p-) de altervativa fcribit, quód fit contractus inter Pa-

las

pam & Ordinarium ;; & hoc, ut invitet ad refidendumin

T

propria Ecclefia: & quamvisimpar contractus, tamen eft

non meragtatia, conceditur veró Patriarchis, Archi E-

Pifcopis &c, Nec Pi'æCi[?: fubjicio, quz habet VanFfpen

l]

q.) quód ille, qui alicujus bencficii. collationem ad ex-

clüfionem Ordinarii fibi competere afferit,. debeat proba-

re tirulum , vi cujus contra jus commune collatio ipíi ex-

jti o

entum

mmo

, tni«

clüfo —'Epifcopo compctac.x' In Concordatis quidem fu

(s at

Pon-

)5 Anti'

VIIl

» Ad lib. VT. decret, de précáriis in cap. precarie [. n. 3.

md Um,

hifmata

P2 DeStylo Datariæ lib. 1. gap.*ig. 11..*3. 4-. & feg, -

hi

lisn0

4) J.5. U.X part. L. tit, XVI. cap,IV, g V.

ETA

L MTM M

l?onriffïc;iï ftabilitun cft j,.,usx. Alccrnaziavæ* , fed an cum ex-

preffaArchiepifcopi exclufione, vel cxtin&tione juris priftini»

if

tll

Non ea. elt hujus pa&ti natura,. profe&tó f1 attentas tem-

pora turbida contractüs.initi, Archiepifcopi quà Promo-

d

tores Concordatorum fingularia jura, qualia funt confir-

lil

El

narc Epifcoposfuz provinciz ,. fine contradictione, vela-

lio zquivalenti commodo non tantüm non.amiferunt, fed

do

Potiüsxexind'c meníes. A—Eoüolicasx rcporcä[l: in.aprico 9011-

I

tum. cft

UL

IV. Aliüdiftinguunt gtatiämtuham mere 't»äïliïm,, 'al'-iamf

don

effe debitam, dici tamen.. gratiam ad juris fingularitatem ;;

fs

gratia quando fübeft jufta. caufa, denegari non poteft fi-

bi

ne injuria, & injuflitia per tradita. Abbatis. r,) sratia

íip

gm'

quandoque eft debita, ut quando adeft Jufta caufa ilI-

lam faciendi. — Notaiftam gloffam,. & tene cam. menti ,.

quód ,. ubi fubeft jufta caufa, polfit fuperiorcompelliad

:äcnq

faciendam. gratiam. Lotter ?..4.) & Pompejus Urfaya. £)

bir

fic po&ulaciïancm Pralati fummus Pontifex gratiosé admit-

pu l

tit,. interim communiter docent Canoniftz ex.officio can-

itertr

dem gratiam ,. vel poftulationisadmiflionem debitam effe;,

inau

quod füfficir : poftuatus enim. à Capitulo Eccle(iz urilis.

pus£

nus, vel:

Wdis

.habims: jus habet,. ne G.nc. caufa. rcjiciatur üt indig

inhaþi*

Qtion

f n

m as VOEV o —

v,) In cáp. bone memorig ri;-I3.. & 14,.de poflul, prelat;.

il

Áilfidi

5) De Re smg;1;5..,11;,91;;.;, m a,

Ef

ïf.) Mifcell;fgari;'4ælla lit..g, n. 8. p. 39;

?

dipal

(Ye

[ 2

fTj

]j

ünhabilis , etiam fummus Pontifex ex officii debito tenc-

ll«

tur prout Ecclefiz utilitatem promovere, ficutiles ipfi Ec-

110«

.

clefiz, & djgnos habitos, licét poftulatos eum gratia admit-

tere: idem in fortioribus terminis tradunt unanimiter de

da.

Ele&o, cui Papa fimiliter gratiam facit eum confirman.

[

do, Íed debitam propter jus Electo quzfitum, — Circa

xf

Indultum Apoftolicum à S. Sede Imperatoti neo Electo

conceffum quoad primariasspréces id ipfum redditur evi.

lum

dens, gratiam in Indulto Apoftolico contentam propter

tms,

jusin confuetudine inveterata fundatum non omninó inde-

&fi-

bitam effe. In inveftituris denuó, licét debitz fintex prz-

iil

fuppotito jure quefito,. tamen dicitur Dominus: Vafallo

Áiile

eratiam facerc.

tati,

V. Iterum dicunt gratiam hanc abfoluté, & ptzecise

dliad

denegaripofle, fed tamen hoc cítra quandam injuriam de-

TE

bitépetentis non fieri ; officium enim habet Archiepisco-

dmit-

pus Indultarius tanquam provinciz fuz caput abftrahendo

uvl

iterum à placitis Concordatorum prazambulis, officium

nele,

inquam, habet uterquefaümmwus Pontifez,' & Archi

cp*-isco.

r utlis

pusEle&or bonum communepromovendi, ftandi interim

i id

actis Concordatorum ex jure naturali ,& gentium obli-

habi-

gationem polt fe inducentibus , quousque aliter conven-

tum non fuerit: Oportet -

COfAVIA -

re)

queque incommoda,

difhidia, & fcandala publica aliàs pertimefcenda, quz ex

di(lidiis Principum Ecclefia(ticorum perfzpé in maximum

C

AA

Eccleiz , Imperii, ejüsque ftatuum detrimentum , -

difþcndium non finé feditionis periculo manifefté couïïþi-«'

*

o Pa

mnr.

