VIIL Non t'an*ään | Gmhïs diftinGtio menfïüm ais »—,—xt'eï

ü

1

i

qmovenda erit, quamquam idem Eminentfümus. femper

praepofituram conferendam habeat: Equidem multum in-

]en

tereít, an beneficium Coflegiatae ejusdem vacet i menfe

t0pi

ordinarii, vel apoftolico faltem ad effectum, quem intro-

o

peta

duétae habent preces Archiepifcopales, utpote quae folum

tenent in menfibus Ordinariorum, d& non in menfibus

tenm

apoftolicis: jam in Collegiata eadem freceptae funt preces

ede-

f'OLUS

dictae Archiepifcopales; neceffum igitur eft menfes discer-

nere , ut ut idem fit collator omniunm beneficloftum, &

rl

dignitatum: verum dignitates iftae majores poft pontifica-

"haec

lem, & principales in Collegiatis per fe nou fübttant pri-

Q

maris precibus, vel Caefareis, vel Archiepifcopalibus ut-

pote ab alternativa exce

*

ptae, eatenus ergo opus non eft

yerpt

diviüpne menfium.

t

hj M.

« LX Atquä ut a caepta non fecedamus via, videndum

itGeot,

je o J

ulterius eft , annion Eminent. Ordinarius, c

.4

us opera Hen-

s De

ricus poffeffionem obtinuit, poffeffionem di

ä

ani ex ihtegro

m nenie

fecerit de eadem. perfona per fümmum Pontificem nomina-

, prout

ta? veluti faepe in cnria R.om. iftiusmodi provifiones fiunt;

Tienrio

Í

-fo

fic öcwþ'paritelr de eadem pe

hà ex integro, idem in Gefrania

eri

ä&—

IOZ r ,nuu:oï;

t

fieri potuüï'e, & poffe, nemo negabit: cuncta haec fiunt

citra confequentiam , & praejudicium Ordinariorum :

in

p

curia enim faepe conjunguntüur provifiones, ita & in Ger-

ia

al

mania, maxime ubi 1Ja, quae primo fit, jufte 1mpugnanda

Lä?'

trimetur, aut collifio ev1tanda er1t.

2

[tef

proc

z

Tios

g XXVIII

CUI COMPETAT JUS CONFERENDI

Atdi

p

SEDE ARCHI»EPISCOPALI

Epi

VACANTEfJ

Sede

Gx(et

L. Sanótitas fua ipfamet Benedlötus XIV. anno 1742.

vigute

poft obitum Francisci Roft praepofiti Collegiatae in Noer-

CaH Le,

then ad faciendam rem gratam Eminentífimo clemen-

qua t

üffime decrevit — non effe relaxandas Bullas Apoftoli-

Vacari

cas hujus praepofiturae favore Clerici cujusdam Colonien-

(0pa

fis Thenen, .& pgratiam huic faéótam effe caffandam , fed

Emiter

diéctam praepofituram effe conferendam Joanni Georgm

I Va

Strümper nominando, & deputando a Celiffima Eminentia

'p

Eleétorali,

latio e

IL Siquidem eo ipfo tempore, ubi diótus deceffit prae-

ofitus in menfe Aprilis, cum ob mortem Eminentiffimi

fimiliter Sedes Archiepiscopalis vacaret, ac propterea modo

0j

memorata praepofitura nulli alteri fatis mature conferri po»

tuerit ,

infürrexit Romae Presbyter| Colonienfis diótus

leenen, hancque praepoüturam fub & obrepttie impe-

travit

'

ex.eu- ]o3 s25

mt

travit :o) ;infürrexit. dictus. Presbyter Colonienfis. T'Aener,

W

impetravitque praepofituram falfo in fuppofito, quafi Sedi

jt

refervata fub qualitate praepofiturae: alii videntes, eatenus

H

eam non fpeótare ad collationem pontificiam, dubium ex-

citarunt, an non Sede Archiepifcopali vacante, utpote

alternativae fubjeóta fpeótet ad provifionem papalem,

prout & alia beneficia 1n menfibus papalibus vacantia R.o-

E

mae impetrantur Se.de Archigpiscgpalig vacante ?

IIL Pto fümmo Pontiüde militat, a ) quod Se'cie;

n

Archiepifcopali vacante nemo alius fit, qui jus collatio-

nis poffit exercere, adeoque cum S. Pontifex fit Epifcopus

Epifcoporum, videtur legitime fuccedere in locum Epifcopi

Sede Kpis- vel Archiepifcopali vacante. b) Hac in parte

extet fpecialis Bulla Pii V. quae incipit fanciiffmus in. Chriflo,

14

vigore cujus omnia. beneficia vacantia Sede Epifcopali va-

VOGr

cante, refervata.fuünt collationi S. Pontificis. c) Sicut re-

AO

liqua beneficia alternativae fubjecta in menfibus A pottolicis

yXoli

vacantia-tantum a S. Sede funt impetranda Sede Archiepis-

XDTefl«

copali vacante, ita & praepolitura quaeftioni

s: quia ab

.f

Eminentiffimo

ua indultario dum vivit, in men

-fe Apofto-

Qp

lico vacans confertur.

