habemus. Propterea firma manente omnimoda Regularum Can-

cellarie exclufione, ficuti ea clare emicat ex juftificatione pre-

Extr:

ä

cedentium, ita quoad motum proprium Pauli V. circa fraudem

tione 4

refervationis nulla pariter fübefle poterit hefitatio dependet enim

24

inGermania res a mente refignantis, & ab eventu promotionis,

Jts, a

quia ante illam refienans fua beneficia

adiicici

'adhuc bono jure tenet,

le Cax

prout de jure etiam refignat f ).

Sonit

VIIL Rem inaperto adhuc ex eo ponimus: poteft aliquis

accipere poffeffionem beneficii fecundi incompatibilis, in quo

J objé

menfe velit, & fic eligere meníem Ordinarii pre Apoftolico, at-

Tatt 107

que data opera pofleffionem differre ad evitandam refervatio-

W.

nem g) Pariformiter idem dicendum in puntto juris 5), quod

heniit

providendus ab Ordinario ante adeptionem fecundi

offit refigna-

etiam ir

xe primum incompatibile coram Ordinario ex Indu

i

ria, ne con-

májores

tingat ejus vacatio in menfe referyato: ita & preventive ante

Paj

ümnem

promotionem ad Epi!

copatum poteft refigenare promovendus co-

cordafor

ram Ordinario, quin dicatur vel u

:

nus aut alter ex'nominatis- in

ditm f

fam at

;fraudehml agere,

$U XXLE

promdi

) tefte Garcia excipit motus proprius Pauli V. folum beneficia Curata & di-

1pfis fat

gnitates.

COrdafa:

g) Gonz. ad reg. $. Caticell. cloff. 15. 1. 42. , Paxljorcïan Z0ff^, 2. ?it. 28. lib. 10.

Tiünes ;

3. 69. Navarr conf. 18. 1. 3. de prab.

fiotis À

&) eum Rofa de cxectte lä;.— apofts libs X« 6 5«th 89«4. Pitonio dz'jï 13v tis 64.

——

jj

?

il vis

T rn(zslatz'onem autboritate Apoftolica faäam reþrwtfs. 65

$. XXI.

| D

10 caft

10j jc

?

Refpondetur ad. contraria argumenuta.

I. Citra quod ullatenus obflet 1mum vel 2dum Gualteri Ar-

fiuden

um hg.

eumentum ex regulis Cancellarie , earumque lata comprehen-

At Quis

fione depromptum. Etenim hg nimis ample & generales re-

bi ul

fervationes tam anteriores, quam fubfequentes in Concordatis

mjodificate, & ad certos limites reducte funt, ceteroquin in

i mon-

Qromor

Germania non attenduntur;

vgluti Concordatorum reíervatione

it [imi-

ampliores.

II. Ad

Nuntyan-

tium. Eo ipfo autem, quod regulz Cancellarie tam

I logis

generales, quod füb illis beneficia ante promotionem dimiffa S.

Pontifici referventur ; ac comprehendantur dignitates etiam

fedm

um Can-

elecdivse, non venient tanquam declaratorise Concordatorum vel

/

n prz-

Extravagantis ad v

e

fraudem.

tione IIda & IVta noflre reíolutionis.

gimen. Extenfionem apertam yidimus in ra-

-

let enim

III Ad 4«m. Pari facilitate concidet quarta obje&iotzis

IOGonis,.

pars, animum ad decifionem Rotalem rmam in dida Paderborn.

e tent,

adjiciciendo, uLbi juftiffime Domini, quatenus etiam Regu-

le Cancellarie , vel Concordatorum refervatio comprehenderet

L dliqus

dignitates electivas, ut pars adverfa ex ff. de ceterir vero in ulti-

ma objectione conatur evincere, nihilominus dictam Prepofitu-

i qu

ram non effe refervatàm die 92 Martii 1588 refolverunt.

l[ co, at

Seryatite-

IV. Equidem largimur, quod Regula Cancellarize compre-

hendat etiam has primas dignitates; lareimur, quod S. Pontifex

1), qied.

ïïefignav

etiam in Concordatis omnes omnino dignitates poft Pontificalem

. CO

majores: quod tamen non eft, quovis modo refervet, quod in

1ve- ante

omnem eventum Przpofitura utpote prima dignitas vigore Con-

ndos o

cordatorum fit refervata, & quod pluseft, interim largimur,

inatis Y

dictam Prepofituram per promotionem in Concordatis nomina-

tam vacare, & refervari: fed intelligenda hec fünt in cafu, ubi

romoti per Authoritatem Pontificiam tempore promotionum de

XX

x & d-

ipfis fa&tarum illas dignitates obtinebant, fc. conformiter ad Con-

cordata : Sequitur autem ex hoc ipfo in caufa Paderborn. , ex qua

rationes in contrarium affumere placuit, cum tempore promo-

28; Ml 1

tionis Authoritate Apoftolica fadz, nullum amplius jus fuerit

t l

0

T,

gö . De Beäqfiez'is €? Dignitatibus per Promotionem vel

ob refignationem Prepofiture per antea, vigore Concordatorum

digni

autem ex dedudis beneficia folum illa , que promoti tfempore pro-

tero

anotionir obtinent, non quzlibet alia ut in &egulis Cancell.; re-

ï

fervata fint, fequitur inquam, in cafu noftro beneficiis ante pro-

motionem Pontificiam optimo jure dimiffis, nihil ner eam vaca-

Procedit hoc, five beneficia dimiffa fuerint

re, vel refervari.

