Qïeöanïen ixbgr öqs Gufridytige uno gewifï'enbafte 25eoenfe

e

-4) Catalogus Cathedralium Ecclefï&rum vel Epifcopafuum totius orbis Chri-

( füani exhibetur: in elucubrationibus Pacis. Jordani Vincentini, Epifcopi Tras

gurienfi'tom. 1. in pr.

:

L

[

*

-

B. -s AUA duns Cauéde db s N E

v) Caw20. 21./ VIl. 4.13.. Neller de zrousl. Eþæopi $. 1, . XIF,

g

Translationem aetboritate AApoftolica factam ve[orvatis. — 13

WT

u

de Anno x710. £?) pag. 2/. €9 feq. habetur ibi: a[fó folle nad)

CiGorma ein Crabifobtbum berfeget tvorben fepn, bis 99?ainj tie-

berum feine vorige QGutbe erbaltent), "Eranfeunter hic exami-

QO«

nare juvat, an Archi-Epifcopatus Moguntinus unquam Worma-

tiam fuerit translatus; digreffionem hanc non injucundam fore

157),

Obafa

credicïerim.

rdum

V. Oppofitum, Metropolim Mog. fcilicet non fuiffe trans-

olum

latam in Cathedram Wormatienfem , fat bene oftendit J. Philip-

Tre.

pus Sclevogtiusu). Illud, ait, extra controverfiam eft, civi-

jenfis

tatem Moguntiacenfem femper pro Metropoli Germanie prim:e

Vi

in civilibus habitam , Wormatiam vero eidem fubjedam fuiffe,

; t-

Adde celeb. Ant. Schmidt x): uti Colonia urbs primaria Ger-

fitit-

opolis Galliarum & Belgice

; ante

maniTæ fecunde, & lreviris Metr

2

prime,

$, Qu

$ $on ber Srage: 25 unb mie bep fo bielen fomobI in offenen Cibriften. al$

yt hi

in befonberen 2Serid)en borfommenben flagen gegen biíe Geiftlidbfeit umb

N

berfelber Immunitet ein £anbsbert im Geritfen (duibig, bie Dánbe eingu-

fíagen ?

3tuf SSerlangen eines

gvofien Sofe8 perfaffet von einem alten

bodverbienten Ctaaté - SPeinifter.

feribit

3) Cointii Z4umal. Eccef. ad au. CCCCLV. n. 14. — &a8 SBifdtbum von

5roinbifd) ebemalen8 einer grofen &tabt, numn eiínenm ffeinen Syleden. in ber

quaü-

€dbmeis iff nad Sonftang gefommen. cit. Cointius ad 4 DXLIX. z. 52.

t bUS

Syer eríte SSi(boflie &it& mar nidt su Paderborn, fonbern 3u Heerftall.

ecefis

Schatenii Ann. Paderborn.

. T. p. 29. $948 S5ifbtbum Silpesbeim felie

Halberftadt $0 Ofterwich ,

um

$ubppr 3u Glten an ber feper gemefen fenn.

KOT

flerio-

ppér nad) ber Seeinung Cointii od .4. DCCCXX. gu Seligenftadt.

GCoint,

Ssifbtbum $u Lüttig i(f subor 3 Tangern ub $u Utrecht getvefen.

prævia

2d.4. DCCXXI. q.

.&* DCCLXXVIL n.25. Syt SBifbof $01 Cambray

i quo

ftunbe fonft unter bem SSiíd)ofen von Rheims; Paulus IV. batibnaber 1559.

*

qum Crabifcbofen erboben, vid. Bulla in Aubert, Mirzi oper. d

H

p. 422;

i.

unb murben ibmm bie 3bifcbófe bon ONNamur nnb Dornick untéermorfen, Die

ebenfall8 Suffraganei pon Rheims getwejen, — Brixen foat ju Sabiona, ——

$308 Gribifibtbium Hamburg iff Anno 852 mif Bremen. bereiniget torben.

midt

— Magdeburg íft unter Dalberfiábtiiber Dieeces gemefen , umb bernad) gac

Quntet

ein Grabifdotbum port aufoerid)tet orben , meldem bie SSift)ofe torn Bran-

(

denburg gnb Havelsberg, 3uv0r uünter Mainz, al8 Sufiragenei untergeben

foorben.

S)a8 A. 965 st Colberg geítiftete S5ifdbtbum fame i XII Szc.

bis Chri-

nad) Tulin, enblíd) 1175 nad) Camin, unb fónnte nod) mebr bergleidoet

S5epfptel 0. 10

p Ti

) Comiment. de divifione Ecclef. & Benef.. ene Y746. Commenr. II, $. 61.

x) dnfir. Ecdef. Parr. 11. $. QJII.

m De Bemyïciz'sfj* Dignitatibus per Promotionen vel

fit

p;-imæ'; ita Mosgun

N

u(

dubium erat.

tia Germaniz prime Metropolis extra

M

toit

VI. Cumque per Gallias, quarum pars Germania prima

& fecunda erat, Metropolitani ex veteri provinciarum more

LiU)

numerarentur, non poteft noninconveniens & abfurdum videri,

fi perverfo difciplinz ordine cum Ot/ono vel Engelhufio in Chro-

fi

nico, quod prodiit Cl. Maderi opera, Moguntiam ftatuas fal-

f

dm

tem Colonienfi ubiorum Metropoli in Germania fecunda, nedum

Crel

Wormatiz paruiffe,

r

uV

VIL Erudita conjeQdura tamen .e& , fi dicas cum P. Ber-

Van

terio Prefide '"l'lofano (ita cit. Sclevogt Comment. II. f. 62.)

