folo, wvell ab Abb;'.'tey ; ibidem allggat exemplum Hincmari.

| g)« In -difcegtäti;)ne :IPI-.ïtjuris puf)iici Ecclef' ad Coneordata Germaniae

de.reférvatione beneficiorum & »dignitatum apud Sedem 4pofl. (iye

in Curia. Roman.

ptr obitum natur, ï)acanziumeap.* K $. 4F, per

£0tum.

i

ä***k 41

WeeSes

Praepofiturarum - qua talium, vel in qualitate pi*xmammm

dignitatum, non erit cogitandum, uti eft extra omnem con-

troverüam pofitum inter cumahfws r)

S. XVI,

QUIS S PONTIFICUM PRIMO SIBI RESERVAVER?T

DIGNITA'IES PRlWCiPALES DUBIUM EST .

J.N'ï FR DD.

L Omni prorfus fuündamento deftituitur, aïmuem

fummorum Pontificum ante tempora Bonifacii VIIL. fibi

1l

refervafle primas dignitates: eoquod una tantum fuerat tum

temporis cogmta ut 5 pnon e& ammadverfum $).

p

li

E

1.

I,

RPE

-

r) Et bene Rota ía Cüïtmzcn Praepof'zume 17 Jahnuarii 1729. Cor.

Calcagnino, reprobavit etiam decif: apud Dunoxzet. $un. Det

664. n. 1. quam refert eadein Rota Dec :8O0. $. nec ád de*

t

firuendum Cor, Molines,

fo

u

s) Itaque Gomez. ad regul. de trien, quacft. 298, &, 4. quamquam

u

dicat refervationem iftam effe unam de antiquioribus referva-

tionibus Curiae, tamen receníet joannem 52. Bonifacio ViII,

Iecentiorem, ad Toarninem 22 de Anno r316.pariter fe referunt

[

Burfat. Conf: 126. n. 95. Rigant. in. Reg. J7. Cancell, $. t.

4

?. $, Rot. in Novarien Canonicatus 1. Decemb. 1690. 6 &

[^

quae circa Cor. Manuel,

exes 42

ecee

[i

.JI. Opinio eft authorem hujus refervationis effe Paulutü

IL,

qui fedit. Anno 1464. ut tenet Card. de Luca 7) hanc

opinionem rejicere cogitat Ripantius . cir. ex eo, quod in

Concilio Conftantienfi à Joanne XXII.,

& Martmo V. editae

regulae Cancell. iftam quoque Lomprehendant proin Paulus

II author regulae dici nequit utpote his pofterior, quidquid

fit, per hoc primo non probabunt authorem fuifle Joannem

XXil. dein Rigantius volens refutare Card. de Luca infeli-

citer recurrit ad concordata Nationis Germanicae publi-

cata jam. Anno 1747. ibi ait — praefervatur favore S. Sedis

"Apoflolicae refervatio dignitatum poft . Pontificales majorum in

Cathedralbus , €& prmczpalzunz in Collegiatis Ecclefüi "s, € fic ante

Pontificatum Pauli H. nam ex dicendis hoc eft in quaeftio-

ne, & nec jota in Concordatis habetur de refervatone

harum primarum: dxgnltatum favore S. Sedis, fed tantum

excipiuntur ab alternativa :

itaque refutatur Card. de Luca

per Rigantium argumentis vix madaequaüs necdum dico

:arrelevannbus.

Iit. ChOCklel.' u) regulam hanc II modo IV., vocat

Innocentiü, fed Innocentii VIII. quatenus eft tertia Inno-

centii a foto gloffatore antiquo gloffata eum in modum

out hodie dicitur P VI.:

aft fi quaentur de authore,

aliud foret refpondendum; i

illud-.tantum. puto effe anno-

tandum,

authorem refervationis hujus non effe certum,

g 3* —Deelkes Puunad* Q — " "-a usnlbns s

vero fi nnle eft refervationem hanc antea non fuiffé cog-

nltam

v Difc. Y77. n. 9. de benef, in fupplem.

u) Comment. in. Reg. LII. Cancell. n. 16

E

e«4.-he 43 Eäseïïæ

nitam, fed modo a tempore, quo Sedes Apoftolica in civitäteï

Avenionenfi reperiebatur, una cum aliis prodiiffe in lucem,

dico refpectu omnium dignitatum quatenus involvunt non

tantum ^majores poft pontificalem, fed & non majores,

modo alias quovis modo in Collegiatis Ecclefiis principa-

lem praeeminentiam habere noscantur x) deih fuccetfive

^-^ , — — C LU d V Ms

regula haeq;fuit ampliata , & reftricta, ut mox dicemug.

-

CH NT

AD EFFECTUM .DEDUCTA NON EST RESERVATIQ

PRIMARUM DIGNITATUM IN GERMANIA.

ïä)

L Refervationes Apoftolicae jam ab ortu fuo präetef

illam in corpore juris cdlaufam, vehementem habuere re-

fittentiam Ordinariorum y) hic, & nunc obfecutae funt

Nationes, quamdiu fervata regula boni & acqui, indubium

enim, jure primatus & univerfalis adminiftrationis potuiffe

fummos pontifices refervationes facere, & pro fervitio

Ü

Ecclefiae univerfalis laborantibus collationem beneficiorum

^

fibi refervare, aft dum indies multiplicabantur refervationes

& extendebantur, ad quaerelam Ordinariorum, fedato fchis-

l

mate reftrictae funt ad certos menfes, femper exclufis ma-

5

Pontifi-

joribus, ac in fpcc"ie exceptis his dig

G

nitatibus poft

5

E 3

calem

x)A..S';cqndum appendicem Julii I1J. de qno, Chockier 1. þit.

