X. Traditiones declarativas invi&té demon-

tinehtur, |

ftrant adta Conciliorum, à quibusScripturarum

gcüma ; Tit

fenfus declaratur fübfidio traditionis.

Ptizandoru;

Contta Arianos explicavit traditio verfum illum Scriptur :

Pater major sme eff , de folà naturáà humaná Chrifti, Tri-

Wündum &

nitatem realem perfonarum in divinis contra Sabellium

ln M

afferuit traditio, &c. "Undé, cüm difceptatur de feníu

Sacra Scriptur , jure interrogabitur ; qwemodo Majores boc

intellexerint, quid Ecclefia primitiua de bac illdve qua-

T&V ïy T

ftione fen[erit ?

XL Àn veró prater traditiones inhafivas &

M

N

declarativas dentur adhuc alix zzeré Orales,

4

';,"7" ü

&

5. Seriptura docfrina plan? diflintfa , id cft, qua-

:

rum

Tlæg M(zy

N

CAP. II. DE TRADITIONE.

19

tia, teqeduo«

: divetl , iqe

rum ne obfcura quidefn mentio fiát in facris Li-

js ventlabitur;

ets. Conclium

teris, quaftio eft puré fcholaftica, quz tantas

BONHT

rixas haud trnerctur,

&c,

Affinis eft hzc qua'ftio illi Theologorum conttoverfiz, a 7na-

teria Fidei creverit. ab Adamo u[que ad Chriflum? quienim

uf (f.V.)

crevifle negant, omnia N.L. Dogmata in veteri lege con-

W enim

tineri faltem implicit&, volqnc.

redicn»

. XIL Mihi videtur, vix oftenfum iri dogma

radebani,

PiiMi Onpiwis zraditum , quin fit aliquo Sacre

Apeftolis v

Scripture textu infinuatum.,

z giur ganss

s Mofücorum ,

SECUNDI ORDINIS Dogmata tradita invenio , quorum nul-

os VT. libros,

lus apex in Scripturà extet,

E, g. Quód Maria Mater

Chrifti poft. enixum illibatà virginitate Salvatorem virgo

[nzus K, cté*

nf "T

permanferit, quód Sacramenta quedam bis recipi non de-

Ecrede quitm:

beant , quód valeat Baptifmus mulieris aut hzretici &c, Ra-

tiociniis Cypriani contra Baptifma hareticorum nihil potuit

noftta Evangï'ti&

Stephanus I opponete, quàm fuum illud: ;bl izaove-

usin cin.j. d

, quz hujus g

tur, fervetur , quod eft traditum.

yc anstriplt

XIIL ,Quoad difciplinam veró extant traditio-

dyeras Rverum

j Mmre, i

nes plurimz, quz íacro textu nullatenüs con-

tinentur.

E. g. Feftorum folemnitas, quadra-

jde dmon-

gefima, ritus lyturgici , mutatio Sabbathi in

m

diem dominicum, exorcifmi & unctiones ba-

,

ptizandorum, admixtio aquz ad vinum confe-

crandum &c. Vide Cap. ewz Marthe 6. de Ce-

jys Ti

j Ciii. Ti

lebrat. Miffar,

" abellium

"E

fenii

Praclaré $, Bafil. Lib, de Spiritu San&to, Cap. 22. C:ribi't:

hi

Tó» &v v5 Boxqrlo reQuAcryuéyov Doypuocrom. «9] n«

T M,;jms

hs il t^

gu?paämv vÀ juty x vijc Pyypoips. Qlb xorNo Qoevs

T& X49) && To TOV — AT0U zagadoreuc DiedoO évros

ihalv 5f

Wuiv iv Musweico mapalEcusDe , p ajuQpóregoe Tup-

euTI iq^U» E&es 7rgog Tw» iuciCklav , xo) TrTor SDelg

, 0i ^

dyrepei, óvw6 "y& (tod wovrab puxoly "Ev Oecpud» bxxMt-

ld di ?ä;l

Ti&sTw rezrtiomToa4 , GCC. ld eít, Dogmatum & Infti-

A

tutio«

20

CAP, II. DE TRADITIONE.

C

ï

tutionum ; quz in Ecclefia fervata funt, alia quidem ha-

Y $n

bemus ex doctrina, quz Literis confignata eft; 44 verb

ex traditione Apoflolorum ad nos tranfmiffa in. myfterio

tia & $

accepimus; quz utraque ea7dem vim ad pietatem babent:

ii contrac

atque his nemo contradixerit, qui vel exiguà Legum Ec-

Jiu: E

clefiafticarum peritià fit przditus,

Npupnat

ts ,

XIV, Non ampleditur autem. Ecclefia qua-

füftcere (

lescunque traditiones , fed eas duntaxat, qui-

an (&hz

bus juífta Criteria fuffragantur,

Nam traditio

apüz a

debet . effe

AL Hi

XV, Primó: Divisa, aut Apoffolica, ( $.1.)

dturin&

toribus Ca

Doórinz aut praxes introdu&z à primis Epifcopis aliisque

viris Apoftolicis, dicuntur fübinde .4poffolica & Ecclefra-

Totte Til

ffica , Íed non debetur eis affenfus fidei divina,

flan 1

Dm, 4

XVI. Seeundó: Cerz£2, quz enim fübleftz fi-

diri;,

dei eft, non obligat Ecclefiam.

dl f;/if,,

3.2

Rejiciunt itaque meritó Critici multas fabulas , quas incauta

Crens j

antiquitas credidit, fufpectásque habent Traditiones hifto-

dtiotey,

ricas, E. g. de vitá Chrifti ac Deipatz,

an, dt(

XVII. Tertio : Uzzverfalis. Can. . dift. xr.

$ hr

Ml m

Hinc Confecratio pracisé i» paze azymo non firingit totam

14, N

Ecclefiam ; quia non obtinet in Ecclefià Gracá,

3 iib g

XVII.

uarto: AecejJaria , id eft, non reliQta

LUE

libero fidelium arbitrio , fed propofita velut

V z t

dogma credendum aut per modum przcepti.

