a) 2n cap, illud $. de Major. & ebed, -

b) Adde cap. 2. & 3- de trausl, Epifc.

Boemer Izö 1. tzh!i'II 9 )V

Hj

l

€) Cap. 2. & 3. de traml. Epzfc

Je un—-cï Fr-

*

d) de. Gonzalü $ can 3

N

i — DE —'DIGNITAT.IBGS ET BENEFICHS$ PER

tíi

Spirituali inter Epifeopum & fvám Ecclefiam ejusque inde "téfül-

ripo

tante Vincnlo i

n

^

valur, veshniüs. ex fs du Bvl

ceni

RBape.e) - 3

l

Tnri

HI. Verum &liud eff inren'nm Tanocentii L. Conatur hic

'pot'u

ufüm Ecclefie fenfim receptuüm myftica. quadam ratione illumi-

teli

nare, quotnodo adimiffiones ':fefägga*ïiöümülpiïiyäzivgï.ac?, 5« Sedem ;

f&nt

fpectent , & u(us eft hac "Cómparatione , pnon ut renüntiationes

Pl

E

pifcopatuum Sedi Romanz referver, vsl rcíervaras dicar jure:

vinc

divino £) íed .

ui

"

pii |

illuflret.

t refervationes , qus& *-j;xm".gohüïfuïtäc funt ,

ficcd

IV. Ratio iexüm conï'fïi'*tu&näi refervationes. Cefïïonum & Z-RC;.

p

func

fignationum pro S. Pontfice non eff petenda ex comparatione.

vinculi Spiritualis cum 'carnali vinculo & conjugio ; fed ufui jam

f C

vitit

introducto adaptatur lumen, fitque exempluim; non precife ratio

petiter ex Matrimonio carnali , fed tantummodo fimilitudo aliqua

[

[7

infituitur. . Metaphorice -tantum Paftor eomparatnr Sponfo

poren

Ecclefie non ratione perfonarum & animarum , quarum turot

ee.(ïun

ttantum eft Spiritualis : Sed refpe&tu rerum , quas infert Ecclefize,

b

& quoad diflolutionis difficultatem.. .Tta Schilterus g) Innocentio

quippe viro lireratiffimo incognitum effe non potuit, nec fuit, h)

vinculum.carnalis.conjugii longe ar&tius & infolubilius effz, quam

Epiícopi cum Ecclefia fua , cum tam crebree de ifto faerint difpen-

ij

:

a

2

H

?F

tiones, fintque etiamnum, prioris Ng;p carnalis nulla fuezjit, nec

futara fit aliquando.

?

.

j

V. Infimul c

]

L]

rcurncidere

tur £ali. modo þ&&üasJPontïE&iä ad.

j

k

Ínit

tendi ceffiones & renuntiationes Epifcopatuum , fi obftinatius

bl

duo illa conjugia omnimode equiparanda effe contenderetur. cum

n

tamen ex mente Pontificis, vel falrtem ex confuetudine, & continna

Ecclefi difciplina habeatur, quod per ceffiones, depofitiones, &

DN

Pon-

Wt

txfa:g;s;.lab;-i'c::ges, que ceu caufie majores & mepis ardne foli $.

stifïci

Jl

J

e) be qu& Gratianus Can.. H Caufa:/7..q. T.

"

f) Quod falfo arbitratur Bofhmerus 1. cit- $. V.

vf

r) Inft. Jur, Can. lib. , tit. 16. $. 12. in notis ex- Baluzio.

h) Ut patet ex ejusdem propria epiftola ad Ferventiam Epifcopum, de quo

iníra.

;

LT

RESIGNATIONEM IN CURIA VACAN'TTIBUS. : ;

u

tifici refervate (unt, vacent Epiftopatus, i) . 'Non ergotanto cum

It

ripore & tam ícrupulofo examine vexandum eft Capitulum Inno-

centii decrerale; cum ratio-& comparatio fit hujus generis, ut illi

1

Innocentius non innitatur;. nec-aliquid.viejusdem innoverur, fed

Sane 1n-

u

potius ufitata difciplina fuffrapetur, commendeturque,

telligentibus id nullum dubitationis. fcrüpulum. movet:: interpre-

N

tantur enim Innocentium flatuiffe ,. penes folum S. Pontificem: jus

n

effe difpenfandi de' utriüsque. Conjugii Spiritualis. &. Carnalis

vinculo, ubi jus & fas eft. Deus enim utriüsque author eft' conju-

?

pii k) Itaque cum Specialiori. modo S. Pontifex fit pofitus regere

Ecclefiams cumque fit Vicarius Chriíti , potiori Jure illi competit

t

poteftas utriüsque vincula relaxandi ; .ubijus & fas erit, quia eft

[e

fundamentum, Caput Ecclefize, & Vicarius: Chrifti :. Soli prima:

I

tui competit per univerfam: Ecclefiam ligare & folvere; idque di-

10

vinitus.utut Metropolita in Concilio Ptovinciali caufa: copnira ad-

u

miferit Refignationes Epifcoporum comprovincialium; non tamen

fo

poterat aliorum , quod adfcribimus fedi Romanz lege diviná:con-

X

eeffum; aliud eft habere claves;. & aliud. habere poteftatem Cla-

£

l)

me; uthuchabem .Sgecialj -.kymodo.Betuu'gs ,.,ejus

9.!-1? Sucgglfores;.l)

1)

L:

i S RE

j«

: 3;) ViaG'o;nafezmcap 3. in motis;. verbo ; fortiu: visculum. Cäerü'm foluto

er S, Pontificem vinculo hujus Spiritualis Matrimonii ; an*'Cägi:ula-vfuam'

:

; retincam l'a& : eligendi aliun Bpifcopum 3 3.fputgtug. inftas

X fuxta.illud a& 2o. Epifopia: Spiriru' $: pofei funt , vtgere Eggzgm.,.üeä 3

"Ecclefiani!Dei ac Sponfam Chrifti ,. com qua conjunctio: Chrifti. infolu.

