ficum non erubefcant prxhabere. *

flitoant Pa

[ntuere illo:

* Hinc illa thefis abíona, quam damnavit Alexander VIII,

an, 1690. ubi quis imvenerit docfrinam in "ugu[tino clarà fun-

non for

datam, illam ab[olut?

effcit il

ad ullam Pontificis Bullam,

poteft tenere C docere , nonve[piciendo

Tentà,

X.

|

VIII. Mediá incedunt viá Scriptores mode-

fti, qui Patres ita extollunt, ne videantur co-

aut Pray

ert velat

rum libros fuperftitiofius ceu canonicos aut di-

Droponun

vinos adorare; * ita eorum nzvos advertunt, ut

reverentiz fint memores, ** ita in corum ver-

quum, *

* Alid fo

Dajurant, ut parati fint, meliora proferenti-

bus aufcultare, ***

Doluerm

. dtmg

* Contra Can. 3. 9. 1o. dift, 9.

bliothec

ques

** Juxta can. 1o, cit.

Ile itaque Scholafticus, cui fufficit, quód hic illéve Pa-

iess,

tontra c

ter hoc docuerit , quin examinet, an re&té? indocile &

" li

perniciofum in Theologià eft animal. Aliter $. Augufti-

nus relat. in can. $. dift. cit. . Ego folis eis feriptorum, qui

ld(öqug

jam canonici appellantur, didici bunc timorem bonorémque de-

cocenre

fidofqy

ferre , ut nullum eorum [cribendo erráffe audeam credere . , ,

Wt n

"Alios autem ita lego , ut quantálibet [antlitate , dottrindque

Jolleant , non ideà vverum putem, quia ipfi ita fenferunt ,. fed

At

quiamihi per illos au&lores canonicos vel probabiliratione, quid

VOct, P

4 vero non abborreat , perfuadere potuerunt,

X] :

E

àC erudi

IX. Nam Patres finguli non regebantur Spi-

ritüs S. afflatu, ficut Prophetz & Apoftoli, *

di(CCHän

fed relinquebantur ingenio füo, adcóque falli

Dertinet

petucrunt & fallere,

dlicete

* Do«

NITATE

PATRUM.

89

^. fib emenrn

* Docuerunt interdum errores & harefes, impimä tamen,

e?uuvit Linindu

quia corum atate quzftiones hujuscemodi nondum erant

lip. nepot

definitz, Quot propofitiones retractavit $, Auguftinus?

Jla Patrum, co-

Vide can, 4. dift, cit, Quoties $, Thomas fenior correxit

. pro $5, Ecclefg

fe juniorem ? Contradixére Patres Patribus, üt Hierony-

mus Auguítino, exceffis quandoque chriftianz modera-

tenaces funt

tionis finibus, quz omnia in Spiritum $. non cadunt,

». Ausufíni,

X. Tantx igitur authoritatis non funt, ut

orum Donti-

Regulam publicam credendi aut vivendi con-

*

:

ftituant. Patres.

t Merander VIII,

Intuere illos, tanquam Theologos fui fzculi, plus enim

Augfim clar? fu.

1

non fuerunt,

Jam veró coníenfus Theologorum non

efficit illicó jus publicum , nifi accedant fortiora argu-

", mme[picima'o

menta,

XI.

uód fi Patres in materià. Religionis,

ptores mode-

videantür €0«

aut Praxcon publicarum

aliquid — sanimi

ere velut certwm, * firmitérque tenendum

onicos At d-

proponunt, promptum cis impende obíc-

Advertunt, üt

uium.

in eorum vef

* Aliud foret, fi Patres ipfi contrarium harefeos damnare

? pmïcrcnti—

noluerint, uti $. Auguftinus opinionem de anima per tra-

ducem propagatá, cujus epiftolam anno 1733, ex bie

bliothecà Gottvvicenfieditam omninó legas velim , ue

difcas, quàm modefte fit judicandum de fententiis fortà

gbd hic ére P

contra communem ejus zvi prodcuntibus,

«d? indockt &

** Licet enim extra Concilium non teprzfentent Ecclefiam,

adcóque non fint Magiftti orbis cum authoritate decifivá

Mlier $, g

docentes, Teítes tamen agunt omni exceptione majores;

"T [m'ptamm; n

p hr

fidófque apoftolicarum 7«8a80c$uy cuftodes , qui dog»

audim atl «

mata propiüs fontem hauferunt , $ynodis adftiterunt ,

arcana religionis infp

d

exerunt, Ecclefias fibi cqævas vivà

1717 iA

voce, pofteras calamo inftruxerunt,

guliliraim f

XIL Siquando veró Patrum aliqui, pietate

i,

ac eruditione illuftres, à reliquorum fententià

'cebantu J

difceffére, his acquiefcentibus , materia non

& A OROH!

pertinet ad füpremam dogmatum fphzram, vi-

adeoqut illi

delicet cam, quam fola fides divina occupart. ^

F

* Non

[] Do-

CAP. X. DE AUTHORITATE

90

* Nonenim eft credibile, illos circa veritates primi ordi-

fibri caput

nistam palmariter erráffe, nec ab Ecclefiá in jus vocatos

deas, aut j

fore, fi docuiflent heterodoxa, Talis modi quzftiones

deberent manere indecifz: non enim video, quomodo

Nidiculum €

Ecclefia pofthuma his cafibus procedere queat ad defini-

rpondt

tionem , càm neque Scripturz teftimonia przfumi poffint

xum 1]

clara, neque traditio certa & univoca , quando infignes

aliquot Viri neutrum agnovére.

