet ut Canonici ad divinà oflicia promptius convenirent,

Eähdem viam ingreditur Aneas de Falconibus in fuis decifionibus

effectus,

Rotz ) uþi- prin'xirüs,negat fictam præfentigm eosdem fortiri

'ücqr

3 Hbm;i*'iilsuïll. -'i'n 2fap. 15; eo&. tit.þldecljzlxrat Melden. Epifcoþo, quod dbfe;ztes

dicí uon debeant Jed prafentes, qui tecum pro tuo €3 ipfuus Ecclefim fi

£ommor a.

' ervitio

&)

Cap. un, de Cler. non refid. in 6. Petrus de Anchar. epud F

u

praeb. cáp. licet n. 12.

agn. ad tit, de

[z3

&)

TOW- 2; tit. 25". Dec. 11, "' 4 8./2'?-

La

EDODES

R

Eal

GME)

—

99

ficut veram, ättamen mox fübjicit difliné&tionem terminorum & materie,

l

übi fcilicet agitur de materia differente, in qua requiritur veritas ; &

;

t

in qua voluntas principis operari non poteft per fimilitudinem & fictio-

h

nem, tuncficio non admitritur, ut cquipolleat veritati; econtra in

materia indifferenti & quse unice pendet a voluntate principis, non re-

m

quiritur veritas, fed fuffcit fiétio, que idem operatur, ac veritas: &

th

exemplum adducit, quando Papa nominat aliquem pro fuo continuo

commenfili licet talis non fit £) ac individualiter de cafü. prafenti, ubi

dl

Canonici abfenres in fervirio Epifcopi, aut munere docendi, Pxivile-

J

gium habent vel conceffionem, ut ficte fint prefentes X intereffentes

j

pro lucrandis diftributionibus chori c) ea rarione quia hac omnia funt

materia indifferens ,. ubi fi&tio operari poteft, ac veritas, -

Ü

V. Jam igitur fi. mens facrorum Canonum tum juris communis,

W

quam Conciliorum ac potiffimum Concilii "Tridentini infpiciatur , faffi-

Ut

cienter eruitur Epifcopos pro regimine fus Ecclefia affumere polfe

Clericos in fui ferviium, & hoc absque diminutione eorundem redi-

tuum, qui faltem quoad tertiam parrem ut plurimum confiftunt in diftri-

(

butionibus quotidianis & quidem ut Van-Espen alias rigorifta d) ait, di-

o«

'enty

&os Canonicos fine confenfu Capituli in fervitio Epifcopi lucrari fru-

| d

&us in ab(entia, neque Epifcopum teneri Capitulo probare utilitatem

Ecclefi:e communiter notant Canonifte,

utit

-t

* Quod Faenanus autem ca,þ.' 7. de prab. vüneï ulla numeri przfinitione, & fim-

pliciter datum reftrictum effe' velit-per Cap. 15. fupra citatum, |fupervaca-

neum refpectu hujus prefentis quaftionis reputatur, tum quia duo Canonici

Dus

in fervitio Epifcopi exiftentes non fumendi funt taxatione fed exemplifica-

&US)

tive pro illo propofito cafu totumque negotium dependet.& ex determinatio-

i

ne principis prout fuz. Ecclefie utilitas vel neceffitas id expoítulaverit. Déin

non eft quattio de fola afäüentif: in celebratione miíTze,

f

bjenm

Tutio

N2

VI,

B) Gonz. ad reg. Cancell. 8. gi. 5:*3. n a6. 83 feq

i k

) Ut apud Panimolle decifio 20 a750f. 3, n. 29-.

d) L c cap, X. . 3.-

1-

IC ^5

SENSES

g

X5

fY

EX

t11?

[T0:

*

LE

(QA

Difti

quenc Eä

funt Confiliarii E Lgk

M

:(ia

Vi

s ales feu per-

Q

ii

fonc COHIIiEOHakö ab aliis ia quibusvis. negoti

T.

5..

Joétores ceu

cx

Profeífores in actuali münere docendi cont hrq iti. a

CQ

lari

ïm;

'de ps-

flerioribus fufe docet Card,

de Petra. Togu.

