tis irritantibus divifionem, aut difmembrationem Epifcopatuum, (ufficere

ls |

ad acquifitionem Territorii zu///ur etiam quadragenarium cum titulo co-

lorato, in eadem caufa demum devolutá ad 5, Congregationem Conci-

Yif

i terri-

[ni

]

Iiiïdeclllaratum fuit folam immemorialem habere vim prafcribend

4

torium

71

es3 ( ER

13

(

tur lcgï contta communcm omnium, cüm OB Icgcm n0»

de

dubium C. de legibus plerzque leges claufulam irritantem

tacité in ventre fuo continere cenfeantur.

Illud ultroneé

fatemur legem claufulà dero

O

3

o

atorid munitam, impedire

bi

il

præf'criptioäcm immemorialem, fi lex ejusmodi abroget,

rohibeátque abufus. 4.)

V0-

uod conítitutionem Clementis VII,

[i,

artinet, fuprà in refponfione ad II, fatisfecimus; confti-

rili

tütioautem /z7ocentii X. allegata non repetitur in Bulla.

tem

rio Romano, & exprefsé loquitur de ftatutistefte Amen-

Pïæ-

de l. cit. nulla ibi fit mentio de Concordatis, fed tantüm,

jill«

/xiz

quz in pace W cftphalica ftatuta cum prajudicio religio-

m

nis; refpe&tu Catholicorum Concordata manferunt /z /74-

n

; quö mi

.nüs titulo juris legi-

m

fu —qzw ^s nec via eft praclufa

K'z.'

"R

) lt

44l

torlum feparatum nul]fusf quidniigitui'etiam fic contra Concordata, &

ejus claufulam irritantem exuberabit? Quin imó per Extravagantem

|ere-

W

anbitiofe: de welus. Ecclef. non . alienandis intev. commun. munitam

claufulá irritante alienationem bonorum — Ecclefiafticorum nequidem

prefcriptio quadragenaria tollit

D

ur Barthel /oco czt, ad fan. j?äï 2 fol.

s

881.

p

Ut ig avt. CCXIIX. Caroline hahes exemplum : non enim przfcrip-

ij ttte

tio debet efTe privilegium malorum hominum,aut abufuum , neque vitia

1 contra

ivl

temporis continuatione fiunt bona, fed pejora, quia tempus ex fuamet na-

*

tura nullam habet vim effectricem, ut per fe prafcriptionem inducat,

1041

Aliud igitur dicendum de LL, claufulà irritante munitis in adiaphoris,

j dectee

(aficert

has leges unáà cum fuis claufulis tolli ufu contrario contendit J, Paul,

jlo to»

Kreffius difputatione de gemuind natuvá, €g indole vetuflatis feu pra-

fcriptiouis immem. $. penult. g. ult. ubi Hert, p. t1. de L. clauf. ue

n Catt l

aby

yi terti

08

g. munit. aliàs diffentiens non difiitgtur praxig exemplo iPüus "u-

toriüm

vec Dulle convictus, .

i

26

ax('o)s'c

b

timo ilis prafcribi poffit, cüm ipfa fit cenftinutio huma-

na. Alioquin anguftis nimium cancellis Apoftol. inclu-

f

deres poteftatem, eóquiaS. Pontifexvolens legi, ac con-

ni

ftitutionifuz, ejásque obligationi modum, finémque im-

j

ponere non poflet, aut fi tamen poffe contendas volun-

Ü

tate exprefsà, etiam tacitz, ac legali idem attribuo 7)

t

| predióta profe&tó exuberant ad remotionem cajuscunque

al

lil

difficultatis petitz: ex /udu/fo , ubi per conceffionem no-

vi Indulti fingulis quïnqtjcnniis, ac aliàs fzpius per recitatas

inï

Bullas poffefhonem dicunt interrumpi, dum per illascon-

du

ceffiones Papa jus fuum vigore Concordatorum fedi A.

f&

poftolicz competensfemper,ac etiam de novo (ibi refervat,

)

contrarias difpofitiones quascunque annullat, & contra-

d

- di&tores per cenfüras Ecclefiaftieas, & aliajuris, & facti

Viti

fin

remedia jubet compefci : non ergo inquiunt, Capitula

poflunt pacificé potlediffe, & contra fedem Apoftol. prz-

fcripfiffe, fed ftante hoc Indulto, aut alià quávis contra-

quaä

dictione erecta femper manet prafcriptio immemorialis ,

que

.T

neque huic à S. Sede unquam contradictum fuit in Ípecie.

1mo fi idfieret, Anteceffores noftros, & Collatores, &

pral

pfdvifos contra Coucordata Germaniz , arguerent gravis-

EL

fimi reatüs peccati mortalis , & dicerent. dcfundtis incu-

dhés

buiífe

L

euE

Y) L.532. Q.V 1. ff. de LL, Julianus afferit, ?ibil intereffe jhfi*agia po-

pulus (loquitur de ftatu democratico) volugtatem fuam declavet , an

vebus ipfis eg' fatfis, conf, Gerardus, 'og dem Bufcb- differt. de con-

fuetudine, unde $9. quando vim 1

egis obtiueat $. XXZL. in fiu. p. 49.

J)E

v pag. 69, Biner /. eifs $, 7.