3io. t

XIII. Externo Ecclefiz regimini leges qui-

præcipuurr

dem ftatuerenon potuerunt Patres fcriptis füis, *

modo prol

eorum tamen fides hiftorica multum affert lucis

niz, phy

notitiz Regiminis Ecclefiaftici. **

Que artiun

* Batenüs enim confiderantur tantüm üt perfonz privatz,

Nan T

** Ex iis quippe haurimus, quz fuerit fubordinatio miniftro-

lubinde

rum Ecclefiz quanta Epifcoporum authoritas in Principes,

corjtó

quanta iftorum in Epifcopos, & Sacra Chriftiana, quis mo-

dus celebrandi $ynodos, procedendi contrahzreticos, ex-

40, Át

tirpandi perveríos mores &c.

tndum y

XIV. In dodrinà morum, quz officia vitz

ad ttmpe

privatz Chriftianis exponit, tutó licet recede-

erationer

rc à mente Patrum. *

Eg« j. Al

* Hzcenim doctrina cüm feré tota pendeat ex Ethicz & Ju-

[les tot

ris naturz principiis, hzc veró ipfa modó ab hinc fupe-

pro f

riore fzculo ftudiofiüs caperint elaborari, non indigna-

bitur vetuftas, fi pofteris alia fedeat opinio. Sané fi mo-

dernos Moraliftas contuleris cum Theologià morali Pa-

trum, ingens difcrimen deprehendes,

XV. Ut veró ex authoritate Patrum prome-

re queas argumentum probabile, fequentes por-

ró canones obferva:

1mo. Criticos confule, an liber, quo uteris,

fit genuinum Patris opus?

Nam aliqui libri paffim rejiciuntur üt fuppofititii e, g. con-

ftitutiones apoftolicz $, Clementis: dealiisdubitatur, "g

[]

de operibus Dionyfii Areopagitz, Ignatii Antiocheni &c.

de quibus Dallzus,

4do. In explicandis Patribus confule totum

libri

TATE

PATRUM.

9I

3tt5 primi ord-

n

in

Jüs vocatos

libri caput cum connexis, priufquämk refpon-

1odi quellioner

deas, aut proponas.

deo, quomodo

queat ad fini

Ridiculum eft, in difputationibus fcholafticis promptiffime

refponderi ad lacinias textuum allegatorum , quorum ne-

pra(umi pofint

xüm neque difcipulus, neque profeffor ipfe infpexerunt,

tando infipnes

3tió. Secerne tey», five argumentum libri

| Icges qui-

pracipuum à zaeleyos i. €. concomitantibus, e. g.

ipti üis, *

modo probandi, ítylo , chronologiz, aftrono-

miz, phyfices,linguarum, Critices, aliarüm-

ixaäert lucis

que artium peritiá.

fon yivtz,

Nam 720pys vis majorquàm 7A 7rag'eyav.

Quz Patree

jnatio minltto»

fubindé loquuntur afceticé, concionatorie, aut obiter, vel

tisin Prdpts,

conje&urando, inepté trahuntur ad pulpita theolegica.-

[iana, qus m

ihareticos, et

4tó. Attende, quem fibi adver(arium confu-

tandum propofuerit Pater? nam hoc conducit

officiavitz

ad temperandam mitiori interpretatione exag-

cet recede-

gcrationcm.

E, g. $. Auguftinus contra Manichzos & liberi arbitrii ho«

Erhice & ]

ftes totus eft pro libero arbitrio , contra Pelagium totus

pro efficacià gratiz,

jb hincnge

, yonindigtre

o, $n o

T motali P-

//A

SS

—

X

A

$N

—

m promC'

LL

/

N

SS

B

N

7

(Ü

|

—

R

yantes po

(

—

æx

rA

QU utetis,

«rE

"

SS

lflïll 6

pur

dubiitun d

juiodian d

CAP.

file rorum

fibri.

CA

92

$

1

&

Q;LJ

u:i:-

$

$5

"

5

$

2

)

*n

8

E

i

L:

H 613 €

)

^

Fedefaic

ht

aT

* *

"

l-**.i.***.i.

p

T

"

*.i.***.l.

*

YX

E

[345€)

üs, Quz 4

äï

j

V

:

:

ä;g

:

2

'I':-

ä.Sï(Zï

etrit, *

* Boc 633

n cazïc

mittat: 1

CAPUT /XL

y fimil

Aom? v

DE

p!OIUOVCä

2&. EIL

nis & Cad

CONCORDATIS.

immediati

examine ,

I. Hoc nomine veniunt in Jure Ecclefiaftico

tatiomadil.

pada, Pontificem inter & Principes in bonum

Ecclefiz conventa.

TT

a.

Per Concordata recefferunt Pontifices à multis pretenfioni-

bus, quod vel folum argumento eft, petitiones corum non

* Hec n

*

mo enir

fuiffe omnes juris divini.

anteferri

II. Przter antiquiora Concordata * hodi-c",

sT in Imperio vocantur illa, qua füper

j Be

hribus *)

caufis beneficiariis anno 1447. inter Frideri-

* Tanden :

cum IIT, Imp. & nonnullos * * Imperii Prin-

fotm, us

cipes tam Ecclefiafticos, quàm Laicos, nec

V k

non Legatum Pontificis concepta, poíteáque

g. ]s

anno 1449. à Nicolao V. Papá folenniter con-

Cilem dig[

firmata funt.

pritcipale

* Qualia funt pacta Adriani cum Carolo M. & fucceden-

tium Pontificum cum Ottonibus , z£ez; famofa renuncia-

* hi p

tio Henrici V, anno I122, & reverfales Callixti II.

