x) ÀG tradita per Lotter de re beitef. Lib, 0. q, 21. 1. 91. Rota dec; 39. f, $:

b

garz, 3. dec. 300. 9. 31. part. 1 3. dec, 44. 1t. 8. part, 13. Resent,

EX QUALITATE TEMPORIS. SUNT RESE VATA. 72

i

clu(it Rota y). inter illos:divifum fuiffe ]us conferendt, nil re-

W

Itl$

levante, quod poft fententiam R. P, D. Prioli Signatura refcrip-

ferit — dialatu — &-caufa. fuerit, per concordiam terminata ,

hts

quia ex his non infringitur vetitas.-

Verum infübfiftrenter hec

illg

IQ

le tolis inferunt ad proprietatem ufque fa&tam fuiffe divifionem

in illis circumftantiis, quibus fupponitur, ab initio communis

Qf

em

prefentatio, & per antea proprietatis (imul ac exercitii. pofita

communio: accedentibus utique aliis Juris adminiculis conce-

T

dimus, ut i fermo fit de divifione Turni refpe&u inferiorum ,

n

puta Archipresbyterorum , aliorümque extraordinariorum , qui

m

de Jure non habent (imuitaneam, fed tantum unam vocem tan-

ul.

quam unus de fanguine vel de Capitulo. z) : Non vero fi in

principio adfuit confortium in Jure conferendi, quia omnia

ifla in nudo exercitio ita divifo falvari poffunt, relate ad Jus

que

l

Ccommnune, a quo non tam facile recedendum, 2)

IX. Aft innegabile eft divifum effe Jus proprietatis , & non

p

folum exercitium, quando pracefferat lis inter illos fuper per-

yt:

tinentia & proprietate Turis conferendi, & pofta per Concer-

e d

diam ilInd divifüm fuerat per Turnum: hoc enim cafu median-

bum

NUEU

te Turno dicitur tranfaCtum de proprietate, qua erat in the &

cauía Litis, non autem fuper exerumo. b)

IftlQe

fs

$ XXXVII.

|olts

tey

Cautela in divifione Turni adhibenda,

«(ue

con

] Onare ad evitandam omnem difficultatem cautela eít

pufi

Cird. de Petra, 'ut Patroni Ecclefiaftici & Laici cogitantes de

dividendo fure füe in Turnos ità conveniant, ut, quotiescun-

Q0, !t

que Eccleüiattici five Laxcx velint prefentare, id communi om-

oradi

K 3

mum

1 D

) In Romtma Clericatás. 6enq;ïczatz Coram Priolo po/! Card de ï.uca aa' amat,

ade.

24. fub n. :2.

) Rota dicta decif. in Romand Bene^. "ciatíls S Petri Jz.u&a dec 300. ". 2. ä-

71 (s

qer tot, p. 12..recent,-

&) Ex Rot. cit, in initio huwsg Confr PLtOn eit, n. 59.

b) Ttà ex L. 1. f .de rrcmfait PnQn. cit, alleg, 3oo. n 58 ä' 60. ex Rer,

"

*

siecij. zbzd eumniatis,

p

78

CAP. L DE BENEFICIS, QU/& $. StOI

bene

nium Jure ac nomine faciant, atque facere cenfendi fint, quan-

l0s

quam unus (olu« actam communem exerceat: ex tunc non pro-

vt

cedit, quod Patroous Ecclefia(ticus in Turno exiflens dicatur

vice fua prefentare, quodve ad eum privative praíentatio per-

tineat, jn quo tamen Authores (upra al'ati in contrariam fe

Jical

fundant c) quaado ne

^

gant divifo T'ump refervationes Apo(to-

N

;icas remanere exclqlas

IL Nedum accedit Jurispatr. taliter indivif'oq beneficium

temporis ad prefentandum przfinit, & in favorem Ecelefiailici

Tont

ad 6. Mentes exten(i:- fed fi verfemur in doctriaa refervationum

Apoftolicaram , in qua juspatronatüs Laicale magis privilegia-

yet t

Däcr

tum eft, quàm Ecclefiaiticum, totum illud Laicum cenfetur,

€um actus vel exercitum nnius adhuc fit commune, licet alter-

J

ü

$1

nis viejbus five per Turaum (ec

T

prafentatio fieri debeat,

undum Clermerlx.t.g. -dv.exjurcpat.

[

fau a

fetQ t

II Similem conventiónem inter Abbatem S, Auzvüini

Cantuarienfis, & certo

in j

s Barones initam quj;[fe d) docet Brun-

xfggellius, e) :

que|

N

6. XXXVIII.

" EL(

» (

jud,fpatr, Laicale, quod tranfit ad þ&rfonam Ecclefiafticam ,

Jepe evadit Ecclefiaflicum ,. eflque vefervatioui. obaoxium

in fequentibus,

i

E

I.V Beneficia Turispatr. Foclefiaftici refervation: A-pnf*d!icæ

mnino

: -Pb'n?!fïa? fu"Fä --quia Coqcor,data ;leguuntu:f. dej-»m'nni;bus Q

P

bene-

h]

v

€) Ut Toannes .Andreas n c

a

»

Garcias Joe, eit t, 614, & di&um $. priori u, VT.

p,þ cu;k in il!?s. 6. fnal, inf.' de prab, in 6to,

d) Ex Thorneo Anelo in Chro

:

n, Aqno 1,229' :F'raglci[,-fie Roy, c.flp,. 9,;1.7!-0«;

legom, tvactat, de Sfurepatv, -

5

€) Cir, differtatione de diverfo Patromi

vEcclefq/lici' € Laici Sfure $, VTT, fs

b

notis n, 2, ibi --- quod j?c"usj fe habet:ff finzulus "Turnarius in fuo Turno

00 o ffeorfim-prafenta?, v, Arnoid. Cor

*

vinus a Belderen dv perjon, & benef, Eg.