fentid

TV. Nihilominus haec non funt aftendenda,'*fed col-

fi vacet

latio ejusdem fpe&at ad futrurum;h Archiepifcopum ,

L:

Se p

(prae

SUREPE N

xifimi

modo

'o) Interea autem (Ordinari'atuvs?ad Agentem relaxavit mandatum s

trip

quatenus in Dataria appenderet folitum illud: ANih// rranfeat. ad

QietUs

-

effe&tum nempe ne illo inaudito Bulla proviforia fruftrznee exe

impe-

pediretur, & fic contradictor plane conua juris ordinem , ia

'r

anit

p

utiliter excitetur.

caer

Ancere Ipq

Sede plena, ad e-undem- fpeétat in omnibus menfibus:

Etenim praepofiturae collatno non pertinet ad fummum

Pontfficem; vel.enim ad eum pertineret jure devolutionis,

veljurefpecialis refervationis, alus modus in Concordatis

eftincognitus: non ex jure devolutionis, utpote quod in

nullo jurte locam habet, nifi ob negligentiam Ordinarii

Collatoris, fi fcilicet 3lle tempus in jure pro collatione faeien-

da praefixum, quod in praefenti extenditur ad fex mer

21

H

f^A

5

ET

finatlabi, quin collaüonem alicui fecerit, ac jus fuum exer-

cuerit, quod in hypothefi Sedis Archiepifcopalis vacantis

non obünet: nec fecundo poteft erui ípecialis refervatio

menfium pro S. Sede, cum inceperit vacare in menfe

Aprili, non Apoftolico, & fi etiam menfis Apoftolicus

eflet, jam fuperius dictum, Praepofituras, uti & beneficia,

quae in omnibus menfibus fpectant ad inferiores Papa Colla-

tores, Romae in favorem tertii fine confenfu patroni nec

refignari, nec aliter refervata efle pofle- Non enim R efer-

vatio inducitur ex Sedis Archiepifcopalis vacatura, jam fede

Archiepifcopali plena-non eft praepofitura etiam-^à men-

flibus Apoftolicis vacans ratone menfis refervata, fed

indiftinóte ià omnibus menfibus confertur ab Eminen-

iffmo Collatore Ofdinario pti beneficiorum, ita .

4

& Prae-

pofiturae.

Y. 'Caeteroqu'in notiffmi juris eft, quod beneficia

vacantia fede vacante fint refervanda fucceflorr, quia colla-

tio fertur inter fruótus juris Archi vel Epifcopalis, . qui

Bulla

pertmf—:n; d fuærum Eggifcopu,m p) nhi refragante

Pii

a

"-

p) —T.,QtO tit, zic fede vacat,cap. 2 cap. unico. in 6.

eioc

log . $55

Pii V. praeterquam enim conftitutio haec exfpiraverit cum

fuo Authore q) refpectu Germaniae tamen, ficut & regula

Cancell. non tene;: quia reüüunt Concordata r ).

-.$. XXIX,

PRAEPOSITURAE, QUAE EX CONSUETUDINE VEL,

OBSERVANTIA HUCUSQUE A S.SEDE COLLATAE

SUNT, SI NULLUS PROVISUS APOSTOLICUS.

DEBITE COMPAREAT, A QUONAM

SINT CONFERENDAE?-

T. Süþponitur ha&tenus 'Praepoüturaei provifiones

Apoftolicas 1n his,. vel illis Ecclefiis fuiffe admiffas, & ultra

tempus nullum aliquando comparere provifum Apoftoli-

cum: proinde ceflare refervationem hujus, quamcunque

dixeris: indubie igitur provifio fpectabit denuo ad eos, ad

quos alias pertinet: fed quis ille üt-v, disquiritur?

O

IT,

-

q) Ut tefcatur" Garz, de benef. ». sk. c. 1—. n; 234.

r) 'Ubi $. de caeteris expreffe däclai'ävit Nicol. V. ultta refervafiones

in iisdem expreffas nullam aliam (ive anteriorem, five futuram

'"ad germanican.ï*Natio(nem effe porrigendam.

u

-

Ti Alibi jam quaeftionen fimilem de alternativae fub-

jectis ventilatam habes s) quae argumenta, fi huc bene ap-

plicentur, totum exhaurient- dubium, pro

1n non juvät ea

repetere.

. HI. Anterius aüitem praäpofïtürïas fuiffe dignitates

eleótivas per Capitulum pariter in cit. Differt. £) ndicavi

variis exemiplis? de.Praepofitura Infign; Coll. S.- Petri, $.

Victoris, .B. V. ad Gradus, & S, Crucis in Campis: u)

proinde jura, quae militant pro Capitulo in altenativae fub-

«

]

eGtis :fortiori titulo ftabunt pro iisdem, quae in omni

menfe, &.toties quoties vacabunt,, ad id pertinuerint , fci-

licet in dignitatibus, quia Capitulorum vel Ecclefiarum

ceonfervatio magis dependet ab iis, qui praefünt, quam a&

privatis x) eatenus enim Capitula in Germania dicuntur

Ordinarii Collatores, &.Concordatafe exprimunt circa prae-

polituras ab alternativa exceptas, quod conferendae fint ab

1is, ad quos alias pertinent, five Capitula, quae antea 1ma-

nus habexbmtïl;igatas.,i | nuncden uo liber)as» þ;a.þeht; |

IV

s) Jn differi, // 1. de alternativa mg.r:,fïu;n N LXIX,./ G LXX, Cap. 11,

) VIL de alerm. $. FH N. I 8 $ XLIF, —

u) De Gudenus in Gancellini forte Gauc

;

joris poeniveniarii diploma-a p 25.

