ftantes , imó Landgravius Haffiz ante

Emellus & ff

zum difíceffit,

&

| finem Comitio-

Landeravits Hv--

jnus: Ex cintai

X, Pofteà Imperator & Catholici Ordines

rimberga, U.

promifcrunt invicem retentionem antiquæ reli-

- Campedunum

Yena, fanum 3

ionis: 9Bet bem . alten , wabren, lange

Wiinsherntum.

beraebracbten Gbriftlicben GYauben unb Re-

j Augufani

ligion, qauc) peffelben ebrlichen, lóblicbemn

rundam Pe

Ceremonien unb Gebráucyen, in gemeiner

T d g

&itd)en bifi anber aeübt, feftialicb au bfeiz

taco.

ben, unb 3u balten , aucd) benen vor Gutz

fcheibting necoftfnfftiqen Generals - Concilii

vincips Qu

Reutin

fein 3tenberung tbun faffeti, — Receff. id. $.

1btlg3)

jinm &

yifeaboe

g, gt

IO. 59. & Ó60.

z cnlabfmtp

In contextu hujus receffüs narrat Imperator varietatem fe-

&arum, & damna Catholicis per fectarios illata,

Cawlüs'

n

XIl. Anno 1530. exeunte perfe&tum eft Fe-

J*

FA

jf, H

88 CAP. XIIl. DE TRANS. PASSAVIENSI

Caftre

dus Schmalcaldicum in finibus Thurin giz, þpaulö

Rarisbon:

poft acceffu plurium Principum — & urbium *

9 of j

creícens , quo Proteftantes mutuam fibi defen-

nis Ecce

tienís & .

fionem ftipulabantur contra vim, fiquz cis re-

pt qucff

ligionis ergó inferretur.

fed curiz

"* Anno r532. confliteratex Principibus (cptem , urbibus 2g.

miti Au

ceerime

XII. Anno r532. in Comitiis Ratisbonen-

XY. Su

fibus excufat Czíar moram Concilii, Receff.

jhid, S. 2. promittitque, fe operam daturum,

Pips, mifl

&d Proteft

ut à Papá convocetur intra proximum íeme-

ium Mort

ftre. $. 6.

Cafu , quo Papa non indiceret Concilium, authoritate Ca-

lbant, fc

ban; *

-fareà ulterius à fe provifum iri, fpondet Carolus, $

e

sh & 6.

* Contr p

XIII. Huicreceffui nemo Proteftantium fub-

üionis n

tmpojti

Ícripfit, exceptisaliquot civitatibus: Ad hzc fub-

fidia in bellum Turcicum neg

U

o

abant, * nifi Ca-

fibus totu

rolus revocaregdecretum Auguftanum de an-

no I$3O0.'

d Concilj

* Tamet(i Germaniz fummus à Turcà metus effet; bo.

Compofiti

nique publici ratio exigeret promptas à ítatibus fuppeti-

Yf ij

as, non attentis religionis diffidiis,

Ottatio

XIV.

uare codem anno Cafar pregzam re-

Kl

ligionis JiPertatezz indulfit * A. C. addictis, ve-

: H"?uïmm

áptnoa

tans, nequis eis religionis caufá moleftiam cre-

tlctibits

aret ad ufque Concilii tempus, aut fi nullum

fiat, tantisper, doncc per Ordines Imperii alia

AVl

ÜSper ts

fuerit inventa ratio , diffidium hoc fanandi.

Sleidan, lib. g. ***

* [ra convenerunt in Conventu Norimbergenfi cum Prote-

CC (s

ftantibus Iszerceffores, Albertus Ele&or Moguntinus, &

77 &

Ludovicus

Palatinus,

Hzc 'Treuga publicabatur No-

rimberge die 23. Juli 15$32, & confirmabatur litteris

: Cafare-

|

ï

SAVIENSI

ET PACE RELIGIOSA.

99

fmgiæ» Püï.lïö

Caíareis die 2. Aug. & pofteà an. 1541, in Comitiis

Ratisbonenfibus $, 26,

& ubium *

** Fruflra proteftabantur czteri Status. Catholici, przpri-

m fibi defen-

mis Ecclefiaftici; qui executionem Decretorum W'orma-

tQue eis te-

tienfis & Auguftani urgcbant,

Legato Pontificio, defu-

per quefto, acerbé repofuit Caíar, hanc non fuam;

fed curiz Romanz culpam effe; qua debucrat poft Co-

m, urbibus 1.

mitia Auguítana , diffimulatis articulis praeliminaribus ,

celerrimé convocare Concilium,

Iutisbonen-

XV. Subinde ferió meditabatur Concilium

xlli, umf

m Gmrum,

Papa, miffis femel atque iterum, tertiümque

imum feme-

ad Proteftantes Nunciis, qui tamen in Conci-

lium More majorum celebrandum confentire no-

lebant, fed formam plané novam przícribe-

, authonitate z

bant. *

yler Carolus,

* Contra principia ipforum Proteftantium initio reforma-

hntiam (ub-

tionis in Comitiis declarata, Vide JC. Dilinganorum

compofitionem pacis cap. 3. q. 18,

- Adhzclüb-

XVI. Anno r541r. in Comitiis Ratisbonen-

;,*níi Q

fibus totum rcligionis negotium fuit remiffum

pum de at

ad Concilium , articulis per Colloquentes *

compofitis intereà jubentur flare. Proteftantes,

ems ellet; bo:

ARece[f. ibid, S. 24. injungitur feria morum re-

Qadbus fuppttl

formatio Przlatis Ecclefiafticis, quam Czfari

& Legato Apoftolico promiferunt. S. 26.

