ter impedimentum fadi et juris: impedimentum facti juftum

"ufationis caufam cap. de

ville

agnofcunt, prebet enim juftam ex

conceff. preb. Franch. in cap. quam fit.

y electus, de Elect, in

6. impedimentum juris vel jam aderat , et electio e

ft ipfo ju-

m

efti-

re irrita, üt patet de excommunicato et fufpenfo. — Vel modo

fupervenit, et tenetur Electus omnem facere diligentiam ad

) hi.

tollendum illud. juris ohfiaculum, fi tamen tale fit, ut in il-

geit,

lo pofüit , ac foleat difpenfari,

alio-.

v2

VMAR o MR

.

11(

jure

Á

colailll, quomodo veró de Pïeniïu line poteftatis, aut

hi

jbi

xeventionis S. Pontifex conferre dici pote(t falvis Concor-

Cofitt

detorum pactis? quomodo id fiet ad inftantiam privati ho-

jam

miuis fine neceífitate?. etiam extra cafum. Concordatorum ,

um

Papa non intendit to

llere jus tertii przefertim , nullà factà

U

mentione de Electione, interim enim anté con(enfum , vel

f

liv

abdicationem Electi jam Eligeutes ampliüs variare neque-

f

com

"

unt. Imó licét pofteà Ele&us repudiet ele&ionem, colla-

nutd

tio tamen femel nulliter impetrata non reconvalefcit , et fic

us

Q

anteà explorati deberet üt abfentis, ita et Ele&i voluntas ;

ncgm

difficultate igitur carec füperior Qppo(kio,quöd electio de-

yendeat à conditione poteftativa , càm ab origine ftatim

"

Electo per Ele &ionem canonicé fa&am ctiam ante ejüs af-

g

J

fenfüm ita jus qux(itum fit,. ut eligentes nec variare, nec

alius eandem . dignitatem in Ele&i prajudicium impetrare

gentll

(icar

qucat.

Táfl

(

€ X

Eligentes

enoranter inhabilem, et indi-

D)

ignoranter

I. Capiftuïa -cligcntia i

inhabilem

num, denovo habent terminum ad eligendnm à die reje-

novum ha-

bent termi-

&Gionis, et declarationis fuper inhabilitate, et eft optimus

elettio. de elect, 1n 6. indubium hoc eft

nj—ï" digen textus 277 Cäp- /i

intra primum,trimö&re aut femcftre, fed an. etiam idem

at Eu

obtineat polt lapfum trim.e&*rc*: mägïs dubitatuy (b

y

UP—

(J) In materia jurisþatrbhatüs morticüs a&irmativam propugnavit

chialig

P rrex 1us ig difcept. IP, à 1. 47. iu catfa ,-Tïz'deüti:fm paro

1695.

*

a

am o ,fää&:

Jüte

fuppofito , qüöd currente termino Eligentes igaoranter in-

xCOf.

habilem cle;crint, fuerunt in bona fide, nec pecc runt

ig.

contra. canones , ergö'"'de&-&o Vitio rcpetcndum erit Ícruti-

ü

nium prout de jure . communi; verba cnim. Cencotrdato-

m

CABRO-

rum i ff non pra[entata, vl (ipra[entata ilntis

Md

nica fuerint , pra"wde*äz'mm) noa cüm acerbitate aliqua

lK

(ümenda. - fünt ultra tenorem.| verborum, .ac juftum Juris

olla.

commuois intellectum, quo ignoranrer inbabilem Eligentes

t c

t, : fed jus fuim, bonà fide procedentes

nunquaim ddinq üunü

ls;

coníervant integrum , cüm illisimputari nequeat culpa, vel

) de-

negligentia, nifi à die detectz inhabilitatis.

àtim

IL Qualis veró ignorantia excufet, non ita expeditum

T

le-

eft: mulái volünt ignz)fän'(ti.am haberi pro impedimento

MC

j

O

oidino, quia ignoranti non impütatur neglieentia, negli-

AaC

;enti

bus veró. folummodoó, non ignorantibus denegatur re-

(ticutio in integrum , alii econtrà veriüs dicunt, nudo igno-

i;'i-

fä;ntiaï obtentu non r:ffcx*äv-ud«icndp'*s Eli:gent'esl,v Ted tequ

tur

itidi

s Infaper defendit pväria '-efï"e—,/

[tje

1695. coram wrnIx Decamo.

re inhabilem, proin poffe

(fruus

neminem prefentare,

ac prefenta

Patronum fibi przcav

endo in cafum inhabilitatis primi prz-

( C&

idem effetac variare; Rota cit,

fentati alium prafentare, quod

ldcm

tenait oppofitum, quod erat Pitonio

imperceptibile, fuámque

opinionem dixit humaniorem,

acin praxi t

enendam. |Econ-

D.

fi Patronus Ecclef. ignoran-

tra J. Andr. Relat.d Panorm |dicit,

ter prefenta

verit indignum, . non poteft var

iare ufque ad caffa-

fip

tionem ,' at

poft caffationem habet tempus 'mtggryum ad præ*-

gnuvit

fentandum,

dl

K

-

1695,

44

AOW o nOW

|

tur fpccialis ignorantiz caufa, et circumftantiam negligenz

cum

tix removens, negligentia enim fuümitur in hac materia

f

fimpliciter pro omiffione diligentiz , cujus Ípeciale non ap-

paret impedimentum, et fi negetur reftitutio negligentibus,

hac

tamen non hoc ipfo conceditar ienorantibus: Ízpé enim

peat

paria funt fcire, et fcire debere; debet. enim Capitulüm fe-

quid:

nibi

Ciffe, quod in eo eft,. et ficignorantia, praterquàm quód

probata fit,! debet ctiam effe inculpabilis, quia non minüs

mati

cum

quis peccat in committendo, quàm omittendo adhibere di-

sudin

ligentiam, cujus fpeciale non apparet impedimentum: aliás

actum erit de dcvoflutionibus. :

hide

u

—— & . XIV.

