mentis III., aliàs IV. juxta Antonium de.Nigris; que ha-

eneni

(

fputfo

betur i4 cap. Licét, 2. de prebteud, in 6., editam,elle anno

II9o.; tempore autem citatz Extravagantir forté ab omni-

/

dttentis

bus non erat ita in viridi obfervantia, quia primitüs refer-

vationes erant tantummodó temporales ad vitam Summo-

u i

fitom |

rum Pontificum refervantium , üt de Extravag. ex debito de

Elect, Garcias de benef. part. $, cap. 1, 4. 84.,. Barbofa i d.

Diltre

Ceritud

Extravag. ex debito. n, 2., Rigantius tem, 1. fol. 44. s. 28. in

Reg, 1. Cancellar. $. 1.2 vel non ita.cognita erat, quia tunc

Qubitatm

nondum compofitus fuit fextus Decretalium, in quo nunc

illan (

ius di-

& d

Íedem habet: atque fic -cqnfulcö admodüm Bonifaci

: Ctam

33

s

Gam refervationem. benefciorum in Curia-tam. a&u :'nträ;

Jl Ye-

meníem vacautium , quàm deinceps vacaturorum innova-

Apitü-

vit, reftituttque per íuam Extravagantem ante Capiculum

JUs l,

fexti Decretalium anno Pontificatüs primo , cümque poft-

Aliqu

modüm omifsà hàc fuà Conftitutione cantüm Capitulum

l Obri.

Lict QConftitutionem Clementis in. fextum retulerit, non

pote(t omnibus non effe manifeftum ,. quód illa nihil ab i(ta.

Fxtn.

diverfüm complectatur, alius licét Colle&or illam dein Ex-

m jn.

travagantibus communibus adjecerit, jus novum inducere,

$ lr

& antiquum corrigere non potuit,

, ftu-

— A. Parvipensá replicatione Antonii. Mar, de Nigris

l; Quia

loc, cit. ium, 9, ,. quód Papa legem condendo pofteriorem,

It pri-

priorem cenfeatur revocare, cap. 1. de Conflitut, in 6., Ciuiæ

remifi-

aliquo fenfü Capitulum noftrum eft pofterius Extravagante,

tionum

prout relatum eft in fextum Decretalium, dein necdum.

Drtty

oftenfa contrarietas canonum inte

apparet revocatio.

E

:

r f'e ; ngc aliunde fpecifica.

te nihi

i p

- IV. Minüs a

*

d rem fäcic altefäm. obiä&'Um', quód be-

neficia in menfibus Apoftolicis vacantia ab Ordinario non

a, de-

harom

nifi poft tres menfes vigore Concoerdatorum poflint con-

m C

ferri; preterquàm enim ex pari ratione hic non fit facienda

extenfio, tamen ulteriüs huic ob

je&tioni fatisfacimus in re-

Ug h-

fponfione ad fextum.,

* anmo

p o«

V, Poftrema ratio eft, negari falrem non poteft, quid

attentis ponderationibus fuprà premiífis omninó dubium

; relet-

Sümmo-

atque incertum remaneat, an reverà Capitulum quzítio-

dihitt t

natum fit revocatum ,. vel non? nihil dicendo. de majori

noftre probationis pondere: hzc autem ífola exuberat in-

of i d

.71- 28' W

certitudo revocationis, ubi valor legis anteà certus & in-

dubitatus fuerat,

Bonifacius VIIL voluit inferi textum

uia tUf

illum Con(titutionis Gregorii X, in fextum Decretalium,

Qo Dutc

& ( effet abrogatus, inferi non mandáffet, üt dicir Idem

; d-

E

Boni,—

4m

34

ää« ?92 VL

Bonifacius z proZmio fexii: —confer. Pilrrhingl.l'ac. cz"i.-» ätqüe

p

ideó füperfluum eft, immorari in examine przponderan-

moj

tium ratiennm utriusque fententiz. Zerola 4 p

Vaxi EPZ/- 4

30

part. 1. verbo beneficium, G. 3. d. 4.

»

FI. Leviter ergó transeuntes rationem dubitandi pri-

quit

:nam refpondemus, beneficia in Curia vacantia a&tu. & in

ftet

futurum refervata e(le fan&te Sedi, elapfo veró menfe uno

rem

facultatem ordinariis Collatoribus competere ea ceu libera

U

, U

eonferendi, . Concordata Galliz habent : ZVec ses per obi-

d.

zum apud Sedem predictam vacantibur femper, uulld dicti Re-

&is precedente nominatione, . Difficultas fundatur in voce fzm-

Chocik.

.

per, fcilicet femper quocunque tempore poft vacationem in

quip;

€uria elapfo , /emper in füturum , Jémper relaté ad cafus

j pir

alios vacationis, in quibus Papa quandoque ad Regis nomi-

Non

nationem confert, —Econtrà rameu intrà cempus fibi ad hoc

prafinitum intrà menfem , cü

catio

m quo exfpi-þat refqrx?tip; Gi:

(ue 0l

bert /oc. cit, Reg. XVIIT.

D

Qptim.

