& fórtiori ratione potefl fatere aliquem majorem vel minorem.

d

Et profequitur usque ad finem concludendo , quod in ger-

UQ

mania Praepofitus fuccedat in locum . Archidiaconi, qui de

jute eft primus tanquam oculus Epifcopi.

lh

VI.F Ex eo,

L

1od Decanatus iït dignitas »ele&iva,' ac

&

d

ipfe habeat jurisdi

ionem aliquam fpiritualem in clerum

& Canonicos quae eft dignior, quam jurisdiétio tempora-

capitu-

x

lis, & ad ipfum infuper fpe

(Stet jus convocandi

2

lum

OP

1

Qe

r) Ut not. in c. mihiiïcriüm. de offic. Archiþpre*sb,

5) Et not. Joan. Ándr. in novell. de off 1egat. c. deliberatione lib. .

ü

. fuper verb. electionis & ibi declinavit in hanc opinionem de

praepofito Cameracenf. quem confultus dicebat efle majorem

t

poft Epifcopum, '»

&

Ed -?20* ää :

lum £) voluit inferre Decanum effe dicendum habere pri-

mam dignitatem, tamentíi alias praepofitus ei praecederet

in fedendo aut fubfcribehndo, fed diéta decifio ad fummum

procedit ceffante confuetudine generali & fpeciali Provinciae

& Ecclefiae u)

VIL Caetetum quod attinet ad aliud objectum cotr-

vocationis Capituli, quae fit ab Eccleliae Decano, haec certe

non defiruit qualitatem primae dignitatis penes Praepofitos

refidentis ; in germania fiquidem x) praepofiturae funt

primae dignitates fupra Decanatus; mos tamen & univer-

pv

falis confuetudo eft, quod Capituli convocatio non ad pri-

mam dignitatem, fed ad ipfos decanos pertineat y), eft haec

regula fine contradictore, quod licet regulariter & de jure

jus hoc convocandi Capitulum-ad primam dignitatem per-

tineat, non tamen ita ill; inhaeret, quin ex confuetudine

fpectare queat ad minorem dignitatem ftatuto, confuetudine,

vel privilegio, aut etiam lege fundationis fic praecipiente:

non

igitur ex hujusmddi praerogativae pertinentia datum

d

t) Rota cit. in novis.

u) Pront illam declarat Leuren. in for. benef. tom. 9. fB. $. cap. x.

quaefl. $46. n. 9. ubi poft illam relatam fic inquit — verumr

haec praefcindendo , ut

s

d?äam L con,(üetudine.;yel inftitutione :con--

traria —

x) Prout $. IIL. fupra latius no;'rt ïhihilïj ofäendï,

*y) Leuren. in jus Canon. tom. 3. qu. 126. ft, 2, — fed quidquid

fit de fuperioritate rchidiaconi & jure -convocandi capitulum ,.

hoc jus de confuetudine fpetat ad decanum

» videmusque pa[Jim.

fic fieri in. Eccleflis Cathedralibus qugzaniae..

—

ä-ä*nää:&eää,

eft inferre ad

qualitatem primag dignitat.is*-» vel ad. exclufio-

nem illius z ).

M De

N

ETENIM JAM. AB ORIGINE SUA PRAEPOSITI.

E

*ïi

DECANIS PRAEPONUNTUR.

.I. Saeculo VI. jam praepofiti erant in Monafteriis Bene-

dictinis quafi fecundi Abbates, ut pronum eit colligere ex

atem paffim in caenobis ad-

184

"

;»;S' Patris a) praeter Abb

d

3

€

5

Ro

X) Ut probant Panormit. i cap. hisque n. 2. de Major. G obed. , G

in cap. cum nobis n. 9. de Ele&. 1. Fagnan. in cap. poftulajiis de

conteff. praeb. n. 3. Vivian. de jure patr lib 8. cap. 3. n. $.

Rot. in Gerunden jurisdiBionis 14. Junii 1v102. $. deinde Coram

clar. mem, Priolo, & in Siracufana Praepofiturae. 28. Martii 1132.

$. infpea vero Cor. Em« Rezzonico. P.Zech. Hierarchia Ecclef.

E

zit.-g.o.. de dign. $. s6r.

C. 65. übi aitz fdepïust comingii , ut per ærdinat;ïauebt APraepojitï

9.

ftandala-oriantur, dum aeftimantes fe fecundos Abbates , diffen-

fiones faciunt &c. Regula cit. cap. 65. uti & cap. 21. difponit

de praepofitis, quod cum fint in roajori gradu & füblimiori offi-

Cio, màájori cum maturitate (int corripiendi : ex ratione autemt

ifta elicitur, quod folennitas tot praecedentium monitionum non

requiratur in a-otione aliorum officialium inferiorum poft Tam.

burin. de jur. Abb. tom. 3. difp. 2. quaeft, 2, n. 2 & g. Ferdin.

de Valentbus de re Ecclef. difcept. IV. n 92 & 93.

