lat, umin, S. Y, *verf.

yi KUv

-cordatorum ziz. de EJect. & Reg. ad pre

27

nitia M

elitum., & S. Moimjkriir.x 'Z(fi]; d eiia

m apud

éeden.

volvunt

8o

d

Sedem- acatibtir v

$

ibm cámen;s : fi:per: obitun:civilem;.ger

irivationem , trang

ationein s c

Ed

L

jtradunit; Rebiffus;; "l'endut; ;

Api

5

bengzus; Pinfon;, Baüny;:

"homaf[n, , - Van Ef;

rdi

3

WU

Kigantium z Reg. 1. Cancell. $. 1;.

21,203. Ó 204, .

:

*

^

itradicunt- Molinzeu:

S

5

T

'Bengaus, Pinfon., &

m'dal

Hieronymus àCofta ,.

—

der

er&-à Papai conferri non poffe-be:

neficia hzc majora citra R

egis nominationeimn; - füb prztextü

p |r

veré inani, acíi refervati

o localis foret in Concordatis fübs

ph'can«

reptitia ,

fed iftis e

b

TU

gregi& refpondit Ripantius /oc, cir,

&

num. 208. & [eqq.s fütficic mihi afferere,

quod habet'T'ho-

(cipf

matlinus zor, 2,;./i5,2.. cap, 40.

"un. 5:, nec.in Concilio Ba-

fileenfi;; nec in: Pragmiatica Sa

n&bione refervationem váca-

fidal

tionis apudiS&dem.fuifle: ex

1

3

u

admittenda. nori

:

punctam : ideóque: Galli .de: ea

ao

ambigebant::.: q

uanqnarm: illi: tenentes:.be-

neficia- eonfiftorialià à facra Sed

dc r

e' obtinuerint "In dultüm :g

fb

309 "vacando tn Curid , aut. Reges

- Galliz conditioném repor--

tandi à Sede Apottolica 1riduln

5

m prefatum impofuerint:

vafidet

.czxterüm ipfimet:corifüever

Ecdefra

unt-Reges Chriftianiflimi-petére

Cardina

àSede Apoftolica fimilia In

quz utique tantis: Inter-

-cefforibus denegari non folent; Ri

Àlbati |

ganti us: lac. m*. mmm | a;n a?,

Gibert. de éenef. Ti 1V. Rag. 22. -

pétnti c

*s IV Refpettu.

P

Germaniz ma

jjus dubium.

(l ;

lminent

ionem in ipfis Concordatis;ftabilitam ,. y

10€ eft atque przcipuum ,. quod Natio Ger

namü&pl*æ Ca-

ticis:obj

-teris- obtinüit ;;; providere fcilicet -ad. electi

DO

-

'5

-quz libera:ele&io'inipattum ;exprefsé ded.

"

tpedit ]

meralibus; & illimitàtim ac proptereà part

ic

ularis illa Cor-

Qtender

e

:

atie deputata in cafü, -ubi Prancifcus Si

gifmundus Ar-

Vi

.chi

ix Aüftriz: Ecclefiam Auguftanam i

n

Gits, af

-dri VIE-dimitteresintendebat;

9360.3 (

fupplicante:Capitülo

:dulto: eligendi. ad

€xeniplum aliornni ; a. infu

"

)

a

þræm-

^ Don w

;quo:docer

er

, Sedeém

- füblaty, (

eate RU?ULHH )extare c-xemplum,

Apofto-

lIcorda;

L m .

9b

m

Apo('tohcam liberé provxdlfïe alicui Ecclefiz in Germama,

OM

q aþ'uä

refpondit quxdem in terminis durioribus 20. April. 1665.:

X provifionem liberà fpectare ad Janctam S$edem etiam vigore Con-

tfon &

cordatorum Germanie &c,, mitiüs tamen agendo cenfuit ea-

POGC be

dem Congregatio , oretenüs poffe indulgeri Capitulo , ut

DC2teyt

pro ea vice proponeret duas aut tres perfonas idoneas füp-

itis (üb«

plicando San&itati Suz, ut de una earum providere digna-

TARV

retur. Rigantius Joc, cif, zum. 310. & 311,

Adde, quod

er]ho. -

fcripfit Pirrhing £4. IHI. Tit, V. Sest, LX. uum. 360.

icrhoBa

V. Magis autem ad propofitum noftrum inferviunt

a Väea

Iüdulta! Capitulis Germaniz conceffa ;

quandó Prs II.

ilidea

1459: Capitulo Auguftano conceffit, ut ad novi Antiftitis

entes be.

cle£tionem devenire poffet, fi contigiffet obitus Cardinalis

lum

de Staremberg apud Sedem, Gregorius X I1T. 2. Julii 15'72.

fimile Indultum conceffit eidem Ecclefiz Auguftanz, cüm

m

go(nenaþ.

przf(ideret Otto Cardinalis 'T'ruchfefius.