U

bilislege divina^, mon vero , quod Epifcopus: hanc.vel illam. particularem:

EE

in $po

píam fusm habeat

t lege divina- fedsfolu-mmodo celefiam. Pei fibi con;

a

, ereditam. habe:.v

f) Inde Ihnocentius IIT. fib. I iEpiR. A 1$3: ub: Fävmtïno*Epi'i'c'opd-.s'crï;

bit' ; quamvis finus. Apoflolorum. Principis. Succeffores-,- non zamen-ejos aut-

ü

Alicujus Apofto/i vel bominis ,

ed ipfius fumus VFicariüi Jefw Chrifli, uudequos

JDéus. Spirituali conjauclione ligaviz ,. on. bomo ,. quia non. Vicarius bominis ,

?^

ed Deus ,.quia Des Vicarius fepaxas ,. cum- , Épifcopos a. fuis fedibus per- eórum

effonem ,. depofitionem ,.do" sranslationem aliquaudo removemus ,. qua-tria ex

bac, quam offendimus, vatione meriio funt zauzum. Romato Ponzifies vefervata ,

10

qui licer alios Epifcopos. vocaverit. in. parzem-f'o£icitudinis ,. fibà tamen verinuis

gleuirudinem porsffatis, — Adde cap, 2, 3« & 4» tit, dé translat, Epifc.

M obE DIGNITATIBUS ;ET(BENEFicns PER

ff

flo

lo

vipitus fdz]ji)iva?ztr aninculum ;»Sþii?z'*iim'li: matrimoni

,.,

Qu

;EPifCQPi um Ecbläq, cul venuttiat.

ï Conf'e:que—nter;appare.t,ï--quain'j'fïiï'fdrä*ïïöähmerus l. cïtj at«

pof

uat füuminum Pontificem non tam Canonica Conftitutione, quam

PJO

T

ivina Taftitutione voluiffe. ceffiones, . translationesque Epifcopo-

rum fibi foli. habere refervatas: ingens enint;error ;; & manifefta

d

eft eequivocatio. . INullibi dicit-Innocénüius juve divino ad folum

Romanum Pontificem pértinete Epifcoporum ceffiones admittere,

&t

fed hoc ille unum pér füos; Decretales innuit;-fe pen(àta Ecclefia-

fia

rum utilitate & neceffitate;. non humana;: fed divina potius autho-

ob

ritate unionem .vel , conjügium .Spirituale -diffolvere, -& eatenus.

C

divina , quia

i

divinitüs eft inftitüta prima fedis authoritas ve

&

»

a

matus, quod noi vult intelligere ;Beehniérus: ..

123

"]

s

E

f

£

JI. Quünigián érBó prioribtis Seculis nóndum refervata fue-

rat hec infigüis poreftas.-mi) cum támen lótigd temporuürtí ; évenz

tuumque «iciffitudire-jatrt invalueràát ; àt eà poteftas .ini & foli

primz fedi refervaretur, :bene dicirur . illam effe "inter privilegia,

& jura prirmartüis divinitus inftituti ,. effe;iriter früctus; .qui divino

ex prima

t

"

die

u ,veluti.radice ,,ägffloiju;;i;ï, i;quï'Qi.l;)d,fC 1llæüïquoque ceu

divinam .reputari. -

&

H

fi

fv

TI, Transini

i,.quod docet Van -Efperi ; vinculum Spiritua-

uthoritate humana fuifle introductum, íd q

verum eft pro particulari Dicecefi; ;nam 'Epifcopatus in fe eft

þer

vinitus .infüitutus ; ;& .divifio -Dioecefeos ,. vel ; Archi -- Dicecefeos

hàl

Is

fpeétat ad Ecelefiam .vel S. :Pontificém, .cüi relictuim eft difponere

de eo ,. quod bonum Ecclefie regimen expofcit; cum ergo Dice.

u

cefes & Parochiee non a Chrifto, -fed ab :Ecéleíia fint inftitutae,

um. circum-

cumque ex variislocorum ; ;fjempomæn,.,v x Eexz(bnax

l

ID) Ut in $pho Piï&:ï dl&um, atque enamm do&rïna VanEfPe" m J.&. U

P* U tit. 1$. cap. 4« $. 18. Vinculum conjagii Spivitualisfola autboritate bumaya z

quod interim transriutto ) induélum , illudgue mtlzis Sgculis non Solius Roma-

ni Pontificis , jäf:l do* Syttedortumn Prow'm'z'ulimg autboærältate- fi:e:ri: dzj/olumw

'RESIGNATIONEM IN CURIA WACA&TIBUS. T

flantiis fzepe evenire poffit; nt propter majus bonum vel alius pa-

ftor fit. ponesdus, novüsque .transferendus, in tali priori vincu-

lo difpenfandum effe; & id a S. Pontüfice fieri poffe, prout &

quondam in Conciliis Provincialibus fiebat, dubitari nequit.

IV. E contra etiam verum eít, Epi(copos a Spiritu S. fuiffe

at

m

pofitos repere Ecclefiam Dei, n) etiam jure divino & naturali

0«

probabilius renetur refidere faltem in thefi; & fic.non poteft mo- .

i

fh

tu proprio, :abs

clefia fua. 0)

que authoritate 1egm*m1 fupemomsrecedere ab Ec-

B

m

. V. Unde fi cauferis , 'S.