$li, C

»

uód non omnes Imperii principes confenferint , patet

itter s

ex ipfo Concordatorum ingreffu in verbis : & zonnulli alii.

Papifes à

III. Potiffimi Concordatorum Germanizar-

.,uüus) St

ticuli funt: rs. Papa conferet omnia beneficia

^ His [)i

Eccle-

ültérye

(btrin

CAP. XL. DE CONCORDATIS 93

^

o

t

DOX VVRU

Ecclefiaftica cujuscunque nominis & dignita-

&.«.,'.Q

if

-.f.«-'as '***'h

ARA

QU QQ

tis, quz apud Sedem Apofielicam vacare conti-

"

Wt

erit.

* Hoc fit, fi Papa deponat, privet, transferat, electio-

nem caífet, poftulátionem repellat, refignationem ad-

mittat: item fi beneficiatus fit Cardinalis vel actualis Pa*

pz familiaris, aut fi moriatur in loco ultra duas diatas

Romá non difito, quifcunque demüm fucrit3 aut fi

promoveatur à Papa ad Epifcopatum , Prioratum &c,

2d). Ele&iones canonice in Metropolita-

rs

nis & Cathedralibus Ecclefiis, & Monafteriis

immediatis przfentantor Romano Pontifici pro

examine, qui legitimas confirmabit: Nf ex

Ecclefatico

vationabili e$" evidenti cau[4 ac de confilio Cardinali-

s in bonum

um de digniori & utiliori per[oná Papa duxerit pro-

videndum.

;

ultis prztcn(ïoni-

* Hzc refervatoria exceptio vix deducetur in a&um: ne-

Idoncscorumnfn

1

mo enim canonicé elecus patietur fibi judicio Italorum

anteferri quemquam obtentu dignioritatis,

fgtg L hOdlC

tij. Beneficia regularia (aliud eft de fzcu-

uz fupt

laribus *) fub exfpectativas non cadent.

t Frir-

* Tandem à Concilio Tridentinó feff. 24, cap. 19. de res

aperi Prit-

form, univerfaliter abrogantur omnes gratiz exípectatie

ve, & refervationes mentales.

Licos, 1€€

4£). Papa fibi refervat majores poft pontifi-

* PO&Cäquc

enniter COl*

calem dignitates in Ecclefiis Cathedralibus, &

3*

Principales in collegiatis.

, & ficceit

* [n his principalis alibi eft Przpofitura , alibi Decanatus.

ol renuncld»

$£). Caterüm ftabilitur a/fermativa menfium

; C&uixti II-

inter Papam & collatores ordinarios. Menfes

yenferit pit

Papales * funt Januarius; Martius, Majus,

; p

Julius, September, November.

a

* His ax privilegio fruuntur Cardinales, ex indulto unus

altérve Elector Ecclefiaflicus: collatarius tamen Roma

" bcncäda

Ecae-

deber impetrate noyam provifionem,

6to.,

6

94 CAP. XL. DE CONCORDATIS.

Y

I[.I

6:. Annatis * ftatuminatur modus.

* Sunt Taxa pecuniatia, à recens

promotis ad beneficia Pa:

videlicet i

|

p& folvenda pro . ftuctibus pri

mi anni,

nt, lic po

IV. His equidem Concordatis aliquo modo

! Quis cn;;

COncordi

circumcidebantur exceffivx refervationes, * ex-

]imin

actionésque papales.

flecn

* Occafionem has introducendi defcribit Flei

iry Inft, Ca-

Ix. Hi

non, part, £, cap. X, 6, 16, & part,

2, cap, 1$. $. 6,

datis vix

V. At pinguior fuiffet favo

r Concilii Ba-

minus ac

fileenfis, cui Fridericus Imp. à Legato Ponti-

vantiz Coi

ficio /Encá Sylvio Piccolomineo indu&us, cum

travention

enormi lzfione nationis Germanicz renun ciavit,

* Vide Bo

Meliore forte gavifa eft Gallia , quae decreta Bafileenfia mu-

Xill, d

nivit fanctione Regni pragmaticá, anno 1438. fub Ca-

QM "

rolo VIT, Biturice ( 3l Bourges) applaudente Clero & $e-

Cipitula

natu Parifienfi erectà, Huic tamen derogavit Francifcus I,

novifim;

per Concordatum Gallicum anno 1 $16. Bononiz cum Leone

d No:

X. compofitum, nequicquam reclamante Clero & Parla-

Chieric;

mento. Pitbonu biftoire de la jragmatique Santlion.

meddsm

VI. Hzc conventio ex mente pacifcentium

X.

li

eft perpetua & abfoluta:

duo folüm articuli

fit & anii

habent adje&dam conditionem: z

liberatem

jf n futuro

Concilio de confenfu

dicfe nationis aliter f'erit ordi-

tüm, Oppor

natum, nempé alternatio menfium , & folutio

' Cum oj

annatarum.

*

Concord;

* Hoc nixus fundamento Dietherus Archiep. Mogunt, Àn-

]l/ldVC Cap

natis pregravatus an. 1461, provocavit ad Concilium.

fe Virc:

ttt Qicur

VII. Neque poteft Romanus Pontifex ezis

lts dj

Injute d

de plenitudine poteflaris

lisve contravenire.