/1

I

é

n Co

L;.D

(; Br.m;f,

"$3 ;l

[

2?04-]

&

autetm

al

VIIL £2 IX. eos lucrari &

E

"p

læ?

ii

fh

".-)üuühcs

Ó

totaliter m* er ü ratio mili

&) longe zm;or autem

/l

prioi ibus,

,.

iJC

CtO

Éu

pro Conü lariis ecclefi

jafticis pm Magi

E

ii notn pri-

vatim interfünr erudico: um

Oäï"*o"lä*—, ;

fed

ï

r«

eu jlhu ii

cerdotes, aot

Do&ores. pu blica

t?w

,

a

p

f

Jl-cl.l

lf*ek

oriofam af

ad munus gumwu-f-

füumpti: ambo imc

iter int

er alios- feleéli: ad. mores. hominum be

Q

mfm m

GLiki

qr-:ji

08, ac fide

L5

CX

regiminis ecclefiattici propagationem

Ccotn-

ag

iC

alteratio-

fewatïoþ m ,. X refteura «snig, qmm enim prioris. äw...z,) T

"

j

£CÓS

Ya

ne dü doctrina. dw

.:'äw..l!w*:

Es

Se Rl

lefi

; E

iuenti A cader

arum inftitatio-

a DL — s

ne cum ufüra recuj 5eravit üt 1

"efert F,

;-

isa'iä-än,,jf) ubi. üwïa litterarum

d*

m

ait eff? potiora üab:hmw

ä:,m:.,,;,h

4

*

VH, Totum loc, alio! luftrare juvat exemplo. Cerïum eft Cano-

MO fTR

nicis , qui Epifcopo celebranti, aut dï ia Pontificalia exercenti aflittere

«

& mfwvn*e d-Jbe.,nt, ut a lacro Concilio flatmuitur - Cap. 12., G. ogies "vero

Sej] 24. d 1'63 diftributiones qu

w-&q

Lu!r'.!

nas compg tere,

dum id offici

l

præüan erga E

Epifcopum five in n,mplo Cathed. (he in-aliis. civitatis

locis ejusque fub urbiis, )

Sed.fi ex adverfo affi(tere Canonici. velint

Epifcopo rem facram privatim faeienti,. cum ad id mioime teneantur Se.

clüfà. conluetudine,. diflributioncs. quond eo tempore amitrunt- juxtá

alias S.. Congregationis uful»unones apud F

Fagn, B'*lDOf &. decillonem

$. Conmemtmms h)

VIIT,

&) Card. de Luca de Canonicis: défc. Y3..m. 15.. difc.. d & 16 pignat. confult, 21.

0. 7..E3 8..tom, 8. :

£

De: Benef, part; 2. lzb 2 mp 10:.n. t Cárd. de Petra 4 c. ad- C'onjïzt Be*

nif VIIL Confüt; VIIE. & IX.

E.

£

Ita folium $; Cengregationis:6. Febr: 1734 pag. 27,in caufa. Bofonen: vifitatie-

nis facrorum. Liminum.. Fagn; $m/cap. licet; n..168. dé prab;

Mi aR ia

»

In Arianen. Affifieutia 11. May 1704. ut refert ci: ratam. folium facre Congre;

gationis 2n. Bofanen. vifitationis [acrorum. L:mmum £x lábr. 54, décr. p

84

r]

pter:

VIIL Iraq

intrante caufa publicee utilitatis velneceffitatis, quee

l

femper f*& rel

ac

onfiliarios Ecclefiafticos & Profeffores publicos

4»

iC

.

ac ordinari

ä )S

&t

t

aones

augüdamæ omnino his in 'officio

E

publico:

j

LL

il?a

ig

aàc on

)er

anmuz

i3

eb

irefünt ceu lepitime impeditis 7) firmatur hoc

"

ï

decifioni!

ns

6"( Vaä ïa

S. Congre

ationis apud Antonium Mar, de Nig-

Lf,

;s.üa.x.

Uv5

UmlCGa G

J

f!

ä

llo fï.' i

13,* butiones

otidianas lucrari g. Brixien $; A(m!

E

al

je ?

1595. íc d C.:.C-ä.

soxp

U

1 t r

iv

ä (V(ngvgc

niun

L

in hac omnes S. Congregationis Concilii. 'Trid

j

H

Inï«*ïpa

22

um

v

W:.

nes; uti &. Canonifte communiter ut profzquitur

'19

ME

1'1 5

laucata

e

*

IL

2ii

Xl

ibi — cenfuit S. .Congregatio: dandas effe lite-

i äg:wm'!m

a

ï*a(* æ"'ï

;

eo die, quo legit, percipiat difivibutiones quo-

ä

LZ

I

*' u

nr-rl

t

6(

23

ï.f?;

/-a-;-

Ui

(Q.

