Hf354_qt-5

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

Ut

Aj

DISC PTATIOV

m

]URIS PUBLICI ECCLESIASTICI

N

*

A D

tfem

Mtfna

C.NC

ORDATA

laud

Ut v

GE

MANI/E

/71

RESERVATIONE ;ENEUCIORUM

T'floti

Ei1 DIGNITATUM

EX

d.

Kaftt

QUALITATE VACATIONIS PER RESIGNATIONEM

AD TEXTUM CONCORDATORUM

PER EOS

FACTA RENUNTIATIOETADMISSAAUTHORI.

tri

TATE NOSTRA EXTITERIT s; AUT RENUN.

T4ATIONEM ADMITTI PER NO$, AUT

u de

AUTHORZJTATE NOTS$RA CONTINGET,

A

hu

JOAN. GEORG. SCHLOER

j U. D. SUPR. DOCT. THEOIL. LAUR. CANDID. EMINENT. AC CELSISS. ARCHI-

EPISCOPI PRINC. ELZCT. MOG. CONSILIARIO ECCL. EJUSDEM IN ALMA UNIVER-

SITATE MOG. SSCRORUM CANONUM PROFESSORE PUBL. ET ORDIN. COLLE-

GIATARUM AD S. CRUCEM EXTRA MUROS MOG. ET AD'S. JOAN.

BAPT, AMOENEBURGI CANON. CAPIT. IN HOSPITAL! ELECTI

AAD .S« ]OAN. BAPT. P. T. PAROCHO.

&4*&4*&4*?&49?4**?-(**?4**?40*?4**?**?(4*?44?4**?-(45?4**?-44*?4**?4*

FRANCOFURTI zr LIPSIZ,

IN OFFICINA ESSLINGERIANA, M pncc LXxvii

(

É Fïgwwwwæ&ääwwaämmw F

E WMMWWäM wæ&www&»swww»v

ELENCHUS

CERSEREES

-l-

.-.æe

CAPUT UNICUM

De d1gmtat1bus & beneficiis per reügnatlonem

d

m Cuna Vacanmbus.

s

$. I. Clerici olim ar&ius Ecclefie ad(tri&i.

- lL. Renuntiare haud permxttebantur exceptxs una, & altera.

tantum de caufis.

l—

À. Succellive vero prefertim Innocentii IH tempore ex

. pluribus caufis renunciare poterant.

IV, Enumerantur caufz Innocentii

V. Et ad'mc aha

VI. "T'andem libera cuique facu ltas fa&æ e& renunczanäl be-

nefäcus inferióribus.

V1 ()ccahonem hu;us dedit Alexander IIf

V!II Accedlt Stylus Curiz, .

IX. Nunquam tamen absque confenfu, & au&orltate Supea

rioris vel Epifcopi.

X 2

QX

ELENCHU*&

8 X Ahcer fa&a eft invalida..

XI, Refponietur ad contrana,

XII.. Neque Epifcopi absqueäonf'enfu Metropehta aut Con-

c11u provincialis renuntiarunt..

XIIl. Aliquando:coram S: Pontifice fiebant refignationes

XIV.. Szculo XL & XII, frequentius,

XV..'Tandem ceffionum. refervationem. ceu. confüetudine

introdu&tam. declarat. Innocenuus III.. exemplo matri-

monu,

dR

XVI, Ogomocïo dwmltus diffolvatur- vmculum Spiritualis:

matrimonii Lplfcopl cum Ecclef' a . Cl]l renuntiat .

XVIL Refignatio coram. quo; &t an coram "'urnario ,. vel:

fede vacante. coram. Capxtulo fieri poffit?

XVIIL Refignatio in favorem tertii;

XIX. Ejusdem. origo;

XX,. Gontra.eam mox.in Gállia mottts excitati fünt;

XXL Stylus Curiz propterea immutatus..

XXIL Non tamen refi, gnatlonqs penitus. füblata, fed vindiz

dxuamur à labe fimoniaca & lizreditariz fücceflionis,.

XXIIL Promifcue-tam à.S.. Pontxiice, quam ab ordmarus

admlfïæ funt..

$ XXIV.

i

ELENCHUS

9 XXIV. Succeffü temporis foli. Summo Ponnfïa referva,,

buntur..

XXV, Ifta tamen ref'ervatlo

n hgat ordmamos Germanias

XXVL. Sed ifti perzque refi, gnatlones in favorem admittere:

pcffunt.

XXVII. Probatur aflertio..

e.

XXVIIL. Admiffa refignatione in favorem tertii nec: Papa.

t

nec Ordinarius illo inferior poteft refignatum bene-

ficium alterl, quam refignatario. conferre,.

J*

X*(IX An refi gnata beneficia conferri poH' nt confanguineis;-

affinibus Ordinarii ,. aut refignantis?

XXX. Qualiter refignatio publicanda ,.& an ex. omliïionc

pubhcanonls beneficia fint refervaca2

XXXI. An in quovis menfe ref gnatlo admitei: poiïit per Pa-

pam .vel Ordmarmm2

XXII Si-infirmus refi ignans 20. dies non fupervwat, vàcat:

beneficmm per obitum refignantis..

XXXHI Regulà de viginti tenet in: Germama,

XXXIV. Etiam quando refignatio fit comm Ordmamo Germ,

j

$

XXXV Si Papa moriatut ,. an Regula de 20. exf'plret z

»

XXXVI. Quisnam fit author hujus: reguiæ de 20, & qux

ejus ratio Hn31152

L

L

$ XXXVII

l

X 3

ELENCHUS

i od o

XXXVII. Ref'pandetur ad quæ&xones in 5 XXXV n, IV.

aCctas.

XXXVIIL Etiam quando confenfus. eff&t præfhcus vivente

Papa.

