** e, g. Ufus imaginum , fupplicationes publicz , cere«

imoniz, veftitus facerdotum. &c./

! Vide Ent

2

XLL Nonnulla placent, uüt probabiliora *

Et etents

multa ftudio relinquuntur indefinita, ** aut

ARice (

qudem

talibus involvuntur terminis, ut neutra pars

modotz

altercantium Theologorum conqueri poffit. ?**

tl

* Vide Concil, Vienn. relat, in Clem, unic. de füm. Trin.

ex

e. g. immaculata conceptio B. M, V. in Tridentino, de

X

Concil

quo generalis efto regula, rixas fcholafticorum Catholi-

corum intet fe manfifle indecifas, verbis decretorum ita

non dlite

fcité dcxter&quc conceptis, nequa fchola fe doleret con-

demnatam,

Sané duraretin hodiernum diem inftar Co-

: PXOVidI

mitiorum- Ratisbonenfium hac Synodus, fi voluiffet om-

dat e

Gp.1

ncs quaftiones examinare & definire , quas ad naufeam

Prefidum ,. ac Pralatorum in medium proferebant liti-

(b, ;

giofi Theologi, 'Adde, quód moderna Ecclefia, tot

Y, 32'

& Cues

CAP. VIl. DE CONCILIIS.

7X

[5,

fzculorum i

ntercapedine à primifivä remota , careat fub-

lii tecentie

inde neceffariis ad definiti

onem fubfidiis.

*** Vide Trid. feff. 23. de reform.

c. 1. jun&à hiftorià de

lfoS, [94 j

refidentià Epifcoporum , an

fit juris divini ?

Don &p-

dendi, quas alle-

XLIl. Neque rationes deci

ant Concilia, ejusdem omne

s funt pondcris :

initions &

mifcentur demonftrationi

bus argumenta meré

dem cliff,

lia; interdum finiftré

probabilia, & verofimi

xumulo pof

applicatur authoritas Patr

um, * interdum adop-

io minüs firma. **

tatur ex philofophia opin

& qubts cap,

* Veluti, cum à Nicano II, pro

cultu $$, imaginum citatur

tentia üamnatig»

textus $, Bafilii, ubi dicit ,

inem,

,Filium Dei effe perfectam

Patris imag

j domitt f-

** Dum Tara

fius Patriarcha ibid, act. $.

*

perorans, Angelos

ait pingi pofle , €ó

quàd habeant corpora levia; actea »

T heaïagiæ W

vel ignea,

que Confüt-

quz docet Concilium

XLIIIl. Myfteria ipfa,

enerale, conftanter am

ple&i debemus, at mo-

Chitia Bd

eria,

eáque defendendinon

dus explicandi Myft

u, Vide ibid,

eft ita fan&é fixus,

ut ab codem Ecclefia, de-

tcéto meliore, nequeat recedere.

j publicz, cttee

* Vide Entretiens de Philalethe & Philarene part, 2, paf.

287.

il*

Et eatenus multz co

ntroverfiz cum Lutheranis & Calviniftis

amicé componi poffent:

licet enim ab ipíà fide ne latum

RUE

mittere po

ffit Ecclefia Catholica, in

quidem unguem re

ndi fidem cedere hic illícve poffet, &

neutta p

modo tamen explica

intelle&tui frznum laxare,

fi pOlTII. H

ure textus à

, d in, Ti

XLIV. Cüm allegatur Script

Concilio, non eft illicó de fide

, illum fic &

quiei, &

xcorm Cidle

non aliter deberc intelligi. *

; jereonim i

* Providé ciratur $criptura

$, à Tridentino, aciem intet-

ht do!cfä o

dat lectorin verba, qux

felegit interdum $ynodus: e. g.

diem Iu

cap. 1. & can. 1. feff. 14.

aliter loquitur de verfu. 14. Ja-

J

f voluiletom

cob. $. quàm in decreto de Mattimon.

de illo ad Ephef, 5.

gd nau em

v. 32.

offfcblm li

XLV.

tof

E 4

fdelt»

72

CAP. VIL. DE CONCILIIS.

CA

XLV. Quz obiter à Concilio aliud delibe-

la matio mt

|

rante occafione fermonis immi Ícentur, non funt

ateri, 4l

i

definitiones , nifi alibi conciliariter decidantur.

ri jurt obl

1, Unde nec definiit Nicznurn II. Angelos effe materiá zthe-

mmatorjis.

rteá citcumdatos , nec Lateranfe IV, eos effe omnis materia

expertes.

Erear Gd

man: C

2, Generaliter nota, quód Tridentínum

przcifíüs plerum-

que enunciet in canonibus & anathem

atifmis , quàm in

exempti à

Decretis, nam in his ftyli & phr

toftrum?

extenfum COHCiOH&tOIi& afferuntur

L]

aícos gratià multa per

L. Corx

XLVI. Decreta Synodalia,

quz rcformant

ficrioribus,

difciplinam Ecclefie, deberen

decreta vit

t recipi ab om«

nibus orbis Catholici nationibu

s*

Hocet, c

* Przcipué, fi annuentibus

Regum Principümque Orato-

nib, IU

toribus condebantur, qui

ab initio reclamare debui(lent :

imfzm

fi quid à genio vel privile

giis

aji (

num ordinari velle vidiffent,

; moribüsve patrie fuz alie-

l$, du

XLVII. Videmus tamen

tit, Qyi:

; antiquorum Ca-

wl jro

nonum exi

guam fupereffe obfervantiam, novif-

qu f

fimorum v

hl.' ü fä;"'l

eró valdé difformem. *

* Dolendum ,. quàd vix fit

TERIOR

Diccefis, in quà faluberrima

ehrite,

"T ridentini reformatio ple

niffimé fuerit introdueta, Ob-

ftant inolitz con(uetudin

es, privilegia & libertates Eccle-

fiarum, cxemptiones

mona

potentia, Ordinariorum ref;

fteriorum, reformandorum

pectus humani , incuria , vel

timiditas &c,

XLVIII. Quare, ut hodie ex Conciliis

pro-

matur principium firmum juris publici ,

Opor-

tct, prater le

tiam, *

gem ff:riptam oftendi obfervan-

* Nifi agatur cum inferioribus collegiis aut monafteriis : hos

rumenim reformatio urgeri poteft ab Ordinariis ad DOf«

mam Tridentinam, non obftante confuetudine contrariá,

XLIX. Quemadmodum veró , in

fpe&o jure

gentium ac divino

; in rebus Ecclefiafticis nul-

la

l,

CAP. VII. DE CONCILIIS.

73

[ud delibs,

la natio melioris aut deterioris eft conditionis ,

15 non(int

alterá, 42 Rom. 10.v. x2. nulla quoque potio-

ecidantur,

ri jure obligatur eximitürve à decretis refor-

mitrid athe.

matotiis.

Ormtis materie

Et cur Galli e. g, plus libertatis habeant; quàm inclyti Gers

Cifius plerume

mani? Cur illi potius declarentur in Concilio Viennenfi

U5 qumít

exempti à Bonifacianà sawm [andam, quàm Imperium

noftrum ?

ia mülti p

L. Concilia priora emendari poffunt à po-

teormant

fterioribus, non quoad dogmata fidei, fed quoad

ipi 4b oft«

decreta vitz , &z judicia perfonarum.

Hoc eft , quod przclaré docet Tertull, lib, de veland. Virei-

üne Orites

nib, Regula quidem fidei uma omminb cfl, fola immobilis (»

irreformabilis ,. . Hác lege fidei manente , catera jam dif-

tte debulllent ,

eiplina ( comver(ationis ndmittunt novitatem corretionis,

pattiz fuz ii

Et $, Auguftin. lib. 2. cap. 3. de baptifm, contra dona-

tift. quis ne[ciat , ipfa Concilia, qua per fmgulas regiones

uorum Cr-

vel provuiucias fiumt, plemarierum Conciliorum aucloritáti ,

qua fiunt ex unrverío orbe Chrifliano, [ine ullis ambagz-

, novil-

Lus cedere ,. IPSAQUE PLENARLA SZEPE PRIORA POS:

TERIORIBUS EMENDARI? citm li

quo experimento remq

s Globerrima

aperitur , quod claufum erat,

oduda, Ob

berates Ecclte

formandorum

Em

*

p

"TA

SSSN

N

..

rf

p

ilctri, Y

SS

".

S—

AA

.

D o97»

AUR

-'/,

EX

r

cilis pro-

*

( ——2

,-A

SS

I—IX

;

"

g:»

;;;

i

i, opot-

obferva-

a

—luumnnl

nullerii ; 10

b"

inaris àd Dit

ingconttatla,

f eco jllf Ü

jlici u-

CAP.

:

CAP. I

t

0

r

$

$

5

5

Y

D

[J6 36

[ 3 €1

hi

5

$

|J'CIJG

D

r Ed

Nor, &L

LPX

A

X

AL

[34]5€15€]

Nor. 8j

g

Nor, 11]

y

;ïa

y

:

éj

:

:

IV. Me

nümquescx

CAPUT VIII.

tüf ægfö ï

VTa ^

DE

* [mperato

fevantia:

tentiam ;

CORPORE JURIS

x Epif

quod jri

CIVILIS.

. Prz

(t (atus

I. Quæ Patribus conciliatis placuerunt, vo-

tus, fed

cabantur casoózes, i. e. regule * modeítá ap-

Concretu

turbari c

pellatione pfövid& cle&à, né, fi leges diceren-

tur, invidiz dediflent fomentum Imperan-

mult pro

tibus.

Clefaftici

* Gratian, dift, 3, & Novelle paffim,

qui Princ

IL. Hz regulz, ubi primüm à Sacerdotio

* Nontin

Sozome

fuerant conditz , exhibebantur Principi, ut

lencinig

ejus authoritate tranfirent inleges & ían&io-

* undin

nces.

X*

* Conftat hoc ex epiftolis fynodalibus ad Impp. Orientis

VE

& Occidentis,

ts o

IIT. Principes orthodoxi , quidquid rité

luftzig

Dzum, !

conftitutum erat à Sacerdotibus , religioíé am-

* niüi

le&ebantur , legibüsque firmabant, quod pro-

lucez

prié eft, zmiari facros canones.

"h

* Vide cap. 1. de N. O. N.

l. 45. Cod. de Epifcop.

VII

Nov, $. cap. 2. Nov. 6. m prof. & aliàs,

Nor.

Qui dicc]

CAD. VIII. DE CORP. ]Umä CIVILIS. 75

U

QU

Q'Sf

;

AA

Nov. 42, in przfat.

ACACACAC

Nov. 83. cap. r.

;

i

Nov, 13I. in przfat. & cap. T.

