Hf306-1

N

NVWT

&X

E r a

WW

3.

Ls

at

T- «

i.

m 9 ÀÀÓÀ7—

——

.

x

ss

AX

s EE -

"u o

í

N12«510164294 021

Y

]

N

— MARHRIUNLR LA

-

UB Tübingen

»

p

e

,J&

2t

M

"

»

j

E

h.

N

1

L^ d

»

:

IU

K

! AD

Ü

COM

H

ijis ]

l/exee n a

i

PERICULUM

JURIS PUBLICI

ECCLESIASLICI

CATHOLICORUM

:AD STATUM GERMANI/É

ACCOMMODATI.

OPUSCULUM I

COMPLECTENS PRINCIPIA,

ET ADMINICULA

/&æ

N

/

U

r

i

"t

,fäJXxæ

YA M

N

sE

Sx

N

^

w

-

FRANCOFVR*TI AD MOENVM.

Typis JOAN. BERN. EICHENBERG. Sen.

Anno 174f

-E»3c

UE2 €rry C

—

-

-55 0.

W.MWWI

—3

es

Si5i5d5554

T

:

RUT ORE RN URUX

x

B cenn

MenHE t

e

TE Y

TOTQU RUPT EE

t

LE

N

CHU

Un

CAPITUM.

I

De S. Scripturà. pag. .

II

De Traditione. pag. 15.

ÜT

IH

De:

De Obfervantià. pag. 23.

Is

IV

De Symbol-is. pag. 26.

D (

p

V

De 'COnfenfu Ecclefia

Päg 29

D

VI

De .Decfetis SS. Pontificuni

De i

p2g- 39.

VIT.

D

De Concilüs, pag. $5.

vll

VIlI.

/pe Corpore Juris. ]uü inia-

nai. pag. 74-

IX

De Corpore Juris Canonici

pag. 79

[

X

De Authoritate Patrum. pag

96

XI

cufn

De Concordatis. pag. 92

XII

De Conftitutionibus Imper

pag. 95

xlll

J

XIII.

De Transactione Paffavienfi,

& Pace Religiosà. pag.

[

103.

XIV,

De Pace Weftphalic. pag.

Ut

II4.

i

VY

"n

Hocr

q&ï

XV.

lt

I

fun c,(f

De Hiftorià & Criticà.

pag.

interna

123.

Conver

M

qut p

Qüt teo

fl&üm ]

* k

hm

6o

? Ne

E

* Ju;

* ple

Cau|

pu

ceff

PRO.

Data

S

NY

n

EE

' h

x

a*

,

rl)

N

oN

enfl,

P»

(

s

«

N

X

A

LUH

2

lC

TA SA

E

Nv

...

:

——

NT

po

N-2

»»

E.

PROLEGLOMENA.

Us Ecclefiafticum eft regula * jufté ac pié

p

vivendi, ** Chriftiano praícripta.

Busfieso MUAUE

* Hocnomen oli

m placuit pro vocabulo /egis, Vid. infr. c.7.6.1,

** Hic finis Evangelii: ad Tit.2. v, 11, & 12. Cztera,

uz crumenz, pompz dominatui favent , juris Ecclefia-

flici appellatione haud dignor.

II. Ut jufté piéque vivat Chriftianus, necef-

fum eft, omnia cjus negotia rité ordinari, five

interna intelle&tüs & voluntatis, five externa

p

converfationis fuerint.

. II. Hzc Chriftiani negotia aut funt publica,

* aut privata. ** Pro utroque genere requirun-

tur regule: unde refultat divifio Juris Eccle-

fiaftici in publicum & privatum.

* Zítimantur ex objecto comiuni, concernente Religio-

nem, fic, ut non fit caufa wnius Chriftiani , fed omnium,

e. g, Recaa fides, Sacramenta, Liturgia, Hierarchia, &c. *

** Nempé ex quibus non pendet falus vel ja&ura totius

Ecclefiz, fed unius alteriüfve tantum Chriftiani,

IV. Jus publicum ordinat Statum Ecclefix ,

* Jus privatum negotia fingulorum.

* Plerique tituli in Corpore juris canonici continent jura

publica Eccleiz : extant nihilominüs ibidem ali, qui

caufas & a&us privatos hominum dirigunt: e. g. pro-

ceffum civilem , contractus , teftamenta, damnorum re-

parationem &c,

m in-

n

V. Juris publici Ecclefiaftici do&trina

venio

|

2

PROLEGOMENA.

VIII :

venio paffim difperfam, * At vix eft, qui illu«

apimam u

ftre hoc ftudium methodo recentiore fic uno

Cuffimam (

libello concluferit univerfum , ut is facilé An-

1

Confer, 1

tecefloris Catholici lectionibus academícis que-

I Q

at infervire: Hoc num é voto przftiturus fim

Tiibus 20

deinceps, prodromus ifté periclitabitur. **

Qmnium U

* Multá; ptxfertim | quz ad jus publicumi ctedendorum

pertinent, proftanr in Cathedris Theologorum: Cano-

Tmovat

nifte jus canonicum püblicum promifcué tradunt cum

qUOQUC (

jure privato juxta titulos Decretalium.

Publicifta fion

pauca juris hujus capita pertractant cum jure publico

giof': Col

Ali

Yil À

profano S, R. Imperii.

qui felectas dc argumento

fingulari differtationes edidére.

