Congorda*to'rum—. Gequmaniæ» de eo , ceu per obitum refignantis

vacarige per Ordinarium vel Turnarium provideri poffet. u)

III. Hujus Concilii Trid. difpofitionem habere etiam locum

d

in refignatione ex caufa

t

& tenuit Rota, x) .

petmutationis declaravit , S. Cclm'greg*a;io,

IV. Voluit enim Cohcilium Trid, , & allegata Con.fütutio

f

Pii V. $. 5. , ut ordinatus firmiter haberet, unde commode vivere

poffit, & quidem tam firmirer, ut non poffit fe ea commodirate

privare. Mec füfficit claufüla ; dummodo aliunde cum .dari poffet

cafus, übi permutatio fieret cum beneficiovinfuiïicivente. y)

V. Expreffe igitur in locum beneficii, ad quod ordinatus

eft , alia congrua fübrogari debet.

Non fuffücit refignantem

habere pinguem hareditatem ; vel bona ad ipfüm etiam libere

(RS

fpectantia ; fic enim nondum fàtisfir difpofitioni Conciliari , aut

Conílitutioni Pianz , fed , ut Rota , z) loquitur, fan&ta Synodus

li,

um

voluit, facultates Clerici füubropari in locum bengäcii :eügqati.

Ex-

.. Vk Inde

leri

u) Gonz. gloff. $. $. 10. ». $5., Garcias part. 2. cap. $. 9. T. m. 19'zi, é» feq.

Lin

Nicolárts dub. X. $. 1. do» 2., Rota apud Seraphin dec, 1471. « 7. 45 8. &

in una Leodienft Cauonicatus $. J'oaunis 28. Tunii 1621. coram R, P, D. Rem-

n

boldo per totum , apud Nicolarts 7. ciz. $. 2. Urfaya Tom, V. p. 1I. diftepz.

XLVl.in caufa Bamberg. Canonicaiás , ubi Joannes Cafparus Lobenhoffer

mps

J

11, Jan. 1725. Canonicatum fuum in Colleg. & Impcriali Ecclefia S. Stephani

yu

ff

in manibus Ele&oris Mog. tanquam Epifcopi Bambergenfis ad favorem Joan-

Kor-

* - mis Jofephi Lobenhoffcr Germani fratris fui refignaverat, obitu dein fubfecu.

to 17. Febr. ejusdem anni Canonicus Turnarius Triebeliftius modi refignatio-

metit

nem impugnavit, eo quod refignans ad d, Canonicatum ordinatus refignare

. non potuerit; nifi previa fubrogatione patrimonii vel alterius Ecclefize tituli

It

eum authozitate & decreto ordinarii; ex textu .CC, 77i42. allato & ex

ho

8.$. Pá V.in Bullario novo zom. 2.

Con/ff-:.

irjri-

x) In Hifpalen. & Caurien permutazionis 4. Decemb, 159$- coram Giptio ; &

jn Parmen. Parochbialis 10, Decemb. 1601. coram Sacrato, ut refert Riccius

. Dwe,

stj Collect. de 148. Jib. 3. Joan. Carol, Antonellus zradt. de regim, Ecclef. Epifc.

is hat

lib. 3. de benef. Ecclef. cap. X. u. 8. edis. venez. de Anno 1693, fol, 186.

y) Rigantius 7u veg, XXIV. Caucell. $. .

confule,

t $0. quem in' hoc & fequentibus

A

;ationis

*

N

i nf

?) De;. 3478. ". 1$. parz, 19, tem. I r?c. &

1

s$ . DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

V]. - Inde fequitur , (fleribum— tali beneficio renuntiare non

Ü

pofle ; uti nec expreffe , ita nec tacite fine menrione expreffa , &

non conítito per claras , & perfpicuas probationes ; quod ipíe

at

aliunde firmiter habeat ,. unde commode vivere poffit. a)

li

äa j LI.

f

fi

Reignarï 4or pote[F. beneficium. unitum.

q

I Beneficium unitum alicui Colleeio Clericorum, Religio-

forum , aut Seminario Studioforum refignari nequit ; fit enim

»

q

gn

membrum Collegii, quod nunquam moritur, & in quo vacatio

qu

nom eft poffibilis : Confequenter non poteft amplius conferri ,

e

Cà

refignari agt; permutari, b)

& LL

g

-

Lirigio[um.

gUx

Éj B"enefïdïum: 1

p

itigiofum in. f"avprkem; tertii lite pendente

refignari nequit. c) .

iu«

par

1l. Quod inde provenit, quia omnia beneficia ; füp—e;r' qui-

f10

bus lis eft introducta ,. funt affecta , ac de lite in impetratione vel

ceífione femper facienda eft mentio ; nam lite pendente non licet

&

"Principi füpplicare ; ne(g:lgmanari;;deþent; fa'cræ:- j;qüiones,. d)

d

qua

t

. III. Con-

a) ROta lo €. vn'.. 40 &xxgo».

$

t

b) Ex plene deduáis iz differz, Cauonica de Eeclefiavum: Parochialiu

;n Saculari-

ze, earíimque unioue fubjetiiva. Monafteviis facta. cap, 1. $. 1. , IV. p. 25.

&* 24. Mog- 17$3- ediza..

