Et placuit Eminentiffimo in vim ClementiflimiInfcripti de dato

21. ejusd. Menfis & Anni,, Adde Capitul. Eminentifüm

eliirà

i Elner,

Dinen.

Jofephi d. d, $. Julii 1763. 1).

2E

0 prüe

M2

IV. Nihil

Whtit-

vinm et feinte Ghevalt in conferendis Be;iesciis' ertoeitetm fann, mitbin

Ral

Pergíeid)en Benefcia [ámgftens miürbe Begeben Dafen, mann ecv Diept

ex Concordatis Germanie befugt gemefen mate,

Aqi

&) His terminis - afferbings Biflig ja norpig eradifef, baf bie vera Mo-

nocula u5b érfiete fundationes Beneficiorum ,. t09 in vim fundauonis

ber Patronus pbne unterfibieo ^ber SXonatben gu. Confetiren bat, gt2

i qu

fieutet, unb aufreibt erbatten. tuerben , bamit nid)f. Durd) Sred)umg erz

cordatió

fletet fundation ^nebft [onflgen- iibfen: Solgen. qnbete- fundatores..Dott

milben. Ctiftungen: aegefibredet merben s. gumab(en. bet- Sábfilibe &tubt

qtitu,

icbüen , ai8 aud. bie Alrernativa eingefuDtet, nnb Die refervationes

eninug

Apoflolice Quf Da8 Dodle gettieben moarem, miemablem auf fotbane

o thtl

um

Monocu!a, dub expreífas fundationes tam Laicorum quam Ecclefias-

i &

L d

ticoruni $00 --0bet nád) benen Concordatis Germaniz ejfenbivet, ti0d

E

Viyosas

g ertenbicen, miffeng. gemefen. €omif moáre mon. be8 untertbdnigfiene

&

quiqt

*Sarfurfatten3, baf, fofern anberá. bie Sunbationsbtiefe, Cti(té«Docu-

t

menta fo[i08 jJus praíentandi. in omni Menmfe bintáttalid) betveifett ,

vt

bie Qeáloten umb Patroni Ecclef. beg ibrem Geredbtfamten. unb funbaz

Sortlte

tionémáfige Collation in omni Menfe pon Cybro Ghurfürfil. Gnabett

d tit

wilbeft s Defaffen; bes Cube8 Datfem 'Colegiate unb S9válatem, Dié

n bt

pergleiden Jura g Doben sermeinen borberfam(t: ibre Oripginalfundatio-

UT

nes jb Protocolla forgufegen, ibre betmeintlitbe SRedite. s. D

; Germe

ej-baci-re;i;,ä

beunad) wcrbe. nad) eirngeyogener Sunbation Da8 ZBeitereit

dt d

)»

sto 9fffemsafen 2- -- banm mofen mir aud) un8 mobimbotid(t tm -

, um

foidlides Slustunftémittel mit unfeteut. SboutGapitul- foreobl madgee

$e&iei: Vicariat beratpen, umb Deeiferm , bamit i. 2ufun[t bie gefatttittz

g, f

fe, Mi

UE

&f

en unferen

X

-Bralatis Cleri guftebenbe Beneficia Monocularia

(lementis*

nad ibrer ucforumgl

ider 98efenfeit ub moabter. Cigenfdaft auffer- bec

s a

ht t

fernerem Wintermürfigfeit ber Alternative Menfium gcbalten. merben ,

$ofort Denjenigen , meldje. biefelGe as .Begeben Defugt, in. quocunque

for t

u

Menfe sut. gaytemerber Col

lation , Prqefg'xatafivoþ; obet,l;*ïomination af

g l

u

Lerbings ojen verbleiben- -

n

: VI.-Nihil quoque refert, utrum Juspátr. refervatum fit fa:

bsti

vore Laici, vel Ecclefiaítici; nam (i contra horum Ecclefiaftis

«a

corum mentem in fundatione expreffam intraret reférvatio Apos-

tolica, in utroque cafü fundationis legem transgrediendo &

2

contra expreffam fundatoris mentem refervationes Apoftolicas

toft

]xf]

admittendo zque malum daretur exemplum , quo fundatores

retaherentur a fundandis Beneficiis & ab erogando proprias fa-

NOx

cultates in cauías pias; zque Ecclefiaftici rebus fuis legem di-

Cant, & dotantes Eccle(iam de bonis fuis propriis fraudari non

fut

jr

debent, ac ipfi Laici, quando apponunt conditionem exclufi-

vam refervationis, five dein ab initio fuerit beneficium de Ju-

jv

lagt.

1$3

repatr. Ecclefiattico (ive Laicali , & pofteá per tranfitum ad Pa-

tronos Ecclefiaíticos efhiciatar de Jurepatr. Ecclefiallice: hanc

fier

enim conditionem po/le Teílatores vel fundatores in limine

n,:

fundationis apponere communiter docent. m)

( $

V. Regulariter quidem Juspatr. Laicorum magis privilegia-

My

tum eit, quam Eccle(ialticum , excepto tempore ad przfentan-

utpa

dum, fed ideo, ut Laici habeant reníunerationem aliquam fun-

Mag;

dationum fuarnm, & ad eas faciendas tanto magis invitentur:

Vatd

Ecclefiaflici vero cum raro Juspatr, babeant exfundatione, fre-

nim.

quentias autem ex privilegio, vel donatione, ideo tantum fa-

üanel

vorem mereri non videntur: aít (i Ecclefiafliei pariter fint. fun-

tua

datores

d

i

, dotantesque Ecclefiam , eodem gaudebun-t-.;]uris

favore..

