ita fe habet praxis Romanz Curiz in ele&tionibus , quz

TOi &

fiunt à Capitulis in partibus Germaniz, Papa non providet,

illa Clemen

aft jus iterum eligendi Paftorem Ecclefiz ad Capitulum re-

EpifcopitiS

vertitur. Cap, $2 electio. de Elect. ia 6., Antonius Maria de

rimt ibl &

Nigris iract, de vacat. beuef. Lib. I. Cap, XVI. v.16.

Ts

IIl Quod probatur à fimili; nam ille, cui in abfentia

,'ü'ül'MFaj (hj-

ab Epifcopo beneficium collatum eft, hic nullum jus ante

j ud Seoct

extdert

accepta-

96

L -

acceptation,em confequitur,

qon d

Cap. 5i tibi abfenti. de preleud.

14 6., adeóque (i decedat in

Curia taliter

provifus , ejus be-

dg u

neficium, in

quo tantüm jus ad rem hab

fudat

Sedem.

et, non vacat apud

Franch., iz cap, Pr.efenti,

"uin. 4. ibidem Geminian,

ho ]

"um, 2. de preb. in 6

candle

féntatus|ante inftituti

. Veluti etiam fi nominatus vel prz-

onem moriatur in urbe, poteft nova

fieri nominatio vel

prafentatio

. Cap.

ÓS2cut

- de Elect, , Rigan-

tius m Reg. 1,

Cancellar. $- 1. 4 &üfi. 312,

If

!

/pedt d VIR

m6-3?

Beneficia I.

teriüs f&färvati'oni diche n

on fubjiduntur bene&þiïa

QOTC; |

manualia

manualia,

przce--

.& Vicarim ad nutum amovibiles. Gon-

virente

ptorie

zalez Gloff. s. G.

6, nun. 9. &* fe94., Am- Ende ]Ctus Pra-

ia Psp

Com-

genf(is iz DifJertat

/1727.,

(; T

mendz

€dita de transactionibur in caufir pu-

pra'fti-

licir differt, 2. mibi

fol, 108. przceptorie Cemmend; alia

ticulol .

moniz

beneficia facrze. Reli

patrimo-

gionis Hierofolymitanz ,. üt ex Conffi-

(ij "m

nialia.

ant Gonzalez /»c, ci?, zum. 13. ,. Achilles

. de Grafs, 4ec. 9

. Wt, de predend,

i

; quod Commendas & Prz-

f

ceprorias SS, Mauritii & Laz

ari concernit, vide Rigantium

AOT

loc. €it. à 4m.320..— Patrimo

nialia , & quz Dottoribus aut

cntis rel

"T'heologis conferri debent;

. non vacant apud Sedem ex lege

k Ad f

fundationis, p

E

rivilegii vel confuetudinis plerumque conco-

Pie falit

mitante, hin

C Covarruvias,

Azor & Pirrbing z de preb,

Qm mort

tum, 325. obfervandum doce

nt id,

quod ufu receptum, &

i -viridi

minifterio divino commodius,

fonigui d

ll, Horum omnium ratio eft,

tum quía in manualibus

tehti opud

& Commendis non datur nifi im

propria vacatio, tum quia

latem o

vitandum eft illud maximum in

conveniens, quód ordina-

i D.5

rius Collator potfet amovere p

rovifum Apoftolicum, tum

Crerüm

denique; quia fi beneficium-

fit certo generi perfonarum

Préid, w

debirum , Papa licét utendo plenitudine p

oteftatis poflet,

non

lfïïl. À it;

- m £

97

jrelng

non tamen folet. derogare Juripatronatui pa(fivo ; Pitonius

us be.

refertim accedente

de controo, Patvon. allegat, Y, num. 6. ,

ïlcat üpud

fundatione, obíervantià, de qua alibi. . Vide Amayden. 4e

IeTinn.

ftylo Datarie cap. 15. sum, Y21. vevf, $i autem bujurmadi

"

Y præ.

COH tti».a.,

t now

) igan.

"

E II

imitata fuit di-fpo(ïfie cap. Licät.- Á dä' preb. in 6. per Ecdeüe

Paro-

"

celebrem textum z cap, $i Apoflolica, 3. de prebend,

chiales.

í4 6., & Eccle(m Parochiales vacantes apud Sedem tem-

? beneüci'a

pore, quo Sedes Pontificia viduata fuo Paftore, vel quz

s. Qon-

xivente Romano Paftore vacárunt, fed de quibus ante obi-

JCusDrgs

£um Papa non difpofuit, poffünt ab Ordinariis liberé con-

D

ferri, ne diuturna eaárum vacatio animabus damnofa & pe-

ende, al

riculofa fit. .Cap. INe pro de

fgä?u. xde Eicct,, DD. omnes in

A Corfí

cap. $i quj'iol'z.'m.'-.

