ciorum concedere, Ordinariis Germanie prejudiciofum effe in

cafu, ubi S. Pontifex vellet fubveniente deinceps obitu promoti

K dsque

eadem conferre beneficia ceu refervata, communis tenet Senten-

sefedi

tia Canoniflarum Germauiz /), qui pro viribustuentur , $. Pon-

, qu-

tificem Ordinariis Germaniz hac duplici collatione, una per re-

copi pet

tentionem beneficii de jure vacantis per Indultum fimul, &

s&we

altera nova poft mortem Epifcopi provifiene, in vim Concorda-

torum nec poffe, nec velle prejudicare; non ergo poteft ma-

hs allata

nentibus Concordatorum pactis fufpendi vacationis effedus, non

tima Qu

poteft data beneficiorum retentione de novo poft mortem Epi-

um Ger

Ícopi conferri beneficium a S. Pontifice ceu refervatum & vacans

ex capite promotionis absque Ordinariorfim przjudicio.

IH Quippe concedens Indultum difponit de illis veluti

de Refervatis: proinde penitus innegabile eft, difpenfationem

ho

hanc, qua promoto conceditur retentio beneficiorum de jure

alioquin vacantium , reipfa effe difpofitionem , novam collatio-

nem: eft enim difpenfatio hec nova gratia, hzc vera conceffio

uti vacationis ita & reíervationis confummativa: ergo vera col-

ymocenda

Jatio illius, quo jura promotum privant; femel autem facta col-

coniy at

latione beneficii vacantis non poteft dici difpenfatio retinendi,

ís vt

y Vacantd«

quod fadta fit fufpenfo vacät.ionis e

ffedu, cum collatio beneficii

K5

refer-

m habet:

iiv

r) ut teftatur Innoc. TIT. Jib. 1. epift. ediz. Colon. fo-- 88. & memorat Gonz.

in cap. cum n cun&lis T. $. cum vero u. 8. de Elei. , Ceeleftinum cum Epifco-

po Terdonenfi difpenfatfe.

] 43. fh ï6-i

s) Pal. zr. 13. D. 2. p. 12. n.3., Engel lib. 3. z. 5. t. 16. WS totat. vero. ,

41

Leuren. 5.2. 4.5

43. 71- 12- Wieüllo 71& 96. 3 WVCX 71- 40 » Bök-h-ll 'go 3.. 71- 281'5-

Biner & Barthel.

7

78

De Beneficiis & Dignitatibus per PT&M&EWC*WE vel -

xefervati tollat, non füfpendat vacationem & refervationem.

tife

fici

Profecdto promotus fic difpenfative retinens beneficium illud pof

bet (

fidet tam de jure quam de fado: aut dicant adverfarii, ubinam

lofi

in Concordatis S. Pontifex hanc fingularem vacationis fufpen-

fionem in Collationibus & di

fpenfationibus Apeüoïi,cis. expref-

fam & nominatam habeat?

.

fifex

bene

IV. Pohdere hujus proba

tionïä perftridi Scribentes prd

refervatione Pontificia reponunt, in hac conceffione nullam va-

cürda

riari perfonam; etenim ut dici pofüit vera collatio, requiritue

effepi

variatio perfonze, quae cum non adfit, & Concordata folum dis-

aqie

ponant, & intelligi debeant de illis collationibus, que fiunt in

pïï.m*

diverfis perfonis, hinc optime infertur, quod Papaconcedendo

fatv

Indultum retentionis ficut non variat perfonàm, ita novam non

& w

qi

faciat collationem, confequenter nec Concordatis contraveniat?).

V. Verum ex hoc argumento non plus fequitur, quam

tenti

que 4

s

quod S. Pontifex precife concedendo Indultum , vel poft pro-

motionem ,. vel etiam ante per prefervativum Indultum. non

pj

i em

contraveniat Concordatis: attamen contraveniret eisdem ; fi poft

conceffam femel retentionem , dein vacante beneficio perobitum

velt fe

j mi

romoti de eodem velnti prius, ac fi refervatum effet; denuo

difponeret.

Quid enim intereft, an Pontifex alteri vel eidem

veeum

Qultun

novo titulo Indultum"retinendi concedens conferat? Retentio

hec difpenfativa vim novze collationis habet; & (ic refervatio

j

tanquam fÍíortita effedum exhauritur;

conceffio enim Indulti

forum

vquiparatur novze collationi, quz S. Pontifici nullatenus bis

Don &xi

competit; hic autem fecunda vice per mortem, non per promo-

fimex

tionem vacaret w).. Ordinarius Germaniz bis non eft impendien-

enim.f

dus, quin potius contra refervationem , quz per fe ftricte debet

alia cau

accipi, refpondendum, five eidem , five diverfe períons fiat

collatio.

fria, g

Divifum eft enim & quidem squaliter quoad menfes

jus collationis per Germaniam inter Pontificem & Capitulum ,

'fïl"v

LLITEUS

ita ut in conferendis beneficiis fecundum alternativam computa-

Télyti

Pon-

COrdi

tipnemþi duo upq eodemque jure gauflu-e:gntx). 5i itaque S.

l

N

tifcx

afque j

7) ut pond äi-ät Emmus

Petra 1. c. 1. 49. ex Rót, d 225. i. . coram Pureo lib. 2

u) Steinhaufer Obferv.. ad. Mafcov. $. VT. u. 15. igizur.