** Methodus mea imitatur eam , quam clariff. D. Mafcov

A

in Principiis jur. publ. tenuit; brevis eft ac. ordinata,

ftus, m

pauca praterit, eruditioníque explicantis multum fer-

ceflos !

monem adminiftrat,

Vl. fus Eccletiafticum nomen trahit à gra-

Ia

1

CÀ voce &wweie. qux Catum , Conventum,

Chri-

Concionem fignificat. qualemcunquc.

ld

ftianis Ecclefia eft Catus facer hominum bap-

tranftulit

UY

u

tizatorum , fpe falutis xternz eandem Chrifti

Íüb ceri

doctrinam profitentium.

De Capite & membris hujus cztüs confultó hic abfï:.rabb,

Cedebont

ne, quod nolo, in ipfo mox veftibulo cogat litigare,

Converf

VII. Hzxc doGrinz Chriftianz profeffio non

tteulm

latitat in folo corde, fed foras prodit per actus

Toplici

externos, 4deó quidem, ut fidelis fe fideli affo-

Alïterl Q

1

ciet, & cum quolibet paris religionis homine

|

u P*

W

conjuncdtioncm quandam facram palam incat,

QX M

quz fingulari nomine in Symbolo dicitur Com-

munio S4NCTORUM, *

X1]

* Fideles primitüs vocabahntür Sancti, id eft, Deo & Chrifto

Ut Con

Ípecialiter confecrati :

S5, qui funt Coloffis ,. SANCTIS

ttm, i

Q fidelibus featribus ad Coloif, 1, Nomen Chriftianorum

Aniochiz primüm acceperünt, A& II, Y, 26,

VIII,

MT

PROLEGOMEN A.

3

VIIL Societas ifta, habens cor unum &

) qUI M s

animam unam. AG.4.Y.32. Conftituit perfc-

te Íic w

&iffimam Cvitatez ,

facile A«

. Confer, Ickftat Element, Jur. Gent. C. x. $. 4.

Tcis que-

IX, Quz communicato confilio collatisque

itrus fim

u "

viribus gloriam Dei & Salvatoris Chrifti pro fine

omnium ultimo intendit,

- cfedeorum

orum Gno.

ÍImó veró, ne fxculi cupiditas animos divelleret, olim

trádunt um

ublíciltz on

quoque communionem bonorum temporalium reli-

ciofé coluit.

jure publico

Vide A&. 2. Y. 44. & 45. & C. 4. Y. 34*

: argumento

X. Hujus Civitatis Author fuit Jefus Chri-

/f. D. Máfcov

ftus, propagatores Apoftoli, eorümque fuc-

Lac od

; mültum &t«

ceffores Epifcopi.

Tettull: Lib. de prafcript,

Ín cà regulà incedimus ( fcribit

dlit à gtt-

C.17.) quam Ecclefia ab Apoftolis ;

qu&oli à Chrifto ;

Chriftus à Deo tradidit,

JoTeDCUt,

d

, C

XIi In Apoftolos poteftatem Sacrorum non

inum b

1

tranftulit populus fidclis , fed ipfe Chriftus , nec

em Chii

fub certis legibus, padis, refervationibus , ac-

cedebant Ecclefie Neophyti, id eít , recens -

; Bicafinbos

converfi, fed, quam eis credendi ac vivendi

;at Il'tf'gï[go :

d g

regulam prafcribebant Apoftoli, candem in

ofcdio o

firaplicitate cordis fequebantur.

t pct aQ

Aliter conftituebantur Civitates profana , al

iter Civitas Dcl.

fdeli 4fo-

Summam terum ,

for-

Ibi populus re&oribus conferebat

Hic omnis authoritas à

i homi'

mámque Reipublicæ ngrabat. -

Chrifto folo in Apoftolos derivata cft. ^ ——

lm Joedt;

XII. Igitur Apoftoli ordinabant Ecclefiam ;

ciur a

üt conftat ex Actis & Epiftolis corum. CaftrA au-

*

L cimn venero , difpenam. x Cor, 1 1. Y. ult

-

XII.

lf y 5'4 NCTIS

A 2

e

Cioltnorum

^ ii

?

PROLEGOMENA,.

]

XIII. Apoftoli proponcbant Fidei Capita,

u p

Controverfias fübin ortas decidebant, hzrefes

tionem Kcc

damnabant, materias morales & dubia mota

X C

refolvebant.

Clriti d f

Confer, AC, 15. & 1. Cor, 6, 7. 8. &c.

Áipoftoloru

XIV. Apoftoli conftituebant Prafules , Pres-

efum erat

byteros & Diaconos, five Miniftros, qui atten-

mitti dis v

derent gregi, eümque regerent, A&. 2o.

Cederent; «

Hujus vei gratiá conflitui te Creta, ut ea , qua defunt, tor-

Doviter em

rigas, (b con[lituas per civitates P

RESBYTEROS, ficu

ER

Vnde incre

£ Ego difpofui tibi, ad Tit, I

X V. Hoc pa&o Ecclefia erat Civizas ordina-

-

iE

tifette G]

74, in quà civesinequales, & membra difparia

fuére , non eundem adum habentias fed alii

vifihiem,

Qui onye.

regebant, alii regebantur, alii docebant, alii

docebantur, prout fimilitudine corporis huma-

ni pulchré id dilucidat. S, Paul. z. Cor, z2.

que fidclis.

Geltad &

XVI, Civitas autem ordinari nequit fine nor-

Uanouilta

mà & regulà, ut quisque fciat muneris fui par-

I

tcs, atque omnia ex ordine gerantur.

IN

XVII. Unde füápte naturá refültavit Jus Ec-

fj u

clefiafticum, nam civitas fine jure nequit fub-

fiftere.