condi

VI

.,Qimd)ufque*adäof*xïemm eff, uf non attehdatur, an

posf

Beneficium conferendum fit Monoculum. in omni rigore, &

Ápi

vere unicum lumen, ut Do&oresloguuntur, & unus oculus,

Và &

ut eorum plura effent; fundationis lex tamen fervanda, five

D

fit expreffa, five tacita, aut diuturnitate temporis introdudaa :

tX

fingulare enim quid eflé debet, (i contra.refervationes Apofto-

Nico'u

licas Patronus privatus fervaverit fuas prefentationes etiam in

Inqu

Menfibus Papalibus integras, ibi certo iftud ex lege fundatio-

fese

m eít;

nis , l;icet.;nun.c cl—e:pe;—c'iäigta ;e.(ï"egtx,fvpr:o,vveqiffe concladendu

ünt,

.nam

Cc 2"

n*ï) Pïto»nvïu,.s dzfcept 26n8 & plur;ag ref"ol'ut;mi fuit 4 , Congreg

Hjb

UC Taurinen. 14 Martii 1712« & in. Pennen.. Beneficii 13 Martii 1713« ad

0) 4

^. Rigantius £om, I1. n 1. part, Reg, 9, $, 2« f1, 16.

FP

OEX QUALI I'ATE -TEMPORIS SU NT I E.SERV&T::, 93

df

üätnla

nam fi ab initio non extitiffet expreffa fündatio, non roïwü&nt

Patroni ob Concu:füm Impetrantium apud Sedem Apofiolicam

1N

vel Indultariam ne unum a&dum quidem exercere in Meníe

hk

licig

Apoftolico: fic tamen 'a) D. Decanus 1nf, Collegiatz ad S. Vic-

torem, eti duo habet Monocula, Vicariam fub' tit. $; Michae-

MU

lis, & alteram A]urmzonm B. M. V.; ad ultimam hancin Meníe

lts f

m di

Novemb. 1632. per obitam Georgii Schutz Moguntiz defundi

vacantem in Menfe Apofítolico przífentavit ( Decanus Ambro-

1 r

fius Leibzus fuffrag, Mog.) Clericum Moguntinum Ambrofium

W il

Jordan 29, Decemb. ejusdem anni,

b) Cantor ejusdem Col-

]

legiate ad Succentor'am decedente Nicolao Gottwalts 7, Julii

A

15 49. tefte lbro animarum p. 92. prafentavit Ladovicum Mün-

hanc

fter, ut patet ex protocoll. ad hunc annum fol. 67. & ex Origi-

limine

rali Prafentatione.

€) D. Diel Scholaflicus Inf; Collegiatz ad

S. Stephanum, qui duas Vicarias füb.- tit. Divi Thome C9 S.

legit

Marie Magdalen? nominandas habet, anno 169;. 15. Nov.

(entan

ut patet ex protocollo, p. 1219. & 1223. ad Vicariam S. Mariz

o fon

Magdalenz per obitum Joannis Jacobi Friderici in Mente Apofft,

tentur

vacantem przfentavit Joannem Gerhardum Münch Presbyte-

e, ife

rum Afpera Vallenfem, qui fabbatho 26 Novemb, ad Pofles-

tam f

fionem in Choro admiffus fuit.

m m

VII. Secus fi Epifcopos v, g. procedens uti Papz delega-

a

tusad eredionem dignitatis cum füppreffione Beneficiortim ,

conditionem hanec refervationum exclufivam adncxat non enim

tür, at

poteft fibi reférvare jus in omnibus Menfibus in prajudicium

ore, «

Apoftolicarum refervationum,

Similiter quando agitur de no-

oculus,

wa ere&tione Beneficii, quod dismembratur ab alio Beneficio

das n

Püpz refervato. n) Et fic intelligenda funt fuperius di&ta in

odudt

$. XL. & diflentientes Gonz. Garc. Barbof. Pal. & alii apud

Nicolarts o) qui fundationes Beneficiorum , perpetuam. in

Apoflo

etit 10

jn quovis Menfe Collationem Ordinariis vel Turnariis refervan-

ondatio

tes exclufo S. Pontifice, de Jure fieri non pofle, & fiquz tales

Iint, xpfo fa&o 1mprobatas effe & minime attendendas fomni-

dom el

-- ant ;

nam

^M5

gf

er, C t

n) De quo Ri

"

antius J cit.9t, 132. €» feg.

j 11

",

0) d Concor

Germ. tit, x. dub, 4.8. 5. Schmalzgr, lib, III Decret, tzt de

grat. (S V, 1. 284 €* fea.

94 CAP.L DE BENEFICIIS, QU./E .S.—S'E,DI-

ant; vel enim fundstionem veram non füpponunt, velin alio

erioneo füppofito at in eo potiffimum fe fundant, quod Papa

fupremus & univeríalis omnium Beneficierum in Urbe &Orbe

Collator, & quod ab hac ejus poteflate, utpote qux nullis le-

(

g. bus coar&atur, -nu?ïum Beneficium eximi poffit. .

