— de quibus jure ordinario providetur , ad caeteras dignitates

& beneficia quaeque faecularia, & regularia vacatura, quae-

fo..quid fequitur 2 nonne innegabile adhuc dum , .majores

dignitates poft gontiü.calgs , & principales 1n.collegiatis Ec-

fb

clefiis exceptas; non fubjacere alternativae? .an propterea

fi ab ;;a-:lt*ema&iwg.»,gxe.eptae; NT

perpetuo refervatae

forent ?

3

dura

j f

m

&

Es

d

;dejl

lls

i) Jn differt inaggurali Iþerjzrji't-z de-— cloätl;f:o?iati-s gertäz, capIV n 28

um

1

K)'DE LA COMBE DANS SON RECUEIL DE LA

AN VERBQ- CONCOXRDAT, SECT, IH

;UmsrllïUD.; CAN(Z;NIQUE

E —— ——

i

dura effet lex, & ante concordata minus flabilita, ubi litera

i

docet, dignitates iftas effe exceptas, ut de iis jure ordi-

fe:

f

nario provideatqr P(per eos ad quos ,pertinet'l), |

H

j

ViI. Concordata Conftantienfía. primas dignitates has

certo non refervarunt, imo Mariinus Y. anno 1418. 21 Mar-

ü

tii in fua generali confütutione plus non praetendit, quam

lo

ilam conciliarem alternativam , de qua fupra mentionem

habui: Proin nequidem ex projecto illo conciliari Martini

Y. funt alternativae, neque exfpeCtativis fubjectae hae dig-

f

nitates: vide Harduinum tom. IX. concil. p. 277. quomodo

&

nunc in totum effent refervatae ? ab alternativa ta-

(o

men in eoncordats notgnter, & indifputabiiter funt ex-

Al

ceptae, adeo ut pro fede Romana puncto refervationis

st

Apofítolicae, velin vim Concordatorum, velin vim Re-

Of

gulae Cancell nulla penitus militet ratio, quatenus etiam

Regula Cancellariae Concordatis fuiffet anteriof, cum ex

T

jia!

fuüpradiétis getmani ipfimet:. a Concilio Conftantienfi, & in

IK

Bafileenfi petieriot anno 1440. in Avifamentis Mopuntinis,

h

ut caffontur, & jirritentur omnes, & fingulae Papales refer-

q

vationes tam Generales, quam fpeciales exceptis ilis in

Corpore juris claufis, prout & ante Concordata iitiusmodi

N

v

refervationes fublatae funt: jam fuflicit,' quod in Concor-

dato Afchaffenburgenti refervatio haec minimefit refüfcitata.

ai*n.).h- FteDï dignitates po& p?ntiücaflem inajores ex

cipere ab

alterf

mxpteerep

D '.ïxt;a- Examen litis inter B. de "*Vf?eicþs &c. $ p

3

; m) u Endies de libertate Eccl germ, Congordauis vindicat. $. iXVIL

&

x

s4.-h- 63 e&-e8e

Sïa

alternativa , non eft f ubjicere perpetuae refervationi Àpofto-

]i

licae, ahas Concordata illas non excepiffent a refervatione

fed exprefle refervaflent ex animadverfis fupra, aeque ac

nunc n favorem germanorum, & ordinariorum, ab omni

refervatione excepere: quod clarum eft literam infpicienti,

has

dt

modo verba non truncentur contra rectam fidem pacifcen-

d

tium , vel contra gra

mmaticalem cmüm&ionem trans-

j

loceptur.

fin

if

VIII. Egre'gïe confimat di&ta Author quidatn Ánormy*

X

mus Germanus occafione Praepofiturae Limburgenfis alitef

[

edoctus, (quem fecutus celeb. Barthelius l. cit.) teimpreffus

i

Coloniae 1764, & primo lucem viderat 1757. Subtitulo —

1j

"inalytica demonflratio cujusd. germani ex litera & menteConcord.

it

germ. praepofituras &c. non e[fe fedi Apoft. reférvatas. — Übi fufe

ia

oftendit 1) qualiter forma Concordatorum, quae fub fche-

eX

mate paéti emanavit, non varietur, quoad textum corncere

L

nentem fit retinenda: eadem 2) conftruétio verborum con-

Qi,

tineatur in Concordato Conftantien/i de anno 1418., quad

feg-

fuerat Typus Concordatorum Afchaffenburgenfium.

3)

Y

Verba, de quibus: fint retenta in Bulla edita apud Branden,

t0d!

Nicolarts , & Chockier, quam defumpferunt ex regiftro

r

Bullarum Nicolai V. adde Gonzalez: n) 4).Uretent»a..

tali lectura

t

H

. clarum

03

ml

aj Qui Hirgagus,. ii edcd fraade *adviäeätus lst Reg. VIII-

^ "Cancell, gloff, 25. . 4. Francifum Duarenum, qui uriscon-

- füultds gallus ad caléem tibr. 8. de fáctis Eccleflae riniftris Cort.

KV

] :üorcïata edidit Fümpfa ex Regiüro *Bquärum Nicolai V.

—

ääse-*äg&r eæsezs

nv

clarim., in cujas favorem fint exceptae dignitates quaeftio- -

nis per verba, de quibus jure ordinario provideatur per illus

Dat

Inferiores ad quos alias. pertinet , quae verba dcbent aliquid

operari, & quidem relativum Ze quitus neceffitate gramati-

ces debet principallter afficere fübftantivum fine medio, &

Af

C0f

proxime praecedens,

intellige dignitates

quaeftionatas.