Clemens 1X. 1667.

mypeie

Ecclefiz "Tridentinz faculratem eligendi indulfit, etiam fi

inti Intere

Cardinalis de Harach in Curia decederet. -

Innoceniius X I p s

Abbati Benedi&tino in Helvetia occafione Jubilzi Romam.

imnmü,

petenti conceffit Indultum de non vacando apud Sedem.

ob i'bäraæ

Clemenr X I Capitulo Argentinenfi, fi Deo placuiffet; quód

mmmm

Eminentiffimus Cardinalis de Rohan, qui Romam poftPon-

tificis obitum accedere debebat; ibidem diem claufiffet ex-

o

tremum. . Dixi, imagir ad propofttum mjer*vzre ludulta, quia

" Oxpnuh,

zefmmlsg&-

expedit Breve Pontificium obtinere; quàm de fümmo jure

ris il Coft-

ccncendere Rigantitis /óc. cit. zum. 228., Gibert, /oc.cit,

mundus At

Vl, Atque ut de ftri&o juris rigore tamen 'T heoriam

c&plas, a(fümo argumentum P. Pirrhing /. cit. num. 359,

us Alezää-

&* 360., qui notandum putat, per Concordata Germania:

o pr

P"

græaea-

,non omnes refervationes Extravagantis 442 Regimen, eífe

eyr, $d

" fublatas, fed modificatas potiüs, aut illas tantüm, quibus

Concordata fpecialiter & exprefsé derogant, cateris falvis,

Apoüo

&in

ietos

85

gl

&m fuo .vigore. maln.etntibus * conf;quemer .exi--efo-,—qïu.»fäd

rem4ni

in S. It6n placet, concedantur libera electiones in.Metropo-

-wition

litanis && Cathedralibus Ecclefiis etizm. non immediaté füb-

je&is Sedi .:poftolice, & in Monafteriis immediaté eidem

f ä/f]

übjettis, malé infers, Extravaganti 44 Regimez. per hoc

4empor

effe derogatum in cafu, fi Epifcopus vel Pralatus apud Se-

]emmat

dem vel in Curia Romana decederet ; provifio enim libera

Al Rj

ad Summum Pontificem fpe&tat ex ipfis verbis Concordato-

iliquos

ruim & Conítitutione Extravagantis 444 Regimes, quz in-

ferta fuit ipfis Goncordatis, & eft pars illorum, Confer.

quæritu

Non t

Branden. ad Coucord. qu..6. uum. 6, &* 6., Am-Ende ]Ctus

iopi.

Pragenfis Differt. 1. de transattionibus in. caufir publicir. c. ,

e 20 ä" 3'.:&

$

—

Coaldi

uno 1727. edit. , defendeme Tllufir, D. Cbotteck Co-

.

præmiw

enile de Cbotkosva & Voguin..

yi juri

VII. . Nec eliditur vis argumeati. fü

b illo fingulari ob-

fet C2f

tentu, üt ajunt , quód Extravagans zíd. Regimez. Concor-

(id, qu

datis quidem inferta fuerit , fed exceptio magiftralis in S.

(ed omm

Jiem. placet, limitat refervationes illius Extravagantis quoad

mediat :

Ecclefias falem Cathedrales, & Monafteria immediaté füb-

cüm om

je&a fan&z Sedi, in quibus Capitulo libera conceffa. fuit

électio : ergó manet quidem, per Concordata non fublatas

ponatur

tiio, CUl

effe omnes refervationes Extravagantium Execrailir. & d

R

egimen, , fed illas tantüm, de quibus fpecialis & expreffa

Implaz

t mentio in Concordatis, veluti in , z placet. , ubi mo-

fs Cor

d

immediar:

li&cantur & limitantur immediaté. premiffa in Extrava-

t t

gante 442 Regimes, , Concordatis inferta faltem quoad Ec-

fevatos,

clefias Cathedrales & Metropoliticas , qua: fpecialis exce-

IK 1

tio in Concordatis fatls exprefía, & üt fpecifica vel fingu-

j

P

ris in reliquis nihil derogat: & contrario exceptio firmat

lt Ecdel

]dtm jl

regulam, fi Ecclefix Metropolitice & Cathedrales viduatz:

fuis Paftoribus, jus ele&ionis conceffüm, ac in Concorda-

'éCnltog,

feriores

tis firmatum habeant fpecialiter ; tunc reliqua in

ïä « Va f

3

Eccle-

LE

d

85

:Ecclefiz &fbcnefïcia di&tis ibidem refervationibus fubjeCta

s qmäd

Rttopt.

remanent , five vacent apud Sedem vel in Curia per pri-

t (nb.

-vationem, promotionem , vel aliter fecundüm

lem Sphbum.

S

| præced;fz—

& eidem

per ho

- VIII. Nam prafatus P, Pirrhing /oc

. €if, contra hosn*dfui

temporis Germanos & Adverfarios infurgit fequenti di-

pui &

m liberg

lemmate : Vel per G. Jzem placet. modificatur Extravagans

Cor(ato-

Zd Regimen, quoad omnes cafüs ibi expreffos, vel quoad

Quz. n«

aliquos tantüm , v. g. quoad refignationem , aut (üt hlc

Confer,

quaritür) quoad vacationem apud Sedem, üt iíti volunt,

Non primum , quia fic nulla omninó effet refervatio fa&ta

de JOns

li, .T,

à Papa in Concordatis, adeóque fru(trà illis inferta effet illa

Confítitutio, :cim tamen Papa Nicolaus V, in principio ibi

atb Co-

premíttat : Placet sobir fuper Ecclefiarum ,. . , ,

oviftonibus

uti juris fcripti vefervationibus &* Execrabilis

är

Ad Regi-

vlir db

men Conflitutionibur modifieatir t fequitur: ergó non poteft

Conte

dici, quód nullus cafus ibi expreffus fit refervatus Papze;

:ils in &

fed omnes excipiantur À refervatione per $. Jtem placàr. im-

ti quod

qiaté füb-

mediaté fequentem. — Neque fecundum dici poteft, quia;

cüm omnes cafus ibi expre(fi eodem verborum contextu

l füit

ponantur, &b pari modo dicantur refervati, non eft ulla

Y füblutas

i(t. & A

ratio, cur ifte cafüs, & non alius dicatur modificari per G.

