Hf354_qt-8

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

DISSERTATIO VIII

JURIS PUBLICI ECCLESIASTICI

CONCORDATA GERMANLE

PRAEPOSITURIS. AB ALTERNATiVA

EXCEPTIS, ET SANCTAE SEDI APOSTOLICAE

NON RESERVATIS:

—

QUAM

UNA CUM SELECTIS EX OMNI JURE THESIBUS

EX INDULTU INCLYT.4E PACULT.AATIS JURIDIC.AE

IN ALMA UNIVERSITATE MOGUNTINA

PRAESIDE

OAN. GEORG- SCHLOER,

; U. D., DOCTORAT. THEOL. CAND. EMINENTISS. AC

CELSISS ARCHI EPISC. PRINC. ELECT. MOG, CONSIL, ECCL. AC

SIGILLIFERO, EJUSDEMQUE IN ALMA' UNIVERSITATE MOGUNT.

SACR. CANONUM PROF. PUBL. ET ORD. FACULT. JURID. ASSESS.

ET P.T. DECANO, COLLEGIATAE AD S. CRUCEM EXTR A MUROS

MOG. ET AD S. JOAN. BAPT. AMOENEBURGI CANON. CAP. ET

RESPI*..CT[V E DECANO, IN HOSP. ELECT. AD S. ]OAN BAPT,

PAROCEHO.

PRO SUMMIS IN UTROQUE JURE HONORIBUS, ET PRI-

VILEGIIS DOCTORALIBUS RITE CONSEQUENDIS PUBLICAE

ERUDITORUM CENSURAE SUBMITTIT.

JBJE7&NA7RJDUS C .A. .R O.LUuU.s

DE /JB R JE E

COLLEGIATAE AD S,. ANDREAM WORMATIAE CANONICUS

DOMICELLAR IS.

MOGUNTIAL' DIE?2

NOFEMBRIS MDCCLXXXI.

22

r

Mrgrrr COUR EE

ä&——;&

E.x Typog. Elect, Aul. Acad. apud Joann. Jof. Alef, IHiered, Hofinez,

——

"—

./4&' zextum Gorco?ääi'oru-m

ma/'ori&dï" dz'gnizfa,tiäm*

; /J(/t g)onti?!ïca&:r n Gatfedïafiöaf, [ prinbi:

: dafes' dn Gof(fegiatio* (gcc/e/iia! exceptz':r:,-w de fyuz)äua'

feure ora'inarip /JropicZetur per illos- J 7;7?(5/7'2'07' e2, ad

| 9404' abtas ; /.fertinetg

.

astou a

N

ia N

MW!

RE

EE N

—

VAm d

o

CONSPECTUS

DrecsTPTM T IONI S';,

e

CAPUT L

PRARPOSMHURAE IN GERMANIA SUNT

DIGNITATES POST PONTIFICALEM

MASJORES, ET PRINCIPALES

IN COLLEGIALIS.

$. [. Praepofitura ex vnominis -»—:e'tymologia major dignitas,

ac principalis effe -dignþscitur; |

S. II..Ex loco eminentiore is choro, vel Capitulo.

$. III. Ex praecedente .fub&:r.iptione, & ügilloï'-

2

S. IV.

[

u m

$. IV Ex offidio, & adm1n1&ratxone tam rerum , quam

- jurium Ecclefiae.

&. V. Ex Confuetudine:

$. VI. Non óbfiat, quod adminiftratio fit faepe tempora-

lium, & non fimul Spiritualium.

5 VIII. Quod non refideant praepoiiü in Eccleihs tefiden-

- tia praecJa

& VIII Nec juvat dicere Decanos convocate Capltulum

€. IX, Etenim jam origine fua praepofiü Decams praepo-

untur

&. X Et adhuc hodie, faltem in Germania

r

&. XI. Quanquam non femper, & ubique.

&. XIL. Status ultimus attendendus eft.

6. XIII. inde provxüones, d1gn1tatem majorem , veI prmc:-

palem commonftrant,

&. XIV: Praepofitura erit principalis dignitas , etü. non fit

electva in cafu partlculan

CA-

——

pros

HISEA EL

CATFPUT

I I

PRAEPOSITURAE

IN GERMANIA NON

SUNT RESERFATAE

VIGORE

R EGU-

LARUM CANCELLARIAE ANTE

CONCORDATA.

&. XV. Ex jure communi nulla eft refervatio primariarum

d1gmtatum

$. XVI, Quis fümmorum Pontchum primo fibi refervaverit

dlgmtates principales? dubium eft inter DoGtores. -

&. XVIL. Ad effe&tum deduéta non eft refervatio pnma«

tiarum dignitatum in Germama

CAPUT

III

ETIAM

NON RESERVATAE EX

CONCORDATIS

$. XVIII. In Germama primae dlgmtates non fub&ant alter«

natzvae menüum

2

XIX.

—— —— ——

"-

$. XIX. Nec refervatae funt in vim Regulae IV. Concella-

riae, proutinü Concordatis haec dicitur repetita

$. XX. Necfíunt in vim Concordatorum refervatae.

CAPUT IV.

PRAEPOSITURAE AD . QUOS ALIAS

PERTINLNT

&. XXI An Praepofiturae falthm aliquae in vim. obfervan-

tiae, & praefcriptionis contra Concordata Summo

Pontxüm fint refervatae

S. XXII Hu3us controverfiae 'I'emperamentum unum, &

alte1 um.

