Hf354_qt-7

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

DISCEPTATIO VII.

À

JURIS PUBLICI ECCLESIASTICI

AD

e

d

üc

CO!

CO

DATÀ

N

l$

Q

GE MANUE

u

ud

l,

ALTERNATIVA

&

MENSIUM

m

af

SIVE

W

nt

DE RESERVATIONE BENEFIC!ORUM

h

EX QUALITATE TEMPORIS VACANTIUM

JUXTA $. DE CAETERIS FERO

10',9

ete

A.

[0ld

um

JOAN. GEORG. SCHLOER

lh

J. U. D. SUPR. DOCT. THEOL, LAUR. CANDID. EMINENT. AC CELSISS. ARCHI

0re

EPISCOPI PRINC. ELECT. MOG. CONSILIARIO ECCL. EJUSDEM IN ALMA UNIVER

|]

SITATE MOG. SACRORUM CANONUM PROFFSSORE PUBL. ET ORDIN. COLLE

ull

GIATARUM AÀD S. CRUCEM EXTRA MUROS MOG. ET AD S. JOAN

BAPT. AMOENEBURGI CANON. CAPIT. IN HOSPITALI ELECT.

AD S. JOAN. BAPT. P. T. PAROCHO

t

)

FRANCOFURTI zr LIPSIZE,

EX OFFICINA ESSLINGERIANA, MDCCLXXVI

M

lï

[

W

/

V

V

D

X

N

i

XI

Hl

u

WI

HEREIURIUENETHUNHPEITUS

X

J

.MX

x f

E

:

ww&w

J

*

ELENCHUS

od pteepemsegpe a rgesrsemrem g

C"CAPUT L.

X

. De Benefi iciis, qua' S. Sedi ex quahtate

tempons funt refervata.

I Refervatm,

r

& Affectio- dx&mguuntur

IIT. Quotuplex refervatio Concordatorum?..

IV. Origo refervationis ex qualitate tempoms

V.^ Textus literalis Concordatorum.

VI.

uc beneficia ratione temporis refervata.

VIL Dignitates Elective Confirmative in Menübus

Apof'tohcxs refervatæ non funt. -

VHE Beneficia Curata. -

IX. Unita Monafteriis, vel Collegüs

X. Perfonatus.

XI. Beneficia Coadjutorum.

XII. Simultanee Collationis inter Capxtulum & Archi-

E pifcopum Indultarium.

XIII. Sententia Affirmativa pro Alternatxva Menfium m

"Simultaneis.

XïV Beneficia optari folita.

XV. Beneficia -Regularia.

kVI Ereäa & erigenda.

z

$. XVII

EEENC HIUS'..

6. XVIT Quahter im pnma V'acauone per" creationemr

& erectionem 2

XVIII. Monocularia.

XIX. Ipfo Jure vel fa&o tacite vacantia,

XX. Attenditur Menfis adepte poiï'efïioms in 2do Benefï-

cio incompatibili.-

XXI. Etiam quando temere utmmque retinetur.

XXII. Patrimonialia.

XXIII. Contraria fententia negativa. eft vetior..

XXIV, Beneficia Jurispatr. Ecclefiattici.

XXV, Non tamen Manualia, Preceptoriz, Commendæ,

mec etiam devoluta.

XXVI. Nec Prebende temporales, Penüo, Ofïicxum,

'icarie &c.

aut Praftimonium,

XXVII. Beneficia in Ecclefiis Protefïanuum.

XXVIII. Beneficia; que primariis precibus fub&anf, nam

-ideo fübjacent alternativz.

XXIX. Nec Beneficia-Menfe Papali Ordinariis reügnata

?ä

XXX. Nec Beneficia.Ecclefie non numerata.

XXXI. Beneficia Jurispatr. Laicalis exemta. funt.

XXXIH. Beneficia Jurispatr. mixti.

XXXIIL. LxcetnumeruæEccleüaümorum excedatnume-

rum Laicorum,

H

XXXIV, Sententia verior.

XXXV. Etiam divifo Turno.

XXXVI Quomodo dignofcendum, an dzwf' 10 f' t quoad

roprietatem, vel tantum qucad exercititim ?

XXXVII. Cautelz in divifione Turniadhibenda.

L

XXXVIII Juspatr. Laicale, quod tranfit ad perfonam

J

Ecclefiafticam, fzpe evadit Ecclefiafticum, &

L

eft refervationi obnoxium in fea.

XXXIX Non fuffragatur Præfcmpuo, vel quando ?

l

$. XL.

æäEN&HUS'

6. XL Exce|

ptionis Regula T. eft in Obfervaxmæ imme-

moriali

few praefumta fundationis Lege..-

XLI. Altera Regu&a eítin: exprefïa fundawm&velumate,;

vel tacita..

XLII. Sive Fundator üt Eæc*us, f' ve Eccleüafïxcus..

XLII. Deficiente ex

reífa fundaw fis: voluntateï quzenarm

illa tacita fu

fl

cxe*n& p excludenda refervatione:

Á ofïohcä?

XLIV. Dignitates ;fgf? Panuffealem majoress ex:pmmur'

ab. alternazwæ,þg

:ermfiive.. ;

J QQAPUT IL.

De Tempore $: Sedis in conferendo

-

Beneücxæ I:"efervata:..

XLV. Defe S Ponmfexnullumtempusfïbipofïtum Babefa

XLVI. Sed Beneficia femel :efärwatæ defe femper efï'ent:

refervata,

i

XLVII Obtenta vero a S Sede mtra tres Merïfes debemz

jublicari.

XLVHI INon tamen fuh )cena szlhtatis femper.

