ly d

» bujusmody comimod? iuereff y

"u

die ad eligeudum giæj.xm

æeoæ ee

37

IX.

fatnmum dici poteft non effe a(::ceptafa'* * nifr Hmnä[ majo-

ri, ac ampliori cum extenfione, &,)

IN

fua Ccl;fïmdb*y circa:

- NIIE. Quamvis. Reverendiffima

It

hunc articulum Capitulationis noluerit prajudicare Capi-

n

tulo: contra literas. A poftolicas à Nicolao V. S, Pontifice

if

pratenfé obtentas, & hactenus in Originali (üt. ibidem:

l.

affericur) alfervatas, id tamen fcribens pro parte. Reve-

rendiffima Celfitudinisfuz przfato: Capitulo: pro- notitia

R

dedit , qpödi Paulus S. P, V. 472210 xéx9,12. Magi povtifi-

ii

- catüs anmo 13. D. Jeannis Godetridi Epifcopi: Herbipo-

té

- lenfis. Antece(fori: fuo: facultatem: tribuerit denominandi

nuc

»erfonas: fibi bené vifas, àfe in prepofitos Ecclefiarum:

Q

Colleeiatarum S,

o

Toannis Baptiftz, & S.

Ioanmïgsrg Vmgdk

"

ftx pæf*iex conftituendes. /.y

N

.

j

IX. Poft

remo excipiuntu

r, qui tempore Conc*oïfdï. jura:

segia poflidebant , üt crac Rex Bohemiz, qui tunc crat

Ladislaus pofthumus adhuc füb: sutela. exiftens, nec ad

x

m

Comitia admittebatur, 24,) -

Jeni

piftoe

f ibi

i lt

E) Quis avt, 58 Copitulationir cf. i impreffo Coffmi Principis 3.

d

Godefredi hzc formalia: continentur : zuZum alium: i prepofituvis

ul

eonfirmabimus, vifi ex "Canouicis eleum: quxta: venovem Bulle fum-

:flmli,;

mi Poutificis Nicolai F. fel.vevord. — $i veró alius uom. prabendu-

zus Canonicus: Ecclefie noftre veller intrudi , eum: nom confirmali-

vdatd

Fr

mur, [ed Ecclefie noffre juy autiquiffanum pro viribus tuebimur..

um

KE) Summ

avio 11 6 T,. ibidem —— prapofituram Collegiatee Eccleftee $-

"Loaumis

Bapt. €? Evangelifle Hevbipolenfiyvacautem üt fratevmitas

d

£ua: defidevat , co

ufevemus gev[oue' d te ttominate , quemadmodum

u

Mi

- dr, qui negotil cuyamgerit y ad te Jeviber,

Bohemiae

mi) His P. Wiefner recenfet Archiduces Auftrie. Étiam

Epiícopa-

i2

38

$$ (00) *

CAPUT II

üt

fpc

funt, Summus Pont

Inde quia patta

ifex .ZZän poteft

u

Jisdein d:wgq/f:e.

bx

&i

$.

I,

qU.C

an [ummus

Ponufex 1is-

L Summum Pontificem Concordatis» cum Natione

pm

dem deroa-

re potfit ?

germ. initis, dero

i

OaIe :

poïïc contendunt

fententia Cu-

-*;P:-rætcr,' Authores

fn

rialiftarum.

Pontificios Branden, . ;7.)

IL. S. Pontifex, ajunt, fümmus Chrifti Vicarius, &

(hr

jure divino habet difpenfationem, . ac pleniffimam admi-

É«

niftraionem omnium bonorum ad quascunque Ecclefias

f

pertinentium, coníequenter ex plenitudine poteflatis poteft

vel in totum, vel pro parte Concordata rollere.

b

HL Concordata ceu Indulta ordinaria in favorem

&l

Germanorum admiffa continent meram gratiam, non tam

gcmi

vim pa&i, quàm privilegii, & ficuti privilegium revoca-

Ia

ri poteft, itain libera S. Pontificis remancet facultate , an

iisdem ftare, vel ab eis recedere velit. J

C

IV. Licét coram Puteo dec 47. dicantar habere vim

prï',w.!

contractüs , in.tc'lligsendum þhocïäx parte Gerr:an

orum ,

qui

| quöd

Epifcopatus ndh funt electivi tefle

é

a p

tranfatt, mibi fol. 122. 09 122,

J&o Pragenfi Am'ände' m üiæri. de

4.) Super Concord. quaft. VIIT ,

- Chockier g'l.öfwï'. IT, in reg. 8. Cancell, n,

22. Wames: conf, 2 5 j & feq. quod fuis potiffimüm ex rationibus tueri

conantur,

) Vi

b Reþfi?f, Suarez, Layman Theol, mor. lib. 4 t9. 9. 3.

i

39

æ (o) S€

quód videlicet illi nom folàm ex jure divino fint Aobl?ig.atiä

üt Chriftiani ad parendunr Róm.. Pontifici , fed: etiam: ex

fpeciali Concordia qua(i in vim: contraca: pacificationis

Tex9

inita , ut in omnt judicio Germani fedi Ápoftolice re-

belles minüs forent excufabiles; (r obedientize füavi jugo

excuffo, ctiam pacta firmata violare prefumant , adcó-

que C oncordata dicunt faltem ncgotium«-qxr pacto, &

C

Priiv llcglO moixtunm.

