vjores Ordinavii vefrgnationes i. favorem. admittere. queant , ulter jus.

[:

f

examinatur. De jure communi videtur effe dubium ;. in terminis

Concordatorum fecundum diéta foret expeditum faris..

IL. Negantium fundamenta fünt ifta :. Pactio in Spi'ri"tualiläuä

Simoniam continet. c)

Refignatio autem in favorem , fic €7 102

j

aliter ,. pactionem includit. d) Sive dicas, conditionem effe pre-

fervativam juris priftini, cafü ; quo. certe & defignate perfonee

f

non confertur Beneficium ; five limitativam poteítatis :: non

À

emm

vacat. Beneficium ,. nifi prius. impleatur conditio. e) .

iL

IIL. Refignationes & Collationes Beneficiorum acquirerent

ífpeciem .quandam hareditarie fücceffionis : cum affe&tus carnis

qï

veherenter impellere foleat ad: refiznandum amicis & confangui-

neis ,. quod. tamen. abhorrent ,. & improbant Canones. £j

f

j

IV. Nec poteft inferior Papà conditionem

:

f

A

| räj;cere í re.ü;g

gnationegl üx;gglicitgrv V—admittewre. g)

($.- XXVIE

pr

üi

$

I?rþba*ur ajärtio;.ï |

[ Econtra bafis Sen(entiæ.;gafüthati;i/æ»coïnü"&it' in Seqhent'ii

bus

.ac primo refignatio iíla in favorem de fe non. eít

Simonia, . u7 $8.. X X. g. X XII. animadverti: vel enim effer Simo-

fi pri-

nia. Juris naturalis & divini, aut Juris .Eccleiianici tantum ?

l

inurm:

€) Cep. fin..de paclis & glostz

d) Gonz. i& capit, 4. de Reuuur,

e) Gonz. gloff. 14.. . 21

f) Ita Rebuft. Azor, Suaref Le

ff.

yeuunt, 9. 4

F. n. 23; BOcklin À. ci.

W. Pirrli. Wieltaer apud. Sdinubgn, s d

£) Ut cum inultis tenct. Garzías.

|

alios.

DATf 11. Ca:g. SQ küe.' I—»-SS- C)Ontïä Boéizium &.

d

^

3

RESIGNATIONEM IN CURIA VACÁNTIBUS.

d

inum, zqueforet eliminanda e Curia Romana, ac Epifcopali; íi

eflet Simonia Juris Ecclefiaftici tantum,. quia contra Canones eft;

refignare fub pacto modo- & conditione; dico, quod ita: fi fiat

privara autbovitate , non tamen accedente legitimi Superioris judicio;

dein refpectu Epifcoporum Germanice nulla tenet prohibitio, cum

i

de iure communi iíte refignationes incognite ; ($6. XXVIIL & XIX.)

Is

eonfequenter nom prohibitz; Sed olim promiseue tam a S. Pon-

tifice; quam Epifcopis admiffie. ($. XXHI.) Pofterior autem refzr-

vario privative pro Curia Romana, utpote novitia refervatio con-

j

tra Concordata non.ligat Ordinarios, (ex $. XXV.) nec attenditur

)

in Germania; adeoque ubi nulla prohibitio; nulla Simonia Turis

Ecclefiaftici. h) — Alias dicendum foret, renuntiationem in favo-

&

rem tertit nec cum confeníu. S. Pontificis faéctam locum. m Ger-

mania. l) -

IT, Hujus

ïuli:elribt ratio eff, 'qund; refignare in fafþvorem"-, fit

ht

in.Prelati ac Ordinariiarbitrio ponere, fi voluerit conferre Petro;

$

quodíi noluerit; aliter ille;^ qui jure poffidet ; non renuntiat :

ls

iftud autem nullo jure prohibetur; k) quia l) conditionalis re-

fignatio in hunc fenfüm Simonia eít; & tantum de jure prohibe-

l

tur, ut ex ea Prelatus minime reneatur precife Beneficium con-

ferre ei, cujus favore adjecta füerit conditio;. igitur in arbitrio

n

Ordinarii. ponitur, fi voluerit conferre Perro, ut füpponitur.di-

gno & idoneo; fi enim noluerit, eidem conferre, maner refignans

ut antea in pofT. ffione füi Beneficii: ideóque cerram perfonam pro

m.non eft, m) quia talis com-

Succeffo:e. commendare B'thibïtü

^

EX

P]

' menda...-

]

.h) Confen*iu-m Soto. Árapgo: Va!e'näa, Vega, Düaren. apuäGämiam parz i,

).

cap. Y- de remunt. t 1$3- Sequunrur Seaphileus de Zizeris. gratie tits de variis

smodis vacationis Q- refignatieuis modus. s. 8. do* feqq. Covarrav. li. t. variar,

re[ol; cap. s. ti: $. apad . Zerol

7^

Y

"

a-in pra;:z'Epzfc. p:frze 1. verb. renutitiatio $: 2»

)

1*$.

;

1j Ut Riegger Zuff. jusrisp- Ecel.

af

" parte. 1L tit. de rmümz'gäbnej LT CCCLIII.

no:at. ex Concord. $. IU & Capir. Cef, Art. XIV. $- 1

k» Sóto- de

..J

jnfliz: do* Jure lib 9. 4: 7. art. 2

1) Ut tenet. Stapbileus . cif.

m) juxta P. Pichher zr. 4e reuuut m. 3.

