'Cöntvab'em- niatrimwium.u

10,

; I Clericus m minoribus: confïitutus-' contrahens matrimo-

I

Inà

nium ample&titur flatum incompatibilem cum Ecclefiaftico: c) inde

communiter receprum. eft ejusdém beneficia vacare ipfo jure. d)

Il Majus dubium eft', am ipfo: jure: amittat beneficium , fi

clericus: Minorifta: matrimonium: contraxerit ,. fed invalidum ?

Sanchez ,. Leffius ;. Engelliart negativam: tenent ,. quia matrimo-

nium invalidum: non:dicit eam incompatibilitatem:cum ftatu Eccle.,

Vl

fiaftico;.. P. Pichler: variavit ;. iir füo: compendioacceffit ad. nega-

rivam ,. alias diftinguendüm: putat ,. am ralis /czezter contrahat inva-

m

4j

lide ,. vel ignoranter 5: fi fcienter;. non- habet: verum: confenfüm ,

&

non affümit: voluntate efficaci: ftatum: incompatibilem: — His con-

t

tradicit: Ánt: Maria: de: Nigris: e)' Vis- nom ftat: in: (cientia vel

jum.

ignorantia: ,. ac fi- fciens- animumr mutandi: flatum: non: habuiffet ,

ülyit

fed: ftat.in fa&to- ipfo; quod arguit: deliberatum: animum mutandi

Kigï.,,

ftatum: & contrahendi- verum- matrimoniunr ,. deliberata autem.

voluntas füfficit; ut' vacatio beneficii cenféntur iaducta. f) Sicut

tQn

clericus ob votum folenne incapax matrimonii, tamen fi de facto

TOR

contraliat matrimonium ; in poenam-hujusmodi:exceffus fit biga.

mus bigamia: fimilitudinatia ,. ob-gravem: urriusque facramenti

veftes

tmtum

conte

1;. quod' involvit fufpicionem: heerefeos . remaner ipfo

Cl

rivatus beneficio; g)'

yone

jure "

I.

Nec verum eft dee

$-

ffe confenfünr eHicacemex parte cle.

rici fcientis , matrimonium invalidum effe :: nam ex hoc ipfo for-

a

nem &:

tior aafggiturs voluntas: xlnutandivfiätium »» dum- cqntsa:ä cano

vf

legum

€) Cap x lsf pE .fdöv Cläri.' (,:dniüg:«.l

x

d) Engelhart: 4. 2«. de. Cler; conijug.

3

Böcl:hh"* eod n '.2;6:» ,cöniia*; Roderiq.

lit &

qui

ad privationem, .fententiam rcquirit eb cap.- 3. o* $. h. ait.-

e) Lib. 1, càp. 3: &« 9.

gggä!ibi

f) Text. in cap. eum qui de praéend. in 6. Rota: dec, 2$0, & 21« ].

| 7« receni;

£) Barboía i9 cap, 1, s. 7; de Cler, conjug.-

d

I

i2 DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

legum'fhn&iones matrimonium contrahere aufüs fuit,. h) Autho-

res hujus fententiee ut plurirsum fe fondant ig zacita refignatrione,

& quod non debeat eff- melioris conditionis, qui contra canones,

& nulliter , ac alter; qui fecuadum canones, & valide contrahit.

IV. Grave dubium eít , an beneficium vacet per refignatio-

nem vel per matrimonium , fi refignans poft gratiam fignatam a

Papa matrimonium contrahat ante confenfum. in Camera praefli-

tum? Cafüm hunc fingularem & notatu dignum ficur & ad utram-

que partem difpurabilem ceníet de Nigris. i) Supra eandem que-

Ítionem examünavi, perinde enim , an matrimonium contrahat

relignans, vel an decedat, verum diffieultatem caufat de Nigris k)

dicendo : fi parvus confenfus a tergo füpplicationis per Notarium

ad id deputatum extenfus fit , & accidat a refignante contrahi ma-

£rimoniem, quod deinde cau(ám prebuit, ut tertius beneficium

impetraret, tunc confenfus formalis, qui deinde preftirus fit in

]

Camera feu Cancellaria , fatis eft ad intentum refignatarii. INam

&

refpondeo , quod hodie unus hic confenfus preeftetur a refignanre

fü

pro fübftania gratie , & pro expedirione literarum ,. & quidem

ante parvam datam, ergo ficut antiquitus gratia ante datam non

l

dicebatur perfe&ta , ita hodie perfe&ta non dicitur ante iftam con-

]

fenfum, a quo fimul & a dara tanquam a cauía formali recipit

erfe&tionem. 1)

Dicendum ergo vel moritur refignans; vel

j

era,

sl

contrahit matrimonium poit»hun; qonfenfum preeftitum in Cam

vel

l$

&h) L. fa. ibique. Bald. f de reb.