.-P'o*nfific-em mhïl immutare '-poïï'e'c'if;

,

-

caea, queunt juris naturalis vel. divini; intelligendum hoc,

u

fi quid. furis naturalis vel divini pro omni hypothefi,.& abfolute

lUS

objectumin f& immutabile pro omnibus circumftantiis, non.vero

ti-

fi tantutü

in Thefi, jvel t alii volunt ; qu,oacfï, .:z-fhï?'üantiam fit qfiur'i's

&

-

z iab- sXVIL..

-

i

cOmzhfï

:

d

quo ,- e an coram. Tumam, -val "Sng*' AR

i

vatanie Corafà. Capiruld feri poffe

i

10

bei L Reügnauo 'T, ";»quää :eft. libera «ac '-fþdn*tanää : Beneücu æel

e

dignitatis fibi proprize coram Superiore-faéta dimiífio , alia eft -

expreffa , alia tacita; una fimplex & pura , alteta conditionalis in

favorem tertii , cum & fine refervatione penfionis &c.

ld.

** UIL Deber ergo fieri coram legitimo Superiore ; 'ad quem

i

pertinet jüs inftiuendi, & deftiruendi poteftas: nam renuntiatio

05

habet vim deftitutionis, & fieri deber.coram eo , qui juris dictio-.

[

nem habet in renuntiantem , ut funt Papa ;' Epifcopus, vcl Capi-

non habet jus

tulum, p) ;?lis -vecol-.l:ray non e& Tumanus V,' ;qt:li',

tj

- inftituendi,

'n-

n) Ad Ephef. 4. & 1. ad Cork.k nConf Daude errarchEccïef -Cap.'V.'leögt I

M

$. IV. p. tot, ubi nominatiffim

4

i Autlioresrecenfentur, defendentes poteftatem

Epifcoporuimn proxime & immediate a Chrifto elTe ir fingulis Praíulibus,

U.

o ) Bóckhn lib, !IL tit IV. $. r. n. 5 & feq.

/

I.?Gibert' Tmh. Ill.tit. de Reþ'gn; Reg. |

u

) Azot p. 1. lib. VILH. cap. XIX. q. V1

j

XV fol. 8$. Pirrh. ziz, de Reuynz. . 6 8. Schma!;'g:. eod.«zit. 1i.. 3.

l

C

j E mGN*ïTATmUS* ET BENEFICIIS PER *

infituendi, & deflituendi ,. fed' 'eïx'"äiüiübne 'Türni, ex conven-

tione inter Cápitulares obtinuit jus nominandi' perfonam ; ficut

nec Patronus. etiamfi Ecclefiafticus ,, nihil dicendo.de Eaicis. q) -

IlI. R"efignationem. Beneficiorum; qua ad Collationem.foliüus

Epifcopi fpectant, poteft Capitulum Sede vacante recipere , quam-

dif

vis alteri ea conferre nequeat r) nam recipere refignationem.per-

r

tinet. ad' Jurisdictionem. Epifcopi ordinariam , & nufpiam inter

"

&1

cafüs exceptos

p

onitur . quidquid dicat Ré»ff.

; Güaranie , €9 Pm.

(e

bing. Prior confentit in refignatione mutua.

nb

IV. Refignatio S. Pontificis, qui Superiorem non recogno-

Ícit, eatenus tenet, quia'qui fupremus eft, in cauía propria',

o

judicare pote(t;.& fic refignare exemplo Coeleftini V. ;. & aliorum

qui abdicato Papatu veterem vivendi ftaturn. reaffumferunt ; fie

[

Bonifacius VIHIL. approbavit conftitutionem. Coeleflini Vi eam-

W

que inter alias ad perpetuam rei memoriam referendam conítituit.

[

V. Etiam refignatione definit effe Imperator , ceu docet

exemplum. Lotharii. refignantis ;. & Guntheri. Schwarzenbusgici

v

jura fua Carolo 1V. cedentis. . Item Caroli V. at nom'ex folo

fa

arbitrio ,. requiritur caufa & modus v. g. advería valetudo , eetas

ingravefcens, & .inde provenientia; incommoda : moduim 'quod

átinet, imperium paéto-delatum nonnil mutuo

s.

pacifcentiumr,

[

fan

Electorum íciicet. confenfu poterit refolvi.. s),

Lds

n

al " Sc SMMLE

q). Vid..de Nigris zra

€

A

P

Qu

h de vacat: Beuef.. lib. J cap. 4T. . s1..18, & decif. Rot. 16;

. Jati 178 1«ia Hildefrmen- Cauonicatus u. 2 Refignatio Canonicatus in Eecclefia

p

Cathedrali Hildef; coram Furnario ob defedtüm potcftatis recipi nequivit juxta

opiniionem Card. de Luca de Beuef: difc: $. 0. q. & eum in hiis terminis dici

non pofhit vacatio; L. B. de. Nagcl nullüm obtinuit'jus, fed eveniente obitu

Werneri in-Meníe Apoftolico rite. provideri potnit Comes. Hieronymus Fran.

€ifcus de.Colloredo, & .Succeffive L, B. de Beroldingen obtinente priore alium

Canonicatum in Metropoli Salisburgenfi.

f) Palao. Barbofo - Waeflner. Schmalzgr. Leurep, . conf, .Differt; de : poteflate :

Confenfü & Confilio Capituli, Mog. 1738. edit. defend. Gemming Se£L. 11

3. F. quia. Capitulum. poteft deflituere inviterm fede vacante i2 Exzravag.

Execrabilis Toanzis XX1I, ergo &. volenteim. Flam.

lib. VIL queff. XXHT..n. 20. d 11. pag. 2374.

