42 SDE DIGNITATEB.US; ET BENEFICIIS PER.

f

refionantes: vel cedentes etiam poft refignationem per eos factam

non. folum fructus ex. beneficiis provenientes indebite percipiant

rer

occultando refignationem ,. aut quod' gravius «ft dolendum . tan-

901

quam veri Prelati vel Beneficiati Sacramenta adminiftrent ; alia-

int

fuf

que in maximum animarum periculum, & fcandalum. . Beneficia

gt

fic occulte ceffa. & refignata ,. quae per obitum. illorum vacare: exi-

flimantur , ab Ordinariis & a S. Pontifice ranquam: per obitum

rd

pil

vacantia conferuntur, íed dete&ta poftea: refignatione Ordivarii

fimul cum perfonis. provifis gravirer deluduntur ; & fraudantur ;

Vr

U

idcirco. finis Bullae ac regnlee Cancell. eff , utin loco beneficii

refignatio fiat cognita , & püblicetur ad fraudes has evitendas ,

f

aí

qua inter refignantem & refignatarium fepe committuntur. 1)

In tantum regula vel Bulla de publicandis refignationibus etiam

in Germania eít recepta , ut publice.in loco beneficii refignatio fit

0

nota; & cognita, Capirulo vel Executoribus vLi;er'ariam Apofto-

pi

licarum aut Ordinario exhibita. k) —

v«

III. Aggrediendo itaque Examen hujus refer

'vat'iUOniS' V&I

Vac

tüt

vacationis in Curia po(t omiffam publicationem : beneficium non

vacat per obitum refignantis naturalem ,. cum: refignans fe omni

Du

&

jure fpoliaverit , nec eidem derur regreflus ad. jura renuntiata. 1)

atque etiam . in füppofito ,. quod' vacet per;obitum refipnantis ;

nom vacat in. Curia ,. cum obirus refignantis. naturalis íi£ extra:

Curiam.

IV. Si dicas, beneficiutr vacare per oBi'rüxh cïöilbmf » þ,er

actum. in Curia confümmatum five per renuntiationem . ,^ quia:

refignatarius acquirit Jus conditionale, fi.nempe: intra terminum:

Conflitutionis Gregoriane publicatio. fiat , qua omifla ejus jus.

Cati

refolvitur, ac proinde beneficium: vacat; renuntiatione in. Curia,

hole

in Curia

JNam. contra eft 5 * vel reügngtariüs per refigrationem.

rigo

| ffx&amï

Oi

i) Vid; Ant.. Mir; el—ä-;.Ni;gri's- J;& ;;.ïi;.ï&ap: 4o£-'n; r.

k) Valenfis ziz; de renunz, Branden . fuper Concor2; Ge

rman, q-XH. n 4 ibr

2

-

norandut. 1alem. publicationem: iutva. d;. zrimefive po[je feri per. pralectionem

füummariam. inflyumenti: vefignationis ; do

- ejiqdäm-- zransfumprtam: copiam. uffi-

gendo iuloco- prepofimuree co*: Cazbedráli,

,

«

1). Cap. quamvis. de

pact, in; 6, C"Bf ztgfzswæi/jïz dé venunt; Reta dec, 312, n 13..

& feq. parz, 11. Receu(tx,u

-

RESIGNATIONEM IN -CU:RIAA VACANTIBUS. 4 i

d

faGam dcquirit Jus.,' wel-non ?. fi nullum acquirat Jus; a&us

renuntíationis in Curia non eft coníiimmatus , ergo etiam ibidem

non inducit refervarionem ; fin autem .acquirat Jus, vcl decedit

intra tempus publicationi pra'fixum ; & vacat in: partibus per obi-

d

d

rum refignatorii, prefertim fi literze fuerint expedite in forma

gratiofa ,. i ) vel modo poft tempus datum ad publicandam

f

"

refipnationem privatur refignatarius beneficio: ob . non factam

puüblicationem: intra tempus a. jure prefixum; adeoque «eft nova

r

ul

vacatio ex defcé£tu publicationis ; non excapite. refignationis ; n)

uia refignatarius quidem acquirir Jus refolubile ob non fervatam

$

ormam Coníliturionis Greg

3

Oor., non tamen :co;ïdic-ionale ; fed

)

abíolutum. 0).

P

fi

-o:: MU 'Sbautel

vacatio fit. ob non ïfa&amr ':piiB'lï*cafï'onem ; väca—

tio eft ex nova l'ulla Concordatis pofteriore ,. adeoque refervatio

(

paritér dicitur novitia, quzee germanos neutiquam licgar, neque

vacatio comprehenditur fub claufulis generalibus , quibus fübjacer

il

vacatio per obitum & renuntiationem , fed opus eft , ut exprima-

0

tuür vacatio ex defe&u publicarionis ; ipitur refervatio effet ex

IDl

Bulla Greg. ;.qua.non tenet in. Ger

l

nis: p ao

p

ö& ; moäum publ'i?fltiog'iä.