L Firinatä 'l;hc

& t

Nepligeri-

Otid , quod ignorantia non prbbata

fia Eledt

tantum, verüm et inculpabils ratione Eligentium effe debe-

fogäfj

fon peten-

tis confir-

at, ulteriüs aferitur, quod negligeotia Ele&i nocere ne-

Gertn

mationem

^tion rtiocet

queat Capitulo, fi ele&tus nequidem per procuratorem,

|

Capitulo

prout ufüs Germaniz , confirmationem folicitet: in utto-

fiec indul-

pituïi:

íatio

iue enim folius Electi occurrit negligentia, adeóque juseli-

Dd Y

gendi redit ad Capitulum, prout revertitur fi Ele&us renun-

partin

,

|

tiet, moriatur, velaliàs perpetuó fiat inhabi

is: ncq'uidcm

jdi

in cxtravagantibus fimilis extat refervatio , vc] devolutio ,

ftolic

ergó iterum verba Cencordat, // zon prafentata. intclligi

nehci

debent fecundüm jus commune, fi ex culpa, et negligene

100 qr

tia Capituli clectiones hon fint prafentate, velfi culpa

t

folius Ele&i, Providebimus caffando ele&ionem, et indul-

gendo novum clectionis terminum proat de jure,

V.

(s

"

: Ms* o acst

n

-55 l1l Sufficit autem, quód Ele&tus coram S Pontifice

Altrja

compareat intra trimeftre, licét poft trimeftre modó con-

MP

firmationem.obtineat: Electo enim, non coufirmanti lex

|

D

Dis

hec impofita cft, |fin veró poft. rerminum juris modó

C

petat, et óbtineot confirmationem feuannutum, confirmatio

m fe.

quideim nihil prodefl Ele&o, quia pott prfum trimeítris

Quid

nibil remanet, quod poflit confirmani, fupponit confir-

ninis

matio Jus,. er non tribuit, nifi fit in forma fpecifica, . et

t di-

cum claufüla. fappletoria;' ex tunc utique à Papa ex pleni-

1l

tüdine poteftatis tribuitur Ele&o jus novum , perinde ac

fide novo Ele&tus, firmatur quod erat infigmum, atque

ut confirmatio vim, roborísque firmitatem habeat, folet

uti

ex motiyis prudentialibus juris difpofitioni quoad hoc de-

[ebe-

rogari, üt

:

N

docet praxis in E.Pifc*oPati.bus , aliisque Przlaturis

C

Germania.

a,

CO«

. II Major difficultas eft ratione Indultatii , qulänkï Ca-

seli.

pituli: nam. quandoque fede: ^ polftolica Capitulis Germa-

niz, vcl ordinariis locorum ad (ingularem przrogativam im-

Dlufle

partitur Indultum . €

lig

o

endi v. g. Prrpofitos, cà tamen ad-

der

jectà lege, ut Electus teneatur intra & menfes. literas Apo-

Iio.,

Ítolicas obtinere, alioquin dictis (ex menfibus elapfis bc-

cUigi

neficium eó ipfó vacare cenfeatur ,. nifi doceatur. de legiti-

gCH*

mo impedimento, quo literz Apoltolice expediri non

u

edem

potuerint^c). — Hoc fuppoiï;o quaritur: an per d. f

)dul-

Z

dun-

Y

tem-

| -(6') OC Capitulungx C.äthedi:'ale—-Mbna,.&erienfc xab immemoriali

pore

76

MCEM o ac

"I

14 ,

hii

dw;fg:zvxæzt. di;þani P?W'; et prapofitura «uacetin cu

ia

IW

pore, et nunquam interruptá poffeffione, et confuatódidbd

Cur

quocunque vacationis: cafu jus habebat: eligendi Prepofitum

p

n

dé numero Capitularium illus- Ecclefie :fed cum in dicta pof-

inda

feffone, et jure elicendi fub pretextu Concordatotum- re-

eularum Cancell. aliarámque Conftitutionum Apoftolicarum,

jnp

licét fine effedtu, ante multos annos turbari tentaretur, gravi-

áque inde incommoda, diffidia, et fcandala in maximüm Ec-

tc

clefis, et prepofiture, earümque flatüs detrimentum, . dit-

affc

pendium non fine feditionis periculo. orta etent,: PAvrvs V.

