intra trimeftre fa&ta (it, & (ic legitime , ceffat tamen , quoties

provifás Apoftolicus intra tres Meníes non apparuerit, eoquod

W. 7)

P* tuiic Ordinatius' vel alius ,. ad quem illius difpofitio pertine-

Valor

bit, vigore Co ncordatorum non amplius ligatas habeat manus;

fed exeunte appefitione manüs libere de illo difponere poffit,

18 Mar.

1 pundo

ac f penitus nulla fa&a fuiffet appofitio manüs, Ponderande

I

ItB 14,

pb rl

« n

*

; HI Adlxiltwmquod qmdemm .e?g Gfaväragi:lïi-s f:t. hagb dif-

. lbidem

provifus

fat peti

pofitio Concordatorum ; . quod taliter intra trimeítre

tnquam

Apottoli

frioni vel

traConcordata Gexmamæ nullam vxm Exerat' ; 'qu-omqodo .Sþïïuä Durieaut

atum u-

Og

ille fupra in 1. ratione dubitandi allate decifiones Rotales ; & privato-

Vr Cott

torum quorundam Scriptorum in Germania Adulationes contra Concot-

data przvalebunt, utpote quibus vel non tam potentem velnuilanæ penie

i, IT, v

Ificig con

tus authenticam Interpretationis y-i:gi- atmbuerepu (ïamu:s E

u

-

122 /CAP,IL DE TäüiEQRE' SANCLE SEDIS..

Apoftolicus fuam,provifiongm dinario notificare t'änxea,tura- &

j

TE

l

fiaonapparuerit, Ordinariilibere de Beneficio difponere queant;

& in tantum eít contra jus c

mune, quod difponit, Benefi-

8

cia femel refervata , femper effa refervata: at non eít hic prz-

tereundum, quod in tote Jure communi non reperiantur Bene-

ficia ratione Menfium S, Pontifici refervata ; confequenter tota

li

Alternativa Beneficiorum collatio S, Pontificem inter , & Or-

P

dinarium eft contraria Juri communi, (ive intra five extra tri-

meítre fiat per S. Pontificem provifio, . id femper. Juri commu-

ni repugnat , adeoque nemini durum videri debet , fi provifio

Apoftolica jam valide intra: tres Menfes. facta ,. vel nulla foret,

vel iterum revocanda, & jus alias impetranti quzfitum aufera-

;

tur, nam fponte & ex Denignitate Apoftolica reftridiam. in hoc

ac limitatam pracife ad tres Menfes collationem habet S, Ponti-

fex in Beneficijs ratione Men(ium refervatis, ut.non (ufficiat $,

fit

Pontificem intra tres Menfes contuliffe przbendam , fed intra

p

eosdem apparere debeat provifus in loco Beneficii, docendo,

mi

quod illi Apoftolica Authoritate provifum fuerit, fecus Ordina-

e

rii citra omnem hzfitationem liberam habentes facultatem circa

tut.

Beneficium quz(tionatum conformiter ad Jus commune, & ut

tii

HIDI

ante Concordata difponenti, neque extenfionem.facimus , fed

caíum dicimus comprehen(íüm in Concordstis, five intra five

Dst

extra trimeftre Romz contulerit. S.. Pontifex, modo ejusdem

$?

provifüs non. apparuerit fecundum |literam- Concordatorum,;

pot

Ordinarii libere difponer

& abíoluto. a) Adtiwen

e poffunt ,& qmdem ]'ure Ordiga;ia

D

pra

IV. Ad IV. Denique nullius confiderztionis efiüäïïäräräi

pluz

nullibi provifionem Apoftolicam intra trimeftre fa&tàm annullari

fium

gg eo; q-gmd non fuerit infinuata in partibus : equidem

l

V. Ad V. vidimus, quod S, Pontifet.;Beneäcïa,ratione

ornm

f;

.Mïeääqm: , non hab.qe;it refervata ; fed wgore Concordat

limi-

l

; 4 ']':Ctu's : Pr.agenfrs ! l cit. Koeh Efamm

[

mg.V de þcaæafïuaei æm é bf

Jrgenrtorati 1'"162. cáp. lf : $. IH'

"

IN CONFERENDO EENEFïCIA*RES*ERVATA. 123

i

limitate tantum ad tres Menfes, & taiiter, ut quoties non ap-

f

ruerit provifus Apoftolicus intra tale tempus in loco Beneficii,

IN

Ordinarii eandem, . ut antea, liberam difíponendi facultatem

ene

habeant: igitur non vult amplius S. Pontifex füam obi

eri dif-

t o

pofitionem, fed ftando pa&is Concordatorum Beneficium in

O

Qr.

libera

E

| lti

)rdinariorüm manu relmqueïej quod ex fe*quentiþqs

adh uc roboratur,

fDu.

Yi

ob Lm.'*'

üfgl.

ofl, compa

r

$

fett

ngær grovifus «419

"eve iematurm/imfïur Buäa

| hoc

! intm .triz;zþ]l.fe; :

j

i Subnclmü*s quæ&mnäm an*pmvgfm* "Apoftolicus necq]þþ

i SQ

vio debeat venire literis infiru&ius iu Pergameno, C9' plumbo ap-

I

pendente? Rationes dubitandi funt fequentes feu Pro negativa

ndoy

militat, quod folummodo pro plenario effedtu executionis litere

dint

expediantur, in lingna enim Principis flat gratia, & in fcrip-

Mu

türa teftimonium: igitur fignatura & datatio non requiruntur,

& ut

ni(i,'ad probationem gratie jam obtentzes econtra pro perfec-

, fed

tione gratiz fufficit fola voluntas explicata S, Pontificis b) cüm

MAT

Datario plena fides habenda fit in ofiició fuo tanquam Organo

m

S. Pontificis: non obítante, quod

à

Ggaaþura 1'& datatio facta (it

C!üma

f»pdft

trimef(lre,

litari

II. Pro nota igitur

'hoc habeagt Capitüla quzdam Germz-

nig, que, ut Eminentifunus de Petra sit, quafi fuperftitiofa

preciütaté requirunt. Literas Apoftolicas in pergameno , ac

plumbo appendente, earum

forert;

?

que inüduatione;þ fieri per Nota:

iullari

: Irium öc dgos teülea.

