continet legem refervationum exclufivam ütdiciturinCompoffellana beue-

Jficii x . Martü 1117. $. idque eo certius coram. Emmo Altban, &9

otnüfiete

$2 Legionem, —Pawocbialir. 2, Sulii v1o6, $ quibus pofitis coram 5.

Lanctttu

g

m. FKaunitz, Piton. difcept. Eccl, 150, 1. 14.

] W-

.

e? in

) lu Parmenþ benef, 16.. fun. fng». $. jïzf coram —Anjaldo.

eryas

$$ (00 922

56

à

III. Sané quia de immemoriali fermo eft, quz etiam

jut

(;

ultta Concordata excurtit , Ordinarii, moderni collato-

H

res, Capitula, & primi, qui contra Concordata veniffe

p]CU

imfi

videntur, juítà potuerunt non tantum credulitate ,. ac fi-

de, íed & cà animi fententia duci, quód ab initio cjus-

tiur

modi beneficia, non fuerint füb Concordatis comprehen-

origii

n

ía, ex quo à fede Romana nunquam, femper autem à

Capitulo vel ordinario , vel Patrono fuerint collata: /ne-

plcxä,

. que etiam ca beneficia unquatu voluifle comprchcndcrc

cujus

ficior

pacifcentes , quibus nunquam appofuiffet manum fum-

d

. mus Pontifex ante Concordata , ultra qurz, immemoria-

lis, de cujusinitio non conftar,

3os

cx natura Íua Íe exten-

elent

dit,

[

$.

IIT,

& d

inncgz

Refpondetür

1 Non rcld&at itaque primum obje&um , quia tanta

ceden!

&d rationes

dubitandi,

vis eft temporis longiffimi, ut objecta illa (qua aliàs

d

comprehenfa (unt fub padtis, fub jgre naturz & gentium)

etiam

omnino extrahat & fphara corum jurium, & pactorum:

filtem:

cüm habeat immemorialis vim fundationis, vim privi-

Que fj

legii, vim juftitiz & veritatis , habeat vim conftituti,

Id cum

& de

vim tituli veri, & prefumpti, præfumptipnc juris

l)

jure

b) Ut

Termconenf. beuef. x1. )ä'þri) 17*2. G. cetevm coram Laucerta,

& feq

Etita in materia prefenti punctualiter difcurrit Curialifta celebris Piton.

b-) Clari

de contïov.,PaWon.*u//eg. 98, £. 144 15 3 G

** ( X

97

m

jue; £.) Nefas profe&tó (neque id de provifo Apoftoli

iO

co, minüs deCuria Romana putamus:) modó poft im-

ifle

memorialem , pofttam immane, & indefinitum temporis

cf

immemorialis intervallum , deletáque ex hominum viven-

que.

tium memorià, rei notitià , inítrumentis deperditis,

hen.

originalibus fundationum, & pa&orum ampliüs non ap-

4

arentibus, modó inquam, bonzfidei poífefforem per-

llv

plexà, & tenebris involutà actione tam feró exercere velle,

dete

cujus Majores longé cquiüs, mceliüs, cümque longé f;-

lum-

liciore veritatis, ac juftitiz eruendafucceffu, non tamen

Qs

VOT

abfimili convenire, ac refpondere potuiffent; fic Germani

u

aliàs vix, ac ne vix quidem de optimo jute quafitis fecuri

effent.

IL. Ad II, E Eon[þc&u *Præïfcripticnisimm&morialis,

& titulorum inde refültantium , malam fidem ex fcientia

inneg

o

abilis contractüs adeó celebris, licét & folennis, ac.

2 anfa

cedente circumfítantià hàc non potfe inferri luculentum

z aliàr

eft. E contrario Authores , qui omnem praícriptioni

Yium)

etiam immemoriali vim denegant , fatentur poffeIorem

orym

falem in poffeffione fui juris, vel quafi relinquendum, at-

que fi extamlonga, & inconcuffa poffeffione dejiceretur,

1 ptivi-

tirati,

id cum.

juftitiz, zquitatísque regulis minime äOiï(þirätfc:.

j & de

,

--

H

IT

r

Eg.) Utfuföv Pax

.& feq,

fjordan. volum. 3. lib. -XIV.' tif. A;'XIV.!*n. 457.

r Pt

5)) Clariff. D, Neureughfrjn differt. de juflo, 9 injufto Regalium ufu C)a;,

.$8

&& ( s*!

