multa, €2 "vident. Se[J. 7. cap. 4. de reform. beneficiis ipfo jure

(

privatus exiftit, non tantum in affecutione beneficiorum curato-

rum 5), fed & aliorum habentium refidentiam przcifam fecun-

&l

dum difpofitionem ulteriorem Concilii Trid. Ex tunc difputant

1ioii

Doctores — an non $. Pontifici taliter vacantia beneficia fint re-

V1l

que;

fervata? Engel tves refert fent,entias.

: If. Tanta»

Dona;

.a) cap. 7. do* 14. b.s. de prab.

!

ean

b) ex cap. de mulza ; Extrgv. Execrabilis,

f) teli

Tyronslationen autboritate Apoftolica faclam re[ervatis: 39

À In

IL Tanta in controverfia dicendum primo, non utrum-

TR

que beneficium S. Sedi effe refervatum ; non fecundum, quia

m

L

privatio non tam in adeptione fecundr, quam'in retentione fe-

Q10ni

cundi fe fundat, ficuti etiam privatio utriusque radicatur in re-

| 1nfa.

tentione utriusquec). lgitur fecundum per promotionem non

igunt;

iatione

vacat, aut certo per affecutionem fecundi non vacat fecundum,

ad quod facta eft promotio, licet per affecutionem fecundi certo

tendis

in fenfu vacet primum , adeoque in terminis Concordatorum jam

1 QT

non fecundum beneficium dici noteft vacare, vel reíervatum effe

per promotionem, quia promotus illud retinet, & primum ex

alia caufa fequente ex ipía retentione contra Canones & Trident.

privatur fuo jure: privatio autem, quzs non fit Zmmediate per

íj)

5. Pontificem in Curia per fententiam privatoriam , fed. confequi-

Iftud re-

tur ex jure communi, refervationem non inducit d).

quirimus ad refervationem Concordatorum, ut privatio fit in

Dini.

Curia, & non ex lege, vel Canone e).

Qgen-

IIIT. Ne dicas: faltem in vim Extravagantz'f Execrabilie

ureta)

djoanni; X XII. utrumque beneficium per retentionem utriusque

enefcia

vacans erit Papz refervatum , quia S. Pontifex jubet, íe ab or-

rompt-

dinariis certiorem reddi de ejusm. beneficiis dmifJir , ut de illir

) eodem

Jalubriter difponere valeat: ac f) squaliter fit mentio de-dzmiffir,

A Vi-

quamj, ut premittitur , perdiir, ergo eque hoc fecundum erit

/, non

refervatum, — l'raníeat hoc: etenim *Extravagonr Execrabilir

m d-

quoad

wïe*has

c). Mohedan. Dec. 14. de Prab. Rofa de Exec. li. Ap. &ap. V. part. L. u. 72.

nifi fe-

d) ex alibi dicendis contra Lotter de re benef. lib. 2. 4.30. 2. 7. Rigantium

tifcem:

in Reg.1. Cancell $. IX. n. 3. — ibi: ejusdemque vefervatiomis ea eff razio,

"o

quia ob reteurionem insomparibilium privazio inducitur ex feutentia Papa , d&* con-

(üp. d

Jéqueuter vacario contingit in Curia. Nonne ipfo jure privatus eft utroque

beneficio ex legis difpofitione, poftquaim illius poffeffionem adeptus fuerit ?

jfo ure

Quomodo ergo ex fententia Papz?.

) CüfatO

€) Concordata habent: per-Nos feu autboritate uoffrarum literarum inmediate

; fecun-

collatorum. . . . muuc vacantia d in amtea. vacatura . .. . ordinazioni , difpoft-

iípotant

zi0ni ac provifroni Noflre . . . vefervamus.

Vid. Bóckhn.Zib. III. decrez. ziz.

int t

VIIL de Couce[fJ. Prab. d9* Ecclefüe mom vacautis $. ILL. n. 23. ibi: puramus

autein in boc deceptos auzbores , quod forte omnes pro certo (fed Jane gratis) fup-

ponaut fecundum ben

[, Tanta

eriam primum?

eficium j?:(mper eJ]Z- refervatum, & jic Vi difputeur , am

) te(te eodem P, Bockhn,

46

De Beneficiis 62 Diguitatibus per Promotionem vel

Y

quoad totam fuam latitudinem Concordatis non fuit inferta, fe-

üc

cundi in Concordatis nulla mentio; & tantum loquitur de bene-

1ran

ficiis a S. Sede exoratis, non qu: ab ordinariis, ut Bóckhn 7

affet

Cit. ". 24. fufe explicat g).