«Qa

$. LIM.

^

b) Lotter ;le ;e'benef. l;'b.» : g,- 25. n; (s A fea. Emïnäntïü?rzhum de Petra

mtione

ad Confl. 1. Nicol. V. n 62. Rigantius ad Reg. Cancell, 1X,6. 3. n. 187.

fol. 89 & formiter difcuffo articulo decifum fuit in Hildeffmen, Canonicaték

iawruffä

fi

20. fanuar,;1717 $ nullius b $, hinccoram b. m Cerro & confirmata 14;

Martii 1718. cor. R. D. Crifpo; in quibus decifionibus agebatur de gra-

tia provifionis fa&a intra trimeftre, dequa conftabat ex epiftola parva

P nf

Cardinalis Prodatafii , fummum Pontificem feciffe hanc.

gratiam e? $, cul

egiüol?gm vulgo Biglietto vel Billet transmiffum erat.

124 CAP Il DE TEMPORE SANCT .SEDIS :

À

M

Dí

*

räümämä æïnmno*fäm J five mtw?ies ïa)'ecf;e;femlji;i.

?

h I ; Cun&a hzc rion procedunïrefpe&u(ïermamæ qaäa

ü

(6

intra trimeftre, quod Concordata réquiruüt, S, Pontifex de Ca-

nonicatuin fuis Menfibus vacante non tantum difponere, fed &

hi

intra dictum trimeflre Provifus. Apoftolicus credibiliter docere

t

e

debeat, quod Papa de Canonicatu providetit, exhibendo de-

fuper originales Bullas;. aliter enim nón apparet cum effectu &

p

authentic? intra trimeftre fecundum morem & ufum confuüetum

per Bullas Hujusmodi enim gratiz , quas S. Pontifex fup-

plicationes figaándo impartitur,-fünt dupliciter coriditionales:

quatenus nempe in extenfione literarum ab Officialbus & pra-

,

K

fertim a Reverendilfimo Datario admittantur, cum aliquando

juflis de caufis fupplicationes etiam fignatze foleant lacerari;

i

fzpius reformari & reftringi c) & quatenus ipfe füpplicans grd-

f

tia, quam petiit, uti velit mediante expeditione literarum: hoc

ts

enim in liberrima ejus facultate pofitum manet;; 1mo fignatura

H

Papz tacitam femper habet conditionem, fi fupplicans in ea-

[

dem volauntate perfifiat. d) - Atque hzc eíl fententia dudutn

Tur

Viennze canonizata, quod exfpiret omnis gratia Apoflolica ia

g

Beneficiis quocunque modo collatis aut conferendis, ni(i intra

"

tres Menfes in partibus

lem éredibiliter & authentice per

Bullas ipías doceatur, pro

ut ibidem in cauía Georgii Catzimnajor

i

€ontra Cafparum Hermasnum Stevermann decifum eft circa

Beneficium aliquod Cathedrális Monafterienfis tacendo varia

exempla domeílica, Semper ipfez Bulle originales intra tri-

meftre in Germania apparere debent : minus fufficiet nuda &

z vel

zrud-a' fupplicatio (ig.r;aktïa " gg-i;æigne ïaut-.em Asgentis liter:

Sche-

! .c)' ?onz fuger. Reg, 8. Gloj? 65. 2, 78' Fágn. m c&þ.'[;m i, '97, de erim,

d

| 8) Ut docuit

3» dzverf,

Zarabell »eonj? m«; ; 13 Rgta dgc.- 453 334 parf.A—';,. ljb

f

1&: GONFERENDO BENEFICIA RiESERVAZ*A- d

Schediafma Notarii, vel alterius afferentis

;Bullarüm-» expeditio:

":

fle;nf nifi 'eaf;-i«.n-- Originali exhibeat, €)

U dUMbar crim a celbodelMere. Asenblltalolicnatudius

gi & fapplantari ad. evacuandas crumenas partium, prout quon:

QUi

dam.Capitulo Hildesheimenfi ejusmodi literas attulerunt,. fcil,

.Ca

hd&

copiam Sententiz, ut afferebant, coram llluftriffimo D. Ca-

bellino latz in fignatura Juftitiz in favorem ampliffimum Capi-

CeIe

tuli quam fübfcripferat D. Anfrinus Urbanus a, c, Notarius, &

de

k

cujus Originale allaturus effet Curfor proximus, quod tamen

necdum ia pezfens

À

um

po&* cambiales transmi»iïgs—, :ykid.e,rev licïuit.j f )

lp

ggzapropter

Jes

| III .ïäü'fiplidia 'L;czlä'b'ite" fignata atque etiam in psrtibüs tezrie

pra-

:

eflive producta, literz Agentis, & Schediafma Notarii, imo

d

i

»

3

terz officialium in Dataria fcilicet eorum parvz epiftolz vulgo

füliy

Billet vel Biglietto Collatori Ordinario manus ligare non pos-

r

(unts fi etiam de cztero fides ejusmodi fupplicationibus fignae

hoc

tis vel literis adhibenda, non tamen ad hunc effedum caulam

dtura

Provi(i. Apoftolici juftificant ,. bt manus Ordinariorum contra

n e

Dada Concorsatorum ligent: nam ente confedionem litera-

dutt

rum gratia Apoftolica eft informis. lgitur optimo Jure provi-

( ld

munitis

intra

üsApoüolu.xs fola fqpplipg..ü gnata aut etiam tranfümpto

"dene-

E

& pet

j

0

J ej,j 'i?pæus ad tit.decauf. poj,';, Vah-Eïp en

fP.' I.: t;t- l 4. capo -5« 7.11I. Clari&.

