quens ponerem moderamen: ibi apud Sedem vacare bene-

at

ficia, & ex cap. Licit, 2. de preb. in 6., ubi moratur Papa

non p

cum "Tribunalibus, fcilicer f/ricfé (* ver? apud Sedem va-

duda

T d

care beneficia per obitum naturalem; at veró ;z Caria, &

duis d

Jiclà. apud Sedem fecundüm difpofitionem Cap. Prafenti. de

in l,

preb. in 6. quando in Curiz loco feu inrra duas dietas lega-

- f&uone

les poft difceffum Papz contingit quemdam rebus eximi

Rot d

humanis : qualis fit utriusque modi vacationis differentia,

in i

ex fequenti S, 7/11I, patefcit : nec etiam (iné omni caufà

hum (o

P. Engel Jec. ciz, mo

t

net, ftylum & ufum Curiz attenden-

Q &

dum efíe.

Jum, /

pl !/1«1]).

Beneficia

$, VIII.

lll

apud Se-

dem flri-

i intr

ae&fiae

uplici modo beneficia apud Sedem vacare dicunfur,

(tloco ir

vacantia

p

femel ftridé & veré, prourt s Cap. Licit. 2. de pre-

itfa diet:

per obi- Jend, in 6. difpofitum, & femel fité ex legis mente, aft

tum ta-

- gexiam f

men na-

per extenfionem legis, üt z cap. Prefeuti. 34. de prab.in 6.

turalem.

LT te

Uterque modus vacandi contingit per obitum naturalem,

& in

Wb db X

65

D trats-

& in hoc diü*inguitur lvacatione in Curia; non enim ng-

iE frmuj

bis hlc fermo eít de obitu civili, puta per profeffionem re-

jrl,

ligiofam, vel aliter , fed manendo in fuppefitione obitüs

ülur sy,

naturalis femel quis moritur in loco refidentiali Papz & fuis

dihi.a,

fuburbiis, & dicitur beneficium veré apud Sedem Apofto-

1 videri

licam vacare, non perfictionem, Card. de Luca 4e &ezefic.

difc. 21, num. 11., & DDres communiter ad Cap. Licet, Cát.

indo -

Econtràfidié, & non per veritarem apud Sedem vacat, fi

d rel,

obitus naturalis contingat non in loco ipfo, fed in locis vi-

um ubi

emus be.

cinis ultra duas legales dietas non remotis, qui modus va-

candi apud Sedem per Bonifacium VIII. in relato

| (laruen-

CaP; Pre-

, vel fs.

Jeuti, noviter fuit fuperindu&us,

»

'

7

IIl, Etenim (tante refervarione apu

dSedem per obitum

are Dene-

naturalem , & inloco veré contingenrem Bonifacius VIII.

atyr Papa

non per declarationem juris antiqui, fed per novi juris in-

edem vàe

[utó, V,

du&ionem, & per modum fi&um refervavit beneficia intrà

duas dietas morientium, ciz, Cap. Lict,:: Quemadmodim f

eJau, d

in loco, ubi eadem Curia refidet ,, moreveutur : . qug voces

us pte

fictionem denotant, Garcias Ze Zenef. parr. S. cap. 9. ti- 118.,

bus eximi

Rota decif. 100. 9. 24. coram Martin. nd, apud Rigantium

Jilferenti

in Reg. VIL. Caucellar. S. 1. tum, 150., ficut & di&tio: 've-

qui canlà

lumus computari, ion eft declarativa, fed novi juris indu-

dtedene

Civa, & firmant fcribentes zz cap. Prefeuti., & przfertim

.Joann,. Andr. z« prizcip., G

eminian, num, 4.» G Butr. i7

pruip.

.

A

IIL. Ergó

aliud eft, mori apud Sedem veré, & aliud;

mori intrà duas dietas & fidté apudSedem: aliud eft; agere

» dicuntuts

de loco intrà diftri&tum urbis, & aliud eft, agere de loco

a df*

infra dietas: fi in urbe, ubi juxta frequentiorem contin-

mentes à

gentiam Papa cum Ejus Curiíà refider , tunc non intrant

g ht'b. i1o.

termini textüs z cap. Prefenti. füper fi&a prafentia, ut fci-

facurilet

Cu-

licec, qui eft intrà duas dietas, habeatur, acfi effet in !

rià,

&

&

66

t5 €

fia, fed dicitur adeffe praféntiá per veritatem: hzc verba

ateri

funt Card. de Luca iscit. difce.21. m.7, 8. & 9.

" d

í

IV.

E

x

frridt

.gregie

firmatur hoc per ftylum Curiz ; nam

oca

K

differentiam .hanc. noftram ben$ agnofcit & facit Dataria,

gTl

tefte Rigantio z Reg. VII. Cancellar. S. 1, mum. 156. —2 Et-

enim ubi Beneficiatus Curialis moritur in urbe, i provi-

(a.

' ïiyfli

fione beneficii exprimitur, beneficium vacare in Curia , vel

apud Sédem ;* at ubi moritur intrà duas dietas, nullatenüs

[['?s Ic

& n

admittitur hzc expreífio vacationis apud Sedem, fed altera

77

F3 dutrà duar dietar legaler, Conf. S. LX. n, IV. &» V,

Ü p

.. V. Confentit Sorus Gloffator antiquus /uper Regu. 43.

mum, 4, ibi: m quautun. Regula ifla loquitur de prefeuti i

liss f

sidils

Curia pro muris tautum Croitatir, vel ad plus pro prefonti in

i& s

fuburbilr , (* won debet itelligi Curia pro duabur. dietir: dis-

füit &

dem vix non terminis fe explicat Gomez ag Regul. de fami-

j

liar. quefl, 17., ubi praféntiam unam dicit veram, & fi&tam

aliam, quz per interpretationem in certo cafü fpeciali ex-

i Rn

104

tenfivé fingitur , prout zz cap. Prefeuti,: Qui quidem textur.

mon procedit declaratiod, Jed exteufroà,- cim 1d uon e[fet de jure.

