Romae vacant, etiam Rb*mae refignari non poffe, fimiliter

in difflertatione VIL 4) videre licet, ubi varia allata funt

á

exempla Imperatoris fupremi Ecclefiarum Germaniae Pro-

tectoris, quod alio novo firmatur in punóto Parochiae

nt in Curia

[ st

Rungsdorff Arghid. Colon. r) continuae uti-fiu

R.omae

-

9) A,d Con(:. germ de.altgfnatiþa $. 6 6/.

p Os E P Hobe .ïïnlberlïe'(ï.'..i d

Gbrfamer

J 'geteï)rter, Ii*cber, ahbcicbtfget! aug unfexm an bet»'z

*SMfarrer T

heodor SchroederjutungsbDorf, unb Deffen praeren-

füm refignatatium Michael Fiícher erfaftenen ,

unb. in trfebrift

bitr vucfgebenben faiferf . Sovefretes baft Du. Da

8 mebrere 4 era

(ben, to49 toir Quf Díe o6on Gorb. $6n 9rid)

$, QWobften ber

AArchi- Diaec. Stirdbe ad S.S. Caffium &Florenti

um $u 25e6rn, toi

btt Diefelbé pto. refignationis Parochíae

Sungsberff apud fedem

Romsoam bep ung angebvadte. s(a

8e W veorbnean allerae

recbteft beroogen. voprben, bu baft bem

nad) ben Cimpenranten ín

duguübung beà nie. geftóbrt 1

yorbenen , Gollationgz Sedhteg. in:

*Ótíang ber Sfarrey. Skungs

borf ín alfe 2Oege £u febü&en unb .

banbbaben.

3iuc) bid) baran moeber Duid). allenfallg ad Cu-

riam Rom. $6

n bem tin, oberanbern Cympetranten ungebiifre

lib umb nidti

9 tingeleiteten. uecur8, roéDer Durd) einige 90

baber

ettoa : erfo[genbe , incompetente

Saerfüguagen - irren. u-

iaffen, fonbern oiefmebr unfere: unterm

beutigen , Dato toieber

bie ernannte Cinpetranten ergebenbe faife

r[.. De

creta punctfid)

àu vollyicben,. aud) tvie bu. foldbem. allergeborfa

mft-nacyufoma..

men, unb rcfp.

nadu£ommen bereit. bíft, bep uus binnen 2

Snronathen beri

r bir

'CDfï?CD qnauaexgen, : uabngenävetbmbm tví

i

lt

v

füt

Romana ob multitudinem & aviditatem impetrantium pro-

Dno

* Viüones ; a& cqnfc'anter taliter provifi rejiciuntur $.

üte

IIl.

AT

L'y'z

l

ilv

bir mkit faifet. anaäen 'geoogett. gegebe& ju Coie b 21

:

9tuguft 178o. unfere$ æei'd)ö im fiebengebenben .

JOSEPH

SR. Prg'nceps* Colloreäo , ad Mandatüm

$, Cac!, Majeítat, proprium.

J. G. D. Hoiï;pann,

At Ug

: 3) E;Dag ittt Ojabr 1779. ]oäiin Gregorius Herrmanns. bie Paftorat Divi

«t«

Peui su doietfirben in Der. Fuvfürfticben SXefíbensftabt S5oni

(

famr Der anglebenben. Canonical- Praebend Qu Gunften Gerbie

u

nanben- Jodofdeib, bep bem vómifcben Jofe vefignirt ,. Die

m

Syodtotiveige andbige Grau 2Ibtiffim bafelbft aber a[g. Collatrix

Hn; mlf

ordinaria Dit(t Refignation pDer provifionem Pontificiam micbf

$

fedem

angenommen, f

i

s

3

d

ert in ber Faifert- 'Gabf Capitul art. (4. C.

il

r unb in Den Concordaus Germaniae, orgugfic) aber in Det

( i

Grunbfa&e, bafi bit befragte Paftorat famt asfebenber Canon,

i H

fi vacat per ob.tum, niemaleg ad. Curiam Romanam devolvirt,

W u)

fonbern. eíner- seiticben 9ibtiffin in quocunque menfe sur Colla-

ad Gu«

[

tion anbeim. falle, fíd) begrünbeno ibre. SOefdbtoerbe bep Gor.

Qub

Surfürftlicben G ndben eingereicbet, fofort Refignatarius Jody

ijt 04l

fcbeib eon fetiner in vim Provifionis Pontificae 4 baben verieítiz

ten- SRecbt qnr Paftorat u Canonical abfteben eüffen, unb bet

m gt

Refignans Diefelbe $u bDen Jánben Der JodmürD. gnábigen

u

undlid

P

Gu 9Ibtiffin sur freperi Difpofition bimittirt; Joedbiefelbe aber

at

oft gebacbte Paftoral unb Canonicat jure ordinario tnterm 1 5 fen

1 2

$t 1779. an eínem anberen 9oamens P. J. Homburg $trz

wir at

W

gebenþabe, W fOICDeä woirb anburd) ber QGabrbeit qur öfgejueæ

ejeete $4 et-en-

a

-TII. Hujusmodi refignationes dipnitatum vel Beneficio-

rum, .quae ad Curiam . Rom. per-obitum nünqvam devol-

f

gl

vuntur, & ab *aIternatiVa"f,unþ ?Xæpta* nulla confuetudine

ceu

QUS

[

P

ele-

- begeuget,.

| Urfu»n-fblzfcb De8 Secretari unteï'fcbrift.. unb bepge

e

z

patt

Cotd

oructen 2ibteptiben Siufíege(8, $5onn ben zsten 90tap 1780.

digr

ALS)

J.]. Müller, -

p

quaxSecreyar. Capituli.

