abuit Papa

premiffam fuam conflitutionem ; mam ex quo [emel V

d

iVe f

illud beueficium in mauibur fuis , c* fuit affectum ,

ato etiam.

fió hua

9

alis, Jemper. vemanet in mauibus

quid refervatio fuerit per[o

tti non

Pape, & fucce]Jorir , doue

c de illo fuerit. difpofitum : non

I5 Va

cenfetur autem difpofitum fui

fïe, ex quo difpofitio non

| ob(tit

fuit fortita effectum.

i

tt Don.

IIl Tamen Domini couira teu

uerunt, quàd son rehmne-?

L

e 9

v 9

! OTuld

vet ve[ervatum .z

L

ex quo collatio D. Clementis fuit Canonica

& fic fuit cozfumpta v

efervatio per illam -collationem folams

UO at

fi tibi abfenti de prab. in

N-

etiam uon babita po[fe[fioue : avg. cap.

ervatà

6. cv impeditur vreicedere Q vemanere Qc.

. Proin exclusà

feincidentià refervationis valida fuit Collatio Ordinarii in

im i.

fi fedes

partibu

sfa&a , ne refervationes Apoftolicz redderentur

nimis o

acPapz

a etum

diofe, aut ultra literam Conco;datorum,

voluntatem extenfio fieret.

'. 6effef.

. -XIL

;

'.

oin Conflitutio Pauli IlL, qu

E

"- in-cïþit ad perpe-

, Énitermi-

I Pr

nis Cone

ead,

iuam véi memoriam, Vigore cujus Officialibus fuper

cordato*

induxit familiaritatem veram, & propriam, non privile-

sum/&a

le anno

familiari-

lm T?

atam vel fi&tam, non tenet in concurfu Concordatorum

za5 nibil

Germaniz. Lotter.

de benef. li0.2, q. 28. u. 61. (ffef l. diftin.

Aperatate

zM

uit inter Ecclefias contentas in Concordatis per um com-

T

cuidim

prebenfiou ,

& alias contentas per viam exienfionir, Gc fic

conftitutione

PAULE IHI, indu&ta familiaritasofficialiums non

quij-

j dotie

ilicet. augeantur

infert Ezæjudäbium in llhs Eïc.ele.üis-a, ne fc

reíervae

737

86

AESR ( o ) RRNM

tefervationes beneficiorum vacantium in menfibus Collatori

Mif' 6

offai

ordinario conce(lis; fecüs tamen in menfibus Apoftolicis,

& ubi vigent Concordata per viam extenf;ionis; adde Ri-

jlisq,

*

citrao

gantium aZ Reg. T. . 4. ». $6.

[]

*

$

IL, E

cenim

famili

aritas quà

mvis H&a, refpe&u Ordi-

refbfVE

7254' |

fariorum extra Germaniam, & citra concurfüm concorda-

torum, jam anté tempora Pauli IIT. füfficiebat pro referva-

b

suiioll

XHM

tione pontificia? Ror. dec. 42. z. 15. Coram Comirul. & laté

dec. 1059. 4. 7. Coram Coccin,, neque etiam dubium,

bene

fud

quód officiales erant familiares per fidtionem, & ex privis

lJegio: üt tradit Gomez. iz compend, utriusque fegnat. appofít.

of* vegul. de uon judic. juxta formam fupplicat, a. $8. ,. Caf-

]

fador. t2 dec. 23. i fíne de p

ZUR

ftit, Pauli IHI. in principio.

r45,, & colligitur ex ipfa cgns

Vacan

IlI. Tgitur folüm antiquis temporibus dubitatum: a2

Officialer e[Jent "veri, & indubitati familiarer ?. dubitatio au-

fi,

tümin

tem ifta non cadit füper Concordata, quz vigent per viam

comprebenfiouis , quia Germani pretendunt exceptionem, &

Cedent

nü Co

refervationem beneficiorum familiarium intelligi debere 4e

"verir familiaribur, mon autem de fifir, (* per privilegium ,

jona

proüt eadem Concordata interpretata fuerat Rota dec. 125 1.