20. Nl

feti t

amiquo. Ergó refervatio accedentium & recedentium à

Curia Romana intrà duas dietas legales morientium,; ficat

l

téi p

& Curialiuni, de quibus mox dicam, eft quidem apud Se-

7

dem non declarativé, aít extenfivé per dií

Nl ex

'

poG?tianæm-—- legis,

&

m

in fävmfcmStïmmi Pontificis introducta,

At p

Jaz:ä,, (

la, qu

iBeneficia T.

p

eneficia quzque ! fiscic Ufb ; "Väcmf apud Se-

Caczl.

Curia-

hum exi-

, dem, fi Curialium füerint; atque hi in Urbe, vel

ill

ftentisin Curiam fequentes obierint quà tales, & efít textus literalis

Vatonis

Wrbe,

1n cap. Prejenti, 34. de prebend. in 6.,^ Gonzal, ad Reg. 8.

Lt qui |

Uqueid

itas

Gof 13. 1. 19»; Gäfd-- de ?.uca- dife, 20. de beuef. a, 5. (ï.ga-*

67

lias enim Curialitatis licàt accidentalis pravalet- & fuffocar

ïc Yil

alteram domicilii vel originis quoàd beneficia urbis, 6

r na*hr

ftri&té & veré apudSedem vacen: per obitum in-urbé, ubi

t Dinri,

occafione Curie morantur, vel Curiam-fequuntur, veluti

9 z B.

eft ''heoria hzc apud DD. & 'Tribunalia inconcuffa; ita in

It prori-

Cap. Prafenti, Joan. Monach. zum. 1. werf. $ tamen origina-

AUR ; vel

riuf,, Paflerinus unwm. 13. c? feg. ,. Garcias de benef. pari. $.

nullatents

Cap. 1. t 83., Amayden, de dtylo Datarie 1ió. 1; cap. 34.

fed d

G. Secuudà bujusmodi. ibi:. Beueficia etiam Romane Curie, que

jT,

vacaut per obitum Curialie , dicumtur -oacare apud Sedem s252

Nl g,

Q predita procedunt etiam, quód Curialis fit Originariur Ur-

lir, quia licit. de jure pravalere deberet qualitar ovigisi

do-

prefenti o

prefi i

micilit, tamen ftante difpofitione diéfi Cap. IN PRAE

T.

dittr: fis-

in G. SANE., pravalet qualitas. accideutalir. Curialitatis, -&

il drfa-

fuit refolutum in Romana Beneficiatüs $. Petri 27, Sanuarii

m

1593. coram Card, Blonchetto , quam refert Garciás /oc. cir.,

in Romaua. Beneficiatis . Petri 8. April..1622. «v 3. Novemb,

jpeci er-

d Yedt.

1624. coram R, P. D. Pirevano, & in Romana Cappellanie

20. Novembr. 1628 corám eodem, N

ii dj

:

ide -Barbof.- 4n cap. Png,-

dentium à

feuti. uum. 4.

.. H. Amp

liatur »the'orþica hääc " fiife beneficia vfuerfnc vob-;

oum, ficüt

oput &

tenta poít, five ante Curialitatem , quia refervatio füper-

venit ex facto, quod afficit beneficia, & fic absque dubio

jonerm lg

etiam obtenta: paritas e(t quoad Officialium beneficia jam

anteà pofleffa, & tenent hoc Franch. is cap. Prefeuii. G.

$ani., Chockier ad Reg. $. fub li. 4., . Lotter. de-re £enef,

lib 2. queft. 32. , 76., & fuse oft

x

s

endit Rigantius "ad 'Reg.-'l;

Caucell. S, 3. à uum, 125. & feq.-

z

i a[:)Ud SC-

I11. Requiritur tamen fad e

H'e&tim präädi&üm refer.

yUrbe; **

vationis localis , prefertim refpe&tu beneficiorum Urbis,

xtos fiterais

ut.quis fuerit Curialis, ut Curialitas probetur continuata

.d M

Oocca-

uíque ad mo-ljt.em »& ut mors

fecu;a fuerit in Urbe.

2

[

fione

f- ! 5' (ä:s

D

L)

(ufia

— fione Curiz, aut faltem contingat vacatio per obitam natu-

ralem Curialis Curiam fequentis , üc firmant ,|Joannes Mo-

(rigi

pujt

nach, Anchoran, Archidiac, i& cap. Praefeuti., Mandof, is

um

Reg. 8. Cancellar. quefl, 3., Amayden. Joc. cit,, Barbofa iz

€ap, Prafenti, aum, 4. , Gonzal, Joc. cit, , Cardin. de Luca

Rn

di/c, 20. & 140. de &enef. , quia aliàs grave prejudicium in-

li, af 4

feretur locorum Ordinariis, ubi degit Curia, fi omnia be-

neficia ibidem vacantia deberent conferri per Papam, po-

tiffimüm in cafu, ubi Curia & Sedes Apoftolica effet trans-

p

lata; item non daretur cafus, quód jus conferendi com-

fs

petens Archi - Presbyteris & Capitulis Bafilicarum, & Car-

di

n

ibus T'tularibus , alisque Collatoribus ad effet&tum

tium à

- dec

d

fióri Q

GF poflet, Rota apud Cardin. de Luca 4e Zenefrc. «cit,

difé, 20. num, 3. Ergó ut beneficia Urbis refervata fint

x »

quavisc

; re-'-

eceden

quifita hzc, mox di&ta dee(Te nequeunt,

*

.

