xtravagantis ad Regimen , five Concordatorum, nifi vere &

pre

lene beneficia in antea vacaverint; cum autem ex promotione

1101

fine fubfecuta poffeffione non vacent beneficia, ante poffeffionem

(us

inr

l

i

re juris illa refervata non fünt; ubi vero poffeffio datur

r

fede

É

acante , ceffant Regulz Cancellarie , Extravagans ad R egi-

men, alieque refervationes Concordatorum , utpote quo modo

ol

l;

inita funt & tenent pro Sede Papali plena, confequenter non

Fec

É

manet refervatio poft mortem Pontificis b).

quor

et,

II. Quin obftet Stilus Curis, ubi beneficia promoti ad

Epifcopatum ftatim vacant, ftatimque per Papam conferri pof-

Con

funt, non exfpedata Epifcopi confecratione c); quod enim atti-

I

i

p

net hujusmodi ftilum, procedit, quando in promotione vel

—translatione beneficia vere vacant, aut Papa decernit beneficia

cogi

vacare, &ideo fi tale vacationis decretum expreffum non adeft,

vel faltem ut in Germania fpecialiter nihil operatur in przejudi-

Yaca

cium ordinariorum, ftandum erit difpofitioni juris communio d).

fer

Vacan

III. . Nec juvat, quod in omnibus literis provifionis Epi-

Ícopatuum íoleat prefatum decretum apponi e); imo peculiari

qua

Cart

ratione prior Epiícopatus ftatim vecat in translatione faltem,

Md

quando datur confenfus transferendi , & admiffio translationis a

i Epifco-

Vacani

fuperiore, etfi ,nondumqhabqeatur pgciüca poffeffio nov

ti0nes

. patás,

Cun

H

antiueris Conjäcmtz'onis ;fufceþ?z'one;n vel certe. fi laþfmä f zempus p

ræfxum; ad

Confecratiosiem petendam.

Cap. cum in cunclis de Eledl. . Ex velatis per Garc.

Ut

XT

de benef. part. I1. cap. 6.21, $. D. de San&tis n Exam. Confift. cap. 4. u. $9. ,

cap

587« 25., cop. 6. 1. 101,, Rigant, Tom. 1. i2 veg. 1. Cancell, $. VII.

Cerma

". 4., Rot. cor. Seraphin. dec. 110. ti 1.

b) Bockhn Jib. III. zir. VIII.

"i. 76. p. 95.

: de conce(ï'. Prab. & Ecclefie non Yacantis

j

€) et poft antiquiores diftinguu

þt inter jus commune & Stilum,, qti ei ad-

verfatur, DDres, Mandof. a2 reg. 1. Cancell, q. 15. 4. 2. G feq., Barbof,

£

:

$£2 c

[

H

. dec. 475 apud Farin. p. 1. recent. ,

p. 1. de transl. Epifcop. s. 5. ibid, S. Congreg. n;.«Deceml:f 1624';-, Rot,

ii

d) ad tradita per Barbof. de Epift. part. 3 alieg. 57».

2

in]

- Pafif. de hfgn. lib. 5.

kïl?j

- quaft. 1. 2.76. , En

gel /ib. IIT, tit. de PræïJ; li, 1

&

v

e$

ca:zg/rum, Rot. dec, 110;

?. 2. cor. Seraphin.

-

ADQC

'í

& ut poft alios Rot. dec, 673 fs 4« CO

r. clar, mmem, Card. Ceprarai

*s

RUUTDUNNEREEUNNI U a

| Twmla?ïmzew) autin't&te Apoflolica j?xä?aäfi

Prodtis. €m

five

atüs, quia alioquin fponfus foret duarum Ecclefi fuin5-& Ípi-

.

rituale adulterium committeret, quod Pontifex extra cafüm ex-

Jtione

preffe difpenfationis concedere non cenfetur, qus ratio in infe-

Onem

rioribus dignitatibus & benetüciis ceffat f). Sed rurfum przfa-

Qtur

tus ille Stilus taliter intelligendus eft, ut quamvis ftatim confe-

N-

rantur beneficia promoti ad Epifcopatum, aut vacare dicantur

modo

vi decreti exprefíi, attamen.non cenfeantur vere vacare, -nec

t Don

collatio fuum plenum fortitur effectum, nifi pofiquam promotus

Ecclefie poffeíffionem adeptus fuerit, vel per ipfum flteterit,

quominus adipifceretur: non enim juri & squitati confonum

x ad

eft, ut quis primum beneficium amittat, antequam plene fe-

r pof.

cundum affecutus fuerit g). Iegitur in Germania dicdtus Curie

m at

Stilus minime procedet prefertim ad odiofum illum refervatio-

ne vel

nis Apoft. effedium, de quo ftante

Íola conü*rmgtione non eü

nelcia

cogitandum. vid. $. XXII.

tadelf,

IV. Subfequens vacatio .per p-aCifïcam pöü*eiïiohem Sede

'2jud-

vacante S. Pontificis inducta etiam fuis viribus non producit re-

1n0/).

fervationem ex hac przevalida ratione, eoquod Sede A poftolica

js Dpi.

vacante ceffent refervationes, necaliquid operentur Concordata,

eculiarl

uia ficut Sede vacante ceffant refervationes vigore regularum

Cancell. indudz, ita quoque ceffare debent Concordata juxta

filtem,

ftonis 1

indolem fübrogationis h); adeoque promotiones tempore Sedis

vacantis quz fiunt, cum eo tempore viduitatis ceffent referva-

Dv

tiones regularum Cancell. & Concordatorum, etiam non indu-

patis,

cunt refervationes, neque dici

poffunt À poftolice promütiones P

efm dl

utpote fade tempore viduitatis.

