Hf354_qt-3

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

DISCEPTATIO Ill

JURIS PUBLICI ECCLESIASTICI

CONCORDATA GERMANLE

DE

RESERVATIONE BENEFICIORUM, ET DIGNITATUM

EX wALITATE PERSON/E , OBITU TAMEN CON—

TINGENTE IN CURIA

AUTHORE

JOANNE GEORGIO SCHLÓÜR,

NENTISSIMI AC CELSISSIMI ARCHLE-EPISCOPI ET ELECTORIS

DOCTORAT. THEOLOG. CANDID,, J.U.L., EMI.

MOGUNT. CONSILIARIO ECCLES

PROFESSORE JURIUM

PUBLICO ET EXTRAORDINARIO, IN HOSPITALI ELECTO

RALI AULICO ET MILITARI AD S. JOANNEM

BAPTISTAM PAROCHO,

-

MOGUNTld:,

Lmerss & Impenfis Typopraph. Ele&. Privilepiati Hofp, Sti. Roch:,

per foan. Leonard, Ockel , 1765

p Md

Ten

f

ä

i

W

8

ä

g

ELENCHUS,

[

i

5

'"CApuT L De refervalione beucfuiorum , dv d grzzmtum per ofitum

Ri at lpeti

—

z

Cardinalium z

*2 CL Es ufv

-

Àf

Capur lL Per O£itum Qþ*ïaalzum 4

j

æ:————.*x

€——

ä

r

CAPUT IIL. Afee. snou verorum Cammenþ[mm i Curia Romana

decea'mtmm.

[ R

LN

;

g;

f::

RE

j

ä

ll

&X A

Rïz

CAPUT 1.

j

ä

)&.U;

aQSt ) . C MPSE

D

CAPUT I,

:

De Refervatione beneficiorum & dign. per ob

itum Car&*:.;

:

$. I. Tenor Concordatorum quoad paffüm concernentem,

$. II, Refervatio localis & perfonalis quomodo differant?

$. IIH, Differentia refervationis in Extrav, ab illa, quae eft Concordat

e

$, IV. Quando beneficia per obitum Cardin, vacantia , refervata fint ?

$, V, Cardin. ortus & progreffus jam denotat per obitum Card, in cons

cordatis intelligi obitum in Curia,

$. VI. An referventur Ecclefie etiam

P? iten

$. VII. Refpondetur negativé.

| Cathedrales aliás E*Ie&ifvæ?

« VIIL !nterim folet peti; & concedi Indultum eligendi,

$, IX. An & quomodo refervatio d. teneat fede Papali vacante?

$ X, D, refervatio per obitum Cavd. eít diftinéta à refervatione officialium;

$. XI. Cardinales Indultum habent conferendi certa beneficia.

Ra

$. XIL. Conferunt in germania, etiam fer obizum Card, vacantis,

CAPUT II .

De refervatione per obitum Officialiam,

3R

T. Refervatio beneficiorum per obitum officialium,

IL Aliaeít, quàm quee legatorum, thefaureriorum &c,-

IH, An ifta Officialium etiam fit perfonalis?

$. IV, Verior eít fententia Negativa Germanorum.-

$. V. Àn verba videlicet Fice-Caucellavii Camevaii

M

rativé, vel reftrictivé ?

50. fgmenda fint decle-

:

$. VI, Rationes decidendi.

VIL Recen(entur Officiales, ac preefertim Notari

i, enrümqäïe Origo;

VIII, Beneficia Prothonotariorum quinque adauctorum non funt re-

fervata,

IX, An Prothonotariorum non parücipantium ? rati-oneä dubitandi

X,R

" ponuntur.

:

ationes decidendi pro

| nepativa.

AT,

XI. An etiam quando vacant beneficia in men(e Apoftclico?

ä

XII, Vero fimilius Indultarii germanig illa con

ferre poffunt etiam ia

: d. menfe Apoftolico.

A »

Sor

——

TY

3

4

&ää)O(ää

m

$. XIIT. ("ontrar:æ oppofitienes,.

$. XIV. Satisfir his oppofitionibus.

$. XV, Ex hoc ipfo dignofcitur Coneordata non effe tam odlofa gerthac

nis, üti objicitur ab Acatholicis.

$, XVI, Similis controverfie. demüonem in favorem Indultariorum decli-

navit Rota,

$, XVII, Rationes dubitandi , an ex capise devolutionis d, beneficia i impe-

-trari polfint ?

$, XVIII, Refpondetur affirmativ?,

- CAPUT Il

De Beneficiis rcfervans per obitum verorum Commenfalium,

$. I Familiaritezs, feu commenf'a itas,

$. II. Ad eam requiruntur cumolariy? mens, & dens,

$ III. Requifii'um dentit importat actualem defignationem vi£tüs.

$. IV, An parenthefis ante verbum videlice? usque ad verb, ddcriptorum

fit in originali, & aliquid probet ? .

$. V, An refervatio benef. verorum commenfalium fit perpetua?

$, VI, Rationes Qubitandi; feu fententia negans extingui 1e£'ervanonem,

ceffinte commenfálitate.

$ VIIL Sententia affirmíans, extingui refervanonemd ceffante familiaritate:

;

$, VIII. Refpcndetur ad argumenta $, VI, allata.

$. IX, An fede papali vacante , beneficia familiarium refervata fint? ne-

gatw a tuetur.

&. X, Annon ceflet refervatio poPc collationem S. Pontxficxs, fi provxfus

poft obitum $, Pomxficxs pariter decedat ante captam pofïefïio-

nem?

