(tttt

rddi

vacet Epifcopatus per obitum Cardinalis Epifcopi, peni-

tüs nulla eft refervatio G. plecet sob;r, nequidem quoad

amfö äl

p

prebendas & dignitates non Cathedrales, — Cathedrali in-

feriores, vel alternative menfium fübje&as. Conf. avi(a-

1 Eqm'

menta Con(tantienfia cap. L ibi - idcirco se beneficia d. Da-

guo

miuorum Cardiu

aliunt per. ipfor jam obienta in Curia perpe-

ligtihs

tuarentur cc.

i,

-—-V. Calüs

fingularis in le&ione Eccle(is "Tridentinz

refer

ur per Leopold, Pilatum origis, jurir pontif. 4i6. IV.

E

-

:

*

P4g. 458« (r $9. ,A:Chi - Epifcoþus. Pragen

--

29

URM ( o ) g

fic

Adslbertus ab Harrach( Erneftam alii dixére) quà Cardi-

zalis de anno-1663, fuit Ele&us Epifcopus'Tridenti, licàg

ieüü :

in Capitulationibus tunc formatis cautum, ut procuraret à

Curits

Coæ[dil

fede Índultum liberz Ele&ionis Succefloris per Capitulum

poft ejus mortem faciendz, nil camen de tali Indultu in-

ura

vici

veniebatur in pretocollo Ele&tionis Alphonfi Sigismundi

dinrril

(Comitis à 'Thunn, nec in Brevi Eligibiliratis cum: Przfati

Sigismundi ac Guidobaldi à 'Phunn illius Conpetitoris , nec

1

,»m

Yo Y.

etiam in Bullis Pontificiis, fed fingula ifta a€&a loquuntur ,.

«uód Ele&tio ad Capitulum de jure, &c vi Concordatorum

tim i

germaniz: fpeCtabat ,. redu&tà ad forum contentiofum mox

mulue

aitero

slictà ele&tione, in Curia nulla fuit exceptio contra validita-

tem eleCtionis, eoquód defecerit tale Indultum, . fed ex

aliis caufis fuit eontraverfia excitata, üt videre eft apud:

0

XDard. de Luca, qui pro Azehi- Epifcopo Salisburgenfi con-

F.

[

fültaverat: inde credere.fas eft, ait cit, Pilatus,. quód.Ca*

pitulum: ad. ele&tionem non vi Indulti

vis pn

IConcordatorum absque Indulto,

pmcefïexi: , fed vi

st

Cirdi

VI, Pancis, refolutio quz'ftionis. noftrz pendet ab il

Ja,. an refervatio. S. placet z05ir, fit perfonalis, an localis

conc

vide cap, II S. H & 1V. ubi definitur pluribus eadem:

]i d

ó e-

yec quzítio —— utrum beneficia calium extra. Curiam.

f N

manam. decedentium fint refervata? przter inferilis dicta:

id

n (

sap. 11 S. LT. & IV. quohabemus nos remiffiv?, jam.mul-

epiit

ta5, imóomnes difficultates vix non. plené enumeravi, & ex-

tsbof

haufi in di/ceptatione ciz, juris publ, Ecel, ad Concordaza Germ..

imr

dle ve[erv. beu

ef- C dignit,. apud [edzm: Apoff.cap.. LT. $, X TE

TR

3$5.9. d feq.

r

LT

— .VIL. Poftrem

ünr nota,. fic: eapienda effe: verba COm-*»

LOT

eordatorum ,. nempe Ecclefias Cathedrales nunquam. effe

lus Y

ully

;c&gvagas, üve obitus Cardinalium. contingat. in Curli.æ

]

re4

aBES ( o )ääæ

| Cäï(ïïa

five non ; econtra alias Eö*eïbfï"asïngerä?mæs alternative fube

À fich

je&tas tantummodo effe refervatas in cafü , fi obitus fiat in

Mi d

Curia, docet natura transa&ionis &t Concordatorum: im

pitülm

ütü in.

Coucilio Couflantienfi auuo Y4X6. capite L. fuorum gravaminunz

urgebanr germani, ut beneficia Cardinalium etiam ;z Curie:

hii

vacantia non fint refervata, fed vacare ceníeantur ipfisor-

Prafyi

dinariis Collatoribus non ob(tante cap. licet && cap. prefenis

1 n

de preb, in 6. tranfigentes dein cum Eugenio IV, & iNico-

lünttr,

lao V. inferiores alternativz fübjeCtas Ecclefias, per obi-

hm

tum in Curia vacantes refervationi Apoftolice fübjicere

Q mox

maluérunt, quàm ulterilis contendere ;

: gcmpe uno dato;

altero retento,

fid x

t ul

lf Cü(le

fet interím Sedes Apoftolica flante tali jure pro

N Interias.

00 (

!.Sb

l

- foletpet?

* & conce-

tione germanica, ex amore pacis publicz, ex mot

fV

vis prudentialibus indulgere Capitulis Cathedralibus ge

[- dilndul«

snaniz facultatemr eligendiSuccéfforem in locum defün&i

tum eli«

endi.

z

T

Cardinalis, ita Innocentius XIL, Canonicis Paffavienfibus

.)Cahs H

conceffit facultatem eligendi Epifcopum in locum Cardina-

Ó

exlem

lis de Lamberg;, & elegerunt Comitem Rabbatton, üt re-

m

fert Rigantiys ;z Reg.

