Hf354_qt-1
author: Schloer, Johann Georg

—

— Ü

— —

Óal

^6

g.o

M.

x

n

TEER

7)

"-

WLIBINE LOI

-

La Vg NNENUR UM

Vi

3 w LE

EE

T*

um

V

*

m

E.

ET

EE

Bo det

—

i EE

a

MT

Sucsa

EE

T RURT

: 4 x JM.WJX -

m

—

-

:

——

——

— —

E

— M

—

ais

x

nE

M

Ms

3

d

2

g

O

s.

E

m

i

!

-

v

d.

UW

w

Es

g

Y

A

M

i.

Ro

ER (

iE

m

W

b

—

-

T

8

M.ua.

x

RE

s.

A

n

VR

s

A

st

r

OA

E

2X

x

*

z

23

P5

*

z

A

2

—

-T

—

—

—

—

— —

g

Hoe-

um

s

Ra

W

i

Ts

x

-

E

n

Ea o

N

uU. M

p

p

as D I

E

M ÀÀ—

ss

m

— HnÁ——mà

—

—Ó—

u2

—

—

M

URT TRESETU TRUE TET

E E EEE EEE

— m

——

—

—

—— —

m — ——

"

z

T Ls

2

TET

ed

$ od df

s

EU

E o

L d

—

DISSERTATIOL

JURIS PUBLICI ECCLESIASTIC[

CONCORDATA

GERMANIAE

NATURA ET INDOLE

ILLORUM

UT SUNT PACTA,

s

m

SIVE

AD TEXTUM BULLAE NICOLAI V.

EAQUE RATIONABILLA, &? SALUBRILA €$c.

QUATENUS HAEC SINT L"EGITIME INTERPRETANDA.

AUTHORE .

JOAN. GEORG. SCHLOER -

3. U. D. Doior. Tbeol. Candid. Eminenti[f. ac Celff. Atrchi- Epiftopz,

Princ. Ek&. Mog. Confiliario Ecclef- ejusdemque i alhma Univerfitate

Mog. Sacroram. Canonum Profeffore publ. & ordim. Collegiatarum ad

$. Crucem extra tmuros Mog. 69 ad S. Sfoan. Bapt. ^dmeneburgi Canon. «

Capit. ii Hofpitali Ele&l. aulico - militari ad $. 'oan, Bapt.

Bï:

P Paramo.

g*l&

W,-.æ:::fæ

PL',,'*"

æFWM?

)

.r-

MOGUNTJAE ANNOo MDCCLXXI.

LY

T

z

[2

1,1

du

"i

*

g

.ï

é 06 0 2V G OV 7 2 ? 9,6^J2 9X O

AC

CELSISSIMO

.PRJL"N C*JL".'ZPJZ" AC JDOMJEN 0

DOMINO

EMERICO JOSEF

O,

D. G, $. SEDIS MOGUNTINAE

AEäCHï EPISCO PO

S R. L PER GERMANIAM

ARCHI CANCELLARIO

ET

PRENCIPI ELECTORI

EPISCOPO AC PRINCIPI -

WORMATIENSI -

DOMINO MEO CLEMENTISSIMO

EMINENTISSIME AC CELSISSIME -

PRINCEPS ELECTO R,

DOMINE, DOMINE

CLEM,ENTISSI,ME! !

| nter pïu,rima,. EMINENTISSIME AC CELS;SSIM&j Pfumcsps: !

: qu ibus gfener()üiïïm.um tuum crg;a fubditos: animum

maximäfapientiäc.onjun&qm,præbuifti,,, exemplaomni

laude fü-geriom nullumextitit, quocommun if,,.,& urgenti

neceffitati tenero magis affettu confüli poffit , quàm no-

viffimum illud : quadï. crumnis publicis anno;næ caritate

invetis attutifti exoptatiffimum , pro.m ptiffimümque

l

reme;diilma. Videfant cives ab- optimo Principe fuo

EwtsnIcO Igsspaq;r civitatem mnxq,ugm. unam. ex plüribus;

j

compofi- H

comipofitam familiam fpe&tari, fed non tam viderant

quàm etiam abreptos fefe demififfimà Veneratione pl

no amore filiali erga patrem patrie fenferant,ä & vota

fua humillima ad Celfiffimum thronum tuum afportare

invicem certabant. Nec ego pretium profperz fortunz

é tuorum civium numero effe, & ex promotis tuo fub

oratiofiffnio juvamine fcientiis quidquam profeciífe

ignoro

optimam occafionem ratus, Eminentiffime

Parscess Y tibi ut poffem animum oratiffimum in czteris

Concivibus & meum humillime demanftrare, Con-

cordatorum jura, quz pro licentia juris accxïplenda fumpfi

defendenda, glonoüfiïmoNommn tuom(cnbere audeo,

nec fine omni ratione : Tibi, quij FmMAs CERMANIAI &

"

libertatis Nationis noftræ,, & fan&æ fädls Romanz ju-

E

ra, & obfervantias lance zquá, & exemplo, quodalii

)

præfules 1m1tandum (ibi femper proponunt, tuerisglo-

us

riofiffi-

X3

J

fiofiffimo

Pignus itaque demififfimum mez devotio-

nis humillimz has Thefes meas intuere, & pro bono

communi regwmnen ab omni maláfortuná liberum, lon-

giffimümque vive: quod licét inter populi turmam pre-

cer, precor tamen ardentiffimé, & maximá fubmis-

fione

EMINENTISSIMAE

ELECTORALIS CELSITUDIN I5

IUAE

Servorum infimus

HENRIC CONRAD. MARTINUS RIEFF

Mogona

CON-

CONSPECTUS DISSERTATIONIS

CA 'P- UT.L

Coucordata fu. patla í 'Natzfan'i' emanïä »ewiguäMfäüei*öäi(äqJ;

6. L. Concordata non fünt

II Sed

acta:

privilegia papaha

III, Per S, Pontifices firmata.

