privilegium antecedenter conceffum, velirrirandí conceffio«

ao

nem priüs fa&tam , que nunquam per fecundam füblata

1 mefe

cenfetur Rota dec. A. s. 8, in f. part. 1. Recent,

tefnt,

V. Maximé, quia Privilegium reputatur latz inter-

l

in honorem Eminentiffi-

ibbittor,

pretationis, tanquam emanatum

: Jdolti

morum Ele&orum, licét non Cardinalitià, eàdem tarnen

L edi g

fi non majori dignitate fulgentium, & propter expenfas;

quas ipfi

cum in erigendis Concordatis, tum in aliis confer-

7174 vei-'

bus Apoítolicis ad exinanitionem ufque fuftiuué-

: w

vandis juri

wembïlc

ret Feuerabilis Fvat

er — — exigitut MERITA 144 devolioni» ,

ud Nos , & Romanam vevererir Ecclefiam, ut te fpecialibus

100 pf«

fnenfes

jfavori£ur &

gratüir profequenter, ea tibi favorabiliter conce-

ytolisi

damurs, per quae

de beueficiór Ecclefiaflicis per[ouis idoneit pro-

u que

videre, é» "Te erga illor gratiofum veddevep

ofir. Quare ca-

G

atio d

pienda venit,generofior privilegii noftri interpretatio, U£

3e

fcilicet comprehendat omnes honorarios & fi&tos , folos au-

5 Curit

tem veros excipiat offigiales , & Prothonetarios partici-

lantes,

É

t ben;z?

VI.

ü

emadmodum fi Cardinalis fit Ca-ïïawr habens

lieo Indultum conferendi, utique nom

Votarios

ex privilegio Apofto

m, far

prohibetur conferre beneficia obtenta per Protho-Notarios

Tonorarios üt. tradunt Germon, de Indwult.. Cardin. $, pre-

ylarione

] eorum

(ap. I8.

verquam. fub 1. 3. C Jeg. ,:M!Eaber', de Proibougr,

g.19»

pj

í53

d

$4

F. BN29M —

Vil

s. 18., Rota dec. ggga. gart. 3:&fvayf lià, 1., imà Germon,

ss ]

dict. tract. de Indulto ts S. commendare u. 24. firmat Indul-

tha quæ

ta de couferenao concetfa Cardinalibus Ordizariie compre-

üüüæa

hendere beneficia etiam duplici refervatione refervara, Oli-

darm ?

verius ad decif. Gregor. 291. fu n. Yo., & Card. de Luca

ofteri

de Beuef. di[c. 3. conatur ope diftin&ionis, opinionem i(tam

Qutüs

con&rmare, fi refervationes fint difpares videlicet una per-

velonnet

fonalis, altera realis, vel atraque perfonalis, & una major

Qu etiamm

alterà, quo cafü vulr Indultum extendi ad utrasque: ve-

& myt

rüm diftinttio hec pautur difficultatem , videtur enim

gon dip

longé facihitis Induleum extendf adzqualia, quàm ad inz-

refervatio

qualia, cüm inzqualium diverfüm, zqualium veró fit idem

UPE

judicium : potiüis igitur diftin&tio. Germonit in. S. Cezmen-

fevitio f

dare in(inuata fübfilteret, quàd extenfio ad duplicem refer-

Brortone

vationem in Indulto cónceflo inferiori Collatori non habeat

Prothonot

locum, fed tantüm fi conceffim Ordinario, quod quidem

e(t contit

nullà probat au&oritate , eft tamen rationabile, üt refta-

(0, ac i

tur Amyden. 4e fIylo Datar. lib. 1. cap. X XLX, q. X X XT.

unuc

4. 74. , conf, Gonz. ad reg. 8. glo[]. 24. «

1.

IOI.

;

paliter,

VIE. Applicatur blc optimé

, quod Rigantius Connent.

IC, qUödi

conferend

in v6g. Caucell. X XVI. tom. HHI. pag. 15. 2. 33., animad-

Prbondt

vertit: differentia inquit inter Concordata feu Jaudulta Or»

qun r

dinaria ( qualia etiam fünt Eminentiffimorum: Ele&orum )

& inter Indulta extraordimaria collegiis, vel univerfitatibus

conceffa, prout ibi in cafu in Indultis Ordinariis Papa re-

ftituit quidquid ipfis ab(tulerac per Regulam VIIT. Cancell.

0

ad quorum proinde favorem habenrium juris affiftentiam

'contra Papam concedentem fieri debebat ampliffima inter-

ginl Puy

onemint

pretatios fecüs in Indultis, quz conceduntur favore illo-

rum, qui non habent juris affiftentiam, fed totum reci-

Nue D

piunt ex merá Pontificis benignitate.

Vl

M

r

VIK..' Proin transmiffo dubio illo füb Nro. VL allatd

fat Indy.

tutiores has ample&or regulas — quando utraque referva-

7 Qipre.

tio, quz concurrit, eít realis, puta ex Regula tertia Can-

cellaris, tunc non eft dubium, Indultum de conferendo

datüm adhuc comprehendere utramque refervationem, quia

Der iltum

pofterior, & principalis refervatio Regulz tertiz fola atten-

ditur, & altera non ligac, major enim abforbet minorems

t Ung pat.