XXIX Refignatio extra c*afum infirmicatis faGta ftatim vali-

a eft, & non fübintrat reguia Cancellariz,

XL, Vivente S. Pontifice feu ftante regula de 20. refignans

décedit, intra 20. dies, poteftne Ordinarius voriare, &

t d

alteri conferre beneficwm vacans in füo meníe

XL! Beneficia refi ignata, permutata coram S, Pontifice, fi

féfignans intra 20. dies oblem in menfe Capltuh, non

func refcrvata.

XLH An Papa derogando regula'de 20. præ;udwu*n in-

ferat Ordmams Germanie$? rationes äubitandx.

XLIII. Refolutio quæfhoms (ub diftin&ione.

XLIV Refpondetur ad argumenta füperius al lata in $. XLII.

XLV, Minus adhuc regulz de 20. derogan poteft poft obi-

tum refignantis,.

XLVI. An obtinens Canónicatum f'ecundum cum priorl in-

compatibilem, ante abfolutam informationem füper

puritate fanguinis refignare pofïït pnmum Canomca-

tum in favorem tertii?

XLVII. An provifus ab indultario ante 1u(ï:1fïcauonem infig-

nium vel avitz

nobilitatis probationem de ftatuto

7

ä

Capituli

ELENCHUS.

Capituli requlf' tam refignaré poiï' it ad fnanus- Capn-

tuh 1dem beneiicmm 2

s

€

$. XLVIII An per obutum r

natarn ante captam pofïäü' 0-

nem beneficium v

t per obitum; vel per refig-

nationem?

J

r

XLIX..Si moriatur refignans ante. præfbmm confenfum in

curia, beneficium vacat per obitumrefi ipnantis & po-

N

teít conferri ab ordmamo in f.ns menfibus.

L. Beneficium ad cujus titulum quis Qrdmatus, refignari

nequit fine exprefïä menuone

LL Beneficium unitum refi ignari nequm,

LiL.- thlglofum :

LIIL Beneficia minorum 2

P

"A

LIV. Vi; vel metufextorta,

LV. Si metus m prom

i

1fiïone, & ref gn&txafïzat ex intervallo

quid j juris?

3

LVI. Siabi mcarcera

as

LVII. Si à crlmmofo per fua mmma 1pfo ;ure prlva.w

LVIII. Quid fi modo privandus?

LIX, Sub annua penfione refigaari nequit ;

EX. Qn fequxtur militiam ,

LXI. Clerlcus fi abjiciat habitum Clencalem,

-

$, LXIE

ELENCHUS.

$. LXII. Conttahens matrimonium.;

LXIII. Ob varia deli&a ipfo ;ije privationem inducentis.

LXIV. 'Eligibilïgmajom poft

Ermationcm S.' Pontificis,

'n

LXV. Etiam ante confirmationem.

-

LXVI. 7Elïg'ïbih'-a minora, vel que in -Gmnfäus Tenfibus ad

- hunc Patronum pertinent , vel que nünquam per

obitum Romz vacant vigore capitulationis Caefarez

.re?ïgnari nequeunt.

"l

UXVII. Varize ..aliæ quzf(tiones.

P. 7 TO ERN " A o MRU

E

AgCApu;*r

i

ZENN

// w

9«

—

OP

d

j

(«

A

N- Jri

d

u-

C ENSE,

s

ij

L

—— €

N

:

*

SS

c

2553

N

'x-eä

s

A

lþ('ääï* —

7

5

A2

d-

:

N

I

s

1

NSN

A;æ

n

E

A

f

$

"

Ü

GI

'?ä..h

CIE

—

«

NT

N

P

À

2 1

(

2

N

?

X

ï Q//

&

*

E.

i

RC

a.

x

À

N

S

*

:»! :

f&

M

:-:

**'ï

N

W

ii

NS

(rf*'

"i

à

ND

SIS

x

-

x

gf*?

3 6

d

x*

5

w

De Diguitatibus & Beneficiis per Refignationem

in Curla vacantibus.

ORTA ImU M lp ass EC etetmT

^Glerici olim av&lius Ecilofa adfirittr.

$s

» "

A m

I. Cleríéi onines juxta faiit'iquo.e.*-'öanöti&rsi utquead Siec.

t

XII. & Alexandri IH :tempora adícripti erant certe

LA

i

Ecclefie , & Ordinationis vinculo ftrictiffimo Epi-

^ o

3 U

Bo

Es

——

Ícopis devincti adeo, ut non diffolutam fit vincu-

lum, nifi imperie fümme legis : hec eft Charitatis

-

&

Epifcöpalis r

& univeríalis , quse omnib

ag "Ecc;ieüamm Qeccfiätari.

bus fumma providentia con(ülit.

XL Apud Romanos glebe adícripti a fando .recve'dänse: non

valebant a) ita non Monachos tantum religiofa Profeffio vincie-

indi.

bat, fed & Clericos Clericalis ordinatio Ecclefiee & Fpifcopo

a) L. defeufionis CV.Q de Jure fifci,. L. Saris 'C, de agticolis,

vgl&

A

-

DE DI NITATIBUS E.T BENEFICIIS PER

vuliä alhgabat, ut aureis: hlS vinculis abf'olw non pofi'ent, 'nifi

Iegluma excepnene, vel Canonica difpen(atione. b)-

HI. Diffolutio ifta, & dimiffio Beneficii Ecclefi afbcx pra fe

fert fpeciem divortii fpirituali

$5 ita loquuntur cJ. Epi(copi Con-

cilii. Aegypnact , dum verba fa

nt de Eufebio , qui a Berithenfi

Eccleua ad Nicomedienfem ,

»

ab hac ad Conüantmopohzanam

migravit.

?)

gu.

