LII. Ideó Cap. Zenerabilem 34. de ele&t. &

CO.

cle&. poteft. Cap. z. verf. uzde in "veteri de facr.

Boniüc

jufm VIll

unc. Clementin. un. de jurejurand. Clemen-

d d

tin. Pafforalis. in fin. de fentent. & re judicat.

fantiam int. commun. de

, m

1

-Excravagans Unam

untlllm !

nt 1

D 3

majo-

decit

54 CAP.VI.DES.PONTIFICUM DECRET.

h

VOU

v

:

majoritat. & obed. * Extravagans fuper de con-

V

Z

IACOCACAC

)«

fuetudin. nullius funt momenti apud publici-

H

À

ftas, neque ex his partibus juris canonici

.pcti

dcbet contra eos argumentum.

* Probationes, quibus Bonifacius VIIL. fibi gladium temz

poralem ibi vult afferere per univerfam Ecclefiam, funt

myftice, allegoricz , lufibus verborum referta.

Re-

vocavit hanc Bonifacianam Clemens V, in favorem Re-

gis Galliz. Extravag. imter cunilas, cap. 2. de privileg.

non obítante , quód Bonifacius addiderit claufülam :

Porrb fubeffe (etiam quoad temporalia, üt per exten-

fum probare nifus eft) Romano Pontifici omnem bumananm

creaturam declaramus, dicimus, definimus, ( pronuncia-

92545 ;

omninb effe de nece[ftate [nlutis,

]. Con

LIII.

uibus omnibus opponunt Germani

tum Eccle

vindicem Majeftatis Czrarez , quoad tempora-

(icis ejuf

ralia independentis, conftitutionem | Ludovici

Quod in

üf; 1

Bavari edit. in Comit. Francofurt. quam vide

1 n

apud Goldg&. Tom. I. Conft. Imp. pag. 325.

l. Con

It Hierofo

Ü

A.

"onorgm

€

A.

—

—

—5

N

H

Qmclfio

,

|

SSN

S.

L

polty,

4

;

L —3

d

N

aW

(

"

N

Y

SJ

li

I

mu

Bece

f

ld

E ——

Ü

SS

SSS

SS

SSS

"

jl N

l-u.,)( "

xt[

H

II

Q!]

fima

o

t g

Iy. )

CAP.

( o

,5

DECNIT,

RR

o)*

r decon-

55s

eASeAS

i

5

eio

$

?

d

z

3

rE EL d aC I I E af

GX

d publii-

9

T

:ää

:

ä

A:

?

tonici p

gladitm ter

clefiam, (unt

CGAPRULD.VIE

efertz, N

favorem M

DE

. d privileg,

t daufülam :

CONCILIIS.

w extee

a hnanata

; ( r

I. Concilium , gracé evwÀe, eft Pralato-

Y Germani

rum Eccle(iz Conventus, ad providendum pub-

licis ejufdem neceffitatibus inftitutus.

d tempon-

Y Ludovici

Quod in Imperiis funt Comitia, hoc in Ecclefià Concili-

um, ut vel inde fit clarum , eandem nullo non zvo

in modum Civitatis fuiffe gubernatam,

quam vide

pp. 3

U. Concilia funt Apoffolis cozva.

In Hierofolymitanis fiebat ele&io $. Matthiz act.. 1. Dia-

conorgm primorum conftitutio. act. 6, abrogatio cir-

mumcifionis, a&, 1$. vide Annat, in apparat, Theolog.

fofiniv.

Il] Authoritas * eorundem, utilitas, imó

neccílitas ** fumma femper fuit agnita.

* Sicw S. Evangelii quatuor libros, fic quatuor Concilia

fufcpere & venerari me fateor, ait $. Gregor. M. rela-

tus in Can, 2, diít, 15,

** R. L 1524. $, 28. 1526. $, $. & 6. 1526. $. 1. 1529.

$. 1. 1548. $. 4. & feq. 1551. $. 1o. fodten bie Citt

tbümer im ber SReligion nidt füglider , banm burd) eim

aligemein frey Gbrifllid) Concilium al8 ben orbentlidert

unp Cbrlid)en 95eg Dingulegen : fimilia leguntur$, 12.

IV. Dividuntur in. Gezeralia & Particularia :

D 4

Flxc

CAP'

C!

46

CAP. VII. DE CONCILIIS.

VIL À

Hzc vcl fant Natiozalia, quando fub dire&torio

Patriarchz vel Primatis congregantur omne

periore f

Pralati totius nationis e. g. Africx, Galliz,

Alioqi,

tre5 duf

Germanix. * Vel Provizcialia, quó à Metrc-

declarat

politano Epifcopi Archi - dicecefani evocar-

ipüügq Ü

tur. * * Vel Diecefana, *** quz Epifcopus cun

pxovm't

decidete

fuo clcro celebrat.

VII. $

* Cujusmodi Proteftantibus Germanis promifit Carol, V,

*

in defe&u Generalis. R. I, Spir. 1526. $. 1. & 1529. $,.2.