$. XXIIL Inde fi praepofitura non Ht fummo ponufic; re-

fervata, etiam non eft Decanatus

S. XXIV. "Undenam ergo, quod nonnullae praepofiturae

in germama conierantur a S. Sede ceu refervatae

XXV.

!l

XXV. In favorem tertii in- Cüria -R.omana -refignari. ne-

aut faltem non .deberent, nifi .eam per

queunt,

obltum in Curla Vacent

XXVI Praepeüturae nonnunquam conferuntur ab Archx-

Epifcopo, vel Epifcopo ceu. ordinario. :

XXVH Si Praepofitura aliqua vacet in menfe A po&ohco

cur competat jus collationis, fi alias Epifcopus vel

Archi- Epifc. 1nam comulent ?

m

XXVIII. Cui cempetat jus conferendï fede Archi- vel Eplf-—

copali vacante ?

XXIX. A quonam praepofiturae, quae ex confuetudine

conferendae fint

'

hucusque a S. Sede collatae funt

fi nullus provifusApoftolicus debito in tempore com-

pareat.

XXX. Quo jute, & quo tempore praecife conferri pofüint

praepofiturae ab inferioribus, ad quos alias perti-

nent? rationes dubitandi.

XXXI. Rationes decidendi pro lapfu trimeftris

XXXI.

EEE

| -nxcearcun as ctnstttjeere r

$. XXXII. Refponüones ad. tationes dubitandi- S. XXX. al-

latas, -& ultcriores.

&. XXXIII. Annon Confultum fit lapfo trimeftrirecurrere ad

. $. Pontificem ,. vel quid aliud Capitulo, & ejusdem

provifo fuadendum?

/

E.

A

EV

AX

ea

f

H

2

B

&l;

1 i

!

j

d

Z^

7

:

34

n

N

Xf'ï&

EE

Es

N

.

i s

Tþ

)

d

D:

Y

M

|

X

h

P aA

a

*

if

/,

/

j

sï

ä&»

VEU

N

6'

E

í

B.

Vif

N

CL

N

ii

4

E

s

ao AC

j

;

-^.

2

^ ?

X

N

C

7

91

A

O

e

*

J

4

CAPUL.I

PRAEPOSITURAE '

TJN. GERMANIA SUNT

DIGNITATES POST PONTIFICALEM MAJORES

3

ET IN COLLEGIATIS PRINCIPALES

S..I

raepof' türa ex nommxs Ef'ymologm major dxgmtas, ac

19

pnnc:pahs eiï'e dlgxwfmtur

u

l. Natura res f' ngulas notis qulbusdam mufhs dlfcrevxt

atque in hoc ars fequitur naturam, & in omni fcibili habe-

mus notas & figna : a) quare de dlgmtate in Ecclefiis Cathe-

drahbus

DAPCUEMMN AE

æ) Gegmetrw in Gguns f'gmrm eff nota fme pambus & quae medíum

" Figuraé tenet pun&um dicitur :

Aflrologis figna funt duodecim

nlae fidernm imagines ex diverfis flellis: collectae : Medicis funt

certa

d

2 ä&æf-ä

drahbus majore po& pontxäcaïem & prmclpah in Fcclef' is

Collegiatis acturus confilium ulpiani 5) fecutus ab Etymolo-

gia nominis inchoandum cenfüi perfuafus, quod ficut in

rebus, ita & in verbis latentia figna nobxs evidentiorem

praeftent mtelleötum

r

. 3. Sic praepoütura ex 1pfa nominis mdole, nob1s illico

exponit praepofitos aliis praeponi, tales in aula caefaris

praepofiti alit erant argenti potoriü, Barbaricariorum , Ba-

itagae, a cryftallinis, cubiculi, domus regiae, mcnfae, pa-

jatu, thefaurorum: eatenus etiam'non aliud praepoütorum

officium in Ecclefia fuiffe infütutum, nifi ad hoc, ut illud

obtinentes caéteris praeponerentur ; eosque in praerogativa

ac dl G-nüate ,anteceuerent c)

$.II.

a

BN

o

certa quaedam Sanitatis temperamenn vel caufarum morbi prae-

fagxa , alia ad falutem, alia ad mottem prognoftica : Junsconfuïtxs

in ufu juris certa figna funt; & fugnum plenius acceptami complecti-

tur omne judicium ex quo duc: pomt argumentum vel conje&ura

j, 1. 5 6. f£. deaechlzt Edz&

3

"—-

3) Inl 1. ff. dc Jujiztm ö' 3uræ.

£ Ut coïhgztur ex text. 22 cap, quamvis de verb, fgn df,, eloffa ibid,

n verb. pra!paf ti,

Hofhens, in ntüm. 1.; altera gloff, $Ínc cap.

3. de confu*et in 6. in. verb. praepofturas, ibique Pai?erm 8. 8.

Fagn dn cap. &t zfibates, de actat, & qualit, $, 24 Gemm:an.

. Cenf, t.32. $. nam icet , €9. G. ex qmäw.

s

:5 dl

EX LOCO EMINENTIORE IN CHORO VEL CAPITULO.

I Aüïimp*tum hoc ad evidentiam evincï illa tum in

choro, quam Capitulo prima, eaque eminentior fedés fupra

Deeanum, caeterosque Canonicos Capitulares: ex quo fane

notabilifima fa6to duplex elicitur argumentum, praepofitu-

ram confiderari tanquam primam dignitatem in Cathedra-

libus poft pontuficalem, ac: principalem in Collegiatis: pri-

mum quod ex praeeminentia in eminentiori loco, & fupra

omnes alios de Capitulo, indubitato refultetqualitas primae

dignitatis, cum eadem condecorari necefle fit illum, qui

praeftantiorem occupat locum, primamque obtinet fedem,

indubie hic majori fulget praeropativa & majorem ac alii

affequitur dignitatem d) & propterea quotiescunque dubium

foret inter plures dignitates, quaenam altera major? nul-

Jum magis univocum adduci poteft fignum primae dignita-

tis, q-;uam. ifta praeeminentia fedendifupra alios e). —

Is

A 2

II.

