dotii, et Imperii difidio cuftodire co

natus eft, ctiam Re-

ges Francorum,. ct Anglorum ufum illum concedendarum

ud

inveftiturarum Spreta hác prohibitionc Gregorii VII, et Ur-

fat

bani II in Concilio Claramontano Romano, et Páafcha.

sLy.

lis Il in Lateranenf rctinuerunt,. 7).

pl

De quo Manraxus Scorus i2 Cbrot

"ic. a. 1075. ita fcribit: uni-

Is

o

cam, et diledam domini fponfam, quantum in ipfo fuit per con-

Con-

afhati

cubinarios id eft Hareti

cos pollueze, et offufcare veritus non

Qtto

eft, dum Spiritualia Ecc

lefixm officia gratifica videlicet 5. 5pi-

ritus munera per iniqua, contrariáque fidei Czi?holicæ commer-

eret venalia etc.

at

cia mere fimonis effic

j

4(:) -

onf. PErRus DE MARCA

lib. FIH cap. XIX. n. X, et feq. etHgr-

)

ECH

rERICHII differt. de Ecclefia Romana,

Sedeque inprimis Pontifuia,

movte Cayohi F. [unimo. 7ddcocato orbata,

'fuþ-z'ngæ 1741. edit.

j

. 20.

ns à

d Pafchalf;m Pap;im rátione

(zf) Docet Ivo CagNo1ENS1$, fcxï*,ibe—

2

-

À

36

ASEN o aewe

IV, Deinceps Henricus V. affümpto imperio obedien-

tiam per fuos legatos praftitit S. Pontifici Paíchali II. etiam

cud

conventiones, et pacta firmata fuerant inter illos quoad in-

uib

veftituras ab Imperatore

liberé remittendas, fed paíchalis

digt

tes t

fe obligavit cedere Iinperatori omnes, et quascunque ditio-

nes, et bona, qux Ecclefia ex regali munificentia confecuta

qui

fuerat; aft confirmationem di&torum

pactorum, dum po-

ricus

ftca negaret Pafchalis, et refifteret Clerus, Pontifex et Car-

tttt

dinales in carcerem detrufi, quousque Pafchalis ad redimen-

totil

(iot

dum íe ab Henrico jus, et privilegium nimis praejudiciale

concefhit, privilegium autem iftad dictarum inveftiturarum

mif

revocatum fuit à Concilio Lateranenfi anno 1112. convó-

eut

cato per eundem Pafchalem.

Tandem Henricus V. turba-

Áier

rum pertzefus Callifto IL. cedebat, 'atquc mutatà folennitate

inveftituras non amplius per annulum et baculum, fed per

Íceptrum 'concedebat ; in germania electiones fieri debent

przfente Imperatore citra vii et fimoniam : Callifti rcícri-

ficà

IA

prum in Concilio ceencrali Lateranen

i] 4DnDnO 11221. retertur

dcnt

apud GaavssoN, SrRUVIUM, ct ScHM 4US, Obtinuitf'imquc

et cenfervavit jura Cxfaris Henricus cedens jus inveftiture

æqu;

zelo

per annulum et bacul

um, neque plus fibi arrogare poterat

& af

Henricus Z).

L

V. Sz-

Radulfi Remenfis Archi-Epifc. Wiiheimus Ma&hesburienüæ

PErRus nE MARCA l.e. c. 21. z. g. et 6.

(r) Quippe ritum inveftiendi per baculum fuperiüs ex Ludewigio

inde defumpfi, qüod olim inveftiture variis fymbolis, Cefpite;

gra-

AÉ o äääæ

37

'd?fll-

V. Sapiüs Concordia tentata, femper diffenfiones re-

ttm

cruduerunt, donec Innocendus lII in ca incidens tempora,

d in.

quibus Fhilippus Sueciz, et Otto Saxoniz duces, pattitis

i

?qïis

eligentium ftudiis electi, 'de impetio certarent, Ottonis par-

ditig

tes tuendas anino :209. priüs fe non obftrinxit, nifr poft-

toit

juam ab co obtinuit hujus confenfüs abdicationem, Fridc-

1 po.

C

rjcus II anno 1209. Electas Rom. Imperator, et poft inter-

terregnum Rudolphus I, Habípurgicus anno 1257, impera-

Tett«

torium conícendentes folium ratihbabuerant. Antecefforum

iciale

fuorum ceffionem, ac plenam cle&ionis libertatem fe per-

füt

miffuros promiferunt, qua proin circa initum fzxculi. XIIL

(iv-

x D4-

erat penes fola Capitu*lg Cat

z

lïcd;'glja-, et conventus Mona-

fteriorum, *

i

Qtate

] p

B XVL

rbcnt

T Veluti Iþmpcratores*Rom*ani '—quonäamv pol

iticà f'at»ïO-VDein.i s.

ontifici»

dri-

us reftri-

ertür

ne addudi, populum à Comitiis ad Curiatn transtuleré vi- t

Xa per re-

fervationes.

dentes nimirüm tam numerofi pöpuli-cönfenülm non pofle

&Gl uc

aqualiter ad fua ftudia trahere.

Íta et Roimani Pontifices

türg

zelosé pro libertate Electionum tuenda feculo XII. et XIII.

