L Jus preventionis ex do&rina Thomaffini ,. z) Van-Et

pen, a) & Gibert b) incompertum fuit usque. ad Sxculum

XIQL Iisdem nititur fundamentis, quibus Mandata &. referva-

ydat

tiones Apoftolice: licet non eadem fuffragetur antiquitas, fed

Qs

« Con

modo ducenti circiter interlapfi fant anni, antequam przven-

tionis Jus, quod Pofterius e(t exfpectativis, manifefle confti-

prüm

tueretur.

tier,

II, Equidem circa medium Szculi XII. gratiz exfpe&atlvæ

m

nfitrie

dabantüur c) xdque præter de[idmm Ordmaru circa finem fzcu-

11

» r

. Pon

x) Rebuff in trad, ole referv, general. öffpec ", 25. his quu1tur verbis ---

dum a

"an qnamws Papa apponat manums femper Ordinarius confevt, fi non

1$ hofi

valet prima Papa collatio, qua inde praceffit quia ommes re[fervationes t5

beram

Manáls appofitiones fuerunt. fublate in hec Concilio Bafileenfi ; C hoc ir

Gallia fervamus

x

y) Neutiquam tgmen concedendum ; quod P. Schmalzgrueber 7, Cif, res-

Imus

pondet ad 2dum , fequendo antecefforem fuum P. Wieftner -- ibi -- 24-

huc Papa in Bencfczorum collatione prarogativam habet, quia. quocunque

dde P

zemyores, ff Cfure praventionis uti velit , conferre beneficium qucdcunque gó-

y $l

refc , igitur non. obeff , quod poteflas alternativa ceffer.

pauhaa

x) Vet, & Novw, Eccl, dife, part, 2. lib, 1. cap. 47. & parte 4« l:b 3.

cap.

14«

a).Sf, U. E. part. 2. tit,.23. «ap. VII,

b) Im Corpore Sfuris Canom, trad. de. Benef Ecclq/' tzr I V 5 VHI

reg, IV.

€) Cap. g. de grab,

252

CAP. I. DE TEMPORE S.ANCT Z& .SEDIS

li XIL vel iaitium XIlL. d) non tamen ex:ant textus Turis Cang-

nici (zculo XIIl. ant quiores , qui clare doceart, S. Pontitices

itf

!

praventipae ufos effe: omnium antiquiflimus eft e) Bonifacii

tie

Vili, Anno 1254. ad . Pontificatum evecti:; patet igitur, quod

q

alie refervatxones in fpecie-vacationis in Cuzia antiquiores fint

tif

przventione in partibus, aut faltem de illa extent pmbauones

m

anteriores : Dx(hngue preventiones: alias dico prxzventiones in

genere, alias in fpecies g) illa ineft etiam mandatis de provi-

dendo, Ex(pectativis, & reíervationibus: hzc in fpecie, qua-

tenus eft (ine his: eff autem przventi» in fpecie (ic di&a rurfus

(

alia S. Pontificis, alia Epiícopi, alia quoad vacantia in Curia,

alia in partibus, Sic mtellzgere valebis, qua rei veritate h) dixe-

g

xim; ex referuatione vacatiozis apud Sedem C3' in Curia dzrec'?e

fluit prarventio talis utique, qui refervationi Papali ceu imago

inefis alibi i) refervatio potius immediata banc excludit, peri-

pro

mitque, ubi enim P'apz refervatio, ceffat Ordinarii przventio,

i

'Hic potius preventus de Jure: imo Ep: fcopomm, nou $. Pon.

EHtell

tificis przventiones re(pe&u vacantium ia C uria an(am dede-

tiofe

runt refervationibus: econtra poft refervationes in Curia vacan-

tium, S. Pontifices adhuc refpedu vacantium in partibus Or-

dmanos gravare, przvenire per fe vel per legatos fuos, quere-

lus,

la varigrum Nationum erat, k) Fft autem in partibus praven-

lenti

tio hzc, fcil. przventio in fpecie longe pofterior refervatione

"Clementis IV. quippe divería funt, S. Pontificem decerrere

collationem, vel Jure devolutionis conferre Beneficium & prz-

Tiln

Ventá

enire Ordmauum. Jg

j

IH Aft

iib À

ltinc

d) Cap. $. de conceff. prab

e) Cap. 31. de prab. in:6.

f) Cap. 2. de prab in 6.

at

g) Ut videre eft zu differt. de rg'änat Bmef apud Sedem AApoff, tacantium

Mog. 1762. edit. cap. T. $. VI. (5» VIII

y

1

b

h) m dif..eir. $. VJ. u.-9.

Iu

3) $. VII, cit, differr.

E

k) Conf, P. Wolffrang, : Schmudt difquifiz; C'amm puälzc Heeo, quod virca $o

fervatzones Pontificias eX' Concordatis Gerinanis generatzm ]ujt'lm veff Zinue

X773-€it, cap, 1. per tot, & quod annotavi zn cit. differz, $. VI. æ» VIII

3) .Vid, denuo cap. Y

. $. XII, P.

ll'olfgctzg. Schinitt, T. c.

x

IN CONFERE&DO BENERFICIA RESERVATA.