Parifius .de (rcfgu'. 4enef.

$) Struv. Corp. Jur, publ, cap. XIV. 6; VIIL. & IX. interim Ele

CtO

a

i

res precife.

:

renuntiationem Imperatoris recip

G

]

citaere non;

ere nequeunt; quia lum

poffapt, Bald. Parifius -ljb.. VIL q. X

RESIGMATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. 5

nu

Qt

5 XVILH.

ARefguatio. im favorem zerti.

h0s

TI1

74 1n monümentis Ecclsfisfticis vereribus nullum depréhen:

d.

et

ditur veítigium refervationis hujus in favorem tertii, . ipfzemet

renuntiationes fimplices & purae erant rariores ufque ad Sac. XI.

lil«

& XII. ubi Schisma Gregorii VIL. & Henrici IV. contentiones

de inveftitura, Simoniee labes &c. &c. multiplicandis refignatio-

Q

nibus occafionem fecerunt ,

t

ex tunc. ve;þementerv,; mulnphcari

ceperunt,

it]

1. In Collé&ione Canonum Szculo XIl. per Gratianum

:

facta , etiam anteriorum Coll:ctorum Ifidori ; Burckardi ; Ivonis

nequidem occurrir mentio de refigratione ex ca

i

V HSupU od

fed ortum füum deber Saculo XIT. t) -

of

v

a

f

III. Econtra refignarionis in favorem tertii nlillüfn occurn:

veftigium in Decreralibus Gregorii IX. Secu

:

)

iÜ

lo XIII. editis, nec in

5

EXFQ Decretalium vel Clementinis. u)

?

"

.

-JV. Quanquam illa Simonie .

labes. fundamentum | :qäoqüc

Xl

C

.

e

h

J

cerir refignationi in favorem

faciliores enim Epifcopi facti

funt ad acceptandam refignationem , & ad. conferenda: Beneficia

illis , quos refignantes defignarunt, ne retinentes Beneficia alio-

iudinex vitio Simoniae ad erern

!

& dampationis bgæathr;um gpræc?.

*

p,ïza:cntgr. Xj

fxä

"

M

Ca

1]

'. ,t»äx.conf; cap, $- dev p;-æZ. «deü:mtgiih ex ;'fo-neilfb: Furoa. fdb Alexmdro III

u) Parif, lil. 1. q. 2« n 1. de Refign. poR Puteum & Gonzal, gloff. 14. ti. 4. d j-

:.^ Gibert Corp. Zur. Canon. tom., Ill. tit. 9. SeH. cap. 3. $: a. reg, 1. f.94-

l

; Behmer cir. de Renuut. $.. XIF,

:

: P-üï'uf x-?wgwefu'yu-ri: pgm*: 1:'?.» IF.-tir.

XIX. 534

4) Exemplum hujus dedi in differtatione de Ecclefutum Paroclialitm Secua-

ïo

gitate 174 Y«

. edit, cap. 2. $. 2V ubi Epifcopi Refignationes Laicorum in Ec-

clefiis Paroch

4

islibus , quas invaferant contra -.Cano*nes, » t&men admiferunt in

:

favorem Mong&efio;.änt,"

20

"DE DIGNITATIBUS ET BENEFICHS PER -

nl

$- XIX.

;ud

j

(e

L. Tandem in fine Seculi XV. & i'ni'tiö Sæculi'XVI'. in aper-

dat

tum prodiit illa; qu& fuerat ante occulta,. mens refignanrium, &

ti0i

irfepfit mos exprimendae hujus voluntatis quafi conditio. neceffa-

b

zia , ut collatio fiat in fávorem tertii fic & nonmalter y) ..

pf*.ï

P

P TEU qupidfïdib.atf GOnzaläzg.» Z )':.--reG,gxdaiibniS«.-inffavö;"'em

ufum vigu

iffe fub. Alexandro IlI. ad Pontificatum.1

J

j*

;

1

4

r

p*

s

$-

719. aiï'umt..oga')

et

Permuratio enim eft duplex refignatio in favorem

. II Etenim.his refpondetur ex 'Thomaffino.:.b ) Refïg,gfnätig

erat fimplex, & pura, pactionisque expers; obligatus tamen. erat

Epi(copus fidei. vinculo , ut alteri alterius. Beneficium. conferret;

Vel dic cum Van.- Efp

en. c) permurtariones iftas effe translationes

Authoritate Epifcopi factas, & lier de r

igore talia. Beneficia. vere

vacent , 1amen equum uom eft ,. alüs confervi

Y

vel ergo refignatio eft

O

libera ,. vel faltem: nom eft ea, de qua Se

rmo : quia anre finem

a

Seeculi XV. claufülee hae 2 in favovem z uor alias', frc 69 non aliter ;

f

in procuratoria nom coeperunt irrepere. d)

Argumentatio- enim

de permutatione ad refignationem.in favore

m non procedir; quia

f

in permutatione: non eft imago: liaereditariae

fucäefüionis ; ficuti eft

ni^

in. refipnatione: in- favorem. e.)

- IV- Facilé tamen eft. arbitrari. difciplinanr: refignationis in

In

iäv'orem;fundari-. in Ee.rmutatiOn'f:,, &. exinde. fgam; traxiffe:

origi-

Da

nem :

euc

yj,.fflid:naiïïh;l[ cit. tos; x lib. xcapgog I

&l

q. 2 53 Petrus: de.

$. Flam: Par,ïüläs de Reftyn, lib t,

daE 9.

Marcä*da?aricord.*Sääärd;*io" iif:þf lib; FE cfnþ": T

d

x) Jn cap. 1. ". 7. de

Preb. & ng;ntiu; in Commenz. i lc;g;

v.me:ce;l)izrire- 455 n: 3.