'æagimqïsiaf)l'e 1779. jebann Gjobfrieb 9lrnofo8 Die Vicarie obet

B-neficiom S Catharinae in Syietfi

ven. u Gunften be8 )Deinz

qu

rid) Sofepb.*^onn,

bep Deim vómifcben Joofe refigniret; bie

u

Jodtiürbige gnabige

Cilla

tsrau ?tbtiffin bafelbft aber a[á Collatrix

Ordinaria Diefe Retigiation ober Provifionem Pontificiam nictamn:

fatiol

genommen , fonbern auf bie Éaiferl, SYGab( z Capitul. art. i4. C

j

I, fort auf bie Concordata Germsniae,

unb corgiglic Darauf,

baB bemelDte8 Beneficium, 6 vacet

per obitnm, niema(8 ad Cu-

gdde

riam Romanam devolvire, fonbern im quocunque Menfe eíiney

seitficben 2lbtiffin qur Collanon. anbeim . falley- fid) abbesogen z

ber Refignatarius fofort von feiner-in vim provifionts Pontificiae

nedut

$u baben eermeintem SXedot qu befagtem Beneficio abfteben mifa

fed d

a

e, unb ber Reüignans Doffelbe qti Den Joànben ber Jodyurb.

gnábigen Srau 2lbtiffin qur frepen. Difpofition Dimittirt ,

bodjs

biefelbe aber oft gebadbte8. Beneficium jure ordinaro g

ntertit

lofen 9)5 (779. oergeben babe

Gin' feldies moirb anburd)

Der JBabrbeit gur Coteuer beseuget ,

urfunblid) De8 Secrerarii

)

linterfrift. unb be

Y

btn 23. 99ta» 1780,

ogebz*u;ftgn *libteplld)en Snftgelö, s5onn

qua Secret, *Ca'ïiäiïgl)ï;ka ;

sü-o-s ;; h-N

Q

!V Ol

ceu debite inttroductae haberi queunt,cum fint actus univer-

fali lege Imperi conftanter G- iteratis vicibus contradicti, ac

(

1niubhitentes nifi fubfecuta foret ratihabitio vel Conienfus

Á

ejusdem, qui jus eligendi, nominandi, aut praefentandi habet t)

jam reügnatlones beneficiorum, & dignitatum in favorem tertii

effe praeventiones & modum provifionis per ordinarios vel

Myt

/0.,

Patronos aliquando faciendae impeditivum , atque fic Con-

cordatis exprefle contrarium ;;

inanifeftum : eft , ; maxime fi

dignitates,. & beneficia alternatlvae non fint fubje&a, fed

prwatwe ad lnfenores fpectent

Q

IV. Perfplcue hoc eruitur ex grav. 19. Jrem quaecun-

Ij

que digritates feu beneficia pirguia , utpote praepofiturae , De-

Lt

canatus.&c. ubi rogant. R. Imp. Status — — Patronos ,

a

Collátores , ordinarios apuüd Collationem , Élecliónem , praefón-

Ka

fationem , €» nominationem, talium dzgnztazum ac benefïczorum

u C

jura, fcilicet. ordinarios defändendos ac defknjbs

anutenendus.

u

adde gravamen 97

adCu

Wif

UM

V. Ture 1g1tur mertito dióta hae'* 1ntelhgenda funt

dicue

nedum de praepofituris literaliter ab alternativa- excepus ,

j if

)

fed de qu1busv1s benefmns etlam CU.I'dtiS, quod rehgnauo-

L3

"nes,

u

AOCR

l E

:

0.«:

-Ó

d

1buid)

Tefall

t) Confer gravami: la Norlmbergenüa 1522 in fpecxe Caput 14. de

UT

-"attenuatione. ju*ns, quod vocant patronatus ,

ubi impcgnatur

"U gapalis" praäventw eam ob rem. patroms laicis 8 Ecctef aflis ex

fiditia . hac pra'e'venuone mulia ohirür jaäïura z quaproepter $.

Rom. Jmp, flatus Santlitatem ^4poftolicam rogitant , ut talia Gra-

: bs

1* $umina, atjzta onefa aboleantur , & poft haec Bmeficza vacatura

-51«

fuo quaeque patrono rclmquantuf.

"A

e4--4. 96 e&-—

pf

nes, & dimiftones eorum fieri debeant, absque praejudicio

j

praefentantium, Eligentium, & Collatorum, fed provideri

n

femper pef eos, quibus alias co

z

N

mpetit jus eligendi , P

100

ferendi, vel praefentandi u).

Val

f

VI. De jute patronatus Laico ad Collegium Eccleïiaf:i—

cum transeunte refervationum regulis haud obnoxio ad

pIXS

elie.

iluftrandum. S. Z cap. un. de jure patr. in 6. defendente D.