, IT (

fen Ec

fi

|

XVIIL Hoc Jus vel ab ipfo Chrifto confti-

! C.()nq

tutum fuit , confequenter Divizw cft ac im-

Ofpü&hr

mutabile; üt res credende , Sacramentorum

üorita )

Subftantia & renovata Juris naturz precepta:

Qütiones

Velà difcipulis Chrifti, prout indigentia Eccle-

Q H

fiarum id exigebat, & eft humanum, acciden-

Riticufa

tarium,

^g

PR QL&EXC.ïOMEN Á.

l Cai,

tarium , pro mütatione temporum in zdifica-

t herds

tionem Ecclefiz mutabile.

Dja moti

XIX. Cümque Ecclefia Dei ex promiffione

Chrifti ad finem ufque mundi perduratura fit,

Apoftolorum veroó evum morte defierit, ne-

ss Pres-

ceffum erat, poft eos regimen Ecclefiz com-

mitti aliis viris, quiin Apoftolorum officia fuc-

W Qui dttrl-

20

cederent; ac fidelemn populum in variis cafibus

i dofunt, tte

noviter emergentibus novis rcgulis adjuvarent:

XEROS) /;(W

Unde incrementum Juris Ecclefiaftici humani.

"XX. Ex hác füccin&tà meditatione patet, ma-

ht urliMt-

nifefté falli eos, qui Ecclefiam Dei ftatuunt zz-

ra ia

vifibilem , meréque internam, $. 7. 8. 9. aut

5 fed di

qui omne Regimen fpirituale externum explo-

unt, al

dunt, (f,12. & feq. aut qui arbitrio cujuscun-

xis Juma

que fidclis relinquunt, quam quisque regulam

y I

credendi & vivendi fibi velit effingere , ac pro

it/ne nar

tranquillitate fuz conífcientiz privatim tencrc.

« II

j füi p*

XXII, Nunc ad fontes & principia Juris Ecclc;

fiaflici.

Hzc funt: I. Scriptura Sacra. II. Tra-

i Jsc

ditio. III. Obfervantia. IV. Symbola. V. Con-

gt fü

fenfus Ecclefiz.

VI. Decreta SS. Pontificum.

IX.

VII, Goncilia. VIIL, Corpus Juris Civilis.

0 confh

Corpus Juris Canonici. X. Concordata. XI. Au-

thoritas Patrum. . Accedunt in Germanià Con-

f ac m

jentorurt

fütutiones Imperii , pax rcligiofa, & W'eftpha-

lica, Hiftoria, Dogmatica & GCritica funt ad-

fià fide

minicula.

4 ao

tac af

CAP

À 3

*

CA

( 0) 288

Ho prim

&

-

f

hn

Z AE

CY

N

LWX 64

A

N

:

quius|

2

L

2

r ien

E

A

(2

]uäæi j

VE N

o ict

(

1las cr

s

Q Q AANEXSMN

VASPAAN

y&

UA

lain r

CATUT E

dabantur

fum dilat

DE

Confer, E

m* 4A

SACRA SCRIPTURA.

N

fen pro

I.

enim b

CRIPTURA SacnA dividitur in 7e£us & No-

---

inft

HHH

v 'Teftamentum 5 Utrumque continct

pre r

VFeritates & Prcepta.

otdinant

Cremipi

II, Vetus Teftamentum quoad Veritates cre«

dendas non eft (üblatum per Novum , nifi quód

Nunc

Hebrzei fidem de zafcitwo Metffià habucrint,

fa i ví

Chriftiani de z4£0, Sicque futurum in prafens,

figura in figuratum, umbra in corpus tranficrit.

V.À

Wte un

Àn Novum Teftamentum adjecerit Veteri novas veritates ;

à Patriarchis nequidem fub figuris & vclo creditas? Difpu-

ipubl

tent Theologi. Mihi fatis eft ftatuere ; Jus credendorum,

lcre

quod extitit apud Ecclefiam V. T. , non efle abolitum in

nová lege, cum propofitio fidei femel vera femper ma-

Tiino

neat vera , nec tolli poffit per contradictoriam , falvà Dei

revelantis veracitate,

8

o

er

III. Unde confequitur ; quód quidquid cre-

be

dere debuit. Ecclefra Hebraica ,. bodienum credere

CGP

debeat Chrifliaua , cüm nihil quoad fabflantiam vc-

qur;

um credendarum fucrit füblatum.

Víti

Hoc

CAP. L DESAC. SCRIPTURA.. 7

Hoc ptincip

ium notet Polemicus , fctvii: enim ad demon-

ftranda qux

dam capita religionis nofítrz , ea videlicer, in

quibus priíci u

dzi nobifcum convenerunt. Sic E, G. Poe-

animarum in alterà vità olim crediderunt

nas temporales

udzi, tefte h

iftorià Machabzor., Lib, 2, C, 12. ergó &

jllas credent Ghriftiani,

À

;

IV, Precepta V. T. duplicis funt generis,

Alia in reftauratione orbis poft diluvium à Deo

dabantur Noémo & pofteris per orbem univer-

(um dilatandis. Gen. 9. & dicuntur Neachica.

Confer, Henninges Obfervation, in Grot, de J. B. & P. pag.

m, 4, & $.

M.

