pofiture Ecclefie Collegiate oppidi Tongrenfis gemine Vicarie

reperiuntur Canonice unite ; una nempe in eadem Ecclefia ere-

'enjenf

&a, altera vero de Mallé & 5luiflen communiter nuncupata.

a Sitch

n Mat-

II. Prima autem cum vacaffet de menfe Julii , Prepofitus

di&dzx Ecclefiz , cui competebat jus ad illas nominandi, antequam

E

vit cot-

Ófuam nominationem confuümeret, Íítudiofe curavit, ut in ejus

Mibanus

ianibus etiam Ííecunda de Mallé & Sluiffen a Petro Janfen,;

ui eam obtinebat, dimitteretur, prout illam Petrus ipíe fub

dicente

: leriti-

je prima Augufti libere dimifit,

m A

IIL. Hujusmodi dimiffione perada memoratus Prepofi-

fions,

tus ad primam Vicariam eundem Petrum Janfen nominavit,

Pet COfle

dum ad

ad fecundam vero Vicariam de Mallé & Sluiffen nominari

obtinuit ab eodem Prepofito . Lambertus Michiels.

olphum

guber-

G 3

IV. In"'

m nf

y-) gna Mar

[

. Nise-Comite.

i 1744. coram R« P. D. Lana,; & 2da Juli 1745. cgz*. R. P D

!

52 | De Bä?iejïciis D Dägnthz'bus per Promotionem vel .

IV.' Interea Petrus Janfen recurfüm habuit ad S. Sedem

bdb;

ro habendis literis Apoftolicis fuz; nominationis ad Vicariam

(e &

ongrenfem, cui non fuerunt conceffz , nifi cum decreto, quod

mam

predida a

"

ltera, quam thinebat ; intelligi deberet S. Sedi refez-

fetVi

vata j).

prz

V.. In fequelam huqu Decreti & fpecialis refervafionis

quod

p

Petrus Hoffet (facerdos Curatus per quadriennium , viginfi

abhinc annis in Curia prefens, ac cooptatus actu inter Sacerdo-

|

tes B. Marig de anima) a S. Sedede dicta Vicaria provifus fuit:

gullit

& licet Lambertus Michiels pretenfionem excitaverit coram

contti

tunc Emmo Pro-Datario, quod provifio ifta fieri deberet ad no-

qmü

minationem Przpofiti, & fic ad favorem fui ab eo alias nomina-

arata

ti; Emmus tamen Pro-Datarius rejeda hujusmodi pretenfione,

quen

mandavit relaxari fupplicationem Petri: Hoffet pro expediendis

Jrag

literis Apoftolicis juxta refervationem fuperius enuntiatam , il-

d

lisque expeditis, pro Executione earumdem bis propofitum fuit

veril

dubium in Rota: as üter? Apoflolice

Jint exequende t ac refpon-

df

fum fuit — Jiera» effe exequendar.

non d

-

dumid

C & .XVII.

dem]

debel

Rationer dubitandi.*

2N

rna

L.V acätio, & fubíequens refervatio dicd Vicarim in cafu,

Tülter

aperte refultat ex decreto appofito in literis Apoftolicis provi-

n

fionis Vicarie Tongrenfis pro Petro Janfen expeditis, ut voluit

utraque decifio Rotalis cit. Eo ipfo, quod Janíen cum tali de-

perad

(iip

creto promotus fit ad aliam incompatibilem, refervatiohsc pa-

riter ad liberam folius S. Sedis difpofitionem fpecialiter limitata

inan

quap

extendi non poteft ad favorem alterius Inferioris Collatoris,

prefertim attenta illadictione taxativa — tantum.

II.

Quando coatendebatur , priorem Vicariam non vacaffe

ob tranfitum ad aliam incompatibilem , eoquod non amplius eam

)

mpati-

À

poffederit di&tus Janfen tempore provifionis alterius inco

bilis,

C0]

1^

—'vs) — ibi: qu&nz D. Perrus ad pi-cg/?:n.s forfan Obtinet,- d quaremus. illam o

brineat ,

ger folam prafeutis gratie couce[fionem. vacare eg 15/o 2*0!1:13;255', ia «t de illa prr

))u

: .vajrf

XxS'm'ems Apoffolicam, tantum. dipoui po[it.

Pit

Tmm!atiönm autboritate Apej'z"oläþfz i facfidm ife]"ervatis. 53

&em

iram

bilis, dum eam in manibus Prepofiti libfere jam dimiferat, ac

de eadem provifio fit expleta a Prepofito favore alterius ad nor-

Qd

tefat.

mam Bulle S. Pii V. cap. 47, juxta quam expreffe derogatis re-

fervationibus A poftolicis collatio quocunque tempore ad dictum

lts

Prepofitum eít refervata: idcirco Vicaria quzfl. dicebatur,

quod apud Sedem vacare non poffit, eoque minus refervatione

ä

irinti

A poftolice in dido decreto appofite affedia remaneat, .

cerdo.

