tiftitum hie militant Proreftantes ,, quód. horum interfit

principalis purpura radios, quibus corufcant, non dele-

j

ri, aut obfufcari pontificialis mitrae ignibus, ac umbris,

duas inquiunt, Ep ifcopi noftro orbis theatro agunt perío-

ras, unam Principispotentatu ínftruti, alteram Anriftitis,

li, Gtf

eftque hoc dogmati huic prafidium- ( ngu)l:arïc'*,*wil(æulgs

1154

4

&gæm Germania provinci

-ïum poltieüatcm in facris, quaz

M 3

Paulö

94

s (ODE-H.

pauló anté Regis fuerat, rcgali ['tirpb €

xtinctà recepiffe ,

QI»

ac recuperá(Te poftliminio: de Ladwig P.) interceptum ali-

Ó :

uamdiu fübslmperio Carolingico, ex poft realfumpto-

rià quidam lege fibi iterum priftinam Reipublicze for-

mam vindicárunt populi, atqucíuo T erritorii Principi, ac

Duci, etiam Archi- & E pifcopo detulerunt x.)

III, Quód Concordata autem hujus juris fint everfi.

m

va, pergunt ifti, nemo non affequitur; levioti primitüs

trit

brachio egit Pontifex Romanus cum his Germaniz Prin-

Íqi

€on

cipibus extorquens jura facrorum Imperatoribus; tum c-

nim noluit Epifcopos infe concitare, ne Carfaris in caftra

huj

univerfi abirent contra Romanam Curiam — extortis femel .

i,

fule

Imperatorum juribus, nibilnon contra Epfcopos molitus

cít? proinde nihil illi eft deferendum, | fed fi Galliz An-

tCrre

tiftites fortes femper,. ac ftrenui in 7 bomafrno, & Mar-

n d

€4 , . plus animi Catholica etiam Germania habeat procol. .

lationibus beneficiorum fuorum;. teftatiffima exemplis, &&

rationjibus omni zvo Germania liberam habebar collatio-

nem, aliàs libertatis fuz ultrix acerrima :

J

fuum cuique?

f

regnet : pace ill

orumliln Chrifti Ecclefia Pontifex Romanus,

nal

falvo |

lr

d) /Mverfu& Bfeudo prz'ncz'piq juris þubl. P. 9. qd P. 110.

&.) ita cit. Joan. Petr. de Ludwi

g iz differt. juv. Dubl. e9 Eccl. de XPrin-*

cipum S. R, Sj. pot

f

i

Pate in [acris ante paces veligiomis, — Secken-

i

dorffius 7; libello bem Sütften

ftaat c. 1. $. 7. &9? part. 2. c. 11. $.

I. Stryck de jure papali Prin

cipuin Ev

42g. C€. 1. $. . Coccegus ,

hf

Huldericus ab Eyben, de Rhetz,

Schilterus , Hertius. apud de

Bu

L

Ludwig $. 3. differz, ;z't.

3 (50 E9

3

iffe,

falvo tamen id fiat jure civilis, & facri Okrdini's Principum

1.

in Germania : ita illi.

H

o.

: [or.

5. III.

-

pi,ac

Verümargumentum hoc quoadprimäm fuam paftcm

Kefpendetuz

negativé.

verf.

multoties jam à Catholicis ex prefcffo füfíceptum, & pro-

N

If

tritum eft; quare exinanito primo argumenti fundamento,

: Dri-

fequela exinde deducta, prout jacet, fuo proprio pondere

m «

concidit: quí enim folide afferis Concordata Nationis gem.

at

hujus juris territorialis, & in tantum Epifcopalis effe lafi-

sfemd

va, cüm oppidó falíum fit Chriftum Ecclefiz fux tam

Yolitür

malé confuluiffe, ut jus facrorum ad tam labile I-rr-:xperü

i Àn

terreni Íceptrum relegàrit? verüm hujus loci

rn*on eft yp[u-

Mar-

za de hoc diEcrcre , vid. d.)

19 -

$.

IV,

.

plis X

ollatio-

-T Archxi-& Epifcop? ex in&imtio—nc priüïæva pofï

tj ÀmIetivejo

rs Archi- &

:uïquc:

9

DL

ImaHUS,

funt regere Ecclefiam Dei, & ob id incundtis ad Reg

- Epifcopalis

quà talis?

(ilvo

men fpectantibusipfifunt Prxordinatores, veluti Apofto-

lorum fucceffores, ad morem primitiva: Ecclefiz rdiin;ï-

rii,

"g

& F. SbBWartä Coll. polem. Biff. Barthel de jure veform. & de Eckaet

Seckente

modó Reverendiffimus Epifcopus Joppenfis Emin, Archi Epifc. ac Elect,

MT Il y

Mog. per Erfordiam, Thuringiam, Haffüiam, & Eichsfeldiam Suffraga-

(utti

neus differz. Mogunmtice edi. de jure. princip. Catb. à $. X.. & feq.,

j n *

P. Biner S. J. apparatus. Exudit. ad. jurisprud.. præxfentün-Ech. p. VI. cap.

P

Xi. $. VHE,

$6

ae co s

Tii, ac Univerfales officiorum , & beneficiorum Collato-

f

res : nunc veró polt Concordata Afchaff, videntur fedes

n

Pontificia, & Germaniz Capitula divififfe veftimenta Ec-

clefiarum Germanix, inter fe alternativé Conferentes be-

f

(

neficia, ac dignitates ? Capitulo competit in Epifcopali-

In

bus dignitatibus libera Ele&io, fumio Pontifici Electio-

tüt

nis Confirmatio &c,cüm tamen olim hzc competierit Me-

tropolitz, ac ipfi Romani Pontifices Íemper juri Metro-

diF

&t

politic-o patrocinati fuerint. -

2b

.1I, Sané hzc cümcedant in gtavcäamnum, in dïhuï.

