quidem generaliter & pleniffime loquuntn

r de omnibus (2 qui-

buscunque beneticiis , ergo comprehendi

trefervatio hec etiam

Monocularia » nam qui totum dicit; nihilexcludit, & referva

tio generalis fuo ambitu comple&itur omnía, & quantum ad

comprehenía füb eay fic. fingula 'comprehendit ; ac (i effent

fpecialiter enumerata penetro argumentum: utique alteroativa

compleditur fingula üubi de menfibus Ordinariorum vel.Capi-

tuli loquitur fed ccomprehenía füb ea: anne ante . Concordata

Monocula hzc unquam fuerant (üb refervationibus Apoftolicis

comprehenía? fin autem ante Concordata non fuerint referva-

tiones Ápo(tolicz eirca Moaocularia, ex non erunt noviter per

Concordata füperinducte.,

* ] VRM Veee. . d. a ilaucu du«

Ill. Animadvertendo infüper q'aäeäodc generalitas quorum-

P

T1—3

cunque beneficiorum ex textu Concordatorum cadat füper con-

ceílione Ordinariis fada in fuis Menfibus, qualiter hi liberam

hàbeent facultatem disponendi de ccteris quibuecunque. dignita-

übus C3 beneficiis.

Igitur non tam ftride, & com acerbitate

aliqua horum , Patronorum, qui oómni commifleratione digüi,

fuümendus eft tenor Concordatorum vacante beneficio in altet-

nativa S. Pontificis, ne per eadem conco

^

r

À

Cis

:data fiat argumentum.

refervationum tüm temporis nondum exiftentium..

IV. Quid(juid fit, Cefüres per primarias preces fuas iftius

modi Collatores tam graviter. onerare velle non prafaumuntur ,

L

nec vigore indulti Apoftolici gravant p) & extant in Ecclefiis

Cathedralibus & Collegiatis Germaniz quam plurimis Monocu-

la, quorum nominationes in quovis Menfe ad Patronum fpec-

tantes jugiter contineaterque per longzvum tempus explete

«va

fu-eruntöceffe&gm fortite 3- concur;*it autem ordinarie long

feu

o) Favet textüs 2 Clem 1. de feät. excommini & Glofs; n Clement. 1, Verb,

in certa de prab, Aeneas de F'alcon, de véferu. d. 3. pr. 1. 32. Selva h,

3.de b

"

l. ci£,

ee o YT, d II. GQIIZ, de e;g!j)e&a? ". 46—.' aPud Sthn?alz"gr.

gp) Tefte Clar, D, Brand ;z

"

ïï

F. $. V.—

cit. dzj"ert. o(e Sur, Cafareo grünar, ;v'recmä Cap'

L

fT QUAI.ITA&TE 'VT EMPORIS SUNT RESERVATA* S-ï

fe-uïimmerr;ariaiis obfervatia ,. ex eaque prefcriptiveaut prafümp-

tive illa virtus & efficacia refultat.

& XLII.

z

lnfenus;vide $. XLI. XLII.

V. In inferiori

:'us tamen qüam Cathedralibus Ecclefiíis ra:

riora funt exemplaj proviü enim sb Indultariis plerumque prz-

g

walent, obtineatque Monocula in Menlibus Apoftolicis vacantia

author Anonymns Stebte;uno Gejdidremáfige rórterung p. 25.

ad 1770 — gereicbt ee ter 9tation iuc gegrünbeten SSefdovoerbe quaft..

N

V. & ut tom, III. Concord., Julegr. p. 33. nec non preciftz fuas

preces armatas eousque extendere copantur, ut & hodie vix a

1

primaris precibus tuta fint Monocuia, quominus proprium no-

men retineant: fed in eo fenfu extánt adhuc in Collégiátis Mo-

nocula, quod unus collator fit certz pratende, tories quoties

vacat iv Menfe Ordinarii, in Meate vero Apoftolico provifio

fpectat ad Indultariam juribus I—*apaïibgs invigilantem. q)

Ez]:

dUX

ll

Behefïcz'a iþfg ju-re vel facto tacite wmniiä. :

"u

L. Nedum per obitom in Menfe Apoftolico vacant benefi-

j

m , privationemip/o jure, per lap-

cia, fed & per depofitione

E 2

íum

n

«) Conf, 5 ;8 e feg. ifa D. Decanus Ecclef, C;)lieg, S. Sfoamzis'.M'og. Zduno

J

í

M

1695. die 19. Decemb, gag. 89. Protocoll, nominavit Herzannun 'Tonfo-

vtf ad Vicariam S. Joannis Bapt, vacantem per obitum Simonis Cori &

(

Anno r^o6. die 27. April. pag. 111. Jacobum Cultrarium, Anno 160f.

Ü

28. April. p. 122. Decanus Marcus. Bausmasn 'Theodoricum Bausmann,

ett

16752.31. Aug.p. 255. Joannem Theodorum Liütz. r694. 13. Nov, p.

aW

320- & 1695. p. 321. Hilarium Theob.lt. 2) Ídem Decanus ad Vica-

riam S. Toannis Evangelifte Anno 1693. die 31. Dec. p. 314. prefen-

f

tavit Benedictum Langweiler. Anno 1696 . Valentinum Gerboth s; Sept. pag.

334.

3) Idem ad Vicariam S, Nicolai Epifcopi Auno 1570. 4. Sept. p..