elmi Epift' Aibanen:]ïsl ui mæ-'.

fx) Wieftnet im jur. Can:. tit*.,.dg.þr-aeb Boehmer. J-.£. P t a Hib, 3.

d. 5.$ 37.5equum inde. vifum. eft, ut quaelibet Coagiegatio

aut Colleg?um fuum fibi praelatu

m.cligeret cap.HIG f, (ll- de LQW

Yrez DIf 1 V. de Elect. praepofitorum N. 2,

eüeeüe dor — E

IV. 'C'ae'cefum aéta publica Germ"aniae abunde docent

g*'-

v

apitulis confervatum fuiffe,

ante, ià & poít Concordata

& affertum jus eligendi fuos praelatos, & p»racpo.üto.s 3.

äo X—XX*Q BE - |

v

QUO jUR"E, ET «QUO TEMPORE AB INFERIORIBUS

COLLATORIBUS CONFERANTUR. PRAEPOSITUR AE

IN CASU? . RATIONES DUBiTANjDi:

L Vaciahte pfaepöü'tüffa in *Col'ïegïäïta S. Mauritii

prope muros Hildeshemenfes ceu dignitate principal, &

conferri folita per fedem Apoft. non comparuit poft aliquot

menfes provifus Apoftolicus: quaerebatur per Decanum,

& Capitulum: ah locus fit juri devoluto juxta Concordata

inaru Collatorces eandem con-

German. , ut ipfi vta-,rllq-uam Qrd

2

ferre .

s

y) In avifamentis. Conftantienfibus anno ;4.16 E 'Sigisämndo Imp.

äm & ftatibus exhibitis Cap. 3. levimus. — Item flatuatur, G ordine-

T

tur, utin omnibus beneficiis Eledivis , five. fint. Pairiarchatus « *

Praepo[iturae - - férventur jura de Eleüione. Conf. Schilteri, .&

Georgii gravamina Nat, Idem jus electionis liquet ex Avifamene

j

tis mognntinis, cap. 6. 6. 9. & 4. ex Concil. Bafileenfi Seff. 12. &

acceptatione decretorum Conc. Bafil.quoad-collationes Beneficio»

rum, maxime dignitatum fub Alberto Rege Rom.a 1439. ac

Confirmatione Eugenii IV. & NNicolai V. Conf.Concordata Na-

u

tionis germ. integra.

Endres de libertate Ecelefiarum germ. con-

Ü

eordatis vindicata W'urc. 17774. €d.. $. 28

Y

e&--—u- 108 e&-t-

ferre poffint praepofituram? ficut de aliis beneficiis in menfe

Apoítolico vacantibus, fi intra trimeftre a die notae vacatio-

nisin loco bdneficii nemo comparuerit?

IT. Alïquibus. vifum fuit, juri devoluto in hac prae-

latura, quae a S. Pontifice in utroque menfe confertur , non

effe locum, jus devolutum vigore concordatorum habere

duntaxat locum in beneficiis, quae in alternis menfibus tum

er S. Pontificem, tum. per ordinarios Collatores conferri

folent 7) nam cum S. Pontifex antea enumeraífet multas

fpecies refervationum Apoftol. tandem venit ad dignitates,

& beneficia non refervata, fed de quibus tam jure ordi-

nario per inferiores, quam jure apoftolico provider? poteft,

& tum modo Collationes Apoftolicas in fuis menfibus re-

firingebat ad 3 menfes, quibus lapfis ordinarius, vel alius

.

inferior poteftatem habens jure fuo utitur, & libere de illis

poteft difponere: talis difpofitio non . poteft extendi ad

dignitates omni menfe refervatas, qualis eft Praepofitura

£

faltem-ex confuetudine.

(

a

IIT. Id etiam in regulis Cancellariae provifum

tare,

confequenter intelligitur hic prohibitum , quod no

1n-

venitur con;e[fum a).

IV

'g) Ut pïþet ex $. dg &aEteris ^ qu-bties veifo :-& ad finem 'Concord.

a) Differt, II. $. XZJ. Cap. T.

o 109 e$sete

IV. In Concordatis antea 5) difpnni de majoribus

dignitatibus poft pontificales in Cathedralibus, & principali-

bus in Collegiatis Ecclefiis, quas S. Pontifex fuae, & Sedis

Apot&olicae difpofitioni nominatim refervavit, ideo fub

alia difpofitione. in d. $.. quoties non comprehenduntur, ut

cum aliis beneficiis earum collatio ad inferiores poffit de-

volvi, nam fpecies de genere excepta non continetur fub

genere, & generi per f þeciem derogatur'.l

V,V Infuper juris effe, UrquAOd -beneficia difpofitioni

apoftolicae refervata femper maneant affeéta, ut nullus de

üis praeter S. Pontificem difponere poffit, c) nam S. Pontifex

non patitur fibi manus claudi ab Inferioribus, nifi ubi hoc

fj ppecialiter'in jure cautum eft.