àb eis afp

W be

Vide . IV.

jrrwcas,

Ex hoc capite Traditio de corpore B. Mariz Virginis in coe-

UM

lum aflumpto non egreditur limites piz credulitatis,

U I

]uMan

XIX, Quintó: Concors & unanimis.

iO Y

NNam fi prioribus fxculis viri graves ; orthodoxi & eruditi

Ditw

dogma non habuerint pro tradito, ejus definitio ex tra-

W tl

ditione faltem folà, peti non poteft, có quód motivum

eredenditatis certum ac evidens requiratur,

Xi :

-

XX.

fu"fpham

|

NE

CAP. II, DE TRADITIONE.

2I

lia quim h

eft, alia um

XX, Sextó: Traditio non debet effe contra-

ria Sacre Scripture , ne Verbum Dei fibimet-

à [n mylitio

etatem habttt:

ipfi contradicat.

i Legum Kc«

Dices: Ergó traditio de Communione fub uná. vapülat ; quia

repugnat Sacrz Scripturze : mifr manducaveritis ( biberi-

zis (»c. && An credis , antiquos fideles , queis videbatur

« que

fufficere Communio /4b wz4 , aut ignoraíle Seripturam ;

aut ( fi hzc omnibus utramque fpeciem przcepiffet) eidem

1tant, ii«

4m tto

agnite contraventuros? Vide Conc. Conftant, Seff. 13.

XXI. His requifitis inftru&a traditio commen- -

datur in Scripturá , à Patribus , & ab Impera-

*

ia (f.L)

toribus Catholicis.

lgt disque

li & Etpte

Tenete Traditiones , quas accepi[fHis per. Sermonem , feu per Epi-

flolam nofiram. 2. Theff. 2.

In quze verba $. Chryf.

dirinz,

hom, 4. fcribit: Pazez, quód mon omnia per Epiffolam tra-

diderit. Qua audifli à me per multos. teftes , bac commen-

; üblelz -

da fidelibus "uiris , qui idonei erunt ,. alios docere, 2. Tim,

2

;, qui íncstta

Ori;;:nc.s

inC. 6. Epift, ad Roman, Ecclefia ab Apoftolis tra-

vadicones ito-

ditionem accepit , & parvulis Bapti[mum dare; & $. À

ug.

L.10. de Genef. ad Lit, C. 23.. Con[uetudo Matris Ecclefta

2

in baptizandis parvulis nequaquam. [pernenda eff , neque

2 d 1.

sullo modo deputanda [uperflua, NEC OMNINO CREDEN-

DA, NISI APOSTOLICA ESSET TRADITIO.

n ag um

G[zci

$, Epiph. Hazr, 61. Oporter autem ( traditione uti , , non

enim omnia à diviná Scripturá po[funt . accipi.

n ia

$. Irenzus Lib, 3. de Gnofticis, C, 2. conqueritur traditiones

) 06[2 Vdu.t

ab eis afpernari, cim awrem ad eam iterum traditionem.,

qua per fucceffiones Presbyterorum in Ecclefüs. cuftoditur ,

jrovocamus ADVERSANTUR TRADITIONI,

Gratianus, Valentin, & Theodof. Impp. fundant Nicznam

fidem in traditione, L. 2. C. de íum. Trinit. Similiter

Vir inis'in »

C[eduli[msv

Juftinian. in L. $. C. eod, veneratur traditiones , & Ca-

zolus V, R. L. 1530. $. 10. in verb, $Bet bem alten,

wábre , lang berdebradbten Gbriftliden Glaus

/5,

di

: odoxi&C[U

ben unp Seeligiort, & &. 39. ibid.

fniio I

XXII. Traditiones À Scripturis reprobatz vel

; t

j noi

j quö

funt Pharifaice , ex avaritià aut füperftitione pro-

lf,

fcdkz,

b ;

y

22

CAP. II. DE TRADITIONE.

fc&x, Legique divinz repugnantes , de quibus

:

:

Chriftus .Matth. $. Aut fünt inania hominum

N

commenta, de quibus S. Paul. ad Coloff, 2.. Y 9.

:

vel addueuntur cum contemptu $, Scripturz,

contra que declamant Irenzus L. 3. C. r, & 5.

Origenes Traaat. 25, in Matth. Tertullian. L. de

iprzícript, adv. heret. C. 6. & 7. Clemens Ale-

Xandrin. Lib. 7. Stromat. Athanaf. L. de Incar-

nat. Chrifti: ab his meritó abhorret Ecclefia.

XXIIL Cüm 6rgö Catholici non quafcunqne

ODS

magaMeu; promiícueé armipleQantur, Proteftantes

veró ultró parati fint, illas venerari, quas

à Chrifto, Apoftolísve defcendere cognoverint,

($.VL) omni ftudio Candidatus Juris publici Ec-

clefiaftici evolvet monumenta antiquitatis , ge-

nuinásque Ecclefiz traditiones ad Regulas fanae

J

Critices rejedis adulterinis eruere fataget.

li ( uþ)

Quant v

pilim

-

Z

b

— NI ?f—

I U

N

-

M

EL

/ï

j

(

Is /

,

L

M

)

l

)

Obfervan

:

N

H(; 1

N-

:

2)

n

j

CC O

xKX

1-

23

r

(

N u

(

Z

)

z

/,

2

SS

Yi Caq

& n

U

Z

-,'Q

j-;

;

x

fä

PA

/?

