y) Garc, de benef. gart, g,xcap, r.7. $10.. Rota u Colouien, Cauonicatíás 2 s.

. Gfan. 1729. $. inutiliter cor. R. D. Calcagnino.

Vide Anton. Marïam de

z

tienig

Nigris lib, 1. cap. 1. n. $3. & $4.

pofti

z) Ut Lotter de benef. lib. 1. g. 14. t. 13.. Piton, d.

JfOep, T7. a, 9. t. ökg

Ita Scribentes zu caufa Herbip. Vifitationis & Decretorum»Coram R. P. D.

Ecdef

Millo ia exhibito 1743. 7.. 44. pro R, D. Promotore Fifci referünt in-

fervit

fignem Colleciatam in Haugis ab initio fundatam fuiffe fine ullo certo

numero Canonicorum , cum in ftatuo Á«uni r370. fupponatur paulo ante

tioneg

]

indu&a prefixio certi numeri Capitularium fub Decano Pradeceffore,

enim

3) V. g. in Ecclefia Collegiata: ad S. Leonardum Francofutti Anno 3 3/6.

titulo onerofo & tranfa&ionis Patronus Ecclefiafticus in vim ceffi Turis-

« rel

patr. ad Parochiam Pfraunheimenfem cum annexis juribus & dependen-

i

tiis obtinuit Juspatr, & Collationem Scholafleriz ac duarum Prebedarum

pro femper & in perpetuum: adeóque per integrum feculum ante Con-

cordata exclufive quoad alios folus & femper diéas pra:tendas contulit:

dxr

tempore Concordatorum di&a Ecclefia non eratinter numeratas, ubicer-

tus numerus Praebendarum , earumque titulatarum , confequenter nec

beneficia hec alterna

)

*

(ivæ fubje&a. b) Chockier ad reg. Cancel, g.

di

Glofs. 9. 6

.£) Inillo L, inft

rumento de Anhonxv';z»ö. adje&as cum voluntas non fera-

tur ad incognita, Kota zs IMos

D&

.aflm'fif. DacwM 26« AApril, 1109. $, 2tec

n

fubfifizt, cor, b my, Caraffello,

[

3

*

KR

- QUALITATE?T'AMPQRIS*:SUNT.* RESE

VATA ;5;3?

um

Itt

Ecclefia erat talis, ut etiam eredis Concordatis harum refarvae

tiones naon-cadant in illam ceu tempore Concordatorum nom

lgt

numeratam at etiam(i agatur de Jure ceffo ante erectionem Con-

e[fe

cordatorum expleto , adhuc ceffat refervatio, quoties verba &

]H:lfn

non interrupta obfervantia cum illa funt incompatibilia, quia

ile

vis non ftat in animo exclidendi refervationem, fed iniphus

difpolitionis incompatibilitate, quz difpoDtio, five concordata

s

Qfü

pfæceüfeïi;t,qüqve- nqn ibmp&r illius e'xcitlïä-ünem- -ope*'rawrg d) :

D Ce

Cum

^ & XXXL

T u

Be?äjbi;i yür)?;rpat'r. laicalis exemta. funt,

üü

i

T Intentum finem nec dum attigimus per hactenns dida

& evicta, fed reltat, ut in beneficia jJurispatr. l2icális inquirds

eth

mus . ifta füb generali refervatione non comprehendi apud om«

um

nes expeditum eft; quo circa communiter aflignatur hzc ratio,

ccle

nec laici retrahantur a fundatione, coq?iruätion;e . vel d*QtatAiqä

ne Ecclefüx. e). .,

L

l&[.

Il. Infuper Lai

ci titulo hoc 'onero(ö fundationis vel dkolt"al-e

mq

tionis ceu ex proprii dominii fonte emanatum fuum Juspatr,

poffident, & (fic qua per viam padi & contractüs de Confenfu

J

]

p

Ecclefie obtentum Juspatr.,citra neceffitatem per ifliusmodi re-

) f

fervationes aliunde odiofas immutari nequit relate ad difpofi-

certo

ïl

tionem Conc. Tridentini. f)

rA

0 ante

lll. In Negotio optionis idem dicendum venit, beneficia

f?

.. enim farispatr, laicalis, zque incompstibilia füunt cum optione

1335

ac refervatione: quippe refervatio fortior exiftit confuetudine

uris

onden

fgu Jure optandi: igitur minqs jus optandiin beneficio Ju

riSspatr,

Afum

laic*a'l;i,s

w Con

Bturit

| 4) Rota in P;zr;n'en. benef, zgïlan 17of. ()' gu'z'?u& Cor Scotto ; & 1«6,

in

1ct

Sfan, 1702. G. utique € feg Cor, Anfaldo.

ter ngC

e) Gonz, ad reg 8. Cancell Glofr. 18. . 3.

Card*. de Luca dc S?zlrep&tr,

l, t

difc. 6€. n, 24. & difc. 66, n. 3. plene Rota dec, 16

C& naffim DD, ia cap; dilectus de off. legar.

:

8. Ffäïf. I--O.: fecent,

H

nfeti«

D) 5es. 25. cap. 9. de reforn. ubi in.terminis --- partronorum Cfura tol-

]

j

ff

—dere s piásque fidelium Jvo'!unmte: in eqrum' iïn]fz'rutioz.zeþviolgre &g?ym p

e€8.