""

Paulo Dreefen Cronenburgenfi late deducitur & ex profeffo

in Diflertatione Bonnenfi 1779.- edita jus patr. in perfonam

vel E

&e

Ecclefiaft translatum in qualitate jufisp. laicalis non cadere

U

f

fub regulis relervauonum ,. licet 1llius exercitium fit penes

Ecclefiam, lex enim in limine fundationis expofita , .cum

haüjusm. juspat. infpeóta fua.natura fit laicale, illud prae-

fervat in eodem ftatu & qualitate, adeo ut nihil.aliud mutet

fertn

tranfitus ifle,. quam perfonani praefentare debentis, per

p

quam mutationem non admittit,- fed. confervat dicta lege

Q

naturam laicalem ab initio infixam, confequenter remanet

a quacunque refervatione immunis x) etiamfi agatur de

omnium majore refervatione Clementis IV.a Bonifacio VIIT.

inferta Corpori juris, & relata m Capitulo 2. de praebend.

in 6. in qua fummus Pontifex redigendo in legem fcriptam

antiquam Confuetudincm; j'uxtal,vquvam fummi Pontifices omnia

in

-

u) Id I ;'.4,91 fub ;Adoïþho Arch1 Ep:fcopo ?Cbloh'i,en;fi ,faiicifüïmrä Ca-

D

rolo V. per folen

t

ne Edictum pro toto Imperio coniingatuni effe,

.vide apud Hartzhéim Ce germ T. VE

*

x) Rota , Card

H

.d

k Luca, Piton dit diíat a Cone gem, de ater.

ndfiira 5 31'.'41".*47.."843,,,?,:,.: "

À

"—

/

*

licin

Kiet]

in Rom. Curia vacántia conferre confue;ferunt , haud ta-

men derogavit juribüs.patronatus laicorum ^y). |Equidetm

RU

conditiones quaeque in limine fundationis oppofitae, dum-

modo turpes noníint, aut natura impoffibiles religiofe fer-

vandae funt, nulloque paóto alterari deinceps. poflünt ;

iaf

facri enim. Canones noluerunt fidelium animos abducere a

M

pus operibus, fed relaxato juris rigote eosdem allicietidos

tD

efle cenfuerunt, ut beneficiis fundatis ex pecunis, & bonis

effo

propris conditiones ponere poffint,five fundatores fint laici

It

vel Ecclefiafüci, utnon folum exprefle, verum etiam tacite

Qere

& ex verbis: aequipollentibus, aut conjecturisun beneficio

G

taliter: erecto cxplüdantur refervatioln—esþV'Ap:o&()lic,aeiq O.

n

Jfà

| VII. Dubium quod obhzoveri po'H"et',J e&; quod ;hic

|ütet.

fermo fit de praepofituris a) in curia per refignationem vel

Wt

per obitum vacantibus, quod b) aliud fit ab. alternativa

lene

e»;gsi'.q-egïg: exceptas, & aliud omnino eas n

on effe referyatas,

lum

o

t de

c) pror -

y

]l

a

315y)5Ut docuit.Gloff...in d.: cap. Q. verb, co

E

y

H

lflat;i.(g,l Cardipxä. þdel cha de

d

i juregat. dzfc 65 . 24.

yn

Q Vide Ferdinandum de valentibus de re Kcclef VM IN

item 11.6I. atque ex eo , quod quisin omnibus menfibus etiam

papalibus beneficium per obitam vacans contulerit, id nor fub-

effe .réfervationum regulis ad effectum refignationis in favorem

a

in Curia, uti non alternativae , ita nec facultati refignandi in

[ 6

:X E.

favorem absque conferifu Patroni deeifum refert cit, diflert,

Tü& feg:, id-ipfum im Curià Rom: fub Bened. XIV. 1752.

vacante Parochia Nieder Emmel.ad Mofellam in menfe Papali

li

£ontia provifum ab Indultario

ii

p»mjurepyatv-.-(:a.rthu&ge Trevirenfis

$. VIII. pariter decifum fuit.

eie-to $8 -s

i

c) prior haec refervatio vatione menfium faciliüs excluda«

tur, quam altera per rehgnationem, d) fic etiam per cons

&f

Qj

cordata praepoliturae ab aiternativa exceptae fint, tamen

literaliter difpofitum..in. iisdem |. Concordatis ; refervationt

Apoftolicae tubítare-omnes dignitates ;:/i fa&a renuntiatio;

& admi(fa. authoritate. noflra extiterit , aut renurtiationem ad-

Yac

mitti per nos aut;authoritate mo[ira continget,

Verum ex eo

tárii

jam, quod refignationes in favorem tertii fint. Concordatis

pofteriores, non poterit S. Pontifex dignitates in omnibus

menfibus ad ordinarios fpeGtantes mediante refignatione

totà

ifta alus fine praescitu, & confenfu Patronorum conferre,

ul

fed femper. hoc reün

quendum. vel :Gapitulo eligenti , aut

fnert

/O

frapf

Patrono praefentanti a

sy

]

"

f

D

gior

ferva

PRAEPQSITURAE NONNUNQUAM coNFERUNTäi

AB ARCHI- VEL EPISCOPO CEU ORDINARIO. .

I.wPraepoHturae Collatio nonnunquam in . Ecclefiis

particularibus fpeótant ad Archi- & Episcopos- prout jam

faec. XIII. Vegandus Decanus, totumque Capitulum . Eccle-

fiae Limburgenfis coram venerabili D. Sifrido S. Moguntinae

Sedis Archiepifcopo recognoverunt, nil juris in Electione

Limburgenü pr-af-.:po-f';:ti þabeïg, ,f.ed eum fine

contradictione

"

[

"ba) Prout de— :vacarlt.ït;üls alþud"feäesin: in dxH'crtII i76z ,g;iita cap. 1

— $ XIF. in differt. V. dc dign. per re

jf

855- jundo $. LX, viderelicet, -

ig.- : lücurca ?agäf?ibus $ 64

eA.esde 89 -5

t«

COf

qualibet^debere 'tecipere, quem diétus. D. .!!chh:lepx1'copb-;,þ

& füi füucceffores de Gremio Moguntinae Ecclefiae Fratrem

imen

Nl

Capltularem illis in Praepoütum duxemnt nommandum b)

UT

"NT

IT. Tahtet Praepcxf' tura in Noerthen t0t1es quoties

vacavit, femper collata fuit per Eminentifmum qua ordi-

lx eo

qà

narium omumium Praebendarum Collatorem c).