II CTUS,

"* Hzc ex decreto reformatorio Caroli V. de an, 1548.

rendi ord

ante quadragefimam , Tridentini feff.. 24, cap. 2, qudi-

bet faltem. triennio poft octavam Pafchz habenda, $&d

1 & q

non uni d

Comitatus moleftus, Ceremoniale, íumptus, turbita

harmonia Metropolitarum & comprovincialium, ilo:

has traditu

rumque ab his negledim habita poteftas impediunt e;

per Germaniam.

nione Ca

P** "Teneri deberent quotannis Trid, ibid, fed paffim inte-

plc&atur

mittuntur, forté ex rationibus politicis, ne clerus ine.-

* At ver

rior Sanctuarium Epifcopale curiofius infpiciat, inue

efet or;

ferendis canonibus dios-efanis partem authoritatis fibi

Conivoc;

arroget, Interim Confiftoria Epifcoporum , fi ex «mni

ordine utriufque Cleri Dicacefani in eadem viri priden-

jus edi

y. Nic

tes, ac eruditi adlegantur, figuram habent vicenque

perpetuz fynodi Diecefanz,

ptti N

tm, (

V. Concilium generale ufitato vocabu/o di-

Ctptatu

Ccumer

ï

citur eixsutrixiv, j, e. ad orbem terrarum perti-

nens, five in quod totus orbis coit. 5. Da-

maío j

? Hicde

maícen.

ttttyor

VI. Oecumenicum non cfficit folus nume-

QU d

UE

rus comparentium in eo Prafulum,

9U

Ne cogamur dicere , unum altero magis mináfve acume-

mVnu

nicum efle, pro majori vel minori numero &pifcoporum,

abío|

Iu

aut Concilium Carthaginienfe, cui $. Auguítin. cum 217.

l ü&run

Epifcopis interfuit, praftare $

ynpdo gencrali II, in quà

folum 1$0. numerabantur.

IX A

VII.

lum )

ISO

CAP. VIII.- DE CONCILIIS.

57

diredoris

VII. Neque fola convocatio , à legitimo fu-

UF omne

periore fadta,

» Gallig

Alioqui, fi omnes otbis Epifcopi invitati quidem forent,

à Metrc

tres autem vel quatuor duntaxat convenirent , Synodus

'

! CVOCaI-

declarari poffet aecumenica, quod obfervantiz repugnat ,

ipfiásque Tridentini noviffimz , ubi Legatis Apoftolicis

us cun

providé injun&um , ne quid majoris momenti ab initio

deciderent, antequam fpectabilis multitudo adveniffet,

VIII. Sed Convocatio, * notabilis Patrum nu-

ït CUOI, V.

TUATI

merus, ** re&tus deliberandi & fuffragia fe-

t 154.

rendi ordo, nec non ícopus Concilii, ftans

"A qudi-

uben, «

in eo, quód Patres Concilii congregentur,

us uj

non uni duntaxat genti profpedturi, fed regu-

ialium, o

las tradituri, quas quicunque pofthac Commu-

impediunt «

nione Catholicà cenferi velit, humiliter am-

| piffm intte

plc&atur.

e cleros ine«

* At veró Nicznum I. fuit oecumenicum , quin eó vocatus

yeiat, injut

effet orbis univerfus, fed tantum Romanus, cum literz

boritatis ii

convocationis non fint à Papà, fed Conftantino M. (cu-

,fiet qii

jus edidum exhibet Socrat, lib. 1, c, 34.) expeditz !

| vii pritte

g. Nicenum fuit ex origine fuá oecumenicum inftar Im-

ent vicenque

perii Romani, nempe TOXvAes GC zavwyvpikoue tan-

tum, donec progreffu temporis univeifalius fuerit ac-

ceptatum,

Similiter Conítantinopolitanum I. non fuit

obuo di-

excumenicum, nifi poft acceffum Concilii Romani, à Da-

mafo Papá celebrau,

üm pCl'[i-

i. »De

** Hic definitus non eft, fed prudenti judicio pro ratione

temporis aftimandus,

Ad ftabiliendam concordiam uti-

que exfpectari debet, donec ex przcipuis mundi plagis

s nume

viri illuftriores confluant: fides enim communis eft ,

pertinéque ad omnes.

Quódíi urgens neeeffitas vetet

invitari & exfpedari remotiores ,

Synodus nonm erit

u(vc æ(llmc'

abfoluté & plenarié o:cumenica, nifi poft Eccleüamm

j i['coponlm)

iftarum affenfum,

jn, cun 217;

IX. Ab zrá Apoftolicá ufque ad Conftan-

Jl q4

tinum M. períecutio Gentilium prohibebat

Vll

LU

I

Syno-

$0

CAP. VII. DE CONCILIIS.

(

Dan:

Synodos Generales. * Ab hoc autem ufque ad

Ferdinandum lI. numerantur Concilia Ortho-

cufan

tifc r

doxa cecumenica XX. videlicet Orientis VIII.

2, R0i

Occidentis XII. **

nonha

dum à

* Particulares Ánte - Nicenas novimus, e, g. Romanam

finitur

fub Vi&ore Papáà anno 196. de controverfià Paíchali ,

Carthaginien[em füb A

XH. 1

Cyprianus ep. 71, &c.

grippinà Epifeopg ; de quà $,

& Theo

** Ex horum albo expungere nolui Concilia partíim reje&ta,

quia etiam primarum quatuor Synodorum non omnes

porum :

contra )

quoad omnia receptz funt. $. 17, n, 2. & $. 13. n. 2

Preles f

CONCILIA '. ORIENTIS.

lib 1,

mand:

X. Nicenum I. Anno Chrifti 325.füb Sylve-

a

ftro P. M. & Conflantino M. Imp. Nicez in

pott

Bythinià, Epifcoporum CCCXVIII. pro di-

Eph

p

vinitate Chriíti contra Arium.

Xl

interfuit Conítantinus ipfe. Prafes erat Hofius Hifpanus

Epifcopus Cordubenfis, qui locum Epifcopi Romani te-

iL M

zebat cum presbyteris Vito five Bitone & Vincentio, Ge-

Dro dual

laf, Cyzicen, in act. Concil, lib. 2.