& Grän&ck' eod. zi?. . f in f:

parz. 2. fit. 4 : x vaque r ligoariones Bencficiorem son fiasz mift ad mauus

ui de jure ve«

$ Ponnfi. *u afa Vel Ficavii nofiri, auzre;j;:r Collasovis , q

. fignarioues:

;:0 — .DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

4qmendatio non neceífitat. — Huc confer co-nfiisutiongs Synodales

g

Diccefeos Conftantienfis Pariformitcr cornfentire, ut fuum bene-

|is

ficium conferatur certze períonge in füi prajudicium , Simoniam

non inducit; n) ita & refignare ad rmanus Ordinarii non eft ne-

q

j

ceffitare Superiorem, fed in ejus arbitrio ponitur acceprare con-

ditionem , vel non. "Non ergo Simo:ia eft Juris. Ecclefiaftici ,

(0

quia nu'la proprie intervenit :pactio, quz ad oómnem Simoniam

p

requiritur: non enim paclio eft inita cum eo, in cuius favorem

h

Ji

fit refignatio; nec cum Epifcopo adwmirrenre refignationem, quia

refignans tantum declarat fuam volunratem refiznandi limitate ad

certam períonam fine ullo pacto. Sive r:fignans in favorem dat

Íclummodo confenfüm, ut ia füi prejudicium Ordinatius certae

fic

K

períone beneficium conferre queat ; quod vero, fi noluerit Ordi-

narius.eidem conferre, re

fi

int

IPnans.in fua «pofï'eüïovne eo ufque per-

NI

3naneat, .equitas poftuiar. .0 )

;

: 1II. Rurfus tenenr gloff. & DD. 1:communite,r, p) fquod*Si;

monia ;inon fit renonüare in umanibus inferioris Beneficium ea

(

intentione, &Spe,ut alicuicertee perfonz conferatur , fi fine pacto

I

onerofo, & conditione fiat talis, .quia, Spes non facit Simoniam,

rá

neque confidentia beneficialisabsque.modo & pacto vel.conditione

fi

eft St'monia prohibita, «& punibilis per Conftit Pii IV. & V. ergo

r

refigrationi in favorem, conditio folum & unice difficulratem ad-

p

fert, qus .conditio cum «de jure.communi incognita ac in füi ortu

[

promifcue tam a S. Pontifice; quam .ab Ordinariis inferioribus

01

admiffa, tantum eft per Confliturionem Piansm prohibita refpe-

pis

étu ,.alior;um non Germanorum ob Nationís noftrae Concogdata.

Áf

lus

IV $- Ita'

tio

fügmaziones -ecipere potef? , de* quidem que «coram Nobis d» alii:*infi'rz.'oriöu:

fiuut, pure dv fimpliciter absque favore alicujus fieri debenz ( per fe loquendo )

tie 280917 Succeffioues , quam ditni[[lenes dicauzur « « facle autem.eum conditioue

aliqua "Juri contvaria ( qualis non eft hoe noftra in favorem tertii alias dig

ni

Wt in favorem alicujus , pure ceufcauzur , non zamen probibemus, quiu a reft-

j

guanre pro aliquo preces , non 2amen obligatorie iuterpoui po[[itir,

D) Ad tradita per Garciem 7. ciz. . 149.

o) De qua Clement, svic. de rer. periut. vid. $. feq.

'.p) Apud Garciam /. ciz, su. 161. dy* 16g. relati.

3

i

'RESIGNAf lIONEM IN *CURTA'- 'VAöANTZ'BUSï 31

IV. Itaque folidam: & adequatam rationem ponimus in eo;

quod germani hodie,. ficut: quondam: refienationes in favorem

terti'admittere poffint , non obftante prohibitione Piana, quod.

que innitentes Turi priftino,. & ufque nunc il'aefo iftiusmodi re.

Íignationes in favorem: per modum pure $9 frnplicis vejecta. fcilicet

conditione; eeque ut in. Romana: contingit Curia, ordinaria fua

poteftate: vel autiioritate recipiant;. quin fiant Simoniaei, eoquod

:

hoc non faciant. ex: obli

libera. voluntate.. q):

gatione: &: contractu onerof'q , fed mera &

!

V. Quemadmodum liec oräi—irla-riiflejhsdem' authoritate bene-

ficia permutantur ;; efto permutatio fit duplex refignatio in favo.

rem; r? ampliatur ,. quod'non: fuccedente: provifione: fecundum

Ü

intentionem: p

cla. S):

;rmutantiS«,; liceat: utriþqgg—: rcdki—ref gd-ä fqa Bencfi-

VI. Ad' contraria ref"þondäturï', ; an'eü?qui'däm' pa&iönem &

conventionem in Spiritualibus & Beneficiis non: gratuitam , fi ci-

tra autlioritatem:Superioris fiat; inhiberi tumr inter refignatem &

"

refignatarium;. quam: & inter Collátorenr & Beneficiatum, ut be-

neficia fine: diminutione: conferantur fécundum: Jus: commune at

refignatio in favorem fimplex diéta non qualificata: tale onerofum

pactum in'diminutionem Beneficir tendens non continer;. imo re-

i

jecta conditione ceu pura. & fimplex: reputatur;: t) fir authoritate

j

Ordinarii,. cui priftina: fua: facultas- refignationes equaliter reci-

piendi neutiquamr reftricta, quia: refervatio ejusdem': pro. Sede

Apoftolica tantum;. àt Concordatis: pofterior,- non: tenet,. ut fo-

lus Papa & nullus aliüs inferior conditionem rejicere; vel refigna-

*

tionem fimpliciter admittere queat;.