Dug

tl0ne

III. Attento: praempue, quod praepofitura haec cum

fetre

tota Ecclefiia Collegiata Noerthenfi, opera, & affiftentia

; Q

Eminentiffimorum Archiepife. & Electorum Moguntinorum

fuerit vindicata contra proteftantes, & àb eorum manibus

magnis expenfis erepta, & füb obedientia orthodoxae Re-

ligionis , ejusque imperturbato exermüo usque hodie con-

fervata

Confer. N. VI.

TUR

M

VI,

)

E

eftis

bj À. i233. tertio nov. Eandem Praepoüturam per mortem Reve-

t m

rendiffimi in Chrifto. Patris D. & Cardinalis fanctae Sabinae va-

Ed

eantem Theodoricus Archi- Ep. Mog. a. 145 6. die 17. Januar.

conruht Nobili uberto D. in Bxckenbach

10nae

ione

c) A 1671. vacabat Praepofitura in menfe ordinarii per o'bltum An-

"hone

dreae Burckart ejüsdem: Poflefforis , illa ab Eminent, Archi-Ep.

u

Joan. PhlhppO £l. mem. qua ordinario collata fuit:D. Henrico

PEReEEIT:

Bóning.1739. in octobri vacabat perobitum Henrici Ohaus &

Collata.ab Emin.- Philippo Carolo qua-ordinario -D. Martino

p IT

Koehl indubie igitur ad Eminentifimum etiam ;in mení(bus

ij

bendarum.

ordinariis fpactat Collatio Praepoüturae, uti & rehqnarum Prae«

edecme 05 ef&eche

IV. Talitet ab Emin. eonfertur üulterius praepofitura

il

Collegiata B.:M. V.in Erfürt, & ab Augufüff Imperatore

con)

praepofitura in Imperiali Collecrlata ad $. Crucem in Nord-

elie

haufen Civitate Imperii libera d) atque fic jure ordinario

prowdetur per eos, ad quos alias peltmet

—

g)(

V. Caeterum fola jam Pcatuta Eccleüarum CoIIegxata-

fei

tum a S. Sede Apoftolica confirmata excludunt provifionem

ee

apoftolicam de praepofitára, fa&tam, quando in iftis prae-

&i

pofitura electiva effe differte adítruitur: de praefenti ordi-

i

narios germaniae Eminent. Archi- & Epifcopos feu Capitula

f

Collegiatarum non fejungxmus, ubi quaeftio eft contra pro-

jn

vifos Apoftolicos: maxime fi accedat obfervantia; fic Legati

eet

Ordinum Imperii Catholicorum Ratisbonenfes jus Kcclefíae

in(

AMonafterienfis Clementi XI. anno r7oz propofuerunt, fcili-

(v

cet confuetudinem eligendi praepofitum e) ubi fimul fignü-

pin

ficabant regulas Cancellariae, quoad concordatis adverfan-

(5 4

tur, jn Germania ceü"zue & Capn:ulum, Decanumque Mo--

Ü

10

nafte-

fem

e

C0!

j

d) HUJU.S prioris poü'eü'or modernus eft P, R. ac amphmmus D Chrl-

ftianus Stadelmann . Emin. Con(ïharws Eccl.

& CommxB" arius

Àj

Hilen

Afchaffenburg &c. alteram tenet Bemus & Excell D. Joannes

Philiqpus Jacobus Nepomucenus Comes de ab Eltz, dictus

Fauft a Stromberg ,

Ecclefiarum: Cathed. & Equeft. Mog. &

Würcebrgi , & ad $; Alb. & ad S. Ferrutium in Ble:denfc Canon,

tett

& locum tenens in Exchsfeldxa.,

m

e Apud Fabrum in pubhca Em'opae Cancellana P. fX. p. 77( Mich.

Qj

'Godefredus Wernherus de collatore dignitatum majorüm in Cathe-

COR

-dralibus. &?prmctpalium in :Colleg. Eccl. szf ae. 1746 .ed. fc&l , LLE

QUi

S ultzmas 29.

äeäs 91 s5

ufa

[

Ote

náfterienfem . etiam. pofthaec nulla. provifi onis pontificiae

concordatis quippe

Otd

contrariae ratione habita, praepofitum

li

cifg ele&.uros.þ :

r E —uid*em—i ini;lälesdentä þer Germamam äiüïdio— re-

t

lisionis, Ecclefriae üt fupra N, III. monui, ulterius in pos-

At

feffionibus fuis turbatae funt, & non poterant fufficienter

ag

refittere invaforibus potentioribus; in exemplo — Domini

Ordi

territoriales Fridberpenfes,Budenfes, atque Ifenburgenfes

ytula

Comites Ecclefiam Collegiatam Moxftadtenfem , in. quorum

.DtO

fündo; acfolo villa Moxftadt fita eft, violenter invaferunt,

praedicantes infütuerunt, 'catholicos,Sacerdotes, .Canonicos

ent

d

Vint

ejecerunt, 'qui ad hanc usque diem Francofurti extorres

lais

jn Collegiata S. Leonardi quafi precario, ac conducütie

divinis fuis, ac refidentia perfunguntur; quibus ut aliqua

Ti

von.