ï&

tl [

vUD

??Z

A

J

(v

i Carj]

,

Il g

?Zi ) iill/

ii

,

iif

C AD,

h

Su ( o ) ov

i

de quibus

RRE

i

10minum

:

l

*

N

SERERUE

(O PO Pl Oj« O RPSO a^ 10,

8

t

st

-

f od

QOqUUe

$09999000dd

$9e

Ctipturz,

3

,L&2,

a L de

mens Ale-

UCAPUT HILI

s

deInat-

DE

:cclefi,

OBSERVANTIA & STYLO.

aícunqye

orefantes

i, qui

I

onoYentt,

IX eff Civitas, in quà omnia Jurispubli-

pubh'ci K

jatis, 9c

ci Capita adeó. minutim fint deícripta ,

Y

ut fingula ex literis, nihil ex obfervan-

us fue

lgü.

tis & uf xeftet derivandum.-

Quanta vis obfervantiz fit in Imperio Germanico , teftantur

paffim receffus , aliáque a&tà publica,

IL Unde & in Jure Ecclefiaftico locus eft

obfervantiz,

Vide Canon. 6. Conc, Niczn, in. verbis : Mos autem perduret.

B

& rurfus : Quoniam (» Epifcopo Romumo paril

s mos eff.

Can, 7. Diftin&, 11. ubi S, Aug. 7 bis vebus ;

de. quibus

zil certi [latuit, drvina. Scriptura ,. mos populi Dei,

( in-

flituta majorum pro. lege renenda fant.

Et Carolus V. inhzrendum ftatuit laudabilibüs : obfervantiis

R. I, de Anno. 1530. $. 10; 15:& $7-

IIL. Eft autem obfervantia Mos populi Chriffia-

ni, null lege expreffa flabilitus , fed paulatim . in-

troducíus,

DiPFcr-t

B 4

i?

24

GA PU T.2

DE OP

Differt à traditione , q

uz eft lex verbalis &

ex obfervantià antiquiffimá

xpreffa , quamve

VIL. Ab

» cujus nefcitur initium , pra-

fumatur traditio Apoftolica

» przeunte Auguítino, Lib, ;,

gens in pzji

de Baptifm, C, 24. per notu

e

m illud: Guod uaivería tene

corruptela di

Ecclefia , mec & Concilis i

j

nfr

Uutum . [ed femper vetentum

eft, nonuifi autboritate p

Eccleiafticont

ditur.

offolicá traditum recifim cri-

Prabendarum

fci, &c.

IV. Debet obfervantia, utíitlegitima, íuis

regulis niti;, non minüs ac traditio,

VIT. ]nte

Nam preprimis folidé probanda eft, cüm

pu el, que

fit res facti,

Qs proceder

Clefaftcis ob

2do. Ut obliget omnces fideles, debet effe uzi-

formis ef univer[alis , nam particulares unius al.

IX $

teriüsve nationis confüetudines non ftringun:

ca«teros populos. Vide Can. z//z, dift. 12.

tinm Ms

tt$, eOnt.

3tio. Non debet effe contraria veritati, fed

gratim n

cedat ei manifeftz. Can. 4. 5. & feqq. dift. 9, &

NÍ i Lj

Can. 6. dift, rz.

utut bot;

tti lum

Inferit Gratianus diftinctioni ocava inulta fragmenta $. Cy-

priani contrà confuetudinem pro hac regula; fed cümifte

X. ]l

Pater malam caufam iis locis defenderit , obíervanrtiam

Untà vigear!

vcré orthodoxam reprobans , majore prudentiá omififfet

illa Compilator,

defafics

V. Vim potiffimam habet obfervantia in ri-

Wt par

tibus & adminiftratione Sacramentorurmn , in

N fola j

t

modo celebrandi Concilia, in Electionibus &

Q a

Confirmationibus, in Prarogativis Sedium Epi-

Ícopalium. &c.

VI. Cum Obfervantia non oportet confundi

Abufus , quos fenfim irrepere poffe in Ecclefiz

difciplinam nimis compertum cft.

Vide R. I. de Anno r

330. $, $. & 61, & Txidentinum im

decretis de rcformat.

VII.

odl

DE OBSERVANTIA zr STYLO,

drfi , qum

VII. Abufus eft confüetudo , vel praxis ver-

ipuftino, lib ;

gens in prajudicium bonz diíciplinz, unde &

d wagoerja t

corruptela dicitur.

E.g. Applicatio redituum

umfer retentun

? redifimà tr«

Ecclefiafticorum ad faftum & luxum , cumulus

Prebendarum , abíentia diuturna à loco bene-

ficii. &c.

imi, füs

VIII. Inter obf'ervantias particulares przci-

)

&, du

pua eft, quz vocatur 5zy/4s Curie. Eftque mo-

dus procedendi, in Judiciis & Confiftoriis Ec-

clefiafticis obfervari fuetus.

dhet effe u)

sres üius al

IX. Stylus non facit legem publicam , fed

tantüm regulam inter Judicem & partces litigan-

yt fu.

f r.

tes, cósve, qui à Curia Papali vel Epifcopali

gratiam impetraturi fünt.

veritti, fel

Nifi enim Libellus, aut preces Stylo fint conformes , cauíà

'q, di&' 8o x

utüt boná cades, nec gratiam obtinebis. Sententia con-

tra Stylum Curiz lata eft ipfo jure nulla.

ometta $, J*

X. Illud veró perquam eft durum , quód

l; fed cz'mffk

tanta vigcat Stylorum difformitas in Curiis Ec-

, obferundam

clefiafticis, miris modis fufflaminans caufas ap-

xj af

pellatas, partiaámque jura invertens,

4nti in n

Nam fola Styli in fuperiore tribunali diverfitas facit quando-

que, ut adjudicatum rurfus abjudicetur.