J

x c*o)*äf

u

n

buitfe obligationem reftituendi frü&tus perceptos, quod

d-

non prafamimus de Curia Romana, . cüm lex praícriptio-

Qt

nisin plerisque fummá aquitate, & prudentià conftituta ,

It

in Germania in Imperiozqué, ac in Ecclefia paffim pro

lun-

utroque foro fit recepta. — .

injuria fleret. illi ,. qui ve-

)

tuftatem pro fe habet, cümipfi, fi ädhuc poffidet,

üqUC

aufferretur jus ,. aut jufté olim quafitum , — titulo ha-

| lQ

bili ad transferendum ; aut fi non ampliüs poffidet, &

It

in peritorio agit, carendum ipíi foret re, vel jure quon-

OL«

dam -Qpixïabiliflïniä quæütq * quod eífet contra omnem

i ^.

machinam preícriptionis , & ejus naturam, aut finem

tVit

à legibus intentum , quieft, ut tandem aliquando pofïi-

D.

dens titulo etiam tantüm colorato , — fed habili licét

hd

vitiofo, fit authoritate Reipubl, vel Ecclefiz ex ejus do-

lPiïUlEl

minio alto plcnïfsim& fecurus.

E

: p

V, Ad V. llla in hac materia-

fpc(ial&as neceffarie

ODLTA-

qualitatis coactive: nullo pa&o ,' nullà ratione , nullo-

.

Yiis,

quc juris textu evi

nci poteít, tacitum econtra, & legalem

ect

S. Pontificis confenfum in ordine ad confuetudinem, &

(

præ&riptioncnd immemorialem introducendam fufficere

unanimis aliorum. omnium fermé . ]Ctorum . decantata

gravis—

; ificue

do&trina eft, aliàs vix ulla daretur confüetudo contra le-

buife

2es Ecclefiafticas, quod eít contra experientiam, & pra-

l

K 5

: R:rigtio

rigi *

1, lt of*

1]577-?*49'

74) Etfi fecüs , fua vetuna;i

-denega'retu/r reverenfia cohtra Mn 8. 'Crmni

IX. .1- 3.

2

78

3 (5 geN

fcriptio, vel confüetudo non appellanda foret confuetudo

d

fici

& praícriptio — fed. 1 expreffum de(ideres confenfüm ;

nl

contra naturam fuam, & analogiam juris, lex vl pactum

expreffum erit; certum enim elt, cu

jus faffragio cxprc—(ï'ö

hà

feruntur leges, illius tacito. confeníu,

vel legali confuetudi-

Da

«t

nem quoque induci 7.) Ne tamen regreflum facias ad

decretum irritans, vel claufulam irritantem Concordatis in-

(iü,

Íertam, quod ex hac nafcatur qualitatis coactiva neceffi-

À

tas; huic paffui fuprà fufficienter refponfüm; procedunt

diad

enim decreta irritantia tantüm pro cafu, quo preícriptio

vcl confuetudo adverfüs illa nondum cft lbgitim&.- intro-

N WA

du&a, fed modó introducenda 4.) eít enim additum

CPIIS

folummodo perlegem humanam & conventionem ,quam

Cud

licét in perpetuum, & abfoluté initam , ficut omnem le.

famm

gem, ita & illam, confüctudo, & prarfcri

ptid tollere poteft:

rüntd

neque demum adeó dire&é contra claufulam, vel decretum

hii d

irritans proceditur, íed de ejus non comprehenfione agi-

£ n

nitio in-

tur?ff qq'o'tics non conftat in immemoriali de ;

Iuf at

Venian

B.

fang

| 7) L. 33. )f de LL. B;uhneæann ad L. 35. Jk iLL. SCris cg lozg.

con[uetud. Conf. Cafpar Conrad, Staudinger diffevt. de confuet. contra-

-- ditlo 1udicio firmata Gr'otti

& $. VIIL & IX,.

I?gæ. 3 0&03*. MDCCLIII, edit, pgr*totum

5

Gl

|€.) Pichler 7z. cit, . 23, Amende £. cit. fol. 219., hoc cafu fufguris

inftar, quidquid invenit in oppofitum deftruit , ut nec juris effectum ,

aut fomentum habeat, afficit ignorantes, inficit titulum &polï'emonem,

Y) h

fed non univerfaliter hoc verum eft, nullóque textu juris probatur, quàd

quibu

toncej

decretumivitans fimpliciter inficiat titulum ; bonam fidem, atque pose

v

feüanem , bt patet ex. Ex;ravagatite ;4mbitio[z fupra citata,

!

Enge'ï |

&& (o) 9

5

Md

fc&to, & citra necefsitatem contra decretum iriitans jufti-

m

ficamus titulum: quodíi tamen concurrat qualitas.coa&ti-

um

va hujus obfervantiz centenarim , fcilicet fi collationes

N

factz fint in menfibus refervatis contradicente, & fciente

Wl

Dataría, & pofteàtamen acquiefcente, expeditum utique,

:l

ac indubitatum eft apud Curialiftas, ' quód tutius in hoc

i.

caíu, & cà certiüs fub(iftat vis prafcriptionis immemorialis

lf

27,)

dunt

VI. Ad VI; Ptivilcgia exprefsé difponendi, &.eligcn'-:

jpti

di ad beneficia refervata, an fint inutilia ex dictis Regu-

J

lis Cancellariz, potifsimüm fi conceffa Univerfitati , Col-

hum

legiis , Capitulis? difputatum jam olim fuit 1668, füb

at

Card. fan&t. mem. Ottobono tunc Proto Datario ,

ofteà

( le.

fümmo Pontifice füb nomine Alexandri V1I., confülti fue-

ot

runt duo celeberrimi Do&ifsimíque Romanz Curiz Prz-

(

lati de Veechis & Fagnanus ; Primus negativé refpondit

agl

cà ratione, quod regula loquatur de perfonis, períona-

J0 ifl«

rum autem appellatione Collegia, & loca inanimata non

[do,

veniant x.) alterà addità ulterius ratione, quód perle-

gem gcncralcm nunquam pagticulari confüetudini, - cui

gn.

p

| Cäp;fula

r fotum

»-) Rota 27 Mona/?. Decanaihs .-n; ganuar. 1123. $. veràm c&mm

Calcagniso.

