(E) Infl. pac. avt.. F. $. 16. 17. e£ 22. et vel inaximà m Capitulis

L.

mixte religionis Proteftantes nequeunt eligere eum, qui jux-

enti

ta Catholicos effet poftulandus, talis enim Spretus juris cano-

e(8

nici lederet confcientiam Catholicorum contra $. 16. avz. F,

n

T. P. conf. Pe&rscn. Elem. jur. cau. lib. 1. $. 313. Bosuwsn [ .

$4

I

ro f

fi Vetó per ele&ionem taliter faaam Electo nullum acqui-

198 €

Fatur jus, praterquàm confirmatio accefferit.

Ulterius

Filfo

ajunt, 7 cap.quia propter. 4.2. univeríim, et indefinite pro

[eofo

forma ele&ionis canonicz conftitutum cít, ut fiat per ma-

4ntc

Jora, et faniorem partem, prout ad omnes actus cujusli-

f Ekl

bet univerfitatis requiritur major pars fuffragiorum totius

tirqu

collegii íecundüm notoria juris canonici, ct civilis principia.

l Verüm his non obftantibus retinenda. eft affirma-

vcrþiS

(ut

tiva ( [)..

Validifhmé id ipfum evincitur ex cap. zo.

Áii'; |

de Elecf. ubi S. Pontifex jubet electionem fuà au&toritate

1

confirmari - quodí! ad. faciendum duplo majorem nume-

rum fimul omnes przdicti minimé fufficerent, poftulatione

f AO

M

repulfa Ele&tionem Plebani noftrà authorirate confirmes.

Confirmatio autem in fenfuproprio accepta fupponit jus, et

(uppïia

valorem actüs.

; j

huts

IlI. Mirificé totum hoc illuftratur ab exempblo Colo-

(4il. *

nienfis ele&ionis anno 1688. habitz(z .. Purpuratus Wil.

p(lbat.

nis, &

helmus de Furftenberg Epifcopus Argentinenfis ex 24 , 15

um c

vota numcravit, et (1cut plura, et majora vota in actibus Ca.

pitularibus concludunt, ita Eminent. Cardinalis de Fur.

(üit d

ftenberg confirmandus fuifct, ; ni(i impedimento canonico

Y

laþoräifct, et cum Ele&o concurriffet, igitur hzc :5 vota

po&ula'

füt V

pro

frorfin

- (I) Quam þz?ojäquzmtur P. ScuM1ER de pofl. prel. tt. 138. BorckuN

eod tit. . 40. EXGELHARD q. 2, eod. tif. SCHNELL eod. tit. 1. 252.

po lcg

. ( Fide 'TngAvRUM Eunoraun zom, XI/. h- 340. FroEnckiUM i5

-

tur,

cif. obferv. ad Scbülteri Juflitutiones lib. 1. tir.

"Á

lare, civca fin,

« $. 9. verb. Poffu-

13

— :

lfqul

pro nulli declarabantur per——S. Congregationem 15 Sept.

kenug

1688. ecoitra Seremiffimus Dux Bavariz ]ofephus Clemens

M pio

Epifcopus Frifingenfis, et Ratisbonenfis,: cui multüm favens

L füld.

Lcopoldus Imp.& fancta fede Breve aliquod vcligibilitaus

P

Us

,

]

ante ele&tionem expetebat " propter 9 vota tanquàm ma

jo-

a

COttds

ra Electus per Innocentium XI. confirmatus fuit : /uteba-

lClP

ld,

türque: S. ontifex in Brevi, et S. Coneregatio expreffé his

H

verbis — elecfionem confirmavimus : : :canonicé Elecius ::

40

Cum tu eleclioni prejata. de tui per[ona [icut pramitti-

Titate

tur , facta legitimé con[enfiffes etc.

üfme

IV. Majusadhucinrem noftram —mo'mcntumfmt,quöd

tione

f1 A&ta, et agitata inter utramque partem evolvantur, appare-

L0

at Sereniffimum Principem Jefephum Clementem non tam

IS,et

fapplicáffe pro gratia, quàm fe in jure fundáffe , refert enim

AucUsrINUS à Leysen : s2 pralect. ad Schilteri Inféit. gur.

*olos

CAn. c et "0i armatà flatim. Arcbi- Epifcopatum occu-

Wil.

prxzhzt.,

Papa etiam totum negotium Petitz. confirmatio-

»

nis, et admiffionis refpe&tivé S. Congregationi, Cardina-

3

!

ü

lium confiftorio commifit , qua rité expenfis omnibus cen-

Fur.

füit cle&ionem conürmandam effe.

iC

V. Subnééto tamen, jutele&tio cohcurrere dricawr cum

VOUl

poüulationc , hüncque fïngulvare'm favorem quoad nume-

PïO

rum votorum promercatur, rFqllil'i videtur, *uppo&ulatio

CKUN

feorfim fpe&tata talis fit, ut juxta communes juris regulas

gt

pro legitimo ac&tu capitulari haberi deberet, fcilicet requi-

r d

Bol«

ritur, ut poftulatus nümeret Grþlalicitcr majora refpectu to-

"

tlus

V

$6

T

tius Capituli przfentis, aliàs nec electio infra medietatém

L

fuffragiorum , nec poftulatio attendi meretur, fed fcruti-

cu(n ;

M.

nium rcpcþcüdum crit ad do&rinam P. BosckHN, ct Zs

$. VIf.

navit

f65,Y

(71) Qüin ijibi valeat cap. 40. de ele&, quoä& hänc partem effe cor-

je ví

re&um per cap. 42. ejusdem S. Pontificis Innocentii IIT 3.an-

Nam re-

[

nis pofterius in Concilio Lateranen. rc15. editum.

fpondetur Capitula hzc de diverfiffimis loquuntur cafibus cap.