Renungiave lmud pevmitiebantur , exceptis utia g almfz

pantum de caufts.

|

L Stablhtatxs hu;us lex in Ecclefïa, in qua* qu:s ordmatus,

vigebat inexorabilis ; non enim Clericus fponte poterat refilire ,

neque Epifcopus utebatur fna poteftate difperifandi ,. nifi invirante

utilitate Ecclefie , & Cogente neceffitate. e) -

IL Non primum, quia fingulos f'requenter 1mpe1ht avarma,

incitat ambitio innata, & propria exagitat-levitas-& inftabilitas:

non etiam fecundum , quia exceptis caufis legitimis arétius Ec-

clefige , & Epiícopi obfequio adürz&x , & divino vm&h erant

minifterio.

III...Duas primitus fuiffe cauiäs , ut de. hac Canonum auften-

tate remitteretur aliquid ;, docet Thomaffinus ; £j nempe fi vis

5

facta eiï'et » poterat fe quis. fubduccre e;us Eccleflæ fervituti ut

exemplo

,

b) Ut perfpxcue Concxïmm Tofetanum l' Can. 12, Gonzalez , 'Tellez varm

addu&is Conciliis & Capitulis 77 cap. de Renunt. Y homzflinus ver. de nov. Ez-

- elef. difciplin. p. a. lib 1. cap. 1. de' a. Van-Efpen JXur. Eccdl. Unm. p. 2. tit.

9. cap- 6«tit. 17. cap. IF. do p. tit. 1« cap. IF.

€) Ápod $. Athanalium apologia 2.

d) Non babems pre: oculis illud preceptum : alligazus. er uxori, ne quære 'Sola-

tiouet : quodfa bocde Uxore diclum efl , quanto mazis . de Fcz'lefza, asque adeo.

.. de Epifcopatu.

Riegger Juflit. Jurisp. Ecclef- p- 2. $..344:

e) Can. 34- caufa Vil q. 1. & Can, 55. etfi. hi fiat apocrypb:, tamen ex

his fimul ac aliis legitimis ex fontibus Ecclcfiz difeciplina eruitur, inde confe«

as annqmores can. 19. & 23. ex Concilio Niczno defum:os cap 15, & I6.

E

. 6ir, cap. 2. 65 VI FILG VHE,

RÉSIGNATIONEM IN cgnm VACANTIBUS. 3

HIN

-eacemþlo*Paulini manifeftum eft. —

Siqua divuta e9 deva[lata

e[fz Ecelefa, poterant ejus, Clerici ad alios Epifcopos convolare

fe

Íoluti Ecclefi&e vineulis. g)' ^Alia adhuc eXceptio , fed nonnifi

Jl*

rariffima profertur a Concilio Toletano I. Can. 12. quando Cleri-

nf

a

cus ab Hæreti,corugx t,eneþris in

um Ecclefie redlt h)

Il.

$.

,,ï;. Suæäüe 0610 |

p*mfevtz'm- il;nüocyen)ii"' IIVI.: | tä&?pqæ ;*'e.a,:

H

j)ïzmäus :

-,WMJ- veunigve pvtezfrtigt.:- m

4

| I Olim ergo rarius permiti&batur',» ut Clefibiyfämeifgcleüæ

adícripti éidem. renuntiare poffent: at labentibus faeculis tnutata

5

funt inulta , innovata non pauca, illiciente potiffimum Ecclefize

J

utilitate. —.. Succeílive Ánno r2o«. , ut refert poft Baronium

(

Spondanus, poítquam Archi ; Epifcopus Calaritanus:ab Innocen-

tio III. petiiffet , .cedendi licentiam ,. fufe fümmoaüs Pontifex illi

at caufas, ob quas renuniiatio etiam Epiíco-

d

P

ref.ribit, & enumer

patuum fieri valet i

"

!S :

) alioquin cedendi licentia fine hujpsrqod—i

C

cauía nec petenda nec concedenda;

nt

IL. Origo hujus difciplinze & indulgentiz: Romanorum Pon.

ti&cum f& fundabat in eo, ne Ecclefie plereque:ea Henrici IV,

tempeftate fuis legitimis paftoribus orbate fqualerent , difciplinee

l$

relaxatio porius neceílitati acerbae id poftulanti adfcribendum , ne

cauterio Severiori cicarrix Domüs Dei exulceraretur ; Simonise

üt

ergo & incontinentie faedus torrens, qui deplorandis illis tempo-

ribus Ecclefiam imundavit, dolendam neceflitatem inflixit , vim-

lj

que attalit P.gny.ziücibu's, ut novam hanc finerent illabi difciplingm.

h

$Á

$ IV.

) Concil, Cb'aiccddnenf, ean, 19.

)

h) Sic 500 Epi

fcopi Africanz E

ccleüæ)Caiïhojäqci in commune bonum confu.

lentes decreverunt

Ecclefias fuas omnes Donatiftis earandem civitatum Epi.

fcopis cedere, fi vel fie Donatiftz ad veram Ecclefiam revocarentur. -

X

"d

1) Fi- cap. 9. 10« d 1 t, de verunt.