*

fulgutis

fequm,

) E;c' Jec?'/l 42. gart. —»3.-comm Vemllä.& fic revocatio ficultstura

.?t'.

quibusvis conceffarum non comprehenditeas, quz loco pio, & inanimate

tüf, quöd

conceffie fuerunt Rigantius 2d reg. X Cancell, tom. 3. £. 31. 9 féq.

tque pje

Chockier izreg. 8. gloffj. 14. 9. 3., Gonz. in v

eg, 8. gloff. 37. ]. i

!

Engel, im colieg, jurf catt, ljb, 3 ^ $. de prab.

4

8o.

u«ancxo.) eo

r

Capitula Germanize äetiam innituntur pro eligendis fuis

etii

prapofitis, cenfeatur fuiffe derogatum, ni(i fpecialiter in

hen

illalege, expreffa mentio habeatur de confuetudine .

tiof

Conferas huc Indultum $x£i 77 anno 1585. & Urbani

FH anno 1616. conceffum , quod utrumque extat a-

Priv

Tmol

pud de Louvrex z.) ubi Gapitulis, Cathedralis & Collegia-

illi

tarum civitatis & dixceíis Leodienfis confirmatum fecun-

pcrfa

dum antiquam confuetudineu juseligendi ad corumPra-

fud.

ofituras, & Abbatias fxculares eà tamen legc , ut alios

vlei

quàm dicta: Cathedralis Canonicos actu prebendatos, &

qum

tc[i-'-

infel

$.

j Quäm i'ententiam fequitur Card.flde Luca d—e äenef. difc. 103. q'txi(i.

rch'qu.'

quid in contrarium dicat Fagnanus 27 fuo Z"oto, & Piton diftept. Ecc],

fidbo:

atque Rota fupériits allegata.

Indultav enim, & privilegia olim nonnullis

&

ad vitam, vel aliud tempus conceffa fuerant , sícguerevocationi magis

obnoxia, ac illa prefertim Germanie Caopitulis. conceffa , ut expenfis

vinc

omnibus tandem Rigantius ], cít. , $3. fecundàm propria Curialifta-

rum principia ingenué fateatur, Capitula nonnulla Germaniz , quz in-

Ll

fuper Apoftolícis gaudent Indultis eligendi perfonam idoneam ex eorum

gremio ad dignitates majores poft potificalem in Cathedralibus, & prin-

cipales in collegiatis, hác regulà Cancell. non obftante fuis uti pri-

vilegiis juxta exempla, quz adducit Rigantius Zom, 1.iz Aeg. I $1.

&) E

£.35. & atteflatur Engel , c, 2, 97. ubi agitur de dignitatibus pra-

a

fatis, que conmfiflorialiter providerifolent: Stylus, & praxis $, congre-

8

gationis confiftorialis eft, electiones confirmare, fi à nullitatis vitio fint

immunes, absque eo, quód unquam in dubium revocaverit Indulta

d

Apoftolica, ad eas elige

pdi Capitulis elargita, vel revocata remanferint per

Qv

Reg. Cancell.

Reg.

z. Differt. Canon. de ovigine, EleGlione, oz?ic.'eg* jur. Prepofitorum, eg

1 D

Decattoru

ff.

m Ecclef. Ca;bed. & Coleg, Leodüi v729. edis, c?rm

Dra

7Z

3'1

$:

u u 90

xf

tcfidentes

el

igere nequeant 4.) denique vcrbak generalia

fs

er in

etiam confuetudinem in

:

volventia apta non funt compre-

hendere immemorialem, qua non tantüm indiger men-

Jl

me?'

tione fpeciali, nec excluditur verbis gencralibus, íed licét

Ut 4-

privilegium Apoftolicum ambulet pari paffu cum imme-

moriali, tamen hac eft majoris virtutis, & cfficaciz , cüm

l!egia.

CC

illius ope poffit quis allf:garc titulum de mundo mcliorem,

atione

nPre.

perfetius privilegium in ercctionislimine, in fund

t alios

fundatum ; licét igitur habens immemorialem allegare

valeat privilegium , non tamen econtra habens Pxfikvil'c-

5, &

teli.

gium allegare poteft immemorialem 7.)

lis femper tc.tcmïs*a

VIL Ad VIL His itaque pra ocu

infeliciffimé recurrunt ad publicam pa&torum fidem , &

0. qui.

reliquarum. partium ftrictam obfervantiam , nónne de

Jt, Etd.

nonnullis

facto fereniffima Domus Bavarica przfcripfit jus nominan-

0ni mafis

di Clericos ad dignitates, & beneficia in. utráque fu? pro-

t epenls

vincià extra Cathedrales Ecclefias, & Civitatcs' Epifcopales

Acitifa.

ni notum

, que -

vacamia"in,menfc Apoftol. c.) ex jure commu

ex eorurm

Ep'iï'cogä-'

, & pri

js uti ri

a.v)t Et »obTeMtnm £fuit in N'uius Jeu. Meten.. Abbatie de amtto 1128.