, Adhill

s &n-

.L Et chm hazc difpd(ïtïoffïc -fp&ciälis ,& anihuafum

Tipantiom

favorem. concernens , & ad tempus Apoftolicz Sedis va-

Voribus aüt

cantis re(tri&ta,. nec per Extravagantes Ef n temporalium. ,

& Ad Romani., nec per Extravagantem 444 Regimem. vel

m exlope

que CO Q

Pie folicitudinir., Concordata aut Regulas Cancellariz , qus

cum morte Pontificis exfpirant, revocata fuit, fed (emper

i, d jnd,

in viridi obfervantia etiam refpe&u Germanorum exiftit,

spum, &

Kónig i J

us Cauont, lib, 9. tit, 8. mum. 3. , & alii plenà manu

manuslibus

relati apud

L

Rigantium /oc.«4it, à "um. 3

[j

Adde Differta-

diouem citat

D

, tüm quit

|$Cti Pragenfir Am - Ende, defzndente Illuftrif-

d ordinte

fimo D. 3foan

me Carolo Cbotteck Comite de Chotkowa fol. 100,

Caterüm |eap. $i AApoffolica,

eft pofterius Extravag. Pie. de

er(onarun

grelend. iner commuer. ,

Kgimer de prebend,. uum, $43

jloris podt

non

A rt.a Xv "Z Jgn&

N

IIL Sermo

M:

m

98

CVR g

N

IIl Sermo tamen e(t de folis Parochialibus 'Ecclefiis,

| qst

& non poteft fieri éxtenfio ad aliam, quz-Parochialis non

hr a

eft, licét concaram animarum aunexam habeat , vel habitu

!

tantüm, & non a&u Parochialis fit* hujus ratio. clara eft,

.f

Op.l

quia tale onus vel habitus non facit, ut beneficium fimplex,

gV

aut dignitas illa pro veré. parochiali & curata reputerur,

1

Rota decif. 230. per totum tom, 1; coram Molises , Pirrhing

furin

Jounr

v s RK b R d

Puferi

é f

Colle.

I

num

E

giata.

erüm beneficia curatà extaüt fæpälnEcclefiaPam-

aQ cu.

chiali; & vacant in menfibus Apoftolicis, & fub-

iäcent d

fitis fl

oncurfui ad praffcriptum Concilit Tridentini cap. 19.

c'o.p'n.' N

Sef. 24., & Couflitut, Pii V. Exemplum dat facra Congre-

patio 77 Patavina 22. Vepiembr, 192... Sané de hisce. be-

füb pa&

Iovee

neficiis literalirer Tridentinum non loquitur , & tamen füb-

.

Eecefto

p

acent concurfui; ita à pari licét textus cap, $i "Apoffolica. de

comqul

"arochialibus, & non literaliter de curatis loquatür, tamen

non recedendum eft à difpofitione juris, ut.extra Curiam,

fojiftz -

Prochia

Sede Apoftolicà vacante, vacent curata; non enim nomen

beneficii , fed effe&us ipfius debent attendi, Antonius Ma-

fmplici:

ria de

Nigris Imff, de Vaf

i!iä?flf 393

du i gt

,

yum'i' 6.

J

j

'

1I. Idem penitüs de Eccle(irsParochxahbusCollegmtls

Wi ad :

HbUS, Qii

affirmant Gloffa bic in cafu. y. Parochiales. inaddit., Pirrhing

Li5, I11. de prebend, tum. 537, , quia e(t eadem ratio. in

tb ipiy

Tir & Pam

aliis quoque Ecclefiis curatis, videlicet periculum 'anima-

Tum, fi diu vacent: ác proptereà conftitutio cap, : Zfpofto-

LT

£üIf, (]Hä]

lica eft favorábilis, quia re(tringit refervationem: cap,-2. de

m:ad

Qieri db a

præömd m e» ac« reducit quoad illum cafunmi'matería

Wofiss v

| jug

vMp qu us

99

Afl

ills Qon

jus commiune, & fic eft extendenda ; lemper enim extenfio

l bhibim

fit etiam de cafirexceptuato , vel non literaliter exprefto

li elt

propter identitatem rationis, Gonzal, a4 Reg. 8.. Cancellag,

fimple,

: E

S V protm, num, 139. &* 140.

Dütetur,

irrhing

z. :-1'4'III.' Invenïio: tamen .ïneg.antes cem-plrehenifïö*nem:Elccle-

fiarum Parochialium Collegiatarum z capit. 51 Apoftolica.

JJoann. Andr,, Butr., Franch., Gemin,, Archidiaconum,

Pafferin, apud Pitenium Difcept; Ecclefiaft. 133. à mum. 24,

Q feqq. , qui capitulum $7 z£poffolica, ,. quia eft corre&to-

eüa Puos

rium cap, 2; ibidem , ftri&té voluut intelligi , & non extendi

; &tu-

ad curata,: quanquam concurrat etiam in aliis curatis iden-

ii p.1.

titas rationis, quz eft favor curz animarum: fundant fe in

capit, Satutum; de Elett, in 6 ; ubi affumpti ad Parochiales

i Congre-

hisce be-

füb posna privationis ipfe jure tenentur fe intrà annum pro-

yne (b

movere ad Sacerdotium-

: id tamen locum non habet quoad

fl de

Ecclefias Parochiales.Collegiatas , fed tenet jus antiquum

ür, t

commune £«p, .C'ïmz n cunctie, S. Tuferiora. de elett, , & Ca-

noniftz relati dicunt ,

uód difpofitio pcenalis de fimplici

rj Cunam,

ym nomett

Parochia non trahatur ad Parochialem Collegiatam, ceu de

fimplici ad mixtum : his adde

as Ma-

:Rigarlltium ad Reg. 1. &. 1,

ls v

H.CM-

F

IV, D:fïïcultas tota. concnäxc ammadvertendo de Gm—

lici ad: mixtum, non fieri ar

gumentum in odiofis & pcena-

g Collegiaiis

bus, qualis eft difpofitio di&ti Cap, Licàt cauon, eodem tit, ,

;, Piriing

bené igirur per cap. Statutum, nulla admittitur extenfio de

am rito H

mere Parochiali ad Collegiàtam, Barbofa iz cap, &tatutum.

lum anime

uum, 4., ubi reprobat Authores; qui docent, unum mix-

J ji APU P

tumr, quale eft Eccle(ia Collegiata Parochialis, non: conti-

i p

neri fub appellacione. fimplicis: equidem non verfamur in

iteriam à

odiofis; non in poenalibus, eft ciratum capiz,. $; Z4poffolica.

