ad cap. ult. de. verb. figmif. in 6, praefertin Darbofaà z,.1. at-

&i Dypa

tamen non verificatur requifituim: dentir ,. nifi. afiïgna:o.log

fitiquum

in tinello, vel'pen(ione pro vittu..

] Jukc. ia

V. Etenim familiaritar, qug lic addacitur aZ' effectum:

tius ]. dj

ve[eruatiouir, & ad exclufioneur provifi ab: ordinario ,. ef£

pleneé jüftificandaz Simonett.

deve[ervat,. quamfl,. 26.. 0. S-.

Familiarie

& fapiffimé tenuit Rota üt apud: Verall,. dec, 147. pavt. prie

(t OXptfe

má, & déc. I0.. 9. 2., G dec, 380. part.. 2., & 1u Hifpa-

live enin

D; Audrea ,. in. d-

fenf. portionir z. May 1614. Cor. R. P,.

féquifnm

niouen. Archidiaconatár s. Junii 1618$,Cor. R..P, D. Buratto

yntra altee

quz extat imprefa apud Farinacium tem; £F..dec.. DCC XT,

ht r

proinde requifitum dentis ,. feu: pracftatio expenfarurm. ple-

& at its

nà probanda,. & cüm familiaritas habeat fe ad.inftar. focies

ttaet Db

tatis,. Simonett. q. 35. . $. de referv; Anchar..in cap. frar,

vum, f«

2.3. Y coutvabitur boc ergo, dé verb. fignific. con[. 398 Wranch;.

T

?. 14 verf. & contrabitur de-verb, figuif, in

6; ad.cujns pro-

ye culttm

bationem ,. quia fenfu corporis non. pereipitur . non.fuffi-

git, quód teftes dicant tales-effe focios-,. nifi reddentes di&i

ritur fe.

filio:

pccimia-;':

E

æ&mfm*ä deponant d& ä&ibus focialibus.. Caftr.. coz

$

73w

20

duysse ( 0 ) MED

73. 1. 4. lió. a. & in terminis noftris Rota ci. i Zfoinios

Fa

neu. Archidiaconatir s 8.. di&is his addi debet cap. X T.

ä

Ya

Gravaminuan INortnbergenfizm — ibit quin etiam

fam üt fl

a*ngqümda cim i, qui bouis aut mulis predui fumt beuef-

/ 25. ]VC

cür, Romam "veniuut à Curialibur Cardinalium. tauquam

p

Officit. gratia. ad menfam ivitautur ::: ad bibenur tefles

Arciiie

Qaenai

( notaviur, quevum interveutu couficiuntur infirumenta , quie

ónfcum [uo tempore pro&ari po[fit tales fuiffe Curialer. Cardi-

i ex-

&alium , ac ideo beneficia eorum effe in perpetuum affecía.

quem'x cor

VI. Quemadmodüm Offíczalizm . beneficia referva-

cQncetU.

ta funt, quamdiu ipfa officia actualiter teuebunt. qud verba

important neceffitatem folhm, quód tempore vacationis

U den:

ofhicia retinuerint, non autem exercuerint, quod difputa.

Cor

tur in terminis Regule $. Canucellarie de fübcolledoribuss-

ï

motum

te(te Card. de Petra a2 Couff. 1. Nicolai V. u. 277. tom, V.

df

áta pariter ad refervationem Apof(tolicam requirimus teme

Qb Concor

pore vacationis commenfalitatem, ejüfque requifita meztir

tir gt

& denutir, quia commenfáles funt inclufi in contextu ve

eu

vulgari par

Ibefi Coucordatorum fuüb . e&dem conditione —

guamdius a

b

alto involutá: de hoc infra ($. VII.) quan-

T Mon ex

quàm non femper a&u inferviat , familiaris non femper

tioni

edat, aut habitet apud S. Principem, debet tamen vivere

yndlitun

expeufir Domiui cum effectu, ficüt ufque nunc defcripfimus,

4 57.1.5,

tefte Chockier ad reg. Cancell. 30. aliàr 31. 1. 37. atferit hic

familiarítatem, feu habitationem ad minus durare debere

dipeh. tun.

lf d.

ger quaiuor zmenfes, & quidem continuos, quia regula re-

quirit coziiniam commenfilitatem , adde Eugenii IV. &

AR

pn, &

Pii II. Bullas apud Nicolarts ziz, 3. f. 164. ficut & Edittum

DOETE

Oeniponte datum anvo 1510. Maximiliani L ibi — familia«

ais fit de numero d

"f

NI TEDE

?

tferiptorum juxta Cottcordata Princip

$acta ANalionis Germauice,

N I n

Z2T

ARSE ( oo 5 MES

! d

$. IV.

L f^Waidquid fit, five pareztbeftr in Bullario appofita ante

Án pa-

ræg. 17l

renthefis:

LUE

verba videlicet. FiceCaacellarii obfcurum reddat fen-

videlicez

lt feng

füum iit pratendit Card, de Petra ad Cozff, 1. cit. Nicolai. V. «ique a&

defcriptos

ï ï(lïiïzmm

2. 285, five non; tamen pareztbefir hec ufque ad verba de-

YU t 3n:

feriptorum adje&a non deprehenditur in Orlginali regiftro

Originalr

LT

eNtd, ?W"

Archivii fecreti Vaticani 7effe eodem , nec in Bulli ftylus eft &aliquiá

. probet ?

apponendi virgular , puutta , aut dipbtougor , vel parenibefes

3

er C

f

idcircó ex eadem parenuibefi pofitivé argamentum in fubfe-

lrv

quenti controverfia mglö petitur? re&tius veró à nobis ex

COQtCXtU.

