in]r,u-

4o8

Weg* o RRU

injufta, fit timenda ab inferioribns, et perinde obfervan:

da, donec judex fuperio:, d quem füir provocatum, il-

PafS :

ddet

lam infubfiftenrem, frivolam , aut non attendendam de-

claret: dummodó non poflit dici. frivola, ac evidenter. in

j

fubüftens, jam enim fuüfficit caufa appellandi etiam levis,

tf

«t

et non vera ad cffe&tum, ut actus exrrajudicialis , qualis

fon :

eft Ele&io, reddatur nullus , et attentatus.

Iliud infupet

Ípeciale eft in appellatione ab a&ibus extrajudicialibus, et

Veni

fignanter ab electione, ut liccat appellare à futuro gra-

tuenc

(l 1

vamine, fi illud inferendum timeatur, üt prater alios

fu[na

Qonz., 'Tell

n

ez ad .MP..' cum olim 19 de Elecl, m. zo.

u n

lL Denique ad -redd&da attentatà omnia fubfe-

enim

conte

quenter gefta in fpretum Appellationis et appellantium ,

(4)

pracipué confiderandum, ct eft abfolutiffimum in jute,

TR

uód fi non immineat lapíus termini, rigidiüs punia-

tur Co-Electorum' contemptus, taliter ut caffetur, et

dicil

Íd tà

iritetür eledio, nedum Ííi plures, fed etiam fi unus

ad capitulum non accedat, aut difcedat ab co, et ex

aliqua caufa proteftando, aut appellando petat ele&tio-

nem differi- aut ad cam non procedi, uti habes ex-

e'm-plum occalione Íchismatis in Imperio |inter Philip-

pum et Ottonem,

àc dcfuncto Copraäo Archiepifcopo.

Moguxïs'in-o ( f j |

/

IV.Sed

( f) Relatum z eäþ-: bezk memoyie 13. de EkG. fab Innoc. ITI, Ad-

t

herentes Philippo Canonici communi fuffragio poftulárunt

Luipoldum Epifcopur;r Wormsatienfem , Prepofitus S Petri

vetü

169

ER .

[Vp. |

IV, Sed obflat, quód ab ceo, quod Facit;-major

m

pars capituli, non liceat appellare , nec f1 tali zppellationi

D dc.

deferatur, inducatur attentatum cp, r. cap. exore de his

C qn

qua finnt à pralat. imó fa&um à majori parte non obftan-

hn

te appellatione exequendum eft d. capit. I. quod adcó pto-

Julis

^

ecdit, ut etiamíi in continenti offeratur caufz probatio;

luper

non admittatur appellatio: üt docent z Z. cap. 1. D.Dres.

»«

Verüm in hac difficaltate, ut certum quid feligatur , fta-

n

tuendum efít, attentatum. poft. appellationem judicialem

Alids

elle ipfo jure nullum : . nam per appellationem judiciaiem

!' 200

fufpcnditur poteftas inferioris cap.a b«c. cap. f'uper eo cap.

ut nofirum 36. de Appell. L. unic. ff. milil innov. non

ii

enim fieret folüm in prejudicium partis, quàm ctiam in

um j

contemptum fuper)ioris-. üt docent Zrancus et cardinalis 12

ju,

cap. bona S. ». de Appellatton. Gonz;. ad veg. . gloff.

hia

$.22,176. Attentatum econtrà pf)f)c appellationem extraju-

n

dicialem non eft invalidum ipfo jure ex vuleatis principiis,

fl

fed tantüm revocari potefít per viam attentati ( £) ad evi-

LO

j

tan-

io-

cum duobus vel frïbüs aliis faventibus Othoninoguntiæ re.

o

cedentes fe transtulerunt inBingen acfcientes, quód papa faveat

Jip

Othoni, appellàrunt Romam, ne fine ipfo ac fociis ejus Cano-

nici Moguntis refidentes haberent in electione proceffum ,

IOPO.

quo non attento habita fuit poftulatio Luipoldi: Aft hi judican-

tes ad fe jus eligendi effe devolutum, elegerunt Sifridum Prz-

Std

pofitum Ecclefie Mog

ZET cai?gtä porfiu!at-i-onye Luipoldi ele&ig

Sifridi fuit confirmata.

M

(g

1ta Gonz. in cap. X. confideravimus $. 'et*ä. et ibid. Putrius Ho-

irnt

flieus, et Zabavella

Diferiminis ratio in eo confiftit: nam per.-

Petr

fappcuatignem jadicialem fufpgnditur poteftas judicis, íed per

d

XIO

BR n

o WA*

il

,

|

tandatm ergö patcmifïïmäm &quivocationem ultró admitti-

:

türà fururo gravimine, (iillud inferendum fufpicitur, lici-

jlita

tum efle ab actibus extrajudicialibus , et (ignanter ab ele-

C

Gionibus, et prafentationibus appellare, &t fi dc'pcf(ona

conr

non idonca fiat cap. congregato y3.de . Elect. vel contem-

tul

pto eo, qui provocat cap bonae 36. cod. tit. ne proceda-

f

f

tür ad ele&ionem fite confenfu totius capituli, feu vocatis

j

abíentibus cap. auditis 27. eod. t. ncille, ctille eligatur

c

Ü

cap 1nter 21 cod. t. cap. contra 20 eod. in 6. vel nifi ca-

&

nonicé fiat cle&tio cap. cum nobis 19. tit. cit. Ípe&tatà igi-

ü

,

tur. difpofitione juris ele&io poft appellationem eft veluti

attentata caffanda, non tamen ipfojure nulla, przterquàm

[

Ís

fr appelletar, et exprimatur caufa, qua verificata judica-

at

cur legitima' cap. fr- pofiquam 15. de prab. im. 6, aut que

dire

probata coram fuperiore: tunc enim licet fit extrajudicialis,

d

dfa

inducit attentata ipfo jure 7z cap. mon (olumz.de » ppell.1m

6. quod tamen verum eft, fi ad atrumque effe&um admitla

Pi'OC:

Cura

fi: fecüs fi in. devolutivo tantüm, proüt.juris ratio expo-

tend

ftulat ,. quia appellatio nequit tollere jus capitulo, quomi-

[

Hnag

nüs novam clectionem celebrare valeat canonicam, co vo-

at; vide

allcg;

Cato, qqi in Prima prateritus, aut contemptus fuer

- fupe-

milït

appellationelm extrajudicialem non fufpenditur poteftas Capi.

tularium eligendi vel prefentandi, et fic pofteà gefta non funt

d)

ipfo jure nulla, licét progreffus ad elecionem prohibeatur,

càm electio tam ratione fuf, quàm ratione temporis, ac pro-

9

grefsüs, confequenter non fimpliciter contra legem fiat: quippe

extrajudicialis appellatio ; non fufpendit poteftatem ejus,

à quo imterponitur ; comf. cap.cutm fit .Rgmamz $. verà: dg "ppell.

MESM o aW

111

dICtI

fuperíüs dicta, Nec tefragatur, quod appcilatio ; ne pro-

ici-

cedatur ad. electionem (ine confeníu totius capituli vel ne

de

aliter, quàm canonicé fiat, fitfuperflua, quia vel electio

Íoq

celebrata fuit canonicé, et appellatio nihil operatur, cüm

J WE

conrra illam Ele&tio non fit facta, vel fit minus canonice, et

d-

tunc: ele&tio iplo jure aut eft irrita aut irritanda, nam omis-

JCItlS

íà folutione Innocentii a2 capit. 19.tit. de Elect. patamus

Wi

appellationem non effe. fruftraneam ex co, . quia urilius eft

T

ut Electio annulletur per viam attentati judicis officio , quàm

] g.

er viam Ordinariam agendo ad null

itatem, vel refcifüoncnï

^

relut

clectionis (5).

: :

Wäm

V. Illud adhuc fingulare eft poft

caffationem iilc&id-

dica-!

nis, et poft appellationem interpofitam , quód cligentes

q&&æ

five capitula Germaniz novum habeant juris terminum ad

:iali;,

eligendum, fi appellationi detulerint, fecüs ff ex facto dc-

l

|

n

m

claràrunt fe non impeditos, appellatione fcilicet non attentá

milla

procedendo ad electionem novam; per confequens capit de-

300

currere refiduutn termini; fruftrà enim tunc fe juvari in-

omi:

tendunt eo impedimento, quod contempferunt; non eft

Q v0»

imaginabilis doctrina, quz firmet licitum efle attentanti

vidt

allegarecon

"

trarium ;f:j us, quod verbis , et fa&o di;;it, et com-

Á

milíit.

as

Gpi-

VI. Cau;-

x

n font

'Eätur )

(Z) Butriis de Eleci. u. 22. Gors, ad ;aþ. I 9 6if. T. 1 3;

cpro-

( Fufé hoc probat Pitoz. «

j

*

yippe

jycept. Eccl. mo.; 9. 233» feq. Card, de

6jus,

Luca de genf. difc. 8o. . 16

A

112

ondi

VI. Caufäm-appdladonis denique quod attinet, adden-

(0

«

dum ex cap. confitutis a6. de Appellat. contra ele&um

en; GC

vel confirmatum regulariter non "admitti appellationem ,

maximé ad impediendum ele&ionis, aut confirmationis c£-

luï(qt

Ut

j

M

fcéctum;

Neque ab executione per. cap. novit 44 3. eod.

u

(tt1

i. :ïlppcllari poteft: ibi: fecundem qts ab executoribus

1

u5.CC

ne nimis diu Ecclefia paftore deftituatur, appeZari non poteff

rri t

nifi for[an modum excederent. im exequenda.

In fupet

Conc

perpendens capit. «t ctrca a, de Elect. 1m 6.. invenies ap-

d*xïïlxï?

pellationem interpofitam. adverfüs Electionis formam ,. aut

períonas eligentes , et eligendas non attendi, ni(i fa&ta

« u

J d

(it medio juramento Corporali, nam tunc, quia exprimi de-

pfOE'Q

!

bent vitia et exceptiones militantes contra. perfonas et for-

mat, ct injuria inuritur, Appcl

;

iahtio' Ermargi debet juramen-

um

toü(k»). ,

& XXIL

dicils 5

ijfi(si

P

ais ?

