Epifcopatus Suerinenfis, & Razeburgenfis, nec non Com-

z gapollaz

mendaz Mirovy & Nemerovv Duci Megapolitano art, 12,

*rS€4

;oni addi

Monaíteria Walckenried & Gromingen Domui Brunsvvi-

;ä

(

cen(i art, 13, $. 1.

migratey

ylicum Iv

Abbatia Hirfchfeld Landgravio Haffo-Caffellano art, 15, $.2..

** Ex his Brunsvvicenfi obvenit alteinativa in Epifcopatu

, inlOCOha'

Osnabrugenfi. art. 13. $, 1

Auguítanz Confeffioni Epifcopatus Lübecenfis, & Abbatiz

Principales , Quedlinburg , Geringrod, Gandersheim,

Religioni veró reformata abbatia Herforden,

;;(e:ci!ium fiz

3ti0. Pontifici adimuntur Annatz, jura pal-

j

lii Menfes papalcs* jn Ecclefiis Proteftantium

art,

XIT

I04

CAD. XIV

DP PACE

xCE

art. $. S. 19,

Nec non confirmatio FPI[COPO-

j»L 10

rum Proteftantium , qui invcítiendi funt a Ca-

Cati

£n

fare. 4rt. $. S. 21.

* vide tamen $. 20, ejusd. art

Y

44ó. Jus primariarum prccum firmatur $.

auilCO 1

Caxlàrez Majeflati, ubi il'u:! exercuit, fub li-

G quï

mitatione tamen. 4£. 9. S. 19

vel inter

5£0. Fundationibus imimediatis ftabilitur jus

Qu£ rElIE

eligendi & poftulandi arz. $. $. 16. exclufà fuc-

tur & j

ceflione hzreditarià. $. 17.

sz

XIV. $. qumlztas exatía: mutuaque intcer utri-

Eit

t o

usque religionis Status omnes & fingulos exi-

Vrati

git, ut quod uni parti juftum eft, altcri quo-

&r

íc de-

I0t

que fit juftum.

Verum quousque illa

*

tànt

bcat porrigere, non eft per omnia decifum.

"N

Ex hác derivatur

3

* Obfcura certé funt verba ; nlmxsquc ceneralia? QU ATE-

L]i

NUS forma Reipublica, conjhtutzonwm lnperii, C j)mjemz

GQ

vonflitutioni conformis eft. att. $, $. T.

Afj (

120

uod Principes Proteftantes Ecclefia-

l

Cu rll

ftici co!em titulo & proédrià gaudeant, quà

Ciri.

Catholici.* arz. 5. S. 22.

* Occupant in Comitiis fcamnum transverfum mcdu inter

gt (

Principes Ecclefiafticos & fzculares.

ibid,

benda (

2dó,

uó 1 Prmupcs Catholici tam fzcula-

DrPrn,

res, quàm Ecclefiaftici intra fines territorii fui

Pï&

zque * jus Diecefapum & veformandi excrcere

11& L]Ca

polïim: in fubditos Proteftantes, ac Principes

XY

A. C. addi&i in fubditos catholicos. art. 5. $.

Demini

30. $-45. art. 8. S. r.

l

* Unde, qua Dominus A.

C. addi&us poteft circa ferias

àd i

& dies pæmtenrlahs , aut cncafmulmneum, ra(; :ectu fub-

ditoruin Catholicorum :

In li

ea.lein quoque licebunc Catbo-

jco

— Ó À

WESTPHALICA.

I0$

Epifcopo-

lico Domino refpectu fabditorum Lutheranorum.

Ob.

(nnt aCr-

jectio Proteftantium. contra jus Diecefanum , áStatibus

Catholicis laicis in fubditos Proteftantes exercendum , ft-

fellitur exceptione? ve[tra non intereft,

"matur $,

3£ió.

uód in Camerá Imperiali , & judicio

t, Íub li

aulico * tam cauíx Ecclefiaftice, quàm Politi-

cz, quz inter Catholicos & Proteftantes Status,

vel inter hos folos vertuntur, adle&tis ex utrá-

pitut Jus

que religione parz zumero aflefloribus discutian-

xclulaluc-

tur & judicentur. a7£. 20, $, 53.