IV. Non:— obftare capitulum flaturum 3. Je praeb. in 6.

ubi reftringitur Collatio S. Pontificis ad menfem in vacan-

ä

tibus apud fedem , quia collatio horum alias ad ordinarios

pertinebat: hic autem talis poteftas conferendi ad ordina-

riosnon redit, cum illam antea non habuere, & quia fpe-

cialis. 1bi

eit juris difpoiitiu, quae non debet ad alios caífus

^

extendi.

VII

O 3

RRU

P) Specialiter in $. 'dei caeteris,

6) In vE;xtrav; ad Romani de praeb. inter. Communes , quod de omni-

bus refervationibus generaliter intelligendum . effe vult Simonetta

in tra& referv. benef. q. 58. n.,]. G feq.

o n R

"VIL Neque etiam obítare cap. de multa de- pr;zeb. &

cap. 2 de concef) praeb. übi ex C. Lateranenfi Collatoribus

raefcribitur tempus 6. menfium ad conferendum vacantia

eneficia d) nam illic nulla fit mentio de S. Pontificis Colla-

tione, & ibi poteítas conferendi defercur, ad fuperiorem,

in concordatis autem redit ad inferiorem, quae longe inter

fe funt diverfa, ut inde a fex menfibus illatio ad noftrum

cafum de praepofituris fieri non poffit, cum terminus fum-

mo Pontifici nullus, autfaltem

non migor, quam 6 menfium

pofitus effe poffit.

5. XXXI

ïï

1

RATIONES DECIDENDI

I. Verum refervationibus A poftolicis wiïcut.mocruïus po-

fitus eft, ita finis vacaturae effet debet in dignitatibus etiam

majoribus, acin ipfis beneficiis minoribus: diutinae enim va-

cationes omni jure fünt odiofae, ficut ipíae refervationes,

& poftlapfum terminum collationes reducuntur ad jus com-

mune, non in odium papae non conferentis, fed 1n favo-

rem ordinari, ac Ecclefiae, cui celerius providetur: atque

fic non quidem ex jure— devoluto, quod negligentiamf

inyol—

vit,

À

d

£

d) Tales Epifcopi vel Archi- Epifcopi patroni þraepofïturafnm fla-

bent jus &onferendi praepofituras ad 6 menfes , nifi dignitates cura-

E

tas effe diceres, -

!

"us rn e?s-*ïäs

P

vit, fed jure proprio praepofiturae in cafu via

Eleöï:ionis n

P

vel aliter '—per inferiores Confemmur e).

IL Siquidem fi diu praäpoütura vacans, per S.

Pontificem nulli conferatur, vel collata non inveniretur ,

omnino jus collationis defertum habendum eft, & quidni

jus ordinariorum fübinftrat, quafi nulla unquam extitiflet

refervatio : tenet hoc, five faéta fit collatio papalis, five

provifus non appareat f). -

III. . À quo autem tämpore p.röviü A poftolici a prae-

pofitura, quam S. Pontifex folet conferre etiam venientes

cum Bulla praecife excludendi fint? praefens quaeftio eft:

nempe an fufficiat trimeftre effe elapfum, ficut in reliquis

riori

alternativae fubjeótis? rationes fuperius allatae gin p

j

äl

-e). Conf. differt. L. cap. L.$. X/.& X

J tem difiex. ZII. $. 62, &

4

63. de altern.

:

f) Ita praepoümräm Eccl. Coll. S. Crucis 16. Jan. 16'9.2. vacantem per

l"

obitum &enrici Martini de Mülheim ultimi poffeffor's quidem

impetrávit Romae Clericus Colonienfis nomine Achatius , jam

]

20 Febr. expedita Bulla, quam tamen intra tempus legale non.

nozficavit in loco beneficii Decano , & Capitulo hujus Ecclefiae:

imo nec alias quoquo modo hic publicari curavit , aut praefentari

literas Apoftolicas, multo minus apprehendere pofleffioncm non

folum praefixo in Concordatis trimeftri, fed neque intra annum

E

ld

quidquam infinuari fecit : dein vero ut provifus Apoftolicus de-

"

bito tempore nominatum praevie a Decano, & Cap'tulo Colle-

giatae S. Crucis Joannem Adamum de jungenfeld, & ab Exnmi

nentifimo provifum fruftranee impugnavic.

"— D edeeds

&. pro fententia negativ&-—&äne&re

cere, elfe irrelevantes cenfeo :

elapfum effe,' non fuffiz

IV. Equidem a) Praepofiturae in regula non funt

fummo Pontifici refervatae aliter, quam ex confuetudine

b) dignitates, & beneficia, quae de jure Concordatorum re-

fervatae , vel refervata funt, omnes & omnia conferri

debent vel intra menfem, fi vacent apud fedem, vel intra

3 menfes, fi alternativae fubjiciantur: alias refervationes

feu collationes pontificias nullas habemus, nifi devolutiones

aliquas de jure communi, 1i Inferiores vel fcienter indignos

elegerint, vel ternunum electionis labi culpabiliter permife-

rint, in priori cafu refervationis praefixus eft terminus

unius, & refpective trium menfium. Quo igitur reducen-

dus foret cafus vacationis praepofiturae? certo non ad ca-

fum vacationis apud fedem, vel terminum unius menfis:

ipgitur ad alterum , qui fupereft, trimefiris. c) Praemifía

haec eo certius obtinere debent , cum jus firmius fummo

Pontifici competat in fpecialiter refervatis vigore concorda-

torum, quam in iis, quae contra Concordata fola vix fub-

tv

fiftente confuetudine in ejus favorem privatim funt intro-

duóéta: cum itaque vix confuetudo, vel jus confuetudine in-

À

troductum teneat, fitque contra propria pacta, & leges,

terminus in conferendo indefinitus praetendi nequit, qui

tamen in aliss debite pactatis ad menfem , vel ad. fumum 3

menfes, fi praebendatusin partibus obierit, reftriótus, lega-

literque p?ütus fuit.