In Germania autem folum attendi.

fum!

mus refervationes Concordatorum , non illas Extravagautium aut

PIOD

Regularum Cancell.

tione

IV. Deinde etiam Primum incömpatibile beneficium e);

Gerr

retentione utriusque vacans S. Sedi non eft refervatum fíaltem in

imm

Germania, Conveniunt Dodlores, fi collatio fuerat facta per Or-

dinarium , & fi per Archi-Epifcopum Indultarium vel Cardina-

Tegu

quz

lem, beneficium primum , quod vacat per affecutionem alterius

fon

incompatibilis, non effe refervatum A). — Hoc in cafu provifionis

tate

ab Ordinario fade videndum ulterius, in quo meníe capiatur

Conc

pacifica poffeffio fecundi; nam fi in menfe Ordinarii, indifputa-

biliter utriusque collatio pertinetad eundem ; fin autem in menfe

tur t

init

A poftolico, fubjacet primum vacans per talem poffeffionem alter-

native menfium 7) ; imo poterit exfpectdri menfis non referva-

« C

ior]

tus, ut primum conferri poffit ab Ordinario k). Etiam data opera

poterit quis primum coram eodem Ordinario refignare, ne contin-

N

ritt

gat ejus vacatio in menfe refervato, ficuti differre poffeffionem

in menfem Ordinarii ad evitandam refervationem 7). Denique

s

nota hic cum Rigantio qm), quod dicatur conferre etiam authori-

po

nf

fl

tate ordinaria, Epifcopus, qui gaudet Indulto Apoftolico confe-

iu(/

rendi refervata, ea propter ad provifionem ejusdem Indultarii

TOR

fpectat provifio prim: beneficii vacantis ex affecutione pacifica fe-

Va

cundiin menfe Apoftolico. Horum omnium ratio eft, quare nec

C0

primum nec fecundum beneficium przcife ex retentione utrius-

Yi

que

Cam

g) adde Riegger 4nfz. f;'zih'sp. Ecdf. þart. T. fc&t.. ITT. cap. k $. CCCCXTI.

feeu

tiot

b) ita Simonetta, Gonzalez, Garcias, 'Tondat. apud de Rafa de Execuz. lir. A.

cap. V. n. 86. quem fequitur Rigantius Comnenuz. in Reg. 1. Canicell. $. V1iT.

IPIO

7i. 73. ibidem decifiones totales, in fpecie ;2 Caufa Canouicarás Salisbus

'geufis

.

8. April. 1680.. Stainhauffer Obþrv. ad Mafcov. $.. VI..n. 9.

A

71/1

3) Rigant, /. cir. 1. 176.

K) Gonz. gloff. 15. 1. 42. Pax Jordan. ziz. 28. Jib. 10. tom; 2« fi« 69..

L

D

L) quod Rofa /. ciz, 4. 89 &* 9o. fufe oftendit.

)

-—r

w)») L. eit, n. 174.

Tyanslationem autbbritate qu/io!ica factam re[ercatis. — 41

ï) i.

me-

que vacans S. Sedi .fit**'refärvatum in cafu, quando promotio ,

translatio, vel collatio facta fuerat per Ordinarium, quia non eft

thn]

ld.

affedtio vel refervatio, nifi propter peculiarem relationem ad

T

fummam Sedem; ifta autem non habetur per translationem,

promotionem, vel collationem Zuthoritate Ordinarii factam.

V. Ea

ropter, utprimum vacans beneficium per affecu-

m eä

&

tionem paci

am fecundi fit refervatum S. Sedi, requiritur in

fem in

Germania, ut iflius fecundi incompatibilis provifio fiat a Papa

XT (r.

immediate 5). Etenim non tantum conftitutio Pauli V., quam

d.

Regula Cancell. tertia loquuntur de affecutione incompatibilis ;

lterius

qua contingit Zuzhoritate Apoflolica, & ideo difpofitio illarum

rifionis

non erit extendenda ad alium cafum , quando contingit authori-

ipiatur

tate Ordinaria, cum fit odiofa o) : fed & Extravagans ad Regimen

1ute

Concordatis inferta, imo & anterior Extrav. Execrabilis loquun-

Ymenfe

tur modo de beneficiis a S. Sede impetratis, ceu patet ex verbis

n dltet-

initialibus Extrav. Execrabilir & ex litera Extrav. ad Regimen

'elerva-

ac Concordatorum p).

Iftud fane in altera Extravagante recen-

tiori ad Regimen non fuiffet rede additum, fi univerfaliter quod-

à opert

contine

cunque vacans beneficium , ac aliter , quam immediate Autho-

Mfionem

ritate Apoftolica obtentum jam prius per Extrav. Execrabilis re-

Jeniqne

fervatum fuiffet: non enim refervatio Extrav. Execrabilir latius

xothorj-

patet, quam illa Extrav. ad Regimen, vel Regule I Cancell.;

) C

roin nec per Extravagantes, nec per Concordata primum be-

NU

neficium ex retentione duorum incompatibilium vacat ceu refer-

vatum, nifi fecundwm fuerit Authoritate Apoftolica immediate

if Je-

tat€ nec

collatum : adde, quod fub N. II. allegavi, fic non ex retentione

? Utfius-

vacare primum , fed per promotionem, & affecutionem pacifi-

que

cam fecundi & vacare primum , & etiam effe refervatum: econtra

fecundum pariformiter non vacare per promotionem, & affecu-

u

/ lit 4]3.

tionem pacificam fecundi, féd ex retentione utriusque ipía lege,

ipío jure, quin fit refervatum..

1 71

'VI. Non

lus

7) ita inhzrendo litere Concord., Exrzrav. ad R&gimen &* Execrab. tenuit S,

Rota in Salisburg.. Canonicaríis 8 April. 1680.. $. fecundo cor. Rondinino. 'Rofa

L. cir. 1. 86. & authores ibidem citati, Confentit Ri

gantius /. cir. n. 175.

o) ut Rofa /. ciz, z. 89 &v 90. mukis profequitur.