III.. Qxiþpc expeditum , jura, pofleffiones rerum

Cbf

raro zternas effe , fed viciffitudo ac mutatio illarum per-

[

l

oft

etua? abeunt ergó regulariter res, & jura à poffefforibus

fiit

ad poffeflores alios fecundüm juris regulam boná fide,

n«

etiam bencficia Ecclefiaftica modo acquirendi, & alienandi

3l

jufto: beneficiorum collationes ordinariis auferri, bene-

(ii

ficia invadi, aut Ecclefiis provifos intrudi extra ordinem

accidit, & r?7ó, imó refpectu Domini potentis, & ad rcs

przü

£C |

fuas ordinandas amplo cuftodum , juribus papalibus in-

vigilantium numero conftipati, qualis fummus Pontifex, &

falful

|

cjusdem Emmus Indultarius eft, rari/frue: atque cüm

Pt

nulla poffeffio intrufis fuffragetur , fractásquenon faciant

CU

fuos, omninó u19m. — Quare fi cuftodes, res S. Pontificis

qud

ftrenué agentes, qui aliàs fpcrandum habcrent przmium,

Corda

ipfámque beneficium , & fic magis illis lucrofum fit

tenfas

nemine fedis Apoftolicz aliis negotium faceffere, quam

ue l

quiefcere, fi inquam , impetrantes hi numero non pau-

Épl

ci, tamen hucusque femper quieverint , certó quicícere

videntur, quia jus poflefforum agere prohibuit: inde é

f0 ip

form

tot conJecturis , tantfque momenti argumentis jurc con-

polte

cluditur, pötï&fforem'immmoriali tempore tamdiu pro

benef

jufto habendum effe, ,qluamäiu,uövidcn;cr non probatur

d &

contia-

ib on

quuar

JP. $. VI. Moguntiz !75 $. eät. aliter enim turbabit fubditos in

poffeffone, adeóque violabit pactum Principis cum fubditis, vel Civibus

40 1f

initum , quo fe ad curam publice fecuritatis adílrinxit, Jacob Carol,

Reigersman 27 diffe

J[Jert. de pveefeviptione quvisgentium Jfve: smmenmoriae

li Lugduui Batavorum 1752, edit. $. XVAI.

5) lh

—

E

59

i

.

contrariüm äþröüifb Apoftclico , "adeöqu& contfa po(ï'cä'. !

forem non poffumus agere imputando illi m2/a9 ftdem,

lbus

W

)

nam poffeffor eo ipfo, quód poffidet, plus juris habet,

indi

nec convinci poteít de tirulo injufto , & initio vitiofo:

C[e.

aliàs enim S. Pontifex tacendo per immemoriale tempus:

n a

faluti animarum minus confuleret ,' atque immemorialis

dts

prafcriptio 'contra naturam: fuam. non effet loco tituli ,

nec meliorem fem

].

per titulum præfum:rct-,, qþod o-ppidö"

falfüm.

R^

cum

IV. AdIII, Clemens VII, fuà conflit. z1. Bullarii

u

Rom, tom. 1. de amno 1f34. antequàm introducta fuit.

dcis

centenaria à die Concordatorum ; agnofcendo abufüm, -

quód aliqui Ecclefiarum Przlati non obfervabant Con--

Jim,

n fit

cordata in prejudicium fedis Apoftolice ,' declaravit pr-

quam

tenfas collationes , & alias difpofitiones, de quibuscun-

ue. beneficiis Ecclefiafticis S. Sedi refervatis per^ Archi-

7pau-

Epifcopos , Epifcopos, Pralatos::: etiam per Ordina-

t

nde e

rios iploram beneficiorum collatores contra tenorem, &

|

i

ibet fa&dtas, & in-

: CO

formam Concordatorum quomodo

ofterum faciendas :- nullum tituium, vel colorem ipfa

it pto

beneficia- poífidendi tribuiffe, aut in futürum tribuere,

ypatut

ontad«

fed & illos pro malz fidei poffefforibus, & meré intrufis "

ab omnibus haberi , & cenferi , ac fructus ? :

nullo -

unquam tempore fuos facere , fed ad illorum reftitutio.

ditos in

| Ciibus

ligams effe. 7,) Quis

nemm utroque foro cfiicgcitcr ob

2

p Cardl

' autcnf

ymitil

L]

9] Hïxjdä tenoreni in eitenfo vide apud Nicolartz titf 3. dupf ?, $. 12,

éo

MOCON.

autem non .videt immemorialem pofleffionem manfifle

Q

intactam? Conftitutio C/ezzenzig , aut etiam claufula

qU

irritany inteligi poffünt &.) àt verba Bulle innuunt,

fi

aut juxta Barthel de cafu, ubi refervationes quidam Pra-

fi

lati ex toto contemnebant, & panalibus etiam mandatis

nl

ullas proviGohes-þApcPcolicas pofthabità Concordatorum

x5

ratione admitti. vetabant

Vel certé intclligi dequic de

centenaria, aut quz ift : in multis major /mmemoriali: quia

wl

tempore Clementis necdum centum clapfi fuerant anni à

M

tempore Concordatorum usque ad diem conftitutionis

Clementinz , & ficnequidem fübfuerat infübftrato, — Il-

QO

la direptio à Borbonio pauló anté nimirum 1527. cüm facta

hi

Tüff

fit, obftabat prafcriptioni brevitas temporis, quàm & mala

ti!

fides ob manifeftum defe&um tum tituli five veri, five

,præfumpti; quandoquidem malum initium non potuit

Qui

itm

non in memoria fuifle. . Ex hoc defumis Arzumentum

contra Ádverfarios dicendo, . S. Pontifex folüm reprobat

collationes à tempore dicta: direptionis contra Concorda-

ta facas, ergo non comprehenduntur alice, quarum

legitimus titulus extat vel ipsà juris prefumptione, vel reali

veritate: immemorialis enim,. yel centenaria finé. diferta

mentione nunquam, cenfetur :cprobata l) : |

IV-

—

—

d*

j —

väi;äluita Picäler ; Mieftner , Leuren. q..595. 0. 8., 2""'1"'1 Bol

—

-

183. 4d 4, de poffeflione annali, vel tsiennali beneficio Jegularurm

f3.€e— —— n

— Caucellavice introducta.

À) Ut in fimili de confüetudine immemoriali traduu.nt DDres R

omani, &

Germani,

LE

i

!