Laymann ad decrez. lib. 1. de venunz. in

cap. 10. Beehmer eod, :i1. $. X,

hart eo& nz g. zb' $ Gz.berlt;to;.m'-. J11,

?ïïrjgel

.z.iï. 9.;»8:'&. , reg. XPT

2

| ï?fiüï GNI?ATIBUS ET BENEFICIS' PER: -

&

H

Empoerautur, caz;g[æ 'lfzybaewz'äa.,*,

Iäïlli?&currend;bQ*fängula:äim; ais Innocentianas ,. int

er eas'

prima.venit Con[feienitia: Crimigis

axime oc

culti , ob.quam fepe

refignabant. oliin poenitentie- fe Sponte fubji

T

cientes, k).. Crimen.

vero in renuntiatione- proprie tali non debet ipío jure privare

criminofum , alias enim ex dicendis in & EX. nulla-effet renpüria.

tio ; ubi. nullum. Jus. l) Quanquam. dimittere poffit ad' do&tri-

nam LefH, Sauchez,

09

;

"Galao , quia dimiffio a Jare recipitur ; ubi

poffcflio:de: fa£to.,. erf non.fit titulus. vel-Tus.

|

IH Secundam canfam.

ex

petit Innocentius ex de*lvilz'mte--(:orþorü,»

vel ex.infirmitate &. fere£

tute;.ut negotiorum- indies emergen-

uum.mulirudine opprimatur, Flec caufa

Synodum Pamphilise-

impulit, ut Euffathii Metropolitani .

fui refignationem admiferit;

in cujus locum füffectus '"Theodorus,

.ut conftat ex Eoiftola Ephe-

RE

finge Synodi.ad Synodum Pamphil

ubi Euftathius obtinult

retentionem.congrue , Nominis, & Dienitatis: m; Hodie rur-

füs immutata eft hec difcip

lina.in Germania, & .datur Coadjutor:

cum futura. Succeffione in :vE*-pigkþpatumg :

e MHE - 2Defe&us- feientie. debite , 'caufa Innocentii:tertía eft* at:

eam referendam effs ad ilia tempora, cum in Ele&tionibus Epifco-

porum Coníenfus Regis exfpe&tabatur, teflarur Gonzalez. n)

IV. fd:'i

k) Petrus.de Marm rlc-ïäonem*d,*&a

icerd.- d& Tuinp. lil V11. cap.'; XXF,Bcehmer:

J cir.. ujus exemplum prabet P.

O0

tanirus Epifcopus Bracharenfis, qui in Con- 1

cilio.Toletano IL.crimen fuum. S

ponte confefus, fe Epifcopatu abdicavit, üt.-

refertur in. actis ipfius Concilii.

Sub Victore II, in Concilio Lugdunenfi an-

no 1055. qusdraginta .quinqne

fuas; quas turpiffime nundinati

Epifcopi & 27. Pralati abdicarunt. digaitates .

fuerunt,.

b

1) Pyrrh. Corrad. i prax. Denef. li

- F. Cap, Icn- 10.

m) Petrus. de Marca ./;j.

VILiqui.

V.E: cap..8. adde Grarianum ad ca!cgm; Cai. Y1« cauf.

n) Ad Cap, VIL. eus-iu.cunis de Ele

Iro. Carnotenfis epift, 6..& 7. el

r

&. o 7971 p;;zeþfare- ^. 6. yq'.'qur;ämdam,ï

gimus puerum puererum fefla colentes , non

noffrum movem , Jed. Regis juff

8 Jequeuzes Baronius tom. 10. anmo 025. z. $.

Flodoardus Jib. 4-. .Chron. c.

23. referunt. Oldaricum. Aquenfem. Épifcopum

p.ræfck&um :

-

RESIGNATIONENO IN:CURIA: VACA

-.zäüs:, s

IV. Ad canfas has priores fubjicitur nalitia *pïäBiS*.; .0) Non

temen pro qualibet culpa Páftor debet deferere Girepgem - Paftores

enim: velat agni ad lüpos'ablegantur.;. ad: manfüefaciendos ,. &

A

Chiriflianze Charitatis dulcedine imbuendos plébis animos; Minus

eft: renuntiationis locus;. ubi p

ique vel:maxima plébis pars fub

leni jugo Evangeli.,. & pacifiea. umbra. Paftoris: tuto' quiefcit ,

tumultmante uno-tantum vel altero. male. fàáno ; .obftinatoque : id

;

enim.pJ probatio virrutis eft, ac forrirer contemnendum , aut

:

generofà patientía tolerandum. . E contra fi plebis totius 1naléfana

À

obftinatio: continuaret:in irrirum cadente diligentia-& ftrenuitate

Paftorum , fatis juxta nafcitur abdicationis caufa. q).

V.. I/rregulavitateni denique & ScanJa'um populi prioribus affo-

ciat: caufis légitimis Innocentius ,. non tamren quamlibet:irregula:

ritatem ,. fed illàm , ia qua difpen(ari non folet adhibito .difcretio-

nis moderamine , . nec. quodlibet: Scandalum,; puta: Pharifaicum;

fed grg-yv e y qu.od aliter fedari qznfequit; r ) |

A. 3:

prafectum j:fuiH?ä:Q.—Et:c!efiæ-Rh*emenü&" vieeHugonis 'Comitis tune parvuli. Si;

mile quid Spondanus iu Epirome.anuo :933. Et conquerebatur: hujus abufüs

S: Bernardus epift- 12. poft medium; &

Cardiuale iimnpubere.

gpi&i 271. Conf. Clar. 'T', Eftor. 4e

e) . Quatsido plebs adeo: dure cervicis exiflit , st proficere uequear apud ipfam. .. ..

diceute Domiuo per. Propbetam , linguam tuam-adbarerve faciam palato zuo, quia

domus exa[peratus

e/f».ja & Apoffoli .legg(ztur- dixiffe. Judais : -ecce convertimur

ad. geutes.

p-) Juxta Cap. 4

^

q) Cap: fin. Caufa VII.q. 1. per ver

bàa nüuqegi& Panlum 'ääræm: disinpiy tmuzje,

qua fe ipfe pro amore "Yefu teflazur appezere 2 ^ Sed cum i eodem loco smiuo-

vem. fabi fructum adeffe confpicevet, ad gravem laborem fe alibi cum fruciu fervavir.