.

tibus pt-

cüm enim quefitum fuiffet in S. congregatione Confifloriali , 27 bugus-

& congre-

eodi Ele&io confirmanda efft ? 4. Martii ejusdem anni refponfum fuit

s vitio fint

e[fe confirmandum cum claufula fupplentes,

rit Indulta

yferint pet

J.) Ut füit di&tum ig decif. Rot. 974. coram Coccino apud Riganti&m ad

Reg, IH. Cancell. $. 3. -'tpm.'i.n. I 5?9.

-€.) De quo fupra :

patet hoc ex Receffu Concordatorum :cum Ordinariis

IfOfäm, Ef

3. vid. Wieftner Ji?. 3. £if. 5«

ulii at

À przdicta DomoSereniffimainitorum I$

9. 7 1. Pichler eod. :üt.. g. 23. Barthel J cit. $. XIZ. fol 1TT

tg alä.

82.

3 coo EB

pxiï:opäatuum dlfmcmbxanoncs,. & divifroneseffe prohibi-

tas, & itritas,. ficut prohibita eft, & nullaomnisConcor-

datorum, & pactorum contraventio, & quis nefcit in illis

g

locum habere prafcriptionenz unmcmonakm? niota eft

?(

cuique difpofitio CC. 7 rid. circa concurfum beneficio-

à(

rum curatorum , &tamen fciente, non contradicente S.

a

Pontifice ab mfcuouous» collatoribus fin&^ concurfu. im

d

meníibus papa: libus conferuntur: Laici decimarum aliàs

Vr

s&ncapaces , præfluptzone immem, plemffïme fecari funt

aPl

d.) Extranei qui non de Capu:ulo , juseligendi hác pra-

"

fcrlptxonc acquifitum , tcnenfrndlfputablhtcr

[ew

VID

Quanquam igitur Vulgatum Concordatorum

ga&um notorié repugnet, ac communior pals Gcrmano*

&t

rum illud ad literam obfervet $; quia tamen quisque novit

usf

iictpms haberi prmlegm vel ahas juffas hujus;uris limita-

tem

tioncs , Ma)orcs etiam füos tanto tempore usque nunc

dod

ï*lhbatc cirà malum initium uf'urpa(fc , continuaffe meri-

o

:O, licét privilegiums nullum repertum habeat, aut con-

(iS A1

trarium: in Concordatis, vel aliis tabulis , inftrumentis

m

dcc1[um fciat,. jus hoc in fe legmme translatum credit, li-

inbe:

cité confert beneficium, cujus juris exercitium prætcntls"

ib

semporibus pacificc fine contradmhonc pofleffum, &quod:

[

Majores

x

äf) Card. de Éuce difc, 1. ; FT. rir, de alienatione:fi de pofiffione

, prefertim temporis: confiderabilis doceat;,.

manutenendus eft ob' poflibili-

tdtem, quód nom effent decimz fpthales » fed temporales tanquàm:

MU

fpecies perifionis, five refponfionis im recognitionem» dominii, Dieckem

M

de u[ucap: pug. 120. iv 25»

Lj

Jl

$3

Majores ibi l*ic&& putäbanzt, | Ponamus, quód quis 'inüm;

,

!

.

o[e

iCCFt

l

lls

mentum penes fe habeat, in quo jusa

comp ctens cla-

4

1é proditum eft, íi tamen Majores, & ipfe in quicta

poffeffione extitetint , pizfcribere poteft, & bona fides

dQ«

adhuc fübfifter; diururnitas enim Poïc.monis prafumi fa-

:

cit, quàd interea aliud inter partes actum fit, per illud

1f

documentum tantüm docemur olim ita obtinuiffe, non

Ü

veró oftenditurinitium acquifitionis, nec illegitime olim

m

à poffeffore jus hoc fuiffe acquifitum inde conftac; igitur

Pïæ

ex vetuftate pro modo , & æi;aþ acq.qimndi legitimo; mili-

tamus e.)

*

J

IX, Sin autem

de vitiofo initio huius præfcrifptionïs

(

etiam immemorialis manifeflé conftet, & detegatur titu-

Dovit

lus fuiffe inhabilis , atque vitiofus quocunque. demum

m

tempore convictus fuerit poffelor, corruet p'zícriptioad

Jnc

do&rinam P. Pichler £i£. de precfeript. v. 47. anteà ta-

fnett

forta-

men femper ftandum eft praäfcx'i-ption'i , quanquàm

[ COT*

fis Antecefforum aliquis, quod divinare nobis non licet,

venti

malá fide egiffet, hocnon obetfet Pralato fucceffori,cüm

ilt, l'f'

in beneficialibus nullus alteriushzres (it,' nec haredi, fi

T

ætcriti's:s

in bona fide fit, noceat mala fides defan&ti .qu.oad pra-

S'(q'uodï

Ícriptionem cxtraqrdinariam a Imnucxncrialbþ.

l

Á;jors

X.

L:

ofeffon?

$

4. f4, 296,. , P. Bóckhn Jij'

) poüïbüxi-'

e.) P, Sll de prafcviption, p

2. caþ. 2

j t'anquäm'-

3. tit. 8. 72. 63qin ye [2 ad I

,, Perill, ab Jckftatt de poffeffzone $. 90.

" Jiedet

Clariff, D. Neureuther.

differt, dejufto, & injuffo Kegalium ufu

|./«.