Jal

34- Stephanum Fifcheren, v576 , r1.Sept, Item 1657 , 9. Nov, p. 339.

li

9

Anno 1671. 28. Febr. p.250. Sebaffianum Seifried Anno 1712. 24, Febr,

Jost

g.220 Perrum Niefen,

Ab'

Anno 1735, 26. Febr, D, Decanus [eger nomi-

navit Francifcum TI/ilhelnman Stuck....De fe coll tio hujus Vicariz fpé&at

Iu

ad Cantorem:; vacante vero Cantoria ad Decanum , ut videre eft in Pro« -

t0collo 4, Sept, 1576. g. 34.v

36

CAP L DE BENEFICIIS AQUE. S. SEDï

-

fümin hæref' in, Simoniam &c.immo & per a[ïuwt:onem bené:

ficii vel Statüs incompatibilis cum beneficio , veluti (i Clericus

in minoribus conflitutus Matrimonium contrahat :

& tunc 1tius-

tnodi beneficia alternativa fübjacere ac in Menfibus Oz*dmano-

rum ab Ordinariis, in Menfibus Apoüohcxs 2b Indultariis'cones

ferri poff& dicetur alibi.

Bullz enim-Apoftolice Concordatis

pofteriores Opdmanos Germaniz fuis novis: refervanombus non

ligant. r)

«* «7» "— P w ssl L OE

*

$. XX

[

Attendztz:r Menf i adeptæ pojfe[r onis im 2do. benejïczo

incom pmzbzlz.

ü

Ü

- l. Illud vero non praterimus , an attendi deeat '*Aenf'e,

t

in quo confertur Clerico novum incompatibile beneficium, vel

[

potius Menfis adepte poffeffionis? Difficultas in eo eft, quod

u

in Concuríu vacationis de jure & de fz&o femper potentior fit

vacatio de jure, & ficattendi deberet Men(is Collationis Apofto-

hqus, etiamfi adeptxo 2di beneficii in Menfe Ordinarii conti-

la

fs

siffet, s)

II. Verum contra concludendum & quoad effe&tum re:

yel

fur

fervationis attenditur Men(is, in quo adszfexïur poffeffio 2di

beneficii: fententium hanc receptam in Dataria te(tatur Rigans

tel

tius t) quamquam enim primum vacet beneficium per affecu-

d

tionem 2di u) non tamen mfi aü"ecuta fit poffeffio 2di incom-

poi

patibilis, w)

III, Equi-

r) Cæteroqum confentit Garc. de /benef. p. s. Cap. T. n, c48.. Van- Ef'pen

nj E UW2

tit, 23. Cap. $. , 23. & in ternis Concordat, Rot. Decif,

16. n. 15 Coram Benincas apud Rigantium 7, c77. $. 2. 0. 384. 5 feq.

s) Ut refolvit Rot zn Mediolan, optionis 3. Martii 1684 Coram Urfrno.

Compofiellana parochialis 25, Novemb. 1690. $. nec vacatio Coram Cacem

€» dec, 713. i, 13. €» dee. 7145, . 5. Coram Molines

v)

"

) L. cit, in part. 3. Reg, IX, $. 4 n 393*

u) d text, in Cap. diteras vefiras.9. vers, Cum zgztur de. Concefs grabend.

w) Cap. fi tibi comcej]b 26. Cap. licer 28. de prab, in 6.

^ Clement, // plu-

res de prab, & dign,

Extrav, execraözlzsg quz vero deinceps de prab, &

expli-

ET QU Ammg TEMPORIS SUNT RESERVATA. $?

&

lIl Equidem aliüd e(t collatio fecundi, &'aliud affecutio

I$

incompatibilis, ad quam neceffaria eft captura pofleffionis *

5

ficut enim poffeffio ,modo affedum inducit provi(ionis

Q

de incompatibili, ita nunquam oritur vacatio per fimplicem

J

affecutionem (ecundi incompatibilis,. quz co&üftit in fola &

It

nuda Collatione tituli ,* nii poffeffio obtineatur, 'qua folum con-

QR

currente verificatur affecutio incompatibilis & cum effe&u. - Ia-

qompatibili-tas: enim non obítat aflequendo, fed retinendo. x)

. IV. Fortius, . quando; poiTelHïof fecundi capi non. ;potuitj;

primum nunquam vacat vigore Decreti, fed per obitum, ( in-

terim accidat Mors poffefforis, unde is ,. qui impetravit benefi-

cium vacans per obitum, prafertur ei, qui idem obtinuit va-

cans vigore decreti, feuob incompatibilitatem. y) Confequen-

aüä ,

ter per collationem fecundi beneficii fim plicem primum non

4

plene vacat comfer alibi

ldicenda; de beneficiis. per p'romaiiOngm

in'd

vacantibus,

! üt

otto

A Quocï uItenus clare pafef"cïii** ex 50 ,,quocï 'þrov-i[ï:s de

ont

beneficio , fi aliud pacifice poffideat, teneaturintra duos Men-

fes a die adeptz poffeffionis fecundi, primum in Manus Papz

a

vel Ordinarii libere dimittere, alias poft lapfüm duorim Men-

d

fium vacat ipfo Jure primum , poteftque conferrrab Ordinario,

ii

velab iis , quibus de Jure, coníuetudine, privilegio aut fun:

(l

datione competit, z) ( modo per provifum fteterit, quominus

|COrTe

duobus

poffeflio capiaturs tunc enim in odíum ipfius elapfis

j

. men-

Equi-

: explicando rext.in dz'c'f'; Cap;;lz'ter&s veffras ttgdunt ibid.Toan, Andr. H o-&len—*'

.Eïpen

. Da

! ifisn. 4. Gonz. ad reg. g. Gloff.1s. . 42. Piton, difcept. 134. tt- 2« 60 3. 29.