Maxime fi attentatur. 5)* quod tenore Concordati Conftan-

qt

Vi

tienfis Majores & principales dignitates non computentur

in turno alternativae collationis cum Papa, fed de iis pro-

videatur per illos inferiores.ad quos alias pertinet; Marünus V.

aeque ac Eugenius IV. vel Nicolaus V. non potuere contra

univerfales Nationum querelas falvare in totum refervatio-

nes de caetero nimias, inde recedebant quoad Electiones

Epifcoporum, & Abbatum,

.

*

quoad has dignitates Majores,

& principales, imo quoad caeteras inferiores omnes: . jam

Martinus V. ab 1nitio turnum, ac tertiam partem, dein or-

dinarüs germ. maluit medietatem. relinquere: "Natio autem

germanica tempore Concilii Bafileenfis in fiftens anterioribus

fuis querelis contra Regulas Cancell. & earum refervationes

non fuerit tam fimplex, ut quoad dignitates majores in re

tanti momenti Papae indulgeflet plus, quam ipíe praeten-

deret: nempe omnem vicem, ac integrum turnum , nequi-

dem retenta vice tertia, vel media. 6) Quod poft Concor-

data fua Martinus V. non affectaverit provifionem Praepofi-

turafum per germaniam ceu probat ejusdem Bulla 1418 Man-

tuae data iV. 1d. Decembr. 7) Nec poft Concordata Áeneas

fylvius ad pacificam poffeffionem praepofiturae in Cathe-

drali Wormatienfi, & Collegiata Xantenfi pertingere potue-

rit 8) Addantur pofteriora gravamina Nationis germanicae

usque in praefens, nec non, quod haec fieri debuerint in

facie proteftantium, quae omnia memoratus a

uthor Ano-

nymus

ex-—— 65

m m

(-

n

nymus cit. loco- fufe deduxit, &reöte mfecutus eft Clar. D.

Barïhel 0).

u

u

IX.. Caeterum de notabili d]H-"erentæa inter Concord*ata

&

us

Afchaffenburgenfia, & Bullam Nicolài V., & quod Lectura

Concordatorum fit praeferenda, & quod Originalia illa, vel

dll-

potius exempla, quae omittunt verba -- de quibus -- fint

lt

Vltlofa ac poft habenda que differtationem Trevirenfem p).

foü

d

AT

CAPUT

Utl

F!Q

i ) Dtlf rtatione. znauguralz tertia :de Concord. germ. pag 243 [2 244.

)hes

$. X XIX. 1162. edit. uti &jumscgnfultus Chriftophorus Wil-

l5

^helmus KOeh ia commentatione Hiftorico - juridica de collatione

Atl

dipgnitatum ac. Beneficiorum Euiqzaf?z orum in Zmperlo Rom

Berut 1762. Zfrgentorati edita. Cap. 2

Qr

-5 3- pag. 713. (e) ibi —

tenm

ju Lpuomn hunc egregium | omnique . meo. elc,gzo majnrem

vel fola

wv

ratione, quam ex Ci oncordatis Canjïarztzenf bus petiyit, rem omnerm.

IDUs

co*nfe*ät[) extflimo , -ut'nemini aequo rerum aeflimatori , ulicrlor

)D6S

fuperfit dubitandi locus ; Stainhiaufer 1 €' conferatar Van der Hardt,

)n

n

Harduin. Goldaftus,

Wernherus de collatore dignitatum majo-

o

rui Lipfiae 1746. ed. $. 22. 23$. & 27. Wihürdtwein fubf.

QU

dipl. Tom. IX. N. IX- pag. 78. & feq.- Schmidt gefd):djte bet

(0T-

æeuffd)m p IV.cap 1*2 p 221.

ol

tulo Dzætrzba mauguralu exlzzbens Concordata gemanzae ex

lan

p) Sub

orrsgm;allbus u;rzusguo formae , .quam J..]ofephus Voffen 1 4.

Mi

Aug 1780 publicae chfputatlonl ('uppof'ult a p. 41. & ftq.

n

quanquam diffimulari non debeat vel praeteriri , quod copia

;l'

ue

U'*S

anfumpti xbx ex archwxo .Electorali .Moguntino . defumpti

lQU

"')»..

p caute & debite fit defcnpta, Ribil quoaque dicam de anti-

qua;a 4lla f'enten*ua, quod Concordata tantum fint. pa&a unila-

i n

Hos

U

"seralia Nátionem, germ. obhgantza, & fic claudicantia.

. P. Zallwem 4Jkiz£atores Rom. " Pontificis VOC8t, ptxnc Jur. Eccl,

U

Tdm IV.q. 2. €. 3. $. 2, uti & Wernherus L. c.

L]

eieei

66

äa

CAPU"I

LY

g

H

fïfu

Ua

Yd

PRAEPOSITURAE ,AD QUOS .ALIAS

fat

/;JZL

PERTINEANT z

a

if

$. XXL

AN. PRAEPOSITURAE SALTEM. ALIQUAE IN VIM

in!

at

OBSERVAN'I LAE, El PRAESCRIPTIONIS CONTRA -

[[411

CON(,ORDATA QUMMO PONT IFICI SINT

tet,

RESERVATA.E d

li i

J

I Cunae Romanae contrarlatur obfervantla tam ante,

(I)

liore

quam poft Concordata, haec ftat pro 11bera Eleöhone Ca-

p1tulorum confer. Wurdtwem q)

eeta

II.

q) Subf d. Tom I. apag 164. de Colleglata ad GradusB V S. Victo-

ris, S. Petri, de Limburgenfi ad . Lohnam, de, Gudenus 'Tom.

