poffigt, probari debent a) in cafu prorfüs identico , & individuo

quoad omnes circumftantias ; b) debet in cafü noftro formiter

:mþ

expediri refignatio fine derogatione regulae de XX. confequenter

!j

Utà

prefervatur vacatio per obitum , imo c) obitu continpente in

meníe Capituli pratia principalis refignationis fatta a S. Pontifice

Jlet

iterum refolvitur in nihilum , neque teneret derogatio regul:e in,

rgli-

tempore facta, minus poftea fuperveniens. Inde nego Benefi

g.

cium vacare per refignationem , fed vere per obitum vacat ; licet

W

Ti

&

dicas, quod gratia tam refignationis quam derogationis regule

Derfecta extiterat ante deceflum Refionantis, non enim pratiam

que

i

;

anc di

CO

i X

tT

*

I

(us

es

,'..

Ó per

fe&tam nifi poft XX.

$, vel obitu contingente in

meníe A

ico'; imo ilam non effe perfectam ex eo patet,

as

uia per obirum intra XX. dies ceffat refigaatio : fi ceffet refipgna-

Iio-

expedità , 'etiam graria deropationis Tegula non expedita,

pit»

adeoque aperitur Jus Ordinario : [ufficit ergo Beneficium in

(f

menfe Capituli per obitum vacáffe ; aut faltem refignantem obiiiTe

m

in meníe Capiruli intra XX. dies.. Dein d) ftilus debet effe judi-

Qion

cialiter cónfirmatus; videndum etiam, e) an expeditiones objectae

; de

habuerint effectum , àn fuerit obitus refignantis in menfe Ordi-

'ro.

(

narii? an f) expediriones déroga

tionis poft obitum facte fuerint

—————

.«onfulto

lütà

toi

) Vi& ngant. án reg.Cauceä !9 n 'iï«f4-...'rtom. 3. ilotä -m Nullius, feu Colo-

siien. Cauonicarás corám. Emmerix Jun. dec, 17425« 3. inter R: D. Arnoldum

ule

Hartmann, , &,R. D. Josnnem Henrícum Hzené, In prioris favorem. refigna:

hi

verat Gerardus d'Engihoul canonicatum Ecclefix SS. Cosmz & Damiani op.

pidi Effendien. Supplica erat fignáta cum derogationé regulz & literz expe.

Vl

ditz absque derogatione 27. Decemb. Die 2 8. Decemb. r691. refignansobiit va-

cante ficin menfe Ordinario Canonicatu Bernardina Sophis Ecclefiz Effendicnf.

Abbatiffaut collatrix ordinaria illum centulit J. Henrico Hzné »9, Decemb, Poff:f.

fio captia $; Jan. 1692.-& tamen litere Apo

uf

ftolice cori*«e&æ, elsque 'addita

derogatio regula de -XX, die 1, Febr. 16 92.

i« DE DIGNITATIBUS ET BENEFICHS PER ^

&onfülto prius S. Pontifice ; ii terminis pra: fe ferentibus dbitum

refignantis jam fecutum vel futurnm ?' manet ergo firmum, nec

l

f

ante, nec poft obitum refignantis fieri poffe derogationem regulae

de XX. in pr

a

J

PI

judicium Ordinariorum Germanise ,. h ob.itu-s-- i-gm'a

20 dies ia menfe Capitgäii contingat..

r

- z!): oännem* fanoizi&ä?m:&f *few;'diivmg-,.ff cum pw orz ihcmnpz;ziibileïmg

d

aue abfolutam iufovmatienem. fupev. puvitate [anguinis ,.

f

h w/igz*mn' po[['t primum Canonitatum.in. —

Üi

fivovem. teritis.

d

ni

;

natius H&Igu eta. II.

Sept. anni 1 738. rdportavefafr,Cöli

lationem:

C

V

anonicatüs Ecclefie: "Toletane ab. Archi - Epifcopo:s

j

alterum tamen , quem prius obtinebat Canonicatum Burgen[em-

Q

fine aliqua. titali & poffeffionis diminutione retinuit ,. & tandem

LE

28. Sept. füam.provifionem: edidit: coram. Capirulo: T'oletano-,. nec:

non depofita pecunia ad inftruendam- informationem. füper. puri-

|

tate fanguinis ad preefcriptum ftatuti illius Ecclefie; & Bulla cone

firmatotize Pauli IV. . admittebatur quidem ad. feffionem in.fcammo:

TO

patiettiz ,. ( vel Domicellaris) ufque dum .abfoluta fuerit informa-

tio füper puritare fanguinis.. Interim- vero Canonicatum:Burgen-

(s

fem refignavit, Refignatarius quoque lireras Apoftolicas reporta-

vit;, quas Rota Z) contradicenre Capitulo Ecclefiee Metropolitanae

cenfuit'effe exequendas. Denuo.6. Decerib. 1745. covam R..P. D.

le

Elephaututio in d. Buvgen. Canomicatüs pro illarum execurione offv-

matica: decifro edita fuit , eoquod Helgueta refignans , licet: ufque:

p

a.die 1. Sept: 1738: collationem Canonicatüs £celefre Toletaua ab:

ordinario : reportáífet ,. : tamen: veram: realem ,^ atque- effectivam.

ipfius poffefhonem non antea.adeptus füit, quam die $. fequentis:

Novembr. &

É

/fic unomenfe po[t fa&am reli gnanonem Canonicatis:

H Con.

d

Z&) In

.