4

d) Ad Text, ir-z,--ca.p. t de offic. Archipresbyt, , Lotter.de ve benef.

lib 1« q. n. 445 . Leuren. in for. benef.tom. 2 4, $45.m, g, Pigna.

tell.. Confult; 25, « 10.» Tom, 4. Piton.difcept. Ecclef. 149,n. 1.

€) WQucme.ldmod-umx bené probat Urfaya difcepi, Ecclef, tom. VI p.s,

difcept. 36, n. 88, O 94., — ibi — nulla omnino adefft videtur

difficultas , quia ille qui efi majoris dignitatis ad Juperioritatet

!

CC eflendendam in eminentiori loto federe debet. (unt verba. Panimoll,

1]

"C oWecy 1. ahhot, 16. m 1. & concordaqt. «Imol.vin cdp?' !clitae

?.

de -

i

äs&käf

TL . Altetum argumentum e& negativum, quod fï Prae-

pofitus fedeat fuper alios in fua Ecclefia, confectaneé De-

canus ejusdem Ecclefiae, a

aluque in dïgmtate licec confütüti

fedeant infra Praepofitum , fintque ipfo. Práepofito inferio-

res in dignitate; non ergo Decanus, non Archidiaconus ali-

quam aliam dlgmtatem vel proeminentiam eo ipfo praeten-

dere poffunt, cum 1&1 praepoüto pnma fedes afïïgnata nof—

eatur.

3

g IL

EX PRAECEDENTE SUBSCRIPTIONE ET SIGILLO

I Praecedentla fubfcnptïoms in illis actibus, in qmbus

Praepofitus ac Capitulum fe fimul fübfcribunt, 1nnegab1l1ter

praecedentlam ac majorem dignitatem. Amportat,

utique

major cui fecundum ftàtum dignitatis major debetur honor

^

in fedendo, fcnbendo & fimilibus f)

&

F

f5

H.

"—

de major. €9 obed. Maffobr, de fynodl, dioetef. 'cap, 4 dub, 6. *

.2. Q feg, ; Adden ad. Ludovis, dec, 411. fub num. g

UETto

vtYf, figna ibl — frano etiam ex' quibus dignoféitar , quod. fit

prima dignitar, funt plura quae enumerat Rota, ( potiffamum

fgnum eft praecedentia. C foffio. in. loco kanorabzhow

Lotter

lib..3.9.33 . n,so, de u bem:f

j d. t ff. de albo fcnbendo xbx — dzgmtata emnz fpe.,tandae , ut

fembantur eo ordine y.. quo quisque earumy. maximo- henore in mu-

nicipio fun&ius eft.

——

—M€:

A

^

p ^ e2eA

oN Non folum praepof' tura. cenfetur prima dxgmtas

quando praepofitus fuum figillum ab illo Capituli diverfürm

hábet, quod non eft figillum & ftemma proptiae familiae, fed

quod praepofitis datur ab ipfo Capitulo, & adjicitur altiori

& foperioriloco & fubtus illud apponitur figillum Capitulig)

fed etiam jam ex figill detentione.

Oritur manifefta proba-

tio, quod. praepofitura fit prima dignitas: nam ügülum iftud

fücceffit loco antiqui annuli Ecclefiae, qul gefcandus cag,—

f gnabatur pnmae dlgmtatx Eccïeüae lz)

*

QIV

'*EX OI'FICIO ET ADMINISTRATIONIE TUM RERUM

QUAM JURIUM ECCLESIAE.

AT W MT AR af

b Equ:dem in initio dignitates iftae uti praepf)fïtura, de-

eanatus, Scholafteria «&e:-—-Fuere fimplicia officia., nuda.mi-

nifteria.& obedientiae, quod etiam fimplicitati vetuftatis ma-

gis competebat, omnia officia in Clero tam faeculari, quam

Regulari communitate durante effe obedientias feu arbitra-

rias & ad nutum revocabiles dignitates :

pofterius modo &

longo temporum tractu illae obedientiae non modo in. per-

petua & irrevocabilia evafere beneücxorum nomma titulos-

A3

que

Es

t

£) Ut mox fuit dlänm & tenet Rxgantws in. Rig. IV, $. 1.n.30,

h) Ut tradit Card. Bamn ad an, 1179, n..20. 'vdäe. Thomamn, Vet.

& Novgg Ecclefiae q,xfc;pl P. 1. hb. A cap, 150. & Lotter de

re benef. liby 2, cap, 33:m. 54«

süscts 6

A EEE A:

ue pärpetuos, primoin Capitulis, pofteaetiam in Monaftetiis;

ed &

i) ex divitiisenatum, quod in Cathedralibus, aliisque

Ecclefiis ad eorundem fplendorem varia officia in beneficia

& dignitates ereóta fuerint; non tamen necefle eft,

-

k) hanc

ipnqvatignem in eorum ambitionem refundi.

H. Exihjüria. temporum rneceffarii erant Praepofiti, qui

res Ecclefiae temporales, ditionesque protegerent, & defen-

derent adverfus graffatorias depraedationes, quod vero hanc

praecellentem adminiftrationem, tuitionemque tum rerum,

tum jurium Ecclefiae, faepe conjunctam cum jurisdiétione

habuerint, & habeant Praepofiti, teftatum facit Concilium

Colonienfe /).

