regni, et delphinatus Ecclefias intra fex menfes nominat

MU :

i

pralatos, quosS. Pontifex, íijudicaverir idoneos, con-

V

en

firmat; (in minüs, intra alios ttes meníes R.egi poteftas cft

ül

gii

digniorem elizendi: Rex Poloniz virtute jurispatr. rc

o

ü

J

omnces Reeni Archi . et Epifcopos nominat folo Varmienfi

lat

excepto, duodecim Abbatias, et infignes Prepofituras ,

quo

idem de Rege Portugallie, Hifpaniz , Huüngariz , et Sicilia

"

vide apud Kocu JCtum Argentoratenfem 1. cit. c. 2.

0

iE

$ v.

C?-.Puü

i

$

1 vetó German. ürilli jure nominandi, ita hx

c jure

Cau

cligendi gaudent. itaquejus ex Ele&tione quzfium licét nen

undc:qmquc-perfcc"tum et plenum, eft tamen jus ad rem , ut

ex quadam juftitia confirmator , juftà caufa contrarià non

exiftente, e

j

am confirmare debeat ( igitur de Electione

UM

haud

| (m) Ut ben? Card. de Luca de vegul. difc. 3, ti. 7. et feq. Barboja vo-

£o decif. 33. . 42. et cap. fi ele£lio 26 2, 3. de elel. 2.6. Author

AuouvMus princip. J. P. E.. C. c. 12 $. 3.

Idem comproba-

turexeo, quia licét poftulatio nitatur merá gratià pontificis,

u

nullámque tribuat jus , cüm contineat preces pro provifione

factas fuperiori cap. $. de poflulat. , Pontifex tamen cüm po-

ftulatus cenfeatur Ecclefiz utilis, eam vi officii, licét non ex

firida juflitia, admittere tenetur: Superior enim ex officii

debito. obligatur publicum bonum promovere, et hinc poffet

fieri injuria poftulato, firejiceretur aut denegaretur absque

caufa difpenfatio, gloff. i2 cap. 3. verfic. gratia,et gloff. in cap.

penult, vevfic. nullum de poftulat. gloff- in cap. cupientes vev[ic. gva-

tja de elect. im 6. Gome. m cap. 3. de poftul. n. 12. ENGELR. adtit, de

poftulat, 4. 4. Ànt. Maria de Nigris J/f. 1. cap. 56. 2, 6. quan-

quam vigore poftulationis nullum jus habeat , non eft tamen,

quare rejiciatur tanquàm indignus,

qui fecundüm canonés

(

docent

poüülabatur tanquám Ecclefim utilis; optimé ergó

. LàAYM

MES o ievw

ET

Bs

thnat

haud dubium fupereft ob Concortdata , quippe Congrwä

Con.

tio eft adtus juftitiz, et neceffitatis adeó , ut concurrente

validitate ele&ionis, causà urgenti contrarià non impe-

as eft

"u

diente, non poffit eundem non. confirmare, . cüm elc&tus

K

ex jure valido ad prxlaturam ex clectione acquifito judicía-

ueafi

Qtas

litcr confirmationem profequi pofhit (77). Nihil dicendo

S

quód Ele&us in Germania mox confequatur omnía juta

ïcm:

terriro.iilia et comitialia, votum et feflionem in. Comitiis,

y,

|

quod cnim Principibus fzecularibus tribuit hareditaria füc-

yue

ccflio, id Écclefiafticis przftat libera, etconcors Electio.

non

D, u

& XVIL

-

4 Don

"

*

I Cöbær*cnter ad reícriptum Callifti U. S.Pontif&x-smea;æ

vl

Ionc

ex defec&u

nondum ufus cft, neqme utetur illà potcftate providendi

forme mi«

ha

p

nus Cano-

r d

Ecclc -

Dic8, ta.

inencon-

hr

Author

- Lavw. WizsTNER SCHMALZHR. cod, ff g. I4. Kn1MER d ;/)5- finmaturt

I9

1*Q

probee

flul. 9. v79go. poftulatum Superioris at

it. v2

FPontificis cficium

xtiliis,

implorare pofie in cafu, quo inferior Papà poftulationcim re-

vifione

Jiceret, vt 5. Pontifex vel aius fuperior recufantem compel-

üm po-

lat poftulationem admittere. à fortiori idem de electione, et

Eledi Confirmatione dicendum erit attentá: folà difpofitione

T0n X

x officii

Juris communis, tacendo quód in Concordatis flipulatum fit

utrumque, et poftulationis admiffio et confirmatio electionis;

c pofet

c

^

1sque

nam ex fep

dictis conceffà electione concefía quoque cft po-

ftulatio de jure, utpotc infer fe &equiparata, non ergoó depen-

*

ii cup.

fr. gt

et ex mera gratia 5

. Pontificis coníenfum fuum denegare aut

NX

TA d

non admittere poftulatum, nifi caufam ]

idx

eat adcó gravem

quae etiam fufficeret ad repellendum Electu

, qui-

*

?

m P. Zxcn. in Hie.

tamen

rarch. Ecclef. tit. X X. & 3;r.

n

Ex textu in cap, cum iner et cap,. poflquam. de ele&.. Rot. in decif

anoná

docent

240. 9. Ic. et feq. Coram- Ludovis i dec. 615. 1. 3. 1. Cor. fera

[it

phino et laie ig dec. $30. et 546 C?mm Paiphil.

