dibi

inh)

n Eene]zczacumzæ, TOR

Men:

1 N

oieiq: Comþ-relie,i;(iïiif hæcïa!te»matwaMen(ïumetmm otinia

0f

beneficia curata, fecundumiid :quod imp

ortat di&io univerfa-

0

lis, & litera Concord. i)

]

*

do'adum fujitfde Gdsiendis bene-

]I. In Concilio Trident

*

ledi

ficiis curatis a nexu refervationum; quid Germanis Pius IV,

« effe

refp

onderit legitur apad Raynald. ad '"K'ï,numïwfi€3zn*f:44'-in

l

t&

refponfione ad stam articulum,

"g

.

Con-

Placuit poftea & univer

fim

T

ftabilita eft in d Ceniclili() föïil*'-

ma Concürfus k) quod procedit,

Tord

*

—

-';(et*iamüf 'beneficium 'duratum

j D

effet Jurispat. Ecclefiaftici. 1).

L

*

ÍII. Quare autem hod

ie 1n

Gvem';aän.i.ax& alibi bäneþfibia-(äü—.

2nild

o

fata nec per concurfum conferantur , me alternativis fuübjaceant

N

Menfibus, & Apoftolicis refervationibus, inde eft , quod ut

plurimum illa dentut in Commendam, vel fint Jurispatronatüs

ydoli-

t fit

Laicalis, vel fi etiam Ecclefiaftici, tamen per Concilium Trid.

n (it

& Concordata prafervare funt leges fundationis, qua vel con-

curíüs vel refervationis exclufiva funt, m)

jenue

i de

G2

1IV. Dein

dl

i)

Laym. Zypzus, ,Nic&lafi;s*, Nicovl!z'r.t,s , "Br—an*den.fWagnerevck —fir.ä de

$vt

prab, Exeg. Concord, $, I1T. N. T.

k) Cap. 19. Sofs. 24.

jf i

d

]) Ut Gonz, ad reg, g. gl

;

of,-.*':ä.- ts $. Cafd-. de ,i.'uca dle,.—f—?furä .;vatïq?.i difc.

65. 1. 18.

inOr-

m) Garc. de Beuef. g. 9. Cap.

2 n 29o. Pax ]ördan, var, -E(ucüub'ea:' LA

. 10. £it. . ", 6o. Pitonius de

Coatrov, Patron, alleg. $. tt, 1. ubi pari-

ter de immemoriali &

E

l, Ch. XLIV,

: cgnte;xar;a diïfguta.t, W;.rgtwïein. fubüdf «'dviyi.' tOrtb

*

ET

46 ^ CÀBE L ISE-BiaNEFICüSïf 'QUA'S. SEDI —

.]V. Dein alia beneficia curata dantur folqü»'&æöäö 4ü Com.

«

mendam ,

'memo n u

alia funt Lmüno.c;ularlilgj & qmdem 'mag-m n

cent

[2

155. IX; :

Unita Monä]ïeriz': vel Collegiis.

L Alia funt unita Collesiis & Monafteriis , |& vocantur

Vicariz. o) Quez licet dentur in titulum perpetuum, tàmen

j

nom comprehenduntur füb refervatoriis , fed- earum diípofitio

in omni Menfe fp

e&at ad illos » quorum Ecclefiis (ünt unitz

per Confit. Pii V. p)

i

I Diffentit ex parte Rigantius q).Pitonius r) volunt re-

fervationi effe locum in beneficiis, quz danturintitulum, non

quidem plenarie & abíolute vel exclufive ad nominationem

ï

Redoris habitualis, fed deputatum pravia nominatione eorum,

ad quos hzc fpeat, teneri ad capiendam novam provifionem

Apoftolicam, quando: vacatio contingit in Menfe Apoftolico,

& (ic utrumque effet com

patibile.gMelius,

'-dhuc— fentit Clariffi-

snus JCtus T-re.vi.'renüs.' s

*

--- 4II. Ego

n) 'Tefle Caftro Pal. oper; Moral. t

0. 23--??*453?1? ; dip. . pw'cï 22. 9.8.

& Schmatzgruber de Prab. $. VIT, n, 3c3

*«

"i)) Vide differt, Canonicam de Ec,e!cg/iärwn-Parod;g'.leïgm Jacularitate, eavuen-

|4ue uniome fubjethiva Monafleriis fada x7$3. 'edir, Mosuntie, Differt,

lnaug. Canon, de genuima ddea e&» fignis Parochialitatis prünitiva ejusque

qrincipio Incorporationejex Chartis "Frevirenfibus confetía 10. Cluli 1752

JAuguffa Trevirorum tdit, Differt. fna'ug. Canon. de Sfuribus Paroch; pri-

zuitivi ex Cfure communi, ibidem €» eodem die edir,

p) Qus extit apud Nicolarts zir, cir, dub, ". & éft o

pinio Gonz. 24 reg, 8.

Glofs. $, n. 3. $. 59. Garc. de Bénef. part.: 9. Cap. 9.

n. 308. 6 313.

Corrad 7m praxi beuef, lib, $, ap. ulz, , 42..

Antonell de legim. Ecclef.

Hib. 3. Cap. 12. n. 38. Schmie Jib, II, tr, T,. p. o

* C. ]II, f1. 2750

«4) Tom. 2. in x, partem Reg. IX, G. 2. 9. 85. €^ feg.

*y) Difeepr, Ecclef, 277. 1. 3. €5 feg. qui ex decifione Rotali n Tyrafonen, Vi-

carie 13, Ocf. €» 4. Dec, 1595, Coram Li

sum. 3cg. Wiürdtwein l cit. Tom. I. Ch. XLIV.