IV. Meros hac in parte przcones, cano-

nümquc executores fuiffe Principes, probabi-

tur xgré : aliud certé teftantur monumenta

vetera *

* Imperatores, dum fuis conítitutionibus precipiunt ob«

fervantiam canonum, & judiciorum Epifcopalium reve-

rentiam populis, utuntur nomine /egis , & pesnas, non

M

ex Epifcoporum arbitrio, fed fuo placito apponunt,

-

quod fraco non poteft, fed Legislator,

V. Pratereà cüm Refpublica Chriftiana non

fit ftatus hominum à civitate profaná difcre-

yerunt, V0»

tus, fed Sodalitium pium eidem nexu intimo

vodelt ap-

concretum, fic, ut turbato ifto illam quoque

turbari contingat , Principes ipfi ordinabant

t diceten

multa pro re&o ordine & politià externá in Ec-

Inpeat-

clefiafticis * de confilio tamen Epifcoporum;

qui Principum aulas fequebantu

p**

* Non tamen dogmata & Symbola, Eufeb, in vit, Con&ant.

Gacerdotio

Sozomen. lib, 6, c, 7. Ambrof, lib. 2. Ep. 13., ad Va-

lentinian. jun.

incipl, ut

& lindtio-

* Gundling hiftor, liter, jur. canon, cap, 1o. $. r.

VI. Ejusmodi Principum conftitutionibus

refertus eft Codex Theodofianus, omnino pet-

np Orients

luftrandus * nec non Corpus juris Juftinia-

idauid rit

nzum. **

Jjriofe 0

* nitidiffima eft editio Weidmanniana paucis ab hinc annis

lucem videns.

) quod 2

** In Codice & novellis paffim,

VII. Principes ufurpatoriá id feciffe licentià

qui diceret, profe&ó detraheret note multo-

5

rum

Nof

76

CAP. VlIlL. DE CORPORE

rum pietati & orthodoxiz. Et,qui Orientalium

rcepit

picndas '

Impp. leges Sacrorum externas improbaret,

pariter incufaret Capitularia Caroli M. & Ludo-

X. lC

vici Pii, nec non Ludovici $. fan&ionem prag-

thodoxo f

finianzi, .

maticam de anno 1268. *

* Vide Entretiens de philalethe & Philatene edit, Colom,

mmentur p

1684. part. 2. pag. 341.

! Nan qu

Privilegia fané eximia Ecclefiis & Perfonis Dco factis con-

ajuc M.

eeduntur in Corpore juris Juftinianzo , at nónne illius

quoque eft condere legem, qui per privilegium eximit à

ncquwm

tis, exti

lege ?

Xl Md

VIII. Tantum abeft, ut damnárint Przfules

Sacerdotit

hunc pium zelum orthodoxorum Principum

in ordinandis ad cultum Dei Ecclefiafticis, ut

Qum, &

majoris 1

potius eam collaudárint * quamdiu nempé ni-

hil contra fidem & canones conftituerunt. **

Dill comm

flio *

* $. Aug. lib. 14. de civ. Dei Felices dicit Principes, ff /u-

* Ut erita

am poteflatem ad Dei cultum maximà dilatandum Maje-

fíatis ejus famulam faciant.

Et Epift. 48. ad Vincent.

quadam

Serutant R

€

Uie, f

: pro Chrifto,

ges terra Chriflo, ETLAM LEGES FEI/(ENDO

Wt

** Vide Can, r. & feqq. dift, ro.

IX. Equidem, ex quo introdu&ta eft major

Cleri exemptio à poteftate Principum, * rerüm-

que Ecclefiafticarum ordinatio foli feré facerdo-

tio attributa, non attenditur ampliüs Corpus ju-

ris Juftinianzum, quatenüs difponit Minifteri-

um Ecclefie, nifi quoad favores & privile-

gia. **

* Ab initio enim tanta perfonarum Ecclefiafticarum , bono-

rümque temporalium Ecclefiz non vigebat exemptio.

* Codex Theodofianus absque eo meré efthiftoricus, — Jufti-

nianzus veró non obligat , nifiillos, qui eum ultró rece-

perunt, quibüsque Maximilianus I, per receffus imperii

illius fequelam injunxit: Clerusautem in Ecclefiafticis nec

Iecepit

RE

JURIS CIVILIS.

77

Jrientalium

recepit Juftinianzas leges univerfaliter, nec ad ea(dem rcci—

mprobaret,

piendas à Maximiliano fuit adftri&tus,

. & Ludo-

X. In cxteris, quanquam liceat Principi or-

ODnem prag-

thodoxo refufcitare leges antiquas Corporis Ju-

ftinianzi, Ecclefixz decorem externum, incre-

edit, Colot,

mentum, pacémque concernentes, *

*o factis con

* Nam quz ex ipfà naturà Chriftiani Principatüs fluunt,

àjure Majeftatico feparari, ulláve præ(criptione aboleri

tonne illius

gium eximit à

nequeunt, veluti, quz fpectant ad confervationem unita-

tis, extirpationem fchismatum; harefui, abufuum &c.

XI. Religionis tamen noftrz fyftema, quod

pt brefules

Sacerdotium habet à Magiftratu Ízcculari diftin-

Principum

aallicis, ut

&um, exigit, ne Princeps laicus quidquam

majoris momenti ordinet, innovet, reformet,

ncmp&ni

nifi communicato cum fummo Sacerdote con-

uerunt, *

filio *

iipts, f J

* Ut evitatà Sacerdotii & Regni collifione fit confonantia

yandun Mage-

ad Vincent.

uzdam bona, conferens generi humano, quidquid eft

utile, ficque divina & humana pariter concurrentia

$ FERENDO

tilay cvjAqriay rc&tis (cntentiis faciant, Nov. 42.

t m

fe.