XLIX.. Beneficia alternativa: fubjeCta nom manent refer-

" vata, fed. debent conferri intra tres Menfes.

L. Licet provifi

o facta intra trimeflre,, provifus tamerr

ft tnme&æ excludztur per provifum. abz

. gpparens po:

E

- Ordinario.

LI Sequuntur argumenta Germanomm.

Lil. Sadsfit Curialiftis, Gc r

ondetur ad contrar!a..

t

LIII., Qualiter Provifus Apo

comparere teneatur , ine

ftructus. Bulla intra trimeflre;-

rationes dub..

endi..

LIV. Argumenta Germanorum, fiye rationes decid

V.

3

At

*

ENRCHOÜOS,

3

5

F

L

$LV. Refpohdetur Adverfarus

J

-1

f)

LVI. Andrimiftrec eraf de tioniento in momentum?

IL- Dies: vacatiónis nos eft« cümpw andus. ^

LVIH Néc in. trimeftri attenditur Menfis: mïermedlus,

E-

^an Papaïx:, vel Ofdinarii?

!

LX An "Trimeftre currat $. Pontifici uitiliter: ponuntur

"m

—Tationes dubitandi pto afïïrmatwa

IX. S;G uuntur rationes

deczdend: pm kegatxva.

LXI. Refpondeétur dd priora;

LXII, An fi vacet fedes Agoft. cænferantOrdmam Bene-

ficia intra menfes alias Apnü vacantia?

LXII

]. SententiaGermanorum affirmátiva pro Ordinariis,

LXIV.

. Prooedit, aiïirmaava, eijam. qufzndo Papa nulli-

ter cónfert.

& w dis

A

LXV. Praventiohes & Concm'fus.

LXX/I Àn per Concordata tamen fubïatæ ünt? rationes

dUblïqul.

LXVIï Sententia Gprmanorum.

LXVHI 5i non conftet de die obxtus, præfumtxe Rat pro

"Ordinatio. -

u

LXR Quis ifte Ordmarius, an Eplfcopus, vel Capxtula

-"Germanis,vel quis fede Papah vacante conferenda

WE o m Os7zÁd

habet Beneficia in Menfe alias Apoft. vacarntia 2«

LXX Si lis intrà tfrlme&re;

& Epifcopum;

& qmdem mæa C&pzwlam,

V

d

L,.-?

LXX! Si hg inter Cap1mium, & Indtiïtarmm"

LXXII, Silis inter Capitulum, & EplfCOPHfH Cardinal em,

t

vel Archi-Epifcopum' Tndultarium ?

i

LAXHI i lis intér Capitulum; & Em. Archi - Epifcó-

pum Electorem'S; Pántifice decedente ante In-

dulti cencefüonem 5 y*el renovatmnem?

*

)

CAPUT E

Z

7

N

ka

$)

(

AW

aj

'/;i

E

N

,

il

M], p

27

ä

E5

|

E

N

N

E

AES

p

N

z

170

R

il

$

E

f

^

J

A

/AN

m

, Z

]

W

Y

m

(

x:l

J

-

l

[

NÀ

Y

ll

I

:

N

as

E

*

E

D

*q

z.

il

—

$2

1

m

-H

LUf

S

ä&x EM

1.

A OEU

IESESN

1

CAPUTI

|

1IS,

De. Beneficus, quæ $, Sedl ex quahtaæ

Jli

temporls funt refervata

M

Mi

4b

Refæ vatio

((

W

(«

Ref"ervatxo -eft- beneficii- Ecclefiaftici vacaturi, gm

,/'11

E

W Papam ad fs faäa avocatw. 3)

n

Eï

nda

g

Pl

31

5.

IL

*

if

Ts

Et ajeäzo dz]imgaunïz&r.

&

I Promde Affe&xo, & Refervatio t anquam dxverfa hic flz-

muntur, licet nullumvideatur efie, dif(crimen inter illas per

n

Extrae. ád läömam b)**übx pfcïmfcng Pïpa utitur iflis terminis,

& con-

fj«

a) Ita poft Aeneam de Faïdon Mandos. A'Aor I,ajt1 woral. tom, Q. lib. 6.

fl

Fleury

cap. 34.4. T.

Ce:crad in praxi benef lib: $. cap, x. fi. ']2,

Inf/z. juris Ecclef: p. 2. €8p. A5* 5 6 8; alii cgmmumter

*) de

æb. mter commun.

ä'l'

*w'

[

8

« CAP. ïI DE *BEN«EE.ICI'!S, QUJESS SE*M

& ;:Lm'ac:luehta gquod beneäma refervata durent v*elärvm feu e.

qm

affedla.

Nihilominus hac drfferem;aäcoihgï poteiï:, squz^inter

tem

caufam, & effedtum, inter tacitum «&. exprelïam redundat: re-

fervatio enim .eft caufa., affe&tio eft caufatum, veleffz&us. c)

vel refervatio tefpicit a&um verbalem, &expreffum, velut fi

Papa dwat, refervamus , & affeQio refpicit a&um zeaïem '& fa-

m, ex quo tacita-oritur refervatio. .d)

teroquin utraque eft.ejusdem «—efïicaczæ,, quia- aiï'e&m

ib

er ap fitionem manüs Pontificiz femper importat Specialem

:fe(ervamnem, e)

i

feof

h

2 U

jisd

Qnomþlex yeferwz:z-o Corzcm datorum?