* vide 9teid8 « ofratb5 ; Drbnung €. YDir veollen aud.

interutri-

Extra cafum pars numeri judicantium , fi Protceítan.

tes omnes , licet numero minores, idem fentiant, con-

nulos x

trarium Catholici, fidione juris cenfentur adeffe paria ,

deri quo-

& res defertur ad Imperatorem.

$i Catholicorum unus

Proteftantibus, aut horum unus accedat Catholicis refüul-

il u de-

ii

tant majora: Andler verb, 9Reid)8 ; -So(tatl) n. 7.

üc

CLiu

** Numerus tamen Aflefforum difpar efít, Catholicorum

quippe funt przter judicem Camerz & Przfidem 26. Pro.

TM ïi,'r"-m',

teftantium 24. In judicio aulico pauciores funt A. C.

addi&i Confiliarii,

ni, G um

410.

uód Imperator zqué protegere tc-

« Ecclelia

ncatür jura Proteftantium , ac Catholicorum,

lïz

Gl 'ä

Capit, Caroli VI, art. r,

5tó. Quód matrimonia Proteftantium ha-

y medi t

benda fint pro veris, filii pro legitimis , nec

obtentu hzrefeos avitz filio Catholico facto via

m izcul-

^

D

przcludi poffit ad dignitares & beneficia Eccle-

ertitorii 1

fiaftica.

[j exeractt

XV. An pax hzc fit. ffricZi juris, adeóque

; hrincipe

nemini per eam plus conceflum, quàm expref-

'50 ar['i' Í

fum? quzftio eft ineptis verbis concepta , et

d

Ia5

ad interpretanda pacta jwris gemtium inutilis.

f citcà

TRU

eri?

* [n his enim explofà illà divifione contractuum, à jvtc

civili

n C;o0

uoL

9

—

106 CAP. XIV. DE PACE WESTPHAL,

civili Romano introdudá, atrendimus ad regulas inter-

:

E LE

pretationis , quas fana ratio dictat: Quódí vera paci-

T

Ícentium mens eruatur absque diftortis cavillationibus ,

H

nos Catholici, qui fidem quibuscunquc datam docemus

"

1

!

(

ellc fervandam , ,promiffis h-aud deerimus,

XVI. P&'rpcïuitas hujus pacis eadem cft,

qua Pacis religiof. Vid. cap. praced. $. 28.

Ejus valorem Germano impugnare haud licet.

oteftatio-

art. $. S. 0. * Nec attendere ad Pr

33

nem folennem Innoc. X. Pont. Max,

ÀD

y

* Quem tuentur poft Caramuclem à Lobkovviz Univeifi-

tates Catholicz.

»

** Hzc quidem falvat jura Pontificis in pace Weftphalicà

temerata, fed non jura Statuum,

Subíequentes tamen

Papz rigorem interpofitz pxotc&ationis temperarunt , de-

clarando vetbis factisque , retentionem bonorum Eccle-

fiafticorum Ordinibus ad religionem Catholicain revet-

] b

futis à fe indultum 1ri,

*

I&E&Q;)P!jl

XVII. De Pace We&phalicä fcripfére Ada-

Inum u

mus Adami ord. S. Bencaicti, & Legatus Cor-

* Hiflor

bejenfis ad 'Tra&t. pac.

Pfanner, Henninges,

dfm)(

ptolib,

Obrecht, D, de Meiern, & per varias difler-

tationes D. Barthel profeff. W'irceburg.

IH ]mp

COmpar

l. Hii

772

N

Dimay

S

4

e—»-

aS

.

:

CODCerne

-

,

s

—

LA

:

iM

W

ts offi

())

,"

L 3À

Cs

N

—

culum (

Dmmi

NN

S

Ab

: Pfxfs (Aft

llthliorg

CAP.

ln[f[i[u]

pbl

'HAL,

5

A

107

tegulas intete

71

1

o

ge

(o

i

?'3

5X

9

i

&6j

Sï

j

ex5e

&

x

D

36

[

*

df vera paci-

*

lt )*

E

;

n;,i*

:

i.ï(-

*.f.***.f.**

M

.f.***.i.**

"

3

Mi

3Lx -x.þn

villationibus ,

ï:f

p

eYo

X

[9 95

en

Í

eY36

zY9. C Y3 Y2

-Y3:Y36 Y9

m dotemus

í gï

:

P

ö)

Y

D o

:f?