' mmm Is

* Hujusmodi amica colloquia exiguo fru&u celebrata funt

gddi&iSa yYe

Hagenoz, Wormatiz , Ratisbonz: modus colloquendi

ychtiam r

defcribitur, ReceffA. Ratisb., 1541. $. 16.

XVII. Annis proximé fubfecutis filuére tan-

Im etii d I&l

tisper res religionis in Comitiis: Anno 1544.

pc fa.

innovabantur in Comitiis Spirenfibus, quz in

eadem caufá toties retró placuerant. Reæj.' ibid,

uf n I

$. 77. & íeqq. Anno 1545. Comitia Worma-

atur N*

rienfia ordinabant colloquium aliud. Anno

gbliCdb

ris

1546.

ab

[ Ifttf

ie

9o CAP. XIIl. DE TRANS. PASSAVIENSK

1546.

indicebantur nova Comitia Ratisbo-

XX

Vindelic

nam, fed Proteftantium alii non comparue-

apanimi (

runt, alii Czfare indignante fine. veniá recef-

ferunt.

feafü pïaca

XVIII. Quare Imperator eodem anno, i&o

d relin

cum Papá feedere, profcripfit Joannem Fride-

:qf ilid

ricum Ele&torem Saxoniz, & Philippum Land-

f fübmit:

gravium Haffiz, vclut rebelles, immorigeros,

fionem ex

Cafarez Majeflatis, cjüfque tribunalium fpre-

procur W

Conciliun

tores, unicóíque obices reducendz in Germa-

niam concordiz.

omniique

XIX. Quo intelle&o Banniti Principes Im-

ne, fech

peratori imparato denunciárunt bellum more

3)Ror

veterum folenni. * Cüm veró Vic&toriam, illà

fignatam

zítate fine düubio reportandam, cunctando ne-

ertum 1

* Conft

glexiffent, anno 1547. Saxonis copix à Caro-

Cipitul

li exercitu in Mifniá ad Molybergam jufto prz-

** Sic vo

lio cxdebantur.

*

tiper &

* Epiftolam diffldationis teli amento alligatam per adolef.

: ha

centem tubicine ftipatum Cafar in caftra miferunt,

Quia ex

de(iderz

XX. Ele&or Saxoniz bello captus , & ca-

püitore

pitis damnatus, ab Ele&ore tamen Branden-

Nanb

quu,

burgico fub certis legibus * exoratus eft: Land-

luheg

gravius Hatfiz fpontancá deditione captivum

€àm (;

fe ftitit.

lid or

!

t to

* Videl. ut abdicato pro fe liberifque Septemvi

vratu » perfi-

fteret in captivitate, vivens pofthác Cafatis arbitratu.

frmila

Piney

]

XXIl. Sic difflato foelerc Schmalcaldico nac-

finil

tus fuerat occafionem Crolus V. præüdio ar-

It

Peccan

morum fupprimendi A. C. addictos, at noluit,

Tïiden

memor fidei datz , cos faltem ufque ad detcr-

litor,

im itj.

ET

mingtioncm Concilii Gcneralis tolerati

XXH. In-

Vgeys

SAVIENSI

ET PACE RELIGIOSA..

91

t Mriho:

XXIll Indixit autem Comitia Auguftam

| COHIPATUC-

Vindelicorum , quibus ipfe coram adfuit: hic

venià tecef-

unanimi Ordinum, etiam Proteftantium , con-

fenfu placuit x.) Ut decifio controverfiarum fi-

| 40n0, ido

dei relinquatur Concilio Tridentino, RKe-

nem Fride-

ceff. ibid. S. 4. cui omnes & finguli Status

fc fübmittant, illius compofitionem , ac deci-

pum Land.

imorigeros,

fionem exfpectent, accepténtque S. 5.. 2) Carfar

nalium (prc-

procuret falvum condu&dum Proteftantibus

? in Germa-

Concilium adituris, ftque hi debité audiantur,

omnifque de religione tractatus piä ac Chriftia-

tincipes In.

nà, feclufis affe&ibus, peragatur in Synodo.

ellum mote

3)

Reformationem Ecclefiafticam à Cafare de-

* 4) Uti & de-

&oriam, il

fignatam fufcipiant Ordines.

ndando ne-

eretum interreligiam's. x*

* Confecta eít operá

^

illuftrium Przlatorum , ac in multis

yiz a G

capitulis veftigia Concilii Bafileenfis preffit,

tmjufïo pra

$* Sic vocatur libellus zzzerizz, five formula credendi tan-

tisper tenenda, donec res in Concilio pleniüs expedire-

tur: habetur in volum, Receff. Moguntino: Condebatur,

m pet ao f.

quia exulcerata G

ermanie mala prafentiorem medclam

4 milecunt,

defiderabant, cüm eventus Concilii incertus e

ffet, Come

i extiterunt. Julius Pflugius Epifcopus

Qs, & T

pilatores pracipu

- Michael Sidonius Vicar. General, Mo»

Naumburgenfis ,

« Drandarr

guntin, pofteà Epifcopus

E

Merfeburg, & Joannes Islebius

Lutheranus, Concionator

Brandenburgicus, Acceptárunt

;di; Lt

eam Catholici $. 10, & Lutherani $. I4.

his tamen re-

vel fal-

y cipimum

li&à optione,

ut vel planà accedant Catholicis ,

tem non egrediantur ejus

terminos, $. 1$. Copia hujus

pcrü-

formulz Romam delata

difplicuit Julio III. , eà quód

ggmvïmt'ï )