Exemplaria hujus

$ynodi, utut ab Arianis fuppreffa, fummáà curá fervà-

1, Prafe

runt Catholici,

Publicavit

Gelafius cit.

Bafilifco Im-

Cánun

perat. regnante anno 474, Alfonfus Pi(anus $, J. libris

Interf

bus,

4. comprehenía dedicavitStephano I. Poloniz Regi. 158r,

2: LCO

XI. Ca;gþ*anti'wpalz'tmum ]. An. 381. Damafo

ld

Pap. & Imp. Theodofio Seniore, Epifcoporum

I)

CL. pro divinitate Spiritüs S. contra Macc-

). H

donium.

dy

£s

1, Prefides funt incerti, inter Patres eminuére Cyrillus

im

Hierofolymitanus , Meletius, & Timotheus.

Damafus

Papa nec per fe, nec per legatos interfuit, neque ullus

ZCC;

Tanti

occidentalium , qui altero anno Romz celebrabant Sy-

nodum, quó à Damafo & 'Theodofio evocati orienta-

Xly

les, Cyfinum, Eufcbium & Prifcianum Legatos miferunt

Damafo

Pilio p

[

CAP. VII. DE CONCILIIS.

59

m ufquead

Damafo cum $ynodicis literis, queis & emanfionem ex-

lia Ortbo-

cufárunt , & acta Synodi Conftantinopol. Romano Pon«

rientis VIIT.

tifici recognofcenda obtulerunt,

2, Romana Ecclefia eosdem canones vel gefta Synodi illis

nonhabet, nec accepit: in hoc autem eandem

nos«

dum accepit, quod eft per eam contra Macedonium de-

2 m

'erfià Daíchali,

finitum, Verba funt $, Gregor. M. lib. 6. Epift, 3 r.

; de qii ,

XIlL. Epbefrgum anno 431. Cocleftino L. Pap.

& Theodofio jun. & Valentiniano A.A. Epifco-

vartim rejedi,

m non omnes

porum ampliüs CC. pro uná Chrifti perfoná

contra Neftorium.

& . 0 2,

T

Przíes fuit nomine Czleftini Cyrillus Alexandrin. Evagr.

lib. r. hift. c. 4. Interfuit etiam Candidianus Comes cum

mandatis Theodofii,

Pontifex Romanus hanc caufam

Z

anté definierat, pofíleà mifit Legatos,

ui cum plená

poteftate acta fubfcriberent, Epift, Cale

1

in, ad Synod,

. Nicez in

Ephef, act. 2. Epift, Synod. Ephef. ad Imp, act, 3. pro-

TII. pto d-

pé fin.

XIIL Chalcedonen[e anno 45 1, Leone I. Pon-

us Eiptnus

yii Romani t«

tif. & Martiano Imp. Epifcoporum DCXXX.

Vincentio, Ge«

pro duabus Chrifti naturis contra Eutycheten.

emplaria hujus

1, Praíes fuit Leo M. per Pafchafium Epifcopum ILilybe-

d curd fena-

canum, Relat. Synod. ad Leon. a&, 3. & fubfícriptio,

Biflio Im-

Interfuit Marcianus cum Pulcherià conjuge, & proceri-

bus.

j $, , lioris

jæ Regf. ISSIo

2. Leo Magnus Concilium non ex toto ratihabuit, fed

1. Damao

ilud tantum, 4wod ad caw[am fidei pertinebat, — Epift,

Leon, Ó6r. & 62.

iícoporum

3. Hzc quatuor prima Concilia Oriens acceptavit quoad

t Mi

dogmata & canones. Nov. 131. c. r, ubi Juftin, Imp.

Quatuor Synodorum dogmata, (icut Sanclas Scripturas acci-

pimus. ( vegulas [icut leges ob[ervuamus, | Occidensnon

muéte Cï"lllus

acceptavit omnes canones, Protestantes quoque vene-

u$

Damau

rantur hanc $ynodorum quadrigam,

N ullus

ob J

XIV. Conflantinopolitanum 11. Anno $ 53. Vi-

voCdfi 0

rientae

oporum

mirunt

gilio Pont. & Juftinian. Imp. Epifc

»gJEOS

[unáio

CLXV,

60

(

CAP. VIIL. DE CONCILIIS.

«utbor

CLXV. contra errores Origenis , & tría Ca-

Ca. f

pitula i. e. libellos "Theodori Mopf(üuefteni ,

UP

Iheodoreti, && Iba. *

Przíes fuit Eutychius Patriarcha Conftanti-

], & Cat

orum Q

nopolitanus: Vigilius Papa, etfi Conftantino-

poli przfens , noluitaffiftere Synodo, nec vi-

$. imagi

ces gerentem mifit, utüt fuppliciter rogatus

Prafedit

abbat,

fuerit, ipíéque damnationem trium capitulo-

i Co

damnat

rum (quz fibi difplicebat) ufque ad concili-

um generale fufpendendam efle voluerit. Fo-

vit Car

inform

refti hiftor. Pontif. in Vigil.

Approbavit ta-

tolatri

conttà

men pofteà judicium fynodi, quam & accep-

tárunt fucceflores cjus Pelagius, Gregorius M.

teníe

nE

Nicol. L. &c. nec non Synodi ecumenicz VI.

Canont

etiam !

VIl. cum Confüantienfi feff. 39.