3116

3 (») EU

t

rant, maturiüs femper paterná folicitudine pracavere, ac

quantocyus Ecclefiz , ejüsque felici fuccetfui confulere

Ío

prout etiam tempore Concordatorum Af« haf?&nburgen-

sl

fium confuluére z, .adcöquc non poterit íummus Ponti-

(«

fex axbitrarie poü Concordata Principum Archicpifcopis

D

Germaniz füum Indultum. Apoftolicum denegare ? nec

etiam poteft alia adhuc de caufae confpectu Concordato-

f«

Ia

rumA(chaffenbur

o

genfium, quia in confideratione anterio-

U:

rum conceffionum Apoftolicarum Eugenii IV, ac Con-

CC

ceílionis Indulti ifta funt. tedhoftimentum aliq-.uod c'rga

fan&tam fedem: Concordata enim Afchaff. velut redhofti-

*

(üi

mentum pariter definerent. effe talia, ubi anteriores cone

dc|

ceffiones, inter quas enumeraturIndultum conferendi alter-

native fubje&ta, tollerentur: ceffante enim causà ceffat

CO mp&nfätio. :

h'cg

fit

VI, Quanquam igitur ex

'.placn.itudi—nc poteftatis fuz

usl

fummum Pontificem abfoluté Indultum denegare poffc,

ü

fum

'qpanquam Eundem fummanl habere poteftatem ac domi-

nium bencficiorum omnium, & quafi altum in terrís at-

-]te

bitrium à quibusdam dici velit ;; attamen dominium ift-

hóc, & plenitudo pontificiz poteftatis non eft cum aliqua

acerbitate fumenda, fi confideretur relaté ad tempora, ubi

»)

Natio germ poft Concilium Bafileenfe, cüm neutralitatem

t

fufceperat, & decreta CC. Nationi favorabilia refervatio-

nes excludentia fub Alberto Rege Íolenniter acceptaverat,

l

tan crp

Ir

[

4,) Confr, Anonymi Obfervatidnes hb& än, edite obferv, XV.

$. ]

L

11y

-& (90 $

4

tandem Afchaffenburgenfia Contordätä velut redhofti-

lett

mentum inivit: . aliás ífummum jus effet fumma injuria:

n

fobrié enim, acjufté fecundum regulas prudentiz, & Íci-

ntl-

entiz abfoluta ejus poteítas accipienda eft, maximé in

:opis

Germania poft inita Concordata principum 3p.) Etenim

n«

iþïxmet Ap—o&oli, qui quidem prcsbytcros Ecclefiis prz-

MO«

fecerunt ,. prudenter tamen , ac moderaté jure hoc fuo

eno.

ita utebantur, ut necfine fuffragio, confenfüque rotius cce-

.U

tüs facilé presbyteros conftituerint, vel altem ex ipforum

T

Confilio cosdem elegerint, üt animadvertit Kemmerichius,

yilti«

x,) & lummi Pontifices Archi .vel Epifcopis Obtrudent

COl

contra propria pacta Clericos? aliter itaque, & maghiüc&

jlet-

de fummo Pontifice fentiendum eft, .

!

ct

VII. Ponderando potiffimüm, ifta Indulta Apofto-

lica ad traditionem antiquiffimam concedi, & haberi titulo

s ur

fatisonerofo. ac in remunerationem quandam non modó

?näïc :

meritorum erga S. Sedem, vel promotionis Concordato-

lomi-

.

rum, fed & Juris ceffi, quod habebant Emmi Metropo-

rtis t«

lite confirmandi fuos qufraggn'c

os EPifcopos Ber XIL &

m t

:

3

aliqua

1, ubi

-

) Ubi o.t";ïinari.äladefqt prefentiffimum þericulum impingendi ,conhl'a jus

jarem

nature, & gentium , contrafanctimoniam pactorum, liberr'máque anfa

P

tribuitur Przoteflantibus, finon carpendi; & ad invidiam trabendi fummi

tiato«

Pontificis poteftatem Confr, Exercitatio Hiftorica deartibus Epifc. Rom,

vefats

in Stabilienda Monarchia Lipfie edit. Prefide M. Jean, Dan. Kiesling

I713. & 1745,. eo fine Catholici infirmi, ac pufilli in fide irritabuntur,

Jndem

irritati débitum, ac rationabileoliàs obfequium, aut . plané ceu debitum

denegabunt., aut faltem nonita prompte, & palam,pyæüabunt,

X. L. c. tit, VI, p. 187.

N

*

1198

$0059

PCJ

& plura fzcula ).) nec non aliorum jurium inde depen-

PO

dentium valdé infignium ratione devolutionis , teíiena-

D

tionis, rcíervationis per promotionem ex tunc pontifi-

ciam * his omnibus au getur fumma quotannis Romam

transportanda cum amilTone juris proprii Metropolitici ,

five intelligas Curiz Romanz folvendas Annatas z.) five

fc,c.undas. proviftones: verüm miffis his lubeat modó paucis

| perpen-

9.) lefte Thoma'iïin., ad Notasfibi fä&as ab Anonymo not, 9. Van Efpen,

Gibert,' Confr, Magnum Chronicon Belgicum ex Bibliotheca Joannis pifto-

Tii apud Struv. p. 321. anno 1321. defuncto Friderico Pontifice Tra-

. jectenfi Capitulum in Electionebipartitó divifum eft. — Major enim pars

Capitulorum, àt ibidem refertur, Jacobum deAntisherna Decanum Ec.

clefie'Teajectenfis elegit: minor pars Jacobum Zuden femEpifcopum

Zudenfis autem Epifcopus attendens, quàd ipfe cunctis pené prelatis exo-

£j

fus effet, & quód adverfüs jacobum de Antishoern aliquo jure prevalere

non poffet, Electioni feu poflulationicedens defiderio fuo cacuit, & fa-

'cobus de Antishern per confirmationem Henrici Colonienfis Archi-E

(

1

b'

pifcopi Epifcopus 44, Trï::jeae?.ü,tx.nï effectus eft,

qu

i

'»-) 'Stryckius de negotiis Capitulatione Cef, annullatis cap. II. S. XTIIT, re-

T

fert, quód teftentur graves, idoneíque, ac fide digni Hiftorici — — $ag

bey eine&. menfben. $eben. fiebenmabl. 25000. Glufben affeín aus bem

n

r ftift SDtagnts nad) Stom toáre geliffert morben adde Goldaft, Thule-

at

dar

mar. de Octovirat. Cap. 23. $. 1., Gulich ad Cap, Jofeph. p. 6c, Anna-

tas À Tabe Simonis expurgatas effe lubens concedo, üt ex Petro de Marca

fed

de Concord, facerdotii & Imp. lib, VI. Cap. XH. art. VT. author libri —

eur

Virtfel. eines proteftántifcben Cdxiftftellera uiber bas SSud) bes jnftinus

lan

F'évronius 1771. ober Gefprád) gwifd)en bem juftinne Febronius, unb

t

Jmc

bem Setn SDabret Catedilten ber . 9Deterefird) u feipyig p. 30.

& 31, lit, z. fed hic de onere illas preftandi, in quantum Concordata

p

aninüs favorabilia redduut, mentionem facere neceffaríüm fuit, in Po-

fter

revit per

Ay

1onja Sigisinundus Rex cum (y)pt*i.matu:m-Conf»üe 1543, dec

.Oratorgs

L

[

Yl9

perpendere ,. quïæ jura amiferint Metropolita ,. ut hedïc-

)

poft. Concord

É

ata comgdcm— minima pars modo fupcr(ig,-,

E

gna.

Yif

d

-

Mu

x

AR

j

VIIL

tid,

[v

T

Oratores à' Pontifice 'flagitare, ut Annate re-man*ea'n.t*; pro defénflone

Reipublice in Regno ,. quódfi easdem impetrare noti poffint,. jaav extunc-

pen.

eas riec daturi ,. nec efferri permiffuri: fint,

De Hungaria vide Febroni-

um Cap.. F[1. $. F. de Suribus Epifc, p.. 572. credit bic Thomaflin,.

F

p.. HT. lib. IH. cap.. LEX. n, XIL. Carolum V.. & Imperii proceres. mili-

tari (iducid peroráffe (üt'cap; L,. g. WT, füpra) & Annatas à dicimis:accue

spil-

ce Tr

ratiüs: fejungendas: effe :- aft (tante.hác diftinctione Annatas etiam:ütfruce

n qs

tus primi anni'in fubfidium Turcicum olim Romam ad: caffam: Chriftiae-

m E.

nitatis miffas fuiffe notat: cit.. Anonymus-obferv.. XIX;:

n

fis tX0

4.)) Ita quondam Épifcoporum comrroviricialium: Eléctiories: confirmabant:

avalete

Arclii Epifcopi,. Illos: confecrabant vel.per fe, vel: per alios : fe delegatos;.

aft hodie confirmanturà fummo Pontifice, & adhuc folvunt' Annatas, &

,&]i

rchi-b

quod obftupui, pretenduntür fecundi,.cafu',. quo: promoventur: ex: capite:

ütilitatis vel neceffitatis. üt üt diviná vocatione:ad novum: Epifcopatum ,.

quatenüs promotio fit: cum retentiene prioris Epifcopatüs,. itidem bene-

CL g

ficia Eorundem tempore: promotionis babita vacant, & refervantur fum-

mo: Pontifici: 2.) habuerunt Archi Epifcopi- poteftatem decidendi:caufas:

—

us u

inter ipfos: Epifcopos: comprovinciáles,. iten *caufas: fubditorum: etiam:

citrà vianr appellationis, 3;» convocandi Synodos particulares,. 4.