tars fructuum ex partibus illis Moxftatenis, & Wetteravi-

M0

cis adhüc cedat; Archiepifcoporum, & Electorum Mogun-

tinorum incredibili fumptu, labore, ac paótis cum Dominis

l-

territorialibus iftis non fine dura ftipulatione initi$ effeétum

eft: anne.jam provifiones Apoftolicae praepofitorum tali

Collegiatae -obtrudi. poterunt , contra ftatuta a S. Sede

. Chrl

tfarius

Avpottolica confirmata , co

ntra pontinuatgs provifiones Emi-

loannes

4

ditus

r;gnüüïmorqm ?

f &

VIL...Sane, fi. vel minima ügniflcätione Dominb bis

Canoft,

tertitorialibus curiales provifiones fubolerent, praepofito-

rum praefertim (qui funt capita Collegii, atque ex familiis

Mi

notisipfisque amicitia, fanguine, vel alio aliquo vinculo

T

conjunótis adfcifci haCtenus confueverunt ) prout ne nomen.

h

a quamprimum novas darent

qgidem *Bu11arüm'uf'"feriqnt, ihis

2

tur-

e$ene 92 ä*s*&

L

turbas, itnodatisque arre&o fruötlhus, Eccleüae tot1 Vlm,

pti

moleftiamque mferrcnt.

Yi

g

elf

VIII. Etmm fepofito hoc, quïc:lt quod Emmentlmmz

g

Eleöï:mes, & Archiepifcopi, . & non.S. Pontifex. long1ü'1m1s

jni

jam retro temporibus praepoüturam Mox&atenüs Collegla-tae

167

jure ordmano contulerlnt F

:]

f0,

Ecd

IX Qma autem in. CurlaRomanafacdes funt in expe-

&t

dlend1s provifionibus praepofiturarum: periculo- petentium,

1

non defuerunt provifi Apoftolici afpirantes praepofituram:

poü: obïtum Petn Sch1ck provüï ab Emmentlfümo Joanne

Phlhp-

if

top!

f) Itaanno rz75. loatines Gertinger presbyter Sacellanus mogunt,

füan

ni

authoritate Archi - Epifc. Sebaftiani , poft hnjus obitum a; 1564.

. Joannes Andreas Mosbach a Lindenfels Mecropoht Eccleüae

U

.:Mog. Decanus, atque iterum eo: fatis functo a. 157 1. Wolff-

j

"

gangus ab Heufenftam ejusdem Ecclefiae Canomcus Capxtulany,

nf

ti

iUl

uüterque authoritate Archí- Ep Damehs provifi funt, ficut &

los,

AN

Georrius ab Erfienbergs J. U

. Licentiatus- authoritate" Archi»

Ep. Wolü'gangi provifus fuit ,. quo. decedéente denuo: Eminerit,

Vl

iv

a. 1612. Antecefforum exempla fecutus,. menfe Septemb, prae-

a

pofitum W ilhelmum Theodoricum a Daun,. virum apprime ido-

Vta

53eum e Corgore Metrop. Ecciefiae fuae jure, meritoque inftituit,.

& nifi & (ibi, & ipíi Ecclefiae Moxftatenfi praejudicare voluiffet,

ahter facere non potuit;,; ut ut aliter provifus Joannes Udalri-

^eus.ab Andlau Archidiaconus Ecclef, Mog. fefe oppofuerit, in

eontradictorio tamen debite repulfas. fuit.

Inde a. 162*3. Em,

Suicardus . eandem: praepofituram D. Antonio Waltbott a Baf-

fenlieim & Em, Anfc,lmus Caümxrus Joanm Udalrxco ab An:—

lau contuht 16 28.

4

—

| ;G—ää 9 3 ä';ggfgä

",

Philippo, ut videre.eft ex literis.Ogeri Deth»ier C.ian*. ,ad S.

Viétorem Commillarii Apoftolici de d..7 Junii 165o. primo

Clericus; Leodrenfis Fruftanee d. praepofituram Romae im-

J

petravit: aft in fürrexit eodem defunóto praepofito Schick ,

MAIQUUS

Clericus Daniel Leux Canonicus Ecclef. Colleg. S. Barthol.

Yntoe

Francofurti pariter fruftranee contra provifum 16 Febr.

1672. ab Eminentifilo Joanne Philippo tanquam ordina-

rio, fcilicet J. U. Doétorem Andream Birnbeck, dictamque

y

Ecclefiam' fimul , - quae quia-in partibus Acatholicorum fita,

& defolata, omni Chor

ium,

i—»exercitio; ut1 garet, ita jure quoque

PUR

« odl LOMUR

?&HHQ

)

piantib a Decanus,& Capitulum M'oxfïad'ehf ezg Martu

2673 inliteris ad R.everendiff. D. Vicarium generalem Chrif-

tophorum Kudolphum a Stadion detulerunt praepofituram

Qnnt

fuam nunc pejus effe fub manibus Proteftantium , quam anté

1564

- eentum annos, nam non modo antiquas adhuc durare con-

clefiae

Wolf

tróverlias, fed D. Comitem Büdingenfem, quarntüm in ipfo.