J) « d

P

4

i

x) Danreuther Differz, de Jure rezetit, $edl. a. $. 7- f- 68»2

"Trauslatiodermm autboritate APQI?(;/iCQ facae ve[ervatis.. - 19

Em

ktyife"x in Imperio Romano- Germanico fuis duplicatis (vel poffet

L m

i.

fic in infinitum vacationis effectum fufpendere) collationibus tur-

X!Mm

; bet & impediátOrdinarios, no

ipe

lzfione.

!

A

n fiet hoc fi-ne.—,manifefta,pa&orum

pref

J ')Wi. Proríus fruftranee objiciunt, quod hodie etiam S. Pon-

tifex in Germania difpenfet in fimultate illorum quorumcunque

5 pto

beneficiorum, quz ei non funt refervata, & qus alias vi Con-

m a.

cordatorum nequidem conferre valet, quod evidenti argumento

ititor

effe putant, difpenfationem &'retentionem non efle collationem,

1 (is-

atque S. Pontificem dando Indultum retinendi, non conferre in

It

priori hoc noftro cafu,. Quandoquidem hzc prior collatio difpen-

jendo

fativa Pontifici in Germania non in Concordatis, fed per merum

1 non

& conftlantem ufüm relida fit: ideo tamen inferre non licet,

t

quod illius beneficii, quo quis jure privatus & exutus eft, re-

qum

tentio difpenfativa non fit conceffio, quod non fit coHatio inutro-

que cafu, & non inquiratur hic, utrum S. Pontifex Ordinariis.

: pno-

n zon

prejudicium faciat nempe difpeníando in fimultate, fed tantum

fi femel difpenfando, & altera vice denuo poft obitum Epifcopi

figot

bitum

velit fe ingerere ex capite promotionis: ficut poteft difpenfare.

denuo

in fimultate, ita & hic concedere Indultum, quod. concedo:

verum nego, bis eundem conferre poffe, íemel concedendo In-

eidem

fentto

dultum, & altera vice poft obitüm promoti.

cunt Cöncoräa-'

ratta

VII.

Refutato per hzc afferto novam addu

jndulf

torum & Extravagantis interpretationem y); Kefervatio, ajunt,

us bis

non extineuitur per retentionem beneficii a S. Pontifice concef-

from-

fam ex ipfis verbis Concordatorum , & Extravagantis: procedit

enim refervatio five ex eadem promotione, five ex quacunque

ndiet-

: debet

alia caufa poftea vacaverit beneficium.

cet:, bene-

ne fat

ficia , qu& promoti per Nos . . . obtinebant tempore

5

omotionum

mentíes

de ipfus fattarum, munc quocunque modo vacantia aut impofterum

vacatura. Ergo etiam fi poftea per obitum vacent, vel ex caufa

lum ,

mputa-

refignationis. — Verum nec ifta relevant, quia folum in Con-

5 Dot-

cordatis fit mentio beneficiorum vacantiam per promotionem,

ni-

tifex

atque fe,mpgr , licet dicatur gugcunqu—e modo vacantia , fuppo

ur

i

9) ex decif. Rote, quas refert Pito

Y

n. *D,zfc.Eccl. CXI t &9*'1 x6,1, Emmus'

Petra A. c. n. 51. circa finem.

il

95 De B'üzqïcz'iy e9 'Dz"gm'tatiäw per Promotiouem od

tur famem, quod vacantia fint tempore promotionum de ipfir fa&a-

Si o

at d

yüm, & fic quomodocunque vacantia, fic refervata, ne verba

tempore promoticnum fruftranee fint appofita. Etiam Chockierz)

d

fortiu

non loquitur in terminis Concordatorum, íed regule Cancell. ,

eril,

qui àd certum tempus R efervationemi non reftringit, adeoque

fünt !

juxta eandem bene generaliter debent intelligi verba: quocun-

trdiá

que4modo vacatura, Secus omnino eft in Concordatis, & extra

tempus promotionis exalianova caufa quacunque non erit refer-

(lu ^

Conc

vatio, ut tyronicum foret in materia Concordatorum defuper

authoritates exquirere: ergo fi extra tempus promotionis bene-

aol

cking

ficium promoti non ex quacunque caufía vacationis fit referva-

tum, fed ex capite promotionis; neque erit refervatum per

bari À

obitum promoti poft retentionem Pontificiam. .Ad quid enim

Suc

figunt Curialifte relati fufpenfam effe vacationem ex promotio-

tentäc

Verï'ä.ï

ne caufatam. quoad hunc effedlum , fi quomodocunque vacent

inpoftlerum, tamen fint beneficia promoti refervata? proinde

Enit

Trei

sgenuinum diximus Concordatorum fenfum , atque vanitas effet,

d M&

querere diverfam, quam. ut in ventre tenet, interpretatio-

nem. Beneficia nempe tempore promotionis quomodocunque

fionez

vacantia & vacatura funt refervata, Íi vero collata alteri vel

nj Q

eidem , & retenta ex beneplacito Apoftolico, ac deinceps novo

mitzt

dfette

titulo, nova caufa velobitus vel refignationis vacent, non erunt

refervata ex radice priori: quia mutati funt termini, fub qui-

decedu

moT:

bus facta eft refervatio.

tfädl&l.