[

6& . CAP.L DE BENEHCIIS, QUJE $, SEDI ^

laicalis obtinet locum, quam refervatio g) five dein Patronus

15

fit laicus five Clericus, dummodo ratione bonorum Patrimo-

feri

nialium il!i competat: tale enim Juspatr. j

nf

Vi

ntuitu bongrum Cle-

mn l?ätrim.on;i:æä';um cenibtur laicale, h)

dv

antt

1V. Majóre difficultate involata qukjüio eeft, f 'iuäpair, -äx

N«

Prefcriptione, Contuetudine, vel Privilegio competat, i) Re-

4nf

fervationibus Apoftelicis illud fubjacere contendunt ex Conc,

D

Trid. k) ubi tales patronatus prorfus füublati & abrogati non at-

Ap

tenta quafi pofleffione prefentandi ; & fequuntur Leurenius,

teo

Garcias, Nicolarts Corrad. apud Rigantium 1) idque amplia-

01

tur, etiamfi-in privilegio dicatur Juspatr. ejusdem prorfus na-

1er

turz, ac fi effet ex fundatione vel. dotation

or

E quiq femper.effet

adinftar & in terminis privilegii.

Jontt

V. Verum enimvero eäusmïädi—æ'aü:ccii;ium fuas patitur li-

TE

?2|

jv

mitationes, neque confonat praxi hod'ernx Belgiz & Germa-

/IV

nir, que ab omnibus refervationibus exfpedativis ac nomina-

Sltlw

tionibus generaliter eximit beneficia Jurispatr, laicalis , qua-

cunque titulo illud laicis acquifitum fit. m) Neque Cc. Trid.

——

l, cit. tam univer(aliter excludit prafcriptionem vel confuetudi-

nem, fed ut debita in omnibus vatio objervetur , decernit, ut ti-

tulus Zurispatr, fit ex fundazione vel dotatione : : fivé etiam ex

:

multiplicatis preefentationibur per anti

]

udfmmum tem ]JO]'i.f! ,?zfi;;fuil;,

qui hominum snemoriam excedat , älias &c. n) —

N

WUV

g) ]'; H. Lammets eratemar, à1. g. x. de Sfure Sratutario & confuetudinaria

optandi Canomn:ce,

b( Mando( ad reg. 1. 'Ca

.

tem 4o. conf. $..

ncell, 4., -xo.wnþ.þ 7, "Lamnia»ers L cit, g. .z.r.fem«

2:

i) Gonz, Glofs, 1. cit, a, 1. :

is. £5 feg, Rochus de Cur£6 de Sïuï-?pafr. Uer-

p

bo: honorificum $, 3. n. 12.

X) L.cir. fefs, 25 cap,. 9. de veform,

j (

J) In 1. partem veg. 9. $. 2. a, n.335. 60 feg. 337

:

m) Van-Efpen 9f.-E, U, p; 2. tit. 23. cap. $. 9. 23.

n) Conf, Congregatio 4. Febr; 1581

£emporis euvfum: prout de jure,

qua. intelligit verþa' -»Lan;iguifgïmum

;

FX QUATITATE TEMPORIÉS sut—i*r RESEAVATA. 6;

Qus-

V1 Ipfimet diffentientes privilegia diftinguunt a& onero:

cis competens are-

m

a, velgratuita? o) Si onero(, Juspatr. lai

C

(ervatione exemtum eft: potiffimum (i privilegia ex augmente

dotis onerofa fint, & partim ex jaftitia, taliter enim Juspatr.

acquifitum per a

agmentum dotis notabile, quod ant

iquz pra-

, Qp

rcompetere ex dotatione. p)

ponderat doti, cenfetur fimplicite

M

Nec noü juspat, acquifitum per argumentum

tertiz partis dotis

ante 40 annos a die Confirmatiouis Conci

lii numearandos vali-

1 d-

dum eft; ( vero eft acquifitum intra annoS 40, ibi tanquam

dis legatus illud examinare debet, & quod non

lus,

Apoftolice Se

plt-

repererit in €

videntem Ecclefie dignitatem facdtum , revoca-

bit. q) Paffim eni

m ante Conc, Trid. folebant concedi privi-

hd

lt

legia ex n

odico dotis augmento:; ifta t

amen privilegia conczffa,

Trident, l, cit, reftricta, in totum prorfus, prout al-

per Conc.

legavi, abrogata,

-exceptir Patronatibus fuper Cathedralibus Eccle-

t C

peteutibus

€» aliis, que ad Imperatorem CS9 Reges feu

füs com

.

TO

vegna p

olfidentes, aliosque fublimes CS' fupremos Principer jura

Jmnperii in

dominiis fuis habentes pertinent , C9'

Tina

q.ucg in favoreim

me

ftudiorum generalium conce[fa fuut.

Irid,

od

- 50 XXXIIQ

a

Beneficia. Jauris Patrömztüs mixti momn fzmtwþrwï&

W o

?

$. Sedi,

rjun,

.. Beneficia Juris

patronatüs laicalis ficut univerfalitär exe

urispa-

aepta fünt a referyation

ibus Apaüelicis, ita Beneficia J

L

trona-

ditar

o) -Veluti Corr-äd. in graxi benef. 'Zib,k 4. Cag. d. Is 85. & Garc. de benef, g.

$.cap. 1. 9. S81-

N

$) Cardis. de Luca de Gfurepatr.

difc. 65. «. 26, Pitonius difcep, 3;,

". 16. -

p)

Toannes Gallematt 7s *

otis ad iConc. Trz'ä*-—loc, cit,

. Adriauus Vt,

HU

Antea 1485. Conftit. 5, Innocentius VIII. Co

nfüt. 2

nimiam S. Pontificum maxime Leonis A.

liberalitatem |fuis

1522.

.

Vide Card, de Luca de 314*

Confütutionibus l

mitare adgreffi fuere.