" ]

agnofcitur,

eor. dbi;-voluhtas gäiam ex göï:u i:mxvalgc—ie

: I 6

i) Lil

'ap' ;o ä .n' 17.8'»0 ö'!ägo

k) L- 'a"egj'n; 2;0

I) Ut declarat Lotter de re Lenef. lib. 3. 4

16. n $9« Pit&mïu; difcegt. | P.

f $4. d?? feq. Rigantius i& reg. 4$. Cancell. , 3« 9. » poftquam fignata fuit

35

fapplicatio redit ad manus fübdatarii, qui fuper fummnariolo fcribit 2 ex-

[:

zeudátur confen[ur - & mittitur ad primum 'reviforem , sb ifo tranfit

33

ad sanus Notaiti,

qui poít extenfum in libris Camerz feu Can-

21

cellaria: confenfam juxta formam mandati Procure notat in dorfo fupplica-

32

tionis diem, menfem, annum, & nomen Procuratoris, feu Principalis, qui

j

233

confenfum przftitit; & hac adnotatio fit fub eadem die, qua fuit sdmiffa

9*

praefentata, — Poft extenfam & adnotatum confenfam defertur füpplicatio ad

d

die prz-

i

» Officialem. Darerum ; qui parïgm'da:aq? gpgonit fnb efd;m pariter

fentate

j

RESIGNATIONEM IN CURIA 'VACANTEBUS. 1:$

n

vel ante ? fi poft confenfum , walet refignatio fiante iflum con-

6

fenfüm, non per refignationem, fed per matrimonium vel obitum

l,

vacat ipfo jure beneficium , & proviíio 'fpe&at ad ordinarium,

It

parum relevante replicatione ; quod pratia dicatur perfecta per

10

folam fignaturam fupplicationis ex vi claufulee in ea appofitee : ex

iE

tunc refignat. quia refpondetur, gratiam refignationis reci-

2

pere füam intrinfecam perfectionem a fignatura , fed folum a die

i

date , ad quam trahitur preefata claufula ex.

j

;zi:zc.-, cum antea inofg-

li

t

confeatur-effe in rerum maturs. m).

sk)

N

t

fnà

OL vivia dilia ipjo jure. pricationem inducentia.

Sum

Iu

1 9 EM LU E a. s quii ml cleric

juxta Decretalium librum V. privantur ipfo jure fuis beneficiis :

N

ant&

eatenus remiffive. Confequenter alrernativee fic vacantia beneficia

fübjacent, n) & refignari nequeunt ex diétis.

töem

fon

l[ Interim juvar «adnotare,..inteæ talia delicta nümemi'ai"ih/æ-.-

refï"hf, Apoftafíam, Schisma ob conft. 19. Pauli IV.;.crimen lafae

con

dpt

Majeítatis, homicidium 'qualificarum ; non qualeeunque vel fim-

plex, crimen abortüs o Conflit. $7... 2- Sixti P. vindictam trans-

2

Qera

verfalem ex Con[lit. Pauli I1. , que eít, fi injuriatus occidat injurian-

v

a

tis ;onfanguineum, | vefl, affinem -.-ifmoc;atem. e)

$. LXIV.

vaide

:H

fentate '&ieïtenü confefus, Poft appofitam parvam 'datem mittitur ad

35

fecundum reviforem, & ab ifto redit.pro tertia. vice. ad fubdatarium pro

appofitione

datz mapne: mittitur deinde ad officium , -quod. dicitur del

')y

»

miffis, & fucceffive ad regeftrum,

H

.cellariam, ut literae expediantur,

& üemum f Magiftris regeftri-ad Can-

þ foit

T

in) Rota cor.

Metlin dec. 29« v 22, repetita. itt vec. dec« 68. . 4.

| pärr;* $. &

t

Rota in Afloricem. Tlefaurie cor, R..P.:D.Emmerix Decano;

;guæx extat:apud,

j Q

"Piton. difcepr. V.

li

n) Vid.:difcept. de alteriiat. :m*enþüm *Cap; À.

fii qu

simits

9) Conf, Valenfis.de beu

M

ef. lib. 4L. tiz« 84. d & idc-'i*ïigrisx Trac. de wacat

;cado 1

dig pfä

, «.-&eävxgï perxtcf;. i

—

P

d

ï t4

DE DIGNITATIBUS: ET BENEFICIIS: PER:

A cgi M

[

f

-.Eligilzilia;- majora: pofF coh;,ïinzat,äneh;f $. Päwifc"is; 7

L. Queflio liec: noftris in: partibus. multum. Eagi'tatäf eft : an:

Epif

[A

opus: Germanie. Epifcopatun: [uun ad-manus S. Pontificis im favo-

vem.tertii feue con[en[u. Capituli vefignare queat,. 9 am Epi[copatus va--

cez. it: cuvia . vel/ Capitulim: vigore: Concoydatovum libevam: balbeat: ele-.

[

&ionem ? Epifcopatum: im:curia vacare;. & provi(lionem ad S.. Pon-

tificem fpe&tare defendit Pirrhing: p :

H

IL. Vérun recepta eft.doctrina ;; beneficia: vel dignitates ele--

&tivas non poffe fimpliciter refignari- ad manus S: Pontificis,. con-

féquenter nifi accedat confenfüs Capituli,. vel non: vacant: in. cu--

p

riay vel ad provifionem:S. Pontificis ceu refervate privative non:

1j

fpectant..

Authores: enim paffinr apud: Wieftner- q.); requirunt:

confen[um eovum ,, quorum intere[H,. fscundum: jus commune;. fi ele:

t

&ivum; requiritur confenfus elipentium; fi patronatnm; confenfüs:

di

Patroni;. fi refervatum. Papee; confenfüs ejusdem: accedere. debet:

dí

ad lioc; ut fiat refignatio: vel permuratio: Proindé cumr liis re-

i

fpondeo ad: exempla: in: numero: priori: allata per. Rigantiam : S..