W

10 d | XXXL

[

[7i

ife refizi

"

i

-; /1 n w quovis 'me—

( -ti;) ädmiïti potejlþer | Pa[mm

Ua

NA

vel: per erdiqaviuih $

m

| '.];-, &Rlefigfx'w:ationes' puräz &'ümþïicegifäd mxmmum in 'Corik&or-

j

datis S. Pontifici competunt in quovis menfe, fed dubium effe

,

folet de refignatione in favorem. . He&c enim quemadmodum in

x'laï

rigore Juris denegari poteft fimpliciter ,. ita a fortiori in menfibus

j

cau-

Qfd?qarioru—m $. Ponnümddþum

ob projudiciuine quod.

2

atur

bi

"

m) Ro?a in Corduben

pmfimn, vz t. Zan. ig* 27 Nax)emZï '172.4 Jg-' t8. Mart,

j

1726, pertot. cor. K. P, D Corio. de Nigrik zratt. de vac, beuef. lib 1. cap. 2,

8. 3t.

.

n) Rofa p. r. cap. 14. t).

72 ïo:(er É ;,e benef. li

Ij

50' l.q. s4c 71. 1!40 |

vo? goza dec, 279. ti, 8, 9, parr. 17, R'ecenc.

L

44 . DE DIGNITATIBUS ET 'BENEFlbns PER

fann; in alternativa Furnariis , aïiisque 'Collatoribus Ordinariis ;

ceu patet ex publicara refolutione Cafarea Veneris 17. Sept. 1733.

in caufa L. B. de Guttenberg contra L. B. de Ulm puncto pre-

f

bende Auguftang. p )

Dixi: refignariones fim

lices & pure

admirtunrur.in quovis menfe Apoftolico & Capitu

j

. per S. Ponti-

[

ficem: quia in Concordatis firmum habemus ; quod omnia, que

Romz refignantur, & quorum refignationes acceptantur a S. Pon-

tifice; eidem etiam refervata fint in'verbis « vel per eos fa&la vef-

gnatio aut admiffa: autboritate noflva. contiuget... Neque id unquam

S. Pontifici in controverfiam deductum in refignatione pura.

]l Atteftatur idem de refipnatione in favorem ( nifi virium

in ipfa refignatione ) capitulum

onafterienfe fequenti formulari

de 1751. 24. Julii omnes refigriationes etiam in favorem in:quo-

E

cunque menfe facta

.

5 mddhn ve & iine cqnt;fa

i&ione- fuiffe ad-

miffas, q).

i

DEU

vm Uim al

p2 v ibi « 2do fiat re

Kcriptum ankþl-'cräïn;uä M;ichäor qreberem.

ro Aa

n

e.m.na t

L

pratenfum refignatarium in terminis Seriis » 3b

yfetl,

äï?:üïïtbäts

ten bódbfl mig(állig vernobmen, voas mafen erfclbe auf eine dans

td

unanfiánoide 2jrr fidb unterfongen/ cine provifronem. Apoflolicam « « »

té

5u er(cbleidben » » » ea ood) oeríelbe ale einer vor tcutjdben Gebláf

ffebobrner von felbflen bátte ermeffen follen/ a

foldes nidt nut

Senen Concerdatis teutfdber Viation/ beren Sedoten/ uno alten £5crFoms

men íin Ceutfdilano fenurfiradts 5umiber feye , fonocrn audb/ veann

man 5u oerdleiden Dàbfll. Collarionibus bencficiorum extra meufes. Ponti-

ficios oie

a

no bieten

;

llte/ oíe teut(de r55 IiDbom unb anbere Col-

legiat - Cytiffter propzer

i

;

[

nfequentiaim oicofella t atie íbrc vedbtmáfige

ZBefugnifjen uno Jara couferendi auf evotii cicbradptzneo ibnen cín ním»

merimebr wieoer erfeglidber £T

Ri

jil s

es5odiecn voerecn voliroe,

Gleidywoie. nun bro Aayic

E

i

ejeftát alo Supremus Advocarus éo"

gromGor omnium Eccdefarum d7

Capitulorum. Germatise oetrgleidwn all

suweit debenoe Difpeufaiouen. Re

f

uationen / Collauonen-uno Grorien

&le su lauteren S£indriffen anoieneno7 aud bauptfádylido foldbe recur-

fus. 1llicisos, ad..Curiam : Romauam outdoaue. nidt

e(tatten Fónnen: nac

Yeüroen/ fonoern ficb von Aayferlidy allerbódoften. Jintevoegen vera

bunoen fánoen, oic Concordara Nationis Germ, d) oie Privilgia, Sta-

zuta uno voobl bergebradte Gvoobnbeiten oeren. teutíden. (Eess

Sobom. uno Collegiaz. Gitifftevn mádotig(t guw DanbGaben unb qu fugin:

al$ toel[ten Sybro ftapferl. Siajeftàt. 1€.

q) * YOir Dom - Dechant Senior uno Capirul oet 5oben Gitifftel'írcb su Món-

Jier 5eugen uno

b

ctennen bigronro oor mär

;

eit s etar

/ Sefi bey

geoneloter

RESIGNATIONEM IN CURIA VACAN'TIBUS. "m

JII Dein & Capitula, vel Epifcopi in quovis menfe refi-

gnationes admittere poffunt , quod ad exuberantiam in obviis

X

Canoniílis reperitur , modo beneficia refignata fint talia , ut

fümmo Pontifici vigore Concordatorum non fint refervata fpe-

l

cialiter, confequenter fint refig

ls

nabilia, vel alternativee fübjeéta. ,r)ï

1

Huc tamen conferenda funt , quee inferius dicuntur,

f

5- XXXII.