76. coram . Molines.

"p difc, ii« 44 10, Kota decif, 1293* !^

-

if

66

(..:A ijc à.

DE BEN EFICH:-;, QU/E $, SED!

tronaátàs Eoc ea.äxtm iisdem fnbjeda effe non dxfiïtemur $)

1?

quod( vero contingat, ut unius ejusdemque beneficii duo Gint

&

Patroai, alter Ecclefiaftiet us, Laicus alter, .qui fimul jure pra-

tic

fentandi gaudent, mixtum hoc juspatr; fic di&tum refervat!nm

Vl

bus Ào

-ftolicis non effe obnoxivm ex eo patet.

Í

Il. Quia hoc ca(u propter cammumonemüenpnvalegratus

(ü

foirtitur n.,m am privilegiati, fociusque per focium confequi-

tur , quod per fe non. mïe& t) igitur fi de tempore ad prafen-

E"*'luhfï* '*?'Zï"x!äï:f() ap

atur, com in do&rina de praíentationis

tempore Fcclefia magis privilegiata Fï, quam laicus, totum . il-

]Tud Ecc'eniatti jcum centetur: : econtra B verlemur in materia, in

61

aqï

fYYC

HERG ïs'

££5

1.ngi

—/'-

atum eft,

qua juspatr. fa

g nV

quam Eeclefiafti-

'Cum,totu namud laicum cenfetur u) ranoneaddxz quod zquum

al

non fit, ut ïa;cus prxv:!ezzmm fuum: perdat propter focietatem

üg

àn

Clerici, cum in re individua quis prajudicium pati, & privi-

legium fuum amittere non debe& propter Souetatem alterius

non prxvz egiati,

qu.

L d

1

$. XXXIII

itlc

h

d?

4n

Licet numerum - laicorimn: 6 ccedar. numerur. Eccleftafticorum.

)

f

MIT

tf

L Majus dubium eft, q'mudn una-pars prxdominans eft,

u

f laici minorem votorum numeraum habeant

, quam Ecc !e!'*xfh-

Inei

, ubi Gonzalez x) Nicolarts y) LQ*ter z) Schmalzgr. a) &

anlS«

3j E G . (ä'()';r.

pii

t) Arg. L. ff commwuuem ff. qnemzzzïm fervir. æaymztrzzf

u) Abbas Zs cap. dileitus de off«

Kg. n.$. Vaem u cap, cum progter de f

n

sepatr. ". 28 ( 29. Vrancifc, Mantica dec 292. Matta ff 720:-//;?!aiwr

V1, v. legale de ocfo menfibus cap, 3. ex afecz/ HI, AduLxs de Gra(is

L&-

jurspatr, & v. refervatio éap. $1. Leuren án fovo benef. p.

eap,.r. g. ,ö

& Videphonfus Perez de Lara de ZAnniverf, €& Capellanis L. If.

.

07*

iz.

cþ 15. & alii plena. manu relati per Schmalzgr; /i5. III tt, V, de prab,

en diga 5

iT ". 291.

) Ai reg. 8. g/o/5. 18. w. 9.

) Ad Concord fit.y.dub. $, g 1605

16

ä

z) De uf'rim

p.YT. & r. cüp. X . Y7.

3) DeSj .nf:zh ", 38. €h de grab, G. VIT. r 29 x. v.

exczpmz* iu frue,

4

--

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT' RESERVÁT A. ár

j

nt

novitfime Bz*-;::-zzqugæï'ms*b) reíolvunt, juspatr. mixtum extrahi

g.

ex retervationibus, quoties

aici excedant numeriim Ecclefiss-

H

[ IN

fv

li

ä

ä

:;x

2

1$

g-a-

T

p

ticoarum, vel modo zq

juspa

competat, non vice

vería, quia major pars 3

A d

hfo

f

H

ï

m

inorem c) totum laicale erit,

:

.:1

lus

i ex tribus vocibus duas habent laici, totum Eccieiïaäääcæm, &

i;

qu

duas voces habet Ecclefía.

fen-

nig

$. xxxiv. :

bj

,Seïzïenz*ia wrior.q

, n

alli

51

65

MO5

L Verum Romanz Curie non placet ejusmodi adul

du

etfi teauis admodum pars fpectet ad laicos, non intrat reierva

iem

tio favore laicorum , fi modo fundationis, dotationis, con

Itl«

E*ïru&ionisque titulo juspatr. ad laicos fpedtet. d)

r

III. Aequior certe opinio noflra efl, quod ju:patr. mikgtum

quoad eos faltem effe&us, qui prajudiciales funt laico patrono,

fequatur naturam jurispatr, mere laicalis , adeo ut tenuis pars

laicorum preponderet, -ne Laicis vel in minimo przjudicetur,

l,

ac proinde ne diftrahantur a fundationibus Eccletiarum , qux

ratio motivz non derogandi per refervationes hujusmodi Juris-

] Bgy

ni

patr. laicorum, eque in uno »c altero obtinet, quiscunque nu-

M

Y

merus excedat, Laicorum, an Ecclefiatiicorum,

$)

IOVl

Ill. Sane Jus, de quo loquimur, individoum eft , igitur

atem Laicorum Ecclefias fundan-

PFïViï?gium*,- quo Tura liberalit

123

tium

:

b3 Differt. de div

5

erfo Pcl?]'b?]i EcïZLy?aFäci Q laici jure 11984. edit. .:ï;:'en&

i

$. VIL annor, 1

c) L. quod major ff. ad m

zünicipalem,

—' €» feg. 'C-:-—rd. de

P

d) Amayden, de Szylo datar, cap, 15. $, 15. q. 24. 9. 9

tM

Luca dif. $9. m.:23. de Cfureparr,

Pitonius g//c. Ecclef. 3. Ewnnent.

