conceffi, ficque beneficium mon effe de vento t7 fine fruGibur,

prout e[fet neceffarsum ad hec, ut locus effet equitati didi Cap.

I.þï«.*e

R, tilf:f; Ca'il-ce'aqo , pro declinando incamptftibilrz'tafz'f effe&u: adeo-

-

|

*

que

quacux

À) Etin terminis Ecclefie Leodienfüs Comonicatus d&* Sthol

afferie Xo.. Maji a.

tibus p

1666. cor. Bourlemont, Rigant. /. c. 2. 149. d7 feq.

J) Garce. l. c. s. 152. d? 157.

E

3») ]joan. Andr. , Ancharam., Eraüe

. Pirrh. h. tonm. 1;; " Schmalïzgr*.

1) De

: £gd. fit. H. 126.

7

—

i

Tramlätioämz autkoriiate Ap(yftplim Jagam vefervatis, 103

Qf im.

que cafus ifle Leodien

;

üs non f:g*ä1 ifte tertius, de quo quzftio

nobis er.ät.

I pf

XI. Inconcinnum admodufn eit areumentum, dä quo Frap-

dtiiq

ces de intruf. queft. 6. allatus a Rigantis L c. n. 151: ulteriur

um irri.

quod equitar di&i Cap. Si tibi couce[Jo, excludatur. ab hac fati

* Droprio,

Specie, fatir comprobat diuturnus ufur , qui in di&lir partibus ino-

:bl illos

levit, petendi difpenfationem Zpofiolicam pro vetinendis fmul duo-

rifnios

,

bus Canonicatibur, ut apparet ex multir exemplir , que evidenter

t eeffot

indicamt detentionem di&orum Canonicatuum incompatibilem vepre-

j fecmdi,

n habefur

tari, t7 illicitam: Sane ego contrarium ex Indultu retinendi

eruerem, & ob claufa capitula aut annos carentiz potius concedi

n vac?ï

iftas retentiones priorum beneficiorum fimul cum recenter col-

uthoritte

latio, quorum nulla frugifera habetur poffeflio, non modo usque

id0, quam

ad lapfum annorum carentiz ; fed.& ultra, faltem occafionem

ex Cpilé

dediffe, cum fine fecundi affecutione frugifera primum a Sede

érte, Q0h

Apoftolica exigi non potuerit, & conferri alteri; fit inapplica-

terius Je-

bile decretum de dimittendo primum intra duos menfes, vel

dimittere

alterum ipfío fadto per folam fecundi collationem fecundum fty-

& ad per-

ium Datarie, & non exípecata affecutione poffeflionis frugi-

vm Mit,

fere 1); ifle flilus enim ut odiofus, & contra difpofitionem ju-

, Yelquod

ris, eo minus in Germaniam cum prejudicio Ordinariorum in-

c contere

ducendus foret, ac Germani nünquam crediderint, ante Poffet-

- (ptime

fionis frugifere affec

à

ution-zïm : fe;undi ;bej,.ne.ücii " dim-i-tvtendum

u fobüit,

éíffe primum.

M

üc defun-

Viderabant

$. XXXL)

üjrihii

n Papa penjäonem m

ponere poffit beneficiir ex promotiors

g Leudienf

À -,e

vtb

vefervatis 2

didi Cap.

1. E n ejusmodi translationibus vel proim:bti-oäibus :zque non

du: ade0-

9- poteft.S. Pontifex per quamcunque difpofitionem & fub

qe

quacunque verborum forma Beneficiis his autem etiam dignita-

( 10 Mj

l gra-

tibus pen»üonem'aliqua*m in favorem ;er,tii imponere ; Ve

vare,

: Scþanaliïf*

4) De quo,Pif?:/m. äz]'&eþ& CXXXIF. n.8. i*?9, de

«Nigris de ww.lf. benef.'

bb. 1. caf. 54. fi. 19.

t

ro4 De Bäggïcfz*s ,189' Dignitatilaus per Prombtz'of.»zäm vel

I

vare, ne per indiredum benefi

nutione conferret o).

cium fcinderert-, & fic cum dimi-

Conco

damnt

.II. Non poteft ex $. XXIV. indultum ,retinehcïi conce-

mra C

dere.effedu fufpenfo usque ad obitum ob prejudicium, quod

petun

caufaretur Ordinariis Germanie cafuü vacantis poffea beneficii

quibu5

in menfe Capituli: fic & plus juris in penfionarium transferre

Conco

non potuit, quam ipfe habuit pro prefenti, nec onus perpe-

tione (

tuum ipíi beneficio five cum, five fine prejudicio Ordinarii vel

fümm:

Turnarii imponere potefl, quin contraveniatur Concordatis fal-

cedunt,

tem indirede: imo contra Boehmerum & Barthelium

f7;

p), qui

für, Q

penfiones temporales ad dies vite, & ad fuccefl

orem non tranfi-

torias à S. Pontifice imponi poffe admittunt, negat CL D.

0b 9

et er

Dürrg), & hanc penfionum impofitionem competere Pontifici,

fed illum indiftincie nullam beneficiis Germaniz :

penti

quibuS-cunque

tentia,

imponere poffe-motu proprio penfionem.