Etenim Praepofitus Ecclefiafticus latine dici-

ftur, qui a graecis aeconomus, hoc

.eft, qui pro'ventüþ Ec-

clefiafticos adminiftrat m).

III

d

ii

Eal

þi) "Ut M'o.lgnu?s.'ägud- VïanEfpen T J. E. 'tï;þpl I. Tit. 1 I.*Ca;i?. PF.) »gota)t..

:kr)"Ut.o.:xum Th—o'maffm;o (Cp. i,'hlib, U*; c-'ap.?I-L n, IX, ) loquar.j :

54.9.4rekm.ed.k 3. ca—p; $.quod refert Van Kfpen fom. r. . x.,tit,'u.

cap. Y. , 3. ibi — ( quidem . Ecclofiae Colonienfis Praepofrtos

vi fui quramenti adflringi ad. defenfionem jurium privilegiorum,

atutorum Ecclefiae aperte fupporát fynodus Colomienfrs,

Thoin-

affinus verba. Concilii Colonienfis adfert p. 1.[i5. 3. cap. 70, n. 4. —

cum Praepofitis ea potiffumum incum&at folertia, quod circa Ecclefiae

exteriora uel ejus temporalia defendenda, fint vigiles Q' cooperantet

Capitulf:'.

) In Lexic, J-,,,;;;i in Wföapfqep::jz'tqs ?ccl«ejïajficu(,.

UM x tei:zizinos autem juris cd;nmuni-s 'habens officiuimi

eum adminiftratione & Imperio, diguitatem obtinere dicituf;

uti eft receptiffima fententia, 5) ex eo enim quod dicatuf

habere adminiftrationem excluditur dignitas ventofa, magis

enim fubftantia, quam ampuliofa no-min-adcb-ent atlte;ndikp)a

lV. Non .füæc*it'»afï'erefe dignitatem fed X-»probanäüm',

quod praepofitura fit in Cathedrali major poft pontificalem,

;

vel principalis in collegiata: & fane habere defenfionem ju-

rum & privilegiorum Ecclefiae ex munere fuo, pet fe in-

g

:

dicat praepofitum effe ejus Cà

p

'üt & praepofituram effe-pri-

j

Tiam dignitatem ,'ad quam privative haec defenfio fpectat,

ut praefertim in Ecclefiis germaniae teftantur duo concilia

L

Coloniens p) maxime diéta praecedunt fi adminiftratio con-

juriéta cum jurisdiétione, cujus intuitu a fubditis non minus

w

quam a fcabinis h

"

]

omggium &.. juramelït'urn, fidelitat';s exci-

Pä;;nf q-

VO

f,

7) Fagnan. in cap, «t aäöate& D, 24. de aetat. & quälit. & in-cap. adhaec

^f5,33,de praeb, ,. Barbos, de Canom, () dig

"nit, mz:t.- 4. n. ?2..'

'.Lmt'er.« dg v& benef. Hib, Ig 1.6,-0", .S-Z, cum 'aïiis,:,

[

t

.ej Rigahtius in Reg, IV. Cancell; $, 1,n, 9, & 16. ubl dignitates

nullam habentes adminiflrationem QCuram vel refidentiam veniunt

h

il

. fub nomine bepe&&iorum än':y!ici«um',' licet appellentur dignitates,

D

9) At—tefumx 1260 can, T. 'r&ïät;rnr per "Thomaflin, /, c/?, & alterum: anni

1549. tit de offic, perfun, cap. 5. remed, 3. quod refert Van

d

Efpefn .'I'ï(ïm.-' 1.cif, Pv 1.eap, 1. de praepos,

$) Ita in 'Cgllegïatä S, Cracis libro .fïaïüt(-)*f*um pag. .:i:;-;d-'-e'präepoüw

€ 9H6€0 T €£-

habetur « jiem ewjiitz—mm'jï'zþlt'gmm fgper jurisdiction

geudp

A 8 eu—

.f, Quatenus vero Praepofitorum officium dicitur limi-

tafum ad folam jurium temporaliuur tuitionem minime fequi-

tur praepofituras non effe prmmpales dignitates : quando

enim Doótores dicunt dignitatem effe illam, cui ultra digni-

tatis talis nomen conjungltur admæminaüo rerum Ecdewae

cum praeeminentia in gradu, non id exigunt, ut habeat

etiam jurisdictionem & adminiftrationem fpiritualium r) fed

fumclt admmxfaam rerum temporahum £).

VT.

genda in tempemlzbus in monte O terminis feu. rlzjfrufu Eccle/' jae

beatae Mariae in Campis , qui [caltetus vecipict juramentum fi fide-

litatis nomine meo ab incolis. di&fi suontis, ( exceffus corriget ut

eft morit, qui etium defeudet. cum . eff£üu Decanum, | Canonicos

Vicartos O. per[onas dicte Ecc[g/ïe Q eorum familiam.

0*2 Ita praepofitus Infignis Ecclefiae Colleg. S. Vx&ons Moquntme ex-

. ercitium vel admm;üratwnäïu Immunitatis in Weiffenau habet & ex-

ercet jurisdidionem omnino temporalem in fubditos per fe vel

per officialom, qui tamen debet effe vel Cenonicus Capitularis vel

faltem perfona Capxturo grata & nonnifi cum confenfu. Capituft ad

iftud Officium affumpta: in Collegiata S. Crucis. lib. ftat. p, r3. ha-

betur de praepofito. — . Ztem dabo (9' dare volo officialem praepo-

jïturae untum. ex dominis de. Cepitulo duntaxat 49 mon alienum O

exiraneum. quemctunque.