Inno-

de ftat.

centius IH in cap. cum ad. monojierium 5 Prior autem

Qn-

,

22

A

E

eft qui olim praepofitus d1cebatur b) & qui primam poft

Abbatem,

curam Monachorum agebat,

olim praepofitus

Vocatus fmt

ia pofterior aetas eum vocavit Priorem c)

nonnunquam in fejunétis ab. Abbatia Ecclefiis paffim adhuc

in germaniae Monafteriis amplioribus, in IJolzkzrcherz etiam

ju aliis :

Neckerfulm d) . praepofitos videmus ex deduótis

apud Schmier e) R everendiffimus D. Chilianus capitularis Mo-

nafterii in Valle a fuo Reverendiffimo Abbate obtinuit prae-

pofituram $. Petri fpectantem ad idem Monafterium Vallenfe,

at vacante poftmodum Abbatia Monafterii in monte fui or-

dinis in alia diaecefi a S. Pontifice jure devoluto ad eam pro-

motus fimulque difpenfatus fuit, utuna cum abbatia prae-

i

pofi-

Mon. qualem illum effe oporteat, his verbis explicat — Prior

autem prae caeteris poft zdbbatem potens fit in opere & fermone , ut

exemplo vitae, verboque doürinae fratres fuos infiruere po[fit in

bono G a malo etiam revocare , zelum religionis habens fécundum

confcientiam ,. ut delinquentes corripiat & cafliget, G obedlentes

foveat G confortet.

b) Van-Efpen in J. E. Tom. x. p. r. tit. 31. cap. 2. n. 1.

£€) Gonz. in Cap. Monachi n. 6. de ftatu Monach. uti & Van-Efpee

]. cit. n. 2 & 4. animadvertunt ,

quod Superior dicatur ille,

qui Priori fübeft, & fub illo curam clauftri agit, & hac notione

& tempore Petri Damxam prior diétus fit conf. de Valennbus

l.c. n. 103.

N

4) Zech de errarch Ecclef. tit. 30. $. 258.

e) In Junsprudenua pra&xco conühana lib. III. conf. so. ad lit, $.

de praeb.

--

x r äetäs

yofituram retinere valeat, quae difpenfatiö dein ceu fub &

obreptitia poft aliquot annos in Congtegatione Concilii ven-

tilato dubio habita fuit. .

II. Saeculo VIL ad ,praep()fitosþertinebat folicitudo

Monachorum f) dein eadem difciplina a Monafteriis ad

Capitula laecularia g) traducta fuit: primitus officia haec

fuere amovibilia, dein perpetua: primo 4) Praepofiti fuere

omnibus aliis eminentiores: equidem jam fuerant in capitulis

Decani Capitulares Archipresbyteris fimiles, in q

X

uos eming-

nebat jurisdictio & pote&as Praepofiti.

II Poftea tamen in nonnullis regionibus in locum

Praepofitorum De

cani fucceffere, ut Innocentius de Afturi-

cenfi Ecclefia in Hi

fpania fcribit tefte "Thomaff. ;) igitur

bus fuete

anFe Dec,anos etiam 1n aliis prgvinciis & regioni

prae-

"UM U C ov

.f Ex diis $. yni. n. 2.

g) "Ut vult Thomaff. p. 1. lib. —3. cap. 70. n. 5. Sc'hmïdtl

nft. jüris

/h) Ut dixi ex capitularibus Caroli M. L. z. c. 88.

S

D.L cif. — porro cum zíbbas fäpri'or k.rarijïïmuf' fuperfit in. Éccleflis

Cathedralibus ,* Decani in plerisque. principem locum tenent inter

dignitates —

—' pro more Majorum fuorum confirmavit

idem Innocentius flatutum :

quo Epiftopus & Ecclefla T'arvi[ina

in lalia offiium G dignitatem Praepofiti: extinxerant , quod ab

"

iis usque adeo dilapidatae exhauftaeque faiffet res omnes Capituli y

ut ne fupereffet þgui'dem, quo -Cananici [uï[ientarent/nn

ER

——

þraepoüti primam tenentes dignitatem cum admini&i*a*ïon&

rerum aeque ae jurium Ecclefiae, nam id certe 1n quacunque

policia pervagatiffimum eft , ut cum dignitas aliqua fuperior

extinguitur, ei fuccedat quae proximior ante erat,

[]

L]

IV. Quidni falluntur inter Caïioniftas ill

1, qui

in gaï-

liae vel Hifpan:ae Ecclefiis, nihil

, adhuc dicam de germania,

decanos Zfrchidiaconis eo nomine fucceffiffe credunt quod

principem poft Epifcopos locum & primariam obtinuerint

dignitatem, quafi ex confuetudine ad eos fic derivata effet

& dignitas & praetopativa, vel ipfa jurisdictio in Capitula:

bene enim fcribit Ebbo de rhemen(i Capitulo &) his termi-

nis

d

omeenan

cujus etiam Praepofiti prudenti[fima circum[pe£tio De-

canis fibi fuppo[itis invigilare debet: ne unus quidem a. maximo

ad minimum usque &c. hinc porro liquet, qua fuerunt Prae-

pofiti in dignitate & jurisdictione adeo, ut optimates regni

invadentes tum menfías Abbatiales , tum ipfos Abbatum

titulos, prae

Thomaflino /)

pofitos fibi :.adverfarios reformidarent: tefte

- 'go XO

-

k) Ut refert P. Ruprecht li, ZI7. tit, 7^

-

i

,.iz; fuüis noris hiftoricis mihi

pag. 116. $. 20. in K

Z)þ

L. cit. n. 5. omnino 'abk Aimonio .*commemofätum fuit voluiffe

optimates , ut Conventus ipfi regerenzur per obnoxios fibi non quidem

praepofitos, quos zdver(arios reformidabant , fed Decanos, ergo

Decani obnoxii, praepofiti autem reformidabiles erant , utique

ob prapotentiam eorundem vel dignitatem,

—

L

S. D g

"TU- " Qw ---

ADHUC Ho"DiE, SALTEM I"NV'Gï'ERMANIA.,

[ Ex Thomäfïïdö animadvertimus Chrodogangum Me-

tenfem Epifcopum, clerum faecularem in communitatem

congregafle, formaeque capitulorum praefentium Saculo IX.