III. Refpondit Rota, utriusque decifionis hoc —ob-a,&u'm

5f

Cram

nullius effe efficacie, licet enim de tempore emanati decreti

controvería Vicaria dimiffa reperiretur, fore tamen innegabile,

al w

)minz.

quod dimiffio hujusmodi non ex alio motivo fuerit a Janfen ex-

^

arata, quam intuitu alterius Vicarie l'ongrenfis proxime affe-

iüone,

lendis

quendae: prouteventus de fado id ipfum demonftravit, dum

Przepofitus poft triduum fa&e dimiffionis eumdemmet Janfen ad

didam Vicariam Tongrenfem nominavit; eft enim prorfus in-

m fuit

verifimile, quod idem Janfen voluiffet Vicariam preventive

ln«

dimittere, Ífi certam fiduciam, coníequendi aliam vacantem

non habuiffet; unde cum ex his omnibus aperte convincatur,

dimiffionem prefate Vicarie fuiffe preventive factam in frau-

dem illius imminentis vacationis; illa pro caffa & nulla haberi

debet, ac fi facta non fuiffet, ita ut per dffecutionem alterius

rima vere & realiter juxta did&um decretum vac

'äfï'et , ut lite-

a u)

raliter difponitur in Reg. 3. Cancellariz 7).

pri-

voluit

IV. Stante hoc, quoxd refignatio Vicariw irrita remanferit,

erinde ac fi Janfen illam nunquam refignáffet, ut literaliter

al de-

difponitur in Reg. 3. Cancell. , neceffariam duxerunt fequelam

gC p

in nota

, quod Vicaria prediita penés alios refidere non poflit;

imitad

lifofis,

quam penes ipfum refignantem v).

6:3.

Vc Et-

7) ubi expreffe irritantur omnes, dimiffiones facte intra tempora vacationis

vicite

Beneficiótum incompatibilium affequendorui , ut confeCtanee ad dictam

us am

Reg. refpondit Rota cor. Buraz. Dec. 242. s. 4« vers. quia zam. conffituzio ,

Jmpati

cor, Merlin. Dec. $59. s. 1. & late n nullius feu Sinonen. Abbatiae 31ma an.

1721, cor. b. m. Fafcaro, G n recenz. dec. 241. n. 10. parz. 12.

billis,

4" 3

U

5) ut in propofito firmant Mandof. i2 Reg. 1. Caricell. 4. 15. 1. 3. , Parif. de

— Refign. lib. 3. q.1. 1,78. , Amàáyd. de S:yl. Dar, lib. 3. cap. 22.-.. 1. &* feq, ,

Piton. Difcept, Ecclej?-:;z;. fl 9«, Rot. i recetits detcs 425« 20. . 2«

us

Ti

54 ,Dä Beneficüs tg bigm'tatibzts per Promotionem vel. —

eum

V. Eténim Vicarize fimiles ob Conftit, Pii V. ad alterius ,

tione

Prepofiti fc, nominationem providende non fübjiciuntur qui-

tenus

dem generalibus refervationibus ob Bullam Pianam , immunes

tinerc

tamen effe negat decifio Rotalis a refervationibus Ípecialibus,

te n

que femper & quandocunque poffunt apponi a Papa, omnimo-

dam atque illimitatam habente facultatem ad fui libitum de be.

fequel

neficiis Ecclefiafticis difponendi x). Proinde inallegabilis omino

tio1l

Vacarel

eft derogatiogeneralium refervationum defumta ex Bulla Pii V. y)

Jem: d

-

VlI. . Maxime tenet regüla Cancell., ut e medio tollantur

l&t oor

dolofe refienationes, quz tendunt in fraudem refervationum ,

I

& in prejudicium jurium Datariz; certum autem eft undique,

fitt c

quod ex dimiflione hac prejudicium irrogetur Juribus Datariz,

dimit

cujus difpofitioni illius provifio fuit fpecialiter a Pontifice refer-

vel Pl

vata, propterea apprime in ea procedit Cenfura did» Reg. 3.

vacati

irritantis omnes indiftincdte beneficiorum dimiffiones, qux tem-

*

pore vacationis beneficii in prejudicium

deber:

| Jurium prafatz Datarise

Janin

perade videntur.

fiote 1

VII. Et cum hac difpofitione Reg. 3. Cancell. convenire

inümil

etiam Concordate Germaniz affirmat Rota cit. 2)

fes Don

[

$. XVIII.

pnme;

Qu p

Rationer decidendi,

ret af

gutir F

L Rotaa) ex beneficio nove audientiz indulte Lamberto

titrs &

Michielr, reftaurato earumdem literarum examine , atque cla-

riore veritatis luce, illas inexequibiles reputavit, ac dubio de

lm feg

l

ciam

more propofito, Domini affueta docilitate refpondere. non hzfi-

cum

Quatam

tarunt — recedendum a decijäg'. Eoquod decref:gm A poftoli

eum

n $

x) Cap. lz'ce? de przb. in 6.,. Caftropal. oper. moral. tom. 1. zrat. 13. difp. 2.,

paud. 2. . 5..—

/) utt

) ut difertiffime probat decifro prima. cor. R. P. D. Lana $. 15;, :

——

?. 20

z) cor. R. P. D. Lana $. 11. ad tradita per Lotter de re beuef. lib. 2.4. 87.4t. 37-

0 relat;

d?* feq. ,. Gonz. ad Reg. 8. glo[J. 15. $. 2. . 13. 14,. Garc. de benef- p. 11. cap.