Similiter praepofitus Collegíatae S, Vic-

toris in juramento fuo fé obligat verbis his — quod mempe conten-

tus efft velit 4dvocatia fua , 9 nullatenas impedire Capitulnm

in qurisdiffione fua faculará nz immtunitate fuæ f ia 0C fe ániro-

enittere Qe.

— £) Geminien. Con£, 132 in princ, Sfedhu: Fagn f cit. in.cap. ad haec

n. 21. Rota in- Leedien feu. 4.; quir granem. Decanatus Coram cl,

qpem, Card, Caprata decif 593.». 1 T. uti tefte Rigantio l, c£r- - 22.

-

L

UNE-Qued principalis dignit&s-illa dieator.;- quae eft

prima inter canonicos, quamvis adfit alia dignitas major

cum jurisdictione - ut de facto ufus docet in Collegiata Alta-

murae, namillius Archidiaconus reputatur principalis digni-

tas ad effe6tum regulae, quamvis ut diximus adfit Archi-

presbyter, qui Praelati figuram gerit 7) quemadmodum enim

deiure communi Archidiaconatus, eft major dignitas in Cathe-

dralt quam Archipresbyteratus, etfi unus externa, alter in-

terna, unus temporalia, alter divina & fpiritualia habeat

Officia u), ita' pariter Praepofitus & Decanus- fibi invicem

hic no-

Majores rgputantur, pfacf'ert.im in germania quià

an ;

firmat, quod nec actus jurisdi&tionales exerciti- a-Decano-nomine

^ '€apituli praefeferant qualitatem dignitatis majoris feu princi-

pa?is, alibi iid?m confirmat Rigantiug ad cit, Regul. $, 3. n, 4.

£) ACawrd, de Luca dekbe;zefï'&i/ï; 46. n; 5. G 6. .idem Heiïïgen&adii

& fere ubique in germania obfervatur, cujus unum exemplum

fufficiat allegaffe, " — Extra&us decreti gratioffimi Archi- Epif-

copi]oannis: —— —— foannes Déi gratia S. Moguntinae fedig

Archi-Epiftopus: ,,quod praepofitus . Eccleflae |.Heiligen[ladienfis

nullam in Capitulum & - Vicarios habeat. jurisdiionem ** datum

Eichsfeld ipfa die fanorum fergii . .Bachii Martyrum anno Dni

1408, item Extractus ftatutorum in fidem concordantiae cum

vero füo originali mihi exhibito atteftor. Heiligenftadii 26

Febr. 1770 Jo

f

1

annesvl,&pdxraea;; Hartmapni Not. Caef. publ, &

/

juracus

Li

:

ap. 1. G. €

.-ap. ad hdeg' &e Oäïc.Arch:dæacOnFagnan in ci;, Cap.

-"u)C

ad haec num, 30.

b

meïi praepofiti eft nomen primae dignitatis fübrogat

-

um H

-

locum Aigrchidiacanorum X

4

| Df

EX CONSUETUDINE GERMANIAE.

L Deficiente expreffa lege fündationis & erayzäï:i..01'iisx

ipfius Ecclefiae vel fpeciali ac individua ejusdem confue-

tudine, velftatuto contrario dignitas prima vel principalis

aperte demonftratur ex ufu & confuetudine Regionis ac

lL.

pro/vinciae , i.n gua Ecclefia quaefüonata exifüt y).

i.

x)

Wuürdtwein de archidiaecäfï mogünt. in archidiaconatäs diftin&a,

Ant, Sehmidt in Thef- Ecc] Tom. HI Diff, IX: de fynodis

Archidiaconalibus, referunt qualiter archidiaconatus praelatu-

ris, inprimis praepoüturis annexi fuerint : . adde deductionem

L. B. de Hammerftein contra Herren yon

Ker.g*enbr;'ock die archi-

diac?üd?äf'" 'jufi?diæm bgtrgffend. :

$) Ut Do&ores ccmmäniæf a-iïirmäntþ Fagn. tm cap. ut "dbbates m,

24- de aetat. G qualit., Lottez. de re benefic. lib. 2. cap. 33.

n. 36. ibi — in aeflimanda hac. Majoria i. concurfu plurium

dignitatum -nihil attentius quam hanc ipfam confuetudinem aut Ec-

clefiae de qua apitur , ;aut; ea; deficiente , Provinciae in. qua eft

fita ; Do&ores con[iderant : Leuren. for. Eccl.. tom. 2..fe8. 3. c. x.

de primar, collat. q. $46. n. 8. verf. ubi vero. Rota coram Man-

tic. dec. r174.n. g. ibi 2 nam confuetudo Provinciae vel Eccle-

fiae, de:qua agitur, principalem etiam conflituit dignitatem ; ficut

enim confuetudo facit aliquem in digïgitætc Fo«nfïiwwm qui leiæs

non

TI

äek

esecite

II Quod vero in Germanià Eccleius ex confuetudine

& ufu tam in Cathedralibus, quam Coneglaus praepofitura

earum dlgmtas, tefcata res ePc z)

SVI

NON OBSTAT QUDD AD MIN'ISTRATIO SIT $: AEPE

TEMPORALIUM ET NON SI'V[UL SPIRITUALlUM

Wa

ï Non obch quod admlmüratm Praepoüturae refp:-

ciat res mere temporales absque jurisdictionis exercitio ,

quia ficuti dignitas ftat bene fine cura & ad minifiratione

fpiritualium , cum. conftituatur duntaxat ex fimplici praeemi-

nentia cum aliqua qualicunque adnum&ranone conjuncta a)