;

p Gart,

- V. Etenim S. Pontifex per Concordat

a q'u*æ funt Nationi

4 Ijo

u

11

Germanice favorabilia, & in d

| bio ejus favore femper inter-

M 2

pretanda,

n vecttts

E

f) Engelhart zi äe zrapslar. queft. 3. in fin. , P. Pirrhing eod. ;

lt. 71. I 7.

.&-

P. Zech in Hierarcb, Ecclef. zit, de-sominaz de? zranslaz. $. 244.

u du

,, Birboi

g) Abb. iucap. cum in cun&lis $. cum vero n. 3. in fine. verf. && quoniam Curia de

Ele&. Mandof. , Germon, D. de San&tis, Tragos., Gratian, & Rot. apud

6:4,, R0t0

Rigant. Àc. s. 7. , teftatur de contraria obfervantia & confuetudine recepta

in Hifpania Garc. de beuef. parz. 11. cap. 6. n. 41. & in G

-

*

allia To:1dufi qs;æ/tþ.'

rg(;'m. libl 3'

benef. t0m. 1. p. 2. cap. 4. $. 6. n. 13 47 feq.

x d

P) de qua text. Z2 L. fi suiti

$. imjuriarum ff- /faffis ?e/äm- Zibïz' L. filia $. Tirio ff-

8e sotid, ds'/demwyää

]

92 | De Bææþzzs&y' Dignitatibus per Ei*æ?übtiææ?læ vel .

prgtanda, non cenfetur pïus-iïetrahere voluiffe Ordinariis Ger-

dle

(iet

manie, quam detraher? confuevit aliarum provinciarum Ordi-

nariis?) ; proin fi refpectu aliarum Nationum tempore vacatio-

fort

(an

nis Sedis Apoftolice exfpirent Regüle Cancell., idem quoque

ür

de refervationibus Concordatorum erit ftatuendum , ne quod

Ordinariorum Germanicorum favore ftab

E

bus

odium retorqueatur &).

ilitum fuit, in eorum

tum

ubi

$& XXIX.

fine

s Refpondetw ad Rgtioneg* dybiiandi, d

ex al

T.

is þro thematis noftri elucidatione præmifïis, ad afgu-

M

ben

menta contraria, fuper quibus infubfiftenter fupra va-

gal'ïi fuar

us, refpondemus. taque ad rmum Nego, quod con.

atl

*

n

hrmationi adfcribamus. principaliter promotionis effectum , ac

ipfam refervationem , fed affecutionem poffeflionis pacifice re-

Áibg

j3utamus ad inducendam refervationem À poftolicam inevitabile,

periz

Lt

ac indifpenfabile conrequifitum , ut uno hoc non pofito, omnino

quien

nihil vel totum nulliter cenfeatur pofitum fuiffe, faltem ad hunc

effectum refervationis, promotio debet effe perfecta, ut & amo-

fuil

g.

tillg

tio fit talis, alias non datur vacatio, vel receífus a beneficio

priori, juxta punc&ualiffimas authoritates juris communis alle-

Jum 4

gatas in ratioge decidendi prima, quibus additur ,- quod confir-

Cantia

vx

inare non fit pleno jure providere j).

que (

IIL. Ad2dum, Quare pacifica poffeffio fede plena in-'parti*-'

$. Do

licete

bus obtenta mediante vel przvia confirmatione A poftolica fun-

det refervationem , non econtra tempore viduitatis, luculentum

poln

nimis redditur ex fecunda ratione noftra decidendi, ubi Regu-

medio

larum Cancellarie & Extravagantis ad Regimen refervationes,

wfit,

ac per confequens etiam Concordatorum Sede Pontificia vacante

Tn ed

forum

cefiant; ceffantibus vero regalis Cancellarig & Concorda

F

refer-

VàCan

i) Branden ad Cbn:gord.t q. 12; u 14, Nïicjonlärts ad Coucord. ziz. 1. dub.

9. $9.

tue

k) Conf. difiept. Jur. publ. Ecclef. de Alternáz, metf. $. LXIIT. u. LT. ad Seprimtit.

D) Gregor. dec. 240. 11.8. , & in- Virduuen. Abbatie 26. gunii 1699. 1. 19. cor.

Rmo Molines: apud . Rigantium 709 1.

OM

da reg. 1« Cancell, $. VIL t 39« .

2)1

6

. Nid, $. XX1, per/ totum.

N

LÀ

—

Tmns'latz'æzew autboritate Aþg/h)lz'ca J*?xöïzrz-mï

UVatis. 93

r

refervationibus tempore viduitatis vacatio non fääötrahitur ad

odi.

