Hf354_qt-4

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

. DISCEPTATIO V.

JURIS PUBLICI ECCLESIASTICI

CONCORDATA.

^GERMANIAE

ARC

HL-rrEPISCOPORUM

ELECTIONE

IN GERMANIA

SIVE

-

De Refervatione Ap

oftolica d

ignifatum Archi-

-& Epifcopalium ex qualitate vacationis ad textum Con-

jone. CafJatá

cordatorum E/et

, Pofiulatione non

— 4mi[a.

AUTHORE

. JOANNE G

EORGIO SCHIÓR, .

L. EMINENTISSIMI AC

pOCTORAT. THEOL. CANDID, U. J.

€ELSISSIMI ARCHI - EPISCOPI , PRINCIPIS ELE

CT

ORIS. MOGUNTINI CONSILIA-

&IO ECCLESIASTICO, PROFESSORE JURIUM PU

BLICO ET EXTRA - ORDINARIO;

COLLEGIATAE AD $. JOANNEM. BAPT. AMOENEB

URGI CANONICO DOMICELLARI,

LECTORALI AULICO ET M

ILITARI AD $. JOANN

m JHOSPITALI E

BAPT. IMOGUNTIAE PARo.em-

:

Eu

.", E

movzvrm, z.

T ypg

r." . c.*

p

ü 'æ. H«dfn h e

P

AyNo MDCCLXFIL

OR

U.XM

i

—

—

—

P

a

*

r

i

E.

E

E :

4

x

ES

Miid

r

M

-

s

^

2

i*

-t

A

»«,

-

EL

* rbf.

H

K

UA

n

"t

wat

d

M

ES

at

AN

:

EMINENTISSIMO

CELSISSIVI.

PRINCIPI

JO.MINO..

D.

AXlMi IANO

JIDER

ICO

ARCHE EPISCOPO

COLONIENSI-

S. R. L PIE R ITALIAM

ARCH! CANCEL,

PRINCIPI ELE

ï

9. SEDIS APOSTOLIC/E. LEGA'IO NATO

EPISCOPO MONASTERIENSI

WESTPHA LI/E ET ANGARIZE

DUCI

BURGGRAVIO STROMBERGENSI COMITI IN: KöENIGSEGG-

&r ROTTENFELS, DOMINO :« ODENKIRCHEN, BORCKELOHE,

WERTH AULENDORF zr STAUFF EN &c.

DOMINO MEO CLEMENTISSIMO

i

8WJW€WFJMG/'JW&

AC

G 680f 20/o/ J M &

PRIN CEPS ELECTOR

DOMINE;.. DOMINE

CL IEIMLERN LE SSO UMECE !

(

lr

Q

Q

[í

(

Á

Z

uA**

uæ ad ELECTORA-

xmmm

fl

QF m,

LIS CELSITUDINIS

":ts., -.N'***x.

! 'TUJE pedes fe demit-

li

tunt pqgcllæ, Eledionum ca-

u

nomcarum matenem tangunt

m ü

ce-

A

celebris inter- Sacerdomum &

Imperium difífidii quondam oc--

cafionem, fed à pluribus nuncSz-

culis ecclefiaftice in. Germanià

libertatis vix a11b1 fuperfhas fpe-

ClIïl€l]o

l

- Ad Alchleplfcopahs Colo-

Iy

nienfis & Epifcopalis Monafte-

l

rienfisEcclefiarum regimen tem-

d

poribus turbulentis non fine fpe-

[/;

cthummls provldentla, eádem

t

Cas

canonicà elec&tione MERITO-

RUM TU.RUM folo intuitu

non QGermaniáà folüm, fed Eu-

[í

(

ropá plaudente: vocatus. Eccle-

Á

fiam ornas. : patriam. bello pret-

fam erigis, Prafulum decus, fub-

[

ditorum delicium, verusque pa-

trig pater

Di

h

-Non dedi naberls 1taque

vl

CLEMENTISSIME PRIN-

)

CEPS fübditum in tuo folo na-

tum,

munufculum academicum . eá,

quà fubditos omnes; praecipué

literarum bonarum cultores fo-

VCS,

tere,

paternä | bgnigtïicgte admit-

äl

publice votis meas quoque pre-

ces adjungo,ut pro utriusque

emolumento feros TIBI annos

mui in-

Deus ter Optimus Maxi

| Tdul—

Dr

dulgeat, ,Mihiüerö Ecclefiz & Pa-

61

trizfüb tanto Prafule & Principe

ll

pro tenuitate mea ferviendi oc-

[

J

afonem fpedit

5

: EMINENTISSIMZE

yi

VII

JA ELECTORALIS

Vi

CELSITUD INIS TUfE

IX

M

Servorum & Subditorum

À

Infimus

JOANNES JOSEPHUS FRANCISCUS

BROCI&E.

CONSPECTUS

TOTIUS DISSERTATIONIS

——

Qan L.

DE ELECTIONIS ORTU, xr PROGRESSU USQUE AD RE.

SER VA'TIONES APOSTQLICAS ET CONLORDATA

?

NATLONES GERM

K

STM

odus per*vemend: ad ojïz'cza . 6emy'iczæ, (7' d:gmmïef E Ctle-

Z(ä HCAF,

.

A Pnn[zþalzor eff. Elettio,

III, An quoad 9. Pontificem fit jurir divini?

IV. Saltem non equà quoad. Epifcopor'alior &; Pom:zice tnþrzare;

V. Fata Elettionir $, Poutifarir,

VI. Eleciio Patriarche, Exarcbi , Metrapolztæ C

VII, Pepuli J?g?ï*agzum eyat poftulatroum Q mjbrmaïz*vum

Vil $ucceffevà penitur fuit exc!ufum, d* quo feemlo

ad Cæpzm!a

Caibed, devolutum, -

IX.- Quamquam non turbavent elec'ïzonem Prmaper C Rege: Oïz-

entir.