VIILL. Hocftabilito principio minoris momenti eff, quod fen-

2

fic dí&

tentiacontraria pluribus decifionibus Rotge, & praxi ejusdem Cu-

de t

ri: Romanz fit fuffultaa). Quz enimeft illa praxis Curie contra

Concordata? nonne irritum & inane, fi fecus per quoscunque

quavis Authoritate fcienter vel ignoranter contigerit attentari?

by.

:

[tde

profedo cogfentiunt Scriptores literatiffimi Curie Romanz

Si

£) arï-;'eg.. Cancell. coticl. 25.. 1. 26. in f-

&) non attenditur, quod Papa :702 Canonicatum E'pifcopi-' Hildefienfis 11

Augufto mortui contulerit, ut refert Schmalzgr. Jib. Hl. zir. V. n. 256«

h

iNec attenditur; quod Canonicatum Maximiliani Henrici Archi- Epifcopt-

dUL wor

Colon. ex refignatione ejusdem vacantem Papa non permiferit, ut 'l'urnae

rius conferret; fed ipfe de eo providerit tefte La Croix. L. 4. ». 508.

nem ,

5) vid. n. X. in £. $. XXIV..

)4;

TT ravzslaiionem autboritate qu,fi?lica factam '.*fäjä?fqu?is; 8t

J

Si cogïulerit'Paþä ejusmodi prebendas, vel contulit de jure,

v Va

t

k

N

aut de fa&to tantum ? Concordatis contraveniri non debet five

directe five indiredte : inde, tales provifiones in imperio nullum

e]

fortiuntur effectum.

Stylo Curis opponimus obfervantiam im-

Ü

Qque

erii, & quid demum

?' aut fi pugnandum exemplis, non de-

Quocum

iüvl

Cextma

funt nobis quamplurima illuftria przjudicia; ubi etiam in con-

tradidione & concuríu provifi Apoftolici Sua Sandtitas Benedi-

t refer.

&us XIV.*Antecefforum . veftigiis infiflens nec in hoc Izdere

defiper

Concordata provide, & fapi

enter ratum habuit: lta,provifus

S

I5 bene-

apoftolicus poft obitum Epifco

pi Conftantienfis e L. B. de

Mp

teferva-

ndum in Ecclefia Equeftri S. Al-

ckingen, qui retinuerat Prabe

Ut w

bani Moguntie, pez expreffum a Rífmo Capitulo exclufus fuit.

|d enim

T

Sufficit, quod novitium hoc genus refervationis ex capite re-

?

Ofbotit«

te

ntionis, in Concordatis incognitum fit , accedente infuper uni-

: Vacent

veríali Germaniz praxi. Ita Philippur Chriflophorus de Sottern,

proinde

Epifcopus 5pir

enfis 161o, poftea ad Metropolim Electoralem

s elt,

'Trevirenfem traductus

dum obiret 1652, Lotharius Fridericus

Dretitio-

de Metternich Capituli Spirenfis Suffragiis eligebatur, poffef-

lorugue

fonem adiit folemniter r1mo Aprilis 1652 , feftiva inauguratio-

Plura exempla tam de di-

er] vel

nis pompa

r Capitulum falutatus.

08 n0YO

gnitatibus

M

ajoribus, quam de beneficiis minoribus domeftica

a

ff

errem; nificuivis praxis hzc teftata res effet; quoties enim

09 erünt

:

J qui-

decedunt Epifcopi retinentes fua beneficia usque ad obitum,

mox Turnarii vel alii Ordinarii fine hefitatione & ulteriori con-

tradi&ione beneficia hec utpote per obitum vacantia conferunt,

od -

fic decedente nuper Emeric

&

dem -

0 Sjofepho p. m. ne dul/a)ium) quidem

ie conttd

de' hoc motum . fuit.

scunque

$ XXVIA.,

tentarie

m

/Indä nonng fm:æ«t vefervota beneficia fic retenta, & pef obitum '&S,

l

-gromoti vacantia, &7 refpondetur ad contraria.

jefenfis

L /Àiteram pofteriorem queftionem, an, fi beneficia per

; obitum promoti vacent, tamen fint refervata 5. 5edi,

A

aut econtra liberz fint collationis? affirmative quoad refervatio-

i.fpifcopi'

at u

ris c);

nem $. Sedis, ut notavi, gefqlv.upt Anþon; Mar. de Nig

h

NI

') l- €e ni ro;

!

82

'Dg;.Bæ—zeJïciis, &2 Dignitatibus per Promotionem vel

Tri

cum Simonett, & Caffador., & Rota d). Verum non erit l-

a grif

dere cineres horum authorum, fi, que ipfi fcripferunt, ftudio

ubi prot

eritatis revocentur ad examen, inde diffenfüm meum omni

indultuf

modeftia deprecor: verfamur enim in materia prejudiciali, &

quentem

quod alias inftitutum ad favorem Nationis Germanice ; illi red-

ses ipfo

deretur odiofum. Primitus ipfimet Curialifte claufülam hanc

Epicop

fufpenfo vacationis effedu recentiori flylo fuo Indultis annedere

latio, Q1

voluerunt; & fic novitia nonnifi poft Concordata per Conftitu-

Apofti

tionem Pauli LL emanatam inter Éxtrav. communer poft. Extrav.

tionis pe

ad Reg. de prab. C? dign. relatam primum apparuit, adeoque

fervation

in prejudicuim Ordinariorum Germaniz hic allegari nequit e).

