latores, quibus vel non currit tempus, . 'quo legipime impe-

Ti

f

diti, vel integrum tempus reviviscit ad novam collationem ca-

neic

fü, quo mvahde providerant propter impedimentum ex parte

Conti

provii, quia de Jure communi 5. Pontfex nequidem alterna-

Ju«

tivam , minus in illa trimeítre habuit, fed folummodo ex Con-

CON*

quam quod przcile conceflum

cmdatorum pa&is: igitur nihil,

lia

& inpadto literaliter expreffum eft, habet: minus mmeüre hoc

bi I$

fibi in poenam negligentia pofuit.

£tj

tB

M

mody

IIL. Ad IlIGum fub N.IV. E confpe&u omnium præd:&o-

leseti

tum attendl minime meretur argumentum extrmfcca*sm, &m

fdin

r

nus fundata exággeratio , quod. Gérmanis fïante jufto impedt-

^

mento

*

5

m) Ut in termxms Pæchler lib. III. nt. V.S V. n, 55. az. ad u

IN^CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA

137

"

Wt

UR

rhento ek parte S, P-anïrfïms noh poffit efe locus prefcriptionis

Vvel devolutionis.

"Equidem lapío trime(tri Ocdinarii. liberam

yi,

(

Confereadi facultatem habentes, Jure proprio ficut ante Con-

Cordata, utuntur; quod exeunte retervatione Apoflolica poft-

(

liminio rediit per fofum & nudum temporis ïapfum, neque ne.

ceffe eft recurrere ad viam praícriptionis, vel devolationis ,

qula peæ* Concordafa mode reümäl funt ad dx&um trimeftre,

A

Qvp

IV. AJ lf/tum fub Mlm. F, ADie notze vacationis in loco

f0l

Beneüu: jaxta declarationem Gregorii XIll, quam tamen Ro-

Qs

ani legalem vellent & decifivam, flatim curcit trime(tre, five

| f&

dem (erius five ocyus ianotefcat Romz in Curia vacatio bene-

xbili

ficii, quia verba a die motee vacationis C9' in loco Benefícii con-

nont

jungi declaravit: Infiftendo igitur principiis Curialitarum ne-

n

(

quidem juflificari poteft ignoraotia ceu jufttum impedimentum,

Jftd

ubi ncta fuerat vacatio in loco Beneficii, taliter enim indubie

,,G

currit tempus de momento in momentum & continue, atque

aäzs'

elapío trimeftri Ordinarii Collatores jure proprio non per viam

ot

K

devolutionis conferant, coníequenter non attenditur ignoran-

mean

tia, prout ia devolutione,

fed citra omaém culpam & negli-

T

gentiam S. Sedis elapío mrmim vacans

Beneficiam libere con-

W

terunts tametíi probataexiftàtignorantia vacationis:

quippe ter-

t

minus trium Menfium pofitus eft non precife, ut intraillos Be-

m (à

neficium vacans a S. Sede conferatur, fed Cafu, quo non

parte

contulit, Jure proprio deinceps Ordinarii conferent relaté ad

terna

jJus commune, & ut antea.

Etiam. id circo, quia claufula

; Cott

Concordatorum, ut nifi intra tres Menfes Authoritate Apofíto-

e(lum

lica provifum fuerit, Ordinarius libere difponere poffit, favora-

fe hC

bilis cenferi debet, quippe in Ecclefiarum utilitatem adje&a,

ne Beneficia diu vacare contingat, & ideo 5. Pomücpm noa

modononjuvatignorantia, fed provifio ejusdemintra tres Men-

"ddt:

fesetiam debeteffe validas nam et(i etiam facta fitintra trimeflre,

& m

íed invalide: Ordmamus poftea conferre pcterzteteäe Laymann n)

X

non

mpedI-

mento

n) d Cap XX, S. Benefcia. de qrab, & dignuit. , 1.

S

j

1

138 .'CAP. H. DE TEMPORE;SAI;ICTJESEDïS

non obílante prærogaiäva poteflatis þapalis", per quam preve-

f

niendo Collationem Beneficiorum, aut eadem fuz Collationi in

i

futurum refervando libere poteftalios, praterquam Germanos,

W

impedire non folum per Collationem veram & validam, fed &

ff

invalidam folummodo manus.appionendo; 0)

j

(à

V. d. Fimn fub. Num. F'L. Literaliter in. Concordatis dif-

If

pofitum , & manife(to declaratum in refervatis ratione Menfium,

ff

non modo collationem intra trime(tre fiere debere, fed & pro-

vifum Apoftolicum in loco Beneficii comparere , ita uttrimeílre

d

nedum $. Pontifici ad conferendum, quam & Provifo ad com-

parendum & docendam de facta (ibi collatione Apo(tolica. Hac.

(

igitur non comparente licet facta fuiffet provifio in Curia, ta-

g

men folo lapíu termini trimeftris Ordinarii Germ. liberam facul-

qu

tatem conferendi obtinent ipfo faQo, quafi nulla unquam ex-

for

(f

titiffet refervatio: econtra m Cap. Statutum, S. Pontifici tantum

currit terminus ad conferendum, eftque terminus unius Men-

fis ad conferendum & comparendum fimul minus arctus

» Vel

gili

faltgm minime po(i;us provifo, quod fuy&icit*.