€) Cap. fi ii a. ut lite peud. in 6« ne propter novos: adverfários ;. (juil malitiofe

interdum. petitoribus fübrogantur;, lirigia in Ecclefiarum difpendium proro-

"

N

gari contingat; Adde Reg. Cancell. XXIX. 4e fuerogatidis colligitautibus, qua

ad tollendos & amputandos litium anfractus flatuitur,. ut mortuo collitigante

detur (üperftiti in illius Jaribus. fu

civiliter: mortuus. fuerit..

-

brogatio,; five colli;i"gan; naturaliter;. five.

;2

d) L. Divus Pius fF.We petitione beveditatis. De

Execut. lit, Apoft, p« 1« cap-. F . m. 138«

gifïones. Rotal;a all'eg/at,æk;; Rofa.

;

*

RESIGNATIONEM IN CURI'A'VACSANTIBUS. 59

II. Confequenter durante lite inhibetur inferiori, ut poffit

de beneficio litigiofo difponere , nec poteft Patronus five Ecclefia-

à

fticus, five fecularis prefentare, nec Capitulum eligere, e) lis

autem deber efle fu

per titulo beneficii , ut beneficium dici queat

litigiofum.

iV. Econtra tamen füftinetur refignatio beneficii litig'ioi'ï

facta coram S. Pontifice, modo fiat exprefía litis mentio five in

favorem collirigantis ; five in favorem tertii abfolute loquendo,

)

quia cedens utitur jure fuo , nec infert prejudicium collitiganti ,

]

qui bene poteft litem profequi cum refignatario ; ac cum refi-

guante, cum propterea refipnatarius jus fortius non obtinuerit,

[)

iM

quam quod habuitrefignans; neque lis eft extincta per canoni-

cam ceílionem , quia in refignatione, ex dictis fupra , non abdi.

catur jus, quod habet, a refi

gnaqge-, nifi poftquam illgd fuerit

quafitum ceflionario. £)

V. Quemadmodum enim authoritate Pontificia poft ceffio-

nem factam ipfi collitiganti avocatur caufà, & lis fimpliciter extin-

guitur, vel illo non cedente per definitivam tollitur, ita & refi-

te

gnatarius authoritate S. Pontificis in ius dubium ; & lirigiofum

fuccedens definitivam exfpectare poteít fententiam , quin colliti-

Qu

ganti fiat preejudicium , dummodo ceífio non fit fa&ta in poten-

v

tiorem adveríarium. g) — Nam fübrogatio collirigantis ex regula

t

cancellarie citata modo locum habet in fimplici ceffione beneficii ,

^

quze litem extinguit, & viam aperit collitiganti pro fübrogatione

N

petenda, quod non eft in ceflione v

T

el refignatione favore tertii

Jf«

per fümmum- Pontificem facta.

ylarie

$. LIL

T

Beneficia. minovum.

I. Minoris beneficium etiam fine confenfu curatoris coram

Qinoft

cepta-

proro-

Ordinatio fuo , vel Papa refignari poteft, & ab iisdem ac

5qu

2

tlone

e) D. ca iU b- 2. ut lit. pend, in 6.

ligame

h five

£) Lotter de ve Denef. Jib. 14J. q. Y8. 41 61., Piton, difcepr. 333. 9. 3. 20m.4.,

Rota, in Auguflana Canonicarus $. Mauriii 14- Mariii 1732« $. ac ft enim co-

ram R. P. Dj; Crefeentio, & 9. Febr. 1733. $. 14. coram eodem.

L

M

£) Vide Canoniftas ad :

fa facta,

(

7

i 4.2.,— dib. 4. ,deqrez. de alienatione judicii emutandi caue

TOÓ

-DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

tione facta ftatim ipfo jure per refignationem vacat.

ueinädxhc-

dum enim minores 25. annis acceptare poffunt beneficium absque

curatorum confeníu, ita & refignare.

,

.1l. Sed an minor fit in integrum re

ftituendus ? difcrepant

inter fe canonifte. Aliqui indiftinéte negant, eoquod in bene-

ficialibus habeatur pro majorenni , & directe praejudicium infera-

l

tur illi ,

tus eft.

qui per canonicam inftitutionem beneficium confecu-

IlL.

Alii diftinpuunt , an res integra, vel non ? übi. res eft

adhuc integra, eetas minoris attenditur; ubi vero non eft intepra,

prevalet tertii preejudicium ; collato enim alteri beneficio extín--

étum eftjus minoris, titulo autem refoluto, & omni jure extincto

idem fine canonica inflitutione recuperari nequit. h) De Nigris

hanc diftin&tionem in

raxi communiter receptam dicit; i) vel

enim refignationis cau

?

fuit jufta, vel non ? in pofteriori opus

'aï:

&

non eft reítitutione ;

fionem. k)

fi jufta, non pqtgft minor allegare le-

H

IV. 'Tertia fententia a

ffirmat ; minorem reítitui in cafü

etiam , quo res non atplius integra ; vel Beneficium alteri jam

W

i

f

eft collatum. 1) Equidem minoribus 25. annis etiam generaliter

conceditur hoc beneficium ,. quocunque contraétu vel actu gravi-

ter lefi fint , etiamfi res diftracta , vel in alium translata fit, m )

fül

nifi cafus fit exceptus: jam autem non excipitur cafüs, quo bene-

l

ficium Ecclefiafticum per refignationem dimiffum eft. Nam etfi

|

6]

|

in fpiritualibus habeatur pro majorenni ad hoc , ut agere poffit

Q

per fe, vel per procuratorem , non tamen ad hoc, ut, quando

g

10n

lefus eft, non pofflit reftitui , ne id ,

quod introductum in equ

|

ls

favorem , retorqueatur in odium. n)

g

Q

V. Cuique

h) ita gloff. u cap; ex parte b. r. Abb; Lay

niam;, Valin!ï Garc.