$. XI, In terminis Concord, ficta famxhamtas ex Coq/i:tutzorze Pauli 111

induéta nihil operatur,

€. XII, Quousque beneficia ger obitum Card. Ofic eg Commenf[alium refer-

vata maneant refervara ?

$. XIII, Eatenus tollitur pravamen XIX. xllorum Norimbergenfium cen-

Hu

o VE u- "

tum gravaminum,

$, XIV. Ac tandem stfignatur ; in quo diffentientium error fe fandet,

. CaruT L

D ÉEÁ

lRUE

I

IU i

m

——

p———

——

cumlIlmAT

—l

3-

— A

I

qae us

W.

E —

'-..

E

Q — — o

d

l—

Im

EL

N

lIl

m XS

E

Á

ag

EL

m

u

Ed

T:..'

n

-

--

'(M

NY

S

RC Nh»?

YR

— — — t

A

Cs

t

Y R—

1

$m

N

:

P B

£

—

Y

—

z

r ETA

—

æäl;ïz

It

TEU

Ed

[——3

L

[——

p

—

donn

E-

-

um

—— . N

r

z

R—MUWLUS

m

"-'—"

VE

——

z

oA

... t

C

m

a ——

[em)

Y

D

i.

m

E

EM

—

Füm dedt

E— 62

B

d

(

j

æxxäæ

N

z

/

9//

-Q

; TMM«

[t—

—— o

AT

[

RAT

.

äï,!

tD

p2

rE A E.

iImm-—

p

zr-—1

EL————

o

—— —— —

eEE —

Á

Em

EE

IU EE R LE

M m

(ci inpe

hlitm,

|CaruT L

' Beneficia refervata per obitum -

(

1077

Cardinalium;

j

$. L

VatiOnert,

&o

z Tenot

m

A

2f

Ic*end*dm; aliquid äfe ref'c'fvatïone Apofto

: Concof-

vhéritte'

lica,. ad textum Concordatorum, qu

i

1

j

Z

ER

dïætommæ

]75

!

talis eft; — Eziam per obittum Cardinalium

(n ne.

ï

jl

(

$

ejusdem . Ecclefue Romanee aut/ Officia-

;

i

j provilüg

(et2

l

lum ditle fedir quamdiu. ipfa. officia

j

(

x

atfualter 1enebuut -"videliees Ficecam-

pofleto.

»————

^

2 DAT

cellarii Camerarii feptem | :Notariorum

Buj 11]

Auditorit literarum. coutradictarum. éy

Apoffolici palatii. caufarum. Auditorum. Correctorum. centum

m tefete

é uniur Seriptorum literarum Apoflohcarum d viginti qua-

fiom cett

tuor Peeuitentiarie prefate fedu. dv "vigmti quinque Abóreo

viaterum nec ao "vererum Commen[alium uoftrorum. &* alio-

fondet,

Epitapbio

XAPUT. J

T2m 'wgmn quinque Cappe(laggr

um fedif' ejusdem in

3

de[criptos

?

[

&OSS (o ) NMM

Üi

defmþtoritm & eliam quorumcumque Legdtomm- Jeu. coltetto-

)

rum ac in Ierris Romane Ecclefie Re&torum e d belaurario-

(

rum Deputatorum feu. Mifforum batteuus "uel. deputandorum

&

aut mitiendorum impoflerum nunc oacantia ia auteavacatura

ubicunque ditios Legatos *vel colletlares (eu Redfo-

res aut ti'yg/äzumrzfo: antequam ad Romanam Cys-

viam vedierint

D

]

fs uenerint rebns. eximi eontage-

.rz'; ab .lyzmgm

4

o

fll

s. H,

E

Refetva-

H

tio loca-

lis ,

&

F It

aque oportet pauca repetere, quíd fit re&þvatïo pef..

C

erfona-

fonalis, quid localis, antequam quzramus , ntrum

f

refervatio Cardinalium Offlcialium, nec non veroru

m Come«

S

zmodo

$, quge

J

menfalium, fit ratione loci lecalis

, Vel ratione perfonz,

t

differant, ag folcfl pcribnahs?

&

II, Localis eft ratione locí fic dita ,'/q?u-ïa .necrafionc

perfonz , nec ratione beneficii inducitur, fed ob vacatio-

f

nem in Curia per obitum naturalem, vel civilem; proin

g

refervatio hzc e(t eventualis & difcontinua, quia poffünt

N

extra Curiam decedere beneficiati, & illorum beneficia non

vacare in Curia: Cardinal. de Luca ei/fc. 7. &. s. de &enef,

conf, difcep

PC

tatio jurir publ, Ecclef. ad Cogmrdata aermanie

1762. edit. cap. 1, per totum.

III. Econtra perfonalis e(t fixa, & contintia ex quali-

tate perfonz , vel non fixa: prior eft quandocunque, &

ubicunque pofleflor decedat five.in, íive extra Curiam

mtraque hzc perfonalis dicitur cateris refervationibus di«

gnior, atque infurgit ratione familiaritatis, vel ratione ad-

ää

Car-

mniniftrationis, qyide Regul, V. ancell. de Collettovibur,

dinal

KRT ( o ) a&SSN

7

vl

L.

dinal. de Luca Zifc. 3. z. Xo. d* 1. de benef, |Sicut prior

ab obitu vel in Curia velextra, ita poíterior in terminis

a

Concordatorum dependet ex perfeverantía in aciuali offi-

cio & fimul ex obitu in curia conf. cap. IE, $. 1. & 1LI,

:

ïza

$. HI.