VIIL Quafi vero citra *i*e(ervationes'Apoüolicafs in. S. Pon-

f

tifice nulla füperioritas: eft Ordinarius Ordinariorum, non ta-

men femper immediatus Collator beneficiorums & quz eft illa

Lex, cujus efficacia impediri non poteft. o) Quivis, five Lai-

cus, five Ecclefialicns fuerit, eft rerum fuarum. moderator &

arbiter, p) Igitur lex hzc, quam quis rebus fuis dicit, feu con-

ditio. refervationis Apoftolice exclufiva in limine fundationis

appoüta, & ipfo fa&to per ere&ionem Beneficii acceptata dein-

ceps removeri nequit citra manifeftam injuriam fundatoris, cu-

jus difpofitió non amplius privata fpectari debet ad effeQum tol-

lendirefervationis legem, qua nullo modo ligat ante eredionem

li

erà

Beneficii; adeoque facilius in limine fundationis excludi pote-

rit, hujus enim quanta fit in omni

^

qm

bus vis & efficacia folum pa-

Is

£et -;x Conc. Trd. q)

71," [j

jan

IX. Bona autem cauite!aï erit teffatori r),':fi in.eiusv teíta-

ménto exprimat., fe habere intentionem erigendi Beneficium

[UIT

cum Lege exclufiva refervationum Apofltolicarum , .velalia con-

jusm

tra Jus; & prius adeatur Qrdinarius feu Papa, & videatur, an

ris,

velit Confenfum praftare conditionibus ab ipfo teftatore volitis,

Ling:

Tum

& in cafü, quo admittatur fua lex, tunc Beneficium erigatur.

Ita Ecclef. Cathedr. Cuftos M. de Schünborn fuum in Bodenheim.

erexit beneficium faltem fub tali claufüla & conditione. Sive

ro recuíetur eo modo;,. quo jacet; tunc fua voluntas eft, Bene.

E

ficium

y) !

p Ui aii P. Schmalzgr, /, ciz. que illa confïitutïolgenei'alis, quia ex L, ne-

H

ao $35 ff. de legat, 3, & C. vequiffvift x8. de reftam, -- ibi-- privata dis

pofitio teflatoris non poteft generalem Coníftitutionem Canonis immutare?

À

q) L. in re mandata Qx. C. mandati,

x

uX

Y) Se(f. 22. Cap..9. de refor.

f;

8) Ex Pitonf difcegt; 25. t. 10. ibi--

"PA

EX QUALITATE TïMPORIS SUNT RESERVA

À h

9f

EN

ficium- nullatenus erigendum effe fed difponendi de b;):nis alio

p

)he

smodo (ibi bene vifo, vel'in opera pia, vel conftituendo Capel-

lanias Laicales, & manusles ad nutum heredis amovibiles,

S kg

pnon cadentes füb refervationibus Apoftolicis, juxta Cautelam

traditam a Card, de Luea s) adjiciendo toti difpoGtioni condi-

tionem, non quidem refolutivam, fed fuspenfivam cum clau-

Pon.

n t

fuia, & zon qlias,v zzlifeïi, nec alio modo, t)

W

! La«

r &

E5 (XLur,j | :

1C00-

F

Defciente gxpægmz fuädatofiy voluntate -qu'ænam i

a

t:mm'

t10nis

dein»

-

J&iä'iciem pro Bxcludenda refervationé p Ofmi?,?z?

y Q

fm ol«

aL Quahdo,de('u'nt verba. fündatoris expreffa re.ffer:&;atiþpj&»

|onem

Apoftolice exclufiva , adhuc jufle per verba in Inftrumento

| pte

ereQionis Beneficii fültem tacite & virtualiter incompatibilia

amoliuntur u) dixi Zmcompatibilia, quo profeQo de genere non

m pe

meruit repatari conceffio Turispatr. hifce verbis expr: ffà: in om-

ni vacatura prebfentet perfonam fibi bene vifam : : totier quoties :

s tl

femper C9 quandocunque.

Obtinet enim, verba univerí:lia im

bciud

omui vacatura : : totier quotier : : femper €9' quandocungue & hus

la Cotte

jusmodi alia intelligi, fi beneficium vacet in Menfibus Ordina-

ür, dn

riis, Apoftolicisque ceffantibus refervationibus: ne fecus con-

VOUtiS;

tingat, refervationem Apoflolicam, vel S, Sedem refpedu fuo-

rum Menfium prorfus excludi à Beneficiis Jurispatr, Ecclefiafti-

figatut

enheit

Ci 3

S$ve:

t) De Cfurepatr. dife, 6$. 9. 46.

, Bent

fleüm

u) Pro qua cautela'faciunt tradita per Abb, s Cap, molir m, g. oery.

"d ff vult de Sfurepatr. nec non Duran, de sodo & condir, vepoff.

gart. 2. cap. 2, n. 110. & feg. cautelam hanc laudat Rota zm Seao,

e Lu LA

Gallien, fundat. 13. Decemb 1709 $. cui oneri cor, Card, Prioz, tefte

r d

. Urfaya difcept. Ecclef . tom, V. part. z. difcept. 18. ". 148.

;auam

w) Rota in.d Monafferien. Canonivatís 19. Febr. 1714. coram. Anfaldo,

Card, de Euca difc. 685. m. 19.

Piton. de controv. patron. alleg, 18,

& n. 10. C feq.

Rigantius

£om, 1I, i? I garten. Reg, 1X, Ce'm-ce!l, g.