Pontifex promovit;. contulit; difpofuit;. vel quia provifio Epifco--

(

patuum: füpponitur facta de confenfü. Capituli catliedralis,. non:

[

vero aliter :: vel dicos. exemplà lizc: effe: mera: attentata contra.le«.

flt

ficis; r).

rl

ggm- gub)icafn. Concordàtorum preter. folmugtem S; Ponti

Preefer«-

F.

de

iT

p T. de prab. d5* dign. hä III. 5' dtenr placez jl-c?ï*./IX..ï fis '3«-66;7 Miátta. ad*

Coucord. 1. 196. Rigantius 7u reg. 1« Cancell. $- f. t 303. ex Tbomaffino:

Và

refert, quod in manibus. Clementis: IV,. Ecclefiam. fuam. refignaffét Archi.

qu

Epifcopus-Salisburgenfis, Clemens:autem: Pápa eum Archi- Epifcopatum con--

bt

tulit Prepofito Vicegradenfi vetito antea capitulo; ne ad eligendum pergeret. .

Ti

Rurfus aliud exemplum adfert de anno. 13 99, Ecclcfiz- Paderbornenfis vacan.

tis pet ceffionem Joannis,. ubi Bonifa

«

cius 1X, de perfona Bernardi de: Harva.

da

fenis Ferrarienfis. providit; ad Ecclefiam Frifingenfem vacantem perceffionem ,.

vel

factam a. Roberto Alexapder VI. 3; Decemb. 1498. perfonam fibi bene vifamz

promovit.. Sixtus.V. de Ecclefia Confiantienfi vacante per cefüonem. Cardi«-

ualis de Altemps 1$89. difpofüit favore.Cardinalis ab Auftria...

q) Tir. de renunz. w 13. Schmalagr, eod. ziz, $; 2. a. 7.

T

r):De. hoc: vide. inferius $. feq. n..VH.;f ;

"RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. xj

Preefertim fi attentantur exempla pofteriora Concordetis, anterio-

ra enim non urgent: zeque ac promovere vel dare dicitur coadjuto-

rem .S. Pontifex, quem tamen dare ne

d

quit fine æodfeäfu Capituli

s

previo ob eadem 'Concordata. :s)

i

TII.. In durioribus terminis äexaminaxfi quäeïïionem ïlanc j"ac

refolvi ia cafu obitüs naturalis in curia , -'nequidem Epifcoparum

n

Germanigz vacare :

a

x

j

ipud Sedem ,Apdftdlicam/ ob ïïe?guæ 'Concot-

datorum , szem placet stobis & ).

£

Je

1V. Diftineuendum ergo inter electiva, quee

fübjacent s

nativee menfium ; & ifta refignari poffe ad manus'S. Pontificis vel

n

Capituli , non dubito : econtra fi fermo fit de dignitate &piíco-

Q

pali , ad tenorem $. zem placet bis , in Metropolitanis & Cathe-

nl

dralibus etiam immediare non fubjectis, & in Monafteriis imme-

ünt

diate fübjectis fieri debenr electiones , quotiescunque dicte digni-

22

tates vacabunt ; -& quocunque menfe 5 alioquin eluforia fierent

füs

difpofitiones concerdatorum , & poffent Germanis; Epifcopi cum

bet

di

f

"

favorem rertii fibi bene vifi Epifcopatum cedere. u) -

pendio jurium Cathedralium femper ad manus S. äPomiä;ig..äip

-

B

Sl

CV. "Unahec femper redit difficultas, quod expre

fTe 1 "'Cdn-"-

c0»

cordatis S. Pontifici refervatee fint dignitates etiam Archi - Epifco-

i

pales per réfignationer electi án curía factam , 'ecoritra per $. ?rem

3

placet ttolis libera quidem.concedatur electio , fed utique cafibus

zï)

ibi expreffe & nominatim -exceptis. Nam Imo contrarium dico,

Yf

Cathedrales Ecclefias generaliter fine limitatione effe «exceptas;

ifcopi confirmati -dignitatem Epifcopalem

M a

dein negari potelt ,

f

'Vàcare in curia per f

:

gmation

em fine conífenfu Capituli factam ,

quia ficuti Epifcopus:

fine confenfu Capituli non ponitur, non aífü-

rdi

L enn

mitur ad Epifcopatum ex $. 2/em placet, ita nec conjugium hoc fpi-

'ttets

rituale diffolvitur diffentiente & reclamante Ecclefia, vipore ejus-

a

4VÀ

dem $. item placet , &eque ac. non transferri poteít invito Capitulo,

$

niþa-

nemi

"el --nq:x;fconce—(—ïg ffaäultatfe ehgend:

p

D altem fic vacantem dig

tem

vilm

ATal

:) P. 5Sc€m'i:r '-—äitrefigüm.r 3. F.on. A'äy.

La

1) Vid. difcept. II. Juris publ, Ecclef. de vacanur:

hus 11 V:ï.;ürïa;þ?r --'oäz'mm 72ïammfm

$. XIV.cap. 11, ubi refpondi ad ergumentum P. Pirrhing.

u) Vid..ä. V. Difcept, Ill de Refervatione Apoftolica ex v»qualitate perfonz.-

-

uc 'DE DIGNITATIBUS ET BENEFICHS PER-

tém noluit .Sx..; Pontifex' conferre , yf"ed*-,*er $. item placer generatiter

hi

concedere ele&tionern capitulis cathedralibus. x) Po&r.ema-hpr:um

r

emnium rátio eft petenda ex fequenti- $,

p

VL. Igitux conenfus Capituli precedere debet vel (ubfequi

refign

ationem in curia factam ad effe&um , ut plene de tali digni-

dl

wate Pontificali per Sedem À

poftolicam difponi poffit. . Vel enim

de

vel in favorem tertii ; fi in favorem

quis refignaret fimpliciter ;.

hu

tertii , requiritur confen

fus. a

d ipfàm. refignationem. ex. dictis füb

lu

N. H. imo tempore concord

atorum hac refignatio incognita:adeo-

ontifici fpecialiter refervatos,. Vel

£l

Ü

que non refertur inter cafus S. P

fià

quis fefignat pureim man

us S, Pontificis & fecundum Concordata

ex

teneret refignatio , quia.