(

R

4

$

(C3

V. Id quod

,

COn:

firmatur etíanr ex co ,'f Qu S, Ponti-

fex fuam fummam, & abfolutanr poteftatem , quam à

n

Chriftoaccepit, de rebusEcclefiz, officiis, & bencficiis

fmi

Ecclefafticis. difponendi à f& abdicare non pofhit , qu—iü

us

femper penes fe majorem adhuc retineat.

i

VT. Succeffores fuccedunt jure fingulari nom univer-

fali, nempe jure Electionis , novo titulo, novo jure;,

t

& (ic Nicolaus V. nom potuiz füis füccefforibus taliter le-

um

gemimponere, quam IPG de omnimoda n*c*cc(lïmþ:tcnci

0d

rentur fervare..

VII. De facto jani S. Pontifex

E

qd*crogävi't"ï mu-ftdtibs:

Concotdatis exprefsé iconcedendo movis Imperatoribus

o

primus precer, quz tenent tum in menfibus pap"-alïiläu*'s'f,,

om,

uàm Ordinariorum ad inflantianr ip(ius Friderici IIT. c.)

aluöd

VIII, Neque hoc femel tantüm fecit, autim una

aXi:f'

caufa primariarum precum , fcd jam dudum, as

hd

ina.

ICCH. f

J5 tueri

4 €.) Vïdäähtur- Indufta

pontifïc;iä.fniperät'oriöus: conceffa apufïi Á rer. priü

puecum: du flppe'ndice" docum. F 1. fol, d

Ae

W3 co») EO

ma ex patte Concordata à S, Pontifice non fünt obferva

f

nàl

ta, prout defuper jam olini*Statim poft edita Concordata

/. 4Eneas Sylvius illo tempore Catdinalis , apud Marrinum

ï)a(

Majer Cancellarium Moguntinum queftus eft 4.). & cer-

É

té non emanferunt querele: Germanorum , inter quas

6[2«

eminent, que 15 10. Imperatori Maximiliano I. oblatz, &

pkt

1705. 18, Ápril Dominiproteftantes. inter

DV|

gravamina fua

eli

apud Cæfarcm dc&onür:f&mnr JJ

em

$a

fiüf

j

Sententis ne-

gativa, &

— i Verüm minimé hazc procedunt , ac funt merz Cu-

Germano-

ium.

ti& Apoftolice adulationes, excogitatz in przjudicium

itle

Nationis germ., quam tam dignam Nationem Augenius

fat,

JF. & Nicolaus F. fibi momentofam cífe. duxerunt

ob

flu&uante Eccléii in medio maris , reducere, .& füb

)i &

verà credulitate reponere: equidem pa&a, & fidem da-

tam exactiffimé, & indifpenfabiliter à quolibet , etiam

li Q

I

fummo Pontifice, qui neutiquam füperior juris natura

fanti

audit, fervari debere , neceífitas juris "aturalis, &

aUtem

gen-

Patof

d.) Epiftolam éxhibet Conring de conft, Eþzfc Thefi 84. ibi z« dicimus

digtum effe , ut compa&fata cum vefird Natioue. ferveutur s verim

cum dicis Decreta Dafilee

[/]

j!

fum effe INationi , iudignam dicimus effé quevelatn tuam. .

f5 CC. 101 cuflodiri , idqueputas injurio—

!

) Et ut apud Fabrum i bee Cfaat8 Ganjfen tom, 9. legimus, peti&runt

16

— fid) mit ben. Sufrfüeften, Sir(ten unb Ctánben bc8 9teids babix

lal

àu ver(teben , baf bie al(o aenamte Concordata bey fo acftaltet &adyer,

ba bec SRomifibe

9

1f

Sof benenfelben immerbiu yumíber Banbclt, auïge&o.

!*.

f

ben wetben Mnogen,

48 (o) ER

A&

gentïzimexpö"fkulat: -ccqüi-s enim deinceps populus, quz

iFl

natio vellet pacifci Románo cum Pontifice , nifi illibatam

pa&orum cuftediam , fidémque fervandam refpecta S.

v

Pontificis (ibi polliceri poffet? Ineptum proinde primuns

ii

finceri D. Branden argumentum eft, quod defumpfic ex

&

.Plcni-tudinc po"tc&atis, Nemo enim íuà fe obligætionc

m

invito altero, - cai eft obligatus per paQta, liberare po-

teft, nequidem ex p/egitudine potefPatis, quippe haec

femper rettricta ad plenitudinem juffitie , ad jus divi-

num, naturale, & gentium

Jam autem indubio verita-

tis robore nititar Concordata habere vim pati. g.)

u

II Ad II uberrimé fcatet pacta. Principam *re*fþe&u

:ipm

JH

inferiorum non effe privilegia, quibus contravenire pos-

fent, fed pa&ta. hzc Principes de jure naturz obligantut

XUnt

obfervare propter confenfum D.) aliàs de fa&o Germa-

T

0i etiam non effent ad illa obftri&ti tam cx natura contrac-

? d-

tüs, quàm cortelativorum.

