Summo Pontifice intrà przfixum menfem non conferente;

Ordinir

(d&m; di

fubintrat enim alternativa, & finito menfe initium feu dies

vacationis femper attenditur, juxta Cap, Stazutum,

poftone

IX.. Idem obtinent Capitula Germaniz , fi. beneficia

electiva apud Sedem vacaverint, ex tunc enim aperitur via

ele&tionis, quanquam -dignitas Epifcopalis fuiflet in Eccle-

fia Cathedrali , modó lapfus & confümptus probetur men-

ov

fis à die vacationis, & de eadem dignitate apud Sedem va-

h

Q

cante Sua San&titas non difpofuerir,; Van Efpen is ur Ec-

TiDontj

clefiaft, Univ, tom. 2 tit. 23. cap, 3. num, 7. ( 8.. Vide di-

pm; VCI l

cenda inferiüs $.

XIP, Cap. Il, An nempé vacent in

l13 ov

Curia?

»

nferend

bftare poffit,. Capimluth Licit,2. | de pret.

ll (

41 6., G Capit, tatumum, 3. ibid, loqui tantüm de benefi-

Tiem n

n g-.--

ciis öc diignitaz-jbus » & (ic non refpiciunt hzc majora be

cia

— mmem

ub d) du

49

3 021.

ficia &t dignitates-Epifcepa!es;.

üt .iamf'æpiüs fuit animad-

um |

verfum. Vide Cap. /1, S. 2. &*

L4, 9. 1. ipfrà, — Etenim. fa-

ariis concef-

mf ä) e0

cilis eft refponfio, in Capitulo $zamutum, Ordin

s. dij.

(am fuiffe facultatem providendi Ecclefiis etiam apud Se-

| Nfurdum,

dem vacantibus, quanquam igitur appellarione Ecclefia-

Epikcopy,

rum non veniant Cathedrales, & fic non conceífa videatur

lcà G

Ordinariis difpofitio: de iisdem Cathedralibus terimino lapfo

ex Capit. gtatutum. in fpecie & nominatim ,. fufficit tamen

i

ïlt.iCribu.nt

L]

»

conceffio generalis beneficiorum & dignitatum apud Sedem

Áem totom

vàcantium, & aliàs ex Cap. Licet. 2. refervatorum:. quia li-

: ipul &

cét dignitates Epifcopales modó vigore Extravagantium

:

QImpto ter«

apud Sedem vacantes referventur, tamen comprehendun-

tur nomine vacantium apud Sedem & refervatorum, quo-

äpifcopum,

) in menfe

rum difpofitio indiftin&é elapfo termino ad Ordinarios ex

cap. Statutum. 3. fpe&tare dignofcitur, utique fi dignitates

ao Er-

Der obitum

majores non refervatz fint apud Sedem, easdem nec Capi-

tulum értaiutum. comprehendit, -ütüt generaliter concedat

r tequit

nonferente;

Ordinariis facultatem difponendi.de Vacantibus apud Se-

dem; dum veró reputantur inter refervata, fic & fub dis-

m (eu dies

1

G. benefici

pþütior?—e Cap. Statutum. vide aum, VI. S. fäqïmfnm.)

aperitur v

$& XXIIL.

let in Ecche-

Jbenyr m

ox.r'a-,; 'ïeäquä major vertitur contentio circa poa;pmcm-t

] Sedem vt-

N

cafum, (i currente termino fuper

veniat. mors Sum- terminus

menfis

mi Pontificis, an Sede P.apa]i vacante currat præfixu.m teme

Sede Pa.

j in du B-

pus, velecontrà, an fiftatur curfüs, ut poft affumptionem pui ve-

» Viede

p& vaoent. i

fuam novus Summus Pontifex . refervata. gadhuö beneficia *nte-

conferendi facultatem habeat?-

umentis illorum ,. qm

» 4 pl

II, Omifsà indagine füper arg

menfem nequid

em Sede plenà , aft ignoranti currere fta-

3 de betei

de

maiora Y

T

1

tuunt , quod füprà g.—*XV.III. refmavi plumbus, juv

prz-

m

So

EX

m wv

przfenti disquirere rationes

pugrantes: pro Sede Päpali "vá-

cante: vellem ; ut denuó reaflüraas Di/ceptationem Excclefia-

infc,ïf

latorit

flicam de Alteruatroa menfium. Cap, H, .. XIX..

II], Equidem P, Layman £35, IHl Tit, de predeud. e

neäcii

drguit, in cap, i Adpoflolica. 35, afferit , fpeciale quid -effe in

fitis

beneficiis curatis, . quód Sede vacante ceffet refervatio eo-

dete

huc a

yum,-& libera dispo(itio ad ordi narium proprium Collate-

rem fpectet: fi autem fpecialisfit cafus. quoad curata, ejus

neque

|

contrarium eft reguhre, quód refpe&tu aliorum fimpli-

cium, & non curatorum non currat menfis vacante Sede,

i d

tivi t

fed ele&tus Pontifex integrum menfem habebit- ad collatio-

nem peragendam; ita ut inferior intereà providere nequeat,

in odi

ficuti explicat Anchoran. z. 3., & Glotfa iz cap. 3. Y , wu-

proin;