$i i&gïï-'mi?s wþgkxzm Ao. diet uon fupervivat , vam& benefie

imh

per obitum wþgmütis.' -

h

i0-

l. Ut deinceps modus ponatur refïgnatiOniBus , tollatur

d

abufus, & occafio obtinendi beneficia per fraudes & machinatio-

nes; inventa eft regula de viginti, quz dicitur de infirmis, vigore

n

cujus fi refignans intra 20. dies a die praftiti confenfüs deputandos

obierit, refignatio non habet effectum , fed beneficium vacat per

a

obitum ; ficut enim in ultimis voluntatibus quandoque mortui

n

teflati funt, ita & in hoc cafü mortui non raro refignarunt ; cum

Vi

8 ita hic beneficii cupid

us fzepe

Qu

re[-ïgnatarius, uti heres heereditati

3

fraudes

ii

-.gerife!'!;t'er biefï«ger unferer Kzrcbe oie Rngfzatiarze:; welce für ^bro

n

. £eiligteit in einee oríitten Gunft defieben uno von 2iller

(;l

bódft

deoacter bro Dábfll, £3eiligFeit //2ere nno obne oeren pre-

M

benden. 2sefdywoebrung angenomimmen uno sugeloffen weoroen/ jeoer?

M

seit debráucblíd) gevoefen/ uno allemal ee mógen Oie refinationes in.

AMenfe Papali aur Capiruli defcbeben feyn obnweigerlidb sugeflanven

r el

voeroen /. allermaffen no

viele oermablige «nnfere mít Capzularen

il

bermittelft Dergleicoen $u ibrem Faveur bi(c)ebene. refignationes , tnó bat«

über in beforiger Srift publieirrem. Bullam $um rubigen $Befi& unb Genug

r;m

beren auf ibuen beym SDábfll. Citubl refignirten Prabendeu gelanget, unb

r

barinnen obne bie minbefle Contradidion bi8 auf Geutige Ctunb. belajfen

)

w

f«pnb: iirfunbt unfered vorgebrucften Capitular -"jnfiegeld, unb be$ beeibigs

ju

fen Secretarii 1»nterfchrifft, gaegeben aug unferer General - Capitular . 3e»

f

fommíung $u Münfter ben

24tem Sjulii 175'1. in .Qdem Franz "ngma:m

PLE

Kerckerinek Secretarius;

3

) Conf, difcept. jur. publ. Eccl. ad Conr. de al

ternativa menf. Capïr, x $ XXIX

Mi

& Nicolarts zir. 1. de referv. Coucord. Germ. dub, 1X. $. 9. ÀAm - Ende JCtus

]

Aragenfis ia differts 41 de 1ratsaci. ia eaufes publicis e(lf(- 17aT: fol. 109.

hii

46 DE DIGNITATIDUS ET BENEFICIIS PER

P

fiaudes. þommittat , ne Aig'if,ür' -iiinx'iä'.fäc'üitatev ïn :admirtendis refi-

entut ,

gnationibus Ordinarii fraud

D

j *

jurþ füo , regula hæc» Canc':el-;

larize fuit introducta.

]. Ante -'imrod.u&am jhanc regulam jam nf'cmper fenuntia-

tio a morti proximo fa&ta fuit regrobata , five dein refignans fit

fimplex Clericus, vel Epifcopus &c. nondum tamen declaratum

fuerat tempus 20. dierum $) Semper eutem impetrans benefi-

cium quafi per obitum vacans, quia allepar infirmitatem , eam-

próbare debet ; ficut qui dolum allegat, .nifi refignans ftatim poft

refipnationem mortuus fuerit aperte.. Qui vero primus viginti

dies feu regulam de 20. pofuerit, infra dicemus; probabilius poft

Concordata ac poft introduc&tas refignationes in favorem tertii

prater propter circa finem Sac. XV. vel.fi ante Concordata ;

tamen poít Concilium Conftanüenfe ob introductam | Alternati-

vam ex caufa forían , ne fic per refignationes in Curia nimium

prajudicerur Ordinarüis Germanis. — Aft de .hqc infra.

$. XXXIII.

Rgguïa d& vigiutà Teuet i Gä.rmania. !

I Viget regula hec in regno Galliz, Anho 1493. in Par-

jamento fuit regiílrata : t) eft enim favorabilis & non odiofa,

congruit Juri communi; u) & alternativze menfium in Germania,

bonoque publico confultum eft , cum per eam a benefic

MO ARTA Guen (QGE Gu o w d

d

Collationis fraudes & illicita Succeffio abfint. x )

-31. Ex his iisdemque rationibus in Germania recepta fuit

regula de 20. y) Neque de ifta univerfali receptione unquam

fuit dubitatum ; quatenus eft regula Cancellarie, reftringit Colla-

tiones Pontificias , & Curize renuntiationes , obviatur malitiis

unc.

homizau;n etiam 'Curlialium ; & fit reditus ad jus comm

III. Con-

$) Rebäiïa in vep, de ïnjïrmïw benef. refign, gloff. 1« 4* 2.

t) Vide Rigantium Z, cir. . 11, Van- kfpen in ] E. U. Tom, 2« p. 2, tit, rE

cap. $. ti. 3-

de renuni. in6.

u) Iucap.2..

x) Behmer de renunz. $. 17.