Alia fant Mofaica, à Deo di&ata, per Moy-

fen promulgata. Et quidem in triplici claffe , vel

enim bonos mores ad normam juris Naturz

inflituunt, velarbitrarios ritus religionis publice

o &Ne-

rafcribunt , vcl politiam & judicia Hebraorum

;e continet

ordinant, proptereáque dividuntur in Moralia ,

Ceremonialia & Judicialia.

wiilts cïf'

Nunc, qualis iftorum praceptorum in Eccle-

, nl quo

fia fit ufüs, examinemus.

fabuetintb

n ïïffCHSV

V. Acprimó quidem precepta Neachica, ut-

s cranierit

ote univerdlia, non uni duntaxat particulari

oyis "

eititth

Reipublicz , fed toti orbi reftaurato data, non

«ditis? Dipr

duxére abroganda Apoftoli, nequidem ea, qui

. qelenion

mutationem tuliffent,

(j abolitn n

? fcmpffh m

Hinc przceptum Apoftolicu

m A&, 1«. retinuit abftinentiam

( Dd

à (anguine & fuffocato ,

quanquam'üdelcs ibi onere le-

jam

umeiüone , pronuncientur li-

gis Mofaice , ipfà adeó circ

ut non obítante ifto prz-

beri,

Qui a

utem factum fit ;

ui/W qe

cepto Apoftolico Chriftiani ja

m à pridem manducent /27-

[ïfüif?' (

d» fufocata? ignoro :

an iftud przceprum inno-

:üllïlï

guinem

legis. bumana abrogationi obno-

várunt Apoftoli iz vim

xiz?

Wiw r

4.

Ht

$ CAP.IL DE SAC. SCRIPTURA.

C

theoz

xixz? Aít non videtur ad rem tunc fuiffe , declatare po-

pulis libertatem à lege Dei ,

& imponere pracepta ho-

o

minum arbitraria,

Verifimilius eft

, retentum effe pra-

Cf

ceptum , quia non Mofaicum , fed

Noachicum fuit, con-

dtban

fitent

currente. forfan perfuafione , fanguinis comeftionem effe

contra naturam , qua poftmodum fuit depofita à fidclibus,

1. Y.

at 1

VI. Pracepta V. L. seralis manfére apud

vàt

Chriftianos, * fed pauca fünt, qua ffatum Ec-

Ib

clefiz publicum concernant. E. G. Pracepta pri-

m tabule, quibus cultus veri Numinis &con-

Quod pri

à fifey

temptus Idolorüm przcipitur.

* Legem enim naturz: non füftulit lex gratie ,

dicando

fublimioribüsque mandatis elevavit,

ff:d perfecit ;

Qu legis

din(

VIL. Preceptorum Jwdicialiws V. L, nullus

eft hodie ufüs, qui obliget fideles ad obfervan-

con(uer

bus om

tiam, có quód Respublica, cujus gratià unicà

Tib j

ferebantur , exfpiraverit;; Quanquam Principi

non fit prohibitum , eadem pro íüo territorio

» Convgrfat

enim ]

reífuícitare. ?*

n»ïgt

* Praecepta illa politica & judicialia à fapientiffimo Legislatore

Gi

l, 1

provenerunt, quid ni igiturca, quz indoli nationum no-

ftzatum non repugnant , introducere liceat? Sic E. G. gra-

l$

l

dus prohibitarum nuptiarum poffent ftatui ad normam

C. 18. Levit. Sic ordinire poffet Ecclefia, ut Clerus nul-

q

[ü f€p

Ventre

los poffideret fündos ad exemplum ftitpis Leviticz , fed

viveret ex folis decimis, primitiis & oblationibus, An

Confim

J

non Jus ipfum Canonicum fepiffimé provocat ad Jus V.T.

E. G. in Cap. X, de teftament, Cap. 13, de Judic, C. x ,

ligum

de adulterio & fcup. ?

Wg

] l, f

Prini )

VIIL, Przcepta Ceremozialia V. L. quoad cul-

tum Dei externum ab infante Ecclefià Chrifti

s (

fervata fünt, unià cum novis ritibus.

Quiim

bant

Sic Petrus & Joannes afcendebant in templum ad horam ora-

tionis nonam AGt,3. Abftinebat Petrus eícis communibus

fub |

& immundis, Act. 10, y, 14. Paulus circumcidit Timo-

us

theum,

V

DE SAC. SCRIPTURA.

9

CAP, I.

ii gee

theum, A& 16; y. 3. Hortante Jacobo & fenioribus ex-

2 l-

folvit votum Nazareatüs & oblationem , ne offenderet

1 ef p

Chriftianos , & zmulatotes paternz Legis , ut omnes , qui

fuit, cot-

de Paulo audierant, quód docerent difceeffionem à Moyfe,

onem effe

fcitent falía effe ndtrata , legémque à Paulo cuftodiri, A&,

i üdelibus,

2i. *. 1.

Profeffus eft fe Pharifxum, A&. 23. Grzci

atque Romani primos Chriftianos referebant inter Judaos;

«t ud

velut particularem inter eos fectam, Actor, 28.

itim Ec-

IX. Paulatim tamen abolita eft Lex Mofaica,

epta pre

quod primo fiebat, abíolvendo faltem gentiles

$ CO

à füfceptione ejusdem. A& r;. Deinde prz-

dicando impotentiam circumcifionis operum-

d petfect,

que legis, extollendo virtutem Baptifmi & fi-

dei in Chriftum, & affüefaciendo Judzos ad

L, nulis

confüetudinem menfíásque gentilium; de qui-

ofervate

bus omnibus Apoftolus Gentium, in abolendis

tà unió

ritibus pauló magis cordatus.