) fimpliciter & pure hec beneficia. vel

[

dignitates etiam

fine confenfi ele&torum. & Patronorum refignari,

D7

& refignationes illorum fic.facte: etiam ab ordinariis admit

t pof.

funt, modo fine pradictorum confenfu. ab his: non conferantur

vi

tifi

aliis: rationem dant ,. quia in refignatione pura.non prejudicatur

fet

Patrono ,. vel. Ele&toribus ,. be

du

-

"

ne tamen in c,oïlaxiope; üng; eorum.

tet

coníenfu facta.

- — Nil. Idcirco S. Pontifice

s. aä*iniiïä etiäin- refï'ignafibne* fæpiüs

e/

concedunt.Capitulis Germanise, ut poflint.ad novi Precfulis electio.

iif

ii

mnem. pr.qgede?c PE vide;e»keffc apud KR?SWR??L z)

f

3

"VH Si

x Seeundum öiï&aiih- n. IT..

m

pf

y) S:eundum. doc&rinam Pal

:; &. $; þ. 4. $2305 & Schmalzgrm de

.

Teunt, . 7

us

Qd

1 z) £

u Teg. J.

.anc'e'll;ö': J n. 306; ex adis *-*G"onäftorialibus 'anitu!um ,Sa?i:bura

gen

H

jfe ex:licentia Pauli V. in locum: Wolfgangi 'Theoderici; qui in manibus

ejus

dem Pontificis Archi- Epifcopatui cefferat;: elegit Mareum ex Coritibns

ab Altemps 13. Junii 1612 , &.cum. Wolfgangus Rinfuerger Abbas Monafle-

ii Michaelfeldenfis Dicecefis, Bambergentis, & Congregationis Bavarico . Be-

didinz ob-adverfam valetudinem füppliesffet pro facultate dimittendi- munus

Abbatis in manibus Prafidis Generalis: ejusden Congregationis: Sacra Con.

gregatio rebus confiftorialibus prapofita referipfit « admizzendam: effe vefigna-

zionemi-in manibus SanChiffmi , d* ad meuseim, — Méns eff ,. quod feribatur Capi-

2zulo, us flante bujusmodi dimi/one. facta in. manibus , Sancliffmi ,. deveniat od

j;

aovam elelionem. ld jpfum fervatum in remnuntiatione expleta,g P. Mauro

t

v

mam admiffa ranuntiatione impertita : efs. monach

Kiembon: de- Mouaflerie $: Jauuis. Evang. in MallerstorfF Diacef, Ratisbon.

N

-

is. f'acukag procedendi. ad

&

movam elecionem.21. Febr, 1723;

RESIGNATIONÉM: IN CURIA VACRN?WS; ziy

itet

VHL. Sinonipfà hæd electio concedatur per $. Pontificem: a)

Am

fültem obtinuit Capituluri, ut pro ea vice proponeret duas ; aut

tres perfonas idoneas füpplicando: fan&titati

L ut de'una earum:

iqui

providere-dignaretur. b) .

N

pni.

X. Sáne verba Concordatorum , ex quibus hauritur aliqua:

iri

difficultas, ut animadverti füb IN. V. intelligi poffunt juxta aliquos

e

m

de renuntiatione ele&onir uondum comfvmata

P]

fi.igitur electus

35

hondum confirmatus juri fuo. quefito apud fedem renuntiet , &

dep-

hujusmodi renuntiatio per Paparn. admittatur; anne tunc benefi-

Vd

cium remanet Sedi Apoftolice refervatum ex dicta admiffione &

ata

manüs appofiione? c) Clare faltem. verba: Concordatorum de

ivd

electo. tantum loquuntur z vel pev. eos,. 14 efl , elecios fatia venuu-

Yari

Hatio £9 admi[[a autbovitate no[tva ex[Htevit « 9 s. aut venuutiatiouem

J

! POf;

&dinitti. pev $, aus autbovitate vo[iva.couti

H

€

rapud [edem prradilam

A0tut

vel alibz ubicungue.. Confequenter exceptio

R

e renuntiationeS. Pon-

N

tifici fa&a in Exzravagaute ad Regimen, & Concordatis reftritta ma-

Orüm

net ad electos; pofterior autem $. item

E

D

ce? loquitur generali-

&

ter, preecipue autem de Epiftopis eledtis.

fimul.Confirmatis;.

