P. Davpk hi. IF. bifi. Eccl. tom. 1. fub Gra-

tiano /f/(lefzt. Jun et Tbeod, pag.423. &t 914.

i

17

"n

o IV Efto c't/iam nonnihil turbaram, vel impeditam vilc

ele&ionem, poftquàm rerum potiti funt Iconoclafte Im-

d

peratores; femper tamen reclamavit Ecclefia, et in Conci-

'Od()

liis tam particularibus, quàm et generali VII. füb Conttan-

[CC[]-

tino IV. Ele&ionum libertarem ftrenue propugnavit czz. 7.

.

;l

dicens omnesn ele&ionem, quz fit à magiltratibus Epifco-

pi, vel presbyteri,vcl diaconiirritam manere (x). Teftimoniis

li

Ecclefiafticis fubjungo referipta Imperatoris Conflanrini

; «X

apud TRsoponsrUM b. t. €. XX. ad NNicomedien-

ïariq

fium Ecclefiam, em ad Populum dntiochenum, ubi

Lf

hortatur, -ut ex. Ecclefia lege. bunc eligant. pafforem,

b

quC

Ex Canohc dibbnt&: Si quis Eþz'/'cqþuf Magijlrarilms f:eculari'äu:

N

ufus per eos. Exclefiam ebtinuevit, deponatur, et fegregentur omues,

IIP(*-

qui cum eocommtimicant ; opertez euim eumy qui eft promovendus ad

[er

Epifcopatum ab Epifcopis eligi, quemadmodum à [antlis Batvibus

Niceni dervetum efl. can, fi quis. XP1 4.7, quod in fynodo VI.

hi.

ccumenica de Epifcopis, id ipfum voluerunt Patres feptimse

ro-

oynodi cecumeniez intelligi de presbyteris et Diaconis: Eww-

[Lin

dem refert Banowits zfrnal. tom. o.ad antt. Cbrifii $81. m. 48.

et GgaT1ANus caz, omyis eleffio 7. difl. 6;. de hujus Ecclefiaftice

rnHl'-

difciplinz fato.conf, PernUs pg MARCA 1. cit.lib. A Leap. H.n. 3.

Elo

et feq. "YioMASSIN p.o.li.2.cap 2. vaN Eepxw 5* E. U. pavt.1,

lt 13.€2p. Y. BAwrEgL diféert. prelim. de coucord, fetf. , BRAND

i F.

differt. de quve Coefav. primar.precum cap. 1.6.1/4. SraiNHAUSER

o

de feud. Eccl.cap 1P, $. 131.erfeg, . C. P. Rarnax unpartbepifde

;dfro

2ibbanbfung, eb ben Jxergogen tn3Bopern vo9 fo vidíen bodbgepriee

n

fene Jus Regium in Ecclefiafticis juftebe??. de ouzo 1262. $. X

^

Rum,

9.3. 4. ifem $.12. ».8. - - ta$ jus Re

gium inEcclefæ&iCis ift

B

(j

jmcþ uno moirp ua;þfabli;b bleib.en-

L

C

18

uRUT o pv

fcn(ll :

quem commums

XILat

ff W*&Atär deþgnäritä Novellas ]U sTI-

füllt f

N'IANI 3X«

(

n6 . N

jdäm

IW

Necocci-

dentis,

L In occidentsliEcclefia E'pi('copös iClero, þ'p'opuïöq-uc

xcnäl*

deinceps etiam fine interventione Epifcoporum comprovin-

Cint

cialium, judicio tamen, etconfirmatione Metropolitz, cle-

fit,-

&os, confentiunt hiftorici, ita Tuzoponsrus /Aj. A. cap. 6,

gdf 1

refert' eledtionem: Armabrofii: ad' Ecclefiam Mediolanenfem

st

ab Epi(copi's,POPulb,- et xfuäakgi/o—d'cmürn Vakädnifmi I,m-

Dor

peraroris z;)fadtam. ^

ïgiw:«:

—— ]. Imó univerfi

m in tota Eccïcfia hudc veterem mo-

«

rem fuiffe conftat, in Africa ex cletione Eraclii, qui Augu-

ftino fücceffit (4), in gracia arate Chryfoftomi, in Hifpa-

fcopo

nia ex epif?. Cxpiaxi 6ó.. ad Clerum et plcbes in Hifpania

& ch

confiftentes, in gallia ex epiff. Cosrssrit Papzevl ], uþiquc

ex eptfl. Lsowis L. caz, vota diff. 65

«

lodc.)væqi re-

IUI. In nihilum obftat. fi di

cas füb ftirpe C

fine con-

Ü

gh;mtc non P)ot.ui-[fc Epi.fcopos? in regno galli;aqu

- fenfü

Q) Ms iag R

" vOleyac,.

,L Nov, 137. ïca'p. 2 et Lib.,);..z.. Cod. JeEpz/Z' "

;

(

EOE

Conf. Conc. "drelatenf.ca

n $4. ao 445. Paviftenfe I)ll..rmno 157.

can. FIL 'Tuonass. Fet. eeN. Eccl. difcipl. lib. 2. p. . cap. 13.

PETRUS DE MaAR

zi

^" Eccl. tit. de eledt,

ca lib. 1 cap. 1X 4.1,€? 2, BoEHMER ad juy

s

()

(a) Ut patet ex epift. 213. ejusdem S

; AAU-GUSTINWI.' | VAN-ESPEN' Sclmäd

àu Canones zdntiocbenos cat, 23 fol. 154« opere pofibumo,

19

uCUP o äää&

Tl«

fenfa tegio eligi (D), ^ Pauló ante Toletaánum Conciiium

XILanno &91. celebrauum eandem authoritatem fibi fam*'xp&-

runt Reges Hifpanix üt patet ex can. . ejusdem Concilii,

idémque mos viguit in Àn g!*ia 313[6'G*rcg0-rii VIL tempora(e).