à) Ex cap. ex parte: 12» . de Offic.. Sud; deleg;.

lg

electo , ex: eap, un. de rer, permut, in. 6.

[

& füb. Befnifäcioi VIIIau 294.

P

b) L. ciz. t: 13, o 14

3

qu

3

£)-J. IG U. D z. 0L IH TA .

;

i

DUIR

C

N

d) Tefle Tbomaffin :: Van - Efpen ,. :

P Th;o*;og;;küpre&gi V(.v)rd.'*ISer;: B M,

V. in noiis HiE: 17$1. Prage ediz, lib, 1, tit. 9. de retiunt. $. $. do»» 6,

&). Gibert, J cis, 20m; 411. ziz, 9. de-refieu. Setl.. V. cap, 2. $. 2. reg. 3. p« 94»

RES*IGN'ATIONEM' IN CURIA VACANTIBUS, r

ném : hec intuitu Ecclefize utilitatis ;! vel neceffitatis: Epifcopo

judice. & authore:primitus permiffa eff : dein ex- Clement. unica

de vev. periut: per Clementem V. Sec. XIV. declaratum:,. ne con-

d-

ceffione Juris utentibus , &,permutantibus; circa Spiritualia illu-

datur ,. nullius effe firmitatis; fi qua beneficia ex cauía permuta-

(

tionis ab aliquibus refignata , aliis quam. ipfis permutare volenti-

bus. conferantur : poítremo hec intima: voluntas & occulta fpes

«

permurantium tranfit ad. refionantes quosque citra permutationem,

aft nonnifi- poft Coacordaia. condita ; & circa finem Seculi: XV.

i

practicari ccepit ap

Vr alf"tüm'queï"inä Concordatis Germf de. iisdeniï*

c& ülen:iþm;.. f)

um

)

Til

2$ XX

K,

[

C ntm : eam mox' m : Gallm motus excztatz f utit. .

Ó?

n

. I. Subito ac. nata eft. refignatio in favorem ,. flatim in Gallia

Sec. XVI. queftionem excitarunt ; an licita, vel illicira ? his

A

affirmantibus,. negantibus illis, tefte Ruzeo fupremae Curiae Pari-

lw)

fienfis Confiliario , Thomaffino , & aliis $pho priori: recenfitis.

n

ia

IL.Nom obffante; quod refignationes in- favorem: per arre-

f

ftum fuüpreme Curie Parifienfis cenfz fuerint illicitee ,. & Simo-

nice ; ufus tamen illarum nedum in Curia Romana: invaluit ;

fed etiam in- Senatibus- Regiis admiffze fünt : quia- poteft quis

In

inroxie & pie, g) quem: pium: & innoxium: novit; optare fibi

l

Beneficii Succefforem ,. füüimque Votum-Pontifici aperire : poteft

eiiam Pontifex vori- comporem: facere nulla interveniente pactione;.

:

& non attenta condirione inuuli; & vitiofà refignantis.. .

l,

-'—.

T

III. Succeffive quando Carolus IX. Gallize Rex füos ad Con

eilium Trident. Oiatores inftruxir monito ; ut poftularent abo-

LT

leri. refignationes in. favorem ,. & rejici a Curia Romana,. fre-

ii

quenter enim füfpecte fünt de Simonia: nulla defüper a. Patri-

bus Concilii capta: fuit' refolutio , licet alias: in quamplurimis an-

&ativae ,

nuerint ; ita exclufa fünt marndata de 'pi'övid*endö'-,. cxfpc

referva-

bf ) Van- Efpen 1. | d.

£) Ut verbis "Thomaffini utar J. c, t 1$;

22

DE DIGNITATIBUS ET BENEFICIIS PER .

refervätiones mentale$3. h) Plarium inde eft conjicere , refigna-

tiones has in favorem a Patribus Concilii non ita odiofa

J;fitan;es fuiffe ,habitas. i)

;

$. XXL

f

Stilus. Curie propterea l-z'mmummg

[f

1. Attamen circa refignationes in favorem. mandari.tic:.-(ïfego-:

$io XHL.S. Pontifice nonnibil immutatus eít ftilus Curiee, Ro-

$

fnane , nt.omirtaniur in-frontifpicio fupplicationis ad latus dicta

j

verba coníüeta: ref/gratio ad favovem.

E hodie dicitur refignatio

Á

fimplex, qua quondam in favorem, illa autem, quz vere fimplex

H

& pura , -dicitur fumplex f/e proviffoue : in priori ad favorem

j

teruii unus fimpliciter refignat in manibus Papa , alter autem refi-

gnatarius poftea Supplicam porrigit pro eodeim 'Beneficio obti-

Á

nendo; Papa vero non habet refpectum. ad mentem refignantis;

fed ad Supplicationem humiliter fibi factam a refignarario. k) -

[

.]L Er quia in hiíce peragendis reáguationibus in favorem

certae perfonz , aliqua contingere poteft fíaus; prout antiquitus

«

eveniffe , experientia fortaffe docuerat 17 idcirco S. Sedes Apofto-

i

lica provide modum definivit; qui legitur in Reg. 44. Vodie 4f.

ti

Cuaacellavia , per quam difpo(uit, literas Apoftolicas earundem Re-

fipnationum ad fa2vorem nullatenus expediri, nifi renuntians aut

cedens ; fi.praefens in:Curia Romana fuerit perfonaliter, alioquin

bil

per Procuratorem füum ad hoc ab.eo Specialiter conftitutum , ex-

d

peditioni hujusmodi in eadem Cancellaria expreffe confenferit ,

f

& juraverit, quemque modum effe fervandum

.dixit Rota utpote.

