delegante, & delegata ? potiffimum cum non loquamur de ma-

W

teria jure divino inabdicabili, fed quz primitus indi(tin&te &

bfo

ab origine fua ad Epifcopos , Ordinarios; fundatores

Xlei

2

dQe fe tans

hto-

quam immediatos Collatores pertineþat. r)

Ht

VIIT. 42 Octavum. 'Tandem animadver(io de Jure prevens

at

tionis in Cc, Bafileeníi expreffe S. Pontifici referváto non eft maz

ludit

joris roboris: Synodus quippe Friingenfis anno 1440 Synodum

Bafileenfem precibus conveuiens voluit preventioni locum non

-oüo-v

efíe, nifi poft 6, Menfes a Cc. Lateranenfi ordinariis Collatoris

bus conceffos, feme(lre autem ficut nor tollit Concilinm, ita

Card;

nec praventio ,. nifi poft femeftris lapfum fübintrat. Etin(uper

lege

urget validiffima refpon(io, quod non per ConciliumBafileenfe;

bene tamen per Concordata preventiones fimul ac refervationes

p

, bj

cum exfpe&ativis penitus fublatz fint per diviionem MenGum

l) üä-

libera ordinariis conceffa facultate: proinde fatis bene ait Choc:

kier s) hodie nungquam-confert Papa per przventionem, debet:

Vl][ül

que Datarius refpondere, adeat Ordinarium quod ut obfervetur

olicam Sedem & Ordinarios Men-

amen

ijs...,iïg partibus, ubi inter Apolt

X 3

fes

pis i

feffio-

p ït»a -Joquitue celeberrimus. Aug

u&mu*ï aï.äy(er in pml;*c?iqniäy; ad J,

Schilteri Inflitutiones Sfuris Canon, lib, I, tiz, I1I, $. X. .

"

:

pleris

q) Diu inter Imperatorem , Ordinatios & Papam tra&a fuit h

v

æ'ci färr; COR-

j Get^

tentionis, ufque dum 1448 Concordata initia fuerint inter Fridericum

JL Imperatorem, c6 Nicolaum V. S. Pontificem, Conf, de Lüdewig

monid

Seribens fengularia. Sfuris: feudalis, Francofurtà 1153.-edita eap. IV, de

nf 68

. feudi divifion. $. 9. Yr allodio; .C$, Ctepban 9Mitter Ctaateveránbernnz

1

gen oce beutfden Xeide im Orun

*

orif 147216 jaþtþ, gag, ',,?,'h-g

$47. 0

,(ij

g) Ex refponfione a

d II

l.iþ'ïi:'icap* . ". 3.

Conf, Thp;gafäa; ye, é Nov Bi difipl P. 2«

j ts

$) In proem, rtg. 8 T. 33

166 .'CAP.IL DE TEMPORE SANCT E SE»DI/S? :

H

fes-divifi.funt, ( fupra N; III..reg

oulam pofüimus ex Gibert;

quam valde juftam cenfet Van Efpe

n t) attefiatorque, quodia

j

hzc Men(ium divifio (tabilita e(t, przventionum

ii

ufus exoleverit, neque ulla in Menfibus Ordinariorum provifio

H

Apoftolica jure preventionis unquam expediatür, — Similem

J/

Menfium divifionem atte(tatur Gibert. u) Do&rinz hu jus lucus

Jiq

lentiffimum argumentum (übminiftrat textus x) (i (ua cüique

f

Epi(copo Jurisdi&io non fervatur,. quid aliud agitur, nifi ut per

€0s, per quos Ecclefiafticus cuftodiri

ille ordq debuit?, | ,;:onp-p

fundatur? y)

nif

T/;' J

IX, Licet ergo preventiones nonits fint odiofe, (ieuti ex-

li

fpectative , cum Pontifex utendo preventione vel Concurfü

Beneficia duntaxat vacantia , non vacatura conferati tamen

n

gt

univerfaliter hodie refpe&u Germaniz ceffnt, quis per illos

U.

tellitur zque-libertas; & minuitur Jus Colletionis Ordinario-

Ídi

rum. in Concordatis ftabilitum, fternitur via Qquerelis , - novis

fraudibus, & ambi

2

Q

:

tioni. de f:a'rp-tändiisn,, & Sölfigiþ*an.dis Benye»(&-

liL

gi"is.,. Vivorum, z)

Con

(0nc

- X. Sicut per Cohbdrdäfä -*Gïalliæv.i,nter- ssts X.& Fra-æ

Áileer

cifcum.I, expreffe. S. Sedi Apoftolice concuríus & praeventio-

nes refervate fünt titulo de' Mandatis Apo[tolicis: ita per 'Con-

venti

ex $.

TT

ca?da;g; Germamæ gþla'tlæ fqnþ.« Benefiua gni-m-? *EIE;&iVa'

Quze

Jz"te'm

a. C

t) 5' E U. g. 3. tz't(:»zg. cap. 7. nzg

preye

u). In. Corpore-Cfuris Canon. tom.. 1. tra&, cit, vep, XI, du -- fervatun in

Datjs

Hifpania, in Germania, in Belgio Francia ditioni non fubjeto, in Bri-

- 4annia, 151 Comita

n

Ventio

dunenft.

3

tu Burgundï&ïj, m?g:fcopatzbusMetenfi ,L'Fullenfg Fir-

X) Incap. perbenit, 39: in ffne. XT, g ÉU

)

y) Ex quo Gonzalez. ad reg. 9. Cancell, G.