V. Ad Il lL. & IV, pri

rhæ —*Op—fnioh-ïs* tal 1bus afqu

li d,

mentis pugnantes füpponunt erroneé, non aütem probant

Germa

revocationem Capituli Sramuüwm : utique fi certum | e(Tetj

quód priftino vigore deftitutum fit Capirulum , exaudiendi

Qnpine

)

forent fimilibus rationibus inadzqnatis; quia veró contra

Canonem , & ad ejus vim validam infringendam agitur;

Tiórum

f nore

eertz , mdubitat:eque probationes defiderantur, neque fuf-

Ístemn

ficit de przfenti arguere: revocatum effe poteft, licét in-

dz (nt

fertum fit Decretalibus, licét allegetür à Gloffà & aliis Au-

thoribus magni

diendo!

muris.

—nomi-*n-ïisl pro -lïiïfïïcerpretatione juris: come

Rarort

VE

Räiinüsqüe,büïäft 'qü'artum objectum antiqüi(ïï—

fatenti

ineere

mz obfervantiz, quód poft lapfüm menfis Ordinarii: non

|

fecerint fimiles collationes: beneficiorum apud Sedem va-

extetior

Nam prius oftendi debet; cafus uniformes Pa-

Wepe.

-ea»:»mium:a

]

Mt, Tey,

pam

WUO E

BVR

35

Que

en-

pam non contaliffe incrà menfem e

iüsmod: "beneficia, fed

ii

modó poft mm&m, & quidem cum. mmrvdxämne provifi

ab Ordinario & ejus acquie(cenciá.

l pri-

IX. Pari quoque infübüftentià laborare comperxmus

&n

quintum , quia tempus prefinirur ab ipfo Summo Ponti-

( üno

fice non in odium fui, aut Papz negligentis, fed in favo-

lb

rem Ordmarlomm, infimülque fit redirus ad jus commu-

&ü 0[7;'/-.

ne, üt poft Gloffam z d, Cap. fratutum im "verb. wumeran-

aR

dum. Vaber [oc, cit. def. 32. , Van Efpen Joc. cit. sum. 9.

Chockier a Reg. L. s. 23., Pirrhing de pra£. s. 328,

t fm-

Km n

X. Quin objici poiüt rerminum efle nimis anguftum:

quippe fi fi fermo eílet de beneficiis extra Curiam vacantibus,

| us

Dlofmit-

in partibus remotioribus, quorum notitia non tam brevi

ad hoc

Romaim pervenire poffet,' verum dicerent, econtrà ubi va-

o, Gi

catio beneficiorum in Curia in eodem loco citius.ac plu üm-

que omnium primó innotefcit - anguítior terminus" jure

optimo eft conftitutus , atque erudité obfervat Gonzalez

s u-

loc, cit, munt, 159., à dito Capitulo Statutum 3. Concordata

probant

Germaniz. (intellige quoad limitationem trium menfium)

? ellet

üdiendi

rlgmem fuam. trahere,.

| QQa

. X L. Circa finem ref'pe&tæermamæ & ejus Ordina-

x:mrum excitanda eft ulterior quzítio, an potft Concordata;

&0 lmfy

ii novz refervationes pontificiz locum -nen inveniant ,. art

ye « if

faltem refervationum ampliationes & exten(iones admitten-

]lLC il

ylis -

dz fint. in præ]udiuum Germanorum vergentes ? exor-

diendo fiquidem à prima recitati dubii parte, omnium Ger-

i5 com

manorum fimul ac.Curialiftarum communis receptáque

fententia e(t: Summum Pontificem faltem non velle novas

viguife

invehere refervatxones, vel refervationum ampliationes &

um of

üem v

extenfiones ; fi ergó Capitulum ramuum 9. de preb. iu .

nec per Concordam, nec per Ex:ravagancem pie Jolicitudi-

m P

nir, revocatum fit . minüs per contrarium ufum. & obfer-

P&H

RX

Vannam

56

SUP d v

Qonet

vantiam faltem refpe&u Germaniz abrogatum er,it; ftylus

enim & obferyantia Curiz non funt majoris roboris, ac ex-

r

t

preíffe Summorum Pontificum Conftitutiones Concordatis

políteriores. Confer. Krimer de pre. à z, $42. . Efficaciam

bileu |

fe hn

hüjus difcursüs re& prenovit Philippus Probus ;z cap.

Sratutum [ub num, 11, verf. sibil tamen dicar, ubi tenuit,

pb

u

quód non admittatur derogatio ejusdem Capituli $zarurur,

ia Regno Franciz, in quo nec Extravagaur I, de pretend.

100 -

inter commuuner , nec reli

j ata

funt obfervantia, -

qqæ fimiles Extravagantes in viriä?

refgo:

F

frit, !

r de

j XVIL

jn tert

Ti..)

Collatio

.I.

hte Cön.(titutionem-Clementi's- V. m Cap Liät. 2. de

ab Ordi-

A

exilti

pario

prab. in 6. dabatur locus preventioni, & utique

facta cur-

valida fuit provifio per Ordinarium fa&a de benecio per

quam'w

rente ad-

obitum apud Sedem vacante, quando fuerat anterior pro-

dapfur

fe eft va-

huc men- Vifione Summi Pontificis ,

vide di&a i» &. VII. & VIII.;

lida even-

at quando emanavit hzec Clementis IV, Conftitutie .cum

nggat ]

tuwier. Decreto irritante, provifio Ordinariorum reddita füic in-

valida, de & per fe loquendo: nullus ergó przter Roma-

mnum Pontificem quácunque authoritate & poteftate benefi-:

cia conferendi przditus five ex jure ordinario, five ex lite-

[

:

ris Apoftolicis fub quacunque verborum forma conceptis

tdua:

(nifi (int fpeciales & exprefze de beneficiis apud Sedem va--

Bber

d

cantibus ab ipfo Summoe Pontifice elicui cributze

Ti ]

) AQUQmo-

dolibet de fic vacantibus difponere poteft.

