Ü

Pap.

Q

VII. AQ*s:.id' fi & iftud in þrivilegïo Papali .exprle,He cunce-

i£

deretur Cardinalibus velaliisIndultariis, ut & fuo Indulto utan-

ft.

tur poft obitam Papz, qua(iviveret, & eadem funganturaucto«

110i

ritate, anne tunc, quz Sedi Apoftolice amplius non funt re-

C&

fervata, conferre poterunt Beneficia? Cardinales a Latere. non

ts

e*unt S. Pontifice defün&o, tantum in Germania Collatores

Beneficiorum, & fialibi, certe non in Germania, fundatum

effe Gravamen Nationis Germanice , fi Papa taliter poffet vel

d

velet concedere Indultum conferendi Beneficia poít obitum

od

füum, fic in Menfe Apoftolico vacantias cum id ipíüm noa

te"

fit refpectu aliarum Nationnm, haque habeant liberam difpo«

1105

fitionem pro Sede vacante in omnibus Beneficiis, Germani Or-

fü

f

dinarii durioris forent.Conditionis, quod non eft cogitandum.,

lgsl

TR

VIIL Igitnr ut evitetur gravamen Nationis Germanicz,

Indultarii five Legati Gnt miffi, five a Latere, modo f(int exte-

bei

ri. non gaudent Jure conferendi Beneficia, utpote non am-

plius Sedi Apo(tolice vel Papzx refervata, cum hzc privative

fint ad Collationem Ordinariorum Germaniz in omnibus Meda-

E

bus Spe&tantia, ne Germani fint deterioris Conditionis , ac aliie

Ceffe

Nationes Sede Papali-vacante: atque ideo Psps concedendo in-

tum,

dultum cenfetur velle de fao dare, nec cuiquam prazjadicare:

ndi

j "

r

igitur & TIndultarius ea Beneficia ; quz fpe&ant ad Inferiores

Collatores , & non ad Pa

Unin

pam ffemotisïi'e*fervatil.onibus minime

conferre. 'pOKuqt. '

& L*XXIï. |

3

Si l*z'.r" ihz*er Capz'titïum Es .E pifcopum 'vel szfdinalem, Qel -

chi Epifcopum Indultarium.

[

'I. Índulta etiám: Cardinalinm. :alía: fant , exfraard in "fia 're-

d aliam

fpe&u Ecclefiarum ad alios fpectantium : ita Cardinales a

Eccle-

fd

i

IN CONEERENDO BENEFICIA RESERVA'BA. 18r

n

ïïccläfïa*m translati retinent nopnunquam Indultum conferendi

Beneficia prioris Ecclefiz ; ifta Indulta funt ftricte;interpretan-

tm

da, limitata & reftridta ad vacantia in Menfibus Apoflolicis, &

DCE-

quatenus refervata: igitur Sede Popali vacante, ubi deficit re-

Ilf«

rervatio & regula IX. Cancell. ceffat, fieri nequitproviio vigo-

d

1e Inda!ti in Menfibas tunc ; non Apoflolicis, & de Beneficiis

mon refervatis tanquam refervatis, cum iftiusmodi Iodulta pro-

Ug

Don

cedant tantum cum fuppo(ito refervationis adh

qc —præexiüem

Qràg

*tisï, 'ut videre licetvex $. priori.

um

- W. Aft quando Induttarii (unt. fimul Ordinarii, & quzftia

t

lum

de Beneficiis vacantibus in Ecclefia, cui adu preíunt, Jure

'ordinario etiam & communi conferunts Indulta enim latius in-

non

terpretanda tanquam redudctiva pote(tatis conferendi ad termi-

lp«

nos Juris communis. h) Tria genera Indultorum diftinguun-

i Ote

Ldumg

turj quorum alia tribuunt Jus de novo alia removent ob(tacue

]a, alia mixta ex utroque: interifta Indultum ut. Refervatio-

pum eft remotivurmo, majus privilegium eft, . & tale utique has

n

. eue-

þebunt Eminemiiïimi Ele&ores & Epifcopi Car»d*inalesx.v 1)

1 am.

vatila

g IIL Afgumenta.priorþiswg, $ Indultärios hon poffe SedePa-

ye?

pali vacante eonferre Beaeficia ex: defe&u refervationi*, cum

ew

ceffet regala Cancellariz refervatoria, & non remeneat fubjec-

do lt

tum, fuper quo veríiri poffet Indultum , concernunt tantum

i

GE

nara*

Induitarios priores haben:es Indulta extra ordinaria & particu-

leria, que concedi folent Cardinslibus Nuntis, Collegis &

Sriords

ultis

inime

pott

fUni-vgrüm;ibu*s &c, Himvique

Z3

obi;um P'apæ fuis Ind

uti

Nb a i

l di W 17

egv : feq lib. 43-*2707')1*. j. Jïvgïf:. iädde R:;ganti'üs

tl d.

i;) -(:ï]fæf:

difert. ad Concord, -Germ, de veferv, Behef ex qualitate gerfona

L ». VIIL dÓbi -— In Indultis Ordinariis Papa veffitu't,

Cap. H, $, XI

quidquid ipffs^a

bftulerat ger - Reg. ViilM vel IX,-Cancellaria ad. juorim

groinde favorom " habeutium.