nutionem dignitatis Archi Epifcopalis ,^ imó in prz;judi.

dd

I

cium omnium facrorum przfulum, quihis juribus anteà

lu

&qué, acregalibus, ítatui, & libertati Ecclefiafticze

competentibus, in effe&u condecorati fuerant, nunc

dici

U

autem parum, vel planénihil, autadfi ummum apparentem

Inü

j

tantüm, & fictum titulum fibi reliGtum vident, absque

co, quód poft inaugurationem fuam Annatas S. Ponti-

pfæ(ï

alite

fici præftcnt cum magno rci pecuniariz in Germania de-

trimento £.) inde videntur hujusmadi pacta in prajudi-

&Ef

Qu

cium Ecclefiarum Germaniz inita, ac przcipué in detri-

mentum Archi-Epifcopalis dignitatis concepta. — At fic

Thitio

Chrf

redditur perfona Ecclefiaftica timidior, aut conditionis

Capm

deterioris ,. quando non poteft uti, quod illi de jure de-

bctyur. :

Jl

II

$)!

e) Leyfer in þpræle&'. ad Infl, Schilteri ad $, 10. Tit, IiI**.«

(

a;s(-o)*ïäe'

97

32

m

lito.

' III,' Confequenter fi Archi-Epifcopi, & Epifcopi Apo-

ts

ftolorum fucceflores per priora Íccula, & annis amplius

1EC-

centum fupra mille contulerint omnia beneficia utpote

3b

necdum ab ordinibus disjun&ta 2».) jus hoc. beneficia

conferendi in facris Canonibus fundatum, ipíique facro

opah

cCtio.

Imperio ,. ac Curg quodamnado commaturaíe , congeni-

t Me.

rum , & his ipfis velut Apoftolorum füccefforibus hare-

letro«

ditarium, & proprium agnofcendum eft hodiedum; quid

enim connaturalius, quàm ut tituli beneficiorum etiam

Aini

ab ordinibus feparati, — per Epifcop;im tanquam fuz Ec-

judi.

clefiz Caput, & primum cultüs, ac officii divini Directo-

1ntej

rem difpenfentur adeó, ut Hi intentionem pro fe in omni-

uftice

bus fuz diecefeos beneficiis conferendis fundatam habere

fianc

dicantur, nifi ex fpeciali titulo ad alium collatorem fpec-

tare concludenter probetur? Capitulis Gcrmaniæ'qu.idcm

m

multa competunt ex ceffo Imperatoris jure," nominandi

absquc

foat-

pracfules, titulofundationis, dotationis, confuetudine, vel

aliter competente quovis titulo fingulari: uti enim Archi-

ïllia dC-

& Epifcopo cura incumbit provincie, ita Capitulo quo-

tzjud

n detti

que intereft, quales habeat Clericos idoneos, & aptos?

initio enim rci Chriftiane facra munera pariter communi

hcc

Chriftianorum Confilio difpenfata fuiffe, ac paulatim

(itions

Capitula in horum jura fucceffiffe conftat. modó etiam

juc de

is Germaniz ex

juftificatur titulus fingularis i&c pro Qapitul

x

Pa&is

Ill

:&a,');Vide Thomm, Barthel, item 'Difïerf. Roäxæ V-e/di.tam de t-efxdehtia

* Comitis de Franckenberg cap, '2.,— n, 3.

98

&& (o050 3«

Dactis Go—ntoräawru;m : aliter veró fe res habet proSede

Ín

Apoftolica ratione juris Conferendi beneficia immediaté

(

per íe, & huic obftat ftatus beneficiotum ob . oricine

na

fua, abtogatio refervationum per Concilium Bafileenfe,

Cl

Inftrumentum acceptationis fub Alberto Rege Rom.,

pi[

Concordata prineipum de anno 1459., & (imilia.

tid

IV. Minüs etiam Concordata init funt. in prajudi-

Dia

cium Archi- Epifcoporum prafertim Ele&torum, ceu cx

IndultisE minentiffimorum Ele&orum legimus .x.) quo-

ret

modó enimilla, qua Archi-Epifcopis ex Jure antiquo com-

kf

petunt, à fe abdicéfJc in perpetuum, pacto hoc fine ex-

thor

prella mentiose przxfamere poteris quomodó. Archi-

Va

Epifcopi manus fuas habent per Concordata hzc pofte-

nefici

riora tantopere ligatas, ut nullum beneficium quovis men-

fümm

Íc vacans conferre queant?. quidni iftud à Patrum inftitu-

con(t

tis alienum cft in damnum Ecclefiz, & boni regiminis s

deiz

Concordatum enim AÍchaftenburgenfe Goncordatis Prin-

&*Epi!

eipum , in quantum illa huic non obviant, non przju-

totif

dicat? jam in Concordato Afchaffengenfi literaliter nihil

in przjudicium Arc

Epifco,[

eft, proinde.

hi-Epifcoporum Elcöïto-rum& diiþgütuma

J

V. Conformiter facris Canonibus, Concordata in-

Emi

nefti

eundo Pacifcentes voluerunt neceflarió Archi-Epifcopis

CUIHIQS |

4.) Vide difceptatioriem juris publici Écclefiaflici ad Coricordats germ;.