Ttem placet, fequentem, Proin dicendum eft, Capitulis Ger-

X eXprela

maniz concedi Ele&tiones füas liberas, preter cafüs inSpho

j ubi mO'i

immediaté przcedente exceptos, & exprefsé Summo Ponz

| Extravie

tifici cam'in Ex

uoad EC«

i

.

travagante , quàm & in QOnCQrdavcjijS:nljej

fervatos, .

ojulis exce.

— [X,. Repon

unt, dilemma hoc non concl*udereg fqüia«,-,

v fngu-

otio rmat

licét Ecclefiz Cathedrales & Metropoliticz in Spho fequenti

Jtem placet. excipiantur quoad omnes cafüs in Spho priori

ks vidbttz

recenfitos, tamen non fequitur, quód nulla omninó effet

Concordàe

illis

rdatis, & fic fruftrà

: iferiore

refervafm fa&a à Papa in Conco

2

iffet

Eck-

84

äæääïäää

fuiffet inferta Extravagans 444 Regimez, : nam Conftitutio

CHE&U?;

etim

hzc quoad cafus refervationum | recenfitarum in reliquis

omnibus Ecclefiis non Cathedralibus ac inferioribus benefi-

refritt

ciis plenum fuum robur confequitur, nec particularis. lex

f fevedt

toliit legem univerfalem: funt enim prater Ecclefias Cathe-

quidcm '

drales, vel his exceptis, reliquz faltem Ecclefiz & benefi-

Jurdiuk

cia omnia , five fzcularia, five regularia fuerint , fanCtze

fs quas

Sedi referyata ,

g p

G apud Sedem dictam vel in Curia va-

/

trium E

Caverint,

X, Inftauratur vis pofiti dilemmatis: In Extravagante

bu; Apol

jisdem &

& Concordatis fit expreílà mentio Ecclefiarum Cathedra-

lium, quód omnes Ecclefix Patriarchales, Archi - & Epi-

&pho mo:

vomedat

fcopales apud Sedem vacantium fint refervatz ; in Spho

autem fubíequente /tei p/acet, , ubi libera quidem Capitu-

flitücum

lis conceditur ele&tio, nulla continetur claufüla, nec gene-

adjus C0

ralis ; nec fpecialis derogatoria vel revocatoria preceden-

éir G

Tl |

tium, ergó gratis & finé omni fundamento afferitur, . per

hunc Sphum fequentem modificari ,. feu à refervatione ex-

qput Sed

cipi-cafus 'in Spho anteriori recenfitos , quia pariter funt

peraca

fpecifici ac fingulares; jam autem fpeciei non derogatur

eXtptss

per genus ,. imó fuperfluum fuiffet ac eluforium,. inter Ec-

ib etm d

clefias refervatas ratione loci per obitum apud Sedem po-

f nor p

nere Cathedrales ; in uno Spho enim refervarentur ex-

trere vel

prefsé;. in altero immediaté fequenti exciperentur , quod

COntfletur.

fupervacaneum omninó reputandum eft.

Xll. ]

. XL Verüm denuó replicant ifti inhzrendo prioribus,

i &

l

modificari per hunc $phum Jtem placet. illum antecedentems

04.2, drjr

ubi generaliter. omnes. Ecclefiz & sbeneficia tarn. majora;

n erant j

quàm minora fübftant refervationibus Apoftolicis ibidemi

tis, antel

recenfitis; fit autem modificatio hzc citra novam fpecialem

Tütt; & fn

aut generalem claufulam. derogatoriam. vel revocatoriam

t ad. hos

cledini

TTR

quead Catbedrales; sum de :fe Sphus- ille füfficia

M

E

GiICCLUSS

b3

8s

tutio

effe&tus, ac fit prioris derogatio totus unntus: conceditur

teliqnis

S benefr

enim libera ele&io Capitulis Germaniz Cathedralibus fiu&

reftrictione vel limitatione, quando Paftore fuo orbata, &

laris Jeg

tsCithe-

fic reverà bujur Spbi conce(lio fingularis eft. Non tollit

quidem Spbur bic priorem quoad totum ambitum fuum vel

X Dendfe

s hts

latitudinem, prout complectitur omnia beneficia & Eccle-

fias quasque , bené tamen prout Cathedrales, fpeciei dero-

JUtià Vi«

gatur perfpeciem, Equidem vigore &pbi primi Concorda-

torum Ecclefie majores variis fubjeCtz effent refervationi-

"Wipure

bus Apoftolicis , velut ante Concordata ia Extravaganti

aedrg-

iisdem fubftabant adinftar cererorum beneficiorum, nifi in

-&Byt

»phbo mox Jequenti exceptio quoad Cathedrales & Monafteria

it $pho

imrmediata fieret,. & Capitulis Jus eligendi fervatum ac re-

1 pitte

ftitacum fuitfet libérum, ergó in Cathedralibus fit reditus

TC parke

ad jus commune, ubi nullurn refervátionis viriculum extat

2 Cedefe

circa Cathedrales 7 cap, Lucdt. 2. de preb. in 6.5 exindé ma-

ur, gt

nifeítum fit , Extravagantis refervationes Cathedralium,

inone exe

apud Sedem vacantium Curialium , ac reliquorum non fü-

riter funt

pervacaneé relatas in Concordata ; ac mox in Spbo fequeuti

deropitür

exceptas, quia exceptio ficut firmat regulam in contrarium,

, [üter t

ità etiam debet efle de regula, ex L. 4. $. fs. de penur.leg. :

kem Do-

nam non poteít Spbzr fequenr de regula vel Spho priore de-

fentor Qu

trahere vel ex

continetur.