L]

IV, Ex hoc capis d

cnuo

diffe

rentiam 1

nter vacationem

.

spud Sedem verà & ficté talem: nam beneficia Urbis re-

ilorest

fervata non fünt, i Curialis non decedat in loco Curiz,

(

"

quánquam inlocis vicinis, & intrà duas.dietas, ubi domi-

. .(eu

aut equ:

cilium habet, quia przvalet origo & domicilium Curiali-

táti, vap. Prefenti. 94, de preb, in 6., & ibi Anchoran,, &

fic vacant

in Extravag, Ad regimen, ver[. Ac etiam, , tt'putà (i Curia-

dn aenf

lis infirmitatis, peregrinationis ,. vel alia de caufa fecedat

Dwok

ab urbe, ità ut mors non fuerit fübfecuta in loco Curiz,

fed in loco vicino, intrà tamen duas dietas, ubi domicilium

habet, & tunc magis attenditur domicilium; quàm Cu-

rialitàs. Barbofà i» cap, Prefemi. u.9. .

L

V. Econtrà fi in loco Curiz decedat, vel Romz, vel

alibi fequendo Curiam , & ibi, ubi eft Curia, indubié re-

ttt, fqi

fervata funt-beneficia veré apud Sedem propter qualitatem

Váto de o

Curialitatis additam;per Papam ipfi origini, '& nihil relevat,

Quormcy

guöjd-Curialis ibi-habeat domicilium ;- nam Originariu

s, qui

W ia

uria-

um

-

69

QD ugo.

Curialis; &fc gerit u Curialem, judicandus eft nen üt

Originarius, fed Curialis, ita difcurrit Archidiac, iz cap.

lindi, i

Prejeuti, uum, 3. pofl medium. "verf. Morareiur, , & eft vo-

Atbf j

tum RR.PP. Lancelloti & Coccini Rotz Auditorum 7z eaufa

. Q L

Romana Canomcatis $. Marie 1raus Tiberim apad Amayd.

Qd [-

loc, cit. fverijecundö bujurmodi. tt. 4«

*

.Ofnia De.

üp:j.m, pO-

w M

ellet trans.

Curia-

endi com-

f extenfï.onemk& fi&tam vacationem apud S

em re-

lium de-

l,vPe

*

ceden- ceden-

, &Car-

fervata funt beneficia nedum accedentium &

iB«

] efitbum

tium à Curia Romana, fi eos in locis vicinis ipfi Curi

P2 tiqm

&

d & Cur

i

';alium lt]räl':

ultrà

mori contingát (üc in $. VIII, & LX.) fe

quavis ex caufa ad locum Curiz vicinum, fi ibi decedat, àuas die-

ta ftnr, ref

fÍecedentium cap. Prejenti. cit, in terminis terminantibus, & "*

Vocatiornent

DD. fapràallati, nullà datà diftin&ione in priori, an Pof-

YUnbs v

feflores beneficiorum (int Curiales, nec ne, íccundüm Ex-

qco Curie,

travagantem 444 regimez.: minüs dará diftinctione negotio-

, ubi domi-

rum íeu occafionum, pro quibus ad Curiam acceflerint;

»

tamen

m Curidl-

aut fequatur obitus in acceffu vel receffa: beneficia

dhoeit., &

fic vacantia per obitum in Curia ant intrà duas dietas etiam

&i ( Cui

in.menfibus Ordinariorum refervata funt per

;

thoïiü-: ;*,&i eft

vufa fecedit

Dmffw Rotalir 1 50. psrt. 6. Recent,

ES

loco Curig,

domicihium

$& XLO

.quin Cr-

Euam in

irca hzc modica fuit difficultas, fed 'dfif'puta,tür acriüs

cafü, quo

de cafü, quando Curiales ultrà duas dietas moriun-

fequun-

Tomz, vd

faCta fuit refer- tur Cu-

indubie fe«

tür, fe.quend"o Curiam : etenim 74 Cap. 2.

riqm,

vatio de omnibus vacantibus ver? apud Sedem per obitum

r qualictem

. per

xhil relevih

quorumcunque : i4 cap. Prefenti. 34. Bonifacius VIII

ationem ad loca vicina; &

'gina

I'iusa qlll

viam d,e,daracionis:gxtfcndit,xeferv

Cürite

3

in rä

70

S

OE

Ed

infrà duas dietas lepales diftantia: A—c;ï-ejn» ïExtmfväïgdm Ad vei

fui! bC

£gunes,, quam in terminis fequuntür Concordata Nationis

diess

Germanice , extendit ulteriüs refervatiodem 'ad Curíales

"3

peregrinationis, infirmitatis, aut recreationis .causà fece-

dentes, quis antequam ad diétam Cüriam redierint,' in lo-

i (

frititurt

cis ab eadem Curia ultrà duas dietas non temotis (dum-

modó eorum domicilium non exiftat ibidem) decefferint:

extenae

Curio f

idem 74 capit. Prejfenuti.: po(tremó. hegula Vl,ta, aliàs V ta

Cancellariz ampliat, ubicunque (itCuria, & quantumcun-

Sedem t

óudam .