( XX

III. Verum utriusque fententiam, in eo convenire vinKtc-":I;.

relpna

ligo, quod motu proprio & in thefi per fe loquendo nec S. Pon-

fione : !

fifici, ficut nec Ordinariis aliis competat, fine caufa diminuere

d

narios (

beneficii reditus, & fic imponere beneficiis penfiones etiam ad

4d tem

tempus vitz. Dodores varii r) pro certo habent, Papam poffe

perpeïu

r-,a,n';

innovare, in beneficiis pleniffimam habere poteftatem , & fic

li

VUl

3

hon requiri caufam ad im

ponendam penfionem , ut Decius Re-

ficundu

buff., Flam. Parif., Piafec. Alii econtra ibidem relati Abbas

fort, m

Leffius, Azor, & Théologi Hifpani communiter negant hoc,

concordant tamen omnes, Papam non affignare péníionem fine

reägnan

h. i

H

cauía, ex cauía falía aíffienatam effe nullam

fignita

f^

; atque exprefïz?m

m

deb?;*e j.uüifxcari rpagcime in Ger:mania.

Vilii i

IV,

In

i

l

HL);(.& u

Ihita.

m

E

[l

Sicuti di&urm iv Difcpi. V. Suris päbl. Eccl. ad Cone. Gers. de refervaris

: 0) :

«de Ne

ex qualitate vacationis- per Migmtionem $. LIX.

per fot. adde Bol

mer J. E. P. lir. HI. zir. XII. $. IX.

P)þ

In differz, III. de. Conc. cap. IV. $. IX.

V.i

tim h

q).

Differt. de annis carentie Camon. Ecclef. Cazbéd. d&

lboileg. ;71 Germ; »9-.. P.

in not. lit. s. p. 21. — Aft pag. 22. fatetur ex praxi quotidiana S. Pontifi-

Xis d

cem penfiones imponere

3) & permutationis.

.1) ad fqägnäas lites, 2)in eafu refignationig

im;.-;;vjl í

gi) Apud Qal'c. p. L cap. V. $. 2. n. 274 & fäq. E

i

-

L —

]

Tmnsldtz'onemduthoritate ZApoftolica faciam re[ervatis. 108

Il dini.

IV. Etenim a) flride inhzrendum eft menti & verbis

Concordatorum , & fic quia b) Natio Gerrmanica certabat de

li-Cütte.

damne vitando, Pontifex autem de lucro captando, majora

*IP; quod

jura circa beneficia Germ. quam expreffa Pontifici haud com-

.petunt; c) in Concordatis autem tale jus imponendi penfiones

Deneferi

Tonsferre

quibuscunque beneficiis nullatenus conceffum eft; d) tempore

Concordatorum iftiusmodi penfiones incognite ; e) ex difpofi-

I5 perpe.

tione Concilii 'T'rid. feff. 24. cop. 13. de reform. Parochiales, quse

Iaj vel

tatis fj

fummam ducatorum centum fecundum verum valorem non ex-

cedunt, nullis penfionibus aut refervationibus fructuum gráven-

3JP QU.i

Q? franft-

tur, quales non reputantur Germanie dignitates & beneficia

at CL D)

ob pacda privata cum S. Pontifice ftabilita.

f) Germania non

eft eravanda annatis, refervationibus beneficiorum, ergo nec

:Pentifici,

)uscunque

penfione, quz eft fruduum refervatio ; adeoque retinenda fen-

tentia, quam . ftabilivi n Difrept. V. de refervoatir per vefign.

lfe infel-

$. XXV. & feq. fcilicet, vel S. Pontificem non poffe admittere

refignationes in favorem tertii, füb conditione, modo, & pen-

C . Dor-

fione: vel quia admittit, utrumque &. S. Pontificem & Ordi-

Diminuere

s etiam ad

narios Germ. e&que bene poffe penfiones non tantum temporales

ad tempus vite, velad fucceflorem non tranfitorias, fed etiam

pom pofte

erpetuas, faltem in patrimonio refignatarii vel permutatarii

m, & fic

iÉ

fuppeditatas imponere , interveniente jufta ac rationabili caufa,

ecits Ne

fecundum ftylum & praxin Curie Romane etiam pro utroque

uti A as

foro, maxime autem fi accedat defectus congruz fuftentationis

SXI

refignantis permutantis, aut fi, ut ibidem dicept. V&.6. XIX.

ionetm fine

n. V. fufe oftendi, penfio flabiliatur in proprio patrimonio re-

exprengm

fignatarii, permutatarii, aut promoti; fiquidem ea, que S.

Pontifici, accedente publica utilitate vel neceffitate vi pactorum

W.

inhibita, vel iterum licita fiunt, ea hodie & Ordinariis Ger-

manie permittimus jure parili, & licita efle nemo negabit:

, denjranrs

tadde Bol

adde Neller differt. in Tom. 6. Thefaur. jur. ,Eccl./ celeb. Schmidt.

