Aretin, iu £L.. qui liberis 8. 2. 3. ff. de vulsar. cv pupill. , De-

enioM

cius i L. cum priorem 2. ?. 2. C. unde legitim,, & alii apud

entem

Rigantium zom. L. im Reg. 1. Caucell. $. 1V.2. 243. Q* feq.

u

favort

Hi. Beneficis Officialium refervata fünt propter reve-

, cui

kmat

zentam S, Pontifici , ac Ejusdem Santtz: fedi debitam

37

xRj* ( o ) MEST

inferviunt , & fuüb cuius»tute!-a , vel prote&tione receptí

QUstan.

funt; quemadmod

um enim Ordinarii , nullo padto fe in

nt in beneficiis illornm, dum vivunt, ita nec

"hendin.

-

gerere poffu

pot mortem

* hzc autem Ratio zqu? applicatur Officiali-

üm? Do-

bus in Concor

datis, &b Extrav. enumeratis, quàm non

iCOFdata,

/

numeratis. Card. de Luca de Zenef. difc. cit. 142.

krdliter,

üidione

IV. Eóque magis, cguæ nifi terminus videlicet ftet de-

0 i.

clarativà, ceu adje&tus ad declarandum alium generalern

! VGIU[E

rzcedentem, fequeretur abfürdum, quód effent referva-

Lione ex

ta beneficia fcriptoris literarum Abbreviatoris, & nOn ef-

i5qte

fent refervata beneficia Datarii, Secretarii ftatüs , Secreta-

TUnt n

rü Brevinm, & aliorum Principalium, qui nom aderant

T

tempore Benedi&i XIl. anno 1335.

quo Evtravagans ad

Regimen fuerat publicata.

feribm

V. Nec Do&ores, qui volunt in Extravagante, vel

QU ^/je

Concordatis indiftin&é omnes officiales comprehendi , íe

QU T«

fundant füper motivo ho

mogeneitatis, quafi comprehen-

chnti-

derentur tantüm illi, qui licàt pofteà creati, fub aliqua ta«

modiüm

inen Specie enumer

ati funt. , vel haberit cam enumeratis

fimilitudinem , fed potiffimüm in

2 n

homogeneitatem , aut

b pra«

. €o, quód lex femper loquatur,

& cüm fit generalis , exe

Qu

tendatur ad futura, &: comprehendat perfonas quomodo-

| eXemte

cunque exiftentes.

L. arriani C. de beret. Lotter. de re be-

Rota Coram Puteo deciJ. 140. in f.

o clil,

utf. q. 26. ". 6. & feq. ,

Anno 1707. Rigantius fcribens pro D.

Abbate Joanne An-

((j De'

sonio Mezzafalce provifo à fede Apoftolica de beneficio va«

i pud

cante in dizcefi Capuana per obitum Angeli del Roffo; qui

munus Advocati fifcalis inNuntiatura Neapolis exercuerat ,

: /äq.

favorabilem ait, fe à Congregatione Datariz obtinuiffe af-

r

Hien €onis

[

Egzrafvag,m.r ad Regi

n'ï

fitmativam fententiam; qufädj

3

prehen-

ii

[

39

[

e d

p

Y

ts

: :

g*

PT

o

) RA

*

pæm W

rg-'r*ehæ:'—afïaä etiam offciales ibidem non aomimnatos,

347

Rigan-

Ü

m€

Q

£ils £o

jfips

T. in Reg. 1. Caz*z;&ä $. IF. 269.

fu"l;, ]m

enune

$. VL

àr feid

Radones L. T Tniverfalitas 'Verbm*u;m u per obitum Offcialium non

I

deciden-

di.

7 fumitur in tota fua latitudine, fed exprefsé in Con-

qu f

eordatis reftringitur, &b ponuntur officiales certo numero,

fe; 0

& qualitate videlicet Vicecancellarii. Camerarii , feptem IN«

hsls

tariü —— : centum Qv unur fcripterer literarum. Apoflolicarum

ggïativü

& viginti quatuor peruitentiarte prefate fedis ( viginti quia-

& qu

/

que Abbreviatorer « 2 "veri commen[aler Pape ( - alit 25.

qu

7

2

Capellami [edir ejurdem im epitapbio feu albo Curialiwn de-

ritis T

fcripti &c. confequenter refervatio hec non comprehendit

baur. l

indiftindié omnes Capellanos, nec Acolytos, qui pofteà

w

creati fünt, lic&t ipfi Capellani fint; & veniant fub gene-

N

rali nuncupatione: Capellanorum$ nec comprehendit pro-

mifícué Abbreviatores de Banco majori & de Banco minori:

um m

terim

quia ifti tempore editze Exrravagantir non aderant; minüs

Norarios quosque vel creatos à Legatis, & Nuntiis Apo-

d.

dentim

ftolicis; adde Caffador. dec. 4. de couftit., Rebuff. iz. praxi

20. — 1ibi Cle-

f«

benef. tit. (orma && declav. uvve provifion.

ricorum Camere (vg. auditoris Camerz) ed. procuratorum

Dyrbol

j

contradictorum beneficia. gom funt vefervata, quia non funt

illi noininati in Extravagante; Mandof. «d Reg. I, q. 7, 2. 1.