») Thomämn-'?om. 2« Lib, xl.xCap. 4'31. n. 7.' & Cap. 44. n. 2"G 5.

calem majoribüs vel principalibus im Collcgiatis: praefettits

g€

»er Marünum V. & Eugenium IV. S. Pontifice zntroducta

q :

alternativa menfium z).

j

I. Innovato fübinde fchismate, adverfus Eugenïizum

in Bafileenfi (Con£. Concord. Nat. Germ. integra, item Vleuri

Ü

Infütutiones Jür Eccl. cum, animadv. Boehmeri p. II. C. XV.

p(

k

eirca finem ) omnes refervationes Apoftolicae praeter

illam 1n corpore jufis claufam fublatae funt, igitur & ifta

&

f

praefens fi füerat Joannis. XXII. applaudentibus aliis natio-

nibus: ex hoc colligere licet cum Doctoribus Loyanienfibus

àn refolutione pro. thefauria Ecclefiae S. Petri Infulis fuper

ejus jure EleCtionis, quae extat apud van Efpen a) quod

Martinus difloluto Concilio per fuam alternativam Nationibus

b

quaerulantibus nequaquam fatisfecerit : eviderrs eft, quod per

f

hoc decretum C. Bafileenfis Bberae a refervationibus decla-

ls

ratae nedum. Cathedrales Ecclefiae & dignitates Abbatiales,

j

fed. generaliter omnes Eleótivae praeferum majores.

Dein

ff

Germania licet in quibusdam neutralitatem fusceperit lauda-

j

biliter etiam fux cun: detrimento, refervatio tamen primaria-

!

rum dignitatum a prima fua origine faltem non ubique Ioco-

rum ftabilem, imo deinceps ob C. Baf. & ob Inftrumentum

In,

acceptationis fub Alberto nullan amplius habuit fede

1l

PSEA

q) Dequa Gää&ï&ie*r im Rfe.g, IH'.'.' Cancell. DL ciz. m v6. —— füdiut

haec reférvatio: eraz olim: generalis, vtresque habebat. in. omni: &

quorumque tempore, itmw per regulam 8yam. de. alternativa men-

fium reflirifior faü&w e[f utpote quae locum. demum.; obineat im

menfibus: Aþojïolritigæ |

þ);ulääggend'ize* Monumentorum. (N) p*;ïg, 1:74. & 179.

eu-e5— 45 $$s5

TT. Et fic ante Concordata im vigore non fuit refpe&tu

getmaniae ob fufceptanr neutralitatem Concilii Bafileenfis

quatenus regula authorem habet Joannem XXII,

aut per

ipfà Concordata p pemitus erit reftriéta & fublata: quia jure

ordinario de praediótis dignitatibus, tum Majore in Cathe-

i

dralibus, tum prinéipali in Collegiatis erit providendum

per illos inferiores, ad quos alias collatio, provifio, prae-

fentatio, Eleöho, feu quaevis alia d1fp0üt10 pertinet, ut

conftat ex verbis Concerdat.o;um Martm V. & Concorda-

torum Nicolai V. b).

—— r7$ — Crn , -T.

IV. Sin autem fubfcribere velles Cardinali de Lues

n

rejtciendo frefervationem iftanr in authorem Paulum lL ,

velíi placeret loqu: cum €hockier regulam hanc effe Irno-

centii VIIL ,

utique poft Concordata illam modo- adinven-

i

tam effó, palam foret & extra omne dubium, refpectu ger-

maniae: ficut nom fuerat refervatio ante Concordata, ita

ilam nunc poft Concordata non modo non attendi , fecl &

nullatenus emftem

g

W3

CAPUT

-

u?f

Pb) Vide Harduin, & Chockier L cir. nm. 16 Cordier differt Zrevir.

1748. ad' Concord. germaniae edit, p 44. 9. 4a. item p, 35., &

f $ 32«

- a

f

)

TAU o

(

K

NON SUNT RESERVATAE EX

t

f

coNcoRDATIg

Y

f

fe

IN GERMANIA PRIMAE DIGNITATES NON SUB-

V

SLANT ALTERNATIVAE MENSIUM. .

l. Sub Martino V. & Eügenio IV. dixi in $. XV/II,

N

refervationes Apoftolicas effe refitrictas per alternativam

(

fp

menfium ; rurfus alternativae non fübjacere beneficia qua-

lificatà, cujuscunque generis & qualitatis fuerint, & fic in

fo

dubio non comprehenduntur , nec refervantur omnes digni-

ti

tates; funt enim in moderna faltem regula alternativae pro

v«

ordinariis verba: de caeteris dignitatibus & beneficiis quibus-

Mil

cunque apta comprehendere, fecus fi in odiofis verfaremur,

omnes, & quascunque dignitates, majores, & minores cujus-

H

cunque qualitatis fint ; ita authores plena manu relati per

If

Gonzalez füper Regul. F. I.II.,?Cancell. gloff. LX. a n. 31

ter

c«

.]I. Unde -.Regulä de äiternativa menfium comprehen-

be

deret etiam dignitates majores poft Pontificalem, & principa-

6

les in collegiatis, nec non Abbatias & prioratus in favorem

ordinariorum prout ante concordata, nifi alias effent denuo

in favorem eorum; ad quos alias pertinet, jam exceptae,

X S.Í[eq.

in quibqscunque menfibus 'Vacavgrmt, utique e

favote

favote ordinariorum ,. & non þraecife 'per-i 'Reguiam II

hodie IV.. Cancell.dixi: prout ante concordata ; nam ex alibi

diétis illa conciliaris alternativa Martini V., & Eugenii IV.

