confecutus eft, ita, ut nihil ejus arbitrio & directioni, quod par-

cmíe

tem publieg falutis & civilis beatitudinis conflituit, fübtrahen-

b ipf

dum fit a). þTrib.utum 'quoque ei jus .curandorum facrorum cen--

feri

parata

y) Boehmer obferv. ciz. $. XI.

a*

z) Maícovius Princ. 7. P. Imp. li

b. VI. .Cnp.* 1. $. IX. ubisit: Superiorizas bec

Ecdte-

quaurumvis in rerrizorio vigeat , fubordinaza eft univerfe . Ecclefte , cujus indoli

05 4

(& legibus ut ipfa vigorem deber , ita fafces fuos veluti fubmirtiz.

&) j. Phil. Sclevogtit Differz. de Advocatia Imperar. Ecdef. $. VI. |Cel. Sünder-

ümmo

mahler de Jibertaze ordinum . Imperii ultra jyuftos limites non extendeunda , YVirceb,

lil

1763. $. XXX.. Totum Imperium uz Lhuperatorem d& Ordines fimul comple&ens

nunquam in Legibus Imperüi reprafeuzatur precife- tanquam aliquod corpus qeris

membris equalibus. conftans ,

Jed tauquam . aliquod dorput quod i?* [uo Capite

,, iïl'b: I*

do fuis membris .conflat.

D

26 De Beneficiis 69 Dz'gm'tritïbus per Promotienenm vel

feri debet, quatenus fine iis tuta fatis & beata effe nequit Res-

ju *

vd 1

publica: habet equidem jus hoc circa facra fuam certam deter-

minationem tam in fuo univerfali complexu, quam in fingulis

circumflantiis; certi nempe limites & ut Sclevogtius 7. c. f V 11I.

ait, aegeres pofiti funt ei, qui in Republica facra ordinat, &

negotium Religionis conficit: cuncdta enim ad leges Imperii &

pada publica, & non ex mero arbitrio regulandaá funt.

Nec

Statuum libertas eff omnino vaga, & mere arbitraria, inde-

pendens, omniqueImperio immunis; fed legibus Imperii, Im-

peratori, & Imperio fubordinata. Ipía quippe Pax W. 5) illam

$dl

feryà

ita temperat, & determinat — — cum vid. pacis ea, quz Ím-

thori

perii Ordinibus afferta inibi fuere ampliffima jura, non aliter

Aích

tamen poflint exerceri, quam falvo per omnia juramento, quo

?

quisque I

eratori & Imperio eft obílrictus.

J-15.0. Ast

Ti,.

VIIE.. (;). I.'

&

2. idque tam ratione Poteftatis in fuis ferritoriis ,

quam ratione adminifirationis totius Imperii, proinde,nec ro-

li,

bur verze libertatis in deftructione Capitis, vel in perditione

Jin;

füdan

aliquorum Keip. membrorum fine convulfione totius c

aeis

& Legum fundamentalium everfione conftitui valet. In

N

fins

(rdin

Anji

cipibus, five ejusdem five diverfe Religionis fint , intuitu fue

Religionis uti nec civilem ita nec Ecclefiafticam , quz presftan-

|

tior apud Proteftantes beatitudinis civilis pars , & faltem civili

Cretai

adnexa eft, dubiam & controverfam facimus. Imperatori tamen

df/ü; 1

ut Ecclefie Romano. Catholice, fic & Ecclefiarum A. C.. vel

lii

Reformate Religioni addidiarum Jus Advocatiz adícribimus eo

ipfo, quo vi Capitulationis Authoritate fua leges publicas Imperii

& inter eas InftrumentaPacis tueturc). Salva igitur Imperatori

femper ftat Advocatia fuprema, & univerfalis, quze offibus ipfius

Quy

arctiffimeadheret , nec facto aliquo quocunque tertii ab éo avelli

poteft; vi hujus in Ecclefiis Immediatis A. C. Eledos vel Poftu-

]

qui

næäcää ;

latos Principes ab una ad aliam cum chf'enfu tamen eorum,

jus

b) vid. S*ünäegmahler l.c. $. XFTIT.

Vs

.£) Conf. Reslerus in zract. de Prorec

i. Cafar. cap. Iö. $. 5; & Martin Becke-

2) (

lius de ure Prozel. Clienzelar. part. 1V. cap. 1. 2. 35.

Sdievogte l € $. 34

fpsl

&?* 39. Pfaffius, 2(cabemifcbe Xeoen, sveyter 2(bfdonttt cap. 2. $. 5. Greg.

67

Àtgi

Zallwein Preiuc. S'uri Ecclef. Tom. IIT. quaft. IT. cap. VI. $. X. p. 551. d? s2.

/

Muüldeneri de Proz. ab Iu

jj

per. Ecclef.-utriusque Rel. debim,- Quistorpii Priues

B

qurisprud. Fækf: Gerai. $. 39». Stdl. V. p. 67.

(ii; |

Tmzsldtz'onem auitboritate Apoflolica fa&tasn rä/ärvatz's. 25

jus eligendi, & poftulandi habent, preftitis

llpr

præüandis transfert,

»n

s

vel tranfeundi facultatem impertitur d).

li

$. VIIL.