qmeraudum, de prebend, in 6., Card.de Luca de Jen

tiüne &

9. 4., Pirrhing ZJ£, TH. de preb. 2.337. —

i

m

I

- .. lV, Aft pondere harum rationum & au&orita

tum ii

fede r

*imé perftri&us ceníeo arpuméntum iftüd. mintis re&té ap-

fton obf

plicatum, & latere in terminis zquivocationem: — fenfus

nl fa

Capit. i Apoflolita. 9. de breb. in 6. eft i(te juxta relatos

-ineled

Authores, quód Parochize vacantes apud Sedem;, Sede

CORmun

Apoítolicà vacante, etiam ante lapfum meníem conferri

juepoi

poffint ab Ordinario ; ergó ipfius contrarium eft reculare,

VL

uód nempé in aliis beneficiis non parochialibus vacantibus

Vacarent

apud Sedém, Sede Apoftolicà vacante, ame lapfum :enfem

tulh; q

ca conferre non poffint, fed modó poff menfem à vacatione,

li'l!'v'dgdlfl

ergó in fimplicibus beneficiis ante lapfum terminum manus

Ti pjo

inferiorum Collatorum adhuc ligatz funt: interim. menfis

etim Pat

labitur, & manetid, quod disponit generaliter Capit, $ta-

Tiügres a

Iutum. 3. de preb. in 6.:. Ut ii 222 demium poft menfem. à. die

Bott Copi

vacationis) ea cowferre *valeaut. Econtrà citati Authores

S

alitio,

ub wum. [1I, malé inferunt ,. Parochialer Sede vacante ex

Md Agj.

nimabus

1ncl(gl't'ol«a ne -dïi'-uaftniorf vaqatio' väka:-peri;ulum a

Vg

inferre,

Tiores «

Bll s.

Si

Ebf

inferre, anfé termimum con[umptum: jam ab inferioribus Col-

látoribus conferri poffe , ergó ajunt circa alia'ffmplicia be-

leud 0"

neficia, & non curata «ec Termigus currit, uec conferri pof-

lefein

fümi, cüm tamen debui(lent longé aliter nobiscum conclu-

0 ep-

dere: ergó terminus inchoatus, necdum confumptus, ad-

Collto-

huc currit, &

^

N

fic curvente dermino. -Infc):riojres illa Jconfearm.

ly eius

mequeunt, .

E

: fimpi-

QGUCSATI INIec

sü

s noftri vfelidi(—ïimtai ria

dcift hujus difour

Dte Sede,

indé deprompta, quód terminus menfis ficut & in alterna-

ollatio-

tivis trime(tre pofitus fuerit in favorem Ordinariorum , non

Mequeit

in odium Papz negligentis ; vel non potentis conferre;

3. Y l

— 'proin currit à die vacationis. (impliciter abfque omni rela-

L

tíone ad impedimentum aliquod, fi etiam juris effetz. fpe-

cialius àutem 'adhucdum privilegium e(t, quód refervatio

tatum' mi-

Sede vacante penitüs ce(let quoad. Parochiales ; .quz illà

t -

non obítante quantocyüs, & finé omni mora liberé, acfi

* fenits

nulla fuiffet refervario ,. conferri poffunt; & hic eft verus

t reltos

-intelle&tus Capir. &i Apoffolica, 35. de preb. in 6.; jus enim

m, $u-

commune non fiftit

4

-.x

? conferti

ur 'Scd—c."ïyf.acan;g x »ïqc-i; n*e; tvelfmimv»xs

s

jure pofitus,

L r

CNVIED

iCta —prb»cedüh't 1 etiamf per mortem in Curia

vycatibus

vacarent Epifcopatus, aut alia beneficia majora & confifto-

u af

rialia, quia Capit. 2,. de pretendir in . 6, modó per Ex-

- vacitiotte,

travagauter.eó usque extenfum '&; ampliatum eft , ut

yunm manus

nunc promifcué omnia quzcunque beneficia & dignitates

rim Toenuis

etiam Patriarchales, Archi- & Epifcopsles, & quzvis aliz

majores apud Sedem vacent ac referventur, que anteà vi-

- (iit, l-

gore Capit. Licet, 2. non fuerant refervatz , idcircó unius

a(fignatio men(is in Concilio Lugdunenfi fa&ta fpe&at etiam

j Authores

vacante 6

. ad Archi - & Epifcopatus, ceu-conditio de jure imbibita,

— & vacantibus apud Sedem impreffa, fi igitur dignitates hie

y dmmiaus

ferro

mg]lc-)r-;:s- ex pofteriori licét

Conftitutione : Benedi&ti - XII,

G 2

ecdam

$2

[ N

1.

etiam vacent apud Scdem, eandem vacantium apüd S;ede.m

: 6d

vivel

confequentur naturam , & menfe elapfo erunt in Germa-

nia, ficat quondam electiva: confentie Molinzus & Van

Colat

randi

Efpen , üt in priori

XX H num. VL) jam allegavi,

econtrà diffentit Rebuffus a4 Concord. tit. de regia Pralator,

d

uonminat,, Veuretus de L^ dbus lib, 2. cap. 6, num. 10.;

Tho-

) fjn

t n&

maffin. Vez, & Nov. Ecclefiaft. Difcipl. P. IH. Lib, 1, cap. 49.

IT

Quum, 7., verürn omnes vix non ex di(limili penitis rationez -

diünet

mens Molinzi eft, ifta Sede vacante plané non vacare apud

3

ii x

Sedem, íed refervationem fufpendi, quia twuc mou "vacant

apud Sedem, que non eft ; 'verba enim. apud Sedem proprié

dtatua

li. (

& in potentiori. fignificato iutelligeuda. [umt fcilicet de Sede pleua,

ton "vacua : -aft dixi fepiüs, Sedem Apoftolicam non mori,

] Nug

& jus commune non fifti Sede vacante. . Alii, üt funt Re-

Diri

- doau

buffus, Feuretus, "l'homaffinus, putant has dignitates in

Concordatis Galliz Pontificibus omninó addi&tas per verba:

(. u

Pa

Semper etiam nulla Regir precedeute uomipatione. liberà provi-

His contradicit Gibert. . 2z. Corp.

ur, Canon,. .

