Judicio poffefforio , ubi in continenti refervatio ita non apa

:eflïias

paret, fufficere ultimum ftatum pro excludenda refervatio-

Q (X

e, exigit hoc natura Judicii pofiefforii; cum non fit ne-

d I6

ceffitas; discutieüdi tmerita petitorii, 1ta concurrentibus va-

ibett-

ris adminiculis Schola(teria in «Colleg. ad $. Leonardutm

ii Ve

Francofurti pertinet. ad nominationem, Reverendiffimi D,

en D

Prapofiti in Cathedrali: vacaverat enim per obitum Cano-

! t

* nici Keberlein 17. Julii 1741. in Menfe Apoftolico, & a

-Ànno

Reverendiffimo D. Prepo(fito Majori a Bürresheim. denomi-

1Qofit

natus fuit Scholaflicus. Joannes Ludovicus Pfeiff: alia lite

jus Vi-

pofterius mota in Anno 1756. decilum 28. April. Reveren»

ol. 109.

dillimum D. Prxpoütum in poffeffione conferendi Scholafte-

dl de

riam in omni Meníe effe manutenendum: non relevabat

Kf hco

Anno.1647. 25, Novemb. in Meníe Apoflolico Scholafte-

jete D.

H.e,

r-iamw & præbendam per obitum Caroli de Bongoqrt vaca

&

eqdent

-

9po o

um mo«

t) Siinilif& Micixaäl Glafer ium obire;

4. Maji 159;1., i;l Menfe Apdü.

jris pro

Paulus Haupt próvifus ab Archi-Epifcopos Adolphus Beck provifus

quamvis

a D, Prapofito nomine Eminentiffi obiit 1708. die 27. Martii Men-

yem (l

fis Apoft. fucceffit foannes Lucas Piftorius provifus a D. Prapofito,

qui refignavit: Joannes Ludovicus Emmerich vero a Venatore Darme

in p

fladienfi occifus 1721. die 4. Septemb, & ei fucceffit Joannes Fran«

i videbe-

cifus Jeger provifus ab Archi-Epifcopo vigore Indulti: vacante ita-

que.in Menfe Apoítolico Vicaria eadem in Anno 1774. Eminentiffi-

iib

Qu

mus Emericusx]ofepþus prent, mem, gaæ contulit Ignatio Prator.

O

)

r06 ^ CAR.L. DE BEREFÍCIS, QUE $. SEDI.

& fuiffe collatam ab Eminentiffimo ex Jute devolauto poft

Jl

fex annoss idipium enim comprobat, Eminent tfimum. non

qua Indultarium dignitatem hanc contulifle. ceu alternative

fubiectam. — Erfordix Prebenda monoculari Reverend,ffi

mi D* Przpofiti in: Colleg. ad B. M. V. per obitum Deca-

Q

ni Helland' non ita . pridem in Meníe Apottolico. vacante ;

fí

obfervantia negativa, eo quod nec veftigium uljius unqu:;m

fadüa provifionis a&b Eminentiffimo: Indultario haberetur, fte.

f

(

tit pro Reverendiffimo D. Przpofito s u) tantum ex hoc

ii

inferre volui;

qualiter in poffeflorio ul»t./ilm,us. ftátus g;ttcn.

[

datur..

l:

r

VXIV.' Süborta taliter lite quoacïïtl/äae'*nefic;a ;veï-l V:carlas

h

Monóculares, fi in Menfibus Apoftolicis vacent, fzpe ex-

pediens vifum fuit, ne nimium: Collatores - graventur' per

Alternativam contra antiquum pofleffionis (tatum introdudilam

vel introducendam, ut jus prztoxandi cencédatur ills, &

qu

dll

nominent perfonam, cui dein Indultorius Vicsriam conferat:

Ü

ceu in moóx recen(ito cafü. Colleg. ad' B, M. V. trfordienfis

fe

quoad Vicariam S. Bonifacii contigits lata enim fententia in

S'

Reverenditfimo Vicariatu 1744, 17 Decemb. ubhi. caffáta pro-

nem

X

,viüo Capitulis appellavit /Capit.ulum",— dein pg;ixt ;reü:tutio

Tü

i i'n.

^j

Mli

n

B

In eadem ExcxcleüauCowll-eg. q4uo'ad Vicarias 9 -Bonlig'acïri' '& S, AVCT;ICf&,

Àn

quatum quondam poffe(fores erant de collatione D, Prepofiti, Anno

1618 Balthafar Walther Vicarie S. Crucis, & Toannes Bernhards S,

t

Bonifacii, item D. Holzapfel de Anno 1677. Capitulum non admifit

fo

illos ad perceptionem redituum, donec locus vacet in numero Vicas

pof

riorum, & fic non amplius in poffeffone permanfit D, Prapofitus,

fed Capitulum S, Bonifacii Vicirius Todocus lung 174c. in Menfe

git

Apofítolico mortuus & Capitulum contulit Vicariam Clerico Rcthen-

&

fop

fee, Eminentiffimus Parocho Ender. Anno 1757 D. Prepofitus Hég-

lein quoad Vicariam S, Crucis Tus fuum centra Decanum. & Capitu-

Cor

lum urgebat etiam per viam Juris in Confiftorio Fcclefaftco, dein

in Reverendifimo 'Vicariatu; aft interveniente ohitu D Prapofità

caufa indeterminata permaníit,

v

fes Capituli;

AInterim iftud cdpcemit .modo/ Men«

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA 105

jis

n

lg

in integrum; tandem 19, Dec. 1746, in'Jure prætaxandz

concefio temperamentum admvemum fuxt.

j

k

d«

XV Prævaluxt utique refervatxo A:ternatzvæ nonnun-

le;

quam-contra hos Patronos fïngulares ob Authoritatem Emi-

rm

nentiffimi lodultarii adeo, ut hi in fola contradidione &

Gel

fubmiffa dedu&:one fui Juris falutem quzrere coacti fuerint',

hoe

ceu füperius videre eft.