x

VIL Nec

h

q) Clar: a Bibelheim /, ciz:

)

I

f) De hac Zerola i prax: Epif. l..cir;ait;-in permutatione: permutans poteft

*leducere in pactüm ;; ut conferator. Benefic'um huic vel illi;- & licet.non ex-

primat , fatis eft;: quod conflet ex: conjecturis..

?

8). Ut reprobando Parifium snimadvertun:r Garei

as de. Benef. pari. il.xc«ap. 4-

5. 63. Cherubin ad Conflit..c8. Pii; V. Schol 2:.Gonz. ad veg. 8. Cancell. gloff.

14. 1. 41. & feq. idem J .ciz. u. 35 d* 36.-

t) Ut ait Boerius zrac?. de diga. ]

«ap. 31« Y. Becutido quevitur, .

egati quefl, 2., apgd Aaor Jnfe, yoras, Lib. VAL.

i

$

a

L

pE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER.

"VIL Nec revelat dicere; u) non pot-e('c"'il-ïe-modu&, fsu con-

T——À E^

ditio haberi pro non adjecta, eo quod non aliter refignatum fit;

nec renuntiatio fimplex in.favorem valebit, nili conferatur «i; in

cujus favorem refignatum., ficut permutario non valet, nift bene-

£a WeeA—

ficium conferatur compermutanti. X )

Nam reto:fio eft; refpectu

S. Pontificis conditio habetur pro non adjecta, licet 4/a $9 77 alt-

ter refignatum fit: itaque .dicendum ; vigore refignaiovis;illius

ponitur in arbitrio Superioris ac Ordinarii quod pofhir; fi velit;

in preejudicium refignantis conferre Beneficium: refignarario , aut

adimplere conditionem, aut removere conditionem & imodum ,

& tamen conferre Beneficium refignárario ; idque authorirare Or-

p*5 *t3 £ *Xtn

dinarii, quse refpectu Germanorum in Concordatis . ut quondam

fuerat in ufu, & obfervantia ; recte confervatur: alioquin relipna-

Ef C5

tio in favorem non inepte per Germa

:

nos Curiz —:Ro;nzmæ difputa-

t

bitur. y )

D

— VHI.Effein privativa poteflate S.

Pontificis fimiles re,fio'nariongsin

K

favorem tertii admittere, communis eft Curialistarum fententia. z)

of

itdignofcat, an caufa füb-

«

Maxinie enim S. Pontifici convenire, t

fit, ut contra Canones ab Anteceffore r

E

tominetur Succeffor , ne

H

collationes Beneficiorum acquirerent fpeciem quandam hzeredita-

K

rig Succeffionis a) Verum nti refignatio condirionslis füb S.

Pontifice eft limitativa poteftatis ac prefervativa, ut Papa ex po-

tefílate Ordinaria non videatur poffe alteri conferre Beneficium

refignatum , & tamen tolerantur in refignationibus & Coliationi-

bus, b) quin collariones ifo acquirerent fpeciem -hærgdi;ariæ

b

&

-

nc-

u) Cum Vslenf de-Benef. h. 1. ait. . AXVIH in f

"

x) Adde Rebuff ziz. de refigu- iu fav

OV.

y)

Conf, differtatio vel Acies Turitica:

Clar. D. Erbermann a Bibelheim 11, Mj

tf

à707. TVivceburgi edit. Tbefy VIII. Leopoldus Pilatus Origines Juvis Pontificii

lib. LV. zit. XZX. pag. $14 Vidi ego inquit, in Hungaria cafum aliquem in

It

Canonicatu 'Ecciefie Cathedrzlis, ubi zefignatio in favorem ante paucos annos

k

admiffs bis fuit, quamvis in expeditione ntraque mentio facts fuitfet de.rcfi-

*

f&

gruatione pura tantum

*

: : quem medium terminum Ordinarii locorum aii-

quando iwitantur, ubi rcfignationesin favorenm

valide admittunturz,

E

gerv ordinarigszmm iici-;e« quam

z)

"TTette Parit, de vefcon. lib. 1..9. 3

;4'.' ;—o 4,9' 40

a) Ut-fupra $. XXVI, n. 4. fuit annotatum.