T

emam

Ili, Ad II accedit, quód nullus

Xþofïït contra fub-

iU

L

(tantiam contractüs illo remanente difponere : fubftantia

i Ü

autem pacti vcl contractüs eft , ut ultró citróque fit obli-

gl«

atifex

gatorius L. Jub:o jff. de veïg. 0bl. adcóque $. Pot

45(?11'

du

, um

g) Rdiquïs *gïïfiïs 'l-ega's,mnïüituvt'ionem Nicolai V., Clementis VIT, 1534.

ii

Shulii ILI, decet-Romanum. 14. Sept. 15 54 & Clementis VIIL, annó

1603. editam & relatam à Nicolarts tit, 3. dub. 1, c, 12, ubi exprefsé

cernt

g

habetur: /Vos azrendemtes Concordata preditla vim paéli inter par-

[A

KCl

te5 babeve , g. que ex patlo couflaut absque paytium à

4

y

onfenfu aþra—

'avi 1102 con[ueviffe , ueque debere,

ag

&) L. x. ff. de pacl., Gonzalez adreg. 8. Cauce!, glo[. 28« t 12

4

42

contrahendo cum ïnclytä; Natione Germanica contractui,

[ü

à

ejüsque fübftantiz: fe fübjecit, 'alioquin nemo cum illo

conrraxiflet ,. pariter ergo cüm correlativorum fit eadem

e

ratio, necS, Pontifex, nec Va£io £er. Concordatis ob-

venire poteft; quod manifefté in ipfis Concordatis cavit

f

!d

At

S. Pontifex. ;.) Attento poriffimüm, quod Concordata

erecta fint publicá ex caufa, in falutem

jlte

populi urgente

neceffitate ip(ius Ecclefiz univerfalis,

pro com pon.cndis,

fok

publicis diffidiis,

& pro confervandá communi quicte, In-

l

fimul contractus eft reciprocus cum onere, vi cujus C api-

PO[(?

tula Germaniz non poffunt przetendere jus conferendi be-

QX

neficia in meníe Apoftolico, nec S, Pontifex dignitates.

a

primas fibi neutiquam refervares ,

fed ab ipfo in his pactis

Lit)

dimiffis, quales, quales

ha fint Concordiz, ctiam jute

ivl

naturali obligant, & fupremus Pontifexin hoc confidera-

bt

turüt privatus, Ííi enim decretum irritans poíitum: in

It

jure, ctiam Papam com prehendat, (i obli?gctlur'Papa' per

Lt

idem. decretum irritans, ubi appofita. claufula — e£iag;

bant

er .Nof. k.) àfortiori intelliges eundem. S; Pontificem.

büset

f i

per Pa;c?ta cfïebbïigptum:ä Pri'n;ciPio; 'utiqu;- Principi: libe-

EU

Uer

finda

6.) Quàd' per- quamceumque. aliam Vefervationem,, gvatiam ek]þe&ktii.

Vam,. aut

uamvis, aliam difpofitionem fub quacunque verborum for-

má factam,

, Vel faciendam libevam: Ovdinaviorum collat

ve nolit.. In eodem $, placet etiam nolis tatuitur ,

jonetn. impedi-

datorum: ordín atio.

quód: ifta. Concor-.

l) g

femper duvatura frt ,. mifs in- futuro.

alz'guo...- Cozcilio.

quo

de con[enfu

4Vationis germe.aliter J'uerit: difpofitum..

fiten

& Ut Garz;,, Gonz. ,.

Felin, Put., apud: Begnadellium: Baffüm: geyP..

Nj

þmej,ïc'izz $. F. u.

48, vide dicta. in: Cap. 1, ff I. 2«6& 3.

hi

& o »t

43

]

rüm erat contrahere, vel nont fed polt erecta CUl

data, poít initum contra&um non ita liberum eft rece-

dere. 4)

3

IV. AdIV, Secerne

nda funt ju'raVS.f Pontificis, vcl

lt

fedis Apoftolicz ; quædam-enim illorum ob maximun

d

ia

fuum momentum itarefervata funt privative S. Sedi, ut

alteri inferioribus Papà concedi aut. non poffint, aut non

li

foleant, veniüntque nomine jurium JMajeffatiy Eccle-

[l«

fí. f!icce z. valia.: inabdicabilia funt generalis , & abfoluta

"

poteftas ferendi leges toti Ecclehz , — difpenfandi promif-

X

cuà in jure communi Ecclefiaftico ,^ vel independenter

LtC'&

cum fubditis in negotiis füummé arduis, in matrimonio

lis

j

rato, vel controver(ias fideidecidendi, declarandi fanctos,

u

ferendi ceníuras quibuslibet; judicandi cauías rotius or-

ld-

bis &c iftainquam, & fimilia nullo unquam privilegio ab.

Ill

Econtra nos vería-

inferioribus eatenus acquiri poffunt.

T

mur in aliis terminis, Coneordata praecipué concerne-

(

bant jura Capitulorum, Ecclefiarum, ,Ep-.ifcoporum,w qui-

g

buscum certé pacifci, & fua illis jura reftituere licuit Ponti-

bt

fid m.) quippe Ordinarii beneficia qq.jure fuo jam con-

Q

tulerunt fine omni contradictione , & exclufivé quoad

TRIS

ff

l

fan&am Ícdem usque a

d íxculam XL & XIL ut modó

3

'F—z

recen-

f

pl

ncor

l) An itaque S, Pontifices fe, & fucceffores fuos obligare non polfunt,

u

' quod tamen integre Nationi, imó toti orbi palam faciunt, & publicé pto

fitentur? que procedunt de labiis meis, non fociam irrita.

gl

$) P. Zallwein Tom, III, quzft, I1. C,

xi Germanieg edit, anno 176 3.

$$ V. 'de jure Eccl. p.ar;ticuh*"

4f

W3 (o) EU

r-ecentibtiBth fæ»cu*lïs» fummi Pontifices aliqua ex illis fibi

q!L

tl

refervarint $. quidni crant deinceps abdicabilia ? habet

Ordinarius in jure communi fundatam intentionem fuam.