que Curialis ab ea diftet, dummodó eam fequatur; benefi-

cia ejus refervata fü

rüff ,.

i

?],tfïif an ;*iQa procedunt in tg;fmipis Con-

$K

uoà fü

cordatoram? :

2

à

i,'

11 Negativé re

t

3000 40

fgfoüdehdüm -elA ïkeïmeriþö Vlderl p'bfïä

ex ipfo fo

lo textu Exiravas, Ad vegimen, & Concordato-

agmïmï

rum, etia

míi fequendo. Cu

r

"

iam moriatur Curialis : tamen

l

ejus beneficium non fore referva

tüm : quia refervatio hec

-ho

nfü'f

Regularum Cancellarig non ligat'

Ordinarios Germaniz; uts

Concelar

pote in pa&tum nullatenüs deduü&ta; diffentientes etiam fos

- meütum

lummodo fcribent ad Regulas Cancellarie , üt Gonzalez a4

enk

Reg. g. Caucellar. Gioff.

Fi.

« 51. "um. 88 ,»'»Rigant-ips qd Reg..

w d

- düm d

Cancellar. uum. 34. Yg, &* 16,.—

x

;

lium ia

Ill Utique fi Curiales non fequentes

C

kurjaym : -v-fe-dæävfel

^T de ho

recedentes causà murtationis aéris, 'causá fo

lati, quin mu-

tüs n x

tetur Curia, vel redeuntes ad partes in via moriantur ultrà

- tra $um

duas dieras, nulla fubintrat refervatio ,

juxta Gloffara Al-

phonfi eZ. Reg, V, Cancellar

6€n'e'f, gt

«» Gonzal. ad Reg. 8. Cancellar,

Oif tm

Gio[f. $1. num, 89.;. Chocki

er ad Reg. V, Cancell,, Pax Jor-

dan, zom. 2 1/5, 10.

J gantus i

Ut. 1. verf, Notauda fumt, Econtrà du-

IT fortior reí

bium propofitum:

eft, fi Curiam de loco ad locum trans-

ferri contingat; '

& Curiales in itinere, dum Curiam fe-

quz podi

Bu

quuntur, :vel inloco ; unde recedit ipfa Curia, forfitan re:

illo-

tum, fm

ynanentes infirmi re-l?us wj;:u'bi eximantur humanis, an

u

Tum

Faï z?(e, D

J

|

La

Ea

4 Em

7X

!t Ályo. |

rum. beneficia fïntrïefer

] Natiunis

Vatà,- fidecedang m Iece til-'tfä duag

Cortis

dietas legales remoto?

&

i

s

:

*

N

Y

"

«

La

Ut fecg.

*

. Equ

I

idem z

Cap. memzi. & in Regu!zJCanæHarw

Itl in g.

E.

totum dubium exprefsé declaratum fuit, przmiffum ibi

h (dm.

ftatutum refervationis Clementinz ad illorum. beneficia fe

ccelrin

extendere, quantumcunque locus,. ubi decedunt,;. ab ipfa

lii V to

Curia fit remotus; aft contra hanc fidtam vacationem apud

TtUrTcun-

Sedem tam zz .cap. Pre[emi,, quàm Regulir Cancellar, intro-

r; benef.

ductam femper przvalet textus alter literalis Concordato-

ninis Con-

rum , ubi nec Jota legitur pro iíta refervatione in: cafü,

quod fufficit? finis enim Concordatorum fuit, minuere,

ideriþoffe&*

non augere refervationes, & fic przter expretfas aliz ;non

Oncordatg

agnofcuntur, vel non nominatz habentur pro exclgufïïs;iv»

Jis : tamen

V, Non relevat dicere eum Gloflàtore :a:-.nïtiqucy.:AL

TVitio hat

Ts ub

ERN

phonfo , refervationem, aut (üt ille loquitar) Regulam

Cancellariz contineri in Extravagante 712 regimeg , argu-

s eriám fn-

mentum exiadé deducendo, fi contineatur in Exrravagante,

jonzalez d

ergó & in Goncordatis, cüm illa:his fuerit inferta fecun-

Ecx25

releva

t, quia cafus if(te Curia-

u g J I-..

düm literam; non (inquam)

lium ubicunque decedentium, dummodoó fequantur Curiam

"

de loco in locum rranslatam, nullatenüs fuit commemora-

, Quia mu-

tüs in Extravag. vel quovis modo comprehenfüs, üt con-

jantur ultrà

tra Sotum Gloffatorem antiquum recté firmant Garcias de

aleffm A-

Benef, part. $. cap. 1. mumn. 386., Fragof. de- Regim, Reipull;

g, Condlr,

Chrift. tom. 2, /ib; 3. difp. 9. & 3, mum. 94, , & concedit Riz

, Bix or-

gantius in Commem. ad Reg. V. Caucellar. uum. $. &v 6,1.à

rontra Qu

fortiori refervatio casüs locum- non habebit in Concordatis,

youm trát

d

quz prodiérunt per- viam- moderativam. Exirevagautir d

Cariam K«

ïaï

Regimen: proin non eft excedendum ultrà tenorem verbo-

- forftan r

rum, ficüt non recede

n

$

dum, ;Arfg: L

U oiarwe od

*

4

nis, an ilig«

fD

äzgt il(e. f: ! ae' Legæt' VS" HEIOHZOA

VI, Mi-

72

COEEONE -

VL Miror fané, tantoperé falli Rigantium iu Comment,

ad R

eg. VT. Cancellar. uum. 4., dum fcribit: » Poffre: edita

r

35

gator?

fut bec vegula per quam prout in. di&o cap. Prefenti, fit

»

ampliatio ad Curiales qui Curiam recedentem féquuntur

u

35

fitl ; -

& in quocunque loco obierint ; cenfentur enim in Curia

1ot 1 j

35

decedere ad effe£ium ut eorum beneficia remaneant Sedi

qu f

» Apoftolicz refervata z « » ejurdemque Regule difpofitionem

joel

95

babere locum etiam in beuefteiir Gevmanie tett

antur Pirrhing

33

jtt

Lib, HT. Tit, V. num, 350. verf. per Reg. V. , & Azor

(ittig

3

]

dict. cap, 34. S. Tandem. Lib, VI. cop. 36. Part, H.