:

a

L, Caucell. $. VI, a. 41. alio tempoe

vel e& fecundüm. prine

d

j

re

Clemens VIIL caffatà. ele&tione ,.

u

€ipia nonnullorum Curialiftarum nulliter fa£tà Exclefiz: Ra

l&cx'

eisbonenfi providit ex integro, fed quod noiandura de ea-

Gam.

dem períona Sigismundo. Frid

erico Fugger poít obitum:

Al

€ard. Philippi Bavari enno 1599.

de quo Branden /uper

'

er Jib. L. m

Concord. queft. V. , Schmi

J

1'11" C'ap. V.* [eff.- ll;'

IN

A. a. 1Y6. Leop. Pilatus

À, cit. in priori S. ,. fimiliter Pau-

1 «

jus V. Ecclefiz Ofnabrugenti poft ebitum Cardinalis Hoene

QUi

golleren27, Jan. 3627. exiq::legïro-rcis,&ä*poüulationc:grjqf»

3

p

SESS (7o ) gesw

fott !

vidit de eodem pcüüïato Francifco Giï;ilhelmö Bavaro, üt

t «

exhibet apud Pornpejum Urfaga zom. J. pag.go. z.. 19. rela-

prmC

tio Cardinalir Garraffa — ibi — durum id. quidem Cauouicir

vifum eft , fzd leviur fieri cepit, ex quo fpnul fuafi , ut tautun-

dem [Derareut de Summi Poutificir beri

pulate, ficut. veipfa

g !

feval

€veni , tam fuit bouorir comp

of FYancifcur Gzzj!iag!mw— Ba,—

|

"warar , evafitque Antifier par. Antice[fori [uo,

j d

R t

Il Imó (i Epifcopus eligendus jam anteà Cardinalis,

bene folent fibi Capitula germaniz profpicere de Indulto,

lm

t ,

quod turiffimum vocat Leopold. Pilatüs /, cir, adeó , ut

ipfimet Cardinales in Epifcopum Elc&i feu poftulati, aut

eont.

Buciti

etiam Epifcopi in Cardinales affampti pro libera poft obi-

t

tum fuüum ele&ione inftitaenda folliciti Indultum Apoftoli-

cum fepé jam impetrcverint. vide Schmier /i/, 111, zr. I

p. 2. €. 3. fecf. 6. 8.2. 1. 242. quod idem de Cardinali-

bus Romam euntibu

s jam dixi ; difcepteuone Sfur, publ,

);Ref

Ecclef. ad Comcord. g

evm, de referv. beuef, apud fedem cap. IH.

$. XIV, », V. Conf, Clar, Domini Barthel Wurceburgi ime

etiml

jn Ext

: pstcïa difertatio in auguralis tertia ad Co'*nccrdaxc* germ.

r

lo

tefcio

- SQ]XQ

Cficam

AaRe- l Am

fervatio

*pl;f.-a;tur t*efäræfati'a--*"hæe ex qmïifäte '-veT*:IocaH s vel

tl

[

tenet fe.

* perfonali, fi fede plenà in quocunque tempore vaca-

!

de Papa- tíO COntingat, etiam de tempore fedis Apoftolice vacantis

li vacan- beneficia ,

& dignitates Ecclefiaftice per obitum Cardina-

fimi

te?

(5 .

lium,; officialium &c. S, Pontifici Succeffori fünt & manent

per menfem refervata adeÓ, üt nec S, Collegium Cardina-

N ve

indt,

lium iftiusmodi dignitates, t Ecclefias vacantes conferen-

$. 20

di poteftatem fibi afferere queat, Fagnan. z cap. cin olim

S. r

æf; 30 -de majorit, Q obed, , fï*ebufïï &e Concord. gallie

Rota

&ää*ä'( e ) M

t

, t

Rota in Auguflaua Cauonicatur 12. Sfan. 1708.. Coram Mbli-

. fel.

zer: & communiter Curialiftz, ac nos, diveríis licét ex

ttig

principiis,

3

Qyy.

IL. Nec patitur difi

cultatem, 'quö.d beneficia ä!tbrna&

ftilf

tivze fübje&ta, fede vacante maneant, & non maneant re-

it s.

fervata ,. rationem diverfitaris in difceptatione Ecclefiaft.

de alternativa jam fuo cempore dabimus, hic fufficiat affe«

;'üaïis,

rere refervationem ex qualitate perfonz, vel loci efIe rea-

lem, & determinatam ex obitu, à menfibus independen-

aïu!m,

[?7 W

tem ,. femel enim determinaté refervata manent refervata z

l, QUf

conf. inferius dicenda. cap, 211, $. V1I. Nam refervatio in-

: obi.

ducitur obituapud fedem , eftque jam femper prazfixa & in.

offoli.

du&la usque à principio, de hoc tamen ibi clarits,

m

4

ld-

$x

fu.

fervatio hzc Ecclefiarum pér obitum Cardinalium eft Refervas

51l

BRC

tio pez-

contradiftin&ta ab illa per obitum officialium : Papa

obitum

fs

1

enim Cardinales, & officiales in extravag. ex debito de elecf.-Cardina-

Tl

lium eft

jn Extrav, ad Regimen, d in Concordatis germaniz ponit

diftinfta.

iftos, ceu diverías perfonas? cüm poft refervationem b

€- à Refer.

neficiorum Cardinalium refervet etiam officialium , fatis fpe- vatione

Adi»

cificam diftin£tionem o

E

E

r

ftendic; Rota Corem Crg[fmmï de P?-'ï*im

Va(d«

"il, dec, 9. 2, Y.

