explentur in manibus Papse in remotis agentis, nec l&om-m'

qua&

Cleri

cos cognofcentis, quam coram Ordinariis exactiorem noti-

riam habentibus de Clericis, & beneficiis fuarura. Dioecefium. Ac:

premorum Tribunalium illius regzi arreftis decifum

ita pluribus fu

teftatur Rigant

ius. l) Mirum ergo effe non debet, Ífi refpectu

Germaniz faltem ante Concordata regul

am non viguiffe in refi-

natione coram Ordinariis fa&ta firmiter afferam: 'Tu nec autho-.

rem regulae habes Concordaris anteriorem, quomniodo in Germa-

K

nia coram Ordinariis illam tenuifrg probabis ?

a

- XIII. 'Ne dicas füb regula comprehendi renontiationes Bene-

extra Romanam ''uriam coram Ordinario ob

f

fidi, que fiunt.

verba regule —

Jfve it Romana Cavia f/ve extra — item quavis au-

n

&Bovitare confevamtur $9.

ergo five aurboritate apoftolica five coram

fübintrat repula. Equidem iftheec

Onrdinariis fiant renuntiationes,

obmota ád. pofterio

ra rejiciuntur tempora verba — //ve z Romaua

Curia, féve extva: m

odo ab Alexandro VIIL. addita fuerunt regulee

fü

de 20. & ruríus verb

aregule — quavi$ autbovitate cozferatituy tov.

t

horum ver

bornm author fuit Paulus II m) . Nullus-ergo regu-

d

in Germania ante Concordata vel alternativam 1nen«

làm de 20.

q

fium tenuiffe

AEO-;

!

hgæv

gifxrmabit in favorem Exfpe&antmm" agf Sedis

^

$. XXXVII.

ü

d

Re]þondet'ur ad quæ/l.z'gm: in $. XXXI/N IF. fattas.

L Promiffis itaque iís, quae claritatis caüà pi-*ælibafe confti-

ä

tni,

nemo non videt, quid Juris fit circa regulam de 20. vivente

ac quid eodem extincto, prafertim in Germania ob

i

S. Pontifice;

9

alternativ

am menium :

quemadmodum enim alternativa menfium

l

. Concordatis

ftabilita non exfpirat per obitum S. Pontificis faltem

L

vel Capitulorum Germanig;

in favorem

& refpectu Turnariorum

À

ita nec ceffat Reg

ula de.20o. quando

e

er Recelfum refignantis intra

gi

udicium, iissdem

C

te in

29 dies hieret praj

N

apitulis oþitu contingen

enie

$) L cit. n 23- fupperaddito integro Catelogo DD.

R

igantio l, cit. n, 7: integra g:ate:va äutborüm commnqite&

l

m) Velut ex

frmate

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. y7

Menfe Capituli; aít recte exfpirat una cum S. Pontifice fuo au-

thore regula de 20, fi obitus refignantis contingat in Menfe alias

Apoftolico.eadem de cauía, cafu, ubi refignatio a Capitulo ceu

Ordinario fuerat admilla : 'Sicut .enim :decedente S, Pontifice cef-

fant refervationes Apoftolice ratione.merifium, ac ipía alternati-

va, fic & regula de 20. ceffat obitu réfignantis.cadente in Menfem

Apoftolicum, .necrefignatio.coram Ordinario prejudicabit fiummo

Pontifici extincto, ;Proinde.ad Imum breviter-refpondeo, tenere

refignationem, 'ac ceffare regulam de 20, cum in nuilius .:preejudi-

cium cedat, nec Ordinariis Germaniae prajudicet, quocunque in

menfe obitus Prcpofiti-contingat faltem ftante:moderna hypothe-

fi, ubi enim non eft locus alternativee , non:prajudicat Ordina-

riis regula de 20. (ive exípiret, five.perfiftat; proinde videas,

M

quod in $. 36..contra Ripgantium dicta funt. Interim:adhuc bene

:

obfervandum erit, :quod in cafü übi refignans prius decedit, .&

S. Pontifex.poílea eandem :viam mortalitatis ingreditur, Prepofi-

"

tura vacet per obitum réfignantis ad mentem & doctrinam:Rigan-

tii, quia vivente S. :Pontifice mox regula vim 'fuüam-exerit :decen-

[e

dente refignanre intra 20.-dies; .contrariumergo in:cafu noftro .di-

cendum, .ubi.ante refignantem :moritur.S. Pontifex , ;prius:ceffat

Regula de-20.:quam -decedat refignans.

IL..Confiniilis Réfponfio ad IIdum danda eft, :quod Pisben:

da vacet per refignationem , :& exfpiret regula, cum iterum prius

decedat & exeat regula, quam:moriatur Cardinalisrefipnans, -Pro-

cedit hoc, fi obitus-Cardinalis contingatin Curia ; fi autem extra

fi:

Curiam, .& ultra duas :dizeras:moriatur :Cardinalis, -ac infuper in

Dte

menfe Capituli, 'vel inanerife :non :amplius -Apoftolico , :uti con-

(

üngit, fi réfignatio fiat apud Sedem Apoftolicam, :tumper.obirum

j

S. Pontificis:non exfpirat regula:de:20. nec'vacat "Prebenda per

a

vefignationem , fed per -obitum, & Collatio fpectat ad ordinarium

Id

Collatorem (eu Turnarium; :perinde .ac fi -nulla gpræcelïïffet .refi-

nl

gnatio.