j

2

COITÉ-

1oo

at ïïæäæ

[

corre&orium, cap. $i licet. de pmä&nd. 4n6., ac proptereà

|

«

non exorbitans, fed potiüs favorabile, Wt fub s. 11. an-

g u

motavimus ex Gonzalez,

jn Col

cunte f

. V, Nec officit dicere, Capitulum Lic C&nok, de Elett.

i 6. e(Te favorabile, fiquidem favor Ecclefiz in eo verfa-

js Bard

(m G

tuf, quód Clericus ftatim ordinetur, ne aliàs à ftatu cleri-

cali recedere valeat, docet textus /z cap. Cium ex eo. 34.. de

nnoce

tum col

Elect, in 6., Covarruv., 'Tiraq., Menoch. apud Barbofam

j a

loc. cit, um. 3. contra relatos ub sum. 1. &* 2.5 nam fi per-

mittimus , Capitulum ZJcér casez, effe. favorabile quoad

prima

dem ff

promotionem faciendam ad Sacerdotium intrà annum, eft

tamen certó odiofum quoad privationem ibidem expref-

—

re|pri

Qon ti

fam: econtrá corretio ipfa Capituli Lictt, 2. per cap. $1 Apo-

ffolica. de prabend. in 6. et correCtio quidem, aft fimul re-

Ij

du&io juris primzvi & Epifcopalis, vel dicas cum Antonio

Maria de Nigris /oc. cit, 22 /;4., non omnes Collegiatas efle

portat (

exceptas à cap, Lict canoa.

vceeffori

LR

adde du

1

fonfit p

fetintim

GXtin of

Won t&- 4 I

ed infürgit hlc queftio de Ecclefia Parochiali unita

Ttchis, Í

men füb«

jedtivé

fübje&ivé àlteri dignitati , hzc refervata femel Sum-

D Apofi

ünitzPa-

mo Pontifici, femper manet refervata ex difpofitione Extra-

rochiales yacrantis 744 Romati., etiam mortuo Summo Pontifice, quia

in hoc cafu ea habetur ratio di&tz Parochialis, quz de ipfa

«(

dignitate: accefforium enim fequitur naturam principalis

h

Pyrrhi Corrad, prex, benef.. lib. 3. cap. 6. uum.$9, — Vide

El

Differtationem meam 4e Ecclefiarum Parochbiahum Seculari-

Vr dur

*

r teloy

fate ; eqï;imque E/?zione* j?»täjec'f.-l Cap, Ilf». $. I.-(y' 2,

Nolnton

H, Is

1loí

—

Optetel

. ]1,. Is fuerat .qubquc fenfus Clericati f,fcribehcis in Pata-

ll a

vina Archi - Presüyteratis de Montefelice dicord. 36. de beuef.

per 10tum ; Vacaverat Archi- Presbyteratüs prima dignitas

in Collegiata, & quia ei inerat cura animarum, Sede va-

d Ekfl

cante per obitum Alexandri VHI, illum contulit Cardina-

0 verh.

lis Barbadicus Epifcopus, confülrus autem Clericatus ab eo-

tü deri- -

dem Cardinali refolvit, collationem fpe&tare ad Pontificem

. de

Innocentium XII., qui etiam przfatum Archi - Presbytera-

arbom

tum contulit 3. Kalendas Novembris anno primo, — Infuper

Vi per-

in cafü aderat duplex vinculum, vacatio apud Sedem, &

t qud

prima dipnitas; licét igitur refervatio vacantium apüd Se-

m, el

dem fit fortius vinculum, quàm refervatio ratione beneficii

| exore-

vel primz dignitatis, tarnen difpofitio cap. $

*

. i At

i Apofiolica. fe

non extendit ad duplex vinculum.

ümul 1e-

Antonio

III. Similiter de beneficio Gmþlïci ,/ quod modó onus

ndi ;

& curam animarum habet, tantüm

juns ei

portat coadjuva

L

accefforié. loquit

ur Rota coram AMolines decif. 230. 9. 4. & 5.3

adde decif. $. coram Caprar.

Igitur fi przbenda collegiata

& cura animarum habeat

non fit principal

x

*

ter parochialis;

Íe tant

ürm acce

(lo

rié, aut fi Parochía fit unita fübje&tivé cum

extin&tione tituli , non ipífa apud Sedem dicitur vacare Pa-

Yal m

rochia, fed przbenda & dignitas, cui adhzret, inde Capi?,

mel Sum

$i AApofíolica, eanïdem non qamprehendit,J

yne Pxttt«

«

$& XIf.

fice, qui

Nec de-

yg de ipà

ec Capitulum 5 Apa]folim, locurn habet in devcjlu;is

volutz,

principts

LN

E

parochialibus ad Sedem Ápoftolicam ; tum quia lo-

« Viie

itur duntaxat de vacatione per obitum apud Sedem & in

; dttitr

Ó

u

ria relaxando cap. Licét. 2. de prabend. in 6., tum quia in

]

negligentia Ordinariorum;

devolutione cencurrit culpa &

! M

3

103

o

A

o

^ ^

geficit

ex culpa & -neïgli

genti vesa propri o deber

e

ortare

lucrüm in pun&

0, Rota detif/ 231 per tot, coram Ca

';

'tum

|

fapf !

denique ,

quia paro'c*hiä!'ös'*'d?:voltrt'æänb-n»-«fpc&antï a

dSummi

]i

Pontificis

collationem intuitu Cap. Zicàr, 2., fed

cilium 1.a

teràn

per Con-

! corrccqc(

enfe, quod Conftitutio cap. $j

epo[lolic. ion

taügit, ita Gonzalez

i

I

d

Y

7, S. prom, s. nuim.

phnsj

benef. pàr, s. v

&

j E7

1445 Garcias de

benefic

". 1OS,

contra Zerola $urt;2. ver/.