X Nec Ocszdertu

X4.. sed coufirinatio E ptþ*apomm fa&a per Metropo!zta:fum

X1I. Magna tameu- Regum ev. prmapum autboritar ,

e fepà us

aiinabant Epgüopor.

j

X LI,

AXTII. quuper da&ant m*veþtturm per ammlum e 6zzczflum coui-

] l

X

vente Ecclefia.

XIV, ldem jur ex fundatioe "vel prrvz!egm competens alzmäz jem

Lt

abdicarum . Impevatores Cmc!mgm, ( Ottones.

AV, Faia Libere Electionir jub Henrito I V,crF.

Xl 4

Xl

AXUI. Dein à $. Pontificibus veftricía per w/æwamnef

AICLE wcejw vefer vatiouum. Apoft, excitaum metus ia Eccle/' ia

Q Imperio, vvavidsque apud . geutes.

HIII

X V I1I. Germania poft Concilium. Bafüeenfe Coucordata juivit cum

Eugemo IV. ér Nicolao V.

Xl

A.

C€ AP, II

. DE ELEUIIONE NON GANONICA, CASSATA ET

POST ULATIONL NON ADMISSA.

P I/

leétto ut fit canouica,

X

]

3 LE

1. TT euemur. Capitula Germ ezd jbrmam czzp quia propter,

JH Jdem juris eff-àn. Poftulatione.

1

H

IV. Differentia Pajïulatzomr, c Eletfiouir,

V. Pofiulatio requi il duar tertiar -votorum in concuv[a Eleä'zomf

AT

VI, $i Eletlur nn vincatur in duplo pev Poftulatum, uec tamen ba-

&eat majora totiur Capzm/z, an adbuc teneat Elecfiog

AX]

FH. Ekttio per fortes illegitima eft.

VIH. Epifcopi tütslarer fen fü gragæ;zez "n elzgendz, þd pa/z'uland:

IX

jzmt

IX.

11]

IX. Epz/'sopm Eletfus tantum, aa' alium Epfcopazum neft efi pæï-

fiulaudur , f cul NEc Coaa'Jutor Jed eligi poteft.

[

XX. Coadjutor perpetum 4011 e!:gztur proprià à Capzzu!a, bujus ; m-

men conknjïu requiritur,

XI.. n abfenuter per procuratorem eligere poffit2.

4

X. II Jdutra menfem prafixum uou pote/z' gjw 6enefczum fin dzgmmf

hf

4

& & fede impetrari,

X LT. Eligenter iguor anter znha&z!em, tUt kaäem* 1ermimum eb-

(

geudi.

XIV, Neglzgemza Elecli son peïenm can/irmaïzonem, 408 nocet

Capitulo , -ec Induliarto,

XP,. $1 Eleélur petitam covfirmalionem (9* adnuj*am neglzgat, an

Epiftopatus "vacet in Curiag.

AXVI. 4n $. Pontifex Eletium Cattonicà tenmtm Canjïrmare ,'vel por-

fit vejicere paj?ulazum ?

AXFII, Electio ex defeffu farmæx miuus czmomm » Iamen cow?rmatur

if

XVII. Recenfentur Életlioues, e Po/fu!mzmef minur canouice, in

quibur vamen uullus vefervationi Apoftolice locus eft. —

AIX. Capizulum durante termino. Electionis lr du järutzmo ex

p;mzaæ "volortm difJolutum , mondum providet Papa.

XX. Quaude Capitulares poffiz Jftatim procedere ad /äcundam Eije-

-

éGonem citra vitium nul!;mm 3

XXl. A Elecio

pof zmerpof mm Appellatzanem circumfcribenda

fug

i

,XX]] AM H C(l/ït dl/äüïq'zæ Ieym

770 P?O?ügdïl, vel- abbreviari

- goffit à $, Ponutifice?

[

XXII,

.J'X II 5£n- Capitula E æle/' artm SaILadræ!mm proze/iamzm etiam

Jiberyatem eligend: Labeant,

Ü

XXIV In E&

Ciz

J,i'g-

ommis difcordia judzctzmz /þ echat ad 5 Pcnwï em "i

u::z

&ore:Coucordatorum.

j

]

!

AX XF. Zftin Ecclefür A. C Judzcmm, jus coufivmandi (,'f-r devolu-

dionir babet Imperator,

AXXVI. n Tmiperator. dare pojf L Exc/uf vam l B!effzow pa[ vá

. fine Jeftont Cancardafm 777À

-

X XFII. dfenténtia q[ïwmatzw

AX VT uramentum é deäcrazto Suffi æganeamm Metroþolzm

ï

f'abiklita àu Concor datis.

AXIX. Quo in feufu Bccæf Le Ca»l«edra!e: Eleä'!wne Ca/fam' pfa-

datiene tzou adn'(/]a S Pomw« ; rcjerwtæ füit,

EL]

U

p 2

*'Vr;

$

PU

At

-—11

2222

39,;

v

il

A 9&-

ä

?

ub

Y

!

:

//

a,

* :2

N

POR

xll

W;

VR.

j

j

]

Es

äx

W d!

qoSI

'L.ï:

TR

W

N

») 4

j u

ii

,

"m

l

N

t

»

e

1

A

Ui

|

9

Y

h3

i

V

HH

H

"s

Fü

1*4

—

tht

j

fei:

h

03

Z DE

7

»,(8! f

E

um ,

24

E«

CM

E

g

4

—

)

N

"o

^

s

z

if

j

—

E—N

r

[

É

lr*

N

JPSs

,-

,'/k

&

W

(!?

l ?fif

[ L2

397

)»

M

ZECN

h

/;'ä?«

A

A

Z

ss

(

UA

X

s

N

2

M

;

N

*

)

(s

—M

SSS

Eu

h

X

ER

3

O

p

VM

U

-

X

Vlti-

as

ls

E

2

SN

—

EE rA

,/.'.i

D I EUR

DT

-

M«Q;

o «

i

-

d7

D

COS

"

-

R

i

——

i-y

3

V'/i

E

7

ts

M

K 3

MCS

LA

-

AsE

fr

^.