LL.. €

J' (L,, 9t

evfit ;) verum ibidem deprehendo expreífe

&(3 UtUts dC

iuo

d

if

nici Eeétores extra tempusleéctionis diftributiones

Qïf& ï:u!äï

omittan ,. fi divinis non.interfint.z) dicitur exprefle eo die

atu Regio tefte yan Espen cap. VI. À. c,.

q:if) Lf g

Fs qmem n:a Sen

On

tit. TU circa fiu. declaratum fuit— Canomrum Theoloo im a fervitio

i

ehori eff:

exc Hïp'*'ü'?

-

d

m.ll

X, In erc&ione Univerfitatum ampla fatis conceffa fuerunt 'S, Pon-

tificum

rivile

ia; in Bulla [oannis XXIII ,. quem poftea. Concilium Con-.

$

g

E

f&d -

ID

IN- 3

FM

9e

4j

Cap. unic. de Cler. mon vefident. àn 6.

$. Congreg. E.. de.31. Sjan.. 1603

jXt

Rota-part..1. déc. 61. 9. T. apud: Ferraris-/, c. pag. miht 614. ?. 36

["!

V. 4n addit n. 6

T. dé uacat, Bónef. lib..11. cap

|

—

h

Adde Deci(, S. Conereg.. 11.. May, 1630. àn- Mediolanenf; habitam,. de qua

Ab

Ant, M. de. Nigris k c,

m)

a.in. Nicovcten, INovemb.. 1566 ubi facra Congregatio.ad dubium--- 42 Ca-

h

nonitus: Letior. habeatuy. pro gre mte, vefpondit? megative, mnifi pro tem.

Conf. Buder i m proor. de-

pore, quo legii. 4n. Anagnina . 16.. Decemb.. 1646..

gratiis ad obtinendas prebendas Doctori bus academicis conceffis jena 1756,

t('trä

Sieger program. de

caufa & fündamento immanitatis Canonicorum, qui fünt:

Baveri difputationi de. æ&.unanone &xes

nate

medïor es.a refidentiz onere, quod J

üxtutwne fructuum adje&um eft Lipfie 1753

lh

102

ftantienfe fede privavit, habentur ProfelTores Lipfienfes adeo in- omni-

bus pro prafentibus, ut etiam de d litributionibus quotidianis five pre (en-

tiis participent, atque tam in libera & exemta Mifhenfi, quam in Mar-

tisburgenfi Ecclefia, priorem Bullam iubfccuta eft altera Martini V.

pro iisdem Do&toribus. Lipfie

ní bus.

*. -Boehme differtatione de . Keclofiarum Cathed. E? Collegiatarum C pitulis Lfo-

fæ 1771 fub prefidio Homcelii edita €, XI. is multis refert Prof feflores in

omnibus pro prefentibus baberi atque meliori jure, quam iili qui beneficio

a latere exornati funt£; fic vocantur, qui 1n minifterio Epifcopi, Ecclefi ;

Pontiücis vel Patroni, aut ftudiorum caufa evagantur cit, füperius C€Ap. TA

14. €? 13. de Cler, non reíid

XI. ngusque autem excufentur , habeanturque pro præfämbus

cum perceptione emolumentorum ex Iwudemus, gumdennus, Capi

itulis,

pwmsme, ac ïnbusquþ F:ïp mlaribus, Anniverfariis, Feftivitatibus, Pro-

effionibus ac quibusvis functionibus in Ecclefia peragendis , ira ut lu.

Clïntbl OWRDI& emolumenta ci UUQVIS peneris & ä SUQ! communia ä"uncu-

pata ac etiam victualia & candelas, - disputatum fzepius ac caufte

delatge

funt ad $, Cüngteomonem Con. Trid, Interpretum pro decifione: Ele-

hG

&oris Colonienfis precibus annueus Pontifex indulgebat, ut aliquot

Qu

Canonici in Ecclefiz illius gubernatione occupati, " p: U»vemus, diftribu-

tiones & emolumenta quacumque percipere poífenr ,

]juibus etiam foli

a

pzæf ntes & divihis officiis intereffentes frui wrf'uewfknt l)nceptazo

Dies

poítea dubio anno 167 t. 9. May — a [ianite "L?lc?[älf(äfq auiplitudine

verborus indulti, venimtonmmes dif

LbiZU

'€r'1i

ET. Cii

(]Li')w liame fwe Gmexaec

vel Jeparatee a corpore Prabende, - five in Auniver|[aris five alüs pio-

Va uemorüs eg fundationibus confiflaut ?. & refcriprum fuit: affr-

7uatroe quando aliter mon fuervit dispofituem a ;e/fatc"/zuzzs — ut in lib,

27. Decret. pag. 77. & 116. in £. ad. fimüle dubius in. Leodienfi in-

]