Wi

STi. I^. de Benef. Ecclef. Regul. XVILHI., & aliter ly femper

tU :

d d

explicat, de quo vide di&ta (/z $. XI. ad I, ia fiu.) itaque

in terminis noftrorum Concordatorum ubi fimpliciter apüd

tv t

Sedem vacantia fin& reftri£tione & limitatione per vocabu-

ttpur f

lum femper, Apoftolicz Sedi refervantur, fubintrat faci-

. Mij prog

lihs dispofitio juris communis Capituli Statutum. —

Cpit. Si

VII. Sic igitur everfo precipuo commiffz zquivoca-

d oBenj

tionis fundamento , faciliüs corruet & alterum ab Exira-

Iitdi ii

"pag. Ad Romatui, de prebend. de(umptum fcilicet: beneficia

giac j

generaliter vel fpecialiter ex decreto Papz affe&ta feu refer-

df r

vataíemper vacant in Curia feu apud Sedem, nec ullus in-

. dgrelus

ferior Collator poteft fe ingerere, Nam Extravagans 444

Romanui. cum refolutione noftra nullam habet juris repu-

apud

gnamiäm; etefxim Sede 'Pap,aklvi vacante refervatio hzec

eacm

^

X dN w

52

! m

Scdcm non erit maiorisdäfïicaciæ, qdäm fuerat Sede pl«jenä;

TE

vivente autem Summo Pontifice menfis currit ignoranti, GC

n

Collatores inferiores poft menfem à die vacationis nume-

d l*'f'g?Vi,

randum, - beneficia feu dignitates conferre poffunt, ex cap.3.

LUF

de.prebeund, in 6., igitur Extravagans Ad Romani, locam

» Thy.

fibi non vindicat in refervatione apud Sedem vacantium,

it nec in trimeítri currente Summo Pontifici quoad bene-

! aIP N ï a

Tàtone -

ficia alternativze fubje&ta; cüm fibimetipfi in Concilio Lug-

dunenfi, & amicabili concordia cum Natione Germanorum

ire apud j

0777

inita hos terminos pofuerit;.

ultró fatentar DoGtores ;z cap.

Sratutum, 3. de prebeud. in 6,, Franc

, 4. 6. Y feeundà . iutel-

! proyri

Md la,

lige , c s. 1. Y. queros Gonzalez $. S. procm. mum, 143.»

Murga de deuef. qu. 3. n. 624., Barbofa 7u cap. 3. tmwum, 7. ,

Jon Oori

func -

Pirrhing Zb, I1. TTit. V. $. LX. uumn, 329.ibi: Quod mo-

nit3tes i

deratio ifla frve veftrictio ad tempur menfir, de qua loquitur cir,

r verba:

Cap. Statutum, 3. b. t. in 6.,. babeat zautum locum im beneficis

at -

Pape refe

vuatir propter vacationem in Curias bec enim fi in-

poteft. illa couferre Ordi-

ir, Coton,

trà meufem uon couferamtur à Papa,

narius: uonm autem babes locum im beneficiir refervatir Pape

dy fnper

!) itiQie

alio modo [rve ex alia caufa ad bec euim couferenda Ordina-

diter Qd

viur nullo tempore f& poteft intromittere, cium ipft Pape aullum

r vocabu-

zempur fit definitum. ad. confereudum ,. ficut. aliis Collatorióur,

at f

aifi prout in jure efl expre[Jum, Wt in Cap. Statutum, 5,, "

h. t, in 6, quare i alür beueficiir

Copit. Si Apoftolica, 35..

equivot«

Pape refervatir babet locum bec regula:

;

- Quecunque beneficia

Papali vefervat

ione , aut quácumque dispofitione feu manr ap-

j Exre-

: benefic

pofuioue [emel affecta funt ,

de i pefteà disponere Ordinarius

omninü prohibetur

:

, juxta Exiravag,

Ad Romanmi Y4. & ult,

n relt-

«c üllus ite

de prebend. in 6.

, Layman L. IV. Tratt. II. CaP;XI-

vigiti

num. :7, G. "verumtamen,

us rpu-

) ac Q

Seder

G 3

| | SQXXIV.

54

ul

»

d d AOT

»

qu

fuet

[«

Etom

»

poft at-

ede Papali vacante, & lapfo termino ad cOnf&rendufn

»

tüm i

fump:io-

T

przfixo, Ordinarii vacantia beneficia alternativa: ex-

end

nem ad tunc fubjecta conferre non

Pontuti-

prohibentur, juxta firmata in

, u

g

catum

Vattis ;

S. 2CXTE. ór AXX HHL, & abundé conftst, quód exeunte

»

coiaio Tefervatione locali de vacantibus intuitu menfium duntaxat

und.

d

ad infe-

L

riores

(quia vacante per.obitum Apoftolicà Sede ceffat regula re-

Ordina-

fervatoria menfium) ordinarii Collatores tam "l'urnarii,

fj vac

rios fpe- uàm E

ctat, con»

pifcopi in quibuscunque mentibus vacantia benefi-

Yedtitis !

fumpto

cia conferre poffint, nifi alia Sedis Apoftolice: obftet refer-

feinel

Agoftoli

vatio , üt alibi innuimus, &

probant Antonellus de zempor,

varis &

Pontif-

termino lgga!, llä.