, Thtt-

$,) tempore'

, Ànnt.

dandi literas formatas: Epifcopis: peregré proficifcentibus.

le Maret

fedis vacantis nesotia' Ecclefie dirigendi, Electionem novi Epifcopi pro«-

eurandi, canones velleges promulgandi', & quz funt fimilia vid. Bings-

dbri—

liam, Wolffrangum Schiittlib. II t, XVIlE, $. XIE. & Kemmericliiua:

jnfrité

tit, VIIL art, L.n; IL,. & art.IV..n; p52. & feq: aliósque ampliffima:

jus, t

jüra Metropolitarum recenfentes, quae tamern:juraà per exemptiories , &

4» 9.

privilegia'æquäï, ac per" refervatiores: Concordatorum. multüm: reftricta:

ncordati

füerant id non modtcum praejudiciuni- Emi

, Pe.

ge-n't. Ele&c.xmm * GArchi-

rent pet

Xpifcoporum Gerinaniz..

(ratorté

126

VIII. an igitur ad juris communis , fed tantüm ad

114

Extravagantium fingularitatem Indulta emanaat céu era-

tiol

tiz, cüm de jute communi Archi Epifcopus talis funda-

C0j

tam habeatintentionem, . Concordata itidem ex allàtis jam

fiof

$

non prodiérint per viam moderativam juris veteris ,. ac

Cua

ant

communis, fed refervationum .* poftolicarum per Extra-

vagantes introductarum, illo prfertim tempore luctuofis- *

tip

fimo Concilii Baüleenfis, quod magnoperé impugnavit

65 (

iftiusmodi refervationes papales ?. alioquin. Concordata ex

Ger

Ápo

eo folàm, quàd Archi-Epifcopis Electoribus Imperii fpe-

cificé nihil relictum effet, .ad intentum | fedis Apoftolice

T

prout nunc tamen fant, vel non fuiffent erecta, vel ad

tent)

mentem proteftantium , üt -glori.amur ,. ellent penitus la-

Cont

fiva, ac everfiva anterioris juris Archi-Epifcopalis , quod

Conu

abíi. Manet proinde verum , quod diximus, potiori

bui

fundamento innovatum, "q'uäm fublatum effe jus Archi-

jis d

hpif'c-opis' proprium, manet jus hoc nativum,. & ab auti-

il

qui(fimis temporibus hzreditarium in Concordatis princi-

vefd

pum recenter firmatum tam leviter (ine fpeciali mentione

fs m

non effe ablatum, Íed in menfibus Apoftolicis, & alter-

nativa confervatum , diftin&tiüs adhuc per Indulta Apos-

tolica in alternativa illzfum, & integrum remanfifle,

&o) Ita

IX. Equidem incredibile penitüs foret cuivis fanz

füim

mentis, & fcienti tempora contra&tüs five Concordato-

4) ln

Dotà

ram , promotores illorum Concordatorum A rchi-Fpifco-

in r

pos nempe taliter pacifcendo fibi tam cecé, & finé omni

min

V a

contradi&iopc, .quà fola torum negotium infectum

n

. manfiffet,

LT

X23

PERETY

tad

u

manfiffet ., prajudicáffe : profectó legem, aut conven-

Ü

h

onftrationcs, ami-

nd.

tionem præccdcre'viäcmus querclas, rcm

cos congreflus, collequia, tractatus, &alia; qux omnia

m

nomine acorum, & documentorum veniunr, & fubfc-

; «

cutz legis, aut pa&i fons funt, & fundamenta 7.) proin

Xtta-

anté omnia nifi certificati deIndulti conceílione in tracta-

loüs. (

uniter **G!bi pa Cifcen-

Doyt

tu przvio Concordatorum, ütcomnr

tes confulere folent, nifi inquam, Axchiepifcopi Electores

W.

Germaniz fibi meliüs confuluiffe vidiffent in menfibus

.

ii(þe.

lata tam inüg—

Apoftolicis , jura Metropolitica faperiüs al

Qlice

nia, & ab omnibus retró temporibus iadubié illis compe-

dal

tentia , przcipanter adeó nequidcm usque ad futurum

s.

Concilium ceffa non fuiffent /.) neque tam altam illo

quod

contradtüs perpetui tempore de jaribus. Archiepifcopahi-

oynori

bus in Concordatis, vel poft hac fuiffet (ilentium , mi-

irci-

nüs denique exfpectatus obveniffet Concordatorum finis,

Y

nifi Indultum iftiusmodi in articulis privatis, & authoritate,

YitiCi«

velfide Apoftolicà a(lecuratum fuiffet, quanquam excau-

itone

icolai V, non fit

fis policici-s in Bulla Conco

rda-to.:rum N

altt-

Q.