J

j

'I":**

xdem eft,

d & af

CAPUT XV.

aud licet.

rotellatio-

DE

Ll

viz Univeift-

ADMINICULIS JURIS PU-

BLICI ECCLESIASTICI, HISTORIA,

: Wcüpb;ïici

ET CRITICA.

uentis tamen

yperatunt, de

ynorum Ecde

olicam Tevet

I. Principia juris publici ha&tenus enume-

rataapplicantur captui noftro duobus potiffi-

*

pf&rc Adi

mümauxiliis, H/ffería nempé & Cririca,

r Q

* Hiftoria facit, ut fciam , quz fint fata Ecclefia: quoad fi-

Critica veró

dem, difciplinam, ftatum externum &c.

enninge

prohibet, ne promiícué quaslibet veterum narratiuneue

i dillci

las amplectendo merces ípurias pro vceris & hiftoricis

p

comparenme»

IIl. Hiftoria Ecclefiaftica duplex eít, alia

Dogmatum , alia ceterorum evegruum Ecclefiam

concernentium. Prior vocatur Dagmtita *.

Ejus officium eft defcribere, qua de fzculo in

fzculum floruerint do&trinz creditu neceffariz,

quz opiniones adiaphorz, quz veterum du-

bia zvo recentiori fucrint definita , qua fuz

ambiguitati relicta!: &c.

* Dars eft Hifforie Lirteraria, qua cujusque facultatis cc-

lebriores fententias, earümque authores ; progrcffum,

interitum enarrat ; Qualem ex Proteftantibus collegio

publice tzadidit eruditus Gundling.

V

III. Jus

1oB8

CAP. XV. DE HISTORIA

* [nte

II Jus publicum Credezdorum brevi me-

e

thodo difcimus per Degmaticam *

e

absque cá

i.

Cano

folidé non affequemur. ***

IL 01

" Modo Polemica ftabilierit unicum hoc generale princi-

thorta

pium , Ecclefram in rebus fidei errore ámmunem eff , jam

non erit opus diu rimari particularium dogmatuin ab Ec-

LD

€lefià propofitarum veritatem , fed fufficiet nóffe ex 4o-

gmaticá, quid docuerit Ecclefia,

Hinc $. Auguftin, lib,

præpr'm:lf

de quant, anim, cap, 7. ait ; auzhboritati. credere "hagnum

enixa eft

eft compendium ( nullus labor.

* Égteoit

** E. g. Vis íententiam tuam probare ex Tridex'xtino—, &

nefcis hiftoriam deliberationum , difputationum , & fef-

t

p!an?f'

?

fionum defuper habitarum, quid fiet?. docebis, quod

Dares (

tumet tibi ex ratione cerebrina imaginaberis, non quod

plofis t

Patres reápfe fenferunr. — Trades multa pro definitis, qua

nibus "

definita non funt ; paucis , divinator czis , non Theo-

Ecclef

logus.

VL U

IV. Przclarum Dogmaticz initium jacuiffet

eaticà j

Szculo XII. Petrus Lombardus Epifcopus Pari-

manda for

fienfis , inquatuor libris fententiarum, * fi difci-

,

poris, *

['

puli ejus, febolaffici didi, eandem, quam ipfe

* Non ix

.

autharitqtis Íemitam porró triviflent.

Vitoum

formato

* His univeríam Theologiam complexus eft, dogmata

confirmans fententiis Latinorum Patrum , prafertim $,

VIIL

Auguftini, di&us propterea antonomafticé Magiffer Sen-

Prfe(i.

efITOICs,

zentiarum, Ejustamen fcripta continent graves aliquot

QU£ audit

V. Aft, poftquam Thomiftis, Scotiftisque

Ad sihj

18!,&1

placuit, authorirate tantisper fepofità , ingeni-

di

Vldl X

um íequi, ambulare fuper fe in mirabilibus ra-

Uj n

lL

tiociniis , Philofophiam Ariftotelicam feré

Tüllo

105j

omnem traducere in San&ta Sanctorum, inau-

Wn 1

OR

ditum genus barbari idiomatis cum exercituar-

j IX $,

bitrariarum diftin&tionum in fcholas invehere,

demop(b.

tum enimveró a&um fuit de dogmaticá, *

* In-

lÀ

ET CRITICA.