"

y)

Conf, Azor; Pirrh. Zypaus, Chotkïer., ;euren.

,

J

P

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUSL. P

IIl Confequenter refignatio debet ab Ordinario effe admiffa

vel acceptata , non vero computantur 20. dies a tempore ,. quo

illa emittitur ,. & in manica retinetur a refignante ; ; quia nuda

voluntate dimittentis fine Ordinarii acceptione beneficium non

amittitur , nec computantur a die porrectae aut fignatee füppli-

cationis , fed a die

præ&itiä- 'confenfusf & admiüïmi:s;;?ep- O;rdiif

narium fa&av.. z)

l

$. XXXIV.

Amá 0007 m5

Eriams quando vefignatio: fít coram: Ovdinario.

l

L. Ampliatur hoc inrefignationibus , qüæt. ,Sunt;ext'raä Curianr

coram locorum Ordinariis; (ive refignatio fit coram Papa five co-

ram Epifcopo, five-fit fimplex five in favorem ; aut; ex caufa per-

mutationis facta, tenet regula de 20: quia fraus prefümitur ex.

parte refipnatarii ob deceffum refignantis intra 20. dies. a) Unde

non tam Nuntios, Legatos & Ordinarios, quam Papam ipfum

fine dubio obligant ::contrarium tenet Decius & Curia Parifienfis

apud Duarenum. b) Quidquid. fit, tener regula ficut in Curia,

ita & in Germania eque: ac'alternativa Menfium, concernit Pa.

pam & Ordinarios Germanie ; Papa non.vult nifi. poft. 20; dies

per admiffionem refignationis prejudicare Ordinariis Germanize,.

J

idem ergo dicendu

In

s

; e&'. de: his ob äequalit.atema menfium utrinque:

1

x

iïabiïitam*:.!

e

nE p giiun

t

zï);ïäxU'ffägi' w di. canf. Bämbkrga&änona dom; Vf P IIdsz X[ VII a ". 10;

lj

a) Chockier a2 r?g; 19: alias 1 9. n. zo.. Urfaga ciz- Tom. V7. 2 L dif;?P*; Ecd.

XLV. refért decifionem Sacre. Congregationis 28. Sept. 17a7..22. caufa:

Bamnberg. Canomicatár. pro- Canonico: Ajamo: Triebel in Ecclef. Colleg, Imp.

S. Stephani de Nigris zra&. de vacar. Denef-. lib.. v. cap. 46. . 13. ibl » quia:

zon debeut effe meliovis condrtionis. « ordinavit, quam

2

: ;Pz;ga pomse ezia?zf quia:

!l

vegule: Caucell,'s » i fe ipfs bab«nt eguitatem.

b) Lib. 8.ca

T

F. per zor«

2 H f vid. Van- Efpen« Jj. E. U. p« (l; de ræga.':i;. à7. cap;..

a

i8 OE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

50' XXXV-

:

H Si Pz:pd winoviatur, au vegula de 20. exjþive;,?

|

f

L. Per mortem S. Pontificis exfpirant regule Cancellarío ,

Ü

ut notorii Juris eft, Dubium nunc eft de regula noftra. Ordinarii

in Germania non funt durioris conditionis , ac aliarum INatio-

í

num; ergo fi per obitum S. Pontificis refignatio in Curia facta,

fit ftatim pura, & abfolute valida, quin exfpectentur 2oc. dies :

eodem jure abfoluta erit refignatio in partibus ob eequalitatem ju-

rium in alternativa menfium. c )

. ]T. Refignationem infirmi validam e

H'e, quin fuþ—eräivat 20.

dies in cafu, quando obiit Papa, adeo certum eft, ut nemo Curia-

liftarum contradicat, prefertim fi confenfüs infirmi fit preeftitus

poft mortem Papee. d) Idem ergo dicendum erit de refignatio-

nibus in Germania factis coram Locorum Ordinariis, - In Gallia

tamen regula de 20, tenet tam vivo quam mortuo S. Pontifice ,

quia eft lex Patriee feu regni in Parlamento , ut füperius dixi «

1493. recepta & regiflrata, que fixa manet & perpetua , non mo-

meexAe qD P-——" . PL - . — — € 30 -^ o t w "ce3

ritur moriente Papa. e) Quid igitur juris fit refpectu Germanize

noftra, plenius nunc erit difquirendum. Pendet hec queeftio ab

obitu re(ignantis cadente in menfem Turnarii.

III. Regulam Cancellarice de 20. dixi non tenere extincto S.

Pontifice; uti enim omnes regule Cancellariz ceffant in favorem

Ordinariorum, ita & hec donec a fücceffore iterum publicate

revivifcant. GConfentiunt Curialiftee vere omnes aft limitandum

hoc ad Curiam Romanam & fic intelligendum eft; quod extincto

4 . M )9 0 PO

S. Pontifice nullum beneficium antea refignatum vacer in Curia

in vim regule Cancellarie de zo. quanquam obitus refignantis

contingat intra 20, dies; quia in Curia non vigent regulee Can-

cellarie, nec Ordinarii in Giermania ftïït det»eriori.s condition

is ;

ac

! —— RRE CL U. " —

c) Gomez 4. 52. Leuren n form. sz 4. 348 & alii felati þ&r Rigantium

L. cit. ti 14$.

;

d) Rigent. . cit.

