| SEOff. IV'

P

:

WE

bil3

&

£

?E

z

f

x) *G]Ofs. in: Cl—ement., un. ve;ä ;ä;c»c-a;rz' de

fupplem.

/2

[

Neda. P

4l, Call!ez:i n I;S

Conf. 26. incip. n in. refervatiouibus de prab, x.. Gonz, ad. veg. g. Glofs,

$. $. 6 m. 9. C feq. Lot

v

$ 4 nérsg ad reg. g.

t'efrqäe ïre benef. lib I. qeä*nzæ C?I?'o.cä;ieï Glofs,

"

*

fi

ij

3) .Gónz. lov, cir. m; 6x3;«'cäa.feq' j

Rotä deci*, Tgosi:äni- 33 ggmu. pr. WeCenf,

2) Cap. licet, a, de prabz in ,6'.—ftiänïrerun'þ Dómini Zn zi Calagaritann. Pva,

p

*ceptoria de Vitrel Coram Iomitio Pureo dd Znno ;9481 €tiam alias Coraz

D. Peregrino tenuerunt u sma Y jennenfoPsapofrisa de Tálar;Yà Achilles

e

.. de Graffis decif, 0. de prab. &^ dign. u, 1. & feq, adde Cenftit; 9. $. q. ch

; 383 Pl IV, & conft, o5. ejusdem. $. ?9-94.. €^ 114. quoad commendss,

V

Il

& Priceptoriías Ss, Mauritii & 1 azari, Conf; Cocceji jus publicüm Cap,

^d »82jedh. '3. 94 $3« li fol..3$6; ibi -- bona Equituim nosi fant ordinaria be-

(

cipnefcias fed . commendas. quarum plüres Pal «-üz;zimä-fäc'z'm-h't » 6uj Pr—*æfe?im; eft

;i.w&ahbäxzommmfþgwä qvþ tafen fure Clericorum: £ bonis jure behefcio-

n Ecelefraftico

rum owginbf

&

f

LAW

od eledhia.

LT

*

*

uïuntur , - ïaydeogfz'fävnecï ïgbc;vyib m dis ï*tïg-tinet $

[

2) Decif. 4.-alias 99, de.prab, ^0

, n

*

,

*

b) Et ïi.tæ'-dï&um fuit n*

una Ur

gellen Mana]iem Car R. P. D. Näoaäjir. &

* ratio:fuit; -qüïiäg-i'q'n:ajhïdaBbhäfïfc*jüm*daäifin*' Commendatum , -& nonin

L.5 Xituhim s*'stante Commtenda: vac

prius,

ä—'t.f,;,zä.iej.icu'rgifa'eaïgältïen'gäïiüm , ut

P

-

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. 45

Ol1Vl Benefïc a jnre devoluta ad^ 'Collátionem 1mmedlate ft1-

perioris pertinet, ac Cc, Bafileenfe Sefs. XXXT, ordinem devo-

iB

Intonis in. Cc. Latéranenfi przfixum fedulo oebfervari decrevit,

d

Igitur 'fo difpofitio ad' Superiorem' proximum devoltitur , gra-

datin. ufsue az' 5 Pontzfzcem afceudendo & fic menfis ifte, licet

z

fit Apottolie::

; quo in Epitcopum vel füperioreti devenit eol«

1

Itio v dW() urmms , nón venit confiderandus, quia 2do de-

volutione soniaducitufatpplius de ovo beneficii vacatios inde

etiam oon poteft'eff» ratione hujus Meniïs, in quo fit devolu-

W

txo, ahqua l'à ;ahs rekrvatm.

T

i

5 XXVI

m

Nec præbendæ tempomles, Perz,bo, ()jïczum, aut Præfizmo—

l,

L'.

L

nium, Ficarice

.l Prabende tempümles nihil fpmtuahtat:s dhabent, &

De

conferuntar Muficis,; .Aovogatis, aliisque pro Salario;. poffünt

yendi(ine lsbe (imoniz ;; propria; Authoritate, permutari;5 ^"unde

noncomprehenduntur fub alternativa Meuf:um, hcecgon unctz

J

fint cam aliqua dignitate. C)

SUM

lL Praítimoniay quæm(htutapro Qtudenühus, & pro (ub-

j

fidio contra Infideles, nullum alias:habent.annexum,.fervitium

fpmtuale in Ecclefia, ficut.pomine: beneficii Pculeüafhcu pzo—

PM,

pne tdlis non veniunts, ita nec refervata funt..d) -

ram

..... . HI. Vicariz temporales, ad nutum amovibiles perpetuo in-

illes

eorporatæ Monatterio, vel de Meaía Abbatis ( ut 'upra $. 1X. )

vel non vacant, vel'non fünt benefi-ia Ecclefiaflica. e) - Interim

(

non plura tefervastur in Concordatis ,. .quam Regulis Cancell.

CP;

confexendus ui N:colarts. f)

00

IV Pen-

d

(

D

c) Ut pï)& Gonz aal*reg 8 Glofv V. S I! Chockxer Glofs A 6

d) "Gonz. 7; cir, $. 2 2.- 1. 9. eää Chockier , czt, n. 14.

e) Ut Gonz. l. cit. $. 3. ". 35. (5.36. de Vlcarns perpetu : v;de Rrgant LA

cztäganzz(/?u

t &

Qnim

f) "Dub. 7:9. 9.iad Coucord. &Amende ]Ctus Pragenüs m cit. dz[ert II de

drans. f. 1 09

H

&

r

j

V

G

3o

CAP. L..DE BENEFICIIS, QUA. S, SEDI..

| IV, Penfio fit füper beneficio, & eft quid; temporale dis«

tin&um, ac feparatum ab eo, con(sqoenter ea non poteü Ca«.