SS

í)

N

y, rerum-

Sus

y

p

vfacerdo-

—

M

S

:

GN

N

"

^

|

j

j

Corpus j

l—€—RÀ

X"

44

'

Miniferi

r

yny

y prrit-

Z

4nm, boY

exerpto

yias. J

gleorec

CAP.

ieallics Va

t CPK

78

(9) 8&

CAP.TX.

2

s

$

h

X* x

bIJ

:

?

A55

[Jí 369

** Nantr

w t

lol

l

* ***-f.

.1.***.&.***.1.

,^

*****

t

x

exanta

[2 [5

a

i;*

r, De

2

:

*

é

ä?

:

Y

C.S',fz

$

8 1

:

:*ä»

grplos

iercm

1, dilt

cu da

Vi

bi

CAPUT IX

1 $jno

Hi

!

(v)gn

p^n

DE

Magict.

]us: Cu

Mjciun

d fb.d

DE CORPORE JURIS

du Pin

CANONICI.

Orienti

Apollo

«n, 7

I. Canonum colle&iones primz fuerunt grz-

J

co idiomate conceptz. Antiquiffima eft illa

Cleli aco

Stephani Ephefini, progrediente tempore au-

nomut (

&a, notáque íub titulo: (/8or xavhvav *üc xoOo-

Puxse ExXANcIa.

d0 amo

Y

Continet canones Conciliorum particularium , Ancyrani,

Neo - Cafarienfis, Gangrenís, Antiocheni, & Laodi-

* a, 1,

ceni, nec non primorum quatuor generalium. — Schilter.

" f ]

& Fleuty Inft, jur. can, Edidit Chrittophor. Juftellus an.

X610, Parifiis, item Voellus & Henric. Juftell. in biblio-

V. It

thec. jur. can, vet, 1661, H funt i/la regula venerabiles,

qui multo

Q» undique probata, quas pro legibus valere voluit Ju-

tiores f

ftin, Nov, 6. cap. 7, $. 8. Non omnes tamen canones

agnovitoccidens. Vide caput 7, $. 11. & 16,

l, 56

; Qtis i

II. A. C. 730. Dionyfius, cognomento exi-

fudt:

guus, natione Scytha, abbas Romanus * emen-

fin

p;cm'

davit antiquam canonum verfionem latinam ;

Tlàb; 1

cique adjecit epiftolas Papales à Siricio ufque

Sic

lü

ad Anaftafium 1I. Accefferunt demüm Cazozes

pro

Ms

i 7

Sardicenfes, 8c qui vulgó dicuntur Apoffolorum. **

fixá

e

*

ui repudiatà erà Diocletianà condidit Chriftianam five

"* Épif

Dionyfanam.

*! Nu.

& qui

CAP. IX. DE CORP. JUR. CANQNICI. 79

"

6

:

T

i

T

H

"

r

U

L!

:

** Numero tantüm quinquaginta , nam octoginta quatuor

P

"

Q

extantes ad calcem Decreti Gratiani provenerunt ab Ifido-

:?7'

N

'vä

fä

ro. De illorum authentiá variant Íententiz; inter apo-

ü1

ïf?

(;"

1

neraturà Gelafio Pap, rel, in can, 3. dift, 15.

liber canonum

gryphos nu:

"poftolorum, lidorus Hifpalenfis rel. in can,

1. dift, 16. cenfet, ab hzreticis compofitos, quales pro.

cul dubiofünt 45tus, & 46tus, Recipit veró Stephan. IV,

in Synod. Rom. an. 769. a&. 4. Propugnant Turrianus

Hifpan, libr. pro canonibus apoftol, contra Centuriator,

Magdc

b, nec non Beveregius Ánglus in libro, cui titu«

]us: Co

dex canonum Ecclefia primitioa vindicatus an. 1678.

Rejiciunt Dalzus in pfeudigraph.Apoftol, & Petrus de Mar»

cà lib, de Concord. facerd, &imp. 3. c. 2. Natal, Alexand,

VUNIS

du Pin &c. Interim negari non poteft, eos magnz apud

!

Orientales fuiffe authoritatis , quosdam ex traditione

Apoftolorum profectos, alios veró recentioris &vi, v. g,

can, 7. contra Quartadecimanos,

t fuerant p

III. Hzc Dionyfiana colle&io Romanz Ec-

m ed ilh

clefix acceptatione in Occidente invaluit fub

: (empore u-

nomine Corporis Canonum. * Francia tamen mo-

"UET

dó agnovit tempore Caroli M. qui ab Adriano

I. an. 787. fibi traditam retulit domum. **

ium, Ancpuanis

* Can. 1. dift, 19. & ao. Vide prafat, ad Decretum,

jei, & lod

** Fleury Inftit, jur. can, part. 1. cap. I. $. 6.

enligm, $chiltr

jhor, Juftelusan.

IV. Inter privatos Canonum collectores ,

Tif in bio-

qui multó plura congerere ftuduerunt, cele-

npli qenarabilt

briores funt Ifidorus* Regino ** Burckardus *^*

as voluit J

ss tamen canones

IVO- ol

L

uis ifte fuerit, nefcitur.