*

IIl. Ad HItium fi obitus refignantis

ontingat poft decefum

S. Pontificis, & quidem menfe adhucdum apoftolico vel admit-

Re-

yuteí

tentis refignationem non tenet **rgfï;gnatio, fed attenditur vel

gula

€

$$

DE DIGNIT'ATI"BU S ET BENEFICHS PER

f

gula vel obitus in eundem. menfem mon amplius Apoftolicum ce-

|t

dens, minus dubium eft, fi in menfemn Capituli vel alterius non

admittentis refignationem cadar dies obitus, Preebenda vacat Tur-

!

nario, vel huic alteri per obitum in (uo menfe. Hic bene ani-

(

madverrendum poft obitum S. Pontificis in Germania menfes non

[

amplius effe apoftolicos, fed ordinarii Germanrz in omnibus tunc

p

menfibus conferenda habent Beneficia; n) adeoque verum cau-

faretur iis preejudicium per tales refignationes infirmorum; fi

H

fuftinerentur céu valide; inde rene regulam; in Germania re(i-

gnationes intra 20. dies decedent^ refignante Capitulis preejudi-

ciofas effe nullas ac irritas: aliud eft, fi retignatio ab ipfó- ordina-

rio admiífa, vel in Dicecefi, ubi poft decsffum S. Pontificis füper-

ftites fant Erinentiffimi indultarii, cen vider

x

e e& in Refponf.

ad. V. 0) .

H

1V. Idem

juris eff , ü:rea"gnacifo iopun Arch. Val Epiftopo

uà Ordinario facta, & obitas refignantis contingat intra dies 20.

in Menfé Capituli; non poteíE fabfiítere Refignatio, extinctus li-

p:

cet fit interim. S. Pontifex, íéd vacat per obitum Prebenda refi-

&

gnantis, ac exfpirat Regula de 20. exiftente enim adhuc caufa &

X

ratione legis vel Regula , five ubi eít prajudicium circa altern

i

zi

tivam , perfiftit extincto etiam S. Poncfice Kegula de zo.

V. Ad Vtum, Econtra fi refignatio ab ordinario in Menfe

f

Apoftolico vel in.ejusdem initio acceprata, ac dein S. Pontifex &

Ini

Refipnans intra 20. dies deécedanr , valida permanet refignatio ;

ju

putain Menfe Majo Canonicus refignavit coratn Ordivario, mo-

Ie

ritur Papa, dein Refignans eodem meníe, non eft cur Ordimarius,

licet fit indultarius, variare poífit, admittendo eninr refignatio-

nem ipfe nullum paffus eft preejudicium , dein obitu refignantis

te

cadente in fuum Meníem tertius conqueri nequit, uti nec ipíe;

te

quod taliter fibi non vacer Beneficium ex obitu , alias proprium

accufare deberet facfum, quod refignationem admiferir per antea:

[

ário-

c«terum unilibet. ü.bi. Pr:æjpdiä?re, P?W&;ad"ïiffamdof refign

De1in

n).4 Ex dEdu&i.;-in, dz;æ'm dé alt"emymvu' M&nj? .cap. i].' cirea finem $ LXUL

9) Ádde, qua dicia fupt in

v

,di[cegk!; cit. de. aï't:ma;.-. Menf. cap. II. $. LXIII;

LX;X- & feq,

j

&

RESIGNATIONEM iN CURIA VACANTIBUS. ;9

nem & tantum juílas q-uerelas-mdvere epoffumus & föl&- us con-

tra preejudicia ab aliis nobis illata, non vero ; quorum ipfi (umus

Authores, Inde Van- Efpen p) ait; Regulam noftram non tenere

in refignatione facta coram Pontifice & ab eo acceptata , dum alias

collatio pertinet ad Pontificem; & nullius alterius Intereffe occur-

rit

Ceffante itaque prejudicio & Regula de zo. in caíu, ubi non

prejudicatur divifioni menfium, tenet refignatio ante lapfüm 20.

dierum, quz fi femel valida, & exeunte regula de 20. fit ab(oluta;

nullo amplius juris textu aut preerextu infirmari poteft. q) -

M

$. XXXVIH.

,

Etiem quaudo con[enfus effet. preflitus viz)eizfäï Papa.

I. Confenfüs fi fit preftitus vivente Papa, & poüeaï modo

decedat intra terminum 20. dierum , putat Rigantius, Regulam

durare, cum fíemel habuerit effe£tum: quanquam hoc verum in

h

cafü, fi confenfüs vivente Papa pfeftitus, & refipnans ante Pa-

am moriatur intra terminum, fic utique Regula Cancell. effe-

Z^

&um vivente S. Pontifice vel habuit, vel habere potuit, adeoque

in cafu faltem provifio Papalis de Beneficio utpote per refignatio-

nem vacante refolvitur & nulla eff. . Econtra.

e

II. Si refignatio admiffa per*Ordinarïum Germ, üve,-cönfen—'

fus vivente Papa preftitus, five refignans ante Papam moriatur

intra 20. dies, five poft Papam , Ordinario nullum infertur pree-

L

judicium , fi obitus in füo contingat menfe Ordinarii admittentis

refignationem, proin non tenet Regula Cancell. fed refignatio. r)

5

IIL. Cafu fi prius decedat S. Pontifex , & confequenter

3

refpectu Curi& Romanz exfpiret Regula Cancell. ante obitum

refigpnantis, eo poftea modà contingente; ubi Regula non eft,

non potefít amplius vim fuam exerere , vacar ergo Beneficium

uin 2

ügnationem , non per obit

naim

rc(þg&u Curiee Romanæ .per re

z

n

pP) In"pa*r't.- 1l. cit. 27- c)p. F.

ejusque additamento. .

q) Van-Efpen 7. E. U. Parr. 1I. tir. 27. cir. cap. F.

in add-:t. Mgalinæfls,' &

fertur ibidem Senatus Parifienfis 1$$0. ita judicatfe.-

D

r) Conf, dicts in $. priori V, ad Vtum.