,tOIUm n

dionibus &

edium Ej

a'.-&v)

ERN

dN

GA

Q GA O £0

LE

2

z.

N

RUE e

WE

2

il Ecclcfïæ

E

CAPD.

A 5

VI[I

26

C

E

( o

W

ss

TTE RT

edeseden o o eoedeo o

L A

25!:

tXocseocdee tesedeoedeo od n

:

mum»

z

*

tD G ozn u

* o*

7 A u u

* oO*

TOE

mitan, |

PA

»

^

x* *

A

C

um

fidclis hom

Es

aG

$

$

ApRaPd

p2

$

mb

--

E

GR

]V. 3

Glim:

GATPUI SIIY

Cathilica l

DE

fum trtd

Preer $vb

0000 i

SYMBOLIS.

Infciari,

Is mot

w, faó

I.

V, Ànt

D Jus publicum creZegdorum pcrtihcnt

I n

Symbola, quorum in Ecclefià ufus à

Myoltolio

primis temporibus hodiedum perdurat,

co:qu

UI GC

Non eft fcré fecta , quz fua.non numeret Symbola , Librósve

Symbolicos. Gundlingiana f0f Det Gjottägvelebrtbeit in

Ij al

Theologia Symbolicá.

Vi &

VV

21 mgïg

Qu Gs

II. Et Przlati omnem navárunt operam , ut

à fidelibus memorie commendaretur. Symbo-

Dibitzn: (

lum, fzpé recitaretur, intra miffarum folennia

Anfam [

Pf'" cor

decantaretur, horis Canonicis infereretur. &c,

4l £0j

De Symbolo dicit S, Aug. hom. $. inter $0. Guotidie dici-

Baronin

tis, quando [urgitis , quando *vos collocatis ad fomnum.

Yit pro

Timotheus Conftantinopolitanus ad fynaxes fingulas Symbo-

b d

lum recitari curavit , ut refert Theodorus Lector.

modoo

Concil. Forojul. anno 79$. jubet: Symbolum &* Orationem

uis 4

Pt

Dominicam omnis Chrifliamus memoriter [ciat,

f (

Capitularia Caroli M. L, 6. C.7 r. Patochis mandant, utpo-

Pnds

pulos admoneant, Symbolum & Orationem Dominicam cos

tü en

fcire debere , ut falutem confequi poffint,

diwrj;

m in

III. Zóu&o in genere Latinis eft nota five

jue i

Chgra&cr, quo quis dignofcitur veluti tefferá

mili-

CAP. IV. DE SYMBOLIS.

27

u 7A

tkbixrag

militari,

Symbola fidei fünt fententie , queis

P****ä'**

& A n d La

u^ VVA 9 VA

TR

$

fidelis homo difcernitur ab infidcli.

IV. Ze&Gow etiam fignificat Collatzezem vel

Colleciam: hoc fenfu Symbolum fidei eft zozius

Catholice legis fídes im unum collata ,. feu brevis

fumma credendarum.

Preter Symbolum tamen extant alia omninó credenda , qua;

Y

modó innotefcant, nunquam impuné & adiaphorum eft

inficiari; Nam in materia fidei propter idenditatem rario-

nis motivz obtinet preprimis illud Jacobi: qwi offeudit in

uno, fadius efl omnium reus.

V. Antiquiffimum Symbolorum eft A4foffo-

77 pertincnt

icum , in duodecim articulos difpertitum.

df fs à

Apoftolicum dicitur, vel quia do&trinz ab Apoftolis tradite

compendium eft, vel quia Apoftoli ipfi hanc epitomen

m perdunit,

confecerunt; quod putat Baronius & Leo M. in Epiftola

ols, Librüe

13. ad Pulcheriam his verbis: Ip/z Carbolici Symboli bre-

agl i

vis ( perfetta confelfio , qua duodecim Apoftolorum totidem

eft confignata fententiis; nec non author fermonis 115.

qui falsó tribuitur $, Auguftino.

yeram, tf

Dubitant Critici ; nec adeft Ecclefiz hàc de re judicium,

; Sjnbo-

-4níam dubitandi przbuitI, Variatio hiftoricorum 7» zeme-

m folcnnïä

pore conditi Symboli; Nam Ruffinus inexpofitione Symb,

ait, eodem anno eíle confectum ,

uo Chriftus paffus;

«t &G

Baronius veró anno decimo poft pafhonem , quo tamen

m iic-

vix probari poteft , omnes Apoftoles , jam pridem per or-

j [mmm.

bem difperfos, Ierofolymis conveniff?, 1I. Fabula de

gguïas $

n

modo conficiendi $ymbolum , nam veteres credidére , à fin-

eQot.

ulis Apoftolis fingulos articulos fuifle conditos. E g.

Petrus dixit: Credo i2 Deum Patrem, Joannes dixit, Crea-

Dd

forem Cali d terra, Jacobus dixit , &c.

