II, Confüetudinem 'hujüsmedi conferendi hbere be-

tinuà !

veluti |

neficia quzcunque apud Sedem Apoftolicam vacantia de-

fumpferunt Summi Pontifices. à Synodis generalibits; -vel.-à

P-'*ö'-/z

regula vacationis in Synodo, de qua fcribir P. Lupus d

fiboliis ad svavior. Pair. Epiffol, cap. 38, tom. 7. P. 220 Ri

Ilo 17200

gantius /oc. cit. i Reg. 1. $. 1. s. 19, quód perpetua Syno-

N

dorum. generalium.confuetudo & authoritas fuerit, us in

Tnalous

Vicantib

. degradati à fe Epifcopi vel renuntiantis, aut apud. fe-.de-.

functi locum ordinent alios, .ita in. S. Gregorii. Nazianzeni,

Drvent

renuntiantis. locum fubftituerunt. &. confecrárunt Ne&a-

It parti

rium , in S. Philogonii Patriarchz item Antiocheni apud fe

defun&ti. thronum Synodus Nicena . evexit S. Euftachium.

canu'g iti

Epifcopum Bercenfem : ex quo confequirur, hodiernam

va

Romanz Ecclefiz refervationem cirea beneficia apudSedem:

cantia non carere antiquis documentis, (i non Romanis,.

üper

faltem Synodalibus:. non:quafi documenta. hzc-inferten&:

T

Lt

refervationem Apoftolicam apud Sedem.

jam.tum viguifle;

tinà wen

fed

antecedentia viam (traverunt fequentibus fuo tempore

! * m 6:

refer-

m

XoE

ss

U

refervationibus, ceu patet ab;:'exempk; Monachoruim Can-

tuarienfium , qui in düas partes divi(i, Homz. novam ele-

kbene*-,

Gionem, prioribus cafTatis, authoritate Innocentii LII, cele-

thref.

brárunt, audito etiam refponfo Ejusdem Innocentii, ubi

ltis 3

ele&iones Romz fierent, Regio a(lenfahaud opus effe:

d dani

ANec fuper electionibur apud Sedem. Apoflolicam celebratis , folet

NY

a[feitfus Principum exfpe&ari. Matthzus Parif, ad: a, 1203,

]s v

6.6 8., Natalis Alexander S«ec, 13. ( 14. part. 2. cap. 7.

) 'quæ

art, 2, T homaflin. tom, 2. lió. 2, cap, 34. num. 6. pag, 160.

iltopo

Obfcura admodüm indicia, & nimis longé quzfita ad fun-

[[. (il,

dandam confuüetudinem illam apud Sedem vacantium ; ele-

Gio enim Monachorum Cantuarienfium intervenerat, licét

$ IKf

&

ergó Romz exclufus Regius confenfus, non tamen eft indi-

cium aliquod refervationis Apoftolice: infuper Grzci con-

tinuó non acquieverunt regulz allatz vacationis in Synodo,

t de.

veluti Rigantius ex Natali Alexandro eft in confeffis, À

E

,W

d. czt.

$. 43 ?t. 20. ad Reg. 1. Cancellar, S. 1.

us d

-^« JII. . Cordaté Molinzus aZ Reg.

Cancell;zf.,' de Imfiem.

E.OO:: Rid 1

4. 172., van Efpen z Supplem. Part. II. tit. 23, de mand. d

1 Sym-

vefero, Cap. 1HI. ad u I1I. ícribunt de przventione his for-

, ia

malibus : Quód preventiones primüm ufürpate fint de

de.de

vacantibus in Curia Romana, non jure refervationis ,. fed

zyrzeni,

preventionis ; poftquàm autem tentárunt etiam vacantia

N

in partibus jure przventionis conferre, tum cc

perunc va-

apud fe

cantig in Curia»yfïbi;, jure refervationis pþæfumete.

t»ehigim

Jdiernarm

:

dSedem

Ef atte-

R()m'anisaf

uþeriüs 6. VI. ». VIII. idfïjnu:atum fuit , qu'alät&xl præ-

u

ventio fit longé pofterior. refervatione hác. Clemen-

tiOr prz-

ventione

afertent;

viguifïei

tinà vacantium apud Sedem Apoftolicam ex cap. 31. de pr&- propri

facii VIII. circa finem Sz- **

termpore

6:7:4, in 6.,' qui textus eft Boni

C

culi

reler.

18

C EO ää'

culi XI'II-.' ad Pontificatum afïumpiï , & nullus alius in.Cor-

pore |Juris antiquior extat ? confule, fi vacat; Corpus Ju-

1 W.'

4

,

ris, aut alias Summorum Pontificum literas ,. nuf

t

41f

quam ve-

|

ftigium ullum de przventione occurret.

AHZ i

indig

IL..D

iftioguenda fuünt Preces ,. Mandata ! Ex

Engi

tivz, Refervationes ,. & demüm Przventiones ,. licét his

qui e

omnibus inGt imago quzdam & fpecies praventionis; . non

feriat

tamen eft eadem przventio in fpecie , quia illa imago prz-

pl

ventionis, quz ine(t mandatis vel exfpe&ativis; non im-

todi.

portat aCtualem collationem. beneficii, fed: Summus Ponti-

tütiont

fex przcipit, ut conferaànt Patroni ipfi aliquando vacans feu

V;dïc )

vacaturum beneficium illi4; quem Papa defignáflet, Gibert,

&anfi

in Corp, 7Iur. Cau. tract, de Benef. Ecclef. Tit, IV.-.S. VLI.