IHL p. 39. de Collegiata S. Crucis idem de Gudenus ad diploma

Gancelini pag. 25. & 26. per totum. Gerhardus D.G. — Archi-

epiftopus — — fupplccaverunt Nobis' Decanus G Capttulum d

$. Mariae. in campis — -——quod cum ipfi facobum didum de

Lapide — ad vacantem Pracpoffturam , per ; mortem b.-m. Eberhar-

di — —— co:zcordzter elegermt , eledionem Iugus*m. can rmare auc-

toritate : orduzarta dzgnaremur H Non ztaque . Lp/ïzräï

ratam ha-

bentes ?

; datum MCUC in.,die omnium Gc, . Eberh.- d;e Lapide

:315 deceiï'on levmma Elecfhone fufï'eötus, & 1330 praepofi-

Xuram

2

s O. 4

IIL. Author Anonymus qui fcripfit Znalyticam demon-

er'azzonem graviter impugnat obfervantiam Concordatis con-

voluiffe Concordatis con&anter vi-

trariam . germanos alt

N

vere exclufa: contraria pruefcmpnone r). Verum in Differ-

tatione L. ad Concordata germ. de natura & indole illorum, ut

fünt paCia Mog. 17 71. edit. cap. II. fufe deductum eft S, Pon-

üficem quidem Concordàtis non poffe derogare, bene vero

in Cap.III. Nationem germanicam praefcribere.

IM

IIL.Infuper tenere obfervantiam & praefonphonem

in linea tam praefcriptiva, quam praefumptiva fundationis

aut privilegit oftenfum : füt s) diótum infuper $. VIL fi

Curia Romana praefcrlptlonem immemorialem practende-

fet

uti in praepofituris ad 1ftam obfervantiam recurrunt,

ili prae['crlptxom deeffe titulum fondationis praefunmtum.

immemorialis refpeótu germanorum involvit titulum funda-

Yte,

tionis, expreffi privilegii, aut quemoeunque de mundo me-

(

liorem: refpe&u Curiae R.omanae faltem titulus fundationis

ceüaret

l

Iz

IV

i

turam ad manus Capituli refignavit

Author concordat. N. G-

Tom.

integr. Tom. III. p. 97. de Diethero Archiepifc. mog. refert, uti

loma

& de Rudolpho deRudesheim, quod. Capitulatiter ad S. Victo-

Arehi

rem Electus 1460.in praepofitum poft Dietherum, dein pag. roo.

U —

quod 1582. Philippus Craz de Scharffenftein- ele&us in praepoe

m d

fitum Ecclef Cathed. pag. 103.de Electione praepofiti in Collegia-

erur

ta Francofurti.ad S. Bartholomaeum , pag - 107. de Electione

praepofiti Elwacenüs Item Tom. 1I. pag 85.lit.q

qu

n

apide

" T) Se&o

52

edi

$) -In cit, Differt. L.o. $.. Y.

n

—

m

6;)

P M

TY J—"(W

IV.. Vetüm id neceü'um Hon effe.ai$, poteft quoque

:

ex parte Cutiae TUomanae ad

i

fX F

& bona fides vario ex capite,

uti dum textüm Concordatorum favere exifümat,. quod fors

non item concedunt germani, poteft adeffé debita poffeffio,

eaque per tempus hominum memoriam excedens conti-

nuata, dum Ecclefia quaedam peculiaris non fatis vigi-

lavit fibi, jüribusque fuis, collationes Romanas non folum

admittendo, fed & exiítimando eas adeo menti Concórdato-

ä

rum conformes effe, aut füiffe: verbo omnia ad praefcrip-

tionem, vel fi mavis obfervantiam legitimam requifita con-

CI

[fpirare poffunt, eur igitur pergit Clat. Schmidt z) cur igi-

tur eadem in favorem Pontificis adducta excludi queat non

l

p

video. ldipfum eft, quod & éego non video, quare praéti-

ciCuriae R. omanae obfervantiam immmemorialem in lineà mere

ii

praefcriptiva habere vim fuam negare velint, fi adfint re-

N

quifita praefcriptiónis? quomodo praefcriptionem rejicere,

aut eam non aliter, quam in linea praefumptionis, funda-

tionis, aut privilegii admittere velint, quod in f. V. im-

pugnandum fufcepi? ibi enim omnino in lineà tam prae-

(e

fcriptiva, quam in linea praefumptionis, fundationis, aut

(

privilegii obfervantia immemorialis, aut praefcriptio contra

t

Curialiftas propugnata fuit manendo folum in linea prae-

fcriptionis, quod Curialiftae in'

adhuc promiícue negant.

$- TV. allatilneggban.t D

V. Curialiftaae eo igitur devenerunt , Ut ubi -fermo

de praepofituris quibusdam , quae adhuc conferuntur in

Curia ,. ad obfegvgntianl Atäa-r.;kdemï 1pfi provoc

ent citra prae-

ftï*mptio-

£) In Thefauro jur. Eccl. Töm. I. in animadv'*er-f:-«äd--C--' I1T. $,9:2. 3.