I.Zss edit, Cflpo 40 5' 90 :

Mog.

$4

* o st

X. Sufficient hzc pro refponío Curix obj-ïcfcfrtï ,

d

Concordata inita ad componendas graviffimas litesin CC.

«

ü

Bafileenfiagitatas: ergo ficut jus publica: utilitatis, unio-

nis, & pacis nequit mutari , aut tolli pactis privatorum ;

ita nec przfcriptione imminui, quippc omnis lex ferturad

P(

|

utilitatem, pu*b-

:

icámque tranquillitatem , & nihil magis

Pfc

(

Curiz innotuit, quàm contra legem currere, non pacta

h

privatorum, vclftatuta, fedpraícriptionem, & confuetu-

nem maximé immemorialem ,. quia meliüs eft legem non

(0

cfi'e * quäm lllam CH:C » & DOtt Obfef vari cum dilfþcndlo*

falutis.

XI. AdVIII Inapplicabile penit

L";S' remænct; uód,

übi exeunt Concordata, fubintrent Recularum Cancella-

be

rix refervationess funt enim Kegule Cancellariz rcfpec-

tu Germaniz per Goncordata exclufze ; & Íicut Concorda-

quä

i

ta funt pacta pcrpcma, & Ípecialia, fic perpetuó & fpe-

la

ciaiiter exclufz permanent Regulz Cancellariz? íin ipitur

Co|

ope Præfcriptiloni*s« , aut confuetudinis immemorialis, &

hac Concordata climinentur vel in totum, vel ex parte,

Mi

à fortiori etiam A'egulee Cancell. illo in patlu £xerint cli-

qui

minate? multüm aliter intelligas fubintrare regulas dictas

clige

exeuntibus Concordatis: hoc eft in illislocis extra Germa-

kgid

niam, ubi nunquam viguerunt pa&a , nulia contraria

Á

NT

confüetudo, vel prafcriptio: tum modó fübintrant Regu-

]z Cancell | - Habet enim hoc fuis debitis fti pata conditio-

nibus confuetudo, vel prafcriptio inlongzvo ufu, & fac-

ts Majorum, ac partis alterius patienti fundata fibi fpe-

-—

f

ciale,

| BQCO) s*

27

hti,

;:ïafc hoc, quä-äfï contra Concordata exuberet, fimuletiam

CC'

contra ffeg. Cancell, in Germania exuberáfle indubitan-

D

tius credatur.

.

un;

XII. Poftremó retorfionis loco füb

1ïCfmus $ ü CX fï]p.

ederet

ürad

pofito Adverfariorum contra Concordata nulla proc

nà

iM

gX

przfcriptio, etiam vicifim Curia Rom. advcrfus Ecclefias

ga&a

Germ. illam non poffetallegare ,. maximé in caufa retentio-

Ut

nis bencficiorum , refrgnationum in f avoremante Con-

100f

co;da.ta, vcl illorum tempore incognitarum., f)

cndio'

guöö-,

ES

]. Horum omníum, qux ha&tenus 'expcndimtis,:

x Iu.. Illaftratur id

vl

exemplo in

bet exemplum adducere , t quisque videat infimul

X

, contradicko.

rio fipmato.

rcfp-cc-

cotdi-

uám ftabilem etfe opgw-ev;teac*ob&rvantiam ; Üicdignitates

k fgc-

iu Collegiatis, que nonfunr prime , regulariter fubjacent

alternativz menfium per (, de. cetteris veró, nihilominus

L ettur

Collegiata Psidesfaricnüä decedente ex bac vita die 14.

l, &

; part 3

Marti :1752, canonico & Cantore Hagenbufch , poft-

dultí collata fuiffet, jus

qnt di«

quäm d. præbmäa aliert in vim In

eligendi in quocunque menfe contra fedem Apoftolicam

s dicas

etm«

legitimé quzfitum : concludenter probavit per actus uni-

ontratià

formes poflefforiosà centum, & ultra annis pacificé ex-

poft cognitionem caufz, &

YNQ

ercitos , & in contradictorio

L 5

i::mcm

:oüdit'w*-

r hi

(b pe

f-) Prout videre eft apud Fi"toä. difcept. Ecrl?jf IT 7. é. , & Rigee-

;

aialïy

fium 30")« I in Reg' IV' Canc/elfy -0'0 I.ny 349

$6

- æïäi(ae') £5

Át

fententiam 7. Septemb. ";;7'5 ; profe obtinuit 7) patebatob

ia

vacaturas quascunque etiam in menfe Apoftolico contin-

fi

gentcs, Capitrulum elegiffc Canxorcm Àízculo, & ultra,

I

:sfcqüc

t

d

R

zX

fi

£ Anno 1617,. die s. May vacavit Cantoria modi dicta per obitum Ser-

fr

nardi de Jude, Capitulum in ejus locum clegit Simonem de Spigel, &

hat

cüm eo tempore Regens Emin. /rchiepifropus Toanues. Swicardus

Jfeliciff. snemorig Capitulo demandárit dare rationem, quare ad. E/ec-

ziorem procefferit 77 15enfe 7dpoflolico? prafatum Capitulum allegavit fe

(

ab immemoriali jus habere eligendi Cantorem in quocungue menfe,

tandem Altefatus Archi Epifcopus acquievit,

li

2,) Poft difceffum ex hac vita 28. Martii 1630, Cantoris Simozis de

D

Spigel , Commiffarius tum temporis retulit hunc cafum Emmo Archi-

Mi

Epifcopo 2ufzhmo Cafümiro gloriofe recordationis cum fpeciali ex-

preffione , quód Cantoria fubje&ta fit EleCtioni Capitulari, & obtinuit

per fpeciale refcriptum clementiffimam refolutionem ab Altefato Archi.

guör

Epifcopo fe non effe mentis rebus fic Stantibus Collegiate juribus quomo.