1

fyis atl

Princeps laicus in Comitiis profanis ediderit Symbolun;,

fimile Henorico Zenonis, Ecthefi Heraclii & Typo Con-^

'''''

lejl

R

lico 4

ftantis: illud pra cateris offenderat , quód articulos de

cato originali , juftificatione , Sacramentis &c, jam à

ariio T*

PCC

Ti

dentino definitos libello interimiftico inferuerit Impee

If

) *

X HOI

Ffator,

Non prote&a

vüs eft tamen Papa folemnni bullà

d det

fed per Nuncium , id quod nihil moratus Czfar

ftrenué

»

ompeí-

[Lm

m

urgebat obfervantiam interreligii , armis etiam c

cende

yr It

:

I

9* CAP. Xill. DE TRANS. PASSAVIENSI

cendo reluctantes Conftantienfes & Magdeburgenfes,

federatis *

Fatendum eft interim , hàc formulá non tolli radiceni

habitionis (

rnali ; palliativa eft ac fuperficialis, ad regulas politiz ma-

gis,; quàm Theolo

compofm 4

gie elaborata; multas habet lacinias;

quas varii corre&ores affuerunt, ut vel ipfe ftylus pro-

Paþwi['üjïi

dat, opus effe plurium non

cjufdem in tzeligione fyite-

matis perfonarum.

* [xcpto [

polea ib

Herbipole

XXIII. Anno rz45r. in Comitiis Augufta-

nis unanimi Czfaris G. r07. & Ordinum $. 108.

XXT 1

Recefs. ibid. confenfu rursüs acceptatur Conci-

lipionis fn

1

lium $. 4. 5. & 7. cujus reftaurandi bulla pub-

1. Indicet

licé recitata $. 3. Cümque executio Decreti

quibus del

interreligionis tam ex parte Catholicorum,

dium com;

quàm Proteftantium non effet uniformis, ejus

nullus 54f

rei examen ac medelam in fe füfci

pit Impera-

f ledtur,

tor. $. IO. II. & r2.

Catholici St

Hzc duo Comitia Theologi P'roteftantes vocant/ armata

t& Cxercem

& coacta; verüm hzc exceptio locum non habet in tra&a-

tibus publicis,

tU5 , neque

tedituum,

XXIV. Anno r552. Mauritius Electer Sa-

& jurim q

xoniz, & Albertus Brandenburgicus * Cacfari

fecuro & imparato bellum indicunt ** fj.

s. 3 Or

mul ac inferunc. ***

Bequa as (

QOU men

* Caufati, vindicandam effe tum patriz libertatem contra

Dictaturam Hifpanicam Cafaris, tum honorem Prin

cipum

altelorat (

w

Imperii propudiofà captivitate detentorum.

Nellituenr

Inito prius foedere occultiffimo cum Henrico II, Gallize

Rege, qui Carolum bello Italico laceffebac.

qppica, f

""* Succeflu profpero , nam fübitó deditá Auguítà Vinde-

T0 bello (

licorum Oeniponto fugárunt Cafarem Villacum in. Ca«

rinthià, Quà pergebat exercitus foderatorum , vaftata

minio Qmm

Cipite [ef

funt omnia, mutati Magiftratus , facerdotes ejedi &c.

Contra Prir

XXV. Ad hófce tumultus fedandos codem

adhuc anno convenerunt Ferdinandus Rex &

* lginr æ

Atticalis »

tio &

Vm:ïil:(mig

quidan; Principes Catholici cum Mauri

foede-

Cs

|

SSAVIENSI

ET PACE RELIGIOSA.

93

.

Magieburenfes,

faederatis * Paffavii, ubi fub refervatione rati-

D0n tolli rdicemg

Fegulas polití má.

habitionis Czfarez przliminares pacis articuli

&5 abetlcimig,

compofiti fuére, qui appellantur Z7azmsa&fio

tl ipfe ts o

Pafsavienfis.

i teliione fyle

* Excepto Alberto, qui oblatam pacem obftinaté refpuit,

poífteà ab ipfo Mauritio & Epifcopis Bambergenfi ac

itils Áugilt.

Herbipolenfi przlio fufus, atque à Cafare profcriptus,

dmm $. of,

XXVI. Hujus Transa&dionis, quantum re-

ptatu Conci-

ligionis ftatum attinet , capita funt fequentia,

idi bulupub-

1.) Indicet Czfar. intra femeftre Comitia, in

cutio Deaeti

quibus deliberetur de modo , religionis diffi-

atholicorum,

dium componendi. * 2)Tempore intermedio

nformis, ejus

nullus 5z4£4s ** A. C. addi&us religionis cau-

cipit Impeu-

íÀ lxdatur , gravetur , fpernatur. 3.) Similiter

Catholici Status, fzculares & Ecclefiaftici, quie-

$ vocant atmátd

té excrceant religionem antiquam ejüsque ri-

ion haber in d

tus , neque turbentur in pofleffione bonorüm,

redituum, cenfüuum, canonum, fubditorum,

s Eleter -

& jurium quorumcunque fub poená fra&z pa-

cus * Cehati

cis. . 3.) Omnem operam navabit Imperator,

licunt ** f*

nequa pars fibi à partialitate & pluralitate vo-

torum metuere debeat, aut A. C. addi&ti ab

libertatem conttá

gorem Principum

aflefloratu Camerz Imperialis excludantur. 4.)