Drincip

Converfatio Petri in utramque partem vacillabat , abfentibus

etritorió

enim Judzis edebat cum Gentibus , przíentibus illis abfti-

nebat cícis gentilium ; reprehenfus proptereà à Paulo, ad

Gal. 2.

gt

ronurm n0*

X. Sic fa&um , ut Chriftiana Ecclefia radi-

*

.L G. ia

j normam

citüs fepararetur à Mofaica, cujus tamen de

-Jenus n

ventre prodiit, ad eam fe ab initio habens

viticz ,K

i

confimili nexu, quo Se&a Pharifzorum ad. re-

.nibUS,

liquum Judaifmum; ficut cnim Pharifzi erant

gd]lls V- !

mdic. GL

Judzi, fed diverfi à Sadducais, Effenis &c. Ita

primi Chriftiani fuerunt Jüdai, fed à neganti-

bus Chriftum divifi.

od al

Quidam ritus , videlicet qui vel per modum figurz przlude-

j C

bant noftris, vel quibus efficaciores alii furrogati fuére ,

fub peccato prohibebantur Chriftianis ; velut Circumcifio,

um t*

efus agni paíchalis &c.

m l

XI,

j

t Timo-

À s5

- gt

Xo

4CAP. I.

DE SAC. SCRIPTURA.

XI. Nihilo tamen minüs ab Ecclefià Chrifti

en

adoptabantur nonnulli ritus Ecclefie Mofaicz.

E[ju

[

E. G, Sandificatio unius diei per hebdomadam , fubftituto

tamen primo in locum feptimi fivé Sabbathi. Le&io Moy-

Xl

fis & Prophetarum , cantatio pfíalmorum Davidis in Con-

ventibus facris ; ufus lampadum-ac luminum,; aquz lu-

teris,

Ítralis , benedictionum, oleorum , jejuniorum; oblationes

culum

decimarum & primitiarum , dedicationes Templorum, eie-

&io & confecratio Altarium, inauguratio Pontificum , fa-

faflci.

cra unctio Principum & Sacerdotum ; veftitus facer , jn-

ftitutio Feriarum & Solennitatum.

vigean

tficat

Speciali Conftitutione manfit Pafzha , lunà plenà poft zqui-

Mofi

noctium vernale die dominico celebrandum ;

de quo

Con

primis fzculis graves pugnz inter Ecclefias Orientis &

N

Occidentis , fopite in Concilio Niczno I, noviffimis veró

temporibus poft reformationem Calendarii retufcitate, ma-

X

gnä contentione inter Proteftantes & Catholicos tum ra-

tione feriarum in fupremis Imperii Dicafteriis inchoanda-

tana

rum , tum propter fubditos ftatuum diveríz religioni ad-

fl

M

dictos, fa&tà , cujufmodi nuperrimo anno 1744. vidimus in

16.3

Judicio Imp. Aul. ventilari intee Principem ab Hohenloh-

Partenftein & ejus fubditos,

Miror fané , cur in re

res, ]

quz ab inftituto meré humano provenit ;

Chriftiani

l

tantopere collu&entur ?

Quidni venerantur memoriam

inftitutionis Euchariftice ; paffionis & refurrectionis Do-

farc

minicz fixo die?

V.G, 25. Martii, eo nempe, in quem

Jou

juxta caleulum Chronographorum verifimiliter illa inci-

diffe putantur, — Quid luna plena zquinoctialis ad rem fa-

thini

cit? Quin ftabiliter celebramus Paícha inftar Nativitatis

Obe

Domini ?

Quid opus eft tantà varietate in tempore ec-

clefiaftico , ut mox citius mox ferius Pafcha habeatur &

j X

Pentecofte ?

Tar

N

dt

XII Ex ha&enus dictis colligitur, veterem

de

Á

legem quoad credezda omnino, quoad Z»fcipli-

nam veroó parum faccre ad ftatum publicum

)

Ecclefie Chrifti.

Ler

Fruflrra igitur funt, qui à ftatu Synagogz Judaice publico

Qu

argumentantur ad Itatum Ecclefie Chriftianz , quia fta-

«f

tus Ecclefiafticus Hebrzorum zque parum obligat noítram

civi.

Do

À

CAD. T.

DE SAC. SCRIPTURA,

Yi

Chrf

civitatem facram , ac ftatus eorum politicus civitates po-

Lofcz.

liticas, Novum Teftamentum , novum fodus , novi ri-

abftito

tus , nova poteftas eft apud Chriftianos,

o MoJ-

XIIL Nihilominüs ftudium Teftamenti Ve-

.in Con

que lü-

teris, & notitia Reipublice Hebraice admini-

obiriones

culum haud vulgare cft Candidato Juris Eccle-

orum,de-

fiafüci, eó quód exemplo legis antiquze multa

fcom ,

ht d

vigeant in Ecclefià.

E. g. Papatus inftar Pon-

/N.

tificatüs Aaronici' :

Concilia more Synedrii

Mofaàici &c.

of zqui-

dt quo

Commendantur przprimis o

peta Joannis Seldeni Angli ; qu&

Xients &

fcripfit de Republicà Hebraicà,

fimis vet

u

XIV. Scripturas N. T. veneramur mertoó

os tum La

tanquam Legem funmdar

nentalem (atüs Ecclefia-

inchosnoa

Matth.

h'gioni d

ftici. In his quippe ftabilitur Ecclefia.

vidimus i

Affumuntur futuri ejusdem re&o-

16. Y. 18.

Johenlol*

res. Luc. 6. Y« 13. In

jungitur predicatio Evan-

cur gt

um orbem,

Matth. ult. y. 19. X

Chilliani

gclii per tot

genoriam

Marc. 16.y.

15. Confertur potcftas Clavium.

xl Do:

Joan. 20. Y. 22.

-Concreditur cura grcgis Do-

m qum)

Indicitur

: a infï'

minici, Joan. 21. Y. 15. X feqq.

d rem d

obcdientia erga re&tores Ecclefiarum.