L

,

N

OM

[ al

s

gl

1

M

—^

,

(V

[

,A'/ -

€r

xx

EC

EE

AC

;

..n

xx*h

— 'N

T

.

2. 5

lii

fu.

| CAPUT L

DE

ELECTïONIS OR

TU, ET PROGRESSU

. USQUE AD RESERVATIONES APOSTOLICAS,

'——

ET CONCORDATA NATIONIS -

GERMANICE, -

——

G

z

/

0A

/'N

"

$.

I.

"«

l

i

d

//

|

$ uemadmodum

er divinä Ail&&ïtutiöHCModusper.

WXX»-

þä,

veniendi

——f

certi Ecclefiae miniftri, Curam ejusdem

ad otficia,

,

beneficia, et

?

od

ts

N«

gerentes ,. et Sacra obeuntes eíle dc.

dignitates

N

E

//,

pl

C

z

bent, ita etiam hac eàdem inftitutione

Ecclefiafti-

VGSEUE s t as

m - — M

I

m

z

o a t EEE E

pariter fancitum eft, neminem vel ad^*

ff

minim

aris ofticium venire debere, nisi vocatum, ct

juffum ad Hebr, .. INec quisquam [umit fibi bonorem,

(ed. qui vocatur à Deo tanquam 4Aaron.

A

II. Mo-

T IT

It Mbdus a'utc-m dcputandi Ecciefiäc* minifros in

Pf

iVäïi;

odit

Ípecie determipatus non eft, fed Ecclefiae judicio relictus:

li

Apoítoli immediaté à Chrifto ele&i fünt. Joan. 1$,verf. 16.

gox

aliter. Mathias. ab Apoftolis, et difcipulis z4for. 1. alitet

fcptem Diaconi 444 &.. deinceps modó cle&tio penes Cle-

WSA;

rum, modó penes Epifcopos, dcin Co

mprovinciales, modo

qeheit

etiam penes Clerum, et populum fimul fuerat, quandoque

ii

devoluta eft ad Capitula, fubinde Romano S. Pontifici re-

l

ri;, a

fervata, Capitulis germaniae reftituta, a

i

icubi Principibus laicis

til; !

NT

et fundatoribus concefía remanür, veluti ulterius ex. pro-

hi

reffu conftabit, quatenus intelligenda fit Ga A r14NJ dift.

K

qzei 1

LXII. et LXIH.

It d

S.

II.

-

;'zædic

Fr?ncïpx-

[. Indubié tamen inter. hos tam vatios, ac d

i?crfos*

éio.

lor eft ele.

ci?ii ;

modos deveniendi ad praclaturas, et dignitates, pracfertim

Paftorales ele&tio caeteris aptior, Apoftolicis traditionibus,

ac i

[

i

»f1 Ecclefiae ftatui conformior per cuncta rciräücþuïa

f

habita fuit.

as

lid c

H Quo

d. vel inde Patct,»qüia continuó v'in.,na(c&n.tc

THE

Ecclefià fuit tecepta atteftante hoc Euses10 variis in locis

apud THoMASSINUM (4) et hucusque retenta tanquam

di

ord nariam ad . illius

VA

gnitatis faftigium aícendendi me-

(ülo

dium: Írenim alios cogitemus modos ut puta nominae

Tu

per aliquid

conem,. csllationem,/ aüt praei?:nmtiansm, ícm

I^

pe

(

(4) Fet. e£ IVov. Ecck difcipl. paw.' 3. ljb. 3. cap. 1. . F.

WAD* o RRU*

0$ It

privati, et uris, et utilitatis, canüqucntf-r imperfectiorem

Mus

modum dCPLChCDd;mUS.

Conf. ca

.

!l f

iltet

-

It lPrCPtSf Locrvs ( alii id mbuunt P1o, GRE-

GORIO

vcl.ALExANDRO cum ÁNr

A uG.er.Ba

d

3054 ) vocat elecltonem Canomcac dxfcrpimac chuïam ut

mod

refertur cap. LX. de eletl.ibi - - fi veró quis Eccleftam

u

C] [e

adeptus fierit, coquód per Cupiditatem 1llam acquific-

rit, atque contra Ganonicae dif[ciplinae regulam ege-

RKMCTS

rit, expellatur...

In iftud pariter collimat dccretum Leü.-

3.

nis Swmfa, ct Confcfïous, difl. 62. cap. nulla r. per vet-

i dii

bilg nulla ratio [intt, «t inter. Epi[copos haämnmr,

qui nec 4 C. lericis [unt eleci, mec à Plebibus expetttt,

nec d Gomprevinctaltbus Epi(copis cum. Metropolitams

Idem habet canon. Antiocheni Con-

yet (05

gudicto. con[ecrati.

Vmæfz V!]/ 9. 1.

emm

c:ln annlo 34/0 cap, li. et 1

ibus,

50

(

ecul

L Pmmdc Eïc cCionem f Pomaäcn in mtlonc eïc&w-

1 quosd £

Pontz icerm

nis fi impliciter fümptae à jure divino, feu t:admoneAyoüoæ ür juris di-

j?

Votite

]icà dcücndmc docent ex cap ult. dff. 7 9. de (JUETRA

lois

CTHsR, ScHMIsR, Wokst, BOECKHN(&

&t.

um

II De hac S Pontificis ele&ione,: c

)usaue Fzms de fae-

Ine

culo ad fàeculum fcnpf t integrum $. veré erudicum P.

21l

THEODORUS MARIA RUPRECHT OLd Scw ((;)

qmä

A 5

$. A.

PH

(5 de Eletl. n. 6. et j?g

(c) i not. biflor. in univer[um u$ Canon. m a'e eleö? 9 2 d. 34.

pag. 20. conf. &. F. znfæm

MS* o äsää! |

G.