(

loriofi]]. mem, auuo Jucarn. dominice . 618. 7mo /dus Novembris

Pontificatüs apuo. XIF. iMlius Ecclefie, ' et

repofiture felici

f)(ïll

fucceffui confulere, ac incommodis, et ícandalis, aliísque

i

NeD

premifüs paternà íuà folicitudine inpofterum przvenire ca-

-

iens, motus poffeffione, et jureillius Ecclefiz perpetuo fuo

Corm

j

n

dultu ordinavif, ut deinceps quandocunque , quomodo-

cunque, et ex cujuscunque perfonz cafu folo vaeationis in

Curia excepto, non obftantibus quibuscunque conftitutionibus

Apoftolicis, Cancellarieregulis, aut Concordatis ,et fic fubla-

tis quibusvis refervationibus licité, et liberé in omni dicte

Prepofiture vacationis cafu eligere valerent : ita tamcn uf

Eledio ipfa per Decanum, Capitulum intra 30. dies, vel àt

habet altera Bulla Unsaw: ViIIL que incipit: cireumfpecia

Romani Pontificis providentia 1625. 8vo Jdus INovembris anto tev-

7io ibi: ad alios quindecim dies : : : mon infra 30.duntaxat fed qua-

dragiuta. quinque dies ; : : bujusmodi. Elefionem prefatom facere,

et celebrave debeant , et teueantuv, — Adpoflolicá au&tovitate tenore

grefentium éxtendunus , et ampliawus: ita tamen, üt profequi-

tarBEulla Pauli V.fuperius citata 2fta temez, quod Ele&fioip[a per

Decaumm ete. : $i ez perfona,ff al eiselecla, iutva fex men[es eaudetn

immiediatà fequemtes/ f£u [altem promotionem prapofture bujutmo-

di à Romano Pentifice pro tempore exiflente petere , et obtiuere l-

teros zdpoflolicas defupev in totum expedire omninà teueatur ,. uec

?u-

iuterim a. nzgl/(z?ïvmu fé z'mmg'[';ere" prelumat , glioq/uin P?*æj)üfi

9a

/*-

77

xest o MRSM

//ld

)

&e/ e:xtm eligendi facultas redeat

:

vl

44 Capz'mlezwg ]n

dulf*armm ?

IV. Bafis-opiniönis cobtrariæ,præpöümfarh Va'ïcvtarcïin

ine

Curia, . er in fequelam jus conferendi privative fpectare ad

Ofitum

h pof.

$

Papam Indul

to non obftante, eft imó quód vacatio hac

l- f&

inducta fit in paenam utriufque tum Electi, tum Indultarii,

dPum j

btai-

ita poena afficit Ele&tum ,. quia ob non expeditas litcrasintra

m Ec.

tempus, beneficio, vcl æ»rægoüturäipfg jure privatur. 2do

l; d

s V,

afficit, laduftarium , quia ejus nominatio poft tempus prz-

embrig

- felici

Ícriptum co ipfo refolvitur: afficit denique utrumque, quia

poena beneficio impofita eft non perfonis ; idcircó incon-

l.iisque.

IC Clle

veniens cff, ut Indultarius ex a&tu,

4

' quo pasna i?npqnitu1*,

w fno

Sed hoc

modo.

commo!dum reportet..-

V.

D

*

Onibus

füblt-

s

va bujyusmedi vacet,. et vacare: cenfeatur . eo ipfo, . ac de illa pev d.

fedeu duntaxat liberà difponi pofft.. Ydem feré Indultum à Sixto

n ut

V..conceffum anno 1595. Capitulis Cathedralis, etcollepgiata-

velut

rum civitatis et dicecefis Leodienfis elieendi ad eorum przpo-

ia

fituras, et Abbatias feculares, eà temen lege ut alios.quàm

110 1CY-

dicte Cathedralis. Canonicos adu prebendatos et refidentes

1 (ut-

eligere nequeant: extenfum adhuc ab Urbano VIII. 1626, et

ficttt

extant indulta hzc a

Tutert

circa finem.

pud Nicolarts, et de L. ouvrez differt. canon,

;fequi-

In relato prepofiture

v'fï'aqtü non .egft amybig"endüïm » . Eledos

f

pro tempore prepofitos ob ron petitas, atqueexpeditas lite-

Til Ht)

ras Apoftolicas intra determinatum temipus ftatim omne jus

jzt.rmo-

amitere, fedem quoque Apoftolicami duntaxat de prepofitura

j l-

ila liberé. difponere, prout in indulto Jiteraliter id cautum

, fit

babetur: momentum.igitur difficultatis redactum, eft ad

- cafum, fi pofterior expreffa refervatio in Bulla omiffa fit,

"

f*

78

MESM o xcvM

Ó

V. Neutiquam |fub(iftit , « quód Culpa r odl g *

cutià

qui füo temporce Juxta indulti tenorem nominavit; Ecor-

tra folius Nominati, et Ele&i culpa eft, qui literas Apofto-

curia.

licas expediri neglexit, ifte formam indaulti adimplere

Hec

temeré recufàvit, adeóque Indultarius puniri non debet fa-

«c fin

ficil

cultate. iterum nominandi ex deli&to alterius, . nec privari

jure fuo (ine culpa.

Infimul beneficiorum privatione ab-

jurc |

fnat

undé profpectum eft juribus Datariz , neque etiam verofi-

dam.

mile ett introductà 'p'ænä privactonis 11 odium Electi teme-

|

ré formam indulti adimplere ve

1

recufantis , vel negligen-

(i0, '

tis, extenfionem facere, aut idem refpondereSummum Pon-

etlo

tificem , fi de refervatione in prxjudicium Indultarii inter-

ad

Á la

rogaretur, qui debito tempore juxta ilïdul

u conccfï»ïone-m

CUriAL

et tempeftivé nominavit TA

VI.