Refervatio, €. 4,,' conten

tit É

irrhing Joc. cit, sum. 337,; Ri-

fpbje&i

gantius ;; Reg: t ; Cancellar.

$. L. dum, 3

z

96. ; Anton, Maria

, i aR

at Buf ss

la

23

à

£ iM od

Àn Parc.

fs

chiales

; |

idé gravxs þ;iü»æ(,cïo eft, an déc

f'etahs m cap Sz ! Apcy?eä.

Ecclefize

lità, comprehendat

ib

vacantes riam ïn m

»

parochiales, quz vacant extrà Cu-

oeri, N

extra Cu-

enfe Apoftoli

n

$

213

co? Dubiràr

5

f

unt in hac queftione

riam ?

URH

proä)n. [/

dC -24. HH L

103., Cardin, de Luca dejdeséf.

Pa Jord

tivam 'tenent infüper Lapüs i*

cap. Statutum. 1 pr

iuz, de prelend. in 6,, ibique Geminian,

gfmzm

«unm, 3. , Franc.

"uH, 6, , Pafferin. sum, 6,, Maflobr, is

I

prax. babendi con

cuvf. equifit.

7. üub, 43. tjum. 12., Barbofa

in d. cap,

352 Apoffolica, v

4.. Clericat

M

ü

?

tefervatio

d

rteris fr

?. 12, Vide Rot,

is de &euef, difcor d3 7

4 $49. tt. Vt, part, 19. Recent,

Trclefa

II Ratio illor

Wtio g

um dubitandi dÉ quöd'dccf;t'e;iiä S!

ZIpoflolica. loquatur

literaliter de vacantibus a

pud Sedem,

itjori

. Cafpar. de Perufio

fonas Df

^Y

ueft. s.

E

V

:

a

AU. v Tgitur non, eft exren:

prisiraf e

äk

t 566, d.

125 WEoPodifigititi

*

s

y

Qpià efcorrelori ,a. Y omiis i

420 aj

D «

tem limitatio

"

"

Ef ue

at

regula ad text, z Z., IVam quod liquide,

*

de be-

.. f de PenuLzz

2 ldeoque ficut cap. 2. loquitur

neficiis

E 3

I03

"DUftre

neficiis apad. Sedem: vacantibus, ità pariter 'iatélli

$

L

AX Ls E

;f V'.;5 ; t

E

UM UMRUR Mi BUQUAIG Go EF :

ümmi

Xt Cbn.

IV Necob&are dicunt 1dcnntatemratxoms: Qma]ex

i, p

correctoria non eít extendenda ob iderititatem rationis, nec

ais d

ob ma

jorem rationem, exemplum eftde devolutis &. 2riori, de

bene&

cio fimplici habente onus coad

/2, f

juvan;c-ïi.;"-ï'yelh*ïpamchiaü

3. N.

fub)e&xvä umta ita th

n, Mar

l,

111 tamena?fïrma tivam fentenaam Verlüs tu en tur €X

AHïx'ma-'-x

E

tur,Paroe

Sz Apo/fo;

;; majoritate rationis;' üt Zerola iz praxi Epi/c. part. 1.

chiales

. Beneficia. S. Ad tertium. sver[f; Dico decimi.s & pari, 2. vacantes

em u-

aue ag

verb. Refervatio, S. $. ,. Gonzal. ad R

e5

. 8. Cancellar. 5 V. p Cu-

prozn, num. 138., Pirrhing ziz, de pre£.

ZWunm, 337. . Mm*ga, c:)mprec

Pax Jordan,. Navar,, C

hendi

r Lapus t

fub cap.

Geminian,

a&mp..«»äþud Rigan;ium i Reg. 1.

$i zipos

g m 4od.

1

3

Mallobr, f

-

! liffz. "

vit

. Barbolt

refervationi per obitum apud Sedem, quz fpecialis eft, ac

czteris fortior: multó magis idem volui(fe cenfendus , .ubi

Ecclefia parochialis vacat in menfe Apoftolico, cujüs refer-

vatio eft tantummodó generalis: ita argumentum procedit

decfätalis'Si

ud $dem,

à-májori al minus, «quod in affirmativís facir regulam, Pi-

tonius Difcept. Ecclef. 133. 2um; 14., -Antonius Maria de Ni-

ndi exzexï

gris zract. cit, Lab. I, cap. 24.2wm. 4.,. Rota decifo-s49. de-

tif. 566. decif,. 592. per lohum. part. 9. Recent, , -Rota. de-

&if 2550; tti. 3. 10

À

EX

1.

10' anis 3U"

idecifiont

m. I $t

sls

S;

E

ii r

".*5—.:( xæt ïF

—

H

H

111

itordeove

gelicii

104

pein f

:s HE. Prafertim in hac re; ubi eadem militat ratio, vi

feii d

delicet periculum animarum emergens ex diutina vacatione

06 s

Parochialium , five intrà, five extra Curiam in Apoftolico

cam il

menfe vacent, Rota ;» ZAbuleuf. Parocbialir coram Cordnba

huyst

19. Novemnb, 1593. ápud Garciam Joc; cit, ,. Rebuffüs i» Re-

dem

ul. 1. Qancellar, veró, E&ti

amfi. , an;alcz loc cz'z»r.»uum. 137./,

meli j

Pitonius di/cept. -cit.-—

eran

IV. yAtquc ut fimul contrariis r'c-:;f'pond;eam',: dico, nül;

If

lam fieri extenfionem proprié , ubi ade(t identitas vel ma-

offe w

jor ratio, faltem de jure fit extenfio, & laté interpretanda

quio h

eft conftitutio cap. $; "poffolica, , quia eft favorabilis in eo;

p

quód pef'eam confequatur reditus ad jus commune; inde

teíte Rigantio; hzc pofterior fententia

A

(Ufl , Q[

pravaluit in R'Ota?

quris an

tneft re

ctyus »dcciüeries' lplurcs vide'rapqd ;tjqdcm.