Reftituent ftatus utrinque belligerantes urbes,

oppida, fubditos, ditiones ac bona, hoc ulti-

;u;:;iw TI, Gallie

mo bello erepta, fic tamen, ut Czfar ex do-

n Tile

minio eminenti tollat omnem actionem , ex

Vilcam in Q

TatofUm y

YAUUA

capite lzfionis à quocunque ctiam privato,

jos d

contra Principes belligerantes formandam.

* Igitur de viíceribus cauíz religionis, ac fidei controverfis

pdos codttt

articulis nibil hic transactum , fed de ífolo vitz ac con.

ndus oX i

verfationis externz pacifico commercio,

Maritio E

»* De f/ubditis CatholicorumA,C.addictis altum hic filentium,

XXVIL

Ícde-

94 CAP. XIIl.DE TRANS, PASSAVIENSI -

XXVII. Comitia, in Tractatu przliminari

[64

d Excpt

promifla, variis ne

[o)

otiis, bello prafertim in-

jen,

4C0n

tcrvenientibus dilata funt ufque ad an. 1555.

quo Ferdinandus Rex cum plenitudine pote-

T N

ftatis, adjunctis ei à latere Commiffariis Czfa-

adurju*

reis, Auguftam Vindelicorüm veniens & rcli-

* idvis t

iij

$

.

qui ordines Catholici * cum Ordinibus Impe-

P Inj]

n

"

rii A. C. addi&is Pac

dére.

f*m 'Relz'gz'aþzm ** condi-

?

i»!

* Eft hzc extenfio Pacis publice profanz ad caufas religio-

[c(üone

nis, $. 12, 13, & I4. eo fine placita, ut via fternerctur

sfi. À

ad componendum articulum primarium J diffidentis reli-

ionis, bamit tman befto ebe u Cbriftlicber , freunblio

lm mol

Cer, ub enblider SBergleid)ung ber (paltigen 3iteligis

eortmoi

1

on fommer Ioge. $. 25. qui velut res altioris indaginis

& morz longioris in aliud opportunum tempus reje&us

fti Q

eft, $. 9. ro. 11, Unde obje&tum hujus pacis non erant

articuli ipfius fidei , nec approbatio religionis novz, fed

Quiscuno,

Cidct f

tranquillitas externa , tanquam unicum praliminare me-

dium , ad reftaurandam in fide concordiam defiderari

exiftimari

vifum.

9* Excepto Cardinali Ottone Truchfefio Epifcopo Augufta-

Mituet al

: HOC YOC;

no , cujus proteftationem exhibent JCti Dillingani

pag. 385.

ha,

"

Itftrit

XXVII. Articuli pacis funt fequentes: 12.

tibus lo

hitdo T.

Nullus ftatus. Imperii propter Auguftanam

Confeffionem vim aut conremptum patictur.

ftre den

T. .

$. 15, Quod ipfum extenditur ad Nobilitat;m

immecdiatam. $. 26,

", ]

2d». Difcors rcligio non aliter, quàm Chri-

Tits feryl

ftianis, amicis,ac pacificis viis & mediis ad

Dis difüijs

in ttritor

unanimem confenfum reducetur, 2Lid.

3:/. Maneat. converfio quorundam Colle-

* f time

patochia

iorum, Monafteriorum, aliorámque bono-

abqug d

rum Ecclefiafticorum, * ad pios & alios ufus à

* Ex-

Oj N

Proteftantibus facta $. 19.

SAVIENSI

ET PACE RÉLIGIOSA.

95

. ptzdiminar

txfertim jn«

4 Excipé, nifi bona occupata pertineant ad Status Iurperii,

item, niíi Ecclefiaftici, etiam mediazi, tempore ttanss

d a. 1.

actionis P aíffavienfis aut ha&enus illa poflediffent, 2i4,

itudine pott-

iflaris Crf-

4£0. Sufpenfa efto jurisdictio Eeclefiaftica *

iens & reli-

adverfus ** Auguftanat Confeffionem. $. 20.

* $Salvis tamen Ecclefiafticoruin reditibus, decimis , c&te-

nibus Impc-

risque juribus, ibi4,

) ** condi-

?* In aliis rebus & cafibus; ad Auguftanam Confeffionem non

pertinentibus, debet Ecclefiaftica jurisdictio pet Archi-

Epifcopos, Epifcopos, aliós

fcilionefunt, exerceri, ibid,

que Przlatos , proutig pof-

ad cav'steigio-

ut via flerneretur

m diffdentis reli

$10. Auguftanz Confeffioni adhxrentes nul-

lam moleftiam inferent Statibus Catholicis $

fl nl

fpatigut gl

corümque Capitulis. G. x6.

altioris indagims

m tempus rejedui

622. Quódfi PrzlatusEcclefiafticus, autalius

s pacis 10n etint

quiscunque à veteri religione discefferit, ex-

äigionis noyz, le

y praziainate m«

cidet fuá dignitate & beneficio, falvá tamen

ordiam dehdtat

exiftimatione, & Capitulum vel Patronus füb-

ftituet alium. *

jilco oAugulïa-.

* Hoc vocatur refervatum Ecclefiflicum, tet geifilid)e S3or,

joi Dilingai

Behalt, quod, partibusnon convenientibus , Ferdinandüs

inferuit de sMenitudine poteffatis, & nequicquam reniten-

tibus l'roteftantibus executi funt Catholici 1$83. in Geba

uentes : Wä-

hardo Truchfefio Archiepiscopo Colonienfi. — Coníen«

Augulianam

fére demum in hunc articulum Proteflantes art, $, $- 1$,

mm patietu.