(h '

i) Lib. I. cap. I 9. 7

k) Huc etiam referunt Z, a4. $ fcevola

'z.jf.' de —z,zz'11. ubi dicitur, non refti.

tuendum minorem adverfus re

inteera.

pudiationem hagreditatis , fi res non amplius

1) Ur Gomez; Covarruv , Kàni

tit. de in itizegr. reffit. n. 16.

g Zoïgüqs, Engel,; Wicftner, Schmalzgrueber

^ 2 -

m) L. L. ex caufa 9. in princ. d? L. fi ves pupillaris 49. 6. de min.

n) Ut Tyraquell, Archidiacon. &

:

Abb. spud Valenfem de Benef: lib, IHI. fit

22. fh $-

!

RES!GNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. IOI

V. Quique fententie aliquid indulgendüm effe. cenfeo.

K

Prima verum dicir, minorem refignantem coram legitimo füpe-

riore non effe reftituendum , quando agitur de lucro caprando

Dt

veluti de beneficio, quod quis nunquam habuit; aut fi refignatio

i

curatoris, velcum cauía

fafta vel cum authoritate tutoris ,

r

cognitione per Ordinarium , coram quo refignatio fuit ; quod

idem eft , fi refignatio facta effet cum decrezo 7u4icis. Denique fi

:

minor2; , major 14 fuerit juris Doctor &c. &c.

d

VI. Econtra reftituendus eít abíolute tninor 25 annis , nec

Ti

publicus favor in ejus odium detorquendus eft, fi probetur mino-

if

rem refignantem facto refignatarii , vel alterius fuiffe graviter

19

lefüm , etiamfíi res non amplius intepra , ut voluerant Patroni

d

3tie fententise: quia in refipnatione etiam valida minor poteft effe

vd

lefüs graviter , accipiendo tenue beneficium pro pingui , vel alio

QUs

modo: hoc cafu non abfolute dimiffus eft titulus; vel efto, nova

lt

collatione opus fit , inducitur hic per reftitutionem in integrum,

Argumentum o) loquitur in caíü , fi agitur de lucro captando ,

al

non, fi de damno virando, ac potius habetur ratio doli alterius

j

vel adverfarii , quam zeratis : quod utique tenet. etiam poft colla-

jtet

tionem tertio factam , & refpectu majorennis.

L]

[j

nor npn refti-

CU

VII. Ceteroquin re non amplius integra, mi

)

tuitur, ac in eligendo vitee fuze ftatu femper majorennis haberur,

etfi dum leditur in temporalibus, füfficiat leefio ex fragilitate ceta-

al

ei

tis proveniens, non tamen videtur füfficere in beneficialibus, in

quibus pro majorenni habetur, p) in hislefio confiderari debet,

offit

ndo

non ratione setatis, fed vazioze doli vel fatti adver[avii. q) . Pree-

fertir in fimplici renuntiatione prafentationis , aut nominationis,

gj

pro qua reftitutionem in integrum non competere certi juris eft

minor enim agit de lucro captando, non de damno vitando; pree;

ique

n per.

fertim fi res non amplius integ

ra fit. r) Iderp juris eft i

3

muta .

rl

0) L 24. $ Scevola 2. d de mit.

jpliu

P) D. cap. ult. de judiciis.

q) De hoc And. del Vaula

de benef. lib. 3- tft. 22. 7. $. 4«

Vr

&) Franc. ?n cap. dudum 11.

de preb. i 6. Maandoz. de aar.

Covar. var. vefol. lib. 1. cap.

V. n, 2. Tondal, queff. beuef. cap. 90. m. 1r.

dN

part. L. de Nigris J, e, lib. ljb, 4. cap. 24. . , Kota in Lqum- Catioti, di 4.

"

U. ïiig

Fehr, 1733« Coz. Creícontio,

A

102 .DE DIGNITATIBUg ET BENEF ICIIS PER

tatione, ubi fi res non intepgra ; lao etiam ultra dimidium non

datur reftitutio ; s). nifi lafus dolo vel fa&to sdverfarii circum-

pC

Ii:

ventus dimiferit, ac proin certer de damno vitando.

(

fi

$. LIV.