Joquim

25 0 q.4. 9.8... Kiccius apud Rigantium 4 eir. z. 223,

minuet

Schmalzgrueber 7/2, de preb, V. $. 1P, u.234. —

u g

qutc

IL Sententiam hanc fecuta tuit Congregatio particu-

laris anno 1696. deputata à S. m. Innocentio XIL — ibi —

CT

emn

au officialer $, Peiri fint comprebenft [ub. Extravag. ad Regi-

ïb

meu ida , ut eorum Geneficia dici debeant ve[er-vata vatioue folius

Uuicot

officii

N

39

awæ' ( o ) &&

* la.

efficii juxta: couflitutiouem. Alexaudrt V1L. & quateuur. ngga«

tivé? quoad hunc primunr articalum Negatro? refporide-

runt innixi fündamento, quód Exrravagams « Regmem

enumeret certos officiales , & utatur diCtione videlrcer ; quz

li trn

ftac re(tri&ivé- quoad fpecificatos.

-t Con.

HII. Enim veró contextas Extravagantis, licét ,e:gpäï?&

cet officiales in genere, tamen poftea declarat quos officig«

QUTmero,

1 N

les comprehendere- velit, figillaim eos enumerando cuum

hii

TTR

di&tione: videicet , que de fui naturà eft reftri£tiva , feu

taxativa in cafu, quando expofitio. minüis includit, quàaw

iti .qm.

(li 25

id, quod exponitur, üt in termiais eiusdemr di£tionis —

videlicet , adjeCtze: ceruis officialibus per eademr verba enun-

]u de.

rehendit

tiatis in. Extravag. ex debito de .Elett. firmat. Lotter. de r£

i poflel

Bencf. lib 2.. 9.31. m 3X & feq. , Menoch. conf. 706. , 12.

ver[.eft. euum. certun.

D gene

(it o

.IV. Quanquam di&i

o hiecvidelicet fec andim füb(lra-

tam materiam ftet,. vel demon(rativé, vel reffrictivé, in-

Ininori:

terdum etiam: oppofitivé , ür videre e(t apad. Barbofanr

* minls

l$ Apf»

ditlion, ufufreq. €D.X XIIH. , vegulaviter tametu eft przces

dentium: declarativa fimul & reftri&iva, üt i& £, cidelicer

I! p

Ab Cht-

ff. ex quibus caufir majorery & im L. "videlicer ff. de patüis..

Barbof. /. cif, . & alii ibidem plená manu;.

IOT

1on funt

V.. 'Tantóque magis di&io videlicet (tat taxativé, quia

UAT,

loquimur in serminis: Concordatorum ,. qua' prodiérent ad:

» H« 2230

minuendas refervationes, & modificandam: Exrravagantem

ad Regimen , illamque reftringendam : imó literalis, G ram:

aperta coanguftatio rerminorunr vix ullum poft fe relinquit

Jettidt

- ii -

dubiam , etenim i Exrravagante refervantur: indiftin&té

omnia beneficia officialium per obitunr vacantia , econtra in

d hg

üa:mceæ

datis re(tringitur id.ad tempuszz quamdim. ipfa dicta:

yjiu

oljoeng

0

l

w (o)

a

f

L

5*

40

officia a&tualiter teueut, eodem prorfüs modo non omnium of-

ficialium beneficia refervantur, fed quorum enumerantur.

ff

,

(

yl

VI. Superfluum enim fuiffet tam accuraté fingulos re-

cenfere officiales, nec particularis hzc eorundem enume-

um

yatio quidquam operari poterat, aut reftringendo , aut

yrii; 0

ampliando, aut declarando praecedentem generalem difpo-

foere [

fitionem aptam de fui indole omnes, & quofcunque of-

þcndäsa :

ficiales tunc exiftentes, & pofteà creandos comprenendere,

bantür (

VIL Pariter dubium — 27 Protonotarüt, Acolyti, &

3 a.

Abhreviatorer de Bauco minori (int comprehenfi füb |Exrra-

NT

vagante ? aut non fuiffet propofitum in '"T'ribunali Rotz,

Atb

aut ejusdem refolutio fe non fundaret in aliqua homoge-

( a

neitate cum fpecie quadam officialium in Extrav. enume«

Y.

ratl, fiifta afficeret omnes Officiales, etiam per eam non

) upY

enumeratos, fed quítio fuiffet refoluta ex generali ratione

comprehentionis ofüciorum ornnium, eriam non enume-

ngæ U

mondato

ratorum, lgitur non eft cogirandum , quati Concordata;

quz literalem Extravagantis reftrictionem conrinent, in-

[pc&amï

bere C

diftindà, & generaliter officialium omnium beneficia re-

afferit.

fervata dicant,. clim tamen in Extravagante nequidem re-

vent, U

refervata reperiantur.

VIIEL Veluti: comprobatur ex Regula 1, Cazcell, &

appckïarc

conftitutione Alexendrima , que dum refervant. beneficia

l].

obtenta per Officiales, utuntur verbis— expreffor, & euu-

eft bror

meraltor in dicla Exiravagante,

Si itaque Regula Cancel-

ii

laria re(tringat refervationem ad Officisles expreffos 77 Ex-

Notariis

iravag. fi rarfus Extravaganr modificata & reftri&a fuerit

m officia'ium

fim tT

per Concordata, quid hzfitamus refervatione

pl

ad expreffos limitare ? inclufio unius eft exclufio alterius

wm o

cap

. tone de prefumpt. , L, quanrvis C. de pign,, L. ait pre-

WT

tor S. fed. ff. de miuor,

5.* VIL -

-

ä

nvina

xR ( 0o ) äääï

4X

nnium(,g

Ttntor

Proteno-

Dulos te,

fficialium munia fpe&iät:ä numerantur iv Concordatis,

arn, eg-

1 €flimme.

