Apoftolico contingente femper vacat per obitum, non per refigna-

ä

v

tionem intra XX. dies; ita etiam ut fervetur ftrita caqualitas in

alternativa per Concordata Nationis ftabilita , Refignatio in Curía

Ti

facta intra XX. dies Ordinariis presjudicere nequit intuitu alicujus

derogationis circa fe

lam de XX.

Tam in ca(u Refignationis

f

?

etiam illa Deneficia ad eorum 'Collationem pertinent ; quando

stefignans non (upervivit XX. dies, poft precftitum Romee confen-

f

furn ad prefcriptum Regule de XX., ceu patet ex $. 38. , quod

per obitum , non per refignationem vacent talia refipgnata Bene-

ficia; proinde Papa in prajudicium Otrdinariorum & Concorda-

torum in regula de XX. difpenfaret , quia proxime impedita manet

fü

.Be;ïefkii vacatio per obitum in Menfe Ordinarii,

Á

$. XLIV.

di

le

Refpondetur ad. Zrgumesta. fuperius: alata,

[a

K

-' *PIIQ *Noh'o*büat;pr'imum objectum prioris gplji, quod Papa

ls

*

poffer regulam de XX. manentibus Concordatis non edere ; quo

Caíu Ordinarii Germanie neque de Jure, neque in vim Concor-

üt

datorum poflent Beneficia refignata conferre : mnam caíu pofito

rompta effet refponfio, quodíi Papa regulam de XX. non edi-

f

diffet, vel non permitterentur refignationes in favorem tertii ob

el

nimium prejudicium , Qquod inferretur Juribus Ordinariorum,

C

vel eeque refignationes coram Ordinariis Germaniaz ftatim eflent

fl0

valide fine obfervatione hujus regule. In Concordatis quidem

Me

ftabilitur renuntiatio Beneficiorum in Curia Romana: fed qualis?

hj

non alia; quam tempore Concordatorum cognita ; fcilicet pura

vel

£,

àc fimplex, non vero m 'fav-oreng tertii , que in Decretalibus ,

M

alio

b) Pjacet eriam nobis, quod per quamcunque aliam vefervationem , Gratiam Ex-

fpectativam, aut quamcuuque aliem difpofrzionem fub quacunque verborum forma

per uos aur auiboritate noftva faclam vel faciendam nou impediemus Nos , quo-

tuinus de illis, eum vacabunt de Febr. (yc. Men/jäu: libeve diþonaz*gr ger illos.

x

-RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 75

alio Jure &cripto..non toleratur ceu adverfativa variis Juris princi--

.

piis. c) Reflectendo potiffimum ad refignationem in infirmirate

fa£tam , nemo non deprehendet preejudicia Ordinariis inferenda ,.

a

etfi permitterem. refignatones in favorem tertii a fanis fieri in.

]«

Curia Romana :. quisque eninr etiam femimortuus refignaret , ut

vix unquam ; ac ne vix quidem per obitum in Menfibus Ordina-

ld

riorum vacarent Beneficia in cafu: formato ,. fi Papa non ederet

ls

Regulam de 20 ; imo hac ipía regula videtur in caufa effe , cur

!is

fücceffive in Germania introducte (int & tolerate refignationes

ab infirmis , in favorem tertii ac in.Curia Romana factze, eoquod

Regula ifta füerit moderatio aliqua;, ut jura Ordináriorum faltem.

d

non tanz graviter. lederentur..

K

IL Ex quo pronunz eff colligere ad IIdum, regulam de XX.

h

non efle precife ediram, ne Exípectantes. Apoftolici per rsfigna-

d

tiones morti proximorum: priventur' Juribus fuis, ut in priori $;

füb N.1I. quia per Concordata ceffant: omnes exfpectativz, fed eo

magis ac principaliter ne Ordinarii fraudentur fuüo Jure conferen-

di. d) Sicut ergo: Papz Jura Ordinariorum ob: Concordata tol-

lere vel iis derogare nequit z ita nec regulam de XX. auferre, pro

particulari cafu; vel illi derogare poteft; indirecteenim contraveni-

ret Concordatis, ac fücceflive omnia: inverterentur Jura, fublata

p

W

reo

e

nla fraudum daretur occafio;. quae tamen: refign

T

tremis factas plerumque comitantur..

atiOQES: in ex-

.

jto

III. Ad IlItium: refponderi poteft quanciuam:' impedira rema-

d

near vacatio Beneficii per obitum in cafü refignationis paree, norr

0b

eft violatio: Concordarorunr, cumriftud. expreffe ac literaliter in

m,

Concordatis S; Pontifici fit- conceffüm, nec: etiam: tanra eft viola-

&t

tio in cafu refignationis in favoremr. etfi illas fieri permirtas in

dm

Menfibus Capituli,"quanra in refignatione ab infirmis fub N. L

ls?

hujus $phi dixi, non prejudicare Juribus Ordinariorum, fi refi-

ütà

gnationes in favorem tertii admitrentur in Curia a Sanis, vel in:

vd

obi-

Menfe. Apoübl»iþo , & non irþpe

*

diarur Bengüciia vaf:atio: per

tum

d

P

C) Gibert 7- ciz. zzz. 9-. cap; t. veg. Iï/-f94o,

irma

4) Engsl //4. 3. de Preb. 9. 3. &. 32, Leuren

$

du for. lä'enef." cáp, 346, ti» r«

qllü-

iits

Rig.antiuf À. ifv itv. 1 4*'..