£T

T

$7

dete

ä ]am mens non eft- expïxcare tüc leng:us, qmd & QUOlU'

jaïex fit refervatio in genere, aut refervationes. recen(ere, nam

illas cum fua Origine & progreffu. vidimus f)..

oqmmur dun-

Ü

taxat .de fefervatxonzbus Concordatorum;' quarüm tres Species

aUt N

funt recepte, nempe ex qualitate temporis, ex ratione loci, fi-

mul & perfonz , ac demum ex qualitate vacationis: ratione tems

gant

pporis tmo eft refervatio, quz contingit ex vacatione in menfi-

u! ^f

bus refervatis, & vocatur di/rontinua , feu eventualir, quia.pon

qro omni tempore, fed. certis:menfibus tenet refervatio.

AKa-

tione loci 2do, qua contingit ex vacationein Curia feu. apud Se.

i

V

dem, & eft pariter difzontinua vel eventualis.:

. Habita fzpe

Tatione perfonc , aut qualitatis perfonahs, qua contmgæt ex ipfis

períonis familiarium Papz, Protonotariorum, & fimilium (quid.

qmd fit ratione dignitatis fecundum regulas Cancellariz, quan-

do eít prima dignitas poft Ponti ficalem in'Cathedralibus, vel

Principalis, in Collegiatis ) rarione proprii modi vacationisy. stio

(l

'i

quando nullo refpedu temporis, eneficii, aut loci, vel perfo-

narum, fed ex propno vacatwms quo fe [ervantur, iputa:: electione

caJata,

g

c) Pax Jordan. toz., Q. lzb IO. f5 Q.2. Q. —

NQ

d) Gonzalez ad reg. 9. g[o]f 32. 8", 4.

n.

Pn'rhmg fn, yus C'an tit. de Prab,

Ij.

e) Per didam. Extrav ad R?Jmam. Lotter de Te benef lib. z. - 26 ^i-29.

£) in differtat. de Eleifioue Aireii- d Engc cáp, T. Moguntie 1767. edit,

^* *

ET QUALITATE TEMPOR!S SUNT RESERVATA. '9

u e

caffata , poflulatione non admiffa, per privationem , depofitio-

et

nem, aut trauslationem &c.

Nunc de refervat:s ex quantate

t

temporis.

?

(

51v

f

öngo rejkrvatmms ex qualztate temporis. .

lio

I. Poft refervationes in Corpore Turis claufas , aliz & ahæ

]

füb diver(is Pontificibus Clemente IV , Benedicto XI, Joanne

XXIL, Benedido XIL. orte funt refervatwnes, & fenüm fine

fenfu ita multiplicatz, ut omnium fere Nationum graves de

iisdem motz querelz vix non nbique extent. g)

l. Inter iftas numeratur etiam refervatio menfium; atque

S. Pontifices, ne de fe nimium conquererentur ordinarii, divi-

li

dere voluemnt menfíes, hi

HL Nounulli i) volunt alternativam fuiffe tempore Alexan-

Wm

dri V. ( qui fedit in Cathedra Petri 1409) vel tempore Martini ,

X

aut Nicolai V. ad Pontificatum affumpti 1447. K)

li

IV. Alii tempore Joannis XXIL. I) omnino per Extravas

gantem ad Regimen de Prabendis Volunt dxvx[ionem & altema-

fi'

tzvam hanc adíiruere, m)

)on

VIn

W

$s

g) De. quo in. dzjä;t de Elett.. Archz- e Epzfc Cap. A vide Thoma(ïnum

Vet. && Nov. Eccl. difc. p. a. lib, 1. Cap. 43. c» feqg. Van-Efpen 9f. E, U.

fpe

9.2. Ht, 23

Berthel dz[an* pralim ad Concordat. Czrp 2. Sed. 3. IV'ür-

pfis

üid

ceburgi edit, & Ruprecht n uotis Hiffor, n univerfum 9 jus Caiz tom, 2.ad

t (z?e Ele&t. n; 29. €» feqq.

1f

h) Ut refert Gonnlezfuper reg. VIIL Ca/zuel! 5 I proen, E 5ï (..hOCklef

vel

Conment, in veg. g, in proem, n. 9.

jUO

à) Inter quos Lotter de 2 benef. Lib..9. q 37 1. 9. & Card. de Luca difc.

río

21. &i. 16. de benef,

&) Ut Rota u Parmen beneficii 28. Sfan, 1701. $. quoniam COi an Card.

ont

Scotto.

10j

ï) Qualis eft opmm Clericati de beuef. difcord. 94 fl 9.

) Rebuff zu praxi tit. de Exfpectativis , Q. 1n quo corrxgltur ab errone

(;onzalez l, cit, quia, in d, Extravag..de lzoc nihil continztur,

yil,

£

B

"

i?

x

,v*

*

£o

CAP;I. DE BENEFICIIS ; QUZE S; SEDI

V. In Conciho Conftantienfi Martinus. V, edidit Confti-

tum

tutionem .Meníe Martii

dle p

1418, 1n qua

Nationibus

l

nimis acriter conquerentibus de frequentia refervationum decla-

u

rTavit, quod in pofterum non dentur refervationes ultra jam dic-

[

tas: , de cetervis benefuiie Sccularibus & Regularibus duce partes

ttll

», fint in d!j:ï'()f Hone Papce C2 teriia pars remaneat in dijpofitione

du

» ordinariorum ,, FagenivimIV--an; 1431. Confhitutionem prafa-

tam renováffe tradit Thomaff. o? Ejusmodi ufum viguille, in

de

&n

pragmatica San&ione perhibetur rít. de Collationibus. . fr ufira

il

enin, nec nonm perhxbsa? alii, an..1422. Sub Carolo VIL Rege

publicatum in parlamento fux(ïe dxg?oma de alternativa Menfium

Con

die 9. Juli. p)-

Vi

VL. Econtra Vaü-Efpen q) afferit, nullam eo tempore

faGtam fuiffe Meníitim refervationem, fed fümmum Pontificem

ïhm*

declaráffe tantum ,. 4 Menfes effe exémptos a gratiis ex(pectati-

F&'*

vis , quz nimium erant frequentes, ita. ut pmps*xs tunc non

effet octo menüum refervatio in favorem fedis Apoftolice ,. fed

li

potius refervatio 4 Menfium ab ex(pe&ativis in Favr rem Ordina-

J

xiorum :

at füccefíi temporis refervatio: oQo Mepnfium refpedu

fümmí Pantificis introdu&a eft per regulam Cancellariz;