2

ita

k

non ej]kt de Jure communi fte pari & fortlori Faeione poreft facere

alzquem majerem vel minorem 'alio. ifta fünt verba Rotae im

dec

; in f. de. Ele&». dR novls Urfaya tom. IX p I dd'ccpt. 2.7

n. 485 us 195-

z,) Per Barbos dn. cap ut Abbates 5 praepaf' iti. de. g:etat. 8 quahtm,

^;Fagnan, in idem cap..n. 24.G. 25:». -'Thomafin. de. benef. . 1.

lib. 3. cap. '76. n, 5. Kzor Znftit. Moral.- 'p. à. lib 3. cap. 18.

B. 1. Reiffenftuel in jus canon. tom. 3. $. 19. n. 550. de quaft.

Mrca concord. Van- Efpen in J.-E-U.-p, 1. tit-13. cap. 1., wWe

:

de praepo[itis n. Y., Zech, Rota in.dec, 540. n. 8..p. 18. tom. 2.

, Tecent. epud ngantmm in reg. IV S L. z:

-—

a) Cap T a'e con]üet. ö? cap. t. Jc aetat, &? qwü:m., Boex dcc. 2936.

ü -

12 e$es

ia pamter prima dignitas bene habetur fïne 'eura & adrm-

niftratione fp1r1tuahum ex g I V n. V

II. Ex hoc autem ewdenter falfum e& quod praeceden-

tia praepofiti in Choro & Capitulo nudum defignare videa-

tur-perfonatum non vero dighitatem, quae decanum prae-

cellat; notorium enim, praepofitos in germania, de quibus

ag1tur, tión habere tantum: praecedentiam fi 'uper alios Cano-

nicos,. quod congruit perfonatux, fed etiam fupra, dipni-

tatem deeanátus aliasque caeterorum, quod' ábfólute :re-

pugnat perfonatui :

eft enim medium quedam mter cano-

nicos & d1gn1tates Fagn b)

-—

v VII

QUOD NON RESIDEANT PRAEPOQITI IN ECCLESIIS

RESIDENTIA PRAECISA

d At

*

d Nulhus paritef : momentx eft, quod praepofitl in

Ecclefiis fuis non refideant, neque, cqrtos ordines habeant :

nam novuüm.hoc non:eft quin. potius, a. primaeva, ejusmodi

praepofitorum inftitutione introduétum, quod nec.in Eccle-

fia refidere teneantur, prout ad refidentiam non tenentur

ráepofiti Cornftantien ' 'Frifingen. & -omries ferejalii prae-

poiitl Ecclehamm germamae c), néc 1ta cogantur àd facros

ordmes

3

Yl éit. m cap wdhaec a. 59.

5

t) Conf fadel in compendxo Geographxae Ecclef' 'ö'mv cap. XVI.

5 l, fect. VIE. — Hildeshemii praepofituraS. Crucis eft fine refiden--

tia : zlla S. Mauriti incorporata eft Collegio paurum S ]. Hildefi.

ägä

13 eä&aääs

ordines fi amendos ut nimirum .hoc pa&o majori cum cura

&Z fO 101tudme ofücmm Circa tuitioném tum' rerum

quam

jurium J Eeclefiae ipfis injun&tum explere poffint: igitur riori

tdm repugnat quam potius tantae-ac füpremae . dlänltatlsj

naturae CorigFuit, ut neque ad refidetitiam, meque ad ordi-

nes praemfe alligata remaneat.- Thomaümus totam rem cla-

ritfime fic expumt d) unde non aegre perfuadebimur folutos'eos:

Juiffe a lege refidentiae non faczle cohaerentzs cum tanta nego—-

ïzerum ö* oceupatzorzum mole & )

II Slqmdem quahtas pmmae dlgmtatls in Cathedrahbus

& Colleglatls germaniae non habet refpectum ad onus refi-

dentlae ut Presbyteratus

qu1dqu1d üt m alns regtombus,

"t

-

fed

3

d) l cit. p. 1. lib. 3. cap. 0. n. 4. 5 apparet;. -

c) Piforius in amsenitalibus H1P:or1co Jundxcxs Tom. III, t0a$ bie

Gtuftung einer 5DfetimbDb-involvirt.p .653.8.54. ita,difrurrit in

rem noftram — mit Der Qeit tourben benen $Bifdboffen ad

-- fablevandum onus vinige Oeconomi.adjung tf ,. qui duplicis

.eraüit genetis a) rerum: Eccl. b) domus Epïfcepaus, vocfdoe audb

» Micedomini - — - u benen. fínb. mit ber.

Deit . bie. Ádvocati &

defenfores Ecclefioe gefommen,;. um. bie. Sïncb toiber alle 95ta

i. Drucfungen m qussertretten , — - fonben

aber bei

eenen Capltuln unb itj. .Collegiatis.. Canomcouum . tecícbe u

Pipini Beiten. on. bem $Bifdoff. su 9d Chrodozango intTO^

ducirf foorben , bat man ad exemplum Deren Slófter , Dbie

rescb[xd) angefallene Güter einem praepofito gur. Q3erroaftung

:« 9tgtben., weltber prsepofitus major gebeifen; major Dabeto bag

beutfcbg QBo?t Stper quod villicum notat gefommen.

Acta

" Lindavienfia: p 842. NlCOl Schaten l án Annal Paderbom.

ad àn. 826."