cipere , | quod regulà þvel Spho priori non

i

, qud

XIL Rursüs notatu dignum , quód Ecclefie Cathe-

priprioty

drales & Epifcopales füb refervatione juris communis &

ecedeteft

cap, 2. de preb. in 6. non comprehendantur; Extravagantes

non erant in pacifica poffeffione, fed à potiori obje&tum li-

yn maorts

s ibidem

tis, anteà prout & nunc ommi tempore Cathedrales fue-

nf qalem

runts & funt elective , quemádmodüm à Germanis pro

vocatorim

ele&ionis jure fortiüs certabatur: ergó ut Papa Nationem

cia[ at hos

- d

G:rmaanicam ad fe & fuas

-' tes traheret,. neceffum fqity

g&c&u&r

"L3

jus

86

MARO d nmyas

j;is ele&tionis liberum. ficut antea. (tatuere, atque ut eidem

fent, ei*

Nationi quoad fuas Cathedrales eó magis gratificare poífet

obicum.

concedendo electionem indifcriminatim ,. & tam univerfàli-

tacent al

ter liberam , neceffüm pariter fuit, Ecclefiis refervatis pritis

attribu.

implicare Cathedrales contra Principes feculares ad nor-

cate üc

mam Extravagantium, & ad alios juris effe&us , ut Ger-

maniz aliquid conceffum videretur, & ut omnes qualiter-

ctit i

cunque jus nominandi pratendentes eó magis excluderen-

füionem

qpiitim,

tur; clarius fit totum hoc , refervationum Apoftolicarum

ortus & progreffus intuenti,

XIIL Poftremó cefft omnis difputatio in hypothefi

noftra ex Capitulationis Cafarez articulo r4.

I. ibi:

M

9Bir follen uno mollen au

(b bep bem beiligen 2Gatter bem.

abft unb Gtubl ;u 9tom

unfer befte$ SGermbgen animene

&b m

en, bafzsz bie Concordata Principum, ss2 voie aucb eíne

veniftent

jcben r 2 unb 2Sifdboffen ober Deren SombGapitulen

W?W ,

abfonberlide Prrvilegia, bergebracbte Sramua unb (erobnz

omaefm m

beiten allerbing$ beobadotet, unb bargegen burd) unforme

mieria OC

[icbe Gratien, Refcripten, Proviftenen, Auuaten 2* 2 unb.Re-

ülent, |

(rc0 fpta

Jérvation, Difpeufation, wnb fonbet[id) Refanation, bann:

u &

barauf unternebmenbe Collation allfoldyet Predenden, Pre-

laturen, Dignitàten unb Ofcien. (weldye fonften. per obitum

& eup, G

ad Curiam Romanam viidbt devolviret voerben , fonbern jeberz

quidem iid

áeit, obnevadhtet in woeld)

em 39t0nafb fie aud) [ebíg unb

M. d. t

"vactenb volitben ,

benen Grs2 unb $5ifeboffen ,

- aud) Gapis

105 menti

tulen unb anberen Collatoren Deimfallen)

;.;f

Dd

dumendi,

in feine 98cíf

tibilominis

gebanblet »c. non quód per ejusmodi pa£ta

& Capitulatio-

osd erpri

nes Cafareas novum jus querere, aut quid

ftatuere inten-

Sedis, fed

dant Imperator vel Status.

Imperii in prejudicium fan&z

Il li

quód taliter dilucidando Concordata, prafertim.

Eplfopa

hunc noftrum ws.phu;m Item placet., palàm faciant & decla--

HOf C

rent

QOV di

EX

X

87

t eidém

* pollr

rfent, ejusmodi dignitates vel(beneficia, qüæ nunquam per

I Verfali-

obitum ad Curiam Romanam devolvuntur, quz non fub-

ls prüs

jacent alternative, íed quovis menfe vacant ordinariis Col-

d DOf«

atoribus, etiam Romz non refignari poffe , vel aliter va-

Ut Cer.

care debere, utpoté in Concordatis non contenta, fed ex-

qualiter-

Cepta: ita illi contra di&tum P. Pirrhing, qui afferit; quz-

luderen-

ftionem hanc fuo tem

olicarum

agitatam,

pore multüm in his partibus fui(ï*g

$& xV.

yothef

) Io ibi :

jdis ge'h&ral-is & quisque alius, in fpecie veró ele&tio

Etiamfi

confues

MterQut

exprimitur hic, quia alioquin 'dubium fuiffet , an

verintíeu

L Atv

fub modo affumendi generali vel difpofitione vel provifione debuc-

5 tj

veniflent beneficia ele&tiva

licét enim verbum 4iffofitio,

electio-

rint per

provifo ,

ao

in materia larga & favorabili comprehendat nem, feu

Syyolt

omnem modum:providendi, & fic ele&ionem, tamen in "emvis

artum

ufün

materia odiofa & re(tringibili non includit. Garcias fraci

* modun

de beuef. Part. V. Cap, I. uum. 125. — Ele£tiva beneficia id- sffumi.

u N-

n 00

circó fpeciali notà digna dicuntur, üt tradunt Feligur, Go-

meéfiur, & alii apud Gonzalez ad Reg. g. Cancell. Gloffa XIX.