dere füb refervatione, cum 1mo nonnunquam penfio morte

penfionarii naturali vel civiliextinguator g) ido ponuntur pen-

fio & beneficium ceu divería h) quod procedit, etiam(i pen-

fio.in titulum, five in favorem Clerici ad vitam illius, . five in

ftipendium pro negotiis folicitandis, pulfandis Campanis, vel

i

aliis fervitiis i) ex ifta ratione, qinia pen(io ett quzdam fervitus

V

li

Íuper beneficiis, non fervientibus Eccle(ix concefía,

Penfio

in temporalitate confilit, at noftra alternativa. de beneficiis lo-

[i

u

quitur, quz de ratione tituli

Ipirit(«!ualia funt, ergo de unoad

aliud non bene infertus. k)

J

V. Officia Ecclefiaílica, fzcülaria & mixta dicuntur 1)

Q

officia fzcularia refervationi non fübjacent: mixta , utofficium

6

Vice-Cancellarii, vel majoris Poenitentiarii, & fimilia, quz

non dantur , nifi habentibus ordinem fücrum, & hodie adhz-

hi

rent pileo Cardinalitüs, judicantur ut fpiritoalia, licet perci-

t

piant de temporalitate, & aliquando vendantur, & squiparen:

tur Con(iftorialibus. Ecclefiaflica' aliquando in titulum non

W

De

dantur , velàti eit officium Cuftodis

&

non cadunt füb refervatione. m)

, Cellarii, Protonbta.riorumä

Z

l;

(£U

VL Punü&um controverfiz & diff

cultas quoad ifthec otté

niaineo potiffimum conáüftit, quod, fi pen(io detur in titulum,

Qu

nihil differat a beneficio n) Penfionariusenim potitur facultate

jacet

peragendi Sa omnia 2 quæ -cgmp.egünt;veïro— ,üt?;l,a'ïi ; füb

:

Penf

g) Flamin.ïparïf; de rejz*;gn. bem;f. Hb. 6.

gc 2' nc IIS-

h) In Cag, ad. audientiam de vefcriptis, G

onz, l, cit, $. V. s. 2.

i) Gomez in veg. de infirmis veftg. q. 16. m.

^"

d

k) Utlate probat Joann. Bapt, de $. Severino in fuo. zrad, peufromum, navà

' ^clarum eft appellatione beneficii peufiones non contineri, dico cap. ad

andientiam 2. de .veferiptis ,. cap. quamvis de grab, in 6; Anton. Maria

de Nigris 7

?

«

;;

lib 1. cag. 6, in add, m, .

ratt de vacatione beneficiorum e pen[ïonum Eccdlefiafticarum s

q

:

1) Tuxta Gomez zz reg. de iufrmis ve

jïgn. 4. 22.

m) Chockier ag reg. 8

-

!g

H. 25.

- Cancell; Glofi. 3. m. 24. de Nïgri?' 1. cit, falp.; 56.

») Ut Canonifte ï."*-mp..Conguere;ff; de Cleric, non refíd. s

txf

-

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT REäERVAT

íÜ

Penüonarus conflitutioni de publzcandzs , Regule de infirmir

:

vtfi; Ignanti^ur vacat per affecutionem ben ficii mcompmbxhs. o)

$4

]

Cum ia cihilo d: fïc.rt a benefïcus Eccleüaüicls.

ls

VIL Firmum tamen remanent, fupenus remtata præ[hmm

tia, penfiones, Commendas, &officia quanquam Ecclefiaftica

|

& in perpetuum data ordinarie & in The(i füb regula alternati-

v& Menfiüm non camprehendl primo enim defíunt fubítantia-

lia requifita beneficii Ecclefiattici: fic ordinarie & in Thefi prz-

:ä

ftimonia in fola temporalitate confiftunt, etíi etiam dentur in.

id

titalum perpetuum beneficii E6cle(iaflici ,. non fufficithoc, nifí

adnexum fit onus fpirituale, qualiter intitulatus are&tetur ad ali-

quod fervitium Ecclefia(ticum, quod per laicum äen non. pos-

&t. p)

[

VIII. Penfio fimiliter etfi ia perpetuum data-; confïüxt adq

01,

huc in temporalitate, hebens enim benific:um tenetur ad-offi-

Ccium, & recitationem horartm Canonicarum: at penfionarius

inj

ad illud non obligatur.

n

q) Alias fequeretur, quodíi ex uno bes

neficio darentur tres ppæf'oaec, unum quoque benpeficium ob-

u

Iterum 'penfio-

ligaret quatuor perfonss ad dicendum officium.

ceu fervitus beneficii non datur in re propria, -&

:'nihil. com-

mune babet cum benehc:o, adeoque funt dxüuæ&a. r)

Q

g

Gz

IX Offï.

cel

Z

0) Ut Glofs, z& Extrav. Execmäzlzs Verb. benef. de pm!: inter . C'omm um

verbum iftud ne dum comprehendit Canoniam , przbendam, imo &

preftmonium, & penfionem pro titulo ad vitam afügnatam Innoc, Z&

cap, poftulaffi in f.' de ;eïerzptu

: De Nigris Zb. 1. cap. 46, in add ni 1.

— €05 3.

idem de ofiïcus in titulum datis - differuit.

Chocluerl cit, ia

nl

A

T

lr

p) Caffador. dec, 3. znfin de prab & Gonz, Glofs, V. $. a. . 1. Zä- 12.

yifs

q) Ut tefte Gomez ad' g. de infrm, quaft, 16. tenet, ille antiquus DoGot

Hier, Paulus Hifpanus in.illo libello, qui vulgo Pracfica Cancellaria ap-

gellatur, fol; $; & fequitur Jacob de Ferrariis.in zradt, de lor. Can, &

fentit Joan, Bapt, de S. Severino n tradt. peuj, g fin. &räafï*umltü Pet,

n

Angaimmerus Kote auditor Zu zrac, de off. Teg.

