
Verum five retentio concedatur preventive, ne vacet Epifco-

4t6

Vim

patus, vel poft vacationem vigore promotionis jam indultam

Jufpenfo vacationir effe&tu urque ad obitum promoti, tunc vel non

W

vacat ,

vel faltem effectus vacationis in vim retentionis eft

Al

V.

fufpenfus, usque ad obitum promoti, & fic ab Epifcopo reti-

Ill«

nente eandem Ecclefiam Annate bis exigi non poffent contra

modum in Concordatis prefcriptum variante folum Stylo Curie ;

TA

:

per fe jam Sec. XV. & XVl. Annatis gravatam fe quefta eft

mo-

Germania, contra tenorem Concordatorum quod Bulla non ex-

tradantur, nifi exfolutis integris Annatis & communibus, mi-

u-

nutisque fervitiis.

2) quod taxa fuerit exaltata,

iil

3) quod offi-

cia Curie multiplicata 5). *

:mel

xdu

V. Nullaenim nova prioris retenti beneficii vel Epifco-

CUT*

patüs datur poffeffio, fed antiqua intelligitur continuata, cum

dum

retentio non inducat novum titulum 7), confervat potius jus an-

V

tiquum circa mutationem tituli & poiT2ffionis, nullo igitür mo-

o

do Concordatis inferto ;* fine nova poffeffione fructus primi anni

vel Annate repeti non poffünt, cum in hac conceflfione retentio-

e (e-

ronis

nis nulla varietur perfona; etenim , ut dici poffit vera collatio,

[is n

certum eft, requiri etiam variationem períone, qus variatio

a.

cum non adfit in hoc cafu, cum eidem perfone, qus prius be-

neficia vel Epifcopatum obtinebat, concedatur retentio, -nec

W.

fpofi-

nova vacatio, nec noy»a/col;laïio erit u) : Ninfpe&a fimul di

tione

- Ántüs

illirus

») Rigant. 7 c. 2. 182

Barbof.

/

1

* P'Vitou.k Dij?ep:. 135. f^. 33. ibidem C.arfi-.-yde Luca,

s) adde Capitulat. Cefar. Caroli V., & Neller Diff. de certis $. Conc. Baft-

leenfts decretis Cap. 11. $.. X.

n u

dicum

£) Rota n dec. 246. per tot. par. 14., dec. 69

9 $. fin. par. 18., & dec, $18

i -

par. X9. Z0?. 2. PeCEHL.

dopte

") Card. de Petra a4 Conff. .. Nicel, V. p. 19. . 49.

-

-

i28 ]De Iäeaniaiz's' g D,z'gnz'tatz'büs þer Promotionem r

tione juris, Epifcopatum vel beneficia promoti non vacare in

ipfo pundo vel decreto promotionis, fed poft adeptam poffeffio-

C

nem novi Epifcopatüs v); confequenter eft decretum retentio-

i

nis füfpendens etiam vacationis effedum ut poffeffionem , ita &

ti

vacationem antecedit, & hocipío vacationem alias fubfecuturam

5

r

Ófufpendit, aut impedit adeo, ut faitem locus non detur Anna-

Y

f

Id

tis denuo exigendis.

.

Óa

VI. "At('pfe hec erat S. Sedis & Nationis Germanics pa-

t

cifcentium mens equa, & recta, ut Annate prezfítentur mode-

b

rate tantum , non bis, fed femel de vere vacante Epifcopatu ceu

tin

fructus primi anni — 4 die vacationir, fumme pecuniarum- in

j

librir Camere Apoftolice taxate , que communia fervitia runcupan-

fü

iuy — — fecundum qualitatem rerum, temporum, €2 regionum,

f

mec nimium pragraventur x), ne reditus menfe Epifcopalis, aut

int

Camerales ad publica onera Imperiiz infufficientes fint. Etiam

HU

hic tenet vel maxime regula communis Concordatorum uti

pundo refervationum , ita & Annatarum fcilicet novis impofi-

0n

tionibus & exactionibus in Concordatis non expreffe determina-

1n £

tis Nationem Germ. non effe gravandam.

Cen

VII. Dida hzc illuftrantur, eoquod tempore Concorda-

velr

torum incognite erant retentiones ife, ficque non fuerint ob-

qui

jedum illorum, vixque in mentem paciícentium venire potue-

exd

rint Annate ex Epifcopatibus retentis, cum exempla pluralitatis

9t i

Epifcopatuum aut nulla omnino, aut perrara faltem, fpecialem-

que mentionem haudquaquam promerentia tum fuerint, utpote

quam poflerior modo temporum noflrorum neceflitas, ac diffi-

Tin.

pv

diorum religionis in Germania ratio introduxity). Adde Àno-

tüi

nymi, Xedbto- unoó Gefcbid)temáfine fÉrórterung einitier

óie Concordata N. G. unó 6ie von Oer Ceutfcben Natzon Oiefert-

ü;

bolben fübrenóe terecbte 2oefcbvoeróen betreffenter Sranen2).

