Hf354_qt-6

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

DISCEPTATIOVI

JURIS PUBLICI IEECCLESIASTICI

/N

CO

»

A

äNäl E-

JRJESJER .A TZ[ O.N]z..

N TXICIOR UM

ïN[G IN TAL TUM

EX

Malitate vacatione per Promotionem vel "Trauslatio-

"em ad literam Concord. gec non etiam per. affecutio-

yem pacificam Beueficiorum — per Nos feu

Auctoritate nofirarum lterarum iuue-

diate collatarum &c.

N

AUTHORE

EOA'&&FZ&;E GEORGIO SCHILOER,

J. U. D., Docronar. T'ukgor. CANDIDAT., EMINENT. AC CEL:.ISS.

ARCHI-EPISCOPI PniNc.

Erscr. Moa. COWSILIARIO Eccr. Ac Sicrr-

LIFERO, EjuspEM 1N ÀArMa UwivensiTATE Moa. SacRoRUM Ca-

NoNuM PROFESSORE PUBL. ET ORDIN., EccLEsiARUM CorrxaGraT

AD S. CRuCEM EXTRA MvROS Mosc. zv ap S. joaNNEM Barr. AMOZNESURGI

CawoN. Carr., 1N HOSPITALIY Eizcr.

AD $. JoaNN£M Barr.

y. T. PAROCHO

AE

WWJWHWMM

$74

H

HEIDELBERGAE

Axrs JOANNIS BAPTISTAE WIESEN, UmivEkRSiTATIS "IxroGRAPHI,

1

T. 9

P —

N

]

I

IV

XT.

E

VI

Q aike k ao as

$ UE a

'..!Hïä Jräuïüöe

PXPRCPAC UA UR Pa UR R RCR RAR OR A PA PA A DA

CAPUT UNICUM.

De bem/ïczzs & dignitatibus per pramatzamm vel

trauslationem. autboritate quþolzc:z

fa&am ve[ercatis.

CUSSMECHSUNGUURISUEQUNEQUENDUNCUNUNGINERGUNGNEDRERU -^

$. L '"Transltiones vel transmierationes funf:

illicitz.

II.

Àn autem Epifcopis transmierationes licite

fuerint ex caufa utilitatis vel neceffitatis?

II

Sententia "Thomaflini & aliorum, transla-

tiones non fuiffe fimpliciter prohibitas

IV

Contrarum in quo feníu fit dicendum,

vel quid ultra requiratur?

V.

Succeffive judicium transferendi Eplfcopos

ad S. Sedem Apoft. devolutum eft.

VI.

De translatione Sedium, &an Metropohs

Moguntina unquam in Cathedram Worma-

nenfem fuerat t:ra.nslma2

X

$ VH

t

ELENCHUS

.VIL . De translatione apud Proteftantes in Ec-

clefiis mediatis & immediatis, cujus autho-

ritate fiat?

VII. S. Pontifici refervata fünt beneficia per

X

y'omotionem vel uanslaüonem vacantia.

ï&ï

IX

M

Quare beneficia per promotionem Växeüt,

& S Pontifici refervata fint? -

X

Refervatio non habet locum, fi promotio fiat

ad Epifcopatus in partibus & titulares.

XI

Neque fi titularis deputetur ad 0ch1um

X

Sufïraganel vel Coadjutoris.

Xl

Àn vacent,

& refervata fint Beneficm

Coadjutoris perpetui cum futura fucceffione?

XMIL

Beneficia mcm*npaublha ex rétentione

utriusque vacantia an S. Pontifici refervata?

X

XIV. Promotio debet efïe lmmedmte per 9.

Pontificem.

XX

XV. Intranslationead novum Eïplfcc)natum Güü-

modo, & quando vacet priór Epï(CGP&EUSZ

XVL -

Benefictum iücompatibile ante promotio-

nem coram Ordinario previe dimiffum fan-

Xl

-Qz Sedi refervatum non eft.

XVH

Rationes- dubitandi

XVII. Ratcdones decidendi.

AX

$. XIX

RELENCHUS

Á

)

$ XIX. Beneficía etiam Ele&ti ante. confirtna-

tionem poflunt libere refignari in manus Ca-

pituli, & non funt refer Vata ex promotione.

]

i

XX

Rationes d€C1d€ndl.

XXL.

Refpondetur ad contraria aryumenta.

lt j

XXIL

Imo Ele&us & Confirmatus ante pacifi-

cam poffzffionem adhuc refignare poteft fua

I

beneficia & ex capite pmmotmms non füunt

refervata.

lm

XXIII.

Àn beneficia promoti dlfþenfatwe re-

tenta, poftca per morrem pmmon Vacan-

CIÀ

ti fint refervata?

p

XXIV. An i retentio concedatur tempore pro-

nc

rnotionis?

XXV. Àn contraveniatur Concordatls, fi re-

tentio concedatur fufpenfo vacationis effettu

usque ad obitum promoti?

XXVI.

Non funt refervata beneficia fic retenta

lf

jig!

& per obitum pmmou vacantia, & refpon-

detur ad contrarla.

u

at

XXVII. An beneficia promotl ad Epifcopatum,

qui Sede Romana . vacante nactus eft poflef-

fionem, &-confecrationem, fint refervata? -

XXVIII Rationes decidendi.

j

x2

XXIX

LITNLUHUS

. XXIX. Refpondetur ad rationes dubitandi.

