
elt, at fi

IV. *xImoxRatisbonenfes. in anno 1719, ubi Epifcopus Cle-

mens Augufturad Ecclefiam Monafterienfem, & Paderborn. trans-

ve d hoc

latus, pariter fine omni previo Indulto Apoft. elegerunt fibt

& übjd

Epifcopum Theodorum ex Seren. Domo Bavaris o).

£ Cxtenia,

V. Atqueexpreffe per Refcriptum Ceareum Jofephi IT.

d. d. Vienne 3ot Novemb. 1768

. £* Claufula ii

etiaufi

.

Eäf;je-

'zzZz'umk

9) Conf. Auth., qui fcripfit Conc. N. G. fi'lt-?gl"., Tom. I11. ci;*. ficut &—Anfif.

madverfionem Cl. D. Schmidt Tom. H1. Differz. ad Differz. l.. Cl. D. Nel-

quntat

ler in fine, dum enim, ait pag. $7, Ser. Clemens Wenceslaus Dux Saxo-

nim a Cathedris Frifingenfi & Ratisbonenfi ad Archi- Epifcopatum "Trevi-

rendi nv-

Aas foillet

renfem transferretur, ita inter alia allocutus eft Coimmiffarius Cefareus Ca-

pitulum Ratisbon. apud Faber £Teue €itàats- Cannley zom. 29.. fol. 317.

» Leodien.

vabingegen Pónnen uno :ollen &e. Z&ayfevl. Xr1aj. nicbt umgeben, bre

Jkayferl X)Daynung, uno 2illerbàchften Zoefebl anbero etgenos uno us«

ingenüs &

'. C;-pituüs

orüd'lid) 3u wieoe boblen , telóen (ie am 30ten Yointermonatbs verz

flofienen CDiabrs an 88 xocbiv, zbbom« Cuperu! oes mebreven baben sa-

s palloress

Fommen la(fen, oamit oev im aegeniarttacn Sall oer £&leoigung bicfit

iuxta Cur

gen 25ifitbums »on oem Qioómilcen x»of ongemafiter oabter nicbt plas

ibur G qer

babenoen faculrari-eligendi Veine €tatt, weoer oíe minocffe XOirfung

einderaumet, fonoern recbtlicb xoioev(procben weroe . . . . von berübr-

fitioi ntj-

ter Clauful nicbt oec minoefte Gebrancb gemadot , . . mitbin qegemoón

jb dato^9.

tíge Sedis Vacanz uno oie 26ifcbófl. Yoabl. leoialtco auf as eigene , oen

p trans-

Concordazen. gemóf ibnen suftebenoe uno nicbt erft neueritd) verliebene

anftattbaffte Recotavünoen . .. . fort ficb genau oaran balten wercen.

IT Sed

p) extat apad Auth.;. qui —f;'—'ï;ripiïf-':Cc";zrcor.fi. N. G. 'z';z:--:*gm £0m. III.X f. 110

f

nö De Eeneficiis 6$ Dignitatibus per Promotionem vd

-,'ie ghm

Eccefià pradidla Ratirbon. San&itotir Sus C? Sedir Apoftolice

difpofitioni vefervata feu affeta quovis modo etiam juxta Concordata

&uter Sedem /Apo/l. predittam C? Inclytam Nationem Germ. inita. ex-

J

qe Di?

lat btl

ifiof — omnino rejicitur ibi — ££in in 3Deutftblanó von LIn-

fecen Dorfabrer amXeicd) nie antenommener bódhft nefábrli-

famenw

er €3a35 1oill cteltenó qenmacbt voeroen, ob swáren námlic) oie

$

£nng

in felcben Sállen erleoiget woerbenbe 2Sibtbumer oem. pábfHL,

uri t

Gubl mit 26tefebluf oer. Canoniftben YOabI uno Poflulation

beimgefallen unó. vorbebalten: voie nacbtbeilig eie folcbe

aob

alterit

eumnutbung oiocr Oie Gerec)tfone uno alte Sreybeiten Oer

( &

oeutfiben *Erz2 uno Gtiffterrn anlaufet, unoó vole febt es 1Ine

voetten. lInferen ei&nen ZXayf.rl. 2Aeic)s- Dorrecbten oatan

&ndo 3

ágm d

telegen, oie ZErlafjuntg fold)er pábftl. fÉrllárunt aus oem

YOeeg 3u ráumen, fo ernfilic ift Linfere XAeicboodterlicbe

gïedïe:

JXorforg, mit welcber YOir ale 2&ómifcber ZAayfer Gbrifter

retur:

JDoUüt unó CidDirmer

;

2

x

5

$

datoru

Pónnen,

er oeutften ZAireben. nicbt

itebern

oaf ober:oábntet &xag irgenooto ftatt finóe, eber

in. Oer So[Ge 3tt einigem 2oegfprel temigbraucpet toeróen mó-

Se: alooann bey Oem SreyíinaiftbenóDbom - Capitul felbft ein

Bleicher im "fabr 1694. Gewattter 3Derfucb LInferem Y orfab-

rer &m AXeit eamaligen ^£ayfer verborgen, mitbin aufier

aller YOitFunt geblieben, oielinebr unó Oabero in óenen im

Jabr 1719. bey ££ucb, uno im 7fabr x7ox. su Trier fic bege-

P.

benen abnlicben ££veinnifjen von oem pábftl. &tubl nicbt oer-

teicben mebr unternommen, fontern Oen (reyen Genen 32bom-

h adr

apituly f 2&rafft Oer. Coscordaten .suftebenoen Yvablen. ibe

Ventivé

obngefperrter Z auf obne minbtefte25cfrhbránfuntt, 25coingnif,

[

É

ütrum

unóf£innang ift belafen :aucp i

nf

i5j

olcoer Gemáfibett Ote pábftl.