(irtà

D. Unger in quaf, inaugurali ad Do&fora

m in opufculis Barthelianis opufc,

5ort Srau Gütflift contra Carolum

v

A. mihi p. 46$. in caufa g €(fen unb X

6. O&obr,

1 t*

Raimont pun&o przbende Ecclefiz Thornenfis decretum

Ü

?

:

tbetl, baf

h k

$7

5;.-— Sidbun Sapferl- Stajeftát glaubid) angesctget !

£t Raimont

(íd) bepgeben lagen, bie tmpercantije Srau 2I6rigun in benert

Á

z Yd

ibr qu8 ben Concor

:

datis nad) SBerflug ber 3 OXtonatien a die note vaca-

1

Sche

tionis in loco Benefici

i pne bie Original Bullam gebitenb übetteidetzs

€o t[ot gebifrenbes Coüations«9tebt u flobren : fo Defeblen ybro

fapferL. SRojeftát ibm adergnábigft jebod) etufili, von Der ünmaflid)

d( thiffh

eT

altenet, aber berfpátetem 9uábilid)en Provifion opnoetmeilet. dbus

j

£) Ut legimus ín afio impreffo cafu

Hildesheitnenfis Capituli Ecclefiz Col-

f'; blb:

.. "Jegiate ad $, Joannem Dápt, k& Evang. mihi fol, 13.

126

CAP. Il, DE TEMPORE SAN-CT-'J;E SEDïS :

denegatur, & denegari debet Beneficiorum poffeffio, g) Firmat

id regula Cancell. 27. qua ftatuit, irritum effe & inane, fiqui-

[ — C o

cunque Tudices fecundum fupplicam fignatam judicent, cum

aute coufettionem literarum gratia "A4poflolica fit informis, voluit

idem. Dominus nofler, quod judicer in Romana Curia €9 extra

eam pro tempore exiftentes. : : vel quocunque alii non juxta fuppli-

(

eationum fignatarum : : : fed juxta literarum: : tenorés C9' formas,

g

Sudieare debeant , deceruentes irritu

?

m&c. Addi meretur quoä

tic

fqrip(it Zyerlqla.— h)

E

lic

n

IV. Imo fiquis ek fola 'f'uppilicatïone fignata literis non 'öxi—

p

peditis five non bullatis caperet poffeffionem Beneficii, dicitur

intrufus , omneque Jus, quod in Beneficio habet amittit, &

de cxtero ad illud obtinendum inhabilis redditur per d. Con-

e

fit, Julii lL.

7

quam in viriäi obfervantia effe atte&atu-r Flam,

Parif, D

À

e

tüs

. .V, Ampliatur hocin omnibus Beneficiis , in Patronalibus,

& qualificatis, etiam in-ele&ivis. k) Infuper idem dicendum

effét de Pralatis, qui de Cathedralibus, Metropolitanis, Pri-

lice

matialibus Ecclefiis, aliisque Abbatis & dignitatibus conf(ifto-

Cut

rialibus providentur ex Conftit. Alexandri V. Nihilominus in

E

prohibens

p:ax; duntaxat fervatur .ext'ravä'gansïB—önifyawcii Vill. )

. Capitu-

*

B Taxel Cónfürut: 3. Tolit YRE. edic, die 27 Majt 1$3. ibi in fine Suppli-

cationes etiam 1nanu noffra : » : ffgnat& nullam aliams, guam per literas fi-

ger illis conficiendas fidem , aut probationem faciant

eis in dliquo cafu fides adhibeatur , vel adhiberi poffit,

Jfeu præjlen:, tiec ulla

h) In praxi Epifc, verbo Buile per totum,

db

à)

De vefig. Benef, lib. 0. g. 1. a. , Qo.. & ibidem plur

es : vAntonïüsl Ma-

&t

ria de Nigris n tradt, de vacat, Benef. lib. 1. cap. $1. 9. 4. C feg, Rota

dec. 216. dec. 268. dec. 287. part. 6. Recent, & facra Congreg. zn

Placentina x. Cfulii 1592, -- item ceufuit , provifum Apoftolicum appre-

hendentem poffeffionem. Beneficii literis nom expeditis ex Sfulii YIT. confü-

x)

tutione amittere Benefciun — ffve

J

j

uendum. de cetero. inhabilem effici.

us ad z'lhd hab.ensi .cä-» gd )il-lu'd obti-

K

^*

k) Parifius de Refgn. lib, IT. q. 3. 0. 1

)

l) Qua incipit znfan&a de eledt..