eít, libenter fibi omnia fubjicere; quamobrem jam ante qua-

Wirir,

&

tuor annos Eminentífinum p. m. armata manu pagos il-

Amhp

los, & bona Ecclefiae foae defendere clementiffime refol-

itent,

ville, prout in hodiernum usque diem milites ibidem excu-

prie

' bantes D. Comitem in officio continere debent ; praepofi-

& ido-

itis Ifenburgici miniftro absque

titni,

tura:eï .Vf;r'o- bona a D. Com

&

ulil

&

hgbi—

d

Ti

Ms

s

il

In

ln

.g)ï

Decanus , & Capitulum juxta ftatuta fua, & an't*iäuam obfervan--

| f

tiam , fiiquo modojure fuoconfülere poffet , Eundem Dtui Birn-

Àtt

beck in praepofitum etiam elegerunt, eamque eléctionem dicto

Domino ptovifoó

tionis Num. V,

expofuere. "Vi'dej 5 : ult;m,umf hu;us dzfeepta*

| eäseäs $4 d

At

habito confenfu Capituli poffideri,' nec vindicati poffe fine

&py

efficaci Eminentiffimi- affiftentia ; & àuxilio pravi:- ex his

a(ffis

omnibus colligi debere; quam provido, ac prudenti illis Opus

fit praepofito

fupeïx

s QU FUMMU EE

cum 7

tino pereat.

,grfiäï

—

jferetd

; XI 'Qam' ob rem- (utor verbls .litefärum« Emmenüfïïmx

Würc

tan

de a. 1614. 12 Aprilis Afchaffenburgi.ex arce St. Joannis. ad

Reverendiffimum Nuntium apoftolicuti Colonienfem data-

s

forell

rum) quamobrem flante pro nobis continua tot. annorum pofcffio-

ne, fuffragante ultimo , in beneficialibus jure merito attendendo

ml

Cinet

flatu, imo cogente ipfius exulantis Eiclefiae Mox[latenfis: condi-

19vl

tione , [latu, ac fupra indigitato. periculo ,' non Videmus , quare

difpofitio noftra in, dubium vocari, re&te poffidentis, atque omni-

aliun

3 pat

bus choro praepofito moleflia creari, aut hominibus importunis

indulgeri debeat ,. ut fua caufa vix pacatum, ac fatis , fuperque

ye t

flu&uantem Ecclefiae ftatum novis litibus , diftriminibusque certo

Atieb

certius fuperventuris involvat,' Quid jam poft reliquos, ulte-

riotesque actus poflefforios hodie exfpectandum erit? vé-

rum Impetratores, imo ipfa Curia Romana nunquam per-

taefa eft novos caufare motus cum fuis provifionibus prae-

l

pofiturarum, ut ut fint coritra concordatorum paéta,

XII; Id ipfam &ommonfï-ränt -refïgn'atio-nes iiujus prae;

pofiturae.interea apud. S. Sedem in favorem tertii impetra-

tae, quas tamen fuperius lege publica 1mperii rejectas, &

fic infubfiftentes effe füfius füb oculis pofummus; miror tan-

tum hoc, Curiam R omanam tam fortiter infiftere provifio-

nibus fuis praepofiturarum, fi quas habeant a quocunque

etiam breviori tempore contra Concordata, econtra dene-

)

gare.

Tu

ia

^ fite

gare velle Ordinarüis Germaniae poffeffionem longam ante,

W s

oft Concordata femper habitam legibus publicis, &

S0pus

pid

is firmatam. Quem in finem.hoc fiat, germanis fat,

] om.ï

fuperque notum eft, & experientia docemur: inde conful-

tum non eft caufas has traétari in Curia Romana utpote

partiali: facilis enim capitur conieótura, -quae fit fententia

ferenda, exemplum hujus allegat citat: Wernherus Profeflor

lti(ïimj

Würtenbergenfis 4) falfo igitur Curialiftae femper labo-

tis.ad

rant fuppofito, quafi ipfis vi: Concordatorum competerent

dj

praepofiturarum Collationes , ad. quid enim praepofiturae

ifefie

forent ab alternativa exceptae in Concordatis, fi easdem in

dendy

omnibus menfibus conferendas haberent? ad quid in regulis

(nji-

Cancellariae, joannis XXII. & Martini V.'expoftulaffent

Qudrt

provifiones. praepofiturarum vacantium per obitum Cardi-

nj

nalium, curialium vel familiarium 7) fi univerfim vacantes

Ttunis

in partibus praepofiturae ad S. Sedem fpeótent? 1pfa quo-

pügue

que Concordata germanica a Martino V. per Epifcopum

A

fed;

Ulte

-Atifebatenfem »Martip um f uprggïg Regl ggll'igïe»pblatg ;

E

a.

! Yé.

-

|et-

prae-

, If) Dä Collatore dignitatum majorum cïtatä fectionellI , & uItïma-,

incaufa L. B.de Fürflenberg , Q J'eichs circa annum 1736, Ano-

nymus vindicias de praepofituris confcripfit, item in caufa colo-

nienfis-praepofiturae -ad -$.-Gereonem X7.- Januarii 11 2-1...$. pro-

ptit.

fligatis coram R. P. J. Caleagnino, quae per tria fecula, & ultra

Xttt-

probata fuerat electiva, decifum, praepofitaram ad S. Gereo-

5

nem non obftant poffeffiorie, "& ftatu ultimo, imo trecentorum

: l-

annorum, quod is videretur repugnare Concord

*

d

atis, rej;eöta elec-

vifio»

tione provifo quhtifïcio .'adj;udicandafn ei]"e—. »

Inque

Qene-

A

| i) ConfïW'erniiefuä l. cit. 55. aq.l

f

s4&e-üs 96 -4--£5

4 fenatu non acceptata, aperüüïmebeneficia majora, digni-

tates praepofiturarum , de

quibus fermó eft, a rgfervatio-

nibus apoftolicis excipiunt. &).

g

XIIIL. Longe potiori igitur jure hoc invertendum eü'e,

ait Wernherus l. cit. citca finem, & dicendum: etiamfi pon-

tifex collationem dignitatum majorum, & principalium in

quibusdam Ecclefiis trecentis ab hinc annis füb fuam rede-

giffet poteftatem , tamen vehementiffime reclamantibus N. G.