*ta impreffa ?pud Garcæ l, €.

s) Cir, de Duribus Parochi grimit, a. $. XIV. C feqa,

T RESERVATA. 2

ET Quzx:r:rmm?fïmmmä

Ü n

III, Ego diftinguo inter unitaþþ-lene, & mihüs plene

M

vel in temporalibus tàntum ; hec non plenarie unita fubja-

cent alternativx, ni(i obüet C

;

ommenda, vel nifi contrarium

ex fund;tione. t) 5

C 5

$. X.

Qf

qen

&) In Collegiata $. Crucis Parochia fpe&at acï Provifiox*erm Capituli, Vi-

fïyio

caria annexa fuübítat Menfibus alternantibus, Ecclefie Parochialis B,

a

M. V. n Oden- Münfler. Mogunt. juspatrenat. poffederunt. quondam

Wernerus & Philippus Frater nobiles de Bollandia , quod jus di&i

L

Fratres ex pia devotione erga Hofpitale B. M, V. Fratrum Teu-

Qon

tonicorum Moguntiz eidem Hofpitali fub Magiftro & fratre Her-

manno Przceptore domorum ejusdem Hofpitalis liberali Munificen-

Ia

tia donaverunt , quam donationem Bonifacius Papa vigore literarum

m

Apoftol

confirmavit , uti & Fridericus Rex Rom Anno r2r9,

ia

Decanus autem. & Capitulum S. Petri poffederunt Jus Patron. alta-

ris B. M, V. in Capella predi&orum Fratrum Teutonicorum. | Hec

ïcq,

duo Turapatron, accedente Authoritate & Confirmitione Petri Ar-

d

chi Epife, Mog. Ánno 1313. invicem permutata fuerunt, ita ut De-

canus S. Petri luspatron. Parochim in Oden-Müünffer , Y'rattes veto

T0

Ordinis Teuton. Juspatron altsris B, M. V. in fua Capella confs.

cuti fuerint,

Poftea ilius Re&or vel.Parochus cum fuam vix hg-

d

beret congruam multis deperditis reditibus , & me cura Paftor.lis

cum difpendio animarum negligeretur, Decanus & Capitulum 8S, Pe.

Viim:

D

tri apud S. Pontificem Calliftum IIi, Anno 1447. fupplicarunt, qui-

a

tenus Vicaria fub titulo S, Petri Parochim Authorit;ite Apoítol,

Af

n

unire & in corporare dignetur, ut docent litere defuper confetta:

primitus Juspatron. Parochiz fpe&abat ad Decaenum & Capitulum,

.52

FU

uti Juspatron 'altaris, Ab illo vero tempore ubi Vicaria S Petri

incorporata Parochie ab .Ánno 1457. Juspatron. fpeGabst ad folum

Decanum privative quoad Capitulum; nam & folus Decinus ha.

buerat jus nominandi ad Vicariam, Inde fí queras, an in omni.

!

ï:

d.

bus Menfibus? videndum. an unio fubje&iva, an Parochia detur in

Commendam, an unio zque principialis, & Monoculum hoc Deca-

ni fit vel fuerit vere & in omnibus Menfibus Monoculum Decani?

l/

de hoc confer $. 39. 40. & 41. uti hic ad Decanum, ita & in

aliis ad Capitulum fpe&at provifio utriusque & Parochie & Vicarie

l.

vel Canonicatus & non Profeffura ad E

gifco?um vide,BartlxeL difs,

III, ad þCio'nc. Capz lV, $. XXII,

2l

ET

CAP.L DE BENEFICISS, QUAE S, SEDI

IthT

$. X

(joni

d

Perfonatus.

ï ïmar beneäïc:a Ecclefiaftica perpetua recenfetur etiam

Perfonstus : hujus nulla mentio vita communi durante, tum

enim nes äagmtates fuerunt, nec beneficia, fed (implicia offi-

Cia, quz a (aperioribus pro arbitrio commxttebantur & adime-

bantur. u)

u

dLlH

II. Dignitates igitur & Perfonatus Capitulorum ad eum,

quo nunc vigent , modum inflitui czeperunt eo tempore , quo

ts C

j o

Canonici a vxta communi ad fingularitatem delapi funt; ante

feculum XI Perfonatüs nulla mentio in íactis Lanombus .X)

idet

Bere

Confequeuter refervationi Apoftolicz fub)acent uti d.!gwmtates,

fic & Perfonatus, nifi adfit titulus particularis in contrarium,

p

d

III. Perfonatus cum dignitatibus fübinde in decretalibus"

cotd:

confundunfur, faübinde contra eas dxümvuuntur ; & revera ri-

Conc

gorofe logüendo ab iis diflingui debent.

y) E(taatem Perfo-

WE

natus.medium quoddam inter dfgmtatem & officium; minus

quid . quam dignitas, quia non habet przeminentiam in Choro

& Capxtulo, in Proceffionibus & fimilibus prz aliis Canonicis:

eft etiom quid plus, quam beneficium.

officium,

uod nu

p

Em

iam habet prerogativam,.