109

Yevi me-

* [ntercidit enim. ftudium . linguarum Orientalium , fine

quibus nec $críptura Sacra, nec Concilia Orientis, nec

dyu d

Patres Graci inte

Á

]

ligentur.

Nemini curz . erant antiqui

canones , aut hifítoria ; atgumenta omnia ex ratione pe-

tebantur , fic , ut obefi cerebri homo habeierur, qui au-

netil ptitci

thoritate certabat,

m (f jm

atuun ab Ec-

VI. Donec labente fzculo XVl. Gallorum

nüle ex 4«

Vuguftin,lib,

przprimis indefeflà operá hinc inde in altum

dere inagum

enixa eft. *

* Egregié de dogmaticá meruit Dionyfius Petavius $. I. vit

identino, &

planc incomparabilis , & veterum doctrinarum colle&or

onum, &f

exactus libro Je Theologicis dogmatibus.

Seq uuntur eum

locebis, quod

Patres Oratorii Gallicani; & Sorboniftz paffim , qui ex-

js, ton quod

plofis Hifpanorum & Germanorum fpeculativis quzftio-

definitis, quz

nibus Theologiam edunt tam lectori

jucundam , guäm

, non Thto-

Ecclefiz falutarem,

VII. Ut veró probiffimus ifte labor in do-

m jcuiltt

gmaticá inftaurandà füccedat felicids , refor-

copus Pari-

manda forct Methodus Theologie& noftri tem-

Hf d

poris, * ac

* Non incufent audaciam meam Scholaftici : funt hzc jufta

qum ipe

virorum-illuftrium desideria, decretis Univerfitatum re-

,

formatoriis abundé declarata,

(, dogmata

erertim $,

VIII.

rimó quidem fupprimendas autumo

agf

Profeffuras ejus partis Theologix, modernz,

g dquot

qux audit ffeculatzva, *

* Ad nihil enim conducit; in ea reperio qua'ftiones si»

les, & znutiles,

Ha tenebras merentur zternas, illa

Scotiltisque

dividi poflent inter Polemicam & Moralem: vel enim 44

" ingcni-

fidem pertinent , vel ad mores.

Catera funt ;otiofa, &

curioforum ingeniorum — oblectamenta.

abilibus F

philofophica

Quantum ab ipío ftatim principio in hanc methodum

Jicam ete

detonuerint Pontifices, lege apud Hyacinthum Gravefon.

um, I*

IX. Solertiàs excolatur Polemica, cujus eft;

exerci

demonftrare veritates publicé creditas, ad nor-

mam tamen 4egmafíce, lic, ut argumenta de-

jd*

fuma-

(t:

lIÓ

CAP.XV. DE HISTORIA

, lorum

fumantur ex principiis, ütajunt, fefffivis , vi-

f

»9^

F::!'c

delicet Scriptura , Conciliis , & Patribus. *

?5

f

expolitio

* Argumenta ex ratione deprompta fion rcjicio 5 fidesenim

noftra confenut fanz rationi? íed attendat polemicus ;

i'l

n if

ne venumdet nimis fubtilia, fophiftica, incertis Philo-

Brixiznas

fopbiz principiis innixa, & oppofito humano ratiocinio

facilé eludeada, nc bonam caufam malé defenidat.

Gum

c(-f.ïizl h

X. Exterminctur a 7heologiá Morali Regnutà

D] DSC]

Ry*

m

opinionum* , de quo fummopere queritur

» W0

TE

Fleury J»ffz.jur. capon. part. x. cap. 2. S. xo.

y Tem

* Hoc usque adeó invaluit, ut omnis fere actio, utüt li.

»*

centiofa , inter Moraliftas fuos inveniat patronos. Ama-

; llüm

bo ex quibus conftat Theologia moralis? nonne ex jsre

» Difcat

satur&, & cunonico? qua igitur fronte manus ei traden-

» pinqu

dz apponunt, quinullum juris naturz fyftema poffident;

»&a

jus autem. canonicum proletarié duntaxat & obiter abs-

quc crifi & hiftoriacanonum ?