*

- d G

r dedot

ipitur n

Curii,

Pao: | I

chiales in

ogrediendo hinc ad aliud fimile dubiufhl:: an Pafbbhïä-

p

lis vacans ob affecutionem alterius beneficii cum de-

Emvag

Curia va-

d 4

cantes

creto : Ut uemo alius preter. Romanum Ponutificem. difponere

cum de.

P

fi

Quam qo

ereto (tz

it, pofteà vacante Sede .AP?ü?liCä valeat aþ | Ordi-æriq

fefervati

$1eimo

Confe;'ri? |

dm, Wo

alius pra-

ger R. P.

ïl.v Prima opinio negat cum Maffobr. pm»?. baleud, con-

tnius M

difponere

poíJz)

curf. requifit. 7. dub, 43, num. 12. C feq., " Clericat. difcord,

confe.

cit, 36. de benef, uum. x4,,. vide etiam Pitonium Difceptat.

t Rigïx

euntcr

IV,

ab Otrdi-

Ecclefiafl. 333. à num, 12. mibi fol. 163. &* 164,, quia iftud

pariis,

decretum importat appofitionem manüs Papz, & referva-

fübdiante

Sede À-

tionem fpecialem , adeéóque adimit facultatem providendi

poítolicá

itanquam ;

y RCRXI(C.

-;uicx.unq.ue alteri inferiori, ïExtravag..AfJ Romati,. de p

ne.ä.

ein

IoS

Dein fpecialis refervatio adje&ta füper certo corpore bene-

VüCatio

- ficii cam inhibitione contra Ordinarios & inferiores Colla-

Doltolicg

tores, ne poflint illud. conferre, cenfetur incompatibilis

*f Cardahg

5 .2 R.

cum allegata decretali cap. 57 Z4poffolica., confequenter per

hujusmodi decretum derogatur difpofitioni texcüs aflati, &

M Is

de medio tollitur facultas Epifcopis conceffa de jure com-

muni, etiam finé mentione fpeciali, Rota coram C.

aprar, ä

jico, nulL

-

eoram Omauua apud Pi;onium A. 1S, loc. cii.

s vl me

IIL. Econtrà opinio altera affirmativa Ordinarium

Tpreunda

poífe in cafu allato conferre, przvaluit in Rota, quz arti-

ilis in eo,

culo hoc maturé difcu(lo & Comen, Parochialir 11. Martii

une, inde

1731. coram R. P. D. Rezzorico refolvit füpradictum decre-

tum, quod juxta praxin Datariz adjicitur in executionem

it il R0ta;

juris antiqui, non plus roboris fibi vindicare; quàm quod

ineft refervationibus contentis in Extravagantibus & Regu-

lis Cancellariz continentibus claufulam ; 4u0d z aliur pre-

zev $edem Apoflolicam &* Romanum Pontificem 'difponere poffit ;

igitur nihil aliud facit; quàm declarat beneficium vacare in

iParochis-

Curia, prout difponitur in Extravaganti 447 Romazi.: fed

j cum de-

Extravagans 444 Romani, non derogat difpofitioni textüs in

cap. &i AApoffolica., ia nec decretum Papz: cüm novam ali-

Y difponet

quam non inducat refervationem ceu adjeCtum in fequelam

Ordingpio

refervationis generalis etiam diverfüm operari nequit effe-

G&um. Rota cit, iz Comen, Parochialir, S. Ouaudoquidem,,| An-

tonius Maria de Nigris ?ract, cit, Li£.

1

M

hujeud uf

Cap. 24 ttum. 8. ö*

t diord,

[e4., Rigantius i2 Reg, 1. Cancell. S. 1.

, quit if

IV. 'Nec relevat afferere ; quód refervatio generalis

mediante decreto eodem inducente appofitionem manüs

& r

ur

prowdendt

E

Jtïanquam applicata öc infixa fuper certo beneficio reducat

ad

mdepïto

pen

P*

106

ad fpeciem , & fiat fpecialis refervatio vel affe&io ; quse

W

pro ea vacatione perpetuó inhibet, & ligat manus Ordina-

quia !

riorum. Pitonius /oc. cit, uum. 18. " 19. Nam re&iüis ne-

nan i

gatur, refervationem generalem fieri fpecialem: non enim

T

plus operatur decretum, quàm refervatio generalis apud

f t

Sedem : aft contra refervationem vacantium apud Sedem

qu D

indu&ta eft, & locum habet difpofitio Capituli 5 4poffo-

n

lica., ergó etiam inducta eft contra decretum hoc, ne aliàs

qit

iftud ceu effe&us plus operetur, quàm caufa, vel plus ju-

Verunm

reletva

ris exiftat in caufato; quàm caufante.

nne

V.. Nec facit ad rem; quod objicit —Pïtonius Jub n 26.