V. *C':'aeteroqüin, expediti juris eft. | quod elapfo ter-

mino conferendi, non amplius mora purgari poffit refpectu

colla-

cujusque Collatmfis : «etiamü prima die. lapfo termino

o

*

&

m d

113

R E

tio' facta fuiffet, quia tempus praefixum ad conferendum,

cenfetur effe de forma; ubl enim tempus in coníütutione

apponitur, cenfetur efló appofitum pro forma, ideoque

collatio faéta etiam extra ftatuta tempor

:

quia

-a non valet,

fo apa non eflet fervata g).

Y

221

]. Alins etgo in j'ure terminus coüat'ïo'n'is pro fummo

þonä?

À

ce pofitus non eft, fiquidem in jure communi prae-

bendgs, vel dignitetes conferendas etiam nuilas habuit À ).

ä

Inde fémper fupremum. Ecclefiae caput fe legibus Umver-

N

falis Ecclefiae accommodavit, imo in fübftrata materia fibi

terminuin arctiorem pracfig! fponte annuit, fcilicet vel men-

N

fem, inalternativae fubjeétis ratione beneficiorum in par-

le

tibus vacantinm trimef&re: cum tamen collatores germani

femper Sex menfibus gaudeant, exceptis Epifcopalibus,

ubitres mode permittuntur menfes; quomodo in iis, quae

Eä

illi non funt'refervata, fed confuetudine tantum funt ob.

tenta, & adventitia, amphorem, vel omnino indefinitum

praetendere p

A.

eterit terminum cont

ra juris c—ommu-niäs , RC

particularis orc*zïïl'ïem ?

»

VIIL Dixi

E

ontra þarticuïaüs juris ordinem , fcilicet

I

üve poni

QOHCOrdathtïm-.

4

etenim non Hne-myi*zeï-io dijuné

Jl

tür

||

-

g) GL & D;)&. in c. 11. de 'wncej".'pnze;b, Cardin i& Clem. fi/ de he-

neficio in jar nov. de pracb. Basld. Albert. Brünus apud Rebuf.

dn praxi. Beaef. L(uga'ani 1558 €d.pag. 245. de devol. n, 21. 28.

& 29.

h) Differt l1. ad Conc, gefm. de F'ac, apud fedem $. XII, mog. 1162

edit.

m m d

II4 £s

*

tut elapfo tr1me&r1, quod ex tunc Ordinarius (in altetna-

tivae fubjeótis) vel alius,' ad quem illius difpofitio pertinebit

(intellige de praepofituris) de illo libere difponere poterit.

SlC

literaliter quoad terminum collationis 1n hoc $. Concorda,

rum comprehenduntur praepofiturae, quatenus etiam adsIn-

UW CRNQEET O AE CU N Qu h -u a WO — . iC Ro N

feriores Papa, ad Archi- vel Epifcopos, vel alios quosque

fpectent ,

lapfo trimeftri capltula fibi libere profplgele

queant.

S. XXII

RESPONDETUR. AD R.ATIONES DUBITANDI

I. Atque ut o&endam ratiories.in S. XXIX. pofitas effe

infubfiflentes, & Papam obligari ad fervandum trimeftre

ad N. 2 & 3. terminus confe1end1 dignitates ,* ac beneficia

Summus pro Sanóta Sede eft trium menfium, - quando vaca-

tio contingit in partibus.

II. Ad IV. "Tenet hoc quoad dlgmtates pofc ponti-

ficalem majores, & principales in Collegiatis, quia hae

licet ab alternativa fint exceptae ,

non tamen a trimeftri,

vel termino collationis exceptae funt

fpecies excepta de

genere non continetur fub genere quatcnus eft excepta, fed

tamen in iis continetur . in (.]UIbU.S non eft excepta: at prae-

pofiturae ratione trimeftris & temporis in conferendo neuti-

quam exceptae funt:

eatenus igitur manent fub termino

collationis in Concordatis praefixo.

IIL ad V. Refpectu germamae Papa non habet tert-

minum conferendi beneficia illimitatum : quoad ea, quae

Romae

ee

IIj; £5

* Romae vacant, & ubi S. Pontifex reputatur ut Ordinarius,

unicum meníem habet ;). Quae ultra duas diaetas, ac in

partibus, conferenda funt intra 3 menfes vi Concordatorum,

five folus Papa, fivealterna vice, & menfe, trimeftre pofi-

tum fuit; idem dicendum erit de devolutis Romam culp

x

a.,

i. rA & w -

Vgl negligentig inferigrum k).