» fiaïus i

»

) Juir [

XI. Refufcitetur omninó Profeffura lingua-

» GA

rum Orienzlium , Hebraicz preprimis & Grz-

*

» Nom;

]

cx, velut clavium $. Scriptura.

» Qam

* Przclaré dectevit Clemens V. in Concilio Viennenfi , ut Ro-

» Dàm E

mz, & ubicunque Romanam curiam refidere contingc-

» Vl:ot

» Græu

ret, Hebraicm , Arabica & Chaldaica linguz Profeffores

alerentur,

N*XJCC

XII. Exulet pfeudo-Myftica * & Symbolica

& Capi

** 3 jure Ecclefiaftico, qualis medio prafertim

fiä,*?lue .p(

avo obtinuit, diutiffiméque viguit, non tan-

Alll ]

tüim apud Gloffatores & Interpretes, fedetiam

COmmïntal

*

in ipfis Refcriptis canonicis. o

ho fe 1

* Ejus fpecimen dabo ex Hoftienfi, qui in. prozmio fum-

tid, db ;

ma n.13. ait;: , Tria funt genera hominum, per quz

» poteft Zriniras defignari? Gemus laicorum affimilatur

qic, &

» Patri propter potenuam , Gezus Sacularium . Clericorum

» Filio propter fapientiam ,. Gezus religioforum. Spiritui S,

i Ofler

, propter benigniratem five gratiam,

In his generibus

Qu 5

»leilicet Laicorum ; Clericorum fzcülarium , & religio-

Iendac

orum

ET CRHIICA.

"

129

»forum eft Triniras, fedin facrà Communione Ecclefize

W.f iwj j Vi*

Videetiam .4rborem Bigamia

, & Fide Catholicá unitas.

us*

»apud eundem Zzzz. de bigamis , cjüsq,ue enthufiafticam

expofitionem in cellulà przfettim 2dà , 3tià, & Íeqq.-

05 fdesenini

: polemicts;

**

In eà improbum laborem collocavit. Anton. Ricciard,

certis Jhilo.

Brixianus vir alias celfi ingenii in Comamentario Symbol.

Q ratiocinig

edit. Venet, 1591, E. g.pag 310. n. 9, hunc in mo-

«nidat,

dum delirat:

)

ïz' Megnuri

Divo Joanni datus eft calamus , quo metiretur Tem-

23

plum Dei, & Altare, & adorantes in eo, Atuium:

| q:acrifut

veró non mctiretur , quod effet datum gentibus ;

,Mo.

Templum Dei Hgniäcat ordinem priorum Sacerdo-

(dio, utit l

tum, Altare fignificat Confiftorium fpeciale Cardina-

tronos, Ama.

35

lium , Atrium veró , quod eft foris Templum, fig-

nonnt ex j

P

nificat Clerum Gracotum, qui videtur quädam pro-

mus el ttaden

35

pinquitate propinquus Clero Latinorum , fed tamen

eft extra eum, ficuti atrium erat foris Templum , &

m pofüdcnï»

& obiter

datus efít gentibus, quod fignificat, Conftantinopo-

lim & Grzcorum imperium & Ecclefias à Turcis op-

primendas, & quia dictum eft eit ( civitatem fan-

Juralingoe

35

Gam calcabunt men[ibus 42. fignificat , Ecclefiam

35

Romanam ab Anti- Chrifto per 42, menfes agitan-

us & G-

dam; nam Civitas fan&a Jerufalem fignificat Roma-

$5

nam Ecclefiaam , que fignificat totam latinitatem ,

nnenü; utROe

35

vel:gentem latinam ; $amaria fignificat Ecclgüam

lre continge-

Gracaám &ec,

gz hll

*** yide Cap. 6, de major. & obed. vers. fraterea nóffe.

& Capit. t, eod, imter. extr

ejé[que potefiate,

apæg. commun verf, in bác

gymbolica

y prafertim

XIII. Fateor, quod mclthodus myftice

[, no[] (afi*

commentandi fit antiquiffima, * at conti-

^ [cdctiüin

neat fe

intra cancellos ,

explicet. Myfte-

ria, ubi reverà fubfunt, non fingat ubicun-

B

mío [uf

l piæ

qü

e, **

fl

affimiatut

* [d oftendunt opcra; Philonis judzi, Origenis, aliorüm-

, C "

que $$. Patrum, EX. Cap. ro. $, Aug. libro contra

" Sf

nl ?