Qktingi

Q* 21., decretum fuiffe adje&um füpér certo corpore be-

—

neficii in cafu particulari, econtrà decretum Extravagantis

t

Ad Romani, fuprà memoratum non eft füper certo corpore

y

beneficii: in hoc pofteriori decreto poteít intrare regula,

Ms

ü

il

quód lex primzva (cap. $i Zfpoffelica,) maneat in firo robo-

poture )

re, finon fuit illi derogatum (in decreto) fa&à mentione

Quenter

Parochialium ; econtrà in noftro anteriori cafu particulari

Eedefe

decretum fpeciale affixum certo beneficio parochiali .necef-

fxtht :

farió tollit legem generalem Capituli $; Z4po//olica, , cüm

fts, DrO

hujasmodi fpecialis inhibitio fit indefinita & abíoluta re-

leneficio

fpe&u temporis, ut pro illa vacatione folus Romanus Pon-

tifex pro tempore exiftens, & nemo alius de Parochiali dis-

i, Q

ponere poffit; quod incompatibile eft cum cap. $7 Apoffo-

MUb

lica.: incompatibilitas veró unius difpofitionis cum altera

hii

derogatiónem inducit.finé mentione fpeciali, Czp. J. de Cou-

Brclefiam

ffit., Rota coram Card, C

"

prar, decif, 211. num. ,26' Q 27»

COttrOver,

Cetdo j

TE Mu

JAOM difog

Qtr Quri

:VI'.'"* Nis

107

; que

SOndins.

^ ONL Nihil (inquam) facit ad rem difcurfus Pitonii,

quia tota vis argumenti infringitur ,. fi dicas, inhibitio-

il ne.

f0 enim

nem fuper certo beneficio parochiali intelligendam efie,

Sede plená, non veró Sede Apoftolic vacante, qui ca-

ls ii

üd Sedem

fus üt fingularis fub(tat difpofitioni cap. $7 Apoftolica, , adeó-

que non eft tam indefinita & abfoluta refpe&tu tempo-

Y Ayo.

"E aliäs

ris , ut pro illa vacatione nemo alius etiam ede va-

cante' de Parochiali difponere poffit , fed manet femper

1 plus -

verum , di&um Decretum fuiffe adje&tum in fequelam

refervationis generalis , & fic diverfum ab ea non ope-

rari effe&um ; nam lex pofterior generaliter loquens re-

orpore bee

ftringitur & limitatur per legem priorem; intellige Ca-

ü

AroVapants

: j

SzApajïolzca ; gugd pm Sed:e*fïyam«t: rmili;alt,.-:»,

10 orport

Ls I

/Bafis totius controverfiz in eo refiet, quód

ire Tepul

t ia ol

Decretum: (ur:.gemo. alius preter. Romanum. Pontificem: dis-

ponere poffir) novam non.indueat vacationem , & confe-

.....

) mentione

quenter nullam refervationem fpecialem : collatio igitur

particulr

Ecclefiz Parochialis , . Sede- Apoftolicá : vacante., .femper

hioli nectl-

fpe&tat.ad Ordinarium ,. vel ad alios inferiores Collato-

lem. ) Cüm

b(olüta fe-

res, prout de jure : & ratio rationis eft, .quód collatio

beneficiorum Ordinario competat jure univerfali , id-

vanus Dote

rochidli dise

circó , quocunque modo .concepta fit; fuftinetur. .R

*

».9 At

dmf ?50-'jnum,. 4. fom, 1. ;coi*am MQZZ'"???

: m ater

. VIIL, - Formatur exemplum äcontrarlo, fïPapa

"

Ecclefiam Parochialem ;Jurispatronatüs &c inter Patronos

026' ö. 27'-)

controverfam extra Curiam vacantem fibi refervet, adji-

ciendo Decretum ,. & zemo - aliur preter. Romanum. Pomi-

jicem. difponere: poffit, forfan quia previo concurfu in vel

extrà Curiam: vult. quàm citiffimé eidem provi

dere .. de

! 'RVI.'AVNi-,

z

Paftore

108

colig

Paftore idoneo , tunc Ecclefi di&a Parochfalis femper

vacat in Curia, non obftante Capitulo $7 Zpoffolica., etfi

qu i

yuafi

Papa morte preventus non providerit, . quoniam hujus-

modi Decretum novam inducit vacationem |.in Curia,

quz priüs non aderat in Extravagante 44d REegimes, , &

j

4d Remani, de prab,

IX, Aliud pro coronide fuperadditur argumehtum

depromptum à fimili; quando Ecclefia Parochialis vacat

(

lus prt

ob non publicatam refignationem feu . permutationem,

quz aliàás fpecialiter juxta Conftitutionem Gregorii XIII,

re(ticut

àe Jur

refervata eflet authoritati Papz cum inhibitione & de-

In, l

creto ,. ne Ordinarius pro ea vice.fe ingerere. prafu-

—

mat; attamen fi intereà vacet Sedes Pontificia, Ordina-

Dsffems

ET

rius validà confert, acfi di&a refervatio non eflet, aut

Ecclefia in Curia vacáffet, tum quia per Gregorianamn

Nyi

Conftitutionem non eft derogatum Capiz, $i. ZApoffolica. ,

& tum quia urget ratio vitandi periculum animarum:

[

Rota i« Alerieu Farochialit: decif-. Yogo. &* 1046. coram

deundun

4tfümoni:

JEmerix fusior., confirmat, 28,. ANovemór. 1692. coram

Muio, & 23. Februar. 1693. coram. Moliner , — Chockier

dipotoli

li, &i

de permut, decif. 9. &* [eq. ,. Antonius Maria de Nigris

loc, cit, num. 9. mibi fol 345.