diftept.32.91.4. 5 difeepr y 11.2.22. & ibidem plena Manu decifiones Rotales,

?l

, P

x) Decifiories Rotales .apud- Rkofgäsge Ex-ecutf litf. Apoff, p. 1. Cap LR

H 724

;

TC

y) Rota s Mo

nafferiem, Cahouicatás s. Decegib. 3 »12. Cor. Eninentiffno Al-

drovandoconfirmata die 9. Cfunii 1713. Cor,Scotto,. Fagnenus n Cap. de

nulza &;9, qui affert declarst. Gregorii XV.. Kofa de Execut; liter, Apóff.

jpend.

f, J

Cap. 5. . 71. 6 87: & Pax Jordau- Zom. 2. IHb. 10;tif. 28. a 692 ^

P'"hf

2) Ita in Extrav

fírooigrodoe ordipnoid Mp Gamdo M

n o

m

E

up

:a de präö.,

D

35 . .CAP, L: DE PENEFICIIS,: QUAR./S; SEDI-

menfibus , habetur pro capta fidtione juris. a) Adeoque pure

in vim Decreti primum non vacat ad effedtum refervationis

Apoftolice fine pacifica fecundi poffeflione, fed beneficistus

habens fecundum incomp

aübile remanet. poffeffor de. fa(lo per

duos Menfes, ut fi

forte ratione fecundi-intra bimeltre infur-

f

gerent moleftiz, ex equitate Canonica regreffum fumere poflit

g

a Spriïmum, ne privatus exiftat utroque, b)

.. VI. Rurfum qui impetrat bene&cium aliquod ob incompa-

tibilitatem fecundi.non fatisfacit jufliicando tantum fecundi

per

impetrationem & aflecutionem, íed debet conéludenter pro-

]uni

6

E A

ce non folum de

bare quod impetrans per duos menfes pa

Que

fa

7

&o, fed etiam de jure pofï*ede;jit-cum retentione primi, C)

VIL Atque ut commnunis dubitatio tollatur, friendum eft

bil

quod divifio incompatbilium primi & fecundi generis modo

Originem fuam habeat ab Innocent. lfl,. d) füb Alexandro 11l

!l'ädl.

nondum ícit cognita nec anterias beneficium etizm curatum

vacabat i

Com|

pío jure .obtgen.t-o- novo, -fed'g?ät-exqutfumvabdicare coge-

batur. e)

Quen

toti

2944 XxI.

e) g, L jure civili ff. de condir. & demonfirat, — Aumo 167 3 1. Auggi]?.

Vicarius Denfer. fub titulo S, Joannis Bapt. cum obtinziffet Vicariam apud

33

luf. C deg. S. Vidoris, Decanus Colleg. S, Joannis Collator priocis Vie

cariz prafentavit di&to Anno & die in vim protocolli pag. 259« Sfoannen

Theodorum , Liitz Clericum. & Presbyterum Trevirenfem.

» Át mota

Il

»» fuerant in ante nonnulle quafiiones, sn D. Marthias Denfer non ha«

»» beat jus refignandi, quod forte prior Vicaria :: ipfo Jure non vaca-

ä

» Vefit,

Deinde cum eadem Vicaria Menfe Papali feu Principis fic vacare

ll

», caperity an ipfe Decanus eam conferre habeat; qua fuper re late dis-

hr

»» fertum fuit; fed finaliter potior ac fanior Capituli pars eo collimavit,

», ut» quia beneficium illud Monoculum effet Decani, ac bono Ecclefiz

r

», nem admitteretur,

» noftre talium jurium obfervatio cederet , di&us Clericus ad poffeffio-

2(;

b

b) Card. de Luca de benef, dife, $4. . 6. .7,'«25- feq.

difo. 30. 1« 10. & difc, 4s, n, $6 & difc. go. s. 10.,

,Cleri-caþus de: Lenef,

Cf

2€) Rota part, 14. recent, dec; 601« n. $. Rota £n Avellaua-

5

f

Canonz'catäs 27.

Martii 1651. 3. 6. &6 7. Cor. Eminent.

:

z

h

-d) In Cap. de multa. 28, de grab.

'.Uïmo Cerro.

a

e) C, 7. O 14. de prab.

J

. ET QUALITATE "TEMPORIS SUNT RESERVATA. 39

$. XXI!

l

H

Etmm quomdo temere utrumque mcompmzbzle ïetmetur.

I. Amodo non tantum per pacxficam frugnferamque pos-

i

feffionem fecundi ipfo jure vacat primum, ceu declarat S. Con:

greg,auo Cardinalium apud Garc. f)

1

di

IL. Sed utrumque ,. fi forte quis illud retinet contenderit

percipiendo fru&tus juxta difpofitionem Cc. Lateranenfis íub

Innocentio IIL. g) non obftante confuetudine in contrarium ,

de

quz tanquam irrationabilis à Jure xmpmbata eft. . h)

*

IIL Ultra privationem utriusque beneficii contrahxt mhaa

:&,

do

bilitatem ad alia (imilia obtmenda, non tamen minora, i)

[

IV. Jam in tali hypothef utrumqueS Pontxfïm refervatum

Wl

tradunt ob Extravag.

Execrabilis. k) Quia ob retentionem in-

compatibilium prxvatio inducitur ex fententia Pape & confe.

quenter vacatio contingit in Curia l) nec infpicitur, cuyus au-

il

thoritate contmglï qiïef'utlo fecundi,

V. Repona

,

uj

f) De beref part II Cap $. 1,83. C fég. ex quo unam tantummodo in

Yi

ordine 6tam adduco:

Sacra Congregatio cenfuit in vefidentiam vequiren-

ia

rtibus ant alzas quomodocwzqde zncomparzbzlzbus etiamfi Canonicatus [fnz vel

10

t

qortiones, dnduci vacariouem qrimi ipfo jure per adeptionem. 2di pacifice

ha

po[fef

? per Decretum €c. Trid. Sefs. T. Cap. 4* & Juxta difpofitionera

ACd

Cap. de mulza de prab.