E

b) Teíte cod, Parif. de wägï:. lib. 1. q. 4'2.; Ti. 9. d2 207

&

RESIGNATIDNEM IN CURIA VACANTIBUS. s;

Succeffionis: ita & coram Ordinariis Germanie, equidem admif-

" .fio refignationis & collatio inde facienda dependet a voluntate &

.poteftare fuperioris, & refignatarius non babet jus a refignante,

fed ab ordinario ; c)

proin ceílat omnis fþec-ieg vel forma hære'-

ditariee Succeffionis:

íhir Ordinarius *idfbriogwnditfioncm

IX. Quare igitur non po

rejicere, & refignationem fimpliciter admittere modo, ut Papa

facit, eidem refignarario conferat Beneficium? minus enim Or-

dinarius fraudari poteft , quam Papa, & ficuti conditiones per-

' miffze ex difpofitione Juris tolerantur in refignationibus & collatio-

-nibus, quid igitur obítat, fi pofitee fint in manibus ordinariorum,

iítee conditiones permiffee de Stylo Curie, & quomodocunque fit

M

oncepra renuntiatio, fi in manibus Papee videtur de ftylo facta in

favorem tam eriam, d) quia ex quo in eadem Supplicatione unus

-genuntiat ; & alter Supplicat ; videatur correfpeCtive facta, adeo

ut dicta claufüla //e £2 zoz aliter non fit. neceífaria. e) Poftremo

n

refignationes antiquo tempore at hodie non amplius, fiebanr fine

)

)é

omni refervatione; eatenus intelligo decretales, & quae ex jure

communi aferuntur contra refignationes in favorem , equidem

j

ls

rempore Alexandri IIL Innocentii HT. Bonifacii VIIL. & Clem, V,

:

relignationes in favorem //c &7 uov aliter non erant m ufü, :

R

$. XXVIIL

ll

j Admgfïa Refrgnatioue n favovem tertii aec Papa, :fzec" Orditarius,

l"

aec illo infeviov poteft vefrgnatum. Beneficium. altevi ,

Lc-

quam vefgnaravio confevve.

I;. Altera quæft'io eft, quid fi ordinarius rejecta conditione

j

refionationem admittat, an po'it Beneficium conferre, cuíi volue-

',c.ii

I

rit ? contra Staphileum & Covarruv. f) negativam recte tenet

10

Rebuff, Erbermann a Bibelheim , & alii

d

?' quos fequimur ex

,

(equent»ibu—s fundamentis.

fi^

£) Parif. l. c. &.. 13.

4) Ut pergit Flaminius 7. c. s. 2

e) Ut trsdit Pur. dec. 428. Jib. 1. P

grif. Flam. ]. & &, $-

f) Cilp. In Väïo "51[610

E

34 EDE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER-

II. Equidem Iicitum effe viFurfl,' authoritate Epifcopi Bene-

n

In

ficiatos de uno loco in aliurn transferri. . Inde coeperunt Benefi-

ciati poft tempora Urbani III. fuüa Beneficia ad manus Epifcopo-

p

rum refignare ea conditione tacita vel expreífa, ut alter alterius

«

fi

Beneficium coníequatur , pergit Van- Efpen g) primitus crede-

batur ; hec beneficiorum refignatio effe libera, quati beneficia ita

refignata vere vacarent , pofléntque Epifcopi ea libere conferre ;

t

verum cum.alia mens fciretur efle refignantium , fcireturque Be-

neficia hec non refignari , nifi füb ea conditione ; ut alter in alte-

K

B

rius Beneficium fürrogaretur ; refpondit Bonifacius VIII, h) quod

Expectantes feu mandatarii Apoftolici hujusmodi refignata Bene-

a

ficia tanquam vacantia acceptare nequeant, equitatem przeferentes

&

hacin parte rigori. Quaft diceret - licet de rigore talia Beneficia

vere vacent, tamen equum non eít, aliis conferri : quia refi-

PA

pnantes , nifi credidiffent , vi hujts refignationis fe ad mutua

Beneficia transferendos , ea non refignaffent.

Iíthec doéctrina

2

JCri Van - Efpen applicanda eft refignationi in favorem frmplici ,

cum permutatio fit duplex in favorem.

IlI. Eadem squiratis fpecie motus Pontifex Clemens V. i)

D

déclarat, ne conceflione Turis utentibus preefertim circa Spiritualia

G

ildatur ,. fi qua Beneficia ex caufa permutationis ab aliquibus

ü

refignata aliis , quam ipfis permu

.

tare volentibus .conferanmr ?

&

nullius hoc effe volumus firmiratis.

.[V. Attento potiffimum , quod in reägnatiövne in favorem

tertii nulla poffit.confiderari vacatio ; ut.aliis conferentur. Ere-

(

nim , ut citatus a B/eljeir loquitur ; Beneficium talirer refigna-

tum non vacat ante impletam conditionem , cum difpofitio con-

M

ditionalis effettum non habeat, nifi poftquam impleta eft condi-

tio; iaque refignans femper manebit in poffeffione , conditione

non adimpleta. Nullámque datur medium , inter actualem refi-

gnantis dimiffionem , & (íucceffivam refignatarii provifionem :

in illo enim punéto temporis in quo Ordinarius refignationem

aliquod

admittit ; & Benefhcium vacare intelligitur per unicum

1

) J.-E. U. part. 2. z AT. d. 22

i' n&ans ?

h) Sec. X!IL Biterénfi Epifcopo u cap. um de rer. perm. in 6.

i) Ssc. XIV, in Clement, su de " Prrnae

RESIGNATIONEM 1N CURIA VACANTIBUS. s;

E

h

inftans , tunc jam illud jus, quod refidet in refignante, transfertur

in refignatarium, perficitürque in illo actu; cum Ordinarius Sup-

ij

plicarionem fignat, in quo tota vis gratie con(iftit; & ideo tam

celeris eft vacatio & momentanea, ut pluribus vifum fuerit, potius

ld

non vacatio ; quam vacatio in reïigna*tionibus -conüderanda.' k)'

*j

- V, Sive nullam , fiv& momentaneam tantum dicamus Vacá-

tionem , certum femper manet ; quod in refignationibus in favo-

$

rem non contingat vacatio libera , ia, ut cuilibet licirum fit, ad

d

Beneficium concurrere.