;

l&

»S. Pontifici fejkrvata funt Beneficid per Promötianem

Ne

vel "Ivanslationem vacantia.

nde

Im

I. Tandem poft Extravagentes, poft CC. Conftantienífe &

il

at

Bafileenfe & Concordata Principum Sedi Apoftolice rurfus re-

[m

fervata funt Beneficia & Dignitates, qux per Promotionem Au-

Miter

it

thoritate Apoftolica fadíam vacant, & dicuntur per Concordata

| q.:o

Afchaffenburgenfia vacare in Curia. "lextus literalis: Monafle-

Aft

via, Prioratur, Dignitater . ... ceteraque Beneficia. Ecclefiafiica

JLlls j

. .. que promoti per Nos feu Authoritate nofira. ad. Potriorcha-

C 10

lium, Archi- Epif[copalium , £2 Epifcopalium Ecclefiarum , nec non

L10f8

Monafleriorum regimina obtinebunt tempore promotionum . de ipfis

pagis

factarum nunc quocunque modo vácantia aut impoflerum vacatura . ,

)

tll«

Ordinationi, Dfpofiliot, ac Provifion moflfre . . JAuthoritate

) fug

"Apoftolica vrefervamus.

sfan-

II. Itaque videmus, refervationem Extravagantis per de-

civili

creta Concilii Bafileenfis & Concordata Principum fublatam qui-

n

dem, per Aíchaffenburgenfia tamen folummodo moderatam feu

:

, Yél

Ws 00

reftridam , in Gc:;*rm/aniam noviter effe i?ïïrodu&fam &

nperii

$- IX

t

ori

5

Iphl

. Quare B&neficz'a per Pramoti»onem vacent , & S. Sedi refervata?

&'»c]

[

li

I. Siexamen usque ab exordio inftituamus ; Officia, Be.

neficia, & Dignitates Ecclefiafticas per Promotionem Epifcopi

I (iLl

Z

jus

ipfo

d) Conf. Anonymus füb tit. ffr$rterung oes fEnticbeloungerecbt in. svole

pec

!

fpaltigen Xoablen Getfilicber Xeidosfürften 1766, & Clar, Dürr de Judice

- Conzrov. in caufrs. Ele&tioutm Epifcoporum Germanie Mog. 1768.' ad prioris

g

Argumentum VlIIIvum, & in fine Differt.

a

Q

£) De hac refervatione Card. de Petra, ad Couft..Nicolai V. n. 47. Piton.

ü frit

Difcep. Eccef. CXI. . XF,. Branden ad Coue. u0t. 3. INicolarts ad Coucords

i. 1. dub, 1. $. 23.

28

De Beneficiis €2. Dignitatilus per. Promotionem vel

rz

f:

ipfo jure vacare jam dudum, in jure communi deprehendimus:

;

1313

rationi enim convenit, ut Epifcopus ad Epiícopatum ceu culmen

anie-

omnium dignitatum Ecclefiaflicarum evectus, non poffideat in-

feriora quoque officia, & Beneficia, nifi legitimis aliis de cau-

p

pent

fis f). Et quod fpeciale eft in hac, preclariffima dignitate g) ,

Dj

utraque dignitas Epifcopalis, & Senatoria, cüm habeat admini-

flrationem cum jurisdidione, fortius tenet paritas, quod &

h

Epifcopus definat effe Przbendatus.

fyw

f

IL — Alia ejasdem ratio provenit ex Prohibitione plurali-

«)r]

n

l

tatis Beneficiorum tot Ecclefize Canonibus repetita/). Nam cum

(eQa

propter incompatibilitatem non pofüit quis duas fimul habere

m

dignitates, pluraque Beneficia7); primitus in optione erat pro-

h

Vi

vifi unum vel aliud retinere jure antiquo: dein fpecialiter a jure

u u

induda vacatio primi contre Clericos obtinentes duas dienitates

curdtas, vel Ecclefias Parochiales K).

Cl

Inde qui Beneficia pofíi-

dud

det, & confecratur in Epifcopum, privatur illis Beneficiis jam

IH

obtentis jure faltem novo. Ifthic diftinguenda quatuor tempora

"7

ante Concil. Trid.; primum tempus eff ante Concilium Latera-

D

fitio 0

nenfe, & datur optio.

Secundum termpus eft Concilii Later.

ä

mani

fub d. Alexandro lII., in quo prohibitum, ut nullus diverfas

Clorü

dighitates & plures Ecclefias reciperet, alioquin privaretur fe-

quter

cundo D.

Tértium tempus fuit Concilit Later. füb Innocen-

tio IIL., in quo ftatuitur vacare primum ipfo jure, & fi illud

mile

éled

retinere contenderit, etiam fecundo fpolietur: quartum tempus

feran

eft Extrav. Execrabilir Sjoannis X XIl. de Prab. in qua fiatuitur,

quod recipientes fecundum curatum , dienitatem, vel officium

'.; T3f14

fleflionem ha-

u i

ipfo jure privati fint primo; poftquam íecund

LPU

. Ampliatur

bueþint, aut per eos fteterit, quominus habeant.

L]

prefens

) cap. cim, in cunddi $. cum vero de Ele&. c€:þ.fzqt4isv23. q./2. , Cap. ne pro

eujuslibet 36. q. 1., eo modo, quo definit eflecivis, quiad fenatoriam digiii-

tatem eligitur L. JMfuaiceps fJ. ad municip. ibi:

Mum'ceps effe defiuit femaro-

riam-adeprus dignitazem.

g) ut norat Gloff. ibidem

IX Müniceps.

b) Vid. Amat de Gravefon .Hifl. Ecclef. zom. IV. ad Sac. XIT. Collog. IV. de

[

. Conciliis zum geueral. zum nation. pag. 138.

qu

i) cap. quia in tantum . cap. referenre cap. proprerea de Prab.