IV Eq.uidem füb Carolo Mattello affulfit denfas intet

Qt

Wif

tenebras electionis liberz à populo celebratz lux quedamin

d.

CivitateAurclianenfi,quando illiEcclefia Eucharius przcfectus

fuit, ejus vitz au&tor inquit: 09715 £j4s labz'-!fp!e&; congre-

h f,

^j

iem

gata ad inclytum Fraucorum. | rincipem legatos cum

lm

muneribus, et bumili prece mittit, 2lle entm difponente

Domino ratum babuit, quod ab eo humiliter po[cebant.

Igitur libertatem Eledtionis neutiquam excluferunx Principes,

DT0«

ct Regcs, qaanquam eorum fuffragium accederet. — In Con-

ugu.

cilio Aurelianenfi V. anno 549. decretum; ut cle&tiones Epi-

in

Íco

ann

F

porum fiant cum voluntate cheis juxta ele&tionem Clc(rlïi

et PLe'b-iS (d) 3

ique

*CARQLOQM;ANN&S in Concilio,

UM Evi-dcntiüs qutïimf

Qu

ft.

;quo

COf]e

MancaA J..cf. cap. JX. e? XI. NATAL:IS

X Ut präet»cr PETRüM DE

enlt

AizxaxpEn n Hiflor. Ecdl. feculi L. F 1. et F 11] Ansas Vgn-

vrorvs frat&. de l'ovigine de la grandeur de la Cour de Rome, et de la

f

aonikation aux Evcechés et-aux sdhbaies de Prance P 88. et feq,

. AvnER de jure prim. precum cap, 1. . 31

e

(c) Tefte Wirugrwo MarnzsBURIENSI J/).

Pl

. de geflis Regum ;du-

8

. glie c. 8. P.'TiEoponus Manza Rupnkcnr ord. Serv. B. M. V.

1

in notis bifl, ad 1it. de ele&l. $.21. pag. 1x

"

(d) Ja d. Concilio Pavifienfi I1f. auzo 557 ba

bito cauon. 7].)!. pro.lh'—i-

bitum admitti Epifecopos, qui regià nominatione et commen-

17

datione graffarentur ad Epifcopatus. vide 'Uiowass. p. 2. [/j.2.

€ap. 12. 9. 1.2. et feg.

ae

quod gchit in germania prafente S. Bonifacio legato Pape:

fe per Civitates ordiniffe Epifcopos per Confilinm Sacerdo-

tum Rcligioforum, et'optimatum füorum, et con(lituifle fu-

fitàn.

per eos Archi -Epifcopum, qui eft miffus S, Petri, - — Prpi-

qi

NUS ad Zachariam S. Pontificem refert. 75 Co!ncilzfoSuefo-

pem

D! ABHO 724 €4n. 3. idem fe conftituiffe.

POS

. VI. Eandem libertatem cle&ionis penitis in aperto po-

t05

nit Carolus M. in Capitulari Aquisgranenfi anno 789. et

6u

Lupovicus Prus cap. 24. drff. 62. ibi: Epifcopi per ele-

Tuc

&ionem Cleri, et populi, ut fzilicet (ecundüm ftatuta Cano-

POU'

num de propria dicecefi, remotá perfonarum, et munerum

Gu

acceptione ob vitz meritum, et fapientiz donum eligantur,

)

ut exemplo, et verbo fibi fubje&is prodeffe valeant: provo-

((

catus fuit Carolus Magnus ab ipfo S. Pontifice Hadriano in

fui exem

Pulc

plum, qui pariter i-&þ non inferebat. cle&tioni Epi-

f

Ícoporum.

gmf

VII. Confectancé Carolus Calvus, àt teftatur. HiNcwa-

RUS Rurusis in epift ad Carolum Calvum, ctlegitur in tom.

2. Conciliorum galliæ: occurrunt Vicari commorantium

fccum concordia vota ferentes, fed ct Laici Nobiles, et ci-

(

ves adefle debebant, quonivam ab omnibus debet cligi, cui

debet ab omnibus obediri ; atque fic in Ecclefia occiden-

tali usque ad (xculam XI. et XII. vix non cadem obfervata

tuit clectionis -c/lifciplina (o)-

6. XI.

(o Ut argumentorum Copià id eftendit PxrRus nx Manca, et alii

fuprà relati.

é

AASS o RAOW

LE

Is

50 XIO '*

do.

Con&r-

j

. 1. Confilium, judicium, et Confirmationem Mstifcpok—

matie Epi-

.

litano refervata. fuiffe animadverti

in priorti Q.. et teftis eft&oporum

9ectaà per

Metropoli4

cpi&. ZoziMr ad Patroclum . Arelatenfem. ad. Clerum otdi-

"tanum,.,

[f

nem, et plebem Maffilienfem, - — Cosizsriwr L. ad Epifco

-

pos per provincias Nartbonenfem, et Vienenfem conftitu.

iPQ

q

tos. - Leowis I. ad Anaftafium "Theffalonicenfem, Hirazu,

de

GzrLAsi, SvuMAcHI, HonMispae, et aliorum Pontificum (f).

10

Luculenter horum Metropolitarum jura, et authoritatem ex-

ponit HiNcManUs 70/7, 2.

Ut

pag. 6o8. apud P. LEONA,RDUM

GREBNER S L

)

a

J

JYQ.