tiam de

Confirinationen fino evtbei

i

fet

foroen, — — "Don linsift be-

Epife

fenfu C

reite obnmittelbat oem XXómifcben £of oerlinbefrano otefes

feines LInternebmense angeseinet, folcoeSinmutbungen beftens

t fup

YotOerforocben, aucb wie billig eine genugtbuenoe 2íbftel-

mümus

Iung obermábnter unbefuater Clauful mefooert voorben 2t. xt.

ttitia |

-. VL . Inde fcribit Anonymus 4), 6ie oeutfcbe YOablfrey-

d

tulin

beit bat öerjjfgjäexl yin regula Yoollen feftgeftellet tveroen, o

ag

ie

qj/) apud de Crameg' Viebenftunoen Author Xedbts; uno dGefcbic

btemófitge

7)j

Jj !

f&rórterung einigec öi/ev Cw;c. betceeïenöen Sragefa p^g- 87. 1 989. &beil,

)

x

uj

Tromstutivaer Mbæüw Aþweliïäïäläm-rgwæü. r

*m'ï/lþühtzg

I niemal bat foL

| fie obne

Confeur ooert SOer(cbutoen oer 'Cawtu

Cfmwïd'a

lt

len oerbinóert,

fonbern nut nad) geft

tbebene

t Gade erít ettic

^Hl ov

tie Difpofi

ütion yno 2heurtbeilunt Oaro

b óem QAÓmifden 4

bm;

&

en toec

toen voolfen, Oeffen provifion

e5

en Oie in avi-

bat bel

oncilio Bafileenfi

eg.ef&imhr

faimentis

j

ogwuntz

nir cap. 6: eitbaltene, unó inC

il

TOi

Seff. 23. decreto , -

licet dudui, adoptiete Clauful: vejedia tali ele-

1 Ddb

&ione ad Capitulum vel

conventwm vemittat , ut .velintra tempus

tfatim,

diftantiam ad. aliam elelionenf'procedant ,

jurir vel aliud. juxta loci

At fits

olicbann erft Diog tetieben

voorOens alias alteri invito per

Vtife r

alterum iniqua generaretu, con

ditio , fiad translationem ftatuen-

Iteil]ng

dam &

decernendam confenfus

Capituli, de cujus jure interver-

(b Qdtotg

aut fine illo translatio ad effe-

tendo agitur, non requireretur,

romotionem in-

77

&um deduceretur, vel faltem refervatione per p

tetlidye

gredieat

iv

C ^i libertas eligendi-

;t

fibi novum Pre

falem tolle-

* Obrifor

retur: à

tque ex tunc fi non totalis;

faltem princi

pis p

t gugatur

daþarum u&ura penitus corrueret.

*

La

r

)

V, MOR

tUety u

2$ XXXIV.

3

fbfb v

rer Epifcopotur retinendi

coufe publice -

totfale

: Dum vel plu

?

hitr qufit:

pro Germania. amilitantes.

dotem t

Mplue

an&us Pontifex promovendo vel thferändo Eþifcopuin

L $

ad aliam Ecclefiam ante a&ualem promotionem ac pottu-

M r

fati admiffionem ad novam Ecclefiam p

oteft absque dubio prz-

t

dire vacationem prioris

ndo Indultum retinendi

abl tl

ventive impe

qinmif;.

utrumque

t

flatum füum juxta Pontificalis dignitatis exigen-

tiam decentias tenere valeat ) ;

atque fic nequidem vacat prior

i pabitl.

Epifcopatus, & opus

non eít ad retinendum aliquo novo con-

*lhö!(f be-

de continuatur pofleffio anterius habita ,

o od

fenfu Capiteli , fed nu

At beftent:

ceu (upra de ben

eficiis preventive vel di

fpeníative retentis in-

Jj

muimus, ubi taliter vel prg

ventive, vel

ft promotionem be-

12 äbffdä

neficia priora

retinentes gau

dent jure Antioritatis in omnibus,

Qetr Af .

feffione manent in numero

Canonicorum Capi-

absque nova

Dudifte

tularmm in

, uü pr;us.

Y

l'urno ; | & jure e*pïmäi

3

bt ïïä*

a,-) juxta Cæp. fiix

*

Epiftopus 16. q. 1. ; Amyae;gf de Siilo Dm lib. 3. cap. XVII

iitaiitt

f 9.

, d.

Ed

2

| Tïzïïf

118 De 'Benäïciz's g *Dz'gn/imtz'bus per Promotionem

vel

Jut ME

-

1

II. Quemadmodum enim non attenta

poffeffione Epifco-

cialius

patüs unius, dantur Indulta vel Brevi

a Eligibilitatis a $. Sede

rj

ad alium Archi- vel Epifcopatum

; item vivente adhuc Epifco-

fem d

po Coadjutores, ita quoque gratia

retenti

onis plurium beneficio-

risi)

rum imo & Epifcopatuum concedi folet

, ceu eft extra contro-

vente P

verfiam pofitum

; pluraque hodie exempla obvia funt.

]

L ss :

Fr;1'vj[a]

Ili.