3. 4 ^, 164. ö*f-*q*,. THIAM

96

CAP,1. DE BENEFICIIS, QUJE S. SEDI

ci, in quibus vel expreffe vel tacite plerumque Patroni hæfbent

(?

facultatem prxfentandi in omni v-acatmne. x)

dit

qu

I Verum fi Spe&ata Benef' cii origine. il'ud fuerit Z'uris.

n

Óf

patr. Laicalir, & confequenter in omnibus Menfibus totier

ii

fl

quotier vacaverit, ad Patronum Laicum fpect verit ad illud praz:

lentare, i(tud autem in Ecclefiafticam Perífonam translatum per

(f

Verba , femper, totier quoties vacaverit omnino in perpetuum ,

etiom exclufz cenfentur refervationes Apotlolicz , quia a) refer-

vationes Apoftolicz vel Altetnativa Menfium non eft introducta

l

it.

contra expreffas Laicorum fundotiones, fed tantum contra or-

j

Ü

dinarios Collatores. b) 7;Equaiiter divifi furnit Menfes , ergo fi

di

^T

jf

in Menfe Apoflolico.vellet conferre P'apa vel lodultarius, in

/L/TI

Menfe Capituli poffet & Ordinarius conferre, & (ic Patronus,

dein

qui a fündatore Laico pro femper obtinuit Juspatr., nihil ha-

forti

berets vel dicas iftud Beneficium non efle objiedtum Concorda-

ere i

torum & Alternative, c) Verum non eflet, quod Prafentatio

X

Jempir; totiez quoties ad eum fpeQet, nifi Alternativa maneat

p

exclufa, uti fuerat exclufa. d) Maxime, quia Patronus Laicus

T

per verba totier, quotier feinper non tam ad perpetuitatem Juris

[f

& facultatem preíentandi, quam ad actum & exercitium ipfius

E«

prafentationis refpexit transferendo fuum Jus Laicale v) e) ra-

Jl

tio allata, ideo reftrigenda effe verba /emper , toties quolier ad

tidt] d.

meníes Capituli , nelfecus contingat refervationem vel Sedem

Apoftolicam re(pe&u fuorum Mentium proríus excludi a Bene-

ficiis Turispatr. Ecclefiaftici hie non fubfiftit, quia Alternativa

2h

[2

in reliquis adhuc fübiatrat Beneficiis, licet non in omnibus, fe

enim non extendit Alternativa ad Laicales Beneficiorum funda-

ü'jl

tioness de cztero verum e(t verba, tozier quotier poffe referri ad

$) Un

Mcnfes Capxtuh, ut in priori, $. XLI. n, VI.-

D.j

III. Ad-

N5 4

Pa

x) Ut videre eit apud Pitonium de Costtrov, Patron. allez. 62.91, 11. €5 feqq.

M

& apud decifiones congeftas per Rxg'-mtxum ad Reg. Cancell, 1. cit, n. Y73.

U

quibus addo dec, in Confentma Canonicatás $9. Cfanuar, 1742. $.. hujus

qrofecto coram R, P..D. Bufffo & in Majorzcen. Beneficii 29. Nov, 1745*

cor, R, P, D. IVsllino $. 4.

y) Authores apud Rigant. /, cf, st 169, ", 170.

EX QUALITATÉ TEMPORIS SUNT RESERVATA. 97

hgat

HL/Adfunt tamen adhuc alia exclufiva refervationis ,

( Pitonius conjecturas vocat ) ex quibus ad oculum patet, fun-

datorem voluiffe refervationes amoliri, veluti fi aà) mandaverit,

Ài

totiey

quod Prefentatio fpedet ad Abbatiffam , & aon ad alium , vel

alios. b) Si fuperioris Eccle(ia(tici Au&oritas fuerit prorlus re-

no

mota, Prafentatione in Patronos libere coliata, fine uuo impe-

n jt

dimento poteftatis Seecularis aut Clericalis. z) -

OT y

*

relor.

IV. Huc refertur etiam tum nimia coanguflatio termini ad

xdluda

prafentandum in fundatione (ancita, per quam reddatur im-

lt of

pollibilis notitia. vacationis in Curia a) tum ordo przfen-

9 f

tandi per Gradus, & circularis, puta, Patronus vel Capipita-

u n

lum intra i$, dies non praíentat, fubfütuitur Epifcopus,

'Onuf.

deinde Abbas ordine circulari & fuccelfivo, donec effectum

hi he.

fortiatur provifio. b) Exemplo eft diGdum Beneá&cium vel AI-

CO

tare in Ecclefia Parochiali S. Quintini Mogunt. de quo füpra $.

entatiQ

XLL quoties ipfum vacare coutigerit infra unum Menfeimn z zem-

toneat

pere vacationis hujus computandum —— Decanus Ecclefire 5. Ma-

Laicus

ric incampis extra imuros Mog. conferat ,.. in quo fi idem De-

eanus n:gligeus

L

L]

: collatio : : ea vice duntaxat ad : : Decanum

1 Juns

p ipfus

Ecdef, S. Marie ad Gradus . . . qui iplum Beneficium. infra

| g) ft-

unum Menfem couferat, fi vero idem . . uegligens . . ad Pleba-

o ad

uditur

num d. E;clejiæ Parochialis d(evqlvatur.v Sic enim excl

Sedem

Y

Papa

Q Dene.

ernativ

?,) Pi'ton.difcept, Ecclf, 23. m.18 (* aïleg. eit, 1. ". 10. €» feq. al-

Jeg. 48. "

!äbus, (E

34 Ro;?e decifiones 'a"p'ud Ripantium loc, cit. n, 166.

» fündt-

€». feq. !

efetri d

a) Ut*in hypothefi decifionis iu Gerunden, Benefcz'z' i. 'S/;mz'i Cor, R.