* Omnesifti jam vivis excefferant, orthodoxz aliàs famz :

mple

primum itaque exemplum hic deprehendo hzreticorum

poft mortem damnatorum,

II

lib Adii

XV. Conflantinopolitanum III. anno 681, fub

Sophiz E

Agathone & Conftantin. Pogonato. Epifcopo-

[chifna

rum CLXX. in palatio habitum, cui 7£z/l» no-

men, unde & T7*allagum vocatur, contta Mo-

tinop.

lepii s

nothelitas, i. e. uniüs tantüm voluntatis in Chri-

ükl

fto affertores.

dernt

1, Prafederunt Legati. Papa Theodorus & Georgius Pres-

^i "

n i

byteri, Joannes Diaconus & Conftantius Hypodiaconus,

THL,

Prafente Imperatore & facri Palatii M

figiüratibus. $y-

nodum confirmavit Leo II.

fnk. .

2, Hic Honorio Papz velut hzretico; Monothelitarum fau-

lilium

tori anathema di&um. act. 1

biblio

3. 16, & 18. Vide t;mcn

àd B

Caftel, Controv. 35,

HOC u

3. Hanc $ynodum diítingue ab illà Tru.lla.nä ; quz Gracis

paulo

n'Ev*rfx.m five Quini.Sexta, dicitur, i. e, nec quinta nec

Phor

fexta , fcd utramque fupplens, habita an. 692, absque

doà

autho-

gil'icæ

I5

CAP. Vil. DE CONCILIIS.

6t

& t C

authoritate Rom. Pontificis: Canones habet 102, Vide

oplafleni,

Can. $, & 6, dift, 16, -

XVl. Néícamum Il. Anno 787. fuüb A

driano

Confonti-

I. & Conftantino lV. ac Irene matre.. Epifco-

nftantitio-

orum CCCL. contra Iconomachos .[ro cultu

, DC Vi-

SS. imaginum.

Ir Oatls

Prafedit Papa per Legatos P

etrum Arcähiptcsbyt. & Petrum

abbat, act. r. in Ep. Imp. & act. 2. in Epift, A

dijan.

| capitu]o-

ad Confítantin. Hoc concilium velut pfeudo-Synodus

Q concili-

damnatur à Francofurtenfi ad moenum , quod convoca-

um Fo-

vit Carolus M. Bpifcoporum CCC. Siniftrz hoc tribuitur

informationi, crediderant enim Franci, à Nicano ico-

tObdVIt t

nolattiam ftabiliri. Ratihabuit tamen Adrianus, qua

contra flliationem adoptivam Chrifti decidit Francofur«

i& acty-

tenfe Concilium , damnatis Felice & Elipando Hifpanos

egoris M.

VWIUIVETUPT TEU

rum Epifcopis. "Canone primo Niczni II. confirmantur

menicz Vl.

Canones Apoftolorum , & precedentium Conciliorum;

etiam particularium , quem tamen Ecclefia Romana nonm

xz las lamz:

amplectitur,

» hzreticorum

XVIL. Conflantinapolitanum IF. — Anno . 869.

fub Adriano ll. & Bafilio Imp. in Templo S.

o 6 f

Sophiz Epifcoporum feré CCCXXX. contra

Ííchifma Photii pfíeudo - Patriarchz . Conftan-

| Epif'copo—

7

tinop.

n Mo-

Legati Papz infigni pompá hic recepti ab Imp. minori gra-

tià & honore di

miffi, demüm in manus $clavorum inci-

riin Cari-

derunt : fubfcripfére fynodo hunc in modum :

Ego N.

vices agens Domini mei [an&liffimi

( Univer[alis Papa. Adrinm

ni in bác (an&là Synodo prafidens, USQUE .AD VOLUNTA-

corgius Pres

TEM eximii PRAESULIS ad omnia, ut [uperius legirur , come

jypodiicOnuo

fif

d manu propriá [ubferipf, non abíque offenfà orien-

adbus.

talium, Exemplar Concilii Rom

am pertulit Anaftafius

bibliothecarius. $ynodum recepit Adrianus.

Epift. ejus

deliarum f

ad Bafil, ad calc, actor. Concil.

] Vide tamea

Hoc Concilium greciss non eft occumenicum , fed aliud

pauló póft celebratum

Conftantinopoli vid. an. 879. ubi

i , u2 G[ZU'S

Photius reftitutus eft, annuente Joanne VIII.

Pontif. ille-

pec quni

&o à Báfilio Imp, fpe factà. recuperandz Diaxcefeos Bul-

botius multa intulit przjudi-

T

, ii

gariez, [n eo conciliabulo P

c1à

qutto

|

62,

Ü

CAP. VII. DE CONCILIIS.

cia fedi Apoftolicz , legatis Papz ( fed citra

mandatum)

XX L

fubfcribentibus. Forefti in Joan. VIII. '

noc. II &

XVIII. Hzcfíunt VIII. Concilia cecumenica

ter M. pro-

orientis, quorum dogmata firmiter ampledi-

Anippz

mur, canonces veró non cádem omnes autho-

nandjs t

ritate dignos cenfemus, quin & nonnullos

»di de B

velut fpurios plané rejicimus.

Tibus.

LLl

: Imyugnzviï

CONCILIA OCCIDENTIS.

ntranoner

XIX. Conciliorum locus defignabatur ple-

defants,

9 pratet b

rumque ab Imperatorc ad preces Epifcoporum.

dericos 8

* Cüm itaque poft Carolum M. major effet

quä raol

honor, authoritas, & poteftas Imperii occi-

qui N

dentis, ar&tiorque cum Sede D. Petri neceffi-

Füíng, li

P Tormavit

tudo; Orientis concilia intermiíla funt ** arc-

conjgato

que in Occidente habita, qux fcquuntur, vi-

wlurpaton

delicet.

