Hf354_qt-2

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

DISCEPTATIOII

m

JURIS PUBLICI ECCLESIAST[CI

AD

tbus

CONCORDATA GERMANI/E

5 ln

DE

lone

Cürüj

Refervatione Beneficiorum & Dignitatum

tf

apud Sedem. Apoftolicam, five z Curía Romana per

obitum naturalem vacantium ad literam Cozcor-

yer)

datorum & textum Cap. Lícét. ». de Preb. in 6

|fmak

AUTHORE

QULI

JOANNE GEORGIO SCHLOR,

Ynt

DOCTORAT. THEOLOG. CANDID., J. U.L EMI.

NENTISSIMI AC CELSISSIMI ARCHI- EPISCOPI ET ELECTORIS

MOGUNT. CONSILIARIOG ECCLES.

PROFESSORE JURIUM

PUBLICO ET EXTRAORDINARIO, IN HOSPITALI ELECTO-

RALI AULICO ET MILITARI. AD S. ]OANNEM

BAPTISTAM PAROCHO,

MOGUNTIZE

Ex Typographia Ele&or. Aul, Acad, privil. apud Haredes Haffner.

per Joann, Benjamin, Waylandt 1 762,

— O A

d

ber

Utr

na

QQX

0n

a

iil

Do

Qüd

H

Ctta]

«

pt

Qui

mOdi

P

pI

^

:

$

:

ys

u

Oäa

$

$TT

ä

:

ä

H

B

ä

:

a:ï

F;ä

ää

:

LECTOR BENEVOLE.

a eft argumenfi fufcepti conditio, ut oraviffimas

fimul ac nobiliffimas tibi fiftam literatorum Vi-

E

rorum controverfias fuper principaliori materia

þeneficiali totius Nationis Germanicz , .allegando

utriusque opinionis Antefignanos illuftriores, oppo-

nendo otnni cum reverentia rationibus rationes: fem-

per tibi L. B. quamcunque volueris, partem fequendi

optio data remanet, juxta 'illud Apoftoli 1. ad "T heffal.

cap.5.: Ommia probate: quod bonum eft , tenetes INec

diffimulo, quare.hoc thema affumpferim trattandum,

Do&iffimi quandoque Patronos alicujus.íententiz

nudé fequuntur, confidentes nimiüm, aut confulentes

etiam alios, non omnes inveniunt finceré germanos,

vel prout oporteret, cordatos Viros. Idcirco Difce-

ptationem hanc, Deo dante, fequentur alie de reli-

uis Apoftolicis Concordatorum Refervationibus, lu

modó L. B. Difceptationem hanc Juris publici Eccle-

fiaftici, prout bené vel malé fuccefferint conatus mei,

ita aut grati qut venid interim dign;ure ; « valc.,

X a

ELEN.

Á

((-;9

n

j/

æï*

à

^

[

ELENCHUS.

Ca».I. De Ortu G Progr

C

"L

u Kefervationiy Apo/Zovlicæ.

oacantium in Curia per obitum naturalem.

Car.II. De Diguitatibus & Ben

efi

Cf$, qua pär q/lri-'-

!

um naturalem im Curia vacant.

Car.IIL De sdem Facant

iþZIJ" in- .Curid g o t " Wä.

mou Kefervati».

| -

A

i

Ü

pemnimt

Vve

d con

Irn rP u t n

&s

Gt:d"*

b

i, (

CAPUT

xetovae

"

SN ^

E

z

]

2j

m

(

ct

c

n

SSE

—

ä»

(2 3

d

-

a

C

-

S

35

j

Á

-

R u

b

Mo

C

2

]

.(q

j

N

L'Tm

Q

-

e€r

/

i

t

f -

—

m

zORN

m

!r"

AX

)

.

[ E2 .4

x

Y

N

j

/ï

Qäi

SS

;

v

)

]

'4/

C

7

ER

::

k?x&i'

J':?'

iA

«

i

f

NY

—

T

j!

ERN

f

R $

E

VP

[

IT

Qu

,

IIL;

E

ses

S

i

:

-

2

wx

X

:

N

if

t

r(j

o

f/

Q

7

-

L

m

7 À

DA

ER

;

N

C

lii

n

^V

N

NS

6pj

UT

3

N

N

;"-,

"

g

S

:

A

lii

QÓ

/W :

/,..-—äx

Mi

TE

Z

tt

4

RR

;

esfgd

"

D.^

F3

I

lg

Es

"WTA Pï

*

GIS

33212

9135

(j

l

'EE QR FU LT PROGnESbU RFSERVA«»

MNeN

TIONIS APCSTOUC& VACANTIUM IN CU-.

RIA f ER OBETUM NA URALEM

TU

1(ï

R

«ïb

ä-?»

L.

f

[

)f 7

b*; (

EEE

5. L

BU

.

(

A

/

^

ii

IF X quälzta.te loci referv;ata dico beneheia

Ex quali-

*s

tate loci

£

-

z

a:ä

^s

illa;quz 'aptid Sedem vacant; prout

rcfervata

rf

*51

as

Clemens V. difpofitiont Sedis Apo-

funt ea,

u d

Xü

R

XS*

75

quzapud

:

S

EEE

Ed

- "Rolice/ réfervávit omnés: d!gn*tateä

öcac,,m

ITMM

EE d-

C« Rn nE lE um

p dR

—— perfonatus, Eecléfias cum cura; & fin&

vacant,

E

Wib

—— ——

ïïv«

UE U

TET

curas qua apud Sedem per o obitum

Vachcri

"i, rüblatis-omnibiis- & quibuscunque privilegiis

de conferendis beneficiis: i Curia vacantibus;" ni(i fpecialis

& écpreffi a ipfo Ponti&ce Sümmo authoriras illis artribtita

*

1f ty*düdäiändö fecüs aCtuüm feü attentacum nullum öc nï'b-

.otul

»* Cap; Jieet, 2. de Brebena. mö

ï

L

UT

gä

£

uf

f

E

ui l

acar

um myflerio aliqtio textus ;Cclzp.-, d x depææä' in6,

apud Se-

C

vicit

loquitur de beneficiis vacantibus aepud $eden, &

v d

quid . in.

dem, & porn dicit z Curia ,

quia ifta videntur inter fe d

iverfgx., -ha-

€uria ?