Confec

r J

?t, 6. Cor, Serapbino, & dec. 326, «. 9. Cor. Millino, &t dec,

1069. z. 9. Cor, Coccino. . Sunt enim, & remanent privi-

qu

legiativi familiares, non veri; quanquàm ad certos alios

Gu

effeQtus dicantur veri? vide Zf $. .X. cap. 1. &t fic-

at non

dietis,

IV. Egregié ex hac'T'heoria firmatur fententia docens

refervacionem ex qualitate perjoue vel officii in terminis Con»

(ui,]

RLOTCS

cord. efle Jecalem, ac preter. iftam qualitatem requiri o4i-

kum in Curia ; praíertim fi attendatur argamentum in S.VIIE

ferend

allatum in refponGoue ad H. & llI. interim d. refervatio

|

ationem, quód pez/o-

iwa:i

Hicialium vel familiarium degomin

talre

$7

" HIBNE .

Oltegt

nalir fït , velideó retinet , quia ex QUäïïtate dignitatis 8?.

| oh'cis,-

Officii infürgit, auc quia fscundüm Regular Caacellarie ;

l R.

alisque Conftitationes Apoftolicas fola qualitas perfonalis

citra obitum in Curia faltem extra Germaniam eft indu&tiva

LOrdi.

refervationis, vide de hoc Card. de Luca de &enef. di/c. 2.

Korda,

21, 4. & difceptationem priorem . puDl, Ecclef. de vefer-

r

«atione vacautium im Curia per obitum snaturalem cap. 1. S.

& hi

XII., quanquàm Zegatorum , Colletforum , [em Rectorum.,

lim,

beneficia in Concordatis refervata fint re

iv

fcrvacïone veré per-

fouali ubicunque decedunt.

o

3 af-

$ x

, «

0f Quf

*fa conu

I

(que nunc beneficia per obitum. Cardinalium,

que-be.a-

cialium,, nec non verorum €ommenfalium 27 Curia

neficia.

vacantia, efíle refervata in vim: Concordatorum , audivi-peroLi-

M

Card.

IT

mus, etiam refervationem hanc effe localem, & ad obi- 77

&

FM

um in Curia re(tri&iam, ita, ut beneficiaultra 2.. dietas de- Cormes-

&

eedentium, ea folüm referventur, qua

obtinebant Z.egar; falium re-

ervata.

ee d

mpel Collettorer, Retlorer in terris Romane Ecclefie , ac."I be-

maneantu-

Afl

faurarüi deputaii feu. miffi bactenus auz. mitteudi impofterum. —

Co

Lonfequenter Car

dinalium, Officialium, nec non vere-

gt

&uet,

rum licét Commenfalium dignitates, ac beneficia inferiora

queque, modó alternativz fubjeGta & in vim Capitulatiouir

Lprivi»

j aliqs

Ce[aree ari. 34, S. X non excepta fint,. refervantur quidem;.

v

at non aliter,, quàmex eorum.obitu in Curia vel intra. duas

[ocenf

dietas. inde meritó dubitas, an non fübintret difpofitio:

sCotts

Capit. flatuium 3..de preb, in 6,2. five, an nonOrdinarii Col-

ti di»

latores elapfo. menfe eadem ceu. non amplius refervata con

ferendi facultatem babeant ?

3

ervatio

Il. Ab&rahendo à vulgatà aliorum opinione, qui re-

ÍDcio pro»

qui

fervationem hanc get&galam» & pracisé ab- o

tll

Neniene

5

$8

f:&ä*! (0o ) KSNS

yitum

xenientem credunt, infi(tentes nudé Regwlir Cancellarie,

quin ad literam Cozcerdatorum , eorümque hiftoriam re-

(l

fle&ant; abftrahendo inquam , à vulgari hác fententiá,

d

non peteft ex hucufque di&is non fequi, refervationem

(pnm,

1777

hanc in Curia ex obicu naturali contingentem , ac localem

ex difpofitione capiz. lcàt 2. d cap. flatutum 3. de preb. in

jín

6. effe temperatam, ut& ad obitum i Curia, ac intra duas

T

dietas, ita pariter ag mez/em à die vacationis fore reftridtam:

fm di

i i

quo tempore lapfo valebunt collationes ab Ordinariis fattze

pote(tate ordinarià, perinde, ac fi nulla unquam extiti(let

tijfcut

cultur.