EE

9

Es

U

fumptlmem fandationis, modo alia adfint praefcrlpfxoms

Z

immemorialis requifita.

XS

if

VI Num verto haec eadem obfervantia fit debite

Yi

nimis enimm

n

praeferipta, celeberr. Barthel, & alii dubitant,

manifefta funt, in primis ait Barthel. & Neller u) quae elapfo

mii

vix poft ereóta Concordata decennio Aeneae fylvio Cardi-

nali fenenfi duas praepofituras germanicas in vim refervatio-

li

oQ

nis praetendenti contigere , ut adeo ftylus inconcuffe a die

concordatorum usque ad praefens fervatus, & uniformis

if

dici nequeat.

Manifefta quae germana Natio in fuis reite-

f0

ratis gravamipibus repetiit x) inde in tanta, tamque multi-

i.

plici contradiclione obfervàntia in contrarmm dici nequit

atv

inveterata, non contradiéta, ut tacitus utriusque Papae, &

Ü

Nationis confenfus inde foret erucndus.

t

Qd

VII. Neque Confüitutionibus pontificum, neque Rotae

f

decifionibus,

neque quibuscunque Refcriptis R omae con-

rie

cedi folitis vis aliqua attribuitur, quia. Concordata publi-

cae utilitatis caufa introduóta funt jus vero publicae utili-

yntra

tatis caufa introductum, ficut pnvatorum pactis immutari

prie

4b3

neqmt

,U

u) L.cit in Analytica a $. IX, & feq

(etmto

r m

x) In Diaeta Cleri Confluentina propofita fuere Friderico IIL. grava-

mina, ubi$. V expreffa fit mentiode praepofitura, & Decana-

prie

tu, propofita haec fuere in Comitiis Wormauenübus 1495.

i

fub max1m1hano I celebratls

& in grayaminibus Eïdem 1510.

oblatis; fucceffere 1222. füb (ua,rolo V. illa centum gravamina

Norxmbergen(ïa., ubi gray. 1.9. refervationi Ma;orum & Princi-

M

palium dignitatum diferte contradicitur,

—

nequit, ita nec praeferiptione vel confüetudine aboleri,

- vel abrogari poteft: quia univerfalis obfervantia particula-

rem praefcriptionem vi infeparabilis connexionis partium

cum toto impedit, tandem quia ejusm. confuetudiaes con-

cordatis contrarias mox ab initio ipfi S. Pontifices impro-

barunt adjecta Concordatis claufula irritante, & pottea

etiam damnarunt transgreflores decretis poenalibus ad ufum

debitum revocantes, ut itaque pofleffio Concordatis contra-

d

ria a Curia Romana allegari nequeat. y).

À

p

VIIL . Quanquam igitur. aliasþobf'ervantiae fua vis non

negetur, eique deferendum fit z) manendo etiam in linea

fet

mere praeforiptiva, ea tamen, ut fubliftat éx patte fanótae

(

Sedis contra Concordata, fimiliter ut illa Germanorum fine

Hï't

dubio habere debet requifita, quae al

ias curia Romana

Fa

a Germanis þxigit' LA

fau

$. XXIL

(ej

e

àC

'y) Exámen litis 5 j 6. fuperius cit.

45

z) Cum celeb. Ant. Schmidt Inft. Ec

*

cl. p. TÉS L fe&LIIL $.65.-

pe

in not,

d) Ceu videreeft in differtatione T. ad 'Co'ncorvdata germ. cit, $.IV.

n

& V.& diflert. de alternativa $. 39. Conf. Concordata N.G. inte-

gra Tom. IIL. p. 96. Die authoritate a

poftolica betverfftelligte Sálfe

C0I

(inb eiemebr, a&us turbativi,

contra impotentiores fufcepti ,

w

ex mera reverentia fubinde tolerati, publice ab Imperatore, &

Imperio *contrgdi'cf,?ti-.f* Yeem p. gt Tom. cit :&— 52

e&o-RS vl ääääs

Vi l,

üg

S.XXXIB

mrn

nl

HUJUS CONTROVERSIAE TEMPERAMENTUM, -

Dro.

J

UNUM ET ALTERUM.- L

füm

.. Placet ceu utrique þärti, '&—S-eäi Apb&olicae, ac

L

Nationi Germ. proficuum medium a celeb. Barthelio fuppe-

ditatum-pro bono pacis, concordiae, & jugis cumr Sede

Apoftolica communionis, quatenus nempe Indultum pa-

f0

ale Ecclefiis 1lis 1mpofterum concederetur, atque infuper

iüed

provifio Eleétionis fubfequa Romae in forma commifforia,

Q

feu ut vocant, in forma dignum ad Ordinarios, five Epif-

fite

copos praefertim 1n hujusmodi dignitatibus Electivo - Con-

n

firmativis, utpote confirmatio

:

nis : Jme alis gavifos diri-

H

geretur :

|

Büpiss TE Placu.i;t;þïetþiïa-rn j & Lhuþ ',f"peö'tat re—fþönfuni aliud

facrae Congregationis particularis a fanétiffimo Bened..XIV.

deputatae'in caufa Bambergenfi Praepofiturarum $. Stephani

& S. Gangólphi de quo füpra $. XI.. — quod pro tempore

àCapitulo-práepofiti eligendi debeant petere confirmationem

aS:Sede, q

u

à

5

peramentüm.--

Pe

$U

"g Yel talter vt Capitula Germaniae fuos fibi eligant

Itte

Praepofitos, Electüi vero confirmentur ab Epifcopo, &

"

$

connrma

ti. fecundam, fuam .pr

$j

Qizigonem in Curiþa,Romana

tepti,

D. u- ts

u

d

" XXIH

edeete 72 &

$. -XXIII,

(

INDE S*'NON'SIT PRAEPOSITUR A SUMMO

jit

3

fií

PONTIFICI RESERVATA , ETIAM NON

(0

| EST DECANATUS.