Tndul

Rio'pc

-- (d) Nec dici potc;iï quód facultas nominandi, vel eligendi ft con-

terda

fumpta, fi actus effedtum non habuit, . ficuti non eft confum-

pta Electio, fi Ele&us decedat, renuntiet, vel aliter beneficii

d in

fiat incapax, ita de jure comimuni refpectu Capituli vel alte-

provif

rius, cui competit jus eligendi cep. /i eleGiio. de Eled. im 6.

Ponti

docet hoc praxis in nominationibus regiis, quse ob premori-

entiam nominati effed&um non habuerunt, tuncenim iterum

facultas nomiaandi, ad Principem revertitur, perinde acfi

nominatio fa&da non fuiffet: item fi Papa nominet ad penfio-

nem, ac nominatus cumíola Papz fignatura premoriatur,

menti difponentis plené fatisfadtum non eft, nec facultas di-

;

citur confumpta.

Similiter et menti [ndultarii in cafu fatis.

fatum non eft: sibil enim aChum effe credimus, dum aliquid [u-

pereft addendum , et a&us non eff pevfeclus, dum efl pavtim fa&us ,

et pavtim tuos.

lmó nec fat eft, íi litere pervenerupt ad

plum-

.

ARST o ARU

79

ftarii,

| VI.'x*v—Vacatïö»ajunt, àPapa vi decreti. inducta eft: ia

Xofj.

cutia ob literas non expeditas, ergó beneficium vacat in

Q(lo

euria, ubi enim indu&a eft privatio, ibi vacat beneficium.

1pïerc

h.

Hzc ipfe pofitio eft opinionis contrariz lapis angularis,

ac fingulare fundamentum ,. aft nullam prorfüs ingerit dif-

tlvari

ficultatem: quia in concordatis Germaniz beneficia ipfo

: qb-

jure vacantia ratione deliáti, velaliàs non funt affecta, feu re.

:toft.

fervata: decretum pontiEcium pariter eít gm:ra/e per mo-

eme.

dum legis: non ergó dicitur quis in curia privatus benefi-

igcn.

cio, qui lege, vel canone, fed qui in particulari caíu üt

IPon-

perfona determinata beneficiis exuitur pet. fententiam, fcu

fiter

actum in curia confumatum.

Igitur ordinarié, et in the-

De

fi beneficium literis non expeditis culpá Electi vacat ext:a

curiam, et nominandi facultas redit ad. Capitulum, vel

Vl

Indultarium;

Dixi inthefi, catero

uin enim tota quage

1

ftio pendet ab indulti tenore, qui in

ac re femper eft ax.

FO0

füm.

tendendus, quue eó certius, quia indultam Principis laté

veficit

eft interpretandum, et comprchendit eriam cafum , in quo

alte«

provifio effe&um fÍortita non fuit ex prefumpta mente

ii 6

Torle

Pontificis concedentis indultum nominandi, vel conferen-

VFüm

- di,

Jl

nf«

pluinbum, fed opus eft, ut fint plumbate, eratia enim af-

tf

35 (l

fumit initium, vim, efficaciam, et effentiam 4 data, 4 iterts,

aNon diffiteor quidem, quód ómnis difpofitio feu facultas no«

fitis-

minandi primo ac&tu fepé confümetur, fed tamen id fallit in

il fll-

materià, qus& fuàpte naturà eft repetibilis, proüt eft.facultàs

ur,

nominandi ad beneficia et penfiones; hoc enim caíu nihil

tad

obftat, quominüs facultas iterum nomina

i

üdi. vel elïgencl:i

lum-

integra rer/nanæat in indultario,

$o

QST o RD*

nOl]

di bencficia refervata. :

-Habet pmtmcæ indultum plcrum-

(att

que: claufulas in. ventre: amphfälmas

ut quomc*:docunquc

Ü

vacatio contingat, - beneficium iterum vacet extra curiam ,

habx

ctiám ex eo. ïpfo, quia Papa mándar,. et vult, ut literze

(s

expcdïantur ;

ubi-in dübiofo refervationis. cafu contra

beta

illum , . qui ;potait - -clariüs dicere, " et non dixit, inter-

nüli

ptetatio facienda : eft,

confequenter quomodocunque va-

aC

CäLEO CO[][IJGLIE

bcncfïcxum 'Vàcat-extra curiam ,

UUS-

quc provxfm fppäat ad Indultarium:

Præfcmm f dam

POI

[

in indulu faculhas providendi Ecclefiam, — quia per

DO

n

actum. qui non habuit effe&tum, dici non PötcPc quod

fkvn

adhuc Ecclehæ pxovüum fit.

HCL

bCUL

ng

flb d

$1 cle&tus

I Qlæfho coincidens eft,

an fi ncgotlum conHL-

det

petitam con

firmatio-

miatiohis delatum jam íit ad S. Pontificem , etita Ele-

nems».ct

jure:

admitfam

&us pctïtam confix.matlonem pxof&qm Omittat, Jus itc-

Inan

lo?

aü Eplfco

negligat , rum choendz competat Capitu

non competere Ca-

ln Ca

patus va-

xitulo , (cd Papam providere ex integro:

tradit Ársur-

cet in Cu-

P ont

ria ?