Id quoque fieri nedum

propter egregias Impetrantis

juis&

qualitates in eodem Brevi elig

ibilitatis

enuntiatas, infiznia me-

vtilitati

dine

tibus fo

rita, dum rerum gerendarum amplitu

; prudentia & inde.

feffa fedulitate adeo bene meritum fe demo

nfltravit, ut communi

quä non

voce Cleri & populi acclamari videatur ad

publicam in iftis parti-

VI

bus utilitatem- & neceffitatem ,.

atque fic potens fit, fortiter &

fuaviter tueri jura earumdem E

c

Qioni51

E

clefiarum »).

Sic vió

IV. Sed potiffime con

currunt diverfe rationes

publice,

nis 10l :

aut Ecclefiz utilitas vel nece

flitas publica difficultates in illis re-

x

eionibus, in

quibus Epifcopatus pofiti funt intra fines Principum

& Aut

diverfe Rel

igionis, ubi timenda alias

pericula, ut fit refiftentia

FElttor.

major inimicis Ecclefiz bona inv

afuris, quibus in circumftantiis

gt (

Apoftolica Sedes denegare non

d bormi

folet gratiam retentionis in par«

tibus Germaniz, ubi indulgetu

r paffim retentio plurium nedum

V

beneficiorum & dignitatum,

fed etiam majorum Epifcopatuum )5

& redo

plures enim reditus requir

untur

pro defenfione Epiícopatuum

plerum

potentibus undique diverfe Relig

ionis Principibus cinctorüm.

V.. S. Congre

fciis C&

Y

gatio d. d. 9na Augufti 1714. pro caufa Gratiz

Yl

ftana, ut everterentur ea pericula C? detrimenta ,

I

"m

li

!

xv u

xfattul'it in d. Aug»u

"

»

que

ür

CI

à

^i

|

D ut notum eit, & obfervant Fa

gnanu

s ii Cap-.w dudum a ". 29. de Elect. ,

eu

Cü Ü

Pallav. i2 Hff. Couc.

Trid. lib. 24. cap.

Wefi

1n

pl

Difcept. VI. u- 5. &* fa.

12« 9. 11., Urfaya Tom. V. parzi. 1.

Is D

2) quemadmodum teflantur Marra in Commenz, a Conc.

cauf. Confiftor. Seül. 16. n. 35. & 36

Germ. . 1 20., & de

Ciz*æim

^

* 2. 224 29. , Rot.

.; Amayden de Szylo Darz. lib. 1. c.

i7.

iüperitr

in Auguftaua Canon.

27. Jjusii $. eoque magis. cor.

RIX

Crifpo, apud Piton. Dfcepz. 89. a.

17. fcribentem in caufa Cclf. Joannis

Francifei Schenck Epifcopi

ftanz Ecclefie, & ipfius Al

exandz Si

Conftantienfis poftulati in Coadjatosem Augu-

L

gismundi ex Sereniffimis Principibus

Neoburgicis & Palatinis Coadjuti

pro gratia retentionis Epifcopatüs Con-

Canenís G duorum Canonic

bipolenfis. .

a»t(mml Ecclefiz Auguftang , & alterius Har-

jä

ul

T'ranslationem quthoïz'täte Aoftolica fa&am refervatis, xx9

: Epifey

qua in Ecclefiam Augujlanain manare poffent. Pitonius ]. c. fpe-

IN

cialius motivum expreffit, ícilicet ad effe&um habendi potentiam

vefiftendi finitimir Principatibus Acatholicorum eorumque viribus.

: Epïfco.

Slefirin.

Kem hanc profequitur Urfaya l. c. , & Antonius Maria de Ni-

gris u), quod in Hifpaniis, Galliis, &Italia, in quibus Deo fa-

[ Contro.

vente floret Religio Catholica, nemini aSede,Apoftolica dantur

Indulta retinendi duas Ecclefias Cathedrales propter refiftentiam

IDetrantis

juris & Trid., fecus in Germania, quod fit ex caufa publice

IQf me.

utilitatis & neceflfitatis, ut fcilicet Epifcopüs duobus Epifcopa-

tibus fortior effectus refiflere valeat conatibus Acat

R

:

holicorum,

Cmmpni

qui non raro per Vim Ecclefias invadunt.

3

"

Is pati-

VI. Ex iisdem graviflimis caufis quand

oque gratia Ijeten-

fotiter d

tionis non eft folum duorum ; fed etiam plurium Epiícopatuum.

Sic videmus in Germania, ait Fagn. l.c,,. cum fublimibus perfo-

Dublice,

nir non raro difpenfari fuper retentione plurium Epifcopatuum —

I lll re.

— ut Catholicam Religionem , expulfir herefibur, confilio, opibur,

)rincipum

t9 Authoritate fariam te&am, tueantur: ex hac ratione Princeps

teüitenti

Kle&or Colonienfis ad prafenr (dum ícripfit F'agn.) obtinet Epifco-

umflantis

€2 Epifcopatus Leodi

gatum Colonie ,

S

'efykm, 1W0nq/i?3fjenfe.m, Pa-

s n fit«

derbornenfem , €2' Hildefienfem.

im nedum

— XII. Principaliter & ultimato iftze difpenfagtiohesv.ænduht

um t)s

& redundant in bonum publicum Ecclefig, quia tales perfone

opatuimi

plerumque funt magis utiles Ecclefie , &

lat

ided plu;;ibgs bene-

ficiis & Epifcopatibus honorands x).

1 Gs

VIII Etenim Epifcopatus in Germania funt plerumque

etrmeuta,

!