Perfonatüs itaque e(t admini(tratio

perpetaa rerum Ecclefisticsrum cum aliqua Prerogativas aliis

eft przeminentia fine jurisdidione, puta, locus honorificus in

Choro, in Proceffonibus. z)

Ita de jure obtinet, quamvis de

frmt

confuetudme ahcubx Per(onatus fitid, quod ahb:eü dignitas.

a)

ng h

Igltur

p

M

EU

u) Ugcommun.tær adnotatut ad titulos ]'urxs anon, de ojjïczo Archidiaconi,

d

ae offcio Arc/zzpiesby.terz Conf, Ruprecht zora Hz[iorzca in univerf, Cjuy

Cauon, tom. 2. cit, ad dictos titulos.

l

tet

x) Tefte Van-Efpen 9f, E. U, p. 2. tit. 17. Cap. 2. at in. Cap. cum acceffrs-

[ar

u

I^

feut de Conftit, Cap. de multa de prxb Cap. I. de Confulz, in 6, Extra-

vag. execrabilis de pmlv enumeratur,

y) fuxta Fagnanum ;n Cap, adhuc de Prabendis,.

)7

7) Piton, dg/'c:epz' Ecclg/ 99 ü. 71. Engelhardx lib, 3. decret, zit, 5. cirga

finen,

81

a) Van-Efpen 5' E U, p.2. tit, 18 Cap, 2, 9. 10. (5*f62*.

ET QUAEITATE TFMPORIS $

KESERVATA. 2$

ngtur füb: generalz nomine dfgmtatum & beneäa.mum xeferva-

tioni A;,oüohcæ (ub;acxuntm*.

etiam

5 .XT,

tüm

Bemv[zcza Coadjutcmm.

10f

dim

I SG&E&& magis efl queflio de beneficiis. Coadjntorum

cum futura tücceflione.

Curialitte ex alibi darendls

)r"eten-

dunt ea effe refervata. ex

z*umztaæ vacationie per ].7?"0"10*20!161!2'

m

Qu9

nos contrarium dlvemus,

illa nom effe per Promotionem, fed

ante

ger obitum vacantia, (ive retenta fint. per gratiam preventivam ,

s. ])

ut confervetur in fuo primazvo ftatu jus antiquum quod habeat

u

Beneficiatus, citrá ullam mutationem tituli vel. pofïeüïoms, &

I

indubie vacabit per obitum beneficium fic retentum. b') Sive

Vibuy

3

effedtus dicatur fuspenfüs usque ad obitum , quod in materia Con-

fà tl

cordatorum non/procedit: confequenter . dzes obitus & Menfes

Per(

Concordatorum attenduntur: remxü" ive , cum per (,oad)uwnam

nihil vacet

TIQUS

horo

Dits

5 XII

| u)

Beneficm f multaneæ Co!'anoms inter Capitulum J A?rchz-

i&

H

Epzfcopum Judultarium,

I

. dllis

AU 10

I Exfurgzt ália difficultas de Benefïcus, quorum co!lano

visde

fimal ad Archi- prfcepum & Capxtu!um fpedtat, cafu, quando

MQ a)

vacatura contingit in. Menfe Apoftolico , an Indultarius fólus

Imtuf

vel ob. Cenfortmm alii inferiores ac Capitulum fimul conferant

ih Menfe Apottolico? Antiqna opinio Rotz & DD. erat, quod

"7'6*77

Indultum fuftragetur Cup*tulxs aliisque Collatoribus habentes

J j*

fimultàndám ob Contortium m Jure conferendi cum ladul.

tar:o. C)

OATA

Exte

II Equl.

b) Ex Dec. $90, snim. 10. part. 18. Recmt Urfaya Dzjcept Eccqu Tom V

aqpart. 2. Difcépr, 12. num. 24. C 23.

s [

€) Uti refert Card, We Luca de benef. difc: y tum. 35. 6 3 3 71 Amayden de Styl

Datarislib, 1. Cap. 29. n. 8 3 Rotz dec. 585. part, $, recenz,

4

E

24.

CAP. L DE RENEFICIIS, QUJE. $. SEDI

IL Equidem indulta removent obftaculum refervationis;

& reducunt remad jus commune, perinde ac (irefervatio Men:

in fe

ordt

fium non emanaflet, necunquam fuiflet in rerum natura, adeo,

ut indultarii jure Communi & ordinario cenfeantur conferre

drm

beneficia, confequenter amoto refervationis obítaculo & re ad

1]

faan

jus commune redudcta i

*

n falvo eft Capituloiümultz»meæ Colia-

tionis jus, d)

:

&i

IIL. Eodem lubrico

fidi

u

innititur fundamento J. H. Lammers e

ü

quando dicit confuetndinem optandi in Menfibus Apoftolicis

nej

tenere, quia talia indulta duntaxat tellunt, removentque impe-

Imen

ordit

dimenta conferendi beneficia ex eo, quod Epifcopus juxta Ju-

ris Communis difpofitionem de omnuibus beneficiis non refer-

terif

vatio in Corpure Juris: : providere poffit, per confequens non

rio.4

ampliant poteftatem providendi de beneficiis : ex quo fluit,

ln i

quod immemorialis optandi confuetudo ,

qua vi Iegis- öc Privnef

gii vallata eft, attendenda fit. f).

jl

[

j

^. XUL

j1

E

Sententia aärmativq pro q?tärizaïiZfa Mmfiwigjn]ïzg»zulmneis.-

Ü

H

. 1. Verum Archiepifcopi Indultarii in Germania fenenctá

Ti

ratione Menfium refervata. conferunt quidem jure ordinario,

p

fed & vigore indulti, quod non folum removet obftaculum fed

importat pofitivam facultatem conferendi eadem tanquam re.