) cap. de sulta de Pxeb. Clement. Execrabilis eod. tit.

:

[u

I) vid. cap. de iulza de Præbf

Translationenm au»tharfta'te. Apojiolica *ääaw refervatis. 29

nüä

Ihen

prefens affertio, ut procedat in Romano Pontifice eledo bene-

ficia habente , in Cardinalibus, aliisque: omnia enim Beneficia

É

ante obtenta vacant, & dimittenda non folum curata, verum &

QU.

M

fimplicia, utique fi Cardinalis fimul fit Epifcopus m); tunc enim

uö/')

WTR

Beneficia fimplicia vacant non propter Cardinalatum, fed propter

Epifcopatum ).

*

d&

II

Ex all

atis rationibuä appar&t quidem, Beneficia ejus-

modi vacare per Promotionem, aft necdum illa effe 5. Sedi re-

ürgh-

fervafa: in Cap. cum in cunttir 7. f. cumvero de EleG. videmus,

L Cum

licitum fuiffe adhuc cuicunque Ordinario, in cujus Diccefi exi-

üner

ftebant Beneficia Promoti ad Epiícopatum, illa libere conferre;

tpm.

P

aftnon ita poft Extravagantem Execrabilis & ad Regimen: itaque

ijure

Refervatio nulla extat ante Papas Avenioneníes, tenet vero in

tates

Germania, quatenus Concordatis Afchaffenburgenfibus inferta

poi

efl. Refervatio per obitum naturalem in jure communi intro-

duda, extenfa fuit per Extravagantes ad obitum civilem in Cu-

Is m

pora

ria, atque in fpecie per Promotionem, de qua nunc agimus:

rateïa'

Promotio , '"Translatio per S. Pontificem fada, fimilisque appo-

Liter,

fitio manus caufat affectionem ; taliter enim in Concordatis Ger-

verlis

mania pzndit animum fuum circa provifionem fimilium Benefi-

h

1

^

1

(

ciorum , & non poteft inferior Collator fe ingerere: non fufhcit

10Cen-

autem quzvis appofitio manus ad inducendam affedtionem, quia

! fllad

mille modis 5. Pontifex manum apponit fuperBeneücäis adalium

FIHEJUS

effedum , quam conferendi, fed requiritur voluntas ulterius con-

"frYa-

tifur,

ferendi in Concordatis Germaniz jam declarata o). Idcirco

" nus

ücum

3

;

mhi-

s) Ex Conflit. Sixti V. 79.. & Rota in Romana Prapofeure . 4. April, 1729.

|

at

coram Aldrovandro.

)

5») De Nieris de Facaz. Benof. lib. 1. cap. 12. , 11. . Conf. Barbofax alleg. 51«

riens

52.772. , & Garc. de Benef. fart. H. cap. 5.

Ita DD. i Extrav. ad Romati de Prab. inter Communa.

Aeneas de Falcon.

ä)

de Referv. prilud. 4. q. A. effec. 16. in fine.

Lotter de re Benef. lib. 3. 4. 26.

,

carpit

J 10

?. 38. ubi reprehendit Garc. de Benef. p. 5. cap. 1. $ 142. quatenus

&

Aeneam de Falcon., & Rotam per ipfum cit. Barbof. Por. 110. 1. .

rterünr, textum ilum,

deinceps ibi: pauci ex Suripzoribus Beneficialibus adve

,Tf à

in quo fere omues fe fundanz , uou loqui de [implici manus

appofrtione , fcd de ea,

cum qua femul concurrit praexiftens vefervatio geueralis cuim decrer

0 irritüüie,u

pater evideutey ex roro Conzexiu Exirav. quod hic Anthor de praexiftente.

eenerali refervatione cum decreto irritante loquitur, no

n— .alia quam Con-

;

cordatorum 1'efe1"vatio intelligi poteft.

40 JDe Beneficus 62 Digitatibus per. Promotionem vel

atia

nus appofitionem, qus caufat affe&iönem , dixi voluntatem S.

Pontificis ad effectum conferendi in Concordatis jam declaratam,

qUZIï

etiar

IV.. Licet refervatio, de qua loquimur,

er Extrav. &

Concordata, vel per Decretum in ipfomet adu

I

D

f

omotionis in-

qd u

terpofitum clare nimis ftabilita fit, regulatur tamen in multis;

& dependet a jure. communi adeo, ut fi nulla in jure vacatio

inducatur, Beneficiorum refervatio pariter non fubfiftat ; h&c

enim altþrivinnlitens íola fua m*glc ruit.

$.

X.

!

abet locum, fi Promotio fiat ad Epifcopatue

Eot

: Rg[ervatip non h

Md

?n partibus , C? titularer.

ex

—X Ifarefervatio Extrav, & Concordatorum di&a non ha-

prom

bet locum in Promotis ad Epifcopatum in partibus, & titulari-

fem

xis 1

busp); pendet enim quzftio hzc partim ex articulo ' an per ta-

lem Promotionem ad Epifcopatus titulares beneficia ob incom-

Jzt;CI'E c

patibilitatem vacare cenfeantur 4). Jure autem communi Bene-

nitrat

ficia non vacant , nifi poft Confirmationem, Conífecrationem, &

nem

adeptam poffeffionem Epifcopatus r).