Inà mojor

vel omnem ejus effe&um, ut non füperfit, quód agat. . At-

que etiam in noftro themate refervatio una major alterá,

qe v

tüt enm

& major obferbet minorem, ut dici poffit una refervatio,

non duplex: attenditur enim in vim. Coneordatorum fola

d ine.

0 fitidem

refervatio menfis, ficut in priori refervatio primze digni-

tatis, adeóque ficut in concurfü.cum regula tertia cadit re-

. Cotmat.

cem refet,

fervatio ex regula o&tava, ita in cafü nulla habetur ratio

Prothonotariatüs ?. fiquidem ob Concordata beneficium

00 habent

Prothonotarii non. participantis, fubjacet alternativze, non

d qidem

eft continuà refervatum , fed fortuitó in menfe Apoftoli-

t refh-

AT,

co, ac in menfe 'Turnarii nullatenüs: igitur fi eft referva-

tum in menfe Apcftolico, ratione ejusdem menfis princi-

275

paliter, & unicé refervatum eft, atque durum effer dice-

M

re, quód, quando Papa profitetur fe concedere facultatem

conferendi refervata ratione menfir, voluerit refervare hzc

, animd-

dulia r«

Protbonotariorum beueficia in Germania nullo modo aliter ;

ddorum)

quam z'atiqns menfir xelervata.

vrtatibus

; 3

23 9. 2 de..

t

Jypi te

X, Contza-

-Carcell

pohunt Curialiftz, refervationem quæ&ïomtam be-

'Tiz oppo«

LP

neficii non tam efle ex amezfe refervato, quàm ex 1o

fitignese

f(tentiam

qir $. Pontificum. Bullis ,. d conffiutionióur talem referva-

q inter«

tionem inducentibus ; exinde inferunt Indultariis etiam Ger-

vor i

enfis t«

g red«

Wm&m&nuss fþre-:h'ïgacas-',ï cüm dnniaxat rátioue. m

Vil

frosa

[f4

€ 0 ) MP

fcruata beneficia conferendi facultatem habeant, neuti-

(ità dti

visiga

quàm veró Indulta queant comprehendere beneficia , quae

füb duplici refervatione favore fanGe fedis affe&ta ob aliam

jtin, 9

n

perfonalem qualitatera, juxta eelebre votum Jerorp é»

Ubaldi Rote Auditorum , quod reputatur in materia hac

um

u Pt

qnagiftrale, paffim receptum, & relatum per Gratianum

eiftept. 982. «t 24. & lató Vagn. i cap. ficut. unire, dz ex«

r o

fb

ee[f. pratl. 1. 48. & [equeut., Lotter. de ve benef. lit.7. q.8.

ditus lt

$. 64., Card. de Luca 4e £enef. difc. 3. 5. $. INicolarts

«d Concord. til. $. dub. , G. 13. in f.

À

fioc od

qeortt

II. Idque ob illam claram, & evidentem rationem,

quia cüm Indultum non faciat mentionem nifi de referva-

t p

cione ratioue menium , faperaddirà caxativà dictione — Zaz-

qi T

i , non poteft confequenter exteadi ad aliam refzr'uati0e

dum Dat

eritür !

aem pev[onalem omninó diffimilem ab expreffa rauoue ten -

torir üt ratiocinatur Gonz. gloff. 13. , 80., & Rota dec. 32»

frentum

ris Apof

"du primo refponfo tis. de preb. im antiquir, Si enim Papa

cüm exi

voluiffet extendere Izdultum ad alias refervationes, de illis

fei at

quoque mentionem feciflet, üt innoü;ris terminis animade

fabfien:

serfüm fait per decif. cít.

p

Y

IIL. Proptere

áque

d

um illas non exprimit, in eö«qu-e"

literaliter excipiendo inquit — dwmmodo aliàr difpofttiomé

Apoftolice generaliter veferruata, feu ex generali refervatione

1N

[i

affeta non fuerint; procul dubio czterz affe&tiones, &

gefervationes favore S.fedig in ao robore permanent, quía

Ordinari

i

tot requirantur difpenfatione

ritione T

$, quot reperiuntur referva-

dccederet

ajionesí Gratian. dj/tept. cit. 982. 4. 1.

- ]V. Atque pro omnimoda Judult exclufione faris fit«

fefandan

pérque effe videtur Specialiffimnm exemplum, quod ex

fifimi Gu

adverfo criticari non pote(t, & refültat ex literis Apofto-

"um we

ue.

:

Bücipig

Jicis e;:gsditis ïin-» Leadienf, Canenigati Yel ubi Ef odiit ]

atá

w

&

- 17

PCERMI .

» Itiis

À

data decif. 3. tit. 29. Coram Falcoxerio, ln illis enim, quàm-

W Que

vis ageretur de Epifcopo Zeodiezfi habente contimile [7;dad-

QD dam

Pum, & canonicatus Vacáffec per obitarn Protho-Notarii de

n

numero zoz participantium , quz: qualitas extra Concorda-

teria lo

taGermauiz refervationem non induxit ; adhuc ramen oaze

Tittum

uer Beuediclus de la Rue de illo per S. Pontificem provide-

^ &«

ri obtinüit, nullà fa&à mentione ZzZwlti, quo fruebatur

bl?t .q. 8.'