L

lia

Vàc

T LXII.

pale

Arz | fi iutra: tfimfjire vacet Sedes 'Apof. conferant Ordiäafiä

| Bgneficia illius Mefzfe vacaniia ?

peta

l. Innitendo alio fundamento firmiori Rota p)- dicit, jus-

Gar

tum & legitimum coflfiderari debere impedimentum, fi intra

tran.

hujusmodi trimeítre ( idem, eo non elapfo ) occurrat vacatio

CuL 1

Sedis Apoítolice. Sane Pontifex, quia obiit, non poteft con-

extin

ferre Beneficium vacans: neque Sedes Apoftolica, cum fit res

inanimata, voluntate & beneplacito carens , procul dubio fe:

quitur per neceffariam confequentiam , quod legitime impedi-

Seöe;

't'.f?' & agere non valenti tempus tfimeüfis ol?do.rmi;e debeat, &

TC |

A.

M

hnuc

o) Conf, DD, ad Cap ]?atuium ;-.' de prab, in vöe

p) Apud Em. Card, de .;?e:ra confHit, eit, n. 63.

)

)Q

-

f

&

39

IN CONFERENDO -BEN.EFICIA RESERVATA:

&

in

m prejudicium S. Sedis currere nequeat: & fic per legitima

h

impedimenta quemadmodum tempus non currit, ita ceffat de-

volutio vel przícriptio per Concordata permiffa, ut etiam in ter-

min:s Concordatorum Gallie probat Rebuff. q) Devolatio ex

altera parte fupponit negligentiam in conferente; fed Sede va-

lf

cante nulla adítruitür negligentia. r) Exemplum & paritas eft

D

in Ordinariis legitime impeditis, h

is omnibus non currit—fg?-

Q

Amke&re.

lra

IL. Idque fatis perfpicue ev—ihcitur.ex eo, quodin Cohcor;

!

datis fadia fuerit equalis ac taxativa partitio Menfium inter S. Se-

h

dem & Ordinarios, ergo quemadmodum Pontifices non tan-

gunt Beneficia vacantia in Menfibus Ordinariorum , ita ad z«

ul

qualitatem fervandam . nec ifli fülcem mittere debent in Mef-

"

fem alienam conferendo Beneficia

nbm

cantia,

in Men(ibus Apeücligig va-

jen

v

IIL Maxime quia Concordatä i'ndeüïiïïte l&quuntur , &nul-

]am faciunt diftin&ionem inter Beneficia vacantia fede Apofíto.

lica plena, & Pa(tore viduatás eo proríus modo, quo Beneficia

vacantia-- per promotionem in Curia vel ad d

,

ignitates Epi(co-

pales vel A»rchi-Epi(ccpales.'

ia

IV. Inita qüippe fuerunt Concordata per viam legis per-

petue ac padi conflanter duraturi inter Sedem Romanam &

Germaniz Principes; inita funt cauía confervande pacis &

) )US

jntti

tranquillitatis publiez, ut fupra multis oftenfum fuit, igitur fi-

400

cut.non indigent nova confirmatione, ceu morte Pontificis non

Cot)

extin&a, ita Sede vacante pariter vigere debent in effeQtu.

j

i (

V. Eadem eft Sädes Romana five vacans five plena, imo

Sedes Romana, cum qua contradum fuit, nunquam moritur,

pedi

TA

nec pada paciscentium extinguuntur morte pacifcentium, con-

n

D

Sedi vacanti nihil deg'edit.

iequenter quoad hos Menfes

$3

VLEx

qj Tit. de veg. ad pralat,nomin, lit, N, cirta fin, e Lit, O,iwrf, nec etian.

*

1) Cap. illa X. Ne fede vacante.

K

140

AP-ILCDEJE

Y

P.OAE SANCT/E SEDIS

VI Exeo, quie morte Pontificis extmguuntur Regule Can«

wOl

0»-1'

1 »

9- À

ideo earum quoque refervationes ceffant ; ergo a-coa-

Hf

!

trario ( morte Pontificis Concordata non. ïansz:ur, manent

queqm ea

run reíervationes,

P

i

3MN

VII Vf*'zeta e*nm-efi regula : Benaäcmm femel aFe&um

mf

manet femper affeQCum & refervetum ad Extrav. ult, de prot,

l4

inter commumes: imo necdum vacantia femel refervata , puta,

W

primas dignitates, Beneficia oümxahum a((). &c. ctiam manent

11

femper affedta iæde licet vawnte,

t

ü

I

iV

VET Bfwn'*f'czq curata fede vacante funt excepta f'perz 4ti-

Qu

ter, ne ex ïonzmn vacatione falus animarum periclitetur cap,

Ji "dpoflolica 2$ de pretb. in 6. igitur Beneficia non curata, fi

4

Sede viduata vacent,

manent. [uccefïon refervátug,.

»

HIUR

(UH:

]i

IX. Quemadmodum ordinario Collatore mortuo & fede

Epifcopali vel pralatura vacante Germania Beneficia in Menfi-

Me

t011

bus ordinariis vacantia S. Pontifex non confert, fed ea refer-

vantur facceffori explofa in hac parte per Concordata Reg. II

Inat

fus ;

Cancellariz sy ita pariter non eft, cur S. Pontifici noviter eicc-

to denegari debeat facultas conferendi Beneficia. vacant ia ten

füu'!

fMuu

pore viduitatis in Menfibus eidem affignatis ;

on enim

Der

Concordata. conditio Ponnams facta fwt deterwr cendmcna

fitgm

Ordinariorum,

Qu

p

X. Inaniter pmrf'ns afïer;mr à Germams, quod partitio

K2fii

menfium in Concordatis fcüag fübrogata fit loco Regule IX.