€) Conf, Rota Dec. 213. ». t9. part, 6. recent. & Cc Tnd Sejl', zx, de rgx

form, cap, 2, verf, pammomum wero vel. genftouen.

j* æ CAP.l-. DE BENEFICIIS; QUE;S &EDI

IX. Officia fimplicia quanquam perpetua &annexum habeant

t

gus reädentnæ, a refervatione immunia remanent; ita munus

Magiftri cantüs e& fimplex officium a. .Decano &,Capitulo Leo-

dienfi femper öc in ommbua Menhbus wläatum ; ut ceníuit

Rota s)

(

U

X. Potliïimum, quza Ver('amur in- Mater:a csd:of'a refefva-

Ü

tmnum, & exorbitante a Jure- communi libersm facultatem a

jm

jure commiuni tributam pofféfforibus aüferente ; abfonum fo:

H

ret de rigore requifitorum ad beneficium-aliquid remittere: quan-

du

do autem verba Concordatorum fecunuum communes dodis

n

mnas in exhorbxtanubus ftride & proprie capi debent; t) adeo

l

verum eft, quod in tali materia Cmnwrdatul m etiam a Majori-

li

tate- vel idenditate extenfio- prohibeatur

wn(equenter cum

feT

verba paGorum fonent de beneficiis, ad Commendam , pre-

bui

ftimonium;- penfionem.& fimplex Officium licet: Eccleti aüu,um

w

& perpetuum trahi. non debent. u)

If'f"

Xl, INon obítat contra:ietas Rote z Compfcma 7urzypatr x)

ut h

ubl quidem materia hac dicitur (ingularis, fubtilis; & perplexa,

ttet

tum propter [Decifiones Rotales tum propter dida Doctorum

Det

Amplicata , .ac fzpe indeciía: attamen: omiffà przfertim. disputa-

Qu

tioneim genére, & indiftindé concepta de quibuscunque be-

ben

neficiis & Monafteriis commendatis, dubium fequens dicta Ro-

ta refolvit affirmative :

tute

an Monaj[ierium jan&æ AMaric-in llice

Yj

Compjaue Diccefis, quod vacavit extra Curiam per obitum in

Menfe Papee refervato i co"zpsfehcndamr fub regula 8, referwtoma

oäo Menjzum

ofe

d

A XIT, Non

tüür

t

s) Dec 329 5, 5.,.€» feq part 16 Recem* . dec £40. coram Durano Pra-

Ils

gofitura Ecclefía ! Gerundeii; habatæ funt fimplices Adminiftrationes; Za Zm-

tüje

guftana fnmma Cuflodia fuper fecundis literis 21, Sfuuii MIrs. coram clar,

mem, Card ,. Falconerzo iutsr imprelT. zom, 1. dec, 10; tzt.. de. benefic, deci-

fuinj .quedc;fumma Cuftoilia faper fcripturas ,. fupelle&iles facras. argen-

tà.&c. fitmetum & ümplezx beneficiim . Eccleo. ftium relate. ad. cap. 1.

j

( 5, de eff. Cuftod. --- de: COmmenda vzde 9, pmcedentem 1.. 2« 3.

t) Cdp odia de R. Sf in .

w) Vide, que Fzber apud Van-Efpenp . tit. 23. cap V. 29

* 12; INovemb, 1607« voram R, P. D. Pegna. Decano inter: zmpreiïa apud

)

Profp. Farinacium zorz, 1. decif. x&xa qmihi pag. 150.

g

X

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT-RESERVATA. j5

t

— XIL.Non inquäm obflat .;di;&a-!decj(io;Compfam-,- quia ibi-

dem n. 7. ratio decidendi allata inapplic

"

€

abjlis in Ma,tggia an::

lit

cordatorum ; afferam verba.

-

jj

gbl prö ptä?*ääzi in refervatione eap. 2.

: de prælz li

venit commenda , cum non dicatur proprie vacare, - Secus autem

i

E

eft in hac vegula, ubi verba quocunque modo vacatura funt amplir-

Juna, €9 ideo five contingat vacatio ratione tituli [ive ratione ad-

i.

n

miniftrationis 69 Commende, quia noa e[t alius modus vacandi,

dummodo fit facienda aliqua provifio feu difpofitio , contiuetur fub

N

j

regula: quod-ayertius inferunt [ubfequentia vevba regulae: ad Col-

laiionem , provifioneur ,. C9 quamvis aliam difpofitionem. quorum-

Jl

am

cuuque collatorum.quomodolibet pertinentia. . Quis non videt di&

ferendam hujus regule Cancellaris & Concordatorum ,. in qui:

Id«

bus requiritur qualitas beneficii ftr.&te talis, & ejusdem vaca-

um

tura omni modo propria & przciía: eirca finem. di&a Rotalis

regulam refervatoriam octo Men(ium vocat fubfidiarum eofenfu ;

i)

Ady

ut licet ceffet re(ervatio in Corpore Juris claufa, taman fübin-

tret hzc.,. exeunte illa, ob impropriam. Commendz vacatio-

um

Qd

nem: qua(i vero ceffantibus refervationibus ratione loci, aliis-

que in particulari, ifta femper ceu fubfidiaria cuncta afficeret

be

beneficia: hoc fuppofitum (ümme erroneum eft; quo intellectu

Ra

autem relíervatio

(

((4

AXXILI

Menfium iïtï'iisbfidiaria dixi 5 lV VI lel,v&

0

"nt

XHII fn!erim cäüere d&bämus ab æquivoco;' hdnn,hfiQuam

officia, przftimonia & commendz ita conferuntur in perpe-

Non

tuum.titulum ,. ut iaferviant Clericis. pro titulo Ordinationis ;

ex tunc ceu vera beneficia Ecclefiaítica , collativa fübjiciuntur

]u

reíergationi Concordatorum; y) Néc refert, quo nomine nun-

| M

M Teu

ng

ücia, an altaria vel Cap:

:

ciïpentmf, an officía, vel be

G 3

deci-

*N

Hpræüi-«

tj

y) "Ut firnþaatv C,a«fd, de P'effa dc? ;'ï?onj?;Apþojll; tomV Pdg..,.öö- n 60Corr d.