Petre in comm, ad Uonft. 1. Nicolai V, n; $6, €» $7, Barbof de

Viyian, U.

-

i10,

Bckhn de

Eypife, allg. 72 .2

*1$

(

cap. y. «

Cfurepatr. n. $3. Rot. dec..323. m. 12 . feq. dee, 376, p. fof. puart,

:3. Recent. . AÀmeude: Sfurisconfultus . Pragenfis 1 cit. fol. 109. i5 in

differtat..ad Concordata. Germ] de refervatione: benefciorum, apud. Sede;

Apofl, vac, cap. III; $. III, Mogunutie 762. edit,

$o CARE »DE BEchzrsf; QU& S. SEDI

tium profequuntur neceffario in p—aïiem alteram, ne ambo pri-

hi

ventür, derivandum erit, e)

n1

. W. Dein extra dubium eft, quod aliis Ecclefiafficis fci!ïk

u

cet prafentare negligentibus vel omnino prafentantibus indig-

num, totum jus refideat penes illos, qui valide fuum exercent,

K

quamvis minorem aof majorem partem ac numerum conflitue-

k

rent, eodem modo, quo jus eligendi Capitulo vel Corpori

(

univerfah competeas Canonicis aliis impeditis vel inhabilibus

if

re(idet in uno non impedito, non inhabili f) poffent ergo Ec-

Dr

cie

f52

$áci

ge

:

ftici jus füum negli

[

x d

re, unde totum jus devolveretur ad

n

Laicos; atque ita fimiliter Laici; proinde totum . vel [aicale,

vel- totum Ecclefafticum, prout favor exigit; Vre*gutandäume&.

[7

UW Pm-pterea videmus, quod facra C"ongregatio Concilii

u

non requirat Concurfüm in Parochiis Jurispat. mixti , etfi prz-

dl

ponderent voces Ecelefiaüicorum g) quidquid contr&dicant

dt

Pignat, h) Anton. Maria de Nigris i) varias $, Congregationis

t

declarationes afferentes. — Verum exaudiendi non fant: primo

enim nimium dicit A. M. de Nigris, fi etiam Juspatr, pro dua-

f

ob

bus partibus ad Iaicos, pro una tantum ad Ecclefiam pertineat,

tamen fervandum e(fe coacurfum K) quod nequidem in noftra

füll

Diin)

refervationis materis, ddverfariis placet. D*ein 2do oppofitum

ceafuit S. Congregatio in Bracbaren. !) forte quia Tridentis

nunmr loquens de Ecclefia Parochiali furispatr. mere Ecclefias-

iX

&

ÉM

cz non cempææhigadit;/jfusïpg.txw,.. mim;um, ex notis juri;b-qs,i

inp

Qu

VI. Praxis

&j Bocklur E5.. TTf,. g ï*" —. €$. Piton; difepr.. Éecl, 3., . a.

1

f) Ut Card, de Lucr w Cafaraugufeeum Canomicatüs fub zit. de bomef, difc.

^

23. per fotum.,.

g) Ámayden ci. $. 4.8

$

Card.. de-Petra /. cir..

; 28 Fogn. cap, cuem propter à s. 45,- de 3&'*;'33(:&3

p

ää) Tom; g. conf.. 82 .. 122.

3) Lib,. r, de vacat.. benef.. cay.. 49, 0 12.

i

k) Ex S. Congreg. decreto füb die 26. Sfunii 1$79, montis vegalis 6, Adugujls

Y693. lib 9. decret. fol.. Yqo..

C

E

] gjfgn"afe;ze. 29.1?137*::1 1-6'5;73*-:

!)

j

j

Jy 34. Mariié X604. lb« 19« docrer, faz,, $o.

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. 69

ls

as Vi Ptaxih-D:atagiæ firmamus ex eo, quia in provifione be-

neficiorum Jurispatr. Ecclefiaítici providet uti de reíervato,

nec proceditur per viam derogationiss (i tamen agatur de Pa-

Ü

h

di

s

tronatu mixto, nunquam illud .confert uti de refervato, etfi

minima pars ad. Laicum fpedtet, íed illud providet ut de non

i

u

refervato cum derogatione Jurispatr. prout fit, quando effet

laicale ia totam. m) lmo juxta modernum. Stylum Datariz

wori

Idus

tempore Alexandri VIL rationabiliter & jufte introdudum, etf1

antiquitus. paffim derogabatur Jurispatr. mixto n) przfertim &

|e

Ld

praponderent voces Boclefiaflicorum , hodie non derogatur.

wla

i& in paucis iisdemque cafibus, quibus folet derogari Laicali

i s

Aj

l

in totum o) eflque juxta relatos fan&tiffima hzc praxis, ne alias

luici ab EccleGarum ac beneficiorum fundationib

»us ut*rahanf

Yl

tur. p

üirþïtii;r' mfuper d*enrcgaüo"fpecia?zs ffupär Concer«

p

(ant

data, q) : Cum autem ifla derogatio in Germania non proce-

onis

dat, & S. Pontifex nequidem, ut di&um, ex plenitudioe po-

Itimo

te(tatis Concordatis derogare queat, fecurius prehabenda erit

du

nollra negativa refolutio, beneficia Jurispatr. mixti non cadere

Weat,

füb refervationes Menfium, five Laici numerum Ecclefiaítico-

od

rum, (ive Eccle(iatici numerum Laicorum excedant ;

| qut ome.

Qkofo

nino equales faeriat.