Ubi igitur Jus anterius ex funda:

Uf

tione quafitum-vel in: obfervantia tom affirmotiva - .quam ne-

gativa anteriori flabilitum fuerat ,

unus vel aiter a

Qus pos-

feflionis - hujüs 1mmem0rxahs turbatxvus & contrarius non

hr

tàntx» erit. con(:dersnom

ut & deinceps pro Jure vel regu-

20

la pof*efïzoms m(erwre queat.

Q

lum

VI Præter obfervanmm negatlvam in antenonbus etx—

T.

am przter literam fundationis obfervantiam affirmativam pro«

ducere poiïunt Patroni Gngulares & Przlati in nonnullis Ec-

t

nfie

clefiis, in aliquibus. püdam habent obfervantiam antiquiorem

negatwam.

-Inter priores fünt in Cathedrali, in Equeftri ad

iM

m

S. Albanum D. Przpo(itus 1mó quoad Cuftoriam. zt $, XL.

N, II. 2dó quoad Vicariam fub tit. decem millium Marty-

m

ruüm;,

ivel-altare: 1

ia

anno'1298. .dotatüm per Ingébrandum

Militem- civem Mogunt;num.

lIta Anfelmus. Alexander Do:

mellani- poffeffor hujus Vicerie prefentatus a D. Prapofito.

niciSy

Anng

Antonio Waldbott a Baffenheim obiit 8. Novembr. 1607;

LSQ

teffante Manufcripto veteri Catalogi Vicariorum , & Succes-

imifit

for Jodocus Wilhelmus Elz prefentatus ab eodem D.. Pra:

Victs

pofito:à Baffenheim , nt. vidi ex praefentatione. Rurfus Geor.

(fUS,

enfe

gius Fridericus Bickard obiit 28. Novemb. 1702, ut patet

ex diredorio Chori perp. in pargameno p. I. Succeflor Chri-

hen

ftophorus Bley nominatus a D, Prepofito Friderico Carolo

J

)pïtü

Com. ä Schonborn Epncopo Herbxp w) di&us Chriftopho-

dein

rus

P(I m

W) Ut docet præf'entatlo - ibi -- ad Nos tanquam v?wm Zmnmnm e

Ms

indubitatum. Collatorezs vigore. Moneculi tangnam . Prapofitum. pleno. Sru-

f6 Speäare, ö*- infallibiliter. gertinere dzgnojcztur.

108

CAP.I DE BENEFICIIS, QUAE $. SEDI-

rus Bley obiit 15. Martii täüe.,.äodem libro. 1'74'8 ,& Fram

ciícus Antonius Ziegler a D, Prepofito Melchiore Friderico

«

Com. a Schünborn, ut exhibet prazfentatio originalis x) 3tio

D. Cuftos S. Albani in quocunque Menfe Vicariam S. Mar-

garethe -V. & M. confert, a&us poffefforii in Menfibus eti-

fi

am Apoflolicis fünt 1mo Hieronymus Schmitt obiit 14 u-

[i

t

lii ex d. libro p. 49, anno 167:. & f(ucceflit Mathias We-

À

ner, contradicente provifo Eminentífimi indultarii Damiano

Hartardo Franck Can:cnico Domicellari ad. S. Stephan., prz-

IK

fentastus a D. .Carolo Henrico a Metternich Winnebuorg qua

Cuftode S. Albani vigore Monoculi , & docet hoc prafen-

tatio de dato 8. Januar, 1676. 2) hic Mathias Wener obiit

D

3. Sept. 1703. ( ex d. libro p. 62, ) & prafentatus Phlip-

É

pss Jofephus B.ber a D. Ferdin. Cafimiro a Baffenheim S.

Albani Cuttode , teflatur exhibita prafentatio.

Obiit . 18,

O&obr. 1737, ficut & Francifcus Ignatius Helmardel nomi-

natus a D. Cafimiro à Sickingen Hohenburg Cuftode obiit

&

in Meníe Capit. 13. Junii r76;. & fucceffht Philippus An-

tonius Brendel prafíentatus

k

a D. Lothar. Fyanfc;ifc. à Betien-

W

dorff Cgü.

d

D

tul

XViL Decanus Colleg. S. Crucis conf;erenduih habet in

omnibus Menfibus Altare S. C€rucis in Ecclefia Parochiali

Vll

ad SS, Quintinum & Bla(um foundatio anno.. 1338 a Laicis

20

D

2mo idus Julii fada & ab Henrico ArchiFpifcepo p. m,

Y

confirmata, Unus & folus poffeflor modernus provifus fuit

ob

ab Eminentiffimo Indultario contra literam fundationis, non

i

ia pridem cont»radicente D. Decapo "Colleg. S, Crucis, y)

7

B

ht

XVIII,

x) Wihil dicendo de Ture conferendi prebendam Canonicalem in Col-

le

S. Stephani ex literis À

j

14. Calend, Aprilis,

rchi Epiífcopi Wer?gri de Anno *266.

y) Ui & Clero Mog. vide $. XLI.— "

g. IV.