V. Ad V. Singulariter opponimus pacta in rem con-

taf

cepta femper tenere , quia determinant rem ,' & negotium:

m

ad dignitatem., & oHï;.citmi pertinens; S. Pontifex enim.

lis

fics

hoc modo contrahendo , — pacem Imperio, & Ecclefize

reddidit: perconfequens non caufam, vel rem füam pro-

licit

prio nomitie ,. fed negotium Ecclefiz tanquàm . füpremunr

iü ïh«*

ejusdem Caput cxigente: neceffitate. geffit ,. traGtavítque ;

a

cüm ergo: dignitas cum perfona. non. intercat, fed. cum

h&bi

omni fua. caufa in fuccefforem ctiam fingularem, & per

quit

Ele&ionem: talem: devolvatur ,.

R

confectaneum. eft onus

nihi.

quoque pa&i ultró: citróque obligatorii unà cum. dignitate

& Sede papali,. velImperio: ad: fuccefforem tranfire :onus

fd«

enim.rei rem: ipfam. comitatur 7) ex ratione,. quód per

füun

tales contra&us pacta, & conceffiones füb nomine dignita-

(Qa/ä ]

tis, vc] officii fa&tas non tam. S.. Pontifex, vel. Imperator ,

titend

ponaif

wan

—

Frider

TEU

u) !E. 19, C. de vemiff. pign, Carpz. p. 1. déc. 89 1. 19. äln'i';ue fécundüm.

naturam,;. utqui commodumrrei habet; ejusquoqne fentiat incommodum,.

; quius

m

L. 10.f. de R. *J. ,& qui fübflituitur in honore; fuccedat quoque im:

onere cap. 16.de R...,.ip 6, eum in modum tefponderunt $82 "tte-

Imymg

bergenfes men[e: Martio 17700.. 381 Pragenfersnenfe Decernb, ejus-

dom anni spud Brückmann 27-diffevt. de eo, quod juftum eff civca ab-

y

Ü

.

gatiogem tam.expre[Jam ,. quàm tacitam Concm(atomn G.exrma-

vie. &ditá Exfordje 1145. €-2. $. 3.

*

) Trer

l

li

C

s.

8

o€o) 92

&v

b

q'&.ä m$S. Secï:s ,& Imperium, & pïïnci'ïsp-acu; Pgri;['læ wn, *

Xt

trahere,. vel quid concedere (entiatur.. 0.)

m

VI. AdVI. ju:s Caareum prima Yiarum precum nots

r

tam fundatur in privilegio vel Indulto Apeftolico, quam

um

fimul in confaetudineloneé jam anté Concordata invetera-

w

tà, uc Rudolphus L. in fuaformulà, quà ufüs eft, om-

p

nes füfficienter docet, — Nec diffitemur Indultum Apofto-

Q«

licum ad certos juris effe&tus obtinendos , ft etiam illud

um

in thefi & quoad fubftantiam non requiramus , tamen in

»

hypothefr , atque adhos juris effe&tus, quos nunc exteníos,

Qu

habet, abfoluté neceffarium cffe, ex hoc tamen non fc-

X w

quitur, S. Pontificem concedendo Indultum primaria-

oRus

rum precunt obvenire Concordatis ? quia non tantüm.

ytate

nihil de jure primar. precuin in Concordatis expreffum,

Ba »

-ORU

fed etiam: quia jus hoc eft fpecialifimum, & antiquiísi-

ip

munmr, Imperator fuà potentià , quà pra cateris pollet

facilé in cafu, ubi juris füi prejudicium accerferewur , vcl

gnitä-

üimendum. habuiffet , utique exprefsis verbis prafervare

a,

quin

»otuiffet, ubi neceffrium fuiffer, meque verofimile eft

Fridericum IIL tam eximio ,. fimálque tam. vetufto jJuri:

renuntiaffe per zezeralid , conra omnia Juris principia,

od

quibussper generale non tollitur fpeciale, nifi illius mentio:

modum.

fiat fpecialis: prafertim: f fit quafitum intuitu meritorum:

d i

, cujus fidelem Advocatum.

jf

Emgctatori*sv. erga- Ecclefiam .

y, o

B-

aglt

a d

umb

9.) Treutler þ 1. difp, 6.. Thefi ?. Reinking de vegim. fæculf.ejfEcclJä»

'

uf. CCI. Tom. llL fj« 110. Usque -*1 SI.

Bückhn /jf, de re[criptit.

46

AS (5 W

(Ul

agit contra Schifmáticos & Hreticos, Igitur Indultam

hoc non derogat Concordatis , Ordinarii quidem collato-

tgzi

res fuos certos habent menfes, & in his liberas fuas colla-

Mil

tiones vi Concordatorum, utique contra incurfiones pon-

tificias & refervationes illius, cum quo ipfi contraxerunt,

neutiquam vero contra Czrfareas dequibus non erat quarftio,

& pr udria$ preces , indeetiam derogationesConcordato-

I

rüm reputanda non-func'prcccs' prmarix antiquz , in

fj0n

Conücordatis inta&dz. — Damus denique refpectu bencfi-

.