M

X

:

Pirrin

dfnavrfo-:

(anlar

IL. Valida tamen eft collatio Epifcopi & Or

rum eveutualiter , quando fit füb conditione fufpenfiva, fi

(2

nempé Papa intrà menfem & terminum juris communis

P5 Si

beneficium vacans non contulerit: cujus conditionis ea vis

neficio;

ler hx'x;l

e&l & efficacia, ut quidem-nullum jus rribuat in be

donec

äæïfä!äæ

37

lus

Glc')-lïiäï in fin, & DD; n cap. fz' prote, de

Conec purificetur, -

i gt.

ref;ript. in 6.5 at

purificatá conditione ;

feu Papá intrà juris

TY

terminum non con

ferente, tribuit ftatim jus firmum & fta-

Icam

bile, tum quia conditio hzc de jure ineft, tum quia eft de

il WP.

fe hone(ta, non refolutiva, nullibi prohibita in facris Ca-

nonibus , ita fub fimili conditione Ordinarii interdüm juftis

tht

Atf

de caufis,: quanquam liber

am de catero haberent. collatio-

tlnd,

nem, tamen conferunt beneg,cia fa. fi

Papa difpenfaverit

vel

in ztate, in pluralitate, vel aliàs ; tenet permutatio

! virid;

re(ignatio beneficio

rum fub conditione, fi Superior permi-

L]

ferit. Cap. cium olim.

7. Q feq. de rerum permut, Anton, Ma-

ria de Nigris tracf. de vacat. Penef, lib, 1. cap, 65.

in. terminis noítris Van Efpen. z4 Supplement.

Part, li.

"äti 2. de

T. XXHI. - Gap; 141. - Non pauci ex noftris Canoniftis

éxiftimant, pofle

vacans berieficium ab Epifcopo conferri,

ttique

pott menfem

d pet

uairivis collatio effe&um rion fortiatur, nifi

elap

Y

füm , ait T'homaflin. me;,. 2, h'bv.äfl"f cap, 4:9, um VII,

Till;

ü.ff asï. :

9. cum

??gac : R:b

&

fuit if«

Tomae

beneäæ

I üaliteri paenhi ifte yacantium

apud Sedem d Menfis

ACX die vacationis, non fcietitie ,.

Do&ores communiter ifte Sum-

ex lite.

mo Pon.

tradunt poft Gloffam i» Capit.

Statulum. verbo aumeranudum,

N

-tifici cur-

YYcepts

jem vi-

Faber i Cod. lid. 1,tit. 2. definit. 22,, Barbofa ad cap. Statu- ric àtem.

pore vàa-

zum. s. 31. ? feq.». Chockier ad Reg, 1. Cancellar, num. 23.»

cationis

Quomo-

Pirrhing £i&. 1T, de preb, num, 328. ;

Rigantius ;z Reg, 1.

beneficii,

Ancaran, & Blon- ctiam

finatit-

Caucellar..G. 3. tum. 377., ubi allegantur

igno-

deau z addit, ad Boucbel in Bibliotb, Canu.

verbo Def;Izzdult.r.

iva, f

þanti.

mmutis

p- 371. S. rigulievement,

- .. Preterquàm quód text

us Capi'tuli Sratutum, litera-

s & Yl

m poft

:BCHCiO;

lier hoc ipfum fat-claré: oftenda

t per vcrba : Dem

menjem

dene

3

38

meu[emn à die ,

quo diguilatés Jeu. lenefiim IPSA- VACAVE.

gdiu

RINT;,

Auneramdums ea couferre maleant;

-Exprefsé enim

f10]

legitur , mesfem à 'die,

quo beneficia "oataverim , uumeran-

rintià

um : igitur noa à temp

ore fcientiz fen notitiz, fed .à die,

rius A

quo beneficia vacaverin

£j

adeóque fi' etiam Papa nefciverit

007 !

vacare beneficium ;; Con(ti

tutioni huic locus e(t,. & (üfficit

dda 1

Ordinario;

Papam fimplicirer non' contuliffe ; ; hinc bené

[denri

ait Gloffa

'oc, Cit.:

41 igitur Papa &eneficia im Romana Curia

feni d

vacania iuvà me

ufem. compulandum à die "acatiosir ,

Ó

NON A DIE

"MA

IPSIU$ VACATIONIS COGNI

128

jmf C

«en contulerit,

potefías. co

[

f

atf V

diens , ad iufe

erendi ed. priffiaum jur commuue re-

VioYes locorum Ordinartor pertiuet &c, :

)SWW; (

.. IIT. "T'àmen non defunt, qui volunt menfem currere

deration

modó à die notitiz; utl quan

do Sedes Apoftolica. aliàs eft

p a

impedita, conferre beneficia,

tempus illi non cürrit, vel

fom.

fi Summus Pontifex adversá

valetudine detentus;- legitimà

r Epl'fö

cenfetur impeditus &c. , ita.

& in prefenti ignorantia vaca-

(ispoft

tionis erit legitimum imped

imentum ,

quominüs -jus. hoc

tettora;

conferendi devolvatur ad. inferiores,

Poft Lapum fic di-

mant re

fputat Lotter. de re £enef. lib. 2.. 4, 27. , 64,, confer Dijce-

ttrpaon

piatiouem meam Eccle

v rede

$. XV. c feq..