z — .DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

tüm contingentem inkMenf.& öapiïuli; fecus eít, fiin Menfe Ca:

pituli ab infirmis cum derogarione regulee de'æ*, aut in Menfe

Q

quidem Apoftolico, fed obitu contingente in Menf? Capituli, ad-

K

mitrantur refignationesin favorem. Sani porro juxtas habere pof-

li

fant refignandi caufas, & fic rempus eegritudinis non eft exfpe-

(

étandum, neque etiam eft prae(uürmptio tanta, refignationem in

&

meníe Capituli fatam a fanis, ad evertenda Jura Ordinariorum

te

per S. Pontificem fuiffe admiffamm: &groti autemn ur plurimum re-

DO

fignandi incapaces ceu fami rhortui, in quibus debilior facta ratio,

aut de Beneficiis quafi de hsereditate difponent contra ]us com-

n

mune, eo préfertim tempore, quando evadendi nulla fupereft

fpes, & quando perdiris viribus incipit aperiri locus provifionis

j

(uc

n

er Ordinarium faciendee: ipitur arpümentimm hoc ab admiffione

efipnationis in favorem rertii deductum non cft adeo plaufibile,;

lf

0i

licet vacatio Beneficii per obirm rnaneat impedits in uno eeque

ac in altero: quia ex refponfione ad Enam facile utrumque nega-

It

mus ob fequentem paritatem: in Coadjutoria, qua eft vetuftif-

pen

fima Species Refignationis , quanquam a moderna refignatione

Po

11

multum diverfa , e) tamen requirirur Confenfus Capituli vigore

Concordatorum Germanic ob impeditam vacationem per obitum,

j

ita & in Refignatione «

protorum per deropationem regule de

XX.

rejudicium in Collatione ca

$

gfäre,rur oþ impediram vacatio-

pnein per oïbitgm.

tign

- V. ad IVmm Cehfentaïlïee. ad illam receptam confüetud i*nem,

Ug

feni

refignandi in favorem tertii Regula de XX. optimo jure dici

oteft ac debet Canonizata ceu lex Imperii , ut faltem ab Infirmis

Ilnge

QDan

refignantibus prejudicium hoc non inferatur Locorum Ordina-

riis; f) Equidem Germania acquievit connivendo, quod refipna-

nf

E

tiones in favorem admittantur , íi obitus infirmi contingat in

Menfe Apoftolico ; feu non impediat Ordinarium ; veluti ufque

nunc benigne patitur etiam füper, Beneficiis vigore Concordato-

&qu

rum Alrernativa fubjectis ; fi autem hec Imperii benigna Conni-

d

ndere

ventia kknïmium abuti»l vellent Romani ; & fimbrias fuag exte

2d ea

?

e) Juxta Gibert 7. .ciä

;

£) Vide i»vn-terceiïi-onales literas Cagit-uïo

rum Gerrmaniæ $- 40. n. j. memoratas,

.RES.»IGNATIONIEM IN: CURIA :'-VACANTIBUS; E

äd ea.:etiatm ;.'t.empoïra*,'æ

ubi äperitur: locus Ordinariis apprapin-'

quante fcilicet-morte :

i

& quidem cum deropatione regule de XX,

reclamabunr Germarii jura füà tuentes , & nunquam permiffuri ,

in fui prasjudicigm. fieri refignationes in favorem ab-infirmis ad

quid enim: effent-Concordara,

Y

*

fi.in arbitrio S. Pontificis pofitum

eflerin Men&bus Ordinarior

um admittere refignationes in favo-

rem tertii cum detog

atione.regule de ..XX,;.; ac infimul differre vel

U

non differre in Menfe Apoftolico ?

!

CU Ad Vi flnre itique;

"duód Ordindriorüin jura'ín. Be-

neficiis alternativae fübjectis cer

ta & indubia fint; non poteft dici

Is

!j

jus ex obítu in Menfe Capiruli acquirendum, . non effe perfecte

queefitumi, vel ex impedita vacatione per obirum non effe

pgraviter

b

lefüm; erpo non ex mero Princi

W

pis arbitrio dependet impedire

Ordisiarios hoc vel alio modo;

Terreleger five régulam de XX,

d

ira üt "l'urnarii 1]là Tigentur) ipf

* veró nonnünquam in repula dif-

penfet, eífet hoc'contra zequalem partitionem- menfium , íed S.

Ine

Pontifex tenetur vigore Concordatorum ralia jura Ordinariorum

"i

in integrum

er

$

al

re, veluti fud: agnofcit Capitulum Osnabru-

I

enfe leedi

A E

lià jur

per deropationem regule de XX; g) — ..

d

$

V. À

d. Vjum

1j«

.. Propterea fine ulla difücultate negari poteít ;

S, Poniifici tantum prejudicare regulam de.XX, vel ejus deroga-

tionem : ifle enim acceptando cum, vel.fine . derogatione regula ,

m

utitur jure fuo, ,& cenfetur.effe functus fuo officio, valente.in-

terim refignatione in Men(e Apoftolico;

d obitu refignantis.con-

dici

uli.

s

:

ff

tingente.in Menfe Capit

ernativa. vocat. Ordinarios ,. fi refi-

22

H

i

gnans inor

XX

'-1*)1

H

.di

e

:

Hic a

,.

nimadverto, refignationem

in favorem ab infirmis factam faltem .