Mog. edit. 1

& XVgu 4

265. de ;fefcryatianeg«eXf- qualitate pexfona cap. II, $. XIV.

j) Gib:

À.

M

9800 BN

99

Mde

lia

Y

fuam Citca Bc*neficïa authoritatem ïCOI]FCl'V&I'C'.' jacon-

q

|

nc

cuffum enim manere debet, nemini jus fuum quz(itum

tnhc,

nequidem de plenitudine poteftatis fine jufta, & urgente

causá poífe aufferri, neque ctiam S, Pontifex Archi-E-

0m.,

pifcopo femel affignatà dizcefi, vel provinciá terminos ju-

d.

risdi&ionis vel confundere velle putandus eft , etiamfi

l

Dizccfanus totius orbis audiatur y )

i

CU (X

VI. Itaque ubi in Concordatis ante omnia intactum

QLIO

COU

remanfit jus Archi. & Epifcoporum, etiam generalis hzc,

IUX

& fundata fiducia eft, ut eàdem Archi- & Epifcopali au-

thoritate, & causà mediante, rité omnia peragantur con-

Ardi-

venienter ad legespriftinas, & Conciliorum canones, be-

poSïe-

CT

neficia per eosdem Conferantur, üt ante Concordatat

fümmus enim Pontifex, quia à Deo Canonum cuftox ett-

-

conftitutus, in erectione Concordatorum caufas, &qué Ec-

Iinig?

clefiz, acíuas, confe

quenter ctiam Arc.hi Epifcoporum,

s Prin-

& Epifcoporum aquali jure, ac communi operá promovit,

| PI.T

;

et nihil

protiffimé in alternativis men(íium: i!ta quoad Archi-

Epifcopos in Indulto apparet,

[j

L]

ummi

Ponti

Pofuum

VIL. Quare fi

fices pro cempore exiftentes

Emin, Germaniz Archi Epilcopis ndulta conferendi be.

dtt if

neficia in men(ibus Aþo?cblicis concedere , aliääqüc fa.

atenus reítitu

ipifcoQiS*»

f

gultatcs elargiri folent, ut e

N a

:*rctur a'n,ciquo;

rur

du gt

,

3-) Gibert Corp jur, Can. T. 1X t;ït. 2, fect, XY, item celeberrimus

[

"Ayter in differt, de Pontificis Romani poteftate circa exemptiones Abb. &

Monaft. germ, fect, 2. $ 1, in not, lit. b,)

ioo

L NT M

rum canonum vieor, beneficia dignis, & paratis Eþcïc(ïam

Qort!

zdificare , & ornare moribus, ac obfequiis fuis, con-

maJo

ferre queant,

(

Amant enim fummi Pontifices, üt Impera-

tori Nco-Eletoin primariis precibus per Indulti conceffio-

£Eat

à

nem, ita ctiam Archi Epifcopis in fimili jure facro , ac

PG

Indulto gratificare ob preeffantiam smeritorum , atque

If; f

plura edita ergà Santitatem fuam fidei, & ob(ervantiz

Íto, t

AT

o

gumenta ,

quibus amplioribus Pontificie liberalitatis

[c int

favoribus fe dignos exhibuére, — ac prafertim tempore

quidqt

lactuofiíffimo Concilii Bafileenfis , quo per honeftam ini-

tfà C1n

tam Concordiam quam plurimüm ad Ecclefiz Univer(ülis

W

pacem , adextinctionem (chismatis , veterámque litium,

m

& controverfiarum finem unanimiter;prz czteris veróEmi-

ct nl

nent, Elc&or'Mogwtinusä contulerunt , . ut equum effe

jus lo

fummi Pontifices hujusque omnes cenfuerint, quod- in

tedum

favorem S, Sedis Apoftolicz egerunt Emmi Germaniz E-

dulto À

le&ores, id Indulti alicujus conceffione per modum re-

J

Eïeäa f

munerationis in quinquennium pcnfätu-r z)

fed: m

TU pe

potius jus

Tatm qu

priftinum in-

L Pronumex hi—rs, quöd quia; üt mox dictum, Con-

Quim.

novaum cf. cordatum Afchaff. non prodierat dire&té. per viam mode-

Texum

rativam, vel rc&ri&ivaæ juris Archi-Epifcopalis veteris, &

iDitato

commu-

-2,) Urfaja difcept. Ecclef. 'T'om, III, part, I, difE'ept. 9. à n; f.,v Carafa in

4 l

U.

legat, ad tract, Rhþeni girca f,apud dominicum Urfaja in mifcell, p, 10g,

þ) 01 N

YIOI

" E

um

communis, fed in iftius corroborationem ex co, quia

major, ac major continuó fedis Archi Epifcopalis cum

mpem.

fede Apoftolica ceu fundamentali Petra. exfurgit concen.