à

:

:

modo

bent fe üt genus & fpecies proprié loquendo..

[

f

M. Vacatio apud Sedem eft, quando cont

in

"r'-g,lpär obi-

tum naturalem beneficiaii apud Sedem vel in loeis intra

per 0

duas dietas vicinis ; hzc eft illa, quz dicitur in Corpore

Juris claufa, eft fortior & vehementior, & amplioris prz-

|

rogativz omnibus aliis refervationibus. Valenfis de éeefic.

quöd |

Lib, 1. Tit, V1. 2. 9. & 1o.. Corrad. in prax, lenef. Lib, $.

fiem J

€. 1. 4. 59. mibi fol. 400. . Etenim cüm per decretalem Cle-

If

mentis IV. in Cap, 2. de pr«ó. in 6. beneficia apud Sedem

in Cu

»».1

vacantia eidem refervata fuerint, & deinde in Cap. 24. od.

7it, declarati fuerint cafüs vacationis apud Sedem, ac unius

Lotar

tantüm obitüs mentio hábeatur ,

videtur omnis vacatio

1]b

apud Sedem ad obitum naturalem ibi exprefflum reftringi.

m

Garc, de £euef. p. $. €. 1. 2, 8, dv feq.. Lottériüs de ve &ene-

Teguha

Jic. lib. 2. q. 28. "1. 28. & 32,. Rigantius ;» Reg. 1. Casicellar,

Mpolto

G. 1. z, 36. atteftatur de ft

It J,

ylo Datariz ; & ante hunc Cor-

rad. , &iz, s. S9. iu fne.

III. Econtra vacatio in Curia eft,

uz fit per a&um ín

| $]

Curia , ubicunque beneficiatus vel

lecedat, ífive vivat

y,

etiamnum : proin vacatio apud Sedem, & vacatio in Curia

üdoru

differunt ficut genus & fpecies, omnis vacatio apud Sedem

tir du

eft vacatio in Curia, quia completur per a&um in Curia

tür vac:

feu mortem. naturalem ibidem fübíecutam ,

non auteni

"j

duf

omnis vacatio in Curia eft. vacatio apud Sedem , veluti e(t

Ndme

refignatio in Curia, translatio, privatio per fententiam ibi

rjaa &t

latam, ifta inducunt vacationem in Curia , non apud Sedem

fountr,

än&ä loquendo, üt tenent gom-mun-i.cel' ad cramitcs, cap, 2.

?

* d

X db MA

E

de prab, in.6. teite Rigantio Lcit, », $0. "T'homas de Rofa

de Exetut. Lit, dpoft, Cap, VI. p. . um. 178. mibi fol, 164

A6,

qui (ic difcurrit: Vacatio in Curia comprehendit emnerma

h&

vacationem , five beneücia vacent per obitum naturalem

; li«

vel civilem, quod verum putamus extenfivé quoad omnes

t obi-

modos, fed vera vacatio in Curia, quam apud Sedem dici-

mus ,& in Corpore ]Juris claufa, eít illa,-

,

tütra

per obitum naturalem.

qua ,q-,flzv(l:ccdi;x;

Dore

prz-

.. ]V. Super hoc pun&o modica eft habenda difficultas,

a.

quód Clemens IV. vacationem , quam priüs dixit vacatio-

P

nem apud.$edem , pofteà nominet vacationem zz Curia,

o

cap..2. de preb. in6. & quód .cap. 3. ecd. tit. dicantur vacare

Nedem

in Curia, quz cap. 2, ditcta apud Sedem vacare, idcirce

À. 0

DD. & Rota paria volunt vacare in Curia, & apud Sedem

Ws

Lotter. 'T'ondut. Pafferin, Garc. & Rota apud de Rofà 4 «.

VVT

". j74. Q feq.... Gibert. v Corpore "Tur. Can. iract. de £e

vef.

iringi.

KEcclef, Ti. IV. &, LX. Regula 1, certiffimam hanc v

Ocat

? lt«

regulam , quód vacare in Curia Romana & apud Sedem

tidltr,

—

Apoftolicam idem fonent: confentit P. Pirrhing .. 71J.

t Cor-

Lit, I1I. m. . p. a.

PIi4oci

kufnvin

! vivat

IN

, Nam þ*fo.clariöri & -funïdanmieritäialuiwintelligentïa præï-

|Cura

di&torum conftderandum , quód vacatio apud Sedem fuma-

Gedem

tur duplicirer; primo modo proprié, uti hic, & intelligi-

Cura

tur vacatio apud Sedem de illa ,

quz in Corpore jJuris

Autra

claufa, cap. 2. de pr«. in 6. fecundo modo vacatio apud

luci et

Sedem capitur improprié: pro quacunque vacatione in Cu-

am bi

ria, & tunc vacatio apud Sedem & in Curia promifcué fu-

Sedent

muntur, üt in cap, flatutum de preb in 6., in Extrevagante

MPæ 2

mun. ubi dicitur , apud Sedem

!

ex' debito de Eleci, inter com

A2

"Uuctare

mem

n

4

"udzare benefcia , (z,w per: ai;;rsz.;zfz:o;aäzgiï-fuiam.ïf' cotli

Dv

s

,detc.. 247.-9:0., part . aGxRacent. , detz $99 d 2(5» 4 parr. 18.