, m.; $ XLU; n, IH, $. XLIII,

l

l

EX ngg;zmm 'ggM-BQRISSUNT RESERVATA; 109

a

.. XVIII. Ia. Colleg. B. .M. ;V.-uad Gradus Monocula ad

(0

Nominationem D. Prepofiti funt Vicaria S.. Andrex Apoft.

j

lit-

ad Nominationem D. Decani Vicaria S. /Egidii, S, Mitthize

Apofít,, S. Bartholomai, S. Agnetis, Annuntiationis & Vi-

eli.

fitationis B. M. V. Ad Nom;inationem D. Scholaftici Vica-

ria fuüb tit, omnium Sandorbóm, Ad Nominationem D. Caa-

N

anQ

toris fub tit. S. Joannis Ev. Vicaria füb tit. S, Bartholomzi

Anno i300. fundata z) altera fub tit. S. Agnetis eft de An-

m

qud

no. 128; a) confer dida $. XLIIL n. L. & II,

fen

hii

XIX In' Collegiätä Sïomms ad kNomi,natioh'&rï;*- D.

Decani 1) Vicaria S. Joannis Bapt, 2) Vicaria S. Joannis

lp

Evang, &.3

1 $

LÀ

z

) Vicaria fub tit, S Nico?ai.. Conf, $, XVhI.

"

n.

Qmi

obtt

XX, In Colzfegia-ta-s.ä Petri. Vicärïa fub tit. S. Aïbärii:

ts

eft Monoculum D. Decani, quoad Menfes Apoflolicos ha.

(efle

betur in libro Prot, p. 118. de Anno 1:611. Ego Joannes

Walt Decanus d. Petri ad. Vicariam fub tit. S. Albani uti

Decanatui in utroque Menfe conferendam nom'navi, & con-

U

tuli ingenuo Adolefcenti Francifco Ritter. Poffeffor hujus

ol

Vicariz Ferdinandus Hamburg teíle. prot. p. 68. An. 1663.

20. Martii in Menfe Apoft, obiit, & Matrhias Reyland ac-

AICIS.

ff

cepit d, Vicariam ex nominatione D. Decani 26. April,

s fnit

1663. tefle prot, €o, 'cont:a iflam poffeflionem vel hac non

obüante Eminentiffimus Anno

1733.,

decedente Henrico

m

Kloek- in Menfe Apoft. 23. Novembr, Vicariam contulit,

2

Henrico- Will. Confer di&s in $. LX II. N. VI'I. ad N mis

nationem D, Scholaflici pectinet. Vicaria fub tit, SS

* : Cy'..:

VIT,

053

riaciy

n Col-

) 1266

2) Ihi --lcblïatïo feu prefentatio ad Decanum ,

*

quf eft pro temppre in

»di&a Eccleü?, per'petuo. pertinebit,

xl

. &) Per formalia - quoties & quando ipfum Vicäiiam yacare contigee

zit; Decanus conferre potetit,

1IO

CAP I

DE BENEFICHS ; QUAE s. SH)I

mc:, Larvz öc Smaragdz.

Ad Nnmmgtmnem ';D. C:mtorx

Nicaria. fbb tit.B.. M. Ma Odalenæ & Nxcolar, fs&a. fuit no:

Tináto. in: Menfe Apolt. Anno 1"626 decedente -joanné

Braum.24, Julii 1626, tefle- 'Prot. p.

129, nOminatus a Di

£ T — «6 ^.

Cantore Joannes Gaünnerfüfs 17. Odtobr. 1626, tefle prot:

D. 133. Item Servatius Breidenbach die 34, januar. óbiit

1684.. (.ita prot. p. 304. ) & : Joannes H:emnymus Har-

nifch áccepit poffeffionem ex nominatione D. Cantoris 1638

19, Januar, quidquid fit de reportatione ejusdem Vicariz a

Sede Apoft. poft-obitnm Joannis Heck 4ta Maji 1732. Sede

Mogüntma Vacante.

Confer. 5 ALID. N VI

XXL In Co'!eg nd S. Stephaaum teüe turno míinort,

MU

lb

nominationi D. Decani re(ervate fuünt fex Vicarie 1:) fub ti-

tulo S. Laurentii 2) füb tit, S. Gregorii, utraque Anno

Và i

1262. fundatd fub Arduïmfmpo Mog. "Werneto,.3) fub

dujtc

tit S;. Annz.

4) füb tit. SS; Cotmaz & Damiani,

$) fub tit.

$, Nicolai, 6) fub tic;, S, Cathorinz de Anno 1200. a C

nonico Ecelefiz S, Stephani Folinando.

Ad nominationem

j!

D, Scholaftici fpedant duz, una fub tit. S. Thome,; altera

$. Marie Magdalenæ —

Ad' D, Cantoris nominationem

H

p

duz 1) fub.tit. S. Joannis Bapt. 2) füb tit, 5. Albam funs

Ve

data Anno 429&. a Dam.eie i.,an ore. b)

10

XXII In Coïle

S V:f"tom 1 ad nominationem D.

lz

Pre pofiti fpe&tat . chana fub tit. Nativitatis B. M. V. vide

)7

$.hujus N..XII. 2) ad nominationem D. Decani Vicaria fub

Ai$

tit..S. Michaé&lis Archangeli, vide €.

3) Vicaría füb tit, A(z

ti0n

fumnoms B. M. V hu;us pü*iïeüür Georgxus Schutz ebiit in

Ihi

Menífe

pur

r

b) fhi —— ab eoäem quóque Cantote extitit Ordinatum ; & à toto no-

2027

flro Capitulo approbatum,; ut Sacerdos, qui-is eodem Altari per ip-

V,

;;fum D,.Cantorem quamdiu vixerit & poft mortem , ipfius per fuos

im.

" Succeffores Ecclefie noftre Cantores ad guos Collatio hugusmodx Al-

mms fpe&abit, fuerit inftitutus,

tj

EX QUALITATE; TEMPORIS:SUNT-RESERVATA, 111

DN

Mgnfe Apoft, Novembr,.1632. &.(ucceffit Ambrofius. Jordam

N

€x nominatione D. Decani, tetlante óriginali prafentatione c

)

ia

4) füccentoria ad nominationem D. Cantoris. [ta

.Nicolaus

D.