Nequidem cum Ordinario concurrit

Legatus Apoítolicus a Latere , quia Beneficium refignitum in

eS

alterius favorem ita illi perfonee eft affc&tum , & debitum ,. ut

ld

altertconferri nequeat , cum ejus intuitu duntaxat fuerat facta

j

admiífio. Er hoc procedit ; five admi(lio refignationi: facta per

üd

Ordinarium five per'Papam: «uia uterque cum volunrate Suppli-

ld

cantiu

omnino fe conformare videtur , etíi ram expreffe ad

2

condirionem adjeétam noa refpiciatur.

)

uME 'Indubium,hoc eft refpectu S. Pöntïübis : khUic libera

ld

non relinquitur difpofitio , idque füadetur ex natura rei, & ex

U

claufüla illa reftri&iva, & limitativa, quae femper apponitur vel

exp

reffe vel tacite ; ac ita re&ringic volumatem ; & coníenfum

refignantis. 1)

.VII. Actus enim agentium non operantur ultra eorum inten-

tionem ; jam in refignationibus in favorem , utut non refpicitur

t

conditio ab Ordinario , voluntas tamen refignantis eft limitata;

[le

& reítricta ad certam perfonam , ut huic , non vero alii quaratur

refignante aliter abdicatum non

e

Beneficium , confequenter Jus a

eít

P

l

Ikr) Ut e:&&imät Probus ad trac?; cap. fíu. de Cenf. in 6. &. 9. Gonz, ad leg. 8.

Caucell. gloff.:14. 2..8. Rota in. Bifuntiua "Thefaurarie 2. Junii &694- cor.

d

Leone Verofpio 16. vel 163, s. 13. parz. 11. Receut.

)

:4) Azor Iuflit: Moral: part. 2. lib. 7. cap. 2 1, Y. quarzo. quaritur ; quï*.(?:qtlïtur

Reb.ffaim -Rora z5 Volenzina Parocbialis cor Eminentiffuno Cerro 1644. quo

e(t 263. part. 9. z0m, 1. receut. in

.

Monaflerien. Capelle 1o. Mart. 1694. apud

Farin. dec. 111. zom, 3.

LON

DE DIGNIT'ATIBUS ET BENEFICIIS PER

36

eft , nec alium , quam hunc

J

*

effetum. m) -

refignationes iftoe 'Producere pc?fi'unc

VIIL. Nec juvat afferere, in arbitrio Epifcopi poni, àt didum

in S$pho.priori, qui authoritate fua poteft condirionem rejicere ;

ergo & conferre , cui voluerit.

INam refpondetur ad Imum.

Condirio hec non eft impoffibilis, vel turpis, velíi habere eam

velles pro tali; adhuc maner verum , conditiones impof(fibiles vel

p -—-—" Wu-

turpes, excepto folo Matrimonio & teftamento, & fic regulariter

vitiare,. & irritos reddere attus , quibus adjiciuntur ,. non. ergo

poreít Epifcopus Beneficium ut refignatum habere ,. & Conditio-

nem rejicere : nec poteft Epifcopus fic refipnentem- privare fuo:

Beneficio. quia id: nuilo jure cavetur, potius in- arbitrio: Epifcopi

ponitur acceptare fub tali conditione refignationem , non. vero.

conferre, cui yoluerit.

Ad. Ildum ,. Epifcopus rejicit conditio-

ném., prout & in Curia Romana contingir , five ad Conditionem:

precife non refpicit 5 interim. manet voluntas refignantis limi-

dedpa "B u . asM . - m

tata ,. & reílrita ad certam perfonam , nec alteri poteft con-

ferre. Beneficium ,. auferendo Innocenti jus (üum , de quo nunc:

:

ifta quseftio erar , confe

q,ugmer rejicit gziam. refignationem , fi

[. . Qv w E M

conditiqqä:næ ny

. IX. Quippe ad refi näi*ibnemv requiritur mutuus & füpe--

rioris, & refignantis confenfüus, non poteft autem actus füb con-

ditione füfpenfüs, ut abfolutus acceptari ; confenfüs enim mutuus

$— 9 9—4 — 0

eft confenfus duorum in idem placitum; dum. ergo deficit ;Zemz

placitum , deficit & confenfüs ob defectum requifiti. fübftantialis..

Jam ubi altera: pars confenfüm füfpendit , & ad certum eventum

reftringit , altera vero abfolute acceptare prafumit ; non eft

idem. placitum..

31) Conf. Rota in Faveurina Suriip, 14. Dicb. T6$1. eor. b. m: Verofpio

207. part. 11. Recent. Mobedan 4ecif- 25. de? 36, de venunt,.— Flemin: Pari-

fius de refign, lib. 1. q. 3.. p. tot Gonz.. gloff. 14. n.-10; ibi « uibil dicirur:

atdum do* Beueficiutm remauer ,. ut prius..