velía

Reg. 1H. fol. 36. . Hxc imago preventionis eft anterior re-

Qu

fervationc vacantium apud Sedem, econtrà przventio pro-

prié talis, feu de qua quzritur, eft, quando Summus Pon-

tifex Ordinarios przvenit , beneficia ftatim . conferendo,

hujus antequam manife(tum conftitueretur jus, poft man-

data ducenti. feré interlap(i fü

n

"s

1

u anni, "Thomaffin. Part, 2

lib tdps4z. nodV.s -

1

& m

sh TI:laque primó S

umm1 ;P(;mci Hbeä- : -aää' Ordmanos

Dontitre

fuos dirigebant preces ,. quafi tentabundi periculum face-

pliis re

rent: übi res procetfit; mandata. & exfpectativas dederunt,

ll

prout extant in Decretalibus Cap, 19. de Refcript, Cap. 16, -

Bilttusm

de Praeb,, Cap. 6. de Preb. imó füb Gregorio IX, mandata

nenfr, ül

Apoftolica jam in ufu erant toto feró feculo , üt patet ex

not obft:

"Thomaflino Zom, 1HI. P,4, Lib, 2,, non veró refervatio-

Tundem |

nes (üt dixi $. 7/1.) minüs iftz przventiones, de quibus

eifum r

folüm textus in. fexti Decretalibus. feu Bonifacii VIH, pro-

ditus eft, Confer. di

Cücritt,

illtm

ffam priaæf 5 fuö . "IIL ex Molineo

1

j

VItenidi

|

I IV.

Wä&

—

—;'ï()'

19

Cor.

IV Id nihilum ob(tat Cap I. de pra5. Extrawg Com-

|Ju:

LY

m;m. defumptum ex Bonifacio VIIL., ubi Bonifücius vacan-

tia in Curia iis verbis refcrvat, quz refervationem: riovam

d-

mdlgrtent' infers: ergó non erat Clementis IV refervatio

in,ufu tempore Bonifacii Compllator:s fexti. Decretalium,

his

; Dion

:qui etiam Author cap. 5 1. de preb, ia 6.,. Corifequenter re-

fervatio rion eft anterior przventione, Nam Bonifacius dici

Q

poteft folo ufu & confuetudine noluité fibi refervari iftius-

1.

modi beneficia in Curia vacantía, ac proptereà per confti-

Donti-

tutionem fuam fi gmfïcavm, fe referyatione iíthàc gaudere

j« feu

velle, . Decretalibus veró Clementinam inferüit. majoris

GT

.confirmationis ergo ; . etiam confuetudo interrumpi potuit,

Vill

.vel fi non interrupta, novo titule tunc ftetit 1eiervaue fa—-

IQt I6«

cundum temporxs exagenuam.

0 pro-

E

s Don

glx

fendo,

N

tmn-

I.

elutl Clcmens IV innixus annquæ confuetudml re- S*Plüs

reiervd-

Dar

- fervavit omnia beneficia cum: & finé curà;- fzcularia

tio hec

& regularla apud Sedem vacantià ,. ita fequentes Summi innovam

Jinatios

Pontifices Con(titutioni huic Clementmæ mhærentes j am- fuit.

3 fie

phus refervationem extenderunt.

derunt,

4H. Gregorius X. Capitulo Fætm*um 3. de pm& xm6 re«

(4p. 16

gn&tatam edidit conftitutionemr in Concilio generali Liugdu-

mandata

nenfi, ubi temperavit; & moderatus eft: Clementinain ;* ut,

pitet

non ob(ítante przdicto Statuto Clementis illi; ad: quos eo-

g

fervatit«

|

rundem beneficiorum & dignitatum collatio fpe&at ;; poft

elapfum menfem à die, quo beneficia ipfa & dignitates va-

quibus

IIl pro

caverint , numetandum, ea conferre valezmt, f Pqpa mtra

contulerit, - Vide &

AXIT, :

Milituo

1llum læ

Bonifacius. V.L z cap, pmfemz 34 de jmeä i 6

exzendlt Clementxs IV. Conftitutionem: ad beneficia Legati

11

C

C 2

aut

A

L 1 1 i

mors

aut Nuntii Sedis Apoftolice , vel aliorum d. Roamariam Cu-

confed

riam venientium &recedentmm, fi in locis vicinis, id eft,

ultrà duas dietas à Curia non remotis obierint: ad benefi-

(U5;

& r

cia Curialiam , qui peregrinationis, recreationis;. vel in-

firmitatis, aut alià quàvis de causà ad locum vicinum fe-

EU

cupit f

cefferunt, & ibi diem claudunt extremum; dummodó ibi-

dem domicilium vel domum propriam non habeant; etfi

(p. 40,

Qu

ad Curiam mox redeundi animo receflerint : denique ad

beneficia Curialium ; qui. fequendo Curiam, dum de loco

iti

in locum transfertur, imitinere vel in loco, unde recedit

Quria, forfan remanent inGrmis & fic rebus inibi eximun-

& eum.

mam C

tur humanis. Vide Pirrhing Z.2, III, T 3t. V. Sect. LX, de

preb, 1. 333. &* 334.. Lotter, de ve äenz;ïc. lib.2, queft. 27.

LU á «

"um, 28.

la.

IF, jJoannes XXIL 7z E:x'tra'v ex delitfo de elett.

7P77

tis Conco

declaratione ejusdem cap. 2. de pre, in 6. decrevit, apud

Sedem vacare beneficia per mortem civilem, Zepofitionem,

TP

fcüt tota

privationem, electionir ca[Jationem , poftulationem , venuntia-

diouem , provvifionem , translationem , & alio quocunque modo

iquo t

vacantia, beneficia Cardinalium, ubicunque eos contigerit

rebus eximi humanis, nec non Officialiun , videlicet Vrce..