ïCCüïlOn

tratio, non eft juris reftridio, vel limitatio dicenda, ubi

, aC

pacta, ac leges in pactis tendunt infavorem ipfius Eccle-

aQuc

ie, ac boni regiminis Ecclefiaftici; omnis quippe difpo-

tvattite

M

hmeto j )

fiio, ubi agitur Ze favore Ecclefie , telte Bac

talais

fic intelligenda eft, utjuri communi conveniat, & fic

cmporc

quidquid fummo Pontifici in- Concordatis fpeciatim con-

m ]i«

tra canones haud concefferant, id difpofitioni juris Com-

iverli

munis relictum cenfetur ;; exemplum habemus in jure pri

[iium,

mariarum precum per Concordata non derogato, cujus li-

toEmi-

cét ulla in Concordatis facta fit mentio 7) ita fimiliter

um efí

jus hoc Archi Epifcopis anteà competens, fi non fartum

3u.odfin

te&umque, ad minimum in alternativa menfium, & In-

nniz -

dulto Apoftolico fuit compenfatum.,

dum -

J. Neque dictisobfiftet, Eminen.

Archi-'Epionpos,&k

Elcétc res fingulis quinquennis per renovationem Indulti à

fede papali expofcere modo dcbere, quod aliàs jure com-

muni per fe, &amplius habebant, etiam Curiam Roma-

nam quandoque difficultates ne&ere infolitas ; — hoc

quidem inci&enter, aft notanter dictum volo: nam in hz-

;m,Con-

? mode

rendum refponfioni date, antiquos canoncs per hoc effe

vettris, &

inhovatos, non antiquatos j jug Archip-Epifcopalc ante

3

Con-

commi

a.) I—:ibo Ig tit. 204 S. 6. in fQ :

: Cirifa i

[cell.P. XOS'

b.) 'Oligäniuä, & Lin&ker j ?tem Drand äejure exfareo primar, precum,

102

Iu5

poni

Concotrdata Afchaff. f&mpcr etatin antiquiscanonibus, &

d1150

&

4

Concordatis principum ordinarium

) quoad alternati-

(0 al

vam jus hoc priftinum non fuit diminutum: folent Cu.

nean

rialiftz quandoque difficultates nectere, & fponté illas

et,

iterum remittere, ut modo Germanis perfuadeant fe il[is

Curm

fervando Concordata Afchaffenbu rgenfia g-ratiücarc.

D

. WL Inftant ulreriüs opponentes cafum differentiz,

&t

íelem papalem inter, & Archi Epifcopalem , potéftne

le

tunc papa denegare Indultum finé lzfione juris Archi E.

jrit :

pifcopalis? ita hi prazter modum folliciti funt,- & rurban-

ficisre

tür erga plurima , otii causà tamen refpondemus extra

Daryos

Archivum conftituti argumentis rectz rationis, vel incu-

bendí

fant íümmum Pontificem pracipitántiz ,. indifcren zeli?

ftlüt

quafi non attenderec bonum Ecclefiz , quafi Concorda-

Apollo

torum immemor? vel accu(ànt. Archi Epifcopum abu-

dicere?

inde e

ditual

füs, quaíi fuo deeffet Qfäcioz quid autem hoc eft

)

l

nónne

ab Em

e proyi

€£,) Inde dum P, Wolffrangus Schmitt Ord, S. Francifci in In.l't., juris Ec-

clef, Un. fuldz ed, lib. II, tit. XIII, $ V, HC X. sit 1,.— poftulata,

Ill'/Jil J&

qu&fita à Metvopolitanis fuit amte. Coucordata con[ecratio, fed non

obtenta ab Ipfis, quia de illius;abdicatione, aut conce(fioue à S. Pon-

velditc

zifice fatla ia Goncordatis. mibil expreffum fuit , mélils: poft Conci-

Tongm

lium Bafileenfe, poft acceptationem fub Alberto Rege, & Concordata

principum nihil fummo pontifici refervatur, mifi quod in Concordatis

jttim /

Afchaff, illi expreffé addictum; interillud veró non eft Confecratio fuffra-

Anlloj

ganiorum, confequenter non eftfüummo pontifici refervata ; vulgata enim

eft regula in terminis Concordatorum ultra refervationes expreffas in

Concordatis , nullasalias effe agnofcendas: vide differtationem ]. P. Ec-

clef ad Concordata germ. derefervatione benef, & dign. apud f[edem-va-

cantium mog. 1762, $. ult. n, IV, nec non 1765, edit de referv. ex.

qualitate per[one in £, & $. ult,

£)t ]

gt

103

nónne in cafu, quod abfit, fuperioris officium eft me-

J X

tDatt«

diis opportunis poft maturam przmeditaionem, & audi.

üt Qu

to aliorum confilio malum tollere , vigil domüs Dci, vi-

té ille

neam domini circumire &c. & ficut cujusque Superioris

eft, maximé autem fummi Pontificis ftare pactis publicis

tíc lls

t

«um Nationc germ. iniiis, ita Inferiori licet e.xemplokS.

enti,

Pauli zelofé Superiori refiftere in altero fuppofito; (cdes

enim Apoftolica, üt Anonymusquidam4.) ait, vel Chrifti

votchine

Ecclefia jure non authoritate , c47027€ non arbitrio pro-

iudii E.

tuibane

prio vegitur, atque fic non eft in arbitrio fummi Ponti-

IU5 CXLEA

ficis rcfervationibus fuis utcunque gravare Inferiores Ordi-

narios in jure fao originario, & nativo circa conferenda

vel inci-

benceficia; dein perinde eft, five Archi Epifcopi jure com-

ven zeli

yncordàe

muni, atque fuo nomine, five etiam ex pacto, & Indulto

Apoftolico beneficia conferendi facultatem habeant, per-

j abu.

inde etiam eft fammo Pontifici, anifte per fe immediaté

[ dicere

di&taalternative, fübje&a conferat, necne; cum provifi

nonne

ab Emmis Indultariis fécundam Roma debeant reporta-

re p)mvi.üoncm, & fic Juribus Cancellarice Apoftolica

( us Ec-

z p

nibil decedat : ad quid ergo gravare vellet Ordinarios,

rio, [ l

vel difficultates ne&tere ?. ubi finaliter utraque facultas in

TC

bonum Ecclefix impendi debet ; itaque in difpendium

f Concordità

jurium Archi Epifcoporum invetti nequit authoritas ctiam.