V. Granutius dicit , communem effe fententiam, Ordina-

rium non poffe penfionem fimpliciter imponere, nifi pro bono

G P.

pacis & Concordie , & in hac communi fuiffe fundatum Decre-

8 5 Pontif

tum Pauli IV , ex quo hodie non poteft penfio füuper beneficio

[ ;eügnatiouïa

oni ab

inji—poni fine ipfius Papz expreífa licentia; rurfus penfi

Ordi-

jLi

zöö" ; De quficiisx T '-?ignimtibus per Pronotionen vel

Ordinario impofite confirmatio non datur, íed Päpa denuo

1

concedit, uti Alexander Vl. in fignatura fervandum effe fta-

cefre

tuit; Ordinarius enim , ut Granutius apud Garciam /. c. n. 297.

fifice 1

pergit, non poteft beneficium dividere, & penfionem feu par-

enfio

tem fruduum uniaffignare. Verum, ut Garcias z. 30o. 1. c. ait,

jre p

faifum eft, communem effe didam docdrinam, & decretum

eviden

Pauli IV. effe fadum pro Dataria, ut Miniftrri vel Officiales

fcopus.

Pape absque ipfius expreffa licentia penfionem non imponant:

vita f*

Sicuti ergo Ordinarius non poteft beneficium dividere, partem

ï.*

L

]

fructuum fecare, vel penfionem imponere, ita nec S. Pontifex ;

fium /)

aliud enim in Concordatis eft beneficium vacare apud Sedem

"

fibus in'

er obitum naturalem , vel obitum civilem, per promotionem,

ofiit

refignationem , privationem, atque fic fibi beneficia habere re-

quahte?

fervata, & aliud dividere beneficium, penfionem, íeu partem

creto f

fru&duum alteri refignare; prius in padum fuit dedu&um , po-

potgf &

fierius non. ltaque vel $. Pontifex penfionem non imponit,

fien i

vel fi falvis Concordatis imponat; & Ordinarii Germanizs; fil-

refigmat

tem fibi foli iftud refervare,

& Ürdinarios Germanig prohibere

nequit.

quam(Ü

Tefignai

- — NI. Ex confuetudine

| & ftylo Curis Romane 'fz;cultas im-

P

i

onendi penfionem refervata eft S. Pontifici.

Rebuff., Lopez,

[oncord

L

echus, Leffius & alii ) defendunt, nifi quatenus id Ordina-

entod

riis privilegio vel Confuetudine eft conceffum: imo ex non ufü

amiflfam effe in hoc.eorum poteflatem per ignorantiam refeyt

Camillu-£2autius ibid. n.305.. Àft n. 307. 5, Pontifices exeodem

dant Epifcopis refidentibus facultatem libere difponendi de be-

& Ini

neficiis in 6 men(ibus vacantibus adveríusomnem negligentiam

& confuetudinem, & Garc. L c. n. 309 & 310 negat ufüm coa-

trarium , Epifcopum non poffe penfionem imponere, intelligen-

dum effe fuper Parochiali non excedente fummam Ducatorum

|

I- üe

centum juxta formam Conc. Trid. Seff. 24. c. 23., aut pro per-

fona fibi bene vifa, & poftea declaranda ob Conftitutionem Pii V.1)

1

6

|

|

ttte $]

aliorum refponfio eft , 5tylum Curiz non obligare in partibus.

M

V1L.

iif Venf

5) cit. apud Garc. £. c. n. qgicy)g.

7!:' Qg'c.

£) ut in una Millevitana Cau. 6. Martii 1$95. cor. Millino., item fibi ipfi cap.

?) f

. tinico $. fia. d& Eccl, beuef.. Gaxc. F. c. n..315.

1) Gu

x

w

T'ranslationem auïkoritate'zäpojtolica faäa;n 7'e[erfvatz's. 107

1 d

efo ff

-XIL. Utrum penfio ab Epiftopo impofita tranfeat ad Suc-

gt

ceffores in beneficio, non eft major difficultas, quam fi a S. Pon-

tifice fit impoütä ; in beneficiis alternative fubje&is ordinarie

et p

penfio in bonis refignatarii, permutatarii pofita eft, quia ex

Q, Z. C,aif;

Interim fi

&Ctetum

jure perfonali non poteft obligari beneficium u)

Üftciales

evidens Ecclefiz utilitas adfit, uti in Parochialibus, poterit Epi-

Rponant;

Ícopus penfionem imponere, quz tranfeat ad Succeffor

£s pro

« artem

vita penfionarii v).

VIII.

Potifys

Penfioni tamen non eft locus ex conventione par-

3i Sedem

tium x), fed potiusex Authoritate Superioris; non ab ipfis par-

tibus initium habere debet, licet fub fpe ratihabitionis premitti

notionem,

lübere re.

poflit. Ouod de vacantibus ex capite promotionis, idem de alia

qualitate vacationis intellirendum eft.

Item Granutius ex De-

a partem

creto $. Congreg. Conc. fub n. 476, refert — Nec Ordinarius

dum, po.

| imponit,

poteft eam (refienationem) infringere, nec alicui Ecclefie penfio-

nem imponere.

Verum ratio eft in contextu;-dicitur enim :

l

anis; fil-

prohibere

refignatio Ecclefie Parochialis vere fuit Romz expedita , ante-

uam Ordinarius refignantem titulo ac beneficio privaret, eadem

refignatio debet füum fortiri effedum. —Itaque palam eft ex

cullas il«

dictis, non tam Epiícopo refiflere jus commune, uti 5. Pontifici

L, Lopez,

Concordata Germanie in imponendis penfionibus: igitur vel

d Ürdint-

neuter vel ambo penfiones imponere poffunt.

ex non ufit

--

R

m Téfeit

D$-— XXXIL.