153

N

HI. Aä eadem utrisque conítat effe origo, fenfimque ita

s

irrepferunt, uf ante increbuerint, qusm irrepere fentirentur,

QH

Primum Pontifices interpofuerunt preces, qua(i tentabundi pe-

"

riculum facerent; ubires pmeeäht, ufíu convaluit, authoritas

(int

quoque expofita & pracepta , tandem con(uetudini & authori-

s

tati cefferunt Ordinarii, imo mandatis &exfpe&aüws jam inerat

T ln

:magc quadam & fpecxes preventionis.

i

qui

— V. Non adeo diver(e conditionis quoque ef cencurfus,

iU

exefceturque tantummodo inter S, Pontificem vel Pralatum,

qua Superiorem &: Inferzoïem fibi invicem fübor rdinatos, quia

irit,

IK

qua jurisdictionis funt,-.

-jurisdictione exerceri nequeuat:

ligantur enim manus Inferioris ifto. etiam non. confentiente,

il

1090

alias fi confenfus requireretur, non effet concurfus, íed admi-

niftratio alieno nomine faQda , quz a quolibet alio etiam non

pent

prolato fieri potuiffét. -

Satis conveniunt DD. Coacuríum hunc

0i Og

Papalem admzm ad confirmationes, & prafentationes, quz fas

Don.

ciende fünt de: & per Epifcopos:. quaüio-tantum eft de Collae

Qede

tione Beneficiorum, quanquam Beneficia conferendi facultas

M

jufte inter precipuas Jurisdi&ionis partes referatur. m) -

s t

V.. Audis interim mandatis , Exfpedativis, preventioni-

]"eæ

&Ypn.

bus. & Conucur(ibus S. Sedis., iisque nimium quantum inva-

itong

lentibus Cleras tum Gallicanus ,. cum Germamcus Ccontra iftius-

modi provifiones Apoltolicas certàvit: fic anno 1440 Synodus

RRTO

Pnfingenf s Synodum Bafileenfem precibus convenit, ut prz-

x n

ventioni locus non effet, nifi poft fes Menfes a Cc. Lateranenti

j At

Ífub Alexandro III, afï' ignatas, n) Pmteüantxbus 1d nonreman-

iit 1ncognxmm. 9) :;

$. LXVI

im) Cap 319. cauf, XI. g. t.

Hhil

n)

Can. 25, --- declarare dwnetur Concmum, quod non mtendat tallere

Mn

u

n

inferioribus Ordinariis tempus Lateranenfis Concilii, . quod que ante ip-

fius lapfurn locum non habet preventio,

9) Vid, Gobann Ctepban Sïmttet (cömatäbemnbemngetr 'seB gansen Steis

|urcate

Amio Iïsæ-ïx &ext I3 14 ,sabrbunbert mihi pa (201. 5 73: ibi -—

im

t Antt

Vil

v

1

f(4 CAP.TL DE TEMPRE SANCTA SEDIS

; UVUBXVES

T

LE

thé

! n ger Concordata tamen. fublata fint. mtzone.f Ziiulzitandqi. "

Do

' . Serra contentionum hinc inde U'ahebaturufque ad tera-

6Ciw

pora Concordatorum punito harum provifionum , & przven-

dic

tionum Papalium , necdefünt in Curia Romana adhucdum poft

vt

inita Concordata, qui S. Pontificem in conferendo Beneficio

prevenire poffe Ordinarios Germaniz , aut cum illis concurre:

re, non tantum poft elapfum trimeítre, ubi Beneficium vaca:

Gen

verat in Menfe Apoftolico, quia non prefumendum effe ait Ri-

:

90.9'

gantius. p) Pontifices adeo omnimodam conferendi facultatem

L:

poft elapfum trimeftre ordinariis Germaniz indulfiffe, ut abdi-

pov

caverint a fe poteftatem conferendi effluxo di&to tempore, &

ts

readhucintegraexiflentes q) fed & in Menfibus Ordinariorum:

lum

imo in Jure hoc exploratüm putant, quiaíola appofitio manus

prot

Papz, five valida Give Invalida adimit Inferioribus Collatoribus

litio

omne prorfus Jus fupe

k

r

;

vide

' difpofitione Bei;eäci'orum ; ;ne;c fein

,

bt

eis ullo pja&o— ingerere valent. —r,)' |

Iï Theo?-

Conf

un Kird)enfï&ate' Blfi'äbu*ä*,sl nit nur mit -ä"äf?ätigiung 5er 25ifcbóffe,

Düs,

uno fonften bey Senen in vorigen Seiten. aufdebracten Yorrecten

lii

$ee Pabfts, fonbern Srünben , nnb Cstifter vourben faft obne2tufz

Bene

b

óren mit pábfilicben ungebetbenen Dorforgen (proviffonibus) überz

dwenmmet.|.Er in notis lir (c) von oiefen anfande Xittweig, ber

nad) ourd» Xsefeble en bent(cben Ctiftern aufgebrungenen Provi-

fronibus Papalibus ff?b-,? Boehmer ym Ecclef. . Proteft, lib, 3. tir. 5."5,'99,

£0m, 2. p. 337. ürto vole felbft oae fErs(tift t:Dayns oae danse vierz

p

e

asebenbe *jabrbunbert binburd» auf foldbe 2trt. befetst vooroen , as

von ftebe Guden. 1. ga8. HI. 259. feq. 265. 295. 630. fiebe aud) Hoffm.

)U

dirF. H. 241.

$

p) Ie L. partem Reg. IX,

Cancell, $. .iII. . 1

q) JZames, Nicolarts . Branden, ..

"

&L

r) Ad Claros textus 7 cap, ut nob

15 de appglla;*. €» in Extravag. ad Romani

Inhzrenter Pirrh, Lib. 3. zit, 1. Sedf.