X 1

* Vide Epift, Leon, M, ad Theodof, II. 233, a$. & 26. nec

non 43. 44. 49. $0, & $1.

lexand. ]ll

LXX

5* EÓ proficifci occidentalibus Epifcopis moleftum ac pe-

riculofum , neque rationibus Papa confonum fuit, cüm

Valdenfiun

in Occidente plura pro fe fuffragia colligere potuerit,

quàm in oriente, adeóque facilius omnia in $ynodis iftis

dinationts |

ty, *

ex arbitratu füo gerere,

" Pormulam

XX. Lateramepfe 1. Án. x1i22. Romz in

Txlïl'.m Con

Ecclefià S. Joannis in Laterano, íub Callifto

litit, w

l. &: Henrico V. Imp. Epifcoporum ampliüs

tertüs C

9 Canos

CCC. pro pace & concordiá cum Czeíare *

jUIiS Càno

ro expeditione contra Sarracenos, & refor-

XXXII

matione diíciplinz. **

DoC. ]]], &

* Renunciationem juris inveftiendi ab Henrico factam lege

apud Schilter, in Not, ad Concordat. German,

Cünta erro

** Canones ejus 22, Balluz, notis illuftravit,

q*

XXI.

Woc

Is

CAP. Vll. DE CONCILIIS.

63

11 Difdty)

XXl. Laterasen[e 1IL. Anno 11i39. fub In-

noc. I[. & Lothario Aug. Epifcoporum circi-

ECumenica

rer M. pro confutando fchismate Petri Leonis

Ampltdt-

165 autho-

Antipapz füb nomine Anacleti Il.

pro dam-

nandis

erroribus Petri

de Bruis *.& Ar-

nonnullos

naldi de Brixiá ** próque reformandis mo-

:

tibus.

J*

u

* Impugnavit pedo -baptifinum, ufum Templorum, ve-

nerationem Crucis, Sacrificium Miffz, pia opera pto

defunctis, Petr. Cluniac, lib, 1. Epift. 1, & 2,

batut e

i(coporum.

** preter harefes Petri de Bruis perfecutus eft. conviciis

clericos & monachos in gratiam laicorum , negans ali-

mjor effet

quà ratione falvari poffe Epifcopos, clericos, monachos,

ui Regalia aliáve bona temporalia poffiderent, Otho

1pcrii occi-

Frifing. lib. 2. de geft, Frider. Imp. c. 20,

vri necefft-

9** Formavit 30. canones e,

contra ufürarios , clericos

ünt ** at-

conjugatos, & qui Juri civili aut medicz arti vacarent

juntut, vi-

ufurpatores decimarum , inveftituras laicorum,

XXII. Lateragepíe IIJ. An. 1179, füb A-

4, & 16 n

lexand. lll. & Friderico l. Imp. Epifcoporum

CCLXXX. contra hzreífn Albigenfium &

Jeftum at p

W'aldenfium, contra pfeudo - elediones & or-

um fuiy cum

dinationes Pontificum * moréfque deprava-

r potteit

tos.

*

'nS)'uodisi $

* Formulam ejurandi fchifma exhibet Memor. hiftor, om-

nium Concilior, in 12. Ad prævertenda fchifmata con-

homx in

flituit, ut deinceps Papa non foret, nmifi qui à duabus

b Cillifto

tertiis Cardinalium eligeretur.

** Canones ejus numerantur 27, ab alüs 3o. per corpus

" amph'üs

Qalac*

juris canonici difperfi,

& reor-

XXXIll. Laterapenfe IF. An. x215. fub In-

noc. lll. & Frider. l. Epifcoporum CCCCXII.

contra errores abbatis Joachimi * &z Almari-

o fadum [

Lan'

ci ** pro expeditione Sarraccnicä &c.

lqm

j

64

CAP. VIl. DE cONCILIS.

(

* Qui tamen formalis, üt vocant, Lareticus non fuit,

XXVI

fubjiciens fua fcripta judicio Sedis Apoftolicz,

** Vid. Cap, 2, de $um. Trinit.

fchismatis

rum CCL

XXIV. Lugdunenfe L in Galliá (311 Lion )

pisque ic

anno. 1245, fub Innocent. lV, & Friderico ll.

* nerfoit

Epifcoporum CLX. in quo excommunicatus

Htmgm':

depofitüfque fuit Fridericus 1l. Imp. * Et plura

Joxne:

cillarter

ftatum Ecclefie concernentia pertractabantur ,

minum d

de quibus in Vl. decretalium.

mitteban

Prafedit Papa , interfuit Balduinus Conftantinopolitanus

Decreaef

Imp. cum fuo & Antiochzno Pattiarchá,

bati, con

imbouxg*

* Vid, Cap. 2. de Sent. & re jud, in 6.

Hoc Coxc

XXV. Luadunenfe II.. Anno. 1274. fub Gre-

ia Ti

orio X. & Rudolpho I. Epifcoporum D. ubi

büs G

ddy,

cum Ecclefiá Latinà reuniti grzci, decretáque

expeditio in Palxftinam.

XX

Prafedit pontifex , adfuit. quoque Jacobus Arragoniz Rex,

IV.& Sipi

qui tamen poft alteram feffionem offenfus difceffit, eà

af a.

quód illi Papa non nifi fub penfione tributi diadéma

Concilibul

vellet imponere. Multa in eo juris publici decreta oc-

ltini,

um inferuit,

currunt , quz ex parte Bonifacius VIII. Sexto decretali-

Varg,

* litez m

XXVl. Vieunenfe, A.C. xy311. Viennx Al-

um

lobrogum ($3it Vienne íttt Dauphinéc) celc-

Verarig ;

bratum , fub Clemente V. & Henrico Vll. Imp.

