l, Aft iftis omnibus ad trutinam Vc.rit'atis-appeh-GS

imé favorabi-

lia fedgenero

tantüm apparet , INicolautma V, fümmum Pontificem fua

i& ab eadeig €X. IDefite ,

& in Bullaife edità, Concordata dixitfe /z/u-

inita funt.

briatam Ecclefie, quàm Nationi germanice , idque

forfan animo preoccupato * quód Ecclefiz Romanz, &

2

Sedi Apoftolicz favorabilia fuerint. Concordata, . fatetur

f

Acneas Sylvius €.). Aft quomodo Nationi Getmanicz ca-

dem favorabilia dicantur, nondum video; quafi vero Na-

tlO

f

j

1)) Adde, quz annotavit Nicolarts Zem. 3. dub, 1, p, 11. & P. Biner

in appav. Exud. p. FT. cap. 3. $. FIIf.

t

.€.) In Epiflola ad Nicolaum $, Pontificem ab Cafaris Friderici III. adven.

t

tuim in Italiam valdé anxium his verbis — at plurima tibi de Cafare di.

verfa dicuntut , venire illufnarmatuni, Italie Imperium quarere , Cle-

Q

ro dominium invidere , : multa de Friderico tertio in fatis bhaberi dictu

horrenda,

Hzc fi alios terrent , tuamcerté Beatitudinem movere non

debent, qui hominem intus & in cute nófli, cujus equitatem, fidem,

religionem non fatis olim predicare, atque magnificare poteras,

Quodfi

effet is Cleri hoftis, üt plerique garriunt, quando faciliàs, oro, Cle-

rem opprimere potuit, quàm vigente in Ecclefia fchismate , flantéque

Germanorum Neutralitate,

Si voluiffet tabtüm , peffumibat Ecclefia :

Cleri

$

E 305 0

19

tio Germanica per Eegul/zs Cancellarice , pet mandata

de providendo, per preventiones, ac refervationes fuc-

cefhivé introductas, vel introducendas, non fuiffet gravata ?

conferantur huc gravamina Nationis in utroque Concilio

tum Conflantienfi , quàm Bafileenfi exbibira, quafi

^

veró juseligendi Prafules non fuiffet pacto publico Ca/ix-

£ina firmatum , & jus providendi de prepofituris jam i

Couftautienfi, ac Buftleenfi Ordinariis, ad quos alias

pertinet , nonfuiffecaffecuratum ? aut ipla //reruativa

l$

non effet novum gravamen, ac prejudicium faltem quo-

H

[

ad alteram medietatem anptea incognitum? omnia enim

in anterioribus fieculis beneficia collata fuerant ab Ordina-

lo

riis: id faltem agnofcent ii, qui veritatem, veldic pacem

amant facram inter, & politicam poteftarem , & odérutit

W

À

regnum cum facerdatio wlterioribus — conrenti

k

..Onli-hbus

collidi,

ld.

1L Queritabarur equidem jam dudum S. Pontifcx

40

facrasa pröfana manuufurpari inveftituturas , indignos in-

iet

trudi in dominifacraria , dominari fimopiam, ac violen-

|

tiam, at tollaturabufus, & mancatuíus, — Econtra queri-

VÉfla

tabantur Germani premi Nationem, conceíhis tot gratiis

i

(

de providendo , monitoriis ,

;X'fþc'c"tativis , tot mandatis

d

CXCCUCQ-

non

ff

uod

Cleri majeftas omnis extinguebatur: nec Tu hodie in hoc Hatu effes, in

quo te videntes letamur, ^ Sed mifertus eft Ecclefiz matris fuz Frideri-

(le

teque

cus, fummáenixus ope Neutralitatem abolevit, Schifmatis radicesevul. .

lefía

fit, tibiut parerent Germani omnes , cutavit : v;de AeqFæ fylvii þiüov-

(l

riam ?efum F riderici H fol. 46,

ao

E O.

executoriis, tot refervationibus, tot præventionibus, &

concurfibus, tot annatis, fervitiis ac fervitutibus? hinc

frequens jurgium , utorverbis P. Biner S, T. , diffenfio,

calamitas, inventum per Concordata moderamen (7702

£auecu utrique parti dici pote

equé. acconodum)

füblat funt querela (etiam jura, ac Jibertates Ecclefra-

Va Gerindnia) xvedu&a Concordia, (/u bonum Fi-

clefie unicerfalis, vel Sedis Apoftolice tantàm,

III. Nam certum eft, Concordata plures alias fove-

re refervationes, quàm quz in corporc juris funt claufz,

quas tamen Synodus Bafileen(isaboleverat, five per Extra-

;;

vagantes 4d regimeu, & Execrabilig , five per Pegu-

lay Cancell: aut alias ApoPcolicas Conftitutiones intro-

[;

d

du&z fuiffent, ft

:

Jraut.. d.)

atuendo , 4£ de cæteïa'7zqqzzaqzza2iz

?

f

)!