XXX Si promotio Apoft. fiat ad beneficia, ubi

Capitula claufa funt, vel anni carentia, an

ex tali promotione primum fit incompatibile

& (ummo Pontiáci refervatum -

XXXI

Àn Papa penfionem imponere poffit be-

neficiis ex promotione refervatis?

XXXIL n Epiícopatus Germaniz, Abbatie,

aliaque Electiva majora per promotionem à

S. Pontifice fa&tam fint eidem refervata?

]y

XXXIII

Non nifi ad cautelam quandoque da.

|

tum fuit indultum expreffum elieendi.

XXXIV. . Duos vel plures Eplfcopatus retinendi

caufa publica pro-Germania militantes re-

cenfentur.

XXXV Non tamen folvendæ funt denuo Án-

nate pro retentis.

j

;

tf2

-E JGL

;

[

a2

giia

NU

;

tem j

4

Ll

Ej

trano

E ocadi

E

E—æ

w

ECCI€1

pO LL

E

——

—

mmnmi

[])

Ht

Tr:;

)»

UA 4

od

Tl

Xwerj

l

mmu

CAPUT

——

7

-

[

j

/'—Ny

N

N

l?'ä

z

t

W

ll.

»

S

NN

[Un

li

t

(f

E

í

h

M

23

s

T

7l

cUES

—/

|

d

pE

LT

//

HI

&H;!;&

(

e

1

:

ln

r ,

/À

VN

NY

« '( ä)x

—

/7"/

jle

7

,

//

SNSZ

äx

N

/£

z*a&&

(

Sïæämu M

:

:

(/

—— üä;

-

,

A

x

D

CAPUT L

ld

De Beneficiis & Dignitatibus per Pro-

(t

motionem vel Translationem autho-

nd

ritate Apoftolica factam -

K

refervatig. |

Art

$ I

"Iranslationer vel Ti ranrmigrationes Junt. illicite,

JJ

uxta antiquiffimam Ecclefie difciplinam, ac recentiorem

fubfequentium 'temporum , Epifcopus femel Ecclefie

cérte datus, & per ordinationem ar&iori quodammodo vinculo

Eccléfie alligatus, cenfetur illius perpetuus Minifter ac Paftor ;

& quidem a tempore , ubi Ecclefia pleniori pace frui, ac bonis

temporalibus magis abundare cepit, neceffüm fuit, iftiusmodi

transmigrationes ab una Ecclefià ad aliam, prefertim ambitiofas,

Ecclefüs perniciofas, populo etiam fcandalofas per Canones

Severius inhibere, frenum avaritie , & ambitioni injiciendo.

.1L Fadum Eufebii Cefarienfir, recufantis ad. Antioche-

nam tranfire Ecgleüam laudat Coniïantigus.-i,—' reciiffi

me fecit

UT

pruden-

2 De Beneficiis &2 Dz'gnitatibus per Prqmot?ohem vel

pïudentz'ak.l;ua (Eüfäb"ius enim interfuerat Cl. Niceno) que 69

mandata Dei, t2 Apoftolicam , atque Ecclefiafticam regulàm cufto-

dire ftatuit, Epifcopatum Antiochenfir Ecclefie repudianr , €7' in eo

fi

potiur permanere defideranr , quem Dei mandato ab initio fufcepifti.

fci

IIL ltaque Concilium Nicenum I a) translationes Epi-

Ícoporum , Presbyterorum & Diaconorum de una Ecclefia in

(u

aliam prohibet, irritasque decernit, occafione Eufebii Nicome-

pI'

dienfir tranfeuntis a Berytenfi ad Nicomedienfem fedem, totius

Bithynie Metropolim , quod & ftrictius poftea prohibuit Sar-

dicenfe Concilium 5), addens, ut nec communionem laicam ha-

beat, quisquis Epiícopus de fua civitate tranfiret ad aliam , id-

que occafione ejusdem Eufebii Nicomedienfir, qui poft duas fedes

mutatas fe Confltantinopolím transferri curaverat, aliorumque

Coi

Epifcoporum, qui humanz glorise libidine incitati, de mino-

ribus.ad majores fedes provehi laboraverant, idque folo avari-

at

tiz aut ambitionis ftu fieri cum confueviffet, nullus enim hac

f

in re inventus E

fedem c&. erre-

l

PlfC()pus * qgi de maio;:i ad minorem tranfiret

&]

IV. Can $. h

Íuni

äEetuf - omnino has fraudes dámnafidar effe

arbitror , ita, ut nec laicam in fine communionem talir accipiat : |fi

Pulil

vobir omnibus placet , flatuite, — Syncdus vefpondit: placet. Inde

aut/

queritur, an in fine vit quis privandus communione laica ?

Raymundus de Pennafortd) addit faa ex mente claufulàm —

fanti

nifi de hoc penituerit.

Aft contraria eft mens Concilii Sardicen-

(rans

Vici

fis.. INon quidem moribundus ifle fruftrandus eft divinis, fi

penituerit; infimul laica communio quoad perfonas neceffárias,

intellige;, medicum, .famulum &c. indulgenda; interim feria

fuit intentio Concilii, etiam in fine. vite laica privare commu-

nione. Id horrendum quidem & inauditum, dicit Ariftenus

"Author Grecus apud van Efpen, ut neque in difceffu commu-

:

nione dignus cenfeatur, quo

alibi in nullo Canone invenies,

x-tïä

cuilibet impofitum &inflittum peccato. . Verum nulli unquam

]i

crimini

l) (

4) An. 325. Can. 15.

b) Can. 1. & 2. Satagente Ofio Cordube Epifcopo.