Gottwalts. obiit. die 7. Julu, in .Mente

.Apoft, Anno :1549,

tb

teíle libro animarum x P-S)Z.&

í

H

16

3

d

Dut

*

d

hit.

I

-

$

*

d

"d

M

pede

zflcalem | m agom exczpz

E

x

Digæ?täff: pofi : Pbaïz*

&

u?tuf a?z-

A(zärïzzzgtjvq; ho

Urh

ter.a ECAltetagtva. em þliläni UET Con-

cordatis dignitates po

ft Pontificalem. ma

lores in Cathedra-

)

libus, & Principales in Collegi

hi

atis e) igitur dum Alternatia

va excipiuntur hz .digmtates,

nec conferri;poffünt. ab In.

[üb

tit.

dultario, neo.a Cap—i;uig vi alte

ure QOr.

rnativz , Afecilcxiie his: j

áa

-iüdn'o

Dett

€) Tbi --- cufn Vicarïa fub tit, A(fï'umtïonïs B,

l

eud

clefia noflra S, Vi&oris per.obitum honorab

M. V. in Colleg. Ec-

Defft

ls D, Georgii Schutz

nuper in Menf'e-N'ovembr;..'Mcgu'n;tjlæ' defunüi p

.m, ultimi, dum ViXit,

du

poffeforis ha&enus vacarit, & etiam.

.....

numBC vàcet, ejus

que prafontatig

vel wominatio ad nos uj prefate Ecclefie 8, Vi&toris

Decanum ple.

no Jure pertinére diguofcitur, Te — -- .Dominamus ,

& prafentamus

- - — Trevims 29. Decemb. Anno 16

D

T

23

in fidem Ambroüus Seis

,

beus Suffrag. Mog, & D. Vi&oris Dec

anus,

vide

. 3) Teíte protocollo.de Anso 1

$49. fol, 67. & i

nítrumento nominatigs

(üb

nis Originali Conf, $, XLIH,

N. V'ï,,rpïj,iteræ fundationum & us

r

tionum.fuo te

,

t

b

.A

CL R, Wuzdtwein,

mpore | COmP,?ïgb unt j^

r

E.

M o fubfeq, fubfd, diplom,

j m

€) Ibi --- majovibus- '*zlz'gaju'rmziäuf

Poflt : pont:;ïct;[es m : C?ghedralibrts ; £^

Jenie

principalitus in "Collegiaris. Ecdl

7

us

25 -exceptis, de. quibus Cfure Ordinario

grovidetur ger. illos inferiorey ;

s0b25, quod z z

-

-

-

z

ad quos alias gpertimet, — Placet etiama

U

non impediemus nos, quominus de illis vacabunt de

et 1p

Februarii, Aprilis,

unti,. Auguffii, Odtbris, ( Becembris

menfis li.

r fuos

bere. difponatur ger. illos,

j A

&leciio, Qvc,

ad gyos eorum «ollatios grovifios p

N

ragkntazfiag

" CAD. T ;DE BE&EFICHS, QU./E $, SÉDI &c.

äf-

"

dinario. providetur, per eos; ad qüos ' ahas pertmet. Veram

de hoc alibi fu(ïus in (epareto.

r

II Tnterea confuiere juvat, qui& Clar, Barthel f) &

quz exhibet Analytlca demenürat:o cu;usdam german! ex

litera & mente Concord. germ. præpoüturas, que funt in

germania mnajores . poft pontifcales in Cathedralibus, &

principales in Collegiatis Ecclefiis. dignitates non eíle Sedi

Apoftolice refervatas Colonia 1757. (icut & Cl. Profeffor

Salisburgen(is: Steinhaufer g) excipiuntur tamen eb Alternati-

va ait P, Schwartz im Colleg. - Hiftor.

part.

KL ssb 354.

Ecclefiarnm Cathedralium & Collegiatarum dignitates quz

femper à fuis Collatonbus Ordmams conferendæ relm-

quuntür.-

£) Tn differt, III vel fpecxah ad Concord. germ,

tem

—.) In obferuationibus ad Mg[covzz princip. jur. publ, caput V, $. VI f, 28.

. Auno 1773. €dir,

ho

u

p

Ui

—

N 7

jus

P

&r

(

in

NY

ps

AU

DEU

S""

y

"

b&xt

í

Q

N Z

,

N

Y

,

fjik

Y

[l

7A

2

X

Z

a

W

///

»

I [

(

[ p

j

M

Tt

:

NWX

liry um

i

Qxxxxxx

(n

E

m

T r r EE

——

ii

st m u

lib

il

rdi.

tem

ten

näw?ära AX5oe

Rn

*f'cäbdäæ äwabwwawmwwä

CAPUT IL

j&

| «

t

N«

De tempore San&'e Sedis in conferendo

Beneficxa refervata.

Sedi

effot

TTf

hi

^li$s XLV

Que

relin

De jZe s Pontyfex nullum ïem*pw f bi pof tum . habet.

gtura tam parum, quam ]us gent:um hominibus in ordine

N

ad bonorum fuorumadmini(trationem annalia conftituerunt

1

tempora, fed hzc a lege mere poütwa humana, vel facris Ca-

nonibus pro exigentia caufe determinanda funt.

Eapropter

fiquz determinata effent ob neceffitatem vel utilitatem Reipu-

blicz, aut Ecclefie particularis, Legislator humanus ab hu-

jusmodi determinatione, fiqua fa&ta fuiflet, difpeníando jufte

& rationabiliter recedit.

Ipfe enim füperior lege vel Canone

in propria Adminiflratione bonoruni fuorum de íe nullum tem-

pus fibi prefixum, ceu. folutus omni lege.pofitiva humana ha-

bere poteut.