X *

longe diffimilis eft ab iità Eugenii IV., & Nicolai V. cum Na-

tione germanica inita alternativa; fuerat enim quatuor men-

fium, & in his 4. exclufae funt exfpeétativae, in'caeteris

vero 8. menfibus remanfit locus exfpeótativarum ,' quin

menfes dicantur refervati, aut beneficia ratione menfium :

fed tantum locus erat exfpeétativis, ac potuerunt adhuc

h

S. Pontifices 1n conferendo ab ordinariis praéveniri, & prae-

venire eosdem.

Paucis, erant Illis quatuor menfes. dimiffi

a S. Pontifice ob quaerelas in Conciliis contra refervationes ,

& nimias exfpectativas, ut fint liberi?ab omnibus refer-

TH:

vationibus & exfpectativis ; uti ergo in omnibus menfibus

u

collatio dignitatum primariarum ad ordinarios privative

üd

fpeétabat, ita reliquae dignitates in diótis menfibus, ex-

n

fpeétativis adhuc fubjeétae remanferunt illis inter fe certan-

!

tibus; quis eorum altérum praeveniret; refpeétu germaniae

pto

vero quoad has minores dignitates, & beneficia fub Mar-

þl,/.i-

tino V. divifus aequaliter fuerat turnus, -

i,

II Aft praecipue nunc fermo eft de moderna Natio-

Ju-

nis germaniae alternativa, quod non comprehendetet iftas

Wt

dignitates, utpote quae jam favore ordinariorum, non au-

tem S. Pontificis, quod adhuc examinabo, in terminis con-

cordatorum exceptae: regula enim alternativae non capit

K

beneficia alias

Eipa-

refervata, Velfexcqpkt"a à ut fufe /oüendit

tem

Gonz. c).

IV.

1100

L0

| €) Super Reg. VIII. gloff. 5f.«pe.r totum ; & Cho&lcief m comrment,

fq,

ncordatis,

N

ad reg, FLIT, gloff. XI, n.1. Verb.- qi aliorffm fub Co

Conf.

(

IV. Litetaliter autem exceptae funt ab alternativa

Maiotes poft Pontificalem, & principales dignitates in Col-

o

legiatis tenore concordatorum 1bi: — Majoribns dignitatibus

poft Pontificales in Cathedralibus & P'rincipalibus in Collegiatis

Kiccefüs exceptis.

]n hac-materia, quod diétae dignitates

(

ab alternativa fint exceptae, confentüunt omnes, & nemo

ol

five Curialitarum, five germanorum contradicit, quanquam

0l

graviffima hic fit inter illos excitata, favore

x

Ü

cujus exceptio

fof

gici debeat i ;Oong;ürdatis pofita.

hi

s. $. XIX. :

i.

NEC RESERVATAE SUNT IN VIM REGULAE

p

iel

CANCELLARIAE IV., NEC PROUT IN

4

CONCORDATIS REPETITAE .

D

py

Y Proin :graviüïmam illam controverfiam aggredior,

qvq

& examini fübjicio, an dignitates poft pontificalem majores,

U

vel principales in collegiats in vim Concordatorum R omano

tl

Pontifici, vel aliis Ordinarüis Collatoribus S. Pontifice in-

xcep-

fex:ioriþus refervatae, vel ut concordata 1oguntu-r, e

íaec

g

CEEUT

p

Conf. difteptatio IZ juris publici Ecclef: ad Concordata gnrmaniae

Qu

tet

de refirvatione benef. G dignitatum apud fedem 2fpofl. per obitein

feai

naturalem vacantinm : Cap. L. . J7. per totum.

Igitur eo ipfo,

quod! dignitates majores fint ab alternativa exceptae, fignum cft,

füf

quod alias non fuerint refervatze in favorem Papae; ad quid

[evt

enim fieret exceptio ab alternativa ,. fi in totum eflent aliunde

d

pe

,zefezya.taet.?

— ---

(

tae füerinf? thefis haec utique in terminis Concordatorum

us

lo'ngior»vi- inquifitione femper erit digniffima.

.

?