—

v Lom;.2,. Kecent, ibi : Capitulum o de prab. in 6 wonprebendit

f

oiueim vacationem. aliter h»c intelligi nom debent;- quàm;de

,

c

;de vacatione apud Sedem . impro prià, & laté fumptà: - Ele-

ganter hec exponis Gomez ad reg, de: triezu

a

r

-l:;;qïzgzä[z*; 3. mibi

sodo

pag..232.. Glonz. ad'veg, 9. Glof] X um 9. - Chockier im

dniti

reg. 8. Glof], VI, ». $. Rofa de Executz! Litxzipoflol; locicir.-

fünt

Rigantius /. 6- . 43. A[*ïeiffe—n»[?u.,eyli&ad m*. df? Przeä;n., 4 3 4-

i p.nlf

o ME Licàt igiftlr' telïttlg;(ääpiïäli,ZF.; d& pneä m6mpr1m

lm

fufm 77

cipio dicat talia:beneficia apud' Sedem vacare, ac in fine ea-

dem. velit vacare .im Romana Curia,. nen«tamen fequitur,

q'u

;ol

álla éandem rem fighificare, cüm 'fint magis.&t minüis com-

adp.

munia; qu:cunque per obitum naturalem vacant apud Sé-

npuc

4 flb

demsetriam in Curia vàcant, at nonviciffim;^ Covarruv..

7, 200

gratt. queft. cap. 36. m. 4. , ceterum; Barbof. dé Epiftóp, ai-

J

deg.57.0; 24.:Vacatio enim in Curia e(t genus,' & conti-

eolliti

met fubi fe: duas fpecies;;; vacationenr per» obitum natutalem,

& per.obitum civilem;-putà promotionem, privationeri,.

üx

hi

h

refignationem. & c, exemplo. & -paritate de adoptione in ge-

nere, atque de arrogatione & adoptione in fpecie; declarat

(s

hoc Rigantius £ci. z. 40. & feq,. Adoptionis nomen; inquit,. .

VaCantt

generale eft ,. & continct.füb f& duas fpeciess:adoptionem -

M d

Ácilicet fpecificam &arrogationem :: Eodem tnodo: vacatio;in:

AT

uria eft nomen generale;:quod füb.fe: continet duas fpe-

cies, vacationem: in: Curia fcilicet. fpecificam per- obirum

fi&um & civilém, & vacationem apud Seden,. feu per obi-

tum: naturalem: non eft igitur mirandum; vulgariter.&ciin

|

«&ommuni ufü loqüendi ifta fümi promi(cu

z

'Jf

Jfylo qum lzä 1 mg. 53 !15 B. CO. 1 sw |

apu N

vz—'j,E,

i

lat

m

NI

s

»

*

$

k

m .

à

duf

F."

ve

] in Curia f"b matna pe

p Reférva-

: äfgtfvatid h:aäc: apud V'Sedfem,;

tio. apud:

ümde

-obitum naturalem tion eft temporalis, feu ad bene-

Scdem

;ll

afn- vacan-

þä*ärtu

m.Summi Pontificis; fed eft perpetua, &. quod

tiam. eft

L00j

modo individua; 'quia naftitür unà cum benéficio, nec ex-

perpetuds

Mier i

ficut refervatio Regula- & aarac

dneuitür morte Summ i Pontificis

Sede -và-

ha,

tum Cancellariz àut Extravagantium, Engel /4

cante,

P

b. iu G,

5'. 3.; 71! V

*

3

de preb. n. 48.» Cap. 24. de pre

U - DES Erenim Sedes Apoftolica nunquam moritur,

fed

s, pertex-

|prin.

femper vivit, etiam poft obitumSummi Pontifici

IQ Gu

tum in cap. f gratiosà y.. de re[cript. in G. ibiz 4 Grata per

quitut,

ejur óbitums per q

uem Tpfiur. beneplacitum. omnin extiugnitur,

$-

ufque -ad wWpoflolice Sedir be-

eb ipfo ex[pirat 5 Jecur autem., Ó

u Se-

aeplacitum: gralia concedatuy predicta , tun

E

t enim, quia Seder

attüy,

*

E

p[a: uotz. moritur ,. durabit perpetuo öcc Rofa-eu, C'ap;, V.

(5 d-

7 200. Diffentit-Molinzus-

a

:

*

!

X

"

-

:

:

Conlt-

apud Sedenr .Aþtsfïoïi'cam vacantiurm

.*- - TIE.- Beneficioruim

qrleny,

*eollátio eftin fru&u, & fic fücceffori refervari debet, üt

jonert

f

(us& Rigantius «2 Reg. LX. $. 4- s. 4. ; potiffimüm

einge

7- EV. Quia refervatio bzc jure communi inducta eft per

Jechrat

textus fup

S

ra relatos: jus autem commune non fiítitur Sede

inqit;

Vacatite»

ut

st P. Bockhn Zu£. IH Tji. VHT, um, 71. e 14.

fionem

Rota apud Card. de

eao t

Lincà duf T v gU -

£ept. HE 8-

"

obitum

]

t obi«

C* x ommn

;ïBus* refervationibus: unam 'tïäntüm* effe iüclu- g unica

o

, inCorpo-

ii5 fàam in Corpore Juris ;

afferunt communiter DD

re Juris:

apud Rofa de Execut. Lit, Apofl. loe, cit, n. Y71.

Van Efpen

claufa»

—QGarc. de:deuef. p, s.

I'g

zn 7 E. U. part. 2, til, 235 2, 2.