Cancellar, Quippe Regula IX. non aderat ante Nicolaurn V, qui

fuit illius & Cmcm*datomm author, & licet obtendi poffet,

quod Nicolaus Pontifex ele&us die 6. Martii 1447 primis füi

Pontificatüs Mentfibasregulam ediderit, & poftea fequentianno

€oncordata sonüæmavant m!mom..ms & penes Authores certo

tentit

DOn

jure

$) Ad tradita Card. äe Petrá. ad. Conft. Apoj?ol fom, g, pag( 50, 7 65 ib

t) U

$. &oe autem, Rigant, 22 comment, in reg. 4 $. 3. E

)N

IN CONFERENDO BENEEICIA KESERVATA

141

)

fon confiat de tempore, qu0 Regul a IX. edita fuit, & valde

Bü

javerofimile eft,. quod Natio G

Germanica cogitare potuerit de

A

regula, qua ä ï]xcolao aharum reguhum cedxcx mierta non

h

á

fueïaï. l

um

r Qmmmo Surregztzo hu;usmodx vel ex eo exclufa te-

vl

ts (,oncorddm

AU.

mmet, 'quod tantà fit diverfitas inter Reg.

d

illa refervat ordidariis 4 Menfes; hzc 6, uäa eïzmgmtur morte

pgmfïc;s, hec perpetua: Beneficia vigore regule IX, referva-

i

ta femper fünt refervata: in älüncefda is per tres Menfes:

1n

tanta autem, diverfitate ceffant a' toto genere ternlini fübroga-

tionis , quz non fit e'pe&u rez, dwerfæ omnmo naturz &

id

quahzatz

:

XIL Cæterum ad. quberantmm admxiï"c, quad COHCOïdäd

ta, que potius lex noya, novamque cirea Beneficiorum Colla-

tionem przfcribunt methodum ,. fubrogata fuerint in locumteg;

de

1X: eam.tantummodo modificando: cma coæquulem partmonem

fiile

Menfium, tamen quia dictafubrogatio expleta per viam conveti-

d

U

tionis & pacti, pontificia de(üper conftitutione edita, fequitur

! li

inde, quod taliter licet modificata,: eva(àrit perpettias eo prot-

qid^d

fus modo,

quo fi difpofitio Juris communis redacta eflet in Sta-

N»

tutum, abroozïo licet vel moalfïf*am Jure cgmmum non cene

^an

feretur abmgatum feu modificatum idem Jus in Statuto di ifpo-

10ng

fitum s tahter etiam nonnulle reouiæ (.ancelïarïæ in Galha res

ceptz & regiftratz in pamamentxs, OX efï'"e&ælnges regni, nunc

per obxïum Pontificis non exfpirant, fed i'cut ahæ e;usdem

regm leges pe:pemo duram. u)

rwm

aM

-

9 LXLII

(

0i

Sentemzaz Cermmzomm afïrmathz pro Grdzz;ærzm

is füi

-|, Hac funt przcipua Curialiftarum pro parte adverfa fcri:

anno

bentium fundamenta; an folida fint;, & quousque pravalitura;

Cett

non

apparebit ex fequenn eomndem cum noüns oppof itione

9.

4dd

( ]i

t) Ut Rxgant n Comment ad reg, YX.. $, i.

v) Rebuff in graxi Benef, ad de gublican, vefrgn. glo,[ 1. 34 gm

142

. CAP.IL. DE TEMPORE SANCTE SEDIS-

4 primum. Concordata Germ. difpofitionem de Benefi-

at

ciis intra Menfem Papalem vacantibus fimpliciter & (ine excep-

at

tione, an Sedes plena, vel vacans, locorum Ordinariis poft tri-

col

meítre concedunt: atque ita praxis eft, v) Coníequenter ad te-

fiut

norem Concordatorum, ju(tum & legitimum impedimentum

feri

ipfa vacatio Sedis Apoftolicz reputari. nequit: quando folus

(ux

lapfüs temporis fufficit, ficut de Beneficiis ia Curia vacantibus

fpir

locuti fümus, quz per Menfem a Papa non conferuntur, ibi

de

non attenditur impedimentnm , (i quod fuiffet, qualecunque.

indc

Trime(tre enim Provifioni Apoftolice per modum conditionis

tol

prefixum, qua non impleta , vel fi provifus non apparuerit in-

du

tra tres Meníes, jus cenferendi ordinsrio ad tres Menfes impe-

ditum, poftea non eft impeditum. In Gallia lata fententia a fu-

prema Curia Meten(i die 28. Septemb. 1730. intuitu Canonica-

£0f

tüs Ecclefiz Metropolitanz Veíantienfis, qui in Menfe Papali-

Inen

vacaverat x) ordinarii enim ex tunc Beneficia non conferunt,

Cord

'acfi per prefcriptionem aut devolutionem ex aliqua negligen-

It

tia obtinuiffent, fed Ture proprio primitivo & ordinario. Hinc

&i

fruftranee adducitur exemplum &

p»aritas de Qrdinariis legitime

De(i

-intra femeftre impeditis. Itgo-

Bene

II. "d

Epife

v) De þqüa teffatur Wieftner tät. degráab, s. 118. quem fe*äuit;& JCtus Pra-

reíery

genfis Ám-Ende l, cit. fol, 112. ad 12m. Vufe de hoc jam in diff, eir,

In rgg

ad Concord, Germ, de-refervatione Benef. apud. Sedem vacantium cap, x. $.

bus ri

XXII. Mog. 1762. edit, Barthel cir, differt. ad Conc, Germ, Speciali Cap.

Cl i

IV, $. XIV. quod veferpationes altertativa durante tantum vita Pontificis

gerdurent, eo exfpirante exfpirent pariter.