I.O

videlicet Vice-Caucellarii , Camerarii, feptem Nlotario

rümque

IdO ; Q

rum &c. Omnium Officialiam euriz antiquiores funt No- erige.-

taríi; olim. fub Clementel, üt Damafus author eft, creati

ATl difpo.

naue of-

fuére feptem , ad res geftas Martyrum diligenter confcri -

bendas, quibus feptem urbis regiones, quz parochiz dicee

zedere,

alyj, d

bantur, diftributz fuerunt: ita Platina, Cardinalis de Luc&

"T ELU..p.R

b iBEanr.

in relat. curie difc. Yo, & fzq. Van Efpen i

ili lte,

2. 4., Lotter. de re &enef. lib. 2. q. 28.» Rot. m Burgen.

omoge.

Arcbipresbyteratur de Bribiefco 4. decembr, 1705, S. uulla;

: QQUmes

Coram Aujaldo.

'eam non

Il In cap. ad audientiam. de prefeript. &

Gloffa ad

[ tatione

d. cap. vacantur hi notar

ii /criniarii, quiatempore Julii I.

Rsf

Papz non ita martyria c

hriftianorum frequentabantur, ex

XOrdatts

mandato ejusdem omnuia, & quxcunque alia ad Ecclefiam

ent, It

fpe&tantia Scrinii

s digna, nec non litteras Apoftolicas fcri-

eficit It«

bere czperunt:

Damafus iz vita fulii. Gomez. L. cit. «t 2.

idem I«

afferit; quód divitiis au&is iftorum Notariorum

honor cre-

verit, ut ad differentiam NNotariorum urbis; Protonatari:f

aud. &

appellarentur, quafi primi inter alios.

benefroia

,( n

Ill H'ujusmodi'N otariorum tres fünt Specics': prima

eft Prothonotariorum Participantium : Secunda creatorum

| Cancel

etiam ab ipfis

x t Er

à Pc2a per Breve, vel à legatis à Latere, aut

Norariis Participantibus collegialiter congregatis, qui u-

2« faenit

mendont

num tantüm (ingulis annis creare poffunt, vel à Nuntiis

m , qui protonotaria-

) alterits

Apoftolicis: & tertia fpecies eft illoru

tum obtinent vel ratione of&ciorum;

üt fcriptores Apofto-

, ( jf*

líratione canonica-

lici , milites S. Petri, milites de lilio; ve

cuum,

; VI

42

&R ( o ) AW

X

lu

tüum, aut dignitatum, quibus ex privilegio Apoftolico hu-

lüüm qu

jusmodi Protonotariatüs officium eft annexum; Rigantium

foeritqt

D

in hoc tutó fequeris,

Bulus h

!

.S. VIII; :

yentir s

verami (

Protono-

Beneficia I ndubitatum autem c

lm fit, quód beneficia /eptem Proz

fariorum

tbouotariorum. Participamtium fint eatenüs refervata $

TRUE

j; 9t

qunque quzftio oritur, utrum idem tenendum fit de beneficiis Pro-

&dscos tonorariorum parzicipantium , qui dicuntur ultra feprenarium

s decir

YUm,n

& ame

funt re«

" numerum participantes? Etenim eosdem comprehendi vo-

fryae lunt, ob conítitutionem Sixti V. /z 12. zom. 2. Bullar. ubi

im C

exurir

numerus feptenarius ad duodenarium fuit ampliatus ita,. ut

hujusmodi Notarii adau&ti fint veri familiares Papz, &

primis feptem in omnibus omninó pares.

II. Sed dubitatio hzec in materia Concordätorum plané

L:

non procedit, neque fünt refervata horum quizque ad autto«

u Ple!

yum beneficia in przjudicium concordatorum ex ratione ni-

m

mis manifefta, &c palpabili, eoquód in Concordatis lite-

0297'

raliter expreffüs , & taxatus fit numerus iíthic fepte-

norario

narius ad hunc effe&tum, adeóque S. Pontifex pacifcendo

exprefsé voluit modificare, & reftringere Extravegantem

eamer C

cuss r

ad Regimen , ac pro regula ponere numerum feptenarium ;

ibi quidem officiales numerantur, absque numero ponun-

tum v

nem 41

&ur Protonotarii & commenfales, at veró in Concordatis

recenfentur certo numero, & qualitate. vide ( $. I14. cap. L)

]n m

dejm

item Avifamenta Couflamienfia, nec non ejusdem Cozcilii de-

creta fub Martino V. de sumero & qualitate d. Cardim. apud

cis tf

ia

Harduinum f. 876. nec non Card. de Petra a2 conf?, 1. Ni-

£olai V, 1. 28. ubi afferit non conftate de contraria ali-

jnelg

ob clai

qua obfíervantia, quia cafus facilé evenire non poteft ,

cüm germani Protonotariati

n foleant?

dit

]s iftos obci—nerc o

praclare?

lU. Nec

SaANE ( o ) RD*

-

t.oücühu.