-elef. dib, tit, 9. . x$,

D!

EX QUALITATE TEMPORIS.SUNT RESERVATA, 79

ln

beneficiis, quorum ad Inferiores pertinet Collatio , Prefenta«

U

tio, Eledio, feu quxvis alia dxfpoüüo vel faltem fimpliciter de

tU

vacante Benefmo.

ht

n a

It. Amphatur quoad beneficia illa, quz erecta de J'urepatr;

Qllg

laicali quidem , poílea ad perfonas Ecclefiafticas devenerunt,

Nam f) Juspatr, laicnm, fi tranfeat ad Ecclefiafticam perío«

nam., eiïïcxtur Ecclefia(ticum,

n

amiffa natura Lancah. g)

ul!,,l

III. Corpprobatur ex text, i2 capit. dile&fus 34. de preb. ubl

hum

Honorius l]l. Decano & Capitulo Ecclefix B. Martini Andega-

)la.

ven mandaverat, ut pauperem Clericum, quam cito fe facultas

tf

offerret, in Canonicum reciperent:

excipiebant Decanus &

ülter

Cap:tulx procurator, literas Apoftolicas non valere, eo quod im

ei,

eis tnemtio nom fiebat, quod pref. Decamus ex donatione Regis

prebendarum ejusdem . Ecclefice Collationem haberet: at S.- Ponti-

fex exceptionem hanc ut frivolam rejecit.

Exemplum aliud re-

wni

fero ex Decifione Rotali h) ibidem $. 2. parum refert, quod

Drün

in przfenti agatur de fundatione fadia ex boms laicalibus, de-

que Jurepatr. in füi primordio pro laicis conftitutos nam , uf

» idem beneficium cum Sure prefentandi dengravzt in perfonas

»» Ecclefi ajizca.r, induit naturam Ecclefia[licam, C9' indicit confe-

» quenter in refervationem Apojïolzcam ; a ut ob eam remover-

m,

35 d!lm

ln

f) Ex dxfþoütxone text, n cap, unico de Slurepatr ?n 6.

£) Corrad, in graxi benef. lib, g. cap. z

,1.29. Card. de Luca de '-)'urepatn

difc, $9, , 13. Piton, de controv, patr alleg, 18. 1. 19. Decif. Rotal, cu«

lolits

mnino

mulate apud Rigantium roz, IT, in. 1. gart. Reg. LX, Cancell, $, 1I, u

145. €^ 202.

bene

h) In Majoricen, beneftcii 29. Noveml: 1745. Coram R, P, D, Millino Decano:

ibi -- $, aditum Refervanom Apo/t'olzm ad beseficinm erectum an - Ecclef 72

» Cathedrali Maoricen, vacatum per obitum Dominici Ferra occludere ni-

q 6io

3 zebatur Cïaannes Gomita ad illud grafentatus a Procuratore c Confiliae

»» Tis Confraternitatis. Presbyterorum SS, Petri c. Bernardi in eadeimi Ec-

0, p

» clefra Cathedrali ereta, captamque «na femul tueri goffoffionem advcrfus Li-

» teras Apoffolicas fuper provifione tanquam de re/ervato expedztasagdcobo

VII, w

p Tunnt

»» Zntonio Coloms quarum executicnem C)fualex Executor decreverat , « Rota

»» per geminas deciff ues contusmaciales : :

editas 29. Martii d 29 Slumz 1745;

Wf E

» Confirmaverat :

: grodiit refolusio pro peryji entia in decifís,

8O

CAP. 1 DE BENEF(CIS, QUA S..SEDI

» dam epus fit Joanni aferre, probationes : demonftrantes s Men-

»en fuadatoris eidem ve[ervationi efje - adver. Jfantem.: i)

G

p

IV. Bte converfo fi res, cui annexum eft ]uspatr., effet

p*

Eccle(iafticá, & per-Ecclefiam valide & fervatis fervandis trans-

,, il

feratur in Laxcum, Juspatr. effücitur laicale, quoniam attendi-

" tl

tur períona Poffe(loris." k)

Praefertim fi pleno Jure & totaliter

Slt

transferatur cum omnimoda abdicatione ab Ecclefia, & quando

na

translatio vahde facta e(t titulo oneroto. 1)

V. Merito igitur juspatr. ref:da,ns nunc penes Ecclefia(li-

cum, antea Laicum , rediit ad f(uam naturam, & ad Juris Ca-

nonici regulas, juxta quas pleniflima beneficiorum Ecclefiatli-

corum dx(poütxo femper eft penes Pontificem, & licet ex Jure,

quod Laicus habuerat, Ecclefiafticus ipfe prabendas conferat,

um

tamen Pontifex Prebendas etiam ]unspatr. Ecc:ef' a(lici confer-

ddi

re pote(t, m)

ten .

VI. Germanis quondam apud Pium IV de hac refervatio-

tur k

cond

ne conquerentibus Pontifex reípondiffe: fertur a Rigantio : n)

» &Ecclefiaflicir vero Patronis, quod egreferunt, alternis cum ip-

tradi

Luca

o fl me;gf bus concwren Pontificen , uulla worfus caufa eft, cum

ütpr.

bcre

1) Ut in $. XVIIHT, n, 3. confideravi, & tenet Rota in Monaflerien , Vica-

e(em

LT 12. Martii 1106. $. Sfuffsificatio & feg. € 18. Maim 1 o'z. $. r'llalz-

tudo,

tas C^ feq. cor. bon, smem; Omanua,

3

gem,

&) Ut tradit Card, de Luca difc, cir. 1 14, Rot, dec Pfqd. . D6 part B.