Principatus, Epifcopi Principes Ecclefiaftici Laicis anteferun-

(i

j

q

tür, habent votum in Comitiis, v.g. Epifcopus Spirenfis fpectat

N RUUM

ad Circulum Rheni fuperioris, Paderbornenfis ad Circulum

Weflphalicum , Hildesheimenfis ad Circulum Saxonis inferio-

AR

ris, Kichftettenfis ad Circub:um Franconicum, Auguftanus ad

120 &i

Circulum Suevicum , Wormatienfis eft Diredor Circuli Rhenani

J 1617

magni

cor, À p

fuperioris,; '& Epifcopus Conüantiæ eft Cïïput & Diredor

l—

-

Circi;li

f. loanius

Ang

«) rracd. de

.Vacqt. benef. Roma v741. edit. lib. 1. cap. XIIL a, 12.

3

J

x) Pirrhing im Gus Canon. libi 3. tit. $. SeCl. $. . 191. de Prab. d* Dign.,

copatis

LOl«

Engelhardt Jib. LHI. zir. 6. $

alers Hv

. unico. de Coadjuroribus Gerii. ,' Arnoldus a S

Leonardo Confufr. Cafz. äe Coadjutoria perperua szp. 1. fs. :

N

—

Trt

120 De Bmg*üii: 7 Digizitatibzzs per Promotionem voel

fhedr

Circïtli- S'ueviæ cum Duce Wüx'tenbergïCO-,' atque i'fl,Di'æti's Cir-

dem

cularibus primo fedet loco &c. propterea ad hoc, ut dicdum

fuum eque magnum ac oini confideratione dignum munus for-

Cong!

titer exercere poffint , eo facilius concedenda videtur gratia re-

-po/iui!a

.tentionis alterius & plurium Epifcopatuum ; . taliter reditus ad

giell.

invicem concurrentes adjuvabunt velut per manus adjutrices

qugti

a.

utramque Ecclefiam , & facilius onera fupportabuntur neceffario

ia lo

obvenientia, ubi cum Principibus Proteft. Comitiis interveniunt,

Mairor

& una concurrunt in votando, tradando & concludendo negotia

intereffe publicum tangentia, & fic plures reditus neceffarii pro

Schónd

tis brt

manutentione magni numeri miniftrorum, & recta gubernatio-

ne, quz tendat ad confervationem Catholiee fidei in Imperio..

contet

þ-

Donti

Epifcopi igitur fimul Principes & ob fuperioritatem ita didam

g

912

Mlajeftatis emulam atque analogam, tum ob integra etiam for-

y

mata Dicafteria, quz viris nonnifi explorata morum probitate .

4

nanjh

probata rerum agendarum experientia atque prudentia confpi-

cuis ornare folent, Regibus quam proxime accedunt, & zqui-

p N

(ein ]

parari merentur. QConf. Tvid. Seff.25. de-Reform. C..9.

wm

IX. Expedit namque, ut in illis partibus, Germaniz:

frilicet, undique interfectis & intermixtis cum aliis confiniis óz

gu,f:ino

/E'u»gene

Principibus Proteftantibus hzc vel illa Ecclefia, quz fub priva-

to Epiícopo non ita bene poffet cuftodiri, provideatur de capite

potenti pio.& Catholico,. atque fic retinendo plures Epifcopatus

4J Óuln

Àbb:

pluribus fuübfidiis munitus fit Epifcopus, ut fortioribus viribus

refiftere poflit cona

Ctm

continuis y). . .

f;ibus.& irSVa.üqnibus Proteflantium vix non:

ftitqt

Adm

X. Pluraexempla fimilium difþenfati()num multorum $.

füpe

Pontificum. ut plurimum nota & manifefta'proftant antiqua &

fmul

nova. Pitonius.7. c.. .. 12. fcribens. pro retentio

ne Ecclefizs Ca-

Ab'b:e

thedralis.

tenft

bien

fpt

9) S. Cbng&.ä z Mogunt, —Cöadjut.xï T. Juli vz11. , in Aoguffana & Cmämzrie;y&f

p

rezenrionis-3 Sepz. 17716., & Anfaldi n addir. ad dec. 86 i. 65. in dida Augu--

$) V

Ti

flana & Conflantienft vetenzionis 3 Sepr. 1716.. $. Congregatio vebus Coufitoria--

libus prapofita. cenfuit ob plures gravesque vationes, eas vero pracipue ,. quod ana»

fferi

jori porentia & Ecclefinflicorum redizum copia auGus sum veligionem Cázbolicam:

perm

validius frmiusque zueri valear, tum Conflanzienfis Epifcoparus anguffam rem fub-

V 2T,

levare, concedi. illi pofJe: faculsazem. retinendi: eaudem: Conft

anzienfem. Ecclefunn ,,

u

1

exiam. goijgmm ad. il'—iim favorem. factus. fueriz. locus. in Auguftang.. -

Spd

ibl a REU iUR m

]

M mnslatibuem autboritate Apo[tolican factam æ'(f]e'rvatis. I2I

tis Cir.

thedralis Conftantienfis fecenfeï punctuales cäfus, réfpecu ejus-

idm

dem Ecclefis z). Sufficiat hic adnotafie verba illa Refcripti S.

ts for.