9 XLVI

Sed Benq;ïczæ Jemel vofervata femper funt ire]ärvam.

I Promde fümmus Pontifex in. Collatlone Beneficiorum

fibi refervatorum folusarbiter, & lesitimus Adminiftrator ex.

iftit.

Confequenter Beneficia femel re(ervata, ex regula Gene-

rali femper funt refervata, nec illis alius, quam S, Pontifex ullo

tempore manus regulariter apponere poteft :

in Specie ita fen-

tiendum eft de Beneücus ;uxta tenorem Extmvagantz.r ad - Regi-

dnen :

4 ^ CAP.TL. DE«TETMPORE SANCTAïSEDIS T

zil us fþäïïäävt ominia refervatà, *Iïö'e**t:e'n»ihïäxtrava ganshxc

f

inferta fit Concordatis, in his tamen refervationibus cundis

terminus fuit pofitus, partim etiam a Jüre communi przfixus

h

permanfit, intra quem ejusmodi Beneficia conferri debenta S,

Pontifice: nec aliande de Jure communi habent alium certum

terminum. prefixum , coasfequeater hiec femel'refervata hon

femper fant refervata, ubiterminus fuit prafixus, ceu in cap,

licet de preb. in 6, de vacantibus apu

Men(is pofitus-eft,

d 'Sedem terminus unius

EM

it

.]I. Siquidem ;ïdex-rel.uti—o. a Superiore ad Inferiorem non ha:

v

betlocum, ni in cafibus a Jure expreffis, in recenfitis autem

B

zatione Benéficii , vel qualitate vacationis, refervátis Beneficiis

nec Jus commune, nec Jus fpeciale Concordatorum Germaniz

alium certam quendam przfixit terminum, intra quem a S, Pon-

tifice conferri deberent, quam Menfíém ia d. rap, licet , adeo:

que intra Menfem nunqnàm idem ab Ordinariis locorum. vel

praveniri aut aliter impediri poteft. h) 'Imo non eít tàm devoa

lutio a Superiore ad Inferiorem ,. quam potius Juris communis

bi

j«

& poteftat

is Ordinárie reduaio , gxe.uïitg feïeïrv;:tioneproüqg

.liga. i) !

f

-

- df fqä.XLïle

Übtenia veró à S. Sede , intra. trey Menfes "debent þuz»zsz;.j

J

l Quod fi tamen alieui de ejusmodi Beneficio Rn,m'æk fue-

rit provifum, tenetur ifte gratiam tibi fadiam in loco Beneficii

publicare, & quidem in Alternative fibjedis intra tres Men-

D5

íes, prout difponit Bulla Gregorii XIII. k? ne cuiquam licitum

fit fadiam à Sede Apoftoliea di(pcGtionem hvjusmodi in loas

dens

,g)um.—- tegere illif | quibusflqeirwlf:ïeps-

gratiz LA-hUju'SmOdi conce

-

tur.

)

m

h) Ad' texit Es'&travag. *Rbmdm'.

i) Ut vidimus & differz. ad. Co

Sedem vacantium cap, T, $. -

*

e

;

Aþqerm*.l de rejï;rvqt*ïcï:fe Benfciþwm apmf

»

. dx): Impre$, 25 Bullar. t19U, f0f« Q h

tef. fuas 4-1;,

X

E

?

IE!

CTA "KESERVATA.

IN'CONFEÉR

[1j

lat

Qis

tur.,

earum conceff omim fidem & teftimonium intra tres Men«

(es a die! notze vacänorixs in: 1900 Beudeficii vel .di&is Collatori-

g

1$

bus figaificare'; 5vel üd! lpfothäe-ï ii: lmm pubix..are quoqua

wïkä

tum

mqgo teneantur. I)

&aiB hÀ

3»?

i&

3;2

A

5 XLVI&L«:; m

A

u p,

us

Ll

. INou. tamen fuh poeua... mil]zmm fempm

a**

I Nxhxlommus hoc non. d*efpomtur fub peena nulfitatis,

ïta ut provifio S. Sedis nulla & irrita fit non fecuta rotificitio-

d

1?em

. fed folum talts terminus d*ef*zgnatus füit ad excitandam d:h-

gentmm eurum, qui a Papa pmvaffoneïn reportarünt. m) -

C

i

II -.Quippe Jure communi.expreffum non efl, quod is, qux

Dot

gubh»catwnem Bratis , übi a Papajfa&dz eulpabiliter. differt, Jus

dEO-

ibi.queitum amittat, .quanquam £ negligentia valde gravis its

yel

& jutto impedimento ce(iaate publicatio nimis; differotur, pro-

Ts

cedi potlit.ad Sententjam privateriam conformiter ad. Confit,

RLTIGS :

Bul

&regor. XllL. n» attamen, fi prafixus fit terminus, intra quem

ole.

literz fub.hac. poena expediendz vel. exequendz fint , . ob folam

negl;fïenmm rovifus Apotiolicus, àt in Cafu relignationis m

favorem ceita par(Gnæ , Jus (isugn amittit,

*

A.

E

1

o« XLiX. t

[

UiA

Benäïeza alternativee fub]ec"z*a non manent- ïefervdïa, fed debent

]JD

- Conferri- iutra tres- Menjes.

e*'ma

I Dicta limitationem patmntur, quod S, Pontifex tetieatur

Mell

tum

Beneficm in fuis fex- Menübus vacanua, & f ic. altcmatzvæ fub-

ä

ï*

ub

3;7

jecta

loti

odenà

l) Vid, de Nigris 2rad, de vacat. Bmef lib. 1. cap. 49,11 ? (518 Clanus

[ür

adhuc loquxtur æxtus Concordaïorumf. :

m) Chockier: ad reg- g. Glofs. 16; 8. 4, & s. Nxcolai*ts ad Concord, Germ

Iut,de peaferv, n.2; P. Wieftnzei, de pr&ä n 113

((h':merp W o

j apud

'ï

'41,209.. Vide tarmen de: *ïxgr:sl D7

u) Qu.æ incipir !àmana "édit, nonis ]unu z,gz. W lefm. L dir. uchmalzgr

-

€oatin tii. u. 31T.