Tf.

*

vim Exirav. ad Reg

i

(men indiftin&é officialium beneft.

tia refer-

Differeü;

—I. F

cia refervara fünt : in conicordatis veró limitatar hoe —

vatignis

BenediCtas XIL ;5 Exerav.

quamdiu ipfa officia a&fualiter tenebunt,

ab illa,

&xirav, ponit abfoluté commenfaler Pontificisz Nicolaus V.

uc eft

4

in concordatis numerat veror Commeu[ales viginti quinque Conor-

NI

Capellanos fedis ejusdem in Epiraphio deferiptos, viginti deerw»

Tl«

quinque Abbreviatores, feptem NNotarios; cüm ramen il-

^

lorum fint plures Species üt infra dicetur3 jam vigore Ex-

travagantis , omniahujusmodi generis Notariorum bene-

ficia refervata funt, non veró in vim Concordatorum, per

Extravagantem refervantur beneficia etiam . vacantia per

(«

ii

fufpenfionem muneris confecrationis, non in Concordatisz

lures dabimus differentias per decurfum , interim vide

j

1

Schmaltzgrueber /i6. 11I. z. V. de praeb. s. 282. ( fea,

Leopeld. Pilatum O

^

f:gm. jurir poutiicii ZIZ 1 V. i. VIE

4

$. 464.

se

Ij, Explicationem ho

rum ofïïfciofuh'i omnium fedis

:

Apo(tolice , qux tam Benedi&us XIL ;; Exrrav..quàm

Nicolaus V. in Concordatís recenfent in minore numero,

& qualitate, vide apud Gomez i» prazm, Reg. Cancellarie ,

Rigantium a4 Reg. 1. Cancell. $. IV. "Tom. 1, fol; 94. . 45

é feq. qui cun&ta erudiré tra&tando extra materiam Cone

cordgcomm in plurimis æihi otium fecerunt,

$, iVQ.

SNSP ( o ) RRST

$. IV.

qüï fi

Roma

Quomo-

eneficia igitur Cardinalium SanGtz fedis tum per Ex-

Senat

&do Bene-

I.B

ficia per

travagauitem ad. Regimen, quàm per Concordata Na-

vas

obitum

tionis fpecialiter ac literaliter refervata funt? conf Card. de

[ticof.

lium va-

Cardina- Pe

tra in Conft, Apofl. tom. V. p. 18. à 21. 22,

enit

cantia fe-

fervata

II, Atque indiftin&ié refervantur talia beneficia fecune

Tufit

düm literam Concordatorum , five ante, five poft promo-

(ici0

fmt. :

'Thomafin. 4e

tionem ad Cardimalatum fuerint obtenta,

qi 4

benef, p. 3. lib. 2 cap, 38. . 11.

Rigantius zom. J, Reg. F.

QLOS

Canucell, S, 1V. s. 7.cum aliis ibi plenà manu relatis, fic

tit, 2

Clemens Xl. anno 1715, fexto dus Julii anno XIIL Cano-

l

nicatum Cathedralis Salisburgenfis vacantem per obitum

TA

Philippi Cardinalis de Lamberg contulit Francifco Aloyfio

vd i

de Lamberg ceu refervatum per obitum Cacdinalis, Aít

hii

IIL. thefis hzc. procedir, fifermo fit de beneficiis,

(tii. *

& dignitatibus modó Cardinalis 2 Curia decedat, & digni-

lear

€ates non fint Epifcopales; quia ex mox dicendis appare-

trilt

4

bit, beneficia vacantia per obitum Cardinalium in quocun-

M

ue alio loco contingentem , & extra Curiam , etiam non

vacare in Curia, dignitates veró Epifcopales, five majores

alternative non fübjeCtas, femper, & in omnibus cafibus

primï

üt ff

:'fp:&avc ad -l'ib-cmm Ele&ionem Capitulorum. videS. PT.

üt C

Chni

!

$ v

forcicr*i adï

)uc ratione o;bnox.ïfa

bas?

Carinz- , Deneficia Cardinaliam

]ium or-

H

d

fant. refervationibus Apoftolicis, quàm reliquorum

tus &pro-

*

M

reífus

familiarium, cüim Papa Cardinalium opera przcateris fa-

Car

jam de* miliariffime utàatur in Curia « nam S. Rom. Eccl.. Cardina-

notat per

ICE,

tv

obitutn

IN

lium knomine veniunt Eminentiffimi illi viri Ecclefiaft

aui

MESE (00 ) MP

$

qui five ex Cleró feculari ,

five ex Regulari affümpti, cüm

um ia

fïfæräwæw

Iy.

Romano Pontifice fupremum aliquem Eccle&z Catholicz

Concor.

datisin-

N

Senatum conftituunt: quoad rem fi Eminentiz preroga

. i

tivas excipis, Cardinales feu fenatus ifte virorum Ecclefia.

te:lï.igr o

bitum xu

fticorum Jam à priniis Ecclefiz fxculis Romz viguit, tunc Curia,

enim confultum fuit caufas majores, & magis arduas, üt fue-

(f«

1

runt Hareticorum , Appellationum , Romani Pontificis ju-

dicio committere, quibus difcutiendis in adjutoriun: uti«

d

)0

que adhibuic Romanum Clerum , vel faltem ejus Primores,

quos nunc Cardinales dicimus, P. Zech. Hierercb. Ecch.

(i

IQ«

tit, 24. de Cardinalióus n. 271.

