fi.

T

Epifcopus confequitur plenitudinem facerdotii unà cum ju.

il

ribus poteftati tam ordinis, quàm jurisdictionis Epifcopa-

ír

lis annexis,inde S. fedi non fatis confültum, i Epifcopusab ipfa

confirmatus acciperet jurisdictionem meré delegatam , non

7, /e.

[

veré Epifcopalem , à Metto

polita veró veró F pifcxopa'!em :

Conc

feu plenitudinem poteftatis : tota hac ratio quim vana

Mom

fit, cx hoc folo apparet, cüm de fa&to Epifcopi Romz

277

confirmentur, etin partibus confecrentur , quomodoó ergo

quafi

dicere vult ibidem circa finem, honoribusS, Pontificis non

dem:

efle abundé confültum , aut non effe congruum fi Epifco.

Nico

pis r'cccp;ä confirmatiorie à Pontifice iterum in Germaniam

sls

pro recipienda confecratione ad Metropolitam revertendum

foret ,. cüm de fa&o id fiat, non

coudi

uidem , ut ad

aM

Metropolitam , fed recurfum fxpé habeant ad Epifcopos

Iti t

fuffra-

: (e) Priuc, quris Eccl, Tom, ZF. q. 111, cap;-llf'. f. F. p

ior

d

MSt o M.

123

ïUIcn,

fu&ïaganeos infertores pravio licét ma.:x—'þ:dato Á po&ofica.

3,) Ejusdem irrelevantiz eft tertium argumentum Epifco-

Alen

pos receptà confirmatione alioquin .parïïm folicitos effe de

t

confecratione ,. et fic per totam fere vitam munus confe-

crationis negligere: quafi veró in jure, et Conciliis pro fa-

fcipi-cnda confecratione tempus definitum non effet fub grä-

4) in

efüm

viílimis pcenis reftitutionis fru&uum , et privationis: quo-

1divi.

modoó ergó rclati authores afferere poterunt, vel timere tan-

?baL 1

tummedoó bono Ecclefiarum,. fi ambo a&us confirmatio-

vetfos

nis et confecrarionis feparentur, fatis profpectum non effe?

Thifiis

4.) In Capit. cupientes. 16. d: Elett. in 6. velut eft con-

ffit. INicolai 111 Ele&ti, quorum elettionum confi matio-

ORety

'

nes velinfirim. ad tpíras [edis ex amen deducit í . mediíata

A Y

pra-'

fabjectio velappellattointerjectadervoluit intra unum wmen-

æbipfa

fem pofl con[en[um, xvel poft obtentam de ip[orum electio-

B

ne [ententtam 4d Fdem ii þzm /ter arripere, et perfonali-

im,

ter Romz comparere debent: . jam Epifcopi Germaniz vi

Concordatorum à Pontifice confirmandi funt , et hoc ipfo

NI

Vomg

Romam proücifci debent: Zallwein hic provocat 44 dtf

stam Bartbelii p. 161.aft vano uterque laborat fuppofito

) wO

fs DOf

quafi. Epilcopi Germanie in vim Concordatorum apud fc-

dem coufirmandi, etiam in vim conftitutionis Gregorii , ac

nico.

iam

Nicolai IlI. relate. :2 cap. cupientes 16. de. Elecf. in 6. te-

ndum

nerentur *pcrfonalitcr Romz comparere,. Hi enim in con-

cordia Electi extra partes Italix , et longiüs remoti nedum

u al

ante confirmationem adminiftrant Ecclefias of nec'eyitd-

fccpos

Ie$ earum, et wilz'mtasg fcd etiam legitime impediti per

[f :

pro-

10

I28

NRES o x

Prdcufatorem ASBR u uftractani Cluts Rdfnanæ aciifaete

NI

1

mut

poffunt: üt eft in Confelfo Barthel [ ctt. (b) patec infa-

dde

per, etiam Exemptos non pracife perfonaliter, fed vel per-

413

fonaliter, vel per perfonas idoneas Roma comparere, igi-

uf ,

tur, 1. Roma petenda fit confirmatio in vim Concordato-

]ll.q

rum , períonalis comparitio apud fedem proptcreä non eft

etiat

imputata Epifcopis Germaniz , vel aliis. in tcmotis agenti«

us.