fervsta, dum Papa fupponit refervationem, eaque (uppofita dat

indultum conferendi , ac fi refervata noneffent, vel quod effent

aug.en-d-.o ordinarias facul-ïateg. g)

fe

II. Etenïm

l

d) Uttradunt Rotz decifiones zu 'Cremozm.' e» Ferrarien.ionpre[fa 2n vecentio-

ribus dec, $20.$31. && 888. p. 4.tom. 3. & dec, 844. parr. 5

/

e) Dejure ftatutario €» confuetudinario op

taudierotem, 36. part,2. mihi fol, g O.

h

f) Germon £n Trac. de Iudult, Apoft, G. etiaim ex eo num, 22 ita ile,

£) Card, de Luca. & Amayden, 4oc

i

j 25 ga z[e üum.1!6. ö" æc

zsfzqora cmms. *Lettg de r,el bezfef. ,flüg

E

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT 'RESERVATA 2j

mS j

»

H Étenim in Concordatis abfoiute S. Pontifici beneäcm

E

in fex Menfibusillis vacantia refervantur, adimiturque omnibus

Q

Ordinariis, confeqsenter & Capitulo in fimultaneis facultas, ea-

lefte

dem (ic refervata confereadi: excipiuntur per Indulta Archi-

a

Ep.fcopi, non quafi exceptio refpiceret beneficia, & impediret

Al

fef-rvationem , fed refpivit Archi-Epifcopum dando facultatem,

& :emovendo e(fedtum refervationis, qui potiffimum in eo con«

& gl

fitit, quod ioferioribus aliis Ordinariis ademta fit facultas, be«

oli

neficia ín his Menfibus vacantia conferendi; praferventur tae

Impe

men. Archi - Epifcopi Electores , qui proinde non tantum jure

du

ordinario, fed etiam privilegiativo conferunt, b): . Confequen-

tefer.

ter in nullo cafu Capitula habentia fimultaneam, cum indulta-

$ non

rio- Archi Epifc. aut Cardinali beneficio iudulti gaudere poffunt

Qu

m vim participationis ,- aut ex fola atlitentia juris Communis. 1)-

Tivl

.Iil, Clarius adhuc pate(cunt cun&a ex. tenme mauln. I9

t

- Que

h) Ita poft fupervementem Conïhtuuonem Udsam VIII in. mdmn! IX,

ad regulam C.ncell, 1X.. Csrdinzles conferunt jure deleg;to & cum

X

- fuppofito refervationis benefici: alternativa fubjecta.

i) Limitat fub dnbio id pofïem.s de Cardinsli indultario. Rigentius i2

l. partem . Reg. IX,$. HT, num.-65. eó' quod Cenflitutis Urbani, cum

715

! emonavetit in favorem Cardinalium,. mtmhgmda illis: volentibus,

qefcia

; mon invitis, & fic C rdin;his poflet hon uti-hoc pnvxiegm & com-

£

; municare Copitulo jus. conf-rendi, .

iQ4TI0,

k) -- ibi — exigunt smerita tua devotionis gua Vosa- Romnnam reveceris

m (ed

"Eccleffam , ut te fgecialibus favoribus & gratiis yrofequenmtes ea tibi favora-

10 fe-

biliter concedasnus , per qua de beneficiis Ecclefiafficis, perfonis idoneisprovi-

déres C teerga illos gratiofumveddereqoffis & liberalem, Moru itaque pro«

fita d

deffont

grio :: ut :: de qmbuscunque beneficiis Ecclefrafficis : : : in Izcclef 7a, Civitate &

D;æcef

,lzzmmoclo

: Vationt Menffum tantum dispofrrioni Apoffolice fpecias

'?

Liter rejkrvata fuerint :: providere ac illa, eis conferre

: ibere . liciteualeas y

perzmle ac jf Collationes , Proviffones noffia , gratia'ex pestatio Speciales vel

Elenini

.« Generales ::: ad bme/icza hujusmodi nullatenus fe extenderent , Authoritate

"Apoffolica tenore pra/sntium de fpeciali gratia indulgemus, deceruentes , ve-

La

j?:rvatzones » affe&iones , regulass. Conflitutiones -- -- quoad zm]ven' 'endum Te,

o quominus in ;W&mzüls tua ordinaria Authoritate &v conceffo ribi ger gr afentes

iif

- Judulto hujusmodi ut? mz7eas,, ad "benefcia üjumodé nuäatenus J exien-

il

Jere » n Qer quoscunque. quatis « auäörthte . ä'p,

lf Ib

dl

16 ^"CAP. L DE BENEFICIIS, QUE S. SEDI

Quz Verba enim ex fe clare primó inferunt fpecialem facu!tae

t

2do effectus

tem vigore indulti , & non alias competentem.

Ü

quoque refervationis fublatos quoad impediendum T* C9' perinde

ac fi :: ad. beneficia hujusmodi nullatenus ;fe. extenderent.. atio

P

Coníervatur ordinaria Au&oritas, quanquam ex indaulto fuper-

fi

addatur non facultas, per verba z tua ordinaria Aucloritate €3!

fic

eonce[fo tibi per preefentes indulto hujusmodi uti valeas.

Qua 1n*

fü

terpretatione, quam ex Verbis indulti defumimus, nulla meliors

h

Aullaque certior, cum ab ipfo.difponente proficiícatur,

A

(

- V.. Adjavat adfértionem noftram preterea & hoc, quod

Provifüs ab Indultario in Menfibus refervatis debeat petere no«

vam provifionem a Sede Apoftolica, quod oftendit Collationem

p

Indultarii non effe mere ordinariam. ]) Provifi enim non tenen«

r

tür ad reportandam à Sede Apof(tolica fecundam provifionem;

C

nifi in vim indulti, quod eft in refervatis his beneficiis aliquid

7

21

(n

aliud pofitivum remotioni fuperadditum.