$s de ngn.s' leztn"

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA

125

t

€apxtuhs Ecclefiarum Cathedralium füb poenis ibidem- expref'

l

fis , ne Epifcopos, Archi-Epifcopos. &e.c recxpere præfumant

j

abs,que literarum. expedxtmne.

li

u

b

VL Stante itaque hac w&m&ate S Pontxficxs expreüä quoad

Ji

omnes provifos Apo(tolicos in hypothe(i noftra literarum expe-

4,

ditio eo magis requifita erit, quia Papa Ordinarius Collatoribus

od

rte in Concordatis in vim pacti conceffit, ut vigore devolu-

tionis; fi intra tres Menfes non apparuerit deprovifione Apofto-

lica, ntique authentice & credibiliter per Bullas, ad Collatio-

-

a

nem procedere valeant: nam pofífeffor absque htens neqmd em

Itüt

mte[t fe tueri regu(a de triennali. m)

QU

VI!. Potxf!' imum quia Datarius d:cxtur Organum Papæ, per

a,

eujus manus.

nnes fupplicationes Iignaäæ tranfire debent n)

iraníicus; autem ifte. debet effe legalis ; authenticus accedente

expeditione Bullarum, nomine Camerz Apoüolmæ, non prwa-

tus cum brev: epxüola, fcnptura ülegah.

Dui,

dum

- VIIL. At fupponamus etiam tranmmptum, non tamen ita

N

fl

licet provifo fraudes committere ; in Beneficiis, & prajudi-

Cium irrogare Junbus Papæ "

rdmammm. Datanæ ; & ofïi—

n

gæahumq 0)

oens

pit

9 I22

Yufyl

Re;['pondetur adverfarzz:.

P2 1

ic ula

l. Hrs taIx mado gon&a-b;htns facile corruebsnt, quæ fub

deban»tm: circa gratiam provifo Apoftolico fa&tam;. quanquam

y M

enim S, Pontifex apponendo manum contulerit Beneficium,

, Mott

ejus-

ar 1

apprt

$) Ex Conftit, cit, Julii II Reta decif. 216. .. & 9. parr. 6, Recen?,

cni

») Amydenius de Szylo Danma lib, 1, cap. 1, 1. 3. Catd, de Luca in relar,

id olti

Romane Curia. dif. 9. n;

c) Ita fulíus III, conftit. cit. Felm. Mandoz Caifaneus& deuüRot 3gmdAn-

195..Mar, de ngns L t2 ämxpz 53. 9. 2

30

Q

128 . CAP.TIL.DE TEMPORE SANCTAE SEDIS *

ejusque fig'natura tribuei*äi Jus; ut vult Rota in Hilderheim. Cas

Tonicats : ac per folam declarationem provifo Jus perfe&te que-

fitum fit, ut non amplius ab ullo-miniftro revocari poffit, nec

a 5. Pont'fice foleat; attamen quandoque ex juíla caufa revoca-

tur, qued.eft extra omne dubiums .& expeditio ita néceffaria

eft , ut (ine illa ia nihilo poífit(e ingerere abfque poena & prie

vatione gratiz ipfo Jure, quia licet. det Jus Signatura & majoris

tettimonii fitlinguaPrincipis, quam fcriptura, gratiatamen faóta

informis eft (ine literarum expeditione, habetque tacitam cons

W WL C u Gd EE L a — Qoude CA

ditionem, fi literz expediantur adtradita Ant; Mar. de Nigris. )

X

adeoque de appofitione manüs de gratia fadía non tantum non

con(tat legitime fecundum Concordata, fed & ipfemet 5, Pons

:

Iu

tifex Juri fuo per intermiffam Bulle expeditionem in tempore

I

per Concordata fiatuto renuntiavit, aut renuntiaffe :cenféndus

e(t in poenam Clientis. fui Bullas in tempore expediri/negligeue

Q

[

tis, & gratiam fi

"

pu iantis,

bi ' fa&am mmus xæ,üigpaïg,tisigï | aut grxmm

,3-5 A

£

4

iV

AK

.]T. Fruftranee nim'iv-äþlþþrbvocattir ad tran(umptaoæcxahum

O;

nam & horum ufüs füblatus eft per Conftit. Zinocentii Xs die 3.

hn

e

Febr, 1652. quamvis enim conftitatio Pauli l1I. 49 , ubi volui£

Me

Beneficiaipfo Jure vacare, fi Clerici de Beneficiis provifi utane

tur tranfumptis füpplicationum, poftea contrario ufü fuerat pé«

[ün

nitus abolita , tamen quia id maxime prajudiciofum habitum

Yen

Ü

l

fuit Juribus Papz & officialium Dátariz , altefatus Innocentius

X. ftatuit, ut Notarii & officiales ultra alias poenas ipfo Jure pri-

Yn

ventur officiis, fi contra formam Innocentianze Conftitutionis

tcl J

tranfumpta literarum feu füpplicarum Apoftolicarum confeces

Bul

rint, aut fübfcripferint; provili-vero ütentes tranfümptis ipfo

.Jure fpoliantur B

ewquecce

*

4

"con-

OXDA

,þmalïunþg )

Id

p*

&

L P) L, c'zi. ;ï. *g. j

q) 1ta hsbetur in Co

sl 5o, de qua [di£ Ro Vhci O. rl d

d. párt, 3. récenr, " quarim .