ex cap. Cum in illis. 16. S. Illir veró. de preb, in 6, — Veriüs

X 0 t

tj

quidem iidem relati Authores Gonzalez- /oc. ciz,, & Garcias

, C

jt. uum. 122, exiftimant, ele&tiva faltem inferiera non

(dig ub

Á

actà mentione de eleCtione comprehendi fub generali modo

uj Oi

affümendi, vel fi nullus modus providendi eífet expreffus,

i d

nihilominüs ad majorem cautelam; & dubitationis tollendze

X

ypitulitio-

€ausà exprimitur eleCtio,

El *

ere intefle

. l, fgitur beneficia &

dignitates. apud Sedem .Vacäntäs

m Gnd

Epi?fcnpatu infériores omnes indubié refervate funt, five

præfcrtim

perfonz confuererint feu debuerint per electionem, feu

& dCbe

latio-

r

quemvis ','alium modum affümi ; ad cujuscunque col

nems;s

]

88

L 4 $- .

III

nem , proviíionem,

-prafentationem feu difpo(itionem fpe.-

ex fund

-tent, fi etiam Collatores Cardinales effent Ne

potes prïtif

$ 25

Hcpm. Card.'de, Luca de Zenef. difc; 103. s. 5.

:

(ervation

: 50 XVI-

fervation

Beneficia

jorcang:

Jarispa-

n fi

pecïe qütem referyantur apud Sedem 'va,catitiä;i

fpoftio

tronatüs

II

uz fünt Jurispatronatüs Ecclefiaftici,

Pirrhing

ii $ à

Ecleüa- 7 ;5, ]I, 13j de prabeud, 1. 324.,

Ventrigl, i2 prax. tom, 2,

OYb

1dls

auot. 2. "um.24. & 29. Confer, Difceptatio Ecclefiaftica de

Zoéus 1

Alternativa men(ium Cap. I, $. 24, &* 41,42. per tot,, modà

fa. 522

..Ccompetat Juspatronatus ex co

nfuecudirlm, praícriptioneg

vel privjlegio Apoftolico,

æ&gægggæ&&&g&aæ;g&&&glggææg&aææägg

Va

1

J

Covarmvi

^CAPUT III.

Chodkier,.

»

(4. 1 Iu

DE EXCEPTIS A RESERVATIONE. .

Crefent 3

: v 50 Io

in fivorabi

Exempta T wr

funt be-

indvidua q

neficia

Xcipiuntur à Refervatione Apofïolfþa aþud Scäem

vacantia beneficia Patronatui laico füb

*

pter ficierat

Jurispa-

jecta, quia

tronatüs

jura refervantia beneficia quacunque fi

né expreffa

mentione non cenfentur derogare Patr

onatui laico,

e facilé Laicorum juri contraveniend

O avertantur

ipfi à benefaciendo Ecclefiz,

-Gloffa in cap. Cin dilecfur, 2g,

I Diocedi

. Prejeutare. de 3f

wrepatron. , in cap

- 2, Y.. Collatio. de praeb,

* equi

in 6.," Gonzal. a4

Rzg. 8. Gloff. 18.

"um. 2. C feq, , ^ Anto-

Cttt, velar)

nellus zract. de R

e5

imine Ecclefie Ep

CrROS rati

aef. Ecclefiaft, Cap. VI, de

tfcopalir L15, ITI. de Be-

D'er mitur:

jurepatr.g Cardg de Luca de Ju-

A

Dieptgio,

vepatron, dife, 6s. num, 24..

II Dum-

99

d.

II. Dummodó böneücïa fint Jurispatronatüs Laicorum

ex fundatione vel dotatione juxta Concilium "Tridentinum

sPomi.;j

$e/]. 25. de Reform.cap. 9., tunc libera funt ab omnibus re-

fervationibus etiam in Corpore Juris claufis, etiam(i in re-

fervatione adfit claufula motu proprio, aut illaverba ad cu-

juscunque collationem, provifionem, & quamvis aliam di-

r'imta

fpofitionem pertineant , üt dicunt Barbofa de Offic. Epiftop.

Pirrhim

patt. 3. allez, 27. tum. 26., Pirrhing zi de preó, uum. 424.

« Itl 2

324., Rigantius 74 Reg. 1. Caucellar, S, 1. 1.327. ? 528.;

allici de

» IN

Zoé(ius t 38. »um. 15, c feq. ,. Krimer z. de pracend.

"m. $32.

i

Tiptione;

1

$. IT.

àdem exemptione gaudet beneficium Jurispatronatüs Jarispe-

i&&&&&

tronatüs

'E

mixti, quod partim laicale; partim Ecclefiafticum,

mixti.

Covarruvias pracf, qq. cap. 36. num, $1. cum Gonzalez,

Chockier, Wamefio, Nicolartz, adde Garc, 4e Zenef. part,s.

|

NE.

Cap. 1. "um, 582. , Achilles decif. 316. feu 3. de Jurepatr.,

Crefícent, 3. eod, tit,, Antonellus /oc, cit. tum. 4,, tum quia

in favorabilibus attenditur qualitas laicalis; tum quia in re

individua quis non debet amittere (uum privilegium pro-

w Seäemï

pter focietatem non privilegiati,

& quia

v eprefa

patui licoy

.

$ III.

avertantut

ocedit hoc, five Patroni laici habeant majorem ve

l Etiamfi

Rumerus

AE 2

[ Pr

Clerico-

zqualem, five minorem & inzqualem partem vo-

j dpid

cum, velut fi Juspatronatus ad unum Laicum, & àd duos ram me-

4 Anw'

Clericos ratione Ecclefiarum fpe&taret; femper L aicus pro- /?*

Il d Be-

pter mixturam Clerici non debet privari jure fuo, — Vide

aa d j

Difceptationem meam Ecclofiafl, de Aliernatrva meufium Cap. F.

