rum Apoftolicorum, quafi ipfi pro lubitu poffint publica-

tionem provifionis differre, id enimm fieret non fine con-

4l

temptu, & praejudicio Ordinariorum ; non enim fecurus,

Ü

nec fpeciofus eit praetextus provifionrs Apoftolicae fine

Íi

comparitione in termino, etenim non fatis eft ad jus inde

o

acquirendum, alicui praepofituram effe collatam, & difpo-

fiionem ejus perünere ad Papam, fed & de eo difponi

debet vi Concordatorum debito tempore.intra 3 menfes, &

Yi

provifus apparere r) at contra conftitutionem hanc nedum

Concordatorum , fed & Gregorianam diótus Achat

ius pro-

0

vifio-

E d

&i

VN

£) Conf. Engelhard Lib. III deIn/ï QT G?fdiü'ert; vI I.. cit. de altern,

menfium $. LXIF. N- IP^p! 137. Gtegorius pariter $. nos indi-

gnum rati.circa finem fic habet — ne tameri cuiquam. licitum

tegere

t, factam a fede praedi.gtg dviquütivox»ïex'n;hujuqudi ob

?lli

e858— 123 $$9$5

vifionem Apaftolicam non infinuavit debite, pet confequens

i

)

rühi fuffragabatur , * quo - potuiflet Achamus manmemn

contra provifum ab Ordinario.

XVI. Nihil dicehdo. Conftitutionem Gregorn incon-

fuita Natmne Germ. prodifle, & fic non ligare Germanas:

l3b

tamen frinfiftatur eidem, vanum eft dicere vi Concordatorum

Germ. praecife; non debere provifionem apparere intra 3

:

menfes.in loco beneficii, cum verbis: notae vacationis, quae

protinus antecedunt, conjongi, & ad illa duntaxat referri,

ac voluntatem concedenüs,

fenfusque con ceffionis,,

&

llterarum praedictarum ex Conftitutione Gregonana fic

-

lj

efle, ut difpofito beneficii intra 3 menfes a die notae va-

cationis a S. Sede praediétae fieri, deque graua facta alicubi

apparere debeat :

nam-de hoc jam ijn cit, Diflert. VII. de

J

alternativa menfium plura adduxi, & dato hoc, tamen non

w

deobligantur provifi,

quafi ipfi aequitate, & juftitia dif-

Ino

de

fuadente contra mentem Gregori XIII. tempus praefinitum

exfplrare & elàbi: pro libitu indifcreto finere poüïnt

X)

QO

XVII. Saltem Concordata non. annullare ajunt pro-

&

ii

vifionem Apoftolicam lapfo trimeftri jam faótam, vel in-

I

finuatam: id enim nihil ad rem facit: quia. claufula irritans

Concordatis adjecta concernit utrosque paciscentes S.Sedem,

& Germanos fed fufficit pro nunc ad quaefüonem cafus,

Eu

quod—

UT

indi

illi, quibus deinceps Gratiae hujusm. concedentur, etiam con-

tüm

cefforum fidem , & teftimonium intra 3 menfes a die notae Vaca-

n

tionis in oco beneficii hujusmodi, veldictis Collatotxbus figni-

&care quoquo modo teneantur..

—

d

quodfi provifus apoftolicus non apparuerit intfa 3 me1;1fes a

die.notae vacationis in loco beneficii, ex tunc Ordinarius

de illo Ii—bgre-' difgen?re poffit. -

$ XXXIIL .

ANNNON. CONSULTUM SIT IN.CASU, LAPSO

TRIMÉSTRI RECURRERE AD $,

PONTIFICEM , ET PRAEPOSITUM

POSTULARE?

—— 9 — .