-

" —D'E. DIGNITATiBUS ET BENEFICIIS PER

nam vivente adliuc: refignante: per- folum: confenfüm: praítitum

$

non poteft Beneficium.vacare:per obitum , quia Refignans non

f

aliter jus fuum abdicare cenfetur, quam fi Beneficiüm: perfe£te

"

acquiratur Refignatario:.

IV. Non.tenet Refignatio, licet:prius decedat S. Pontifex ,

quam Refignans , fi obitus Refignantis in alio menfe, quam.-admir-

If

tentis Refignationem contingat. lino.décedente S. Pontifice mox

Capitula. Germ. conferre:pretendunt.in. omnibus. Menfibus , igi-

f

?

tur Refignans.decedens- po(t: S. Ponnficem ;. &:fimul intra 20. dies

femper in menfe Capituli-decedit : Ordinariis Germ. fic fieret per

eX

Refignationem: in. Curia: prejudicium:,. confequenter- perdurat

fa

Regula Cancell. etiam:poft:S. Pontificis.mortem . &.nulla.eft Re-

fignatio ,. fed vacat. per obitum Refignantis in. menfe non amplius

a

Apoftolico ,. fed: Capirüli:

Id:limitavifüperius ,. fi refignatio

Á

coram Ordinario Gérm; facta décedente. fimul. Refignante in ejus-

dem meníe ,, nulli. per Refignationem fit preejudicinm ,. que fi

femel admiffa, Refignatario non-nocer obitus Refignantis cadens in

C

menfem. Ordinarii ,. licet: fi fimulTàdultarius ,. eatenus erit: Refi-

I

gnatio . juxra. Molinzum: &. Van- Efperr: abfolüta, & fiimpliciter

in

valida, fi in initio menfis ab.Eminentiffimo-Ordinotio fuerit ad-

j

miffà: a quo enim deinceps pendeat eventu? fi obitus Refignantis

I

fiat pofít:20- dies; tenet Reftgnatio; fi intra20. dies, erit in menfe

u

Ordinarii: admittentis- Refi?nationem ; aliorum prejudicium ; &

ompnis ratio introdüctee. Regulse. ceffat ex. una ,. ex.altera: parte

poftulat collarionis. femel faétee: conftàntia ,. ut non liceat. ab ea

m

poenitendo:decedere ; &. variare , prout hoc velut fingulare [us ,

di

contra ordinarias re

gulas ,. quando. liceat lppcnitere ». depreedicat

ip

Cl. D. Niler. s).

Qu

$. XXXIX.

W

Refrguatio. extra . cafüm- Infemitatis- fatlà. /lärimf

€9. tnon- [ulbiutvaz: Regula : Caucel. ..

valida gþæ

I: Olim;.prout:nunc ; inter. Canoniftàs: certatumr eft , ar:

Rggulæ; dé.20, fübjaceant:Refignationes ; qua fiunt inter.vivos a^

iisy ,

:) Differt altera de. $ Elect;: Proceffu $- L. n; 3. ap

inidt To»w, Z

ud.CL D. Sch

pag» 2« add&-..lf an. Efpen /..c, ss 27. & iu addir».

^

L

RESI.GNATION EM IN: CUBIA"- VACA'SNT IBUSI 61

iis; qui funt fanze mentis & corporis? affirmant Palao ; —Chockier,

l

Schmalzgr. ,. de Nigris,. qui putant controverfiam iftam hodie

fublaram.per Clementem VII. addentem Regulee hec vetbaz etiam

virore Supplicationis ,. dum e[Jet fanus , fzgnate. — Et hujus ratio com-

muniterallegatur, quia non minus in ultimis voluntatibus ;; quam

in .contractibus fraudes experimur. t).

X

" ]k Contrariá Senrentia: negativa videtur prob'abiliör', quam

2

rener Engelhart ; u) quia hec' regula edita eft pro infirmis refi-

gnantibus-,. ideoque ad Refignationes ,. qua fiunt inter fanos,

t

i

extendi nom poteft :: hinc fiquis dum fanus effet , beneficium in

favorem. tertii refipnaret ,. poftea vero-confecto defüper inítru-

mento eodémque Romam: transmiffo ,. & accepra per S. Pontifi-

Ug

lu

cem Refignatione; lethali-morbo correptus moreretur ; refignatio

1

facta valeret:. fruflra: enim- a- S; Ponti

N

öee.;adj;&ere-ntur-; .verba Re—

[

gule-2 ff ip infirmirate. coufHitutus:- x:):

II Verba Clemengis VIl: regular adjeCfa fünt in odium

n

n

Cardin. de. Vigh ;. qui- ir conclàvi ei: plurimum obfliterat. y )

Verus itaque fenfus verborum juxta varr de- Velde effet hic :: 52ui$

d

d-

in infrmitate Con[litutus: vefrguavit: vigove: Supplicatiomis', dum- e[fet

Janus , fégnat« ;- nempe fanus- fignat-fupplicanr ;. poftea zegrotus

71

3modo confenfum preftat;. & refignat; utique renet Regula: fecus

(s

N

in cafü noftro. z).