U verbi

:

$. V.

Vcatiorig

fervatio ex capite familiaritatir Fapz (de qua in $.

$, Anxeler:

vatio be-

| diputt

1. Re

Clotibuss

Coneordatorum per verba :2: ser 209 "verorum Com- gionum.

verovutá

menJfalium uoffrorum ) au fit perpetua, vel an extiuguatur per

| fitt, V,

Commnen--

QWUS (ffla

diffolutionem familiaritatis , . common[alitatis ? valde infignis,

alium f

ob Concordata tamen facilis, üt üt in Rota Romana mul- perpe-

"tt ttefig

tua2?

texu od

tüm agitata quaftio e(tz inde

[tiQfle .

$. VL

) quie

o | on extingui referyationem volunt probare ex difpofi- &aiones

t fempet

tione Extrav. ad Romaui de preb. Gomez. de impery, dooior-

en vivere

per obitum famil. queft. 18, verf. dv lictt , Simonett. de referv,

tipftm,

q. 37. . 5., Granucc. ad eundem Simonett. q. 55. , Marta

alieritlic

digefl. tom. V. veréó. vefervatio c. 74., Card. de Luca de

e dehete

Beuef. di[v. 341. du fupplem. u. s., Rigantius s Regz €ancell.

o t«

G. V. u. 166. &* feq. , Rota decif. 1251. s 20. Coram Serae

TU

pbiuo, & in Romana beneficii 3. Tul 1697. 6. Jeciufa autem

Edieum

&. nec itidem Coram Pio, Rota dec. 154. u. 18, Coram Da-

- familte

s. Rf £€Ht, - lnMWUlJ& £e

puts d

rauo repetita/d det, 196; i.-2o. gar.

Vien.

3

72

WA* ( 90 ERN

n

vien. pmpüf ture 26. Juuii Y702. S. addebatur Coram Anfal-

m

cbe

dect

do, ubi decifum beneficia commenfalium Papz adhuc pott

hec qU?I

illias obitum remanere refervara, & affe&ia ex aperta difpo-

fitione diche Extravagautir ad Roman,

fiom, V

fun[ Dl æcn

Il. Alterum fundamentum eft negativum, exceptio-

riem vel limicationem 72 Coaucordatir de ofictalibur pofitam

minimé excendi poffe ad commeu/aler, tum quia admitten-

Ü

da non eft repetitio di&ionis — guameu ipfa o;fïïcza attuali-

j

(n

fer itemebuni; de uno genere perfonarum, nempé officia-

lium ad alterum Commenalium : attent& prafertim maxim&

fícosfan

E

differentià, qux viget inter veram ca:nmenfal:tatem Pape ,

folvatur

& alteram félitiam , (ive extrinfecam refültantem à qzmlz-

eafa pot

faie officialitatir adeà. , ut longé difficiliüs derogetur primz;

fi £aïfo,

quàm fecunda fpeciei; Rota dec. 14. n.S Q feq. part.12.

l[ i

Reænta, Card. de Luca £ ci.

II 'Tum quza pro rcpetitione dic&tionis — qmmdm,

funut

bencficia

oporteret propriam verborum fignificationem immutare;

i o

nam Acolaur V. loquens fuperius de officialibur adhibuit illa

reratum

werba; quamdin tpa officia actualiter tenebunt , fucceffivé ve-

ró agens de veris commenfalibus, opus habuiflet poft illa

ts um

Qium; n

verba — tw£c t0H "Uerorum commen[alium noflrorum: impro-

muneter

Priü pemtus exprlmere

— quamdin iplam commen[alitatem

que rario

"attualiter tenebusnt: àt ponderavit Rota z dicla Moaafterien,

prepofiture &. eóque libentir Coram An[aldo. Begnudellius

inteligit

7777

Baflus Bibliotbeca jurir verb. beueficia fect. 3, , 6o, p. 114,

KLD.i

£

IV..Demum fi Beneficia familiarium Cardinalium , non

TT

fint à refervatione immunia, etiamfi ab 1pfa familiaritate per

obicum Cardmahum eorundem, vel aliàs familiares ipfi re-

li

colaV.r

cefleriat, üt funt verba Regule Cancell. IV., & tradunt

;

Lotter. de re Zeuef. lib 2. 4.33..2, 75. . Garc. de beuef,

tfiriaa

AWIRCIOT

jurt. $. cap. 1, 1,277.; nganuas p reg,lV Cancell, $. VT.

g

. 79

"m ^(o ) MyS

73.

v 78. 07 97 potiori ïmf*e à refervatione exem pta effe non

d Dol

debcnt beneficia familiarium ,' & commenfalium Pontificis;

"t dfpo

hec quippe indubitanter potenrior eft , quàm illa Cardina-

lium, üt dixit Rota iz Mbuaflevien. d, S. anamen. Ym

AXCOptiQ.

funt tp;æcäi pua Curialiffarum, ac fequacium argumenta ; aft

" Dofttom

tmitten.

$. Vil,

t ictugl.

ace Cïarimmomm vi

rorum, totum controverfie ptm Senteit-

tia affir -

W of

Gum non unà diftin&ione dirimi exiftimo : volunt.