Àn

florente imperio Epiícopum Moguntinum Germaniez primz Me-

À4

tropolitanum extitiffe y). Etenim jam iftis temporibus neceffa-

fuil

rium non fuerat, ut in civili quoque Metropoli etiam Metro-

Ecc

politanus Epifcopus federet, innegabile tamen eft, & ex Ire-

ile

nzo conftat, jàm tum in Germania fundatas fuiffe Ecclefias;

E«

interim jam Szc. III. Provincie etiam Ecclefiaffice ex arctiori

(]Ucf

civitatum ,ejusdem provincie conjundione enate funt, atque

T m

Regimen ipfarum Epifcopo in Metropoli refidenti per confue-

ftax

tudinem primitus tributum, dein in Concilio Niceno Can.4. Me-

Canones etiam Concilii Nicenli in

fing

tropolitano firmatum fuit.

eu

,1!

Galliis obtinuerunt; conformis Canoni Conc. Niceni eft Canon 9.

u

d

Concilii Antiocheni À. 341. hujusque in Concilio T'urinenfi

habita fuit ratio À. 397. ac antea Martinus Mog. fuit in Synodo

Sardicenfi ;

;j

nia prima.

confeqluenter eadem vivebant regula in Germa-

VIII. Sicut enim Imperium Romanum in certas Prefe-

&uras, Dieceíes, ac Provincias civiles diftributum, heque

Maciflratibus certis fibi invicem fubordinatis regende commif-

Íe íunt; ita & Ecclefis Chriftiane in Imperiofüborte in certas

Provincias Ecclefiafticas, atque ex his coilectas Dieecefes divi-

g

Íe, & cum fuis Epifcopis uni cuidam fuperiori uti nomine ita

ordi-

B

& digniit*ati'sk,ac poteftatis gradu a ceteris diftindo füb

nate

Xh

J Co"nf. Petrus dke Marca. i Differt.. de Primatibus $. 76. Daude Herarcb.

ï

)

Ecclef. Se&. IT. de Archi-Epiftopis u. IT. p. 232d? 33. Severus modernus Pa

u

rochus in Wallthürn, 7Moguar. Eccef. bodierna. v163, à $ 2«

ii

L

Trauslationezm dzit?aoritate "Apoftolica factam vefervatis. x

du

natz funt z) Quis jam hànc unam (dgMog,untina loquitur Philip-

pus Berterius Diatrib. IT c. 52) aon folum in Gollierum Diccefi fed in

I

toto fere orbe Romano Metropolim jus fuum nonvetinuiffe crediderit?

ia

IX. Berterius L. c. non inficiatur, ubi Majeflatir Romane

rl

nomen poft in Germania extinthum efl, formar civiler €9' Ecclefia-

hro

fticas perturbari illhc facile potuiffes Moguntinam igitur rexerit

fl

Ecclefiam Epifcopus, qui plures fibi fübditos haberet; ruente

lum

tamen in Germania nominis Romani majeftate, turbatisque per

crebra bella rebus civilibus facilius probatu erit, non minus

Der-

turbarum ac malorum ftatui Ecclefiarum importathm fuiffe. Sic

Ó

^

P

Vandali Moeuntinz urbi . funeftam cladem intulere Sec. V. ad

)

An.414. Dein Hunnorum illuvies eandem .ultimo excidio ad

Me.

eli-

A.454. penitus evertita). .Aft ftatum Ecclefis mox turbatum

fuiffe idoneis argumentis nondum evinci potuit: non enim ftatus

ttO-

It

Ecclefie femper eadem ratione digeftus, uti civilis Imperii, nec

ille ab ifto dependens adeo, ut turbato ftatu civili mox cefíet

fi5;

Ecclefiafticus; nullibi enim Canones Conc. Niceni vel fubfe-

O0f

quentium precipiunt, ut Ecclefie ordinentur per provincias,

tque

ut in Metropoli unaquaque primus Epiícopus fedeat; fed con-

níue

Me

fitmant folum inductum olim morem, qui fingulis civitatibus

finguli Epifcopi, provinciis fingulis finguli Metropolitani prz-

ni li

(n9.

erant, & contra eum, ubi fcilicet receptus erat, nihil admitti,

Petrus

nenft

aut cujusquam Provincie jura V;olgri patiuntuz P). $.

enim

1000

enmd

&) 'Thomaffin. p. 1. Jjb. 1. cap. IHHI. $. CXXXIX. Dapin de anziqua Ecd. Difcipl.

Differt. 1. $. 8.. Schilter Infl. 3. Can. Iib.1. ziz, HIT. $. 30.. Flerkius obferv.

felect. Beehmer orig. pracip. maz. Tur. Ecd. c. H. $. 12. d 13.. Nyrer de Pon-

iryfe

zificis Romani poteftaze circa. exemtiones Abbarum fe&l, T. $. 6. Kemmerich Orig.

Iu

euuc

Sur. Eccl. zir. VIIl. m. 4. p. 168. ubiait, u queliber Provincia civilis plures

eompleclebarzur civitates, quarum primaria Mezropolis dicebatur , — cuilibéz eziaus

mm;i

Provincie unus Magiftratus anajor preeraz , Prafes Provincie appellarus, . qui in

Cerus

€Metropoli refidebaz , inque ea zribunal fuumn babebar , atque Imperium d Suris-

d

diclionem per univerfam Provinciam: in ommnes ejus civitazes torumque populimn ; ita

te 1

etiam Ecclefie cujusque Provincie arcliore quodam füedere inzer. fe unite. cum fuis

Doral

Epifcopis. Comproviucialibus inde diclis um Epifcopo , a Merropoli , cujus Ecclefte

preerat , Mezropolitano appellazo füberauz.