IV ad. VI. Proinde falfo in fuppofito procedit argu-

fnentum S. XXIX. fub N. VI. allatum, quafi collatio praepo-

fiturarum non pertinuiffet ad ordinarios, anne germanis

potuerunt obtrudi Regulae Cancellariae, aut Extravagan-

tes? I) igitur collatio praepofiturarum ad ordinarios pet-

tinebat, quae hinc inde ex quadam non adeo fubfiften-

ce adhuc quandoque conferun-

te confuetudine a S. Pontifi

P2

tur

AUMT RL N K —

—i) Cap. jidtutum 3 de praeb. in 6,

-k) In germania -neutiquam recepta eít Extravagans ad. Romani de

praeb. inter communes quod beneficia difpofitioni Apoftolicae re-

fervata femper maneant affecta: quia eft Concordatis pofterior

14.61. edita per fe incompatibilis cum Concordatis, ut dixi dif-

fert [II. ad Conc. germ. de referv. ex qualitate perfónae cap, III.

$. IZX. N. FII. & F'III. mog. 1165. edit. potius contrarium ma-

nifeftum eft, & fummo pontifici terminum Collationis placuiffe,

& inümul eundem terminum efle ar&tiorem vel menfem, vel tri-

meftre, cüm tamen Ordinarii femeftre habeant. Equidem id fta-

*

bilitum in favorem ordinariorum , ne refervationgs papales ni-

mium videantur Ordinarios gravare.

]j De hoc Superius Confer. Mich. þIgn. Schmidt

T. 7: 6dióidt

ber Seutfd)tn 4c. p. 2 19.

T ee I*I(? &'35*'53& |

tuü m). -N(:-»-n equidem praepofiturarum collationem papa-

lem reftringo ad menfem ex Capitulo flatutum , quia iftae

:) partibus, non in Curm vacant, fed argumentum in'eo

eit, quod terminus Summo Pontifici utrobique fit praefixus

tumin vacantibus apud fedem unus meníis, quam m vacan-

ï

tübus ratione menfium trimeftre, quibus lapfis patitur fum-

mus pontifek manus nonj amplius claudi iferioribus,

five patitur eollationes

tinebat.

"

heri ab us, ad quos ,antc;a pet-

V ad VIL Quaefo q.uïs' credat fümmum pontificem ,

qui in faeculis mille, & ultra centum nullas contulit, prae-

bendas germaniae, aut aliarum Nationum , inducendo fuc-

b

ceffive fuas refervationes voluiffe pro omni tempore , &

tam indefinite ordinariorum lipare manus, aut germanos

ita manus ligari fuas admififfe ? fi itaque in Cc. Lateranenfi,

alis Collatoribus, quibus de jure competit, praefcriptumi

fundato-

fit tempus 6 menfium, imo ,m&riötum laicis etiam

ribus !

j

d

Ym

m) In libro ftatatorum Ecclefiae Colleg. S. Crucis- p. 25. Ztem quan*ä;:—

cunque.continget. aliquem de Canonicis praebendatis in praepofitums

€ligi , idem Canonicus pracbendatus Ele&ioni conféntiens dimittere

tenerur. Canonicatum. G praebendam, quos in dila Ecclefia dntea

habuit, G habet : fimili modo fervandum eft , fí quis Canonicus prae-

uerit

bendatus ex caufa permutationis — praepo[fitaram. ipfüm

À

affecutus.

Aft hodie eligendus in. praepofitum debet efle de

Gremio, nifi prius Capitulum. obtinuiffet ab Emisentiflimo li-

eentiam .feligendi Extraneum ,

quod gratiofifflume conceffum

fuit anno 1780 quoad. perfonam Pl, R. D. .Auguftini Francifci

Zumdam - Canon. Infign. Ecel. Co!l. ad S, Petrum, qui dein cle.

menüflme de pracpofitura Kcl Coll. $. Crucis modo provifus

d

[ | "z«.*a:? fïä'*sää

tibus ad: quadrimeftre, ;eerf0^' aent-ïüszs.;?onfffäx tahtummodo

aliorunm collationes fibi refervans quid.amplius ratione. tem-

)

poris Conferendi praetendere;voluiffe praefumendus non elt,

neque unquam voluit, cum in Concordatis, in vacantibus

apud fedem uno menfe, & aliis in partibus germaniae vacari-

tibus trimeftri fimpliciter contentus fuerit, faciendo ordi-

narüs facultatem liberam illa eonferendi folo Japfü tempo-

ris. Eo ipfo itaqüe; quod-in cit. Capitulis folum hat mentio

de collatione , ub fit devolutio ad Superiorem ex' culpa, &

negligentia ordinariorum, & fex menfes pofiti fint, minor

terminus effe debet, fiquis alius, quam ordinarius conferat

titulo in

t

j

-v

:

ire odio .fo!,,. qualis eft tlfulus -ï;efervgti?xfum Apoüo»

,

&ic.atum;ïn)ï»«

i

VI. Igitur cum p*ïöviïïö apo&ohca f5 HIPREfu-

vatione, debet intelligi cum modificatione in Concordatis

exprefía, utfi proviti Apoftolici non apparuerint intra

*

menfes ( rie dicam, poft 6 merifes ut praevifi ab Ordinario )