"Aftij

]. Qaanquam Cardin

8185 fint Pars Cüriæ Pl aHeHOTeSr

dimt.

familiares $. Pontificis , in. partem folicitudinis vocati üt

fent

(6. V.) ftri&ié tamen non funr fedis Apoftolicz officiales ,

din

nee veniunt appellatione eorundem? Rota cir. covzm Cre[cen-

3l det. 3. 9. 2.,. Card, de Luta. de jurisd. difcept. 2..q. 2«

ercp-

s. 20: quia funt: inco

arabiliter majores && ideà fpeciali

Lal

&T

i. d

wa«dlg)ä,- E chmmxcjgæ.» d. aurer y, fexia m:du&ï

pry»5s

fott

24

aewe ( o ) äää*

2

riv. & alii ap

ud Rotam cit. Card,

f

6e Petra zom. V. cit. ad

ouftit, Nicolai V. 2, 24. in f.

N

HI. Non obffat, quóàd pott fempom Bonifacii VIII.

Cancellarius hodie fit Cardinalis, fixàmque habeat Cardi-

nalitium valdé corifpicuum fcilicet ad S, Laurentium in Da-

ganda !

mafo unà cum habitatione commodain Palatio (.quod Can-

tentil]

(urtt,

cellaria dicitur) vocetürque Vicecancellarius, verüm Card.

de Luca rem hanc illuftrat fic:: Cardinalitio ftatu fublimif-

phcizer

fimo quidem indignum effe fungi officio Cancellarii, atta-

nferi

ien haud fore indecens, fi illud provifionaliter Gc jure

(inales

commendationis admini(tret , inde dicitur Vicecancellarius,

hende!f

ficut in Dataria Prodatarium fe fcribit, quando Cardinalis

jn Jj

munere Datarii fun

Lt

fentiant,

gic*i;r.,'. itg illc:k fcd alii de hoc aliter

tiuscà

47,

vertati

$x

Il

-Eardïna-

propter ab antiquiffimo tempore confuevit

| Apöü&

3es Ipdui-

L Eg

decara

m ha-

lica fedes Cardinalibus concedere indulta, quorum vi-

Donrf

b

"

entcon

A

. goreipfi quoad vixerint, jus nabent providendi de refervatis

canfere

ferendi/ ygt;oye menfium , dv quod 1lla obtinenter fui[fent familiarer fiti

certa be.

fife f

;xgi)iþckia-.w

Predece[Jorum Pouficum aut [2dir Apoftolice Notarüi , Subdiae

tamdüm

coui Archipresbyteri Capellaui, literarum Apoftolicarum Scri-

mnins,

tores, Abbreviatorer Cubicularii [eu quicuuque alii. dicle Cu-

Cardin;

zie Q fedis officialer &c. vide Doujat. i fpecim, jur. Gallic,

duf i

zom, l, part. 2, pag. 109, Rigantium zom. J, iz Reg. IV.

Cafdina

Cancell. S, VI. s. 16. £ feq,. ibi — uum, 18,.— Paulus IV.

(ferta

in ea fpeciali conftitutione, in qua confirmavit Capitula ia

f'erien

conclavi ftabilita , decrevit, quód Cardinales liberé conferre

p

poífent quecuüque beneficia, qualitercunque refervata,

exceptà verà, & proprià familiaritate S. Pontificis, üt apud.

]

to der

LJou

]

favra

Jat. Joc, cit. 31, 134. öc"Pinfon in Ii&ro gq[(tcä fcrip

. XII.

fkïfqgöier P. 1261.

"C ESER 1

23

( ( d

$. XII,

i Wl

m veró Cardinalis fimili inftru&us privilegio , be- tadutes.

L Nu

Cardi

neficia per obitum Cardinalium in füo Epifcopatu "ii Ger-

Lin D.

vacantia.conferre queat? feparata qu&ítio eft nünc exami- «5

nanda, pro affirmativa fimpliciter facit decifio Rozalis Cre: xont. be

d Cin.

nencia

LCad,

fcentii 33. de privileg, ubiexpenduntur Rationes , confentiunt

er obi-

Germ. Manbäï. Gon2. ö'&'. prima e(ï:, qUöd Cardinalis fïm tum Car.

Uif

dinaliuss

» atf«

pliciter non fit S, Pontificis familiaris: proin ficuti S. Pon-

vacantia.

tifex in Indulto excipit familiares fuos, ita excepiffet Car-

X t

larius

dinales , fi noluiffet eorum Bcneficia füb Indulto compre-

hendere; altera ratio in eo pofita eft, quód Indultum (it

"dindlis

: dlier

in przjudiciumn Papz. Concedentis laté. interpretandum ,

tertia denique, quód per Indulta remotis obítaculis Ordina-

rius

-

eonferat

jure prinzvo, & res ad priftinam maturam re-

3

vertattir,

Il Verüm hodie Cardina

yolio-

les fum: veri fam;iliares per

Uf Vie

declarationem ii I11. amsw 1555. confequenter, fi S,

Pontifex in Indultis Cardinalium non concedat facultatem

orVatit

2171

conferendi beneficia familiarium, miniüis dici debet concefz

fiffe facultatem conferendi beneficia Cardinalium , ad evi-

Vi

| Qtti«

tandum maximé inconveniens, quód deneget id, quod

minus, nempe beneficia familiarium , & concedat beneficia

L C«

Gäm[o

Cardinalium , quod eft incomparabiliter majus, Confr.

decif. in. Corduben, benef. 18. Febr, Y7o4.. Coram IMoliner,

;1J,

s ,

Cardinal de Luca difcurs. Y03. s. 4. de beneficiiry nec non

differratio inauguralis ]. gerardi Kreitz, Cornelio- Mona-

lus

mferre

fterientis cap. J1. de refervatiouibur Concord, Mog. 1736. [ub.