N

IIl. Beneficium promoti, & Indultu S. Sedis retentum

waäe(

vacat quidem per obitum ex ipfo fuppofito adverfariorum , de

in Con«

quo füpra: illud autem effe aifedum ex prima radice, ut lo-

inferpre

guuntur, jam ftabilite refervationis adeo ; utetiam Collatores

Teginen

Ordinarii Germaniz quoad hoc manus habeant liedtas, hoc non

pa pron

fufhcienter probant; quomodo enim ex prima radice, íi adfit

fpeniati

indultum retinendi confümtivum vacationis? ex fonte genuino

(enf, 10

ac limpido Concordatorum refervatio prstenfa clare deducta effe

pore prom

debet: non vero turbidi quilibet ac refpecdtu Germanise omnino

Y

ftagnantes vel de cetero inadequati Regularum Cancellaris in-

torum äec

fluxus fufficiant.

Ubi conceditur eratia retentionis beneficio-

Lmmo Pa

rum, non dicuntur amplius vacare per promotionem, íed per

Cs Rearr:

mortem naturalem ad differentiam alterius cafus, quando hujus-

modi gratia retention

3

obitom vel

v denegatur, -quia tun? vacare dicuntur

per btra

per promotionem.

quatuque

III. Plane nec umbram probationis habet Anton. Mar,

di, Dtry

de Nigris, poffibilitatem potius oftendit, & ex füppofito refer-

fore nrid

vationisloquitur; ait enim: zmpetratio beneficii vacantir per obi-

tum. Epifcopi valet, etiamfi beneficium vacet quoque per refervatio-

nem: Nam vacatis per obitum uti amplior comprehendit refer-

f) Hüc i

vationem , & qui afferit in fupplicatione , beneficium vacare per

agtir 1

100:2011,

obitum Epifcopi , tacite etiam inmnit, illud effe vefervatum: fcilicet

toram p

incafu, ubi refervatum velratione qualitatis, loci, temporis &c.

«In :

3 Wf lo

11

h6

J D

d) 'z"n' Moguni.. Canos, : 665. co;gm Cerre $. äzhbogit&tes*,

x

e) Barthel. . c,

)

-

g (s

n

Trmzslätibnem (mtborätate Aþojiolica fac'ïamïa*eþ&ähtis; $83

ent I

« fludi

In præfen'ü vero ceffat refervatio quaftionata per þro:motione*m,

ubi promovendo przevie conceffum eft fimpliciter retentionis

T ompji

Liali, &

indultum, quod fuftulit vacationem ex promotione. alias fubfe-

.quentem , & omne obftaculum juris adeo, ut juxta relatos autho-

il red. " !

àm hav

res ipfos non facent promoti beneficia per promotionem ab obitu

Epifcopi, fed per obitum: quomodo jam íalvis Concordatis col-

innedfere

Onftitu.

latio, quz eífet fecunda ejusdem beneficii, fpedabitad Sedem

j

Apoftolicam , & erit refervatum per promotionem in cafu vaca-

- troy,

tionis per obitum vel refignationis? czci non palpitamus de re-

itQue

fervatione in refervationem, circumdu&i velut Samfon. .

equite),

IV. Effedur, ajunt, fufpenfur q/f u;que ad obitum. —

fetentum

Quandoquidem refervationum harum , apoftolicarum abfoluta

irum, de

in Concordatis exclufio ejus evidentiz eft; ut in aliam juridicam

:e ) ut 10'

Lollatores

interpretationem trahi non poffit; folum enim Extravagans ad

Regimen & Concordata refervant S. Pontifici beneficia vacantia

, hoc non

per promotionem fempore promotionir: ied fi promotus per di-

, 1 adíit

Ípenfationem retineat illa, & primum ex alia cauía fequente va-

: Den0n0

cent, non poflunt dici vel vacare per promotionem , vel tem-

d elle

:

pore promotionis per illam refervata f).

? omnin)

V. Neque ad declinandam ineluctabilem hanc Co

ncofda-

|larie i

benelicio«

torum decifionem quidquam opitulabitur objicere cum eodem

Emmo Petra g), beneficium retentum ideo fübjacere Apoftoli-

, d qer

cis Refervationibus, quia quidquid fit de quzflione, an per

d jus-

obitum vel per promotionem vacet: tamen reíervatio eft certa

dicontut

per Extravagantem, five ex eadem promotione, five ex alia

quacunque caufa poftea vacaverit,

Etenim fuperius jam often-

Yon. Mat,

di, Extravagantem Concordatis infertam in terminis propriis

fito refet-

que pro-

jj prr l-

fore reftrictam ad 'tclempus— promiotixo;

jis : ibi: beneficia ,

2

movendi

veeruti

xdit reler-

Huc facïunt di&a apud Em. Petra —ad Conft, Nicolai V. n; ;1. W. vel

tatare Qu

agitur de verentioue ibi— proinde beneficin vacanz per obizum; non autem per. pro-

250rionem. —Rota dec. 246. w. 5. de feq. par. 14., d7 dec. 131 TT. u12 d 13.