[

VI. Etenim infpiciendo Authores relatos fimile nihil,

etiam :

aft contrarium potiüis invenio : juvat in extenfo utriusque

—

Authoris opinionem recenfere :

Azor l, cit, fic. habet:

BD

» landem Hegula predi&ta Cancellarie ^ comprehendit

equis

33

omnia beneficia quorumcunque Curialium , ubicunque

35

fit Curia Romana, & quantumcunque ab ea diftent, dum-

22

- modó eam fequendo eos mori contigerit: porró hac Re-

35

gula in Germania locum habet. fo/im eo modo, quem Ni-

M

39

-colaus V, declaravit in fua Conftitutione, ;;

Hunc fe-

priori &

quitur Pirrhing Lió. 11I. Tit. V. Sect. LY, uum. $0,, Re-

gulam Cancellariz habere locum eo «odo, quo declaratur in

ii füppo

ridit,

Concordatirs jam autem in Concordatis & Extravagante zd

Regimen, folummodó fit mentio Accedentium & Receden-

kefci

Qn. elfe

tium à Curia Romana, utl & Curialium quacunque ex caufa

alió fe transferentium, & intrà duas dietas tamen morien-

Dedefícia

li caui

tium, üt fuprà zum. V.; nonergó apparet, Regulam Can-

cellarie VI, aliàs V, ex toto in Germania fuiffe receptam,

m tian

lürüm, «

& fecundüm omnem fuam extenfionem, etiam quoad ca-

fum translationis Curiz ; & ultrà duas dietas decedentium

Qiis dieta

Curialium; (icut Azor & Pirrhing Joc, cit. exprefsé Regu-

ulzriors

1

lam eó limitàrunt, .fo/igm eo modo ocum habere, quem Ni-

fütth, q

ncordatis.

tioa li.

'golaus V. declayavig in fua Conftitutione, vel in Co

Vlll."At-

Gu x* GU

79*

VIIL.

Comme;g

SRO&AR&O -

A

ttento- poti(limüm, ' quód non nifi juxta ;lite-

^tü edfüa

ram 'Concordatórum & di&e Extravagantis beneficia Le-

£n,

gatorum, Nuntiorum, Re&orum, & "Phefaurorum, u-

lcquuntur

cunque ili obierint, antequam ad Romanam Curiam redie-

L in Cori

rint , fint refervata ; igitur quoad Curiales, fi decedant ton

intrà , fed ulrrà düas diécas, videtur exclufa refervàtio,;

deant Sedi

Jhftionem

quia ficuti in priori eft expre(Ià refervatio per ly uóicuque,

r Pm*hmg

itae(t in pofteriori & in reliquis éxclufa per verba: $i eos,..

; & Ànt

in locis ultrà duar dietar ab eadem Curia . .. mou vemotis ,,,

Ih

Contingat de. medio. fubmzveri &c. : quanquam i» Cap, Pra-.

mils exhil

Jeuti, && anteà fuerat extenfa eoufque. vacatio apud Sedem;;

! ULTIUSQUE

ctiam ad Curiales ultrà duas dietas, & fequentes Curiam;,

(ic habe

tamem iit.videmus in pa&is Concord. eft prætergre(ïa, &

nprehendit

exprefse x?emlfïä. Vlde m:m. V 5 fequmm,

tbiconque

x

lent, düme

um

E XIl

) hac Ne«

quem N-

Q]OHS momenti ac fi mul mmcata magïs quæfhe e& Officia-

ium, nee.

Hunc fe

/My

An beneficia Officialium apud Sedem vacent ?

In:

non ve-

w 50., Re-

priori S. X 7. quæfho tantim fuerat dé cafu partxcularl, & rorum

fHe

at t

in fuppofito tantüm , quandó Curia trausfertur, quod raró CO

fa-

accidit, an tunc Curialium -ultrà duas dietas morientium jj

m,

Nagmte Ad

beneficia fint. refervata? Hxc utique faciliüs conceduntur.

& eceden-

man e(fe refervata'g .cüim certum & indubium fit, talium

que d cufa

ïcfïc:la none(fe refervata, quando in&rmitatis. vel famta-

Xn moriene

tis causà ultrà duas dietas recedunt & momumur, extra cas

onlam Caft«

fum. translationis Curiz (üt dixi in $; X.) ergó nec cxte-

e receptam,

» quoad G

rorüm,:dum Curiam translatam fequuntur in locis -ultrà

duas dietas remotis: econtrà prefens quzítio przgnans; . eít

jecedentiufml

;

rdse Nl

ulterioris (equela, & in ventre continet duplicem difhicul-

tatem , quzftio

z an Officialium . bene&cæa refcrvata ra-

üer :

tione loc1 ; & an ,tan:wn rátione iou?

concordans.