QCfg.

dieim confirmationis ex vi refervationis necdum formate, neque

formabilis, -Hic ergo pugnat illa ratio, quod, cum reeule

u

: Qud

Cancellarie morte Pontificis exfpirent, non poffint fede deftitu-

Corum

ta refervationem operari & perficere in illis beneficiis, in qui-

bus eam antea nondum operatz funt: dein quid operatur decre-

tum Confiftoriale: contra Concordata ad effedtum refervationis,

ubi vacatio beneficiorum non eft com

fine complemento poffeffionis ?

pieta', tantum initialis, vel

lII. Adtium Removetur 'prætereä qüælibgt difficultas

ex adverío pretenía ratione impedimenti legitimi tempore vi-

l i.

duitatis habiti, non conferendi iftiusmodi beneficia; utique fi

pra Va

beneficia modo vacatura jam effent determinate refervata, atque

Xl con.

ante pacificam poffeffionem , quz modo contigit Sede vacante,

üm, «

jam vacarent S. 5edi, & refervationis legi ante mortem fuiffent

lica te-

fübjeda, tunc nihilominus manerent refervata, licet vacare ce-

Powo

E d

itabile,

perint defun&o Pontifice m): haberent quoque Curialifiz legi-

Qmmo

timum impedimentum ex viduitate S. Sedis defumtum; fruftra

adhune

autem excufant collationem a S. Pontifice, quando non erat,

& amo-

fuiffe omiffam, cum morte S. Pontificis, exeuntibus quoque re-

enedcio

eulis Cancellarie & refervationibus talibus e medio fublatis nul-

Ys QUe-

jum $. Sedi competat jus circa beneficia tempore viduitatis va-

] conbt-

cantia ; fed potius jure proprio Ordinarii difponere valent abs-

que devolutionis.aut przícriptionis titulo, donec & quousque

$. Pontifex noviter affumtus fuas edat regulas Cancellarie, quse

'm' parti-

licet condi foleant in craftinum fuz affüumtionis, differri tamen

lia fo-

mlentui

poffunt ad aliud longius tempus, ita.quidem; ut fi illo inter-

medio tempore vacet beneficium, Ordinarius illud conferre

2 gt

vat107165,

pofüt, quia adhuc obnoxium non erit refervationi regularum

;

| vacante

non editarum n).

datorm

IV. Adamm, Benéficia in Curia pe'rk"obitum"naturalem

refer-

vacantia etiam tempore viduitatis & intermedio ab affümtione

usque ad

nenft re-

if

(

editionem regularum per

men«fem funt & ma

j i.

*

3

fervaïa 3

2) -Arg. Extrabagmtis ült. de ptab. inter 'commune:.

119

]l $

ij) Barbofa de Ep

3 n. ggä.g'

ife. part. 3. alleg. 57. 1 63.; ?Muæga de betef. 4.

Gare dg benef.. part. 5« gap. 1. ti4 646,

/

.94 De Bänejicz'z'sv cg. Dignimtz'äus per Promotiouenm vel

" fervata; cümxhæcfi'eferx—fatio non fit indu&a, fed faltem repetita

jen

in regulis Cancellarig; ac de cetero habeatur ex juré communi )5

fic.

jus aufem commune non fiftitur Sede vacante; quidquid fit,

jure commurii hzc beneficia per promotionem vacantia non funt

POI'C

anpl

xefervata, neque in Germania tenent Extravagantes vel regulg

rezil

Cancellarie, nifi ut moderate in Concordatis; Concordata autem

non funt inita pro fede vacante, inde refervata non manent fede

rm

vacante beneficia vigore Extravagantis Execrabilis refervata, etfi

hanc Pontifex non reftrinxerit ad dies vite vel regiminis fui ,

regil

ficuttamen regulas Cancellariz , que vitam Pontificum , a quibus

quod

Yacan

edite funt, non excedunt: rurfüs veritaseft, quod beneficia per

promotionem ad Epifcopatus vacantia non fint refervata per Ex-

fe n

trav, Execrabilis, fed per Extrav. adiRegimen & regulas Cancel-

ceptl

lariz, quanquam in Extrav. Execrabilis omnia refervata fint bene-

gula |

ficia, omnesdignitates, perfonatus & officia alio fimili per Sedem

A poftolicam obtento, & fic per promotionem A poftolicam ad alia

j

incompatibilia fint S. Sedi affedta etiam vacante Papatu, tamen in

& Qu

Extrav. hac non cenfetur agi de promotis ad dignitatem Epifco-

Caxca

palem , fed tantum ad alias inferiores, tum quia in odiofis dignita-

nv B

tis nomine non veniunt fumm& & Epifcopales dignitates, tum &

non V

quia textus literalis perfpicue docet, fermonem effe de inferio-

Qrdin

xibus tantum ; ibi — abrque more difpendio in ordinariorum mani-

Tirios

bus dimitti debeant. Supponituritaque, quod promoti non ipfi

fentiu

fint Epifcopi & Ordinarii, per confequens in Extrav. Execrabilis

Cordati

non funt refervata beneficia, que ex promotione S. Pontificis ad

Aion op.