/ia/ii;gw de q/;efï?ati?fz*'mnfuw, Cap, II

?

Wl'dh

IV. Certó hzc

lnfuääehtgä unt ad cfapiendiuïn 'quem:

Utone f

cunque dubitationis fcrupulum. contra: fenténtiam Gloffz t:

foit hic

quia tempus hoc non in odium a

ut in negligentiam Papze

i& i

omittentis conferre vacans benefici

«

um, fed in favorem Ec-

clefiarum & 1inferiorum Collator

um fuit.prefixum , tum

ne beneficia cum detrimento illarum diu vacare contingat,

tum ut'per moderationem iftius menfis reditus fiat ad jus

NT

commune: jam autem fi tempus prafixum in alterius fa-

tion

vorem, noón in odiutm negligentis (velut tempus fex men

alco in

Qormpustg

[ium & quatüór pro: Backrro;älo; Ecclefiaftico - five L.

odium

KIER, (

39

AVE.

odiüm négligentium ftatutum eft , negligentia equidem

Cüim

UAU

non eít compatibilis cum legitimo impedimento feu igno-

rantia vacationis) fi, inquam , tempus prafixum in alte-

(iveri

rius favorem principaliter currit impedito & ignoranti,

non autem currit ignoranti ; fi in odium negligentiz ex

fufüci

di&a ratione ; quia nott eft neglipentia , " ubi ignorantia.

C ben

Idem'in cic. Dz/teptatioue mea Ecclefiaflica de Alternatroa dit-

4 Curia

ferui de trime(tri.in Concordatis ftabilito: -adde Van Efpen

Lr,(y

VTR

iu 5 E. U. part. 2, tit, 23. cap. 3. 1. 9.,. Gibert i Corpur

3

urir Canonici tratt, de beueficir. Ecclefiaft. T i, IV. S. V

gunm.

WB It-

VI., Schmalzgr, Li£, HI. tit, de prebend. $. VIT. circa

finem , qui omnes urgent argumentum hoc plau(ibile; mo-

currefei

deratióhem Cápitzli Statutum.'4. ex Concilie penerali Lugdu-

as elt

nenfi' auio'1273. [ub. G RE GORIO X. $ummo Poutifiee

ttit, v

fa&tam redire ad jus primzvum, fecundüm quod. collatio

kzitics

D

ad Epifcopum velue Ordinarium - pertinet ; confequenter

4 VC

dispofitio hzc & modératio menfis, etiamfi fit materia cor-

ys hx

fettoria, femper'eft favorabilis & extendenda , üt plenà

| li die

manu relati apud Barbofam /oc. cm. s. 13,, currítque con-

& Diftt

tra ignorantem, cüm res de facili ad f(uam naturam primz-

£ll

vam redeat, de quo principio vide $. j£zalem Differtationir

mee de Ecchfavum Parocbialium Secularitate , — earímque

m'quem;

Uuione fabjettroa Monaflevis fatta amno- Y753. edit,, & con-

Gloffez

fentit hic Layman £, 11I. iu

Cap; ff Apoflolica 3s. de preb,

am Pape

xem B-

m 6., it cap. dratutum 3.«;, u. .

m, tum

* s

A XX

Ontifgt

at ad us

ddM C GIM. À d iil d s Yxca- eu

ntinuss

kerius l-

tionis - à quo incipit numerari ifte menfis, non *?

n ta-

( met-

computetur in tnenfe; non enim dies termini numeratur in j

i2

Jico in

termino, quando gdjtlngi.tur numero dierum vel menfiu

In computa-

16£

diom

eunm

tür

-

: & que, -

40

. E N

l

cum .di&tione à vel a5, üt£ poft. szquell Stephan. Gratia-

menfe

anum Barbofa ad. Capit, Statutum 3. 4, 14., & Zixiom. LX XI.

diu.Qr

juris ufufrequemt. . $., confer. L. ubi lex. Yo1. ff. de Reg. 3f. ,

T'IL;

cap, X, de reflit. [poliat, in 6,, & Bartholomzi Socini regule

ö& fæilentzæ juris. reg, 124 mibi fol, 391.

pocm

O(Tf E

IL..Quo. ftante. relatus Barbofa - colhglt ex Gloffa:

Quad uou fiat computatio de momento iu momentim. Gcc.;. dies

z n

(v rt

enim vacationis ; à quo compatatur meníis, non numera-

tur:.quia regulariter dl&lones à, ab, &xs denotantes ter-

il *

minum 4 quo , Íuàpte. naturà funt exclufive & (feparativz,

qui b

Baldus z Z., ult. ia princ. col, 2 . 6ed . illud t"on e[t. Cod, de

n a

netii, d

lempor, appellat. ,. & alii apud Barbofam zract, de dzc*fzamäuf,

ditl. 1, 2, 1. Rota decif. 75. 4..2. gart, 2. divverf.. apüd Gon-

n

W

zal, n Reg. 9. Cancellar. GloJ I2. $/, 23.5 errhmg Lié, []I

de preb. a, 328. in fan,

[ervatü

etim &

]II Non tamen currit dlscontmue, nec utlhter, fed

continué , & ceeptà computatione de momento in momen-

[ünt a

tradicer

tum, quin ulla fiat; interruptio ex. impedimento aliquo in-

firmitatis vel ignorantiz, .. De hoc vide Spbum præcm'entem,

boud, i

met (ii

quöd tempus hoc currat ignoranti , igitur materialiter con-

tinué de momento. in momentum, & non Utlllth 4 tem-

17

ore fcientiz, Vide. Dzþepmxzonem E cclef a/i a'e Altermtrva

Bl o

Cap II g XIlL a« X

Dubofa.