)

I

r

n loco beneficii,. ordinárius de illo libere 'diqunerï.ïäöüïf:,

acíi nulla uriquam £efervatio extitiflet o). — Bs

VIE

ä

mj jus ïc*öäfärtähdï benefieia þref'äri'u?'. iïzï;ärf juts adventma FPs:ïlïApt»&

ftolicae': inde mirüdi effenequit in jure commui : fumimo ponti-

fici tempus conferendi non effe, definitum ; eum de fe nou habue-

rit.conferenda , refervatienes vero cum fint inhibitivae ordina-

riae poteftatis, & impeditivae libertatis, contrà antiqua ; ur

EE

?äai'rïgïn habere;

9j Cap. &amtumg -de'graeä. ihï 6. & Cöüca'rä"f;ï germ eifea E !

exS--5- 118 9—& et

VIT. Ampleöt*ehda fic eft. Concordatorüm explicatio

fedücens materiam ad difpofitionem juris communis, quo

Ordinarii Col

;

latores quovis tempote libere "vf-ua beneficia

coritulerunt,

-VHL Accum NjiCölaus V;.F in Concordatis" cum Natione

Germ. initis principales dignitates. in. Collegiatis ab. alter-

nativaexeipiat, id tamen .quatenus faétum in favorem

ordinariorum Inferiorum, intelligendum eft fecunduni re-

Ü

firiétionem, & terminum 6 menfium intuitu Ordinariorum

Germaniae; igitur etiam 1n.cafu, ubi Papa ex confuetudine

iftas dignitates conferre fibiafferit, 1d fecundum reltrictio-

nem additam, & terminos trium menfium fatalium , juxta

mentem pontificiam in Concordatis expreffam erit intelligen-

dum, utquam minime in üho, ac altero beneficio Concor-

datorum , ordinariüs germaniae praejudicet, nec omnino

etiam.in his principalibus confuetudine tantum refervatis

pro ulteriori eventu manus liget ; tantum enim réftrictio

Op

eratür ad trés menfes, etfi Pgaepjgizjtfurae üptjaþ' alterna-

la.

tiva exceptae.

" IX Quia exceptio þgggpgfjturarum praecife attinet col-

lationem alternaüvam , non vero tempus 3. menfium ibi

praefixum : in iis quae conferuntur per S. Pontificem utcun-

que , five ratione menfium , vel ut hic , quod minus eft ex

confuetudine, tanta apparet ex Concordatis S. Pontificis pro

Ordinariis germ. benignitas , quod etiam fibi foli'ftatuendo

legem contra jus commune patiatur collationem fieri ab or-

dinarüss, ad quos antea pertinebat, lapfo folum tempore

ublicam

praefinito, idque. per Via.milegisf, , & pacti, ob p

utili-

äeþ rip- tese

Q

utihtatem, & pa

"

cem ', & 'unionem*«Nationis germ. fervan-

ld

»dam j.)4

X. Praedipue autem ne ex diutina Vaïcätione' praejudi-

cium dignitati, vel Ecclefiae inde eme

rgat-,, -peir ordinarios

lv

fupplican.tes praecavetur g)

li

XI Allatae ha&tenus rationes pföcedunt —etiïam inh -

pothefi, ubi principalis dignitas, feu praepofitüra effet ex-

cepta ab alternativa in favorem S. Sedis: cum nullo in cafu

I

urren-

diutina vacatione Ecclefiae. dxamnkum infeyendüm fit,.c

fe.

i

E

R

t-

p) Werbis — ex tunc & nom antea ordinaríus vel alius , d quem di«

)

fpofitio pertinebiz , de illo libere difponere poterit.

(5

g) Eminentiffimus Anfelmus Francifcus in Refcripto 22. Àug. 1692.

lu

ad Decanum , & Capitulum Eccl. Coll. S. Crucis — tíe íby Denz

y

nad) ung geborfamft bitten toollen ,^ gentefbete Srobftep- einem

eurem, mifteig, ben. ibr amrung vorsufdfagen gemeint tvdret,

beraeftalten $u conferiven, baf Derfelbe ben Titulum alfeír

babe, bie $'ird aber bie fámmtfiche 2Gafallen tocgen ibver jábre

ol

fícben (Srücbten gu befriebiger, unb bu Der Ged)ant, Deetvegen

Ib

bie Difpofition füfren wmógeft. — Stun. befinben. toir audcb. unfé

n

r Orté biefe ndbere getbane Grinnerung (3. menfium) angez

t

$ogenen. Concordatis gemáf st fegn, unb finb gánsfid) entfcbfofz

tü

fen, uns be$ Durd) Die von. bem provifo tvegen De$. nicbt nur

2, fenbem 6 9»onatb fang unterfaffene Infinuation Der (bm

00

befcbebenen Collatur anertoachfenen SXedoteng. $u^ gebraucben,

r

X

nadjbemalen tolr mum g fofbem: Cnbe $u toiffen verfangen ,

1va8 ibr ung.-por- ein. *Derfon . angerecbten ,S?aafien 4u. einem

if

*hrobfien vorgufdfagen vermeint :. alfo- oolfer toir Deffern vor

eud) nácbften su. eernebmean, ertoarten.

as

"