2) E p INos feu. auzborizate uoftrarum lizerarum immediate collatqmzm

x-

f

42 De Beueficis 67 Diguitatibus per Promotionem vel

VI. Non obfítat dicere, contra hoc poftremum , quod

figa

vigot

joannes XXII. in fua Extravagante punire velit non innocentes

N

Ordinario: , fed avaritiam & ambitionem Clericorum pluralitatem

beneficiorum obtinentium. Refervandoautem fibi primum etiam

moti

medig

beneficium , non tam avaros & ambitiofos Clericos, quam inno-

centes Ordinarios fimul puniviffet: cum tamen ex ipfis verbis

gendll

hujusmodi Extravagantis primum beneficium vacans in manibus

euqu

]avat

Ordinariorum dimittere debeant Clerici plura obtinentes bene-

ib À

ficia, ceu tenet altera fententia a P. Engel recenfita, utut fecun-

dum Romz fuerit impetratum. Nam refponfionis loco iníerviat,

$. Po

bus 2

^

quod jam ad N.II & III. animadverti, in Extrav. Execrabilis

16

difpofitum effe, ut beneficia a S. Sede obtenta ( five fimul re-

tenta, five non) $. Sedi fint refervata, eapropter in manibus

!

ordinariorum dimitti debent, dimiíffa vero referri ad S. Ponti-

per)

ficem, ut de illis falubriter difponere valeat; nemo ergo non

nota

videt tam beneficia a S. Sede exorata, dimiffa fimul & perdita

Quog

medi

ad provifionem S. Pontificis fpedtare vi Extrav. Execrabilir,

utpote per promotionem Apoítolicam , per affecutionem pacifi-

b

cam vacantia; promotio autem debet efle fadta immediate per S.

comr

Pontificem, ceu interpretatur per Extrav. ad Regimen €9 Concors

um 1

data: füffragatur ipfe magifter ufusq). Si S. Pontifex transfe-

xit im

rat, promoveat, beneficia per promotionem vacantia per eundem

prout

conferuntur, aft i ordinarii fuz diccefis Clericos ab uno incom-

pere:

patibili promoveant ;

vel transferant, auf etiam ex retentione

alter]

utriusque ipfo jure ambo incompatibilia vacent, ad S. Pontifi-

23

Ne :

cem non recurritur r).

hm

Atl

E x

veido;

Promotio debet effe immediate per S. Pohtiflcem.

d

I

Cin f

L Circa hanc queftionem juvat aliorum opiniones & judi-

pap

cia preprimis aperire. Cardinalis de Luca;), Card. de Petra?),

Rigan-

y) t

q) tefte Bóckhn 7. ciz. t1. 23. &* 24. in f.

v) ex allatis füb N.II.

) E

N

$) de benef. in Supplem. Difcur. 1 0. f d.

Y

£) Couft. cir. 1. AT.

—

x

^s

Translationem wutboritate Apoflolica fatain vefervatis. 43

Quod

Rigantius v) confultus a Pro-Datario Card. Sacripanter, affirmant,

CCior

tfem

vigore Concordatorum beneficia fic vacantia per Promotionem

ad. Ecclefias Epifcopales Sandte Sedi effe refervatas, five Pro-

etum

motio fiat immediate ab ipfa Sede, a S. Pontifice, five etiam fiat

ining

Vérbis

mediate, & ab alio habente indultum promovendi, feu jus eli.

gendi Contradicunt alii, Beneficia promotorum v. g. ad unum

1nibUs

exquatuor Epifcopatibus Gurcenfi , Chiemenfi, Seccovienfi &

ene

fecun.

Lavantino non efle refervata, cum hi Epifcopatus conferantur

ab Archi - Epifcopo - Salisburgenfi,

non vere immediate 4

Vil

S.Pontifice, & fic etiam non- comprehenduntur fuüb dignitati-

abl

1ul re.

bus a S. Sede collatis , confequenter nec cum iftis S

:

: Ponfiflci

refervantur x).

nibus

Donti-

IL. Bafis primse fententie eft ex Concordatis, ubi didum

per Nos, que verba immediatam S. Pontificis promotionem de-

? n

notant: verba, feu Authoritate Noflira, demonftrant, intrare

erdita

;abilif,

uoque favore S. Sedis refervationem , quando promotio fit etiam

mediate Authoritate Apoft. , prefertim , fi Concordata per ver-

p

ba hec, per Nor feu Zuthoritate Noffra, voluiffent folummodo

p s.

comprehendere refervationes favore Apoftolice Sedis beneficio-

'oncofe

ransfe-

rum vacantium per promotiones hujusmodi, qus fierint dunta-

xat immediate ab ipfo S. Pontifice, utique hoc expreffiffent ,

andem

prout mox expreffum fuit in contextu Concordatorum ; quando

N

VA

er ea refervantur beneficia vacantia per affecutionem pacificam

alterius collati per literas Apoftolicas ab ipfo Papa per verba:

ff«

Nec mon etiam per affecutionem pacificam quorumcunque Priora-

tuum, Perfonatuum . .

. aut Beneficiorum aliorum per. Nor feu

Authoritate noflirarum literarum itmnuediate collatorum ; feu confe-

vendoyum in pofterum. C7c..

?

.