(oncotiatis

Apoftolica,

ao fufre

vulgit eni

emeiïas in

IV

nem J. P. EC'

ul t of

j vj ?

Z,). Cap. ,V' $, V, de lbgiäüs,,& Appellïatifni"bfus- y. 316,

Yo4.

ä*ä (o) E&

IV. Clriüs, fummo Pondfci ceu Capiti femper

fupremalex eft Ecclefiz, & fidelium utilitas, Archi Epif-

| hid

copi veró ceu membra | nobiliora corpoiis cenfenda funt

jiide

vivete non fine capite, nec caput fine membtis , fed hi fi-

jato

mul unam vitam moraliter in toto, unamque moraliter

ip(ïs

conítituunt perfonam : ut ergo confervetur vita moralis,

alidt

una ceadem debet e(fe conditio, unus labor, & concut-

urilo

fus ad confervandum totum- $. Pontifex cum tabta inver-

cottir

fione jurium. ordinarioram zefezoationer Apoftolicas

[IQtOS

perperuas, ac ftabiles invehere non potuit , nift pro ca(ü

tgontif

particulari, & ad interim , nifi fecundüm tractatus pra-

QUE

vios alià vià Concordatotumv per Indulta iisdem Archi-E-

tiones

pilcopis profpiceretur, prout etiam àtempore Concorda-

CUfa,

torum.uniformiter usque in przfens per Indulta conferen-

fdo, .

di bencficia altern

affamer

demus.

gtivæ' fubjecta ita profge&um fuitfe v.wi-

poftnr

Girmatn

$. vI

Icgan'onc

& Stabilitum -

in Indulto

I. vNon eft igitur cxif)cimandum, uód S.I Pontifex

I 654, ad

COfyenfe

quoad mene

CO$,

fes Apoltoli-

univerfalis Ecclefie Caput Archi & Epifcopos precipuéin

frentum

partem folicitudinis vocatos, & onera paítoralia portan-

UI cen

tes quovis modo in fun&tionibus ad bonum Ecclefiz con-

Itj Ecc

ducentibus impedire , Íed & nec jura eorundem quo-

dammodo nativa, & propria, velaliisper Concordata qua-

mämnus:

*fita caufis nondum c

Chïiüi, :

o.gnigisf turbare velit , ac unquam

volucrit. Quia

II.

Mi m P ii

ío$

Fempct |

.. .. Archi-Epifcopis omnin zece/faríutt eft, ut, cühï

i pf

à r

Átchidixcefeos regimen immediatum, ac principaliter

iisdem. incumbat,, inferiores Miniftros, & facerdotes ad-

xhit-

jutores canonicá fubjectione dependentes habeant, ut ab

oralter

notal

*

l Gs'bcncfïciorum,'ochiOrümquc divifio, & diftributio in

,

o Cut-

alios miniftros /j5i bezté per[petlos , aptósque derivctur,

utillos, quos maximé habiles, & fuo regimini proficuos

| invet«

continuà converfatione,. vitáque exemplari fibi apprimé

Ytocs

notos, fummo Pontifici non ita cognitos (ceu fummi

N ct

pontifices per fuas provifiones, qua fiunt in forma dig-

Qs Pïæ-

qutin ipfimet. agnofcunt ). in partem folicitudinis ad func-

irchi- l.

YOl d

tiones Hierarchicas vocent , & canonicé mittant ad íc in

cura, & regimine Ecclefiz füblevandum: exactiorem pro-

ofertn

fectó, & certiorem notitiam de capacitate , & moribus

a vi

affumendorum habent, in quibus onera regiminis füi

poffint fecuré partiti ?. argumentum hoc pro fe Nuntio in

Germania degente valdé urget Petrus Aloyfius Carafa in

legatione ad tra&um Rheni obita ab anno 1624, usque

1634. ad Emin. Card, Francifc, Batberinum in £. fed ais

Pontier

conyehientia femper adeft , verüm ubi convincens argu-

IæCiPUäin

mentum habes?. "Thomaffinumaudi,dum contra eum in-

z

f POII&B'

furgit cenfor Anonymus, quód non difcreverit zi

£

r

£

2;

Id«

jehcon

£eiii Eccle(iz ab inevitabili zeceffftate, tuncquarit Tho-

em quo

maffinus:'an ar&tior. neceffitas incumbere poffit Vicatio

dua que

Chrii-]ri, quäm Ecclefiz Chrifti uci'litatibus infetvite? an

c unquam

O

l

: Pötc&

*

106

I

" o.tdcfï: videri non necefhrium

i

3

; *quOd Ecc'lcfïæ'lmil'c fue-

i

n*5

»

)

$

M

III. : Itaq

ue Arclm.i-Epi(qu;;s fummoperé. perfpecte

W

funt u£ilitates , & necejfitatey germanicarum Ecclefia-

]

rum adeó, ut circa adminiftrationes in temporalibus, &

f

fpiritualibus de majori dignitate, & utilitate preficiendo-

M

rum magis inregrum , difcretümque judicium formare

zgunt

poffint pr Romano fummo Pontifice, qui infinitàpro-

[ei.