?pius

X. . Cujás ulterior ratio eft, d) quod per.renuntiationem

o

ele&i.non ira. videatur poffe pre;judicari Concordatis, vel.$. izem

placer selis, eo quod. faftum hoc renunriantis ele&i, non necef.

i s

farium manibus Papz , fed voluntarium haberi debeat, cüm quis

poffir tale jus ad rem absque authoritate ullius füperioris a fe abdi:

x

d

care. e). Econtra fi. electus renuntiet,

ui corfirmatus, renun-

)

í

2

O

pos

Fa?isbuf-

tiatio neceffaria eft manibus .Paþæ

P

J u

lus eam admittere

,

teft

manibut

?

yoitibnt

&) Ufi-ïf/diäizvägatïa*fdïi; Capitulo C:'ïtl:ädfalz' f;'cclq/&ä Az'kguþ*änæ,h öüä'Ffanc*ïfcuEïv

Monddlte

o De

/volüit dimittere,

Sigismmundus Archidux- Aa&r;æ in manibus Alexandri. VIL . eandem Eeclefiam

^munn

n Cot

b)& Forfan in: caufa füir, quod Capitulüm- d. Augufisnum hoc de Jüre- fciae

pratenderet : alioquin faeile poffct ficri recurfus-ad S. Pontiicem pro obtinen-

nfigit

do indulto eligendi, quod'utique:Papa ex fai benienitate non denegabit; Card

r p

ynitt d

Card, de Petra in Comment;ad Covft; 15 INicolai V^ w 465 in fs

. Mairo

ey Ut Aeness:de Falconibus, Gonzi & in terminis Car-di:na!, de lfm*ad. C

d) Tefte Card. dà Petra L c. t 46,

H

Ri

€) Ui docet Pari

f

ld) à

ius-e refign, lib, q»- 4 1 7131»7.'6]«- - Rigantius ad räg- Caticell. xr.k

$. 1« $, 31f

?ï:ï;S

IDE DIGNITATIBUS :ET BENEFICIIS PER

teft. f) Bene ergo, .quale.quantumcunque fieret -presjudicium

Concordatis, fi confirmatus renuntiando fine.confen(ü Capituli ad

tTanus S. Pontificis pofler ad favorem tertii renuntiare, vel.poft

ceffionem jus eligendi non rediret ad Capitulum in bac materia

monet 'Card. .de Petra /, c?, non debere prejudicari Concordatis,

alii

nec Sedis Apollolicee facultati, adeoque inquirenda veritas in du-

ul

bio ftandum .eft pro Capitulorum libera electione, fi renuntiatio

teX

fiat .:poft ele&ionem . confirmatam quia per ConcorJara co. rrarium

füi

non difponitur. JNeutiquam vero licet inferre 2 Concordata ni-

hil de ;:his tenuntiationibus confirmatorum difponere ; & fic cer-

tius effe.fervandum jus, vel regulas re(ervatorias,; iftas procul du-

bio fübintrare, quando per Concordata contrarium non difponi-

tur, cum ramen omiffze in Concordatis refervationes habcanrur pro

exclufis, neutiquam vero pro tacite conceffis fine lege & mente

legis. . Etenim ampliores Extravagantium re(erv.tiones in Con-

cordatis moderatee funt, & omiffze.cenfentur effe füblatee füperin-

duétis interea Concordatis Principam : nulle ante Concordata

Aícbaffenburgenfia vi

gebant refervationes, quam qus in corpore

Juris fünt.claufz, igitur proter iftas in Concordatis expreffe fta.

i

bilitas non poffumus admittere alias; quod non eft datum, eft re-

1

f

sentum juxta natura

J

m (Concordatorum aliquo .dato Jrgliquq re-

tento. g) -

$. LXV.

- €) Cap. inzer iticorporalia de -&an$1. 'Eþïfc.-, -'Cap.fn. äe*'fänuh.t. Hinc'Gregþk'ïä:

DA

XII, ;noluit Ecclefia Bambergeníi providere ad ele&ionem Capituli, atzento,

quod electio áb eo expleta fuerat ente ceffionem per Sandiflimum admiffam ,

n

us

t in ais confiftorislibus 2 t. Novenib. 1$82. Rigant. Z. ciz. 2 30$.

b

gJ Abutitur hac regula P. Wolffrangus Schmidt . e ec, quod circa veferzatio-

sies. Pontificias ex Concordatis juffum eft 1773. dum Cap. VL $. XVILI affic-

mat Confecrationem fuffraganeorum $. Poutifici .contra Canones eonceffam

effe in concordatis ex eo quod Metropolitanis fpecíatim exactio juramenti data

!

|

fit, confecratio vero non fit fpeciatim expreffa pro Metropolitis , ergo pto

his vult effe sdemtem orniffam, «ergo exclufam: infert ergo S. Pontifici ma-

net refervata, — Vitium difcurfüs iftins in eo eft, quod a) illa, que non funt

l

àn Concord. .expreffa pro Metropolitis, quanquam per fe ad Metropolitas

t

fpcetent, & jus.commune pro illis mHitet; tamen velit non expreffa haberi

[

tsl

pro exclufis; & econtra dicat refervationes Papales odiofzs in Concordatis non

m dico.

expreffas tamen tacite conceffas effe, quod primis ærincig;if .adverfa

E:eniæ

aM

i[9

RESIGNATIONEM IN CURIA mcjmnwsa

f

Md

iuoo $o LXV2

i

xl

| Etmm dniä*CbnþïWzaäökemg

M

t

ij

i

am diftin&ius eff. videre, duplicem: eff& refþdïiffönem*:

:

(u

alii: electos: 20z coufaymator refivnare: poffe: affirmanr ; & electos

;

IU

pof! coufirmationem refignare: poffe: negant. Atque'in: hoc: facile

textum: Concordatorum ,. ex

um

quo: in. priori 5)..-2 gææcu-lmïm: recene

M

*

II

5

C

i.