Cancellarii; Camerarii ;; Notariorum ; Auditoris contra-

]

di&orum &c, &c., pariter Cappellanorum ; Commenía-

D

lium , & quorumcunque aliorum ratione officii . vel' ex

D

caufa legitima in Curia morantium, quando pro SedqvApo-

nomuf d:g1

ftolicz negotiis transmi(fi füerunt, ubicunque eos cmmgc-

TA

Cit; QUQII

m dlem claudere extremum. Barbof. i2 b, Extrav.

—

pinifo £

F. Poft Clementis V. Exiravogantem I11. de præäend

Citm: veri

imter comm,, & ,Joannis XXlI, Extravaganiem 1V. eod, 4it,

Tün & 0r

Benedi&tus XII, anno 1335. Exiravag,. ad regzme

^od, tif.

tlEeum, d

eferva-

plurimas tum veteres,.rum novas complexus ef

QHVIS ) u:

tiones, five in Cuna & intra duas dietas fubfecuta füerit

lmm &

mops

! ä* d g

2l

a.

. mor:s*znammäs five:civilis:per depofitionem , füfpenfionem

d e[h

-confecrationis &c. non atrenditur:diftinttio ceu Epifcopa-

Jeneff.

tus, Abbatia, vel qualia fint beneficia; etiam Cardinalium,

V ig.

:& Romanz Curiz Officialium, nec non ea, quz vacabunt

At incompatibilia cum iis. quz quis authoritate Apoftolicà

(do i.

:ccepit poífidere, : Vide "'homaflin, «e deuef. 10m, 2. lib. ,

; eif

xXap. 40, 9. 113. Q Cap. 442 2.. Barthel Differt, prelininari de

Qu ad

Concordati e. German

i

de lo

ffol. 232 Opu[c. LI,

t fecedit

jtio ZIL.Sed quia

'Eon&itiitianes i(tze fu"e'runt temporales,

Cumt-

& cum Conditore fuo exfpiràrunt, ideó per Regulam pri-

307

ynam Cancellarize hujusmodi refervatio apud Sedem vacan-

tium à quolibet Summo Pontifice innovari folet, : Garc, Ze

TA

benef. p. S. cap. 1. 4. 84. & 86.. Barbofa i Extrav. ex debito

Atf pto

2. 2. Q in Extraro, ad reginien dé preb, u. 2, Demüm ini-

it, apud

tis Concordatis cum Natione Germanica per hac ipfa pata

Vfitttn,

innovata ac 1

litata - fuit refervatio vacantium apud Sedem,

ficut tota Extrava

g

Téftite

;ans d regimen in multis temperata fuit,

quemodo

:

a

rj

—

7

per decurfum |

Gpfee

ontigerit

w Vi

: Contta-

K.

: Finis d.

mmenf-

: nennulhsad&ru:tur Ems, quöd relärvata fïnt Summo

cz refer.

y vder

. Pontifici beneficia. hec . per. obitum vacantia, ut

vationis. -

naumfi

dignis perífonis conferantur 5: fatius enim illa diu va-

disApo-

care, quàm iadignis conferri, & lutum.exornari : . vel ut

»s comig;.-

provifio fiat Clerico pauperi & digno ad certum benefi-

;andtl

cium:- verüm finis ifte eft uterque generalis. tam Epifcope-

[ eüd. Jü.

rum & Ordinariorüm. omnium,.quàm Summorum Pon-

tificum, eít communis tam Mandatis Apoftolicis & Exfpe-

f «l t

i

| eferVä-

^

&ativis, quàm reliquis fübfecutis Refervationibus omnibus:

. facit. mentionem man-

us fiet

ita i-", mp 6. de ?t:æä.; | A&exæmde»r? II

260«

fios

3

.,S;s

t

jzm a

z2

7

EO

:

. datoru

m

pro paupexb

Clmcm,

E

cone

quemmm-

-trodu&ta videntür:: nón:eft igitur finis fj

: :

cificu

vatione locali;: & vacantium apud Sed

x

*

.

.

»

Go

hb

t ha

inis igitur.re

fervationis localis in.éo co

mï[ht, m:

pracludátur- viaordinariis:Collatoribus; :qui: per Procura-

up.i

nentem

tores fuos.in Curia:Romana:coüfítitutos ad:conferendum

przvenére provifiones Apoftolicas circa:beneficia apud Se-,

affertid

dem yacantia, Glo(T,;z.c

omitc

ap. ftatutuin 3. "verb. per feipfor. de

preb, in 6, "l'homaffin; i

€. CIt.

tom, 2, [ib. 1. Cap. 48. vum, 9,

D Md

Van Efpen.i2 9. E. U. lib 2

Mor, t

it. 23. Cap. I1I.. 9. 4., quia

fatiis vifum e(t Pontificibus, ut ipfi ca

rent fic vacantiá,

ii di

quàm.ut ea.E

at

,pifcopo :re& crlberent Man

:

"r

[

x

am [

cünfcr wdæ

1

W/f/fä

lil

2—4 .'f "as

».'1-'.'. :

á

guur

*. "

um

Gonzile

. Effedus

*

beré

i laij.

ejusdem

Lp

r

4

przfumitur; neque dicitur-intrufüs; : etiàm(..violen-

ldli, 14

fpeciales.

/

ter po

ffeflionem . intráffét 5 intrufus:enim ille:dicitur j:qui

fub(ütunt

absque Dicecefani, alteriüsque Superioris confenfü, vel au-

A.