.'k ä — ":ä&J i20 (,*frw" :

f& quidem término trimeftris Infertores S. Pontifice nequa-

quam feintromittere poffunt, eoquod non pofint, ut Cu-

riaiftae volunt, principaliter conferre, mihilominus in cafu

quaefüonis, ubi provifio apoRolica intra 3 menfes .a die

ä

vacationis vel non faóta, eulpa provifi debite non infinus-

j(

ta eft, non cenfetur effe de refervato, & fic Ordinarii prin-

cipaliter conferre poffunt, & provifio Apoftolica execu-

tioni poft trimefte

e

, Y&l nmin ,po—vftä 6 meníes demandanda

«mn;emt. p

ä

XIT. Literää- ais, 'hujuSmoäi-.AþoHoïisae paratam ha-

bent executionem, & fprovifus Apoftolicus in refervatis

Hl

praefertur provifo ab Ordinario, efi enim legitimus con-

Ó

l

tradiétor ad effeGtum, ut jufüficetur gratia, praelertim

quia in ptovifione Apoftolica infertum eft decretum irri-

g

tans, quod inficit titulum & poflefhonem: nam hoc verum

eíft, gnamdiu praepofitura retinet naturam refervati, non

vero quando exuit, aut ceffat ex mente S. Pontficis in

hypothefi, ubi elapfo trimeftri vigore Concordatorum Or-

dinaris libera conferendi poteítas permittitur, taliter poft

3 menfes provifus ab Ordinario praefertur provifo Apofto-

lico poftea compar

enü ob non debito tempore, faóta: :

praefentationem. -

XIII. Obmovebat nofter Ac?hafiu;s Clericus Colonien-

fuiffe,

fis | gratäae fuae apoftolicae notifica&one opus non

quia

AMFE

m

JDE

ffecenim con;cr-a tenorem Con'coädatorum, & mentemsS. pontificis,

qui huie provifo Rom. illimitate fine praefinitione temporis nog

£enfetur voluiffe 5ratiüc,arc,

121

——

-

quia a) fufficienter nota fuiffe videtur in loco beneficm9

& b) ex parte Eminentiffüumi tentata fuiffet hujus digni-

À

i

tatis unio cut Ecclefia Colleg. c) notitia in loco beneficii

requifita fit tantum refpectu beneficiorum alternativae fub-

)

Je&orum.

$

Wf

XIIL Verum ficut de jute communi non licet factam

Sedis Apoftolicae gratiam in longum tepere ex ipfà Bulla

Gregorii XIII., ita ex Concordatis provifus Apoftolicus intra

trimeftre in loco beneficn comparere debet s) itaque ad a,

"

non fufficit,

us

quod vacatio praepofiturae in loco beneficii

nota fit, fed & collano per S. iPontificem faéta, debite, &

It

legahter infinuata,'vel publicata effe debet.

Ad c) licet

intentio provifi Apo&ohm fundetur in refervatione, &

l

gratla, non tamen pOtePc negan eJusm0d1 collationis Apofto-

i

licae

Of

n

g

f-

s) Aliter lapfo trnme&r: Ordmarms, vel alius ad quem difpofitio pertmeïnt, de

ot

U

illo libere difponere poterit in diflert. VII.ad Conc. Germ . de alter-

nativa $. XLIX. expofm thema: Zeneficia — non manere refeérva-

ta, fed debere conferri intra tres menfes. Yn $. 50 $1. & 52. licet

provifio f'aäïa intra trimef[lre, provzfus tamen apparens poft trimeftre

excluditur

& efl locus provifioni ab ordinario, qualiter provifus

comparere teneatur inflru&us Bulla intra trimeflrre in $. LIII

j

L!V.& LV. dein qualiter trimeffre S. pontificis currat utiliter in

!O

$ LIX. LX. & LXI. qualiter trimeflre currat etiam féde papali

vacante in G. LXIL. LXIIT. etiam quando papa . nulliter confert $.

LXIV. defüper extat refponfum cel. facultatis juridicae Wur-

ceburgenf is 1mpre1Tum in differtárione III. Bonnae 1778. edita

ficij

deco, quod circa recurfum ad. Celfiffimum judicium Imperiale au-

108

licum in Ecclefiaflicis ex legibus germaniae fþeczatlm obtinet, Cap.

V, circa f. a pag. 99. & feq'

, f—"kä 122 €-em-

licae notitiam requiri nam ex iä&antia'beneüc*i-onïlm fefer-

vatorum alternis menfibus ad . oculum demonfíiravi in cit.

diflertanone, quod refervatio non excludat notitiam de

provifione Apoftolica faciendam.in loco beneficii, fed hanc

legaliter dandam efle; igitur nec excludet notitiam de facta

provifione dandam in dignitatibus principalibus, vel ma-

Joribas poft pontificales: quia licet iiae fint exceptae ab

alterna collationé, eas autem efle exceptas a nótitia colla-

tionis in loco beneficii facienda, quae ibidem. in Concor-

datis requiritur, debet concludenter probari contra textum

ä

;Concordatomm Iiteralitery id exigentem. |

-

|

'XV. Fin-aliter Gfegoriug XIII.,non',voluit /.fua declara-

tione, quae qualis etiam fit, fovere negligeutiam provifo-