Quippe Epifcopus ante

Tuni

poíieffionem non habet Ecclefiam cum effectu, & in prefenti

E.:'iï*:g

vere impeditus eft, ne Poffeffionem Epifcopatus capiat; nihil

ü

V

gmïazä

proinde habent Epifcopi titulares- prater nudum fitulum , ab

aliquibus appellati nulla tenente: 5 ).

norp

quat

IL Equidem ineligibiles fünt ad alium Epifcopatum,—ceu-

veri Epifcopi, & ad illius Ecclefiz titulum ordinati; quia, vero

ejusdem Ecclefiz poffeffionem non capiunt, fuis quoque bene-

ficiis non deflituuntur ad hunc odiofum reíervationis effectum :

:)1

etiam

":

h

9) Card. de Luca de Beuef. difc. 118. n. 3. Garc. de Ben

Zarbof. For. 28. ". 9. .

Chockier, Palao, Nicol

ef. part. L. c. 6. n. 24.

")

"ivaeftner, Schmalzgrueber Lib. III. ri. V.

arts, Leuren, Engel,

i

". 254

Rigant ad Reg. I,

€0

Cancell. $..VII. u. 69.

»n

q) Juxta Text. n cap. cum in cuua

) (j

nius Difc. Ecclef. 111. s. 23.

Hs $. cum vero de Eledl. ut animadvertitPitoQ

DI

7) ut loquitur cz. cap. eum in cuuctis & ibidem,Gonmlez ; Tellez 11, 6

e

s) Parif. de Reftgn. lib. 3. q. 1. 1. 89. . Rota. dec.

599- ff« iO. Xsä 71.171. P(n"['. 18.

(k

Em.' de Petra ad Conft, INicolai V. 1. 52.

D

T'ranslationem outboritate qu/iblica fadham ve[fervatis. .X

hg.

etiam nulla indigent difpenfatione pro retinendis beneficiis tan-

(n.

quam non incompatibilibus cum his titulis Epiícopalibus 1) ;

U.

etiamfi quoque detur retentio, hzc tamen conceffio intelligitur

l5 ].

ad uberiorem cautelam u).

iultis,

dCatio

$. XL |

la

Neque fi Titularir deputetur ad officium Suffraganei

vel Coadjutorir.

-

I. Ruríus in cafü, ubi contemporanee fimul deputatur

hi

Epifcopus titularis ad officium Suffraganei in aliqua Ecclefia

Archi- vel Epifcopali, ex quo coadjuvet Epifcopum actualem

ex aliqua caufa impeditum x). Ratio fatis equa eft, quia fic

n ha.

promoti iterum carent reditibus Epifcopatüs, quibus dignita-

li«

tem Epifcopalem decenter valeant fuftinere; unde inolevit pra-

t ta-

xis in Curia, ut per hujusmodi Promotionem non vacent Bene-

QC0 -

ficia & Commendz, quia talis titulus Epifcopatus eft fine adimi-

Dene-

niftratione y). Quemadmodum ergo per hujusmodi promotio-

m &

nem ad Epiícopatum Beneficia promoti non vacant de jure com-

$ ante

muni, fi poffeffio.Epifcopatus apprehendi nequeat z); ita vi

lenti

Extravagantis ad Regimen aperte tum modo priora beneficia va-

cant & reíervantur, fi promoti pacificam poffeffionem novz di-

]

EU

enitatis,

vel beneficii fuerint confecuti; íed Epifcopi titulares

non poffident fuas Ecclefias, nec per illos ftat, quominus affe-

quantur, utpote ab inädeliþus ac barbaris occupatas a).

n C

, Veto

II. Si

Dene-

7) Rotaci. Piton. l.'d!.

um :

w) Achill. de Gráff.- dec. 2.. . 1. d* feq. de Eled.,

inta dec, 1X6. f. 19. p?d

etiam

Remochamp. de Coadjuz.

b.-z.--cap.. 21. fi. 449-' 5. fignanter Fagnan.

TY

x) ut Thomaífin. de Benef. p. 1. h

Engd,

in cap. adhac ti.24. de Preb. & in terminis commende Rota Dec. 532. t. 9-

cor. Lancetta.

Mi

) ut S. Congreg. i2 Treffeu. 22. Decemb. 1640.

z) cap. cir. cum in cun&tis $. cum vero de Eled.

rütPito-

4) |ta, ut alibi jam dixi, Fridericus Carolus de Schónborn titularis Arca-

dianopoleos fatus eft Epifcopus Bambergenfis, & Joannes Philippus, Ar-

chi-Epifcopus Trevirenfis, antea Titularis Patracenfis, quin opus fuerit

;(Wl 18'

Bulla v.translativa.