J) x

5. d. $1. d9* G4. cum feq.. G dixit Rota cor, Emmerix Jun. Dec. 1364, ti. 4«

ii (

4 üc :(

9) ia Leodieti, Ifïcario: 3- Deceb, 1745« cor, R.*,P. '.D Vice- Comite.

/

"Tronslationenm autbovitate Apoftolica: Jfactam r.gj'eïvatis. LY

,erius, :

cum fpeciali refervatione favore S. Sedis appofitum in expedi-

I qui.

tione Vicarie didi Janfen erat conditionaliter tantum, & qua-

Ts

tenus de tempore earumdem literarum illam priorem adhuc ob-

.aübus)

tineret: atqui tamen in facto firmum erat, Vicariam aliam an-

ln«

tea in manibus Prepofiti libere effe dimiffam: plane inde con-

debe.

Íequebatur, inexfequibiles prorfus effe literas provifiónis obten-

Omino

tas a Petro Hoffet fub eo infubfiftenti fuppofito, quod Vicaria

üV . y)

vacaret vigore dicti decreti ob tranfitum ad aliam incompatibi-

aïl311tur j

lem: dicio enim quaten

w i—n literis A poftolicis expreffe equiva-

let conditioni /).

lomum ;

1dique,

II. Ad Rationem dubitandi tertíam ; & quartam ex deci-

)amiæ,

fione cor. R. P. D. Lana defumtam, ubi contendebatur, quafi

* refer.

dimiffio prioris facta fuiffet intuitu proxime affequenda& Vicaris,

N

vel Plebaniw jam vacantis, ac fic 1in fraudem imminentis illius

12 fem-

vacationis, juxta prefcriptum Regule tertie Cancell. irrita haberi

Ditarie

deberet, acfi exarata non fuiffet, proinde nec valuerit, eundem

Janfen illius poffeffione exfpoliare , refpondetur ex allata dec;-

fione Rotali $. 7. ultra quod. non adeo facile de fraude & dolo

mx*enife

infimulari valeat fpontanea dimiffio; infuper fedulo perfcrutan-

tes Domini tum literam tum fpiritum motüs proprit San. mem,

Pauli V. c), ex quo conftituitur Regula III Cancell, cum ap-

prime agnoverint, quod illius difpofitio unice tendat ad irritan-

das przventivas dimiffiones ^beneficiorum, qus certo remane-

rent affe&da & refervata S. Sedi, queque in fraudem Extrava-

Auy)urto

ganti; Execrabilir, €9 Extrav. ad. Regimen de prab. .intra vaca-

tionis & provifionis tempora refignantur, propterea cenfuerunt

que d-

ubio de

hanc regülam in cafu przgfenti inapplicabilem effe ad irritam &

on hd-

dolofam declarandam dimiffionem Vicarie de Mallé & Sluiffen,

quia tam iftius, quam alterius tunc vacantis Vicaris

flolicum

| provifio

(um

IIIL Et

non ad $. S(edemv fed ad Prepofitum fjlge&abat/.d).

?L dl/PoQ)

$) ut tradit Mandos. in Reg. 32. Cancell. queff. 24. w. 3. Surd. Conf. 376.

9".20., Rot. dec. 12. ti. 37. parr. 6. recent.

€) relati per Garc. de benef. parz. 11. cap. 5. ti. 64.

DILEAM

R

P

d) ut expendunt Gonz. ad

8. Cancell. gloff. 15. $. 2. 8. 13. d» feq. Piton.

difc

ept. Ecclef. 12. q. PL 47'

f

4

S

eq., addo Rigant,

ia Coumeur. ad Reg. 3. Canccll,

1364, i

4 (« TO. dP fequ

?

s

/l

5'6 De 'Bgmïcüg t? Dignitatibus per Proniotionem odl

tipoit

II. Et ratio hujus eft, quia dimiffio aé refignatio bene-

ertiz

ficiorüm, qu& fünt privative refervata-S. Sedi, fi fiat intra tem-

yif t

ora vacationis, apta eft, prejudicium juribus S. Sedis & A po-

lam €

flolics Datarie inferre; e converfo autem cum in refignatione

$. B

beneficiorum , que non pertinent ad liberam S. Sedis diífpofi-

ofti

tionem, fed ad inferiores Collatores, quodlibet abfit hujusce

ipl

prejudicii periculum , idcirco refignatio inprimis fada eft

|

omnino irrita, & nulla: in fecundis vero valide fieri poteft;

ubi enim nulla eft refervatio, etiam refignatio dici nequi

qle f

-t ex-

filar

pleta in illius fraudem e).

fpe qi

.IV. Absque eo, quod ijiCi poffit, quod ficuti in dida

exe

Recula tertia Cancell. prohibentur refignationes berieficiorum ;

tl

quz.Authoritate Apoftolica conferuntur; ita cum ifte Vicarie

pro'ïf.