Pontificis $. Romani de prabendis,

l

9. $. 9. 1. 317. Y« "tot. 2. Pignatell. kCohfült. Can, 68. 1. 4. tom, 4, Pax

Jordan, Elucubr. Can, tit, 2.. lib, 10. tit. 2- de Benef. aff. n. 4. & per tot,

L

Murga de Benef. q. 3. n. 326. Zypeus lib, IIT, de grab. confult. V, n. 10.

ti

io dec,

Schmier /ib. 3. p.'2. €. 3. fecf. VI, $. 2. nf 268. Kota Coram Coccin

[:7

2245.

d&

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA

r$$

II. Theorica ifta indiftin&e procedit in appofitione manus

l

Papz etiom invalida, fortius vero locum (ibi vindicat in hypne

thefi, ubi res eft de collatione, & provifione valida: (i nempe

Gu

Pontifex tanquam Ordinarius Ordinariorum in provifione Bene-

Ven

ficiorum praeveniat omnes luferiores Co'!latores,. quod facere

Doft

dicitur abíque alicujus przjudicio, cum utatur propna 'ac uni-

iCl

verfah Authoritate; gua pollet. s

II

[

n Nec Conco:data inter S, Sedem & Inclytam Natmnem

NI

Germ. iibero huic u(ui plenariz facuitatis ullum prorfüs obicem

item

posunt: quando. qmdem quoad.Collationes faciendas a S. Pon-

ii

tifice Jure preventionis de Beneficiis: a&tu- vacantibus nihil in-

b,&

novatum habetur in Concordatis, cum. (olommodo tollant gra-

Füm;

tias praventivas, vel quz preveniunt collationem, fecus nul-

dnus

lum ponunt obítaculom füper Beneficiis adu vacantibus, &

nibus

promnde nem: eft, qui ambigat, poffe Pontificem ab(que vio-

feu

latione & lxfione Concordatorum per vism praventionis pro-

videre Beneficia quomodocunque in Men(ibus ordi:nariis. va-

cantis, cum abfurdum effet dicere, Nicolaum V. Concordata

[hec-

confirmando fibi & füccefforibus füis voluiffe aceo ligare ma-

bf

nus, ut nunquam poflet, fr voluerit conferre Bereficia vacan-

(ditihy

ti? in Menfibus Ordinariorum, & proinde facultas conferendi

uf

Benefiua Inferioribus Collatoribus conce(fa mtelhgenda venit

Wort

Vz

non

n

| Prott

1 00

:$246. 1. 16., coram Lancetta dee, 494 &, 16. tom. 2

. in Hildefinen, Ca-

? w

mou, Y, Mart. 1718. $. exinde. ö- $. necququuam cor, b m, Crifpo intero

N

ejus impreffas. dec 476

Hofm

s) Ut poít textum n cap. ger principalem: cap. cun&a ger mundum 0. 9. 3.

Suppomt Clemens IV, & Bonifacius VIIE n cap. dudum & cap. licet. 2

de prab, in 6, & tradunt Gomez zn reg. de uon . tollendo Sjur, quaf. q «

y. illud tamen.

Gonz, ad. reg. 8. Cancell. $ 1. groem,. n. 33. cum feq.

Tonan

^ Lotter, de re benef. lib. y. cap, &. n. $1.5 & lib, 2« cap, : 9. n. Q, Nico-

h SE&?

larts, ad. Conc, N. Germ, tit. 1. dub. 1. $. 3. Branden, ad Concord,

q. 6. n &, C not, 1. ", 2. Chockier , ad reg. g. Cancell, glofs, 11. n. 8.

r Pac

pnr tbf

15. C^ 16, Card, de Petra ad Conffit, Nicolai V. n, 36. tom. V. Rigane

/nID

tius, n 1. partem. Reg. 9, Cancell, $. 3. 5, 163. Rota dec. , part. 3. Re-

jtio di,

cent. in Auguftana, Canon, Y« Gfanuar, x708. $. gropicrea mter xmpre(ï'as

dec, 813. Cor. Molines. & alibi paffim,

4

1;6

CAP; l. DE 'TEMPORÉ SANCTAE SEDIS

noón pmïanve quosd Pagam; fed: chmu!atxve, at fc:hcet mter

ipfum & Ordinarios f t Iocus præveatwm. t)

/1

eor

IV In Nxhxium ob(tare vxdentar verba Caacordatoru

K D-»'h

6

aut aliain quaimnvis difpofitionem. ex eo, qaod hujusmodi verbä

loquantur de difpofitionibus aQtualem vacationem pracedenti-

&t

bus, de gratiis ExfpeQativis.. - Etebim in Concerdatis primo di-

fbil

citur, per quamcunque aliam refervationem , gratiam Exfpe&a—

d

tivam, demum fubjunguntur verba, aut aliam quamvis difpo[i-

tiozem , qus difpofitio intelligi de fimilibus, id eft, de gratiis;

quz vacationem preveniunt: potillimum cum ultimo poft di&a

&

verba fübnedatur in- Concordatis: ceum vacabumt, quod clare

oftendit, Concordata difpofuiffe folum de gratus præventxvxs

tefpxcrent:bus vacaæxonem futuram,

&t

: V. Nec ob&at, qud Concordata dxcant libere d:fportere

potmt quia hoc tefte Branden u) intelligitur adjectum reten-

p

tis terminis eorundem. Ceacordatomm ; xd e(t, non obüaatz-

bus gratus præventxvxs.