Anin cafu

L. Quoties Capitulum Concors, vel durante termino

difcordiz,

&ton

terminus

in duas partes Íciffum , concorditer autem ele&ionis rer-

prorogari;

. minum prorogari nolit, toties nec à S, Pontifice, minüs

Ptovi-f

vel abbre-

viari poffità d

b. Imperatore eidem invito prorqgatio clectionis manda-

vigo*;c

$ Peni- ri nequit fic enim obtrudendo terminum longiorem , uti et

chgcm

hi

ponen-

PI'OUE

PfOïOg

(£) Ut Pirrh. ad jus Can. tit. de Ele&. fe&. 6, $. 'f. z?. 583. ait: jurave

Jit.

debet fe credeve ea vera efie , et próbare polfe, ea locum babent etfs

eleclio, vel poflulatio non fit fatta , fed facienda : modó coutra

1706.

perjonam. cevtam et uon centva incertaim appelletur. gloff. imcap.

contra 20. n. 6. verb. certqm. ibi: certam evgo , fecus fi cogtva in-

certam:. puta ne fiat elelio, mifi cauonica 1: : fitnc euisn. nou balet

-

k

&SSW o

«

p n

113

ld.

libertas e!e&ioni'sþ in Con-

ponendo breviorem , lxederetur

cordatis conceffa dt lupra $. XVIIL n. VI. fané incredibile

Qum

üem

eft Germanos , qui Concordando cum . $. Pontifice fibi,

i ek.

fua&quc libertati confulere intenderunt, in id confenfifle,

-t

ut quod illis unà manu porrigeretur, alterà fibiadimi, aut

^l

certé non modicée infringi paterentur$. ficucigicur ultrà tem-

htl

pus,conceffmm, et determinatum cligere nequeunt: ita in-

Áiper

tri tempus Impediri non debent:: eoquód S. Pontifex vigore

Concordarotum jus füum in ele&ionibus Capitulorum Ca-

3 ;)P.

y 4U

thedralium. usque ad terminum prafhixum quafi fufpendat,

if

et cle£ioncm Canonicam exfpe&tet, confequenterin pre-

Y dc.

judicium libertatis de fe loquendo terminos eligetadi nec

t for-

proroget, nec abbreviet.

QD

li. Exceptio firtnac regulam, quando concedo termis-

num jufté -prorogäri", fi officium S. Pontificis tanquàm Ju-

dicis à pa:

te imploretur, de quo tamen inferiüs dicemus,

pariter poteft 5

. Pontifex citrà prejudicium aliqudd liber-

WE

Ie-

tatis per Bullas. fuas declarare, íc clapío quoque termino c

STef-

&ionis non ufürum jüre devoluto, Íe non ex integro velle

hinus

providere de nova. perfona absque

confenfu Capituli, fed

indj»

vigore præfcmis Bulle concedere. ultrà tctpus facultatem

Ut et

eligendi: fic enim utitür jure füo, et nemini prz udicat,

Yf

judicaret, - f1 electionem ultra terminum

prout tamen pra

1

promgari Cap

itulo invito mandaret : diffentit. Przos- di-

E

)M'[IW

[cept. 100, 8

1t aj

w Mü/?z quämm/is' Electionts

(00Y U

1706. .

jt us

-

p

fiiill

p n

T

114

"TA

WEP o aest

$. XXIIL

[

AnCapitu-

la Ecclefia-

L Affirmatur Capitulis, Ecclef: Cathedr. indifïin&ä :

toris V

rum Ca-

shedraliam

five fint Catholicorum ,. five proteftantium competere jus

d

xyotelianti

liberé eligendi prlatum, tum quia libertatem ipíà cle&tio-

caetiam

qui

libertatem

nis naturaimportat, tum quia id ab ipfis Imperatoribus In

retii d

eligéndti

ftatutis, et obfervantiis usque nunc habitis agnitam, ad-

as

habesn? miffum, ac

pariter pgr g. 16. 47';. j. lni. Pac. If^. fitma-

pubïifo

"um fuit (/) :

hd d

$ XXIV.

À

A

L Pa&um Callift

g Eléio-

, €t Henrici ftatuit

(2:2) l.quarc; Le-

iU «

nisdifcer- catus Caefaris intereffe debeat El

dia judici-- *

D

c&tioni , zf fiqua 1nter par-

APofk

um fpectat /.

es di

[cordia emerferit, . AMletrapolttaniet provinctalium

ad S. Pon-

ja COl

tificem vi-

con[e

An[A *vel ydicio [aniori parte auxilium et affen[um

undc

goti Con-

eordaro-

prateat.

Ne tamen ex hoc inferas hujus decifionem , vel

fulatio

eum,

judicium circa ele&tionis folennia ad Impcratorem , velejus-

tatr,

dem Legatos fpc&are,

Metor

II

PCI'&(OF(

te m

XD. Ibi & zz omuibus Arcäiepifcoprztibu:, Epäj'äoj)atibuf; et ifeliguz's f;tn-

datiotibus immediatis jura eligendi et poffulaudi qux

: cujyusque loci

confuetudines ,

et flatuta antiqua illibata enaueant : adde $. Y esus-

t Pfæü;

dem art. P. nec non lit. /mperat. Leopeldi

adilufl Capitul. Qued-

Mu

liub. de autio 1698. apud Fabr.

i] dev Staatt- Canzle

?y £om. 14.. p.

in m

563. ct literas Impev. Stofephi ad. Comit. Schzwarzeub

urg ilid. tom,

ttrCom

(n)

ïx þaäo Callifti IT. cum Henrico V Imperatore,

COnceditur,

eleciones Epifcoporum et ÁAbbatum T'eutonici re

gni in pre-

fentia Imperatoris fier absque fimonia ,

et aliquá violentià:

igitur electio Imperatori denuntiari,

etita invitariejus Commif-

(n À

farius à Capitulo debet, qui tefte experientiá ad i

pfüm concla-

[

ve adm

658,

ittitur Eftor Ereyl:ez't der teutfcben Kircben 1766.ed, $, LL.