VE

€) Conf. Zieglerus de Epift. c. 12. $

P, N

. Miniflrorum Ecclefue $9. 7. 8. do* g.

^ 4. S;tryckiug tiæc?. jurid. d'e4 zrauslae.

]

d) De;retalium Colle&or z cap. 2. de Eledt,

^

TTä?lSldtiO?le autboritate Apoftolica fa&aä fefervatis. 3

Ü

jfo-

crimini hec impofita pena, preterquam in nonnullis Ecclefiis

UE

Orientalibus, Idololatrie , Homicidio, & Mochis, in primis

faltem fmculise). Confequenter etiam transmiprationes de Epi-

N

fcopatu in Epifcopatum tanquam ambitiofz ac periculofz in facris

j

Canonibus tam fevere funt prohibite f). Eatenus fcilicet tranfi-

4

0f

tus a S. Canonibus toties condemnatus eft, quatenus involvit

Xus

prefuümtionem proprii judicii [

4

r

5. : IID

hi

ZIn autem, Epifcopir transmi

grationes licite fueriht ex caufa

;

utilitatir vel neceffitatis?

edes

Nque

I. Affirmativa quidem propugnatur ex variis Canonibus

Qlno

Conciliorum apud Gratianum ^). Communi, inquit , utilitate

Vil«

atque neceffitate mutationes Epifcoporum fieri licere, demon-

|hoe

ftrat Anterus Papa i), & probat hoc tribus exemplis, 5. Petri

tet

de Antiochia Romam, Eufebii de Vercellina ad Alexandrinam,

& Felici;, qui de minori Eccl

[

efia ad majoyf'em íc, Ephefüm,

yeft

funt translati K).

IL Circa annum 581. Pelagius IT. Papa epif?. 2. aliud eft

it: fi

Inde

mutare, ait, aliud mutari — aliud fponte tranfire, aliud coacte

i

aut neceffitate venire, unde non ifti mutant civitates, fed mu-

n-—-

tantur: proinde inhibitionem S. Canonum quoad mutationes &

Jitefi-

transinigrationes Epifcoporum limitare vult Gratianus , illas effe

i, 1

illicitas, has fieri poffe, communi confilio atque aliorum utilitate 7),

DOA

III. Aft

firis,

"

feria

-e) Quod diffiteri, ut opinor, ait Morinus lib. 9. cap. 19. de peuiz. Nemo po-

nfmue

.te'it, qui antiquorum teftimonia de hac re tantifper animadverterit.

f) Quorum plures a Gratiano caufa 7. q. 1. referuntur Canones.

flenus

g) Conf. CI. D. Neller Differz. 1. de Trausl. Epifcopi $ 1. an. 1II.

IV.d*J"'V. in

mmiu

'Tom. III. Ant. Schmidt.

Neque ad fpeciem hujus damnati tranfitus per-

onié$,

tinet, quod Apoftoli obedituri Apoftolatus fui partibus in alias orbis regio-

qum

nes ad propagandum Evangelium difcefferint , cum fermo hic fit de Epifco-

imini

pis uni certo loco femel affignatis, ut idem Cl. Auth. £. c. s. VT.

$) Caufa V1I.

I. Can. 34.

3) Epift. 7. fcribens Epifcopis Boetice &

qToletauæ Pl'oviliciæ.

k) Nec dicuntur tranfire, vel fedem inutare, quia hoc non ex ambitu, nec

ii

ex propria voluntate, fed in

translati.

Ibid.

fpecta communi utilitate vel n:cefïiþtate ab alis

P) Can. d. 34. 35 36. &" feqq.

4

De Beneficiis €? Digmitatibus per Promo;z'owzem vel

IIL. .Aft hec monumenta Gratiani nonnifi apocrypha, &.

j

tl

ut van Éfpen ait, recentiore manu confica funt.. Inprimis

Can. 34. fragmentum eft falfe Decretalis Anteri Pape, ac infi-

mul Correcdores Romani notant, huic Decretali addita effe hzec

P

verba - - - - Zuthoritate hujur San&a Sedir , &9 non legi in Epi-

ad

Jtola AZuterz, neque ih Pannormia, neque apud. Burchardum. &2

jl

Ivouem. - - - Idem quoque eft de verbis illis prope finem Ca-

(

pitis -— non tamen fine Sacrofantle Romane Sedir authoritate &2

int

licentia , -qu: propter hanc caufam virgulis funt inclufa, Szecu-

feri

lo XII, quo Gratianus fuum compilavit decretum, modo dictas

claufülas adjecit, utpote quse nequidem in falfis decretalibus

apud Ifüdorum leeuntur

difciplinam inflecteret,

, €0 fine, ut —Canonem ad fui temporis

IV. Canone; 85,- 09 36.—xex Pelagii IL. epift. 2. Benigno

Archi-Ep., item Canonem 39. ex Callifti Papz decretali defum-

3

ptos efle apocryphos, & ex füuppofititiis Ifidori mercibus nemo

unquam dubitavit, tefte Labbeo, filesendis veterum monu-

L

mentis exercitatus.