Ctoritate poffeffionem beneéficii apprehenderit , üt tradunt

Atl ad

DD. :i» cap. eum qui. 18, de prab. in6., attamen (tante re-

Ht ber

. 'fervatiotie iftà intrans in.beneficium.fic refervatums -dicitus.

( 9

Antrufüs, titulum babet:decoloratum ütüt provifus ab Or-

ecottrà

' dinarió,: veleos qui -originaliter: potuit. conferre; ; Murga:

Dezeffe ti

de:cenef, quiefl..3. num.206, . Gomezin reg. de:irienu, po[fe[J..

4. 1 CO

q.3T-mhibi fol, 224; Rofa de«Execut. Lit, Apoff; p. 1. Cap.V1,.

770 Igl Päïf.

?,180., R lgam us i -R&g, d Canäeliar. g, I, 4 6.

Rota: de-.

1100 debes

af 6; 2. 07

?

í

3

H, 4'0&

*

s

;ä

T

af Cténnén

M -.

apud Bichium. 10

!9 sifilioui

u Con&qkme&, utneqm demcolorat

? (75 ]48,2,

à die ingrefsüs; :nec -

*

umf, "fru&tus. etiam: ncm faciat fi

E À

con-

j hþüaädcs 1

]

"

d s

A

25

'!lmrinq

canferatl?heneäciagaäg e;n:sdem fäfdiïaä; beneficii/ collatione

nr

fpe&tantia ; : àt fentic :

CUl Joum. Aud. , v Rota apud

GOWZ: loc. 6.'1?4.—-)&. Zäïüumä"if. fextum, hquapro*pten referva-

ii u

tio- hzc:localis non.folüm impedir.optionem, ür DD. iz

TO.

Tendum

nentemrad illud. idem bene&cium - confpirantibus in hanc

lpUd SC-.

affertionem:!poft- diverfimodas-'refolutiones Rotales tribus

ts d

omninó notabilibus apud Rubeum:P, X. recest; 140. R, P.

L

D. Meltio Colon; Cauon,.feu-Ferculi 36, Decembr, 1674.; &

Rot. ie Mejfan. Dec

40 J quia

6372. I3.- jammrl642 ac 27:*311771'2'- .1642€

ViCiti

euer dittum Ru

7:5 Parif, Conf. 10. 2 3. . quo flante

cum jeq: dib. 4.. . Lam

me

s de jf

i

. ezgfz*amt; ö* -»cqïü*/;iæz-.; .OPm,.ng

3

eauonicà Erolem. Y8. mibi. fol 84..: .

t

( uH L: Rursüs ex: defettu tituli colora

P

t requidem fuffrae

El

i

gatur regula .de annali &c triennali; fecundiun tradita per

" :

Gonzalez a2 Reg, 8. Cancellar.-Gloffa 13. . 38., Lotter, de

ub

ve Deuef. Jib. 2 q 2725 44iss Rota eoram Bich.: decif. 171, ci-

Y violete

la, 1,3... Dicta: quoad.regulam :de triennali .indübitanter

fubfiftünt.' Chockier. Comment.in Regul, XX AX HT,: aliàr

jtr ; qui

i, Yil dU«

AX X X V. de irienuai poffeffore i. 85:2itz- IH foli dircoloratum

it Cdutt

Ltulum. ad -aþec*fuüz dujur regule. babere dieustur ,. qui babeut

(anis T0«

tilulum per fünouiam., velde beneficto vefervato refervatione in

1, Cicnui

Corpore "Jurir clausa.. Wigantius i». Reg. 36. ", 129. 6* 139.

is ab Or-

econtrà. quoad regulam:de annali: an poffeffio. annalis de-

:c;:Murgag

beat.effe titulata; && non:infetta: j* variavit Rota- 4ecjf,.287.

. I7. e oramCe!fu ; däg/ä,g 1 21 7. PWZ-' 3. i deaf; 402.

] Ic Cdp" I.;

", 13. part..18. reteut. afhrmativam fecuta- fuit;; fed quód

, Ro dte

non debear pofleffio:effe cum. titulo- colorato ;; Negativam

| hanc tenuére Rotaczecif. 835.. im princip. part. 4; diverf. &

n

decif. 402, , YO.

Jfeq. part213; decif. $38 1. Y4.part, 14,»

--—

decif. Y4. ?. Y4. part, Ag. receut, , ubi-quód nec titulus, nec

resis, 4

pl. 47.

con

benæ Edes regulratm;,: Card.de'Luca de*äewjl difee

74 19.

24

s. 19. Van Efpen iz 3. E. U. toni;2; payftz tit. 26. capi:3.

m

qupii

4, 7., imó non habetur ratió inter:beneficia refervata refer-

vatione in Corpore Juris:clausà, yel non; Rota decif..392.

din

».9. coram Celfo, & recedendo à priüs decifis . decif. 922.

loc p

4, 10. Q feq. coraim Cerro y: 4n Paderborn, Prepofiture 16.

al

lt.tl

April, 3717. S. ejusdéinque coram zAnfaldo; quia regula de

annali non-e(t in gratiam poflefTorüm;: quafi legitimo ti-

nerdef

tulo deftituti legis favore remanerent indigni, fed prodit

Qunque

in odium impetrantium ,. unde ifte -impetrator fübjicitur

ris clat

conditionibus in regula przfcriptis;: quibus non fervatis re-

(onzal

jicitur: ad fümmum regulz decretum irritans inficit pof-

l..T

feffionem juris, non autem polfe(fionem fa&i, in cujus ta-

|

f.

ls in (

men przrogativa coní(ticuta eft ratio juridica regule de.an-

nali, proptereà non redditur :tutus ; poffeffor hic , :cüm

Ofües

velerya

offit ab alio impetrante ; .qui fervet requi(ita regulz, mo-

)

e

ftari ampliüs, Rebuff iz bauc regulam Gloff.3., VanEfpen

ter if

bt

loc. cit.5 fed quia ex vacatione apud Sedem liquidó conftat

de non jure, feu de non titulo poffefforis, aut de illo evi-

bj l

denter nullo & infe&to, etiam.in refervatione locali apud

Api, d

Sedem vacantium locum fibi non vindicat regula de annalis

ai b

ütüt in aliis refervationibus teneat, Conf, Gomez a Reg. i

(&, . Àc

banc vegulam queft. $1.