; ex eonem

ndi de be-

xIn. Epiftopatur Germanie , Abbatie, aliakjue*Evle&iva' majolmr

gligenfiám

per promotionem a $. Pontifice fa&iam fint

um a«

A

eidem vefervata ?

intelget-

Djucitorum

veítio hec de Eledivis majoribus feü Epifcopatibus

ut pro per-

L &u

Germanie, am in Curia vacent per promotionem' authori-

m Pi V.l)

tate S. Pontificis fa&am, vel an Ele&tioni locur fit? jam aliquoties

partibus.

fuit ventilata: dependet enim ab illa queftione; an Eledio Ca-

VIL

0 2

-Pitulis

w/) Garc. s. 337.

s fb ipf a

v) Felin,, & alii apud Garc. . c. ti. 33

"

x) Garc. à n. 340. & íeq.

"m

r08 De B"enäþ*cz'is G Dz'gm'tatz'bus pew*Praæ)zotz'onem vel

nfþirhllïc

ind

i

i

Fi

gponil

Ed

Cethed, Germanim

-akbV

tindtim, & generaliter conceffa,

vel an nopnnulli cafus fint excepti & quales illi? — Proin revo-

tenda

et In

canda eft huc queflio, on Epifcopatur Germanie in Curia vacet

cancefï

per obitum. Epi[copi naturalem in Curia, vel intra dua: dietar y)?

det

(2 &t

IL Facilis itaque eft refolutio negativa, dignitates has

pOszf ;

maajores electivas non cffe S. Pontifici per promotionem vel

translationem a fe factam refervatas, vel affectas, in fequelam

qui, U

u

aliarum queflionum negative refolutarum ; prefertim, fi infu-

er attendamus , quod promotio vel translatio previa Electione

eligent

trarsfet

Capituli fiat; ibi enim fupra $. XXIL. jam dixi, promotionem

uales

hanc non effe in rigore promotionem Apoftolicam.

At fappo-

fruenti

namus, etiam promotionem fieri ad Archi- Epifcopatum extra

Germaniam ex fola Authoritate Apoftolica, tamen Epifcopatus

cordatäj

n

Germanie Pape non eft refervatus pleno effectu, quafi fine Ele-

per al.iq

&ione Capituli previa, libere de illo difponere poffit contra tex-

tum literalem Concordatorum in $. item placet Nobis.

wang

mam I

III. Non obflat, in initio Concordatorum in fpecie- iftas

TaUlld

dignitates per promotionem vacantes fuifie folius Papz difpofi-

diticolt

tioni refervatas ; nam tenor ille fuit Extravagantis ad Regimen,

& fic ininitio generaliter omnia benefcia & dignitates qualescun-

ts Àr

H coni

que , faltem quoad aliquam difpofitionem , S. Pontifici refervan-

tur; aft exceptze funt poftea dignitates hz majores, libera fal-

fainm

1n exietii

tem eledio Capitulis Cathed. Germaniz fuit conceffa, idque

eeneraliter & fine exceptione ac limitatione, igitur nec nos li-

vit Mon

Colgist

mitare debemus; vel dic il!zs effe refervatas cum Van - Efpen,

& Barthelio, fcilicet non pofie fine $. Pontificisexpreffa licentia

tu2 M

maniim

Epifcopos refignare, transferri, vel aliter a vinculo füz Eccle-

n

^

fig abífolvi, ac confirmationem Eledionis effe refervatam.

Ex

n

UnICl

2di $,

primo' $. competit 9. Ponþiüci provifio aliqua, aft in vim

non-

rl

t

&j Q

3) Vid. deS.ïper Cap. 1I. $. XIV in difcep't. II. de rcyäifvat. Apofl. benef. do*

digu. aptid Sedem Apoft. fioe in Curia Rom. per obirum nataralem vacautium.—

bj u

An eX qualitàte perfonz vel Cardinslata EleCtive dignitates majores, ut

FLL(

funt Epifcopatus Germaniz , referventur S. Pontifici? vid. difcept. II7. ad

juxta

Conuc. Germ.. de refero. Apoff. ex qualizate perfone cap. I. $. V. Denique an

li TJD

hz dignitates majores Elective in Curia vacent per refignationem, conf.

difcept. V. de 4

"

LXIV. & LXVF.

enitatibus de* benef. per. Lrefa:gnazisnefr.z i curia vacafztibæs $&

JEI

Tyanslationer auiboritate Apoflolica faclam referwtz'&. 109

Onceft,

nonnifi previa Eledione per Capitulum facienda, & premit-

O'lp Teyp.

tenda z), folentque Capitula Germaniz fibi ordinarie confulere

Va ttof

per Indultum de eligendo, & in cafibus hacdtenus evenientibus

tichr y

conceffum plerumque leegitur.

Caífu autem , quo tale Indultum

itites hts

detrectlaret S. Pontifex, libera faltem haudquaquam eidem effe

Onem vel

poteft, non audito, & difientiente Capitulo, Prelati translatio,

&quelm

quia, ut Barthelius a) ait, fic revera fieret illi Capitulo grave

; linfe-

prejudicium, ceu quod pro illa vice jure , quo alias gauderet,

Dlelone

eligendi libero invitum privaretur. Invitos equidem Epifcopos

notionem

transferri poffe a S. Pontifice , paffim docent Fagn. , ''homaffin.,

Àt fippo-

quales tamen :;anslationes (invitis Capitulis jure eligendi libero

fruentibus) in Germania fieri nequeunt reclamantibus Con-

üm extr

*

pilcopatus

cordatis.