io,

feren

V. Specibcé hbc demonftratur ex'lit&ra, et Pcrü&ura

fCCot

Verborum, in Concordatis Con(titutionem Nicolai IIE, quz

(peü

incipit Cuprentes alio löngä diverfo fine pofitam efle, quàm

ut inducat perfonalem präfcntiam, aut peregrinationem ad

zl

üde

urbem Romanam, cít enim dicta Conftitutio ibidem re-

Ekà

lata multüm circumvallata ,. ac fpecialiter reftricta ad tem-

ant elecitones

[lica

us Electionis ceu confideranti patet —

ua ad dickam [edem deferantur (in conttitutione Nico-

mani

VA

QPPO

lailIL, veró dicitur: 4fer m'rzþidnt caMParer CO

ANo-

E

X/

Mdle

quüe uteadem res clarior evadat, utor Verbi$ Van Efpen,

)

red

qui Oper. poftbum. pavt. 1LI. ob[evoat. in canones Concil, Latevan.

IF. canon, XXP'1, pag. 577. ibi - Evidens eft hoc canone fup-

(u)

poni, Prelatos electos à fuis immediatis füperioribus confir-

nam

mationem accipere, quod et bic Dottleves obfervant. (fe confert ad

Qj

capit. nihil eft 44. de Ele&) e£ imzuunt verba fequentia, quibus

declavatur , quàd qui ad Romamum peviiuent immediato Pontificem,

CX (

ad pevcipiendam fui confirinationem officii debeant ,. fi commod? fievi

,quan

poteff , vel perfoualiter ad . [edem. Apoflolicum accedeve , aut pevfo-

7as idoneas trausmittere , pev quas dil

jgens inquifitio fuper. inquifi-

lt P1

tionibus et Ele&lis pofft baberi. — Hic fat patet folos Exemftes [eu

l

nC

immediatà ad R. Pontificem pertinentes ab eo. confirmationem tunc

femperis obtinere zïe&uy]"æ, reliquos à fuis iumnediatis fuperioribus.

m

129

Y

ictfe

Naäz's' per[onk[itef* tmmnmr, quod in Con-gor-datis im-

t1n

W

mutatum per exprfffa verba — qd fec-!em defär;mt'zæf T

d W.

deferendz. (int Ele&tiones Epifcoporum in Germania facta

GQ

ad S. Sedem, quin perfonaliter ibidemi comparere tenean-

!l

da()

tur, ad quid ergó provocatur ad Conflitutionem Nicolai

on «f

III. quz incipit— — ceptentes: in Conftitutionc ifta haberur

ioe

]ij«

etiam tempus dcterminatum intra quod . deferenda. eft Ele--

Qio, igitur jure merito Concordata dicunt: Electiones de-

üdur

ferendz (ünt, quas ctiam ad tempus Conftitutionis Felicis:

Lour

g

recordadonis Nicolai Papz III qua incipit: capzeztes. ex-

quäm

Ipe&tabimus , et elapío dicfo tempore, . [i non , rafentata

em d

z procvoidebimus : lic vides ad quod usque tempus eledtio

d fe-

deferenda. expectetur ; aft quomodo deferende , qualitcr

tem-

Ele&us iter artipere debeat, non itidem ad normam Con-

Tonts

ftitutionis hujus in Concordatis difpofitum , — fed apparet

Ni-

manifeftó conftitutionem dicam unicé ratione. temporis

A

appofitam , quoad alia verà füa contenta exprefló modera.

—

um

hr

tam efle per. verba

ad didlam [edem deferantur.

Malé igitur infers ex oblioatione Electionis Romam defe-

Altri.

Eipan,

rendz intra terminum Conftitutionis Nicolai, et Capit, —

ne fop-

Cupientes: prícriptum , 'tencre mox totam Conftiturio-

confit-

fertad

nem quoad totum fuum complexum, five malé ex Electio-

Vibnt

ne ibidem deferenda infers perfonalem comparitionem, aut

t

ex confirmatione confecrationem; eft enim confirmatio

J furi

quanquam S. Pontifici refervara. dicatur, . cam confecratio-

tWþ

ii«

ne per Metropolitanum facienda compatibilis, ac infuper

Iu u

in Concordatis claufulà irritante munitis,

OPO-

n Htto

| iisdem Metr

llf

R

lita-

130

&ESS o z&ä*:

(gcfof;

litanis | expreffé prafervata fpeciali claufulà — provi[o,

*

:

* 1

uod Confmmatt pradi

&i et per. INos (Papam) prov

Hf

Po'iizaï

Metropolttanis futs,et aliis praffent debita jura

"enta, ek

m

4lia, ad que de jure tenentur.