í

u 53 & | 27 | Cardm de Lucad,gg

quaätla/tz z

1

IV. Alia fp

esialis xia-iftius refetvariodissel ; qnod

effeu ci

communi nomine refervationis non veniat in Indulto; üt fi

T itbonel

Papa alicui facultatem dederit conferendi beneficia refer-

&IYito

vata etiam motu.proprio, non tamen includuntur refervata

ls i]note

in cap. licet 2,.de prab. in 6., fed requiritur (ingularis &

Duli, car.

expreíla mentio, etiam hoc tenet in derogatione, & non

Dofiffionis

cenfetur unquam per generalem mentionem refervationi.

Det hn 4

huic locali derogatum , àt DDres ad d. cap. 2. de prebend,.

refervat,

it 6., Franc. uwimn. 3. Q* 9. /Eneas d-c;.Falcop. de

Prong,.

queft A. -

25

.Caþ;:g,, |

!xfökïa !

qtieft. 4. effect. 43. R.ebüfï ad Concord. Rubr.. de veférvat, G.

"volumur quoque, yr. tertio vatioue beueficiorum. Gomez ad reg.

lgo,

k: ' 92711

de triemt. quefl, 31, . quarium fpeciale.. mibi fol, 224., &

Ire 16.

hoc procedit, cüm apponeretur claufula : quécunque vefer-

vatioue non obflante: quidquid circa hoc perpendat Gomez

ul de

1mo t«

|

Ioc. cit., tamen manet; conceffionem vel derogationem ge-

neralem effe, & non in fpecie; igitur füb generali cujus-

prodit

byciut

cunque refervationis nomine non venit hzc in Corpore Ju-

ris claufa, quz eft fingularis notz Cap. 81. de R. 3. ia G.

Vatis r

Gonzal. ad reg.8. Gloff. 13.2.35.36.c7 37. Con£. P, Bóckhn.

Qpf .

lib. 1. Decret. tit, 30, de officio Legati. S. IV. u.10. & 11.

JUS tie

F. Nec mirum; eft enim hzc przrogativa refervatio-

P. -

: dm

nis in Corpore Juris claufe , ut precedat & antevertat

omnes alias, ita íi plures circa idem beneficium concurrant

l; moe

refervationes, vinculum hujus cenfetur priüs & fimplici-

anDen

ter injectum, aliarum veró fub conditione, fi vacatio per

o cnht -

obitum, & inde refultans refervatio deficiat; Lotter, de re

jlo ev- -

tenef. lib 2 quefl. 27. 1. 48. 49.. So.. Rofa de Execut, Liter,

cliapul -

Apofl, ad Cap, V1, P. 1, in addit. num. 166. 167. 168. Rota

deanntdly-

apud Bichium decif. 433. w, 36. c decif; 30. 1. 9. part. 15. re-

H

u Mi

c&it. . Adde D

i;lugædic?a,.

qualitate. per[oue.,

fcäpmzionem Eæleþ'q/iz'mm | de Rekrw;ione €k

j

O0

t

Vl Non p

X ftremus Rbf'erva)torum in C

O

rpore Juris

, qUöd

effe&us eft, ut retinens beneficium contra hujusmodi re-

Ldma.ü[ü ]

fervationem, fi fpolietur, non poffit agere fpolio, quia re-

acia Tl .

fervatio jure communi indu&a, & (ic notoria eft, ut omni-

rreleitt: d-

bus innotefcere debeat, infüper poíféffio, praterquam fit

| lais &

nulla, caret omni juris adminiculo , inficitárque nedum

ey'& nonl

poffeffionis títulus, fed & detentio ipfa decoloratur, üt te-

gc[ervatiom

net Rota decif. 16. in sov. & in antiq, 20. tit, de veffit, fpo-

j r |

liat, ,. detif, 18. aliàe 241. coram Mobedan, tit. de caufa po[Je[f.

derifen

G propriet, mibi fol. 43. , Gomez ad reg, de triem. quefi. 31.

p

« quin-

h

d.

3

26

WRb 4 WU

ft

Y. qnintum, Chockier- Comment, ia Reg, t,

de Teyäfffvï- gener,

g

Q [pecial, w, 38, e feq. mibi. fol. 21.

u

$ XIL-

G

"Tempus

E -þ".

J

zeferva-

I.

;eAi'ure' & per 1-—'"6 loquendo nullu*fn ïpræäg.itu.f Summe

tionis lo

if

Pontifici tempus ad. conferenda beneficia refervata,

io Pon-

ealis fum- V]de ]E

neam de Falcon. quef?, 4. princ, effttt. 2, VanEfpen

Ój

1

tifici pre-

in 9, E.'U. part, 2. tii. 23. cap. 3. 2, 10., Chockier ad veg. 1.

D

Cancellar, n, 23,, Wamet. couf. 218. um

;

í z.ä Pirrh.. de ?T&?æ

gri

äend.«iïum. 329,

I I'ntelli*gehdum. höciunïverf'-aljïïter de "omnibtiis re-

&t

fervatis five per obitum in Curia & apud Sedem, five per

promotionem , privattonem vel aliàs quomodolibet. Rota

in. Hiüdefimeu, beneficii 13. Maji 1697, S. uon

"

,vaflanff' c!oæm

Priolo,. 8&; DD, communiter omnes.