'-eXPrc(Tä

PA

APos-

b) --ïta þoü Barthelium notat P Wol&'gangus Schmitt Ord, fratrüm mino-

; (inr

^rum S. Francifci in Inftitutionibus juris Ecclci Univ. lib, I, p. 222.

£,) Anonymusin Obfervationibus Hiftorico- juridicis p. 11. obfetv. VI

dto«

ab Electoribus, & reliquis ftatibus Imperii

notat mox anno 1455. & $7.

pi[co-

in fpecie Ecclefiafticis, fed & u

Iteriüs anno 1563. abipfo Imperatore no-

mine Nationis fuiffe reclamatam authoritatem

Confirmandi Epiícopos;

| omni

id faltem manere indubium , quód in cafu,

übi Confirmatio lomana

etum

emanet, à Concilio provinciali poffit continuari, & fic Electio é jure re-

Yl

voluto confirmari: ita quidem iï;e.

I22

nu

exp—refï"a illius mentiofa&ta: hzc enim à folo fummo Pon-

alt

tifice fuper pa&tum concepta, vel formata füit, & ficnon

omnia in pacdtum deducta illi literaliter inferere ex motivis

I

prudcntiälibus confultum vifum fuit ; quidenim. denotat

cor

Concordatorum claufula? z aliis autem , que per fe-

qua

licis recordationis Eugenium Papam IF. etiam pree-

decellorezm noftrum pro didla Natione usque ad tem-

curt

Ift

pus futuri generalis Concilii permila, conecffa, in-

L

dulta, & decreta, ac per Nos confirmata fuerunt , in

quantum illa Concordie prefenti mon obviant , ifta

^j

N

vice nibiloolumus el[e immutatum.Conferatur Eugenii

IV. conceffio ,. ut decreta Concilii Bafileenfis ab Alberto

]o

Rege acceptata: porro in Germania obfíerventur. nopas

Quic

[rá

Febr. 1447., inde fignum habesnon zquivocum Concor-

lüt

data Aichafïcnburgedfïa intuitu eorum, quaz per Eu

o

nium IV. conceffa, quó etiam referasIndultum quaft. efle

n

redboftimentum quoddam; rurfüs repeto, vel revoco in

memoriam Breve Eugenii IV. ad Fridericum. Romano-

rum Regem Theodoricum Archicepifcopum Moguntinum

C pro-'

& Fridericum Ma;chioncm Mlagïcfcb—urg.- d.) Exho

num

trÁ

(ta

d.j i gunc &äerö ;

quia perfuafusn ttobit eff bác vid haximä provi-

[rye

deri poffe. Ecclefie cafibus emergemtibus , 99 Reges, $9. Principes

Pf

prefatos facilé ad boc confenfum prebituros ,. fi pev vos fuevint op-

portund inflantià vequifiti, INos etfi absque convocatioue novi Concie.

lii aliá vid rebus Eecleftee melitis oonfuli. poffe. avbitvemur , cupientes

pamen vobis, 9. Nattoui vefira ,. quam fingulari femper effe&ione

Z pofielica fedes profecuta

)

&eves

?ä , quautum cum Deo pq[ümu; , Conpla--

t)

123

æe (o)&:

0f

num eft colligere i jura'Metropolit-ica [iné æqu'ïvälem—i, vel

Don

alternativa menfium Apoüolicorum non fuiffe diminuta.

j

NI

X. In confideratione ulteriori, quàm mafculé aliàs

Ott

femper jura fua. Metropolitica defenderint Archiepifcopi

'j

contra quoscunque; agnoverunt etiam fummi P

ontifices,

!f

quàm fortiter pro juribus S. Sedis, ac libertate Ecclefiaftica

'tl-

zEcclefiz, acprivati commodi ftete-

cum difpcndio propri

I

rint ac pugnaverint:

inde Adrianus VI ininftrudtione pro

Á

Legato füo Francifco Cheregano, qua extatapud Goldaft.

Ui

e.) ibi? dices proinde nobis. certiffimam fententiam efle ??

eni

etiamfi ipfi nonrequirerent::. illis ( derogationibus) noftri

DQrtO

Pontificatüs tempore penitüs abftinere ; ?. partim ut uni-

10nas

cuique jus faum fervemus; : partim quia aquitas, & hu-

MOF

manitas expofcir, ut inclytam Nationem noltram nonío-

Eutee

|üm non offendamus, ícd ,ctiam. peculiares ei favorcs

L lt

impcndamus.

je

CQ It

iiv

Iu

I. Impcratör R omanus quid fubortàlite, & fciffurà i

C PïO

atur recure

ter Antiftites ceu fupremus Ecclefiz Advocatus agere pos-

fus ad fum-

Dum

mum Impe-

fit. ac vi officii fui debear, ut pax, & unitasin Ecclefia con-

retorem &«

) rv«

Íervetur vid. apud Gibert. c.) Reíponfa Uni verfitatis

vt

a—ufa fpircnü Decanatü sCathed.