À

[

r

t

VIIL.In nihilum . obfta

pte .a'rgx-:meiï»te AxM de Nigäiss

icfiabe

mixtum comprehendi füb fimplici, ubi eadem fatio viget etiam

|

in poenalibus & odiofis, r) Imo mixtum judicari de fimplici

at(e ,

quod eít potentius s) fedvpo-t.eun;ius eft Jgspatr, in ea p

3

Proin

qua

m) Ámayden J, cir. & 113. Fagn. £, c, 1. 64. de Sfurepat, AZUr mfhf Ma«

Yal. fit, z. cap. 23. d* 5.

5) fuxta relatum Azor /, ciz.

Covarr, prad, duefl, c.36« 15 9. I f.

6) Piton. Z cit, n, $. & 6. Petta L cit,n. $6. ?n J.

(s

$,. 25. €

b tibs $. Cdje 2,9. 36,

p) Van-Efpen 7u 9f. E. U. p. 2. tit, 25. cap;

5n,162.€7 163. .

c»26. Rigantius zm 1.partezi Reg. IX.6.1L

q) Uti Rotazn Moguntima Decauatüs 1 o«Sfam, 17

12. $, eandem Coram Laneerta

es Virdunen, dbbatia 3. Aprs

l. 1702. $. ntinusque coram Molifies.

A;;gugff

z) Kot. dec. 240. , 15, 16.. Ad.

cif, 308.n. 1 x-;*ïïüfctan?ïllqtdozfää

$) L. queritur 3bique, Bald, n 3. ff, e fw.ïhqmiäa

m CAP L DE BENEFICIIS, QUA S. SEDI

qua Ecclefiafficum eft, non qua laicale, ergo preterquam enim

non sgemus de re favorabili & amplianda, prout eft forma con-

curfus, vi cujus non folum ex Trident. fed etiam de Jure Ec-

cleie Parochiiles dignioribus-conferendz fünt, fed agamus de

e

odiofa refarvatione Apoftolica contra Jus commuhe; nihilomi-

fi

nus argumentam feip(um invertit quid inde fi mixtum com-

prehendatur füb fimplici, & ut plus dicam, fi mixtorum natura

j

C

reducatur ad fua fimplicia? in queftionem modo venit, quod-

nam jus fimplex fit potentius Laicale an Eccle(ia(ticum? Loqui-

hu

Utl

an

mur enim de Jurepatr. de illa materia, ubi Laici admodum pri-

vilegiati, fociusque Eccle(ia(ticus per focium laicum confequi-

M

tur, quod per fe non poteft. t) In illa materia verfamur, ubi

denominatio facienda eft ab illa qualitate, que non przjudicat

f0

focio. u) Igitur ex dodtrina horum Romanz Curiz pracdico-

f

i

rum nominatiffimorum Card. de Luca, Lambert., Pitonii, de

p;æf

Petra locis cit, Juspatr. mixtum, etiamfi minima pars ad Laicos

Ípedet, quod derogationes Apoftolicas, & refervationes, : de

tlul

przjudicetur Laico ex communione cum Clerico;- illud..hoc

cafu reputatur in totum Laicale: quia in re individua quis non

debet amittere

A

vd

rius, x)

füum pri-vilegifunv:f'k propter ngäetatem alte:

nua

tU5

IX. Ex eodem Jure Societatis,cömmod»u-m;l';ggati aque ad

incapacem atque capacem pertinet y) quia in individuis & con-

Afà

nexis ratione communionis exceptum eft non privilegiatos cüm

privilegiato gaudere privilegio privilegiati z) quo fit, ut Cle-

ricus & Laicus fimul obligati ex cauía individua, quz debe-

pre

!

(d

ret tractari ceram

Judice Laico , ambo f:gram Epifcopo fint

gh d

convern:iendi.

O L. fi eomünem crt ff. quemadm. . ferv, amitt.

h

u) Card. de Luca ioc. eit, n. 92. & 23. Lambertin. de Sfurepat. p. 3. tjo.

2. .. art, 4. n. . vers, & diximus && q. 9. & 10,ufque ad finem.

X) Ám-Ende JCtus Pragenfis 1. c. in $. griori.

y) L. ff is qui duas 29. ff. de liber, legat.

t

1

5

[ I

z)

I

:

afon, Boer, Barbat, apud L. B. de Lyn

;

cker £ractazione iz'!/ïet/zcdim d e- 4

| dividuitate five de

[

"fure verum ind ividuarum ven un

;þfijbq:ferj ï»inggn

Cdþ.-f. Aph. - X. aa;de Schmalzgrüeber 7 r.5. 291.

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA,. i

w[m

$. XXXV

ü

M

Etzgm divifo Turno ?

iE

Q

I Qaando inter Patronos meum & Ecclefiafticum fac&s

eft dw:üo Turni a) ita ut alternative. beneficia vacans confe.

Ui

rant, illudque in Turno Eccle(iallici vacet, fimul & in Meníe

ün

Apoítelicó: an tale fit refervatum ratione menfis? Ingensinter

d

Claífficos Au&ores controveríia e(l. Equxdem frequentes fünt

Qui

huiusmodi divifiones Turni inter plurimos in folidum habentes

D

conferendi fdcultatam immque revulanteï ad ev:tandas dxfïem

Qui

fiones,

ub

lat

.IL. Difficultas autem in eo e('t quod H:mte dzvzfione fi-

liC

imultanez Collationis !