V. Atque ex hac ratione confüetudo optandi in Menüblus

d

Apoftolicis ( $. preced, num. IIl. ) quoad beneficia refervata

(

non tenet, cum adhuc non auferatur refervatio, fed vincat op-

L

tionem, m) E(lque optio, vera dispofitio de beneficio, ac

tes

qguando facultates disponendi de beneficiis re(ervatis alias ad

fule

Capituli collationem, eledionem, & quamvis aliam difpofitios

&t

nem communiter vel divifim fípe&antes cum decreto irritantur,

Que

füb poteftate disponendi & non d

"

n

isponerdi de beneficio aut re

optata comptbhenüitgr optio. n).

pa'ä

tt p

-A Benejzcta | epmri folita,

V

( i

1. Ea propter confuetudo optandi beneficia vera,, fecus de

piediis & edibus, reffcringenda eft ad Menfes Capitulares tan-

0)

tum,

H

: A:ij. Ut laté Lotter de Ve ,z;engf, lib, .2,. Q. O1

j

» HU 126 Amayden de Srylo

y

Dateria lib, 1. Cap, 29. mun, $3. 6 58.

Ü

m) Veluti extat itafotali calcuto det

n) Lammers Eror. 3. part, 6

erminatum pénesRub p.d./erenz.dec.1o,

LR

DZ

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT. RESERVATA, 27

tantum. & béneficia f'ub)acent alternativz : magxürahs in-hoceft

decifio aped. Rub, o) Cum per obitum in Menfe Apo(tolico

vacarent Canonicatus duo.Mediolani, unus fuit impetratus à S,

Pontifice, alter ab Epifcopo Cardinali vigore Indulti.

Canas

nici vero antiquiores Ecclefiz Collegiate S. Nazarii dictos Ca-

nonicatus optarunt, & lite iatrodu&da in Rota refolutio capta

:nä-.

l

fuit, qnod corfuctudo optandi in Menfe Apoftolico locum non

hasbeat. p)

L'e aliis refervationibus & affectionibus v. & Cap. lz-

d

€gt, 2, de preeb. in 6t0 minus dubium eü q)

Q

H. Eff enim jus. opïandx nil ahud, quam jus feu Iegntrma

2

poteftas Copitulo ex cuntuetudinaria vel etiam flatutaria dispo-

)n.

fitione vel privilegio competens ; ut antiqu'ores gradatim. va-

d

jid

cantem d'gnit:tem ( fi etiam effet Decanatus inter Cardinales

ex Bulla Pontificia qua extat apud Pompeium Urfava p, 37. Mij-

cellan. tamen fíenior Cardinalis jus optaodi haberet ) præben—

u$

dam obedientiam , Oblegium aut. Curiam. propria . dimi(la in-

did

tra certum tempus eligere. queant, ut decifiones rotales apud

o

Lammers ) igitur jus optandi beneficia, aliasque temporalita-

tlu

tes munitum eft Statutis Cap.tuli. &. Confuetudine quibus uti

u

fulcio nititor Cap. fin. de Coujuet. in 6.

Statuta autem Capituli,

(«

ejusque confüetudines non przvatent alternative Menfium , aliis-

lfs

que referyationibus Apoftolicis per Concordata Nationis Ger-

"n

manicz introductis ob Decretum irritans , ut pariter eft mcus-

putabilis veritas, & Confenfüs omnium DD.

Ill.: Fxpreü"e cit. Cap.fim. de Con/'uet. in 6.1n termm:s hahet--

ín prabendis vero apud Sedem vacantibus (vna enim hzc tunc

erat cogmta refervatxo ) eum de ipfis per Romanum Pontificen

2

ordinde«

x de

fafl

0). Dec, 10. part, 9. recent, Coram R, P, D. Dunoxzetto n Mediolauen, Cas

tüfy

nonicatus Luma 8. Febr, 1628. —

Rot. zn Vedzolatnt,

p Vide Lotter de re benef. lib. . q.39. mum. 16. e feg.

$n

Ca:ton, 4. yunu 1636. Cor Ghzf slerzo apud Rub loc, cet, Lammers Eroa«

tem. 44. part.. 2,

d«

q) Vid. cit. Lammers Eror. 22. pmt ". zäv Erot 44. f

£) DeSlure flat, ö« Confuet, optandi Eror, I, & alii DD. Conxmumter.

2$

CAP.IL DE BENEFÍCIS, QUAC'S. SEDI

ordinatur, locus praedictee Confuetudini nonex iflit

Xntelhae fede

piena, & intra terminum Menfis, s) :

IV. Procedithoc, fi vegenerahter five fpeua!:ter boneäcxa

refervatafint, in eacptio nullatenus cadit, five vacent beneficia

in Menübus Apoftolicis five apud fedem & in Curia, t)