üP- Il

in praxi benef, li. X, cap. , 1. 16. — Kota, i. Urgelleu, Plebania 7. Febr.,

Jh

"dr23. parz irréleuantia. . Er33. 8jwn. 172. 9 fs dtaque cum . feg, co-

vram Ennnentiffmo Cincio 2.€5 160. Febv. 1728.:09. quibus ita. cor. Reveren-

— diffono zildrouaudo,, . Er in. Colon:eu, , Canonicotüs. a1. Sfat 1729. $.

d

* quanto , eonfirmata 22, cfuuii, ejusd. anni Cor. R. P. Dj Calcagnino.

L

$4.

CAP. L .DE BENEFICIIS, QUAE S. SEDI

$

prz(timonia, nam, ma

:

qui

plex nominatio. z) ..

gfs;ätæq'd; debet n'aturaï *rejg quam finsz

XiV. In Dibio, an

me.

f

ïäïia m fäuluvm data fimul Gnt benefï-

'ur

Cia Ecc

853&108»

&intret, vel non in

t

:

ret refervatio, recurrea.i

id i

dum erit ad obfzrvantiam,

& uitimum flatum. a)

nusl

Dom

$. XXVII.

Cüitfl,w

Bengficia in Ecclejis szote]lantizim.

Eed

L Quz ben

eficia ;-apü;i"CatäïolicOs in meuafe Papalt ,,vacäu-

bod

tia. vigore Con

cordatorum ind

ubie fpectant ad provifionem

cum

Papz, hodie pott

variam beili fortunam tandem in pace Wett-

io &

phalicea Pontifici

adimuntur art. . $. 19. nedum confirmatio

CottT

Epitcoporum Proteftlantium, qui inv

eftiendi fünt a Cz(are 4,

art. $. $, 21. (ed & Anna

B

4

tm, Jura pallii; ac mentes Papales, de

jus p

quibus loquor, interrisP

tori

rote(tantium ceflant, d. art.s, $. 19, b)

Il.In mixtm religionis Capitulis immediatis certó modo

lution

ad

mittentar adhucdum M

3

À

$. in In[t.

Ciptt

Pac. JPeflphal, c)

enfes4 Papales per $ 120'.. art.

L

Culo

Doto

'zr), Niicolarts :u;' Coucord. Gern, tir.lx.'vcïzrzbibl;f. 5.1 ;.w

2).Veluti obfervat. Gonz, d. GI

pl

ofs, U.. & 2. n,13, € 14.

Clar de gra—.n'zls

' - ec. 7. tit, de Eledt, in fine;

& annotavi in dilfertatione Cano

nica de Eccle-

frarum Parochialium Secularitate

€c, cap. 111, $. 1. ger fotum,

b Ibi ——

Sz'quz'nl ZAnnatarum , Slurz'um Pallii , Confrinarionum ,

galiun & huiusmodi

Menfruim Pa-

N

Sfurium c refervationum nomie in bonis St.ztuum i*

guf'. Conf, Ecclefrafficis immediaris a quocuu

que, quandocungue, aut 0193/10-

IT

documque pratendatur ;

3

ia

tienda careat,

; zd validitate c* exectition'e a brf:».jhia Saculzg*i Dnpere

H

1ft

€) Ibi- £t quorum autem .Ecclef&þicorum bondyrum,r';m;wa'iaforum Capitulic syvie

«tisque Religionis Capitulares & Canonici vigore prafati termini, certo utrine

(

&) T

que uumero aduittuntur ,. Menfesque Papales id tempovis inufv fuerunt , porro

i

j d

quoque fe decedentes Capitulares & Canonici ex numero Cathclicorum defnite

fuerinty obtineant, atqueexecutioni, cafu eveniente, maadenturs

modo Papalis

In

Proviffo Capitulis iamnediate e Curia Romaza e tempore legiti

"o infenuetur,

P

ia

Conf, Boehmer Iib, 4. Decret, tir, de prab, & dion,

$. 11c. Godofr, Fer-

dinan, de Buckifth & Loewenfels. & Cbfervationib

us hiflorico-politicis in

[

Aufir. Pac, Ofnabr, ad h

u

A

mcart, V.. Georpg, Eftor delineatione

Sfuris pub-

B

Y

lici Ecelefraflici Brg

1j

Foffautiton exhibonte qura ü- beneficia Aug

uf, Co"f- Ms d

1H. $. XXL

.h/

3.