Iv

f ibi, |

gxx

(fmg d.

t Inolei

An elapío L

menfe

ccedit ad ea , quæ ha&enüis attuli dubia, an lapfo

DWtation

9s

Papa pof-

menfe.omninó excludatur Papa,, ut conferre non

Dis, vel

fit mo-

offit, vel (i res adbuc integra, & Ordinarius necdum

Thisslis

ram put-

are»

&

contulerit beneficium;- an po(i" t purgare moram, & Ordi-

CIn t

adhuc- narium prevenire; vel cum illo concurrere?.

II, Do-

Ug

—

&i

CT

71 Dq&ores comimuniter. a-erjmänt. ;. quód Papa :poft

LT

dinarium

menfem poffit nioram purgare , &.non (it exclufus, quamz

praveni-

M

diu Ordinarii intrà tempus à ;ure prefixum non contule-

re: fen-

tentia af-

fl

runt: reftritio enim ad meníem non hoc operatur; -quafi

firmativa

poít meníem omninó excludatur Pontifex, uc conferre. non

pramit-

Gf

poffit , fed hoc tantim efficic, quód - non . fint. ampliüis. li-

;itur.

f dl

gatz manus Ordinarii, quominüs ad beneficii collationem

lU.

devenire valeat, te(te Petro de Auchorano í» d. Cap. $tatu-

I ter.

tum,, Matfobr. iu praxi baeudi concur[um requifit.7. dub. 49.

Cativg,

apud Barbofam iz cap, 3. de preebend, in 6, num. 7.;

|amet,

Q d

conf. 239. . $. de preb. c dign. vol. 1., Chockier i Com-

OU

ment. ad YGg, 1. um. 23., N

k

Ptarutum. fequentes Gloflam, —

*

lurga, Paílerin, ,. alii -ad Cap.

G.

Li,lll

^ QHE. Atque fic in praxi conftantiffi

as RE fervatum, «

fervatur, déque benefciis apud Sede

m vacantibus plüribus

itery d

etiam elapfis menfibus Summi Pontifices. liberé. difpofue-

TOOftie(t«

runt ab(que eo, quód Ordinarii aufi unquam fuerint con-

liquo i«

tradicere: e(t eoram ratio-fundata zz cap. dudum 14. de pra-

DAH

bend, in 6., ubi Papa concedendo aliis poteítatem , eandém-

litet COf

met fibi refervat majorem ibi: pemer mor tamen uibilominis

r à ef

vemanfit major : Gonzal, ad reg.8. $.2, pro£m. n, 2. cum Jeq, ,

Bald. conf. 326. iu fiz, vol, 1., Menoch.

r

Barbofa i« cap, dudum. 1. 2. *.3..—

3

IV. H

g

ujusmodi exemplum cape

ex Concordati sGaI-

lig ibi, licét certum tempus fit przfixum Regi Chriftianis-

fimo ad nominandum ad beneficia confiftorialia, ctamen pra-

xis inolevit; ut femper & quandocunque adimitrantur no-

, At lipfo

minationes nullà habità confideratione, an lapfurn. fit.tem-

Yerre Ton

pus, vel non,. quia preponderat reflexio, quód graviífi-

; necdum

mis aliis negociis diftentus nominare nequiverit. .Quz. ea-

y & Ord-

dem ratio pugnat pro Summo Pontifice univerfali Excclefiee

di pon-

invigilante, ac foret ir;dc.corurn,,.potäigg-;gm conferen

[ D.

t-ificiam

42

UUEP q49 u

dendi f

tificiam tantoperé reüringef,e& limitare, übi tamen Regi-

Ordiar

bus & füpremis Principibus laicis nüllum currit tempus,

veui t

atque ipfis Epifcopis & Patronis Ecclefiafticis ampliorem

pidis p

dedit terminum ; proin nullum Eidem fupremo Principi

n'ïe.ndf: |

currit tempus, quod adimeret

pozeïtatem'»conf;ärendi:k, à

ftionn

TU

quo omnis derivatur poteftas,

ï&ï'

tio hzc

$ XXI

duda, n

sententig E ! "erüm in terminis Concordatorum NationïsG'brma-;

Curatore

negativa

nice non poffüm ex hactenüs dedu&tis pro fententia

eft verior

*

u ànd

refpectu

atfirmativa concludentem probationem ertiere, proin opti-

* *

i é,

re concludo, quód Papa non poffit lapfo menfe mo-

LUE

Germa. — o

ii N

ram purgare , & jus Ordinario-

rl

quæütgm ince;*vertere aut

preveniendo aut concurrendo.

*

pun.6, ]

IV.