Hincmarus Rhemenfis cons

&if

fundit eum cum Hifpalenfi. In nonnullis M$. legitur:

nomdnto ai

.yidorus Merca

tor, in aliis Peccator : inbonam certé Hdgm

* emell-

eccavit maximé, obtrudendo orb

irudiffimo merces fpu-

qanus

rias, nempé fuppofititias decrerales à Clemente uíque ad

gem hirinam

Siricium , ex quibus píeudo - principia juris Ecclefiaftici

Vixit fub finem fzculi VIII,

Siticio uque

rogcrminär

unt,

** Abbas Prumienfis: edidit illum Stephanus Baluzius prz-

fixà erudità prafatione,

qu & Brocardus

i

*** Epifcopus Wormatienfis an, 1098,

gin d

i[ Chrlfäa

2

& c?us (ententiz érocardica. dicebantur,

&** Epif-

80

CAP. IX. DE CORPORE

additut,

4* Bpifcopus Carnotenfis, $U Chartres, qui obiit rr16,

duo fcripfit volumina, primum eft Panorzia , fecundum

opus illn

Decretum.

]ntegrum

Wi i prg [l

V. Et denique Sxc. XII. medio Gratianus ,

monachus Benedi&inus Bononix. — Colle&tio-

de emenc

jur, canot

9H Vulpo.

nem fuam infcripfit: Cozcordantia difcordantium

tàlé : di

canonum * Receníüit opus Eugenius III. ** prze-

tm , Cor

legique permifit Academicis Bononienfibus,

thoritite

&inftrum

quo fadtum, ut per omnem Europam, Ger-

inaniam przfertim & Galliam, magno applaufu

tiati, qu

tifices ex

reciperetur, creatis ctiam Decretorum *** Do-

&oribus.

dipuiute

Vil K

" Hac compilatio eft cento confartus ex fententiis $. Scrip-

turz , decretis Synodalibus, refcriptis Papalibus, legibus

sftici publ

Principum, opinionibus Patrum, & Caaoniftarum. Quz

poris o

diverfa principia non poterant apté fatis conciliari per

cerebrinas Gratiani explicationes,

* us vete

omnium

-* Quin tamen illi publicam authoritatem impertierit, fu-

ümque fecerit: imó, fi Gilberto credimus, Eugenius plu-

tinpun:

Iacapitanotavit, quaz minimé placebant, & paleas ap-

VIIL $

pellavit, ut quemadmodum palez grana frumenti vilia

Derttibr,

funt, nulliüfque momenti , fic illa capita omni pondere

carerent, Hain idea jur. univerf.

he5, tüm

*** Hoc ci nomen pofteà datum, hodiéque eft: inqui-

otum, &(

buídam univerfitatibus Candidati Do&toratüs juridici fpe«

publicavit

ciale exainen fübeunt ex Decreto,

verilis, ]

VI. Opus hoc fatis eft methodicum * men-

&iS, ii (ïd

dofum tamen ** aliquoties authoritate Papali

« dodore

recognitum *** nunquam tamen ita approba-

Q5 Xv'()kns

tum, ut excedat fortem librorum privatorum

clafficorum. ****

Ín jdicis,

* $i excipias partem fecundam , ubi per cafus do)cet, ut

: OPUS Q

vel inde videas, cafuiftas malé & íine methodo in-

Gs |

ftruerc.

àP m

** Bonus ifte monachus, criticá deftitutus, inferuit multa

N Juis a

fputia, deceptus ab Ifidoro, - Erroresin eo manere ne-

Jptimo

I5 hic

sefíc eft, ex quo Gregor. XIII, vetuit, nequid Decreto

addatur,

RtDrin

N

JURIS CANONICI.

8t

qui obit tmi,

aadatur, in eóve mutetur, aut imminuarür, fed prout

"rf fecundum

opus illud Romz impreffum fuit, femper & perpetuó

integrum confervetur.

0 Gratams,

*^* à Pio IV. V. & Gregotio XIII. Vide Anton. Auguftin,

de emendat. Gratian, cum notis Balluzii, Doviat. hiftor,

Colledio-

jur, canon. Maftricht hiftor. jur. Ecclef, n, 318. & feq,

d arlntim

*** Vuloó illi adftruitur authoritas relativa ad fontes: íed

malé : alias quivis Theologorum libri , qui citaat $criptu-

[[[, * pre

ram, Concilia, Patres &c. eodem modo gauderent au«

onienfibus,

thoritáte relativà. Quód fi roborantur interdum chartis

ym, Ger-

& inftrumentis Principum, non tam confirmaturliber Grae

tiani, quàm nata exinde obfervantia, Romani veró Potte

Q applaufa

tifices ex caufis politicis nunquam donabunt Decretur

tum "* DO'

dignitate juris publici,

VII. Ad comparandam tamen jutis Ecclefi-

catentis ).ytip-

aftici publici notitiam utilior eft hzc

spilibus, [egbus

sfars COf

onitarum, Que

poris canonici prz reliquis omnibus.

tis conciliri pet

* Quia vetetem difciplinam, & fyftema Ecclefiz primzvum

omnium optiméexponit. Decretales & reliqua non per-

a impcrtierit; fi

tingunt eó ufque, fed principiis recentioribus innituntut,

i, Eugenius lt

VIIL Szculo XIIL. edidit Gregorius IX.

t & i a

4 fromenti v.ilia

Decretales , fubaudi, Epiftolas & conftitutio-

; omni pondete

nes, tam proprias, quàm Prazdecefforum fü-

orum, & Concilii Lateranenfis magni. * Non

s di: g

m[üsjUIMCi (Pc'

publicavit eas per modum conftitutionis uni-

verfalis, literis ad univerfam Ecclefiam dire-

cum * mea

&is, ** fed per Breve Apoftolicum anno 1230.