. M. Nec contra hac 'urggz, quód Sixtus V. numerum

EAU

m adau&um reliquo feptenario parificaverit ;

iftam quinariu

fecerítque illos

veros familiares ; nam praeterquàm quód in

Bullis Apoftolicis à

S, Pontif&cibus Notarii S. fedis appel-

witas hzc à fixro inveCta, non inducit

lentur , etiam famili:

Dl Pros

veram commenfalitatem ,

prout in Concordatis defideratur,

fayvat:

uia eft, & manet pri

vilegiativa, non autem eX 7tegte & dere

Ts Pro.

ze: Sicut etiam Prot

honotarii non participantes à papa crea-

'enarium

ti declarati funt familiares zz Couffitutione tertia. Pauli I1T.

fte eo-

edi vo.

& tamen non comprehenduntur füb Concordatis te

ilar, ubi

dem Card. de Petra /oc. cit, üt mox ftri&ibs in feq.

$x

Isit, üt

examinabimus.

?apæ, &

X

RiX

I.

uanquam dignitas Protonotariorum non parti

cipatt- An Pro-

Impliog

. thonota-

u a s

tium propter numerum exceffivum hodie vilefcat

, riorum

tione n

àt Plertenberg . i ANotit. Congregat. Curie. Romau. ; N

CU- nonpar-

IO. ticipane

itis lite-

mann de Pucholz jCtus Prag. differt. X, de figir a,

tium? fra-

Prothonotarios Simplices non participantes & ho

tiones

C fipte:

f 297-

di&os ultra düodecim participantes eosdem alii dubiran-

Cicendo

Tiorarios

tamen comprehendi volunt in Concor

datis fequentibus de *

g

fi£&tio tantum operatur in cafü ficto, quan-

farium;

caufis : primó quia

tum veritas in cafü vero, ita, ut neque

contra talem fiCtio-

ponut.

batio in. contrarium,

Kcordatis

nem à lege fa&tam po(lit admitti pro

In terminis Concordatorum idem fen

tire videtar Barbofa

m

ubi dicic mentem Pontifi«

11

de jure Eccl, lib. Y. cap. 23. 4 46.

cis fuiffe incladere Protonotarios .P

articipantes in vim Ex-

1. ii

Concordatis,

hec juxta illam

L)o Nþ

iravagaulis : qua cüm inferta fit

ia al

intelligenda fint: certó enim hz

c Extravagaur ad Regimen

mpre-

potel,

ob claufulam generalem , & ampliffimam, omnia co

hendit beneficía, & participantium , & non partic

i'gan-

folesnt?

z

CU

], Ne

4

WASR ( o ) MAT

g 10

tium$ promde Prothonotarii, Conclaviftz , & reliqui omnes

en,. (k

Officxales Cancellariz Apoftoliez , qui quamvis reverà non

nomu |

fint commenfales continui, nec ullam partem panis, nec

et &

vini, nec carnis, vel alterius rei comedibilis à Papa reci-

exia

piant; Nibilominus tamen eo ipfo, quodS Pontifex velit,

quód habeantur pro veris, & continuis Commenfalibus;

debeit

thPF

eft perinde, acfi realiter- & effe&tualiter effent tales fami-

liares veri, & continui commeníales , & beneficia illo-

torl5s

d

rum fünt refervara; Simonet de referv. q. 35. ". 25. 26.

27. q.36. 1.6., Mando(ius /» regulam 3. Caucell. q.18., (

ag

atl

in veg, 32. 4, 14. ^, IO., Puteus dec, $13. 4.93. ( 4. lib. T.,

Rot, decif. 71.24, 2. part, 3 dwer/brum lib, 3. Gonz. gloff.

de LUL

(emus

51. 4. 9I.

E

Il. Inde talis nafcitar ref'ervat:o, quæ manus ligat Or-

regul

dinario, quantumvis eadem vacatio contigiffet in menfe

41

attributo ipfi Ordinario ,. per determinationem expreffam

(

Benedicii XTT. feu Extravagantem ad. Regimen extenfam per

Paulum 111, & lüucceffivam regulam primam Cancell. ad be-

l

neficia Prothonotariorum, ubicunque illa vacare contigee

fat i

rit: de quibus S. Pontificum Conftitutionibus Lotter. 4e

Tsdem

ve benej. lib. 2, q

. 07. ö' 298. Card, de Luca z relation. Ro-

qia

anauce Curie dzþ:. 44. à 7.1. & 2.

i qi

Tünt !

HL Nul habità differentià inter PrOthonotanos,

:

quos vocant de numero participantium, five fint przlati

veré, & proprié füffe&i in locum illorum, qui notabant

mliat

& defcribebant gefta San&ctorum Martyrum fecundüm ea,

fmi

quz in Origine ejusdem naturalis officii Prothonotariorum

RI

per S. Clementem I. inftituti recenfent: Mandof, iz iraéf,

hu

sle fignatura gratie S. protbonotarii, Gomez. iu proem.regut.