pcmodum curarum, & ïgraviffimorum nchtiorum uni-

btj

verfalem Ecclefiz ftatum concernentium multitudine, &

C

varietate aliàs divifus, non ita per diffias, & totdiverías

&!

provincias omnibus indigchtibüs, . & bené meritis per fe

immediaté fatisfacere poteft, relate adca, qux G,ngülis

t p

prima

hic, & nuncconveniunt ex bonis Ecclcfïæ? -v*cl beneficii

[i be

^

diftibui, f.) -

conte

- IV. In provifio

nibu: de catero Apoftolicis ad mini-

mum defiderantur litere. Ze/fimonialer idoneitatis ab

qUOS A

vilton

Epiüropo loci datz , ceu recommendatitiz tefte experientia,

& communi obfervantià, — Fundatur hoc ipfum in pactis

provi(ï(

m

pcrizb'u

anc-'ord*atorum , in Avifalliïïïicntis Mo guxïtixïis, | & Con

lio

tutbus

i

t

) In notas fcfiptoris Anonymi in Tom, I.

& II. quas illi mifit . Cardina-

l—i's'Hicronyimq,s C.afan!ata -m)tf E

gn) Án

?) Van Efþen p. 1. tit, 16. c. 4. G. 7., item Gonzaletz $, 4. preemad;

la

' Reg. 8. Cancell, n, 16. & 1r, adde defenfionem parifienfis Curiz pro

libertate Eccl, Gallicane apud Schilte;um Inftit, juris Cen, p. 4533-

1) Hod

cap. XXIV.

- w3 (5 B0

IoT

lio Bamccnf/ï. Author Anonymüs: Sedbtá, unb Ge

: [ie

(eidtémájfiger Gt

otterung einiger bie Concordara

fpc&æ

Nat. germ. tb bie Don ber teutide

tl Nation Diefete

déu.

balben . fübrenbe

aeted)te bejd)toerbe - bettefenbe

ifeit — bafí mit teut(d)en benc-

'us, &

Stagen g.) ita

L

jendo-

ficiis qud) nut ei

ngebobrene Zeütícbe verfeben toete

,

Qtftare

ven follen, i(t aleicbfall8. in

Ppen Avifamentis Mo-

& Concilio Baüleenfi ger[anaet,

unb vorbebale

n pn-

guntinis,

m ürle

ten torben,

tvitb al(o billig aud) bermalen batauf

i, K

beitanben. Cardinalis Offatus HenricamIV. Regem /.

certiorem fecit, fummos Pontificesconferre Epifcopatus,

diverhs

du

& Abbatias in Ducatu Sabaudie /.) fed nonnifi cxplo;a,x-

tà priüs voluntate, & confenfu Ducum : quoad vero

yenettclt

(mgfz)if

primas Capituli dignitates, prioratus conventuales, & a-

lia beneficia Regulis Cancell. Pontifici refervata, ea non

d mini«

conferri, nifiSabaudiz ditionis hominibus, aut extraneis,

qtíc db

quos Dux probáffer ,

alioquin irritz crant pontificiz pro-

vifiones iftz omnino omnes.

. In Imperio fimiliter five,

vricata,

(iones (int Apoftelic, five vigore precum etiam Im-

jn pids

provi

|

s Conc

pcria

ium , femper provifus literis recomendatitiis, acquali-

ta

ti

b

ous in illa Ecclefia vi ftatutorum, & Cöxlfüötudïntlm,

23

. aut

02.-

h

yfi. ul

g) Anno 1770. edit, quift; V, 94,*,5..3-. de g,ætel.ti,s verà dignjiatiþugg. 26

; f(gMdo

, ) Tom. 2, Epitt. x4xïviid,e' Thomamnump lIthICap xx., x.xx.

Q P 07 p

i. Hodie noyum fbi Concpsiatorm

208

OW o0co

aut plané vi officii reqüi(ïtis, ut fit 'inüru&us neceffe ha-

[

ber: fimilium veró qualitatum, & requifitorum, uti &

rlb

&a

meritorum füpplicantis non ita gnarus effe poteft S. Ponti-

fex: Equidem in antetioribus temporibus, ubi nondum

Prin

rcftrictae fuerantrelervationes Apoltolica , quaáfi immen-

k!m;

fus erat Confluxus Clericorum totius orbis pro impetran-

pehi

d «

dis beneficiis, quiomnes fummo Pontifici incoeniti erant

jtà ad Clementem V. Avcnionc'dcgcntcm centum millia

Jnità

pau

icm

perum C-lq'c:'ricorum conHQXfffe retuli ex .Thogaüïno;

k)

5

tnori

d

^Nle tamen iaferas fic prafuppofitis litcris tcPci-'-

dntett

monialibus, ac recommendatitiis aqué fummum Pontif.