TatiO!

ciorum in men(ibus Apoftolicis ,

ac aliorum jurium

celt

Apoítolicorum fummum Pontificem citra cu

Jusque inju-

riam Indultum Apoftolicum 'S. Imperatori. conced:re

(ut

Mij

pofle, atque (ic Concordatis deropare: perfacilé inde col.

minift

iges majorem primariis precibus Friderici III, infuiffe vim,

& efficaciam contra conatus reluctantium ,. facilitatas exc-

Edl

cutiones , am*þliato—s effectus poft obrentum illud Apofto.

dipon

licum In dultum , ne aliàs Capitula & Cefarum, & Ponri.

prat

ficum conjunctam potentiam adverfüs fe obarmarent, p-)

10 pu]

VIL Ad VII. Tuitis Germanorum querelisfübitó ha&e-

pofi

nus ex motivis prudentialibus acquievit S. Sedes, ita Pau-

lus V. q.) dum 'xintc"cvx'll;t claufulam Concordatorum de.

fOO9

"-'o) CH(

o

atoriam provifioni fuz iníertam, eandem declaravit

ion. ;

irrephiffe per imadvertentiam: funiliter anno 1613.in gra-

I

tia motüs proprii conceffa Domino Ricardo Pauli Stra-

1) Nio

cntem

[

vio , declaravitnec fuam, nec pradecefforis fui m

Catiey

fuiffe,

",.

p;) Confr. omnino clar. Doclor Bfaaä 4e jure prim. precum cap.

2.

M. C

44), Ut refert Chockier ad preces primar. f[e8. $.. €,2. v. bisttibilominüs,

f

n una Paderl-om. Cauonicatás,

&& (o0 St

4r

m

fuiffe, derogare Concordatis Nationis germ. in depu-

AO.

tatione Coadjutoriz Lamberti Gilkens pro Domino Qui-

h

rino Bilftain cum derogatione Concordatorum 7)

on

[2

IÓt,

IIT.

lo

Ám faltenr

A«

L Utramquc fententiam fzdere diffincHions Bener

juftis, & gra-

E

liari poffe credunt. ;.) quód Pápa Concordatis der

0"31'6* ibus ex cau-

fis? Rationes

idi

non Poff jt paflim pro arbitrio

» bené tamen dum JuH:a , GC dubitandi

m

rationabilis id. exigit caufa, üt Ecclefiz utiliras, feu ne-

ceífitas ,

inja

aliaque fimilis pro locorum, & temporuni cir-

«t

cumftantiis propter, fummam, &cabfolutam poteftatem à

eu

Chrifto provenientem ;,

ux im Pontifice ceu Capite

vitü

minifteriali, & Vicario refidet de rebus, beneficiis, & officiis

Ecclefiafti cxsmEcclef 1zc utilitatem,& cjusdesm neceffitatem

O.

dxfponcndl Md dlfpcnfanch ex eo, quód j'er padra. juri

Po&o

Pontl

privato, non veró juri publico, & quidem üt hic divi-

no publicam. Ecclefie urilitatem: concernenti rcmunnarc:

t,p.)

hide

Eofflt £.)

IE,

Pa

um de

r.) Chockier I.czt € gloff. 17 ad veg..8. €"am*eïl credltumutem Papae

drovit

non. folüm. attenanu defua, fedi etiam: de: fui Prædecefï'ons voluntate:

Ror, im antiq. dec. 197«

Ingu

$.) Nicolarts z/£, 3. dub. 3. $. s. Chockier 77 7 Scbolüs ad' prim. preces:

i Xt«

fe&t. W .in G. fecundum Yi Büs uililonimus, Rigantius zom, 2: veg. 2X.

1enc

- Cancell $, 3.2, 166 & 167. fol.87. Iex. Pirb. , Konig, erji-

n , Scbmzer, Schmelzgr., Piclbler, eg* Bockm Zecli: 27 præcog.

fuift,

jur- Can.tit. 15.$.320. Biner, & alir tenent.

z) Pev Z Juvisgentium $.ait pretev ff. de paclis qua autem: flr Ju(ïa cau-

jifomiti

fa,, confüle: Jafonem cozf. 1. t^. 6

091 e

LE

*ur

48

II Lic& hoc limitetur i nifi conceffum Pradecefforis

h

tranfiveritin vim pacti, vel contra&üs, üt acciditin Con-

cordatis //.1 attamen füccefforibuspontificibus licet fem-

PCI

fü

pet ex juftà causá fuperveniente, & ignoratatempore factz

conceffionis, adhuc illis derogare ? nam in omni difpo-

ur

t

fitione tacité ineft claufula — rebus fic ffantibus. 2».)

con

Li

IV'.

$.

Ji

Sententia

ídi

verior eft

. l. His non .ochanit'iBgüs* þlacct , Íimpliciter S. Pon-

cell

negativa Gere

inanoruime

tificem non poH&: derogare Concordatis nequidem de

dir

plc':nitudinc

i

-porgüqtis absqzu'c gonifcnfu Nationis »Germa—

[il$ g

fie j

nicz, X.) : |

II.

detop

/

fcofs

. 3 Mohed. deci/ï 253.

J

8. 26.

;quem citat -Simonettak tratl. de w:'/ärv.kq. $9.

Portif

EOR C f

2»,) Tiraq. zn L. /ïuuiz'qmrlm in grefat.", Y62., & alüi apudv Chockier

i

l. cit. confentit Wames, corf. 25 1. vol. x. Frater Arnoldus à S. Leonar-

do Ord. FF. B. F. M. de monte Carmelo, confultatione. Gan,. de

tüfe;

D

fs ger

Coadjutoria. Mogunrie veimpre[ja 1148. , & multi antiquiores apud

Gonz àüt J'afon, Afflidit, Molina , Antouius Gabviel €gc.. medium

"

VERia

enim definit effe medium, quando obftatfini intento : Amende ]. Pra-

tUt [un

genf. 75 diffevt. de tmn/'a&z'bnz'þu; u caq/a': publicis fol. 116.