L Videri þ'öfï'ef,, Capitulo ggnfmtum effe lapfo tri-

meftri, & provifo Apoftolico non comparente, loco hujus,

CTAW Y

uod ad Electionem novi praepofiti procedant, recurrere

v

ad S. Pontificem , & poftulare,. quem alias eligerent in prae-

pofitum : eatenus Collegiata erit fine lite, obtinebitque fa-

ciliori methodo , fuum intentum annuente füummo pontifice,

f

quem alias haberet repugnantem: utriusque partis jura . fo-

rentin falvo, ut füuppono ex forma fupplicae a Capitulo

porrigendae, & fupervenientis

p

pro—vifiqnis.Apoüo—li*cae, ubi

g(

& ju-ribus; papalïibus- ï profpicïitur. ,—

AL Verum fi id inïtefn'iïga:s;' :quiod Caþ.ïtuitïih" v *lpofïu..

lationis, vel praetaxátionrs perfonam idoneam affümere

poffit füb beneplacito, & ratificatione papae: quid igitur

confilii capiendum, fi interim veniat aliquis jam provifus a

papa, vel circa finem, vel poft trimeftre, an huic denega-

ret Capitülum pojfeffionem , donec declaratio S. Pontificis

veniat? in fgfer'vatis dignitatibus, vel beneficiis

quaevis dif-

- pofitio

d

TNOPUNUESDN

S

pofitio infäïiorum a provifo habetur irrità & nulla, fic &

poftulatio, vel praetaxatio, confequenter femper, cordate

in tramite juris procedendum, & fimto trimeftri ad ductum

Concordatorum Ordinarii fuo jare uti poffunt;. non enim

exiftimandum eft , .quod . provifus aliquis, Apoftolicus, nifi

illi Concordata Nationis germ, obítent, taliter a Papa poftu-

lato, vel nominato cederet,.vel S. Pontifex illis jus ex fua

provifione quaefitum adimere vellet, nifi prius viderit vi

Concordatorum jus jam ademptum, vel provitionem finito

termino effe fupervacaneam , & ex fe iterum diflolutam.

Etiam in altero cafu res haec non erit fine difficultate, ubi

nullus forte provifus Apoftolicus extat, fed res adhuc in-

tegta foret : fi enim Capitulum Summo Pontifici nominaret

ll.

perfonam u) videri poffet fummo. pontifici fic illi praejudi-

cari, & quafi Capitulum jus fedi Apoftolicae refervatum eo

i

modo involare, & ufurpare vellet.

* TII. uöd fi Deþ'anus, & Capituïum; ut Ecelefiae con-

z

fuülatur adverfus incommoda , & pericula, quae ex diutina

vacatione evenire pollent, fcribant, & certihicent de 1is re-

ü

bus fummum pontificem fuggerendo perfonas aliquas gra-

i

fas Capitulo, & idoneas, petantque , ut fua Sanéutas indi-

late alicui de eadem praelatura providere dignetur x), fed

X

:

x

i"

Il

u) Maxfme fi cum U&cfeto, vel Concïufö Capituli , ä

ut fukj»fcri ptio*

- nibus po&gïantium Eideim-forte praefencetur;

a-

IN

x) Quemadmodünm: ini aliis refervatoruni beneficiortüm cáfibus fleri ju-

[

aut cenfuit S.

betur: in Conft, Extrav. Execrab?lis-'j. !f:.aexþeþn:lfn,þ

ipet an—- :

ed-e4. 26 ekääs

& in hac methodo, fupärius relata;: difficultates f

emahent;

poflet enim interea fuifle provifum a Papa,

& taliter provi-

*

fus Pofc trimeftre re adhuc integra compa

rere

IV. Proinde cenferem confultius fore, fj ad duétum

Concordatorum Collegiata füo utatur jure; ut fi

fuperveni-

tet provifus apoftolicus lapfo trimeftri ,

& re non amplius

integra, videat füam provifionem Apo

ftolicam utpote füb

conditione refolutiva faótam , ut debite in

loco beneficii com-

pareat, efle fine effe&tu, & refolatam,

feque fore impedi-

tum provifione Ordinarii;

- lapfo fiquidem trimeftri impedi-

mentum refervationis

t

confuetudiné introductae ceffat, &

fit reditus ad jus comn

1

une, & reductio priftim, liberique

exercitii Collationis ordinariorum

y) confequenter Ordina-

rius jufte ad dignitatem iftam con

feren

dam, vel c*o;ïfuetam

antea collatiQnis methodumi procedit,

V. Sin veto

proirifus—ipfe ab Ordinario velitv, & Pofüit

adhuc praevenire 1

n Curia illum,

qui alias a Papa provide-

retur, & fic impetrando benefici

um, vel dignitatem, impe-

olico, non erit illi hoc de

dire ',l?tem cum tali provifo apoft

-

negan-

- Congregatio proponere d»u'as,

aut tres perfonas idoneas fuppli-

cando Sanctitati fuae cit differ

t. II. ad Concor

in caufa augu[lana interim poffunt

d. germ: pag. 81.