D. Moliues Decano & in Parmen, Benef. 25. Cfum. v103. Cor. MoL-

]l Ac

»ts apud Piton, difcept. 25. . 16. nec non zm Gerunden. Elemofyna,

Panis q6. Cjunii 17115. Coór, Card, Scotto

mem, Cerro, Rigant. l UL A 108

61 I4. Maji"x?xs. Cor. bon,

-

Il äM*Z-

at iT

b) U* m d. Gerunden. Elfemquffïæ,

if huj

Not, 176*

N

3

$

CAP.L DE BENÉFICIS, QUE $, SEDI-

Papa a Jure devoluto, multo magis prefumi debet exclu(ü

Gul

-255x

i5

ia

u

H

jure

.thi

rvato. c)

pct

at

V. Tum demum qaz-æïïbe't celet pro*ä(ïo a funcï&torä

preícripta propter celebrationem Miffarum, diftribuationem

Eleemofyne vel aliu

i

d officium folic;;e & Í(ine mora ex

(

plendum, d)

fi

VL Admodum elegans Argumentum eít collatio Prafea-

ol

ni

d

tatianis facta ia indufitiam Perfonz,

Ita D. Cantor Inf. Eccl

Collegiate ad S, Petrum Vicariam fub tit, B. Marie Magdas

De

D&

lenz & Nicolai veiut monoculam habet conferendum , huic

auteri Vicarie incumb;t onus adftantarig, & apparet, quod

&in

M

ü

Anno 1626. po(t obitum Joannis Baum 24. Julii contingenter

Àst

Conter nominaverit Jacobum Günnerfus 17. OGtob. teíle eod,

Agi

T

Prot. p. 132. ifte autem cum juri fuo cederet, pag. r41. D.

/Cantor Anno 1627. die 19. Febr. pag. 141. nominavit Jaco-

üqu

bum Martinum Mayer.

Decedente Servatio Breidenbach 14.

Januar. 1684. pag. 304. Joannes Hieronymus Harnifet accepit

Poffeffionem ex nominatione Cantoris 1684. 19. Januar. his

eüäa

adde, quzn. VIIL. hujus $phifequuntur. Validiffimum adhuc

Dgs,

reputatur illud, quod promanat a facaltate Ordinario tributa

fent

de(tituendi in certis cafibus Beneficii; tum , eum abfürduga

üt in

(ea

ie

grortu-s fit, provifum Apoftolicum ab inferiore deftitui. e)

tioner

VII Cæteröquïn a ïe'gaïi & prudenti judïcis atbitrio pem-

exclu

det, qux verba, Claufule, & conjedurz füfficienter referva-

ET

tiones Apoftolicas excludant, vel cum iisdem compatibiles fint;

Centr

ietns

«dhue

pro coronide tamen appo-no mqmtum Rigantii: f) mfpic

x

UT

fedum

c) Rigant. L cir, m 197. Rofa im Parmen. Benefcii zg. S'cmä I3. ]u«

nii rToi. Cor. 4nfaldo & q9. Cfuuii y703. Cor. Moliues .

$

0)

d) Rot, ci, i Gerundez. Eleemofyua . Panis, Rigant, K c, s, 198. —

d

&) Cap. cm dnferior de Major, 06?:!,. Rigant, & & m . 183. C^ 1924,

Ü

f) L. df. ". 187.

C;—

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT

ESERVATA, 95

W

dum erit, an beneficii fundatio expleta fuerit ex bonis laicali-

bus,

an vero ex bonis Ecclefiaflicis: in primo cafu, licet non

pet neceíle excludant refervationem , mitius 2

(eraoOmnm

iT

dum 5 « ex

0re

m

circum(antiis & uon)e&uns mu!tum arbatza.m lggeï.

D

VHI. Obfervantm in omni materia auma & fubobfcura Ic-

cutu prmcxpem habet, & talem facit præfumen. legem funda-

i—nc ia In£

tionis, qualem obíervantia ipfa demonftravit. g,

efen

Collegiata ad S. Petrum Mog. Vicaria fub tit, S

Ald-*fïl ü:&&uæ

Ecof

r

$

ad D. Decanum vi protocolii p. 77. Anno 161iz. Joannes Wat:

r2

DAT

Decanus Divi Petri d Vicariam contulit Franciíco RKitter -- u

bl

huit

Decánatui in utroque menfe conferendam pag 118. in lib. prof.

quod

Similiter Anno 1663. poft obitum Ferdinandi Hamburg 20.

'ehlet

Martii te(te prot, p. 68. in Meníe Apoft. qua Parochi in Drans

eod

Mathias Reyland accepit Püi:gfïïenem ex nominatione

ecani

tD

26. April, 1663. teíte prot. p. 69. ergo Decanus ab Anno 1611.

fict

uíque ad Anaum 1733. fut in Poüeiïwne.

v

)C"Gpm

IX. Etmmü in[*rumentum fund tionis ,

uti in caíu d

j, AiS

effets adhuc exclufz etiam in petitorio dicerentur re(ervatios

ddhüc

nes, cum ex centenaria obíervantia appareat D. Depapnum prz«s-

r

fentaffe etiam in vacationibus fecutis in Men(bus Apoflolicis,

ii

ut in Menfe Martii 1662. (ic & antea, ufque ad annum 17

335

2

Centenaria enim æquxpoüet immemoriali, ac inducit prætum-

tionem melioris tituli , qui exoptari poteft ad hunc efretum

excludendi

refervationes

p pel-

Ap»flolicas R;ganïms

b) Ibi —

refetvte

& ad hunc effedum (ütficit etiam obfíervantia , quz lapfum

centum annorum non attingit, fed aliquot anni deficiant; nam

lesfinb

adhuc exjea depromitur titulus magis utilis & proficuus ad ef-

fp'cæn»

dum

fectum æxcludendä refervationes Apoft, 3) & praefumitur illa in

M2

pra-

hr

g) Rigant. /, c, $ 190

j

L CH. ". 1933 045 D* s.