Eiecln:à Y Birhdor praftatio- ämmemiä ef egþrea*; pro M&tropdrlït'ainïig

:

MUE

& alia fimul pro iisdem generice przfervata:

*

textus enim habet' « coufirmati

pro

&' provifr per Papam nibilominus: Metropolizanis dox aliis prefteur: debiza jura*

Küte

"euta, do* alia ,. ad: que: de: STure- zeneutur:: igitur refpe&u- Metropolitarum

nulla opus: fuit exprefüone alia; quaumr-.quz-facta; |De juribus. Metropolita:

Vi

rumr proprie non^erat quaftio; aítlis ubi fuerat & Concordia: de refervatio:

n

nibus;. quarum alique per Concord. Afchaff. adiniffze, alique non: ibi omiffe

dità

recte. habentur pro exclufis,. prout' antea fuerant excelufz: c) dicitar,- pre:

ffént debita: juramenza ,. o* aliay. ad- que* de. jure zeuentur z fimile nihil. ha«

oQte

betur de refervationibus Apoftolicis,- potius de:jure iftze. velütir extravagan:

e[t

tium; per* decreta: Bafiléenfia. & Concordáta- Principum jsmi exclufz fuerunt

i

ante Concordata; d ): Lepgetrensactionis; ait; quoduni jeftum; alterizquum

B

fit, & vult infetre;.a pari etiam nihil nationi- Germianica refervatum ;- nifi

quod illi in- Concord. Afchaff; expreffe adáictam. di cap. VT. $; XVIL. lz. B;

Qaafo! an unquanr ante Concordata. vel poít iilla-S, Pontifici aliqua beneficii

N,

collatio: competebat aliter, quamrper expreffamr refervationem?' lege vel fin«

gulàri difpofitione opus eft; ut: Papze beneficium fit refervatum ; five refet-

zO

vatio: dicatur generalis vel fpecialis;

Verumi eitra omnem conventioremr de

Vento ;

jare communi" nativo: ordinariis jam competit conferre beneficia; Metropoli-

uT

tis confirmare & conifecrare fu£raganeos; uno pro- S: Pontifice ceffo' jure con:

firmandi non venit utramque ; prefertim fiin - partibus & extra: Curiam- Ro:

f'liile

manam 'depgat- faffraganeus confecrandüs; ^ Aviíamenta: Moguntína cap; VI;

[ 4ft-

que exbiber ad Coucord. Nazionis Germ. integra: Fafciculus primus Docum: 111:

tefm

]

ng. 38, Fraucof.. do* Liplie edisi 1775 « foll 6vr. Cttodplte alljeit am- ben ,.

fo n6ne Smittel Oberfere ift, oon ibme fich su. tociben benedicirem jt Toffen

ga pw

getoiefen turrben ,. tvann er am Stómifdyen Sof nidit táre fiIoft aeaentodt

j mt«

tig;.toe er aber gugeaen. fíd) Defánbe; foll er stoar qu 9tom. bie 28efung

yn funt

unb Benedidion empfangen, aber bem fo mit. SDtittel « DberQerr iftj. Dert

yolitis

gebübrenben Gb $u léí(len überfenbet toerben » inde:vides;. quam imappli:

hiberi

cabilis P; Woiffpango fuerit dicurfus Barthelii de Dignitatibus electivis 27 fue*

itis o

$; XIL lit; 3: pro exclufione confecrationis: aliud' eft' excludere refervatio-

n dics

nes dig(:?» It

aium electivarum ab altermativa;. & aliudi Metropolitas: a confe-

fein

cratione ; :

zx» DE DIGNITATIBUS ET BÉNEFICIIS PER

1I. Econtra álii periims. Oomnem . nepant renufitiatiogem '&

f

ele&i & confirmati. "Primo confirtnati , ut patet ex priori $ ;

fe

dein etiam ele&i in eo faltem fenfuü, ut'Epifcopatus per ele&ti re-

fo

nuntiationem in- Curia vacet, fed volunt hi poft ceffionem electi

in Curia.factam Capitulum de novo fibi eligere poffe Epifcopum,

C5

. i

rout ante Concordata fecundum jus commune;

ob $. dtem placet

n

uobis , & cap. ff eleflio de ele&. in 6..—

z

*

n

u

IH. OOpereigitur pretium erit, momenta

ratibnüm 4 quïbus

C0

innituntur, percipere: 1me enim ajunt, Epifcopatusaliáque electi-

va, quee fubítant d. $. arem placer INobis, non fünt refervata per

obitum éle&ti naturalem in Curia, ex plene dedu&is in -Diícept.

ls

füri

£ con-

J Zurisp. Ecclef. de.;vqcæ;zz*&w apud fedem-cap. IH. $. L.

fentiunt

qu

,crati-on&, frc"&i'us*?oco*Mefrep;Sïït!æ exäudäret "Papam, nifi confecrandus prz-

fens-fuerit in Romana Curia. e) In confpedu hujus textüis Concordatorum

2l

non videre eft, quomodo jus hoe confeerandi S. Pontifici zaczre. refervacum

pet

addicere potuerit ; -zaeitorum , ait eod, $. X II , vatio -babita sbidem fuit ;

cení

fuperfaum fuiffet aliqua duuzaxat fpec

E

7

fcare , .fr bec ficut um fpecificata ipfi vel

murioni velidla woluiffenr fummi pacifceutes: €x hoc vult contra literam Con-

Ut

cordatorum, contra verba. - 4 a/ja, ad-que de J'ure seuentuy. grovifí pre-

flare Metropolitis ,.confecrationem quas de Jure ad Metropolitam fpedlat , S.