Mení

vecent, alias dec, 130, Duran, Merlin dev. 86 , 6, c» fegg; Adenad Bu-

rott dec« 769, 1. 24.

hu i

j) Rota zu Compoffellana Parochzalzs coram Cechiuo & Verofpio im ore['f a'ec

25

^ Hs

ïgg "-10. eä"dec.

339.*.2

& Jopg. partt9. recent,

:m) Uti difcurrit Gonzalez Tellez m cap, dile&ius 34. de prab, in- fine. Cu-

- jus vera eft ratio illa, quam perpendit Vivian, de Gferepatr; lib; 4. cap. g.

quod Tuspatr. Ecclefiafticum refervetur iütuitu & contemplatione ipfius

QU

m

Ecclefie , proindeque dum Papa fibi refervat Collationem beneficiorum de

Jurepatr, Ecclefiaftico , fuautiturpoteftate; & nihil facit contre prafum-

pi

tam voluntatem fundatorum, cum ipfe itcaput totius Ecclefie , & eminen-

fir

xet in fe contineat omnes dignitates ; & Officia particularis Ecclefix ,. cujus

ls

intuitu Juspatr, fuitrefervatum cap. ita Dommus dzþmä. I 9

te

a) In 1. gart, Reg 1X, Cancell, $. IL:w, 159.-

X

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. $r

lo

mx'caü/'a Suspatr. ipfis competit, jure fub-

» 62 ipfi €9' ea, quoru

$, jeci jint huic fedi , C9'

Romano Pontifici , que fubjectio C9' di-

o ügen

ter obfervetur , C9' ab eis. vecognojcatur. Jtaque fi fua

(le

» Sanélitas pro bono pacis,

-€9' Concordia Chrifliang Ecclefie

In$

a, multa de Zure juo concedere contenta e[l, merito fuo "Jure con-

d.

lt

gt

» tenti e[fe debent Patroni Ecclefiaftici , nec quidam ambire aut pe-

» tere , quod auctor tati hujus Sedis, per quam conjervatur Ec-

ndo

" clejiajiicæ Hierar&hiæ vigor C9' -*'unita,lr, effet co*zz;m;-ium;

ul

o$ XXXIXS

u

telli

Non fuffragatur preefcriptio,

]Ule;

efat,

üet€ Nmffu&'ragatur obfervantia -quævisjï in contrarium affer:

ta, prout JCtus quidam Moguntinus ac Vir ampliftimus in fegq.

nfer

additamentis, ut vocat, ad relationem fuam appofius fequen-

tem in modum fufius oftendit dicendo: cum Collegiata vided-

L

t

tur fe unice fundare in adibus Poflefloriis, per quos evincere

2!

conatur prz(criptionem contra alternativam per Concordeta in-

n1

troductam, przfertim quia Juspatr. quaít, Parochix originem

hp

- (ttlil

Laicalem habet, hine fequentia bene advertenda funt ad hoc

E

ut przfcriptio vim habeat. . Przfcriptio immemorialis locum ha-

bere non poteft ante Concordata o) ficque ante introduGam

Yi

re(ervationem Men(ium frutira allegatur immemorialis confue»

(f

tüdo, quz certe dari & introduci non pote(t contra illam le-

gem, quz nondum facta feu natà fuit, íc. legem refervatoriam

atb

Men(ium, nihil enim introduci poteft contra illud, q

,

u

Pu

uod ad*

j

(

þuc in rerum natura non exiftit. u'fi teäve:t; p)

t

anu

ie, Qu

ao

gipns

o) Utf firmavit Rota zn Parm, 2e;1€f1 xg.'S"an. 1701. 6. quoniam coram clar,

smem, Card, Scotto impreff. teftante Pitonio p, 4. dz/c, Fccl, 150. tt, 2.

m

lum

p) Rota Coram Bichio dec, 386. u, 32. Et u Toletana decimar

um de Capilla

fq59

fuper cougrua 17 Aug. 1722. teftante Pitonio /, ci£, & in pun&. Concor-

mine-

datorum Germaniz ita firmavit Rota

, Quj

5

p;gr P?Llres decifiones : ab alleg. Pi«

tenig J; cif. 'aäd.igftag. á

L

J

^

g2 ^^ CAP.Ll DE BENEHCIS, QUA. S, SEDE

E

II. Ut poft Concordata a&tus poffefforius przfcriptivas Ia

(

eum habeat, ante omnia concludenter probari debet, vacatu-

frà

renr contigifle in Menfe. Apoflolico: Alias enim praefumptio

"*eít vacatnram in Meníe. Ordinarit fecutam efle, & in ejus

-Xtenore. ad- Beneficii.

du

»1—.y-ïzflvc;a»n-'tis)1 Qcou;«tione(m Q-rdingriam: pros

]ni

--ïeeiï—ilï"ef qyat

tjes

JII. Ut a&us pofï"efïörms prefcriptivus locnm habeat ,. de

üf'!l :

bet Collatio beneficii in Menfe Apoflolico vacantis fieri ab Or-

f

dinario intra tres Meníes;- (i poftea.fa&a ab Ordinario füit col-

mat

latio, fuitillud beneficium ab eo collatum, non quia Ordina-

2nti

rius conferre potnit Beneficia. vacantia in Menfibus refervatis;