- V. Aliud vero obtinet ,^ fi dé folis temporalitatibus fermo

fit, qux vere funt diflinguendz ab ipfis beneficiis: 'refervatio:

nes enim Concordatorum nonni(i in vera beneficia & dignita-

f

tes cadere poffunts' de i(lis enim erat lis & controverfia inter

Í

Romanam fedem, & Natoinem Germaniz,

lemporalitates au-

tem etiamfi per obitüm in Menfe Apoftolico vicent ; ad Capi-

tuli dispofitionem. ulteriorem redeunt, & poffünt cum confen-

fu Capitularium maxime eorum , quorüm intere(t, ad optandum

f0

ü

exponi vel non exponi, modo id in nullius abfentis vergat pra-

judicium. Igitur cum his temporalitatibus deficiant proprieta-

tes veri beneficii, & ab Inferioribus Papa certo in fenfu depen—

deant, alternative Menfium fubjacere nequeunt..-

VI. Etvel maxime , quiajusoptandiiftas temporalitstes anté

cafus actualis vel optionis vel vacationis contingentiam Univerfo

Capitulo & Ecclefiz competit, :

eveniente vero cafuréalis vacatio-

nis & optionis fingulis, quosordo tangit , collegiali cxtu gauden-

tibus. u) Inde ne Capitulum quidem xb ram vel arbitrariam dis-

pofitionem habet dehis temporalitatibus, Curiis, oblegiis, fed

debet procedere (ecundum flatuta & obfervantias,- quocunquein

meafe vacent, hoc certo omnes refervationes Apo&ol excludit, /

5 XV.

Benejma Regularza.

. 1. Beneficia regularxa ut plurimum fünt manualia, tamen

pcæfï?unt eiïä perpeana (w modo, & de hxs loquxtur textus Con-

corda—

s) Ut patct ex difert, de: referwt apud fealem $ & ex altera dlfï'ert deirte

ferv, ex qualitate perfoua.

t) Garcias, Lotter, Laymsnn & verie decxiïones Rot, quæ allega.-,tul

per La:mmers, 7 ciz,

"Erot. 18. 19. 20. . T.

u) L:mmets Eror, 1.

22 Pü?t 2 pag. 49,

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT: RESERVATA. 29

l

cordatorum. Optime hic applicatur, quod Clarifs, D. Brand x)

de iisdem beneficiis regularibus ex fcriptoribus -Proteflanticis ,

q

uam & Catholicis quüad primarias preces obtinere docuit:

ïla

illas nempe folida ratione deítitui, &folo verborum formulz te-

u

nore gloriari, qui beneficia regularia primariis precibus ( fimi-

liter noftris refervationibus. Apoüolrcxs) fubjici affirmant.

i

IL. Zn Monafleriis di(ice fedi immediate non fubjectis C* alüs

d

regularwus beneficiis , [uper quibur pro. Confirmatioue vel Provi-

Per

fioue ad di&tam fedem non confuevit habere recur[us , electi. [eu illi

n

uitus providendum e[t , pro Confirmatione vel Provifione hujusm.

p

ad Curiam Romauam venire nom tenebuntur ipíague regularia be-

2

da-

piraw

neficia [ub ex[pectativis gratiis.non cadaut: ita litera Concor

m

torum dignitates ac beneficia regularia hujusm, elediva denun-

[:

uat, uti & fubfequens obf'ervanno. y):.

am,

3

E xvr.

d

x) In differt. ale jure Cafareo grimariarum Precum cap. V. $. VI

y) L'Abbaye de Tholey eft un Benefice électif, & confirmstif par lAr«

nte

chevéque de Treves & jamais por le Souvera,m Pontife: voici des

Til

Confirmations, des Inftitutions de deux Siécles.

"u

En t1531. Dom Gérard de Gouda Religieux, futélu, il futconfïrme

&tl

& inftitué par. l'Archevéque de Treves.

Il décéda en 1539. Dom Viel Religieux fut clu, confirmé par l'Are

(ir

€hevéque.

«

Dom Vie décéda en 155$7. Dom Alfed Religieux fut élu, il fut

an

confirné & inftitué. par l'Archevéque.

hss

Dom Alfe:l décéda en 1582.

Dom A4narosi Religieux lui fuccéda

ar 1s voie d

l'election, il fut confirmé & inflitué pzr l'Archevéque,

Il mourut en 1611. Dom Nenngehgxeux fut clu, il fut confirmé

& inftitaé p r i"Archevéque,

Il décéda en 1638. & Dom IMauri heligieux fut dlu, il füt confirmé

& in(titué par l'Archevéque.

neh

Dom Mauwsi décéda en 1680. Dom Gralzngen Rehgleux fut fon Suc-

^

At

ceffeur par clection, il fut confirmé & inflitué par l'Archevéque,

rdis

Il décéda en 1712. Dom Roufez Religieux fut elu il fut confirmé

& inftitué par l'À: chevéque.

j

Il décéda en 17

509, Dom d'Hame Religieux fut élu, 1ï fut confirmé

& inílitué par "ArchWeque.

avtm

1] décéda en 1759. Dom Morré fut &u, il fut conürmc & inflitué

par I*Archeväque. le 25 AOut 1759«

Praefen-

s (; CARL O DE BENEFICIIS, -QUAE $; SEDI.

-

$- XVI.

£

fici

: N;Ef:?&;z Cv Erigenda.

(

dig

3

ï-'.*xlnduäï'e autem alternativa porrigitur etiam ad beäeäcï&

»

ne

erecta poft Conco

r

ordata inita, nifi Conditionem refervationis ex

z

bem

clufivam in limine fundationis

vel ereQionis appofitam ha:

(ofü

beant z);/refervatio enim eft lex

Generalis , q;uæ femper re-

volt

fervat , femperque loquitur, a)

nit

-^ VIE-Bt cum Concoï(jam*fapignt amþlm'imäsüverbis benefi

(

cià quzcunque alternis Meníibus vacantia, removetur. omnis

difficultas ex Clement, fin. de refcriptir. Ubi refervatio fadta ad

favorem alicujus de beneficio vacaturo, non fe extendit ad be-

neficium poftea creatnm : noa exteriditur refcriptum ad litesno.

viter ort?s: nec transa&tio trahitur ad futura. b) Siquidem li-

cet adfit ifta qualitas nova creationis ,

tamen fub ifta generali-

M

tate guorumcunque beneficiorum includit

ur,-fufficit enim, quod

fit a&tu beneficium ,. licet poft Concord

ata füundatum & erectum:

&

cefxd.ï

econtra refervatio, de qua fit Mentio iz Clement, fía. ef fpecia-

lis pro certis períoniss merito igitur reftringituribidem, necad

quoi

futura extenditur.

etiar

Interim Steiahaufer Prof, Salish, in dubio

pro ordinario

V- ss- Vlo nqu

pronuntiat in obfervationibus ad Mo(covii caput

I

fbett

i

!

