quocunque modo eveniat, five

per obitum, five per privationem ; vel aliter per matri-

4p. ]

monium : per verba Extravagantis & Concordatorum :

ANunc apud Sedem Apoflolicam QUOCUNQUE MODO va-

eamia c in pofterum-vacatura &c. ,

uz verba univerfàlia

"Mdere

E

quamcunque vacationem important,

nchoran., Felinus,

Farif.; & Rotz Decif, apud Card. de Petra /oc, ciz, sum. 1.

n

t Ws

€ 19., Rigantius ia Reg. 1. G. 1. à zum. 3o1, & [eq.

hotdles

.IV. Verüm articulo etiam ifthoc .plen-iüsfdifcüfï'o. de-

capo Io

prehenditur, Extravagantem Concordatis infertam loqui

x $

taxativé de vacantibus tum apud Sedem per obitum natu-

) Ptt-

ralem, tum & per obitum civilem : vacantia apud Sedem

m

I r Can'

quocunque modo five in urbe, five intrà duas dietas per obi-

tum tamen naturalem funt refervata Summo Pontifici, pro--

7

üt fuperiüs i4 Cap, IT. $, VIIT. oftendi, beneficia per obi-

je etiam

tum naturalem vacare apud Sedem vel ftri&té vel fiié, &

firmiret

taliter femper, quocunque modo vacent apud Sedem , be-

neficia refervata funt in füppofitione obitüs naturalis quo-

cunque .modo vel ftri&té vel fidié&, Dein Extravapgans 4d

benefcia

Regmnen, comprehendit etiam vacantia in Curia per obi-

3 hops

tum civilem, quod efít innegabile per verba Concordato-

Jits &

rum ibi: JVec won per depofitionem «vel privationem feu 1rans-

, & d

lationem per nos feu autboritate woftra fatias &c.; — attamen

datis p«

Extravagans hzc Concordatis inferta de obitu etiam civili

m in il

intelle&a apta non eft comprehendere vacantia per matri-

Jaetille

cüm obitus civilis e(fe de-

us

glqn'ium in urbe contra&tum ;

P

beat

1

ääaszäzsääs

beat . vel per depofiionem privationem - translotiouem: — at

v

ipfæ

alium modum ibidem exprefüm : neutiquam enim prz-

cedentes termini quecuzque :i0do "vacastia cadunt in refer-

m

vationem per obitum civilem, fed in refervationem apud

lari

Sedem, quz eft ex fuppofitione. obitüs naturalis ram in

Decretalibus , quàm in Extravagante.

p

Igitur videmus,

refervationem Extravagantis

effe : quidem — ampliorem,

j

quàm Decretalium, & compre

hendere vacantia per obi-

VaCat

tum civilem : fed prout exprimitur per depofitionem &cc.:

füb

nec mirari debes, (i ipfo jure vacantiía vel per matrimo-

cvil

nium n urbe contrattum , aut aliter per Profeffionem

Verb

hcligiofam ceu non refervata dicam vacare in partibus,

ubi eft beneficium ; clim obitus civilis in Curia de fe

non inducat refervationem , fed prqut in Concordatis eft

expreflus , quaado eít ele&ione caffatà, poítulatione non

admifsá per refignationem Ele&i &c. Etenim ultrà re-

fervationes expreffas in Concordatis nullz aliz agnofcun-

;'u-r fecundüm vulgata in terminis Concordatorum,

V, -Itaquevin pun&o juris verior .eft opinio, tum

Capitulum ZjcX, 2, procedere tantüm -in beneficiis va-

cantibus per obitum naturalem in Curia , nec ulla pati-

tur ratio, ut ea lex extendi debeat ad vacationem

matrimonium,

per

Antonius Maria de Nigris Z;2. 1. Cap. 1II.

"W. 31. & 32, ; tum Extravagantem 444 Regimen. re-

cenfendo cafus fp

eciales obitüs civilis per depofitionem, pri-

valiouem , electiomir cafJationem. &c. utpoté odiofam haud

extendi ad vacationem ,

quz inducitur per matrimonium;

diverfimodé enim loquitur de vacantibus apud Sedem, &

de vacantibus in Curia: in priori apud Sedem quocun-

eré

que modo vacent in-fupþofcione Obitüs.naturalis vel v

vel

-N

E

( CM

II$

a

vel f&é , in ü—rbe aut- intrà duas dietas : in pofteriori

| præ.

tefet.

ipfas vacationes in Curia recenfet, ibi: wec mom per depo-

L

Juüiouem &c. Optimo igitur jure Rébuffus zz fuo Commea-

| tpud

fario i Concordata , & cum eo Gibert. /oc. cit. de beneficie

m n

Reg. XVI, & XIX, reftringit claufulam apud sedem Apo-

*mQ,

IQfem,

tolitam ad vacationem per obitum,

Adde van Efpen

3. E. U. part 1. tit, 13. cap, 4. num. lo.

Imó fuper-

T 0bl-

vacanea eflent verba :

ANec uon per depofiionem &c, , f

2 Xc:

fub. terminis quocunque modo "vacantia intelligeretur obitus

trmo-

civilis in Curia, & ad obitum naturalem, cüm ad

ie&aïün&

[Dloem

ittiDug,

verbis qpuzz' dedem Jpq/z*p!ican;, non re(tringerentur.

i d fe

htis dl

T?NTUM;

Ine not

lrà m

2 hAH

nofcune

x?.xx

N

:

"

"2

a

(f

U

N

J

!

A.

de

|

l

|

r...

um

) tum

ï

V

Z n

U

IClls Vi

ï

IP

j

i

J*

N

J pat-

v

j

A li

x

lüx w

:

ï!

A

:

k!

m pet

,

Cip LT

j

i, fe-

jan, fr-

m haud

moniüm;

deftl; &

qUOClHP

; vavet

W

JUR

C0

AESERA

BU

[

&

[

DOCTO

NENTISST)

MOGUNT

jdes

' PUBLICI

M

E vt

———

literi k T

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

V

Z

U

Y

DISCEPTATIOIIL.

ii

T

X

JURIS PUBLICI ECCLESIASTICI

W

R

9

CON CORDATA GERMANIAE

co

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

u

.DE

o

IUI "

Refervatione Beneficiorum. & Dlgnltatum

E-EEEH-EHHHEH

o

4pud Sedem Apoftolicam, five i» Curia Romana - per

Focus O Balance Q

ä

N

obitum naturalem vacantium ad literam Comor-

datorum & textum Cap. chet 2. de Præþ i2 6.

AUTHORE

140

T

l

JOANNE GEORGIO SCHLOR

g

DOCTORAT. THEOL

|

NENTISSIMI AC CELSISSIMI

OG. CANDID., J.U.L, EMI.

MOGUNT. CONSILIARIG E

CCLES.

ARCHI. EPISCOPI ET ELECTORIS

|

PUBLICO ET EXTRAO RDINARIO,

IN HOSPITALI ELECTO.

PROFESSORE JURIUM

8

RALI AULICO ET MILITARI AD S. JOANNEM

BAPTISTAM PAROCHO,

|

7

|

5

6

5

MOGUNTIZ,

|

4

Ex Typographia Ele&or. Aul, Acad, privil. apud Heredes Hoffner.

|

2Illllllllll

per Joann, Benjamin, Waylandt 17 62,

3

I

2

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com