I

fimplicia, five dignitates majores; nam ratione hujus referva-

ft

tionis non habemus diftin&dionem in Concordatis proditam : efto,

quod hs dignitates aliunde quovis modo (de hoc taemen alibi)

ut prime dignitates, non tamen aliter ex capite alterius refer-

Il

vationis quovis modo affede ífunt: habemus intentum ,. quod-

quorU

dica Prepofitura non per promotionem, fed antea per refigna-

tionem vacaveritf, cum unus vacationis modus non pro alio ad

argur

nondi

evitandas potiffimum refervationes promiícue fumendus fit.

fcopi

V. Haud relevante, quod juxta Adverfarios ceffante una

fionet

refervatione fübintret alia, ícilicet, quod fit prima dignitas:

Vacani

unicuique enim ad oculum patet, hanc alteram reíervationem

—

refirn:

ex Capite qualitatis & primz dignitatis per Indultum, quatenus

ii

fubeffet, effe fublatum ex integro: adeoque Capitulum Pader-

Quoad à

born. privilegio hoc Apoftolico eligendi inftrudtum ad d. Mel-

chioris ele&ionem non obftante quadam refervatione per pro-

Y

motionem , utoftendimus, fine fcrupulo potuiffe procedere.

Aipoft

Quis infuper credet fane mentis a Chockier 7. c. dicendas fore

g

ejusmodi electiones nullas ac irritas? cum tamen ad reg. 4. Can-

.4'0.1' '(Bïl .

ceil. . 16. putet de predicdis dignitatibus providendum jure Or-

Conferna

dinario per illor inferiorer, ad quor aliar pertinet , cumque cre-

pi»'ætf;'gm

diderit, Nicolaum V. , exceptuationem dignitatum feciífe in fa-

enim, q

vorem Collatorum Inferiorum d). RKeprobatus quidem in hoc

tet, r

pun&o a Pitonio e), eoquod ex inveterata obfervantia & ftylo

obtent; f

per centenariam, & bis centenariam obfervato, inducta fit in- -

rit, w

terpretatio Concordatorum, juxta quam conftat S. Pontificem in

annos (2

Concordatis fibi voluiffe prefervare collationem hujusmodi di-

enitatum.

Sed fi eodem interim uti liceat argumento; ex pra-

incipales

Xi Germaniæ pariter legitima habetur interpretatio , pr

f) 9] (f

diegni-

nf

d) idem ad reg. 8. þCkmceZl. glaj]: III,. fl. 3./ referendo exce

bhyrz;

uentia: de quibus

pfionem ad verba Se--

jure ordina(io providetur,

qun f

g) difc, CXI. w. 7.

I) Ri

Tw'mzslntionem autboritate Apoflolica fadam ve[ervatis, 67

lorum

JTITN

dignitates ante Promotionem Apoftolicam refignatas, & de cz-

l re.

tero ex privilegio electivas penitus non fore refervatas..

W pu.

T Vaca.

& XXIL

terint

h]

felervi.

Imo Ele&ur & Confirmatur ante pacifiram po[feffionem adhue

: elt,

vefignare poteft fua beneficia, €2' ex capite Promotionis |

n afibi)

non funt refervata.

$ elet-

; quad.

I. Ex pa*x;äï-tafe cum Epifcopis titularibus & Coadj'ut'orïBus;

quorum beneficia per Apoftolicam confirmationem non vacant ,

reügna-

0 alio ad

argumentantur aliqui ad beneficia electi & confirmati, quando

; fit

nondum adeptus eft pacificam , & fru&duofam poffeffionem Epi-

inte umj

Ícopatüs, quod itidem ante confecrationem , & ceptam poflef-

fionem beneficio antea habita nequidem fint ex capite Promotionis

digniti:

vacantia, minus refervata, fed adhuc in manus Capituli libere

"tonem

quatettus

réfignari poflint. Adftipulatur jus commune f). . Dicunt pro-

n Pader-

inde beneficia non efle 5edi Apoftolice refervata privative

quoad. alios Collatores.

:

1d Md-

II. Notanter in ipfis Concordatis dicuntur Authoritate

per pro-

ocedete,

Apoftolica refervata effe, que per affecutionem pacificam quorum-

ndas fure

cungue prioratuum , dignitatum —— aut beneficiorum aliorum per

aW

ANos feu Zuthoritate Noftrarum literarum immediate collaterum feu

f (r-

conferendorum impoflerum —- munc vacantia; addita claufula,

1que C

preterquam. fi virtute gratie exfpeGative affecutio fiot. Ex eo

silfe n f«

enim, quod textus pacificam poffeflionem zequirat, liquido pa-

minh«

tet, cur excipiantur beneficia, quz virtute gratiz exípectative

obtenta fünt, & licet Tridentinum exfpedativas omnes fuftule-

1 & ltyo

rit, non eft tamen hzc claufula in Germania

propter ufitatos

tifcem

annos Carentie prorfus fupervacanea g).