26. quoad þeneficixa þp—o'?*meqxcmvcïlata ereda, .vide

Collat

TIT, Altera

Qum

Prafentium tenore in Dei nomine confirmamus & a

pprobamus ,

Guiati

prefatumque Vaximintemn Mot:é de dicta Ab

batia cum. fuis juribus &

(Qofer

fructibus, redditibus, proventibus, emo

lumentis & honoribus in-

veftimus ,

rmandan:es Senieri & Conventui n

- tbbe

ec non omnibnus & fin-

dïï nlex

gulis dic? Monsflerii fübditis,

quutenus prefato Maxzmino Mott/ tan-

quam eorum & ejusdem Monzflerii ad Sanctum Maucitium

in Tholeja

Y

Paftori & Abbati paresnt & obedi-nt.

j

l

quo]

z) De quo vide $. 41.tuentüropinionem iffam Azor ,«

Nicolarte, W eifs,

Wheflner apad Schmalzgr, Lb. TIT, Decrer, tit, F

de prab. $. VII. n, 29g.

Pontil

.. & facit textus in Cap. quia de privileg.

&) L. Arrzaui S,

gum, S,

Clo efli haret, /Eneas de Falco;iibuä de refere, q. 3. ä*incipali

0 !u

b) i cum Aquiliana ff. äe Transait,

ut fibi objigät-donz. ad.vey., 9. Glofs,

$)u

9. $. V per -.mtum,n& Azor 3u,(€;

mof. g. H b, V1 6ap, 36. m f,

&i

ET QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. r

III. Altera æque principalis ratio defamitur ex natura bene-

5,011 D

& radicatur in fuperioritate feu authoritate S. Pontificis,

qui caput Eccle(iz univerfalis & eminenter in fe continet omnes

At

dignitates & officia particularis Ecclefiz, cujus authoritate be-

neficium erigitur, proinde dum Papa fibi refervat Collationem

4

I

beneficxomm noviter erectorum fecundum tenorem Concorda-

torum , fua utitur poteflate ,. mh:lque facit contra prefumptam

-

voluntatem fundatorum, qui nullam Con 'itionem refe;satxo-

ni expreffe contrarmm in hmme fundanoms appufuexe confer

viit

ü

tamen 5 ALILII.-

N

$. XVIIL,

be

no

Qualzter in przma wcatwne per creaz*z-onem 65'3 Ere Hzanem i

!T

EL

I. Quando eredio beneficii fa&a authoritate ordinaria i in

Menfe Apoftolico, controvertitur; in cujus dispofitione fit pro

ud

Im

ea vice beneficium ? antequam ad pun&dum Controverfiz des-

CQ

cendam, juvat. prius aliqua- vera a Dubiis fecernere, fcilicet

ead

quot modis beneficia erigantur, ut inde pateat, quot modis

1010

etiam vacent ad effedum ea conferendi.

Qut

I Vel enim ex uno duo fitint beneficia quod accidit per drs-

d

fnembrationem, quz ex jufta.canfa ab Epifcopo fit. c) Et fic

collatio ad eum;.

qui creavit , pertm et.

Aut novum benefi«

ten

cium eredum fuit ex fructibus tamen aiterius beneficii, cujus

colia

atio fpectabat ad Capitulum, nam tunc ab eodem CäpxtJIO

'Ja&

conferri deberet privative ad Epifcopum, cujus enim eft colla-

m

tio beneficii principalis, e;usdem eü & Collat:o benefig.u per

a

dxsmem brationem.. e -

n

oj

IlI. Idem foret dacendum de nova ere&mne beneficii,

quod ab alio beneficio Papæ refervato dismembratur authoritate

y

eifs

Pontificia; fic. femper pnma (.,ollatxo fpe&amt ad Papam, &

1

benefi-

m'lpM

c) Per textim in mp ad Aualzentzam 13 de L2 ccla/' is adifícandis,

9) Rigantius zoz Il im 1. partezm Reg. FX, Cancell. $. 2. , 125 Row

GN!:"

tv 00, 1, 3. C A. part, 2, Recent,. Spad Gonf. 78.:1. 2

l

gi A'TICAP, I j DE BENEFCIIS, : QU./E s. SEDL

beneficium ;dicitu-r'prb pri

ma '»yiee-fvacgre in Curia & apud fe dem

l

ceureiervatum, e). — -...

h

— ]V. Rurfum Epifcogus Authorit:te fï»ircetiproüoïic'ä erigat

|

p

Ecclefiam v. g. Parochialem in Collegiatam cum beneficiis &

It

oflhiciis, dubium non eft, quin per novam erectionem induga:

|

Ó

tur vacatio beneficiorum: at beneficia hujusmodi, quanquam

f

in Menfe Apoftolico ere&a , extra Curiam vacant, quia facul-

E

tas erigendi Ecclefiam vel dignitatem d& Jure aut ex Indulto com-

p

petens infert poteftatem

1

provideadi Eccle(iz & «ch(?gïkrsndi di g-

al

nitatem fic vacantem. £

: :