&

K

II Qload

VIIl, -

74

[IiU

II, Quosd fecundam hanc queftíonem habeo me re-

miftive in Difceptatione mea Ecclefaflica de Refervatioue Apo-

rit

u

Jfolica ex qualitate per[one Cap, H. S. 3. & 4.,. ditputatur pro

& contrà, & in medio reliqui indecifam quxítionem: an

Q

refetvatio Officialium fit perfonalis, vel an. localis indu&ta

mul

ratione loci ? tantüm dico in prefenti, qux(tionem hanc

effe momentofam; nam fi refervatio localis tantüm, bene-

u

ficia Officialium ul Curialium extrà duas dietas deceden-

(j

tium non eflent refervata, ad refervationem requirerentur

Conk

officium & obitus intrà duas dietas , nec recedentium à

Lt

Curia, fanitatis, infirmitatis, aut alià quacunque ex caufa,

peif

& fic ultrà duas dietas legales morientium beneficia forent

corda

refervata, nec Cardinalium , Notariorum , Auditorum,

d

czterorümque Officialium in Extravagante fimul ac Con-

TL

cordatis exprefforum , imó nec verorum Commenfalium

Liii,

beneficia tum citrà obitum in Curia, cum ultrà menfem re-

It ij

fervationi Apoftolicz fubjicerentur. Quibus conceffis

fervati

IlI. Non juvat dicere, beneficia Cardinalium , Officia-

Wg.

lium, Commenfalium refervata effe, quia funt Cardina-

locilis,

lium, quia funt Officialium, adeóque ex qualitste perfo-

tum (

nali, ex ratione officii affixi offibus eorum, & fic, ubi-

füperia

cunque decefferint inrrat refervatio perfonalis, ita Cardin,

roum,

de Petra i& Commeat, ad Couflit. zipoflol, Nicolai V. uum. vz,

feryabar

f0 8.; nam eliditur vis argumenti, quód refervatio qui-

cidim |

em ex qualitate muneris affixi oflibus Cardinalium & Of-

titio x

ficialium, fed fimul ex obitu in Curia refültet, ratio mu-

cuo 0f

neris & qualitas perfonalis funt fundamentum proximum,

trià fequ

quare beneficia quzque illorum accedente altero requifito

[extius

obitüs intrà duas dietas legales refervata finr, ideó etiam

0l omf

verba Concordatorum (quamdzu 21)/23 -a)jïcia attualiter. teng-

Qnfettr |

&ui) non effent füperflua, nec (in& effe&u , quanquam

Conts L5

is fi-

refervatm Otficialium ;. qüqe, perfonalis audit, fit real

g' AWJWM

mul,

Md

FE*

75

k fe.

|

mul, & ab ipía locali minimé diverfa: retoríio eft in Cu-

tle Apo.

rialibus, horum beneficia, etfi a&u vel in potentia necefli-

Qr Dto

tm: a

tatem habeant fequendi Curiam, non funt.refervata , niíi

copulativé Curialitas & obitus naturalis in Curia ftent fi-

indud

mul, in eadémque períona concurrant,

?

4

m ha

A

d

, bene

IV,

r

Pariter non rel

evat, .quó

per folum obitum

apud Sedem vacet beneficium foli Summo Pontifici, ex

jeeden

TCTCDtut

cap, Licit, 2,, & Prefenti, 34. de preó. iu 6.5 ergó dum in

Concordatis refervantur beneficia Officialium , non fit in-

um

tuitu obitüs , fed officii , refervatio non erit localis, fed

e uf

perfonalis, utpote indu&ta noviter per Extravagantem Con-

cia foret

cordatis infertam.

Etenim przter refponfionem datam in

Vditorum,

dicta Difceptat. Ecclefiaflica de Refervatione Aipoftol, ex quali-

| ac CO«

tate per[oue. S. III. num, V 1. ulteriüs dici potfet hujus cap.

nenfalium

Licét. 2, de preb, in 6, vefervationem localem eífe extenfam

enfem It«

in czp, Prefeuti, , &t hujus utriusque Capituli localem re-

s

fervationem denuó innovatam, extensámque fuiíTe.in Ex-

33 Qæeia'

iravag. Ex debito., & in Extravag, Ad Regimeu., proindé

! Cardinte

localis,. && non perfonalis e(t refervatio Otfhicialium, vero-

ste pert-

rum Commenfalium , licét per Extravagantem 412 Regimest,

'( (fC, Ubi'

fuperindu&a : folus itaque obitus in Curia jam percutit

ia Cardit,

locum, & tamen beneficia Curialium adhuc fpecialiter re-

V. "uml IZ.

fervabantur in cap, Prefenti,, quidni etiam beneficia Offi-

tvatio qui«

cialium intrà duas dietas morientium refervari necefle fue-

lium & Ol-

rit in Exiravag. Ad Regunen. ?. Amplior quippé eft (ignifi-

, fütio u«

catio Officialium, quàm Curialium : . nam ad Curialitatem

fOXimumæ

tria requiruntur, officium, fervitium, & exercitium, üt

ro requiito

Rigantius fuse z Comment, ad Reg. x. S, 1. num, 130. cr feq.

ide) etifi

Non omnis Officialis e(t Curialis, neque refervatio infixa

lr t

cenfetur beneficiis Officialium ex qualitate Curialitatis, üt

contra Lotter, de re &enef. ben& defendit Rigantius £s Reg. 1,

quanquim

o Proto- Notariorum non

(t reils t

ffiüiy

S lV.-ngm. II4. Ó" I15. exerqnp?