I Cardimalitius ifte titulus diQus À cardine (que

um

vox pracipium fonat, quàd (int Cardinati, id eft inferti,

rf

vel annexi illi Ecclefiz ) jam ante tempora Gregorii M,

fuit in ufu, Pelagius enim Gregorii M, anteceffor diff, 24.

lj

nguit à Cardinali . feu ti-

tan. 3. vilitatorem Ecclefiz ditti

j

tulari ejusdem Epifcopo conf, Clar. D, Georgii Eftor Dia«

[f«

iviba de Cardinali impubere cap. 1, de Car

ü]s

Y

dimzlääw ex. fen-

ieuiia Pontificiorum S. 1. & Jeq.

W

1

III, Ex quo illud perfpicuum eít, quód Cardinalis

QUs

primis temporibus fuerit Clericus Ecclefiz fic adícriptus ,

ut miinifterium quotidianum illi prefter ceu. incardinatus

üit Cafar Baronius Card. tom. V. anualium Eccl; ad annum

Chrifi $77. S. 66. col. 432. Don Rocchus Pirrus Ab-

bas Netinus & Hiftoriographus Regius in di/quifitiome de

n

Or [. CQ

ii

Eletlione pre[ulum Sicilienfium S. Y1. col. $3. apud

€.1, & probat can. Janéferum camomum dift. 70. igitur

fi

Cardinales S. Pontificis familiares funt fpeciali ratione, quia

(

devoti, affixique Ecclefiz Lateranenfi, aut üt Leopoldus

&

(d,

Peutif. lib. L. 1it, 22, phg. 104, Cardi-

qui

Filatus ait ori£. jurir

naiae

$o

$r ( o ) RKRSM

nalatus habebatur

)

pro benc&bio , À quo refidere bp*orte*-

bat ad latus Papz.

man

qe

IV, Erenim tempore Gregorii Magn*i*no-n» diceban-

nf

Q

n

tür, nifi urbium Episcopalium, feu preíbyteri , feu Dia-

(ilio

coni Cardinales, licét pofthac etiám ruri con(tituti fint ti-

fi

0 &

tuli Cardinalitiit Econtra tamen Cardinales Epifcopi ante

&o

faculum VIII, Romz commemorantur nulli przter Cardi-

nales presbyteros, & Diaconos, fed fzeculo VIII. fuerunt hi

g n

Epifcopi Cardinales ex antiquo rituali libro Ecclefiz: Ro-

1m

inanz Cooperatores, &c Collaterales Summi. Pontificis,

lu

i

E

quód ejus vice Pontificalia exercerent. munia hebdomadá

quisque fuà in Ecclefia Lateranenti tefte Anaftafio . Biblio-

hi t

21

'hecario in vita Stephani HI, qui fedit anno 768, apud Co-

letum. iomo FIIL eonciiorum col, 473. . Hic flaiuit , ut im

NMMIS

n G

emaui Dominice die à feptem. Epifcopts Cardinalibus behdoma-

ei

dariis , qui in Ecclefia Saluatoris ob[ervaut miffarum [olemuia,

Ed

iot.

Juper altare B. Petri celebraventur: illutratar hoc ex. B, Pe-

tri Damiani //&. 2. epif£, 1,. INam Ecclefia Lareranenüis eft

am

!

WU

at

prima, & princeps omnium orbis Ecclefiarum, ad quam

pietatis ergo advolabanr fideles ex longinquis etiam . Regio-

H

o

(l/J (

mibus, in qua facra myfteria celebrabat nemo, ni(i Ponti-

fex, & feptem ill. Epifcopi, qui proin di&ti fant Epifcopi

& d

Cardinales S, Joannis Lateranenfis, fcilicet adhoc munus.

Diad

aflumpti funt ex Metropolis Romanz füffraganeis propin-

pra

quioribus Albanenüs, Oftienfis, Portuenfi

Y0i

uv

14

"T'ufculanus, Przneftinus & Sabinenfis,

s . Rufïinæ :

fcrip

WT

Necrelevat, quod feculo VITL titulus Cardinalitius

YY

AMÁ 1

omnibus Epifcopatum , parochiam vel diaconiam in orbe:

H

chriftiano, in titulum & non in commenda

m poffidentibus

ceffa

fus;i: commubis ,.

conícquenter ngllum pro reíervatione

k

U.

1

&

Apoítoe-

*

m

äää € 9) M&

LE

Dütte.

Apoftolica fandamentum fternebatur: nam Pbifcopi Ro-

mani Presbyteri, & Diaconi Cardinales, aliis tamen fem-

ïc&hm

er eminebant, & tales quafi antonomafticé dicebaatur.

i D

confr. cau, 4. & dift. 79. qui re&é Stephano, III. ex Con-

fint tj

cilio Romano adfcribitur contra '"'homaffinum in. Holíte«

Jl anle

nio attribuentem Stephano IV. medio fxculo pofteriori,

Cudis

& contra Eftor 1, cir. $. XXP., lit. g,

"ünt hi

.V, Lentis itaque propre(fibus Cardinalium

: Sefiatu,s

2 ls.

in eam, quà nunc eft, dignitatem evettus fuit, ac Colle-

1tci,

ium hoc cum veteri mulrum diffimile Boebrer in jar,

omadi

Ecclef. li. 11I. tir. V, $. 16. P. Grebner. de flatu Ecclefue

Billig.

ub Carolo M. part. 1I. $. X1V. lit, a, W. tertio,.. Ecenim

d (j«

Seculo XL, Cardinales Epifcopi cum presbyteris, & dia-

T 17

conis in unum Cerpus coaluerunt, ceu patet ex a&lis eleCtio-

TM

1lLí

M.

nis Gregorii VII, , atque cum Romano Po

fice füpremum.