utcunque provife ab inferiore Collatore exigant expeditionem

num

literarum Á poft. in Dataria, fatendum idcirco fit, quod provi-

Tis d

deantur a S. Sede, & fic locum fibi vindicet difpofitio dicte re-

Qud

gule; facile quippe fubmovetur objecdum ponderando, quod

]ic ce

expeditio literarum Apoftolicarum in hisce Vicariis adeum dun-

TE0

taxat, effe&dtum in dida Piana conftitutione refervata fuit, ut pro-

vifus ab inferiore Collatore perfolvat jura Camere; id quod ni-

fiorut

hil detrahit collationi precedenter exarate ab inferiore Collato-

(ilato

xe, —a'd quem vigore didz Bulle fpedat illarum pïoviüoi esi |

V

UR Certoqüe certius ezdem Vicarie obnoxie dici ne-

iis: F

queuntdi&w regule tertim, aliisque generalibus refervationi-

tis de

d e

Bus, nedum quia iftz penitus fuerunt abrogate. in dida Piana

Conftitutione; verum etiam ex eo, quod S. Pontifex fuppli-

r

cantipro impetratione controverfe Vicariw utpote refignate de

tiiüci

nans ob-«

aab. j

tempore vacationis altg;igs incompatibilis J quam refigt

finuit;

thont

tiomm

e) ut unanimiter diftinguendo expendunt Garc. de benef. parr. IT. mp.ls. 1. 64.

Parif. de reftgn. lib. 27 q. 4. 1. 26. , Rof de Execut. l. Ap. p. 1. cap. 5. n. 89.

iusg

& f

:

yuL

Rot. 9".8.

eq- : Piton. »dg'fcept. Eccd. 12, n. 11« 4* 59. , diftepr. 17. t 19, & cit. decif

4

üf'e p

) ut firmant Corrad. u prax. benef. lib. 3. cap. 9. ti. 42. Rota cor. Burrat.

Qyet ]

dec. 1 50. 9. 6., cor, Duran. dec. 2. 2 2. , cor, Otthobon. dec, 197. . 12. cor.

Capraz. dec. 227. ti. 9. ? feq,. iterum addo Rigant. in

-Reg. IjL Cancell. &

P

1i 95. dy*þg.

"Traonslationem autborztate Apoffolica j?zä?äm re[ervatis.. 7

I

tinuit, tamäh gratiam ex hoc capite refervationis dicde regulz

i.

terti-» poftulatam denegaverit, folumque fupplicationem rela-

& ]

xari annuerit ex alio capite fpecialis refervationis, quatenus il-

Ationt

-

lam obtineret, ex quo fane fadto aperte conjicitur , eundemmet

lifvf-

'

S. Pontificem agnoviffe, quod locum obtinere non potuerit dis-

IUusct

pofitio regulz tertige: alias inverifimile eft, quod relaxationem

Q eft

1üpp1icatiönis etiam ex hoc capite petitam denegaffet.

potet;

VI. Probato ex hisce, quod locus non fit refervationi Re-

Q ex-

eulz tertiz Cancell. inepte contendebatur prefidium mutuare a

fola prohibitione contenta in dicta regula refignandi beneficia cum

n d

Ípe aliud vacans confequendi, ita ut quamvis Vicaria quzftionis

exemta effet a refervatione ejusdem regule, fubjeda tamen re-

'äoruxn,

maneret legi dicdte prohibitionis.

Siquidem ultra, quod hzec

Vicarie

Itionem

prohibitio fit unice directa ad occurrendum fraudibus refignatio-

num in prejudicium Datariz, quod verificari nequit, nifi in il-

|provi-

ide re-

lis duntaxat beneficiis, quz funt de Collatione S. Sedis, & ultra,

quod eadem prohibitio fit correlativa cum dicta refervatione,

, qui

m

hac ceffante & ipía ceflare debet g). Omnis preterea ditficultas

removetur ex Authoritatibus fupra relatis, qu& precife flatuunt

nt pro-

prohibitionem przdictze regule non afficere refignationes bene-

t ai-

iid

lat

Q

ficiorum, quorum Collatio ad Ordinarios, aliosque Inferiores

)

Collatores pertinet hucusque decifio Rotalis.

3

PA

VIL Aff brevius tota caufa fuiffWet deci(a ex Cohbordatis

lii ne-

ipfis: preterquam enim bene animadverterit mox laudata Ro-

Vationi-

talis decifio, in cafu relato non fübintrare regulam tertiam Can-

2 Piam

celL, eoquod provifio fpediet ad Inferiores Collatores, ficque

frpgli

refpectu $. Sedis nulla fit refervatio, confequenter nec refigna-

te de

nfï

['14

tio dici debeat expleta in illius fraudem ; nihilominus eadem

ans ob

adhuc regula tertia, quatenus etiam fermo effet de beneficiis Au-

tonit ,

thoritate À poftolica collatis, vel S. Pontifici ob ejusdem promo-

tionem refervatis, in Germania tamen eo eft limita, ut non am-

T 5

plius generaliter comprehendat beneficia, que inftra. vacationir

, N

t2 provifionir tempora xefignantur, fed folummodo ea, quee tem-

d d

pore promotionis de fe fattie obtinebant actualiter promoti, ceu

eenim

r, Durrit.

docet literanncordatcrum regglæ tertie reftridiva; qu

ante

12 00f

Qd 8

g) Gratian. difcepr. foenf Cap. 924« f 2« , " 960.&. 16?,.