Parifienfis,& Ifafvanicnüs inc

vitt oj»

Q 2

qua

14775

ii

n

€.) in ïïaiiog. Conftit, Imp, p, 66. & 69.

,Ol«

€) Tom, z. Tit VIt cap. IV. fe&, VIL

PI24

WP

qua& ctianx extant apud L. B. de Cramer d.j & ditfere. de

Écclefia Romaná, fedéque cumprimis Pontificià. morte-

Ut

Aug. Rom. Imp. Caroli VI. fümmo: Advocato: orbata e.)

)US

fT

ubi agitur de jure admonendi S;Pontiüjcemf de centinendo

Íc: intra: officit terminos;.

Ü

Iu

[i

IL Eqpi&m: à tcempore , quo I'mpm-atorcs; Ecclefiz:

tfai

Chriftiana: accetlerunt,, nihilacerevit eo: ipfo: Imperanti-

bus, necimperium novum: im Ecclefia fübortum fuit;ac-

BT&

€oi

celficenim; Imperans. ad: Ecclefiam nom qu3 calis, fed quà

Chriftianus;, & fic hoc refpe&tu: membrum Ecclefiz: eft,,

Q(Q

& quatenus mcmbrum: illius, plus juris non:haber, quàm

f H

czteri: fideles: q:&oadi illa;, qua: Ecclcfrz proptia füm? "

Msl

retinet Ecclefia fuum antiquum ftatum; ac pro. regula po-

äïæ

nendum,eft,, quód ca Regiminis facri,, poteftatísque Ec-

clefrafticac authoritas fit, ut ipfo rationis lumine: nec di-.

ii

recté poffit à poreftatepolitica pendere, üt viciffim nec pro-

p/m

fana pendent ab illa, nemo eninrit exercitiojuris fui pere

fcQtiabaltero nec dire&e; necindirecté impediri, autturba-.

Ri

,

ri debet,, cüm utramque harum poteftatum infuo ordine

It

& linca fummam.:. effe confirmet revelatio;, perpetua Ec-

clefiz: traditio, Ss. Patrum: confenfüs, ScR

p

«gum populo-

rümque: qfüs,, Sc/oEfe'rfvantiæ f))

IIE

d) SfiSenffunter 45;. f a. 2tbfanblimg;.

h

&;)' Prefide.Clar; D. |J. , Jacobo: Helferichio Tubingz: 1 74 T--edit, 6, 25:.

f Couft cines: gefyetimen: Satfe: unpantfjepfdoe Gieband'n tiber bas aufe

gV

. xiditige, unt gmin'galgggge; bebend'em oor: ber rag; — ob unu*wieþcf»a

:25

tde

DI Attamen, cüm Legishtor humamus fummus fit

loe

uterque in (ua linea ,

Imperanti. quà talt competit exequi

ü E.þ'

jus divinum,. paturale, & Canonicumerga omnes Cives im

endo

ambitu: Reipublicae contentos tum Ecclefiafticos, tumm

Laicos nemine dempto ? fecundo quemadmodunr Eccle-

d

fiaftici jus habent regendi fpiritualiter Principes, ac. Magis--

Anti»

tratus politicos ,.

cósque veluti: cxteros: fideles imbuendi:

'i[;ac..

olitici. viciffim ad:

pracceptis Evangelii, ita & Principes p

) qui

confervandam pacem,, & quietenr irm

.

-

republica jure fao

t d

uti poffunt,, jus infpect

ionis generalis quà: defenfores. &&

um

flant commonerce Eccle-

S

prote&tores habent £-) etiam po

; Id

fiafticos, & urgere-adi juris naturalis;.

& divini obfervatio-

, N-

nem, eatenus enim Principun fzecularium poteftati Deus

füam Ecclefiam concredidit,. ut agnofcant Princi pes fazcu-

itEc-

tc di-

li Deo: debere fe rationemy red-öïcre—ïpmt)ecn-ECGïl'äGam-,quanm

à Deo tuendam füfcipiunr,, & fivc augeatur pax, & difci--

EC PïO'-

cxiget ab iis:

u'ï.pct-

plina per fideles Principes ,. (five folvatur ,.

tradi-

Wbde

zationem ille,. qui corumx poteftati füanv Ecclefiany

dine

Conftantinunr. Imperatorenm

dit.. h.)a Nec fané alia: cura:

u2 Ec

mxa*gïsv- urgebat,. qp:ï'm*- ifta,, ut daffcnuw&ncs« i['öi'ustdïfz aur

opulb:-

praverteret, aut fanarct..

IV.

Qs

II

— fó iefen:(otooff fitoffenem: Goexifta.

a[ä'i'ri'f)'ef onberi Eeti&iten* vote

?

?

E berfelben Cymmumítát,.

fommenbar &lagerr gegen bie Geift(icbfeit

etit fanbsoerr im Ocroiffar (diulbia. eic

fáub: eiirgw flagen?. anf:

verfangen cínes* grofam 50

$

5

f$ mfaü?cmï

einen alter: fod)verbientem

m

€taatsSDtinifter: 1770

*

tb al

bet: Sotoe-

£ Beguignes: affggmcine

gels:

wwicm?