$. 33

J], Durt ï

d

LP

/'";1

96

EH

G. 33. per tot, , Cardin. de Luca mSumma de ffurepatronat,

Sedet

"Uum, 47.

fyegfze

1.

Neque cum diffentientibus Gouzal,,. Covarrivia,

opmm

Card, Cavalev. ,. Antonello dicas, infervire caufam hanc pro

fetvat

inducendo Summo Pontifice ad derogandam Juripatrona-

querci

tui, fi non in totuim, faltem ex parte, ad derogandum u-

iil |

ripatronatui üit laicale: de iíta dero

gatione mulra congeflit

f e

Rigantius /oc, czt. à um, 332. & feq,

pihil f

IHl, Nam in terminis Concord

atorum Ge'rmaniæ.cefïäc

nifi qu

omnis derogatio; utl enim non ipfis Concordatis fuá autho-

l

ritate derogat Summus Pontifex, ita nec confüetudo. ha,

m

vel antiquiffimus Curiz ftylus vel ufüs derogandi in totum

t02877

Juripatronatui , quando fequitur vacatio apud Sedem,

d

przvalet fecundüm di&a i2 Difceptatione mea Ecclef. de Cou-

N

cordatorum derogaiioue expref[a *vel tacita. Cap. 1. $.2. 9. d 4.

m

Si igitur Summus Pontifex |Juripatronatui mixto non dero-

tim, 42

'

get fecundüm ftylum Curiz, nifi in cafü, quo folet dero-

iroa me

gare Juripatronatui Laicorum in totum , ac infimul requi-

Troit, (0]

ratur derogatio Concordatorum ad habendum juris cffe-

Itl s

&um; i(ta autem refpe&tu Germanorüm ex mente Ipforum

& Summorum Pontificum penitüs ceffet, palàm eft, bene-

(üngre

f'onts f

ficia Patronorum laicorum '& Ecclefiafticorum (imul, à re-

( ïVäm

fervatione Apoftolica C.

a

D

pituli 2, de prab. in . eH"c':-.exempta;

tabuiffe

ficut & Laicorum tantüm.

tonem f

"

fhadi &

Q T

Jispatro

Etï;a mfi

LIn Jurepatron'atuïEïccle(ïä&i"co cenfetur Funäator er con-

m at v

Jurispa-

ücde &

tronatüs

formare voluiffe ttylo Curiz & confuetudini in dero-

purä Ec-

gando juripatronatui in reverentiam fan&e Sedis Apofto-

Tefervati

clefiafti-

&, dum-

licze, fi contingat ibidem vacare beneficia; dein fan&ta Sedes

^

Jngan

modó eà f

W.

on temere derogare folet, fed tantüm in vacantib

us apud

Sedcm;

fa(tici Q

91

Nlrttgt

Sedem; etfi Jui-irfspätronatüsflaicalis fuerint; quia fioc nón jes ur

"TP

frequenter accidir , &c jam ab antiquo, & eríam de jure nua-

quam

unc pm

communi femper fuerunt Summi Pontificis difpofitioni- ré-

apud Se.

Datrom-

fervata, prout Pius IV, refpondet nonnullis Germanorum dem v

lum ]u.

querelis apud Raynaldum torm. 21. part. 2. ad. enumum 1563. cent.

num. A4. in vef. ad 2. (* 3. art., Patronos non habere ju-

onpefft

ftam caufam, quód indé querantur, przfertim fi cogitent,

nihil fibi autheritatis in Ecclefia(ticis rebus pofle competere;

niærcefät

1 aürho-

nifi quod hujus Sedis au&toritare ip(is indultum eft, -

l. Exindé concludo, fi Fundator etiam Ecclefiafticus

o la,

i totum

in limine füundationis mentem fuam declaraverit, &t condi-

| Stden,

tionem vacationis apud Sedem exclufivam de confenfu Or-

dinarii adjecerit, conditio valida erit, & omninó fervanda,

f d C

2504

juxta do&rinam Card, de Luca 4e £enef.. dift. 6. nun, 10.,

de "Iurépatr. dife, 93. , Pitonii Difcept. Ecclef. tom. 1. difc.23.

0f deto-

let deo-

Uum, 42, Confer. Difceptatio mea Eccle(iaftica de Z/tersa-

tiva menfium. Cap. 1. S. 41. & 42., Rota m Romana 5furispa-

x requi-

trou. coram $acraro poít Viviau, de Surepatron. lib. 4, cap. 9.

yunis eie-

atum, $6. apud Roias 4ecif. 252. num,2. & decif. 294. , Sacra

: |pforum

1. bene-

Cengregatio Concilii z Deuzez. 13. Maji 1713., cümEpi-

p

Ícopus inter czteras conditiones nollet approbare hanc ex-

?

l

ls

|

ife-

clufivam vacationis apud Sedem , & Fundator recurfum

:7

CXmptis

habuiffet ad facram Congregationem, cenfuit talem condi-

tionem fore approbandam. Nam füppofità facultate te-

ftandi etiam ad caufas profanas, Clericus ita refervando

juspatronatus cum exclufione vacationis apud Sedem decla-

fat uti velle facultate, & fic

i fe cott

uspatronatus remanet velut

laicale & Ecclefiafticum licét

:

it, tamen ut illud ita & hoc

j in dero-

refervationes Apoftolicas equé excludit, Card, de Luca 4e

j Apolto-

epatron, difc, 59. . 10.,. Rota decif. 273. part, 3. Recent,

;ndaSeles

;'j?ur

[IL Accedit, quód derogatio jurispatrogatüs Eccle-

Xibus 2pU

9. de menfibus ,' fub

NU

üq&ici cOntineamr» in Regula 9. ycl

2

&

qua

92

RAb Gu p

qua non cadunt beneficia. de Jurepatronatüs ex fundatione

corda

vel dotitione , üt decif. 304. part, 2. diverf., Puteus de-

titeit.