H

Fi, v metu extorta,

l. Refignatio vi vel metu extorta eft ipfo jure nulla: fup-

ponitur tamen fmetus pravis cadens in cooftantem virum. t)

I Equidem comprobeta eft illorum fententia, qui docent

a&us metu gràvi extortos effe de jure naturae nullos , quia funt

a&us contra legem fimpliciter prohibentem , quippe fi juxta

adverfarios actus hi effenr refcindibiles utpote injufte extorti vel a

NI

fuperiore vel a metum inferente, qui non ei! judex , vel a propria

lgl

conícientia ; & fic in arbitrio nofiro & poreffate pofitam effet

iÜ

fervare actam vel non: ergo a&tus de jure naturee nullus; cum in

quovis pacto vel actu valido oriatur obligatio ; quae eft alienatio,

(

vel juris füi in alium translatio, & quod proprium eft, ita acce-

ptantium facimus , u jam alteri idem dare vel preítare teneamur;

nec citra leefionem juris quafiti per acceptantem , relu&ari valea-

HC:

ii

f

Tnus; quando erpo fervare vel non fervare in nofira poteflate ac

confcientia pofitum, aut ut adveríarii loquuntur, propria con-

Y

Ícientia ob iniquitatem actüs actum refcindere valeamus ,. aétus

nullam producet obligationem , & confequenter nullus erit. Dein

Ílan

metum inferens in confcientia obligatur abftinere ab exactione vel

mi

[

actus executione , imo acceptum reddere debet , quod metu

mö;

injufte expreffit ; igitur non erit obligatio in metum paffo, quia

NG

funt correlativa: in hoc non eít obligatio : in altero nullum jus :

ndo.

quia kretinendvo non minus peccat, quam vim infere

.HI. Quan-

$) Bald, Ancher, Immola apbd Valenfem ]. c, u. 6

.

v

t ) Ut docet Gonz. Tellez. zu cap, ad audientiam zir. 40. de his, qua vi metüsve

;;

j

cauía fiunt. Engelhart 202. riz, in f. ne detur vitiofus ingreffus.

Exempla

habes apud Pl R. & Ampl. D. Würdtwein Diecef. Mog. in Arch

i - Diaco-

natus diflincl. commenz, 111 de Archid. Eccl. Coll .S. Vid. XI. vefignatio Ec-

Vi

clfix in Dexheim p. 4o1. Jacobi, qui di&us Kobele, irem Copmenz. lF. de

L

À

4Ircbid. Colles, $ Peiri dos Alexand. Afchaff. refignatio beneficii S. Leonhardi

l!

n Ecclefia Parochiali oppidi Külsheim a, 1429, facta -per Nicolaum Rafphat,

—

-

: RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS.- 163

IIi. Quanquam alii actus & contractus metu extorti in jure

pofitivo fuftineantur valere ob Stoicorum Philofophiam; u) mo-

net tamen hic noftra regula z actus de jure naturev nullus, vel

contra legem fimpliciter prohibentem nullus eft, nifi lege vel ra-

tione legis manifeíta füftineatur, quod ultimum non eft in refi-

gnati'o-ne metu extortä.ïl :

V

W

E mätusrï m proui[fro

ne cg ve/ï'gnatz'o Jïktt' eäcf' z'?zfeival!b,?

It

quid quris $-

(

l1

-I... Aäque äi&ïcilis Doctorum contmve:rfï'a;xeff,ï fi metus gx'af

""

vis concurrat quidem in promiffione renuntiandi, fed non in ip-

famet renuntiatione , an valida fit renuntiatio , fi facta ex interval.

lï?t

p

lo? nam fi in continenti fieret actus renuntiationis coáctus prefu-

i

mitur, & tacite ineft metus.in ipfo actu in continenti ex

]

glem. X )

(f

Confequenter renuntiatio nulla eft ex priori $. LII.

1L Una fententia affirmat, valere renuntiationem, & bene-

n

l-

ficium fic de fa&to, & jure fimul vacare; y) quia gravis metus

T

deerat in. renuntiatione;

MV

vallo. z)

;quæ-—,, ut fupponitur; .fa&ai fuit ex intf:r-,

:

i

IIL Tertia fententia, qu

am fequor, diüïnguft*, ex circum-

n

ftantiis. colligendum ,

an refignatio ex intervalio poft pro-

vel

miífionem metu .extortamr adhuc íit coacta durante cauía me-

petu

tüs, velan ceffante illa fit fpontanea ac libera; fi purgatus metus;

guia

facto. a)

vacat beneficium per refignationem: validam de jure &

Econtra

u

u) Vid. Heinecc. ad. ff eod. 'In"tï

Qan

x) L. lecta ff. de reb. credit,

y) Cum gloff. z cap, ad' dudient.

z) Joan- Andreas, & Abbas a cap. ad

audient- de Zis,- que wi merüsoe caufa

etuve

emph

fiunt , tenent contrarium ,. quia licetactus fint diftin&i , qui ex intervallo fiunt,

Dut-

nihilominus. renuntiatio: in intervallo facta eft rulla , quia de jure prazfumitur

genuntian:em: ad actuur refipnationis non deveniffe , nifr in vim promiffionis

tio Bt

mericulofe,. adeoquc durat metus gravis ex pracfuintione.

|J, d

.n'hardi

a) Ut tene!. gloffa 7p ciz. cap. ad. audjeutiam y & cap« &, de

his, | q&æ vi fherárye

eauja fiunz , verfic, poftmodum,

fphat.

r4 DE DIGNITATIBUS ET *BENEFLCIIS IPER

ni

Econtra fi metüs in promiffione incuffi caufa duret tempore renun-

tiationis, licet ex intervallo fubfecute, refignatio nulla eft & va-

L

cat beneficium refíignatum alteri licet collatum fit, tantum de

facto, non de

b

jure, ut vult pofterior fententia, ac per Rotam de-

v

ii

ciditur, þ)

(

"u LV/I,.'

f&

T

"Ab incavcevato.

fe

L Reügnatio ab incarcerato faCta in favorem incarcerantis ,

aut alterius intuitu incarcerationis, nulla eft; qui& renuntiat in-

vitus prop

ter odium, & malevolentiam adverfusl'—eum,* qui fuit

caufa juftee vel injuftze incarcerationis. c)

II. Aft fi renuntiatio fiat in favorem tertii ,. qui incarceratio-

nis particeps non eft, ratio leg

etj

is, qui z'n'carcm?z ceffat, poreftque

z

renuntiare libere alteri fibi bgnevolo.