4 eít pénes

)

"r'ondut, de

P E

H

getiffon. dee, 495 p töt

— GA —

IN CONEEREWQ BENERICIA : R;E5£RVATA'. 1429

l

4 IIl Illud crediderim:; in alüö-Cï&ü'GS fufficere probationes

12

etiam per (implex atteftatum, interim nego-effe fuperülitiofam

«

pracifitatem Capitulorum Germaniz ; requirere.literas Apofto-

:

Q

lcas jyuxta morem in pe

rgameno ac plumbo appendente, Efto,

.quod gratia fit ex fola Pontificis voluntate perfecta, non tamen

:

plene, fed fub conditione refolutiva vel fufpenfiva, ut hterz

expediantur Apoftolicz,., ERo .. quod D;tario tanquam Organo

ia

S. Pontilicis fides plena fit habenda, (i tamen nomine Camerz

n

iA potto:te: & in: forna coüfueta ejtisdem producentun atteftata,

1

& Ball& plumbatz s -mam concedo ;; Apoftolica Authoritate huic

xel»illi-provitum:effe : cóngedo ; etiam «per: provifionem ;banegs

"

xel fülám lignaturam! Jus ili quatituni effe ,-fed.cunéia hec füb

Dute

conditione ; ubi: provitus c»oformiter|ád uSnentem S.: Pontificis

dus

in Conco:datis Nationis Germanice declaratam in loco Benefr-

ii intra trime[le apparuerit legitime-düxta quonen? contuctum &

cum:Bulla appendente; plutibos fecus erim;ipfo.fitto privatus

N

exillit Jure fuo , quod -habetcinspoenam: ncgligentize u & in.

n

favorem. Ordináriorum'5::qui aote &oncordstorum,| pada. foli

|um

£rant horum: Beneficiorum :cellatores exelufive quoad. .Papz;m.

Jufuper cum ampliatus fuerit:Juris communis, & unius.Menfis

die.

o

terminus - iz cap. jh;t-:ulüm;aä;&iä prab- MGP?&:*;äXusad tres

Wt

M

^etfes, iflaompliato termini & diuturnjor vacato Fcclefiae

rum mora eft odioías inde:nen:extendenda, fed-re(tringenda

t

um

venit Barthelio r)'iteque'ex'tune & hon antea apertümi eft Or-

dinariis Collatoribus jus ibere dé Beneficio providendi: neque

entiüs

re pf

vané timenda effet fraus citca Jura hxc Ordinariorum , f ali-

1

*

ytionis

er, quam, juxta morem Datariz..&, lmþefii teceptum & gqe

*

&

ÉN

n fetes

Bul

AE

ere: licepet.« n

p B.

H

H

&

Á

H

à authentioaap

ii

»

*

L",

E61

?

Ef 2

N

*

änm

n

?.

«& turrát de uorieito: in womntum !

;;

"o UEque "pïäc'"ïjiïi*äiciofä 'quzflio eft,. an trimefire cürrat de

volyit duplicem

[I.lïud

T

m? ho

W

WOW OW us

)

A

M

k ; r ;'.'lï $ äx-, q.uænioi -

Mecz

$ Oæmu;.z,

di c»c e,,.

H

U;

hi

*

?

ah Zapï

*

^i

&

$

^14o

CAP. II. DE TEMPORE SANCT/E SEDIS

quzítionem implexam, utrum.ita cutrat de momento in ma.

mentum, ut compautandus veniat: dæes vacanoms ? & utruæ

curmt contmue, & unhter ?

-

t

Ü

5 Lvu

C

5

i

Dzes* vacatzom.c "on e/f compumndu:

Ü

L Primam quod tangxt quzftionem contra . vaæum s)

fí

verofimilius eft, fequenti primum die inchoari terminum tri-

(

meftris, ut ponderarido tum verba Concordatorum ,.

tum;con.

P

ftitutionem Gregorii XIII.' eorundem declaratoriam in illis ver-

bis: poJf] lapfum trmm Menf' um ex Vdie . notee vacatzoms firmavxt

Rota. t)

It, Equidem excludl vxdetur dves vacatnoms tum ex di&tio-

mibus 2- C9' ex: in Concordatis habetur z die note vacetionis,

& in Dulla Gregorii XIII. 'ex die-motee vacationis , qua didtiones

x natura füa. videntur denotàre feparationem diei, quam & re-

£ulariter vi Juris communis dies termini in termino temporis

f

non computatur, u) quándo illum in hoc non camputan in-

ne

tereü e;us, cui termmus eft aH"! gn;fus. x)

III Il-

Àpo

&

s) Lzb 3. Je pmfä canfm'æ. cäuan V. » $5342

(0

hoc

- t) Deozf 813. ". 21. Coram; Molings, in. qua canonnata fult glofï'æ autho-

ritas n cap. Sraturum. verf. m;m.gmmlum n. 3. , verf, tertium. de yrab, in 6,

àd t

dbi- tertio quod Hnon 272 compumno de; momem*o ad snomentum fed dies va-

tdl

eationis non computatur i Menfe, ut hic garer, dum dicit a die,

Hanc

Mn*

glo[famfequuntur Eminentiffimus de Petra ad Conftit. Apoff . tom, V. F. 46.

VéCit

in gr, Rigantius ad Reg. Cancell,di? 1. part, Reg, 1X,$.117,m; 183. fol. 89.,

& Antiquiores, Barbof, in cap. Srarutum n. $, Geminian, n. 3. Gomez ad

reg. de. Infirmis q, 37. verf, tamen, Rebuff ad . Concord, Gallis tir, de veg,

&d Pral $, 1. lit,. N. ad reg. de Infirm gloff. 10. n. 9. Chockier ad ean-

Cords

demveg.n.39.. Pirrh, ri£. degrab.n, 329.2n f.. Wieftnern. 110, Schmalzgr,

n. 319. Vid, differt, ad. Cone,. Germ,. de refewvatwne Benef apud. fedem

Corün

Apoff. vac . cap L XX Mog 1762 edit,

w) Ita JCtus Pragenfis Am Endezn- differr, 1J, de transationibus in cavfis pue

-"bliéis cap. 1.6. 0. ad 2dum defendente l,. Comite Chorteck 1929

aX) L. gum. gm 41 . grine, g. plane

&t

ff.de V. O. cap. licer de lepp/en, neglzg

»t

Pral, cap. quia diverfrtarem de concf. prab, Gárcias de. benef. p. 10 cap,

2. per-tot, Schmalzgr. l, cir, . 319.