. ]. Imó in Orier-? jame

a vigebat alicubi confuetudo

)]n

tEI'DPO[C Juftiniani ab eodem confirmata, ut à Clero, et po-

pulo tres. deligerentur, ex illis veró is à Metropolitano, aut

Epl

Epifcopo cjus vicem tenente €

ligcr;tur,' -qgcm crederet di-

:

gniffimum (5). -

LC

s cft Epifäpo—

Jfft,

. Ill. Metropolita enim Caput, et Princep

j

rum

t

(f) Quas Vidc apud CRATIANUM præfertixü dijï.'64.äadd—e t9. 4. if

Ü Cl'

Concilio Nicezo. — Azon Infl. snoval. pavt. a. lib. F4. cap.16.v.7.

Cul

ln

quaritur, etiam hue.referri poffet Caparulare Z4quisgranen[. c. 7.

at

(g) In fuo tractatu Hiftorico-juridico de ftatu Ecclefiz füb Imperio

Regum et Imperatorum ftirpis Carolingice 1739. Bambergz

edit. part. 114.obferv. F. 1. 1//. ubi inter alia docet Metropoli-

tani officium effe, ut defuncto Epifcopo Vifitatorem Ecclefise

M

viduate defignet, electionem eum decreto canonico fieri ju-

beat, et fi in

partes eligentium vota fe iniderent,/ dignierem

: abl

ipfe eligat.

-

4.5. 3'-. et fed.

( Tuonass. $.2. lif. . t 9;

22

KEUX o xQUN

rum Provinciz ex jure decretalium, cujus nutu, et affenfa

PC]

m

regebantur omnia, quae alicujus effent momenii, in nullo fe

k

immifcente Romano S, Pontifice, tum ut Metropolitano-

ti

rum digaitati majorem conciliaret reverentiam ,. tum ut

j1

confuetudines antiquas Ecclefiarum fervaret ,. excepto cafu,

at

quo Mctropoliranus aut fuo officio non rité fungeretur, aut

difpenfarione opus effet, de cztero jam ab antiquo femper

PO

PO

et indubié confirmatio Epifcoporum fpcäftabac ad Archi-

E"E,PifCOPUm (l')ï; Laodicena Synodus, et Niczna omnium

iO

f

fcrum, ac

f

P

xecialiter Ele&torum confirmationem ;cfcrgzat ad

s

Mctropolitanum (À).

b

bu

. V. Dilciplina hzc

fmïtfpcr *XI'II,. fä?rjuïa ; indc CAQS*I&S H

»Ego Callifius, fervus fervorum, Dei gratia- Romanorum

, Imperatoti Augufto concedo clectiones Epilcoporum, et

;; Abbatum Teutonici rcgni, quz ad regnum pertinenp, 1n

H

» pralentia tua fieri ab*s&iuc fimonia, et aliquà violentià, ut

rü

»l1 qua inter partes difcordia emerferit, Metropolitagi ct

» provincialium confenfu, vel judicio Saniori parti auxilium

P&l

» &t cqn['cniïlm P(æbcas'.,,» (J) Szculo ramen XIIL. et Xi-V..

*

per

: (ï) Ui GKA;TPI*AN"US do

dillain difl.

lc'e..t dgümff 65 : V..AN 'Es;'mj kin quäzmmt. ad

(I) Vau EspsN f. 1. fit. XIP, cap. 1. 2.2, et tt. XII. cap, 1.9.7.13.

.Vide disquifitiouem 1 beelogico- Hifloricat de. Efs[coporum. elettto-

iibus Hüvceburgi 1749- defendente R. D, ScuxEtL pag. 40, et 41,

add. Lucix IIL Zecretalem reletam à Gv

Epifcopus 6. X, de teinpor. ordiuationmm.

egorio 1X. cap. fi 247'6/,'3-

onob.

Q) INota cum vAx EspEx i2 commeut. ad Cau. IF. dif. 6 j hicn

! Qare

23

aest o REO

t

ll

J

pri—

f

per regulam Cance

.IL per quam ;/-oannes XXII. dicitur

mus fibireferváffe omnes Patriarchales, Archi - et Epifcopales

lQ

Ecclefias nec non per fubfequentes alias refervationes Pon-

ü

tificias, ct.þoücä pcthncordata N. .gcrm.ïjj-*us—, hoc cenfir-

n

mandi ad fedem Apoftolicam devolvi cceepit, et prout nunc

lUE

XT

cft, conceffum fuit (z). . Cauía devolutionis ad S.Sedem

ponitur n Electionum diffidiis, repugnantià aliquá Metro-

.

j-

politarum ipforum, erEp

ifcoporum majoris honoris affecta-

m

tione, ceflatione Conciliorum provincialium , p.;intipum

il

fxcularium ele&tionibus Epifcopalibus abutentium prapo-

il

tentiá, et molitionibus, quàm et in recenfitis rcf:rVatiozui—

(

bus Apo&olicis.

D

.

..6, . XII.

E

tlmä m Magna tia !

/

I

-'I'. Pctpen'fä Populi,

:

leri, et Epifcoporum legi

men regum

t Princi-

Ele&ionibus Metropolitanorum,

Primatum, ac Patriarcha-e

üt

psm authoe

H

&

rum poteftate;- disquirendum. nobis jam intumbit,

quam "

nomina-

itas,et fe p

A

Ele

W

bantEpifo?

partem -Imp:rat"o.rcs? ches, ac Pri'nþcx:ipcs*;germaniæ in

l.

&10— pos.

d

| flare Canonem relatum IV. qüäa epiüolä ï'Niclola;i, cujus frägQ

mentum can. 4. refert GRATIANUS,

nullibi reperitur, ceu no-

tavit antea AxroN1us ÀÁucusriNus /ij. 2

. de emeud. Gyat. dial.

[

14. ibi: Fit mentio de autboritate «dpoftolica, ficut et in can. 2.

j

diff. 64. füb nomine Anacleti, qui ícitur effe ex fu ipofititiis

j

lüdori, ergó claufula ; 24utboritate z4pofi. eft 'difciplipa'jitius

l,

temporis aliena,

L

(m

Jo. izRN. FroEnckIus 77

fuis aZjärvafionüm ad 9. Scbilteri Inffit.

ro-

lib.x. tit.F11.S.1o0.. P. RuenECnT loc. cit. UNcER. Jurium.

feffor Würcebur

1

5

E

f5

cenfis, i2 qua[lione

inauggumïlz'-m OP?[FWI'J' D.