Ut fomniat cit,

F(fæOr

Al

Tefta-

Pícudo -Auguftinus,

III, Varietas Exemplarium.

m;iant , p*

tur enim Ruffinus, qwid boc Symbolum in diverfis Ecclefiis

m

diver[um fuerit, 1V. Silentium pratrenfi Facti Conciliaris

tam infignis in hiftoria Actuum Apoftolorum , guibus

jure inícri debuiflet Formula hzc Symbolica,

potà HVS

u t

E

VII.

m

28

CAP. IV, DE SYMBOLIS.

C

4

4

VII. Proinde illud venerantur omnes Chri-

. Alte

ftiani , feu Catholici feu. Acatholici , tanquam

1 UO at

Orthodoxum ;

Quanquam non fit cadem

30 autra

omnium explicatio,

* Jedramr i

fed inheo

E, gr. Defcenfum Chrifti ad inferos

Calviniftz Explïcant de

dt vocitu

fepulturá ;

Durahdus Doctor Catholic

us de deíceníu per

Ditticula Ed

folam virtutem & operationem ;

Alii de Statu triduano

t, vidt

mortis: ipfi Catholici nihil certi ftatuunt , quis locus per

]os imita

inferos denotetur, ancarcer damnatorum » an Limbus Pa-

trum , an Purgatorium?

modo $z

Sactam,

À Symbolo Ecclefi Africane , uti & à Rom

dunená TI

ano; aliísque

hic articulus plané abfuit ,

prateritus quoque à Symbolis

Niceno & Confítantinopolitano.

Neque Tridentinum

X. Tert

quidquam circa hoc Caput contra Calviniftas definiit,

fimnay:

Pümà, &

VII. Succeffü temporum novz harefes oc-

qu d i

cafionem dedére novis Symbolis, quibus do-

Crina Catholica clariüs explanaretur , adhi-

Ngur en

ls $j

bitis verborum formulis, quarum neceffitatem

MS, codi

aftut& novatorum locutiones induxére, Horum

thenos p

bic alad

VIII. Primum eft Nzcezuz , à. 318. Patribus

] ipo

Symbolo

Concilii anno 355. contra Arianos confectum,

hujus tenoris:

& profe

àtque M

tilus,

Crediinus in unum Deum , l'atrem omnipotentem , omnium

vifibilium & invifibilium fa&orem ; Et in uüum Dominum

fffa Bmg

noftrum Jefum Chriftum , Filium Dei de Patre natum ,

unigenitum , id eft, de fibítantia Patris: Deum ex Deo,

& ftb £

lumen ex lumine , Deum verum ex Deo vero.

Natum;

Pauum t

non factum , öf.caäa'zov Patri, hoc eft, ejusdem cum Patre

105 inte

fubftantiz , per quem omnia facta funt , quz in Colis &

in terrá,

Q

Qui propter nos , & propter noftram fzlutem

deícendit & incarnatus eft, homo fa&us, pa(us eft; Et

boli ,' &

Q

refurrexit tertià die, & afcendit in Calos , inde venturus;

judicare vivos & mortuos, & in Spiritum Sancum, Ada

Wtali Syn

Binii lib, 2, in fin.

Vïltum ;l

Jüni Ar

IX

Js.

CAP. IV, DE SYMBOLIS,

29

mnes Chri-

IX. Alterum eft Covffantinopolitanum * editum

|, tanquam

à 150. Patribus Concilii itius cclebrati A. C.

Ít cdm

381. contra Macedonium,

* Recitatur in Miffà à Gracis & Latinis: Novum non eft,

- fed inhefivum Niceni, hujüsque uberior declaratio: un-

: explicant de

de vocatur Nic&no - Conftantinopolitanum.

ie delcenfa per

Particula Filióque , à Latinis extra Concilium generale addi-

$i ttiduano

ta, valdé offendit Grzcos.

Id fecerunt Hifpani Sec, V.

, qui s per

hos imitati funt Franci Szc, VIII. Ecclefia Romana veró

. an Limbis Pa

modó Szc. XI. Vide Juenin.Tract, hiftorico - dogmat, de

Sacram, Accefferunt demüm Orientales in Concilio Lug-

dunenfi II, & Floxentino,

mato, dlüsqt

que à Sjmbolis

: Tridentium

X. Tertium eft, Syzbolum vulgó $. Athana-

Is definit,

f nuncupatum , quod more Pfalmi cantatur in

Primá, & incipit: ,Quicweque vult falvus. effe,

hareles 0C

epus ef , u£ teneat Catholicam frdem.

quibus do-

Negant. eruditi ,

$, Athanafium Epifcopum Alexandrinum

LUf , adhi-

hujus Syrhboli €

ffe authorem 1. ) quia id defideratur in

MS, codicibus, 2.) Quiaipfe Athanaf. in Epift, ad Antio-

veceffitacem

chenos proteftatur , fe Niceno Symbolo contentum efle ,

re, Horum

ncc aliud. voluiffe confcribere : privatus fané impegiflet,

fi eo ipfo tempore, quo Concilium providit

Ecclefiz. de

ri. Darritus

Symbolo , is velut peritior aliud procudiffet, 3.)Ibidem

confedurty

ex profeffo impugnantur harefes — Neftorii ; Eutychetis

atque Monothelitarum ; qu

as velut juniores ignoravit Atha-

nafius,

4.) Tacetur in eo fingularis Catholicorum

teí-

yem, ormmim

fera àposrio. Conjecturant itaque Ufferius, Pagius &

numDominum

alii; compofitum effe à Vigilio Tapfenfi , Epifcopo Afri-

Dure mitm»

cz fub finem Szc, V. qui multos libros fub nomine S$.,

Patrum evulgavit, nominatim, Dialogum adverfus Aria-

Deum exDoos

nos interlocutore Athanafio.

er, Milh

«dem cum at

XI. Quidquid fit de conditore hujus Sym-

g in C05

of fl

boli, oecumenicum non eft, quia à nullà ge-

ss d5

nerali Synodo adoptatum , íed opus meré pri-

jpde v

vatum , inftar Symbolorum Hilari, Bafili, &

hymni Ambrofiani.