RIOMNNUUT À

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. $$

III. Exemplum de Traje&o ad Mofam vulgo 9Xteftrid) , poft:

quam ad manus Provinciarum foederatarum devenit, & Epito-

me rationum Epifcopi Tricarien. Nuntii Apoftolici ad tractum

ll

Rheni exhibitum 1634. Principi Arau(iz coram Hagz comitiis

id ipfüm comprobant, quod modo ex $.:20. art. $. retuli-

nus. d) Quis porro fuerit ftatus Tra)eäx ad Mofam, refert ex

Pompejo Urfaya Rigantius. e) -

]V. In terris Proteftantium jus hoc, quod antea Papa exer-

cuit, quidam vindicarunt fuis Principibus Proteftanticis —— de

Eledore Brdandeburgico, qualiter jus hoc exerceat, teflis eít

TA

Boehmerus. f) Capltuhs quidem nulla, ait, infertur injuria,

&t

cum prifirino jure & fuis Menfibus pacifice fruantur: at quz-

ell

fiio eft de Menfe Papali. g) Jure igitur optimo P. Zallwein h)

li

u

contradicit; tres, ait, fibi vindicare Menfes, Papales in cafü,

Id.

prfcopos ; Dominos Territoriales, & Capitula, Epifcopi ob

(g

jus priftinum &|Traditionem per 12

. Szculas Principes Tertri-

1

toriales, ad quos jus in Sacra novxonjure pertmet vel ex transs

ylo

latione, & conventione tacita plebis, vel praxi & obfervantia s

A

j

Capitula, quz eodem Jure ante refervationes Apollolicas Sz-.

hxl

culo 13. aut paulo poft pleniffime gaudebant, nunc igitur re-

moto obice &

fublatis per Pacem 'Weüphahcam Men(ibus Pa«

palibus 1dem )us po& liminio reverfum fuit ad Capitula, quia

"s

T ela

Q

Es

l, 1[!"

nb

d) Ibi ---Szcutz Maadebuwrz, Brem&, Haläerfadzz, WImd&, IVerdas, Lubee

n Ài

ca atque ulwc"nqzæ defuerunt Egifcop? habentes communzouem cum PontifceRaa

t«

2)ano Pam*z, cis Romani Cfurisdidio prafertim quoad Collationem Canonica-

imptte

zuum in Menfibus Apoffolicis permgü"æ fuit; ita multo aquius, ut id fervetur

Trajeti ad Mofam, ubicum exercitio Relzgloms Catholica Romane manenr-

Pf«

Carholici, ( manet in eos Leodienfis Epifcopi Sfurisdidlio,

Vi

e) Tom. ll, in Y, gartem veg.

IX, $. H1, a. n, 111. uf/que 120

pr

T) L.cit.$.20. circa fnem & Eftor 1. cit, Weifsmannuszndiffert, de Advocatia ab

dfnit

Lmperatore proteftantium Ecclefris non minus , ac Rom, &atholicis equali jure

Papil

graffanda fub prz(, Schwederi 4uno 1723. 'Iubzngaed p. HH. $. VI, addendo

tUf

zantum art, VIII, $. 1. L, gac. JF. -

- libero juris territorialis tam iu Ecel,

r, Fet

quasm in politicis exercitio flabiliti ,

frmatique funto

"t

£) Vide Mofer compenal gfurzs publm moderni regnz Germanici hö 4. cap&

19. $. 12. Amende

hi i

n

h) Sar, Ecclef, 1om, 3.

PA

WP 99V€5*f69

us

$6 . CAP.LUDE BEREFCIIS, QUUE 6; SEDI

1/ia/pace Wellpliiliea on difpofituti eft,' Mérifes Papales de;

volvi ad Dominos TTérritotizles, 2. hi nüllum pro fe heberent

titulum, non füperioritatis Territorialis, nectranslationis, con-

ventionis & transaQionis: quia Collegia füa jüra Collegislia

debent habere in

faivo, quin penes Priacipes fit, pro fuo arbi-

trio ea fibi adícribere, dummodo habednt füs jura. Maie(latica,

& j:s Infpe&ionis Generalis in [ura Collegiorüm ex Dodtrina

Pf&füi, Meshemii, Floerckili &c. aft indube jus conferendi

Canonicatus erit Collegis]

e ad Capitulum pertinens, ex eodem

Pfafho. 3) inter sbuíus , Ufurpationcs, & rapinas Pontificum

reterunt Proteftantes ,' quod Capitulis fua Jura pér refervationes

fubtraxerint, & nuac idem jus Principibus Tettitorialibus ve-

lut appendicem jurium Majeftaticorum vindicant.

ä

4) Deeft

l

itaque fündamentum devolutionis Jüris & Menfium Papalium

in Principes Territoriales vel ex. mente Pacifcentium exprefla

[

vel tacitas Capitula enim fludueruat femper füis Juribus con-

fervandis, $) Ad fummum in Csíu, quo Canonicus in Menfe

À

;ll

Papali moreretur, effetque Protefant/Cx Relipgionis in Capitulo

mixte relizionis, & Princeps Territorialis foret Cathelicus, ifte

h

Jure retorfionis uti poffet, & Turnarius fit A, C., more Princi-

)

pum Proteftanticorums at fi Turnus pertinet ad Catholicum ,

G

h

eldem fuum jus äifet relinquendum, hqcusque Zauwïi"'ï'

di

V.;Quidq.uidfït de-]wfe Imperatoris ob fuspenfam in ter«

qu

ris Proteflantium Pap»lem poteftatem -ex principiis eorundem

für

&il

competente, iffud ex profeflo hie non attingimus veluti ex-

tra Spharam

hu

C'Oncmdatomm po-figum.. Vidg tamen Boeh-

tui

merni) .

Ina

0'1

$. Xxvi.

thi

VO

i) f*,'Ea !?I: $. 6 1. 65' ;.A Brunquellii Diffemationem de divesfo Pa-

&

troni Ecclefiaflici ( Laici Ofwre $. 24. & Benedi&. $chmidts a

£

a35eamberg : Gefehicbremágig , XeicbezOrnnserfenlie Vrüfun

unb :srweif oes ZXayfevlibz bócbften "Aircendaewalte über oen

i

unter oie YOelciid

*

feit. eingerüctren. proteftantifdoen i.z;ifd;etïfïgat.

günftec. Qtbfc dpm'tt per toriat, |

Lx

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT:RESERVATA. j*

à

t

.$. XXVIIL

o

Benej'icza, que primariis precibus fub/hmt, 1011 zdeo fub]acent

lia

rb

altematwæ.