Iria

aj

L

X

IN: .CONEER;ENDQ ENEFK:LA RRESERVATA. isr

n

2« "HIL .Hlud: fingulare eft-refpe&tu. Cathedralium. Germaniz ,

quod de Jure non poffint Ele&ores Cathedralium aliquem elec-

tionis diem facere ante tres dies depo(itionis Epifcopi defundli,

confequenter etiam conveniunt Authores, quod a diebus illis

etiamfi innotefcat primo die obitus & vacatio, currere non pos-

fit tempus eligendi ipfo Jure ponente impedimentam, quod

certiüs eft legitimüm , quia legale: folum igitur de electionibus

!)

& Collationibus aliarum. dignitatum & Praebendarum quxílio

tj

fit, an currat tempus beneficiale de momento in momentum

M

ad

1

:

ie vacationis, ita .ut nQRT,QQIBPm?Wf dxes ,;?acaïivgni:s, an

Vee

"

3

g:'

havit

cgmm ue SCnpililer £

E

*

do.

ODif,

( Nec n trimeftri tlendior. Menfie intermediur n Papalis *

'vel Ordinarii.

&

Oneg

&

I. Caíu, quo Beneficium menfe Ordinariivacans non con-

yporis

It if

feratur illo Meníe, anltero fubfequente Menfe - Apoftolico Be-

neficium fiat collationis Papalis; & viciffim (i vacaverit Menfe

(

Apóflolico, & fubiátret Mentis Ordinarir, Beneficio necduia

collato , an fpectet provitio ad Ordinarium, adeoque tempus

: qutho-

hoc femefire vei trimeftre currat discontinue, vel continue?

ad quod facilis eft-refponfio, quia réfervatio ratione Menfis in-

ib, iu $

ditstue

telligi debet de Beneficiis non quomodocunque vacantibus

. Rn

M:nfe Papali , fed de iis, que Men

V.s.ab.

;

ie Papah vel O;dixxarxfglfum

vacare inpipidgt. 32 1523

3 fal. 9.

omet ad

! deng.

II. Dein Ordinaiii æqüe ac S.)* Poätifex 'h'abent ex'Con-

t a] titi

cordatis feme(tre vel trimeflre ad conferendum Beneficia ad

hmdltgf,

tempus

elufo-

m fid?m

eorum 'provijf,igrie-gï.rx fpþaantig:

2

.hoc remaneret

'xr'ium ;

z-f.wþspü-

E 'Gonz, Glofi. i. m. '5'3. Barbof: alkg. 82. ", 189. Ni;*bl-'arts tit.

'zr;. neg]l'g.

g. dub, ri. $. föï Van-E(pen p. 2. i* 23. tap. 5. n, rr, Engel

tit, de prab. & digu. n, 26. v. dllud quoque

P, 10 MF !

þ'

Am;.Eäde f]'Ctus Prag

diff. cit. fol. 112..—

Á

i32 . CAP.1L DE TEMPORE SANCT/E SEDIS 'i

er

riüm; fi Beneficia in eorum Mei

:

^

if

lé

Qonferreþ-þrähibe:e'ntüf?,; :Z?-

s

M

u

'ï

r

[

y

ití

?

ï

Pontifii cur

K

'æ -tv

..'

.

J

P d

/

"

*

Jn

^

* dubitandi pro "a;üï:rnï.ajtiguz:.; F

tü

(0t

- ^ , Altera quaflio difficilior: an trime(tre currat SPontxficï

continue vel utiliter? Curialiflz unanimiter volutit; quod prz-

fatus terminus non comphutetur continue, aut materialiter, fed

dimetiendus fit utiliter, & ptout dé Jure, ita, ut Papa legitime

iunt

impedito ,. vel ob Infirmitatem vel ob aliam cauíam trimeftre

T0

non currat ; fed deduc

-

t

i debeat tempus Ieg,itimi impedimen-

fup

Qe

piti

II. | Alünta QUOtI;S Oü'curr:t boïlaton 1mpe d';mentum ali:

z

üüOd:

quominus [Jus:füum.exercere valeat , eidem Jus fuurm

falvum remanet, nec nocet temporis !

apfüs, nec dies impe i-

menti contra ipfum.computatur, b) Notabilius autem impe«

ti0n

dimentum eft infirmitas, qua talis effe debet, ut Papa ex ilia

fed

minime valeat füpplicationes gratiarum fignare ergo ita in prz-

banc

:

i in

*

A NU APU NAMRHITE, UM

omni

de Q

&

z) Ventrigl. tom. 2. Vanw?'zot. 2. $. 2. "t, 7&. Rigant, 70zt; Y i L. part. Rej.

f j

IX. Cancell, $. 1. u. 32. mili pag. 9. vide difceptar, meam Ecclefraf'icam

de refervatióne locali feu ajmd' fedem vacantium cap. I, $. XXH. ubi vefoi-

J

f

S. Pon-

0j

vitur queflio , an eirca Benefrcium apud. Sedem uacans. elapfo. Men

l

zifci ad conferendum grafixo. aiiendatur initium vacarionis vel temyus coss

Ü

fumpri termini c» Menfis ? Trém $, XXIX. cap. 4. hujus diffrt. Barthel

opufc. recenz, Parte L. ad Ceucord. Germ, trac, fpeciali cap. IV. m,

XI,

)