(ui

D

$. LVII.

n

e

Et crimz'mj'o þz'pjb—';jure* pär | fua cvimika privato.

Í

L. Criminofus & incarceratus ob fua crimina refignare poteft ,

etfi crimina mereantur privationem, modo non fit ipío jure pri-

qu

um

vatus; nam fi beneficiatus refignaus ipío jure privatus, jam col.

L

latori ordinario jus queefitum eft, nec refignare poteft beneficium

non atmplius

roprium ; de hoc Rigantius, d) & alii citati.

8j

LUIU

&contra fi modo privandus, eft refignans legitimus poffeffor titu-

T

li, infimul metus jufte incuffus, nil obftat tali refignationi. e)

II. Nihil relevat dicere cum Leffio; f) refignationem effe va-

AV

A

lidam, fi fiat ante fententiam judicis declaratoriam; quamvis latà

mi-

£iox

fententià refcindi poffit ; Clericus enim non perpeþratione" cri

D1S

:

:

b) Dee. 327. n,--x;. Dec. 395 æx; II. Coram Bich.

c) L. qui it carcerem ff- de eo quod met, cagf, ,.

Rota dec,. x,;i.æa.—r:. 19: ch,

j

172. 5 12. part. 16. Recent.

d) In Eg.29. $. r. . 28.

e) Clemenz. 1. ibique. Glofl. de veuunt.

3

»

f) De :T' 549" 7. llb. PT f:aP- 29,. f 6;. dü&- 8.

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 15j

|

nis fed lata primüm &nreätia decláratoría -p&ffeüïonem beneficii,

a.

& jus in illo perfecte amittit.. ANihil inquam relevat, quia ipío

e

jure per perpetrationem criminis amittitur titulus, & proprietas

t

beneficii, qua femel amiffa refignatio dari nequit. Et enim pri-

vatus ipfo jure; ante fententiam declaratoriam , quee non opera-

tur ut tunc vacet beneficium, fed illius vacationem oftendit atque

detegit. p) - Inde non attenditur menfio fententis declaratoriae,

fed vacationis ipfo jure. Effet quoque criminofus ifte tantum pof-

feffor fa&ti, non juris; in

"

re. h)

de bene dicitu.r d,imiïztcre, non refigna-

JS)

ln

[* LVL -

fut

Quid f mazla /prifvandm ?

rio-

L Econtra etutanolied ; qui non ipfo jüre vpr.i'va't&s;,; Teä

modo privandus, refignare poteít ante fententiam privatoriam ,

qu

etfi lisilli per ordinarium jam eflet mota;. imo etiam permutare ,

dummodo non fit per fua crimina inhabilis redditus ad alia obri-

nenda; quia utitur jure füuo , nec fraudem committit ; qui fibi

confülturus amico renuntiat, etfi tertius impetraffet beneficium in

eventum privationis, etiam poít conclufionem in caufa, nec ne-

ceffarium eft in refignatione facere mentionem criminis. i)

fefl,

- iL Infimul lata fententia poft interpofitam appellationem ,

p

quia per appellationem jus manet inteprum; k ) quia ordinarius

qQ

qum

tam ante f-ntentiam privationis nulium jus quafitum habet, quam

& poft interpofitam appellationem, dum criminofus collationem

Ytati

ordinarii intervertit appellande ;& refignando: fecus fiordina-

f

)

riusin eventum . privationis vel lata fententia ftatim ante interpo-

,

fitionem appelladionis tertio beneficium contruliffet , tunc enim

b v

non valeret refignatio in favorem tertii, etiam pendente appella-

; r

-

tione:,. tanquam facta de beneficio litipiofo.

IH. Illud

Ti

p

gi) Rota apüd Card. de Petra Cop/f. Z. Nicolai V. w. 34.

h) TJuxta Flamin. /jb. 3. q. r- f 20. & Garc. de. Benof, p. 11. €. 3. 1. 124.

"] D(ts

Valent. de benef. lil, 41I. tit. 23. n. tr.

n

i) Valenfis lP. 21I. de Lenef. tit. XXIV. à n. 3. v[4. 8. Barbos

: * offic. Efþij&f

alleg. 69. t. 9. & Colle&. Apoftolic. decif. D. C. L. s. 7.

k) Re'buff ayud- ï/ialenfcm L 6

j;c& . DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS. PER;

ItI. Illud. obftare. videri p.ofï'et-,-,. faltem. tefignationem: non

valere, quando lis. mota : quia. lite pendente. nihil innovandum ,

V

imo. beneficium. fit litigiofum,. & hoc: refignari nequit;, Verum

vidi $. XLVIL. beneficium tunc fi litigiofum, quando lis move-

f

tur füper ejus.titulo vel. poffeffione,. quod: non: conüngit in caíü

p

praíente. 1) .Lis pendetíupercrimine,. an beneficiatus vere cri

T

d

minofüs;. non: vero.lis eft;, an. verus begefibiatps. m),;. |

gl

$. LIX.

i

f

Sub anmua; penfrone. w/i'guarz'; tequits.