VàtIC

Canecll, ubric, de origiue C off, Protbon., Lotter, /, c. 4.27.-

NV

9/, 102»

" æä (0) MM

x

QU tnpeg

etfi non part—ï-ci,.

s. 102. &* 4. 28. 1. 33.aut inter eos, qui

rewrä nm

pent de quibusdam emolumentis, comjgell

antur Protho-

panisa fiec

notariiextra numerum participantium, femper quippe vi-

d Tj

et eadem ratio, quód hi prothonotarii extra numerum

Lt ve

exiftant parati ad exercitium muneris, ideóque gaudere

ïenfa]ibus,

debeant iisdem privilegiis, ac confequenter exiftant de fa-

ales fa.

cun&tarum rerum Ecclefiaíticarum Modera-

milia Papz,

&i illg.

toris , ac Principis: quam ob rem zquum eft,

quàd &

n. 250 26.

idem Papa pari modo conferat beneficia vacantia i(torum

Q'X&S (7'

familiarium , prolit citra controverfiam effe affirmant Simo-

& lbl,

nett de veferv. q. ult. s. 1,, Lotter. cit. q. 28. 2i. 45., Catd.

OIZ, gf

de Luca cir. di[c. 44. 31,2. — unde ex identitate rationis vi-

demus, quód beneficia vaeantia per obitum familiarium S,

R. Ecclef. Cardinalium ab ipfis implicité conferantur per

lipse Qr.

reoulam de confenfu, de qua Rota penes Achill. Zec. zec.

W menfe

an. 3. fuper vegulam de impetrat, &ene

L

Toreffum

Cardin.

f' : P?*f oäizm faomiliar,

m p

l]. ad be.

IV. Quàmvis änïhï de his non participantibus, nulla

: COntpe

fat in Concordatis fpecialis mentio , implicité tamen in

a, d

iisdem comprehendi videntur ex conftitut. 3. Pauli IlI.,

T. Ro

quà ca

vetur, quód ifti veri habeantur Papz commenfales;

bus veris commenfalibus per expreffum memine-

- de qui

Qotariof,

frunt* Concordata.

t praliti

V. Anteà vacabant in

Caria beneficia pörübïmm fas

fiotabant

miliariam Cardinalium , tametfi per obitum Cardinalium

um eà,

familiares effe detiéórint, vel aliàs recefferint ex reg. 4. Can-

Famorum

é£elLulterius vacabant in Curia beneficia officialium fedis

iff mläo

Apoftolice per obitum, non veró in utroque cafü per pri-

m

'varionem alibi fecutam, vel alio modo , ex regula de non

s de uno caíü ad alium, & ita

,[- 9627"

-excendcndis referyationibu

loqui-

?1, 102'

F35

236

&SUw ( o ) AREST

ïefewgti!

Toquitutr Exfm'vagam ad Regimen ? duiic : per obitum bujur-

modi *oacantia & in poflerum vacatura, aliud enim eft. v&-

g C

augefea

care per obirum, & aliud per privationem, vel alio. modo

cap. fu[ceptum de refcript. in 6. , L. Papinianus ff. de mmor.

fe ka

fnbfequ

— hodie autem vigore Cancellariz etiam ob privationem,

imó quomodocunque vacent, femper vacant i2 Curm be-

d

via 00

neficia officialium : Garcias de Zexef. part. S. cap. 1. 4. 195.

dis; U

igitur etiam beneficia prothonotariorum vigore Con(titu-

fervati

tionis Pauli IH erf(i non de ntimero participantium, hodie

z

?

vi ejusdem erunt refervata.

fgem !

VI. Poriffimüm cüm di&a conftitutio munita fit claus

cordato

fulis ampliffimis, & generalibus , etiam illà claufüláz

Jiantate

quorum leuorer, per quam mon parüm dubitari poteft,

Tres,

quód papa voluerit Concordatis derogare, etiam claufula

3105

praditta : quorum 1euorer, juxta Confilium Buir.2. per Rotam

[i

amplexum, omnia comprehendit: Put. Zec. 26. de prrvis,

rios n

Rot. dec. 491. 1. 8. (* 9. Coram &et aphin. tom. 1. ubi. tefta-

d qub

tur de ftylo apponendi dictam claufülam, & quód fine illa

fiun m

de ftylo Rotz, multz derogationes, qu« aliàs effent effi-

in d

caces, remaneant nullius momenti, prout etiam fentire

Vationi

videtur Barbofa loquens in terminis Concordatorum 2e Tur.

Cipante

Eccl. lib. 1. (ap. 23. 9. 46., ubi dicit mentem Pontificis

fuüiffe includere prothonotarios non participantes in vim

Conco;

L

Extravagantis, que cüm inferta ficConcordatis, e(t juxta

Toentu)

illam in.tciligend'a,&

$. Don

$&X

equit

Rationes |

s tähïe.n non obfta

ntibus dicendum, quód

vd-.. ceh-'

ho ver

deciden

;I.Hï

f

di,

ftitutio Pauli HL, ficuti & regula V. Cancell. iisdem

claufülis munita locam duntaxat fibi vindicent in- beneficiis

n al

hujus

H

ite ;

aliarum Ecclefiarum exzmgexmaniam gb literalem

refer—;

ää&ä(?ïw

47

refervationis exclutionem in Cencordatis faGtam? fimilibus

D E yi

enim conftitutionibus novis S. Pontifex non vult Germanis

300 moda

augere, vel duriores reddere, íed mitigare refervationes

4 Wg.

regularum Cancell. vel aliarum tüm precedentium, tum

Vatf()ïlemi

fubfequentium novarum Conftitutionum Apoftolicarum?