Epiícopatum fada vacant , fed iffa refervatio primum füccefüit in

Extrav. ad regimen & reguiis Cancellarim. Beneficia reliqua

V

egent 1

ratione perfong nempe, quia defuncus beneficiatus fuit famni-

liaris, poft obitum Papz p) non refervata fünt; tunc enim fi va-

tinpuun

catio contingat fede vacante, poterit Ordinarius providere , quia

Operari

p f

xefervatis non inducitur ex fola qualitate perfonz aprincipio , fed

fimul fi fit, fit Beneficiatus Papz familiaris; item fi beneficium

Tavio

fit prima dignitas, in vim Concordatorum pertinet provifio ad Or-

pergas

infery;

dinarium: de hoc tamenalibi. Similiter in przíenti refervatio

mgtionis

ger promotionem modo-i»nduþcitur in ipfo momento pro

l

i

plene

)uL

0) bap; 2, & 44. c?e prab. in G.

DET

Ml

- ) vt ia difisrts EH ad Conrord, Geri de- Refervat, eo qualis

;e:faag c I $. 1X

-

$n

E.

]

.. Trauslationent authoätate Aþajiolz'm fäc?am rejäwatzs 95

tepetits

Qni Q

plen'æ & vacationis contingentia aut afï'ebufione poffeffionis paci-

i £.

fice per Verba Concordatorum — zenpore prorotionir, quo tem-

0n At

pore fi fedes non amplius plena, fi ob mortem Pontificis non

| Terula

amplius vigent re

m

veule Cancellariz

; ceffat

Liautem

regularum Cancellariz & Concordatorum.

proinde refervatio &

:

Vent feda

V. Ad stum, Sicut exceptio firmat regulam in conträ-

Vatt, etf

rium ex mente adverfarium , ifa etiam exceptio debet effe de

imis füi ;

regula q) ; adeoque noftra exceptio in beneficiis Parochialibus,

1 Quibus

quod non fint íede vacante refervata, tangit illa beneficia, quz

la per

vacante Papatu tamen fünt refervata. uti in refp. ad IVtum illa

per lx

recenfuimus: non vero procedit in noflris terminis, quia ex-

isCaneel.

ceptio eft oratio, quze regulse detrahit, non p

oteft autem de re-

lnt bene.

gula detrahere , quod regula non continetur.

r Sedem

VI. Ad 6tum, Concordata quod fint nomine

S : Sedis

im d dl

inita, quod fint perpetua, etiam durant fede vacante, id omne,

famenin

& quod ultra huc conjicere poflunt, in eo fenfu procedit, ut

n Epite-

Concordata non indigeant nova refuífcitatione vel confirmatione

sdignitis

novi Pontificis, quemadmodum indigent Regulz Cancellariz ;

s tm&

non vero, ut ex illis aliquid durius flatutum cenfeatur , contra

e inferio»

Ordinarios Germanie , quod contra aliarum provinciarum Ordi-

F JOfi-

narios introductum non erat; hoc enim non fuit de mente paci-

| non pf

Ícentium , nec poterat rationabiliter induci eo ipfo, quod Con-

yecras

o ad

cordata refp

iciebant favorem Nationis Germanice, adus enim

non operantur ulfra agentium intentionem 7).-

aceefft m

VII. Parvi penfà replicatione, quod, fi Concordata non

ja reliqui

foit -

egent nova confirmatione,.quia per obitum Pontificis non ex-

r

tinguuntur, neceffario etiam fíede vacante vigere debeant &

nim f Vi*

operari refervationem ; etenim nihil impedit, quominus per-

jere, quià

petua fint Concordata, nempe ut vim habeant & operentur re-

Xipios

iervationes Sede implefa, non vacante, ficut multa alia pacta

yeneficimm

perpetua dantur, quorum tamen effectus difcontinuus eft, & per

nfioadOr-

ope-

qefervatio

intervalla divifus , u't'i, ergo eftectum fini intenfo contrarium

'rarix

romgtionis

plenæ

q) ex L-. .4. $. f. de peun.- ?eg.

z

») ad text. in L. non omuis 19

ff- de reb. Credir, , Schriier in jus C&ton.* zi

Jib. 3. tra&l, 1. porze2. cap. 3. fecla 6. $. 2. 0. 254., Engel 2. 49. tit. de Pral.a

T52

Sehmalzgrt. eod, zit. 24 320. W. neque obflat. , & commmzitez- Qmpes.

FK

L

ff

96 De Beanicz'is 67 Dz'gm'tatz'bus perPromoiia/nem v?l :

rari non debent ; ita fede vacante exeuntibus reeulis Cancellarie

er Concordata hzc caufa Germanorum durior, & gravior circa

$i r

refervationes facta non eft ex indole, & natura Concordatorum ,

i

que interpretari debent juxta regulas legales juxta obfervantiam

& communem ratiqnisdu&um.

VIIL. Nec fabäfi*iï; quod Concordata i-ndeün-it/e Iöquan-

1

tur, & nullam faciant diftincionem inter beneficia taliter va-

2031

cantia Sede Apoflolica plena, & Pafltore viduata, ideoque in-

definite intellizi debeant de vacationibus, qus utroque tempore

fum,

peficimi

fequuntur 7), eo prorfus modo, quo beneficia vacantia per pro-

ritate .

motionem ad Ecclefias Patriarchales , -Archi - Epifcopales, Epi-

Ícopales &c, &c. funt etiam vigore Concordatorum favore Sedis

habem

«

jom a

A poftolicie refervata, five promotio immediate fiat ab ipfa S, Se-

de, five mediate, id.eft, ab'alio ex delegatione Pape, quia

puitz

Concordata fimpliciter & indefinite Beneficia przfata reddunt

]'L'ffr L

refervationi obnoxiat) Ex hoc ipfo plane dignofcitur, quam

compa

infubfiftens fit contraria opinio; afferitur, quod non probatur.