N

() $

Lj

IIj

MP o ngs

&inaä,

II Etenim juxta A .C. addictos au.thörcsi()z) jura Impcfa-

UCIe i

toris valdé infienia circa facra, et Ecclefiaftica promanant ex

ciQo.

Ecclefiz Advocatia ceu fonte perpetuo ,. verüm juta hzec

ibus n

uz ex Ecclefiz: Advocatia oriuntur, . fummum Imperato-

u ad-

rem defenforem, non Judicem faciunt, veluti ufus-con-

; Hrma.

ftans, qui optimus magifter, et legum, — pactorümque

ublicorum interpres, in cunctis fuffragatur. Carfr, D. Bar-

the] de jure reform. antiquo et. novo.

V [e.

IlL. Totum hoc eppidö liquct ex Concordatisï Frideti-

trpar.

ci [II. cum Nicolao V. $.. /eza ubi conceditur ad fedem

Mil

APo&o!icam fþ*'cö'tarc ; Quz contigerit vacare per cos, qui

u

in concordia, vel difcordia elcäi', fi indigni fuerint,

uando clectic authoritate Apoftolicá fuit caffata, vl po-

1, vd

tlcju

ftulatio non admiffa: in hzc Concordata confenfit Impc-

rator, nec fibi prajudicavit, cüm judicium fteterit penes

J

Metropolitanum , confenfus veró , et auxilium penes Im-

peratorem ceu Ádvocatum Ecclefiz, prout et hodie curren-

qit fut-

te termino cle&ionis eft protector libertatis, et faniori par-

Mfu hr

.Yrtife

ti przítat auxilium , 'et confenfam:. adde ar£. 7

4. Capt-

l Qui-

£ulat.

:; fané prajudicia quàm plurima habemus, ubi

i. M.

in (imilibus electionibus conteatiofis Capitula , 'ac ipfi pari-

Jid. n

Cedituy

ter Commiflarii Im pgratoriïs ad S.IP,OnitiH cem provocäru"nt»i, 9).

i pree

Dai

Olentid:

ommife

(n) Ayrer Ide jure prim. precum cap. 1. & VXI/Z et Wincklerum in

conda-

comum. de juv. commüff. t

mp. in. Elett. proful. Germ."immediat,

do 90 1'[ :

$. 7- priuc. et S. 9.

(o) Struv. Reichs - Hiflorie peviod, X. andever Zlftbmtt $. 34. in caufa

: ,Capit-uli Mf)guntini alterá parte certante pro Dithero Comíta

a*

j

IIÓ6

MA: o KRT

!6/?&

äc] XXV.

Aftin Ec-

L. Sicut Catholici veto Chrifti in terris Vicario S. Pon-

u

clefiis A. C.

bent

tifici fübfunr in facris juxta. illud Apoftol. ac£7 20. &f ad

judicium;

jus con&irem.

et devolu.

Hebr. 13. nos obed re, et (ubyacere prapofitis noffris, ruz-

Pill]

tionis ha-

rem

üs 4. ad "T imotb. g., ita A. C. addicti nullo externz , -et

betimp. -

ceubernationis

[Cl(l

vilibilis

)

O

cencre contineri. fruftrà adlaborant,

PJU

nam prov. 11. sb zon (ant gu e nabula, populus cor-

f

Yuit. fi in particulari quovis coctu gubernatio fuerit neceffa-

ria, Imperium Romano- Germanicum fefe tueri non pote-

Pln

babï

rit ab:que communi aliquà gubernatione; proin fuüfpenta S.

Pontificis jurbdidione quoad A. C. addi&tos tefte Sebzudts

e

in

l

P M

J

f;f;;; cit.l jus Imperatoris ex lege, ut afferunt natural

at

illi competens poftl

I

iminio 1fcdi4it gddc' AYÍ, j. *g» 4 Inft.

n

P.

U

facm

Il Afferi

tur judidmh fimmo Imperatori in ele&tione

i

Q

contentio'a, aut difcordi Capitalorum immed. proteftan-

H

l

n

tium, uti et

j

us confirmandi, jus devolutionis etc. ex prin-

lt

cipiis ipfismet A. C fic ad fenfum F. Grotir de jfærä/km-

(]Uïï

marum poteflatum circa (acra, AMafcavii pirnc. yur.

i

p?s

publ. lib. . c. 1. V ä ] -eþ* [tomma im qualitet crvitate

j

UE

Feft

|

ab lfenburg, alterà pro Adolpho Comite. de Naffau et gx 36.

cit. 1. in caufa Capituli Brixinenfis , in Colonienfi Coadjutoriz

litigantibus Wilhelmo de P'ürftenberg, et Jofepho Clemente

U

Duce Bavarico: demüm in Monatterienfi Electionis. Struv.

period.

Io. fc&. 11, $. 65. et fecl. 12. $. 9. noviffimé in Leodi-

enfi.