IV.

cócio*

Saltem non

Écid

acqué quo.

I. Circa electiones Epifcöporum, aliorámque Praela-

n d

ad Epitto torüm recitati Aut

|

x

iores quidem fübfiftunt adfcribentes

pos alios

vit, ?

Pontifice

cic&tionem Epifcoporum juri humano pofitivo Ecclefiafti-

11

$nferiores.

co, quia praeter Summam fedem nulla alia à Deo imme-

s

[

diaté erecta, fed quaclibet ab illà dependet, (c) .

IIL, Econtra tamen TuowassiNus (4) cle&tionem

qum

là

E

p

ele medium. à Chrifto determinatum perveniendi ad

curm

Epifcopätus"divinicüs inftitutos vult vero fimiliter often-

Ia

dere ex Evosxsiro

L2

*

adde CyrsiaNuM h.. r. e,'uþl.

64$. ad Clerum et. plebes. im. Hifpania. con[rflentes,

s

de Basiirpe, ec Manriarz loquitur ibi - - 4e fra-

atf

a

ditione divina inquit, et. MpoffolicA ob[ervvatione tenen-

u

dum eff, quod apud nos quoque, et fere per provincias

Di,

unroer[as ob[ervvatur. adde A w ActsrUM cap electione

u

f&

difl.79. LrowsM I z «ptf. &7. alias o3. ad Ruft-

v

h

cum Narbonen(em ,. at refertur eit. cap nalla difl. 62

.

Th

Ill Hu

)

us ratio cft, qüia cle&tione falubiius medium,

ficet

ac fuavius haud extat, nec non quia ex quadam directiva

qUCH

pmcordinationcChri&i ante. difceflum fuutn medium illud

m

ejus in

detcrminatum fui, quo ip(i Apoftoli ftatim poft

vcoclos

4&) Cap. 1. di/l. 20. cap. 1. difl. 22. mþ. r. dif. 99. c)zþ. I. a'? ?ranslat.

dem

BxwsDicr. Scum rgm de S. Ord. Epifc. p. 1. differt. 1. w.

i7.et 18.

(d) 1. cir. pavt.. 2. lib..a.c.

P H, 1 : BanTEEL Óifert. prael, de con-

(t

cerd. fedl. 1.

-

sc o MOSN

5

coclos afcenfionem ufi funt ACl 1, v. 26. þquod primitiva

rach. :

Écclefia deinceps pro conftituendis Epifcopis velut traditio-

"s |

ne divinà acceptum conftanter tenuit, ct .rcligiqs& obferva-

w

fl

vit, ita illi.

Ditties

IV. Addi po(fet

ültcriü's, cjuöd, cum Epifcöpuä Eccl;æ-

fiae fponfus fit, ec matrimonium quoddam fpirituale inter

Ifiet

ipfum et Ecclefiam contrahi dicatut, neceffarió confzníus

Lal

Ecclefiae, : ejusque clectio intervenire debeat; pracfertim,

cüm notiores ipfi fint períónae, magisque idoncos pxa,lïo-

»&;m- | :

il

res ad regendam Ecclefiam eligere po(lït (€).-

Mi

V. Hiíce longiüs non immoror, cüm controverfiae hu-

jus decifio parüm, aut nihil meae officiat intentioni : fi

LE

enim admittam ele&iones Epifcoporum in thefi efle juris,

ms

certum tamen in hypothefi, vcl fundationis, vel doratio-

funt

nis, aut eXPrcmXPTiVingi-i- et conceflionis fpe&tare POH.E"-

Milil-

et fpectare Epifcopatus ad nominationes, et pracfentationes

2

privarorum, ctiam laicorum : itaquó Scopus hujus modó

'Thematis eft, electiones Epifcoporum £2 £heft cfle juris,

n

licét non divini, faltem Ecclefiaftici, et pofitivi; confc-

quenter de ifto nunc quaeritur : 4qualis fuerit difciPlina pr':i-y

üsin

mitivae Ecclefiac ?

$ wW.

$&

oclo |

Fata clectie-

L. Initium 'fumagnus ab ipfo fupremo Capite, qui qui-

nis f. Ponti-

thtb

ficis,

F. I^

dem jure divino, et cx inftitutione divinà primus inter

omnces

À 5

m

: ( Cuntla baec perp:kdunmr in defeufioue Pavificnf. Curiae prolibertate

Ecclef. gallic. apud Scu11TERUM f. 433.Cop. 13; 14. tt]iïq.-

6

&ää*ä $ ä*ää*ä

!

omnes prfcopos, Matbaei 16,*0 18.et 19:. Joan. 21

$& C

V. I6. £t 17 Communibus tamen populi Cleri, ac Com-

Caro

provmcmhum Fprfcopomm fuffz*wns chvcbanml in P'xml-

(n.

tivà ECC€(1

modus iní uper ekc?nems non omni aevo

(iÀ

fuit aequalis, f 6 in: prxmoxdmh Ecclefià pnmïtus S. Ponrifi-

qua

cem elegit Clerus, dein. cum Clero intervepit populus caf. 5

V1l.

veï Ü

1, paflim canones diff. 63.. —

(

h

1l Reges, ct Imperatotes fe quoque frequenter immi-

lunta

fcucrunt utpote Protectores turbido rerum, ac Romanorum

GC

A

Pcatu hoc po&uhmc Ífic in Íchismate. URsiCINI nomina-

VICl

tus à VarEeNTINIANO DaMasus: in Eurari: (chis-

mate- ab Hownuontio datus eft Ecclefiae Bomfa.cms fubin

q

Jl

etiam Pcr abufum.