Antifler Leodieufirg hoc tamen non obftante cenfuit prz-

Meglatg

di&as literas Apoftolicas effe exequendas, & . quàmvis

hoc individualiffimum cxemplum effugere nonnulli eurent

tione,

debiliffimà refponfione , quód predicfa dicifto Coram Fal-

feletvgs

conerio prodierit unicà duntaxat parte informante, ideo-

E — hls

que nullum in ea conftitui valeat prefidium ad everten-

dum Datariz & Cancellariz ftylum: attamen frivola com-

efer'z;atiaf

Jite («

peritur refponfio, quia pro exclu(ione afferti ftyli funda«

3750

mentum ntion conftitaicur in prafata decifione, fed in lite-

m b

ris Apoftolicis pro Canonicatu Leodienfi expeditis, qu:e

A^

3 (e illi

cüm extenfe , & conceptze fuerint in' Cancellaria null

E!

animad

fa&à mentione Indulti, confequenter evincu

3

nt.-aotalcm mf

fubfiftentiam contraris: fuppofitionis.

In eodte

$. XIV,

Jpofton

rVatiorté

m refponderi poteft, ad I, II. & IIT. utique ex Bul sais&c-

ne, &

1. Na

lis S. Pontificum beneficia hzc refervata effent, quia hisoppo:

j

itioni-

nt, quia

Ordinariis Germanie non przjudicat, fi refervatis femel

bus,

referte

ratione menfis Apoítolici nevum vinculum refervationis

accederet, fic enim caderet refervatio fuper re fua, in hoc

fids ftt

fe fundant diffenrientes, quin cogitent per Judulra Eminen-

gund 1

ziffimis Germanie Eletloribur concefla, omnem harum Bulla-

rum refervantium vim , ac vigorem ademptum effe à

Ápofto

ibus

dj Ia.

,—princy'ipie-; meníes quippe ex fe fine Dullis refervant

non

Q

18

O&AST ( 0 0 ERX

non inducuntþ refervationem, etiam refervatio non eft ex

Concordatis ni(i. razioze menfir, & licét ex Bullis quibus-

ec d

yrit 18

«unque, non eft tamen continua, confequenter non eft

em

perfonalis, fed difcontinua, &t ratione menfis, quia ta-

qmä

eroreif

lia beneficia in Germania funt refervata zautiun ratioue men-

fir five generaliter five fpecialiter; nam ad exclufionem

Cinced

il; m

alioram beneficiorum in omnibus mentfibus refervatorum,

dicitur in Indulto Zuztaxat ratioue menfir refervata Indulta-

rios conferre poffe; idque claufulis ampliffimis ibi — zos

motiriato

obfianlibur — — in comtrarium editus c edeudis Couflitutioe

ordinan

qub£us C ordinatiombóus — — quibns ommbus C fingulir —

otenti

— Jpecialiter & exprefsà derogamur , ceterirque coutrariir qui-

bur.unque, Conf. $. XIIL. n. 1L3. qua refervata fünt ratione

i

Df/b; &

ttà u

perfong, loci, vel ex qualitate vacaiionis, in omnibus

4uenfibus affe&ta remanent, & illa non confert [Indultarius

& aienc

& diom

etiamfi ArchiEpifcopali fulgeat dignitste; bené veró, &

danium illa, que ratioge meufir Apoftolici, ac non, nifi in

reftridun

beneícia

menfe Apoftolico refervata funt: exceptio enim firmatregu-

ao I

lam: confert ergo illa zoz odffautibur — — quibuscuuque

nmelté

4lür Apoflolitir — Conufütutionibur. ^ Certum autum eft,

Todulin

quzftionata Protonotariorum Honorariorum beneficia non

in omnibus menfibus, fed tantüm in Apoftolicis effe re-

emus i

Cira hoc

fervata: aliàsBullz hz ligarent zqué manus ordinariorum

eum ingenti prejuditio Concordatorum.

Tes, deter

dinti, c

. 1. Palam ex hoc redditur ad IV. quomodó füb /z-

slulto comprehendantur fimiles difpenfationes, cüim gene-

6f privil

Tumarii j

raliter conceffum conferre beneficia ratione meufir duntaxat,

ac principaliter fic refervata exclufis quibuscunque aliis

WV. i

Con(titutionibus vel Bullis, ergó etiam duplex non eft re-

Ceptam f

Wetanüm

fervatio, quia aliàs effet perfonalis & continua; igitur non

mplum

Uuldi, f

um debilis eft refponfio ad individualiffimum exe

€X d2«

(il, æz, ;

REST ( 5 ) ASST

)2

5 Qul

ex fz'eeg?aæe Rometi Coram Falconerio, quàd micg tavtium

FO el

parie iuformaute üt atteftatur Card. de Petra, prodierit; fi-

QUi t«

quidem ex S. XVL. elucefcit; quomodo Rota fimiles con-

Lt H£ll«

troverfias decidere femper declinaverit: meque vulgatus

Cbfionem

Cancellariz Apoftolice ftylus, nullà fa&$ mentione Jzdu-

li,n

Vitütum,

majorem , ac BulleApoftolice habebit vim & efficaciam z

fndoln.

fuperfluus igitur eft argumenti 1V. apparatus.

i 7 i

IIf. Nec fubfiftit, fi dicast refervatio ratione prothos

1777

notariatüs honorarii locum habet in przjudicium alioruns

Wl —

ordinariorum. faltem in menfibus papalibus , quanquàm

( qu-

potentius jus habeant, ceu conferentes beneficia jure pro«

t Tütiofle

prio, & nativo, multó magis igitur procedere debet con-

Omnib

tra [udultarior; qui jus conferendi beneficia ex privilegio,

Xüultarits

& alieno jure habent? quoniam invertimus argamentum,

veo, d

& dicimus ordinarii Germaniz ex pa£&to inito cum S. Sede,

! 0i d

reftri&tam habent Exiravagautem, & refervata cantüm funt

beneficia obtenta per /eptem Notarios participantes: igitur

TDatrepit

um

exclufio horum non participantium refpe&tu. Concordato-

tum el

rum eft éxtra controverfiam, & eft etiam excluflo refpectu

f o

Indultariorum germaniz; cüm czteroquin vigore Indulti-

; effe t

emnia in menfibus Apoftolicis conferant beneficiat neque.