ónnen

4j

w)-cap. cum in cunclis $. cum vero de Elect. , de quo fupra.

h

x) ita Seff. XL. promulgatum. decrerum. Conc. Conftantienfis , quod ex Labbei

f

10m. XIl. p.1451. 1. & Harduini Tomo II

L

de Grav. Germ. Imp. Sigismund. p. 206.

Xf p 878. IF. exhibet Georgii

D

J) Barthel ]. c. p. 335.

:

)

x) quaft. s. ad $. 4. bie Annatas Detreffetib, vide Concordata N. G. integra

Á

(5

variis -nddimmentis illuftrata 1o1. LII. pag. 34.1 d 36.4 :

i

d

129

— — Sónnen nod) fern;r bataug beftáttiget terben, baf. biefet

Caíus a) 4ut Seit bet Ctribtung ber Concordaten. nod) nibbt vor-

fommlíid) gemefen fep, toeifen erft butdo bie Religiongz Differen-

ä

tien bie Pluralitas Epifcopatuum in Syeutfblano gemein eingefüb-

d

tet tootben, unb eben biefe lirfad bie SDepnbebaltung beg nervi

rerum gerendarum um fo mebt erbeifdet, folbe retentio abet

d

hat vie(mebt einiae 9lebntibFeit mit bem Caíu permutationis, toó

obngeadytet baf eine toabre Cr(ebigung bcpber Sitiben vorfomme,

2

bannod) ber Clerus Rhenanusin ber mebrbelobten Dista Confluen-

[i

tina 1479 bie Annatenforberung benr textui Concordatorum entz

l!

gegen ju feon befunben Dat, — f. 10. item exigitur Annata de bene-

I

ficiis caufa permutationir obtentir dire&e contra textum Concordato-

t

rum. ltaquerele a Clero Nationis Germ. contra gravamina &

if

infradiones Concordatorum in diGa Confluentina 1479. propofita

nomine totius Cleri Moguntinenfis, Colonienfis, & T'révirenfis

ii

f

Diecefium ad Romanam Curiam deferend» apud Georgii b) fi

If

non fortiori, faltem equali jure denegantur ÀÁnnatze duplicatze

in retentione ac permutatione Epifcopatus, cum ftricte non va-

Ü

cent ad hunc ódiofum effectum, fed vacatio hzc fit omnino nulla;

0b

yel momentanea tantum , ac jura continuentur in beneficiis c);

quippe tenor Concordatorum literaliter permutationis caufam

i

excludit, ibi — preterquam vigore gratiarum exfpetlativarum

i

I$

aut caufa permutationir folventur Annate,

VIIL Demum tantopere mutato Ecclefiarum Statu in Ger-

ote

if

mania poft Religionis diffidium , ubi Catholicorum Epifcoporum

fQ

proventus, ut fupra N. IL vidimus, penitus diminuti, & de-

perditi funt, vix fimplices Annate przflari poffunt, nihil dicam

p

$ mene

t

de repetitione earumdem. If/lfeni;ixï Aanatz Ld"e reditibu

2

falibus

:

n"

2) t»0 bie -oodftifter gebrüdt, nod) Ber ebreiten bea ne*mfic!)e'nrïöifd)ufs bamne

nod) au toieberbobIter 3ablung bere Annaten mitgebrungen merben — mo

bbet

felbiger su einem anberen SBiftbum poftulirt — obne mabre beffen €rlebi-

gt

Quig transferitef toítb.

P) lib. L. cap. V. de gravam. Germ. Dnp. pag. 256.

$) Hoftienfis n cap. fi propzer de refczipt. in 6. teüe-]E'gi'dïoþgirrf.io. - 4. apud

(egra

- AXzor lib. VIT. cap. 30. NG decino. queritur & Amydeni de Srylo Datar. Lib. 1.

€

3p- 18. $..3. 1. 34. , extra Concordatatenet contrarium Jo. Andr. iz did, Cap.

B propier.