CAP. II. DE TEMP'.RF. SANCT.E SEDIS -

116

jecta vigore Concordatorum intra trimeftre conferre 3 Papa enim

aperte in vim pacti Ordinariis Collatoribus conceff it, ut vigore

nc

devolutionis aut Jure proptio, fi. intra. tres Mentes non appas

ft

ruerit provifus Apoftolicus, ip(i ceu Ordinarii ad Collationem

fo

procedere valeapt per verba. o) Et confentiunt tum Romane

Cunæ, quam Germamæ Scriptorés , & praxis,

Mi

y

Ls

Il. Anno- 1748 in Cathedrah Ofnabrugenf' cum poR obi-

tum Beneficiati Chorus intra trimeftre de fa&ta provifione Apo-

tf

Ia

fiolica non doceretur, Ordinarius vel pro tempore Turnarius

Cpituli Cathedralis Drofte de Hüllsh:.ff tale. Beneficium con-

9

tulit.

fà

]tem ejusdem Lapltuh Cathedralis Capitularis de Korff

bu

obiit 25. Januarii 1769. vivente adhuc S. Pontifice, & non com-

parente provifo. Apnüoïxco intra tres Meníes, infecuta M.rte

Clementis XIII, uti & precifta Comite de Heberflein ztatem

nondum habente, eandem prébendam Turnarius de Bevers-

[4

fórde contulit alicui de 'Morfey, ceurefert ad Eminentiffimum

t

Secretarius Capituli Cathed, P. J. Kamps ex conclufo cap. 2G.

Mi 1769;

& fübfecutum conclufam Augufiiffimi Tribunalis

eel

Cæfarex d. d 13. Martii 1770. cum decreto Manutenenuæ.

por

51'.

df

Ord

Licet provifio fatfa intra trzmejïre . provifur tamen epparens

tur i

p

goft Irzmg[ïre ékeluditur ,. C9*

3* eff locus. provifioni fa&æ

ab Ordmfn 10,

T. Econtra diffentiunt graviter in caf'u » quo exnleta Rut per

Fï

Papam Beneficii provifio ,. pmvxms vero-poft trime(tre a die va-

9

cauoms in loco Benefïcn apparnent coram Ordmano, an ifle

j

con-

n) Tbi — S V quotzes vero alzquo vacante. beuefcio in '-'!anuarzz, Martii,

Maji Sfulii €»c. Menfibus - fpecialiter difpofitioni dicta Sedis. vefervatis

non apparuerir intra. tres. WMenfes a die; mota vacationis in loco Bemef-

]

€ij, quod alicui de illo Apoffolica. Authorifate provihen fuerit , ex tuncs

£* uon. antea. Ordinarius vel. alius; ad -quem illjus difpofitio pm*mebng

de illo libere difponere. porerit,

j

IN CONFERENDO BENEFECI-A. RESERVATA. mn7

niy

conerendo Beneficium alteri poffit Provifüm Apoft. excludere.

r

— Scribentes pro Curía Romana fequentibus utuntur Argu-

Y

mentis r. Decitum ita fuit s Rota p) quod Ordinarius non pos-

»nem

fit provifum Apoftolicum excludere, idque Juri & zquitati con-

ng

fonum per viam Legis: dein fancivit fanc. mem, Gregorius

XIli,in Bnulla, quz ineipit que im Eccefiarum q) attendens

verba in loco Benefieii cumn verbis notce vacationir conjungi , non

bl«

vero referenda effe ad zom apparuerit, ita ut fenfüs Concorda-

lp

torum fit, quod difpofitio Beneficii intra tres Menfes a die no-

nus

tz vacatienis a $ede Romana fieri , deque £ratia facta alicubi

COI]-

apporere debeat. Conftitutionem iftam fequuntur multi ex Ger-

Korff

manis. r) Et ita femper Kot

am judicálle patgt ex decifioni-

CORf«

bus, s)

l;tte

dtet

II. Abfonum pmr(/'uswem::t".,* &*'6& appofitionem manis Pa

'YO(&8

pz (uper certo Beneficio audeat inferior de illo difponere ad

i

Pt Hs 0 Ronani Popi ii

p: 200

14

Ti. 'Ete*h*inf. Gng—uïïari;s eft þärmiiïfo hxc ac DræCfþüä cOll..

h

ceffio a Summa quidem Apoltolica benignitate favore Germa-

norum contra Jus commune , quod elapfo trimeíltri, & non

difponente S, Pontifice intra illad ex tunc, & non antea poffit

Ordinarius valide conferre Beneficia alternative fübjecta: igi-

tur non eft extendenda ad Cafum , ubi intra trimeflre licet eti.

r

n

[

!

am ultimo die fuas appofuit manus.