VIl- Tgitur dicendum in tali

- difco:di ia, quatnor Menfes

omnino liberos dimiffos, ab omnibus Ordinsriis fuifle quidem

ac: eptutos, non vero tam indubie reliauos oQo Mentes. 1ntes

*QTGS

. Sedi refervatos ( ceu videmns ex fubfecutis Concorda-

tan-

torum Pa&is 15 Apnl 1418. cum ? gtm ne Germanica;. nbi.

um

fiumo

n* Confütut. hanc refert Labbeus in. Colle& Concxl .tom,. 16 2 723 juxta

impreffionem Venetam 1731

DL

B)F Cl difeipl, tom, $. libS 3. Cap. 44. 7 8 znf

p) Ita Rainald, az..1425. ». 8. L'Abbaye: de Tïwoïev, contre WT; ?e Procue

veur General defendenr , e'aoM Salalert gpag, à2. 1é Concile de Conftsncea

admis la. Regle des huit mois, umquement, limitativement pour les. be-

nefices; qui ne font pss ele&ifs; le Duc ( de Lorraine ) qm avoit affifté

au Concxle, & qui l'avoit accepté, l'arecut dánsfes Eras ;

voila "or:gmp,

?

qui à été fuivie de la pr*:thae pour la Rogïe .des huit mois:

)In STE-US gMarr. 2:585 025.:Capi T. .

3. & 4. ex Peralilo G« Praïïo 7É

Ti

fua. praxi. Curie Rom. pag, 329. & ex Verbls tum SanGionis pravmatxcæ,

iun E Xtfavag, Sxxtx IV..

[717

ET QUALITAÁTE TEMPORIS SUNT REPEERVATA; T

4

i

r

tum refpe&ivé " (emeftre cuique parti re

linquitur ) »ïta.'q;ze in

prioribus quatuor menfibus exclufz funt exfpeQtativz, at in re-

C

liquis octo fuerat locus exípeGtativarum, quin meníes dicantur

bp.q

refervati privative pro S. Sede tantum: poftremo agnofcere fat.

n

tem petetis originem divifionis Menfiuui exinde fore deducen-

f

dam, quanquam divifio non in eo ftatu; quo nunc e(t, ibidem

u

deprehendatur; fi enim tantummodo 4 Menfes liberi dimi(fi,

d

& nulli fuiflent refervati, hazc i

JQ

píà dimiiïip adhz;cäüm foïet.

DV

ànitialis divifio, quod fufficit.

ld)

VIIL. Cateroquin fpeciale pa&um fuiffe initam in Concilio

Con(lantienfi inter Martinum V, & Epifcopos Britanice Pro«

J

vinciz circa Menfium partitionem , teitantur Do&ores r)-

2

IX. Optime proin ex hoc Concilio originem partitionis

Itl«

menfium, & in'tium refervationis ex qualitate temporis deriva-

n

mus, qux fucceffive per Nicolaum V. in Concordatis quoad

Germanos formata & talibus determinata eít formalibus, quz

nd

hic in $. fequenti

ig;-:'extfeniþ— qu;—)ad paühm concernentem fub.

Qu

ji;ö.iuniur,i | $)

a

5* Voï 3

em

N

Zextus literalis Coucordatorum,

/

&

h.

I,AI. T;enof Concordatotüm , paffa

m hunc alternative Me

dT

NiCOI&l V*. d

! z

N

fium -concemens, lex Bulla

kefumpmf ita fonat

de

- B 2

r

) Louet ad Reg, de infirm. n, 233. Blondeau ia addit. ad Bouchel. Biblioth,

Canon. Verb, Collation $. chaque. Nation g. 275. apud Ri

gantium m Re-

fj

gulam LX.- Cancell,£omi Q« n. $. €» fegge fol, 3. & g.

ea

s) Interim Conf. Harduini a&a Concil, Conftsnt, zom. g. p. 989. c^ 889 ubi

he

ex concordatis Mirtini V, Papae, & Nationis Germanice in Concil,

n

Conftantienfi Sefs, 43. apparet, Turnum fuiffe ere&um inter füummum

1no

Pontificem & Ordinarios Germanie, Ita quod, cum deuna dignitate :: fuc-

vit Auctoritate Apoffolica provifum , aut alias difpofftum, ille ad cujus eleétio-