1I, Fundamentum refolutionis neg

ativze m eo pofitum

Gmm oe

€ft, quód Concordata inita fint ad tollendas przventiones,

wbi enim

concurfüs, mandata de providendo,' & ad habendum cer-

illete r

tüm moduüm circa refervationes Apoftolicas; earüómque fre-

fitüsell n

quetitiam , quando igirur lapfo termino Summo Pontifici

linits p

pofito, Ordinarii fecundüm jus primzvum obtinent liber-

tatem conferendi beneficia à die vacationis, üt Zerola- i

finit omni

Véntonibu

praxi Epi[c. vevb. beneficia ad. tertium pag. 28., jus quzfi-

etpit l

tum habent in conferendo, non nudam poteftatem, quia

[toite, it

iion ampliüis ligatze manus, fed & ftri&am libertatem, quz

Pouifice n

nón eft compatibilis cum przventione vel concurfü, & qux

jusrmita

ftritum fundat jus, confequuntur ex eo, quód tempus in

Concordatis przfixum elapfum fuerit3 quomodo enim cur-

Ti pran

Véttiones,

rente termino folus conferet, & finito illo adhuc concur-

Ietfes (no

"Eere'áut pravenire poterit Ordinarios ? qualis divifio be-

demio fois

"meficiorum , qualis transactio ,, qux non zqualiter fervat

provi-

damm & rctentüm?ï'SO-l:us Papa currente termino-

dendi

K

r""

45

d N-

dendi facultatem retinuit, dedit i?erö eandem facultat

em

Ordinario poft lapfum terminum , ergó & hic folus confe-

'eriptg,

Qpliorem

rendi facultatem accepit, aliàs fruftra Summo Pontifici in

! rincipi |

pa&tis przfixus fuiffet terminus , fi lapfo illo adhuc przve-

Tendi, à

niendi, concurrendique poteftatem retinuiffet circa quz-

ftionem hanc vide Difcep

tationem mean Ecclejïaj?i;qzæ -de A!-

ternativa menfium Cap. 11. S. XÀkX. e» X X,

H

JlI. Et fané, (iaflumatur ponderatio, quare.refer-va;

tio hec Apoftolica apud Sedem vacantium fuerat intro-

: Germa-

du&a, nempé ut przcludatur via preventionibus per Pro-

fententia .

curatores Ordinariorum in Curia Romana conítitutos, vel-

uti Anchoran. z cap. 2, de prab, in 6. 0. 1. , Franch, ibidem

'oin opti

nf mo«

uuni, 6., Paulut, Jurirprud. facv. dit, pag, 408., Rigantius

in Reg. Y. Cancellar. S. 1..:24, 4., Rota dec

ATT G QUE

m

t/, 28. 1. 1. d /&q.

part.6. Recent, . Vide (&, X. uum.

e

o ooítum

—

IV. Profe&ó limitatione fa&tà refervationum Apoftoli-

ventioteb,

carum per Concordata, limitata quoque fuerit praventio;

ubi enim ponitrur terminus refervationi, vel ratihabetur

ndum tf

illé de jure communi pofitus, etiam przventioni (imul po-

mqu fre-

o Pontifi

fitus effe neceffarió intelligendus eft, fa&à reflexione, quód

limites per Concordata fint pofiti refervationibus, zque,ac

nent Tiber-

- Z'eroh il

finis omnibus mandatis de providendo, concurfibus ac prz-

]

ventionibus ; igitar in hypothefi Concordatorum locus non

j quadt

em; Qu

eít poft lapfum terminum & menfem üt refervationi Apo-

ftolice, ità nec preventioni , fed Ordinarii exclufo Summo

atem, Qu2

Óu, Xque

Pontifice non modó habent nullas ligaras manus, quàm. &

jus firmiter in pa&is Concordatorum quzfitum , quia Ger-

| teinpts i

p enirm CUl

mani przter refervationes in paGtis expreffas, nullas. prz-

ventiones, nullósque concurfus tolerant refpe&tivé quoad

3

duc concut

menfes fuos,

uando beneficium licét Romz

q

A.

« divifto -

alier fevi

dem in Lþfqis tamen menfibus yacavcrit.

m'mg PIZOVI-.

Fa

Qengi

B Pav

44

V, Parvi refert all&:gare Capit. Dudum, : aut füupremam

uu

fiituil

Pontificis jurisdi&tionem , : ejüsque Ecclefiafticee/ poteftatis

plenitudinem, quam novimus per fe fupremam & uni-

feryat

verfalem, at per rationabilem conciliarem Conftitutionem

Lugdunenfem in favorem Ordinariorum pun&o vacantium

apud Sedem ita re(tri&tam , per Concordata Nationis ad

univerfalis Ecclefiz zdificationem ita limitatam fuiffe j'. ut

| Ca,

Nicolaus V. aut fan&ta Sedes zqué fimultatem concursüs,

& prazvalentem przventionem pentificiam , quàm referva-

braarii

iubie

tiones & exfpeCtativas, proinde has ac illas ex patto fub-

latas nimis claré exprefferit per verba generalia & effrznia:

tionem

datorü

Per. quamcuuque alum . vefevvvalionem | gratiam. exfpettatroam

aut quamvis aliam di[pofitionem fub quacunque verborum forma

l Mm

WR

per eum «vel ejur auctormate factam *vel. fieudam wou impediet

quomimir &cc. |Adde Difceptationem meam. Ecclefiaflicam -de

Apolt

expreffa d tacita Concordatorum Devogatioué Cap. I. S. 1I. C

!

€

J€8. s &Df/ä

h

xatiouem Excclefiaflicam de Alternatroa menfium

mom

per toium.

.