6

D

.(o) 9

(l

V. 'Ad IV, Decifiones Rotales, ac praxis Curie in

il

contrarium allatz, in aliis terminis, ac circumftantiis lo-

i,

quuntur ;

quando przcriptio immemorialis quidem affe-

.

ritur, fed debitis requifitis deftituta vel

non probatur, vel

dati

fuis legalibus non juftificatur, extunc vero illam non at-

U

tendi non modó Curiz Romanz , fed & Germaniz pra-

I de

xis cít, ita de Reverendiffimo Vicariatu Mogumino at«

—^

teftatur Brückmann 77.)

;quia

nnià

VI. Sicut écoptrario recepta ,

ac 'pragmaæti('a doütri-

TLl

na eft, quód fcilicet contra Concordata, aut faltem illis

].

non attentis prafcripiio immemorialis legitimé oftenfa

G

fubfiftat tot rationibus, ac momentis, ut rem genuiné

ml

ruminanti vix appareat probabilitas pro fententia contra-

ria? adftipulatur etiam huic fententiz praxis Germaniz ,

j HVC

quz in cjusmodi caufis nunquam difcedit ab obfervantia

potuit

Diram

immemorialis temporis , ipfcque Auguüimmuslmpcr

ator

j

tobat

H".)

ord-

Jarafi

Germani, quàdlicét confüetudo.termihis generalibus foblata, vel pm.

d'edi

hibita fit, per claufulas : zu// confuetuditie elflante, vel non obflaute,

diera

quávis confuerudi

.

ne intvodu&lá vel introducendá ,. ia fit tamen exeipi-

enda, quia genera

li locutione non veniunt ea, qua fpecialem notams

merentur, $. Rota iz Aecet. p. 4, Tom. 1. dec. 286 9. 1, 69 2. Schmier

I

zom. 1. tva&h, 1. 0. 9. T. 115, Cüm igitur confuetudo immemorialis

habeat vim , & effectum privilegii Apoflolici Specialiter à Principe con-

ceffi caz, conqueflus 8. caufa. 9. q.3., Chp. [upey 26.de F. S., L. 3.

| L b fd'

$. du

&us aque 4. ff de aq. quot, g efliv.

.etiam Princeps nifi id fpe-

non creditur immemorialem exclufiffe,

:gularum

claliter exprimat,

yntni, &

$) Cit. 'dij]?rt. , de eo, quod quflum efi tirc;i olligationeim 1am e*-

Quritly

pre[Jam, quàm tacitam Coucord, Erfordie 1745. tdit;

-

99

63 co» g

4.) fan&é promifit (e obfervantias , & confuetudines ta-

fiC

les Ecclefiarum omnium modis manutenere velle 0.) nec

n

cum fundamento ullo defüper querclare poteft Curia Ro.

|ts

mana, utpote cuifatis fuperque provifum eft, quàd con-

Ü

tra Ecclefiam Romanam non alia fübíiftat prafcriptio ,

ii

nifi qua fit centum annorum, aut immemorialis,

VIL. Corroborat fpecialiter praxin hanc, quód ve-

di

tuftatem allegans non novum jus fe hác ipsà comparáffe

Di .

dicat, fed jam olim majores füos id. ipfum legitimé ac-

at

quifivife contendat , à probatione tituli infuper libera-

Inc

tur, qui vet'u'-&atc-tcmporismu-nitus $ quia hac ipfa eft

9s

inftar prgbationis optimz, quippe qua prafumptionem

/Wl

urgentiífimam inducit, cui tamdiu Standum , donec ori-

quæ

go memoriz, five initiam acquifitionis demonftretur, &

Prin

inde appareat illegi*timä jus, quod quis peffidet, acqui-

[ (v

fiviffe : (xpé accidit, & non raró, ut quis jus legitime

auUr

acqui(itum habeat, — illd tamen probare non poffit,

qült

cüm edax rerum tempus, memoriam rerum delere, docu-

Dist

menta corrumpere , x'fariisquc'injuriis fubducere potfit, ut

p'tqbatiq initii acquifitionis dcfibiat,.ï p) |

t)

f

*

li

$ In Capitulatione $. 1. drf. 14.

0.) Per verba: bafi gegen bev Crpeunb. SSifdbfen,

ob& bee $um (ï&pito

[et , abfonberfide privilegia, Bergebradots Statuta, umb Gletoofbeiten,

f

OM

fonberlid) butd) refignation, bann barauf unternefmenbe Collation alf

B

fofder Prebenten, Pralaturen

i

aefaubeft. voerbe,

H

dignitæten ; unb Officien íni fei:je SïBeife

[de,

£.) Boehmer /;

f s

—

63

a : d- )

st

VIIl. Ex eadem caufa ait Paulus Kreffius TCtus. 4.)

4

non latis commodé eandem vetuftatem, | (ive prafcriptio-

(

Q

nem immemorialem tolli potfe ; quia tolli nequeunt in-

&

Jl«

teritus probationum , edacitas temporis, viciffitudinis,

:

D,

cataftrophz rerum. humanarum

i

» quz mater funt ve-

tuftatis. 7.)