A$ de Falconibus, Mazra de Niroxuis ab exf?"æz'väWanlem

inu

4ad Romani de pmb quia beneficium remanet. affe-

tito

Idcm dicunt de. po&u-

éctum . ex appo mcnc manuum,

Icn

lato ad beneficium. coram PaPa, nam poft prafenta-

Conf

tam Po&u àtionem nequeunt . poi*culantcs ab ea reccdere

LO

ob jus Pape quefitum cap. bona 4. de po/ï&z/at quod

CXF

fpccxalc cPc ut clcCho, qua per conüxmauoncm impleri

folüi

non

8t

Füi

non potuit in Ele&o vel defuncto, vcl renundiante, 'p-criïq-

ciatur in alio per novam provifionem factam à Papa ex in-

[ïlli]uc

N

tegro : litimitat tamen hoc Ant. Maria de Nigris, fialiud

hu [

habeatur in. Concordaris.

Aliud vero haberi in. Concor-

XDLfa

datis Germaniz, inde oftendo: quia 77 $. Item placet li-

Ql

bera Capitulis concella eft electio univerfaliter in omnibus,

lf Iu

nullis cxceptis, et nominatim refervatis cafibus, adcóque nifi

Ql

cx Concordatis doceatur claré refervatio ,. et exceptio ctiam

d

polt agnitam, admiffamque clectionis legalitatem, Electo

X

renuntiante vel moricnte aut conformationis literas ne-

gligente, libera erit denuó Capitulis Íaa facultas cligcndi.

Wö.d

Equidem certum eft ex di&tis, (1 ob meram negligentiam

?

meníes vacet

Electi non petentis confirmationem intra

3

beneficium, vel dignitas clectiva, quin negotium electio-

nf-

nis delatum fit ad Papam, non fruftrari Capitulum nequi-

dem in terminis Extmwagmtis ad Eegimm Ííuo qu—æiïto

E

!

H

jurcä!igcndi pro illa vice, nec beneficium a

iquo modo ob

ltv

vel refervatum eít, Etiam

Vi

manüs oppolitionem aficctum,

LENES

in cafu ubi negotium electionis de jure delatum eft ad S.

Pontificem , ccerto non (i ad Archiepifcopum , uti olim

j 6?71

in uíu fucrat, licét hic agnoverit habilitatem electi, et pe-

il

titionem admifcrit pro confirmanda ele&ione, indubié ta-

J

-

men jus elegendi redit ad. Capitulum, fi cle&us petitam

dete

confirmationem profequi omittat, ergó folummodo refer-

vatum effet beneficium electivum non'ex Concordatis, fed

]uod

ex appolitione manüs Pontificià, non alia x cauía: prout

Plcri

Íolüm ex eo patet,. quod fa

ltem ex fola apPoGtiofnc mantüs

non

nulla

$2

riülla in concordat's pïl*odil:ä fit refzrvato , aut (i intra tres

4ut d

menfes non fit- fada provifio, tale bencficium cenferi de-

pïïuïu

beat devolutum , non refervatum ,. vel affectum: fic intel-

Avl

lige verba cencordatorum :

ff non praféntata - — pra.

habe:

"Videbimtus. — Quid ergà & preentat:

jam non ex^quavis

ht

1!11";('

at

appofitione manüs licet pontificià, fedillà, de qvá men-

tehitis

tio fit in Concordatis, bencficia áffe&a , — vel refervata di-

!

gqlti

cimus, cüim Concordata ligent manus S, Pontificis: nulla

tiit

1.

ergó inducitur affe&io, neque Extravagantes, qualis cft

g :

€it. ad Romani de

cordatorum.

pïæb. attenduntur in przjudicium Con-

tr il

ptum;

III. It Concordatis tantüm $. Ponifici refervata eft

dignitas ele&iva, vel potiüs devoluta, fi

pott clectioneng

gxPi

Iï

inutiliter factam, à Ca

pitulo. eligente Ícienter. indignum

t C

relaté ad $. item placet, Papaante confirrnationem apponat

nem

manum fuper aliquo actu concernente validitatem electio-

;

lpfms

nis: hec appofitio manüs inducit affe&tionem ,. e impc-

lediti

dit Capitulum , ut nequeat absque vitio nullitatis de novo

przda

cligere, ac ne cuidam in mentem venire poflit verba: ad-

ia atboritate voffrá cxtiterit, in concordatis appo(ita

d p

Tartat:

teferri ad ele&tionem ,. ftatim fübjicitur explicatio ibi: fem

n

VaCatit

Horim Eleclorum , «vel poffulatorum , et 1n antea eli-

gendorum — odl poffulandorum vepelli, auf venuntiatia-

fus 3

uem admitti per. nos aut. autboritate nmoffrá continget.

Dihoif

d

Leviffhima pariter effet CXceptio, tacitam dicere renuntiatio-

|

nem, (i Ele&us confirmationem petitam ptofäqui omittat ;

()

quia fi profcqui omi;tag 'flbsqt?c confn'mati-oni's petitione,

aut

MM o wv

83

(Tes

d

&

aut admifftone eledionis, jus elieendi indubié redit ad ca-

lt

.

pitulum, et non potcít di

ci renuntiatio tacita apud fcdem.

n.

Apoftolicam ad cffectum refervarionis: id retorfionis loco

Vl

habeas.