5e De Beneficüs t9. Diguitatibus-per. Promotionenmi vel

II. Sidicas cum Pitonio b), Antonio Maria de Nigris:),

Qu

abf

& Rigantio d): faltem Beneficia Epifcopi Suffraganei ipío jure

vocabunt; ita enim promotus tenetur Ecclefiz infervire ordinan-

jie

den

do Clericos, velando virgines, chrifimando: iíte contempla-

tione Ecclefie & populi cenfetur deputatus, habet titulum quan-

vieg

doque perpetuum ad vitam ob amplitudinem Diccefis, que

cei

]um

cauía eft perpetua, adeoque tenetur ad przecifam & rigorofam

Refidentiam. penes Ecclefiam , cui eft adícriptus: ob congruam

(e

eidem affignatam ex reditibus Epifcopatus in Decreto Confifto-

riali S. Pii IV. edito 26 OGob. 1565 , quod exhibet Pitonius 7. cit. ,

equiparatur veris Epifcopis, ac fubjacet pénis T'ridentini contra

non tefidentes, — .Etenim quam irritum fit hoc effugium, vel

ex eo patet, quod ad effedum refervationis non füfficiat, quod

equiparetur Suffraganeus Epifcopus aliis veris Epifcopis; ficut

juxta Pitonium 7. 25. non fufficit, quod Epifcopus Titularis fit

cam

vere ac proprie Epifcopus ad effedum, ut ante pacificam poffef-

fionem inducatur ipfo jure vacatio Beneficiorum; bene ereo ad

f

effedum refervationis hic abfolute requiritur, ut promotio fiat

hofa

Authovitate Apoftolica , iftud autem non verificatur in folo Epi-

W

Íícopatu titulari, ut habemus adverfarios confentientes: quod

Ty

vero promotus Epifcopus T'itularis ob functienes fuas paftorales

d

lV

(ad quas ob amplitudinem Diccefeos affumitur) ut Suffraganeus

üe x

Authoritate Archi- vel Epifcopali congruam accipiat, aut aliquos

tQ

r

reditus annuos ex Epifcopatu no

n fgo, dici non debet Promotvio

Authoritate Apoftolica. facta.

IIL Vel f dicas, quod non eft, -p:z'omotionem' hanc

Aütl

1

oritate Apoftolica effe fadam , idque ad officium contempla-

amnor

fanma

f

tione Ecclefie vel populi perpetuum:

iWwiiiis2wn

VSERIRWASAR

n manet,

)

quod non fit paftor Ecclefis, in qua paftorales fun&iones per-

agit, aut ex qua reditus certos percipit; femper nomine alieno,

ïr

:

non proprio, Clericos ordinat, velàt virgines, chrifma conficit

jure alieno, & cum dependentia adinftar Vicarii, qui Benefi-

n

cium feu dignitatem non amittit per acceptationem Vicariatuse).

Quando

j [

[r)

b) Difcepr. Eccle. cit. CXI. n. 35.

jD

c) L. ciz. d. 16. d* feq.

d) in reg. 1. Cancell. $

CKTR . 71.'1-03.

kX

e) Fagn. in cap. Epifcophlia p 58. de privH.

Translationem autboritate Apoftolica factam ve[ereatis. — 3 3

'ist

Quando autem refidentia dependet a voluntate alterius, non eft

O ure

abfoluta, fed incerta & incontingibilis.

Dein poffet Suffraga-

fing.

neus in fua Diecefi obtinens Canonicatum, vel Beneficium refi-

fpla.

dentiale utrique oneri commode per fe ipfum fatisfacere, infer-

Qu

viendo Horis Canonicis, & adimplendo Pontificalia munia: ergo

) quæ

o

ceffat incompatibilitas f). Rurfüm Clericus ordinatus in titu-

lum & menfam Archi-E

otoam

tea habitum.

pifcopalem , non amitt?t beneficium an-

xnüüo

N

31 at

)

Ds XID

Contra

1, vel

eferbata fint Beneficia Cþadjutbrif per

; quod

| ZIn vacent , .ö: Y

-petuiA

5 ficut

cum futura fucceffione?

i

hris fit

I. In Coadjutoriis locum habere Refervationeni A poftoli-

pf

cam, fi Ecclefix Epifcopali datus fit Coadjutor Authoritate Pontz-

10 d

ficia, & cum futura fücceffione, affirmative refolvunt Barbofa g),

tio f

Rota 5), Gratian. 2), & Garcias k); ita , ut fi obeat Coadjutor

o Epi-

ante fücceffionem in menfe Ordinarii, beneficia talis Coadjutoris

. quod

Pape fint refervata ex ratione, quod Coadjutoria fit refidentialis,

fiorales

& fic incompatibilis cum alio refidentiali: adeoque cum agatur

1p20e05

de retentione conceffa beneficii incompatibilis durante Coadju-

tliquos

'Ormgao

toria; inducatqr refervatio.

Y

II. Ve-

n hanc

templi-

f) Adde Decretum S. Congreg. Concilii de an. 1601, ubi unæf)cio hac ple-

niffime examinatur, & omnes duodecim Cardinales, qui tünc temporis

manet,

Congregationi intererant, unoore cenfüerunt, nullam adeffe incompatibi-

5 per-

: glienO

litatem , etfi Epifcopus Titularis Suffraganeus habeat Beneficium refidentiale,

apud Rigant. J c. z. 79.

conncit

9) in lib. 2. Voror. Vor. 28. ti. 9.

Beneft

rituse),

4) in Olomucenf. Canonicarus 4. Decemb. 1693. cor. Manuel, que eft Dec. 15.

poft Rémocham de Coadjutorüis: etiam in terminis Concord. Germanig Rot.

(yuano

cir. & Barbof. de Sur. Ecclef. lib. 3. cap.

*

.Io. 7!. 31.

i) Dif.. 805. a. 31. d? 32.

) de benef. pavt. 4« cap. 5« ti, 132» ubi rejicit Gonzalez.