Millino. Decano..

äc& Z2 'Mäji,,l]*(;'a;z ; zn.Hur,gm.Gauomca:i:, e» 1 oi. Miyi P 74;6..; g;oraxtt

' "

: RESIGNATIONEM INCURiAe VACANTIBUS, 8j

1

CU-TE Confequenter ; ficut ante eaptami-fecandi: Canonicatüs

N

poffeffionénr, primunt; quem obrinebat absque ulla-tituli vel pof-

i

feffionis imminutione retinuit ; a) ita jure valuir intermedio tem-

(

pore die 4. Octobr. eundem Canoiiica

&i

zum reügþare* : jgx.taz recep-

t-am-.fenrf:miamf b) E

HIL Fru fvïra':fi—;ai"tebatgrj Capltulum füadere ; mdu&am fmffe

vacationem Canonicatüs-Burgenfis ufque-a die zg. Sept. ex qua.-

Helgueta edita füa provifione corám Capitulo "Foletano , nec none

depofità peeunià ad inflrruendam informationem fuper puritate

fanguinis ,. admiffus eft ad. fe(fionem in fcamno patientie ,. quae

dicebatur prze f& ferre veram, & realem apprehenfionem poffeífio- .

nis Canonicatüs, prodüctivam vacationis prioris incompatibilis z

o

firrniter namqüe reteüta difpoitione ftatuti henrinem admitti, nift

facta inforinatione de qualitate fic admittendorum' ,. pronum eít

0j

m

intelligere; quod'admiilio ad feffionem in fcamno patientie, quse

decrera informati

one , Becdum finità , cum

Pf

conceffa fuit mox

Dec

verum,; & ju

- poffefforem e

ere non potuerit, refrapante:

eadem: inhibitione "ftátutátid: ,

"elaufulis irritantibus communita,

It

Qf

Infüper fedens ii fcamno: parientia& exaluditur toro feffionis tem-

It

poré à flailo irfChoro* a'delatione Infipnium Caronicaliumv, a

voce in Capitu'o, & ab omnibus muneribus; atque emolumentis

u

Canonicalibus;. quam ob fem nihil minus eft'; quam ut dicatur

miffüs in realem poffeffionem:Canonicatüs , cujus jura & prero-

Ld

Ing

carivas preediétas conf: Clatias effe conftat ; & revera miffio n rea-

em & a

dlem: poffeffionem Canonicatüs: cum" aflignatione: ftalli

D,

in Choro j '& vécis in' Cap

&

itulo. canfe.rtur æod'qï ppft impletas:

ft

-

probationes qualitatum. €)*

[

IV. Neque difficultatem attuhr, qubd poHït etiam a*cqui'ri?

&ibus predi&is, i alio. modo.tradi ex.

YUl5

mhs poffeího feorfim. ab-à

confue-

L

15

Ea

à

a) jüxta »tcm in cäp;*ifi—;mukmde"p

"

[4

'52;-'& in cap. fr. tibi con

cek 0, de

prab. in 6.

,

Rola de Execur. lit. Ap. p. 1. c» $. ti. 61., Piton. difc. Eccl; 134 n. 3-

i&'

u

b) De qua Parif. Ze-refips, lib 3. qi 1«n. 1 91, Piton.-4, cit..9. 36.

rl

&) Con£, decis, Rot. díéla coram. Millino i Zurgets Catouicatás 4- Maji 1742».

í

ä.;c 19: ä*;!ga

e

DE DI

IITATIBUS .ET; BEN

confuet-,&diüe invaluerit ;..d ). & quod ingre(fio im Chorum cum

infigniis aliorum. Canonicorum poft vi(as & a.

itulo..approba-

ä

ras informationes puritatis non. dicatur. nova. poíf:

flio ,' fed tan-

tummodo fit declaratio implementi, ftatuti removens impedimen-

f:

tum poffeffioni adjectum, quo fit; ut, quando actus venit in alte-

rius declarationem , retrotrahatur

If

ineffe actui declarato. e ) ..

i

$2

ad tempus illius J & d?cacur

h

1

"cp Mi : Aft egregie refpondi

t ad i(la decitio Ronilis, £) qualiter

(

Apoftolica :authoritate firmatum ,. ac confítanti obfervantia ; &

l

Capitularium jurejurando religiofs cuftodirum ftatutum rej'ciat

8//

aperte tradirionem. realis poffeilionis poft conclufàam- & approba-

C0

tam informarionem fuper .puritate fanguinis. .. Univerfalier ante

informationem: füper purirate fanguinis nulla datur..ne.,quidem

&

prima pofl-ího.- .. Sic exempli caufa addo requifita.a recipiendo in

Canonicum . Carbed...Ecclef; . Gouflantienfrs .circa. petitionem .primae

h E

lià

poffe(fionis obfervanda , & praftanda fol. 15; & 16. lib. cap. qui

Apoftoliee provi(us eft 1. perfonaliter comparebit, nifi ex caufis

Cà

cum eo difpen(íaretur , & procurator habens ad, hoc fpeciale man,

datum admirtatur; 2) inftrimentum provifionis Apoft. exhibebir.

[

col

3?: Conflabit , quod nec ipfe nec ma;ores ejus Preelatos vel Cano:

nicos Ecclefiae Conftantienf, occiderint, vel.bona eorum contra

di

jus fpoliaverint ; five in corpore aut honore inique.offenderint.

pr

4-) Quod fit ex Provincia Moguninenfi oriundus. 5.) ÁAd mi-

N

nus habebit primam tonfüram., «eandemque formatis proba

bit.