fundamenta jeciffe ;; congregationes iítae ab Epifcopis tum

temporis factae, dictae funt Capitula Cathedralia ab Ecclefia

sgcm- aE m o

Cathedrali, in.qua divinis fervitiis vacabant in. pfalmodia

praecipue: praeter haec vero Capitula, quae communi cum

Epifcopo, vel Praepofito menfía utebantur, Saeculo IX & X.

frequens fit mentio Canonicorum, quos concilia tum.a Ca-

nonicis ex clero Cathedrali coadunatis, tum a Monachis

aperte diftinguunt, quique fub Abbate vivebant, monafti

cum tamen rigorem non experiebantur: itaque diícrimen

notant intef Capitula clericorum faecularium hoc fzeculo

enata, & inter Clerum primitivum Catheüdralem z). His ergo

Capitulis tum ii5, qui. fub Epifcoporum tum iis, qui fub

Abbatum Priorum, vel Praepofitorum regimine in communi

vivebant, quam etiam ipfis Monafteriis Epifcopi de.fundis

Ecclefiarum praebendas, reditusque ftabiles ac pingues

affignare confueverunt, id quod aperte teftantur ejus aevi

j

Hittorici n) jam horum temporalium admini

ftrationem ,

|jurium-

fem

m) 'Thomaiï'.k & ex eo P. Ruþrecht lib. H decret, tit.

,V n. I;.

NU CA - C

P. 107'8? Io8. Clar.' Dürtr, & Ant Scþmidt.

-—

n) Qu'o:s vide ap'ud äT:homa

' Ruprecht /, cit.

-

iT.'p. 3.' 'lib.*z. [ cap 19; usque ;zf & .

&

A m o

iuriumque tüitionem adferipfi Praepofitis ($. IV. & VI.)

ficut & directionem ex S. Ifidoro ( $. VIl..n. 2.) duo enim

conventus Abbatum & Monachorum arnno 8t7. Aquisgrani

habiti: inculcavit primum ut Monachis nonnifi monachus

Praepofitus. confutuatur:. fecundum. ut penes . prepofitos

more majorum fit fumma ommqm f ub,Abbatqpote&as 9).

IE-Ex cabifulaributs* autem Caroli M. 'patef Hmiläm

regiminis formam a Monafteriis ad capitula faecularia: fuiffe

traduétam p) fiquidem congregatio Cléricorum Saecularium

vitam agens communem exigebat directorem adeffe fecun-

dum interiora &.exteriora: ficut ergo debuerunt impleri

a Praepofito Abbatis abfentis munia a feniore quoque Deca-

norum partes impleri, abfentis Praepofiti idem fimiliter in

Capitulis Clericorum faecul. utilitas & .neceffitas exigebat

fub Epifcopo vivere praepofitos, congregationum Clerica-

lum principes & duces, fub Praerofitis Decanos & dein-

ceps, poftquam d. conpregationes fe ad Monatteriotum

formam eHïnxcre-,, communetm que vitam :arzrälgplexatae 1un1f. q).

IIL Apparet nunc, quod Praepofiti & deinCeps De-

t ex Archt-

;:ani incrementum fuae dignuitatis inaöti non fin

$

DO

o)' Confer Thorhafi'.' p I. lib. —»3 ce. 65 G8 65. A 10. fevq. Zech,

(. cit. ,.a 3 ;8.

7») LR 6 88. ! ,,; de his qua&*. þraeþofiti Ca;z(:n-ïkorurä' Qui; jiä&achæ

rum ordinandos expetierint , eadem forma fervanflq eft **

p

q) Zech. L cit. n. 3j9.

ec--— 9] x

diaconatus decfeinentis, fed. officiales &. Vicarii. Generales

quoad jurisdiétionem ; bene vero ex congregatione . Cleri-

corum in vitae communis focietatem devinctorum. — Archi-

diacono. enim fua erat poteftas commendata in omnes totius

diaecefeos Clericos jam-antequam in communis vitae focie-

tatem abirent Clerici, & etiam poftea , licet penes Praepofi-

tum effet jurisdióGo in Capitulum, remanfit tamen penes

Archidiaconum prifca illa in alios

| omnes totius diaeceíeos

authworitas;.

-

IV Qma .i*efo Praäpoüti admini&r—ätiohe temp*ora-

lium diftraéu,. impediti, ut.jam fuperius dictum.aut juxta

Concilium Moguntinum anno 813. can. 1 r. (quia illi Prae-

pofiti, faepe in elationem. incidunt & — in laqueum . diaboli) fpiri-

tualia inquam & interna capituli negligebant, temporalia

vero íaepius dilapidatarunt propriae fervientes cupiditati

ut ne fupereffet quidem, quo canonici fuftentarentur: offi-

cium & dignitatem Praepoliti extinxerunt & fubrogati funt

Decani, in quos fpiritualis jurisdiétio translata r) fequitur

hinc Decanos eam , quam nunc habent jurisdictionem non ex

furrogatione Archidiaconorum, Ííed praepofitorum obti-

2

- nuiffe .