dulti ita conceptum — d indultum þæztg;czzzf*fz caxwïf"mz É pz, '0bo ïj

Principi Leodienfi fuffragetur Canoicis pro [Jervi

40 us azæcms eg

nï

primcipatus offümprs ad effecum cou[equendi difvib.

qt Hotidia "as ,

Aupiverjaria, ommiaque emelumenta que debentur vatione per[onalis

Refi-

[l

peeumu--

ioj

ll«

ReRdent

&9 inteveffentuc in choro die 1o . Julii 1717 ref'cuptum fuit

1

j

affwvinotive dumiuodo aliter mon fuerit dispofitum a teftatoribus

V.

* — Simili indulto gm(.ent jam multi alii, quales funt Jubilati. Ita m Novarienf.

..

Sjubilationis

i. 1671. &d dubium a duo Cauonici Subilati Collegiate

S. Gaudentii froi debeant emolumentis Antiverf[ariorum, qua funt intra au..

7:1

eum, licct non affftani? Refponfum fuit --- afirmative, QCaufa eadem re-

. in

propofita 20. Nov. 168I.

Rexcmpmm fuit --- maleczjaïs quoad Anmverfawæ

CH

fixa.

Ad idem dubium in Sazersenfi Jubilationis 30. Sept. 1684, in. Pa«

I

lavina Sjabilationis 9. jJuniü 1714, & Aquépenden. indulti 1 April 1719.

. ?'

Inquiftores hewetice pravitatis habentur in omnibus fuis beneficiis & digni-

tatibus pro prefentibus & refidentibus, & pereipiuntetiam diftributiones quo-

tidianas ex puv:smxo fpeciali favore fidei conceffo a Paulo III. Pio V. Mif-

bus

d

füs Bomam ab Epifcopo ad vifitandum limina Apoftolorum vel fi comitetur

Epifcopum:

Jelle&ior generalis Camera Apoftolice, &ubcolletzores , " Advocati ,

]l

Procuratores

ifcales & Notaril eorum officio durante per Bullam Sixti V,

II-O

Q

m

ia

datam Romz

[$]

May 1590. an. Pontif, 6. —— Examinatores n fynodo dept-

iatli caufa examinis, conferatur,

Xl«

9)

lat

XIL Preterquam Canones & Conflit, apoftolice concordent in

1

ï

$

hoc, Corfiliarics äal & Doéctores «ctu lcgentes lucrari. diftributiones

jd

n[

ngnmums, ut hucusqué ex privilegiis etiam Univerfitatum oftenfum

Du-

ü

|

fuit, in diebus quibus habentur Seffiones judiciales vel Lectiones Scho-

laftice, dubium füper e(t de alüis diebus, quibus non habemur SeH" Q-

at

nes vel Collegia?

I"

i

* Per fe patet Exceptionem faciendam eife inter Profefï'ores Univerfitatis pübli«

j

t* authoritate erectz ( inter eos, qui vel in Scholis privatis vel trivialibus

vel nuila authoriiate publica docent, fed tantum qui in loco ftudii Univerfita-

1

;

[-

J

tis Profeffionem fuam exercent. Hi ProfefTorum illorum numero non veniunt

iilöo

nec eorum gaudcnt privilegiis de quibus loquor conf, Differiatio de officio

l2 "!

Archz-

^d

"3

((*.J

Leius Zech de Républ, Ecelef, tit. de beneficiis n. 13, Marcellus J/ulpe in

)v

n)

11*lx,

praxi judiciali fori Eccl Manziusloco fuperius cit.