A

Ecclefiz fenatum conftituerunt. Confr, Natalis Alexander

0 Circaà

3 De.

tom. 1V, biffor. Ecclef. Eftor . 0. $. X5 v XIH,

nb ef

cüim unum effet corpus ex tribus ordinibus Epifcoporum ,

quim

presbyterorum, & Diaconorum facilis füit paris honoris

tpio-

iis omnibus conimunicatio ad tradita Card, de Petra zom. £,

Ponti-

ad conflit, un. Soannis X V. fatt, un. n. 18. ut proin fzc, XL

& duobus fequentibusCardinales Epifcopi, presbyteri, &

yicopi

TUnus.

Diaconi aliis Epifcopis, & Primatibus atque Patriarchis

praferri, atque ante ipfos in publicis conventibus federe

fopit-

voluerint tefte S. Petro Damiani , qui vixit feculo Xl. &

lfüWï

fcripfir ad Cadaloum Parmenfem his verbis : qwiZ tiói de

Cavdinalibur videtur. Epifcopis &c. e. Eftor L cit, $, XLér

if

ALX V. dixi preferri voluerunt feculo XT, éy duobur fequen-

| orbe

i/jur, non enim dignitas hzc erat ftabilita & firmiter con-

Qtibus

ceffa; equidem in Concilio Romano anno 1059, Epifcopi

atl

teri &t Diaconi Cardinales anté Archiepifcopos' &

jultte

?rssby

"

Ehi[cos.

N

12

3&5* (5 ) RESM

V

Epifcopos fübfcripferunt, non tamen anno 1196. tefleBaro-

ione

nio ed euudem auuum N. ult. ubilegimus Romz fa&tam Eccle-

fil V*

fiz dedicationem , cujus infcriptio declarat primó, qui af-

t il

füerint Archiepifcopi, dein qui Epifcopi Cardinales, poftea

A /

;() .M«

D

qui Epifcopi alii? de hoc vide "homaffinum Pet. & Nev.

ligi

Ecclef, difeipl. p. 1. lib. 2. c. 113. 2. 3.,. Fleury daus ler

MM

difcours fur PHifloire Ecclefiaftique a Parir 1724.. quatrieme

i, 22.

difcours p. 357.,. Eftor. 4 cit, $. X XIV. ubi legationibus

Ü

m

Apoftolicis adfcribunt, quód Epifcopi inopini affüeverint

;l

Cardinalibus etiam presbyteris & Diaconis concedere ho-

(atdit

gitit

noratiorem locum, etiam tunc, cüm nullam legationem

Cani

exercerent; caufas quinque enurerat P, Zallwein Jur, Ecdi,

D

1

tom, IV,, q. 2. cap. 2, $. 1. cirea f. p. 115. v 116,.—

(criba

gt

VI. Multum dignitas hzc in Hierarchia Ecclefiaftica

tempore Innoc, IV. (tabilita fuit in Concilio Lugdunenfi

fitts

1 & i* fxculo XV. authoritate Eugenii IV. confirmata

e

.

Mu

adde Spondanum ad arzz. 1440. z. 31. "Thomaflin, 4. cit,

Cauttif

£. 114. Z, 1, Card. de Petra 4 cit. z. 23. é7 feq. difputatio-

adut

tiótt à

nem habuit Archiepifcopus Cantuarienfis renuens cedere

Archiepifcopo Eboracen(i purpurà donato: Cerdinalitiam

lertri

Eminentiam füccedentes Romani Pontifices te(tatam volue-

kt o

runt fplendidiffimis infigniis ac titulis, de quibus vide Ga-

Epift

brielem Wagenfeilium :z dif/ert. de legato à latere vuigó Óes

Thon

Dab(t Faclotwn in Altorfina Uurverfüate 27. juu, 1696,

Verhs

ed. uumc re unpref. 1751. ,. P. Zech. Hierarcbia. Ecclef.

"o

ait. XXIV. s. 276. (* [eq. ; ad rem noftram infervit,

:

quód quondam Romz Galerus purpureus manibus Ponti-

exit

ficis traderetur, nec ante Clementis VI. tempora mitteba.

tur, velut hoc recufavit Joannes XXII, interpellatus à Phi-

deci;

uT

!igpo,chc Galli?. Rainald, JV, 29.

VI, Con-

"-

15

!eBam.

VII, Confideratis itaque omnibus manetpro refervas

iiieche.

tione hàc Apoftolica apud fedem

& in Curia illud Euge-

Quaf.

umentum: quemadmodum ait ;

Chriflo con ver[auti

nii IV. arg

Doea

in gerrir a[fi

Wlebamt Apolloli , tta. etiam. Cardinalium. cetus

" Nin,

Apoftolicum veprefe

uians Collegium corem Papa affifferer : ve-

(l l

liqui verà. Epi[copi ubique. diffufi ,

Apoflolor veprejentaut . a&

d

predicaudum pe

r orbem miffor: van Efpen .

E. U. p.t,

Onibus

fi difciplinam inquit, & fex cire

li. 22, C. 1. 4. 31. obfervat:

Vetint

citer feculis flabilitam expeu

damur, -videbimur precipuum

f& hg.