: æäsäs 14 ää

ïiGd ad þräeeminentiam duntaxat gradus fupet caeteras aïiasl

dignitates & canonicos, ita ut in germanià, ubl onerd

hujusmodi ex confuetudine ut plurimum relaxantür, ftet

bene fimul quod Praepofitura fit prima dignitas & adhuc qui

ilam occupat neque refidere,

| neque facruni ordinem afiu-

mere teneatut £.

IiI;- Frü&fa ai'ä, ]S.öiïäbüc: h*oh»eiïl'e',* utqmdeCapxtulo

non fünt, neque vocem in Capitulo habent, teputari que-

ant primas. tenere dignitates Ecclefiae : nam :hoc non eft

novum affamptum fed authoritate & jutis ratione compro-

batüm, qua de omnibus dignitatibus cautum.eft,, ut illaé

*

de jure non fint de Capitulo,

-neque vocem in Capitulo

habeant nifi aliud confuetudine introduétum fit: nam haben-

tes dignitatem ratione dignitatis, non

-funt de-Capitulo fed

tatione Canonicaþus £

E

»

[

r2

v

ngantxus in Reg I. Conci. .5'. 7[IL nlo & m p*räecifis termi-

i

gpis Praepofiturae Leodienfis dixit Rota Coram JBenincofa decif.

(252.n 1.9. G 6., & Coram Molin. dec. 65. n. oj. G feg. —

mon refragante quod Praepofitura appellatur prima : dignitas , quia

dn ilis partibus Prapofiturae non habent onus refidendi, . ordinem

7177 faerüin nec lotum, nec votum' in 'Capitulo,: minlus,)qlfiguam Juris

dzfïwnem ex.grcc':nt-vikn Ecclejfäs *'vg'-l Qarf'*onicos.-'

U)Seraph dec. 981: 1 Garc. p n [^ ;n longtter de re

.r-

Y

" $.

benef. lib. 1, q. 35. n. 61 & 71. Corrad. de re. benef. lib. 2. cap.

(00183;n. 35« & feg. Card. de Lucà de catbnic: difc. I, n. 6. &

difc, 4« &, 5. 9t dec, T98. h« 3* P* d i8 Recentg

ääklgeäg&äs

IV. Totum hoc dilucitatur & conürmatur pet Tho-

maffinum A), féd illud operae pretium. maxüme foret magis

anagisque , elucidari qui potuerint hae capitulorum dignitates ad

alios quam ad Canonicos ejurdem Ecclefiae devenire , ut exem-

plis. innumeris experimur :

,terret me.fateor . haec difficultas

maxime quod in confe[fJo fit apud Canoniflas in. Ecclefiae Cathe-

dralibus ( Collepialibus dignitates de. Capitulo- nou .cenferi nifi

privilegio vel coufuerudine eis acce[ferint.^ , de dignitatibus in

Cathedralibus & collegiatis dicendum , quia c1rcumf011pta

confuetudine vel privilegio non funt de capitulo i).

g VIII,

h) Lcn ZIL

X

l) Haec Fagnanz verba, haet dolrina in lib. 1. decret. part àps$.

'quam ^ex Concilio quaàque Tridentino; ad(lruit fzff. 25. cap. 6.

qm véro non obtinent dignitates nec funt.de capxtulo :quod. nom

dta exprimeretur 1. dignitates Capitulo' includerentur, —

Qui ad

alzquas dantum adminifirationes vel fundiiones delegabantur , minus

mnirum erat €os capitulo excludi , ubi eorum .adminiftrationes ad

- examen vocabantur : adde quod Extraneis qnandoque imo & Laicis

- eadem-ipfa commzttebamur

. denique his. delegatwmbus fiebat ut

non nunquam diuiffume abe-ü?mt, quod canonicis minime congrue-

. batj id. genus forta.[]'e przmum fuerant. Praepofiturae, -Archidiaco»

natus & aéconomorum officia: fi ergo dignitates- de quibus ag'mus

arbitrariae primo G revocabiles fuere delegationes , quae tandem in

fiabzles aliquando & irreyocabiles evaftrint dignitdtes ut de zrchi-

:dlaconis. validiffme multis: locis demonfiratum eff , jien poiuit ut

h

rnmfum hoc; fabilis . dzgnztam znrrgmentum inveteratge non dero.

garei csnfuctudmt a. AC de capituli. corporc cenferenzur.

edee*t. 16 s

s WITS

CERE DECANOS CONVOCA

'NEC JUVAT DI

s

$

CAPITULUM.

Ls5 üieron'omus '& Caffianus jam diu ante S. Bene-

diéctum de Decanis mentionem habuere, & quibus Abbas

decem Monachos commendabat, ab hinc Decanorum nomen

ili meruerunt &), S. Benedictus vero in fua regula:'per

JDecanos ordinetur omnis utilitas Mona[lerii ut dum pluribus

Ex hoc inferunt cum non

committitur , unus non-füperbiar.

nullis Canoniftis, quod fuprema poteftas proin & dignitas

ftet penes Decanum praeferünr faeculis pofterioribus 7). —

IL Beneeft: Decani fupremum obtineant jurisdi&io-

üem-ex eo, quod praepofiti & Decani promifcue fuman-

tur, aut etiam ex eo quod fint denis praepofiti, tamen

Decani eatenus modo in prima confütuti erunt dignitate,

quatenus in locum Praepofitorum fuccedebant: certum au-

tur eX capi-

tem if-;ll.dhuc, tempore | Caroli M. p; aperte colligi

Atularibus

um

—

k)' Prout par.itþe—rxs.»Augquvnüs de 'meo,r'i'bu's, Eccl lib. I c 3I. ait

opus fuum trad

i

unt -'e'is*, QUOf vDþeca;n'os ?Qcant ; þeoqzuwd funt. denis

H

E

PA du

D ?(fïr"inert trad. d;: AE&cVZ;:fïa ,. ut IX ';ie dzgmtatzbus Eccle larum in

- particulari fe&l, 1. n. XII.in X. vsUs opTiNUyT DECANOS VOCARI

"PrarrosiTOS &c. &c. Conc. 2/gnis ünno 1813. Cap. 139. tom.