Ita à pari Ordinarius

duc.jus

validé confert, 6 füperveniat vacátio Sedis Apofítolicz,

iochigj

tametfi fa&ta fuiffet refervatio Authoritati Papx cum in-

Mhtia d-

hibitione & Decreto , ne O

Im, üal

j

rdinarius. pro cà vice fe in-

gerere prafumat,

m Sunm

-X, Habità præfeftihï reflexione «d claufülam com-

]5 d ben

snuniter im Succeflorum literis Apoftolicis contentam:

A eleClio :

unde

--dmmcdö ejur. dijpofitio ad wer bác vice pgrtineat »

M gi, ]

€olli-

]

i

wb 4) UM

109

femper |

colliges intentionem Papz futuri, fi declaret quzcun-

ica., &i

ue à Praedeceffore Pontifice refervata ; talia femper re-

l hUi—HS-

1 CUf

,manüfïg, quód de c

ztero ncm'i:ji. intendgt pïxfæjudi;are. !

*

-

nmo ) &

Qrmentum

effànte refervarfdne €ap. Licit, 2. provxfïafpe&at

Qualiter.'

fiat redi-

alis vaot

LC

ad alios inferiores Collatores, qui de Parochiali-

^

tusadOr»

Itionem,

bus provident, tanquam.per remotionem obftaculi

fua dinarios;

8e

oni NIl

re(tituti facultate antiquà providendi , quanquam agatur P *

Qe & de-

de Jurepatronatus. Ecclefiaftico.

Joann. Andr.,; Ancho-

vel Epif-

ran, 44m. 1,, Francus is primc., Archidiacon, sum, 1.,

copos de

Ie pradt-

LJ

Paro-

, Ordine-

Patferinus z4m, 4., Butrius 77 cap. $2 Apoflolica, ibi 2,

4

** chialibus

efler, aut

Ui wou ablata prefervatur. [unpliciter.

concur- 3

þAntoni.us'w Maf'ia de

fum for-

egoramum

ngu,s loc, cit, a, 1 $

nmqtes ?

Apfltà,

.ll.x;P-r,.oind»& fi vacante Paroich:ia'lï', & fa&o;

concurfa

nimatum:

946. cuat

.fecundüm .formam Concilii "Tridentini Epifcopus literas

», (ürtit

-teftimoniales dederit ad effe&um obtinendi provifionem

Chockiet

Apoftolicàm , quz fucceffivà fuerint in Dataria prafen-

,tatz , an füperveniente Sedis Apoftelice vacatione ad-

g Nigris

Qrdinarus

.huc jus prafentandi competat Patrono Ecclefiaftico, acfi

-Parochialis in menfe Apoftolico non vacálfet ? Antonius

Apoftoics

.Maria de Nigris affirmat re adhuc integrà , negat au-

z m ite

u f it

.tem, fi ab Epifcope fatta fit in concurfuü magis idonei

ele&tio, licàt dein effe&um fortiri non potuerit ob mor-

tem. Summi Pontificis , quia Ele&us in concurfü habet

;jus ad beneficium , ex Concilio Trident, 52/J. 24. cap. 18.5

(l con

6g.

contentam;

-aft ele&io per primum a&tum jam confumpta eft,

m eo

il 1 d

60'0:: $. .-Hoc fermone, . ff. de. V. J' Epifcopus eni

ip Q5

cli«

11IO

ipfo; quod femel ele

u

git, non: -pc'teftff-'Vä'riareïL*; L. fervi

""

electiote, 3. de: I:egat

DEO, f dnfu

^

E

p

A

per injuria Epifcopo,

"

acfi^magls idoneum 'non el

egiffet: ,

&

bitum

& fit prejudicium

atf

ele&o, qui ex eleGtione im concurfü

obtinuit jus ad be-

neficium: ultrà quód

fiotà

id repugner "Tridentino prohibenti

Curtt

electionum . pluralitate

m.;,

ac etiam difpofitioni juris;

omni

^

3*

.

dl

fepet

T . onvt. um & d

Prgit

fgut

» quód

hY

Wite.

;

jüs Ele&o quafitum mon fitabfoluté ,

- fed pendere -

d

conditione, fi-Pápa ele&tionem

CO

vite fuz tempore admi-

futi i

ferit'5 ^qu&' conditio non e(t pu

rificata in

cafu ob mor-

I

i

dem.c

s

i

4

toincdt

millior

| I;V.Lv Nc—cw : þr;æwfer;ta-tföv Temmomallum per EPI&OP

faQa in Dataria plus roboris habere debet , ac ipfa re-

jus pet

dervatio : ^ igitur. fi 'Sede "Apoftolicà vacante : céllat refer-

quum 4

tiofem

"watio Capit.- Licet, per- Capit, i zpoffolica. , etiam ' ele&tio.

"Vel ^prafentatio teftimonialium: fuüo effe&u erünt : defti-

Gonzak

tutz, . Etenim pér folam ele&ionem vel prafencationem

"teftim

onialiuüm in Dataria non -dicitur - titulus obtentus,

ifiec provifio Apoftolica fa&a, minüs - vacatio-antecederis

*confumpta: fed folüm quando vivente adhuc: Pàpà füp-

, Doft

;plicatio eft-fignata Gc 'regiftrata, tunc. gratia eft perfecta,

'& confuümpta ántecedens vacatio ,^ tunc. jus:Ele&o - eft

m

tür bene

perfe&ö quæ»ütqm.* R:iggan-tius. doc. cit, á n.—'4—1 4 C fa. "

ferminis

N

'!T-

f

EUR V:I-gi*m'*rï --,proþfv&i*fi;at.ö ftatuendum: puto 3 n 5afü

Tefponde

i,

adhuc reditum àd'i

^

nferiores Collatores , nifi fa&ta

Qis die

4

ATT

B

let "fignatura äli:reïrariqmg ";-ï.transmiffarumz:

. quia gratia ifta

ceníe-

| Pm ul 1

lIt

« fary

cenfetur effe perfé&ta ,. & confümpta. antecedens . vacatia

i,

per folam fignaturam, quà Provifo eft jus; perfe&é quz«

idim

fitum , ut non am

p

il be.

liüs ab ullo Miniftro: vel 'Ordinario;

etiam Summo Pontitice revocari poflit , . nifi jufta ex caufa.