L Väcaverat Decanatus. Collegiatae" Ecclefiae ':W-Ji'a-

lienfis Archidiaecefeos Trevirenfis, & motum fuit dubium:

fl

annon Decanatus fit collationi Pontificiae refíérvatus? Videri

latt

poflet, quod ita: certum quippe eft, faltem non nulli

praetendunt fummo pontifidi vigore concordatorum in

fo

Qa

qualibet Collegiata refervatam effe dignitatem, quae ibidem

4l

et praepofitura, fi quae ibidem exiftat, illa autem non

exi

exittente vicem principalioris dign

$

L

tatis obtinet Decanatus,

Cl

ac proinde ipfe erit refervatus ).-

IIL . Neque obftare videtur obfervantia, five präe—

fcriptio immemorialis temporis, vi cujus Collegiata aliqua

ob

eundem Decanatum .allegat femper.in :quocungue cafu va-

&d&c

caturae extra curiam R.omanam ,. vel collativum aut Eleéti-

Quo

vum fuifle,. quia canonizata eft fententia, .nullam unquam

fio

IN

obfervantiam , five praefcriptionem etiam immemorialem

derogare concordatis tanquam .egi.publicae , & prag-

maticae uti punctualiter eft

z

decifum per conftit, Clementis

vna 1534'40);7

Á

-

ITI

&

b) fN',i"cgïa*rïc'sd dd/Codb -ei . dubii.g

BUWURINEWESE rE

$.4. n. 242. Leuren.' gárc. R.igantius

, ;

n, 4

6525 M pea s U

c) In ejus conft, 4r. Büllarii Töm. I[. ibi — contra ternorem 6? fofn*zan;

.d. ,goqggrdatorum quomodolibet fadas , & faciendas — — nullum

titulum,

sü--t- —-—- 73 e&m

II. Et ita '*in ! conformitatem pfaefatae confütutionis

l0

Clementinae. faepe faepius in punéto concordatorum Ger-

maniae firmavit R.ota, & eít fpeciale in hac materia, ut

.

nifi exhibeatur qualtas coactiva hujus obferv

;

antiae, vel

'confue:tudinis, ipla in nihilo fuffragetur,

n

.1V. Verum uti 'präepoüturae, ita & aequaliter dig-

T

hitates faltem. Confirmatoriae, ab alternativa ceu princi-

i

«

pales funt exceptae, falfo igitur laborant fuppofito Nico-

ull

larts, & Schmalzgrueber principales dignitates ab aiternativa

T

fuiffe in Concordatis exceptas in favorem fanctae Sedis, cum

[em

tamen de his jure ordinario provideatur per illos, ad quos

101

alias perünet; intollerabilius autem eft, in Collegiatis, ubi

Q3,

exifteret nulla praepofitura, adhuc aliam fine lege, fine

canone furrogare dignitatgn, eamque Decagalem :

v

'.V. Maxi;he fia pldfibus retro temporibus uhiformis

Quà

obfervantia refervationum exclufiva denegari nequeat,

Và

adeo ut Decanatus dignitas per inferiores collata fit toties

X

quoties vacaverit, quin fucceffiffet aliqua. provifio Apo-

Qar

annorum ;

/'im*poiïïbile enim cít

]

C

ftolica ultqrva fpatium gentum

K

fig-

]

tizizium, & colorem ipfä l)enej.z'c'z'a poffidendi -[rz'f)uïjkïiel * autxin po-

]

flerum tribuere , fzd . illos pro. malae fidei poffeforibus , G mere

intrufis ab omnibus haberi , ac cenferi, ac fru&us — perceptos, &

m

percipiendos nullo unquam tempore fuos facere —— — decernendo,

?

& ftatuendo, quod in futurum obftare non pofüit quiceique

&T

lapfus temporis : ibi — & quemcunque temporis fluxum , fzu. pa-

QT

tlentiam , & tolerantiam minime obflare, quominus contra ditos .

intrufos, & introducendos

AILLLUT

periri valeat.

quocunque tempore jud.igialiter ex

um

credere, Papam 20n contuliffe tahto temporte ób frequen-

(

(à

uam impetrantium, qui non omififfent. impetrare praepofi-

Vi

turam, vel Decanatum

;

in nORrQ cafu, fi vere cecidiffet fub

refetvationibus.

p

[

il

VI. Ekipï*o* enimm, quoda tanto tempore non adfïnt

provifiones papales, euria Romana ad confuetudinem, vel

f

obfervantiam fibi unice adhuc faventem in aliquibus faltem

Ecclefis, recurrere nequit; cum ex hucusque oftenfis S,

Sedes nec de jure communi, nec ex Regulis Cancell. Ex-

ht

travapantibus, aut Concordatis refpeótu Germaniae jus

ti

conferendi, praepofituras habeat, fed foli obíervantiae

ff

elt

contra literam Concordatorum innitatur', quae utique

compftobata, & immemorialis effet debet cüm qualhitate

for

coaóctiva: alias nec centenaria juxta allatam Clementinam

(s

confütutionem ullum detrimentum, feu praejudicium juri-

bus Nationis Germanicae quoad Collationes Praepofitura-

rum inferte poterit: Refervatio enim tanquám fundartien-

tum graüae Apeftolicae .consïudenterljg*üiücanda eit ä')