PU

circa hoc Eminent, Electores ; Concordatorum Promoto-

res, detemor:s erunt conditionis, quàm alii inferioris Or-

füb I

dinarii , cüm & ipfi originario, ac proprio jure, in fi mul

um putte

ex privilegio Apoftolico conferant beneficia xqué ,

Qunixat,

"Turnarii in füis vefpe&tivé menfibus.

que aliis

IV. minásque relevat, i dicant: Indultum, etfi con-

yn t re-

ceptum fuerit claufülis generalibus, non femper laté inter-

itf nont

pretandum in præ;udtc:ium Papz concedentis ex opinione

Ubaldi, & Verofpii in eorum voto penes Gratian. di/cept.

rnplun

g

&il, 892.. 7. 23., nam nego adeííe refervationem , quàm

H 2

Yálios

66

389 C0 ) äää*ä |

vatione menfiums ob claufülas fpeciale; in Jzdulto, ibi

T

— de.

ceruenies Refervatioues , affettiouer , vegulas , Conflitutiouer ——

Qi

ï' L

|

quoad impediendum 'Te. quominur — ad. beucficia bujusmodi

uallateuus fe extendere dc,'de cetero ( unquam, tum me-

Nätiom'

rito de prafenti, quatenus opus foret, facienda eft lata in-

Artbid

terpretatio, ifta enim fieri folet in gratiis titulo onerofo

g i

!

conceffis, & refpicientibus favorem publicum , evitandi

ícandala. Borell. 7s fumm. dec. iom. 1. z, 18. , Put. dec,

Concord

69. Hb, 2. in torrect, ibidem Rigantius :om I1J. ia veg.

res Qni

Cancell. X.XFI. u. 38.mibi pag. 34,. meritó huc conferenda

gt Co

fünt verba Brevir Eugeuuü IV. ad Fridericum | Romauo-

situs

vun Regem ; Y beodoricum ZrchiEpiftopum Moguntinum , é

Ü i

Jridericum Marcbionen Brandeuburzen[em , ante concorda-

ueom h

ta adhuc fcripti — AVusc veró, quia per[uafum uobis eft , bac

dltari

"vid maxine pvovidere po[Je Ecclefte cafibur emergentibus , &

ss

giis alt

Reger, C Priseiper i1:

facil ad boc coufen[um. prabituror ;

quomodc

fi per *vos fuevint opporiuua Juftautia vequiftti.

maniam

sdhach

M Igitur füb prztextu. multüm inani, non poffümwus

tollere

&am przcipitanter citra gravifimam injuriam gratiarum

ynorom |

Apoftolicarum , Indulta Eminentiffimorum ArchiEpifco-

porum gratiam S. Pontificum ampli(lfimam prafeferentia

Concord

contra literam Indulti ad refervata tantüm ratione menfis

bono p

gener[liter, non fpecialiter, reftringere, in quz aliàs per

um N

CL

vulgata omnis favor militat, omnísque benigna interpre-

tatio capienda venit? Engelhard. iz curf. Bieual. fudii Ca-

fci gene

stonici lib. Y. Hit. 3. de refeript. quefl, 10. ia f. addità ratione

grajudi

3bi — cimn enuim per ea ( Indulta ) Collationes Beneficiorum re«

ducantur ad primevum fuum flatum , biuc latiorem patiuutar

anterpeyatioueme Felitu, in C, canfa s 2, eod. li,

IAtqä

53: mä

$, XV.

áx

asæ ( 0. ) ää?:

*

N zi

XV.

*

ïl:tionfy:

uidni ex hoc folo , & fpeciali cafü C-Hïcacïæf eten- Ex hoc

lum

i

: imus contra Ácatholicos Germaniz , C

oncordata ipfo di-

nofcitut

EU fre.

Nationis non ita effe odiofa, aut damnofa capitulis, aut

Concor-

d If«

ArchiEpifcopis Germaniz,

quod tamen toti Nationi Ger- data non

"elie tam

- Onerofo

itadi

maniz ab iisdem Acatholicis continuó objicitur; falrem

odiofa

II In irrizum deinceps objicient proteftantes: ante Germa.