10. Secl..12.f, 111.

'Pene.c.. s'.e:[zgimntem.» Gibert, /. cit. fit

"

n) Vid, dec. Rot. 286. zom

" III gpudffanin..n.uz,. mibi fol.678,.— —

/

b*

RESIGN«ATIONEM IN .CURIA VACANTIBUS. 37

$ XXIX.

l uf yä*gnata-' Beneficia co

ufevri poffnit con

j

(

z.'gz.!z'im's*; g/äjjääþ ur

Ovdinavi, aut vefrgnantis

I. Di(currendo de conftitutione.;8. Pii V. dubitari poteft a

h

teneat in Germania , dum prohiber Beneficia refignata conferri

confanguineis Ordinarii, aut refipnantis. o) Cum queftio fit de

]

Germania, Authores autem: citati in genere fine reflexione ad

T

Concordata cafüm proponarnt, negative refpondetur. p)

IL Etenim Bulla Pii V, univer(aliter non eft recepta,

fed pI'&-

L

fa babet Capituldà, que non ubique pra&ticantur: Sic propter

alias ibi non exprefías csu(as permiífa non eft refignatio, iftud ta-

!

mnerr tefte Zypao,; in Germania non eft receprum , uti & quoad

prohibitionem, ne Epiícopi vel alii Collatores refignate Benefi-

h

cia conferant fuis , aut refignantis Confanguineis, affinibus, vel

familiaribus. q) Ín Germania graves cauías ad refipnandum non

requiri teftlatur confuetudo, & praxis: dicendum erpo , quod

te

finis & intentum Bulle fir: Beneficia non conferri meve iztuitu

Sauguimis; ceterum confanguinei, affines, & familiares Ordina-

f;(':

rii aut resznantis non debent effe deterioris condit

i

ionis; fi modO'

füerint habiles & dipgni.

IIf. Idem ponderatum

füit. i'n' Rota in caufa Cänoni'catüs ;Ed-v

clefie MonaffevienfA$, ' Bambergen[ts. Cauonicatüs 28. Sept. 1746. &

Hildeftmeu- Canouicaiós 16. San. y75 1. & dicitur collatio Furna-

ri etiam ex hoc capite nulla, quia refipnantis ex fratre Nepoti

hov contulit. r ) Rationemc huj

l.19

L. B. de Nagcl Hernmnno: Adulp

3

li

e) G. Pirrhing zi&. de renuur. s. $2. Branden , Nicolarts , Schmalzgr.. 2. 16,

$. IF. eod. tiz. Engelharr queff. 9: & Sacra Congreg. Concilii 22 una Pererana

28. Feir. 1673» spud Pitonium difrepr. Ecclef. 29: n. 6. generaliter affirmant;-

p) Cum cit. cíar. D. Erbermann a Bibelheim thei cit. VIIT..

q) Pichler Ji£. 1. decrez. de renutit, dico: 4« circa fin. Garcias; ait; eam effe in.

Hifpania non receptam , Zypzus, Van- Efpen in: Belgio;

r) lbin. 4; « ihurilirer ad declinandams vim. do* efficaciam Piane Confliturionir

predi&ur L, B. de. Nagel »ifinuare curavit , quod eadesr conflitue non fit ufu

recepta in. Ecclefia. Hildeftmenfi ,. allegando in comprobazionem affamzi deflimo-

nium quorundam Canonicorum ejusdem. Ecclefie , &v aliorum Capisulorum Ger-

sanic, argue etiaws nonuulla: exe

mpla: Collassonum fac'-tatum- Confanguitieis frue

mfgnamium frve. Collazoruime

2

J

38

DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

in contrarium obmoti dat Rota allegata , — quia agitur de Confti-

tutione Pontificia

r vim legis univerfalis edira ad émpediendos

Simoniacos Q9 viti

ofos iugvelJus a& Beneficia Excleffaflica. s) Et pre-

fs

terea illa communita eft claufüla, vel decreto irritante, utpote

adveríus quam allegari nequit in obferventia, vel non ufus, imo

ifte ufus in terminis redolet abufum & corruptelam omnino re-

probandam, & licet quandoque contrarius ufüs admiffus fuerit,

ejüsque vigore quis abfolutus extiterit ab obfervantia Pontificia

Conftitutionis uteunque vim Leois univerfalishabentis, fedulo ta-

men profpectum eft, id eveniffe, quando hujüsmodi contrarius

ufus habuerit contradictorem

cio firmatus.

» ac fuerat in contradictorio judi-

*

IV. Ver

um recte negatur, quod pro ratione addu&uxmn fuit ,

quodd. Piana habeat v/m Jegis uziver[alis; negatur, quod Confàn-

ii

guineorum ingreffus in Beneficia Ecclefiaftica fit Simoniacus vel

vitiofus, modo fint ceteroquin habiles & digni.