;

I Quandoque docent fundatio, & obferva"txa per a!xquot

jl

Sxcula, íine interruptioae contipuáta, collationem omnem

jl

flare, & ftetiffe (emper penes Patronum certum Ecclefiaticum k)

lem

adeoque re(ervationi Apoíto ice ratione Menfium nullus eft lo-

um

cus de fe, econtra dubium 10?uwmodo excitatur ob preces pri-

J

&

maris, fiite admlttantlr, vel ladmifír füerint, znnon validum

Bs

exinde capiatur argumentum inferendi, S. Pentifici multo ma-

at

gis, vel xque competere (,ollataouem in Menübus Apoüo-

liom

licis?

e

I Ratio dubitandi in eo confiftit, quod. preces primariz

n

Imgeriales vim füaim & efficaciam plene habeant ex Indulto

en(g

Apottolico, proinde S. Pontifici, multo magis competere debet

tulg

alternativa - Men(ium, : &quxäem, etfi mdubxtdmm fit per Preces

ille

lmperiales : intelligi: indultam ;; quod Papa dat Imperatori, -ut

TCl

poffit in fingulis Ecclefiis

Me'ropo!itanis ,

Cathedralibus, &

u

Collegistis per totum Imperium nominare per(onam cætemquxn

habilem ad. dignitatem. vel beneficium: primo vacaturum;. in-

dultam tamen' réfpicit: prxmarn d gmtazes ac.beneficia . illa j

? feti

qua alternativa funts -& aliqusndo per obitum vacánt. $. Sedi,

idem

fuper quibus Juii fuo pro illa vice renuntiat S. Pentifex: quoad

[ 0X

alia autem beneficia, quz.a (n!latmne Pontificia exemtoa funt,

Doel

licet fecundario & Concomita:ter didtum indultum ex p'::m.

tudine poteftatis Apoftolicz füper iisdem extendi Ioflt; ótt2-

men Imperator fuper his preces fuás elargitur, & exdem vim

obtinent non tatn vigore indulti. Apoomlxm, quam ex Confue-

(

J

tudiae, vel ex jure Calareo regalium & vigore fupremz Ad-

yoCatiz, quam fuper. Eccléfiis omnibus totius Imperii Cafar ut

J

earundem Protector obtinet,. cui Capitula & Ecclefiz alias ex-

dts 4l

emptz a Collatione Pape , atque beneficiorum Collatores Ordi-

fonf

narii & Patroni ultro jus fuum cedunt.

D

NU

X

HI. Mul-

)nüwr:

(2

k) Velutx 1nfra 5

"**;

TONE A DE BENEHCIES QUX S! smf

f

IIT. Multiplici ex capite Dubiutm hoc rejicitur: prímas

f

g

rix enim preces juxta Mafcovium l) &. multorum lententiam,

run

maxime poft Pacem Wettphalicani potiffimum anríqaa 'nituntur

A

con(üetudine, nec in diplóématibns"Pontificix. conceffionis fa-

poü

ceiunt mentionem:, fic &udalgahuma Carolum ,. W»:nceslmm,

OA.

Fiplt

Rupertum, Svgxsmuniufn cætemsqsæïm

peratores anthuxore&

Indulto hoc ad E

lare

Exercitium (ui Juris abm!we opus non effe, plé-

nillime fuff? perfaafos deprehendimus , quamquam ]us füuni

audctoritite A poftolica roboratum fateantur ,. tarnen haud ol a;cu-

git

i

re ionnunt fimul fundamentum primariarum. precum in Pf)ntx.

ficis Perm:ffione neutiquam efle collæcmum nifi ad éertós jurir

qu

dr

effeclus huc non edpertinentes..

(.aravef: de hm, obortze fünt

lites tempore fofephi inter Imperialem Aulam & Curiam Roma-

n.l/ /'

qux

nam: pro Jure Imperatoris 1712. prodierunt. Vindicia.

Olige-

nius Curie Romanz caufam egit, & Gribnerus i5 dg[]"ert. de

l

)l

grecib. prim.. refpondit, itfas, fine Indulto vahdas.

ded

IV. Sup'm( ta etiam. Indulti- ahfoluta neceH" tate procedea

»1

tet argumentum ; quod Pteces primariz locum modo haberent

]nn

in Menfibus Apoftolicis, cunr ex alibi dicendis S, Poniifex de

Intet

æquahter

ab(oluta tua poteftate Concordatis derogare nequeat:

fur

enim divifi (ant menfes , ,& fecubdum. alternativam computas

æ(*

tionem: hi duo-Collatores tino ;; eodemque']ure gaudent m)

fenr

igitur non. bene a pr:mams precxbus ad altemztxvam argumen—

Exer

tamur,

A

o

-æ'

V, Equidem in éafu übl prov:f'o ('pe&at 1lhmztahm ad certos

Patronos ex fundatione ,.

ifti ultro aC Spontanee pro illa vice

iantum jus fuum cedere, & reverentur lmperatori vigore fu-

premz Advocatim autalio quovis ex titulo deferre pofïunt in

omnibus Menfibus , prout S. Pontifex per Indultum in Menfe

AApoftolico , aut prout pars adver(a fuperius in ratione dubitan-

üá

di de Capitulo & Ecclefia alias exemtà a Co'latione Papz fuper

meníem Capituli dxscunebat.