IV., proem, n, 2.' cä- ; ïnfä;t noh

Crehn

effe honeftum, quod Papa aliis auferat

poteftatem con

"

- gorii in cap, ecce- dift, 99. ibidem Abbas & Simonet,

trya:.ratikon'ef-m.Gre'-

itum,

2) Ut fupponitur per regul, Carell, 3o. de verofimili notitia: eujus authos

Martinus-V, & reperitür inter-regulás 'ejus Conftanti altero poft Elec-

tionem die 12, Novemb, 1417. & inibi

3U

apud Wandertard p. 966. a tergo,

"nE RA

lj5,

IN-CONFERENDO BENEEICIA RESERVATA. 16

Wt

item placet ibi -- ad tempus Conflitutiónis fel. record, Nicolai 111

lia

iüm

ri:exfpechabimus : : C9' elapfo ditlo tempove : :* providebimus,

Beneficia alternative fübje&ta ex $. de cceterir ibi -- per quamvis

ifiQ

difpofitionem fub quacunque verborum forma yer Nos vel Jduthori-

lem

tate Noftra factam vel faciendam non impediemus , quominus :

ICue

libere difponatur per illos, . Beneficia inquam eleQiva, quam re-

Que

liqua ratione Menfium a4 Inferiores Collatores fpeQantia nom

tpet

fubjacent Apoftolicis prgeventiqnibqs.

Q

XI. Ulterius id facile arguifür ex eo, vquod Jus præventiæ

nis $. Pontifici in Concordatis Gallie refervatum, in cauía füe-

| er-

rit, quare receptio Concordatorum ex parte Parlamenti & Cleri

rf

fit retardata: profedo non minores in. Concordatis Germanixe

Imen

caufáffet oppofitiones ac motus non tot, quia pluress quod ta:

qilos

men non docemur ex hifloria. Clerus Gallicanus in Convens

itiQ«

tu Bituricenfi claufulam Concilii Bafileenfis: non acceptavit ;

DOV

fed econtra Patribus Concilii proponendum refolvit, ordinariis

Co

nf

li

us manere debere falvum tempus 6. Menüum Conci-

nenfis ldem a Germanis fa&itatum eft ex recitato

Concilii

Frifingenfis Canone ; imo plura alia eandem in remn

T

concepta fuerant in avifamentis Ele&orum tempore Concilii Ba:

Q

fileenfis 1440. 2) Rex Gallie in Beneficiis, que confert; pras

(é

ventione Apoftolica non impeditur, nec procedit eadem in iis,

etf

quz ad prefentationem vel Collationem Laicam pertinent, aut

-fdtl

qua ele&tiva vel confirmativa fant b) à fortiori igitur Concorda-

ta. Germanie, que nullam ceteroquin in fe continent hujus

preventionis refervationem, fed potius liberam fecerunt ordi-

Vatul nf

naris Beneficia conferendi faeultatem, ex

i Bri-

preffe : omnem prz-

ventionis aut Concurfüs modum excludent.

*

C;, l-/if'

—-. XII. Quin opüs fit, reced-ere,adïtempus accäptatibnis;De.

fart non

cretorum Concilii Bafileenfis, ubi Nationi Germanice jus qua-

emGre

fitum exSyn»odo Friüngenfi an.te*"*lapfum femeüris'*:præw:nvtid

þem

non

; authof

yt Blec

2 UPLCooNE exustt hoancle Pürtet £or as Q48t

W&. !u

b) Sfuxta reg. XII, apud Gibert, l. cit.

N

168

CAP. TI. DE f.TEMPORE SANCT4E SEDIS

"

non habere locum, quod haud immutatum ; Bulla Eugenii IV.

& Nicolai V, — ibi -- $, 4. permittenites interim C9' indulgentes

tü

&

quod omnes C9'finguli; qui prefata Decreta, receperunt ?:: illis

füniliter cum modificationibus ,. quibus recepta funt, libere C9? lia-

y

ti

£e uti po[fint : íed potius hàc generali: & Speciali cujuscunque

*

Pontificie difpofitionis e

matum e(t. .

À

xglu(ioqe, expreü"e adhüuc .vfa,t clare fir-

gí

Dia

&

$. LXVIIL

M

Sz hbn cöäfiet de die obitu:, pf'æfumtio flat Z"*b Ordl;"dïü?-"

ST Ixn Dubio, :an Benefïcium Vacet in Menfe Apoftolico

Q

vel Ordinarii, cxteris paribus ftandum eft pro Ordinario. Obi-

£us enim in Menfe reíervato a

',

dxl gffeäum rEfe:vationis debet

plene- p*robariv.', €)

I"I. Ordiharius haf:b'Et ïntentionem üta"mifutidatä'

ure

ommuni, juxta qued provifio omnium Beneficiorum !

Dice-

TIS !

cefeos ad ipfuüm ípe&at, dummodo non f(int refervata; hoc

&e

igitur Jure

à

x

privari 'n'gquit ; quamdig de( rgfe;va;ione non

[

E

r

Thanl

vl À

n

lut Q

(*cj" Put. dec. 266. lilv. 3; & fuit äi&uüi in uma Pämpïlone"- äenäifii coraim

Cantucio 8. Martii 1$83. € in una Placentima Canonicatüs r, Martü

1590. cor, b,s. Orano , in "'arvifina Parochialis S, "Theonifli 1. Sfanuav,

16e2. cor, Hufirifimo && Reverendifmo D. Card, Bononien, apud. Farinae

DN

&

cium tom, IIT, dec, 49. part. 1T, ubi fufius oftenditur, quomodo obitus

(

in Menfe refervato probetur vel per teftem , qui interfuit funeri per pu-

blicam vocem, famam, & enuntiationem Ordinarii , quando unum &

&

idem Beneficiun: plures impetrarunt tanquam vacans in. Menfe refervate

ibidem £om. III, dec, 309. La Croix 4 4. 1. 488. Ubertus gart, V. de

uft. & Exécut, lit, Apoffolic, paz, 24$. Rom& 1649. edit,

f

Engel zir, de grab, n, 26, Yr ceterum, Pirth. eod, tit, n, 354. Leureg

L

h

9. X

"