17

—— BARTHEL ofu 6 4 456. et.egï. U

24

OMESE o aQ*

'&iOnibus Epifco

Ottoncs faxon.

porum habaerint, Præf'ettim Carolin-gici,» et

M

II. Antiquitüs Nobilium , et. Magiftratuum rationem

CX]

(en

potiorem, quàm plebis habitam fuitfe, corumque teftimo-

dcl

nia majoris longé fuiffe momenti teftata res cít, et hiftoricis

liquet monumentis,ero fi plebi,fi populo, f magiftratibusjus

ICFU

x

competebat, idem ctiam fummis Imperatoribus, Regibus,

et Principibus competiiffe docemur excorum liberalitate tantó

cor

copiofiori, pictate in Ecclefiam majori, authoritáte ad pro

movendam picetatem tantó atnpliori (£).

]'dff

II Eandem hanc Principum authoritatem in cle&io-

T

g.

nis negotio S. Bonifacius probé agnofrebat;

Satagens enim

Ük

de fucceflore fibi in Ecclefia Mog

untina feligendo, cujus

IN

rci gratiam fibi fieri à Zach

aria S. Pentifice petebat, addit

[is

hoc fieri tamen non pofle,

HPrihcäps contrarius fuerit (9).

i

IV. Przterco CAp. 22.

HADRIANUS, et cf.

t

23. dw 65

ubi in gratiam Caroli M. et Ottonis primi con

ftitutum re-

ferrur, ut nifi à Rege laudetur, et inveftiatur, à ncmine

f

confecretur, pratereo inquam, quia in $. V

.. 5. capitula

hzc ex THouass, NaTA

:

.

ixi efle

Li AI;E)FANDRQ, .€t BAnoNro d

fuppofititia (p).

V.'Ni-

(0) NATALIS ÀLEXANDER in Hift. Eccle/ïfæc. FI.FILFII

.

/

£epf. AvmnkmR comment, de

ure prinr.

. et dein-

BosnwEn ad jus Eccl. de E

r

&. n F.

*

precum c. x, 5 1I. e£ feq.

(&) du epifl.ad Zachari

«m data anuo 741. Pergus n& Manca li]. FT]],

cap. XI.m. F.

(p) Ac àt Brxrus affirmat d Sigeberto in

eratiam Hen

. torisad propugnandum m

"

rici Impera-

orem inveftitur

arum fuifie füppofita,

GREBNER TTaG. cit, p. 3. 0

bferv. FT, ". P.

—

25

l, et

— M. Nihilominus id faltem certum eft, quod Carolus

M, ante fynodum Romanam in provinciis regni Francici,

lngm

ex poft in regno Italiz, etiam jure inveftiturz, et regii con-

Imo.

Íensüs praevii ufus fuerit, dignus enim erat tantus Princeps,

YLiCin

de Ecclefia bené meritus, ut vel (ímilis favor ipfi concede-

T

retur, aut diffimularetur. .Ante ordinationem, vcl poft cle-

ibus,

&ioncm .Epi-f coporum neceffarium fuiífe re

o

cri*ur.n ;o,x1&:11fhln,

l)

*

communiter docent (4).

9[0

VI. Rurfüm Otrones tres Imperatores ill

æfb clc&iönis

jureinveftituras dedifle, atque etiam qdam plurimos Epifco-

dio.

pos, viros quidem praftantifimos auditis aliquando votis

Dim

Cleri,, popülíque defideriis nomináfle fufe exbiber Tuowas-

us

SIN. P. 2. [ib. 1. cap. 38. coqüod plerasque Epifcopales Eccle-

ddit

f;as, ct erigerent Imperatores, et locupletarent, et tuerentur,

(

;Ocn-

atque exterarum undique circumfitarum barbarica

tunï.

o

6j,

I[C-

zium incqrüqþcs P?O?Ulfal'tnt -

VII.

ine

tula

(.j) PEPRDS .DE MARCA J. 'rz't. cap. XIX 7 FL: Fronus MA-GI'SFER

lt

in tra&f. de elect. Epi[cop, ífcriptor ceevus, qui confenfum Regis

confuetudine introductum alferit. Lurus 72 differt, de regia -

Ni

mimatone tot. ;

Scboliorum prafixa cap. 6..— VAN Espiw p. r,

tit. X cap, 3. Quidquid £t de eledione S. Pontificis, de con-

a'm:

fizmatione Imperatoria, ubi difputatur; annon confirmatio-

ht

^ nis privilegium jure poftliminii exercuerint Imperatores trans-

^lato à erecis in fe Komani Imperatoris titulo? — Vide P, Ru.

ll

pRECH v de eleélione . ..44. p. : 6.contra Thboma[fruum,

ff«

(r) Interim P. ManceLuiNus Rxiscur Ord.-S. Ben. ia illuffrium

Academ. Ettalenfi Philof. Prof. five Iiluftris Adoleícens Can.

fiti

- Migg. ,hiiï?riam mog. edoctus cap. 1/. à $ X. et J«. auno 1 Z ä ;

a-SS o RROT

VII, Aþtä circa hoc (5) ajunt, Eccle(ia copiofiüs ancta,

Sïm"

decentiüs honeftata jam non vil

e reputat ad modicum cef-

£1u[T

fiffe fübjetioni, nec erubefcit uni inclinari, per.quem pof

fit in multos dominari: viciífim & re quoque Imperatorum

erat regali, et ' mperatoria, uüt ita dicam profufione, et libe-

lil

ralitate augere, aut dotare Ecclefias(/), in gallia Clero plus

uude

femper tribuebatur, quàm populo, at Confenfus Regis pa-

etiat

riter interveniebat: netamen iflfcras, Imperatores, vcl alios

(clic

Sum-

tl c

edit. refert, quod Otgarius non ü"n& Principis Ludovici Pii, ijlc-

L:

bísque Mogunt. magno favore, Carolus à

b

atruo fuo Ludovico

Al

ermanie RMege magis,

quàm electione Cleri, Lindbertus à

iem

L

udovico Rege, Fridericus ab Ottone, Hatto ÍI. ab Ottone I,

du

in Moguntinz Ecclefie Archiprzfulem füblimatus fuerit.