(

Buckifch zbidem, vide différtationem z'ämug. mog. 1747. edit, de

u

þrærogazzvz'r, Legati Juiperatora cap, F. ä» F. P 73,eix Je4-

-

æsä?: o Xxcu

117

te,ü;:ti; ligyg aucloritas, etifte Ecclefia proteftantium

on

utique quoad ftatum externum aliquà. dire&tione. opus ha-

ER

bent: profedó.fi in capitulis Catholicis, ubi judicium

lf,

)L

üt

licis penes S. Pontificem

principaie pactis , et legibus pgb

'æ; i

remanet, lmperator tamen ex jure Advocatiz Electioni in-

JQpt,

terfit. ct multa jura exerceat, quidni fufpensá jurisdictione

) (ür

pontificis Ecc

lefiafticà Idem in Cäpimlis Iluftriffimis prote-

&

llà

P:am'

cis de qualitate. Electi, requi tà nobDilitate, aliísque

WCe

panis contentiofis Electionum cognofc,cndi fundatam ha»

d5

bcebit intentioncm.

[ dl(f j

n Atque ut in principiis A. C. Patc-ntiüs

| loquar:

trali

primis temporibus ea Epifcoporum conditio extitit, ut li-

hn

cét pro au&toritate fua. ftatum dicecefinum immediaté ordi-

nirint, in Imperatoribus tamen fuperiorem etiam quoad:

3

uot

YX

facra imperandi poteftatem. nullo non tempore venerati

»

- [hn

fuerint 4) .ex hoc infero : crgó

)

us circa facra A, C. altio-

Df n-

tl

ri adhuc principio directivo ((S. Imperatoris fcilicet) :vere

fübítat, ac füfpenà jurisdictione S. Pontificis jus in facra eft

'fzm

jir.

quidem confolidatum cum jure territoriali, at civilis fubor-

i

dinatio juris hujus circa facra ab iis quoque agnofcenda,

if

qui d. jus pro parte fubjectiva, ct intrinfeca juris tctritoria-

B

lis habent. (v).

:

$

IV. Hanc in rem militat, q

N

E

u

ix

ód ftatus Imp&.rii mtüm

utoria

mente

complexum juris territorialis omnia ,. et *quula rcgalia, ac

Struv.

P 3

[ etti-

Pl'æ«

(« . Pfofüg. ;zä viteiar. lib 3. tit. 2. $. 9. ad Ecclefiaflica ete.

iit, i

(r) Hennimgeiimmeda. od^] PO avtag. $a £ lbey guris H Vilorid-

- dit, Sclevogt. de "ddvocatia [mp. Ecclef. 3. 13.

-

118

ä&äï : ä&äï'

prærogaii*vas in regula à Cafare, " et Imperio recogno-

"Y

Ícant, eidem vel vinculo homagii, aut purz fubjec&tionis ci-

fitat

vilis 1 mera allodia, velinfuper Clientelari (1 feuda Impe-

conl

ri poffideant, adítridi ; minüs tractatus pacis, vel Pax

u

ipfa, ea ceu bello acquifia, et placitisgentium à nexu, et

EC

fubordinatione civili efle voluit, fed partes inter fe altercan-

Cl

tes ftatus Catholici, etordines proteftantes cum fübordina-

milt

tone ad Czfarem rransegerunt, non veró Cafar aut Im-

«

t i

perium |in corpore partem belligerantem | conftitacrunt.

Via

Sic Proteftantes quoque conclufum illud in comitiis Spiren-

r

fibus 1526. ambabus ulnis, et absque fcrupule funt ample-

ipni

xati, quod circa religionem concedit ea, quz illius fe&tato-

À

res coram Deo et Carfare

2

poffuntjuftificare: Stru-v; F'eichs-

pam, :

Hiflorie period. ro. fetf. , $59.

PIOPJ

V. Si ctiam jura majeftatis Imperii divifa fint Impe-

ratorem inter et ftatus Imperii, authoritas tamen quoad

Trotc

facra in. hypothefi quoad Fle&tiones prafulum Germ. im-

til,

mediat. divifa non eft, imó vel ipfa ratio impedit, quo-

minüs jus tale univerfo impetio vindicetur; füundatum igi-

tur Imperatoris tanquàám Capitis fupremi jurisdictionem co-

usque agnofco, donec manifefta aliqua lex publica, vel

obíervantia Imperii certa ob hac regula. fepefatam potcfta-

remi in facra. excipiat , atque per fc expeditum videtur effe

hoc unum ex refiduis Im

*ä

peratoriz pptg:&atis per pacta non

reftritee (.5).

VI.

() Struv. jur. publ. prud, c. xo. $, xo. Wz'uclcleru: im Commen. deiuy.

'comtw]ï in Ekti. Proful, Geym. immed. $. 5. Ceg,traggis fatisfaf

aeNw o Nune

119

gno'g

CU MI: Proin nüïlatcnus relevat equalitas exacta, et mu-

tua inter ftatus ex art, V.

1. Circa finem :

AC

l*

quua æqua-

]Pc.

litate inferunt, quód ficut Catholici fummo Imperatori jus

UX

confirmandi ,. devolutionis aut circa facra non fubmittunt

h«t

Lude ». deyure Annat. . V.n.2o. ita necproteftantes fubmit-

terc cogantur: potiffimum quia etiam Catholici judices fe-

i

cundàm íux religionis principia caufis Ecclefiafticis fe im-

[m.

mifcere nequeant , nam refpe&tu Catholicorum poteftas,

Ut

et jurisdictio in. Ecclefiafticis à füpremo Capite , ; et Chrifti

CTl

Vicario ceu genuinofonte unicé derivatur, talefyftema hic-

t

ratchicum antiquiffimz , etadhucdum immortz pofleffioni

it0-

innitut, unde fit, ut lex mutua zqualitatis in co fit, quód

À, C. in rebus Ecclefiafticis fuperiorem. aliquem f1 non Pa-

»bS'

pam, faltem Cafarem agnoftere teneantur, qui fecundüm

propria eorundem principia omninó habilis.:

TPC-

xud

VII, Neutiquam enim poteftas circa facra ,^ quam

Proteftantes volunt fummo Imperatori per Pontifices extor-

(*

Ui«

tam, ctab Henrico V 1n -prædgm Callifto IL. datam ?Hï:

-

-

i

!