Odoacer Herulorum Rex pQPc mot-

4

T

tem fimplicii devi&o ^uguftulo anno 476. ct. relegato pri-

mus edictum pxonmlcravxt, ne novus fe in confulto T'onti-

j fut

filto

fex ch(reïetur ut compcfccrcntur tumultuationes in electio-

ne. THOMASSIN

at

) Poftea Gothorum Reges affcnfum

in éle&iones Romanorum Pontifcum cum lpfa eorundem

0rap

nl

nominatione ftabilire . conati fünt, Ííed fruftra :

Graeco-

Cfïci

rum Imperatores infuper penfiones pecuniarias ab Ele&is

fpon

exegerunt : ecomtra Conftantinus Pogonatus facculo VII.

concefhit ,

NU

ut electus e veftigio absquc tarditate Pontifex

ordmctux, quam conceffam chocndï libertatem : alii fucces-

Íores fubvcrtcxc Ftuduemnc.

lmcum

b

III.

(

f» L.it«p, 2. lib 2. 6 16

WAS* O0 NRG*

r

4l

H Exclufis graecis. priftinia libertas €thUdl tevixit

m

Bec obftat capit. 22. et feq. diff. 6 3. ubi Hadrlanusl

Tl

Carolo Magno, Leo VIIL Otztonil. ad prioris exemplum

VO

€An. 2 3. poteftatem eligendi Rom. Pontificem, et ordinan-

h&

d: Apoü'ohm'n Í:dem conceflére, non inquam obftar,

j

quia canones hi de falfitate multis. fufpe&ti videntur £),

vel ex eo,

uód Leo IIl Hadriani fucceffor, Stephanus V.

T

Pafchalis I. Eugen. II, etc.. unà concotdiá cadcmquc VO^

tl

lungate à canctis Saccrdoubus, et Proceribus, et omni clero

illà

clecti fuerint, Con£. ca. 3o. diff. 63. conftituio Lupo-

his«

VIC€I Pn

ibi :

— ltceat Romanis - - fua Pontg&c*z exbt-

bia

bere. [ebulturam :

et eum quem - - Romani - - ad

(

Pontificatus ordimem elegerint, [ine aliqua ambiguitate

n

"vUtl contradtiltone more canonitco con[ecrare, et ctim con-

Dti

Jecratus fuerit, Legatt ad "Hos -- dirtgantur, qm etci

hiftoriclam hanc cazom. 22. à Sweberto Henrict IV. con-

i

üm

tra Gregorium VII, egregio fatellite in fïne Íuae. Chrono-

L m

grapn iae anno 1111. confictam, et ab incauto G * T1 ANO

C0

in fuum decretum illatam, «* f c purum purum figmentum

Qs

Idcm re-

effc notárunt Critici graviffimis argumentis (5).

J

fpond.t ad canon. ápocryphum Leonis Antipapae Baso-

[ex

NiUS 4d annum 7 774. non Eo&rema falfitatis nota cft

(

quod

( TROMASSIN. fom. 2; li. 2

. €ap. 0. ft. " eap. a. g.

SCHMALZGR, Zit. de ele&. n, 92.

[i,

(bx Quàe.vide apad. NATAL. ALEXANDRUM biff. Eccl famtl

F. mþ, 1,

$

L

&SS* o KE*

*

g

quod hu)us conftitutionis violatoribus non tmodó excom-

Qb g

mumcatxo fed ultimum etiam fupplicium irzogetur; idquod

a ftylo Pontthcxarum Conftitutionum plorfus alicnum,

AU :

quód infuper Lso VIII. concedat Ottoni jam Imperatori

qranst

ut eflet Patricius et Rex. —

Enim veró an tot Hiftorici,

yitg

ofta

tot Ícriptores alii, an Egmardus, qui Carolo Magno à fe-

Crcus ecrat,

ct individuus illi adhaerebat comes,

rem, quac

it

tanti elt momenti aut nefciiflent aut (iluiffent» Ex Concilio

mu[tt

tutt

Francofordienfi ac Capltulanbus patet Carolum M. favere

n

ele&ionibus Abbatum, ac Epifcoporum , pariter ApRIANI

epiftolae ad Carolum M. datae manifeftiflimé commenti-

bus-

tiis his canonibus repugnant:

Tefte THoMasstNo . cif.

(

rclatas cplüolas Hadriani contulit - Snmondus in annos

[00

cont

784 ct 788. itaque fabulofo S16s 22 11 Concilio Roma-

no trecentis et triginta admodüm annis poPcenorcs funt,

qni

utpote quod ab illo refertur in annum 774.. dein in hoc

itq

decreto c47, 22.Carolo afferitur Patriciatüs dlgmtas, quam

(ent

tamen jure hacreditario jam antea poffedit ex. padlis inter

Pipinum Regem ctStcphanur* II (1)

Mi

^1V. Ad fummum (uftineo ob fingularia merita Reoum,

ma

et lmpcratorum in fedem Romanam, quod üt Prote&tores

b

affiftere, veletiam fi placct unà cum Clero jus hoc cxercere,

u

legzatos fuo nomine mittere, clectioni confemuc, camque

[

lchnmc factam tueri Poffmt quodquc per S. Pontifices hic

ct

( t*«

( Vide ZarnwziN Prmczp Jur. Eccl.tom. I1I. q. x. c. VI f FL-

(

l) 2&0.

(

9

T ET ]

O

et nunc habiles effici poffint; v«l effe&i ac reputati fucrint5.

Qiod

ngfa.vc/s tamen a-bu(ü; privilegium hoc ademptum elle,

Um,

Iori

aut certe ipfos Imperatorcs liberé huic ceffiffe conftat. (7):

wansmiffo ctiam, quód Adrianus Carolo Magno pri-

Q,

ïri

vilegium /hoc conceflerit, feqtjitur non fuifle jus hoc ex

if

offhcio Impcratori proprium feu regium ; fcd eo - indul-

g

"

to, exigente temporis necelTitate ob freyquc:nria Ííchismata,

multósque hoftes tam Longobardos, quàm graecos

K

tum temporis habitos: fufficit, nunc in Concilio Rhe-

ANI

Dd

meníi, ert Lateranenfi, uti et in Comitiis Wofma.ticnfi-,

bus libertas ele&ionis Pontificiae communi (tatuum con-

(lf,

fenfu ftabilira fuir, primó elegerunt Cardinales Epifcopi( k)

1108

non tamen exclufo :cliqqorLIm*Clericorum,- et Cardinalium

D

confeníü, dein aequale jus fuü'ragii*»-tribuig Alexander 1lI.