708H1, 6XCs

1 maxmd

hi confundere diffolutionem vommenfalitais, & obitum ,

tinguires

fervatios

en a,

Pontificis:. five ceffet quis effe commenfális ipfe, five dif-

nem cef-

1 i quij.

olvatur familiaritas per obitum S. Pontificis, in utroque

aute fa«

cafu

tiliaritio

1? primg,

putant, $qué femper -bene'&ciaþ re"fe;rvata- remanere:

£e,

! P[m(. 12.

1ed falfo.,

. II. Equidem referv

atio ex ifta qualitate 'ïundatiüï'f"" i

gwm&,

Extravagante ad Regimen , in qua ultra alia. fünt refervata

QDUAE:

beneficia vacantia per mortem familiarium Pontificis , qui

tibui il

in familiaritate decefferunt, ür fuit ia Rora pluries intet-

'effye ve.

pretatum , non veró beneficia illorum, qui tempore obi-

Lt il

tüs fumiliarer e(fe defiérunt, etiam poft obtentum benefi-

: fmpre.

cium; nam obtentum poft ceffationem à diGta familiaritate,

iitm

non effe refervatum , nullum unquam füit dubium: utríus-

alenett,

que ratio eft, quia qualitas adjeCta verbo (famzlizris Papae)

intelligitur fecundüm tempus verbi ad L. íz deliélir G. eX«

modellus

traueur ff. de uoxal. , ,. "Tiziur ff. de tefl. milit. Rota Coram

)o F' IM'.

um ,noft

R. P. D. Mobedan. decif, 23. alits 233. mibi pag. 104., Pichi-

ler. de pretendir: u.67.

:

f(tte Qet

II. Extravagans diCta aZ Re

i

imeäz per Concordata Ni-

s ipfre-

: tradunt

colai V. refpe&u otticialium modificata fuit — quamdin ipfa

efficia attualiter tenebumi adeó , ut pofteà defcendens adenu-

duf

dlq 5' VL

;æxerg:icnem eorundem offic;iialium videlizet. Vice

Cauceltae

Til ÓG

71. 79*

2*

a s

C « )

zip(c. tandem fu:byungacr Hec of "oerovum: commerfalin,,

M

Igitur refervationis conditio — quamdiu ipfa officia attualiter

tibus pf ?

zeucbunt , lüperiüs de officialibus adje&ta durat per verba

rit qui It

7C 1101 , & verorum commenfalium beneficia tali- quoque

oalitit J

füb conditione refervata funt, quamdiu ipfam commenfalita-

sunt a

tem aGtualiter tenebunt? non folüm ex paritate utriufque

fontítcon

vefervationis Apoftolicz, fed ex ipfa quoque naturali ftru-.

jus

quæ ju

Cura. verborum, & unitate rationis, per quam conditio

v Mabt

illa —quamdiu temporis modificativa, totam qualificat ora--

(jfent det

tionem . atque difpo(itionem t Paris. cozf. 18. 7.34.,. Ruin.

€att[.. 99. 1.7. , Adden.ad Gveg. decif. $14.2. 17.-

hst

& ln

IV. Et ita nedum iz £ermimis Coscordatorum, fed &

Simouett

Indulti primariarum precum decifum füit, is dicia decifioue

conadios

XXIIHI. Rotali Coram Mobedan. de preb. ubi precifta Joaxe

Dueurr.

NES Rorznz, obtinuit. parochialem Adeiez. de Lomefo vacane

o

tem per mortem familiaris, qui jam defiérat eífe talis? €-

d 1351

contra MATEAUS RicARDI dit£tam Parochialem, ceu refer-

vatam impetravit,. opponendo PauruMIIE. cempore publi-

ationis regularaum. Caucell. voluifle procedere retervationes:

rgu

Extravagantir etiam in. beneficiis. familiarium . qui Gdefié-

4

lii

runteffe familiares mortis tempore: in contradittorio ap-

fis audivi

paruit, quód Paurr lH innovatio Extrav. fit ;wtellrgeuda:

vt pet :

«xceptir Concordatis, Q primariir precibue Imperatori, few

Hs i t tb

LA

9.9 o^

9 ;

præcis& f

Regi Romanorum: conce[fis

quia: tempore ,. quo Papa "voluit

t n

annovare predictam Extravagantem , futt fcriptum ; quàd Con-

tàtis rele

ordata, Q primavie precer comprebeudeventur:.[ub» vegula ,.

]tate, et:

que tamen claufula quoad coucordata:fuit. ca[Jata .. deleta ,

tium: Ca

quod declarat mentem delentis, ut non veniant ea, que

]l a

funt deleta füb generalibus licét claufulis * cim conftet Pa-

Quorum (

pam nolle,. quod: eft deletum,. &: non folent: fieri deletio--

Wt VOQeT

nes, poftquàm gratiz ;; vel conceffiones fecerunt fuum: ex--

. Inlatio

V.. In-

æuæik;fnj'scurI?Qm;

-

9

i

75

lt

lfalima

MY o ) at

L

V. Infüper Exrravagaz: loquens de beneficiis vacane

r Yerby

tibus per obitum familiarium decedentium ,. neceffarió requi-

tl Qütque

rit qualitatem familiaritatis (eft enim refervatio fimul ex

Tmenfslin.

qualitate perfonz ) & non loquitur deillis, qui jam defié-

« Utrigfe e

runt effe familiares, nec declaratio aliqua fuccedentium S.

ia ftm

Pontificum, puta PaurrllL, potuitnocere, quia jam erat

T nditin

jus quzfitam Imperatori ; .vel Regi Romanorum: Rota Co-

vam Mobedan. 1. 3. 1. cit, maximé, quia S. Pontifices non

Ya Q

544 Ruim,

folent derogare Concordatis, nec primis precibus propter

4

!

cüjusdam pa&i naturam , quz eft in fimilibus Concordatis

lk

& tolli non pote(t: eidem fententiz patrocinatur Decifio

a dtfnr

Simonettz 12,, & Robufterii i» caufa. Zeodienf. Arcbidiae

xifra Jotge

conatiir, u refertur z2 Beneventana refervatationir benef. 15.