Bh: i

Epifcoporum ampliüs CCC. contra Templari-

ln £

ol

os, * Beguardos, alióíque hzreticos, actum

l5; l(

Prætcrcä de bello facro.

lag

Praíedit Clemens V. interfuére Philippus pulcher Galliz ,

Xit a(

Eduardus II. Angliz, & Jacobus Il, Atragoniz Reges,

faftici.

Concilii decreta extant in quartà parte Corporis juris

Canonici füb nomine Clementznarum.,

XXIX

'

* De ordinis hujus excidio vide Caftec] Controv. 45.

CæPtUm, ]

XXVII.

Blcopor,

L1S.

CAP. VII. DE CONCILIIS.

65

"M of fijt,

o[tolica,

XXVIL Conflantienfe Anno 1414. tempore

Íchismatis fub Sigismundo Imp. * Epifcopo-

rum CCL.

contra Wicleff

à (MoLim)

Friderico [l

pásque fchismaticos.

Tum, Huffitas , P;-

municatus

* Interfuit ipfe fplendido comitatu Principum Germaniz &

Hungariz. Convocavit $ynodum fuadente Sigismundo

) * E plura

Joannes XXIII, Approbavit Martinus V. decreta fidei con-

xaCbabantur,

ciliariter facta, Seff. ult, Reformatio ac compofitio grava-

minum diverfarum nationum in proximam Synodum re-

mittebantur.

jonttenolitámus

DecretaSeff, 4. & $. non fuiffe conciliariter facla nec appros

hi,

bata, contendit $chelítratius cum multis R. R, contra Ma-

imbourgum & du Pin, De quo cit. Caftecl Controv, 64,

Hoc Concilium fuit continuatio Pifani, anno 1404. Pifas

4 fib Gre-

in Tuícia à Cardinalibus convocati, ubi depofitis Papis du-

biis Gregorio XII, & Benedicto XIII, Alexander V, fuit

.

orum D. ubi

electus,

j, dectaque

XXVIIL Bafrleenfe Anno 1431. füb Eugenio

IV. & Sigismundo Imp. duravit legitimé ufque

s Aragoniz Ne

us dicefft, €

ad Seff, 25. * annis fex, pofteà degeneravit in

eboi dadémt

conciliabulum. Praíes fuit Cardinalis Julianus

Cafarini ,

Protector Wilhelmus Dux Ba-

publici dete o

; jerto dl

varia.

* Literz Eugenii produ&z in feff, 16. Poft (eff, 26. dif-

Viennz À*

ceílerunt Legati Pontificis, qui aliud cepit Concilium

Fetrariz an. 1438.

inéc) ce

Hoc concilium omninó perlegat publicifta, continet enim

ico VIl. frp.

infignia fa&a & decreta, przcipué de authoritate $y-

a Tenpate

nodorum, Italis non zque arridet, ac Germanis & Gal-

lis; In Concilio Tridentino fuére, qui indignarentur

jcos, 441

allegantibus ejus authoritatem, Carolus V, tamen refpe-

xit ad Concilium Bafileenfe in fuà reformatione Eccles

; Pulchcr Gdj]iz )

fiafticà, poft Decretum Interreligionis edità,

jagotit M

XXIX. Florentipum Anno 1438. Ferrarix

czptum, Florentiz finitum füb Eugenio IV.

1t COfP"'is "

e

EPifcoporum CXLI. pro reunione Grzcorum

eum

C

66

CAP. VIl. DE cONCILIIS.

* Dofl a

cum Ecclefiá Latiná. Interfuit Joannes Paleeo-

& Pro

logus Orient. Imp. cum Patriarchà Conftanti-

dttia u

apd

nopol. Przlati Latini maximam partem fuére

Itali.

* Nenpi

g.

Solutum fuit an, 1439. prid, Non. Jal, tunc enim peractá

Vinceni

unione recedentibus Gracis defiit repracfentare univerfam

Dacl, l

Ecclefiam, Orientalem nempé & Occidentalem , itaque

* [ncep

Decreta unionis Armenorum & ]Jaeobitarum non funt

tránslat

conciliaria (ed papalia , ficut quoque decreta pro ZEthio-

pibus, Syriis & Maronitis, Vide Andler. Corp, Conft, Imp.,

LL L; (

Cafare

tom. 2, verb. Concilium pag. $93. Non obftant verba Eu-

Tecufab

genii in hifce decretis : faero approbante Oecumenico Con-

dl ut

eilio,

caufac

XXX. Latemn?n]ä V. anno r512. fub Jul.

diden

&ínta

II. & Leone X. P. P. Maximiliano I. Imp. Con-

&6mi

tra conciliabulum Pifanum * Sanctionem prag-

bus

maticam Gallorum & abufus. Epiícoporum nu-

lunN

merus in eo fuit exiguus, & nunquam ultra 120.

chäig:

10/0fj

pcrvcnit.

Genera

* Hoc, invito Papá, convocárunt Cardinales aliquot anno

morem

1511, Czfare & Galliarum Rege fautoribus, qui tamen

minzri |

Lateranenfi poftea adhaferunt, Huc pertinet $, 1, & 4.