3. Cap. l. de meufe. i. A4, C feq., Rota in fegobri-

jeds

cio,

cen, Gentficii 23. "Iuuii 1692. S. nec cóflaculum. coram R. P,

Iy,

) Moliues , in Pá

À

;

- tihus dlis

entina C;'anam'mtür' goram R, P. D. Olma

H

6. Febr, 1696, S. Nam licer.

VAGnt,

Il. Quzftio nunc eft, (i poft 'affümptionem ad

Pöntï"'-

ficatu

qu Confen

m beneficia necdum alteri collata, vel collara quidem;

|

- & Conon

fed invalidé, an adhuc fpe&ent ad collationem Ordinario-

rouas G

rum, vel econtrà, an fübintret regula refervatoria ? De

manig, u

hoc difputatum /» Palentina Canonicats 6.. Febr? 1

696. co-

tia per am

fam R. P. D, Olmo, : Jofephus Serranus à fan&ta Sede im-

- Crünt atl

petraverat Canonicatum ex hoc capite, quód Apoftolicz

Dà, &rem

Sedi referventur omnia beneficía,: de quibus Sede vacante

" füm referv.

vel miniis validé, vel nullo modo dispofitum , ac defüper

ferendi Indi

Titeras Apoftolicas reportavit iftas utpore in omnibus jufti-

fünt« ideá

ficatas , exequendas effe pet contradi£tas refpondit cit, Rota

exn& [Ilo

in Palemina, repropofito dubio: 4 couflet de ve judicatas

metfe conf

. fen potike de caufir voffitutionis in integrum?. Pro re judicáta-

TEietVatio my

fuit refolusum in altera Decifione Rorali 7z Palentiza Cumo-

] Viven, qu

ticatir 14. Martii 1698. coram R. P, D. Pio a, 4. e s, ibi:

lidé conferre po-

fus Aptft

» Hac de caufa Ordinar-'ius.,Palent'inus va

tui(let

55

39

tuiffet Ramiro controverfum Canomcatum, nihilominüs

25

cüm hujusmodi collatio plenarium effe&tum fortita non

ferendm

PA

fuerit, nifi Sede plenà poít affumptionem ad Pontifica-

32

tum fan&iffimi Domini noítri z2 2 hinc fit, quód eadem

iüyg er.

Pàt; n

3

evidenter irrita remanfit, ex quo per dictam regulam 68

25

Cancellariz Canonicatus jam erat Sedi Apoftolicz refer-

Yeunte

! düntyar

, Vatus., Extat Decifio hzc Rotalis in extenfo apud An-

tonell. de jurib, c» ouerió. Clericorum, decif. 25.

'epuli re-

Ill. Quandoquidem retineatur cautela hzc Sede Pon-

Turn,arii,

tificià vacante ceílare quidem regulam refervatoriam, at

t benefr.

t refer.

requiri, ut ordinarii Collatores, eádem adhuc vacante Sede

Apoftolicà, validé conferant: intelligendum hoc de Ordi-

dritnpr,

mariis extr:

a

.

it Jegphr-

je&tis.

| Germaniam Regulis Cancellariz omninà füb-

at A. ,

IV.

Etenim 'T'urnarii -& Indultarii Germaniz ceffan-

! D, O

tibus aliis refervationibus circa beneficia in füis menfibus

-

vacantia, &b ratione menfium duntaxat refervata plenum

l zü' Torti«

jus conferendi obrinent, ud eft textus literalis Indultorum

i quidem,

& Concordatorum , ac coníentiunt unanimiter Do&ores,

Ordinam:

regulas Cancellarie renovatas non obftare Ordinariis Ger-

ora * De

E

maniz, quia jus firmum in beneficia menfe Capituli vacan-

N

tia per anteà quafitum habent :

neque etiam Indultarii

h Sede t«

erunt ar&tati ad conferendum Sede vacante, quia Sede ple-

Nooftolica

nà, & renovatis regulis Cancellarie beneficia ratione men-

vede vacanté

fium refervata, non obftantibus Regulis Cancellariz, con-

sc defupet

ferendi Indultum fuum ex benignitate Apoftolica confecuti

xtibus juli-

funt: adeóque fi Summe Pontifici tum ignoranti, quàm

yir r Aott

extinCto Illo & Sed& vacante labatur menfis, elapfo autem

T

menfe confümetur refervatio apud Sedem, fupereft fola.

( re üdiwfa

—

refervatio menfium, quà non attentá Indultarii femper tam

J -

vivente, quàm extintto Sum

m

n

no Pontifice beneficia in men-

: *ö*'i.]bl:

£b11s Apofítolicis conferre poffunt.

conferre po*

" CAPUT

t

-

86

W&M

d

ä&&æ&&äää&&&&&ä &&äm&&ä&m&ä&&&&&&

Ge(

CAPUT pon

fnüts

(l

DE DIGNITATEBUS ET BENEFICIIS RE-

nif|

Cf

SERVATIONI APUD SEDEM SUBJECTIS

íüvol

ficii (

qind

$. I.

mnes Patriarchales Archi - Epifcopales Eplfcopales

À Ofb

*T'enor

Extra

1/77

vag. 4

, Ecclefias & etiam Monafteria Prioratus Digni-

]

vegimen,

O:

» tates Perfonatus & Officia nec non Canonicatus

tenlet

prout in

», Prebendas & Ecclefias ceteraque Beneficia Ec-

chatus

Concor- 59

clefia(tica cum cura & fine cura fzcularia & Regularia

u s

datis

» quzcunque & qualiacunque fuerint etiamfi ad illa per-

diaales

» lonz confüeverint feu. debuerint per electionem ífeu

» quemvis alium modum affumi nunc apud Sedem Apo-

decedu!