Romanso Pontci im ne-

Cardinalium $. R. E. officium effe ,

tionem

gotiir gerendir confili

*

e

o, Q opera a[fiftere,

aique ex boc capite

Ed

Cardiualium eminenii

am alque dignitatem.

precipué ,

nze dicam

d* quidem Leo LX.

unicà fuiffe de[umptam c confideratam ,

fcribeus a

4 Micbaelem Patriarcbam | Confla

utinopolitanum s

*Gaüica

vdine totum vegitur offum, ita im

onenf

cium edixiffet , quàd, ficut ca

Peiro, r ejur fuccefforibus

zolius Ecclefue difpouatur emolut-

[Dàta $

menium, mox concludit: un

de d Clerici, ejur Cardinales. di-

, À l,

ceutur , Cardini utique illi ,

quo Célera moventur s viciiut

Qtatig.

adherester, ltaque jam uou ab intitulatioue ,

aut in cardinas

tdere

aler oota'vit Leo,

fed à majori ad-

tione alicujus Ecclefie Cardia

TAE

bereutia Romauo Pontifici , binc c [uo

idem tempus Laterae

VOlUge

" Rursüs Eugenius

IV, in fua

les Poutificis dici ceperan -

k Gt«

Epiftola ait, Cardinales effe v

elut membra fedir Apoffolice

2 06

"''homaflinus Z, ci. cap, 114. 9. T.

& cap. 113. . V. refert

1696,

Verba S. Bernardi — veziamus a

d Collaterales d coadjutes

Frtli,

*

rer 1uos , bi feduli iibi , bi iuimi funt.

etYit,

to, quod

Pontis

VIII, Pr(;ptcrea Juh'usllï. anno I1553. in decre

abfoluté

ttebas

extat impr

effum poft ejus regulas Cancellariz ,

declarayit ,

beneficia Cardinalium longé potiori jure com-

j hi.

vatori

-i.s Cancellariz loquentibus

prehendi fub rcfgulis refer

3

C0

Y4

aEPE o MURS

"a

de beneficiis familierium P

ape tefte Rïgaritia tom. I. in/ Re-

(in2

Eul I. Cancell, S. IP. 5 27..—

u ial i as

jus à

IX. Itaque non poftremum obitüs in Curia argu-

jnit

mentum mutuatur ex €o, quód S. Pontifex operà, & con-

a

filio Cardinalium adjuvetar ; eosdem habeat fibi magis ad-

fem u

harentes, ut in gravifimis Curiz negotiis ab ea fecundàm

reltit

naturam officii , &c Cardinalatüs divelli nequeant. Gam-

ram!

bar. de auctorit. legati à latere lib. $. ttt, an legatur poffit plu-

auf

ra beneficia um . couferre u. 227. Gc alii apud Barb., in cap.

05.

bone memorie 3. de pofiulatione s. 4— tenentur Cardinales

vetst

refidere in Curia apud füummum Pontificem, quod eft In-

&d

nocentii IIL— eorum officium eft affiftere Pape, & dicun-

frilt

I

&ur unum corpus cum Papa, ficut Canonici Ecclefiz Cathe-

AW

it

dralis cam Epifcopo, . Hoftiens, z cap. antiqua de prrvile-

Rn

i. Marbos. loc. cit, ( 4, 9. — ib0I — praptefäaï multi Dotforer

J

fcribunt Papam fiae Cardiualium Confilio ardua negotia tracta-

D

ve uon debere, — Cloré apparet ex Avifamentis Conftantiens

a

fibus cap. II. obitum Cardinalium contingere in Curia fic

fexa

& don aliter ibidem vacare beneficia eorundem —— ibi —

liet

item quia id officium dominorum Cardinalium efl fummo lonti-

T

ficiy cut unirverfalis [ollicitudo Ecclefue Dei commiffa eft ,^ fecun-

iW

diun fuar. parter affiffere & in agendir rebus. confüium. dare ;

ia

Cujus occafione. *uero finuliter continget ip[os mon

(htis

|

aift in Curia Romana decedere , €9 ex eorum de-

obitu

"d

ceffu [ua beneficia mon nifi ibidem -vacare.

(ui

af

— .X Sed quod notobilius eft, tituli Cardinalitii quon-

teffer

dam in comparibiles erant cum aliis Epifcopatibus, feu be-

énd

neficiis usque ad Seculum XV. Rituale anno 1338. edirum

int

tlf

tefte Leop. Pilato /, ciz, p. 104, prefcribit confiftorium in-

xid

&9—

Ki9

&lici feria 'IV,» QQatngz' c?mpo.;.;,um ferià VLin fQTi;qconfi

É

RY

13

86

$* (0o) M

D D.

zio creabantur, fabbato fequente. piiæïä.ïïcaääntïzr', atque ot-

dinabantur foluto priüs vinculo aliarum Ecclefiarum, qui*

bus alligati. Sic Urbanus IV, Szculo XIII, anno 1262. ad

a.

M

inftantiam Regis Galliz Ludovici IX, quatenus $, Pontifex

o5a.

pateretur Archi Epifcopos Ebraduneníem , & Narbonene

Indim

fem unius adhuc anni fpario in gallia demorari , conftanter

Gam.

reftitir, pratexáitque incredibilem quandam Ecclefiaftico-

fl

rum negotiorum molem. Raynaldus aZ a7.1263 N.45. Tho-

i (4),

maflin, p.1. /i2.2.

Cap.Y14. 9. s. Gcpart,2.lib.3. cap. 33. AN. 2.

dindes

& s. in CC. Lateranenf(i V. Leo

X. Bullam promulgavit ad-

eltIn.

versüs Cardinales, qui pontificem fraudant folatiis, confiliis;

IU

& obfequiis, quz przfentià füà praítare poffent. . Con-

:

licavit Paulus III. & Recentiüs Innocentius X.