Ver-

n

Pt n

CA

30

CAP. IV. DE 'SVMBOLIS.

XVI. Al

Verfus: Nam fjc

ut anima rationalis ( caro unus eft bomo,

ita Deus t b

0920 1OÓJus

eff. Chrifius , lapidem Lydium Theo-

obedicnriz, '

logorum vix íüftinet.

mitatis eiterré

* [ g, Nomin

XII. Quintum eft Symbolum Concilii Late-

4 f210,

ranenfis IV. anno I2.1

5. relat, in Cap.I. X, de

" E . Scipa

Sum. Trinit,

trum inerre

Concilium Viennenfe füb Clemente V.

i p P. t

fimiliter Symboli fpe-

Tie Sactament

ciem habet, Litterz pro inftru&io

ne Ármenorum , quas

Eugen. IV. poft Synodum Florenti

nam dedit Oratoribus

Armenis, referri etiam poffunt inter Symbola, Quz au-

V. 45

tem ibi dicuntur de materiis & formis Confirmationis ; Or-

Mi i e. il

dinis &c, non debent adeó rigorosé accipi velur definitio--

demondratur

nes dogmatice, Vide Jüenin lib. cit. pag. m, 110, & 62 t.

UL Qu

XIII. Prolixum denique Symbolum promul-

T agl

gavit poft Synodum Tridentinam Pius IV. P. M.

edontr: 1]

in profeffione fidei, quam emittere folent nco-

defiaftici

converíi noftri, nec non quicunque ad Przla-

turas & Beneficia, gradüs

XIT Pab

movendi.

que acadcmico; pro-

(s Rom

Habetur. ad calcem Concilii,

XI, Catsc

XIV. Veruntamen non omnia Symbolorum

dli Tridenti

di&da & verba pertinent ad claffem fidei 4jv;-

ltttre mor

"4, Wa , ut fint dogmata friz;i erdizis , id eft,

n df

veritates immediaté revelata.

Wante Con

Jefum effe paffum /ub Pontio Pilato verum quidem eft hifto-

Qmi Lenat

ricé , at non eft articulus fidei, quód runc Pontius fucrit

Przíes, aliàs hoc malé omififfent nonnulla Symbola.

XV.

j COïmüxö;g

Quzdam inferuntur Symbolis velut pro-

D n

babiliora , di&is San&orum & Theologiz Do-

Cl peee

&orum magis confona.

It lo

Vide Clement, unic, de Sum. Tripit, in fin.

JX g

Huc pertnet do&trina de Siltaneá Greatione Angcelorum

& hominis propofita in Symbolo Lateranenfi cit, $. 12.

ii

D ipbir

Xxth

CAD. IV. DE SYMBOLIS,

3L

L

LE 1778

XVI. Aliqua pertinent ad. virtutes zworales,

obedientie, * modcftie, ** pacis & unifor-

m Lydium Theo-

mitatis externg. *** &c,

oncilii Late:

* E, g. Romanóque Pontifici veram obedientiam fpondeo "

ac juro.,

4p.L, X, de

?* E. g. Scripturam -nonnifi juxta unanimem coníenfum Pa-

trum interpretabor.

*** E. g, ReceptosEcclefiz Catholicz ritusin adminiflratio-

t« Symboli fpe

ne Sacramentorum recipio & admitto,

TM QU4$

dedit Ontoribus

XVII. À Symbolis denominantur Libr Syz-

bol, Qu av-

bolici , i, e. illi; per quosSymbolorum confeffio

firmationis , Ot-

velüt defnitio«

demonftratur & explicatur.

m,L10, & &21.

XVIIL Quorum alii fant peb/ici, alii privati.

m promul-

Hi à Magiftris nullà poteftate in fideles praditis

u .M

eduntur: Illi veró authoritate Magiílratüs Ec-

! (olent no-

clefiaftici.

TE

XIX. Publici funt Tomi Conciliorum ; Cate-

imicos pro»

chifmus Romanus, & Catechiími Dioecefani.

XX, Catechiímus Romanus ex decreto Con-

cilii Tridentini componi juffus eft, Przlatis ab

rmbolorum

ineunte mox Concilio huc deputatis, obftitére

) fit inii-

j, il l

tamen difficultates magne, quó minus res iíta

durante Concilio expediretur: quare propofi-

tum à Legatis, ut totum negotium remitterc-

km dt il

tur ad Summum Pontificem.

*

pontius facii

Symbold.

* Contradixére aliqui, & nominatim Epifcopus Leridenfis

longà oratione demonftravit, fi ulla caufa digna fit Con-

; velut j/^

cilio , hanc de Catechifmo fore, cum ifte liber tenere de-

ogz D

beret locum primum à Symbolo,

XXI. Primüm deinde fuit editus juffu Pii V.

Hiftoriam , fcopum , & authoritatem hujus Catechifmi lege

t Angr*lomm

in apparatu, edirioni Bruxell, 1700., pxæfixq,

T

512

XXII.

À

u

32

CAP. IV. DE SYMBOLIS.