* derogare Concqrdatis,

&t 141

j

Chinetor

* Nam plenitudo poteftatis ad fidem contra jus naturz fran-

Edefisn

gendam, eft monftrum, Videtur tamen 1 recedere poffe à

ïnüüaz C

fide Concordatorum ex eo ;

ïUö,.dJ,!BBEf,ium- per pacis

modi b':r,(

Weítphalice art. $, $. 19,

& 20, à fide P'ontifici à Majo-

qUiCNm t

ribus dari, refilierit primum patto folenni contrario,

um onr:

. VIII.

hgis f

DATIS,

.CAP. XI. DE CONCORDATIS.

95

modus,

VIIL. Praícriptio, qualem jus naturz novi.t,

1 ad beef hg

vidcelicet fundata in renunciatione & dereli&tio-

|

ne, hic poteft obtinere. *

iliquo modo

* Quis enim inalé verteret Ecclefiis noftris, fi Papá jus ex

ationes, F ox.

concordatis quafitum negligentiüs curante, redirent poft-

liminio ad priftinam libertatem, & decreta Concilii Ba-

fileenfis ?

Tleuy Inl, C

IX. Hic tamen modus liberandi fe Concor-

p 15.$. 6

datis vix habet locum, cüm Sedes Romana non

Concili Ba-

minuüs ac Natio Germanica invigilet * obfer-

2 Ponti-

vantiz Concordatorum, ita, ut neutra pars con-

ndudus, cum

traventioni acquicícat.

P renuncavit,

* vide Bullas Clementis VII, de anno 1534. & Gregorii

tà Dafleenfia mute

XIII. deanno 1576. priorincipit : 4dionertnos : pofterios:

g 14, füb C

Qua in Ecclefiam. R, J. de anno 1500, $. 43. & fin,

dente Clero &$e-

Capitulation, Caroli V. $. 16. & íeqq. Impp, ufque ad

noviffimam art, 14. $. I1, Multas proptereà querelas au-

gari Franccus],

noniz cum Leone.

diit Noribergz Nuncius Adriani VI. Monfign, Francefco

te Clero & Pt«

Chiericato, qui fuerat inftructus, ut Germanis fponderet

ge Sundtti

medelam,

xcilcentium

X. Validior eft exceptio zes- exhbibiti confen-

um articuli

fs 8c antiquiffizma confuetudinis , quam pro fua

libertate multz Ecclefiz, etiam collegiatz: tan-

jj in fitm

tüm, opponunt Concordartis. *

i fum'tar j-

* Cüm enim »ozzulli duntaxat Principes confenferint in

) & folatio

Concordara ($. III.) probare debet Curia Romana, hoc il«

ládve Capitulum fuifle de numero confentientium, Eccle-

fiz: Wirceburgenfes tum Cathedralis tüm collegiatz igno-

0, Mogunt. át

rare dicuntur menfes Papales,

Alibi majores& principa-

d Conclium.

les dignitates ex confuetudine funt eledive , adeóque

ontifex d

in jure ele&tionis protegenda capitula, juxta Capitul. novif.

art, 14, $. 1. Siquid in vim Concordatorum contra hzc ma-

Coneotdati

chinetur Papa , foletimplorari Imperator velut Advocatus

Ecclefiarum, qui Pontificem cum reverentià dehortatur, ne

PO

infiftar cenfuris in electos ferrifolitis; Eos veró, qui ejuf-

modi beneficia impetrárunt Romaz , minis feverioribus ad

aol p

-

TU

n prnglC

'

quietem compellit. Capitula infirmiora folent collatari-

P'onti

fci Mf*

um Pontificis infuper eligere , ut vel faltem hác aite. pxivi-

agj t

L]

legiis fuis confulant, Ex hoc capite ftatuitur in Capitul,

[b

96

CAP, XI. DE CONCORDATIS.

CAP

cit, utinftet Czfar apud Pontificem inter alia, baf gegert

(olemni pa

ber Cr& ; unb ;3Sifd)pffer , ober ber Syobi. Gapitlen ab

fandato jur

onberlid)e Privilegia, bergebrad)te Statura umb Gerpobits

beiten, fonerlid) outd) Refgoation , bann barauf untet»

XIIL À

tiebienbe Collation ql[ fold)et Prebenden, Pralatutett,

tínum, Cj

Dignitafeni, unb Officier (toelde fonffetl per obitum ad

Curiam Romanam tiit)f devolvitet roerben, (onbern jeber

dn .U

geit, obneradbtet in meldbem 9tonatb fie aud) Lebig umb

vaciterib tollrben, benen Grtanb 95i[doffen, aud) Capitu-

Augul. un

men patriz

len urib anberen Collacoren beitmfallen) it feire SBeife ges

banblet toerbe : Quz difpofitio invertere videtur Concor-

na, - Verl

data, quorum vigore quzcunque beneficia per rezznciazío-

üam exhi

nem ad Pontificem devolvipoffunt, in verbis: vel per eos

facia venunciatio , t admiffa autboritate noftra extiterit,

tul. Carol,

fübminiftta

XI. Status A. C. addidi, infpe&tis Conftitu-

German.

tionibus Imperii, non ligantur ampliüs Concor-

* BEandem ;

datis. I. P.art. $. $. 19. & art. 17. $. 3. nifi quan-

Badid D

tum ad menfes papales, quianno normali 1624.

tbus in(

in ufu fuerant: art. . S. 20. & 26.

W &À

1mó veró conabantur infuper perfuadere Principibus Catho-

. licis, ut ipfi quoque exemplum Proteftantium imitaren-

tur. Bilderbeck part, $. $et, , cap. I, $. 18, & Mafcov,

lib, 1, cap. $. n. 9.