T at

Decembr. 1597. 2.18. quz extat inter decifiones Jerapbini

fe tis? e-

Olrvarii Razzalii. Cardinalir - per "I beodofium Rubeum

P

Ceu eefer.

dec.llzsl'. 1. 18 /hi,

bi fol. $80.

yore publi

Ug vt

[ervationes

Rdetur

g-umentum primum ex adverfo allatum eft ex dlfpo

Qu delie

I, Ar

(itione Extravagantis ad Romaui, verüm qualis fit fen-

ad argue-

menta

Qu g

füs audivimus in $, antecedenti: efto quód beneficia refer- $. 1. ai-

itigtuda

vata per antea determínaté vivente Pontifice per obitum l«t*

'ator, fur

przcisé non ceffent efTe refervata vel affe&ta, tamen fi in-

a vult

tuitu certi loci, certz qualitatis, officii, vel commenfáli-

: qilöd a.

tatis refervata, ceflante qualitate, officio, vel commenfa-

ib Tl

litate, etiam ceffàt refervatio dependens à qualitate deceden

£ la,

tium; Card. de Petra /, cit. 2. 27.

q, Q

IL ad II, Potiffimüm in . terminis Concor

dathoP.

vonftet Pae

quorum difpofitio eft exprefsé conditionalis, & refolutiva

ri deletig»

per vocem: quamdiu officia attualiter teuebunt. parvi pensà

[pumier.

les, & Commenfàles diftinguantur,

m

Qrep-l»icationc ; quód officia

K2

quód-

26

MASE ( o ) MESE

quódque difficilius derogetur commenfalitati verz ,. quàm

gius X

,ue'pOIT

"fi£tz. officialium? etenim tenor verborum involvit exprefsé

n Concordatis & Officiales, & veros Commenfiles ; igi-

äægmt

sur ficut refervatio ex qualitate perfonz refpe&u officialium:

um

€ft modificativa, vel conditionalis t qmamdi, ità & re-

rimum

fpe&tu verorum Commenfálium. per clara, & exprefsá ver-

gl

ba — nec tton verorum. Commenu[alium..

g, i

. ML.adlH. Dedugum ex regulis grammaticalibus fiz-

yis

ggrititl

per verborum fenfu ,. vel orationis conftru&tione , tum.core

zex , & formula verborum, quàm & fübftantia verofimilis:

m

voluntatis pro.noftra militat fententia: prater füperiüs al-

M j

lata. animadvertendum. , quód re(ervatio in. Concordatis:

ftabi

;

lita. fit tantüm.per. o£itum. Caydiaalium, per obitum Of--

facialium ,. pex: obitum: "oexorum. Commeu[alium , 1 defié-

j

runt efíe familiares ? P. Pichler. aperté loquitur z. 4e

pf

qreli. s. 67. ibi-— referyata fünt nonó Zeneficia. que vacaut:

hn df

Dey- abitum. certorum Q, jcialium : Pa 4 --- ÉR coms

Curü.

eneafalium uererum Pape , f( inoriantur , dum at babent pres-

Edt:

wdicta.Olficias ex quoappazat, quüdluet velervatio que eiam comas-

dC 0

wehenditur. 12 d. Extraroagante ad. Regrenen , [ii mnt-

fiin v

fede Vac

zijpm. madificaa, Qr limitata i concordatie , uam im Exirae-

"vagaute Deueficia:omuium Officialium:, dj Capellanorum Pape;

vudio

arem. commen/alium: abffrabendo:,, an; veris, vel: titulaver lane

d temp

zim », fFue. dein: actw: e[feut: Officialés,. ffve: officium

Soritur,

jam. dépos

'Jä"ta Lempore: quo- TIOYIWHIUY .

&íc f

IM.adiVM, Vides d regulir: Cancell: aut: Extravagane:

v com

&äijääm gna! na n'j gnä: gd HC i'—: argu mg n,tilï m. alf N 607760? däta-g?

NaGnQe..

«quze: Regulavum: Cancell. & Exivavagautir. modificationem;.

3 vt '

&c refteidionem: continent fecundümr vulgata:: imó per liz-

]. fps

Tnitatio

i

i. Verbi, quamdiu,. cenfetur ggr- Concorda

la:pes

nmiïsg

—

L IZ .

z

2 gim

nitüs- exclufa Eäcïm'vzzgmf' ad Rom«ni., eut alia: qualï&dimæ

"It etpret

les

ue pofitiva refervatiot tempore enim Concordaterum ine

]

fgj,i

incognita fuic Exiravaganr ad Romani, que fuit condita

ff

ll

anno 1464., neque aderat Regmla Cancell, bodie .X T,. quae

LR m

primüm: publicata. fuit a2 Inuocentio VTII. aumo. Y484. igi-

P .

tur beneficia: non fünt refervata, neque remanent referva»

ta;,. vel affe&ta,. nifi qualitas ratione cujus refervantur be-

cafots f«

neficia, temaneat in beneficiato z faltem procedit. hoc. /&&

Y tum cgr.x

zerminir Concordatorum , ubi: timiles pofterieres Poutizcum

Veroümilis

conflitutioner , &t ve[trrvatiouer non. attenduntur : Gonz,

üpetiüs d.