R3X

r*

qu

6:) Erit ex antiqua. nobilirate. X smilitari genere ; legitimisque

Ut

parentibus; 'ac in ftaru;.&. conjugio matrimoniali Jegitime procrea-

-us. .7:) Hec autem nobilitas probari deber per quatuor penera-

&l

tiones a patre afcendendo ufque ad abavum inclufive , quod id

p

ipfum etiam obfervandum ex linea materna a matre uíque ad

e

abaviam inclufive, & fic debent probari in fchemate Geneálopico

m ex

fexdecim. Agnationes., .nee 'nop producat duos nobiles itide

octo

d) Ex Innoc. i5 .caþ. 35 literis num

bencf. lib. 3- q- $ fubm. 55.

7-&m»m -d'e.»: seftiz. gmliaz. ; Letter. de re

e) Ut contendit Ántonius de C

aftro vo!;ns hadcäþbd"efüomm&iïe iuridiam; &

legaletn , .quando. agit ce ftatüto: Ecclefia: quafl,

5"]244

f) Cor. R. P, D. Millino Decano 'xo. Maji 1;4$. $. 7-

RESIGNATIONEM IN CURIAVACANTIBUS 87

i

j/

ofto avis imilitaris ordinis procreatos ,'qui feiaht & mediante jura-

mento affrmáre audeant , ueipiendi o&tó- avos de antiquo &

ID

mlhtartgenere éffe, $.) Nobiles vero: jutantes rales effe debent;

:

:

fe.

ui recipie&do rieque- vinculo cornfüftguinitatis- rieque affinitatis

í

ä

cundum computationem Canonicam uíque ad tertium: gradum

ün

inclifive- fint; conjunéti.

Conforme hoc ítatuto- de: a. 1583. 12.

Auguft fieut & confirmationi Celífiffimi ordiriarii d. d. €. Augutt.

t

1669;& capitulari declarationi de: 3tia; Auguft. ejusd.; a 1669.

ceu patet L/t. . 9 G. ber Exceptiozs « Ziseige im €xacben von

'at

dburs uno Falfofma Níocl Sran Domicellav 31 Eichfledt: proprio

-

]

(

9 VMgnuatorum nomine contva oae i(Dbonte Capitul 3u AAonjffans;

corifequenter inficit confuetudinem contrariam: intelligentia vero

em

eidem feffioni data ab /4707io de Caflro, nullo pretio haberi mere-

n

batur; utr quee fuerat ab eo excogitata ad. meram opportuniratem

ng

& . defenfionem clientis füi , & quod magis eft , adverfatur litere

Qui

flaturi fatis perfpicuz: , £) cxrerum five.admmiffio ad fcamnum

M

patienti& per fe , five unitim cum collatione confideretur , omni

dl

caret fpecie juridicee & legalis poffefRonis ; per fe quidemr, quia

blb

jufta poffe(Tio nequit reputari , cu$& non modo defünt actus ad eam

Q

conítituendam neceffarii jam füpra recenfitr, h) fed etiám refiftit

nl

difpofitio. ftatuti transferens poffeíionis initium: poft impletam

n

probationem puriraris fanguinis pro.forma ibi precriptam. i)

(l

Nec. valet accepta conjunétim cum, collatione , que' tametfi,

bi

l,

quoad Collatorem. tribuat jus irrevocabile provifo acceptanti , ita

Qu

ut in ejus prejudicium non fir locus peenitentie ; non tamen

[ed

tantam vim haber, ut producere valeat jus fatis validunr ad indu-

d

cendam vacationem prioris incomparibilis ,. qui effectus eft folius

E

poffeffionis realis, id eft, per actum facti apprehenfe & pacifice

u

m & collatio

retentz ; k) q;iiä utrumque & f'eHio infcámnó; qua

'X0

: involvebat

m

g) Rota cii;. 10, Maji 174$. €or. M'ï—lh'-ïnar:'Decah& 5 7-.?

lo

h) Ut animadvertit Lotter de re ben

PUA u Cud ó»

^

ef. lib. 1. d. 19. n.46.,

hr

dign. cap. 1$. s. 9« .

i) Efcobur. de puriz. d?? no

Blis. jars, 1. q. 7. 1. 99 & g. Bérbof, opud Ror.

T.

6its g5 9.

$ 4

k) Ut tradunt DD.

; m c

a

D.

de mülmfäi

E

:

prab.. d. Rora coram M'iu;go 16 Maji

$. 2« iuconcu[fum ,. & $. 9. magir--

88

DE DIGNITATIBUS ET 'BENEFIC-I.äIS PER.

lat

involvebat expreffam conditiohem adhuc probandi p&ritatem fan-

guinis::ex tunc modo adepta fuit poflefio realis, non ergo fine

co

;

t

aditus Archi- Epifcopo

fir

collationem. :

öc Qïapil:ulo/ Burgenfi ad jüümgttaaeamilliuä

; À

tit

"VI. fdque'ex eo pe

rfpicue confirmat altera D—&:ciüo *Roraïis.ää

ii

Burgen. Canonicatás, 1).quodtalis admiffio ad fcamnum patientize in-

fio

fufficiens fit ad inducendam vacationem primi Casonicatüs utpote

fr

exípectans adhuc complementum ab eventu probationis fuper re-

adi

quifita fanguinis puritate: traditur enimi per fecretarium non vero

Hl

a Capitulo, &àbi tamen actus folemnis, & Capitularis de jure re-

quiritur, ut

iil

legitimum xacq Cazïon;cum potfeflorem .eHicgre valeat

m) infüper.