Q*efdjid)':e:b"e:fäunmn;, unto rf

126

&9 (o) M

IV. Ex hifce nunc in aprico ef)t, ; qualitcr fummus

ao

jm |

Imperator ex auguíto illo Advocati muncre (quód non

folüm in univerfam geric Ecclefiam , fed & potiflimüm in

f

Germaniam) jura Ecclefiz. pa&tis publicis adquifita farta

p

te&ta confervare obligatus fit loquente ipsà Capitulatione

gium

uf

Cafarei i.) inde etiam ut par eft fe illorum defenforem

Bul

multoties in Capitul

atione dicta, aliisquc actis publicis pro;

fitetur. & )

brii

V. Jam veró protc&iön-em fuam praftare poteft vel

initd.

interponendo fuam authoritatem apud fümmum Pontifi-

g)

cem (quia de Concordatis loquimur) ne quid in Curia

Romana, & tribunalibus fuis permittat, quod Concorda-

tiscontrarium fit, & przjudiciofum: veledocendo cundem

S. Pontificem per Legatos fuos, acetiam per protectorem

Germaniz, quid reverà hinc inde ab. iftis centatum Curia-

liftis , ubi nunquam non fummus Pontifex meliüs edoctus

Vmalo remedium adhibuit, /) vel denique impediendo

N

mi

'€XCH

2, :

? Preí

aofe iïbctfeset QO J. Carl fDäl.mert prof, itt Giteifetoafo in tom, iV.,

& ultimo 1771. edit. p. 249. ad annum Chrifli r36r. refert ibi —

, Ui

Mahammed nafjm ben Sítuf at — Manfur Abulnaali nafereddin d, I.

5 Mil

, d

bet. Ciegreidhe, bee Cfobeate, umb ber

SBertfeibiget ber äe!igion. :

^, Ular

d

Art, I4, $. 1. Capit, Czfar,

I) Confr, Senckenbergius method jurisprud. addit, IV, de libertate Eccle-

. Ufür

fie germ, $. 5.. fnomyrmi obferv, Hiftorico. Jurid, in Concordata de anne

fut

90 Pül!g

1771, obferv, XI, — etiamfi omne Concordatum deficeret, tamen àgra-

N

vamine per ipfum Pontificem patet recurfus ceu ex. ipfo jure juftinianeo

IO, Pïo

& Capitularibus elucefcit. Vide literas ColTegii Electorialis ad Augufliffi-

üt

l, $u

mum I9, Martii 1764. quz extant apud Anonymum Concordata Na*.

h $l

germ, integra variis

preffa.

.additamen'gis il;uürata in 8. p. 342, hoc anno reim-

Kji(o) .

127

a

Qfnus

decreti, aut prqviüonisApo&'olicæ

sexccutionem fem&miæ,

ps

jam factz , neexccutione pera&tà majus adhuc

Ecclefiis

ümin

Germaniz inferatur prejudicium, — De recurfuad fu

Lf

Imperii tribunalia, ad Comitia, ad Serenifsimum

Atlone

cium Ele&torum Imperii: vid ditlert. Heidelbergenfem 1.)

Áotem

Sufficit bic-dixifle ,. quo fenfü Concordata dicantur in

j pro-

Bulla Apoftolicá tam Ecclefiz, qüäm Nationi germ. falu-

bria, & quód generofe potiüs ab ifta, quàm ignominiose

z

d v

inita.

ontif.

91.) -6.v April 1.770. edi&; fub prefidio P, Ar.ïtonii Sch&tidf $. J. intitula-

Curia

tam — de- Imper*atorg "Concordatomm -prote&tore,-

Corda-

-

indem

lotem

THESES

Curi-

doctus

EX OMNI JURE

liendo

rationis pro-

1, jus nature eft voluntas authoris nature homini per lumen

5

a

mulgata,

2, us nature à jure genti

um— diftinctum non datur,

om, IY,

3. Praefcriptio non eft juris naturz,

4. Uti & teflamenta, vel fucceffio ab inte

flato jure naturz incognita funt..

tibi—

5. Bellum jure naturz,

& divino etiam Chriftianis illici

tum non eft.

d'm dc It

6. Foedera cum infidelibus per.

fe, & ex fuanatura non funt illicita.

I0ft.

)

, Ufure moderataz funt licitz.

fed acceptatione qgutarum- committi-

le Eect.

$. Ufuraria pravitas nonk fol:o pacto,

tut,

$

r de anne

9, Poligamia de jure naturz non eft prohibita,

n àgre

Io, Promulgatio legis Ecclefiaftice duntaxat Rom

? fa&ak. non eft fufficiens ,

flintaneo

ut per eandem omnes ubique fideles oblig

entur,

erati àt judex Concordatorum.

luguüiü-

YI. Summus Pontifex nequaquam poteft confid

a Nets

nullo derogare poteft,

300 reifte

12. S. Pontifgx ob piénitudinem poteítatis eisdem in

12.