Py, d

1037

Concordata ArchiEpifcopos utpote Apoftolorum fucceflos »is; *t

res univerfales beneficiorum Collatores fuiffe, nunc veró äj&dtüf

Yfv

Ronan-

poft Concordata jus hoc in facris Canonibus fundatum, pe-

nitüs connaturale, & proprium ademptum effe;? hujusmo-

m

'Oncordhe

di ingentes, unaniméfque ploratus, ac lamentationes per

unum hoc faris tolluntur, quia videmus etiam cafüum Ine

TM

dultariis Eminentiffimis ArchiEpifcopis Germaniz | prz

t/ur, (

aliis alterius Nationis Ordinariis favorabilem , videmus

AUAU

quomodo Bullz Generaliter reliquos ordinarios extra Ger-

maniam tenentes, hos non teneant, idem deuique vident

o m

adhuc hodie unà nobiscum, nifi plenà die folem de Celo

tollere velint proteftantes, atque ex Indultis Eminentiffi-

ararm

XEpie

morum Ele&orum clazé legunt : ht Nicolaum V, bené per

Concordata multitndinem Refervationum excedentem pro

eferentit

Je menfis

bono pacis univerfz Eeclefiz temperáffe, ita zqué Incly-

tam Nationem Germanicam juribus fibi parciüs reftítutis

ais pet

contentam prz pallicana, citius & ampliüs'Summo Ponti-

interpre

fici generosà reverentiá cedendo, faltem tantoperé fibi non

fudii C

A

^ ratlone

pra judicifis,

;

iof'um fte

: : 5- XRVI..

dentiali- Simii»

palitir

que etiam Sacra Rota ex iisdem motivis pru

contro-

1 Ac

bus, quando agebatur contra Indultarios Germa-

verfie dex

€

v

decifionem circa contre

Cï - cXionena

mæx in iimlhbus quaíftionibus

3

fias

53 XV'

Ca

SUT ( o) ERE

il äf?ivff-

declina-

vit Rota.

fias has ftudiosé declinavit per*' quanäam figuram preteri-

jj i

tionis , üt animadverfum fuit per Advocatos Curiz Ro«

DEU

manz Xaveriem Juftinianum & Cafpar. Battaplia z reffriéfa

ll

facti e jurir Coram R. P. D& "Tanario in Paterboruen. Cana«

condug

vicatiie pro Domino Petro- dlexaudro Contzen contra: D. Sfofe-

phum. Erne[ffum Stolzen n. 23. ibà — valdà itaque mirum effe

vatinet

efiit Cl

videtur, quód in auteactir propofüionihbur uumquam Sacra Rota

turs qua

"voluerit affJumere quaflionem : an Coucleviflatus *vel Protbono-

li*

dariatur uon Parüicipautium in. (xevmania, quando | agitur

f

coutra Induliariors inducat nec ue affectionem. fawove &. fedir,

haberrs:

Jféd in. conrariis decifiomibur decliuatur bec com4cverfa, que

textum ?

profectó, qi fallimur, eff indifpenfabiliter ueceffaria pro deci-

g. [rt

fiotte prefentir caufe. dein: s. 22. ulterius pergunt — cm

derebe

decifio R. P. D. Crefceutii pro eo, quod attinet. juflificationem

1777

lterarumD, Adver[arit, ad extraneas omnin quefliouer defcen-

[

,

L]

dat , vt videre eft in $. porro &'c. Secuuda veró-decifio procedit

tünquam

cum falfiffmo pre fuppofito , quod — — defenforer Petri Alexau-

dri ultro admittebaut iu bac parte jultificatas literar Mpoftoli-

reputar

gam[i

cas Jofipbi Eme/ii cLdu legere eft in eadem decifione, S. & fane,

án contn

e

. $. XVIL

expret

Rationes T, T)oftremó controvertitur

dudere :

dubitan-

uum Leneficia borum protouota-

di, anex

Tiorum uon participautium poft arimeffre , "vel. femeftre.

í

repupn

a

sadividu

capite

impetrari po[fiut ex €

pite devolulionis 2 dubitantes in co po-

devolu- ciffimüm fe fundant,

ao N

tionisim.

etrari

II.

uód excludatur omnis devolutio, quoties indu-

A g

pofünt? eitur, Gcfubfiftit refervatio ex capite conclaviítatüs; quia

[j

devolutio incompatibilis eft cum refervatione, . & admi(sá

uná, altera ceffare debet juxta magiftralem Rotz Coram

hrj

AU

Caffador. zit. de preb. dec. 8, u. 3. * 8., quam communi-

Garc,

Wa j

ter fequuntur. Gonz, ad reg.(s. &loff. I1, u. 60. 61..

€ 0f«

amEO C o o um

63

dle benef. part, 1o. -taþ. 3.:4. 8., Rot. dec. 196, 2 2. devos

ofetw.

TU

luiio autem part, 2. Receut., & optime tu Afloricen, beueficu

2. decemór. 1729. S. ueque Coram R. P. D. Miliino.

hi

lm. CMOI

IiI. Beneficia femel refervata femper fünt refervata fe-

05j

cundüm allegata, ipgitur perneceíle fateri oportet, refer-

[ e/]g

vationem cum devolutione .efle incompatibilem ; termini

( Ro;a

enim cujuscunque devolutionis cum toto genere excludun-

(2

tur, quando agitur adverfus non valentem conferre, in-

? (iigr

telligas Papà inferiorem; fed devolutio per facros canones

',S- ffdi!,

introduGta reperitur in peenam inferioris Collatoris, qui

"-M, qug

habens poteftatem providendi, negligit providere jüxta

jrodan.

textum 74 cop. 2. d couce[fiou. praeb., cap. licet. de fupplend,

tz m

negl. pral, & firmat Rebutk. ;2 prax. devolut. 2. 39., Lotter.