0a

$) Vid. Mafcov. de rebus geflis Germ.

/

b) Sclevogt. Lc. $.62. Bingbhamus ori

ines froe antiquitates Eccl&sjähfifæf Vol.

I'*ra

iam formam non abfolute fed in tan-

üe

$i

IIl, Lib. IX. eap. L. $. kIII. E«cclefia i

tum

?

i6 De Beneficiis & Dignitatibus per. Promotionenma. vel

qut

mlin; in Epift. L cap. r. ; que incipit: Petrus Apoftolus Jefe

Chrifti eletis advenir difperfionir Ponti, Galatie, Cappadocia ,

o

effe.

jfüe €9 Bythynie €c. ad plures fidelium cetus 1n diverfis ter-.

ris degentes epiftolam fuam fcripfit, ut eadem ab omnibus le-

eeretur, propterea ordinem ac fitum provinciarum jam fecu-

ceut

tus eff. Íta & S. Paulus ad Galatar , Theffalonicenfes , Corin-

xirmé

thior C2c. c)

busf

éode

. X. . Opera fiquidem Sidonii Epiftopi ad A.600. fub aufpi-

ciis Theodeberti l'rancorum Regis effedum eít, inquit Daude

confi

]. c., ut Moguntiacam fuis e ruinis denuo fufcitaretur, de quo

Sedi

"Venantius Fortunatus in Sidonium Moguntinum — jura.Sacer-

xiff,

der

dotum facro mo

Ut F

amine fervans. Jam autem profequitur Sclevogt

Rifact

Lach

l.c. $. 63. , & ait, non repugnamus, quominus Venantii For-

tunati Carmen hoc de ArchiEpifcopali dignitate intelligatur;

vifac

alias enim nulla ratio, quae nos Sacerdotis vocab

alum cogat d/e

fecife

qm

Epifcopis precife intelligere.

Maqu

XI. Haud de nihilo eft Lehmanni ratio, propterea Wor-

liferas

matie Epifcopum in Moguntinum fibi poteftatem arrogaffe ,

Jegatie

quod Lotharius, Pipinus, & Carolus M. Imperatores frequen-

Metr

tifime civitatem ipfius habitaverint: Unde enim collata funt

h€ C0|

in eundem Archi- Epifcopi nomenac jura ? Sclevogt c. f.64. & 65.

m

fatetur, fe non fatisvidere, quocolore Petrum de Marca deferere,

aut

til, nb

Mogu

tum feqtiuta fuit, in quantum ad fpiritualis fui regiminis & difciplina finem

X

expedire & conducere judicavit. Glofla d Novell. XXXI. cap.II. inno-

vationi provinciarum nonadftringuntur Ecclefiz, adde Novell. X XVIIT. c. IT.

rhari::ïr;

& fic Innocentius epiff. 18. n. 2. ad Alexandrum Antiochenum, qui qua-

Àrchi.

ftionem propofuerat: uzrum. divifis Iaperiali judicio proviuciis uz due metropoles

üt Du

fiant , fic duo Metropolitaui Epifcopi debeant nominari? ^Refpondit: som vifum

eft mobilitatem . uece[fttatum: bumanam Dei Ecclefram. commiüzari bonoresque aut

mtiGH;L

Bingham,

il Rhe

divifiones perpeti, quas pro, fuis caufis faciendas , duxerit. imperazor

Volum. HT. cit. in fine — Fcclefra in bis vebus fuiffe libertim. formam. d£" divi-

CHl ve

fionem veipubl, fequi vel uon [equi quemadmodum fibi smaxime expedire credideris z

iynodo

do* fiquas bujus generis mutaziones. facte fuerinz , eas. geueratim dirigeuze vel con-

Jentienze quodam provinciali el generali coucilio , vel zacite ?* approbanze Ecclefía

&as fuiffe.

fe'cutil funt Petrus & Paáulus fitum Provincia-

L

c) Non tainen ex hoc inferas:

)

rum fecundum ftatum tum tempotis civilem; ergo penes Reges & Princi-

T

pes eft diftinguere Dieecefes Ecclefig ; V'ide Bingham. /, e. Liä. IX. c.L. $. P IU

Tmæ&latz'wem atithovitate Apoflolica faclam: vefervatis. 17

W

fü

lÜ

aut Offonum , qui Wormatienü jus, Archi-Epifcopale in- Mog.

Ecclefiam contra mores ac jura Ecclefiaftica enatum & quzfitum

(j

le.

effe fcribit, cum Engellujio, qui Colonienfi, tegere ac tueri queat.

a

XIL Similis irrelevanti eft, ftatum Ecclefie Moguntinz,

hr

ceu ex S. Bonifacii verbis perfpicitur, etiam tum temporis ma-

xime perverfum fuiffe, cum inftaurata iterum atque ex cineri-

W

bus fuis effet excitata; nihil ergo abfurdi affirmaverit, quiillam

eodem svo fübjectam alii ftatuerit, INNam cum non fuüfficienter

Juda

quo

conftet, illam alterifuiffe fubjedam tanquam Archi-Epifcopali

Sedi cum diminutione proprii Juris Metropolitici, fufücit di-

dC0]