Kr); Thömämn..l. czt cap. 76. n. IP', $. cum porro circa £. — refert

h

Molinetius in füis ad Canonicos obfervationibus literas Philippi

1. francorum Regis ad Rogerium. Epiftopum Catalaunenfem

puncto extinquendae praepofiturae: ficut Rex Henricus Philippi

pater Supprefferat praepofituras Capitulorum Compendienfis &

Laudunenfis propter frequentes Praepofiorum in Canonicos con-

tumelias & vexationes:

*

mxeser. Qp fsX

nuiffe: adeoque Praepoütls decani funt dlgmtate pofteriores

faltem in germama $).

V. Ex ratione, quam fuppedïtat Thomaffinus t) fi in

Ecclefiis Cathedralibus germaniae, Polomae, Belgii & Angliae

omnemque

primas adhuc. dignitates occupant Praepofiti,

explicant jurisdiGtionem ,

non alia ejus rei caufa fubeffe

potet, quam quod vetuftior ibi perpetuata fit difciplina,

nec a Decanis Praepofiti loco moveri potuerint ,

"ut qui

fancüffime concefía pete&ate uterentur: u) quod vero ad-

luCc

sj) Zech. J. cit. $. 361 & 363 exempIO fit documentum Conrach

Praepoüti Monafterii S. Joannis prope Fuldam alienantis jus

patronatus villae Dyenheim prope oppenheim wormacienfis

Diaeceüis de anno r471. XANos Conradus praepofitus Monaflerii

mentis S. Joannis prope Fuldam , ' per praeféntes recognofcimus,

quod , jus patr. villae. Dyenheim ** praefato. Ebirbacenfi. Abbati ,

, donamus ** datum an. 1477 1. feria 2. pofl diem Scholaflicae P irg.

Reynhardus Dei gratia Epiftopus Wormatienfis Notum faci-

mus, quod pro parte Venerabilis ac Rel. - Abbatis & Conven-

tus Monaft. Eberbac — nobis extitit humilter & devote fup-

plicatum, quatenus - - coafirmare dignaremur.

Nos igitur --

confirmamus, per has tamen corfirmationem & approbationenr

nolumus — juribus noftris Epifcopalibus , - Archidiaconalibus

eapituli ruralis & aliis quibuscunque de villa & Eecclefia in

Dyenheim haétenus folvi —— folitis. & debitis prejudicium ali-

quod generari - - datum in oppido nofro Lautenburg feria 6.

poít dominicam ocuh anno Domini I471.

£) P. F. lib. ZIT. cap. 70. ü. 5'

u) Sicuti idem. Thomaffirus L. cit. cap. LXPT. in /ïne refett vix non

*

lsdem verbis z

Praepofitos totos fe , füamque authoritatem,

&

e4s-eA. 39 äsääs

hucin germania in. Ecclefiis tum Cathedralibus, quam Col-

legiatis vigeant Prapofiti, praefintque Capitulis etiam anti-

quam auétoriatem & poteftatem una cum praeminentia

retinentes x) caufa eft, quod fors nünquam 1bi ea fuerit

illorum improbitas, quae in aliis locis, vel efto adfint, De-

TT m A

cani directionem circa interiora & divina habentes, Prae-

pofiti tamen primam, quam tenuetunt/antea, dignitatem

non amiferunt: quorum omnium ulterior ratio, quod plera-

uePoloniae, germaniae, Belgique capitula conftituta non

uerint, nift poftquam beneficia partita & diftributa fuere eo,

quo nunc funt modo: eatenus menfa communis capitulorum,

quatenus jam divifa & non tantopere praepofitorum fub-

erat poteítati, etiam non ita ab iisdem poterat diffipari. Tft

haec ad captum meliorem neceffaria fuerat praeambula idea:

ut enim rem omnem

ä

profundiori indagine examifiem*us-, hif-

toria opus eft.

E

D 3

5. Xh«

x2

& induftriam contuliffe ad temporalium adminiftrationern , 58;

defenfionem : dimiffa permiffague Decanis poteftate & cura

fpirituali omni, qui exinde Principes & capita evafere Capitue

L. EEE —1 ^

lorum , eumque lapfü temporis Praepofiti temporali quoque

poteftate infolentius abuterertitur , non paucis in Ecclefüs ex«

tincta eft ea dignitas, ejusgue poteftas in Decanos ;efuf'a, & in

capitula ipía,

-^

x) Ut P Zech, Hierafch.

Ebcleä üt. XXX. de dignitatibus

' ; 5- 361:0( :

Eäsä 30 sR

r L.

wd

pr

' QUANQUAM, NON —SEMPER;, NEC UBIQUE;

V

Sé

| L Jam inde aborigine Capitulorum, ab annis fcilicet

H

o6tin

gentis & nongentis.vel Praepofitis , vel Decanis, primo

In

ilis, poftea iftis ceu. hucusque ex hiftoricis ac fynodicis

p

demonftravi monumentis, delegata. fuit jurisdictio interior &

(l

exterior in congregationes tum clauftralium, quam Clerico-

K

rum faecularium : interiorjfaltem in plerisque ad Decanos

tranfit authoritas, tefte Concilio Moguntino anno 813. fia-

«

tuere Patres ejusdem Concilii, ut pro Praepofitis, quos trans-

verfos agebat pernitialis quaedam praefumptio, per Deca-

nos Abbati fubjectos Monafteria regantur; . 'Thomaff. y.)