V'abionpnt

&de vre ben

€

*

rdifcen-

Qiiobou. £ dec. 87. u. 4s. Coram Aufaldo.

frocedit

IV. Fit inde, ut oratia ex capite devolutionis fatta,

Alektite

tanquam oéreptitió, c» fubórepiitió conceffa nullius momenti

Anful-

reputari debeat, quanquàm adje&a fuiffet claufula: fru?

.&[&HC'.

promiffo, fevà alio quevir 20do, — Quia claufula hzc adjeCta

in contrariis literis, in quibus modus vacandi 4Zij/pofiürvé

expreffus confiftit, in devoluto fatis effe non poteft, ntin-

QUOHOIIS

cludere valeat provifionem ex capite refervatiouis omninó

[emjin

repugnantis cum przdi&to titulo devolui, üt in noftris

individualibus terminis profequitur Rota /z 2, Afforicen. be-

100p0«

ueficii . ab[que o ibiz abfque eo, quàd prode[Je vvaleat F-

v Jdi«

LICI claufula | illa generalif;' rye pramtjjo, frve Alto

!5 qui

admilsd

novis »hodo in ejus fupplicatioue adjetia, perinde acfi fa«

Jiréa e[fet pro iucludenda provifione ex capite veferationis 5

Coram

ul«

£adem namque claufula taute uon eft. efficacie , ut confirmare

CE prin-

, Gare,

valeat previfiouem iuixgm juri d;*uolmiouir à D,Fgi

df &äe

ipalle

&54

Gaest o ) sv

vrgipaliter , e difpofitivà narrate ex alio diverfo, dv vepuguam-

] ofïu'fz'( l!

te refervationir ? taque jur devolutum in confpeQu referva-

Endut:

zionum Apoftolicarum nullatenüs verificari poteft, ciüm Papa

AUL

jure utatur füo, & nemini per hoc faciat injuriam , five

d

haT

conferat, five collationem beneficii vacantis differat,

J

:

Vid-öfüf !

:1

.S. XvIII.

s a

efpon-

. Dendet controverfia hac à pa&is Nanonir Germauie:

(inariost

detur af*

firinative,

& à jure ? an ProtéoNNotariorum non participautium be«

ricpa

zneficia refervata fiut ve[ervatione per[onali, cy coutimua , an

tongiard

vetó fecundüm menfes alternantes di/coutinuà, & ex quali-

ïendi fa

1ate temporis? quaeftionem hanc Superiüs jam examinavi-

g bt

qnus, & ftatuimus comiizuam, ac perfonalem refervationem

T

non cadere in beneficia Protbouotariorum. «0n paricipautium

n&ü

z

ob menfes Ordinariis indubié 'vgore Concordatorum compe-

tentes, fed altermatrve fübje&ta funt, veluti Curialiftz

(cap. II, $. X.) fateri coguntur in mentbus faltem ordina-

k

riorum Germanie, nullam fore refervationem Apeftoli-

€am circa d. beneficia protonotariorum zonz Participauuum,

II. Igitur per inevitabilem confequentiam colliges fal-

fum effe duplicem bic concurrere affectionem vel majorem

in menfibur Apo[lolisir, ac Ordinariorum cadentem fuper be«

neficia Protonotariorum sen . participautium, fed in Germa-

n

nia re&é beneficia queffiogir referuntur inter alia zezfibus

Mi , V&

alieruantibur fübjeQ&a, quz vwigore Ceucordaterum neceflarió.

aitania

intra trimeftre conferenda funt , alioquin fit Zevolutio ad €a-

lii In

itulum fecandim claram literam Coucordatorum , non verà

Propofi

ftatim recurrendum adS. Pontificem , i in cafu Paderboruem,

] (f (5*

Canouicatís poft obitum T beodori. Holter Y724. pro Camoui-

Matitit

catu Ecclef. Colleg, S. Apoflolorum Peiri e» Andree poft ma-

ii Herie

ibftat f

zam Sereniffimi Epifcbpi* Paterbornenfis Indultar

Q ext

po ,IVQ:

m n n m s

: äääa ( ) &ES

6j

T

DALT

"AMpoftolicar extraxeruut Petrur Alexander Contzen ev Tofophus

Eraeftus Stolizen , uec uon famptuofom imter fe babuerunt &-

püm 'ipa

Tlam: th*r

1tein Corai R, P. D. Crefc

*

£ulio 1737. öc fucce(fivé Coram R.

,

P. D. T auario.

*

IlI. Adeóque totam caufam per(tringenti clarum efífe

videtur, hic velut in alür alternatroe fübjeGtis dari devola-

1//!fifje:

Tiouemn ad Capitulum poft lapfüm trimeftris, liberàmque Or-

Q1771 lg.