"

1 fneEle

vaäationis

IV. Ea propter cum contigiffet cafus precifus

Onttá fex-

per aliqualem promotionem A. 1613, prepofitura in oppido Ell.

wangi in Sueviz circulo intra fines diccefis Auguftang ad. for-

ecie- ids

mam Indulti provifa fuit per Electionem 5); ita ut hujusmodi

2 df

precifa & puncdualis obfervantia omnem omnino in hac parte

Nerimen,

difficultatem tollere videatur juxta Authoritates ibidem allega-

tas. Argumentum in eo eft, quod PiusII. die 19. Feb. 1459.

qualescun-

| refervan-

er conftitutionem fpecialem quz quidem non reperitur impref-

fa in novo Bullario, fed tefte Urfaya 1. c. ipfi in authentica forma

libera fi-

in extenío fuit exhibita, juftis de caufis ibi expreffis fzeculariza-

h, d que

yec nos l-

vit Monaflerium Ordinis S. Benedidi, illiusque Ecclefiam in

m-UPCn )

Collegiatam fecularem erexit adeo, ut ficut Abbas antea eligeba-

(f [icentia

tur à Monachis, ita Prepofitus ejusdem Ecclefie, qui Sacri Ro-

mani L mperii Princeps eft, in futurum femper eligendus effet a

fue Eccle-

jym, x

Canonicis amplim;-nel derogando omnibusc) Argu

mentum ,

3

inquam,

.yim 2dij.

f0n

$) ut iu cit. difcept. 1T.

e) differt, I1I. de Concord. Gern. Cap. T. $. XXV1.

"A TA

b) ut notat Card, de Luca difc. 109. de bene

4

: oj

FEcclef. tom. V. p. 2.. difcept. X3T. m. 30.

f. ante inem, & Urfaya difept.

d

- nojüres, Wt

n érc.

c) j

uxta clara illa verba ejusdem Confüitutionie — -- "velwmus autem

:.ifccpt. Ill 7

quod Prepofitus ipfrus Ecclefig , poftquam in Colle

giaram eretia fuerit, occuvrente

Denique at

.sacariome d. Prepofiüre bujusmodi ele&iio ad illius Capitulum. pertineat, prout

jonem , CODl«

£, confi-

, al Y

ba&lenus ilius Abbaris eletlio. ad Menncbos bujusmodi [peciare. confuevi

9narie Hes

frt

iro . De Benqïa—'iä Cg kDrg?zitatibus per Pronotionesn vel

VL

inquam, in eoeff, quod nifi Ecclefia regularis per Pium II,

«f t

fiecularizata effet, fed permaneret hodie in antiquo ftatu, nul-

o Qu

lum omnino jus competeret Datarie , quia Abbatia erat de fui

natura electiva (uti & Epiícopatus omnes Germaniz) cum fola

quippe

1

&

Uv

dem

J

obligatione omnibus Canonicis electionibus communi, obtinendi

Qignum

confirmationem , non autem erat collativa, & confequenter Gra-

fum E

tia Pii IT. nihil aliud continet, quam folam mutationem

perfo-

fitanum

narum eligentium hoc eft loco Monachorum fübr

ogando Canoni-

cos fzculares.

Ex hoc Card.

dum 4

de Luca d) & Ürfaya m. 28. pro-

a E

bare intendunt, prepofitaram sq

ue, acfi Abbatia adhuc eifet,

[ i

anndt.

provideri debere per folitam viam Eledionis, nen v

ero provi-

ï

':.

fionem aliquam fpecare ad Sedem Apoflolicam ratio

ne appofi-

cde

fuer

;

[

tionis manus vel alterius cujusdam refer

vationis & affectionis,

ut fcripfit Ürfaya 1. c. in Auguftana feu n

(apifu

ulliur Eledionis Prepo-

Jiti ad petitionem Capituli Ellwang. Augu

fiane Diecef., quando

d ao

Tilan

din

Uil

ex Gratia Apoftolica eandem Prepofitura

m una cum Archi-Epi-

Ícopatu & Eledoratu '"Trevirenfi retinu

it Sereniff. Francifcus

Cagi ïp'vq

Aloyfius a Neoburgo ex Comitibus Palatinis Ma

gnus Magifter

glnöï

Ord. Teut., nec non Epifco

dralia

pus & Adminii*trator Ecclefiarum

Wormatiæ &

ratislavis, .

ö/luät us

V. Refervatio claufa in corpore juris nun

& Wtl

quam compre-

Tunt, f

henfa dicitur in fimilibus Indultis &

gratiofis Conceflionibus e) ,

maoig i

ergo Bulla Pii II. intelligi debet de illa vacatione,

qua fequi-

in transl:

[

tur per obitum naturalem Przepofiti,

non autem juxta circum-

4*

ii

di

üfm (

ftantias prefentis cafus. Aft bene negatur, refervationem hane

rma

uuv Gv 1

contenfam alias in Extrav. ad Re

gimen , effe claufam in Corpore

aCComoc

.-]uris-, ut firmat Rota dec. 1?7. 1. 24. C feg. coram Othobon.,

[21

VI.