C

" VII. Ex hoc; qu

od ante veram & reä]em poü'em*onem $ quæ

e

snodo probationem injunctam fuper puritate fánguinis confequi-

II

Tuür, tamen ob inceptam refidentiam in fcamno patientiee provifus

Qp

jura anünitatis ; ac aliorum nonnullorum emolumentorum ab

lum

eodem inffanti admiflionisobtineat, nondum füfficiens adeft acqui-

non

fitio Jurium aur fru£tuum perceprio, cum hi recenfii effectus a

um

vera & legitima poffeffione non dimovent, n) imo dicti effe&tus

tian

fef

nequidem fünt ex jure materialis ejusdem admiffionis vel feffionis

ex fe fterilis omnino; non fecus ac ipfa provifio fine poffeffione

ris,

zeali fterilis reputatur, fed potius adfcribuntur d. effectus benef-

con

'cio retrotraftionis, atque habentur ex mera indulgentia, poftea-

i 1

quam . conclufis probationibus, ac felicirer cedente informatione

"

fuper conditionibus requifitis vel puritate fanguinis provifus ve-

Iea

ram & realem Canonicatüs poffeflionem obtinuerir.

(erd

"II Tandemfummu,m contradictionis caput eft .,AVAq'üaTit'ef

on

^f,

e

confecutio nonnullorum fru&tuum , & preerogativa antianitatis

concedatur jure retrotractionis, quando fedet provifus in fcamno

NT

xbibitee col-

ggtï,,en,tiæ öz a&miiïi»ogi.&s,;'ipa : gt Qfgmar iniziqm adiee

.. - 13. €. Decembr. 1746. cor *R; P. D El;þhäntutig ö x;. :

m) DD. sn cap. u lineris de veft. fpoliat.

?

.p) Ut per text. n

cap. fs tibi conce[fo de preb

; m 6, -mddm Loträf äti*ä ,äeägfl

]f. 3. q. 30 9. 11

7)

i* 12. Barbofa, Piïm. &c

W

RESIGNATIONEM IN CURIA VACAN'TIBUS. 39

lationis; 0 ) ..non tamen in altero.cafü retrotrahatur poffeffio vera

t

& realis adeffe£tum vacationis primi Canonicatüs :a die exhibitze

3

collationis, vel admitlionis ad (camnum parientie. - Equidem re-

5

trotractio feu :recuríus ad tempus collationis ac;prime acquifitio-

nis feu feflionis in.fcamno .concedi poreft, «quando concur-

2

rit habilitas utriüsque exrremi, íecus vero deficit:quoad alium

effe&tum . retrahendze pofféffionis , atque 'vacationis ;primi Ca-

d

nonicatüs , refilente in id interrüptione -exiremorum ob

?

Es

'e.

fuperveniens obflaculum refignationisab Helgueta facte, dum

U

adhuc jus p

p

d&l

lenum habebat in ;pr;qri *-*Cä;nonicgtul, ut folide firma-

[

runt decifiones. p).

-

u

1X. Ab hiscor

"'föque'batu(r' ; inanem pror(us eífe retrotractio-

nem fecunde pofleffionis capiende poft abíolutas & admiffas a

Capitulo probationes füper puritate fanguinis, quam allegavit

ü£

Ü

Capitulum ex .Anton. de Caftroloco füperius citato. .. Si-enim ;

ait Rota cit; q) f feffio in'fcamno patientize non pra fe fert re-

fs

ceptionem fefloris'in Ecclefiajuxta claram cenfüram ftatuti, nul-

$

lumque conftituir principium juxtee & Canonicie poffe(fionis Ca-

l-

M Es

nonicatus, ut fupra fuit demonftratum, impoflibile eft dari recur-

3

füm pofterioris poffeffionis ad principium 'vacuum , :atque effen-

lus

Ti

tiam non hdbens; r) & «que impoffibile eft, pofteriorem pof-

feffionem habendam effe pro declaratione & 'confirmatione-prio-

A

ris, quando priori deficiente deeft fübje&tum , cui declaratio &

ef

confirmatio accedere valeant, ut appofite.dixit:alia decifio Ro

"

talis

h.

im Leodiem. duvisdi&lionis ibidem relata.

one

X. Nihil dicendo de aliismultis retorfionibus: 'pro fine unam

Y

allego punéto retrotractionis: quare in menfe Capitali, fi derur

vera & realis poffeffio, non retrotrahitur eadem ad tempus colla-

lt

tionis, quando collatio fa&ta fuit in Menfe Apoftolico? 'ergo non

A

pote(t initum poffeffionis dici collatio, fed iíta inter fe vere fuünt

d

diïze?fa ad -effe&um vocationis Beneficii .i'ncovmpatibilis.

"

$. XLVIL.