V. Denique beneficium fundátur a Patrono & authoritate

ordinarii erigitur in Menfe Apoítolico, hic Patronus (i laicus,

prafentatio ad Patronum pertinet, quia beneficia de jurepat,

laicorum refervationibus Apoftolicis non fubjacent, g). —

Vl. Econtra beneficium fündatur de novo per Patrónum

fe'n

Ecclefiafticum aut erigitar fimpliciter per Epifcopum non qui-

fiti

dem in Menfe ordinarii (.-nam tuinc prima collatio indubie ad

ad eundem fpedat ) h) fed in Menfe Ap.ftolico. Quafüo in-

qui

ter authores controvería eft, anbeneficium ita denovoerectum

tgi

in Menfe Apottolico veniat fub refervationibus Apoftolieis 2

ämi&

VIl, Primz fententiz affirmativz antefignanus eft Gonza-

lez i) quia per novam erectionem dicitur vere & proprie vacá-

re beneficium, antequam conferatur k) alteraativa autem corri-

)

p.rgþen-dit beneficia aQtu talia & vere vacantia.

*á

ï

n 0

€) Gonz, Glofs. 0. $. 5. forraä .3n prax, benef, lib, 9. -ïdþ, T5. H, 1$6. 176.

L/i4

higantius £, cir. 2. 1338 & fec; adde Extrav. ad Romani de praben,

"t

f) Arg. L. 2. ff. de jurisd, omn. jud. Antonius Maria de Ni

gris £ra, de ,.va--

ia

Cat. bent'f.iib4 T. cap- 6h7o nunlc I 99 öï :-oo

^

&) Rot. Decif. 10. & x 1. tm. 3. He furepar, cor, Mohedan, des, 089. numi 1.

W

à

p 4. tom, recent, Glofs. n Cap. ». de prab, in 6,

Tit.

h) Ut laté Card, de Petre ad. ConfA, Apoff, tom, V. pog. 42. t. 89.

i) Ad Reg. 8. Cancell, glofs.:9. . 6. . &o. quem- fequitur Card; de Petre

V Lo

- T. cit, Rigentius 1, cit, a.5 124. & de Nicris L. cirinum, 32 € feg,

tiuj

k) Per text. in.Clemenr, fen, de vefcript» G notat Vitalin, sbidemnum, 1g,

ET QUALIT ATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. 33

! 7V.III; Verum Negátiva 'bpïn'io veriori eít 1) ex ea fatis fo-

. lida ratione, quia fundatores feu Erectores beneficiorum retra-

J

herentur ab illis , fi beneficia ejusmodi effent refervata , & im-

«

b

- petrantibus deberentur Apoftolicis: infuper durum nimis vide-

d

retur; & a mente Pape longe alienum, quodfi in Mente Apo-

ftolico crearetur feu erigeretur per Ordinarium, Ordinarius ta-

(

men ipfe non poffet illud conferre pro prima vice, necPatronus.

Ecclefiafticus prafentare , prze(ertim cum tale beneficium per

Ig.

primam fui eredionem non vere &

3n omni rigore ad hunc

gäiofgm gffe&um vacet. m)

iT

r

i

$ 1XV1.II,'

u$,

m

M

Monoäzglgrïzzg x

^ l. Ex eadem generalitate quoramcunque fb'e;neïïc'ïörum/ al-

um

tärnativæ nottrz fuübjedterum Authores argumentantur ad bene-

qu

ficia etiam Monocularia. n) Nec Ordinarii , inquiunt , con-

d

) fv

queri poffunt fe privari hoc unico lumine, quia hoc non con-

ting!

t omni tempore, fed duntaxat in Menfibus Apoftolicis.

um

]L Verum ego nonnihil hic . fübfifto pérpendens, an vero-

ico lu-

BI H r Pupyt oUA IRN Tuupaos prire Hoe u

hAO

mme »

Vaca

COT

lj *ngn "tenet Gloffa z Clevr;zentïr/z. fïn -äe ffafcript. Garcias de Jænef pärt, ,;f.;

Üap. 1. i, 120.: Barbof, a/leg, 57. n. 181. Caftropal. zracf, 13, D. 2, p

22, . 1,in f. Nicolarts rir, 1. dub. .4. $. 4.. Leuren zn for. benef, tom. 2,

. Ye

Q 5$7- ^. 1. Schmalzgr. Lib. III, decrer. zit. V. de prab, $. VIH, n. 299.

m) Conferatur omnino Cap. 31. Gravaminum Norimbergen[fium de Collario-

ne beneficiorum. Ecelefiaflicorum. jam grimum fundatorum - - quidam - -

grimam ejus benefrcii collationem fibi ufurpare nituntur . ac zpfrus. beneficii -

dotationem, funudationemque prius confirmare recufanty quam eorum ánten«

du

aioni acquieverint , qui beneficia ex fuis Cenfibus dotarunt;.hoc eíft, fun-

q, 1.

datores atque Patroni,;fgcundum jura etiam Canonica Collatores ordi-

narii funt,

f

F

») Lotte

', Gonz. Garcias, Leuren. Card. de Petra ',-fNicoIarts,'— '&. Rïgen—

-

e Pt

tius /, cit, a, 335* Sch;nalzgn l. cit.'n. 393. 1

!

ju

E

1b

M^ ^ ^CAPI DE ENEFiCIIä,' Qüæ" S/SEDIO 7

"Tnine, quod eis Vix— femel in vita cóntin

git, o) . Concordatz