Catcrüm admiffa fapponitur ele&tio, - non re-

Ivl

nuntiaio: quia tantüm adeft negligentia ele&ti, nen pe-

e

i

|di

tentis confirmationem debito temporc

F.

vel f1 dicas neg

li-

lii

l

gentiam banc effe tacitam renuntiationem , necdum S. Pon.

ell

tifex huic manum appofuit, uti appofuir manum electio-

l

ncm admittendo: actus ctiam

]

z

tra i

]

iO

2gentium non operantur u

rum intentionem , neque voluntas fertur in -iiïcogn'i-

d

tum; qnomodoó ergó eiit ex parte ele&ti renuntiatio, aut

u

ex parte 5, Pontificis appofitio maniüis ad rem incogniram ?

üm

IV. Érenim, ceffat omnis affle&tio, nec ligantur ma-

Q

nus Ordinariorum,

quando Papa manum apponit ad alium

LO«

hnem, qnàm ad effedtum confcrendi

, coquód refpe&us

r

PC

iphus Majeftatis, qui finale eft intentum a

T

e&tionis, non

ütarum. debear

Q

lzdatur, fed limitata manüs appofitio ]in

4d-

przducere eHectum , aut faltem non diverfum ; aut qugn-

Á

do papa appofuit manum ex una vacatione principaliter

(

narrata, utpote ex caufa permutationis, t deinde divería

(l

vacatio contingat per obitum , velalio diverfo modo, ma-

H

nus appofitio non noccbit inferioribus collatoribus (e). om-

nino idem eft de prríenti manüs appofitione. dicendum ,

d

lu

qua: facka eft ad. petitam Eledtionis confirmationem, " po-

L2

t

' fterior

he,

€e) Ut confuluit DowuiNi1cus GEMIN;AN

US, /ZExEAs pE F'ArcoNrBUS

G'ouz gloff. $2. u.. 38

AUL

: PAX JogDAN loc. cit. 2, 32. Rot. dec, 4.

de verum permuz. iu an

t1q. qua aliàs eft dec, 292.

$4

MEMM o k*ää*

&i

fterior auteta vacatio eft vel per obitum ,. vel refignatio-

(5 t

nein ia manus capi'tuli, aut ipfo jure per ncgligentiam, cr-

fünt.

gó appofitio manzs Papz ad. effe&um confirmandi, non

[unt

debet extendi ad diverfum cffe&um, vel vacationem per

obitum, vel refignationem, prout DD. in caíu identico

man

re(ignationis,et vacationis per obitum intra 20 dies,firmant ( f )

Yaca

V. His ita praemiflis accedit, quód, Electus fi Roma

vilto

decedat, beneficium ejus non fit refervatum, ergó nec fi1agni-

fids

ta, vcl admiffa ele&io, cüm in utroque cafu ele&tus tan-

N

ttim habeat jus ad rem, confequenter. $) fine authoritate

7

ullius fuperioris poflit jus fuum in ele&ione quafitum

as

Íponté renuntiare, velin manus capituli , aut apud fedem,

a

quia factum renuntiantis. non . neceffarium | manibus Pa-

pan

pz, fed voluntariurs haberi deber: uti ergó non przjudi:

catvr Concordatis. fi jus hoc Ele&usà fe abdicet in ma-

Pf o

lat

nus Papz, modó Capitulis Cathedralibus fua libera relinqua-

füff

tur ele&tio conformiter ad &. Concordat, item placet,

euMd

lta fine przjudicio authoritatis pontificis (ubi tamen refi-

det punctum affe&ionis principale) poterit in manus Capi-

tione

tandi

tuli. refignare admiffà licét, et agnità Canonicá cle&tione ,

folün

vcl penitus folo lapfu temporis negligere; in qua hypothefi

di ex

puniri nonl debet Capitulum facultate iterum c'legcn

h.itur

a

ia A]

(f) Gonz. gloffa. $2. . $. Paris derefign, benef. lib. 10, q. 2. n. i &

cüw

fuit decifum tefte ;4rhille de praffis dec. x 4. de veflit. [poliat. Rot,

Mden

dec, 419. , 2. p. 1. Jiveæg/l

a

(g) Paris de vefign. lib, 7. q. 1. m. 16. Petrk de conflit. Nicolai F. 9. 46.

Kota dec 551. 4, 24. Coram Bicb. i

iewm o vxam

$5

latig-

dcli&o alterius, nec pr;wari jure fao fine culpa; Capitula-

) (f

res enim in fubítrato fecundàüm Canones . accuraté clcge-

N

runt, quem fciebant veré dignum, aut dipniorem effe tati

] pcr

funt; etfic in nihilo peccaverunt.

Dtico

VI. Proinde S. Pontifex per Concordata ligatas habet

(f

manus, quas non habentCapitulares:: quandocunque crgó

omg

vacatio contingat , beneficium vacat extra curiam, et pro-

agni-

r ponti-

vifio fpe&at ad Capitulum , cüm odiofz reputentu

Y n-

ficis refervationes; atque fic facilé conciliantur authoresex

titte

adverfo allati.

Idem enim ZEneas de Falconibus 4e refer-

ftom

vatione praludio 3. (ub m, 4. docet , quód fi papa

rdcm,

mandat clectoribus, ne ad Ele&ionem procedant, quod

? ?