mXt€

^

9

d

AA* o MAST

Ecclefiis de perfona magis idoneà, i canonica in illis ele&tio

P(ïf

facta reperiatur; Superior eriim , - etfi lamimáà polleat potes

ff

fole

tate, circumfpectior effe dcebet. circa ip am . ele&ionis for-

mam ob jus tertii. Ícilicet ele&i, (1 valida fuerit: / Extenfio-

igiü

AUf

nem nunc facimus ad electionem ex d f (

V& fAn-

1um, minüs Canonicam; ubi adeft confenfus majoris par-

ree

CoD

tis refpectu totius capituli, et perfona cle&a undequaque

qualificata cft,

Papa quidem non ex juftitia tenctur con-

firmare ejusmo

«

d

[lor

i ele&tionem, | eoquód fit invalida, atque

QUó

in zmzäm *iïpäfcopams, ubi ele&io caffatur ob defe&tum for-

fma,

a

i

uondam ex conceílione pomiücis c';'z:-'a. IO. de elect.

ffí t

Capitulo vacabat: aft hodie;er cap. 22, yo. p eod. £ ,

0

tulo

et Extiostu. 13. de pra'. tnter com. Curialifte volunt Epi-

70

ícopatum etiam ad literam Concordaterum S. Pontifici

refervatum , vacare in Curia, et collationem . ejus privative

He

feci

ad S. Pontificem fpectare ex literali difpofitione Concorda-

fuit

torum: attamen notandum eft ex D. Kanc Zibro cut Hft-

lat

lus: Péx Kelg of; Herb poli 1680. edit. decade .1X.

€ p. 4. pag. 4106.. . Capitula Cathedralia in vim eorun-

d

"

dem Concordatorum prztendere, cafu quo nimius folen-

M

Tnurn

nitatum rigor in ele&ione ad unguem fervatus non fuerit,

X

Providcndum effe tamen à S. fede Apoüoïita Ecclefix va-

C

canti præmi(ää aliá electione capituii ob & Hem placet Con.

cordatorum ,. vcl de eadem perfmæ!. capitulariter clecta ,

COA

modoó clectio fa&ta fit ab omnibus vel à majori parte, ca-

teris licet mnccmckntibus formiam cle&ionis omiffis: quia

Ü

per

33

BADT o AO*

Clio

pet Concordata caufam fuam Capltuïa ncn fecerunt pe jo-

Ofes

rem, ac currente termino electionis per electionem miüüs

Qr

folenniter factam non ef! ad:mptum jus de novo cligendi,

nlio

igitur vcl caffanda eft el: &io , vel Prowdcndum de eadem,

[4n

ö

vc ndum erit de novo concorda«-

aut demque Capmw i dul

) PM"

re et cligere, quem fenfi m ufus continuo hucuoquc receptus

conülmu Gc

ique

Con

lIl. Concordat appumc Pcylus Congregatloms Confï-

ItQue

ftorialis , in qua ejusmodi clectiones examinantur,

et cft

b

| for

quod :thuundo reífcri

w

oatur, et papa utatut claufulà fuþp/wz-

ld

fes defectus.

ïquando cum . claufula

upplentes etiam

L

qmüd Jubflanttalia, aliquando conceditur facultas Capi-

I

tulo Proccdendl ad novam electionem: ita 11 Decembr.

ud

1703. caffatáclectione ].Puruibmi Fucus in Prx pofitum Ecclefiz

vdïlW

Helblpo!enhs

Clemens XI. per literas in. forma Brevis

X -

fecit Indultum deveniendi ad novam electionem, et. electus

iil

fuit Ill. D. Comes de Scheenborn, ahquando quod cz/fa-

A.

4 electione provideatur Ecc/e/ j& ex integro de eadem

Huic fe conformavit Clemens XI. Pontifex ma-

Jrün

per[am

ol

ximus in celebri caufa Monafterienfi Electionisinter Celfifi

iil

mum Paderborneníem de Metternich et Sereniffimum Princi.

j Vl

pem Carolutm à Lotharingia aono. 1707. 10 May prout ad

extenfum

rcfert. deiretum |. .:Confiftoriale

Con

(0) ibi caffatá

ero in favorem

«u,

utráque elcöhonc facta eft p1ov1f 10 cx mtc

o

Q

M 5

EPI«

quA

(o) thon Difc. Eccl. 1o0. p 238 lz/ä 3. Rzgm*ztm: tom, £. ad Yeg. .

Pï!

Cancel/. 9. IHf 6,

94

AeSt o iv

EPi&OPi Paderbornenfis unius ex el

e&tis et quidem per wm;-

pul-

hi

joraüt notatur per A'a£ame p)

W

I1I. Pcramplam rcfolutioni viam fternebat CAp. bona

4 de boflulat. pralatorum . Etenim S. Pontifex Innocen-

ROS

ind

uus III. 77 4. cAp

. bona 4,.Poüquäm: declaravir nullam

al

cíle pofïulationcm Archiepi[copi Colocen. ad Ecclefiam

PCI

[trigonien. deinde jure devoluto eundem Archiepifcopam

nulliter po&ulat-umy*providerc qenfuit ex intcg;o propter

i

confenfuüm naturalem omnium fuffragioram feportatorum

üt

f

in pof]crulätionc nulliter fa&à . per quem cle&tio naturalitet

tày

falem fuftinetur (4 , e£ ita praxts eff Romanae Curiae.