IV. Idem efto de Annatis judiciu

m, : quas paritbr

(]l

d

profcripfitConciliumBafileenfe e.)addeA|berti LI.Im perato-

PC)

ris Auguíti, & Caroli VIl. Regis Francorum pragmaticz

fan&tionis capita. f.) & quin te ad anteriora /oif/amenta

(

referas, jam intelliges, quo animo Nicolaus V. Con-

Áj

n ilta

jur

co;dgta Nationi Germanicz favorabilia dica; ; qui

Natio

[

d.) Seff. XXIII. ah. 14.36. apud Harduin, p. I1210,

;

3

Utl

lW

&.) Seff. XXL, anno 1435 , ibi & de cetero pibil penitus ante, vel po

exigatur vatione literavum BDulle, figili, aunatarum communzium ,

en

g minutorum [ervitiorum, primorum fru&uum, deportuum, aut fub

quocunque alio titulo, colove vel tomine , pretextu cujusvis . confue-

fudinis, privil

£

divetlà vel indivetle,

gii , vel flatuti , aut alid quávis causá , veloccafioue, :

f-) Que spud Georgii /i. IT, gravatiitium cap, 7. extant,

KR (o») S

21

Natio inclyta illad recognofcat , aut quàm praoccupata

fit Curia Romana fuo tcmporc eorundem Concoxdaro-

ram lntCIPïCS

V. Profectoex co folüm, quod Concordata Natio-

ä

nis germ. triftiorem , quam nunc habent, non fortlan-

tur cfïe&um favorablha dici nequeunt.

— ktenim, üt

alibi fufé dlcctur, magnifiee, ac liberaliter S. Imperatores

jus nominandi ad Eplfcopatus penitus cefferunt Capitulis

Cathedralibus, horümque Ele&iones pactis publicis fta-

bilivére, vide interim gefta fub Carrixro II. S. Pontifice

& Hzwaico V. Imperatore ;

inde er go Concordata

Nicorar V. cum Farpzxico III, mlta non erunt Favorabx-

"

lia, coquód Capitulis Germaniz idem jus. eligendi non

l

ademptum, fed fälvum, & integrum fucntconf&rvatum,

fublatis tantüm & medio qu1busdam refervationibus: ne-

que fanz mentis erit cogitare , ideó Electiones Capltuhs

effe redintegratas , aut fublatas nominationes regias, ut

per.refervationes Apoftolicas, vel Pegulay Cancellarice

f

Capitulis 1tcrum ahquando extorqueantur, & ad Sedem

[l«

Apoftolicam eó faciliüs devolvantur.

Succeflivé: etiara

ü

jura hec eligendi confirmata fuerantin Concilio tum Coz-

ftantienfi, vam Bafileenfí, ac quidquid fit citca refer-

U

vationes 1n corpore Juris daufas, nomine dignitatis

lïmphcxtcr talis non veniunt pontificiales, àt Doctores

w

i,

communiter tradunt qd cap. Jicet de preeb.in fexto.

Á

a

14

C 3

VI.

25

03 (o) Bl

VI. Nec ex eo Concordata erünt favorabilia , quód

tefte LGregorio Zallwein £.) Metropolitz (qui aliàs fe ex

Concordaris germ. graviffimé lzfos, juftam conquerendi

caufam habenc) prarogativam fammam, 1. e. ju$ con-

J inandi Epifcopos [uos fuffraganeos per X. & plura

fecula jufté poffetfum amiferint? Metropolitir, inquit,

lougé optabilius elfe, & gloriofiur videri debet illud

*

Jus counfirmandi praecipuum in manibus . Pontif.cum,

quam Iiperatorum, vel aliorum füfpicere. — Ergo fa.

vorabile repuratur fuis exui juribus, modó jura hzec in

fummorumPontificum

Poriüs,quämral'iorum yerfcn tur ma-

nibus».aut demum.

.

VIL Ex eo , quia tot folvuntu

f Annatz , totidem-

que jura fecundz provifionis? in Concilio Bafileen(i feff.

31, habetur, facultates ac pecumiee regnorum, € pro-

DIDcHAV U Wirum in odum exbauriuntur. b). No.

tandum lib'fupjc;-v Cüilfi.liZtZ?Z B fzj[ilæi?fä nedum fuiffe lcgiti:

ine

go) 70'72,- 3. jflï. ECCL qo gcfaþ; :3. -.5, 8, P'SIQO

b,') Eximius decretorum Doctor Magifter Joannes de Bachenftein in rela-

tione facta coram Eugenio IV, fanctiffimo in Florentia Eundem fic allo-

quitur — Erz diffa Synodus bovtatuv, es' requirit [auclitatem veftram

quatemus velit ipfum . decretum (de annatis füpra n. 2, allatum) 25

fua.Curia fervari, & alibi obfervarà faceve, &y. cuflodive, quotiiam

ipfum conforme efl legi diving, 9 canomibus $, Patrum: quamvis

autem P. Beatiffüne , ifIhe Aunate introdutle füerunt ex cau]a Paffa.

gii terra [auche , nunc autem ceffante causd ceffave. potevit. e9 effec-

su$, — Eriam di&le Aunate batlenus [ublevate non funt convev[ie in

eun u/um, 09 fimem , propter qu.em f4nnam. aditventee

fuerunt,

Maximé

Ls

d

3

mé congregatum , ac qdoad (cffiones anteriores authenti-

cum $ fed & quoad caufas beneficiales gefta Zmedei vel

ejusdem Concilii in fpeciali Bulla, qua extat apud Har-

duinam . z307. d .Nicolao F. Papa approbata fuiffc.

ut-

Supäcr casdgm Annatas yacübm NW impbelingius i.)

eet

Maä?z'mä äut..e,m, quoniam fupevioribus temporibus iu þble-zf&üonü:i

)

diflarum /dunatarum tantusvigor , taut«eque exorbitautie, €9 tot im

Juper deffru&liones, 62 ovbationes infignium Ecclefiasum proveuerunt;

adeó etiam, quàód iu multis. Ecclefüs cultus divinus nedum imminutus ,

l.

fed etiam im totum it collapfum vedu&us. exiflit : Multi enim uotabi-

les Prelati ob uou folutiomem Zduuatarum imuotati cen[uvis Eccl.

multis anuis à divims abffinentes, . $g taudem plurimi in ipfis fic

]

movtui ia tevva pvofaua inbumati funt,

lii vevó coacli funt vende-

ve libros , calices , capfas veliquiarum , €9 orzamenta. Ecclefiarum.