f?mz's—wa[/?yfenziamt contra , Papam'( f opus

"a f&

effet ) conceden

rem^feri debet: dmpliffma: Turerpretatio , . fecus de. Indul-

fi$$ QU& COMCtc

d

v

wntür fauore dllorum , qui non- habent Sfuris: affffeutiam ;

d4fam

Ecce

fed totum recipiunt ex mera Ponzifeis benignitate,

382

CAP. 3[, DE TEMPORE SANCTA SEDlS

)

uti nequeunt e:-defedt: refervatxonum, aft Indoltarii qui (imuk

ti0

Epifcopi & ordinarii Collatores, in Ecclefiis fuis, quibus aQtu

ori

prefunt, poffunt Beneficia conferre in octo & refpe&xve in 6

li,

Menfibus Papalibus etiam vivente S, Pontifice, non przcife in

g

vim ladulti fibi conceffi, fed ut ordinarii Collatores excepti ia

Reg. 1X. Cancell, que quoad. iftos reputari debet ,. ac fi nun-

b

j

quám emansffet. k) Igitur & defun&to S. Pontifice, cum eque

ord

non fit regula refervatoria, hi Indultarii Jare Ordinario & com-

£nuni eadem Beneücxa in Hsdem Menf bus vacantia conferre

Ti0S

din

poterunt

TW

lii

?TV. Collatxones, Inültutmnes, & de&xtutænes in Menfi

(l

aüfv

äns Alternantibus & Apoftolicis poft S. Pontificem pertinent

&d Epifcopum Cardinalem, & Archi- Epifcopum adeo, ut in

pih

m

ipfis mediante poteflate Pontificali omnino originentur,

Epif

buf

€opi Indultarii, qui jam in Jure communi fundatam habent In«

Brosi

tentionem, qua Epifcopi infixum & radicatum ]us conferendi,

nehi

«X omnino inauferibile faltem quoad habitum;, & noón avulfum,

mon eradicatum , qui vivente S. Pontifice in his 6. Mea(ibus

itttie

Apoflolicis habent Jus conferendi liberum ab omnibus refer-

wationibus Regulz IX; quomodo obitu S. Pontificis füperve-

vtf

niente, & regula refervatoria Cancellarie exeunte definent efle

U

Dit, d

Ordinarii, ant quomodo quoad iftos ipfos Mex&fes ab mfenorx-

bus Collatoribus in totum excludentur 2 :

yn

ACIC

V. Non relevat dicere 1) Safi bie Derüebung öer int

tf

Srat fiebenben , 6em DabfHlicben &tubl wirtlicb erófneren

quos C

€anonical Drábenó nacb oet Concordatis Principium Germ,

dipofi

glg eiem äezcbss(öwnbge[eag 38 beurtbeilen, in oiefem abev

Tüf Qd

2) 1Die

fiolics

hæu Qd

k) Rota zu Neapolitasa Bmejïm 26. Martæ xö 77. $. fin, Coram Bouxlemont,

d!mïeg

Rigant, L, cit. n. 38.. ^ 43. €5 45.

hl feii

1) Conf differt,-ad. Couc. Germ, de veferv, Benef, apud Sedem cap I $. XXTI,

n, V, c* VIT ibi--Cfus commune vehementer vefeftit. Ynferioribus Colla-

soribus. volentibus n torum excludere Epifcopum.a . Cellatione -- f Sermo fit

m) s

de Beneficio vacante ---in IMenfe Apoffolico, durum effet --- Indultarium ex «

) Vi

cludere aut Sede vacante Epi copum, Lotter & Clericatus dbidem velote,

Juia

-

IN 60NFER£NDO ! äENïEIU'A RESERVATA. 187

nl

2) i:bie vor Geitat oes PDAbfilicbet Cieubls beliebee - Alrernar

Qu

tio Menfium £beils mit oert 2oifcbofron unó frsbiftcboffen als

6

ordinariis Collatoribus, tbeile mit oen. &liftern. uno Capitus

: M

lis, oeren 046 Jus conferendi Beneficia vermóg ibrer. erftert

nl

Gtifcrung ober. Derleibung ober alio fpeciali titalo er voore

iun

ben ift, fovttefiet voorben, unb oie lescere oaber in 2injea

ue

bung biefes erorbenen. ODergebungrecbte nicbe minber ale

ïom.

ordinarii Collatores asngefebers vooroesr. m) Etenim Ordina-

V

rios hos jam fupra nominavi, aft Iaferiores & Alternantes, or4

dinarios in reliquis 6 Menfibus ad literam Concordatorum, &

ut tertia ratio decidendi ejusdem Clar. Boehmer clare id indi-

nf

cat --- voie oann folcbes 3) :Der 7$nbale 6er. Concordatorum

nent

anfe gewiffefte erbártet , inbens Darimt a) vort Geitent 6eg

ütii

pabftlicben &tuble bewilliget voróen, quod Pontifex nom

Doif

impediet, quominus de Beneficiis, cum vacabunt , de Menfi-

1t [os

bus Februarii -- -- libere difponatur per illos, ad quos Collatio,

Provitio, Prafenrat!o, Eledio aut alia quavis difpofitio perti-

andi,

llüm,

nebit,. ferter aucb. b) in oemr. Sall, oa óie in oenenm. oens

Vibus

póbfilicben Gubl vorbebaltenen tDonatben bie Dergebung.

relet.

innevbalb 3 fYfonatben nicbs erfolgen. follee , ebert fovoobl

m

verftattet voerben, ut ex tunc & non antea Ordinarius vel ali«

xele

us, ad quem illias difpofitio pertinebit, de illo libere difpo«

arotte

nat, unter oem lescerern. 21usbrucP. aber. &tifter, Capitula,

unó anbere Iaferiores Collatores Ordinarii t fó. gevoiffer bee

"

seicbnet fino, als folcber i ber ZA drse tefafice 2lusoruc? eben

hd i

baffelbe anoeutee, voao i Oen vorbergebenben YOorten, ad.