poíL XX. dies, licet obitus

21

(

contingar in menfe . Capituli,.. impedire Ordinarios ;; quomodo

dices.regulam de XX. foli S. Pontifici. effe. prasjudiciofam ? annon

(Que

ao

eque regula de XX. ligar Ordinarios vel.refignationes coram Or-

3

z

fa

k

detur,. refi-

j

e

b3.

iÉ

»

É

ais

H

*

dete

;; gnatio

(e

"g) Tn allegatii 4. 40. n. XI. literis ud Sacrþaiüg-fïæfäremi Majeflstem datis eirca

"" medium ibi ? Obne íft es soàár nicbt :c. 2 7 2fllein allerontertbánidft

nidte vavon su-

ortttt

, binlénglid) angefeben voerben Fann &

meloen 7 vaff eínes tbeils oiefe Ur(ado gleicbmoþl.alæ

Ed

4

4

DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER :

p

datio nulla.eft im uno zque ac imaltero: menfé ,. aut fi difpenfet

p

;n Menfe. Apoftolico;;. & nonpoffit in Menfe- Capituli , prejudi-

i

cium.S. Pontifici. caufatum.in: eo: effet , quod: refignatio: valida fit

ex voluntate S;. Pontificis ,. nulla vero: ex: menfe Capituli ex regula

B

d& XX.. & Concordatis;, quod: nolit: intervertere: jura Ordinario-

fat

rüm;, ex Concordatis: quefita impediendo' Beneficii: vacationem

N

per obitum... 'Et hoc. juttunmx effe,, nemo: nom)vidäet,.

pï

— VIE ad' VIE. & VIIIvom. Hinc fperni oæninospetcft;gquoä

de- communi ftilo afferitur: in: Ecclefis ultra: montes; ftilus ifte- in

Germania: e: cenfpectu: Concordàtorum. nullum: jus: facit ,. veluti

il

extra: aleam; dubietatis: eft.. — Quidquidi fit: refpectu aliarum. Na-

df

t

tionum;. ubi.locus adliucprs&ventionibus , etiam Galliae;, quee non

habet alternativam: menfium.. licet: pretendat: majorem: fe. habere

?

d

C

tgl

:clefiafticam: libertarenr,. propterea tamen: pauca: hæCJmOIdln

fic

nariorum. Germaniae penitus;non: fünt: infringenda.. —

T

VIIE. ad. IXnom; Denique confiderati"onem*paüternoq mere-

tür ,. ob. longirudinem itineris: practicabiles: non: effe:

"

refignationes

; parumm enim:refert. Ad

fio

infirmorum ,. nifi. difpenferur in: regula

a

;

"

"

i

L

p

fümmüm: difpenfütionetm p

:

dl

: in -Mente- äïþö(ïoliï*cö , econtra:

(o

fi éadem iimpediátur: Ordinarius: in. menfe: Cápitull,. àut ejusdem:

r

Beneficii fit. vacatio:per oBiturm,. nego fierii poffe refignationem: ab:

5

C0

fi

L

enfàri.in:regulà, Dein:effo;, Papa* etiam: in: vim:

non:difpenfet in füo: Menfe;. ut Bencficium-refigna-

In

répreffálioram:

rám ger-obitüm.vaeet:: quid' inde?' idemeft

ï

; ac fi on-adinitteré j

vel differeet refipnatiasem:. Nullum. in: Hoc* Germani: patientug-

fui

prosjudicium : quanquam: obitus contingat: in: menfe^ Apoffolico ;

oerinde ac fi; nulla in Cüria Romanaz adinitteretur refignatio.. In-.

VR

tic

füper- fieri. debent: collationes: Beneficiorum; in: favorem- Germa-

norum ,. ficue quoque: fiunt: & admittuntur: refignationes: r favo-.

L

rem eorumderm ;,' nec: propterea: ut: refignatió: fiat: in* favorem:

4

Germenorum ,. inverti: debent jura; Gérmanorum:;: quod vero. ifta:

iU

invertantur: per: derogationem:regulee: de: XX ',, ex.eo.videtur.inne-

l:

gabile;,, quod: Paulus- IV anno: 15 5;. ad' Pontificatum: affümptus:

. ut in

-Qa;dinaliuma cellegio: concefferit. privilegium in o fitum:

preju-

RESIGNATIONEM IN:CURIA VACANTIBUS. 7;

f

prejudicium .Cardinalium regule :non 'derogetur. h) - Interim

qi

privilepium h

o

t

dicium. .

^

x non elfetdamm ,, nifi fquonamrägffe gæ;u.

u

l-

]1X. ad ff(-n:t;m. Nemïquam Eräfrag*ante-iv,; fquod; Capltuium

t

Paderbornenfe literas interceffionales

u

Y

ondam dederitad S. Cee.

faream Majeftatem :pro :non impedie

m

a . Pontificisderopatione

in regula de XX. fecundum protenfam :obíervantiam «ejusdem.Ca-

v

uod

pituli : fiquidem intereffe ;:privatüin ; «& favor refignantis & refi

-

gratarii contra.tenorem 'Concordatorum inon attenditur, minüs-

eN

xluti

que fubfiftit obfervantia ; cam:ad hujusmodi effe&um non füfficiar

N

allegare , fed concladentiffime .demoníftrari /débet in «ontra-

non

di&torio , acquiefcentia Nationis inteorae; :non diffimulo ; gra-

bete

tiam deroparionisa S. Sede reportatem admittri in Germania quan-

doque reípe&tu -menfis Apoftolici , weluti ipfam xefiguationem

J

tolero , quanquam fit in"favorem tertii ; utrumque tamen -Bene-

ficii vacationem im

À

manie in fuis Meníibus effe pra;judiciofüm.