"u

IV. Inde duo requifunmfr';z ut teneat- regu?ä* noftra : pri-

mum;.quod. Refignans infirmus tempore Refignationis, & fecun-

m

dum quod mortuus- intra:20: dies:-quia praefumitur mortuus ex

C

ipía infirmitate ,. nifi fuerit contrarium: probatum , fcil. quod

quispiam eum gladio peremerit . vel: dómus: in: eum: ceciderit ,

tunc.non habebit lqc-um*- ifta regula. a?

$ XL.

x')' Vid. l£'ofæ' ?. J cap. 1. g. 436

s

al

u) Quaft ult tit. de renuniz.

x

x) Ut Rebuff apud Van - Efpen in J. E. U. f

art: 1. tï?ï 22. €

p

» 2 &"'"mimadüet»-

d

tit van:de Velde refutans opinonem: Chockicr. vid. Engel..

llj

y) ut tenent Gomez jn praf. ad bánc reg: Van: Efpen ]. cir. n/5.

Jeil: a« iz'; ,

lA

2) Vid. Van- Efpen, & Gibert zom. 3. £iz. 9. veg« 37. p« -

8) Rebusf pron. beuef, Reg. de infirmis Benefz refigni gloff. 31 f $ae.

63

-DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

;5 * XL. ?

?

Prste S. 'Pami]ïce-, feu

ante vegula de 20. vefrgnams decedit

áutra 20. dies , pote[füe. Ovdiuavius variave , €9 altevi

confivre Bemeficium. vacaus in fuo Menfe ?

L Sicut ergo extin&o S. Pontifice , & per conf&tiuäns"

ceffante regula de 20; Ordinarius non poteft variare , & alteri

It

conferre Beneficium , etiamíi refipnans non füpervivat 20. dies;

fe

tenet enim refignatio, & non poteft O:dinarius proprium factum

Ti

incufare, faciendo novam collationem nunc per obitüm ; que&

H

tamen expleta jam per refignationem validam.

g

u

1.

[taa contrario in menfe Ordinarii vive

nte $. þontifïce

fe

feu ftante regula de 20. poteft Ordinarius variare , cum prima

l

Collatio evacuerur ob fecutam mortem refignantis. b)

il

ll

Jl Advertit tamen Rebuff, c) equum effe, vt fi is, cui

primo contulit Ordinarius Beneficium refignaturmn , capax fit ; ei

Ls

It

relinquat ; quemadmodum pluries in Dataria vidimus obferva-

x

tum , ut S. Pontifex eidem refi

ficium fibi nulliter refignatum.

gnatario de novo ccx;tgler-i: Bene-

;

Ro

. JV. Ex di&tis apparebit , regulam de 2o. eatenus fuiffe

di

introductam , ne alternantibus Ordinariis prejudicium caufetur ;

qr

iam vero fi Refignans decedat intra 2o. dies in Meníe tamen ejus-

plp

dem Collatoris Ordinarii, nulli infertur prejudicium; & fic etiam

fid

nec fübintrat regule vis refolutiva Refignationis , nec dici debet,

Beneficium nulliter effe refignatum : — igitur fi in Collationibus

f

a

Ecclefiarum retrogredi non. liceat , fed identidem progredi, non

Dro

video , quomodo alteri poffit Beneficium non amplius vacans

f

conferre. Poílulat enim nominationis femel facte. conftantia ,

nt non liceat ab ea peeniten

do recedere ,. nuþi in Elec£tione ante

acceptationem Ele&i, d)

2$ XLI.

J

b Purh lib, 1. tit..de renunt. n.:zy. Leuren fgr. 6enef? £0fft. 3- q 346- n. 4.

Ü

&) In praxi ad b. veg. gloff. a. n. 7 & ex eo Rigantius /, cit. i. 113. Molinzeus

hx

apud Van. Efpen /. ciz. s. XXVIH. ubi in Senatu. Paviftenfi ia definitam referz,

d) Cap. 11. ín f..b. z. Neller differt, eltera de $, Elecl. Proceffu. $. 1 ni. 3, ita

a forüori poft Ordinarii Collationem Sponte factam, Van - Bfpen 7. ejz.

i)

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 6;

-

50 : XL[.

P. Bmef&iri R'efgnkm vel permutata mmn**qs.l Ponifte, ff

vefiguans intev ao0. dies obievit im Méeüfe Capituli,

fs

o [uni rzjeï.;fat;z $. Pïov-ntzjïcli.