hr

nen vel quamvis difpofitionem primo loco gertincbat , de alio immediate

103

goffea vacaturo provideat aut difgonat, prout. ad eum gertintbat. Et itg

confequeuter de fragulis hujusatodi dignitatibus s gerfonatibus , Offfciis d

&eauefrciis vacaturis,

12

CAP.L.DE BENEHCIIS; QUJE $, SEDI

[

(

ge cþeteriJ- vero dignitatibus, C9' Eendi;iiy quibuscunque Sceculari-

bus C9' Regularibus vacaturis ultra vefervationes preedictas, ma-

p

DO

joribur dignitatibus poft. Pontificalem in Cathedralibus C9' Prin-

cipalibus in Collegiatis Ecclefüs exceptis, : de quibus jure ordinario

y

g

qrovidetur per illos inferiores , ad quos alias pertinet , placet

[

etiam nobis, quod per quamcunque aliam refervationem , gratiam

gu

ex[peclativam ,. aut quamvis. aliam .difpofitionem fub. quacunque

verborum forma per nos vel Authovitate nofira factam vel facien-

U

dam non impediemus nor, quominus de illis ,. que vacabunt de

Pbbruori, Jprilis, Suniü, Augufd, Oftobris C9 Decembris

Qu

menfibus, libere difponatur per illos, ad quos eorum collatio , pro-

vifio, prefentatio, eleclio feu quavis alia difpojitio pertinebat re-

fervatione aliave quavis. dispofitione Authoritate noftra factis vel

faciendis non ob[lantibus quibuscunque.

Quotier vero alquo va-

cante beneficio in Sanuarü, Martü, Meji, Sulii. Septembris;

C9 Novembris imenfibur fpecialiter difpofitioni di(tee Sedis refer-

vatir non apparuerit intra. tres menfer a. die notee vacationis in lo-

fe

co beneficii, quod alicui de illo Apoflolica "duthoritate provifum

tiä(

jfuerit, ex tunc C9' non antea Ordinarius , vel aliur , ad quem il-

ïm«

lius difpofitio pertinebit, de ilio libere difponere poterit,

Ii. Regula de alternativa Meníium, licet non fit eadem,

pr

quz eft Concordstorum, fed (xpe Cancellariz, fervatur fere

"

ubicunque in Hifpania, in Beigio Franciz ditioni non fubje&to,

Ü

Ü

in Comitatu Burgundiz , in Epifcopstu Metenfi, Tullenfi; Vir-

duneníi, in Comitatu Ruf

o

?mwæü: in Provincia, ig m;'nor'i

E

4 4

—

;Briltaqnia.

OMS —

ES

$. VI.

£

-

PT ver . p

EX

- Quæ vbene]?cia raiione temþq-rz'; r£fervata,

2

Íx—

I Igitur preter Ecclefias Archi- & Epifcopales electivas in

w

]

Germania, nec non in fpecie beneficia refervata ratione loci,

igni-

perfonz , beneficii, aut ex qüahtaæ vaga—tianisf prater d

tates

$) Van-Efpen ia differz, in jus Cenonicum ov

ifimum $. V. A 7627 m notis

lit, (a)

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT KESERVATA. 13

T

d

tates poft Ponti ificalem majores, & prmcxpa es in Collegiatis,

utpote que in. Concordatis Concilii Conftantien(is cam Marti-

lt

19

no V. ac nunc cum Nicolao V. ad inferiores, ad quos alias ,

pertinent, catera omnia univerfaliter fub;acent alternative, &

d

ex qualitate temporis fnmmo Pontifici in fuis Mentibus refervata

hi

j

funt, tum diguitates, tum beneficia, five fæculana : five re-

L-i j

guiaria fuerint.

Hn

Il. Subíidiaria ef h'zc re(ervatxo rat:em Menüum ex Con—

d

cordatis competens, & duntaxatia defe&um aliarum, adeo

ïm

que alia exxüerxte refervatione, hzc ceffat. u)

AO

r

?

o VII

W

ul

Dignitates. electivee Coæjïrmatwæ in Menj' bus. Apofiolzczs

U',

refervatee mon funt,

ye

h

L. Dignitates Pontificali inferiores , Decanatus, Schola-

n

fleria, Thefauraria &c. in Menfibus Apoftolicis fummo. Pon-

ti

tifici refervatez non funt, x) Curisliffte fecundum illam Lite-

ram Concordstoórum ibi 7Z

de ccetéris vero dignitatibus C9' benef.

prztendunt equidem, comprehendi fub refervatione Apoftolica

n

& alternativa quascunque dignitates Epifcopali minores; at

a

Can

recdte contrarium eruitur nedum ex hifloria Refervationum,

quam & ex litera Concordatorum.

t

Qor]

IL. Equidem feff 12. Conc, Bafileenfis habita 14. Tulii

1433. ad hucdum flatutum fuit, generalem refervationem om-

nium Ecclefiarum Metropolitanzrum, Monafteriorum, ac digni-

tatum eledivarum per Romanum Pontificem de cetero fieri,

2ut fadà uti, non debere, refervationibus in Corpore Juris

claufis exceptis.

[taque non tantum Epiícopatus, & dignitates

Abbat:ales, fed generaliter omnes dignitates ele&nvas, etiam

$n

in Ecclefixs Colleg:at:s, ipfamque ele&:onem Capitulis, &

Yl

3

Con-

Wi

A

u) Rota apud Bichium dec. 433. ". 36 & dec. 30. 1. 9 gpart, 15. Recent

"Rofa de Execut. lt Apoftol part 1. Cap. VI n. 168.-

toft

x) Conf, Rota u Paderbornen. Prapofitura 4 Martii & 30. Magz H 588 tQe

ram R, P D. Bubalo, Simonetta znzradi, de veferv, 2. 39.

d

14- ^; CAP. 1. DE ï"BENEEïCHS," QU/E S. SEDI

Dec

á

Confirmationem O-rdinäriis'mado fatum Concilium voluit effe

enm

integras.