XII. An veró ex Concordatis iftis dimenfu-

randum fit jus Principis Proteftantis in Capitula

& Monafteria fui Territorii? quod vult poft

Boehmerum Pertíchius Element. jur, can. lib.

I.tit. j. D. I I9.» ex co pendet, an vi Inftxa-

menti Pacis, aut potiüs ftabilitz ibidem fuperi-

oritatis territorialis, Principes proteftantes in

tertis fuis füftineant vices Papz, non tantüm

quoad partes e[fentiales juris fapremi Epifcopalis, fed

ctiam quaad commoda adventitia , qux Papa non

cex naturá Epifcopatüs univerfalis, fed, üt ip-

deinde

f fCFibUIlt, abufu po'tcftatis primüm,

: folem-

DATIS,

CAP.-NXI. DE CONCORDATIS. 79

*t a, Dj u

At Copitln d

folemni padto nafionis Germanicz, velut unico

fundato juris fui titulo, poffederat?

112 O00 vtl

At atf t

XIII. Authenticum Concordatorum eft la-

den, Prltutity

Hf pet obittm ad

tinum, cujus exemplar edidit Georgius Bran-

t1, fbj

den J. U. D. Presbyt. Eichftet. & Canonic.

i duf Vg u)

Tett, duf Capin

Auguft. unà cum Commentario, * in quo ta-

t fetmedpu o

men patriz noftra jura minüs zelofó propug-

videtür Concote

nat.

Verfio germanica nullius eft momenti:

r

rets: vl fer eot

uam exhibet Lymnzus Mantiff. g. ad. Capi-

vjra ttiterit,

tul. Carol. V. mendofa eft: Recentiorem

Gs Conhitu-

fubminiftravit Struvius in Corpore Jur. publ,

German.

Wpliüs Concor-

* Eandem materiam aufpicatus eft nuper clariffimus D,

, tl qui-

Barthel Profeflor Canonum Herbipoli. Ex Proteftan.

yormali 1624.

tibus in Concordata lucubrati funt, $chilterus, Lynckis

h

us, & Adam Cortejus.

-

rincipibus (;atho-

fLantiam Ynitatlle

i, & Makov,

(

*"

Qus dimcnli-

N

isin Cpia

DN

AE

xnï»/

ZSEN

)j

»äh

Dn

od vilt f0

)wlä

AMN

j

yur, Can, 1

n i t

ydem fipt

vordfants T

pon tanrum

7 ii

l

de) üt llP ;

TTE

deinde

CAP,

folcim

la

$o

( o)

:l

?

Vi»

$

L)

$,

ls

lgl

)

m

15

O,

^"

(*)

**

)

*

' .

"

j

D

'(oy

.O,

p

H

n

»t

O,

D

T

.

O

.

::oo

i

ls

'—

* 'S

P

l.

A*

e

,

"

:j

Lj

5

.

5

5

D

-:

d

À

*

$

:'

a

?

Zl

D

:!

4-

Devid &he

E t a aC

J

:5€]

P

PISC|

^

t

7

m

*»

v

v

^

e

-

t

v

o

tit, 14. f

-

'

o

.,

'

m

A

.;þ-;

E

j

H

.

) g

m

9,

.

e|

.

(

9

.

,

:

:;

.

m

e

"

1.:

l..

Dealienztion

g

i

T

.e

.&o;

.52,.

:

.ä.

j

:

:

Y

:

:

:

mini(trato.

f,4 Mj

A m

[ Nam

CAPUT -—XII.

Imperium

DE

diilu

Binc ofíciur

fchismate,

CONSTITUTIONIBUS

:

& füperdt

II Hf

& minis

IMPERH.

edantur j

I. Status Ecclefiafcicüs Germanix non à fo-

Go m

lo jure canonico normam fortitur ,. fed infüper

tinciyibus

legibus peculiaribus Imperii, pa&ifque con-

Qum Adyo

ventis Imperatoristam cum ipfis Statibus quàm

OrCs,

cum cexteris innititur. *

; Pritcipib

* Sic aurea Bulla jura Electorum Ecclefiafticorum, nec non

& migng

ritus facros.in ele&ione Cafaris & aliàs obfervandos de-

p

lotà Germ

Ícribit.

ilicas po

"Tuitionem $. Sedis Romanz, ncxümquc Ecclefie Germa-

A5 Coh[;

nicz cum illà docet R. I. 1512,

v in COE

Advocatiz , quam gerit Cafar in Ecclefiam, jura & officia

lücis ii

defignant receffus Imperii paffim,

Qülpentor

Dc jure convocandi Concilia agunt R. I. 1524. 9. 28- 1529.

1

WUO jure

$, 1. 1532. art. I. $. 2. & 6, &c,

De Concordatis, Annatis, & officio Papz in bello 'Turcico

N. Dift

agit R. I, 1500, tit. 43, De collectis Cleri ad bellum Tur-

tres chfe

cicum vide 3tegiment8; Orbnung 1500, & R.1. 1542.

1l

L

$. 6r, & eqq.

De immunitate Ecclefiarum & Miniftrorum ab . oneribus bel-

V. Epyc

litractat R, L, 1$27. tit, 6, 6. z.

"initin(

De exemptione Clericorum , qui non funt flatus, à jurisdi-

lC pettine

&ionc Camerz , Pax publ. 1495. $, 0b bie geifilicbe.

Collit;ig

*

be

ts fpeds

UM

CAP. XIIL. DE CONST. IMPERII.

8x

$

S

f

)

ic.

V

!