R

1330 De Beneficiis 85* ngwzztatzbw þET Promotionem &3c.

fahbus Epifcoporum vel Abbatum in regula funt defumende,

non vero de collectis, quas fubditi pro ferendis oneribus Imperii

conferunt;-conftat autem a tempore Concordatorum in his duo-

bus po&enonbus fzculis menfales reditus vix non abfumptos;

faltem tantooneri infufficientes relictos eïTe certum lgltur, Ann-

matas neduni augendas effe repetitione ear umdem in retentis vel

permutatis Epifcopatibus, fed potius infpeda moderna Ecclefia-

züm communi neceffitate Annatarum fimplicium taxam adhuc

effe exceffivam, & fic relaxandám vel diminuendam effe, cum

onéra hec ex mem:e Concordantium .nec in fucceffores nec in

fübditos finf rejicienda d). Nihil hic de patrimonio S. Pontificis

ampliffimo, nihil de fcrupulis confcientie , nihil de aliis Natio-

nibus A'hnatàs non folventibus, tantum corrzgqmr excefï'us, &

fiat equa moderatio, & fervetur bonus ufus e).

IX. Annatas effe preftationes non annuas, ut recurrant

fed femel duntaxat praeftentur, ut laudemium in Emphytheufi,

& relevium in feudis domino diredo femel folvidebitum, quoad

vixerit Emphytheuta vel Vafallus, ceu docent Imperii leges &

perpetua hactenus ufitata praxis, non aliter hec. deberi, quam

übi vera Vafalli vel Emphyteute mutatio intervenit, ad taxam

hanc feudalem folvendam adürmg! neminem, nifi defundto An-

teceffori recenter eledi & confirmati, & fic vere novi fuccedant

D

Vafalli , vél Emphiteutz novi affumti fint, ait Barthel f),

X Potiffime vero cum retentiones concedantur in uühta-

tem tantuüm Ecclefiz nov1ter obtent e, non autem in ejus, qus

jam antea habita fuerat, commodum plerumque foleat cedere

faltem ex natura fua, necalia ad minimum de ratione Capitula

Cathedralia Epifcopum jam alterius Ecclefi& vinculo ligatum

poftulent, nifi quia füze Ecclefiz ütilem, & alienis: prioris fcili-

cet Ecclefiz viribus ad defendendam religionem gcïmtxonu* fore

M.

exiftiment ; mcongmum eapropter videre. pofiet , eit Darthel I

Eb

g

€. p. 336 , ut-alieut; etiam expenfis dirque fat gïfavzbw C multipli-

eatis. hac utzlztaf acqm*ratw*

Conf. Gravam. N. G. de A. 1521/d 23.

& Concord N. Germ

lnto

Tom 1IT. pag. 66. de71. & . Tom. H. 0. $7-

€) ita Zallwein princ.. 7ur Eccdlef. ïom.III qua:/i 1. .O. I 5 X pag 259.

D. XLVII. przg 234 -

INIS

)

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

V

U

DISCEPTATIOVI

T

JURIS PPUBLICI ECCLESIAS'TICI

S

1

R

9

A.!

l

CO

Q

:O

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

115

a

GER

NIAR

Balance

D E

I

O

i

RJESJER T .A T JL ODQF B N EXEXICIOm UM

l

?

Focus

J[M[ (GF ANLL T*AL .L UM

EX

l

N

-

ä

ualitate oacatiome per Pr 077201"20726772 vel Trauslatio-

M

|

"em ad literam Concord. gec nom etiam per affecutio-

nem pacificam Beneficiorum

L

— per Nos feu

I 40

"dudctoritate uoftrraruim literaram imme-

K

11

dzrte collatarum . &c.

|

N

J

10

AUTHORE

|

l

EOAWR;E GEORGIO SCHLOZR,

|

J. U. D., Docronar. THkor. CANDIDAT,, ÉEMINENT. AC CELSISS.

H

AncHr- EPISCOPI PniNc. Ergcr. Mos. COVSILIARIO Eccr. àc SiGrr-

LIFERO, EjusbEM 1N ArMa UwivEnsitTATE Moc. SacRoRUM Ca-

|

G

7É

NONUM PROFES SORE PUBL. ET ORDIN.

, EccLEstARUM CorrzaiaT,

AD S. CRvtEzM EXTRA MuROS Moc. zT aD S. ]OANNEW BaPr. AMOENEBURGI

|

5

F

6

CawoN. Carrr, iw nossiTAL: Eircm. AD $. JoawwsM Barr.

$?. T. PAROCHO

E

5

d WAWMWAWW

f

JKo 7 N

ARA E

|

J OA i

HEIDELBERGAE,

D

4

'(Tyris JOANNIS BAPTISTAE WIESEN, UmivERSiTATIS "IxroGRAPHI,

|

lllllllllll N N

!

1

]

X

C

3

du s

2

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com