ICTAE

et antcrioribus omnes electiones pri&zativ&',"Cäpitulis Cäthc-

$t

E

d;*a-—

gramine, ütboris faio, ant feffacà In mántis väfaili datá fue-

enfis,

riht celebrata; vide infuper Perbüw bk MARCA, CanD. Dx P.

qRa, J. Puir. Sra : NBAüsEn; Prof. Salisbürg. i» differt. de Feu-

*mz'gia

dis Ecclefiaflicit 37:6. cop. 3.8$. 24: éf 25. et MosuEMi1uw, 7fca-

i'pim

dem. Géorg. CancellaYium dm Inflitut. Hiflorie Ecclefiaflica. auti-

1

g

que et veceuiioris, Helmfladi auuo 1785. edit.

38

dralibus per fïmdios ïmpera;c)re's, concedi, ac ftabilire pro

(

eftt

viribus decertàrunt . aft hi S. Pontifices liberam prius Epi-

fl

Ícoporum Ele&ionem urgentes, amodoó monentes, man-

DÀ

vacàs

dantes pofteá, dcmümcxcqg

entes per varia refervationum

Qutl

tam generalium, : quàm fpecialium genera anteà prorfüs in-

z

peitc

cognuita, pofthabitis liberis Capitulorum clectionibus, ptO*

vifionem ad fedem Romanam transferre. adlaborátunt,

feien

Unitatis igitur clypeis Imperatorcs jufté tueri conabantur li-

uf

Àcet

bertatem eledtionum, et collacionum apntra refervationcs

"

jn at

Pontificias.

I?€J,(L

IL- Adrianus IV.. primus omnium , et Alexander III.

non

togárunt per precesEpiícopis pf:rfonas recommendando ^ x)

máb

]uNocsnt10s Ill. cap. conffitutus 1 9. Gasconius IX.. cap.

fOut

»andatum 38. de vefcriptis. Ausxawpsn IH cap. 6. de

mod

pmb. mentionem faciunt mandatorum pro paupcribus Cle-

ricis, occafione quorum introdu&ta videntur (.9). — Cle-

qu r

triatc

mens IV. vir fan&tiffimus minora Epifcopatu beneficia apud

lem va-

neit

Ícdem Ago&dlicam, velin Curia per obitum natura

^ccntia

net à

fie!

(x) Inde Rugæus .'tvmfï. de m/rmda"tz's /]pojiblz'cis, et GisERT zrat?. de

apud

bencf. Ecclef. tit. IP. $. FH. ajunt in toto volumine decretorum

non fatigamur illis, incepérunt tantüm dari per Gregorium

IX. Curialibus, primó rogando, pofteà precipiendo, ita ad

horum exemplum pariter invalu&re preces Imperatorum.

(;

O

) Cap. Si pauper Clericus de prab. in 6. quod eft Clementis IV.

prafertim fi attendatur cap. 13. de etat. et qual. cap. 16, deprab.

in quibus Innocentius IlI. pracipit provideri de beneficio fuf-

ficienti, fi qui per Epifcopos ordinati

| fme,titulo; aft in hoc

nulla eft refervatio.

39

X0

cánts refc'rvävit«&äþ licet 2. de prab. in 6.. Clementis lV.

Tpi.

ftatutum deéclarat Bonifacius VIIL. anno 1294. cap. pmknli

Dan

34. eodem tit. in 6. ubi etiam in. Curia, et apud fedem

)l

lum

vacare dicuntur. beneficia morientium in Curia, vel prope

?

5 lib

Curiam.

Hactenus ergo S. Pontifices minora tantüm be-

pro-

neficia fibi refervàrunt:: ob initio fpc*cialcs quazdam fiebant

'üft,

refervationes, fed demüm quia potentüm preces, et manda-

i j

ra facilé in jus degenerant, fucceffivé, ac potiffimum ab

DI

Avenionenfibus S. Pontificibus fa&z funt gencrales primo

in beneficiis minoribus, deinceps etiam in majoribus. — Be-

J

nedictus XI.. Bonifacii fucceffor anno :

303. primus ftatuit

/x)

non poffe quatuor Patriarchalibus Eccleíiis provideri Ro-

[4,

mano Pontifice in confülto Éxrrav. Rotmana inter com-

T.

munes, quá clectionem Capitulis non tollit, fed tantum-

Q

modoó reftringit, -at Clemens V. hujus fucceffor anno 1305.

(l.

qui primus ibidem fedit, ftatim fibi generaliter refervavit Pa-

ipud

triarchales Archi - et Epifcopales, denique Abbatiales, et be-

1Yà.

neficia prorsüs omnia apud Curiam vacantia(z,). Joan-

RA

nes XXXII. Clementis V. facceifor anno 1317. provifioni

Íux Epifcopaleä, ct his majores fedes, aliáque beneficia, que

( d

vente,

orum

apud Romanam Curiam vacarcþontingeret illo vi

rium

Apo-

ia ad

N

(2 E:rtmv. etfi in !emþovalz'am Il. de ;;ræb.' inter communes. Ea-

n

rum quoque Eeclefiarum, que Clero et populo chriftiano

o ff

carerent, provifionem Romani Pontificis difpofitioni refer-

n hoc

'vavit dictus Cle

mens V. cemesga iu plerisque Ecclefiis V de

Ele&.

s

40

L MRSU o $125*

éctn

A oftolice fedi refervavir (a)-... Benedi&tus XII. cxemplum

ntecefloram fuorum (ecatus, refervationes Apoftolicas au-

PO(I[

mO[i

gendo femper, tandem ad fümmum provexit(7), apud fe-

em

cent

vd (

. (a) Extrav. ex delito 4. de Ele&, inter

comumes , Extvav. execralilis

n

4- de prab. inter communes.