ES

Drecante

^

1

1

j

;l'[.iylh

pl

p

"

Í

i J

enationem a-Sede Apoftolica petere eig-' obrinere teneatur; larmentes perperuo de

H

*mafa

ordinantes , ipfum Prepofumram fub quibusvis Coufiz.

Lidáll

Cancell. Apoff. regulis ,

f

H

W

, U

U XCTO

Jpecialibus d. generalibus vefervazionibus aut Naziomis Gei

"inaWmce Concordazis , vel

aliis quibuscuuque lievis Apoftolicis fub quibuscuuque verborum fovmulis in genere

vel in [pecie editis vel edendis feu couce[fw aut concedendis , quibus omni

bus d feu-

f

»

Ch

gulis eortm toris zenoribus [pecialiter 9* expre[fe derogatus ,

ullo unquam tet-

pore comprebendi poffe, feu etiam. debere.

? Dira

Vbf

4) l. e. n. g.

€) ad text ifz Exir. ad. Reginen de Prab, &* dïgfh

D)I

v

T'rauslationem auttoritate Apoflolica fatlam ï/eþï'vatis. IIY

"l T

VI. Quandoque in Curia Romana fit caffata ele&tione pro-

lm) Qiul.

vifio de eadem. perfona ex infegro, verum ut fuperius adnotavi

V d fni

ex Quirino Kunckel, fi caufa minus recdee inftruatur; faciles

Qum fo]a

quippe funt in. Curia ad dandas has provifiones ex integro de

Obfinendt

eadem perfona fi aliud. nihil petatur; inde fingulari mentione

ter G.

dignum eft, qualiter in cafu promotionis feu translationis jus

T perfs.

fuum Elecdionis tuebatur Rmum & Iimum Capitulum Metropo-

0 Vangni.

litanum Trevirenfe contra Refervationes Apoftolicas À. 1729,

28. pro-

dum Archi-Epifcopus, Eledor Trevirenfis Francifcus Ludovi-

hue ejfet ;

cus Palatinus Neoburgicus poft obitum Letharii Francifci 20ma

10 prwvi-

Januar. fecutum tranfiit in initio Martii ad -Archi-Epifcopalem

i& apnoft-

Ecclefiam Mogüuntinam, cujus jam ab anno r71:0o. Coadjutor

!Ae&ionis,

fuerat, libere enim & fine quovis Indulto Apoftolico d. Rmum

ilif Pïæpg.

Capitulum Metropolitanum 'Trevirenfe mox proceflit 2da Maji

ad novam ele&tionem , cujus terminum prafixerat ipfo infinuatz

Quando

rchi-Epi.

dimiffionis die fcilicet 5tà Martii £f). Optimo proin jure, ficut

Francifens

Capitulum Metrop. 'Irevirenfe antiquam fuam libertatem eli-

Marifter

'endi adverfüs reífervationes tuebatur, ita & alia Capitula Cathe-

cdefarum

dralia Germanig. . Non enim obftat, quod Cl. D. Neller 1. c,

dicat — Extravagans ad Regimen Concordatis eft incorporata,

& ligat Capitula noftra illa, quz fimpliciter Concordata accepta-

1 COmDfC«

runt, non, inquam, obflat, quia Extravagans Concordatis Ger-

ombuse),

manie inferta multum temperata & moderata eft, & exinde

RC

in translatione vel promotione refervationem Epifcopatuum vel

1 Cireum-

aliarum dignitatum majorum proprie talem non deprehendimus,

onem hane

eque acin caufa hac T'revirenfi; fruftranee Claufula poftmodum

i Corpore

hobon,

accomodata fuit, quz in Curia Romana ufitata fspe — caffata

ele&tione providemus ex integro de eadem períona.

Etenim de-

VL

precante hoc rmodefte eodem Rímo Capitulo alia fübftituta eft —

fupplentes fuper dubiir defeiibur, ac denuo in ingreffu Bulle Con-

firmatorie. Capitulo jus elecionis competere d

y prtin e

;

ifertis agvnitux.n

nf nglliy

fuit verbis g).

ontarditis , v

VII.

1 g

j

)djz

m f

f) Clar. D. Neller cir..Dglj'är;. $. IT. a. XT. in fine.

um

z'm

U

;

$) Dile&li filü Capitulum d»* Cancnici Ecclefie "Trevir. ad quos ele&lzo pmyïm& idose

eidem Ecclefre "Irevirenfi, dum pro zempore vacat , in Archi- Epiftopum praficien-

de, fpeclare dignofcizur. adde Jofephi Lomberg alteram exercitationem pu-

) biicam de Monarcbia , Bomt,æ'A. 1775 Ti V. $- F om a.

f

112 De Bentficiis t5 Dignitatibus per Prouotionem vel :

]

VII. Conferas tantummodo, qus Thoma,fïïnus h), de

ait tf

Ecclefia Gallicana & Germanie itribit — — quanquam enim

eam translotionem a. Papa fieri vellent Gallicani. Prefuler , profi-

Capit'

foop?