C0

fed ex eo, quod elapfum effet Trime(lre ad conferenda Benefi-

€ia prefcriptum in ipfis Concordatis Germaniz r) ad hoc No-

tamen stium facit, quod íi Patronus permittat labi fatale prae-

jf

n

fentandi, tunc Jure- devoluto Ordinzarius pro illa vice confert

Beneficium; quin hic actus poffit pro futuro allegari: tanquam

füti

poffefforius praferiptivus contra Juspatr, fic fimiliter fi lapfis

quor

tribus Menfibus nón appareat Provifüs Apoftolicus, Ordinarius

vel Capitula peffunt pro haé vice, Jure in ipfis Concordatis

gum

eisdem refervato procedere ad Collationem Beneficii, quin hic

a&us pro füturo allesari

4

fund

poffit tanquam poflefforius p;greripti.;

origa

j'ps co n-tf'aä altern a.t;ivzï m

*

z

TRX

H

j£

^V. Uta&us po

ff

ä

CT

xptnusconttaältemaüvam

Eccl

(ént

locum- habeat; in(üper.requiritur ; ut.non tantum. probetur

Collatio ab Ordinario fa&a in Men(ibus refervatis, fed. fimul

]niul

probari debet qualitas coactiva fcilicet cum Provifo ab Ordinas

tum.

rjio concurriffe Provifüam Apofto'icom, buncque per contra-

buc

didtionem fuiffe rzjedum a Provi(o ab Ordinarie, idque fcien.

fatis

te& patif:n-te fumm? Sede , alias enim dgücibntibus prz

Cir-

a

P

h

q) Ut 'Hfmat Rota z» Praren, 691&]1 Y. Decem

b, 1719. 6. verum cor. Rete-

fi

'rendiffino Crifpo, e 2n-Monaflerien, Vicaria 12, Martü 1T06, $.atque hinc

h

coram Qmanna Vid. cit Piton ; cir. n. 18.

AR

f) Prout firmavit Rota zu. Trid, Ar

&

shi-Presäyt, ,Luïza 4. Febr, 1

'7'27 : t&&ante

Piton, , cit. $. 20.

v 1

x

£X Q

ALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. 8*

tlg;

d.

«ircumftantiis nullum przjudicium per e;usmodz collationes ab

Qu

Ordinaris factas fed Apottolice irrogatur, s) —

| Qus

V. Ut per centenariam probetur præfumtw ï.egxs ü fun-

p

datore Laico adiectz fundatore Laico adjectz fundationi in ipfó

limiee, per quam in quolibet Menfe Ordinario Collatori, quo.

H del

ties (ucceflu temporis vacet Eccleffa , refervatur Collatio Bene-

ficii exclufa alternativa, Collationes debent ab Ordinario fa&z

bOr

ol

fuiffe cum enuntiatione fuadationis Laicalir eum Collatorem pri-

mative denotante, idq.'e debet conft.re per duas enuntiativas

D

VatlS,

antiquas, u^»a cum effediiva probanone (.ollanonum femper

Continuatarum, :)

eneft

CNe

Xi. Provifus Apoflolicus non tenetur docere Beneücmm

] p[æ.

ipfi collatum, ullo unquam tempore a Papa co'latum effe, hoc

onfert

enim onus probationis noa incumbit Provif? Apoftolico, cum

um

futficit affientia Regularum Cancellariz & Loncordatowmg

3plis

quorum ommrmda obfervantla de Jure præ(umxtar. u)

DOrds

yrdati

VIL His præ(unïmftls v1deamus nünc, perzat llle, an ar-

in hie

gumentum, quod adducit Collegiata , fatis fit in Jure ae facto

Qriptie

fundatum,

Patroni Collegiata ita argaunt: Juspatr,, quod ab

origine füa e(t laical le, & fücceflu temporis factum Ecclefia(tis

CHJ"D

fi habeat centenariam sffirmativam, quod fc. patronus

Av

Eccle(iafticus per centum annos illud exercuerit & ex adverío

onetür

Centenariam negativam, fe: quod. fummus Pontifex vel ejus

- (mul

Indultarius per centum annos manum non adpofüerit, vel ac-

rüinte

tum aliquem poffeflorium pro fe hasbeat:

tale Juspatr.

hsbet

"ontfd«

ham. de Jure: præ(umtwnem quod in ipfo hmme lex hzc fue-

Jen

$v

d

2

rit

((5

at

8)'Prout Ennav1t Rota n Mo":zjl Decan. 2. Sfan i ,z; (5. verum coramt

Pidonio. item in Hildefien. Decanar: /$. 14. /un 1723. 6. /in. coram . R eves

vendiffmo. Aldrovando Decano, In Trid, Archi-Presbyt,

Febr. 1727 vid,

y, Rett

4

s c:tat

7

"

Piton. 1. cir, , . ^ 1, 23. ubi ejusmodi decifiones plur

g die

4) Prout firmavit F ota apud Piton; /, cif, Card de Luca. de .jyüepa*rf«dzþ

&5.51, 20. Corrad. zu praxi beuef. l. A. cap.

, "5

tulante

u) Rota zm Vocunt, Decan, 15.

,-yfzr 1712 & ceffae dszcultas coram. Laite

€ett, Vid. Piton, ! cit, «t, 22. ubi plures *demüdncs allegat.