N

xiffe, Otlonum deceptum fuiffe falfa conjectura, eoquod S. Bo-

FOL

nifacius ad Sedem hanc Metrop. elevatus, non autem dicitur a

Zacharia S. Pontifice Moguntinam Ecclefiam primitus füb Bo-

tur;

1

(üe

nifacio ad Metropoliticam dignitatem evexiffe, vel-principibus.

feciffe poteftatem evehendi. 'Inde falífa conjectura eft, quafi -

eum fubfuiffe aliis oporteat, qui fepia alios evehatur. In eo^

Waf«

itaque Otlonus repugnantes habet ipfas Zacharim S. Pontificis

ff

literas, quod dicat , Principem miffa ad Apoftolicum Prefülem

legatione impetraffe, ut Moguntiacenfem Ecclefiam facerent

u

| fat

Metropolim omnium per Germaniam Ecclefiarum., Nulla ibi

ne confirmationis quidem mentio. . S. Bonifacius igitur primus,

&6)-

i2

omnium per Germaniam Primas fcil. ia eo faftigio honoris fte-

W

tit, non quafi antea nullus Metrop

olita Mo

Moguntinus per Germaniam primus.

g-uvm?iæ' ; fgd quod

annam

li

i.

XIII. Ad illud autem, quod S. Bonifacius eþijl. ad Za«

]I.c.II.

chariam P. 4.743. data, Gallias poft tempora Childerici Kegis

) qu.

Archi- Epifcopiscaruiffe retuleritd); fcilicetab A. 670. ad A.734.

arrog;alcs

U

ait Daude , ]. c. perturbatiffima tempora Difciplinz Ecclefiaflice

rationibus adeo obftiterant, uf Archi-Epifcoporum fere nullus

nharn,

ad Rhenum & in Francia cenferetur. Hoc interim ex S. Boni-

n)ll yy

facii verbis clare perfpicitur, per tempüs ocfoginta annorüm

£

Jz«]

"r

Synodos non fuiffe habitas, quafi nullus Archi-Epifcopus adeffe

) a

Wh

cenfe-

L

ll

?

d) 1bi i Franci , 'ut feniores zfz'czþlt, plusquam per zempus octoeinta annorum. Sy-

0ri

noa

nodos mou fecerumt, mec Archi-Epifcopum. babueramt , tec. Exclefte Canoues ea

Pand

jura glz';ubz' fuadabanr , vel re;zqvabant.

,yl

il

18 De Beneficiis C7 Dignitatibus per Promotionem vel.

ceferetur , qui Ecclefize difciplinam renovaret, ufque dum tem-

,'Hhk

ore Bonifacii iterum reftauraretur, atque ex cineribus fuis

ne

effet excitata e).

2do Si ante S. Bonifacium octoginta retro an-

dam

nis, nulli Francis fuere Archi-Epifcopi, unde igitur Worma-

tienfi nomen illud enatum aut quzefitum? vel ut 5clevogt f.65

aud

rofequitur, unde €? Colonienfi 9 W'ormatienfi &que Jus A rchi-

n

LQ]

pifcopale in eandem Ecclefiam contra mores & Jura Ecclefia-

10f

ftica Otlonus & Engelhufius tueri poterunt? 3t8o Ad Gervilio-

Pro

nem , cui.S. Bonifacius fucceffit, & Moguntiam & Wormatiam

fom

ertinuiffe, refert Sclevogt /. c.

Saltem ifte in Moguntina Ci-

bust

vitate Sedem ipfe fixit, uti literaria monumenta teftantur:

coml

quamvis cum Moguntina fimul Wormatienfem Cathedram reti-

nuiffe, alii negent f .

oofi

XIV.

Finaliter fi dicatur:

in Galha Sæc. IV. varie Me-

ht

tropoles civiles Epifcopos tantum habebant; ita etiam in Patri-

archatu Alexandrino Lybia ,. "Thebais unico Metropolite Alexandri-

lita

&i

no nempe fubjacebant.

In Africa antiquior Epifcopus Metro-

quth

olita cenfebatur. Exceptio hzec firmat regulam , & ftat cum

illa, fingulis Metropolibus civilibus Metropoles. Ecclefiafticas

Taud

refpondiffe g); . etfi ex privilegio in Patriarchatu Alexandrino

i $

Lybia, Thebais unico Metropolite füubjacerent. Quod Galliam

aud;

attinet, Rdet van Efpen: ibi — Jfepzus fa&a fuit divifio in plures

€9 novas provinciar: inde ad Summuwm Metropoles nove Epifcopos

lo

&]

tantum nulli faltem Metfop-qlitæ Jubjector - habebant.

".A

$. VIL.

Mi

tni

De Translatione apud. Proteftante.

n

I De fe Principes A. C. in cetu facro non majorem

foni

Tf i

authoritatem habent, quam in Collegio alio; Ecclefia enim eft

illis focietas libera, quam

plures fua fponte intiant, ut pu-blice

L

Eyf

'i'e,-rviant D.eo h).

fett

IL. Sup-

did

væ) ,S;clevo,gf $. 64. l T

f) Vid. Schannat. Hifl. Horm.

j Zech Hüerarchb. Ecclef. rir. 17. $. 192.

i

Efï:oxl, delin. Sfur. Publ.