De Canone 37. ex Conc. Carthaginenfi IV,

fün

tts

pariter difputant Eruditi, ac inter alia argumenta hoc non infi-

mum eft, quod translationes Epifco

porum hic benigniore manu

Di

tracdtentur, quam prout difciplina Ecclefie Africanz prefertim

ü

Szc. IV. patiebatur; ceu videre eft ex Can. 38 Concilii Carthag.

ün.397., qui in Codice Africano conflituit Can. 48, ubi fimpli-

citer & fine ulla exceptione translationes reprobantur, ipfisque

dic

Nec-

rebaptizationibus & reordinationibus comparantur m).

plit

dum Szc. IV. translationibus via flrata fuit tam ampla, ut di-

cantur licite, modo cum utilitate Ecclefie fiant, & Confilio

aliorim. .Poft Canones Nicenos 15. & 16. Sardicenfis Synodus

Can. 2. expreffe fimilem excufationem rejecit »). Oportuit enim

per

- 38) ibil — p?æczzi;;' quod eziam ín Capuenfz plenaría. Synodo videzur flatutum , quod

tt0n. liceaz , fieri vebaptizariones, de? veordinationes , vel translariones Epifcoporum.

?) Ofius Epifcopus dixit: $/quis auzem» adeo infauus , d& audax inveniatur ,. ut

ä,

de iis videazur aliquam afferre- éxcufationem ,. afferens, fibi a populo alletas effe

Hizeras , clarum eft , pozuiffe paucos aliquos suercede d? pretio corrupzos in Ecclefia

auovere [editionem , wz eundem wutique poffulent. Epifcopum ; omnino: ergo bas frau-

des damnandas e[fe arbizror , ita ut mec laicam i. fine communuiouem accipiat, — .Si

vobis onmibus placet , flaruize:. Synodus vefpoudit : placeg,

Tragzsldtionem autboritate Apgfiolz'czz facumn ve[ervmtis. s

&B

per Canones prevertere Ambiendarum Ecclefiarum infolentiam;

factam ulciíci o).

af

ho

V. Aliud eft, fi tranfitus fia

..t Epifcopi, qui dubio jure in

alicujus loci Epifcopum ordinatus, & prohibitus fuitilli acceffus

WUR

[g

ad fuam Ecclefiam, ut contigit S. Gregorio Nazianzeno , finibus

Q

inter Cappadociam primam & fecundam nondum regulatis: pro

(s

certo enim dici non potuit alterius loci Epiícopus.

Hoc etiam

(

Qu

intellipe. de Epifcopis titularibus, ordinatis ad continuandam

us

fcriem fedium confiftentium in partibus infidelium.

*

ibus

$. IIL

QUW

Sententia "Thomaffini £? aliorum ,. Tran:lationermzi

effe fimpliciter prohibitar.

ipm

um

I. Ulterius Duarenus Thomaffinus, & Zieglerus de Epift.

emo

Stryckius de translocatione Miniffrrorum Ecclefie $. VIII.

Oni

P. Ruprecht p) exiftimant, translationes Epifcoporum; vel ali1o-

W,

rum Ecclefie Miniftrorum nunquam fuiffe fimpliciter prohibi-

infi

tas, ob Canonem A poftolicum 14 , Epifcopo non licere , alienam

Df

Parochiam i.e. Diccefin propria relicda pervadere, licet coga-

Tum

tur a plurimis, nifi forte eum rationabilis caufa cgmpellat q»5

& ob-Canonem r5. Conc. Niceni 7).

x

lag.

nplf

II.

Canonem Jpofl. 14. hic allatum P. Ruprecht ipfemet

æque

dicit, etü Apogryphum, nihilominus primitiv: Ecclefiz diíci-

veC

plinam referre ; attamen modo

dida hzec difciplina nullibi pro-

M

t di

uX "

bata

nfilto

Gonzalez

D

Cyonf. tamen van Efpen Commeur, in Can. pofllumo p. 333.

(dus

ad cap. T. b.z. s. y7. ubi ex ritu Donatifterum , .qui Epifcopos ad fe abeun-

eDim

tes, tanquam novos chriftianos & homines baptizabant, & ad novos Epi-

fcopos ordinabant, deduxit caufam, cur Synodus Capuana ifta tria uno

o

Canone conjunxerit.

, qi

p) t T. de mausl. n. 3. p. 7T.

DO

q) ibi: Epiftopo, qui Parochbiam fuam dereliquerit ,

alzeri iufrlire mefas effo , licer

, 0

a pluribus ad boc compellazur , nift varionabilis aliqua caufa fubfi - - - - multo-

T

vum Epifcoporum judicio ; d?* exbortatione maxima..

») ibi: Proprer smultum zumultum d* feditiones , que fumr , omuino. vifum ef , ut

Fa

confuezudo , que prerer. Canonem in uounullis parzibus invenitur , tollarur , ut a

civitaze in civitatem mec Presbyter . uec Diacouus 1raufeat - - « - Ecdefie voft-

5

P

zuatur , cui Epifcopus vel Presbyter ordinatus fueri.

6

De Beneficiis £2 Dignitatibus per Promotionem vel

bata exiftit in facris Canonibus, & ex Can. Niceno potius con-

(

trarium eruitur, quia confuetudo ifta preter Canonem in non-

&

nuliis

p

artibus inventa dicitur tollenda, adeoque eft per Cpnci-

lium Nicenum reprobata.