IV. Non obílante, quód in hujusmodi Cafü atten-

tibilis non videatur confenfus ifte vocalium : quia beni , ni-

tati fummi Pormificis ,. et $. item placet Concord, alif:que

caufis juftis ac prudentialibus in hoc gloria debetur, hujus

(4|

ratio aperta eft. //ce£ diffentiat Fiton, cit. difcept. in fine

apel

eoquód arbitrium — Principis Ecclefiaftici rceulari. debeat à

H

l

UA:

jure, ita ut teneatur primó fequi ma

]

orem partem cligen-

(ire

tium , qui de fa&o in Epiftopum confenterunt , quod

fuo

valde zquum atrbitratur 247£. Marza de IN18YÀs tract. de

vvacat benef. lib. 1. c. 19. n. 1 g, . cüm Papa debeat cum

ych

cligere in paftorem , quinon minus utilis Ecclefia et po-

Igt

(Q» ln Moïlajierien. Deca;zatzi; 3. gunii v311. $. bac autem, et. die 9

(

Junii 1713. Coram D. Cnisro, Petra ad Cousr. I, Nrcorai V.

". 43. €t 44. "dnt. Maria de INigvis lib. x. cap. 19. 2.13. item cap,

20. Z1. 1I. z/i:-

(d9 Ut Fag

". ad sap. quia propter, Rot. dec. 2082. per :o£ Coram

Coccinto, vau Efpenkz'n d, capit. in op, Po/ilz.-

iE* o aCEMS

55

t

pulo, quärh oratus Capitulo et Clero (7) TUSN z.ciö vefbd

ec minus " Aponicae faerint, providebimus intellige :

ln

providebimus proat de jure ,. ut caffatà. electione capitula

Q

novum babeant terminum , nifi fint in culpa et fcienter

ilm

s canonis

indignum elcgcrim, et quatenus fic ele&io minü

ï[i&lln

ca fuerit, providebimus ; non quaíi ele&tio invalida fem-

)pum

per (it devoluta et fic germani contrabendo cum S. Pontifi-

Opter

ce caufam füam circa jus cligendi fecerint pejorem, quàm

UER

üt fuerat de jure.communi, providebimus vel füpplendo de-

tähx

fe&tum , vel caffaià ele&ione ex integro de eadem

14

Pcrfo-

na, ütfuperius mox dictum fuit.

H[[CI]

[ f

ï

$. Xvin.

Q

ül

s

L Adjiciendo nunc animum in d. verba EJeZ0ze Recntn-

tur electio-

ca[fata, et po "ulatione non admi[sá videmus ex dedu&is

neset pe-

d7

Íftulationes

]m[a

aperté non quamcunque ele&tionem nulliter fa&am vel po-

minüs ca-

er

ftulationem non admiffam caufare devolutionem aut impe-

nonice, in

ii

quibus ta-

dire capitula Cathedralia, quominüs de hovo eligant fibi

men nullus

J()d

refervationi

L d

(uos Ecclefim Prxlatos. — 1dcircó annotavi fuprä non efle de-

Apotftolicz

: Cum

volutionem ad fedem Apnftolicam , quando Eligentes ex locws eft-

ignoraniia jufta, vel errore jufto cligunt inhabilem et in-

u[ FO

"

dignum

M

[o

[ ?

(r) Canfi forte difl. 65. confg.'--"cnzgfg Colonién, coutra. Cavd. de Fur-

La V.

flenberg , cauía Monafferien. Coadjatorie apud Card, de Luca

[

mp.

difc. 27. n. 3. de cauonicis et Capitulo ibà & pro majori parte con-

clufum fuit. con[ulendum effe S.. Poutificà. Clementi . 1X. ut eletiione

( T.

caffatá ex iutegvo

deputatetar Paderbornen[is pvo Colo;?;imfz Zdrchi-

Epifcopo.

66

aEX o aqut

dignum ; lioe enim cafu -jus eï?gcm*ïiaredit ad Ele&ores ,

fbü(

qui ob ignorantiam à poena privationis excufantur.

[D2e

qe

jure quidem ele&io caffanda eft, ctin ieqüclam Epifcopa-

jcäF

tus Vacat üt anté pcr caffationem adeó, ut non valeat Ele-

[cie

Gio , vel poftulatio fecunda , ni(i priüs prima fuerit caf-

UL «

fata, quia electio implicitum habet (tatum validitatis, quan-

do facta eft per Electores legitimos de eo, qui patitur oc-

[unt

cultum juris impedimentum , non tramen ademptum eft

.

haþi

..,C;.apimlaribus füum

)

us eligm*ädi, etiam 1n. Concordatis ci-

gD'L

P

tra.culpam Capituli.