:

ïä

(£) Pro introducendis his d. refervationibus varim recenfentur

caufe, praludia harum refervationum fuerunt :

rum

1) Refignationes Epifcoporum privatis et occultis de caufis

cett

ad manus S. Pontificis fadz;

2) Abufus ordinariorum; üt PErRus pe Arrraco Card. Ca-

teba

meracenfis in celebri opufculo 4e Ecc/ef. goreffate lecto et pub-

E

licato in Concilio Conftantienfi 1416. f.2. cap. 1. $. unde ulte-

Cár

vii, bl: Jaecetian nou folüm 5uve uatverfalis adinimiflvationis

poterunt competere, fed etiatn ex. fbeciali caufa, vatioge anateviee

Jubjetle, utpote. quia infeviores Elefloves in [uis eleBionibus, et Or-

dinavii Collatoves i2 bencficiorum . collatiozibut abutebantur, et per

porentiam laicalem feepà jure fuo. nou liberà uti permittebantuv, feu,

N

alid autiquád fbecialt vatiome.

3) Ut plurimüm id agebant Ordinarii Collatores, ut colla-

fionem Papre prevenirent, poftquam jus conférendi ufurpa-

vit: ad preventionem hanc impediendam refervationes fie-

bant, et ita perindirectum feré ubique ordinarii collatores ex-

cludebantur. . HgNN1NG, BokgwEn in obfevv. ad Inffitut. 9ur,

Ecchf. Craupnttr Figuny p. 2. cap. 15, 6 6. lt z.

4) Lesstus fequentem piam dat refervationum Apoftolica-

rum caufaim, /Jib. 2. cap. 34. de leneficis, dubit. 1o.5. 48,. Ut Ec-

clefiafticorum, er Eccleftarum, quz funt per orbem, major fi&

communicatio, et conjunctio cum Ecclefia Romana matre fua,

dum noa folüm in ípiritualibus (que fiepe parfim curantur)

Íed etiam in temporalibus, et proventibus Ecclefiafticis ab ee

dependent, qüo enim in pluribus ab ea dependent, et ad cam

confugere debent, eó magis eam reverenter amant, et in 1is,

fub-

quie ad fidem mores, et facra minifteria pertinþnt,. fe ii

mit-

E

——

4X

um

dem vacant, et refervata funt beneficia feu morte, feu de-

'S au-

ld [r:;.

pofitione, privatione, translatione, reíignatione, vcl pro-

motione, caffatione ele&tionis, poftulationis repulfione va-

üm

ccut.

Item fi beneficiatus fit. Cardinalis, familiaris Papa ,

vel officialis , üt videre eft in Exfrav, ad regtmen anno

Yabl

133$. publicata : his alifsque reícriptis. Romani Pontifices

entur

(enfim (ine feníu refervationes circa clectionem Epifcopo-

etufis

rum anteà germanis Capitulis Cathed. liberam, poft Inno-

centium HI. usque ad mecium fxculi XIV. introducere ni-

i.

tebantur, quo fa&to nihil, nifi umbram przteníz libere

|pib-

T

Electionis rclictam, lve'l potius reliquias tantüm inter alios'

(üorl

Canoniftas obfervavit vau EspeN.

ütyie

&s penes Cle-

u Or.

M. Traque ab Eccieüæincun;xbulis election

p

Eu

i, jnt

mittunt: quod fi in nullo ab ea dependerent, facilé unio Ec-

Non abfimilis ratio eft —

Collt

clefis per fchismata diffolveretur.

$) quod ad fedem Apoftelicam confluant Clerici pauperes,

r

quibus fübvenire tenetur: S1qoNErT. zra&. de veferv. q. 3. ". 1.

ss fie-

i"De

ad Clementem VI. ÁAvenione degentem centum millia paupe-

rum Clericorum copfiuxiü"e refert 'ITH*OMASSIN. zoti. 2. lil. x.

. t

C(*Ip. 44. ", 4-

.

à fedxis Pcmtificiæ, et tempus fchismatis per 4a

lolica-

6) Indigenti

annos non poftrema cauía re'ervationum fuére, neceflarium

Ut Ee-

enim fuerat beneficiis, et dignitatum collationibus potentioreg

jor f

abducere ad fuas partes, et obedientias.

tl

7) Merita officialium, aliorümque virorum litterjs, et vir-

antür)

tute preftantium, quibus Ecclefia üt plurimum indiget, prio-

ja

ribus caufis acceedunt; follicitudo enim Paftoralis univerfalis

dem

Ecclefi& expoftulat, ut ii, qui pro fervitio Ecclefiz univerfalis

it 1is

ífe exponunt, qui benemeriti de Ecclefia, de fideC

j

j fob-

atholica 5

et Curia Romana, condigné ;*emunerentur.

mil-

42

" T

A

ent

ïthg, et popu!am, principes quoque, ac Imperatores fuiffe,

N

f

denique privative ad Capitula germaniz facul. XII. devo-

lutam efle vidimus fuprà, usque dum Romani Pontifices

tuu

!

non nifi preces ab initio interponerent quafi tentabundi,

u$

fucceflu temporis authoritates fuas, et praccepta explicárent,

tict

corum precibus confüetudini, et aüthoritati cedentibus E

ul

P

GJH

Ícopis, nimias iftas ref&ryationcs inttoducerent,

]