CAP. V.

fibulofs:

XXII. Hic Catechifinus cft utiliffimus atque

denmpo

terfiffimus, proinde meritó exemplo S. Caroli

füerutr &

Borromzi Paítoribus animarum inculcandus.

grzr.:fz-bm

Tantz tamen authoritatis non eft, quantz conciliaris inter-

laatas C

torturà n

tialitatem fcholafticam,

pretatio Symboli. Modus explicandi fapit interdum par-

H* Modg

nmm, &i

XXIIL Catechifmus Petri Canifii S. I. primi

opehiltor

per Germaniam Provincialis, Theologíque Tri-

lis, pl

merar if

dentini eft liber meré privatus. *

aqit à vi

* Licet juffu Ferdinandi I, Imp. editus, qua res admodum

difplicuit Curie Romanz,

Uíu tamen ubique locorum

invaluit,

Duplex eft: vzajor & minor :

Major prodiit primüm 1554.

Editio Plantíniana de anno 1574. eft optima. Mizor eft

Synopfis majoris, per quaftiones & refponfiones ad ca-

ptum puerorum diftributa, & notior majore,

XXIV. Catechifmi Dioccefàni , licet pené in-

numceri , pauci tamen prorsus elimati fünt: hinc

QN

non habent authoritatem Libri Symbolici uni-

verfalis, fed veniunt tantüm nomine Zzffracfra-

pis pafforalis, *

* Pulcherrimam Catechefin. tradidit juxta vera Catholicorum

Epimen

N

princípia , remotis omnibus , qua fugeillationi poflent

Judai

proftare , anno fuperiore celfiffimus Bambergenfis ; in li-

* Srt eim.

bello precatorio, quem íene&tuus fuz partum immorta-

lem proprio calamo exaravit.

paetas lt

telüm

al

XXV. Pruritus componchdi Catechifmos

ä'&mu;n 2;*

hodie nimiüs eíft. * Germanorum parüm va-

IN

lent: ** Optimus, quem fciam, cft Claudii

H COTWQ

Fleury Galli, ***

quidem N

* In fingulas feré miffiones conficiuntur novi non absque per-

turbatione rudium.,

i n

r

** sScatent hiftoriolis apogryphis , aliisque ridiculis , qua

E Ssii

fagaciori huic fxculo amplius non quadrant, jidque

X bro q

incommodi habent, utpueruli viri faQi , cernentes , fibi

"

fabu-

MT

/i

: h

jf

I

CAP. V. DE CONSENSU ECCLESLE. 33

[imus atque

fabulofis natratiunculis illufum fuiffe, in aliis porró rebus

lo $. Caroli

clerum populi fimplicitate abuti fufpicentur, Szpé compo-

fuerunt eos Scholaftici , qui rem. magnam praftitiffe fibi

ulcandus,

gratulabantur , fi tricas fcholz populo traderent , aut voces

oncilaris intet»

barbaras cum ingenti dogmatum caliginc & parvulorum

: [nrerdum pat-

torturà in vernaculam cogerent.

*** Modus docendi in eo eft facilis, pius, expers fabula-

rum , & idearum , qux fuperant captum , veritates inftillat

ope hiftoriz Ícripturifticae , quam methodum $$.Petrus, Pau-

$. T. primi

lus , Stephanus &c. zenuiffe legunturin actis Apoftol, unde

xque Tri

meruit ifte Catechifmus in exteras quoque linguas verti,

atque à vitis fapientiffimis laudari.

ts admodum

ubiqueïocorum

pn'müm 1554

imi, Mini €

[DXPUT Y

yifones 4d d

DE

Qte,

;et p

ECCLESLE.

CONSENSU

'ünt: hinc

ibolici uni

L

cinfnd

Egimen Ecclefiz Chrittianz , non fecis ac

*X

, Cudlcorm

IN

judaice eft Theo -craticum,

jrani pO

llcqt

* Sicut enim olim locutus eft Hebrzis Patribus Deus per Pro-

»crgfn TE

phetas , ita noviffimé per Filium. Hebr. r. Hic, licet in

1im immortá

ccclum aflumptus , manfit tamen Íummus Sacerdos in

zternum ibid. cap. 7. Y. 23. & 24. Princeps ; Paftor , fpon-

fus Ecclefiz fempiternus,

aechifos

anm Yv

II. Corpore càm fit abfens J. C., conftituit

e ao

quidem füos in Ecclefià Vicarios, qui exterpam

Chrifti prefentiam füppleant, Cap. z. $. 14. at

son d

ipfe Spiritu prafens eft, miniméque otiofus,

ial

quf-

fed pro civitate facrà follicitus , ibid, (. 17.

16.

ydrino

H

'l ibi

ne poría infcri prærvalmnt adw;fus eam. Matth.

a

,(abll'

|dE.

34 CAP. V. DE CONSENSU ECCLESLE,

CAP. V.

divin ; (

III. Novit veró Chriftus, regnum quodlibet

ftare Confe»fu, diffenfu collabi.

(chismate pl

Nam ipfe de regno Sathanz ajebat Luc, 11. Ormne regnum ad-

coaduxet.

verfus [e ip[um dioifum de[olatur , df domus [upra do-

aum cadit,

Imó civitatis anima eft confeníus fecundum

I H

ca, quz docet Clar, Ickftadt cit, in prolegom., $. 8.

p afhent

IV. Ergó , fiquaeicura, ut Ecclefia ma-

Joat. 14.

neat firma ($.2.) confequens eft, illum Cozfez-

Y. Porro

fés in eàdem ce[ervaudi przprimis effe ftu-

confenfui i

diofüm.