K

adhuc fuperaddit, quia frequenter & Abbates abeffent, &

praepofiti, hinc illa emerferat Decani fupra alios praeroga-

tiva honoris & poteftatis, ut ab eo dum abeffent, vel nulli

forfan eflént Abbates Praepofitique, Monafteria (five ca-

pitula) regerentur.:. mos ifte univerfaliter obtinet in Gallia

& Hifpania z) aftin germania major poft pontificalem

dignitas— eft Pgaepoütura q) .

II

: ,z,.cz;-..cap. 66.n. X, in f.

« Ut -a;tef&ätür'—Azor, Garc. & quos füpra retuli.

u) Pirrhing Iib. 7ZI. d&cret. tit. P. feB. IX, n. 349. Illfung ;raä. 5.

D. 2. n..186. n. 19. G 20. Layman 7'heol. mor, lib. 4, tradl. 2.

cap. II.

I. $. 1o.

nuim, 1, Nicolarts ad concorc?. de rgferv, dü. l. 4ub.

Lj

eie-ie gp eeete

1. Nonnunquam tamen. Decanatus erit ptima digni-

tas confuetudine particulari, & ubi in collegiata nulla exiftit

Praepofitura 5) alibi Archidiaconatus prima dignitas, Pata-

viae exifüt penes Archipresbyterum c) idem de civitatibus

s

Senarum & parmae teftantur alii P.Jordan lib..X. zit 21.n. 21.

)

Hifpania in faecularibus Eccleliis vocat Decanos & in Regu-

IN

laribus Priores: a't in gallia & germania, uc plurimum Prae-

pofitos nominamus,.& fic aliud plerumque in germania

obtinet, neque omnes relati authores ad germanos praecife

rfefpexiffe videntur- - Interim decanatus Olomucii & 'ridenti

0$

d

S. Pontifex aeque ac nonnullas.

IN

prggqiituras. in Imperio

confert aequ*rali jure 4).

1

II Juvat eXefrraipI*um adferm f:-«ïti"Bambergenfï Prae-ïr

y

vacans

Jde

pofiturarum Collegia.tae s. chphani,, & 'Sf/(vfyangolphi

3

Ji

d

b) Ut ex N'colarts /. cit. refert, P. Säh'malzg'. iib. LT. dec,ret. tit. þd*::

ln

praeb. G dign. & IF. n. 42. — ubi in collegiata nulla exifleret

i

Pwaepofitura, Decanatus vicem principalioris dignitatis obtineret.

Jurisconfultus & Profeffor Pragenfis Am Ende in Differtatione II

de tran[atiionibus in caufis publicis cap. 1. n. 6. ait: — alibz

—d';'.gnimi habetur deeanatus, alibi Praepojitura UT FIERI1 IN Ec-

CLESIA LEODIENSI TESTATUR QHOCKIER lNä*REGA., CONCEL.— IIL

Nl 20'

c) Teíte Alex. conf. I 42. Menoch. d& A1bitr, c*aru* 425. 1. 48

Garc. d. c. 1. n. 42.

n

^

dy Conir. J Carolus a Stadel in compendio geographiae Ecclefiafticae

ib

un'verfalis cap. XVI. $. 1. pag. 184. periculum jurs publici

Ecclefiaftici cap. XI. de concordalis $. IIL. n. 4. vel principia

:

: juris publici Eccl càp. XII. egdem $. LL n. 4

eR--3e 32 ss5

tium per obitum Baronis Jodoci Bernardi ab Aufffefs fecu-

tum 2 April anni 1738. in prima, in altera per obitum

Baronis Caroli 'heodorici ab Aufffefs 14 Junii 1742. obti-

tuerat a fantiffimo Domino noftro R.everendiffimus D. Bato

Jofephus Euftachius de Werdenftein Canonicus Capitularis

Ecclefia

€. Cathedralis Bambergenf. obtenta:. füpplicationis

fignatura fub ea narrativa,

uod fit dignitas Principalis:

adverfus iftas impetrationes Apoftolicas infurrexit Celfiffi-

Ü

inus tum temporis Epifcopus Bambergenfis praetendens Bul-

larum expeditionem praepedire fub fundamento,

uod

ambae iftae praepofiturae non fint dignitates principales, fed

f

tantummodo beneficia fimplicia & comprehenfa füb In-

dulto a S. Sede conceffo favore Seminarii : affümpta difpu-

tatione fuper qualitate Praepofiturarum,. & fuper Indultis,

(

emanatis etiam Decretis, Celfifimi Principis praetenfionem

l

ii

rejicienübus coram Cardinali Aldrouando Prodatario, ta-

men Altefatus Celfiffius Princeps recurfum habuitad S.

f

Pontificem, ac in faciem Datariae vel provifi Apoftolici fu-

f

er executione Bullarum fufünuit Bullas d. non effe exe-

f

quendas in difpendium feminarii, deputata proinde fuit cau-

f

fae cognitio perticulari S. congregationi, Illuftriftimis & R e-

i

verendifimis Dominis Millo Datario , Furietto, Argenuellie-

l

res & Juftiniani füb Datario, ac Illuftriffimo Domino Biancini

Praefecto vacationum per obitum: difputabatur pluribus

utrum Indulta'Celfiffumi Principis fé ad praepofituras iftas

extendant vel non? an fupplicationes L. B. de Werdenftein

fint relaxandae, Bullaeque fübin expediendae & exequendae

— fut refponfum anno 1744. — Bullas effe retinendas & ad

mentem: mens e[] quod. Decani protempore eligend; debeant petere

confirmationem a. $. Sede adihflar dignitatum principalium ecce

cxcmplum-!. quali*ter.- in una hvaïc & altcra' Ecclefia

decanatus

. etiam

ä'—?ä—; 25

E d us

*

fetxam in germama ü non fit prlm'x dlgmtas, faltem adinftar

pnmae dlgmtatla.