refervatio: quod idem de beneficiis Curialium jam fuse i2

difcept, Ecclef. primá, demonflratum fuit,

u a

Cuntii

TIL. Etenim refervatio capiz, licót 2. de preb. in G. ex«

"d

tenfà fuit per Bonifacium VIII, ad.loca vicina & duas die-

QUH

tas iz cap. pre[euti 34. ibidem. Cuajus utriusque capituli /o«

dinati

calis refervatio denuó innovata , & extenfa fuit ; Extrav,

depra

ex debito & ad Regimen. Sicut autem poft cap. licét fpecia-

us j

liter beneficia Curialium zz cap. prefeuti relervabantur , ita

& dein beneficia Cardizalium, Officialium . uec. uon . "vero-

jt Car

ciom (

vum Commenfalium intra duas dietas morientium refervaban-

tilit L

tur ulterius z Extrav. ad Regimen, dein poft longas cer-

futut

tationes i2 Coucordatir, itidem eàdem refervatione /ocali ;

ad obitum /z Curia , confequenter etiam ad mezem reftri&tà ,

cm j

up L

dico poft longas certationes, quarum fundamentum habes

tueaf

n Concilio Conftantienfi , ubi fuper eandem hanc re-

QTE

fervationem abolendam varia capita colle&a funt Caefaris

t non

Sigismundi, ac Imperii Ordinum authoritate, quz zfvi-

moníis.

fameuia Conflantienfia vocantur, ac Patribus z Concilio ex-

l

hibita fuére vid. Goldefl., as der Hardt , & Georgi. ubi in

hicor

pe per

Cedin

cap. le. impugnantur rcfervationes quztionis, nem

obitum

d

*

?

xzu

M

o)ägää

89

?Uaï'fe, x

( .

obitum Cardinalium etiam in Curia decedentium per fequentia

formalia: ibi — ;tem quia id of&cium Dominorum Cardinalium

totid,

ionem

eft, fummo Pontifici , cui uurverfalis folicitudo Ecclefie Dei

commifJa eft , fecuudim fuar parter affiflere : & 1n egendis v2

Xalem

& ii

&us confilium daret? cujus occafione verofmiliter. continget ,

ipfor non nifi in Curia Romana decedere, d» ex eorum . de«

1 us

Kham:

ce[fa [ua beueficia, non nifiibidem vacare, Idcirco ste beuee

ficia ditlorum Dominorum Cardinalium , per ipfos jam obtentas

i

Diüflet

in Curia perpetuarentur , in maguum detrimeutum illorum be-

ueficiorum & fuarum. po[feffionum ,. & quod pejur eff. dromi

x i

cultis, dv Chüfli fidelium animarum, illa ad f[ua remedia , e*

Dei laudem frequeutandam inflituentium : flatuat boc geuerale

Concilium, quód Domini Cardiuales babentes Ecclefiafhea be-

6 0X

15 die.

neficia, de facto illa obtineant, f faltem oglimt, quamdiu vi-

UL lj

"Uunt , ficque ipfis decedentibus vacare cenfeantur ipfis Or-

dinariis Collatoribus zoz obftante cap. licét & cap. przefenti

1"»(&0.'00

de przb. in 6, (icut fiipfi extra Romanam Curiam deceffiffeut,

DO

TR

Quis jam fibi perfuafum habere poterit, fimilia beneficia

UI

in Curía vacantia ultra menfem adhuc in novum przjudi-

cium Ordinariorum, ac contra difpofitionem Concilii geue-

TW

S Q

valis Lugdunenfis [ub. Gregorio X. babiti, ac relatam. in cap.

flatutum 3. de prab. in 6. remanere. S. Pontifici refervata?

| ZOW[i 1

tridd,

cüm jam beneficia apud fedem vacantia , iu prima difcept.