Congregationis in Trevirenfi poftulationit 20ma. Aug. 1716. —

ag re-

poftulationem e[fe admittendam cum retentione Ecclefiarum Uratisla-

Qs al

vien. €9. W'ormatien. , quibur idem poflulatur nunc praeft : nec non

Dntrites

magni Magifiri B. Marie Teutonicorum ac Prepofiture Elvacen-

eceffario

ir£9c. ac dandam effe eidem vetentionem Coadjutorie Moguntine ,

J

t

p2

Venttnt,

ita tamen , utj

a&o fucceffioni ad

'v.js

if favorem loco, alterutram ex

hegofia

Meiropolitanir dimütere teneatur, Cardinalis Damianus Hugo de

firii jro

Sch3nborn Epiícopus Syirenfis ampliffimum habens eligibilita-

eratio.

tis Breve die 18va Maj 1722. unanimi omnium Capitularium

[mperio,

:confenfu Coadjutor Epifcopi Conftantienfis eledus fuit, vel a S.

i didam

Pontifice poftulatus relatis precibus, ac 16ts Sept. e. a. in Con-

tlam Tor

eregatione Confiftoriali refponfum fuit pro gratia, quz fuum

habuit effed&um , & complemen:um. Uríaya 7. c. recenfet Soan-

t oonfpi

nem Philippum ex nobiliffima familia de Schónborn Archi- Epifco-

& equ-

um Moguntinum, Epifc. Herbipolenfem & Wormatienfem ;

9'

dein Lotharium Prancijrum Epifcopam Bambergenfem poftula-

tum Coadjutorem cum futura Succeffione Archi- Epifcopo Mo-

ermante

nfniis &

guntino , utpote fcribens pro Cardinali de Schónborn Domiano

)

ib prive

:Ifugone in caufa Conftantienfi & Spirenfi hic recenfita a

XI. Li"'

de cipife

copatur

&£) Salamon , ait , olim Epifcopus Conü*antienfïs fimul cum Epifcopatu retinuit

Abbatiam Sangallenfem una cum duodecim aliis Abbatiis, quarum una fuit

j (E0VNS

. Yix not:

Campidonenfis ; utraque Abbatia Sangallenfis & Campidonenfis notorie fupe-

rat quoad reditus Epifcopatum Conftantienfem. An. 1454 Heuricus fuit etiam

- Adminiftrstor Curienfis perpetuus; A.1531 Bakbafar alter Epifcopus fuit in-

liomm $.

fuper Adminiftrator Hildefchembenfis; An.1537. foaunes Epifcopus retinuit

fimul Archi-Epifcopatum Lendenfem; An.1561: Epifcopus Marcus Siticus

intiqui &

-Abbatiam Lauterenfem , & À. 1590 Zudreas Epifcopus fimul cam Conftan-.

delie C

tienfi retinuit Epifcopatum Brixinenfem & Abbatiam Murbacenfem &Lanter.

chedralis

bacenfem, & A. 1661 Epifcopus Auguftanus Sigivmundus Francifous cum Epi-

fcopatu Aug. alias duas Cathedrales Tridentinam & Gurgenfem.

Cufniof

8) Vid. Rigant. 7u Reg. 1. Cazucell. $. VII. a $. 168. ubi intes alios refert Her-

a dida Augh

maiun , qui obtinebat Colomienfem , Mindeufem, Osnabrugenfem & Monc-

; Cfori

y, ii

flerieufen , nec. his faturatus alia ambibzt opima Sacerdotia , que cum ipfi

permitti non poffent, in herefin mifere prolapfus. Raynald. ad A. 1543.

PT

2!. 210

Poft Hermanni Apoftafiam Erueffus ex Bavariz Ducibus eligitur Ar.

if rct JH

chi-Epifcopus Colouiesfis , cum jam Frifiugenfis ; Hildefenfrs & Leodieufss effet,

a EC«*.']?]?(WH

Spondan. 4d 4.1582. 0. 6., & fgcce[ïive füb Greg. XIIL. Moaaflerienfom,

"

obtinuirr

122 De Beneficis 62 Dignitatibus per Proiotionent vel

XI. Licet Apoftolica Sedes non adftringatur exemplis,

rüff

nihilominus in his gratiis femper ex decentia quarit fe confor-

ü

mare ufui, & fequi veftigia fuorum Antecefforum P); accedente

tifimum utriusque Epifcopatus per confinium continentium

patx

fibi cohzrentis & Ecclefiarum vicinitate, quz circumftantia faci-

litat gratiam c).. Initium hujusmodi retentionum, qux quon-

hifil

fau

dam nonnifi ad tempus concedebantur, refert poft Parifium Tho-

maffinus d), fed Celeftinum IHI, qui fedit r191, hujusmodi

expt

difpenfationem jam concefüffe Epifcopo '"lerdonenfi teftatur

habef

Innoc. III. apud Rigant. e) Primum alicujus Coadjutoris exem-

plum, quod in antiqua Ecclefiz hiftoria occurrat, Valefius apud

ehit

Binghamum illud judicat, dum Alexander Narciffa Epifcopo

tatis

Hierofolymitano propter longius fenium Coadjutor conftitueba-

ficit

ECC]:

tur. Duo,ait, contra Ecclefiafticam regulam admiffa funt, pri-

mum, quod ab une Epiícopatu Alexander ad alium translatus-

tisc

elt f

eft; alterum, quod fuperftiti Epifcopo Adjutor & Co&pifcopus

eft adjundus: íed in fequentibus fxculis plura exempla obvia

Tocil

funt f). Verum Alexander ifle in alia provincia jam tum Epifco-

pus, ubi autem accomodus effe declaratus femel fuerat, nullum

amplius erat hac in re dubium, fed unanimi omnium Epifcopo-

N

rum

obtinuit. Sub Paulo V. Princeps Ele&or Colonienfis retinuit Leodienfem ,

Mouaft. Paderborn. d»* Hildefieu. , de quo Fagn. fupra; 9na Decemb. 1728.

"

S. Congregatio indulfit Clemenzi Auguflo ex Bavariz Ducibus, ut una cum

flenti

Coleuieuft, Monaflerienfr, Hildef. & Paderborn. retinere poflet Ecclefiam O;-

nabrugenfom. |DeEcclefiz Tridenting retentione ante & poít Concil. Trid.