Eub

35

» ftolicam quocunque modo vacantia & in pofterum vaca-

tura:

füperya

.Nec non quoruimlibet pro quibuscunque ne-

33

gotiis ad Romanam Curiam venientium feu etiam rece-

33

dentium ab eadem fi in locis à di£&a Curia ultra duas die-

53

tas legales non diftantibus jam forfan obierint vel: eos in

33

antea ab hac luce cranüre conug.,erlt 3

n

1

lt

$ II

Tidis,

dyehe

Extrava-

efervatio. hzc locahs Exrravaganns amphor eft

IüttatiS

gans 444

'R

ilfà iu cap. Licet. 2. de prebend, in 6.. Hieronymusà

refervat

Veginen.

Cofta in libro Gallici idiomatis, cui tirulus : Hiffoire de l'ori-

Ctpilem

omncs

guue dv du progrer des. Revenus Ecelefr afhgue: paz. 188. ibi —

[2

dignita-

lE

€cs tam

La Con(titution de cette referve eft raportée dans le texte

"ttio, (

au chapïcre chät en ces termes z5 collationem tamen Ec-

äg

It dintir

clefia-

wvb dy u

57

Qu

clefiarum perfonatuum dignitatum & bänefïciorum apud

quim

Sedem Apoftolicam vacantium &c. — mais

comme Cés minores,

mmots Ecclefiarum & dignitatun font. généraux,

lAutheur & omnia

beneficia

terminis

de la Gloíle für le texte, qui étoit Sécretaire du Pape Bo-

I5 N-

nif, VIl. prétend que le Pape n'a point compris dans fa smplio-

T1DUS,

Ts

Conftiturion les Evéches les Abbayes; at in Extravagante

uàm 2$

involvuntur dignitates tam majores, quàm minores, bene- cap.Lici.

ficia tam fzcularia, quàm regularia ,

cum & f[iné cura, ?-7e?re-

. bend.itiGs

cuncta hzc apud Sedem vacantia ordinationi & provifion

1

Apoftolice vigore Extrava

pifcopahs

gantis 444 rggz'men. re(l:rvantmf,

ts Dipni«

Videiamen S. XIV.

—— . Inter primarias dignitates Eccle(iz

univerfalis re-;

anonicatus

nefei Ec-

cenfetur Cardinalatüs dignitas, (iné dubio etiam Patriar-

chatus, . Gloff. ;z Exiravaganti unica verf. alia fuperiori. IN&

Mguhra

( ia per-

Sede "acane; quia verà folus Papa habet jus creandi Car-

dinales, & ifta dignitas femper in Curia vacat, ubicunque

ioem At

dem Apo-

decedunt Cardinales, juxta praxin, de qua iz Difceptatione

rüm Vil«

Ecclefiaft, de Refervatioue per[onali Cap. I. S. HT, 9* V.; hinc

Anque me

fup*ervacaneum reputavi de Cardinalatu plura diiï"ererg,

xtam fe(e

; duis die-

; : :

UE TE

Es 698 in

LA

mpliatur quoad Abbatias, & campfeliendimtur iftze Etiam

füb. refervationibus apud Sedem, five fint confifto. ^bstie.

riales, five conventuales , quamvis fecundüm cap. Zcét. 2;

de prebend, in 6. videri poflet Abbatia non venire nomine

dignitatis, fed effe medium quoddam inter dignitatem Epi-

mpliot d

eronvmus à

fcopalem & alias inferiores, fecundüm Lotter. de ve denefic,

bire o iti« 3-

lió, 1. q. 26. 1, 19., Pirrhing Zi4. 1T. Tit.V.,324. ^ ——

'v. Ia. ii z

ll, Etenim in Abbatia & Prioratu eadem militat juris

hns le teite

ratio, five reputetur dignitas, five medium quoddam in-

y türme bt«

ter dignitarem Epifcopalem & *»alias-i.nferiorcsï, - feni

per per

de m-k

qbicum

58

amee Go us

obitum apud Sedem vacat in Curia, ac manifefté contins-

fitetan

tur füb textu Concordatorum, prout períonatus, dignita-

& (

tes, & alia Ecclefia(tica beneficia: üt communiter. fcriben-

tes /4 €ap

f d

. 2. de prebend. in 6., & Joannes Monach. n cap,

E

Inquiftores de bevet, in 6.

IlI, "Tutum efthoc juris fündamentum, quia non fpe

057

&ando fenfum literalem Extravagantis aliund& apertiffimé

val

liquet, Abbatias primó Confiftoriales ab Epifcopatu in praxi

*|

pfidä;

haud multüm differre, quoniam eadem '"Tridentini forma

in Epifcopis promovendis, habet etiam locum in Abbati-

aol

bus cum poteftate quafi Epifcopali, ex Confiitur, 6, S. 12.

Gregorii X1V., ac proptereà Confiftorialis Abbatia vacat

j

in Curia, juxta Conffitutionem Beuedicli XII., prafertim fi

in libris Camerz taxatx fint;, & de his Sedes Apoftolica

,

Clericos vel Monachos etiam per Coadjutoriam pluries pro-

lïng

viderit: Erjamfi ad illa perfoue con[ueverim. [eu debueriut. per

electsonem [eu quemvis alium modum affumi , &t eft textus Ex--

| Monacf

. trevag, Ad regimtn. G. Concerdatorum , Rota decif, 626, de-

tüm 4

€if. 698. decif. 699. decif. 777. coram Moliner , igantius is

*

Valtt,

.

nan d

egc ID g. I. anum. 205. 213. a'214'.