*

sp^ De 'Beizq)ïciis t2 Dignitatibus per Promotionem vel

TJ

ante promotionem preventive dimiffa fuerunt beneficia í ex ca-

mió

pite renuntiationis, non promotionis vacant, proinde non funt

refervata S. Sedi, neque prejudicium Juribus S.Sedis & Apo-

yd, t

|

Thet

ftolice Datariz infertur, nifi per accidens, quatenus quis ante

of «

romotionem utitur jure fuo; ficut enim poteft differre poffef-

fionem in menfem Ordinarii ad evitandam refervationem poft

ftolic

*

it

u

0

li

affecutum fecundum incompatibile; ita & previe dimittere pri-

dlrurm

mum, antequam confequatur fecundum, ne fcilicet vacet pri-

derett

muim per prxomotionem Authoritate À poftolica faciendam.

propïe

$ XIX.

d&

vis d

Beneficia etiam Eledi ante confrmationem poffunt lil)ere f're;-/ignc'z--

]

vi in manur Capituli, €9' non funt refervata

Reg.:

- ex Promotione.

cung|

qUQSC'

I. Majoz; difficultas eff;,an beneficiaper Promotionem vacantia

nis i

tantum fint S. Sedi refervata, quae fempore promotionir aut con-

nerdli

firmationis actu poffidet promovendus, an vero etiam ea, quze

fraug'fs

ante promotionem Sedis A poftolicz refignaverit? five, quod idem

Il

:

15

P

eft querere, an Eledus vel nominatusin Epifcopum ante confir-

vutionet

mationem /Apoftolicam fua beneficia in manus Capituli velTurnarii

rerva

refignare poffit, quin ifta fint 5. Sedi refervata? Equidem modo

ut adeQ

dicta beneficia non poffe in manus Capituli refignari, fed S. Se-

di Apoftolice in vim regule Cancell. 26. alias 24. etiam in parti-

corcati

bus & Germania effe refervata tenent Chockier 4), Wagnereck 7),

rati) ?(

Nicolarts k), Branden /), Em»ww: Petra m), & facit Kota m).

IV.

libere d

II. Fundamenta horum ,. & noftre rationes dubitandi potif-

feriorib

pri

fimum defümte funt ex decif. Rotali o); Præpofitura ; que

ma

modo,

nodo m

p) mä reg. Catncell. 24. . 24.

3) ibid. $. ad bujus.

k) ad Concord. tir. 1. dub.».—' 1125 92

Q nti

D) ad Conc. morat. 3. . 9.

K

u) ad Conft. Nicolai V. w. 47.

diet

») Dec. 1364. w. 4. cor. Bunnerix. fu.

I

o) in Paderborneu. Prepoftura cor. R. P. D

Mai

;

Me ngalq 4ia Mart, & 509 Ma;

refe;

j 1588.

() ex g

]

| —QX -

J m*)zslavtz'o;zewz autboritate Apojiblz'ca factam 'reþlrv'qt;'si 59

I Jut

ma dignitas poft Pontificalem in Ecclefia 'Pad*e/rbornenü—eü eledi-

C DQ.

va, ut fuppofitum fuit fine prejudicio veri, . Jam Prepofitus D.

ls ife

'Theodoricus in ipfius Ecclefie Paderborn. Epifcopum eledus

: ff

poft eledionem & ante obtentam confirmationem a Sede Apo-

«t poft

ftolica, didiam fuam Prepofituram pure & libere in manus Ca-

(efe pri—

ituli refignavit, & Capituium refignationem admittens elegit

iCet pri.

alium fibi in Prepofitum D. Melchiorem. "Verum cum conten-

l,

deretur Prepofituram vacaffe ob Promotionem D. 'l'heodorici ,

propterea vel alias effe Sedi Apoftolice refervatam Sana.. D. N.

de ea providit D. Gualtero, qui literas expedivit in forma Bre-

vis directas Auditori Camere pro executione fuz gratige p).

nf

1II.

Primo enim Gualterus fundabat refervationem fuper

Reg.26. Cancell. quze annullat omnes refignationes de quibus-

cunque beneficiis fa&das per promovendos vel affümendos ad

Vacantit

quascunque Przlaturas inter tempus vacationis & promotio-

nis ad illas.

Ulterius 24o dicta regula Cancell. propter ejus ge-

qUt COf«

& Qu

neralitatem , & quia eft favorabilis utpote induca ad tollendas

fraudes comprehendit quoque beneficia Electiva 2). Quod eo

xod idem

nte coft-

magis procedit 35?, quia dica regula venit declaratoria ad refer-

(Turnarii

vationem Extravagantir ad Regimen; non ergo novam aliquam

refervationem inducit, fed declaravit illam Extrav. ad Regimer,

em modo

20 93-

ut adeo non minus ftringat Germanos, ac illa Extravagans in Con-

cordatis proíervata.

1ta aliqui ex Dominis: communis autem

R wïö-

ratio Dominorum fuit

&

tér1),

IV.

uia in Concordatis in ff

. $. de ceterir Paþa' dum

)

libere dimittit collationem aliorum beneficiorum Ordinariis 1n-

ndi potif-

ferioribus, ad quos fpedat in certis menfibus, & aliis certo

:

modo,

& tempore ultra refervationes dictas refervat etiam omni

"

tificales in Cathedralibus, &

modo majores dignitates poft Pon

H 2

prin-

p) Fui

t mägna difficultas apüd Dominos in Rota, an Regula d. Cancell. coin-

preh

enderet dignitatem hanc electivam, fuper quam tunc non potuit capi

xefolutio ;

& nihilo minus quatenus etiam comprehenderet, Domini fuüb:

die 9na Martii 1588 in 1 propofitione hujus caufe concluferunt, di&am

Prepofituram non effe referyatam. Verum caufa iterum propofita die 30mma

Maji 1588 Domini recefferunt a dicta refolutione, & concluferunt eam efle

ao

refervatam S. Sedi Apoftolicz.