ET

coram Pznia, ac conferri poffunt ab Indultario .

». . ut fuit refolutum

3n €Mediolan. beneficii, de qua agit Card. de Luca difc. 104. de beef., que

mporiS&C-

R

H

eff dec. 30. poft Navarr. confirmat dec. $99. parz. 1. z0m. 2. vecent. & eft

,/—

$

1

praxis Datariz teftante Rot. z Jec, 1488. coram Coudno.

&) "- c. cirea finem cum . Simonett. &

*

Csflador., & ibidem ci. Mog. Cauog.

-&oram Cgrxo.

j

84 De Be&zqiïcz;z*s e? Dignuitatibus per Pramot?anem vel

vent

movendi tempore promotionir obtinebunt: eatenus jus commune:

relatum n cap. cum in cuuis 7. $. cum de Ele&. & non aliter

prim

em

immutatum eft,

T.

- .WI. Multoque minus fgäragaï-i poteft animadver.fio Róte ,

datu

beneficia promoti ad Epifcopatum non attento Indulto retinendi

Coll

femper remanere Sedi Apoftolice refervata per Extrav. ad Re-

difp:

gimen de Prab., quia dixerunt domini: aliud eft beneficium va-

pïoi

-€are per promotionem , & aliud eft, beneficium effe refervatum:

PI(BI

enimvero refpedu Germanie Extravagantes non fenent; íe-

neiic

cundo recurrit hec refponfio data ad Argumentationem Ant.

*

*T*

Tacat

Mar. d

e Nigri

s: in decifione hac rotali fupponitur refervatio-

f f

:]

certa, neque erat controvertibilis, quia agebatur folam fuper

tefe

vacatione per:obitum; fcilicet in Syftemate Curialiffarum 7),

adh

eratia retentionis ipfam precedentem vacationem non toliit, fed

fen

ífolummod

Ó

o f

fifpendit ejus effedum usque ad obitum: quafi vero

f(f

ante obitufn promoti retinentis beneficium adhuc vacaret , quafi

Qbit

illa vacatio nunquam fuiffet confumpta, quod per fe non fubfifiit,

$07

romotus retineret illud ,. & non retineret, quia vacaret; etiam

dicit

vacaret per obitum promoti, & non vacaret perobitum, quia vaca-

fione

.ret antea ceu refervatum ex proüno-tione , igitur non per obitum.

V

VIL $i dicas:ex eadem Rota: refervatio per Éxtrav, ad

&

hoc

Regimen indu&a non fundatur füper vacatione, íed füper pro-

motione, ergo in vim promotionis & difpofitionis Apoftolice

|qui:

in Cóncordatis femper beneficium promoti erit refervatum , etfi

dem

modo a morte promoti per obitum vacet&), Refpondeo, omnem,

(rdis

fi qua exeo poffet occurrere, fubmovet difficultatem animadver-

bhr,

fio, quod ex ipfo, quia vel ex indulto preambulo non . vacavit

foti

beneficium, fed per illud impeditum fit, nec vacet vi promo-

H

, Wort

tionis, & in Curia tefte Rigantio 7 c. etiam impedita eft referva-

ení

tio, ac fatis effe debet S, Pontifici, quod hoc in caíu difpenfa-

ï

Notat Card. de Luca 7) , quod per prz-

: tionis gratiam fecerit.

ventivam

conis

man';

b) In ctr. M&g. Canoti. 1665. coram Cerro $. "on aHtettzo.

T$ ]

i) ut cit. Rota cor. Cerro $. autborirates: loquitur.

K) Rigant. ad reg. T. Caucell. $. VII. &. 214 & 215

|

vecett.

'h

Rot. dec. 246 pa?'i. 14s-

u

:

j .,l) de benef.dzfc. 104.

n. 9s

€i

T müslaiionem autboritate Apajlaïfca ftäamfg/äïfvatis. '85

"fhtne

ventivam gratiam retentionis confervetur jus antiquum in fuo

At dlrfer

primevo ftatu, & affecutio Epifcopatüs non operatur vacatio-

nem, itaque nec in radice adeft reíervatio aliqua ex promotio-

Mtel)

ne, vel altero cafü fubfecuta per promotionem vacatione modo

efinendi

datur Indultum retinendi, & hzc difpenfíatio faltem squivalet

). d R.