fe

Pontifici adícribase, -orbi litersto contra Juris ordinem obtrudere, $, XVIIL.

i. c., refervationes omifTas tacite ineffe Coricordatis pro S. Pontifice, quafi

qu

eredis Concordatis totum Jus commune & antiquum ordinariorum fimul in«

CO

verfum.effec, eum tamen potius Concordata inita fint, ut juraillorum . pri-

eff:

4anzva -& originaria reducantur, Siquis nelit admittero refervationes in Con-

cordatis &on fpecificatas effe exclufas, & temen Jura Metropolitis competen-

tia ex eo, quod non fpecifieata, : effc.exclufa & illis ademta , nefcio amplius ;

hj

i)

que deinceps effet conchidendi regsla, prima ruerent principia , odiofe re.

fervationes ampliarentur.ceu favorabiles , -& jura ordinariorum favorabilia re-

fteingerentur quafi forent.odiofa, £) $. XIX. & XX. l. c, ait: per Concorda.

-a reftridtum .eftjus commune & antiquum, intellige quoad. expreffas refer-

ti

í

"vationes, quoad confirmationem Epiftoporum , momn vero confeerationem ,

li

vel non expreffas. Infuper g ) immemor in $. XXI, quod nequidem devolu-

ta ünt refervata, fed ingens íit differentia inter devolutiones ad fedem Apo.

!

-ftolicam , &-ejusdem refervationes: de poflerioribus dixi .2 4ifcepr. J, II, dg»

21. ultra expreffas in. Concordatis , nullas effe agnofcendas alias, & omiffas

;pro exclufis effe habendas. h) Paucis ex oppofitione quaftionis controverfz

J

de confecratione Epifcopi fuffraganei :per Metropolitam infelicitet aggreffus

)l

ER

sft & oppugnavit regulam iítsm Ger

manis certam & ind

ivi

faor

An B.

. Qbiam.a, Hee inei

&encer cantum di&a funto, & per.tran

T

n

Ll

k

RESÍGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. r

fentiunt. Curialiftee: xqrgo Bec vacantia per obitum 4Ciyi,lem » cum

fedem

:

t

N

refervatio apud

*

:

1

per obi

(

fortior, ac claufa in corpore juris.

um naturalem fit 1-e1iq1iis omnibus

m,

IV. Electus modo habet jus ad rem; &þper confirmationem

It

confequitur jus in re: ergo ante confirmationem beneficium vel

Epifcopatum non habet fibi.proprium , con(equenter ad hunc effe-

us

étum refervationis renunriare nequit Epiftopatum , quem non

confecutus, fecundum . uranimem do&trinam Canoniflarum, h)

2

pet

V. jus in re per refignationem electi habentis tantum jus ad.

9

rem punquam Romam devolvitur, quomodo textus Concordato-

V«

rum de provifione S. Pontificis loquens intel

7

ligi pqtcrit egf:luüve

QUnt

quoad electionem Capituli? i)

X

Tpra

. VL Quando ele&tus eleclioni non confentit; terminum pe-

(en

tenda confirmationis negligit, jus eligendi de novo Epifcopum ,

LE

pertinet ad Capitulum , eo quod non fit in culpa; k) neque etiam

fit;

cenfetur Capitulum in cafu noftro cecid

:

jcud

iffe jure füo, uti nec Pa-

Con«

tronus jure pracfentandi.

T

ViI. Appofitio manüs Papæ; propter quam Epifcopatum i*&.*

i, $

fervatum effe volunt, 1) non eft füper Epifcopatu, fed füper jure

!l

1l

qu

quafito electi; verum hoc jus ante confirmationem non eft adeo

w n«

confiderabile,: ut electus E

pifcopa-tum poiüg xenunïiare, vel dicere

m pt-

effe füuum. m ) .

;Qn

- VIII.

Dptitt

h) Ad tit. de retunt.

nplius,

i) Hic placet, quod fer

ipfif Rofa ». 1. c. XF, nk. 117. quod refïgnätarius poft

iüfæ fe-v

datum confeníum a refignante poffit beneficium de novo reftgnare ante litera-

Jlit It«

rum expeditionem ex Parif. & Rotaaft s. £23. fic interpret

atur 6 concedi po-

ntordt«

dv jur illud fit ve-

s T.

zefl , quod jus fit penes vefggtiatarium poft. dazum confeufum,

x boc mom poreft iufervi ,

quod ft folvatue

fignabile ad. alzevius favorem ,. fed e

jonem ,

illud jus ,. quod eft penes vefignatari

um antequam ad alrerum pevveuiet, non

deyolt-

vedeae ad primum vefignanzem . juxta ejus voluutatem ds* co

udiriouem appofizau z

Jl APQ-

ita & electus refignare poteít, fed redit jus ad Capitulum de novo eligendi

3

LILo'

alium.

emiltus

k) Ex dié&tis in Difcept, IV, de

Eled. $. XXIV. cap. 1.

itoverfe

1) Probus spud Rigaptium & relati per Card. d

e Petra.

1

1. 8 3 12-

conf. diícept. e

;

i. de Elcll.-

.Sgreffu)s

m) Tefíte Rigg*ïtio in reg. Cancell, 9.

lgt

Q.