E. Verum rationes allatze füb receffu nihil habe

ht , afti;

culo funditus examinato; fed explicatis, & refpective rejectis

t judi

etrat),

perpaucis, verior &?receptior fententia utpote firmiori ratignum

2

N-

$) tom. I. ad Re;g*. I.- Cancell. $. VIL. n. 14. & feq.

«) Engel Jib. III. zit. V. . 16. Nc.uon po[fum ,

& 2.38.; Wieftner eod. 72.*95.,-

Schmalzgr. eod. s. 254. , Schmier p.2. dereb. Ecdl. C. 3. 1 168. ; Bóckhn

varis in locis, Biner 258 appar. Erud. ad- Jurisp. Ecd. p. 6.c. 5., Riegger

L

« 422.

l

44 De Benq/ïcz"is 67 Dignitatibus per PïomQtio7ze7n'vel

& authoritatum calculo fuffulta eft illa, quöd a-.bfolüte- offit S.

fhce

Pontifex uti immediate per feipfum, utinterim bic fupponitur,

habef

Epifcopatus conferre , & (ic anteriora beneficia tcnere referva-

ta; ita etiam mediate, quod infuper in prefenti transmifto, per

chi-f

tio D

Indultarium vel alium quemlibet fua Authoritate ad Epifcopa-

tum promovere adeo, ut beneficia promoti prius obtenta zquali

Ardi

jure fpeciatim refervet, neque dubium defuper prudens moveri

fpecié

poteft, fi clara S. Pontificis, atque fpecifica priorum Beneficio-

tantur

rum retentio fit in [Induito.

fed &

IV. &Econtra fi nihil fpecifice retentum vel eXp-feff-'um in

Epiía

mutus

Indulto, ex quo colligi poffit, vel nominatim priora beneficia

effe refervata, vel quomodo $. Pontifex conceffo licet Indulto;

0brà

tamen voluerit fua Authoritate preciíe maxime ad hunc odiofum

Jü

uam nihil fic re-

refervationis effectum fieri promotionem , fi in

nequ

tentum vel expreffum, íed tantum fimpliciter

1

indultum concet-

TO92

fum fit, beneficia non erunt S. Sedi refervata.

Ratio potiffima

Coní

verfatur in eo, quod non fufüciat ad hunc dictum odioíüm' re-

funt;

fervationis effectum , Indultum conferendi effe Authoritate Apo-

lafior

ftolica ccnceffum, fed ipfa promotio fpecialiter Authoritate S.

fälïfp

Sedis facta effe debet; eft enim contra illum

; qui clarius ,dicere

fate À

potuit, interpretatio facienda,

fic Bu

e11

V. Arbitrarie fuperius expofita funt Verba Concordatorum

fum

(per Nor) quafi immediatam $. Pontificis promotionem, &

(Jeu Authoritate Noftra) quati mediatam fignificent; fi enim &

Con

nobis arbitrarie liceat, aliter zque tamen accurate exponimus

dicendo verba per Noy utique immediatam períonalem indicare

3C

promotionem , & verba five Authoritate Nofira etiam immedia-

tam, fed vel i* Literis, vel in Curia.

Quippe eft adhuc im-

p

:

mediata promotio proprie talis, fi S. Pontifex etiam abfentem

S

per literas, intellige Sua Zuthoritate, ad Epifcopatum evehat ;

neque explicationis hujus ratio extrinfeca adducenda venit, quia

h

—

mox in Concordatis idem adhuc clarius exemplificatur per verba:

h

INec non etiam per a[Jecutionem pacificom quorumcunque Prioratuum

/I;

L

aut Beneficiorum aliorum per No* feu Authoritate Noftrarum

de

d

literarum inmnediate collatorum , (que vox immediate non habe-

E

Vum.

i

fur in Textu Benedi&i XII.) feyconfeïendawm m pofte

Xl

fs

Hie

Translatiouetn ;azabo?imtekApojtolim .faä?am refervatis, 45

it $,

Itue

Hic ergo legalem Concordatorum , non vero mere arbitrariam

:

habemus interpretationem 7).

X

w

) er

VI. Defcendendo igitur ad certa

m hgrpotheün Indulti Ar-

chi-Epifcopi Salisburgenfis indubitantius exclufa manet referva-

[copa

Quafi

tio Beneficiorum promoti, ac confirmat! Epifcopi Authoritate

OVeri

Archi-Epifcopali, & mediate Apoftolica: quia in prefenti fadii

fpecie in controvertibile eft, quod Celfiffimus Archi-Preful non

C10

li

tantum boni communis caufa cum jacdtura fuorum proventuum ,

fed etiam fumtibus maxima munificentia fubminiflratis dictos

m m

veficia

Epifcopatus intra fuammet Diecefin ob ejus amplitudinem pri-

mitus erexit. "Aequaliter incontrovertibile . eft ,/ S. Pontifices

lul

0,

Ob rationes tam fingulares in eorum Bullis affignatas non voluiffe

iofm

fic te

Juri Metropolitico ullis literis Apoftolicis füb quacunque forma,

neque ipfis Concordatis in minimo derogare, aut aliquando de-

Oncef.