I

L In Thefi beneficia fine: diminutione conferenda fünt. n)

la

Vl

Querelas diminutionis- eo: tempore. ftatim. locum. habuiffe ,. quo

ambitio: G avaritia. Ecclefias. invafit;. quo- pinguiores autem. funt

«

reditus. Ecclefize ,. eo- majores & frequentiores fui

"

5

de

f,re; querelas bene

t

recenfet Prid: Guilielmus Dannreutlier:. 0j -

inl

IL. Equidem; beneficiüm: autlioritate: publica: erectum redi-

Con

tus fuos.annuos labet: propter officium ;; privatorum igitur paéctis

tior

reditus. ifti tolli.nequeunt;. vel: in:totum vel: ex parte ,. nifi iterum

Ugn

accedat & authoritas. & caufa publica utilitatis Ecclefiae cumulative,

ciui

ne-ordinarii: vel. bona, Ecclefiee ad'fe traliant ,. vel ea in alios ufus,

nec

contra mentem. conftiruentium: convertantur , ne paftores egeant;

mai

aliis- laboribus. tempus impendant: ,. ac minus-recte officio. facro

lite

fungantur. p ) Alirer. pacta. hec fine caufa a füperiore cognita

contra leges. & canones tu,rgi;cri* fiunt; &.ambitiofa reputantur..

Lm

g

IIIE. Non

Ll bs

)y Uta kot'a: decifüm. teítà tüm Barbïo(ä : füpracit;. &. VSclimaI,zgra-.,ziz; de. renums ;

8. 10. Gd. 1. .

Itm

q

tenn

m) Vid. Garc. p« 11 €. 3: &. 72« —I;ieuren-in»';fb*ra bénef. p..3: q« 310« "; 9. de

Louvrex differs. Canou. 20 , quomodo prepofirura. d- decanazus vaceut. . 435

I

n). Can. 15: cap. r

q« 3: & teto titulo X. uz. Ecclgh'qjtflicai; beneficia. fane: diminu-

tione. cotrferatniuv..

e) Diff: e jure. retentionis . fructu.

f

M

Jone. dim. conf, Seh. 1. $. 11; Altovfíi a 1747 edit:

m bénef.- Ecd! ad. ill: 'ca.p;.-k un. X. ut,sZengf;

4

rX

) Cap. a2- c. 16; q. 1, Thomaüns deff. z. o

ffacio. Priuec -cilrcasa&gnda Salária

| Minift. Eccl.. apud,l?anlltcnther. l. e. $. 4F..

)

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 197

u

,

,

IiI. INon eft hic quefti

o de *penfioz;ie pro menía Epi

L

copi,

NH

vel ad debita Ecclefize foivend

a; authoritate füuperioris refervata ,

W

& a poffeffore proítanda , ((ed de pen(ione annua per tefignantem

afü

fibi preefervata ad tempus vire. —.Nihil vitii quidem continent ee

(

penfiones, quibus alimenta preeftantur curátis ,

ui ipropter fene-

Ctütem , morbum, vel aliud impedimentum o

cio fuo amplius

debite defungi non poffunt , neque hoc áb antiq

ua Ecclefig praxi

alienum eft emerito paítori ,

'cui fubftirutus adjun&tus eft, de vitae

alimentis ex beneficio eodem antea fuo:

profpicere, :q) n bene-

ficiis econtra fimplicibus majus dubium

eft , an refignaris »penfio-

nem fibi refervare poffit? Clericus enim zeprotans vel debilitatus

n)

habetur pro prafente, quin teneatur fubftituerealium. At Paftor

QuO

vel curarus grcg,i füo , ut mater filio , "quem la&tat, fideliter

font

Dent.

deber ;. interim tamen :

adherere, ejusque induftria in facramentis vere :quotidiana effe

pacta & refervationes penfionis-moderate ,

er:am in beneficiis fimplicibus de fe loquendo non fünt turpia vel

redi-.

in honefta , fed licita, modo non fint privata, fed ordinario ad

confirmandum fübjecta , ceu füperius de refipnatione füb :condi-

xdis

VU

tione vel in favorem tertii fuíe 'oftendi, r) fimur«enim 'difpenfa-

tione Ecclefiz , ac ille'ezedem caufie , que ad re(ipnandum uffi-

JrlVO

5

ciunt , etiam refervationem perifionis facilitare poterugt, uti caufa

neceffitatis , utiliratis ; evitandi incommodum ., - -cauía pietatis ,

Z

malignitas aéris jun&ta debilitat

p

fito

e icorporis , ïfæpe 'ad fopiendam

litem beneficio imponitur penfio.

)gnita,

IV.. An vero confenfus Papd in his:cafibus , ubi caufae pro-

tUf

xime (uperiori & ordinario collatori jam probate , neceffarius fit,

negative refpondendum cenfet Dznnreuther. $) Diminutum licet

Non

fit beneficium ex juftis utique caufis lepitime cogniris, non tamen

fus

imminutum eft S. Pontifici jus füuum-conferendi : etíiam S. Poritifex

te

v

,,9(!:

netur cedere faluti Ecclefie , .ceu patet in »alifis rerum Ecclefia-

fticarum :a;ienationibus.