Pulata

flonte

.. VI. Prarogativam hanc fingularem con

Hf'ecrandi E i-

um f

Ícopos fuffraganeos, et juramentum exigendi (de formula

(eryat

juramenti vide Van Efpen p. 1. tit. XV. Cap, II) jam fibi

Metropolitz refervárunt in gravaminibus Mosuntinis, ut

qut d

«t cor

ctiam confirmatos à S, Pontifice nihilominus pro fufcipien-

Ctet

da confecratione ad Íe remitti vellent ratione debiti jura-

ts d

menti przftandi , — uti videre eft in d. gravaminibus (c)

deinde in pactis Concordatorum. claufulà irritante munitis

N

null

folenniter jura hzc Merropolitica veluti publicá cautione

jotet r

in perpetaum firmata funt in tetminis füpra recenfitis adsó,

«

ut quatenus velient, Metropolitz femper coníecrationem

prztendere , ac juramenti praftationem exigere etiamnum

Jutam

(eetatí

hodie fibi prafervatum habeant, ütüt jure hoc fuo utan-

tur, Ídque non obftante quácunque difpofitione, vel Confti

quam]

tutione Apoftolicà ; non etiam requiritar convocatio Con-

d jur

cilii provincialis ad faciendam confecrationem Epifcopi fuf-

enim

fraganei, minüs dici po(fet ifta. evocatio fuffraganci per

qucnti

- facro-

bitrari

Darth

(c) $. FLin fïfGeorï ii pravam. Iilv.vx.mþ. FILS.1. ?e grav. Germ. Im-

per. Friderici

l

]1 pag. 220.

omui autem cafu , quo ele&io pev

g ddz;

mediatum fuperievem fuevit. confirmanda ,. vemittatus con[ecvrandus

pad

aut benedicendus ad [üum [uperiorem immediatum , vifi prefens fue-.

vit in Romata Curia, quo cafu.pofl. beuediclionem aut con[ecratio-

intcgr;

zem finiliter remittatur. imt

nediato ji:pf'riori debitum. jyuramentum

?ræþifurus.

ää*oa*!&ä*!

1jr

70'021

factofanctam — Tridentinam fynodum alccfaus Metto.

Pro"u:f

pohcams interdicta ceu arbitraria , — aut. üt fupervacanea,

^!]t, ef

cüm fit in jare communi,. et pactis Pub icis folenniter fti-

pulata, in Concilio Trid. neutiquam tacta vel immutata;

ldl Ep1

ftante igitur confecrationis - jute pro Metiopolxm

illóque

Ottu la

tam Hrmztcx ftante, tam folenniter in padcxs pubhcxs pra-

m libi

fervato, et nondum fublato , ubi infuper in hodiernum us-

, Qt

ue diem ufitatum eft; juramenti formulam à Neo - Electo

C&plcn

et con(ccrando fubfcr:ptam et fi gxllatam (lmt ahbl confe-

| tj«

cretur. ) transmittere Mctropolitano , dici nequit cum fupe-

üs (c)

riüs allatis authoribus, prefertim cum Barthelto £. c. Q

DUfttlS

XXXFT p. rfo. nullum amplius , reapíe nunc penitüs

üttone

nüllim quoad iftani prarogativam juramentum exigendi

! ad!o,

inter mediatos ac immediatos remanfíiffe difcri:«en, fcdl-

loncta

cct confecratione. femcl tanquam occaf jione füblatà,; quà

TiDurfl

jut2mentum præ&anäum fuerat: cüm poflerius hoc con-

du

fecratwncm füblatam eífe falfum fit fuppof tum, quan.

jontti

qua,m Metropolite hæc confecrationis ac juramenti. praftan-

ï Con-

di jura metropolitica non adcó de praícndi urgeant, quid

enim Íibi vult intermiffa Conciliorum: Provincialium fre-

j fif

j PCl'

quentia, vel interdicta per Tridentinum Mettopolitanis ar-

ficro«

bitratia fuffragancorum ad fc evocatio, et fiqua: alia, int à

tt. J«

Barthelio ibidem /oc. c/£. recenfita? jura tamen fi milia cxi-

dio jit

gendi,

ac obligationes eadem præ&andi adhucdum per

utiut

paca inter fümimos Imperantes inita, falva remanent ct

nju-

ttifio-

mccgra

Rz.

um

—$XXX

131

ADSt o iEyR

$. XXX.

veptt

Quoinfen.