Jl

C0-

eit JCtus Bamb&rgenüs D Allexanäer.Hamhzer n 'däfart.— de

VCl

qure priucipis Catbolici circa. faera Cap. IF. $. FII. et [eg. et xe-

-

Ípondet ad objectionem primam , ubi dicunt ex art. V. $. 48.

quód Imperator et ftatus Imperii ante diffidia religionis vero-

df

fimiliter haud exercuerint jus facrorum , nec poíted fpeciali

e eidem afferitur, proin exnatura rei folis À. C. ordi-

0n

1118

1

b

us redé adftruitur fed fine veritatis Catholicz przjudicio

refpondet Clerif. D. Hammer ex mente proteftantium , jus

V

3llud reftitutum eodem modo , qvo ante tempora papalis Im-

periifuerat, à Clero enim pentificio fübjectio hxc de fadto

jlll'.

olim przpedita fuit ,. et nunc poftliminio rediit &t fupra.

jf

120

WA

KR

il

in Cafate d'CfiCCf:iï'C'X co, quód in pontifice fufpenfs fuerít:

cot

quia quaü inabdicabilis à íu

premo Imperii capits' in princi-

iis À. C. per pacem We&ph. in priftinum vizorem dedu-

&a eft ex N: L: ec Hl. et juxta illud, quod ad tgmpus prohi-

bitum eft, poit hoc tempus iterum permiffum centetur

L. 3. 5. 2 jf. de legat. 3.

]i

VIIL. His porró accedit,

quöd fuiþen(ä in Eccfcflä-

ln

Imi

fticis papali in terris proteftantium poteftate Principes jure

tunr

devoluto utantur circa capitula mediata, adeóque quin

idem jus Cafari quoad Capitula immediata concellum cfle

no

debeat a quum videtur, prout e. preflé circa po&ulationcs,

Y

et Elctionesin immcediatorum Prxlaterum litibus decernere

gcw

etil

poteft .. g. art. V. infl, Pac Weflph. (£) —

IX. Tandem etiam auctoriras et commendatio Impe-

Coln

ratoris in electionibus Prxlatorum immediatorun multum

i

ponderis habere folet: — difcordante Capitulo Epifcopos ,

t[a3

aliósque pralatos nominavit polt illam juris inveftiendi E-

lo A.C.

Pifcopos rcnundaciqnem (4) exempla dchnt quomoc

. addic-

| (£) | Boebmer.injufu Mod. X. fubtit. de. þojïul-'fz.ïl 7. Kemmevich iz z"ntxïka

y

dutl, ad jus publ. L. F. C, 4. $. 23

baten.

Tb A'nkal. Paderborn: p. 893.,

9) Ut videre licet apud . Sc

:

G'oebel de juvib. Procerum Ihnp. majeftatieis cap. 2. $. 3. Brunquel

lium de diver[o Patvomi Eccl. et Latcijure Jene 11$4. D-53-

(

Nec juvat dicere: fufpenfa eft Pontificis jurisdidtio non in favo-

rem Cefaris , qui à partibus Pontificis ftetit, fedin favorem

principum P

roteftantium, non ut Imperator jus in facra jure

joflliminii reciperet , fed ut annexum effet fuperioritatis

()

territorialis Boehmer tit. X. d. ft

ippl. negl. prel. $. 12, adde $. 19.

quod

£ 48. f7 P: F. huic objadioni

fatisfit fub N. IIL et IV

üatu:s

I2I

aESw o MESN

UCI ït

addici ad judicium lmperatoris in caufis clc&ionum'

utct

contentiofis. provecárint( x).

xh

i

t

6, XXVI.

:

T

CUU

- 1 In Monafterienfi. cle&ionis anno 1706. [ofe

PhLiS ÁnImpera-

Q (?r dare

Impertator Epi(copo Paderb

ornenfi etíi per majora ele&

potfit exclu-

m

latiexclufivam dedit cum com- fivam ab

in publica confcremia-capitu

electione

d

Ü

minatione fe confirmationem tum Rom«ze impediturum

, pafliva fine

Q

lzfione

(]U

tum et denegaturum e(leinveftitaram regalium

). Inde Ca-

Concorda.

nc

(f

W

noniftz in thefi citra aliquam hypothefin, quödl fubjectum eram?

oD

T

verofimiliter plus damni, quàm ucilitatis allaturum fit Impe-

tOCrC

perio, nec ne, pro libertate ele&ionis decertant: in. padtis

enim publicis, in transactione Calliftino — Henriciana, ct

mgc-

Concordatis Germaniz pleniffima Electionum libertas fta-

ET

bilitaeft: in his pactis Imperator et S. Pontifex funt partes

lu-

pos,

tranfigentes : proin omne imperium proprie dictum exc

9

ül

d

l-

AC

ftatus Ixnperii totum complexum juris territorialis äCæfa.re re-

W

cognofcant: manet femper civilis nexus et Imperii fubordina-

tio: manet quód Cefar ceu Caput Imperii fecundüm propria

t iiliTo

li

A. C.

p

rincipia indubié habilis fit jurisdictionis Ecclefiafticz ,

uam À. C. invenit: Clar. D. Sünder mabler $. 22. de fufp, quvisd.