9",

;"Cv

8.

g, HL

Á 3;»

6

p dr E

?. 68. Cv feq. w. 128, ju'xta textum cap, 2,

jun&o Capit, pre-

conce

Jetti de preb. in 6. non autem dici deben

t refervationes im

fervat

Corpere Juris claufz ,

quz per Extravagantes inductz,

" qi

cüm extravagantes fint ,

quia non in Jure communi vel

pirco

Corpore Juris effe

cenfentur ,

etiam hz Extravagantes. re-

atgu

latz in ipfum Corpus Juris,

non nifi füb nomine Extrava--

gb

gantium infertz ,

utique priftinam naturam retinebant,

(efore

quód fint Extravaga

ntes extra jus commune, & ab initio

fqui

temporales refer vati

ones unà cum Conditore

j5

tes, Diflentit Z

fuo exípiran-

; & alii apud

yatàs

-—quez.

ïoö(ïus Lib, HI. Tit, V, a. 26

tiam v

volvit

Il Dubium,

quod movent, cit ex Regula Cancellarie

& u

de trienali , ubi

E

antiquitüs dicebatur z ex a/iqua referva-

videm

Hone in Corpere

urir clasfa, igitur inferunt plures, ' Et ne

& ea

putemus hoc fà

d

um fui(le

dicebat Nicolaus de Caftell

per errorem Abbreviatorum, üt

n

o, Alphonfus Soto Gloffator an-

a

tiquus ad d. regulam ,

Chockier ad Reg. Cancellar. X X X III,

aliày X X X V. de trie

HWH,9,. I

qui [

4. ldem claré probari afferung

Go pa

ex Concilio Bafileenfi zit. de

Elect. Qv Refervat. per forma--

lia z ibi z

h

exceplis,

Refervationibur in. Corpore urir clazgär femper

letüs !

mh &

III. ma ex adv&ffo dedu&a penitüs inefficax probatio

m 4.

eft, quia primitüs Regula Cancellarim agnito errore nunc

g t

e(t corre&ta, & di&um z i difpofitioni Apoffolice ex ve[er-

Téerva

"vatione geuerali in Corpore Surir claufa vefevvata fuerint , &

t c

ira emendatum in Regulis Leonis X, Clementis VIII, &

TT

aliorum ufque ad hzc no(tra cemporaS, Pontificum.

Rigan-

g

tius Commenmt, in Rubricam R

fienter

etiam in im

e&. J. Cancellarie &, 1. um. 41,

petratione beneficiorum claufula apponitur, zoez

pqi

jJe

€is ,

eäjim(e T&

rualione in Corpore Jurir clausá ,. icut. quando

|

qunà

con-

7

t. Pïl D]

conceäicur Legatis facultas conferendi bencfïcia'- etiam re-

Is j

li

fervata, excipitur re/ervatio in Corpore "Yarir claufa, Deinde

ad alteram Concilii Bafileenfis exceptionem Gomez hic no-

i ve

6 T.

bis contrarius videns tamen exinde nullum validum deduci

argumentum , Ipfe refpondet, ibi & Forié de óflir referva-

Vs

rionibur impropris ifta regula (Cancellarie de triennali pot-

bt

feffore) e» decretum dicfa Concilii Bafüeenfir [uperiur allegatum

ititig

doqui voluerust, Sed qux füunt ifte impropriz refervatio-

piran.

nes? Gomez quefl. 1. de trieun, appellat improprié refer-

Lipud

. vata, quorum conferendorum jus & poteftas ob negligen-

tiam vel deli&tum inferiorum Ordinariorum ad Papam de-

volvitur, quia proprié Papa in his confert jure devoluto,

luie

& tanquam Ordinarius, non tanquam refervata, & ideó

jrrur-

videmus, quód Executor & Legatus talia conferant, quz,

Erne

(i effent refervata, non conferrent: fimiliter ab eodem Go-

Im, üt

mez rejicitur refervatio ceu in Corpore Juris claufa, quam

El

ex cap. 2. ut lite peudeut. in 6, nonnulli fruftrà adducunt,

AulI,

quia prohibitio cap. 2. non afficit Ordinarios ceffante lite,

Terunt

(Otfmt«

. £eu patet ex textü & Rubrica,

[enper

IV. Ad lkallia*s* igitur refervationes , & ;Juris communis

textus fe vertit Gomez, de quibus poflet intelligi i(ta Re-

gula & Decretum Concilii, primó ex eap. quod tramslatio-

'ODAtiO

uem A4. de officio Legati, ex cap. fin. de translat, Epifc. foli

? [lUnO

Papz translatio Epifcoporum in fignum privilegii fpecialis

Ttjtr^

rfefervata; utl & 240 depofiio per cap. cu. quod trauslatio-

W; &

auem. cap. ittter 2. de tranrlat. Epifcopi, cap. vifi. cap. pofr. de

li, &

veuunliat, 910 Ecclefie Cathedralis provifio , (i eligentes

ligut

fcienter eligant indignum. cap, quauquam 19. de Elect, in 6.

im, &

— 4/0, quando Epifcopus e(t captus à Paganis vel Schifmati-

TET

€is. cap. ; Epifcopue, & ibi Gl. de fuppleud, negl. 1 6. — Stà,

;uando

ntun

(ot

: guando Epifcopus propter fenium aut aliud impedime

. p [vl

8

WU dor M

spï&rp.et;upm' 'non.-pg^te.f?i— Qiihcmm .fh;uxjnïexe;rpem.;

€apo 'I;; « r

J

aulem- Epifcopus, .. de- Cle

V. grot. 1 6, - GI0 X Tm), quan

do

Cathedralis Ecclefia Cl

7

3

£

i p

r

H

erirque, de Edeci.

a & POPU—IQ.,CI!F'!QSQHO Caret, .C]

i

i

L;Cä

V. Verüm. in his.om

ibus vehementer fa

llirur. citatus

quisA

Gomez, & eft folutio in textibus. allatis :

. hzc.cun&a uti-

ereu

que foli Summo Pontifici quà tali, & jur

ed

»'*.l

*

ivino:yi prima-

yóji

tüs fui competunt faltem.eo m

T

odo, .quo.:explica: "'homaf,

hnr d

iA Vet.e Nov. Eeclef, difcipl. pa

rt.2. lib.2. £ap.