tf

rogari propter notiffimam Juris regulam, quod in generalibus

Confüitutionibus ea non veniant , que fpeciali mentione digna

II f«

funt; eoque fortius, quia jus ex prima fundatione & liberze col-

Ào

lationis fuit confervatum, non poteft in rieore promotio per Àr-

tll

N

chi-Epifcopum facta de uno ex dictis Epifcopatibus dici Zluthori-

Qicere

tate Apoflolica effe facta ad effectum refervationis Beneficiorum ,

fic Bulla Nicolai V., cum quo Concordata fuere inita, mox poft-

TOtUt

ea 1448 aperte declarat, Jüri Archi-Epifcoporum Salisburgen-

?

fium ob merita fingularia in didas Ecclefias nihil fuiffe per Con-

um

cordata N. G. derogatum 2). Sic

ut ergo Promotiones mediatze

F3

VL

tmus

dicare

) Covnf. Rota iu Salisburg. Canouicazás $v2 April. 16805 ; ft:czma'o cor, Rondini-

no, Rigant. T. I. in reg. 1. $. VIIT. n. 175. , Krimer de prab. u. 544. in f.

medit-

)c if

z) Vid. Hiftoria Salisburg. pag. 999. ibi: ac pro eo, quod:in Concordatis per

ntem

iNos pro Natioue Germanuica caveri dicitur , quod pofl vacazioneim cujusliber in 2pfa.

Nazione Cazbedralis Ecclefte Capitulum ibidem idoneum. Epiftopum eligere , dv ille

Vehat;

pro Confirmatione fue Electionis ejusinodi ad Sedem Apoffolicam mitzere debear, iderm

Fridericus Archi-Epifcopus ab aliquibus adflrui dubiter , quod fibi uec ejus Succef-

; quii

Joribus Archi-Epifcopis Salisburg. , qui pro rempore fuerinz, quomiuns femiles difpo-

Verb:

fetiones d&* provifiones facere pof[int , detractum vel alias ipfarum effectui liserarum

TT

derogatum exiflat, unde di&us Fridericus Archi- Epifcopus literas. ipfas amplioris

Warin

depofcit. munimins prefidio folidari.

Nos equidem .

ejusdem Friderici Arclhn-

| ha«

&p. in bac parte fupplicarionibus inclinati literas. pradictas Auzboritate Apoflolica

prorfus approbamus , d& illas viribus fubfiflere , plenamque roboris firmitatem ob-

/ferum..

zinere, aec eis per. quascunque dicta fedis literas , fub .quavis verborum forsa pro-

ii

ce[Je-

i

46 De Beanïcz'z'—'s'ej*mD'z'gfzzz',mtibus per Promotionemi vel .

vi Concordatorum nullam refervationem inducunt; ita nec ifte

Axrchi-Epifcopales, etfi dicantur fieri Authoritate À poftolica a ).

[ 1

4 VIL..Cohzrenter idem Metropolita ob fingularem , .info-

litamque, quam habet, przerogativam memoratos Epiícopatus

libere confert, Epiícopos fua Authoritate confirmat, eorum re-

n

Tignationes recipit, ab uno tali Epifcopatu ad alium transfert 5).

qmp

VIII. Neque difficultatem movere poffünt ex Verbis; u-

I

thoritate Apoftolica quod Archi-Epifcopus admittat ceffionem &c.

Spreto enim hoc repetito diffugio ponderandum potius, quo-

fetri f

Vacuc

modo jure communi ànte Concordata titulo fundationis Celfiffi-

mus pro tempore Archi- Epifcopus didtos Epifcopatus libere con-

non à

tulerit; & de fadio, eum illi nihil ademtum , conferat.

Juftitize

[l

hujus evidentia fuperlative refültat ex Bulla Clementis VII de

fedtun

anno 1523. C),' Ubi, etfi in Curia vacaverint, quod plus eft,

mum

Epifcopatus Gurcenfis , Chiemenfis, Seccovienfis, & Lavantinus,

fecuti

libera tamen collatio pertinet ad Archi-E

p"ifcopum Salisbprgen-

tur g

ferp juxta declarationes Pontific'umr d)

[

$. XV.

musl

eefferinz , 'dy'erognri'i,. vel Fridericum Arcbi-Ep. präzlz'ä?um-, aür aliquem ex ejus fuc-

i5v

cefforibus, quomiuus .

zempore vacatiomum . cujusliber earus de perfouis idoneis

rovidere , ac eis illos in Epifcopos d Paffares praficere .. libere valeanz , quo-

vilp

imodoliber impediri po[Je foe debere Auzboritate prefata decernimus per prafentes.

fic in!

|

&) .Conf. $. XI

$

I1. &' uif. item Stainhaufïer obferv. ad jwa-/ca?-. 1773. edir. $.V T.

$

t1 7 3)-

vincul

b) P.Laymann iz

cap. ne pro defectu de Elec"t; in 6. P. FafeI Ord. Pram. lib. cui

r

titulus :: Canuonica de Ecclefüs viduaris providendi Metbodus fedl. 4. q. VI.,

P. Bokhn /ib. 1. zir. V. n. 118. ( riz- VIT. n.10. , Hiftor. Salisb. p. 1002. d** feq.,

Vfcopan

Bulla Pauli II. de A. 1466. ibi — Nos igirur zam ipft Bernbardo. electo , quam

fücce[Joribus. pradiclis , qz0d cedeuze aliquo Epifcoporum Gurcenf.. Chiemen. Secco-

«t

vien. Lavantia. ceffionem bujusmodi Apoffolica Auzborizate admiztere , d2* vecipere,

&& ex tali ce[fione pro tempore fengulis Ecclefüis pradi&lis femul. & fucce[frve vacan-

zibus de perjona utili ?* idonea. providere, omniaque alia d* fmoula , ut in pra-

anifis d& circa ea ueceffaria feu quomodoliber opportuna facere , difpouere , d&* exe-

ä

qui libere d&* licire po[f[imz Autborizate Apoffalica tenore prafeutium de Jpeciali Gra-

$

£

zia perpetuo indulgemus.