09j

?

Ecclef. et differt. de libertate ovdinum Imperii 763. edit. $. XXXIF.

WI!IW

(x)

Íta Rex Daniz, et Rex Boruffie, F'aber i& der. Staats- Cauzley

Tom.10o. 12. 13. &t 14. . 501. ad ejusd. zom. 73. c, 4- ?. 2. ef 8.

qVO

Imperat.à p. 75. et feq.

orem

cit. diffirt. mog. de prevogativis . Legati

Benedi&l. Scbudts ) Ctus Bambergenfis :

Fom Kaiferlich - boecbfien

]

ute

Kirchen Gexalt 1754. in f.

nitatis

tom.

XL €.13, Struv. 'Rez'el;s - Hifforie pe-

$19

$)

Faler Staats- Canxley

viod, 1. fe&. 12, $, 9.

Eflor Freybeit. dev teut[cben Kircben 1766.

quod

$.658. . L. H

htus

"

12l

SUMS 6 MAT

ditur ordinarié et in thefi , ergó ut lmþcmtpr vi majeftatis

f

ab clectione paffiva impedire queat fubjectum, multain rali

jf&fl

vcraf'

hypothefi oportet. juftificari habito prz: oculis Capitulatio-

4

m

nis Czfarez articulo XIV. $. 1 et 3 Franci(ci I

citta

lL. Res fané inauditi hucusqae'exempli eft, quódIm-

perator eum, quem fanguis et providentia majorum adter-

CInus

ritorium fzcul

are vocat, fub pratextu falutis publicz repel-

pcrio

. lat et publico faltem conatu excludat: jam idem fentien-

jn dl

dum de principibus Ecc cfiafticis, et quod unitribuit fucces-

quip

ceílio hareditaria, id quoque in altero efficit Electio.

babef

Hl. Eligentes absque exclufiva in fimilibus occurren-

n

- tiisobligationi füz juratz, quá tam patriz, quàm Ecclefiz de-

g

incti , fatisfadturi , ac damna utriusque pro viribus fuis

fneat

amolituri; nónne aliunde Vafalli hi coerceri poffunt ?. quid

fiallic

unus Principum Ecclefiafticorum contra omnes attentare

tis Ge

. poterit? aut quïd áttentabit

4

cumþ. perpetua ruina rpropriæ

D

*

domus, et familiz fuzx ?

/t peï

IV.. Videndum fane anhoh fimilibus anía præbcatur

Potc&

proximá quávis opportunitate ícfe Electioni Antiftitum

€0 üt)

citra neceffitatem ingerendi, ut. deinceps publico plus detri-

fj

menti, quàm fperatz utilitatis afferatur: de hoc vid. Fabri

Yot (

.Sm is- Cang,/ey 9. 2.6 &t feq.

lm a

M XXVII,

perni

. Sententia

I. Sententia affirmans pro ccrta hypotläcfï, etin cafü

E

sfürmativa,

extraordinario , ubi certà cligeretur aliàs fübje&tum

patyiæ

Di£)

Ih al

plus damni, quàm utilitatis allaturum ,. fe fundat in. Ma.

! fümg

je-

. WAat O NAO

124

*J"Cfïatts

intli

jb&atc Imperatoris, cujus eft dignofcere, an periculum re-

lhtio,

verà fubíit, cujus ceu Capitis Reipublicz et protectoris eft aver-

tere malum toti Im

entela.

pcrip imm;ncns jure prote&tionis ct cli-

üdlm.

Adter.

]s Epifcbpamï potentiis extrancis , et hoftibus vi-

cinus , [mperatori potius, quàm Capitularibus malum Im-

; rcpcl.

^Ditién

perio imminens cognitum effe debet , nec libertas capituli

ltss

in eligendo tollitur, fed confervatur 1n reliquis fubjectis ,

qui pratter unum excl

babenr.

ufum in omnibus liberi fuffxagii ufum

ATE

(« de

IHL Demuüm falus Reipublicæ fuprcma l.eyx* eít reliqüa

jura privata capitularium vincens, huic meritó ceu funda-

t5 fniy

mentali regulz, fe quoque Fpifcopatus et prafulatus Eccle-

qui

CICATG

fiatici utpote qui pleniflimé participant jus eminens civita-

tis Germanice , conformare tenentur: inde Author Ano-

ropriæ

nymus, qui fcripfit frrzmentum purizm flatüs polstici in ves

DOITUI

ac per[omas ftatiis Éccleftaflici pag. 116. iple confentit,

titm

poteftati politica: jus exclu(iva proprium efle, ita tamen ut

eo uti nec pofhit nec debeat, nifi pro illo tantummodoó ca-

drtri-

fu, quo manifefté conftaret, Eligentium Canoniccrum

ld

vota contra omnium facrorum canonum.præfcripta in ta-

lem coüfpiratura perfonam , " qu evidenter bono publico

perniciofa, aut omninó hzreticz. pravitatis labe effec nota-

3 a

ta, vel qu palàm contra totius Keipublice — etiam profa-

nz) emolumentum quidquam machinari prafumeret: hoc

par;iæ

in cafu Princeps tanquàm Patrix Pater, totiüsque Reipubl.

1Ma

Íummus defenfor naturgli jure provinciam fuam contra

qu;em-

«' Q-L.