Rigantius 4 c. s. 169. d? 70.

b) Corrad. iu prax. Difpenf. lib. 9. cap. 2. à n. 10., U

rfaya Tog. OI F. part, IT.

pE

l) Ca

Difcepr. V. n.15. &* feq. jun&o . Can. ff ea deflruerem 25. quaft. 2

£) ut confideratur per Div. Gregor. in Can. d** zemporis qualitas, dr viciuitas;

DN

"& in Can. poflquam. 16. quafl. 3. -

,

Germ

d) tpa'rt. 2. lib. 3. cap. $. ad A. 125

e) L.e.$. VIE d..199.

äüCz

j

f) Valef. wor. in Eufeb. li. VT. c. XI., Bingham. Orig. Eccl. Vol. E. lb. 1.

feup

cap. XILI. $. IV. aft in cap. I. $. IV. recenfet, quomodo Audtores reconci-

Canà.

liandi, qui primo loco Linum,; dein Anacletum, poftea Clemenrem, &

flcion

tamen proximum à Petro. vocant Linum fcilicet; & Anacletum vivo Petre

wery:

jam diem obiiffe, & Clementem a Petre etiam coram Suecéfforem ordi:

.

,

natum efle.

-

que &

3S

Xam i

"1

— Translationezm autboritate Apoftolica factatu refewatis. 123

ATf

Qnfor.

rum in Palzftina fuffragio eligebatur: fämper bonum Eecclefie

Cedente

publicum przvalere debet in Coadjutoriis &Fretenti)one Epiíco-

Qatium

c

patuum.

itia f

XII. Publica hzc nec

ff

itas, ac defenfio Ecclefiarum Ger-

&

& (non-

manie uti unicam fere motivum, ita etiam tam manifeftum ,

um Tho.

fimulque tam urgens & legitimum reputatur, ut fufficiat illud

ljusmodi

exprimere , licet evidenter non probetur, quia in hoc Germani

EE

. feftatur

habent intentionem pro fe fundatam i jure g ).-

15 exem-

XIII. Inde, Pitonius ]. c. u. 2. ait, gratia

hzc juridide-

:üusagud

bilibuscaufis in jure fcriptis, ut eft illa utili-

petitur ex rationa

pitopo

tatis & neceflitatis

Ecclefis, quz íane legitima & urgens caufa

nltituebo-

ficuti fufficiens reputatur ad faciendam pernetuamunionem unius

funt, pri-

Ecclefie ad alteram ex Authoritatibus ibi relatis, ita multo ma-

translatus

eis caufa hzc fufficiens effe debet pro gratia ret

entionis, que

Xpidtopus

eít fimplex unio temporalis ad vitam poffefforis, & qu

"1

æ idcirco

ipla obráa

facilius indulgetur A.

m o

i, naltom

& XXXV.

Tpifope-

tu

/No.vn' tamen folvende funt demuo .1nnate pro vetentir.

t Judafen,

I. - Sede Apoftolica dante Indultum retinendi utrumque

- X Epifcopatum, pro retentione aut ratione Epifcopatus

vex, "$

um re-

üt una Qu

retenti debite exigi non poffunt Aqnatæ de novo 15 4

Yedefam 0.

2

-

tentip

Condl. Trid.

£) Exiis, que fcripfit Cardin. Pallavic, 4 c. Ixi"agu.) l C. & Engelhart £ c.. 4. 2-

I

!

x* II

;

1

b) Can. pofiquam 16. q. 1. Matta &c.

iL

3) Scriben

tes Catholicos & Proteftantes de Annatis recenfet CI. Ditrr i& Dif.

(

de Annuis Carenz. Mog. 1772. ediz. $. VIT. ibide

m. origines G- fata illarum in

Germania disquirit ; addejofeplf. Lomberg majoris Archi-Disconalis Eccle-

fie Canonicum capit. & pref, Exercir. publ. 1. de Monarcbia in gen. & in

Jpecie profpect. ziz. VI. $. V., primum Clenens V. exegit non pro futuris

y»

femper temporibus , fed ad biennium , nec in Ecclefia univerfa, fed Angli-

Wil

]

cana has Annatas, Joanmes XXII. pex univerfam Ecclefiam omnium bene.

ydores 1800C-

ficiorum noh ele&ivorum intra triennium vacaturorum fructus primi anni

Clementen, 9

zefervando — — Bonifücius IX. Annatas has non tantum fancivit perpe-

g viio Pet?

tuas, fed adeo ad ipfos Epifcopatus & Abbatiastextendit, perdurarunr as.

cc"ï?ïïm gra

que ad Cone. Conflaurienfe enormes ifte exa&tiones ,. per Concordata in ta.

xam immntatz , non fuüblate nativa Germanorum liberalitete,

fti

524 De Beanicz'is t? Dignitatibus per Promotionen vel !

(ere Ti

tentio a) concedatur ex caufa publiee utilifatis vel neceffitatis

Cis rel

ipfius Ecclefie; b) Annate vero folvantur de Ecclefiis Cathe-

natæ [

dralibus duntaxat vacantibus, c) atque de fructibus primi anni

a die vacationis: fiquis ergo preful ad novam Ecclefiam poftula-

tïonxg :

tus priorem fimul ex Indulto retiffeat, nova folutio locum ha-

m

Ceritur

bere non debet, d) textus enim Concordatorum de accepta no-

va pofleffione Jloquitur, que hic non. intervenit, tum quod

f0va O

munibl

e) mens pacifcentium fuerit, hec onera potius reflringere ;

:

s

quam ampliare &).