Tl

L. Ex ahïmad"verfïs jam .dare conüat, quod moriente tali

refignante intra 20. dies Bencficium vacet non per Refignationem,

5

I

fed per obitum , ut ipfa dicit Regula, adeoque fr refignans mo-

ia

riatur in menfe Capituli, libera Collatio ad Capitulum , fi in

menfe Apoftolico, ad Papam fpe&tet, vel ejus indultarium ; idem

juris eft in permutatione, e) quia permutationes Benef. nihil dif-

l

u

ferunt a refignationibus, qua fünr in favorem tertii, iisdemque

uribus regulantur. £) Superítes tamen compermutans poteít, nifi

aliud quid obítet, ad füum redire Beneficium. g) — —

:ug'

.M. Non obflat, fi dicas, quod appofitio manüs Pàpe fal-

a

tem inducat affe&tionem, diéta affe&tio per appofitionem maniüs

'ü

'

N

non ln[rat, quando Reügnatio e& Imäla.h )

X

!

] Diffentientes Parifius, Lotter, Wammer, Rebuff, /

Azot,

Roía; Pirrhing refutantur folide per Rigantium. 1) ut füperluum

/H

effet, hic longius inhzrere; reguls enim :de 26, emanavit princi-

t

aliter, ne lidem Ordinarii fraodentur jure (üo confereudi; ergo

llj-

ienius fuum confequitur effectum ,. quando jus conferendi Bene-

m

ficium ad: liberam Ordinarii difpofitionem. revertitur: quippe re-

K

fignà

ns cenferur mortuus in poffeffione fui Beneficii, nec cenfetur

DUS

aliter

refiguaffe, quamut Beneficium acquiratur retignatatio : co

fni-

10f

probatur hec opinie ex Stilo Datarix tefte eodem . Rig:ntio, &

zM

fecuta- eft Rota. k)

.IV. Proin

[ y

W

e) Vfd. Authores relàt. :a

dan &c.

pud Nicolarts tft.; I. fdä ïq[äfv.' dz;llz;-:o. ä -8,) Pax. Jor-

l,

i'mut in 6,

f) Ex cap. t. de rer. pe

g) Adde Gsreiam de Beuef. $: 11. cap- 3-

;z.)z'lg"'.«;:o.f& deNgm li(;i' r*;-ap. 46.

. 3. 69"

at

h) Ni

colart*

l ï'c;zt $. z.-vib'z'dm ue Rota in uia Leodien

f

28

*

1 Ca.'twmï.cfæ'& Shoaumis

juna. 1631 cor. R.P;D Rembo:io s. 8.

j it

1) Iu veg. 19. Cancel] a. . vt g. uíque a 445 ;

k) Zs Decif, 355. cor. Eximrix June

gl M tD

í4 . DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER -

IV. Proin manüs .appofitio feu Papze collatio non habuit ef-

fedum, non induxit affe&ionem , quia quando .Papa appofuit

manum, in provifione ex una vacatione principaliter narrata, &

deinde .contingat -vacatio per obitum , :uti hic vel alio diverfo mo-

fa. UC

do, tunc manüs ap

pofitio ngæ. non.obftat quoad aliam banc di-

1verfam vacationem. .1)

pl

$. XLIL -

n 'Papa derogando vegule de 20. prajudicium. *iri/?rat

— "Ordinaviis Gevinania ?

j

1. Videri poffet ;per hujusmodi :derogationem Concordata

li

non infringi , nullumque .Ordinariis Germaniz inferri; prejudi-

It

cium. 'Etenim .1mo Concordata .& :Regula de 20, funt inter fe

divería; :Papa.ergo

i

oteft .regulam.manentibus Concordatis non

4

i

narii-Germanie , -neque -de Jure, neque in

edere, .quo.cafü.Or

vim Concordatorum :poffent —Beneficium .refignatum .conferre.

ftaque-nullam przejudicium iisdem infertur; fi derogetur regule ,

gX

2

cum jus:non :habeant /Ordinarii , nifi in vim regule. ^Nonne le-

g'ü

islator ferens legem ;poteft .eam .tollere ? vel.i

7

n .cafü particulari

4!

*

fuper Jegem .difpenfare?

1I. Regula de 20.:edita eft, :ne Ehäbentesf?Exfpe&afivas'

.Apd-

ftolicas ;:per refignationes :morti proximorum priventur Turibus

k

fuis, quod .confirmat .a. 1490. :Gleffator regularum. .m) — Proin

IK

non adeo .confiderabilis .eft :favor :Ordinariorum.

j

III. :Quemadmodum S, :Pontifex :nulla hábita ratione Turna-

riorum , .& .citra -violationem :Coneordatorum :poteft admittere

Refignationes in favorem.etiam in Menffibus Caputuli, licet taliter

ámpedita:maneat vacatio per.obitum; 'ita etiamfi impedita fit va-

Ti

n

catio per obitum .per.derogationem regule poteft S. Pontifex

in.eadem.d

ifpenfare.citra-violationem :Concordatorum , & absque

d

omni :prejudicio Turnariorum. Plaufibile hoc reputatur argu-

menrum ;'in Auguftana Canonicatüs. n ) |

IV. For-

1) jUt::Gonza'lezalea]]Z.;;.fn. 49. Garc. $. -y.;ä, I. 'i. 160,

m) Ad.rey. de.20.8. 3.

hunc. fequuntur utpote cozvum Tnnocentii VIII.

kier ad b. veg. ft, 1. & alii.

| Chloe-

.

n) 31o. Aprí

l. 1213. 6. perperam cor. R. P. D. Rm-ro-.

| RESIäGNþATINEM IN CURIÁ VACAN'TIBUS. 6j

IV. Fortius, quia regula de »o non eft in Germania cano-

nizata ceu lex Imperii, nec novam inducit fpeciem refervationis

contra Concordata; igitur fi nec Concordatis nec aliis Imperii

Conftitutionibus incorporeta fit, Papa in difpenfando non preju-

dicat Juribus Ordinariorum fine nova refervationis fpecie.