Aibeng

Rota i& Hilderbeim, Camonicathr 20,

Januar. 17V7, coram

Cerro, adde L. facri Cod. .de . div,

| juris;

refcript. .. Etin hoc fenfu

intelligenda eft Conftitutio Julii lIl z Bullar,

V'et,; la 34.

PO 2. 46

repetita apud Lotter. Z2 I]I. queff, 19, . in, priucip, ibi;

Proptereà uom potuit con[umptá "vacatione

per [upplicationem

- Qu

f

igualam ( vegifiratam . . .. adire Ordinarium. pro iufitu-

Were à

WHoneé: im fraudem Datariz Apoftolice. Econtrà (i fuppli-

: admi-

catio- vel gratia necdum fignata & regiftrata fit ,. Ordi-

narii inferiores Parochialem. quidem. conferunt ,. .. fed. ei-

!

dem.ceu.magis digno, qui per approbationem. ab Exa-

]

minatoribus, per:przlationem Epifcepi, &cfecutam trans-

i F3

u

mi(lionem literarum ad.Curiam fuit praele&tus ,

' quia

ipà -

jus perfe&é quzfitum habet ex di&t; fub zum,

-IJo 5 unan—

t 'refere

quam.aliàs in refervatis "vjvezte Papa . jus per a

pproba-

detto

tionem Epifcopi quazfitum non fit a

t defti-

dc.ö ::«?Oggüdevaþil-[e,ü u:

ationam

analez Glajf 6. mzm 1 18 o

Jrentuss

tecedeft

"iE V I

ipi füp-

perlfe&a,

&i'cmax.quæ&ia eft » ucriï.m;þcrazæontra&um matri- Vacsntia

ldo d

n

monii, &. Profeffionem Religiofam in urbe :dican-

per ma.

tritmos

tur beneficia vacare apud Sedem íeu in Curia;.

i

;

etiam m nium

É

terminis. Concordatorum Germaniz? Et videtur negativ

& contra-

*

« &um àn

n baku

refpondendum, cüm non. fola vacatio in Curia vel intr

a

uxbe.

gift a

duas dietas fufficiat ad. effe&tum. refervationis - fed..rürsüs

natü-

u d

C«

r alls;

I14

bus

ralis , cáp. 2. de prébend. in 6, ,. cap. Prefenti, 34, eodem

ti., ubi declárati funt cafus vacationis apud Sedem , ac

e

unius tantüm: obitüs mentio habetur, &c videntur idem

[

a(lerere"/Eneas de Falcon., Covarruvias, Gomez, Cho-

tur

ckier, Corrad., Lotter., Rota 4ecif. 73. coram Benincafa

N

uum, 4. C* S, apud Cardin. de Petra ;& Comment, ad Con-

päl'

itut,; 1. INicolai V, », 1

mor

8 f go vide di&a .2, Cap. I

h7

diqdrdqiher

£tl

aI-I.; Neä dbftat,- vqüöd Capit.'-fLicät. 2.'-cdmprehendere

Quin

Barif

valeat. quemcunque :modum vacationis vel per obitum na-

il

turalem, :vel per civilem $. & Cap. Prefeuti. tantüm de-

K

monf(trativé de.obitu naturali loquatur , üt docent Wa-

mefius, Gonzalez, Garcias, & variz Decifiones Rotales

apud Cardin, de Petra /ub mwm, 19. t nam fuprà Cap. I,

prel

£aXat

S. 1I. (tatim oftendi, qualiter differant vacare apud Se-

dem ex cap, Licit., & vacare in Curia, igitur ex cap. Pre-

rlem

füs vacationis apud Sedem, &

Jenti. taxativé declarantur ca

WM

requiritur obitus naturalis, tefte Rigantio ; Reg, I. Can-

tum t:

cellar.

e

. sum. 36., &c atte(tatur Corrad. z prax. &enef,

i]t ü]p-

Lib. I, Ti VIL, aum, $9. de $tylo Datarie , neque etiam

tüm n

ipfemet Cardinalis de Petra huic fuo argumento firmiter

taliter

inhzeret, fed üt ait,

Deficia

Quque

IIL Potiüsin vim Exrravag. 4d Regimen. beneficia

fentto

Der obitui civilem vacantia Papz refervata funt ; hujus

tüm Cv

enim diípofitio exprefsé prefervata eft.in Concordatis, &

Tum ib

loquitur ampliativé ad jam difpofita i» cap. Licet,, & caf.

lts

Pre[enti, , eoquód fuperfluum fuiffet, in Concordatis ap-

Bov

ponere Extravagantem hanc, fi vacatio apud Sedem in iíta

il

retali-

expreflà importaret jdem,- ac difppüca in di&is Dec

bus,

monium

L N

AA

l

bus, sícque dicendum, aliquam majorem latitudinem va-

cationis apud Sedem fuiffe indu&am per Extravagantem

Wem

Cho-

pradittam in Concordatis infertam, quàm per obitum na-

turalem in Decretalibus contentum

» Sícque vacatio apud

ittofa

d Cn.

Sedem dici debet fumpta,