X Enge'lhar.tvad j. Canen. lib. II tit, VII. q. 1x. Barthel ad Concord.

| ffü(ü üti

cap. 3- fe&. 2.. P. Theodorus Maria Ruprecht ord. ferv, B, M. V. bt

aiot. Difl, ad univ, jus canon, tom. X, ad tit. . cap. 8. pag. 338. P.

Gregor Zallwein fom. 1I7, queff, 2.c.3. $. 77. & ante hos Gonzalez

j) Utà

glof]. 28. in veg. 8. Cancell. Horatius Mandofius 77 additionibus ad

UM

Jomanum con[, 35 2, in addit ultim. Mohed dec. in fin. de prebem-

N COD

;14'3-. Puteus g,ec. 47: it f., lib I. nuper Febronius capv. VfIL $. X,

M

À

4

"TP

49

r

AL Ex priori $. L. patet qu*ïCicdtcf Concotdata hä-

Qd-

bere vim pacti y.) eaautem ,. quz habent vim paài per-

U

petui, revocari nequeunt, nifi confentientibus illis, de quo-

z

rum agitur przjudicio ,' nequidem ex jufta aliàs caufa,

1fpo

üt primum ÁAriorum atgumentum inveramus. — Siqui-

j

dem expreffé cavetur in Concordatis duraturam effe hanc

concordiam ; zj/i in futuro aliquo Concilio de confen-

J Nationis germ. alíter fuerit difpofitum. . uique

id ipfum ex jufta, urgentíque causà velutilitatis, velne-

Pon

cefliratis;; quomodo tamen Concordia hzc dicitur effe

m d

duratura, nifiin futuro aliquo CC., de confenfu Natio-

t-«

nis germ. aliter difpofitam? Nunquid ad exclufionem ,

ne S, Pontifex fine Nationis confenfa, fua ex. poteftate

[

deroget? adeóque przter caufam juftam rcq.qiritur con-

fenfus Nationis.

) q* 99'

III. Sicutconfentiente NationeGermanica, authoritate

Pontificis XConc-ordafca immutari pofium, idipfüm veró

| Chockiet

tunc non dicimus derogationem, & meritó, quia tan-

$, Leonate

tümea, quz pro communi Ecclefiz Romanz, ac Natio-

! (,/mw de

e:

nis germanice publicä falute tum temporis providé in-

Tiores qu

( medimn

venta, & interim communi confilio, & confenfione fta-

mde l- PH

tuta funt, pofteà mutaris circumftantiis itidem cum con.

(

fore de-

fcnfu utrigsquc immutarentur, quin dici pofles

gl Coneat 4-

&

rogatio-

B! M* V' n

M

( -7)2'8' j

" Gon'Laïel

y,k) Ut demonürþkatþGomez ad veg, Cancell,, Emmus Petra a2 can]li:u;io.

jj 1

nem NNicolai F. àt & Rigantius ad regulas Cancellavig diftingunt in-

, Pyæ [

ter Concordata refpectu illarum partium , ubi tenen? per viám compve-

F.

j

benfiouis , & ali.arum, ubi per viam exfenfiogis, & moduvm privilegii.

$o

3 (»5 EU

fant

rogationem factam Con&ordïatis; Ita econtra fi S. Ponti-

di,

fex fine confenfu Nationis

proprié Concordatis derogare

pa&

vellet juftis licét de caufis, contta expreffam literam Con-

cordatorum urgeret, ubi expreffé conventum , concor-

qUIT

hu

diam femper eífe duraturam, nihil immutandum, nifi

in futuro CC. & de confenfu. Nationis : fi etgo ali-

qumt

ul

quid aliud exigat bonum commune ipfius Ecclefiz , in

du R

ordine ad quod condita, & ere&ta funt. Concordata , de-

non

Conc

nuo id in faturo Concilio de communi confenfa Natio-

teml:

nis, qux in his anguftiis ad. füi, aut Ecclefiz univerfalis

bonum rationabiliter invita non erit, dominante chari-

emi

üonc

tate, & prudentisduce, àS. Pontifice affumi, & difponi.

Áamm

debet? atque boc fenfu in bonum commune Nar, gcrtH.,

aut Ecclefie univerfalis, taliter adhibito Concilio, & con-

ts &

fenfu Nationis formiter ad Concordata requifito, - aut

o

rius (t

poftcà fine confeníu Nationis irrationabiliter dene

O

atO ,

€ USE CAu

Jám

quod tamen impoffibile judicamus, difponendi fa

tem , ac plenitudinem poteflatis divinitus utique cori-

confi

ceffam , & hoc effentiale primatüs Pontificii refervatum

U:

quovis pacto inabdicabile c

*

fle re vg;cnter allerimus, & am-

le&timur,

IV. Non -ïoqai:mur de

-pïensïtucf'»mg þotci?a*tis S. Pon-

tificis fecundüm fe confidera

ta, Íed agitur qualiter nimi-

zo) HOI

rünr confecutivé, & poft Concotdatorum pacta hic exer-

;

cere poffit & debeat, eüm Ecclefiz & Primatüs Apofto-

j i

Nm

lici non tanti interfit, an & qux beneficia immediaté,

QUam;

g

Peir.zini

quaz mediaté ab aliis dummodö fancté, & utiliter. confe-

(8 (

fantur,

ææ (2

$x

Offhe —

rantur, nihil -a.uthor'itax:i pontificie decedere cenfendum

Qatt

elt, quia fpecialiter, & exprefle circa derogationes horum

Cot.

pacorum Causá Pubïicä initorum confenfum Naronis re-

Df

quirerc ftatuit, etiam non tenctclaufula: rebus fíc Lanti-

, if

bus fuprà allata, & aliv, que illuc vcferri poffent, quiare-

0li

uiritar mutatio talis, à qua obligatio primitüs non po-

tdi

tüiffet confiftere: dein Plcnïmdo hzc poteftatis eft conce(la

; de

non in deftructionem, fed xdificationem Ecclefiz, atque

Vtio«

concordans effe debet cum plenitudine juftitiz, — Ne au-

rhli

tem lis fit de nomine, & cum iis, qui abfolutam potcíta-

qati.

tem fumunt, proüt dicitliberum exercitium nullà conven-

ifponi,

tione, aut conditione circumícriptum, attendendum cft

fummitatemImperii,& poteftaris non perire , licét conditio-

gtf

Y. COf«

ncs, & pacta terminos ponant operationi & actui z.