[

Alia autem ituumerabilia nala , que exinde fub[ecuta funt ,. ia lon-

[j*

gumenavvare , de prafeuti fupev[edeo. — Quibus fimgulis attentis per-

amplius nom expediebat facro Concilio commveutibus oculis pertraufi-

T€,

Unde P. Beatifhume / fi Alexander $.. Romaue . Ecclefiee, €y

[4

la

"dpoftolice fedis, Epifcopus fcribens Luc

Ecclefie conflituerit, eg

decvevevit , quód nullus cujuscunque gra

Zg

5 Clevicus pro Ecclefiaffico

Ils

beneficio audeat aliquid conferve ,. etiamfi fabrice Ecclefie, vel in

denavis, feu etiam in ufus pauperum donatum. tribuendum | foret ,

multó inagis decuit , . decretave, Q ordinare, quatenus. peramplius in

e

€ollatione beneficiorum , confirmationum, ele&lionum , admiffonum ,

pofiulatinum tam in Curia Romanà , quàm alibi nil penitus aute, vel

[lo

fpofl exigatur. dive£là velindireGle , pretextu cujutcunque oonfuetudi-

It

tis, privilegii,vel flatuti, aut aliàt quácunque veceptá. Coufuetudine.

)"

Sacrum nainque Concilium iil uovi feciffe videtur , fed antiquiffima

jf

Jura S. Romagorum Pot

(

,

ificum inuovavit, iga ille apud Hax-du;num

P. 1509.

ij

f

£.) In replicisad /Zeueam Sylvium riþua'

: Gola'a/lum aïfei SReicbsab(dieb

£

uiub fanbiungen p. 57, confer Pauli Langii Cygnai Monach.. Boga.

an-4

[f

,ljwienfxs Chronicon Citizenfe n 896. apud Piftlerium Nidanum ad

nuim

m

24

63 (9) 80

get e& Germaniam ergo benigniffima noftra mater,6?

Jacrofentta fedes 4Apoff. (apud quam fumma conftan-

ql

La , fumma oeritas, fumma religio) bác faltem pie-

k

£ate,largitioninque moderatioue dignetur yut Arcbi-

Fpifcopis moftris, & Epifcopis intra paucos anuos é

li

vita bac mifera fublatis mitius, clementitsque cum

ür

Jüccefforibus agatur. . Quodenim Illi preeftant , id-

hi

af plerumque à miferrimis agricolie, & civibus

h

cleroque (maoimérurali) corraditur, & emungitur ,

quo per [eepe Patres familias pro liberis educandis ,

hi

apfique facrifteuli , quorum beueficia nonmunquam

)

opulenti/nnis incorporata funt , procita fuftlentanda

fiü

opus babereut: mefeditio tandem vulgi fepe bac derc

p

muriurantis (u£ biy auribus Deum teftor audivi)

in Excclefiafticos fz:boriamr.

VIIL,

num 15!3. p. I279, — Ánnate ait, five medii fructus «a.bsq'uer ulla dila-

tione temporis exiguntur, quin imó ipfe Annate ; in quas tempore

Calixti pape IlI, ad quatuor principes.confenferunt annos, non modó

adhuc durant, fed & indies magis crefcunt ,. duriüs premunt, & oppri.

munt. contra Bafileenfis Concilii decretum, —— imó multó ampliorem

fub nomine fubfidii extorquent pecuniam, quemadmodum nuper in Archi-

Epifcopatu Magdeburgenfi .contigiffe haud absque querela pauperum

pró dolor audivimus,

Aliud exemplum fuppeditat idem Chronicon in

annum 1458. in caufa Moguntina Dietheri ab Ifenburg, & Adolphi de

Naffau, ubi Archi.Epifcopatus extenuatusob Bella, & tamen exigeban-

tur Ánnatz, confr P. Wolffgangus Schmitt Inftit, juris Ecclef. Uni.

lib, L. cap, IT, $. XIL. his precipué quoad Annatas contradixit Diethe.

rus Acchi-Epi(c, Mog. cui dein alii principes adhæferunþ,

25

- M38 (*5 BU

VIIL. His &äntäbus non poteris dicere, Coreordata

Nationi gerin. elle favorabilia; ab oculos pone cafüm,

qui fapé contingit, quàd eadem Vazia Germanica. ex

longis, & variis bellorum tumultibus, quibus germania

nonnunquam multis annis interturbatur , jam antea ab

— - L

hoftibus fidei fit pecuniis, ac divitiis exhaufta, & extenuata,

utetiam pro necellaria juftitiz, & pacis confervatione in

his deficiat, quid fi füperinducatur fatalis obitus, vcl

Archiepifcopi, vel Epifcopi, aliorümque Pralatorum , ac

Annatz ad Curiam Romanam folvendz forent? appono

Il

hic refponfionem Illuftriffimorum, & Reverendiffimorum

l

Principum, nec non aliorum. $. Romani Im—pcrii Ordi-

.pnum Legato Ádriani VI. S. Pontifi

x

cis r?dditam , prout

/'/C)

extat apqd qudfxüum K,)

D

IX,

),

k) Conflit. Imp. p. 32.,itenz after SXeid)sabfibieb p.l'go. & Geore. li.