Jiiutunt

€ap. L. $. XXIII

-VI. Nec vis argumenti hujus everti po

teft þer llhld,

ria vd 4

:quàód Summus Pontifex Regi Chriftianiffimo poít lapfum

aperitur

zerminum permittat nominare ad beneficia confiftorialia,

tetmimo

quando graviffimis negotiis diftentus nominare nequiverat;

&fnr

quia potiüs contrarium, ac fequela noftrz fententiz nega-

fipts at

tivz favorabilis exindé deducitur, quód à fortiori Ordina-

10 conf

riis Germaniz elapfo fibi termino nolit prejudicare , cüm

lii ferii

firmum exindé jus quzfitum habeant, neutiquam à fuüpre-

brum C

1no Principe contrà propria pa&ta invertibile: pro cautela

2006 tefn

tamen inferviet Ordinariis, nullum negligere tempus , fed

h: UT

menfe finito quantocyüs ad collationem beneficiorum pro-

fj al

cedere: quanquam Ordinarii in pun&o juris fümniam con-

MENIE

;

ferendi habeant libertatem: interim Summo Pontifici neu-

BRZ7,7.

ropitis

thuam indecorum 6&,, t'aïfter ad jus primazvum p

accel-

45

lp!'emgm

aCCeGïH"e, qut per amicabiles concördias tempus fibi coh«

Dute[tris

ftituifle; fed honorificum eft, in zdificationem Eccle

.

fize kreq—

& wi.

Iütionem

.fe.rvat'ioneg cateroquin odiofas attemperátle,

Acuntium

$ XXIL.

iiony ad

Ui . t

afüs figuratur ifte: Beneficium fimpfex per obitum pis v«

Qncursts

IC

1 teerva-

Beneficiati in Curia feu apud Sedem vacat menfe Fe- c«ionis

. elapfo

bruarii , qui eft Ordinariorum feu Capituli in Germania

* qnenfe at-

o füb.

, Glirnia:

indubié collatio fpeCtat ad Summum Pontificem ob referva- tendiur,

& fubin-

tionem localem, cap. 2. de preb. in 6. , & textum Concor-

trat alter-

at

datorum: fed lapfo termino & menífe Pontificio exfpirante,

nativa

m fom

in Martio, qui eft Apoftolicus, dubitari poffet ; an. füb- menfium

i ipidit

intret alternativa, & an menfíis, in quo exfpirat refervatio

ii d

Apoftolica, attendatur, vel econtrà, au dies vacationis?

TLb

.. MH. Dies vacationis omninó attendenda eft, quemad-

4 T

modüm hujus uberrima ratio in jure data exiftit, zz Capit,

dtatutum. 3. de pr«b. in G. , fiquidem per vacationem in Cu-

m

ria vel apud Sedem collatio inferiorum modó fufpenía eft,

oft lopfum

aperitur quidem turnus, fed ligate fünt manus, currente

mftoridlin

termino nulliter conferrent, per Capit, 2. de prebend. in 6,:

jequivetat:

&i fecis. aétum feu. attemtatum fuerit, decernimus. irritum. d

X Degte

inaue; atlapío termino , fi Papa beneficia vacantia in Curia

on Ortint-

non conferat intrà menfem à die vacationis, z//j, ad quos col-

, dm

latio pertinebat , poterum illa conferre. .Joann, And. — Ita Ru-

m füpie-

brum Capiuli Statutum, 3. de preb, in 6., quod ipfum claris

pro caurela

gqué terminis exprimitur in nigro cit. Capituli per forma-

SmpUS m

la: UT Il, ad quos eorundem beneficiorum £. dignitatum

iorum pro»

fpetlat collatio (ftatuto uon. obftaute predicto) demim POST

mam o

MENSEM A DIE, QUO diguitater. feu -benefü

i

yntfici Il

;?am-wrim , numerandum ea couferre vvaleant,

u

'I-n.(kaiäg

46

Wb db

niro:

IU. Qxaproptär fuperius $. XVIIT. jam &ami; Infe-

riores & Ordinarios confümpto necdum termino Apofto-

n« f

lico refervationis localis jam eventualiter eadem beneficia

inme

& dignitates conferre pofle füb conditione füfpenfiva, & in

ftum

eventum, fi Papa intrà menfem jure fuo non utatur : at-

jnfero

que ex hoc eodem principio &. XXI. ftatui , confumpto

ial

termino Sedis Apoftolicz in continenti jam jus fuiffe quz-

ts A

fitum inferioribus Collatoribus ordinariis exclufivé quoad

summi Pontificis concurfum feu preventionem, etenim

eniturm

per. menfem confumptum relaxatur tantüm impedi-

jaferiot

mnentum,

obita Y

IV. Potiffimüm veró, quia in

caufis beneficialibus jus

fuit eit

conferendi przbendam femper defümendum eft à principio

Til

prima vacationis, non attento medio tüurnorum tempore,

tl

Corrad, iz praxi beneficiaria lib. 3. cap. 6. num, 81. cum aliis

B

addu&is per Gonzal, Gioff. Y1. sum. $3« ( féq., Engel de

E

prebend. c» dignit, u, 26,, Reiffenft. eod, 1it. 7, $009, C $1O.

gl

Etenim per vacationem apud Sedem ligatz quidem fuére

üu

manus Inferiorum , non tamen ftante hoc juris impedi-

tur fmeri

menro perintegrum menfem variata fuit dies vacationis,

Didas,.

quia rempus vacationis in menfe Februarii füuit momenta-

d Intent

neum & indivi(ibile, igitur per refervationem unius men-

fis apud Sedem non potuit idem beneficium vacare ex una

: Ó A;ä:;

j]M

|

eadémque perfona in pluribus menfibus, quanquam colla-

teftitution

tio interim fufpendi, ac prout de jure impediri ,. donec

Dts; non

confumpto termino Sedis Apoftolice aperiatur turnus, fe-

ltat, 2, d

cundüm Capitulum 3. de prab. in 6. , & confirmat Rota de-

ticali, on

Cif. 774. 4

*

ïo r / 5'3 ( :

. 9. C I0, part. 3. drverf., þGarc. de benef. part. s.