Can$ :]U)

11111

Supra jam fufficienter de contrario inflrudii fümus; quomodo

lo

w

I

Promotio non mediata, fed immediata effe debeat, ut referva-

tionem operetur: Concordata igitur licet continuam & perpe-

fmtDE

tuam habeant obligationem , adéoque etiam Sede vacante , atque

fl'füü;ü 1

nem Qid

indiflinde: non tamen aliter habent, quam.ut a parte expreffe

fuit in padum deductum: refervatio autem fede vacante in

foetrdin

actum minime deducta fuit, cum.ante Concordatà nulla lis aüt

difícordia fuerit de beneficiis fede vacante conferendis: unde &

tire a

iim

erpetuitas ac indiflinde obligans refervatio Apoftolica Con-

pris ob

cordatorum tantum

dédtrar

procedit ex fpppoiito , qüod AS«ede;s Apgfïo.

.

lica nonjf Vacetv u).

effe Decr

Tucüm |

5. XXx;

les Yipre

tus Hify

?

tf alam

'a)ad reg. textus du cap. quia 'cz'ic

s

a 22 de privil. L. wn Hi/iïng&emus [f de

vecept. arüitr.

II

7) Emmus Petra ad Co

[/]

g

]exfecr

$. 7- à n. 12. d? feq.

it. WApo/t;. T0l 5« pag. 30« ti« 47 'Rigäantius z?weg. HA

"

9)

"*') d W

79. & 8o.

Conf. omnino P. Engel de Pr:jsb. Jh. '49,,' Böckh'li. lib. lLT. zig.. g. ?;.781-

-

l

Tmn&ldüonmz awhow'mte Apoj?olica f?rït'anï æjgj;rvatis. 91

Vellatie

u$ XXX

At ia

tom )

$i Promotio Apoftolica fiat ad Beneficium , ubi Capztula ciqujä

TVntam

funt , vel anni Carentie , an ex tali promotione prümum fit .

ducompatibile, € fummo Pontifici rgfervatum»?

t loqun-

e.CapituliS Claufïs, & Annis Carentie vide Cl. D.-Dürr

. T

tiiter v

-dn fuis Differt.. editis.

lilis nunc premiffis, queritur,

0que jn.

an S. Pontifici ad talem Ecclefiam, ubi vel Capitulum eft clau-

. tempore

füum, vel adíunt AnniCarentie , promoventi fit refervatum be-

t(-

iT

neficium jam habitum in vim Promotionis vel Collationis Autho-

iles, pl«

E

ritate A poftolica faü&e ? Exempla harum promotionum vix non

vore Sedis

habemus quotidiana, & dubium defüper motum fuit in Rota

p Se-

jam Ànno1589.in Leodien. Canonicatüs 9. Decemb. cor. D. Pam-

pe, quia

hilio x), & in una Spiren. A.1689 dubitatum fuit in Dataria

hi reddunt

inter Lothavium Pridericum de W'aldt provifum de fecundo in-

ür, quam

compatibili, & "TAeodoricum de Horphlot, qui primum ut va-

*

probatut,

cans j

uxta decretum impetraverat flan

51

te ftatuto Spirenüs Eccle-

fie circa Carentiam quadriennii,

quomdo

ut refetva-

IL Capitulis claufis uti & annis Carentiz vehementer ob-

& pepe-

ftant Decretum Concilit 'Trid. Seff. 24. de Reform. cap. 14., & con-

fitutio la 106. Pii V, quz venit in executionem & declaratio-

infe , atque

o exprev

nem dici decreti, quibus revocantur przdida ftatuta, & con-

varané

füetüdines etiam immemoriales, etiamfi juramento, confirma-

wio Jis aut

tione apoftolica aut alio quovis przfidio munita fint, atque in

s wnde &

iffórum confequentiam decifiones Rotales emanate beneficia

lolica Cone

prius obtenta tali promotione & vacare & refervata effe vane

declararunt, cum certum fit in Ecclefiis Germanie necreceptum

ieä APQHO'

effe Decretum Concilii, nec Confütutionem Pianam, fed ad-

hucdum fervari predida ftatuta, & confuetudines immemoria-

les vigore fuo perfiftere.

Idem etiam in aliquibus Cathedrali-

.XX

bus Hifpaniz obfervari refert Garc. , cit. n. 137, & Rota tenuit

in Salamantino dimidie portioni: 11. Decemb. 1585. cor. D. Orano.