It,

omnibus Cardinalibus, illámque canonicé ele&um ftatuit,

m

in quem duae ex tr

.

t

ibus facri Collegii partibus c.onvfenäüfl

fent -l) E

«t

V. Proin

difficultate caret, quod in cAn. 1. 2. catifa

y1li. 9. I. dicitur: Petrum füi füccefforem affignáfle Cle-

ny

mentem, item 42 c. ro. diff. 7 g. Si tranfitus Papae, quod

Jf

abfit, inopinatus everierit, et de fui ele&ione fuccefforis

t

/ütgfupm pl

acuit, non poffit ante decernere, fiquidem in unum

]UC

]

:

ordinis -

(ecretut

hic

torius 'inc

inaverit. Ecclefiaftici

B

;lc&io, ^con

electus

i

( ,-Conf; BansaosA ad difl. 63. can. 22. et *P."Sc.mvm'rz Coll. Hifl,

avs PT. q.9. à 1. 45.

p

(k) Con£. cap. x. difl. 23. c 1. 9. diff. 79.

b. Ec

x

cl. tit.24. ,0' 272.

.. Q) cap. 6. de ERE Zxcnu Hierarc

io

AESt o aR$t

(4t0!

electus Epï;(&opus,--- nam refpondetur ad Primum, quàd ca-

in

pitulum zdum palea fit, et primi authoritas üt plürimum

difputatur; tradunt enim hunc canonem a'pocryphä!manu-

Vindï

conícriptum, quia de ejus originali non conftat (z2), dein

at

S. Patres plures tradunt, quód S. Petro non immediaté Cle-

84

mens fuccefferit, quód S. Petrus Clementem idoneum fuccef-

fuet

Íorem cligcndum declaraverit: illi veró notüm S. Petri Ze-

Pofh

lum fecuti fuerint, poftremó ob fpecialem infpirationem

divibam in primitiva Ecclefia folitam Ípeciale fa&um non

obftat, neque licet nunc in exemplu'm—) trahere : ad II, et

alterum argumentum £47. ro, d/f/. 79. explicatio defen-

denda eft ex priori CAHR. üt ex contextu lcgimus:— in priori

v

It

autem non de electione, fed populari ctumultu di&um fuit

fud

adeóque décerzere latiüs fümitur pro del/berare: vcl Papa

unc

poteft decernere de fui fuccefforis ele&ione quead modum,

nil

et formam celigendi, vel etiam quoad locum, veluti varias

fün

de hi« babemus Bullas, imó fi poffit decernere de electione

i;chcH'ozig, falvum eft j:qs» eligendi.

Pt

$. VL

PO[

Xle&)0 Ta.

(ir

?warchae

dT AÉ eletitónanida

triarcbae, Exarchi, et Metïropoli;

Pxasi tani concurrebant Epifcopi Comprovinciales tum in Eccle-

"

00

9A€ ct6.

&ietropoli- G'i

graeca, tum latina; conf. caz. r. Cartbagtnen[is £V.

uc facit

DC

ano 3 98 Calc:g'onf amo 4 y1. ACL. 1. etiam h

canon,

-i'nf

If

£m) SCHmMIER lil. i. ?rad?,

ehetl. 9. 91,

3. . 1. . 99. ScHMALZGR, n't."de

KR* o XX

ii

(à

canon, IV. Concil. Nicaen. 32 5. v1d VAN ESPEN ad eun-

—

N

dem canonem in oper. pof?h.

W

l. Hunc moduna chgcndl quoad Eplfcopos compw-

ln

vmcxalcs non £fuiffe primis - Ecclefiae | faeculis. amvcxfalcm

UIC-

ex cpnPc HIERON'fMLad EvAGRIUM notat P.Ru.

tef

PRECHT h. t. þdv 6. fcmpcr tamen Fpnfcoporum fu&ïama

]

fuerunt ele&iva, rchquoxum veró Cleri, et. populi tantum

inin

poüulamva et mfox mativa : üt mox dlcemus.

t

&

x

u

"ECPVIT,

a

l. In Concilio Laodiceno c4Zz..1. ef. 2. &atmtur, n

& Cleri et po-

uüli fuffra.

of

Popu us five laicus Ep1fcopum eli

igat, ct LiigR ON Y MU Sgium ^rat

po(i'-uiau-

AU

1n epiff. ad: Exoagrium vetatur :

prfmpum Alcxándri-

vum ec 1-

num à prcsbytcns chg;, nec coocbanrur Enfcopz compx

O- formatx-

vum

)Pa

m

vinciales admittere nominatum ,

ct poftulatum à plebe,

N5

nifi effet idoncus, patet ex c47. 1.ef 2. gxaccarum fynodo-

j

-gum fub Martino- prfcopo Bracarenfi..-

II Confequenter fuffragia Cleri,. et plcbls in clc&xonc

Pamatchamm pullum jus .ad rem dabant fic. ele&to, fed

poterant: prf..opl relicto illo, etfi d:gno, alium acquc

Ji

dignum'in Epiícopum valide fc ligeres "docendus enim cft

l

pgpuius mon fcqucndus dif..6 2. CAH. 2.