, t

V. Ád quid juvat difcurrere de pura poffibilitate alte-

XTAtO,

rius ftatüs, quando indubitanter cavet S. Pontifex fe nun-

FCültte

quam velle de fa&to dcrogarc, quando modernus ftatus

Yc COf«

coníiftic in fa&to, & exercitio perpetuo purz potentiz con-

Apulin

ttario? Sufücit, quod $, Pontifex nunquam illis contra-

Z

sE

vVeniat,

$ Pote

x n

z.

) Hornius de rivit, li. a. cap. YO. 6. 6. 7, v. . & s., Grotius d

jcexte

3. B. Cap. 3. $. 16. 1. 1., Puffendorf de 9. M. lib. 7. €.6. $, 1o.

Nam circumfcripta operatio procedit interim à fumma poteflate , &

Apoft-

quamdiu majeftatem habemus in principe vel S. Pontiüce, fummus eft

medit,

nemini fübjectus àt üt conventis fuis menfuram imperandi fecerit Horn,

f Conie»

-- K cif, 9. 4. Zieglerus de jurib , majell. ljb x €. 1. $. 1a.

fantuly

52

Y

æl(ä? $

l

veniat, & deinceps nunquam contravenire fc oBIigägve-'

rit. , )

PC

X

— NL. Poftrem

Q

| non eft referendum ad caufas tam

arduas, & extremz neceffitatis ,. confenfim à Natione

g'erix.exquirere; adeóquefi admittasabfoluté, excau-

fa boni publici., five neceífitatis Ecclefize füumimum Ponti-

ficem Concordatis aliquando contrevenire poffe , con-

flanter tamen negamus, fc folo fine requifitione confen-

(s Nat. germ,.

adtis tal

iter derogare , minüs adhuc

À

fpretà Natione inclyt: fuas proprias pactiones infringere ,

con

vcl requifito quidem rationabiliter tamen denegato con.

?äïï

fenfu illas laedere þoffä quä**cuüque poteftate , aliàs facilé

PI'Z!

um fuppe-

ligio

elidcrcntng qmnïia; pa&—a,äöc contractus ; exempl

[

iEaswï

plcm

garc

) Scitt Dr, Barthel 27 Concord. eap. II feti a. 6 I I/' ex Faeundo

?a

Hermianenftita difcurrit: : Deus mulfta facere non poffe, quodam fenfu

dicitur, quia fapientie ipfius atque confiliis repugnarent , néc tamen

2

j

omnipotens effedefinit, quia non impotenter, fed fapienter non poteft:

$ta S. Pontifex non definit habere plenitudinem poteftatis, quámvis con-

É

tra Concordatorum juftitiam, & equitatem nihil pofüt, utpote quz fumi-

li

má Charitate, & (apientiá pro jugi facerdotii & Imperii Concordia ineundo,

bu

nfimi poteftatis fuz publicd, & Solenni moderatione admoderatus eft, unde

0

quód hac violare non poflit, non impotenter fed fapienter non potefl, ut

6

mon minüs plezitudinem jzg*/iitiæ (de hoe Chriftoph Wilhelmi Koch J.U,

$t

L. in. Commentz cit. "Irgentorati 1762. cap, 3. $. 2. fub lit. a, &

G

Sbidem Anon. Prizc. jur, publ. Ecch, Catb.) quàm plentudinem po-

tol

ge[Lafif fe fe habere faciat palam, aut falterh non minorem Principe

hi

laco, qui fi in favorem Ecclefie pacifcatur cum $, Pontifice, non efl

ampliüs íu poteftate illiug im

n

e

mum'e aliquid gitra confenfum pacifcentis

terr

$, Pontificis,

Con!

ha

|

33

u3 (o ) &

v

ditatur in r-cfþdnfo à Collegio Ele&orali anno 165.9./Im- :

Q

peratori Ratisbona datam, b.)

i

CAPUT ULO

Qu

D

Qd

Bené veró Natiq germ. prefcribere.

COfle

u-

»