, 6 105

a) Card, de Luca de Wfurep, difc

$7-

3

;

3

Piton. dikept, 23. s, 4.

(ä» de controv, Pat.

Qpr

99« ff

Y^

$x

Í

10 CAP.L. DE BENEFICIIS, QUJE $. SEDI-

nis

prafentatione Decani Walt de Anno 1611. conferentis d. Vi-

j

cariam illa vice in Menfe Capituli vacsntem contenta narrativa

j

vera effe tenoris — Ficariam — uti Decanatui f utroque menfe

no

conferendam : verificatur enim per collationem Decani in anno

tro

1663. in. Meníe Apoftolico ,

"d

i

& poü'efïign»e'm 'pacifi;am fubfecu-

tam ufque ad anmgm:ygæ

b

tüs

cul

X. Siquidem ex flatu hoc poü'eriofi * etfi- nohd,um effet

fet

centum annorum; fed aliquot anni deficiant , eruitur facile,

M

[

D"J

H

militer in Menfibus Apoilolicis vacantia Patro-

oD

quod &ant

tio

ni contulerint b

ii

2ne

ficia, maxime fj numquam fuerit Benefici-

£

2

uma:.

á

»

apa vel Indultario collatum, inducitur obfervantia ex-

u

clufiva rf

rvationis, igitur tam affirmativa tum nega

:

tiva patrof

cinat

t O

g

,63.'

iäs*yanääa. k) :

'

XL Verofimile e(t , Beneficia Bæc -vacaiïe faltem aliquo-

ties in Menfe Apoftolico, fi igitur de nullo aliquo a&u conftet;

nt vel uaquam extra cafum relignationis a Dataria vel ab Indul-

n

tario provifio fadta (it 5 aít ex aitera parte pro Patrono Ecclefias-

tico adüit tam univerfalis in omnibus Menfibus Czpituli, quam

[R2]

& in Mente Apoftolico obfervantia aliq

ne

tonnullurum actunm

particulariter pott Concordata, . ita t iftinsmodi Beneficii pro-

vilo ea

te:

E ts

nus per Turnarium fadta fit, nullos dubito

perpe-

jiw

üs

tuum hunc fui

Beneficii Statum ex natura vel conditione

in limine faüdationis adjedta , proinde Patrono etiam Eccie-

UTR y LUE NDI L

Galico citra literàm' fundationis amplius extantem Benefi-

cium hoc in omnibus Menfibus,

u

uti prius : efle relinquen-

dum. l)

i

XII. Qualiter enim cogïtandum,'efïet-, Beneficium quzs-

tionatum abEernativz fuifle reliquorum inflar fübjedvm, & nul-

lum extare actum vacationis in Menfe Apoftolico vel collatio-

nis

m "4 . —— ——b — *«

kj Piton. de' contr. patr, álleg. 48. 9 a0. R;fgah;ius E 391.-

E

D CosL n. VI. c VHE

»

N

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. n

NI

nis a S$zeculo, ömnes a&us vacationis contigiffe in Menfe Ca.

at

pituli via obitüs vel refignationis vel à&tus collationis via obitüis

mf

io Menfe Apoflolico contingentes fuiffe clandeftinos , preca-

dnno

rios, ex Conniventia, errore, ignorantia , velaliter vitiofe in-

Tecu.

—

g2narus

trodué&toss profe&to hic rerum parum gnarus, fi non i

dicendus etf:t.

Uno id clarüm fiet exemplo in caufa. Decana-

Decanus 3 $zx-

tüs Spirenfis ad SS. Germanium & Mauritium.

EVU

] e(Tet

culo & ultra, ceu docet feries Electionum factarum ab í610,

1C]lG,

femper eligebatur a Capitulo, etiam fi in Meníe Apoflolico

Dutro.

obierit; ita legitur in Spiren, Decanatüs coram S. Congrega-

nefici-

tione particulari a San&Giffimo deputata 1725, in Summario n.

ti 0v

23. pro R. D. Promstore Fifcali Curie Epifcopalis Spir. & in

patto.

Summario pro HKeverendiílimo Capitulo Colleg. Ecclef, SS.

Germani & Mauritii Spir. 1730, eidem Congregationi exhibito

tiam unius Canonici ad SS, Ger.

liquo-

þ. 1, m) & tamen ad inftan

N 3

IDanum

onftet,

Yndul-

j ibi -—'de[ïgn-atib DD. Dechnórum- quorum -dies '*bbiitïtisv in Menfibus

m

v. SS. Germani &

clefias-

Papalibus prioris Seculi contigit in Ecclef Colle

5

Mauritii Spir. & eorum; qui ex poíft per liber

L

:

n elïeätionkem' Capituli

, quam

ad Decanatum ele&i fuerunt,

1

xDowm

In Menfe Septemb. 1610. obit Reverendifimus in Chriílo Pater

3) g

ac Dominus D, Theobaldus Mannshalter &c Suffraganeus Spirz &c.

qepe

Decanus ad S, Germànum; de cujus Prebenda Apoftolice provifus

ditione

fuit Henricus Schreiter Alumnus Collegii Germanici Romani &c,

Eccle-

D. Leonardus Rechnee Canon. Capit, ad 5, Germanum in Decanum

ele&us.