íra

III. Confuetudo, de qua Concilium loquitur, eft preter

cib

regulam , adeoque non eft transymigratio fponte, aut folo impetu

pw

cupiditatum fecularium fada, utpote que femper fit contra, non

"

preter regulam , fed tranrlatio , & tamen Conc. Nicenum dicit:

quc

Confuetudo, que preter Canopem in nonnulli? partibur invenitur ,

o

tollatuv

. . & in Conc. Antiocheno an. 341. Can. 21. inhibetur

hO

Epifcopus, tranfire ad aliam Parochiam »).

]

IV. Duarenus allegat Epiftolam Leonis S. Pontificis 7):

[

ibi vero habetur: Siquir Epi[copur fue civitatir mediocritate de-

hn

fpe&a. adminiflrationem celebrioris loci ambierit, €9' ad majorem

tr2

plebem íe quacunque ratione tranftulerit, a Cathedra quidem pel-

f

latur cliena, carebit etiam propria. — In Concilio Romano Hila-

£,

rius Papa translationem Irenei ad Barcinoneníem Ecclefiam,

nes

quam illi Nundinarius refignabat , exhorruit, quanquam con-

ful

fenferint Epifcopi Provincis, ut Cleri & populi votis obfecun-

"E

darent, aut quia illum Ecclefiz utilem crederent; infi

er Hi-

lat

larius duris in terminis ad Afconium Metropolitanum

[

arraco-

ht

nenfem ícripfit literas, quod non pro munere fuo temerarias

Ed

populorum, & inconfideratas Epifcoporum petitiones repreffiffet

fem

pro loco & honore fibi debito; ceteri Sacerdotes docendi fuif-

iri

Ífent, non fequendi w). Caufa hujus rigoris fuit deteftanda Epi-

Ícoporum Orientalium tam levitas, quam cupiditas, qui ad alias

[

l

& alias fubinde Ecclefias tranfiliebant, easque nefanda licitatio-

fhti

ne nundinabantur. Canones igitur communi quondam periculo

obviare ac contraire volebant, iis fcilicet, quz plerumque con-

din

ali

tingebant, fraudi, ambitioni, opum cupiditati tum impetrantium,

Car

tum levitatiEpifcoporum confentientium;G& fic fimpliciter fine ad-

dita expreffa aliqua moderatione transmigrationes prohibuerunt.

$. IV.

$) ibi: me fe fua fponze ingerens . . . . nec vi adattus a populis , uec ab Epifcopig

D

coa&tus , tnanear auzem im Ecclefía, quam a Deo fortitus ef , d? ab ea uon re-

cedat fecundum Decretum prius de ea re edirum.

7) Relatam in Can. fiquis Epifcopus 31. caufa VIL. 4. 1.

J)

») lta in terminis Thomaflin. cap. 60. q. 1 Q? 2. p. 2. lib. z

"Translationem autboritate Apoflolica faain ve[ervatis:

iün

$. IV.

0n

Vl

. Contrarium in quo fenfu fit dicendum , vel quid ultm ïeqrh':wiuï? T

I. Ex eo autem, quod labentibus fzculis Epifcoporum

d

translationesnon ipfis quidem Epifcopis, fed & Ecclefiis condu-

&t

cibiles effe poffe vife fuerint; ex eo, quod Alexander Epifco-

Don

pus Cappadocie in Sedem Hierofolymitanam cundis in Palefti-

Leit

na Epifcopis in unum congregatis translatus, & aliiad alias

quorum plura exemplarefert'Thomaffinus, ubi translationes fa-

tur,

fur

& funt íola Ecclefie utilitatis contemplatione, ut in Concilio

Romano fub Joanne IX. habetur; exeo, quia neceffitatis caufa

de Portuenfi Ecclefia Formofus pro vite merito ad. Apoftolicam Se-

3

' de

dein provettur eft , propterea hoc non eft in exemplum vel regu-

CT

lam affümendum x); diftindz enim fünt transmigrationes &

translationes ad ducum Can. 27. Synodi Carthaginenfis jam

nl

relate.

Transmigratio , que fit fua fponte, propria authorita-

la

lam J

te, impetu cupiditatum fecularium , remanfit fecundum Cano-

nes ambitiofa &. prohibita graviffimis fub penis, quanquam

on

fiat ad petitionem Cleri & populi y).

Econtra fi caufa in Syno-

n

lii

do perpenfa translationem utilitas Ecclefie popofcerit, fi poftu-

«

lationi Cleri & populi fuperveniat approbatio fynodalis, trans-

latio dicitur, atque fic transferendus (a) vocanti fuperne Deo &

I (5

Ecclefiz charitati obfequitur , non dicitur migrare, fed trans-

at

i

ferri, non ambitione vel alia fzculari cupiditate abreptus trans-

ire, fed (b) vocationi novi obfecundando, jufta de caufa & cum

»»

judicio Metropolite, & Epifcoporum Comprovincialium transla-

alidS

at

10

tus; proinde Epifcopus gravi de caufa publicz utilitatis vel necef-

fitatis Ecclefiz, eaque in Synodis Comprovincialibus rite perpen-

(

ho

denda & perpenía tandem transferri potuit, & translatus eft,

M

. alio in locum ejus Epifcopo furrogato , ut habet Canon 27

» Synodi

um,

T

Car?haginenfu ; & Can. 16. Antiochenæ relatus.

unt

II. Suc-

[V.

japi

X) Sraruimus , do* omnino decermimus , ut id z'r? exemplum mullus affumat. hs

Jl f

quippe quod nece[Jitaze aliquories inductum eff , nece[fizate ce[fauze 1n autborizatem

fümi-non. eft. permi(Jum. - Harduin. Tom. V1. CC. p. 4877

J) Conf. Differt. Cl. D. Neller exponens tranfitus peenas

&ätralxslatio;xis di'f-

ficultates ; 1;. Sepz. 1763. Augufla lrevirorum edifa.