Molina

fequitur P. Rupprecht : zotis. bifforic, l£.

l. 2d 1z., VÍIL

t qre

P. 81.; & eft textus in cap. 2, de trauslat, Ep

i. . Poft fxcu-

ftiti2.!

lum enim nonum paulatim.ad Sedem Apo

H

&

ftolicam.devolyi

TT1

Ecdij.

ccepit Epifcoporum translatio.,. at £xculo |

Al & 3

1

E

z

€unte ne

quidem in controverfiam vocabatur ;. fimile;

S

.5

diabDsr

Cama

lationes.& depofitiones Romano Pontifici .e(le. re

liganti

?

quod jus Innocenrius IlI. fzeculo XIlI. decretis fuis.

robora-

vit: interim certum hodie Jure Decretalium ac co

fnmunïg-

:

Q.

iftiusmodi ;Jura competere-Summo Pontificis: cen.

T d,na-

l[

riorum Ordinario, hu

jus eft folius exempta conferre ., .ei»

(ititiont

dem foli conveniunt mutationes, uniones, translationes lc-

qud po

clefiarum Cathedralium , Patriarchalium &cc,: fed reverà non

proprié refervara dicuntur,

frens ]V

dum ceu caufz majores & di£.

ais n

ficiliores ad eum fpe&tant: refervatio enim fit. per Papam

fuper beneficiis , in. quibus timet p

3

revebiri ab Ordinariis

j:

habentibus aliàs, poteítatem ill

' Iilo

a. conferendi. quod non.eft

ctltion

in omnibus recenf(itis cafibus.: Conf, Azor Iuf

;«

lt j J 207'611!» Pæozt

Lib. VI. cap. 36. queritur 4. in f. . Adde Decifi

Conteusi

onem Rotalem

prztidr

Coram Ottbobon, decif. 197. 1..23. e* feq.. Rofa de Execut. Lit,

inliri,

Apoft, P. I, Cap. VT. num.179. & U

rfaya Dif/cept, . Ecclef,

[Liniioris:

Jom. V, P. II Difcept. X L. eum, 19.

ibi z . Refervatio con-

Qu quaft

enta in d. Exirav. ad Regimen uon . dici

*

ur clanja »l'??ï Corpore

tu(lr l p

Jdurir ; & provoöa; ad d. d—eciüþncm.

w

x

EC

79

M

&

H

E

*

i

àndo

-

as ;

;

-

t

:

P

d

CL

i

Ex Clc.

apntulum licàt 3. de p

ra&ä.- in 6 fï

: duíclibitr :::xCie-

mentis

'c

.

Qitatus

meus I1I. alàs IV. - confequenter : dubium * modó,

IV

nenm

41 l-

.quis Au&or ,. an Clemens III. anno 1188. ad Pontificatum IlI. Con-

- Ítitutione

Drima.

evé&tus, vel Clemens IV., qui Sedem Apof(tolicam ann

f

$

. n cdp. 3.

1265. implere ceepit? Prius tenent Pur(at, cof. 126. 4f

93. de prab,

lomy,

iu 6. in-

qum

Azor lfu. moral. p. 2.. Lib. VT. .cap. 36. Y.' fexio queriar.

troducta.

Molinzus: z s circa cap, 2, de preb, in 6, C* «ivta cap, 17.

j VII

iaqu.

de preb.. Pofterius propugnant Paulut, Suriprud. facr.

Iom. 2. 1ib. 6. traff. 10. ànum. g. "l'homaffin, Vet. & Nov.

del

ur

«Ecclef, difcipl, tom. 2, lib, . cap. 48. ab initio,, Van Efpen d

J« E U. bib, 2 li. 23.cap. 3. 1.9.- Gibert, i Corpore Shurir

Smns

&

Cauonici:tratt.de benef. Tit. IV. S. IX. R

E

z. HI/mibi pag.57.

aM

Rigantius Commen

'Oloti

-

irio.

t WReg Ica"æä 5 - "4 qwbus fub-

»

E.

$

x

IIl

J

0

T

t ts

/&'?/'

ftitütionem hanc €apituli 2di- adícribit.fuo Przdéceffori;

ynes Ec-

quod potiis ad immediàté- precedentem ; ^ qui füit Cle-

« Don

mens IV., quàm ad Clementem IlL , qui. centum circiter

C Ülb

aljpis Gregorium præcefï'erat', réferendum apparet.-

um

'Ginari

"i 6bE f. -Multó: magis; CïUl'ar Autorés pri que & fcc.uþndæ

Qon.el

1134

collectionis decretales- Clementis 1lI, & pj-—Pc-öläsïï, - aliásque

con(titutiones aceuraté collegerunt , Tüajorb curà id. etiam

fotalem

przftitir Gregorius IX; Raymundi de Pentafort' operá- &&

Cl, Lil,

induftrià,. & tamen. in decreralibus tám-altum hujus Cónz

, Erti

ia Cüll-

ftitutionis Clementine filentium ; quiszergó épiftolati ,de

|qua

quaftio ,::hos :omtes e

j

Ó

ä

J

A

] COTPOF

*

M

D

IV Ns

16

E

EU OO

IV. Nec juvat dfcefe*- i*nrtarEXtravagantes commu"nes

de

It

funt Conftitutiones, qux primo Pontific

atüis Boni&£cii VIIL,

anno editz funt, quzque in Bonifaciana Colle&tione 'de in-

l

Ya

du(tria, vel alia ex caufaà pratermifiz funt, talis eft incap.t.

de préteud. Exirav. comm., rürfüs extant aliz àClemente V.

fett

fa&x primo & fecundo Pontificatüs anno , ^quz ab ipfo

Clemente in fia colle£tione omi(Tie funt,. üt e(t.cap. 2, c»* 3.