A

De vità & honeftate Clericorum, R. I. 1530. $. 52. 154'8,

M2

A

"

M

tit, I4. $. 5. 1577. tit. 14. $. f.

:5

)

N

:

:

?:

!

De alienatione bonorum Ecclefie R, Í, 1530. 5 129., dead«

miniftratoribus eorundem. Reform. polit. 1548, tit, 3I.

$, 4. Ád parochos diriguntur varia decreta comitialias

R.I. 1530. $. $4. 1577. tit, 8, $. 4. &c.

II. Nam Syftema externum Religionis per

Imperium ordinare, negotiorum ejus primum

e&. R- ]. 153210 art. 1050 I.

Hinc officium Czfíaris in extirpandá harefi, prevertendo

fchismate , tollendis abufibus, eliminandá fuperftitione,

VIDUS

& fuperftitionis aníà paffim exprimunt Receflus.

, IIl. Háfce Imperii de Sacris conftitutiones

eó minüs temnendas judico, quód plerzque

edantur per zsodur rece[fus & pacti à Comitiis,

jiz nm à fo-

Comventfu mixto ex Pralatis Germaniz, * & laicis

, fed infüpet

Principibus , quorum: plerique funt Ecclefia-

Kdifque co-

rum Advocati nati, & fundatorum füccef-

fores.

nitibus quam

* Principibus Ecclefiafticis, qui funt caufa focia receffunm;

ycoram, n&c n

& magnus in Comitiis numerus , fübeft in. fpiritualibug

obevandos dt-

tota Germania Catholica, igitur ordinationes Ecclefj.

afticas poffunt condere: jam verb quid intereft, five

has condant in $ynodis nationalibus, fer modur» legis,

;cdefg Grtmm

fivein Comitiis imperii per zzodwmn comventionis initz cum

1j jllm &oæ(ii

laicis ftatibus? Nec refert;. quód iftz ordinationes pro-

mulgentur authoritate fzculari, videl. Cafareáà: nam id

nullo jure prohibetur, Vide fupra cap. 8.

1.j 1818

IV. Diftribui autem commodé poffunt. in

n bddo Turcico

tres claffes, videlicet 4pziquas, Medias, &t No-

g ad belum Tur

vulíhmas,

E. n

V. Epocha Az£iquarum incipit à Carolo M.

ib oncxibtüb'l'

definit in Carolo IV.

li

. Huc pertinent Capitularia Francorum, alior&mque Regum ,

lat » i jnds

collataà Baluzio; quanquam hodie fintobíoleta, & po»

onftis

1 uf

tius fpectent ad hiftoriam , quàm ad.lcges, ltem c

futio-

*

$. CAP. XII. DE CONSTITUTIONIBUS

Sid.

tutiones Imperiales, quas in lucem dedit Melchior Gol-

Su$ b

daítus3 fufpe&us tamen eft impoftura: litterariz , id for-

gue f

té agens in odium Papz, quod in hujus favorem aufus

Spop t

e(t Ifidorus Mercator.

Vide Moferi compend. jur. publ.

Qu

lib. r. cap, 3. $. s. & Gundling de jurisprud. hermenevt,

* VL $p

publ, part. 2. cap. 2. éC. 3. d. 7 $. 4.

€8 velu

Ad hanc claffem referri poffunt diplomata Imperatorum

cortedior

conceífa Ecclefiüis & monafteris, ftatuta, privilegia &

hibeatint

libertates collegiorum ab Impp. confirmatz , litterz fo-

abrogatio

lennes fundationum &c, modó producantur in formá

authenticà,

IX. Qu

hïcralïtur à Ca-

fricationum

Vl Medie Conftitutiones nu

rolo IV. ufque ad Carolum V.

us fedalo:

Prater illas ,. quas exhibet editio Receffuum Mogumntina ;

Caoli V.

cxtant aliz in opere edito Ambergz 1607. fub ritulo:

* Nan(t,

alte 3eic)8 ; S0b(bieb umb Sanbfimgen.

flstis i

VIL. Neviffema (unt, qua inde à Carolo V.

rdiquis z

puvatoru

ufque ad nos emanárunt.

átprhen

Huc pertinent Transactio Paffavienfis , Pax religiofa, &

piis nor;

W'eítphalica, de quibus in feparatis capitibus. Item Ca-

quicquan

pitulationes Czfarez , Pacificationes cum exteris ; pra-

que nece

cipué veró articulus 4, Pac. Ryívvic. Denique varia Co-

CO6ri c&

qnitiorum Ratisbonenfium Concluía,

Nec przteribunt

juris noftri publici candidatum conclufa feparata Cor-

orum, Evangelici & Catholiei, qua exhibet Fabzi iil

ber Cítaat8 ; Canflet).

Vlll. Non omnes tamen Conftitutiones á

tempore Caroli V. eádem pollent authoritate j

nam illarum quædamcx mente Conditorum

*

erant zzeré tfemporaria,

uxdam interpofità

conteítatione eli(e, ** aliee pofterioribus fan-

&Gionibus correcta.

33*

uz robur intemera-

tum ceu leges fundamentales habent, funt Pax

N/cftphalica, & Capitulatio.

* Veluti, quz ftatum religionis interimifticum ordinabant

e. g. R. L, Norimberg. an. 1$24. $. 28.. & 29. libcllus

L

interreligii, cujus inicripuo eft: Der Stom $ayfert.

iajett.

TIONQBUS

IMPERII.

93

emaieft. Grflárung , toiees ber SReligton balber im Svil.

ledit Melchior Col.