U

II. Rursis non eft refetvatio , quando poftulatio non

uni

eft admifla , eoquód Papa noluerit difpenfate in impedi-

p

mento cx certa alia legitima cauía , ubi tamen ezreroquin

a

vel poteft, velíolet difpenfare: noninquam, cftrefer-

u

vatio, fed jus poftulandi alium, denuó redit ad' Capitu-

lum à die. fcientiz, quo Papa poftulationem non admifit

pb[h'

CAb. lI eleciio de ÉEleci. in 4. quia Papä poftulationem non

mitt

admittente , poftulatus , non veró poftulantes, cadit om-

nijure, et commodo poftulationis cap. ». de poftul. Ex-

trav. ex debito &. bugusmodi de Elect. inter Commun,

()

lII. Absque co,. quód pro hujusmodi reverfione $u-

ris clisendi , vel po&ulandi .ad Capitulum potucrit mini-

mum innectere obicem d. Extrav. ex debtto ,. vcl Con-

cordata INa ionis Germ, ubi ajunt,. refervantur Papz ge-

neraliter beneficia vacantia per caffationem , : vel non ad-

miífionem poftulationis:: -quia textus loquitur de caffatio.

ne f&q admliïïone ob viium perfonz, ubi poftulatus

reji-

Is ad

XRUe o MY

97

Ca)

Je

r&jicftur üt indignus proüt de jure communi, ex tunc uti-

i

que jufta de caufa bencficium , veldignitas taliter ex rc-

(

je&ione vacans $, Pontifici refervatur, : quia Poltulantes

fcienter indignum privati funt jure eligendi, velpoftulandi,

v

aut alio modo providendi Ecclefiam ().

h

0C

IV. Econtra longé aliud obtinet, ct valdé diverfa

d

funt, fi Papa tantummodó non admittat poftulatum üt in

u

habilem mceré non difpenfando, quin vitium , — vel indi-

gnitas fub(ïg : qqia,po&uïantes propicrü actum licitum, et à

Jure permiffum fine culpa, et causa jure fuo privari neque-

Ion

di

unt cap. z26. de Elect. 1 6. eap. 2. de pofful. talis enim

poftulatus , remoto jurisobftaculo pollet fcientia, prudentià ,

1uiu

et idoneitate ad regendam Ecclefiam ,. üt fu

&

»

pponitur: adde

can. (atis perver[um dift. s.

*

ODi

irq-

V. Non eft ref:

ervati

ilocus, quando ïElc&-io, vel

ilit

t

pb[ï:qlatio nulla eft, aut caffatur, vel poftulatio non ad-

n

mittitur ob defe&um confensüs, ubi major pars cligen-tiurp

N

1-

h

/

( Cap.2. de poflul, cap.*7. de E!e&..'et ibidem Garzia!ez 7'eIle'z ER

originem hujus derivationis, et devolutionis ad fuperiorem

i

olim Metropolitanum , hodie S. Pentificem, adícribit canoni

(l

Laodicenf. Pezr, de Marca de Conc. Sacerd. e£. Imp. lib. 8. c. 1«.

jf

». 4 Conf. Hincinarus de caufa. Bellovacenft epift. ad. Bellevacenfes

1nforinula 4. in appendiee tom. 2.. Conciliorum. Gallie ili — pra-

p

nofcere vos denique volo inquit , quia fi pev[onam à facets camonibus

deviam [cieuter nolis adduxevitis non. folàm ex ea . Pontificem nos

r

babelitis , veritm etiam pro illicita ele&lione àt. coutemptores cano-

il

num; judicium iucurretis , — fed et moffro. ac Ce- Epifcoporum no-

(5

jfirorum judicio vefutatá vationabiliter ele£lioue veftvd incougruá 1a-

lem [ecandim — Laodicemfes Canoues. (ludebimus eligere ,. qui. ve-

j

ftris vitiofis volustatibus wuou valeat con[entire.

9$

AR o MSS

piac

difceffit, vel non interfuit electioni, vel ubi major tantüm

ftut

pars 1Bufa fuit poteftate chgcndl, peccando contra. for-

V

|

p

inam —

verbi eratiá:

RCCCdCDdO minort partl extra fCIU-

novo

tinium; quo cafu dubitandum non eft de nullitate Ele&tio-

1L1vrx(

nis, ob innocentes tamen )us ehgcndl remanfit. penes ca-

ff

Pltulum 5 quia non pn[lunï a iqm peccare in forma, quin

f

gïul

pccccnt omnes, forma enim conccernit Capitulum non

j nec

fingulos(7). Totum iraque jus cligendi, vel poftulandi re-

Y0iUli

manet confoelidatum in uno,

^

ac altcxo mnoccntc rchquxs

HU

pcccmnbug contra canones jure accrefcendi , nec minor pars

j

puvan debet j )urc elcäloms propter delictum ma)orls (a4).

(í

VII Nec etiam, fielectio caffetur ob contemptum

unius prout caffanda eft de jure ad inftantiam cjus, qm

()

nonfuit vocatus, etpoterat commodé vocari, fed vacat ite-

rum beneficium, vel Eplfcopatus, ac fi pez obitum vel

et Ele&tores babent novum ele-

ien untiationem: vacaret

&ionis terminum. RicawrIUs 7. :. p. 8 44. 9. 9. €t Zfnt.

AMaria de INigris lib. 1. cap. 19. n. 10. et 11 idem juris

eít, f1 ca(ïctur electio vel declarctur effenulla ob commiffam

fi moniam , - eti unus tantüm votum fuum dediffet fimo-

macc

(t) /nclæm auinm cap. 2. de foþul 9. 4. íh f. Pztomm di fcept Eccl. roo.

9. 22:

(u) Kota m Majoricen. beneficii 15. f;hzmz 1639. G. arvifit Goram 74n-

faldo.

Pitonius ]. cit, n, 226. Paffevin. de eley cap. 18. . 29.

Civd. de Luca de Canouicig et. Capitulo dzfc 27. 1. a1. Neumanm

de Pucbbholz in difput. guridico- canonicd de juribus Capitularium

grage 1729. defendeute [cbim Knrskz edit. cap. II n; z.