IX, Sané omnem Vctu&ätcm à

& omnes ejusdem

Y

effe&tus tollere, cümzquitati naturali, & utilitaticommu-

J

ni fi non originem, multum tamen debeat, modümque

dC

d«

extricandi ex equo & bono controverfias cxteroquin feré

&

inextricabiles doceat , fpectat ad Nomothefiam | juris Le-

€

o

islatoris fummi : ratione pr«e;7f/, & vetuftatis jam

Iviii

perfecta, quiacx hac equé, ac ex pactis, præfc.'ribenti jus

QU

quaritur, jus vero quzfitum à nemine, adcóque nec à

,&

Principe aufferendum, ni(i é dominio eminenti, cujus

qui-

exercitio tamen (ola neceffitas locum |facit ,

vctuflatis

ime

auxilium, feu prtícriptio immemorialistolli, ac refcindi ne-

ftt,

quit. Ratione 44 generaliter, ac promifcuó, ut om-

Xü

rat, nifi

j

nis etiam immemorialis climinetqt 3 hauä- quad

* fimal

4) Difput.de g?nuina natura,t9. indole vetuffatit, frive pre[criptionis

immemorialis $. pemultimo ad queftionem fibi formatam : az poffrt d

ll

Le

gislatore buniano plau tolli, g probiberi pvafceiptio immemoria-

lis :

. $.) Canente Ovidio Metam, XV.

Jagit

empus edax verum , táqueimvidiofa veruflas ,

Vittt

Omnia deffruitis , vitiofdquedentibus evi

pn d

. Paulatim lentá con[umitis oummia snovte, -

$

Ti

Idem aliis tantüm verbis ait Cicero orat, pro M. Marcello

e.IV, at es:

nu factum , quod aliquando non conficiat, & confumat vetuflas.

64

43 (») BU

fimul vía aperiatur, quomodo ncgotia humana (imul

(

viciffitudinibus eximi, & probationes jurium omnium in

H

s&ternum fart te&tz cuftodiri queant, aut immemorialis

tunccontra naturam füam non eritimmemorialis , aut he

[

Principis humana leges contra zquitatem naturalem fibi

$

ipfis eam tribuent authoritatem , quà naturz legibus fu-

(

periores fe cæciant ipfas , -quod valdé abfonum.

i

inq

90 IV.

tül

d

squé, &c in

linea veré

I In linea præfcriptiæfa, ac in beneficiis libera colla«

Il

tionis in totum refiftit Rota, & conftanter tenuit negati-

Árgumenta -

prafcriptiva,

o

Ua

CurialifLa-

vNam, f.) agitur enim de materia , ubi immemo

rialis

rum.

ü

dari non poteft ante Concordata , & Aegulam Curcell.

$. & 15. relervatoriam, £.) & fic ante. inttoductam re-

fervationem menfium , . fruftra Ordinarii Gollatores j £0-

rundémque provifi allegare folent immemorialem confüe-

u)

/

tudinem, quz certó dari, & introducinon poteft contra

illam legem, qux nondum fada feu nata fuit ; nihil e-

num

ä

$) In. Tvideut, Arclipresbytevatás 4. Ebr. 1727. coüm R, P. D;

Calcagnino, cujus rationes,

J

C L. , 26,

& momcntfl exponit Pitonius djfcept, Ecclef.

£.) Ut firmavit Rota in P,arr.nen

f lencficii 18. Samar, 1701.5 q;to-

;0

Aiam coram R, P,

[

/

. ff. 5I,

Do : Ca r

" Sco:tq ap'-ndk Piton difcept. Eccl. 25.

L

i

8

mä(o)&':ü

68"

tul

enim mtrodua potc& contta 1llud quod adhuc in rcrum

L

natura non exiftit: z.)

!

lls

Al Pariformiter, poft Concordata & Regulam re-

ht

f

ul

fervatoriam non fuffragatur Centenaría , quia contra $.

Sedem nulla Centenaria pote& tollere Contractum Con-

.fu

cordatorum ; etenim dato ínitio infallibili ex Concordatis

per viam contractüs , & pa&ti inter fedem Apoftolicam,

& Nationem germ., exinde infurgit mala fides ,

quæ

impedic 1pfäm Centenariam , dum ifta PCIdlt totam vit-

tutem ob vitium malze fidei inductum ex initio Concor-

datoxum quia neque millenaria ahquid operatur ploptcr

]«

0a

malam Hdcm üt in terminis ita contra immemorialem,

Yil

qua prætcndcbatur adverfus Ccncordata, rcfþondm Ro-

tà 227)

M)!!-

n fe

II

,(

Yntüe

u.) Rota coram. Cerro dec. $7 2. 1. 9. €9' xo, coram Bich. dec 496. 1t

Quià

32.in. Toletaua decimavum de capilla fupercongrua 17. Zdprvil.vT22.,

hil e

$ fed difcuvfus coram. Emmo Falconerio, inter ejus impreff. dec. s.

9. 15. de decim, in Tridentina Avclipresbyteratüs: 4. Tunii 723.

ff

& nuec valuit , 9 3. Decemb, fub[equentis $ etfi eutem , &z *6. Tuniü

1724. f adverf 1. covram R. P. D. Gomacbez, eg 3. Febr. 1727

$. maximé.coram £. P, D. Calcagmno.

M

zp) In Monajier. Deczmaths 26 Aprzl 1709.$, f0 objlrzt æ* 13. 7umz

Nli D

1710 f;fin.coramCaffarellageg. mMoguntznaDecanatus 15. ganuar,

/1712, $ fin. coram Lancetta, eg in -2 videntina Arc/:zpreföyt. x'it. $.

tertia demum , coram Calcagnito.:

Etiam operari:non poteft contra

jus gentium , & naturalem equitatem : cap. iz. de cottuet. Covarr.

g ,

4t. 5j

E-

variar, vefolut. lib. 3. ap, 13.8. 5, Gonzalez ad req. 8.. Cazm :

gloff; 33: W. 9. t9 feq.