Ecclefiaülicus folus fit in Turno, folus

, de

fit Patronus, folus dicatur habere denominationem, fïcxatque

ICQS

praíentationem , Laicus vero in tali Menfe & Turno Eculefxaq-

| (

tici prorfus ligatas habeat manus. b)

hoc

Don

1. Infnper præ(entatmms jus refpe&u Ecclefi aümx ob

divifionem Turni eft ita liberum, nt nec opus habeat confenfu,

adlte-

vel coa(ilio, nec interventu Laici, quod antea individuum,

nuncdividuum, quodantea commune, vel mixtum Juspatrona-

TY

tus, nunc dum fpa&at ad Patronum Ecclefiafticum, induit na-

en

turam Eccleíiafficam. .c) —

cum

(e

IV. Verum Mamüra i$ eR diftindio inter divi(ionem quoad

proprieteatem , & fus, vel exercitium tantum: fi ad evitandas

jebe

) fint

diffenfiones divifum folum exercdtium Jurispatr, indivifa catero.

quin remanente. pxopmtate, Vacet quoque bennücmm Patrono

l:r'cl e-

(

a) Ad 'Text. in- Clement. cap. 2. v, & u facz iu$ de Jurep,r

u

&) Ut in fimilibus fuit decifum n Syracufana. Praemineutiarum 28, Febr,

j

Y586, Coram Bubalo.

É£ in Calaguritama Praerninentiarum Q, Decemb.

2. de Sfarepatr.,

Coram R. P. D. Cfufto Achiles Jec,

€) Kot: in Ayrurina benefcii 19. Cfuni 1705. $« vifuu coram clar. mem, Carl

Ssotf e

Kigantiuszm Connnent ad Regulam Cancell, IX fom, 1l, 5 II, n

du

365. onihi pag. 87.

Garcias de benef. part. 8« cap. 3. n. G14. €» feq. vo-

yingtr

bantque fententiam hanc in foro & Curia Rümana recéptif&mam,

E

5 oIcCcANTI ---—'-:DE'»BLäNEcmnS ; QUE S, SEDI-

qui

Fg*cciefäa&ico in Turno exiftente , "'non-erit locus refervationi

Apoftoliez, d)

lié

V. Divifio enim exercitii non di

qdec

i*i*dit Juspatr. ; ; f&d adhuc

facitillud' remanere individuum inter Laicum Ecclefiafiicum,

defi

qui in fuo Turno

licel

prefentat veluti pïo-curatofrio nomine Cofocii

Laici. e) :

:

tie

VI, Quand

9

! Collatio beneficii éft «»f—ïmültanea inter Epifco-

pum & Capitulum, & divifum exercitium Juris confzrendi, in-

divi

divifa ceteroquin remanente proprietate, benficia Sede vacante

dict

vacaptia non fünt refervata Sedi Apoftolice vigore Keg. Can-

Fcclt

cell. fed provifio fpeQat ad Capitulum f) idem a pari precedit

jure

s

in divifione Jurispatr. g)

VII. Eoquod Jus prefentandi ceu commune, & indivifum

Tuti

Qd

competat in folidum , & (i unus refervatione Apottolica impe-

diretur, vel aliunde impeditus effet , alter Jure fuo utendi fa-

24

cultatem habeat, ut proced

2

it hoc in 'qu?mnque focio vel com.

per

patrono. h)

.

ilm

Cone

. VIII. Accedit, quod divifio intelligi debeat pro ca(u, quo

; n

in 5j

þræfenta"re, poteft Ecclefiafticus, alias cefiat. ratio difcordie

qua

fia Qu

fpedi

-.-d) Vivian. a*ä Sfm-epatr." lib. 14. c'*ap.; X« f5 CT 3. 4, attamen, Pitonius de

(ium.

controverf, Patr, alleg, 18. &, 3. c€» alleg. "1'9.' n. 3

Idem difepr. 22. 7.

44« Lotter de ve benef, lib, 2.

j. 10, , 96. C -kï' L»eurenï for. bgüef. T

ziiisq;

IT, cap. 1

E

»

e)'Cap, :. & 1ibi G

lofs, verb, dividi de Surepatr. Gouz, ad. veg. 8. Cancell.

pgr.

" Glofi, 45. $. 3. . 44. Card. de Luca de Cfurep. difc; 38. n, 34. ubi hanc

hote

Opinionem veriorem exiftimat, fequitur Lambertinus de Cfurepatr, lib z,

quod

- gart. Q« q. 9. art,.36, 9. 1. 6 3. Achilles dec, 4. n. 13« 6 14. de preb.

.

Qu &

Van-Efpen p. 2. tir. 23. cap. 4. 9. 16, Pirr, Corradi ;

«

n praxi benef,. lib,

|(3. cap. 6. . 12, ubi atteftatur de ftylo Cancell,

Quum

f5 Juxta Gatc, de benef. part. S. cap. x. n. 234. && feq. Gonz, Barb, Cor-

ibet

fad, Chockier, "Tondut. Antonell apad Fógantium romr. x. m Reg, II.

Cancell, $. 3. n. 161. £» 162.

g) rg. L. ff communem fundum ff. que

nadan, fero. amittat. ubi cOnfäquïtur

quis per Socium, quod per fe non poteft, Covarruvias prad. quafo,

U

46..:5. $. Engel de prab. u, 62. Brunquellii differr. cit. de diverfo "Pa-

!

1roni Ecclefiaflici &». Lai

)

À

znihi pag, 16. C 17.

Z f)fuw gena 1 754, edir, eoþilgfc,rg,-?pdïï.v in fít,

h) Cag. ?.Q €* 3. de Sfurep.