Il. Gravaminum part. 1, cap. 3. . 350. — ,, Cümautem Ovdines

» $, Romani Impevüi tibil dubiteut ,. Beatitudinemm Pontificis pvo

il

» comperto habere: Principes Gevmatie in folutionem "dusatavum

ote

» 4d aliquot aunos [edi Apoflolice folvendavum , eá lege, ac couditio-

od.öv

» "t confenfiffe, ut illa inoppugnatiozem pevfidiffmi Turca, g. de-

Yi

» fenfiouem fidei Catbolice converteréntur. . Ex quo. autem nume-

em

» fUu$ amorum; iutva quos einuate folvi debeant , nunuc longo ia-

» fervallo transattus fit , neque Annateilleà Beatitudinis[ue Pve-

ii«

uf

» decefforibus Pontificibus Romauis 2n bumc ufin, i quem decretee

» funt , comver[g: ob id, fi modó zeceffitate exigente Communia

nin

» auxilia im oppugnationem Turce per Germaniam ve[fent. decer-

j de

u

» fénda 9 coligeuda, caufatur inde populus. Gevmanicus, quare

» nuate priüs jam multis antis in. burc ufum vefevuate ad boc

aif,

tc caufam

Ils

^ ppu: 408 apþläcemut , avedazzt?rque 4lia in [e ob ba

) gïä'va-

26

—

dé3 Coo BA

t

x Ergo Concordata non tam Nationi germ. favo-

rabilia, quàm ab eadem generosi in favorem S. Sedis

ji

pr.

Apoftolicz , aut univerfalis tum tempore flu&uantis Ec-

J

clefiz commodum inita fuiffe dicenda funt, neutiquam

m

vero cum Febronio per ignoragtïam extorta,

Gu

$. VIE

t

quanquam

qU(

Scceptata. ab

. L. Quanquam padta ex vufgatis jiiriBuä nullas partes,

aliis confini-

nifi contrahentes ligent, ,nec ultra eas extendantur,, pro-

bus,

7]/5£

.ut non vigent in Belgio; efto enim Belgium fit in ger-

[

ä

[

mania, non tamen habet nexum fezdaleza cum -

feri«: non vigent in Ducatu. Drabaztic, imó nec in

Ecclefia Cathedrali ZIntyperpienft, xametfi hzc civitas

[ui

retinuerit titulum marchionatüs S, Imperii, eoquód Dux

ti i

non ac-

Philigpus Burgundus'Brabantiæ hac Goncordata

Mil

€ CPC&VC-,

(

, gravamina vecipeve : ex quo Prelati Ecclefiaffici pro. "duuatis

Dut (

» fedi "dpofíolica folvendis , ut plurimum [uis fubditis fuper. Iudi&la

» & colle£as itapouere , & talta ab eisdem vecupevave caulaverunt.

Cuifi

» Quare illuffviffimus Princeps Dominus locumtenens, aliíque Princi-

(m

» De5£? Ordines R. Impevii vebementer ovant , ut Beatitudo Pontif.-

» Cit velit bec &y. alia paterto affe&u confidevave, eg illas Auuatas,

» que poft obitumEpifcoporum , aliorímque Prelatorum, feu Eccle-

» fiaflicorum ad Curiam omanam folvende fuevint , in futurum

»

» Wonexigeve, Sedillas fifco Sacri Romani Imperii applicandas ve-

» linquere , ut eb commodiis juflitia, pax,es tranquillitas Nationi

» Germatice confervari, 68 Refpublica e0. melius per bdt. ovdinari ,

» paffutque per germ. Nationem alii Chvifliamis Poteutatibus con-

» fra Turcam communem boflen ,| auxilia, €?. prefidia praflari :

t

» quod alids G9 absque eomizim? [peraudum erit.

n-ä(oiea

27

ceptaverit intra terminum Concordatis præfcripmm, &

n

jam antea Brabanti ex Bulla Caroli IV. anno 1349. extra

Brabantiam citari, vel appellare non potuerint, nec ad

judicium Cafareum, fcu Cameram Imperii ex Bulla Sigis-

mundi 1424. L.)

Il. Concordata ta

men ab aliis confïnibüs dicuntur à

Curialiftis de(iderata, ex benignitate S. Pontificis ad illos

extra Germaniam extenía, diverío quidem modo, nam

Dï,

quoad Ecclefias in germ, fitas per. víam comprebenfto-

O-

"i, quoad alias exteras per viam privilegit, ? extenfto-

q

fii$, Ídque in ordine ad varios juris effectus þindc refultan-

mo

tes dictum elfto.

:

t

III..I[n. Ecclefia Zrzdestina , efi in finibus inter

s

Italiam, & Germaniam fitafit, tamen quoad loca exiften-

JX

tia intra fines Imperii, vigent Concordata. 7.)

«

IV. In /4guilejeuft dixcefi quoad loca Imperii tan-

V(a

cüm, atteftatur Emmus Card. de Petra ad Conffit. i. Nicol.

F n. 7. ubi etiam de J armienft valgo ZV'armia tefer-

at

tur &x decif. 226. n. 3. coram Millino, qua emanavit

dita

Ptf

cum fuppofito, quód fuerintjura informa probante, quod

itum in eadem Rota, Rurfum

rz'm'-

tamen in iuþfl&cns-rccogt

77

Concor-

it4f

Dg;

tl

r

l;) Vide Zypzum lib, III, de preb, Confult, III. 156 d ilgeme

1 r

Duces Brabantiz fcribit fupremos, feu Souverenos, uti & Flandriam aliás-

Y

atioti

que provincia/s nihij cum Imperio commune hþbere.

mfml j

^^

j n

"m,) Ut ex variis decifionibus

:

Rota docet Gop;glez üd reg. 8.4Ca-m'ell—. Glo].' |

j

25. f f*

[]

48

3 (»») BN

Concotdata in Eeluetia locum haBent tefte Rota mm

L

Mt

Traje&tiadMofam,& inCollegiata Nivellens. dicec, Namure

V,

10l

cenf. z/) ultraje&enfem Ecclefiam ad veterem Rheni al-

veum vulegó Utrecht füb Concordatis Nar. germ. fpeciali-

ce

ter comprehendi expreffé declarat fümmus Pontifex Sixtus

CA

IV. Conftitutione 15, Tulii 1472. caterüm Illuftriffimus

buc

Buffius Bruxellis jnternuntius ad Ultrajectenfium & Herle-

menftum Catus an, 1702. die 21. Junii (cribens , €osnun-

Pfifl

cupat præclara Capit'ula. Praterea etiam tempore Concor-

datorum Civitates, & Ecclefiz iftz nondum erant toraliter

cgnl

Q

V

ab Imperioavulíz, & emancipatz , proin acceptatio Con-

cordatorum facta effe potuit ad illa introducenda, ütob-

c

fcrvat Van de Velde 0,) notat ibidem , ^ quód Concordata

locum habeant in Ducatu LZ/u*c'e7zlJZJi'g€7g/i comprehenfo

Gett

Comitatu Cb/niacenfi ,-in civitate quoque T benenft ha-

beri quidem fex menfes, five alternativam , quali gaudent

Ecclefiz Concordatis fabjectz.

VII. In Ecclefia Cameracenfi pofïta in inferiori parte

j

(

Gcrmanije in Gallia Bcigicaadri"caldiln fluvium, éftque

*

Metrop?-

)

mm) I Pirdunenf. Albbatie 3. 'Apfiif;7oz. -6.'Zri71c tratiseundo. co-

)

yam Molines.

9.) Zypaus lif. 3. conf. 3. €5? $. van Espen'p. I. £ijf. 13. eap. 2. 91. 2.

T

adde Nicolarts iz. 3. dub. 1. 6. 2. Wames.cozf.. 33. 21. 13. lib. 1.

) [n fuis annotationibus M. S. ad Regulam: Cancell. de vefervatiote

ol

menfiumn dub. 4. Stadel in. Compendio Geographie Ecclefiaftice. univ,

di

Romz 1712. edito cap. XVII. $. 3. de Archi-Épifcopatu ultrajectino-

4

Olim hzec Ecclefia Colonienfis erat dizcefis, clara eft Collegiatis, & in

Metropolitata Carolus V, Im

p. celebravit Comitia aurei velleris gnno

s

i

1546.

æ(o)ä

29

Mc-tropjolis Dei - parz virgini facra vulgó Cambrais Caroli

[.

V. edidto 1554. p.) intellige loca Germaniz, & excipe

l

nominationem zrcbi- Fpifcopi ob Tnnocentii XIL. con-

li

J

ceflionem factam Chriftianiffimo 1695. Capitulum enim

I

Cameraceníe quidquid in Election

S

: Archiäpifcqpi juris ha-

bucrat, Regi dimifit.

N :

k

VIII. In Gallia Celtica Bifuntinos vulgö Befangon

d«

prætändunt fubdiConcordatichrmaniæq,)fädCongrcgatio

Of

confiftorialis 16. Tulii 1657. id non admifit, & Jnnocen-

It

tius XII. poft folenne Concordatum cum Capitulo an-

Of

no 1698. Indu

0

:

ltam nominandi Regi Chriüianiiïimo con-

3

celfit. 7)

lt

VII. In Lotharingia, & Alíatia tenent Concordata

Tfo

Germaniz etiam Gallos 5.) fic ad Ecclefiam Verdunenfem

h-

-

D 3

aliàs

lcnt

.). Annatus u appavat. ad þofit : Theo. lib. 6. avt, x, Van -Esped [77!

dtte

jur. E. utiv. p. 1. tit. 13. 9. 14. cap. a. Nicolarts ]. ci. $. Wames.

con[. camon, tom.-1. conf. 33. 9. 13. Zypeus . cit. Capitulum enim

ique

Cameracenfe quidqu

x

id in Ele&ione Archï-EpifcoPi juris haþuerat, Regi

dimifit,

N

OPO'

q,) Pignatell, coz/, 130. 9. 15. 25' ]Eq.' tom. lO.

y.) At Rigantius atteftatur in Aeg. 2. Cancell. $. 1. d n. 65. kaq.

h. (

Dunad Hift, de L'Eglife de Befancon T. I, p. 104. ubi etiam refert infe-

riores diece(is Vefontienfis Ecclefias Regulis Concellarige effe obnoxias ,

'". Iz'

Capitulum Metropolitanum veró menfes ad normam Concordatorum

d

obfervare; decanatus feumiajor dipgnitas poft portificalem, üt & cztere

gtiotti

» uV

dignitates à Capitulo difpenfantur Koch /. czz../;f. g. $. /411. p. 102.

£)) Annatus /. cit. n ine Argentinenfe Capitulum Cathedrale menfes papa-

1e&iflo-

X

les non obférvat, etiam prebende magni Chori ab alternatione immuries

; )

menfe

| funt. $ic anno 1747 cüm Perrinus *Abb:ïs prebendam D. Pauli

k

papali

36

3 (5 El

aliäs/Vcrdunum appellatam (fubeft hzc EccchaMetropoli-

tano Trevirenfi, licét in Lotharingia fit pofira ) exten(a fünt

Concordata. gerimaniz per Leonem X. in omhnibus, & per

omnia. /.) Àd Ecclefiam /Mefezifem pariter pofitam. in

4

C

Lotharingia Archiepifcopo "Trevirenfi fubjectam extenfa

fi

funt Concordata ex literis Nicolai 77 1455 &) Ad Ecclefiam

Tullenfem fimiliter in. favorem Capituli per Paulum 1II.

[

4890 1j . quint. Non. S'ulii, Indultum tamen Ludo-

' vico XIV, Chriftianiffimo Regi conceffum eft ab Alex-

CXA,I

andro VII. 1664. & à Clemente IX, confirmatum 1668.

I«

& ad fucceffores extenfüm c&—pro nominatone ad illas

(un

Tur

Cathedrales Verdunenfem , Metenfem, & 'Tullenfem &

fad alia ip his diæ;cfiïbus Hta:cxonfï&orialia- beneficia. 4.)

Cap

44

«

VIIL

TT

papali vacantem obtinuiffet in Curia Romana, res ad Conülium R;ïüs

delata, in favorem Capituli à Rege decifa eftin Arrefto d, 9, Àug, 1748.

Ut

lato, vide Koch l. cit, lit. F. in notis,

fatà

'0" ) Puteus l I. dec. 45. ante t. v. Q9 Rota decif. 940. i pv. þdvt. 3.

W/izf

lib. 3. diverf. in favoten: Capituli duntaxat quoad alternationem men-

fium Rot. dec. 100. coram Martino Apgdrea dec. 2345. 9. 31.€75

2252. 21. 3. coram Coccin. g dec.

510. 7. 5. Coram Serapbin.-es' dec.

mï

- 840. p» 3. lib, 3. d"z'verf :

(

2.) Ut afferit Annatus 7 cjf. Rota det. 2

3no. Nu. 3. cbram C(zvalcïr. 29' dec.

li

43. 1. 19« coram Duuoett,

tr

$) Duajat. m fpecim. jur. -Eccl. , Card. de O]?æt, ?5* Pinfon apud

Inij

Thomaffinum f, .//. lib. IJ. c. 40. * 9. €?. 10, Amat de Gravefon biff.

0r, |

h

Ecclef. Tom. V1. pag. 122, Koch coTnment, cit, circa f, p. 102,

f)Y

03 -('o ) äeo

31

Unt Etíamnum

L Nec vim iftius pacti univerfaliter inftingerc vol

- fua in obfer-

* vantia re-

authores dictitantes, germanos ab omni obligationis vin

L

fpectu Catha-

culo jam dudum folutos fuifle, eó quód PontificesRoman

l

licorum, 1i-

fidem fuam in Concordatis datam fregerint, & o

ä cit non Pro.

Fcult

ticüan'tium.

?.

fubruerint. 27,'

Il Inprimis autem gravamina centum Norimberg

ï

expofita abufüs pravos Curie. Romanz circa beneficia

"

Ecclefiaftica fufc,gravitérque recenfent,verüm hoc non ob-

4

ftante germani apud S, Pontificem exactam Concordato-

rum obfervationem, continuo urferunt ,. Cefarésque in

)]

Capitulationibus jurejJurando obftrinxerunt, . ad eadem

paéta apud fzdem Pontificiam (an Concordata principum ,

vcl Afchaffenburgenfia? tutanda, ! nevis fiat iftis cum detri-

|

mento vel Ecclefiz, vel Reipublice germanicae, x.)

NY

IIL. Ex his nemo non videt legis hujus, vel publicae

748

univerfàlis, vel particularis vim hodiedum obtinere, quoad

ftatus Imperii Catholicos: in terris enim Proteftantium /7-

ationtm ,

Z

qz:nz'dv ZAnnatarium , jurizgm Pallii, coufirm

ne

mcufium

.E

d

».) Ad&. Goldaflus iz. Rational. Conflit. Jmperii- ]. 116. Limnzus 2d

Capizulatiouem Cavoli F. avt. x6. verbo: Concordata.. Maurit. zzo£

dit.

ad Capitul Leopold, avt, 19, Strykius differtatione de negotiis Capi-

tulat. Cefav. annullatis $. XII. c. 2, fol. 42. 1bidem quantüm con.

tra hec pacta peccatum fuerit in Curia Romana, teftantur abundé grava-

mina Statuum Imperii Maximiliano exhibita anno 1510, apud Melchi-

gl

or. Goldaftum 7vom. Z7. Conflit, Im

1

pub. V, Coscordata p. 143.

perial. a Fritffhium matual, jur.

L

3.) Strykius ]. c;'t. b.41- ;5. AT,

T

24

a"ce)-xa?æ;

uenfrum Papaliuwg G bujusmodi jurium, &? referva-

Fionum nomine-in bonis flatuum. Auguff. Confejto-

niy Eccleftafticis Immediatis d quocunque, quandos

g

cunque, aut quomodocunquepreetendatur, idvalidita-

J

te, (

(

executione à bracbio. [ceculari. impertieuda

careat.

Hzc funt verba Inffrum. Pacis. y.)

E

Á

IV, Exemplum habes Tra

)

ecti ad Mofam vulgó

V

Maftricb, poftquàm ad manu

s provinciarum foederata-

ü

rüum devenit

L

LÀ

.I

.&.) Áttamen ex fupplicatione apud S. Pe-

4l

cum :725. feptimo Calendas Martii amno 2do Pontifi-

hi

Wi

catís Jan. mem. Benditli XI1I. paxet Sedem Apolto-

licam contuliffe Canonicatum Collegiatz $. $z

"vatiiper

PC

obitum Jacobi de Requile, Petro Andreee Munix.

V. Imó exceptionem in Inftrumento Pacis Ofnabr.

lus

bemus

Jj

AVI. F. $. XX. ccu ICquLT?äS i'ïogcordatorum ha

(l.) &

hi

Q

| y2 4rt. F. $. X/X adde Buckifch a eundemn art. F. $. XIX aä/äfv.

29. €9 3o. Germania in

i. Concilio Con

quit refervationibus [ maximé oppofi

uit j'am

flantienfi , idquod ipfum poftea quoque. patve

$ Concili

Bafileenfis ce:

vuevumt d Papa po[fiulandum effe :

"on evgo mirum ,

quàd juxta di[pofitionem banc Juftvumenti Pacis oj

usinodi ve[ervatio-

nes ceteráque jura Papalia apud 44. C. addi&los i

nvalidentur,

z.) De hoc vide Rigantium Zorz, 1

« in feg. Cancell. 1X. $. I1j. fol. 91.

€9 [eq. anno 1673. 19.

Jan. àClemente X. deputata fuit, Congrega-

tio particularis , erátque folium per manus tranfmiffum fequentis teno-

ris: cüm Tvaydum ad Mo[am quadraginta abbiuc aunis venevit

in poteffatem Hollandorum, &g ex eo tempore. fedes Apoffolica, nue ivri-

jli

£o conatu Catbolicorum fortunaseg fidei caufam in diferimen adduce-

vet, abfliuuevit à collatione. Ganonicatuum eo - in

oppido vacantium

h

in menfibus ve[ervatis, delbevabitur ,. ag

prafentis temporis con-

£J!

ditioni coy[:äaneum [f €os conferre ?

33

?

4) & art. V. ci $ XX VI. exprefsé cavetur: Conferauz

»

etiam Zrcbi-Epifcopi, & quibus aliis id juriscompe-

l-

kit, beneficia menfium extraordinariorum qu& veró

" funt beneficia menfíium extraordinariorum ab Archi-Epit-

li

- copis velaliisconferenda? cxcmpl;um habemus;inquitB uck-

ifch /.) Monafteriiin Weftphalia, ubi in Ecclefia collegiata

gO

veteri dicta S, Paulo dedicata, & Cathedraliannexa recep-

d«

zumeít, quódprater menfes papales ordinarios Epifcopus

alios, & va'li-o*ïs '-q'uöqu'cCapitulüm habeat menfes : Capiru-

|

lum quidem ita, ut non tota communitas univerfim, fcd

unus poft alium, prout ipfum ordo , quem Turnum ap-

[

pellitant, tangit, conferendi habeat 'Potcüatem. :

.^XT. Coccejus, & alii fuis dominis territorialibus vo-

x

lunt nanc competere quadruplex jus conferendi beneficia:

QUs

primó Tegium cu jus primariarum precum €,) 2d0 jt5 pa-

]i

pale in omnibus, qua imparisnumeri menfe vacare Cxpt-

Tunt, 3-tz'ö .E;;y'tvgale in

immediatis , 4tó J4y p.rfro-

a.

'

E

guatáy

]mn

jl

if

T

4:) 'His Tormafibus: in quorum auiem ïfü&*þ&ïïic*äf*üüz Lotrovum im-

mediatovim Capitulisutriusque veligionis Capitulaves Catonici vigo-

Ye prefati termimi, cevto utrvinque numero admittuntur., men[ésque

ler'

Papales id tempovis inufu fuevut , porvó quoque fi decedentes Capi-

n

gulaves g "Canomici ex tumero 'Catbolicorum defimito fuevint, ob.

teno»

vineant, atque 'executioti ca[u éveutiente mandeutur., modó papalis

nyit

'

'

[

| m'z.

anfinueter.

ovifto Capitulis émmediatà ? Curia £amana, £9 -tengfoore degitimo

J«

j

&) Olfervautione l x in avt, P. $. XXPT-

d « XL5

T

€.) De quo vide Burgard, Gotthelitii Struvii corpus juyis publi

XXIX. & alios quàm plurimos in notis allegatos,

34

w (o» X

natíis, in quibusidquzfitum 2-) Hornius econtra £. )ait

i

non omnium una eft fäm:tcmi:æ, utrumprincipes Evang. jure

de

provifienum. menfium papalium , Annatarum , quibus

f0

juxta. Concordata pontifex

£

g,a'udea - m Cæpi'mlijs; Evæng,;

: vcl mxcï& uti po(ïäïn.r..

v

f10f

$. 1X.

(i?

Q

Imó apud:

I. Redeundo ad ftatus Catholicos inmedia Germania

quosdam:

fict

Catholico-

ron defunt Ecclefre velut Herbipolenfir, B dqmbergen-

rum: extant /ï ,—

i

majori cum.

, Leodienfrs,, & nonnull alix , qua prztenduntfe

augimento,

non effe comprehenfas, 'nec dicta Concordata acceptáffe,

CïgC

Inetr

1

qïQïO*dï ta

; requiritur pro Ordiüariioru.mg ufiad favorens

iftorum. f7) quód

qu

IL. Fundamentum exceptionis probet ipfe tenor Con-

eordatorum , quod nempe illa facta (int non concurren-

H

frag

te toto corporcl',, fed onuullis Ecclefiafticis & Gecularibus

r

6

Principibus, & confequenterprobare debeat CuriaR omana

- illos, cöntrgr—qgo'»salfcgænm t Concordata, fuiffe de numero

C00)

RUH

«eonfentientium : hinc Eccle(iz: Herbipolenfes t Cathe-

"dra:l*isg, þurm'Coll'cgj'ætæ ignorant mchfes, papal'e-s?

; glibizï

In.

CoLd.

*

! ;;j'orcs;

leco

- d) Gold. Cosffit, tom.

X7T.

i

r. 4d at. 1276., Cbc'cojjtixs Comp. juvit äu&ä Cap:.

. £;). In jure publ, Cap. 60;.

go) :

f2 Zypeus lib, II Conf.. 3. $. acceptata de- prob. €9 tit,. deiuflit;

2

Chriftianzus dec. Zelg, vol. 1. dec. 358. 2. 13. Linck. de Concord,.

3j

Nat. gern. cap. 3. i. 12,. Struvius in Corpore jur. publ. cap, X 1.

AX L. Barthek a Concordat. & alii: pafim..

h

N

P

/

X/X/x/

(0) *X

35

C*

€»

majores, & prmcxpales dtgmtates ex confuetudine funt

ele&ivz , in quo jure juxta . Capïtulatlones Cæfarcas, &

L od

noviffimam: ]ofäp ii JI, Rom. imP fcmPcr Auguf*cl g)

JO

Capltula funt protegenda.

IIL. Totum hoc qmäcm verum cPc

fcxceptas effe

nonnullas Ecclefias, incognitos alicubi mcnfcs papalcs,

dignitates etiam . Prmapalcs ex confuerudine e(Ie quam

r

plummas ele&ivas, an veróin prætcnfa exceptione funda-

ll*

mentum collocandum fit ?- obítare putat Emmus Card.

Lïü

de Petra rationes addu&as ; quia exceptio non probatur

"

ergo de non receptis 'Concoxdaus, vel dc non ufu eorun-

sili

dem non poteít opponi 5,'

IV. Ex utroque enim folidé nihil infertur: habeant

l-

itaque fuas Conventiones, & concelffiones Ecc!efiæ Bamn-

ele

1782/0'871/13' G Heïbipalmpf Concordatis principum

magis accedentes: eoipfo enim, quód majorcs etiam favo-

Jus

i

res horum paätemm non defint, utrumque afferimus &

d

con)ungxmus certo modo & c(fc Concordata, & extate -

minores refervationes.

.

V. In fþecxc Capltulum Hc-ibrpolcnfc wgore Con-

Jibi

orts

cordatoram. Germaniz gaudet jure. Jecfionis, r Bul-

]æ confirmatonæ Epnfcopomm Hcrblpolmüum de eorun-

p

dem

u

) Ari. 14. $. r. .3» B; Théodorus Maria Ruprecbt ord. fevv. B. M. F.

w(ïltv

i totis biffor, ad ; gur caugon. tom, 1. cap. FIH. ad m 2. mibi fol,

1001 4

30-

Xl

b Confentiunt in hoc Nlcolarts tit, 3. dul.. 1. 5 lo.æ'duþ 2. & 19.

Pirhing ljj. 271 decret. tat. F. fe. 1X. . 363. Branden q. 3. '85*4.

5

536

a* (v

dem C oticordatorum receptione, & conftanti af*ït; & ex-

r

ercitio E:mper expreffam. mentionem faciunt.. 7.)

Jl,

VI, Ethoc cà: magis,

cüm Ecclefia, & Capitulung

hu

Herbi p olenfe intta Mggumi n

am provinciam, & diftrictum:

zul«

exiftat, inde eft ,. quód comprehenfain meditullio germas

Plæ

niz, ligetur de fe pa&tis Pl:i..nzipum;, 'non peráque Afchaf-

fenbur :enfium Concordatorum, jurelicctinuno, autaltc-

jl

Io gaudeat ampliori.

fchnr

XIL. Parem: in. fübfi fï&ü*tiääz habet ; i-h-frarä* Re-

dcd

(j

gulas Cancellatiz, aliásque refezvationes. Apoftolicas, ubi:

((ii

exeunt C oncordata ;; quippe hoc non: timendum eflet &

w

eonfpe&tu. Concordatorum principum, & majorum adhuc:

er

eonceílionum: Concordata igitur dicimus acceptata cumm

Co

us, vel. ad:

Á n

his amplioribus m.anQ:Nico.lää; V. conceffis jurib

fummunz

D

j uur

[udi

|

&) Coufr.. Bulla Fauli F'.. die X.. Fääï;: Y6x9; Pontificatüs *aiina'. I3»

Com.

quz incipit Penerabilis Frater. apud' impreffiim: Celfiir, Herbipolenfis:

Epifcopi J,.Godofred: Quod incipit — factum & jus'juramenti Epifco--

palis: five Cepitelationum Herbipoli: ró9,. editum.. Summario 27, ibi

z Cm ficut accepimus wtuper: Ecclefía: Hevbipolenfis ,. cui bom;.

b

» Wmem. liur Epifcopus Hevbipolénfiy dumviveret ,. prajfidebat, per:

6

» obitumejusidem "julii Epifcopi ,. qui extra: Romagam: Curiam debie-

£0

» fum nature gerfolvit, paffovis folatio-deflituta; dile&ifilii Decanusy,

2j

»: Capitulum $g Canonici ditlie Ecclefie ,

adquos juxta Coucordata:

H

» dudum iutey [idem: Apoflolicam e9 N

.

tiop.. gerim. itita ,. Ele&lio:

9

» perfoue idonee: pey Romatum Poutificem protempore: exiflentem:

) 3

» eidem Eccléfie ad' Ele&hionemr bujusmodi praficiende: - pertinéve:

» diguofcitur ,. pro furuvi [ui Epifcopi Ele&liome celebvanda ,. vocae-

2

» f5 omitus,. qui volueraut,. poruevaut. $$ debuevaut ; EleGijong