ad doctores & ícholares Bononiz commoran-

iurc Pl

tes, volens, ut hoc volumine uterentur omnes

jta approoe

in judiciis & fcholis.

| privatorum

* Opus compilavit $. Raymundus de Pennaforti , Domini-

canus, Papa Capellanus & Poenitentiarius, Vir probus ,

ais dO'CCt'.M

ab omni ambitu & fraude alienus,. fta pars Corporis

ge o I

jJuris canonici hodienum in academiis explicatur,

** Optimo in rem curiz Romanz confilio, nam fine tur»

, inferit pit

bis hic promulgandi modus non abiiffet, fi dire&e obiiue

!nc

quid

pecreto

fifíet Principibus & Regnis refcripta poteftati fculari in-

ii

i Vifay

82

CAP. IX. DE CORPORE

invifa, illis folis antehàc nota, quibus erat negotium

cum Pontifice, Scopum tamen fuum perzqué attigit Pa-

prætcnfa de

pa, nam é Bononiá, jurisprudentiz canonicz centro ,

manorum [

diffundebantur principia in decretalibus contenta per om-

dentiz Pot

nem Europam. In hiíce V. libris nihil occurrit frequen-

[

^Y

" Reception

tius, quàm jlemitudo poreflatis,

cujus vocabuli largá

monachor

nimis interpretatione defcendit, quidquid fucceffu tem-

poris tum Principes tum Ordinarios locorum offendere

i Principi

debuit,

Aichi-&|

mane juvt

!

IX. A. C. 1298. prodiit Sexzus Decretali-

veit qu

um à Bonifacio VIII. editus , paritérque Uni-

lümquc d

verfirati Bononienfi ad ufum per bullam de-

ia defgt

mandatus.

pore juus

Dovorum

Germani per omnia boni & du&u faciles hunc. quoque li-

fc;i?t'xo. :

[tnanzi

brum ufu receperunt; at Galliz Proceres , perfpe&to ,

quó Bonifacius VIII, eollimaret, hanc collectionem non

Germaniz

admifétre,

fiiacs

X. A. C. 1317, iisdem Bononienfibus tranf-

m'co' dtcii

mani

mifit Toannes XXII. Clemeztisas , à Clemente

M Quznro

V. in Concilio Viennenfi conditas , queis ad-

tenbsrgcg:

Jecit proprias fub nomine Exzravagaztium Joan-

apud Derr

Coríer, k

nis XXII. Exeunte fzculo XV. his privatá au-

45, & feg.

thoritate acceflerunt EXITA'UAQAHÍOS COMUIIHHIES y,

pari tamen obfequio excepta.

XII. H

Cum nu]l ]

Xl. His partibus integratur Corpus juris ca-

XTInanis (

nonici hodiernum, ad quandam imitationem

RD Catenn

corporis juris civilis Juftinianzi. Nam Decre-

tum cft fimile Diecftis, Decretales Codici, re-

AYt Ob(er

* i t g,

liqua Novellis.

Solz Inftitutiones defuére ,

nibug Qa l

quas quidem compofuit Lancellotus Sxc. XVI.

Qw

Qm Nos

fed non obtinuit, ut Pontificiá authoritate pro-

mulgarenrur.

Jotbu

XII. Hócce jus canonicum moribus ufque

XV. y

adcó invaluit per Germaniam, * ut vcl ipfa

COttexie (

P I2

: H"J"*mod

ORE

JURIS CANONICI.

E

lbts ert mpotim

Peraque attit h

pratenfa dogmatum reformatio in anitmos Ger-

? canonicg cenmo,

manorum proniüs irrepferit, quàm jurispru-

1j con:enmpe: of

dentiz Pontificiz eliminatio. **

hil occurritfrcqucn-

tjus vocabuli li

* Receptionem promovére r.) multitudo clericorum &

Jquid fuccefo tem«

monachorum , qui ob laicorum infcitiam adhibebantur

locorum ofendere

à Principibus ad ncgotia publica privatáque, 2) poteftas

Archi- & Epifcoporum in Germaniá, 3.) Confluxus Ger.

manz juventutis ad Univerfitatem Bononienfem

tit Decretdl-

» ex quá

velut equo Trojano prodiére judices, illud in

ufum Ity«

viterque Uni-

lámque deducentes,

quod in fcholis didicerant. 4.) ex-

xt bulam de-

acta defignatio proceílüs juris, quà pulchriorem in cor-

pore juris Juftinianzi haud deprehendes. $.) Cafuum

novorum decifio, totiüíque regiminis facri uberior de-

les hünc quque L

Ícriptio. 6.) Veterum canonum oblivio , juris veró Ju-

eres, ptrcdo,

ftinianzi tum paulà ferior introductio , tum ad ftatum

yc colle&ionem noa

Germaniz Ecclefiafticum | minor aptitudo. 7.) denique

fingularis prudentia & zquitas, quà caufz in jure cano.

xienfibus tranf-

mani,

nico. deciduntur, refíeGtis fubtilitatibus captiofi juris Ra«

;, à Cemente

P* Quanto conatu ipfi Proteftantes ac przprimis JC, Wite

as, quisa-

tenbergemíes retinuerint jus noflrum canonicum, vide

apud Pertfchium . elem. jur. can, differt, proem.,

6. 22.

utim Jos-

Confer, Bochmer, Jur. Ecclef, Proteft, lib, z,

tit, 2, $,

s ptivatä d-

46, & Ícq.