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. »3

Atl

quà fundataeft divifio: igitur intervenienterefervatione Apcüoe

liéa praefumitur relicta Collatio in terminis Juris communis,

N

,

adeóque excluditur , quia Laicus (imultaneum haberet, & fic

deficiente Compatrono Ecclefiaftico prafentaret Jure proprio,

dl

licet alias vi divifionis & alternative Ecclefiaftico foli, & priva-

tive competat exercitium,

fro

ln

.IX. Attento prafertim, quod in terminis Concordlæ, ubi

divi(um eít folum exercitium, collatio in quolibet Turno fieri

Mte

d

dicatur nomine communi, Laicus in ca(u formato prafentat per

Ecclefiaicum i) ita ut Ecclefia(licus partim füo, partim Laici

:

Jure, & ejus nomine conferat; perinde ac (i ab utroque cea

a&u fociali collatio faQta fuiflets in fubftantia enim aflignatio

Lm

Turni nihil aliud importat,

quam quod unus Pationus vi con-

1]

cordiz initz in uno Turno perfonam prafentet fibi bene vifam

a

ex preventivo confenfü alterius compatroni, quatenus i(le fe

m

perpetuo obligáilet ,. qualibet vice adhzrere, &confenure in

iflam perfonam, cui ab altero Patrono contigerit beneficium

quo

conferri.

Et eft veritas hec, licet contradictione probata, ac

bl

in Signatura Juftitie & Rota fzpius ventilata, & decifa fenten-

q

tia quod mixtura etiam inzqualis, intellige, fi unus Laicus re-

fpe&tu trium . Ecclefislicorum impediat accidentale prajudi-

Qs *

cium, quod corrigendi Jus commune ex regulis Cancellariz ,.

p

alusque exorbitantibus difpofitionibus refultat. k)

a, )

X, Econtra fi conílet de divifione Turni. quoad ur LS'

Cmeel

proprietatem , ex di&tis jam intelligere preftat: minorem circa

yi hanc

hoc effe dubitationem: equ:dem illud communiter admittitur,

lt

quod peopter divifam proprietatem & füb(tantiam Jurisp. Lai«

i gtahs

Gus & Ecclefiaticus, five unus, five plures reputentur tàn-

uf, l,

quam: duo. Corpora feparata , quorum unum . nihil commune

y. Cot

habet ia portione vel Turno alterius.

RE( Hl

N

Xïæ Pro-

fequ tur

1) Ut Fiimat Rota iu ïzm/b,zen Poruoma 7. Maji 1*205. $. ceffare Coramm

gchG

IMolzues, *

—

ao

i f"l

L) Kota u Camsranen: Cauonicati

r. Sanii 168« Coram Bevilaqua, Card

de/Luca cir, dzfc,

A

t

^.

24

.CAP.L .DE BENEFICIIS, QU.E S, SEDI

XI. Proinde uno impedito ob'. refervationem Apo&elidam,

Un

(E

velalias per obitum przfentatio non fpedat ad alterum ex tra-

i

di;tis plena manu per Rigantium. I)

[t

G

$XXXVL

(0

ngomodq dign

oftendum , an d*z'vijïo jït quoad pro—prigm-teih: |

(

vél tantum quoad Exercitium?

Z

L (iuoad effe&um przfentationis cum magna (it differen-

[

tía, utram divitum fit nedum exercitium, fed ipfum Jus &

t

proprietas; non incongruum erit, íi regulas quasdam, idem

dignofcendi, amodo fubjiciamus,

?

É

t

II. Prima igitur Juris Regula e

ft, quod in dubio præfumä-

n

tur divifum fuifie folum exercitium Colistionis, non proprietas,

ex ea ratione, quia, quanto minus fieri poteít, receditura Ju-

Jn

lit

ris communis difpofitione, in qua proprietas Jurispatr. regula-

riter e(t individua.

In his terminis loquitur Rota m) a fortiori

ejusmodi przfümtio Juris admitti debet, quando agitur inter

fe

Epifcopunmi; .& Capitulum Cathedrale, contendentes fuper Col-

lationes Canonicatuum: nam potiori Jure eorum collatio eft fi-

r

multanea, fiigitur poítea per Concordiam pro majori commo-

u

ditate, pro bono pacis, & tranquillo Ecclefix ftatu , eadem

Qu

fimultanea dividatur, ceníetur divifio fa&a quoad folum exer-

st

citium, n).

D

i

- liI. Econtra filet Ju

ris przfümtio , quoddiirifum' folum fue.

rit exercitium conferendi, quando nullum in pr.ncipio adfuit

confortium in Jure conferendi, quando in ipfo limine ere&ie-

onus

nis fummus Pontifex, Epifcopus vel iq fundatione Patr

tmi-

Ü Tom. I'. ;'n Reg. IT, Cancell, $, 3. n'. 163. &^ 178. . Confentit Piton. alleg,

19. 1t, 2. alleg. 100. , $8. Rota dec. 2

i

;

$7« ft. 16. C feq. p. 12« recent,

dec. 184. ". $. Coram Millino.

m) In Tirafonen, Portionis 7. Maji 1

Molines.