,

WASt o KR5*

99

Intüm

: TU « vel omines uno rantüm excepto (£). . Pariter cas-

d fOr.

fatur ele&io , quande contra ordinationem . S. Pontificis,

T

vel prohibitionem illius eligunt, et vacat Epifcopatus. de

Id

novo: cap. PWP?/

4

ft de prab. von camen fümmo Pontifici

165 4.

rcfervatus cft, quia licét peccent non. obediendo, non ta-

quin

men peccant ali

quem cligendo: cap. dilecfus . ibique

) non

gloffa £z ver[. conferendam de praeb., de Nigris cit. .

Mdire.

8. neque etiam ceníeri poteft S. Pontifex hoc füo decreto

züquis

voluiffe tollere canonicis jus cligendi in. concordatis ftatu-

Xrpus

tum (y). !d ipfum confirmatu

r, quia etfi ex caufa uilitatis

N z

vel

U

)

(x) Matthbeucc. Oz?äcinl, Ecclef. c.

$9. 9. 4; et $. J agneveck incap.27.

SHot. 1. de [hnog.- F'alenfis de funog. & 4. u, x«. Reiffenft. ilid. m.

tüm

l

1 37. Barrbel differt. 3. de Concord. Gevin. cap 2. G. 18.

] (]Ul

6

Necrefert, fi dicas cum Azr. Maria de Nigris.caffanda eft ele-

£tio , quàmvis in reliquis fervafa effet forma juris, eteledti

aL It«

t]

effent idonei, et habiles pro regimine Epifcopatüs; hoc enim

n vd

exigit reyerentia debita Papz, et multó magis inobedientia

contumacium, qui fine dubio, jure iterum eligendi, privan-

]t

J

difunt cap. 1. e£ 2.. de polIul. cap. per inquifition, de Elect. cujus ul-

hi,

terior ratio datur in cap. fzq. 20. g. 11.. z quia capitulares íper-

nentes inhibitionem Papz reddunt fe indignos cop. Poxta 23,

1 ur

afm

de Ele&. imó plus eft delinquere contra legem vivam princi-

pis, quàm contra legem mortuam: Nam refpondetur Elcctio-

[imo:

nem vel poftulationem fic contra prohibitionem S. Pontificis

ia

factam utique cafandam , vel non admittendam, nego tamen

eligentes privari fuo jure eligendi de novo, quia ex precepto

vel prohibitione fimplici non recté infertur nnllitas actüs cap.

tj.100.

16. de &egul. et fic tenet praxis Curis Romanz, quód Papa pro-

videat caffatà etiam utráque electione ex integro eum promo-

i At«

vendo, in quem major pars eligentium defacto confenfit reffe

LX

eodem . ,dut. Mavia de. Nigris l, cit. . Y3, cap. 19. et cap. 20. ,

at

1I.neque etiam ftapte liberà electione Concordatorum appa-

ii

ret, ex q

uo capite jus eligendi effet devolutum, aut penitüs

ademptum.

ioo

vel neceffitatis terminus -trium menfium à S. Pontifi-

tát

cc

reftringeretur adje&to decreto ,

ut

Electio non

V

differatur, tamen cafu, quo ele&io ultra breviorem ter-

—

p

minum ab ipfo Papa prafixum differatur,. etiam devoluto

ne T

co termino integrum Ele&toribus manet jus cligeidi: quam-

n

diu nondum lapíus eft terminusà jure communi, vcl Con-

t

cordatis prafixus (2,) ita pariter ftante fol: prohibitione

Íona

S. Pontificis cle&tio non eft ipfo jure nulla (etfi etiam, quod

D

«ft in quzftione, fors caffetur) nondum fublatum eft Ca-

tti

piculis Germaniz jus fuum eligendiin concordatis quefitum

jn, Q

j

de

currente termino juris.

m

VII. Pofttemó fempcr exclufa remanet refervatio A po-

ftolica, quanquam caffctur cle&tio ob defectum juris: nam

[!Xz

ca[[atá electione , vvel pofiulatione nom admi[sà poffunt

Capitulates iterum eligere, aut poftulare meliüs fervatà jü-

ris formà Z4zr. 7Maria de INigris Leit. cap. 19. m. y.,

ubi hoc ftatuit difcrimen . inter caffationem ex defectu. for-

Capü

mz, etexcapite inbabiliatis ele&i, quód ubi peccatum

fante

eft in forma, habeant cligentes jus iterum providendi Ec-

Capir

fcrüti

clefiam intra terminum juris (alioquin. S. Ponufex hoc ca-

pitulo 2444 propter baberet, ut electiones notet vitio,

du

ob quod habende eflent pro nullis, quas electiones

vides

non potuit fuis refervationibus paläm tollere) ubi vero

gum ]

cul-

Juta

vitiam eft ex perfona Elc&i, ipfo jurc privantur fa

tatc

tur,

Contt

(æ)ï Fide Abb. i cap. ctm ia veteri $2. de Eleä. s. 1

Scbmalsgr, tin-

A. 8g. dubitatur 411 ". 1I,

potef

m

T6i

"—

hrif

tate cligc»ndi ak fi indi

z

onum ele

fon

giffent eap. cuni in cuntdis

$. fm. , cap [uper eo de Eledt.