"

-

OLT /N[ag'i"firä]fägtamän; eft exceptio in non

noiEé ERtboS

li

fingularibus à jure expreffis, nominatim excipitur referva-

Ubl

tio per obitum apud Sedem vacantium in Capitulo ffatw-

r

tum 3. de prebeud. in 6,, vigore cujus difpofitionis ex Con-

cilio. generali defümptz Summus Pontifex de beneficiis apud

Sedem vacantibus intrà. menfem à die vacationis providere

lr

f

debet, alioquin elapfo menfe valebunt Ordinarii poreftate

:md*i'n'ariä, perinde ac fi nulla unquam extitiffet refervatio,

Qum

eadem conferre: quod etiam procedit in Icclefiis Cathedra-

p

firu&

Eiþus.,, aliisque maipri/busïe,þ ex G, 22, n, 9, & 5.:2,—3, n, 6 -

;

Do&ä

NEXIHO-

M

qut

(

i

Bifgu-

rüm hodié þoffCOncordäca & Ektfavagantes di&ur&

*

it po

tanft.8n

VOfüm

Capitw

i UE

Capi*r.ulum'— Stqmmm 2. de græ&,.yin 76,,; adhucdüm f

UjO

1t

Id

Z

y

üty,

fit in viägre,. vel.an illi per di&a Concordata & Extrava- ;.,., $d-

gantes fit derogatum , nec ne, magna lis eft inter DD, . cum s.

]I. Do&ores, quibus 4. Capitulum videtur revocatum,

de pra$.

in 6. füt.

funt inter alios ;Joannes Andreas /z d. cap. s. 1. verb, valeat,

revoca.

Geminian. i2/Z. 2.8. , Philippus Probus sbid, si, 1 1. fub lt H., vm, vl

uiny

Philippus Francus i/id. s. 6. Y, vide etiam.,' Milius i» Reper- "9*

"Viti

Lorio "verb. beueficia refervata "vacantia in Curia. , Lapus at-

Ípon

leg. 96. in priuc.,; Simonett. de refervat. q. 30. 4, 3., Gomez

L2n

in €b. de trienu, q. 31, 2. : Gonzal. ad reg, 8. $; V, pro£m.

' Pm,

4. 13., Paflerin, iz cit. cap, . 2. , Antonius Maria de Ni-

gris //), 2. c25, 25., Rigantius ad Reg, 1. Cancell, G. 1.2 371«5

s ft-

& alii apud i(tos.

Ne tamen quid

am prætägrmmam;

i

H

t p

E CT MM N

Tota

Qu

m as

Rationes

n precedenti hoc $pho ällegati Do&ores el .Canoxi-ï &æ

ubi-

(s

:]

fuüum fündamenrum revocationis primó ponunt z Ca-

tandi,

fervie

pit. Pie folicitudiuir Extravagante Y, de prab, inter commun. ,

ubi ftatuitur, Beneficia vacantia in Curia etiam in futurum

j'?([W'

;

: Cof-

Papz eíle refervata.

- H. Licét Capitulum S$zatutum in:

fertum fit in volumïne

v apud

videre

libri 6ti Decretalium , tamen revocatum effe poteít, proüt

fant innumerabiles textus Jurís Civilis & Canonici , qui,

yeltae

YVatiOs

uamvis (int revocati,. nihilominüs juftà ratione inferuntur

hedrt«

Corpori ;Juris , ut eorum notitia habe

:

gtur;l lex licét de-

?

06'

ftructa fit, ratio tamen durat.

-I1H.. Capitulum ftatutum allegatur quidem à G

loffa &

Do&oribus ,« quia tum temporis vel: non reminifcuntur,

aut fi reminifcantur, eo ipfo, quàód in Corpore Juris lex

qidum

fit pofita, poteft allegari ex di&is pro interpretatione Juris

uf 00

eommunis , vel in argumentum vel indu&ionem,. Cap, au-

Do

Ibori-

ít

28

jil,

tboritaie Yr. ficut contingit. de cokæJ p'r;eäemi. in 6. ,ubx Papa

allegat in ar

ey

Gloífa. .

gumentum leges cone&as, & notat ibidem

)5

d. Antiqüi(ïï'ma obfervantia pugnat 'contra -difpo.fi-

]ay!

tionem dicti Capituli $zaturum, quia nunquam vidimus, nec

zhir

[

li

audivimus, quód poft lapfum . men(is Ordinarii inferiores

fecerint fimiles collationes beneficii vacantis in Curia

L

y

; Reque

Ij.]

Papa,. nec Curia taliter provifos admitteret.-

V. Denique prorsüs indecorum foret, Summ

1 Ponn-

(f

Ecis facu

ltatem in beneficiis his conferendis reftringere in-

$d

trà unius menfis limites, quia inferioribus Collatoribus.data

:

e

15, !

e(t fex menfium dilat

Nihil dicendo, quód Regibus &

fupremis Principibus vix currat tempus ad prefentandum;

// 613

m

ubi agitur de eorum jurepatronatu , eoquód graviffimis

aliis diftenti fint negotiis; taliter. praxis inolevit, ut, licàt

firma

in Concordatis Galliz certum tempus fit przfixum. Regi

nelti

Chriftianiffimo ad nominandum ad beneficialia confiftoria-

dlegen

[UUPE

lia, tamen femper & quandocunque ejus nominationes ad-

mittantur, Qus ratio etiam militat pro Sammo Pontifice

AA.J l

mvigittantö, : pro Eccle(iz univerfalis cura & rcgi-mir;cj.