ORcordatis

ggu-/]: 52. ü. 5' 5; ;

$. I1X.

o f

co

:ontra quid fede

vucaute i cafuw

dwendum » rmn Una A feae-

omnium.fententia eft5

Ego ufque nunc refervatio

r

- cante bes-

papali d&e-

Wür li. de

nem per obitum. famitiarium.,

Offü.alium , quin dv Cardina- veücia:

7773

litatem etiam oó/tum in fumilia--

* Q lt

lium e[fe localem . vequiri prater qua

- Y118

d-

Curia, dixi tam per decurf

&cin difi.ur. pb

* refervatas

Ut s

apu d./edf g 4]70/11 . £ üP.Iï à g.X-I L fins.2*

ia Col-

Eccl.de refervo. benef. é* dign.

fiec non ftatui. ibidem iz cap. 1.

6. 71I. refervationem apuz

(

.. (l

fenfu. & dürare:

fedzm vel localem , efíe perpetuam. certo

i Exiiqe

fede Vacante, ex quadruplici ratione: quia

1)illa eftrefer--

non-Regularum. Cancellarie , aut Extravagantium:

m P

«uatio juris y.

at d-

ad. tempus vitze reftriCta ;

2) Sedes. Apoftolica nunquam:

vaeantium. collatio eft in-fru&u:

jrm d

mnoritur, 3) Beneficiorum.

&t (ic. fücceffori: refervari debet..

4) refervatio hzc eff per

autem commune nomn

.

fiftitur fede:

Wa

jus cominune indü&ta , jus.

4

oO ii

Nacante;. Ac.im fpecie: de £er

/ficiis Cardinalium, Officialium;,

qtec: u0n "oerorum: Commeu[alium:

in Curia: decedentium ,. jan:

itionants

) per l

füpra cap. 1, S.. IX. vidimu

s( quocgnq,ue | temgoge va

3.

x*

&i

n ge

n

78

BESR ( MY

(iiofits

tio continpat) efTe & manere refervata:

confequenter quz-

g mor

ftio hzc jam vendilata, & deciía videri

poterit,

IL. A& cafus ifte prefens à

!

quæ fiofi

priori diftin&us plan&, ac

a a

diverfus eft, utique i pleu fede

Vacatio contingat /z Curia,

dincanmus.

atque fic refervatio /zde pleua jam fit füperinducta, beneti-

Conoorós

cia femel affe&a probabiliter, faltem ufque ad lapfuüm men-

fis manent talia, etiamfi fedem 4fpoffolicam -vacare contin-

(s d p

, o FM

gat, vel filubeat negare, dices etiam beneficia femel refer-

tiüci

vata non manere affe&a, vel refervata,

pon

pro fede "vacaute,

t

II].:

Q in-terminir Concor

datorum: ego interím di&tis inhreo;

áàc mihi in tantum r

efervatio eft

!

17

J

perpetua, ut duret per

menfem ad. normam cap. flatutum ,

3. de preb, in 6. (icque

figr

ad 1) refervario utíque non eft ad

tempus vitz re(tricta,

-

« od

ad 2) mortuo licét Summo pontific

e S, Sedes non morituür,

ficdtis ;

ac beneficium femel refervatum,

manet refervatum ufque

&mié

ad finem à cap. 3. 4e pre£. in 6.

pracriptum.,

Ad 3) ma-

non video

net etiam Collatio talium beneficiorum

—

jam anteà refervae

m prof

torum in fru&u, & eft fucceffori refer

vanda, ni(i interim

v nel

elabatur, vel elapfum fuerit tem

pus pariter à jure com-

nferiore

muni prefixum. Ad

4) jurir enim. Conmunir curfur non

ab bene

fiftitur fede vacante ,

fed currit tempus, feu terminus men-

iC

fis, quatenus tenet refervatio fede Papali vacante, uti ani-

famor i

madverfum fuit inferius G. XII.

& in difcepiione *Yur. publ.

Ponifer

Ecclef. de rejerv.

r totum. — Alia

benef. C dign. apud fedem cap. I, G. XXIII.

apud jeie

Apuftoli

III. Igitur r*emane"tqüæ&io, v&ndiianda adhuc prz-

ft, cüm

i."e'nti pro cafü, «u5; &eucficium poft obitum $. Pontificis modó

incipit vacare? Plüres Canoniftz in hoc confentiunt, eft-

fauper f

Jntipentis

que pragmatica fententia (zerzazorum ,. beneficia. alterua-

z'ue fübjecta, in refervationem /ede Pontificid "vacanute nee

& ov

a. f

quidem incid;rc, item Germ'äfno; non effe deterioris con-

"——

ditio-

—

—

?P

TMetqe

ditionis, quàm alias Natiories * cüm ceffent Regule Caucell..

per mortem S. Pontificis, igitur beneficia in illis Repulis ,.

D

quz nom jure ftabilirefervata fünt ,. fi intra hoc cempus va-

L G

care czperint, ab ordinariis conferri poffünt ceu füsé de-

ly bene[i.

ducemus z alia: difceptatione jur, publ. Eccl, de alternativaz

Ui mer.