-

dum Q

mit

ü

4

ib

II. Siquidem illa caufa utilitatis & neceffitatis Ecclefis

legitima & fufficiens habita pro retentione utriusque Epiícopa-

tentio I

tus, etiam urget pro exclufione Annatarum, faltem ne ifte mul-

füit, &

tiplicentur, aut repetantur propter retentionem Epifcopatus

fotalen

jaum poffeffi, & folummodo retenti, Ecclefie enim Germanize

atque

faMem

otifimum a tempore diffidii Religionis horrendam paffe funt

difmembrationem ,

exinde menía Epifcopalis deplorandam,

tionira

(bnae Y

quam vix deícribere poffümus, quoque paífa eft jacturam fuo-

rum jurium, & redituum /): Etob iftam tot tantorumque Jurium

]uteft

Epifcopalium jaduram & fubtracionem manifeflam remanet,

o C

reditus Ecclefiarum Gerrn. in deterius abiiffe, nedum integro

(it rel

ilo penultimo feculo Lutheri, íed etiam ultimo Suecorum ,

Ío, €x

ubi Proteftantes nova fua religione inducta e fuis ditionibus facra

Catholica profcripfere, & modica duntaxat particula fus reli-

2) Árc

Árch

eionis Ecclefiis ac fcholis relicta, poftquam Clerum Catholicum

univerfum infra territorii fui confinia exiftentem omnibus redi-

ng6

Cr

tibus, decimis, Beneficiis, ac bonis exuiffent, ea omnia ad pri-

g

vatalifci fui commoda traduxerunt, & quia exempla , ubi cz-

I£DUE

ere, non definunt, quod exemplo fit, etiam jure fieri fentien-

Denil:

tes, tentarunt Clerum & Religiofos Catholicos fub fpecie juris

plerumqüe, via faci & 'prqut potuerunt, poffeffionibus fuis eji-

cere.,

^ K) Conf. Ant. Schmidt Inff, Ecd. parr. 11. cap. L. Se&. Ilf $. L

N

in notis.

XIX.-P-p. 205.

;ääi

) de Conftantienfi Pitonius difcept. 90. 1. 5. enarrat: Superveniente de A. 1517.

fefi

Lutherana Se&a Ecclefis Conftantienfi in Helvetia Ducatüs Würtenbergiz,

gio

aliisque: ditionibus maxime confiderabilis numerus 658 Ecclefiarum una

Inain

cum 73 Monafteriis etiam majoribus & opulentis, pluribus Przpofituris,

Collegiatis Ecclefiis & integris Capitulis ruralibus a fideWatholica fiinul &

quaf

Ó

T

jurisdidione Epifcopi: fgbn'a&us eft.

A

j

wl

"T ranslationem autboritate ApofLolica Jïzc'lai;z refervatis. 128

:ce(ï;ïtatis

cere ni). .Qdomddo 'poft calamitatum contingentias, quz Catho-

$ Qthe.

cis remanentibus reditus Epifcopales exficcarunt , duplicate An-

Imi ani

nate przetendi vel faltem iterato ab Ecclefia retenta folius reten-

pofhuj.

tionis intuitu exigi poffent, non video potius Ànnate pro pri-

um hi.

ma vice moderanda forent, iisdem publicis ex caufis, queis con-

'epta no.

ceditur Indultum retinendi Epifcopatum, etiam eximitur a tali.

Q quod

nova exactione , ac omnino abfiinendum erit ab Annatis feu*com-

firaro,

munibus Servitiis alioquin hic dubiis & ambiguis; fuccurren-

dum quippe proprig Epifcopalis Ecciefiz neceffitatibus & cala-

Tedlefig

mitatibus de fui natura 1nopiam inferentibus, propter quas re-

Epipra.

tentio Ecclefis, ut huic przfidium aliquale fubveniat, conceffa

lo mul.

fuit, & hodie concedi folet, ut ferveatur Ecclefie Germ., que

)ifcopatus

totalem ferme interitum perpeffie, exfpoliate, & devaftate funt,

Xermanie

atque ut vires mutuis Epifcopatuum emolumentis retineant, aut

ue funt

faltem ampliores habeant; imo Sedes Apoftolica in cafu promo-

Qrandam,

tionis ad Épifcopatum, ubi per fe debentur Ánnatz, illas quan-

m o

doque vigore motus proprii reduxit ad modicam quantitatem.

le Juriom.