x

lt

VIII. Enimvero

huic adftruenda occurrit altera ratio ;

oluto

üód termino adhuc currente Eligentes non attentá Electio-

äUämq

ne nulliter fa&tà vel præveniant S. Pontificem pet aliam

Cots

Canonicam cle&tionem , vel quód anterior ele&io ex de-

tione

fectu formx tantüm nulla, S. Pontificem ad eandem per-

quod

fonam Ecclefiz utilem, et Clero gratam etiam extra ter-

Q

minum juris przfixum . aftringat ut dixi in ^. 17. vcl quod

m

in qualicunque hypothefi fufhiciat in jure 'et Concordatis

devolutionem non reperiri fcriptam, nif1 poft lapfum ter-

Àpo

minum Electionis, 2ta bené notat ,4dden. ad Buratt de-

ao

ci/; o g. H.1y & videre eft ex F*quenli j

-iïgnt

5. XIX.

i

$i Capitu-

l)'.,

k .Di(þutatur adhuc, fi ele&io nulla pef divifionem

lum duran.

lor-

tetermino

Capituli in duas partes, er per parirarem votorum du-

TUffl

rante termino, an provifio fpe&et ad Papam , an vero

clectienis

bisinfcru-

|Ec-

Capitu'lum.poü aliquot collectiones fuffragiorumþrepetat'

ritate voto,

tinio ex pa,

rum diffo.

C C-

Ícrutinium? Joaw. Aupa, PasonurrAN, Dansosa, LorrzR,

lutum,non

dum pro-

itiO,

de re benef. lib. 3. q. 17. . 193. volunt devolvi jus pro-

Ofes

videndi ad Papam, ct f1 Eligentes bis iterarent Ele&tionem videt?ees

cum paritate votorum , eos privari poteftate eligendi, quia

rvcrö

aci

juxta Cencilium Lateranenfe 42 cap. quia propter requiri-

titt

tur, ut eligant per majorem partem, — igitur effet adtum

contra formam ibidem þpræfcriptam , Íolus autem Papa

T

poteft venire contra formam Concilii Lateranenfis,

N 3

192

DI

II Verüm.hzc omnia parüm officere vifà fünt , quo-

minus durante termino ad cligendum poflint Eligentes tér-

conat

que , quatérque, et millies rciterare fcrutinium, — donec

tetti

^

et quousque concordent cap. cuo terra de Elect. (a) de as-

fertet

ferta juris eligendi reverfione ad capitalum , nulla eft occa-

trà C

fio dubitandi, fimul atque in jure conftat non inveniti

tertri

iftam poenam privationis , quando bis (ucceffit fcratini-

efiif

um cum parirate votorum ; cim nunquam contraveniant

(unt:

slicui juri; donec ele&io non fitfacta, vcl lapfus termi-

eedi

nus, intra quem femper poffunt Ele&ores concordare;

qu'xa

efle enim Eligentes impares, | et difcordes in votis," mini-

P

mé culpofum reputamus, cüm fit idem ac non celigere:

r«

unde folüm intrare poterit poena ftatuta in cafum ncegligen-

euet

tiz, et non fa&z cle&tionis intra terminum, qux cft de-

jn d

volutio, non veró peena privationis durante termino, ad.

ad'vcr

/cöqqc poteft etiam intra illem iterari, et reiterari fcrutini-

enim

um , donec fequatur electio per majorem partem: ad fum-

hica

mum durante termino fuperior difcordes compellere poxcft

Tür 1

|

ad concordandum , et & non concordaverint intra termi-

1

^

num, devolvetur electio ad ipfum. jam ante, etextra matc-

ii

riam Concordatorum ).

III.Con-

'ä(a) Gorz, i& Capit.. Ecclefia veflva 5 T. . $. dbi s ff oson app nim

..

majorem partem eligentium im unam partem con[zufi

J

j* ,iterandum

ejt ferutinium , donec conflet in quam najor pavs coufenfevit. Pito-

tiius difc. Eccl. IP. n. 136. et feq. difcept. 140. - 34.et 15,. Rota

n baracineu. Canoutcatás 10

May 1700 Coram AMoliues $. [ic-

que moleute,

| ( Ut dotuit glef. ia cap. 'þ;/nult.— de vefcript. in 6. z'n' verb. uec tenean-

(n

X

&RST o STAR

Y63

quo

l tär.

II Confequenter non potc& durante terthiho fieri

eollatio Apo(ïcolicäwfav'orc alicujus Ele&ti in difcordia, vel

iOnec

ltis.

tertii, eoquód cenferendo uni ex Electis, vel tertio, con-

0C*

ferret Papa non Electo, et fine Ele&ione przcedente con-

tra Concordata, prajudicaréque Capitularibus, qui intra

vgnjri

Wtf

terminum poffunt adhuc concordare in eligcnde : ele&tio

fiant

enim nondum exiftit , quamdiu cligentium vota xqualia

Wu-

funt ; imó dici nequit utrumque, hunc, ctin difcordia

d'&l'ïg

ele&um, vel tertium fuüiffe judicatum diggum à Capitulo,

milii

quia non cenferui

nec dicitur agere Capitulum , nifi ma-

jor pars agat, — Verum eft, Papa potcft liberé conferre du-

gCTC :

rante termino ct in difcordia ,

fed collatio penderet ab

igcn-

d.

eventu fcilicet à voluntate Capitula;iumæ qui fi concordent

«

in eligendo , ele&tio conclufa erit,. fin autem reclament

adversüs provifionem Apoftolicam, non valebit, cenfetur

Itf

enim fac&ta fub tacita conditione, fi Patrono vel Capitulo

Íum-

]

i

P

acuerit per confenfum vel expreffüm , ,vel tacitum, igi-

tffls

'e C&

tur pet confenfuüm velexpreflum , vel tacitum ab illorum

at

acquicfcemia, et taciturnitate clicirum revalidatur , &l te-

net usque.ab initio.