€) prout allegatur in Hiftor. Salisb. Clar. P. Mezger pag. 1004, & feq.

p

) Gs

d) ibi — de nmibilomunus poziori pro cauzela premiffa omnia, iza ut. ditus Matzbeus

Cardinalis d£ pro zempore. exifleus Archi-Epifcopus Salisburgenfts eisdem Gurcen(t,

h

75 eati-

)N

-S»eccovienjï, Chiemenft d Lavautine Ecclefris pro- zempore. etiam. apud Sede

deta

I^

:'*'y' Q

| T*ml';latz'&zem authorimtä Apojtolica jääazä.wfewmis. 5

C if

N

. inhy-

In Tranjlatione ad novvum Epifcopatum. quomodo

$

8' guanda

tntus

vacet prior Epifcopatur?

üm re-

I.— De jure communi plene vacare non cenfentür Beneficia

fet )

d

is] AH-

& dignitates Promoti ad Epifcop

tum, nifi pcft adeptam jpac.ifi-

cam poffeffionem Epifcopatus e). -

emác,

II. DeStylo tamen Curie vacant ftatim , & per Papam con-

Quo

Celliffi

ferri poffunt, fi in Translatione vel Promotione Papa decernat

vacare Beneficia: fi autem tale vacationis decretum expreffum

16 COn-

fuftitie

non adeft, ftandum eritJuris dispofitioni f ).

III. Interim Collatio fic fa&ta non debet plenum habere ef-

LT de

us eft

fedum, quia Juri, & squitati confonum non eft, ut quis pri-

mum beneficium amittat, antequam plene fecundum fuerit af-

Intinus,

fecutus: nifi per eum fteterit, qu

Jurpete

:

ominus poffeffionem confequa-

"

tur 9.

IV.'Econtra Epifcopo translato ad alium Epifcopatum pri-

XV.

mus Epifcopatus ftatim vacat ipfo jure per admiffionem Superio-

10 fic-

Yi idontir

ris vel translationem , etfi nondum habeatur pacihica poffeffio no-

Atti, qui-

vi Epifcopatüs 5) , ne unusfit duarum Ecclefiarum Sponfus, quod

E

rf

fic intellige:

ä*. jï, )/Z

V. De jure vacat prior Epifcopatus, diffolutum quoque eft

vinculum Matrimonii fpiritualis (fi tamen ita loqui velis) per

11 [i5, Qu

'Translationem S. Pont

T3/

-

ificis, ac preftito confenfu in novum Epi-

36 fs

Ícopatum.

i, quim

1. Pof-

t)en, oettt^

dem vacatitibus de Paftoribus didla Mernovotrrica AvruoRTTATZ (in hoc vim

? rjer,

Tponimus) Jibere juxta di&larum, literarum. conziaeutiam d tenorem . providere ,

frec a.

de* de illis difponere poffit perpetuo , de ttovo concedimus parirer ?? indulgemus , ac

at T t

Ecclefiam. Salisburgenfem. o Arcbi-Epifcopum prefatos. adverfus provifvnes , do*

fs beat-

þecml 1Ort-

alias difpofrzioues de. dilis Gurceufe &* Chiemenft faclas , pradi&las in priftinum d

eum flazum, in quo antequam . ille fierenz. quomodolibet erant , veflituimus , ve-

"

pouimus , do* plenarie veintegramus.

&

€) Garcias 9. IT. de ben. cap. VT. W. s. Rigan't.'qz'n Reg. I. Cancell. $. VIL n.4«

, Mirhet

f) Rigant. Commenz. in Reg. T. Cancell. $. VIL u. 5.

" Guïfr'il(h

g) Rigant. 7. c. n. T.

[77 172

(j

5) Conf. Barbofa iu cap. 1. .de Tra

)?slat., Garc. L. cit. 1. 39.

*

,

f

48

De Beneficiis £2 Dignitatibus per Promotionem vel

fiomt

VI. Poffeffio tamen , cum alia fit Juris, alia fadi, maneft

Or

/ll

Epiícopus in poffeffione fadii feu retinet priorem Epiícopatum

de fado;.li

(once

cet non quoad titulum donec Iþcqndum pacifice ob-

Iuäu

tinuerit 7).

s

Yaiei

VII. Inde£k)co

nfuetudine recäptum eft in Hifpaäia, ut Epi-

Iölp»

fcopi translati ad alium Epifcopatum frequentiusin primo ac ejus

poileffione permaneant, & adminifirent, donec pofleffionem fe-

eundi adipifcantur ,; quamvis non amplius frucus faciant fuos,

fs. !

fed eos Ecclefize ad quam lucrentura die translationis factz , cum

tl (

n1

confenfu illorum , non tamen fimul lucrantur frudus fecundi

OPA

Epifcopatüs 7).