tentur tamen eam a [e jure fieri potuiffe. — — quanquam orabant

Pontificem , ut ipfe iransferret , conteflabantur tamen pr«iüffe Ele-

" prom

min

&ionem Ecclefie, - Inde ficut translatio vel promotio ad Ecclefiam

ficia f

Cathedralem non eft mere A poftolica fine przvio confenfu Capi-

tuli; ita & vacantis Ecclefie Cathedralis provifio non poteft effe

bita 1t

fervat

folius S. Pontificis fine premiffa Eledione Capituli: fiquidem

VIH interminis Concordatorum duo hec funt bene difcer-

jtem |

)

nenda, an Ecclefia vacans per translationem v2l promotionem fit

Cathedralis Germaniez, vel an aliud inferius beneficium & digni-

tentür

cides

fas? 2do àn promotio Sedis Apoftolice fit vere & perfedte talis

trangs

immediate Authoritate Apoftolica fa&ta ad Archi - vet Epifcopa-

tum v. g. extra Germaniam , aut nulla precedente Electione

fmox.

vnde

Capituli, vel an fit tantum Electionis confirmatio? fi fit tantum

romotio precedente Capitulari Eledione, ac juris quefiti vet

ml

cleíis (

lectionis confirmatio, per f» non eft locus Refervationi Apo-

t f

flolice j); Nam fuperius $. XVIII. & XX. oftenfum fuit, quo-

modo hzc beneficia & dignitates poft Electionem & Confirma-

parip

dem

tionem femper adbuc libere refignari queant, nifi Roma concef-

ferit facultatem retinendi, non enim confirmatio Electionis ea

hojusé

eft promotio, qus in Concordatis refervationem inducere a Pa-

immedi

Éermar

eifcentibus admiffa fuif, quia non eft vere promotio Papalis, non

eft immediaté Autboritate Apoftolica, ut fupra.

Contra fimiles

füm gea

bui a

refervationes non modo Rfmum Capitulum Metrop. Trevirenfe,

BDemo!

fed & paffim reliqua Metropolit. & Cathedralia Germanie Capi-

tula priftinam fuam libertatem tuebantur; ita poít obitum Sifridi

tefizatt

de Venningen Epifcopi Spirenfis Joarines Nicolaus de Hoheneck

pitus j

dictus Entzenberg Epifcopus SpirenfisEledus & Confirmatus, &

translati

tamen Capitulum Metrop. Moguntinum ad tali promotione vacan-

tem Decanatum via Electionis affumfit Richardum de Oberftei

n k).

IX.

J x

) parz. II. lib. 1T. cap. 63. n. 12.

p

6611.7'.

3) utcurnque Concordata fint fimpliciter acceptata, de quo Cl. D. Neller 1. c.

&) plura exempla colle&avideapud Authorem, qui fcripfit Concordaza N. Gerzi.

3 lob

inreg

n)'j[

v. Tom. II pag. 97. Cont. auriqua Decanatás Moggnrüzi gloria 710?0 Jpleu-

dore illuftrata A. 1763. Mog. edis. fol. 4.

N

l

w

T: æ'an;latz'onem autboritate Apojio-li;a/ factam re[ervatis. 113;

Sh); de

IX Econtra fi fit promotio vere & perfede À o-&olica;

!0 Cnim

aut translatio immediate Authoritate A poftolica nulla Eledione

hr mf

Capituli vel jure Electionis pracedente v. g. ad Archi- ve] Epi-

T orgbont

fcopatum extra Germaniam, tunc fubintrat altere divifio, an per

ttii[e Ele.

promotionem vacet dignitas Germanie major Epifcopalis , vel

Eotbftm

minor aut beneficium aliquod? — Dignitates minores & bene-

ficia fubftrato in cafu vacantia fi tempore promotionis adhuc ha-

enfu Cavlgi.

Doteft éife

bita id vim $. I. Concordatorum Germ. $. Sedi Apofolice re-

fiuidem

fervata funt; at Cathedrales vel Dignitates majores in Vïm' $.

ine difter.

item placet Nobis 2di Concordatorum exceptze [funt I).

/

otionem ft

- X. Inutiliter fic in priori $. Concordatorum (ita ergumen-

1 & dipni-

tantur nonnulli in contrarium) refervarentur Ecclefie Patriar-

!

N

uUlv

talis

chales, Archi- & Epifcopales in cafibus ibidem expreffis per

Epiícopa.

translationem feu promotionem in

ecie, quando in fequenti

: Dledfione

Y

mox $. omnes caíus eximerentur.

erum huic argumento ab-

fit fontom

unde jam fatisfeci in Dijert. cit. ; & non eft inutile, quod prze-

miffa Elediione (in hoc unice eft limitatio $. fequentis) didte Ec-

quelip rel

fionk Àpo-

clefie & dignitates Archi- & Epifcopales provifioni Pontificize

fint fübjede , catenus autem a refervatione $. primi recediturz

fuit, quo-

Confirm?-

precipuum quippe hoc fuerat pun&tum controverfis Sedem Pa-

yma concef-

jglem inter & proceres Germaniz vertentis; ,proin generalis

leCtonis ea

hujus ejusdem conceffio Eledionis, etiam his cafibus fpeciüicis

vcere q D-

immediate fubjeda; non debet torte explicari in prejudicium

vgalis, .

Germanicz libertatis. Nonne oportuiffet exceptioni vel Eledioni

?tra fimiles

tam generaliter conceffie adjicere Claufulam — exceptir his cofi-

[revirente,

burmox vecenfitir quod cum factum non fit, contra refervatio-

nem eo magisinterpretatioeritfacienda. Rebuffg) Van-Efpen 2)

vnie Capi-

um Sifrid

teflantur , ufu notorio receptum effe, quod, ubi Reges ad Epifco-

xitus jus nominandi habent, nequaquam fine coníenfu Regis

- Hoheneck

vincils

rmatus, &

tran,slati.o fieri poilit tam in reäag Uallie, quam & pro

?