IV. Interim à Statibus Imperii ácceptata. . .

:

V. Rationes dubitandi, an Nationi germ. favorabilia ?

VI. Nationi germ. minimé fayorabilia ; fe

inita funt.

d ,,genggosö ab Eükä

VII. Quanquam acceptata ab aliis Confinibus, -

VIIL Etiamnum fuà in Obfer

.

vantia refpeétu Catholicorum; licég

. non proteftantium,

IX. Imó apud quosdam Catholicorum

augmento,

'gifam majori cgm

CAPUTïï

Jude quia patía funt , fammus Po(ztzjäxr 701 p*atg&f»ii:dem derogm' :

$. L. An fümmus Pontifex ii

rialiftarum.

3

sdenr derogare poffit ? Sentf:ntia Cu-

II. Sententia negativa, & Germanorum.

IlI. An faltem juftis, & gravibus ex caufis? Rationes dubitandi.

IV. Sententia veriox eft negativä"germanorm.

C AP U T nr-

Bené verà. Natio. germ

;æföribä*:,x

$. L. Tenet veró Germanorum p*xääefcript-io ,& pofï"&fïïo» immetno-

rialis in linea interpretativa : rationes dubitandi,

lI

N

IL Rationes decidendi:

,

E

*

1l Refpondetur ad rationes d

b fandi!

iV. Aequé, ac in linea veré

prae(criptiva Argumenta Curialifta-

z

rum negantium.

V. Argumenta Germanorum affirmantium:

VI. liluftratur id exemplo in contradictario firmata.

VII, Prefcriptio immemorialis licàt fumatur in linea prefcriptiva,

- habet tamen Íemper conjunctam pracfumptionem fundatio-

nis, vel privilegii,

l

CAPUT IV.

f

E*t ?üïa þ

aä?a n&uutz'qguam favöraïziïia » dta intelligenda jiwt, «t Cafari,

anperio , Zdrcbi- 85' Ep:j]&opz': tminis prejudicent.

$. I VAn prejudiciofa imperio, vel Ceefari injuriofa?

E

.Il. Anítatibus Imperii, aut E

pifcopis quä Doïmikn' is tgrri'torialibu$ T

l

"WIL Refpondetur negative.

IV. An lafiva juris Archi-

& Epifcopalis quà talis ?

V. Potiis jus priftinum innovatum eft.

Y

VI. Et ftabilitum in Indulto quoad menfes Apoftolicos.

VII, Satisfit objectionibus indultum faciliàs dene

renovationem effe fervitutis vinculum,

gari , aut ejus

fu

fi

VIII, ln ,diüï;dio datur rfzcurfus ad fummum Impcrator;ex?.

--

R»

i

z

"—

p

W ss f

Jn

*

GN

N

1

— —

X)v Ih"

l

— W

v €

N

72

T

X'w ,

N

P onrai,

4

X

2 m DL

-

lea

T

e»

-N

:

7

G

(

[ 95

')x

PNV.

|

W

y

Ed

Urpuscan ROU t ar d s caamcrvammcgenm É buus

—

"um

at

x

VEEDCRUGNEGUUDssc EEE d malde

T r rimmrU EEE

.

»-—

N

u

: CAPUT L

Concordata funt paga , Nationi germanice neu-

tiquam favorabilia.

$.

L

Ture merito ftatuitur Concordata Nationis german.ï- Coneo

rdats

nom

funt

I.J

privilegig

cz, quz puncto Ánnatarum, beneficiorum con-

ferendorum , juri

ümque exinde defcendentium cum fed Pspslie-

Romana initafunt, aborieinefua proprié vim pacti, non

veró privilegii papalis abereadeoó, ur Curia Romana con-

formirer principiis naturalibus pa&orum illa interim ob-

fervare debeat. 4.)

]l Etenim in vero genere fubjection

ls :R;O'-ï.ïï'lanü

Pontifici , cjusque poteftati clavium fubordinata exiftens

Natio germanica in adiaphoris circa collationes beneficio-

rum, caü&sqgtx'e Partica!azes cum fede Romana conflictata

a

j

D.

fuit jufta habens g;:avam»im J.) pro q.u:ibus' fopiendis t

S

eni

f

) Ue.'oim & progreffü refervationum, de earundem: abolitione in Concilio

Baflienfi facta, de hujus acceptationis inffrumento fub Alberto rege

Rom. durante neutralitate Nat, Germ, vide difceptationem ad Concor-

data germ. de Electione Archi« & Epifc, Mog. r767. editam cap. I.

eirca finem.

b.) Vide Goldafti, Rafion, Conflit. imp, Georgii libros grava*m?num,ï &

. Anonymi Cozcordata Nationis germatiee integva five 51ovg, 9 ac-

euvata Gorcordati Calixtiti, €9 pracipué Concordatovus: brincibum

Jub Eugeu, 1/. nec mon. Concordatorum. Afcbaffenburgenfuun fub

Greg. Zali-

ANieolao F. impre[ja Frgmqfuæ(y Liplie. Nec non

i

vein

?