€) Rebuff, Hutffon Charleteau. Bouch

el. 'Van;Efþen, spud Rigant. /oc. cir

». 147. addo Molinzum ad regul. de infirmis vefign. $. 3147

m

äESfGNATIONEM IN 'CURIA VACANTIBUS. 45

ac aliee Nationes ; 'eigo .bäne'ficig Germanig poft obitum S, Ponti-

ficis ob regulam de 20. non amplius vacant in Curia: longe ma-

jus autem dubium eft refpe&u Germaniz,. an extincto S. Ponti-

fice ac -

iter decedente refignante poft refignationem iotra 20.

l

tamen dies, teneat adhuc regulà de 20. ceu lex imperii pragmati-

ca, vel in vith Juris communis, quotidiano ufu recepta,. quia utilis

femper babita, ita ut beneficium non vacet per refipnationem fed

per obitum refignantis faltem refpe&tu ordinariorum Germaniee ?

augetur dubium, fi dicas, regulam de 20 non effe imperii legem,

nullibi effe regiftratam ; ufu quidem recepta et, at quia authorem

habet S. Pontificem & locum inter regulas Cancellarie, non (uff-

"

cit eam effe ufü receptam, vivenre S. Pontifice fed eius obfer-

vantia probari debet legaliter pro fede vacante; tandem fi uulem

j

ac favorabilem reputes, quatenus fuir inducta ad evitandas frau-

des in refignatione beneficiorum, proindicis: maner eadem ratio

j

tam

ro fede vacante, quam pro fsde plena: fed iterum obflat,

quo

j

tamen non maneat extin&to S. Pontifice ejusdem voluntas,

fine qua dein non extant regulie Cancellarie: rurfum omnis lex

"

eft propter utilitatem publicam ; confequenter & regulee Cancel-

larie, quae mihilominus morte $. Pontificis exfpirant.

IV. À Decifione hujus dubii pendent refolutiones fequen-

tium quzítionum ;

qu& de fe videri poflent primo intuenti non

S

P

arum intricatc.

1ma Prepofitus Collegiatee in Germania ( cujus

Preepofitu

ra alias quamquam contra literam Concordatorum fpe-

folet ad Collationem San&te Sedis) refignavit in Cu-

tare tamen

riaiu favorem tertii, admiffa refignatione poft. preítitum con-

:E

fenfum, moritur S. Pontifex; & poft hunc refignans intra 2o,

d

dies, tenétne refignatio ?

*

H

23* Cardinalis. ad : manus S. Pontificis refignavit Precbendam

]«

Ecclefie Germanica, ante lapfum terminum 20. dierum adhuc ex-

)

tinguitur

Papa & Cardinalis ,

quid juris circa Probende refigna-

i.

tionem , fi ob

l

itus Cardinalis in Curia, & quid fi extra Curiam

contingat ?

1]

ad manus S. Pontificis & obitus reügnanfis

352 Refignatio fit

poft deceffum S. Ponti

ficis fit intra 20. dies in Menfe Apoftolico,

!

vel quid fi in menfe Capituli ?

4da

zie

!

fo DE DIGI*IIITAT-IBUS ET' BENEFICIIS. PER

4da Quid juris, fi refignatio. fa&ta coram Eminentiffimo in.

f

E

dultario. qua ordinario;, & obitus refignanris intra- 20. dies cadat

in menfem Capituli? quid fi regnatio per Capitulum adm

fü

igä, &

obitus refignantis cadat in. Menfem A poftolicum ?

K

j« Demum. Eminentiffimus indultarius qua ordinarius in

di

Menfis Apoftolici initio. refignationem. acceptavit;. ac Preebendam

l^i

contulit tertio,. moritur Papa;. & idem refignans in eodem. Menfe

d

Apoftolico,. quinSupervivat2o. dies,. decedit, valétne refignatio ?

i

idem quaeris ;. fi. refignatio: Capitulo: facta in. Menfo. Capituli; &

[

obitus refignantis cadat in Menfem Capituli ? poteftne ordinarius

E

uafi ob . non la

i

variare;.

g

píos 20. dies in. nihilum refoluta. foret ad^

is!

miífa refignatio ?

Proinde ut dubii hujus plena Acap—i—ätur- informatio; oportet il-

]

lud flrictiori examini fübiicere, ac pauca fa'tem de authore &

nl

ratione formali hujus regule de 20.

ls

præfvnittere ; qua pofito fit Gc

maneat vel qua ceflante ceffet..

[

$- XXXVI.

fk

. Quinam. f autbor. buqus, regþlæ.. d& 305 87 que ejus ;faiiq fizhlis»,?ï"' f

[!