Conf. extract, protoc. Capit,

]is c

Infignis Ecclef, Coll. ad S, Victorem Mog. de Anuo 1503. 9. Gfunii f. 68.

foltem

Ibi -- die Veneris 9. Junii fuit tentum Capitulum ad Inftantiam D, Doc-

fide j

toris Joannis Theueren Prepofiti Ruremonden(is ac Reverendiffimi D.

COmm

Cólonienfis Cenüliarii, cui Domini providerunt juxta Concordata Prin-

cipum Inclyte Nationis noftre de Canonicatu & prebenda vacantibus

nemlP«'

CanLs

tunc per obitum Philippi Kamberger, ne redditus & poffeffiones peti-

tent; quia Jam ultra tres Menfes vacaverunt, Cosf, $. V1I. &* $. V. allata

exempla manutenentie Cafaree , item apud Cramer, zz fuffem, Proc, Iop.

feu fuprem, Aug. Tribun, gart. 1V. fed. 5

yk

2198. Cc.

. tz't.,1'2. de caufis Benef. a. $.

..x)

Conf, Dunod Hifl, de l'Egife , Ville, t Die

Eïxï

E

cefe. de 'Bgfanfq:-tom. II [2

45(

2356« Koch JCtus Axgentorat. J, cit«.

4) 041

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERV:ATA.- qg

)

— ]I.. Ad fecundum. L«Loc,orumOrdinariig& alii Collatores etiam

v

:

t

ante trimef(tre lap(um conferre pro libitu poffunt Beneficia alter-

u

nativz fubjeda, íede Papali vacante, ex eo capite, quod Con-

i

cordata Germaniz in ea parte, quae refpicit partitionem Men-

N

fium inter Pontificem & Ordinarios , modificare. voluerunt re-

J

fervationes ex regula VIII hodie IX. Cancellar, in cujus lecum

Düs

fubrogata fuere ; unde quemadmodum iíte cum Pontifice ex-

ii

fpirant, & (ede vacua nullam vim habent, ita quoque ceffare

V,

debent ezdem refervationes in Concordatis mentionatz juxta

Onis

indolem fübrogationis, & Meníes omnes remanent Ordinarii ,

tin

proiade partitio Menfium zqualis ac taxativa in S, S

gdem & Or-

p

dinarios £idta tenet fede plena, y) — -

us

DiCa«

Yl 4d tertium, Ex hac pravalida ratione; quïä ante'Cof'n-i

tll

cordata nulla fuit fede vacante in cafibus extravagantis ad regi-

,

men X regularum Cancellariz refervatio, nec etiam per Con-

cordata eft expreffe introduda ,. nulla namque circa refervatio-

r«

Hinc

nem fede vacante przeceílit unquam contentio inter Pontificem,

jtimg

& Ordinarios, adeoque in padtum & concordiam deducta effe

nequit indefinite ad Summum aliter fe res habere poteft quoad

. 4

Beneficia vacantia per Promotionem ad Dignitates Archi vel

Epifcopales, velíaltem officialium ratione perfonz vel qualitatis

n Pra-

refervata, quia horum refervatio non eft indu&a, licet repetita

ij d

ln regulis Cancellariz : ac propterea etiam non ceffat ceffanti-

p 4

bus regulis Cancellariz per mortem Pontificis,

Sicut Benefi-

ali Cap,

Jontift

cia in Curia vacantia dici poffent in refervationem incidere per

; Cagit.

Jus commune z) & manent reíervata Sede Papali vacante

faltem per menfem, í1 obitus officialis vel Commenfalis fuerit

ii f. 0.

D. Doc-

fede plena, & poftea modo fedes Papalis vacaverit, quia Jus

ifimi D.

commune non fiffitur fede vacante.

Beneficia per promotio-

st Prit-

scantibus

nem Pontificiam ad aliud Beneficium incompatibile factam va-

njes peri-

can[tiaï:efenvatpa man.ere poffent fede vacante, quia in

Execra-

,J ha

Dyy p

'y) Barthel differr. de'Concord. 1. Jeu fpeciali cap, IV. N. X V C ante eunm

mf &b

Engel, Leuren, Schmier Zib, Ii7. Tv, L g. 2. cap. 3. Jesb. VI, $, 2. m

n g

250. de Coucord, Germ, apud Schmalagr, 4, c,m. 321.