PT'OV

dolibet prejudicare, qua de caufa eodem adhuc anno Capitulum in Can-

eb.

torem elegit G'eorg, Mattbei,

^s

I—

olico

]

]

inilt

Poft obitum Cagtoris &eiuzr anno 1671,.'-in Tenfe pariter Ápoft

gloriofiffimé regnans tum temporis Archi-Epifcopus 7ogzues Philippus

[ m !

. m. contulit ejus Prebendam . Bergardo JFittfeld, Capitulum veró

Ínài

hoc non obflante elegit in Cantorem Rudolphum Gayer,

)

LNIN

Poft mortem Cantoris AMoniur die 29. Julii 1702. Emmus Archi Epis-

copus Zotbavius Pragcif

cu$ contulit ejus Prebendam ^oanni Ado]pbo

Jüoc

de Schuelleuberg: ,

Capitulum veró elegit ip Cantorem Canonicum

&i

Cafparum Engelbert de Fre[endovff, & dum hic pofteà obiit 1716,

in menfe Capituli , pratendit quidam precif?a Cefaveus de Q*ten in-

fimul vigore precum Cantoriam; aít factà remonflratione Emmo Can.

quis

toriam à pluribus feculis femper fuiffe clectivam

, Capitulum in Canto-

rem elegit AMauvitium de Fre'endovff acquiefcente defuper precifta,

$)

Càm Cantor Ze Prefendorf/ anno 1720, 3. Mart, obiret ,

Emmusg

?E

u

ArchiaEpifcopus Zothavius Francifcus glor. memorige contulit

ejusdem

Prabendam Carolo Ottoni de Deckeu,

ij

& Cápitulum eleg'it',in Cantos

rem Zemjam. de Hagenbujch,

ü

»

87

Es

"T

to

ficque pto fc habcrc a&tus poffefforios ,. & uniformes d

Dl

tempore plïusqqäm' immemoriali non tam. in liaca p'ræj*-f

xïtta,

fumptiva, quàmprzfcriptivaz ficut obfervantia centena-

[cqü.c

ria, aut immemorialis facit przfumere titulum. meliorem

de mundo, ita facit prafumere talem ab initio fuiffe legem

fundationisadjectam, — qualem obfervantia talis demon-

mper.

nl &

flrat, lic&t etiam de expreffo fundationis tenore non con-

ftet. D.

itar(j

i Elt.

IL' Nihil jam dícam de qualitate coacliva concurren-

xavit(e

te, 4.) quód obfervantiz , vel collationes fadtz in menfi-

menfe,

bus refervatis Íciente , contradicente , & acquicfcente

tf d

udi-

Datart : fübfiftant, quód nulla ampliüs fubeffe poffit mala

d eye

fides, quz alioquim obítaret prefcriptioni , - Ícd tanrüm ,

obtinujt

quö—d*n'ifr obftaret lex fündationis, nion fücceffiffet aliqua

ÀArdi.

quumo.

proviio de refervatis. Ípatio certum annorum, & ultra

n Cat»

ob frequentiam impetrantíum , qui prout in cafü depre-

)

hendo, non omittant impetrare , imó necacquieviffent,

MO

hp

nifi poft capram accuratam informationemr per Emmos

lum verü

Indultarios etiam demandatam ; cüm iraque Capitulum

j

tamen in fua. pacifica poffeffione cligendi: Cantorem in

dii Epis

|Ahlph

quocunque menfe permanferit , ejüsque collationes ad

gnOniturm

effe&um fuerint deductz , nemo in hifce circamftantiis

tf

P

)an i«

qualiscunque fautor juriums Pontificiorurr , neci

" fi met

wmo Can.

Qu'riaf«

ín Ctnto

«cita. £)

Za) Rota iz Florent. Catton, 8. May ni*ïö;*. G. Erenim: Cy 12. M'aït,

| Eomus

. &? quamvis coram, Lancetta,, vid, hujus cap. lII & 2.3. $..

jtejusttm

jo (intoe

ij Dequa Rota im. AMoreft.. Decas.| . x Zauu 1723. $ verim seovame

Galcagniuo:.

$8

"TP

Curialifte Capitulo malam fidem objicere, Ele&ioni, vel

j

di

collationi Íe opponere , aut in contradictorio deinceps

-mdle&arc poterunt.

a

j

e

1

"M V

ali

]. Nec veró cxxfhmes cafum praexiftentem fundari

Preafcciptio

immemoria-

'fcri;

lis licet fama.

folà prafcriptione in linea prafcriptionis, —fuit breviter

tur in linea a0DOtan

diii

dum omnem praícriptionem immemorialem fál-

isde

hobet tamen

praícriptiva,

tem ex parte Germanorum inniti fpeciali fulcro fundatio-

fs (

femper cot-

nis, aut privilegii: impoffibile enim eft allegare poffeffio-

fun&am prz-

fum

jumptionem nan ifnxme'mmoria

fundationis,

lem, qux hominum memoriam excc-

ga/m

vel privile-

dat, & excludere pofitivé. prefumptionem fundationis,

gii.