6. XII

$

STATUS ULTIMUS ATTENDENDUS EST.

-

.

.l Ea propter ftatus vltimus Pracpofïturae, & decana.

tus erit attendendus, ficut in omnibus caufis beneficialibus

d

d

ejusmodi ftatus ultimi fingularis habetur ratio tam temporis,

quando quaeftio formatur, quae non tantum juris eft,fed &

facti: magis vero fi ad ftatum dignitatis Jufhügandum acce-

dat non una vel altera provifio, ed legitimo: iempore con-

»

tinuata poffeffio & praeferiptio :-

& vel maxime fi conti-

d-

nuata pofleffio fuerit fecundum jus commune, aut confue-

tudines tum generales, tum fpeciales germaniae ac Ecclefia-

rum, vigore quarum Praepoüturae funt primae poft ponti-

ficalem ac principales.dignitates, in fimilibus terminis de

t

ftatu.ultimo Ecclefiarum parochialium ex ftatu primaevo

ü

..e'

faecularium, & non regularium diflerui i» differtatione mea .

Canonica de Ecclefarum parochialium Jäecularltate & umone

J

fübjectiva Mona]ïerus faä" ia e).

A

JUS

II. Aliud foret fi praepofitura ïit nudum minifterium

W5

& oHïcmm temporaneum, de quo in Hlldefimen Praepüü-

turae

s

&

-*

te

al

I^f2

e) Cap III $. T. per totum anno 1753 ealzta — ibiinfine — for-

(

tius: adhuc . probat flatus ultimus, fi.unifone ad jus commune :

]

fic quemcunque. dubitationis fcrupulum difpellit Rota in Colonien.

IU

conferatur Rigantius in J77 regul. Cancell & n a8. ubi

varias adfert deciüones R.Otales.

|

m

edo—— 34

COUR

d -"-':þ;r

turae f) ubi Paulus **Chorus a Monaflerio $. Mariae Magda-

lenae Hildefit in Praepofitum affumptus 1741. fuam fimpli-

.

cem bonorum adminiftrati

onem fpeciofo titalo Praepofiti in

amplifimam dignitatem convertere meditabatur, monafterio

non tam fervire, quam imperare fe pofle jaGtitavit, aft me-

rito fuccubuit, & decifum praepofituram non efle benefi-

cium, fed officium manuale & revocabile per Moniales cápi-

tularitet congregatas accedente approbatione Epifcopi:

titulam praepofiti nullam praeter vacuum titulum, dignita-

tis imaginem proferre: praepofitum tenert ad reddendas ra-

tiones a die fufceptae adininiftrationis.

ITL Idem obtinet in- pago*LeOdienG Hanfinne dicto,

ibi ur

j

igena extat praebenda, & praepofiturae Hanfinenfis

appellatione vulgo venit, quae Ecclefia Hanfinenfis nec Ca-

thedralss, nec Collegiata: cum in ea tantum unicus fit Cano-

nicus faecularis cura defcitutus, ficque cum inferiores plane

I

nullos habeat, etiam facile erit mtellectu in ejusmodi Ecclefia

Anlios efi*,' ad quos provifio de dignitate jure ordinario

pertineat g) inde praepofitura haec dignitatis nomine-ve-

nire non pg-terit, fed pcrfonatus audit 4£).

p

IV.

[OPN CU

pi

1

le

F Dec. 1 752 cofaml RV.L P. DBumo

2) Conf. Examen litís inter Baronem de 'W eichs ab una, & :1"33!'(.)5(531i

d

. de Collenbach atque Cardinalem de Bernis, ejusque Nepotem de

- — Pierre de Bernis ab altera parte

puncto praego?turae in Han-

p

finne 1;780' ed, -

À) Conf. Boehmer J , P, tofa, IL. -lb fl *f.'s;-äs & 66.,

R.

Liegger Knft. p. IH $

: 1044»- p. 68 &l 55 Citatum Examen litis

IV. Veris praepoiïtis'q»uidem remanfit prima fédes in

choro, & Ecclefia, aliisque in locis, in proceffionibus jus

raecedentiae: at Capitulis certis in Eeclefiis non . interfi unt,

nifi fuerint fimu! Canonici; tunc enim poft Decanum fedem

in Capitulo oceupant quo loco intet capitulares referuntur,

cum Decanus modo fit Capituli praefes, & Caput i). —

V. Alibi poftea ipfam & 501zorum Ecclefiae

& Capi-

tuli adminiftrationem amiferunt ,

. dum eorundem bonorum

portionem fibi addici, & a menfa capitulari feparati per-

)