Prefidio Cl. D. Erufl. edita, exbibens verba Card, de Petra.

NVith,

ul

Ilf Nec tenet alterum deci(ionis fündamentum , quia :

t du

fuos

favorabilis indulti interpretatío, non debet illud extra

Yl

quia

26

-&ää*ä(e)ää*

q v

3 D

terminos trahere, nec gratiam non ;äonceffäm concedere ,

quía fecundüm fe [ndultum eft re(tri&tum a

qmdgä

j

FFUU'æ

dem enumeratas.

d pþrfonas ibi-

i C

IV. Quidquid dicatur in tertia ratione ; tränfeag enim,

&

d

quód Indulrarii remotis Refervationum obftaculis ordinario

jure conferant beneficia, intelligendum hoc utique in cafü ,

quando removerur obftaculum $ at per Indultum Cardi-

nalium non tollitur refervatio, quz per obitum Cardina-

lium extra germaniam fübintrat, licét enim reliquorum o£-

ficiaiam non tamen familiarium, minüs Cardinalium re-

fervatio hujusmodi Indulto tollitar: Cardinales quippe non

veniunt appellatione officialium , nec claufüle generales

Indulrti majora expreffis comprehendunt propter refiften-

tiam Conítitutionum Gregorii XIV,, & Pauli V., Cardi-

nalis de Petra zom, s. p. 10. z, 22, ad Conflit. I, Nicolai F;,

Rigantius 7o

feg., Aft

m, l in Reg. l. Cvncefxl.« $. LV. à uum. 33, cr

1

u

- N. Di&a hzc utique procedunt, quando extra ger-

benel

maniam beneficium quoddaám vacat per obitum Cardina-

raig

lium five in, five extra Curiam: item fi beneficium ger-

Q04.

maniz per obitum tamen Cardinalisin Curia contingenrem

guna

vacet , iftud Indultarius vel Cardinalis copferre nequit ceu.

Calis,

refervatum in Curia , & apud fedem; aft fecüs eft, quan-

(

do beneficium eft germaniz, & obitus Cardinalis fimuk

contingit in partibus extra Curiam , Cardinalis vel habens:

Indultum conferendi, aut etiam'T'urnarius quisque. in fuis

iE

refpeGivé menfibus illa ceu non refervata conferre poterit z

bt

quia fecundüm ea, quz hucusque di&ta fünt , beneficia

M

germaniz per obitum Cardinalium extra Curiam Romanam.

decedcn;ium:vacag;iæ al;;cma&ivæ-.fubj,accm,, &

neutiquanr

A

a vim

E

P

aRSt ( o 0 BR

ii

in vim Concordatorum fedi Apoftolice refervata funt,

PCCdere,,;

ts j

quidquid fit de aliarum Nationum beneficiis, ubi tenent

Regulz Cancellariz ; nobis füfficic, quód fimilis reiervatio

in Concqrdazis non fit ftabilita,

At enim,

Ydinari

Inejf,

Mggggææææwæ&æ&&æamææææææ&m&

t Cardi.

n

- Casvr II

Tün of

im re.

e Refervatione beneficiorum per -

DDe nom

enersles

reiten.

obitum ,of*fi)cialium.

Cardi-

05J7,

$. 1;

P

v

E beneficits Officialium duz -'efxtant C;Onf*cïmtïones Refervas

tio bcne-

Refervatoriz ; prima eft, Conftirutio Bonifacii VIIT.

-

fciornm

:in*cp.þ

vejeuti.de preb, tn6. que non difpofuit explicité de o&cia.

ti ptt-

V Oinde

benefciis fingulorum Officialium, fed implicité füb gene- li.

*

rali appellatione Curialium; altera eft Extravagans ex debi-

T 0tf-

Yenrent

to de Eletfion. vigore cujus Officiales in ea nominati , intelli-

Qit CeU

guntur mori in Curia, & apud fedem, quz refervatio lo-

qaan-.

calis, & temporalis cum fuo Conditore exfpiravit: Lo:-,

(imul

ter, de re benef. lib, 2, q. 32. i. 30.-

|ADen

lI His acceffit dein Conttitutio BShedïäi;XIï.v rc?ä&æ

TM

in Extrav, ad Regimeu, defignavit hic officiales, compre-

yerit ?

hendit Beneficia urbis , & modificata fuit in Concordatis

Yelicia

anartm

um INatione .Agerma—nica;i nitis,

AA

quam

S, iI,

jv

a

a8

NAS* ( o ) MAST

$. 1

n

N

Alitezre. T,

fervan-

Bc

neficia Legatorum, Colle&orum, Recorum, aue

turbene-

thefaurariorum fan&z íedi in vim Concordatorum

[

fcia O- exprefsé , & literaliter füunt refervata ——

cent ü

cialium ,

ubicunque dicfor

& aliter

Legatos velCollectores feu Rectorer aut "T befa

urarior amtequam

lia

vebur eximi conti-

foeri

fum, the.