cap. 1, S. . X X11I, dita fint fede vacante vel (tatim ab obi-

| habes

tu ceffare effe refervata, vel non remanere refervata, fcd

nc r

currere terminum menf(is ; fi enim fede plenà & vacan-

lais

te non fiftatur jus

$

commumne, nec fiftetur curfus juris vel

T

menfis.

lio X«

IV. Quemadmodüm grave

| jam infertur prejudicium

bi

locorum Ordinariis per refervationem beneficiorum o5/tg

acarne

pe p

Cardinalium, Officiatum , & Commen[alium in Curia v

oj

&

tium

&

90

&ASS ( o ) MS

(idert

tium, quiavi offieil ordinarié /s Curia degunt , ac S Pon-

tifex femper iisdem Card, illa rurfüs conferre queat, adeó-

ciuftt

que non daretur cafüs, quo Otrdinarii jus conferendi fibi

i pr

gaht

competens ad effectum deducere poffent, ceu bené fuicani-

madverfum in d. Avilamentis Conflantienfibus , aliise

H

ia

que Nationis Germ. gravaminibus in Cozcilio Bafileenfi de-

(retit

inceps repetitis; ita gravius profeCtó pateretur illa przjus

Pont

dicium, quando poft inita Concordata, & admifsà refzr-

vatione locali ex obitu in Curia, eadem Natio germanica

priz,ö

difpofitione juris communis, & cap. f/atuium 3. de prab. in

F*cr q

6. feu lege generali per Concilium Zgduzen/e. concefsá

rurfus deftitueretur , quà tamen conftitutione exprefsé cau-

f *

tum legitur, finito menfe Ordinarios illa conferendi facul-

m

tatem habere, quafi non fuiflent refervata. P. Biner. $. 7,

Genr

in apparatu Evudit, ad. jurisprudentiam prefertim Ecelefiaft.

pitp

gart. VI. cap. HHI. $. V. in fine, Süpponitur tamen , quód

f

3n difcepiat. Ecclef. de vefervatione apud fedem Apoft."vacantium

lis cu

tep. I. S. LX, di&tum fuit, diem vacationis non effe compue

conf,.

tandum , ceu refert Begnudellius Baflus in BiA/onb, jur.

mminà Q

verb, BENEFICIA fecf. 11]. n. 64. pag. 117. Decifum z uza

XIX./

Auguflana Canonicatits Januar. Y702. inter Hermann Frider,

VU, (

de Schlan &

Gtorp

Joan. Guiliel. ab Ulm. poft obitum Cangnigi

f 1

Miller, |

$. XIII.

z

figinia

Eatenus 1

dedu&is "igitur palam fit, refervationem benef. &

T 1

1

tollitur

.Ex

T

gravamm

dignitatum ex qualitate perfonali, in recénfitis tan«

XIX- 2'110'

tummodé cafibus tenere, nec aliter, quàm üt à Germanis

lo

Qrüia

ginber-

s No- exprefsé fuit concordatum? rejiciendze itaque omnes exten«

genfum

fiones refervationum , qualescunque literaliter ; Concordd-

N ämg

rga S,

»z.i:.* non contenta : pi;æfcmim cüm nulla alis Natio e

d

i

eaenn

^

Ed (—þ o ) &R*

91

$l.

ï

Centuti

Adel.

fedem in conteftationem füz reverentize tantum prajudi-

gravattis

cium libertatis, ac jurium. pafla fit;. quàm Germanica,

HHTIT.

hi (bi

Uitanj.

ac przcipué Germaniz Prazfüles, ceu fuseoftendit P. Greg,

ä

Zallwein Priacipia jur. Eccl.tom. IV. quef.3.de libertatibus

^; dl

Eccl. Germ.cap, V. per tot. S. VII. & VIII, adeó, ut non fo«

hij de.

]im ab antiquiori traditione Canonum; & rigidioribus de-

| pr æju-

cretis Cozc, Bafil. recefferint ,nihil unquam inprzjudiciumS.