2

parti-

76

pärtïcïpantium, qui- nuiiüüï?ï?l*fvïgumï näsque:ïexercit'ium

in Curia habent, nec a&tu, nec in potentia; quia omne

füe

munus tam fcribendi ACta Martyrum , quàm peragendi

j

Jecl

alias fun&tiones conceffum fuit Collegio Participantium ex

bunt ?

Conftitur, Sixti V,: igitur ad introducendam refervationem

Mi

borum Otflicialium editz fünt Extravagantes, ubi penera-

€nim i

liter- Officialium tam nominatorum

:

?

CL

i eigiprns gl

IX

ymnjuinï | beneücia r;fervantur.?

idum

*X vïrdkipfum'apertä nimls erüitur ex eos quöd vig.d.:i;e

lt

l$,

capit. 2. de pr«b. in 6. tantüm fint refervata beneficia: apud

quod(g

Sedem veré vacantia (üt dixi in $, //11.) & vigore capir.

Ll

Prafenti; 34. ibidem tantüm ea Curialiurm beneficia referva-

us

tioni fubjacent, quz à Sede Apoftolica Óbtinnerant; econ-

fer

4

trà Benedittus XH.. cap. 13. de preb, im Exiravag. commun,

f fert

.i

4

üzcunque illorüm -béneficia indiftin&té- huic refervationi

rf

f

ü

:

bdit : "conferatur Gibert, Corp. ur, Canon. 1ratt. de deuef.

fenper

Ecclej; Tai, IV, Reg. X T. fol. 39., fequitur inde, - beneficia

tiorerf

"'Officialium decedepbtium intrà duas dietas non-fuiffe. in jure

diur n

tommuni vel'fexto: Deéretaliüm' refervata, imó: nequidem

lial

quaecunque'Curialium - igirür in Extravagante 44 Regimen.,

Üddie

'& Cencordatis juBé omiffa'fuit extenfio refervationis turn

reffu

Curialium; tum Officialium; quando decedunt ulrra duas

$

W

tas etiam in cáfu translationis Curiz? neque eft cogitan-

lis Ti

'*tïüm?.,, - quafi re(tri&tam dicerem refervationem juris com-

munis cap, Prafenti, : quia tefte Gibert. : c;t, beneficia

ii

Bivop

decedentium in locis Curiz. vicinis refervationi non- fubja-

Arfm -

Cebant - ex capit,cit. , nifi füa-à ede Apoffolica obtinuerint

Ts n

beneficia; non'ergó quacunque beneficia füerant referváta

U d

in eap. Prefenti.; fed tamen in Exirzvag. modà intrà: duas

fl

dietas, aut in locis ültra duas dietas non remotis, Vide di&ta

Oif

xclufis -

7"5 ?ræ?edrüïi mt*antumomafïä habentur:pro.e

: '"Vl.-Uti-

]?W*düpli&

VM d0

;:ve

.! *

Á

m

&

k

WP Uerq*ne beneficia: per obitum. foltir in Cu**u jem

- Ofne

erant ante E*(travagantcm 4Ad Regimemr: ræiarwm 3ed nmï

"inmdi

quacunque ,-üc mox fuir di&tum, dc præfer'mn? non vaca-

lum a

tit apud Sedem beneficia Urbis.: Gómez i Reg, de irienm.

itionem

F J queft. 3 1. W. Sed autequam. mibi fol. 223. " 224. lita

Qentr4-

enim Papa ccmfert juré próprio ordinarios àc ceffat timor

quom

vemmmsüvel caufa reférvationis: econtràin- Extmfvag.,

ud & in cap. Prefenti. réfervantur etiam beneficia rbis; üt

di&tum (2 S. LX. mum, I]1.) fed requiritur qualitas Curia-

] vicore

htans, quód hanc qualitatem retinuerit ufque ad obitum;

d qpud

V

ue m Curia decefferit.

I

&UO

VTE

Altéra'pars dubii,- .beneficia Officialitim vacare

feferva

spud Sedem; & per- obirum in Curia ratione loci fore re-

It «f

fervatas pátefcit folüm ex'eo; «

jüàd refervatio apud Sedem

COT

fit fortior aliis- CS. X I. Cap. 1. ); adeó ut, five refervatio di-

[rvationt

catur localis:tantüm , five etiam perfonalis & localis fimul,

ddef

femper hzc ápud Sédem maneat innegabilis, & extra con-

benec

Foverfiam ;; concürrunt eniin fepé refervationes; & atten-

inqut

ditur | übraque ád alios jüris effectus;. puta ad excludendos

xciidem

Indultarios, de hoc extat ceieberrfmüm votum Car dinalium

fkegzmm

"Ulaldi & Verofpii facre Romane Rote uditorumy quod eft

jonis CURT

preffum apud Gratianum Zfcepr. 982.7. 13. C feq.

jwra. duis

"VIHI. Declarátur. alió exemplo; : in Indulto Cardmah—

i cogititi

'äüs "l'itularibus' conceditür ' facultas conferendi beneficia

uris cotte

Officiálium n Requlrs Cancellariz ,

'übicanque decedant,

. bencfict

rvatà,- tamen id"non pocedit; i Officialis decedac intrà

" fub]a-

Cüríam,; quia coneurrunt duz refervationes pcrï'onahs &

Jbrinuerift

localis;' non cozquales; quarum una ábforbet aliam* fón

t rcfervata

*nim. ättendn:ur officiur

er. 1é; fed üt : *rod

ivini Cüt-

intri duis

ialitatis t Vacame autem ar

üd Sedem' excludlt Idd"ulttmä

Videdidt

€irca* iftam materi&im ; 'an- & quando. exclüdarür Indultüm

exdüüï

*p*er* dupl icem refetvatioriem cozqualemi; & quandö noft,

VIG

Vl

3

78

voli

videCard.de Luca dzþ g.äyfq..de. ägnef. , Piton.d//cept, Eccl.1os.