pedire non 'debet alteri, :wel Ordmams QGere

(s

10ne

'"X. ad XIeum. "Nullum pariter :momentum habent intercef-

.M

fionales alterae Capituli Osnabrugerifis ex eodem :privato intereffe

Dd

provenientes. .;inam Capitula 'Germanie jura:fua «ex .alternativa

q

Concordatorum quséfita:tam ;exacte & rigorofe fepius, non .tuen-

iab

tur , faltem inon àn omnibus particularibus :cafibus:«contra fuos

r vim

Con - Capitulares refignantes , -quia T'urnusordinarie eft divifus

inter Capitulares , obitus vero refignants incertus ; "l'urnus certo

t

t

remanet Turmario; dein partium ítudio nimis ffunt idivifi,, ánque

entüt

fuis jüribus defendendis foli , aut;non;xantopereconeordes. . .

olico ;

XI. :Quapropter in :caufà ;Manutenentie :L. B.'de Wenge

In-

contra L. B. .de Fürftenberg 9. Ocóbr. 17,o. «eidem :Capitulo

ermt.

refcriptum :fuit in fequentibus iterminis: ibi: 3tio -cum notifica-

fio-

.tione hujus véfcribatur. . iDem iDbom & Capttul sp. Daberborn

rorem

vedatbovitate Cefavea. ..

: bre Aayfel. trlajefiát báttcn mif,

ro il

efátligft benterEen má

fen/ oaff bef

tee

bom»s«Capitul/ -obrne

er

du

lmpIUS

; Iïdäben'm febuloigfier mawiäm Qgï&äaerwqfþa*äwbar;þ feín

ley

um

h ) idem.efto ;udrcwm de kfnäültï*s Emmrmifüuerum wïle&omm 4n. Germania ,

m

qui cetto dc:grioris non erunt conditionis, ac Turnarii Germ. in Capitulis,

76

'DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER :

dey DAbfHI. Refä;ii:a'tiwzgs* deropati

otiéf ; timo di[pofztiones benen. mit

K

oer Ocotfcbeni Narion ecvicbteten.

Councordatis $ae. gertngfte CTacbs

f

tbeil sugesogern. voerben. fónne /— ín Ocr alicinítten Aur

cificbe

à

enf oíicin Ser 2ten. Bulla Poutificia entbalcen

e Cleufulam derogato-

fo votllig ofe ànbe

viam vegule de ..X X 39 Gevfclben Y3oollftvec'ung

ttebotben babe / 1e

eourcb gegenártige eacoe

berseffalt, vul-

qu

"evitet. voorben. fege 7 .

oaff jbre- ZAayferl.. Wiaicitát allerbtntte

Zinffanb. tenommen.

baben würbeon/ tbm. Capiral ote debettente

9

ocbfte JXayferl. 9álfe angebeyben su. lafm. /.. anmn. c8

rif

aillerb

f

allbicr ni

cbt. um beo Jmpetrautene. ex collatioue Turnariorum voobl

ermorbeneo ANecbt unb übabaup

t um bte Manuteneuz oex. Con-

cordaten -audo. mic. [elotgen obnsertvennlich verEnüpften 2Ziufo

rec:btbaltung aller. &eiftcr . im 9. d&om.

Aeicb 3u. tbun. vodre,

Ute fo

cbom nad) Capuulum

:

"jbre- ZAayferlicbe EMRajefiat ol

BReidbováterlicb eemabnet baben .

fár 0ae Eünftige in berglel»

deon Sálen mit mebrerer Zebutfamt

eit 3u. YOerE au. Geben

6ae bierunter ver//renbe. emeinjame

Inteve[[e aller oeutfcben

A irdben beffer / ale qefcbeben / su beb

ea3igen /. unb ourcb

baiber ntacotbeiligen

2ümcbmung einee fo trríg ale oec So

T

Principii (ob £ónnc Ger Regule : Cancell

Y

AX X. du prayudicium Or-

dinaviorum 'Collatorum 3um quvofte Prajuditz oerer. Concordazet

auf cinerley VOcife devogitet Yoeroert/) 3u ferfiereit qefábetidoen

YOcíterungen nicbt féibftert bert 2inIaf 3u geben..— Sunilia decvera

£5 refevipta im identicis cafibus extant in cau[a L. B. de Guttenbeve

contra L. B. de Ulm puntlo Prebende Mupullane 11. Sept. 1733.

publicate ; i) infimul cafüi p

ef Capitulum Osnabrugenfe'propo-

£

4 XHL

/j) Jbi » 4to Eaqne noti&tentur Bo risn Caplinsl Cijteug

fione torftefenbet afoeper. Refcriptorum. Cefareorum in-copiis ; refcribatum

en uno

éidem ulterius fequentis teno

B

is: $£s veliroe oer(clbe. &us vorid

biéfer lenten Tajferl,

1

Jeroronungen oae niebréren u- erfeben

£ nint

t: geftlatten. Tónnten

báben/

vwas-imagen 3bro -

*

g

pàódy würbén a ten-

ollationibus - -Beneficiorüm: in 'Capitulis. imnedintis ,

?

e YDctfe oenen Concordatis Na-

bevorab exmra Menfes Peutificior auf eini

nonis Germanice QÀe einem gemein 2 bánoíden pado folemui suvotoct

nften

wmas

$

*

-

RESIGNATIONEM IN CURIA V AöAN«TIBUS. 77

i

qisssXIL ad XIImum.S;.Pontifex: non acceptando re-ügnati*onem

y

vel differendo uíque ad. (üum . Menfem. Apoftolicum. utitur: juré

»

k

h

fuos

nterim;fi decedat refignansin menfe Capituli;;. provülOfpe-

&abit ad "Turnarium ad literamm Concordatorum.

in

i.