49. de ele&tione concurrente cum poftulatione, pofterius cap.

At

die (

42. de purà electione, illud prius difpofitionem fpecialem con-

tinet, f eledtio concurrat cum poftulatione, hoc pofterius ge-

(ion

neralem: fpretà alià replicatione i2 cap. 30. de elect. valere po-

ttit,

ftulationem Epifcopi ad Metropolitanam Ecclefiam 'T'holofa-

nam, ibi prevaluit elettioni Archidiaconi cum tribus votis ex

TO

quinque, quia cafus erat fingularis, et fervabatur forma com-

romiffi; et quidem cum expreffo pado: igitur cap. 30 4e eledt.

hito

Ál

non derogat Capitulo 40. ubi extra cafum Compromiffi poftu-

latus concurrens cum Electo duas tertias votorum. numerare

(io, d

debet. Ulteriàs non mereturattendi, Capit 40, de ele&, loqui

fiduci

etiàm de cafu particulari electionis et poftulationis, que Con-

ftantinopoli tunc fuit peracta; nam plergque conftitutiones in

buiffe

decretalibus hoc fenfu date funt ad cafus particulares, hodie

tamen poftquàm ir corpus juris canonici redacte funt, jus com-

atl

mune faciunt, . Ceteroquin modum procedendi in ipía electi-

qllC ff

one quod concernit, vide paradigma practicum electionis ca-

nonice apud P. ScuwrEn lib. I. tract: IHI. cap. x. fect. IV.S. V,

Cdere

àn.443. lNec non fingulariter notandum eft;. quód hodie

lianta

univeríaliter in emni Electione fiat collatio numeri ad nume-

rum, non veró meriti ad meritum, vel Zeli ad 7elum: quid-

um pri

quid dicatur in cap. de Ele&. Ele&fio ut confirmetur , delet celebvavi

d majore et [aniore eligeutiwum parte.. Ubi enimtmajora, haben-

tur etiam faniora, ac in vim Cowcrrir TnipswT. feff 25.. d

Regul. c. 6. non amplius inquirendum, .qus pars fuffragiorum

fit fanior, fedtantüm quse major, ut evitentur lites, modó

fpec

perfona electa -vnolnþ fit indigna: LxvsER meditat. ad Paud..

$7

F

$. VIL. -

Lturi;

Elecio pdt

l. Sorti fu'H'ragatoriæ advetía eft clata litera

.Cap.-s. A.

fortes ilie.

i())

4 VH&

de Sortileg. ubi Honorius 1II. petpetuá prohibitione dam- giima c&.

navit fortem : etiamfíi per Íortem tantüm 'el;igc:cmur Electo-

lecr.

re5, vel Compromiffarii, quia qui forte decernit eligentes, il-

.24-

le viam fortis facit electo:

m re.

ISCip,

II Ne dicas cum TCto Lupewrio diff. de. färte Mf;'d-

S (p,

gatoría Ecclefía cap. 11l ..2. Honorium intelligendum

11 (0n-

cfle de fortis abufü: quia Lucans Ecclefiz membra in Ele-

It pe.

Te p

&ione Epifcopi debuiffent in. merita Candidatorum inqui-

tolofa.

rere, hic curà omi(fà fiduciam pofuerunt in judicio fortis,

Ytis ex

Com«

quod meritó illisexprobrat Honorius, quoniam fortis ufu ad-

|

DA

hibito fieri potcít, ut cligatut homo indignus: item fi fors

pofte-

fit luforia, adeft levitas et incuria, fi divinatoria, fuperfti-

VTE

loqui

tio, et Religionis nimietas coargui poteft,

quà in globulis

165 ii

on-

fiduciam ponunt divinz voluntatis, càm illam quztere de-

buiffent in ufu rationis, meritorum, virtutümque Candidati:

hotie

COT«

aft (1 duo Patroni eligant duos Candidatos ad unum, ideme

elettt

jis Cd-

que munus Sacerdotis: utrinque idem jus, eadémque injuria,

A.

cedere velit neuter velad latum unguem.

Tandem conci-

(

hodie

liantur amici, ut rem fortis judicio deferant utrique. — Ali-

um?e-

qui

Rei Ecclefi-

7

d

"

um priori fimilem cafum proponit Ludcwig.

. afti-

ben

5, (

667. 6 9. ubiiftam fententiam nen folüm in Eie&ionibus Epi-

or

üfm

modo

Ícoporum, aliarümque perfonarum Ecclefiafticarum, fegl etiam

À

in.þfæcularibus ait obtinere

| fm*

H

éi

18

WORO KRX

a

f'

MC

Prxfe&i bie Rir g'ïlgï*ïw?üeï)"ï, qvos in Saxon ia in-

mcrit;

ff:ibx

nunc Levitas: dicunt ,, nunc vitos dwl nos — (Potte:

Crpt

fiánec - in cli frcndo Iverunt in parte; numero quxdem

duobus

fcul 1

zquales Pxoxfus ne igitur nihil viderentur eviffe ,

qile

Candldaus commen: Lmt fox,tem

Quid Gbibtï hi indaga-

diciel

verunt in virtutem Candidatorum , nec temere iverunt ad

judica

fomendum, fed ex ncceffma, xdonpaq ne caufa finiendi li-

fcdq

:

: quia (1 phnes cadem pror (üs.jura habeant, et illud om-

ertal

ncs at PCCQDC

fed. ncquc dividi, neque in communem,

ett d

aut ahcmum ufum deduci pol (hir. , locus cft fa ciendus forti,

fcmp-*c

WLI 05

IT Smgula hæc et quzcunque. alia-laudatus author

Etenim

us

confcripfit in czz: a'ï/]?rmtzane, irrelevantia funt.-

conlta

fufïicmc dicere ad- anum cum eodcm authore, quod fot-

titione factà Patronos 1mpetxvcut, Punc:pzs nomine fifci

1&4 ü

advocatus; im'altero^cafu ufum fortis denuó improbaverit

p Ev

meftre

leceps

co quxdcm finc, ut.jure ucmetux devolutionis,

DEVIG

ECCIGG&GC!UC CUF&UOI'UTH læC mfhïuta nummls "CU mul&a

eravii coercétet. - Quid ergó mulus opus eft? vérba hec funt

ER

Clariff. Ludevici: JPGusmet, ecquid aliud fibi. volunt, quàm

|

V

Y

illicitàs effe fortes?

JPortunz ^udicium fallax cft,

inde

t fag

r!ï

]USïINIANUS in Lib: 4 ». cod.de Ej)lfc at g ä'ääa!es dnbere

t

Iul

elig? ob Induffriam, -virtatem ,

itervas, merita, mec-

mutatu

g'icquam veró ex vatione fempeþ'æzm, ortis , aliavum-

dCVOxU'

que fortuitar..circunftanttarum. Ecclefiz, velutin fecu-

Datum

latibus officiis: chpubl!cæ, ita maximé intereft, beneficia, mu-

till

ne

tlin

nia aut officia vacua. dignis confem. etiam in cafu ubi fupcr

e u

me-

E I

59

li.

3Qïï87

merita Candidatorum exsmeh füerit inftitutum ; aequal

is*pars

idm

Capituli vel Patronorum. reputet hunc; et illum idoneum ,

ib

fcu ubi duo equalibus fuffragiis ele&ti, forti locus effe nc-

ääga.

quit: 44 recfé Gowzausz "Tstzsz z. cap. de Ortleg1ts , —

ürad

dici enim nequicutrumque Candidatum à Collegio dignum

d.

judicatum fuiffe, cüm Collegium &on id, quod media pars,

*

fed qued majore

]

us parsfentity" velleintelligatur:- necctiam

& Omf

bup

ex tali ele&ione nullà, et infübfiftente inter illosjus aliquod

lorti

erit quzfitaum; quod per fortem eric dirimendum. « Aptius

Íemper medium fimiles eligentium, vcl Patronotum contro-

üthor

verlias finiendi, eft terminus injure ad concordandum ptz-

eüm

fixus, acinde fequens devolutio ad füperiorem , " ita: enim

|fr.

conftanti animoram judicio poiüs, quàm forte de fe fal-

fíci

laci .cliguntuf Eeclefis Antiftites : —

precipue quia Princi-

vert

pes Evanoelici jure devolutionis pariter utuntur , (1 ultrà tri-

Onbs,

meftre Q;a'tium cligentes canctati funt fe/fe eodera Cl Lo-

uldà

Dn&wvic / cif. Cä;'); I eS

"fint

Íta à me p o(itum.

:

*

quäm

indt

IV. Sortilegia in bencficiis , et officiis publicis jam lici-

ta füpponit memoratüs author, ^ dum ait, 'eligentes füo u-

tht

(

tuntur Jure, intra tempus prxfixam fortis ufir Paftor no--

*

minatur, eligitárque, ergó non cít caufa devolutionis:

jus

^1/

devolutionis eft jus privatorium , adcóque inter genera poe-

feci

frü

narum, fed hz infligi, etdecerni nequeunt, . nifi ob ad-

miffum crimen, quo iterum caret fors fuffragatoria, qua

,fupcr

e[t; . ut finis habeatur difcordiarum : .

m F

jc inqgnfm , fuppo-

sTl

nit

E.

6o

Ht o aeeto

i

nitvquod non ptöbat,' fortilegia faffragatoria in his officiis

POFU

publicis effe. licita (0).

"T

6. vin.

:

enim

tej df

Kpiftopi ti-

aulares feu

I Epifcopi titulares, feu Prarfüles Ecclefiz in partibus

u

fuffraganet D

fidelium exiftentis affumuntur , ut Ep'ifcopis ex caufà ra-

non ekigcn-

fPon

di, fed po*

tionabili impeditis fuffragentur, et eorum nomine pontifi-

ftuland:

calia exerceant.

fünt,

Jam fi hujusmodi füffraganeus quemad-

modüm non rató in Germania ufüvenit, fimul Canonicus

Qu

Ecclefiz Cathedralis, ad Epifcopatum affumi non poteft

UP

per viam Electionis ,' fed poftulari debet non . obtento

quiü

Hujus ratio communiter ad-

N

privilegio eligibilitatis.

firuitur, quód (int veri Epifcopi: C. Txap. feff. 1. cap. £

fiofl.

füm

de ref.. Aliud cftin Abbate, vel Prapofitoízculari v. g. Ell-

macenfi , licét hihabeant jurisdictionem quafi Epifcopalem,

quöd

non habent impedimentum canonicum, quia non funt

üm

veri Epifco.pi; aft Epifcopi titulares confecrantur. — Hinc

tinel

13,

apparer veram effe matrimonium fpirituale cum Eeclefi

ad

(9) Quidquid afferatur exxïfeteri teftamento . Paurah'pom*.- XXF.v.$.