Ify B»g-rthelfiovl?u]b, .Recf pl sz. de Cone, Germ. Jï?",- «ap, IV,

"7

IN 'CGNFERENDO BENEFICIA RESERVATA. 165

N

1II. Extenditar hoc ad Cä-fum, quando uterque jam con-

Ifey

n

tulit Beneficium, & neuter proviforum fit in potleffione , vel

llf

ltü

etiam proviíus Apoftolicus fit in poffeffione at potiffimum pro-

vifus Apoítolicus fe fundet in ref:rvatione Menfium,. e) Suppo-

qug

mitur enim in conferendo Sedem Apofítolicam non pravenire

f

*el preveniffe Ordin.rium , ac prefumitur vacationem conti-

giffe in.Men(e Ordinariis potius enim przíumitur, quod eft

naturale, & Ordinarium, hoc eft, vacatio in Meníe Ordinario

& naturali; quam quod eít accid

gntalg, hloc.e[*c. vacatio in

"t

Meme referv;ft-o. f)

5- LX!X- *A.

Jliep

0i

Quis " ä?e Orldin;rim'; an lEpifcepm vel. Caypitula- Germanizg,

eu

qui Sede Papali vacante conferenda habet. Beneficia in

Menfe alias jdpoftolico vacantia?

Jute

[. Eadem libertas conferendi Beneficia , que aliiä Ordina-

Jie

riis extra Germaniam competit pro Sede Papali vacante, eadem

hàc

& competit Germanis ex $. praecedente, communi omnium

Don

Doé&orum, & ipfius Curie Romanz confenfu, ne Concorda-

ta in Germanorum odium detorqueantur. At favor ifte Ger-

manis competens an & cur przc fe Cspitulis, & non Epifcopis

Ee

vel Archi Epifcopis competat, nunc difquirendum erit, Dici«

]e Jid*.-

conm

.;t'ur('quidem in Dilert. 1774 Würceburgi de libettare EC

Murtii

E

1

rum

dantar,

e) Gonz, plof. 11. 9. 3

"z eä- feqq. ubi gefponäet äd /Contrax:ia,v-nempel

i

ad cap. ff a Sede 31. de prab, in 6, quod aíferit provifum Apoftoli-

obitus

t pue

cum effe praferendum ob ampliorem providentis /.præroga-tivvam;.

:

y

um &

Schmalzgr. /. c. n. 311. € 312.

: £) Gonz. 1, c, tt, 43.. Nicolarts dub, 12. $. 7. Van-Efpen $&

v OE A . 2

ervato

zi 23. 0. $ ", 10 Wieftner £ir, de prab, , 124» JCtus Prag, Zacharias

y1, d

Jofeph, Am-Ende z diff. II. de transa&ionibus in caufís publicis defend,

llufir. D. Chotteck Comite de Chotkowa &^ Wognin /A4nuno 1727. Vetero-

Leutei

Praga edit. cap. Y. $. 10. smihi fol. 113. ad 4 -- zametfi a Papa

à

rrovifus a*

j Il

—

Á Jecutus effet Beneficii ?oþ/f onem ; & Barthel /, cir.

170

CAP. l. DE. TEMP"OARE: SANCTJESEDIS !

rum Germanic Concordatis vindicata, g) quod omnes'ille ex:

$M

ceptiones undecunque flabilite, quz. reípe&u aliorum extra

fott

Germaniam Ordinariorum Beneficia quedam in Menfibus-Papa-

ram

libus vacantia.a refervatione Alternativae per Regulas Cancell.

Men

ftatutz eximunt,. eodem imo fortiori Jure Ordinariis-Germaniz

n

faffragari debeant:. ex hoc autem precife non licet pro-

5

$

(ont

Ca»p-is'

&C

talis vel pro Epifcopis aut. Archi-Epifcopis ,c':oncludgre.f.

Sede

]L. Alterum. Argumentum ,. Menfes nullos v-igye're '"tempore

Sedis Papalis vacantis, Meníes non effe Apoftolicos, vel re-

fervatos, ut relati apud Garciam h) firmant, & tenet etiam

p

in Germania ,. ne Concordata & AMenfium lternatio in favorem

fesht

Ordinariorum introduda in eorum potius'odium detcrquean-

üte»:

;Sr

tur, videtur evincere,. Sede Papali vacante in omnibus Menfi-

Cj

bus ad Capitula. Spedare collationes. Con£. 9tedts « Giutadbtein,

05

Illuttr. Boehmeri in fine adjectum,

Ita.verum quidem eft; nul-

tlias

lþ' f

lam effe refervationem ratione Menfis Apoftolici, vel nullos effa

toriat

Menfes refpe&du Curiz Romanz ; nec Ordinarii. funt per Alter-

[

tineb

nativam Concordatis introdudam eatenus Sede Papali vacante

Surda

a Colletione talium Beneficiorum exclufis fed quaflio tantum

tlis. O

in eo eft, az precife Capitula ,. vel econtra 4rchi-C9' Epifcopi

Erron:

Jubintrent , ceu Ordinarii* Seclufam remanere Sedem Papalem

tütde

viduatam zque refpe&u Germaniz ac aliarum Nationum indt-

o

bium hic fuppono, licet id non evincat allatum Argumentunt;

T:oilt

quia non probat, Menfes antea Apoftolicos Sede Pap. vacante

li, Hic

fpe&dare ad Capitula: quid' enim fi: Veo-

Elettus ï?iti'g qrimeftre

Jadhuc conferret ,. vel ejus Indultarius?