I. Equidem Confirmatio Epifcoporum Germania ad

f

fa Ecclefi:e

(io

Cathed.

S. fedem hodie fpedtat, five ergo Epifcopatusvacet in Cu-

electione

ïmfa

'

eafJará , po

ria per obitum naturalem, vel civilem ele&tione caffatà, po-

d

ulsiove. ftulatione non a

X

miísà, non ad Mctrqpulimnum, fed ad S.

notit

2ion adimiffá

C0f

S. Pontili-

Pontificem fpe&at provifio , uti eft $. rmus Concordato-

€i referve-

nl

t2 £?

rum , aft przvii ele&tione capituli üt docet &. ztem þ(acet

zdus, et fic relervatio Apoftolica Extravag ad Regim n

enit.

tunc t

temperata fuit, ut reftituta fit. Electio Capitulis, | provifjio

hend

tamen immediata, et clectionis confirmatio fedi Apoftoli-

cx compctat in cafibus tam in 1. $. enumeratis, quàm in

vl 1

aliis -quibuscqnque,

;

:

j

j

j

u

oftulatione noh admiffa uti:

i

1l Bs

&ione caffatài, po

eypa

que prov'ifïöïäd S. Pontificem fpectat immediata in vim Q.

1mi, quando Capitulum eligendo , vel poftulando fcien-

J]

ulif

ter indignum , vel fu& culpà non przíentando Ele&um in-

1

i

ua terminum juris veré privatur jure fuo clectionis, prout

de jure, inde ex jam allatis, fi ele&tiones Romam deferen-

tum «

de, intra prefixum terminum culpà Capituli non fit dela.

n

ur: ff non fuerint pra[entata "vel f pra[entata, minüe

men-

canonica fuerint , Papa prawzdmtï 72unus canonica ut

p&'ævic

in Epifcopo Traje&tenfi exemplum affert /En. fylvius de mo-

C

^

ribus Germ. edit. Balil. fol. 1044

]

ui etfi 3'0 pené vo-

())

Ws eledus, tamen confirmatus non . eft, quia celectio 1)

per preces et munera füit extotta 2 quia eligentes excom-

1

municationis vinculo innodati. 3) Eledtus irregulatitatem

incurrerat, in alüs igitur omnibus cafibus, ubi nulla inter-

venit

—

xR* o xRXM

133

venit culpa, et negligentia Capituli, femper 'us eligendi ex

Ut ad

fupra dictis remanet penes illud idem Capitulum , licét ele-

h (j

&io culpà Ele&ti non prafentata.

$1 vero Canonica fub-

i) po.

rint', l'apa eas -c'gn,frme[ * vel üt in Bulla l-egitur /t, Ccá-

lad $.

nonic& fuerint, eas confirmabimus

ltaque fi minüs

[ dato.

canonica cx-cullpca totius Capituli (qux jure communi poft

at

alitet

fc trahit amiffionem juris eligendi) Papa providebit:

n u

enim, fiquoad formam tantüm minüs canonica fit electio,

ufio

vunc electione caffatá, poftulatione non admilffa, ne contra-

lo

hendo Germáni caufam íuam dicantur fecifle pejorem,

m in

vel nova conceditur Capitulo cle&io fíalem iis, qui

quoad formam non peccárunt (alioquin centra. formam

dU

ele&tionis non ceníctut effe peccatum, . nifi omnes fint. in

in t

culpa) vel fuppl

Íinn.

endo ädcfc&un? ptovidebit Papa, aft üt ^,

XV I11. de ceadem perfona ex inte

mj

-groy-fob c;mkhfqm Capl-

tuli falrem natu-raïenä; !

prot

ill. Quemadmodum enim foli

S.: POBUHCI 'feï;:l' Váe

tl«

tam eft in Fpifcopatu dare fuccefforem. vivente. Epifco.

d.

po, vel Coadjutorem cum futura facceffione, non ta.

iil

men hoc procedit in Germania ob Concordata, mifi

(4 Ut

a ct, licet provifio Epi.