& debent Decanus,' & Ca-

pitulum providere de rebus, & juri

bus praepofiturae confervan.«

dis, quanto melius,

& Salubrius facere poflunt,

» U fiuxüus differt, VII, de alternativa $. LXII.

x s

I27 M L d

f

1

negandum exparte Capitu!i, taliter provifus a Capitulo cu-

mularet jura jUIIbUS, Üj & non propterea habendm eit;

—quafi

l-

) Firmatur exemplo Do&oms Birnbeck per fequens 1nfcrnmentum

W

notariale ddupel erectum die 13. martii 1673 tenoris, — JNos

b

Decanus, & Capitulum Collegiatae Mogüadxanae in Wettera-

l

via Mog. diaecefis , nunc Francofurti commorantes per praefen-

tes notu n,teftatumque facimus : Ex quo fuper Praepofitura Colle-

giat

noftrae jam variae quaeftiones

& difficenltates moventur,

l

praefertim vero fuper actu poffeffionis ab Ampl.

D. Doctore

X

Birnbeck die i6. Febr a. 1672. canonice acceptae, ideo tefta.

mur, quol pracd. Dominus ab Emin. ac Celf. Principe, ac

Domino noftro Archi-Ep . Mog. Joanne Philippo, nunc S. Re-

1

cordationis , tanquam ordinario provifionem in forma decente

capitulariter nobis exhibuerit , quam nos .pro noftra obli-

gatxo*ïe debita cum reverentia fafcepimus, praelrgimus, & in

tàntum acceptavimus, in quantoum ftatutis non praejudicaret.

|

Quare juxta ftatuta noftra, & antiquam obfervationem, fiquo

modo juri noftro confulere poflemus, Eundem in Praepoütum

ï

etiam elegimus, eamque ele&tionem dicto Domino provifo ex-

i

pofuimus.

Cum yero pxaetectus Dominus Doctor Bircbeck

ob affectum noftrum erga fe gräuas'höþxs ageret, provifionem

etiam. fuam debito in honore, &'vipore teneret, ut fecuriori

via incederet, Pfaepofiturae poülfüomem quovis.modo petiit, &

a nobis vel ideo obtinuit, quia nec S. Moguntinae fedi, nec

noftrae Collegiatae ullum Praejudícium facere intendebat, fed

Iu

Judxcabat fecurius fe procedere, (inec a füo jure provifionis,

L

nec a jure electionis ( fi quod effet) difcederet.

Quam ob rem

tanto libentiufeidem pofleffionem realem actualem dedimus,

]«

quanto haec refolutio remotior erat a praejudicio quorumcunque:

five 1g1tur jure provifionis,., five jure electionis poff-ffionem ac-

ceperit, a nobis nec decifum eft, nec potuit, aut debuit deci-

di

edisetie - —

quafi à jüre per provifionem ordinarü obtento recede-

ret, fecunda enim papalis foret a

q cautelam ; Quae etiam

fuperflua faepe non nocet.

VI. In cafu, ubi provifus ab ordinario non poffet impe-

dire amplius provifionem papalem in favorem alterius utpote

jam factam, femper tamen potior jure manet, utpote folus

debite provifus, alter vero provitus Apoftolicus, uti tem-

ore pofterior, & praeclufus lapfu trimeftris, fibiimputare

debet, q

uod in loco beneficii-—-prout oportuiflet, non com-

paruerit.

di; chum praefertim non intenderimus Emin. ac Celf Archi-Ep;

Principi Ele&ori tanquam Ordinario, & Domíno noftro Clemen-

tiffiumo ullum praejudicium quoad jus collationis per hanc pof-

feffionis dationem generare, de quo per praefentes p;ote&amux.

a

427

m

.