Mu

g) U: lg, in Cap, de sulta de prab, quod loqmtur de dignitatibus & perfo-

(is

naubus

Ce. Viennenf, füb Clemente V. in Clemenz, ff plures tit, de

fity

prab. Joann, XXIL, in Extrav, Execrabilis , que loquitur. de Parochialibus,

l:

f

- €c. "Trid. cir, Sefs, . 'Cap. 4. de reforin, ubi extenfio fatta ad omnia ha«

ff

bentia refidentiam perfonalem,

h) Ex Cap. 1. de Confuet. n 6.

tf

i) Glofs, in Extrav Execrabzlzs V, Izenef de pmb . de ngns 1, eit, Cap, $4.

j1. I6.

*

k) Aeneas de Falqombus Gonz..Camfius, Barbofa, apud de Rofa deExc—

ut., liter, Apo/l.p 1. Cap- V. ti. 91,.

35 Lotter de re benef lil 2« 4, 30« 9 7

.

A TCADLA DE" BENEEICIIS, QUfE $. SEDI .

Mi Reprobatunüomm fententiaa R:gantxo incafu, quando

2di Collatio fa&a ab Ordinario m) Ordinarius enim contert ta-

if

lia beneficia, nifivacent;per affecutionem fecundi- authoritate

ib

Apoftolica obtenti, ubi fübiatrat Extrav. ad regimen. ita tefte

tlhs

Valenüi n) prior:fententia vel refervatio: 'quoad vacantià per as-

g

fecutionem (ecundi eft antiquata, prout fatentur:nonnulli illam

üi.

fententmm comple&tentes: fiquidem Ordinario primum jam ip-

a«

1o jure vacavit vigore Cap. de multa de prcb. neque mens:erat

Joannis XXII. collationibus Ordinariorum prajudicium irroga-

re, fed virtute extra vagantir propter indebitam retentionem

fecundüm beneficium yacat & refervaturs alias enim effet in

poteftate provxfï j retmenda fecundam privare Oidinarium col-

Ea

latione primi. o) .

VI. Verum in Germama fïm:"hs fefervat:o Extrav., etxam

fecundi benefïcu tantum , nullam attentionem meretur, & be-

meflcm 1pfo ;ure vacantza fubsaf*cnï alt»ei nanvæ p) de hoc ahba.

"4

fübi

Yi

& xxu

-

T atrzmomalza.

din;

T. Quoad Patrimonialia ieu ea, quz dabentur certo gene-

Tl perfonarum , putant tenendum effe, quod nec hzc qualitas

ea reddat immunia a refervationibus; cadunt enim füb referva-

:

twnlbus cum füa eauía, & quahtate,x quz non dimovetur per

Concordatorum verba amplifEma, & apta, hanc quoque bene-

r)æ

ücu quahtatem comprehendere. 9)

II. Præ-

am) Tom, 1. n Reg. 1. Ca nce?l 5 IX ? 38 ö*fäï'

n) De benef. lib.- H ziz, VI ", 4

)

;:i

0) Garc, de:beuef. g. x1. Caps 5. " 45 Barbofa apud. Pn'rhmglzb III De.

04

cret, tit. de prab, fedl. $. n..184. G. notandum,

p) Ex $. XIX, Rebuff ait, in Gallia pariter eam non attendi, Gonz. & Bar-

bofa loquuntur in cafu , ubi fecundum beneücxum confertur a Papa.

g) Juxta Gonz. Gloff. 9. $. 1. 4. $9. Càftrapal. oper. Moral; tom, . traü£,

13. difput. Q. punét, 22, $..1. 1..559.. Lotter de re benef. lib. 2. 4:39. 1.

|

00. Leuren 5 for. benef. toin. Q. g. 5$ . . Q.- Card. de Pedra i Com-

y

snent, ad. Conftit, Nicolaé V, Rxgant. ad Reg. IX. pzm*. I. tom. 2 5 2.

370-

;Ef:

ET QUALITATE TEMPORIS.SUNT. RESERVATA. 4t

g

! E Prafertim cuüm fic nullum:Collatoribus mfenonbus aut

u

ile

1pf's Concordatis prajudicium irrogetur: nam Papa in íuis Men-

x&e

fibus Apoftolicis beneficia hu:usmod: conferre tenetur perfonis

EN

illis , thus jus.competit, puta incolis hujus loci , " Confan-

am

guineis certz familie ,. quorum jura nunquam ]xdere inten-

p

dit. r) Sed. qualuas hzc debet effe . adjedta in. fundauone öc

at

ere&xone, etiam ex prwheüxo ex caufa reüaurauoms. s).

:ga

ja

9 xxnr

un

cols

Contmrzcz Senfentm negcztzva ejï verior.

at

3

I Reh&a hac. Theona contrarmm exxmmant t)

libi.