Dapdi !

Copus €

tüls, 2

I1l, Tr:'itap täihen' & v«ull'g.ataf, aro-'prbpriïs*fih in&þrefüä con-

feflata regula eft in Materia Concordstorum, & Collationibus

V

Beneficiorum Capitula effe Ordinarios, ceu dacet $. antecédens

tetür m

0

6 3;.V-er umCapitula'Gex mániefünt Ordinarii Gollagqres fuisprim

in

ht; t

qud a

—g) Sub: ptefidio -CL.. D. AAE;xdrAe-s:»:& d.efe'gd-:-m

t

Orüner

$. XXXIHI. n, 5.

e Clerilcc.g prrenüThxery

re::dï,, t

B) Parr.- V.. cag. d. . 645

lia

1Ui

f

n

IN'CONFERENDO BENZECIA RESERVATA, r

J

40 Menfibus, & fic funt Ordinarii cum Papa'alternantes: 2do

P&pg.

fant Ordinsrii poft lapfum trimeftris ad literam .Concordato-

Icell

raum, ex tune.C9 non antea, etiam vacantium Beneficiorum in

dnig

Meníe Apoftolico in Specie, Quzítio antem eft, deBeneficiis

in Meníe Apoftolico vacantibus ante lapfum .trimeftris quis

Capg

conferat? |/dabium . iflud procedit inter Epitcopum proprium,

& Capitula iDioecefeos,

guodlane non.ita expeditum videtur

Ihore

Sede Papali vacante.

) re.

etiam

d I*ï-IV.-In ?R»ä"f";mnïö j*uri&*aä**Cbnfülfäfionem RR. **D'D.'Deca?

Orem

fi &:Capituli Collegiate S. Mauritii prope Muros Civitatis Hil-

eans

desheimeníis Juridica facultas Moguntina .quondam fequenti

utebatur ratione, qua voluit oflendere, ex ipfis Concordatis

Vi?.üü-,

,

"Capitula Germanie effe Ordinarios -illos Collatores , ad 'quos

'x Qu

alias pertinet difpofitio ; vel provifio, non vero Epiícopum,

lbi--tunc, cui talis facultas- conferatuv, . fatis indicant verba Gon-.

oreffo:

Alter.

cordatorum «« Ordinarius vel ille, ad.quem illius-difpofitio per-

Cantg -

tinebit, deillo libere difponere poterit: ut intelligatur ir, qui.

"Sfus habet couferendi in Menfibus alternis : igitur Capitula funt

onttr

pifcopy

tal:s. Ordinarius , .cum ifta habeant jus conferendi in Alternis,

Erroneum effet, hoc negares at textus Concordatorum loquia:

palem

tur-de Beneficiis poft trime(lre vacantibus: horum Ordinarios.

: )lldü-

mouf

eífe Capitula jam annu:mnus, &-eo tendit etiam Refponfum d.

Escultatis Juridicz in cafu illi fubjedto, & premiffa Specie fac--

dcante

ti. Hic quzrituz, annon ante trimeftris lapfum Beneficia Sede-

ij

Papali viduata in Menfibus Apoftolicis vacantia Archi-vel Epi- -

CÓó

»

pus conferre vel prevenire, & concurrere poflit cum.(;a;piï

s COl

tulis, aut deillis aliter, vel quovis .mod.o d*ix[þonïäi;eï?-

Qnibus

N. Quidquidï demum oppofitum ha&tenus fuit, autoppo:

207

netur in fimili, pro Capitulis precife non concludenter pro-

J

bat; utar alio hoc ipfó nno & Stringenti Argumento, fcilicet,

n

quod ante Concordaáta unice Capitula Ecclefiarum 'Germaniz

Ordinarii fuerint Collatores, & exercuerint totale Jus confes

; TT

rendi, non Epifcopi : quorum manus per refervationes Apofto-

erant5 €or

fublatis

licas. ;;üiscäeiiï!vg- ind u&gs. :ligat:æ

2

E

um etiams .

: gelers

:j — CAP.IL DE TEMPORE SANcTæ SEDIS

M

relervationibus, manus libera erit, ant faltem ceffantibus illis

tempore Sedis vacantis, denuo ut antea libera poteftas confe-

ti0

ilt

rendi competet: teítata autem res eít, Capitula, non Archie

& Epifcopos ante refervationes Apoflolicas contuliffe Beneficia ;.

p

quidquid fit de Capitulis extra Germaniam; nam f(pecialiter

)

It

Capitula Germaniz gloriantur Jure eligendi, & conferendi Be:

neficia, & przlaturas, i) Sic & nunc Sede vacante, feu exeun-

en

te refervatione Apoftolica, capitula denuo ut quondam, .ita &

fiv

ye

nunc liberas & folutas in conferendis Beneficiis manus habere,

tuto fequitür ex natura ipfarum & re(ervat onum Apoftolicarum:

Init

Pa

ezdem enim manus funt Sede Papali vacante liberz,

A.

qua er;rit

P 0171

ligata per re,fervatiqpes Apoftolicas viven;e Papa, k)

(eti

fen

VI Procedit hoc eque in Beneficiis Aternstivg fubie&i'g;'

ac de dignitatibus, maxime de Praepofituris, & Decanatibus ;

riti

ttart

quz partim ante partim poft Concordata indubie ad Capitulos

T0f

rum eleQionem fpectaverant in Germania, & etiamnum faltim

MT

de Jure ayd Capitula-xfpg':ïöïcant ; ut fuo'v lcvco')ogende'mm.