)*

I

('

V

EEE

z

P

YT

y*

;

b&*ä*

s

: POSI-

e6c

ï(ï 23 —— päww þäW

)

- n

m

:

——

9)

E RTTTUESURUMEUMUUUSUM ET

ä

Xj n

j X:W—w.,,.-

"EM u R "

POSITIONES

EX UNIVERSO jJUR

|

n

i

I. J us Naturae univerfale, necen'amum, & immutabile eft,

h

2. Jus Naturae defenfionem etiam occifivam fervato Moderamine inculpatae

tutelae non 1mprobat

3 Pa&a ('unt fervanda, & thbet pacxfcens altex*um ad 1mplendum pa&um

cogere poteft.

4 In reparandis, atque in pofterum avettendis taefombusgus laefi m lae-

dentem in abftra&o infinitum eft.

. Praefcriptio, ac fgccefio teftamentaria , licet fat juftis de Cau[ïs a ju'i

Civili ordínata , a jure nàturali ignorantur.

6. Ad educandam pro'em conjuges fibi invicem obligantur ex natuta pate

Matrimonialis in Re!' pectu ad exteros, geque ac ad xpfos hbems.

3. Pace inita neque Iaeüoms neque vis, autMetus Exceptmm locumeüï:

natura transactionis pubhcae docet.

R.

8.Sunt-

jS

ä&*ä

*

190 ä*säs

8 Summo Pont fïm Pmmatus honür]s ,& ax.tncmtaus campent im E'ccler*æ,

9 jus deemnas perc:pwnd: exzraneo cemra pam»hum competens ad No-

valia haud extenditur.

L

l0. Regimen Ecclefiae ariflocratico - monarchieum eft

11. Concordata nationis germaniae habent rationem veri paéti inter füum-

mum Pontificem ex una, & imperatorem, ac imperium ex altera

parte mm.

K

*

,F'

*

12. Sponfália Cïandefïxnä non. obfï*ante ïebe dxæcef'ana moäerm impedi-

entum pubiicae honeftatis producunt

15. Matrimonium jam feparatwn propter 'unius adultenum red'intez-"raws

propter fornicationem vlterius ex poft factam.

*

14. Filiusfamilias haereditatem re&x*'uz.re rogatus praeter legmma'n etiam

X

ireeellianicam deducere poteft, -

i5. Minor ref'gnans füum beneücmm Reüxtutxmem in mtegmm re&e pw

teft praetendere.- .

16.

Donatio Ecclefiae facta ob l'upervementxam hberomm revocarx potcü&

FT

OmneR ei Vendïtae peaculum (ieut & commodum pe.rfe&o feme; cort-

tractu in E mptorem tranfit,

1$5.

Ex Redditione Chxrograpïn nan / Yero pxgnons dghxtum cemfe:ur re«

mlä"um,

4

T9.

Mater etiant p'ra pmpno fïfz*o m&:ercedeas Exæpsmna fenatus Con-

fult vellejani fe tueri poteïï;

20,

Bonae fidei pofïefï'or f'm&us omfies , quos perceplt, Domxnn Kem

fuam vindicanti reü;mere tenetux ex&ames, non autem cenfums:os.,

z:.. Cïanfïafa Codmlïans te äamexm non ad;e&a nomn praefïzmxtuf.-

31

Jt

Md E;s

lod

edimeT

e

22, Ex teftamento ob pra&entxonem Lberorum nulle nec. Iegata , fiec Eäeïw

'commifla debentur.

23. Teftampntum perfkö*um P* Coazcmum revocan non potefc

24. Lxcez contrahens cum paupillo fire authoritete tutoris Veré obhgetur

pupillo, 1pfe tamen gapxüus vmüïm non ebhgatur

25$.

Pax tam Religiofa, quam, *Neitphahca licite., &. Vahde cum. A. C.a

'addictis inita fuit,

d

26

Statibus Carbo*:cxs in fzhcïato:. fuos a*v'erï'ae Rehglom addx&os— JUILS"'

diétio Ecclefiaftica comipetii,

E

P

27

Poteftas leges ferendi vel latas authentiee ïnterpretandx eft penes t9z

tum Ímperium , adeogue nullus ftatus exeludi poteft.

28.