V'!l!cB i(-OS EG

dem amicabilis prodiit compofitio , quám Cüncor(lam

dicimus: confequenter in hypothefi juftz collifionis fecu-

tz inter caput univerfale & cjus membra, remanct qui-

ä

dem imperium univerfale, fed nexus laxatus in tantum "

ur qua: dcince*ps in caufis hifce controverf(is utripquc agune

tur,cenfcanturfaltem quoad przfens negotiumizzerpartes

eri, cellante tantifper vinculo imperantium & paren-

tium: hic non eft locus authoritati vel Imperio,fed zauitati,

AVR ER ao t diteas rl t

prudentia & modceramini, non enim veríamur in iis, que

ad caufas univerfales v g fidei, aut quae ad jus & officium

univerfalis Primatüs pertinent, fedin iis, ad quz íummi

pontifices ferius manus fuas extenderunt , poft decretales

Ifidori , tempore Calamitatis , caufà, & cafu particulari,

ubi fummi Pontifices *po"Pc exce[livas refervationes füas po-

ä

tuerunt, & voluerunt, imó debucrunt fibi moderamen in.

jicere.

III. Nöquaquam 'ig'itur talis actus Epræ,viis illis tra&a"-

tibus pacificis refultans, pro actu imperii, vel proprio pri-

vilegio, aliique fimili ordinatione reputandus venit, ut-

pote non à fuperiori quà tali, fedà pacifcente procedens:

jus enim naturz omnes pacifcentes, Íícu principes, (eu

fubditos zqualiter obligar. attento potiffimum, quia Na-

tionem germanicam hic colle&ivé feu in corpore fpecta-

inus:

wein TZom. 1]]. jus Ecclejiajï q.l vz. €ap. ^. $. 3. 9 4. :i cuim

gec in Concilio Conflawtienfi, uec Baftleenfi fuevit fubventusm $9 pro-

vifum , neceJarió debutre vecyud

fing. &c.

efceve (ntiquæ querele, &v gvava-

$

"m

mus: fecus enim COnco.fdataf,, fi fingula ejus membra

fcotfim confiderentur ,. aut fanctionis & Conftitutionis

univerfaliter obligantisindolem fortientur,; autfuo robore

penitüs deftituta forenr, quod pro conciliatione alibi di-

cendorum pravi&annoramus? fiquidem concordata quo-

ad primigeniam Conftitutionem , pa&ti rationem habent,

Namotheticam licét naturam cum reliquis Imperii (anctio-

nibus zqualem participent, ac hodie interleges Imperii

pragmatcas referantur , veluti He/fericbius *jr'älmj

M ürtenbergicus aliàs contrarius denegare nequit.

IV. Et profectó dubium hoc totum divellitur illi ,

cui orl

O

cinalem Concordatorum textum rité Pondcmrc P*l'a-»

cet;; namex fübícriptione originalis, quetam fedis Ko-

manz,'quàm Nationis germanice nomine facta paffim:

a:.

legitur, inde tefte clariïf,, D. Alexandro Hammer Pro-

feffore Bambergenfi c,). irrefragabile deducunt argumen-

tum, Concordatalizc genuinam pa&torum, & conventio-

num naturam atque indolem fortiri: quis enim non videt

experientià, & principiis diplomaticis manifeftó refragari

privilegium , aut gratiam fuperioris in fcripto impertitam

ab ipfo privilegiato fubfcribi. Iraque appofitio. manüs &

confenfus utrinque praeftitus, pra- & fübfcripta in vim ve-

ti pacti & formatze conventionis valere indubio funt ar-

obus Hel-

gumento, quidquid in comrariüm dicat J. Jac

—

*

Z

| ferichius

E

L

l

c;) In differt, de jure prineipis ;:athol.'i'ciä circa facta fect, 2. $. x:;

4

3 (o»» g

fcrichius T&us W'urtenberg d.) qui ut omnem obl

iga—Q

tionis vim auferat Concordatis

, pactum ait deftitutum

figil

lis, & fubfcrip;ionc Principum contrahentium, neque

conditum in comitiis, fed in. aula Carfarea di/Tezfieritia

bus imperii flatibus: fic enim nimium, ergo nihil.

V. Alia qua naturam Concordatorum, ac indolem

pacti commonftrant, argumenta habentur ex famofitfi-

mis Curiz Romanz authoribus contra nonnullos S,. fz-

disApoftolicz adulatores, & camen propterea non

acceptos,

€x his oftenditur Concordata eífc padum , non privi-

legium,

1

$.

IT.

fSed pacta.

|

. 1. Concordata vim legïs publice obtinuiffe, . ac in

preíens obtinere , nonnullorum Bafileenfium Decteto-

rum authoritate eatenusfublatá, ex publicis Bullis, rceiis-

que Capitulationibus , & Imperatorum Ediétis, difputatur

modo,

»

II. Equidem obloquuntur diveríi authores , quorum

li oeg

veítigia prc[litäuthor Annonymus e,) his verbis Bi

alto

d:j Differt, de Ecclefia Romana , — fedéque imptimis Eonfiücia morte

Caroli VII. fummo Advocato orbata $. 23.

e.) Rurse 2lbbanólung ven oem XAedt 0eo "Raifets, unó y—b*æ

e3tánoe 6es x5. 2À. R. über

gciftlicbe Derfonen unb XAícdyen

J |

(oütet 1753. Fyfurt O Beípsig

$. 26. ín finc,

Conf, Lehman de

II6,. & Limnaum ad Capit, Catol, V.