quos Collatio, Provifio, Prafentatio EleQto, aut alia qualibet

fnetit

Germ,

difpofitio pertinebit, volifránbider antteseittet voorben. o) Ve-

pb

rum quzítio eft de Beneficiis vacantibus in Menfibus alias:Apo-.

ftolicis, & de Collationeante lapfum trimeftris facienda: annon:

L

hac ad Eminentiffimos Archi Epifcopos vel ad Epifcopum Car:

TA

dinalem fpe&dent conferenda potiori Jure, quam ad Capitula

m;, ut

vel reliquos Inferiores, qui pacto puþlzco Concordatoru

í

habet

6 X

hus Cl

m) Ita. Georg. Lud, Bohmer & Refgonfo 20. Febr, 17"75.

$m j

n) Vide fuperius di&da

aritun d5

$ . XX. n IIF. & IV, ex Refponfo Fafultatis

i rf

. Juridice Mogun.t, ,

184 ;-CAP. Il DE TEMPORE SANCTIAE SEbIS* 1]

habet 4ta ratio decidendi laudati .Refpon(ii"B-oehmeriani & cum

f

confeaíu Procerum imperii Archi & Epifcoporum Jaus confe-

rendi habent ibi -- als einee Cbeils bas Xergebungorecbe: aft

0f

QD

re&riétum & limitatum 1mo ad Meníes fuos alternantes, &

bu

dein 2do ad vacantia poft trimeftre:: quod igitur fundatione vel

legitima Przícriptione aut pacto ad Capitula pertinere non adeo

r

ftài

conítat, eatenus fempe

r debet effe aquua & praecipua Authori-

.

fup

tàs Epifcopi. 9)

p

5 , VL-Eodem enirh pacdo publico alii fex Men(es a Capitulis

n

Xe

dimiffi pro Summo Pontifices hosMenfes $, Pontifex plenefuos

L[z/

habet,. & eapropter Ápoftolici-dicuntur, jam Archi- Epifcopi

Ele&ores & Epifcopi Cardinales- Indultarii. de illis videlicet,

[üre

üd

quz---tam in fingulis juxta Concordata iNationis German. eum

Lun

Sede praditia inita Menfibus. "4poflolicis, quam quoties Collato-

ves €9' Collatrices illa conferre, C9' de illir providere aut ad illa

c.a

nominare vel prefentare per vefervationer -Apofiolicar. impediuae

&

0i

£ur -- -- quibusvis per[onis idoneis -- -- providere ac illa eis confer-

ve -- libere C9' licite valent perinde ac-[i. Collationes, Provifienes ,

ger &

noflra gratic exfpeclativae, fyeciales vel generales aut etiam meu-

Cord

ante,

tales refervationes -- CS9' alie di[pofitiones -- non emanáfJent , mec

apparerent , ac Regulee. Cancell. 69 alice con[litutiones. Beneficio-

l105

vutn -- — -- ad. Beneficia hujusmodi mullatenus fe extenderent; quo

jta re

Jure deinceps Capitula,.fi Regula Cancell, per mortem S. Pon-

in M

tifivis exípirent, poteflatem Archi-Epifcopi vel Epifeopi Cardi-

inMe

nalis in conferendo ejusmodi Beneficia reftringent, aut mentes

hos fuos facient ante lapfam trimeftris, ubi Archi-Epifcopi &

;

Cardinales Epifcopi in Meafibus Apoftolicis funt Collatores Or-

yerüq

dinarii vivente jam S. Pontifice a Regula VIII. hodie IX. Can-

deleri

cell. in Concordatis repetita, aliisque refervationibus ratione

Menfium literaliter excepti funt? fiquidem Indulta ita intelli-

genda íunt, prout obfervata fuerunt, p) Spectata ulterieri ra-

gt

tione, quod Capitula hos fexMeníes plene fuos habeant, ac pro

1) À

pediri,

Ht

emper , quinrunqua-m poffiqthuocuknque fub P-rætextu im

. VII.

DIN

Cä«

0) ï;e»R*iäqgge-r:In;/ï. -Eccl. p&rt; IIT. 5 CXVITII.

R

R

dife, 30.1, 11. Rota &DD, ibidem relàti,

p) Urfaya dfcepr, Ecel, Tom. VI,

1& CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA. zg;

T

-VIIL. Sententie cOntrariæ*prin'cäpäinis ftructura . q5- in eo po-

[

fita et, quod Capitula Germanie ante Concordata inita fuerint

«t

ordinarii Collatores in omnibus Menfibus, adeoqüe nunc per

obitam Papz exeuntibus Regulis Cancell,, & ejus refervationi-

val

bus Colilatores fint iidem,: & quorum manus per refervationes

deo

poftolicas ligate, eorum etiam fublatis refervationibus denuo

OTl

manus fint liberz. r) A(ttota hxec firuQura facile ruit, & in

fuppofito, de quo loquimur, a) non recedimus.ad Jus vel tem-

pus, quod fuit ante Concordata b) inlocumS. Poritificis quoad

Wlis

queftio eft, jam (fubintra-

[ugs

Jus conferendi Beneficia, de quib

verunt Archi- Epif(copi & Epifcopi Eminentiffimi Cardiniles vi-

copi

vente adhuc S. Pontifice. Et quidem c) qua ordinarii Colla-

ICgl,

tores, perinde acfi — réfervationes Generales vel. Speciales.iu

C

diclis Menfibus -- -- contineutes feu inducentes ad. Beneficia hujus-

llato

modi nullatenus fe extenderent s) quomodo deinceps Capitula

] illa

ceu inferiores Ordinarii folo fuperveniente morte S, Pontificis,

il

& obf(lante diviione Men(ium in Concordatis ceu padto publi-

JUjtt»