ütit

lo

IL Ego, ut in ifth

ö

)c themate cum fundanieïnto .prd4'

tiQ

cedam & funditus omnis exhauriatur difficultas, quaero an

dU

refervatio favore S. Sedis fe fundet in R'egula Cancellariae

olim IIl nunc IV., velin concordatis permaniae, aut deni-

X

que in Regula Concellariae, prout in concordatss ftabilita

foret? neutrum cum rei veritate fufüneri poteft falva

þiüorjg, litera, & vero intellectu fcolxcürda;orum,

II. Non primum, a Regula Cancellariae IIL, nunc

IV. defümptum tenet, quia nefcitur, an refervatio aliqua

AE

primariarum dignitatem concordatis anterior $ XVI. cafu

enim, quo pofterior effet, certe in germania non inveniet

amplius locum, cum regulae Cancellariae fimul, & Bullae

Pontifieae novam inferentes refervationem — Concordatis

Jgt,

pofteriorem nullatenus in partibus. noítris teneant, nefcio,

qua folida ratione quis tuere, poffit dignitates praenomina-

Jen

ap,o

tas in germania S. Pontifici -

i vim Regulae Cancell. ex

n

tunc fpge refervatas ?

?

iv

—'yxnIV. Efto etiähi fuetit referäätio -R-egüläe,t Concorda-

tis permaniae anterior:- quod tamen usque nunc refpectu

'ermaniáe improbabile & in verofimile fuit. folum ex eo,

m

Juod C. Bafilienfe omnes repudiaverit refervationes, prae-

bittt

ter illam in Corpore juris claufam , & quod germania in hoc

Íecuta.fuerit. Concilium , de caetero autem. neuttalitatem

ifb

n dt,

füfceperit,.'ut habeatur in falvo, quam femper in-omnibus

qii

revetita fuit, S. Pontificis authoritas: quin & in verofimile

unde

rum digni-

eft , apud gerinanos fexti;fl:iïffe.reiervationem. prima

: -.taþum

A E

[ E n

tatumt d»'ex

ipfis; S. Pontificum Indultis, . qualiter.fe re-

Pl

ferunt ad pm&mam ehgemh confuetudmem, idem: eruitür:

Ü

Pius PP. ad perputuam reji memoriam:

cum ficut accepimus ,

7/

licet. jus .eligendi Ecelefiae . Mogunt.. praepofitum | Archiepifcopo

i

JMoguntino Con[ilio , & auxilio affiflentem , — . Praepofiturae

g

ejusdem Kicclefiae Mog. etiam. in menfibus fedi Apoftolicae refér-

[

vatis tempore occurrente vacatione ad Capitulum. ejusdem, Eccle-

Y

fiae, ut praetenditur . pertineret;

nihiluminus 'a nonnullis annis

fb

citra. per Romanos Pontifices Praedecej,'/bres nofiros, ac fanctam

j

j?zdem Zpoflolicam. de dicta Praepofitura, non. ob[lante praeten[o

H

jure. elzgendz praefato, vel ejusdem non habita cognitione providert

p

caeperit in. maximum Capituli. & ejusdem. Zfrchi- KEpiftopi ,

Ccui

M

munus, € officium ZArchicancellarü facri imperii fuflenenti alT f/len-

ia ejusdem Praepof u pro tempore [(ic elecii multum erat utilis

& nece[faria: ,, & propterea non folum Capitulum , verum etiam

zam fuo, quam

Imperu nomine Zirchi-Epiftopus praefati cu-

^

pzant

d) Contranum habetur ex Catalogls &Protocolhs Ktenim in ao

1391. Philippus de Alenconio S. R, E. Cardinalis a Capitulo

Cathed. in Praepofitum majorem per viam compromiffi electus

fuit, ceu patet ex ipfo electionis inftrumento apud Joannis in

fyllabo plen. Praelator. fect. de praepofitis p. 283 , ubi ffpeciali-

ter notanda lego haec formalia. —— 4Nes Decanus G. Canonici

füpradi&ii, ad' quos de jure ex antiquo approbata G hactenus pacifice

obféryata confuetudine; elelio , poflulatio ,. féu nominatio Praepof[iti

pracfate. Ecclefie pertinet c. fimiliter per viam compromiffi Jo-

annes de Schoneburg, cum Guntherus. Comes de Schwaftzburg

praepofituram libere refignaffet , 'ad Ecclefiam Magdaburgenfem

ele&tus, certo termirio praefixo, canonicisque iri'loco capitulari

pro eligendo futuro praepoüto congrepatis — , nemine: difcre«

panté elec?cus, & in yaxiis. documentxs oceurzit circa annum 1 403«

I

4 & $.

eee BI

N AE d

e

l

piant jus eligendi Praepofitum hujusmodi, & ejusdem P raepofiti

f

affiffentiam per nos in priftinum reflitui e) , & quatenus opus fit,

"

ditfum jus eligendi capztulo , € affiftendi Archi- Epiftopo prae-

dictis denovo concedi, nobis humiliter füpplicari fécerunt ** INos

[/1

l

igitur- hujusmodi. fupplicationibus inclinati &c. alud fimile &

(

aeque clarum exemplum habes in praepofitura Capituli El-

I$

vangi Aüguftanae diaecefis: Pius II. 19 Febr. 1459. mediante

a

fpeciali.confütutione f£), Monafterium ord. $. Benedióti

fündatum anno 464 ab Hariolpho, & Erlolpho fatribus, &

1n/ä

eri

fucceffive Epifcopis ngonenübus in.Gallia g), cum ex-

(l

prefía lege faecularizavit, ut ficut Abbas antea eligebatur a

(])

Monacms,lta præpoütus in futurum femper eligendus effet 4)

tili

2

ut

d

Puron

xj

s

e) Ale'(ander Fugger (vide de Gudenus append. II. emendat. & addi-

h

tiones ad.Joan. fyllab. prael. Mog. p. 1113. ) praepofituram

Romae impetravit, ad quam tandem poft multas 'actiones ,

&

controverfias. certa lege, certisque .conditionibus I febr, 1263.