V. Jus enim ortum ex lege difpenfabili non poteft dici jus

perfectum, fed tantum acquirendum ; manente lege, tale jus

Princeps non tenetur coníervare in inteprum, cum illud ex me-

L

ro Principis arbitrio dependeat & pratia, o)

- VK. Etfi regula de zo in Germania etiam effet recepta uni-

verfaliter, nullo modo tamen fequeretur ;; quod S. Pontifex in

d

illa difpenfare nequeat; alias enim regula nonnifi S, Pontifici pre-

l

fe

judiciofa, ac Eidem tantum nociva foret fua gratia, vel regula,

qua limites in jure pofuit conferendi Beneficia in Curia per refi.

j

!

gnationem vacantia, id quod contra omnia Turis principia. p)

$

NiL In Gallia, ubi ampliora Ecclefiaflicee libertatis privile-

gia; ftrictáque eorundem obízrvantia, ubi etiam viget regula .de

&j

20. uxra Rebuff, Parifium, Van-Efpen, & Gibert, ceu lex re-

le

a

gni per regifirationem in Curia Parlamenti, tamen eidem regulae

a Papa derogatur; & di

fþgnfatio absque omni contradictione ad-

mittitur. q )

E

!

VIHL Accedit, quod ju

0s

xta Behgeum & Rigantium r) in

Ecclefiis ultra montes derogatio regule de 20. in ftilum commu-

JIn

nem & ordinarium t

ranfierit ,itar ut, licet omiffa, tamen pro ex-

N

prefï'a habeatur.

Dd

a

IX. Potiffimum, quia fi non difpenfetur in re'gu'lä ; vel non

poffit difpenfari in partibus Germania ob longitudinem itineris,

It

Và

nunquam effet pra&ticabilis in non modicum presjudicium 'Ger-

«

manorum.

ESN

X. Qua

fex

Q ) Peregr. de fidel com

miff. ad.. ';z T. äs:; Meonet. de Commuz. ulz,

Volutit. cap,

que

, & alii communiter.

gü-

p) Conf. Rebuff. Gloff. 4I. in fine,

q) Rebuff ;u Coucord, Gallia zir, de

collas. — Gibert tom, 3. tit. 9. veg. ;j. part.

j Or

2. fol..89. adde celeberrimos Scriptores Gallie Bengeum, & Pinfonium ;

rvacl. de benef Ficclef. pag. 389-

T0*

7) 4d, L XIX. Cg:zcel. H 354 d ;gg.

66

DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER -

X

ua de ceufa Capitulum Cäthed;vP'ad'erbornenfe ad S.

Ca(aream Majeffatem . dedit literas. interceffionales. d. d. & pree-

fentato 25, Febr. 1751. in- quibus. fübmifliffime rogavit, ut S,

Cafarea Majeftas caíu , quo Bulla derogatoria debito tempore &

g

forma expedira, & una. cum Bulla refignationis fimul more re-

cepto publicata. fuerit ,. in. priftino- ftatu prout' ab immemoriali

;

tempore in. Ecclefia Paderbornenfi ufüs & obíervantia fuerit ;

L.I

;

f

gratiofiffime omnia relinguere dignetur..

. . XI. Denuo: Capitulunr. Cathedrale Osnabrugenfe: 3r. Martii

1

ejusdem anni 175 1. literas. füpplices S. Cse(areee Majeftati: porri-

Ó

endas formavit in loco Osnabruck. fub dato: allegato 31. Martii,

f

ut non impediatur S. Pontifex in derog

ando regule d; 20. Defu-

4

per adduxit varia. motiva; $)

-

2

N

XII. Suppofito etiamr, quod regulae de XX. derogari nequeat,

in arbitrio tamen S. Pontificis eft refionationem ad ejusdem ma-

bl(w

nus factam acceptare vel differre ad. füuum ufque mentem. A pofto-

€01

licum , ubi decedente refignante intra 20. dies,. beneficium. f«me

£

per fpectabit ad Collationem:Pontificis, nift difpenfetur in regula..

m

v

XIII. Cum tamen füa: Sanctitas admiffälreügnatibne' in favos

retn & facta difpenfatione füper regulam. de XX in omni Menfe

hr

em. Be-

/

etiam Ápoftolico '-ref;gsnata?ium Bermittat.. capere gpfïe.üïfcm

neficii ,

t

$ -' Miffis levioribus unum allegare placet, ibi circs mediüm « €o iff ee glcid)s

woobl banogreiflid) 7 va& bingegen allenfalls mebrere. Cafus erfinna

gno moóglid (zyn/ in veeldyen oer oceurfdben Narion cín. obnerf-Glides

&

Yiadtboal 51cadfin würbe/ wanm 3bro Dábfli. £elligrcit: Dig. po-

seffet fupev vegula.de 20. difpenfiren su Tónnen cum.e]feciu entsoasn voeroen

Dto

l

móge; oanis sum Exempel, voaun cin 35cutfober voederr einer ibin suge2

a

t

fi-(jen«n gefáorlicben: Jrantbeit fidb genótbiget befinoe / einem ven

erfieren 10 ooer 1 1 Cigen eince Menfir Pontificii feine Prebend conditionate

sü Nom refignuiren zu- voollen / uno aleoann oerfclbe fuper vegula. ge 20.