Concordata enim licét non| exti nguantur morte S. Pontifi-

* COntin:

cis ,. fed perpetua (int , nec indigeant iteratá refüfcitatio-

melrefsrs

ne, eo tamen in fenfü non fünt perpetua, ut etiamr fede

Wgifes

pontificià vacante vim habeant.. Zallwein./z priuc.Sur.Eccl.

Ihlrereg,

zon LL. q. 1. eap. IH S. VT.

üfet pet

IV. Econtra fi re(ervatib-b.eneE ciorum quzftionis nom

6. (icque

Feltrica,

fit per Regulas Cancell. indu&a fed tantüm iz. lis repezita ,.

ac de catero habeatur iz ipfo juri commuui, major eft dif-

Tioritgr,

ficultas ; interim: contra Fagnanum ;z cap. cum: olim a.

2

39»

It ufue

de maj. & obed, ,. & Card.. de Petra hic ad' comfé.. Niscola

t

V.

l jj ti

L teleryde

non video fundamentum ,. (i infpiciatur , nullibi: S,. Pontif-

cem pro fede: vacante beneficia refervare,. fed Pro fede ple-

(riüterim

ni, ne impediatur, vel preveniatur ipfe per Ordinarios

ürt COf«

inferioresCollatores , &t fic tantüm zz d. cap. lict v de preb.

r/ir QY

iu 6. beneficia refervavit$ conf. difcepr. di&ta: Zereferz.. Bez

TE

1 uü aüi-

aef. C dign, apud [edem Apoftelicam: cap..Y.. $.. X. .2 vere

famur infuper im odiofis, & (ic minimum fequimur ; S;

jur. ubl

Poniifex. in jure communi decret. fibi refervavic beneficia

D JVXIIII

apud [edem vacantia per obitum naturalem , imó: ( etiam fedi:

Apoftolicz ea. in futuris , && perpetuis temporibus referváf-

UC JIft»

fet,. cüm tamen fibi Rozzanis Ponttfieilas veferoavity

fnr in9d)

femper /eder intelligitur pleza;. atque: per modum legisnom

nt, efl

indigentis renovatione ,. velut regulz Cancell; ,. quz tamem

- dliéritt«

de novo: refufcitandz fu nt* quippe beneficia: talia: nom fünt:

(4ulià Ws

eré com-

otis Cofl«

mm;aük&az,, fed;iq; vim.(älqncendätanum"i vacant:m

tingenme

ditio

$s

sR ( e ) WAAA

fingetitet apud fedem pariter vacantem. Verüm P.Bäcïchn'

genm

Cont

Jib. II decret, tit.. VIIL, de conceffione preb.- - Ecclefte

105 Vac. s. 71, ait? jus commune non fiftitar fede vacan-

betit

c

te, quafi veró beneficia hzec jam antea fuiflent affe&ta, quod

oppidó falfum , neque fient affe&ta vel refervata, nifi va-

nf

7

cent per obitum in Curia /zZe plez4 , ceu patet ex terminis

unius menfis (ibi pofito: pro illa igitur /eze vacazte accie

[ W.

7

piendum non eft jus commune, nec fimile quid à longé

jn Concordatis expre(Tum reperitur, interim diverfa funt,

dun '

di&äa

quod ab initio bujur S. (tatui, ac quod P. Bóckhn ibid ;

uum. mox fequeuti 71. adjcit: ibi — ft illej qui diguitatem ba-

Vetot

modi

buit, aliud tale Geneficium incompatibile à Pontifice impetra-

"verib: bujur-verü po[feffiomem po[? mortem. Poutificir fuerit

mUIa |

E

adeptus , atiamen Beneficium prius balitum evit ve[ervatum,

Sed quare? non quafi Extrevagaur Execralilir, ütpote non

dep

digni

reftri&a ad dies vitz feu regiminis, fede vacante effe&tum

haberet, talia enim tefte P, Engel. z. de preb. «. 48.

Cathe

fs i

"Sede papali vacante non tra&antur,; fed differuntur ufque

:ad atfumptionem S. Pontificis, quidquid fit de altera ibi ap-

curda

tf

pofita ratione, quia tale beneficium vacans vi promotionis

precedentis pontificiz ad aliud beneficium incompatibile

petít.

erit affe&um: aít de hocalibi, & fuo loco, -

maridi

V. Aliam hic, veram quidem, falfo tamen fappofito

Enl.

laborantem regulam mernoratus author P. Bóckhn 4 c.

«t

2, 72. fuppeditat; fi beneficium inquit jam priüs, quàm

fede Y

vacet, refervationis legi determinaté fuerit fübje&tum,

l

etíi Pontifex conítitutionem ad dies vitze coar&averat ( cu-

gatti

jus exempla habemus in Extrav, ed Regimen & in Regulis

ul vit

Cancell.) cunc nihilominus manet refervatum, licét vacare

cordt

cxperit defün&to pontifice, dixi veram effe hanc regulam;

Contt

Ggi dem

UB]

fi beneficium jam priï;s , quàm vacet refervationis !

terinis

,

aR o w:æ

8:

üdhn

t&fm'ïnatä füerit fübje&um: fed venià tanti viri in. materia

f&"[led&g

Concordatorum , de qua loquitur, quzro: an ullibi fit

NI«

beneficium dererminaté jam prius refervatum, quàm va-

1 qmd

cet? Ecce füppofitum falfüm e(t: J;a pergit, determinate

if V

refervata fuut beneficia Cardinalium, é» Officialium Apoftoli-

tIninis

ce fedir, uti etiam prime dignitater pof! Poutificaler in. Eccie-

!