[equ

. VIHI. In Regno Polo

nie Urbanus VIII.-m) fancivit, ut

quo

Epifcopus, fi ad aliam Ecclefiam trausferendus, de Induftiria

Epm

differat fe a prima Ecclefia liberare, ac literas A poftolicas expe-

j

f0

U

diri, ut eo diutius utriusque Epifcopatus fructus affequatur,

ä!

Ipi

prioris nempe, cujus vinculo nondum a S. Sede A poftolica ex-

(it

folutus eft, & pofterioris, ad quam transfertur, cujus fructus

£l

&i

univerfi a die vacationis Ecclefie fibi integre refervantur , & in-

u

quam Epifcopus fru&us fibi vindicare

i

af1

poflit qula fucceffor per

fpatium quatuor duntaxat menfium )

V.

IX. Dependet ergo multum a Decreto Transvlationis Confi-

fio

floriak, & videndum refpedu Germaniz , annon in fali decre-

&aui

t vaca-

1

u

to Papa ex plenitudine l?oteüatis ; quam habet, fufpenda

D

tio-

Ut

0011greä...'Cax*d'. "nno: 1624. (12 Dece;ïlb. San&. D.,N. approbante cen-

Ya C

)$.

fuit Epifcopatum priorem vacare ab eo zempore , quo ab illius vinculo abfolvi-

zur i Confiflorio San&litatis fue , eriam ante expedirionem. Lirerarum Apoffolica-

——

m

um , vel adeptam poffeffionem fecunde Ecclefue, pofteaquam bujusimodi Assorv-

T10NIS NOTITIAM ÉPISCOPUS HABUERIT, etiam ex teftimonio feu documento

o

(1ne

Jl

— Secretarii facri Collegii , illico teneri eum abftinere Exercitio Ordinariz Ju-

C& L

ANQI

risdi&ionis, eamque tranfire in Capitulum, tanquam fe

"

de yacanre ; aft hoc

pofterius refpe&tu Germaniz non procedit.

K

VW

?

W

N

4

&) tefte Garcia loc. cit. . 41.

1) deHifpania vid. Garcias & Anton. Mar. de Nigris;

de Gallia Tonduti quæjf.r

benef. zom. Y. p. 2. c. 4« $. 6. i. 13. d* feq. De Germania Neller 7 cir. $. 2.

- s. VILI. ubi infpicitur dies poffeflionis refpe&ive dimiffz , G noviter capte«

w)) Singulari Conftitut. edit. 231/« Decemb. 1626.

Á /

")

n addirioue i. 7-

2) Cont, Ant. Mar. de Nigris zracls de Vncq;; ben, lib. 1« cap. x3

!

*«

Translationem autboritate Aþq;?glz'ca fäö?a;m vefervatis. 49

Ihinet

tionem px*iäi, & proroget ufque ad certum tempus przfente

Wtum

forfan cauía periculi, velinvafionis hoftium: videndum annon

( ob.

concedatur retentio utriusque Epifcopatüs ex caufa publice uti-

litatis, & neceffitatis, ut Epifcopus fic fortior effectus refiftere

itByi.

valeat conatibus eorum , qui per vi

;

iCeus

refpectu Ecclefiarum Germaniz 0).

m Ecclefias i/nvadunt , & fit

'em fe.

t fuos,

X. Alias refpe&u Germaniz poft admiffionem þoüulatio-

, 0m

nis, vel translationem ad alium Epifcopatum Germaniz, Capi-

ecundi

tula Cathedralia jus habent procedendi ad Electionem novi Epi-

Ícopi, fic Electus vero tam firmum & ftabile jus inde non con-

Vit, vt

fequitur, nec mitti poteft in poffeffionem p), & eveniente catü,

quo translatus citra fuam culpam non poteft confequi fecundum

xufri

SQpe-

Epifcopatum v. g. ob alterius refiftentiam , non debet ifte carere

utroque, nec alter primum fibi arrogare poteft Epifcopatum;

quatur,

lica ex-

Epifcopus enim vocatus vel electus ad aliam Ecclefiam non ce-

früdus

dit priori, nifi ut confequatur aliam : hac vero conditione non

éveniente, totum diffolvitur negotium: transferendus quippe

o

ealege, & conditione a priori vinculo cupit diffolvi, ut potiit

lr per

ligari alio, transferens ab una Ecclefia ad aliam ea intentione

abíolvit ab una, ut transferat ad aliam; igitur utriusque inten-

is C'onfi-

tio alia non eft, quam transferendo providere de nova Ecclefia,

t decre

& quidem plene & pz2rfede, quod fi non eveniat, etiam non

at Vil

fubfiftet prior ceffio, cum h:c dependeat ab ulteriori eventu ,

(1

ficut in permutatione, vel Refignatione; igitur transferendus

bante ce-

ante captam poffeffionem novi Epiícopatüs priorem non dimit-

ti£, nec transferens vult eum vacare ad alium effedum juris,

tlo ajfhi-

Apfol-

quam ut ille poffit novum tantummodo acquirere Epifcopatum ;

]i ABS0LU-

proinde ceu poffsffor Epifcopatüs prioris usque ad dimiffionem

locomento

omnes percipit frudtus Epifcopatüs , confert beneficia, & exer-

dineri Ju-

cet jurisdidionem ordinariam ex officio ut ordinarius loci, do-

e; al o

nec cedat Epiftopatui fimpliciter; necfructus fücceffori funt fer-

ne

yandi, niü a tempore, quo vacans fuerit Epiícopatus ; & ple

d

duti uf

,), Cft. Sv' 2

jter apt»

o) de hoc vid. Pitön. dy'&epz 89. f 19. G infetius feq pen.-

p Conf. Cl.D.(Neller de Tmmlat., Epife. $. IL. u. LT.