Claufüla irri-

rans zeque non ligar Germanos, ficuti ipfa Conítitutio, Concordatis

eeque poíterior eft. Verum quidem, quod merus non ufus non

femper tollat legem; in prafenti vero lecem non habemus; fed

tamen inobfervantiam & non ufuüm, qui dici nequit corruptela,

cum quotidie idem practicetur in Curia; nec debet hic non ufus effe

in contradictorio judicio firmatus , quia fic iterum füpponeretur,

Confítitutionem Pianam habere vim legis, quod eft in queftione,

imo adhuc refpecdtu Germanie Concordatis prejudiciofüm ,. in

quantum reílringitur libertas Furnariorum , proinde juftiffime

—— —4.T773 ( ,. — ied od il -- ( u p p LA t

L. B. de INagel in cafü provocavit ad Centenariam (uc Ecclefiee,

vel immemorialem, cui ineft quilibet melior titulus.

p

—

V. Allegata Rota Hildef/uen. n. . ulterius obmovet , quod

femper facram tribunal, quoties circa Beneficia inclytze Nationis

Germanice judicialiter dubitatum fuit, num locum haberet cen-

füra Pianze Confliturionis, toties in affirmativam fententiam deve-

nerit, irritando Coillationes peractas contra illius formam , vali-

ure de-

dáfque declarando proviüones pf;r Datariam Apoftolicam j

voluto

8) Cohf. decif. Rot. :0 Mou.

Recent. n. 14, & 20»

iflerien, Canouicatuum , qua eft dec. 260,—pa]rt. 17.

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 39

voluto factas, t) idque definitum re fanditus difcuffa, explorato

fcilicet teftimonio Doctorum Germanicorum, & examinatis atre-

ftationibus plurium Capitulorum ejusdem INationis, qu& pro fua-

dendo non ufu praefatee Conítitutionis in contrarium affereban-

tur, u) pro abfoluto habitum fuit; ejusdem conftitutionis ufum

vigere in Germania, ex quo judiciali ftrepitu, qui veluti genera-

Jiter efferveícens quoad totam Nationem aflicere rite valuit etiam

dictam Ecclefiam Hildefinenfem; intercepta remanfit Centenaria

vel immemorialis, ut allegari ampliv? nequeant actus refipnatio-

num deannis 1644. 1653. 1656, utpote rejecti, x ). INec alii recen-

tiores de an. 1732.

1741.

Vl Verum ex eo, qu

od Rota Romana conítanter tenuerif

fententiam affirmativam , vel urgeat obfervantiam Conftitutionis ,

velitque Canonicatus ac Beneficia coram Ordinariis Germaniae

refignari non poffe füis Confanguineis & affinibus absque neceffi-

tate adeundi Sanctam Sedem pro difpenfatione ; negotium hoc

nondum eíft expeditum. Quemadmodum $. Pontifex mentis non

eft contravenire Cencordaüs , irs nec decifiones Roraies iisdem

cium inferre poffunt; equaliter partiti füunt menfes inter

ii:

prajudi

*

S. Ponti

ficem & Ordinarios Germaniz, libertas in conferendo

quomodo jam Confanguinei & affines Ordinario-

pacto firmata ;

rum Germanie ve

] refignantium fünt deterioris Conditionis, po-

tiffimum quando fünt habiles & digni? Certo neceffitas adeundi

S. Sedem pro difpenfatione in Conítitutione Piena recenter, &

oft inita Concordata impofita conrrariatur libertati.tum in con-

ä

ferendo Beneficia, tum in admittendo refignationes; fic enim ma-

nifefto reftringitur poreftas Ordinariorum, & ampli.atu;' Pontificia

inp

rejudicium. Concordatorum.

VIL In cafu Hildesbeimenj: L

. B. de Nagel non piguit Domi-

nos fedulo perfcrutari oppofiram incompatibilitatem inter Con-

l.

pree-

cordata & Pianam conftitutionem , & licet in hujus examine

nove-

"

t) Ut obvia fþm exempla i2 dec, 160. parr. 17, Kecent. i

4:!&:, 1$51. d

dec, 1$76. cor. Pen. &* dec. 406, Cor. Cerr,

u) Ut prafertim videre efl is dicla dec, 260. parr. YT. Unde in alia pofleriori

m

dec. 813. fium fim. coram Molines,

xX) lu dec, 260« garz. 17. Recent,

40 .E ,DI;';NITATIBU»S* ET BENEFICIIS PER

ïROVei'ifEï , quod ordinariiss comperat libera facultas conferendi

[j2

Beneficia in Menfibus ordinarii vacantia, hanc tamen libertatem

inime refreenatam fuiffe arbitrati fant per Pianam Conítitutio-

fir

nem. y) Relignationes in favorem tertii jam alibi a Simonia ram

p

vera & juris naturalis, quam & Juris Ecclefiaftici purgavi, .neque

us

aliter quam ex Conftitutione Piana illicitum paétum eít refignare in

favorem tertii confanguinei vel affinis: fi liceat refignare 1n favo-

i2

rem teidi, quare non in favorem confanguinei ? Si in Cu.ia

(0

Do

uare non coram Ordinariz? reftringitur libertas in conterendo;

five hoc directe fiat, five indire&te , perinde efl. Urget citata

decifjio Rotalis — de poteflate Pape decersendi quoad bec, que ma-

feriam peccart vedolent , uefas eft. dubizave. z) Nec ego dubito; aft

nego, quod refignare in favorem tertii Confanguinei vel. Colla-

toris vel refigaantis fit materia peccati, aur de fe peccaminofüum 5

a;