Belgi-

none vacar-

Joerfteinl).

4l

*

D) t in'D'ifcgptï. I1. ad Coucord. Germ. de vefervas. beuef. .. . - apud.Sedem

vacanzium. cap.. I1. $. XIV. & in Differt. YT. ad Coucord. Germ. de

jfc:&ivat.»

-benef. ex qualitate perjone Cap. F. $. V.

Nl

m) Rebuff iU praxi zit. de zranslat, Epifcopi..

N, Gir.

n) 3. U. E P. L. t XV.. Cap. IF.

N

ä.'üri-zizaw /jïïïfï'

ir4 De Beneficus g Dignitatibus per. Promotionem fuel

7rti

Il

Belgicis: inde Barthel l. c. pergit, nullam apparere rätionem,

cur is ipfe confenfus in Germania Capitulis in ordine , ut poftea

quod p

libera eligendi facultate careant, denegari velit, fiquidem uti

riumv

Reges jure nominandi, fic & libero jure eligendi ex Concorda-

3

ho j

tis gaudeant: almquin ap

pel

&l

!

aretur ab abufu, ut Rebuff l. c. ait.

t

XI .Ulterius infiant dicendo: per generalem Eleclionis

(ionis

conceffionem quead Ecclefias Cathedrales in ff. pofteriori non tol-

ficut d

litur refervatio anterior fpecialis quoad caíus fingulares fpecifice

expreflos earumdem Ecclefiarum. Verum & huic argumento

po 3

ii

in allegatis difceptationibus fatisfaftum- erit abunde : interim

competat $, Sedi Apofolice provifio Ecclefim Cathedralis per

pateb

d

promotionem vacantis ex f. przmo, quxilio mox erit, quomodo

provifio facienda fit? & ex f. fecundo ftatim limitatur hoc idem

exhibi

41 iisdem recenfitis ac ulterioribus reliquisCafibus eo, ut Capi-

3b Ímj

tula Cathedralia in omnibusliberam habeant Eledionem. Etenim

I

Eledio f. fecundi generalis etiam hoc feníu fpecialis eft, ut. fit

met A

in cafibus primi f. imbibita & fubintelleda, fimulque ad hoc

hus , '

cafus immediate precedentes, & quibus in continenti fubjici-

ïpï*co;

!

tur, æquc ac alios generaliter ex fui natu'ra!ianïpiitudine —exte—nfa.

V

E

-

&V

$ XXXIHI.

! N onnifi ad.caul

flam qzæandoquä*— datum fuit ïndulium

TV

ET

expre ffum eligendi.

*

mad

ln

jitula QUaxidoque preventive, ne vacent, confequuntur

(

Indultum pro cafu vacature Apoftolicum , eligendi no-

Qita

reate

vum fibi Epifcopum; cum enim in anno 1694. Electus fuiffet

pitul

Ser. Princeps Clemen: ex Domo Bavaricain Epifcopum Leodien-

vb

íem, & fic per translationem vacaffent Ecclefia P'rifingenfis &

if

Ratisbonenlis per ipfum obtente, Innocentius XII. Cspitulis

d

df

harum Cathedralium facultatem indulfit eligendi alios paftores,

h

ut fervata celeroquit Sacrorum Canonum. d

f

J

(pofitione juxta Con-

lw

cordata devenire libere €9 licite poffint €9 valeant in omnibur €7 per

$a

hi

oiünia perinde ac fi ipfe Ecclefie . . . . S. Sedir difpofitioni nul-

lateiur refervate vel affe&we effent.

Ita tenor Brevis fub dato 29.

ting

[e

v C

Sept. 16

P

W

L: igitur Ecclefie etiam Cathed:a;es erunt per trans.

:

]ationem $. Pontifici refervato.

tnjs

IL Sed

i/bk

e

Loy]

: Trauslationem autboritate Apoflolica jä&wm refervatis. 115

I äfwnem,

U pofes

IL Sed & huic objedo facile mfps-nderi poteft , primb,

Videm t

quod przfervatio Capituli Ratisbonenfis & aliquorum Capitula-

Voncorda.

rium Cathedralis Frifingenfis pro majori cautelainfervierit, quin

: C dif,

hoc juribus Capitulorum aliquid detrahat, etfi for(an in ipío

Brevi alique claufule & conceffiones fint expreffze libertati Ele-

Ele&imis

Ti t0n tpl.

&ionis Germanicse non adeo convenientes vel etiam adverfantes,

ficut fupra $. XXIII. N. L allegavi; inferuntur enim

5 fpecifice

po.tikurs

IPUmento

pro Stylo,Curiz , quam ex animo przjudicandi.

: interim

IIIL Ecclefis Frifingenfis Capitulares: faltem majori ex

(dralis per

parte hujus Brevis petitioni exprefle contradixerunt, neque fa-

Quomodo

da eft aliqua mentio ejus in Inftrumento Eltedionis Imperatori

- oc idem

exhibito pro concedenda Invefutura, quod fignum eft apertum ;

), u Cipi-

ab Imperatore aut ab Imperio tale Indultum non agnofci.

1 Etenim