4lno

admiiffus ," quatenus fuis fumptibus, & impenfis in Curia Rom.

jtul

inftaret, ut ipfà praepofitura rurfus, ut ab antiquis temporibug

&

fuerat, electiva fieret , verum & iisdem, & fimilibus non defa-

$f

tlgatus fequenn anno 20&ob 1llam ad manus capituli refi ignavit.

ial

k

V0ntC E

f) Quam ref'ert Urfaya Tom. V p 1L.

dlfcept. XH B. I übx in

Lcifict

authentica forma per extenfum fuzü'e exhxbxtam.

piti

"

g) Confr, Compendmm geographzae Ecclef' aflicae cit. j*oanms C'arolz &

Tputg

Stadel Cap. XFI. $. 1. fé. 2, Romae zmpre[um.

onfem

tülafí

h) Polumus autem, quod Praepof füs :oceurrehté vacatione praepof' iturae,

jíere.

hujusmodiselettio ad illius: Capitulum periineat , prout hadenus illius

Toa

«ibbatis eledio ad Monachos f»zgusmod; jþeä*are CONSUEFIT

IBM-.

Ed

K

ct plurimum in Ca*thedralibus Ecclefis :Praepofiturae funt

Eleétivae, Ita de praepofitura Metropolitanae Ecclefiae, Salis-

burgenfis conttat ab experientia, tefte Schmier i). de Bafi-

Jeenfi Cathed., Schmalzgr. ) de Hildesheimenfi, Card. de Lu-

cal) de Auguftana Cath. & Leodienfibus quoad omnes Colle-

giatas, Branden m) de Monafterienfi Cathed. Am-Ende 7) de

ïï

Collegiata S. Bartholomaei Ffurti, & S. Germani & Quidonis,

& omnium Sanótorum Spirae, S.S.Petri & Pauli Halbertta-

dii , J. Carol. á Stadel o) ex his congrue intelligi poteft, ex-

clufas remanfiffe Primariarum dignitatum refervationes ex

regulis Cancellariae fuübortas faltem refpectu germaniae, ceuü

[

S, quam

docet confuüetudo utriusque chleüae.'tam*faeculari

ó

regu-

K

Sensesesi

Hi

'TEMPORIBUSA RETROACTIS , & qui prp tempore ele&lus

fuerit. ,. confirmationem à féde 24pofl. petere , & obtinere teneatur.

Statuentes perpetuo, $ ordinantes ipfam praepofituram , SUB QUI-

f

BUSFIS CANCELL, APOSTOL. REGULIS fpecialibus, &

generalibus refzrvationibus, aut Nationis Germaniae Concordatis, vel

aliis quibuscunque literis 2dpoflolicis , fub quibuscunque verborum

formulis in. genere. vel in fpecie editis, vel edendis , feu conce[fis,

aut concedendis , quibus omnibus , & [ingulis eorum totis tenoribus

pl

k

ypecialiter G expreffe derogam

&

us , "g? -zfnqum tempore compre-

L

Ü

hendi go[fe fewu debere.

) Lib . t LH. Cap. P. [ed udtaAs

) J confilis Tom. 1. Cf 2«n. 1.

g. P benef: dife. Y«

m) q.. I?., 'n i

n) Differ. II de transfïzä*zonibus pubhcis CI n Gf 307

$) Cap. XVI pi$k

Säæeäslsskeäsäs

ht

feg

ulatis in provifione fuae Praepofiturae per «fblitam viam

]s

Eleótionis adde S. IX. & ultünum;

j

: Capztzs pfioris.. 'ï,ChPCKier

J

L. cit.ex Bulla Sz'xti F. ö*c.k

ll

V. Efto inquam, fuieritRefeNä;tgio Regulae hujus Can-

de

cellariae, notorium tamen hodie, acindubitatum eft, pofi

lf

Concordata, five; novas five anteriores. Cancellariae R egu-

i

las, in germania non tenere, quatenus refervationes invol-

U

vunt; ex paóéto enim S.Pontifex non tantum omnem , &

t

uamcunque difpofitionem ordinandi de. beneficiis remifit,

v

fed. & de beneficiis quibuscunque, & quorümcunque viven-

i

tium, & perquamcungue viam, ut fonant verba Concor-

datorum , quae fimul involvent decretum irritans , .atque

tenent DDrescommuniter omnes, praeter iftas Concordato-

rum in ger

mania nullas alias admitti quascunque refervatio-

us

nes: alioquin recentiores fum

morum Pontificum confüitutio-

ütuf,

.ac iftae regulae Cancellariae novas induce-

nes pari jure ,

)U

rent refervationes, quod op

pido falfüm reputatari debet..

,8

) Wl

Qrurm.

'VI. Ne dicas cum Pitonio p) -dignit'ate-s/»räïatä»e-;.:ifiï

vacent in me

nfibus ordinariorum , ab 1pfis conferri non

ifis,

e alternativae in concordatis conceffae , fed

ribuy

poffunt virtut

t

jemper fummo

Pontifici funt refervatae, ut eodem fcribente

S. Pontife

X

:

x Nicolaus V. du

m in concor-

dixit Rog q): : jam

.. datis

.?))gbifcept. äcclle]: I INI. n 1. G 3.

q) In Tridentina drc

hidresbyteratus 3. Deccmb. 1723. $. hinc tranfe-

undo. Coram R.