4) Cap. lieet. 9, C feq, cap, prafenti ,/3*4,;4&:1:1:-4&, mä. Clem. L ut lire pend,

a

Y4

4

$

. CAP,. II DE TEMPORE smmä 'SEDIS ' i

Exetrabilis jam refervata; utpoté quz non reftridta fuit ad. dies

l

vite & regiminis. Urget hic Rigantius 8) refervatio ex vàca-

liO

tione apud Sedem durat Sede vacante, & eft perpetua, (icuti

tr.

conftitutio cap, 2. de przb. ia 6. perpetua e & clau(a in cor-

DI

pore Juris, unde cum Germanie Concordatum fit etiam lex

[f

ferpetua & pas&um perpetuum, fequitur, quod refervastio Men-

fium illius' vigore inducta etiam perpetua fit, & poít obitum

Pontificis durare debeat.

Verum ex fequenti ratione mox ai-

hi

diemus, qualiter fede vacante fint & extent Concor

data. p?n

f

Vero'.Concordaxtcrum refervationes, b

p

I

- IV. d quartään. äaüs' totius thematis in"e"ö-:r'efïjc'iät-,*QIUGïd

Concordata nedum fint Nationi Germ. minus favorabilia, & in

£

iel

dübio in favorem Nationis interpretanda tefte Rota c) fed &

potiffimum, quod non cenfeatur plus detrahere voluiffe Ordis

tro

£af

nariis Germanie, quam detrahere confüeverit aliatum provin-

ciarum Ordinariis: voluit enim mitigare refervationes regula-

Vac

[

rüm Cancellariz,-ac alias precedentes, & neutiquam vero au-

gere, vel conditionem eorum duriorem reddere: prout do&tri-

Qu

&

na hxceftpragrmatica ex Mente paciscentium, & extenore Bul-

lz Nicolai V. de qua in difceptatione de natura & Indole Con-

cord. egimus.

Jam autem aliarum. provinciarum Ordinarii;

fede vacante, tanquam ad Jus commune revertentes de Bene-

tent

ficiis in quolibet Meníe vacantibus difponere poifünt, ac fi om-

C

nes Menfes dico tempore effent Ordinariorum. d) Sstis lucu-

fi fin

lenter exinde deduces Concordata effe quidem legem perpe-

feler

tuam ; fed non duriorem regulis Cancellarie, effe pacta perpe-

dcit

e, vel

Cont

tua hoc fenfu, quod non indigeant iterata :xf*efïfscitatipn

kcofn-'

TaCaf

a) In proem. fR'eg'.—' ö&ncei!. . 96.

b) Sicut jam infinustum 7 differt. a

d 'Coii'cgz'd. Germ. Mog—,.edz't.;Anno !765'

Y

de refervatione ex qualitate perfona cap, IIT, $. IX.

nonf

C) Decz'j. IO. . , coram Puteo,.

itfery

d) Gomez, ad reg, 8. $. 5. proem. :

1, 46 Rofa de exectit, 'ïit.'Ap-'o]l. ;71 add,

ad cap. 6, n, 2o0. "Fhomafün de beuef, tom. 2, lib, 1. cap., 44. n, 2. Ri-

ipi (

gantius 2n procm, regul, Cancéll. n. 66. € $7. Rot

modi

o

à dec;f '1,-85. 7?', j pqrt.

c'uTé6 d 121/m. 8. gart, 1 9. fecent.

N

"IN"CONFERENDO BENEFZCM RESERVATA.: 14$

confirmatione novi Pontificis, quemadmodum indigent Regu-

(

le Cancellariz : non vero ut ex illis Beneficia perpetua referva-

üt

tione affe&da (int; vel aliquid durius cenfeatur Statutum con-

r

tra Ordinarios Germaniz, quod contra aliarum provinciarum

L.X

Ord:narios iatrductum;y

e

)on erat: /:.:c?cus enim non operatur ul-

tra intentionem agentium, -

um

at

V. 4d quintum, Elo igitur, quod Rfedes Romana eadem

il

fit fto modo, five vacans five plena, & nunquam moriatur,

fufficit hic, quod refervationes per Concordsta, qux cumSede

plena inita fünt, ibi non fuerint graviores effe&e, fed repetite

u

tantum, ut vim habeaat Sede plena. non. vacante: contrarium

&i

enim nec fuit de Mente pacifceatium, nec poterat rationabili-

d&

ter induci refervatio fede vacante, qua nunquam fueratin cone

)dj

trover(ism, adeoque nec in pa&tum deducta. .. Quod intelligen-

W.

dum de Beneficiis tam ante obitum S, Pontificis, quam poftea

2l

vacantibus, Nec illud paradoxum videri debet, paóa paciss

01l

centium non extingni, at rereanere tamen fine effedu ad tem-

cCti-

pus: multaalia fiquidem pacta perpetua dantur, quorum tamen

Bul

effectus discontinuus eft, & per in:tervalia divifus. .