2,. Thefs.

N;ziviratis

Inftituuntur ritus pri-

3. ad Habr. 13. Y.

3

p

Joan. 3. & Euchariftiz.

ieitur *

marii , Baptiími,

Matth. 26. &c.

Defcribuntur veritates crc-

dende, & pracepta vite pcr omnes paginas.

Y cthCm

d

;/!z

XV. Contrailla, quz Chriftus ipfemet de-

yyblicit

fcat

terminavit, nihil ftatuere potuerunt Apoftoli ,

multó minüs fuccedentes illis prefules , funt

d qublica

enim tantüm Miniftri & Difpeníatores , non

ufa

*

Domini & Plenipotentiarii Myf&eriorum Dci

n

110 kfam

qu

VI.

C

r, CAP.I DE SAC. SCRIPTURA,

XVI. Evidens autem eft ex Aàis & Epiftolis

Jibris G

Apoftolorum, non omnes quaeftiones, ad re-

fed ii

gimen Ecclefiz facientes , à Chrifto Domino

i padd

nulfion

anticipato ita enucleaté preftitutas fuiffe , ut

q j

haberent Apoftoli decifiones in promptu pro

dido

modus

quibufcunque dubiis, fücceffu temporum à

Ephef

quocunque movendis.

XX ]

Sic V, G, quoad receptionem gentilium in Ecclefiam opus

erat novà revelatione, A&t, 10, quoad obfervantiam lega-

er cont

lium concilio A& 15, quoad varias materias morales no-

vis decifionibus, quas paffim Epiftole Paulinz habent,

gm ey

Mu 9

Non prajudicat hoc fapientiz divini Magiftri , quafi in

Evangelio tradidiffet dorinam imperfe&tam & mancam,

guu

fed fic fuafit infirmitas humana & fuavis Oeconomia Ec-

Com;

clefiz , us crefceret difcerétque paulatim, — Confer, Joan,

fonen

16. Y. 12.

ü&m

trna

XVII. Quapropter Chriftus poft Afcenfionem

M

füam promifit Spiritum S. Apoftolis, qui eos

doccret omzem . veritatezm , ad bonum Ecclefiz

fünt prlæj

conducentem. Joan. 16. Y. 13. & maneret illis-

fioloram

Nam v

cum in &ternum, Cap. 14. Y. 16. Promifit pra-

bus 2

tereà fuam ipfíius prefentiam. Matth. 29. y. ult.

cognc

pb

XVIIL Hac freti affiftentià. Apoftoli provi-

pou

debant controverfiis noviter füfcitatis , prout

1103

eis & Spiritui fandto vifüm eft. A&. r;.

lus

itduj

ütte

XIX. Difpofüerunt prztereà multa nova pet

Ecclefias, pro eo ac falus fidelium & boni or-

ügneæ

Wq

dinis temporísque ratio id flagitare videbatur.

kUJ

n

n

Corn

XX, Hzc poteftas ordinandi ftatum Ecclefiz,

dei

quanquam zz radice & orizige fit divina, non

X

omnia tamen Apoftoloram przcepta ( tametfi

libris

M,

CAP, I DE SAC. SCRIPTURA. 13

Epifios

libris Canonicis inferta) in fe ipíis divina funt,

, al

Vg

fed aliqua zseré bumana,

Domino

Hoc pulchré exprimit S, Paulus 1. Cor.7, ubi, que ex com-

fe, ut

miíffione divinà docet; his verbis explicat: pracipio, nonm

ego , fed Dominus. Qua autem ex proprio prudenti Ju-

ia pro

dicio tradit, hiíce prafatur: Careris ego dico.

Similis

modus loquendi habetur etiam in dogmaticis, E. g. ad

ponm à

Ephef, $. y. 31. in verbis: ego autem dico.

leam opts

XXI. Ideo mutari poffunt & abrogari , tam

n hege-

mozales no«

per contrariam confüctudinem, quàm per le-

n hibent,

gem expreffam.

Multa obíervàrunt primi fideles , quz hodie impuné negli-

j quiin

guntur,

Talis eft ele&io Prazlat per fortem. A&, r.

X mancá

woma Bo

Communio bonorum. ibid. C, 2. Baptifinus per immer-

fionem pera&us , abftinentia à fanguine , communio quo-

Un&f. ]Wo

tidiana Laicorum , oícula pacis, agapz, graves ac diu-

turnz poenitentiz , velatio mulierum in tempio, &c.

mfronem

XX. Nec omniaita precifim ab Apoftolis

Qui e0$

funt preícripta, ut nefas fit füccefforibus Apo-

Ecdel

ftolorum quidquam iis ultrà 2djicere.

tet iMS-

Nam viciffitudo temporum mutat ingenia hominum , qui-

bus accommodandz funt leges humanz: . nemo id melius

il pre-

cognofcet , quàm qui evolvet Faftos Bcclefiz ; tunc enim

j.ur

perfpiciet ; quàm fapienter hac illàive pro exigentià tem-

porum, rerum & períonarum abrogárit , immutárit, in-

orot

novárit, exafperaverit , mitigàrit Mater Ecclefia , ufa in

falutem animarum modó rigore difciplinz , modó benignà

) prout

indulgentiá. Certé quadam físcula ufqué adeó nefafta cx-

titére, ut eandem, quam primitiva Ecclefia , regiminis ra-

tionem haud tuliffent, Sic olim in jejunio quadragefimali

ya p

vix difpenfabatur ulli; hodie nil vulgarius difpenfatione,

oni of-

Vfíus calicis modó conceflus Laicis, modó negatus, Con-

jugium Clericorum ; quod feveriffimé prehibitum erat,

ebatul.

conceffiffet (zculo X V I. Papa, fi Proteftantes in aliis fi-

dei capitibus fe fubmiffifent,

cddit

XXIIL Hoc prater catera infigne diícrimen

,m

eft Synagoge ab Ecclefià, nam illius pracepta

mmäfü

Jitis

I4

CAP. I.