3

De Beneficiis & Dignitatibus per Promotiouen vel:

f

IL Succeffive igitur ripor ille veterum Canonum, qui

iv

N

fimpliciter fine reftrictione vel limitatione prefertim Arianorum

hr

translationes & mutationés prohibuerant, temperatus fuit hoc

gib

ipfo, quia ambitionem Epifcoporum notare, & Epifcoporum

j

1Un

facilitatem coércere. voluerunt, viam deinceps ratam Ílerne-

Pl[

bantz). Saltem licere translationes, ficitra ambitionem & cum

f

utilitate vel neceffitate Ecclefie fiant, fi in prefentia Synodi, &

lept

cum caufe cognitione transferantur, eamque diíciplinam Eccle-

qu

fie praxi roboratfam fuo tempore vigere agnovit Gratianus; aft

dL

limpidis ex fontibus cau/a 7. q. 1. non probavit,

(e

II Ututergoin facris Canonibus prohibitum fuit, tranfire

di&ï

motu proprio, vel etiam transferre ex affecdtu humano, nun-

quam famen ita prohibitum , quafi in alia hypothefi licitum fieri

i

4at.

aW

nequeat; nunquam prohibitum in cafü, ubi aliud bonum Ec-

que

clefi& regimen depoicit, nunquam , fi videatur translatio Eccle-

e

f

fix utilis.vel neceffaria , poft cauf cognitionem in Synodo vel a

pCu

$. Pontifice captam. 'Etenim finguli Epifcopi fuo quodam pro-

IIf

prio modo funt univerfalis Ecclefiz fponfi, ita quo demumcunque

Pd

21

"

loco illi adhereant & inferviant, modo non pro fua vel utilitate

(

Vil

fia

vel voluntate ; ejusdem femper Ecclefie fponfi funt a).

iber

tim

il

IV. . Ea propter univerfalis Ecclefie bonum, ubi Archi-

vel Epiícopus eligitur in S. Pontificem , licitum facit tranfitum

ad Sedem Romanam. Epifcopos ita tranfeuntes poft Decretum

Concilii Romani de an. 904. recenfet Neller Differt. cit. pag. 9.

V. In' Thefi itaque tenentur Epifcopi jure naturali & divi-

norefidere, invigilare gregi fibi commiflo, quando enim femel

officium paftorale in fe fufceperunt, ipío facto & ex natura re-

cepti officii fe obligarunt ad regendum & pafcendum hunc gre-

tellttad

gem. . Sic etiam non poffunt deferere ex lege divina 5);^ prz

Ym

cepto enim divino mandatum eft omnibus, quibus animarum

€omn

On-

cura copmiüa eft, oves fuas agnofcere; inde etiam Curatus c

tra

$) Can. 14. vulgo Apoft, & Can. t. Conc. Sardicenfis an. 342. sauifefla, eff

g)

;

&

canfa, qua.boc facere tenzauz ;; cum nullus in bac ve imventus fit Epifcopus , qui

ge majori civitate iv aminorem rranfiret, — Can, 27« Cone. Qarthag

)à

8) Thomaflin. Neller cit. Differt.

. IV. &n. 398*

A*

P) Joan. 10. cap. item ex Trid. Sejjï 23

"

TTü?lfl[itib?ZWl duiboritate Apoftolica ffzc?awz.'fekwdiis. 9

qui

tra jus naturale & divinum ageret, fi intäinpeüive oves fuas de-

Tün

fereret fine preícitu legitimi fuperioris Eo ipífoenim

loc

; quod

Chriftus plures voluerit in Ecclefia cooptari paftores,

ac hi gre.

Ut

gibus fuis curam impendant, licetdefignatio Perfonarum

E

& Dicce-

brneq

m

fium fiat per Ecclefiam, tamen obligatio pafcendi er

egem fibi

defignatum provenit ex precepto divino, ac quisque

Ítare te-

uN

netur huic legi diving, quousque iterum füperioris authoritate 1

cle

legitima ex caufa pro locorum, temporum, & perfonarum cir-

4 'dfï

cumftantiis difpenfetur; five dein metaphorice fponíus Ecclefizs

dicatur, five T'utor tantum fpiritualis cum Schiltero c);

proin-

fre

de fummus Pontifex, feu alius legitimus fü

2E

perior transferendo,

Qun

divina id facere tenetur poteftate d).

1 feri

VI. Miüutatio enim nonnunquam tantam poteft afferre uti-

n i

litatem Ecclefiis, ut non immerito tolerari poffit ac debeat, adeo-

Ece.

ue Canones mutationem fedis interdicentes, eam ; quam ne-

vel

ceffitas utilitasque Ecclefiarum publica efllagifat, vere non re-

probant; fed quia ordinarie ex cupiditate &

ambitione profi-

npro

cifcitur, ob hanc fundatam füfpicionem ab inc

du

unabilis jam fim-

iitife

pliciter inhibebant; nec receditur ab iffa regula primitivz Ec-

clefis quacunque de caufa utilitatis vel neceffitatis, nifi eum de-

liberatione & judicio in prefentia Synodi,

feu authoritate legi-

lrchi-

timi fuperioris.