$L

dhuc

"'Tenes ver*ä

1. Concordata ex traditis füpra, continent Fþcciem

Gcrmano-

f

Íeu cóncordie inite inter Pa- rumprztrip-

contractüs,: tranfactionis ,

tio & pofles-

! COTl«

fio iminerao-

Cpam, & Imperaterem, ArchiEpi&opos & Principcs , rc-

rialis in linea

i

hicle

præfentanms Nationemi: ficuüt ergó Papa ex fua parte re-

interpretati- ,

e va. Kationee

i

- ligiofé obfervare debet Concordata , & nequidem

dubitandj

Jatat

P

lenitudine poteftatis fine confenfu Nationis eisdem dero-

[t, ita ctiam contractus cl

audicare non vdï&bct i

; garc POEC

ut

Fiwsde

G'wa

dun nf

b)) Ibi z- toeniaet Taffeit fid bie. ergamgete æffeg ub SDaadungma bed

c tamen

n poted

SReid8 . mafmibaffte $efert titif. cirtey necefftet obec. anberert lefad) b

mvis cofi«

faupten, fonbem GÍcibt be einem fo woff afs. anbere cfaven. difpofi-

tion Éóniglider Capitulation, Expreffé etiam flatuitur in Capitulationi-

qià It

bus in tali hypothefi, ubi lmperator non poteft adhibere confenfum

ajneundo,

ómnium Imp:rii flatuum, ut faltem Electorum affenfum requirat art,

sd, unds

6. $. 2 — a aber publica falus & utilitas círte mebrere 2oddteunie

pOteü, Wt

eung erfoberte, — ba follen unb twollen wir allec. Surficften. fámtfidye

Küch J.Uc

Ginwillignng st gefegener Qeít unb SDtabt(fatt , umb pwar auf eine

"TP

collegial 3ufamimenfunft, unb nidt burd) "abfonbertidie Cxflávitg

ii f0*

Dis mad g eitier gemeitten Seidisberatffdflagung foumen fan , - voie

n Pt

(on(ten i affent anibern bes Steicsfidberfeit umb flatum . publicum Con-

t nofi 65

cernitenden Cadjen, alfo aud) vornemlid) in bicfee guvot erlanaen —

[

Confr, Schmier jurispr, publ, Imp. lib, 2, cap, 2, ànum, 102. Sch,nïaïz

m

"Sï!"m d;;ïext;, præm, n. 172 & feq,

X

$4

83 (.) B6

ut Concordata non obf&rventur'per Nationem. germ. ,

moc

quod effet contra jus gentium, & naturalem aquitatem,

vot

. & juftitiam, ubi nulla valet confüctudo ctiam millenaria :

(üa

cap. fim. de confuet,

,

2

ret

ön&a&üs adeö cele-

IL. Ex fcientia hujus innegabilis c

qualc

bris, & folennis profluit mala fides , quz impedit om-

Prc(f(

nem przícriptionem centenariam, omném

que vim adimic

|

ob vitium malz fidei c.

r

——

Ill. Quzcunque etiam. immemorialis temporis prz-

Currit

fcriptio totaliter fuit abrogata per conftitutionem Clemen.

oftca

tis VIL, anno :r534. emanatam , vid. Bullarium tom. r.

N

con[tit. 41. memorati Pontificis, — Etiam per claufulam

freri

itritantem Concordatis ipfis infertam.

,

'

tionis,

IV, Recepta hzc in Curia eft fententia , & (zepé fa.

obf

piü$ in pun&to Concordatorum fic decidit Rota. d)

de td

qUCUH

a U

fent i

diffet

/ Gldendi.

Rationes de-

I. In nihilum tamen hiæc—, & alia , quz afferri adhud

tivam

poffent, obftare comprobat indubitata nedum Germa-

iftius-

maniz , Ícd Curiz etiam Romana Brgxis, qua in

)!

modi

EEPESNENINHDREEE U

f, RC

e.) Ut contra immemoriaiem, que prætehdebatur adverfüs Concordata ,

Ü

refpondit Rota coram Cerro dec, 572. 7 131. O. 12.

*

d,) Ju Trident.frcbiepifcop. 4,un. 123 6 necvaluit , €9 3. Decemb.

tont;

D7

fubfeq. $. Etfi autem.&7 26. *Jun. 1724. f .adverfus coram Gomacbez.

i2 Moguntina Decanatus 15. "jam, 1112. $, fin. coram . Lancetta,

n

i2 Monaflerieuf. decanatás 26, 44p

Vf

riis 1709. $. n09 olfiat ; &f:;.

P

l]

Sunp. 1110 $. fiti ,ccram Caffarella,

55

E. (o0) $84

N

s

SH

mdcïi caufïsin&oncufs& decidit , quód tanta vis fit obfer-

vantiz centenarie , ut ficüt ex communi dicto facit prz-

WE

fumere meliorem titulum de mundo, iíta faciat prafume-

cde.

re talem ab initio fuiffe legem fündationis adjectam,

ualem obfervantia talis demonftrat ,. licét etiam de ex-

n

teffo tenore fundationis non conftet e..) :

hmit

II, Idque eó fortiüs, quoties unà cum obfervantia

affirmativa conferendi, etiamin menfibus Apoftolicis con-

Pfæ-

t

currit infimul centenaria negativa , juxta quam non

oftenditur, quód in ullo unquam cafa, feu vacatione

Ill T.

€

in men

Íe refervato fedes Apoftolica, vel Indultarius appo-

um

fuerit manus fuper collatione beneficii ex capite referva-

tionis, quando tamen impoffibile eft credere, quód nifi

)ä &i

obftitiffet lex fundationis, non fucceffiffet aliqua provifio

de refervato, Spatio centum annorum, & ultà ob fre-

quentiam impetrantium Apoftolicorum , quinon omifis-

fent impetrare beneficium , veldignitatem , fi veré ceci-

diffet fub refervationibus, prouthanc obfervantiam nega-

dhuc

tf

tivam in hae quaftione mggimä Cogfideravit: Rota f.)

iltius

I

modi

£;) Rbt. -ïn Florentiu, Canon, 8, May 1705.»5. kfenim, d xz.Mam?'i $.

€g quamvis coram Lanctta, &$ im Majoricen. beneficii 9. Mavti

yordttt ,

$. fim. coram Caffarclla.

Centenaria prefumit fündationem , que

[oenb.