)

Gundlingius i2 Jure Nat. cap. XXXVI. p. 458.

ii

Exclef,. Pror, cap. VIII, de Juvibus szum A. C. praci $. X. p« 114»

|

Trauslationem autboritate Apo[tolica fa£tam raej'e?&vatis. 19

-

II. Supponitur, nihil feditiofi ab ejusmodi cetu doceri,

$ [lis

nihil, quod quietem publicam turbet, alias rede prohibent, &

ne füb obtentu Religionis vel conjurationes vel alia rei

public:a-T

.N d-

damnofa fubintrent, circumfpiciunt ipfi ex una parte.

O.

m

IIL Ex aitera parte cetus Principi omnes prudentia &

irdi.

auctoritate vincenti hec omnia providenda detuliffe, facile eft

Clefg-

intelligere ab illis faltem turbulentis temporibus diffidii Reli-

tVilit-

cionis in Germania , veluti neceflitate preffus; inde fadum , ut

utiam

Proceres Teutonie excuíffo Religionis avite imperio; populi

na ..

nomine hzc exercuerunt, & fimul cum his juribus collegiali-

AUf :

busea, que ex Majeftate fluunt, jura facrorum facili negotio

T feti-

combinarint,

:

IV. Alii id fafum jure poftliminii, alii, Principes hic

: Me.

gerere duplicem perfonam, unam Epifcopi, alteram Principis;

Dutri-

alii populi nomine & focietatis, ac infuper territorii jure. Qua-

fatidrr«

liter huic vel alteri Syftemati variantes inhzreant, hic non at-

Metro-

tingo, ubi fermo tantum eft de Translgtione Paftorum ,. cujus

X Curm

authoritate fiant?

taficas

V. Jus vocan

di Ecclefie Miniftros Ma'gifïratüi qua tali

haud .competere, fed toti Ecclefie poteftatem hanc uti vocandi,

ndrino

ita & removendi refervatam effe deducit ex Ofee. IV. 6, Can.

yalliam

ypluret

audivimur 3. q. 2., €9 Can. eum, qui VII. q. 1., & fpedare jus

hoc ad fola Confiftoria Ecclefiaftica , unanimem 'T'heologorum

at

& JurisConfuültorum fententiam vocat Carpzovius 7) , additque ;

f

n.4

. Re

p

onfum Facultatis Wittenbergenfir ad Confultationem

Mini

fterii Gryphiswaldenfis — oaf folcbe s£rFenntnuf. 0ocb

nicbt oen. Patronir, fonoern oem 25ifcbof Oerfelben Oerter ,

equaquam - absque

ooer oem Metropolitano suftebe. —— —

fundamento, fiquidem vocatio & remotio eft actus jurisdictionis,

tjorem

non autem Patronus, neque Magiftratus Politicus, fed folus

nim et

Epiícopus ;

& hodie poft transacionem Paffavienfem Princeps

publice

t Jurisdidionem Ecclefiafticam , obti-

Epifco

pi nomine exerce

netque

J

Jura Epifcopalia, nec habet Jus Patronatus cum Jur?s-

] p

didione quidquam commune K).

2

VI. Præ-

i) lib. 3. defin. Ecclef. def. CX. N. 3.

s Ecclef. fub

À) cap. 13. de Jurep. Cam. omnes 16. q. 7. Ordinatio Ele&orali

à

hj hi

tit pon Immungianbu:, uno Sreyb;iten.

Tn

ào - De Beneficüs t5 Digvzitgtigïts per Promotionen vel :

-VI.' Prefcribunt ita

Que Principes Evangelici, a quibus

diatis.

libertas fidém amplectendi

; quique velut Statores rerum Evan-

diam .

gelicarum funt 7)

*

, non ex Majeftatis, fed Collegii

jure normar,

I

Á

juxta quam in Judiciis, Confiftoriis, Scholis ;

'& Ecclefiis cun-

C. füj

a veniunt peragenda, Miniftros vocant, tra

nsferunt, in Con-

fiftoriis judicesapparent & arbitri,

E.

Miniftrorum actus zftimant,

firmat

juü'os ilnjufio.sqq?e; declarant, confeq

uenter illos etiam transferunt,

comi

V. Quöä de Dominis T'erritor

ialibus, idem de Nobili-

POIUIH

tate immediata dicendum,

adis,

etiam de Dominis Vogteticis imme-

F

ontif

diatis, meilen oie f£vange

Uifebe immediat 300tttevbertn tleicb

enoern Xanosberrn O6ag

"$* Cca

Jacra vollit befísen, fo

ä

mo Im

tommt

ibnen aucb billit as QAecbt

Vocati

Airde

3u, unó baben flfacbt

N

roiener 31t berufenm), oie F

fo von oem/Aircben- Patron

recbtmafit prafentiret, su

confirmiten, fold)e 3u. examiniven ,

dibio

O. im'renv, unó einsufesen ,

W.à

$u promoviren , áu tmn.rlocz'ren n).

onj:

VIII. In immediatis a

Electionum Confirmationes

utem Ecclefiis- cum ceffent hodie

jm?a'ic

A poftolice, Conventum fuit in P. W.

ex m

Art..V. & ox. ut Eleti,

aut Pofiulati-in Archi- Epiftopos, Epi-

mumi

Jtopor, aut Prelator

1. C.

pofiquam intra

addidia Sacra Cefarea Majeftate ,

cutore;

annum Eledioniraut Poft

ulationir fue fidem fecerint,

tut.