J

/

€&. XVII

Ca

Éxceflus de-

fervatio

l

I, Verüm cüm Pot

eftas hzc ultra limites neceffitaris,

141

num Apoft, y

c] utiliatis digreffa, üt fieri affolet, cümque latius. ferpe-

Qu

inultos ex-

«itavit mo- TCC ,

quàm plerique fors exoptáffent, graviffima exhinc

NU

tus in Eccle.

fia et Impe-

procreabantur querelz: tam à Capitulis, Epifcopis, quàm

TO

yiO, varias-

que apud

Imperatoribus, diversísque Principibus fübditorum fuorum

Or'

gentes,

jura patronatüs tuentibus,

Sic. veteris confuetudinis con-

"

[chi

temptum ferre non potuit Eduardus IlI. Rex Angliz : i

ï]ïh

GPPOfUc?rc nimiis Pontificum refervationibus Hifpani, qui-

bus adbehit germania, cüm fua. facerdotia. horoinibus gal-

4

Àis à Pontificibus Avenione refidentibus conferri viderent (c)

/

Ün

Exorto fchismate Clemens VI, omnia fibi refervavit, ut

aM

:

f

Ire

'ania -diüïþargy, et þrincipumx, Magnatümque favorem

.

cemere-

feiüt

( T HOMASSIN, torm. 2, Jib. 1. Cap. 44. t 3.et 5.. Lib,2,cap.34. Ra-

fum ;

GANT £otn. i. fe]. 2.ad vubricam Reg. 1.$. 1.2. 13. MaimBouna

- tom. 1. d^ Hifloire du gvand fcbisine d' occideut 1. 1. p. Y79. edition

& Paris, ubi: op murinuroit en. dugleterre contve les trop gran-

des exationr, que les. Legats et les INouces des Papes y faifoiut, et

ï/

contve la smaniere, dont om coufevoit les len

eficés du Aoyaume en cour

4e Rome. adde tom. £1, qd 1qu g.

AOT o NRUM

4j

llffe,

eimcercafctur -

: alere enim. voluit. fuos triginta fex, quos

WO.

Íccum habebat, Cardinales. -

Eodem dmanra fclusmatf: fta-

fs

tutum, ut Ozdnwu conferrent Obicem ereó his exceffi-

hd:

n

bus refervationum pofuere Concxïla , Pifanum, Conftan-

p

tienfe, ct Bafileenfe: adde zfvifzmenta sz/iæzzzfzefz!ïä

LPI

et Magm?*e?m apud GorpasrüM ct MütsnUM.

Ecclefja

gallicana contra amphtudmcm harum reíervationum decre-

tum edidic Parifiis, quod Carolus VI. Rex Chriflianiffimus

cdicto conüzmav

1406.

Pariter iy 10dus Conftantienfis

At

1414. celebrata fancivit, ut Romanus Pontifex proximé eligen-

ïPC

hinc

dus reformationem faceret cum Concilto P*"æ&:ltlm fapcr

4m

atticnlis aliàs per Nationes in reformatorio obiaus, quorum

unus crat derefervationibus: Apoüehcxs' cxterüm Concilium

[

hoc. Conftantienfe pïmcxgautcr in cxmwucndo Ecclcfïæ

u

Íchismate occupatum fuit.

l

H Cum vero fchismate fedato Mawnus N-a Carda-

qül-

nalibus electus circea hac si

WE

Z*

si,amd ftatueret,

electionem

nal

Vi ))

dec

C'zp tuits mrclïrn p reitten:

cogitatum fuit de Alterna-

u

]

£iva meníium f) innovato fubinde fchismate adveríüs Eu-

E

cenium, rurfüs a Parribus Concilii Bafileenfis, ut aboleren-

ial

inbs

tur omnes exceptis in Corpore j

LE

is clanfis refcwatmncs et

retticucrentur liberz electiones,

iterum 1ïcrun::. uc ICPE'UL'UFD

À

QURG

fdiczz $2/.23. — Hujus Concæiv décreta àm wcxgs eiï Con-

2,

VCD-

H

i

(d) Ut fcribit THOM SSIN. ;) 2. li. 1. (nþ 44 2. 6. et c, o

37;4

Af; ff

(e) Sub eodem. Martisio V. concordando cum variis Nationibus

LOT

etiam germanica apud lHAnpUIAUM f, 838 &/, 889. &d , quin-

LA anmum

44

UUR

ventus Ecclefi gallicanz Bituricis, et defuper facta eft fan-

d

Sgi

étio pragmatica, et robur publice legis addidit Rex Chri-

ftianiffimus

f^.

b C a

olus VII. vide Per&UM D& MAnCA //b. 4 cap.

qüö

IX.ifta fan&tio pragmatica refervationes pontificias, et colla-

tiones multüm preflit, ac contumacids arétavit. — Germani

t

Íumma cum cautelà interim. durante fchismate eodem ure-

Cip

bantur jure, et 'c»iecretox Concilii Baülecnfis Gf

i(ol ^4

qua

$. XVIIL

(

G&manfæ

L Germania: pofthacc Capux fibi caelitüs conftitutum,

poft Conci-

3lium Bafile-

Eugenium IV. fcilicet S. Pontificem majoris ducebat reve-

ente Con-

€ordata in-

rentiz, ac generofiori, officiofioríque charitate perducta

BviteumEu'

gcnio IV.et

oc Imperii, et Sacerdotii diffidium operá Toannis Cardina-

lis San&i Angeli Diaconi compefcere ftuduit, primitüs neu-

Hicol&o V-

tralitatem. poftquàm fufceperat, pofteà cum Eugenio IV.