-aal' Confi. Apoff, tormn. $. pag..2*1. . & quam-

(

a) Ita Eminentiffimus de Petra

1

vis 1. 63, & alii plena manu ibidem relati, Rota m .fäu:gujand*,Can—anäca-

fs Coram, Molines dec. $13. f 16: C f

"

T

)

b) Ad text, 7n cap

. Quia div

"u gie

ái

g, 1. um communi DD.

ver

em de conceff. pr&?äfiä; XIþiquferFäg»gans;:s

j

IN CONFERENDO *Bf*lNEFICIA—' RESERVATA. 3137

-n&

omni nmiateria gen'erälyiter loquendo 'infirmitas caufat. rationabile

;legiïtimrumque* imggdimlenmm.i c)

I Etiam loqüend;öæ:in terminis Concordats'um f.e?mpusf

trimeftre Apoftolice Sedi przfixum durante Impecimento vel

áinfirmitatis vel alio compütari nequaquam.valet continue in prz-

judicium legitime impediti d) ea prevalida ex ratione, quiafi

infirmitas ex parte inferiorum: Collatorum juftam fit impedimen-

tum, idem erit iaficmitas Papz

2

ex fua, qgia pro æquitate Jura

if

a

compacifcentium funt aqualia. "

H

d

IV.-CQürrentelägitimo ,iddþþdiä'*ähtïözex parte S. Pohtifieis

vel Germani Inferiores Collatores prztendunt jus circa Benefi-

litng

ellre

cia vacantia ex capite devolutionis, vel per viam preícriptionis?

non per viam przícriptionis, cum non

valenti agere , non cur-

T

rat prz(criptio e) non ex capite devolutionis, cum devolutio

füpponat negligentiam, quam reperire non eft é confpedu Ie:

n d

gitimi Impedimenti vel T;Invüxjmitatisv vel alterius jpxgg tex-

fuum

*

pedi

V, xEreq—u"entiüs autem ïnhþä&ime'ntüm eft ïg*d'orahtïa Vaca-

me

tionis , coníequenter non tantum fubducendum eft tempus,

d

x J

pre

fed etiam ip(a vacationis fcientia ad effedum devolutionis pro-

banda eft, adeo ut non füfficiat fcientia prefumpta; g) proin-

J

m

Oi

dé quia varia '&Coïia'to'ri;acc.ïdere-poiïu-ntïi'mpedfïrhäntæ, quibus

-H

ER

$

ex

a

C

t

afatur a negligentia; probandum prius eft, quonam tempa

tin Collatore vacationis fcientia,

E

" M

re ianpefi

VLCOEW

......

h

1

. 3

1 (J'

$. r

€) A&-»traditaep.äf Sancliez

- Conf. Moral, lib, 2. cap. 3. dub. $.. 9. n; & eft

i textus expreffus 211,2.8. canft

effon ad fena. Confult. Tertulian,

)JL""

d) Ut tenuit Rota 4 cit, Augufeana

Canon, $. fíquidem e 19. Sfuuii 1 "05,

Derhel

Cor, bon, mem.,. Omanna $, stec zterum, ,

"

J t

Z

€) ÁAd text, n L, cum . po

zifume . án | i

s & $. ilud Cod, de Praferipr, L, Y.

Cod, de annal, except.

gt

£) In cap, illa ne Sede.vacante.-

vatonicde

$) Rota qum-.iSe'/ggphin,

decif. 3

8o. Barbofá de offec, ö*rcfe/?;-. EMO?. | p?.

alleg, :s8.2,:18. &^. 19, Rota in recentiffimis ju C.

apuana durispatr, x6.

:'agnän?*

Sfunii 1709. Coram Aldovrando.

134 . CAP.IL DE TEMPORE SANCTA SEDIS.

VI. Collatio Beneficii spud Sedem Apoftol. vacantis tenet

uf

ni

in ultimo die intra Men(isterminum, quin provifus neceífa ha.

(et

beat, comparere cum Bulla in loco Beneficii intra dictum Men-

fem; fed S. Pontifici currit tantum terminus ad. conferendum ,

j

m

& (utficit, fi provifus poftea compareat; ita & terminus ifte tri-

n

melítris S, Pqntifikci ad conferendum ';an.tum þoütui eft. :

$. LX.

[

Seguuntur vationes decidendi pro fententia. Negatica.

d

L. Infirmitatem adverfi thematis colliges ex eo", quod ipfa

77

Rota di&um fundamentum non curfüs temporis ob morbum

bn:

Papz, ut minus tutum noluerit fequi, h) fed reliquit illud in

[

fufpenfo innitendo, ut ait, alii fundamento firmiori, de quo

etie

tamen inferius in $. fequenti-- fcit. ub

-

est

Sedis vacantis, Conf. Zypeus, i)

iagemus de im pgdimento

(

fs

II. idque ipfim comprobat fülficienfér textus Concordi

torum literalis, qui difpofitionem de Beneficio alternativz fub-

jedo poft trimeftre concedit fimpliciter, & (ine ulla exceptione

Ordinariis locerüum , dummodo intra M

: -

enfes. us .apparugrit

PrqvifgS.Apoftglicus, k)

comm

l. Tälit&r enim.BEneEciorum collatio redücitur-ad Jus

commune, confequenter etiam genuinus ifte feníus Concor-

jude

fisflic

datorum go magis ;prævalere—'debet, quod Concorda

ta caufa

dubio

unionis

Cond

nohire

h) In fequentibus dec;f. Ai;gzg/ïana* Carzonicatüs-die 12. 3'a;zuai-, 1 ,b*;j $: du-

plex impedimentum Coram Molines. && 19. Sfunii 1 705. C

oram Omänna,

:

:

1

Bulan:

ut atteftatur Eminentiffimus Card, de Petra /, ciz. s. 63.