et 3. Sloue L. cap. v. 7, aut ex novo /4Uf. I v. 26. pro ufü for-

tium 1n electionibus facris, cürti Deo auctore et directore fa-

(ta fint illa exempla, ad aliud ab hominibus, trahi nequeunt:

€I. Ludewig cap. IV. $, V. ait pertinet hoc. exemplum in

attís Apoft. forté ad divinatoriam fortem. — De cetero uten-

tes fórte; ac taliter elipentes, abutuntuf potíüs fuo jure ; come

fnittunt vitium in forma przfcripta; et Eledti non intrant per

oftiom, fed vitiofé per feneflram. — Z Crus Pragenfis BesuEc-

KrR du diffevt. 1713. Fetero. Prage edit, fal. 268. qua incipit

Album Augu[fg'gïnzæ:- defendetite lllu/ïrgæme Cowir& DE'T H.UNN,

M* o EY

$

fhcis

ad quam ordinantur et confecrantut, ad inftaraliorum Epifco-

porum; ad aliam Ecclefiam ergó poftulari debent, quàm-

vis illorum Ecclefix à Barbaris injifté occupentur, hoc

enim non obftsmtc Ecclcfïæ mrmanent Cathcdmles cht an-

tibu

teà arg. Cuevar. 2 pleri(que . ver(.-volentes agitur. de

Án.

elecl. Ergo etiam Epifcopi titulares carum veri manent

tifi.

fþonfï.

mad.

DI

IL. Vanum ,quippc effet afferere conjugium contrahi

cum Ecclefia, qua eft congregatio fidelium eap. cum tn-

dt

fer, 21. de. . Elect. ubi conjugium illud. inter. eligentes;

XCntO

r d-

qui fcilicet totum populum reprafentant, et Ele&tum dicitur

induci: dum in locis infidelium nulla colle&tio fidelium ,

"m

non eft Clerus, vel populus fidelis, proinde non eft ve-

gl

gl.

rum matrimonium ;

nam fufficit ad hac refpondere ,

dett,

quàd Epifcopi, licét 47 jurisdictionem in populum fü-

funt

um non exerceant, in babit tamen,et radice eam ob-

Hinc

tineant ad . titulum fimilis Ecclefie: confecrati (P). .

ldn,

j

. IX

T

( Solent fibi à Papa procüráre indultuni eligibilitatis: àt Frideri-

chnfl

cus Carolus S. R. I. Comies deé Schenborn Coadjutor Bamber-

fa fot«

genf, Epifcopus ÁArcadiopolitanus obtinuit non modó propter

ore fee

ferupuluüm tollendutm, fed propter veritatem: nónne quà ta-

les ad concilitim 'Tridentinüm eenerale vocati fuére, habént.

peuntf:'

que votum decifivim, ficut csteri veri Epifcopi: quod in

lum n

) üfefie

eodem Conc '"lrident. obfervatum legimus ex ejusdem hifto-

j cortis

tià per Pallavicinum cónfcriptà, nec non pateícit ex fübferi-

tionibus Epifc

Oporum ad finem: conferatur BaRBOS . 3. de

int pef

6ffic. e& potefl, Epifc. alleg. 93.. FnANcES. de. Ecclef. Cathed. cap,

f

ESNEe

Botrckun [b. F. tit. F. de poftu.. Prelat. in 21 et feq, Clav.

tihi a

ä.

1UN,

EnskRMaNNd BIBELHEIM in a'gjäft. 1761. l!fm*elv ed. t bef. L.

62

Guyt o iese

lii

S.

IX.

[cti

Epifcopus

Ele&uszan-

^ Eletititaicalts attribuitur abfquckur"ïla licentía, vel

"

tüm , ad ali-

difpenfatione priori ele&ioni de fe fidtz , et acceptz renun-

umEpifcopa

PIOU

tum'non cít

ciandi cap, 26. de eletf. in. & coquód matrimonium fpiri-

fenf

poftulan-

düs, ficot

tuale per ele&ionem initiatum tantüm , et non perfectum

nec Coadju- cenfeatur ,

ul |

tor

cx quo manifefté fequitur, illud non fore fuffi.

eid

ciens, ut impedimentum canonicum conítituere, ac Ele-

fig

&um ad unàm Ecclefiám, vel Coadjutorem . etiam: cum

tis l

fucceffione,- aut denique Epifco

pum, qui renunciavit loco,

non dignitati ab 'ele&tióne ad aliam legitimé arcere poffit:

Bosctnw de poffulatione pral. n, r . et feq..— Ulterids fir-

(

matur veritas ex cap. 1. de translat: l:þf,'ä ideó enim re-

probatur translatio Ekäiiï:o*ivi;,-'-foL1.öai munus confirmationis

receperit: ípeciem facti exhibuit cafüs , quo Eminentiffimus

Dnus de Mctternich primó Archi-Epifcopus: Moguntinus,

poft lapfum quatuordecim :dieram necdum obtentá confir-

matione etiam W'ormatienfium fuffta

eo

cio ad 'ïFpifcæþäwm

'Vo;:atus eft. Clar. D. EgBERMANN à BiszLHEIM .Z. Cit.

!

6 X.

Coadjutor

L Capitulum fede plenà non porcft procedete ad cle-

pcrpctuu-s

&ionem nequidem Coadjutoris cum futurá fücceffione (ine

nen. eligi-

tur propri&/COD

fenfa Coadjuti: cle&io enim fit de dignitate.actu va-

à Capitulo ;.