Íe ani

R. J. de anno 1512.

[

Don f

i

(

XXXI. Zfidestipum Anno 1545. fub Paulo

u

TII. Juiio III. & Pio IV. P.P. Carolo V. & Fer-

Vide er

dinando I. Imp. Przlatorum circiter 260. Con-

W IDI'

tra novas ejus temporis Religiones, maximé per

&i

Germaniam difíleminatas.

fWMLC

Fuit hzc Synodus

valdé neceffaria, * Seriüs indi&ta, ** Diutiüs

X

protrada, *** A proteflantibus varié elu-

fatis d

ía. '*** A Carholicis omnibus, fi aliquot de-

fpcdes,

creta reformatoria demas , * reverenrer

Vicente

fufcepta, velut Chriftiana, libera, pia & cecu-

ml" €n;

Ti

menica. Natal. Alex. in hiftor. Ecclef. N. T.

8 T

* Dpoít

JUS.

CAP. VIL DE CONCILIIS.

67

cannes Pigo-

* Poft appellationem Lutheri in Comitiis Wormat. 1521.

& Proteftantium Statuum in $pirens, 1529. nec non defi-

chà Confanti-

deria univerfz Germaniz, omnibus feré Imperii Receffibus

exprefla.

patem ficre

** Nempé cüm cancer novorum dogmatum jam per annos

18. ferpfiffet. Prima indictio fiebat 1536. Mantuam, altera

tunc enim peridà

"(entare univeram

Vincentiam, tertia Tridcntum. 1$42. Vide Bull. indi&.

Paul, III,

dentalem, itique

itarum ion funt

*** Incepit modó anno 1545. duravit annis 18, mox alió

translata, mox bellis & obitu Pontificum interrupta,

cttta pfo JEthio-

Crp, Confl, Imp,

**** Urcebant principio Concilium , à Pontifice unà cum

noblant verba Et-

Cafare indicendum. R. J. anno 1529. $, r. Indi&um

recufabant , nifi fub legibus ex eorum placito ftatutis , vi-

t Qvetico Cot

del. ut in Germaniá haberetur, citra prefidium Papz ,

caufzque non nifi ex verbo Dei fcripto deciderentur, Poft

. ib

cladem Molybergenfem agnovére, parati fe ei fubmittere,

& finem praítolari, R. J. 1548. 9. 4. & $, & 1551. 9. 4,

j]. Inp Co-

& 6.miffis eóOratoribus Brandenburgicis, Würtenbergenfi-

dtionem prag-

bus & Saxonicis, conformiter ad $. 8. cit. Rec. Poft bel-

lum Mauritii & fübfecutam anno 155 5. pacem religiofam

,i[coporum Di«

negligebant. Equidem inter cztera componendorum re-

uarm Ulffä 120

ligionis diffidiorum media primo loco ponunt Concilium

Generale $. 2$, ibid. Sed prztendunt modum tractandi à

more majorum alienum: nolunt enim negotia fidei ter-

vies aliuot 4p7o

minari per fententiam & judicium Epifcoporum, utolim,

yxibus, Qu ame

fed amicabili compofitione : titib (oll bie fireitige Reli-

XPgm'Mf |Let

ion fit)f anberft, bann burd) Gbriftlide, freunblide,

tieblid)e 9Deittel unb 9f8eeg su. eibelligem Gbriftlid)ert

(b Pauo

9Ber(tanb umb SBergleidyung gebradt merben, $. x 5. ibid,

/

Vide etiam R, I, Ratisbon. 1557. $. 9, 10, I 1.

'olo

V.&Er

$** In proverbium tranfiit multorum pinguis Minervz di-

'er 20 U0

&io: Tridentinum non efl ubique receptum , Vexa , de re-

formatoriis Decretis , falfa de dogmaticis,

hæc S fodus

y

XXXII. Hoc Concilium non eft per omnia

1* Diotius

fatis clarum, fíeu dogmata feu reformationem

JUs

varie di

[pc&cs.

fx ah'qlwf (

Sexcentz lites de vero definitionum fenfu inter Theologos;

t at

millenz de jure Trident. noviffimo inter Canoniftas. Ipfi

Janfenifta contendunt, fuas propofitiones non effe inimi-

Q)Pm

g oc

€as Tridentino, Pauciores forent rixz, fi authentica feffio«

E2

gunm

4ch€£ N

l

V.

CAP. VII. DE CONCILIIS.

68

mcnicanin

num hiftoria haberetur, utiin aliis conciliis; Sola enim

decreta funt duri cortices, quos frangere non eft datum,

tüm dico

nifi illis, qui arcana Concilii infpexerunt, | Hiftoria Slei-

Hgärum.- f

dani, Pauli Sarpi , imó & Pallaviciniana non eft omni

ri rectfler

exceptione major, ob ftudium partium & fpiritum con-

tradictionis, Preclaré de Theologià orthodoxá mereretus

! Veoci $a

Cacilia

Roma, fi acta Tridentina juris publici faceret.

m

XXXIII. Unde Pontifices Romani confti-

tillas 28

M InGera:

tuerunt Congregationem Cardinalium S. C.

386 Moy

Tridentini interpretum, * prohibitis privato-

rieníts, 1

edngei

rum Commentariis. **

enís 91

* Dius IV. in Conftit, 4lias nonnulli. 4. non. Aug. 1564.

Gindecst

denominavit octo Cardinales , qui decretorum TTridenti-

temanni

norum executiomem quidem curarent, caíus veró dubios

XX

ad Papam remitterent, Pius V, permifit illis cognitionem

& decifionem caufarum faltem incafibus, quos exiftima-

celebrantu.

rent ipfi claros, tefte Fagnan, in cap. 13. de Conft, n. 7.