G) BnaNn i differt. de juve Cef. prim. precum c. 1. fol.17. etibidem

IECqU

Hxrworpus presbyter i Chronice Sclavorum

hm

SER differt. de feud, Ecclef. cap.IF.$.135.

; item STAlNHAü-

frut

(f) Sicut rationes, et argumenta quoad hoc 'fuppctïtat'THOMAsä.

Á. eif. ti. x, circa finem, et WiragLMus MALME:BunrENSIS /jj. 5,

etlm

de geftis Kegum, er pracipué Caroli Magni pro retundenda gen-

E

Pomi

tium illarum ferocià, omnes pené terras

*cclefiis contulerant,

eptimé perpendentes, nolle facri ordinis homines tam facilé,

picd

quàm laicos fidelitatem domini rejicere, przterea fi laici re-

prcü?

bellarentjillos poffe excommunicationis authoritate,vel poten-

lerin

tix feveritate compefcere: en rationem, cur Imperatores tam

avidi in exftruendis, tam promptiin dotandis Ecclefiis fuerint,

artibus ftu.

Pr.inc

et cur Clerícos fibi propenfos in Imperatorum

Peinlt

dentes continuó habuerint, quamvis interdum fines fuos ex.

currerent, et Epifcopatus per traditionem baculi connivente

tcmf

Ecclefià concederent NArALIs ArExANDER differt. 2Z, in- Hif.

Eccl

e

burgenfis. Chronico.

(f- fec. XIT, et XIH. avt. L, et 44 ex fDi"tmm*i Epzfcopz' Meríe-

U

-

(ORENM o xoe

27

$

[&3,

ef.

Summos ï?rïnäpcs per hoc fibi jus quoddam in fà

à

cm' v;"l rc-

t

gium, aut majc&a»ticu.m arrogáffe (z) . -

"m

lh.

SE Ttaäu:e Pr-ïnci;pcs L

aici, Ecclefiarum fundatores libe-

Ix-ïfupcrvdan

ts

zaliffimi, Epifcopos üt pl

urimum vcl nominabant, vel ali-

bant inve-

ftituras per

»

unde ele&tos approbabant non folüm voce, ctícripo, fed

annulum et

lio

Baculum

ctiam traditione quorundam fignorum fenfibilium annuli

connivente

W.

ícilicet, et baculi,

quibus feuda regalia dare intelligebantur zcaetii.

titu quodam folenniori, przmiffo fidclitatis juramento.

ple

II. Signa hzc externa, virga palloralis vel baculus, ct

j

5 i

annulus per fe licét fint inftitura ad fignificandam porcfta-

el,

tem ordinis, vel jurisdictionis Spiritualis, non tamen ita, ut

ad inveftituram in temporalibus connivente Ecclefià affumi

u

u

nequeant, Inveftitura per annulum, et baculum cum con-

lirmatione, et con(ecratione nihilcommuné habebat, neque

$6

muncris facri rationem attingebat: . Sed in principio Reges,

Á

et Imperatores nihil nifi bona Epifcopatüs, vcl Abbatie tcm-

ll

it,

poralia íc dare palam oftendebanz;. inde- Ecclefia catidem

fe

pic diffimulavit, quousque fine libertatis Ecclefiaftica: op-

preflione, ac fimoniaca pravitate fieret : Nec ullibi etiam

l

legitur Ecclefia inveftituras has laicas reprobáffe, quamdia

"

Principes per has confenfüm in Canonicam electioneim, vcl

etiam in ipfum Epi(copatum, cjusque bona Eccleliaftica

nt.

tcmp*orälia Íe cOüfcræ exiftimare

Da.

I!T.

ïä:

(«) Ut fufä oftendit P. Sciw

Proteftantes.

ARTZ A Calleg Hiffor. pavt, F. I, contra

28

MAS*T o XKRSM

lï

III.

danquam infignia facra pedum, et annulus, tan-

quàm poteftatis Spiritualis (ymbola (x).non adcó quwadra-

Potls |

fynod«

rent ad inveftituram rcgiam: mcritó tamen hec pcrmiEr

(4ll. «

Ecclefia, cüm reétam eatenus Imperatorum intentionem

if fyn

cognovillet. Neque enim hi unquam facri ordinis quid-

Chra

quam cum illis conferre przfumpferunt; fed, quas regali

lane munificentià ad religionis fplendorem fundárunt Ec-

Quaü

cic*üaä, ad casdem tariquam Patroni nominárunt, ct in cf-

quïm(

IUS

fectu tantüm prafentárunt (y) donec Henrici IV. potiffi-

Pl

vellit

müm temporibus mutatà in dominatum Advocatià, atque

(ei

di

in mercaturam abeunte veteri jure Pa ronatüs peffimi abu-

íus, cum difpendio difciplinz Ecclefiaftice irreperent: ex-

(4).

heci

tunc meritó Ecclefia, quos antcà pe]rmifcrat'f mores abole-

rico !

vit, vindicavit capitulis eligendi libertatem, ac fuftulit fym-

fancn

bola Ecclefiaftica ad inveftituram E

:

pifc'ogor.um* de f& profa.

titi

nam hgud' quadrantia(z,)g "

IV.