^]L Ratio princep: eft ,

quod beneficia, quz alternativa

i

fübiscent,. debeant effe liberz Collationis, üt a tempore Sixti

V. in regula Cancellariz, quz latior et Concordatis, habetur

ib; — ad. liberam ipforum duntaxat , & tradunt poft Gonz. Car-

dmahs de Luca u) ita locus non eft alternative , flante fimul-

tanea

?nt

n

-$370. Chockier ?» Reg. 8 ('loF I. ". S. C^ Gloff, 4, t 3. La Cro:x lib,

NU

4. . 480 ïVxePcner n depmb ". 135* Sdnnatzgr eod tit, Q VII H,

C

Wt

. Leuren

X

Ü Cap f Jooþquam de preb in6, Lotter de re benef Gt. q«39.« n,

CÍt. 4 5871 2« Kot, dec. 37. 9. 0. Ó^ 3. part. 1. recent. apud Thom,

de Rofa de Execut. lit. Apoff. parr. 1. Cap. V, n. 103.. €6 104. & feq,

P

alteri, quàm cui debetur; fa&a collatio eft ipfo ] Jure nulla, Valenfis de

benef. lib, y, tit. 27. n. 2.

s) Ut Rota decif. 731. 6. part 18. cä-dec. 725. part. 18, £om. 2 apud

Rofam 1ib. .cit.ni169.

t

II r

t) Aeneas de Falcon. de referv, c]uaþ 3. grincipal, m. 22. Cov*rruv tratt,

&Dur

qu£f., n. 4. Verf. fimniliter, Menochius Conf. 294. 1. 18. lib 5, Zerola in

praxi Epifcopi. part. Y. verb, benefc. $. 3. dic, g. Quarant in fumm. Bul-

]

ler; Hit, benefciorum refervatio. lit, H. dn add. Verf. limita, Andreas del

. frid

Vaulx alias Valenfis de beneficiis lib. 1. tir. V. n..13.

.H

; Cotte

u) pifc.

03.*m, 4. (e benef. & difc. 17]. n. 4. Van-Ffpen in 9f. E, U, topt.

"$r part, 2. tit, 23. Cap. 6. , 21. & 22. & pafi"m Rota apud Gatc, de

.f

-benef. part, 5. Cap. 1. , 415.

;70.

F

4'2

CAP. T,

DE BENEFICIIS, QUAE S. SEDI

tanea inter Epifcopum & Capitulum Bve alium mfefwrem Col*

tir

latorem. x)

jus

lll Absqueeo, quod negotium faceffant, quæ loco citzta

fur

fübiicit Card. de Luca y) quod libertatem conferendi ad hunc

ten

effectum alternativz non tollat qualitas feu natura beneficiorum,

Ine

uod debita effent certo generi perfonarum. z) Collatio enim

tam

adhuc libera dicitur ; cum limitatum & reftridtum tantum fit

jus conferendi paffivum, non autem activum; & tenent Leu-

fií!

fuh

ren, Lotter aluque citati fuper:us pro prima fententia,

frit

IV. Ultra enim, quod jus patronatus paffivum fit majorís

deb

Confiderationis, quam a&tivum ( nam facilius per refervatio-

que

nes Apofítolicas prxjudicatur Collatoribus ,' quam perfonis vo-

catis in fundatione. ) a) Sic etiam dicendum e(t cam confert

jre

jure devoluto, nam debet conferre perfonis habentibus quali-

tatem in fundatione appofitam juxta ipfos Patronos primz fen-

f

gro,

tentiz, quibus talia beneficia cadunt fub. refetvatxombus cum

füa cauía & qualitate.

V. Ultra inquam hanc prævahdam animadverfionem ,

(ent

fWL* /

etiam admiffa m(uper diverütate utriusque juris activi & paffi-

vi, bene in materia hac Concordatorum & exinde proves

tinit

Conr

nientium refervationum argumentamur a jure hoc paflivo ad

exclufionem refervationis Apoftolicz , ita ut alternativz tantum

|

jn.i

fübjaeeant beneficia libere Collationir, & neutiquam Collatio

|

fit libera ad etfe&um alternativz, quanquam límitatum & re-

mreti

ftri&um tantum fit jus confereadi paffivum; eo ipfo enim dum

ficis,

beneücxa patrimonialia debita funt certis perfonis , familiz,

collatio

tut, :

-

fats

x) ÁAd text, n Cap cum illis 16. $. j' ? vero de prab in 6. Amayden di jly!.

C5jtus

dat, Cap. 22. tt. . 44.

Áf

O

pän*p

y) Difc. 93. ";

z) Ut in fpecie ceteris relatisadvertitur dec, 299 *t, 138. part. 10, veceite,

tiong!

a) Seraphinus dec, 1420. z. 3. apud Rofa /, cir, Cap. VI. . 111.5 Rota

dec, 206. n. 10«$ dec, 232.91, 3. C dec, 189. 1 18. & feq. penes Bichi-

um, ifiqua dec, 189 fuit di&um, Collationem Apoftolicam de beneficio

jurispatronatós, non fatta expreffione , quod debebatur Confenguineis

b

f

non conceffüifet, vel difficilius conceffiffet,

ex fundatione, fuiffs nullam : quia fi Papz hoc fuiffet narratum; ve!

0

:)ï

1

"P

ET QUALITATE TEMPORB S'UNT RESERVATA LE

"

,,4

eollatio feu jus activum non erit libere exercendum, correla—

tivorum enim eadem efít ratio: nec poteft concipi vel fubfittere

nto

jus quxfitum certz familiz aut períonz habentis qaa:xtatcm in

IQ

fundatione.requifitam, (1 non eodem jure detur ooligatio in al-

tm,

tero conferendi idém beneficium di&z períonz,

inde luit per

um

inevitabilem confequentiam ex jure patlivo reftri&um ac limita-

il

tam effe (imul collationem liberam feu jus a&tivu

. Jam Theo-

u

ria eít innegabilis, beneficia nifi liberx Collatio

| neutiquam

fubjacere refervationibus Apoftolicis, ifta autem, quz (unt pa-

BM

trimoniala prafertim ex fundatione certis perfonis de familia

debita, concomitanter reftringunt hberam collationena, adeo-

ItlQ

^

| Vi«

que nullus refervationi locus.