Pac. Wettph. fed fub lege reciptocz paritatis,

| Nobiliarem

7timb. Integra efto. cuilibet Statui Superio-

ritas fxcularis , quam quis ante orta relieio-

nis diffidia habuit in proventus Ecclefiarum *

i nedis &

,

in territorio fuo conftitutos. G. 21. & 23.

l,

* Sic tamen, ut ex iílis reditibus fuftententur minifteria ,

parochiz , fcholz, hofpitalia, prout olim motis erat;

]

absque difcrimine religionum,

gmqu bono-

8/4vo, Nullus Status Con - Statum, ejásve

k d

jos 115

H

fub.

J

96 CAP. XIII. DE TRANS. PASSAVIENSI

hum

fubditos vi aut arte. pertrahat in fuam rcligio4

iis, Q

nem, aut contra Magiftratum füum in tutclam

(; $

fufcipiat. * $. 23.

quodi

* Salvo tamen jure ProteGtionis, quod unus altérve ab an-

Ctte äii

aliquan

tiquo potledit,

an:iqua

97). Conceditur fubditis utriusque religio-

Ut prz

^

nis jus emigrandi. * $. 24.

pii,

? Jratamen , ut ratione pretii redemptionis quoad manci.

p«hifu«

pia, & tributi ber Sead)(teuer falva int cujuscunquejura,

m;gm I

l

dillert,

10720. In Civitatibus Imperialibus, ubi mix-

XV

(

ta rcligio , cives & incolzx tam Ecclefiaftici

VCnt]

U

V

quàm fzculares vivent pacifice. $. 27.

unico f

rrz5. Excluduntur ab hác pace, quincque

A oSieri , Lal ii R DC N Mi UC aGhdbi d LU

limobit

religioni veteri, neque Auguftanz Confeffioni *

: Objeà

X

adharenn ** & 12

* Sed utri? variatz an invariatze? Catholici hàc. in parte

i ;"3",!

feveriores fünt Lutheranis , priores quippe pro fuo agnof-

n

cunt neminem, qui vel apicem fidei negat: Po(teriores

Guf

HAN

autem non curant unam alterámve opinionem heterodo-

L

Fidnc

xam, modo quis externé fe profiteatur Lutheranum , &

publicis formulis fe (ubfcribatad lizeram. Pettích. pag. 26.

quäm [

X' 7V-

** Bx pace religiofa non eft clarum, an reliquz. religio-

A

nes poffizt tolerari? Sed att, 7. 1. P, $, 2. ita cft evidens,

ut omnis detorta interpretatio fit frivola, nec zolerazzia

Pdffz EuE

privatarum per[onarum altexius fe&z propugnetur à Luthe-

oum im

ranis , nifi illis, qui apud fuos de orthodoxià maié au-

diunt.

Pl [)OL

L D2

Certé quz in Recefs. Imp. de an, 1529. & alias,

hdc C

comiuni ftatuuim Voto decernuntur contra Anabaptiílas;

nullálege pofteriore Imperii tevocantur ; ibi veró non pro-

XX

hibetur tantum tolerantia iftius religiozis, fed ipfarum

adeó per[onarum.,

HOS [Crml

Olomcm

XXVIIL Perpetuitas hujus pacis eft cozdi-

ipftme

*]

tiomata, nempe, ff fequatur. abfoluta &* finalis

li

compofrtia Religionis ac fidei , per v.am Concilii

do Joan l

Generalis, aut Nationalis, Colloquii; lracta-

tionis in Comitiis.

At

AVIENSI

ET PACE RELIGIOSA.

97

m rcligio-

. At ejusmodi amicabilis com

n intutelam

pofitio humanitüs defpezatur ab

iis, quibus Mini(trorum

)

& aulicorum principia politi-

CcA, & in dies accrefcens

.

in religione opinandi licentia

s altévve 2b an-

quodlibetica perípe&ta funt

Solius Spititüs S, eft , redu«

cere digreffas oves ad unum

ovile, cujus quidem fpem

aliquam injicit. perfeveranri

à perfonarum illuftrium. in

u religio-

antiquá religione ,

& defe&tio multarum ànovis, veriun

ut przteream refpectus humanos

quandoque latentes ,

paGa, quz hic intercedunt cum (u

onis cum lacte co

bditis , horümque five

: q;auad manci.

peruünacia, five religi

mbibitz amor, fpe-

jocunquejura,

ratam reductionem ietardant,

Confer clariff, D, Barthel

differt, de pacific.

us, ubi nix-

Imp. circa religion. pag. 73,

XXIX. Valor p

Ecclefatidi

acis religiofæ non ex prz-

ventionibus Theolo

gorum, fed vero objecto,

y.

3*

unico fine, ***

, àc temporum anguftiis ***

)

qui neque

aítimabitur.

i

CO

(dffoni*

* Objectum eft pax publica externa,

hanc cum heterodo-

xz religionis affeclis colere ,

quidem z zbaf; malum,

im bypotbe[i vexó pro avertendo r

najore malo neceffarium,

ii hàc m part

^

Arg. cap. 13. $, Matth., v,

29. & feqq.

[* pro h

io 10mol«

zit: Pollcrirts

** Hunc . exprimit , 28. Pac, Relig. &eft omni laude di.

Kxw r

gnus.,

;,'rm leterodo-

Hanc experti nérunt Cafar & Status

atheránum , &

Catholici meliüs,

quàin extra tempeftatem conftituti,

(ch, pag. 29

|

J

reliqua Y

jnio-

XXX.. An Pax religiofa obliget per. ssodum

ia d eidtth

ha

p , an per zodum legis publica ? quzftio fuit ,

j 0«

[ n

ygneturà i

clim à multis meritó * agitata, hodie veró cef-

,Odmiä n

" L

fat poft pacem W eftphalicam,

arto 170 5- Z?