; .

ex tali mandato, et'manüs appofiione beneficium, re-

maneat affectum :

et tàmen certum ceít fimilia non

d-

u

procedere refpectu — capitulorum germaniz , adcóque

allatæ authoritates loquuntur. extra terminos Concordato-

)QU&-

4(tf,

rum. Speciatim quód attinet /Eneam de Falconibus illum

rel.

eundem locum Card de Petra ctt. intenigit de renuntia-

tione apud fedem fa&&, vel fi adverfetur, aliter interpre-

Capi-

ope,

tandus eft conformiter 4 extrav. ad Romani, inqua

vthcfi

folüm generaliter difponitur, et nec à nobis in dubium tra-

[ ex

hitur, Romani Pontificis manzs appofitionem tantz effica-

cic, tantaéque virtutis exiftere , ut etfi ex aliqua caufa lite-

(?di-

rz Apoftolicz faum debitum non fortiantur cfe&tum, fa-

&

: 1'?0!,.

cultatem tamen pr'ovidcndi de beneficiis taliter refervatis ,

ademptam fuiffe quibuscunque aliis extra germaniam: nibil

autem in hac Extravagante fpecificé de noltro fuppofito fta-

"l 46' 1

j

tut,um

86

&QWE . xv

jndu

tutum rc:pcricuf ; Deque admittere poffumus pro rationc

hi

em

id, quod ett in quiftione, vel füpponamus etiam , nihil-

Pf

H

eminus ob Concordata Nationis Germanicz (imilia non

"

!

obtinebunt. -

lante

b XVL

An $. Pon-

qJO

tifex Elc-

I. Suppofitàelectione Canonici, Eledti acceptatione , et

an01

ctum Ca.

etitione Confirn

?

3

nonicé te-

Vationis Propofiram nunc eft Pauca faltem de

übia

neatur eon-

actuali S. 'on

Canot

Brmare, vcl

tifcis Confirmarione differere , prima autem

pofüit ieji-

cen,

quz occurrit quzftio, cít: 247 $, Pontifex Canonicé cle-

latum ?

cere. poftu. &M 272

polfit repuudiare *vel an ieneatur confrmare; Wa-

üp

tio dubitandi eft ex Concordatis per verba z. ff canonica

o«

fuerint. eleciones. confirmabinus , auft ex' vatiomalilà

dis4:

; (lioti

et evtdenti cau[n , ac de fratrum Confilio de digntort,

mes1f

et utiliori per(ona duxerimus providendum, — Ex quo

S. Pontifici illimitatam tribuunt poteftatem , f1 perfona cle-

ita non undcqmquc qualificata,

quemadmodum electum

)|

rejiciendi, ita dc coníilio frattum utiliorem praficiendi ,

quafi pontificie confirmationcs in vim Concordatorum cs-

fent prorsüs independentes ab. Ele&tione , quo ftante purat

fatis debile, ac infirmurm jus ex hujusmodi cle&tionibus ac-

quiri, Card. de Petra ad Conft. Nicolai V. n.

43 q)

II. Sané per hoc res minimé confe&a cft,

j

illud cquis

(

dem verum eft,

uód Papa non in omnibus determinate

cafïbus teneatur abfolute E!c&o prafentato confirmationem

in-

f(ä)ä Rofa in Salisbuvgenf. Canonicatüs, quz eft der, j18. mum.

€£ 0. par?. 19. Zori. a. Receut.

9.

()

KRSS o NCNM

97

n

indulge—r&, f'cd poffit quandoque, ubi Ele&us Ecclefie

l.

perniciofus effet, cle&tionem etiam non confirmare, ut

0r

rxítantior furrogctur. Praful.

id ipfum nempe fuis feptum

adhuc, et claufulatum eft. conditionibus (2). Ad ftipu«

lante rcíponfione Callifti IIL ad quarelas Imperii ordinum ,

quód Romani minüs obfervantes effent Concordatorum,

,

canonicasque Germaniz cledtiones contemptur. haberent,

| dC

ubi afferit, omnes ele&tiones. eas confirmatas fuiffe, que

4

canonice effent: nec ufum effe, nec uti velle S. Ponrifi-

]i

cem, nifi lummaá et indubitabili neceffitate coar&tatum,

M

eà poteftate, quàm legibus divinis et humanis, et ipfo

!Cæ

Concordatoobtinercr. (4 )Bafil. Cc,cupiens gravioribustimen-

/l/t

dis Ícandalis obviare, ac omne obftaculum à canonicis cle-

l

&tionibus et con

"

tirmationibus tollere, ftatuit (/), ut electio-

Ü

l

nesin d. Ecclefiis fine. impedimento , aut obftaculo omni-

no

( Ut tefte "T'nouaseiN. p.2. lib, 2. c. 38. 2. 12. fi refervatio ifta

1

Concordatorum refpectu confirmationis penitiüs introfpicia-

(5

tur, forfan non ita follicifi fimus; nam ut abfoluté poffit S.

Pontifex alium fübrogare prefulem, neceffe eft1) Caufam

h

fubeffe juftam , et rationabilem

2) Imó et evidentem, 3) Ut

(

Paftor fubrogatus fit dignior: atque — 4) ex ille major in Ec-

clefiam redundet ntilitas.

trudinari perneceffe eft.