P5

.. V. Po-

jt pet

»» Coram f'aäïä Accorambono Anno. 1 519. alz'Le,;g», Febr,

q) Edit, Cal. Nov, 1576. impre(fa in Bullar, nov. tom, 2. tuter fuas 41.

lie Vi

n ifle

x) Carolus de: Mean. Branden, Wames, Wieít. Schmier & Schmaïzgr A

Cor

tit, n..314. C^ 318. Pichler $, V. 2. $2. ubi monent provifum ab Or-

dinario non mittendum elfe in poffeffonem, fed per aliqiod tempus ex-

Ípe&andum, intra quod is etiam. qui ultima die dati trimeftris Rome

Marttty

a Papa provi(us eft , gratiam Apoftolicam publicare poffit,

fercati

fuif-

$) Relatis zn dec, Q16. z. 3. Coram Lancetta & m Treviren. Parochialis

x fl

10, Febr. 1 716. &. ipfaque Co

:

€, 3. 9. 205. ( 207.

f'« 6.:- menf, Tofcano. Schmier þ'ö.- l, g. 2,

nitiily

?) $. Romani quoque de prab, in 6,

Y

ä

118

CAP Iï EïE*TEMPORE SANCT';E SED

-IV. Potiffimum véro', quia nu' ibi inita di icitor Provifta

Ape(ïohca uü'timo die trimeflris fa&ta ex eo, (i nón f erxtmf«

C

ii

Üi

nuat*aa E denu&*tiaïa in paxtxbus intra tale tempus. u )

H

[

dlf

V. Si enim Pontlfex uültima primum hebdom'ïde, sut d:e

[/7

tertii Menbs gratiam fecerit, impoflibile eft, ut tam tero pmvr»

tür

fus id in Germaniam ante finem trium Menüum aut ipfe perfe

fici

tat, aut l:terz hac de re adveniant: quo cafà Provifio Po*xtxfi—

cis nihilo minus lecum habebits etfi enim mora fiia cuigue na«

€iva, non tamen aliena prefertim fummz Prmcxpzs ; quahs xä

Eaue[iaüms eü Papa. w)

ts

[ p

gu

[].x

n

Sequuntur zérgumenta Germanice, .

z

—

[/7,

- Y Verüm verba Cenaerdatorum de íe. clara l' m;!em no

m

[

patmntur mterpretat:onem, 4am non diutur, quotze.v S. Sedes

lg

ToÍ

uon contulerit intra tres Meníes a die note vacationis, fed quo-

tier provifas non apparuerit intra tres Menfes 2 die.notz vaca-

2

tionis in loco Beneficii, ex tunc & non antea. Grdmanus de illo

g

libere difponere poterit.

Quæ verba Germanis clara. 2 minimé

al

inD

que dubia, nullam aliam mterprestauonem recipere . po!ïunt a

Bulla Gregor. XIII. que inconfülta emanavit Natione (Jermam-

€r , cujus Confentus neceffario reqg uzrendus erat, cum con.-

tra&us inter ipífam & Pontificem initus unius pams confeníu

«f

nec tolli nec modificari potuerit; ideo exxguam in Germania

qui

meretur au&cr:tatem. x)

fecu

hi

H A(—

Q

G

u) Rota ia I-ïzlrz' efrnen , Canonicatás 20. Sfanuar ri*. G. uec demum relez;at

l

Coram Cerro & 14. Martii 1218. $. garum. oj?ïczentu corasm Crifpo) Am-

Ende C','Ctm Pragenfis differt. a. de- nansaäzonzbus inm cauf T$ puælzczs cap 1.

Den

&. 7. fol. 1o08. Auno 1727. edita,

w) Waguereck ad rir. V lzb 3. i G. exeg. Concord. Gerin, $, 3.

X) fuxta Enzgelhart fib, IIT, Decrer, tit, 3de Jàfit, q.v. Chocrer &Zypæ-

um la. Croix Dib, 4. ". $z 7. adde YCtum Pragenfem clariG, D. Wences-

laum Xaverium Ne.zm.ann de Pachholz Sacro*rum Ccmonum Prof dforem

$

-

*

éis

(

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA, ::9

m

H H& Affüme textum literalem, & continuo tortam videbis

Curialitarum, apertam vero Germanorum . interpretationem :

tm&

dicitur ex tunc, C7' non antea. Ovdinarius : : de illo beneficio Ii-

w

bere difponere poterit, guoties mon apparuerit itra trimeflve a

t dæ

die uota vacatiouis in loco beneficii ,. quod. alieui de illo. Apojlolica

Otovt

Authoritate provifum fægærü*. Praterquam enim expreffe habea-

Qerfé,

LO2

" * 9

tur, quoiies nos apparuerit intra trey Menfes

ig äme Bene-

ntft

MU

5?;; eg?ääcaæia noítra aiïeri?s.-

ls

ü

al

IH.V Suffictenter erüitur äär eo, quia Ordinariis vi h'rutïus texi

tüs conceílà eít libera facultas difponendi de tali Beneficio;

—

ergo ipfis Ordinariis five in loco Beneficii apparuiffe debet;

quod deillo Apottolica Authoritate provifum fuerits ficut Cus

rialitz volunt notam vacationem in loco Beneficii & verba iz

loco Bencficii conjungere; cum verbis a die mote vacationirs ita

aj uon

fimiliter i2 Joco Zesejicii non apparuiffe debet, quod alicui de

Sedis

illo Apoftolica Authoritate provifüm fuerit, proin extranea

d fu.

prorfus-eft explicatio. Curialiftarum, quod fufüciat, fi Romz

. VàQd

apperuerit contra fenfum literalem Concordatorum ibi: i2 loco

il

Beneficii. Refledendo infuper ad terminum zon apparuerit ,

mimä.-

ui plus innotat, quam fi zoz provifum fuerit ut interpretatur

x

u a

in :Bülizj;.Gvrgg'orii.

um

$ Con.

| iV. .Accedente *aite'ra änïmadverfïene ; quod Ordinarius

nfenfü

ad faciendam aliam provifionem ia caíu, zon apparuifj? debeat:

t(banid

quia per hoc ipíum folo lapfu trimeftris Jus & poteftatem con-

fecuti fant, idem alias refervatum Beneficium libere conferen-

iM

di. Exemplum domefticum erat in Cauía Canonici Weid ad

AH

Gradus B. V. -- De Lammerts Can, ad S, Petrüum poft obitum

Ccn. deStolzea. Similiter in Moxítadt d. Kunibert, Manute-

l. in-

ges ex

$p 1.