;p;æ fe ferentem formam. m)

5. XXIL.

;y) se]]j -:.4..-cap. 19. de reform. 'Eng&lliart,t»iz de Refeript..9. 3.

4) Natel. Alexand. TLeg/. degm. tom. 6. lib. 3. cap. 6. veg. 8.

..r;a

k) Conf. Flamin, Pa

)

tif, li&. £. 4. 7. 0.5 6. Van--*Efpeq :pa'rt. ,. 25£, 27,-Cap,

,ior ? ,&—, j

L) Ut teftan

tur Borfat. Cw:þl 393. ft. 12. ver)f-dum.-ea?gb. Gomez.ad ver. Con-

. €ell de publicat. refign. q. 17. $. fed .

E

.

prafars, Parif. de vefgn lib, 6. .ctlp.?öl.xf

5n. 3. Chockier ad reg. 44. 75 9.

l

n

.,;;-)

Decij

*

69. », 31. apad Conftanti

H; sd Statut, 'Urb. decif, 98. n, 12. p. 1£-

Ceor.

Recent, & 7u Salisénrg, -Canam'c?m: $. feþ;tu?,-. 1694.' 5, Præcqm enia

me.

W

d

RESIGNATIONEM IN CURIA VACA»NTIBUS; -

$ -XXIL.

L

Ndk..mfæiäyz. rgþ'gnaiione&'þeizit-w Jfablate , fed vmdicmtz!r a labe. .

Suuoniaca: €9. beveditavie Succe&om':.

I. Propterea refignationes in favorem terti non fünt pen?tuä

füblate, quia Stilus Curiz fuit immutatus: neque adeo exorbi-

je

tantes vel Sacris Canonibus odiofz funt ,. quia intuitu refignationis

f&epe juvenes in literarum ac virtutum Studiis edueantur ab'aliquo

a

Sacerdote fene ejusdem familiz : fzpe bona Ecclefiee ftabilia. ma-

jori Studio confervantur, Ecclefiie reparantur , exornantur ab

X

Antecefforibus, qui confidunt gratiofum hominem fe fuübrogatu-

ros: alii ex Senio vel ex morbo.( utcunque bene meriti ) nunc ta-

:

men minus valentes , facilius inducuntur fpe refignationis ín favo-

rem tertii ad. de

fiafficum: n)

ponendam animorum. curam vel o&icmm Eccle-

E

À

j

II. Ne dicas Sacris Canonibus ffatutum , ne

quisquam füi* of-

ficii querat, aut eligat. fuccefforem , nam accedente Superioris

hj

confeníü , & authoritate licitum eft dimittere beneficium, ut alte-

js

ri conferatur;. & defignare füccefforem, ficut in primitiva Eccle-

f

fia, quam plures Epiícopi fibi Succeffores elegerunt, velS: Pon-

tifici defignarunt coadjutores cum futura.Succeffione, 0) —

I

HE. Durius Michael Rofell, p) loquitur, dum:dicit favora-

biles, fed peftiferas refignationes, quibus boni excluduntur;, in«

(s

digni admittuntur ;. fitque plurimum harreditaria fucceffio, quam

tantopere difciplina. Ecclefiaftica abhorruit; ^Caufa. caufarum. eft

i-

reefis

sfíc&tio carnis, q) Qgia omnes. vglunt' fuos .confär-lg.u.inegs-p

cere:

| & m. Card. P;i;)lq &m Mänaj!erim. G:iubu'c'htüi 3- Mf"'f; 1727. $. dulita-

ziaurem, & inillius confirmstoria 1 2. Msrtii 1728. $: aygredieuzes Cor. b. m

b

Cornelio. Adde Piton.

Difiepr. Ecclef $-T Rigagtium ad veg. ancellä 45..

$& 1f 336.m 3&

n) Abbas Redingius ;

& Hifter. Concil. äd,,Lg.;J:";,t,, Ton. 4

s

: 365

o) Thomeffin. zom. 2. lib. z. cap. $$. dg* feg. Batbof. de Epift part. .. tit; 1.

,

" cap- 3. tt. 40- d feq. . Petrus ipfe fibi Clementem fuccefforem defiguaffe fertus-

n Can. 1. d* 2. cauf.. V II q. 1.

[,

p) Hifloria. Pontificta cap. 4

n

g

Rebuff z pras parz. 3«

*

de rq/ägü. expreffa t 3.

24 *DEï"DiGNITATIBUS QE'ET BENEFICIIS PER

n

«;cer.exEcA:clefiæ., quibus ipfi forte male prefuerunr, ut peffime quo-

Bl

qué illi poftea praffint, & eft caufa, quz jam dudum totam labe-

n

factavit Ecclefiam; aitera etiam eft caufa R«pina pecunia; dum

interim Ordinarii jure Collationis, & Eccl-fia dignis aut dignio-

ribus Subjectis defraudaniur. r)