VIL jam n fpecie -de;Decmxatu Wefallenfi, eundem

nuli fefervationi pontfidiae, five per Concordata, five

alio modo quocunque induétae fubjacere, ex eo-facile erui-

tur, cum in facto certum fit, quod Coliegiata Wefalienfis

a tribus Comitibus Illuftriffimae Familiae Comitum de Layen

ex bonis propriis laicalibus, & patrimonialibus fundata fit,

fuficienü

ita ut tam Decano, qqam fex,Canenicäg adhuc de.

: con-

d) Utn?Pitöm äifcepr

fu.

! w tb

(2

éongrua largiter ptovifum mateat, & in ipfoilimïne fun-

un

dationis per pactum, & tranfaétionem inter Eminent. Tre-

B

virenfem Balduinum ex una, & Illuft. fundatores ex altera

partibus initam punéto Decanatus , aeque ac Canonica-

tuum, eotumque liberae praefentationis, & collationis jam

dfint

ab anno 133

, vel

8 iïaitþ'.fim.,uprunitivae .fundat?eni lex adjqeöþï:qa

fu?;it*'; e J um

Itent

Ih $,

N

VIII S-"eQui'ü& ' äxihde ihnegabilis concääüo , Deca-

B

natum hune, utut prima dignitas, nulli refervationi pon-

u

']

tificiae fubjectam effe, explorati fiquidem juris eft, poffe

Dtoe

fundatorem excludere refervationes Apoftolicas, fiquae

ique

effent; imo etiam majores, & in corpore juris claufas, five

K

a

(

fundator fitlaicus, five Ecclefiafticus refervans juspatrona-

TA

tus alteri Ecclefiaftico , d

ummodo fundet de bonis fuis f)

r

nec

(Tà

K 2. :

DO

/l

e) lIn fequ'enti'ogusi fäfma!ibus'F-— Cuji:s quidem Decanatus collationem

ad Nos, G nofiras fucceffores perpetuis temporibus, ipfarum vero

»iem

praebendarüm collationem fzu praefentationem. ad. patronos prae-

fv

dilae Eccleflae , prout ad ipfos ha&enus pertinuiffe cognofzitur , yo-

etti«

lumus pertinere , ita quod nos , & nofiri fucceffores pro. tempore

exiflentes dilium Decanatum, quoties vacaverit, debebimus uni

henfis

perfonae de. Capitulo, f2u. Collepio pracditio, & aB&u — Canonico in

ayen

ipfa Ecclejia exiflenti conferre, G fibi de eodem Decanatu. provi-

t fit

deré, qua collatione fza provifione fic per nos fadla, praebenda

( nü

illius, cui dé ipfó Decanatu provifum fuerit, eo ipfó vacare dcbe-

p

bit , quam etiam eo. ipfo vacare decernimus , ita quod ad eandem

praeb:ndam ille , ad quem hoc

debebit & poterit praeftntare.

luäzrzinwzrit,f aliqm perfonam idoneam

n, 10

f[) Rotain gerunden, benef. 12. j;lfz. 1702. Cotam Molines,

éecbe 16 ehsets

nec debet deleri, vel alterari in hac parte, cum non fit

d

de fubfiantia beneügiorum, ea. eiïe referVSFa & )«

p

fà

IX. Legi füundationis per "'Värba?' expreü'af, &.cum

confenfu ordinarii adjeétae concordat uniformis obfervantia

Tii

piurum faeculorum ab anno 1238-usque in hodiernum

"

diem, Decanatus femper fuit collatus ab Emin. Archiepis-

lr

copis Trevir., nunquam autem a S. Pontifice ; quoties

autem cum eadem obfervantia affirmativa etiam 1n menfibus

refervatis vel etprefla concurrit lex fundationis, vel im-

memorialis negativa, quae facit praefumere fundationem,

indubitanter omnes exclufae funt refervationes, prouthanc

U]

obfervantiam etiam ne

gativam in Vhüac qugg&iorg .coniuï..dl-e-

ravit Rota à).

X,

E

n

feci

PÉS g) Card. de-Luca de jtfrepat difeur. 65.3.40, dife. 68, n. 9*";'.,."&"*&?'0;

93. n. $. ne fundatores abfterreantur a fundationibus faciendis:

- (

Etenim cum ob temporis calarnitates, & bellorum injutias redi-

tus fündationis primitivae in cafü ifto maxima ex parte diftradi

fuiffent, ut vix amplius Decanus, & ties Canonici Congruam

valde tenuem habuerint, eadem familia llluftriffima recentius

huic Collegiatae denuo liberaliter fuecurrebat, novam dotem

fübminifrando, huncque in finem non tantum fex millia Empe-

rialium . eidem noviter donavit, íed & Ecclefiam ipfam ruinae

proximam propriis fuis impenfis ad multa millia excurren-

tibus reftauravit, eamque omnigena facr

n

dorém usque largiffime exornavít,

a füppellectili ad fpleg-f

l3

& n Parment. Hen;fï*iöf fun. 1702. $. F. vCorarfn Ahfaiäo. in Tar-

raconenf. Benef. Y1. 2fpril 1712. $. caeterum Cot. Lancetts.