34 De Beneficiis €? Dignitatibus per Promotionem vd -

IL Verum 7) contrarium ífentientes folido hoc nituntur

f

fundamento, quod neque ex ratione difpofitionis Extravagantis

Vad ;

ad regimen ,. neque Extravagantis Execrabilie de Prab., ratione

incompatibilitatis refultet aliqua refervatio Papalis m). Nam

nor

prima Extrav. procedit in beneficiis, quz vacant per veram pro-

i

motionem ad Ecclefias Cathedrales, ad quas nequit dici promo-

(

tus fimplex Coadjutor etiam cum futura fucceílione ; necdum

[v

al

enim habet jus in re, fed in fpe tantum 7); alias effent duo ca-

&l

pita, duo Epifcopi, duo Sponfi in una eadem

que Eccleüg , quod

eoq

jura etiam vulgata abhorrent. :

tef

IIL Neque etiam refervatio aliqua inducitur ex incömpa-

tibilitate per Extravagantem Execrabilir , quia Coadjutor non te-

qu

netur ad refidentiam, nifi caufativam o). — Conceffa enim folum

xim

facultate exercendi, non cenfetur induda incompatibilitas, fed

^

con

requiritur

acifica poffeffio ad effedum i

E

compatibilitatis, vel

ten

vacationis

&

refervationis A poftolicz prioris Beneficii incompa-

Àp

tibilis, nedum tituli & beneficii, five Exercitii cure, vel officii

(Iis t

annexi beneficio, quam etiam bonorum & fruduum faltem ma-

quafi

fi, aut

do 1

joris partis'cjusdem beneüciin& tituli: nam fi fructus ip

ma-

tete!

I) tefteEm. Card. de Petra /. ciz. s. $2. , qui magiftraliter in hoc pun*&o l;roce-

go

dit; eadem Rota in predic&ta Olomucenf. die 29. Marzii, & 25. Sunii 1694.

cor. eodem Manuel, que funt 16 & 17. poft Remocham 4e Coadjuzoriis , ve-

ceíffit a decifis.

—

a in Caufa Canon. Olomucenf. vacantis per obitum D. S'oaunis J'ofepbi ex Comi-

zibus de Brenner Sutfraganei olomucenfis cum titulo Epifcopatüs Nicopolita-

ni in partibus Infidelium, qui fimul fuerat Coadjutor, Papa Canonicatum

contulerat, Capitulum autem D. Zaffrick.. Rota refcidit coliationem Papz2,

& confirmavit collationem Capituli in 24« propofitione: prima fuerat pro

parte adverfa, fed fuit ab ea receffum die 24 Martii 1694. inde patet, bene-

[

ficia Coadjutorum , fi premoriantur Coadjuto, conférri ab ordinario colla-

tore.

52) 'Tond. queff. beuef. lib. 2. part. $. cap. 194« n. 1. G feq. Barbof. de *ur. Ecd.

- lib. 3. cap. 10. . 34. Card, de

.

Petra l. cit. , Wames Conf. Canon. 16.7 h 4$2.

€irca fin. tom. 1.

0) Ut poft Gonzalez & Chockier, Nicol., Garc., Azor Tom.2. lib. 3. cap. 2.

lt

RE

d

q. 4., Frances de Ecclef. Catbedr. cap. 32. . 116., Lotter de re benef. lib. 2,

.25. . 11. , Vivian. de Ture Patr. p. 2. lib. $. C

Tà

&p. 1. 1. 76. ?*77. , Barbof.

ad Cocil. T?fid. cap. 1. Seff. 25. de Reform. u. 14.

Translationem attbovitate Apofrolict fa&ain refewdtäs. 35

hr

major illorum pars ex jure, vel alias quomodocunque pertineant

!f

iwe

adalium, rnion vacat interim primum p .

Va

IV. Tenent hxc prefertim in Coadjutortis Germaniz, que

p.

non conceduntur tam ad coadjuvandam inhabilitatem coadjuti, qui

ütmo.

in Ecclefiis fuis fuffraganeum habet, quam ob alias caufas publi-

um

cas, occurendi preventive periculis, quz in Ecclefiz& vacatione

) («

vel Electione folent evenire 4).

Igitur Coadjutoria compatibilis

quyd

eft cum aliis Beneficiis refidentialibus, & cum alio Epifcopatu ,

eoquod non habeat Coadjutor verum titulum , nec teneatur ad

Y

refidentiam , nifi caufativam.

m

Q te-

V. Refolutio ifta non placuitDärtariæ Mini&ris, þlurimas—

que adverfus hanc excitarunt difficultates coram b.m. Muto , ma-

lum

, fed

xime, quod per retentionem , qus& Coadjutoribus Epifcoporum

conceditur, Papa manus imponat fuper beneficiis per eos ob-

;«

»mpa-

tentis, ex qua manus appofitione oriatur affectio favore Sedis

J

Apoftolice r). Utique in fimilibus Indultis & decretis Pontifi-

Mu

ciis datur retentio beneficiorum obtentorum preventive, non

quafi per Coadjutoriam vere vacarent, fed ne adveniente aliquan-

; Q

ld

do fucceffione in Epifcopatum vacent; poftea tamen in indulto

retentionis excepta, cafu quo Coadjutor in actualem pervenerit

poffeffionem przefervantur: certe non antea vacant, nec refervan-

proce.