Gregor,

his

genctt

icndaciam, qui extat Tom. 4. poft init, $,

honm,

/li

& jege-

QU -

130

CAP. XV. DE HISTORIA

hom. 2$23, in Evan

g. $. Ambr-of. lib, 8. in Luc. pro-

ginem, [

pé fin,

picopdls

** [d quod ingenti caligine fuppreffit fenfüm literalem $»

rio, itroy

$cripture ? Poft Grotium tamen & Calmetum is re-

Carnones m

vixit,

MTA

XIV. Denique Pbilafophia, quz in dogma-

id, qüis

tibus & canonibus explicandis ha&tenüs

O-

U m

ticbatur rerum inftar Domzs, * reducatur ad

UrnAgt

ftlatum ancillarem &z fubalternum. **

* Hoc in ;

Bon;, &

* Ridicula funt, que Canonum interpretes quandoque ex

philofophià defumpferunt,

E. g. dum Hloftienüs in

9t Cintt

proosmio ait, inhibitionem copulae conjugalis reftri-

&am fuiffe ufque ad quartum gradum 24 exemplum qua-

XVIL. ]

tuor bumovum, Decretales dividi in $. patrtes ad . fimili-

Vintiam jr

tudinem $. fenfuum,

Vide etiam eund, ad tit, r, lib.

1. decret, ubi explicat fimplicitatem Dei,

uniformes,

Ati Corum

XV. His zizaniis expurgatà Theologiá;

teductá in fcholas latinitate, amandatis fubti-

AQuiritur,

litatibus cerebrinis , revocato feníu litterali ,

* Contendg

atl poff.

excultá hiftoriá conciliari , reflorebit tandem

Ctdente «

cuftos do&trinz orthodoxax Dogmatica.

: Quod aj

CIYaDtiam

INunc ad iulam Hifloria Ecclefía-

ontifiïibï

3 Qu ju

ffica partemy — qua a'z'fcz'plz'nam

101 peni

d aäferthiztm im publicis ne-

ic Impc;

Uimomi)

"l?l or, [77

gottis explanat.

N Ludoy

Dütter

XVI. Hujus hiftoriz partes funt indagare

M

praxium publicatum

modum primzvum ,

Tàm i.

At

medium, noviffimum, * Rituum, ** feftorum,

C. Oori-

"a

ordinum rcligioforum , jcjuniorum &

»4

ginem

]A

ET CRITICA.

13í

it [ pre:

ginem , Incrementum poteftatis Papalis & E-

pifcopalis, collifionem Sacerdotii cum Impe-

m literdem $

lmetum is re-

rio, irreptionem abufuum, eorundémque per

canones medelam. ?***

in dogm:-

" E. g. Cultüs S$, imaginum ortum, augmentum , fata*

vel, quis olim modus communicandi , qua cauífa mox

Qdenus po-

unius mox duplicis fpeciei fum

dnur. ad

UTRAQUE motus &c,

pt? , Qui ex negatá

x*

* Hoc in rebus liturgicis egregié praftiterunt 'Cardinaf.

:Bona, & Grancolas,

| quandoquc 21

. ** Canonum hiftoriam illuftravit Cabaffutius,

. Hoffienfs in

onjugalis veltti

d exanjum 0H

XVII. Przcipué veró docet Hiftoria obfer-

aces ad finie

vantiam in Ecclefiafticis per actus repetitos, *

; a tit, L. i»

"

uniformes, nec contradic&tos, ** in caufis pote-

ftati corum, per quos jus aliquod ceditur vel

Thcologiä,

acquiritur, fubjedtis, ?**

adaris fübtt

* Contendunt aliqui, in negotiis publicis unico a&u crez

yfa littetds

ari poffe obfervantiam , at hzc firma non erit, nifiac-

ebit tandem

cedente confenfü tacito eorum, quorum intereft,

* Quod enim contradicente adverfario quis exercebat, ob«

jiid.

fervantiam haud parit.