(tjag:

tiglia

foftrum

AX

il

Árgu-

ontrarium verius )« .Caþi:ulum

! *

-de þræb-. inter-com-

Conftit

:;nenta

iC

muUner. non eíle revocatum ,.

1

efendunt ZEneas de

pro vigo:

re(hing;

re dicti

Falcon. de refervat, qu. 4. priucip. effect. 6. . 2.5, Cardinalis

potrlp

Capiruli

decif. Y17. fuper premiffis [ub u. 2."verf. & prefappofito., Cat-

Vorzli

q3de

pugnan-

fadorus decif. 8. 4 7., Rebuff. im prasi tit. de forma £. decla-

tui cde

valione nv previftouir. 11 8. & 14. in fin. , Gomez in tradt.

h PEN

de exjpettativir. , 21., quem fecic poft Gloffam ad regulam

D :

de triennali. -Dubitat de revocatione Nicolartz ad Coucord.

tmioui;

E, U. fart.2.

N Ed

Uit. 1. dub, 11. $. 4. - Negant Van Efprn m i

Ilt. 23.

j

i

29

P

jit, 25. cap, 3. 11, 7.; Lotter, de re Zenef. [ib..2, q. 27. , Szæ

5idæm

C feq. » Barboía i d. cap. s. 2. 6. &* 7, , Murga. de benefic,

q. 3. 4, 264., Ventriglia z prax. 10m. 2, aiiot, 2, G.1.9. 19, ,

ifof.

Liayman iz. cif. cap. 2,5,, Wagnereck ilid, v, demum,. Pir-

EM

N

rhing de pre£end. u 332., Gibert. z Corp. furir Can, tratt.

de benef. Ecclef, Tut. IV, S.LX. Reg. XVIIL, Engel s. s2.,

Weque

Wieítner zum. 115., Schmalzgrub, S. 7. 2..323., .Schmier

L. IHT. part. 2. cap. 3. 1, 256.,. Brand. in Differtat. de Sfure

Ponti-

Cefareo primariarum precum edila 1749, IWirceburgi. Cap, 6.

[e in-

$. 8. dNe tam authoritate; quàm ratione pugnemus, fit

du

II; Ratijo . Przterquàm quód eximii nominis Do&to-

d

res, uti & Gloffa i cap, fiu. verb. ordinatur. de cou[uetud,

Qduny

lib. 6., C in fen, cap. 1. de offic, L.egat, i2 6. fe fündent in Ca-

i mis

irulo Szaruum ad .probandam conclufionem, quam ipfi

j )iC&t

firmant, Ordinarios poffe conferre poft.menfem, ac inde

Jgi

neutiquam credendum fit,. quód Gloffa & tanti Do&tores

&ori-a-

allegent ad decifionem relatum Capitulum, fi effet revoca-

Is ad-

tum, his tamen minimé infiftimus, offendendum potitis ab

jtifie

AA, , nec per Extravagantem pie folicimudimir , nec per Ex-

o

travagantem a regimez , üt volunt Monet., Paflerin., Ven-

triglia, Garcias parz. $. cap. 1. 2. 160., dictum Capitülum

noftrum effe revocatum, aut in ullo corre&um: proin

- II Rare 1]. Non per Extravag. a regimez, quippe

( m

Conftitutio Capituli $raruum non eft in odium Papz, licét

p &

reítringat refervationem , ac reducat quoad illum cafüm

rdinalis

poft lapfüm menfis ad jus commune , fed eft conftitutio fa-

, Ut

vorabilis przcisé concepta in favorem Ordinarii ac Ecclefiz,

» dtrli-

cui celerius providetur, adeóque fi nulla neceffitas appa-

ii

reat, non eít, cur illam correctam dicamus, meliüs reti-

egulm

netur, ac dicendum, vim pri(tinam remanere illi Confti-

m

tutioni; nulla fiquidem apparet neceffitas ex Concordatis

W!Zc 2'

'*«—ï,gl Extravagante ad regimen :

Concordatis infertà ex eo, quía

ijl.25

D5

| LXtra-

ii

$0

wue d ww

[77,

ExftraVaganS vel. Concordata fimpliciter tantüm dicant, . be-

[

neficia in Curia per obitum vacantia; vel in pofterum va-

r

s

catüra fancte Sedi effe refervata,. quin determinetur. tem-

pus. quousque refervatio talis durare debeat, neque ex-

quimil

Conto

prefsé Conftitutionis di&£z mentio faCta, vel aliter deroga-

tum eft; in $. quolier verü. agitur tantummodó de referva-

cu m

tione menfium:- poffane igitur beneficia per obitum in Cu-

8, l,

ria vacantia efTe refervata, etfi poft mentem conformiter ad

ferati

qum e

Conftitutionem Gregorii X. relatam z cap. flatutum 3. Or-

dinario aperiatur jus ea conferendi, prout czf, : cap. Iicet a.

nefici

&il

de przb, i 6.,' pari modo ac terminis zqué abfolutis eadem

reiervatio babetur ; & tamen huic Capit, immediaté fubjun-

veruml

tro of

gitur Capitulum $, eod, tif,, adeóque etiam Extravagans &

Concordata. conciliari: poffünt , «cüm circa di&ta beneficia

i

Áitis d

nil aliud contineant, quam quod continet Cap. Licet, 2.