Alesus Epifcopus Armeniz Ecclefiam fuam. deferui ob plebis malitiam; üt

refert T heodoretus //5-2. bift..Cap. 31. — Millen feu Millefius quem:Nicepho-

rus Jib. 8. cap. .37. Millam vocat, in Perfide cujusdam oppidi Epifcopus dif.

ceffit; & Corpore &animo ; teftante Sozomeno. /). 1« cap. 14- Etiamr Marty.

rius. Antiochenus Epifcopus, tefte Nicephoro: Calixto //5- $. cap^ 1o, Thomaf.

fino de Ver & Nov: Exclef. difiplina p. a. lib.2- cap» $0« : $.. Nec non :

Gregorius Nazianzenus Epifc

op;u.Con&anq'no:f p?li:anus:, apud eundem Tho-

maffino 7, cir. s. 6^

) Ita Beehmerus 435 de rfnum. $« AE einen. fäm, x

6 — DE DIGNITATIBUS ET BENEF!CIIS PER .

La

L

—

J

dibes:

E ala?l;,m)'; alie. ;

f

Aïias adhuc pr

cter Innocentianas C

aufas j pa'r'timj fioVas ,

partim illuc referibiles recenfetThomeffinus. s; Generalis

[onm d — AT

cauífa femper erit Ecclefice utilitas & neceffiras. t )

'vtavmen

[ o M

- I Fuerant-equidem refignationes tam Epifcopatuum; quam

p

réliquarum Ecclefiarum f(emper prohibitee ; non tamen fimplici-

ter;, idcirco jufta fi fübfit cauífà , ab aliis; quatn a re

B.g-naqzibus

dijudicanda ; /'FQHQF refipnatio cirra dubium, u) — —

(

28: Vb

cuigue fa&a eff farzdtdr vétutitietdi

! "Tz'zm?e'm Jibera

Beueficiis. inferiovibus.

SL Tändem quoque invaluit , ur cuique liberum quddan&

Todo efle credatur , non tantum a vinculo, quo Ecclefiee per

eollationem Deneficii, & inftitutionem in eodem alligatus fe omni

tempore folvere , fed infuper ipfüm Beneficium ad manus Colla-

torum Sponte deferre , abdicare ,. aut quafi proprium permutare :

(

Etque hec decantata omnium Canoniftarum & Curie Romane

regulaa modo indubia: Superiores enim eum non amplius curent,

utrum Beneficiati recedant de Beneficiis , quin potius contenti

fint, ut poffint aliis conferre; .ex hac fuperiorum facilitete in

ï:

admittendis Beneficiorum refignationibus , invaluit tandem libera

facultas renuntiandi Beneficiis ad manus Collatorum eáque fponte

deferendi , & fe

Echeüæ adítricti ,

liberandi, .

-a ïin;gl,o: ? v;guo- erant -

$) L.cit. Cap. 53« $4..8. ..8,.9; de -[?q. Tleurii Zuflit. Jur. Can.þ-p. I.c. :'6; $ F.

t) Dicente $. Auguítino contra Cresc. lib. 2. cap. 17

Neque enim Epifcapi

propter nos fumus ,

Jed gropter eos.; f?uibtf: verbum de* Sacramentum Dominicum

minifivamus.

à1) In Canone Apoft.

3 $ :S.ancitu'r : äSiqui; or.dz'yhim Eptfmpur mmzjier:um d»" cu-

zam populi fibi commifJam nou fu[cepevit, -bic a communioue fejuntius effo zam-

diu, donec fuscepesit , pbedientiam | accommodans. In. Concilio Antiocheno an

341. Can 18. —— Siquis ordinatus uon derit ad Pavochiam, ad quam eff ordi-

matus , tot [ud. quidesm culga , fed propter pepuli recufartonem vel aliquam aliam

cau[am , que a fe non oritur., ii fu /.wua;;is do muneris particeps.

^RESIGNATIONEM IN CURIA. VACANTIBUS.

[;

o Hs Autkis quippe Ecclefiarum rediibuüs ; re£tis novis.Berie-

fBciis .& ordinationum titulis ,. divifis Ecclearum patrimoniis ,

3

—

feparatis ab. Ordinatione titulis,.non potuit non eo demum: res

erumpere, quo eanm func videmus effe in loco : Sane nihil hodie

—

prohiber ,. quin. Clericus Juri &-favori pro fe introducto renun-

tiare poffir, dummodo non,cum opprobrio ftatüs Clericalis &

dedecore fuíce

pti ordinis mendicare, aut ;t.urpem»que&um; exerce-

Loo--

re coggxt'ur.f .

$

$5 NITA

: Orcd/?o;æm þ'zæj'u:,;d'eziz*t .;iläxakdew' Ill'

"LM ütationem bianc priffince difciplinae per -Und*ecr:ïxïi/ Scecula

circiter quoad titulum ordinationis religiofe obfervatae introduxit,

vel falter occafioném , & originem dedir Conciliu

m Lateranen ]

füb Alexandro IIL, ad finéri Seculi XIL. -

II. Alexander IIL. x) ftatuit his verbis z

fine cevto tüulo, de quo meceffavia vite. pevcipiat , i2 Diaconum vel

Prvobyrerum ovdinavérit , tamdiu ei uece[Jaria: fubrnimflvet , domec 32

aliqua .Eccleffa ei " convemientia . flipendia. uilitie ^ Clericalis. affgnet :

addita tamen claufula : zif£ talis ovdinatus de fua vel paterua baredi-

zate fubfidium vite po[fit. babeve.

Quia &quum videbatur, non

obl

k

gare Epifcopum ad fübminiftrandum neceffaria . Clerico Iing

titulo ordinato ; qui füfficientia habet ex patrimonio.

3

- JIL. Interim vero prater intentionem Concilij Laterane

n

fis yï

paulatim tamen invaluir, - Clericos titulis Ecclefrze non ita alliga

tos, ac aliunde commode

»

' vivere valentes & ordinari x & oxdma-

tos Beneficiis vel titulis renuntiare potuiffe.