-

3.

DE DIGNITATIBUS; ET' BENEFICIIS PER-'

(

-—-NHEL Qi";emadïnoduma enim. Ca*pitulaäad-hdvam;- ele&idhefri

prócedére nequeunt appellatione interpofita , 'fi non. irrita fuerit

declarata. prior. ele&tio ;: ita. nifi electus jus füum;. vel'in manus

Papa-àut Capituli ; ütüt libuerit ,. fponte. renuntiet , Capitulum

quidem: ante. ceffionem. electi ad novum fcrutinium. progredi ne-

quit;. at poftéa :- igitur ceffio-heec in- manus S. Pontificis facta non

operatur-affe&tionem. ipfius. Epifcoparüs. ,. .bene vero ,. ut non

attento jure quafito.ele&tiad aliam capitulum procedat electionera:

eatenus fécundum. alibi. diéta.manum. S. Pontifieis in apponendo

non.tantopere: vidimus fore.timendam, —Etenim Electus per ele-

&ionem ,. vel. nominatas per. nominationem , vel preefentationem

^

9

ipfe non-acquifierar jus perfe&tum ;. inde-nondum. extinéta dicitur

prior, vacatio ;. fed. adhuc. vacat;. ut: prius.. n ):

q

Iü

IX. Arbitrarium- fuerat: electo ;; an in. manus S. Pontificis

jüs-.quæfitum; renuntiet, vel an.in manus inferiorum , etiam fine

la

rnür

ullius. fuperioris authoritate.

poteft: jus. füum. quafitum. abdicare ;

vel aliter. negligere;

"

X.. -Si.dicas. cum: Card; de

Déetra, 0j Qex*um* id: effez,.., tamen

di

Dii

fi ele&us juri.quefito apud fedem renuntiet;. & hujusmodi renun-

tíatio per Papam admitratur, tunc remanere Sedi A poftolice refer-

Qu

vatum. ex. facta.admiífione &, manus. appofitione. ;

verum.eleéti

Qu

hujus jüs ad:rem tantum- abdicatur ,. quomodo. ad rem. dicemus

at

hoc in manibus S. Pontificis abdicato jure ad . rem ; ipfum Epifco-

eor

patum . vel: jus in.re. fore- Papee refervatum ?: Capitulum: eligens

jus quefitum habet.eligendi:alium-quocunque titulo & retinet, fi

&i

eleétus nen devenerit ad frugiferam pofleffionem Epifcopatus, &

d.(

hoc.jam ante manüs. Papalis appofitionem. . Quid ergo appofitio

QU&

1nanüs Papee. operatur fpeciale.in tali.refignatione? fi «qualiter in

fil

manus. S, Pontificis ac. aliorum. renuntietur. jus, ad Epifcopatum

Erif

certo manus fiias non apponit Papa ut refervetur Epifcopatus, fed

Fanr

ut libere poft ceffionem juris ad rem:Capitulo ut ante vacet.

BYya

.XL Poftemo:taliter. in- curia: per. refignationem . non: vacat

um in

Epifcogatüs digpitas, , vel 1'aliu'dd;b'enefRCium ; quod. per. obit

curia

-

n) Conf. Schinalzgr. ad riz. de Prab; n.293:.

tj

:0) d. c. t. 46.

rj

| RESIGNATIONEM' IN :-*CU-RIA,' WACANTIBUS. 123

il

- .curi

d

nt

| nunquam 'vacat ad textüm 'Capitulationis Caifareg j: de Läu'

mox idï&ïæ"ä in gggürmationem ?hujusrfhema"tis.;

Qs

t

Utl

"$^ EXVE

Dé

non

Elzgzhlza mimova, vel qua in amtitul "menrfibus "ad butic :

Don

, JPatronum . pertinent, vel que munquam pev obitum .

MRH

Rome vacant , vigore "Capitul, Ce[av..

ndo

a

refignart nequeuut.

de

Dem

L. Beneficin, dignitates , quee alternarivee non fübjacent;

fed quz omni & quovismenfe vacant collatoribus ordinariis; etiam

dtr

ope permurationis vel refignationis ad curiam Romanam trahi ne-

;queunt;: ex.tunc Cefar:cum imperio interfe pacti funt, & flatue-

Vicie

runt vigore Capitulationis Cefareae, fe-nunquam permiffuros; ul-

Tne

Jam Romma fieri permutationem , aut refignationein illorum; qua

s

nunquam per obitum vacant fancte fedi. p)

GL Taliter Concordata dilucidantur, &fitque palam, ejustno-

Aman

di beneficia, quza ad provifionem inferiorum collatorum in om-

juilt

.ni menfe fpe&tant, eque ac dignitates majores, vel Epifcopatüs,

re-

qu&inomni menfe vacant Capitulo, & funt electivee, :etiam nun-

3

quam per refignationem, vel permutationem in curia 'vacare (ut

emus

eft litera Capitulationis Cefarée ) adeoque füb 'con

1

cordatis» "non

pio-

comprehenduntur, nifi üt exceptuate. q)

npets

^XH. fta in collaione , provifione , &electione , vel ele-

gt l

&ionis jure & poffeffione, curn manutenerentur ordinarii vigore

, 0

z. Capitulationis Cajfareee contra provifos Apoftolicos, Roma nun-

yyítio

uam contradixit poft primam appofitionem tnanüs Ceefareee fub-

jter in

c