CO Lacia, contra proprios fnos Eminentiffimos Ordinarios fe in-

TTR

gerere poterunt? non inquam, fit reditus ad temp . ra ante Con-

|IIuc0

cordata fed reípe&u horum Menfium Epitcopi Cardinales ficut

h

[

ante, ita & poft obitam Papz fünt proximiores & potiores Jure

ufao

iftos Menfes uti fuos feu. Jure Ordinario. feu delegato. tenent,

ita retinent: ficut S. Pontifices non tangunt Beneficia vacantia

, o

ir Menfibus Capituli: ita nec Capitul

Cudi

4

a fa'lcem, mittere däbegxt.

in Meffem Pontificiam. t).

tentes

VIIL Nifi Sede Papali vacante, ais, Ordiharii'Ger&anïæ'

opi &

res Or

iterum fua conferant Beneficia in omnibus Menfibus; .erunt

;

Cu

deterioris Conditionis, ac ?ü:æ. Nationes: jtaque 'Capii;ulis

i3er.«

' ma-

ratione

intell-

€

,'4' k

jeri fd«

qg) Ex $. LXIX. n. V.

3

r) Allatum. R.fponfum.

Juris B—æhme*rlï in..g.:eäz j.;fon/z'a ratione decidendi

p

idem in fimilibus terminis habet ibi ---

$) Conf, differt, ad. Couc, Gerr

m. de vrefervat. ] Ben

ef, ex qualit. peigfo-næ

Y

Ca]j, II. g. XII.?!.' IIQ

33

£) Rigant, in prom, Joe,: cit, n

A&

j !emiv

-

dg6 - CAP.VII. DE TEMPORE SANCTJE SEDIS :

manie indulgendum , ut deficiente refervatione Papali ratione

p^

Menfium denuo in omnibus Menfibus liberas manus hsbeant ,

Pfl

ut in priori numero illatum fuit: quia autem Germani minime

Y

cenfendi funt deterieris Conditionis, quando Archi-vel Epifco-

eit

M:

pi funt ordinarii Collatores , quam (i alii Inferiores, vel Capi-

tula, inde non erit Gravamen Nationis, (ive ordinarii Epi(co-

f

pi Give Capitula divi

(e5.

p

fos »feïc alias Apoüolicos Menfeys luabeant,

retineantque.

fiol

mtt

IX. Debemf tatunen"'iun .vim' Condor,datorum in Ioco'Beneü-

Bj

cii comparere intra trimeftre provifi Authoritate "4poftolica: pott

ri

obitum Papz nullus comparere poterit , cuj de Beneficio aliquo

aj

"Apoftolica. Authoritate provifum fuerit , adeoque Capitulari Pro-

vilioni locus eft, ut ante Concordata.

Huic ergumento oppo-

no, quod a) intelligatur aliquid fieri Authoritete Apofltolica,

n

five id immediate fiat per S. Pontificem, fiveperalios. Annon

hor.

Epifcopi Cardinales Authoritate Apoftolica funt [ndultarii, li.

Vifts

cet poftea Jure communi & ordinario Beneficia conferant? an-

Darni

non eadem Apoftolica Authoritate removetur ob(taculum refer-

&qu

vationis, & reducitur res ad Jus commune? u) b) Indultarii

Ti

ifti pofitivani pariter facultatem vigore Indulti habent conferen-

]duj

di eadem Beneficia tanquam refervata ratione Menfium, & pe-

ifliasr

s fü-

f

nndeac fi refervata non.gtfent. x) C) O;þ,i,t,u S. Pontifici

per-

lnooc

uj Uti fuit antiqua'bpinioa Rote & DD. hodie*pofi fupervenientem C

onfti-

f.$

tutionem Urbani VIIT, in ordine LIX, ubi Indultorum forma mutata,

i

tuut

lit )

inolevit opinio , quod Cardinales Beneficia in Menfibus refervatis vacan-

tia nedum Jure Ordinario , fed etiam delegato conferant: vigore Indulti

de hujusmodi refervatione literaliter loquentis, quod non folum removet

nE

obítaculum refervationis, fed eorundem Cardinalium Ordinarios faculta-

H

tes auget,

Rigant, /. c, , 49. €6 46, & alii ibidem,

E

n

x) Rigantius/, c, , 49. exceptio Cardinalium a Regula refervatoria non impe»

lj

dit refervationem , fed removet effedum ejusdem refervationis, prafer-

"

vando Cardinales ; quinon tantum Jure Ordinario, fed etiam privilegiato

(l

Jure conferunt Beneficia, quaz alias funt fimultanec Collationis cum Capi-

d

tuloy ad effe&tum , ut fic inferiores Ordinarii excludantur , & Indultarii

illa ceu refervata vigore Indulti conferre queant abfque eo " quod Capi-

tifo

ftt,

tula jus aliquod pretendere valeant ratione hujusmodi privilegii, Rigint,

Vayj

l, cit, n $4. Lotter, Card, de Luca.-&c.