$6

a »( o) 9

Ill Ulteriüs poft Concordata impoffibile eft dari

P;

Centenariam , vel immemorialem habere vim in linea

li

prafcriptiva ; ob decretum irritans adje&um in Concor-

datis, quod decretum ficüt inficit poffcfïïoncm , & con-

K

füetudinem contrariam , ita refiftit ab initio ejus intro-

j

ductioni, & operatur, ut nunquam poHït incipere x.)

lil

ff

IV.. Accedente prafertim circumftantiá ,

.uöd ex

lo

conftitutione tum C/emezis VII. de qua füpra, quàm &

Jnnocentii X. Zelo domus Dei 1624. 26. Nov. omnis

&t

praícriptio immemorialis rejiciatur his verbis ? emzia,

Qu

que contra Concordata flatuta fueriut , irrita, ju-

cdf

vibus adeffettumvacua fuiffe , & perpetu fore, eds-

d

que pr«cferibendi caufam . longi[fmo, &? immmemoriali

£empore nón acquiri, | Adeóque omnis actus tanquàm

abufivus, & mala fidei nullus erit, & irritus y»

-* V. Infuper fpeciale eftin bac materia, ut, nifiex-

/

[

hibeatur qualitas coactiva hujus confuetudinis centenariz,

ü

vel immemorialis, ipfa in nihilo fuffragetur , quia oftendi

!/

l!

dcbent collatioxjcs fa&t« in contrarium, non folàüm cum

!

pa:ic.ncia

ft

T

l

Wt

ra decif. 535, n.12., 69 in Monafler, Ficarie 18. Martii 1707. $

la

Jfiti. coram b. i, Omasma; in. Praten. beneficii ubi fupva & vervàüm

(4fi)

fOïam R'XP . Do CY

//

4) Go

fpo., iu dila Monafferien. Demuqtü:, i2 Tri-

ht

dent, edrcbipresbyt, $- þarz'fomü(er. :

CFj

Prig

y;j' Ex felüii: deciäohi&us Rtor., a:?de Braoudes a& Conmcord. q. 4

) lt

[

FEMI"

óY

1

4

;)aticnxtia" Datari

lii 2,)

æf, f&d & in conleï*/z'z pfovi/;' Apofíto.

"

n Addito predi&tis, quód contra Concordata

]

M

inutilis centenaria & immemorialis, qua non plus potelt

operai, quàm privilegium expre(fum & literale, fiad-

)

effet; fed etiam privilegium expreffum ubi exhiberctur,

91

hoc effet inutile tanquam revocatum ex' Fcg. $, bodie

&

9. € i. Cancell. ubi derogatum fuit omnibus privilegiis

xpis

etiam in limine ere&tionis conceffis cum quibuscunqug:

n

claufülis ampliffimis 2-) Ita utprivilegiumab uno con-

jl*

ceffum Pontifice duret

[hh

quantüm durat vita ipf;us POnti(i-

!

l

cis concedentis, " 17.)

Is

VII.

datm

2,) Ut Rota ;z Monaflerien, — Decanaths vx. STanuav. 1723. citata 5.

T.

verüm. coram Calcagnino, ibi —mibil eidem bec . fimplex probatio

profutura fuiffet , s1i itentidem pev firiiorem fa&ii probatiouem do-

ifid,

lendi

cui[Jet de patientia fimul atque coufcientia [zdis dpo[lolice : infupev

de vacatione Decanaths in menfe vefervato, iufindlque de vejeCtione

cum

provifi Jdpoltolici per. contvaditlionem à . provifo per. Ordinavium ,

aliàs ex tempovis effluxu etiam metam atnorum mille taugeute , de-

KQuà

ficieutibus prauuntiatis circumflantiis nullum detrimentum, aut pve-

*

*

udicium. quvibus S.. Sedis : :

irrogatum fauife conflat., Wot. im

Zvident. cit. $. maximà , €9' im. Leodien. feu "A4quisgran. Canonica-

hs 22 STanuarv. 1130, $. pg'ovidäque coram Moliues., Et in. Hilde-

t

fiet. Decanaths. 14. unii 1123. $. fit. coram. Aldrovatdo. De-

ca5o,, Rigantiuszg Reg. Cancell, IF'. tom. x. p. 340. 1. 62.

Ht

arin

&4.) Gonz. ad banc veg. glo[J. 13. 9 14. &9 glo[f. 35. 1. 21. usque 30.,

"EU

Rot. z Moguntina lecanaths coram Lancetta 15. anuar. 1312.

6. quinimo, in. F. irdutien. . Ablat. 26. Sunii 1699,8. 20. cum [2q..

coram 4Molines, &2 3. "dpril 1702. $. minüsque, €9 in Zirafone,

Prioratüs 29. April 1691. S. eoque facilius coram b. m. Uvfitto.

P.) Lotter, de re beuef.lib. 2. q. 39. i. 1., Piton JavlJïeg,ïxoo. ).207-

-4g

j VII Ex quibus

,pantctv, claudicare non *pofï'e Co;i-

cordata, ut contta&tus non obfervetur Papz per Natio-

ném germ., ex alia [tringentiratione, ..quöd'Gcü,tomnes

alii ArchiEpifcopi, Epifcopi, & Principes Germanizx ob-

fervant Concordata, ita non poteft unus tantüm, vel al-

P(

terOrdinarius allegarc contrariam obfervantiam etiamCen-

Pf

(

tenariam , quia Concordata fa&ta fünt cam univerfo cor-

u

l

pere Nationis germ,, ubi (1 major pars hujus Corporis ,

imó torum reliquum corpus obfervat Concordata; hzc

i

lü

obfervantia confervat jura fedis Apoftolice in totum, ita

(]0i

ut unus, vel alter Ordinarius non poffit diverfo jure cenfe-

|

ri, velallegare contrarium ejus, quod illuftris Univerfi-

4.

tas fetvat, (.