C

hujus ta-

H

ante, non vacatura. Cap. Pona 36. de elect. Can. mullus

inen con.

fenfus re-

7. difl. 7 9. 5 Qlaüqüam'pamm cligi foleant, ut actus

quiritur. rieddatm magïs«c?lcbcr, et ut privat ;üügu

loru;m Capitu-

*

tüla-

65

MA o MA*

larium 'intentiones - odii .&e;c'ii-nnanldi*' x.ca.u.fä per. fecretum

. Yel

Ícrutinium abfcondantur: .verbum . tamen elecfig hic fümi-

MUA

tur--latä,.,prout includit p(')üulaticncm, et fonat quamlibet

lr

promotionem ad dignitatem Eccle(iafticam, et nudum con-

«tf

fenfum ;naturalem coptinet, hinc eodem verbo generice

Iife

tàli e/;74£25 ütitar S. Pontifex in forma Brevis excitatorii ,

Ej

(s

eademque de caufa Íemper fufficiunt majora duntaxat fuf-

ila

cia etiam

re

f

Cum

O

;

»e&tu poftulandi aïi;äs*Epifcöjpi, et haben-

OCO

tis ilmvpcdifmemum- Qanonicum/ (q) NECN

IT.

J

IN

sf

i (

Ita ,j'uäimkium« Rome 1694. in Coadjutoria: Moguntina , et aliàs

)

fiepiüs ex cap. cum in cuuClis, et Cap. ex pavte tua. 4. de his que

IOni

o ffunt d. majori part. Capit- Lavw. [ib, 1. t:. . cap, 3. ENGEL-

HARD. Jjj. /1/. tit: 6.4. 4. Imó confenfus non debet effe forma-

tUj

lis vel capitulariter factus, fed füfficit undecunque collectus,

Diis,

Jta ex MurYHA ad $. 3. Contordatorum Germanie n. 230. et 180.

vefert cit. ENGELnanD /J. citato.

Ergó nec Capitularis alibi

tf

Epiícopus indiget Indulto, vel Breyi eligibilitatis, tum quia

um

in negotio Coadjutoris fede adhuc plenáà et non vacante, fem-

per quisque erit poftulandus, fufficiunt majora Capituli, non

concurrit Efectus cum poftulato,àt judicatum Roms 16 94.in cit.

Coadjutoria Mosuntina. Etenim, àt dicdtum, non datur lo-

cus Electioni canonice: confequenter non eft neceffe, ut vi In-

de

dulti aliquis remoto impedimento hibilitetur ad electionem

proprié didádam: tum quia Coadjutoria eum futura fücceffione

(ine

eft compatibiis cum alió Epifcopatu, eoquód Coadjutor non

.V

habeat verum titulum, nec beneficium, nec teneatur ad refi-

dentiam nifi caufütivam, nan diffitemur tamen per fimileIn-

lus

dultum, aut aliud vive vocis oraculum ; feu "Wfäfcriptum Capi-

tularibus conflare poffe de inclinatione, et propenfa difpofi-

c?:us

tione 5ummi Pontificis ad hunc, v

als

li

lum deputandum, fi

)u

tur;

(ild

äqCvoadju-Vand-O, —Vel"nqlaj*bnrixacfaniori Capituli partg poftule

p

*

Á

wePS o MEST

! II. Proviftones de beneficio pleno, et prokim& vacatu-

fiua

fo, cüm contineant odibilem exípe&tativam, prorfus ab-

cofl

tul

rogata , et fublatz funt in Germania in inferioribus nedum

»er Concordata, fed et his acceffic faluberrimum facri Cc.

ib

'Trident. decretum (r) :

Quia tamen in Conc. Trid. im-

media:é fubne&itur exceptio per hzec formalia — quadft

(nal

quando Ecclefra Cathedralis, aut IMlonafferti urgens ne-

frul

qe/fïms, AUut evidens utilitas poflulet Pralato dari Coad-

Cot

utorem , is non alias cum futura (ucce]yone detur,quam

DfP

bac cau[a: prius diligenter à Ssimo Romano Pontifice fit

cognita,et qualitatesomnes in illo concurrere certum [it,

qua à Jure et decretis buius (acra (ynodi in Epi[copis

et Pralatisrequiruntur ,alias conce[fFones (uper bisfacta

Ex quo contextu manifefté

(

[ebreptitia e]fe cen[eantur.

eruitur Coadjuteriascum futura fucceffione à S. fynodo non

effe permiffas S. Pontifici quacunque de caufa, cet ad men-

tem propriam, quod adeó vcerum eft, ut quamvis Conci-

lium

er hoc &amen neceffitas non adftruitur: fic Sereniffimus Jo-

fephus Clemens Ele&tor Colon. Hildefii füb beneplacito Apo-

ftolico capitulariter poftulatus, et fine ullo Brevi Apoftolico

exhortatorio antecedenter habito à Smo D. Innocentio XII.

deputatusfuit, uti et Celfiffimus Lotharius Francifcus S. R. I.

Princeps, et Epifcopus Bambergenfis fine Brevi eligibilitatis

aut exhortatorio ab eodem S. Pontifice Innocentio XI1I. depu-

tatus fuit Coadjutor Moguntinus.