$4

CAP, L DE BENEFICIIS, QUE S. SEDI

rit appofita, ut in quocunque Menfe, exclndendo alternativatm,

a Patrono exerceri poffit; Jam vero in quzíl. fadi fpecie jus-

]e

patr, habet originem Laicalem, & pro íe centenariam affirma-

lus

tivam, & negativam, confequenter przfumtio Juris eft, quod

fundator Laicus in ipfo limine fundationis appofuerit hanc le-

uv

gem, quod in quocunque Menfe a Patrono exerceri poflit. Ad

ftabiliendam hanc The(in Patroni Collegiatz afferunt aliquas

Decifiones Rotz. x) Ex parte Ordinarii qua Indultarii no lu-

mus in przfenti difputare, an & quomodo hoc in Jure fit funz

datum , fed dabimus & concedemus ultronee, femel autem pro

femper negatur, quod hoc obtineat in Hypothefi quzflionis ex

fundamentis fequentibus.

ä

— VIIL. Primo Negabimus, quod Juspatr. de quo agimus ,

pI

habeat originem Laicalem ; nam ex actis propriis Collegiatae

confítat, quod Juspatr, quod habuit originem Laicalem fc. a No-

&

bilibus de Bollandia, fuerit translatum ad ordinem Teutoni«

cum, & ex poft titulo permutationis ad Collegiatam, hocque

Juspatronatus ex origine fua laicale manfit apud Collegiatam &

Decanum cumulative ufque ad annum 1447 -- in quo anno ob

collapfam totam fündationem Laicalem, ita, ut vix fuperfae-

pn:

fez

zint decem Imperiales annuorum redituum , uti conflat ex lit,

dul

unionis in. ais Collegiatz n.4.addu&is; huic penitus collepfz

Parochiz fuit unita Vicaria fuüb titulo S. Petri, & quía hzc Vi-

fl

caria fuit liberz Collationis refpectu Decani privative ad Ca-

hi

pitalum ante Unionem, binc etiam poft Unionem Decanus pri-

vative ad Capitulum acquifivit Juspatr novum, quod originem

2ü)

füam habet a Vicaria Parochiz unita ac in dotem affignata, fic-

que hoc Juspatr., de quo controvertitur hodie, non habetori-

ginem Leicalem, íed Ecclefiafticam, quia originetenus deri-

vatur a Vicaria Parochiz unita, Alterum Juspatr. autem, quod

hr

habuit Originem l:icalem; & a Nobilibus de Bollandia primi-

N

um

tus ad ordinem Teutonicum, exinde vero in Collegiatam &

Decanum cumuaulative translatum fuit extin&ta penitus fundatio-

hia

quia

oW

ne laicali, pariter fuit extiqauxp, quod inde clare patet; -

hoc

Ti0s,

| 5&) Qüas allegat Pitonius p. 4. »dy';, fccl. 1 50. circa finem,

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA, 85

t

hoc Juspatr. ex origine Laicale fpe&abat ad Capitulum & Deca-

! Jige

num cumulative, tempore unionis Vicarie cum Parochia vero

"m

Juspatr., quod extat, fpedat ad Decanum privative ad Capitu-

qud

lum, confequenter Juspatr. non habet originem laicalem, f:d

nc ie.

Ecclefiafticam, quia derivatur originetenus a Vicaria Paro-

L. Ad

liQuss

chiz unita, per quam unionekm Decanus privative ad Capitulum

acguifivi,:- ]usii)ï;r-.

D lu-

t füs

IX. 5do. Demus letiam & cohcedamus 'ultrdnee, quod

mprü

juspatr., de quo hodie agitur, ex origine fua fit laicale, cer-

lüls ex

tum tamen eít apud omnes Canoniflas, quod Juspatr. laicale

translatum ad Ecclefiam fiat Eccleflatticum, ficque amittat om-

jTmüs,

Hoc autem Jaspatr, jam. ab anno --

nes qualitates Laicales.

gatg

1219 -- fuit trauslatum in ordinem Teutonicum , ficque fadtum

Ti

eít Ecclefia(ticum, jam ducentis annis ante Concordata: afi d

ütonje

:

hoc in $. fequentibus plura videkimus in comrarium.

Xcque

um &

X. 3tio. Centenaria affirmativa (imiliter in quz(tionáta facti

o ob

Specie non habet locum, quia Collegiata ex propriis «onfeffis

pertüee

pro fe nullum a&um pratenfe poffefforium allegare poteft, nifi

& [it

de anno 1649. 4ta Januar, Hic autem a&tus pro Collegiata pe.

nitus nihil probats nam rmo Collatio Parochiz in Meníe Apo-

o

:5

flolice vacantis facta fuit elapfis fex Menfibus, ut autem a&tus

ii C

hic in poffefforio aliquid probaret, Collatio debuiffet fieri intra

tres Menfes a die Vacature , uti patet ex notam.

3tio fupra,

Yüs pti

irinem

2do In hoc adu a Collegiata non probatur qualitas coadtiva;

ta) üc'

quod tamen requiritur, uti patet ex notabili 4to füpra.

bet of

; detl

XI. 4to. Centenaria*negstivda pariter in fa&ti Specie non

, quod

habet!ocum, nom nunquam contigit cafus, ubi fummus Pon-

fex vel ejus Indultarins manum potuit apponere, vel Benefici-

nimi

um conferre, cum omnes Vacaturz teftibus propriis actis Col.

jum &

indatio-

legiatz 'femper conti

gerint in Menfe Capituli. Infüper etiam

non requiritur .a Provifo. Apoftolico, ut:

t quz'a

'probgj;t;a&us p-sü"eiï"o-

hot

rios, ut pgtct; ex qutabih 6to fupra.

f'L 3

! X-II. .Si-

EX :