F. I.(. Cqu, p. 1492,

tularibus ni), Praepofitos habuiffe fupremam regiminis for-

mam ibi — de his, quos Praepofiti Canonicorum aut Mona-

chorum ordinandos expetierint , eadem fórma férvanda eft n),

ficut & hodie in germania affiftere jubentur praepofiti Ca-

thedralium fummis germaniae principibus Archi- & Epif-

copis ex Bulla Pii IV. ac literis ad füummum Imperatorem

Max.imilianum datis punéto praepofiturae Mog. -

.IIL Optime ad rem noftra facit decif. IV. alias 451

de Elec in novis, ubi quidem per dominos fuit conclufum

decanum majorem habere locum &

principahorem in. digni-

tate d. Ecclefiae collegiatae praefertim propter jurisdictio-

nem, & curam, quam habet in Eligentes & caeteros Cle-

ficos

g

jusdem Ecclefiae, quae plus arguunt praelationem &

majoritatem, quam adminiftratio tem

poralium vel aliquod

praemifforum , quia fpiritualia funt di

gniora temporalibus o)

feputatur major ille, in f:capiþtl'lo &

in dignitate , qui habet

COn-

11) Lib. 1. c. 88.

Pa

») Et hoc tenet aeque refpectu .*Ecc'leüärum faecularium ac rerula-

rium illo faltem tempore: quippe ut atteftatur S, Ifidorus /i5. z

aetimol. c, 1. Saeculo VII. ad praepofitum perüinebat folicitudo

u

JMonachorum; a&io caufarum , cura poffeffionum , fatio aprorum ,

planmtio & cultura*yinearum , diligentia legum , conflru&io aedift.

cierum , opus carpentariorum G j&broram.

n

)N

9) Caufa 12. q. r. c; praecipimus , C.l de facrofana. Eccl.l L. Sancimus,

I

de poenit. & remiff. c. cum. infirmitas, tum etiam quia Paftor

& Praelatus ratione curae eft , cap. ficut dift. 21.

d 18"w - — 2

convocare capitumm & i;x Àllo : eft Caput ha*bens— primam

ïocem pk-

IV. Verum clatius ilihil' loqui potuit pfo Praepofitis,

aperuerunt Domini: principium

quam prout in di£a decif. fe

& finis coincidunt: in initio

habetur, quod praepofitura Eic-

clefiae Collegiatae Fle&livae habens. admimiftrationem bonoru

TH

temporaliu

m illius Ecelefiae & praerogativam in ftallo chori, &

loco ac voce capitulari ratione. hujusm

odi adminiflrationis &

aelatura (ive dignitas,

praeminentiae cenfeatur principalior pr

quam Deconatus ejusdem Ecclefiae ,

qu

ae etiam dignitas eft

eleétiva habens curam arimarum,

& jurisdictionem in Ca-

& in Clericos omnes 1

llius Ecclefiae,

nonicos ipfum eligentes,

non tamen fuper Praepofitum ,

tenet figillum capituli.ad

caufas & claves ad privilegia & lib

tum ftatutorum bene-

ficiorum & confuetudinum, habens

etiam ftallum funerio-

rem in parte (iniftra chori & regere c

hotum in divinis, con-

ut g): & videbatur

vOeare etiam Capitulum, cujus eft cap

aliquibus Dominis, quod praep

ofitus effe

t major & princi-

fupef

Decanum fedet in. Capitulo

alior in dignitate, quia

& choro, ipfumque praece

dit in proceffione G aliis, quae

una cum adminiftratione arguunt. p

raeeminentiam & majo-

hidiaconum majorem i

ritatem , & propterea dicimus Arc

fucce-

digmtate Archipresbygeroz in CF?JUS- I

ocum regplariter

dit

i

"

. & obed. & de Roy. oper. nunt. C. T.5 m

N P) Jnnoc. in cap. Y. de maj

gloff. ult.. 4rcliid.' , J'oan zdndr. Ge.

p) Prout ïl'egi'tur & not. in c. cum inter univer[as, de Elgä*,. G de com-

te[f. praebend. c. gojl'kel.cs:äianemr*. !

äfääs NE ; ;

dit Decanus idem officium exercens r) Pfaeþoütus tepula-

riter in locum Archidiaconi, quia eft major Archipresbytero

ratione jurisdictionis cum adminiftratione,

licet .Archipres-

byter fit major ratione ordims s) —

——

——2

V. Circa finem Extenfor decifionis eXpi'eiï'e ait

Kgo vero dicebam , quod fuper hac principalitate five majoritate

recurrendum ad confüetudinem generalem illius Provinciae vel

2

illius Ecclefiaes quae eft qua[i notoria in Alemania, Praepofitos

effe majores Decanis, & jam in literis ZApoftolicis eis praeponun-

£ur: , nam feécundum [nnocent. confüetudo facit aliquem in. dig-

i

nitate con(litutum qui alias non . effet de jure communi: fic part

^