Engtümwïf i

III. Inde fi requiratur perceptio £ructuum ad effedum, ut

d PTOf

at iinp I

per gfï'ecutionem unius- incompatibilis vacet Primum ; JR

motio

'.,x) de 'cjü.a decifione Rotauli Ga:c part. 11.. de beuef.. cap. V.. tl. 104. o*

14

r 78'

98 | De Beæzqfigiis eg Dz'-gm'tatilaüs per Prontotiontem vel

fr

motio Apoftolica ad Ecclefiam , ubi Capitulum ctaufum eft, &

foed

provifus non admittitur ad Capitulum, & fruduum perceptio-

rptel

nem , paftiter vacationem prioris obtenti inducere nequit, cum

uod 1

ili provifo fit nudus titulus, & frucus ex vacatione alterius

s, Con

modo fit habiturus; & fic fubintrat cap. fi tibi conceffo 26. de

quthori

Preb. in 6. Non füfficit collatio fola S. Pontificis, & acceptatia

Canonit

provifi, fed requiritur pacifica poffeffio fecundi, non prima pof-

nfi pfiü

feffio fine frudtibus, fed fecunda ceu plena & fru

& Dac

imiffo priori Beneficiatus egere incipiat y) :

gifera, ne di-

R

fio pet

Bullam

IV. Dearnnis Carentie majus dubium eft, quam d

e Capi-

tulis claufis: interim infifiendum eft equitati Cap. fi tibi conce[fo

termit

26. de Preb. in 6, nec talis provifus Apoftolicus, licet illi Ca-

culfus.

foniz

pitulum non fit claufum, cenfetur babere beneficium , qui fru-

&ibus carere debet, incompatibile 2).

confer|

ce off

V. Jam Joannes XXII. a) modum annis Carentiz ponere

oncra (

voluit,

ante eum ipfimet Epifcopi poft Concilium 'Irid. &

Pianam Conftit. fcribentes P) , volunt. Statuta & conftitutiones

VI

iftas ut fcandalofas non excufari poffe; illa enim regula, quod

NV

lex non recepta non obligat, non videtur procedere, quando

lex prohibet tanquam alias malum five fcandalofum , & quando

n

derogat confüetudini non fimpliciter, fed illam damnando &

Confecu

reprobando ut iniquam & irrationabilem c ).

iniliqui

VI. Minime hzec relevant; nam przdicta flatuta & conf'ue-

n0n aufe

€05 non.

tudines adhucdum fervantur five de jure five de facto d)5 Ca-

cenetur

pitulum enim non percipit illos fructus tanquam fructus Cano-

LS

nicatus aut Prebendz novi refidentis, fed potius jure proprio,

allecutio

quia Prekenda novi Canonici non videtur habere tunc fructus,

nec d*igäs novus refidens eos lucra;ur ex forma flatuti ve

l con-

x

fuetu-

Ü

h] M

y) Ut DD in cap. ci. Si tibi conceff. |

&urelk

N

;

i B

z) Vid. fapra $.

,

Dn)

$) Conftit, Sufcepti Regiminis cap. II.

Exmavag.—

de Ele&i. d Eïev"&z' po?g/?ate i:1/tg1; ejas

Án

b) Apud Garc. . c. . 161.

fabr

c) Suatez, Cevallos l. c. & S. Co

*

ted) l

l c. 3. 164.

ngreg. Éomz 18. 7ul xäöx. apud Garc:

Ce]

tiirio

d) Ut profequitur cit. Autþer Garc, s. 166, d7 fa.

m

4

3

ul

Tronslationem azzthqritate-Apoþolz'&av j?:&'amxrqfeä;vatis. 99

i, i

fuetudinis, & fic non poteft dici auferri ei frudus, quod cor-

TOpio.

ruptela & iniquum effet, fed tantum-non dari, & perinde eft

: dlierivs

quod iftos fructus, ac fi non refideret. .In fortioribus terminis

S. Cóngregatjo Cc. cenfüit, confuetudinem Ecclefie Malfitan.

. de

authoritate apoftolica Leonis X. confirmatam , ut Presbyteri &

CCeptatig

Canonici ad participationem Maffie communis non admittantur,

rima pf

j ne di-

nifi prius decem annos in Ordinibus Acolythatu, Subdiaconatu

& Diaconatu, in quolibet ex his per triennium, & in Sacerdo-

tio per annum fervierint, fublatam non effe per Concilium, vel

de Copi.

Bullam Pianam, quia dict Conftitutiones loquuntur in diverfis

Wif

terminis, & confüetudines iftz funt rationabiles , tendentes ad

t il a.

cultüs divini augmentum , ceu & noftrarum Ecclefiarum Ger-

Qu f

maniz Statuta & Confuetudines pariter funt ad ipfius Ecclefize

coníervationem , & reditus applicantur ut plurimum vel fabri-

cz officio, aut maffe communi ad debita exfolvenda, aliaque

? poncre

]rd &

onera communia füpportanda e).

t catlones

li, quod

"VII. Div&rfimcde itaque € | itulisfft;ïsinfervientes Clezici

, Quindo

annos Carentie habent; tres Cafus diftinguit Garcias; velenim

Y quando

i*-9 früctus refervantur hzeredibus defunüi, inde etiam eos

wando &

confecuturi erunt heredes hujus Canonici noviter admiffi, prout

in aliquibus Cathedralibus Hifpanie; in hoc cáfü cum frucdus

f eetne-

non auferantur, fíed differantur, hinc eft, quod licet Canonicus

eos non percipiat in

rimo anno, nifi refpedive ad heredes,

1

i

lus Cano-

cenfetur tamen , ac

effedive perciperet, proindeque per

e alterum incompatibile

: proprit

3iïecuticnem tall.is, Cano'nicaktus vacar

2

"denfet

yc frodus,

| vel cof-

füett-

In Metropaïz'mwvæ«Msg.— duo anni Carentiz computantur, & eorum fru&tus

"