à tv

Pontificisegerint, fed quando cum S.Pontificibus ad jura pro-

Thonica

pria, & libertates confervandas certandum fuiffet , amicabili-

NT

ter cum eodem tranfigere maluerunt paucioribus contenti.

oncefià

IL Durum proin effet poft initam Concordiam ex

s cqt.

i d.

mera Curialiftarum, vel omninó etiam S. fedis Adulato-

rum privata fenrentia, vel avara libidine impetrantium

n5

Germanos tam (finceré obedientesamplius adhuc, & novum

Blj

pati prejudicium; contra mentem S. Pontificis utique non

| QUöd

nunquam yaria przjudiciofa emergunt ; aft auditis quere-

ag

lis cun&a ad regulam zquitatis & patctorum reducuntur,

QOT

confr, Sacri Rom. Imperii Principum ac Procerum Grava-

ib, j

mina centum Norimbergz propofita, in ordine Gravamen

f t

XIX. apud Schilterum Ze JiZert. Ecclefiarum Germanie libr.

Frder,

VIL cap. 11. S..X. pag. 859. c» 872. nec non Jacobi Fridr,

P

Georgii Gravam. adverfüs fedem Romanam //4. 11. part. 11,

fect. IL. pag. 398. ad auuum. 1523. ibi — item quecuuque

diguitates feu beneficia ::: que fub men[e ordiuario extra Ro-

gnef. &

mana menia vacare imeipiumt , quorum ante bae ad jur Ordis

narium. Patronatus. Ecclefaflicorum r laicorum [pectabat: col«

(s tl

latio & elettio , tum excogitatur à Romaua [ede jurir Patron. ab

mf

T

Ordinariis Collatoribus abalienatio , maximà fi po[Jefforer prifli-

ui Lenef. aut offic. dignitatümrve talium f amiliares «vel of-

w

Ardioalizsa fuerun, ddeo vogant

"g

f'cfi;tle; Papa , aut C

h

2

Rem.

fdei

92

aES ( o ) MESN

p d

Rom. Impkrii flatus predictum etiam ouur à medio tollendum ,

ac Patrouos Collatores,Ordinarior. apud Collationem electionem

ged.

"T

e?9

f j

defeudeudos ac . defen[os manutenendor ,| uec. curandum

hum

airum fÍamiliares vel Officiales Rom, Curiz faerigt , qui

&enefieia bec po[federimt &c,

i

corda

(efis

III. Ex hoc colligere fa

s eft Nanonir germanicæ grava-

qnenfore, fi beneficia extra Romana mznia ultra duas die-

(0, Q

vatia

tas per obitum Cardinalium , Officialium , "vel Familiarium

vacantia , Ordinariorum Collationi, Ele&tioni , vel prz-

nud:

fentationi fübtraherentur : proinde non curezdum , uirum

fequir

familiarers , *vel Officialer Rom. €urie fueriut, qui beueficia

d

be po[federimt , vel nonj ceu docent; mox

*

allegata &rava-

aniua JVorimäergenjia.

"

M

$. XIV,

per y

Ac tàtt»

L | oronidis loco, onin

ium hucufque di&orum fontem

fs n

dem ,im

ànm]

quo dif-

: aperire, feu nonnullorum Canoniftarum commu-

fentien-

nem errorem detegere placet; tota difcrepantia, quare

fionib

tium ers

flituri

xor fe

nunc hi affirment, beneficia faltem inferiora, imó quzcun-

fundet?

que per obitum Cardinalium , " Officialium. &rc. vacantias

q' g. Cl

etiam(i contingat Epifcopum Cardinalem iu Germania de-

Bll

cedere, tamen Collationi Papali refervata effe; alii econtra

» pojï.

negent, totainquam, difcrepantia in eo fundata, eoquód

n

ifti erroneé fupponant, quafi verü Extravaganr ad Regimen,

Wa at

alizque refervationes üt üit odiofz fuerint, in quantam per

o

Concordata German. non exprefsé fatta eft mutatio, aut

Quf

modificatio , quafi verü di&ta Exiravagasr in dubio , ac

Conrili

aliàs omnibus in paflibus quoad refervationes ibidem com-

n ol

prehenfas in Germania ex intepro obfervari deberet; ita

lW.