at

Ts

VI. Minus obflat cfecrefum irritans Concordatxs appofí

re ]

tum, quia nonligat Papam, cum non dieat etiam per No.r, ut

g

fmt in Concetd Poloniz & Galhæ didum. y) —

VIId Hgd

d

hii

At

æ) Ut ammäo hoc hte d:fculfo Card de Petra ad Corjïzf t. Nseola; V.à

z. 36. ufgue 40. inclufrce, Conf. cap. s. de conceff. grab, , ubi Innocentius

IH, docet Romani Pontificis Jurisdi&ionem foóntem effe cujusque alte-

D

zius Jurisdi&ionis, ipitur poteffas conferendi Beneficia, qua Inferiores

DIt

'dudent, ab eay qua potitur S, Pontifex, ceu fonte emanat, hicque re-

CBVit

tenta fibi. plenitudiae pofteffatis :: :* multos in partem folicitudinis evo-

Similiter Gregoris IX, Papam oinium fidelium Tudicem Ordi-

natium docet, quia Ecclefia Romona omniun alxarumf Mater & Magi--

ftra cap. 20. de for. campf

a) Nofab. T. ". $.

x Et ita in Mezenf. Camonze, cor. R P. de Rubeis g. Navmö 1577,

g) In eadem Wetenf. Ó $n alia Leodien, de quo Branden l. e, Nmelafts [ P

Laym, rmä. 2. €8p. 10- lib 4, Thegl, mnoral,

lä

——

IN' CONFERENDO BENEHICIA RESERVATA. 17

l*&:

VlL Bforum omnium ulterior ratioeft; quia ficut Papa cone«

currit cum Epifcopis in Jurisdi&ione z) ita etiam in poteflate

conferendi Beneficia nam Ecclefiaftica Jurisdidio & poteítas

Jus

ordinandi Ecclefias refidet in füccefforibus Petri tanquam in

tbi

Capite & Origine, in aliis vero Przlatis per communicationem

Dd

& derivationem tanquam in Membris: quamvis itaque S. Pon«

di

tifex proteftatem conferendi Beneficia ordinariis conceflerit,

r

fibi tamen majorem refervavit, & quemadmodum aqua prz(tan«

JH

tior eft in fonte, quam ia rivulo, ita poteftas alicui delegata

MIS,

major& excellentior eft in delegante, quam delegatos adeoque

j

poteflas conferendi Benefici

ll

u

o Dipespium PQHtiüC?m mogE

&pq;j*or remanet, a)

ViS

"VIII. 'pgææram- habita änimadïiferfï:cnä, q'äoä' ïifs*"þgrævfe*nä

tionis & Concurfüs nihil exorbitans &odiofumcontineat, prout

T

etiam integrum, d& abíque ulla diminutione S. Pontifici fuit

(ett

prafervatum in ipfa Synodo íeu Conciliabulo Bafileenfi, ubi

AU

cxteroquin motus fa&tus fuit, ut fimbrie Jurium Epifcopalium

ac Ordinariorum fupra modum dilatarentur, b) Equidem in Cc,

-Ba&leenfi refervationibus omnibus fublatis , exceptis in Corpos

-re Juris claufis, dum decretum feff. XXXI jus praventionis ins

fafe

tadum & falvum effe voluit in verbis -- neque etiam collationes

9T

ger praventionem fiendas intendit impedire; igitur praventioni

adhuc locus a fortiori in cafü, ubi refervationes per Concors

- data fünt tantum moderatz, cum Concilium füblatas voluerit

.H

en praventiones,

Atque hec

—hab,erv*e refervatienes' ; non tam

3

il

p,otior;a

'enthus

t dte

2) Cap. 18 cauf. 24 &

[j

eriotes

.8) Clat. D. Brückmann Prof

j?)r' Erfb;al. J:y]ä-n de €03 g*tm:d—

| jufum ef

circa abrogat. Coucord, tam esipre(fam quam tacitam, $. 2.

j

x

d

:

2

j

Ij 60«

b) Ut notant Thomaffin, Veter, & Nov, E

cecl, Difcipl, de B

enef. B. 3. Hib, 1.

cap. 47. .. . Van-Efpen zn

Cfus Canon, Univerf. p. 2« tit. 23. de snandar,

y Ordi«

£ referv. cap. 7. 1. 19. 20.

( 23. ibi - Synodus Bafileenfis folicita refti-

Mage

&

dinariorum gYafertim circa Collationem Beneficiorum y atque

zuere Cfura Or

eum in fnesm omnes e

à

xfpedlativas ad Benefcia vacatura abrogans , sihilomi -

f

ss hoc Cjus graventionis nominatzm Pentifiei 7«j

ervavit feff. 31. arf. 2, ubi

i

oft abrogationem Exfre&ativarum [ubjicit -- NEQUE ENIM. COLLATIONES

mll

?ER PRAVENTIONES FIENDAS XNTENDIT JMPEDIRE,

158

CAP. IL. DE TEMPORE SANCT.JE SEDIS

k

potiora funt- Curialiftarum. argumenta, quibus omnem abfter-

gere putant Concurfüs amaritudinem, ut nulla proríus :cadat

(ü

K

dubitatio .circà füpremam Pape p. te&ætem, fed duntaxat quæ,-

fet

&w etfe poif t fuper e;us voluntate. c)

hi

[

6 LXVH

dm

ts

Sententza Germanorum.