]V. Tnnocentius III. z) benignius agere voluit, hoc eíf, or-

, olim: in

dimgigngs- eoruin; qui fine *?ml???"? promoverentur

-

:

Anjariam

x—)"Ca;;. Epif&äpu!i de Pratbend:

*

y) hoc enim priítinam & tot Canoni

bus IïäBiiïtam'äïfc'iþlïna&æ" de non ,ordänanv., :

dis Presbytezis & Diaconis fine titulo

immutare noluit.

"

& adfcgig:igne certz: Ecclefia tollere aut

2) Cap. 16. de prab,

$

IDE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

injuriam ordinantiutm irritas; -& inanes, öüe'afvalidæ; pronuntia-

—

vit. ;Ec Alexander IIL. ciz. cap. nullam aliam poenam contra ordi.

-O—

tantes decernendo eo refpexifIs videbatur licet:non unice, ur Cle-

ricus:modo habeat firmiter füfficiens vite fübfidium; & honefte

o f0

vivere queat, ne alias ordinatus cum opprobrio totius Cleri inci-

VY

datin ea incommoda,

quge ex jgsnuria, ÓX defe&u fnccc(ïäriorum

oriri contingit. .a)

4dccedit Stylus. Curia.

— 4 «D v*v — €x— €»

$. Accedit notorius hodiernus Stylus -Curiäe *Rorrianæ, :juxta

quem omnes refignationes prompte admittuntur. b )

^ H Stylus:Qurie habet; ut , fi refignans Beneficium Sacro

CUM o .a 0 o e"9

etiam ordine infignitus fit, in füpplica modo exprimat .claufulam

« aliuude commode vivere valens. Refignatio admittatur. -& fubfiítat,

L - d

etiamfi fiat coram ordinarioincafibus permiílis, c ) etiam quando

non habet unde vivere poffir; dummedo in minoribus ordinitus

&onl'fti-tut.us, aut ady,yea'-liqd ordinatus -:fger-it ;Benefidiqm. dj

$ «

4uetCorszvzjäz :

-

fyuizquam rmm& abs

w aufbwizf)zä Supeüoräx

: vel ;Epg'fcopi.

1. .'**Si'/n,e inftitutione & Collatione Supei'ibrfä äördinarii;,—- &uem.-

admodum obtineri non poreft Beneficium Ecclefiafficum; e) ira

nec illud deferere licet absque proprii ordinarii licenti

acf)

1I. Nequi-

a)AVid. Thomaä.m.(p. 4- liä. 2.- C&I!n 2. va -Efpm l?[- v!i- 'lib. Y: V&ap- 9. Tle 2 ,

&£it. g« Cap. J T..zit. 27..c. 4« Zech. in Hierarcb. Ecclef, sis. XZ. $. 128.

b) Conf. Pyrrh. Corrad. Rigantius, & alii communiter.

c) Flaminius Hj 2..4.-6. Pyrrh. Corrad. u

praxfg'lger;gfï li

d) Adde Van-Efpen /. cít. zit. 27..0. 12.

H

;j

:

u: de .

l"ff fz. itec .qili;ngarn fumi: jät ba-

Mdorem, fed qui vocatus a dDeo tanquam Claronead Hebe $. v. 4.

f) Cap. adimenez. 4« de renunt.

Batbofa in 4. cap. t 1. dr z &—G*?*"*l?ï' m

i&m cap.

7

RESIGNATIONEM-IN:CURÍÁ:v ACANTIBUS.

3

]

- II Nequidem- valeret -.:refïgnario' j* qüiä*CIer'icusi'";reiïgnatïsf'

ffine aflenfii legitimi fuperioris inBeneficio proprietatem non amit-

itit';;antequam .a Stperiore -renuntiatio acceptetür: Beneficiatus

enim ob acceptationiem 'Beneficii óbligavit f« per quafi contractum

ad exhibendumi Ecclefie Servitiumi; e-conrra fundatores five Ec-

clefia, quae perfonam füftinet fündatorum; ad fübminiftrandos fru-

&us fe obligat, à qud obligatione ex hoc quafi contractu refültante

nemo fe ipfum; & fic'fine Superioris confenfü eximere poteft ,

etiam renuntiatum fic Betiefic

ium de Jure non vacat ,. eoquod va-

cátio fit incompleta, -& ftet

j

:

fenfus Superioris accedat.-5).

/in penderiti, donec aurhoritas & con-

IIl. Appofite admó

dum Vilerifis h ) ii ret noftram affcrt

paritatem de milite: ; Siciitmiles, air, finepermiffu füi ducis non

uic

u

poteft. deferére militiam-à)-ita :

M

que -liab&t ;diguiratem vel

Beneficium Ecclefiaftieutü etiari-minimurnt nor poteft-ei renun-

.

——

tiare fine Confen(u' für'Supetioris,

:

uia quodlibet Beneficium h

rA

..

*

bt

icutn ^K ) quodeff p uwlcum

i r iten datia safl imcilida.

I. Adeóque féntnriatió slitei fa. quam gd manbs egiriat

füperioris Ecclefiaftici ; -eft nulla quoad Ecclefiam feu Superiorem;:

t

qui nori óbftante

ofiium;1)- -

il fenuntistione cogere éuni poreftobire aum,

TI. Effec ehici-talis-renuntidtio

nem celebratüs ; *

nu.

llüs

imo nec nomen.a

&üs

mieremir. tn) -

d

5

J

E

g) Rota dmf 184 ". r4 part !c.iecefzï

E m ïþa'no-

h) Zn Paratit. Jur. Can. tit. de venutz. n 4.

A). Ti ff de ve anilizavi 1:3.:Cod) de äefärm r:äm'.