vel privilegii; hocipfo dum immemorialis adeft poffeffio,

privi

L

imm

Concordatis pofterior dici nequit , íin autem anterior,

innit

expreffe fundationis legi innititur, ac talis prefumitur,

cui non derogant Concordata; dein ficut praícriptio

Germ.

alteri

omnis, ita & immemotialis involvit confenfum legalem,

fcu tacitum Principis, qui confenfus totaanima, & füb-

gite(

1

umpu

! ftantia prarfcriptionis cft ,. nec haec fine illo vires fuas exe-

rit: igitur prafumptio fundationis cxprelï'k, aut privileii,

quoj|

fub (;

allegatz: noftrz prafcriptioni immemorabili indivulfe ad-

nazret,

Cura ]

II. Nec fummi Pontificis, nec Nationis Gcrmänicæ

Ict, Utï

.fnens, aut intentio pacifcentium fuit per fua Concordata,

ditm :

v.cl

itpti

aut pacta publica tollf:rg leges fundationis expreffas,

in

$$

"d

in minimo intervertere; usque nunc etiam polt Concor-

ICCPS

data falvam femper ftetit Laicis jus patronatüs, quin di-

catut confractio, vel contraventio pacti publiei, idem

ergo de przfcriptione immemoriali intelligas, adeffe jus

particulare novum in. Concordatis non ademptum, vel

alium titulum meliorem de mundo; itaque.

indari

III. ZEquivocé zï"umi poteft , " quod dixi $. V. pre-

evitet.

Ícriptionem immemorialem in linea etiam prafcriptionis

n [j.

dari contra Concordata , ;cä.quC. Íuis viribus p;ævalc-rc-

datio-

iisdem pactis, & Concordatis: fcilicet viribus prafcriptio-

ho

nis quoad complexum fuum fumptz ,' acprout confen-

a.

fum ïcg,alcmïïWO]Vït, ceu üt dejüre : confenfum vero le-

Tonis,

galem quomodo finé prafümpto titulo fundationis, aut

*

ïPl'l

vilegii faltem exiftimaro importabit przefcriptio , üt àt

(ldfto,

terior,

immemorialem dicas ; alia requi(ita velut bona fides &c.

4

Imitit,

innituntur titulo ad minimum Præfumpgp: eatenus ergo

Germani quoad unum,'»a'lterümquc beneficium ':huj'us,* vel

Lc;x'xyixc

alterius Eccle(iz tutó ,præ*fcriptionem immemorialem alle-

gakm,

& (ub.

gare queunt, hanc enimimmemorialem conï&QuiturPræ.;

fumptio fundationis expreffe , & in linea interpretativa,

"o

uód beneficia, quorum immemorialis extat praícriptio,

Wllfgü,

J ad-

3

fub Concordatis non fuerint comprehenfa. Econtra fi

Curia Romana præï'crïiptïoncm immemorialem pratende-

ret, uti hcin prapofituris, inane effet præfcrï»ptibnis praf-

Tmanica

otditdy

dium refpe&u Curie Romanz , fi iftud in linea prz-

Tumptiva fandationis quarere vellet.

:ffas, Vfl

i

M

CAPUT IV.

39

oWw Co) **

hd

CAPUT IV.

[ |

Et quia þa&zt neutiquam frzvombiliä, ita intelli-

m

genda funt, ut| Cefari, Imperio, Arcbi-&

bus,

thia

Eþz'fcapig 'mim)y præjgzdicmt.

r5

C

$

I

ff

d

Es pegd. — L. Nolim teafferere cum I'L-)'Efïjïhgem 4,) Concordata

ia

qiofa

Impe-

Untu

rio; vel Carfa-

ualis artibus Germanie effe obtrufa , aut cum Hip-

»injehtpolio à lapide 5.) nonnifi Moguntino, .vcl uno,

Q0Q

alteróve é rafa cohorte annaentibus, toti Imperio obtruía

lm

effe, vel tum zftimationi , tum libertati, tum. utilitati

tiüs Í

u$

Imperii pleniffimé contraria fuifle , c.) aut denique per

[

injuriam temporum , ignorantiamve cxtorta, üt ait Febro-

*

gcrma

quis Ü

Il Nam fciverit Zneas Sylvius fuà apendi dexterita-

figini

te fedi Pomi.fi-ciæ congregare fummos. Germaniz Ptinci-

eli C

pes, tamer Concordata inter Concordantes S, Pontifi cem;

Gemi

Imperatorem Eridcr;c.um Ill, , & Germaniz

Prinæcipcs-ï

tnils a

flu&uante

forx,

inliif:

— J mtit ad Virriare fft. lf, I tit, asefl, Ms

b.) De ratione R;Itüs Pb 3*. C2 f. j22. Qf 52&

211

$) Ut refert Georgii li], 7, c. Z/I, de gravam, gerim, Inp. Frider, If

tmibi p. 239., Struv, volf

ft

f

Vi

ánoíge XXeicbs »oiftorie Pefz'od;- AX«onos.

254

ver Abfdbnítt $. 17. H a

Trib

h&. H

£6.) 'Tom.r. c. 8. 6. 9.k

Kïw ( o) 3!