: Hl'&aias:

* Vide ICtos Dillinganos quazft, 2.5.

m ämbaprällas,

ä

"

AXXXI. De pace reli

ipi vero non o

giofà przter Dillin ga-

"P EL

nos ícripfit Bufgïmrdus

; Author autoromiz,

Colonienfis Cancellar

ius, qui Comitiisan. 5 55.

dsdi

qid

ipfemet interfuit ;

Lcehmannus in libro, cui

"T

f;za/l!

*

rubrum: a

publica ej originalia de

li

f»e ralz'gia-

| 4

Qj]Cl

f^. Joan. Schii

tcr. Cortrejus &c,

)qUiii

Tm&ï

H 3

DE

CA

99

( o)

emis, A

o

70 (9)

D

;o

o

i

i

me GMS J

D

o

A2

ls

L *ADT

A

ls

eA2

".,ï

2

LA2

Ro

:ï:

5

t

miocitei

$

TJ-MR

AUA

et^ *

'xïj*

ex

*s

h.ï,,p.» M

A d

o

Hirc

Hici

lC

2Y3€YoQY

i

CT36Y9 GY3CYS CY 9

c

CracYa

en

N

CS)TZ'D

Soloo

$

$

1

:

manus D

Horum Prir

4

D

r

Vid, mat

[V. No

tholicorun

ESTPHALICA.

PACE W

fhates dd

I. Poft pacem religiofam tradabatur aliquo-

periri, na

ties de componendis fidei diffidiis , * fed opus

vellent.

falaberrimum languit.

V. Ex:

'* [n Comitiis Ratisbon, 1$57. przplacuit via Collioq,ui'ä;

C. &Hi&(

Receff. ibsd. $. 9. &^ 10. . In Auguftanis 1559. agnofcitur

inutiliras hujus viz, & tractatus de rcligione refervatur

converten

occafioni opportuniori, Receff. ibid, $. 3. 4. $.

Iipfüm

tigor Caf

fit in Comit, Auguft, 1566.

tenfes exd

IIl. Ferventiüs defudabant Status Catholici in

1j

Diic0D]

recuperandis juxta tenorem pacis retinendisque

g

tr4-—

DilC

bonis Ecclefiafticis, purgandis à Lutheranifmo

H

Caronem

n

fuis provinciis, prefervandis ab ultcriore de-

hoaici À. (

Proteftan-

fectione Archi- & Epifcopatibus.

Gottfr, Ho

tes veró non tantüm retinebant bona Ecclefz-

(* in Cj

ftica , poft transadiionem Paflavienfem mediatis

1620 tl

Collegiis & Moriafteriis erepta, fed infuper jus

Yl

H

id

reformandi * intta fincs fui territorii fümmo rigo-

vifm «(

re exercebant in Capitula, & fundartioncs re-

ligiofas.

"CQ voc.

* Hoc obtentu plurimas Ecclefias & Monafteria, extermái-

natis Presbyreris & monachis occupabant, credentes, id

ln if

Ibi per pacem religiofam non fuiffe prohibitum.

bint]os

Eodem

IlI. ExStatibus Ecclefiafticis immediatis Ar-

Mi

xim

li

chi-Epifcopatus, Magdceburgenfis, & Bremen-

À g

Onfts f

fis, Epifcopatus Halberftadienfis , Martisbur-

genfis,

CAD. XIV. DE PACE WESTPHAL. 99

Cn«^

genfis , Mifínenfis, Naumburgicus, Brand

!

d

»

L.

u

$-

burgicus , Lebufienfis, &c. Abbatiz Imperiales

Y

$5 -

-

:

m

:IJ:

CS)

Hiríchfeld, Maulbrunn , Herforden &c. in

i

JUX V,

!

N

E

manus Proteftantium venerunt.

Horum Principatuum multos eximebant cum vel fine onere.

Vid, matric, Imp. apud Struv.

IV. Non potuit non irritarc hoc animos Ca-

KA.

tholicorum Ordinum, przcipué cüm Ptrote-

ftantes defuper nec in Camerá Imperiali jus ex-

tur aliquo-

periri, ncc Majoribus Comitiorum votis ftare

* (ed opus

vcellent.

V. Ex alterá patte exacerbabat Ordines A,

" Co'loquii.

C. addi&os zclus Epifcoporum noftrorum in

T) agnofcimr

^

jone relerratut

convertendis fübditis ad veterem Religionem,

. Miplam

rigor Czfaris in Aquisgranenfes & Donavver-

tenfes, exauctoratio Gebhardi Truchfefii Archi-

Catholiciin

epifcopi Colonienfis, eledio Ducis Lotharin-

inendisque

gi in Epifcopum Argentinenfem contra Mar-

€

]

i

ionem Brandeburgicum , quem elegerant Ca-

rheranilno

eriore d-

nonici A. C. addi&i. De quibus omnibus vide

Protcfan-

Gortfr. Hoffmanni Serzem rerum, per Germantam

y Ecdela-

€ in Comitils 4 Transatfione Pafsavienfi ad. am.

ii mcdiaEiS

1620. geffarum.

VI. Quare Impetium rurfüs in factiones di-

Jiofupet 8

m rige

vifum e(t, Lutheranis Umiezem , * Catholicis

daioncs I

Ligam ** conflantibus , conícripto utr

inquc ex-

g, EE

ercitu , vocatisque in auxilium fociis exteri

* Anno r610. HalzSuevorum, Rem militarem committe.