Cahe

fimilem pub

Yhylee

anno I646, hinc etiam tres

Ele&tores Archi-Epifcopi Ro-

»rtr

mani Imperii Szculo XIV. oblatam ab Urbano VI. purpu-

a.

ram recusárunt, licét Ecclefiarum fuarum adminiftratios

itferts

nem in Spiritualibus, & temporalibus, quoad viverent ,

Iria fie

eis etiam non petentibus conferváffer indulgentior Ponti-

fias jure fuüo, quàm

"ii

fex, quia maluerunt tum temporis Eecle

alieno beneficio, titulo potius, quàm c

ommendà poffide-

'ti-

jem £. 1. Cap, 43.,

"'l'heodorus Ma»

frtit-

ret "Theodoricus de N

*

ria Ruprecht iz ANotis. biftor.. ad. uti

ver[um jur Can, lib, 1.

At

N

24,33.4, 19. Ex hisnemo non videt, & qualiter in concor-

datis refervatio beneficiorum per obium Cardinalium fit pee

j d-

obitum in. Curia, ficut & reliquorum officialium Curiz..

Quanquam füturis temporibus fenfim ab hac

difciplina re»

-

'"ardinalium ;

quore

cefferint S. Pontifices, ampliando numerum &

dando Ecclefias Epifcopales priüs in commendam, deinde

&j be-

ditum

in titulum ?. tandem CC, 'Pridentini Patres decretum diu-

üiffim& libratum promulgavére. de neceflaria. Cardinalium

m n«

i

. W6

:

»HM(?'

,:di—dgägigï in propriis Eclefiis 5e//, 23. & 1 de veferm.

nu

r

3

ääää*ä h(*A o ) MESt

p

&f

nullà jam dfiþkenfätione opus fit (tefte Fapnano i lb. T.

ro f

decret, part. . p. 279. viro fapientià & experientid rerum

ECANNCSTSEN

v

maximo) fi Epifcopus Cardinalatum obtineat, : anno 1634.

u

atd

evulgata eft ab Urbano VIII. Balla , quà Cardinales Archi-

indilt

Epifcopi vel Epifcopi, fi quas alias obtinuerint Cathedra-

eusd

les Ecclefias , jubentur ad eas regendas fe conferre,, in iis-

dipof

que refidere$ obitus ta

non indacit.

men extra Cu—rigm; Fcfervationcm

obitü

d;gi (

ll

$. Vr

aV

É&ntefar-

quïbüs Ecclefiis Cathedralibus, ac Monafteriis aliàs

ventur

L Dc

ubi t

Ecclefiz

ele&ivis, qu:x obinentur à Cardinalibus, dubitari

NVE

etiamCa-

poffer.an S, Pontifici per obitum Cardinalis refervatz fint?

thedrales.

fliter

alàs ele«

Diftinguendum an obirus contingat extra Curiam vel in-

ccdtü[:

&ive? tra? Itemquales fint Ecdefiz,

Ri

I, Dubium iftud prius füerat in mötu anno I$588,

riori i

quando Capitulum. Virdunenfe poft obitum Cardinalis de

& f

Vaudemonte prztendebat ele&tionem ad fe fpe&are vigore

harett

concordatorum;cetu patet ex aCtis confiftorialibus fubSixto V,

ápe!

die 3e. Martii di&i anni 1588. , qui caufam hanc commifie

u. IZ.:

Congregationi Cardinalium fuper rebus confiftorialibus. -

IlI. Jam qualitef prövifïcnem ad fan&itatem fuam fpe-

&are refponderint, nemo e(t, qui non facilé intelligat prz-

cipué, quia res nobis eft cum Pontifice üt Zallwein prizcip.

[ Vc,

jurir Eccl. q. 3. cap. VIII. $. V. p.372. Fundamentum pro

m l

Curia Romana pofitum eft iz S. placet wobir, Hic volunt ex-

Ciio:

prefsé & fpecificé omnia beneficia , & Ecclefías etiam Archi-

degoj:i

& Epifeopales ex qualitare perfonz per obictum Cardina-

T

lium ,- & in concordatis nominatorum officialium referva-

t;a (

ri-tenor

|

4

l

A

MT C o )

3j

|

: ä&l. L,

ri-tenor concordatorum, inqu iunt eft fads amplus, & clarus

rüm

pro refervatione Apoftolicà, ita illi.

3

1684

cïäfïæ ! Paï-

IV, Etficut, quando in Curia vacant Ec

Archi.

triarchales, Archi- & Epifcopales dignitates, & beneficia,

hedny

indiftindté hzc omnia beneficia, & dignitatum culmina vi

) iHüS-

ejusdem refervationis Apoftolice ad folam S. Pontiücis

Wi

à

OR m

difpofitionem fpe&tant$ ita etiam ex qualitate perfonz, &

obitu ia quocunque loco generaliter omnes Cardinalium

dignitates, & beneficia fecunduüm literam concordatorum:

refervari arbitrantur.

Tialiàs

.. V, Diffagium quzri non poteft zz S, item placet soliss

hbitari

ubi fimpliciter conceduntur Capitulis germaniz Cathedra-

2nr?

libus ele&iones canonicz; intelligendum enim hoc univer-

fliter, & in thefi, fed preter cafüs in $. immediaté prae-

tel i«

cedenti exceptos , ac cum moderatione. Extravagartir ad

& refervatos: przfertim cüm in $. pofte-

Regimen exprefs

588

riori ;t&m platet ?

obir non contineatur claufula aliqua prazorir

klis de

revocatoria nec fpecialis ,

nec generalis: ad-

G. placet nobis

Wipore

bzrent huic fe

ntentie ex germanis Pirhing £. 3. T1t, ,

woV,

389.Y'. fauiliter. , Brande

deprab.n.