amodi d-

I2

! II. Eo:

j ex pra-

rindipies

f^). incap. cum in cundis 7. $. cum vero: de'Ele&t. ibi — cum dero eleclus fueriz, &

(ion-

coafirinationem. Eleclionis acceperit , d?* Ecclefrafficorum Bonoruss admiuiffrariouens

Babuerit , decurfo zempore. de confecraudis Epifcopis a. Canonibus. diffinito, is, ad

g u

- quem fpe&lanz beneficia , que babebaz ,. de illis difponeudi liberam babéar. facukateim.

g)A Riegger l. c. $. 422:

f

68

De Beneficiis t2 Dignitatibus pef Prorotionem :vel

Vief

IIL Eo minus ; quia in Germania Epiífcopi univerfim ad

Archi- vel Epifcopales Ecclefias ac Monafteriorum regimina

get T

ferva

Przlati per Electionem affümuntur, igitur cum in Germania per

Ele&tionem fiat Promotio ad ejusmodi dignitates accedente fola

po;-'e 1

]

firma

confirmatione Pontificia, non poteft S. Pontifex dici tantopere

promoviffe , ut fic vacationem

refervationem beneficiorum ex

& ]

fua precife promotiorfe introduxiffe intellizatur, eoquod /7) Ele-

—

füm, i

dum à

&us acquirat jus ad Epifcopatum ex ipfa fola Electione, & con-

titular

firmanda þiit Eledio a& neceffario juflitiz ;).

ficioru

IV. Verba Concordatorum ipfamet veram promotiohem

Cote

Apoftolicam denotant, ut beneficia per illam Sedi Apoftolice

Confir

feffion

refervata.dici queant; jam vero valde divería funt, fi Electus

tantum a S. Pontifice confirmetur, & fi S. Pontifex ipfe promo-

fionis (

veat fine precedente aiterius Electione vel nominatione; in

u

Ys n

priori ergo non fubintrat refervatio, aft in pofteriori k).

& d

benefi

inter C

V. Beneficia hec vi Concordatorum refervata in utraque

h

othefi volunt przeter Abb. Azor., Flamin., Barbof, Em.

jres, i

Chuofam

icolarts,

Card. de Petra D Ro?a 7), Chockier m), Branden, N

ieftner ,

qutem

nem ]

b) ex cap. cum inter 21. de Elect.

àd hoc

) ut dixit Rota coram Greg. XV. dec. 240. t1. 10. d9* /zq.. xelat, in Salisbur. 7

füm r&

Canon. cor. Rondinino p. 19. zom. 2. recent. , confirmata die 8. April. 1680.

non ven

cor. eodem. Conf. Dilferz. IV. ad Coucord. Germ. de Elecl. Archi- d* Epifco-

porum cap. IH. $. XVI. d feg.

k) Au&or , qui feripfit Concord. Naz. Germ. inzegra zom. IIT. pag. 93.. idem fen-

VI

firmatio

tire videtur, dum ait: Siefe 2Bort fcil. Dignizazes, Canoucarus ,- Prabende

éo* Ecciefie , que promoti per. Nos vel Auzboritate Noffra ad Pazriarchalium . . . ..

hr jus

Ecclefrarum . . . regimina obtinebanz zempore. promotionis de ipfis fade: (eyub

ün f)

an fid (elbt Deutlidb, námfid) e8 mirb Dier feftgefegt, caf mann per Svómi-

(ie &tubl einen Seutfd)en gu einer befjeren Ctelle, ote oer pabfr su verge-

ben bat, anftellet, in einemr (olcben SSall Ybro qbitl. -:oeiligfeit Dargegerr

)

frey. fteben folle jene8,, (o burd eine Translation ttnib Promotion vacant toirb,

)u

au pergeben.

Adde Clar. D. Anton. Schmidt n Thefaur. Tur. Ecclef. tom. I1I.

1

)M

ad Difj. Claz. D. Neller de zransl. Epifc. dirca fiuen laz: animadverfionis,

fl

D) cit.. Confl. n. 48.

|

n)) in d. Salisburg. Canouicat,

!) 6

Pin

u) in Reg. 24. ". 21. in f

»»

Tyanslatioitem autho'.»'ääate Apo[Lolica factam vefez?-vatis.— 69

m qd

Wieftner, Schmalzgr.o), Schmier p), & Bóckhn q), & Bi-

'ming

ner7), ex eo, quia in Concordatis Sedis Apoft. provifioni re-

D

fervantur beneficia, que promoti ad . fuperiores dignitates tem-

Xe f

pore promotionir obtinent, & per eam Ííunt vacatura; per con-

atopere

Tüm ex

firmationem vero ajunt principaliter (non enim per electionem,

ergo per confirmationem) habetur tam promotio ad Epiífcopa-

1) Bie.

tum, quam vacatio beneficiorum »). Dein etfi confirmatus nec-

& con.

dum adier:t pacificam poffeffionem Epifcopatüs (prout Epifcopi

titulares nunquam adibunt, ut proinde per retentionem bene-

ficiorum prius poffefforüm juvari debeant) ipfa tamen beneficia

)tiohem

czteroquin flatim per confirmationem effe vacantia ,. fola enim

oftoliem

confirmato relinquitur poffeffio fa&i, aut fi abfolute pacifices pof-

Heds

feffioni attribuas hunc vacationis effedum , hizc affecutio poffef-

promo.