Congregato in Comitiis Imperio, Ele&tor Mogurtinus munere Direto-

ris generalis fungiturg«quod vacante fede Archiepifcopali & Capitule

.Moguntino coz'hspeut, nüïlætänua autem Archi-Epiftopo Colonienf.

9.

AÀnnus normahs zon pro Regula fed Excepnene accipi debet,

P d

Sicut Dontinis. ernm*rlaabus jus. cïagendl ad emigrandum in P. W.

30.

conftitutum a&, ita ex pari R.atione eis jus trausplantandi fubditos

J

*

diffentientes negari non poteiäs

3I.

In dubio quedhbeg feudum ponus praefum:tur mafauhnum, quaw

foemininum.

In feudis Imperit Míajoribus fölus ïmperawf eft judex , & folus mæ-

32.

"

veftit.

33

In fücceífiorie feudsli mulla teiï:æäemx fatio fiabetur, fed Iegxtæma eäw

tinet fueceftio,

Praeïams Res infeudari folítgs mortuo Vafallo aä Ecclefiam yéverfas

. libere, fi ita expedire videtur, iü feudum denno concedere poteft, -

35. Mu*

eAee

132 9-

35. Mutatio fa£ta in litteris invettiturae la

gl'u* XXX. annorum cbntraäi&io-

ne haud interpofita nocet.

7. Deli&um fundat forum, cdnfäquenter & exteri

-£es , illius territorii forum fortiuntur.

in alicna : deii:igucä—

37. Principi jus aggratiandi in omnibus deli&tis competit.

?. Jursdidio Crminalis Hmperü fatib

us vi fuþerioritatiä- tqrritoräaiis

competit,

39 Ut þoena legibus ü.atüta locum ,habcat

$.

" Reus--aii-t convincatur necefle

eit , gut confiteatur,

ETA

N

g

—

FUR

P

—

SS

ï(

E

(

"ü

UM

—

RA

n

NT

^

/

56*&1

$E s 3

ts

C

LT

* A

QUs

gY

SI

vt

d

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

V

U

DISSERTATIO V LIT.

T

JURIS PUBLICI ECCLESIASTiCï

S

R

9

CONCORDATA GERMANL&

co

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PRAEPOSITURIS AB

ALTERNATïVA,

115

r

EXCEPTIS, ET SANCTAE SEDI APOSTOLICAE

Balnce Q

NON RESERVATIS:

O

o

E

QUAM

. UNA CUM SELECTIS EX OMNI JURE THESIBUS

Focus

ä

D

EX INDULTU INCLYTAE FACULTATIS ]URIDICAE

IN ALMA UNIVERSITATE MOGUNTINA

N

PRAESIDSE

—"

M

GEORG-.

|

QAN

SCHLOER,

.U. D., DOCTORAT. THEOL. CAND. EMINENTISS. AC

i

| 40

CELSISS ARCH[ EPISC. PRINC. ELECT. MOG, CONSIL, ECCL. AC

11

SIGILLIFERO, EJUSDEMQUE IN ALMA UNIVERSITATE MOGUNT.

SACR. CANONUM PROF. PUBL. ET ORD. FACULT. JURID. ASSESS.

|

ET P.T, DECANO, COLLEGIATAE AD S. CRUCEM EXTRA MUROS

10

MOG. ET AD S. JOAN. BAPT. AMOENEBURGI CANON. CAP. ET

|

RESPECTIVE DECANO, IN HOSP. ELECT. AD S. JOAN. BAPT,

PAROCHO.

|

8

PRO SUMMIS IN UTROQUE JURE HONORIBUS, ET PRI-

J VILEGIIS DOCTORALIBUS RITE CONSEQUENDIS. PUBLICAE

|

7É

ERUDITORUM CENSURAE SUBMITTIT.

JBJE?RNA?&JDUS C .A U O.ILU.S

5

6

DE ]B .R JE.JE

I

N

COLLEGIATAE AD S, ANDREAM WORMATIAE CANONICUS

I

5

DOMICELLARIS

MOGUNTIAL' DIE ?

NOVEMBRIS MDCCLXXXI

4

—

—

A

L»:*»Qä

Mi ——2

I

Illllllllll IUI l z

3

Ex Typog. Ele&. Aul. Acad. apud Joann. Jof. Alef, Hared, Hacfinez,

2

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com