Pac. Rel, lib, 2. c, qO.P. 5$4., Goldafl, in rationa, Conft- Imp, p.

?V. C, XI! SQ XIVQ

not, 47. in Corp. J. publ.

(PO 228' ? ür

1

8 (»» 8

5

alío mit biefen burcb!öci;etfem un—b'ibtet Sftatuenad

at (id) (clbt obnebin fd)on unfeafftigen Concorda-

fell: rationem dat cic. . tbeilen fteobne Deren aefamte

ten SXteid)sftánbe vorteiffen uno Giniilligumg Deint

Tid) stoifd)

en Friderico 11 lf unb Spab(t Nicolao F.

erriditet tootben.—

IIL, Alii Concordata non clam

; E'd'aþftïä ab ordini-

bus Imperii inita effe contendunt, quod comprobant a&ta

in dizta Confluentina Cleri Rhenani 1479., Comiriis Im-

perii 1457. eorümque Receffu.

24. in iisdera Augufte

1500. D. 45. V. 3. tum litere Maximiliani Imi 1:1. Sazu.

1f 19 ad ILeodienfes, & Caxoli V. ad Cameracenfes 9.

Febr. 1559. ubi fub. graviflimis penis injungitur , ne

quem ad beneficium admittant vigore literarum Apofto-

licarum, nifi juxta terminos Concordatorum ,. átque fecüs

provifum velut intrufum ejiciant: f.) Capitulationi Caroli

V. jam fuit infertum, Íe operam daturum, ut Concor-

data intactaomhinó, & ille(a ferventur, atque deinceps

ad idem femper Imperatores folennibus verbis ad ftridti.

£.) id quod Ferdinandus l, cüm imperiale con(ilium

ordinaret 77 Ord. judic. aul. fub fineuac Mathias Im-

perator in fimili 7ud. auJic. Ord. de amno x6va. tit. ult.

ftatuerunt, ut nempe cum cateris Imperii legibus funda-

mentalibus, Concordata Nat. germ. in loco judicii, &

À 5

mnens

£ Goldaf, T. om. ]. conflit. Iniþ, b

g9 Vid. art, I4. Capitulationis Cafarez $. T. &3.- :

: :

&

s efo»)yæ*

me nsä quidem prz oc

dlis Co-n..(il"iaricmmï,, ne ;f;:c.drdatione

offent excidere ; affi

duà rcponerentur.

IV. Infigniter rem illuftrat Controver(ia 1696, in

Conftantienfi Ecclefia mota , cujus: fata refert Antonius

Faber j.) Capitulum Conftantienfe unà cum aliis con-

jun&à manu apud Cafarem tanquàm fupremum Ecclefia-

rum germanicarum Ádvocatum agendum effe contendit,,

ut jura Ecclefiarum Cathedralium contra. infractiones pa-

^ales Concordatarum Germanie fjlva, & illibata con-

ferventur ? read Czfürem delatg Comiti de Martinitz Caefa-

reo legato a

pud S, Pontificem hoc negotium datum, &

à E.copaldo:

eloriofe memoriz per ref&riptum die 3. Mart,

1696. ipfr injun&tum eft, ur Pontificem à propofito re-

traherecuraret, daréqueoperam , ne contra Concordata

Germanix a.liqzuicï'co;mmiäccrct.ur:; Czfar f& ad hoc obli-

ga«t;u

4

r effe vi officii conteftatur in memorato rcfcrigto :

verba vide apud Beehmerum j

V. Denique Concordata diftinquentesin Concordata

principum & Afchaffenburgenfia, hac Aíchaffenburgen-

fia quidem pacta dicuntà Curia Romana interim fervanda

& inita poft Concordata principum , aft non fimili unani-

mitate erecta, neque NNationis

gravaminibus peraque per

Concordara Afchaffenburgen

E?» ficut per Concordata

Pl' in—

h,) Tom. IT, bec G"taatävüxtgjkxygæ : pag. 37:»

i.) Lib, L. tit, 20, de corpore: vitiat. $. V, confi; Caroli VI,, Refcriptum:

a5.

anuar, 1*729.ad, Ecclefiam

$.. Gereonis.Caloniz apud. L. B. de Cra-

nier Scbenftunbers G.« Sfeil 2,

Jofanbfungs

E

1

M3 (5 B0

Prinþi'pium 1439. confultum , quin porids ex caufa publica

in bonum Univerfalis Ecclc.üæfufccfta. fui[fc.

$. n

,per $. Pom.

I. Ardevnti patïtcf "elo Canco*rdatomm ufum cxvcapï

*

tifices Éirma-

1* I6

te pacti femperurferunt, & urgent S, Pontifices? collig

tur hoc perBullam C/ementis F 1. /ddimonet nos. 1534.

ubi collationes beneficiorum contra Concordata nullas &

irritas effe pronunciat. — Zulius II/.in Brevi, de quo

Raynald. ad anmum 1£f2. n. x9, hec habet : INos. at-

£endentes Concordata pra;fata vim patti inter par-

£es babere, && que ex pado conftant &.

II. Clemens VIIL. non tantum omnesgermaniz ordi-

narios ad Concordatorum obfervantiam admonuit, fed

etiam increpavit cos, qui provifiones Apoftolicas per S.

fcdem decretas excludere prafumpferunt, — Idem parefcit

cx Brevi, Apoftolico ad Rudolphum II. à Clemente VIIL.

anno 1605. /7 caufa Bremenfts preepofiture , ac aliir

ex Brevi ab Urbano VIII. a4d

quàm plurimis :

F'erdinandum II. in cauft prepefrture Halberfta-

dienfis Y624. ex conftitutione Pauli V. qua incipit ex

pq/ioralz-'sqf 161?. [o

$. IV.

f

— ó&k.) Apud Chockier gloff, 13. n, 24 . jamGregorius XIII, 1572. Calliftus ITI

! 1457.