$) Dcnique confillio fratrum rem

]s

(

T'efte ZEneà fylvio epifl. 37 1,"T'noMassr1s. ]. c. Anonymus princ.

lt

J.P. E. C c. 12. &.3. z. haec refervatoria exceptio vix dedu-

cetur in actum: nemo enim canonicé Electus patietur fibi fa-

cilé anteferri quenquam obtentu dignioritatis.

.Kocu JCtus

f

Argentoratenfis in commentatione hiftorico- juridica de collaf,

dign, et benef. cap. 2. $. 2. 1762. edit,

$

Q) Seff. 23. anno 1436. de electionibus apud HARDUINUM ]: 1209,

2

€? 1210.

88

MESS o xQs"

j

J

?

u

^

nó fiant, quz caufíà cognitä juxta juris communis, et di-

iL

&i noftri decreti difpofïti'oncm confirmentur.

Verunta-

1/'

J

q

men fi foré aliquando conüngat cle&ionem aliquam,

Hfl

li

Ü

etiam alis canmonicam fieri, quax in perturbatipnem

rindi

Ecclefiz, aut pauiz, vel boni publici vergere timeatur,

ilíd

fÍummus Pontifex ,. cüm ad ipfum confirmatio delata fuerit,,

fs

fi

fi talem . urgentiffimam caufam adeíffe manifefté cognove-

ncau

rit , cà priüs maturé difcu(fà, ac parte plené defenfa, ac-

t2 d

Ccedente pofteà Romana Ecclefie Cardinalium , aut ma-

duLU

joris partis fubícriptione hujusmodi caulam veram, fuf-

Gpï&

3

ficientémque fore atteftantium, reje&tà rali clectione ad

UL;N

Capitulum, vel Conventum remittat,. ut vel infra tem-

h1

hll

pus juris, vel aliud juxta loci diftantiam ad aliam ,

;

pIOP (

cx quà evenire talia non formidentur, cle&ionem pro-

& (tor

23

cedant: fic itaque poft Concordata in Cathedralibus

Connt

ob S. item placet præviä electione. Capituli per fum-

(5

mum Pontificem providötür.

N

(l

(

III. Cateroquin ergo

ictïïpcr tenebitur S.

"ï-)cmtif'cx,

m

nifi hec magna, et urgentiffima cauía obítet, clectio.

Comm

nem Canonicé factam, et prafinito tempore ad íe de.

etedtc

latam confirmare, nec fufhcit/ qualiscanque benevifa ,

kf il

ratio , fed debet effe talis,' ut videatur S.. Pontifex necef-

autioi

fitate coarctatus, inabdicabili lege illà fuà divinitus com-

petente uti, quando timenda eft perturbatio Ecclefiz, vel

fndil

Elcdo

patriz ad Concordatum in Concilio Bafileenfi relatum, ur-

| l, e

gente pori(flmüm animadverfione elicità ex rc(ponfo S. Pon-

fuperi:

tificis Callifti IIIL. dato ad expoüulation*em Friderici III.

D

Im pe-

£

g

*

äf"ä*ä 5 &evw

tdi

Imperatoris, et ftatuum Imperi. . Quin objici ulteriüs va-

Unta

leat Electo fieri gratiam. per confirmationem pontiticiam ,

Mm

sícque jus ope clectionis quafitum. cffe faus debile, " ac in-

H

NT

firmum , uti fuprà ex Cardin. de Peua: hic enim confide-

Atüt

randum eft, quod duplex fit gratia, upa Zeneralis, - ef

lit,

abfoluta , qua.unicé pendet ab arbitrio fuperioris: alia

l0V

fpecialis, qua dicitur debita ex juftida, non quafi veró

(«

ncquiret denegari abfoluté, et pracises fed

.

Quöd hoc ci-

1

Qni

trà quondam 1n]

uriam petentis fieri nonp poflit:/ ideóque

hf

dicitur eatenus ex 9tatia concedi, quatenus cft qualecun-

eal

que bcnc"fäcentiæïgeims,, aut donum , quod fua naturà eft

tet

is conceditur ad juris fingularitatem, quo

gï-;u'ia3 aut quatent

nimirüm juxta vel contra tenorem antiquorum canonum

t0

propter utilitatem Ecclefiz illud introductum fuit: | fic jus-

libus

j. t

patronatz5, et transmiffio cjus ex mera indulgent

um

conniventia Ecclefiz, competit Laicis equé ac Ecclefiafti-

cis; attamen jam non amplius uti prius, eft jus hoc ex-

fey,

traordinarium , etexorbitans , fed commune, etordina-

CU0

rium, ejüsque maáteria regulatur fecundüm terminos juris

de

communis, adeó ut fi Epifcopus fundatori bona fua ad

^

V

a,

ere&ionem bencficii offerenti juspatr, denegare vellet, pof-

rff(ff

fct talis ad. (üpcriorem recurrere, atque füperioris bujus

r

authoritate ad aflentiendum cogere: Idem de Vafallo, de

vd

Indultario fentiendum , applicandümque in praíenu de

Eledo, qui fi etiam ex gratia confirmetur, hac fpecialis

, f

Pon

eít, etex juftitia debita, nec unicé dependet ab arbitrio

B

l

ftïpgrioris.: (imiliter de ele&ione judices, üt

fdc 110-1n'i11.a;'i0

M

nc

n

90

»

né regia. Rex Galli ad Cathedrales, et ?*vïctropohmhas,

haud