-

Francofurii ceptum pactum inivit ad conífervandam pa-

cem, et concordiam inter Ecclefiam Romanam, et germaniz

Regnum, cjüsque principes: Nicolaus V.(g) — Concordata

hzc íuà authoritatc -Apofï:olicä cum . Friderico Ill.. de novo

inita approbavit, atque confirmavit fpeciali Bullà, qua in-

N

cipit

I*E

(/) Huc refer Inftrumentum acceptatiönis, qUOId narrat RAvNAL-

püs 4d 2n. 1439. 1. 19. et conftituit compartem concordato-

17

fum: refer unionem Electoralem de anno 1446 cujus tabu-

.las, videa

effectum.

pud Gupk. 7om. 4. p. 290. ita fugm optaftïm habuit

,

(g) Qui amore bonarum literarum, et artium nobilis dicitur apud

(0

MOSHEMI—UM fnfiitut, bifl. Eccl. fecul, Xf). part.- 2 c 2.6, XP.-

J

xRSX o XREM -

4f

fin

^

eipit: ad facram. citque variis in authoribus: BRANDäN, et

-

|

)

i

[]e

Scuuaus edita anno 1444 (b).

mp,

II, In prafenti tantüm Concorcata: görmahiæ: corüm-

oh.

qu.e ori

D

vinem contra refervationes Apoftolicas, et cxfpecta-

mani

tivas brevitate poffibili oftendere in p'ropofïto' fuit: per ca

u

Capitulis

o

cermanie denuó reftituta eft libera electio tot in-

ter difcrimina immenfis. propé laboribus vindicata, qua

quà ratione Canonica fit, ex fequenti capite II. patefcet.

. (f) Extant et alia Concordata aliarum . Nationum, üt puta'gallie

inter Leonem X. et Franciscum I. £otius gallie regni nomine

(C-

inita 1516. per Con[lit. que incipit: Primuiva; per eundem

Leonem S. Pontif. et Sigismundum Polonie Regem pro Po-

u

lonia ;, Caleudes Decembr. 132

$. quie cum ampliatione confi)r-

li-

mavit Clemens F. de his alii.

N-

^s

478

728

N

W 50 NT U N

£7ON

£78N

v

7

d

d

lV,

CaPvr Il

E

iig

DE

data

E!ÉCTIONE NON CANONICA, CASSATA,

iOyO

Ifl-

ET POSTULATIONE NON ADMISSA.

5(

Il

Plt

LE7le&io, que non eft canonica , caffitur, vel fappl

6(1;1' Elf&ic ; ut

XAL

fit canonica,

4 claufuià falutari, quia in concordatis dicitur:

ro-

hito

1l

idebimus (4) , Ciup in fenfu autem Electio debeat effe mxi-

buit

3

nus

jpud

(&) Tenor Concordatorum ifte eüg INec o ad que aliqui tn Con-

cordia

46

RAU* O MAYA

Eccl

nüs canonica, ut ca(fetur, et quoïin f::n(b,v ut induqa't refer-

fs (

V

P.

ationem, potius devolutionem ad Sanctam Sedem, per de.

curfum nunc videbimus, cüm ifta inter fe fint valde diverfa,

canc

cle&ionem e(le nullàm, effe refcindendam, providere Sum-

mum PO'

n

uiäcïm,; cþ Epifcvpypatgih fan&x Sedi' effe fcv--fcr-

ded

vatum,

—

nog

IT,

d

-

S.

faant

"Tenentur

Capitula

. Præcipuüm erit hoc locoformam e]c-l&ionis, ac fub-

gerinaniz

adíorr;am

flantiam ejus inquirere, quando nempe cle&tio vigore con-

cordatorum dici mereatur valida, aut econtra haberi debeat

cap. qaia

()

prper. jnvalida? fermo tantüm eft de ele&ione Ecclefiarüm | vi-

duatarum in Mctmpolätanis Cathedralibus, et Abbatialibus

timam, ac principalem dignitatem, vel jurisdictionem ha-

us obitü

; bentibus, ubi pralatus eft Eccleü.æ Íponíus, ex .cuj

- Eccle-

mf&'z'rz vel c?g,',üördz'a elc& jäz: pofz*'ulaïi f;&rim,gum;um eletlio Coffata

feu pofiulatio vepulfa - - feu qmovum ele&torum vel pofiulatorum e£

4n antea eligendorut vel poflulandorum celeiionem caffari feu pofla-

latiouem vepel - - et pauló inferius: Jtem placet gobis, quod in

Metropolitatis et Catbedrattéus etiaus inunediatà wuon fabictiis, et in

Monafleris imnediatà fubjeGlis Sedi. "dpoffolieme famt. eleclicnes Ca-

uomice, que ad ditlam Jedem deferuntur, quas etiam ad tempus

0.

couflitutionis fel, vecord. INicolai Pape IHT. que incipiti . cupieutes.

£

exfpeGabimus et elap[o ditfo tempor

v

; fi uen pre[eutate, vel fipra.

feutate, mimüs Camouice fueriut providelimus, et fi cauontcg fue-

viut eas coufirmabimus, u ex vationalili et. evidesti caufa, ac de

di&corum fratrum coufdlio de digmieri et. utiliod perfoua. duxerinug

providendum:

q

P

uàm antiqua fit hzc refervatio, vide THOMAST

SINUM 7, 2..7, 2. €. 31. 33. &t 3j.

kää*ä Ej ä&ä*ä

4?