89

CAP.I DE :BEN**EEICWS.' QUJE. $, SEDI-

- XIL. Sinilia argumenta ab ipfis *«Cu—rialiüi—s; etiam afferri (ü«

h

&1

dita, tenent qnidem ia Calibus, ubi agitur de fola linea pra-

fpeda

fcripuva, & (imiliter, ubi certo beneficia ab origine meri Juris

CUQOI

Tcclefistlici, veluti fi erecta (int ex reditibus iptius Eccleíiz,

ertin

wut i Capitulum A) Patrono cuidam F) vel ante vel poít Con-

Wieto

&ordsta ex liberalitate vel etiau! titulo oneroto cedat vel cefferit

"

Ke

B

jus conferendi prebendam proxime vacataram & ia futurum

&

/

d0:

perpetuis temporibus toties quoties vacaverit, hic utique re-

ferd. a

ftringitur Jus ceffum ad Men(es .Capituli, & fubintrant reterva-

pico

tiones Apoftolice in Menfibus Apoft.licis, ac eatenus non (uf-

$e&t. 1

fragatur prefcriptio ut in numeris precedentibus , ni(i ub clau-

ceteri

fulis & conditionibus ibidem affertis memorata, cum ifta pro-

mf

«edst in linea mere profcriptiva, & non faffragetur przfum-

qui/i

Mati

awfä,ien,es j uäs in titulo fqndatmms,. dotatienís, fuzlldazæg

(on, d

de Ar

4

[j

L.

bott &

& d.

kä*xreþäionïs' läegüld ima ef ti-n/' æfrfekvmztid ïin-memfoi".'» feg' :

et D.

,prcqu::mm , fu;zfi .rrtiqzz-is Jege.

prafen

fenher

L. Obfervantia tamen iä contrarium, fi ,im.mem'ofïaïis aut

fentatu

centenaria exuberat, prafertim, fi concurrat cum pracedente

h C

ftatu Laicalitatis vel libertatis: cujuscunque, linea prztumtiva

&ntati

fundationis, vel dotationis; prxfumitur enim tunc in prima

fundatione jam fuiffe exclufas refervationes Apoftolicas, utfufe

oftendit Rota y) & fufe alibi dicemuss quidquid opponat Ri-

gantius,

2) confentit £

* d

ainen L cit, amum, 1935 & ett fententia

-

-

Á

Ccommunis 4) '

*:y*j "Irä Tarra&a;ze;g[ Bcn;]ïcii W-ZPW'Z.*E 712. Cotam Lancetta, Iu Parmä":þ

Beneficii 16. Sfan, 1702. Coram Anfaldo; extat apud Piton. aleg. 49. s.

W E

.C

33. & in. Auguflaua fumme Cuftrodia 21. Cfun, yz15. Coram Falconerio,

*) L. crt. $. H n, 21, ex Trident, Avchi Presbygz, 3, "Deconb, 1723. cor. bon.

eteii Gamaches,

D

b)h

&) Card. de Luca difo, s2, Pitonii dikcépr, 23. * 4, Cazd, de Petra &c,

MP

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. 87

.T lj«

l. Exemplum habemus in Ecclefia Cathedrali quoad unanz

|prg.

& alteram Vicariam, quz in omni Menfe ad Patronos fuos:

Juts

fpe&ant.

Idem vidimus de Cantoria Frideslarienfi b) fimiliter

Cufloria in Equeftri ad S. Albanum ad nominationem Prapofiti

Mæa

Con

pertinet in'quocunque Menfe; fic D. Joannes Phibbert de:

elfeni

Wietberg 14. fanuar. 1596. obiit, & D. Joannes Adamus a

mj

Bicken 16, Januar. 1596. nominatus a-D. Prepofito Joanne Sui--

J8 f&

cardo a Cronberg tefte provifione originali. — joannes Rein-

lat VA.

hard. a Metternich cuftos obiit 1, Januar. 1638. ut patet ex Chro-

n üi£

nico Eque(tris ad $. Albanum Georg. Chriftiani Joannis Lib. II..

) lag

Se&. 1I. Cap. IV. de Cuftodibus p. 795. & fimul ex manuferipto:

i pn.

veteri mihi exhibitos D. Joannes Udalricus ab Andlau deno-

zlutte

minatus eff a Georgio Anton. de Rodenflein Epifc, Wormat..

qua Prapofito ad.S, Albanum, & Joannes ab And!au obiit 16.

Martii 16«0, ex d. Chron. & prefentatus ab eodem Georg, An-

ton. de Rodenftein Epifc, Wormat, & Prepofito in Protocolli:

de Anno 1650. e, April. pag. 12. D. Joan, Suicardus de Wall-

bott a. Baffenheim in Olbrücks qui denuo obiit 14. Maji 1656,

ex d. Chron. & a D. Damiano Hartardo a Leyen denominatus

f

eft D. Carolus Henricus à Metternich, ut probatexiflens adhuc:

prafentatio. — Ca(imirus Ferdin, Adolph. de Wallbott à Bas:

fenheim obiit 6. Nov. 1730 , ut docet Manufcriptum , & prz-

lis aut

fentatus a Prepofito Friderico Carolo à Schünborn Epifc. Hers

edente

bip, Cafímirus Antonius áSickingen Hohenburg , ut doce

j

e

urtira

fentatio 23. acemb..xrm ihi exhibita.

| prima

utfufe

go X-Lf&

nit N

ntentid

Altera ngzzlzz' A-efi* in expre[fa fimdätarïr- vazzmmæn,g

vel tacita.