Denet

In Menfe Noveäb. 1619. obiit d, Leonardus I(echn'er,. in Deca-

inquet

sum ele&us Reverendiffimus D. Gandulphus Ralfb

Spir. Canos, Capit. ad S, Germanum,

j

gius. &c, Suffrapan,

In Menfe Januar, 1663, obiit memoratus D. Gandulphus Raïïhg'i—r

n que

us &c, Succeffor Reverendiffimus D. Joannes Braffart Epifcopus Da-

, &nul

lat

valienfis Eminentiffimi ac Reverendiffimi Principis & Ele&oris Mo-

(Quet

iq-

guntini per civitates Archidioecefeos Mog. Wormat, & Spir, Suffra-

ni

gaueus, Decanus ad omnes San&os,

in DMecanum ad S, Germanum

poftulatus, qui o

:

biit in Menifæ Aprili, eidem ä"rJ;'ceiïEs per Ele&io-

-

nem ; qu1

h

in

Id

102

CAP.I DE BENEFICES, QUJE S, SEDI

ff

manum & Mauritium Nicolai Dallwich, qui fimul Con-üïiariüs

hu

Ecclef. Eminentiffimi Cardinalis Epifcopi Spir. tot inenarrabi-

yel

les motus excitati in Imperio & Romz ; primo dabantur literz

1f

ji

li

ab Eminentiffimo ad' Capitulum 21. Tulii 1727. n) Dein fit re-

Q

latio ab Eminentiffimo ad San&iffimum 12. Áug

« 1727. 0) Epi-

ftola fcripta ab Eminentiffimo ad Canonicum

a(-ll.

Vomelium 19.

£

4. ad Capitulum,

Aug, p)x In alio füb eodeqx dato Samm. n.

I'r'u

mina-

de

In Menfe ];ulio obiit xz688. D. Adoïphus Krebä Decanus ad S,

German. Suceffor Reverendiflumus D. Joan.

Philippus Burckhard E-

toti

pifcopus. Tripol, Suffrag. Spir. Eccl

fiz. Cathedralis Sexprzbendarius;

&

Àj

Dominus Crucis, in Decanum ad S, Mauritium poftulatus,

2f

lt

In Menfe Novemb, 1698. obiüt ben

e memoratus D, Burckhardt,

Af

Succeffor D. Petrus Enekerinch Cano

n. Capit. ad S. Germ, in De-

ük

dt

aQ

canum ele&us, qui obiit in Men(e lunio 1704. cui pef ele&ionem

7f

Succefit D, Hieronymus Ádamus Hoffmann Can.

Cap.; qui obiit 14

4i/.

. Vulii Anno 1727. .

f

n) Ibi — confidimus, quod Nobilis ad attingendum noftrum tam fülu.

(0

ulit

tarem, pjum,; & fumme neceffarium

; imo etiam vobismetipfis expe.

Deca

dientem & utilem finem & Sco

pum veftro in imminenti Ele&ione

Decani competenti voto in illum, in

quem prapemoclum zqua &

duft

a intentione propendemus, absque eo, quod vobis propterea mi-

mimum przejudicium caufire, vel vos allpare intendamus, pro hac

p

vice non deftituri fitis, eo minus quidem, cum noflra bec intentio

ü

in nihil aliud, quam ad promovendum honorem divinum , plenifi-

mum Eccefie incrementum

LJ

fiz

inclinet, ita in fumm, pro R, Ca-

l

pitulo n, 2

0) In Summario N, 2. prb VProm. Fifci, quod— contra inhibitionem f&b

Q) Ib

poena fufpeníio

(

nis fadam alium, qui vocatur cognomine Vomelius,

Canonici elegerint, & Decanum ab ipfo pofitum non admiferint ....

"

enixe rogat Sanditatesm , ut velit hanc rem

Jfne . cunclatione decidere ,

il

ideoque collationei d. Decanasás .

(. faclam. benigniffime. confirinare at-

ln

que propria fua. Sfura

€^ ad aliormm terro:

—. ftec w0n — Epifcopalem | Authoritatem nervofe

'em mauuenere, id quod maxéme meceffarium eff ,

T

"if ommis difeiplina

€ Subordinatio

giata peffum ire debeat,

Ecclefajlicq, e Ecclefia'lzac. Colle-

I) CLn(

,

p) Summario eodem n, 3, ut fub poena Excommutic

j

qun

ationig "iajoris ipfe

frea

&atlo icwrrende, & ub centum Tmperialium,

aliague. arbitraria gravi

& te

gorma

a

»

- QUALITATE YEMPORIS SUNT RESERVATA. 103

Is

minatur, quod q) alia rurfus miffiva ad Sanáiffimum de $0.

fbi

Aug. ac interpofita appellatione ex parte electi Vomelii & Re-

f

verendiffimi Capituli Cathedralis Spir. cxterarumque Ecclefia-

L

rum Collegiaterum ibidem huic appellationi adhxrentium ad

Bpi

Curiam Metropoliticam, Appellatus Nicol. Dallwich ad S, Se-

: 19.

dem & Curiom Romanam denuo appellavit eodem 3o. Avg

lift,

nec deflitit Eminentiffimus qua Indulterius S. Sedis coram No-

Tins-

tario Apoftolico interponere Appellationem 1ma Septembriss

de eijus Appellotionis. & attentatorum revocatione emanavit

u$

18. Sept. in. Curia Moguntina Mandatum caffatorium, reílitu-

w E.

torium, ac ulterims inhibitorium , eoquod Judex a quo, &

darus,

Appellati, licet coram Judicio Metropol. lis pendens ,. non at-

lrdt,

teitis & bene infinuatis proceflibus' & inhibitione facta atten-

it De.

tando proceíferint. Romse a Sereniffimo deputata eft parti-

tionem

culatis. Congregatio Cardinalinm Sacri Conc. Trid. interpre.

t W

tum.