Vl Libertas Collationis feu 1uns aälvx flante etiam folo

Yert

aali

jure pafbvo íatis colligitur ex eo, quod hzc certa per(ona fa-

[en

milix vocata fit per ipfum fundatorem, faccedatque jure pro.

n

prio. b)

VII. Neque eft cogxtandum » quod hac fuerit menspacxs-

qu,

centium fimilia beneficia )urxspatronatus poffivi , certis per-

fonis ex fundatione mdubxe jam conferenda (übjicere referva-

puf

Qs

tionibus Apoftolicis ; cum non fuerint óbjedum litis tempore

E

Concord.,

fortiffima inde exurgit prefumptio, nullum pariter

IU

in illa cadere pactum, aut ex pa&O refervationem.

Natio

VIII. Eo. certius, quia benehua hec mdlgent fpeciali

"

mentmne, ut inclufa cenfeantur ia juris difpofitione de bene-

dum

ficiis, alias ea fra(tra expref//ffet Tridentinum, quando c) íta:

mhæ,

tuit, ea debere conferri per concurfur, quippe cum id de cu-

ylatio

ratis ftatuerit generatim ; m(uper Concuríus per Cc. Trid. pra-

ceptus eft favorabilis, neutiquam tam odiofus, velut refervatio

df

Avoftolica:: quomodo igitur fine exgre[fa mentione beneficia hec

pauimonialia contineri dices fub fola generali verborum locu-

tione?

n

F2

IX Deni-

Rotà

; Bol

AHEEUO

b) Veluti Pitonius de Controv. Patron, alleg, 1. 1. 3. Ybi -- suon ef Opts pf&e

fentaiione, Schmalzgr. tit. de feudis, n. 1$$. & 56. Fnrrel eod, tif, n. 39,

npuines

Rofenthal 4e feud. c. 9. concl. 61. l 2* fezml Cap, 39. tit. 45.

[m, "

c) Sds. 24. Cap. 1. de reform,

44

CAP, I DE BENEFHICII, QU S. SEDI

IX. Denique Beneficia refervata regulatiter reignari ; per

do

M

mutari, penfionis impofitione onerari & (ine concuríu provi-

deri poffunt :

fingula hzc non verificantur de patrimonialibus,

É

quod univocum plane fignum e[ï pro exduüone refervatroms

& alternativz.

V

X. 1mo Beneficia Patrimonialia, aut quæ ex Confuetudme

Do&oribus aut Theologis conferri debent, nequidem 1n refer-

a

C

vatione capifs licet. 2, de pra&b, comprehenduntur, fi apud. Se-

dem Apoítolicam vacaverint, quz refervatio tamen elt claufa

for

Ec

in Corpore Juris, cateris- potentior, magisque privilegiata d)

Covarruvias tandem e) dubitans monet, id obíervandum,

Ya

Ti

quod fuerit ufu receptum, & Chriflianz Reipublice ac divino

obfequio utilius, f)

Paucis: prima fententia propugnat modo

fci

[eS

provifionem ,

licet certe perfone debita (it, reportandam effe

a Dataria, & jura Camerz perfolvenda, ad ea, quz tradit Ri-

f

gantius g) &ic de potfibiltate & refervationis compatibilitata

disputant.

Secunda vero neceílitatem abíolutam negat,.

Ego

[

Cot

obtervantiz legali cuncta attribuo ,. & ob Concordata Nat, germ,

negatxvæ fubfcubo.

ELC

tet

" XXIV.

l

paa

Beneþcza 7urzrpatrom Eccle/' ajffcz.

lii]

. Juspatronatus ab Origine fua hic non ! deducimus, inte.

rim videri poteft Thomafs. h) de hoc alibi : con(i.ieratux moe

do,

b ^ d

d) Opinio heceft Gloffz n Cap, cus in Foclcfzsdeyomla in 6, ad fín. & fequun-

tur Ludovicus Gomeziusznzracf, de f'zrenïexfpeä'at 5.93. Cafparus Perufi-

nus intrad, dereferv, q. $. principali ,22 Àz20r InfLit .Moral. part, H. lib, V,

cap .ulz.quaft.g. Plfrhmglzb IH. Decrer.tit degwab.S.325. /zmztaturfeptzmo

€) Praci.quaft, Cap.36.n. 4. Verf. foniliter benefcia patrimonialia,

f) Sic in Diccefi Caluvamtana indultum Clewmentis VIII, ob'ervstur tefte

Gonz. Glof:, 9. $. 1. m. '72 ; feg, Chockier Gloft-4 n 3,3tque juxta Lotter

A. cit; q. 3 9. 1. 30. caufa propoüt 30. Zipril. 1621. propter dif&dentia Vota

Dominorum non potuit c:pi refolutio.

) ]nIpartem reg, IX; Cancell. $. IT , 85 . ufgue 88. mclufive

]

h) Vet. && Nova Fccl difcipl. part, a, lib. -Cap, 29. 30. 31.. Van- -Efpen g,

E. U. p. 3. &n 25. Cap..2. 0. 13. €» feq,

ET QUKEITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA, 45

h

l-

do, veluti fübítet refervat:onmus Apoüehcls, ac altematxvæ

Menflum.

"

A NI e&:räcepxa Cunæ Romanæ fententxæ j mspatmn.

u

Eccläf afticum fub altemauva Meníium comprehendi, quame.

vis ex fandatione, velaliás quomodocunque ereQum. i)

iné

ï' 2

II Procedit hoc, quanquam agatur. de. fundatione facta

et

ex bonis laicalibus, deque Jurepatr. in (ui primordio pro laicis

$

Conftituto.