Jmpe

u

i(x) Confer. differtationem moguntie zyg ? ad art. V $. 48. Jufv. PO

baci

de vefligiis quritdilionis Ecclef. Epifcoporum. Catbolic. gevm. in 74.

C flazuum [ubditos etc, cap. y. $. F411, circa finem p. 16.

m

(y) Proinde LopEwiaGivs de jme annatarum 1707 Hale F'enedorum

$.5 ait: Caufa rei pauciffimis perfpeda: plerique putant ba-

calum paftoralem hunc fuiffe muneris paftoralis infigne: ego

tj

quin ita fentiam, mihi in memoriam revoco, clientes olim vel

cefpiteex agro effoffo.vel etiam quod plurimüm contigit;fronde

Y

five virgà de arbore decerptà à domino feudi inaugurationem

(

/

fufcepiffe, ut adeó ad fundos fendales virg3m, five baculum

Epiícopi refpexiffe exiffimem, non ad -Sacri muneris rationes,;

fymbola contulit princeps, rem Clericus confecrator.

fj

(z) D

f iuau

5

7, de

j«re Comit, Imp. civca [acra Mog. 1 247. edz"t. à$. F 4l fq.

e9

xt9t o MENY

; t

IV. Optimé ergó Gregorius VII, inveftituras füi tem-

ld.

.poris primus omnium probhibuit, ac condemnavit 1075 in

tmiltr

fynodo Romana fecunda; in f; nodo Romana V. anno 1078.

Oem

CAR, 2. ctin. VII. 1080. €472..1. et 2.cohzrenter Victor III.

Quid.

in fynodo Beneventana 1087. Urbanusll. in Melfitana 1089.

ffgali

Claramontana 109$.'et in Romana 1099. Pafchalis II. in

t Ec.

Quaftallenfi 1106.. in Trecenfíi 1108. ac in Romana 1116.

nd

quanquam Pafchalis II in carcerem detrufus non potens am-

ll

plius refiftere, Henrico Imper. privilegfum retinendi jus in-

Iue

veftiturz conccefferit, ramen hoc üt pra;judiciale libertati Ec-

ibu.

clefia in fynodis Romz habitis 1112. et 1116.. refciflum fuit

; (Y-

(a). Tandem füb Callifto II. poft plures feditiones, cauía

xole.

hzc invcüiturarumpu—blico pacto terminata fuit cum Hen-*

fym.

rico Imperatore anno 1122, W'ormatiz, et in Concilio Late-

tofn.

ranenfi ; z electiones Epifcoporum, et Abbatum 'T euto-

nici Kegni, qui ad. Regnum pertinent ,. fiant. prafente

I

Imperatore absque frmonia, et aliqua "violentta -- - Ele-

P.

us autem Regalia acciptat. per. [ceptrum non. per

baculum et ann

(

i À.

ulum, ££ rq?:e wg ljis ]W'ö ipfa flfþ'f: f 4-

erim

q:-zt (b)

Ds

M.

tb

q

(«) Vide Prr. Dg MARCA in Concord. facerdotiiet Imp.lib. 9. cap. n. n f.

nvel

Card. ne PErRA 24

Canji, zmz';. Califi ]] zom. 1. d p. X1. uque

mide

16.fol. 246.

nem

(Z) In eallia jam ante pactiones

Callifti cor.zfuevc,rän't Reges dimiffà

lum

folennitate inveftiture per annulum dare literas patentes poft

ne5

confecrationem pro oceupandis feudis ad Eeclefias pertinenti-

bus, proin etiam non curaveruntuti folemnitate fceptri, Mn-

[

CA loc, cif. cap, 21. 1. I0,

59

4* o MEST

«t 2]1

V. Qüod vero juft& à Romanis Pontificibus per Grc-

TM

gorium VIL et cjus fucceffores damnatz fuerint. inveftiturze

ml

per annulum, ec baculam, có minüs dubitate licet; quia

mfïc J

ufürpatio hec inveftiturarum nullo jure: pofitivo nitebatur,

fed erat. contra

(entit C

primogenium- Ecclefiz mogem, facrósque

iopat

Conciliorim etiam generaliam Canoncs, tacuit quidem Ec-

clelia illo tempore, quando hoc jure rarids, et fan&ius utc-

bantur Reges, aít quando in manifeftos degeneravit abufus,

I.l

quibus Ecclefiz liberzas in; (cris : cle&tionibus non tantüm

a ae

opprimebatur, fed er Epifdopatus,;ctr beneficia fimoniacis,

(ipi no!

atque indignis patlim conferebantur, errorísque, ac fcandali

occafionem dedit, eoqduód populus facilé inducebatur ad

Jiberat

credendum, Imperatorem annulo, ec baculo inveítitis dare

(ius, 4

poteítatem fpiritualem, quam ifthzc figna Suápte naturá

exprimere videntur, jufté ufus iftz inveltiture utpote inci-

?A

piens effe nocivus, fuic profcriptus, «ac in aliud profanz

() Ub

poteftatis, feu regiminis territorial

qu

cus.