]itàr

h.

N Nion diriguntur püthariæ pr'—eceis-jlmïpe

raforie , nec

Á 1

tatio

ipfe Ex(peGative S. Pontificum Concordatis anteriores ad.ali-

nig

os dirigebantur, quam ad Capitula, Innegabile proinde eft ,

Ordinarios in Germania fe

m |

mper fuiffe Capitula "fa'I?im -qu'oad cg;'g

z

lationes Beneficiorum;-

gliss

It

.. VIII. Diftinguenda nihiflominus funt vacationis tempora

ata inita

pedit

& cafus; pramitto a) ut füperius didum, per Concord

ficia-

vaciti

: 3) Herbipoli ubi Menfes Apo&ohcx nön extant, fola Capïtülarrl cbrif&rqrg;

Cono

omnia Beneficia,

]oitur

k) Conf, /di&a cap. I. $. XXVII. ubi lis de Menfibus Papalibüs intuitu

t0m

Proteftantium in Pace Weflph. art; V. $. 19. 20. 23. & 26. fublatis :

favet Capitulis, quod cum ante refervationes-Papales plerumque ad le-

gendi fibi Clericos fuos jure gavifa fuerint obice nunc per,Pacem Weft-

1

)t

ph. remoto jus illorum priftinum revivifcere videatur, Bochmer 9, Eccl.

m)!

lib, I1T. tjt, 1. & 3., Georg. Ludov. Bahmer princ. Cfuris Canon, lib, 3

LUE

feit. 3». tit, 3. Prof, Heidelb, Scþmidt Infe, S'uris Eccl. p, 2,

d

IN :cammm:sg 3&2&&?2&:&& RESERVATA. i7y

IlX

Nátio Germ: non ä'äibät- efe «detä't'i'offs Cohditiduïs, ac ä!—iæ .Naä-

tfe.

tiones, & fic Sede Papali vacante, etiam in Germania ceffant:

Cl

Cit;

ifte refervationes Papales ratione Menfium. b) Refervationes

pto Sede vacante nequidem fuere obje&tum vel Litis vel Con-.

lifet

T&

córdatorum, adeoque'concordatum tantum eft, & pacta iíta.

g.

inita funt cum Sede plena, vel S. Pontifice, non cum Sede Va«

cud. C) Noa poteít dici prajudicium Nationis, (ive Capitula.

uX

re,

five Epifcopi fisit conferentes Beneficia. Igitur" his fuppofitis:

vel Catus eft d) ubi vacat Beneficium Sede Papali plena, & quia-

"um

initium vacationis attenditur in Alternativis ; non poteft hoc-

at

Beneficium non effe refervatums quamquam pofítea decedat S.-

Pontifex ante Collationem, & fic videantur Sede Papali vacan-

te refervatienes iftusmodi exulare , nihilominus Beneficium hoc

i

femel refervatum verofimiliter non manet tale ufque ad lapfüum

ibllSu

trimeftris adeo, ut fi ante lapfum trimeftris Neo- Eledus fubin-

tulg

traret Papa, & provifus ab eo intra terminum compireret, is.

faltim.

non neceffario recipiendus effet ad Ecclefiam vel Beneficium,

Si vero adfit e) Indultarius Apoftolicus, extrá dubium efl, ta.-

liter vacantia Beneficia ab eo conferri poffe, fibut in altero ca-

| nec

fa, ubi nullus vel a Papa vel 'Authoritate Apoftolica ab Indul--

d

tario provifus fuerit intra trimeftre. f) Piriter Capitula Germa--

,'9.&:

niz lapfo trimeftri Beneficia in Men

ft

2

tam pro Sede plena, quam pro viduata. 1)

e Apoft. vacanfia COnferanþ :

-

iC;K-

IX. Vel alter Cafüs eft g) ubi Beneficia vacant in Menfe

alias Apoflo'ico, at Sede Papali jam vacante: in eo cafü h) ex.

100ft

jinitd

peditum eft refpedu Curiz Rémanz tempore viduitatis Bene-

N*

ficia vel dignitates minores bas non effe refervatas, m) quia

vacatio Sedis Apoftolice impedit & excludit refervationem , &

uiferum

Concordata eque ac Reguie Cancell, tunc' nihil operantur. n)

Igitur Ordinariis Germaniz i) mox libertas eadem conferendi-

jntuita

niam: fi en

ap-

iblatis:

competit ; ücpt extïra Germa

u

im k) exípetetur ]

P

füus

e ad le

y Veft

1) Ut fupra þfïendi-rhugs (j XIX

n

p Ed

m) $. eit. XIX,.

à

:

MU

n) Gonz. fuper"r.

eg. 8. $. 1. pro

þe)m. n »4. Pax Jordan, lz'b.) IX. t I

de Benef. referu, n. $5.

174

:CAP. .TI DE TEMPORE S&NCT./E SEDIS

»

|

fus trimeftris, Speciali. titulo Cancotdatcgrum prmtwe ad Ca-

pit

pxtula pertinet, Beneficia conferre,

X. Inde dubium præfens eft de Jure & tempore Callano-

1

nis?ntra tres Me

njesy Ymo inter.Epifcopos & Capitula, 2do in-

&i

ter Epz(copos Indultarios vel Legatos,.&. Capitula, vel deni-

i

N

que 3tio inter Archi Epifcopos Eledores Indultarios, & Capia.

$ed

tula fua; quorum dubiorum refoiuzw dabztuz in tribus fequen-

gbus Qphxs.,

fes.