ïCSil)

eim

bant Joachimo Ernefto Marchioni Onolzbacenfi.

, aiedeftb !

** Eodem anno Herbipoli, Supremus exercitüs dux fuit

tbitum.

Maximilianus Bavarus.

*** A Ligarianis ftabant Pontifex, Hifpanus & Polonus, Unis

oniftis favebant Gallus, Batavi, Angli, & Scoti,

VIL Poft

H 3

yaritut

gCll m

lOO

CAP. XIV. DE PACE

utuntit

VII. Poft decennium erupit bellum Tricen-

[/

W;m]

nale, occafione rebellionis Bohemica * ortum i

macs & i

Editfo veffituterio ** Ferdinanci

&51

f'mp. inggavcs-

cens,2 m* n

ace Pragcn(i ncquicquam cxtin—

Ii;

Gum, ?**

X. al

* Prote(tantes, de violatione litzergrum Mateflaticarum con-

quefti , contra Ferdinandum Iim

fut atl )

1

Palatinum.,

p. elcgcr'unþ Fridericum V,

!

Í

D

b4r

f

n £

** De reftituendis bonis Ecclefiafticis editum à Ferdinando,

Hiïid:

i

4:,:(

poftFridericum 1620, in monte albo devi&tum , atque pro-

Ex!mþz')

profcriptüm , & pacemm cum Dano initam 1629.

*** Patrocinium quippe Proteftantium fufcepir 1630. Gu-

tiditicum

ftavus Adolphus Rex Sueciz, icto cum Gallo fosdere,

^

LILI

Quam feriebst Imp. 1635. cum Ele&ore Saxone

im V.

]

affentiente majore paite Electorum & Principum Imperii

fOiI'SSUL

R. I. Ratisb, 1641 $. g. in fin. Sed modicadurationis füit,

Subditos

VIII. Poft variam belli fortunam,* rebus

rcligiow

Catholicorum in pejus rucntibus, cogitatum

fà in Co

de pace 1641. Caeepti Monafterii W'ettphalorum

XI p

& Osnabrugis congreflus 1644. abíoluta paci-

primurio

ficatio 1649. **

* Pugnz celebriores erant Lipfrenfis 163 1 . ubi cefus Tyllius;

fjj

NGH Cfx

Luxena 1632. ubicecidit Guftav. Adolphus, Nerdlingen-

fís 1634. ubi cladeinfigni affecti Sueci, Lipfienfis altera

pupnan

1642. ubi victores Sueci &c.

Congrel

dcclacin

** Conftat hzcduplici Inftrumento , Mozaflerienft, & Ofna-

brugenft. Piius erigebatur inter Ferdinandum III, Imp., &

[ Ql'x 1

Ti oc

Ludovicum XIV. Galliz Regem, unde Ca/areo - Galli-

€ui dicitur.

Pofterius inter Ferdinandum & Chriftinam

Que vro.

Sueciz Reginam necnon utrinque fodeiatos, unde C«

tür,

:

tante

fareo - Suecicum appellatur.

Res religionis in hoc ultimo

potiffimim comprehenduntur ab articulo quinto.

?lo Carl

yubu

IX. Articuli,quoad caufas religionis conven-

jirioa:

ti, reduciqueunt ad quatuortitulos: primus eft

e Declaratio pacis religia]k: alter O Toleraztia trium

n (.äïæ:

religz'amzm. tertius » Ce[[to Bemfciomm C Bono-

u ton

Conir

ACÍA

AIL ]

rum . Ecclefiaftcorum. | &hmrtus $ equalitas ex

77?-14*

IOI

WESTPHALICA.

m Trice-

mutuáque inter utriusque Religionis Status,o-

z* ortum,

mnes & fingulos.*

) Ingrave-

* Sineularia funt, qua de civitatibus Imperialibus Auglxüä,

Düinckelspülàa , Biberaco , Ravensburgo ,nec non civitate

Gam Cxtit-

Donavvcrda difponuntur,

X. « Declaratio pzcis religiofz zsbafrva habe-

faticanim cote

Fridericum V,

tur art. 5. S. r. in terminis generalibus. item

. 45. ubi de reditibus Ecclefiafticis. & Q. 48.

a ferdinando,

um , atqut pro«

ubi de fufpenfione jurisdictionis Epifcopalis &c.

29

Extenfrva art. eod. S. 15. ubi Refervatum Eccle-

spit 1630, G-

fiaficum quoque extenditur ad Proteflantes.

Gallo federe,

iccm $. 31. 32. & feqq. ubiautonomia,antehác

e&ore faxone

vpum Inper

folisStatibus cunceffa, fuo modo produciturad

Klarationis füt,

Subditos. item $. 52. ubi pro finiendis caufis

m,* rbus

relieionis fala amicabilis compofrtia placet , exclu-

fà in Comitiis p!um[z'fate VOLOYUmm.,

- copitatum

eliphalorum

XI. 8. Tolerantia * trium religionum ** flat

Yoluta pac-

primariö. in prohibitionibus & pracepeis zega«

Iivis,

* Non eft approbatio : quis enim prudens approbabit re-

icaus Tyllusi

s, Nerdingtl-

pugnantia? De veritate aut falfitatc nihil in Comitis &

jpfenlis al

Congreílu pacis adtum, Sané Cafar & Status Catholici non

declarárunt, tutos efle in confícientià & coram Deo infon-

infi, &Of

tes, qui religiones novas amplexati funt , plásqué fundatio-

1dum nlu 1mp. á

nes occupárunt ; fola fecuritas exrerna contra

uamcune

1

D

ondeba«

. Qf G

que profecutionem juris & facti Proteflantibus

& Chiftinam

tur. Quanquam vero Catholici eque zolerentur inter Pro-

408 »

ande G

teftantes, ac hiinterillos , hoc tamen przcipui habet reli-

jsin hoc ultimo

gio Catholica five vetus prz reliquis duabus, quód à Ma-

y quint?