^

q). ex anegat;s per Mandos. Flamin. Parif, de Refrgn. lib. 3. 4.6. n. 88.

25

6o De Beneficiis t?. Dignitatibus per Promotioneu: vel

principales in Collegiatis: ex qua refervatione duo-refultant:

primum, quod regula 24 Cancellari:€ comprehendat etiam has

dignitates primas, quas Papa fibi reíervat eo ipfo, quod illas

primas & majores dignitates omni modo fibi refervaverit. .De-

claratur ex Piton.z), & augetur diffücultas in ifto hoc Concor-

elit

datorum f. de ceterir, ubiinferioribus Collatoribus ceterorum

?1

beneficiorum libera collatio conceditur, excipiuntur majores

fniti

-

dignitates poft Pontificales, & principales in Collegiatis: exce-

11uS

ptio autem relinquit dignitates in eo ftatu & quahtate referva-

(1Z

tionis, inqua erant favore S. Pontificis vigore regularum Cancell.

U

quia eafüs exceptus non poteft recipere innovationem, altera-

fionem aut minorationem ab illa difpofitione Concordatorum,

tefer

s

il

que eum excipif & relinquit in ftatu & terminis regularum

Cancell. in quibusantea reperiebatur /). Proinde jus providen-

expl

n5

di dignitates has majores virtute exceptuationis ab 1pfo contractu

f*

—

H

Concordatorum relidum fuit in dií

i

n

pofitione Ry'egulæ- Cancell.;

tradi

qui pro fübftrato cafu fatis clara & generalis eft.

&

V. .Alterum, quod in omnem eventum Przpofitura, cüm

fefem

fit prima dignitas vigore Concordatorum exiftat refervata Sedi

Prom

Apoftolice: hoc procedit etiam, fi fit elediva, quia cum fupra

com

in Concordatis facta fuerit mentio de beneficiis electivis, quia

f

exceptio debet effe de regula £); & accedit, quia adeft didio

jrei

Vero, que eft adveríativa, & inducit repetitionem omnium

Aïue ï'f/

qualitatum expreffarum in przcedenti difpofitionew). Cumigitur

de refervatione in ipfis Concordatis verfemur in cafu claro, fequi-

Jt

tur, quod Capitulum non potuerit difponere de dida Prepofitura

I

conformiter ad pofteriorem Rotze decifionem die 3o»« Majix),

& E

y) Dyäeþt. 11 D.

j) L. precipimus in fin. Cod. de appellat. , && in te&minis Rotadec. 99. s. 1. ibi-

que Adden m.4. cor. Gregor., & in Recent. dec. 329. ti. 10. (* 11. parr. g,

7) Gloff. in rubr. de R. 3. in 6., Bart. in L. ff cum ff. quuzs catufan,

u) Baldus im L. omnues populi . 21. de juf. d jur.

N

x ) Qus decifio juxta Chockier J c. notanda eft Capitulis Germaniz, quz ple-

ba

rumque eligentia Przpofitum & Decanum in Epifcopum, ab eo recipiunt re-

?1'1

nuntiationem Prepofiturz, vel Decanatüs, & eligunt alium Prepofitum, vel

Decanum: nam talis electio nulla eft, & poffeffio eleti vitiofa, & Prepo-

fitura manet S. Pontifici refervata.

23

——

|

T mnslat;osvzem az)thoritate Apoftolica factam ve[ervatis. — 81

ibst-

& uXX

i hus

(

"d las

Rationes decidendi,

L D.

I. fI'ïis non -obfcantibus verum eft, quocï dica 1?egula Can-

LODQOf-

CTOrum

cellarizs non afficiat Beneficia qualiacunque ante Confirmationem

refignata: faltem in Germania Eledo integrum eft ante Confir-

Todores

* CX

mationem Pontificiam dimittere , aut refignare beneficia in ma-

referva-

nus Ordinarii, vel fi electiva, in manus

cim Sedi refervata fint y).

Cagitqli ; quin Pontifi-

Cancall,

alterz-

IL Ita decidendi ratio I« eft,

-quod regule Cancell., ac

refervationes in illis contentze in Germania non attendantur,

amrum,.

oulamm

nifi in quantum refervationes in Concordat

is extent nominatim

oviden-

expreffe, maxime enim regulas Cancell., aut alias refervatio-

ontradu

nes preter illas Conc

ordatorum in prejudicium Ordinariorum;

in quorum gratiam Concordata fuere ereda

, non procedere plene

Axcl,,

tradunt Rofa 2), & Émmus Petral. cit. In Concordatis autem

& Extravagante ad Regimen dicta Beneficia Sedi Apoftolicee non

1 &m

refervantur: folummodo enim legimus refervata beneficia per

ata Gd

Promotionem Pontificiam; ut vero promotio ante Confirmationem

m fiprt

completa & perfedanon eft, minusque "Authoritate Apoftolica

is, quit

( didio

fadta, ita nec refervatio erit ex promotione: refervatio quippe

prefupponit vacatione

m, Vacatio promotionem ,. quod utrum-

Qu

Canonicos Capitulares facta ante confirma-

am')gitur

que fola eledtione per

fionem

H 3

5 leQli-

epofitura.

ita Rota cit in Paderborn. Prapof. ona Marz. 1588 ; Flamin. Parif. de veftgtt.