F'elet

Ecclefia dicitur viduata, five dein fit fxcularis, TT rey

5

"

tde

üs(h..

Cf

II. In Ecclefiis viduatis econtra, ut electiones dicantur

Ut

u

canonicz , omninó obfervanda eft forma 77 cap. quia

Leler

propter 4.2. de elect. preícripta (c) .. Equidem concordata

ele&tionem Canonicam expoftulant, adeóque ele&io, quz

non fit fecundàm canones, canonica non eft caf.. 1. de

elecf, concurrere ergó , et intervenire debent nedum fuüb-

li

ftantialia ( üt ele&tio eft perfong idonez ad præla;qram va-

COn

/

can-

b

s'ï

(b) Ror. dec. 647. 1. 4. Con' M. Szn:rurtNo p. 7. fol. 263. vult electio-

$

nes pro dignitatibus inferioribus non requirere folennita-

tes capituli: quia propter ; dummodo przíltetur confenfus à

IIDIN

AA

majori, et faniori parte totius capituli per vota etiam non fe-

creta, idem docent DBazzos. de

E. ULO po al cape 39 405 139.

b

T

Canpb. pE PE-

Wonzz. 5. t. diff. 3. fe]. 2. w. $7. et fe&. 3, 1. 3

CCC

TRA &d Confl. INicolai F. 1. 4s.ex cap, 48. de eletf. hujus ratio

eft, quia z cap. quia propter lolüm fit mentio de Ecclefüis vidua-

tis, ac ideó docent Canp. pE Luca de Canouicis et Capitul. difc.

f'[Fzï l

26.2:4. e€! 5. BoEcuw A. 7. 2. 57, in tali fcrutinió, licere etiam

t d

publicato fcrutinio, minori parti ad majorem, vel equali ad

[

u

equalem accedere; poffealiquem fuo confeníu, feu accepta-

i i

tione votorum ab alus fibi collatorum, fi unum deficiat, effi-

1

Ul

cere majora: idem fieri

Pofï'e in cemproiniffo fuj? offendit

(

ENczLnanD A. t. 4. 6.

*«

[/79/18

JHj

":

Rora p uza Moten. Monaffevü c S'ul. 1621, et in Treviren. AL-

(?)

batte f. Maximini 20. Nov. 16 24. corom R. P. D. Decano Coc-

hr

j v

$iib

cioz. 1. Kana. de exempt. et f'ubwt. Keligiof. cap. 4. u- 408, de-

h

cad. 9. Bogcuw À. t. 214. Zgct) Hievarcb. Ecchf. tit. 19. $ 217.

il

mtt

hec triblex eff: infpiratio, vel quafe, ferutimium et. compromiffum.

^il

/j

GEonc. BogzuiMrR

M

à»

elcGione,

[2 4 et 5, de reläquiis juris Can. in Imperageris

&RuUM o aQuS

4$

tiot

canten? per cos, qui jus vel vócem activam habent, cano-

de

nica vocatio per fuperiorem confirmanda) fed et omnes fo-

aitC

lennitates in f. canonibus prafcriptz, ita ut ex defe&tu unius

ft,

ex folennibus, dubio procul cle&io nunquam fit. valida,

[

quin tamen firad S Pontificem devoluta cx dicendis infra.

II Nec füffcit ele&tio canonica large fumpta, quàm-

qUö

tüm

vis per !ingularcm; vel GmpliccmCapitïJli confenfum hu-

far

jusmodi cele&io . de jure naturali in foro confcienriz fubfi-

iteret, abftrahendo ab omni jure pofitivo: Nam S. Ponti-

(4j

fex electiones canonicas voluit non tantüm ex confeníu na-

3

türali, fed fecundàm normam per f. canones praícriptam.

fbil

Alioquin jura hujusmodi electiones largé rales approba-

*

! QL

rent, acille, qui non fecundüm Canoncs, canonic fo-

rent, quod eft impoffibile.

$.

IHL.

()

Idem juris

I. vIn po&ul'ationcmajus dubium E&, PASSERIN. ENGEL,

eft in poítu-

latione-

ncgant formam caf. quta propter accuraté per omnia ob-

Íervandam effe de. neceflitate, quàmvis tutius (ir, eoquod

admiffio poftulationis pendeat meré ex gratia Supetioris.

Verüm mceliàs dicitur ia poftulatione faltem ad Ecclefias

viduatas, et folenni, fetvandam effe formam, capit. quia

propter; cft enim poftulatio ele&tioni connexa ct furro-

gata, utriusque cadem eft ratio, ct finis, ülrrbgatum autem

N

?

fequitar naturam cjus, cui furrogatur, & connexorum fimile

eft judicium. Sané poftulatio, et clectio cx juris difjoft-

tione

49

D

tione zquiparantur, talirérque connexa funt, ut nomine

[o.

ele&tionis veniat etiam poftulatio (4), cüm nihil fpeciale

MUU

citca poftulationem vel in jure, autin Concordatis ftatututm

d

fit, ifta nec debeat effe minüs cauta, vel magis favorabi-

d

lis, quàm electio, veluti via extraordinaria affumendi ali-

T

hu.

quem de jure impeditum (e , Confirmat id praxis, et fenfus

tum Capitulorum germanix po&ulahtium, tum Curiz Ro-

Mf

manz examinantis inftrumentum poftulationis ad normam

Mü—

Capituli quia propter. teffe P. Zcn. l. cit. $. 230.

-

IT, Parüm difficultatis habet argumentum fuperius n. 1.