1) De

a.

iN CONFERENDO BEVNEFICIA RESERVATA. :87

Qne

perveniente Epi['ccipi Cardinales & Eminentiffimi Archi-Epifco-

int,

pi uti non definunt effe Epifcopi Cardinales vel Archi-Epifcopi,.

lme

ifb

ita non deficit eadem poteflas ordinaria conferendi Beneficia

extra Menfes Capituli vacantia, feu fpe&entur refervata ratione

u.'lpl

ifeg.

Menüium, íeu non refervata , cum Indultarii utraque polleant

facultate Ordinaria & delegata. v) Anne Capitula ceu alternan-

T

tes tantam & [nferiores Ordinarii in Men(ibus pro Sede Apo-

ftolica dimiffis poterunt deinceps ante lapfum trimeflre fe intro-

mittere contra Eminentiffimos Cardinales Epifcopos, & Archi-

ttefr.

Epifcopos? Sedes licet Papalis vacet ,' ubi hi Sede jam plena

. pot

ordinaria uti valent author

liquo

.

itate, | qüæ certo*p(er obi;pm Papgæ noni

exfpirabit.

-

1Pro.

0ppo-

.. .X. Igitur opus non e&u'redu&ione aïiquä ad t:empus ante

LOHCM

Goncordata, ubi Capitula dicuntur in omnibus Menfibus Col-

Anod

'fï; ü'

latores Beneficiorum: hodie Mení:s per pacta publica funt di-

vifi 5 in dimiflis.his f(ex Menfibus Eminentiffimi Indultarii ordi-

u

naria uti valent authoritate, irritum CS9' inane, fi fecus fuper hie

refer-

a quoquam quavis authoritate fcienter vel ignoranter contigerit at-

ultarii

tentari; five Sedes plena, (ive vacans fit, Epifcopi Cardinales

)

eu

Indultarii fant; & manentin poffeffione conferendi Beneficia in

SJe

iftiusmodi Menfibus vacantia. . Atque fic ufus fingularum Eccle.

ois (

fiarum eftattendendus, z) Ita 1) SedePapalivacante perobitum

t

Innocentii Xl. przbendam Collegiate S. Gangolphi Moguntize

i Confti-

$. Sept. 1689 per obitum in Meníe Apoftolico vacartem con-

mutat

tulit Joanni Wilhelmo Zein Eminentiffimus znfelmus Francifcus

1j vactil«

d a12:

'e [ndulid

: glor,

emovet

y) Ex literä Indultü -- perinde ac ff Collationes Proviffones noffrs, gra-

g facultie

Hà Exfpellariu& -- -- (» quavis alie difpo[itiones . non. -emanáffent, . De»

cernentes vefervationes affeiliones, Regulas, Conffitutiones wut fupra Col-

n impe

lationes , Pïovl:/ione; Ro guoad* inpediendum . Te, quominus in fr4-

7ifis zua ORDINARIA AUTHORITATE €^ conceffo tibi per prafentes In-

i præfer'

dulto hujusmodi uti valeas, ad Beneficia hujusmodi nmullatenus fe exten-

iviegito

cum p!*

dere,nec per quoscunque quavis Authoritate & poteflate fungentes de Be-

Taduliorà

neficiis pradictis ullatenus. provideri, feu difponi poffe, ac irritum & in-

auey [i fecus fuper his à quoquam quavis Authoritate. fcienter. .vel. $gna«

W Cäpi'

vanter contigerit attentari,

R

j, Mgnt

7) De Riegger If Ecclef. part, IIT. $. CXVIII, per totum,

E

159

CAP. HDE TEMPORB SANCTUE SEDIS

fin

glor, mem,

2) in eadem Colle

ciata Sede Papali vacante , at e ex

hi

refignatione Henrici Engels vacantem digaitatem fcil, Decana-

tum & Praebendam contulit Eminentifimus oannes Philippus

gl.m. Henrico Zurnich 1670. 12 Maji: defün&to Clemente IX.

tol

3)in Collegiata S. Stephani Moguntiz Anno 1605. 50 Martii teíte

Protocollo Capit.p.29.Przbenda Werneri Aauffen ab Eminentiffi-

&

(on

mo Joanne Schweickard collata fuit Cafparo Sclunittner,. 4) Anno

ii

1740. 9 Julii Eminentiffimus Philippus Carolur Decanatum ejus-

dem Inf. Collegiate ád S, Stephanum , vacantem per obitum

t

fl

Decani Hanmrm in Menfe Apoftolico contülit Reverendiffimo

j

Suffraganeo Nebel 4 Præbendsm vero. Confiliario Ecclef; Deciur.

€) Eodem Anno 1740. 24 Martii obiit in Collegiata. Erideslas

n

Faf

rienfi Baro de Imhoff Sede Papali vacante per obxtam Clemen-

p

tis XII. decedentis 6 Febr. & Eminentiffimus Philippus Carolus

Praebendam taliter vacantem. contulit moderno Scholaftico -&

p

Commiffàrio de Speckmann. -

"Capitulis nec in mentem venit,

contra iftiasmodi Collationes ab Eminentiffimis: Archi- Epifco-

pis adhuc intra trimeftre füfceptas fe opponere; vel aliter íe in«

tromittere. De hacob(ervantia teftatur Reverendiffimus Vicaria-

tus Mog. ad Argentmen(em 1775. 17, Julii Eminentiffimus con-

ferre beneficia in menfe alias Apoft. vacantia ,. quod eiiam Sede

f

Apojï*olzca vacante CS9' abfsue ulla iJius à novo Pontifice petita re-

K

novatione ufque ad pravfixum Indulti termiuum libere exer cear quza

l

zalzter*pæ avzjw contr overf d hucufque mota ]' it

l

*J

f

D

ä LXXIIE

[i

j

PT

- l:.r inter Capztulum €s me, /lrchz Epzfcopum Elef?orem

a?