(r) Seff. 24. cap. 19. de veform, quascunqueirritans gratias, et Apo-

fpectativas, inferioribus Collatoribus,

ftolica Indulta fuper ex

et etiam Sac. Romanz

k

cclefis Cardinalibus conceffa: juxta

dedu&la pev. Rot. dec. 249. . 6. ConaM. AwsALDo. i8 Moguntina

Cauonicatás 1. Felr, 1752. Cor R,P. D. Devars. Decano$. 3 et é.

u

65

"m ä*:zg

Ati-

liura vi coadivà S. Pontificem non aftringat, eum tamen

ib.

Ma

vc] ratiomis; non indica-

comprchcndat vji directi

dum

tür enim quid fit poffibil

lau-

2

u

^

dabile (s:).

é, ?Cd q-uid fit honcftum, ct

II

W. Eóque magïs juxta tenorem Concordatorum Gcet-

7

j

mani. vi qucmm

in bifce partibus non dantur per Sum-

Coadjutores,. nifi cum

7

mum Pontificem, nec admittuntur

n

Confenfa ordinariorum in ele&ivis, fcilicet pravià clectio-

tt

fcu potiüs Pra vio Confcnfu- ( £)) Capitu-

nc per Captït*ulgm ?

5 lgri-

u

?l

h

: ; (s) .Crzp.:ul*

2. 70.

de vg/'cript. in 6. FAGNAN mmþ uulla de ,'com-e[/'.' þmZ'

Confenfus Capitulï non debet effe capitu

.

lariter præ&itu's ; .fed

..-,CD |

3 modus ifte locum habet fe-

nion

fufficit undecunque collectus, qui

lsl

de vacante, ubi Capitulares capitula

riter congreeati eligunt.

Inaliis négotiis, àt puta in alienation

e, ubi etiam requiritur

hd

t fit capitulariter colle-

confenfus Capituli, non requiritar, u

U

étus, fed fi

ufücit, fi feorfim petitus fitz.n

am confenfus capt-

:ulovitey col

le&us, eft fpecialis.in eledionibus, ita docet 5vrv.

J

verb. alieuatio. q- $. M&vvrA ad

..3. Concordatorum. G'ermamie

lp

9. 230. et 180. ExckrnBaRD lij. /II. t

it. F. et X. q. 4. in aliis

olico

veró actibus nullibi reperitur preceptus.

Non obfiat, quód

s debet ef-

Xl

verfemur in re graviffimi momenti,

ergó confenfu

M

fe capitulariter

vocatis omnibus, et collegialite

r pofitus; nam

Kfatis

in rebus his grav

iffimi momenti agens principalis eft Epifco-

materiis cum 1olis

p

pus fede plenà,

.qui fepé tradtat in alüs

Pralatis, fepé cum Capi

tulo, non femper capitulariter con-

m nece

flarium dicimus fede vacante in ele-

lpo.

eregato: quod folà

dicunt

DUs,

'Ejusdem irrelevantiz eft, quando

ia

&iqne pgopri& tali,

paffim

TT

?

u"c'

66

EE

r a

larium. — Stat tamen pro Germania præf'umptïo ceneralis

(ontt

neceffiratis publice, et in Curia principale motivum elfe fo-

let defenfio Ecclefim contra Protcítantes. vide BaaNpsN,

Wg

EwcstHagnp, RzwoucHawurpS, 6f F. ARI*-fOLDUM á S. Lea-

bint

narïda ord. de smonte Carmelo.

diti 0

$ . XL

I

PIU

Andeme — L Inter multa, ct varía qu:e circà formaám , ct (olenni-

i

at

per procu-

tates ad cle&ionem canonicam requifiras difpurantur à Ca-

qm Ü

ratorem eli-

gerepo- noniftis, ctiam illud eít,

uod Em, Cardinalis de PergA

i

,fnt? .

ad conflit. INicolai V. n. 4 y. non inta&tum reliquit fcili-

cet, an prafentium tantüm fuffragia admittenda (int, . vel

4

(

etiam abfentium,: ac impeditorum, per literas, aut fchedulas,

Ü

,

modoó aliàs venire.poffent: — Affirmativam quoad primum

filo j

de-

bus

tcncckcard-..dc Petg.a Provptcr cap, quia propter. quia.

bet

terct

bh

di

^f

| quïim Coadjuteres" tamen äligi à capitulo capituraritei- Ccon-

regato, cüm iftud fiat, non quafi abfoluté neceffarium effet ,

ICC]P

fed ut actus reddatur maeis celeber, et ut private fingulorum

intentiones odii declinandi caufà per fecretum fcrutinium ab-

fcondantur; legi hic meretur relatio Apologetica fuper cele--

(/)

bri controverfia Celfiff. Abbatem inter et Iiluftriff.. ac Reve-

tendiff. D. Capitulares Campidonenfes an. 1719. habita, Sua

Celfitudo Abbas fibi neminem egratum preter Adalbertum

L. B. de Falzkenftein aflerit, inde poft excitatorias Clemen-

(t

tis XI. 13. Mart. 1716. petiit 28. April. extracapitulariter eo-

, rum vota publicé: alterà die Capitulares pro alia inftabant ca-

pituli convocatione, fed fruflra , et fic orta eft controverfia

fuper aliqua ftatuta ejusdem Reverendiflimi Capituh , dein

varie ejuedem controverfie decifiones emanàárunt per facram

Congregationem: de quibus ibidem.

b

6*

MU* o neN

é

"