Pontificum attentatz ab

Hujus generis funt depofitionee

lnperatorbus , & horuxïn à

Pontificibus,

, Edf

*** Quz jura abdicare vel acquirere ex arbitrio hominis

non pendet, in iis fruftra docet hiftoria obfervantiamg

jciplm

Sic Imperator nequit cognofcere in impedimentis maw

vlliis t

trimonii, nec difpenfare , quanquam Freherus 4b, de

Jeriptor, verum. german. pag. m, 430. aleget actum g

quo Ludovicus IV. pronunciavit in caufà divortii inter

Joannem filium Regis Bohemiz & Matrgaritam Ducem

Carinthie ex capite impotentiz ,

infimülque for-

mam difpenfationis füper confanguinita

te inter eandem

Margaritam. & Ludovicam Marchionem

Brandenburgis

cum, dipfum eft de actibus inveftiturz Ecclefiaflica: à

laicis exercitis,

** fcftorit

[l

:

I 2

uf &C', ;

AYIII.

nem

CAP. XV. DE HISTORIA

£52

XVIII. Cüm veró difficile fit veritatem hi-

XX.

ftoricam deprehendere, * in fubífidium voca-

um vet

YoCatur

tur A4R$ CRITICA, quz cum judicio fecernit

* E in

canoncs librófque genuinos à fpuriis, . hiftori-

Vi

am à fabellis, tcftimonia fufpecta ab omni ex-

*

FEVV

ceptione majoribus.

'

fiCorum

* JEgié certi. fümus eorum ,. quz noftrà vità & in pro-

!

cns,

pinquo fiunt, quamö minus ilorum, quz ante nuülle

annos acciderunt ? Scripta veterum multis cafibus erant

*

E

obnoxia; alia mendofíé defcripfit incurius. Amanuen:

210

fis , alia nafutulus fuis gloffis corrupit, aut refectis, qu&é

0C0

tus? ]

fibi difplicuére, mutilavit, quedam dolo five galo fivc

pio conficta funt fub nomine $8. Patrum ; nonnulla vi-

ctnti:æ

uantur partium ftudio,

]!

** Id quod Keipublicz perquam eft urile, imó neceffari-

Àn

um; nam unde tot errores ac. fabulz, & ftolida dog-

mata, nifi é Criticz inopià? unde recti judicii, melio-

Nicepl

fpetee

rífque eruditionis reftitutio , nifi éà/ Criticá reftirutá? in-

quit cruditus Muratorius, notus fub fchemate Lamindi

mllb

lib

Pritanii,

Excelluit facilé hàc arte Antonius Pagi Gallus

Nont

author Critices in annales Baronii, item Cafpar Schiop-

LL

[11

pius Commmentar, de arte Criticá, Salmafius, Joannes

Clericus, Simonius, ?.aunoyus, &c,

XXIL

Citici n

XIX. Arscritica fiftitgenuinos textus * cum

fcit pmy

Propriä vocabulorum fignificationc.

* Dre

Itl2

* Hoc przfupponitur neceffarió ad: ratiocinia, quis

HH

enim v. g. argumentabitur ex textu $. Scripturz ,

«V C

Nact

E

nifi priüs conílet, illum veré effe textum canonicum?

Quis formabit conclufionem canomicam v, g. ex Can.

XX

Conflantinus, i4. dift. 96. ex quo Critici illum. dixére

fuppofititium ?

MTationi

XXO

Pruritg |

ET CRITICA.

133

i

tem hi-

XX. Examinat authentiam Inítrumento-

rum veterum, * & eatenüs fingulari nomine

[l] VOC0-

vocatur ARS DIPLOMATICA.