jeribus ante re&dormationem non fuerit zzerà zoleraza , fed

approbata, cultáque vclut unicé falvifica.

onis t

onvct

rimust

** Quz funt Catholica, Lutherana, & Calviniflica art. 7.

$. 1.5 cui priores duz multüm diuque adverfabantur ,

ut conftat ex R. 1, 1566, $, 5. & actis publicis eorun-

at

Comitiorum.,

j ( !

L

(l

XIL Hzc funt rz»b. Religionis intuitu n&-

ij o

mini

du

Yo2

CADP, XIV.

DE PACE

mini five Catholico five Proteftanti vis infera-

Xl

.l

rur, 277. 5. S. x . in fa.

Nihil contra ccnícien-

Jäzj?immn

tiam & principia rcligionis fuz injungatur fub-

i, :

dito. 4rf,.$.

.48.

pe prim.

2dó. Ncmo defpicatui habeatur* , nec à mer-

fücution

catorum , opifïcum, aut tribuum communio-

corum,"

ne, hzrediratibus,"* legatis, hofpitalibus ,1le-

bris Ecc]

roforiis, elzémofinis &c, multó minüs publi-

D. .

cis Ceemiteriis , honoréve fepulturz *** arcea-

* Quicm

tur. a7. $. S.35.

Eceá

Itmot

* Unde abílinendum utrinque ab odiofis nominibus, Vide

totide

Fabri €taat8 ; Canfjlet) "Tom. 14. pag. 253. Tom. 26,

Pag 728. 735.737.

ftes

** Adeóque mutatio religionis non eft caufalegitima exhaz-

i.

redationis, At qualis eft inftitutio vel legatum fub con-

Qu dip

ditione relictum, fi fiaa Catholicus? Dem potéftne exclu-

di à fidei commitio familia , qui Catholicus fit, fi primi

Tetrito

conftituentes talem voluerint effe incapacem ?

»9* Ouidfi voluexitfepeliri in Ecclefià , autloco honoratio-

Culariza

re Caumnetcrii Catholici? vel fermonem funebrem à facet-

Ecclefa

! dote Catholico petant Agnati?

* Er L

denfi.

3!1'5,- Nemo prohibeatur mutare religionem

ert. 5. S.3

4

kdiiy

m

Glánus

ret.

. I$.

: Etizuþfi perfona Ecclefiaftica fo-

lL. j

* At cur malé mul&antur à fuis Religioü.anlïsfugæ & apoftatz ?

h ifcopz

menj;

4£0. Nullus fübditus diveríx rcligioni addi-

»

&us à Domino territoriali cogatur * emigrare,

Mo

n

Aalfltfl,

cnf ;

fi religio ejus exercitium five publicum five

Mbbsris

privatum quacuzque anni 1624. parte inloco ha-

" E

buerit. 5.31. B T

Qingd

lipit;

* Liberum eft tamen ei emigrare. art. $. $. 36,

Piind

9* Quid dealiis, qui nullà dicti anni parte exercitium fuz

d

rcligionis habnerunt, conventum fit, docet $, 34. quem

Rdig

intel'igo , nifi emigiandi neceffitatem cisinjungat Dori-

3.

nus, ne confictetur cum $,3 $«

11) MC

AIT,

NVESTPHALICA.

103

vis infitge

XIV, . Ce[fio. beneficiorum &t Bonorum. Fccle-

ccnícinme

fiaffieorum his clauditur articulis.

gatur (ib»

1920. Stabilitur annus & diesnormalis, nem-

pé prima Januarii 1624.. velut unica regulare-

CCà fitf

ftitutionis aut retentionis bonorum Ecclefiafti-

tmunie.

corum,* Nec nonobtenturz in capite & mem-

Alibus ,le-

bris Ecclefiarum religionis. Art. s. $. 2. $. 14.

nis publi

P i

M arcen-

*

uicunque anno & die ifto in real poffeffione bonorum

Ecclefiz fuerat, in eà manere debet, omni exceptione

pinibs, Vide

remotà, Quot Capitulares fuére ex utraque religione,

totidem maneant femper,

Cujus treligionis erant Anti-

i;. Tomo 2'60

ftites, ejusdem fint ctiam fucceffores,

cgirima enz-

2.dà. Archi-Epifcopatus , Epifcopatus, alix-

r;um fübcore

que dignitates Ecclefiaftice , cum appertinente

otdinc dl

'erritorio Proteftantibus ceffz , vel fuerunt fx-

!

; f fiprimt

cularizatz'* vel in ordine PrincipatuumImpcerii

(.,c'ohonoratio«,

sebrem lt

Ecclefiafticorum permanferunr. ***

* Ex his Archi Epifcopatus Bremenfis cum Epiícopatu Ver-

denfi obvenit $ueco , hodie Hanoverano, art, 10. $. 7.

«eigionen

Archi Epifcopatus Magdeburgicus, Epiícopatus Halberfta-

dianus, Mindanus, & Caminenfis Brandeburgico. art,

(iaflica 10*

II. $. 1.4. 5. & 6,