LX

IV,

$.

Interim:. &

ftatibus. Im

L Ánonymusalleg. pratendit, quód zulti flatus

perii acceptae

& Epifcopi placito buic Ceefarco — pontificio eontra-

£8.

LXOF IMt G. pauculi, qui promiores ad id aeceptamdamm

cideri colebant, partim unionibus anterioribur liber-

satei confontiendi abdicaverant, partim Confenfu

Capitulorum fuorum ,. quo tauen in bac ve, . ubi de

Juribus Ecclefiarum. fiugularum. agebatur ,

0puy

J'uiffet, fuevant deftituti,unde b«

€ fc dica Concorda-

:

14 pro foute guris Ecclefaffici ingermania reputari

205n polJumt , nifi quatenus. ex poff fallo vefpettu bu-

Jus , cel illius Ecclefie bucusque, vel illiug articu-

li comitem mada fumt obfervautiam.

Ejusdem

opinioniseftauthor, quiferipfit periculumjuris publici

KEcclefiaftici, vel principia juriripublici, Koch com-

mentatione hiftorico-juridicà de collatione dignitatum &

benef. argentorat 176:. dicit.Bafilienfia decreta in folemni-

bus publ. comitiis aceepta, quz felicitas profectó Con-

cordatis germaniz non contieit,, Gcorgiiv,. Sencken-bcfgy |

II. Alii fententiam iftam elfe fundatam dicere nolunt,

effe enim diftinctionem inter rcgalïa;m & exceptionem à

regulazacceptatioConcordatorum (paucisFranconix Eccle-

fiis exceptis) folidà probatur ex hiftoriatemporum Con-

cordatis proxïmi'oribus ; nunquam enim Pontifices contra

nonacceptationem Concordatorum conquefti funt ,' ben&

vcró germani conquefti funt contra lummum pontificem

| tefle

!ää (9) B-

$

tefte celebri Epiftola Martini Meyer Concellarii Mog. ad

JEneam fylviuml.)igiturjn thefi&regulaConcordata dicunt

acceptata, id exce

pionem in rc-igula. quidem fundatam

fcu regulam particularem nominant, neutiquam veró ip-

fam regulam , licét exceptio non exhibiti confensás pra-

fcriptione fit fortior & validior, manet exceptio, & non

fit regula;. ergo fi appofita fuerit, pracifé ob talem ex-

ceptionem probari non deber, hoc illàdque Capitulum

fuiffe de numero confentientium ,. nifi (imul coadjuvetur

illud antiquà confuetudine , vel fit probata exceptio;

uianon eft regula , nifi particularis.

imio claufalam

illam. Concordatorum de acceptando vel non, intelligen-

dam effe de alternativa menfium tradit Z4ll

:

vvein 4.) non

de ipfïs Concordatis acceptandis juxta mcliorem interpre-

tationem. *Siquidem fi a&a (üperiorum temporum in

ln

memoriam rcvocentut , vix ac ne vix quidem fuerit in

— Germa-

Ye

4) Que extat apud Georgii e;hibentem grävamïna Na*ionis Lib. L cap.

l,

: VE de gravam, germ, Imp. fub Friderico III, — Dno meo Archi E-

pifcopo frequentes afferunturde Rom, Pontifice querele, qui neque Con-

ftantienfis, neque Bafileenfis Concilti decretacuflodit, nequc fe pactioni-

bus Antecefforis fui (fcilicet concordatis) teneri arbitratur,

l

Similesque-

rele fub eodem Friderico IIT, & Maximiliano L. repetite ; ipfa denique

[l«

p:otöcolla Capitulorum docent juxta Concordata provifos ad poffeffio-

i

nem fuiffe admiffos, licét negari pariter non pofüt, quàd quandoque

3 nc

potentiorum vis prevaluerit, ac proviforum ex Concordatis jus, inver-

&

fum fuerit,

d

m.) Queft. II de

d

jure Ecclef. prgrticularz' | germ, Cap. I]l $. 5.