Con

m

[

VI. J4d Sextum. Hinc plane digän(c?tuær, quafn infüb?ïä-"

jére-

tens fit argumentum a contrario : Quod refervationes Regulz

o

Cancéllariz non (inat ex eo, cuod exfpirent: ergo a contrario,

]uct

fi Gat.Concordata, & non tolisntur morte Pontificis, etiam

reíervatio teneat: equidem exi(tentia Concordatornm non in-

pere

perpe

ducit femper au referv.tionem, neque effedum fini intento

; vd

contrarium, intellige rafeva;;onem duriorem, etiam proSede

vacante.-

. 3

| (

VIL. 44 Sepiimum. Cujus ulterior ratio eft, quod Bene-

Pl

ficia queftionata cum alternative Men(ium fubjeda, eo ipfo

TU

non fint in Concordatis utcunque perpetuis pac&tis determinate

refervata. 'Totum enim refervstionis. negotium dependet ex

^i ädäf

ipfa fübfequente a&tuali vacatione in Menfe Apoflolico; itaque

anï

verum Beneficia, quz

[' ;. ;Wf

modo retervantur, dum a&u æcam:

T

non

e

146

CAP. IL DE TEMPOR ï:'. SA'**?CT/E SEDIS

a

non prius, quam vacant, refervationis legi determinate füb

jecti fuat, etiam, dum vacante Papáatu ceperunt vacare, non

grit

ca

funt refervata: econtra fi prius jam determinate refervata, vi

hujus refervationis anterioris & determmatæ manenteadem Be-

heficia affe&ta, non tamén, dum vàt

ite Papatu czperunt va-

xtrav. ult. de:prab,; inter

funt

care, e) ita ut fübintret difpofitio

communes f) quam Extravagantem non efle extendendam ul-

que

norn

tra Beneficia ibidem nomiaatim recenfita, monet P. Engel. g)

eui.

Saltem Beneficia, que non determinate, & ente vacationem

vot i

refervata, etiam non fübjacent difpofitioni di&tz Extravagantis,

fecus de determinate Jatn refervatis ante obitum, qux Germa-

90

cum omnes refervationes fint contingentes ab

fatr

ni wnorant 3

obitu vel naturali vel civilis quin obftet, quod dz&æ referva-

Vi

p*

tiones partim ex Extravagante ad regimen, partim ex regulis

Cantellarie , quz folum ad vitam Pontificis reftridz funt, fue-

ïn,v

rint accepte , & indein Concordata relatze. / Siquidem in ma-

QJJIU

teria Concordatorum ignoramus cafüm, ubi Beneficia ante va-

pead.

wua

'cationem jam determinate $, Pontifici refervata," nequidem Be-

'neficia officialium aut prime dignitates vel Prepofiture, h) Se-

cundo, ante- Concordata Aíchaffenburgen(íia nullz erant re-

j

fervationes ob Concilii Baüleenfis acceptationem, & Concor-

Comm

data Prmcxpum ; jam Concordata A(chsf. funt tantum inita pro

viticul

Sedeplena, non vacante: igitur non folum tempus attenditur ,

Tiofut

ut Beneficium dicatur refervatum, fed & cmre,pondere debet

&

vacationi fedes plena.

Tertio, trita regula; Beneficium femel

usl

ïetervatum remanere refervatum, non tenet in Gelmama, quia

ilens :

e(t

etidm ;

viduit

e) Quaha (ant Beneficia Cardmalmm & Of"aahum Sedxs Apofïohcæ fäl—

tem honefte. exfpe&qmr lapfus unius Menfis, fi obitus cormgerlt apud

dinari

Sedem Ápoftolicam Sede plena.

deut

Conf, differt. de refervatione Benef. .

vacantius, ex qualitate Perfona 1765. M. g. ed.

Apylh

f) Ibi-- omnia & fingula

a Beneficia &c, ut pramittitur, refervata, & per

flar 1

Romanos Poutifices Succeffores:noftros Canenice intrantes in pofterum

nzriü

refervanda per hujusmodi refervationem & decretum. remaníiffe & rema-

üere fempor affefta,

g) Zd tit, de prab n. 49..

h) Vid differr. ad Concord. Gerin, We refervatioue ex qua!zmte peefona Cap, HT,

$. LX. s. V. ( feq,

,

IN: c:omaam,o gmääcm RESERVATA. 147

h

e(t vel Extravagantis ad Romsni, vel reg.u'larum Cancellariz ;

n

prima eft Concordatis poflerior, i) Altera per fe ceflat Sede va-

"

je

cante, maxime (ubinïrantibus Conco:datis Principum.

W

VIII. 44 O&qvæz:i,'Idöir&»eþïäenefidia; curät»'ä Sede vacante

tet

funt excepta Specialiter a refervatis per antea & determinate,

ul

quz exceptio firmat regulam quoad ifta determinate re(ervata ,

J

non quoad ea, que dependent modo a futura vacatione, ut ia

um

Ccafu, & non íunt determinate refervata,

Accedit, quod fa-

u$

vor publicus Ecclefiarum pro acceleranda Beneficiorum Colla-

u

tione à Sacris Canonibus mirum in modum commendatus militet

»35

tam pro curatis, quam pro omnibus, ne diuturna eorundem

[Và

vacatio Eccle(iis periculum vel detrimentum afferre valeat, (

Jl

protra&ta ad longius tempus, Sedis Apoftolicz vacatione; Pon-

fue

tifices enim DBeneficia ita refervaffe cenfendi funt, ut nequa-

(

quam bono Ecclefiarum ficut nec £uti animarum aliquod dis-

] va

pendium aut diípendii periculum genérari velint, bo

]De

ngm. Ec-

L*cie(iax',gm omni .refcäïvatipni amepünendot

$

[ [e

1X. .4d Nonum. Sede Papali vacante fit reditus adq jus

IKcor.

commune vel reductio, quatenus fublato odicfz refervationis

)

vinculo five cefíante impedimento omnes Menfes fiunt Ordina-

tüts

riorum, veluti refpecta aliaram provinciarum a morte Pontifi-

[eoet

cis & exeuntibus Regulis Cancellarie fatentur Curialiftz fupe-

eme

rius allati, & primigenium Jus Ordinariorum in habitu przex-

jqua

iftens ad liberum priftinumque Collationis exercitium & ufum

elt

etiam refpeQu Germaniz exit & revertitur: non vero tempore

viduitatis & Epifcopali Sede vacante Beneficia in Menfibus Or-

; f

dinarii vacantia Jure primigenio & citra refervationem re-

t apud

deuat ad Sedem Apoílolicam, prout tamen e converfo Sede

.