Collationi ex dictis, nihilque intereft in effedu, quo tempore

:1üni va.

difpenfet, an gratia fequatur vel preveniat tempus promotionis;

Natum:

proinde nihil diffimulandum eft : fi ergo refervatio fundata fuper

ent, fe.

promotione, hec autem ob difpenfationem antea factam in be-

m Anf.

neficio retento nihilinnovet, fed potius impedimentum preflet

e[eratio

vacationi, ne fequatur, non pure fufpendendo, ac fi.effet, fed

m (uper

ne fit, impediendo vacationem: ergo & impedit huic annexam

refervationem. . Quomodo erit poft di.fpenfationem refervatum

amum j),

1

[*]

i

li,

V

d

adhuc in radice beneficium, fi jus primsevum beneficiato con-

fervetur, titulus, poffeflio propria continuetur, & vacatio ex

mafi ero

et, qual

promotione impediatur? certe itaimpeditur, ut non redeat per

obitum; quomodo refervatio erit fuper promotione fine vaca-

fübitit

t etiam

tione contra literalem fenfum Concordatorum m)? Bene igitur

dicimus, priori cafu nullam effe refervationem tam fuper vaca-

a vacte

ropitom,

tione, quz non erat, quam fuper promotione, quz erat fine

vacatione ex Indultu previo; nec altero cafu, ubi promotione

xlrao, ad

& fic vacatione fübfecuta modo conceffum Indultum retinendi ;

^

M

i /»'/.0'

hoc enim ceu vacationis confumptivum, ifa & refervationis ;

r;a&qïxcæ

quia alias S. Pontifex bis difponeret de eodein beneficio ex ea-

( ell

dem caufa, & hoc utique in prejudicium-ordinariorum ; fane

Ordinarii in fuis Collationibus ex promotione bis impediren-

imadyer-

für, femel ex Indultu, five hoc fit preambulum tempore pro-

n vaavit

motionis, five non, & femel per obitum, fi denuo fubfecuta

1 promo-

xus

morte promoti foli .S. Pontifici refervatum effet ben

—

äü;iurp di-

ftreferva-

Ípenfative retentum,

diïgenfa-

VIIL Absque eo vanitas eft, quod a tempore In

äulti &

, QT Præ'

confecute promotionis femper veluti refervatum beneficium in

Vön Q'lvam

manus Ordinariorum refignari nequeat, nec tempore promotio-

inter-

nis uti fatemur ob literam Concordatorum ; nec tempore

3

medio

46. p Ua

/mp) $. placet: benefia . . . . témpore promotionzm de ipfiy factarum aunc quo-

cunque tiodo. (intellige, vi promotionis; Engel (z't. de gmtiv. ti» 16. vacaniia

qm in pofferum vacarura.

il

86 De Bevijïfiis d Dägm'tatibuä per Pv*o7mtioæi&77i vel.

inedio poft promOtionem & Indultum retinendi, nec denique

eeten

ex alia caufa refignationis, etiam nequidem per obitum vacaret

pac C

unquam T'urnariis, quia Curialiftee volunt effe refervatum: ma-

nifefta hec przjudicia unusquisque etiam lippis oculis videt effe

fequi

u

onera & gravamina Nationi Germenicz intolerabilia. Hucusque

Sed

e

autem perquam provide acerbitati hujus refervationis exoriente

lite per S. Pontificis benignitatem confultum fuit ad confervan-

dwfgi

penor

dam perpetuam illam S. Sedis & Nationis Germaniee Concor-

diam, neque quies publica ad privati hominis inftantiam ob im-

petrationem finiflram unius beneficii malo intelledu tantum

refervati turbari debet; proinde etiam provifi A poftolici fiepe

l

jb

Authoritate Ce(area repellüntur; ita in caíü Prabende Augufta-

nw retente, & per obitum Cardinalis de Roth vacantis: Anno

1775 decedente Epifcopo Conftantienfi Cardinali de Koth in

meníe Octob. , Capitulum Cathed. Auguftanum Prebendam ibi-

R

dem difpenfative retentam , & poftea per obitum Cardinalis Epi-

futiui

fcopi hujus vacantem contulit Carolo Jofepho L. B. de Welden,

eandem L. B. de Ketteler Romz ceu réfervatam per obitum

poiïczï

p

Cardinalis impetravit; aft provifus Capituli ab Imperatore Con-

emp

cordatorum protectore Martis rma Octob. in poffoffione cepta

vacati

manutenebatur per Conclufa Confilii Imperii Aulici n).

fulica

IX- Vi'

tordat

2) Su 9fttgfpurg Sybomftift contra ben Sregberrn von Ketteler pundo illiciti

necdur

recurfüs ad Curiam Roman. Martis 1:3Óa Octo

1776. — Abfolvitur Re-

confra

latio & Conclufun — 1mo bat ba8 von bem Srepberrt von Ketteler ges

ftefite famumtlide Gefudy nidt flatt, fed 2do fiat contra eundem cum inclu-

nem p

fempex

fione Exhibiti be8 9lugfpurgifden Sbomcapitilà de pref. 14. Junii a. c. de-

Il

cretum babin: Cbro eayferL, Seajeftát bátten baraus fotmobl, al8 au& Def»

fen felojt eigener allecuntertbánigtten 9Borfelfung erfeben, tva8 berfefbe füi

u

r

eitie eermeintlid)e Provifionem Apoftolicam erbalten gu baben sorgebe, audy

toie er folde Durd) einen Recurs ad Curiam Romanam burdsufegen. fib re-

fpe&ive angemafet, unb vorgenosnnen babe, a nun aber fotbane8 95e»

l«

ginnen gegem bie Concordata N. G. anliefe, al8 tverbe bemfefben Diemit

i

ub conmmninatione excitationis Fifcalis affe8 Grnfte8. anbefoblem, befagteg

(tr

,

Sy)bomtcapitul in SSegebung bet ben biefem im feinen Sonatben. fid) erlebi»

genben Prebenden eben fo, wie Deit von. Welden itt Det Sefí&e be$ auf bera

j

de

C terbfall he& -Derrti Cardinalen unp Sürften SBifdofen ju Coitanz erlange

li

Ye

ten, Canonicat$ nid)t su-(toren, fobin fi von allem Gebraud) ber bie8fallg

etbaltenen pabfit, Bullen au entfalten, unb von bem nad) Rom genommrener.