.02 IV.. Sed primum hoc »ijgä.'ï.ïm -;Qng?tfatuxf, ex 'läzgräs teflimo-

nialibus Epifcoporum fupersimóribus ,. &-idougitare. Refipnatario-

rum dari folitis;.eo énim-temperamenro.obyiami Wer- malo recen-

fito,' excludi bono$, & indignos admiii ; Succeflio. etiam boere-

TCl

Do

ditaria dici nequit, vel Simoniace, cuim non fiat votuitu commo-

di-remporalis, nec de fe vel füi- narura:deüpnatio fai Succefloris ,

iv

fe

uti &.pactum eum fuo faperiore elt.oigoniacum t sigitur Succefho

q

ÁÓon . eft Simoniaca, - nec bareditsria eo ipío , 4juia non. procedit;

fio

E

4iii accedente.füperioris authoriiate- :Altsrum aurein Re

PT ;

bufi.ar -

bus

de

gumentum in affectione caenis fündatum non precludiraditum

refignationi in favorem certe períonc -babilis & 1ionec comper-

CUl

12 ; nam hodie non amplius viget fervor ille & Spir'tus Ecclefia-

Q

Íticorum primirive Ecclefie , ut inutilisfe agtofcenres, fponte ac

N

libere Ecclefias füas dimitrant: proin expediens eft, üt medianite

refignatione in favorem, indemnitati Ecclefiarum confülatur; ne-

r

que abfurdu

m fequitur, fi confanguinel idonei, & h

"

m

l

1

"

;

3bilés ramien

urut .g'?; reü;gnatiog; in favorem ,adm.ittäm;ur.fs:') ET

&

e

1

refa

ä

Ac ï

&

Pronmcuemm a $ Pontzfcequamaþ lemarm admzjæe fuemm

adir

^55 L Refignatio in favorem hoc orlgnms fucetempore fiebat non

itte

tantum coram Papa, aut Legato, fed & Coram Ordinario, quip-

Wa

:

L

pe.n

e

fede Apoftolica.

:cdum invaluerat "refervgc'i'o ,vearu.q;jggmf Reügna—t;iqp-um p;'o

/

El

IL. Galli cieteroquin

«.-.ac:;þöti'traji&gi*usi;r-xþäi reügnatxonemmfävo

U

rem tertii pugnantes, .quafi Sacris Canonibusefler tam exo(a, Galli

ificé de-

J

inquam ;eod*gm iempore contendebant -r&io,x*'kïþ:pofïfe a S. Pont

negari

r) His adde Boehmer. $z. .de ienu?u. $. i4.

s) Vid. Duaren. 4e Sacy; Bclef. wgirzz!f. lib. 8« cap. 24

.n;ïhi pag. 4o6.

LI

RESIGNATIONEM IN CURIA VACANTIBUS. s;

e

negari in Gallia atlmiffiones'ejusmodi zefi

gnationis in favorem t)

m

ut £i denegato.fuerit injuftej ipfi aut appe

^

llent ranquamab abuiix ,

aut ab -Ordi.naiïig previfionem petant.

u - XXW.

IQ

R Suæggiz ;t&?fg;oris Soli S Pofzz'zlïa'z rqfevvnlranmv

- .. Refignariones in. favorem quondam promiftue a S. Ponti:

E

Q

ficibus velut.etiam ab Ordinariis admiffas fuiffe comprobatur ex

Bulla. Pii V. u) Caveant Epifcopi, & alii facultatem habentes ,

iremque Elettores , Preefentatoies , & -Patroni tam Ecclefiaftici ,

quam laici, quicunque fint, ne verbo quidem , aut nutu , vel

lt

Ql

figno futüri'in Benecficiis & officiis Succeffores ab ipfis refignanti-

bus ; aut aliis-eoruni^fignificatione vel hortaru 'defignentur , aut

m

de his affümendis promiffis initer eos, vel etiam inteéntio qualis-

cunque inrercedat : fi fecus ac contra formam pradictorum fuerit

[M

a quocunque

remere atteniatum , id to,zuïml vu:es,

& effe&um 3

"

um R

(

e

2

Jfía tztzmeiz»eræj"&wæibx Hor lzgat Ordinarios vGerikaäiæ.

.Y. Cum itaque refipnatio in 'favoi*'e-m;, Q& finde orta. noi?it'ia

refionatio Concordatis fit pofterior , tempore Concordatorum

A..1448: protfüs incognita , - utpote prius circa tempora Pii V.

adinventaj & ab eodem anno 1568 , plusquam intepró. aut fere

n

integro feculo poft Concordara in Curia Romana introducta,

4

praéticata & refervata; ea nullatenus lipat Germanos, qui taritum

t0

tenentur refervationibus ,^ quas Goncordata exprimunt , non

Pon-

autem aliis poftea intmdu&iæ .quæ'fi- ïv-adm--if;t'alfïm.r;,. coram S.

d

YO

l

tif'fce

:

jl

t) l. vTefï:e B(;;Cha du BiZliot'b.;r&/'igfvmrioü.:p. -'W'; .äla.r æ;ïg/'zä-ü&i(:ü:.

uj La $8. qua incipit. quapta. Ecclefie .Dei. a. 4568. edita tom II. Bullarii

de

pag. 252; ubi refervatio harum reticnationum. primitus introdücta fuit, &

Ordinarius omnibus interdictum, adiittere refignationes in favorem.

;ari

x) Bulla ciz. . 4. do* $. Ífin, maxime enim $. Pontifici convenit »coglwfce&"e,

E

aii caufa fubíit ut contra Canones SuchiTax nominecur ab Anteceffore,

26

DE DIGNITAT!BUS: ET. BENEFICIIS PER

tifice tantum fieri poffe; & nom þæque" coram: Ordinariis Germa-

[à

nie. , totam.pene altern

Vi

evertere apte natee funt..

ativam. inenfium » totaqueConcordäa

» ; b

b

II Nec juvat dicerey quod' in Concordatis fiat mentio renun-

tiationis ;; nam. Concordata non aliam refignationem intelligere

p

0

potuerunt; quam fimplicem. refignationem ;, vel: renuntiationem

IK

fecundum juza;.non. vero: aliam. tum: temporis. pror(us incogni-

tam ; fiquidem. refipnationes.in favorem: plüs quinquageris 'annis

f

juniores funt: Concordátis. y) Dein renuntiationes in Concor-

p

datis expreffie nonne seque coram Otdinariis ac S. Pontifice fiunt ?

of

Neutri parti computentuv ait. Martinus. V...in. Concord. $. ro..