ä LXX

lU

l

?l

.S'z sz mter Cæpztulum 63" Epz/copzzm.

Cj

til.

T. In Lcczs Germamæ, ubx Capztula inter & Eprfcopum

/Ed 4

quæ(ho hzc.moveretur, Epi(copus. vero mullum haberet Indul« :

Eg

tum Papale conferendi, poffet. Capitulum jam.ante laptum tris:

&

ineftris procedere ad Collationem ,. quia totale;Jus conferendi-

tonte

in omnibus Menfibus: privative: quoad :Epifecopum. pertinet. ad:

eac

$. Pontificem & Capitulum; vivente illo eft Jus Capituli ad 6, ;

Menfes reär,&am )

eo decedente ceflant reftridiones, ceu re-

fervationes . x,g,amr Sede vacante )us totale ad Capxtuluæ

ex lit

:fpe&af

2$ 1

b

len

]l Sicut in Cencordatis Conci uConüantxenf' s Martini V.

tum Natione Sedes Apoftolica plena: conferendum habuit Be-

|

tiefic

nehcxum alterna vice, ita nunc ditemic Menfibus cum Capitu-

lo:

gitur Capitula quoque in his alternis Menfibus, Sede Pa-

Sede.

r

pah vac*znze ceu non Apoftolicis &sque conferunt Beneficia pri-

vative quoad alios.etiam prpros 3 Iicut: Sede vacante tunc

m-lslb'

1Ha vice.nog aïte«marunt.

:ep L

tel

IIl. Non pbteü dici, quad Ep:fcopx Geïmamæ ceB'ermt

medietatem Men(ium $, Pontifici de fua portione, Concorda-

9

ta ineundo , quia in locis, uti Herbipoli; ubi Concordata

ü

quoad Altermtzv,sm

non fuere accepeata .f,tamen Enpifcopi

Iy

&

nihi

»c

IN.CONFERENDU: BENEFICIA RESERVATA

175

iilil conferendiim: habenta, de tgta!e Jus conferenaz .fd Caä

pitula: pertinet,.

dN

V dequxd Lï; d& Eax(cop:s äex«tra Gefmamäm

dn Dal-

I

1atia foli Epifoopi .éonfecant: Beneficia , *ut refert.Pax Jordáns

tni.

& fit in aliis. Regionibus;. feä

jdem:. in: Germama non. obtinet;

ADR.

Nequidem Epifcopi fi multagæm cum Capitulis habent , proin:

Sede Papali vacante etiam: nihil pamcxpant, fed Cagltula Men—

fes fuos mtegros pcfüdent.

-- Jus L&üd Umwer(äle cnnfe:endx Beueficxa penes Capx-«

tula. Germamæ confiftens: ncnxe& ceu. con(uetudoffa&z ab alle-

gante in his vel illis locis probanda,. o) id probaffe de fa&to:

Capxtulum Novargenfe, Beneventanum, & Patavinum ,. Jus to«

tile, etiam in ltalia, exercuiíle. independenter ab Epifcopos.

fed citra omnem, fcrupulum Beneficia vacantia in locis,. ubi

d

Epifcopi nullum Índultum habent, etam Capitula Germaniz.

& conferunt, .

]urxs cor;fereudl præfumnonem pro fe. mili-

tantem, uniformiter adítruunt privative quoad Epdcupum, &

atl

EM

eft notgyia . eadem Germaniz praxiss . ut enim

IT

VI. Vivente S, Pontifice poft lapfum tr:meftre fubmtrant

ex litera Contordatorum , ita & anté trimeflre Sede Paàpali và-

Cante, remoto obxce, & exeunte refervatione ratione a'vlenfiunïZ

Deneficia taliter vacantia conferre poffünt.-

n V.

iDe

" VII:Si ad Epiftopum ceü Ordinarium pertmerent hzc Be-

Eþïtü'

neücxa conferenda, nequidem' Capltula poffent eadem conferre

d

Sede Papali & prfcopah vácante, quia' Collationes Beneficio-

rum ad prfcopum pertinentes Sede Ep:(copah Vacante, ceu

ap

)W

fructus , fervándz fünt fataro Epifcopo, p) Hzc aütem effet

reípe&tu Germanie omnino 'exorbitans pratentio , : & poft tri-

meüre contra lxteram Concordatorum mamfe&a Ufürpano.

[

ferint

- VIII.

31

0) Ceu in Beeveutana Gfuris coüferendi coram Taya, & in No arienfs

oroat

ex Card, de. Luca. refert. Rigantius-n: I, qarts Reg. IX. - Cance!l $

Yi copt

IV. n,.19; 4 17. -

p) Cap. 2, . me .Sedc vacinte €». caf, un, eodem in 6;

nii

176

^CAP. 1. DE TEMPORE SANCT/E SEDIS

L

VIII, Fufe & ad rem' no(tram dácet Van-Efpen q) qualiter

20f

fis

"Epi(copus ceu ordinarius Ordinationis. Minifter folus contule:

fert

rit Beneficia primitus , quamdiu ifta a facra Ordinatione fe-

jun&a non fuerant5 & quomodo hzeóc eredtis titulis fen(im ab

(

pZ

ipfà Ordinatione, fic & ab Epifcopi collatiane ad Capitula ul-

D

terius labentibus Sxculis fint devoluta; remanfit penes Epifco-

pos, ficut cura principalis totius Dioece(eos, ita & Clericorum

fetV

inc

infhitutio, examen prafeatatorum , 'Approbatio ad Curam, ta-

t

metfi regulariter Jus przfentandi & nom;nandi ad Inferiores

translatam fit, in hoc fenfü, & quia poffunt refignationes,

Cidl

permutationes admittere , inítituere'; & deflituere ex caufis

anovicis, privare Clericos; Ordinarii hi, quatenus Epifcopi,

pro fe Juris prefumtionem habent militantem, maxime tamen

fi agatur contra refervationes Apoftolicas, de quo Jure natura-

Ji ac nativo ejusque favore jam alibi fufficienter egi. Secus hic

aibi agitur contra Capitula Germaniz, &'de momento difcipli-

Ae, qu

k

z protemporum & bonorum varietate varia efle .poteftl,h

p

ntur

.ïlþ-i uíus üqgulzj»xrgmaäcc?(efiäruxg fervandus eft. r)

gati

»IX.'Nam* tantum hzc eft confuetudo in Germani'ïv.& ex

[uti

fundatione, prafcriptione : autprivilegio originem habeat; fed

hto

& s) fab Innocentio Ill zeneralis fuit confuetudo in Thufcia ,

Ord.fl

nt in Cathedralibus Ecclefiis (olum Capitulum irrequi(ito Epit-

copo eligendi Canonicos habeat facultatem, . Atque

X, Con(uetudo hac Geérmaniz prö Capitulis tam g&iïe';'a'-

lis et, ut prefcriptione vel alio titulo non egeat, fed vim Le-

sis habeat, fitque fecundum Jus, ut N. V. didum; econtra

ä

refpe&u Epi(coporum exclufa remaneat fimultanea in conferene

j

dis Beneficiis,. & totale Jus conferendi privative ad . Capitula

b

fpe&tet, exclufis ia totum Epifcopis, abítrahendo a Regula Mo-

b

nachali vel Canonicali S. Grodogangi, qua Prepofito ( fucces-

& Ca-

)

five Cxapitulio)' dedit facultatem recipiendi Monachos ,

nogk

Y j

v ]

qï . " ? U U.P(l»?'i', I!. tif. XXT. c&p. I.

y) De Rieeger Infür, Gfurispr. Eccl. part.

. $. C'XVIII

S) Te&e Van-Efpen L'c n XVl ex tap. 3. de Ele, ^

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA. 177

lt

nonicos, ut de Secularizatis, & ab OrigineSzcularibus Eoc'e-

ule;

] ie.

fiis Collegiatis obfervat Thomaflin. t) Infitlendum igitur ob-

fervantiz, & ufui introdu&o: ficut enim in Belgicis Ecclefiis

12b

Cathedralibus nonnullis (oli Epifcopo competit jus conferendi

n

Ítg

prebendas u) Capitulo Novarien. Patavino, Brixien, Tarvifino,

Beneventano. NNeutrum prajudicat Germaniz, cui íüa con-

tüm

fervanda erit Confuetudo, vel Lex, ut Capitula fint Ordinarii

j ld

in conferendis Beneficiis, & Epifeopi Ordinarii Jurisdi&tionis

Qres

tam pro Sede Papali vacante,

ü8,

quam plena , nifx poüerigres fpes

tu(i

ffiali Indulto fuerint mu;;iti;

0pt,

Then

$IXNLDO

uf

C

s hie

SI Lis inter. Capilum €

E

Jndul»t'axrïum,' |

1

1. Econtra fi adfit, qui haBea'txukIhdül'tukn ICOnfereknäi,feu

TR

prafentandi Beneficia vacantia in Menfibus Apoftolicis, quz-

ritur an locus fit Indulto Sede Papali vacante? Garcias x) ne-

gative refolvit, quia tunc ceffante regula refervatoria per obi-

[123

tum Papz, nulli funt Menfes Apoftolici, cum de Jure coi-

;f

ed

latio Beneficiorum i

à

(cia ,

n quolibet Menfe Vacgntmm fpectet ad

Qrdinqrium. y

liic

; IIO Ra"'

Tera

t) Part, IV. lib 2. cap. YX, Van-Efpen L cir. N. XIX. Würdtwein fübüd,

dipl. zozn, IT, Hib, XIT. p. 346. Statuta Ecclef. Pinguenüs de confenfa

n Le

Ordinarii renovata Anno MCCCCIII, de difpoütionibus beneficiorun

ontId

P. 345 & 346 habetur --- Canonicatuumque €» Probendarum nec non Ple-

banatus & omnium aliarum Vicariarum. grafatarum . collatios grovifto c

£

pit

ul

quavis alia d;fpofitio, ad ipfus Ecclefía eapitulum falod duntaxat cura ani-

4Mo

anarum : : dignofcitur pertinere, Kurfus ibidem Tom, II, N. LXI, P. 336.

-in terminis generalioribus fub Conrado Archi-Epifcop. Mog. 1427.

CC5

u) Tefte Van-Efpen Hib. cir, n, XVII. ita tefte Rigantio i reg, 1X. Cancell,

Qu

$. III, n. 129.

EY Pa du EL 64'"[..

Doni

y) Ádducendo varias decifiones Rotales

quod idem Author extendit h,

6$48. ad Indulfum Ducis Albani,

Z

std

178

C/A.P'. Il, DE TEMPORE SANCTUE SEDIS.