| Salislzz(rgf I 7 $ 7 5

16

03 (») £a

Germania 7 ) Ecclefia quaedam, aut diæccfïä, ubinon funt

obfíervata Goncordata : quidquid modo fit circa Proæüan-

&cs,

II Sané quoad ftatus Impetii, fi etiam in padtis rc-

quiras paciícentium acceptationem perfonalem, ajunt non

foclàm habemus coníenfum virtualem omnium, fed &

perfonalem, primó omnium confentientium , dein fingu-

lorum in Corpor.c, atque etiam ipiä obíervantià firma-

tum, ut nullus jam non acceptationis, vel alterius repli-

cz locus fuperüt. 0. enim veróConcordata ita hucusquc fir-

ma, ac valida habita funt, ut omnino pro interim ap-

probatis invaluerint , exceptis quibusdam Ecclefiis, quae

peculiaribus, ac amplioribus fruuntur conceflionibus: à

Carolo V. usque ad przfens , omnibus omnino Capitu-

laFiOnibusCæfarcis Concordata ifta fuére inferta, ac ipfi

atus

f.) Tefte Branden 4d Copcord. 4 3. 0. 5.x

e,) P. Wolffgangus Schmitt Inft, jur, Ecclef. univ. lib, I. cap. IT. $. XV

lit, y. p. 225. fulde edit, item Denedictus Schmidt Ingolftadiens. Pro-

feffor jur pub. in diffect. ubi hiftoriam legum [uperii fundamentalium

fiftit 1770. edit G. r4. in F. Contraverfia hec in Confilio Alfatico'agita-

ta inter Capitulum Weiffenburgenfe, quod Concordata nunquam fe ac-

ceptáffe contendit, & presbyterum Dizcefis fpirenfis, qui Canonicatum

f

menfe papali vacantem à Curia Romara obtinuerat: in. deduction e, quae

(

pro Capitulo Weiffenburgentfi prodiit, dicebatur Concordata non legisIm-

perii, fed pacti confentientes, unicé obligantisrationem | habere: confr,

ql

Memoire pour les Doyen , chanoines & Chapitre d' Eglife colleg, de

Weiffenbourg contre M. Tean Michel le Poff&sky Prétre du. Dizccefe de

Spire p. 20. Confilium Alfaticum veró pro Concordatis fententiam tulit

27. Januar, 1753. Kock corhmentatione Hiftorico- juridica de Collat,

dign,. 1762. cop. IIl. $. VII. lit, a,

U —Ü

IX

63 ( B0

(ue-

ftatus Imperii omhibus eligendis Imperatoribus propo!

punt, utin ea jurarent, & apud Apoftolicam fedem illo-

rum obfervantiam tuerentur, ex quibus colligere eft, uti

nunc, ita & ab initio illa interim à Germaniz ftati-

bus fuiffe approbata, ac Fridericum III. Jmp., Mogunti-

num, & Brandenburgenfem Ele&tores, aliosque in. pacto

Concordatorum Nominatos fine dubio cum Legato Pon-

tificio in germaniam pro Concordatis Stabiliendis miffo

pacifcendi, vel expreffam, vel tacitam Facultatem à Natione

intot ab anno 1440. dixtis congregata, fatis amplam

habere debuiffe: itaque in initio acceptata fuére pro tota

Natione, licétnon mox per totam Nationem, idem

yoft Navarr.. Chokier ait Zypaus. f.

IV. Rurfus quód ad ea, que publice tranquillitatis

causáfiunt, & uti pacis fzdera confhituuntur, qualia in-

ter Concordata hec numerant, Principum aut majoris

partis confenfus fufficiat; nam quando ftatus boni publici

rationem procurant ,. Inferiorum confenfum continere

cenfendi funt adeó , ut in illis, qua publici foederis vim

obtinent, opponi nequeat ab aliis exceptio juxta publi-

ciftas Imperii, eorámque do&trinam pragmaticam.

V. Argumento utuntur ex Proteítantium caftris de-

ä

fumpto: utique his omnibus fat cognitum & manifcítum

£

eft, perpacem Religiofm, &W/eftphalicam conteftatum,

fr

quód collegialis ftatuum confenfus & in corpore fufficiat,

B z

ncc

dt

e

jlit

lil

p.) Lib. III; de preb. confultatione TIT, n. $. &' 6, par"tiöula;-ium accepta«

tionem fuiffe neceffariai in. gecm, ; aliud in Gallia pacifcente Rege

s

12

x (o)ïkä'l?

nec opus fit perfonali omnium, veluti éa dicitur a

.b illig

ipfis hactenus confueta Imperii praxis..

VI Invictiffimé adhuc ex ipfa Bulla Nicolai V. pro-

batam effe acceptationem ftatuum f mperii 4,) quisautem

prudenter afferat» Nicolaum V. S. Pontificem aufurum

fuillein fuis literis confirmatoriis adipfam Gentem Teuto-

nicam datis, confenfum, feu acceptationem ejusdem gen-

tis falóallegare, fi reverànon acceptáffet — Etenim falfi.

tas hxc 'uifIet prorfus inepta, quia non poterat non fuitfe

mox ev densgermanis, & talis tantüsque Pontifex timere

utique debuifler, f& de ea ab illis ftatim arguendum , at«

tento Po'tif(Hïmüm tempore co

mra&üs ,,': a perturbato illo

Eccleíix ftatu.

VIL. Eo tempore, quo negotium cal"gbat,. & de

grav

aminibus abolendis maximá contentione agebatur,

g

Germani non permififfent eos tractatus przcipitatá ,. falsá-

ue Bullà abrumpi, fed illicó füi(l?:ntprbtc&aturi',ï fe non

j

confenfiffe, de quo cüm non conftet, necaliàs poffit ralis

PI

falfitas affeverari, non licere putant fanà ratione hic fub-

(].ftcre, vel dubitare, utrum confenfüs Nationis intervene-

n

rit: ita Hi contra FQCCC]:um' r.) veluti ex parte fatetur

! Frid'cricqsr

4.) — Ibi enim pro pace & tranquillitate int?r- E'cclejï(;þm',.. o !Nafia-a-

nem Germanicam ejusmodi Concordata dicuntur. à

partibus ipfts ag

probata , laudata ,, canc(ufa » &g acceptata..

« J Compendio jweris puälici' caþ;v. XVIIIZ, n.

25. Strauchium, Conrin«

gium , & Linck. indiffert, de. concordfï, eap,

3: & alios paffim,

a & s*

I$

Pfidericus Ccorgii. g.