Legato. 64 Romanam Curiam redieviut feu veneriut

faurario.

erit ab bumatir. : (imilis expre(fio non reperitur de bene-

fervat

xnm &c.

ficiis vacantibus per. obitum reliquorum officialium nomi-

w i

patorum ; indubié igitur illorum refervatio perfonalis au-

Qbitua

dit, horum veró an perfonalis, vel an tantüm localis, fi-

aodi

vé an officialium extra Curiam Romanam decedentium be-

neficia refervata fint

]

tüur fequentem.

; necne? in controveríiam trahi-

f

reien

^

$. L.

ali di

An ifta

cinls

Offcia-

I.D

ignitates & beneficia officialium zquà, ac Cardina:

1

Jium re-

lium Curialiftz volunt indiftin&é, (ive in, five ex-

fsvatio tFA Curiam Romanam vacántia fint, fíüb. refervationem

Eu

fit perfo- concordatis induCtam cadere

ngls *

; Beneficia enim officialium re-

jtraly

fervata, quia funt Officialium, vel Commenfàlium , adeó-

tl

que ex qualitate perfonali non tnodó in vim Exirav, ad Re-

qumi

gimen , & Regularum Caucell, vefervatio ifta per(onalis fnnda-

eífe,

datur in fi& familiaritate . 4ut verà ob Conftitartionem

Ofci

Pauli IIL, fed quia fimiliuma Conftitutionum fi&io non at-

tenditur in przjudieium ordinariorum, ne fcilicet referva-

tiones in menfibus Ordinariis germaniz conceffis augeantur,

fü i

potiüs in vim Concordatorum, ac fecundim textum litee

tedar

ralem Beneficia Officialium commenfàalium taliter refervara

tag(e

volunt; verba enim Concordatorum plus important,

quàm

dri Y

obizum ip Curia, vel epud fedem;

us

fed probant refervatio-

nem

i

SRS* ( » 2 MRST

29

nem fundari in qualitate ; Cärd. de Petra tont, V. ad. Conff.

l, du

Aicolai V. 11 17.

itOttm

? dl

IL. Quantum fit argumenti hujus robur, ac pondus, do-

cent ulterius verba jam expenfa — quamdiu ipfa officia atfuae

TU

!l COl«

lüer teuebuut, ergó refervatio innititur officio, quo dimif*

fo evanefcit, econtra retento illo, fi contingat vacatio, re-

& Dene.

| D.

fervationi locus datur illimitaté, ergó non eft fermo de obi-

tu in Curia, cüm beneficium vacet in Curía per folum

iis a.

ils, fi

obitum in Curia, velintra duas dietas, quin officialis

aGualiter füum teneat officium.

m be.

| trali-

III. Alioquin claufüla hzc, vel Conditio modificativa

refervationis effet füperflua, & fin& effe&u , nifi dictam

refervationem ftatuamus fixam, «c perfonalem ab ipfa lo-

calí diverfam , infimülque tenere illam , ubicunque offi

—

vt

cialis decedat,

(je ey.

IV, Efto in Exirav. ad Reginim uhï-cä fore i'hnovatan;

tionem

Extravagantem ex de&io, atfhmen. illa eft univerfalis, &

1] [«

involvit officiales, & Commenfales claufulà generali ; econ-

ddeQ«

tra in Concordatis tam folicité recenfentur tantüm aliqui

0d R«

cum exclufione reliquorum, inepté hoc, ac futiliter a&tum

nndi-

effer, quod nemo dicat , (irequireretar praeter qual

itatem

Tonem

Officii obitus in Curia.

l0 dl«

Eferrde

V. Proinde vel fünt beneficia OHicïa!iumvenumerat*a-ï

AWU

rum in Extravagante ad Regrmeg reíervata ubicunque des

7 lité«

cedant, etiam extra Romanam Curiam , & ultra duas die-

a

tas fecandüm conítitutionem , & declarationem Alexau-

s

quim

dri VIL, 6. Jdus Mpril, 1666, üc animadvertit Cardin, de

"atiQ«

z

n

Luca Zjfc. $,2 8., Clericat; cä/;'ord. 88. peff , 25.5

'ft'

236

ARa* ( o ) NMAW

ter de ve beuef, lib. 2. q. 27. t1, 87. & 88., Card, de Petra

I ob i

lRe

VL Vel fi abfoluté inhzreas, refervationem efle lo-

|

calem, replicant beneficia faltem in Curia vacare, ubicun-

üf]&dt

que decedunt officiales; localis enim hzc refervatio e(t rea-

enia

lis, ipfümque afficit benefieium propter officium , quod

(edem

eft in Cuna Pitonius di/cept. 105.2. 17. C* 23. confequen-

nf 107'

ter fimiles Officiales fünt Curiales, & ubicunque eos mori

la i

contingar , ratione officii cenfentur in Curia fidté fecun-

ltt*

duüm Conftitutionem.: Alcxandrmam mori,

Si al$, argu-

Nem

mentum hoc procedere non in, fed extra germaniam;

üt,

reponunt ad minimum beneficia propter refervarionem

du&ut

realem ratione officii in Curia vacare; Gonz, g/ofJ. 1 3. 1 46,

iogt

& ibidem plures.

duas.