J')

lib. 3. . 6. 1. 92. pa

ucis verbis fic refolvit: dubitatur, am vegula deroger Cos-

Mj

cordatis, Rebuffus zenez, quod nou. Web

uffus auzem fuper reg. 26, ita fcribit *

Unde purarem, in Fraucia quod fr ifte prouoven

dus coram Ordinario veftgnarez

j XX

beneficia ante promotiouer

, quod illa collatio valer

et, cum omnes vegule referuae

Francie fiuz fablate per rubr. dereferv. in Concord. , &

tionem Sapientes iu regso

alizs 25. de beneficiis vacazuris per pra-

T ibi-

jn terminis iisdem Chockier ad 7eg. 24.

- licez, 2. deprab.

qnotionem s. 16. Quoad Germanos con

fentiunt Lay maun z2 ca

| ib pnn*; ?.v

n

1

in6.n.9. Weifs ad Coucord. 1. 30. ;

Engel dé prab. 1. 37. , Wieftner s. 97. ,

Schimalzgr. s. 260. , Pichler . 67. ,

Bockhns.49., Pirrh. z. 359. , Garc. de

benef. p. 11. c. 6.

". $., Schmier & 1.

tyafie Iïï. c. VI Sec,-t. .[I. gi III. 71. 39. x

2j qxæple

Biner im apparatu

Eruditionis ad jurisprud. prafertim Ecdl. p. VI.

ap. 35 $. 3. ft.

ecipiunt T

IH. ad jus publ. Romano-Eccl. $. IIl. pag. 106. Eirfordige

123., Beflel Differz.

fium; Y

1714. ed. , Stainhauffer Obferv.

ad Maftov. $. V1. u. 14.

, 6p

A) dee 468. 42 522. ti. 1O. b*feq pari« 19« tU. 2 Recemf

l

[

T

62 De Beneficüs Sj*—Digm'tatz'bus per Promotz'ouem vel

ï

tionem non inducitur; fi enim hoc,

& vacatio induceretur pär

ex

folam electionem , antequam Ele&us Confirmationem a Papa ac-

f005,

ciperet, beneficium Ele&ivum nunquam vacaret per promotio-

nià n

nem a Sede Apoftolica fadam; fed per antea, & fic denuo non

nehic

effet refervatum.

nif 1

IIL Quscunque dubietas exulare videtur ex textu literali

quo J

Concordatorum : omnia ibidem beneficia, que taliter. promoti

f fie

tempore [uc promotionir obtinent, ficque vacant , Collationi A po-

eum.

ftolice refervantur o).

Notanter additum eft in Concordatis

fjum .

tempore Promotionum : . adeoque beneficia qualiacunque ( fi etiam

primarie dignitates de jure

purc pr

ex privilegio Apoftolico elective ,

free

& adinferiores Collatores quomo ol*ibet'fpe&antes fuerint) ante

tefesv

promotionem dimiffa vel refignata, cum tempore promotionum

:

non amplius fint beneficia promoti

?

ita. nec

.€runt promoventi,

de ?P

quoque tmodo ex hoc capite refervata,

bene

IV. Id agnovere Domini in allata Paderborn. Prepofitu-

nirg

re b); quia cum in Concordatis przeter refervationes in eis ex-

mofio.

preffas relinquatur libera facultas Ordinariis conferendi ut in

ferratio

f placet videbatur Dominis refervationem indudam per hanc

egtlane

regulam Cancellarie non comprehendere Beneficia Germanig ,

te tanti

quorum collatio fpectat ad Ordinarium vigore Concordatorum ,

amotiont

cum non cenfeatur Papa voluiffe novas inducere refervationes

fitarim

in prejudicium Concordátorum , & ideo refervationes indudte

d ba

per regulas Cancell. non comprehendunt Beneficia Germ

anig c).

V. Nec

gulisGn

ttd-

Tervition

8) Reiffenft, zic, V. lib 3. w. 547)& eft ipfe textus Concord, $.. ibi:

€x teitt

cunque & qualiacunque fueriuit , eriamft ad illa perfoue confueverin feu debuerim

per ele&tionem feu. quemvis al modum. affumi ,

que promot per Nos feu

fatesvd

Au&toritate Noflr

Q ad Patriarcbalium « . .. Ecclefrarmn, uec aon. Moua.

fum eld

Jleriorum regimina obrinebaut temp

ore promotionum de ipfir faB&arwm,

tifas d

Qunec quoque modo vacantia &e.

tonci

b) die gna Mart. 1588 in prima propofiticne refolventes Prepofituram ante

V, d

confirmationem in manus Capituli refignatam , S. Pontifici non effe refer-

Tl in

vatam ex capite Promotionis,

anal q

€) Caffad. dec, 1. depact, But, dec, 46. lib, 1., Crefc. dec,

$5. lib, 1. & ex his di-

gebant Domini, Prepofituram Paderborn.

vacaffe non per Promotionem, fed

per Refignationem, quia potuit ante Pr

omotionem refignare titulum beneficii,

! place

Oldra co:,

1

Tamii

i. 203, , 1. per (ext.

a

........