Wagnereck ;» $. 1. a. Concord, , P. Pirrhing z5. de pres,

M

CQ

u^

.&ä,m n CCOLIX, per titun., B;Sczbmalc?gr--tä- d

f

P

95

MED 000 MC

,

lenen

e digu. n, 255., Layman, ad cap. 3. de preb, in 6., Gre:

neck. zir, de prab. * dign. q. 5o. Inde malé ex malo füppo-

TA

fito inferunt, beneficia per obitum Cardizalium, Offcia-

) qm"

lium extra Curiam decedentium efle refervata, quia in Con-

cordatis non fünt exprefsé excepta, addüntque ex Bran-

Yi

den, exemplum caffatz Ele&tionis in Confiftorio Apoftoli-

5 die.

co, quz vacante per obitum S. R. E. Cardinalis ducis Ba«

(

variz fede Ratisbonenfi à Canonicis ibidem celcbrata fuit:

pra-

nudé tantüm, & abíque ulteri

TT

fequuntur Curialiftas.

A

»

pri indagine authores hl

TT

. H. Econtra re

Giffimé negant nobifcum alii, ullam

u

dari refervationem Extravagartis ad Regimen, quz non

eft in Concordatis expreffa, Natio Germanica uná cumaliis

Nationibus iz Cozcilio Confantienfi, Bafüeenfi, ac aliàs fem-

per voluit penitüs refervationes aboleri, exceptis illis clau-

X

fis in Corpore juris, imó eadem Natio poft folutam fyno-

m

dum Bafileenfem, illius feffionem 31. ulterioribus provis

quare

fionibus anno 1439. die 26. Martii Moguntiz Speciali Con-

ailla

ftitutione confirmavit: P. Zallwein 7, I prizc.jur, Ecclef,

"nlid,

4. 8. €. 1. $. 3. pag. 311.. Tpfe /Eneas Sylv, comment .de geff.

j üte

Bafil. Concilii fermonem habens de comitiis Moguntinis ait

a

— poft soarior, muliiplicéfque 1ractaius "vifum efl Electoribur

d

'

Impeyii , aliisque Gevmanorum principum Oratoribur, decre-

Is

12 facri. Bafüeeufie Concilii im. [ua. INatione. vecipere, atque

Imper

ebjervari manudare : ac plené hoc comprobat Eugezü 1V,

4it

couce[fio ad inftantiam Friderici Imperat. fatta, ut decreta

9, &

Concilii Bafil. ab Alberio Rege acceptata, porró in Germa-

L COR

nia obferventur ufque ad futuram modificationem, 4ata

18

1447. apud Leibnitium Cod. jur, geut. dipl. p. 1. 9. 156.

?'PW&:

$48- 391. GL R. . tom. L. pag. 176. , tandem Germania in

e præä«.

ervatienes, quis ja

m per-

Congordæcis aliquas admifit rjef

3

(l

—

| fuade-

24

uESt ( o » MENE

faadebit zequo-reruüm cenfor/, aliasomnes effe admiffas re-

4mica

fervationies, üt contendit P. Pirrhing d. t. n. 3$9, ac tane

(nito

tüm aliquas fore cemperatas vel modificatas , reliquas non

qui

modificatás omnes: adhuc tenere, & efíe receptas? qua/is

y/piil

hzc e(t Regula; refervatio per obitum Cardinalium, Offi-

1nrer

cialium extra Curiam ,. &** /z partibus coutiugeutem . in Con«

um

cordatis won efl exprefSà excepta, ergo tenet ?. ergó beneficia

funt veferrata , quia in Coucordatir uon fumt exprefsà excepta?

ext

nl

minimé, regula dire&é contraria eft vera, e(t tuta, que-

corda

euuque bentficia S. Sedi in. Concordatir uon fuut exprefià vefer-

valas eaetiam nulli ampliur refervatioui funt obuoxia, Confr.