u

g

E Ad pmmum. Verum nihilo märmlores repenentur Gere

mano:um exceptiones, ubi veritas obnubilata fuo lumini refti-

£u

g

tuta fuerit: differendo fiquidem de prima propofiti dubii parte,

nef

facile (ternitur contraria Informatio ex appohtwne Manáüs Papz

f0

depromta Semelenim ac conflat, Concor.ata Nationem Germ.

d

inter & Sedem Pontificiam inita referriad jus gentium pa&:tlum,

V€

|

.Àlla inviolabilia atque Sancta habenda effe ceu extra controver-

ii

($

fiameft. d) Et Iubiequenterpaäorum neceffitatem in Jure na.

turali fundatam, nec non Sonditatem atque il'ibatam eorun-

eto

pra

dem cuftodiam , fidemque refpe&u Sedis Apoftolicz erga Na-

tionem. Germamuam vel alios populos demonfiratam dedimus :

lerni

türlü

quomodo j.m Extravagans ad Romani de preb, aut alia Jura

Men

generalia, anteriora vel pofteriora fuis vir. ,bus contra Concor-

data exuberabunt? anne S. Pontificis manüs appo(tio diffolvet

Juris.naturalis viaculum, aut collationem Beneficii Inferioribus

Collatoribus per ps&ta Specialia conceffam impediet? pone S,

conf)

let $

Pontificis manus appofitionem, five validam, five, utais, in-

validam inferioribus Collatoribus etiam Germanis omne jus fu-

duhs

fn C

per

( utut

ütü

c) Conf Thomafïïn p. 3. lib, 0. cap. 38. n. XI.

tim

d) quppe illorum cuftodiam tum jus naturale, tuin mügms in univer-

feeri

fum genus humanum redundans utilitas peculiari fibi ratione depofcxt

fioniy

pone enim paQa hzc fupremiPrincipis non fervanda eífe, neque igi-

tur obligationem pa&titiam inducent, neque procurandæ felicitatis

o

Gentium ,. promovendze Socxahtat:s, íftabiliende pacis, firmandeque

Securitatis media haberi poterunt, quod eum abfurdum fit, S; Pon-

tificem zque ac alios ad colendam , cu&ddxendamque lnfucataqx pacs

90

torum fidem oblxgan elucefcit,

u

UC

]

IN öämmam Bmasxcm RESERVATA, 159

N

dà

'per difpofitione Beneficiorum adimere ; nulla pacta quoquetum

"

:'cum eodem célebrati poíle, indubio veritatis robore nititurs

'Ecquis enim tam vefanüs , ftolidusque fuerit popülus, ut fidem

'fervaret illi; a quo nullam fibi fervatum iri; pravié exploratum

-habet? quiefcent igitur omnia cum Sede Apoftolica, imo uno

dàu cadent. Socialitatis officia, atque reducendz paci, viz

-amicabili, termina:

isque femel excitatis motibus omnis adi-

'tus foret preclufus,

aorum omnium nec leviffimam fuspicio-

"nis umbram aqui -böïriiïqüe"'-hä*b*eæ"poiï*umus. - Inde non poteft

gt

prefumi, S. Pontifices adhuc conferre vel concurrere velle

'illi

-cum ordineriis 1mo poft trimeftre, cum pa&ta Concordaterum

-exprefle contineant, quod ex tunc -- Ordinarius — de illo (c. Be.

rte,

hg

neficio poít trimeftre, libere difronere polfit ; libere difponere

LEïm.

non poffet, (i Papa preveniret adhuc vel eoncurreret, quod

;*ium.

*eft contra literam Concordatorum. e) Ulterius fi poft trime(tre

Qver.

'vellet Papa concurrere vel prevenire Ordinarios Germaniz,

g

illos przveniret utique in Menfe Capituli, quod iterüm notorie

)run-

eft contra Concordata, — 3tio Si intra trimeftre Capituli vellet

N

pravenire iftud. quoad vacantia in. fex Men(ibus Capituli, AI.

ternativa hec contra fidem datam in nihilum recideret: obfiat

mus.

! jlll'ä

ruríus manifefta inzqualitas ;

-

1cat-

gam Pqu :gollg; prævepiri in luxs

Men- jbüs'. Atque hinc

Joltet

yribus

tiI Ad fecundum. S-u-perfluam pro-rfh—s eH, ,/;m-ulta'd.:iffï&x"eue e

yne $,

confpe&u Concordatorum de univerfali Authoritate, qua pol.

$ It

let S. Pontifex, ut Ordinarius Ordinariorum: - prono enim ex.

di&isalveo lluit, quod S, Pontifex pacifcens cum Natione no-

jus fü

m

ftra Germanica. Jus conferendi Beneficia in certis Menfibus

( utut illnd.ad Pontificem ante-pactum . referebatur, aut pro-

prium illi fuerit: ) acceptantium vel Nationis. Germanicz itg

unyete

fecerit, 'ót jam alteri idem dare, aut penes fe retinere citra Ix.