4n5,, ]

[A dP.

1 HlL.d

V. Quino

bftare Val*eat, -äliukd effe in turno feu menfe

SelPopi

Februarii vacare przbendam, & aliud, jus collationis poft

qUA tm

eriri in

confumptum ;crminum refervationis Apoftolicz: ap

T'atotibr

tprnd :

—

"m

47

"i P hfc-l

turno: aperitur autem jus collationis in menfe Apoftolico,

Apolls.

nec anteà ob przvalidam Sedis Apoftolice refervatioaem

bentfria

in menfe Februarii "Turnariis Capituli potuit fuiffe jus quz-

T &.m

fitum ex obitu apud Sedem, qui ex integro excludit omnes

Q* g.

inferiores Collatores in quocunque meníe, cüm alternativa

mfumpm

ob refiftentiam refervationis Apoftolicee penitüs non fubins

lle u-

tret, fed in initio fuo cenfeatur fuiffe fuffocata,

* quad

1

im fit modó poft confumptum ter-

VI, Quidquid en

.

, Menim

ifninum réfervati

onis Apoftolicz aperiri turnum Collatoris

impedi-

inferioris, tamen in menfe l'ebruarii vacavit prebenda, ex

obitu in menfe Capituli jus radicale & originale quafitum

alibus jus

fuit exercitio ejusdem per menfem interim fufpenfo rema-

princpio

nente, juxt

à cextum literalem Gregorii X, in Concilio Ge-

temmpore,

nerali Lugdunenfi relatum z Cap. 111. de preb, in 6.

ibi:

um aliis

Decervimur taliter moderandum: u i, ad. quor eorundem be-

tnpd d

aeficiorum d. dignitatum fpectat -collatio | ( féatuto mon obflaue

, 6 510

$"

E

i

editlo) demim poft meujem à die, quo diguitates [cu Lenefi-

fem futre

«

&

X

) ipfa "vaciroerim , numerandum , ea conferre "oaleant ; igi-

;; impedi-

tur menfe prztérito & confümpto iidem conferunt prz-

VicatiofiS,

bendas, ad quos à die vacationis collatio fpe&tabat, quod

TOOITfEde

eft intentum prafentis thematis : lege etiam textum Capit,

ynius mett-

$i Apoflolica, 35. de prebend. in 6.

x CX u

VII. Nec attendi meretur; collationes, inftitutiones,;

uam Collt-

deftitütiones poftt Summum Pontifice

m pertinere ad Epifco-

ri; doXc

pos, non ad Capitula, Capit. Aóffi,

9, de elect. , Cap. Non

türflUS, iC«

liceat, 2. de prab., adeó ut in ipfis, mediante poteftate Pon-

yt o d-

tificali, omninó originentur, Lotter. de re &enef. fib, 2, q. a.

'flfj; Pll". SQ

qum.-3. , Leuren, in for, beuef. part.2. queft. 666., Pirrhing

Lib, 1H1. de praeb. num. 84.5 ità quoad menfes Apoftolicos,

yfen ménfe

Sede Papali vacante, Epifcopus fundatam habet intentionem,

jtionis p9

quia tum. jus commune vehementer refiftit. inferioribus

opum à

; aperiri 1

qulacoribgs volentibus in totum excludere Epïfc

turo.

. Colla-

m

E

48

Yur

fciad

collatione Canonicatuüm, Lotter, de re leuefic, lib. 9. qu. ..

vcf[ü!

sum.5., tum & in Epifcopo adeó infixum & radicatum e(t

qlis €

jus conferendi, ut quoad habirum nunquam poffit ab. eo

ím !

aufferri, Lotter, Joc. cit. quefl, 12. 9. 12.,.. Clericatus dir-

dem .

cord, 34. de benef. per totum , aliàs fequevetur hoc abfurdum,

r

vel ralem facultatem de jure non competere Epifcopo,

(idin

uod falfum , vel eandem avulfam & eradicatam eíle à Ca-

EW

pitalo; quod eft contra ju(titiam & zquitatem, à fcribunc

comei

relati apud Clericatum de Zenef. loc. cit. t 4, & 12.

?

VIII. Atrendi (inquam) non meruit, fiquidem totuni

vicunti

Qt d

lubens admitto, (i fermo fit de beneficio vacante apud Se-

dem & in menfe Apofítolico, durum effet, confumpto ter-

apud í

a o

mino [ndultarium excludere, aut Sede vacante Epifcopum,

quia Clericatus & relati loquuntur de beneficio in menfe

num di

Apoftolico vacante, & noen contradixi in D

(j t

rfceptatioue Ec-

clefiaf, de Alternatrva Cap. I &. X III.

; at hic per obitum

najore

tulum.

in meníe Capituli "T'urnario jus quxfitum aufferri nequit,