Üu

tenor Concordatorum — Ze ceteris verà diguitatibur d» be«

f

ueficiir quiburcunque [ecularibur é»egularitéur vacaturir ultra

refervationes predicfar : : : placet etiam uobis, quód per quam-

euuque aliam difpofitionem fnbquacunque verborum forma per

805vl autboritate moflra fattam -vel faciendam uou impediemus

u0r, quomiuus de illis::: difpenatur per illor, ad quos bo-

vun collatio :::: pertinebat , ve[ervatioue , aliave qua'vir difpo-

fitioue ,. autboritate. z

offra fattis -vel faciendis uon oäfz*qmz'-

«

é&ur quiburcuuque..

. HI. Sufficit ergó Curiali

&as,v eorumque fequaces effe

in confeffis, beneficia per obitum Cardizalium ; *vel Officias

lium extra Curiam. decedentium. vacantia non effe exprefsé

in Concordatis refervata: ex hoc jam quifque ( refervatio-

nes odiofz cüm fint) eas pariter in Cencordatis literales,

feu claré fecundüm hucusque di&ta expreffàs effe debere,

haud ditficulter iztelliget. ^ Erroneum proinde erit. dicere:

exeuntibur Concordanr ,. fub iutrare. Regulas. Caucellarie ;

quz refpetctu eujusque $. Pontificis femper novz referva-

tionum regule,. &

cantur exclufz,

fic per Concordata m perpetuum repu-

IV. Quin

WRSS ( o NMANT

2

T

IV. Quin imó di(fentientium concordans adeft, &

C

amica eonfeffio faperiüs allegata (cap, L. $. IIL, n. 1.) in

$ Qon

Concordatir omif]a efl ,. ita lequitur Greneck . cit. q, 49. ve-

QUs

fervatio benefictorum "vacantium. per munerir. confecrationis

fufpenfionem , que tamen in d. Extrav. erat compreben/a. pauló

Il Con«

inferiüs ibidem —— pomuntur officialer quidum tantim . certo

1t£jtia

uumero, dv qualitate , ac ob id etiam veliqui cenjeutur effe

(ohdgt

exclufi, Quid apertius, quid favorabilius ab íisdem in rem

(

noftram fateri poterat? Ecce! omiffa eft refervatio in Con»

tüw.

cordatis, ergo exclufa, officiales pofiti fünt cerzo zumero ;

COnff,

N

& qualitate , ergo reliqui cenfentur effe exclufi: fic bona eft

ö) ben

Apoftolicarum refervationum

^ ültri

fequela; & uþeþiorum

INIS

(Hie

hr

TT

9f li«

d.

,

futi-

(

5 elfe

»

—

p—:

fftite

'oS

^

ss

A

.

:

Vàtig«

aT.

tle$;

ii

bere,

ete?

a,

&V«

[ept

Quit

— —

B-«

mwmw

god

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

V

Z

U

Y

DISCEPTATIOTIII

T

X

—

JURIS PUBLICI ECCLESIASTICI

S

W

R

19

ia

18

5

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

CONCORDATA GERMANIZE

17

DE

16

RESERVATIONE BENEFICIORUM, ET DIGNITATUM

Focus O Baancee Q

15

EX (LUALITATE PERSON/E, OBITU TAMEN CON—

N

[

N

TINGENTE IN CU RIA

]

M

AUTHORE

140

JOANNE GEORGIO SCHLOR,

Rs

|

DOCTORAT. THEOLOG CANDID,, J.U.L., EMI-

g

NENTISSIMI AC CELSISSIMI ARCHE-EPISCOPI ET ELECTORIS

MOGUNT. CONSILIARIO ECCLES,,

PROFESSORE JURIUM

|

PUBLICO ET EXTRAORDINARIO IN HOSPITALI ELECTO

RALI AULICO ET MILITARI AD $. JOANNEM

|

8

BAPTISTAM PAEOCHO,

|

7f

w

I

5

6

MOGUNTIZA,

|

5

I.uterzs & ïmpenf s Typograph. Elect. Privilepiati Hofp, Szz Rochi,

4

per foan. Leonard, Ockel , 1765

|

B M SRAM

3

2

E

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com