J55

o)r.]u'xta fentent. Ànt. de Caftro d;d. ä?leg. (Canon. X6. 1. 34.

p.) Cor. R. P. D. Millino Decano prima, nimium $. 14. & 16, & ada . 11.

atque repetitum fuit in dec, Rot. coram Elephantutio $. 16.

q) Cor. Millino $. 11.

uf

r) Ad notata per Parif, Conf. t 1, 1. 28. om. r. Coftra de rerrozract, Rota coram

Molines, .cöraxrf Falconerio cum aliis in decifione dicta citatis,

o -DE DIGNITATIBUS ET BENEEICH& PER

$. XLVIL

f

eti

PL pv.avijäiïf ab iudultavio. ante jqzæäfäaïäaizem z'izjzg?zz'um vtl avit&

prc

sobilitatis pvobatiouem? de flatuto. Capituli vequifétam ve-

[21

C ffgnare pofft ad' mauus Capiruli idem. Beucficiuu.

a

L. Provifus ab indultario ante beneficii poffe(fionem, vel ju-

fa.

ftificationem infi

g

gnium non habet jus quefirum perfecte ad eum

ls

fnem, utalteri refignare poflit , licet jus , quod habet dimittere

tla

queàtr. - Pater hoc

in cafü electionis, & prefentarionis, fi electio

dic

non habuit effeéctum , quia ele&tus renuntiat vel moritur, aut

[

propter occultum: ejus virium non éffe&uatur ,, Electores habent

i

"

novum terminum : eligendi,

& Patroni novum terminum prafen-

db

tandi«

Nam.beneficium non: vacat

per mortemr prefentati , fed

f

W

ur ante; quia electio. & pra-fentatio.

efe&tum non habuit. $) —

qui

II. Proinfi & collatio indultárii ad eff&ftum non deducatur,

ti

101

dici debet ineffe&tusta, five provifus cedat, five decedat, vel ali-

ter Deneficii fiat incapax; tunc facultas confereridi ad. eundem re-

jt5.

vertitur, ac fi collatio fà&ta non fuiffet

3

«

iun

quia provifio.talis,. quan-

quam per S. Pontificem fa&a fui

flet , involvit conditionem ,

I

non quidem füfpenfivam, a(t refolu

tivam, qualis etiam eft in re-

tur

fipnatione in favorem rertii intra XX. dies

obregulamde XX. ..

"

III. Effo. collatio. etiam fit pura quoad. fübftantiam, fit actus

D

conferentis ex füa parte perfectus,

ul

ut nec licita fit peenitentia,,

fed. folum. requiratur

ex parte accipientis adimplementum ;.

.con-

ditionalis tamen eft refpectu. executionis faciende ; & eni

m [fine

i

jaftificatione. provifus intrare nequit poffefonem,

& fic provifio

difn

non confumfit vacationem. p

nde

tis. t),

rimam. ante juftificationem idoneita-

-

IV. Nec jus provifo. fuit- tam per

fecte- quæfi'tum*, r qui'ä- nar-

u

rata. non fünr juftificata; fd dici pote

ft adhuc incertum. & even-

tuale, donec conditiones purificentu

r, & narreara, juftificentur 5

x)

equidem provifiones & pratice offici

orum, & d-ign.itaïumqfe"

mper

fiunt^

a) Cap. f electio de Ele

G. ?2 65 Barbos, in hoc cap fi-Y, 2.

9] Rbï"a.fir Execur. liz,

dpojt. . 14, , 9-. .

d 3;

8

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. :

fiunt füb tacita co/«nditione, fi qualitates r&qui(ïïæ* non deficiant,

etiamfi proviíio effet S. Pontificis, &

precibus. u)

N

eft exemp)um in prima-r.iþis

.V. Refignatio concepta in forma. diggum relolvitur,

fi poít

expeditionem literarum Apoftolicarum,

&ante- adeptam poffeffio-

u

nem Beneficii decedat refienatarius, non vacat per.obitum refiona-

hii

tarii, fed remanet omne jus pencs refignantem , :donec conditio

2

purificetur, quia vis hujus claufüle ea eft, ut, nifi plenum for-

i

tiatur effectum , refignaiio favore refipnatarii, etiam jus non ab-

Ut

dicatur a refignante. x) fÍmo refíignatio. expedita etiam in forma

t

gratio[a vefolvitur, fi ex fupplicatione, aliisque condirionibus in ip-

a

famet refignatione appoíitis conftaret, refignantem noluiífe a fe

abdicare jus Beneficii, nifi plenum cffe&um fortiatur refignatio

f

favore refignatarii, tunc ait de INigris, y) non eft amplius in-

quirendum ; an füb una v«l füb alia claufula refignatio fit expedi-

ii "

tà, fed unice attendenda eft volnntas refignantis, que fi efectum

al

non habuit ob refignatarii praemoricntiam , ficuti non abdicatur

u

jus a refignante, ita refignato 1pfa refolvitur. z )

Quod de vo-

n

luntate rcfignantis di£&tum, id de voluntate conferentis indultaríi

ii

ïnr

)m)

intelligendum ; etiam co!

io habet racitam conditionem ; tene-

R

tür enim uterque, & retig

H

f5

'atarius, & provifus narrata juítifica-

re, conditionem idoneitaus purificare 2 fe de nobili geueve procvea-

gum ejje

-

»

quo non fa&o ficut refi

1]

Qs

pnatio poft exgeäitioncm litera-

1l

rum Apoítolicarum refolvitur, ita & collatio.

con.

VI. Quemadmodum conditio expreffa « /? Papa di]penfaverir,

(ine

in tuto ponit, & falvatjus ordinarii, vel indultarii, in caíu, quo non

u

difpenfaret cum provifo & quidem, ut de novo iterum alteri pro-

tio, fi vacaz , ita, fi preflanda pr«-

éllie

vädüfe poflit. a) — Sicuti condi

M.z

o fiterit,

24

fate

u) De quo Áyrer. comment. de jure prim. «.p»wcum & F.