& juramenta 1

egalibus fueta feudir praftiterint,

abrque ulla ex-

UImid

fit Qu

ceptione invefHantur, ultraque taxe ordinavie L

7m, infuper

didin

ejusdem dimidium prvo infeudationibur pendant,

& $.22. Ut, abr-

que prejudicio tamen flatus €7

dignitatir, titulis Ele&orum , aut

Poftulatorum in Archi-

Epifcopum , Epifcopum ,

Abbatem, Prae-

0A

ï À

pofitum infigniantur , feffionem autem in fromno i

niter Ecclefiafticor

i

€7 Secularer intermedio €2. transverfo

capiant, vulgo £uerbanE,

fedem habituri adalios quoque actüs

publicos admittantüur. Sicut

Q

ergo Catholici fine coníenfu Capituli alio transferri.

n

nequeunt,

br

minus autem tranfire fine S. Pontificis antea confirm

antis arbi-

trio, aut cum hujus confenfu Inviti translocari; bene vero ex

b

deductis requiratur Elecli vel confirmati & i

t

pfius Capituli con-

20

fenfus, ac $. Pontificis Authoritas:

ita & in Ecclefiis imme-

bu

..;Z) «Bæhmer Jus Cau. obferv. V. $. VII. j2

» 169.

: vd—iatis

XiI

55 1ta. Jordanüs. Beck zzacl. de

i

Furz'sz,l.j/þfgzetim z'm?nediat(t tap. 24. ti. 3.

^i

9?) Wehner, Schweder ibidf

€

hl)ï

Trauslationer autboritate Apoftolica faä?am vefervatis, 21

N

W

diatis A. C. fine confenfu Capituli & Cafaris annutu Ele&us ad

aliam Ecclefiam utpote fine vocatione tranfire nequit, -

m

QU

IX. Etenim fummus Imperator circa caufas Eledionum À.

0

C. fupremus moderator & judex eft, ut in Diícept. IV. de

Tan,

Eled. Archi- & Epifcop. o) Eidem in Ecclefiis A. C.. jus con-

Tunt,

firmandi & devolutionis adícripfi, . confequenter óz hic caufz

cognitionem & judicium quoad translationes Sedium & Epiíco-

Jbili

porum 7).

Sicut igitur in Capitulis Catholicis judicium iftud

1Ime

a

b

Cis, & legibus publicis 5. Pontifici, ita nunc jurisdictione

fl

ontificis.

cclefiaftica in A. C. addictos fufpenía, idem fum-

( h

mo Imperatori competit judicium cognofcendi de caufis nove

iotbt

vocationis, aliisque punctis forfan dubiis & contentiofis,

ütron

X. Etenim per fe & fine contradidione ea omnia juris-

tft,

didioni Czfaris fubjacent, licet fint Ecclefiaftica, que ex Pace

»n n).

W. defcendentia jura & obligationes refpiciunt, vel quze R eli-

ia

sionis negotium concernunt; in his taufis Ecclefiafticis ténet

jurisdictio Czfaris , qui eft omnium Ecclefiarum A dvocatus etiam

Aj

Eni

ex mente legum publicarum , ut oppreffi inter flatus promtifüi-

mum Injuriarum vindicem, fupremumque Pacis Religiofz exe-

fatt,

cutorem juftiffimum prout leges jubent, quantocyus experian-

Wtb

tur.

|

Itaque not ex eo, quod S. Pontificis jurisdidio fufpenía

fit quoad Ecclefias Proteftantium , easdem Ecclefias mox juris-

lipa

Ecclefie Proteftantium íeíe tueri

jb

di&ioni Cafarez qubduces.

C 3

non

T

"

D

0). A. 1767. edit. Cap. 11 f XXV.

p) Author Anonymus oet wabre Geift oee Gefee 1766. ediz.. in Praf£

frico

2ínreoe an xcabre ipeutfcbc.

Mofer in Compend. Tur. Publ. lib. 4. cap. .

)F;

4l

.7. XDaenn bey einevr XOabl ficb oas Capiul trennct, uno . Fein Cbeil

cut

oem anoern nacbgeben ivill; fo alauben einige, es fónne oie Cacbe

j

naco 25elieben entweoct an oom ZRammergericbt, coev &n oem Xeidos-

Unt,

bofratb anbángig gemadot 1»veroen; anoere aber, oenen icdb beypflicbte,

T

0 &X

balten es in oen obbemertten Sállen f(ür ein Sapfet(ide8 Retervat,

uno olfo allein oen eicosbofratb fár oen Qicbter bterinn, xelcber aucb im

Con.

vorigen uno jepigen Zfabrbunoert inoen Lübeckifden unb Quedlin-

iC

burgifdben fivittigen Xoablen DOeroronungen bat evgeben laffen. — Ale-

jit

l0s

xander Hammer de Ture Principis Cazbolici circa Sacra Bamb. 17744. ed. Cap.1V.

Subfed. 1. $. XV. Schmidts JCti Bamberg. vom :Kayferlicben bóbften

ZRirdbengewelt über oen Proreflanzi(dyen "Kircbenfiaat A. 1754. — Fabri

€faat8; Ganjlen T?m,. ;o.gp. $59 &68"7'. Az?t. Schmidt I5ff. ,ECCL p lL $. 143,,.

Ti

22 De Benedficüs ej*-k Digamitatibus per Promotionem «vel

non poterunt absque communi aliqua gubernatione , quoad fia-

Weft

tum externum aliqua directione, & quidem Cefaris quoad in-

?

veftituras concedendas opus habent 2), adeo, ut fufpenfa juris-

Com

dictione S. Pontificis Jus in Sacra cum jure territ. quidem con-

fMli

folidatum, aftcivilis fubordinatio tamen ab iis quoque agnofcen-

coru

da fit, qui intuitu juris terrif. idem jus habent: fiquidem ftatus

mott

Imperii totum complexum juris territ., ita & jus iftud a Cefare

pf

& lmperio recognoícunt: nam ejusmodi Principum territoria

19 (

]

Respublice dici nequeunt, quia non funt ab omni alia fubor-

f

dinatione libera nec perfe&o utuntur Imperio, fed fub nomine

p p2

fuperioritatis territorialis tanquam fuperiorem recognofcentis ad-

C«fa

miniftrantur; cqnf. Chrift. Kremberg de fuperioritat. territ. cap. 4.