fionis confequens omnino erit, ac conrequifitum , & uti plenum

Qe; in

jus in re tribuit Eledo in Epiícopatu novo, ita jam radicaliter

& effedive per confirmationem

E

pro priori induxit vacationem

beneficiorum & refervationem. ' Inde P. Biner J. cit. diftinguit

Mirmis

inter dignitates inferiores & beneficia, ac inter dignitates .ma-

, tm,

jores, ibi przter confirmationem requiri, ait, pacificam & fru-

ctuofam poffeffionem juxta Concordata $./i placet in fine, non

Volarts,

leffner,

autem ubi paulo fuperius fermo fuit de vacantibus per affecutio-

nem Epifcopatus, & aliarum Superiorum dignitatum ; ibi enim

ad hoc, ut vacent & fint refervata beneficia prius habita, tan-

fuidut

UClb

jl 1000

i

tum requiritur, ut fit promotus, (quod fit per confirmationem)

.& Djo-

non vero ut pacificam & fruduofam pofleffionem jam fit adeptus.

VI. Verum Eledio jam fola tribuit jus ad rem; inde con-

, idemfan-

firmatio fola non eft actualis promotio, licet interim ea confera-

, Prebeile

al «««

tur jus in re, & inducatur vinculum fpiritualis conjugii vali-

: (

dum £). Non amen , u Vult-Em. Cgrd. de Petra /, c. in

depen-

ver QU5

3

denter

:

g vege

0) tit. V de Prab..

t o

scant tllb

p) in Supplem. Surisp. Canon. Civil. ad tra&. 3. vcap'. $ d2

FTAU

L.

q) lil)'. III- tito WIIA 7i. 480

fionifs

7) apparat. Erudit. p. V. cap. IIT. $. I1I. u. 123.

5) ex cit. cap. cum iu cunclis $. cum vero de Elect.

£) Garc. p. ll. de benef. c. 6. ti. . , Laym. lib. 4. tra&. 2. caþ. IT, n. 1. 5 $5

Pirrh. Lib. 3. tit, 5. 2. 359.

/

"70

De Beneficis 62 Digm'tatz'äus per Promotionem vel

|

denter ab Electione Capitulari; bene enim & abfolute eft pra-

miti

fuppofita Elecio Capituli ,. ac principaliter jam ante S. Pontificis

ApOf

confirmationem Eledus habet jus quefitum ex una parte, ex al-

bene

tera vero confirmatio fine affecutione poffeffionis pacificee pariter

800

evacuatur, & eft inde multum dependens. Quomodo jam pro-

motio in cafu precedentis Electionis Canonicz quafi Papa confer-

firmi

quod

ret vel promoveret? eo fe non extendit confirmatio, nec opera-

futim

tur, ut factum vel adtus confirmatus plene adícribatur confirman-

ti, alias fequeretur matrimonium ab Ecclefia ratum habitum:

refer

tilicen

effe matrimonium ipfius Ecclefie: igitur plenus promotionis

Apoftolice effedus íeu refervatio beneficiorum eventuali confir-

g'xtuh*

mationi in cafü adicribi nequit v). Saltem hic effectus referva-

latom

Vere

tionis & vi Concordatorum Papali promotioni adícriptus, con-

firmationi foli adícribi non. debet ne

quidgm radicaliter, minus

if2, .

effective..

fer n

VII Jure enim communi collatio benefi'ci'orüm vacantiun

iphoj

1

u

promo

per promotionem ad Epifcopatum fpectat ad inferiores eos, ad

fiQnem.

quos alias pertinet x). Per Concordata Afchaff. quidem R oma-

$ Pom?

no Pontifici omnia beneficia, fed per promotionem vacantia re-

)

fervata funt, cum vero nomen promotionis in prefenti cafu non

tione&

debeatur Confirmationi quoad fotam füam amplitudinem,. fed.

at va

tantum. tunc ,. quando éft in genere fuo promotio perfeda , re-

(üt um

fervata dici poífunt beneficia, talis effectus confirmationi non:

competit, qua eft folum gratia debita , Ele&us enim ubi acquifi-

quo tem

^

p

CCttr

verit jam ante confirmationem jus certum , & ftabile ad Epifco-

Cutedra

patum ex fola Eledione, & Concordatis, confirmatio utique eft

nte confir-

Paiem

adus juftitie neceffarie , & 'jusx-ï- quod quafitum & a

mationem:

feisadi

Author Concord: Nar. G'ewn."z'megr. l c-p.95. itafe exprimit:. Collte bie

quz lenx

bey einer &ad) nótbige difpenfation, ober nadfolgenbe Sefátigting mad

tioy P

en

eny.