cif. 307. Lib. 2., Garcias de &eu

ef. part, s. cap. 1. uum. $71,

Yerific

C feq, , Card. de Luca cit, dif

[A

. 6. de benef. uum. i, . Nec

fii$, (

de catero per claufulas gencrales derogatorias ütüt prz-

diggm

gnantes derogatur fundationi, juxta Garciam parz. 7. cap. 1.

num, Yl7. (v fe

li.

4.» qui affert Authores & Decifiones

df

Rotales.

li, il

IV. Quidquid dicat Gonzalez Gioff, s. 4m.106., Ab-

lgt

bas, Francus, Azor apud Garciam, intelligenda hzc effe

de fundatione Laici, fecüs (i Clerici, cui Papa vult & po-

teít illi leviàs przjudicare; nam fundatio etiam Clerici eft

multüm favorabilis, nec ei debet cenferi derogatum, nifi

de ea fiat expreffa mentio, & explicité Summo Pontifici nar-

xata fuerint ejus forma & qualitates derogandz, Rebuffis

I.Cmïl

Jationetr

in praxi tit. tertia pars figuature, uum, 73. &* 74., Corrad.

docc E

jn praxi Denef. libr, &, cap. G. mum. 12.,. G. libr. 2. cap. 12.

tint Jo

tum, 136.,. Garcias loc, cit. num. 121.

Ampliatur etiam in

fundatione Clerici Seraphin decif. 1270. zum.

i $t

; Rigantiu;

tlf

ad Reg. 1. Caucell. S. 1. à uum. 1og, é féqq.

Mindofin

V, Nihilum porró juvat afferere, derogationes iftius-

l]

modi non eífe adeó frequentes, fed raró accidere, aut Jus-

fs vel Im

patronatus; de Sedis Apoftolicze authoritate iisdem Patronis,

five Clerici aut. Laici fuerint, competere, confequenter

MA

Tltm ext

eosdem in reverentiam fan&tz Sedis ob vacationem in Cu-

ria debere à collatione vel przfentatione abftinere : in nihi-

loc reman

fren Cadert

lum (inquam) juvat hac afferere, ubi expreffà Pundato-

ris voluntas, aut paCta fpecialia Nationis Germanicz ob-

R(Qparar

Ve dotatior

ftant. Etenim fi Summus Pontifex exprefsé deroget Juri-

patronatui quzfito ex caufis onerofis, ac vim contractüs in-

1b initio in

Vatne, et

ducentibus, vel, quod abfit, Concordatis ipfis, derogatio

Con-

lp

þæc intelligenda eft ,de privilegüs conceffis , aut ubi

corg

MÁm,

"I

23

InGitione

'cardät—; Nationis Germaniz per privilegiufn 'extenfivà ob-

üus d.

W!m. 5710

tinent, ideóque clm referri poflint ad alios cafüs, & in iis

verificari, non iacludunt perneceffe etiam' cafum fundatio-

d. N«

Itü Dfa-

nis; cui in dubio nunquam cenfetür derogatum in przju-

dicium tertii. Clement, Qvia costingit, S. Ut autem. "verf.

?"7' WP. I.

ecifiones

ANifi. : de veligioJ. domib. , Wota coram Caputaquen. feu Veroll,

ecif. 1oo. ttum.2. cum duobus feqq, part. 3. recemt., Rigantius

loc, cit, uum; 111. & 112,. Confer, Zrticulur 1

06, Ab.

46 50 L Capi-

*

| ha effe

Ularouir Cefaree , de quo fuprà dki&um..

lt & -

derici ef

$ V.

tum, nifi

ntifci nar-

fimilis 'quæ(tio eft de Jurepatronatus Regio , com- Jurispa-

tronatus ;

etente tamen ex privilegio Sedis Apoftolicz, col..

Reeii.

Rebufs

lationem ad Papam pertinere in cafü vacationis apud Sedem,

, Cocrad.

docet Franch. : cap. Licét, 2. de preb. in 6,, econtrà diflen-

z, mP. 120

t euam i

tiunt Joan. Monach., & Joan. Andr, Butrius iz 4. cap. Li-

&t, S.

z

fiu. , Geminian, zum, 13., Ancoran. verf. Quintó que-

Ngantiu

riur,, Lap. allegat, 96. num. 3. ,

Covarruvias, Rebutfus,

nes illius-

Mandofius apud Gonzalez Gioff. 24. v. 159., & alii.

]l, Juspatronatus enim Regium ex rationabilibus cau-

, üüt us

n Patronis

fis vel Imperatoribus vel-Regibus prefumitur conceffüm,

& (ic ad evitanda diffidia, quz inter Sacerdotium & Impe-

nfequenttt

rium ex tali refervatione oriri poffent , meliüs dicitur, jus

em 1 Cq-

hoc remanfiffe inta&um , & licét fit ex privilegio, non ta-

s jn nill-

; Fandito-

men cadere füb reíervatione cap. 2. de pre£end. in 6. , fed

iparari Juripatronatui laicali privatorum ex fundatione

nificz 00

d

A

dotatione, Spad, cosf. 11. sum, 1. &* feq. lió. 3., quod

u Juri-

ab initio induit prerogativam exemptionis ab omni refer-

ntaus i

vatione, etiamíi non adfit fpecialis claufula przefervativa,

- deropiti

Ill, Prout Concilium "Tridentinum 72 cap, 9. $eff. 25.

y ii

de Reform,, dum derogat omnibus Juribuspatronatus, pre-

Q

tere

3

94.