* Tdlia (on

Sixtus V, plus poteftatis conceffit, nempé declarandi ca-

E

fus dubiosin materiá reformationis, fic tamen, ut incon-

Ex tece

fulto Pontifice nulla fieret declaratio ; dogmatica veró illi

Sendom

foli refervarentur,

Czterum declarationes , nedum apo-

dracenis

gryphz, & qua de fpeciali mandato Papz haud emanárunt,

erfh o

fedillz adeó , qua decreto Pontificis eduntur extra Alpes

lum, uti

eadem patiuntur fata ; qua plures aliz Bulla Papales,

** Bulla confirmat. Pii IV. ad fin, Extat tamen editio Con-

XXY.

cilii cum declarationibus Cardinal, citationibus & remiffio-

ts Synodi

nibus per Joannem Gallemart, &c.

Ttri, n

XXXIV. Hzc funt Concilia cecumenica

Um, nili

Occidentalis Ecclefix. Collectiones eorum ce-

labotue,

:

Jebriores funt Regia Paris. an. 1644. Labbari &

* Condli

Coflardi 1672. Harduini 1715. T'yronibus pro

Etctío

enchiridio erit Summa Conciliorum Caranzz.

Patres|

polínz

XXXV. In Synodis quoque particularibus

complura pro ftatu religionis publicz ftatuta

XXYi

eti ey j

reperiuntur, quarum nonnullz regulam faciunt

^

Eccleífuze univeríz, videlicet, qua inftar oecu-

Vrgerum

meni-

LLIS.

CAP. VIL..DE CONCILIIS.

69

cilis; $ol enim

mcnicarüm receptz funt, * aliz particulares tan-

n elt um

t, Biflora li

tüm dicecefes aut provincias fuis canonibus ob-

ina not eft omhi

ligárunt, qui feré per Germaniam tatis inju-

& piritum con

ziá recefferunt ab ufu. **

odoxà mereretur

* Veluti $atdicenfis An.. 347. Romana füb Melchiade pro

Ceret,

Czciliano an. 313. Arclatgnüs pro eodem contra Dona-

nani Contt-

tiftas an. 314. &c.

** In Germaniá numerantur Colonienfis, an, 3 47. Trevirenfis

lum $. C

Wormatienfis 866, 'Tribu-

386. Moguntinz 812, & 848.

hemium an, 890. Din-

tis privato-

1ien(is, gtj Trebur prop

.

^

é Oppen

gclfingenfïs in Bavarià

9oo. Altheimenfis 920, Erfordi-

enfis 932, Ingelheimenfis 977. Francofurtenfis. 794

Gandersheimenfis 1024. Saligunftadiana &c. Vide S$trae

von, Aug, 1564

etorum Tridenti

temanni Theatrum hiftoricum per quavis fzcula,

i(us verà dubios

inftituta

XXXVI. Qux contra Majorum

illiscognitioncm

*

; quos exiftime-

celebrantur, Conciliabula vocantur.

j de Conli, 17

* Talia funt ex antiquis Ariminenfe Arianorum , Mediola-

à dechrandi ci

nenfe , Seleucienfe, Ephefinum Il, & pleraque acephala,

ymen, u I

Ex recentioribus $ynodus nationalis $cotica an, 1566,

gmm'a reto il

Sendomitienfis in Polonià 1570.- Dresdenfis 1571. Dor-

) nedum 4p0*

dracenüis 1618. Quandoque Concilium, ab initio & pro-

d ernánunts

greffu accumenicum , degenerat denique in conciliabu-

u excra Mp

]um , uti Bafileenfe,

lz Papllö.

XXXVII. Hoc ipfo autem, quód non om-

men etito Cot-

nibus & rermiio»

nes Synodi fint proba, fed. dari ex ipfis poffint

w[broäæ, nulla natio tenetur amplc&i Concili-

qcumenia

um, nifi perfuafum habeat, illud nullo vitio

Jaborare.

d

s; eortm C

* Concilii enim elogium non eft a/folur? infallibile, ficuti

Á Labbæi &

Ecclefiz Catholicx , fed tantüm conditionat? , fi nimiruin

onibus pro

Pattes legitimé convocati ita in eo fe gefferint, ut dici

) C

poffint reprafentáffe totam Ecclefiam,

articularibus

XXXVIII. Hoc poftremum æ&iimbünt ex-

bh'cx H'äfüm

erti ex integritate Patrum , qui Concilio in-

tcrfuerunt, ex hiftoriá colloquiorum , & ais

E 3

feffio-

ifar ea

mai-

CA

70

CAP. VIL. DE CONCILIIS.

fgcilorun

indenecti

feffionum, ex comparationc concilii recentio-

x vidc T

ris cum primis quatuor ccumenicis, ex ap-

[cüd'm!ii :

probatione fummi Pontificis,

tatione Ecclefiz univerfíàalis.

ncc non accep-

ul M

i Conci

^

l

XXXIX. Intereà dogmata, definitiones &

milcentur d

cenfurz Synodorum non funt ejusdem claffis,

Yobabili,

hec acervatim in uno fidei divinz c

:

nendz. *

umulo po-

applicatur ;

* Sed variant inflar cenfurarum Papalium, de quibus cap.

tatur x pl

preced. Vide Conftantienfe feff, 8. in fententià damnatio-

! Veloti, cü

nis Wicleffi,

textus $

Patrisima

XL. Alia námque definiuntur üt dogaza ff-

9 Dum T?

dei divine * alia velut. concluftones Theclogica **

irging

ve igne

alia laudantur velut pix, (alutarésque confue-

tudines, ***

XUI.

* E.g. Deitas J. C. & Spiritus $. Prafentia Chrifti in Eucha-

gencralf,

rifià &c. Vide $. 20. cap, 6,

dus egplic

** E, g, Chriftus Eucharifticus eft adorandus, Vide ibid,

5- 2!.

ell ita fnc

tcdo mel