IV. Quod veró fpet&tat Abbatias c

lauftrales & cbn-

int: fe.

ventuales , vel funt perpetuz aut triennales tantüm ?. fi

triennales, fub refervationibus non veniunt, licét per obi-

I!l

tum ,. vel per amotionem vacent, non tamen vacant in Cu-

t Mon

ria, etiamíi excedant communem valorem florenorum bis

t Gloff

centum auri, quod veluti certum, & non controvertibile

1b , &

fuüpponit Antonius Maria de Nigris zracz. de vacatioue bene-

- (l .

Jfic. e peuf. Ecclef/;, Lib, H. Cap. X VIIT, num, 23.. Econtrà

It fafr

Abbatiz. clauftrales & perpetuz excedentes valorem bis

B Q

eentum florenorum communi zftimatione, & quz dari fo-

ifilerprfz. |

lent in titulum Clericis vel Monachis, fubjacent refervatio-

claram

,

W r

- gibps-ApQ&QIicis-, cametfi locales eflent ; fecundüm

literam

f

COf(ins.

59

gt

literam Extravag. Ad Regimen, Adae Rägulam' 2. Cancellar.

Kaben.

& Conflitutionem 86, Pii 1V. — Abbatia enim beneficium eft

À t a,

feu' dignitas, " Cap. Ut Apoflolice. de privil, iu 6,, Clement.

Etft priucipalir., ibíque Cardinalis z prima queft, derefcripr. ,

inon fpe.

Can, $7 quis deincepr. 16, queft. 7., Clemens X, Conflit. $$.

pertiftmt

6. s. Lotter, /or. cit, , 18.. Inde colligis, materiam hanc

tinprag

valdé pendere ab obfervantia & praxi: an Abbatia fit per-

ini formy

petua, an valorem bis centum florenorum communi zfti--

i Abbiti-

06. g. 120

Xmavtioge excedat, vel non; an clauftralis vd cOnH&orialis?-

tj Vacat

lertim fi

$, IV.

Apftolia

uris pro-

Ls g

ndi(tineté Concofrdatä refervant Monajferia, Priovatur, Prioratus

& benefi-

hg. u

Diguitater, Perfonatur & Officia , igitur hec five ad

cia tam

voxtus Er-

Mona-

Monachos , five ad Canonicos Regulares fpe&tent, per obi-

| 06 d-

tum apud Sedem vacantia Authoritate Apoftolicà refer- chorum,

gants i

: quàm Ca-

vantur, & in Curia vacant, fecundüm acceptam diftintio-

nonico-

nem /z Spbo priori.

rum Re.

es & cott-

indé refultantibus,

pofitam prq omnibus juris effectibus

gularium

in Con.

aüm? f

cordatis

i pet bl«

exprefsé

II. Quippe Canonici 'Rbgülafes in multis kæq'uiparan-

refervan-

3 ia Q

tur Monachis przter id, quód illi laxiori inferviant regulz,

tur,

gorum bis

üt Glo(fa i» cap. Quod Dei timorem, ver], laxiori, de flatu Mo-

vovertible

nacb, , & dixi Jam ;z Differtatioue mea. de Ecclefiarum Paro-

aliate t

cbialium. Secularitate, earimque ' Unioue fubjetiyva Monafte-

. Econtrà

viis fata, Mogutt. 1753. edita Cap. I. S. ult,, & in terminis.

yorem Di

noftris quoad omnes effe&us refervationis Apoftolice a4

uz dari o

Tuterpret, Coufitut, 6, Benedith X11I., & Conftut. 7.- Mar-

relervatio-

52 F., Antonius

Maria dc Nigris cf, iract, lib, 2. cap. 19,

düm daram

num. I.

fiteraf

$Y

H Jz

60

Ed

YO *

fe5,

$ W.

5l/1

Deneficia

Qquorum-

uperiüs in Cap, L. G, 1X. num. IHT, Bomfäcms VIII, per

libet ac-

IS

Conftitutionem relatam z Cap. Prejeuti, 34, de preeb.

tium ac

ecden- . 24 G, refervationem localem & apud Sedem declaravit lo-

receden-

cum habere in beneficiis, que ZLerzati aut AINuutii Sedis ejur-

tium aà

j

CuriaRo.

ems quzfvz.r alii ad Romauam Curiam veniemtes , -vel ezzam

inana

recedeutes ab ipja obtinere nofcuntur , fl eor im locir "vicimis. ipfi

fl

t&mp

modàva CHrie mori contingat, quemadmodüm fi in lac'o ubl eadem Cu-

cent in- 774 ye ZdEZ, morerentuy : Concordata v

eró 1dem in fequenti-

Cuunt

£rà duas

Lug

dietas,

bus referunt formalibus : JVec zom quorumlibet pro quitui-

cuuque uegoliis ad. Romanam Curi Igm. venteutum — fcu. etiam

m

vecedentium ab eadem fi in locir à dicla Curia ultrà duas

gu/as

dieiar legaler uou. diftautitur jam ferjan obierimi . "vel eor . iu

qum (

$i qui

auteà ab bar luce mwanfre coutserit.