VIII.. Ubi exeunt Concordata, fubintrant ]?egulaf

f

[

Cancellaria , quarum refervationes cüm fint ampliores,

& Otdinariis duriores,' nonexpedit Germanis, ut à Con-

f

Cordatis recedentes alium ingrediantur labyrinthum: id

d

[

nämquci ïþro indubitato habent refetvationibus chula-

(

rum Cancellariz, quas quilibet Pontifex in fignum fupre-

!

m poteftatis in. principio. Pontificatüs mandato fuo fir-

-

f)

Y

mat, nihil

opponi poffe, nifi fpecialia Nationum vCon-

ht

]) lij

þordata LE

$.V.

N

Viror

g;) 'Rot.. Jec . 1 30. 23 À. Pb9 '"recek*t. 'Iam. I. £2 dec.. 77 1. v. 2 r 3

L

P. 189 coram Greg. dec. 417. 9. 84 Q9 coram Card. Caprara

Wi

?C. 595. 74. $. €9 10. apud decif. Rotalem coram Calcagaimo i. TYi-

Cijis

dent. Avchipresbyt. $. quod validius 3. Febr. 1227.

Magdx

4). Saruen. ii proem. veg. apud Branden jg .Qoncord. q. Atá t 4".3.*

69

On

u0

$ v.

HU

Argomenta

I, Quz, qualia hzc fint, /gtaviorä ramen rationum

germano.

T

rutm.

momenta impartiali orbi fübjiciunt Germani. e) In Im-

d4l

perio Romano germanico non tantüm, fed & inter gentes

Cen

prafcriptio immemorialis tenet, d W'erthofius f.) os-

| COC-

tendere annifus fuit, multis argumentis, praícriptionem

YIis,

utique in jure naturali fandamentum habere ?. Nec defunt

hac

illutria exempla fummorum Pontificum , qui praícrip-

N

) ex jure

tionem immemorialem urgcbant)colntra alios g.

cenfe-

3

;anonico

ol

e, Engel 24 ju$ ?zm. lib. 3. f. f.-/n:. 54, Zypeus ad *euml*z'emï tzt $. Je

*

preb. lib. 3. cou[ult. 3. 1. 38., Wieftner ibid. z. 21,, Schmalzgr, ijid,

vl

$1. 254. O confult. XL1, quaff, 2, 1. 8. €9 9., Pichler eodem $. ulz,

Yiores

n. 73., Schmier z ju$ catt, lib, 1, tra&l, 2, cap, 4. fett 355. de

Coucord, Germ, . 419. P. Soll de prefcripr. part7. cap. 4. $. g.

3 Cott-

?, 410., Bóckhn Jif. 3. zit. 8.91. 64., Amende JC. Pragens. differt,

m id

de tranfa&lionibus fol, Y18. Ernft in differt. Moguntice edit; de ve-

ferv. Concord. 1'736., Barthel ad Concord. fe&. 2. à $. XIF. fol.175.

xcgufa-

(at P. Schwartz p. Vl. mihi pag. 365: cum Lacroix proplematicé) Biner

-

pre

ip apparatu erud. f. 77 c. 3. $. V.]]'» :

z

[io ft

— f2 Sreciali differtione , -quam infciipüt'Wäit*izeä"öfibtiak; äöäh?ntis de

Cot

2"

&f

fcviptione inter geizm (i&eras cgnfva /?rip(q,-gm gallicum Petrum

Puteanum:

&V:

) Sic Clemens IV.yin charta däpdütiohis fï—!öhri&i II; Akrc'hïþræfujlis Tre-

Z -.

virorum. 1267. quam exhibet in. compendio Brower i2 anzal. Trev.

LXVTI.p. 159,. quafi injufló; rem vectigalem innováffet , cüm tamen

UE

vectigalia exigi nequeant, nifi privilegio , aut perceptioue à tempore ,

. C/lpïm'fl

enjus non extat memoria continuata,

In Refcvipto Uvbari F. ad

jp ii Tf*

no 1393.

Magdebux:genfem » & Brandenburg. proAbbatg Pegav;enfe an

GPfOVOCQ-

T.

À

79

can. & Stylo ip(iusmet Curiz Romanz fatls abundé liquet,

PIS

quanta fit vis, & efficacia praefcriptionis immemorialis /.)

qïlä

(un

Infüper in prxíenti Concordatorum materia non loqui-

mur de juribus fan&z fedis inabdicabilibus, quin potiüs ex

co preícriptioni obnoxiis, .cüm olim ezdem beneficio-

:

rum collationes de fe ad. Epifcopos, ac Turnarios perti-

bi:

üx

nuerint privarivé S. Sedem excludendo, fiigitur aliajura,

0

& bona praícribi poffint cum imminutione juris Princi-

"m

P.is

di, .

ha

provocatur ad ufum juriu;n Monafterii À tanto tempore , cujus non ex-

hu

tat memoria, vid, Ludewig /0m. 2. reli,q.- p4g« 311. Electores Pape

Benedicto. XIL objiclebant anno 1338, quód folis Electoribus jus eli-

4l

f

agl

gendi Caefarem competat de confuetudine , cujus contrarium non exiflat

memoría. Gerlacus Archipreful Moguntinus anno. [356. in confirma-

iil

tíone juris Boehmorum Regis de non evocandis fübditis , — provocat ad

LU

confüetudinem ,. cujus contrarium hodie non extat memoria: Gold, p2

D gfl

98. eppend, de Rega. Bob, Md vetuftatem refpexit Fridericus I, in

diffidio ipfum inter & Papam circa-decimas apud Arnold, L ubecenf, P

do p

filicet :

669. vim immemorialis temporis agnovit Rex Gallorum in proteftat,

in CC. Trid, contra precedentiam Regis Hifpanie interpofita ízculo

valet eij

XVI, vergente anno 1563, quam integram recitat Goldaft, tom. 3,c.1.

dit It

pag. 572. fuper

fedegms-plurg hujus allegationis exempla in. medium

proferre,

f.) Can. 8. Cauf. IX. q. .3. vmagïsrad vr»emfaciunt verba 77 cap, 'zö.de P'

$. pedagia quidagia tantum ea cenferi prohibita , ué non Imperato-

vum vel Regum, vel CC. Latevauenfis lavgitione conceffa, velex: auti-

ue con[uetudine à tempove, cujus memoria ton extat, tutvoduGla ,

confr , Bochmer ?if. de prafcrip. $. 38.. habes hic tanquàm zquipollen-

)U s

tia, primó priyilegia Cafarum vel Regum: fecundó CanonumLargitiones:

4fi, t,

tertió tempore immemoriali introducta, prout etiam 25 cap. 9. de pra-

cript. in 6. jus commune poffeffori refiftit, nif tapti temporis pra-

[f:fip;io adfit, cujus contrarii non extat memoria.

j Uf' N

E

v*

AX

M3 CO B0 C

M

pis .) non eft, quin etiam jura fuperioris Ecclefiaftici ,

h)

qua privatis aliàs ex fundatione, & privilcgio indulgeri pos-

Íunt, aut jure communi conceffa fuerant, . praícriptionis

yi

legi fuppofira effe afferamus, cüm praícriprionis jus in

ES ICX

ulv

omnibus iis cenfeatur a jure Canonico receptum , in qui«

ktti

'

bus ratio peccati, & ftatus Ecclcfiz non videtur diverfum

-cicigerc-,- nihil dicendo, quód jura, que privati poffunt

yti,

ex conceffione habere, etiam reputentur quodammodo

r'mci.-

ps

pro privatis : Igitur ad hujus normam mcerito credendum

cít, quódtoties pro regula, & legitimo acquirendi modo

habenda fit prafcriptio ,. quoties non apparet ratio, cut

fon tfe

huic particulari negotio accomodari convenienter neque-

4 Pa

at.

ju eli

Potiffimüm (1 immemorialis temporis fit ,. quiatunc

exilat

excedit Concordata, nec per illa ceu pofteriora cenfetur

onfirmde

fuiffe abrogata , cüm fpecialem mereatur mentionem ,

vocat ad

Goldo p-

nec generali locutione veniat &.) Apparet igitur quomó-

ln

do pracfcriptio immemorialis pravaleat lcgt nondum natz

gl )

fcilicet ne fub illa lege aliquando!compr&hcndatur: pre-

proteüat.

, feculo

valet etiam legi jam natz, quia eft nova lex

&

, etfinon exce-

tj, 6T

y mejiom

dat tempusi Concordatorum,

It,

J d l.

Ímpartt)

Jg dtti-

st

i) Ut videre eft apui& B

1

quouen

' 5c£;hn- 308 J;W?f* le de pfæ[?r. p 2,

amgrione

: 9'. de pïæ

k) Ut Rot. i. Rettt, p« 4 fs A. J

1

npoïi! j

pluries,

":

7 .286' z:; x. a. & alibi

bj

r

Ma8 (o» E

Il. Ad » Incognitum non eft præfcrlptloncm CeDe

fhi

ff

tum annorum, vel immemorialem etiam aliàs contra S.

tit

Sedem procedere 7 )Etlam À legibus pofitivis, & Carenibus

O

Eccleftafticis dcrooandl vim immemorialt & nonünunquam

0f

quadragcnarlæ præfcnpuom attributam effe docemür 7z.))

mala igitur fides, qua allegatur ex adverfo, in concurfü

POI

Præfcupuonls immemorialis ptobau debet ; otium enim

[üiY

reverà fecerunt leges præfcubcnn quoad tituli juftitiam,

La5

ejüsque probattonem

qum vetuftatem inter modos ac-

Cf

MP

quirendi referunt 7,) Et quia prolege, projure habent,

CN

vocem lcgls illi tribuunt, inde nova cenfetur fa&ta tuiffe

concordia ,. j, DOV pacta, & qua alias comprehcnfä in Con-

MU

cordatis -& fphæna eorundem funt ope præf'cnpuoms ex-

|

tra&a, quod aliàs privatis aufibus effet pa&tis contraveni-

Corda

I quod eHct lædcxcæqmtatcm )UUS naturahs & gentium

dia

mam-

fir ;

füma

[at Pm

l) Caþ ad audientiam- 13 cap cum volis 14- 29* cap. ff diligenti Y7.

ütinf

de prefcvipt.