tes. CU

XIIL Hoc ipfo autem, quód Jus Canoni-

cum nullà lege expreflà, fed folis moribus in

ornus jutis ct-

Germania flabilitum fuerit, fequitur, illi tan-

; jmitanioner

tüm catenüs ineffe robur , quatenüs comitem

habet obfervantiam. *

Nam Dctre

* Hinc e,

cs Codic

Cap, 2. ze fede vacante non attenditur ab om«

s. detidtty

nibus Capitulis: Abludunt à jure canonico Noyinaziones,

quas vocant suziles, ad canonicatus etiam modó poft obi-

yxusSac. !^

tum Nominantis vacaturos, quz in aliquot Ecclefüis m«

xhoritat pf

joribus & collegiatis ad Rhenum vigent.

XIV. Multa quoque juris canonici capitula

correxit Concilium Tridentinurm. *

porbus uc

rl j a

* Hujusmodi funt v, g, Valor matrimonii clandeftini ,

Pïæ'

i

2

mtAS

84

CAP. IX. DE CORPORE

V yix p

atas ad. profeffionem religiofam fufficiens, extenfio im-

eaas ciri

pedimentorum publice honeftatis, & cognationis Spi-

vt o

......

ritualis &c,

auíum N

XV. Praterea Germanos Catholicos ad-

f ex of

proccdam

firingit Pax Weftphalica, ut faciant, omit-

toria, Int

tántque plurima contra tenorem juris cano-

Capim!. (

nici.

& Íeg.

* Proteftantes ab Imperatore manutenendi funt in quietá

XVIIL |

poffeffione Epifcopatuum , abbatiarum, aliorámque be-

neficiorum, Catholici, qui eos in exercitio libero fuz

canonici P

zeligionis turbarent, paenis cotrcendi: agnofícimus no-

umen, üt

vum genus Epifcoporum, cisque in Comitiis parem im-

perimur honorem: in uno eodémque choro pfallunt

* Quosfq

efiet ex

diverfi labii Canonici: non licet appellare hareticos ,

multó minus panas de jure canonico ftatutas eis com-

Borhne

iinari, Quid? quód Catholici Principes etiam laici ex-

elenert,

^

ercent jus Epifcopale in fubditos Proteftantes inftituendo

pïc:oïqut

in parochüs & beneficiis, deponendo, diípenfando,

fyltemar

Ecclefias vifitando, &c,

monizli)

p:in:ipm

XVI. Caterüm quzcunque jura Romano

Pontifici competunt vi Primatüs hierarchici ,

illa ad normam juris canonici reverenter per-

--

folvunt Germani Catholici. *

* "Te(tis eft quotidianus recurfus ad Papz tribunal in caufis

có pertinentibus, nec non tuitio Sedis Apoftolicz toe

capitulationibus Caíareis primo fítatim axticulo pro-

miffa,

XVIIL. Quz vceró in negotiis meré fzculari-

bus, emolumentis pecuniariis, aut cum di-

minutionc poteflatis Epifcopalis, nimiáve lai-

corum moleftiá hinc inde à jure canonico prz-

tenduntur, illa Germani, exemplo aliarum na-

tionum , quantum per Concordata licet, de-

*

pr Ccantur.

—

* Vix

ONE

JURIS CANONICI.

05

lens, extenfo im«

* Vix patiemur ampliüsï, deponi à Papà Reges noftros ;

caufas civiles deferri ad Nuncios Apoftolicos , curiám:

X cognationis i

ve Romanam, Epifcoporum jurisdicionem per come

cutíum Nunciorum ad libitum turbari, adverfum iilos,

atholicos. ad.

fi ex offidio paftorali contra fübditos in Spiritualibus

L]

jciant, omit.

procedant, decerni absque pravià informatione moni-

toria, interdica, & declarationes Cenfurarum, Vide

1 juris Cano-

Capitul, Carol, VIL art, 14. & fupra cap. 6. $, $t.

& íeqq.

di funt in quetà

XVIII. Proteftantes adhuc pauciora juris

; iliortmque be

vercio fibero (uz

canonici Pontificii capita ample&untur, non

: agofcimus no-

tamen, üt dixi, omnia rejiciunt.

Vomiris prem u-

u choro yldlunt

* Quoufque veró ufus juris canonici in. eorum Ecclefiis

elfet extendendus, non confentiunt ipfimet , teítibus

upcllarc haretcos ,

y flatutas eis come

Bochmero & Pertíchio; Hic poftremus oftendit lib, 2.

element, jur. can, tit, 14. praxin juris canonici apud

p etiam lal ex

fantes inffituendo

plerofque Lutheranos non íatis coharrere cum illorum

lo difpcnfando,

fyftemate ,

& quidem fpecialiter in caufis matri-

monialibus non concordare corum principiata cum

principio.

u Romano

hierarchici,

verenter p

LA

ER

NS

d

H

74

7

-

M

$W

z

GNAT

; tribunal i cau(is

3

N

S -

i

,

MMGTIE

jj Apoflolicz tot

SS

--

jm ariculo p*

-

A

NS

N

[/

z

FA

[—1

W

L

j (æculari-

uiunni

qut cum i

pimidye H

nonico p£*

o dliarum *

t licet; e

CAD.

F3

! Vit

:

( o

CAX

G

(2

2

ts

(*)

()

m

$

7

D

25

$

Ü

$

X

Da: 61

rE

)

X

$

LL

E.;J

[241 J

eXxs

ex

vianzenut.,

ls

L .