: fitteariz , id for.

Seidb bi& s Oluátrag be8 gemeínen Concili gebaltem

ijus Gvorem avfüs

tverben (ofl; auf bem 31ei3- £ag u 9Iuofpurg ben 15.

Stay im Sjabr 1548. pabliciret, ub eroffüct, unb Dorg

ompetd, ju ptbl

Sprud, hermenert,

getmeinett &xtánben angenomier.

f.4,

** g, [, Spirens. 1529. & Augultan. 1$30.

t [mpetatorum

*** vcluti Pax Pragenfis. Opponens tamen exceptionem

corteionis fübit onus probandi, cüm allegans receffum

w2 privilga &

maz , litterz fo»

habeat intentionem fundatam pro fe; donec probetur ejus

hcantur in formà

abrogatio.

IX. Quidquid veró fit denonnullarum con-

um à Ca-

ftitutionum authoritate , Publicifta Ecclefaafti-

cus feduló pervolvetomnes Receflus à tempore

ffacm Mogtita ,

Caroli V. fuper negotio religionis conditos.

1667, fib ünlo:

* Nam (1.)ex hifce documentis publicis hiftoria calamitofi

"

ftatüs in Germanià ex immurtatione religionis nati cum

zeliquis eventibus fcitu neceffatiis eruetur certiüs, quàm ex

le

.ä Cirolo Y.

privatorum libris felle ac mendaciis fcatentibus. (2.) lecto£

deprchendet, quàm lubrici & varii fuerint fuis 1n princi.

piis novatores, (3.) cognofcet caufas tot malorum, & ne«

D religiofz, &

quicquam adhibita media reducenda concordiz, durám-

apitbos, Demvee

Jum eitetis , [*

ue neceffitatem, quz nos tandem more prorfus infolenti

Jenique vatia V0

co&git cedere,

N« pxætcxibunt

^

Ya t

« Cor-

a crhibet o

L

Qu d

"

]

5

N

yllitutiones À

(

N

$

p authorites

Ü

--

N

NV

»

::-

(Q)pe —2

[

N

- Conditorum

—

«-'

t

:

m inrcrpoltà

—

,

hi

SS

m

arlor bUS 21

jiba

i cdus

CAP.

)

G $

K

jj

d $u

guid

:

$4

( o)

CAP. XI

$

A CA

Ü

$

lx

D

$

Q);D

j

$

$

ehe

X

**.i.***-l.

*

u

)

$

a

96 3

materiz C

X96Y2

9s

.i.,***.f.***.i.***.l.**

X9 eYqd6Y9 G Xoo

*ä;k*j

***.i.

doad con

$

$3

j

9

$

U

y

Gï *

ED

:

C:' N

pittm pro

provocati

* Tom 1,

** Ad honc

CAPUT XIII.

v Condü

t DerCaie

DE

u Am 15

IV. ÁAnr

TRANSACTIONE PASSA.

toflvo co

VIENSI ET PACE RELIGIOSA.

mitia, nol

profcripiïr

* Hocelil

I. Hi duo Tractatus aliquamdiu fedabant

tles n rec

turbas, in Germaniá ob impugnatos aliquor an-

audebar !

omnium

tiqux * religionis articulos excitatas , quarum

hiftoriam breviter pramitto.

V. Cur

* Sicin receffibus Imperii paffim vocatur religio Catholica.

rim Conc

Comitiis N

lL. Anno rz417. Lutherus , natione Saxo,

Do&or W'ittenbergenfis, ordinis Eremitarum

Pontificis d

S. Auguftini Sacerdos, inftigatus à fuis * im-

RE

: h his Cot

pugnavit publicé indulgentias à Leone X. iis

conceflas , qui largirentur ele&mofynam arario

du (t B

pum & $

Pontificio prorfüs exhaufto.

Corum «

* Offenfus erat ordo Auguftinianus, quód contra vetuftum

V. C

morem collecio ele&mofynz ab Ar

chiepifcopo Mogun-

tino commiffa fuerit Dominicanis,

Memor, Concil, Gem;

antifime-

OnCilium

lll. Lutherus, cafu, non voluntate ac ftudio *

lino 151(

Ín turbas graviffimas proptereà delatus , moni-

tis Cardinalis Cajetani ** & decreto inhzfivo

Ktitioni e

P'Omittun

Lconis *** pibi] deterritus, ob connexitatem

mates

h iti q

CAP. XIll. DE TRANS. PASSAVIENSI. 9;

:

h.'x'

j

(

9

a

('-?

ïJ;

i

* v

:

matriz controvceríe in di(putando & Ícriben-

LA

x

PARARAN]

ä

i

d

do ad convulüongm ulteriorum rcligionis ca-

i

U

pitum progreflus, damnatur à Leone, ?€€**

pmvocätquc ad Concilium generale.

* Tom r, oper, Lutheri excufus 1$45. in prafat,

** Ad hunc Auguftam Vindelicorum citatus venit cum fal-

vo conductu Czfíareo, an, 1518.

*** Der Cajetanum typis vulgato an, eod,

*** An, 1520. I15. Junii.

IV. Anno r521. Carolus V. Lutherum da-

DA

to falvo conduc&tu evocavit V ormatiam ad Co-

IG034,

mitia, nolentémque recantare folemni edicto *

profcripüt velut notorium hzreticum.

* Hoceftillud famofum Edichum Wormatienfe, de quo to-

viu fedabant

ties in receffibus Imperii.

Hoc edictum nemo Statuum

os dliquot a-

audebat legaliter conteftari, fed cdebatur de confeníu

omnium ordinum R, J. 1524. S. 28.