E2

Ml

tur,

(

2) cap. ff s conceffa dePreb. in 6te & ibi Gloff. fs. Abbas u. 16., Azor p.2.

lib.7.

xConi-

16. qua[f. 9. , Garcias p. 11.cap. s. & 123. , Pax Jordan. Jib. X. zir.

XXVIL. de plur. & incompatib. benef. n.82.

ypolitt-

j canm

4) de quo momento vid. Card, de Luca de regul. difcur. $3. in. princ. , Card.

. Pap'ä,

de Petra Z. ciz. Fr. Arnoldus a S. Leonardo Órd. EF. B. V. Marie de monte

mat pO

Carmelo 2 Confuizarione Canonica de Coadjutoria perpezua Cap. IV. n. XL.,

cap. VII. u. VIL i? VIII., En

gelhart /j5. ITI. decrez. ziz. VT. $. unico de Coad-

; i

jutoribus Germ. quer. 2.

o callt-

7) ita in fequelam Congreg. Confiftorialis g O&obr. 1694. cum Epifcopus Bam-

i, Eid.

bergenfis poftulatus Coadjator Archi-Epifcopi Moguntini pro gratia Coad-

jutorie, & retentione obtentorum poftulaffet , . refolvit pro. retentione,

PZ- 12'

excepro tamen Canonicaru Mogunzino, qui nunc vacet, fufpenfo tamen Vaca-

[tionis effe&u hujusmodi Canonicatus, donec fa&tus fuerit fucceffioni pre-

" ClquIIZI

dictz locus, Idem refolvit 12. Novemb. 1705. petente Archi-Epifcopo Sa-

P M)- 2"

lisburgenfi, dari fibi in Coadjutorem Rzm Francifcum Antonium ab Har-

Babof

rach, adjecto feilicet decreto, vi

vatio Concordatorum Germaniag.

cujus inducitur vacafio vin Curia, ac refer-

í

$6 QDe Beneficiis 2 ADz'gnitatilms per Pronotioneu »el

|

u

tür , quia in Concordatis prohibifæ funt quecunque exfpe&ativæ

iden

beneficiorum, ac gratia preventive , neque per eas impediri de-

fic

u

bent ordinarii Collatores per quamcunque manus appofitionem

:

t:on

incaíu non fecute fucceffionis in Epifcopatu; nequit ergo refer-

feK

vatio apoftolica induci, vel dici indudta pro attu future vacatio-

I?f

nis, ut fatentur Curialiflee 5« -

f

ii

p

VL Proinde Vehementer errant

, qui jüdicio & Stylö Data-

beti

rie refervationem firmatam effe intelligunt ex eo, quod in lite-

]JCEI

risCoadjutorig videatur anhexum indultum, ac conceffio reten-

füt

[

tionis, qu: fupponit incompatibilitatem ;

conífequenter vacatio-

Coa

nem, & inde refulfantem apoftolicam refervationem. — De

Ym

14

Stylo enim Datariz id fieri ad cautelam dicendum eft, que ficut

Ü

ld

abundans non nocet, ita ex illa ad neceflitatem inferri nequit £).

fi

Ruríüs in aliis terminis loquitur, nempe de collatione nova be-

fbl

neficii refidentialis, quod refolvatur Coadjutoria; nam jus ad

tam

rem, five in fpe facilius extinguitur, quam jus in re. Econ-

f]äL

tra tamen in confeíffo eft, Coadjutoriam folum tribuere jus ad

Qui

rem, aut fi gratis etiam concedam , Coadjutorem, realem pof-

TOni

fe

feffionem beneficii & Prelaturz obtinere poffe per receptionem

& admiflionem ad juramentum, folutis juribus ad hoc, ut ce-

tel

dente vel decedente Coadjuto non egeat nova receptione , ficuti

qï

non eget

novo fitulo 1); hec tamen poffeffio foret tantum fida

j

iiv

Iní

Yn

feu condit

ionalis, jus in- re foret fidum non operaturum plenos

effedtus, titulus foret preventivus, feu habitualis & initialis ob

j

p

articulas nunc prout ex tune. x).

K

U

: in Conftitu.tione Cöad-

ü

-« NIL. Ampliatur pro cafu hoc, ubi

Sutoris refervatur beneficium exprefie; veluti fimilis claufula

ut

adjeda fuit in Coadjutoria Mogunt. Loth. Francifei — 1'694.

ex

ex Germanis Nicolarts ad Coucord. tit. 2. dub. 8. $. 7. adde"F;otæ dec. unicam

5

de Pátis cor. Caffador. ; & in Leodien. Canouicazás 16. 3'147-;?2 H 696. $. ratio eft

*

cor. Marcomontio.

fpoiïdet Voto Bar-

7) Rota cit.

in Olomucenf. décif. 16. num. 19. qua num. 20. re

E

bofe, quod procedat extra terminos

Concordatorum Gertmaniz. Antonius

fe

"Maria de Nigris lib. 1. de Pacat. benef. cap. 6.ti. 38. 39 de* 40.

9) ut vult Remonchamps cap. 12, fi. 11.