XL Nec relevat dicere cum Georg. Lud. Behmer 7):

quai

Caufe Ecclefiaftice , quz ex legibus Ecclefiaflicis proprie ita

ynm

didisreguntur, nec ex Pace Religiofa & Transadione Weftph.

adf

fiont

judicantur , nec jura, & obligationes ex his fanctionibus.pragma-

ticis oriundas refpiciunt; ez omnes cognitioni Tribunalium Im-

fefla l

perii, quibus ex formula Imperii Jurisdidio Ecclefiaftica proprie

dit,

fic dicta data non eft, nulla ratione obnoxise funt, fed ab eadem

Iu

omnino libere; quia iftam immunitatem a Jurisdictione S. Pon-

tificis obtinere nunquam potuiffent, nifi fub Providentia, Cura,

'Tutela, Advocatia Principum , Statuumque Imperii facris ipfius

ten v

fiía

addicorum; ab his libertas fidem ampledendi, eamque jure

profitendi, Authoritas Ecclefie data, ab his Religionis fecuri-

ls gt

tas, &c. adeo, ut dici queat, quidquid in Germania commodi,

at i

libertatis, fecuritatisque Ecclefia Procerum Evangelicorum ob-

x5,

ï

Kl

tinuit, id omne przter Deum — — debere ordinibus Imperii

tut

Evangelicis.

conüg

XII. Verum quod BæhmerusDEo, id ego, & alii Catho-

tunt:

lici omnes neceffitati & effectibus belli adícribimus; quod autem

De !

Statibus Imperii Evangelicis, id potiori jure Cefari in comitiis

Prin

agenti tribuendum , faltem authoritate Cefaris libertas fidei tuta

tioni

efi, & qus funt alia, conceffa in pace tam Reli

gionis, quam

$

Weftphalica.

line

g) Difcept. IV. cit. ad Concord. Geri

fhe

IV. Mog. 17

y) in Obferv. .

ur.. Cau. obf. V. $. VI. de jeq.

))i

i f?a;

i. :;mslationæü vutboritate Ang/lo(ica factam ve[ervatis. . 25

Weftphalica. - Sic 'Treuga hec publicata Norimbergz 23tis Julii

T

Juris.

1532, & confirmata literis Czfareis 2da Aug., & AÁnno 1541 in

1 Qn.

Comitiis Ratisbonenfibus $. 26. Huc fpedat Decretum Interim

Religionis de À. 1548, & Pax ipía Religiofa Augufte Vindeli-

ofeen.

fatus

corum aFerdinando ex plenitudine poteftatis compofita; igitur

Cfare

motus per proceres Evangelicos caufati; fide Catholica femel de-

Tiloria

pofita jurisdidio Ecclefiaftica S. Pontifici & Epifcopis jure divi-

fübor.

no competens turbata, fufpenfa eft; aft poteftati civili Magt-

Qmine

flratuum annexa ex ufitata in Imperio praxi & lege Imperii ,

itisad-

previo mutuoque confenfu Statuum libertas Relisgionis Zuthoritate

Q0p.4,

Cafarir induda, & A. Confeffio civiliter recepta fuit.

XIII. Imperatoris tanquam Capitis Supremi Authoritas

t n):

rie 1

quoad Sacra in hypothefi quoad Eledtiones Prefulum Germaniz

immediatorum, earumque cognitionem & admiffionem in ordine

dph

ad fufcipienda Feuda Imperii, ficut & quoad illorum deftitu-

g

tionem, vel translationem eousque agnofcenda eft , donec mani-

im[m.

fefta leg

e vel obfervantia Imperii , quod tamen recta ratio impe-

Xtprie

dit, ipfi Imperio univerfo vindicetur, vel in ordines

Imperrii

eadem

Evangelicos inter fe tamen pares translata doceatur.

$. Don.

XIV. Sicuti Status Romans Ecclefie addidi immünita-

, uri,

sipfirs

tem in caufis

roprie Ecclefiafticis, quzx inter ejusdem Religio-

& Qu

nis avite con

5

ortes verfantur, ea ratione tuentur, utin his nul-

fecurl.

las prorfus Tribunalium Imperii partes agnofcant: eodem jure

ait Status Evang. eandem, ceu docet tum temporis ufitata pra-

amoti,

üm ob

xis, tuiti funt,

& hodiedum pro exada, que inter utriusque

alitate tuen-

Religio

nis confortes introducta fuit, Jurium z

imperii

tur /).

Verum in Ecclefiis immediatis Catholici

$.

Pontifici jus

confirmandi electos,

vel devolutionis, vel translationis fubmit-

Catho-

tunt: ita & Proteítantes S. Imperatori fubmittere cogantur.

jautem

De hoc jam :ncit.