. de trauslat, Epifc. .. 6. ii f.-

onzaf&."*'renei*admg g

*

tk) Cap. quia de vefcript.^in 6^ --

?

Y

1

3) Cap . itevas T , D 2iz.Bruünemá

um u us Ecdlefe b . c gg 1 f

try-

kius 22 nor. ad $. 1

183« i. 2.

3 czt Stepham de?zmsd:ä p l«6 ;971 8. Lyucker (g&:.

L

.m) L. ,uon kduäzf

" lp ab

B

4

10 .«DE DI'GNI'FATI'BQS ET 'BENEFICHSZ PER.

HI. Panormitanus, Flaminius; Wieftner, Gnetrather refpon-

dent , renuntiationem fine authoritate legitimi- Superioris. factam

ex parte renuntiantis validàm , .ex pirte vero'Superioris invalidam

n) fed his alii opponuntur ;

*

1

0) qui igdi(tin&e: talem. r.enunaiiatiq-

;r::ernæ:q-» Vinyalidä | haþent.

üt

tll

4 bquomésrüs Jaris Civilis mox allati loquuntur de modis tol-

pr

j

u

lendi-obligationem in favorem

P

privatorum inventis ;. non.vf-m de

€0I

forma actuum in bonum publicum introducta.

TX

. T. Ncc. adveríaniz capit.. quod: in-dubiis: tit. de venunt..p) nam

Iul

lübjungitur quantocyus :...Licet. vefrgnatio talium. fa&a. laico atulam

obtineat: frrmitatem.... itaque non virtute refignationis , fed in- poe-

naim vacaífle dico. q) | Graviter enim & Juris Canonici fanctioni-

(

bus, legibüfque prohibitum eft in manibus Principis, aur Pátroni

ti

Laici nullam ífüper Juribus Ecclefiafticis jurisdi&tionem habentis

aut

Beneficium refignare, aut ab illis accipere:: proin fufficiens caufa

«

fpoliandi renuntiantem jure Beneficit eft, lefio Jurisdi&tionis &

immunitatis Ecclefiafticze . fp

poteftati Laicali.

retus , - ïilöj:töiendo.,- rem. fgiritvïlalem?-

fis

^t HE Tcaffum pariter. objiceres vuleatum.illud , fvori pro.

ban

fé introdücto quemlibet renuntiare poffe ; in publicis enim.officiis.

tio

affertum hoc non.renet. — Clericus ergo, cum Beneficium in ejus.

Tio

tue

folius , ac privatum favorem introduétum.non íit.,. eidem cfficio:

j

.

ä

P

Y

ablico, vel B«

A :»

.w

*

cficio absque Jegitimo Süperioris Confenfu renun--

x

fiáre non poterit;

e fe ipíum liberare.

Dl

ilec illó pacto vel '"ob;i gation

Z

n Tib

fl

2

$ XII

B) Arg: faMWan dubi

t R accepro 9^ in.pr.

2f 8. b,*: arg Ij;umu' 17 Qpenuh JfF de P.a&if , þ:

,

l. de-acceprilaz.

) Coverruv. var. refol, b« 1. Cap. s. 1. $..do: 6« &

;Göxæzalcz'; ad "csþi adinonts

gb

U. .. 104. Ó feq.

$. f adnon, 7 chxmeæsg(!unl]m lib tract,. LE Cap.. VI-. Sedi.. c. 9 V?.*

pl b qui Béneficium. Eccl

ef/z?zfiiikm- fehi 'coäkziquf fpotize 9 mawsm laicam vefie

gnantes , illud.denuo:a la

ico fufceperutz ,^ eodeim futur Béteficio: Spoliaudi.

) Cum Cirónio ,.

Covarruv.-Gonzalez lib, cir. in cap, admout 4« u- pv

It

l

RESIGNÁTIONEM IN CURIA VACANTIBUS.

E

9- XH

*

Epipibi aliqie Coenju Marapoliza ao

-

ib

* Conilid

r

uH Prawncmlzs rmun(ï&rzww,» C

3

peius fuit E&öïeüæälföipïm*æ

ut Superioris authoritatem Clericronines rati fint ip eordtt'renun--

tíationibus fore interponendam:; aut fi confenfum. forfan ^nimiis:

precibus vel aliter extorferinr aliquando , aut ne petierint quidem;:

ut oneri Sacro fe fubducerent, ea fuit vel temerario Canonum.

conculcatio , vel Charitatis & humilitatis eftuatio quedam vehe-

mentior ,. nec füi compos, & leg

rum dominatrici Qbfe;:.undaas.

penongmitirce ii

IL. Epifcopi enim uti &Wïlqulclencx non fibl Eplf'c opi vel

Clerici funt, fed Ecclefie. r ) Proinde ceffiones olim , & renun-

tiationes Clericorum minorum , uti & nunc, non fiebant propria

authoritate ; fed ordinarii

s

É

ifcopi caufam Ceffionis apprebanus.,

m

vel .Me.rggþqutæ cetïionem

pifcopi approbantis.

;ä

— HV. Abbates ut renuntiarent muneri fuo ,conf&nfumPtïnci-

pis & Epifcopi requirebant, Epifcopi vero a fuis (efe non divelle-'

-7

bant Ecclefiis, riifi confentiente Clero populo, Principe, & Me-

tropolitano. Quippe ea erat primitus Metropolitarum., &.Conci- .

iorum Provincialium euthoriras, ut horum Conleníuü vel infti:

L E. w iad

tuerentur ; vel deftituerentur :s) vel fi. ultro difcefferint , eórum

excufanda fit incogitantia , damnanda temeritas , admiranda eter- :

norum Charitas, qua abre

pti non gor:xtxfa,;, : fed :ul erg gütatas Eccle.