Afll,

allatum,

quia in Germania juxta concordata admitfio po-

)'93.

ftalationis non. dependet ex mera gratia S, Pontificis utpo-

Q

tc qui ibi promittit fe confenfum füum non negaturum, ni-

)!

(d) Sic in Cap. 30. y' quia verà. de EIe&. quinqiïe.ComI;rb&inTafiis po-

teftas eligendi à Capitulo "'holoffano fuit commiffa per verba

a,

ille, quem illi concor duer, vel tres cx illis eligereut ab eis (1i.

perífona

00

efíet idonea ) pro Epifcopo frue contraditiome babevetur :

H

li Epi-

Ícopum Convennanum defignárunt, re quoque ad fedem Apo.

luod

ftolicam delatà poftulatio fuit admiffa cum tribus tantüm votis:

OTIS

quia poftulatio, qux precefferat, faüla erat per eos, in quos

d

145

totum Capitulum eligendi tranftulerat poteftatem: fi ergó com-

promiffum, quod firidé interpretandum eft, nihilominus fub

liid

poteftate eligendi, poteftatem quoque poftulandi complectatur ,

7

etiam jura electioni formam

Jf

volvent.

prefcribentia ppüulä"tipnegx in-

u

u

e) fn.cap. 2. de eletl. in. 6, non obfcuré idem declaratur, videtur

li

enim fupponi utrobique tam in electione, quàm poftulatione or-

ïf

Fdinarié per fcrutinium effe procedendum: ib

i m ela&lqizi&ua* ac

þi'utiigiis vota conditionalia veprobamus.

i

n

G

y6

4SS* o &SS*

fi habeat caufam adeó gravem ,. quz etiam fuæc&et ad re-

ext.

N pbllcndum Electum. — Poteft ergó poftulatum rejicere de

nofi

r

potentia abfoluta, nonordinarià, velin cafu, ubi Ecclefie

)US&

parüm utilis cenferetur dete&to vitio perfonz , quia S. Pon-

imp

tifex ob bonum publcum vi officii renetur admittere üt cle-

tüfi

&ionem, ita ct poftulationem, atque poffet fieri injuria po-

mritt

ftulato, firejiceretur üt indignus, qui tamen publicé pro

&to:

digno habitus, ENczLBARD. . F. quaft. ultima. Zscn. L.

tmt

£if. . 231.

onct

5!. I Vc

?

Di ä'crentïa :

ÉElectionis

L. Antiquitüs eo prefertim temporc , ubiplebis confän-

&t Poftulati

.(dsadhucdcfldcg'abatur in ele&ione Epifcoporum, clectio,

enis,

et poftulatio non adeó differebant; plebs enim fzpé pete-

bat Epilcopum.

Sed novum þcftcä invaluit Poüulationis

genus, poftquàm contra canones fxpé clecti funt debitis

ejualitatibus canonicis deftituti, inquo defectu ante omnia

difpenfandumerat: poftulatio femper prz(upponit defectum

d

aliquem canonicum ,. modó talis fit,. in quo foleat, et pof-

latio fit via

fït difpenfari f . — Sequitur ex ho"cli, quód poftu

ex-

D;ntui' enim aefe&us' indifpenfabiles, fi ;'co:hditio deficit requi-

d

fita de jure naturz vel jure divino, fi non fit mas, Vel ufu rati-

onis deflituatur: aut fit defectus jurjs Ecclefiaftici, non tamen

foleat in eo difpenfari, üt fi Spurius, vel natus ex damnato

coitu, minor 27. annis, licét enim in his abfolute difpefari

uzic.de

poffit , ,f non tamen folet cap. 26, de ele&. extrav, difpenidus.

: pofiu-

-

MCNM o ww

$t

lt

6x;faordi-txafïa peernigndi ad Prelaturas, innitatur gratiz ,

t de

li

non juri, ante admiffionem poftulationis poftalato nullum

)on.

jus acquiratur, imó períona poftulata de Jure inhabilis fit, ac

de

impedita, non poffit confentirc poftulationi abfoluté , fedtan-

l POm

tüm fub conditione, ac antequam przfentetur füperiori, ad-

mittat poftulatio variationem , dicatur admitti, non üt ele-

u

&io confitmari, demüm fiat fampribuspoftulantium , . cüm

uï

!

tamen electus fuis funptibus tenea

À

tur procurare conürmatþ

onem(7 .

IT.

T

[en

þo/ïulat. fi Bigamus cap. a. äe Bigam. tämerariï violatores inter-

dicti c. 1. de peffular. falfarii cap. 7. de erimin. falf. fimoniaci cap.

dio,

59.de ele&, infames ratione delicti arg. cap. fin. deremp.ord. muti-

jst

&

lati vide tit. de corp. vitiatist. Econtra difpenfabiles defe&tus funt

fli5

defectus natalium in progenitis ex fimplici fornicatione, de-

fectus wtatis, vinculumfpiritualis matrimonii, fiquis jam alte-

Dit

rius Ecclcfi: Epifcopus.

Sermo tamen eft de poftulatione fo.

Ia

lenni, ubienim poítulatio minüs propria, fimplex vel non fo-

um

lenniseft, tantüm fuperior inelediione perfona fibi fübdita con-

fentit, nec ullum aliàs fubeft canonicum impedimentum.