Conid

baf bie difpenfirte ober beftátigte &adbe biernádft al8 ein fattum. beà difp

fantis. & confirmantis qttgefeber terber müfie, fo merbe folgen, baf i. $;

fiarun;

ber &be « Contraét nidt 5on.Den Gbeleutben , fonberm von bem 3Bi(ipof ober

benefiat

?jab£t, teldyer barinn difpenfiret j. eítgegatigen: ber Contra& eine& Ctift& .

eines SSormunb8 nid)t von bepber Sbeilen, fonbern von. bem. judiee confi-

dpoftol

mante. contrahiret: totitDe ; tvel

(Der effe& toobL niematnb ber difpenfation 9peg

confirmation fetmablen gufegen

moítb,

Jj tlrg

3) Iufa,

w) ex fli&is [ub IN.IL. . Gonz. in cap. cua. iu cundis de Ele&;.

/

"Trauslationem autboritate qu[iolicd faétau ve[ervatis, t

l pra.

mationem fuppofitum eft, non poteft dici promotio Authoritate

Aifiels

Apoftolica facda ad omnes juris effedus.

; l.

VIIL Profe&o S. Pontifex in Concordatis 'fibiþrweferva-ns'

jurir

beneficia tempore promotionir habita, non cenfetur refervare, ubi

m o

non promovet, vel quando tempore Electionis Capituli aut con-

Qfer.

firmationis ab ipío facte beneficia funt vacantia, in fuppofito,

r

quod beneficia poft Apoftolicam confirmationem ceu vacantia

Drmane

flatim declarentur, & a&du conferantur y), Specialiter ut huic

habitumt

refervationi locus effe poffit, opus eft, ut promotio fit per S. Pon- *

notionis:

tificem feu Authoritate Apoftolica facta citra viam Eledtionis Ca-

1conftr-

pitularis: jam autem confirmatio nihil confert, fed, quod col-

teferva.

latum eft, ratum habet, agnoícitque 2).

Sicut enim Í[ententia

US J COII-

vere privatoria, non declaratoria facit beneficia effe refervata,

, nitus

ita, ut nulla precedat Sententiam Papalem lex privatoria; ali-

ter nulla eft refervatio beneficiorum , fi privatio beneficiorum

ipío jure vellege fuerit preinduda; ita actus translationis vel.

Vantum

promotionis precedente Electione Capituli non inducit referva-

en5, ad

tionem, nec ea eff promotio, quze in Concordatis dicitur per

n Aom-

S. Pontificem vel Authoritate Papali facta.

antia 1e-

cfunon

IX. Clarius exinde liquet, quia 1mo beneficia per pr.orho-

tionem refervata non incidunt acu in refervationem , antequam

a, fed

acdu vacent, ficut illa, quz propter menfes fünt refervata: igi-

, r

(oni nom

tur cum nefciatur, quo meníe Beneficiatus fit moriturus, vel

quo tempore, & an promovendus poffeflionem adepturus fit,

ii

cenferi non poffunt affedta.

Equidem 2do refpedu Ecclefiarum

i Epifco'-

Cathedralium Germ. quid fingulare eft; nam Electus jam ante

xique &t

Papalem confirmationem inthronizatur: igitur confirmationi ef-

te conlit-

fecus adícribi non poteft.

3tio dtim in Concordatis difponitur;

mationert

qu2 beneficia fint refervata, ea nempe, quz vacant per promo-

exttcbie

tionem Pape , & tempore promotionis habita, eodem tempore

jng at

Concordata permittunt Capitulis, ut fiat provifio omnium Eccle-

t dipil

fiarum Cathedralium per

lectiones Capitulares, & ceterorum

H MBS'S :

beneficiorum in fuüis menfibus aliter, quam per promotionem

Bof u

iv Cf

Apoftolicam vacantium ; igitur ubi funt Electiones Capitulares,

non

ydjce o

ao d

y) ut BeignudelliB—äHï Bibliotlaec& verbo - Regule Cancell. $.1. . 52. totm. 3. p. 665.

£) Lud:e'ïwïg. Dilferz. de jure anmmat, Cap. l. p. 23. in u0t. 1707. Hale ed.

ï

s

[

"4 |

ft

72 De Beneficiis Qf Diguitatibus per Promoiionen

non pot&fc dici, quod fada fit promotio Authoritate Apoüolica

et ol

cum fam odioío effe&u refervationis.

nis no

X. Prejudicia pro Germanis recenfentur varia apud Au-

clefia

thorem, qui Ícripfit Concordata N. G. integraa). H:sc appo-

itul

n

no, ut fatisfiat tertiz' rationi P. Bóckhn D), qui ad ufum S. Rotze

provocat, qui tamen minor eft praxi Germanis.

Ad evitandas

modo

autem fimiles collifiones Curi& Romans cum Germania, expe-

g

I

diens erit, vel Neo- Ele&o concedere Indultum retinendi, vel

fi aliunde difücultas ac incompatibilitas forfan fubfit, ut Electus

dendur

illa tempore intermedio libere ad manus Capituli, vel etiam in

fint 1

favorem tertii, maxime ante confirmationem Romsz obtinendam,

Á W

refignet, licet poft coniirmatiopem adhuc refignare poffit. |

[iberz

$ XXIIIL

fis p

Capit

gatio |

n benefcia promoti difpenfative vetenta ,- poftea per mortem

motio.

promoti vacantia fint vefervata ?

p6 d.

dem pe

L InCapitulo Ecclefiz Collegiate B. M. V. ad Gradus Mo-

guntiz 14. F'eb. 1755. habito legebantur Bulle Pontificiz expedi-

ejusdem

te fub dato Romze apud S. Mariam Majorem Anno Incarnat.