Ita tefte Pitonio . c, s. 7. pro majori parte condonata fuit Epi-

remanet ,

fcopo Conflantienfi A. 1705. Minus itaque exigi poffunt dupli-

m intepro

cate refpectu retenti Epifcopatus, ne Proteftantibus detur occa-

uecoruf,

uitu harum ipfam gratiam re-

fio , eï;a&iones Annatarum , aut int

-

tentio-

ribus fcra

0 3

f» reli-

sj) Archi :Iïipifco*patus'Mag*deburg*. occupatus .. 1 567, & Catholicis ereptus,

hum

Archi- Ep. Bremenfis 1586, Rigenfis in Livania, Halberftad., Mindenfis

us redi-

1«896, Verdenfis 1586 , Osnabrugenfis, Lubecenfis 1561, Sclesvicenfis,

Razenburgenfis 1566 , Misnenfis1591, Naumburgenfis 1564, Brandenbur-

aiaad pri-

genfis.1563, eodem anno Caminenfis, Libuffenfis, A. 1555. addatur Mer-

1, Ui C-

feburgenfis, item plures Abbatie immediate Hirfchfeldenfis, Maulbron-

nenfis, Kónigsbronnenfis, Salfeldenfis , Quedlingburgenfis , Waldfachfen-

i fentiet-

perie juris

fis, Herfordenfis, Geringrodenfis, & infuper magnum Magifterium Or-

dinis Teutonici in Boruífia, & aliud in Livonia, Epifcopatus Revalienfis

us fs ej-

Curlandie, Deffalie, Ferzenfis, Swerinenfis, Schlufingz , Kilonii, Po-

(

mefauiz, Heilsberge & Warmiz, alieque mediate Ecclefie, |Collegia,

Monafteria,, bonaque Ecclefiaftica Catholicorum intra eorum territoria fita,

XIE. j 205

tametfi hi tempore transactionis Paffavienfis ac poftea in eorum quieta pof-

rdergrT

feffione fuiffent, per A. C. affeclas non minus ab Imperio, quam a Reli-

Vürtenbergidh

gione Catholica avulfa, &, ut ajebant, ex fuperioritate territoriali, refor-

imandi poteftate, profligato omni Clero & antique Religionis poffefforibus

defarom uni

quafi res nullius occupata funt.

Vid. Adami, Eftor Delineaz. STur. pub. F.

prgpoliuri,

;

lia fimi &

ap. XIIL $. IV., Amende Differr. II. de Transaéi. in caufis publicis. Cap. II.

de trausf. Pnjfa?.- t. 6. pog- 147., Ant. Schmidt Juff. Tar. Ecdl. p. 1. $. 86.

h

]

tionem vel

126 | De Ben-qfïcz'is eg Dz'gm'tatibus pei Promo

tentionis Apoftolicam cavillandi. Provide idcircö-, feduloque

9tl

in id incumbendum effe ait Barthel 2), ut ora faltem illorum

dete

penitus obftruantur, & occafio fübtrahatur, qua fuas involvere

nj t

adveríus fanctam noftram Religionem contradidiones, & inve-

fio i

&ivas Canonico quodam obtentu palliare poffent.

cium

IIIL Palam enim eft, Annatas de Ecclefiis Cathedral. dun-

Veri

zaxat vacantibur exfolvi debere, cateras vero exadliones ceffare:

patus

in Concilio Bafileenfi Seff. 12. decretum , ut nihil amplius in vim

jipe

Annatarum acciperetur , fed $ ynodus in fe reciperet curam pro-

vacal

videndi fuftentationi Cardinalium, & officialium ; & in SefJ. 21.

fufp

Annatas effe abrogatas fupponitur, ibi — de cetero nihil peni-

neni

tuf ante vel poft exieatur vatione literarum Bulle, Sigilii, Anna-

mdu

iavum communium,

minutorum fervitiorum , primorum fru&uum,

p f

deportuum, aut fub quocunque alio titulo o ).

Igitur Ànnate im

(jerm

Germania non tenent, nifi ut in Concordatis ftabilite, ubi mo-

tradan

dus Annatarum expreffe determinatus eft — — de Ecclefüis Ca-

mutst

zhed. €2 monafleriit virovum duntaxat, vacantibus €7 vacaturir ,

at

Jolvantur de fru&ibus primi anni a die vacationis &c. Sed femet

Y

preftande funt, nunquam ergo bis ab eodem Epifcopo refpedu

ejusdem Ecclefie, licetgratia Apoftolica retenta fit, non recur-

pa:*ff

rtett

runtceu przeftantiones annue, cum eatenus non fint in pactum

f

dedude, atque fic vel Epifcopatus non vacet, vel effedtus vaca-

t

Auu

j

doCa

tionis faltem fufpenfus maneat; Papa enim indulgendo retentio-

nem Epifcopatus, vel beneficiorum preventive impedit, ne fe-

veAn

nis qui

quatur illorum vacatio p); proindeque nullum infert Patronis

etiam Laicis prejudicium in jure prefentandi, vel Capitulis in.

* u

Crum

Qu T

jure eligendi, quod beneficiis vel

pifcopatibus nondum. vacan-

tibus eis competere nequit 4 .

HisTP)

IV.

n ;

5) Differz. IIT. ad. Conc. p. 337-

2) Conf. Petr. de Marca, '"Ehomaff. Barthel.,

, Zallwein, Cl. Dürr. de Aim&i

Carentie , d* D

jfcept. mca. L. ad. Conc. Germ. de marura w indole illorum.

$. FL p. 20.

)

Bs

p) Rigant. in Reg. L. Cancell. $. FIL. n. 179..

| 4d

(DM

q) Authores ibidem plena manu relati. S. Congreg. i2 Calaritana: 17ma 7ul

1703. apud. Rigant L. c.54.99. ait, nullum Patronis irrogari przjudicium:

A

per retentionem, quz non importat novam provifionem., fed tantum tol-

ht obfteculum; ne vacet, ne impediatur priori, ad alium venire Epifcopa-

tum , vel beneficium..

) C

Translationem qutkm'itdte Apoftolica fa&iam ve[ervatis. I27

G-

IV. Dobitari poffet ex eo, quoda tempore Clementis X.

Qpe

ür

Stylus Curig invaluit, quod in hujusmódi decreto retentionis

r

decernatur vacatio beneficiorum eo ipfo, fu/penfo folum vacatio-

N

nir effe&u usque ad. obitum promoti , confequenter revera reten-

tio indulgetur poft vacationem, & vacare intelligimus benefi-

dun

cium vel Fpifcopatum ftante decreto retentionis Indulte r ).