aurefcunt reliquis relidentibus; in Spirenft quatuor; in Eibfledrenff dua ,

in Bafüeenft tres , in. Paffavienfr txés, in Metropolit. Magdeb. quinque, in

Bambergeuft tres , quorum tamen unus Gratiz, reliqui aurefcunt Maffze

y: ütet u

Prab. , in. Caminenfé primus eft annus Gratiz , fecundus Fabricz, tertius

Annatarum, in AMomafferienfi tres ,. & primus annus Gratig, fecundus

fabrice Eul., tertius Maffe Przb. aurefcit; aíft alibi fru&tus fimpliciter

cedunt, ut in JVormatienfrg of&cio Celle; in JVirceburgeu[r tres funt anni

, ipad Gu

Carentit, primo anno fructus cedunt fabriee Ecclefiée, fecundo anno

efficio Poetz, tertio anno ofücio Prafentiarum ; rurfus alibi funt anni

3

Carentia pro Hæ;edibus defun&i, ut in Colopienf. -

EN

X60 . Dä,i Benefþiz's U Digvzitätiläfls ! pef Promotionem vel

cenfet pb& "Garc. ]. c. . 137. Paffer. & alias Rigantius f.).

Jdem juris eft, fi reditus totius-anni in feflis vel Veípe.

frd

centi

ris captiofis jam fint deferviti, ita in Ecclefia 'Colleg. S..Flo-

rini civitatis Confluentie flatutum conditum eft a, 1588. ab

Cifio

f

Archi.Epiftopo Trev. Joanne a Schenembergh, & pluribus

aliis Succefforibus confirmatum —. — flatuimur quod Canonicur

murm

]ycret

noflre Ecclefie qui ante plenum. finem primarum vefperarum vefi-

dentialis fefii $. Doannis e vivir excefferit , omnibur proventibus

rem ]

tüta 1

poft idem fefium obventurir carere debeat : J urque ad finem prima-

utilia

vuim vefperarufu fupervixerit, quiburcunque poflea tempore menfe,

die hora ipjum. hane diem. nativitetir S. Sjoannir Baptijie

nam.

Jequentibus decefferit, integros fru&ur eo anno perventuros tau. in

Lout

bladir quam in vino. (quotidianir.tamen diftribuizonibus €7 prafen-

fübric

& il

tüir exceptir) Capitularem etiam portionem confequantur.: dubium

in facra Congregatione Concilii 19. A

ug

bu

1752. motum fuit poft

deefiet

obitum Decani ab Ehrencron.in a. 1749. fubfecutum in cujus

fitem

locum fubintravit Canon. Jeser — an fructus & redditus De-

frudus

cannales decurfi & maturati à die feftiv. S. Joanni 1749. usque

Jenefic

ad aliam diem ejusdem feflivitatis fübfequentis anni 1750. de-

s i

beantur heredibus Decani ab Ehrencron interim defunéti &

refpondit facrum "Tribunal affirmative in Trevirenfi Fru&uum

a

[

& 18. Nov. 1752. in éeadem 'Treviren. aufit ftandum vel rece-

quic

elt df

-dendumïä* decifis? in fleciüs & amplius.

t

debet Si

2

£

VIII.

ubi ufüs

——

lor atten

adum.

,f)AJn äo;nmczzt. a Reg. L Crmc 0. VIIL s. I.4,4.*ïibïdyem varig decifiones

:

Rote, Leuren. in for. benef. p. 3. c. 2. q. 102, de Louvrez differz, XX.

übftante

?. 32. pag. 321 , Wieftner de Prab. n, 197, Schmalzgr. eod. tiz. n.. 126,

nii-— -

Hc coniuetudo, zbi fru£tus rofervantur baredibus ex caufa non folutionis

Wnam.cx

frü&uum primi anni, nullam habet juris refiftentiam , imo potius affi-

ftentiam — -— cum potius fit dilatio folutionis, quam difpofitio fru&uum

Quenti

ad alium fpe&entium , & ita declaratum fuit per facram Congreg. Conc.

dtne fopr

d. c. 14. de ref. & conflitutionem Pii V. non habere locum , quando

t Den

fru&tus primi anni refervantur beredibus poft obitum .beneficiati — — ut

provideri poffit de iis, que ad fepulturam fünt neceffaria, que plerum-

que ob inopiam defuncti negliguntur cum magno Ordinis Ecclefiaftici

p

dedecore, . Neque hic locum habet conftitutio Julii IHI, quia non verfa-

mur in fructibus non exactis, fed ut dictum eft, in fru&ibus,- quorum

folutio dilata eft poft obitum beneiïcigti. Rotam coram Seraphin. dec. 1653.

!) ligu

j

Tff'amlatimzem-auiï»owïate Apoftolica factam ve[ervatis. Iö-t

lts £,

PVIII. Vel altero cafu promoti .Apo&oiici.non percipiunt

Veipe

frudus primi anni, nec refervantur eis poft mortem , fi appli-

S.Dh

centur fructus fabrics , velaliis piis ufibus, locum habebit de-

$:

8. db

cifio Cap. Si tibi conceffo 26. de Prab. in 6 , & fic per affecutio-

plüribus

nem Canonicatüs vel dignitatis in illis Ecclefiis non vacabit pri-

AOTj

mum beneficium incompatibile, quod quis obtinet; quousque

lu Tejï.

lucretur fructus Canonicatüs vel dignitatis integre, feu majo-

Qrentibuy

xem partem g). Maxime id obtinebit in Germania, ubi fta.