"

de prebeud, Extrav, comm, igitur & hzc ClementisIlf, Con..

ftitutio potuit de induítria pretermiffa fuiffe ;- fed. procal

Clior

[at,

dubio inter colle&tas , quz Sedi Apoftolice magls faveat,

nulla eft Conftitutio , càüm fupponat plenam, liberámque

riot.

omnium béneficiorum pote(arem Summo Pontifici perti-

&ria

nere non intelligo jam, qui de induftria pratermitti po-

tuerit Conftitutio hzc à Pontificiis Colle&toribus: quód Bo-

nifaciana prime anno regiminis edita, in Colle&ione fexti

quöä

Iéns

L

Decretalium fuerit quarto anno omiffa (fiquidem loco hu-

us Clementis IV. Conftitutio adje&a in fextum Decreta-

ä

püt 1

ium) eft minimà, paradoxum .. àt Colle&or Decretalium

nec Clementis IIL., - nec alterius Pontificis (imilem Conftitu-

L

l

tionem vel ad manus habuit, vel Decretalibus füis inferere

Rem v

potuit; ex quo manifeftó fluit, ClementislV. no

du

312

q llf-l.':hanc

quaftionatam extare Conftitutionem,

fervant

$

, &

V.. Si ulteriüs ex

i

p

ofttiles & quaras: quare ergó ïn-

dila

fcribitur: Clemenr II, aliàr 1

V. , forfan quia quidem Cle-

t pyi

mens quartus auCtor, fed ut gratiüs acciperetur, Clementi

etiiffe

IlI.. & antiquiori & celebriori adícripta fuit ?« Malignam

Cl rer

obtreCtationem hic.in medium profers, quia fraudis hujus

ftdla

€ogitatio in mentem Pontificum nec venit, ne& habirà ras

»

db

tione temporis & fzculi illius veniffe verifimile eft, cüm

erior; :

à Gregorio VIL. fuerit vix unus Papa; qui:beneficiorum

Wtem,

Dominum fe jure Pr,imatülsænon exiftimarit: nónne in

£a-

—

dfem !

!

brerts

d

25

Bl

Wnes

:dem colle&ione fexti ïDecretïääx*m:.finä omni hefitatione &

Wl

fcrapulo Clemeriti [V, adícribirur Cup. 1. de temporibur or-

d.

din, in 6. in qua fi uppohitür fuprema in ordinibus confe-

3

,

rendis

p

oteftas ad Papam pertinere, .

á

&

Die V,

quz ipfa beneficia cg.ng

ferendl POte.&äätb longö dign ior' e(t? K

à

x

*.b ipfo

TE

; VL Atque m: dlc"fm ;ff?qiioä res eft, in toto ,qvöl'"*t:im:inä

. Con.

fextiDecreralium: nulla 'conftitütio reperitur , qu& Colle-

Drocal

&ione Gregorianáà non fit pofterior, ceu infpicienti- pate-

fiveat,

fcit,- quomodo jam una hzc erit Clementis Il1::& fola ante-

du

rior Colle&tione Gre

Y

gorianà, priüs ign'öratg ; vel de indu-

pera-

ftria omiísa -

r

itti -

JiGs

Qd o

E u

zLHblepetdiie. coliur omnis ddbiéMfo exc a

D

OCRT

ne fexti

quöd in vetuftioribus Codicibus conftanter legatur Cle-

oco li

méns.IV., adeóque mendum-in recentioribus modó irre-

Jrett-

etfiom

d R MMRe E

onfltu-

"VIIL Siqüidem ante inem Saculi XIL nullhitt Cáno-

ipferere

m

m vel Conítitutionem Pontificiam legimus, »qüä benefi-

1] hanc

ciain Curia Romana vacantia Summo Pontifici exprefsé re-

fervantur : Summos Pontifices recommendatitias dediffe

fcio; & mandara de providendo in cap. 6. de pr«ó.' quod

epo i*

eft Alexaudri IIL. Summos Pontifices ctiam pleniffimá fem-

jem Q

per pótitos Beneficiorum poteftate, non tamen eo tempore

Clementi

extitiffe refervationes, ex Decretalibus eruitur, quia hane

falignam

"

circa rem, qui in jure extat, locus in Capitulo 23. de accu-

dis hus

fat. et antiquiffimus, fed Capiculum hoc eít Innocentii IIT,

ab n«

ad.Pontificatum anno 1198. eve&i ,

qui Clemente III, po-

t cim

flerior; verüin

d

| hic nova exfurgit d1

Cukag circa gn;iguig

eficiorum

ta tem,

*

i n e

B 23

(sl

S. VI,

——

I2

p

X C

Vj,

füeti

$

3

*

Omnium

gex

licétanti-

L

..Zf-

E

..