dinarios ( ad quos fpe&tat in fubítrato, ac penitàs fublato

fittg, am

principali fundamento refervationis continuz ex capite Pro-

Louotaviatis) ex tunc lapfo erimeftri; & non anteà confe-

- At Quj

zO«

rendi facultatem habere: in Germania Cafum bunc devolu-

Yationem

LUouirbenà notandum ; atque in praxi pro Capiulir Germae

zi fands cutam cenfeo,

bt

etostoctogta K eceeieeioetoetodtaciesostieleiosheleteeh lo toeioetoelastosfo

! COnpe-

Arailte

Carvr Ill

Qtdine

Apofol

. Beneficia refervata per obitum

TU

vervorum,Commen*'iaiifum. |

lires hl-

1

$. I

x

mayortim

üper Des

amiliaritas diverfimodé accipitur ad effe&um inducen- Famia-

Germn

. ritas, fex

di refervationem : aut eft /££fa vel verz, aut Cardi

r

- Cemshett

77

salir, vel Pape: nonnunquam familiarium Pape : hic fa- ao

ecelfri

miliaritas foliur Pape attenditar. — Et(i ergo pro dieceft Leo-

1o d d

dieufi Indultum Sixti V. concedens Facultatem eligendi

Qn vera

Prepofitos ,. &Decanos reftri&ionem faciat, fi familiarer

YAYIUM,

Pape r Cardiualium ; id minimà fübfi(tit o& Concordata

Cautte

ANatiouis ; imà ex Iudulto Urbaui V111, nequidem ele&tioni

oft mo

ob(tar familiaritar Pape : ceu videre licet ex Bulla Urbani ,

i at

mc Fæ*

qua extat apud de Louvrex iz Zifferi. Cauod. circà fine

milid«

qu/fes

66

—X

-

aE o MM

qmiliaritar ficla, velprivilegiativa in terminis Concordato-

lj2 5

rum zqué minüs attenditur , fed debet efle verz, & re-

ii

fultans ex atcfuali fervitio Pape, aut formali famulatu: de-

bet effe ex mente (* deute cum veritate faCti, & fic fami-

liaritas exigit continuam commenfalitatem : Rota ;z Beue-

! d,-"]üf |

vveutaua vrfervo. Genef. Yg. Decembr. 1597. 9. 6. detc, 128

ai

Coram Seraphiuo Olivar. Razzal. part. 1. mibi fol, $87. , &

fr. fani

quidem mez; exemplificatur in eo, quód jure illius con-

Commeni

traChüs vel quafi, qui inter dominum, & famulum iniri

confenfüs

dicitur fuper famulatu, vel fervitio, a&tu fit addictus ali-

res QU

€ui honefto fervitio , atque in rotulo defcriptus: Card. de

CGP- u!;d

Tuca difr. 6. « S. de benef. DENS veró, quód vivat expenfis

1j

Papz, recipiátque ab eo vi&tum in pane, vino, & ab-

füi 9. J

foniis ad vitam neceffariis, five quód leco vi&üs neceflarii

Al

habeat pecunias & falarium , licét non comedat in illius

refert f

zinello Pafqualig. quaff, moral, jur. 16. 1, 4., Barbofa part, 3.

(amïz?f $

alleg. 57. 2, 109.

2

nibi fu.

]l. An fufficiat accipere aliquam partem panis, & vi-

i

7mi, difputant; zegativam tenent Berouf., Gomez., & Rota

rit um

xec, 42. 1. 4. n f. part, , veceut, apad Card. de Luca cz.

periturq

4. 1. 7., quia non in folo pane vivit homo$ econtra afhr-

dem etin

amant Simonctt. de referv, q. 33. 9. 22., Rota dec. 257. 1. 12,

*

dit . t

$ari.10,, Rigantius tom. J, in veg. V. Cancell. $ VI. n. 107.

rius p

cüm magls & minüs non mutent genus, fed fpeciem, &

individuum: imó familiarir, && commen]altr adhuc reputa-

tollic fob

Cad de.

*ur ille; qui affignato tinello, vel pecanià pro vi&tu uti

5on vult, nec expenfas exigere, dummodoó intuitu fervitii

aflignetur locus in tinello) vel pecunia? üt bené Pafqualigs.

p

l. cit. 4, 2. &* 3., Rigantius J cit, », 1o8., fervitiumautem

l.Su

nl

zninimé referri debet ad conjun&tionem, fanguinis, vel ad

T. Can

qtte&

inotivum ;m,ipcntis vir;ucis, ?þari.catis &«c. de quo L

xdtu

, 25

A

ää! (0)5 MSSt

4

COR

Hs & m

lib. 2. q. 32. 1. 14. Card. de Luca À eit, 9. 8., Chaci»:ïer

lltti* da

4

iu reg, Caucell, X.XX. aliór XX XI, a. 38,

t fí pj

4 lit Beyi.

$. 11

iv

; 466. Izg.

I. ähoc, ut hbeneficia fi

di Apoftolice refervata dicántur Aa exa

Wa

ex hoc capite, duo hec cepulaiio? requiruntur , u

t requi-

rugntut

cumula-

IU COf«

fint familiarer ex meute, dv denie , feu veri , & continui

X jniri

Commenfales, debent concurrere mens Domini vel Papz , dve weu

QX Gelifs

ts li

confenfus familiaris & przftatio vi&t&s, üt tradunt Docto-

Cird. de

res apud Barbofam z» /i&. V. $exti decret, de "verbor, figuif-

1

cap. ult. ,

& tenuit Rota iu Parmenufi Cauonicatits Y1. Febr,

t expenfis

& in falamautina, ( Abulenft bene-

t

0 & d-

1585. Coram Gipfio,

feceffrii

fici 9. Sunii 1599. Coram &. m. Penia ,

& im Hijpaleuft

Arcbidiaconats 20, Febr. 1606, Cor, b. m. juffo. veluti

t in illius

fijgns,

refert Rota Cor, R. P. D. Buratto in Aoinionem. Archidia-.

conatir. S. Tutrii 1615. decif. 711, apud F'arinacium tom. V,

lïs) &i

mibi fol. 269. t.