B

lias ex Bulla Piana non teneremur recurrere ad S. Pontificem pro

difpenfatione. Omne quod prohibitum & illicirum dicitur, eft

Q

tü

ex Conítirutione Piana Concordatis pofteriore: aít quemadmo-

dum in manibus Papae &unt refignationes ad favorem Confangui-

p

td

nei, aut affuis, 1) ita pari jure coram Odinariis fieri poflunt

H

faltem in Germania, cum circa refignationes in Concordatis nihil

limitatum fit, b) Bulle vero ac Conftitutiones Concordatis pofte-

QO

riores, importantes utcunque refervationem , aut ordinarie pote-

ftatis limitationem antea

-inco;gnitam, abfolute mon ligant, neque

xe&)iciumuij, C)

NTI. Ulte-

- s) ÀÁit Rota cztn 9. audiamus ratiohem » quía fro lmajbri Ecclefie Catbolice

. . bouo utrice prodita ad exzivpandam [ufpiciouem Simonic vel alterius illicite patlio-

uis, que iue[fe folez i Collationibus Beneficiorum favore conjanguineovum fathis,

z) Palam binc, quod femel ac ex Graculo. Ponrificis rauquata Simoniaca. d» illi-

cita reprobata fuiz collazio Beueficii vefignati facta favore confauguinei, uibil

proponi poteft , cur exinde derogatum f'uif[e Concordatis videatur , cum cevtum fit

quod ad iftoruin zvatnites mon comperit. Ordinariis faculras conferendi Benefi-

cia, itt quortim dimiffione interfuit Simonia vel alia. reprobata paclio , dum za-

lia beueftcia. d

pfo Jure vacaur, eorumique collario ad $, Sedem periuer, us

irad. Rebuff. Parif.

4) Corred, Jib. V. cap. 1. t $0.

6) Ut didum eít $. XV.

I.

€) CL D. Barthel. T, II. opufc, 2

$cG. II. .. V 11 mihi pag. 381.

2 differtat. gþn.e:ral, de Concordatis Germagïæ*

,

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS; 41

l

^ II Ulterius ponderando; quod Conftitütio Pii V. in ea par:

je

te; in qua Ordinariis prohibet beneficia refignata conferre con-

fanguineis fuis aut re

ügnantium, non labeat locum in beneficiis

j

permutatis. d)

ü

IX. Quod igitur ifti de permutatis crediderunt , de reügna;*

tis affirme ; e) cum permutatio fit duplex refignatio in favorem

,

eX fepe dictis, & Bulla Pii V. plusquam integro Saeculo Con-

)

cordatis pofterior. 1rem Patronis, fi beneficia ]urispatronatüs ,

-'non iqterdi;itur lpræfentatio confängui'ngorum. f)

5. : XXX&

o pullicauda , €9 an ex om

: anlz'ter vefrenati

ifroue publicationis

beuefieia ffut. vefevoata ?

Q

CESBE Ro k

m ; quod Stilus Curis non ubique jus faciat,

t

quod Bulle contra Concordata non obligent ; quodque nullam

authenticz interpretationis vim in"materia Concordatorum habere

ls

poífint, prone colligitur, beneficia non effe refervata, quorum

D

refignatio non eft publicata juxta formam in Bulla Gregorii XIIE.

innovante regulam Cancell. 34. de publicandis refignationibus. p)

j

]I. Extra materiam Concordatorüm Nationis Germanicee

d occulte

contrarium volunt Azor, h) comingiþ enim fæpius , quo

ia

refignan-

) Ut refolvit S. Congregätio Coneilii z Meclliuieu, 13. va?ziz' 16

$3. Conful.

"

3A

to b, m, Advocaro Buzzio, nee non aliis infignibus Canoniftis Curie Roma-

o

i

ng; quidquid dictum- fuerat ;z Frerezraua 28. Febr. 1673. & teneat Card.

de Luca de Benef. difc. 40. n. 16. & difc, 6$, 1. 15. tamen omnium optime

7

loquitur Pitonius difcept. Ecclef. XXIX. n. 6. » zon po[fum vecedere ab opinio-

gf/t

se 6. m. Advocati Duzzii mei prec

e

,

ziffimi Patres iu diclo Mechlinien. exiflimarum.

proris, qui fenfi. 3uxta id, quqd EMI:HEII.

bil

e) Contra Nicolarts ziz, 4z£. 9. $. 8. & Branden 4. 12. quos al

Luca in dicto 4ifc. 6$. . 15.

z

ilegat; Card. de

?

^

f) Piafec, Garc, Antonell de reg. Eccl

ef. lib. ;; cap. IO. fj. 13.-

fj

g£) Conf£ Garc. de Murga, Zypzus, Valenfis :iz. de renunt. Engel de praib.

u

725.17. Schmalzgr. s. 40, & Schmiet de reuunz. « 118. Gibert rom. 3. rir.

10. Secl. 10. de refignatione beneficiorum « hzc Bulla aliaque relata non vigeat

in Gallia, nifi prout confirmant regulam de publicendis, Pichler zi;. de renunr,

h) Iuft inor.10m. 2. £Gb.. 7. cap. a$. Konig, de renunz, Urfaga, 10m. II p. 2,

Id

diftept. 34. à $9. Branden, ad Concordata q. 10. n. 9. Nieolarts; ziz, 1, (ub, .

9. $. 7 aliique; ut funt Parifius ; Lot;eriä:? Rofa,

F

EY