VTT

ftif

$o — De Beneficiis t2 Dignitatibus pervPromotionem Kvel

ab Anteceffore dimiffus. Primitus enim transferendus vult no-

k

*

(il DIU

vum Epifcopatum , ergo de jure ineft conditio.

:

gonice

XI. Eftque conditio h:c non füfpenfiva actüs, fed potiu

nec p?

refolutiva; inde poteft Capitulum procedere ad Electionem novi

Transl

Epifcopi, vel Patronus prefentare; aft conditione , qu: de jure

ficere i

ineft, non conveniente iterum refolvitur adus, ut exemplum

trausiafä

habes in refignatione ab infirmo fada.

Papa admittit refigna-

Spirenïï

tionem , confert beneficium , aft fi refignans decedat intra vi-

Tedefia

ointi dies prefertim in menfe Capituli, totum refignationis ne-

faboni

gotium in nihilum refolvitur, & vacat prebenda per obitum

ficiter

refignantis; fimiliter valida eft collatio Epifcopi & Ordinario-

fub QO

rum eventualiter, quando fit fub conditione fufpenfiva, fi nem-

e Papa intra menfem & terminum juris communis Beneficium

apud Sedem vacans non contulerit q). Collatio hx:c non eve-

niente conditione nullum jus tribuit; idem vel fimile ergo di-

p

cendum eft de Eledtione,

v

XIIL Nicolaus de Sicilia, .Abbas Monacenfis, qui vulgo

I

appellatus eft Panormitanus, in cafu, ubi Epifcopus 5pirenfis

Rabanus ad ipfius, fimul & Ludovici Eledris Palatini inftan-

tïlata,.a

tiam translatus eft per Martinum V. Papam ad Sedem Trevi-

pofm:'e

renfem Archi-Epiíc., & de Ecclefia Spirenfi per eundem Mar-

TODeLI

tinum provifum fuit Adolpho de Allemannia, interveniente

Q d

vero impedimento, & ob refiftentiam alterius Jacobi a Sirck

canonice a majori parte Capituli eledti , fimul & factionem Man-

]

derfcheidianam (duo enim Udalricum a Manderfcheid elege-

öiäæ*B:c

Íum n

rant) etfi pallio Archi-Epifc. condecoratus, tamen nequivit cor-

oralem poffeffionem nancifci; ad quzfttonem, utrum Rabanus

manibr

Yicclefiam Spirenfem , ut prius, obtinere debeat contradicente

qui ei

D. Adolpho, vel an illa huie D. Adolpho de jure utpote legiti-

me provifo relaxanda? male confulit, Ecclefiam Spirenfem fim-

die pri-

liciter vacaffe per abfolutionem & translationem prius factas ,

I

tus qd

& de ea fuiffe didto D. Adolpho legitime provifum, & per con»

id $a

fequens di&tum translatum fore juris remediis compellendum ad

btimui

olphum

ad Eccleflam Spirenfem libere 1f?iaxandamkp*erdi&um Ad

guber-

g) Vid. Differt. II. ad Concord. Ger;n. de. Refergaz, Benef. apud Sede

in Afyf,

f

)

gacant, 'frgp. 7 S.XVII..n. VP

j

"Translationem autboritate Apay?olica factam ve[fervatis. . s1 |

"Ul no.

ubernandam; in quo tamen fufe refutatus a Clar. D. Neller in

cit. Differt. de 'Transiatione Epifc.

Rabanus enim non erat Ca-

! fs

nonice translatus , ab Ecclefia 'l'revirenfi non Caaonice vocatus,

-t no]

,

nec poft Papalem provifionem acceptatus; imo ipfa Papalis

e jue

'Dranslatio etiam quando eft Canonica, primo, non debet de-

emplum

ficere in fuo termino ad quem, íecundo, non debet intentio

reügna.

translativee provifionis, quam facit Papa abfolvens ab Ecclefia

intra vj.

Spirenfi, dividi ab intentione conftituendi abfolutum mox in

OniS fe-

Ecclefiam 'Trevirenfem ; & fic palam eft, reintegrandum fuiffe

oitum

Rabauum ad Écclefiam fuam Spirenfem, cum illi Ecclefie fim-

dinário.

liciter non renuntiaverit, fed tantum ut trans

i nem.

E

ferendus ; & fic

Íub conditiong , ut aliam habeat.

efieium

0n eve.

& XVL

-

um

:190 d-

Beneficium. incompatibile ante Prbmoti&nem commk Ordinarie

l vulgo

previe dimiffum S. Sedi refervatum non eft.

pirenfs

. voftan-

ï. In Leodien. Vicarie y) quzftio hec multum fuit ven-

tilata, ac decifa primum affirmative.

Cafus eret ifle — Pre-

Trey-

n Mat-