VIL, Equidem fecundüm Exuravagantem ad Regimens

qirebat

& Regular Cancell, beneficia Officialium nominarorum in

clefæ' s

Extravagante refervata fünt ex officio; econtra fi otficiales

i.f/'P'F;GW

non fint cxprefï' , modó refültat refervatio ex familiaritate

u

füperaddita, prout magiftraliter tefte Rigantio zom, I. i

ïüg?.ï Y

Reg 1. Cancell. $. IV. s. 233. c f&q. diftinguebat Congree

dps (

atio particularis anno 1696, deputata a $. m, Innocen-

2j

zio Xll. ad dirimendam controver(iam exortam inter Data-

$li.

:

riam Apoftolicam, & Cardinalem Archipresbyterum DBa(i-

lice Principis Apoftolorum,

Eodem igitur fundamento

|

ftatuitur, officialium in Concordatis expreflorum benefi-

qmpi

pl

üici

n

cia ex officio effe refervata (fed qua(tio eft an extra Cu-

yiam?) tum quía Extravagans a Regimes relata fuit in

gut

hs. t

81

b

Concordata, tüm quia inutilis, & prorífus inanis effet illa

reftri&io — quamdiu ipfa officia atiualiter teuebunt ; ia 1111.

verit

Qont. Fleury tom, XXJI 4d dnito 1447^

T

IVI

QN

em

-

31

M$t o aE

ebun

s

j 5' IVG

efl lg.

efervationem Beneficiorum Officialium non effe per- Verior

'R

fonalem , fed localem , & ad ebitam in Curia re»

g& Sgn—

tbicay

t

tia

& r

ftri&iam, füadet nedum conrextus Concordatorum, primó

n(ïa g

ativa

enim recenfentur refervationes locales feu in Curia, apud germe-

] QUOd

norume

fedem Apoftolicam, »ec sou refervantur beneficia per de-

ïcqucm

05 mori

gofitionem "vel privationem « quorum elettio caffata feu pofiu-

fecun.

latio repulía, dein fubjicitur « " etiam per obitum Cardina-

V argu-

lum z eut Officialiorum « e *üacautia Qv in antea "'oacatura :

Nemo ergó non videt hanc pofteriorem Officiariorum z-

àtam j

tionem

qué, ac illam per depofitionem, vel privationem iftroe

du&am refervationem effe folürn ex vacatione in Cnria coris

;' HO 46t

tingentem :inde loquerido de beneficiis Officiariorumi ulffà

duas dietas decedemium, ea folbm refervanrur, qua ob-

2117

tinebant Zegati , vel Collettorer , Rectores ip terrir Romane Es

um w

Hciales

elefie , ac tbefaurarii deputati feu miffi bactenur. aut mirendi

inpo[flerum ; Confequenter reliquorum offici

iriorum benefi-

jritate

cia per illorum obitum extra Curiamr vacantia, non fünt

j

!. ]i

refervata

, fed modó ex eo:um obitu in Curia, vel intra

Qngtee

duas dietas, cum refervatio attento fenfu literali4 fit loca«

f(l«

tis, & przcisé ab officio proveniat: adde Card, de Luca

t Ditte

difi. 3. de beusf. n, Yo. C fequ s dife. 4. t« 7»

m Dafie

Xmentg

I[. Sed & , quía refervatio Concordatorum non eft

Denef-

amplior, quàm Extravagantis 44

Regimén ; Namjn praju-

n

dicium ordinariorum Germaniz , hoc non effet dicendum £

oir i

jam refervatio

Exitravagantir ad. Regimen vion. eft perfona-

xtravagantem ex debito, nempé re«

fet 1

lis, tum quia innovat E

ità il

verfatio localis (cap. ice

tefervata fint beneficia veré

éap. prozfenti, ut hon tantüm

ápud feder vacantia; fed && Curialium; qu« a

fede Apos

V,

ftolica

uB

$2

XRSS ( 0 ) MEMM

goltta f

ftolica obtinnerant Curiales, — Hujus utriusque capituli lo-

. calis refervatio denuó innovata, & extenfa fuit per Extrav,

Vi f

o i

ex debito, ac tandem ifta per Exirav. ad Regimen: proinde

i

localis, & non perfonalis eft refervatio Officialiu

m, pra-

terquàm illa Legatorum , Colle&orum ,

er, hd

ReGorum; ac

er i

Thefaurariorum , .quz fuit literaliter. excepta ,

quód fit

perfonalis per verba — séieunque. dictor.

übdit

qiia d

III, "Tum & , quia Geminian. Cezf. 92. », 1. £ feq.

iteug

Lotter. de re benef. lib. 2. q. 27. 1. 87. C feg. item q. 32,

(11

5:.25, ajunt refervationem officialium non induci ab ipfis

"D

áiort.

officiis, quia circumfcripto familiaritatis effe&u, nulla un-

quam fuic injunta refervatio beneficiis Officialium Romanz

4 10

n

Curiz ex eo, quód fint Officiales, fed quia cüm fint

Officiales , funt veri Curiales, nec fimilia officia dantur

frando

tione

propter perfonam,

É

Puteus dec. 103. s. 1,, c? dec, 368,

n, I. ä' 24 liä- 3'.

novitet

Conaler

IV, Curialitz fcribentes beneHciä Otfïciariorum ubi-

tdli d

eunque locorum eos mori contingar, etiam exrra Curiam

Romanam , ac in locis ultra duas dietas, tamen effe refer-

Y

vata, fundant fe in Conftitutionibus Apoftolicis, quz fami-

te5ant

liaritatem his officialibus füperinducunt, vi cujus fingun-

Qffica

tür mori in Curia, confer. Conft. Pauli IIl. tefte Amyden,

s

de foyl. datar. q. 39. ", 7. lib. 1. cap. 29. pag. 469. Verüm

3 forti

in Germania, & in terminis Concordatorum, iftz recen-

entt

tiones S, Pontificum fi£&z familiaritates non attenduntur,

pit f

-adeóque refervatio hzc Officialium fine fiGione erit localis ,

Qu

non perfonalis, Rot, dec, 266. z. 24. part. 13. Recent,

ofici

V. Prout de jure alia efíe nequit, quàm ratione loci,

Diio.