Summo Pantzfzce decedente . aute Jndultz conceü" tonem

H

vel renamtronem,

Q

q

iT

I Vxäerz poH'et Emmennü" imos Ele&ores Sede Papah

j

W

Vvacante ante conceiüonem veI renovatxopem Indult: Bene«

f

ficia

UA

"IN CONFER*E-NDQ 'BEI&I;Z*'EIGIA RESERVATA, 185

Y

ficia iwn Menfibus P

h

va'palibvus vacantia- confere;ndix* :.:]us —iv.:»ul)lum.

habere. a)

p

IX

.1L Verum Eþifcoþus yCardina—lis, & Archi Eþi!cxöpüs Elecs.

elle

tor, Eminentiffimi hi ficut honoris praerogativa lztantur, fic:

il«

& Auctoritate funguntur ampliori,. quam ceteri Epifcopi; - jus

N

conferendi Beneficia in Menfibus Apoflolicis. vacantia dignitati .

!

Jut.

majori & officio Authoritate Apoftolica annexum eft. Innocens.

(

tius IV b) ftatuit, ut, Écclefice Romane legati , quantumcunque ple-

NY

nam. obtineani legationem -- -- ex ipfius legationis inunere conferen-

TITA

di Beneficia mullam habeant. poteftatem nifi -hoe. alicui. [pecialiter.

as

duxerimus iudulgendum: quod in fratribus noflris legatione fun-

Ten-

rentibus-nolumus obfervari: igitur Eminentiffimi ifti etiam : fine

Yulir

fpeciali Indulto Beneficia ratione.Menfium refervata conferendi.

v«

poteítatem habent, ficut honor

A

XSprængäUVülætantur,fic au

'EHits

thoþitate funguntur ,a"-mplioa"i.-

Ylog-

(e t

desur o R

&

COf«

| a) Ut afï;e.*rit*;.lr in aüli;xxtokequ-;)nfo VB'o-ehmefï.k*.,; beahn b) anememgum,

COD-

be, bie botgebad)te Provifionem Quà einem 3pábftfiden Indulto u tedpt:

Sfcl'ä

fettigen, e8 gánlib evmongett, tveil. &e. Gburfürftl. Gnaben eitr Indul-

n

tum Papale $0n 92Ibeplanb Clemente XIV. nod) nidit eralten,sSobdyflbies.

felóe cu) i ber formula Provifionis quf boffelbe fid) nicbt begogen, nod).

A

batauf (id Desieber bermbgen, bu bie gebadpte SBergebung einer bem 3ábftz

fiden &tubt ertebigten CanbtiicatDrábenb ein burd) bie Condordata qttet«

fanntes Dábgtide Sted)t entbátt, beffen, Soabmenà bes gdbfiliden &tubla,

gu unteenebmenbe 9fushbung ifrer 9fet unb Cigenfdiaft nad) eine Qhábfts-

lid)e SBerlepbung gutm boraus fetet, unb fdon befbalben in gemeinen 3ted)z

fen ver(eben iit, quod irrita it provifio Beneficiorum apud Curiam Ro-

muanam vacantium quocunque [ure Ordinario poteftatis fa&a fit, nifi

pro eis conferendis fpecialis & expreffa Auctoritas ab ipfo Pontifice fit

äorem

attributa..cap. 2. deprzb im 6. €oldemnad) 7) bie vorgtbad)te Provi-

fio ber Canonical^Dráfenb, ba fie mcber tiberbaupt intra trimeftre p

n

Qud) Jure poteftatis Epifcopalis tmit SSeftanb ertbeilet toerben fbnnen, füe

gültig unb Sedytsbeftánbig nidt su. adten, nod) aud) bem Provifo qu$

bem erlangten 9Sefis ber. edbenb, meil berfelbe falvo Ture cujuscunque

ertbeilet i, umb ob defe&um veri tituli pro titulata poffefhone nidyt u

Pt

balten, ein 3tedt ermod)fen fonnem. Viribus enim caret provifio qua.

fa&ta

| Dene

à eft fine Jure providendi, Cap. 17. de P:æþf in 6,

ficit

V

AnnQ 1245, cap. 1», de off, leg. in 6,

:90; .CAP. Il DE TEMPORE SANCT.E SEDIS i |

1. HL Intuitu dignitatis

ajoris refervata Beneficia ratione:

Men(ium-jam Sede plena conferunt ex tacito Indulto. ceu ex«.

cepti a Aeg. 7X. refervante Menfíes, ac in Concordatis repetita,

proinde non reftringuntur ad Indulta, (ed etiamfi fint (ine il-

lis, tamen intuitu Cardinalatüs & majoris digaitatis in Eccle-:

g

fiis fuis fiunt ordinarii Collatores refervatorum , quafinon effent

re(ervata, non tam ex Indulto, quam de ejusdem Aegule ex-.

[i

It

ceptione c) quid ergo obftat, quominus Sede Papali vacante

eadem conferant, quz Sede plena, cum aut ordinaria authori--

fé

tate uti poffint,. aut Indulto? caíu ergo ubi deeft Indultum,

W

manenytv Ordinarii pro Sede tam pl.ena. quam vacante.