Difcep. de Ele&. Archi- €? Epifc. l c. dixi;

omiftis

0

s in caufas Ecclefiafticas fecundum fuze Reli-

Principes Catholic

didionem exercere nullam , . fed . eatenus

jei fud

eionis principia juris

, uam

ad S. Pontificem fpectare Electionum con

firmationes & transla-

Yhalica,

tiones, & fic lex mutua zqu

alitatis 1inter

Catholicos & Prote-

m fi

Uo HI' (f

ftantes in eo eft, quod A. C. addiö?i & imïmed.ijt-:i fuperiore

non

4) Bæhmer, Le,

24 Dc Beäzä;ïcz'is.&a* Dingzitafibz»s per Pïbmotz'onem vel

—Ó———

2on S. Pontificem , faltem Cefarem, per quem leges publicz

in É

&n

firmitatem & Status Evang. exemptionem jurisdictionis Papa-

Jis habent, agnofcere, &, vt Pax W. habet, teneantur Éle-

lat2

Gionir aut Poftulationir fue fidem facere, juramenta fueta praftare,

C9 taxe fummam pendere. .. Art. V, $. 22. cit. Non itaque Prote-

ftantes Pace W. ceu independentes reputantur ; lzderetur alias

g

obedientia, fubordinatio Imperatori ante, & poft Pacem W.

debita; nullibi enim foluto vinculo Ecclefie Romanz facti funt

fl

in Imperio.q

f

fä

addici funt.

uodammodo füpremi & independentes, qqia À. C.

1

is)

XV.. In Ecclefüis igitur mediatis Principes Effang. caufa-

Aill

T

Is

ofient

rum Ecclefiafticarum in Dicafteriis fuis decifionem habent, non

tamen aliter, quam ex hadenus ufitata praxi, & relate ad leges

GU

cum

Imperii, eftque hec Jurisdictio Ecclef. in eos translatat), quin

immutata fit, quin caufz Ecclefiaftice fiecularium caufarum for-

fupe

mam induerint; poffuntque ficuti vocare paftores, ita & trans-

ferre. Sicecontra Archi- & Epifcoporum , Abbatum , & Prz-

pofitorum Evang. caufe ab Imperatore loco S. Pontificis deci-

lic!n

duntur, & ut inveftiuntür ab eo, ita etiam fine illo non trans-

Quam

ad leo

locantur, quod in prefenti tantum tueoru). us omnes caufas

Ecclefiafticas & politicas faltem majores, & unde tumultus in

nont

Imperio timeri poffent, Art. V. 6. 54. P. W. decernendi, adeo-

iorl:

que controverfias emergentes etiam circa poftulationes & Ele-

ad (

CHones Prelatorum -Immediatorum Protefiantium, qui Poníü-

qi f

ficis Audtoritatem non agnofcunt, Imperatori competit, ita uf

cont

tam in judicio Camerali , quam Imperiali Aulico ejusmodi caufze

tem [

adlecdtis ex utraque R eligione

üum :

difcutiantur, & judicentur x).

pari numero Adíefloribus ab ipfo

XVI. Etficnon ea tantum jurisdi&vio' , que ifa bomparata-

M

eft, ut eam cognofcere oporteat'Status Imperii fam Romanw

ï

Ecclefie , quam A. C. addidos, quamque nec Principes Eccle-

!

fiatici effugere queunt, vinculo Legum Imperii non minus, ac

$) |

Statug ?æcularefs obftridi: in his caufis Imperatorem pro fummo

I

in

z) Bæhm& L.

XI.

I^

) Conf. Ant. Schmidt Iuff. Eccl.

:

fþ.o 20 105. 266- ' :

x) Henniges ad Iuft. Pac. ad Art. V. $

i

tit. V.

DRE U

I7. 8

70« 'Bæhfner':?. P E lzb. T

Translationem autboritate "Apoftolica fa&an ve[ervatis. . a5

ln

in Ecclefía Evangelicorum judice habendum effe conftat; íed

?

dN

lie

& in iis caufis Ecclefiafticis, que in Principes Evangelicos trans-

fare,

late , ut de illis Prslati Hqtuant judicentquei

hofe.

lts

XVII. Manent tamen, ais , caufie Ecclefiaftice, & ek eo,

n W,

quod translate fint in Principes, non funt corrupte &adultera-

. fünt

t»j). Unio ifta poteftatis facre & territorialis in Principe Ev.

facta eft falvis juribus:precipuis, quibus Poteftas !

250

GV

3 ex for-

AC

mula Imperiifruitur. Qu viillius agit Princeps Ev., feu que

agit vi Juris Epifcopalis, ut loqui Veteres eo animo folent, ut

Quf-

Imperium Sacrum tantum annexum Poteftati territoriali effe

, lon

oftenderent, in iis nonnifi ab Ecclefie falute & Juribus a Pace

lges

Religiofa, & a Padis, qui5us fu:z Ecclefis obftrictus eft, cir-

qui

cumícriptam. habet Poteftatem, liberam ceteroquin ab omni

1 for-

LAf«

Juperioris cujusque anerio. Ita iile.

']ra.

XVIII. Verum , ut IN. XV. infinuavi, PrincipesEvange,—

Q&ti-

lici nonaliter Jus Caufarum Ecclefiafticarum fui territorii habent,

at«

quam ex hactenus per totum Imperium ufitata praxi, & relate

Caufas

ad leges Imperii; igitur poteftas hec Statuum Ev. circa facra

u5 m

non eft ab omni fuperioris cujusque Imperio libera z).

Id po-

1dé0-

tiori jure tenet in Immediatis Ecclefiis, harum cura vi Imperii

De

ad Cefarem potiffimum fpedabit, qui toti Reipublice przeft,

Jonji.

qui füummam in Republica potefiatem & vim Regiminis publici

& ut