1.4]

* 0 »

V. Diftin-

dl

q) Cap. 4. de Cl;:'l;. ecr, vel, debil. '*Tiubniaïïïn, Part, ïIlI..þ!ib. 2I. c.

"Y

aj

. Vsbj —VIw.

2-9- Bæh'

. dmer /i5. I1L. ris, X1I. $- V1. Dannreuther differz. cir. $

r) Adde cap. pre

N

| u

in add, n. 2

terea. de Cenf Dec, ?corzjä 14 05082 ])5, 1. de Nigris [jb, I. cap. ;.

:08 . DE DïGSITATIBUS ET BENEFICIFS -PER',

*

V. *Dif&inguEBdum- itaque am: penfio fit perpetua ; ac ipfi

beneficio ceu realis imponatur, velan temporalis ad vitam bene-

ficiarit Vel refignatarii:: non dubitabis, S. Pontificem, qui ünit

& dividit beneficia-& reditus, t) penfiones imponere, ac refiana-

tiones füb-annua penfione admittere poffe inconfülra natione Ger-

;

manica ad rempus refignatarii, fic & viciffim ad rempus vitee or-

dinarios Germanie ; u) tunc enim ex obiru refipnatarii;jus confe-

dl

rendi libere: redit ad.ordinarium., quem:.concernit ratione men-

fl

fium« uni zque ac alteri. competir ex Concordaris Germanis jus

admitrendi refignationes , uti fimplices, ita & qualificaras fub con-

1

&

ditione, modo ,. vel penfione,. dumtodo beneficium Germanie

Íi

talibus non gravetur penfionibus. .Ob partitionem menfium neu-

PV

ter. nec Papa nec Capitulum vel ordinarius beneficium. ulterius;

quam illu

X

confert, gravare poteft; neque unus alterum directe

vel indirecte quoad: vacantia, in illis menfibus beneficia, eorüm-

fim

que liberam collationem impedire ; exfpirare itaque debet peníio;

f

fi poftea beneficium menfe- alterius ordinarirvacesverit; five Papa

nel

five. ordinarius. Germ. refignaüonem fuüb annuo penfione admi-

&l

fiffet, nifi, promt praxis Germaniz eft ; refignatarius ex propriis;

hi

vel aliunde. eautionem . prae(litiffet, ut poft obitüm ,^ firam refi-

guans: forfan. (uperfles ex his patrimonialibus tuto:'perfionemv

bUa

capere poffet : femper tame:

n verum ma.neI , beneficiurn. ip fum

[ra 1

gravari.non poffe. x)

i

*

g,

'VI ïbefï-:-

fe

)

$;

Tumcell.d'e mmm £s VI n 6 & dmmefärt.Canon deUmenfuäj,

" Monsfteriis fatia a. 1753. Ivfog. edis,

^

)

pi

^ wu) De Nigris LÀ: K cap 65. in add. s..3.4s

x) Ant Schutidt Inf. Auri; Eccl. "Tom. IT c. F: árt

B; g XXFILL idem Tom.

p

2

L.part. II cop. J. SeCk 11, $. LXV- cum per diminutionem. Veneficii ut pett-

ftouem ex iimpofiam . perzurbetur: libera collatio ejusdem.Qan 890 . 30 bec

autem menfitus recizatis omnino jubeazar éffe. libeva , bareo,. au dec pro lubiu.

beue

J

E

&b

ü$ou vefervatis impoui queas. Ygo autema füb data fopcrius diftin-

3

ftionenor haezeo , 'fed concorditer. buie meo.diffin&tioui dat conítin&ita tenet

prexis. Germaniz, ut poft obitum rofignauaril im menfa : Capitolt "Térmarius

libere conferre poffit fnuum bencüciam. ab omni onere, G penfione exemtum.,

aff

i

Opus.-tffer confepfa Capituli, vel alterius Patroni altermantis,

quacunque au.

obi

thoritate imponi vellet penfio, ui profcquitur Dannreuther l.

i

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 109

VL. Poftremo uti- collationes lieneficiorum , ita &'reügnazio-

ipl

A.

num admiffiones etiam per S. Pontificem.faciends in Ecclefiis Ger-

ünit

maniz femper fiunt fscundum normam, que in legibus & Capi

0.

rülorum ftaimtis prafcripta eft, inde vix alia facuitas vel S. Ponti-

Gat.

fici vel alteri ordinario concedenda erir, beneficia diminuendi ,

t 0r.

quam id neceffitas; falus Ecclefiarum Germ., di&a praxis & fta-

onfe.

tuta Collegiatarum vel Cathedralium & legitimus procedendi mo-

IK

dus fecundum Concordata. narionis permüttunt ,. fimülque ea. tan-

$s

tum. conditione & limitatione; ut ejusmodi penfio non ipfi bene-

ficio infixa vel realis fit; fed folummodo.duret ad vitarn: refigna-

Kon.

nunie

tarii, cui Papa vel Ordinarius Germ. contulit. Proin defuncto re-

HN

fignatario füam penfionem refignans fuperftes ex alio fundo aut

3

proprio patrimonio refignatarii aut aliter affecuraram fümere debet ;

TUS;

eneficio..