/

II Intecim tamen haec Cleri. pepu 1quc fuffragla mi-

-nimé contemnenda, fed nece(farió praecedere debuerunt

"t

IURIIUUQBCI'D cmomcam Mccropohtarum CL Pdïl'lïkfd aar um

into Apo&oh mmlihos Ecclcfïac popuh tc[hmomo appxo-

h

L

atos

12

MRo* o KR*

batos ipfimet praeficiebant dc'? 1. 6. 13.. €f 14. retinaítque

n

Eccleíia diu ritum hunc, ct difciplinam, de qua loquimur;

(

fuis quoque decretis, et Canonibus firmavit, ne Ecclefia-

rum Rectorcs cligerentur fine populi fuffragio, affenfu, et

1j 4

[f

petitione, non quod crederet, id fuiffe Chrifti prac*cepmm,

n

íed, ne paftor invitis ovibus, praeficeretur,. ótque magis

ab iisdem amarctur, et coleretur..

Adde cap. 1. diff. 2,

d

tend

interim nota, quod po&ulauo haec ad disnitates fuerit

via ordinaria conjunéta cum clcöhonc, et diftin&tá ab

p

hodierna.

nma

a vm

Qno

Sacceftive

penitàs fuit

I Usque dum 'feculo- VI, plcbs exclufa. fmt ab c!c-

a«

exelufun ;

&ione, Clericis, et primoribus tantüm admiffis/Nov. 12 .

dic

et quo fae-

enlo ad Ca-

cap. 1. 40 poft medium faeculi IX. laici omnes ab ele&tio-

Ide

pitula Ca-

thed, devo.

ne Epifcopi. prorfüs exclufi ob tumultum, clamorem, et

u

Iateimn ?

feditionem authoritate Concilii gcncrahs VIII. Conüanu-

frm

nop. anno 869, c4291. 22..

YoCa

Il, In Oriente. pnus, quam in Occ1dcncc cxclufus re-

manfit populus iaque Canon ifte Concilii generalis non

fra

acquah tempore executioni datus in Ecclefia latina, ubi

cle&tiones Epifcoporum liberis Cleri, et popuh fuffragiis

factas fuiffe ad finem. fäccuhXI atteüantur epiftolae Ga z-

6Oon1iI VII. (0) -

III. Male

(») Adde vawx Esprrzw Supþlem in :7 E. U. ad tit. XIII p. «. qui

pro faec.. VIIL. primoribus plebis jus fuum etiam i7. ele&ione

S. Pontificis adícribit.

u

fe) Kt faeculo XII. epxüolæ $. BERNARbI.

uU

xSNX o aeN"

13

ltquc:

—HL Mal itaque guguratuf Balfamon fzeculoIV.à tem-

Qf

poribus Concilii Niceni exclufum jam fuiiïc-:. populum.mm

if

et

4 Concilii INicani, vcl can. 13. Laodicani, aut can. 19.

]

23. ntiocheni :- contrarium. enim teftatur hiftoria Eccle-

tüm,

fiaftica, et AINov. 113. Tuftiniani, atque cam. 13. Laodica-

nagxs

745 xürbas folummodo ab ele&tione excludit, vültque non

f2,

effe deferendum plcbi tamultuanti : reli*qui Canones con»

ücnt

;cndu'lït Epifco-

porum partes efle, populo dare Epifcopum,

db

opüli veró datum füfcipere,

Y

P

N

- * [V. Dicendum ergo przva

lentibus: Ecclcfï& majori$

membris in plerisque germaniz Archi et Epifcopatibus cle-

O

étionis Epifcopalis ne

»]

otium priv,ativ& exclufo reliquo Clero,

di

et vel maximé populo ad Capitula Cathedralia devolutum

»"

lio-

eíle 4(p) ce hquidcm Innocentius IIl. non tam;üm ;popul.umz,

fed et Comprovinciales Epifcopos ab Epi(ï-:oporum ele&tione

«

It

arcuit feculo X1II. dut potius ufum iftum jam invalefcentem

firmavit, et rem totam ad folum Cafhcdralc-Capituqum re-

yocavit, üt et Paülö PQR Grögor'i-Uä"IX.»-( q) us

It

)on

V. Firmatur hoc, *qüod circa interregni tcmporläuinitio

E

(r) lege jam fdnxi&t; ut ex«

ubi

fæculiXIIlj. poftquam OttoIV.

3

;d

&

gfïs

7s

Es

»(þ) Ixhö Cl&rüäEccleSæ Cathedralis exclufo pd ulo*f*elliq-mxmr cle-

alt

rum án Ecclefiis parochialibus potuit facilius excludere, nam

-arctiori vinculo coaluerat, et infigni authoritate pollebat BoeR-

MER.? $.9 FroxRCki

qui

p.154-

X

; ad Scb.ltevi. In/h'tvmf'l fz'l:.. 1. tz: 9.5 9.

n

(4) Tnonass. f. -

ib.a. cap.33.

—!;59;4;??2--"*939.-

(r) Tette Scmrzmp "dnnalib. 'Pmtbom./ ad 4.

14

BSQSt o aR5*

clufis Nobilibus, et miniücriälibus libera pencstandnicos

efet ele&io, idque fucceffor ejusdem Fridericus II in A; B.

"

a. 12153. confirmáffet Ecclefiz przfiziendum eum, quem to-

dind

tum capitulum , vcl

of

r

major, ct fanþ;r cjus Pars ;ligqndum

*

duxiffer ( ) .

mord

- VI. Fallitur tamen vaw EspeN, e

famit

t qv'ï cülm co äicünt'fæ;-

culo XIl, iaccepiffe novam hanc ele&tionis difciplinam : equi-

ao

dem ex allatis, et apertis teftimoniis Drruaxr MrRsEpURGEN-

Ápdl

sis /jb. 2. et .. Chronic. conftat tempore Ottonum feu ad

«

finem fxculi X, et XI. initium Capitula Magdeburgenfe, ct

Cotr

Halberftatenfe jus cligendi habuiffe, et Howonivs IlI. Inno-

hi ve

centii fucceffor Mp.x;'f.de Elect. edicto perpetuo pr

ohibet:

Q5 ïz

elama-

Cleri

ne per laicos cum Canonicis Pontificis eleclio pr

£ur, udque invaluit tantüm, .nec dum gencralitcr.wo tinuit

:

qüü

(

ehd

jus cl:gcndl cfï'cpcncs Cawfþulq Fola (t) "

Vil Ne

zmbii

f

G conf;disquiatiþ u Dnblicade C URerum. Matwinollta-

norum et Cathedralium Archi- et Epifcopatuum Germaniz

origine, progreffü, et juribus regimine

r

vfertim territoriali

intermiflico fede

3

3

Cdita 6- 34. 2 j

vacante : Afmücloda;þi, !

fancofurt; et Lipfiz

I

(r) Ut difcimus ex cap. 4.de 'þo]iül.' prel, et ex Haws1TIX germ.facre

pad

;;

£om. 1]. fub finem in veflex. pag. voxo. ubi a. 1249. - - Petrino

Abbati adhucdum jus coeiectionis competiiffe demonftratur :

aliud exemplum fuppeditat conclave ultrajedtinum, ex quo

longé poft interregni tempora, imó obfervantià quafi perpe-

tuá jus elecdtionis cum omnibus Ecclefiis Collegiatis ultrajecti-

(Wn

nis commune fuiffe difcimus: conf. cit. disquifitio Canonico-

E

cá

Con

publi

202

"

-. $. 3 Á anno 17 58.Aed.it. ZECfi Hif."a'f?[?-;flïd:l.(/; ä,.* 18.

2

&R e aR5

15

lOg

- :VIL.Ne dicas:: Cyputauvs /jb, 1. eþtf.ä&-ad'dcrum

. D

| [Q.

et plebes in. Hifpania confiftentes hunc morem quidem ex

m

divina traditione, et ANacrzerus cap. electionem dift. 7 9. à

domino inftitutum dicunt, nam intelligunt tra&um efle hunc

morem ex ritu veterl, quo Pontifices olim creabantur, et de-

tf

fütnunt eum ab exemplo Moyfis, qui fic Pontificem delegit,

qu

et exemplo Ápoftolorum, qui Epifcopos creárunt: equidem

.»GEN-

Apoftoli per univerfum terrarum orbem Epifcopos elegerunt,

N

et confecrárunt, mox veró Apoftolorum Succefforibus de-

. "

ino

cedentibus fingule Ecclefix per fe Epifcopos: deligebant,

hi veró presbyteros, et Diaconos populi teftimonio approba-

fbc[;

tos facrabant, dein paulatim populo, quin et multitudini

.

1ll4

Clericorum ademptum eft jus cl

1ocn

re)

di, vel nominandi, eo-

(Ut

quod electiones fieri folebant non fine tumultà,. clamore,

ct feditione: unde paflim oricbantur diffidia, odia, invidiz,

N

ambitiones, faction

j

es, et—;fïmtlltatcg; quand(?qu'c cgpitales

oltta

mlmlcmæ

nig

Oriall

6.

IX.

lipüæ

anquam |

I gitur in primitivi"s '*Ecdcü

€ fæcuïis -piotiüïïgma cïi-'

non turoá-

[v

S

| cndi *poteftas pen

Ct rent . ele-

trmo

ics Epifcopos erat imciivcnicn,tc' Clero,

N

cionem

opulo.

Principes

dEUr :

et Reges

. quo

us Neque principes laici ean

dem turbabant, licét fe ali-

rienti$«

rpt

quahdo immicuerint connivente, ec diffimulante Ecclefià

jett

Ej ifcopos nominando, vel aliunde eletos probando : ira

nico-

Conftantinus M. aliter (« facris ele&ionibus non-eimriïifc-uit,,

..

nifi

16

MESt o MeS

nifi' diffenfionum compefcendarum gratià, atque ut ca 10-

nes fuaderet obfervari, plus fibi arrogabat degener cjus ilius

dedi

etat

Conitantius Epifcopos é palatio in (edes paftorales mittendo,

jís tà

prout eundem objurgat S. ArnawastUs epi/7.. ad Grtbodo-

Xxof. Univerfim tamen Imperatores fzculi IV. fe immifcen-

ínol

dicti

te& Epilcoporum electionibus, fecerunt iftud ex liberali Eccle-

i

fiz conniventia, et jure protectionis, vel Advocatiz , ad

evitandas turbas, et cxdes, ad íchismata tollenda vel evi-

Ecdt

11

tanda u)

Maximianus curante Theodofio electus, ac

q

Mil

Arcadius Imperator S. Joannem. Chryfoftomum Nectario

hor

i&disCon&amihoP., Epifcopo mortuo vel ipfe cligcndum no-

minavit, prout Eutropius, qui rerum fummam tunc cerebat,

Toannem pra cateris optabat, vel fal

tem. P?PUH ä;lctiqüc

()

fuffragio affenfum prabuit.

IlI. Corroboratur hoc ex

fynodo EphAeGha, quaf Impe-

ratorem ad Epiícopi Conftantinopolitani nominationem

compellavit acfoze r. talia cxcrhpla occurrunt etiam in chal-

cedonenfi a. 5. ef r 1. cüm Basstauus de Ephefino Epifco-

patu cum SrePHANO contcndcrc,tQpalam ille profeflus eft in

Íyn

o

:

fcde confir-

do Chalcedonenfi fcþlmpcratoriys- edicto in.

matum effe, d. 4c, 11.

; V. ;Eüoä

(u) Taliter SozowxNvs bifl. Eccl. lih. FII. cap.8,. et SocnarEs lib F.

cap. 8. referunt à Theodofio Imperatore Nectarium Tarfo Ci-

licie oriundum Senatorii ordinis virum annitentibus Diodcro

Epiíc

o Tharfi, et Flaviano Antiochenfi fibi recommenda-

a

tum,

iffe conftitutum Epifcopum — Conftantinopolitanum.

PeTRUS D& MARCA cap. 2X. $. F. et F H. in fua Cencordia Sacer-

dotii et huperii.