]am vero Germani fümma cum cautela interim du-

sddi

rante fchifmate eodem utebantur jure, ^& Decreto Concilii

J

(l

Bafileenfis. y) .. Confequenter ut teneret refervatio harum digs

(

nitatum ele&ivarum , & ut iftz comprehenderentur íub alter-

i

1f

nativa, fpeciatim in Concordatis exprimendz fuiffent dicte dig-

ja C

nitates , quarum cum nulla fiat nominatim mentio,. indubie

&C

libera permanfit earum provifio, & elecio in omnibus Men

Conc

fibus Ordinariis falva ftetit faltem in ele&ivis confirmativis,

u

lz

HI. Etenim ftante decreto Concilii Bafileenfis non fuffici-

£0f

unt verba Concordatorum — de ceteris vero dignitatibus C3 be-

t !

neficir quibuscunque:, ad hoc, ut dicantur diganitates eledtive eo

q H

Qarn

ipfo refervatz, ac fub iisdem terminis comprehen(x. Etenim

Cxtit

dida exceptió vel mentio dignitatum adjecta fuit priori hujus

$. psrti ubi de menfibus Ordinariorum agebstur & fpecialis

Jer/i

fiebat mentio hac.& dignitatum & Beneficiorum: non vero

d

Al

an

pofteriori, ubi de men(ibus Pontificis difponebatür, ut llarthe-

fin

J

lius obfervat fola beneficia, nullz vero dignitates in. verbis:

prmz

vacante Deneficio exprimebantur.

Dicitur infuper de Leneficiie

quiel

quibuscunque , quod fubiaceant alternative, non vero idem de

uU

dignitatibus quibuscunque; infimul ubi opus eft fpecia

li ex-

f

ii didi

prefiione, ibi.nomine communi digaitatum non veniunt dig-

(ef

nitates elecvz, pre(ertim qux non funt collativz, fed. conürs

$dl

matoriz, quiaiílz dignitates, übi intervenit confirmatio Ordi-

&V. ii

narii, annexum habent Officium, C9' adminiflrationem , idque

f

uit C

tam in temporalibus , quam in fpiritualibus, exiguntque in

P^

eledo, vel provifo fingularem eruditionem , & induflriam , per-

T

r*Cw

fonz fidelitatem, aliásque qualitates, quz ordinariis locorüm

magis debent effe cognitz, & perfpedz, ac furnmo Pontifici,

vel ejus miniftris.

Paucis: uti Paflor invitis ovibus non eft in

Cathedralibus preficiendus, ut magis ab iisdem ametur & co-

n

ofitus aut

;7

latur, fic nec in Co*llegiafis, velaliis Abbatialibus Prap

Decanus

,

lj

y) Ut n clz'fcep. f)'ur puþb'l.xfäi"ccl;y'. de Ele&, ärclzi-ä (Epzjfco.p. C:zp x; $. XV1I,

Oftenditur ex inftrumento acceptati

E

onis ;; & Qniune Elet ; Barthel diff, LIT,

Ad Conc, gerin. Cap, IV, Xzi,;XX.

-

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. "

It

Decanus sflnmendus erit , nti ef litera Concordatarum,- hic

as

d

enim, ubi fermo eft de alternativaz de ceterir v

[

o digmitatibus

li

l

additur expreffe majorikus pofl Pontificalem dignitatibos in Ca-

Iu

thedralibus, CS9' Principalibus im Collegiatie Eccleflir, exceptis ,.

»y

d.

de quibus jure ordinario providetur: per illos inferiorer ,. ad quos

aliay pertmet,

$

Optimo autem jure inter principales digaitates.

x

4

M

in Collegiatis referuntnr nedum Prepofiture & Decanatus

3

i

ed

;

du x r

EHon

!

xn.

& Cantoria, Thefaurarias non enim cuique thefaurus

E

lefiae

concreditors requiritur ia tali Minillro, cai cura fpiritualis Ec-

(l

clefie , vel Ecclefia(tici etiam exterioris apparatus folicitado:

lt

committitur, fingularis habitudo, quae fit undique perfpecta

Q

tam iis faltem. Canonicis, qni Ecclefiz clerum reprafentant,

1

!

quam & quz fit locorum o

x

1

'dinariis ihffiaiexstcfr comprobata.-

Cateroquin

Jus

"

H

lV. per alternativa

m Menfium, fi dignitates iüæ principa:

O

les fübjicerentur illi refervationiMenfium, Conditio & qualitas-

l-

afundatoribus requifitareflringeretur, aut faltem alterabitur non:

l$:

fine Ecclefiarum illarum prejudicios quz enim dignithtes ex

primzva conditione fuerunt eleivz confirmative, ubi ele&i,.

(f

(e

antequam ad pofleffionem admitti queaet, tenentur a füperio-

re confirmationem obtinere, non amplius effent elective & con-

a

firmativz, fed' per refervationem fierent mere Cóllative :. ]ta:

)'ü

xXW"

certo jus eligendi Przpofitum fuum competebat Ecclefizs Col.

legiata ad S. Petrum , ad.S. Crucem &c. Moguntiz &c. dignitas

x dx-

]

hzc fuit elediva ab antiquo, & coniirmativas aft recentiffime:

fiunt collationes Apoftolice ejusdem dignitatis, manifelto con-

d

ira literam Concordatorum , faltem infra&diones fünt contra:

jet

titt

pada pubïica.'cflaufuljis initantibus munita. z) Similiter ut alia:

^

4

- prate-

]

h

t

z)-'.]oannï'sAiþStrithr rerum Mböuntz'a&arzän in Chron. Colleg; S 'Päi?vz Seits x

(0

$. 12. p. 469. refert; quomodo' sdverfus vetus privilegium aut jus eli«:

4Aut

gendi Prepofitum:Conradus I Archi-Epifc. anno 119$. Burckardo Pra:

pofito provincia. hac fe abdicante Sifridum (, de: Eppenftein ,. qui pofiea:

nus

anno 1261. Archi-Epifcopi coxx(ecfztæzs.dignitatem ) con&ituïi(ï'"et-Præpe—

fitum, Collegium-vero probaverit, id non licere '»Archi-Epif'copo ; inde

JIT,

Extat

I

Conradus liberam ïi grægoütumï dleüggandi ficultatem reliquit, .

apud:

io

6p

CAP, I

DE BENEFICIIS, QUAE S. SEDI

:æte eam exempla, Bertholdus Cantrifuforis de Sobernheins

£et

2d Grad. B. M. V. Cantor, & S. Vi&oris Canonicus ex decane

pe

Prxpofitus ele&us eft Capituli füffragiis Anno 1442 & a Theo-

jl

dorico 10. Dec. Algeshemii confirmatus.

Poft Concordata

Henricus Comes de Schwarzburg Anno 1480. Prepofiture dig-

a

fat

nitatem ad manus Capituli dimifit, & Henricus Reu(s dePlauen

eodem auno a Capitulo eledus fuit die D. Auguftrino Sacra.

i

lectivam, donec Her-

the

Sufficit dixiffe dignitatem. hanc fuiffe e

mannus ab Ortenberg S. Rotz Rom. Audzmr An. 1605. Menfe

&t

G

Aprilis provifione Leonis XI prepofitus de&gnatus. Non unum

&

hoc eft exemplum de Prepofitura. Colleg. S. Petri, fed & alia-

rum Collegiatarum v. g. S. Vi&oris, ad Gradus B. M. V,, S.

(

GE

Crucis &c, de quibus alibi,

V. [n Specie de dignitate Scholafteriz Colleg S. Petri ap-

paret 3) idem de Decanatu $. Stepham. b) Similiter de Deca-

natu ad Grad B. M. V. c)

VlI.Cum

apud Joánnis diploma Conradi de Anno 110$. confirmatum idem diplo-

Conradus

ma a Matthia Archi- Fplfcopo Anno 1323. Afcaffenburgi.

de Konigftein entea Decanus ejusdem Ecclefie Ánno 138, die 1o0, Áug.

ele&us fuit prepofitus per viam compromiili;. & 19. ejusdem Altaville

ab Adolfo confirmstus fuit,

3) Ex eodem Toannis, quod Eberhsrdus Plefs Scholafüicus Ecclefiarum S,

Petri, B. M. V. (ubi quondosm Cantor) D. Victoris, nec non Ss. Petri

& Alexandri Afchaffenburgi Canonicus. obierit in menfe Apoftolico t9.

Nov. Ánno 1610. & in ejus locum ele&us 13. Dec, Valentinus Füll S,

Stephani & Mauritii decanus.

b

b) foannes Darts obiit 24. Martii x481. inde Decanatum 1481. in Curia

Rom. obtinuit Joannes de Monte, alias de Bergen Rüdesheimenfis artium

& ]. U. D. & C:n. B. M. V. ad Grad. fic lite cum Capitulo implicitus fuc-

cubuit, loco ufque ad Ánnum r486. vacante ( obiit vero 1503.30. Ju-

nii ) interim. ex:Cantore Decanus elettus eft Anno 1486. Hermannus

Sternberger artium & Decretorum Do&or.

c) Rudolfus Rulini obiit 1542. T. Sept. & ele&us 2'7. Sept. eodem Anno

Antonius Wiedmayer Ss, Petri, Stephani , Vi&oris , ad Gradus,- & S,

Joannis Canonicus : Sigillifer Mog. Anno r c6r. die 24. Julii obiit Petrus

Adel Decanus ad Gradus B. M V. Capitulum elegit Joannem Berneburg

Decanum, .In Ánno 159o, 1. Julii in menfe Apoftolico obiit Decanus

ad

ET QUALT

E;/TEMPORIS SUNT-RESERVATA. i?

zi

d9

VI, Cum: 1taque per fimilium dxomtatum reíervationem

conditio earnm. mutaretur, ipfarur

ue fundano everteretar ?

TA

y:

ddd

per fe qnoque ifiiusmodi refervatio

eraper odioía fuerit, non.

mirum efte ait Van-Efpen d) quod fimiles. dignitates. per* Con

div.

Qen

cilium Bafileenfe a re(ervatione pre reliquis- benefi Liis. & digni-

tatibus mere collativis fuerint fubtra&z , & quod non obflante

MUA

Jer

refervationis Menfium receptione in ommbus Ecclefiis tàm Ca-

thedralibus quam Collegiatis bic in Belgio manferint exemptz,

eug

earumque ele&so libera permanferit penes Capztu!a » & earutm

UI

Confrmatio penes Ordinarios. e); Speciali mentione dignam

alia

cenfeo refolutionem Ca(aream, & Conclufa Confilii in,gcm

an

áuliciin caufa Capituli Cathed. &. Capituli .Collegiate ad Ss.