ä- J. Brand differt.

- de jure Cefareo prim. prec. cap. VA. 9. IH4. d» 1.

Ven«

x? Rofaj. ciz. cap, XV, n. 15

7- 136. dv 137. de Nigris rrac, .de vacar. 6enefi

rut;

lib. 1. cap, 2.n. 31. 32. d* 33-

nou

RLL. U. 1Ln

"d

z) Con£. $. fequens.

fiont

4

*

8 Ád doárinam de Nigris-eap. 6z..n. 2t. Dib. 1.-

ibi 4'vlutc.,eizï;n eff conditio,

que de jure iueft , nempe fi Papa fuper «tate di[penfor , quodft veumat , itevsm

Beneficium ab Epifcopo Clcz'ico' idoueo co&fäwudm?: eft.

92

DE DIGN'ITATIBU'S ET BENEFICIIS PER -

hi

fliteriz , f puritatem.| [auguiuis- probavevit jEszäum fatuta C)zþz't-uli,

conditio hec juris eít. & per fe.intrinfeca. b):^

J

VIL. Rurfum. ficuti. indultarius habens indultum providändi

f

Ecclefie in.cafü , ubi ob:non expeditas literas Apoftolicas intra 5.

menfes fuüb.poena privationiseo ipfo vacatbeneficium, de novo con-

(0

ferre poteft quia peractum, quieffectum: non liabuit;. dici non de-

n

bet ejus indulterii facultas effe confumpta ;. eftenim culpa nominati;

tü

qui formam indultiapoftolici adimplere temere neglexit, & ratio cla-

4

raeft; quod indultarius punirinon debeat facultate irerum nominandi

lls

ex defectu vel ex delictoalterius,, nec privarijure fuo fine culpa. c)

ii

VIIIL. Irrelevans;eft;. (i: dicatur: quod. collatio habeat. vim in-

co

ftitotionis ad doctrinam Van- Efpen,. d) quod indültarius fün&tus

fit füuo officio,. & ufus jJure füo,. conferendo: titulam: beneficii ,

1

quod beneficii collator ipfum . Beneficium:daàre cenfeatur , indu&tio

vero in poffeffionem ,. feu inflitutio: corporalis tantum fit queedam

fi

fequela ad ipfam: collationem: feu. inftitutionem authorizabilem in

;xll

ordine.ad acquirendam: pofféffionem. neceflária , e). quod fi. poft

a

collationem indultarii, & acceptationem provifi , rametfi ante

adepram poffeffionem moriatur , certum fit vacare Deneficium per

mortem hujus provifi'adeo, utíi contingat obitus in meníe Ca-

«

ituli;. iftud ad: collationem procedere poflit. f) Confequenter

H

;

Wt

ve cedat,. five decedat, beneficium vacabit irrevocabiliter.,cxem-

plo donatoris ;..quin. redeat- ad: Indultarium..

Tr

D

IX. Verum DD. relati in alia liypothefi: IOquuntur-,, & »pro

cafuü , ubi jus provifo. fuit perfecte queefitum:: non eft hic fermo

I

fim

de poffeflione ifta, ficuti nihil ponit in effe; ita ante ejus adeptio-

nem provifus reügnare x nec,chneüciurgs,, fi. moriatur ;;

vacare

po

dicitur

E

lo

f

b) Covárruv. lz'ä.' 3. vaviar« vefolüts cap; 16. 'V;Az.« 2. de Nigris cap. 9. n. 9. Dib: 1;

Qu

c) L. Sancimus Cod. de pen. de Nigris [b. 1. cap. $2. s. 10. de* 19, 1bl s dici

*100 debet

refi

Felin dec.

», quod adbuc Ecclefra: provifum fiz. » gloff: Abbas, Toannet , , Audreas

Don

.

d) P. z tit. .2.6-.6'-" tq

e) Van- Efpen /. ciz- cap, 2. . $..

f) Gomez ad veg. de zrien. q. 30 t 2; Gonz; ad veg..8

: glof-. XLV, 6. IH.

fi. 12. Laymann 44 cap. f Apoftolica.XX, de prab- in 6, n. 1, in f.

b

REs--iGNAffxöNEM: IN. CURIA VACANTIBUS. 5:

ll)

dicitur per Ejüs- obitum ; aft hic in confiderationem venit adimple.

mentum conditionis ,. que de. jure & tacite ineft collationi , ut

di

juftificenrur narrata, habiliras, purificetur conditio puri fanguinis

)

fecundum ftatura Capitulorum ;. nam ficut in cafü , ubi di&tee qua-

lirates ad. ejusmodi: Canonicatus confequendos vi ftatutorum. &

n

confüetudinum. Ecclefervum: Cáthed.. aliarüámque a provifis defide-

L

rantur; merito iisdem aditus ad talem: prebendam , & Canonica-

l

tum denegatur ; ita ante juflificationem dictarum. qualitatum , &

i

anre implementum- conditionis in ipía. collatione contente dici

)

nequir jus perfecte quefitum ad' omnes juris effe&tus : proin refo.

In

lutio juris quefiti non provenir ex. non capta pofleffione, fed ex

collatione://c €2' 202 alizer facta :: jus.enim: quafitum:non fuit omni

AS

ll)

modo abíolütum , fed eventuale . ita;. ut nec prebendatus vel i7

H

fioribus . nec Canonicus i berlis. denominari. queat, g) quippe

m

Al

defectus certarum. qualitatum ,. aut earum oriffa juftificatio vitiat

fubftantiam collationis, eftque conditio, fine qua non venit pro-

n

vifus in participationem jurium ,. &

"

BræïogatiV?fum---Cäpitulgrium

aut poffeffionem legitimam..