& in Curia localis, non ratione perfonz, íed loci indu&az

1

Etenim Extravagan:em Joannis XXiL, ex debito i

nnovat

tone

qoüra

MEPE ( o 00 M

3$

Jb .

ferta.

noftra Extravagans ad Regimen , que concordatis in

| üa Wo.

Vide Rebuff. in add. ad Reg. I. Cancell.'y. in primis, ," Bar-

D'inde

bofa i». Colle&l, ad Extrav. ex debito wt. 2, de Election, imtev

n ) præ-

commun, ubi ex Garc. de &enef. p. 5. cap. L. . 89. & Lot-

Um, «

ter. . cit. t. 9o. colligit refervarionem bujur Exiravagantis

qud f

(ex debito) effe induttam ratione loci , non autem pevfoue, quod

fübdit effe bene obfervandum re/petfu ejur partir, que imo-

& f

«ata eft pev Extravag. ad Regimen V. aC ettam per obitum

— officialium &c. )quia quà parte «t

! 7' 320

(intellige Cardinalium

10 ipfi

eff exprefSà imm

o'vata, ex/piraui

t cum "Toaune X X 1. illius Cous

ul an.

lariffime docet

Card, de Luca de &enef. difc. 8^

ditore, Idem c

lomane

2, 10. & feq, . Y1, —— quibus. attentir. probabiliur idetur

m (in

refervationem e[fe potiut localem , quàm peroualem (cilicet

dintyr

ftando in folis terminis Extrav. ad Regimen remotà conftitu-

tione Pauli IIL. utique author allegatus ob familiaritatem

^ 368-

noviter

ex conftirutione Pontificià introdu&tam putat per-

fonalem effe refervationem, 202 autem vaitone oäcjiz' t

m ub

onjz'dg-i

g

Cüriam

rali de per fe absque dictis uovir adjetlis,

tia hzcin Rota & apud Do

&o:

: refete

VI. Ut apparet , fenten

AONR

res antiquitus recepta fuit ,

quàd Refervatio beneficiorum

te ad Regimen comprehenfo-

TDQUTe

Officialium etiam in Extravagan

nydet,

rum effet localis juxta plené rela

ta in dec. 169. Ceram Priolo

Concordatorum dicendum

Verün

à fortiore idem de refervatione

Ca^

TTl

erit? quód enim no

nnulli refervationem officialium ex

ite familiaritatis ,

& perfonalem utpote digniorem , &

QOtur,

li,

offibus períonz inhzrentem

conítitui velint ratione folius

, id tenet folume

h

officii per Con(titutionem Alexandri VII

eIrd,

modó in beneficiis extra germaniam.

VII, edita occa-

duth?

"NIT. Quód enim Conftitutio Alexandri

ovat

fione caufz Bononienfis füper cafu difcuffo in

Rota dec. 266.

part.

noftta

34

5*5* (lh o ) RO*

art, 1. Recent, difficultatem omnem füftulerit, atteftatur

um t*äif?OW

Card. de Luca djf/e, 4. de &enef. n. 7. ,. ftatuit equidem

at 179

Alexander VIL, in 4, Couflitutioue beneficia nonfolüm ratione

m

familiaritatis, fed etiam ratione folius officii effe refervata ;

"77

verüm non tranfit declaratio hazec (ine difficultate, nam ver-

em LW

famur primó ia terminis Concordatorum , ubi nulla füper

N

Curidüt

induci poteft re

t

erVatio in prazjudiciumOrdinariorum, con-

fenefci

ftitutio licét fit Pontificiat vel falrem de hoe pote(t dubita-

Xi, prout de fa&to dubitatur.

d

Secuado flandum : potiüs

requirt

ríi; t

entiquioribus Dectorum decifionibus qjgäma fidioni, potiüs

veritatt quàm fübcilitati; "Fertió ratiue ofWtüi , tranfeat

Tiom, C

offici d

induci hic refervationes Apof(tolicas, quzftio eft- an etiam

ifta refervatio teneat, quando. ebitus contingit extra Cu»

a nott,

AE

riam? quód negatur. Diverfimod? vacant beneficía per obi-

(io r

tum in Curia, nunc veré per obitum naturalem, nunc f&té

(decedur

intra duas dietas, nunc per privationent, jam per obitumy

i Extr.