Cifia D.

quippe Concordata habent vim pa&i, & emanata fünt per

, 4.105,

viam contra&tüs pro bono publico , & ad fedandas difcer-

Qnfitu.

dias; ultra terminos igitur expreffos non egrediuuntur re»

i bOdiO

fervationes , cüm paciícentes fibi imputari debeant , quód

lege

m taliter dixerint, Apertiüs adhuc

i dis

II Quia (ex alibi dicendis) nulla datur expreffa Cons

ciofüliy

cordatorum derogatio, ergó nec tacita, per fictam fami-

Jliaritatem indu&a, con(titutiones etiam Concordatis pofte«

I poteft,

| Chuftha

riores, quamlibet novam involventes refervationem , ger«

erRotam

manos itidem non ligant ex fzepé diCtis,

( r

IlI. Igitur fi&tio operatur in cafu fi£tto, quantum ve-

i tefh.

ritas in cafü vero: intelligendum hoc eft de aliis effe&ibus,

fine ilh

de quibus tamen hlc fermo non e(t; in prafenti refervatio-

Tentefis

num maieria, negamus prothonotarios non participantes s

| fentite

in cafu fi&to effe participantes, & veros ad efle£&tum refer-

vationis in germania inducendz, prout tamen füunt parti-

1 t

'ontificis

cipantes in cafü vero, attento vel maximé quando in pa&tis

d vim

Concordatorum expreísé requiritur, ut fint Veré tales

«t p

]V. Et ut intelligas, fi dicam, quod res eft, argu-

mentum de fi&a familiaritate urget adverfarios: uti enim

S. Pontitex impedimento juris vel Concordatorum ligatus;

nequir contravenire Concordatis per expreffum, per Bul-

d c

las veré in cafü vero, & direCté $ ita nec indirecté per

. fisdem

fi&ionem, quia dicitur hzc in cafü fidto, quantum veritas

eneficis

in cafü vero, non autem plus, adeóque fiS, Pontificis autho-

n hrjs

ta €X«

ritate non fiat refervatio beneficiorum per Concorda

preis

vt

48

$*s ( os). MENT

Lj

prefsé, minüs fitione eam fieri credimus, & fuit did&um

N]'fgæ.

i2 una Beneventana beucficiorum Coram Illuffriffimo Domino

derapbizo dec. Y251. s. 18. mibi fol. $88., Rota 4ec,303.

ioxce

H. 1. Q* 2. part. 2.. dioerf. ubi fuit difputatum in cafu

identico de fi&ta familiaritate, an hzc fuffragetur in cafü

sgum

Concordatorum germaniz? & particulari ratione fuit ten-

tum zegatioà. Confentit Gonz, aZ reg. 8. Cancell. glofJ. 25.

Pon'lfä

|til,

2.22., Eminentiffimus Card. de Luca, de Petra, Rigan-

ge

tius, & Curialifte przftantiorest funt enim , ac manent

p

Qu con

tantüra privilegativi commenfales , non veri, quanquàm

ad certos alios effectus dicantur veri commeníales, Gon-

y

at

zalez l. cit. glof $1. à n. 18. d* feq. recenfet omnes com-

menfales ex privilegio Pauli IHI. & Julii III. atque aliorum

j B

pon n

S. Pontificum referendarios officiales , Palatii Apoftolici,

Cancellari Apoftolice Conclaviftas, Cubicularios, Scri-

n 2

ee ul

ptores literarum Apoftolicarum, milites S. Pauli, S.Petri ,

Milites Pii, Milites Lauretanos, thefaurarios datarie, &

al Lt

quamplures alios: -nonne fat amplum haberet S. Pontifex

tesqum

Concordatis derogandi campum ? addo, CC. Trid. /ef$.

gmtiä i

24. cap. 11, de reform. ubi exprefsé vult hos titalos hono-

aj peni

rarios & privilegio etiam Prothonotariorum juri Epifcopo-

redicad

rum non deropare quantum ad omnia.

(nlss ho

V.ad V, Abfit tamen eodem modo fieri mutationes

his derc

circa Concordata germaniz, ficut communes funt in re-

gulis Cancell., &b uno ad alid argumentari velle tyronicum

eft, üti nlc in V. ratione dubitandi fa&um fuir: (int igi-

tuür hodie omnia beneficia familiarium Cardinalium, five per

I.Maj;

obitum;, five per privationem vel aliàs vacantia , (int in-

£s Petr:

quam refervata; refpe&tu germaniz tamen, officialium $.

benci

fedis beneficia tunc modó funtrefervata, quamdiu ipfaofficia

ls eti

Curia,

ectualiter Zeneäzmt,. atque etiam obitus contingat in

Mai;?

VI, ad

T -N —

42

CL ad VL Claufüle contentg in cosffit. Pauli Ilf;

M Dj

d veg, Cancell, et(i ampliflimz , generales, & pregnan-

dec' 30 34,

tiores adhuc effent, attamen feipóis infuíficientes func ad.

1 in ln

inducendam Papz voluntatem , quà poflit dici voluilfe

F in af

modó Concordatis derogare, ant derogáffe. Etenim de-

Qit ten.

rogationes ex füppofito etíam, quód poeffit derogare S.

gf.as,

Pontifex, fi ramen velit, literales effe debenr, Przter En-

) lgan.

gel t

1 de prab, d* digu. n, 54. Lotter. de ve &enef. lib 2.