1 prim-

tuta hzc ad confervationem ipfius Ecclefie feu neceffaria feu

It neye

utilia non revocata funt per Decretum Conc. Trid., vel Pia-

Doptijie

pàm conftitutionem , fed adhucdum perfiftunt. Quando ait de

Louvrez citi differt. 20. n. 32, provifum hoc in cafu, ubi fructus

U toy üt

j prfe-

fabricz applicantur, non ceníeri privatum hac ratione, quod

- dubium

& ifli cedant in utilitstem Canonicorum, qui, fi quid fabrice

fuit pof

deeffet, id fupplere tenerentur, nimis id rengote cedit in utili-

] Cujus

tatem provifi, eatenus poffeffio fua non poteft dici frugifera, fi

ditus De-

fructus cedunt fabricz ad hunc effectum , ut aliud, quod tenet,

(o. üsque

beneficium dimittere, & omnibus interea ca

:

rere debeat -fm&-i"

1750. de-

bus poffeffionis fus.

nf &

IX. Vel tertiüs cafus eft, quandö fructus refäfvanïür anti-

Trutum

Yal t&Ce-

'quis Canonicis, vel menfz Epifcopali aut Capitulari; & major

eft difficultas .

129 Enim Sedes Apoflolica attendere non

debet Statuto hzc & confluetudines etiam nunc vigentes 7);

VIIT.

ubi ufus contrarius eft conftitutionibus Apoftolicis, non mere-

tur attentionem ob decretum irritans, quod inficit quemcunque

actum.

249 In cit. Spirenfi fuit refolutum pro vacatione non

ye decifiones

l df[,ffrt. XX-

',.i?

obftante flatuto Ecclefie Spirenfis circa carentiam quadricen-

PXSUT

nii— — nifi Lotharius "Fridericur intra duos menfes dimiferit

unam.ex Canonicatibus, 1o.. Mart. 1689, & fücceffive in í&-

n (olhtionit

) potiis li.

quenti Pontificatu Alexandri VLIIL. fuit refolutum pro relaxa-

tio fro&um

tione fupplicationis Theodori: & fic 39 non poteft dari cafus;

] gïeg, COI]C'

um , quixo

us, aut in totum, aut pro

—

dimi-

i - - n

qju:od bencficigtus non percipiat frud

,

3

ye plerum

g) Garc. I o 3. 144; '*Riäant,-i. 6 fl igsg':

; Ecceldtic

j n0l yeft

B) Garze. ]. c. 1. 146 & 49..

s; quOl"»lm

à) Rigantius J. c, s. 1$2.

n d 5

Ti

i

102 /De, Eez&eþii; 89' Dignitatibus per Bïomotid*zzezk ve .

"o

dimidia ,, fi S. Pontifex Pius fuftulit confuetudines etiam dm-

nobis !

memoriales &).

X

X. Verum in vim Statutorum legitime receptorum provif:

etiam Apoftolici in annis Carentie frucibus carent, & ftatuta

ces d

)l &

ftridie obfervantur, nihilque cenflitutionis Pianz decretum irri-

tans relevat ]). Capitulum.hos fru&us percipit jure proprio,

S[ng j

& provifus nonnifi poft annos refidentig & carentis fibi illos

]ä'it j [

acquirere poterit, adeoque non poteft dici, illi auferri frudtus,

lu Cat

fed potius non acquirere, perinde ac fi non refideret; ceffat

indicauf

igitur incompatibilitas, ubi quis non percipit fructus fecundi,

füïi1 '

nec locus eft decreto de dimittendo, ubi fecundi non habetur

eni

frugifera pofleffio: opus quippe eft ad refervationem, ut vac*t

as r

r

imum ad mentem Concordatorum ex Promotione authoritate

lstio,

A

poftolica fada; non enim tam Decretum de dimittendo, quam

ad lu

vera promotio ftugifera vacationem

rimi inducit, ex capite

dedifl

incompatibilitatis, & Extravagantis Concordatis inferte , non

Aptfi

vacat interim beneficium, usque dum beneficiatus alterius be-

bile d&

neficii frudtus percipere incipiat, dein vero primum dimittere

dlterom

debebit, quia hujus vacatio tantum fufpenfa usque ad per-

lum D

ceptionem fruduum m); & fic non füfficit dicere cum Rota,

ferg t

relaxandam effe fupplicationem ad favorem 'T'heodori, vel quod

tis, &

Papa habuerit notitiam carentie frudtuum, & adhue conferre

dücend.

voluerit, cum verfemur in terminis Concordatorum. Optime

fmnis fr

enim Rota cit, in Leodien. Caononicatár €9 Scholaflerie íübdit,

el o

quod £ructus primi anni referventur hxredibus Canonici defun-

|

&i, & quoad alios tres annos fubfequentes Domini confiderabant

effe in favorem noviter proviforum facultatem lucrandi diftributia-

mer quotidianas vigore indulti a Clemente VITI./ Ecclefie Lcodienfi

hl