1228

w3 (»5 E&

"

33. Germani autem ipoffunt præfcrlberc.

14.

Beneficia, que promoti ad Epifcopatum difpenfatione pontificiá retmn&-

-

J

re, poft mortem non funt refervata S, Pontifici,

35.

primariarum ;precum non innititur przcifé Indulto Apoüohco

16.

[us in facra: Principi feculari affertum inventum novum eft.

1T.

Itio in partes àn caufis retigionem vel directé, velindirecté concernentlbus

locum ^habet,

18

Pax Rel. & W. ex capite vis vel metus, aut ufurpate alienz :»poteftatis in-

valida .dici nequit.

I9.

Annus normalis non eft regula juris reformandi,

20.

Principi Catholico competit jus circa facra fuorum fubdltorum Auguüanæ

Coufeffionis.

M

2I.

Ex Senatüs Confulto Macedoniano filiusfamilias àn. confcxentxa fecurus

eft ob non redditam pecuniam,

aþf//

22,

Poffeffor bonz fidei fingularis ftuctus confumptos, ctfl locupletlor fac.

QD

tus, non tenetur refhmere.

''eftamentum fine debitis foienmtatlbus muNum e&

cum usdem verà

23,

validum eft pro utroque foro.

í

24.

Juramentum contractui nul"lo & invalido adjectum «eundem ;non /firmat .

intrinfecé,

25.

Actio fpolii non datur. confra tertinm 5b, £. poH'ef*'orem.

26.

Prafcriptio immemorialis corruit detecto titulo vitiofo,

a

Raptus adett

, quamvis intentione matrimonii contrahendi fiat,

28

Feudum :mthuum non poteft ahena.rl agnato remotiori in prejudicium

|

proxmuorxs.

D0C

29.

SuccelTor fingularis ex inveftitura eventuali ab am-eceffore datá nen tene-

tar, nifi vatio Qpeclahs adfit,

NNTI

Sede vacante quiefcit obligatto renovandz invefliturg,

06|

30

31.

Sponfalia fecunda non funt fimpliciter nulla

P

3.

Ma:rimonium confummaturi fidelium eft jure divino indiffolubile,

/

^

n$

t

4f

020

VA

eu o

—-

:x

77

0 fjg

SS

j

SS

08 v

— ià

A

O.

*», v*,

x

ZA

:

y

9)

-

"

RS-PBD,

—

N

e

0a

)

QD

Qiain (

O

"i

Ua

^

i

(

(N

/l N

h T

ASS

3

o

FA MEO. OEU ECC

—

b

d E

r2

at

p

Cs

*

2

us

—

2

ia

2;

E

x

m

915

AL

AC

d

4

ts

*

E

3

4»3

5

*

72

À

M

*

P^

a

as

2

-

*

»

Es

3

A

E

7

d.

d

:

"

v

i

a

us

F

CM

*

P

2250

2

o

*

$

Vi

j

D

d

*

z

e

5

3

D

J

Vi

m

A

AE

Cs

du

E

E

E

,

o

2

du

k

m

d

—MÜ 2 ( -

u MM E H

——

o

a o

a

24

n

z5

zx

—

-

Em

A

s

DO

i eces

d

zee

TM

a

m

m

as

epios

E

ERE AL

P

r

d

MUU

* j

se

Nernet

x

s3

E*

E

-

m

NI

EL

REHIQE n lU

z

i

E.

b

2

$

U

—

-

V

U

T

DISSERTATIOL

S

n

]URIS PUBLICI ECCLESIASTICI

R

19

18

m

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

IZ

CONCORDATA

O Baancee Q

16

E-

GERMANIAE

Focus

N

15

[

N

-

NATURA ET lNDOLE

H..LORUM

UT $UNT PACTA,

|

M

SIVE

L

E

AD TEXTUM BULLAE NICOLAI V

|

EAQUE RATIONABILIA, €? SALUBRIA 6c.

J

9

QUATENUS HAEC SINT L/EGITIME INTERPRETANDA.

AUTHORE .

|

OAN GEORG. SCHLOER -

Bem

-

H

8

3. U. D. Dotlor. Tbcol. Candid, Eminentilf. ac Celfiff. Atrchbz- Epifcopss

Prisc. Elkel. Mog. Confiliario Ecclef. ejusdemque i ala Umiverfitate

|

G

76

Mog. Sacroram Canomum Profe[fore publ. & ovditt Collegiatarum ad

c-'

"WA

F

6

$. Crucem extva imuros Mog. €$ ad S. 9*oan. Bapt. 4meneburgi Canon.

Capit. i Hofpitali Elett. aulico- militari ad $. J'oan, Bapt.

E

5

Pt Pärawo.

g*k

D

4

—— ^.

Illllllllll IUI "

E E d

5f

C

3

MOGUNTJAE AaNNo MDCCLXXL

2

B

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

A

1