Nam flatim, ut idem beneficium cum jure prz-

u

fentandi demigravit in Períonas Ecclefiafticas, induit. naturam

J

Ecclefia(licam, inciditquein referyationemalternative Menfium,

uF

ita, ut ad eam renovendam opus lit afferre probationes de-

U

monflrantes mentem. fuüdatons eldem refervationi àdver(an:

Xdo

tem k) fortiffima enim eít illa prz(umptio, quod juspatr, fit

(fo

tale, qualis eft perfzma, quz illud poilidet. I)

li

IV. Equidem certi Juris eft,

quod in Jurepatr, refetvato.

al2

Eccl efiafhcxs fundatoris jntentio nunquam contravenire ceníea-

:

tur refervationibus Apoftolivis, fed potius (& voluitfe. cum illis

(ill,

conformare, nifi contrarium oltendatür. -

Eft enim juspatr.

Ecclefiaicum conítitutum znturu Ecclefie, ac ejusdem con-.

templatione, adeoque S. Poatifici ceu Capiti füpremo univer-.

falis bccleüæ in omnibus fub;euum, etfi originem habueritäex

patrimonio Laici: fu»fäcxtq quod poffea quovis modo in Esule-

fiam translatam, aut beneflcio Ecclefiaílico annexum, m) -

nte

F3

;V. Quzd

,

QQ,

uun

j) Ad trad, per Gonz. ad- reg. 8 Glofr. 19. 4. $. Card, de Luca: de Sfure-

Nzcolarts ad . Concord.

]J[ZZ'?

dift,65.n:38.

: Germ, tit. y; dub g, . 3.

wï*lv'J

Confentiunt Volenfis de 1 var?cz;s hb. g. tir. 1V. a.17]. 3 & in parátit. decret

A

lib, I11, tit. 38. $3- 0. 3.

1 'zx mann lm

traH, 2, Caps H n 2;

Zy-

1

peus 2" Confult.: Canan. libi3 4 Cor ;/r E cfej irepatr, Schm livr hä» l,

&

Decret; tit, de Prab, - VH, n,290

teiie

k) Pitonius de controv. Pat, alleg 18 u- t9. æ"feï ngantlus n 1. part,

ottet

reg. IX. $. 2. . 145.

Rota z Ma]o, jcen, b: ^"neficii 29,. INov, 1745. 5

Yota

non omnia Cor. B, P, D* Mliua-

) Ur decif. IX, R. P. D. Mohedani olias «zq de jurepatrv, mihi fol, 144

$) Ut colligitur ex Cap, tnicodin f de jurepatF, in 6.. Covarruvipralt quaft,

Lotw*

5 9.

Cap. 36. Valenüsdeaenef lib n ir, IV n, 7 thon czt locon 3.

Mi

ib. 3. q.8 ..99«

E

[

46 " CAP.L./DE BENEEICIIS; - QUE S, SEDI - :

ff

V, Quidquid it de obflante datoris difpofitione expreffa

vel tacita , de qua iafra ( $$) adducitur etiam argamentum ab

et

[

expreffa S, Pontificis

5

*

&l

fiaítico. n)

voluntate demgaqd;i : Jarispatr, Eïcqlef

del

VI Verum de conttaria

l'Ésonidudine d« Belato aifemhtsr

tio!

Van-Efpen o) in Britannia Blondeau p) aut de illa in Hifpania

I$

& regnis Cattelle vigente Garcias, q) Hzc enim con(uetudo

E

& obfervantis quandonam adverfus refervationes Apoftoliess ac

g

S. Sedis affe&tiones exuberet, di&um in differtatione J.. P. Ec-

clef. de Natura & Indo!e Concordatorum ut funt pacta Cap. III.

ml

VII, Interim obfervandum eft, quandonam Juspatr. Eccle-

fiafticum, & quando laicale: Juspatr. Eccletiaflicum non dici-

!

tur illud , quod Clerico competit r) fed dicitur illud, quod

competit Eccle(iz, vel alicui ratione £eclefiee, five Clericofive

Laico, etíi orizinem habuerit ex Patrimonio Laici: fic juspatr,

Confraternitatibus re'ictum (i id fiat intuitu Laicorum fratrum ;

tunc mere laicale eft, & fub Alternativa Concordatorum non

Cadit s) fecus, fiintuitu Eccle(ix relictum (it t) in terminis Ca-

noniffarum, quz fünt etiam Laicz, dicitur Juspatr. Ecclefia(ti-

Mi

€um illis reli&um intuitu Ecclefix, feu. Capituli conítaotis ex

illis: idem dicendum de Jurepatr. edituum & operariis Eccle-

Eccle-

Ü

fiarum, i. e.vpræfeä-is fabricz , feu jurans & Oe»;-:ünnmiis

fiarum

n) Ex Cap. cun? dilettus zgjde'f;/wrepat;'(ïap. dile&tus 6. debjï. legiati, . Gloff,

verb, in conceffone in cap. dilectus 6. de off. legati. & Verb. prafentare in

Clementina. 2, de jurepat, Kochus 4e Curte, Lambertinus , Flamminius

Parifius apud Gonz, loc, cir,

9) In L E. U. £om. 2.t/:. 23. Cap. $. 2.26.

f). hac c&hfuemda. '

s

p) 44 -Boachel n Bibliothec, Can, Verb. Collation pag, 746.

) De beuef. p. 5/ c. 3. 1, 852.& p. 9. Cap. 2.0. 213.. Piton, difcepr, Ecclef, a g.