IL, Igitur difpofitio Cap. Prefeuti, & Concordatorum

uh d

Nationis Germanicz loquitur de accedentibus ad Romanam

gets

Curlam, & recedentibus ab ea, utrefervata non fint benefi-

l

17401

I

cia non.accedentium, & non recedentium, fed quando ibi

ftant, ita poft Joaza. Audr., Ancor., Gemin. & Franuc. no-

puta I$

tant Paflerinus /z Cap. Praejfenti. n.5., & R)ganmus in Reg. X.

quatur

Canceller. S. V. aum,4. mibi fol, 112.-

fic due

III, Per formalia autem: Pro qui&urcuuque negotiir, fa-

gCïma']l

tis innuitur, quód gereraliter omnia five Curiam refpicien-

Totui

Df[/f d

tia, five.non refpicientia comple&tantur negotia. Paflerinus

d. i. 2.2., & Rigantius z. 3. Rota decif. 150, 9. $. [^ I2,

6218

Y (U0

gart. 6. Recem,

IV, Ratio umusque dlfpof' itionis tam juris communis

Ill

& decretalium ,. quàm Concordatorum fundatur in loci vi-

CHit, Ut ]

cinitaté, & intentione accedentium & recedentium, fiqui-

ftLa

denm ex loci vicinitàte & agentium voluntate contrahitur

ibi eim

communio quadam euam quoad prazmium , peenam & mo-

i deoe

Tes,

ää*äääæ

61

A.

res, Can, Sed cominuo. 46. difl, Y, de

paeuit,, L. Non wzm,

Vl x

S. Uæ*nþlz'þw, ff. de —I:?xeuj; d utor.

, £

D

[

'uj,

I

& VL

atavit lg.

yä[tjif ejm.

andem dietz ïegales calculari folent viginti millia- Diete 1e-

"l hm

$

rium pro quolibet die, & duz dietz non vulgares, 8

ales

uid

DUCIHE ipf

fed legales continent quadraginta milliarialtalica: mille au- áuc?

& Cj-

tem paffus, quorum quiliber quinque pedes continet, fa-

N

fequonti

ciunt unum milliare Italicum, Gloffà ; cap. Preefeuti, "verbo

10 u-

Legales, de praà. in 6.,. Glofla zm L. Büinere. 3. w. Millia.,

D7877

& in L. Mule paffur. 154. ff. de V.9. Milliaria ifta in fin-

trà- du

gulos dies dinumerari Prztor jubet, cüm aliquem in judi-

ciam fiftere oportet vel citari, juxta Z.. Vicena millia. 1. ff.

*vd & i

$i quir cautiombur c»c., Azor Inflit. meral, Part. H, Lib, VI.

orbyorutt

cap. 36. X. Sextó queritur. iu fin, , Kónigsmann ,JCtus Pra-

Nomanar

genfis 2n Differtat.

de Nullz'tatz'/gm Praæjfuw; Cap, 1. i2 fol.

(int benef-

1740. €dila.

quando ii

II. Igitur dietz legales funt iter duorum dierum com-

Eu m-

putatis viginti milliaribus Iralicis , & facit quaelibet dieta

1372 AV

quatuor, velad fummum quinque milliaria germanica, &

fic duz diece continent oCto vel decem circiter milliaria

germanica, quz peraguntur per biduum, Glofía ciz. /oc, ,

Mpl h-

repidet-

Rota cit, decif. 150. ?. 1. part. 6. Receut,, Pirrhing Li£. 1IT.

Decretal. Tit. V. de prab, u.335. ,. Engel Li£. III. Tit. V.

. Baflerinus

L 5167 12

G. 2, 2um. 1

[ Rigantiu)s in Reg, 1. Cancellar. $. V. uum, 6.

Ex quo

I

; communis

1

[. Annotatur, quód omnis modica diftantia futfi-

prm

ciat, ut regulz difpofitio locum non habeat, Gloffa aZ texr.

lod Y

[ium: üqm-

in L. 9. ff. de V. $., & in cap, Prefeuti, verb, Legaler, in fin,

corttubit

ibi etiam Pafferin, z. 12, /2 //.; exprimendus itaque locus,

conart u mo-

ubi deceffit Beneficiatus ; di&:itu? e

nim: JVuper apud Sedem

165

3

ZApo-

62

SAP X w

Apoffolicam *videlicet im Civitate v.

g. Preueffina defuntlis &

(uci

fic tefte Rigantio ;z Reg. 1. Cauc

ellar. $. 1..:2, 92. fervatum

ub

fuit anno 1671, in Cappell

ania fan&ti Cel(i Urbis collatà Pe-

tro Maffarino,

Etenim Praneftina Civit

& di

tantüm milliarib

us Romà abe

as viginti quinque

fibus a

ft. Joannes Carolus à Stadel

P )

in Compendio Geographie Eccl

ef. Unrverf. Rome 1712. edite,

lib, 1. Cap. 2, $. 4, pag. s.

Gilar

5

reerv:

$ v

ee C

(ientis

riaRoma-

Quid Cu- ].

ertum: omninó eft ,

uöd ubi

de 690161

na; ubi

' qualis eft Papa, ibi e(t Ecclefi

Summus Ep-if'copus,

a Romana, ibi Sedes

Gijf.1

fit ad c Apoftolica, ibi Curia Romana ,

fe&um

Glofla i» Extravag, utic,

jt fit

referva-

Y, Vel Sedir.. INe Sede vvacant,

; Glofla /s Extravag. Execra-

N

tionis? bilir, w. Romame, de p

r&b. Stricté igitur per Sedem Roma-

betur ]

nam intelli

gitur locus vel civitas Pa

pe refidentialis cum

Aatonii

fuis fuburbiis,

'& per Curiam intelligitur locus vel civitas

(2

eadem curn Ca

ncellaria & caufarum audientia: ficut Curia

1.95. C

Regis eft locus, ubi Rex eft cum fuis Confiliariis,

.