:j

Dacente

yxerunt

Dom. MDCCLIV. fexto CalendasFeb. Pontif. SS. Domini No-

vifo d

ftri Anno r5. in favorem IHluft. & Excell. D. Caroli Ant, ex Comi-

tibus de Stadion Caufarum Palatii A poft. Auditoris, vigore qua-

^dfigis

It

rum eidem confertur a Sancliffimo Prepofitura Eccl. Coll. ad Gra-

dus vacans per obitum Rmi & Celf. Epifcopi & Princ. Herbip.

prcf;;ia :

Henrici Caroli ex L. B. de Greiffenclau, & in obfequium ac re-

Eu

verentiam $. D. Noftri tum gloriofe regnantis przfate Bulle cum

noGnit

idiers

fummo refpedu fuerunt acceptate : cum vero in modo dictis Bul-

lis exprefla fiat mentio, prefíertim in narrativa, quod mem.

buy.Sir

Prepofitura vacet per obitum altefati Epifcopi Henr. Caroli, cui

inCdhed

fediin

per promotionem ad Epifcopatum vacans, dum viveret, indul-

tum retinendi a Sanctifimo fuerat conceffum , proptereaque col-

fo N

lationi 5. Pontificis vigore Concordatorum fuerit refervata, &

collatim

non obftante Iudulto retentionis etiam manferit refervata, dein

fuam pr

per

&) Tom. ll. cirs p. 90. d* feq.

) 9. i

b) lz'la.XIII. ZHit. . de Cche,U?on-e Prab. d. Ecclefüe non vacamis t 48. E j

4) Steih

E

*-

)

[

Trauslationem autboritate Apoffolica facfam ve[ervatis. 73

floliea

er obitum vacans; talis autem ärhodfus vacationis & refervatio-

nis notorie fit contra confuetudines & obfervantias omrnium Ec-

ifi Ru.

clefiarum Germ. prefertim Moguntinarum, hinc Decanus & Ca-

, appu.

pitulares primo coram Notario & teftibus dein 17 febr. e. a. co-

s. lote

ritndas

ram Rmo Vicariatu Mog. expreíffe declararunt, & omni meliori

modo proteftati fünt, fe tales Bullas eatenus non agnoiCere, nec

; CXpe.

acceptare , nec provifo poffeffionem impertiri &c.

idi, vel

IL Quzftiionem a quzftione fecernimus: ante omnia vi»

Eleds

dendum , an beneficia vizore difpeníationis Apoftolicz retenta ,

tiam in

fint in Curia per promotionem vacantia, vel per obitum? deiu

IN

j

fi per obitum vacent, an tamen refervata S. Sedi, aut econtra

libere fint collationis? Cum olim a. 1694. Prepofitura Elbacen-

fis per mortem Ser. Magni Magiftri Ordinis T'eutonici vacaffet,,

Capitulum Sermum Epiícopum Vralislavienfem elegit, Congre-

Torten

gatio vero Confifiorialis refponditg, eam fuiífe affedtam ex pro-

motione defundcti ad Epifcopatum Wormatienfem cum retectio-

ne, & ideo annullata Electione de novo providendum effe de ea-

e

ecuntinus contulitCanonicatunr

dusMo-

dem períona: econtra Emmus Mo

Rem illam El-

eiusdem nullo contradicente D. de Ofterminde.

: expedi-

bacenfem non fuiffe bene promotam, ait Quir. Kunckel: dedu-

[ncarnit,

ro-

nini No-

xerunt enim exempla, quibus in fimili cafu fa&a fuit nova

h

itit

x Comy-

vifio de eadem pertíona.

Inde Congregatio facra merito in

"veftigiis ei monftratis c).

Recentiora etiam habemus exempla.

yre qui-

j adtt-

Ita a. 1763: Celf. Epifcopus & Princeps Paffavienfis ex illuftri

rofapia Comitum de Thun mortuus eft, cujus beneficium in

Werbyp.

Ecclef. Metrop. Salisb. retentum S. Pontifex contulit D.Sebaftia-

lm aC fe-

ulle cum

noComiti de Lodron, quem Rímum Capitulum ex fingulari pie-

tate & reverentia admifit. Econtra eum Archi-Epifcopus Salis-

idis Bul

Qd mem.

burg. Sigismundus a. 1771.in favorem Ill. Nepotis fui beneficium

in Cathedrali Auguftz V ind. per Indultum retentum renuntiaret ,

jri, cui

fed intra XX. dies moreretur, S. Pontifex quidem illud alte fa-

E Wu-

aque col-

to Nepoti contulit, Ordinarius autem non attenta pontificia hac

collatione alteri beneficium contulit, Refignatario ponüflC*i,&m*ï

JATIEE

;t, dein

fuam provifionem non -amplius urgente d),

1IL Pzi-

per

) Vil. inf.-$. XXVIII. N. IF:

4) Steinhaufer À c. 5 F.

K

ïg

f

W

74 De'Beneficiis 69 Digizita;z'bm per Prorotionen vel

;

-JIL Primam quæüionem quod attinet, hec denuo divifio-

ne opus habet: aut enim Papa conceffit preventive Indultum re-

fu"dï;.