II. Ratio id manifefte docet, quod Indultarius Sedis Ápoz

£0

[i4)

folicz non poffit coaferre vi Indulti Beneficia. non vacantia

amplius in Menfíe Apoftolico: ubi Sede Papali vacante cef(fat re-

&l

fervatio, Indultarius refervata conferendi füo Indulto uti ne-

$

quit cum non rem

;

anea; fubjg&um; fuper quo Alx'zerfari. poifit In—y

daltum, z) [

1l Isaitetom: aniidfttd BEneGcla fatinee Menfrum refers

t0

vata facultatem habet. Indultarius, ubi igitur Sede vacante ex-

10j

Qu

eunt refervationes, & Beneficia non funt refervata ,. Indulta-

rius ea conferre nequit, eíto quod per obitum Papz non exfpi-

i

rei Indaltarii vel v. g. Nuntii poteftas a) efto, quod Sedis Apo-

Ü

det

ftolicz magis, quam Períonz delegatus, tamen Beneficia, quz

Sede Apoftolica vacante ratione Meníis non funt reíervata ex«

ter

eunte regula IX. Cancellarie, que alias Sede plena haberet con-

2l

Àl

ferenda, poít obitum Papz conferre nequit, ubi deficit refer-

vatio Menfium, lIndulti ufus & exercitium fufpenditur, reti-

tutt

nent habitu tantum. facultatem conferendi Beneficia refervata

I6

ratione Men(íium, ita ut Electo S, Ponti

Q'Ce þ.di&æ facultatis re.

novatione non indigeant.

*

fhun

IV, -Efto infüper, qubd Indultarit , inter quas"etiam refe-

fptc

rüntur Nuntii, habeant facultatem Ordinariams Ordinaria aus

Ácf

tem non exípiret morte S, Pontificis: b) igitur five Sedes ple:

(

na, vel vacans , Indultarius taliter vacantia Beneficia confe-

m

rendi facultate gaudebit, faltem poterit cum aliis Ordinariis

prey

concurrere , vel illos omnino przevenire : Verum huic argu-

50*9

mento Pasqualigi jam fatisfecit Rigantius l. c. diceado; Indul-

Dorin

tarios habere facultatem ordinariam conferendi, aft limitatam

i&

ad vacantia & ratione Menfis refervata, ubi itague poft obitum

S. Pont/ficis vigore Reg, IX. nihil amplius refervatum , Indulti

01

uífüs ceiï'are debet. jure Legationis per fe Nuntii Beneficia

con-

.7) Rigantius n I. part. Reg, TX, Cancell. $. YV. 1. 19. 23. 24.

d)

&(

a) Ut ait Wamefius Coz

Jï 42. 9. &. ad mentem cop. 2, de offc, hgat,

f

n 6,

h

b) U: Pasqualig. quaff, -moral, jurid, 229,

'ï)/

IN comsambo BENEFICIA RESERVATA. ip$

N

'conferre non pdmlnt;'&uantumbunque plenam obtineant Legaiz'o-

Vi

Ig

mem, C) inde etiam non poffunt cum Ordinariis concurrere,

ne

& hoc Juré hodie vivitur, d) & vel maxime in Germznia, ubi

S. Pontifici id ipfum,; fi viveret, den

ln

egatür, (congurreï;- cum

Qrdïnari-is, vel 'in;d-s"p:æven-ire.ï

fen

V. Nuntios ais vel alios Indultarios Aþdüelibos vn *leg;«

tionis fuz utique non habere jus conferendi Beneficia e) cum

C

in Jure communi Decretalium nulle dentur refervationes, ni(i

xl't&'«

apud Sedem vacsntium: aft hodie poft Concordata variz aliz

1

àndu&z funt refervationes, & fio habentes Indultum conteren-

&pe-

udi Beneficia ratione Menfium refervata videntur etiam dece«

que

denate S, Pontifice »quali Jure gauderes id.ceu verum admit«

I

terem, modo decedénte $. Pontifice non ceflàrent Regulze

OUf«

'Cancell. & Beneficia ratione Menfium quzdam effent relervata.

[nte

Alias plus Juris effet in. Indultario, quam in Papa, qui lndul-

(etl-

tum eonceflit,, quod. repugnat. f) Nam re

Vil

:

ss du

j rä.

refolyitar quoque Jus accipientis,

VI. Legati a Latere, qui hodie funt Cerdinsles éstinne fUl

muneris, adeoque Jure ordinario id obtinent, quod reliquis

Toíe»

Ípecialiter indulgendum ,. ficut honoris przrogativa latantur,

[

fic funguntur Audoritate ampliori. g) Af! quali? Rigantius ait

v

L. cit. 1. 31, Cardinales conferre poffe Beneficia in fua proviu-

)nte.

Cia, & concurrere cum quolibet Ordinerio, ita ut fit lncus

Wtl

praventioni,

Verum nunc loquimur 1mo de Germaniz Bene-

rpue

ficiis conferendis, ulbi nec Papa concurrit cum locorum Ordi-

dul

nariis.

2do Sede Papali vacante, ceffant refervationes Papales,

atim

dinalibus extraordinaria & parti-

it/a & Indulta conferendi Car

:

itum

22

zc'ulaxria

dultt

cy Sive a Nobis ( Innocentio IV; À. 1245. ) miff f""*i"' » ffee fuarum pra&aï:af "

ofcid

eut

Ecclefiarum Legationis fibi vindicent dignitatem, cap, x . deoff.leg. in 6,

X) Ut ait Rigantius 4, c, t 49. fequendo Gonz, & Card. de Petra,

€) Cap. 1. de off. legat. in 6,

f) L. lex vectigalis $. de pignoribus Aat

tus. Bencf. lib. II,cap. XXV, n, G.

, Mas, de Nigtis traffs de vecationio

e C?r éap, 1, de of, Leg, in G.

180 — CAP, II DE TEMPORE SANCTE SÉDIS

É

eularia extra prdprfas Ecclefias Cardinalibus conceffas 6mili

[/:

ter ex defe&u refervatio

nis & Regulg IX. Ca'ncell.. poft cbmitü