Indultum enim. Apoflolicum

m

j

Iicut

X

. Ad sus pulvlzczmz Eb. V, mp t; cä*c

m; Dannreuther Differz, Altorfi edita de S'ure retentzoms frubuum Benef

fmeffeä 2. 9. 7. mihi pag 70.

.EX QUALITATE TEMPORIS, SUNT; RESERVATA. 5y

)

-:ü,.e-'ut* dö*nöämetet Menfes Papales;- con(uetudo. ex Jure Cefareo

um

zegalium & vigore fupremz Advocatiz aut uitronea Capitulo-

Ut

rum ceílio afficeret Menfes Ordinariorum, ita ultronea horum

d

P:tronorum cellio foret pro-Menfe Gtroque, quin ex ifta inferre

ln,

poffes alternativam 5 reclamabunt enim Capitula plurima Ger-

ln

imaniz, & Collator

m

larentur,.

*

:

es ;Or;?ina-gifi- » quorum (*Jur-a & pgiyile gia vio«

E

ufm]

VI. Sufficia

t hancmren; ;e*xïj&rï'!pïum*uhicium EccieGæCölleä

Ql

giatz Hildesheimen(isad S. Joannem Apoftolum & Evangeliftam,

li

in quaquinque przbenderum Collatio indisputabiliter & privative

Iny

quocunque Men (gfpe&gtad Revgrendlfämum d.-. ECC]eüæ Cathe4

nt

dralis Decanum qua. Collatorem ex fündatione earundem ordi-

m

narium:- atiamen primariz preces locum habent. Prater has

'5

quinque funt aliz duz , quarum, una . privative ad Collatorem

, il

Reverendiffimum D, Schola(ticum, altera. privative femper ad

Collatorem Reverendiffimum D. Cantorem in Ecclefia Cathe-

drali HildeGenf fpectat: attamen ultima hec 1732 per obitum

du

D. Herníanni Philippi .Schiller. vacans. obtenta fuit per Preces

P

ID

Imperisles a Perilluftri D. Ignatio Wilhelmo L. B. ab Ímbfen:

( d

interim prabenda hzc, licet precibus primariis taliter affecta,

UT

nunquam five per obitum five per refignationem vacavit aut

i

vacot Romzm , utpote Zrzbenda Monocularis,: quam folam &

)

femper confert folus pro tempore Cantor, aliaetiam non defunt

lia

"deempïa. Domeflica in Colleg. gd S. Leqnardgmï

210

$. XXIX. .

I

; Menfe P

a

e t

Nec Bengfïcia di

alteraative fubjaceut.

pali Ordinäriïy 'fej?gn?td,

"a

lenfe

I. In -q—ü«olibät Menfe fieri poffunt b-eneücio-ru'tnrj*e:fügïnatio--

narii

yita(e

n) Et per Confequ

:

nes ad Manus Ordinariorum. |

H2

egs Ordi

(qui

[upet

jcum

m) Ita Vicarlus ad $. Petrum Sfaco,äm: Colonienfis reügnavif Vicatiam füb

ficut

titulo B, Mariz Magdalenz & Nicolai Anno 16 11. 27. Maji viprot. p. 113.

& Andreas Rieger poffeffionem accepiteodem die, qui rurfus refignavit g.

Julii.& Joannes Braun a D; Cantore nominatus prot, p« 150,

177

Ia

d

€

[*

CAP.I DE BENEFICIIS,. OU/E $. SEDI

C qui fcxhcet de Jure vel privilegio: aut: 'Conuetudine ha*beaä

p

ordinariam Collationem ífeu difpoüitionem ) valent in Menfe

Apottolico refignationes, Permutationes, recipere & beneficia

q

ll

permutata feu refigáata libere non obftantibus quxbuscunque

Conftitütionibus Apo&ohc&s conferre. 9)

IL Et'quamvis poft Gabrielem. Parifius p)- dubxtet. & be.

D

neficium in Meníe Apoflolico dimiffum in manibus. Ordina-

j

riorum, conferri poffe ab Indultario exiftimet. q)

!

IIl Attamen reprobando Parifium concordant omnes alii

L

eommuniter, quod nen tantum refignationes , fed & permuta-

[

tiones benefir*mrnm in Mente Apottolico per Ordinarios admitti

poffiat, dummodo beneficia non (int refervata refervatione per-

fonali veï reali r) imo ia permutatione vix vacare ceníetur be-

t

nefïcmm, faltem ad liberam Collationem, non vacat, ut fub-

trare queat preciíta, licet Cafareus effet, s)

li

jf

1V. Quz communis do&rina tanqusm ipía veritas firmata

per Pium V. omnesque Clafficos Do&ores non meretur intur-

(i

t

bidari cum doctrinaia oppofitum: allegata : nam licet S. Pius V,

m Conflitutione 42, hanc facultatem Ordmarus certo modo füus-

l&

Jenderlt "

In Colleg. S. Vi&oris Anno 1506, Sabb. 27. Jul. fol, 278. Perrus Ruf-

zann, qui Carthufianorum Ordinem mprefïus, reücmovxt Vicariam S.

Michadlis, & Sabbatho 1*7. Aug. collita fuit Phylzppo Reuther. per D.

Decanum fol. 278. ltem Hornannus. Crocll eandem Vicariam refignavit

2. Nov. 1511. fol. 87« &c. &c,

9) Am-Ende JCtus Pragenfis 2n d/fferr, 1. 1227, edita de Transactionibns

[

án caufrs gullicis mihi - fol. oD

e

p) De vefign. lib. 7. q. 12. . 28. €* lib. 5. g. 6. n. 221.

q) (luod idem afferre videtue Rota zn Burgen feu civitatis S; Sepulchri Canoni-

catís 4. Decemb, 1705. $. quam ob rcm ( S, fuudamentis Cor. b.m. Anfaldo,

r) Ut poft Gonz. ad reg. 8. G/ofs 14.5. 31« Cafiropal: ofer, Mwat t0m, Q«

tract. 13. difp. 2. gunét, 23.