. Tildnent

4. 28.

à «. 52. ad 69. & Card. de Petra 1. cit, s. 2

tnquám

Z

9. äib»i-qttg:

decifiones Rot,

$, Gon-

VITL, Poftremó Cun&a , q

us in contrarium de no*ri

X$ COm-

par

ticipantibus Prothonotariis mota

funt, intelligi poffe,

: ahorüm

ait

Eminentiffimus Card, de.Petra quoad Concordata, quae

2oftolci,

non innita fünt per viam contra&tüs, aut pa&i, fed per mo-

PV

dum privilegii communicata funr, àt tali modo conceffz

effe reftatur Ecclefiis Virdumen. Meten. G aliis Nicolarts

u X

ad Coucordat, tit. 3. dub, 1. $. 2. — Circa hoc animadver-

Donttx

tendum tamen: an Concordata fint communicata puré ex

tid, ff

gratià ad partis Sup

plicationem , an verà extenfa folüm

$ 1010«

aut penitus tantüm acceptata ,

atque in executionem modór

pilcopo-

redacta? an in ipfa germania velextra, item an per claue

(ulas has generales, fine fpeciali mentione, & qu

.

yatiotes

,

h

emodo

his derogctur ?

TEU

Fonicilt

50,' X!"

(iqt i«

I aj

us dubium excitárunt Do&or-es circa beneficia | i*wfänetïm

menfe Apoftolico vacantia: ita juxta Card. de Luca;.

:

quando

vacant i&

(ve pat

menfe À.

[int itt

de Petra, Rigantium , aliósque Curialiftas in ifta materia

jium $.

beneficiorum Protonotariorum non participantium notabi . poftolicoe

Jf

lis eft diftin&io etiam fa&ta à Sacra Rota: (; Leodien, Ca-

y Curit

lcouevio

atouicaliis ,1:4.; Mgrtü I 719T Coran Emjgzen:ijïmo Fa

Vl d

quodti

50

AaRUS (0o ) MESM

C

quödä obitus Proconotarii fit in aliquo ex 6. menfibus Or-

dinario competentibus circa provifionem beneficiorum ad

pare &

formam Concordatorum provifio fpettat ad ordinarios;

Bublatr "veró de medio d. Concordatis absque. ulla prorsiu

m

ura

ambagiue vemt concludeudum precitatam E xtmwzgam-

rf

tem ad . Regimen €9. Regulas Cancellaria compre.

Coram

bendere 1am . protbouotariatus participanter, quàm uon parti-

nrlbü

lito

cpauter ad m.

i^

iffraliter firinata in Burgen Arcbipreshyterat,

referat

Coram ZAu[aldo,

4

J

lI 'T'enet diftin&i

o hzc per facram Rotam ample:ta;;

Pontil

Fxenim affe&iones indu&z po(t Concordata non admit-

fiorumm

tuntür in germania , ubi & quando vacatio contingit in

(s &X

renfibus juxta Concordata ad ordinarios fpe&antibus, quia

Y

edo

tunc fierec prejudicium iisdem Concordatis, fecüs veró

(i [ad

f

uando prout in prafenti quxítione vacatio contingit in

menfibus Pontificis; quoniam fi S. Pontifex has vacatio-

qaud 1

f,

J

iá

ln

nes fpeciali Indulto concedit inferiori Collatori? runc etiam

hoc cafü poteft id facere füb conditionibus fibi benevifis

inipea

hd

& proinde poteft fibi refervare przbendas, & beneficia,

fom,

quz fint affecta refervationibus poft predi&ta Concordata

"I

per S. Pontifices introdu&tis, cüm per hanc reftrictionem

Papa utatur jure füo, & nemini faciat injuriam in fuis.

[æcu.lm*

huj

menflbus multiplicando refervariones lit egregié Rot, ciz,

a Feodienf. Coram. Falcouerio. dec, 3. tit. de ve[cript. u. 6.

lice d

.

Card. de Petra zom. F.

E

Pæ 21. [/^ 308 Rigäïltius ïüm. ;0 im

n u

fa. 1 $ IV. v. $9.

S. XIl,

T

eo

smmiliisTne

ngfiä ï.

ihilominüs ftabilità femel & ultro conceffa libertate

g

* Capitulorum fuüis in menfibus quoad hazc beneficia

diuri

dultariü

men--

Germa-

Prothonotariorum conferenda , facili operá etiag in

tfer

fibus

&

äæ (v, 6 )*'äää

,5

flins Qv

hi u

Zl()mm ad

fibus Apoftolicis citatas Bullas Apoftolicas locum non ha

conferra

bere contra Indultarios Germaniz ex eo tuere licebir.

peffunt.

rdinar'ms..

À r

Il Quia licét refervationes Pontificiz reverenter ad-

mitti debeant in beneficiis menfe Apoftolico vacantibus

FUgp-

juxta d. magi(tralem Coram Falcouerio rclatam ab Eminen-

4 compm.

tiffimo Card. de Petra, & un&à parte tantüm intormante &

Coram Anfàáldo i2 d, Burgez. cüm nallum Ordinariis Col-

It atj

t

latoribus conferant przjudicium? tamen Bullz inducentes

refervationem fimilem non ligant Indultarios Giermantz

aplen;

prefertim Ele&ores Eminentiffimos ,' eoquód ficut in S.

t admit.