91

flu&uante Ecjclcfïa , & Calamitofo chifmatis tempore, &:

fic per injuriam temporum poít maturam de iberationem

Íemel inita funt; Interim à Maximiliano I, Leodienfi-

fe)li.

j

bus, à Carolo V. Cameracenfibus à Ferdinando I. & Ma-

thia Imperalis Camerz, & confilii Aulici Imp. Confilia-

ris propofita, ab Ele&toribus Imperii Capitulationibus

Caatcis inferta, denique à Natione Germanicà toties ad

-

rigidiorem obfervationem apud íedem Romanam pro-

orduts

duca, hujusmodi inquam , Concordata non bené di-

iip-

cuntur malis artibus, vel vi, dolo, autnonnifi Mogun-

| um,

tino & uno, alteróve & rafa cohorte annuentibus, toti

obuda

Imperio obtrufa, vel per ignorantiam extorta veluti fupe-

oitat

riüs fuit jam annotatum,

X

k

IIL. Sed quid ego hx

C? continuó rcferuntüx: qucrclä:

. Eebro-

germanorum contra Concordatorum | infractiones 7.

quis unquam quc&ufs;c& malis artibus, vel aliter obtrufa

oxterittu

ncgligi? nunquam oportct fibi contradicere ?. profe&tó

» Diinci-

etái. Goncordata Germanis adcó przjudiciofa, libertati

xicerty

Germanice contraria, tamen fi vi, aut dolo extorta,

xindps

malis artibus obtrufa , vel alio quovis modo obreptitia

yduante

forent , Natio Germanica tot. gravaminibus urgere non

inftitiflet corum ob&rvangiam : dup

licis pröindc peneris

1

^ funt

f.). Ut Pfefünger 7. ci?. , Fridericus Gebx;gii varia contra Concordatorum

I

violationes adducit gravamina, atque avifamenta /;j. r. c. 6. $. 1 1. f.

Ddr Xï gþ,b?v

254. Cleri Rhenenfis in dizta Confluentiz anno 14779., aliain Comitiis

Friburgenfibus //b. 1. «* 1. p 261. £5 262. 4180 1498. ,. Confr, Gol-

datt, zoxi, 1. confl. Imp. ?. 48. ad fig,

92

LI0g 1

fünt qu'crciïe:-Natïoni*s. Germanice contra Concordata :

aliz funt Proteftantium primó ? horam querelas rovimus,

uo ftudio corrafa, ac inuciliter plané effufa fint : — alix

&

funt Catholicorum fimul, & Proteftantium, forté de Con-

'

)

f

cordatis Principum exactiüs obfervandis, quodapprobatur.

Alii iterum afferunt,, quód Concordara fint Imperio in-

ul

juriofa, non refpectu Czfarisob publicam tranquillitatem

qx

confentientis , fed refpe&tu Pontificis Romani refervantis

gOH-

fibi partem alieni juris ? quippe mutat& rerum Ecclefiaftica-

tíd

rum primzvà facie, cümfummi Imperantes rclictis genti-

Efaril

thot

lium fügcrfïicfoniïauss Chrifto nomendediffent, Ecclefie

HVC

curam, & protectionenr imiis, que lege divina confti-

tuta non funt, in fe rece

perunt , ita & Antistitum Con-

mll

Íftitionem afifquæ modo ad füam curamretulerunt ;; fümma

feri

enin: majeftas nullos novit juris ,. auctoritatisque f Ti

o*

Empe

mites, nifr quosnatura rerum, vel d

IViLius. IP

i

C

fe E;gifïato:

;

x*ilC

pofücrit, ita ante Concordata, ante pactum Calixtinum

hm |

Germaniz Regces non tam fummi Imperii jure, quàm üt

m 1

Pattont P

lerorümque EpifEOP'atuum',, liberrimé Epifcopos

jurea

[

namirfæban t pernotoria. 2/.

tifitm

pri'ncif

$ L

ET

dusir

Ts

E Canfäratunvkoc& commentatioue cit,. Avgentinenfi 1762

e?ii:. Cap;,

£. $. II e9 Jeq-. de hoc jam z differt,

ad. Cogcordato gevin. de Elece-

die

jieue Argb«i- & Epic. eap;719 $ A.

fegïcm

33

A

—5 Co) ä*

,

$.

mus,,

dl

an

Statibus:

L Occafione hujus quàm plurimi cur&li Sæccrcïæiii;

s

Imperii. aut

Con.

& Imperii ab uno , codemque Principe, & olim ha-

Epifcopisquà

DeminisTer:

Xf

bitam, ac deinceps in omni republica paturali, ac divi-

ritorislibus ?

O Ifle

nà lege habendam effe pro viribus contendunt , docént-

Q

que turmatim Proteftantici authores omnes; multünr ne-

(antiy

gotiofi in hoc argujm»snroa; quod. Refpublica biceps refer«

ilict.

t debeat inter portenta , & abortus,, quódque in princi-

Pelti-

patibus Germanix una, e*;tcfämque gocc&a's: olim, &au-

defie

thoritas Ducis folius fuerit,^ idque im caufis five facris,

:oplïi--

five profanisz ideircó lamentantur, quod Rorn. Pontifex

Con

mullos orbis Reges tantopere co in jure æin'Xerfï , defti-

üma

tuerírque omnt genere Hicrarchizm , quàm germanicos

we lt

Ímperatores, & Reges, & Principcs; infuper doluerdnt ini

Tfator

hac clade Imperatorem , & Reges, & Principes non Ío.

tingmt

lüm Ture confülti Proteftantes, fed cüm jactura non mi-

am

nor fit Epifcoporum Imperii Principum in cr*'eggoäi»'[lïääoc

iftegos

jure codem , hos cosdem lugent.

II. Igitur in caftris ipforum etiam Catholicorum Án-