Concordatis eam poteftatem nunquam fieri juftam, fed col-

ff

latorem ordinarium in priftinum jus, & electionem efferefü-

tuendum: faltem ftante tali diffidio circa intelle&étum Con-

tutas

r

cordatorum, neque erecto compacifcentium tribunali com-

muni, illud qnidem utraque pars interim recte videtur te-

m

otdit

nere, utfiquae alterutrius interpretatio a tramite regulae

TART

nimis deviaret, hanc altera pars merito non agnofceret /)

veluti illa effet, fi Papa, qui fuos aétus poflefforios vult

tenere, Ordinariorum a

! N

utem-: (maxime in hy pothefi nofira)

fuum

gdefpieeret.

!

onnit

1

l, Y

prom

j ä XXVII.

T0 pii

Yon

k) Vrid'*e Wernherum » 4cit'. $. 25

anio

Becle

2) vJufcin; Jebrdäiüs m Comxrfenfario in fuam retfaöït»a;ionem Pio

Tvef,

Qua .

VI, 1778. fübmiffam poütf )32.kpagf 209

f la

dv

MfEn 0 Es ?

N

$. XXVH.

SI PR.AEPOSITURA, QUAM. ALIAS ARCHI - VEL

effe

EPISCOPUS CONTULIT, VACET IN MENSE-

n

APOSTOLICO, CUINAM COMPETAT -

»

BI

(de

JUS COLLATIONIS ?

NG

ol

- . Cafüs quaeftionis formator de;menübus apoftolicis,

teli

fed mira figuratio, cum certum fit in Concordatis Praepofi-

(on

turas ab Alternatva effe exceptas, in quo concordant Cu-

ridiftae, & Germaniae Doótores; priores certant pro fede

CORQ

t -

Apoftolica, utique in omnibus menfibus, pofteriores pro

U

W

ordinarüs Germaniae: an forfan haec una fubjacebit alter-

& )

nativae? videamus utriusque rationes pro, &xcontra.

; Vult

of

T. C(ufiali.&ae. pro praefenti jam non poffant refugium

fuum habere in regula Cancellariae: quia eft refervatoria in

omnibus menfibus, & hic non obtinet: non in Concorda-

tis, vigore quorum menfibus praepofiturae non fubftant,

il

proin fola quaeftio eft de Confuetudine, & obfervantia, ceu

in prioribus $. oftenfum fuit.

I1I. Praejudiöium ajunt adeffe, eoquod S. Pontifex Pius

V.Praepofituram Noerthenfem jam femel in retro temporibus

anno nempe r575. contulerit D. Decano ejusdem Collegiatae

Ecclefiae Henrico Bonten, atque in his literis-ipfis denomi-

en Pio

naverit Executorem Eminent. verum infubfiftenter admodum,

quia Collatio hujus praepofiturae a S. Pontifice a. 1575.

faéta fuit his formulis — -dudu'm fiquidem omnes

dignitates,

Caeter (;-

eiocu 9ä Eä—veäs

ï

caeteraque befiefiia Ecclefiaflica cum cufa, & fine cura ex tunc

usque ad certum tunc expre[fum-tempus in ottobri €& certis aliis

eiiam tunc expre[fis men(ibus extra I&om. curiam alias , quam per

refignationem vacatura. Collationi , .& difpofitioni no[trae refer-

vavimus &c. cum itaque poftmodum pra

epq/iagm szecyl'aris,, e

Collegiatae Ecclefiae &c. m).

li

1V. Patet fiquidefn indubitanter ex hae collationis

formula, collationem a S. Pontifice factam fuiffe vigore al-

ternativae ftatutae in R egulis Cancellariae, vigore quarum

]

——M—————————

Ilf

menfis October, & Beneficia in eo vacantia ad ejusdem col-

fet

lationem pertinebant: . & quidem fignanter, . quod jam ab

illo tempore praepofitura haec tanquam dignitas primaria

Collaioni S. Pontificis in omni, & quocunque menfe non

fuerit refervata, confequenter jam fuiffe exemptam. ab illa

p

generali refervatione induéta per Regulam Cancellariae iV.

t

vigore cujus Praepofiturae in quocunque menfe vacent,

It

tanquam dignitates primariae, privative S. Pontifici fint re-

yc

fervatae: manifeftum inde redditur formulam hujus Colla-

eit (

tionis non convenire Regulis Cancellariae, quatenus prae-

COfQ

ofitura haec eft prima dignitas, fed quatemus alternativae

fubjeóta confideratur, ^concofdatis potius. contravenire ,

cum vacaveritin menfe Capituli, ubi per fe fummo ponti-

fici nulla competit provifio ;- proinde formula haec colla-

fuid

ajun

tionis cenfetur emanata &.yloyulgari , quafi prae

pofitara

W

6' et

r

colla

t Co

m) Qi([üll'däm Zfndreas de Aägefjïeïn ipfius Eeclefiae Präcpmjïfus;

1l me

dum yiveret, didus 24ndreas, rempore praeditio nondum elapfo

Yeto1

: W??!ä eobri extra Romanam Curiam. diem claujïg extremum:

— Ó

[^

effet extra germaniae lin

ites fita, cenfetur Concordatis om-

ni

4^

X

nodo contrarià, &

|

fic infubfiftens, etam in cafu, ubi

iij

[j

!

praepoi'imme ab alternativa non fmübn-t exceptuatae.