(ale. vxle 35ro Dàbftl. QeiligEdit nidbr weniger and) refpetu 3Abrer

Ü

(clh(tzn- Sure. repreffatiorum. indifpenfable. voliroe- madyen £órnen-) Feiae

difpen[ation exlyalten.Fónnte /. fonvern bínnen oiefen 20 Qagin adroque in

men[e $. Poutifici vefervato verflstben. voliroe / (o: würoe ocm Dabfil.

&irübl oae. Rect oiefte Benefiuium pro-libitu conferiren 3u fónnen o voe

ale. nad) bevorbleiben, weldyee gleicbwobl nidtgefdeben veáres inafs

(en rali cafü as Beneficium oemjenigen / vocldjem ocr refrgnaus Germanus

foldyee degónnet bat, 5u Cgeil. wüabe geworoen fcyne.

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. &y

neficii, etiamfi refignans intra 20. dies, & in menfe Apoflolice

decedat: propterea pergit Capitulum Osnabrugen(é in cit. lit. cir-

cafinem « 7$bro pábftl SeiligEeit (1vanm fie ettte 3u. $:Dero

£5ánben ip menfe Pontificio conditionate gefdyebene Refzgnation ants

tenommen/ anbey fuper Regula de X X. difpeufitet baben) laffen

l

oen Efe£ oiefiv von Cibro ertbeileen JDifpenfation votoer. fidb

feloffen gelten / voann qicicb oer Refguarus intva 20. dies i2 ditlo

men[e Poutificio werftitot; oabero qcben (Ew. 2Aay[erl fYTajeftáe

ll

xeír alleruntertbántioft anbetm/ ob von Gatat oeren Ordima-

viorum mit Sug wore bebauptet weerben. Eónment /. 6af oiefe

ly

Oarunter meliovis conditiouis

*

ftcn feyn wollen 3c.

; 6ls jbro Pabftl. ï(;eüiggöic füb»

ls.

—

ATVS *Prætefqun&x k*fergo 'Reïïgnanfis obitus ,'cont'ïngere pofïïit:

i

ld

in menfe vel Apoitclico,*Vel Capituli, femper Refignatarius ha-

bita derogatione regula zeportabit füum Beneficium , ac non erit

lO-

confiderabile, five ab ordinario, five a refignante, mediante refi-

d

gnatione acceperit fuum Beneficium; mon ergo Turnarii tanto-

pere conqueri poffunt ob impediram vacationem in fuis Menfibus,

d

veluti confideravit Capitulum Osnabrugenfe capitulariter congre-

n

gatum, t) XEx his aliisque in idem tamen coincidentibus moti-

X

vis, nonnulli S. Pontifici illimitatam in derogando concedunt po-

VM

teftatem. Prefertim

i

int

XV. Cum Reguïä de 'inïïrm*is a Jure communi exorbitans fit,

ïi)esw

& odiofa tefle Leuren, u) adeoque Theoria & praxis certant

[

pro fávore refignantis & Refignatarii

ïben

) in quorum gratiam in re-

w

gula difpenfaretur,

n

l2

jfiate

2

$. XLIII.

( 10

t) 'In formatis literis ävc citatis « Circa medium his terminis: oaB anoeren C beila

[

refpeclu oct oeut(den Narion ee in ver Cbat auf einee anFommt/ ob

T

ein 3Deut(dyer qua Ordinarius oynmittelbar onrd) feine Collarion, ober qua

u i

l

refgnans máttelbar medianze uimirum wefinatioue couditionaza jemano anít

jt

eiiem Beneficio erfreue 2c,

m

u) n foro beuef. part. 3. p. 334. adeoque Theoría & praxis certant pro favore

g

refignantis & rciïgngarii db us gratiam in tegula difpenfaretur.

—

s — DE DIGN-ETATIBUS ET BENEFICIIS PER

ff

& XLHI.

&«

Ry'olztzio (O»z;æ/lfoniïæ

Pï

i. Verum non eft hic quzftio de potentia S. Pontificis abío-

futa, feu plenitudine potefítatis tollendi legem a fe latam; de qua

f

tamen plurima in medium prolata argumenta procedunt : neque

I

tantopere mererür atrendi privatus quisque favor refipnantis &

fid

refignatariiad finem intentum contra [us commune : cum refi-

gnationes in fayorem maxime. ab. infirmis facte fint variis Juris

principiis adverfze tefte Giberr, x) ac infimul! regula de XX. in-

troduéta fit non tantum ad horum fraudes tollendas, que licet

K

ceffent in particulari cafü, non ceffantr in univerfali, fed vel ma-

xime pacis publicee caufa, ad tollendas querelas Nationis Germ.

ficut & reliquarum contra Sedis Apoftolice provifiones.

"

II

L

Sed apitur de preejudicio Ordinariorum Germanie , de

Teefione pa&ti publici inter S. Pontificem, & Imperatorem, totám-

ue Nationemi Germanicam pro Concordia & pace publica ha-

benda initi; pactum hoc cum debeat effe perpetuum de mente

ipfius S. Pontificis, etiam non eft cogitandum, quafi in favorem

privatorum , refignantis & refignatarii ; aut ex porenria S. Ponti-

ficis abfoluta foret infringendum.