7. impre[f, Aureliane auso 1621t,

-]LI, 2roin non füfficit,

quód Papa defun&um vocave-

a T

l'uts i,

rit füum commenfalem motu proprio, aut quód rz roralo re-

X at

periatur quis defcriptus; hze enim defcriptio fola apta qui-

dem eít inducere requifitum zezti, fed non denir: Rot,

57.1,.12,

dec, 35. 1t. fin. Coram Emerix. Jun. neque etiam motus pro-

].1.107,

rius Papz, etfi

relevet ab onere probandi ; tamen nom

cem, &

ubi i(ta eft in Contr

tollit fübítantiam veritatis ,

griumä

C pl

Card. de Luca dif. 108. , 4« de &enef.

ia u

p fervitti

s. HI.

lualig.

perfluam effet hic recenfere veror familiarer ,

feu £oit- Requifi-

upilistt

E Su

tum dert-

menfaler in fpecie, de quibus Rigantius tont, I. 44 Yeg.-

1

&at aCtua-

ti:'imper.;

, vdad

IV. Cancell. $. V. & VI.

totum enim negotium facillim&:

» ]em defi«

) Lottef

Anentis &. deniir

s;9

rf:quifitoruw

À

: gnatug-

A

äsxge;däcur ex bono intellectu

z

48

as Co ) NRSS

»em

mihi dubium eft? a» commen[alirfit, qui recepiur iu fer vi-

j

"I.ä& üs 9.

"

o 1

jWum perfonale domipi, mou tamen attu -victum in pane, e

«jitto.,. ul aliis ad vitam neceffaritr , puta falarium recepevit e

s ?

|

L]

Il, Ante refponfionem ad i(tud dubium, füppono non

requiri, ut fervitium (it quotidianum aut continuum rz/Hicé,,

g

IW[/U; ] !(

fed civili modo, ita fünt veri familiarer, qui S. Pontifici in-

ferviunt vel alternatim Per Hebdomadas,. vel folüm tem-

fionet F

lixatio;

j«

poribus muneri, quod exercent, convenientibus: cüm

de effentia familiariiatie non: fit,, quód quis (it femper apud

editzpet

1-6. 1j,2s (

dominum, fed fufficit apticudo ,. & habitualitas ad aCtum,,,

& o

quód quis. fit promptus, & paratus, quando Domino pla-

cuerit eo modo,, quo aqua dicitur quotidiana, licét quo-

tngir

tidie non hauriatur, dummodo apta fit, ut quotidi& haue

tamen o

viri poffit L. foramen, 27. ff. de fervit. Uidan.,, & fi Papa

3 tnel0

pateretur, ut.qui quotidie füis expen(is comedit, nunquam

W

2Qu ferviret, nihil detrahit familiaritati : GCard Tufc. in

4

slaruitit

vverb, familiaxer. coucl.

/f. 72 9. 18 * 33. ,. Rigantius 7. cii,a

X

ples j

IIL Ne tamen ex hoc inferas, veram efle familiari-

& fapii

*atem.,.fi non.comedat ,aut nunquam in menfa, five expene

ni, & &

la ia

fis Domini;, nam lata ef$ differentia utriusque, five eninz

inferviret quis aCtu,, vel nunquam ? nmon deeft reguifitum:

sionen. A

ex mente ,. vefültans ex contrattu,. vel quafi; econtra alte-

quz etit

zum,requifttum.ex. denterequitit,. quód quis comedat ex pez»-

proinde

fic Domini,, & fic ad (übftantiam hujus requifiti, & ad in-

fj Drobat

dueendam.familiaritatem , (eu commenfalitatem pertinet füb-

utis, Sim

miniftratio. panis,. & vini, ac aliorum neceffariorum,,. fi--

240

qut; ad. priüs. requiritur addi&tio: formalis fervitio: aCtuali..

, Wt

quod concernit perfoónam S. Pontificis, vel perfonz cultum:

batioem,

snediante contraCtu;. ita.eriam: ad' pofterius. requiritur fpe-

Gif,— QUBG

sjalis defignatio neceffárionum,. vel. in. re.,, vel in p

ecunia:;

ficaufan

: äümy

as

aem C0 MO

$9

It n

äu-mmaoä*o ftet penes ipfi um familiarem , feu commen[aiem ,

an locum in tinello occupare , vel fubmini(tratis uti velitz

feciis rion erit veré commenjalir,

*

Doonomn

aritatem veram, ac

IV. Igitur ad conítituendanr famil;

lm if

aeommen[alitatem 1ndifputabiliter requiritur affignatio. loci i

tf

tinello, feu expeujarum , lic&t pofteà ferviens non exigat pen-

olm tem.

fionem, f&u non occupetlocumin tinello, quz liberalis re-

üs; Cüm

laxatio, feu donatio penfionum nom obftat familiaritati adi

pf aptd

tradita: per Gambar. & IMeuocb. Pafqualig. quaeft. mor.. jun.

m *&aum9

I6. s,24 ($?' 3. Sicut etiam continué dome(tici: familiares ,

Oming pl

& commenfáles. adhuc inteliiguntur vivere illi , quós con-

licét quo.

tingit aliquando abeífe pro negotiis gerendisz üc Do&tores

Xidie Ditie