]. Ee

*

L Altera pi*i*n*cäpa!ios Regula eft, fi fündator fiïve*L':kx:icusx,-.

'P-armen,ä

(adat a

i, 451

five Eccfeü*a&jcus expreffe quemcunque fuperiorem excl

Bene-

conetio,

Y

|ar, hit,

b) Ind

iffert, 9. P. E* ad ?dnc.» Gerfä;de- n-amrq [ zjndbl?,. ut Junr gadia

cap,. 1. [

n«

—— H

$3 CAP. L DEBE—NEFI—CIIS, QUAE S. SEDi

t

Beneficii ccllatione 4 fi enim &

iummum Po ntificem excludere

-—

ceg-[e;t-ur..* .e)

if

IL. Rur(us 6 fundator Beneficii ab initio ere&tiois dgman-

t

det, quod Juspatr. bi refervatum, .& Laicale in tran'itu etiam

eii

ad pertonas Ecclefiaíticas eandem retinere debeat noturam &

qualitatem , ac íi eflet penes Laicos, licet enim ex tunc mute-

init

tur períoos praíentantis, tamen ea lex in limine fundationis

Dort

expofita, cum h:ujusmodi Juspatr. inipecta fuüa origine, fit lai-

&ulg

cale , illud przíervat in eodem ft:tu & qualitate adeo, ut aihil

obe

aliud mutet tran(itus ifte, quam Períonam pra(entare debentis,

Cor

per quam mutationem non amittit, fed conífervat dicta iege na«

t:ram laicalemab initio eiintixam , confequenter rei:anet a qua-

x

cunque refervatione immunis. d) -

1ll, Exemplum habes in Collegiata S. Cfucïs'pun&o Aita-

B

tis S. Cracis in Parochiali $, Quinuni Moguntiz fundati a Lai-

cis, a "foaune de Friedeberg diéio ad Sportam , ejus;ue conjuge

:

laica -- refervata ipfis conjugibus ac ipforum cuilibet altero dece-

dente preventatione libeva ad bencficium ante dictum , ac pofl mor-

lns.

ferya

tem illi vel illis, cui C9' quibus ipfi conjuges aut. alter eorum duce-

s libera

pre

Tet kvpommz'zjtenduxm; igitur a reiervationibus Apoftolici

liztu

przfen-

d

aro

U vt

g)**Pïtc.).n.v. olz'fceþt. Ecclef. ng. ". 15.- Rigaritïus in ry.parvt. Reg. IX, Cancell,

$. II, », 168. de

propri

$t

VT,

P

tacita exclufione vide 'infer'ius] $, XLII, n. III, $. XLIV,

fiz d

d) Pyrrh, Corrad, in

* graxi benef, lib, 4, cap. 2. 9. 40. ex dec, Rot. z2 ua

4 qu

Romana Sfurispatr. 31. Maji 13513. cor. Card, Sacrato. Card, de Luca de

Sentit

Cfurep. difé, 5 9. , 15. poft Lotterium dere benef, lib. 2. q. 10« 1. 4. -- Cavaler,

decif, 659. tt. 5. Seraph, decif. 611. n. x. decif. 1 47. . 7. part. 7. veceent,

ptr, t

lt J

Pitonius de controv. Patron. alleg. 18. a. 9. 7. €» feqqg. unde ft fundatores

quamdiu wiverent, [ibi refervarent poteflatem nominandi, volendo, quod

goff eorum mortem . Abbatiffa groviderez eodem modoy qualitate & ffatu,

nc ipft fundatores, fi viverent, difponerent

**e.*29*9

»*92^€

qu& ditiio oyeratur , wut in

(

Abbatiffa reprefenterur. perfona ipfa fundatorum laicorum. circa. »modum ,

qualitatem c» fl'atum Sfurispatr, laicalis, nihilopror[us immutatos niff per-

M

fona habentis prafentare, ut preter jam allegatos tradunt Ricciut, Zucubr,

G

Ecclef. lib, 4, cap, 13, n, 2. Rigantins n 1, partem. Peg, IX, Cancell, $,

Pt

2. . 174« C 175.. Et Rot, z Monafferien, Cauottica:s 19. Febr, 1714.

4

€or, R, P. D. A(z/a!do. quod autem.

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA, 89

lre

prefentatio uti competit conjugibus Làaicis, ipforum cuilibet,

altero decedente; ita poft mortem ilii vel illis, cui & quibus

Til

ipi conjages aut alter eorum. duceret committesdum, compe-

tiam

tit præfenmtm hbera à re(ervatlombus & ex fundatione. Laz—

bm&

cali, g)^

mute.

IV quuxdem alternativa vel refervatlo ratione Menf' jutb

LLOn1S

introducta fuit in præ)udlcxum Ordinariorum, non vero Patro-

Ti

horüm particulariam ratione un us vel alterius Beneficii Mono-

ab

éularis; de his nü'la erát lis ante Concordata, proin non fürit

QR

óbjedum QConcordatorum , . Confequenter' nec altermnvæ na

&t

Concordatis mtrodu&æ, ut jam fupra memmx,

aqu

SXLI

) Altt

Fundator f t f ve Lazcw, five- Ecclefiaflicus ,. benejïczum a0n

0 LA

erit refervatum,

orftoe

Q d&e

! Procedzt hzc anterior re('olutlo, five fundator f' t fæcu-

JHir

Jaris & Laicus, five Feclefiafticus. Juris enim naturalis eft ob-

dice

fervare pa&ta,. & leges fundationiss , magis adhuc tenderet in

liberd

prejudicium Sedis Apoü licz. evertere ea, qua fundatores vo-

yreiete

lu:rant in limine fundationis Eccle(iarum, dum effet exemplum

Carcil,

dare, ex quo alii retraherentur ab holocaufto feu ab erogando

proprias facultates in caufas pias, videntes, pacta & leges rei

i XLIV

fuz datas per pios fundatores poíftea non obfervari, fed violari :

ot, n tina

ad quod evitandum fàcri Canones fumma procefferunt Indulz

e Luci d

gentia erga fundatores tum Laicos, tum Ecclefiafticos in Jure-

- Cavalet,

patr. ac etiam in admittendis eorum legibus & conditionibus,

Í rttat.