P. D.Gamaches, quod etiam firmat Pirhing /i5.

ALI. decret, tit. F". n. 326. Y. notan

"

du'm ]Ecundo , | .Anaclet. . lib.

41 cad. tit, F.$.19. $ $59.

[

s 54 S'äs eäs

!

datis expreffe excepit huiusmodi dignitates tamen refervatas,

V

procul dubio iftae remanferunt füb refervatione d. Kegulae

Cancell., & non in vim. concordatorum gcrmaniae, a qui-

(

bus funt exceptae , fed ex Regulis Cancell. fubftant pro-

vifioni Apoftolicae, ut probat Card. de Lucá r) exceptua-

tionis enim natura eft; ut exceptum non cadat fub illo, a

quo faóta eft exceptio. " Porro Card. de Luca s) in termi-

(ä

nis docet — Concordata germaniae non fólum non capiunt re-

Ü

férvationem Regalaé 4. circa primas dignitates, fed eam expre[f

[o

exceptuant , ut pa[fim ceffantibus Indultis particularibus aliqua-

f

rum Ecclefiarum, illae providentur per Sedemi Apoftolicam , ita

docentibus |quotidiana

*Fm'ïi " ;'ef?m'ide(üque ! COnco—rdatOryum

l

ton;gxz u.

Y

4 VIIL. Nam prompte refpondääpote&, .q-uöd' dignita-

tes r

elatae in concordatis exceptae fint ab alternativa, riuliibi '

f

in favorem S. Sedis, fed Ordinariorum , .alias enim refer-

(

vatae, & non exceptae fuiffent: propterea nequidem alter-

nativae fubjacent, fed in ommibus menfibus de his jüre -

K

ordinario providetut, per illos inferiores, ad quos alias per-

zinet: Yerum ergo eft illud Card. de Luca, quod. Concordata

1

p

germaniae non capiant refervationem Regulae 4. circa pri-

K

mas dignitates , Íed eam expreffe exceptuant, verum eít

ilud Pitoniü, quod hujusmodi dignitates, quia in concór-

4

ï[i

datis Papa eas exceptuavit, non ex concordatis pontificiae

ü

Cancella-

difpofitioni referventur:..aft ..qgomoïdg ex regula.

ii

P

—

XLCND

i

95 bmfm fenmz ';f 127 f. u

|

riae, quae jüx'ta Card. 'de- Luca eft Concordqatis pofterior?

vel fi anteriorem. dicas, nego primas has dignitates in ger-

|

mania effe refervatas S, Pontifici in vim concordatorum, ut

,Q.

confentit Card. de Luca, & Pitonius, & etiam nego contra

eosdem in vim R egulae IV. Cancell. quia exceptio pofita in

Concordatis indiftinéte fervari debet, non habito refpeóctu

ad Regulas Cancell; vef enim .pràetendis hanc Rcgelam

Cancell. concordatis pofteriorem ; fi pofterior, contra con-

[

cordata effectum in germania nullum habet; fi anterior,

ergo concordata funt Contraétus pofterior, ut exinde in-

feratur efle declinatum ab ipfa Regula Cancell., quia ifté

contraétus non difponit in favorem S. Sedis, non refervat

has dignitates Papae in fe ipfo, fed exci

pit illas ab altcr—

nativa Omnium ulti-ma refegvationg.

J

VIII".; Caeterum mera fubtilitas/e& illud Pitönii, &'in

fubfiftens, quafi virtute exceptuationis ab ipfo contractu

concordatorum jus providendi dignitates relictum fuerit in

difpofitione regulae;, quia cafus exceptus ut ait, non poteft

ïe

recipere innovationeni, alterationem, aut ampliationem ab

illa difpofitione, quae eum excipit, & confequenter com-

prehendere non intendit, fed ilum relinquit in ftatu &

terminis, in quibus antea reperiebatur ss) manifeftum hic

aequivocum committitur, quafi dignitates. quaeftionatae

ä::

Ü

virtute. exceptionis ab ipfo contraétu concordatorum ex-

Ciperentur, & fic nullam reciperent innovationem a difpo-

ed in eodem

üon OM OU r

-

A:

n

e)) L. praecipimus inf; Cod. e Appu:

wu'.)p

p

ieie 36 eieeis

——

ftatu, & tetminis remanerent, 11 quibus antea reperiebati-'

tur, ut profequitur Rigantius z) nullibi enim ab ipfis Con-

cordatis excipiuntur, bene vero ab alternativa, quae eft

omnium peneralifima refetvatio , imo ipfa exceptio ab

alternativa eft difpofitio concordatorum, utique in favorem

Ordinariotum, ut mox dicemus: valet hic argumentum a

minori ad majus, ab exclufione alternativae ad reliquas

refervatianes majores, & ampliores in omnibus menfibus:

dein fi admittamus, exceptionem dignitatum harum ab

alternativa illas reliquiffe in ftatu & terminis, in quibus

antea reperiebantur, fequitur, quod ficut per decreta Ba-

fileenfia omnes harum dignitatum refervationes fuüblatae

fuerant ante concordata, ita in eodem ftatu, & terminis,

in quibus antea reperiebantur, fublatae permanferint; cum

in concordatis Afchaffenburgenfium per folam exce

ptio.nem

fi

àb alternativa, minime refuscitatae fint.