Canonicus vel Vica-

Ul

zius cui cura animarum eft annexa, fimiliter poenitentiarius ex Trid. Seff

n

24. Cap. 8. in F, de refoxm, Panimolle l. «, dec. 20« annot. 3.

Jl

ESNUISGR

xo4

QU

g

Irchipresbyteri €3. Profefforibus. Mog. anno Y680. «edit. fub prafide D. Ap-

f

£3 Mj(*zm*ane Quirino Eunchél Emin, Eleff. Mog. Conjf. Eccl. ejus.

demque Se;m

i ad $. Bangaczæm orafide

i

z

. V. de Profeff.

emgiu

Eoumem non modo'ie

dl s

ntur Cc u!aaiä, pon modo bhabe

ntt

r

Seífione

£ea & legenda domi (ünt a(*ï*, fdcæeam éxira(tus, re E

—;

t

i 19]

nes, ponde-

P

]

randzrationes pro & contra, usque dum ! prudens föï'f'ï Püï

«:C&

W

zuam,

(

CY f

:(äplf:ns dari Confilium., meïfoï Í1imiliter

Vcïl ']

xx

;.? at

]ut-

H

tor

tas igitur expoftulat, ut & h

a labori

L

bus refpirare ya(ïl Ht Uf

&i

136

.?

";:*d

babeant congruum, guocï pro lege

ii

dis exhibitis, pæi..thapdzs ac

ctis

5'?»

Scripturis, lucubrationibus infi

VE

iere queant,

-

AII.

Finaliter duo copu

ve requiruntur

t abfens a ferviiio

fue Ecclefize lucretur

i

LT

£^ Ti

[

Qus & diftributiones quot

£v

ridi

ianas, videlic

itl-

£a cauía abfentise & licentia s:ur": rii 0) ubi ex Trid,

UL

M

2:

51

*

]e ?e

f

k

i

/

forsmu. cap,

L

H

. $. eo

1£77 g.uu,m itur

i

centia

if Dï iv ud

8763 —

wk-ü

D

ií

í

-

.

O

pe-

A

3

.af'""

AV-O

;

tendam « eam caufa prius.co

i"*"!

M*l*.—.t.

*-.X 1)5. 00& [

fnc ruO C')nL(. aen

G

ä

Hen

k--(.lkl,

j

quodque idipfum fit de fü?f?im caufa ;uüa a

beffendi a refidentia öï'czïu"

illa ,

quæ talis vifa fuerir Epifcopo loci ordin

300, EH]US eft.licen

"

concedere p*» primo quod c*'ufl:a: conc erm«., dixi rer rman ex caufa vo-

lh iaria non deberi (.iï!:mmu

nes fïüüdü

D23S 5 1&-3:.&

dti

i&

4f

üm ex nece hnl—

Fia ,& ftatuta, vel lege

es aliter non eLïQ intel 1 geï "iq f'.:d 1

c recipere ia-

"t

tcrpïemuancm a jure comuni Rota dec, 694. n

8& S.C

&uità

1)*31&?

atque

in Confiliariis Ecclef;, .& on(cfï'n; bus

ïam

erto. & evidenter

aíta

*

n*lþg L:L;) wz

n [ï,&LL. Q

Alb

ndi, [uftilfime igitrur emanata f*.

ii

die2r. Martit an.

eurt bwummuo I-minéntiffimi q) eatenus ftante julta & rationabili caufa,

non

0). Ád tradita.per Glolf, i Cap..velazum in verbo Pralatorum, Abb. àn 4. no-

tab. de Clex. non vefid. , Felin 4n cap. f. de rwnzjhzs, Rota dec, 6og 9. I.

$. 1. Rec. n. 4. apud Cafarem de Panimollós dec.

", 83.

)

Ad textum n cap. relatum .de C

ler.. non rvcfid. Iwa"a/fy. in fumma cap. 25.

.12t. Argiro Curie Romane Advecatus difcent, X. lib. VI. tom. 2

itom

nf*

n

)

mmz p2. 125..& 127.

e

q) 1) $B v geiftfide Dttpe. unb 2&( effoecti auf bie &« 9t deten.gem

.) pt cht at

b

f'B::

iO

Dd

3

j

non quavis voluntaria, fed vere neceffaria & utilitatis & neceffitatis pu-

blice, concurrente infüper forma feu licentia Eminentiffimi qua ordina-

rü, auditis füorum Confiliariorum votis , ac ponderatis undique con-

;

$

currentibus gravibus, urgentibusque caufis tandem in aliquibus his mo-

"