üg&iþæ difciplinge leges. )

m

*

A

t) ];uxta : äoä;äw -äcllarniïdi 'rïnþ ma?n'

i

rir ad C

n

Jementeum | VIII &, S, Augun;un

Y

cont. Cresc, Tib. 2« Cap. 4L. de quo fuperius.

$) Diftin&, XCII, can, $,.6. 7.-

t) Adde Caz. 17. d9

18. Concil. Anþiochegii' P

. Rugräcm u: de »rcrmg.ju; Ti

,' Riegger ziz. e0d.

H

12

DE DIGNITATIBUS: ET: BENEFICIIS PER

Ual

$. XIlL.

Raf

m

Alzqu(mdo oram: [urmmo - Pontzfce.

i

d

Pa

L Rarmsmterpellata eft- Papae gauthamtaa , manente ;udmxo

de cauía refignationis: Eplfcapl penes- Metropolitan & Provincia-

fr

lem: fynodum y próur nec intervenir: quondam ad Electióhes. u)

hu

^S; Burchardus Wrzebür-:

u

xemplum« dac T. homaüïnus X)zdibiz

genfism-Eplfcopus, ut' cum'longioris: v1tæ ftadmm Epifcopalibus

j

ftudiis & indefeffis- laboribus: exhanfiffet'; -nec: jam poffet - Ecclefiee

fuz nifi enervam impendere fenectam ; fatius: ducerer i. vegetio-

nf

rem. Epzfcopum fubropari; necitamen id agereffus eft , nifi Cleri,

(l

populi; Imperatoris ; Pnnsapum; Metromhtam j & Eplfcoporum

(s

sonfenüone. y)

$i XIN- -

Sæculo XI 29* XII jifequentzu:.

a Crebrms adxbatur fedps Apoftehca Sææulo XI & XII z)

cum: præfertxm quando ejusmodi difpenfitione opus fuir ; quam

non. facile. concedebant Synodi: Provinciales ,.. volentibus: euiam

(

Tit

aliquando: & fic-ftaruentibus ipíis: Concilils Provmcmhbus ;- ali-

quando. vero proprio: füo. Marte;: nemine urgente, nemine invi-

G

rante Epüä:op ad;vere fedem Apoftohcam quærentes vuïnenbus

IDS

lcam

E

ul

ïL Non: tamen» ea: fuerat Me:ropohtarum & Emfcoporum

WP 401 TR E

a

mensj utimuniá Metropohtanorum :& Piovincialium Conciliorum

ad. Sedem Petri transferrentur ;; prout nec i$ erat fümmorum Pon-

UX

uücum fcopus ; cum: hxs mgdebamur« Provmcmum morbis, ut

fuam

N

W

u Perms 'de Marca: /i). VI Cap 8 n, j:4 dg-' r Bæhmel nt. rle zranilat.

Eyifc. $. H4I d 1X,-

x) Vw '& Nov. Ecclef; difezp::a.- Jib. 37 C'ap f2 5"3 T. Vl

y) Aderanz legati ,. ait circa finem-ex vità ejus* 'apud Suriumr d1e 14. Octobris

l- 1. cap. IL' cum lizeris Regis ,. dv: Przuczpym, Miec* not Miropohmm Lalli-

confirmantes-in omnibus elecfwnem Megzr:c.ïrdz

2) Üt ex Thomaiü 4o-4. ciz, cap $7«- äoc.: G- Ruprccht " &if

Á^

RESIGNATIONEM IN:CURIA VACANTIBUS. .

Á5

fuam. ad: Ecclefiam Romanam pertraherent.molem hanc i 1mportu-

nam , ac farraginem caufarum E«clefiafticarum ;: nihilominus fen-.

fim & fine fenfü' Eplfcopx inopini ea munia transtulere ;; quando

)

diffenfionum fuarum vi & veluti procella quadam jactati ad Sedem

h

Petri confumebant ;«X eonfu lere Affuefcebant.' Indies lonpius

ferpens: 111e mos' non'dimittendi

1 Epifcopos , nifi ex conceffione

J

I

Pap& ; tanden; eousque mvaluu' fücceffive füb Alexandro' IIl ,.

u

ut eo de jure Innocennus-TII. femper verba fecerit .;anguam dc

d

Jure in Eccleüls recepnfïimo.

0

III. Ira a) Innoceniius III. ad Dplfïzopum erceburgenfäm

[l

refcribit « multa funt , que preter [pecialem adutbovitatem Sedis 4po-

n

f[olice 202 po[fenz uec deleyént gmpuue ab alzqu:bus Iemarz " utpo:g

ceH' iones & translatxones prfcoporum. b)

$ .XY

'lïmdem Ceffromum Rekwatzouem £eu us conf tetzzdme zntrodu&um

declamf Jzznocentzw ll! gxeilgplo matrzmomz.

I Atque ut novo ahquo Jumine jlluftraret. Innocennus III;

g

ls

Celfiones & translationes Eplfcopatuum fieri rantum poffe autho-

ritate Sedis Apoflolicee , utut antea affenfü Metropolitarum &

f

Conciliorum Provincialium fiebant; allegat Conjugium Spirituale

ium

Epifcopi cum Eccléfia ;; & comparar Spirimuale hoc conju

cum carnali , & ntriifque vinculum | pereque mfolubiïe co ftiuit

citra Authoritatem' Apo[tohcam. £e)'

lt Ex quo'DD. communiter "jnferunt ; ? " ficut Marxms ab

t

uxore recedere non valet, & aliam ducere : ita. & fimiliter Epi-

fcopus non poreft deferere Ecclefiam ceu' Sponf.m. propriam ; &

;ranüre de una Ecdeha ad aliam.. d) Opmlo hæx. de matrimonio

j

3

Spmtuah