DIf

uT

.X:^ Proinin niliilum pravat Canonicatüs Auguftanze Ecclefize

[2

refionatio: Sereniffimi TTheodori Epifcopi ac Principis Leodienfis

NI

Frifingenfis , & Ratisbonenfis ad manus S. Pontificis facta 1745 ,

M

utpote optimo jure fubfiftens , idque in favorem. Ferdinandi

'Truchfes. de Zeyll: Revmi Decani ; quia obtinuerateundem Cano-

nicatum 8.Sede Apoftolica in meníe: Papali: ob contractum matri-

pto

monium Sereniffimi Clementis ex eadem: domo Bávarica Serenif-

mo

L0

fima. vacantem:, etiam ad manus ejusdern S. Pontificis: refignare

potuit. "Similiter D. de Zennekam an: 1606 , & D. Princeps de

rl

u

Lobkowitz an. 1706. Canonicatus ipfis collatos ante capram pof-

feffionem refignarunt: ex capite permutationis & refpective fimpli-

Ü

citer ad manus Capituli ; nam cafus ifte diverfus ,. quia licitum eft

diti

refignare ad samus: collatovis ,. ut.quotidie fit in primariis precibus,.

f0

non tamen a/Zerius ante: probationem: nobilitatis.

E XLVill.

I

g) Ut äCitW-"* apud'BæWu de prab. $. 29

s .BE DïGNii*A*HBUs ET BENEFICIIS PER

F

]

(

f

$ XLVIIL.

4 per- obirum i?ey'ign.:mväi ante ckzpi)z?n (J]äjzfaizem B?mjfciurä

l

vacet per obuum , DOl pev vefiguatiouem ?

&

V * refignatarius poft expeditionem lierarum Apoftolica-

(Ü)

rUm , ante adepram ramen Beneficii poffetfionem moriatur , cele-

f

bris quaftio eít, an Deneficium vacet per obitum.

Affixmant

vacare per obitum ;

adeoque in menfe ordinarii per ordinarium

fi

[

conferri poffe, Fliam. Parif, h) quia refignatarius

plenum jus

poft expediras literas cx collatione confecutus fuerat

:.

li. Negativam propugnant Gloff ,

;

T

i) quia refipnstio ad

n

favorem rertii admifl; ef ad mentem re

fizsnantis, quee ralis eft,

aut ralis omnino preefümenda eft ,

ut refignatarius plene, & inte-

gre beneficium confequatur, effe

&ive früctus percipiat , Eccle-

fiómque adminiftret; igitur abdica

tur quidem jus, ut tenet prima

fententia , fed eventualiter tant

um , fi rcfignario plenum

É

'foxtia.zuþ

effcctum favore refignatarii ,

quod non eft in cafu.

HL n hac autem opinionum varietate placuit Sacree Rotä

utramqu

E

"

* opinionerm conciliare, diftinguendo inter refipnationem

expeditam in forma r

2tiofa, G in forma dignum. k) . Si expe-

dita in forma gratiofa ,

anti

per obitum refignatar

i! vdcat ipfo jure Be.

Ber

neficium ; nam litere expedite in form

a gratiofa non requirunt

Ni

jufüficationem , fed per ejusmodi

refignationem plenum jus in

Beneficio refignatarius obrinuit.

Claram hujus decifionem habe-

gnà

^^

ire in

qui

mus in Colomiem[. Camonicatás. 1) Econtra fi literte exped

forma

m

h) De :reä*n-. ',l'z'ä. I0. q. 6. -fz.- I$4. Chockier, ad reg. z.fi. elias 26. n

25 NI

colerts, 1it. 1. de veferv, Coucord, dub. X. $. 9. & Lotter,

de. re Aetief. lib. 3.

7

I4. 9. 7KE,

D

ï

3) Iu cap. olim verfic, tradium. de voffiz. fpoliat, Gratian. ,. difcepz.

Joreif. cap,

)

746. ", 14. & Kota, dec. 3. t. 27. coram. Falconer. ziz.

de penf.

Lj

k) Rofa de ex

4

L

3

eCut. Fit. ap. p, T. z XF. n. 96. de Nigris zracl. ciz. Dlib, 1e00p. £.

)(

1) 11, Maez. 1672 coram Calataja uerf. "vacaj/'ä; dee- 33. 1. 7. cor. Dunozett,

R

jün., dec, 270. di. 2. do* 3. part. 1g. veceut. , plene i& Corduben.,

Prefiimo-

düi ii. YJan.

A

ácg"

27. Nov, 172

:

4« d* 18. Martii 1726. per tot, coram R. P,l?.

Corio apud'dg Nigris £. cir.

f

*

äEerNATIQNEM IN CURIA VACANTIBUS. ;

forma digmum , jixs rabn, abd'iicatur a refignante , donec literze fue-

rint juftificatze , & refignàtum Beneficium quzfitum refignatario,

Eft quidem refignatio fa&a ,. & gratia perfeéta quoad fübitantiam,

ita, ut fi decedar refignans poít praeftirum confen(üm , tamen

adimpleatur conditio; aftfi praemoritur refipnatarius, non poteft

d.