"

x) Put. lib.. 2. dec. 473;

"Tronslatiouem auiboritate Apoftolica fa&tam ve[ercatis, kv

liv

ide.

ex nunc pro tunc vacet Canonicatus in Metropolitana Moguntina:

idem intelligendum erat de Herbipolenfi. Verum talia bene-

n

ficia Coadjutoris ex Concordatis tantum refervata funt ex promo-

efer

tione adu fubíecuta , & ex dictis antea, ubi nihil vacat, nihil

g.

refervatum eft. Quid igitur juvabit Decretum, fi Coadjutor

premoriatur Coadjuto? Sic enim beneficium Coadjutoris non

Dits

promotione, Ííed per obitum vacaret, cum ad refervationem

beneficii requiratur promotio cum effectu, alias alternative fub-

1 te-

(

jacet beneficium Coadjutoris , fi premoriatur: econtra referva-

(t0-

tur tantummodo, fi fupervivat, ceu in cauía ailata Moguntina

-D

Coadjutorie , & promotio fiat cum effedu y), ubi poft obitum

: ficut

Emmi Anfelmi Francifci Archi-Epifc. die 30 Martii circa me-

diam noctem 1695 contingentem Coadjutor Lotharius F'rancifcus

uit!)

vbe.

fucceffit x), & cepit poffeffionem die 2d« Maji Mog. cum inef-

fabili plaufu populi: utique fic per promotionem vere fubfecu-

jus ad

Deon-

tam beneficia Moguntinum & Herbipolenfe ceu refervata S. Pon-

tifici a nullo alio conferri potuerunt.

Inde quszrit allegatus

jus al

Quir. Kunckel, fi Epifcopus haberet Breve Apoftolicum confe-

i p

lonem

rendi beneficia in menfibus Apoftolicis nomine Papze, an con-

ferre poffet? & refpondet negative, quia privilegium non in-

ut C&

fimti

telligitur de affectis, nifi in co fit expofitum. . Aliud effet, fi

quzras, annon conferre potuiffet, fi Coadjutor in menfe Apo-

n d

fiolico ante Coadjutum decederet? & affirmative refpondendum

p(enos

aus 0b

ex hucusque didtis.

Quid, fiadfit in Coadjutoriz decreto clau-

fula allata, utex nunc pro tunc vacet Canonicatus? tamen refigna-

re poffet tempore intermedio ante obitum Coadjuti, ac dece-

Coad-

dente interea Coadjutorek benefi

cia ejusdem non effent affedla,

Joufula

Omnino

.. 9) Hujus Coadjutoriz proceffus fa&us non eft Coloniz coram N'untio, utalias

,

fieri folet; fed cüm Quir. Kunckel, & Martinus Engelhart Romz aderant,

& nullus alius, conceffitPapa, ut proceflus fieret Roma. Inde refert Quir.

. onicam

. ritio d

Kunckel in obfervatis Romz de a. 1694. — factuin ett hoc noftrum examen

fabbatho die 8. o&obr. 1694. mane in domo Notarii Turauft apud Capito-

lium per ejus adjutantem Antonio & poft prandium coram Auditore Pape

jat Dir-

Montign. Anfuldi prefente eodem Turanfr, & Abbate ofepbo Melchioris Agen-

Angotuus

te juravimus, & proceffus fuit ledus, 11 o&obr. fuit confiftorium , & man-

data eít executio literarum.

v,z)

Pallium aecepit die 2da Maji fa&tum eft decretum in Confiftorio , & die 3tia

zeipfa illud dedit Cardinalius Paxþp'hiüus.

Ls

38 De Beueficüs £2 Digvzitaïtibus per -szomgtz'omm vel

Omnino contra has,refearv,ationes & affediones Apoftolicas in

x

cafu militant prima principia in materia Concordatorum Germa-

ri&j

nie, ceu alibi n Difcept. V. fufe oflendi, ac in prefenti $.

cunt

fuperius plene dedudum fuit:- quippe ficut nec Conftitutiones

Apoftolice Concordatis vel Alternative hic przejudicium infe-

tent

Vaca

runt, aut jus refignationes admittendi ordinariis reftringunt ;

ita nec decretum vel Claufula Confiflorialir, qug in confirmatione

(

Coadjutorie adjeca, Ordinariorum poteftatem in admittendis

jn fer

n f

refignationibus aut conferendis beneficiis ratione fuorum men-

per p

fium ex notis juribug coarctare poterit.

alia cà

$. XIIL

privai

$. Po

Beneficiab incompatibilia ex retentione utriurque vacantia

tur e

an S. Pontifici vefervata?

qu'n'i

Curi

.l Ex$ IX. N.IIL. apparet, qualiter Benef;xcia & Digni-

tates ab initio non vacaverint ipfo Jure, fed adquirens ea cogen-

1

dus erat obtento novo, ut alterutrum pro lubitu fuo abdicaret a).

doat

Incognita pariter fuerat divifio tempore Inzoc. I1I. inter beneficia

VaCats

dinari

incompatibilia przm? vel fecundi generir: primi generis incompa-

tibilia funt dignitates & beneficia curata, aut uniformiafüb eodem

falult

tedo, & obtento fecundo citra difpenfationem Apoftolicam va-

quam

/

[

refan;

cat ipfo jure primum. $i incompatibilia fecundi generir, non

vacat ipfo jure primum, fed unum ex duobus infra menfem di-

mitti debet; femper tamen competit ordinario collatori poteflas

1b

illud conferendi, quin fubintret refervatio Apoftolica, nifi fe-

Ü)

cundi beneficii collatio fuerit fadia immediate per S. Pontificem:

?

econtra fiquis plura curata vel aliar incompatibilia beneficia. Eccle-

fiaftica

L]

. Vecipere ac fumul vetinere prafumferit , ex cap. de