H

Capel, Tholof, dec 472»

;iu Cap.. commw ub; DD., de Ekedl. in 6.,

"j

p

C

*

Translationerm autboritate Apoftolica factam vefervatis. ó 3

T per

V. Necerat, cur Rota die 30« Maji a derifir recederet

i -

ex caufis fupra allatis ; preterquam enim his inferius refpondea-

o«

mus, juvat tamen hic adnotafle, Reeulas Cancellarie in Germa-

U no

nia non ligare Ordinarios, & inferiores Collatores, etiamfi be-

neficii Collatio ad. illos fpecdtet ex mero privilegio Apoftolico *

iterdi

nifi refervationes in Concordatis fundate fint , & non alio, quam

quo modo expreffe vel in privilegio vel in Concordatis nomina-

Jromoti

te fuerint,

nApe.

»ane vi privilegii fupponitur relata dignitas extra

Cordatis

cafum promotionis actualis & de fe electiva: vi Concordatorum

fietiam

folum illa funt S. Sedi refervata, qu» tenet promovendus tem-

pore promotionif; quomodo ergo beneficium five ex Concordatis

ledtve,

nt) ante

five ex privilegio À poftolico ad Collatores inferiores pertinens,

Xtionum

refervatum erit ex capite Promotionir, ubi hec nondum fuerit d)?

VI. Eo infuper addito, quod Regula Cancell. fit infcripta

toventi,

de beneficiir vacaturir per promotionem, & expreffe refervantur

beneficia nondum actu vacantia, fed qus inter tempora vacatio-

zpolit-

| lsex-

nir C promotionis — dimitti contigerit.. Vacatio proin & pro-

vt

motio nondum indudz funt, & jam vi Regulze Cancell. extat re-

fervatio: evidenter ergo aliud, ac plus ftatuitur in Regula Can-

er lhanc

manig ,

cellarie , quam moderata Extravagante ac Concordatis, ubi aper-

te tantum refervationi fubjiciuntur beneficia ex S. Pontificis pro-

atorum,

Vati0nes

motione vacantia, vel ques obtinent Zempore promotionum de zpfir

iniode

fa&arum; adeoque ex verbis Concordatorum non refervantur

dicta beneficia, neque Concordata declarationem potius ex Re-

iv D.

V. N«

gulis Cancell. quam Concilio Dafileenfi accipiunt: quia preter te-

Íervationes Concordatorum alie in Germania non admittuntur

bi: Que

j debyeritt

ex relatis decifionibus Rote: imo fi füupponamus primas digni-

tates vel majores poft Pontificalem ex. privilegio A poftolico tan-

Nor J

tum eledivas; privilegium hoc ample interpretationis eft, di-

gon Moit.

a orum,

enitas erit in omni cafu electiva excepta refervatione fpecialiter

inConcordatis excepta, vel alia in ipío Indulto claufulata, hec

turam ante

vero, de qua loquimur, non eft fpecialiter in Bulla claufulata ,

efe idt-

neque in Concordatis contenta; non ergo reflexionem ad regulas

Cancell. de fe 1n Germania exules facere tenemur e).

VII Ímo

texlis d

^

rionerm í

,

d) placet refponfio P. Schmier 1. dr. quod huic decifioni contrar

iam adducat

m bendicits

Flaminius de refign. lib. 3. 4. 6. 1. 92., qui Do&tor Romanus , adeoque Ro-

N

s

manus praxeos peritiffimus extiterit.

Eh&: il Vo

.£) Cenf. Gloflema Alphonfi apud Chockier J e ad reg. 24« 1 2,

Ti

64 De Beneficis &9. Dignitatibus per Proü!ot'z'ozzem vel

VII. Imo vero ob aliam zque validam rationem nulla vis

in fupradictis Regulis Cancellarie conftitui poteft : nam anima

legis eft ratio legis Alphonfus modo relatus in propofito fibi cafu

& quzflione, an valebat ifla renuntiatio $ refpondit, quod fic,

I

etiamfi poflea in brevi promoveretur , quia ifle non facit in fraudem

fnc

legir. jJam in fuppofito noflro, ubi Electus ad Epifcopatum be-

fione :

neficiis vel ele&tivis vel aliis ante confirmationem renuntiat, quis

ferati

dicet eum agere in fraudem legis, qui utitur jure fuo, ubi nulla

modifu

lex? — dum Pontifex concordando cum Naticone Germanica non

Germa

fine myfterio, ac juftis de caufis tantum beneficia, qui promoti

amplio

tempore promotionis obtinent, S. Sed$ refervavit: ergo fic limi-

tando refervationem Ordinariis conferendi, ac electis renuntian-

u

gener'

di liberam facultatem feciffe, neutiquam vero in fraudem legis

Ponti

agere, ubi lex non eft, aliunde notorium, pleneque perfpectum

eledi