Si igitur dicta deropgarione

regula de XX, , impediantur Ordinarii directe vel indirecte ia

Juribus füis per Concordata quecfitis, derogario non fübfiflit. y)

III. Atque ut pateat; in quo liedantur Furnarii & Ordinarü

QGermanie , diftin

[o]

guende' funt refignationes in favorem , qua

&unt & terminantur in Menfe Apoftolico ; & que fiunt in Menfe

Capituli. - Vel attendendum, an obitus contingere queat in Menfe

Apoftolico , vel an in Menfe Capituli

Jam fi refionatio in favo-

rám S. Pontifice , aut etianz

rem tertii fiat in. Menfe Apoftolico co

pure & fimpliciter, ita tamen , ut obitus refignantis fir in

eodem

menfe

x) l. cit.. fec. v. $. 3. veg. 7P-.

'clïätæ ad füufn- Miniftrum Ro.

y) Con£. literae Caroli VI. glor, mem. Tmperatoris

ma degentem. in aunis 1729. & 1731- quo tempore pendebst in Rota Caufe:

Aaguffana Canonicetr cor, Katto, ubi agebatur de derogatione regulz de 20,.

" €onf, etiam, Annotationes ad Jus Can, þanheli.q adfcripta ad 1jr de refign.

L]

4

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. &»

meníe, nec 2o. dies Agre.ïgulæ fe extendant ad menfem Capituli ,

ceoncedo ; quod S. Pontifex in derogando regule , Ordinariis

Germanie nom inferat prejudicium , utitur enim jüre füo, nec

h

per difpenfationem impeditur vacatio per obitum, Sed fi in menfe

1

Capiruli contingat vacatio per obitum, impeditur, & per difpen-

l

fationem. regule infringuntur Concordata , prout eriam tefte

Rigantio ; z)a

N

narii a)

Ilquando conquefti funt inclytze Nationis Ordi-

l

IV. Equidem Onrdinarii vvi'gcr)reA Concordatorum fiberam

habent , imo equalem in füis Menfibus facultatem confe..

ntifex in fuis.Menfibus per obiturm

d«

rendi Benecficia , mi S. Po

vacantia,

TES

z) Lce.míig65 —

8) Cafus in $, Congregatione uti &

: judicio Aulico- fäxhofü&äut, cu'h;L. B. Fri-

dericus Chriftianus de Galen Canonicatum quem in Cathedrali Ecclefia Pader-

n-

bornenfi poffidebat refignaret in fsvorem L. B. Francisci Friderici de Fürften-

ld«

berg. Obtinuit hie a San&iffimo fignari confuetam fapplicationem pro admis-

lia

fione illius refignationis ; adjectis eidem fupplicationi Grariis ,. ff neuzii, ff

l

sulli , perinde valere . d* derogatione vegula de XX. ut liquet ex ipfa Suppli-

catiome, qug data fuit 11. Febr. 1747. Quia vero vel officiales, quibus id

g

eurz incaombit, noluerunt has omnes Gratias in expeditione admitrere vel

us

porius, quia D. impetrans noluit fubjacere juftze impenfe, liis neglectis expe:

ld

ditz funr Litere refipnationis fine derogatione Reguiz noflrze, & adjecta al/a

confuüeta claufuis /rve premiffo, ffve alio quovis modo, non zamen per obitum

)

Uvacer.

Accidit autem , ut refignans 1$. Febr. ficque inira 20. dies, poftquam-

n

Confenfus ejus nomine ín Cancellaria. praftitus erat; mortuus fit; & cum ex

lt

prima earum lectione patuerit, nullam in iis extsre derogationem reguize Ca-

negavit executionem & Collator Ordinarius vacantem Canonieztum

we

pizulum-dc

"

€ontulit. Hac ubi Romem delata, Expeditor aiiit R. P, D. Dararium, &

repetiit gratiam revalidoriam , ut concederetur noviter derogatio regule, licet

7

A

fecuta & nota effet mors refiznantis; rejecto hoc petito fecundas expetivit lite.

yas com derocatione Regule rétro tracta data Serotinz. iflius expeditionis ad

p

m

datzm r1. Fcbr. quo die expedita crant primze literz refignationis. — Conf.

Decretum -manutenentiz Cafareg L. B. de Wenge contra P, de Fürftenber

,

bme

pundo Canonicat(üs & Prabendze in Ecclefia Cathedrali Paderbornenfi 9: Octob,

1750. ad literas interceífionales Ecclefisrum Cathedralium Moguntine , Wir.

Y

ecburgenfis , & Hildesheimenfis cum inclofione Exhibitorem partis itmpetran-

"

tis de praefentatis 30. Sept. 1748., 8. Jen. 1749., & 25. Febr. 1750.. Anti-

p

quius prejudiciom extat famofum in caufa L. B. de Guttenberg contra de:

:

h

Ulm 1753 puncto Præb?ndæ Auguflanz ; vid. $. 31.

N

go . DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

vacantia , 2adjecta infuper claufula ; b) ergo nec directe; nec

indire&cte Jura Turnariorum vel Collatorum Ordinariorum Papa

vult diminuere; ficut inferiores Collatores in regula de XX. non

difpenfare poffünt, fed Beneficium obitu Refignatarii in Menfe