"oLXHE ad: XTHidum; Haud: diflimilis levitatis prajudic

quod Papa refignatarium permittat capere poffeffionem Beneficii

d

in fnenfé étianr Apoftolico ; quanquam intra XX. dies 'refipnans

D

(8

obierit : Eegislator'euim in füa lepe ficüt difpenfare; ita & $. Pon-

tifex 3h füó menfe vegulo 'deróSare poteft:'ex eo adterr qiod in

W

füó menfe ad arbitrium^refionationem aceeptare ;- regulee de XX

(f

1

:.'

tu

ul

M N

C*q'gitulia 5

t

DRPY

3€

"

*

Jum

.

r

Y

Z

$

;thuii; Cantell.

n

uny: ibr. Collarious s XRedyt i& me

*

Á

ufe -non.T

feà. Capismlari per.

m/

vata. debracpt xmeroen módbter

du

O& otefes proprer

äffauä

siam in (olcben fic erdebenoen $átlen abf alle anoere

fe&r5 : 3pbomsunb

)u

Gtiffter ím Wóniifdyen veutf:en Reid) 3u tracbtbeil uno Dernicbtígung

d

ibret 2efagnifjen.,.

unw woobl berdebracbten: Gewobnbeiten nad) oem

puren arbirrio oe8 a.

*

Yoann. man einen vooblooolle/ ooer

g

ein. Piscoror voae fub- & obrepi

E

"

ue er

(leicet )- auf eine bocbft nacbtbei?

0r

lide QDeife exrendiret voeroen

ónne: : Sumablen 3bro "Bayfedl, 11142

]

jeftát foldsem. antrobenb-irreparablet pra)adicio in Seiten entdegen ge»

A

ale.fupremus Adyocazus omnjum Eccleftarum, d Capi-

(

ben mufte/ audy (idb-

zülorim | Germmiie verb

unoen, ertennet / oie bentícbe SErs;ibbom unà

lt

eiutiiere

Bey Soren Colauoue:unb anceren (ered)famen ober alten

€

D

fAertommen/ immoaffen audy oie Deyo

]an coUi

"$:Dbom:Capitul 5u. Xr$agns nn$

QDürsburg proprer caufa

r

L

allerbócft eemfelben febon ans

0po

gelegentlicbfi oarum . angefadbt / Frá

w,z,f/eïm bät

idff su (d)bien/ unb su bant»

baben/ als voi

rbe oem

errn Cardin

alen fernetvoeit gnáoigdít aufder

Xl

tragen/ beborí

den: Orte oíe.gesieneanbe Dorflellung su.tbün/ unb

«s mit duter 2Irt in oen YDeeg su vídten/ oamít

oldoe fub- d ob-

reptitie in. prajudicium teriorum ev(dylidyene graria

oeer zuduls voieoet eins

d

gesoden/ o

et Sreyberr von. lliim mit voeiteren

E

B

s

obneviee obnbefugte

TDtot

J|jnbringden o

iéófalla nidt debórer/ .

fonvers dénsl

d) ab. uno 3ur u

| n

'*be dewiefén , 'audb fbbrobin oerg

&

cicoen' unfórimlidben Graren nno

iw/

Jadulien/ -ale voeldye oody nidt sum

Effect Eorsmen Eónnte

T

n-nod) vür

n

leidbteroin

z

d8.

tUd. oeren

!ll?lfih

i

Sen/-exrra men[zs Pousificios. nicbt. fo.

auice uno anoerer ceut

Kben Gipiulorwn Wedb

; N»

.Coucordaren. Nationis Germ

en Gevobnbeíten ertbellet, mitbíi 40 'un:

v

.£én un vooblbergebradyt

&

E

i

4

t

rü

:G

d

ve

n

vpótbiger ODeiterung :umo-

Derb

glicpf'eíten 5

.iird;anfeäben- '&öfen

d

a:finbt- Z&nPaS dedeben woeroen mfäe-., Conf .X

s

78 |.ODE fDIGN.iTAT:IBUS ET BENEFICIIS PER

QUi

XIV. :adv XIXtem, "Nihilque opitulatur ; -düïOd' refignatarius

dit

offet

füum Be-

^habira derogatione regu'ce femper tuto reportare

c

p

neficium in omni ;Menfe feu Capituli feu. Apo

jlico - preeter-

rj

:quam .enim fic obviaretur , fucceffioni hareditariae contra Cano-

ca

nes, utilitas hec .privata refignatarii prevalere non poteft Juri-

oj

bus Ordinariorum; «t fiepe jam fuit.animadver(um. — Jus alterna-

dar

tivee pacto publico & folemni ftabiliebatur, ;pro'Ordinariis, ergo

fet

Papa non poteft huic conrtavenire in favorem .refipnantis vel re-

fignatarii,.. . Jam :autem :derogando hnic regule vel non utendo

L

s

illa regula faceret, ut-Beneficia fic non vacent in menfibus Capi-

lito

tuli, adeoque partitio Menfium ;pacto publico firmata redderetur

valde íngqualis; in ;Menfe autem Apoftolico Ífive acc

tet Papa

rün

E

V

/e non ;

d

fefignationem five non, five deroget regule de XX,

rj

perinde erit, aftüncafu; iquando refi

.:

H

nans.decedit intra X X. dies

& in Menfe Capiruli, prapterea .O

;

r

inarii füa jura in Menfibus

Ca

P

£

kl

Tituï'i-guæiïtäfnqgli;g'efbnon.],po-fïnm,, nec deterioris erunt con-

da

XV.ad X

| mm Fal['um -;äeüiquf; eft; aof æfres&onüdefabile ;

lE

five ab ordinario five a re(ignante :medianre refigaatione quis ac-

T

ceperit füuum Beneficium. . Vide-dicta IN. M. nec. relevat regulam

de XX.: Ture.communi effe exoibitantem

«

uia derogatio regulaé

potius .dicenda eft odiofa, & a jure

4exor

b

itans. k) TInfimul re-

fignationes fimplices de jure communi itantum, :non iftee in favo-

?

;z;m:m;ii. [un: cognitee JN. I, & $. ':XVLllVI.V

$. XLV.

/

- oMirus adbuc Regile de XX. derogari putef

2

efrgnantis.

:

ojl obitum

| 1. Poft obitum :efignantis :modo zrcgti!æ huic :de XIX.,äero-

E

t

ri nequir in prejudicium Ordinarierum , quod eo magis expe-

um , quia vigore:Concordatorum 'Ordinariis Germaniz in Be-

neficio per vobitum vácante Jus jam quafitum ;e'ft;* & amplius in-

auferi-

k) Gomez i& g, 19. Q 377

P. H5 ET. 08B. $. . n

-ïPatäfxaf a& rg/:'gu. ïö. 12; . 8 æ | 3. Van -T;I'prcn

z

REBSIGNATIONEM IN: CURIA VACANTIBUS. 75

W

K«

auferibile: per fübfäquemenf derocationenv in Regula ,. aut expe-

ditionem Bullz; alioqui: brevi actum effet de:Concordatis;. fi etiam

Jl

jurajam per obitum quaefita derogatione: vel alia di

ofitione aufer-

1«

B

atariz & Can-

ri-poffedt... Niliil.dicendo de defraudatione jurium

It

cellarie;. fi exfpectandus effet obitus;. imo: notitia obitus impedit

Dd

expeditionems. quando: ad' aures officialium: pervenit, l.) Equi-

go

dem re(ignatio-ipfaeft refolura: illico,. acfi nunquam traétata fuif-

K

fct ex: eoy. quod' fecuta mors intra XX. dies,, ur edocemur ex ipía

do

regula: Cancellarize ; & communi opinione: DD. & fic firmiffimum

p

jus quafitum eft ex morte refignantis Turnario vel ordinario Col.

Lt

latori. Regulà enim: Cancellarix: 27. nos monet,; ut juxta litera-

ipi

rum; non-fupplicationum tenorem &. formanr judicium proferatur ,

n

effetque: lioc: exemplum: perniciofiffimum:, deftruendi funditus-

,

regulam Cancell: eludendi: jura Ordinariorum: Germaniz , fimál-

bj

& fraudandi

jura:officialium. Cáncellarie: poftremo: effet mani-

on.

f

fta-oppofitio-literarum ;: ir

primis literis dicitur. — 205 2men per

obitum:vactnt. in: fecundis: — eriamfz

-

rg/zgzmng z'ntme& dies a die

flk )

gua[liti con[en[üs: dece[[evitz.

M

.. IE- Nom obffat,. quod: per

fübfiisiïpti—bnenr,g fatut. petituv : die

lm

rr. Febr. 1748:-duplex: gratia: facta fir admiffe refignationis ,. &

u

figna-

Y

conceff ;:Vzdgewgaït*ioïi is: regulæ de XX : liberum: autem erat re

tario

W

"','Kigjæbtibs;ad*reg; 43 5. x. n ;fnwconf"'.l d&cr&tr&i'*Rjek:ign.*caffaoria de 9.

Odtober 1750:

^

in: caufa. L,. Bs de: VWenge: contra: Ly B« de Fürflenberg. Anno

i

1748. 4. Jin..i

n: przfentia Notarii & teftium Fridericus Chrift, Jofephus L.

de Gahlen:Decanus Ecclef:

*

Catlied: Páderbornenfis refigpavit in favorem L, B.

de Fürftenberg: Przber:

PàdérBorneníem,. ut-fupra jam aunotstum fuit.