TT

feLutn

& V.

æg) 9'

Succeffive judicium transferendi Epifcopor ad $. Sedem

x divi-

"Apoftolicam, devolutum eft,

femdl

um re

L Inde, Duarenuse) ait, ne pretextu utilitatis vel ne-

g

eeffitatis leges Ecclefis illudantur & infringantur, hodie unius

Komani Pontificis arbitri

D

Q hæg transfgrenfdi*ffacultas 'omnino

marum

eommiffa eft f).

ü$ Con-

II. Judi-

j

c) Inftit. juris Can. Jib. 1. ziz. 16. 6. 12. in notátis ex Balüzio.

d) Dequa divina poteftate loq

ui videtur ca

um 2

Azor, Bóckhn, & Zech. &c.

p« 2« de transl. Eplfc C on-fl Schmier,

ipp «]14f

3

e) de Sacris Ecclefre Min. lib. V. cap,

f) tot. tit, de zrausl, Epifc.

n

*

Yo JBDe Beneficüs t2 ngm'mtiläus pe Promotionenn vel

Ini

II Judicium hoc five authoritas transferendi Epiícopos

cum caufe cognitione in primitiva Ecclefia ftetit penes Metro-

gat

politanum,& Epifcopos Comprovincialesusque ad fzculum IX. g)

Seí

III. Poft feculum IX. vero paulatim ad fedem Apoftoli-

cam devolvi ceperunt Epifcoporum translationes, tum ob Con-

E

üub

ciliorum infrequentiam , tum alias plures ob cauífas, quod fufe

$i

oftendit Thomaflinus /).

UI

IV. Ex Thomafino:) Barthäïius k) notat, non id univer-

C0f

faliter in noftris Ecclefiis germanicis obtinuiffe, quia fzculo ad-

&

huc XII medio, & tempore Eugenii III, Guicmannus Epifco-

cori

tnul

us Cuenfis ad Archi-Epifcopatum Magdeburgenfem haud 2acce-

dente Authoritate ejusdem Pontificis translatus fuit.

Aft in

i,

ü ani

eodem Szec. XII tempore Innocentii III, ut eruitur ex cap. II.

It2 IV. de'DIranslatione , in celebri cafu Conradi a Kavens-

burg ab Ecclefia Hildefienfi ad Herpibolenfem translatiZ) | Ab

hoc igitur tempore & manfit translatio reffrvatum A poftolicum,

]

eftque actus. Confiftorialis. -

V. Invitos transferre an

offit S. Pontifex? 'laenanus

àn cap. IV. de translat, fufe deducit pro & contra, & concludit

n Ger-

cum

poffe , non tamen fine caufa Lgtilita/tis vel necefïi/tatisæ I

mania

Jena

Ls L

g) fiz aurem illa perfedia .Sj:nodüs, cui una quoque adefl Metropolizamus. Cane

16. Antiochenz Syn. €an. 27. Carthag. Capitularia Caroli M. lib. 1. c. 137.

habent — me de uno loco ad aliima zranfeaz. Epifcopus. fime. decreto Epifcoporum,,

81

vel Clericus fine ju[[iote Epifcopi fui. Et ad. hanc indubitatam Ecclefie difci-

plinam debuiflet melius refpicere P. Mannhard ia fuis anziquizat.. Chrifliano-

vum, & íic moderare di&a cap. 2.- Cap. VI...

üt

&) p.2. lib. 2. cap. 64. Van Efpen &c. Concord.

. Nationis Germ. integra

fe

zom. I1l. p. 84. rejicitur ibi caufa in falfos Decretales Papz Anteri — als

1 C

padobero Grarianus i. fetnem Decrer can. 34. caufa. V1I. q. 1. otefem erotcbs

£eten. Decrezali eine weitere evoicbtete Clauful, uon zamem fine facrofanthee

t de

Romane Sedis auzboritate do* licentia beyfágte: fo xouroe biernácbft. jeoer:

Ln

mánniglido Guf oen jjretbum gebracbt: als ob ellemal óie póábfilicbe

im

i

Auzboritet beytretten müfic.

. . Yiun ficbet man. ober ein, ivie oos

aufaefübrte Debáuoe Fein. Pundamenz babe,

4j

j) Parr. IT. Lib. Il. cap. 64.. N. IV.

&) Differz. I1I. ad Gonc. cap. I1. $. XXVI.

q T

Á

J) ïi.d- celeb, INeller /. c. $. 1. tranfitus peene e. FTL

)u

—

——

'Tï?iüddtz'æl&fü autboritate Apoftolica fa&am vefervatis. ET.

WDO)

sl

i

Ia

mania translationes invitis Epifco

pis & Capitulis jure eligendi

l

gï

gaudentibus fieri nequeunt m).-

ftol

VI. In Concilio Confiantienfi Se[f. 39. ficut. & -Bofileenfi

Seff. 23. cap. 3. ita habetur: Sratuimus C2 ordiuaumus, invitorun

Con-

Epifcoporum €2' Superiorum tranrlationer abrque magna &2 ratio-

uf

nabili caufa , que vocata parte cognita fuerit €9' decifa de Confilio

S. Romane Ecclefie Cardinalium €2' majorir partis eoruindem, €9

eum fubfcriptione, de cetero fieri non deberc.