Enif

cem poffe Ecclefiistali fübjecto, vel perfonà digné habitá

of

catus,

uend

confulcrc: r?fpo,;]ggri ,.,Poæt? quo:d*ali'bi- tenctgeri

ma-

gravc

tiusPr

Kj Differta, ad Concord, ln de Rob ol & Epti d t

e

aliqua ï

XVI. N. 1V. in not, s. p. 41, addo hic, quod magnum Chronicón Belci-

puda t

cum 132 2.vel author ejus utpote perfonaliter ibidem conftitutus ex veridica

DADtN

relatione intellexit ibi — dicitur tunc aliquis exhibuiffe D, Clementi fup-

plicationem addens eidem fequentes verfus ,. quifi ejus fupplicatio ad-

at

mitteretur , ordine recto in D, Papz laudem; fedfi rejiceretur ordine re«

rl üqu!

trogrado in D. Papæ vituggragipnem kgi poffe,

dein n

Laus tua non tua fraus virtus non copia rerum

füam ,

. Seandere te fecit hoc Decus eximium,

Gmiiibu

Pauperibus tuà 'das nunquarm ffat ï;'rïuafffïlaufä 5 u

"

: ul:-'undgreï *rþ; quævxs nec .tug Wultiplicas.

Conditio tua'. fit ftabilis non t;mpore -parvcl)þ

vivere te faciet hinc Deus omnipotens - ^

J.ï. D i

hu

w3 (0) äi

109

t li

1.) malunt alii resejusmodi acriüs urgere & premere, fub-

-

u

dilibüsque fe fe fatigare difceptationibus de jure przcifo,

Jonti«

& abíoluto utriusque poteftatis; fummis ramen utrinque

hdu

Principibus pernece(farium etiam eft, humanitati pluscu-

IT

um, quàm igori juftitiz dare, & de jure potids decede-

Vaf

re tantillum, quàm contendere; cognitum enim cuique

] erant

effe debet, Concordata hxctempore flu&uantis Ecclefiz

millia

inita fuiffe, ubi confultum non erat multüm contendere ,

affino,

item mereturreferri, quód Card Offatus S. Pontificem com-

monaucrit, inregiis confiniis, & aliis urbibus munitiffimis

S tcüi-

interefle maximopere Regum ,. ut in iis non haberent nifi

Donuif.

Epifcopos fibi fidiffimos: in hoc cardo rei . bene vertitur

hübi

refpectu Curie Romanez , ipfamet fapïcnie'r cenfuit effe

ticatus,

attendendum ulteriüs , ac precipué fpe&andum, quàm

[Tld«

grave aliàs inconveniens inter. alia accedere neceffe fit to-

tius Provinciz Archiepifcopo ,. (1 nequidem ifte (afficienri

"

MA

aliqua beneficia conferendi facultateinftructus: Equidem

iton Belcj«

pacta notorié obftant , . non quidem in terminis tetmi-

exyeridicà

nantibus ipfa Bulla Nicolai V., bené veró Concordata

menti füp»

lietio tl

Nlationis, ad quz;,ut integra (int, referuntur retró cunc-

T

ta üsque ad Concilium Conftantienfe, ac pactum Callixti:

dein in differentiis, . atque neceffitate publicà ECCICQ?*F*

Íuam, vel menfam Archiepifcopalem concernente, in

viffimis, obviísque negotiis

ümlhbus in.q?am, ac aliis gra

T

3

i is Pertra&an.

/

;'l.)'"'fDe behefi ;d'if-:-ord. 34. per. tdf:'

AXXXVIHIL ;n.. VIH,

s.

Thoinäü'. þar't. Il.hb L cap.

*

1IO

L

DISDE. .

ertra&tandis an ille 2deà Jidelem (ib pro tuendis Archi-

Epifcopatus juribus affiftentiam , confilium, five fetvi-

[

tium à Miniftris, Confiliariis, officialibus ex tunc non ita

füis, non ita fibiobftridtis habere poffetin non modicam

P!

E

füi defolationem, aut manifeftam | Archi Epifcopatüs. rui-

1

nam ?

*

at

a

VI. Iisdem prægnantibus

de caufis Pi'fncipcs (xculares

j

omnes habent jus creandi, & conftituendi Magiftratus, &

judices, füntque hzc de RegalibusPrincipis, de poreftate.

G

confícribendi copias, & cohortes //) Ecclefie autem

Principes Eminent, Archi*Epi(cöpos po:ifïimüm mediis

lhifcefefüámque Nationem, vel Ecclefiam regendi, & de-

fendendi tam opportunisin Germania, deftitutos cíle, his

nis

inquam, mediis tantoperéneceffariis, d;g204 Dromoven-

fil

di, beué meritos. praemiandi non gaudere Archi-E-

Pfæ

Pifcopos, qui tamen funt promorores Concordatorum ,

ui in iisdem jus Provincie fuz Epifcopos confirmandi

d

fummoPontifici fenfim fine fenfu cefferuntjintereà pacto fir-

uj

Q

márunt, nemo tam fa

»

j

cilé :fïbi quisqg:am pcrfqafum ha.

beat.

gavit

VIL Áttentis p

otimfhümConcdtdatispfingcii;pürhb,ifcï:u

álte:

lberto

erdin

folcnni' accept(ltione decretorum Baülcen(xum abA

Tege

Fialis

m

) Miiitäfes tam pec'!cüres, quàm equeftres, nec non de jure Apræälciendi

" Duces, Capitaneos, & Officiales militares conftat per inveftituram, &

per Receffus Imperii etiam Epifcopis tributum effe jus militare ita exer-

!Q,

cibile pro re nata ; infuper poteftas falarium decernendi pro dictis Offi-

1)

cialibus, & Magiftratibus dignofcitur ad Principem fpectare.

li

—— st at -— T

&EECO) MÉ

Ark

l-

Revefacta, & db Eugenio IF, agnita, attentà Hie-

rarchià Ecclefiafticà , ac fubordinatione Eminent | Archi-

[ ?1.