Anno 1729. Menfe Julii San&iffimus D. N. remifit cau-

fam ad Curiam Metropolitanam Moguntinazm quibuscunque in

m fili.

contrarium non obflantibus in Summar. N. 6. in cauía Spir,

$ eipee

gabit

]eone

Decan, pro Reverendiffimo Capi;. r) Quis deinceps ne

tuto

& &

fei f

o Jac

goea .5. :fbjlz'nedt a fitulo Decagi : n&n occupet fecum Decani in

inenmo

Choro aut in Capituloy Decano pofito Nic. Dalwich Sigillum Eccle-

lu-

fie, Claves ad Archivium, & ad domum Decanalem extradat, & ab-

; Rl C&'

ftineat ab omnibus redifibus & fun&ionibus Decanalibus,

nem fib

q) Inhibirione fua uon obflante, qu& fub poena Sufpenffonis ipfo faä*o ?.az.

eurrenda erat, auff fuerint attendare contra/ $, Sedis Romauay. eb fua

)roelius ,

n ee-

Sfura aliun Decamwm eligere , , , quod mifi paternis. adinonitionibus ac-

diidet,

quieteemtes brevi refipitcant , C . , Decano fuo .. fe fubmittant , S,

tht df

Romana Sedis, & fuam jujam indigationezm ( feveram nltionem . ffat

: nj

egpert'uri.

m d

hi G-

Conferantur, Quæ fuperïus $. VIT, n. VT, tetuli ex L, B, de Ct;azne*'

"

part, G1. XDetslavifcbe fyebenfiunben. ^ Ubi extat rmo refolutio Cz-

farea & Litere ad Epifcopum Cardinalem Spirenfem 2do Decretum

jj ïkþ

án terminis Seriis ad C

2

m grm

canum &c,

qn, Nicolaum Dalwig tgnquam 'intruqum ;De,»,

FOFM

7

164 'CAïPæ. I, QDE"BENEFZICIIS; QUA S. SEDI .

*uto concludi poffe in cafu, ubi a Seculo nulle habentur Pro-

Q

de

vifiones Apoflolicz, in omnibus menfbus Jus nominandi ad

Patronum fpectare? Stante tanta aviditate impetrantium prae

p

iumtio certe violenta effet dicere, vel a&tus collationis via obi-

pr

fet

tüs in Meníe Apoftolico contingentes fuiffe clandeftinos , , pre-

€anos, ex Conniventia, errore, ignorantia, vel aliter vitiofe

tl

Qu

introductos, vel tanto temporis Spztio nullum extitiffe cafum

fiül

vacature in Meníe Apoftilico , vel non manutenendum efle

dul

Patronum in poffeflione contra refervationes Apoftolicas.

]u

XHI. In ]ddibio üquidem poffefforio non eft neceffitas

pat

difcutiendi merita petitorii, fed fufficit ultimus Status pro ex-

w

(dl

cludenda refervatione, nifi in continenti probetur ita clara re-

fervatio, ut exinde ultimus Status elifus remaneat, ut haben-

H

tur authoritates & Rote deci(iones apud Rigantium s) ita Vi-

Yur

caria fub tit. Nativitatis B. M. V. fpe&tat ad nominationem D.

Drij

Praepofitiin. Colleg. S. Vi&oris Mog. erga conceflionem Deci-

[ici

Rest

marum in Oeftrich s ceu docent litere donationis de Anno

12$4. a Ludovico Dei gratia Prepofito Ecclefiz S, Vidtoris,

Dd

Quondam decedente Joanne Fifcher, qüi pofftffor hujus Vi-

Q(le

didin

carie fuerat, die 17. Januar, Anno 1567.tefte libro E. fol. 109.

Stephanus Krug nominatus a D. Prapo(ito te(le Protocollo de

Tiédi

Anno 1567,. fol. 274, Quanquam hec in Menfe Apoftolico

Ánno

vacantis beneficii nominàátio multum vifa fuerat attribuere D.

Ti

Prepofitos tamen mox 1$89. per privationem vacante eadem

Vicaria 16, Maji Benedi&us Wigandt. ab Archi- Epifcopo no«

minatus fnit.

D, Cuíanus, qui di&tam Vicariam tanquam mo-

0$

noculum habens, fibi uti officiato D. Prepofiti S, Vi&oris pro-

Pa

viionem d. Vicariz adfcribere & vindicare voluit, quamvis

1

pro hac.vice.in caíu infolito propter Principem Electorem fu-

perfedere conflituiflets quia autem hoc Cufani votum in prz-

qu

l

judicium S. Pontificis & Principis Ele&. Mog. vergere videba-

af

tur, tunc Decanus Capitulo qualitatem di&ta Vicaria' aperuit,

quo

qu

tni

$?

Ks) p II, in t gart. Rc(egf IX., (j; .fI. n; -:52!.

x

4

N

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. :1o$

D

tjaod: videlicet :d. "Micaria olim. & o'rdinarrxi-e a Turnariis iti-

lu

demque etiam in fuis. Menfibus a S.Pontifice collata fuiffet,

: pyæ.

poítea autem Capitulariter in certa quadam transadione cum

! 0bi

Prapofito Ecclefie $, Vidtoris inita fuum ]Jus ordinarie. con-

'ipre

'itiofe

ferendi D. Prapofito in perpetuum conceffiffes & cum Capi«

tülam non potuerit plus juris transferre in Prapofitum,

um

quam habuit; procul dubio per fe patere, S. Pontifici atque

? efe

«

nunc Reverendiffimo ac Illuftriffimo : Principi.Mog. per In-

dultum Jus füum refervatum eífe t) econtra prioris partis in