D)

i2

BN

Rec.m'&

Tiranslationenm-autboritate Zipoftolica fäf?am ,fdkw w -

lice

iniret

| -.IX. Videmus ergo beneficium non fuiffe refervatum, Quiä

retentum poft Promotionem ad Epifcopatum & Cardinalatum,

: l-

nec quia vacaverat per obitum Cardinalis in partibus o), ubi

tf

requiritur ad refervationem beneficii per obitum Cardinalium,

lQs

Officialium, Commenfalium &c. vacatio ejusdem beneficii apud

Tente

Sedem, hoceít, per obitum naturalem in urbe, vel intra duas

?

T Vdll«

distas, adeoque refervatio non eft

P

)nor-

recife ex qualitate pegfonæ

perfonïalis ; fed ratione loci induda, & localis p).

b im.

intüm

3&£ XXVIL.

l (æpe

of

"n beneficia promoti ad Epifcopatum , quz Sede ARbma—na vacante

Ànno

oth in

na&u; eft po[fefionem 9 confecrationem , j&nt refervata?

I.

m 1bi-

ationes 'dubita'ndi.pro affirmativa premitto, ejusque r

s Epi.

tiones adduco fequenti ordine.

Aliquifupra $. XXII.

flatuunt, quod beneficia fua Electus confirmatus ante pacificam

eldeny

bitom

poffeffionem refignare nequeat , obftante refervatione À poftolica

e Con-

in promotione fundata, addita ratione, quod per Confirmatio-

nem principaliter habeatur tum promotio ad Epifcopatum, quam

cpta

vacatio 4) ; Beneficiaautem , qui vacant per Promotionem Apo-

flolicam , comprehendit difpofitio Extrav. ad Regimen, & Con-

X Vr

cordatorum. Spreta ibi adduda ratione dubitandi, etfi enim

ilicit

necdum adierit pacificam poffeffionem Epifcopatüs, tamen per

ur R

confirmationem jam radicaliter & effedive beneficiorum vacatio-

eer ti

nem pro priori induxit: confequenter beneficium femel affectum

n indi«

femper manet affe&um per vulgata & indubitata Curiz principia.

26 de-

du

1Il. Beneficia obtenta ab Epifcopis poft promotionem non

df füt

-

10,

$

funt refervatay), ex ipía igitur promotione formatur refervat

&

fid re-

n 3e

.Re"curs ganglid) absu(teben, aud) mie erïo!d)eä befolgetin termino ïmenfï

um

" bey fapferL, 9tajeftát alleruntertbánioft anguseigen, 3ti0 cum hujus Inclu-

n bienit

fione in Copia & Originali ad infinuandum refcribatur quoque bet Syboltte

Md

capitul u 3Iugipurg 3c,

d

b ul

qur u

0) de quo in mea Zifcepz. IT. cap. I. $. VIL. &

| fafius 'cgzp; IL $. Ill &v IP.

eilanp

p) Veluti ibidem adnotavi.

nl

q) ex Cap. cum i cuntlis $. cuma vero de Ekc&t,

d

fs

7) ;Soal,Cozgþ H Wel4. :

P

[

$88 - De -Beizqu'cz'is- g Diyiita;ibusx perþw*üüæz'æmä vel -

fl5 |

&uMlecérit T promotione confiftoriali illà vacute eo ipfo a die

promotionis , non ex pacifica poffeffione in partibus, quae

tefer

dum morte Pontificis fuperveniente non tollitur ceu in effe fuo

pofita, ífequitur, quod ficut plena Sede Apoftolica beneficia

]am,

romoti funt refervata, ita pariter eidem refervationi obnoxia

ficiti

effe debent fede vacante. Sede plena ad hunc refervationis ef-

1e, C

fedum attenditur promotis, a qua incipit refervatio, quanquam

filus:

effedus & vacatio confumatur extra Curiam, nam infpeda juris

ficin !

communis difnofitione beneficia promoti non vacant , nifi poft

Dorti

adeptam poffeffionem Epifcopatüs, & tamen hac adepta, adhuc

beneficia cenfentur vacare in Curia; quia nempe refervatio a pro-

motione infurgens ftatim áfficit beneficia, nec exfpedclat vacatio-

Cont

nem£); etfiÉpifcopus extra Curiam adipifcitur Epifcopatüs pof-

ipfis

feffionem , vacatio retrotrahitur.ad diem promotionis ex vi re-

n M

fervationis tunc formatz:

i

ferva

$

itur optimo jurc chCludimus ; fede

vacante itidem beneficia fore refervata.

guit

Yif,

.. 4IL.. Quippe vacatio Sedis Pontificise Iegiti.mUm beneficia

non conferendi impedimentum eftu), ltaque in nihiio S. Sedis

juribus prejudicare debet ejus vacatio, nec contrarium Gefendi

poteit per viam devolutionis 2d Inferiores, cum devolutio fuppo-

nat negligentiam , quam reperire non eft Sede vacante x); Nec

per viam prefcriptionir, cum non valenti agere non currat prz-

]

Ícriptio: duram igitur fübeunt provinciam Adverfarii aut Im-

petratores ab Inferioribus S. Pontifice

benef

p

?