Pontificis füprema facultate pofitim refervare Prothonota-

1inpit in

riorum beneficia menfe Apoftolico vacantia juxta Curiali-

JU5, QUi

ftas ex G. anteriori: ita pariter S. Pontificem Indultariis

hs ve)

Ele&oribus benéficia talia aliàs etiam reft

ta conferen-

di facultatem indulgere poffe nemo prudens inficiabitur:

i i?

Vacato

uód veró effe&tivé eam facultatem concefferit , patet ex

Inc eriam

ipfa Indulti Apoftolici Ampli(fimas claufülas prafeferentis

Denevifis

infpe&ione, ubi omnia beneficia, etiam refervata dummo-

do vatione meufir, pleniffimà Indultariis conferendi concef-

enetct,

wordta

fum, 'T'enore(t ife — ur — folur per Te ipfum-vel alium —

de quibuscunque beuefictir Eecleftaflicir cum cura d* fiug cura

CHionem

) in füis

fecularibur && quorumvir ordiuum regularibur — dumodo —

Bencficia bujucmodi ratione meufium zantim difpo[itioui Apo[ío-

Tor, dit

lice Specialiter. vefervata fuerimt , que exira. Romanam. Cu-

) 1 6

viam quomodolibet — vacare contigerit , de ilis videlicet que —

In, 1, il

tam in fingulir juxta Coucordata INationir germanice cum [zde

reditla tuita menfibur. Apofleicir, quàm quotier .Collatorer

e Coliatricer. illa conferre- & de illir providere, aut ad illa

Dbertute

zominare *oel. prefentare per. vefe

rvaliouer Apoftolicas. impe-

illa ei

yenefíoia

diuntur — quiburvir perjonis idoueit — providere ac

J mene

ear perinde acft Collatiener, pra-

fonj:erre — liberà d ltcità al

z

fibit

'vz Pïzarzey

aRX ( o ) BRET

uj

vifiouer , uoftre Bratiz. exfpettatiow , fpeciales ul t

f

ul ctiam mestales ve[ervationer — c& alie difpofitioner — sou

nof'&S j

emanálJeut , uec apparerem , 'ac vegule Cancell, Apoffol, & alie

Confittutiones. Deneficiorum — quovir modo refervationes ge-

s

culute

azerales vel fj

eciales im diclis meufibus — — comsnentes - [eu

suduceutes a

f

beneficia bujusmodi uullasemus fe exteuderent évc,

ordin

eninu

adeóque fi conftet de mente S. Pontificis ampliffima hec

Indulta concedentis, quis e(t qui de Indultarii facultate du-

æquipaf

rükg

bitare aufit? nobis minimé diffentientibus, fed fatentibus

2aperté, quód Bullz Pontificie, aut eorum refervatioe

nem o

ï

xes, alios quidem inferiores Collatores teneant- in menfe

cenfetg

!

Apoftolico, ac Frothonotariorum bencficia refervata effent,

(etit

nifi Apottolica obftarent Indulta: bene tamen, üt arbitror,

conferuntur ab Indultariis Germaniz , ubi vigore Indulti

oorun

'

3*»on confert Indultarius, quz refervata fünt fan&tz: fedi in

!

f p9l

omnibus menfibus, aut ratione qualitatis ,. perfonz vel

qusi)

F

|

vixds

«lignitatis, fed ea quz duntaxat ratzose mezf(ir,

IH, Jam veró certum omninó, & incontroverti

bile

i W

videtur, di&ta modó beneficia Prothonotariorum non par-

quaM

itlcipantiunr duntaxat refervata efle re(tri£tivé ad meníes

]?warzi

du j

-Apoftolicos, nifi enim duntaxat ratione menfis Apoftolici

sefervata dicas , forent in omnibus menfibus affe&a ex qua-

^idetts

litate perfonali Prothonotariatüs ; atque fic refervatio- ita

pientà

Ordinarios Germaniz turbaret, quod tamen ex S, X (

feilcet

*

AL neutiquam quoad menfes Ordi:

ariorum ab ipíis Curia-

ia ve

liftis, ac Rotz decifionibus fü(tinetur.

R

pues,

, lV. Id ipfum comprobatur ulteriüs, quia licét be

n

V

ficia extraordinarioram, & honorariorum Protho Notarig.

( ri

rum San&z fedi fint refervata refpe&tu Ordinariorum,, feu

pro

3n przjudicium eorum, qui pro beneficiorum Collatione

honon

in eoruqa

WO

fwm habent juris commaafsi aflillentiam, grout

ä

| przjue

——

—

3

—

Dl

przjudictum loquuntur Rota, & Curialfte ómnes, .qui

firmant refervata efIe beneficia obtenta à Prothonotariis lo«

L0 die

noris, id nunquam) tamen admitti. debet in prajudicium

Ti g.

Eminentiffimorum germaniz, qui beneficía conferendi fa«

anler fgy

cultate gaudent vel ex tam amplo privil

egio , vel refpectu

UI

ordinariorum ex pa&to, ex Concordatis

Ó

dermanie $ tunc

I lag

enim fi per aliud privilegium

creantur Prothonotarii, ifti non

ltedu.

aquiparantur veris officialibus ad effe&um reddendi inane

tentibng