Jam autem in Con-

IVer.

lou-

cordatis Principum omnia Decreta Concilii Conftantienfis & Ba-

fileenfis acceptata funt fub Eugenio IV.' Anno 1446* & in Con-

oifce-

cordatis Afchaffenburgenfibus quoad hoc punctum nihil eft im-

I

mutatum , minus iftud Concordis Afchafienburgenfi contraria-

Ht n

tur; proin in fuo vigore

i.l

perfiftent Decretg hec Conciliis Con-

TVODS-

flant, & Bafileenfis )

E

E

$. *VI,

$4

CU

De Translatione Sedium , € an Metropolit Moguntina unquam

J

anus

in .W'ormatienfem Cathedram fuerat. iranslata2

dudit

ï. Inte-rASexdium translationes alia eft, ubi-Cathedra ipía

1 Ger-

cum fuo Epifcopo de una civitate in aliam translocaturo). (Ceu

itánta

Benedi&dus XIV. refertp) , qualiter À.1754. ad Inftlantiam R e-

5 t

gis Lufitanize Cathedram ab Infula S. 'T'ho

$

mz ad InüllamfPrinc..i'-.

B2

pis

QT

UI

5) Bochmer J. E. Ptot. Zib. T. de zransl. $. XVIII. & ván Efpen j. E U. p.

; (ilc-

z. tit. XV. cap. IV. $. 21.. Barthel . c. p. 114. ubi animadvertit, vel nón

hrj

poffe S. Pontificem transferre Epifcopos Germaniz invito Capitulo, aut illg

debere liberam novi Epifcopi Electionem concedere, cum c

intepy

lare libera Epi-

i- (

fcopi electio in Concordatis fir fundata.

w) Conf. Concord. nat. germ. integra zom. III. 5. 89.

[

T

9) de ifta in Can. aumuratioues 24. caufa VII. q.1. qui eft Spurius, & notant

yrofanit

Correct. Romani illa verbaz Zuorirate bujus fantte Sedis d»* liceuzia , do* uom

f j

»amen [ime facrofantie Romame Sedis auzboritate d liceutia , 210n legi in. Epiftola

voftlde

4Anzeri, neque in Pannormia, neque apud Barch. d& Ivonem ,. effe tamen. apud

vic us

Aufelmum. d? in Polycarpo. — inde addas Cap.I. de translat., & DD. a

hoc Capit. pariformiter uti de Epifcoporum , ita & fedium mutatione lo-

|

quuntur, — 4pi/coporum. d9* Sediumssmutationes ad. $u

Autiflizem. de jure. pertinere.

yzmm "Apoftolice Sedig

) lib. 13. cap. T. $. 16. de Syned. Diecg.

2l

12 ^De Bmefi&iz's' 55' Dignitatibus per. Promotionem vel

pisin Africa ejüsque Caftrum S. Antonii prius a Rege Civitatis

r

QB |

nomine donatum, propter infalubritatem aérisea lege tranftule-

rit, ut Epifcopi fe nominarert utriusque Infuls Epifcoposq).

d

at

tur

IL Aliaeft mutatio refidentie ordinarie, quam Epiíco-

pus deberet facere in civitate eadem , ubi flat Cathedra ejus r).

ae

Attamer, ita profequitur Neller, de privilegio vel approbata

confuetudine, vel propter rationes politicas fuadentes interdum

1

dignofcitur effe extra civitatem Cathedra, uti Trevirenfis olim

hat

pus

maximam gnni partem in Palatiolo, vuleariter Salsel infra Tre-

tatel

viros, aut Wittliaci refedit,

hodie Confluentig, Colonienfis

Bonne, Spirenfis Bruchfalie olim in "Tabernis B henanis W beinz

Wt

/ À

3aberns: Conftantienfis Marfeburgi, Bafileenfis Brundruti, Ar-

gentinenfis olim in Tabernis Alfatie : addita ibi ulteriore ratio-

Iügi

ne, quod Interregni magni aliisque malignis temporibus ante

& citra complures civitates, quz-fe fecerant immediatas, aut

effe tales voluere, ita infultare ceperint Epifcopis füis, ut hi

/

iniisdem ordinarie refidere non

4

poffent: ut Szc. XI. Colonien-

;

fes in Ele&dum Annonem IL.

|

-

.M Quoad Sedium -mufationem B. Gregorius fcribit

Joanni Epifcopo Vellitrano cap. 44.- VII. q. 1. T'emporis quali-

tas admonet LEpiícoporum. Sedes antiquitus certis civitatibus

conflitutas ad. alia,. qu: fecuriora putamus, ejusdem Diccefis

cy» )e ul —

loca difponere, quo & habitatores nunc degere & barbaricum

pofünt périculum facilius declinare. "T'ranslationi Monafterio-

rum de üno ad aliud oppidum nunquam locus eft, nifi previa

-- —— AO 4

jufta caufa & accedente confenfü ordinariorum locorum a quo

—

G&ad quem vide Urfayam Difcept. Ecclef. Tom. EV. p. I. Difcept. V.

Meclinien, fundationir Conventur. p. 65. n. 31.

[ 121

P E d

-!

. IV. In Ánonymi: eineés Gebeimen XXathe unpartbkvi(dye

£*2

n