124.

Gévt o aRv

mChQ

quemcunque injuftum aggiefforem ,. pacis cqmmunis ae

ticii

ublice quietis turbatorem::. tueri, ac cjusmodi malaomni

hn

poflibili modo impedire tenctur.

Interim meum erat tan-

yI/iál

li

tüm videre, quandónam Ele&io fit Canonica, vcl non,

mutt

ad eum finem ,. ut fübintrer illa refervatio Apoftolica pet

Ed

$. item placet temperata: annon per talem. exclufivam

confi

Imperatoris ldatur jus liberum clectionis a&ivum Capitu

Co!

Á

lo tamca. competens, licét unus et alter ex caufis publicis

Uitfa

non haberet Jus paflivum,

quod in Conccrdatorunjw pacta

mani

earenus non füit deductum?

R

m

-

$. XXVIII.

s.[llk

Juramtn-

L In aliquibus vidimus reftitutum effe jus commune

has

:um,erteon DCEY

feeratio fuf-

Concordata Germanie ,. reftitutum cít quoad Electos

ttopo

fraganeo-

et Eligentes, quoad terminum et quoad formam cle&io-

n C

yum Metro-

poli tis Ita-

nis, non tamen in oómnibus ex cap. 1. Cap. X . ubi Epifco-

frm

bilita in

Concorda-

porum Ele&torum confirmatio ad Metropolitanum Ípecta-

H

&is,

re vel fpectáffe dicebatur: . hodie enim de omnibus Eccle-

tll

fiis, et Metropolitanis, | et fuffraganeis Cathedralibus fim-

p jciter in Concordatis difpofitum legitur —

Ant elecfio-

durt

nes canonica , qua ad /eäem "Apoffolicam deferantur —

hii

fi 'verà canonica fuerint, / apa eas confirmet. pxoin.

IL In jure communi Electus ante confirmationem

ctiam folius Oeconomi, aut procuratoris nomine, vl alio

ratextu fefe ingerens adminiftrationi non tantüm jure per

n

cïc&ioxmm- quafito privatus fuit , (gd redditus in pofteru

1n

MENM o XcN*

124

Is àe

incligibilis, üt patet exemplo Luipoldi Epifcopi W'etmá-

Offini

tienfis ad. Archiepifcopum Moguntinum poftulati in cap.

Q

bona metmn. 13 adde cap. qualite. 17. de Elect. cap. ava-

i lïün,

riti4e eod. tit. 1n 6 fpc&tante. nimirüm eodem jure com-

d p

muni, confirmatione ad Metropolitanos; aft excepti fuere

Ele&i immediaté fummo Pontifici fübjedi , ct ad. cjus

ipitg,

confirimationem QäcCïantes in cap. INibil 2

de Elect. ex.

.zbäffis

Concilio Lateranenfi 1IV. defumpto, fi valdé remoti, et

Jada

ultra Italiam . conftituti

idem ergó hodie Epifcopis Ger-

maniz tutó conceflum eft, ante confirmationem in fpiri-

tualibus , ettemporalibus Ecclefias adminiftrare (2;).

HI. Sed quid juris de confecratione füffraganeorum

per Metropolitam fa&a, qua promifcué hodie fit fine illo:

hüte

i(thzc in. Concordatis non eft remiffa, fed refcrvata pro Me-

lCLog

tropolitanis , quanquàm füerit. fepé diffimulata -

Te

edio.

nor Concordatorum clatus eft — — " vovifo, quod Con-

pifco-

firmati et provoift pe : Papam,. nibilominus Metropoli-

XOa-

tanks et alzis praffent debita juramenta et alia, adqua

T

de jure tenentur: prxicrtim fi legantur Concordata relaté

v«

4d Concilum "afieenfe, Inffrumentum . acceptationis

i.

J

decretorum Bafileenlium cum madi]?catiünibus f« l.

facis. . Quanquam enim

berto. Kege Mag?ntiæ 1749

Q3

t:on-g

Cf

Wagnereck, Laymann, . et alii apud Engeï Loc tit. m. $1. atque

|alio

(?)

inde cüm Electi fpiritualia et temporalia adminiftrantes difpo-

[ PCI

fitione juris fcriptitutifint, Placeto quódam A poftolico fpeciali

haudquaquám iisdem opus eft. Schsaer Shuvispr. Canon. civ, lib.

d Um

1. frall. /7f. cap. i. fetl. F. $. a

In

, 494.. Bartbel differt. HI. qä

Cohcorq'. Germ. cap. L. s. 25,

$26

a€9t o xcuN

fufïg

conf'ccration,-ct juramenta fü(fraganeorum interim diffimulen-

TE

tür à Metropolitis , ac ab aliis fieri permittantur,. tamen

POS

quatenus illa vel illas urgere vellent Mesropolitz , utpote

cot

in pa&is publicis ftabilita, nunc in Concordatis. adempta

crali

neutiquam dici debent,

[

IV. Inania funt , quz Gregorius Zal/pein (a) in

viüiï

medium attulit fequendo in hoc Barthelium.. primà enim

ffiod

prioribus X fzculis inquit, confecratio Íemper fuit indivi-

um

dua comes confirmationis, aft ibidem utraqué fiebat à

fs f

Metropolitis , in Concerdatis veró S. Pontifex ad. diverfos

)

Reíervationum effe&tus fcparavit illas , tantüm in terminis

confirmationem (übi refervando.

2j Per confecratiogem