(05

quiffima,

non ta-

^

;; Vel. pofteriores; hac autem e(t Clementis lV, teme

pr

ien fi-

pbi*ä j

am in antiqua cónfuetudine fundata, veluti e(t textus

n

xam bha. CGP« licet 2.

de preb. in 6. quo Clemens IV. eam confuetu-

ptam,

be £- dinem,

i perantiquam-à fe. ranctummodó, con&rmari. dpfemert

&ücce

dem in

Decreta-

teítatum facit per formalia z«

vllationem tamen Ecclefiavgnhi,

collati

libus.

perfonatuum , -diguitatum, - benefiiorum apud Sedem-vacan-

encd

?

-

:

f

rüu

referuait,

un. f pecialur. cætekif cmzzqua f confuetudo Romamf Pantz/ïczäuf

i

-

F 4

nfb

L3

3

"

p

IT. Dïfïïcuïtäs cantüm in eo eft, an hujuvs?ai;tviuqïüzi :

con.

Irenten

fuetudinis. monumentum exiftat *in* Deeretalibus ! Grego-

Moiy:

ri IX.? allatum .mox Capiulum: accedenr 237 de-atcu[at.tübi

(giit

Innocentius IIL prabendam, Eccde(ie Cremonen(is apudSe-

lum t

dem Apoftolicam vacantem..contulit Nepoti predetun&is

quin

injmgens Epifcopo & Capitulo, ut ftallum in Choro, &

iatatio

"

vocem in Capitulo Fi (iné difficultate afbgnenty pritnáriu

eollarion

pro.atfirmativa. ftabilivit argumentum, .quam' tenent G/off;s

|

foutat: €

Piufon, Gonzalez, Feuret,, Buvat. apud Rigantium Cogi-

QUi non

meut, in Reg. I. Caucellar, S. 3. à u. 7. C Jfeq. ; Alterum Ejusz

dem Innocentii HI. Capitulum , 'vacaute. 26, de. Pxebeund, alfe-

MIZJ.JIZ. (

rit, quód. Pontifex prebendam Ecclefiz Uratislavienfis in

Silefia.Clerico. cuidam , nomine Hi

*

U

Quumiar

&

m

44

cüm Prabendarius Roma.objiffer,. .

l mll

Creporin

d Econträ d;fTentæntcs&m gant,cs : mter qUGSThO'

maflin. Vet, & Nov. Eccd

tirne vac

v difcipln.. tom, 2. lib. 3. cap. .48.

Tümerami

4.2., Volunt nullum hujus confuetudinis monumentum, ac

ne veftigium quidem extare in Gregorianis Decretalibus:

& Meyanr

e€ cori-

ts

Molinæus veró ulteriüs pxrogreditur, & maligné han

fuetu-

Wqua,

d

K

z

E

[

13 .

h.

ftiäöü"dirjï?em-!appell-at effe. novi juris additametitum, ää*'c;fatïus

recentem füspationem'; " verám hic Molinzus fallitur 18

M

- tem-

€6 - quód credat," Canonem hunc effe Clementis II , t

füprà $, V.. & quód ex Cap. iuter cetera 17. de pra5. infe-

us 4

lllen-

rat,'confuetudinem dictam nunquam fuiffe pro jure rece-

ptram, nifi poft editionem libri fexti, quia Celeftinus IHI,

femer (f

Succeffor - Clementis IlL'alioquin declaràffet , nullam effe

Pffs

collationem Ordinarii ;z d. Capitulo Y7; de prebend., prout

Vi

t

eonclaudit & infert falfüm ex fupnofitofalfo, Enimveró tota

ftru&ura hzc Molinzi;' contra confüetudinis antiquitatem,

*

infubfiftens eft, quia ex $. V. Capitulum noftrum /icet 2. de

pr.eb, iu G. ef& Clementis [V;; non II5 & quamvis ad Cle-

u " |

mientem lII reveràpertineret ; nihilominíis argümentum

G- ]

"Molinzi-ruerat'ex capi17. de preb. defüumprum , tum quód

!lfüt.xfüb'l

Capitulum Licit;vefpiciat vacationem per mortem, Capita-

äwd&r

lum inier ceterà 17 veró loquitur de permutatióne ; tum

s

;

;

Mkm&ij

q

u

iód refervatione hác opus non fuiffet, ut' admiffam per-

ho & P

ütationem tueretur Czleftinüs, factámque contra illam

Fiánum

collationem:

irritaret, fed afferere fufficiebat, beneficia per-

T Gf

3hutata-eà conditione vacáffe, ut permutantibus darentur,

utti Cf

j)1à non pofità, nulla.er

át 'colla't.i.o. « Adde ï—G?nzg]öfz" ad

ümbjts-

j) al-

vl ol

yienis n

IVme COHfüegüäo hac angi;qL:i-ä non '-eþft »f;e.jiöiehäa,

qnanqtiam cdm 'T'homáffino contra Rigantium dicerem ; de

.,cogt'u&erig,

ila nüllum-extare textum in- Decretalibus Gregorii; inter

Gregorium IX. & ClementemIV, , qui primus de referva-

-queS'Thb-

tione vacantium apud Sedem fcripfit Decretum, quatuor

, . &

numetamus Summos Pontifices, ex quibus Innocentius IV,

menum *

& Alexander IV, facilé potuerunt hujus confuetudinis fun-

earenalibuf:

damenta jec

:

m MM

& hac eot*

N

foetu

B 3

V. Ad

14

- e db s

V. Ad allegata duo Capitula , Cap, accedens de aecu[at,

ii :

D

Q

& Cap. vacaute 26. de prab. tufficit refpondere, in di&tis

Capitulis nullum refervationis reperiri veftigium, fi. etiam

"n

fiom:

Summus Pontifex beneficia apud Sedem vacantia contulerit,

nam ea conferre potuiffentOrdinarii, vià preveniendi non-

QuaD

tis 1

dum. exclusà . per aliquam expreflàm refervationem ponti-

ficiam; igitur fi Summus Pontifex beneficium apud Sedem

fb

$

hucdi

vacans contulerit unà & alterà vice, nec jus privativé com-

p

futi d

9etens, aut exemplum refervationis erui, -man*ife&üfn,'i fït

ol

Vide Gonzal, 'ad veg, 8. Gloff. 19. 2t 3r,

fcendi

VI. Ex eo potiflimüm, quia nec Clemens IV ad an-

non i

Jl

terius .

jus fcriprum, nec Gregorius;.X., chmn in Concilio

Lugdunenfi II. temperamentum Conftitutioni Clementinz

yad

vel cenfuetudini adjicere.tentaverit , potuit ad aliud Decre-

tum , quàm illud ipíum Clementis IV. provocare; nullum

[

t di

igitur jus firmum refervationis hujus extitit in Decretalibus,

aut in anteriorum. Summorum Pontificum. Decretis; aliàs

ti la

utique ab altiore orfi fuiffent origine, & fic;conjicere pro-

quam .

num eft ante Clementem , tentatam ma

&

4 —'.'

bere nt

gis. &.»;( mchgat

*

fuitle confuecudinem, quàm perfe&tam.

t

direl

VII. Proin non levis conje&ura T homaffini /, czt ", z,

&&

qui ait: Innocentium III, plurima fparfiffe mandata ad be-

iilV,

neficia per omnes Provincias vacantia, quibus Epifcopi jam

Tijus q

non refragabantur

; lic ergo dcf.dit & ad i&-ud,q-fqu'o*d | cafu

fb [nn

Roinz vacaverat.

Cintuar

tt part

VIIL Nec relevat, quod opponit Ritgantius'loc.-v m

(iprt;

4. 15.: Cenferi debet (inquit) collatio potiüis, quàm man-

ill: de j

datum; agitur enim de beneficio jam vacante & determi-

nato, cüm mandatum ad beneficia üt plurimüm indetermi-

nata

Á

18

1ig,

nata & vacatura dari confueverit: non (inquam) relevat,

didis

quia ex verbis his ipfis Rigantii mandatum eft ad beneficia

eim

i plurimium indeterminata ,

idcircó manet ad iftud ca(u

uleni

1Tn-

Rom:z vacans beneficium, emanáffe provifionis mandatum;

quanquam a&tu vacans non vacaturum; aut (i placeat peni-

DOnti-

tüs inhzrere Collationi Pontificie , non tamen e(ít eadem

fedem

fa&a intuitu juris fcripti, fed'citra cafum refervationis ad-

Ql

hucdum incognitz, ^Collationem quippe Pontificiz Pote-

Ir] fit

ftati & Dignitati non denegámus, quam ex fuz ordinariz

poteftatis jure fpeciali,; & proprie Dicecefis attributo de-

Ícendere augurantur interpretes, exercitium tamen & ufus

Af«

non ita fuerat tempore Gregorii IX. , ut in jus & exem-

lg

lum evaferit, fed ClemensIV. modó di&tum de ea re fcri-

Denting

pfit decretum; & fluctuantem fixit confüetudinem,

Dere-

tlumt

IXFx refervatione V;acationisnapüd Sedem & in Ca-

tallous,

ria dire&té fluit preventio; eft aütem in partibus praven-

jj, as

tio hc longé potterior refervatione Clementis IV., quan-

It pro-

quam exfpectative & refervationes vim praventionis ha-

bere notum fit; nam textus, qui doceat claré, Summos Pon-

;choarai?

tifices preventione illá ufos effe, antiqui(limus e(t cap. 31.

de prab. in 6. & Bonifacio VIII. anno 1294. ad Pontificatum

(ilH, "

eve&to defümptus, igitur tempore Clementis IV., Alexan-

[ Yl b

dri IV., & Innocenti IV, vel retró extitiffe refervationis

Kcopi jum

hujus confuetudinem , verofimile quidem , neutiquam veró

fub Innocentio lII , qui caffatà ele&tione Archi -Epifcopi

uX cafu

Cantuarienfis, quz fatta fuerat in Anglia, Eligentes, qui

ex parte Romam venerant ad tuendam ele&tionem füam,

ss dnr. tf

co&git;. Romz alium eligere, itaque ne cogitabat quidem

àm mar-

ille de jure providendi vacantibus in Curia

. Thomaflin.

3

' determie

lgfc, Gif, V, 24 GC Cap. 47, 1. 4«

indeterme

pE

S. VII'

16

-

j t

AE

reet

tuar

Origo

*

hujusan--

nde -Hüïïäi':iït*" ?Jr:i;ïeferrata confüetudo Cofif&rendi Benez

Gof

tiqui

2

ficia apud Sedem vacantia , in

br

afl

jure non eft expref-

tudinis,

cofue- füm;. verofimilius autem eft,

ex literis commendatitiis. à

d

d

ES

Romano Pontifice fcribi folitis,

& à Collatore effe&tui. dari

Jkc]

de quà fit

inentio

confuetis, vel ex praventione Papz; facilé & priüs vaca-

"

in.c*ap.

éet

CO.

tionem fcientis, initium fumpfiffe: fatius enim deinceps vi-

fum eít Pontificibus, ut ipfi conferrent ea beneficia ,

quae

if, à,

vacarent in Curia vel apud Sedem ,

Cbícu

quàm ur ea Epifcopo

refcriberent, Mandatariis conferenda.

"LFhomaffin. P. 17. cit;

dindaa

Cap. 48. ttum. 2., & Gibert,. Zract, de benefic, Ti IV.

&ioer

$ LA

ero ]

Reg. V. fol. 38,. Fleury iu Tuftit. p. 2. 0. 15. $. 9. lit. C.

Qu