Apoftolica vacante Jure ordinario & qua(i poflliminio ad in-

&per

ftar aliarum Nationum eadem in Meníe

flerum

dinariis conferuntur.

-Apoüolico' ab Or-

k rema

T 3

OX. Ad

yp, I

i) Vid, cir, diferr, ». VL

b

1348

CAP. Il. DE TEMPORE S—ANCi*ä 'SEDIS

X. A4d Decimum. Concordata Nationis Germariice funt

C

temperatura & delinimentum Reszularüm Cancellarie, proinde

earum maturam fequuntur, illam non exofperando, fed emol-

Rw

ol

j

liendo: ceffante igitur Regula IX. Cancellarie pro Sede vacans

*e etiam ceffàt Alternativa Menfium , aliss per exceffum grava-

&

(uk

jj

rentur Ordinarii, & durius premerentür, quod effet contra

mentem pacifcentium. k) . Cxterum Do&ores Joannem XXII

£at

fet

omnium Regularum Cancellarie compilatorem fuiffe exiftimant s

fübfequentes Pontifices nonnullis adauxerunt, inter quos Ni-

i

[üt

colaus V. ) Martinus V. in Cc. Conflantienfi Anno 1418 Na-

tionibus nimis acriter conquerentibus de frequentia reíervatio-

n«

hh

num, declaravit, quod impofterum refervationes non fint, nec

etiam exfpectative nec in Majoribus, nec fecundis dignitatibus

ial

Vr

in Catliedralibus, & quold principales in Collegiatis ; de cx.

teris vero : : duee parter fint iu difpofitione Pape, C9 tertia pars

vemaneat in dijpofitione Ordinariorum. Lta Labbeus m) didam

eonftitutionem fui(le publicatam in CC. & acceptatamjteftatur

po

u

Blondeau, ab EugenioIV, Anno 1451 renovatam Thomaflin. n)

Unde non immerito ex dicta Martini V. conflitutione originem

Ht

habuiffe Regulam Cancellarie quoad. partitionem MenGum in«

&]

ter Papam & Ordinarios tradunt Van-E(pen o) Rigantius p)

(ene

igitur quoad rem

&

?

pyla

,1 fub&ant»i.am» jam &ex«'a-.t rcfervgtio Menfium,

on

lzicve'ltv nox;;i Pcabikiter.

Xl. A4gd

*

(

indi

. k) Nec räï'c;,vatg- quando dicunt tempore Cbncord'at-or;lm-non extitiffe Reg,

feiet

Cancellarie VHI, hodie IX, nam eadem inevitabilis Adverfarios manet col-

]s

lifio: finonextitiffet, ergo in prejudicium Germanorum fimilis referva-

[H al

i

tio nova pro Sede vacanteintroduci nequit; adeoque ficutaliarum provincia-

&

rum Ordinarii Sede vacante, & exeuntibus Regulis Cancellarie in fingu-

lis Menfibus Beneficia conferunt: ita & Germani; quia per Concordata

yro

nulla nova refervatio füperaddita, qua magis vincularentur, neque etiam

WXT

poft Concordata talis refervatio fuper indu&ia , utdurius permerentur,

ob

h

3Y) Gomez ad reg. Cancell, q. 1. groem. circa fin.

Rigantius z'.nï Commnent, im

Bull:

qroen, Reg. & in Reg, IX, n, 8. 9. && 10.

my Iu collec, Concil. tom, 16. pagz 723. juxta edit, Venetam 1731..

»

10)

n) Vet. & Nov, Eccl. difc. tom, Q, lib. x. cap. 44. 1. g.

x

9) In Sfus Eccl, Univ. part, 2, tit, 23. €2p. X« 1 34

9) Jn reg. IX, Cancell, u. 3, C 4

IN CONFERENDO BENEFICIA flRJESERVAFA*. 149

vt

i

XL Ad Uaudecimum. Ptoin re&te fubrogatur Régule IX,

Cancellariz partitio Men^/um ia Concordatis fa&a, fi non.ipír

a

Regulz, prout nunc eft, faltem quoad fübítantiam, & prout

d

N

olim fuerat. Partitio hec repetita tantum fuit in. Concordatis,

& quidem ad eum prorfus modum, quo prius ex parte S, Pon-

DU&

tificis ia ufu & vigore fuerat: fcilicet pro fede pleaa ,. non va:

Xl

eante: modificata fuit in favorem Ordinariorum ob exceffum re-

n

fervationum, & communem Nationis querelam; nona eít ergo

N

tanta diver(itas refervationis, . prout tamen. ex adverío- adílrui-

N

tur, fed modificatio confiflit in hoc, quod regula Cancella-

dti0«

riz oQo , Concordata fex Menfes numerent: Regula Cancella-

fiec

rim eft temporanea, & exfpirat morte Pontificis, Concordata

]ous

funt perpetua hoc Seníu, quod non indigeant refüscitationes

I

$

imo etiam perpetua funt omai fenfü & modo fede plena..