,?'euügmy*ip- Artimili- caufa -au;horitäte Caíarea datam colli

| € On-

k ypee

m differt. de Oomiü?orziäüs efl Commiffariis cap. TIT. 6. IV. fol. 86 *oeteþrioï

Wences

Praga 1739. edita defendente D. Carolo €afparo Debra "Treviro Lünbure

a

genfí. Barthel opufe, de cent, g. I, cap. IV,WS'*. XXFI,

—

$ CABR T DE TEMPORE SANCT.E SEDIS

Vdc

conclufis ju.dibïi Imperii Aulici imo ex ipfo Inflramento Pa-

€is Ofnabrugen(is Art. s. $. 20, ibi -- Menfesque Papales id tem-

jr

"

poris in ufu fuerunt porro quoque fi decedentes Capitulares C9' Ca-

monid ex numero Catholicorum definito fuerint ,. obtineant , at-

deþe

que executioui cafu eueniente. mandentur, modo Papalis provifie:

Cayitulis immediate e

Curia Romana, C9' tempore fegitimo m-

eu

finuetur. y)

tion

V, Di&io æx.t;mc uüt re&e notat Schmalzgr. 1. «. z. 315,

que

fequendo alios, uti eft Marta de claufülis p. ; clauf. 88. Zy-

ett

pzus, Wie(ln. idem denotat, quod /iatim à lapfu temporis pra-

l

feripti, etenim extremitatem temporis fignificat & ultimum tem-

dj

frr:

g)orj; implcmgnt.um ; d-e hoc fufe barbofa d:& 119. -

fni

'S. LII.

(

publ

Sat'z'sft Curialiflis, 69 "Adetuy ad Cbntrariæ

Qu

g

I Ad [mum Emanata De'cïafaïiü Gregorii XIII. minime le-

ilt

galis vel authentica reputari debet, quia tam hzc quam alia

kes

quzvis diipofitio Authoritate Apoftolica fa&a & facienda'in prz-

intr

judicium Concordatorum (6ne Confenfü Nationis nulla & irti-

prür

ta eft, etiam alia declaratione vel irritatione non fübfecuta. z)

- Valor

hr

bit,

Sv) 3 1. Jan. 117304 in cauTa4Callenöerg'Cafþm;ï iuäoïphï Canonici ad S, Mar.

fel t

tinum Monafterii contra Bernardinum Henricum. Lenferding in pun&o

icf

violatorum Concordatorum; 1mo ponatur be8 Sertn Ghurfüriten gu Gbün

al Ssifdyof st SPtünfiet erftatteter ferneviveiter Seri)t füb prafentato 14,

p

Junii ad a&ta, 2do refcribatureidem Domino Ele&ori Gbro Saifert. RUE

!

jeftát Eonnten 1C. vide apud Cramer 9tebetifiurben 61 £beil p. 25. ibidem

T

in extenfo Lunz 19. Junii 1730. Callenberg a Lenferding. rmo fiat peti-

tum Decretum de defiftendo & renuntiando Provifioni Apottolicz tanquam

Concordatis N. Germ. conformiter non infinmste, ut & poffeffioni vel

quafi Canonicatus ha&enus putative arrepte fub poena 16, Marcarum au.

ri, 2do cum inclufione exhibiti de gna hujus & predi&i Decreti in Oripi-

H

nali & Copia fiat ex officio excitatorium Qn ben errn Gburfürften su CbtIm.

[

z) Barthel opufc. .11T. de Concordatis Germania diffrt, Generali fect, 1T, ,

CAUTVIH WePh. EX, ;anrcllu-dit: & fl ipfa Bulla vel Confüitutio Pontiü;ia con-

tra

,

IN'CÓNEERENDO BENEHICIA RESERVATA. i2

U

Valor enim Concordatorum quoad exadionem & executionem

doy.

Jurium Papalium non a folo 5.'Pontifice immutari, fed potius

?' (4.

a S. Imp

E

i

eratorg *ahiïs. &atïäuSïre&us ac mæge: '* ceüææä

Tif

D a.

IL Ad n&umEtü emmS&n&æSedx (la 'a;ebif;&gi;everemia :

Cüfu, quo füam interpofuit & interponit Authoritatem in Colla-

tionibus Beneficiorum, nihilominus Catholici Status, fummus-

3.

u

gentur Rempublicam, f&

que Imperator preprimis ex officio t

" Zy.

éidem füb aliquo quocunque pretexti ,

"&cfic ob - & fubreptitie

!gra.

contra leges publicas vel Concordias^ przjudicium afferetur:

D em.

elapfo itadüe trime(tri & qdoties ston apparuerit intra tres AMen-

fer a die note vacationis in loco Benejicii, quod alicui de illo Beue-

ficio Authoritate Apoflolica provifum fuerit, ex tunc C9' non amtea

?

Ordinárias t

Lj

| de-illo libere difponere poterit, Lex hec nonne

publica & per amicabiles Concordias rite firmata eft? Igitur

g f*-Qir;;b;döfabfohü»m:"f'äg&-, (i, cuta lapfu trimeftris non apparuerit

T

rovifas Apoítolicus in loco Beneficii ; ' Ordinarius inferior de

me le.

m lia

illo difponat ex pa&tis publicis Concordatorum liberam ex tunc

habens de illo difponendi facultatem? appofitioilla manus licet

inpra«

& i