füs Catbedralibur, & principaler in rollegiatis , "vi. bujur. ve-

pl

fervatiouir determmate mauent eadem beneficia affetta, eniam

lünt,

dum "vacante Papatu. ceperuut vacare :. Oppono fuperius

bid i

di&a , qualiter beneficia Cardinalium , Officialium, nec noa

fen hi.

verorum Commenfaliam in Concordatis refervata tantum-

IOT

modó fint, quamdiu ipfa officia attualiter tenebunt $. ac infi-

' fuei

mul, (i obitus contingat in Curia; itaque refervatio in ea-

"GLU

fu ante mortem S. Fontificis determinata effe nequit: cüm

& non

ab a&uali officio & obitu in Curia. Alterum de

dependeat

um

dignitate principali in Colleg.

, ac primà poft Pontificales in

Cathedral. zqué falfum effe demonftravit Author. Anony-

3

1.

mus iz fua analytica de

monfiratione ex litera. C meute Con-

u

cordatorum Germanie Prepofiturar uon eff& Sedi

Apoftolice

dbiap.

YOPIOTUS

vefervatar, ut ne

mini zquo rerum zfítimatori ulterior fu-

lubitandi locu

st utor Verbis Clar. Koch. ]JCti zz com-

ibl

perfit c

.

mentati

oue. Hiflovico-Sfuridica. de collauione diguit. ac &enef.

erio Romauo- Germauico : . argeutorati Y762.

ppofto

Ecclef. in. Imp

hn 1 6

edit. cap. 11. &

. LT. lit.e. pag. 78.. quid jam dicendum de

fede vacante?

. quin

&t

VI. In fpecie, cüm re

fervatio prefens fit Extrafua;

üunen, & X

egularum. Caucellarie, quz folüm

t (l

ganir ad Reg

Rl

ad vitam Ponti

ücis reftri&te funt, aut fuerant ante Con-

cordata, heque Concor

.

datorum inde acceptz & inde in

r VaCaN

1 utor verbis P. Engel 4 cir.

mibt

Concordata relatz; proi

puhm,

tió fede

li de

0 fuppofitum , -quöd refervua

"V 4t at -

teL(s

?dg- 5'33. negatur omaula

-

$2

ex3* C(Co) MASS

vatante aliquando i2 pactum., *vel Contordiam ;ikziu&a:fzæriï ;

g

quia aute Concordata. nulla fuit fede "vacante ([altem in. cafi-

vetiti

óus Exivrav, ad. Regimen ér Regularum Cancell.) vefervuatio

f

& per Coucordata wom apparet exprefSà introdutia. . Quaid-

D

quid etiam fit, fedem Apoftolicam, cum qua fuit con«

ul «

trattum, nunquam mori; eft tamen non femper imple-

ffü

tà, & cum hac inita fnit concordia, ere&támque folenne

muniá

patdum Concordato

.

rüm, non cum illa vacante, nec pro

fnttt

illa vacante,

,

Uz:

VIL Nihil etiam relevat E

xïra*vzzgam" ad Romaui Y4.

deben

Jit. de preó. iuter communer, nbi declaratum habetur, etiam

a

tunc, quando Pontifiees eales Conftitutiones fuo tempore

eno

duntaxat durare voluerunt ( qualis eft Exzrav. od Raginen)

reetv:

beneficia in eis nominata per hnjasmodi refervationem, &

Est

decretum remanfiffe, & remanere affe&ta; eoquód . benefi-

ub

udica

«ia ifta cenferi debeant jam vivente Pontifice per referva-

tionem fuiffe afle&ta, adeóque etiam poft mortem S. Pon-

dhagft)

lund

tifieis remanere affecta; ex hoc inquit P. Engel 4, cif.

DDres notabilem diftinttionem facere inter refervationes ,

prg

uz funt determinatz ad certam perfonam; uti funt bene-

f

ICI

L]

eateni

x

a Cardinalium & Officialium &c. vel ad certam Eecle«

beneá

fiam, ud prapofiturz : hoc caífa aliquos velle DD., d;

deær—q

Conttitutiones, vel refervationes vivo Pontifice (tatim.

( i*in-*

l

telligunt , -ante obitum) habuiffe effe&tum;,. ut. ipfa benefie

[

: p

cia ítatim füerint affe&ta, &c (ic etiam poft mortern Papze

'Vantiz

permanferint exclufo jure Ordinariorum , etiam fede pa-

thialer

pali vacante, quód iterum dico falfam efle füppofitum..

tuignm

*.. VIIL. Nihil inquam; relevat di&a Exirav; ad Romani,,

n

t

quia tefte P. Ezge/ fermo eft de manuumappofitiorfe,.8z non-

2

(

nullis tantüm: beneficiis, imó fit, üt contendit P. Bóckhn;.

boc in

ggödï de omnibus; & generaliter loquator beneficiis ; eft-tae

i be

RIen

2RS" ( o ) RSEN

$3

,

! Qj.