I. In: defignando. hujus regule autliore magna eft contentio:

g

inter doctores, ceu videre licet apud Rigantium ad h: regulam in.

pI

initio « fic alii ftatuere regulam hanc adfuiff$ ante tempora Doni-

li

facii. fub. rubrica de. 20; diebus ,. non de infirmis refignantibus.

t

denominabatur ,. quia in eo nulla. mentio. de: infirmitate

alii

fr

fequuntur Gomez , & exiftimant. Regulam. emanaffe a Bonifacio:

q

VIIIL. at quia refignationes in: favorem: non innotuerunt, ni(i poft

tempora Donifacii , recurrunt multi cum. Van- Efpen ad tempora.

l

Schismatis Avenionenfíis : imo: multi cum: Zypao- Authorein:

regule ftatnunt;, Innocentium: VIIE ,. alii Sixtunr 1V.. Tàntam

W

f

Doctorum : varietatem: adícribit Rigantius. varii$ additionibus per

diverfos Pontifices repulae factis :. ita. faltem. eam: effe de antiquis

)

Curie- Regulis bene. concludit.

Legitur eodem Rigantio tefte

c€ non

inter illas editas a Joanne XXIQII; 'B(v),noniæ. 9. Julii 1410 . ne

inter

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIDUS. j

il

inter publicatas in Concilio Conftantienfi 1417. a Marrino V.

atque eandem innovarunt Eu

[

penius sIV. .Nicolaus V. ac ceteri

fubíequentes S. Porttifices.

]l Stante jam ifta multiplici DD. varietate

u TCC

n

rem Regule de 20. enodare non poteris , nifi Curie Romanz

difciplinam in admittendis refignationibus adeo alteratam penitius

f.

cognoveris. Evolvas velim fuperius dicta: reíignationes quon-

?

dam rariffimse 'erant , erant purz & fimplices; haud difficili illa-

tione confequitur legitime , nullam fuiffe regulam de 2o. , nec de

t

infirmis. Refi

d

nationes Beneficiorum erant coram locorum Ordi-

la

j

naris, & Ep:

coporum in Conciliis Cosaprovincialibus ; necdum

erat adinventa diéta regula. Aft ubi renuntiationes ad .Curiam

Romanam delatze fuerunt , ubi co»perunt ille effe frequentes , ac

l

prejudicium per nimias renuntiationes paflze funt exteree Natio-

es, pravamina defüperad Sedem Apoftolicam delata, ubi preeter

refervationes locus erat przventionibus ; cogitatum utique fuit de

temperamento aliquo congruo.-

IIL Neque indifficile €

t inde intelligere Imo regulam de

20. tenuiffe ab initio, nonnifi in refignatione apud Sedem Apo-

ftolicam facta. 1[do. Authorem regule vix effe quarendum ante

adinventas refignationes in favorem ; licet & in admitrendis refi-

00

gnationibus puris antea jam S. Ponrifices fuerint nimis faciles , ac

n

propterea fzepe füborta fint variarum Nationum gravamina. Inde

i

]tIio. regulam de 20. ad illa rejicio tempora, ubi ufus refigna-

JUS

tionum in Curía copit efle frequentior, & ordinarii Collatores

di

fruftrati funt füo priftino Jure conferendi dicta Tbeneficia fdgfupep

l0

querulantes.

3

of

V. lnfüper Curialiftis antiquitatem

'r'egu]æknoïïræ eatenus

ta

lubenter concedo pro ipfa Curia Romana ; "t quantocyus fe

Il

noítra regula gloriari pof-

opportunum adinveniffe remedium in

m

fint contra prejudicia Nationum mediante refignatione in Curia

j2

fieri folita , &'ur precife regula teneat Curialiftas, & .in Curia,

1

quatenus eft Cancellarie Apoftolica ; extendatur fic, per me licet,

(le

ad tempora Bonifacii VIII. , & ulra; quidjuvat ? Germani

on

tamen vel alii locorum Ordinarii proprerea non j

ïgaba*ntur ?

egula

7u

Áx 2

ifta,

P

DE DIGNITATIBUS ET. BENEFICIIS PER.

if

ia , qüiaï iftis Xadhu.c dum: fua jura farta tefta. remanferunt, aut

juftam faltem quermlandi caufam fe habere pretendentes necdum

partiti fünt , vel ceíTerant Sedi Apoftolicee menfes fuos.

V. Igitur refpe&u Germaniz, & Ordinariorum Gertaniae

f

refignationes. admittentium ante divifionem menfium recepta non

t

fuerat regula de 20., nullusque ejusdetm uíus effe poterat ante

n

divifionem. Turni five Alternativam pro Sede Apoftolica intro-

duc&tam, fed fimul ac femel cum alternativa fuit introducta : Pau-

cis: regula de 20. refpectu Curie originem fuam debet querelis

NNationum contra. nimias & freqnentes renuntiaciones in preejudi-

cium. Collerorum Ordinariorum ; vefpe&iu. Germanie vero ortum

ä

fuum . trahit ab alternativa : Confequenter Avifamenta Conftan-

tienfia,. alieque querele Nationum contra nimias refervationes

Apoftolice Sedis, Avenionem translate faciunt nos. credere , S.

'Tï

Pontifices de. temperamento quodam ac etiam de regula noftra

Cancellariz cogitáffe, ne iftiusmodi renuntiationis admiffione im

C

Curia- aliter;

quam. poft 20. dies Collatoribus Ordinariis preejudi-

€etur.