&ali

bet adimpleri forma pradicta actüs capitularis , et intet pra-

ff

Íentes in komnibu—s El

Mu

ectionibus ad nonn.am gag. qæzg Pm

;

prer (u).-—

lo

-IL Verüm hegativam communiter tuentür, et pro-

bant DD. quód abfentes jufta ex caufa, ac legirime impe-

diti ob loci diftantiam , vitz periculum polfl

int unum vel

plures in folidum procuratores de ipfo Capitulo confti-

knni.

tuere, hoc modo, ut ad Capitulum vel procuratorein,

quieft de Capitulo, Ícribat, eísque Íchedam obfignatam

m

inferat à ferutatoribus füb . ele&tiopis actu aperiendam (x ). -

il

al

III. Ab(queco, quód obicem ponere potuerit rclatum

; v

cap [i quis. quia loquitur in cafu, quo per ipfas literas ad

las

Capitulum datas votum exprimitur, nonin ipfo Ícrutini-

Wf

nio fecrete, et figillatim: ant? Concilium Trident. in omni-

(t«

bus cle&ionibus etiam Regularium admiflum fui(le procura-

b

li indi-

tércm cum qaalicunque mandato feu generali feu fpecia

-

, Coni

bitatameft:nec minüs certum , quód procuratoretiam ho

dic

efiet,

(i mandato gcnsmli inftru&us,

forum

;rc;iïaiatur .ap-ud Regulares ,

s

l z

ut

m 2l

" cele

Qþal*fem de ele&. ig 6 Bannos. PassrntN. Jat?

Reve

Et cap, fiquis 3uffo

M.

*

Sut

. Go .1

Aota m Leodien.

Fiwarie xo. Decembv. 1698.. 11.

, x'ly Ii699$

rtum

coram OrMwo.

eret«

()

LavMaNN ad d. caþ. fquis. m. 3 ScHMi ER 1 f pl juvisqr. ca-

r «

non. civil. ad tratl. 1: . 1. 4. 2..5. 119 Bogcknw Jib. s. tit. 6.

int C«

5.36. Paffim hunc modum in electionibus Regularinm re-

verfti

teftantur, quanquam ex fpeciali Concilii "T'riden-

ceptum effe

den

tini decreto

-Regulares eligi debeant veto maximé fecreto,

jcratm

fané praxis, u

füsque provinciarum attendi ;debeþ, .üt KAnc

]. cit. cap. 4. 9. 413. ad 2.

68

Wao* O MAOT

d

ut nempe cligat ex füx conícientiz arbitrio( y). Quia 1d

Quof

faltem ftatuit S, Synodus, ut ingulorum eligentium nomi-

dectt

na nunquam publicentur ,. ex quo equtdcm fequitur, non

f fcrä

ofle mandaram fpecmxe dari toti,ac inte

(

169 Capu:ulo exhi-

tufi

bendum, fed tamen non cenfetur excludi mandatam, quo

certa pcrionæ de Capltulo a

O

O

pificatur petfona eligenda per

us :

ménl

fepaxatam epx?colam ficut. Ícratatoribus aliàs fufhagxa Eli-

(

gcntlum patcüen poffunt, fic licét in ele&ione conimu-

Fl

ni neceffarió vota Eligcnuum debeant effe fecreta , nihilo-

lit

ginus procurator cum fpeciali mandato haudquaquam ex-

clufus eft,

ac nemo difputabit abíentem falvo Concilii

ECC]«

"Trid. dccxcm etiam Reoularem no(ïc alteri de Mona?scno

Qru

I [à

€t C'IPIEUIO leUiTl VOL'LHTI transmtmittere de certa. PLIfOD?l m

Íchedula non niít à fcrutatoribus apcucnda

" E 3UT

Íntra men-

fem prezfi-

l. Per Concordata Nationis ncdum cxpofr tur canoni-

XKunr non

poeteft ejus

Ca clc&xo, Íed etiam quód perfona e:ec:za intra menfem (2;)

beneficium

elcctl-

às$

ede

ampetrari

(y) Kana £. eit. ", 409. Ganc. de benef. p. 5. t. 4. f). 200. üit d S.

Coneregatioze id /zpius declaratum: . econtrà an cum manda-

to fpem li de certa perfona procurator deputari poffit; nunc

difputandum recepi,

ncgam Exckr 4e ele&fione. 2. 10. et Wo-

REL eod. tit.difp. 2. fe&'

42. 10. affirmmat PriRuriNG eoZ. £. 7.

397. Bansos. ad eap. quia proprew ?. 37, modó procurator nón

fit extraneus £. 9. 2bidem. Azon et Scuwien Db,. HH tra&t. H

$. F. D. NxvvEn dafevt. de S. EleGlionis proceffa $. x.m.8.et feq.

(4) Àn menífis datüs Electo ex triginta diebus completis confiftat,

ieu potiüs ex dlebus, qui naturahter currunt, conflituatur ,

hic

"m

69

lia ij

electioni confentiat per fe, vel per procuratorem , et Ele-

m

&ionem canonicam tempore prafinito à Nicolao 1II. in

Don

decretali Cupientes de Ele&. in &. ad fedem Apoftolicam

erhi.

referat, " Apoftolicámque confirmationem petat. juxta tex-

n

» (]no

tum concordatorum $.27e72 placet.hoc fancitum cít, ut Ele-

ïa Per

&us ad dignitatem Ecclefiafticam teneatur electionem intra

iEJ.

menfem acceptare fub poena vacationis et privationis: E-

J«

lectüs enim acquirit in bencficio jus: ad. rem , quod nifi

li

-

Ele&tioni intra menfem affenfum þræ&itcrit , ftatim amit-

T .