£1.) Toto titulo de con[uet. Sic Hlfpam dle Sabbathl comedunt mteüma

ti0; |

E

enimalium, Belge Sabbathis inter nativitatem Domini, & Purificationem

Iu À

vefcuntur carmbus Schmalzgr. cogfil 41. cit, q. 2. 9j, 9. & ut in ma-

teria beneficiali maneamus, tali prefcriptione nititur domus Bavarica in

fuo jure przfentandi Clericos ad dignitates & beneficia, àt patet ex Con-

cordatis inter domum Davar, & Provinci» Bav. Epifcopos Salisburgen-

dem, Paffavienfem ,. Frifingenfem ,.

2493

Ratisbonenfem;,, Chiemenfem anno

-------

'; AUI

6u

1583. initis mediante Nuntio Apofl, confr, J'eceffus Mormc/aezzf uN

[nti

Coucord. 1. 4, apud Hundium in. Metrop. Salisb. tom, 1. p. 65. e9

Zech, in pracog. n. jur, can. tit. XV. P. 239. dtitt0 17 49. edit,

Contr

geni

ri:) L. 2--de aqu. plüv vetuflate conftituta pre jüre. eoümtütxs habentL.

Vefet

4. $. 3. de aqu, pluv.

Itmer

73

3 (»5 E6

!n'

. manifeftam, id tamen in concurfü praäi'criptionis imme-

Y

morialis, novà accedente legitimà causà, novo jure, &

Dur

titulo, mutatis circumftantiis ex integro, aliter fieri poffe

A

expeditum eft ex co, quód in controverfiis, ubi deficit

l

ordinaria probatio juris , cuncta decidat, & determinet

ud

poffeffionis vetuftas, omnia fenfim immutans, & novas re-

2

rum formas edere potens ccmïäorisantiquiimmcmoriaïi-»

hm,

tas, tanquàm fub(diarius, & neceffarius arbiter: quod

S aC

enim hoc introduxit, quod in viciffitudines rerum hu-

Peht,

manarum naturaliter exercet , id Jure tamen gentium ,

luille

Civili, ac Canonico, & ad zquitatis naturalis tramitesnon

Con-

contra introduxifle docemur. 9.

N.?

z

]s ef«

IIL . Ad 5. In nihilum obftat claufula irritans Con-

cordatisinferta, ceu pars, & acceffio tantüm, | cujus tanta

aani-

ncum

dicitur poteftas, efficacia in annullando, ut fulguris in

fratii

ftar quidquid ficin contrarium, enervet omnem vim quo-

rumcunque actuum contrariorum fübfequentium , auffc.

d

rat penitus, &annihilet; nam nihil tam naturale, quàm

gemi m

ut inftitutum hbumanum per homines tollatur, aut excep-

tioà lege, vellegis claufulà fiat per legum, ac Concordato-

t inteüinä'

fcationem

u n me

rum Authorgs.* S, Pontifex, & Inclyta Natiogerm., qui

hiaric i

qa u

jisburget

&) Agnovit hoc Rota Romana apud M'erlz'kum de pigttor. Zec. 105. u

6. ubi judicavit, quód adverfüs contractus juratos etiam 40 annorum

iaf

fpatio prefcribatur: quodfi igitur accedente etiam religione juris jurandi

contra pacta jurata prafcribi poteft non obftante, quóàd jura nature, &

10

.fdi[o

gentium velint illa, qua religione firmata funt, arctiüs cuflodiri, quid

iä fiabent n

vetat, ut contra fimplicia Concordata prafcriptá diuturnitate temporis

immemoyialis venire jure non liceat?

74

& (oo s*X

[Uf.

Concordatorum legem fibi pofuére, fecerunt id cum re-

dul

etvationc tacità juris, & expreffàin Concordatis, quàd de

utriusque confenfu Concordata denuó certis in circum-

tàc

ftantiis, juftáque ex causa, f1 aliud vifum fuerit, hic &

fam

nunc variare poffint: quis rationis compos ampliüs dubi-

PTJT

Á

tat, S. Pontificem juri per Concordata (ibi refervato jufté

in favorem Germanorum' renuntiate poffe?. fi ergo favo-

ri, vel juri pro fe introducto exprefsé renuntiare poffit,

ATUf

etiam poft Concordata idem prafcriptione immemoriali

Uti0

lo À

fieri pofle exinde liquet, cüm ifta, fi nontacitüm, faltem

legalem (quo in jure. generaliter approbat omnem pra-

del.

Ícripionem, vel confuetudinem debitis conditionibus in-

qdæ

ftru&tam) includat confenfüm , quod fufficit, ceterüm

f

filentium hoc tempore non potuit non effe loco confen-

fl !L

süs , quidquid dicat Nicolarts, manet femper, quódfi ae-

creta irritantia non obftenc privilegio Apoftolico, uti

alam eft, ca neque immemoriali, qua illi zequiparata

toi

ej

eft de jure, obftabunt. p.) aliás nunquam pracribere-

tur

i

di

pra

i

Q2 Per Garciam de bmef P. 5 cab. 4. 9. 186, & Gabriel de clauf Cofl-

Qu

cluf, 3. . 42. Piton difcept, Eccl, 89. , 31. qui immemorialem contra

flo

decreta irritantia procedere affirmant : fimiliter Rota in caufa zu//;us

Tervitorii Fuldeufis 1'100. coram 7remoille, €g 16. Fzbr. 1103.2.

t"ml

türa

"April coram Molines decidit non obftantibus decretis irritantibus decre-

lii