2

tinendi, & hoc impedit vacationem , quz alias per fubfequen-

4

exteno

tem promotionem inducere

&ur ,

enim À

& operatur, uf promotus abs-

que nova collatione & pofleffione beneficium uti prius retineat;

vacat

omnino

adeoque non prius vacat, quam íucceffive per ejus mortem e).

Talia beneficia vigore previe difpenfationis retenta non vacant

ícdind

per promotionem, fed preíervata funt effecive a vacatione ex-

p li

capite promotionis: coníequenter non aliter, quam uti vacantia

tur füpe

per. obitum conferri ant impetrari poffünt mortuo Epifcopo f),

ubi ver!

aut etiam per refigenationem 9.

nec erit

&excli

IV. Etenim non videntur juflificate litere Apoftolice in

certa d

ea parte, in qua narratur, Canonicatum, de quo agitur in Mo-

pa Pl'(

guntina Canon. coram Cerro de a. 1665., vacaffe per promotionem

dultum

Hugonis ad Epifcopatum Wormatienfem, quia licet de jure om-

fcopi 1

nia-beneficia promoti ad Epiícopatum vacent À), ceffat tamen

vacatio ex indulto retentionis preventive illi conceffo, ubi S.

trat 11).

Pontifex expreffe decrevit Cánonicatum hujusmodi per promo-

H

tionem non Vaqcarje j

AX

d

MRU

pore pro

motione

&) ut re-I'po»nd. Rota cor. Pet. dec. 11

-

cor, Dunozet.

27. . 1;. & in C; ear. behefi 11 8. j?m. 16?1.

& Bon&

Canonici

f) Rot. dec. 246. per tot. przz;t. ï4.,—7-ecent.. , dec. 518. 9. A. part. 19. recenit.

g) ut eft dec. 1488. m. t« COFa Coccino , in Mogunziaa Canon. 26. an. 1665. cor.

N frequf.:

Cerro — ibi: Ad Epifcopatum Wormatiz promoto Hugone Everhardo San-

hia vocm

G&itfimus D. N. eidem conceffit facultatem retinendi Canonicatum , quem

àm ani

tunc obtinebat in Ecclefia Moguntina, cujus facultatis vigore illum retinuit

& Cardin

usque ad ejus obitum fecutum de menfe Maji 1663.. Cum autem Philippus

Friderieüs illim impetravit a Sede Apoü*oiica uti vàcantem per promotio-

flirar,

nem ad Epifcopatum, dubitatum , an ei literz A

poftolicz fint exjequendæ,

& Rota cenfuit illas non effe exfequendas.

£) hg

D) cap. cum in cuuclis $. 1. de elet,

3), Confentit Card. deLuca 4e ber

s.

- difc. 104.' ". 9. W. ftenim. , Card. dePetra

ad Conft. Nicol. V. n. 50., Antonius Maria de Nigris Jib. 1. s. 9. cap. 1

^-

9

9) Simy

Urfaya difcepr. Eccl. X1I. tom. V. p. 2. u. 20 47 24. — ille enim , qui fic pro-

Il Ror;

motus continuat in füo primo ftatu, perinde ac fi aliud incompatibile be-

i Vürdr

neficium non obtinuiffet —— ad differentiam alterius cafus

modi gratia denegatur.

; quglldo 'hujus-

0) ü qua (

hX

[

:

l

Tm-välatiog?äwz autboritate Apoflolica factam re[ervatis. 45

Wivl

ltm re.

AV. Sane unus vacationis modus non poteft cum alio con-

fundi, nec impetratio beneficii obtenta ex capite refervationis

Yemn.

Qtus a'ng.

extenditur ad vacationem per obitum in caíü relato: difcreta

enim funt jura, qus ponunt difcrimen inter refervationem &

Tetnegt;

vacationem , inter vacationem , per obitum, & per promotionem:

tém )

n Yacant

omnino etiam aliud eft, beneficium vacare per promotionem ,

& aliud eft, beneficium effe refervatum £.

RMefervatio inducta

ttione o

| Vacanfia

per Extrav. ad Regimen, &.fic etiam per Concordata non funda-

tur fuper fola vacatione, fed fuper ea per promotionem indu&a,

&OPO D

ubi vero beneficium vi Indulti prxventive conceffi non vacat,

nec erit eatenus refervatum , per gratiam retentionis impeditur,

tolieg in

& excluditur vacatio ob promotionem 7) ; & fic refervatio , etiamft

certa & incontrovertibilis effet, nondum inde certa eft vacatio

r in Me-

totionem

per promotionem , quoties Papa uti hic preventive conceffit In-

: jure om-

dultum retinendi: unde qui beneficium vacans per obitum Epi-

ht timen

Ícopi habentis Indultum impetrat uti refervatum , male impe-

S

, Wià

trat J).

T bromo-

$ XXIV,

ZIn fi vetentio concedatur. tempore promaïz"onif?

Uo2i ".K

^ I. Velretentionis gratia fit altero modo, & conceditur £e

Hb

Vu Sa"

pore promotionir, ac poít eam , introdudta jam vacatione per pro-

motionem; faliter Nicolaus Papa m) Magiftro Petro de Afpelt ;

fl I6ï5x.