P?*Oï*'. de contr. P'atrylallcr-g. 98. 0. 15. & 17.

T

..u-;:—...

--

f

X. Nec afficit I)ccan:afum q-uae&ionatum; hodie tion

amplius conferri per Emin. Archiepifcopos Trevirenfes, fed

per Collegiatam ad $. Caftorem. Confluentiae; . quia in

O

facto undeavaque liquido conftat idem jus, quod Eminent.

1

Trevirenfes per plura faecula poffederunt, actu in modo

ün

memoratam Collegiatam efío per Emin. Trevirenfem de anno

-

1723. die 17 April. &

ligs

quidem titulo OPC?OfO permutationis

translatum effe "r

Y

Ds

Ill«

*

)

"n XXIV.

Alio

Ide-

UNDE ERGO, QUOD NONNULLAE PRAEPOSITQRAE—

.IN GERMANIA CONFERANTUR A $. SEDE

,

CEU RESERVATAE?

.L Non dicam inconfulte a,liqubs Doétores Germaniae

df

fecutos effe Curialiftas, qui Interpretes funt Regularum

1dis:

ium, qui

relatio-

fedi-

Carlzcellar?ae,( & Extrayagaalt

3

3

n haþerent

nem

ól

Tu2n

"

ntiug

loteft

i) Per fequenïem te*nbfem - üftehto Yero Col'legïi s. Cajïoüs Afites

m

memorati, & multiplicl damno , quod per injurias temporum hae-

020

m

reticoruri praevalefcentiumi potentiam & bonorum difiratfionem ei-

dem illatam cfl , neceffitati cjusdem pla in illud animi propenfione

fpit-

Ínclinati fuccurrere volentes, ditio collegio unimus ,. & incorpora«

mus jutpatr. quod obunemus ad Decanaijum, & Pafloratum in $u-

periori /efalia cum annexis juribus , & emoluinenis , . ceffione ,

u

unione hac perpetuis temporibns omnemque circa liberum juris ejus-

vett

dem exercitium , manutenentiam, Q9

t

Pl'Otääiü?ä-fll pragd,iäïa Colle«

gio fpondentés,

em-et 79 eicts

t

nem ad Germaniam , ejusqüe jura particufatia Concordato-

rum: Cordier K) ait — illuftrem praerogativam providendi

(

di

de dignitatibus majoribus poft pontificales in Cathedrali-

bus, & principalibus in Collegiatis Ecclefiis jure ordinario

amiferunt Capitula Germanica aliqua per finiftram inter-

pretatiozkïem Qongoxdatog*gm fgþfequentiam,

af

1

IT. Communis refpe&ü,. omnium Ecc!e*üarüm altera

ratio, fi danda foret, etiam allignari potcrit fcilicet nimia

impetrantium, ac dantis S. Sedis facilitas: curia enim R omana

fo

femper liberalitate potius fibi confulendum e

T

Y

Xi&imavit, quam

in üterakConcorciatorumA confidere.

' DL Tertia coincidens fatio in .äd—'e& þofïta, quod

Romana Sedes, five curialiftae pofthabitis Concordatis, ut

antea folebant, perrexerint promiscue primarum dignita-

tum provifiones diri

gere ad Germanos, ut; aiarum gatiOnunï

Ecclefias (). :

IV. Pïürimüm Refïghäti.ones in :favöifehï teftii in curia

Romana peractae contulerunt, quod refervatio.

Praepofi-

turae

k) f Differt. 'freviier;ü;dc Cuncbrdatis germ. $.

ango 17 48. edita,

XXXII. b. b P.3T.

D) Gidmibt Giefcbicte ber Gyeutfcen part. IV; lib 7. eap. 44."p $69.

idem animadverüt. — f6 mufed einen in CSermunberung fefn,

toit fcbief. su Seiten aud). Dirjenige felbft bíe bey Gefcbdften ( in-

tellgit ZEaeam fylvium ) aebraucbt tverben , mandes Dagen am:

ftben , ober fich Dod) anft

$u (cben.

á

dimn Fönnert ( t8 auf cine Ufo!—cvb-e 9trt

e$e-$- U ä***k

Q

N

torae in nonnullis Capitulis Germaniae faltém: ahqua

contnuata, ac talis propter provitiones Apoftolicas me-

Jl-

fi)

d*ante relignationis admiflione habita fit m).

m

r Smuhter am Cardin. Aeneas i"vïvrus 19. Aug 1458,

fa&tus S. Pontifex Pius II. eodem die reüvnavxt praepofitue

ram xantenfem Nepoti fuo ex Sorore Francifco: Nannis

o

fenenfi Catdinali, qui 1466. Tub penfione Georgio Hefslet

T

nl

J. U. D. Can. Metrop. Colon. eandem refignavit,

qua non

foluta regreiïus Francü"cus Nannis tenuit usque ad 1495;

n

ubi:

)d

n) ) ch Joh. Ulricusab AndlauCan. & Archipresb. Mog. praepofitu-

a.