COl«

IV. Alle-

Juy ,. Bavbofa ibidem n. 9. Gonz. in caþ; fn. de lärtiieg. fz. g. circa

Mtedi

fnem.

du

Emericus à Schenegk poft longas Capituli altercationes

Pite

à S. Ponrifice Epifcopatui, Wormatienfi prepofitus eft anno

1308. Ab his diffentit P. Erximus Pleifcbmann 15» Mona[Ievio

DT

B, 7M, F. de Ebraco. profeffus in

diffevt. pa[chbali. ammo . 1750,

T

mb

edit, ibi

od

1X. pro cafu. negle£li tvimeflris devolvitur Eletfio Epi-

fcopi ad Jdrcbiepi[copum etiam in Germania.

d-

p

Jota in Urbauieu. Canonicatds 23. Januar. 1656, Coram R. P.D

n

104

IV. Allcgationcs in contrarium factz nullam ingerunt

difficulatem , quia ex earum Je&tura patet, quod in cafü

Paritatis votorum concedant S. Pontificem favore extranez

! fafi:

v

perlonanihil decernere, qua devolutio duntaxat induci-

tur per lapfum remporis (Z;: ceflant proinde collationes per

viam eratificationis currente termino ad cligcndum in Con-

cordatis pracfixo,nec fuffragari poteft gratiaApoftolica cum de-

rogatiene medietatis vocum practicari folita citra pra;judici-

um , acgravamen manifeftum Capituli; attento prafer-

tim , quód medietas votorum non inducat confenfum Ca-

Piculi; Ícu unius CQrPoris fi&ti(e ) :

iox

$Xxx.

Olmo circa fiem et 20. ?um'i 1698. Corkmf AT P. D P m

IO. f4. 3. e£. per totusn de qurepat, in amiuquis. Pitonius difc. Eccl.

IF. tt. 90.et 98, , Pavif. cotif, Y44, ". 1. et. pev tot. lib, 4. gavc.

de benef. p. 5. c. 9, 11 228. Lotter. de ve beuef. lib, 2. q. 14, 9- 6f.

T2 t«

)

*Ncque intelligi volunt de dignitatibus inferioribus , et cano-

nicatibus , quia in his non ita fervanda eft forma «af. quia

prepter üt bené íe explicando firmat ZLorfer lib. 3. 4. 17. fr.

105. et I9f. e£ Rota in. "Mlharacinen Canonicatés 16 May 1700.

$. autborttates Cor. R. P. D. Molines decauo.

In fterminls au-

tem Concordatorum utrumque, quod de inferioribus, idem

de Cathedralibus Ecclefis five períona extranea five non.

literaliter difpofitum effe reperitur ibi z Zrem placet :: im

Metropolitanis et. Catbedralibus : ad tempus conflitut. :.

ex[pe-

Gabimus.

(e)

Fide Pitonium dz'fceþt. Ecclef. cit. . 44. et authoritates ibidem

Blan.

allatas: Aofa it firmaua . Beneficii x2 May 1505.. Coram

cpceto

105

MASt o N*NR O

Cfün

6.

XX

Val

. Ex memoratis $. I. mulripliciter poteft ele&io ca^ Quansocs.

ADct

pituioccs

fari, prout diverfimodé mon eit Canonica, vel eaffanda

? poffunt fta-

u-

rïzm proce

vel ipfo jure nulla;. fiergó non fxt Canonica eledtio co

dere ad fc-

Ó

(5 PC[

j fc*nfu, cundam

Eleciionem

Con-

citra viti-

mde

. cbetto apud Garc. de l/emf. p. 16. cap. 3; devolut. n. 13. —

Pfaltt um iuifi-

' derogatio nom potefl applicari sumripatronatüs Umivevfitatis , que wais?

udici

umun tagntüm corpus confiiturtt (ficut Capitulum in eligendo) 7-

sher.

cet fecus effet dicendum ,. fi ad fiugulos pevtimeret. — Vacante deca-

n C

natu infignis Ecclefie Collegiate SS, Apoftolorum civitatis

Colonienfis; pluries habitis fuper eo fcrutiniis femper Eligen-

tes in diverfa abiérunt die g Jan. et 12 ejusdem menfis 1754.

vacabat enim in menfe Decembri 1753. cümque reiterato fcru-

tinio omnia immota remanferint , ac.interrogati Electores nu-

]

X

mero minores, an majoribus accedere vellent, conftanter ob-

nuerint, re penitüs infe&à Capitulum difceffit.

Intereà am-

N

bo indifcordia electi S,Pontif. adiérunt, deprecatíque, ut atténtá

. E.

difcordià Electorum de vacante Decanatu difponeret, ídque

j ptrt,

licét eodem confilio, non eodem tamen tempore, nec pari-

bus juribus peractum fuit. quippe D. Joannes Hermans ha-

YT

bens 11 vota, qui fimul fcholafticus d. Ecclefie infignis,

prevenit füuum adveríf.rium habentem i2 voóta D. Ferdinan-

f Cano»

dum Eugenium de Francher Siertorpff, ac priüs graüam

! (ui

favore fur obtinuit: quibus omnibus pofthabitis Capitulum in-

» 17' n.

tra currentem terminum pro novo Ícrutinio ftatuit diem 12.