DE SAC. SCRIPTURA,

i

d

& Judicia omnia erant Z/viz4, adeóque ab ho-

U

r

UV.U

ktt43

u

minc immutabilia, erant fr4c/fa, rcbus etiam

:'*G

&

s?

[E]

M

D

1

JI

minutiffimis. fpeciatim providentia, proinde

rcdé Deus prohibuit. Deuter. 4. Y, 2, zez ad-

detis ad verbum , quod vobis loquor ,' mec aufere-

Zs ex eo.

Et Chriftus explofit vanas doctrinas

& mandata hominum, quas Pharifzorum am-

bitio, vel avaritia, vel fimia Religionis füper-

ftitio pededentim invexerat , etiam contra prz-

[

cepta divina. Matth. r5. & cum oncre gentis

graviffimo.

Hac di&a procedunt de difziphma accidentaria fidelium ,

nam quoad credeuda ( vitus fundamentales nihil. immu-

M

tarc poteft Ecclefia, de quo intelligendus eft Apoftol, ad

Gal. r. y. 8. & 9. Sic non poffunt nova inftitui Sacra-

qlh

0

menta, aut nevc eoründem materie , bené veró nova

Ceremoniz,

J fj

Trdent $

NT

lftttid

h

E

«

C

P22

vl

i

ää*ï

" [

J['

N

plg

BN

A

NI

1

( -

Q5 3)

x:*,- z

cy

Cmpre

,l

ditions

N

;

j

!

aj

fl b

&

(

E

Z

j

)

* Opinion:

)É

u

E

LO

i 4]

primi r

a

,

Jv

Á

.

V indy

ï?ï(*p[æ

ïüjn h j

Iw

at

I0s, i

Ulii i

lL. A

CAP.

a hu

M,

*

) 8

UM

1f

"

RE

[ 2NECORER

$

!

o

3

(s

ORE

U& J NG G.

6;

O

(5)

d

jue2b ho-

:

x X* X* 3X* 3X* X*

[J JJ

ex*

CX

Pa

E E

*

3**

*i*0492 9000

Dus etim

Y 9 Y 9

G OCY.

C

CY 96*

D

63

Q

Y39.

**

o Y Y

x *

Y oS Y.

VC GYS

$o

3

$

:

,

$o

proinde

$

$

C?

$

L

:ScZo

e^3

a

ts

^

-

-

3

^

:

4

8

á

, A0 d-

MC diiiet

; Qodrinas

CAPIUT IB

orum qm»

DE

onis füper-

ontr -

Vere gentis

IJ"-RADITIONE.

I

n fiddium,

; tl m«

us

RADITIO eft in/li;'utz'a facra. feme. fcvipto , *

:ü APDCKOI, äd

qua "vel ipfius Chrifli ore ab Apoffolis ac-

inftitui crte

cepta, au£ ab ipfis Apoflolis * agafr per ma-

n yeo nod

Ita feré

p///AY tradita. d PQ/Z&WWI u[que Päï'?)f?iil.

"Trident. Sefs. 4. Germanicé defcribi poteft: (Sitt

münbfider von Syabr gu. Cyabr. fibergebenet

Linterricbt.

* Asj fine. [cripto id folum vult , quód inftitutio tradita non

comprehendatur in cazoze $. Seriptura; Nam multz tra-

ditiones confignatz funt monumentis Conciliorum ; Epi-

ftolis Pontificum ; & Libris SS, Patrum.

* * Opiniones Patrum , quas ipfi forté ex ratiocinio theologico

primi invexerunt in orbem , quin eas ab Apoftolis certó

& indubitanter acceperint, uüt ut antique & cum applaufu

receptz fucrint., traditiones , de quibus hic fermo cft,

non íunt. Merentur tamen reverentiam ; nifi junior ma-

Talis eft communis

gis erudita ztas meliora detegat,

feré P. P, opinio circa pradicationem Chrifli apud infe-

ros. ad r. Petr, 3. Y.19. A quá tamen hodierni dogma-

tici recedunt cum erudito Quadros Hifpano,

II. Alia igitur Zjviza eft authore Chrifto,

alia Jumaza, authoribus Apoftolis,

II

(

Ió

CAP. II.

DE TRADITIONE,

CA

Mi Ó

III. Rurfüs alia verfatur circa dogmafa , qua

dire&é concernit credenda , alia circa fraxes,

quod x |

—

quz fpe&at agenda.

Contnetur,

Tlaronem ]

IV. Circa praxes alia traditio eft. zeceffaria,

id eft, ebligans, alia lbera, id. eft ; arbitrarie de-

Hac taque f

lerpoo; i

votioni cujusque rcelida ; hujufcemodi funt

afperfio aquz benedide, formatio frequentior

V]. Fate

figni Crucis, auditio Miffe quotidiana , cre-

, fireij

brior Communio &c. Talia enim, fi abfit con-

&t obíqui

temptus, fine peccato omitti poflunt, ^

deberi

Yan fanz r2

V. Traditio alia eft zzbefrva , alia declarati-

fvt du

"V4; alia seré oralis, — Inheffva cít inftitutio ver-

Vs W

mitary

balis confirmans ca, quz claré funt fcripta,

«t Litg

Talis eft É. G, traditio de refürre&ione Chrifti :

Ui f

Si enim periret Scriptura , íciremus adhuc il-

lam veritatem ex traditionc.