VIII. Minimé érgo obftare verba illa' proemii 77

Bulla Niícolai F quam refert Cherubinus, & alii ibi

—nonnulli dile&tifüiii Ecclefiaftici, & Sceculares Prin-

cipes iuclytee Nation. germ, ex quibus videntur non

$

omnes Imperii Principes confenfifle

$*

co quia y.) ex

hoc ipfo exemplati eruitur non unum , vel alterum tan-

tüm confenfiffe , quod fufhcit de more Imperii recepto ,

dein 2.) ly zonnulli idcó: à S. Pontifice

fuile additum ,

quia utique filios alios habet adhuc plures per totum

Chriftianum Orbem, ia utfenfus fit, fe hec non genera-

tim ftatuiffe , fed peculiariter conveniffe cutm nonnullis

Princ'rpi,ïms, ac Prafulibus iis nimirunr, quifunc Imperii

eermanici: de cetero autem fzepiüs indefinité Nationis

)

mentionem facit, 5.) licét etiam: aliquod. exemplar dicat

— nannullor : intelligi tamen per hoc plurimos Imperii

Principes, membra Nationis pleraque , üt explicat textus

ls

alterius Bulle 7,) demüm 4 ) ïConcc-deunt , quód S.

Pontifex noluerit comprchendere germanicam Nauonem

L.

in omni fuüa latitudine ; fcd qua coní(tituit Imperium :

ün

Concordata enin: erecta, & pactitata effe cum Imperatore

J$

& Imperii Princigibus : unde huc non pertinent illæ pro-

B 5

: v.inciæ.

lit-

lib. x. mpl. 6.in gloff. libv 6. /bll: 239.ubi ait, zegari

4

$) lrgravam,

£amen noii poteft

Concorda(a- ab Qrdim&us; ngerii-f ex parte fuz]e,

acceptata.

prift

;) P. Schwartz. i colleg. hiflor. pavi. P. L gX 5"., 5 gxpipiunt-

primo.

14

&R (55 v

vinciz inferioris Gcrmäniæ, qua cum Imperio nihil com-

mune habent, nec habuerunt tempore Concordatorum,

uti nec illz partes Italiz, quz ab Imperio quidem ger-

manico üt feuda dependent , haud tamen Germanix

nomine veniunt: 4/.)

IX, Eóque fortiüs tenere in medium

producta, cüm

inferiores Ecclefiarum Antiftites per Ícobligentur ad iftius-

(

modi rcfervationes, aut alia quacunqueimpofita publica

Á

oncra, maximé quando vel moderatiüs

& ad tempus, us-

que ad futurum Concilium fiunt, dt in praedictis Concorda-

tis lereshabet, ibi —

durabitque. deincepy. uifi in fau-

j

£urü Concilio deconfenfu Nationis aliter fuerit ordi-

C0

JTidfuq, aut neceíTirate, vel utilitate communi Ecclefiz uni-

verfalis urgente,, Quocirca advertit ex Magnifico P,Schmier

!

allegatus P. Bo&khn z. ?2. non. folàüm Ípeciem. Conven-

HH

tionis habere ifta Concordata, verüm & rationem Eccle-

i

fiaftica: legis faltem ad interim vigentis, poftquám inftante

&

Natione germanicá per Sedis Apoftolicz authoritatem rata

Cor

habita & promulgata funt, adeó, ut nullus Principum

Imperii contra legem patríam vel füperioris juft? latam ex

Verüm licét

co fc tuert poffit,, quód non acceprárir,

ex allatis fat appareat acceptatio germanorumfàltem tempo-

ric initorum Concordatorum, tamen ubi omiffo Concilio

vcl Conciliari lenim cnïw Concordatum Afchaff, perpe-

-&uum

i

*,) Wemes, ; & Zypsüs dpud Nicolarts fom, 4, dub. x.

6" 5. Var'f Éspen

ope 1. £H. 13« 7, K I, Petra ad Gon

tiif, X. INseolai V.' 4 4. BóchnJib —

PXDE.

15

nonnulli

tuum nunc reddere conatur Curia Rotmana

de huljusfirmitate;ac perpetuitate difpugmïc-öc dulitant.2».) -

Se V,

Tationes du.

ditandis am

.L Videri poffet, quàód Concordata tama $. Pontifi-

ce, quàm & à tota Natione germ, 2£ rationabilia

69-'* Nationi

2

bilia ?

germ:favora-

falubria, tam Exclefie,quam Nationi prefate com- -

perta fint,. & agnita,

Vide tenorem Bulle Nicolai V,

Etenim per illa Ecclefiz reddita eft pax, Imperio quies, &

l.

tranquillitas.

Ita inquit Zallwein. x.)

]«

]l Bonum, & boni rclationem ,. hic àti femper,

l«

cognofcere debemus non fecandüm quod in fe, & extra

"

applicationem fpecialem : fic favonium refpcctu fui bo-

)

num experluntut, qui versus ortum navigant, contra-

rium & fibi malum, qui ad occafum tendunt, fed res

Id

debet integré, ac relaté ad fuas circamftantias cenfiderari :

j

confequenter Concordata refpectu Ecclefie: flu&uantis, &

l m]atä

n

x

V-w.,) Confr, Ananymi obfgfvatiodes hoc anno ?771. edi-tæ obferv. XIX,

0

x.) Sur. Eccl. Tom. III. q. 2« cap. 3. $. 8. p. 311. favorabitior futf-

lio

fet couditio Gevmauorum ex decvetis Syuodi Bafdeenfis : nibilominus

pro Stabilieuda $g firmauda pace vemirtendum aliquid fuit à.Natia-

p(ï

ne germam'm (an Concordata ex tunc pro Natione germanica eruntfa-

jm

vorabilia?) i conte[lationem fuue veverentie , pietatis G gvatitudmis

evga fummum Pontifiem baud. fecus, quàus à Belligerantibus, at

pacem firmam &g Stabilem obtineaut,

Üptinà nempe G'ermam per-

H

fpe&tum babebant , quód moderata durare foleant , 7 idcirco viam

N

)

amicabilem , five amicam trau[a&ionem uuo dato, €9

;

alteïa veteito

imeundaim prgz;z'dä duxerunt,

u6

&& ( N

relaté ad turbulenta i";tempom. c;;filïi'no, fi non Nationi

germ, , Ecclefiz fünt favorabilia;