- [10-

przvie coníenfü Capituli (d) it

:

. fco-

X

z (J) fimilirer ex Bulla Urbani Vï!ï. fubänïazf. Atal. pril y626. ad-

io1)

veniente cafu ceífionis, vel ex decreto Apoftolico diihiffio.

com

nis in manibus fanctiffimi de prepofituris, et Abbatiis fecula.

AUR

ribus diwcefis Leodienfis non aliter, quám deconfeníu capi-

tete

tuli, ad quod fpectat, provideri debet. àt docet litera. Bulize

ud de Lowvrez differt. U. de Eleflone Qrapo,

Venit

5

ne

pofl pag, 396.-

( n ETO ?2 i$ 48

.

E

134

WE o i«

&

fcopatuüm ad Romanum fptäe't Pontificem, et refpe-

&u corundem fubintrent Apoft. refervationes in Concorda-

LJ»

s expreffe, non aliter intelligendum hoc, quàm ut

1

l

previé Capitula cïigï;nt,x vel con(entiant in certam - ha-

ll

bilem; dignàmque perfonam, uti eft. Concord.. textus

guam

$. dtem placet. ubi in Capitulis Germaniz jus commune rc-

n

integratum fuit fcilicet aliquo dato, aliquo retento, datá cle-

.

&ione, retentà provifione immediatà feu confirmatione

Y

Epifcoporam. confr. difceptattones Jwr. publ. Eccl. deve[er-

J

vattone benef.inCuria Rom.Moguntta v762.et v76s . edsta.

TIM

IV. Attento. potiffimüm , qualiter: ex allegatis fu-

)

pra z cap. L. & XIII. vix non. omnes Epifcopatus

[

lA

Germaniz fuerint. nedum authoritate czíareá, quàm bo-

li C

nis ejusdem. magnificé dotati, ac fundati, fucceffivé vc-

Ki

ró jus nominandi ad cos, vel fundationis Imperatori

um

fummo competens capitulis liberaliter ce(fum fit, confe-

X

quenter illud iisdem Capitulis, vel fic ex fundatione

u a

Xl

imperatoria qua(itum, et ceffum, ac. tenore Concorda-

Xl

torum ftabilitum jus

ii

—,clligcndiampiiüs non etit äifþuïadg

—

XI

dum.

Ti 6

.

(tlrat

,-N

C

d

N

iMf

chs

EIONE

:

MU

/:

$

I

E2

Q1

N

f/&'ï

2

pun o

N

Md

COROLLARIA

Cfþe

)tda.

i

ur uaturale ,

ceu öaf ; e fundan'ermm omxium legum. mibil

I

aliud efty quàm ordinatio Dei hemini per dicfamen vetze vatio-

t manifeftata ,-indicans, an atfu: f ? iutrinfecé Gonus oel malur.

ia

li.

fs

us fundamenium uon immeritó poniur in cbaritate.

ORU

lLL Eff ia perpetuum jimmutabile , uec ullam. di fpenfatzonem Un-

l te

quam admitiit,

l clc.

IV. Hoc jure præjär:pzzomm inter lz&em: Gem'ef mcogmmm efe

tlone

perperam afferitur,

V. Aequilibrium uon eft juflacaufa znfärendz dellum.

nge

NT Licetpoteftas circa JacraPriucipibusSecularibus baud compemt

dl

— VIL Zttamen Princeps Imperii vi juris reformaudi innoxium alte-

vius Religiouir exercituum famultaueum introducere poteft,

: t

VIII Ecclefie, ejsqueCapiti 'wf bili poteþm cordmdz lagerEcclq/ -

pitus

flicar denegari uequit,

b

IX.Errouea opisío eff jur Canonicum tantium ex recepto atque fo-

h Ve.

los Caibolicos obligare,

TOf

X.Leges Ecclefi a/izc.e circa fidem et morer a&lzgam' ante omne pla-

eitum regium.