VL Un

Item, traditio,

Tüdentinis

que authentiam Evangcli S. Joannis docet;

Rilite, cir

inhzret enim verfui 24, Cap. ult.

W6 ia

Declarativa interpretatur verum fenfüm Scri-

ffr 4f

pturz, Talis modi traditio eft de veritate pre-

fitg, i /

fentiz Chrifti in Euchariftià, quia docet, »4 e/f

! Sropof

in verbis: Pec eff corpus meur , non effe (umen-

h Qüäd .

dum zrapicé & frgurativ? , fed proprie, Item illa

Qüïfumh fffl

de baptizandis parvulis, declarat enim, verfüm

Ts NI

5. Joan. 3. ad iftos quoque pertinere, Item,

( g

Decla-

Qs hn

de Euchariftià parvulis non. neceffarià.

M

ratenim verfü $

3. Joan. 6. cos non compre-

Vil

l

hendi.

Ó

Cnferi

Mer?

ONE,

CAP. II. DE TRADITIONE.

17

ii , qu

Mer? Oralis eft, que docet, vcel pracipit,

circa frtit,

quod ne tacité quidem in Scripturà facrà

continetur, fic, ut ex iis, qua fcripta fünt, per

ft neroffri,

illationem logicam haud fluat.

atmrig de«

Hac itaque fpecies traditionis eft plané difpatata à vetbo Dei

(cemi fünt

icripto , illíique fuperaddita.

o frequetior

V]. Fatentur Proteftantes , verbo Dei tradi-

Miana, d

to, ff re ip[a tale exifíat , omnem reverentiam

& obíequium intelle&üs «qué ac voluntatis

, fabfit cote

deberi.

funt, "

Nam fana ratio dictat, Deo effe credendum aut parendum ,

Jlia drttti-

five ejus loquela & voluntas promulgetur per fchedulam ,

inftitutio -

five per vivam internuncii vocem. Quód enim homo fub-

mittat intelle&um verbo Dei fcripto,; ejus motivum non

: fünt rj

eft Litera fcripta , Ícd autboriras dicentis.

Nihil intereft,

unde fciatar Dei voluntas , modó fcia'tv:lr.

fione Chrli:

mus adhuc u-

VII. Undeanathema illud vagum & generale

« traditio;

"Tridentini Sefs.4. eos non videtur efficaciter ful-

minare, cüm nemo illorum fateatur, traditio-

Pmnfs doctt

nes ipf/us Chrifli ore ab Apo[lolis acceptas, aut 4b

ipfis Ape[folis Spiritu S. dicfante quaft per manus

/ (enfüncti-

£raditas , à fe. cienter & prudeuter contemni : So-

vertit pl

lum propofitionis füppofitum inficiantur, nem-

pé, qud extent traditiones ejufmodi genuinz.

y dic fume

Confimili feré ratione , quà Catholicus in thefi credens, reli-

j ]em 4

quias SS. effe xvenerandas , hoftiam con[ecratam e[fe adorau-

niffl; VCIfum

dam, anathema non fubibit ; fi neget , bas individuas te-

liquias hujus illi&sve Sancti effe ; bane boftiam e(le con-

nete.

]teftt;

fecratam.

Dedir

r

VIII. Defiderabant autem cum Molinzo, tra-

fon ;omprc'

ditiones iftas fibi in

5

fpecie un'c'?que catalogo re-

ceníeri.

B

Sed

w*

19

CAP. II. DE TRADITIONE.

C

$cd tam. exa&a defignatio neque fuit neceffaria, neque duo-

rum menfium fpatio, quo feffionis quartz divetfía , eáque

rumne oX

profundiffima indaginis capita à Theologis ventilabantur;

conficienda, Nihilominus variis in decretis Concilium

tens, quzf

provocat ad traditionem. — E, g. Seff. 6, c. 8. Seff. 1

3 e coS'

t Laud :

Sefl, 14.c. r, Sef.22, c.4, & 9. Sefl; 25. &c.

AMniscttz

ttria Ed

IX. Ceterüm dari traditiones zzbafrvas ($.V.)

cttriffe n

non videtur ab ullo poffe negari. Quz enim

tiner. f

extant in Scripturis , eadem quoque przdicaban-

X Mi

tur, & per manusà majoribus noftris tradebantur.

Non credo, Evangelia quatuor ab omnibus Apoftolis viía

Pht Og

fuifle, utpote per orbem difperfis: multe igitur gentes

Xcripturz t

folà traditione vivebant, inftar Patrum ante-Mofaicorum ,

SECUNDI Q

& totius Ecclefiz Chrifti ante confcriptos N, T. libros,

Admittunt Chemnitius , Brentzius, Molinzus &c, neces-

lus a

Oil

fitatem Traditionis gezeralis , quá nempe conftet , hos il-

as

lósue libros olim infertos fuiffe Canoni SS. Etre&té quidem:

ent,

unde enim noflemus certó B. g. quatuor noftra Evangelia

tlocinjs

non efle fpuria , inftar tot aliorum , de quibus in can.3. dift,

Jrnlan;

I5.nifi ex traditione? Sed eadem Ecclefia, qua hujus ge-

Tw, r

merica traditionis cuftos fuit, nobis quoque transfcripfit

Ípeciales. Grotius in opere fuo poftremo adverfüs Riverum

XIL 0j

Étatuit, folaz [acram Scripturam nequaquam — fufficere, fed

D5 plürim:

opus effe, traditionem fequi.