51, 14. 'Choclier ad reg. 8; Glofs. 9. Vari--EFpen diikcap. $.. 26, & alii

welati zn Maroricen, Benefici 20,

1.41072'1. 1733« $. twm-etiam Cor, bon, mesm,

de Sauminiatis,

f) Ut vult Wames £om.,

lib. , tit. AV. «. 9.

Aïz., -Conf, 4.')'0. & jufte -contradi-cif Valenfis dex.benefl

,

8) Rota in.Parmen,, -Bemyïcii

:28. S-'an ,1170»1';; impreffa äpuä Piton, dfcept,

25. . 41 in f —

£) Rotazu Monafferien, Vicarie 12,.Maji 1'7'6.6..'" Cor, Omauua,

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. 47

:

fiarum etfi laici fint, juspatr. tamen eft Ecclefi aihcum, quia ,

et(i laici (int, tamen competit illis ratiome officii, C5 admini-

de.

firationis bonorum Ecclefice ,. non vero ex ipforum perfqms unde

& eatenus pro perfonis Ecclefia(ticis habentur, convenirique

itüt

debent coram Judice Eccle(iaftico ratione talis adminittra-

iniq

tionis: rurfam Juspatr. fpe&ans ad Hofpitale feu adminiftrato:

d)

res Hofpitalium authoritate Epifcopi ere&orum, etfi laici fiat

? dC

Eccle(iafticum eft,

quia talia Hofpitalia fünt loca pia, & reli-

&

giofa, gaudentque prmlegus Ecclefiarum, & immunitate. u)

I ^

i

VlIl, Econtra Patronatus laicalis eft, quando etiam Cleri-

(le

cnus ex fuo Patrimonio, aut etiam ex bonis intuitu Ecclefiz ac«

dici

quifiitis, feu ex reditibus Eeclefiafticis fundat & dotet Eccles

üod

fiam , refervando fibi fuisque heredibus patronatum. w)

(ir

$. XXV.

7u rg

Non tamen Manualia, Preceptorie, Commendæ nec etzam

um,

devoluta,

Qon

(Ct

Quoad Manualia dxcendum ; illa non cadere füb referva—

ii

t:ombus » fivefintfzcularia, five Regulama ; pro evitanda incon-

vemen-

"!

iv e'

cle

u) Cap ad hac de relzg. dom, Rebuff, prax. benef tit. de grafent, n, 6. Va-

lenfis de benef. l, cit, Rigantius fom, IT. n l. partem Reg. 1X. $.2. a,

ff

205. €» 1 219. integram affert deduGionem fuper qualitate Jurispatr,

cujusdam Capellanie ere&a in Ecclefia S, Stepham fupra Cacehum reli&i

Gloff

at t

DD, Guardianis Hofp:tahs San&iffimi Salvatoris ad San&a San&orum :

feripfit pro Dataria in utraque caufz propofitione ; & quod fit j Juspatr.

1nfus

Ecclefiafticum.

-w) Contrarium tenent Covart. c, 36. prac. quafl. n. 2, Rebuff ziz. "X prás

fent. 1. 7, Flamin, de reffgn, benef. lib 2. 4. 4. ". 40, ex vana illa & anti-

quata DD, opinione, quod Clericus nequeat. teftari de ejusmodl bonis

at

-4intuitu Ecclefiz acquifitis, ut proinde fundans, vel dotans Ecclefigm ex

& ali

iftis bonis n«n poffit fibi fuisque Patronstum refervare.

At Clerici ex

indi

T

gener«li sc indubia confuetudine de bonis fuis leric libus teffari. poffunt,

flcut in Patrimoni libus, -

Vide Valeufem de beneficiis lib. x, tit, YV. cit. n

IICJ

"Antonellum tracf, de juribus & Oneribus Cleric, lib, y . p. 1..cap. X. àN. x.

€» feg. eque igitur Ecclefiaftici, ac Laici de reditibus fuis quibuscunque

Ecclefias fundare, , Patronatum refervare ,. Papalesque Menfium referva-

( /Lepfo

tiones,, stque alias S, Sedis affe&iones excludere Porerunt, de quo vide

infra 5 XLI,

*

E

48 .^. /CAP; L DE-BENEEICIIS; QUAE/S; SEDI:

venientia z./quodwovi«mm poftoliens poffet abinfétiore renrove:s,

& ficrefervatio vel Provifioa Papa fa&a foret feuftratoria, x). ^^

o^bl Tum etiam, quia in^ Manualibus-non datur, sifi ime

— —

propria vacatio. y) & própteree beneficiumin Pacochia Winckel

Rhingaviz in. Clauttro' vulgo Gtaug-ad. Il'uftriffimam "Fartiilia m

— À (

de-Schünborn pertinet in omnibus Meuüfibus : Praceptoriz ;

—

L

Commendz, aliaqui beneficia facra Kehgionis'Hierütolymita-

nz, etiamíi vaceut apud

1

fedem , b ;Vgniunt inx generalirefer-

E

vatione, z)

z

— H De Nametenfi:

—

-—

Pfiorätiii,,S. Märiæ-de oimni,Gaudio, qui

vacaverat in Curia, ícribit Mohedan. a) illam non fuiffe refer-

:

vatum R, P. D. Panlo caufam proponente, atque 14 Junii 1 $38.

fuit retolutum per. Dominos de Rota , quod per ceffátionem

Commendz & per Mortem habentis beneficiumcommendatum,

& Morientis in Curia, non dicatur vacafle a

pud Sedem " (gci Và-

c'atfelo mrodo, quo priïus Vöcüveratb) Iv

(

Y

*

:

