Patriarchà Conftantinopolit, quem invitárant ad ejusdem

—

j Ánoi n j

amplexum,

FOhtra com;

Qr: quæ 0

XVIL Hujus Principii credendorum ütüt. (a-

Wtpant c

'u

J deven

luberrimus fit ufus, ex inícitià tamen vulgi

Q & ;

Theologici in abufüm declinat. *

Ài

U v

* In fcholis enim leviffimé appellatur ad confenfum Ecclefiz

ts «

L

abíque ullo difcrimine materiarum , & íepé fine previà

Fb

informatione clamatur: i£4 Catbolici 0mphes,

L C

XVII. Ut igitur fua fit huic principio folidi-

Clitinen:

tas, requiritur primó , ut argumentum , in quo

|

XX Qu

V;rfa-

X CLESUE,

CAP, V. DE CONSENSU ECCLESUE. 37

Ibitrium, ob-

verfatur confenfüs, ex fe cadat füb definitionem

Invocationem

Ecclefiz, ceu res revelata, neceffaria, vel utilis

in edificationem fidelium: in cateris nemo ad-

entorum c,

3*

ledit, anno

ftringitur ad captivandum intelle&um.

1 Cricant Ee-

* Perfuafio communis Ecclefie primitivz , literis etiam

apoftolicis haud obícuré prodita , fuerat, inflare pro-

pius orbis excidium , diémque judicii , quam tempus

nddo , pergnits

eorrexit, Ante Copernicum nemo dubitavit de motu fo-

wm eruditis cone

lis: ante Columbum nullus fomniavit quartam globi ter-

xa dogmatá , j

raquei partem ; cámque habitatam. Lunicolas moderni

illz(à fide conjecturari poffe autumant contta communem.

Olim veró opinio $. Auguftini de paenis parvulorum fine

Ecdie po«

Baptifmo decedentium erat plané fingularis & exotica,

»e Lataorum

XVIII. Secundó: Confenfus ifte debetà ma-

harefibus ali-

joribus non interruptà ferie ad nos ufque fuife

| argumentum

tranfmiftus.

pfenfü. manct

. Nam pofteriora fzcula non condunt novos articulos fidei,

veluti C

ut de Ecclefiá fcribit Vincent, Litin, zoz zova dogrnata fta-

£uit, fed vvetera eruit,

| dci)ct effe

abmifftone gà

XIX. Tertio: Confíeníus ifte non

«; fl r

obnoxius mutationi , quod multarum opinio-

g ul Con-

num Theologicarum eft fatum. *

* Angi non debet vir cordatus, fiquid cum fandamento docet

- Jcimatco

j àd (

contra communiorem : nam opiniones hominum mutan-

tur: qua olim erant fufpecta ac temerariz , noflro zvo

occupant cathedram,

La Theologie s'habille à la modc,

Quó deveniffent Scotus, Durandus, Catharinus, Leffius,

m itir &

Molina & alii, (i omnis novitas inimíca foret veritati?

amen ul

Mutationi veró maximé fubjacent opiniones fcholaftice , qua

certum aliquod Philofophix fyftema pro bafi ftatuunt:

nam hzc variant laben:e tempore ; Primá Eccleliz atate

)

nfenfum Ecclcüi:

regnabat Plato, medià Ariftoteles antiquis fufpectus , no-

[gy 1

ipe pre

j

ftrà Cartefius , poft quein. boni Catholidi per Galliam ,

aliásque partes orbis etiam in Theologicis abfque (crupulo

elirhinant accidentia abíoluta pcripatcncomm.

naPlO

(olid

tüfl; J qUO

x X. (lqartö: De coníeníu totius Ecclefie

vl

debet

C 3

38 CAP. V. DE CONSENSU ECCLESLE.

j Y

debet certó conftare: nam quzfítio fa&i eft , 4z

&

du

n

M OP O

sX u us

Cä

onnes Doctores in hác illzve fententià concordent?

(p f f?

4

þr

4,()4

d

]

»

Hoc opus , hic labor: Ecclefia eft perfoma zoralis , conflata

D

25

11

ex innumeris pené individuis: quis hominum deprehen-

det fenfum tantz multdtudinis? Et quorümnam confeníus

indagabitur?

-n eorum, qui judices funt controverfia-

rum ? Hi regimini externo intenti theologiam raró curant,

yrem omnem committentes Confiliariis, .4n Theologiz

Magiflrorum ? 4t quis eos conftituit judices ? Scholafti-

corum teftimoniis accenfuris ( quandoque temerariis ) non

eft fidendum : quis eorum legit omnes libros, fic, ut

offit afferere cum coníftantià , neminem totius orbis Ca-

& p

tholici aliter fentire? Et legerit omnes libros: an foli illi

Orthodoxi , qui libros edunt? Quot funt, qui ex mou-

vis facilé divinandis abítinent fcriptione ? Quanta cohors

velatà mente juravit in verba predefiniti Magiflri? Quot

litterati ftatutis ordinum prohibentur ; quó minüs fcribant,

quod fentiunt ? Soii Galli, quos, timido licet pede , pre -

munt Germani , animofitatis famà clarent : Italia & Hi-

fpania liberiores calamos haud patitur. — Certiffima itaque

via ; percipiendi confenfum univerfalem Ecclefiz , eft Con-

Urs D

cilium veré occumenicum , utpoté quod eandem reprz-

ximam

fentat.

Üfes s

Yetlis Ciy

Q

NU

Y

Condere (üe

NY 7

L

NY

W

;

A

U

z

SNT

N

y '.g??sæf

Pa

þi

ï

OP AN

É "'x(ll(

)

i

. De ho

X

-

IdEE

NZA

m

SCERSM

x/:

Z

ACXXSUISUM

NN

tibt, fold

OR

P

li

TU

WW

.W/fl:

NSSRN

tiotate ape,

——

p

X

f

í

Z

WSN

foict ul

7

2

"4 -5

NS

Attendtyre

0 CQUiO a

Ill nj

CEtat

' Qui

CAP.

tG con

39

XLESLE,

u ( o)

.

fabet,m

s

-

xbl

E. d.

r

—

a

dec,

e

L

$

2

Qfee)

&f

C

Ó

4 amardar

à

E

ETRU OEU

E

i

SOSTNUEUOE

$5 c)

.(L-.l

3oeao

ei

d

E

VrAbs , confaa

T

ä*l*

?ää?ö

bl

T

7

num deprehee-

Ld

æ

nnam confenfüs

t conttoveríid-

4 titó cutant,

À Thedlogig

CAPUI VXl

s? Sholalti-

DE

! termeriris )non

llbros , ic, wt

totius otbis Ca-

SS PONTIFICUM

yos: an folt 1lli

, Qu er mott-

Qu cohots

Magfti? Qu

DECRETIS.

b minus fcibat

licet ptd€: r

I.

: Til & He

Certifima itàque

Uris Publici Ecclefiaftici partem feré ma-

d eliCot

anden IZ

ximam abfolvunt decreta illa, quz Pon-

tifices Romani , tanquam Ecclefix uni-

verfalis Caput , tam in Synodis, quàm extra illas

condere fueverunt.

IL. De horum authoritate , quoufque fe por-

rigat , folide ratiocinatur , quisquis modeftà cu-

Z

riofitate aperit oculos, confulit hiftoriam , in-

fpicit Bullas, & Refcriptorum tenorem varium,

attendítque fagaciter, in quo argumento, quo

fine, quo ordine ha&enüs emanárint, quóque

obfequio ea fidelis populus receperit *

III. In ipfo Jurisprudentiz publice veftibulo

errat, qui fingula Pontificum dicta, narrata,

decifa, confixiones thefium , cenfüras & pro-

hibi-

CAP.

C 4

40

CAP. VL DE S. PONTIFICUM

hibitiones librorum eàdem decempedà mceti-

VIT. V

tur, omniáque pro divinis oraculis habet.

- mizatons, h

Difcernendum eft dogma à dogmate ,

narratio à conftituticne ,

praceptum à przcepto,

& qucunque

ratio legis à lege , fcopus ab

To hiíce nibi

obiter dictis , 'e'g'y

fides humana à

ov Go T& Wæge'g'yx, opinio à fide,

exmen, Ár

divinà,' mens à liteá , ne omnia

ro-

üe

mifcué cum plebe theo

logicà in eádem claffe collocentur,

con

30i

IV. Papa, dum agit Theologum, Juriscon-

ht Qus j;

"

fültum aut Hiftoricum privatum ,

non plus au-

adenti ,

1

K

thoritatis habet ,

quàm civis plebejus Ecclefiz.

fuo lo m

therus, ho

Nemo tenebatur affentiri Joanni XXII. opinanti, animasante

nem X, di

judicium extremum carcre Dei confpectu,

damnatum |

V. Agit autem Do&orem privatum, quo-

fammis dec

ties non procedit üit judex, aut legislator ; * (ed

Qoncma

W guy

inftar alterius eruditi Pralati libro

s publici juris

nque uc

facit, **

00j

* Hoc, meo judicio, clarius eft

phrafi illà metaphoricá: cir»

Íeg, Corí

nom loquitur ex catbedrá.

** 'Talis cenfüs funt fermones S. Leon

M

ü&

is & $. Gregorii M.

Hadriani VI, quzftiones quodlibet.

Difputationes in libr.

te5 fidei, T]

IV, Sentent, Epiftole &c.

Opera Clementis XI, & Bene-

di&i XHI.

Tüorüm ,

fituala ve] t

VI, Pontifex z£ Judex aut dirimit lites pri-

tem fücci

^

ii

)

vatorum, aut decidit dubia, caufásque ad uni-

'

!

^

verfam Ecclefiam pertinentes.

K D

ïCm

! fl reve

VIL Sententie Pontificis in caufis privato-

C errors

rum jus tantüm faciunt inter partes htigantes,

Eccküæ N

füntque obnoxiz errori , affedibüsque huma-

JüCat n

nis, quibus & ipfe circamdatus eft. *

biVln

* Hoc fatis probat Sententia Ste

phani V 1I, in przdecefforem

uum Formofum,

l

;

N &t (

Itaque de fide non eft, "Templarios

Dic Y

jure damnatos fuifle, hunc illámve merità depofitum vel

Cenfin

excommunicatum &c, licet. przfumptio fter à judice,

Glioni (s

VIII.

t n pv

CUM

DECRETIS.

41

pelà m

VIII. Vim majorem habent proccfïï:s Cano-

habet,

nizationis, harefeos, approbationis ordinum,

um à pracepo,

& quicunque redundant in totam Ecclefiam.

ge , lopusab

In hííce nihil decernit Papa, nifi poft rigorofum caufarum

pinio à fit,

examen, An fit in iftis, utpoté quaftionem facti plerum-

E Omnia pro

que involventibus , infaliibilis? an ab cjufiodi fententiis ad

[t collocentut,

concilium appellari queat? difputatur: quidquid fit po-

ftalat cüm pax externa Ecclefie , tüm fubjectionis ratio ;

; Jitscon-

ne quis pervivaciter obflrepat l'ape quidquam eorum de-

cidenti , fed humiliter pareat ,. & fi gravatum fe putet;

) plus at-

fuo loco modefté caufam dicat.

Prafervidé itaque Lu-

s Eccidia.

therus, homo privarus, contra Superiorem fuum Leo-

|, Animasamt

nem X. clafficum cecinit, fimul atque ab eo anno 1520.

damnatum fe vidit, Jus Canonicum cum Bulla Papali

flammis dedit, & hoc publicé , vocatà ad ípectaculum

Jm, quo-

Concione Scholarium ; formatöquc proceffu , civis enim,

lttr ; * fd

ütüt gravatus à Principe, talionem non debet reddere ,

neque ulcifci gravamen, Vid. Grot, de J. B. & P. Lib. Il,

ublici j

c, 1. $. 9. Puffendorff de jur. natur, Lib. 7. cap. 8. $. $. &

feq. Confer Capitul, Caroli M, relat, in cap. 3. dift, 19.

:phoricz' : d

IX. Qu Papa s£ Legislater decernit , fünt

, Gregori M.

res fidei, Theologorum opiniones, difciplina

stionesin IUf

morum , poenaz, juta propria , haecque vel fpi-

$ XI' & BHIC-

ritualia vel temporalia. Singulorum authorita-

tem füccindé videbimus.

; ites pri-

Je d uti-

X. Decifiones Papales extra Concilium in 7e-

bus fídei revercri debent fideles, nec facilé ac-

cufare erroris: * An veró ante acceptationem

; privito-

Ecclefie neque lapfüi neque reformationi fub-

X

htigantes )

jaceant? nondum eft expeditum,

ge hum

* Ut vitentur tutbz , fcandala , & contemptus Legisïatoris.

** Negant Galli,

etiam illi; qui Janfenii propofitiones ab

zi od

Inncc. X, &

uefnelli à Clemente XI.. jure. profcriptas

cenfent.

Obfervantia Ecclefiz hic non cft uniformis; De-

chnphüos

jepofitm "

e00.

cifioni folius Papz nonnunquam acquievit , ütcum damna-

Montanus , Pricülianus ; ovinianus,

udic

ti funt Pelagius ,

Vi-

jj

C 5

vil.

|

42

CAP. VI. DE S. PONTIFICUM

Vigilantiüs : interdum res à Papis decifas iterató exami-

Ads t

nabant Concilia excumenica , ut caufas Arii & Neftorii ,

lam crimix

imó veró & particularia, üt Arelatenfe queftionem de Ba-

^

ptifimo hzreticorum , jam à Stephano I, contra Cypria-

]u poit icec

num definitam,

p dodr

in Dreded

XI. In .componendis Theologorum rixis,

iVL $

cenfurà propofitionum , * approbatione opi-

pra&abi!ier,

nionum variat judicium Papz, **

Yil Go C

[nnocent,

* De his ex profeffo fcripsére Cardenas in Crifi , & Viis/a in

'Trutin. damnat, thef.

sulicatur

mitann.

** Magni hác in re intereft , an Papa fit vir do&us, exper-

Cm veb

tus, prudens, à przcipitantia alienus , quos Confultores

nm apy

adhibeat, quà author cenfure fubje&us fit apud fedem

hodic v

Romanam exiftimatione , quibus patrociniis fulciatur &c.

1m) ver

Y W

XII Quzdam doürinz diffimulando tole-

rantur, fic, ut easPapa fciens prudénsque nec

X

approbet, nec improber. *

qualiicar

* Licet fortafle animo eas deteftetur, cujus generis funt fen-

Dipniore -

tenrie multz Gallorum,

* Base.!

aleís

XII Interdum fupprimuntur contentiones

H

fcholarum, impofito partibus filentio.

iVII

E.9. cum duo oidines , ambo de Ecclefià bené meriti , vi-

risque illuftribus ornati, acrius difceptant , àt Domini-

fpffi;?m t

dignetu

cani cum Jefuitis delicito Confücii cultu, Thomiftz cam

Scotiftis de immaculatá B. Mariz conceptione ; de qua ne

Qumulan

quidem exercitii gratjg publicé difputare licet,

Cäd&mqu

tür vdy

XIV. Quandoque proniüs inclinat Pontifex

in unam fententiam, vetando nihilominüs, ne

Quann

oppofita durius cenfurctur.

fepils

Vide Extravag, Cium praexcelfa, & feq. inter Commun. de te-

liq. & venerar, SS.

Cnitra

* Ui

LE hï

X V. Alià vice neutri fententie plus favet,

pacis

fUCU

VN

DECRETIS.

43

t:tit) erni

pacis tamen amore imperat , ne fchola fcho-

i. & Nelori,

lam criminetur.

ionem de Bs

Ita poft acerrimas pugnas Dominicanorum cum Jefuitis fa-

Itri Cypra-

in Przdeftinat. Tom. II,

per doctrina de auxiliis grati& factum. Vid, Diflert. Calmet

7) fys,

XVI. Subinde declarat, que propofitio fit

)e opi-

Y

probabilier , cateris füo valori rcli&is.

Vid, Cap. Cum Marthz 6, de cclebr. Milff, v. quafrvifti , ubi

& Via ia

Innecent. iz£er opiniones pradicias illa PRO BABILIOR

judicatur , qua a[ferit , aquam cum vino in Janguinem trans-

"mutari.

25 tt*

Confütores

Cüm veró probabilioritas non fit in rebus ipfis , fed in ea-

rum apparentia & habitu ad intelle&um , fzrpé fit , ut , quze

ipud ld

hodie videtur probabilior , cras minus probabilis habeatur:

ilcfatar V

imó verÓ probabilior poteft effe falfa & improbabilis ve-

ra , ut olim opinio de antipodis,

o tole

XVII. Dum Papa profcribit Thefes , folet eas

Qe nec

qualificare, id eft, alias aliis feveriore vel be-

at t

nigniore calculo notare. *

* Has e, g. velut hzreticas ; illas hzrefim fapientes , fcan-

dalofas , piarum aurium offenfivas , temerarias &c.

ntiorte

XVIII. Hzc qualificatio fübinde precifa &&

*ezit!' , Vl

fpecifíca e&t , ita , ut fua cuique. damnatz claffis

affignetur, quod raró fit, * plerumque autem

Domint-

illz cum

cumulatur, fic, ut multe propofitioncs , unà

; qu& n

cádémque bullà enumeratz, demüm configan-

tur velut reffeéfiv? harcticz , fcandalofz, fal-

Xntifet

fz , fimplicium fedu&ive, &c. quin explicetur,

j, I

quanam fit hzretica, qua falfa &c. ** id quod

fzpiüs evenit, cüm nihil fit periculofius, quàm

ceníuras determinar

e, 9*

j &t

* Uti ab Alexandro VIII, anno 1690. die 24. Aug.

** Ita Leo X, damnavit 42. thefes Lutheri, finiftro. plané

faVCt ]

fucceffu , clamabant enim patroni ejus , fic non finiri caufam,

ed

pacis

44

CAP. VI. DE $. PONTIFICUM

fed magis implicari, Vide queque Decretüm Alexandti

accedit 2

VIII. de anno r690. die 7. Decembr.

tem jrz

* ** Alexander VII, de anno I665, & 1666, damnat pro-

accedit a

pofitiones plures à minimum fcandalofas.

*Ee (

XIX, Ad inveniendam veram Papz damnan-

ftas j

tis mentem , r.) fciri debet, quo fenfü author

YT. ]

damnatz hoc illàdve docuerit, 2.) Qua mala

Pontifex veritus füerit ex toleratá propofitio-

feff arga

nc.

tüt patro

3-)

uz fit precià atque ad amuffim

Eg. g

dialediczx dire&a damnatze contradicforia, * ad

gURIS |

hanc enim folam obligat cenfura, **

U

* Hzc fubinde agré deprehenditur , cüm earum complures

C

Nota, )

fint ambiguz ; &quivocz , colle&iva , disunctiva , re-

flexz, proindé

que millenis cavillationibus & fubtcrfïrgiis

hd

obnoxia.

la t

vidtre

** E.g, ex hác damnatà Alex, V 111, futilis & toties com-

vuija eft affertio de Pontificis Romani [upra Concilium cecu-

vitan

menicum auctoritate, atque in fidei quaflionibus decernen-

T

V. a

dis infallibilitate , Fruftrrà quis obligaverit Theologos ,

ut credant auctoritatem & infallibilitatem przdi&am, fed

Xl

Íolim: fententiam , qu -eam propugnat, o effe futi-

lem ( toties comvul[am.

Unionem

lg B

damus.

XX. Nunc ad claffes damnatarum dcfccn-

AV

Haretica propofitio eft, quz verbo Dei di-

ihfetiori

rc&é & immediaté opponitur.

icæ*;a

' $ Den

E.g. quód bomo non teneatur amare finem ultimum (Deum)

meque in principio neque im decur[u vita Ju& inoralis : con-

: Vittu

d

tra illud Marc. 12, Matth, 22. & 1. Joan. j

1 i

XXI Harefi proxima, qua conclufioni ex

10, (

ütt

verbo Dei per legitimam coníequentiam de-

Tec

ducte opponitur, * ficut enim conclufio cjus-

'inj,

cemodi (quam vocant Thæ[ugimææ ) proximé

"—

TT n

accc-

D o

UM

DECRETIS.

45

m Alexandi

accedit ad veritatem fidei, tanquam unam fàl-

tem premiffaum , ita ejus oppofita proximé

damnat pro-

accedit ad hzrefin..

* E.g. Chriftus in Euchariftià frangitur fra&á hoftia : Chri-

famnan-

ftus non habet proprictates hominis &c.

uthot

XXI. Harefin fapiens ct, qua quidem mani-

z mala

fcflé argui nequit hzrefeos, harefi tamen vide-

»pOHin-

tur patrocinari,

wuffim

E.g. Mamet im Euchariftia panis Cv vinum. — kicet enim at-

TRUE

gutus dialedticus hanc propofitionem abfoluté combinare

poífet cum illà; bec eff corpus meum , afferitut tamen à

Calviniftis eo fine, ut convellatur tealis Chriti prafentia.

complits

Noza, Propofitio fapiens hzrefin poteft fuz exiftimationi bo

dz, D

nz teftitui, fi purgetur fufpicio.

Hormisda Papa rejecit

übrerfügi

hanc thefin : Uzus de Tvinitate pa[fus eff, có quód accedere

videretur ad Eutychianam hzrefin , qua Íomniabat , di-

fotits CO

vinam naturam humanos dolores exantláffe , pofteà velut

Jl ett-

Catholicam recepére Joannes II, Vigilius, atque Synodus

: denerttet-

V. a:cumenica.

Vide Seff, 22. Concil, Cenftant,

1colugqs ;

dam kd

XXIIL Schifmatica, qua apta eft diffolvere

j effg fiti

unionem fidclium cum füo Capite,

E.g. Benedictus XIV, eft Píeudo- Papa.

decet

XXIV. Errosea repugnat vcritati fide divinà

o

inferiori? e

o

hiftorice, * morali, ** juri-

ei d

dice T aut philofophicz. T T

* S. Petrus non fuit Romz.,

** Virtutes Philofophorum gentilium funt vitia: Duellum

! ( Dcum)

eft a&us fortitudinis.

Jj ; of

f Cordigeros gaudere nudo ufu fai ab ufu juris fepara-

to, faltem ex mente Joannis XXII. in Extravag. ad Con-

ditorem, Übi damnat iftam opinionem , licet fateatur , eam

oni o

nec ad fidem nec ad mores pertinere Extrav, 44 quo-

i de

rundam vets. (» praterea de V. S.

'

) u*

41 Anima rationalis non eft per fe veré & effentialiter for-

Clement, unic. vers, porr? de $um,

ma corporis huiani,

oxitt

Ti'in-.t,

4

46

CAP, VI. DE S. PONTIFICUM

eccidatu

Trinit. Neceffe tamen eft, utex ejufmodi erroncis the.

]gjlæittra

fibus oriantur;in Ecclefià fcandala , aliàs nihil ad Pon-

tificem,

x 7

damento T

XXV. .Male fonans, qu& propter equivocos

terminos admittit fenfum perveríum.

gionibus CC

E.g. Chriftus eft ubique

nam Catholicus intelligit ubi-

Es Nonc

quitatem Divinitatis Chrifti ; Ubiquifta etiam humani-

andus Ep

tatis,

u efue

phium:

XXVI. Piarum aurium offenfrva cft, qua in

Durut

ln &i

matcria religionis aliquid auditu grave, devo-

tísque animabus horridum pre fe fert.

w

E.g. Deus poteft mentiri , aut de abfoluto fuo dominio

Qlus public

quemcunque angelum vel hominem pro libitu addicere

fuitatis cun

ponis zternis, Chriftus

potuiffec peccate, fuftinuit tor-

menta inferni &c,

"Qu

prou F

gotf,

XXVIL Lzpiacft, qux fideles à pictate,

culaibu

Confilis Evangclicis , operibus füpererogato-

riií avocat.

It pea

quam m

mn; Q

E.g. Vota religioforum funt prefumptio peccaminofa : $a-

cra fodalitia, pia fundationes, cleemofynz pro miffis

im) & le

funt fagina Monachoruin,

fidei addi

XX

XXVIIL — Blasphbezza Deum , Deiparam: &

San&os cum Chrifto regnantes contumceliofé

Qumulan P

aggreditur,

W w . lz

piema,

Huc pertinet abominandus liber 4e Tri»o Dppoflore, item

Madonna , conttà quem paucis abhinc annis excitatus

fuit Imperii Fifcus &c.

hw

tionibys n

XXIX. Scaudalo[a eft, que portam a

Primis

perit pres

catis & ruinz fpiritaali proximi.

E, g. Per confeffionem voluntaiié nullam | fatisfit Ecclefiae

Diccefn

przcepto, Populus non peccat, etiamfi absque ullá

caufà non recipiat legem Principis. Procurare licetab-

Tiate fole

ertum foetüs inanimati, ne puellaà gravida deprehenfa

ocei-

Epitäopazi

UM

DECRETIS.

47

X erroneis te,

eccidatur aut infametur,

Vide libell. cui titulus : 44rzes

i5 nihil ad Dor.

Jefuitica.

XXX. Temeraria cft, qua abfque folido fun-

- &Quivocos

damento receptis Patrum & Theologorum qpi—

|

nionibus contradicit.

intelligit ii

E, g. iNon effe verüm ignem in inferno, quod docuit Du-

m humini

randus Epifcopus Meldenfis vivens a, c. 1320, plerum-

que effluens à torrente Doctorum , unde hoc illi epita-

phium:

à, quein

Durus Durandus jacet hic füb marmore duro,

An fit falvandus, ego nefcio, nec quoque curo.

dre, devo-

It

XXXI, Pericuofa eít, quam vir circumfpe-

9 (ito donitio

&us publicare non audet. metu vexe * aut a£

libitt addicee

finitatis cum aliis malz fam«e thefibus,

, laftinuit tot

* Quz in quibusdam Europz partibus major minórve eft,

rout Fiícus & Tribunalia facra magis minüsve funt ri^

orofa , Theologi languentes aut zelofi, litterati ex fz-

s à pietatt;

cularibus plures vel pauciores,

Szpé authori immi-

DXrerogato-

net periculum non tam merito do&rine íufpedz ,

quàm ignorantià hominum , nonnifi trivialibus affucto-.

ruim ;

Quz res Sadoletum, Moronum, Contarenum ;

.caminoft : 4«

imó & Bellarminum Catdinales in. fufpicionem nutantis

1 pI mills

fidei adduxit,

[4

XXXI. Ex cnumcrafis qualitatibus plures

ipian, &

cumulari poffunt in unà eàdemque thefi.

qrumelioft

Sic v,g. hec: Dews juber impofibilia, Efb haretica , blas-

phema , impia, fcandalofa,

pofter, ifem

XXXIIL Notas ha&enüs def'criptas propofi-

yiis excitatus

tionibus inurere poffe, ex obfervantià & jurc

Primatüs eft Refervatum Pontificis

Roma-

apcrit pe

ni, * cujus cenfüras Orthodoxi Pralati pecr

Diocecefin quisque füam przfixo brevi program

jf D

isqi H

mate folent promulgare , ipfi veró judicio füo

hefes, ** (ed

urart

ficet

Epif;opah' vix publicé damnant t

T

'A

po:

u

49

CAP, VI. DE S. PONTIFICUM

* Quzí (

potiüs in dubiis rebus Papam confülunt, ut te-

hareet,

ftantur plurima R

"

"

efcripta ig Corpore Juris Ca-

nis dicdi

nonici.

*! Droride

caverunt

* Ad Apoftolicam confiderationem duntaxat pertinere hzc

declarare, habetur Clem, un. de Sum. Trin. Et in Flo-

conciori

rentin. Seff, 25.

definitur , Pontificem effe Docorum

netdis ài

Dod&orem , & ipfi pafcendi, regendi ac gubernandi uni-

XX

verfalem Ecclefiam à Chrifto Domino plenam poteíta-

tem traditam effe,

les fuo Su

** Exorbitantia tamen ingenia compefcunt Ordinarii per

t ejusm

Cenfores librorum, confiícationes impreflorum , depo-

fitionem à cathedráà , injunctam recantationem , aut. de-

velle laquc

clarationem thefium malé fonantium.

& calamis,

* Qd

XXXIV. Scopus, quemPontifex damnando

Aifi bic

propofitiones intendit, eft tranquillitas publica

hereüca

fidelium & animarum falus ,

quz nutarent in-

M

fervatz

serdum , nifi petulcientibus ingeniis capiflrum

vím d

injiceretur.

tatye » ]

Vide Decretum Alexandr. VII. die 24. Sept. 1665.

XXXV|

XXXV, Huc quilibet Reipublicz civis certà

prolibitr

animi deftinatione conferre cüm debeat, con-

WWW r

fequens eft, neminem ferendum , qui fícopo

tam fàlutari arroganter repugnat.

Pt accide

* Inde enim fchifmata & harefes oriuntur , quód Epifco-

RUi iarg

pus, qui unus eft, & Ecclefie pizeft , fuperbà con-

tentione contemnitur, $. Cypr. lib, 4 Epift, 9.

E'gu Tämp

BU itq

XXXVI. Et, demus ultro, cenfuras Papales

Cleban

Euchari

non efle jsdiciwm ultimum , interpofitámque

lopbum;

fuiffe provocationem ad univerfale Concilium,

qun.

faltem nihilo minüs reverentia illis & obfequium

t ig

debetur tanquam decrcetis provifionalibus, * ho-

gUit t

neftis, imó ad preveniendas turbas necceffariis ,

XX

abftinendámque interim ab ulteriori diflemina-

EPi(CO Q

tione & contentione feditios

à. **

D

uae

&t il p

AM

DECRETIS.

49

üt, u tee

* Quz fi denegabimus Superiori , invalefcent fcandala, &

harefes , adeó , ut Concilium, quod ob millenas remo«

: Juris Ci-

ras diutius folet differri, feró medicinam fit paraturum.

** Providé itaque conftitutiones Imperii tempore Lutheri

pettinere ha

caverunt , ne quis novas doctrinas ícriptis, libris, aut

n, Etin o

concionibus profeminaret ufque ad futuri Concilii ge-

* Doloum

ernandi unie

netalis aut nationalis cognitionem. R. I, $pir. 1529. $.8.

um potefa-

XXXVII. Idque eó promptius fubditi fide-

les fuo Superiori przftabunt, quód Pontifex

Qyxdnart pet

per ejusmodi prohibitiones non foleat femper

lorum, tpo-

em , àx de

velle laqueum injicere intelle&tui * fed linguis

& calamis. **

damnando

* Obligando femper ad izterzum diffenfum thefcos confixz ;

nifi hic aliunde fit injun&us, puta, fi propofitio foret

ts pubüca

haretica, aut blaíphema,

ütarent il

** Prohibendo tantüm fub pamnà excommunicationis re-

fervatz , ne quis illas enunciationes conjun&im aut di-

j capiürum

vifim doceat, defendat, edat, aut de cis, etiam difpu.

tativé , publicé aut privatim tractet, Decret. cit. 9.34,

if

XXXVIIL Imó veró poteft propofitio ex

ais ctrtà

prohibitá rurfüs fieri licita& docibilis, zwzatas

yat, Cor-

nemp? circum[lantiis, ratione quarum duntaxat

qui (copo

per accidens aliquando fuerat fcandalo(a, teme-

raria, piarum aurium offenfiva. Vid.C. 6. $. 2 1.

uäd Epl(m'

[upcrbi of

E.g, Tempore Wicleffi & Huffirarum erat temerarium ne-

[, 9.

gare accidentia abfoluta peripateticorum , quia tunc non

Íciebatur alius modus, absque his explicandi Myfterium

;s Dapides

Euchariftie, Hodie poft Cartefium Catholicum Philo-

)Oüïämquc

fophum is inventus eft, adeóque ceffat temeritas & peri-

culum, Vide omninó Kenelmi Digbzi demonftzation,

;oncliut

Anim, immortal. in Przfation. art, 7. ubi acuté diftin-

guit inter dgmnationem & probibitionem thefeos,

gpfegnium

ibus, F Lo-

XXXIX.

uando Pontifex ab uno alteróve

ncccfïariis;

Epifcopo aut fdeli confultus refpondit, non

dilomint

erat illi protinàs mens, oracula fundere pro totà

Eccle-

rQuz

CAP. VI. DE S. PONTIFICUM

50

Ecclefiá, fed tantüm refcripfit, quod ipíi op-

Á dog:

timum videbatur, aut quod majoribus vifum

— Xl ]

eíle noverat.

Vide Melchior. Can. lib. 5. de

decea, j

locis theolog. cap. 5.

corredioni

Nemo hodie ample&itur fententiam Innoc, III. in. Cap.

tium malo

cin Martha. v, tertio loco de celebr. miffar, ubi explicat,

quomodo Ecclefia oret fro Sandiis?

lr * p

Quazdam refponía veterum noftro zvo prohibitis accenfen-

qutx, V.

da effent, prout jacent, nifi verba appofitis integris fen-

ij XXV.

fibus traherentur ab interpretibus in fignificationem ortho-

doxam. vide Can. 23, XXXII. q. 7. & Can, comperimus

* Napi,

diít, 2, de confecrat.

G6 &

1. Did, «

' XL. Id quodà fortiori dicendum eft de fen-

q- 4 Icpt

tentiis, obiter à Pontifice defuper non confulto

XIN.

infertis :

- Unde fas eft, recedere ab opinione Nicol. I. relatà in can-

Tudlgat,

À quodam dift, 4, de confecr, ubi credit , valere baptifma

XLY.P

in folo Chrifti nomine collatum.

Ut ley per

XLI. Nequerationes decidendi,in epiftolis Pon-

paticulrib

tificum addudas, velut demonftrationes irre-

Proportio q

fragabiles, aut applicationes texcuum Scriptu-

X (

rz Sacrz pro vero, unico , authcnticöquc 1n-

telle&u tenemur acceptarc.

AtÍDUS, per

- Mirabilis fuit ftylus veterum, quo ad conciliandam fuis ze-

A

fcriptis venerationem textus €

codice facro adíciverunt,

tfb promy

Utüt folem:

eófque in rem fuam lufibus veré ridendis accommo-

dárunt,

Utticere ad

XLII. Omnium minimé jus publicum in Ec-

.Um, "d

clefià conftituunt Cenfurx thefium ,. quz non

imo Pa

à Papá, fed Congregationibus Cardinalium ;

" Quoi i,

aut Inquifitoribus duntaxat emanárunt.

Campj lT

Extral Alpes, in Gallià prefertim, fimilia paràm curantur ;

g Atl

Ne dicam , multas ejus generis decifiones, & declaratio-

lp hr

Mi'veö/i[m

neslfalfoó allegari ab autnorzibus,

pmmu]gm

[ À dog«

m

AM

DECREEIS.

51

fd if of-

Jus vifm

A dogmaticis pergamus ad Dz'þþlz'nam.

lib. s. de

XLIIL. Mandata, interdicta, í(an&tiones, &

decreta, pro Catholice fidei difciplina, pro

correctione fidelium , vel averfione imminen-

I in Cap,

ib exglicat,

tium malorum, à Sedis Apoftolicz Prafule fa/a-

briter * promulgata, femper reverita cft anti-

tis accefr-

quitas. Vid. Can. z. & 4.dift. z9. — Et can.

integris ete

ynem ottho«

19. XXV. q. 2. cum aliis plurimis.

umperimu

* Nempé, fi neque Chrifti vel Apoftolorum ordinationi ,

can, 6. & 8. XXV.

I. neque flatutis conciliorum can.

dtdcen-

7- ibid, neque fanis anteceflorum decretis can, 4, cauf, cit,

q. 2. repugnent.

Confülto

XLIV. Nonobligant tamen, nifi debité pro-

mulgata, inftar omnium legum.

relaàin at

XLV. Promulgatio ifta debetex fe idonea effe,

leebiptia

ut lex per cam innotefcat omnibus Ecclefiis

Ubi vel maximé attendenda

tolisPon-

particularibus.

onts irte-

proportio diftantiz locorum.

; Script

XLVI. Cüm igitur Roma, Ecclefix noftrz

gcöquc It*

centrum, longiffimé diftet ab Ecclefiis particu-

laribus, per quatuor mundi plagas diffufis, pa-

m (aistt-

tet, promulgationem Romz duntaxat factam,

adfciverunb

; accomino-

ütüt folemnis effet, * ex ipíà naturá rei non

fufücere ad notitiam & obligationem fideli-

um, ** fed requiri, ut in fingulis Diaecefibus

ininEe

imO parceciis fiac, ?P*

uz nott

* Quod fit, fi publicentur in Curià, affigantur in Arce

d jnalillm ]

Campi Florz, & ad valvas Bafilice Apoftolice, ac in

Cancellarià Apoftol, pro publicatis declarentur,

i

:2 ü cu[anïlf[ [

** Ipfe Chriftus injunxit Apoftolis, 4£ eunres in mundam

spiver[um pradicarent. Evangelium. Matc. 16, nec voluic

promulgationem novz legis, Jerofolymis die Penteco-

genr,

ftes factam, fufficere ; Et lcg;s Vicar Chiifti obli

íunu]

ul i

$2 CAP. V. DE $. PONTIFICUM

dccreta;ii

.

fimul àc Romz publicantur? contra mentem Innoc. IlI.

tionis 1

in Cap, 13. de ponit. & remiff. nec non Pii IV, in bullà

Bullarium «

ad facror, quz ad calcem Tridentin. habetur.

*** Quidquid fit de ftylo curiz; ubi, faltem quoad bene-

au KC

ficialia, conflituttones Roma publicaza, cen[entur alibi pub-

auxit fl

fitens,

licata, aftuto plané confilio, fciunt enim Itali, multis

eorum Bullis denegati promulgationem à Principibus &

lipitiz pr

Ordinariis potentioribus, quos defuper requirere parum

zpognpn

( 1,1

cenfent hongrifïcum.

XLVIIL. Siquidem veró alii Principes Catho-

L Mp

dem juris

lici multoties ex caufis ftatüs detrectent pro-

iulgare bullas Papales, * alii pro fuo erga fe-

tuntut, pra

beneficiora

dem Romanam fítudio vel indigentià easdem

vinciis nor

zelofé publicent, & exequantur: non poteít

non in Ecclefia confequi obfervantia difformis.

Concorda

* Galla cum Belgio non recipit bullas, nifi poft examen

Bis. ordi

ac ptnt

& placitum Regium. Yn. Germanià non eft eadem omni-

Inox 1e

um $tatuum Catholicorum praxis: publicantur quidem ab

Archi-Et- Epifcopis, ne offendatur Roma, fed frigide

ID

urgentur, fic, ut plurimz per oblivionem aut ufum

comment

contrarium abeant in defuetudinem , maxime qwazenus

LL Con

penam didianz,

Àpe temy

XLVIIL. Unde fluit, pauciffimas Bullas vim

Y a iny

juris publici per univerfum orbem obtinerc.

tibus Impe

E. g. Bulla Cznz, cum tantá pompá Roma die Jovis San-

tendunnyr.

&o quotannis promulgata, mon obligat in Hifpanià,

Belgio, Gallià, Polonià, Germanià, qua poftrema prz

Qui cüm ]

czteris inclyta natio non debet eíle deterioris condi-

NT

tionis,

V ts mi

p od

XLIX. Simülque conflat, quis ufus Bwllarii

LL i

Magpi fit in jure publico Ecclefiaftico.

d pot

Bulla extra corpus juris vagantes ufque ad Bonificium VIII,

nullius funt roboris, Conftit, ejusd. Sacrofanda, prz-

ung. Cy.

fixa lib, VI. Decretal,

tin. Zofgy

Gomparet fibitamen Bullarium juris candidatus, tum, ut legat

integras epiftolas, quarum fragmenta tantüm funt in

»maVäng

decre-

DECREITIS

53

CUM

tem [nroc, II].

decretalibus, tum, quia res magni momehti & erudi-

tionis ibi deprehendet.

'Pii IV inbulà

ur

Bullarium congeffit primus La&rtius Cherubinus folertiffi.

2 quoad bene

mus JC, Roman. à Leone I. ufque ad Clementem VIIT,

antyr al u-

auxit filius ejus Angel, Maria Cherubin. monach, Caf-

finens,

n ]tali, multis

Principibs &

Epiftolz primorum Pontificum ufque ad Siricium habentur

quirere parum

apogryphz. Vid, Fleury inftitut, jur. Ecclef, part. r.

Cap. 1, $. 8. & 9.

v Citho-

L. Regulz Cancellarixz Papalis multa qui-

dem juris publici Ecclefiaftici capita complec-

ent pro-

i t fe-

tuntur, przcipué collationem & refervationem

w exiem

beneficiorum, fed in Germaniá exterifque pro-

vinciis non obfervantur, nifi quatenüs cum

pon potcB:

Concordatis noftris loquuntur.

; difirm;

His ordinationibus Papz anomala prorfüs eft indoles,

if poft exunt

ac pené fcenica, mox enim exfpirant exípirante Papà,

t eadem omni

mox revivifcunt clecto novo , numero creícunt decref-

apnu: quiemao

cuntque, jam boc jam illo ftant ordine. In has fufé

14, 7 [)"lglde

commentantur Mandofius, Gonzal. Chokier.

gem ant Uum

sxime u

LI. Conftitutiones Pontificiz, quéis jura

Papz temporalia, emineotiffimaque przrogati-

; Bulbsvim

»vz ad invidiam Regum defícribuntur, à Sta-

obtinete.

tibus Imperii, exterisque Principibus non at-

tenduntur.

» ii Jovis Sgn-

; in Bifpinis

Quia cüàm Regnum ipfius Chrifti non fit de hoc mundo.

] OR[cma P";

Joan. 18. Vicarius quoque Chrifti nihil poteftatis habet

erjoris c0nd

in res mundanas, nifi refpe&u Territorii proprii, quod

per accidens poffidet,

"

ufüs muun