2 *ivïwvex Sedes fuerit 'vacang

five plen

v MA

dess.

z5

Ttenin

IV. Benefcia

Cenfen

m Cm-ia Väca*;xfïa in i*äfervationetdincidunt,

etiam Sede Pontificia vacante, uti & primz dignitates, nec non

15 COl

n

refervata in Extravagante Execrabilis; licet hujus pofterioris in-

tj

u-qw

compatibilis poffeffionem poft mortem Pontificis adeptus fit, ni-

&m EK

otio-

hriïlqminq&s- beneficium prius habii-mxg,-utpote vacans in prom

m

. nis

!

s

:) dafiäd. dec. 2. n 1. dé con!fit. Ainyc?en. de,»SziIaDat.XIib. 1 Cap.'m' fl. Il&

l

») Millin. dec- 247. 9. 5 & 6..

s

í

d

G

*

s) Ridulph. inpraxi parz. 1. cap. 13. s. 120.

qui refert pien*a mann plures alios.

) An

&) Cap. illa: tit. ne fede vac. ibi: nec in eodem cafu poteft dici poteftas con-.

vt

:

ferendi ad Capitulum per Superioris negligentiam devoluta, cum non fue-

LE

axit ibi Superior, qui eas poffet de facto, vel de juxe coafgxre,

*

N

1 (ie

Translationem autboritate Apoftolica facham wþwatzs *89

füs precedentis Pontifici

Qua

z —axd aliud incompat

Mi

1b1le fadte , ,'e:-rif.'

lls fto

refervatum. .

teficih

V.- Infüper manifefle Exceptio beæzefäz' curati fii*njat regu-/

bnoxia

lam , fede vacante reliqua non curata manere refervata. Bene-

is ef.

ficia curata non habentur tunc pro refervatis ex peculiari ratio-

Dqum

ne, qua non militatcirca alia, ne fcilicet ex longiori vacatione

juri

falus animarum periclitetur y). Ieitura contrario cetera bene-

ficia non curata fi cafü fimil

li pgü

i vacent, manere debent Succeffori

adhuc

Pontifici refervata.

)apne.

VI. Et x*cluod"omnem eliminat dubietatem , illudkr ef't,k quod

Vàcatith

Concordata inita non fuerint a Nicoláo V. S. Pontifice proprio

tüs.pof-

ipfius folummodo nomine , fed zque etiam principaliter nomi-

YLIE:

ne Romang Ecclefie: proinde vanitas eft contendere, quod re-

is, fede

fervatio beneficiorum fic favore Sedis Apoftolice facta extin-

guatur cum morte Pontificis; Sedes enim

poftolica fempex vi-

enefietà

yit ; nec per Pontificis obitum moritur z). :

V. Sedis

Getendi

ies o SOEVTEL

S

p fppo-

Rationefl decidendi,

); N«

T0 r2

H

ecin pundo juris hinc inde differendo poffunt confide-

at n

rari: fed fortius fibi locum vindicat negativa decifio,

(5

beneficia taliter per promotionem vacantia non effe refervata.

Etenim 1mo beneficia de jure communi per promotionem non

ceníentur vacare, nifi hec duocopulative concurrant, Superio-

ncidunt,

nec non

ris confirmatio & adeptio pofleílionis pacifice in Epiícopatu,

rioris if

ejusque coníecratio , feu loco confecrationis lapfus trimeftris ad

nuillam

eam peragendam aüigpati à). Gelfmani ggtem fincere

!

pofïunt

)romotiq-

tll

J) Cap

0A Apojäolz'ca 35. de pmäb. in 6. , Rofa vz'n : Aï(elevimna Par

ocbialis 5 Julfii

1688. $. fiquidem. cor. Rondinino.

P MO

Sedes iþfa noh moritur.

£) . Cap. ff gratiofe 5. de Refcripz, in. G. ibi:

8) Amydenius de Srilo Dar. lib. 1. cap. XVII. n. 11. — poffquam. in vim pro-

phussdos

vifionis d»* perfeGlionis bujusmodi pacificam po[Jeffonem feu quaft Regimius d9* Ad-

yoteflas (OTe

suiniflrazionis d. Ecclefedo'c, affecutus fueriz ,

d&* munus' Confecrazionis fufceperit

fed per

un jonAte

e o s de jüre tipt vaditir l»engïcia per promorioneta: ad. Epifcopatutn , .

quueris

93 : De'Beigquiis Dd : Dignitatibus þer Pramotz'qnem vl —

g

boffunt agnofcere refervationem ex promotione oriundam five

hit!