äepofcit.

fionem Juris acceptantibus quefiti haud valeát, quia in omni

qe

m translatio-

elicitati

pg&of al»ienatibn;em quandam, ac Juris (ui m alteru:

"

gnem

Wandæque

Y

t

$ Po

LO -

) C(mf alzjferr?;' P 'Eccl, ;ad Conc; Ger?m',—*-*de'f 'fc;/'e-i*äat;q B

mef ;puaï' Sedena

WF pace

vacant. Cap, IT. 6, X. Mog, 1762. edir,

&6o .. CABzIL-DE TEMPORE SANCT.& SEDIS :

nem gentes omnes probe agnofcunt. Hoc unicum , fi catera

j

re

abefient, füperabundanter propofitum noftrum demonf(traret:

red

praftat tamen aliqua quoad illum adhucdum pro conditione (ub-

je&« Materie, breviter percurrere, ut hucusque dicta fortiota

"

LA

evadant: Beneficia , inquiunt, Íi contigerit vacare, de jure

redeunt ad Ecclefiam, Íicut reliqua vacantia Jura & bona Ec-

du

du

clefiafticas ergo provifio eerum vel maxime ad fümmum Pone

tificem tanquum fupremum omnium bonorum Ecclefiaflicorum

pat

difpen(íatorem pertinebit.

Promovent difcurfum excit, cap.du-

bur

fide

dum f) uberrime enim fcatet, ex Concordatorum padus re-

ftri&am effe hanc univer(alem Pontificis poteftatem, atque dic-

ia

tum cap. dudum procedere in Pontificiis conceffionibus aliis,

L

non vero in pa&tis: male ergo applicantur ex adverfo capitulum

ri(io

dudum, aliaque Jura communia przfenti cafui. g) Etenim non

füt 1

uten

venit hic in confiderationem abfoluta S, Pontificis authoritas

vel plenitudo poteflatis , fed ex animadverfis quxftio noítra proa

pant

cedit in hypothefi Concordatorum ; ubi .

Dene

*III. "4d Tertium ambigi profe&do non po

ffe vifu*m-eü';'? fquiin

ytt

nfes ita

uml

Qanordatorum tenore Ordinariis 'Germaniæ fex illi Me

prorfus

(itis:

&ut e

f)lr'g.',kas igïtür deprab ä» d&n; in 6.' ibi' -9 77/) ,)g:gmp'rato,,Eþz'jZ:Qþa

efu

- Shájor,

praditiam. conceffinus. goteflatemm . penes uos tamen m'hz'lomïz'nus remanfit

telidi

fiillat

'£) Quinimo eft an

imadverfione dignum, quod docet do&ilimus ioähnes

Gerfon Ecclefie & Univerfitatis. Parifienfis celeberrimus Cancellarius

lg, j)

£om, 2. pag. r2. Ommia Benefcia funt Papa tauquam Ordinatori fu-

dai

quremo, uon tanquam Domino aut Poffffori , imo mec tauquam imme-

diato difpenfatori vegulariter £ univer[aliter , miff. Pralatorum | Tnfevio-

t Co

vum iniquitas, aut manifefla Eccleffe utilitas cafrbus . certis iftud . exigee

vet, Conf. differt, prelimin, Concord, Clar, D. Barthel fol, ". srque

cap. 1I, Se£, I, & 2. qui Epifcopos veluti Apoftolorum Succeffores

D) 4

& univerfales Beneficiorum Collatores in fuis diocefibus* poteftatem

Ua

conferendi Beneficia per undecim prioraSecula exercuiffe fufe probat,

k

Branden, c» Nicolarts fupra in contrarium allegati, inde Leffus c

Laymann apud Nicolarts volunt quod vix aut rariffime & mon fine

p

"

gravifima cauía Pontifex utatur via preventionis: pariformiter ficuti

-'7/

de expreffa S, Pontificis Concordatorum derogatione locuti funt; fed

f

ceifat funditus & in

i Ti

^"

tionis,

zadice ,quqdcunque Aprincipium expreffe deroga-

h

s

IN CONFERENDO BEMEHICIA RESERVATA. i6i

M

prorfus liberi (int conceffi, ut Pontifici nequidem Jus concur-

iel:

ib-

rendi vel preveniendi integrum permanferit. Indubinm hoc

j

redditur primo ex fine, fiquidem Eugenius IV. Nationem Ger-

jute

tnanicam tam dignam tempore Schifmatis in neutralitate fe po:

aentem denuo ad juítitiz tramites reducere, ac füb vera cre-

ER

Pone

dulitate reponere, valde fibi cordi effe duxit, prout & Nico-

laus V. periculofo füo tempore fümmam navavit operam, ut

Ut

d-

pax ab ipfomet concilista in Germania confümmaretur aliqui-

bus nempe conceffis, aliquibus retentis, verane nunc verbis

f

d

fides? (i divifis Menfibss S. Pontifex in fuis fex difponat folus;

infimul tamen cum Ordinario in aliis (ex concurrere, imo prz-

ili

venire ; illos fic impedire vellet, fuümma foret in przmiffa di-

ium

10on

vifione inzqualitas , poffetque S: Pontifex affignata & retenta

Qrltas

fua portione Ordinarium in altera fruftrare przventionis fure

utendo, — Quin facias reflexionem ad Beneficia in Curia va-

aprqa

cantia ( ad primarias poft Pontificalem dignitates Majores ) ad

Deneficia per Promotionem , réfignationem , privationem, de-

quia

pofitionem, "T'ranslationem , vel'aliter caffata eledione, non

fes i

:

admitfa poftulatione vacantià, in quovis Menfe refervata: ad-

rorfi

ditis etiam Annátis ftride & privative ad S. Sedem folvendis

aut exigendis, Ubi ergo ope divifionis pacitie fex Menfes

a

aj

equaliter proprii ordinariis redditi fant, ac alii fex S. Pontifici

:

reli&i: tenet Regula fcilicet h) referváffet Papa praventionem,

[ointes

fiilla uti volüiffst ; ficut illam refervavit fibi in Concordatis Gal-

celatius

liz, i) : Dein 2do Ordinarii cogerentur cum iagenti Ecclefiz

atri fl«

a tll

damno & przjudicio, Beneficiorum collationes accelerare con-

ur khi ad

Tifirie

tra Concilium Tridentinum & Ca;:OPes » queis tenent

id eigee

tt, iffit

cceffors

- B) ApudGrberttom III ti*»aiï,ï:äeï* Benef E'*ccïef'. tit. jïV'.i-:- .'ubqicþw.rngue*fer-'

otellatem

vatur o&fava vel uona Caucellaria vegula , qud conferendorum qq. auaum

s prübit

JBeueficiorum menfes Pape affignantur ,. alii autem Ordinario dimittuntur ,

graventionis nulla vis eft../. Confentit Van-Efpen , E, U. g, 3. tit/ 23.. $-

h

Lf ó

non fine

y

T.0..25. $. 0. ( in differt, Sfus Canon, noviffimum $. V. fol, 102, iu no-

ster fioui

£is fub Lát,(a) Hac enim in regula Cancellarie vel Alternativa non re-

(unt; fe

fervat fibi-Papa : przventionem in affignatis Ordinario Menfibus,

; (

X) Tit, de 'Mandatïis.

E

X

162

CAP, H. DE TEMPORE SANCT/E SEDIS -

digniores czteris preferendos ; atque fic. duplex md:gms ape-

qu

vl

ritur ]anua. k) Nam fi induciis fex vel tiium Menfium jure

concellis uti velit, facile interea a $. Pontifice przveniri ac im-

qu

cel

pediri poterunt, & fic meníes fuos non habeunt liberos, &

fuos, contra verba Concordatorum. 1). Idque pericalum non.

riü

foret rarum ,

P.

quia.multi: tam avide Beneficiis inhiant, ut, fi

fciverint, Ordmarus preventione Pontificis derogare poffe, ftu:

&

U

diofe in quazcunque Beneficia vacantia inquifituri, eorumque

Collationem. apud Sedem Pontificiam fint folicitaturi; ubi in-

n&

&4

fuper conceditur Expeditio incunctanter ob inconcuffüum Data-

rie (lylum minime examinandi merita caufaürum &. gratiarum

eli

vires & infubüiflentiam , in. irritum nitente. Ordinario Collatore,

uj

vel nonnifi fumptnola lite ac maximis cum expenüs collauonem

Qu

fuum videbit effcduaïam.

d

UX

n

IV. 44d Quartum, Mag.s adhuc ab intrinfeco mamfeüum

redditur cuique. con(ideranti verba Concordatorum :

3) per

n

guamcuuque aliam refervationem ,. gratiam exfþe&atwam, aut

e 9 €

i

aliau quamvis difpofitionem.

jee

Qion znzpedzemus. Per quz verba

Dotit

nulli non videbitur excludi etiam preventio &. Concurfus ;

eo

l

quia hifce difpofitionibus alias impediret S. Pontifex Ordinarios

eípe

a Collatione, cum tamen ultra refervationem quamcunque &

cono

gratiam ex(pectativam infuper, abdicat eliam quamvis difpofitio-

$.05

nem,.quz.verba quam certiffime profecto plus innuunt, quam

m!

priores gratias preventivas, quia non frnüiranee appofitafuünt. b)

Tum,

Attenta potiffimum particula z107 zmþedzemm, quz adeo malig-

Dona

nantis naturz e(t, ut omonem neget diípofitionem.tam preven-

ferz!

tivam aQualis vacationis quam futuræ.

quue certius, quia

phd

aliam quamvis difpofitionem literaliter excludit, ita ut, cum va-

m e

cabunt, ad hucdum non xmpedxre velis: Ordmanos : 'ergo ne-

que

|

Ic) Tefte Gibert. Z cz, veg X.m, 3. tic. I V. de Rom. Pontxf Jute. —- operatur

'ontf

fiquidem , ut diligeutiori Suyerb:owq,te Papa conferre foleat , aique Collator s

jtiog

ze aliunde praveniatur y illius, eui conferat , dele&uni gracipitet,

D Per gratiam exjþedatwam aut aliam quamuis: dïjfþoþtmnem ismOB Enpe-

diemus Nos , quomiuus de illisy cum vacabunt de-Eebyuari ::

p Decen-

l

bris Menfibus, libere difponatur ger i8os.

f

IN'CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA. 16j

I

u

que per gratiam ex(pä'&a'tiv*am aut per quamcanque aliam refer-

b

vationem impediet' S, Pontifex, quando necdum vacant; ne-

T

que etiam per aligmn quamvis dijpofitionem , cum vacabunt , fcili-

niori

cet a&tualiter impediet przveniendo, concurrendo.

Quid cla-

5f

rius * non ob(tantereplicatione, quod verba, aut aliam guam-

lu

vir difpofitionem , intelligeada fint de (imilibus grstiis; quaz va-

cationem ptzveniüat: Etenim elementaria fünt in Materia Con-

!uue

Ln

cordaterum principia, verba hzc tam ampla noa effe frufira-

Jitt-

nee appofita. Sufficienter autem pratie preventive omnes,

TU

& ex(peQative per anteriórem tenorem Concordatorum funt

lore,

eliminate -- ibi - per guameungue. aliam refervationem , gratiam

d

ex[pettativam ( utique quamcunque ) uom impediemus Nos &c:

cum ergo expreffe & literaliter addatur aut aliam quamcunque

difpofitione , hujus nomine venit. aliz difpofitio, non tintum

um

und, autaltera, non tantum refervatio, vel gratia exfpectativa,

quz vacationem preveniunt; fed & quevir alia, qua fübfequi-

) r

rur & eft, cum Beneficia vacaverint.