3nen communis DDrum, | quód beneficia debeant effe de-

terminatà refervatione affe&ta, ut di£&us Extravagantir ad

'üafio

Remani effe&us confequi poffit, & unicé hoc obtinet ex-

Q

tra Concordata Germ. ubi refervatio beneticiorum fzr o£i-

t COf«

twn Cardinaliun non dependet ab obitu ;5 Curie, mec

impkæ

Officialium ab officio actuali, quemadmodum DDres com-

JefIne

muniter cum Goenz & Konig cradunt, quód beneficia non

C Dro

fint refervata, quz ab alternativa dependent, ita nec ea ,

quzab obituin Curia dependent, anteà jam effe£ta dici

I 14

etm

debent; eft enim ftri&té £amiliaritas ( de qua loquimur ad

inftar focietatis , & morze alterius ex fociis finitur; nom

lporg

ergó fede vacante erit familiaris Papz, necerit beneficium

litr)

refervatum qua(íi per obitum familiaris papz : Poftremó

&

entf.

Exavagaur ad Romani utpote Concordatis pofterior

1464. edita, eisdem nec literam tollet, velin minimo prz-

tyo.

judicabit? imó in Extrev. ad Romani exprefsé habeturhec

Don-

claufüla: — etiamfi ab ipfa familiavitate per obitum Cardina-

lium eorundem -vel aliàr vece[fiJet, quód uà manifeftó re-

-L. i.

Qnt$;

pugnat Cozcor

h)

L)

datis, ita eque clarum eft, Exiravagantem

bene«

earenüs non mi

(i refpe&u aliarum Nationum, ubi fimilia

&de«

beneficia in vim

Extrav. ad Regimen , Regularum Canceli,

a

determinaté refervata funt, fore intelligendam.

ï(üïv

IX. Argumentum, . quod ex cap: fi Zdpoftolica '35. de

entfie

6. hunc in modum formari poffet,, fimilis eft irrelee

Dipg

"vantiz, ibi dicitur: /£ Zpoffolice fede vacante aliquar pare -

t Qie

hialer Ecclefias vacare de cetero coutigerit apud ipfamz fta-

1l

guimr , ut de eir ,ue ipfarum oacatio diutina periculum *v

aleat

llf

animabur afferre, ptr zor ad quos pertiuet , po[fit liberé ordi-

ofle

uari Coufütutione : ; :

Clemeutis vel cap, licàt uou obflaute, Ex

nempe

;

khnæ

hoc inferunt, quód di&ta exceptio firmet regulam:

ä&ær

icá va-

3Jia beneficia öc dignicatcs non gumtas £;cfd;.. Apoftol

€aBte

m

34

äää*(ODä&ä*!

] J

cante S. Pontifici manere refervatas eo ipfo, quia tefte -

glofsá Capitulum relatam fpeciale ponit: in beneficiis cura-

Juoc

tis non tantüm , quazdo fede vacante incipiunt vacare,

d.

fed & ipfo Romauo Pontifice vivente 'vacabant : . fi de ipfir per

ii /

eum aute ipfiur obitum uom fuerit ordinatum, àt mox fübjun-

y4t

itur, Verüm fenfüs hujus Cápituli ifte eft, quód five

ii d

Ífede plenà & füperveniente obitu S. Pontificis , five fe-

iil n

de vacante beneficium curatum vacaverit, . provifio hu-

l ljfs

jusmodi Eccefiz parochialis & beneficii curati differri non

cerifet

debeat ufque ad futarum Succefforem, ac cüm ejus vaca-

füic o

tio fit periculofa animabus fübditis, in neutro cafu obftat

l

tap. licàt etiom(i curatum in Curia vacaverit vivente Pon-

I

tifice; quin à contrario interas — alia beneficia suoz curata

eo ipfo femper refervationi obnoxia effe in uno, xqué ac

K

'

eu.

altero cafu? futhicit beneficia h:sc non curata vacantia viven-

ádi

te adhuc S. Pontifice, & eo pofteà decedente, effe refervata

teinci

per menfem; nempé fede papali plená beneficia in vim cap.

licittantüm refervata funt, ac finito menfe, etiam(i fedes

partibx

nirmis

interim vacans, non amplius refervata effe beneficia etiam

MY

sten curata jam dixi iu di/c. -Tur. publ. Eccl, de vefer'v, Deuef.

e d:;gn, apud [edem vacautium,

.X-

R

Àn eeffet T. 4 ofs ifte fic formvatür

à f; Rota der.

IX i, de præäewf.

zeferva-

in antiq. juxta impreflionem Colonienfem de anno

induxi

tio poft

collatio-

1581. fol. 608. — Domiuur lapa Clemenr coutulit cuidam Ti«

pitti

nem , fi

uo unum beneficium à [ede perfonaliter vefervatum

$ 9 9-

9929

poft

Germ:

provifus

yoft obi-

ipfum Clementem moriur J itiur aute tamen po[fe[fionem affecu-

güit i

wa$ tam: Dominus Innocentiur Succe[for fuur illud coutulit cuidam

práa,

Pontificis

conft

riter

alieri, eiiamf effet vefervatum , fi utou foret. alieri jur. queeft-

€

nt

. domi-

ga

cedat A? iamen poft tnortem Clgmmti:, Q auté collatioue

&iln

$5

ää*i ( o ) aE

ante d-

lt la

si Intoceutii ordinavius iu

partibus illud comulit cuidam alte-

pram pof-

eritur: az "valuer

S Curs

zi, Qu

,it collatio Ordinarii, *oel Domini

chügmo

Vitre,

Inuocentii 2

3

uid ston "valuerit Collatio Ordin&zrii : quiá

Wt g

IIl. Videiwr , q

übjog.

illud. beneficium. vemanufifent. fub. prima vefervatioue propter

àd (ive