Dein

d

[

.NXL Regula de ào. tenet in fefi'gnatione tamr pura, quanx

d

conditionata, qus eft in favorem tertii: icitur pofteriores recenfiti

u

S. Pontifices regulam. tantum: modo innovarunt. Refpe&u Curíe

viguit ante Concordata, uii nonnullz alie regula Cancellarie z

admiffis fernel caufis Innocentianis pro füfficientibus ad refigoan-

dum. & permuatandum facilirabantur re(ignationes & permutatio-

nes; proinde concurrebant fzpe fraudes in preejudicium Ecclefia-

rumac Ordinariorum Collatorum, qus occafionem fecerunt tam.

multis INationum querelis. f)

Quapropter ut deinceps penitus

[e

tollatur occ:fio oþtinendi. Denefi

ia. per fraudes & machinationes;

! linvernitàa

Sane (ütor verbis Antonii Maria de Nigris madt. dé vacat. benef. lib,

m cllþ.

46 1. 1-) fane ficuti in ultimis voluntatibus

quandoque mortui teftsti funt;.

ita etiam in hoc cafü mortui non raro. refignarunt: beneficia,. dum: refignata-

rius nimium beneficii cupidus non curabat de voluntate refignsntis, dummo.

do bencfeium. confeq

ueretur, & fic ex defectu confeníüs refignantis bencfi;

cium obtinebat absqoe Canonica inftitutione, & conrra omnes

"

Juris regulas 5

quoriasm volüntas Papae inde admittentis refi

gnatonem przfeapponit omaja

quuna habjlia ad ,Bensficiu'm-,

valiäe confequenduumn,

*

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 53

i

inventa eft hujo6modi regula , que dicicur de infirmis , & locam

habet, ubi probattr obitus refignantis intra 20 dies ; etiamfi refi.

nátio effe&tum habuerit, & capra fuiffet poffeflio beneficii , quia

decretum irritans in eadem regula. infertum inficit tirulum & pof-

feífionem , pofito etiam ; .quod fraus non fit commifla , preefumi-

[

tur ex parte refignatarii ob deceffum refignantis intra 20. dics ,

ne nimium prajudicetur locorum Ordinariis.

ll

VHL. Onidquid jam fit refpe&u Curize Apofftolicas , ubi

i

regula ha Cancellarice primo fuerat inducta ad evitandas fraudes,

& tollendas nimias invafiones Jarium- Ordinariorum Collatorum :

incognita falrem fuit in Curiüs Ordinariorum Germaniae ante

alternativam Menfium fuüb Martino V. in Concilio Conftantienfi

3

meditatam , & füb Nicolao V. in Concerdatis introd

*j

2

:

u&am , eate-

fà

nus tenent rationes. Decii g) -

VIII. Uno agmine & turmatim Pbic ïh;fürgent contra Decium

l:

Curialiftee ; illi nullo modo deferenduz: effe, inquit cit. Ant. Mar.

de Nigris. quidquid confuluerit Decius, dum loquitur contra

communem DD. fententiam. Docent communiter hodie, verum

eft, etiam in refignatione coram Ordinariis, & extra Curiam ob

t

tinere Regulam de 20,at queflio e(t, a quo tempore & quare:

(

: eftne communis DD. antz-CC. Conílantienfe &

BI

vel quemodjo z

G3

Concor-

*.9 Conf. 224. W- æ'in'xrequmïatione facta extra Curiam corsm Ordinario re-

1

gulem iftam non procedere 11no quia regula ifta jioquers de renuntistione ipe

telligi debet in dubio de ea, qua fir iu inanibus Papa ; Secuoda rario Decij

eft, quia $. Pontifex facilius decipi ac fraudari po:eft ,. qnam Ordinarius z

l

Addo, faltem primo deceptus ac fuis admiffionibus refignstionis primns prac.

j

judicia intulit locorum Ordinariis, eoufequenter ad ifta przjudicia , & inde

fubortes querelss moderandas acinverta fuit regula de 20 quz cum fit Can.

cellarie , Curiam Romanani potiffimnin: ac «jus cfficiales attingit.

Non pa.

pum relevat, quod regula difponat 20. dies competari debere a; die" praftiti

If

eopfeníüs, & non a Die refigostionis factz , profecto non alia de caufa;.

nifi ut aperte oflenderet Silum Cariz , qu: hine formam praftandi confenfum

d

in Canceliaria introduxit, cum tsmen extra. Curiemm unico contextu fiat refi-

0

(Tandem Silentio alto praeicreunóum , regulas Can.

f

natio . coram ordinario;

cellaria , quorenus funt ejusdem . Concellar/ze, ac 2íías regu'as plures in modo

r:' j

loquendi noftiz fimiles non

,

habere locum in Germania. eum græjudjcjg. OPs

dinariorum,.

l

*

S

$4

ET BENEFICIIS PER' '

Ü

Concordata in Germania vipuiffe '-Reguläm noflrram? nemo au-

f

det hoc afferere; imo dubius eft adhuc dum Curialiftis, author re-

d

gule de 20, quot non ex Rigantio fipra allepavimus regulee au-

[

thores S. Pontifices? preter neceffitarem refpettu Curie ad anti-

e

qua defcendi tempora; aft refpectu Gc:maniae uitra alternativam

non licet progredi; hec alternativa meníium hec eft, quee meo ju-

dicio in partibus noftris regule ftravit fundamenrum: inde haud

dificulter.collige 7 eatenus tenere regulam , uti alternativam, Men-

:

fium, alternativa vero tenet in vim juris communis, proin flante

caufa, etiam ftabit effe&tus inde fecutus tam pro fede plena, quam

["

H

pro fede vacante. Aít;meo & aliorum judicio altcrnariva Men-

fium poft obitum S. Pontificis in beneficiis menfe Apoftolico va-

li

cantibus nullam inducit refervationem, fed ce(far & cauífa & effe-

v

&us, atque fic fede vacante S. Pontifici, extincto preejudicari ne-

quit pariter exeunte regula de 20; aliter fieret prejudicium Or-

p

dinariis Germanie qui fede

ti

habent.