Roinz annuie S..Pontifex rr; Febr. fiar; ut petitur: . Agens in: Romanz Cu.

zia Jofephus dé Briotti nomine'Principalis rcfignavit irr favorem L; B. Wilbelmi

Mariz de. Fürftenberg ;« rogavitque' infimal derogationem Regule de XX

verum füper- gratia" principali. admiffze. refignationis & factze Collationis tan-

JUD

ram expediebatur:Büllá; non'vero:füper derogatione Regule Cencellariz de

XX. ob fümp:us: habendos;. Moritur refignans intra: XX. dies; & collata eft

p

Prabenda a Turnariis, ceu per oBitum:vacans E. B; de Wenge« Videns hoc

De

L. B: de Fürftenberg Curavit: expedir? Büllám-derogatoriam. Regulz de XX.

Esperitur: in: Curía- Romana;: &: dátur fententia: in Dataria contra Wenge :

J

hie comparet in Jüdicio aulico ; & pratendit effe contra: Concordata , quod

feri

Bulla derogatoria: poft n

ortem refignantis: tam: in' Dátaris quam | Cancellaria

1

fit in fui. ptzjudicium ex

pedita & retrodata ad. 11,- Febr.]ure igitur ac me-

aite. obtinait. Refcripta: Caffatoria ,. ut fuit dictunr n prior? $pbo u. XI,

,T s E DIGNITATïWS*E*T BENEFicns PER "

ciu

tili Co"l*!a.rion'em—ïPönti,ficiä*m'Häe;diï(penfäädne'"'regialæ de XX. ex-

Tu

pediri; neutiquam enim prohibitum duplicem grariam 'in diverfis

feg

inftrumentis expedire. INam in priori $plio oftenfum fuit;' dero-

PIG

gationem "Regule in prejudicium "Turnariorum Germanie

&l

aut in Menfibus Capituli non admirti; minus fi contingat obitus,

füb

Bul

derógatorià modo effet expedienda. m -- —

lanecdum expeditra ac jure interim Tuïrnarfii?qugäþe.ütoi " Bulla

ulü

M

— HI. Quidquid dicantde Stilo Curie;'q

168 éxpeditio difpen-

i

fationis regule de XX. quocunque tempore fieri poffir,- & ficopus

non fit, ut expediatur comtemporanee cumi altera grátia refigna-

Áig

ton

tionis, & ante obitum refignantis, quia eratia Pontificis folo ver-

tüs

bo perficitur, & expeditio literarum inferviunt folum 'ad proba-

tionem' ejusdem 'gratie. n) Inde refignatió & Pontificia collatio

pec

etiam poft mortem fieri poteft, dummodo témpore vitee füppli-

p

catio fa&ta, & acceptata, a S. Pontifice adjeCtà datà. o) -Demum

Dar

expediti juris eft, quando Deneficium refignandum (pectat ad col-

E.

ep

lationem inferioris , non requiri illius confenfam ;

li

h a

gotium effe penes S. Pontificem & refignantem.

du

B

-

,.«

eon

:,.T" L a

"

ám re&e Paftor, p) limitat elau(ülam " der

ogaf(inam

n

m N

hon aliter füppleri poffe, u

]

am per literas, perzzde valere;^fi jus

t

alteri non fit quaefirum : fi poftmodum expeditis literis refioHatio-

pora

nis füperveniat notitia obitus refignantis fecuti intra XX. dies; poí-

u

funt novas expedire literas derogatorias, modo obitus non'fit in

;

menfe Capitulà , ubi vigore Concordatorum alteri jus quefirum.

Tantum in menfe Capituli non poteft deroperi regule , minus

j

cef

habita notitia obitüs fuppleri claufüla derogatoria, utut in füppli-

effe

catione^petita & conceffa fuiffet.. . Magis ergo vulnerantur Con-

pra

cordáta; fi poft obitutm refignantis vel derogetur regule de novo

Ron

vel expediatur Bulla in vim füpplicationis fignatee; cum ex obitu

natio ob

Vrat

o susii Cl lo i O N p

W

j Aclygüfu-

.m,)i Arg cap. 13. de wfcäfipt. m 6.

p

D) Gonz. ad reg. 8. 9. $. prozm. s. 112

cell, fs. 154. ficque f«

tro Moretto.

cvatum fuit 1705: in .flrftwcfpien., Cano?ica»tü:/ifro Pe.

; Lotter"de Jeref li. 3; q. 16..81. 6.

.

p)De £ene

. 31

$

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. g:

claufülam 2.zon tamen per obitum, vacet, & jus queefitum habeant

[

'Turnarii; aliud. foret; fi jus adhuc eventuale ac ante obitum in

repula difpenfetur ; velpro :cafu future & incerte mortis, vel

lg

pro cafü mortis evenientis in menfe Apoftolico : econtra difficilis

M

& fere in conceflibilis eft eadem gratia derogationis pro morte jam

l

fubfecuta in.menfe Capituli, veluti quee pre omnibus grave irro-

gat prejudicium ordinariis Collatoribus ,. aufertque pleniffimum

ilud jus; quod ad collationem , Beneficii fuerat illis per obitum

US

feficnantis intra XX. dies quefitum ,. neque ulla proponi poteft

d

fupplicatio a. Sanctiffimo fignara in his duriffimis terminis deroga.

i

tionis regule pro tnorte jam fübfecuta refignantis, eo quod peni-

j

tus ceffer gratia S. Pontificis tantum eventualiter facta, ita & ex-

tl

peditio literarum, quia folum eft ad probationem illius.