703« €» 14. 4p1ilz's 1704. Corqm

n) Ut videre eft n cir, Rota 1. Maji 1303. $. Olz;eäi cum Jeq. & 14. Apfi!c

i 704. $. h«c autem,

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESLRVATA »f

1

ün: cmqne fias diftributive portiones attribuit; hoc enim cafü,

(

Ceficiente uno vel per obitum naturalem vel aliter 1mpedxto.

collatio vel przfentatio non fpectat ad (üperftitem, quia cum

pulla ad'it communio ín proprietate , eo ipfó cenfentur duo

C orpora feparata, quorum unum nihil commune habet ia por-

tione ziterius. Q)

P

1V. Eoque magis, fi in fucceffivis præfentauombus vel

collationihnus nulla appareat mentio facta de hac prztenía fimul-

tanea, fed quilibet- eomm ad hunc effe&um Jure & nomine

fell

propno in (uvo Turno, &

in (uis refpedive Menfibus, non au-

tem in communi, contulit , coníequens e(t, . quod fint duo

dem

Corpora (c&,arura, neque in his corporibus foli data fit proprie-

tas. p)

1

V, Quare ad evitandam difficultatem cautela e(t, nt Cols

MaS,

Jatores & Patroni cogitantes de dividendo Turno vel Jure fuo

3

in Turnos;, ita conveoiant, ut quotiescunque eorum unus ve-

Jl«

lit conferre, id communi omnium nomine ac Jure fac:ant, aut

ttorl

facere cenfendi fint,

IDLet

Vl. Superfluum eft autem de Jure accrefcendi dxf'putare,

Col

feu non decre(cendi juxta terminos civiles, qui in materia hz-

hi

reditatum & fuücceffionum adhibentur, quia in hac re benefi-

m

ciati habemus peculiares regulas, ut non detur Jus accrefcendi,

dtm

quando cum -exercitio divifa eft proprietas per Turnum inter

OT

Patronos, & quando habemus doé&trinas punituales , argumen-

ta generalia non attenduntur, q)

lia

K 2

*

VII. In«

ldiült

0) Gonz. ed veg. Ca,zcel! 9. Glofs, 45. S 3. 9. 40. Rot, zn Romand Benef-

edi

ciatis S. Petri 28. Ayril. 3$95. Coram Guptio. Kot. decif. 300. n. 2. [4/]

F000$

per tot, T)c"l' I2. fecent,

U

* ) Taxta eit, Rote decifionem Zn Romand Benejïfzatz?s Q. o etiam. G. mon ob«

. ffat Coram Gyytio. Garc, de benef, p. 5. cap I. ?t. '708. 6919 Et Rota i&

! Salamantina apud Garc, l, cit,

h 4l

m,c

q) Quin imo in materia fucceffionis &legatl continetur ccnürmatxo, quaudo

in L. 2 ff quzbus modis Ufusfr: amitt, de ufufru&uariis, quorum unus in

Coramt

unos alter in altero anno re legata fruitur, clare difpofitum eft uno ex

Ufufruttuariis mortuo , quod plena tranfeat non ad Ufufru&uarium ;

| Ap:z.

fed ad heredem proprietas,

Addita expreffa ratione, quoniam per'prae

qria quisque tempora non concurrente altero» frudus integros habuit,

26

CAP. L. DE BENEFICIIS, QUAE $. SEDI-

VT. Infitmum denique, & elumbe: penitus argumentuni

cli

l

eft ex verbis: Jur ad Capitulum fpeclat, pertinet,

Quz verba

quidem. collimant & fonant etiam in aílignatione proprietatis

fet.

qu

pro divifo, juxt3 ratas unícuique partes, cum juxta proprieta-

tem verborum ille, ad quem fpeQat, & pertinet, hoc vel illo

le !

I

tempore collatio, provifio, utique habere cenfeatur etiam pro«

prietatem. r) Non tamen argumentatio hzc univerfiliter con-

pa

£

€ludit, quia quandoque verbum pertinere indicat poffeff;ionem

vel exercitium s) nifi ergo aliz concurrant rationes, non eft,

dit

pUt«

cur verbum ampliffimam & capax transferendi etiem proprie-

tatem vel reftringatur ad falum ufüm & exercitium, vel cum

d

exercitium collationis quoque poffit pertinere , extendatur ul.

qu

tra illud ad proprietatem,

w

j

!H

^V. Inäzöäfïenterf;

£$u

y$2*4

que inferunt ad proprietatem usque

(od

fadsm fuiffe diviGonem fimultanez, í(idicatur in padto divi-

fionis: quod Turnarius 2 fuo Menfe libere absque Capitulo pro-

ol

videre pofftt ver fe ipfum , quod . illi competat collatie omnimoda z

tine

ita evidenter probatum efi2 putant jus conferendi unicuique at-

dion

tributum fuifle Jure proprio t) ponderando infuüper verbum

&T

illud libere, quod multo magis refertur ad pertinentiam priva-

eayl

tive ad alium quemcunque- u) Prout etiam expreffio ommnimo-

de collationis oftendit privative ad Capitulum fibi fpectare Tüs

coaferendi, & nullum adefle confortium x) adde quod folus

etiam Turnarius fübfcrib^t, fuo figillo literas muniat atque tes-

tetur vel contuliffe, vel fibi conflitiffe de idoneitste &c. n«que

irnftantiis con-

Compatmnus i aliquo fe inger;t. Ex iftis ci.cu

clufit

»

dl"l

i) Ut in terminis ponderat Rota n decif; 177. ft. 13. £. 9 eä- dec, 300. n.

1. part. 13. ubl hec verba fuübflautia

Q |

Capitulo attribuunt,

d e propf'ietatem Gfuris. coufexends

5). Ad text, in. L, verbum illud, 191. ff. de verb, ffgnif. Gloffa in L. fiquis itt-

zentione ff. de Sfudic, Gration, difcept. forenf. cap. 187. fubn. 20.

t) Pitonius de controv, Patron, alleg, y600. n. 63.

u) Ucibidem aped Piton, /, cir,. Gonz. Garc. & Rota in Monafferien. Cae

Ü

nonicatüs 19. Febr. 1714. $. eandem Coram Anfaldo.

a