W

ram Collegiatae S, Crucis 16 Julii 1611. accepit, & jam TÓ2T:

die r. Julii iterum refignavit:. Joan Savenier Leodienfis inftalla-

w

i

tus 16. Octob. Antecefforis exemplo relignavit 1627. Georgius

Paulos Stravius ad S, Cunibertum & S. Urfuülam Can inductus in

poffeffionem 2 Avg. factus a. 1641. nyfcopus Joppenfis, &Suf-

fragaueus Colen., ejusfucceflor 166 1. Petrus de Wallenburch

ona

Epifcopus Myfienfis Suffrag. Mog. & S. Petri Decanus 1670.

xf

refignavit

Succeffor erat Henric. Martinus deMuühlheim. Cart

Tv

S. Vi&toris, & ad S. Coeciliam Coloniae , & folvebat 1672.

Sua praepofiturae ftatuta, obiit amno 1692. 16. Jan. & Ele&us

& Capitulo Joan.. Adamus de Jungenfeld S, Vict. & Maurtitii

Can. ab Emmen*ufümo Anfelmo Franceifco confirmatus licet con-

2

tradicente Cleriso Colon Achatio: de Jungenfeld refignavitPra

pofiturem a. 1728. in favorem Francifei Enrwini de Nitfcky , &

$g.

accepit Decanatum vi Extractus Protocolli Coilegiatae in a. 1728

f

13 Mart, — proponute Joerr eon Nitfeke Can /Cap. ev babe $g

SXRonm impetrirt 068 Cotift$ praepofitur, toríd)e modernus Deca-

ukm

n at

nus D. de Jungenfeld rbabt, ibme aber sorbey ante impetra-

t

tum Decanatum re(gnivf babe.

Aauc de üudenus Maudxää

G.mcelhm diploma a, i7

38. ed p.32.

-

: s—-aseä.g go «s

wbi denuo refignavit ad manus Alexandri VI. cui in Papatu

fucceffit 1503. adoptato nomine Pi? E

p

VI fiusmodi reügnationibüs a S. Sede acceptatis va-

ria ilata furt praejudicia germanis, ut mu!lta Germaniae

Capitula induitum liberae Electionis praepofitorum pro

^

ajori fecuritate obtinuerint, quo tamen nondum plene

f

cura reddita funt contra refi

gnatarios; opus pminde erat

|(^!

!ege, puþljca imperii de qua in ä Íeq. :o.). B-

|ii

M

Ju

ï äg XXV.

0a

tb

jii

p

?

Jabft Pius, ait-authoi- anonymus bef f5etradbtungern ad Concor.-

cori

4. , n)

data N. g. integra tom. IIL. p. 97. tvefcer fonft. wenig *5ebette

t0f)

fen früge , Die Concordata binban $u fe&en , tvie abbem Codbreie

ben be Éurniaingifdben Sanyfer8 99tayerá , ub (onften befannt

ii

ift^ eergabe qtvar bie bierburd) febig gemorbene 9Wobfteo fefbft,

fiati

ít ber begfalle evthei(ten QSull ertoebnte berfelbe bafi Dem Soone

talit

fapitef quftebenben CfGabfredhtà, qaod alias Canonicus ipfius. Ec-

f

tlefjae ad hanc praepofituram per eleZionem confueverit affumi ;

Nvid

aber eben beétoegen fegte er eíne &íaufel bep ; quod haec. collatio

nequg Zírchi- Epiftopi, neque. Capituli juribus debeat praejudicare ,

um obntrüg(icben Semeig, baB biefer ]abft toobl getouft Babr,

tvit nady bem Sjnbaft ber afcbaffenburger Concordaien ifym nidbf

al

quge&aubut babe, bie 3Wobfte su begrben : im ?jafr 1474.

refignierte Joannes

ífcboff oon Srepfingen fein

?Biütbpm, bgf

æþmfa-pitcl .:rwäbftc Sixtum of ïgnmn&rg;

L

9) Conf. coneordata N. g. iäfeäf' p n

L

eS.-8- 81 ääseïs

tUl

*

$. XXV.

PRAEPQSITURAE IN FAVOREM TERTII IN CURIA

Và

tine

ROMANA. RESIGNARI NEQUEUNT, AUT

Dro

SALTEM NON DEBERENT.

l(s

2

-T. Dignitates iftas ab alternativa exceptas, confequen-

ter vel ut plurimum Eleótivas, aut ad alios inferiores Papa

Patronos, vel Ordinarios fpeétantes in. omnibus menfibus

hucusque perpendimus: cum autem in favorem tertii re.

fignarentur in Curia, idque tam frequenter, inde ad tollen-

da haec praejudicia per refipnationes Germanis illata, in

Capitulatione . Caefarea art. XIV. $. 1. difertis verbis difpo-

nitur, earum dignitatum & beneficiorum, quae nunquam

feot.

per obitum ad Curiam Romanam devolvuntur, fed in quo-

cunque mehfe vacant, ab ordinaris conferuntur, refigna-

TT

tiones,non effe admittendas; non quod.per ejusmodi Capi-

diti

[

u

tulaüones Caef. novum jus quaerere, aut quidquid novi

(f

fiatuere intendant Imperator, & ftatus Imperii, fed quod

t

taliter dilucidentuf concordata , Dignitates majores ab alter-

it E

natva excep

f

tas ?cügnati(mi in -"fayorem tertii non fübja-

funi;

Vllatiy

c'eïfe D

Ittrt,

d

IL Elqi'g.ibïiüa minöra, V'»elþqïuae m omnibus menübuä

du

er obitum

D

lw um IN Ruh

Romae

n

I thf,;diï*ïert I[ ad C'oafgc.;gärm. de reférvaiione vacantium apud fe-

dem c, If.j.XIV.n. 13.mog, 1762, edit,