d(lrit

& tum. 9. & féq., & Rigantium z Comment. ad Reg, Cancell,

diveríis in locis fecundüm contingentiam cafüum: fufficit

i'

pfOfö

hic allegáffe exemplum, & dixifle, in concurfu plurium

dhara

tiori |

vacationem apud Sedem przvalere, ac tutó beneficia Offi-

cialium, fi non puré ex qualitate perfonz & officii, falrem

qu [

ex qualitate loci &; apud Sedem vacare. -

Rofa, Lotter., Ri-

þübizd

gantigs ad Reg, 1. $, 1.2 52, in Rubricam.

5 XIIIL

Etiamfi

8

que nunc -vidivmds*. : refei"s?äïtiätïlcm;fhänq | lOcalchi &

LFir.

in illa.

cante

perfonz

apud Sedem veré vacantium per plures Extravagan-

confue-

tes fuiffe confirmatam, innovatámque, aít proptereà prine

f z

verint

cipalior eft, dignior & fortior czteris aliis, ut non abs re

ifgoh

feu de-

buerint

fpecialibus privilegiis ornari meruerit. (Cap. J. S. X1.) - In-

du gy

per ele-

ter ifta privilegia minimum non debet reputari , quód com-

gnistün

étionem

ä CO&R',

affumi,

prehendat. quzcunque beneficia & dignitates , etiamfi ad

illa perfonz confueverint feu debuerint per elect

ionem af-

1.2125

fumi, ficut eft texcus literalis Concordatorum,

ftoliien

'fo'rlf:io-T

II, Caufam & fundamentum hujus dignioris &

^Mf £0

ris refervationi

er decurfüm jam aperui: Gomez ag Reg,

£t Na,.

de itrienual. po

Jfje

e,

j

n 4 t

queft. 31. mibi pag. 224. W. ic itaque. ait:

VMacantia in urbe Papa confert..jure proprio ordinario, &

WPI 7. M

confert etiam, quia refervata, & fic habet duplex vincu-

n

lum, Gibert iz Corp. ur. Cauon. citato tratt, de Beuef, Ec-

nm, &

clef, tit, 4. Reg. 12. fol. 39. afferit, beneficia in Curia va-

fiolicam p

cantia feu intr&-duas dietas refervata fore, quando funt o£-

- fire mijor

Aema à. $ede, Apoflolica ; ita interpretatur Capitulum Pre-

As Reoe

fettti. 34.. de preb, in 6,. Rursüs accedentium & recedentium

Atien foli

:à Curia Officialium , verorum Commenfalium, ud & Cu-

-cordatorum

antia in-

A mm

.r,ialium beneficia intrà duas dietas per obitum vac

volvunt

""EON .

79

:LI 03 4

volvunt prater obitum etiam titulum fpecialem , quo Papz:

ii

aftringintur, & qualitatem perfonalem, cur fint tanta fub

Tifhcit

rotectione , igitür horum beneficia queque ceu magis

ütiüm

chara fecundüm extenfionem Exrravagantir d Regimen for-

10f

tiori & dignieri refervatione affecta funt, quàm quzcun-

filtem

yue alia: refervata . nihil dicendo de ar

l&i-iori' ïrterminp fuo

d

P

g Q.XIV. :

l.

irmatis hisce principiis , tamen füit alis in.:»d'ubjiu

m n Ecde-

fixCathe-

- drales

dem&

vocatum , an- Ecclefiz Cathedrales apud Sedem va-

a^ Ele&ive

iipite

cantes Ordinatieni Apoftolice referventur ? Refervatio h

rum Ecclefiarum & Dignitatum majorum fe non fundat i

g spud Se- "

d

E

& prite

n abs re

difpofitione cap. 2. de pra. i 6., eoquód non comprehen-

cent per

]) d

dat appellatione Ecclefiarum Cathedr

ales, nec nomine Di- obitum

in Curia?

Jod CORf

gnitatum. majores vel Epifcopales , üt Pinfon, Hieronym.

tiamá

À Cofta, Blondeau apud Rigantium z Reg. 1. Cancellar, $, 1.

um d*

$. 212,5 fed -in fübfequentibus aliis Conftitutionibus Apo-

ftolicis refervantür, in cap. Ex debito. de Elect.. imer Extra-

& fortio«

Aag, commun, , in. Extravag. Ad Regimen., "Thomaffin. Pet,

r NV.

Ecclefiaft. Difcipl, om. 2. lib. 1. cap. 44. uum, 6, &

" dd cho

;aque. gt

wap. 48. ii

sst ive u u m a. ii

iïmiOl &

'W [

| pag 9I.

7. ?ïtö go

jum-itaque - pmcedrs : intermmns 'Corircaieäätö-

ex Vil

1d Sedem Apo-

]uj B-

& poftExtravagantem; ;in Gallia (i

Corh vt*

£ftolicam per obitum naturalem vacent bene

&

cia five minora,

five majora Epifcopatus vel Monafteria fuerint, quanquam

p funt &

lum Pre

-aliàs Reges vigore Concordatorum jus nominandi haberent,

taimen: foli Difpofitioni Apoftolice refervari ex litera Con-

cedentiom