i

cet Juri communi contrariz fint ac exorbitantes, f) ld circe

þmda!em

&

i placxta

10, (to

ö» ]latu.

e) Conf R:gantms in.Y, part. Reg IX. Cancell. 5 2. 9- 174. qm ex fimili-

RE

ii s t 1

bus formalibus fortiffimum areumentum exclufionis refervationum &

ml

Mentium Apofïohcorum deduclt vid, $. XLIT,

, mf p

*E) Glo(S, n cap, cum dileétus in verbo. prafentare. in: fn. - de Sfureg.. Et late

iut, Atl

Pitonius difcept. Ecclef. 25. n. g. (ædzfc 29.12,15. Rota n Parmm benef.

Cand. f

28. 'ïian.xybl $, f- Cor. R. P,.D.

Lotfo

»

ebï. 1714'

9Ó

CAP. L DE BENBEFICIIS, QU/E.8, SEDI

placita fundatorum deftruere, cthim non -folum naturafi' rationes

ter [

:epugnet g) fed etiam violando paáa in limine fundationis

conventa redu&ive tendat in ipfum &. Sedis prajudiciums non

j r

ferri

debent refervationes Apoltohcæ admitti, .fi a fondatoribus exs

clufe, nifi detur caufa talis relevantiz & publice necetlitatis,

Kp

41 !

ut dici poffit, quod, eam (íi fundator pravidiffet, ipie etiam

fuam legem correxiffet & immutáffet. h)

j

H. Espropter Clerus Secundarius in Exhibito ad meem-

tiffimum Emericum Jotfephum p. m. 11. Aug. 1765. tuto prg-

Yocavit , fimiles Vicarias Monoculares feu alias lege fandatio-

nis alicui Prelato competentes ac refervatas, nunquam alternati-

vz fuifle fubjectas uique ad finem prxous Szculi. i)

£i

III. Zqui-

) Ex Can, ratiouis oraïo stoft patitur Y6. 4. 7.

h) Barbof, de Sfure Ecclef. lib. 3. cap, 27.-. 60. verf quin imo,

;;

8) Ibi -- biefe8 in ben Canonifien Gefegen gegrünbete Siedjt babem gte

badte *z-m[aten fomobl sot. --- a[$. nad) ben errid)teren . Concordatis

.

Germanie, ia Meníe quocunque gatty ünfttittig , - berge[taltett. eyeteitet,

[

baf fid) qud) bie 905te) GCeligenflabt, megen féner im bem Cuypoben

Á

1(

*oboinftift Dergebtadten Vicaria Monoculari, in contradi&orio mamþ

fenitet, unb e$ bat meber ber beil. €tubl 5u 3:0m, mod bie €

bute

tic

firfil. ofotreic)e SBorfabren, vi Indulti Ponti&cii, begg[e((hen Vicarias

Ü

eu Monoculares , ober 100 fonfiet] ex lege fundationis eittett getoitient

$)

æra[aten, bie Collation augebadbt unb a.zäbxuv:?!zd serbebalten toorber,

T

jenablen, bi8 an bas Cnb bes vorigen Seculi.begebem, affivo bic as

t

$tapl$ elprreicft uqeerenbe Gburfürften burd) ungeorünbete 9Borfleliutte

tit

gen Derteitet toorben , Detgfeiiben Vicarias gt Degebens moburd) mie

D

gleifaUs beforgen , e8 mbd)ten and Guer Gburfurfib. Onaben Dicrou

bet

per importunas . preces veruoget merben.-

Gleimie nun aber biefe

sbbenannte Vicarie fubalternativa Menfium , in Concordatis Germa-

Tes

(

xic nit Deoriffen, biefelbe aud),

f00 in limine fundatxoms, eim fidee

Yet- Collator feitaete&et ift, feiri obje&um Concordati feyn tonnen, unb

n

€«. 3abftiie Seiligteit felbften in Denfenigen SSifdbiimern, mo fein

fii

H

Índultum. gegébert voirb, Dergleicben SSicaviem niemmals. conferiten , fotte

T

Pern Dbiefelbe ibren Patronis nberlmïen,

fl) fann qud) bes Clementis-

u

finum lndultum Q3f bergleidien Beneüc:a nidt eytenbiret ,— mod) aud)

1

L

a

bavon bies(ot8 ein bubxaud) gemadt merben, ba anfonftem ber SRomis

f

$o (sml)l quí bie 9egeburg Der Benefidorum befanntlid)ft febr. aufe

T

üeetjam ift, uub )ebe üclegenbett Wit beyoen Sieien. umfanget j Ws

Jïa

tin

a

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA, or

NU

.

III.. ZEquitati naturali convenire, vera Möhocula conformi-

Qonis

ter primzvz fundationi etiam fine relatione & refpedu habito

' Dün

ad menfes Apoftolicosa Patronis fuis in fundatione vocatis con-

d$ 0R

ferri coaclufüm 20. Jan. 1766. in Reverenditlimó Vicariatu. k)

Itf