.3. 2,3. Gaxciaum de benef. part;

c G0p. n

['

"

hocmer ad

$43. Corrad. zn praxi veïzef lih.i$. c.;r. ". 49. tenent alii

veg. 1X. Glofs. .5

.1, 2 Pisgna itell £0 9. Confulz, 27.n. $8 INicolartszzr.

1. dub. 9. $. 9. Br nden d Concord, q

12. H. 13. ö*vfeg Piton, dzjcepr,

29. . 3. do&us & practicus Ventr:g la zn Praxi benef. tom. 2, aduot,. 2,

$.2. n. 74. Schmalzpr.*A z. i, 294.

$y Barthel ad C. germ. dzï 1H, cap. IV. $. XXIV, Conf, dz]ü*t de benef.

Ecclef. authoritate Epifcoyi permutato Mog. 1773.

8

EX QUALITATE TEMPORIS SUNT RESERVATA. &

n

-.p;ethderit, fuspenfionemy tamen przfatam fuftulit iz Conftit. $8.

d

ea

& preícribendo formam circa re(ignationes, mandavit etiam,

quod Ordinarii poflint recipere eas permutation

[

:

es, quæ —Can'fa-

nicis San&tionibus funt permiffz, t)

be.

V. Certoque certius in Materia Corjcorda'torum di&a" pm

D

cedunt, cum pacta hxc facultatem Ordinariorum ante Concor-

data habitam admittendi iftiusmodi refignationes beneficiorum

d

ll

in quolibet Menfe non expre(fe limitaverint aliquid detrahendo

i

vel Conditionem Germanorum duriorem faciendo, velu

;i doc

al

trina hzc eft Generalis & recepta.

L

At

VI. Piget id altias repetere, cum a

Itemä:ivka: '.Reguula:—furvh

be.

Caneellariz nequidem i(tiusmodi beneficiarefignata complecta-

Mb'

tur, foleantque S. Pontifices excipere vacationem per refigaa-

tionem, de cetero vero beneficia omnia. in Men(ibus alternati-

Lla

ü

vis quocunque modo, & aliter quam per refignationem vacan-

b

tia refervare, a. fortiori igitur Ordinarii Germanix re(igna-

tiones recipere,

füs

terunt. u)

& quovis Menfe etiam referyato'cyonferre—v Po-

!

vlt)

P s

$ XX

RU *

n$

r D,

Benefi'*czfa'« Ecdefig noum mumerate excipiuntur ab eiltefnativa.

navit

.L In Ecclefiis , que ccärtüm numerum beneficiorum con-

TT

flitutum non habent, in iis nunquam cenfetur vacare benefi-

eneficia exiflentia in tali Ecclefia

cium X) ac confequenter b

H 3

non

Ilf

]o,

n, 2(

. $) Ut reje&to di&to

Parif. & Mandof, tenet Urgolin, de Epzjb cap,.k $0. $. 19.

22

5.2. apud Piton,

l

$

cit, Cherubin ad Conffit, 58. S. Pii V. Schol. 2, Ri-

l. Reg. IX, $. HI. a n..31. & feq.. & fefolvit S.Con-

st al

cantius züx. II in p.

.

o Concilii zz Mechlnien, peranutationis 2. Auguft

tsfth.

gregan

;681. 65" 19 Sept,

1682. refoluta 13. Mart?i 1683. ad primum.

jitpt,

u) Van-Efpen p. H zit. 23..cap.

.K.n. 30: ^ 31.

7:. 20

rte-X.,.de Concefs. Prabend.. Canifius. zn

Sum;ha Sfuris. Canon.

x) Cap. ex pa

ht

- eod tit,in ord. 29.1i5.2.

fol; 338.. Gonz. Glofi. 9. $- 3. a n- 9. Caüfop:al,

sper, Mor, tom. 2, tract. 13. puntt. 2, dlfp 22,9, 27.

B

62 ^ CAPLL.) DE BENEFICIIS, QUA. S..SEDI..

Aon numerata feu —recemiüa-,; ubi juxta quantitatem fru&u;um

É

tjont

maffz communis creícunt & decreícunt, a refervationibus im-

munia funt Apoílolicis. y) Licet major pars Ecclefiarum foleat

nom

effe numerata in orbe Catholico ; tamen Ecclefiam aliquam effe

Corà

non:

numeratam , eft.quid fa&di; inde non prelumitur , fed affir-

tnans pri

[S)

Z

5

bare debet, quia ab origine & primzvo In&ituto ,)ilklæ

7

(ífgo

non fsere numeratz, 2) -

Il. Ampliatur quoad beneficia Ecclefiaram non numerata«

p

rum, quz certis Patronis ante Concordatorum erectionem titu-

lo onerofo cefía feu permutata funt. a) Defuper confedance

indu&a obíervàntia refervationis & alternativz exclufiva, cum

nunquam ab Indultario fed ad hec u(que tempora (emper in

menfe etiam Papali a Patrono collatio fada fuerit, grave hujus

!

argamentum induxit, de quo Piton. de controv. patr. alleg. 48.

&«

44 20,

mus

III. Non attenditur, 6idicatur, refervatio quz non aderaf,

Ies &

c) Nam

etiam non ceníetur excluía | pveri.quascunqug.?Ig.ufula.c.

pec la

Eccle-

pe E