[

f

IV. Quipp& Exceptio Regulz, que &(i vtdtitum Indultum

conceífum Cardinalibus Epifcopis, nihil pofitivi importat, fed

b

eít (implex obftaculi remotio. d) Hinc deficiente expreffo In-

t&

Tür

dulto, quod füperadderet aliquid de novo, Epifcopi Cardina-

les & Archi Epi(copi Ele&ores in Menfibus alias refervatis con-

in |

ferunt Jure ordinario & communi, quod Sede Pa

ale

palix vacante

& ce(fgpte regula refervatoria zque perdurat. g)

V ! Ceü vi'dimusï-, in $, priori refp*e&u -«-Ai'chi- Epi'(c:dp'i.' In-

r

.dultarii, 'qui Jus conferendi Sede Papali vacante exercuit in

Ord)

Menfibus Apoftolicis non contradicente ullo Capitulo, & íane

Tum

non quà Indultarius, cum Beneficia Sede vacante ratione Men-

boni

fium non amplius fint refervata bene autem ut Archi- Epiíco-

D

pus Sedis Moguntinz , uti honoris, ita & Authoritatis parti-

2

ceps amplioris, ac reliqui Epifcopi non Cardinales, ceu eft in

fim |

poffetfi

ione conferendi pre Sede vacgutg m Menfibus. Apofto-

Cs v?

licis.

petuz

VI.

pf

C) Riïgantiu;s in T. pm*;. Reg. IX. 6. IIT.

d) Rigantius 7, c. , 815 825 c* 84.

,"'. sg.

e) De Nigris zra, de' vacat, Benef. lib, YT. cap. XXV. "

d ais

tico

Jublata fuerunt vefervationum. obflacula, | Ror, dec, $23. n. 12. part. 19.

Recent. tom, 2, wnde prout ante, ita & nunc Benefciay qu& vacant etiam

Sede. Apoffolica vacante ad liberam illorum

)u

dälþojïumm pemmnt. Gio[c

9;

3n cap, 35 cui yr wärm de Eledi in6.

IN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA. 19i

2j

Y«

. VI. Si Capitula Germaniz in Archi-.Epifcopis Electoribus

E

T

,.

&ut Epifcopis Cardinalibus ad conferendum Beneficia in Me

D.

IN

i

fibus Apollolicis & Sede Apoftolica vacante pratenderent In-

l*

dultum Apoftolicum expreffum , fequeretur po(t obitum Papa

Beneficia manere refervata ratione Menfium, eadem conferri a

at

mere Indultariis etiam in Ecclefiis , cui non prefünt; " Capitula

[2

nte

nullatenus fe intromittere poffe poft obitum Papz, contra pri-

ma eorum principia non exfpirare Regulam Cancellariz utpote

Jf

repetitam in padis Concordatorum, quz omnia fecundum fü-

,

perius deduQta:a Capitulis Germanie admitti nequeunt, quin

Germania fieret deterioris Conditionis, ac aliz Nationes: ita-

que inferiores hi coll

atores vel Capitula non poterunt, ob de-

fum

fe&um Indulti fpecialis excludere fuos Emi

d

nentiffimos Archi-

Epifcopos in conferendis i(tis Beneficiis non

refervatis, qui ca-

n

teroquin etiam Sede Apoftolica vacante indubie eadem confe-

li

runt, quando pro Sede plena Indultum habent, quod autem

(

in prefenti nihil ad

..re-mï faf:it*,) & ;r?ihil oper?rlektgr: : [i | etxam

AQt

ade(ï'et.—

*

VII. Curialifte quidem non volunt ceiïäï'rfex refei*v:xutibnem

Y n

per obitum Pontificis, quia partitio Menfiumi inter Papam &

mg/

Ordinarios non eít tam ex Reg. IX. quam ex pa&is Concordato-

(tne

rum; ifta partitio Menfinm cum fit equalis, & taxativa, aqui

Men

bonique rationem expoícere, ut, ficut Pontifices non tangunt

p

pifco

Beneficia in reliquis 6 Menfibus Ordinariorum vacantia, ita ad

parti

zqualitatem fervandam nec iftos falcem mittere debere in Mef-

ein

fem Pontificiam, conferendo Beneficia in Menfibus Apoftoli-

polo

cis vacantia inita quippe fuiffe Concordata per viam legis per-

petue , ac padi perpetu

iU

) duraturi. f) Igitur morte uqius ex

Vi

pacifcemibas non extingui , aft

VIIL Eatenus fuffi*aga»tur Epiföop"iä Cardihaiibuf» & Archf-'

» fantum

1 s

Epifcopis Ele&toribus , quatenus opus eiï'gf, Indultum tacitu

6X-

part, 19.

at dim

; j

f) VU.t Gonz, ik Ret. $. gl 28. Rigant. C&mm. in prom*,* Regul.'iCancell.';z.

j

« 0793. €" 94,

19 . CAP, II DE TEMPORE SANCT/E:SEDIS

exceptio a' Regula removens obílacula. refervationum ,. fique

Ge

£

forent Sede Papali vacantes Capitulis econtra fpecialiter obftat,

tuli

quod non tra&etur modo de refervatione facienda, fed de re-

fervatione jam faQta, & deinde de Jure jam antea tacite ceffo

cor

Der

ordinsriis Epitcopis Cardinalibus vel. Archi Epifcopo Ele&tori,

novum:.fic impediment.m Capitulis nullum inducitur, quod

Don

non aderat; decedente itaque S. Pontitice , ubi Eminentiflimi

Árc

g À

ifli jam exiftunt in roffeffione conferendi; exitus Reg. IX. Can-

cell. Capitulis vel Inferioribus Collatoribus in prejudicium Emi-

bie -

nentiffimorum Ordinarioroum ítante

pertinentia -vordmariæ Cgl-

laf;io-nis. nullatenus fuffragatur.