(upotcà D

V. Unde non folüm rogavit Patrem pro «zi-

Vitum,

|

flabilimentu

44fe. credentium , fed. infüper hanc voluit effe

apotivum frdei, *

iL T

* Non pro eis ( difcipulis primis ) zaussm vogo, fed (» pro

eis, qui credituri [unt per verbum eorum in «me ,

UT

um peti

OMNES UNUM SINT, ficut Tu Pater im Me, ( Ego in

Xl (o

1v; UT CREDAT MUNDUS, quia Tume mififli Joan.17.

bitin doem

VI. Confenfus ifte in €o ftat, ut fideles fra-

IX t opin

tres idem loquantur omnes, non fintinter cos

dentais

diffidia, fed fint integrum corpus eZ4ez menre,

dtes

& eádem fententi4. x. Cor.x. habentes eundem

* iv £. tot

m , B

Spiritum fidei 2. Cor. 4, Y. 1o.,

pane K vin

VII. Cüm veró humanis perfuafionibus ob-

Greci con

Qu or

tineri haud queat, ut in rebus obfcuris, ubi

jan ]

contumax intelletus , femper invenit, quod

opponat, confpirent tot nationes orbis, in-

Ylv

fCII(HS Etdü

dole , ingenio , anteceptis ideis diverfiffimz, *

* Quilibet enim homo in fuo fenfu. abundat , íntellectus hor-

rct fervitutem ; amat proprios partus

fentirey

, temnit peregrinos,

HUXUS df

nec nifi evidentibus aífnat Pcringi.

1

2N A.

Aequirtur omninó virtus altior &

XIV. (

(tfig circs

divina,

XLESUE,

€AP. V. DE CONSENSU ECCLESLE, 55

i quodiibet

divina, quz juxta Chrifüi votum ingenia à

fchismate prafervet, atque in eodem feníü

coadunet.

Ome rogm a

du fipra d«

Yenfis fecundum

IX. Hujus divine virtutis fecura eít Ecclefia

zom V

per affiftentiam Chrifti, Matth. 29. &Spiritüs $,

cclefia ma.

Joan. 14.

thm Cnyän'

X. Porro Chriftus & Spiritus S, non affiftent

s die fl

confenfui in falfüm : Ergó confeníus Ecclefiz

(utpoté à Deo procuratus) erit femper circa

vcrum.

uo fiet, ur Ecclefia fit columna &

'emp Wilj-

ftabilimentum vcriratis. r. Tim. 3.

c volut &

XI. Firmum itaque Juris Ecclefiaftici Princi-

np, L 6 m

pium petitur ex confenfu Ecclefia.

m 1 s

YEUL

XII, Cönf;n(us ifte præcipuum locum ha-

-th['!Oin. It

bet in dogmaticis , & ritibus fundamentalibus: *

nam in opinionibus adiaphoris , & ufibus acci-

fddes r

dentarüs * * variare novimus Ecclefias particu-

tntintereos

A mnt,

lares,

* Sic v. g. toto terrarum orbe docent Catholici, effe 7. Sacra-

cs aundem

menta , Baptifmum in aquá conferunt , Euchariftiam in

pane & vino confecrant,

* * Grzci confecrant in fermentato , Latini in azymo : alias

Jnibus Ob:

uoque ordinationis formulas fervant &c. de quo latius

Jucnin & Morinus Galli,

(curis, UI

enit; qllO

XIII. Veritatis argumentum forte eft con-

fenfus Ecclefie Graece cum Latinà,

j 01'bi57 il

xfilmao

Nam agré poterat fieti , ut iftz duz, perpetuó zmule, con-

(entirent in unurh , nifi traditionis evidentia ; altiórve in-

fntcllc&us.h"'

fuxus determináffet utramque ad confenfum.

yi: ag

]

XIV. Concordantiam utriusque hujus Ec-

clefiz circa materias fxculis proximé fupetio-

jj 1

jtiot &

ribus

ii

VIfÀ »

C 4

36 CAP. V. DE CONSENSU ECCLESLE.

CA V. 1

werfatur cor

ribus difputatas , c. g. liberum arbitrium, ob-

fervantiam przceptorum Dci, invocationem

Ycclefiz, cu

San&orum ,

numerum Saeramentorum &&c,

in edícation

monftrat liber Theocleti Polyidis edit, anno

firnriur ad

* Jerfndfo cc

1736. füb titulo: Sacra zuba ffdei Gracana Ec-

appftcliciis l

clefre Chriffi,

pits orüis

n À

Author ifte, Abbas Polyaniz in monte fan&o , peragrans

nuper Europam cum viris ttium religionum eruditis con-

lis: ante C

verfabatur , varié quzfitus à curiofis citca dogmata , ri-

raquei part

tus , ac ufus Ecclefie Gracz,

x fde «

Olim vero «

X V. Et quanquam Orientis Ecclefie po-

Taptíimo d:

tiffimz poft Florentinum ab unione Latinorum

receflerint, ac prater Ííchifa hazrefibus ali-

XVIT. $«

Joribus nonà

quot infc&z fint: validum tamen argumentum

tranfmiltus,

ex earum cum Occidentalibus confenfü manet

Nam pofteri

pro reliquis fidei capitibus , qua veluti certa

ut de Edl

utrinque rctinentur. *

hi, 'fia,' V

* Signum quippe eft , talia non ex coxcá (übmiffione erga

fedem Romanam à Grzcis teneri ac doceri , fed ex anti-

XX Ter

quiffimà inftitutione Majorum,

bnoxis m

Non potuit ergó arridere Lutheranis cenfura & repudium Con-

um Theolo;

feffioni Auguftanz datum à Hieremiá , licet fchifmatico