V. Ez;texnus Colïatiü/per 8. Pöntifïcem ad ih&äntïam

fübin.non nullorum impetrata, prout contraria Concor-

dat's ,

nulla.eft defectu voluntatis Summi Pontificis ,

i

nolentis contravenire Concordats, quae in cafu duplici

j-

modo laederentur partim, quod alternativae fubjiciatur

u

taepofitura, & partüm quod in meníe Capituli, qui

l-

notorie eit menfis October, P

.

db

fervatam : -

apa illam übi f!elit þü'e te-

[

atià

0

VI. -Ob&at, *-quod hodie þaïïim pef gernian,iani'pïtïres

»

praepofiturae fubfint vel EleGtionibus Canonicis; vel priva-

eTY,

tive collationibus ordinariorum in omni, & quocunque

a,

menfe: ita & praepolitura quaeftüonis in praefent fub-

u

g.

jacere poterit alternativae Concordatorum: verum .prius

n

eít conforme , hoc pofterius autem efiet contrarium Con-

pnt.

cordatis :

twe

fire,

VIL. Jus collationis hujus pfaepoüfürae *fubjc&um

ynt-

fuiffe alternativae Concordatorum , aut fubjacere pofle

Colla-

Yitata

ajunt, accedente obfervantia immemoriali; fi enim collatio-

nes antiquorum temporum infpiciantur , illico - patefcere

Jf

praepofituram hanc, quotiescunque vacaverit, [femper

—— À

collatam fuiffe ab Eminentiffimo juxta normam alternativae

in Concordatis ftatutam, ita quidem, ut fi inceperit vacare

2p0fïf"5 ?

in menfe Apoftolico, ab Eminentiffimis qua Indultariis, fi

g d

s.

vero inceperit vacare in menfe ordinarii, ab altefatis colla-

(

N2

ä—wfä&æ

QR— :J,t-;r

Ico ä**s&þ

ta fuerit qua Or—dinariis: n) ex ifta obfervantia t

anti tempo-

tis concludunt. pro alterpativa itaà, ut Eminenti

ffimus modo

fit ordinarius in menfibus ordinariorum, & modo Indulta-

ä

riusin menfibus Apoftolicis, fed id praeter neceflitatem:

ad quid enim menfés difünquis," aut alternativam inducere

l

adlaboras, fi idem Collator fit in omnibus menfibus? prae-

É

pofiturae enim ad regulas Concordatorum' ab alternativa

menfiam Apofiolicorum funt exceptae, & fpeótant in-

Ji

difincte ad illos, ad quosalias pertinent, non habita ra-

tione menfium: ad nihil juvat fola verborum, aut formula-

rum figura, quando unus, idemque Collator eft ultra faecula

relate ad ductum Concordatorum: infüper quid juvat dice-

J

re, quod ante duo faecula provifus quidam Apoftolicus Hen-

fet

ricus Bonten a. 15

75. opera Eminentiffimi Archi- Epifcopt

0f

ad pacificam praepofiturae pofleflionem pervenerit? Ííi re-

dut

fpicias, quod hic ad pacificam pofleffionem pervenerit opera

(en

Eminentifimi, jam fatis eft, fin autem velis vim ponere in

Dd

eo, quod.reportarit provifionem S. Pontificis, probare de-

d&

buiffés, non opera Eminentifimi, fed in vim provifionis

Der

Apoftolicae accepifie pofleffionem ; omnia collabuntur, fi

(imm

tempora, & fata Collegiatae in memoriam revocemus, haec

fola

let,

marn

pite

dv

; n) xPrïorum collationum fa&orum in menfibus Apoftolicis exempïa

habes in ànno 1722 per obitum die 1 5.. Sept. Commiffarii Bó-

xing. Emin. Lotharius Francifcus piiffimae mem. contulit Geor-

mv: 1

gio Klinckart , & decedente D; Klinckart in a. 1738. die 9. Ja-

u

Vil

nuar, Emin. Philippus Carolus p. m.: contulit D. Ohaus, -De-

fitus

eedente hoc Henrico Ohaus in.2, 1739: in octobri tanquam menfe

feceri

ordinarii pariter Eminentiffimus contulit Martino Roft, .prout

It

:

V

& contulerat in anno 16

Böningn L'

71. menfe orfïiz;a;;ii yacantem Ienrice

CT

Béeejo 11 &$eeds

V

fola affiftentia Eminentiffimorum Archi«Ep, in -t.emporïöus

ilis durilimis belli, ac diffidiorum religionis, tota faltim

li

quanta adhuc eft, confervata, & a mánibus proteftantiura

d

non una vice praépedità , ac- defenfa eft idque vere

magnis Archi-Epifcopatus fumptibüs: yre igitur fingulari

d

Eminentiffimi collationes beneficiorum , & praepofiturae

:iya

habentin omnibus menfi

n

licorum.

1

bus & ordina:iorum, & APO&Gf

f*

d