& Bonifacius Petro Epifcopo Bafileenfi, retentionem plurium

)!

Canonicatuum & prepofiturarum conceffit; atque fic eft moder-

Óf

(

na frequentior praxis ad tolendum omne dubium o) quod bene-

rdoSun

ficia, vacent eo ipfo,.fufpenfo vacationir effe&tu urque ad obitum,

i thm

etiam an inducendam refervationem apud fedem, & excluden-

petinuit

l!'

dos Cardinales induitarios, qui habent jus conferendi refervata

3 Philiypis

us eft in priori modo, in pre-

j promotio-

in Exfrav. ad Regimen: quod fíec

2

Ven-

exequend-æ,

Kk) Rot. ci. in Moguntina. Canon. $. non azteuzo cor. Cerro.

1) Barbofa dec. 29. :. 13.

a, dePetta

$) Simonett de referv. q. 27. . $

: &Caffar. Ad'ec. 3- de Couft. ex fx-it'erpfe,taüio-:

^ L'l]Pl I U

ne Rotz in Mog. Can. cit.$. Aurboritates. adde Ant. M. de Nigris J c. «. 9.

qui ii p

53) Würdtwein fub(d. diplom. zom. I. Charr. L. L. d* LII,

spiible

9) de qua Card. deL

undo I

Fca lifc, 343« de beuefz in fupplem, ; Card, de Petra Joc, cir.

1i» 59.

»6 De Beneficiis 69 Dz'gm'r;:tibus per Promotionem «vel

ventiva retentione p). In hac hypothefi fi quæritur-, an benefi-

ii

cel

eia fic retenta fufpenfo vacationis effedu, vacent per obitum

qüc

promoti, an vero, uti prius, per promotionem, facilis eft re-

pon

folutio: quia in terminis apparet , quod retentio concefía fufpen-

fo vacationis effe&tu vacationem & coherenter refervationem non

ii

extinguat, fed fufpendat illam ufque ad obitum, quz alias fta-

j

tim per promotionem induda fuit; proroget illam, ufque dum

of

nft

retentionis gratia per obitum confumtafuerit: qua exfpirata vel

per obitum ipfius, qui jus retinendi habet, vel quovis alio mo-

i

do fublata: utiqueex terminis claris collatio fieri debet tanquam

a

a refervatis a Papa; & uti de þeneüciis vacantibus per pro-

motionem q).

cafa

1.

Verum difficultas in eo refidet, an S. Pontifex absque

&ude

rejudicio Concordatorum fic fufpenfo fcilicet vacationis effedtu

fia (

i

Í

idultum retinendi concedere poffit? apparet equidem , quo-

tific

modo beneficia difpenfative retenta poffint a morte Epifcopi per

ten'i

dlera

promotionem vacare ; an vero hec ipía fufpentio effectus & va-

foruma

cationis absque Izfione Concordatorum procedere queat , "nec-

dum videmus, quzecunque fuerint ea, que a Curialiftis allata

nentil

fuünt, eruditionis momenta: fimilis enim & frequentiffima Cu-

woiet

ri$ praxis utpote prejudiciofa, in terminis Concordatorpm Ger-

fj

manos neutiquam ligabitl, quod mox dicetur,

( Cap

!

od

bR

.An coniraveniatur Concordatir , fi retentio concedatur fuftpenfo

làc,

alioqii

vacationi effe&tu urque ad. obitum Promoti?

Dem; t

I. Ceteroquin utrum S. Pontifex , indulgendo promovendis

Wi vat

htio iil

&d Epifcopatum beneficiórum vetentionem , Concordatir contrave-

miat , feparata quaftio eft, & fatemur, eum Concordatis revera

htione .

4 pon contravenire: quia in beneficijs per promotionem vacanti-

qui fa

bet:

bus S. Pontifex plenam liberamque difponendi facultatem ha

five

»

7) üt

1 (j

Card. de Luca de be;gefi di c 104. , difc. 109. tt. 2. &* 3. , difc. 143. 1. 16.,

(T

Rota dec. 214. 1. 4. d?? feq. parz. 14.

"RLT

firmat Róta dec. 246. 1. 8. d** 9. parr. 14. regent. , Gcdec. $18. 1 4« parr. 19

4

:

gom. 2. , Card. Petra J c. , Barbof. vor. 28. 9. 13. lib. 2,

;

Lg

|

,

Translationenm autboritate Apoftolica factam ve[ervatis, n

Peh

five erzo alteri conferat, five eidem Indultum retinendi .con-

Obitum

cedat, non erit in hoc Germanis querela aut (nvidia: dubium,

eft re.

.quod effe poteft de preventive conceffis, diluitur ex eo, quod

iüfgenu

non fiat nova collatio, quod titulus non innovetur, nec Indulta-

«m non

rius novam fuorum beneficiorum poffeffionem accipiat: potius

lis fh-

jus primevum Indultario confervatur, obftaculum juris tollitur,

e dum

poffefüio continuatur, ac beneficium a vacatione prefervatur ;

nta vel

infuper Indultum retentionis j

3

am à temgoreXCæleüini.III.. fuit

llio mo-

i -

t

2

um

1L Econtra fufpen

(o vacationis effe&u retentionem benefi-

j p