Germanum & Mauritium contra Demmum Cardm. Epifcopum

p

& Prmcxpem öpw. f )

R

-

H

VIL In

J

d Grad, Ioamxes Bcrrr oargs & ex ('ano:mco Domxcellam pofiu!mus eft

in Decinum Ethereus Hoffmánn Afchafïänburgenüs

'Tandem in Anno

lin

lo

1663. provxüone Eminentiffimi TJoannis Philippi Decanus denuntiatus eft

Adolfus Godefridus Volufius Hannovienfis. S. 'Theol, Do&. Confil. &

du

Sigillifer Mog. Hic dum piriter in Menfe Apoftol. r7. Martii 167

ÀÁne

obiret ; ]oznnes Reinhardus MzrtzerMog. S, Theologiz Do&, Con

1

Id

Ecc.ef & Sivillifer.ad D. Ioannem Cdn(mvcus . Aptil Decanus c,onfh-

« S

tutus Marfilio Godefrido ab lngelhexm Prepofito, & Chriftophoro Ru-

dolfo de Stadion Canonico tanquam arb1*rxs &c, COnf W urdtwem fub-

fet

frd. dipl. Tom, Cap. XIII. & XI.

08

d) In füppl, in jus. Eccl. n appendice Monunene, mzhz f. 189.

e) Idem affirmat paulo inferius relatus. Author. de Ecclefiis Flandnæ, de

(üra

. Ecclefia Cathedrali Gandenfi , de Ecclefiis tam exempus quam non exe

"

TE

emp tis.

'1

4 D. iL;dem in pun&o Innovatxonum & attentatorum Decanatvm ad Ss Ger

manum & Miauritium concernent, de dato x. Martii 1731. 110 re-

annus

fcribatur bem Soettn SBifibof s. Cipeyer, vide Cramer ffebenflunoen

61. Cbeil p. 28. — ibi manutenebatur Capitulum in fuo jure' ehoend:

Decanum a Szculo etiam in Menfibus Apoftolicis poffeffo contra provi-

Àrno

&$,

fum ab Eminentiffimo Indultario Nicolaum Dalwigh tanquam intrufum

tfus

a Capxtulo elé&us erat Vomelius de Stáppert. odo fiat decretum in ter-

,mw,;s feriis Ql bext Canon N:colaum Dah& 1gh tanqugm mtxufum Decas

£

vavava

hd. ]

mum..

C2 u$

d

C

J

48

CAP. L.

E BENEMEHS Qtï

SSEOL.

digii

.VIf. In Gallia ubi- vxgore Concordatorum S, Pontifici con-

iM

Cf

v

fervatum eft jus preventionis quoàd: omnia bmeäma inio & ip.

:lu

abit

fas dignitates his verbis — declaramtes nos G9

9 fucceffüres moftros

n

jure praeventionis dignitater, Petfonatus;! admmzfirzzzwef, ey

officia , ceetéraque. Eccléfiaftica. benbficia, Jeeuluvia', 9* quorumvis

ordinum régularia quccungue C3' qzw:noaimünqzæ qualificita — —

libere conferre. |

Nihilom:üüs przventió non'admittitur quoad

benéficia proprie elediva g)' in electivis enim ollativis adimit-

tunt galli didam preventionem, nonautemin'confirmativis/h)

Provitus igitur Apoftoligus admiffa & (tabilita retervatione Menr

Í

finm in Concordatis exprefíà noddum faricieater probávit ré-

ln

fervetioneni dignitatut Eledivarütn prideipdlium , quibus-offi-

lis;

cium &'ad: mni&ratm tempora»imm vel fpmtuahum perpetuo an-

nex& funt.

fiit

?

- VIli. Demum Curia Romana has dignitates proprie Ele&r-

rpot

vas, ultra Concordata Nationis, fedi Apoftolicz refervatas effe

titulo præfcnp&oms vel' poffeffionis immemorialis prztendere

reipo

nequit; ubi enim titulus fpecialis?. quomo:o a tempore Con-

a

cordatorum immemorialem. pofleffionem adítruent? contraria-

tür refervatio hac juri Commuai, allato: Deéreto Concilii Ba-

efet

fileenfis, nt-& claufulis irritantibus Concordatorum , dignita-

tum harum primevz conditioni, ac fundatiornit vel qua('. ficut

ftt n

ien

& generali anteriori patrie Praxi: .nihil etiam probatur ex pofte-

riori Conniventia nonnullornm Capitulorum,provifos Apoftoli-

p

ürut

|

Laic

ál

cos ad poffetfionem admittentium , - cunr idia. conniventia: fit

privatorum contra pácta publica, & in eorum peteüate non ftet

( Co

Qu

litibus in Curia confumere Ecclefiarum furidaátiones piás: neque

iij

penes Capxtulum efk auzhümas mutandx modum providendi de

d

i

dl Gm-

r

num baä et s';d) ber umsiä:g ngemaüen pofref's vel quafi pet ged)a,

r

nep..

fey &traf ber Sequeftration feiner übrigen Temporalien qud) bey

lt

Sï*erme:bung fifcal ifibct, Aion gli ib nad) 9Ingefidbt. biefes. ga*zz,hd)en entz

I)L

31210 Ccum

xcgtxone hmum refcribatur Deif 5)61.'1!1 Card,

balten fotte.

6

Cienfuegos gum SUith 16. -

to fiat cum inclufione prædxäl decreti in 01*1-

ginali & Copia refmptum m Da8$ Sypom-CapitüL r €yepet 1c.

-

1

g) "TefePetro Tundolo ZZ, 1, gu&/hone benef, Cap. 40. n.S,

h) Van Efpen 4. ct.

:

ET'QUALITATE TEMPONIS.SENT RESERVATA. 1»

('Gn

dignitatibus fundatione ,

.,199—0æv,a ;anfuig,t,gdineï,, aut in ipfis

& lp:

Concordatis prafinitum. Sufficiunt Nationis Germanice varia

A

ss

habita Gravamina

ad tollendam omnem p1"*23&t';e*nxfäi;äü'x præ(c:rigfig»

i

I

Ü

nem ex parte Curiæ'Rumanæl dfz qua alibi.

*

nai-]

jió