& aliis,

Clement

qui ejus lateri affi

ftunt, ut ei confülant in regimine totius

ferarurE

Regni; tefte Covarruv. pracf, 44, cap. 4. . 10., ita Curia

ihit d.

Romana ibi, ubi eft Papa cum Cancellaria & Tribunalibus

Ti,J]]

feu Officialibus fuis ,

quos ad regimen Ecclefiz adhibet,

y.|

Pirrhing Zi£. III, Tit.

I/; Lyeff. ].Xl no 334- 3

2

adlünt bi

772. Vlj-[g go 30 nö 1892

öckhn-Liä.IlI.

II. Apertum exindé,

Krimer 4e pra. s. $2o.

file co

verfis locis,

quód quia Papa poteft effe in di-

ab ordim:

fic & Curia Ro

mana fequatur illum; nam ubi

10 pro

Papa, ibi Roma & Patria

; juxta rclatos apud Gonzalez i&

Diefrio

Reg. 8. Gioff.

XTII. $. 1,2,3. & feq. Confequenter ftri&é

oquendo,

quamvis folus Papa finé Audientia & Cancella-

it(rpons

m San

ria, proprié Curia non fit, & fic nec bene&cia eorum,

qui

frangy, «

accedunt ad Papam, . vel ab eo recedunt ,

,

non vac

ent in

Itlicatre

Curia,

LX -

63

u

Curia, quz ibi non eft: ficut econtr

à Curfa. dici non poteft,

RUE

ubi non e(t Papa,

li oe.

IIl Attamen cafü formato, quód Romà discedat P

apæ

Quique

& alió proficifcatur, reli£tà Romz Cancell

arià & 'Tribuna-

i Ol

libus ac Officialibus fuis, ficut Clemens IIL abiit Ferrariam

12, lfj

ad colloquium habendum cum Carolo V.

& Franciíco Rege

Galliarum , dubitatur, ubi

fit Curia Roimana ad effe&tum

refervationis & vacationis beneficiorum: alii exiftimant ibi

efle Curiam, ubi eft Papa, & alii, ubieít caufarum au-

dientia, licét non adfit Papa, üt videre eft penes Garciam

piopus

de eeuef. part. 5, cap, 1. . 387.,

Gonzal. /» Reg. 8. Cancell. ,

lbi Sedes

Glo[. 13. wum.,

.

04f, ttf,

i uue.

I, &f?q. ; Chockier a4 Reg.V. Cancellar.

P. Exttri-

. IV, Dubium hoc refo

:

lvi, quando uterque locus ha-

m homie

betur pro Curia :

declaravit Clemens VIII Cozf

ts com

Antonius Maria de N

igris zract, de vacat, benef. Lib. IT,

v Critis

€ap. 23. , 32. (* 33. , Rigantius iz Reg. 1. Caucellar. &. 1.

i Curia

?. 95. (* feq., qui affert declarationem Pii II , Pauli IIL ,

5 & alits

Clementis VIL, Clementis VIIL , & Benedi&i XIII. , Con-

mine totlus

feratur Engel Z,5, IIT. Deeret, Ti1, V. &.2. g. 11

. Pirrhing

, a Curia

ibid. f&tt. 9. 4, 334 ,. di

ff

Tounalibus

Tit, VIIÍ. S. IHI. n.18.

Tentit bené Bóckhn /vc. cit. Lil. IHI,

v adhibet,

.V. Equidem ubi audientia caufarum & Cancellaria,

haLildll

adfunt Officiaies pro audiendis caufis autboritate $edir. Apo-

Jfolice conftituti, ergó ade(t Curia Romana: & ubi Papa

( ech ind-

ab ordinario fuo loco difcedit, fecum ducit aliquos Mini-

ftros pro expediendis caufis, quz fibi occurrere poffünt,

m uþi

Conzalez i

neceflarios, Ergó ubi Papa, ibi Roma, hic in Capite, ibi

emer (tridt

inCorpore, proinde una tantüm Curia eft five illorum, qui

& Canceli-

Suam San&itatem fequuntur, five eorum, qui in urbe re-

manent, quia una eftSummi Pontificis authoritas, nec mul-

,eorum, qui

odó ad

Yi vacent .m

tiplicatur ex logorum multitudine, fed extenditur m

Cutly

locum,

64

locum, in quo ipfe de die in diem reperitur, quin trans-

[

feratur Curia; ad translationem enim requiritur, ut fimul

bis I

tollatur audientia, Adde Pafferin. zu cap. Prefenti, de praeb.

ligiof

fatui

in 6, u.22. ( feqq. , barbof, de Peteft. Epijc. part. 3, alleg, 57.

uum. Y28., Caftropa

ET

;

l. O'per.lmaml. tom. »2.*»tr.sz. 13. aifpul.2..

Jcam

pusct. 21.

VI. Sané per fimilem locorum exteníionem. videri

- df

Eott

poflet gravamen inferri Ordinariis Germaniz, quando Cu-

ria Romana zqualiter conftiruitur, juxta Krimer de praeé.

obitus

HUHH. $31., tum ubi reli&ta caufarum audientia, cum ubi

Qs 1

reüidet Papa, & quando utrobique refervata diceremus be-

candï |

neficia: ego ex Clement, 2. S. Sauà de Elect. (1 quid ftatuen-

jen,

dum haberem , pro Curia tantüm refponderem, vel fe-

ll