CR Güe EE

eunde

terquàm à fundatione & -dotatione falvat

Reges:: Exceptty

fiidi

Patronatibur, que ad Imperatorem. [eu Rége

7

f feu Regna poffi-

n

denter, aliórque fublimes dv fupremos. Princ

pes jura Imperü

i.

in dominitr fuis babemer perunent..

: Átaque pofterior hzc fen-

Boctdt

tentia, quam tenent Cafparus de

Perufio, /Eneas de Falco-«

lat

nibus, Parif. conf. 1 14. um 19. lib

4., Gonzal. /oc. cit., hodie

in praxi fervatur ,. tefte Riganti

o. 22 Reg, 1, Cancellar, &, 1,

U. 279:, ubi utm, 277. ex A'homaffino fusé exhibuit Gre-

gorii X. literás revocatorias Clementis IV, inhibitorialium.

q

1

Y

$. VI.

fein:

Qäando;

I,

prau

que cxi-

uändo'q ue. «Sedgs.A,pp&Q]-icai benign& concedit privi-

GbiciQ

qmuntur

.legium expreffüm .conferendi íeu eligendi in cafü

privile-

vacati

Conge

gio ex.

onis apud Sedem nedum Imperatori vel Regibus, üt

tibtt El

prefío.

Rigantius /or. cit. à num. 296. &* feqq. enumerats fed & cz-

teris privatis in limine fundationis , zum. 348

grepatio

s vel

longà

3n Cure

poft fecutas beneficiorum fundationes,

HUit, 351.

H

II. Eorundem Indultorum & con

fpe&u imm

u

1nes fünt

proce

À refer

*

vation

J 1

ie injCorpore juris claufa Epifcopatus qua-

tuor titulo fundationis. ad provifionem . Celfiffimi Archi-

100 (COT)

i Curi;

Epifcopi Salisburgenfis fpettantes , Gwrcenfir,

Chiemenfis,

Seccovienfir , & Lavautinur ;

ex Bulla Nicolai V, de anno

QU Yacg

Qollatione

1448. refultat;. nihil immutatum e(le jus Archi- Epifcopale

Ótttonir d

in di&os Epifcopatus. per Concordeta. . Ex Bulla Pauli II

*

X fe lob

anno 1466. refignationes horum E ifcoporum r

ecipit , &

ab uno Epifcopatu ad alium transfert,

Ex Bulla Clemen-

füntà (

*

à

i yusiter

tis VII. de anno 1525, etíi in Curia vaeaverint Epifcopatus,

Vertitür, |

libera collatio tamen. ad

í

$

5

E

^

*

3

*

;

rchi- Epifcopum pertinet ibi z

ita ut diciur Matibeus Cardinalir ,

Woris fra

C pro tempore exiftens Ar-

chi- Epifcopus Salsbuvgenfir eisdem

Garceuft, Seccovienfts Cbie-

^W«

Ü Epifcopl

nedi. & Lawnine Evifis pr

tempere eiiam apud Sedem

5 ab

egndcm

Ws dx u

25

eandem vacantibus de Pafloribur diclá Metropoliticà. Autbo-

. Ex&epttr

dupf

viate liberà juxta diclarum literarum continentiam d* 1enorem

providerey & de illir difpouere poffit perpetud, de 'mowo conce-

n lmmü

! lic fn.

dimur . paviter. d iudutgemus,

Confer, Engel, Metzger,

S de Fako-

PBóckmn, Gregorius Zal

lwein 1757. (f?e- SmmEæ!qäaff de

Ail ldi

:.,Hieifrarch.k a

lu 61

üouitGre.

*

Qtialium,

er obitum EleGi no)n poteft dici beneficium in Curía Eledo-

I, P

rum tare

vacare, cüm non habuerit jus in re, fed tantüm ad

*

tüm, &

rein:; beneficium enim; -quod non fuerat propriumn Elect

O, nondum

teditpriris

per ejus.obitum apud Sedem ante confirmationem non va- Contr-

matomm

cabit apud Sedem, Paflerin. Je E/ecf, cap. 33: num..3:; Sácra

d- a

teoibus, r

Gongregatio- 17. a, 1726. in Trident., ubi R. P. D, Gen-

d& o

tilotc Ele&tus Epifcopus poft propofitum negotium in Con-

gregatione Con(iftoriali anino 1725. quà Auditor facrz Rotze

. Vöfiäüngä

J

n

in Curia, deceffit ,

proceffit,

& Capitulüïll ad novam ïele&ionem

munes funt

im Refervatio C'zzpz't,ï Licit, 2. de þræ&md. in16.

JpatUS QUte

non icomprebendit beneficia; qux non funt decedentium

imi Archie

hnj

in, Curia, vel apud Sedem morientium, fed tantüm de iis,

quz vacant proprié per obitum apud Sedem poft obtentam

.V, de ango

collationem feu inftitutionem, . Rota Zecif. 6. 2, 2, de Elect,

-Epiopit

in u'vis. decif, 25. nuim. 8. poft ''ambur, de ?fur, Abbat. , &

jla Paui IT