Qu

XILI. d. Duodecimum. His-aliisque fimilibus Argumentis:

atur

proifthac pofteriori noftra conclufione allatis fatis excluditur

i 1)

omne dubium, diluiturque facile ultimum obje&um , quod par-

inem

titio. Menfium, vel fubrogatio expleta per viam conventionis

1f

& pa&i Pontificia defuper con(litutione edita, con(equenter

teneat etiam ceflante Regula Cancell. Cunc&ta enim;, fc. Re:

y )

GUM )

culr Cancellariz fubrogatio per padum, & pacam per

con(litutionem Pontificiam, denique ipía con(titutio Pontifi-

[ 4

cia ac refervatio. in. Concordatis vel Bulla Pontificia . fuper

induda, cun&a inquam funt pro Sede plena, & nunquam

UA

refetvatio Sede vacante aliquando. vel ante Concordata vel

etcül-

jer ea in pa&um vel Concordiam íunt dedu&a, adeoque

fatyt«

ceffante Regula IX. Cancellarie & a Morte Pontificis non

windit-

e(L refervatio, non eft padum vel confirmatio Apoflolica

jngee

cordata

pro Sede vacante, prout tamen de Jure communi in caíü

e etim

füperius formato eft adhuc Statutum pro illa circumftantia

If.

obligans: quod pro diíparitate fufficiat. Quis enim dicet,

"i, i

Bullam (u

per Concordata formatäm. habere Vim Concordatis

majorem?

$

T 5

, ö- LXIVf'

EO j CAP.-. II DE TEMPORE SANCTE—' SEDIS

mus

2$ LXIVI-

prio

ris

Procedit afï;'rmativa;.äti;zm.guandd Papa umlliter confärtj..

L Coincidens quzftio eft , an (i collatio Beneficii ín

lato)

buií

Menfe Papali vacantis intra trimeílrre fa&a per Papam, led

nulliter ob impedimentum & vitium occultum, inhabilitatem

tum

liter

períonz vel fub & obreptionem, an inquam lapfo trimeftri col-

latio fieri poffit ab Ordinario, exeunte refervatione Apoftolica?

in fe

Conformiterad ha&enus dicta affirmamus, quod confirmat Ger-

maniz noftrz praxis tele Schmalzgrueber q) quia omnino fac-

tam non effe provifionem, & effe fa&tam invalide paria fünt:

juxta Concordata autem Ordinarius providere poteít, fi S, Pon-

tifex intra trimeftre non

nulliter providerit. r)

prcvidgrit, ita pariter poterit, fi idgm

en

Mi

—;',II. Minus apte 'tameh P. Schmalzgrueber' ijrefpbzxdet

fí07e

ad 2dam rationem dubitandi (ibi formatam, quaztalis eft: quar-

modo

do Ordinarius ob impedimentum provifi occultum invalide con-

tion)

tulit Beneficium, ei ad provifionem a Jure tempus integrum

(üere

denuo indulgetur t) idem igitur hàbebit tempus S. Pontifex,

|

cum hujus provifiones non minus favorabiles, magis autem nul-

dion

litatis periculo fuübje&zx fint. Nos füperiori $. in refponfione

ad IXmum huic obje&o jam fatisfecimus, Provifio enim per

Ordinárium fa&a regulatur fecundum Jus corumune: at S. Pon-

UE

tifex in' Concordatis fibimet terminum pofuit computandum a

n

die Mortis, & non a die (cientie u) adeo, ut (i provifus non

[

Ji

apparuerit intra tres Meafes in loco beneficii, Ordinariiliberam

GJ

tavi-

Acl:cnfeirendi facultatem. habeant , dve quo hactenus difpu

inus

)N

po

l

i

28) Lzb 1;.-*jci.ecret. tt. de prabö» dign. $. VIf. dub, 9. tt. ä, 222. adde P,

f

iner apparaf, Erudit, ad Sfurisgrud, grefertizn Eccl. p. VI, cag,. 3. $. V,

?. 127. diffentit Begnudellius Baffus n Bibliotheca Sfuris verb, Beneficia

[

", 63.-

:

DT

(ap

r) Arg. l.. 4. $. G. ff. de ve ]ud

&j

$ L R

t) Arg. cap. ff electio 26, de Eledk. in 6.

b) ht

""

u) Beguudellius Baifusj. 6t n $9.

) C

IN COWFERENDO* BENEFICIA RESERVATA

1ft

mus, non excapite negligenti vel devolutionis, fed ]ure pro-

prio & non obttante quocünque Impedimento competit ordina-

riis di&ta facultas. x) Certe (i cafü hoc non voluiffet Papa Col-

Lf

latoribus Inferioribus Jus Beneficia conferendi competere, de.

lal

buiffet cafum iftum in Concordatis excipere, 'quod tamen fac-

m

tam non e(t: y) Oppido enim falfum eft, quod S. Pont:fex td-

iCol

liter Ordinarios przvenire poffit ia eorum Collatxombus ; prouit

li

in fequenu mox 5 fufe oRendemus.

Ger

t

$. LXV.

fin

Pon

Prævenizones ö" Concurfur

m