-

fitede

neutiquam verO ex ipfo b

VII Etiam. Proteftantibus fünt füa bona

E'Cclefi'ä in ejus ,

ortm-

&n50;

fimul & Reipublicz utilitatem: omnino confervanda., ufibus huic

fini falutaribus applicanda, lhabita fimul Religionis, pietatis, ve-

: Pip

| üdm"x-

|

nerabilisque deftinationis ubique; quantum fieri poteft ratione.

Salus Reipublice ( qu& juxta ill

os in fe continet Ecclefiam) etiam

Qpris

in Preelaturis immediatis A. C. ad-

ntid-

hic füpremam: legem exhibet:

di&lis adhuc hodie coníenfus Capituli neceffarius, & Proreftanti-

fionam

bus lioc paffu.non plus juris

&

, quam. Catholicis indultum eft;: econ-

ff

tra

in terris Secnlarizatis &

Capitulis mediatis Principi liberiorem

ad(cribunt poteftatem: ex

. füprema illius infpe&tione in' bona. Eccle-

Se& F $. X. ait, poffe Principes Pro-

j Pofe

fie; ut Danureuther 7. ei.

teftanrcs eodem jüre fibi vindicare meníes Papales; jus devolatio-

j

nis, & fic. beneficiarios füos oneére gravare, - fi. vero. collatio- ad.

1

Capirul

iv

n fpeder, runc fane confentüm Principis nulla füb fpe-

propter fummam & ultimam -bonorum Ecclef.

€ie praereriri.pofle

dgm Tott

circa facra, ut ait;, contentam curam,.

m]ure eminenti.

Y

i

?

i

T ï' )ac

& LX

«o lu

f

us ditin.

Qui. [éguitur. mi

litiam, véfrgnave megaat:

40*:)

i tend

I Beneinfermr ex hucnsque. dictis ,. beneficia, vacantia

Tararins

affümtionem ad militiam refipnari nequeunt, fed. vacant ipfo jure

z eyemtum,

ob incompatibilitatem ftatüs.

m d

II. Non

--

"

i1O

DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER -

T

IL. Nori tamen füfficit , fi clericus ad militiam fimpliciter ad-

QU

Ícriptus fit; nifi concurrat accepratio & relatio in numerum cum

lts

publico ftipendio; opus etiam eft, ut utatur cingulo militari, &

pratet juramentum fidelitatis ,

y) alioquin nec actu , nec habitu,

vel potentia fzeva exercer.

III. Confequenter non refidere, vel

: reced-re fimpliciter a

loco beneficii poenam privationis nullam inducit ipfo jure vel facto,

fed poteít modo ordinarius previis monitionibus, aliisque ferva-

H

tis fervandis, & cum ordine poenarum pree(cripto a S. T

ridentina

cor

*

Synodo procedere ad privationem. z) "

$. LXI.

aet

N

Clericus ff abjiciat babitum Clerical?:n.

ni

f

l. Refi

"nare nequit, qui abjicir habitum clericalem , nam

f

'à

ob non inceffum in habitu & ton(üra ipfo facto amirtit clericus

i

u

(«

fuum beneficium; redundar enim ex hujusmodi inceffu dimiffio &

107

renuntiatio beneficii tacita, quia qui habitum clericalem habet

Iradi

pro derelicto, cenfetur vere murtáffe ftatum, ac etiam beneficium

1gno

habere pro dereli&o of .Con[lit. 92.. Sixti P. quod

t

fec í

facra congrepgatio Concilii .6. Octobr. 1612.

Veti.avmk rgfolvit

lexu]

IL. Verum ubi Clericus -per aliquot dies habi

pntiamtithr.

V0

Ui

quem paulo poft iterum affamfit, Sixtina hec conftirutio; a ) rt'on

[

hibet locum ; quia de 2equitate canonica paucorum dierum mora

COf

poteft purgari, b )

E

IHII. Pariter non

j

hi

habet locum Sixtina conftirutio ; fi veftes

Contt

ftatui clericali convenientes, licer his quoque laici utantur. Color

]u.'e |

enim & forma veflium clericalium dependent a confuetudine

locorum ; & ordinationibus Epiftoporum : certum quoque Sixti-

nam

ricfe

lo

"

yY L ex eo f. det

f

Ham.anil, gloff, in L. hilite: Jf.ex quib. cauf -major..-rg-/iit..in

inregr. Tondut. queff. beuef. cap. 174- & 15.

z) Vid. Trid. feff. 24. de r

cfbr-m. cap. 12., Rota dec. 376. cor., Serapbin. de

Nigris de vacar. benef. Lib. 2. cap. $. . 20. do* a.

a) Quz incipit; cum Sacrofancta 9. 3. Bulla.

ä)ï]

b) Ex glotf. iu L. fr pacio iu f. Cod. de pacl, & in terminis S. Con

Bregatio

[»

1 - Decenib. 1642. de Nigris L. cir. lib, 1. d V. . 19.

£)

RESIGNATIONEM IN C-QRIA VACANTIBUS. ii

mam conílitutionem: qüoadï inceffüm. in. veftibus talaribus. &

quoad refervationem; hcnefic;iorumä taliter vacantium n

d

äï

receptam..

pn effe ufü

T GEX

a