[^

*

is -f'y?mbolum transmuta-

fü

b

VI, Num autem ufus iüve[ïitugarum per annulum, et

fe

ii

baculum fub Hc-:nricis Imperatoribus recens fuerit ufurpatio,

qu

aut

7

Q

(c) Vide P. Tusononr Manrs RornEcuT 5025 Hifforicas ín Usiv,

m

. jus cagonicwa adtir, de Ele. ubi in

fine adjicit quzftionem

di

dogmaticam, quà altrami

tractatus expenditur, et refellitur,

di

"aizqüue objediones folvuntur, nec non.

que[Honis 1stauguralis Soachimi Leonardi

videri poteft vefolutie

[

Schul iNeo Doflorig ia

In

j

fjertationum Claviff, D. Bartbel p. 343. an invefüturee

(

Priucipum Eccl

[2

H

ftafficorum ab. Imper atovibus o(z'm per baculum, et

t0i

amuuluim f atia jure fueritit abolttee ete.

ggyg | [* | 3&59:

$3

tCt.

aut alxi"qua longá jam confüctudine nitebatur, polterius cx

mturæ

Tnowassmo non inprobabile effe icenfet Cardinal. ps Pz-

Qu

*^RA (d) : - Modum inveftiendi per annulum, et baculum

ityt,

fuiffe usque à tempore Pipini, ct Caroli magni; econtrà dif-

rösquc

fentit citatus P. RopPnECHT,

quiï ptæitendi: þfuifï'c | :ecmwml

m E.

T

g'f urpati onem (€) . |

i

:

us

I. "meädmodum 1m

Idem jasex

peratores, . chcs,' etfþ.rihtikpc's

undatione

lts

ex altefatis Ecclefiarum | erectionibus , et dotationibus jus

vel privilee

gio compe-

dl

fibi non immerito devincete petuiffent, ita ne Ecclefiaftice

tens alicubi

jam abdiei-

i ad

libertati quid in contrarium prafumere viderentur, pio po-

-runt Capi-

düe

tiüs, ac rcligiofo zcelo fefe cohibere Pcüduqunc, praferrim

tulisImpe-

ratores Ce

Cf

lo

^ rolingici,

jüd-

et Ottones.

44 A Conff. cit. n. 24.

—

Yang

; Rece"nüvta:

(e&) Ubi 5.26 p. 5:. ait:

:zïQWz&uItrvam»bï- pIus nori -probaf&,

iufa-

quàm confenfum Re

gium in Cmonicas electiones, et invefti-

turam regalium, feu feudorum Regibus competiüffe: aft pro-:

bandum fuiffet, ufüm invefti

ture non tantüm Regalia,

fed ip-

m

los Epiícopatus eum Electionum

Canonicarum oppreffiorie,

fimoniacé, et cum exotica illa baculi,

et annuli foiennitate, anti-

Xto,

quá niti

Aüt

poterit. JF'altramus, 'TROMASSIN

confuetudine, quod tamen non prftitit,

'"nec prieffare

Us /. c. pariter fe explicat, quan-

quàm ea inquit, fymbola fint.

fpiritualis poteftatis. non eà ta-

Uito,

men ratione ab his Principibus fpedbantur: fapientiffimé

onem

diffimulabat Ecclefia eam incogitantiam,

et alienam confuetu-

dinem conferendi temporalia Ecclefize

per fymbola fpiritua.

jdifi

lis jurisdictionis

- at ubi non multó

poft incepére Reges, et

Af i

mperatores Electiones proterere,

lt

numdinari Epiícopatus,

Concilia infurrexére,

et .gnjuriofum jus inveftiturg illis exe

iif d

toríére,

36

æss': —

nm

Carolingici, ct Ottones Imp.

ele&tionum vindices.

: .rcligigü[-fxmi Can-onxicärum

Mn

II.. Carolus M,..ut fuo o

[

anï.nlibuqs ,præluccvrelt 6xc'mpïo,

rics.

monitísque-Hadriani L- Pontificis taàquam obediens filius,

Ecclefiz Advocatus, obfecundaus profitetar. in "CäPitUläfi*,

pava

bus effe conceffam à fe Clero gallicano clectionum Epifco-

fc v

palium libertatem-(f). —Ludovicus Pius Imperator Patris

SPoni

bt

fui przclariffima ingrediens veftigia, libertatem Ecclefiatti-

di,

cam violate verebatur (g : hzc ut omninó inconculfa per-

tnagt

ftaret, privilcoiis Imperatoriis ita circumícripta erat, ut etiam

Impetatores dimiffo Regii Patronatüs, feu nominandi jure

m

liberam: electionum . poteftatem Capitulis: facerent. majori-

cif&j:m

Ge-

gmax

bqsï L/?) Carolgs-.Ctairus- Elc&ionis licentiam Eccle/m

AH£t-

[

berz

EY Dþ.x.Caþz'tular. «. 84. Sacrorum, inquit, -Canonumnoin igna-

Ecd

ri, ut in Dei nomineS. Ecclefia fuo liberiüs potiretur honore,

'adíenfum ordini Ecclefiaftico prebuimus, ut fcilicet, Epiícopi

. per electionem Cleri, et populi fecundüm ftatuta Canonum de

| propria dicecefi eligantur.

(

Hujus religiofe obfervationis te

ftis eft PETRUS DE MARCA lib.

"TEnoMaAssix: f. 2. lib, 2. cap. 2.1.

f'z)

- Fillicap. Xl circa üntium.

ubi-refertur celeberrimum decretum Aquisgranz conditum:

teílis eft EcxxALpus 27 agualitusattie 823.. qui commemorat

Dragonem . ex Canonico izpifcopum Metenfem electione liberá

A!

inauguratum fuiffe, cui confentus Ludovici Pii accedebat:: Dra-

onem fratrem ejus ait-Eginaldus fub Canonica vita degentem

Metenfi Ecclefie Clero ejusdem urbis confentiente, atque eli-

^

()

£

ente Recdorem conftituit, eumque ad Pont'i-ticatüsi gradum

*

ceafuüit promovendum...

dl

jlomate anro- 314 77« ä'zïzätienf

w

fa Ltïvovxcus Prus fingulari dip

4

Ecclf'-

&O* 0

MAG

33

"A

nevenfi dedic(7).