I;M c,oncord. £eriü /g, VI.

(

JUS,

,æa IVZQQ PQ Bincr SQ J. &C.

$. VII.

nfpe.

t prae

L —cr,üïm Germani fortiffimum deducunt a'frgü

äacntum 'CXQ'Re'fponm

detur ne«

nit.

utroque S. concordatorum: prior $. placet vrobir tan-

gativé.

n p

tüm loquitur de beneficiis & dignitatibus per obitum in

If X«

Curia vel naturalem , vel civilem notanter per priustionem ,

Archi-

depofitionem vel aliter expreffüm vacantibus, igitur ibi per

rdnt:

obitum Cardinalium non intelligitur q

S

ua—läscmqu»c obitus ex-

fervi-

tra Curiam, fed in Curia,

«[nor

Il Ver-

38

EUR (.o)äääæ

IT Verba illa — abreuuque dictor Legatos 'vel colletlore:

!

feu. Rectorer aut tbefaurarior amequam ad Romanam. Curiam

fm p

vedierint feu veneriut relus eximi comigerit ab bumauir. Ver-

fggci'aï.e

ba illa, inquam literaliter excipiunt horum Z.egarorur be-

forisfea

neficia, confequenter aliorum Cardinalium vel officialium

neta

it

beneficia non ubicunque decefferint , non extra Curiam,

mVif"G

fed in Curia vacantia, modó funt refervata? quia exceptio,

raetit

u femper, ita & bhicfirmat Regulam: ac ifti quatuor ex-

chedrs

cepti fua officia ultra duas dietas, non veró alii exercere

ob hoj

folent, Gemin. Rebuff, & alii apud Rigantium z& Reg, Z,

fedie (

Cancell. $. 1V, n, 167, — Diffentientes ibidem z. 168. 169.

at

€ 263. loquuntur de Exirav. ad. Regimen prout fuit de-

tOttm.

clarata per Alexandrum VIL 6. jdus April. 1666, & extenfa

tafig

ad beneficia reliqaorum officialium in Extravagante enumes

dU

ratorum abicunque decedant etiam exira. Romauam Curiam d

tür di

ulira duar dietas, fed ifta Bulla Concordatis pofterior, ac

fihm g

refervationum extenfiva,

m Germaniæ non tenet? per nQ»

$ a

?Orium.

*

dentiui

Iil. Ulteriüs confirmatur thefis ifta ex eo, quód ob G.

(ped

Trem platez uobir Ecclefize Cathedrales Ele&ivz: in germania

Cipit

per obitam Epifcopi in Curia , licét alia beneficia & dignita-

feritre

tes inferiores alternativze fubje£tz vi concordatorum fint re-

viet ]

feruatz , tamen excipiantur, ac maneant Ele&tivz, ex diGtis

tis ng

3n defceptatione "Turis publ, Ecclef. de vefervatioue. Penef, e'

praüe

uignit. apud jedem Apo[ft. d. in Curia. Rom. per obitam zatu-

feriofe

alem vagamium cap. IL. $. XIV. per totum 1762. edir, Equi-

Tenta

dem in vim Concordatorum, & $ item placet. modir gene»

munon

raliter fine diftin&tione vel refervatione in. Merropolitenits,

Zuarem

ér Caibedralibus eitam üunmediatà nom fulijetlir Ecclefus ,. dv

|

Monafleris immedia

€

i fdipts od dj eoncodummur

tefere

5cri Eletliones Caueonicer. |

T

M

KU ( 9- ) äääïä

ry

u

lg

C

IV, Nec relevat in $. hoc pofteriori non effe claufü-

lam prioris . plcet sto£ir revocatoriam, vel generalem vel

1. Ver

T De

fpecialem3 nam haic obje&to plen$ in czt. difceptaione jam.

U

fatisfecimus, fufficiat punc dicere, quód difpofitia i(ta ge-

lm

ürim.

neraliter Capitulis det jus eligendi Epifcopum , feu quód

provifie Apoftolica femper & in omnibus G. p/lacet zwobis

XCeptin

OF ey.

recenfiris refervationum cafibus refpe&u Ecclefiarum Ca-

thedralinum non procedat, nifi previà Ele&ione Capituli

AC Cte

u

at

l

ob hunc fequentem, S. item placet. 2001£: quemadmodum

hedie poft Concordata Nationis femper provifio Epifco-

$. 160,

ilt d&

patuum fpe&at ad fedem Apoftolicam, ex S. cit, tamen

erxtenfa

totum hoc eó limitatur, ut ifta provifio Apoftolica femper

CRtee

prafüpponat ele&ionem Capituli, hzcque illam antece-

dat tam in, quàm extra Curiàm decedat Epifcopus, igi«

ii dy

tur difpofitio $. /tem placet sobrr, in veutre continet clau-

r 4c

N n

fuülam generalem non tam tevocatoriam, quàm limitativam.

S, anterioris de obitu Cardinalium in Caria Romana decee

dentium faltem, quoad Ecclefias Cathedrales ita, ut provifia:

dobS

fpe&et ad S. Pontificem, fed id non nifi przvià ele&ione.

:

TRf

&

Capituli int

ligandum erit, licàr non quoad alias di&tas in-

Jpnitte

feriores.

Sin autera extra Curiam, & in partibus noftris.