; (lüt

c) Crefcit adhuc , &

augetur veritas; fi perpendatir,' quód miajor (it prarogativa

verba

Pontificis, per refervationem poffe fibi privative Beneficiorum

ITl .

collationes proprias facere;, vel etiam in eis necdum vacantibus

at0s

je &

ex(pedativas concedere, quam tantum habere cum Otdinariis

concurrentem poteflatem , vel illos modo prevenire, adeoque

)u

S. Pontifex: propter bonum publicam «& amorem pacis , (i pro-

um

miferit, fe illa przcipua prerogativa in certis Meüifibus non ufu-

nt. D)

rum, certe id ad alteram quoque przrogativam non eque, vel

ml

Ig

nou magis infignem porrigendum erit per verba'apta & iila ge-

QVl

neralia, aliam quamvis dijvofitiosem. quia lg aliam wm) com-

; Qu

ple&itur eas faltem ,

.

.-*

if và

qua cstéris prioribus milesfunts ergo

rx'on easdeæ;

"

20 f

que

! V. Adä ( u4i—ntz'zv7.nl. Ommam unum pe;Hrihgendoi ita S,

Pontifex Ordinarios Germaniz non impediet per quamvis difpo-

gpiïaï Wf

uarii C9c. Men-

latof y

Jïtjïmizem,, guqzhimu fie illis,

-

um vacabu

int de Feär

X2

o r NPIMIS

g impe

y Drane

.om -1uztai.Adveæraiggo

*

3

frequentibus yr aliis,

s Gard, ïd&- Petra: ], Cäf;f'& B'argoi,'ari-r: mdz&zombas ufu

164 : 'CAP, IL DE TEMPORESANQTL*E*SE*DIS* T

mi

fibus, libere difponatur per illoss non ergo impedietpreveniendo;

tb

vel concurrendo, alias enim de illis libere non difponent Ordi-

a

natii.

Per verba hzc füb(equentia fpecialem expreffionem vef

Qu

interpretationem habemus precedentium; quafi diceret S. Pon-

$.

tifex: per aliam quamvis difpofitionem. non impediemus, quomi-

nusde illis, cumvacabunt, libere difponatur per illor;: jamautem

p

dek

libera collatio impeditur tam- per quamvis refervationem, . gra-

terr

tiam ex(pectativam, vel alismquamvis preventionem , cum ver-

P

bum Jibere importet, quod liberum eft omni libertate, & abfo-

qu

lutam ab omni fervitute & onere. n) Sive ergo Jibere fpedtes

íecundum fe, vel relate ad. fübflratam materiam Concordato-

rum in Menfibus Ordinariorum ,. 2que ac Apoftolicis poft tri-

tion

meftre , femper excluditomnem refervationem, gratiam exfpec-

tativam , aut aliam quamvis difpofitionem, femper excludit

yori

bl

omne impedi

men;um a.gt (:qucurfüs' aut Przgvenïionig qu&pi

fæ ;

ïipæ.

b' :

I

. VL 4d ;Se)xtjzim., I.nä'äitätemk Obïe&f probe 6gnbllcen:s Card

de Petra illud Studiofe prxtergreffus eft , cztera licet college:

U?

[2€.

bene

rit. Diffugium enim quzrentes in expreffa S. Pontificis deroga-

Cam

tione Concordatorum , nimium quantum hallucinantur, ubi

ofitive & certo conftat de contraria & expreffa voluntate; iis-

ibïïc

kier :

dem non contraveniendi, quz

exfaäo [2 pa&x natura confur-

P

*

que]

git ad notiffima ]gra; 9) 4 7

1

V$1n

umen-

VIL. 44 Seprimum. Denuo inane diffuginm, ac arg

tum minus conciudens eft, quod S. Pontifex cum Epiícopis in

Turisdidtione concurrat: Etenim Romanus Pontifex poffeffio-

p!

&

nem ipfius fupremz poteftatis jam ante multa fecuja in pleris«

9D

m Ger-

que Europæ &regms öc provmcus ftq:uelkin noftra etia

:

: mania

&

*$) "Barbofa & Tf'aBör. lzb 19, dkib;n, &ztpd Q!. axiom, 4. Gravett conf. 66,

fa

col, 3. vol. a. maxime ii conventionibus Aglic, conf, 3. n. 3. & conf, g. lib.

ff

A. ibi-- Hbere facere imporzar fme conzradizioue, impedimento, m fuo

arbitratu facere.

j

&) Conf, 1. & I

Ida fa-:i*'ö"l*iuj'us- d

li

cord, 1771 IMog, edita, .

)

IN:CONFERENDO'BENEFICIA RESERVATA, 16f

à

inania obtinuit. p) Hzxc tamen quoad :Collationes & refervas

'di

Yf

tiones Beneficiorum, uti & Annatas exigendas quieta non fuit

in Germania, fed quot aanis fere turmas & bella excitavit. q)-

)(m

Quomodo jam poteftas Beneficia conferendi dici poteít penes

n

S, Pontificem major & potior remanere? quorfüm illa Bruck-

t

manni JCti Erfordienfis paritas de fonte & rivulo, de poteftate

um