! 1700,

menfis l'ebr. eóque adveniente quàmvis D. Hermans folenniter

QIS dU«

proteftatus fit,. ne ad electionem procederetur, eoquód S. Pon-

, idem

tifex in provifione Decanatás jam manus appofverit, quátmm-

& not

vis etiam alii decem Canonici prote£ationi adhzferint, difccf-

TE

ferintque , attamen iis omnibus fpretis, vel non attentis rcli-

qua Canonicorum pars ad ulteriora proceffit, ac concordibus

L

fuffragiis in Decanum elegit Dominum Ferdinandum Eugeni-

bidem

um de Francher Siertorpff, rediórunt fubfequenterad Data-

B.W-

riam Apoftolicam ,: et Electus obtinuit incuncanter gratiam,

dite

et difpenfationem retinendi beneficia incompatibilia

alter

adveríüs gefta recurfum habuit ad fignaturam juftitie , ubi

icó

Ícnfu , 'quo, et quando f,ï.lccelïï:cum'paritate votorum ,

c

et non eft conclufa, jus c/zendi penes Capitilares non

n??»[

modó integrum remanet, fed et absque caffatione pravia

Plffl

Jis|

cle&ionem, vel fcrutinium iterare poffunt, quousque Con-

cordant; quz enim ipfo jure nulla funt , non egent caffa-

If

U

tione, cüm per fe non fubfiftant: | Econtrà f5 ele&tio qui-

t101)

dem ipfo.jure Bulla, üt puta ex defec£u confen[is majoris

partis, « poftea tamen fuperveniat confenfus frmgulaviter ,

fem

non collegialiter, et approbetur extra. fcrutinium, quod a

eus

l N

10

minori parte in fcrutinio publicatum, cle&tio caffanda cft,

intelli

r

o

e: non poteft capitulum procedere ad novam col-

fg

legialitör , nifi poft fententiam declaratoriam, quod regu-

VAl

lariter fit à Papa pro tollendis omnibus fcandalis, et incon-

venientibus , qux propter difcordiam Capitularium in pra-

laturis electivis Crpifiïm& oriuntur: ante fecundam Ele&io-

nem requititur tamen pro caffanda prima electione fen-

poät

tentia declaratoria füperioris; ubi ad ipfum delata eft caufa

cle&tionis, aut omninó petita confirmatio: nc fiat con-

[cri

temptus aut illu(io fuperioris: aliter fi vitiofa cle&tio fupe-

g

Juris

..

rioi nondum przíentata, et Eligentes defc&tum forme

a&u,

advertentes intra przfixum terminum pergant ad aliam

cle&ionem, hzc valida erit.

z

qUF

dcin

IL Cateroquin electio, quz implicitum habet fta-

pro-

tum validitatis , Íemper priüs debet -ca(Tgri, antequàm

]

ceda-

Íac

ylt

coram R P. iD.VMacvedonic/) /caufa hzc fuit ulteriori difputatio-

iliu

n e'xpopiäta.

101

LUf

108

cedatur ad fecundam , exemplo, et Pïïïk&ïö cïcfumptä ex

nnrrimonio vel fponfalibus; una Íponfà ficut duobus tür-

m

piter adharet fponfis, ita Ecclefia duobus Electis: quia

Con

C

i

jJus priüs quzfitam invito privatà faltém authoritate auf-

ferri nequit: vel atraque prima, ct 2da fimul fubfifterent,

.

qu.

qgod» impoiïlbi

le, nifi concedere velis, jura, et obliga-

ijoti

tionem ad contraria , ac oppofita exiftere: fané jus, quod

lr

tero potius eft, .f1 fit

100 3

tempore pracedit, vi quoque fuà al

ejusdem rationis; contequenter ele&tio prima , G*implicitum

idl,

habeat ftatum validitatis, üt fi facta deco , qui occulto

1 Col-

ligatur impedimento ,. pris caffanda eft, " adeó, ut non

regu.

ICot

val-cat fecunda , niíi prima fuerit c»afïata.r

k?ïæ-

& XXI.

i

xCto.

-

ectionem .Po?c Ainter.- A elcdra

l . Videti poü&t quamcunque El

poft inter-

C&Uü

pofitam Appellationem effe attentatam, atque idcó circum-

pofitamApe

pellationeimn

Qn

fctibendam ex notiffima regula: pofito enim gravamine,

circumfcri-,

benda fit?

lip-

et juftà caufà appcllandi , Ípe&tatà p—ræfertim difpofitione

r

juris Canonici indiftin&é datur appellatio ,. tum adverfus

aliati

a&usjudiciales, tum adverfüs actus extrajudiciales, et quo-

qüc indiftindt? attentatorum. notam fübit, quidquid exin-

tf

dc in fpretam Appellationis geftum appater.

lI

uod extendunt etiamfi nulla adeffe videatur ju-

| PïOf

cdie

fta caufa appellandi, quia nullum eft arbitriucs Canonicis

juftitiam vel injuftitiam appellationis examinandi, et de

ütatio

illius viribus et fübfiftentia decernendi: cüm appellatio etiam

Q