,

O,

(

f

CY26Y9

[S415 e

COGCY

eYva

FR

$

v

fgïi

[]

Y

Dodorem :

?

é

Y

D

j

T

Aquinztem

Bsdenus cc

[

CAPUT X

TV. Magr

tholicos, *l

DE

nifi cum 1

LH[

*

AUTHORITATE

* Jorant in p

fatüro$, Wi

CIn, I6 d

PATRUM.

W h (rriore

$, alicujus

duriores 1c

I. Contingit fzpé-numero, in jure publico

mente Doc

tam credendorum quäm agendorum provoca-

V.Ptotefo

ri in Scholis imó & Conciliis ad Patres: quá

inre cüm vice

lüs uná magnos deprehende-

fcrmzqnan'

Cutm füermt

rim abufus, defectu principiorum, opera pre-

a

f

tium duxi, authoritatem Patrum examinare.

d

I

!

!

45 Cjusqu

Preferum il

IL. Patres * vocamus Przlatos Ecclefix,, ali-

mores Nom

ófque de Clero Viros, qui fcriptis fuis de po-

$ Cyprün

pulo Chriftiano antehàc bené fünt. meriti.

btos de cu

* His accenfentur etiam Tertullianus & Origenes ob in-

Vl Q

fignia opera, licet harefeos damnati fuerint,

III.

Tnapà anda

ui Patrum czteris excelluére, hono-

Tants, ml

rificà appellatione .:-Dec£erum — Ecclefte * (alue

entalium. )

tantur.

üm Pltoni

* Hftorum quondam erant quatuor, tres Latini, videl. $.

CXagoeratie

Hieronymus Presbyter, $, Auguftinus Epifcop. Hippon.

itterali $

& $. Gregorius M, Pontifex Roman, Unus Grzcus $.

Joannes Chryfoftomus Patriarcha Conftantinopolit, Vid,

intcrprcmu'

apparat, theol, pofitiv, Petri Annati,

Succeflu temporis ia hunc vencrabilem album retulére alios

üni, fomn;

Pape:

: H iDter

CAP. X. DE AUTHORIT. PATRUM. 87

aM

UeOots

d

:

;

:

;

Papz: e. g. $. l'etrum Chryfologum , Gregorium Na-

AU

zianzenum , lldephonfum Toletanum, $. Bernardum

:

:

Doc&orem melliluum, $. Bonaventuram, $. Thomam

J

:

;

:

Aquinatem. Doctorem angelicum &c. Quo in fuggeftu

hacenüs collocare nequiverunt Scotiftz Dodhorezm iuum

fabtilem, nec Lulliftz pretenfum DoZorem illumivatum.

IV. Magna Patrum authótitas eft apud Ca-

tholicos, * fic, ut ab eorum: qPinionibtls-x. non-

nifi cum reverenti præfation'c honoris rece-

danr. **

ATE

* Jurant in profeffione fidei, fe Scripturam $, non interpre-

taturos, ziff juxta unanimem confen[jum Patrum, Vide

can. IO. dift. 9.

l

W* Afturiores Scholaftici raró farentur difceffum à sententià

$, alicujus Patris, fed textus velut ceram infle&unt , aut

duriores torquent, licet interné convi&i de contrariá

mente Doctoris,

: jure püblico

EULT PI'OVOCR-

V. Proteftantes quoque venerantur Patres, prz-

| Pares: qui

fertim,quatuor primorum fxculorum, & meritó,

j dcprchcndc-

ciun fuerint cozvi teftes antiqui fpiritüs Ec-

», operz pe-

clefiz, cjüsque dotrinzac difciplinz cuftodes.

examinate.

Preferunt illos , qui calamo perfttinxére. opiniones vel

Ecdlefz , ali-

mores Romanorum Pontificum ,. veluti ex antiquioribus

$. Cyprianum, ex junioribus S. Bernardum propter li

js fuis dc po-

bros de confideratione ad Eugen. III.

n merici.

k Origetts o il

VI. Quanquam inter eos non defint , qui

magná audaciá Patres fugillent, * velut igno-

faerinta

rantes, nullà Criticà tin&os, linguarum Ori-

Jiuere, ho

entalium, hebraicz przfertim, ignaros, nimi-

" * flv

üm Platonicz philofophiz, Rhetoricis fucis &

exaggerationibus indulgentes, negledo fenfu

"

vidcl. s'

litterali S. Scripture fophifticis & cerebrinis

1. ifCOP- Hipp n

"M

interpretationibus inhzrentes, myf*ccria? ubinon

funt, fomnoiantes &c.

* Hos intcr facilé princeps e(t author animadverfionum ad

o

g ll alios

F4

o«i,-cra

page

698

CAP. X. DE AUTHORITATE

opera $. Auguftini edita Antverp. 1703. füb ementito

* Docuerut

ia tOlU

nomine Joannis Phereponi , quem refutavit Lamindus

Pritanius lib. de ingen. moderat. in relig. negot,

defniz,

Nec pepercit Patribus Dalleus libro de Ufü Patrum ; con-

Vide can,.

tra quem Scriverius Anglus apologiam pro $$, Ecclefia

fe janio

Patribus evulgavit,

mos Augi

VIL Janíenifte ex adverfo ita tenaces funt

tionis frni

X. Ia

authoritatis Patrum, prafertim S. Auguftini,

Mgulm p

ut ejus do&rinam decretis Romanorum Ponti-