Ecclefiam. Paderbornenfem (à Carole

M. inftitutam ) privilegio imfignitam, teftatur ScnazzN (k)

Dylo

IIL. Quin obífter, quod poü cjus Epifcopi obitum Hen-

llits

tular

ticus Rex confilio Epifcoporem, et Procerum Curiz nomi-

npaverit Mcmvcccum, quem B;anm commonefecit, cá de.

plko.

Íe cauíá 1Hum à fe chgl quod cüm pms opibus afäwmet

Datti

POi]f'lHl tenuem, mopemque dleCCfC ex cf'ïiuo e.hantatïs dC-

fa.

beret - - nam pluribus jam Íízculis, crcxcmghs proditum

1 PC['.

IOT

eft, Cleri, et plebis fuffragia praiiffe fæpluc etii filentio pre-

mantur : nec finit nos "ieand hujus Pietas Gngulans, quá

Jute

et ad lmperium mox adícitus eft, dubitare, quin tena-

4Jot]

ciffimus fuerit obfervandarum EccieGa&:cæ difciplinz Re-

10

ceularum,

D]

IV. Ecclefiam Hamä&;rgmpm quoque pmvdeow m

berz electionis condecoravit Otro L. (7) eandem libertatem

| 15na

r

Eccleie Hambaurgenfi reliquit Henricus l. (zz) Ecclefiam

copi

1 de

HÀer-

Ecc'efie de fuo Paftore Eiwno

:em facere conceffit, ScuawxxNAT.

T0

Pifl. Epifcop. ll/ormar t0in. 2.. dipioth. 5,

Th

p

(2) Ut colligere eff ex epift ,Joannis VIII. S. Pontificis adhortantis

Ifüm

Clezum, ut Eidem Imperatori fefe morigerum exhibeat T'uo-

"

MASSIN, lh. 2.-c.23. n. F L.

Lmef!

Q L. 3. amal. Pndeælaw . 143.et 3$6. Referens. Diplomz T'uo-

ubi $. Epifcopo Paderbornenfi Rethar-

Ilio

Mass. ], cif. c. 24. H.

iiv

do adfcribitur, quod ab Ottonibus Il. et IIT. confirmari perfe-

ye ei

cerit privilegium Ecclefie fuz olim à Carolo Calvo mdultum

idom

(1) Ànne 937. tefte MapEno t aa'z]zn ad Adamum . Bremenem $. 1o.

: 207.

(m5) Anno 1002. «t prizil. Ecclef. Hamlrm g. epud Evpold. Liudcubre-

J

giun f 1;j. Zkcn ág Huer. Lcclef Ht. i8- 5204

Eul

[

«

34

E

9* o at

fuit.

Herbipolen|em ab eodem Ottone 1. tali privikg

io inng*i-

tam effe, teftatur D. BAxrHEL (2).

(ut |

.V. Eccefiam Magdeburgen[em Otto II-.-rc(cripto tcgio

ron

proprium Paftorem eligendi munivit(o). ^Colonienfis Ec-

u

clefix liberam ele&tionem fuiffe füb Ottone II afferitur apud

d

D. Bantruzr. ad Epifcopamm Monafterienfem Otto Co-

l

mes à Bentheim anno. 1146. primus à Clero, antea Epifco-

]u

at

pi. ab Imperatore nominati fuerant (f), ex his, aliisque privile-

giis fat argumentari licer, qualem, quantánzque pictatem,

dol

et venera&ionem Imperatores piifimi Ecclefiz: matri. exhi-

J

buerint, quali ftudio, et Zclo verz religionis cxarferint in

N,

confcrvandä,k cu&gdicndäque Elcctionis libertate (4).

[ür

M

dot

6. XV.

Fata liberz

gCS

ele&ionis

: I*..' Vcrüm enim veró fic Electionis li'berta.s fcmpi:r aucta

invi

fuit

ban

lsl

. 9) Et conftat ex *re*ftr—i(&u juris, et fadi pundo juramenti, et'Capi-

^

(

tulationis noviffimz opera et follicitudine Celfiffimi Principis

et Epifcopi Joannis Godefridi authoritate Innocentii XII. Con-

füit. qu» incipit: Ecclefiz Catholice 1695. reprobati et caffati

fol4e9. - - In nomine Sande et [ndividue Trinitatis Otto

; divina favente Clementia Rex.

(o) Ut tcftatur DrrMAnus Chroz. lib. 9. Vidte etiam a&a fanclovum

1. Sun. ad vitam S. Norlerti, Coroll. 1.: $. 3. et 4.

P. ZxcuH

:

Hierarcb. Eccl. tit. 39. $.204.

( Ut BEn vr1us, et

retiert.

4 STADELiU Geogvapbia chlg/z'q[?im usiver[.

( Ref. 9TRuVE fyntagm. ]us pull. c 18. f. 4.

OMEBE OO QST

3f

fub Hcenim-

9üt.

fuit usque ätl;n Hentichs IV.VGmoniacþäx labe Epifcopatus

co IV. ét "*v'..,

(ut in $. XIIL) venales reddidit ( .

(

Q

Il. Hic inquam Henricus IV. fulmine excommunica-

E

tionis à G.regori'o XIL percuffus, quidem per Imperii pro-

pui

ceres faniora (àpere, et facerdotium regao conciliare ju(fus

o

eft, Íxpius fidem dedit, fefcllit femper, mox enim ad ge-

(co-

nium fuum rediit:- Forchemenfibus in. Comitiis Henricus

VIjee

ex eadem. caufa excommunicationis reapfe depofitus, Ru-

ï!. n] ,

dolphus fueviz dux anno 1077.

il

ll

N

| fgic ele&us-Imperator

$

'Tandem

Id

IIHI. Henricus V. inter Im

pcratorcsö Vcró hujus nominis

IV; Patris pediffequus inveftituram per baculum, et annu-

lum omnino fartam, non fine magno, et diuturno Sacer-