d Qu

IV. Val fi dicas, Cap. Lici. 2. non poffe conciliari

'mæm. $

cum Capit. $talutum, 3. quomodo autem Bonifacius VIIT,

in fua. compilatione ita conjunxit textus fummé. fibi contra-

rios? aut dicas priüs,. in quo tanta fit contrarietas, ut con-

ciliari nequeant, ánne beneficium efle refervatum, & poft

menfem non eíIe refervatum, coatradictio eft ? ubi veró

y

contrarietas nulla, & jura conciliari ambo valent, id fieri

unt

oportet per 'uu/gata, Demüm animadverfione dignum eft,

(uriav

per Conítitutionem gegn(:r?a'lem, citra expre(fam mentionem

t ea)

non tolli aliam fpecialem , t Bóckhn ad 5t, de Confiiut,

Wication

1t. 139. fusé & folidé oftendit , maximé fi favorabilis con-

(erolyi

ftitutio, aut à Concilio generali conftituta, prout Capitulum

*

femus,

ng/z'rum ita con(titutum eft. Pirrhing /oc. cit.-

teme&

|(00N. Ratio TIT. Nec derogatio: habetur

| jpär Exwwg

|

(Ità a f

ex deébito de Elett., vel Extravag. Ymam de prabendis iitey

Y qüite

& apud

*ïäöi(n(nmef.! ; cujus ferfrialiä&?ïcg—fubjicioz Beneficiay qu

éedem

19 ; g

ha

OX* U

ST

L De.

Sedém iurà uun meufem: à data þf;ejäntium Dbactenur in. Cu-

l]. W.

via Vacaverint , dv que ex uunc. apud eam oacavériut. ju fu-

l tm.

turum s provifioui Sedis ejurdem. Apoflolicá: autboritate ve[zr-

l& Q

vamur, Bené : idem jam de Extravagante 24 regimen &

eroga,

Concordatis di&um e(t ex cap. Licir. 2. de prebend. . in. 6,,

eferva.

cui immediaté fübjecit Bonifacius V1lL Capitulum $zararum

inCu.

4, cod, tit.', nullibi tamen deciditur, quousque duret. re-

iterad

fervatio, preterquàm in relato Capitulo Jramum 3. '"lan-

300['

tüm ergo Bonifacius in di&ta Extravagante fatagebat, ut be-

ditttà,

neficia aptid Sedem vacantia perfonis idoneis conferrentur,

edem

& idcircó refervavit; nedum. quz ita in futurum vacarent,

Lubjun

verüm etiam quz eatenüs intrà menfem:jam. elapfum & re-

us

tró computandum vacare contingerer ex die data ibi: 2 Zara

enefcia

prefaniium bacteniie in Curia "vacaverimt, | Qua verba cüm

D

faris clara, noftra Extravaganr.pie [olicitudizir non dicit id,

Yiciar]

ad quod'allega

-

s VW

*

E

£

UC

Qt Con«

X pot

Satisfit

.

bi ver

ecrelemt a fhiod Tþrofäqmtur A-n;tjonius Mäxïia de

obje&io-

-N

Nigtis /oc, £it,; beneficia vi Extravagantis non tam

nibus

&

(d fei

a&tu in Curia intrà menfem vacantia, quàm & deiüceps in rationi-

um el

Curia vacatura Sedi- Apoftolicz refervata funt; confeque

g bus du-

bitandi.

yionem

ter ea beneficia: fimpliciter referváta;: poít menfem à die

Vf

vacationis ad Inferiores & Ordinarios , ad quos fpettant,

lis Il-

devolvi non poffunt, - Nam potiüs exinde contrarium in-

ferimus, atque apertam utriusque Capituli €ompatibilita-

WPW

tem re&é concludimus: urgente poti(limüm reflexione eli-

cità ex fa&o Bonifacii VIIL , qui Author eft Excravagantis,

xwv&g.

j a

& quidem üt ex infcriptione patet anno Pontificatüs primo

ninis

i qu

. "igs., qui ldem Bonilicius quarto pofteà anno Regi

fui

du

32

WAb du us

fui compilavit fextum Decretaliums - & ideó cüm in. hoc li-

(

mieti

bro fexto Decretalium eadem Extravagans inferta non re-

-periatur, fed ejus loco Capitulum $aruum, 3: poft Capitu-

—

: yit;!

[etti.

lum ZLicét. 2. Ze prebendis, | Dicit /Eneas de Falconibus /oc,

cit, 1. 2,, Barbofa /loc, cit. n 2. , quód Bonifacius ex aliqua

mod

caufa motus voluerit ,

L

: Capimlum &atuimi $. fuum obti-

nere vigorem.

F

pOK

qirerl

é faceflente Ot-iofäm.'aslibquin fuiffe Extra-

vagantem primam, nifi dicamus, per illam Capitulum óza-

trivi

tuium. fuitle immutatum , & tempus refervationis ultrà

:

menfem protra&tum : quandoquidem fateri poffem , ftu-

lic, G

diosé idcircó in compilatione Bonifacii fuiffe emiffam; quia

YrIort

tamen Capitulum ZJcer. 2., : & modó di&ta Extravagans pri-

iliquo

ma coincidunt, neutram derogatoriam fore jam przmifi-

tOut

mus, neque idcircó volumus unam harum Conftitutionum

often/

vel Clementis. IV. ;2 cap. Licit;,. nec Bonifacii VILL Extra-

iJ[ure

vagantem effe otiofam ex eo, quàd in Extravagante nihil

derogatorium , nihil novi vel diver(i fancitum, quia fzpé

nehcia

Conftitutiones, quando earum obfervantia negligitur, de-

nuó reftaurantur ; ídque clariüs evincitur ex ferie harum

nifi o

fari;

l

Conítitutionum : conítat fiquidem , Conftitutionem 'Cle-