J«

—XLn una perfona coucurvere 7urzm':c*"fzonem ecclefiafticam ft mul

10nc

et fecularem nec facris principiir, nec politicis difcomvenit,.

d-

XlL Prefiat elipi quam nominari Epifcopos.

TAf«

XIII, Imperatori son competit jur. dandi Exclufrvam in E!eä?zone

npni Poutificir, aut Epzjiopomm Germanie noftre,

XIV.Archi Epifcopur poteft ia cafu negligentie [uorum fuffraganeo-

rum exercere jurirdiclionem. contenti. ^m n zl!orum fubditor etiam

eintra cafum appellationis.

. XV.Decime novalium proprié tales deämtur paracho faltem de jure

comimuui, i i alius intra lzmzzeJ parocbzæ ]u.l' dec'zmcmdz per przvz!e-

gium obimuerit.

X Vl.Spon[alia priora. per imter medium matrimenium cum alia con-

Zraffum eo iterum diffolute Vi et efficacia o&ltgandz non deflituuntur.

Qu

XVII. Qui babet jur decimandi, tenerur etiam veparare Ecclefiam

parocbialem cafu, quo fe ipfam veparare nequi..

XVIH. Confuetudo, qua fole pevjomne illufiver aruite et probate Nobi-

ütatir vecipiuutur ad. Canonicatur. Eccleftarum majamm tam juftir

quàm firmis uititur fundamentis,

XIX, Jnflitutio Hwventutir publica [ange eji amgferenda private.

XX. Origo Recef]uum Impem ad tempera Caroli Magi referrz

4e9uit,

XXl,Sof: Efecforer bafeht jn: pmfcr:&endz Cæpztula!zmem Impeva-

1ori INeo- Electo ita ut uec flatue Imperii baóeagt. jur adcapitulandi,

j

XXII Direcforium in Comztzzf Capztula Mogummo fede "vacaute ve-

&à afferitur.

XXIILSaur eundiin partef in Cemitiirin fo/tf caf bus i Pace Wefi—

phalicà expre[fis obtinet.

XXIV Canfratermtatef Priscipum a&rque conjïæ matione Imperatom

uequaquam fubfiflere po[fuut..

X

XV. Transactio ob enormem lgef onem miniu vectà refcindiur.

. AXVI. Sub[iztutw iu Cafum uoluutatis cenfctur etiam facla in mjþm

zmpotenttce et uiciffim.

XXV lL Quantumvis feudumpre fe et beredibur conce[fum fuer:t,at-

samen foli mafculi [ucceduat.

XXVIIL Prelatur etiam fine cenfenfa Capiuli feudum. anttqzmm de

sovo concedere pote/i

XXIX. Principi competit jur aggranandz n omnzäm Pæm: etmm

in facrá fcriptura di fhm.r.

N

Ui

R

ä*ïl

UC

W

[

x

s

X*ï

"

Z

*

.—//

777

9

23

o —

SS

S

7

J

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

DISCEPTATIOIV -

]URI S PUBLICI ECCLESIASTI [e

S

CONCORDATA

co

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

GERMANIAE

r

e

ELECTIONE ARCHI- ETEPISCOPORUMA L.

EL

IN GERMANIA

Focus O Balace Q

ä

sivE

De Refervamone Apoftolica chgmtatum Archx-

& Epifcopalium ex qualitate vacationis ad textum. Con-.

cordatorum Eletfione Cajfatá , Pojlulatforze non

Jdm:[ä.

AUTHORE

ï«

g

IOANNE GEORGIO SCHLOR

DOCTORAT. THEOL. CANDID, U, J. L. EMINENTISSIMI AC

€ELSISSIMI ARCHI - EPISCOPI , PRINCIPIS ELECTORIS MOGUN',EINI CONRSILIA-

RÍO ECCLESIASTICO, PROFESSORE JURIUM PUBLICO FT EXTRA - ORDINARIO;

G'öLLEGIATAE AD $. JOANNEM BAPT. AMOENEBURGI CANONICO DOMICELLARI;

maosm'mu ELECTORALI AULICO ET MILITARI AD S. JOANNEM

BAPT. MOGUNTIAE PAROCHO'

ä

HOG UN TIAE, Ex Typagr Efe& Au! Acad apud Hæreä Hæ&ncr E

—

A'NNO MDCCLXVII

uwd—

w) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com