(ecernit

hiftori

* Ex infcriptione , die, literarum formà, figillo, con.vel

diffonantià cum biflorià univerfali aut particulari,

i ex-

XXI. Ponderat authoritatem teftium hifto-

ricorum, * quz absque co non cít convin-

An pre-

cens, ** nifi unanimis omnium vox exiftat.

ame. aille

- fibus erant

"Eg. An fcriþtor füerit cozvus rei gefta , aut faltem

An teílis de vifu, an de auditu? an

; Amanucn.

zvo propior'?

loco propinquus aut remotus? an nul

lius partes. fecta-

efedis, qui

ye palo fe

tus? An purus affecibus, invidim, vindidz, maledi-

ponnula vi

centim , aut. ftyli acrimoniz ?. An fuerit prudens ac cir-

cumípe&us , an non plüs zquo credulus ac füperftitio-

íus ? An folus hoc afferat, an veró conteftes habeat?

eriis di-

;b necef

An gavifus libertate calami, nécne? Ex his crit

ftolida dog;

judicabitur , quantum fit credendum $ozomeno, Socrati,

Nicephoro, aliísque Grzcis, item Mariano Scoto, Ut-

jici, mdio

fpergenfi , Okamo , Marfilio Patavino, Platinz , & $i«

MT inj

milibus Latinis,

natt Lamindt

** Non enim funt jurati, nec depofuerunt ad intcnogam-

fgi Gulus

ria , fibi à párte adverfà formata.

[t s

; Joune

XXII. Ad ftabiliendam thefin * ex arte

Criticá non requiritur demonftratio , fed fuf-

**

qu m

ficit prudens conje&tura.

* Drafertim negativam, id eft; qua propofitionis affit-

mativz oppofitz fidem elidere conatur,

** Hac enim vel fola fundat formidinem. de oppofito,

ia 9

"

. jaipure

quàcum ftare. nequit certitudo thefcos contrarie,

| ænonicum?

XXIIL Fatenduim tamen eft, defectu mo-

g, k Caft.

du

l dixet

derationis ingeniorum irrepfiffe in artem cri-

ticam abufus haud leves, dum quidam ex

pruritu fceptico leviffumis conjeéturis adjuti

audent

YX

»

134 CAP, XV. DE HIST. ET CRITICA.

audent evertere poffeffionem veritatum qua-

rundam hiftoricarum , aut librorum, ab omni

retró ztate quieté habitam.

Ex horum albo eft Joannes Clericus Batavus critices abufu

non minus ac eruditione fuà fainofus.

Atque Tantum intereà de juris publici Ec-

clefiaftici principiis: Tu, le&or benevole, pri-

mo huic periculo fave, Tyronibus tam 'Theo-

logis quàm Canoniftis apprimé utili, fi prz-

legatur à Viro recentiores litteras guftante :

lapífus benigné connive parato emendare, fi

quicunque Superiorjuflerit, priva-.

tus pcrfuafcrit.

PINIS.

297

E

—

E*

(

«

-

N

YN(

N

-U(l

Qoä.

»223

m

3

s

iW

A

.þ,!(æ

l&&ïüsj

-

22

*

$

$

Y

Á

Atl

v

NSS

N

NY

.

NI

r $m Ó

Á

:

;

TE

3

w

Á

P

TICA,

|

um que

ab omni

riices abufi

blici Ec-

role, pti-

m Theo-

j fpre

guüantc :

xare, d

fiva

m ',yvuv'

s

ET r EE IMAee d

jer

|

-

—

——

——

»]

w*

B

p

—

—

P.

i

D

—

s ts Hs

R

É

M

|

T

——

N

ET

$s

w

P

x

x

Pll.h.: at

s

——

ii p

:

( ag

-

a

E

[.

ERE

é^

1

"

—

——

x

-

x

—

E r

W FA :

HU VA

)^

CKQME , a i

PERICULUM

$

JURIS PUBLICI

5

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

r

ECCLESIASTICI

e

CATHOLICORUM, ..

I

D

AD STATUM GERMANIZ

ACCOMMODATI.

[

N Focs O Balanee Q

ä

d

l

M

OPUSCULUM I

L

| 40

COMPLECTENS PRINCIPIA,

T

ET ADMINICULA.

[

|c

g

E

2)

s

«

AR

l

A

W

/

nL-

T

——

U

g

z

9)

Z

u

/

r

QU

TM

*.//(/w

A

O ,

i

r NÀ

l5

ä

x/i Y

U^

E

2 C

YÀh

127 d

EH NENGEN

FRANCOEVR-TI 4D MOENPFAM.

Iypis JOAN. BERN. EICHENBERG, Sain

Ánno

174f$

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com