Ài

dul

.. IX,. Germanis autem firma'ac'üäbilisinhæräfsententia non

tantum potttrimeftre; fed etiam jam intra trimeftre poft obitum

( &

S. Pontificis nullas vigere amplius refervationes Apoftolicas ra-

feitu

tione Menfium, coníequenter , quoóniam Iadulta funt tantum

Sfaj;

neceffaría ad tollendum obftacula, quz hic ceffant, pote(ít Emi-

pilos

nentiffimus Ordinarius vacantia in Menibus Apoftolicis Bene-

fäüf.*ïg

I

ficia canonice conferre, ut Sede "Apoflolica plena cum Indul-

in

y

to, Authoritate tum Ordinariatum delegats: ite Sede Apoftolica

Áit gf

dam .

vacante fine Indulto faltem eadem Authoritate

kord—ivnïaria , quin

füh )

l;'wö*;gliq'uis Ordinariis commune fiat.

*

UO

X Cäpitü!a- feu Inferiores Collatores. &f-iö;äinarii in fms

Q0n f

fex Menfibus econtra putant Regulam Cancell. in Concordatis

üm |

tür C

innovatam ac repetitam penitus exire.in favcrem Capitulorum,

&ïpri'Vat,ïve quoad omnes alios etiam Archi Epi(copos vel Epif-

€opos Cardinales, ceffantibus pro Sede vacante omnibus refer-

)

fl

vationibus, ne fint deterioris Conditionis ac aliarum Nationum

ordinarii, ad Capitula fpedare provifionem in omnibus Menfi-

r

bus.

Aft contrarium vidimus in priori$pho, ArchiEpifcopos

Qu :

Sedis Moguntinz.contuliffe Sede Apofítolica vacaünte ,. & fic

&t pm

Capitula habent contra fe przjudicia, habent reftrictum quo-

Qtig

que Jus ad fuos Meníes, ad meníes certos & determinatos,

El&&iü;

Quod exeat Reg. 1X. Canceil etiam quatenus eft in Concordatis

3ti0nis

tepetità, non eit pracifein :favq,xfem Capitulorum, fed IN

) Te

Em Ger-

VIN CONFERENDO BENEFICIA RESERVATA, '!92

i

"

Germanie, cujus Ordinarii quoque fünt Eminentiffimi Ar-

chi Epifcopi Ele&ores Concordatorum promotores: de Capi-

fe

tulis aliisque Inferioribus Ordinariis expreffe dicitur in Con-

3

o[ly

cordatis, poít trimeflre ex tunc C9' non antem de iftiusmodi

Beneficiis ratione Menfium refervatis libere difponere poffe,

u

limi

non erit igitur gravamen Nationis , fi Sede Papali vacante

AR

Archi-Epifcopus Elector Moguntinus Beneficia in Menfe ali-

mt

bie conferret cum Indulto.

as Apoflolico conferat fine Indulto Apoftolico , qu& indu-

ol

XL *Obferva:itïail, ais , conferendi Beheïicia pro Sede

Apoft, vacante Archi Epifcopis Sedis Mog. aflerta, ubi In.

Qion

dultarii fimul, non eít extendenda ad Caíum , ^ubi Indul-

um

to carent: in tantum enim praícriptuüm, in quantum pof-

f

feffum , & eatenus obfervantie íünt flride Interpretationis.

Qul

Sed ponderatis omnibus in fa&o verificatur femel Archi-E-

i

pitcepos Beneficia in Mentibus Apoftolicis Sede etiam Apo-

Hs

fiolica vacante contulifle, non autem apparet, illos przcife

iodul

in vim lnduiti fpecialis & expreffi eo deveniffes quidquid

(tolea

fit przter neceffitatem provifos taliter Romz -poftea fecun:

. quin

dam reportaffe provifionem, vel non reportéffe, cum clau-

fula perinde valere ut Barbofa de claufulis. ufu freq. clauf,

c. notat. quanquam multa fupervacanee fiant, & fíuperflua

i as

non noceant: a nonnullis faltem contrarium (cilicet fecun-

Qrdatis

dam provifione

m omiflam ;fuiü*e, & omittendam eíle fatens

oram,

tur "Capitula.

*

1

j

Epil

s relete

XII. Obf"eräanfiam pro Sede vv.acan'tex. in Menfibus Apo:

tionurm

ftolicis Beneficia conferendi non effe adeo concludenter

: Mentl

probatam ex parte Eminentiffimi Archi- Epifcopi EleQ., eo-

icopot

quod tub Eminentitlimo Bertholdo adbuc corente Indulto

ex parte Capituli inf, Eccl, Collegiate ad $. Stephanum Ma-

, &f

im qUO'

gurtie g) intuitu Cantoriz in, Men(e Apoftolico vacantis ad

minatos,

Ele&ionem jroceflum , & cle&us fuit in Cantorem Herman-

nus

(ordati

Nationls

"QU

£) 'Ife'&e pr(itocollo zag $5 A:;n'o 1484. 16, *Seff.

14 — CAP.IL DE TEMPORE SANCTAE SEDIS

nus Sternbergers inde non effe hujus allatze ohferväntiæ acs

tus conformes.