1

v

Epifcop()rþum" tam ftabili ad fedem Apo&olicam fab tem-

poribus etiam türbulentiffimis ; cüm poft Concordata cura

[ü-

Eorundem immediata, & infpectio una cum fuis juribus

annexis per concurrentiam Papz ncutiquam'vüt turbata ,

lites

aut avulfa; econtra adbuc firmids, & perpetuó inhareat

RE

Perfonz Archi Epifcopi, velut Author Proteftanticus Frid.

late.

Guiliclmus anmeuthgr :iP(C ggnofcit mf) |

u

vediis

kde

| 5.* VIL -

Sarisfät ob-

; hi

j Aïqu& LL Poncet confideratis prl[h-

je&ionibui

JUnl-

Indultum fs«

nisjuribus facrorum canonum, Concordatisprincipum, &

ciliàs denega-

hiE

falute publicá, ac tranquillitate Ecclefiarum . particularium

rj a8ut ejus

Tenovario-

nm,

pra oculis hibità ,. aequé minus inquam ex pl

4

enitudine po-

nemelffe fere

jjs vitutis vincu-

mandi

teftatis fuz denegabit Indultum in ; his terminis, . ac a

i

2

utHle

olit-

vix juri communi Epifcoporum , vel Capitulorum qua

G-l

m

to, inque collatione beneficiorum anteà Ordinario dero-

savit, quanquam jus hoc beneficia conferendiordinarium

anteà totum, nuncob alternativam fummxz fedi fuerit fub-

1m,fcu

|lberto

ordinatum fub claufüla falvatoria, vi cujus requiritur Ípe-

chc

cialis acceptatio Ecclefiarum , ac integrum iisdem manet

!

m

inmoxc

j

/

elebrando Concilio ; auþ alià viä Concordatort

ab

[æflCiendi

wurim :

ejt et

lo

digis 0f

9?,)

) In differt, de»jutþ'e retentionis fructuum Be&eücii Eccl. IT

4

fii edit, fect, 2. $. 7. p. 68;

f 7 Aitocf.

II5

& 0s

iisdem pa&tis iterum recedere; dum ergà priftinum jus ti«

tulo ordinationis ,. fundationis, dotationis, velere&tionis

fi

quzfitum. non . modó non fit immutatum ,. fed adhuc

PO

pacto publico anteriori innovatum , majori cum incre-

K

jf

mento inunione Electorali, acceptationis Inftrumento de-

a

cretis CC, Bafileenfis, & Concordatis principum firmiter

confervatum , ad diuturnitatem difciplinz Ecclefiafticz ,

tf

ád ar&tiorem conjun&ionem cum fede Apoftolica, imó

qUC

ad illud ipfum jus Archi-Epifcopale priftinum contra alios

[iül

quosque vindicandum , defendendümque cum fede A-

Mil

poftolica magis concentratum , ac üt pars integrans Con-

((

cordatorum eodem pacto publico firmatum fuit.

J

II. In terminis ergó abfurdum eft dicere Indultireno-

It

U

vationem effe novum quodpiam fervitutis vinculum. quafi

»)

aftuté ex cogitatum ad fubj ugandos Pon-ti/EciMctropolitas;

pam

uafi veró debita fubordinatio ad(edem -Apoüalicäm, &

Pf 0

PI

obfervantia Canonum.non effet. nafcenti Eccefiz innata

f0l

lex? 7)

[

lco

D

[) «

Qhílo

15

fj) Àn inique fervitutis genus eft fummo Pontifici, membrum Capiti fuo

It

It

obfequi? nónne potiüs veriffimz libertatis inconcuffum monumentum

lil E

eft, quàd Paftoribus Laici, Clerici Epifcopis, ^ Hi Metropolitis, uni-

verfi veró pareant fümmo Pontifici ? hzc una , .hec vera libertas eft

parere legibus, canonibus , &iis qui veré prefunt, Kemmerichius Anti-

ceffor in. Academia jenenfi Zib, 7. origines juris Ecclef. tit, VIII,

&

fum, Y48. agno(cit, quód ad regimen Ecclefiz redtiüs conftituendum,

atque ad unionem Ecclefiz feliciüs confervandam , — nec non fchifmata

) De

tollenda, etiam fubordinatio quedam in Ordine Ecclefiaftico utilis.non

modó, fed & neceffaria vifa fuerit.

f) )

z 2 M

X1$3

g a.(o)äö

N

III. Ultcrïüsobmovcnt, faltem füummum Pontificem

tt

H

faciliàs Indulti renovationem, ac conceffionem denegare

W

poffe ex eo, quód dicantur Indulta concedi ex gratia ; ob-

u

je&tum hoc, ut diffólvamus,necetTe non eft hic repetere,qua

l-

afferunturà Canoniftistitulo de precariis, quippe precariz

Mi

canonice, ut fupponimus rationabiliter femel conceflz,

$j

etiam faunt inperpetuum non obftanterenovatione de quin-

WU

quennio in quinquennium dicente Barbofa. 0.) rezova-

n

Lionem non ita fieri , ut quaft per fimguia quinquen-

À.

nia venafcatur novus coutractus, e]jet enim tuuc ne-

Otl«

ce[[aria nova coucejto, & wom renoontio, fed ideà

Jüeri, me longitadine temporis percat smemovia cone

QlQe

£raciás,. . Neceffe pariter noneftafferre, quz Amayden

W