IlL. Interimquatenus non tantüm Germania

* fed 1P.

fa pariter Ecclefia olim violentis, turbulentis, acfimonia-

cis multüm turbata eft collationibus, Ele&ionibus, &

intru(ionibus, gravata per refervationes noviter inductas?

qua mala fuo modo per Concordata é medio füblara funt:

Ícilicet Natio germanica nimium quantum gtavata fuit,

tum Póntificum refetvationibus, exípectativis, mandatis

l

«döprovid—cndo, adeó, ut y.) extincta hoc modo jace-

ret Ecdefiarum germanicarum libertas, infra&ti effent

canones, ftatutáque Ecclefiarum Cathedralium ludibrio

(äl

haberentur , q'squc dum ipf1 Hi S. Pontifices per Concor-

data ultroneé jura quzdam prztenfa amore publici, vel

d

penitüs cefferunt, ^vel faltem limites pofücre, cratias

fuas certis menfibus, certis beneficiis , ac d ignitatibus re-

[

ftringendo, fibi inhibendo, fic etiam nunc þlurä bene-

ficia ob Regulas Cancellatiz , slisque recentiores Bullas

Pontificias S.Sedis, privative refetvata forent, nifi ob(ta-

rent Concordata: imó vi Concordatorum Nationi germ.

conceffa eft libera facultas in Ecclefiis Cathedralibus, ac

Monafteriis, — fuos Prafules eligendi (potiüs 'j:am antea

optimo jure iisdem competierat) qua prarogativa merito

ab Ecclefiarum Capitulis femper magni habira fuit, co.

quód jus fimile in aliis regnis, atque provinciispropter Re-

gulas«

L d

4.) Si Bgchdxero credas Jj/. :I. tif. 30. $. 6,

&$ (o)',ä

17

IRe

Regulas Cancellarie , ac Principum , ve

gum;'/nomi-

nationes, & privilegia non repetiatur, z.)

IV. Quatenusopponeretur Germania Principes illico

animi fenfa manifeftáffe extin&o Nicolao V. referente

Platinà ;z Z'iza Pii 1I. — Imperarzori perfuadere. an-

i.

nifi funt germani,ut pontificibus amplius obftarent.

Curialiftz dicunt , innuere refponfionem, — quód fic

ï

Pontificibus amplius obftaret Imperator , ne quidquam

[5

ultra Concordata indulgeret: dein de Concordatis ne-

uidem conttoverfiam fuiffe , coquód fe ipfum explicet,

üt

& dicat ? Imperatorem fpretà populorum poftulatione ,

uorum mentes non ratione, fed appetitu, & cupiditate

Ó

J

duci folent, Aeneam fylvium (pofteà Pium II.) delegifle

d

Oràtorem, ut Callifto III. Nicolai fucceffori juramentum

z

Ts

de more exhiberet. 7.)

V, Supremum denique, :

f

preto penitus"'()mni conttra-

Ie

Bulla

K

rio diffugio, Concordatorum favorcmk cxponit ipfa

C

*'x

$. de

lls

.

tf

z.)/ Behmerus . cir, fubditi tandem. ad fatiovern vediit menteme

Papa, &g ueimpofterum ed, quá ufus fu

evat : : : enethodo procederet,

EiM

J pdá con/t'ringe:zdu;l, €9 ad ob[ervantiam

canonum adigendus fuit.

aua

0.) Facilé damus,ait Zallwein Vu, Eccl. Tow. IiI.q.2. cap. 3. $. 4«

f. 365.

ad hocargumentum Pfezffgperi ex Platina, quüd germami

emo

generoftorem fuam magnitudinem ,

£? reverentiam erga . Potitifices

Ü

4u ineundis Concordazs, utpote quibus baud pauca jura. anted ex

iM

Coucilió Bafileeufi,vel alio titulo antiqui

ori fibi competentia cefevunt,

doleuter agnoverimt , €g Concordata favoraliliora fibà flipulari opta-

2

us

verint.

V'erüm vebus jam compofttis, €g Concordatis jam jam. pu-

blicatis, €9 acceptatis amplius ab illis pro [uo ljbitu Statibus Jmperii

pqrticulnriþm recedere uon lf'cuit.

X5

£R (o0) W

. de Cctteris. & ad finem —ibit ommer, qui ed gay;

dere coluerint, . temptus COHPVUHI. Dabeant eam ac-

cep£ asici, cüm cujusmodi favor, ac libertas invito nulli ob-

trudatur ceu beneficium? hic enim plenior conceffa eft

facultas, beneficia per alternos menfes conferendi

; quäm

aliàs per Fegulay Cmællalfiæ. b.)

| g: ; VIc

Nationt Gere

ï

manice mini-