Papah vacante omnes Menfes fgos

IX. Atque ut cauía finalis regulee de 20. eo clarior evadat,

!

adducendus eft Ludov. Gomez h ) qui ait, hic clarum efíe, quod

regula fa&ta fuerit, ut fraudibus infirmi renuntiantis & illorum, in

p

quorum favorem renuntiatum füit, occurratur: quia eo ipío ,

quod renuntiatio facta reperitur in infirmitate, prafumitur frau-

ft

dulenta , ut fupra N. IV. praefümitur fraus ex parte refignatarii ,

fed & in refignatione pura ex parte refignantis ob nudum decef-

füm intra 20, dies, & fuadetur hocex eo , quia infirmus non

f

prefümitur effe in fana mente & quia abfurdum videtur, quod in-

di

firmi cogitatione mortis inducantur quafi ad difponendum per

C0

viam ultimse voluntatis de beneficiis in fraudem Ordinariorum &

in

Exípe&antium ut in fpecie confiderant quidam Dociffimi Re-

d

etentes: 'ex ifto difcurfu infert relatus Gomez » zffa vatio Genera-

l

5 efl tam in Curias quam extva Cuviam Ítante nunc repula , utique

jà

poít alternativam Menfium ratio generalis eft, tam in Curia quam

u

extra Curiam; nam ante alternativam infirmi pura renuntíatio ad

frau-

üp:

Tnanus .or.d-.in.ariorut-n prafumi nequibat quavis ratione effe in

dem

h) Z ve7 de infirm. .fe/äg*n. quæ]l. XX VI ubi refutavït Decarti,

*

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. ;;

«

dem ordinariorum vel Exfpectantium; quia: neque regula, neque

i

ratio regula* extitit ante alternativam. faltem in Germania, inde

]«

etiam violenta & ficta ratio fraudis confiderata in regula non mili-

l

tat ,. nif: poft Concordata in refignatione facta coram Ordinariis

extra Curiam obitu contingente in Menfe Apoftolico..

d

X. Tam ante ,. quam polt Concordata receptunr erat ,. ad-

mittere refignationes, in-& extra Curiam promifcue, ac primo

n.

i

fibi limites pofüit per regulam Cancellariee de 20. S. Pontifex, &

Natio Germanica divifis. jam per- Concordata Menfibus regulam:

kn.

eandem: totaliter adoptavir in vim juris communis; quatenus refi-

nationis admiffio extra Curiam vel in partibus facta ratione Men-

de

i

R

um.uni & alteri prejjudicaretz ecce ratio finalis regulae Cancella-

rie refpectu S. Pontificis eft a. Curia tollere & fraudes;. & praju-

!s

e&u: Gernianie eft tollere

J

dicia: ordinariorum ;; ratio finalis re

prejudicia Türnariorum; propter

uas rationes, inquit Rigan-

j

tius, ) emanavit regula. Im« Ne ordinarii fraudentur jure fuo;

& 2da nede Beneficiis Ecclefiafticis inflante: vitee periculo: difpo-

i

natur eodem: modo ,. quo fir de bonis patrimonialibus. . Jam in

od

Germanic Curiis nec prima nec fecunda ratio ante Concordata vi-

»

in

ere potuit in refignatione pura, quia refignans nude ad' manus

0,

D

rdinariorum: nec eorundem prejudicium; nec'eo,modo , quo

MM

fit de bonis patrimonialibus difpofüit : prefertim ubi refignationes

il

in favorem adhucdüm incognite fuerant.-

«

XI. Refpe&u Gallie: regul queftionis in. Parlamento regi-

jon

ftrata füit modo in anno' 1493. & pro lege regnirecepta, & tamen

dicitur favorabilis ; refpicit falutem animarum:non eft odiofa, fed

xt

conpruit Juri corimuni;. ceu tener vulgara : apertum igitur eit ,.

T

ante Concordáta: nec ibidem viguiffe: regulam in favorem Exípe-

$-

&antium, & presjudicium Ordinsriorum; . :

s

1L

. XII. Iterüm in Gallia eo jüre vivitur; ut folum regulze füb-

[

Jarm

jaceant refignationes ,. quee fiunt coram Papa;: fécus illee; quee fiunt

coram: Ordinariis , k) & rationem affignant: illius pragmarict ,

d

rum ,

t

quod msjor fraudis fufpicio- infit renuntiatienibus beneficio

5

lem

i) Ad reg. XIX. Cancell. n. 15;-

q"uæ

— k) Telle Rigantio 1. cit, n. 72

k

T

$6

DE DICNITATIBUS ET BENEFICIIS PER