Cardinalium, jam officialium, atque etiam . ratione officii,

vel ideà occaftonaliter , quia officiales font in Curiag nomn

tioofic

il

tamen fequitur in terminis Extravagantis aZ Regzmen , c

Concordatorum. beneficium przcisé ob officium fecundüm

n Ill

tamen f

fe, fed ratione loci efle refervatum , non ubicunque dece-

dant, uti Legatorum, Colle&torum, Re£orum, autc Thie-

i C

faurariorum, fed intra duas dietas, Geminian., Rebufl.,

*

NV

Gonz: glofJ. 13. * 46,

le, nor

VIB. Officia demüim talia fünt, üt exteris nom concee

obitus.

dantur, fed tantüm in Curia Romana degentibus; idcirco

(üb lor

officiales juxta Curialiftas fünt familiares Papz , üt bené

wervi

ttex

motat Amydenius de ftylo Datariz z 4. 32, 2 71. il. L.

€a4p,. 29. pap. 469..

d

(rerm

fi milïibus apparet refponfio ad rationes:

Sümïiü?w&casæ

i;s.fggcie. amem adiftas rationes dubi

wïdii,ï

!

jam

$

$k

('7

- C o ) äääz

18

&tm,

QUi

jam refpondi in Zfceptatione Juvispubl. Eccl.ad Canrärd. Berm,

IT niione

auto 1762. edità cap. H. $. XIl1. n. 1. e& feq. de refervva-

Ieryg.

tione benef. apud [edem €9. 12 Curia per obitum na-

T Ver.

Mth/&m vatamium. BRetorfionis loco ibidem appofui exe

la (opgr

emplum ex Zucharauo, &t Card. de Luca de vefervatione

Curialium , folus quidem obitus in Curia jam refervat

TE dübits.

beneficia, & tamen, ut Carialium beneficia refervata (int,

T porjs

requiritur qualitas Curialitatis copulativé, & obitus in Ca-

h jotiüs

ria; íta etiarn ex qualitate muneris affixi offibus Cardinas

Varieot

lium, officialium, veroruni Commenfalium ( quamdiu ipfa

d eriam

officia aCualiter tenebunt) refültat refervatio Apoftolica ,

r C

at non, ni(i accedente altero requifito fcilicet oZizu ia Curia 2

Lper obi-

jufté enim in Concordatis ex allatis motivis omiffa fuit exren-

tuncfde

fio refervationis tum officialium, tum Curialium, quando

$077

decedunt ultra duas dietas, cüm non debeat effe amplior

eoffii,

illà Extravagantium. Inde L ratio dubitandi, quód referva-

?^0; Don

tio officialium fundetur in qualitate, vera eft, etiam quód

tt, (*

in IL, ratione dubitandi innitatur officio, inde claufüla, üt

Condum

in IIL, ratione prztenditur, non eft fuperflua, fed (imul

it dete:

tamen requiritur obitus in.Curia; Officium enim certum

i The

in Concordatis folicité exprefíum ; & nominatum (üt in

Rebul,

IV, V, & VL ratione dubitandi di&um ) & quidem a&ua-

le , non folum füfficit, fed concurrere debent officium &

HO

obitus in Curia; proin licét Particularis illa Congregatio

dcrco

füb Innocentio XII. ftatuerit (ad VII. rationem dubit ) quód

x bené

refervatio Officialium in Extravagante nominatorum reful-

dl

tet ex Officio, non nominatorum ex familiaritate fuper in-

du&a per Coufltutioner Apefiol, non -

tenet hoc; nifi extra

"iotes

| Germaniam,

i2

ïi!midäi

p

E2

$. V.

v

&EUE ( o ) MENE

acrr

$& V.

yrt; Q!

Anvet-

tiaulli queftionem hanc aliter proponunt, qusren-

eete p

ba;videli«

cet Vice-

tes: an Officiales nonexpreffi, tamen comprehendan-

f

Cancella-

tur fab di&ione generali — per obicum Officialium? po-

bt V

vii Come- ntünt vim argumenti principaliter in eo; quód Concordata;

varii dvc.

f

fumenda

ficae & Extravagans ad Regimez, loquantur generaliter ;

fint de- & indi(tintté de Officia

W

libus , adeóque füb hac diGione

eur

H.:ï"j-

d*

clarative,

comprehendantur omnes officiales; INeque eft ratio dictio-

vel re-

ræCöu'CE

frigi,c» heml

hanc generalem re(tringendi ad certa officia, veluti

g g

etiam in regulis Cancellariz fit mentio de refervatione ex

(onr re

. hoc capite officialatüs generaliter, & indiftindé, absque

rii Dv

reftin&ione ad eos, qui nominati & expreffi fuerunt in

ts

Extrav. o Regimen ; adde Garc. de Zenef. part. S. cap. L.

N

4. 203., Card. de Luca Zjfr. 142. de £enef.

[

IL. Quanquam igitur poft didtionem hanc'generäflem

ámmediaté nonnulli enumerentur officiales per verbum v«

Concord

fandint

delicet Vicecancellarii Cammerarii d'»c, nihilominus enumera-

tio hzc non ftat taxativé, fed demonftrativé feu declarati-

derentü

men 5j

vé in exemplo fine exclufione aliorum , quemadmodüm

in dubio femper fümiter di&tio videlicer : Lotter. de re beuef.

homg

, dX

3/5. 1. queft. 29. . 6. & 7. in dubio eníim, quando prze

cedit difpofitio generalis, & ponitur exemplum per dictio-

tendatul

mnem jd eff , ifta di&tio non fignificat re(tyictivé, fed exem-

quque

plificativé; unde habet locum difpofitio in omni alio cafür,

404

Áinno 1

.quem poffunt comple&ti verba generalia precedentia, ita