miferunt: Ítatus promde uitimus fempe? attendcndtls ernt

M

d

g. Xm. |

n6

INDE PROVISIONES DIGNITATEM MAJOREM, VEL

fià

n

b

PRINCIPALEM CQMMONSTRANT'—«

$i Confpicuum, & inügne argumentum, quod-Praä

politura vere fit primaria dignitas Capituli, dum habemus

provifiones re

ertas in libris vacationum , ex quibus con-

Ttat de Praepolitura ceu de dignitate majori poft pontifica-

lem, vel principali in Collegiatis fuiffe provifum, neminem

enim latere poteft, quod hujusmodi in Apoftolicis, vel or-

Qfies

n de

dinariorum provifionibus, in nominatione imperatoris ut

Wu-

-Tridenti, vel Ele&tione Capituli ut Monguntiae, pofitae ex-

prefüiones qualitatem prac—;poefiturae probent, quod eadem

2

U

UM

nempe

"»

u

i) De Lanvrez differt. 3. de origine pfaepoütoruin, & Deganomm n. 22.

p

e2Eces- 36 X

nempe prmcxpahs fit dïgmtas, quahs enuntmta regpemtur'

Y

in htems prov1f0rus k)

L

II Requmtur tamen provü' ones Ordmamorum, velApof'

tolicas fuper praepoütum ceu dignitate vel principali, vel

poít Pontlücalem majori effe&um fuifie fortitas /).

»

II Pef hoc tàmen non iüferas velim, Praepofituram

hanc, vel ilam nunquam fuiffe collatam a S. Sede, ergo

non eft prima dignitas, fed forfan decanatus in ejus locum

fucceffit; non enim tenet in germania illud principium —

quando prima dignitas alioujus Cathedralis , vel Collegiatae non

eft ex aliquo capite fubjecta re/ärvatwnzäpojïalzcae, tunc digni-

tas [equens quoad effe&cium Regul. IF. Cancellariae fübintrat

in locum primae.

Principium hoc eft ex regulis Cancellariae

defümptum, & tenent illud Lotter ,& communiter curia-

liftae omnés: aft quo. jure re uIas Cancellariae tam illimita-

à

tim 1nvehunt in Gernxamam

decanatus fecunda dignitas

ü

apud

k) Barbos de canon. cap 4jb YIs z füit di&um dzgmtatem probarz*

e[fe talem ex ejus erpreffione fa&a i in collationibus "dpoftolica, aut

ordinaria authoritate fadis, Rota coram Mantic. .dec.7 5. n.2. ibi —

quod praepofitura in. d. Ecclejuz fi prmftpalzs dignitas prabatur z

prowf ionibus. bard de Luca de praeemm,, difc. 8, n. 1 1.

Dj Ut tradunt Corrad. in. prax. difpenf. lib. 9. cap.

n.To. verf

probaretur dignitas. ,

Barbof, de jur. Eclef. uniy. lLb I. cap. 2I..

n: 19 &varlae decif. Rotales apad. Rigantium £. cit. n. 27. -

m) De re benef. lib, x. z. 3. 43.,, Garce de benef p "P cap. [.

CT. 220-

apud, nos eft eleGtiva, & confirmatio eleGtionis fpectat ad

Epifcopum, vel ordinarium in partibus: quomodo füccedet

in locum primae? non ex regula cancellariae, quae ex di-

cendis intuitu concordatarum in germania non ligat, quan-

uam,confuetudine, & obfervantia hinc inde fuerit firmati,

proin falfq filaborgpt* hi f upp*þütg,' ?t infra þaþeþit. :

& XIV.

1

PR AEPOSITUR A. ERIT PR INZC:IP*-ALIS.-DIGN**IIT:A;S, ETSI

l

NON SIT ELECTIVA IN CASU PARTICU—LAR;I.

d

'| Authorés öIaHïCi. ad q'uälitatenf þ,rïmäe digditatis

Q6

exipunt, utfit electiva n) tradunt dignitatem majorem ex

"

his tribus colligi:reo quod fit electiva, quod 2do habeat

adminiftrationem temporalium, 370 prae

E

rogativam in üallO

chori, & loco, & voto Capitulari o). .

f

lL.

:

Z

i

r

Qu

;n) Decifio Rotalis 45 t. -»z'n noy. Chdckierfc'ommem; in Reg. ILI.

d-

Cancell. n.39., Am Ende Jurisconfultus Pra

4

x

enfis c;z.f diæ;z. E

tr &

de tranfaBionibus in cau[is publicis cap. X. n. 6.

$) Simile quid i& dec, ZX. alias 17. tit. de praebend. in novis legitur

yf,

de praepofitura, quod Sonet in nomen dignitatis , ut patet

exemplum in Ecclefia Carnot. & Turonen — In aliis Eccl»fiis

pal

collegiatis eft ille, qui eff caput G Praclatus Eccleflae, vel collegü

eleBus ab ipfó Collegio & per Epiftopum confirmatus, G talis habet

n h

praeeminentiam G jurisdic'ïionem. füper eligentes eum;

& fibi obedire

,fanquam

!