u

iX. uin 6b&et" dicere. regulas Cancell non omhes

M

cenferi fublatas, & irritas per concordata: quia regula de

À

inhrmis, de publicanda refignat, de verofimili notitia, de

t

valore exprimendo, de annali, triennali &c. etiam circa

t

beneficia Germaniae locum fibi vindicare manifefti juris eft,

ita Branden u) aft quatenus refervationem -Apoftolicam

involvunt in Concordatis hon expreffam, regulae Cancell.

non tepen; t cun exvaqoötring Rebüfii z) om

nes regulae

p

-£)-4n Regulï Ilf '«Concell.l»-ä.--'z; n.17. quii&quïCur«Biwnäüm--

u) —'g. IX. n. | 9. fuper Cq(feqrdq;ïä germ,

x? )Ibeide'm apud Brgnden, "—-'-Sæ

c5s8e 37 s$-

fapientes refervationem fint (in Regno Franciae, idem dicas

Ja* E

de Germania) fublatae: Proinde currunt alii pro ftabilienda

refervatione harum dignitatum ad ipfa concordata, volunt-

:?ä

que in vim concordatorum illas fanctae fed; eiïeäefervatas,

ut mox dicemus.

;

gXX

N

l$

NEC SUNT IN VIM CONCORDATORUM

RESERVATA, SED. SPECTANT AD EOS

Iv

AD QUOS ALIAS PERTINENT

lb,

I In vim Conc,ordatomm Pontificiae refervationi ob-

noxias effe has dignitates majores poft pontificalem, ac prin-

cipales defendunt.

y) Qquod ipfum displicet. Cardmah de

Luca ,. &.Pitonio 10013 cit. . qui exprefle ftatuunt, concor-

d

le

data Germanne non capere refervationem regulae lII vel

o

IV. circa primas dignitates, atque iftas ex concordatis Pon-

tificiae difpofitioni neutiquam refervari, quod utique ve-

r

ritas eít.

,

H

IT.

kj

l

«y) Cardin. de Petra n. 54. Branden. fuper Concord. germ. quaeft, 12

nótabe3. n. 12., & Nicolarts rit. 1. de rq&rvauombus concord.

germ. dub. 1. $. 9. periculum juris, vel principia juris publici

Ecclefiaftici ad ftatum germ. accommodata 1746. ed. cap. XI[ de

concordatis $, HL n.4. -

* Decif. 6.lib. 2. pofl deciflones Ceccin, tom, 1.

5

IL Oninio Rotae antiquae, quam refett Gomez )

qu

eadem eft, quod Ordinarius nequeat conferre primas dig-

(0i

nitates in Collegiatis exceptas per concordata, ibique

e

Gomez refert, fuifle. conclufum 1in Rota a) fed tefte Pi-

(

tonio £. cit. n. 5. opinio haec plus venerationis, quam pon-

£0l

deris habet, addo in materia concordatorum nihil ponderis

j

habet: ficut & illa decifio de qua Branden 5) huic oppono

K

decilionem Rotae in eadem JPaderborm c) vbi in prima

(

propofitione hujus caufae Domini bene concluferunt, prae-

nu

pofituram ,

e qua agitur, non effe refervatam, cum in

ex

Concordatis, exceptis refervationibus in eis expreffis, re-

linquatur . libera

'

fapultgs ordinariis confcre.ndi,, ut in $.

gäacet &c..

u

yo

II. Omnium optime concordata intellexit Chockier 4)

qduando dixit: regulam Cancell. fupradictam de alternativa

Pn:

gr

menfium (non autem ut Pitonius arbitratus, Cancellariae

HL. vel IV. de. primarns dignitatibus ) fuiffe fublatam in

C0

(et

Germania per Concordata, ia ut de Praedictis dignitatibus

9

lit providendum jure ordinario per illos inferiores, ad quos

étio, aut

H

aügs peninet collatio, proviüo-, praefen'tatio, ele

d

quae-

U

u

&) fn Me;f&::. pmcpajfzz;me S, Salvatoris 25. Nc;vetnbf. I

-

5'»'29, Coram

jra

Cpa

Capigqc;hio.

fj

h) L &ät, notab. 3. m. . 5. in,.?ade)öörns

r;; -Propcfturqe. qu. R'.-klf. D

j

-;B!;bal. 30 mqu 111588. |

'cjd 9, Mariil 1588.

4) 4dd Reg. Caqäcl!, füb ä.» 16.

/

eHEESS 9* esc-es

x

quacvis alia difpofitio, e) bene equidem au&tor ifte verba

conititutionis INicolai V. vel Concordata intellexit dicendo :

u

D

exceptionem harum dignitatum in eis faétam effcin favorem

Co! ktm*um mferniorum t3, & taliter,

ut five antea illorum

N

d

collatio aliquatenus fpeötavcm ad Papam, five non, dein-

ceps tamen, & in füturum ex concordatis perpetuo ipeöta-

u

ld

re debeat ad Collatores inferiores Germaniae: ita leendo

concordata pariter intellexit illa,

Natalis Alexander f?