D

Ciala [

3) Confult. Canon, lib, IIT.. de prab,. Confult. V. n, 3. & di&a i

t

dzj]är; ad

Conc, Germ, de refervat, Benef, apud Sedem 4ipoff. vacantium C, 1. $. XXII,

tenti

per zotum,

ilo t

k) Reiffenftuel ad Sfus Can. lib, 2

. EO S. m 565. femgere —guotz'escunque

€» ex quacumque caufa mon grovidit. Papa intva tves Menfes, collatio devol-

vitur ad. Collatores Ordinario

"

)u

s,*-Sc:hmval.z-gr.. tifæ df pmb.n,gn: 5 V1r,

1]

- Pichler eod, ziz. , 55;

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA,

13$

N

unionis concordræque fatta favorabilia fint, ac propterea ples

niffime in favorem Ordin:sriorum interpetranda 1) elapfo enim

termino fecundum jus commune &. Concordata a S. Pontifice

r

;m tranfit ad Ordinarios, ac (i nulla fuiffet refervatios nec ter«

"

ininus fuit ad;e&us m poenam neghgentxs vel non potenus

conferre,

IV. Confer adta pubhca füb Francifco Imo anno 1747. cap

V.p. 117, Auguftus Imperator 12. Jan. 1747. Ele&ori Colo-

nienfi qua Epifcopo Monafterienfi ref ripfit — ?ag wann bie

$rábenb in &eutfdilan? tempore Sedis pontificiz vacantis pber beg

Ya

benen gu. 9iom einfatfenDerr SDerbfts eriert per obitum erlebiget oeré

um

B

ben; afebann bie Expedition ter Bulle Originalis intra trimeftre

mcbt Yoobl gu bevoürfen. ftebe : babingegen fepe aber unfáugbar, pag

Qu

atte oiefe beforgficbe Cinconvenientier: bem 9dbl €tubl gu bet zeit,

TLO

&le bié Concord:ta erricbtet morben , eben fomobl befannt gemefen

feon muäm, unt babe perfetbe ficb atfenfalle fefóft. bepyumeffen, vaf

fein làngeter Terminus of 4u 4 3Xtonatben ftipulitet wocbem

Ydi

(ü-

$ LXL

J000

Uertt

Refpondetur ad priora.

.| Ad Imum füb Num. II. Legitime impeditis fecundum jas

commune terminus Juris non currit, fed tempus, .quo quis

1

jufte nmpedxtus fuit, tubducitur, five fuerit Lacus five Eccle-

Ieor

fiafticus, S. Pontifice Inferior qna iscunque, ita abíque omni

cuua

dubio (upremum Fecle(iz caput in hoc paffu non deterioris erit

D10nIS

Conditionis, quam prout de Jure

Sed in hoc non eft cau(ze

noftrz fundsmentum; terminus Juris fecundum Jus utique re-

35*1&

)manniy

gulandus eft; econtra terminus per pada & Concordata fpe-

cialia per modum conditionis introdu&tus ficut à mente pacis-

; ", üd

centium dependet -quoad fubftantiam & totum füum elffe: ita

( X

lapto trime(tri feu conditione non pofita per (e exipirat terminus:

] gl—

r

rio du

$ yli

J) Ut in te:;mmïs docet Gonzalez £loff, 29$, « 9 6»]651. Chockier glojf i.

n 31n Lärd Vl Lucà d£ Beng. dijc; 27, *t. 4.

136

CAP. IL DE TEMPORE SANCT/E SEDIS

jgitur trimeftre ftri&e accipitur de prafenti & rigorofe, non

prout de Jure cemmuni, fed prout in pa&is eft, hoc e(t, cons

tinue currit, quia ab!oluto trime(tri poftliminio redit. Jus pri.

Cg

mevum Ordinariorum, ..non retie&tendo- ad. Apoftolicas retere

vationes vel.alia;quevis Juris impedimenta, per clara. verba

!

IH

Concordatorum: non ob[lantibus quibuscunque.

z

ï Ad. Hdum füb Num. Ill, Quod omnium maxime notan:

dum eft, quod pret«ta Concordeta Germaniz, fi a Papa provi-

]i

füs intra tres;Men(es non apparuerit vel. ab ipío provitum non

fuerit (cil. cum effedtu , abtolute Collationem. concedant- lnfeg

Ti

d

rioribus & Ordinar s Collatoribus ;. omnemque ulteriorem re«s

fervationem terminis generalibus, qui in hac rateria favorabili

ample & generaliter accipiendi funt, auferant: fic enim fonant

[

$ 4« quod per quamcurque aliam rejervationem, gratiam exjpec.

Qu

u

tarvam aut aliam dijpojitionem fub quacuuque verborum :

: forma

fa&am vel faciendam nolit impedire. collationem Inferiorum ,. re-

(ur

fervatione ,. .aliave gravis. dz!po/æzone, authoritate;nofira fa&za'

eiu

velfaciendir non ob[tantibus quiburcunque ergo !emper & quoties-

(e

cunque & ex quacunque cauía nom providit Papa intra tres men-

l;

fes, devolvitar collatio , & fpectat ad Ordinarios m) neque

gen

Vi

propterea Papa abíolute eft deterioris cónditionis , quam alii

Co!