'II. Aequivocum omníno eft hoc argomentum, minusque

-T

concludens: five dicas cum nonnullis decanatum electivam

effe primam dignitatem; femper enim reclamant Curialiftae

ob regulam IV. Cancellariae, & contrarium doceri luculénter

ex confuetudine germaniae, ubi Praepofiturae funt pfimae

dignitates , abftrahendo quod decanatus fubjaceant alter-

f 'e.

nativae, vel fint ordinarie tantum Eleétivi in menfibus Ca-

À

pituli — five dicas praepofituram effe primam dignitatem;

£ ——

- ——

haec enim non ubique eft electiva, fed faepe Collativa, uti

—

s.

i

.

funt ad manus innumera exempla, quin recurfum habea-

M

mus ad provifiones Ap

oftolicas, vide textum cox;co1'q.. —

ïd Qquos alias k-pertixllet,

- TIIT Quidni Propofiti, vicarii fuerunt Epifcoporum

c»* vv ov o*

E^

-

& eorum jurisdictionis adminiftratores in Canonicos, ficut

Archidiaconus in omnes Dioecefeos totius Clericos, & ut

audivimus jam Praepofiti quondam amovibiles, dcin ftabiles

per Epifcopos praeficiebantur: uti declarat Synodus Aquis-

granenfis fub Ludovico Pio Can. 117 & t18. paerpotitos

quidem dicere poffumus, quicunque alias praefunt: fed ufum

invaluifle, ut praepofiti dicerentur, qui cum Canonicos vel

Monachos in poteftate haberent, ipfi in Epifcoporum

poteftate eflent — oportet Ecclefte P'relator ( Epifcopos vel

Abbates ) ut de Congregatione fibi commiffa tales elipant boni

teflimonii fratres (alios nem

pe Praelatos vel praepolitos, &

4

*

S,

i

& regiminis. fécure

(

fic dictos fecum?as Abþatg

2

n »guNibusxwïgr

m

-

,ianquam Praelato eorum t—eknemur prout legitur G knoiawr de off.

ord. cap. cum ab Ecclefiarum

B

x5

» per lnnoc, SHojiiegg Coufr cap. 1.

: *dei Lled.

:

pofint partiri, quibus esiam. tale

»

m

$

! conferant 'pOtäj?atefizg u£

vice illorum fungentes & inobedientes canonica cenfura corrigere

€ obedientes hortando :;-d ?elioz'a valeqr;tgrovo;are. p)

ä

IV. Tgitut. refpectu Germaniae;-n confervatae fuerunt

x'

praepofiturae, ita fuo in vigore etiamnum florent ac dig-

nitate prae caeteris majores funt, vel principales,

quamquaimn

d

ï

jus conterendi illas in cafu particulari fpe&tet ad

Epifcoput

j

de jure tamen Capitulis eft integrum at

que adverfus ipfi

j

""

refervationes Apoftolicas in pr

aefumptione juris fundatum

femperquae illibatum permanfit Electionis jus eo modo,

ut argumentum de libera eleótione defumptum praepofitu-

rae dipnitatem quidem neutiquam oftendat Germanis,

hi

nec.etiam eandem deftruat, vel omnino certi quid explicet:

o

fortius & indubium ar

e

umentum. habeas

; quando dignitas

Y

W

ha:ac1 ab aït,ernativa dicitur excepta.

.ïþs

lN

CAPUT

(0

m

vd

p) Huc conferas Josnnis Chronicon Collegiatae S, Petri volum. IT.

m

Sedt. L. $. XVI. de Archidiaconatu. Petrenfi pág. 471.-nam

Praepofitus divi Petri extra urbem olim certis in locis maxima

vel

boni

polluit authoritate ,. Synodtis' quam' fréquenter' cóegit, Sifridus

ejusdem Eccleüae praepofitus a Cenrádo I. Archiepife. Chor-

u

epifcopus vocarus: Joannis l. cit. recenfet Ecclefias Huic Archi-

L'llf (

n

diaconatui eontributas. Thomafünus p. Z. Lib. IJF. Cap. 65,

[2;

i

2

ait; — aliius. ergo- reperita . rei Origine Zpiftoporum era

adbbate

*, Praepefitosque deligere & ordinare, utque Eledio zbbatum

non multo. poft . IMonafleriüs -ip(is permiffa. éff- privilegló quidem

uf

ftd. quod. flatim . & pervágatiffhnum G. juris communis fuit:. ita

(; O' Mo-

'0[)- l'

eledio ïPraepojïzorftpz non - multe 'pojï-.;empore «ibbati ip

hafic-

em-— — 40 äääs

E

OE RUT -

PRAEPOSITURAE IM GERMANIA VIGORE

REGULARUM CANCELLARIAE ANTE

CONCORDATA NON SUNT RESERVATA,

5; XVO :

FX : JUKE :iCOMMUNI /NULLA EST RESERYATIO

PRIMARIARUM. DIGNITATUM.

L Ex omnibus x*rbfervatiohibus favore S. Segïis unàm

tantum efle inclufam in corpore juris, fatis oftenfum fuit q)

ut modo fuüpervacaneum fit plura de hoc differere: adde

quod nec illa apud fedem per obitum naturalem, fixa fuerit

*vatione

i decretalibus, & ürn;it'er" Rabil*ita; Adcirco de refer

Prae-

iA

n?ljierio *di;fzij]'a,l fuztAfc "Ca.þ.» f&q 66. n. v ubi'fefm'o fimul

de Canonicis & Monachis expreffe ait, non a Collegio ipfo

Monachorum eligi folitos Praepofitos & Décanos, aliosque

omnes Capituli vel Monafterii miniftros; fed - vel' ab Episcopo