Qp

m

nullam faltem in iisdem dmmtatum harum refervatmncm

ex textu, & contextu depmhendere potuit.

fe

tj

IV. Genuinus itaque fenfüs concordatorum ifte erit

ut exceptio incipiat a

a vocabulo majoribus, & terminetur in

d

vOCce pertnet — majoribus dienitatibus pofl Pontificales, &

Va

P'rincipalibus in. Collegiatis Ecclefüs exceptis, de quibus jure

1lac

ordinario providetur per illos inferiores ad quos alias pertinet.

M

»

Contra Pitonius tortum omnino fenfum eXhlbet antece-

ln

N

dentia & confequentia tam apte non cohaerent, dum vult

excppuonem harum digmtatum majorum incipere, & ter-

0s

oW

minare cum priodo intermedio per Parenthefin claufo, &

V

divifo ab antecedentibus, & fubfequentibus verbis eum in

modum — de caeteris vero dignitatibus, €& beneficiis quibus-

cunque ]Zzeculanbus e regularzbus vocaturis ultra reférvationes

trqm

praedicias, (majoribus dignitatibus poft. Pontificales & Prin-

cipalibus in Collegiatis Kcclefis exceptis) :de quifus Jure ordina-

rio providetur per illos inferiores ,

ad quos

ærenmet, placa*

1

z

eaam

, &) Id'*m repet:t in comment,. ad. reg g. g!mf zz A 3

£) Hift. Ecclq. Tom. FALII pag. 222

Es 60

—

etiam nobis , quöd. per quamcu;'zque aliam réfirvationem : non

impediemus. Profecto fecundum naturalem conftruétionis

ordinem , bonaeque grammatices regülam juxta. Anony-

mum analyticae demonftrationis, Barthelium & Stainhau-

fer g ) longe aptius poft verbum praediéias fequitur placet

etiam hunc in modum: claritatis formando parenthefin &

;?

claudatur: de caeteris vero dignitatibus C beneficüs quibuscun-

que faecularibus € . regularibus vacaturis ultra refervationes

praedicas (majoribus dignitatibus pofl ponzificales & principali-

bus in Collegiatis. Ecclefüs exceptis de quibus jure ordinario

l

providetur per illas inferiores ad quos alias pertinet) placet

eam nobis quod per quamcunque «liam ref[ervationem. non

impediemus, Praeterquam in Originali nec parenthefis, nec

claudatur fecundum morem Bullarum habeatur; cujus

];g

ipfe teftis Card. de Petra 4) non video qualiter a non-

nullis tam in concinne fimul, & in praejudicium Nationis

Germanicae modo apponatur & claudatur parenthefis ante

vocabula de quibus; quae tamen vox.fe ex natura fua refert

q

ad immediate antecedentia, fcil. ad

:

majores i—llasl,j. & prjn—

y

cïpales dignitates , de quiwbu.s,.

VO

&

fo

di

: g)ln ,vobfervation. a-d,vïMäfcowJ/iyi capV $. VI n. 28. Salisbþrgi 17?3.

d

edit, G

j

2, & fe

püum, Wernherum de Cþokllatore primarum dign, $

h) Co'mmetiffïä Confiit. Apoft. 1. Nicolai V. n. 25. — fecundus er-

ror, quod appofita fuit parenthefis ante verba. videlicet F'ice Can-

cellarii usque ad verbum deftriptorum : .quae parenthefis . non - adeft

in Originali regiflro zfrchivii Secreti Paticani; & vere in. Bullis

Jiylus eft non apponendi virgulas , nec pun&a , nec diphtongos , nec

parenthefés , quae parenth

fénfum in pluribus:

efis appofita in l:fullqria xfeddf't obfcurum

n

— V; Placüit quod in hanc reni lfcr»ipüt Clariff. D. Barthel 7)

ll

ponamus inquit in Concordatis verba ita pofita effez; D. QUI-

V

Ü

BUS qSURE RESERFATIONIS P ROV IDEATUKR per

füummum Pontificsm, | nihil evidentius profecio credent Curiali-

L.

flae, quam reférvationem hoc loco indu&iam e[fe , at vero. cum fit

j-

gitum; DE QUIBUS URE ORDINARIO PROFI.

I

DEATIU

R.PÉR.ILLÓS INFERIORES A4D' QUOS

14)

ALLAS ( hoc eff abfttahendo a refervatione R egulae IV.Can-

li

cell.) PERTINET , annon par quoque fubfit verborum eviden-

n

tia projure ordinariorum. quoa d hafte dignitates libero &^ ita fane

(

vifum fuit yärisconlez;is, aliisque Do£ioribus exteris , nec a Curia,

LT.

nec germana INatione Tedemptis, aut praeventis, fed pure du£lis

«

fecundum [anae interpretatonis regulas. . Subflratum quippe

j

Concordatorum

pajfum ad nofiram*æii*zg(zteä; intellexit: author

N

Rouffeaud &j

M

Ilf

;VE Áf ägo Iibef'i-Lï,s adï-ihücw agamcum 'Curial'ifcïä, ä&gz

:'grt

l

quod tamen non eft, & ponatar 1lla parenthefis ftatim poft

verbum excepris claufa ac finita, referantur verba pofteriora