àu5, quanum

V. Cüm appelläflbt rurfüs Lutherus ad futu-

rim Concilium à fententià Caroli , placuit

eligio Catholia,

Comitiis Norimbergenfibus *agcre cum Legato

yione 9xo ,

Ereritarum

Pontificis de cjusdem convocationc. Receff. ibid.

1524. 5 28.

i fois * im-

* In his comitiis decernitur, quomodo intere

Aä przdican-

Leone X. ii

dum fit Evangelium , injungitürque, ut gravamina Princi-

pum & Sratuum contra Sedem Romanam , nec non lai«

fynam gtatio

corum adverfus clerum exhibeantur proximis. Comitiis,

| conrra vl

VI.In Comitiis Auguflanis 1525. Ordincs in-

(tantiffim? rogant Imperatorem ,

ut PI'OCU['CE

epilcopo Mogut

m Conci[. GH

Concilium generale liberum. Aecef. ibi. S. 5.

Anno 1526. in Comitiis Spirenfibus inhxretur

t Rudio'*

Jrus 1000

»etitioni eidem, aut faltem Synodi nationalis :

promittunt Status, fe temporc intermedio cum

reto nb

fubditis quoad caufas Edi&um W'ormatientc

COli-

Q

86 CAP. XIIl. DE TRANS. PASSAVIENSI

concernentes ita victuros, ac gubernaturos,

IX H

& fex d

toíe cín jeglicber folbe8 aegen. (8tt, unb

Sapferficber 9Qajeftát Doffet umb vertrauct

Carolus, :

-

gu veranttvorten. $. 4.

beratbtt

Intereà augebatur in Helvetià fe&a Zvvinglii, Lutherus ro-

(frijtid

jecto habitu religiofo uxorem duxit Catharinam à Borzn

bet at

monialem , Anabaptifte magno numeto fürrexerant,

Riftt,

VIL Anno 1529. in Comitiis Spirenfibus

R,

prohibetur omnis innovatio contra Edictum

W'ormatienfe ; G. 3:«& 4. abolitio Miffz, rz-

u G

Witltt

ceptio dogmatum anti- Eucharifticorum G. 5.

Cimgtiy

praedicatio & impreffio controverfiarum $. 9

tlb vtf

& 9. nec non vis à quocunque alteri inferen-

n Int

da rcligionis intuitu. $. ro.

iDDovai,

Contra hunc Receffüm quia prote(tati funt. quidam Statu,

appellantes ad Concilium, nomen Proreftantium accepér :

re(licui. g

Erant autem ex Principibus 6, Joannes Elector Saxoniz,

HBunc Ro

Georgius Marchio Brandenburgicus, Erneftus & Franaf-

flantes

cus Duces Brunsvvicenfes, Philippus Landgravius Hif-

m dií

fiz, & Wolffeangus Princeps Anhaltinus:' Ex civitai-

bus imperialibus 14. Argentina, Norimberga, Ulm:,

X, Dol

Conftantia, Lindavia , Memminga , Campedunum,

Nórdlinga, Hailbronna , Reutlinga, Ifíena, fanum $,

promifer.

Galli , Viffenburgum in Nordgavià & Winshemium.

Bionis; :

VIIL Anno r530. in Comitiis Auguftani:

gt

ipion, (

exhibebatur Carolo Coufe[fo quorundam Pro.

(Témon

teflantium, * ab hácurbe dicta 4ugzffaga. LeGtz

eft publicà, uti & ejusdem rcefutario.

Mib

, Qn

" Subfcripfére Ele&or unus, & di&i Principes quinque ;

Ex civitatibus tantüm 6. vid, Norimberga, Reutlinga,

UT

Campodunum, Hailbronna, Winshemium, & Wiffenbur

ftit 3

guin, Receff. ibid. $. 1. Quatuor urbes, Argentina,

Conítantia, Memminga & Lindavia prafentabant pecu-

10.59.

liarem. Confeffionem , quam rejecit Carolus, — Rec, $

FOD!U

Qu

8' & 9-6

n

IX- E,IC"!

SAVIENSI

ET PACE RELIGIOSA.

87

ubernatitos,

IX, Ele&ori Saxonico, quinque Principibus,

(OtE, tb

& Íex civitatibus fpatium deliberandi conceflit

1 bctttogt

Carolus, intra quod declararent fe ,. ob (ie fidf

ber.unvergficbenen. 9(cticfel balben mit bet

li, Luthenus po

tharinam à Boon

G briftlicben $ircben, epaábfilicber Soeiltateit ,

to fürtexerant,

bent Sapfer, unb ben. anbern. Gburfürften ,

Sütften, unb gecimneinen Cxtánben. Deà Sjeil,

s Spircnfxbts

a Edidua

$Reicb8 , aud) anberm Obriftlic)en Sbauptern

'XO kïinæ ) l"-

unb Giebern ber gemeinen. Gbriftenbeit ,

wmtfer Qeit ber (rórterung eímeé nácdbft

ticn . f

füngtígen Concili , nacd)ymable befennen ,

erianm V 9

5

alteri inicren

unb vereinigen foollten, ober nict? Recef.

. r. Interea jubet, nihil in antiquá religione

innovari, &. 2. & 3. & fpoliatos ante omnia

int quiéam ftutt,

reftitui. S. 6. promittit rurfüs Concilium. $. 5.

vtium ac(cp:?F :

s Eledtor Yxonio,

Hunc Receffum à Carolo oblatum non acceptárunt Prote-