V.. Nec juvat dicere poft fignatam & datatam füpplicationem

* E A E

;li-

l

ante obitum refignantis pratia eft adeo perfecta , ut nemo alius ad

0)1

Beneficium poflit querere jus medio tempore, quo literee defüper

o

expediuntur. q ) Namlitere he retrotrahuntur ad tempus con-

ceífionis gratize, & fignatee fupplicationis, ficque nullum amplius

confiderari poteft tempus intermedium inter datam gratie, & li-

'-

terarum expeditionem, quo .alius jus ad beneficium iftud medio

g.us

tempore, quo litere Apoftolicee defuper expediuntur, qusrere,

l

otuerit. I)

Et vel maxime, quia non agitur in prefens de

)

ratia principali praerente collaiionem Beneficii vel. tituli,

(uper qua expediri deberent litere juxta regulas cancellarie 27.

(

31. & f2. fic qui obtinuerat gratiam coadjutoriz. cum futura füc-

u

ceffione ,. fi coadjutus ante expeditionem literarum decederet,,

jl

effet adhuc locus fücceffione favore coadjutoris ,. dummodo fit

Oft

)

precftitus confenfus. . Similiter difpenfatus ab irregularitate literis.

nondum expeditis, non impeditur , beneficia obtinere ; . quia

I

0

gratia facta. Sed res eft de fimplici gratia derogatoria regula de

AX ,

uz ítat tantummodo accefforie ad ipfam grariam princi-

f

vel non. s)

palem refignationis, qua juxta eventum poterat uti ;

i

VL Nam

(utt

q) Rofa de Exec. lir. 4p

fft- in addis. 'ic&p.i 1. A. $, Pitonius difcepr. Ecclef.

.ltom,

De

3. difc. 98. m. 3. Rigantius ad rep. 17- Cattcell, . 40. d 41.

r) Rot. im dec, 121, a. &. 29. parz. 12. vecenz, profertins s. 40.

£) Rofa L cir. p. t cap, 2. . 38. R

1

igant, -adquggï. 27 s. 12. dv 4?-4'-:3-(."'-& Gä

P- 60

sgam Serephin, dec. 775. $3.

$; ^ DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

VI. Nam refpondetur, gratiam refi

nationis non. ;d'eo' per-

fectam , fuisque numeris abfolutam effe ;

t

ed dupliciter conditio-

q

[

nalem ; quatenus refipnans füpervivat XX dies vel decedat in

meníe Apoftolico ; aut füpplicans gratia uti velit mediante expe-

lk

ditione literarum , vel quatenus in extenfione literarum ab officia-

libus; & prefertim a Reverendiffimo Datario admittantur ; ali-

QU

quando enim juftis de caufis ; ut puta, fi obitus contingat in

menfe Capituli fübintrantibus Concordetis Germanis ;. fupplica-

EK

(

üiones etiam fignate folent lacerari , & (zpius reformart aut

reftrinpgi; tj in preefenti füfficit; quod prejudicium irroparetue

24

Juribus ordinariorum contra Concordara , üt fuit dictum in $;

p

mt

priori , fi obitus contingat in menfe Capiruli; fola ergo fignatura

derogationis regulee de XX fine expeditione literarum non tollet

It

t£

Jus ordinariis facilius ac ipíaà Bulla Pontificia, cum S. Sedes rcli-

giofe femper fervare confüeverit Concordara ac jura ordinario:

ei

d

rum; u) daretur fic anfa eludendi jura ordinariorum , ur füpe-

rius annotavi N. L; ac exemplum perniciofiffimum deftruendi

W

|ue

l

funditus Concordata , regulas Cancellarie r9 & 27. fimül

fraudandi officiales Datarie: & Cancellariee debitis juftisque fuis

[

émolumentis, íi concederetur refignatario , quod pofht literae

derogatorias ctim retrotractione ad datsm preefentare- füpplicatio-

fit

nis expedire etiam poft obitum refignantis; omanes enim ad' par-

i

cendum expenfis füperfedebunt ; quousque ejus effectiva neceffi-

fü

tas füperveniat ; & omnes in füpplicatione ejus derogarionem.

In

petent fine minimo impendio; paucis, graria derogatoria non

e

effer amplius illa pratia innocens , quz pro cafü füturze mortis de

h:

ftilo in fupplicatione conceffa, extrema conjunctionis atque retro-

4

ja

fià

tractionis non funt amplius habilia , quando coritrarie literee

expeditee fuerunt, quia mutare beneficii circumftantie , refoluta

refienatio & jus fuper eo plene quzfirum eft Turnaria : Proin

erdinarii Collatores nunquam penitus fruentur hujus regule

effetu & favore', quo. illos fümmi Pontifices in' condenda. hac

confültiffima regula p,rof;ieq;u-'ig voiuerunt X

VII.

t) Gonz. gloff- 63. . gs&feq, Fagäan mcag:,hcer 7l-9. b' jfäq;; b

u) Rota coram Mohedan. decif..3$4. —

x) Prout monet Parif. e refign.

i

difc. 3$. i. 10,

ib, xz " x.per tor;.-lefd; de Luca de benef,

RESIGNATIONEM IN ;CU-RIA NACANTIBUS." . 84

i

K

VIL.. Minus obflat flilus Datarie & 'Cancellarig permittendi

in

.qua

ndocunque expeditionem hujusmodi literarum etiam poft obi-

tum refignantis , dummodo eo vivente fupplicatio fignata fuerit

K

Qd-

& datata ; . atque confenfus in curia praeftitus, etfi literee Apofto-

licae refignationis folum fuiffe.

a!i-

pt expedite , publicate ,. & exe-

Ij

cuta. y)

.

VIII. Etenim ftilus & có

tfïügtudo ; ut ad exemplum trahi

aut