tit, üt jam in Concilio II, Lugdunenfi difpofitum eft , ne

Dclll

Ecclefia diu vacans fit, ac ne propter diutinam benefici-

tl

Q

orum vacationem przjudicium Ecclefiisitrrogetür, qua ju-

m

ris ratio fortiüs femper militat in diguitatibus Ecclfiaüigis

Ju-

15

hic dubitar.i— poteü; quód ficht ex. fercentum fexaeinta die-

J01ll-

bus annus apud Romanos conflitaebatur, ita menfis conftet

ex 30, volunt Tiraquell, Alexand. Romani enim in compu-

(t;

tatione anni eodem utebantur jure, quo /Epyptii ex deductis

|

K

per Menoch. dearbitr. cap. ;o. in princ. centur. 1. lib. 2. ve-

rüm negatur quód annus apud Romanos computctur ex fo-

itis

lis 360 diebus prout mos erat apud ZEgyptios, fed potiüs

jure codicis et ff. conflatur ex 365 diebus, ficut in hac com-

]

d

,nün

putatione fe habet praxis Ecclefie g/off. commnuniter vecepta in

rWo.

cap, quam fit. v. menfem: - de Elet. i 6. ethabetur i2 [ ia vul-

nevatus. ff. ad legem 24quil. proptereà valet intra menfem acce-

hd

t non

ptatio beneficii, fi menfis 4 die, quo prefentatur ele&tio, ha-

u

beat 30.dies, et in fequelam acceptatie etiam fuflinetur in

trigefimo primo, Ífi menfis 31. dies contineat. Quodfi ve-

h

vifia

llf;

ró menfis jam inchoatus fit, tunc quod deeft huic menfi, fup-

plenduim eft ex fequenti

At y

; ita g;-o c,xt ANTON?US'MARIA de

hi

N1Gus //5, 1. cap. 16.

o

- &RS. O kää'!

Mi

jurisdi&ionem habentibus.

f

Il. Dubitari poteft ulteriüs, an interina eo tcmpoi'c,

etiat

quo Electus differt intra menfem acceprare ClC&iOQCHï,

did

tertius validé impetret beneficium vel dignitatem ? — vi

tudiq

deri poffet affirmativé. rcípondendum effe, quia agitur

quoc'

[

de ele&ione, qux dependet à condirione poteftativa ,

"

i

idevöquekpuriücatio conditionis non retrotrahitur in pra-

i :

judicium impetrantis ad differentiam conditionis cafualis

od

Íeu mixtr, in qua retrotractio communiter admittitur,

ga&:

quin obfter quód Ele&us acquirat jus ad rem, quia

gf/)d

hoc in provifione alterius per S. Pontificem . facta non

*

( 2

inrellio

o

1

tur effe przfervatum, ia difcurrir Faber in fuo

&m

codice lib. :. tir. 2. de£ 19

zü

IIL. Verüm ob negledta jufta juris principia. contra-

rum omninó obrinet: Gquidem in jure faris funda-

tum, beneficia ele&iva majora non venire füb referva.

tione, nec poífe: impetrari. Validiüs in id ipfum lür-

gentibus pactis concotdatorum, grande enim przjudia-

um irrogarctur Capitulis German. quibus electiones trans-

aCione quádam publicà competunt: ultrà quód novam

ele&tionem de. jure habeant, quoties Ele&tus infra men-

Non ergàó verifimile eft vo-

(fem non acceprat (4)..-

luifle

(a4) Cap. fi Eie&io. de Ele& in 6. ïhde nequidem poft terminum

unius menfis ad acccptandam Eledtionem prefixum Benefici-

wm impetrari poteft à Sede Pontificia, fi Electus juftum ha-

erit,

buerit 'ïmpedimentum » quo Elecionem.accceptare potu

alio-

71

ä&äï o ä'ü&

luiffe Papam.tot legibus derogare, et Ele&um fine cau.

Qfe j

fa jure füo quafito privare, quod ratio non patitur,

em

etiam extra cafum. concordatorum. : Nec ad fervandam

M

di&am impctmtionem pmd'e& præïïdium ïïluærcrcä PIcni-

*

tudine poteftatis pontiüciz , aut

a

jure preventionis ,

i

quod volunt habere S, Pontificers in concurrendo: cum

[z

ordinariis collatoribus intra terminum iis competentem:

m

Uail

aft agitur nunc de uíu potcüaris pontiüciæ per con-

lr

cordata determinato ,. qualiter amodó , confequenter ad

Natione Germ. poft conceffam liberam celi-

Qui

pg&a cum

Doq

gendi facultatem. hic et nunc exerceri poffit, et debeat:

n

in aprico autem eft vigore Concordatorum S. Pontifi-

cem exípe&are canonicas elediones $. Zzem placet. ibi

Ni-

Vi

- exübec'ïdbimw; ufquc- ad tempus Conftitutionis

cO-

n

d

[

2

tVà

alioqufn omni jufe, et benefi

cio, Vejl dignitate privatus quidem

Ü

exit poft menfis lapfum , fed ita ut femper jus eligendi duran-

te termino redeat ad Capzulum cit. cap. fi eledio, Pitonius

did

difcept. Eccl. 4.

4. 38. confequenter eó minüs adhuc intra ter-

hs.

minum menfis poterit alius impetrare dignitatem elec

livam

Vatnt

citrà lfionem juris Eligentium et Electí. Cujusad majorem

Def-

intelligentiam," quomodo non vacet beneficium ex jufto non

acceptationis impedimento, DD. et Canoniftz diftinguunt in-

YO