D

adimpleri voluntas refignantis ; ad minimum enim provifio eít

w

conditionalis ve[beGlu exevutionis, ergo jus ad rem eft fao modo.quz-

t

firum , at etiam incertum & eventuale. m) . Ea enim eft vis clau-

fulz hujus, ut nullum tribuat jus in re; fed folum importet man-

u

datum de providendo, quatenus idoneus repertus füerit. n) Ante

purificationem dicte conditionis idoneitaris nullum impetranti

E

jus qua:fitum eft, & ante

l

in effe. 0)

quam eXectluio.ni: fit mandata. , hihil ponit

ie-

l

CR D

Y

[]d

— i moriatuv. vefagnaus anite. pre[flipum. coüj&zzþm* n Cariä:,-

r

Beneficium vacat per obitum vefrguautis , -9 por[ff

Uf

conferri ab Ovdinavrio in [uis menfehus..

m

d Verum fi moríatur refignans literis non expeditis, aut

antequam prafliterit confen(üm in Camera vel Cancellaria , vacat

M

ii

Beneficium non per refignationem , fed per obitum refignantis..

Nihil enim eft quefitum refignatario ; & fi preemoreretur refi-

;f

cunans. im cafu deberet reflitui ad benefic

ie-

gnatarius , refi

j

2

?

ium j pj

quia refignans usque ad illud tempus poteft poenitere.

en

TU

IL Necjuvat dicere, quod ex ftilo dararie fbl—eatþo'ftï obi-

tum refignantis extendi confenfus a. Procuratore ; utr

efignatio

N

fortiatur

Ü

j

m) Rofa l, cit: , 101. d» m rzz d izy

n) Caffad. dec. 1. n 6. uz lir. peyzd-. , Rebuff iu. prax, zin. de vefer. iu

förma—-

19

diguum n..2.

o)

Ubertus 27 opuscule de 1nbäö do' ratioze citandi , do* procedendi im Romatia-

ijb

Curia pavi. V I. de juflif- d* Execut. h. Apoff. mibi p. 1$0. d» 251. fufe

". 49. -

Kofa L cit. u 97. ubi plena manu rcEert. decif. Roz, de Nigris Jib. 1. cap. 1,

:

yozett;

r[:'i.-na?

) Rota coram Eiumerix Jun. dec

P.

)j » 2»

1;49» " L Ro[a'l; Giz, ft 96. Bæhmeæ-þ. £

96 þïDE DIGNITATIB.US ET BENEFICHS PER

fortiatur -efïe&um juxta ;.e'jus'demþ trhefügnanti'sjvowm. q) Nam

ftilus.modernus in:multis ab antiquo difcrepat pre(ertim in eo ,

Ó

quod hodie confenfus non extendatur , nifi poít fignatam a 5.

Pontifice füupplicationem, .& pariter parva data ab ofhciali non

ponitur , nifi poftextenfum confenfum. r) Demum in Germa-

nia ftilus Curiee non poffer. ordinariorum jura legirime femel ex

obitu in menfe Capituli queefita intervertere , cum «extenfio con-

P

fen(üs fiat cum Cl

*

aufulà ; perinde ;vq!gre » nullique præjudiciqu

Pl

inferat. S)

E

[

r

$. L.

;szgf[ciunzïg ad cujus. titulum .quz's' ordinatus , 'reþgnavi

:

mequit ffe. expre[Ja amentione.

;

L. In Concilio Tridentino refignare prohibitus eft 'Clericag

(

Beneficium , ad cujus titulum .ad facros Ordines promotus .fuit ,

1

nifi facta mentione individua & expreffa , quod ad illius titulum

ordinatus, &aliundehabeat, unde.commode vivere pofft. Ex-

preffio hec re

ft. t)

quiritur de forma , nec per .gqpipögïans ,ädim..—[)lgri

&

PO!C

II ; Proin refign

afi.o a'liter fa&a—e&fnulhg & irrita etiam in

foro confcientie. — Beneficium refignatum non vacat per obi-

tum refignatarii, fed remanet penes refignantem , ut, fi refignans

nin vim

moreretur m menfe ordinarii, non .dnbium fit; qui

: Co nco*gu

q) De ?Nfigris l.sc;t, t. 36. 'Nicq!ar-m .dub, X, in f. 4. -«dec, 13149» cor, "—Emmgtix

"

. juh. s. 23*

« bodie nou præ/lzztär ;

r) Vid. Rigant. u veg. 49 Caticell, $. 1.2 3. 4 d? 1.

nifi unicus -confenfus, qui de[ervit do* pro fubftanzia grarie .. d* pro expedizione

lirerarum , fuitque.ex. ttovil]imeo fHilo jJüllaza varieras con[enfuum, qui atitiqui-

ius preftabantur.

$) Rotan :Hildefrnen

:Canonicatüs. Y. ulii 1729. $..quidquam «cor. Em. Eiv'e.

coufirmata 16. Maji 1733

$. ex quo.cor, Em. Aldrovando a?ud de Nigris À. cis.

J1. 18. & Pitonium Zifcepr. $. t« $49

t) Conc. Trid. fzff. 22..cap. .2. adde varias

:declárationes Sacrze Congregationis

Cardinaliom Conc. Trid. interpret. apud DD. communiter ;

44. n, 57 Rofa parz. Z, cap. XV. tj 4-

Chockier i5 ng.

e

N

K

Pl

RESIGNATIONEM IN. CURIA-x VACANTIBUS. E.

)