III. Minus ad' rem facit, fi' dicas refervari: in. ipfis Concor-

datis Beneficia. vacantia in Cüria:,. refignata: autem in favorem

vacarein Curia. Nam. facilis eft refponfio ,. refignata in favorem

[

vacare. in. Curia. per. aCtum. in. Curia; confüumgmatum ,. non vero

n

refignata extra. Curiam., coram. Ordinariis ,. ergo eque ac coram

W

S. Pontifice nunc. fient: refignationes: in: favorem ,. prout fimplices

refignationes ,. feu renuntiationes :: Aut dicas refervari: in Concor-

datis vacantia.in Curia:vacariorie & refervatione id temporis nota,

q

V

non autem ignota.vel incognita ;; notorii fiquidem juris eft, pa&a.

N

& contractus: non: tralii: ad: incognita ; feu incogitata..

pi

.. TV; Rur(üs dicant alii

L

e

: Conftitutioni Piana , Concordatis

VI

utut contraria fit;. in refpectum S. Sedis: earenis connivendo qui-

ef

dem: acquievit. Germania ;. quod: refipnationes. in: favorem. admi-

ferit ;, & ufíque:nunc: benigne: patitur (üper- Beneficiis in. Concor-

f

datis. expreffis. feu alternativae: fübjectis fieri refipnationes in. favo-

$

rem ;. apte- refpondetur ,. Germaniam. fimili: conniventia: referva-

l

tionum in Curia:non tantopere: fibi prasjudicáffe , modo illas Sedi

Q

Apoftolice: nom privative: concedat: , fed. eodem: gaudeat. jure ;

x

Íolam. igitur refervationem: refignationis in: favorem Concordaris

indubie. pofteriorem . Concordatis quoque pra&judicare contendi-

ana bene

mus .. de pr&fenti . atque: .intuitw.;ïhujugr-,, Conftitutio: Pi

. dicitur

3) Van-Ejan ii s 37 « 1 . 3 vid. $. VIIT. & n.

z

RESIGNATIONEM IN CURIA ZVACAN TIBUS.

E d

:

u

dicitur non ubique recepta; Z) attento prefertim decreto irri.

E-.

b

tante Concordatorum , quod removet quamcunque aliam reí(er-

vationem , aut quamvis aliam difpofitionemi füb quacunque ver-

n

borum forma: fa&am, vel faciendam,.

K

V. Proinde attendi non meretur , quod Ripantius :a) ait;

Q

preejudicium hoc ; quod ex refignatione hujusmodi eveiire poteff

ll«

Ordinario , cujus libertas providendi ip:cafü .obitüs coar&atur,

]s

non effe tanti momenti: maxime quia fzpe evenit, quod Bene-

lt

ficia vacenr in Menfibus Apoftolicee Sedi refervatis: .unde iftud

I')

prejudicium reputat velutiomnino eventuale, &incertum: nam

validior.urget refponfio ; pr&judicium iftud habendum effe veluti

omnino eventuale, & incertum , fi promiícue tam in Curia Ro-

u

mana, quam in partibus noflris acceptétur ab Ordinariis hujus-

Ti

modi refignationes. : 'Verum fi refignatio Sanétz Sedi refervetur ,

H

& excludannic:Ordinarii ; Concordatis ipfis Jderopatur, alterna-

lu)

tiva patitur :certum -prejudicium , «& ingens. :ac :tofa evertitur ,

neque deinceps effet ratio , quare una hec & non.alia :nova irefer-

vatio contra Concordatorum tenorem expreffum admiitratur,

[

. VI. Confimilis relevantize eft & alteram Rigantii motivum 'b)

d

expedire januam hanc'apertam 'habere , :ut exinde farta tecta fer-

vetur Authoritas & .Superioritas Papzee , «& :fideles :obftricti ad

Sedem Apofltolicam recurrant ; eamque:tanquam Matrem & Ma-

giftram honorent ; -quafi .per Concordata INatiouis non :obftricti

[I3

u

viveremus ; quafi vero relervatio hxc :novitia állud .adeo .aptum

effet medium .confervandi Auctoritatem Pontificiam , :quo .tamen

11

J

directe leduntur pacta publica , & fides illorum per Sedem Apo-

ftolicam tam'Sanéte praftita:: «quanquam igitur .concedam , per

S. Pontificem jufte;admitti refignationes in favotem , .datis per

a-

Epi(ícopum literis teftimonialibus, & in hoc minime-fim iniquus

cenfor: nemo ramen :non videt , :refervationem refi

£

H

gäau-ioï;iisäpræ/—

»)

judicare Concordatis.

D

]-

üe

z) Se'iïifpania tefert *Garcias parz. T1.:cap. 3. 1. 475- d :299. :de Belgio Zy-

U

pzvs & Van- Efpen: de Germania noftra in aliis emateriis.Knig f« Y5. tit. de

yenunt.-n. 38. Pichler & alii.

&) In«eg. 4$. Cancell.tom. JII. n. a

J L. dt. s« 1$. fol. 326.

7.jfol.'- M

N

pJ

a

$ DE DIGNITATIBUS ET BENEFICHS PER:

-

i a RL

nationés. à

7 favovem: admimfe

g

Sed pereque vf

gquz/:kt,

Ordinavii

Gs

ermaiuis.

*

ä

1. Vexata quæüïo*h'æc- inter Cahohiïï'as, an $. Panti;ï*e imfe. ^