Apud Proteftantes pariter differentia poftulationem inter et ele-

pof

LVO

&ionem fublata fuit per Infl. Pac. avt. P. $. 21. ibiabfque ullaex-

ceptione: proin infert BogznMznvs /, cit. $. 717, differentiam pri-

»

mariam fane fublatam effe, que ineo confiftit, quód poftulatio

exgratia admittatur à S. Pontifice, electio veró confirmetur ex

debito juftitiz, quod tamen remiffüm eft Proteftantibus per al-

qui

legatum textum 7z/f]. Pac. . In immediatis Imperator, in me-

fatl

diatis dominus territorii poftulationem admittít. — Prster-

Inen

jiri

i

ed Epifcopatus apud Proteftantes multi reftricii fünt ad certas

familias, vel per Zzf/. pac. vel

er pada.

Sic in Epifcopatu

.

Ofnabrugenfi per 7. P. art. 13.

t

f. electio et poftulatio alter-

.l

gen-

Vfl

nativa reftricta eft ad domum Brunfuicenfem, et Lunebur

Íem..

$*

2

M o xRX

- Il Sæpiüs ii, qui tali dcfg&ü laborant, | et ad Pralatu-

tcüäl

ddno

tam adípirant , cutare folent, ut à S. Pontifice impetrent In.

dultum cligibil

od

itatis, quo mupiti per majora. Capituli cligi

poflunt(5.

iftm

t m

Poftulatio

L Po&uländuä G;cdlxc*urfat cum eligendo , deber häbcfe

requirit du-

Of1I

as tertias

.

duas tertias faffragiorum , aliud cft, quando omnes Capitu-

votoruiun in

lares poftalant, fufficiunt majora; fi al

iqui poftulent, et

qi |

'

eoncurfü

til

if

ele&ienis. ^

aliqui eligant , debet poftulatus habere duplo majorem fuf-

"

pil.

fragiorum numcrum, quàm cle&us: cap. 40.* de elect. , et

conftat ex continua praxi.Curie Romanze non admittentis

Ál

|

l

Ac Pro.

huj usmOCll P Q&ulatiq:nfq»ui, fed prafertur qclc&'urs (4).

Zj-

teftan.

f

P

tispoi

fem: äpifcopatuä"Mifdenfis vigore padti anno 1663. adügi&us

Pcr(or

eft ad füccedentes in Electoratum Saxoniz. Naumbureenfis et

almil

Merfeburgenfis itidem ad domum Saxonicam per pacta: Epifco-

patus Lubecenfis per pactum cum Capitulo ad familiam Gottor-

"

pienfem anno 1647 per fex fucceffiones vi2. FLoEenck1UM /. cif.

[j

,

[

(

$. X. verb. cad

« D. 159. ef 160. eft reftrictus: vix ereó, dicunt

proteftantes(fi votorum numerum excipias,

dequo BokeHMER

l. cit. $. g, ) differunt poftulatio, et electio.

)

Sic Epifcopus Paderbornenfis ,et Ofnabrugenfis in electione Mo-

nafterienfi 17c6. facta ad tale Indultum elipgibilitatis uterque fe

provocavit : Epifcopus Ratifbonenfis et Frifingenfis Jofephus

Clemens, Bavarie Princeps ab Innocentio Xl anno 1688. ob-

. tinuit Breve eligibilitatisad Archiepifcopatum Colonienfem.

(/1

(? Apud proteftantes idem juris eft, ita cenfet BoggMEnus rir. de

poltalat. Pval, $. 9. i Abbatiffa effet eligenda , et vota eligenti-

um divideremtur,i,n.,duas perfonas, guammaltem effet dejure ca-

no

3 i

"TT ER .

$3

'Ia:u.

teftantes co sipfo , quód po&,ulätionis à et ele&tionis diver(üs

l In

denominationes rerinent , oftendunt fe ab inftitutis priftinis

elïgi

haud recedere , .nifiin

q*uaiïþum" per Inftrumentum Pacis quid.

i.glmtltatumf Ht(/c) :

E VE

Si electus

tþcre

L. Affirmatur tenere Elc&iencm in cohcurfü-pc;&uIAti;

non vincá«

Iu

tur in du-

onis, et(inon fit facta Per majora fuffragia totius Capituli , uti-

)W

que fi ele&tio fola eft, indifpenfabiliter majora totius Capi-

plo per po-

ftulatam ,.

if

tuli requiruntur cap. : de bis, qua fiunt 4 majori parte Ca-

nec tamen

habeat ma-

pit. econtra quzftio procedit , f1 concurrat electio cu

m po- jora totius

[': C'ï

Capituli, an

Cs

ítulatione, et non fuperetur per duas tertias, an tamen va-

adhuc tene-

Pto.

lida fit infra medietatem? |Negativam taentur Exczr. de fs st eienio?

n

ff ul pral. n.6.etaliiibidem, putantin arbitrio Confirman-

tispofitumeffe, utconfideratis circumftantiis, et qualitatibus

"us

lfS et

perfonarüm vel poftulationem admittat , vel poftulatione non

ifco.

admifa cle&ioxïcm confirm

et,

u

XtOT

aututramqucercjiciat, qua-

1

Lal

G 31

]

|cunt

TMER

nonico poftulabilis, altera cligibiliä, queftio incidere plon'ct,

utrum illa ad ductum cap. 40, de.elecf, vota duplo majora habe-

re deberet; an veró fimpliciter ad vota majora refpectu Capi-

Mo

Ue fe

tuli effet refpiciendum? . priüs affirmandum effe judicat, cum

in electione accuraté fol

F

eatobfervari formaà jure canonico pra-

phus

fcripta. .

ob

